PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Martas89
11-08-2016, 20:29
Odnośnie kładzenia płytek to wylewka robiona była w listopadzie/grudniu 2015r., później prawie do końca marca grzała w domu podłączona koza, od kwietnia do początku sierpnia były prowadzone prace wykończeniowe a płytki są kładzione od zeszłego piątku... nie jestem znawcą ale zgodnie z informacją od wykonawcy ten czas miał wystarczyć. Jestem świadoma, że dom nie jest jeszcze do końca wygrzany i pierwszy sezon grzewczy przed Nami, ale nie chcieliśmy czekać kolejnej zimy z przeprowadzką ;)

364256


Wracając do ogrzewania, powyżej zdjęcie przedstawiające zew. temp 11 stopni podłogówka została włączona o godz. 16, jest 21 i wiadomo już że nie grzeje. Nie wiem jednak co może być powodem, odpowietrzanie? Jest automatyczne? Ktoś miał podobną sytuację? gdzie szukać przyczyny ?

Arturo72
11-08-2016, 20:41
Odnośnie kładzenia płytek to wylewka robiona była w listopadzie/grudniu 2015r., później prawie do końca marca grzała w domu podłączona koza, od kwietnia do początku sierpnia były prowadzone prace wykończeniowe a płytki są kładzione od zeszłego piątku... nie jestem znawcą ale zgodnie z informacją od wykonawcy ten czas miał wystarczyć. Jestem świadoma, że dom nie jest jeszcze do końca wygrzany i pierwszy sezon grzewczy przed Nami, ale nie chcieliśmy czekać kolejnej zimy z przeprowadzką ;)

364256


Wracając do ogrzewania, powyżej zdjęcie przedstawiające zew. temp 11 stopni podłogówka została włączona o godz. 16, jest 21 i wiadomo już że nie grzeje. Nie wiem jednak co może być powodem, odpowietrzanie? Jest automatyczne? Ktoś miał podobną sytuację? gdzie szukać przyczyny ?
To wylewka ma być wygrzana a nie dom.
A i wylewka musi swoją ilość energii przyjąć,żeby mogła oddać także grzej,grzej i grzej aż poczujesz,tydzień,dwa a nawet trzy.
To jest kilka m3 zimnego betonu czyli nie ma dziwne.
Ustaw max.krzywą,grzej non stop i czekaj aż do niej dojdzie.
To jest normalna sprawa przy pierwszym grzaniu.

Wygrzewanie wylewki:
https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.balticwood.pl/uploaded/Instrukcje/protokol-wygrzewania-posadzki.pdf&ved=0ahUKEwig64bNj7rOAhXI3iwKHUOGAKQQFgg2MAQ&usg=AFQjCNHvQAJl6w27O8DJTgw4HxzXsedvzQ

Brzeszczot_33
11-08-2016, 21:10
Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?

Arturo72
11-08-2016, 21:25
Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?
Oczywiście,że tak.
Gruntowa jest dla tych co z kasą nie wiedzą co robić i mają kaprycho ryc w ziemi :)

Dla powietrznej "dolnym źródłem" jest powietrze a nie grunt.

Konsultant Viessmann
12-08-2016, 09:43
Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?

Witam, my mamy w ofercie i pompy gruntowe i pompy powietrzne. Jak chcesz zobaczyć różnice w cenie samych urządzeń to akurat mamy nowe cenniki TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/cennik.html)

Pozdrawiam!

Brzeszczot_33
12-08-2016, 09:52
A co byście doradzali i dlaczego?

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje? W razie większych mrozów trzeba dogrzewać grzałkami. No i znajomi którzy mają to nie są za bardzo zadowoleni

Gruntowa z pionowym wymiennikiem jest droższa, ale podobno niezależnie od warunków zewnętrzynch wydajna?

Arturo72
12-08-2016, 09:58
A co byście doradzali i dlaczego?

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje? W razie większych mrozów trzeba dogrzewać grzałkami. No i znajomi którzy mają to nie są za bardzo zadowoleni

Gruntowa z pionowym wymiennikiem jest droższa, ale podobno niezależnie od warunków zewnętrzynch wydajna?
Nic nie trzeba dogrzewac grzalkami,kto Ci takich bzdur naopowiadal ? Jeśli znajomi tak robią to znaczy,że ktoś im dobral złą moc grzewczą pompy do obciążenia cieplnego domu czyli instalator spieprzyl im instalację i to możesz im powiedzieć.
Najniżej miałem -18st.C i nie dość,że grzalka się nie włączyła to pompa pracowała ok.10h na dobę tylko,gdyby było niżej pracowala by jedynie przez dłuższy czas na dobę.
Ja w domu nie słyszę kompletnie nic jak pompa grzeje podobnie jest jak jestem na zewnątrz na tarasie to skąd halas wg Ciebie ?

A czemu gruntowa jest bezzasadna ? Matematyka na to odpowie czyli:
Dom ok.150m2 zużycie energii na c.o i cwu 12000kWh,COP powietrznej 3 COP gruntowej 4.
Powietrzna zuzyje 4000kWh gruntowa zuzyje 3000kWh rocznie.
Różnica 1000kWh czyli ok.300zl,różnica w inwestycji min.15000zl.
15000zl/300zl=50 lat.
Proste ??? :D

Tak jak mówiłem,albo idiota albo ten który nie liczy się z kasą ;)

Brzeszczot_33
12-08-2016, 10:06
Takie rzeczy udało się wyczytać jakiś czas temu na jakimś innym forum i narazie nie interesowałem się tym głębiej ponieważ nie miałem gdzie tej pompy stawiać, a teraz mam SSO i zaczynam się powoli rozglądać.

To w czym pompy gruntowe są lepsze i czy tak faktyzcnie jest?

Konsultant Viessmann
12-08-2016, 10:07
A co byście doradzali i dlaczego?

Powietrzna pompa to troszkę hałasuje?

Na stronie Niemieckiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (BWP), a więc starszego brata Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pompa Ciepła (PORT PC), udostępniony został kalkulator hałasu generowanego przez pompy ciepła typu powietrze/woda. Zawarty na stronie kalkulator pozwala na wybór modelu pompy ciepła spośród 35 zrzeszonych w stowarzyszeniu firm.

Wynikiem wskazania modelu jest wyświetlenie informacji o:
1. mocy akustycznej zgodnie z wymogami ErP (a więc wartość identyczna z etykietą energetyczną)
2. mocy akustycznej maksymalnej
3. mocy akustycznej maksymalnej, podczas gdy aktywna jest funkcja nocnej redukcji Hałasu

Na tej samej stronie internetowej, poniżej tabeli z wartościami mocy akustycznej dla wybranej pompy ciepła, zamieszono kalkulator do obliczania ciśnienia akustycznego dla różnych warunków zabudowy pompy ciepła.

Wszystkie pompy ciepła firmy Viessmann spełniają warunki stawiane nisko- i średniotemperaturowym pompom ciepła, w związku z czym warunki badania stosuje się jak dla urządzeń średniotemperaturowych.

Arturo72
12-08-2016, 10:12
Takie rzeczy udało się wyczytać jakiś czas temu na jakimś innym forum i narazie nie interesowałem się tym głębiej ponieważ nie miałem gdzie tej pompy stawiać, a teraz mam SSO i zaczynam się powoli rozglądać.

To w czym pompy gruntowe są lepsze i czy tak faktyzcnie jest?
Sądzę,że było to forum grzejacych syfem wegielnym lub ludzi zacofanych nie mających pojęcia o czym piszą.
Jeśli grzałka komuś dogrzewa a ten ktoś tego nie chce to powtarzam,ma spieprzona instalację i źle dobraną moc grzewczą pompy ale to nie wina samej pompy p-w tylko głupoty inwestora lub nieświadomości.

Pompy gruntowe nie są lepsze,są jedynie droższe z uwagi na konieczność wykonania odwiertów lub poziomego kolektora.
Znasz matematykę to licz.

Brzeszczot_33
12-08-2016, 10:19
http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-opinie-koszty,30_10450.html

"Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach - MIT

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do +45oC.

Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5oC, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych.

Kluczowe elementy konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator zintegrowany z elektronicznym zaworem."

Pewnie czytałem o tych starszych modelach co przy -5 przestają działać i może znajomi taką mają

Arturo72
12-08-2016, 10:25
http://muratordom.pl/instalacje/kolektory-pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-opinie-koszty,30_10450.html

"Pompa ciepła pracuje wyłącznie w dodatnich temperaturach - MIT

Pompa powietrzna może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur: od -25oC do +45oC.

Do niedawna pompa przestawała działać poniżej -5oC, ale wprowadzenie nowego rodzaju sprężarek rozwiązało ten problem. Uzyskanie tak dobrego wyniku, porównywalnego z gruntowymi pompami ciepła, możliwe jest dzięki nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowanej specjalnie do warunków zimowych.

Kluczowe elementy konstrukcji to: zautomatyzowane sterowanie, sprężarka EVI oraz programator zintegrowany z elektronicznym zaworem."

Pewnie czytałem o tych starszych modelach co przy -5 przestają działać i może znajomi taką mają
W końcu adekwatny artykuł Muratora do rzeczywistości :)

ezg2014
12-08-2016, 10:56
Jaki model powietrznej pompy ciepła jest obecnie najlepszy i godny polecenia? Mam na myśli pompę powietrzną, która działa przy minus 20 stopni bez grzałki.

Arturo72
12-08-2016, 11:10
Jaki model powietrznej pompy ciepła jest obecnie najlepszy i godny polecenia? Mam na myśli pompę powietrzną, która działa przy minus 20 stopni bez grzałki.
Mnóstwo jest takich modeli i nie ma najlepszego,praktycznie wszystkie marki są technicznie zbliżone do siebie i jedynie może cena tutaj grać rolę.
Producenci sprawdzeni i znani na forum to Atlantic,Panasonic,Fujitsu,Samsung,Daikin,Mitsubis hi itd.

To czy pompa będzie grzała bez grzałki zależy tylko i wyłacznie o poprawnie dobranej mocy pompy do obciążenia cieplnego domu,to też powtórze.

Ale nie wiem czemu tej grzałki się tak boicie. Ona ma wspomagać jedynie a nie grzać i tylko ew.przez kilka godzin a nie dni. Ile nabije energii ? 30kWh ? 9 złoty ?
Ja tam chciałem grzać dom tylko grzałką i wyszloby wtedy 1600 zł za sezon ;)

Brzeszczot_33
12-08-2016, 13:16
A jaka jest żywotność takiej pompy powietrznej?

PaRa
12-08-2016, 14:16
A jaka jest żywotność takiej pompy powietrznej?

Myślę że do czasu poważnej awarii.

Arturo72
12-08-2016, 14:36
A jaka jest żywotność takiej pompy powietrznej?
5,10,15,20 lat ?
Jaka jest żywotność auta ?
Nowe auto jak się zepsuje to oddajesz go na złom ?
Skąd takie idiotyczne pytania ?

Brzeszczot_33
12-08-2016, 14:37
Myślę że do czasu poważnej awarii.

Tyle to sie domyslam...

Arturo72
12-08-2016, 14:39
Tyle to sie domyslam...
Słabo domyślny jesteś widać.
Jak w aucie padnie Ci sprzęgło czy skrzynia biegów,które sa poważnymi awariami a nie daj Boże sprezara(turbina) to co robisz z takim autem ?

Ludzie,skąd Wam takie pytania do głowy przychodzą ?

Na nowe auto za 70 tys.zl masz tylko 2 lata gwarancji,na pompę za 16 tys.zl masz 5 lat gwarancji.
Masz skale porównań...

Jak kupujecie auto,TV,pralkę,kompa,lodówkę,zmywarke pytacie się również po forach o "żywotność" tych rzeczy ?

Ostatnio w pralce padła mi płyta główna,koszt naprawy 350zl,miałem wyrzucić tą pralkę ?
Nie wyrzucilem ;)

Brzeszczot_33
12-08-2016, 20:22
Dostałem od jednej z firm taką informacje:


Pompa z odwiertami będzie droższa o około 15tyś zł od pompy powietrze woda a oszczędność z jej zastosowania będzie na poziomie 400zł rocznie, czyli pompą powietrzną rachunek za ogrzewanie i ciepłą wodę to 2000zł a gruntową to 1600zł.
Niby 400zł taniej ale trzeba wydać 15 tyś więcej na instalację, 150000 / 400 = 37 lat. Czyi zakup pompy gruntowej zwróci się po 37latach, a po takim czasie to będzie już dawno nie działać, bo pompa ciepła żyje 15 góra 20lat. A potem to już zabytek.

Dlatego pytam

Arturo72
12-08-2016, 20:37
Dostałem od jednej z firm taką informacje:
Dlatego pytam
Tak samo jak zabytkiem jest moja meganka coupe,20 lat,czyż nie ?
Ale jeżdżę,co trzeba było naprawiać to naprawiam i nie mam zamiaru oddać na złom :)

muchenz
12-08-2016, 23:07
Słabo domyślny jesteś widać.
Jak w aucie padnie Ci sprzęgło czy skrzynia biegów,które sa poważnymi awariami a nie daj Boże sprezara(turbina) to co robisz z takim autem ?

Ludzie,skąd Wam takie pytania do głowy przychodzą ?



Głupie to są tylko twoje odpowiedzi. PC można zastąpić grzaniem w drugiej taryfie, gazem, węglem, pelletem, kominkami, kotłami, a może PV + zwykły prąd itd. A czym zastąpisz samochód? Rowerem? A może będziesz taxi dymał do pracy i na wakacje? Mnogość dostępnych rozwiązań grzania powoduje wśród potencjalnych inwestorów po prostu mętlik. Każdy chce wybrać najlepsze i nie każdemu się uśmiecha potencjalnie wydawać co parę lat kasy na nowe PC - stąd pytania o trwałość tego rozwiązania.

Napisz, że nie wiesz jaka jest trwałość i jakie są potencjalne koszty napraw i tyle.

Co do samochodów to większość z nas je ma, a PC nie. Więc jak już chcesz koniecznie porównywać do motoryzacji to nie do sprzęgieł czy turbin, ale do samochodów hybrydowych, bo większość z nas ich niema. One też stanowią pewną niewiadomą i ludzie się zastanawiają zwłaszcza ci co nie lubą smrodu spalin diesla, odoru ON, chcą benzynę, ale też chcą mieć niższe zużycie paliwa, czy przypadkiem, tuż po gwarancji na akumulatory nie będą musieli wydać 10 000 zł na nowe, bo w takim przypadku traci to po prostu sens ekonomiczny.

Arturo72
13-08-2016, 00:17
Głupie to są tylko twoje odpowiedzi. PC można zastąpić grzaniem w drugiej taryfie, gazem, węglem, pelletem, kominkami, kotłami, a może PV + zwykły prąd itd. A czym zastąpisz samochód? Rowerem? A może będziesz taxi dymał do pracy i na wakacje? Mnogość dostępnych rozwiązań grzania powoduje wśród potencjalnych inwestorów po prostu mętlik. Każdy chce wybrać najlepsze i nie każdemu się uśmiecha potencjalnie wydawać co parę lat kasy na nowe PC - stąd pytania o trwałość tego rozwiązania.

Napisz, że nie wiesz jaka jest trwałość i jakie są potencjalne koszty napraw i tyle.
Jesteś Ty mądry porównując COP3 do COP1,gazu czy węgla ?
Nie sądzę że jestes zbyt mądry porównując parowóz z lat szescdziesiatych do elektrowozu z lat osiemdziesiątych a to wszystko do dzisiejszego pendolino.
Z jaskini wyszedles przed chwilą czy ze wsi zabitej dechami nie wiedząc,że parowozy dzisiaj nie istnieją ?

Nie ma mnogości rozwiązań grzewczych,dla cywilizowanych ludzi jest tylko prąd i gaz ziemny,dla zacofancow ze wsi istnieje ognisko jaskiniowe zasilane węglem lub drewnem które jak dawne parowozy sa drogie w eksploatacji.

Czy wiesz jakie są potencjalne koszty napraw Twojego auta,TV,lodówki,pompa itp skoro tak debilnie pytasz się o koszty napraw źródła ciepła ?
Trzeba było równie debilnie zamiast kupować pralkę bo się zepsuje prać w strumyku ?
Faktycznie pochodzicie ze wsi zabitej dechami że zamiast pralki pierze się w strumyku lub na tarce bo się nie zepsuje ?

Dla mnie sa to debilne rozterki i tyle.
Ale niby oni się sami rodzą bo ich nie sieją..
I jak ktoś zadaje debilne pytania to i trzeba go traktować tak jak jego sens pytania.

Wyobrażacie sobie debila który w media markt idzie na dział sprzedaży lodówek i pyta się sprzedawcy jaka jest żywotność lodówki Bosch bo jak krótka to on ma ziemianke i jej nie kupi ?
Toż to jest typowy burak a dla mnie debil :)

Liwko
13-08-2016, 06:24
Co do samochodów to większość z nas je ma, a PC nie.

Wyobraź sobie, że jest zupełnie odwrotnie.

Liwko
13-08-2016, 06:28
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a&highlight=Najstarsze+dzia%C5%82aj%C4%85ce+pompy+ci ep%C5%82a

gondoljerzy
13-08-2016, 08:17
Jednemu się 20 letni samochód nie psuje, a innemu drenuje portfel do ostatniej złotówki. Może stąd te nerwy u kolegi Arturo72?
Muchenz, widać wszedłeś na drażliwy temat, ale spokojnie. Jak zauważył Kolega Liwko, PC to taka większa lodówka. Każdy w chałupie ma. Jeśli masz farta, to i 20 lat bez problemów pochodzi. Jak nie masz farta, to dobrze mieć jakiekolwiek zapasowe źródło ciepła. A zepsuć się może wszystko. Kotły węglowe też potrafią się rozszczelnić po kilku latach eksploatacji.

Brzeszczot_33
13-08-2016, 08:27
Jak to mówią: "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"

Trzeba się o wszystko wypytać, bo może jednak lepiej wziąć pompę gruntową niż powietrzną. Zebrać argument za oraz przeciw każdej pompie

Arturo72
13-08-2016, 09:51
Jak to mówią: "nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"

Trzeba się o wszystko wypytać, bo może jednak lepiej wziąć pompę gruntową niż powietrzną. Zebrać argument za oraz przeciw każdej pompie


A czemu gruntowa jest bezzasadna ? Matematyka na to odpowie czyli:
Dom ok.150m2 zużycie energii na c.o i cwu 12000kWh,COP powietrznej 3 COP gruntowej 4.
Powietrzna zuzyje 4000kWh gruntowa zuzyje 3000kWh rocznie.
Różnica 1000kWh czyli ok.300zl,różnica w inwestycji min.15000zl.
15000zl/300zl=50 lat.
Proste ??? :D

Tak jak mówiłem,albo idiota albo ten który nie liczy się z kasą ;)
Ile Twój dom potrzebuje energii na c.o i cwu ?

Św.Mikołaj
13-08-2016, 10:03
Panowie nie sluchajcie Arturka
To najwiekszy bajkopisarz teoretyk na forum
Sam nie wie co ma zainstalowane
Raz pisze,ze pompa Za 30 tys, za jakis czas ze za 50
Wypowiedzi zmienia co jakis czas
To taki nasz spec i pompiarz forumowy
Ciocia Wiki i wujek Google to jego podstawowe źrudła wiedzy i nic poza tym
A wyzywanie od syfiarzy,debili,wiesniaków to ma na pożadku dziennym i weszlo mu to juz w krew
Pozdrawiam pompiarzu Arturku
Syfiarz Mikolaj

Arturo72
13-08-2016, 10:12
Panowie nie sluchajcie Arturka
To najwiekszy bajkopisarz teoretyk na forum
Sam nie wie co ma zainstalowane
Raz pisze,ze pompa Za 30 tys, za jakis czas ze za 50
Wypowiedzi zmienia co jakis czas
To taki nasz spec i pompiarz forumowy
Ciocia Wiki i wujek Google to jego podstawowe źrudła wiedzy i nic poza tym
A wyzywanie od syfiarzy,debili,wiesniaków to ma na pożadku dziennym i weszlo mu to juz w krew
Pozdrawiam pompiarzu Arturku
Syfiarz Mikolaj

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=4776212#post4776212

CNC_POMPY_CIEPLA
13-08-2016, 14:12
A jaka jest żywotność takiej pompy powietrznej?
Większość uznała to pytanie ze bezsensowne, a ja wręcz przeciwnie.
Tutaj chodzi o to na ile lat powinno nam takie urządzenie wystarczyć i to pod względem opłacalności jego naprawy i serwisowania oraz pod względem przeskoku technologicznego który z pewnością nastąpi.

Porównując do samochodów 5,10,15,20 lat? Czasem 5 jak działa non stop w przypadku gdy była dobrana za mała, czasem 20 lat jak była używana tylko jako wspomaganie CO i pracowała rocznie 500godzin.
ale ilość lat powyżej 20 nikt nie poda bo każdy logicznie myślący będzie wiedział że po takim czasie będzie to zabytek technologiczny i strach będzie na tak starym urządzeniu opierać instalację grzewczą.

Ja swoim klientom podaję czas żywotności takich urządzeń do 15 lat. Tyle maksymalnie trzeba przyjąć że takie urządzenie będzie sprawnie i opłacalnie pracować.
Czyli jak ktoś próbuje nam sprzedać gruntówkę i mówi że w porównaniu z powietrzną bardziej się opłaca bo koszty eksploatacji są niższe ale różnica w cenie instalacji nie zwróci się w max 10 lat to wziąć pałę i takiego lać!!!!
A średnio taki okres to 20 i więcej lat!!!! dlatego właśnie powietrzne pompy ciepłą są tak właśnie atrakcyjne, niskie koszty eksploatacji oraz przystępny koszt instalacji.

Brzeszczot_33
13-08-2016, 14:46
Większość uznała to pytanie ze bezsensowne, a ja wręcz przeciwnie.
Tutaj chodzi o to na ile lat powinno nam takie urządzenie wystarczyć i to pod względem opłacalności jego naprawy i serwisowania oraz pod względem przeskoku technologicznego który z pewnością nastąpi.

Porównując do samochodów 5,10,15,20 lat? Czasem 5 jak działa non stop w przypadku gdy była dobrana za mała, czasem 20 lat jak była używana tylko jako wspomaganie CO i pracowała rocznie 500godzin.
ale ilość lat powyżej 20 nikt nie poda bo każdy logicznie myślący będzie wiedział że po takim czasie będzie to zabytek technologiczny i strach będzie na tak starym urządzeniu opierać instalację grzewczą.

Ja swoim klientom podaję czas żywotności takich urządzeń do 15 lat. Tyle maksymalnie trzeba przyjąć że takie urządzenie będzie sprawnie i opłacalnie pracować.
Czyli jak ktoś próbuje nam sprzedać gruntówkę i mówi że w porównaniu z powietrzną bardziej się opłaca bo koszty eksploatacji są niższe ale różnica w cenie instalacji nie zwróci się w max 10 lat to wziąć pałę i takiego lać!!!!
A średnio taki okres to 20 i więcej lat!!!! dlatego właśnie powietrzne pompy ciepłą są tak właśnie atrakcyjne, niskie koszty eksploatacji oraz przystępny koszt instalacji.

Czyli po tych np 15-20 latach trzeba kupować nową pompę w miejsce starej?

A jak to jest z odwiertem pionowym, może być wykorzystany do nowej pompy?

Arturo72
13-08-2016, 15:29
Czyli po tych np 15-20 latach trzeba kupować nową pompę w miejsce starej?

No i właśnie takim bezmyslnym ludziom nie można mówić nic o "zywotnosci".
Zastanowiles się przez chwilę nad tym pytaniem ?
Pompa ciepła to mydło,które się wymydli tak jak lodówka ?
Auto "musisz" po ilu latach wymieniać bo się "zuzylo" ?
Podobnie z lodówką,po jakim czasie "musisz" wymienić na nową ?
Co to znaczy,że "musisz" ?

Brzeszczot_33
13-08-2016, 16:03
Tak jak już raz pisałem, jak mówi przysłowie:
"nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"

Lepiej zapytać się za dużo, niż potem nie wiedzieć. Jeżeli nie potrafisz dać konkretnej odpowiedzi, to po co się wcinać

Arturo72
13-08-2016, 16:15
Tak jak już raz pisałem, jak mówi przysłowie:
"nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"

Lepiej zapytać się za dużo, niż potem nie wiedzieć. Jeżeli nie potrafisz dać konkretnej odpowiedzi, to po co się wcinać
Ale w pytaniach trzeba zachować zdrowy rozsądek dla tego pytam się Ciebie kiedy,po ilu latach musisz kupić nowe auto bo Stare się "zuzyje" ?
Odpowiesz na to pytanie ?
Twoje pytanie jest tego typu czyli idiotyczne.

Brzeszczot_33
13-08-2016, 16:24
ale ilość lat powyżej 20 nikt nie poda bo każdy logicznie myślący będzie wiedział że po takim czasie będzie to zabytek technologiczny i strach będzie na tak starym urządzeniu opierać instalację grzewczą.

Czy nie możesz tak odpowiedzieć?



Chodzi o to, ile można pracować na tej pompie, stare auto to kupisz część, wymienisz i Ci działa, a skąd mogę wiedzieć czy tak jest z pompą? Czy koszt sprężąrki nie przewyższa kosztu pompy?

Św.Mikołaj
13-08-2016, 16:26
Ale w pytaniach trzeba zachować zdrowy rozsądek dla tego pytam się Ciebie kiedy,po ilu latach musisz kupić nowe auto bo Stare się "zuzyje" ?
Odpowiesz na to pytanie ?
Twoje pytanie jest tego typu czyli idiotyczne.

W odpowiedziach też !!!!!!

Św.Mikołaj
13-08-2016, 16:30
Artur nie ubliżaj ludziom jakbyś pozjadał wszystkie rozumy
Dla mnie jesteś zwykły cham i prostak ze wsi od pługa oderwany który to budował na kredyt - pewnie we frankach
Teraz podnieśli OC by pomoc frankowiczom
I ja na takich prostaków jak ty muszę robić

Arturo72
13-08-2016, 16:35
Czy nie możesz tak odpowiedzieć?



Chodzi o to, ile można pracować na tej pompie, stare auto to kupisz część, wymienisz i Ci działa, a skąd mogę wiedzieć czy tak jest z pompą? Czy koszt sprężąrki nie przewyższa kosztu pompy?
No właśnie,ktoś logicznie myślący nie zada podobnego pytania do Twojego stąd aluzja do auta.
Pompy ciepła nie można naprawić tak jak auta ? To jest czarna magia i jednorazowka wymyślona przez szatana ?
To jest duża i mocna lodówka,jaką żywotność ma lodówka ?
Za 20 lat dzisiejsza lodówka nie będzie zabytkiem technologicznym ?

Producenci sprężarki czyli najdrozszego elementu w pompie deklaruja pracę 50000 godzin,u mnie rocznie sprezara pracuje ok.1500 godzin. Czy to znaczy że po 50000/1500=33 latach jak padnie to będę musiał całą pompę oddać na złom ?
Myślenie nie boli ale mam wrażenie że niektórych jednak pobolewa.

Św.Mikołaj
13-08-2016, 16:35
Kredyt bedziesz spłacal do usranej smierci i nigdy dom nie bedzie twój tylko banku
Wiec nie mów mój dom
Jak ci sę noga podwinie to bank zjicytuje dom ,a twoja familia pójdzie pod most
I taka jest róznica między nami
Ja budowalem za swoje, a ty nie
I jeszcze teraz spoleczenstwo musi do takich jak ty dokladać w podatkach itp.

Arturo72
13-08-2016, 16:40
Artur nie ubliżaj ludziom jakbyś pozjadał wszystkie rozumy
Dla mnie jesteś zwykły cham i prostak ze wsi od pługa oderwany który to budował na kredyt - pewnie we frankach
Teraz podnieśli OC by pomoc frankowiczom
I ja na takich prostaków jak ty muszę robić
Kredyt mam w PLN.

Z innego forum:


A czemu ?
Dajmy na to,że ktoś mieszka w mieszkaniu wartym 250 tys.zl i ma kaprys na starość wybudować sobie dom nie posiadając gotówki.
Bierze wtedy kredyt,buduje na spokojnie i bez stresu dom z kredytu.
Po wybudowaniu domu przeprowadza się również bez stresu z mieszkania do domu.
Nie sprzedaje mieszkania tylko je wynajmuje czym spłaca całość lub część kredytu.
Proste ?
Proste bo z życia wzięte :D

A jak ktoś posiada dwa takie mieszkania to dopiero Ameryka :D

Brzeszczot_33
13-08-2016, 17:22
No właśnie,ktoś logicznie myślący nie zada podobnego pytania do Twojego stąd aluzja do auta.
Pompy ciepła nie można naprawić tak jak auta ? To jest czarna magia i jednorazowka wymyślona przez szatana ?
To jest duża i mocna lodówka,jaką żywotność ma lodówka ?
Za 20 lat dzisiejsza lodówka nie będzie zabytkiem technologicznym ?

Producenci sprężarki czyli najdrozszego elementu w pompie deklaruja pracę 50000 godzin,u mnie rocznie sprezara pracuje ok.1500 godzin. Czy to znaczy że po 50000/1500=33 latach jak padnie to będę musiał całą pompę oddać na złom ?
Myślenie nie boli ale mam wrażenie że niektórych jednak pobolewa.

Dobrze powiedziane, ze pobolewa bo po Twoich odpowiedziach to widac.

A skad moge wiedziec czy nie ma tam elementow scalonych? Nie do wymiany. Ze naprawa po tych np 20 latach bedzie ekonomicznie uzasadniona

Poczytaj wypowiedzi przedstawicieli z firm, to bedziesz mial uzasadnienie pytan

bobrow
13-08-2016, 18:32
Witam Towarzystwo,
Sorry- trochę mnie już nudzi kolejna pyskówka !
Nie chce mi się już pisać , że można grzeczniej itd ( lub nic nie pisać , jeśli nie podoba mi się czyjeś pytanie)
Wszędzie jest trochę racji, dla szarego zjadacza chleba ,moim zdaniem pozostają dwie drogi :
-zaufam wybranej marce i mojemu instalatorowi
-zagłębię się w temat czytając i analizując zagadnienie i sam dobiorę sprzęt obserwując poczynania instalatora.
Ja wybrałem wariant drugi , kosztowało mnie to pół roku pracy ( zazwyczaj wieczorami)
Jestem elektronikiem i automatykiem więc może jest mi łatwiej- natomiast miałem wszystkie rozterki obecnie zastanawiających się nad PC.
To prawda - urządzenia nie są wieczne , natomiast usterki mogą być różnorakie.
Po pierwsze trzeba mieć pewność , że sprzęt jest skonfigurowany prawidłowo i pracuje wg zaleceń producenta. Po drugie w przypadku awarii typu "PC nie działa " możemy naciąć się na "paproka" , który np stwierdzi awarię płyty głównej za 3000pln- a potem okaże się , że to np jakaś drobnostka np wtyczka...
Niestety instalatorzy rzadko będą super chłodnikami/hydraulikami/elektronikami.Dlatego ważne jest , żeby wybrać ekipę kompetentną i z doświadzeniem.
Co robić w przypadku awarii ? Najpierw instalator , a potem decyduję sam co dalej .
Załóżmy wariant z uszkodzoną płytą główną , mam takie drogi :
-zamawiam u instalatora nową z montażem
- szukam na necie płytę i instalator ją montuje
- szukam elektronika , żeby pogmyrał w elektronice
-sam montuję płytę
No i tu się okazuje jakie sprawy są indywidualne : ryzyko , czas , koszty.
Ja wybrałem Panasa pow/woda ,ponieważ :
-koszty inwestycji
-parametry ( stała wydajność grzewcza do -15st , PC działała przy -22st z mocą ok 8 kW)
-koszt serwisu i części ( powszechna marka , największy producent sprężarek)
To tyle w tym temacie

Arturo72
13-08-2016, 19:04
Dobrze powiedziane, ze pobolewa bo po Twoich odpowiedziach to widac.

A skad moge wiedziec czy nie ma tam elementow scalonych? Nie do wymiany. Ze naprawa po tych np 20 latach bedzie ekonomicznie uzasadniona

Poczytaj wypowiedzi przedstawicieli z firm, to bedziesz mial uzasadnienie pytan
Są elementy scalone i co z tego ? W jakim Ty świecie żyjesz że twierdzisz,że coś się nie popsuje a jak się popsuje to całość wyrzuca się na złom ?
Czy jak zaroweczka w lodówce przestanie działać to znaczy że musisz wyrzucić całą lodówkę ?
Skoro tak robisz to gratuluję :)
Czy jak padnie turbina w aucie po gwarancji a koszt naprawy to 4tys.zł to oddajesz to auto na złom uważając że całe auto się zuzylo ?
Ponownie gratuluję.
Czy kupując auto,TV,komp,lodówkę,zmywarkę pytasz się sprzedawców o to ile lat będą działać ?
Jakie odpowiedzi słyszysz wtedy ?
Dajesz im czas "życia" 20 lat ?
To jeszcze raz gratuluję :) Chociaż lodówka działa mi bez żadnej ingerencji prawie 20 rok.

Co do fachmanow,pisałem że mi padła płyta główna w pralce,jeden zaproponował mi wymianę na nową bo nie warto naprawić koszt 350zl,drugi wymienił spalone ciulstwo za 100zl.

Brzeszczot_33
13-08-2016, 19:17
Są elementy scalone i co z tego ? W jakim Ty świecie żyjesz że twierdzisz,że coś się nie popsuje a jak się popsuje to całość wyrzuca się na złom ?
Czy jak zaroweczka w lodówce przestanie działać to znaczy że musisz wyrzucić całą lodówkę ?
Skoro tak robisz to gratuluję :)
Czy jak padnie turbina w aucie po gwarancji a koszt naprawy to 4tys.zł to oddajesz to auto na złom uważając że całe auto się zuzylo ?
Ponownie gratuluję.
Czy kupując auto,TV,komp,lodówkę,zmywarkę pytasz się sprzedawców o to ile lat będą działać ?
Jakie odpowiedzi słyszysz wtedy ?
Dajesz im czas "życia" 20 lat ?
To jeszcze raz gratuluję :)

Co do fachmanow,pisałem że mi padła płyta główna w pralce,jeden zaproponował mi wymianę na nową bo nie warto naprawić koszt 350zl,drugi wymienił spalone ciulstwo za 100zl.


Tobie sie nudzi ze na sile szukasz problemow?
Jezeli scalone, to pojenczej czesci nie wymienisz tylko caly modul.
Sa rzeczy ktore mozna naprawic, a ktorych nie oplaca sie ze wzgledow ekonomicznych lub braku dostepnosci czesci

Arturo72
13-08-2016, 19:28
Tobie sie nudzi ze na sile szukasz problemow?
Jezeli scalone, to pojenczej czesci nie wymienisz tylko caly modul.
Sa rzeczy ktore mozna naprawic, a ktorych nie oplaca sie ze wzgledow ekonomicznych lub braku dostepnosci czesci
A w autach nie masz układów scalonych ? Dla tego nie masz auta lub jak padnie w nim gdzieś scalak to jedziesz z nim na złom od razu ?
Auta co jaki czas zmieniasz ?
Sądzę że w mojej megance 20 letniej też sa takie układy i co ?
Jeździ dalej i jeszcze długo pojezdzi.

A na siłę to Ty szukasz problemów wypisujac jakieś idiotyzmy o żywotności.
To jest zwykłe urządzenie grzewcze a nie perpetum mobile.

Brzeszczot_33
13-08-2016, 19:34
A w autach nie masz układów scalonych ? Dla tego nie masz auta lub jak padnie w nim gdzieś scalak to jedziesz z nim na złom od razu ?
Sądzę że w mojej megance 20 letniej też sa takie układy i co ?
Jeździ dalej i jeszcze długo pojezdzi.

A na siłę to Ty szukasz problemów wypisujac jakieś idiotyzmy o żywotności.
To jest zwykłe urządzenie grzewcze a nie perpetum mobile.

Widze, ze nic do Ciebie nie dociera. Przeczytaj ostatnie zdanie poprzedniej wiadomosciml. A w miedzyczasie poczekam na kogos innego z sensowna wypowiedzia ;)

bobrow
13-08-2016, 19:40
Ok- wszystko jasne , Wy lubicie się boksować .
Ja się z tego wyłączam.
Wracając do tematów PC , to wczoraj wreszcie zbypassowałem ciepłomierz- manometry pracują stabilniej.
Ciepłomierz niby jest ultradźwiękowy z przyłączem 1" , jednak ma wyraźne zwężenie. Pomyślałem sobie , że mogę kontrolować okresowo COP- a praktycznie non stop będę miał swobodny obieg na sprzęgle/buforze i PC. Jeśli ciepłomierz potwierdza parametry katalogowe , to bez niego układ będzie wydajniej pracował.
Taki mały tunning.

Arturo72
13-08-2016, 19:52
Widze, ze nic do Ciebie nie dociera. Przeczytaj ostatnie zdanie poprzedniej wiadomosciml. A w miedzyczasie poczekam na kogos innego z sensowna wypowiedzia ;)
Zapytaj się Szwedów o żywotność,u nich powietrzne sa na porządku dziennym od lat to Ci odpowiedzą.

agb
13-08-2016, 20:34
Większość uznała to pytanie ze bezsensowne, a ja wręcz przeciwnie.
Tutaj chodzi o to na ile lat powinno nam takie urządzenie wystarczyć i to pod względem opłacalności jego naprawy i serwisowania oraz pod względem przeskoku technologicznego który z pewnością nastąpi.

Porównując do samochodów 5,10,15,20 lat? Czasem 5 jak działa non stop w przypadku gdy była dobrana za mała, czasem 20 lat jak była używana tylko jako wspomaganie CO i pracowała rocznie 500godzin.
ale ilość lat powyżej 20 nikt nie poda bo każdy logicznie myślący będzie wiedział że po takim czasie będzie to zabytek technologiczny i strach będzie na tak starym urządzeniu opierać instalację grzewczą.

Ja swoim klientom podaję czas żywotności takich urządzeń do 15 lat. Tyle maksymalnie trzeba przyjąć że takie urządzenie będzie sprawnie i opłacalnie pracować.
Czyli jak ktoś próbuje nam sprzedać gruntówkę i mówi że w porównaniu z powietrzną bardziej się opłaca bo koszty eksploatacji są niższe ale różnica w cenie instalacji nie zwróci się w max 10 lat to wziąć pałę i takiego lać!!!!
A średnio taki okres to 20 i więcej lat!!!! dlatego właśnie powietrzne pompy ciepłą są tak właśnie atrakcyjne, niskie koszty eksploatacji oraz przystępny koszt instalacji.
Ale już sama różnica miedzy samą gruntówką a powietrzną nie jest już tak duża chyba? Bo w gruntówce dużym kosztem jest odwiert. A ten chyba za 15 czy 20 lat dalej będzie się nadawał? Czy może wraz z postępem technologicznym będą wiercić ziemię na wylot?

Arturo72
13-08-2016, 20:39
Ale już sama różnica miedzy samą gruntówką a powietrzną nie jest już tak duża chyba? Bo w gruntówce dużym kosztem jest odwiert. A ten chyba za 15 czy 20 lat dalej będzie się nadawał? Czy może wraz z postępem technologicznym będą wiercić ziemię na wylot?
Taka jest na obecną chwilę różnica że za 15 lat za różnice w cenie między pompami kupisz sobie nową pompę.
Myślisz że sprężarka w gruntowej wytrzyma dłużej niż w powietrznej ?
Ludziska,nie znacie matematyki czy za wszelką cenę sobie probujecie usprawiedliwić idiotyczny wybór gruntowki ?

Już dzisiaj wraz z postępem technologicznym wiercenie w ziemi to kretynstwo a co dopiero za ileś tam lat.

imrahil
13-08-2016, 20:48
Taka jest na obecną chwilę różnica że za 15 lat za różnice w cenie między pompami kupisz sobie nową pompę.

może wystarczy sprężarkę albo jakąś inną część. gdybym miał większą działkę i myślał o PC, to może wziąłbym jakąś tanią polską albo chińską gruntówkę z wymiennikiem poziomym wykonanym "samodzielnie" za pomocą koparkowego i znajomego hydraulika. pompa chińska czy polska całkiem tania, czyli w sumie koszt niewiele wyższy niż PC powietrznej, a naprawa takiej gruntówki to praktycznie żaden wydatek ze względu na prostotę tych urządzeń.

agb
13-08-2016, 20:53
Taka jest na obecną chwilę różnica że za 15 lat za różnice w cenie między pompami kupisz sobie nową pompę.
Myślisz że sprężarka w gruntowej wytrzyma dłużej niż w powietrznej ?
Ludziska,nie znacie matematyki czy za wszelką cenę sobie probujecie usprawiedliwić idiotyczny wybór gruntowki ?

Już dzisiaj wraz z postępem technologicznym wiercenie w ziemi to kretynstwo a co dopiero za ileś tam lat.

Ja niczego nie próbuję usprawiedliwiać bo w zasadzie na powietrzną jestem zdecydowany. Nie rozumiem tylko dlaczego za wszelką cenę udajesz, że znasz się na temacie skoro ewidentnie widać, że gówno na ten temat wiesz?

Arturo72
13-08-2016, 21:13
Ja niczego nie próbuję usprawiedliwiać bo w zasadzie na powietrzną jestem zdecydowany. Nie rozumiem tylko dlaczego za wszelką cenę udajesz, że znasz się na temacie skoro ewidentnie widać, że gówno na ten temat wiesz?
Ale jaki temat ? Na czym mam się znać ?
Na matematyce owszem,znam się i dlatego twierdzę,że gruntowa tylko dla tych co nie mają z kasą co robić i dla jeleni.

Arturo72
13-08-2016, 21:16
może wystarczy sprężarkę albo jakąś inną część. gdybym miał większą działkę i myślał o PC, to może wziąłbym jakąś tanią polską albo chińską gruntówkę z wymiennikiem poziomym wykonanym "samodzielnie" za pomocą koparkowego i znajomego hydraulika. pompa chińska czy polska całkiem tania, czyli w sumie koszt niewiele wyższy niż PC powietrznej, a naprawa takiej gruntówki to praktycznie żaden wydatek ze względu na prostotę tych urządzeń.
Ale identyczna sytuacja jest z powietrznymi. One różnią się tylko dolnym źródłem.
Chińskie powietrzne sa i za 5tyś.zł.

Miałem do wyboru,albo gruntowa chińska z odwiertami za 20 klocków albo powietrzna markowa za 16 klocków.
Wybrałem powietrzną bo nawet te 4 klocki w moim przypadku byłyby nie warte wydania bo na gruntowej zyskalbym jedynie max.200zl rocznie.
A Tu rozmawiamy aż o 15 klockach różnicy czyli nie dla idiotow :D

imrahil
13-08-2016, 21:35
Ale identyczna sytuacja jest z powietrznymi. One różnią się tylko dolnym źródłem.
Chińskie powietrzne sa i za 5tyś.zł.

ale nie działają jak np. japońskie powietrzne. chińskie gruntówki zapewne działają podobnie lub lepiej (chodzi mi o COP) jak renomowane pompy powietrzne. tylko koszt serwisu znacznie niższy (prosta budowa).

Arturo72
13-08-2016, 21:47
ale nie działają jak np. japońskie powietrzne. chińskie gruntówki zapewne działają podobnie lub lepiej (chodzi mi o COP) jak renomowane pompy powietrzne. tylko koszt serwisu znacznie niższy (prosta budowa).
Od 3 lat koszt serwisu u mnie to 0zl.
Zatem o czym piszesz ?
Czym chińska powietrzna różni się od chińskiej gruntowej ?
Jaka jest różnica ?

imrahil
13-08-2016, 22:05
Od 3 lat koszt serwisu u mnie to 0zl.
Zatem o czym piszesz ?
Czym chińska powietrzna różni się od chińskiej gruntowej ?
Jaka jest różnica ?

to dopiero trzy lata. był na FM przypadek, że komuś rozciekł się Atlantic (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247027-Awaria-pompy-ciepła-Atlantic-TRI). ale nie o to chodzi czy się zepsuje czy nie, tylko o to ile będzie kosztowała naprawa. i nie porównuję chińskiej powietrznej i gruntowej, tylko polską/chińską gruntową do renomowanej powietrznej. powietrzna jest narażona na więcej problemów niż gruntowa, bo pracuje w gorszych warunkach - korozje wymiennika, łożyska wentylatora, zmiany temperatur od -20 do +35°C itd. psuje się wszystko, ale ile będzie kosztowała naprawa? znam przypadek, że ktoś kupił w Niemczech zepsutą gruntówkę za 1700 zł, naprawił za 1000 zł, poskładał kotłownię z dolnym źródłem za 9 tys. zł. jak się pompa zepsuje znów za 10 lat, to byle chłodnik ją naprawi za równowartość dzisiejszego 1 czy 2 tys. zł. i nie pisz, że za 10 czy 15 lat będą nowe lepsze pompy, bo jak dla mnie pompa najlepiej gdyby działała 30 lat, a zamiast wydawać kasę na nową co 15 lat, wolałbym zainwestować w PV czy co tam jeszcze wymyślą - dałoby to lepszy efekt niż nowa pompa z COP wyższym o 0,7 od tej sprzed 15 lat, za to tak skomplikowana, że naprawi ja tylko jeden z nielicznych serwisów (takie coś jest teraz w motoryzacji - w niektórych samochodach już żarówki nie wymienisz, bo trzeba zderzak zdemontować, w innych bywają jeszcze większe problemy).

nie negują stosowania pomp powietrznych, sam może taką kiedyś kupię, ale warto rozważyć za i przeciw, szczególnie jeśli ma się możliwość zrobienia poziomego wymiennika gruntowego.

agb
13-08-2016, 22:25
to dopiero trzy lata.(...)
Widać ty też nie uważałeś na matematyce. Jak trzy lata działała, to tak samo będzie przy 6, 9 i 30 latach. Jak w megane!

Arturo72
13-08-2016, 22:57
Widać ty też nie uważałeś na matematyce. Jak trzy lata działała, to tak samo będzie przy 6, 9 i 30 latach. Jak w megane!
W ciągu trzech lat z 30000kWh zrobiło mi się dzięki COP 10000kWh czyli 20000kWh jestem do przodu narazie czyli jakieś 6 klocków i niedługo zaczynamy kolejne odliczanie.
Matematyka jednak to podstawa.
Rocznie 2000zl

agb
13-08-2016, 23:06
Szczególnie ta wykładana przez ciebie...

Arturo72
13-08-2016, 23:18
Szczególnie ta wykładana przez ciebie...
Tzn ?
A jak u Ciebie z OZC żebyś miał cokolwiek argumentow ?
U mnie na c.o 5500kWh a na cwu 4000kWh.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 08:03
Czyli po tych np 15-20 latach trzeba kupować nową pompę w miejsce starej?

A jak to jest z odwiertem pionowym, może być wykorzystany do nowej pompy?

Po 15-20 latach nawet jak będzie działać ti itak wymiana ze wzgledu na zużycie i to że nowe urządzenia ciężko powiedzieć jakiego typu będą uzyskiwały znacznie lepsze parametry.

A kwestia odwiertów? odwiert/poziome teoretycznie żyje 50 lat czyli powinno wystarczyć na 2 pompy ciepa ale pytanie czy za 20 lat ktoś w ogóle będzie sprzedawał pompy ciepła takiego typu?
Raczej idąc w fantastykę będziemy mieli farby(to już jest ale w etapie testów) które pobierają prąd jak panele słoneczne i nimi będziemy malować domy. a potem dzięki temu będziemy mieli tyle prądu że będziemy mogli grzać elektrycznie super energooszczędne domy.
Materiały izolacyjne będą tak dobre że 3cm da nam tyle co teraz 15cm(to już jest tylko drogie).

Tak więc planowanie DZ poziomego czy pionowego teraz i świadomość że zwróci nam się dopiero przy drugiej pompie ciepłą to chyba zła droga.
Ciężko mi to porównać ale to chyba jak by kupować drogą działkę budowlaną i mieć świadomość że opłacać się będzie ten wydatek dopiero gdy pierwszy dom zburzę i postawię na niej drugi dom :-) ?

Arturo72
14-08-2016, 08:39
Po 15-20 latach nawet jak będzie działać ti itak wymiana ze wzgledu na zużycie i to że nowe urządzenia ciężko powiedzieć jakiego typu będą uzyskiwały znacznie lepsze parametry
O właśnie,dla tego dla ludzi bez wyobraźni trzeba trochę mocniej napisać żeby dotarło.
Aluzja o autach jak najbardziej trafna ale Ci ludzie może nie mają aut i poruszają się dalej wozem drabiniastym :D

agb
14-08-2016, 10:54
Tylko, że postęp nie idzie tak szybko... W dalszym ciągu używane są te same źródła ciepła - paliwa stałe, prąd, klimatyzatory i pompy ciepła, które wg niemal każdego instalatora na tym forum na zachodzie są używane o dziesięcioleci. I teraz nagle przestaną? W kwestii izolacji to główny postęp jaki widzę to więcej cm styropianu... Więc tych 3cm to ja szybko nie widzę.

Arturo72
14-08-2016, 11:07
Tylko, że postęp nie idzie tak szybko... W dalszym ciągu używane są te same źródła ciepła - paliwa stałe, prąd, klimatyzatory i pompy ciepła, które wg niemal każdego instalatora na tym forum na zachodzie są używane o dziesięcioleci. I teraz nagle przestaną? W kwestii izolacji to główny postęp jaki widzę to więcej cm styropianu... Więc tych 3cm to ja szybko nie widzę.
Postęp idzie bardzo szybko.
Kilka postów wyżej sam Brzeszczot pisał o tym,że ktoś mu nagadal że powietrzne do grzania w niskich temp.MUSZĄ używać grzałki.
Wynika z tego,że albo Brzeszczot jest tak ograniczony w rozwoju technologicznym,jakieś 10-15 lat albo ten rozwój tak szybko nastąpił,ja twierdzę,że to pierwsze bo już w 2009 jak zaczynalem planować budowę były pompy powietrzne które do -20st.C nie dość,że nie potrzebowały grzałki to jeszcze utrzymywały do tej temp.stałą moc grzewczą np.seria TRI Atlantica,wtedy były drogie,nie dużo tańsze niż gruntowka a postęp sprawił,że dzisiaj sa tego typu pompy w normalnej cenie,dla zascianka w cenie kotła+komina czyli 16-20tys.zl dlatego gruntowki stały się nie oplacalne.
Paliwo stałe w nowych domach stosują właśnie tacy ograniczeni i zacofani ludzie jedynie,o te 10-15 lat.
I jedynie w Polsce,zaciankowej,wiejskiej,nie douczonej ludzie pakują węgiel do nowych domów a nigdzie indziej na Świecie.

Ci ludzie słyszeli coś o pompach jako alternatywa węgla ale będąc w zascianku grzejac się ogniem nie mogli zrozumieć jak bez ognia może być ciepło a tym bardziej jak z mrozu może być ciepla woda w wannie i stąd myślą dalej że tylko grunt to ciepło da.
Dla nich to dalej magia i wymysl szatana i może stąd zdziwienie że to działa i jak długo podziała.

Brzeszczot_33
14-08-2016, 12:00
Postęp idzie bardzo szybko.
Kilka postów wyżej sam Brzeszczot pisał o tym,że ktoś mu nagadal że powietrzne do grzania w niskich temp.MUSZĄ używać grzałki.
Wynika z tego,że albo Brzeszczot jest tak ograniczony w rozwoju technologicznym,jakieś 10-15 lat albo ten rozwój tak szybko nastąpił,ja twierdzę,że to pierwsze bo już w 2009 jak zaczynalem planować budowę były pompy powietrzne które do -20st.C nie dość,że nie potrzebowały grzałki to jeszcze utrzymywały do tej temp.stałą moc grzewczą np.seria TRI Atlanica.
Paliwo stałe w nowych domach stosują właśnie tacy ograniczeni i zacofani ludzie jedynie,o te 10-15 lat.
I jedynie w Polsce,zaciankowej,wiejskiej,nie douczonej ludzie pakują węgiel do nowych domów a nigdzie indziej na Świecie.

Ci ludzie słyszeli coś o pompach jako alternatywa węgla ale będąc w zascianku grzejac się ogniem nie mogli zrozumieć jak bez ognia może być ciepło a tym bardziej jak z mrozu może być ciepla woda w wannie i stąd myślą dalej że tylko grunt to ciepło da.
Dla nich to dalej magia i wymysl szatana i może stąd zdziwienie że to działa i jak długo podziała.

Ograniczony w rozwoju to może jesteś i ty. Wypraszam sobie.
To ze ty jestes "wielkim" ekspertem w dziedzinie pomp to nie oznacza, że możesz innych obrażać.

Niby takie pompy mają działać przy -20oC, a jak jest rzeczywiście, od kilku osób słyszałem, że nie koniecznie

map78
14-08-2016, 12:09
Niby takie pompy mają działać przy -20oC, a jak jest rzeczywiście, od kilku osób słyszałem, że nie koniecznie

Brzeszczot - jesteś z pomorskiego, jak Ci nie za daleko do Gościcina to zapraszam jak się ochłodzi na oględziny pompy. Dotkniesz, zobaczysz, uwierzysz:) Ja w tym roku rozpoczynam 4 sezon z pompą i jestem niezmiennie bardzo zadowolony ze swojego wyboru...
Pozdrawiam.

Arturo72
14-08-2016, 12:15
Niby takie pompy mają działać przy -20oC, a jak jest rzeczywiście, od kilku osób słyszałem, że nie koniecznie
Ja nie słyszałem,ja mam,używam i wiem co używam i wiem jak pompa się zachowuje i tak od 2013r
A słyszałeś pewnie od podobnych sobie zacofanych ludzi.

Brzeszczot_33
14-08-2016, 12:42
Brzeszczot - jesteś z pomorskiego, jak Ci nie za daleko do Gościcina to zapraszam jak się ochłodzi na oględziny pompy. Dotkniesz, zobaczysz, uwierzysz:) Ja w tym roku rozpoczynam 4 sezon z pompą i jestem niezmiennie bardzo zadowolony ze swojego wyboru...
Pozdrawiam.

Dzięki :)
Masz jakieś uwagi może, rady? :)





Ja nie słyszałem,ja mam,używam i wiem co używam i wiem jak pompa się zachowuje i tak od 2013r
A słyszałeś pewnie od podobnych sobie zacofanych ludzi.

No pewnie, posłucham się pierwszego lepszego "idacego z nowintakami technicznymi" z forum, ktory jakos specjalnie nie przekonuje
Dobra, końzcę z tobą dyskusję bo wciągniesz mnie na swój poziom i pokonasz doświadczeniem ;)




Wpływ niskiej temperatury na wydajność pompy

W naszym klimacie średnia efektywność systemów ogrzewczych z powietrznymi pompami ciepła jest niższa niż z gruntowymi o blisko 30%. Wynika to z tego, że nośnikiem energii w powietrzu jest głównie para wodna, a powietrze o temperaturze -10oC zawiera jej wielokrotnie mniej niż to o temperaturze 20oC (mroźne powietrze jest „suche”). Dlatego podczas silnego mrozu efektywność pomp powietrznych jest stosunkowo niewielka.

Do tego dochodzą trudności w dopasowaniu wydajności sprężarki do zmieniających się w szerokim zakresie warunków pracy pompy ciepła (zakres zmian temperatury powietrza jest dużo w iększy niż gruntu) oraz konieczność rozmrażania parownika występująca tylko w pompach powietrznych. Na jego zimnej powierzchni wykrapla się bowiem z powietrza para wodna, która w ujemnej temperaturze zamarza – wtedy parownik musi zostać podgrzany w celu usunięcia lodu utrudniającego przepływ powietrza, a to pochłania energię. Warto się zainteresować tym, jak ten problem został rozwiązany w urządzeniu, które chcemy kupić – układ odszraniania powinien być uruchamiany automatycznie wyłącznie w tedy, kiedy jest to niezbędne. Jeśli nie jest dopracowany, efektywność pompy bardzo na tym cierpi.


Czy jest ktoś kto ma gruntową pompę ciepła i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami? :)

bobrow
14-08-2016, 13:10
Koledzy "wątpiący",
temat PC jest dosyć obszerny i jest wiele możliwości w zakresie doboru rozwiązania i sprzętu.
Mogę jeszcze raz potwierdzić moje doświadczenia po roku eksploatacji PC :

-powietrze/woda w domu , PC działała do najniższej zauważonej temp tj -22 st z mocą ok 7,5kW (na 9kW nominalnej do -15 st) .Temp w domu ok 23 st (powyżej 23 wył się termostat) , koszt CO+CWU od maja do maja ok 2600PLN ("SCOP" =3 , energia ok 6500kWh)
-powietrze/powietrze w firmie (biurowiec ok 500m2) od listopada do teraz zużycie ok 5000 kWh/2000PLN brutto , temperatura ok23st . CO+KLIMA

Sprzęt sprawdzonej marki , dobrze dobrany , zainstalowany i prawidłowo eksploatowany -DZIAŁA. Jeśli nawali , to raczej sprawa losowa (mogą pojawić się wadliwe serie , podzespoły albo pech)

Moi znajomi sceptycznie podchodzili do tematu PC bo gdzieś tam coś słyszeli o różnych problemach , natomiast po moich "doświadczeniach" część z nich już myśli o instalacji PC (jak bym nie miał co robić , to może bym się wziął za ten business...)

Czytać , czytać ,czytać i pytać

Hej

Arturo72
14-08-2016, 13:10
No pewnie, posłucham się pierwszego lepszego "idacego z nowintakami technicznymi" z forum, ktory jakos specjalnie nie przekonuje
)
Na forum są dziesiątki osób grzejace powietrznymi po kilka lat.
Na świecie tysiące osób dziesiatki lat ale sądzę,że wyszedles dopiero co z jaskini i o Bożym świecie nie wiesz :D
Jak dla Ciebie powietrze-woda to "nowinka techniczna" to nie mam pytań :D
Lodówkę nie wymyślili teraz a pompa ciepła powietrze-woda to lodówka bo też chłodzi :)

30% mniejsza wydajność to już Ci pisałem,dla domu ok.150m2 da kwotę ok.300zl rocznie a roznica w inwestycji 15000zl.
Matematyka nie jest twoją mocną stroną bo 15000zl/300zł równa się 50 lat :D

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 13:12
Tylko, że postęp nie idzie tak szybko... W dalszym ciągu używane są te same źródła ciepła - paliwa stałe, prąd, klimatyzatory i pompy ciepła, które wg niemal każdego instalatora na tym forum na zachodzie są używane o dziesięcioleci. I teraz nagle przestaną? W kwestii izolacji to główny postęp jaki widzę to więcej cm styropianu... Więc tych 3cm to ja szybko nie widzę.

Zerknij proszę na USA i Kanadę tam najszybciej wchodzą nowe technologie.
Aktualnie wchodzą i do nas czyli domki szkieletowe izolowane wełną, tylko że tam pcha się mocno prasowaną wełnę o rewelacyjnych parametrach.
Do tego ogrzewanie powietrzem bo układanie podłogówki itp jest za drogie, a poza tym nawiewowo da się przekazać bez wichru we włosach jakieś 3kW i takie zapotrzebowanie mają te domy.
A woda elektryczne albo z PV, u nas raczej PV i mała pompa ciepła bo prąd bardzo drogi w porównaniu z USA.
Odnośnie 3cm, to już jak by się owinęło dom dokładnie folią aluminiowa to już bardzo dużo zyskujemy, ale to na razie bardzo droga technologia bo nie tyle folia jest droga co jej ułożenie bardzo czasochłonne, a przez to drogie, a do tego problem jest z mostkami.
A w końcu kiedyś będzie musiało coś przeskoczyć 30cm, styropianu bo koszt styropianu i jego montażu będzie droższy niż coś innego.
Co prawda kiedyś używało się też węgla jak dziś ale kiedyś w westfalce(pieco/kuchni) a teraz w nowoczesnbych kotłach sterowanych elektronicznie a to nie to samo.

Kiedyś będzie się też używało prądu ale nie o mocach 3kW kompresor ale 300W.

Możemy ten temat dokończyć za 20 lat..... :-)

jbloch
14-08-2016, 15:02
Na forum są dziesiątki osób grzejace powietrznymi po kilka lat.
Na świecie tysiące osób dziesiatki lat ale sądzę,że wyszedles dopiero co z jaskini i o Bożym świecie nie wiesz :D
Jak dla Ciebie powietrze-woda to "nowinka techniczna" to nie mam pytań :D
Lodówkę nie wymyślili teraz a pompa ciepła powietrze-woda to lodówka bo też chłodzi :)

30% mniejsza wydajność to już Ci pisałem,dla domu ok.150m2 da kwotę ok.300zl rocznie a roznica w inwestycji 15000zl.
Matematyka nie jest twoją mocną stroną bo 15000zl/300zł równa się 50 lat :D


I co tak wyjeżdżasz z tymi15000 pln więcej za inwestycjęcw pc Grunt ,skoro sam miałeś propozycje/zastanawiałeś się na gruntową z odwiertami za -jak pamiętam - 20000 pln , a z tego co się orientuje to ta PC która masz kosztuje z montaŻem teraz 25000pln ,przynajmniej ja znam ludzi którzy tyle zapłacili za PC pw W ZESZŁYM ROKU . Czyli wynika z tego że pc grunt może być tańsza ( i z niższymi kosztami eksploatacyjnymi ) niz PC p-w ,którą posiadasz. . Czyli sumując inwestycja w pc grunt ,może być tańsza ( tu akurat trochę trzeba ruszyć mózgiem - widać po tym co piszesz ciężko Tobie z tym mózgiem idzie , chyba się z nim nie dogadujesz , on swoje TY swoje) niż w pc p-w , i do tego lekko licząc o 30% niższe koszta eksploatacji .

Arturo72
14-08-2016, 15:22
I co tak wyjeżdżasz z tymi15000 pln więcej za inwestycjęcw pc Grunt ,skoro sam miałeś propozycje/zastanawiałeś się na gruntową z odwiertami za -jak pamiętam - 20000 pln , a z tego co się orientuje to ta PC która masz kosztuje z montaŻem teraz 25000pln ,przynajmniej ja znam ludzi którzy tyle zapłacili za PC pw W ZESZŁYM ROKU . Czyli wynika z tego że pc grunt może być tańsza ( i z niższymi kosztami eksploatacyjnymi ) niz PC p-w ,którą posiadasz. . Czyli sumując inwestycja w pc grunt ,może być tańsza ( tu akurat trochę trzeba ruszyć mózgiem - widać po tym co piszesz ciężko Tobie z tym mózgiem idzie , chyba się z nim nie dogadujesz , on swoje TY swoje) niż w pc p-w , i do tego lekko licząc o 30% niższe koszta eksploatacji .
To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.
20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.
Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

jbloch
14-08-2016, 15:34
To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.
20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.
Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

Ale powtarzasz tą nieprawdę o 15000 pln drożej za pc grunt , co sam podawałeś , na swoim przypadku ,że pc grunt jest z odwiertami tańsza niż ta pc którą masz , i to realnie tańsza o 5 K i do tego w Twoim przypadku lekko licząc 200PLN tańsza w eksploatacji ,co zresztą też mocno naciągane, różnica na korzyść gruntowej jest znacznie większa .

Arturo72
14-08-2016, 15:50
Ale powtarzasz tą nieprawdę o 15000 pln drożej za pc grunt , co sam podawałeś , na swoim przypadku ,że pc grunt jest z odwiertami tańsza niż ta pc którą masz , i to realnie tańsza o 5 K i do tego w Twoim przypadku lekko licząc 200PLN tańsza w eksploatacji ,co zresztą też mocno naciągane, różnica na korzyść gruntowej jest znacznie większa .

Cały czas byłem za pompą z dolnym źródłem, jednak dzisiaj dostałem informację, aby wziąć pompę powietrzną, że różnica 15000zł mi się nie zwróci, że wcześniej pompa będzie zabytkiem i nie zdatna, czy faktycznie tak jest?
Jaki jest koszt markowej pompy gruntowej z odwiertami ?

Co do różnicy kosztów eksploatacyjnych u mnie czyli zapotrzebowanie na energię do c.o to ok.5500kWh a na cwu to 4000kWh co daje łącznie 9500kWh ale zaokraglam do 10000kWh bo raz mniej raz więcej.
Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 3300kWh czyli różnica niech Ci będzie 800kWh,1kWh mam po ok.0,30zl czyli 800kWh*0,30zl=240zl rocznie.

Gdyby gruntowa byłaby droższa od powietrznej o max.1500zl to widzialbym sens tego ale tak nie jest dlatego mam powietrzną.

fotohobby
14-08-2016, 15:54
W ciągu trzech lat z 30000kWh zrobiło mi się dzięki COP 10000kWh czyli 20000kWh jestem do przodu narazie czyli jakieś 6 klocków i niedługo zaczynamy kolejne odliczanie.
Matematyka jednak to podstawa.
Rocznie 2000zl

Za cały rok na CO i CWU w porównywalnym domu wydaje 1700zł, to jak Ty możesz mieć 2000zł oszczedńości ?

oberwatorPC
14-08-2016, 15:56
To nie ja pisałem o różnicy 15 tys.zł między powietrzną a gruntową.
20tys.zł za gruntowke z odwiertami to było 4 lata temu i to na chinszczyznie lub powietrzna Atlantic 8kW za 16 tys.zł.
Wybrałem powietrzną pomimo różnicy tylko 4 tys.zl

Te 30% w moim przypadku to ok.700kWh czyli 200zl rocznie.4000zl/200zl=20 lat a gdzie tam 15000zl ?

Na "chińszczyźnie" powiadasz a panasonic to co? Made in USA? Sprężarki panasonic po połączeniu z sanyo to najtańsze sprężarki na rynku . W chinach chodzą po 400-900 zł za to ty ją kupujesz w swojej "markowej" pompie ciepła wraz z kilkoma innymi podzespołami za 20.000 zł. To jest dopiero frajerstwo kupować sprzęt wart 5000 zł za 20.000 zł.

Tu możesz sobie kupić bo oczywiście zaraz bedziesz obalał fakty :https://www.alibaba.com/product-detail/Panasonic-hermetic-rotary-compressor-5PS146LA-for_60436266116.html?spm=a2700.7724838.0.0.6Dy6Bm&s=p

agb
14-08-2016, 15:57
Postęp idzie bardzo szybko.
Kilka postów wyżej sam Brzeszczot pisał o tym,że ktoś mu nagadal że powietrzne do grzania w niskich temp.MUSZĄ używać grzałki.
Wynika z tego,że albo Brzeszczot jest tak ograniczony w rozwoju technologicznym,jakieś 10-15 lat albo ten rozwój tak szybko nastąpił,ja twierdzę,że to pierwsze bo już w 2009 jak zaczynalem planować budowę były pompy powietrzne które do -20st.C nie dość,że nie potrzebowały grzałki to jeszcze utrzymywały do tej temp.stałą moc grzewczą np.seria TRI Atlantica,wtedy były drogie,nie dużo tańsze niż gruntowka a postęp sprawił,że dzisiaj sa tego typu pompy w normalnej cenie,dla zascianka w cenie kotła+komina czyli 16-20tys.zl dlatego gruntowki stały się nie oplacalne. (...)


No właśnie, 10-15 lat temu potrzebna była grzałka. Dziś nie jest i pompy mają lepsze parametry. A za 20 lat odwierty mają być bezużyteczne bo pompy zastąpią jakieś kosmiczne technologie. Jasne...

Arturo72
14-08-2016, 16:00
Za cały rok na CO i CWU w porównywalnym domu wydaje 1700zł, to jak Ty możesz mieć 2000zł oszczedńości ?
Widocznie mam durszlak i duże zużycie cwu bo łącznie wychodzi mi ok.10000kWh :)
Oczywiście w stosunku do prądu podaję bo to on miał być.

fotohobby
14-08-2016, 16:04
10000kWh....
Przy takich pseudozimach, jak obecnie ?
Okna może wstaw....

Po prostu liczysz sobie z radosna beztroską tak, aby cyfry potwierdziły trafność Twoich wyborów...
Nie jestem pierwszy, ktory to zauważył.

agb
14-08-2016, 16:04
Zerknij proszę na USA i Kanadę tam najszybciej wchodzą nowe technologie.
Aktualnie wchodzą i do nas czyli domki szkieletowe izolowane wełną, tylko że tam pcha się mocno prasowaną wełnę o rewelacyjnych parametrach.
Do tego ogrzewanie powietrzem bo układanie podłogówki itp jest za drogie, a poza tym nawiewowo da się przekazać bez wichru we włosach jakieś 3kW i takie zapotrzebowanie mają te domy.
(...)
Domy szkieletowe czy kanadyjki, są na naszym kraju obecne od lat. Jakoś w naszym kraju nie zdobyły popularności, a przecież obecna technologia też nie jest zła :) Po prostu uważam, że nie przyjmie się ona nigdy u nas w takim stopniu jak ściany murowane.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 16:05
No właśnie, 10-15 lat temu potrzebna była grzałka. Dziś nie jest i pompy mają lepsze parametry. A za 20 lat odwierty mają być bezużyteczne bo pompy zastąpią jakieś kosmiczne technologie. Jasne...

Jak by Ci ktoś powidział 5 lat temu że można ogrzać dom nie mając komina to też byś nie uwierzył :-) ?
Bo 5 lat temu dla wielu PC to była kosmiczna technologia która komina nie wymagała.
Dalej wielu ludziom PC kojarzy się z odwiertami a ja tłumaczę że pewnie bardziej będzie opłacać się powietrzem.
Potem pokazuję obliczenia i wszystko jasne. Grunt już umiera....

Średnie zużycie przez PC prądu załóżmy 3000kWh przy średnim COP 3
gruntówka zrobi to z COP 4 2250kWh, zaoszczędzimy więc
750kWh * 30gr = 225zł rocznie.

Nawet jak by gruntówka była droższa tylko o 5000zł to dopiero po 23 latach zarobimy pierwsze złotówki.
a pisaliśmy wcześniej że po 15 każda pompa to itak już zabytek.

fotohobby jak wyszło Ci 1700zł?

agb
14-08-2016, 16:13
Jak by Ci ktoś powidział 5 lat temu że można ogrzać dom nie mając komina to też byś nie uwierzył :-) ?

Pewnie, że tak, bo PC słyszałem 10 jak nie 15 lat temu :)





Nawet jak by gruntówka była droższa tylko o 5000zł to dopiero po 23 latach zarobimy pierwsze złotówki.
a pisaliśmy wcześniej że po 15 każda pompa to itak już zabytek.

Wszystko prawda, ale tylko przy założeniu, że za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła :)

jbloch
14-08-2016, 16:15
Jaki jest koszt markowej pompy gruntowej z odwiertami ?

Co do różnicy kosztów eksploatacyjnych u mnie czyli zapotrzebowanie na energię do c.o to ok.5500kWh a na cwu to 4000kWh co daje łącznie 9500kWh ale zaokraglam do 10000kWh bo raz mniej raz więcej.
Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 3300kWh czyli różnica niech Ci będzie 800kWh,1kWh mam po ok.0,30zl czyli 800kWh*0,30zl=240zl rocznie.

Gdyby gruntowa byłaby droższa od powietrznej o max.1500zl to widzialbym sens tego ale tak nie jest dlatego mam powietrzną.

Ale ta pc grunt z odwiertami,na którą miałeś ofertę za 20K ,była w niższej cenie niż twój chiński panasonic o 5 K .

-Przy gruntowej z COP4 da to zużycie 2500kWh a przy powietrznej z COP3 --
Ale już kiedyś rozmawialiśmy o COP-ach ,przyznałeś że masz cop niższy niż 3 ,a i w przypadku Twojego domu cop gruntowej byłby wyższy niż 4 . Jeśli dodamy do tego niższy koszt inwestycji w pc grunt o 5 K ,to trzeba nie mieć porozumienia ze swoją mózgownicą , aby pchać się w pc p-w .
Nie należy zapominać że sam koszt elektronik iw Twojej pc to 4200 pln ,praktycznie połowa ceny dobrej gruntowej pc ...

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 16:24
Wszystko prawda, ale tylko przy założeniu, że za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła :)

Po 15 latach to i żona potrafi się często zmienić :-)

jbloch
14-08-2016, 16:37
Wszystko prawda, ale tylko przy założeniu, że za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła :)[/QUOTE]

To zależy co masz na myśli - za 15 lat kompletnie zmieniamy źródło ciepła- Ja myślę że za te hipotetyczne 15lat ,w przypadku pc p-w zmieniamy samo urządzenie i za 15 lat w przypadku pc grunt zmieniamy samo urządzenie , i tu niekorzyść ok 10000 pln na rzecz pc p-w

jbloch
14-08-2016, 16:38
Po 15 latach to i żona potrafi się często zmienić :-)

Mam kolegę co już trzy wymienił ,niestety stwierdził ze każda następna to już nie to co ta pierwsza :)

Brzeszczot_33
14-08-2016, 16:44
A jakiej firmy pompy są godne polecenia?
Czy mniej znane firmy są również dobre, żywotne?

bobrow
14-08-2016, 16:44
Odnośnie chińszczyzny i markowego sprzętu,
Chyba nie chodzi o miejsce produkcji , a o technologie.
Małe żółte rączki pracują dla zdecydowanej większości światowych marek- mnie to nie boli.
Jakiś czas temu krążył taki dopwcip o dwóch rosjankach : jedna pyta się za ile kupiła ten markowy zegarek i usłyszała , że za 10 000$, wtedy odpowiedziała tej drugiej ,że się nie popisała- bo na ulicy obok ten sam zegarek był za 13 000$
Technologie , parametry, wsparcie

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 16:47
A jakiej firmy pompy są godne polecenia?
Czy mniej znane firmy są również dobre, żywotne?

Zapraszam do mnie do biura, w tym tygodniu jestem prawie codziennie będzie jakieś 40 minut drogi to możemy policzyć co najbardziej się opłaca.

jbloch
14-08-2016, 16:56
A jakiej firmy pompy są godne polecenia?
Czy mniej znane firmy są również dobre, żywotne?
Raczej niekoniecznie tu o jakiś znaczek z firmowym logo na pc chodzi .
Praktycznie każda gruntowa pc on/of , jest tak prosta w budowie ,ze nie trzeba się opierać koniecznie na częściach z firmowego serwisu. Wszystkie podzespoły oryginalne/ czy nie gorsze odpowiedniki , dostaniesz w pierwszej lepszej hurtowni chłodnictwa . A w przypadku jakieś niby firmowej PC p-w ,masz np elektronikę dedykowana do danego modelu i jesteś skazany tylko i wyłącznie na części z firmowych serwisów . I tak np sławetna elektronika do pc panasonic niedawno jeszcze kosztowała 4200 pln ,oczywiście firma zapewnia dostęp do części przez ileś tam lat ,bo prawo ją do tego zmusza , ale ile ta elektronika będzie kosztować za np 8 lat ? , czasami jest tak że trzeba sobie sprawić nowe urządzenie , wcale nie po 15 latach .

muchenz
14-08-2016, 17:11
Technika pomp p-w poszła do przodu, zwłaszcza jeżeli chodzi o sterowanie i dzięki temu pracują w szerszym zakresie temperatury, ale ma to swoje konsekwencje. Powołujecie się na pompy zamontowane w XX lat temu i że pracują one do dzisiaj. Jest jednak pewna różnica stare wodne pompy pracowały: w stabilnych warunkach - wymiennik gruntowy i podłogówka i maiły proste niezawodne sterowanie, które dla tych warunków było całkowicie wystarczające.

Dzisiejsze p-w są o wiele bardziej wysilone, pracują w bardzo zmiennych warunkach. W takich warunkach np. olej smarujący zmienia drastycznie swoje właściwości - lepkość, szybciej się starzeje itd. Większe występują naprężenia, obciążenia termiczne itd. , a wszystko to w celu powiększenia COP i zakresu temperatur.

Nawiązując do motoryzacji to tak jakby porównywać starego diesla co przejedzie i grubo ponad 1 mln kilometrów do nowoczesnego, mocniejszego, a przy tym oszczędniejszego. Jest lepszy to jest oczywiste, ale nie można uogólniać, że jeden i drugi przejedzie taki sam dystans bezawaryjnie.

Dlatego uważam, że nowoczesne pomp p-w nie wytrzymają tyle co wodne ze względu na dużo cięższe warunki pracy.

Tak wygląda temp. pracy uzwojenia w taniej pompie c.w.u:

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 17:33
Technika pomp p-w poszła do przodu, zwłaszcza jeżeli chodzi o sterowanie i dzięki temu pracują w szerszym zakresie temperatury, ale ma to swoje konsekwencje. Powołujecie się na pompy zamontowane w XX lat temu i że pracują one do dzisiaj. Jest jednak pewna różnica stare wodne pompy pracowały: w stabilnych warunkach - wymiennik gruntowy i podłogówka i maiły proste niezawodne sterowanie, które dla tych warunków było całkowicie wystarczające.

Dzisiejsze p-w są o wiele bardziej wysilone, pracują w bardzo zmiennych warunkach. W takich warunkach np. olej smarujący zmienia drastycznie swoje właściwości - lepkość, szybciej się starzeje itd. Większe występują naprężenia, obciążenia termiczne itd. , a wszystko to w celu powiększenia COP i zakresu temperatur.

Nawiązując do motoryzacji to tak jakby porównywać starego diesla co przejedzie i grubo ponad 1 mln kilometrów do nowoczesnego, mocniejszego, a przy tym oszczędniejszego. Jest lepszy to jest oczywiste, ale nie można uogólniać, że jeden i drugi przejedzie taki sam dystans bezawaryjnie.

Dlatego uważam, że nowoczesne pomp p-w nie wytrzymają tyle co wodne ze względu na dużo cięższe warunki pracy.

Tak wygląda temp. pracy uzwojenia w taniej pompie c.w.u:

Nie do końca elektronika, to że pompy pracują do niższych temperatur wynika z układu wtrysku które wprowadziły wiodące firmy:
Mitsubishi-Zubadan
Copeland-EVI
Panasonic-T-CAP
ta technologia pozwala pomimo niskiego odparowania czynnika w niskich temperaturach na pracę pompy ciepła.

Co do elektroniki oczywiście poszło to też znacznie do przodu i jest bardziej skomplikowane.

Naprawiałem wiele pomp ciepła i układów chłodniczych i to co zabija te urządzenia to niedoszacowanie mocy.
patrzymy np. na roczne zużycie energii przez PC i wychodzi około 10000kWh, sprężarka bierze 2,5kW czyli urządzenie pracowało 4000h rocznie!!!!
o co się stało po 4 latach sprężarka w mitsubishi umarła, ale nie dlatego że się zużyła bo 16000h pracy to nic dla niej strasznego.
Chodzi o to że nie stygła w ogóle i pracowała non stop od października do marca. i nie miała czasu ostygnąć, ma to poniekąt właśnie związek z tym co podajesz czyli temperaturą uzwojenia.

Na tym forum ludzie dobierają pompy co do Wata mocy grzewczej i potem mają tak dobrane że jak zima jest ostrzejsza przez miesiąc to inverter chodzi non stop i nie stygnie. "Ale przecież w OZC było policzone 5kW i ja mam pompę 5kW" i wtedy urządzenia są wyklepane na maxa.

jaka jest jeszcze różnica między tak chwalonym Panasonic 9kW 1Faza i 3Fazy większy parownik więc ilość procesów rozmrażania, większy parownik mniej się zaladza a im mniej rozmrażań tym pompa ma lżej i jej żywotność rośnie. Bo rozmrażanie to jak jechać samochodem 200km/h i nagle się zatrzymać zapierdzielać na wstecznym i znów zapierdzielać do przodu.

Brzeszczot_33
14-08-2016, 18:29
Na tym forum ludzie dobierają pompy co do Wata mocy grzewczej i potem mają tak dobrane że jak zima jest ostrzejsza przez miesiąc to inverter chodzi non stop i nie stygnie. "Ale przecież w OZC było policzone 5kW i ja mam pompę 5kW" i wtedy urządzenia są wyklepane na maxa.



Czyli lepiej aby moc pompy była przeszacowana? Tylko wtedy chyba za często będzie się włączać i wyłączać sprężarka?

Arturo72
14-08-2016, 18:33
Czyli lepiej aby moc pompy była przeszacowana? Tylko wtedy chyba za często będzie się włączać i wyłączać sprężarka?
Nie,bo powietrzne mają inwenter czego nie mają on/off gruntowe.
Gruntowe to przeżytek już technologiczny.

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 18:34
Czyli lepiej aby moc pompy była przeszacowana? Tylko wtedy chyba za często będzie się włączać i wyłączać sprężarka?

Problem częstych startów sprężarek to problem pomp głównie gruntowych On/Off bez bufora, w inwerterach nie ma tego problemu, pompa poprostu dopasuje sobie bieg odpowiedni do zapotrzebowania, ale nie będzie chodzić cały czas na wysokich obrotach bo raz że chcemy nagrzać szybko w tanim prądzie a dwa że pompa jest dobrana na styk i wtedy chodzi tak jak auto na wysokich obrotach, a wszyscy wiemy że najlepiej jak obroty nie są na czerwonej kresce.

jgrolik
14-08-2016, 18:59
Nie,bo powietrzne mają inwenter czego nie mają on/off gruntowe.
Gruntowe to przeżytek już technologiczny.

Żaden przeżytek.
Może gruntowe on/off to tak, ale od paru lat wchodzą gruntowe pompy inwertorowe.
Ja sam kupiłem taką w 2014 i chwalę sobie jej pracę.

Arturo72
14-08-2016, 19:02
Żaden przeżytek.
Może gruntowe on/off to tak, ale od paru lat wchodzą gruntowe pompy inwertorowe.
Ja sam kupiłem taką w 2014 i chwalę sobie jej pracę.
Jaki koszt za całość ?
Możesz rozbić na składowe elementy ?
Do tego zużycie energii i zapotrzebowanie domu na ciepło ?

jgrolik
14-08-2016, 19:14
Jaki koszt za całość ?
Możesz rozbić na składowe elementy ?
Do tego zużycie energii i zapotrzebowanie domu na ciepło ?

Jak znajdę fakturę, to postaram Ci się to podać.
Co do zużycia energii, to dopiero w październiku będę mógł podać za cały rok.
Projektowane obciążenie cieplne przy -20 C 4622 W, ale mam wątpliwości, czy dobrze policzone chociaż liczyła to osoba, która robiła wiele projektów i nadzorowała instalacje PC. Ewentualnie wina może leżeć po stronie wentylacji grawitacyjnej bo na straty przez wentylacje ma przypadać 1592 W

Brzeszczot_33
14-08-2016, 19:22
A jak to jest z ogrzewaniem podłogowym przy pompach? Na coś szczególnie się zwraca?
Osoby które dają ofertę, właśnie proponują przy okazji podłogówkę i dostosowaną, dobraną do pompy. Czy faktycznie ma to jakieś znaczenie?

jgrolik
14-08-2016, 19:29
Dobrze zrobiona podłogówka będzie dobra i do PC i do pieca gazowego kondensacyjnego a nawet do grzałek elektrycznych :-)

Najlepiej jak robi to jedna ekipa aby potem jeden na drugiego nie zrzucał winy jak coś nie będzie właściwie pracować

Brzeszczot_33
14-08-2016, 19:34
Tylko jest to niestety spory koszt :(

muchenz
14-08-2016, 19:39
Nie,bo powietrzne mają inwenter czego nie mają on/off gruntowe.
Gruntowe to przeżytek już technologiczny.

Lubisz motoryzację więc przykład dla ciebie. Gruntowa pompa on-off to takie stare 2.5 V6 180KM, a powietrzna, z inwerterem, rozbudowaną elektroniką sterującą, wtryskiem par i szybkim rozmrażaniem to takie nowoczesne 1.0 BiTurbo Eko trzycylindrowe :D.

BTW tak gdzie liczą się naprawdę duże koszty czyli w satelitach i rakietach nośnych stosuje się elektronikę rodem z lat 80 ponieważ jest dużo trwalsza niż współczesna liczona w nanometrach. Tam koszt awarii idzie w setkach milionów $$ dlatego wykorzystuje się 'przeżytki technologiczne'.

jgrolik
14-08-2016, 19:41
Tylko jest to niestety spory koszt :(

Zazwyczaj Ci co instalują PC mają normalną rynkową cenę podłogówki.
Podłogówka to niesamowity komfort, a jeśli ma się możliwość zrobienia odpowiednio grubej wylewki, to można grzać tylko w taniej taryfie. Poza tym ściany masz wtedy wolne i bardziej ustawne.

jgrolik
14-08-2016, 19:46
BTW tak gdzie liczą się naprawdę duże koszty czyli w satelitach i rakietach nośnych stosuje się elektronikę rodem z lat 80 ponieważ jest dużo trwalsza niż współczesna liczona w nanometrach. Tam koszt awarii idzie w setkach milionów $$ dlatego wykorzystuje się 'przeżytki technologiczne'.

W satelitach i rakietach nie stosuje się tylko "elektroniki rodem z lat 80" tylko tzw "radiation hardened" czyli odporną na promieniowanie wysokoenergetyczne i są współczesne wykonania takiej elektroniki ... ale oczywiście wiąże się to z nie stosowaniem bardzo małych elementów gdzie taka cząstka wysokoenergetyczna byłaby w stanie zmienić stan tranzystora a co za tym idzie spowodować przekłamanie w programie

muchenz
14-08-2016, 20:10
W satelitach i rakietach nie stosuje się tylko "elektroniki rodem z lat 80" tylko tzw "radiation hardened" czyli odporną na promieniowanie wysokoenergetyczne i są współczesne wykonania takiej elektroniki ... ale oczywiście wiąże się to z nie stosowaniem bardzo małych elementów gdzie taka cząstka wysokoenergetyczna byłaby w stanie zmienić stan tranzystora a co za tym idzie spowodować przekłamanie w programie

No to przecież napisałem, że jest rodem z lat 80. Mało tego wykorzystuje się np. procesory WYPRODUKOWANE w latach 80 i początku 90. Instytuty i firmy zajmujące się tematem mają spore zapasy takiego 'złomu'. Dzieje się tak dlatego, że wprowadzenie starego procesu technologicznego dla wyprodukowania dosłownie jednego egzemplarza CPU jest zbyt kosztowne - po co płacić grube $$ za 1 CPU skoro można kupić za parę groszy, przetestować na wszelkie sposoby i wsadzić do magazynu, żeby skorzystać z niego za 10 czy 20 lat.

Arturo72
14-08-2016, 20:19
A jak to jest z ogrzewaniem podłogowym przy pompach? Na coś szczególnie się zwraca?
Osoby które dają ofertę, właśnie proponują przy okazji podłogówkę i dostosowaną, dobraną do pompy. Czy faktycznie ma to jakieś znaczenie?
Podlogowke robi się niby wg projektu ale przy pompie ważne jest,żeby była zrobiona pod jak najniższa temp.zasilania.
U sprzedawcy pomp podlogowka jest zawsze droga bo na tym też zarabia,realna cena na podlogowke to 60-70zl/m2.
Jeśli za tyle zrobi to brać,jeśli nie to nie dać z siebie robić owcy i szukać dalej.

imrahil
14-08-2016, 21:09
a pisaliśmy wcześniej że po 15 każda pompa to itak już zabytek.

co to znaczy zabytek?

jeżdżę do pracy pełnoletnim samochodem, pali 5,5 l/100 km, ma klimatyzację, elektryczne szyby, prosty i oszczędny silnik (benzynowy). w ciągu ostatnich pięciu lat poza regularną wymianą oleju co 10 tys. km wydałem w sumie około 1200 zł na drobny remont zawieszenia i układu wydechowego. w tym momencie kilku znajomych wydało kilkukrotnie więcej za naprawę samochodów niższej klasy, ale podobnie wyposażonych.

powietrzne pompy ciepła potrafią pracować bez tej strasznej grzałki od może 5 czy 10 lat. na skutek tego w naszym klimacie ich SCOP wzrósł zapewne o 0,5 albo 0,7. jeśli tak ma wyglądać kolejny przyrost SCOP za 15 lat, to wolałbym zachować starą poczciwą gruntówkę, zrobić jej generalny remont za 3 tys. zł zamiast pakować kilkanaście tys. zł w nową powietrzną, która może wtedy właśnie osiągnie sprawność podobną do obecnych chińskich gruntówek. szczególnie jeśli teraz prostą gruntówkę taką jak mój samochód można mieć za w sumie około 5 tys. zł więcej niż powietrzną (samochód znajomego).

a różnicę między remontem gruntówki a zakupem nowej (bo stara zabytkowa, w dodatku droga w naprawie) za 10 lat wolałbym włożyć w instalację PV. wyszedłbym ostatecznie na taniej i prostej gruntowej pompie o wiele lepiej.

asolt
14-08-2016, 21:09
Podlogowke robi się niby wg projektu ale przy pompie ważne jest,żeby była zrobiona pod jak najniższa temp.zasilania.
U sprzedawcy pomp podlogowka jest zawsze droga bo na tym też zarabia,realna cena na podlogowke to 60-70zl/m2.
Jeśli za tyle zrobi to brać,jeśli nie to nie dać z siebie robić owcy i szukać dalej.

A projekt niby wegług jakiej zasady sie liczy? , wiadomo ze powinno sie wyliczac najmniejszą mzliwą temperarure zasilania. Nie zaleznie od zródła ciepła, podłogówka powinna byc wyliczona optymalnie, a optymalnie nie oznacza ze wszedzie co 10 cm. A z tą ceną podłogówki nie przesadzaj, srednio koszty materiałowe za m2 wychodzą ok 50 zł, i to nie na najdrozszych materiałach a jedynie dobrych. A ułozenie styropianu, a proba cisnieniowa, a zalanie i odpowietrzenie, to wszystko za 10 zł/m2. Mam dla ciebie dobrą radę załoz firmę instalacyjną i zacznij oferowac takie ceny, klientów nie zabraknie, ale Ty długo na tych cenach nie zajedziesz, nie tak dawno oferowałes ozc za 50 zł. Masz taką dziwną tendencję do nierealnego zanizania kosztów. Łatwo sie dysponuje pieniedzmi innych, swoje usługi juz bys tak tanio nie oferował. Zacznij od pomp, potem w miedzyczasie zrób jakies ozc za 50 zł (brutto, podliczeniu vat i podatku dochodowego zostaje az 33,3 zł) nastepnie zacznij podłgówki po 60zł/m2 (brutto po odiczeniu vat i podatku dochodowego to ok 50-55 z materiałem) a pozniej kolejne instalacje.

oberwatorPC
14-08-2016, 21:19
Ciekaw jestem czym Arturo się zajmuje...... Może ma firmę consultingową? Z pompami juz probował i przepłacił za chińskiego panasa.

Arturo72
14-08-2016, 21:32
Ciekaw jestem czym Arturo się zajmuje...... Może ma firmę consultingową? Z pompami juz probował i przepłacił za chińskiego panasa.
Cały czas myślę o Tym bo pasowało by to wykorzystać ;)
Na tą chwilę jestem na L4 w związku z wypadkiem w pracy na etacie u Niemca :D

Ale drobnym sprzedawczykom jakim i Ty jesteś szpilki będę wkladal :)

Arturo72
14-08-2016, 21:41
A projekt niby wegług jakiej zasady sie liczy? , wiadomo ze powinno sie wyliczac najmniejszą mzliwą temperarure zasilania. Nie zaleznie od zródła ciepła, podłogówka powinna byc wyliczona optymalnie, a optymalnie nie oznacza ze wszedzie co 10 cm. A z tą ceną podłogówki nie przesadzaj, srednio koszty materiałowe za m2 wychodzą ok 50 .
asolt,jesteś takim samym drobnym sprzedawczykiem.
Dla temp.zasilania 35st.C rozstaw wyszedł mi 30-35st.C.
Co Ty na to ?
Jak dałem co 15cm to co to oznacza biorąc pod uwagę temp.zasilania ?
Wiem,że jako drobny sprzedawczyk robisz całościowe usługi łącznie z podlogowka ale niech Twój kient fotohobby odpowie Ci jakim jesteś drogim cichym sprzedawczykiem i powie za ile robił podlogowke za m2.

Już raz Ci mówiłem dosłownie kim jesteś,powtórzyć ?

Św.Mikołaj
14-08-2016, 21:49
A projekt niby wegług jakiej zasady sie liczy? , wiadomo ze powinno sie wyliczac najmniejszą mzliwą temperarure zasilania. Nie zaleznie od zródła ciepła, podłogówka powinna byc wyliczona optymalnie, a optymalnie nie oznacza ze wszedzie co 10 cm. A z tą ceną podłogówki nie przesadzaj, srednio koszty materiałowe za m2 wychodzą ok 50 zł, i to nie na najdrozszych materiałach a jedynie dobrych. A ułozenie styropianu, a proba cisnieniowa, a zalanie i odpowietrzenie, to wszystko za 10 zł/m2. Mam dla ciebie dobrą radę załoz firmę instalacyjną i zacznij oferowac takie ceny, klientów nie zabraknie, ale Ty długo na tych cenach nie zajedziesz, nie tak dawno oferowałes ozc za 50 zł. Masz taką dziwną tendencję do nierealnego zanizania kosztów. Łatwo sie dysponuje pieniedzmi innych, swoje usługi juz bys tak tanio nie oferował. Zacznij od pomp, potem w miedzyczasie zrób jakies ozc za 50 zł (brutto, podliczeniu vat i podatku dochodowego zostaje az 33,3 zł) nastepnie zacznij podłgówki po 60zł/m2 (brutto po odiczeniu vat i podatku dochodowego to ok 50-55 z materiałem) a pozniej kolejne instalacje.

Artur to wie ,bo wszystko robi z kredytu za pieniadze banku :-) :-)

asolt
14-08-2016, 21:50
asolt,jesteś takim samym drobnym sprzedawczykiem.
Dla temp.zasilania 35st.C rozstaw wyszedł mi 30-35st.C.
Co Ty na to ?
Jak dałem co 15cm to co to oznacza biorąc pod uwagę temp.zasilania ?
Wiem,że jako drobny sprzedawczyk robisz całościowe usługi łącznie z podlogowka ale niech Twój kient fotohobby odpowie Ci jakim jesteś drogim cichym sprzedawczykiem i powie za ile robił podlogowke za m2

Co oznacza za dla 35 oC rozstaw wyszedł 30-35 oC nie rozumiem tego. Poza tym ile by nie wyszedł to Twoje ozc nie jest zbyt dokładne, to tym bardziej obliczenia rozstawów.
Jak u fotohobby wykonywałem tylko ozc. Natomiast Ty zajmij sie wyceną i wykonaniem podłogówki to zobaczysz ile to wszystko kosztuje. na razie masz o tym mikre pojecie.
Jezeli jestes tak wielkim fachowcem od kosztorysowania to przedstaw tu na forum wszystkie ale to wszystkie koszty zwiazane czy to montazem podłogówki, czy tez pompy, przedstaw ilosc roboczogodzin zwiazanych z ozc i projektem podłogówki. Ty wiesz to lepiej od tych którzy zajmują sie tym codzien. Az dziw ze o takiego specjalistę nie upomniała sie zadna firma (moze poza to jedną w której byłes vice prezesem, a tak na maginesie to Ty tam ustalałes stawki za poszczegolne roboty?, jezeli to Ty to nic dziwnego ze firma upadła z wielkim hukiem)

CNC_POMPY_CIEPLA
14-08-2016, 21:52
co to znaczy zabytek?

jeżdżę do pracy pełnoletnim samochodem, pali 5,5 l/100 km, ma klimatyzację, elektryczne szyby, prosty i oszczędny silnik (benzynowy). w ciągu ostatnich pięciu lat poza regularną wymianą oleju co 10 tys. km wydałem w sumie około 1200 zł na drobny remont zawieszenia i układu wydechowego. w tym momencie kilku znajomych wydało kilkukrotnie więcej za naprawę samochodów niższej klasy, ale podobnie wyposażonych.

powietrzne pompy ciepła potrafią pracować bez tej strasznej grzałki od może 5 czy 10 lat. na skutek tego w naszym klimacie ich SCOP wzrósł zapewne o 0,5 albo 0,7. jeśli tak ma wyglądać kolejny przyrost SCOP za 15 lat, to wolałbym zachować starą poczciwą gruntówkę, zrobić jej generalny remont za 3 tys. zł zamiast pakować kilkanaście tys. zł w nową powietrzną, która może wtedy właśnie osiągnie sprawność podobną do obecnych chińskich gruntówek. szczególnie jeśli teraz prostą gruntówkę taką jak mój samochód można mieć za w sumie około 5 tys. zł więcej niż powietrzną (samochód znajomego).

a różnicę między remontem gruntówki a zakupem nowej (bo stara zabytkowa, w dodatku droga w naprawie) za 10 lat wolałbym włożyć w instalację PV. wyszedłbym ostatecznie na taniej i prostej gruntowej pompie o wiele lepiej.

Wiedziałem że jak będziemy porównywać pompy do samochodów to w końcu ktoś wyskoczy z mercedesem beczką który ma 1 000 000km i jeździ i się nic nie dzieje.
Tak samo jak były cudowne samochody tak samo będą cudowne pompy. Ale prawda jest taka jak jest coś stare to jest stare i się zepsuje.
Nie rozkminiajmy czy stare będzie lepsze czy nowe, jak by stare było lepsze to byśmy nadal palili w piecu bo piec to każdy sam naprawi.

A co się robi jak się zepsuje stara klimatyzacja?
WYWALA się ją, a wiesz czemu? (stara klimatyzacja to jeszcze prostsze urządzenie niż Twoja gruntówka)
Bo była na R22, Ty teraz masz w swojej pompie R407C albo R410A, i te czynniki od 2017/18 będą też zakazane, więc jak Ci padnie coś z układzie chłodniczym to tego nie naprawisz bo nie będzie czym tego napełnić. Tak samo jak jest zakaz naprawy urządzeń na R22 tak samo będzie na te obecne czynniki.
a więc wiesz już że układu chłodniczego nie naprawisz.

a z elektroniką to jest tak ze jak się uprzesz to wsadzisz sobie 5 czasówek, 8 przekaźników, czujnik zaniku i kolejności, transformator, i 3 sterownik carel PJEZC0000 i będziesz mieć nową elektronikę do PC.
ale czy warto?

plusfoto
14-08-2016, 21:52
Dla temp.zasilania 35st.C rozstaw wyszedł mi 30-35st.C.

Zapewne chciałeś napisać cm. A moje pytanie - w łazience też? I tak dodatkowo obserwując całą dyskusję z boku - Arturo coś na tym zwolnieniu trochę Cię nosi.

Św.Mikołaj
14-08-2016, 21:53
Cały czas myślę o Tym bo pasowało by to wykorzystać ;)
Na tą chwilę jestem na L4 w związku z wypadkiem w pracy na etacie u Niemca :D

Ale drobnym sprzedawczykom jakim i Ty jesteś szpilki będę wkladal :)

Widać, ze nawet dusze zaprzedałeś szfabowi
Gdzie tu patryjotyzm i bycie polakiem.
Dopiero co mowiles , ze na stare lata zyjesz z wynajmowanych mieszkań
A tu jednak charujesz u szfaba
Nikt na stare lata nie jezdzi megane coupe
Jesteś młody gówniaż z zbyt dużą fantazją
Dla mnie siusiak

Arturo72
14-08-2016, 21:54
Zapewne chciałeś napisać cm. A moje pytanie - w łazience też? I tak dodatkowo obserwując całą dyskusję z boku - Arturo coś na tym zwolnieniu trochę Cię nosi.
Oczywiście,że cm :)
A ja jak zawsze,prosto z mostu i szczerze.

Arturo72
14-08-2016, 21:58
Nikt na stare lata nie jezdzi megane coupe
Jesteś młody gówniaż z zbyt dużą fantazją
Dla mnie siusiak
44 latka jara 150KM w małym gowienku ale ja nie kombajnista ani nie pegierowiec ze wsi i nie głosowałem na PIS i mam czerwone włosy :D
Kto bywa na FBD ten widział :D

asolt
14-08-2016, 22:02
Oczywiście,że cm :)
A ja jak zawsze,prosto z mostu i szczerze.

W lazience tez 30 cm, i to przy 24 oC? szacun dla Ciebie jestes jednak mistrzem.

Arturo72
14-08-2016, 22:07
W lazience tez 30 cm, i to przy 24 oC? szacun dla Ciebie jestes jednak mistrzem.
Największy rozstaw dla tej temp.co 35cm.,w łazience wyszło chyba co 15cm ale jest co 7,5cm.

asolt
14-08-2016, 22:21
Największy rozstaw dla tej temp.co 35cm.,w łazience wyszło chyba co 15cm ale jest co 7,5cm.

Jak dla mnie to są obliczenia niezbyt dokładne, sam w nie tez nie uwierzyłes dając rozstaw 7,5 cm. Obliczeniowo i w praktyce bardzo rzadko wystepuje rozstaw w łazience 15 cm, a jezeli juz to tylko dla łazienek duzych ze stosunkowo małymi stratami, wszystkie inne wymagają rozstawu 10 cm lub mniejszego plus grzejnik drabinkowy dla uzupełnienia mocy, oczywiscie dla temp 24 oC.

Arturo72
14-08-2016, 22:26
Jak dla mnie to są obliczenia niezbyt dokładne, sam w nie tez nie uwierzyłes dając rozstaw 7,5 cm. Obliczeniowo i w praktyce bardzo rzadko wystepuje rozstaw w łazience 15 cm, a jezeli juz to tylko dla łazienek duzych ze stosunkowo małymi stratami, wszystkie inne wymagają rozstawu 10 cm lub mniejszego plus grzejnik drabinkowy dla uzupełnienia mocy, oczywiscie dla temp 24 oC.
Dlatego dałem 7,5cm żeby zmniejszyć temp.zasilania,niższa niż 35st.C
Nie mam drabinki w łazience.
Tajemnica może w tym,że umywalke mam podwieszana i jedynie wanna bruzdzi.

asolt
14-08-2016, 22:49
Dlatego dałem 7,5cm żeby zmniejszyć temp.zasilania,niższa niż 35st.C
Nie mam drabinki w łazience.
Tajemnica może w tym,że umywalke mam podwieszana i jedynie wanna bruzdzi.

A dla jakiej temp. dobierałes rozstaw i jaką faktycznie temp. utrzymałes faktycznie w lazience

bobrow
14-08-2016, 22:54
Jest dłuższy weekend,
gdzie jestem ?Na forum PC , czy na forum " dlaczego mi nie wyszło , chociaż tak dobrze mi szło.."
Litości-może więcej konkretów !!!
Zdegustowany ,szary użytkownik ....

Arturo72
14-08-2016, 23:14
A dla jakiej temp. dobierałes rozstaw i jaką faktycznie temp. utrzymałes faktycznie w lazience
Liczyłem dla 35 ale zmniejszylem czyli adekwatnie do niższej.

asolt
14-08-2016, 23:59
Liczyłem dla 35 ale zmniejszylem czyli adekwatnie do niższej.

Dla jakiej temp wewnętrzenej w łazience?

asolt
15-08-2016, 00:02
Jest dłuższy weekend,
gdzie jestem ?Na forum PC , czy na forum " dlaczego mi nie wyszło , chociaż tak dobrze mi szło.."
Litości-może więcej konkretów !!!
Zdegustowany ,szary użytkownik ....

Chyba o tez porze powinienes byc w łózku, a na powaznie to prawidłowo zaprojektowana i wykonana podłgówka warunkuje poprawną prace całego systemu grzewczego a w szczegolnosci zasilanego pompą ciepła. Te kwestie zawsze będą sie zazębiały dlatego nie o co robic rabanu.

jgrolik
15-08-2016, 07:14
Jaki koszt za całość ?
Możesz rozbić na składowe elementy ?
Do tego zużycie energii i zapotrzebowanie domu na ciepło ?

Instalacja pompy 32600 brutto 8%VAT
Połączenie DZ i wypełnienie glikolem 2000 brutto 23%VAT
Rury 400m fi 32 SDR17 RC + 150m (mniej nie chcieli sprzedać) fi 40 SDR17 RC ok 1700 PLN + koparka (nie pamiętam ile, bo bez faktury)
Od Października 2015 do teraz ok 2200 kWh na ogrzewanie, chłodzenie i CWU (ok 500 L/dobę)
W zimie na CWU i CO szło średnio ok 8-10 kWh/dobę a po sezonie na CWU ok 4-5 kWh/dobę

bobrow
15-08-2016, 08:01
Hej
czyli PC gruntowa ok 40kpln-moja p/w z uruchomieniem to w zeszłym roku 24kpln.
W moim przypadku przy grzejnikach z symulatorów wychodziło podobne zużycie (opracoawanie p.Adriana Teliżyna)
Brałem jeszcze kilka ewentualnych problemów pod uwagę:
-jeśli odwierty , to koszt (mieszkam w Karkonoszach i można tu trafić na twardą skałę i wtedy wiercenie to majątek)
-jeśli układ poziomy , to owszem można dużo zaoszczędzić systemem gospodarczym , natomiast można się naciąć na wymrożenie gruntu. U mnie jest jeszcze ten problem , że mieszkam 8 lat i mam koło domu "porobione"
-zbyt duża różnica w cenie w stosunku do spodziewanej żywotności
Oczywiście nie krytykuje wybóru PC gruntowych- każdy powinien wybierać wg swoich kryteriów.Analizując wszystkie za i przeciw , starałem się dobrać optymalny układ.Jest natomiast pewien problem , polegający na nierzetelności i niefachowości pewnych instalatorów- zachęcają wtedy do opcji nie koniecznie właściwej dla inwestora.
Dlatego właśnie sam obliczyłem obciążenie cieplne i oszacowałem zużycie energii oraz dobrałem sprzęt.
Tymczasem

PaRa
15-08-2016, 08:57
Tylko jest to niestety spory koszt :(

Budowa domu jest sporym kosztem, zrobienie miejsca na ognisko jest o wiele tańsze.


A ja jak zawsze,prosto z mostu i szczerze.

Ale czy musisz przy tym być chamem ? Nie lubię prostaków, którzy obrażają innych, czy tak trudno przekonywać innych do swego zdania bez wyzywania i obrażania ? Boli Cię, że ktoś zarabia ? asolt dobrze Ci radzi, zacznij oferować usługi w takich cenach o jakich piszesz. W moich okolicach Ukraińcy pracują za 8zł na godzinę, zgodnie z twoim tokiem rozumowania Twój pracodawca powinien CI płacić tyle samo, bo w innym przypadku jest " owcą ".

U siebie będę miał PC PW Panasonic 7kW i podłogówkę od jednej firmy.
Podłogówkę mam już wykonaną na podstawie projektu ( KAN-therm wykonał go za 0 zł ), prace prowadzone były przez 2 dni, pierwszego dnia 3 osoby, drugiego dnia 5 osób, przyjechały 2 samochody. Transport, montaż i uruchomienie wyceniony został na 27 zł netto za m2, pozostałe elementy według kosztorysu.

jgrolik
15-08-2016, 10:12
Hej
czyli PC gruntowa ok 40kpln-moja p/w z uruchomieniem to w zeszłym roku 24kpln.
W moim przypadku przy grzejnikach z symulatorów wychodziło podobne zużycie (opracoawanie p.Adriana Teliżyna)
Brałem jeszcze kilka ewentualnych problemów pod uwagę:
-jeśli odwierty , to koszt (mieszkam w Karkonoszach i można tu trafić na twardą skałę i wtedy wiercenie to majątek)
-jeśli układ poziomy , to owszem można dużo zaoszczędzić systemem gospodarczym , natomiast można się naciąć na wymrożenie gruntu. U mnie jest jeszcze ten problem , że mieszkam 8 lat i mam koło domu "porobione"
-zbyt duża różnica w cenie w stosunku do spodziewanej żywotności
Oczywiście nie krytykuje wybóru PC gruntowych- każdy powinien wybierać wg swoich kryteriów.Analizując wszystkie za i przeciw , starałem się dobrać optymalny układ.Jest natomiast pewien problem , polegający na nierzetelności i niefachowości pewnych instalatorów- zachęcają wtedy do opcji nie koniecznie właściwej dla inwestora.
Dlatego właśnie sam obliczyłem obciążenie cieplne i oszacowałem zużycie energii oraz dobrałem sprzęt.
Tymczasem

Po dotacji wyszło ok 26 k PLN więc nie dużo drożej a nawet jak PC będzie do wymiany to pozostanie DZ i GZ.
Dobrze zrobione i zwymiarowane/przewymiarowane DZ spokojnie ze 100 lat posłuży i nie będzie problemu z wymrożeniem gruntu.
Sam również liczyłem zużycie ciepła przez PC PW i gruntową (częściowe wyniki w temacie pomp Smartheat)

Brzeszczot_33
15-08-2016, 11:11
Zapewne zanim wybiorę pompe to jeszcze potrwa, na jakim etapie najlepiej montowaz pompe?

Zabieram sie teraz za elektryke, jakie powinno byc zabezpieczenie pod pompe oraz kabel?

jgrolik
15-08-2016, 11:40
Zapewne zanim wybiorę pompe to jeszcze potrwa, na jakim etapie najlepiej montowaz pompe?

Zabieram sie teraz za elektryke, jakie powinno byc zabezpieczenie pod pompe oraz kabel?

Zabezpieczenie i kabel zależą od rodzaju pompy jaki będziesz stosować.
Przy 3-fazowych to zapewne czujnik zaniku fazy.
Jeśli masz piorunochron, to zapewne przeciwprzepięciowe zabezpieczenie.
W przypadku jednofazowej pompy przydało by się zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciągłości przewodu neutralnego np. MZ212 + jakiś FRX czy coś podobnego.
Przekrój kabli zależy od odległości pompy oraz maksymalnego prądu

stanley79
15-08-2016, 12:42
U nas puszczalem iregulowalem temp podlogi mierzac pirometrem. Kupilem taki za 50 zl, stopniowo odkrecalem coraz mocniej kolejne sekcje. Bylo ok. Pirometr przydaje sie teraz do innych czynnosci np mierzenia dzieciom temp kiedy śpią. Plutki kleiłem dwa miesiace wczesniej na dobrym kleju...

JTKirk
16-08-2016, 06:05
A czemu gruntowa jest bezzasadna ? Matematyka na to odpowie czyli:
Dom ok.150m2 zużycie energii na c.o i cwu 12000kWh,COP powietrznej 3 COP gruntowej 4.
Powietrzna zuzyje 4000kWh gruntowa zuzyje 3000kWh rocznie.
Różnica 1000kWh czyli ok.300zl,różnica w inwestycji min.15000zl.
15000zl/300zl=50 lat.
Proste ??? :D

Tak jak mówiłem,albo idiota albo ten który nie liczy się z kasą ;)

przestać już te swoje mądrości wklejać, bo za chwilę ci wkleję wyliczenia, w których gruntówka wychodzi taniej niż p-w
idiotą nazwałbym raczej kogoś, kto bezrefleksyjnie powiela non stop te same głupoty...

JTKirk
16-08-2016, 06:11
może wystarczy sprężarkę albo jakąś inną część. gdybym miał większą działkę i myślał o PC, to może wziąłbym jakąś tanią polską albo chińską gruntówkę z wymiennikiem poziomym wykonanym "samodzielnie" za pomocą koparkowego i znajomego hydraulika. pompa chińska czy polska całkiem tania, czyli w sumie koszt niewiele wyższy niż PC powietrznej, a naprawa takiej gruntówki to praktycznie żaden wydatek ze względu na prostotę tych urządzeń.

ot co
było nie raz...

Brzeszczot_33
16-08-2016, 07:51
a jakie pompy to sa Polskie?
I jakie sa roznice w cenie?

bobrow
16-08-2016, 08:11
Hej
niedaleko mnie , w Strzegomiu jest Ekontech-pytałem ich o koszty (ok 35 kPLN) i SCOP (ok 3 dla moich grzejników) ,
pzdr

Brzeszczot_33
16-08-2016, 08:26
A to pompa gruntowa czy powietrzna? Z odwiertem?

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 08:32
za chwilę ci wkleję wyliczenia, w których gruntówka wychodzi taniej niż p-w


Hej, przelicz mi proszę jak to wygląda z twojego punktu widzenia, ja liczyłem to kilkakrotnie na różne sposoby ale chętnie zerknę na obliczenia kogoś innego.

CNC_POMPY_CIEPLA
16-08-2016, 08:33
SCOP (ok 3 dla moich grzejników) ,
pzdr

nie "SCOP" tylko średni COP

okobar
16-08-2016, 08:38
Nie,bo powietrzne mają inwenter czego nie mają on/off gruntowe.
Gruntowe to przeżytek już technologiczny.

to popatrz, mam nieistniejącą pompę - inwertera gruntowego :P

JTKirk
16-08-2016, 08:41
a jakie pompy to sa Polskie?
I jakie sa roznice w cenie?

oprócz wspomnianego Ekontechu jest jeszcze Ecopol-system i PPC pompy
różnią się cenami, mocami, oprzyrządowaniem itp...czytaj...
są też, a przynajmniej kiedyś były wątki poświęcone pompom Ecopola i Ecopowerom (PPC) - ale mogły "spaść". bo pewnie mało kto tam pisze...

bobrow
16-08-2016, 08:42
A to pompa gruntowa czy powietrzna? Z odwiertem?

gruntówka z poziomym kolektorem wykonanym w systemie gospodarczym

bobrow
16-08-2016, 08:44
nie "SCOP" tylko średni COP

ok- to może ŚCOP ?
Przypominam się grzecznie z pytaniem o zasady doboru sprzęgła/bufora (pojemność i usytuowanie przyłączy)

Arturo72
16-08-2016, 08:59
przestać już te swoje mądrości wklejać, bo za chwilę ci wkleję wyliczenia, w których gruntówka wychodzi taniej niż p-w
idiotą nazwałbym raczej kogoś, kto bezrefleksyjnie powiela non stop te same głupoty...
Też chętnie poznalbym Twoje wyliczenia dot.porównania inwestycyjnego pomp gruntowej i powietrznej nawet z DZ poziomym żeby rozwiac wszelkie wątpliwości. Pompa o mocy 6kW przy -15st.C dajmy na to.

Instalacja pompy 32600 brutto 8%VAT
Połączenie DZ i wypełnienie glikolem 2000 brutto 23%VAT
Rury 400m fi 32 SDR17 RC + 150m (mniej nie chcieli sprzedać) fi 40 SDR17 RC ok 1700 PLN + koparka .....

jgrolik
16-08-2016, 09:43
Też chętnie poznalbym Twoje wyliczenia dot.porównania inwestycyjnego pomp gruntowej i powietrznej nawet z DZ poziomym żeby rozwiac wszelkie wątpliwości. Pompa o mocy 6kW przy -15st.C dajmy na to.
Tylko to byla cena z 2014 jak instalowałem pompe. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy to nie wiem

Arturo72
16-08-2016, 09:52
Tylko to byla cena z 2014 jak instalowałem pompe. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy to nie wiem
Mamy jakieś rozeznanie bo z roku na rok cena będzie wyższa.

Ja właśnie z ghs miałem ofertę na chinke w 2010.

Brzeszczot_33
16-08-2016, 10:09
A na jakiej podstawie dobiera się pompę?
Co jest ważne? Powierzchnia m2? Czy co?

asolt
16-08-2016, 10:11
a na jakiej podstawie dobiera się pompę?
Co jest ważne? Powierzchnia m2? Czy co?

ozc

Brzeszczot_33
16-08-2016, 10:41
ozc

To będzie zapotrzebowanie na moc E_pom? [kWh/rok]
ogrzewanie 69,90
przygotowanie ciepłej wody 17,74

?

asolt
16-08-2016, 10:49
To będzie zapotrzebowanie na moc E_pom? [kWh/rok]
ogrzewanie 69,90
przygotowanie ciepłej wody 17,74

?

Nie, ma byc wartosc projektowego obciązenia cieplnego budynku w [W] lub [kW]

bobrow
16-08-2016, 10:54
A na jakiej podstawie dobiera się pompę?
Co jest ważne? Powierzchnia m2? Czy co?

Hej,
możesz sobie wstępnie sprawdzić swój dom :

http://cieplowlasciwie.pl/
http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

U mnie praktycznie wszystko się pokryło , nawet jeśli będą odchyłki -to PC nie sprzedaje się co 0,5kW , tylko co ok 2kW
Generalnie obciążenie cieplne , natomiast zużycie -jak lubisz 23 st lub 18 st , ile CWU , itp,może być różnie.Dla pewnych uproszczeń , na podstawie wstępnych informacji (np kalkulatora) przyjmuje się wartość mocy /m2 .Żeby było dokładniej , można odnieść się do kubatury.
Te wszystkie moje "rady" są tylko i wyłącznie amatorskie i praktyczne oraz skuteczne w moim przypadku.
Myślę ,że było by ciekawie porównać obciążenie cieplne szybkich kalkulatorów z profesjonalnym obliczeniem .
pzdr

okobar
16-08-2016, 11:57
Hej,
możesz sobie wstępnie sprawdzić swój dom :

http://cieplowlasciwie.pl/
http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster

U mnie praktycznie wszystko się pokryło , nawet jeśli będą odchyłki -to PC nie sprzedaje się co 0,5kW , tylko co ok 2kW
Generalnie obciążenie cieplne , natomiast zużycie -jak lubisz 23 st lub 18 st , ile CWU , itp,może być różnie.Dla pewnych uproszczeń , na podstawie wstępnych informacji (np kalkulatora) przyjmuje się wartość mocy /m2 .Żeby było dokładniej , można odnieść się do kubatury.
Te wszystkie moje "rady" są tylko i wyłącznie amatorskie i praktyczne oraz skuteczne w moim przypadku.
Myślę ,że było by ciekawie porównać obciążenie cieplne szybkich kalkulatorów z profesjonalnym obliczeniem .
pzdr

pod pierwszym twoim linkiem wyskakuje przy obliczaniu tekst -
"Pompy ciepła pracują tylko z mocą nominalną, więc przy niższym zapotrzebowaniu włączają się i wyłączają cyklicznie, co nie jest korzystne. Dlatego powinno się je dobierać bardzo dokładnie do potrzeb budynku. Wskazane jest wykonanie profesjonalnego OZC!"

fajnie że nie słyszeli o inwerterach :P

ale faktycznie wyliczenie blisko mojego OZC wyszło ...

bobrow
16-08-2016, 12:12
a jak blisko -5-10% ?

Konsultant Viessmann
16-08-2016, 12:25
Tylko to byla cena z 2014 jak instalowałem pompe. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy to nie wiem

Witam, jeśli mowa o cenach na pompy ciepła, zarówno te gruntowe jak i powietrzne to polecam lekturę naszych nowych cenników. Obowiązują od 1 sierpnia. Bo wgladu: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/cennik.html)
Jeśli macie pytania o konkretne modele, służę pomocą!

Brzeszczot_33
16-08-2016, 12:37
Nie wiem jak uwgzdlęnić ściane? Czy jako główny materiał podać 24 cm bo mam gazobtem czyli beton komórkowy? Czypodać 39cm bo 15cm bedzie ocieplenia? Jednak z kolei zaraz jest czy budynek jest docieplony...

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1jh8 z piwnicą grzaną
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1jha bez grzenia piwnicy

Chcę grzać w piwnicy 2 pomieszczenia

i która z tych wartości to OZC? maksymalna moc grzewcza?

bobrow
16-08-2016, 12:51
w opisie masz grubość całkowitą ściany z ociepleniem , oddzielnie podajesz grubość ocieplenia

Brzeszczot_33
16-08-2016, 13:00
w opisie masz grubość całkowitą ściany z ociepleniem , oddzielnie podajesz grubość ocieplenia

Dzięki, poprawiłem (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1jha)
i wychodzi mi: 8,6kW maksymalna moc grzewcza
a Pompa ciepła: 13kW
Czyli powinienem miec pompę ciepła mocy ok 13kW?

bobrow
16-08-2016, 13:14
Z tego co wiem , to trzeba dobierać do obciążenia czyli do 8,6kW , a raczej 9kW jako standard typo-szeregowy.
Nie ma sensu dodawać mocy CWU i CO , ponieważ PC się przełącza z jednego trybu do drugiego.

bobrow
16-08-2016, 13:22
Dodam jeszcze , że temperatura w pomieszczeniach nie zawsze jest ta sama-zazwyczaj sypialnie są trochę chłodniejsze (ja mam praktycznie przez całą zimę zakręcony grzejnik w sypialni) , przy domkach piętrowych ciepło naturalnie przenosi się do góry. To może nam wygenerować delikatny zapas energii przy lekkim niedoszacowaniu .
Ale to tylko wątpliwe teorie amatora-praktyka...

Brzeszczot_33
16-08-2016, 13:23
Czyli jaka powinna byc odpowoednia moc?

bobrow
16-08-2016, 13:58
wg mnie (tylko opinia amatora) 9 kW (do -15 st , np T-cap) , ryzyko jednak jest zawsze-koszt OZC nie jest taki wielki w stosunku do kosztów inwestycji-problem tylko w tym , aby to zrobiła osoba kompetentna .

Brzeszczot_33
16-08-2016, 14:22
A jaki wyszedł Cię koszt OZC?

bobrow
16-08-2016, 14:27
Mój dom miał 8 lat i nie miałem wszystkich danych , dlatego zdecydowałem się zaryzykować i sam dobrałem sprzęt. Tu jest wielu użytkowników z taką usługą , możesz jeszcze pytać kol Asolta- podobno świadczy takie usługi.

ironsmith
16-08-2016, 14:28
brzeszczot 33 jeśli te 8,6kW to wszystkie straty (wentylacja) to weź pod uwagę to że 8,6kW przy -18 lub -20 w zależności od strefy klimatycznej, należy pamiętać że nie liczymy zyskow bytowych (mieszkańcy, sprzęty elektryczne) od słońca (zazwyczaj mroźne dni są słoneczne), tych godzin!!! -20, -25 w roku jest kilkadziesiąt (oczywuście położenie też ma zanczenie np suwałki) pozytywną stroną podłogówki jest jeszcze akumulacja nawet jak się pojawi -20 to zanim odczujesz spadek tempewratury może minąć kilka godzin dla tego jeżeli zakładasz np kominek to możesz przyjać na 8,6 lub mniej i resztę dobijesz z kominka

jgrolik
16-08-2016, 14:38
brzeszczot 33 jeśli te 8,6kW to wszystkie straty (wentylacja) to weź pod uwagę to że 8,6kW przy -18 lub -20 w zależności od strefy klimatycznej, należy pamiętać że nie liczymy zyskow bytowych (mieszkańcy, sprzęty elektryczne) od słońca (zazwyczaj mroźne dni są słoneczne)...

Tylko, że zazwyczaj to nocą jest najchłodniej i zyski bytowe w nocy są najniższe (nie gotuje się i światło się już gasi)

A jeśli okaże się, że żonie zimno i trzeba podnieść temperaturę do np 23 C ? Albo lubią brać kompiele w pełnej wody wannie ?

To wszystko trzeba wziąć pod uwagę dobierając moc pompy ciepła.

bobrow
16-08-2016, 14:43
Niestety , musimy sami oszacować rezerwę na różne przypadki.
Generalnie skoro PC to już w większości inwertery, to chyba nie będzie wielki grzech mieć delikatny "+" na mocy ? W koszcie zakupu to też nie jest dramat...

Brzeszczot_33
17-08-2016, 11:49
Otrxzymalem taka wiadomosc, czy tak jest rzeczywiscie?

"
Na zachodzie od 4 lat invertery praktycznie zostały wycofane, w Polsce wyprzedawane Hz. Wszyscy wrócili do on/of, podobnie my dlaczego;
-zakłócenia sieci, TV, radio gsm itp.
-realna oszczędnosć to tylko ok. 3 proc rocznie
-bardzo skomplikowana budowa
-wysoki koszt
-wysoki koszt naprawy po gwarancji nawet 4..5 razy wiekszy niz dla ON/off
-żywotnośc maks. 15 lat
"

Arturo72
17-08-2016, 12:07
Otrxzymalem taka wiadomosc, czy tak jest rzeczywiscie?

"
Na zachodzie od 4 lat invertery praktycznie zostały wycofane, w Polsce wyprzedawane Hz. Wszyscy wrócili do on/of, podobnie my dlaczego;
-zakłócenia sieci, TV, radio gsm itp.
-realna oszczędnosć to tylko ok. 3 proc rocznie
-bardzo skomplikowana budowa
-wysoki koszt
-wysoki koszt naprawy po gwarancji nawet 4..5 razy wiekszy niz dla ON/off
-żywotnośc maks. 15 lat
"
Co za bzdura :D
Sądzę,że takie info jest od sprzedawcy chinszczyzny i badziewnych pomp gruntowych.
A Ty zamiast powielać i przytaczac takie idiotyzmy zorientuj się w specyfikacji technicznych pomp takich producentów jak Panasonic,Daikin,Mitsubishi,Fujitsu,LG,Atlantic i zobacz czy w/w swiatowi producenci wycofali inwentery ze swoich pomp :D
Masakra jak takie brednie można lykac.

Arturo72
17-08-2016, 12:13
Otrxzymalem taka wiadomosc, czy tak jest rzeczywiscie?

"
Na zachodzie od 4 lat invertery praktycznie zostały wycofane, w Polsce wyprzedawane Hz. Wszyscy wrócili do on/of, podobnie my dlaczego;
-zakłócenia sieci, TV, radio gsm itp.
-realna oszczędnosć to tylko ok. 3 proc rocznie
-bardzo skomplikowana budowa
-wysoki koszt
-wysoki koszt naprawy po gwarancji nawet 4..5 razy wiekszy niz dla ON/off
-żywotnośc maks. 15 lat
"
Co za bzdura :D
Sądzę,że takie info jest od sprzedawcy chinszczyzny i badziewnych pomp gruntowych.
A Ty zamiast powielać i przytaczac takie idiotyzmy zorientuj się w specyfikacji technicznych pomp takich producentów jak Panasonic,Daikin,Mitsubishi,Fujitsu,LG,Atlantic i zobacz czy w/w swiatowi producenci wycofali inwentery ze swoich pomp :D
Masakra jak takie brednie można lykac.

A tak przy okazji to ile masz latek ? Bo mi się wydaje,że dopiero co z piaskownicy wyszedles,nie potrafisz czytać ani rozumnie jeszcze myśleć,nie potrafisz korzystać z neta albo tam gdzie mieszkasz to "czarna dziura" :D

Brzeszczot_33
17-08-2016, 12:59
Co za bzdura :D
Sądzę,że takie info jest od sprzedawcy chinszczyzny i badziewnych pomp gruntowych.
A Ty zamiast powielać i przytaczac takie idiotyzmy zorientuj się w specyfikacji technicznych pomp takich producentów jak Panasonic,Daikin,Mitsubishi,Fujitsu,LG,Atlantic i zobacz czy w/w swiatowi producenci wycofali inwentery ze swoich pomp :D
Masakra jak takie brednie można lykac.

A tak przy okazji to ile masz latek ? Bo mi się wydaje,że dopiero co z piaskownicy wyszedles,nie potrafisz czytać ani rozumnie jeszcze myśleć,nie potrafisz korzystać z neta albo tam gdzie mieszkasz to "czarna dziura" :D

Wez sie nie wypowiadaj....
Pozjadales wszystkie rozumy ze mozesz innych obrazac i sie wywyzszac?
Inny juz ci zwracali uwage. Po co te zlosliwe uwagi. Przeszkadza ci co inni pisza to nie czytaj

Myjk
17-08-2016, 13:00
A tak przy okazji to ile masz latek ? Bo mi się wydaje,że dopiero co z piaskownicy wyszedles,nie potrafisz czytać ani rozumnie jeszcze myśleć,nie potrafisz korzystać z neta albo tam gdzie mieszkasz to "czarna dziura" :D
Litości, człowieku...

Myjk
17-08-2016, 13:04
Otrxzymalem taka wiadomosc, czy tak jest rzeczywiscie?

"
Na zachodzie od 4 lat invertery praktycznie zostały wycofane, w Polsce wyprzedawane Hz. Wszyscy wrócili do on/of, podobnie my dlaczego;
-zakłócenia sieci, TV, radio gsm itp.
-realna oszczędnosć to tylko ok. 3 proc rocznie
-bardzo skomplikowana budowa
-wysoki koszt
-wysoki koszt naprawy po gwarancji nawet 4..5 razy wiekszy niz dla ON/off
-żywotnośc maks. 15 lat
"
Nigdzie nie wrócili, bo większość pomp powietrznych jest inwerterowa. Dlatego klimatyzatora już obecnie raczej nie kupisz ON/OFF (5 lat temu jak kupowałem swój, to był jednym z ostatnich nieinwerterowych) -- i nic dziwnego, bo to tutaj przy pracy na powietrzu z obydwu stron jest on najbardziej pożądany. W przypadku pomp gruntowych glikol-woda faktycznie montowanie inwertera mija się z celem.

Arturo72
17-08-2016, 13:09
Litości, człowieku...
Czasami tak trzeba jak ktoś pisze,że od dzisiaj w nowych autach zamiast elektrycznych szyb będą montować ponownie korbki i powiela takie info i pyta się czy to prawda.
To nie jest już brak wiedzy i ignorancja ale zwykła głupota.

Brzeszczot_33
17-08-2016, 13:13
Nigdzie nie wrócili, bo większość pomp powietrznych jest inwerterowa. Dlatego klimatyzatora już obecnie raczej nie kupisz ON/OFF (5 lat temu jak kupowałem swój, to był jednym z ostatnich nieinwerterowych) -- i nic dziwnego, bo to tutaj przy pracy na powietrzu z obydwu stron jest on najbardziej pożądany. W przypadku pomp gruntowych glikol-woda faktycznie montowanie inwertera mija się z celem.

Dlaczego? Czy przy pompach gruntowych nie byliby dobrze gdyby tez sie nie wylaczaly i dostosowywaly prace?

Brzeszczot_33
17-08-2016, 13:15
Czasami tak trzeba jak ktoś pisze,że od dzisiaj w nowych autach zamiast elektrycznych szyb będą montować ponownie korbki i powiela takie info i pyta się czy to prawda.
To nie jest już brak wiedzy i ignorancja ale zwykła głupota.

Korbki do dzisiaj w niektorych autach montuje, ale to nie jest temat samochodow i nie porownuj tych 2 rzeczy
Glupota to tylko w twoich odpowiedziach jest widoczna, jakos inni ci juz zwracali uwage wielokrotnie

okobar
17-08-2016, 13:15
Dlaczego? Czy przy pompach gruntowych nie byliby dobrze gdyby tez sie nie wylaczaly i dostosowywaly prace?

nie wiem czy mija się z sensem czy nie... ale ja mam inwertera gruntowego i jestem zadowolony
i tyle w temacie

Myjk
17-08-2016, 13:37
Dlaczego? Czy przy pompach gruntowych nie byliby dobrze gdyby tez sie nie wylaczaly i dostosowywaly prace?
Nie ma sensu przepłacać za inwerter w gruntówkach, bo się ta inwestycja nie zwróci. Nie ma tam aż takiego przewymiarowania mocy aby to miało podstawy. Nie ma sensu puszczać ich do pracy cały czas, skoro mogą się załączać 2-3x/dzień głównie w drugiej taryfie. Poczytaj, było o tym na forum parokrotnie, m.in. -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228072-pompa-inwertorowa-vs-klasyk-do-odwiert%C3%B3w -- zresztą to wątek założony przez obecnego w tej dyskusji okobara ;)


nie wiem czy mija się z sensem czy nie... ale ja mam inwertera gruntowego i jestem zadowolony
i tyle w temacie
Co masz być nie zadowolony, skoro działa. Problem w tym, że 2 tysiące złotych piechotą nie chodzi, a użyteczność tego elementu przy gruntówce (która przecież nie jest tak przewymiarowana jak zazwyczaj klimatyzatory, i od której dom nie wymaga pracy ciągłej) jest delikatnie mówiąc, wątpliwa.

jgrolik
17-08-2016, 15:15
Nie ma sensu przepłacać za inwerter w gruntówkach, bo się ta inwestycja nie zwróci. Nie ma tam aż takiego przewymiarowania mocy aby to miało podstawy.

Oj nie zawsze są przypadki, gdy takie przewymiarowanie może się pojawić np w domu energooszczędnym zainstaluje się rekuperację i wtedy w okresie przejściowym pojawiło by się spore przewymiarowanie

Tomaszs131
17-08-2016, 16:40
Nikt nie wspominiał o ewentualnych kosztach naprawy inventera vs on/of. Koszt naprawy, ewentualnej wymiany sprężarki tej drugiej zdaje się być niższy.

Myjk
17-08-2016, 16:51
Oj nie zawsze są przypadki, gdy takie przewymiarowanie może się pojawić np w domu energooszczędnym zainstaluje się rekuperację i wtedy w okresie przejściowym pojawiło by się spore przewymiarowanie
Jak ktoś na pałę dobiera urządzenie grzewcze, to oczywiście może pojawić się problem (ale wcale nie musi, poza tym zagrożenie przy PC GW jest mniejsze niż przy PC PW czy PP.). Ja tam wolałem wydać 350 zł na OZC (które jest pomocne nie tylko do dobrania mocy urządzenia), niż wydać 2 tys. zł na ew. "zabezpieczenie" się przed przewymiarowaniem urządzenia (nie wspomnę, że przewymiarowane urządzenie samo w sobie więcej kosztuje).

jgrolik
17-08-2016, 17:13
Jak ktoś na pałę dobiera urządzenie grzewcze, to oczywiście może pojawić się problem (ale wcale nie musi, poza tym zagrożenie przy PC GW jest mniejsze niż przy PC PW czy PP.). Ja tam wolałem wydać 350 zł na OZC (które jest pomocne nie tylko do dobrania mocy urządzenia), niż wydać 2 tys. zł na ew. "zabezpieczenie" się przed przewymiarowaniem urządzenia (nie wspomnę, że przewymiarowane urządzenie samo w sobie więcej kosztuje).

OK, ale ja mówię, o przypadku takim jak ja czyli w tym momencie nie mam rekuperacji, a za parę lat może założę. Inna sprawa, że mam szkieletówkę

Arturo72
17-08-2016, 17:48
Nikt nie wspominiał o ewentualnych kosztach naprawy inventera vs on/of. Koszt naprawy, ewentualnej wymiany sprężarki tej drugiej zdaje się być niższy.
Ja pier....
Co Wy z tymi naprawami ?
Coś,kiedyś zawsze się zepsuje,nawet TV za 10000zl moze tak,że trzeba będzie go wyrzucić.
Zatem nie macie w domu TV ?????

Tomaszs131
17-08-2016, 17:52
Pompę masz vhyba ze trzy lata, porozmawiamy za 3, 4 kolejne.

Brzeszczot_33
17-08-2016, 18:01
Ja pier....
Co Wy z tymi naprawami ?
Coś,kiedyś zawsze się zepsuje,nawet TV za 10000zl moze tak,że trzeba będzie go wyrzucić.
Zatem nie macie w domu TV ?????

zaprzeczasz sam sobie...
a samochodem wielokrotnie naprawianym sam jeździsz...

Arturo72
17-08-2016, 18:31
Pompę masz vhyba ze trzy lata, porozmawiamy za 3, 4 kolejne.
Jak się zepsuje za jakiś czas to logicznym jest że ja muszę naprawić ? Przynajmniej dla mnie jest to logiczne,nawet jak naprawa będzie kosztowna.
Ale tak samo jest chyba z autami ? Jak padnie Ci turbina to naprawiasz czy oddajesz to auto na złom ?
Jak Ci ładnie TV,kino domowe,pralka lodówka to co robisz ?

Dlatego dla mnie takie zastanawianie się "czy i kiedy coś się zepsuje jest idiotyczne.

gondoljerzy
17-08-2016, 18:39
...
Dlatego dla mnie takie zastanawianie się "czy i kiedy coś się zepsuje jest idiotyczne.

I niewątpliwie idiotami są autorzy rankingu niezawodności samochodów, a jeszcze większymi idiotami ludzie przepłacający za np używane Toyoty. :P

Arturo72
17-08-2016, 19:00
I niewątpliwie idiotami są autorzy rankingu niezawodności samochodów, a jeszcze większymi idiotami ludzie przepłacający za np używane Toyoty. :P
Jeśli ktoś nie ma jaj to kupuje corolle a ja bym kupił celice :D
Zresztą tak jak najbardziej awaryjne auto wg niektórych czyli Alfe na która nie powiem żadnego złego słowa bo przez 6 latek mnie nie zawiodła ani razu a ile adrenalinki mi dostarczyła to moje,ale to dzięki 180KM i 350Nm :D

I na pewno Alfe też kupowałem przejmujac się i pytając o awaryjność i żywotność a była zdecydowanie droższa niż pompa ciepła :D

Stąd moje twierdzenie o idiotyczne i dziecinne rozterki.

imrahil
17-08-2016, 20:39
Stąd moje twierdzenie o idiotyczne i dziecinne rozterki.

wg mnie nie jest dziecinną rozterką branie pod uwagę żywotności i kosztów napraw urządzenia grzewczego. sam często podkreślasz kompletny koszt instalacji ogrzewania węglowego w nowym domu (słusznie). warto pisać uczciwie także w kwestii eksploatacji PC, a nie kwitować dyskusję o kosztach serwisu stwierdzeniami jak powyżej. w przeciwnym razie wyglądasz faktycznie jak jakiś naganiacz...

Arturo72
17-08-2016, 22:38
wg mnie nie jest dziecinną rozterką branie pod uwagę żywotności i kosztów napraw urządzenia grzewczego. sam często podkreślasz kompletny koszt instalacji ogrzewania węglowego w nowym domu (słusznie). warto pisać uczciwie także w kwestii eksploatacji PC, a nie kwitować dyskusję o kosztach serwisu stwierdzeniami jak powyżej. w przeciwnym razie wyglądasz faktycznie jak jakiś naganiacz...
Ale nie w kwestii żywotności tylko w kwestii calosciowych kosztów inwestycji.
Usterki,naprawy ma każde bez wyjątku urządzenie.
Oczywiście,serwisy,naprawy jak ktoś ma to pisze mam nadzieję ale rozterki czy kupić Alfe czy VW bo Alfa to wiecznie w serwisie a VW niezniszalny uważam za idiotyczne i dziecinne.
Czym się różnią koszty serwisu Alfy a VW ?
W Afie miałem cztery wahacze w VW są dwa jedynie ale czy to znaczy że kupilbym VW ? Nigdy w życiu bo to badziew nad badziewie podobnie ma się rzecz z gruntowka vs powietrzna.
I nie mowimy w dalszym ciągu o "żywotności" tylko o częściach eksploatacyjnych bo moja Alfa przeżyła nie jednego VW.

muchenz
18-08-2016, 10:31
Dlatego dla mnie takie zastanawianie się "czy i kiedy coś się zepsuje jest idiotyczne.

Idiotyczne są wyłącznie twoje odpowiedzi. Inwerter w pompie ma przynosić oszczędności - dlatego się go montuje. Można go porównać do wtrysku bezpośredniego w benzynach czy do układów odłączających cylindry. Jeżeli koszt napraw w/w układów jest wyższy niż oszczędności to dopłacanie do nich nie jest ekonomicznie uzasadnione.

Podobnie jest z inwerterem w pompach gruntowych. Korzyści finansowe z tej dopłaty są mgliste. Co innego w pompach powietrznych, które pracują w skrajnie zmiennych warunkach często w jednej taryfie. Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.

JTKirk
18-08-2016, 10:39
tia, wszystko co ty użytkujesz jest genialne i najbardziej na miejscu, wszystko inne to badziew nad badziewie...
wiem że to nierealne, ale życzę dystansu trochę wiekszego i umiaru

a odnośnie żywotności jeszcze, cytat z wątku który był zalinkowany wyżej

Założę się że z wymianą sprężarki on/off nie będzie żadnego problemu. Z zamiennikami również, gdyby nagle producent danego modelu zbankrutował (jakie szanse że Emerson - ten od Copelanda - zbankrutuje?)
Założę się również, że gruntowa po wymianie owej sprężarki będzie w doskonałej kondycji (po wymianie przy okazji zaworu rozprężnego i odwadniacza) i popracuje kolejne kilka-naście/dziesiąt lat. Nie liczę wymiany akcesoriów typu pompy obiegowe (są w każdym systemie grzewczym) czy elementów elektryki za grosze.

Czy płyty elektroniki do P-W będą dostępne za 20 lat to już jest zupełnie nieważne, po 20 latach naprawa takiej pompy P-W będzie zupełnie bez sensu. I ile w ogóle dożyje do takiego wieku.
Radzę przy kalkulowaniu brać pod uwagę koszty wymiany urządzenia bo naprawiać nie będzie już czego.

a tak marginesie, to pamiętam, że swego czasu dane o żywotności pomp inwerterowych zamieszczał Varme, tyle ze o ile dobrze pamiętam, to były one cięzkostrawne (bodajże po szwedzku były)

muchenz
18-08-2016, 10:40
W Afie miałem cztery wahacze w VW są dwa jedynie ale czy to znaczy że kupilbym VW ?

Cztery wahacze zapewniają lepsze prowadzenie koła i do tego się dopłaca.



ale to dzięki 180KM i 350Nm


Dieslem to się gnojówkę wywozi na pola, a nie do ludzi z tym.

Arturo72
18-08-2016, 12:25
Idiotyczne są wyłącznie twoje odpowiedzi. Inwerter w pompie ma przynosić oszczędności - dlatego się go montuje. Można go porównać do wtrysku bezpośredniego w benzynach czy do układów odłączających cylindry. Jeżeli koszt napraw w/w układów jest wyższy niż oszczędności to dopłacanie do nich nie jest ekonomicznie uzasadnione.
Oczywiście,od tego jest własnie 5 lat gwarancji,przez 5 lat użytkowania jak już pisałem "oszczędzę" ok.10tys.zł w stosunku do prądu i se może padać wtedy co chce ale i tak na to nie patrzę,ma być czysto i tanio i tak jest,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.
Który producent gruntówek daje 5 lat gwarancji ? Ten made in china ?
Ja po 3 latach z powietrzną mam jeszcze 2 latka gwarancji :D

Podobnie jest z inwerterem w pompach gruntowych. Korzyści finansowe z tej dopłaty są mgliste. Co innego w pompach powietrznych, które pracują w skrajnie zmiennych warunkach często w jednej taryfie. Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.
A kto Ci pisał,że powietrzne pracują tylko w jednej taryfie ? Moja pracuje i to 100% w tańszej taryfie.
I jest wręcz odwrotnie z tym grzaniem taryfowym bo gruntówki dobiera się głownie stricte do obciążenia cieplnego domu a nie do grzania taryfowego.

Kuźwa,znowu o tych psuciach :) Czy Wy macie jakąś fobię czy manię prześladowczą z tym psuciem ?
Popsuje się to się popsuje,trzeba będzie naprawić i tyle a sądze,że naprawa będzie mniej kosztowała niż 15tys.zł dopłaty do gruntówki bo za 16tys.zł mam już całkowicie nową pompę.
Cztery wahacze jak się popsują to wymiana jest o wiele droższa niż dwóch wahaczy ale czy to znaczy,że trzeba kupować badziew jakim jest VW dwuwahaczowy zamiast Alfy czterowahaczowej ??
Może dla dzieci z piaskownicy tak ale nie dla normalnych ludzi :)

Liwko
18-08-2016, 12:41
Doprawdy nie rozumiem skąd u ciebie te 15tys.
Sama pompa gruntowa jest tańsza od powietrznej i w dodatku z lepszym COP. Skąd ci wychodzi na DZ 15tys.???

Arturo72
18-08-2016, 12:46
Doprawdy nie rozumiem skąd u ciebie te 15tys.
Sama pompa gruntowa jest tańsza od powietrznej i w dodatku z lepszym COP. Skąd ci wychodzi na DZ 15tys.???

Instalacja pompy 32600 brutto 8%VAT
Połączenie DZ i wypełnienie glikolem 2000 brutto 23%VAT
Rury 400m fi 32 SDR17 RC + 150m (mniej nie chcieli sprzedać) fi 40 SDR17 RC ok 1700 PLN + koparka (nie pamiętam ile, bo bez faktury)
Od Października 2015 do teraz ok 2200 kWh na ogrzewanie, chłodzenie i CWU (ok 500 L/dobę)
W zimie na CWU i CO szło średnio ok 8-10 kWh/dobę a po sezonie na CWU ok 4-5 kWh/dobę
Opieram się na "zeznaniach" innych :D
Ale nawet jeśli róznica w cenie byłaby min.5tys.zł to i tak gruntowa nie jest zasadna biorąc pod uwagę koszty eksploatacji w nowych domach.

okobar
18-08-2016, 12:51
Pompy gruntowe pracują najczęściej w 2T w stabilnych warunkach - tutaj dopłata do inwertera po prostu się nie zwróci, a jedynie potencjalnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii.

no nie wiem, moja gruntówka pracuje w systemie 2 taryf, ale nie oznacza to że tylko w drugiej (100%)
w taniej grzeję wyżej, ale w drogiej taryfie czasem tez popracuje

żeby sprawdzić czy mi się inwerter opłaca w normalnej eksploatacji musiałbym podłączyć na powiedzmy rok on/offa i porównać :P
a tak mogę tylko wspomnieć o mojej fakturce za pół roku (listopad - maj)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7148619#post7148619


i jeszcze moje zużycie energii z samego podlicznika PC - http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2F1drv.ms%2Fx%2Fs%2 1AiC8LfIRsRcyge1Qdu9gEIq8KzAmeg

Arturo72
18-08-2016, 12:55
no nie wiem, moja gruntówka pracuje w systemie 2 taryf, ale nie oznacza to że tylko w drugiej (100%)
w taniej grzeję wyżej, ale w drogiej taryfie czasem tez popracuje

żeby sprawdzić czy mi się inwerter opłaca w normalnej eksploatacji musiałbym podłączyć na powiedzmy rok on/offa i porównać :P
a tak mogę tylko wspomnieć o mojej fakturce za pół roku (listopad - maj)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7148619#post7148619
Ale skąd przekonanie,że inwenter ma służyć do "oszczednosci" i "opłacania się" ?
To błędne przekonanie,on ma służyć poprawieniu komfortu pracy i tylko tyle bo czy pompa będzie pracowała 3h z mocą 6kW czy 6h z mocą 3kW to nie wpłynie to na rachunek za ogrzewanie bo tyle samo energii wyprodukuje w obu przypadkach.
Ilość częstych start/stopów źle wpływa na sprężarkę podobnie jak na turbinę w aucie to która spreżarka jest bardziej narażona na awarię ?
W pompie gruntowej bez inwentera start/stop czy w powietrznej z inwenterem z pracą dostosowaną do potrzeb budynku ?

okobar
18-08-2016, 13:07
ależ to nie ja pisze o tym :P
po prostu powyżej parę osób stwierdziło że nie jest to opłacalne.... (w tym chyba Ty)

ogrzewanie dla mnie nie ma być opłacalne, ale ma być ekonomiczne kosztowo
i bezobsługowe
i tu to mam
oczywiście wiem, że naprawa inwertera MOŻE kosztować więcej niż zwykłej on/off
a czy będzie? mam nadzieję że nie będę musiał sprawdzać :) szczególnie zbyt szybko :P

ale oszczędzanie nie ma być dla mnie podstawowym parametrem - jakbym tym się kierował, to kupiłbym piec miałowy za jakieś 3k PLN, a miał i węgiel brał od teścia po cenach zakupu...

Brzeszczot_33
18-08-2016, 13:08
Oczywiście,od tego jest własnie 5 lat gwarancji,przez 5 lat użytkowania jak już pisałem "oszczędzę" ok.10tys.zł w stosunku do prądu i se może padać wtedy co chce ale i tak na to nie patrzę,ma być czysto i tanio i tak jest,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.
Który producent gruntówek daje 5 lat gwarancji ? Ten made in china ?
Ja po 3 latach z powietrzną mam jeszcze 2 latka gwarancji :D

A kto Ci pisał,że powietrzne pracują tylko w jednej taryfie ? Moja pracuje i to 100% w tańszej taryfie.
I jest wręcz odwrotnie z tym grzaniem taryfowym bo gruntówki dobiera się głownie stricte do obciążenia cieplnego domu a nie do grzania taryfowego.

Kuźwa,znowu o tych psuciach :) Czy Wy macie jakąś fobię czy manię prześladowczą z tym psuciem ?
Popsuje się to się popsuje,trzeba będzie naprawić i tyle a sądze,że naprawa będzie mniej kosztowała niż 15tys.zł dopłaty do gruntówki bo za 16tys.zł mam już całkowicie nową pompę.
Cztery wahacze jak się popsują to wymiana jest o wiele droższa niż dwóch wahaczy ale czy to znaczy,że trzeba kupować badziew jakim jest VW dwuwahaczowy zamiast Alfy czterowahaczowej ??
Może dla dzieci z piaskownicy tak ale nie dla normalnych ludzi :)

Jaka pompa jest za 16tys?

Arturo72
18-08-2016, 13:09
Jaka pompa jest za 16tys?
A ta:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html)
Nie dużo droższa:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-1f-generacja-h-i6403666488.html

jgrolik
18-08-2016, 13:10
To błędne przekonanie,on ma służyć poprawieniu komfortu pracy i tylko tyle bo czy pompa będzie pracowała 3h z mocą 6kW czy 6h z mocą 3kW to nie wpłynie to na rachunek za ogrzewanie bo tyle samo energii wyprodukuje w obu przypadkach.


Może i wyprodukuje tyle samo energii, ale już niekoniecznie tyle samo pobierze prądu. W przypadku pracy 6 h z mocą 3 kW o 3 h dłużej będzie pracowała pompka obiegowa DZ, ale za to sprawność pompy będzie większa, bo DZ będzie mniej obciążone i wracać będzie z niego wyższa temperatura.
Podobno w przeciągu całego sezonu to do 30% zysku na większej wydajności pompy. Zapewne w sumarycznym rozliczeniu wyjdzie to 10-20% zysku w stosunku do ON/OFF.

Arturo72
18-08-2016, 13:13
Może i wyprodukuje tyle samo energii, ale już niekoniecznie tyle samo pobierze prądu. W przypadku pracy 6 h z mocą 3 kW o 3 h dłużej będzie pracowała pompka obiegowa DZ, ale za to sprawność pompy będzie większa, bo DZ będzie mniej obciążone i wracać będzie z niego wyższa temperatura.
Podobno w przeciągu całego sezonu to do 30% zysku na większej wydajności pompy. Zapewne w sumarycznym rozliczeniu wyjdzie to 10-20% zysku w stosunku do ON/OFF.
No i o to chodzi,inwenter nie ma przynosić oszczędności bo to nie jest jego zadaniem.
Ma poprawić komfort pracy pompy.

okobar
18-08-2016, 13:17
A ta:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html)
Nie dużo droższa:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-1f-generacja-h-i6403666488.html

system sterowania simens? (ryzykowne :P )
no i dlaczego na stronie Atlantika jest ona o prawie 10k droższa? ale to już inna sprawa, raczej dotykająca polityki sprzedaży w Polsce....

Arturo72
18-08-2016, 13:21
system sterowania simens? (ryzykowne :P )
no i dlaczego na stronie Atlantika jest ona o prawie 10k droższa? ale to już inna sprawa, raczej dotykająca polityki sprzedaży w Polsce....
Tak jest w każdym przypadku,zobacz oficjalny cennik Panasonica :)
Prawda jest taka,że instalartorzy mają 50% i więcej upustu i jak widać jest z czego negocjować :)
Ktoś na forum wspominał chyba "oszczędny Grześ",że tą extense można jeszcze taniej wyrwać ;)

Brzeszczot_33
18-08-2016, 13:24
A ta:
http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6404678824.html)
Nie dużo droższa:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-1f-generacja-h-i6403666488.html

To koszt z osprzetem ile wyniesie montujac od zera?

Arturo72
18-08-2016, 13:26
To koszt z osprzetem ile wyniesie montujac od zera?
Dolicz do tego zasobnik cwu ok.1500zl(kolejny plus inwentera) i montaż ok.2000-3000zł.

_John
18-08-2016, 13:59
tia, wszystko co ty użytkujesz jest genialne i najbardziej na miejscu, wszystko inne to badziew nad badziewie...
wiem że to nierealne, ale życzę dystansu trochę wiekszego i umiaru

a odnośnie żywotności jeszcze, cytat z wątku który był zalinkowany wyżej


a tak marginesie, to pamiętam, że swego czasu dane o żywotności pomp inwerterowych zamieszczał Varme, tyle ze o ile dobrze pamiętam, to były one cięzkostrawne (bodajże po szwedzku były)
Nic co jest dzisiaj produkowane nie wytrzyma 20 lat.
Nie ważne czy to pompa, czy piec gazowy.
Urządzenia inwerterowe to nowość, stąd ceny i trudności dostępu do części zamiennych.
Za 5 - 6 lat dostęp do tych elementów będzie bezproblemowy.
A czy będzie opłacać się je naprawiać to zdecyduje prosty rachunek ekonomiczny.

W krajach bogatszych Pompy Ciepła wymienia się na nowe po maks 10 latach.
W krajach biedniejszych będzie się je naprawiać. Zupełnie tak jak to jest z wszystkimi innymi dobrami jak samochody, pralki etc.

Argument, że prosta pompa On-off będzie łatwiejsza do naprawy jest nietrafiony.
Jeśli wszyscy producenci przechodzą na inwetrter, to znaczy że kompresory on-off będą produkowane w coraz mniejszej ilości.
Nie byłbym taki pewien, że za 10 lat wciąż bez problemu kupimy kompresor on-off.

Za kilka lat Chiny będą rządzić światem, bez potrzeby wojska.
Niedługo cała technologia produkcji niemalże wszystkiego będzie w rękach Chińskich.
Jak oni to wykorzystają, tego nikt nie wie.
Zdziwiłbym się, gdyby Chińczycy cały czas produkowali wszystko za miskę ryżu.

Tak jest w każdym przypadku,zobacz oficjalny cennik Panasonica :)
Prawda jest taka,że instalartorzy mają 50% i więcej upustu i jak widać jest z czego negocjować :)
Ktoś na forum wspominał chyba "oszczędny Grześ",że tą extense można jeszcze taniej wyrwać ;)
Taką strategie sprzedaży mają wszyscy dystrybutorzy urządzeń.
To pośrednio chroni użytkownika, przed hydraulikiem, który wczoraj wypiekał chleb a dziś montuje pompy.
Wiem, że rzeczywistość też nie jest kolorowa i spartolonych montaży jest cała masa.
Ale to już tylko podziękowania dla naszego systemu politycznego, który blokuje "młodych" i biednych, na rzecz "starych" z kapitałem..

Myjk
18-08-2016, 15:03
OK, ale ja mówię, o przypadku takim jak ja czyli w tym momencie nie mam rekuperacji, a za parę lat może założę. Inna sprawa, że mam szkieletówkę
Ale to tylko 1-1,5kW w porywach, więc dla PC grzejącej podłogówkę praktycznie bez znaczenia.

muchenz
18-08-2016, 15:24
No i o to chodzi,inwenter nie ma przynosić oszczędności bo to nie jest jego zadaniem.
Ma poprawić komfort pracy pompy.

To samo można powiedzieć o gruncie. Pompa pracuje w stabilnych warunkach. Nie trzeba np. stosować półśrodków typu puszczanie gorącego gazu do zamarzniętego parownika. Nie trzeba stosować dotrysków czynnika do sprężarki, dodatkowych zaworów itd. Temperatura powietrza zarówno ujemna i gorąca nie powodują zmiany warunków pracy silnika i olejów. Wymiennik gruntowy ma same zalety - upraszcza budowę pompy, stabilizuje warunki jej pracy, a przez to przedłuża jej żywotność, ale jedną wadę - kosztuje więcej niż chłodnica z wentylatorem.

Liwko
18-08-2016, 15:32
W krajach bogatszych Pompy Ciepła wymienia się na nowe po maks 10 latach.


Możesz podać źródło?

JTKirk
18-08-2016, 16:54
,gruntówka "tanio" mi nie da gdyż muszę dopłacić min.15tys.zł na starcie.


ciężki, prawdopodobnie nieuleczalny, przypadek...


@_John - nawet jeśli będzie tak jak piszesz, to mimo wszystko nie sądzę, żeby był problem z nabyciem jakiejś używki

@Liwko - właśnie Varme coś o tym pisał, linkował dane ze szwedzkich bodajże stron.......nie było to strawne (przynajmniej dla mnie ;))

jgrolik
18-08-2016, 17:18
Ale to tylko 1-1,5kW w porywach, więc dla PC grzejącej podłogówkę praktycznie bez znaczenia.

Przy ok 3 kW straty ciepła przez przenikanie, to jednak spory udział.
Ponadto przy szkieleciaku na piętrze mam klimakonwektory.
Ponadto zapominacie, że PC to nie tylko ogrzewanie ale i CWU, na którą zimą u mnie idzie tyle samo ciepła co na ogrzewanie (sumarycznie w ciągu roku CWU to COx2).
Tu zalety inwertora są nieprzecenione, bo CWU nagrzeje szybciej z większą mocą, a dom ogrzewa z niską mocą.

Myjk
18-08-2016, 17:24
Szkieletory to mały udział w betonowym rynku PL, nie należy zatem tego traktować za regułę. Dlatego nadal uważam, że inwerter w gruntówce (gdzie są stabilne parametry DZ) to przerost formy nad treścią i zwyczajnie nie opłaca się do tego dopłacać.

jgrolik
18-08-2016, 17:33
Szkieletory to mały udział w betonowym rynku PL, nie należy zatem tego traktować za regułę. Dlatego nadal uważam, że inwerter w gruntówce (gdzie są stabilne parametry DZ) to przerost formy nad treścią i zwyczajnie nie opłaca się do tego dopłacać.

Tak Ci się tylko wydaje. Coraz więcej szkieletówek jest budowanych.
Poza tym, przy poziomym DZ te warunki nie są takie stabilne (+18.6 tego lata u mnie do ... zależnie jaka zima ale jak na razie to +1).
Przy odwiertach to OK, ale ile kosztują odwierty.
Ponadto pompy PW dość mocna hałasują a jak się mieszka na wsi to w nocy słychać szczekanie psa w sąsiedniej wsi.

Oczywiście, że inwertorowa PC nie jest optymalna do każdego domu, ale to nie wyklucza jej w ogóle.

clarnet
18-08-2016, 19:06
... Dlatego nadal uważam, że inwerter w gruntówce (gdzie są stabilne parametry DZ) to przerost formy nad treścią i zwyczajnie nie opłaca się do tego dopłacać.
Jak invertery wchodziły do klimatyzacji to też tak mówiono.
Jak wchodziły do PC PW - to samo. Jeszcze 2-3 lata temu na tym forum mówiło się, że inverter nie nadaje się do pracy w dwóch taryfach.
Gruntówki on/off zostaną wyparte z rynku czy tego chcesz czy nie. A powód jest prosty - są lepsze i sprawniejsze. 20% to nie mało,a nawet więcej. Wynika to właśnie z invertera i elektronicznego zaworu rozprężnego oraz modulacji pompy obiegowej . Są cichsze i lżejsze. A różnica w cenie wcale nie jest taka duża. Na przykładzie Nibe jest to ok. 4-5 tys zł.
Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt gruntówek inverterowych, ale mało jest na ten temat danych. Z badań i obserwacji prowadzonych przez producentów wynika, że invertery mniej obciążają DZ. Średnia temp. solanki jest kilka stopni wyższa.
Daikin prowadził takie obserwacje na testowych instalacjach w Szwecji, zanim wprowadził na rynek w 2014 swoją gruntówkę inverterową. Wynikało z nich, że ta różnica wynosiła 4 stopnie.
Przekłada się to na wiekszą sprawność i mniejsze DZ.
Jak wymiaruję DZ dla Althermy za pomocą narzędzia producenta (nawet wprowadzając identyczne lambdy) to wychodzi ono 20-25% mniejsze niż wg wytycznych PORTPC, programu energeo czy innych programów doborowych.
Trudno jednak znaleźć materiały, które pokazywałaby inną metodykę wymiarowania DZ dla inverterów, a inną dla on/off.
Może ktoś trafił na takie informacje, to się nimi podzieli.

_John
19-08-2016, 10:19
Możesz podać źródło?

Mogę ci sprzedać używaną pompę Mitsubishi.
Mam wersje 5kW i 7kW (Power Inverter) i 14 kW (Zubadan)
Wszystkie przywiezione z Wielkiej Brytani, używane od 3 do 7 lat.
Dam gwarancje rozruchową.
Mam tego około 15 sztuk.
Mogę mieć więcej.

Niestety nie mam żadnych naukowych opracowań dot. tego tematu.
Mam pompy, kompletne ze sterownikami, nie kradzione - czy to wystarczający przykład?

Liwko
19-08-2016, 11:38
To durny przykład.
Kto wymienia dobrze działający system grzewczy po trzech latach? Myślisz że to taka fanaberia? A może wcale nie działał dobrze?

Nie wierze, że ktoś wywala PC tylko po to, żeby wstawić nowszy model.

muchenz
19-08-2016, 12:47
Mogę ci sprzedać używaną pompę Mitsubishi.
Mam wersje 5kW i 7kW (Power Inverter) i 14 kW (Zubadan)
Wszystkie przywiezione z Wielkiej Brytani, używane od 3 do 7 lat.


Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.

Dużo ludzi np. we Francji zostało nabitych w pompy ciepła i był o tym reportaż we francuskiej telewizji - dali się omotać marketingowcom nie mówiącym całej prawdy.

Tomaszs131
19-08-2016, 13:27
Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.

Dużo ludzi np. we Francji zostało nabitych w pompy ciepła i był o tym reportaż we francuskiej telewizji - dali się omotać marketingowcom nie mówiącym całej prawdy.

PC nie nadają się do każdego domu, zwłaszcza do tych na wyspach- domy durszlaki.
Angole dopiero od jakiegoś czasu poznają termin "dom energooszczędny".

_John
19-08-2016, 14:08
Po trzech latach? Dowodzi to chyba wyłącznie tego, że pompa ciepła była inwestycją chybioną i przechodzą na popularny w UK gaz.
Wszystkie te pompy pochodzą z demontażu, podczas wymiany na nowe urządzenia.

Przede wszystkim to sposób działania dystrybutora urządzeń.
Nie naprawiają, tylko wymieniają całe urządzenia.

W 90% przyczyną wymiany była rdzewiejąca obudowa i powstające z tego powodu zacieki.
Takie tam w GB mają fanaberie.


To trochę inny rynek niż PL.

Liwko
19-08-2016, 14:12
No to brawo. Zubadan po trzech latach do wymiany :D

MatixL
19-08-2016, 15:42
PC nie nadają się do każdego domu, zwłaszcza do tych na wyspach- domy durszlaki.
Angole dopiero od jakiegoś czasu poznają termin "dom energooszczędny".


dokładnie o to chodzi... U jednego pompa 8kW spokojnie ogrzeje dom 160m2 u drugiego 20kW nie starczy na 100m2.
Jak ktoś obiecywał złote góry to ludzie którzy totalnie nie mają pojęcia o co chodzi w temacie łykają jak młode pelikany. Później w zimę dogrzewają się jeszcze olejakami a finalnie instlują ponownie gaz lub wuungiel. Opłacalność przesiadki z gazu na pompę jest do policzenia ale nie każdy ogarnia takie coś jak zapotrzebowanie rocznie kWh domu.

CNC_POMPY_CIEPLA
19-08-2016, 16:51
Tak odnośnie przeliczenia sobie kosztów ogrzewania gazem i pompą ciepła wzór pod który można sobie podstawić

trzeba przyjąć następujące dane:
cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła powietrze woda w taniej taryfie bo tak chcemy grzać: 10gr
cena 1kWh energii cieplnej z gazu ziemnego 25gr,
cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła gruntowej 7gr
cena 1kWh z gazu płynnego(butli) 47gr.
cena 1kWh z peletu 20gr

i teraz tak dom o zapotrzebowaniu na ciepło 1kW zużyje rocznie średnio 2500kWh
i tą wartość(2500kWh) można sobie pomnożyć przez nasze zapotrzebowanie
czyli np. 8kW zapotrzebowania x 2500kWh = 20000kWh rocznego zużycia energii cieplej

i teraz żeby porównać koszty ogrzewania trzeba te 20000kWh pomnożyć przez cenę 1kWh z danego źródła ciepła i mamy PRZYBLIŻONY koszt ogrzewania
POMPA POWIETRZE WODA:
20000kWh x 0,10gr = 2000zł - roczny kosz ogrzewania
GAZ ZIEMNY:
20000kWh x 0,25gr = 5000zł - roczny koszt ogrzewania
POMPA GRUNTOWA:
20000kWh x 0,7gr = 1400zł - roczny koszt ogrzewania
PELET:
20000kWh x 0,20gr = 4000zł - roczny koszt ogrzewania

i teraz mniej więcej wiemy jakich kosztów się spodziewać ogrzewając budynek.

Różnica w kosztach ogrzewania domu pomiędzy pompą powietrzną a gazem to 3000zł.
Czyli jak instalacja gazu ziemnego jest tańsza o 14tyś zł to wydatek na pompę ciepła zwróci nam się po niecałych 5 latach.


ps.
Wiem że można sobie skorzystać z kalkulatorów internetowych ale one często są nastawione by promować jakieś konkretne rozwiązania, a tutaj każdy ma pokazane zasadę liczenia i może sam sobie policzyć wg. swoich preferencji


Pozdrawiam / Best Regards,
CNC POMPY CIEPŁA
Marek Jankowski
al. Armii Krajowej 36
83-200 Starogard Gdański
nip: PL 5922080435
tel. +48 516 425 266
tel. +48 58 333 1315
e-mail: [email protected]
www.pompymeeting.pl
www.facebook.com/PompyMeeting

maciejtoya
20-08-2016, 09:17
Skąd takie ceny. Wg różnych żródeł koszt ogrzewania pompą ciepła p/w wynosi w granicach 0,20 zł kW/h.

http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna

CNC_POMPY_CIEPLA
20-08-2016, 09:31
Skąd takie ceny. Wg różnych żródeł koszt ogrzewania pompą ciepła p/w wynosi w granicach 0,20 zł kW/h.

http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna

O trafne pytanie już piszę.

jeżeli koszt prądu(1kWh prądu) to 31gr. w taniej taryfie, to gdyby pompa ciepła miała COP 1 to 1kWh(ciepła) z pompy ciepła kosztował by właśnie 31gr.

ale pompa ciepła powietrze woda ma średnio rocznie COP 3, więc koszt dzielimy przez COP czyli 0,31gr bo tyle kosztuje nas 1kWh prądu dzielimy przez 3 i mamy koszt 1kWh energii cieplnej.

To taka ciekawa rzecz bo jednostki energii elektrycznej wyrażamy w tych samych jednostkach co jednostki energii cieplnej.

w internecie jest dużo artykułów i kalkulatorów w których podawane są różne jednostki więc często ciężko się połapać.

Ceny różnych źródeł prądu też wziąłem na podstawie własnych obserwacji dlatego jak u kogoś są inne to może sobie podstawić.

Liwko
20-08-2016, 09:32
Skąd takie ceny. Wg różnych żródeł koszt ogrzewania pompą ciepła p/w wynosi w granicach 0,20 zł kW/h.

http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.budujemydom.pl %2Fdomy-pasywne%2F18170-czy-pompa-ciepla-jest-oplacalna)

Zależy od taryf. W G11 może być 20gr.

CNC_POMPY_CIEPLA
20-08-2016, 09:38
Zależy od taryf. W G11 może być 20gr.

Liwko podaje cenę dla taryfy G11, bo tam prąd kosztuje około 67gr z 1kWh prądu.
Wtedy 0,67gr. podzielone przez COP 3 daje nam koszt 1kWh ciepła za 22gr.
Czyli w stałej taryfie koszt ogrzewania pompą ciepła jest ponad 2 x wyższy.

muchenz
20-08-2016, 11:37
[B][SIZE=4]
cena 1kWh energii cieplnej z gazu ziemnego 25gr,
cena 1kWh z gazu płynnego(butli) 47gr.


Od dłuższego czasu propan jest tańszy od gazu ziemnego i jeżeli ktoś ma własny zbiornik to wychodzi poniżej 20 gr za kwh.

Tomaszs131
20-08-2016, 12:00
To bede musial moje z mojego durszlaka wywalic, bo po 6 latach okazuje sie ze sie nie nadaje ;)

Wątpię by można było porównać Twój dom do typowego londyńskiego durszlaka.
W domach na wyspach jedynym izolatorem od gruntu są deski i dywan:D

Khag
20-08-2016, 12:35
Tak odnośnie przeliczenia sobie kosztów ogrzewania gazem i pompą ciepła wzór pod który można sobie podstawić

trzeba przyjąć następujące dane:
cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła powietrze woda w taniej taryfie bo tak chcemy grzać: 10gr
cena 1kWh energii cieplnej z gazu ziemnego 25gr,
cena 1kWh energii cieplnej z pompy ciepła gruntowej 7gr
cena 1kWh z gazu płynnego(butli) 47gr.
cena 1kWh z peletu 20gr

i teraz tak dom o zapotrzebowaniu na ciepło 1kW zużyje rocznie średnio 2500kWh
i tą wartość(2500kWh) można sobie pomnożyć przez nasze zapotrzebowanie
czyli np. 8kW zapotrzebowania x 2500kWh = 20000kWh rocznego zużycia energii cieplej
]

Ja tego kompletnie nie rozumiem, zapotrzebowanie na ciepło w moim domu to 5700kWh, projektowe obciążenie cieplne(-18st) to 3,7kWh.

Na C.O i C.W.U liczę łącznie 10'000kWh. Chyba powinieneś poprawić pojęcia w swoim wzorze.

Nie powinno być tak? (Projektowane obciążenie cieplne) x ~2500 = (Rocznego zużycia energii cieplnej), chociaż nie wiem czy bardziej poprawnie nie byłoby (Projektowane obciążenie cieplne) x ~1500 + (ilość domowników) x 1000kWh (na rzecz cwu) = (Rocznego zużycia energii cieplnej)

CNC_POMPY_CIEPLA
20-08-2016, 13:15
Ja tego kompletnie nie rozumiem, zapotrzebowanie na ciepło w moim domu to 5700kWh, projektowe obciążenie cieplne(-18st) to 3,7kWh.

Na C.O i C.W.U liczę łącznie 10'000kWh. Chyba powinieneś poprawić pojęcia w swoim wzorze.

Nie powinno być tak? (Projektowane obciążenie cieplne) x ~2500 = (Rocznego zużycia energii cieplnej), chociaż nie wiem czy bardziej poprawnie nie byłoby (Projektowane obciążenie cieplne) x ~1500 + (ilość domowników) x 1000kWh (na rzecz cwu) = (Rocznego zużycia energii cieplnej)

Ten wzór można mega rozbudować dlatego jak go rozpiszę mocniej to wtedy w ogóle nikt nie zrozumie, ale wyszło przecież u Ciebie tak jak w moim wzorze
U Ciebie jest całościowo 3,7kW czyli 10 000kWh
a wg. wzoru powyżej było by tak 3,7 x 2500 = 9250kWh, jak chcesz mieć dokładny wynik to zrób OZC to jest wzór przedstawiający mniej więcej wynik dla domu 3 osoby o zapotrzebowaniu 50W/m2(15 styr. ściany, 15styr. podłoga, 25 wełny w dachu, bez rekuperacji).

Tomaszs131
20-08-2016, 13:45
To prawda... Ja mam jednak te 3 cm styropianu od gruntu :)
Zarazem nie spotkalem sie z temperaturami w Londynie zblizonymi do "moich" ;)
Ile dni maja z (-) temp?
Ale zgodze sie, angielskie domy nie imponuja. :)
Nie ma ich dużo, ale za to specyficzny klimat, duża wilgotność powietrza doprowadza do szybkiego wychładzania się budynku. Zwłaszcza gdy dach zazwyczaj nie posiada żadnej izolacji.

Tomaszs131
20-08-2016, 16:19
Ale i sprawnosc PC P/W & P/P wyzsza ;)
No tak, ale nie szarpnąłbym się na taką inwestycje. Rachunki by mnie zabiły. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia w intalowanie PC na wyspach. Przy gazie rachunki są i tak spore.

CNC_POMPY_CIEPLA
21-08-2016, 10:01
Wklejam ceny 1kWh(ciepła) z różnych źródeł energii:
gaz ziemny kondensacyjny 0,25zł
olej opałowy 0,59zł
ekogroszek 0,18zł
węgiel kamienny 0,18zł
biomasa - pellet 0,20zł
gaz płynny 0,47zł
pompa ciepła powietrze woda 0,10zł poza szczytem
pompa ciepła powietrze woda 0,20zł taryfa całodniowa
pompa ciepła gruntowa 0,07zł poza szczytem
pompa ciepła gruntowa 0,16zł taryfa całodniowa
pompa ciepła woda - woda 0,07zł poza szczytem
pompa ciepła woda - woda 0,15zł taryfa całodniowa
prąd akumulacyjny 0,31zł poza szczytem
prąd całodniowy 0,67zł taryfa całodniowa

może przyda się komuś do obliczania średniego zużycia, jeżeli u kogoś te stawki wychodzą inaczej proszę o informację. Chętnie poprawię.
Najbardziej interesuje mnie gaz płynny z butli jak to wychodzi bo wiem że co rejon i dostawca to te stawki mocno się wahają.

maciejzi
21-08-2016, 23:03
Jest jeszcze kategoria drewna od leśnika. Około 100 pln za metr drewna z dowozem. Wychodzi najtaniej, bo 0,06 pln/kWh.

Dodatkowa korzyść - z okazji sezonu grzewczego można sobie siekierą pomachać... :rolleyes:

CNC_POMPY_CIEPLA
22-08-2016, 06:16
Jest jeszcze kategoria drewna od leśnika. Około 100 pln za metr drewna z dowozem. Wychodzi najtaniej, bo 0,06 pln/kWh.

Dodatkowa korzyść - z okazji sezonu grzewczego można sobie siekierą pomachać... :rolleyes:

ale od kiedy dają 500+ to już Ci co lokalnie siekierą machali mocno podrożeli i już tak bardzo się nie opłaca jak sami machać nie możemy....

maciejtoya
22-08-2016, 09:17
Czy zbiornik buforowy w instalacji pompy ciepła jest konieczny ?

Tomaszs131
22-08-2016, 09:43
500+ pokrywa calosc CO & CWU / rok z zapasem.... ;)

Na szczęście partii pokroju PIS w Anglii jeszcze nie ma;)

bobrow
22-08-2016, 10:32
Czy zbiornik buforowy w instalacji pompy ciepła jest konieczny ?

witaj ,
sprawa bufora jest kontrowersyjna , ale relatywnie łatwo podjąć decyzję w tej sprawie .
Czy zbiornik buforowy jest potrzebny , to zależy od danej instalacji (proponuję poczytać FM , trochę tego jest-ale można wyłuskać co nas interesuje).
Osobiście zalecam każdemu przy konfiguracji i uruchomieniu kilka spraw :

-jeśli jest duże prawdopodobieństwo ,że nie potrzebujesz sprzęgła/bufora -to możesz tylko przewidzieć miejsce i śrubunki do jego ewentualnego montażu (groszowe sprawy)
-kontrola instalacji : minimum podlicznik energii elektrycznej pod PC (koszt ok 100pln) , można kupić jakiś używany ciepłomierz i zamontować w obwodzie równoległym w PC (można wtedy okresowo kontrolować COP, w takim układzie koszt ciepłomierza mechanicznego to 100-200 pln)
-wymusić na instalatorze demonstrację znamionowych parametrów pracy PC (nie jest problemem samo chwilowe wpięcie się w obwód-problemem jest brak urządzeń pomiarowych u instalatorów)

Wybór należy do Ciebie-mam nadzieję ,że nie jest dla Ciebie ważna "wiara" w jakieś rozwiązanie-tylko są ważne argumenty w temacie

Powodzenia

asolt
22-08-2016, 10:36
Wklejam ceny 1kWh(ciepła) z różnych źródeł energii:
gaz ziemny kondensacyjny 0,25zł
olej opałowy 0,59zł
ekogroszek 0,18zł
węgiel kamienny 0,18zł
biomasa - pellet 0,20zł
gaz płynny 0,47zł
pompa ciepła powietrze woda 0,10zł poza szczytem
pompa ciepła powietrze woda 0,20zł taryfa całodniowa
pompa ciepła gruntowa 0,07zł poza szczytem
pompa ciepła gruntowa 0,16zł taryfa całodniowa
pompa ciepła woda - woda 0,07zł poza szczytem
pompa ciepła woda - woda 0,15zł taryfa całodniowa
prąd akumulacyjny 0,31zł poza szczytem
prąd całodniowy 0,67zł taryfa całodniowa

może przyda się komuś do obliczania średniego zużycia, jeżeli u kogoś te stawki wychodzą inaczej proszę o informację. Chętnie poprawię.
Najbardziej interesuje mnie gaz płynny z butli jak to wychodzi bo wiem że co rejon i dostawca to te stawki mocno się wahają.

Jezeli chodzi o koszty energii elektrycznej i gazu to są uzaleznione od dystrybutora i sprzedawcy, róznice mogą byc znaczne, przykładowo II tar (g12w) cena sie waha od 0,261 do 0,33 zł/kWh czyli ponad 25% i jest znaczna róznica. Oczywiscie przy małym zuzyciu kwotowo nie sa to duze róznice ale warto o tym wiedziec.

CNC_POMPY_CIEPLA
22-08-2016, 18:51
witaj ,
sprawa bufora jest kontrowersyjna , ale relatywnie łatwo podjąć decyzję w tej sprawie .
Czy zbiornik buforowy jest potrzebny , to zależy od danej instalacji (proponuję poczytać FM , trochę tego jest-ale można wyłuskać co nas interesuje).
Osobiście zalecam każdemu przy konfiguracji i uruchomieniu kilka spraw :

-jeśli jest duże prawdopodobieństwo ,że nie potrzebujesz sprzęgła/bufora -to możesz tylko przewidzieć miejsce i śrubunki do jego ewentualnego montażu (groszowe sprawy)
-kontrola instalacji : minimum podlicznik energii elektrycznej pod PC (koszt ok 100pln) , można kupić jakiś używany ciepłomierz i zamontować w obwodzie równoległym w PC (można wtedy okresowo kontrolować COP, w takim układzie koszt ciepłomierza mechanicznego to 100-200 pln)
-wymusić na instalatorze demonstrację znamionowych parametrów pracy PC (nie jest problemem samo chwilowe wpięcie się w obwód-problemem jest brak urządzeń pomiarowych u instalatorów)

Wybór należy do Ciebie-mam nadzieję ,że nie jest dla Ciebie ważna "wiara" w jakieś rozwiązanie-tylko są ważne argumenty w temacie

Powodzenia

Jak instalację mamy 3 fazową to licznika za 100zł się nie da kupić i założyć......
Jaki ciepłomierz za 100-200zł ma przepływ do 2000L/h? chętnie kupię :-)
Ja w swoich ofertach proponuję ciepłomierz o parametrach nie mających wpływu na pracę pompę ciepła w negatywny sposób za kwotę 1100zł z montażem więc proszę mi wierzyć że taki ciepłomierz to nie jest małe tanie urządzenie za 200zł.
Pamiętaj proszę że zadaniem bufora/sprzęgła nie jest tylko umożliwienie odpowiedniego przepływu ale też umożliwia prawidłowe rozmrażanie.

bobrow
22-08-2016, 18:58
Licznik energii i ciepłomierz nie muszą być nowe- ja kupiłem kamstrupa401 za 400pln na allegro ( nowy to ok 1800pln).
Może miałem szczęście- ale warto poszukać.
Pzdr

bobrow
22-08-2016, 19:03
Na szybko sprawdziłem na ceneo-ok 150pln nówka szt licznik trófazowy, taki koszt przy kosztach inwestycji jest marginalny

bobrow
22-08-2016, 19:12
Kol CNC
generalnie opomiarowanie jest w interesie inwestora.
To jest trochę tak jakbyśmy kupili auto w salonie , mielibyśmy tylko dane techniczne - a samochód nie miałby licznika km ...
Klientowi pozostaje tylko zaufanie do marki oraz do serwisu-a to są tylko urządzenia i ludzie.
Zakup używanych podzedpołów bez atestów jest ze strony instalatora niezbyt profesjonalne ( a raczej tak postrzegane)-dlatego proponuję takie rozwiązanie "przeinwestowanym"inwestorom
Pzdr

maciejzi
22-08-2016, 22:37
500+ pokrywa calosc CO & CWU / rok z zapasem.... ;)

Tylko że wtedy nie starcza na wydatki na dziecko :-D