PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

maciejzi
22-08-2016, 22:46
Licznik energii i ciepłomierz nie muszą być nowe- ja kupiłem kamstrupa401 za 400pln na allegro ( nowy to ok 1800pln).
Może miałem szczęście- ale warto poszukać.
Pzdr


Na ebay.de są ciepłomierze używane, na allegro też można trafić niedrogo.

Mnie się udało na allegro Apatora 2,5m3/h za 200pln kupić


Na ebay.de trzeba wpisać "Wärmezähler". Ceny używanych w zakresie 100-200 pln + przesyłka.
Nówka Ista Sensonic II za 105 ojro.

Nowe oczywiście znacznie droższe...

Arturo72
22-08-2016, 23:03
Na szybko sprawdziłem na ceneo-ok 150pln nówka szt licznik trófazowy, taki koszt przy kosztach inwestycji jest marginalny
Trójfazowy bemko w Leroy Merlin 3 lata temu 146zł.

bobrow
23-08-2016, 08:32
[QUOTE=CNC_POMPY_CIEPLA;
Pamiętaj proszę że zadaniem bufora/sprzęgła nie jest tylko umożliwienie odpowiedniego przepływu ale też umożliwia prawidłowe rozmrażanie.[/QUOTE]

Ten powód stosowania sprzęgła/bufora również brałem pod uwagę-dlatego nie kupiłem typowego sprzęgła hydraulicznego (dość mała pojemność wody) , tylko starałem się dobrać min pojemność bufora (pełniącego funkcję sprzęgła).
Zwracałem uwagę na :
-min pojemność zładu wody , w mojej PC to 30 ltr (t-cap 9kW)
-min ilość wody do jednego pełnego cyklu defrostu , temp pracy CO 40-45 st .Wcześniej pisałeś coś o potrzebnej mocy dla jednego cyklu 0,66kWh (chyba) , u mnie jest ten warunek spełniony (łącznie w zładzie min tj PC+bufor mam ponad 50 ltr) .Aby ciepła woda była dostępna dla defrostu , mam ustawioną temp załączenia pompy wtórnej na 38st. Podczas moich "eksperymentów" zauważyłem ,że kiedy nie ma ciepłej wody do defrostu - to PC wkęca się na wysokie obroty (ok 80Hz) i generuje ciepło do odszraniania , trwa to nieznacznie dłużej (może 10-15 min max)

Mogę jeszcze dodać ,że wykonałem zabezpieczenia elektryczne mojej PC :
-czujnik kontroli zaniku faz
-czasówka po zaniku energii (ustawiłem na 10min) , chodzi o tzw "tiki" tj kilka szybkich zaników zasilania
Oczywiście w/w zabezpieczenie wymagało zastosowania styczników .

pzdr

Arturo72
23-08-2016, 09:31
Pytanie dot.defrostu,co to znaczy,że pompa "generuje ciepło do odszraniania" ?
U mnie grzałka się włącza i ładnie odszrania bez innego "generowania ciepła"

bobrow
23-08-2016, 09:36
Nie zauważyłem żeby załączała się grzałka-jest tylko info o defroście (może jest załączana -nie wiem , to już nasi spece będą wiedzieć)

Arturo72
23-08-2016, 10:52
Nie zauważyłem żeby załączała się grzałka-jest tylko info o defroście (może jest załączana -nie wiem , to już nasi spece będą wiedzieć)
A no właśnie,czyli nie załącza Ci się bo gdyby się załączała to heat by się świeciło.
U mnie przy defroście czasami się świeci i defrosty trwają ok.5min bez "generowania ciepła przez pompę",dlatego też pisanie,że bufor tudzież sprzęgło wymagane jest do krótkiego i bezproblemowego defrosta to naginanie lekkie bo ja nie mam ani bufora ani sprzagła,temp.powrotu mam z reguły pon.27st.C i jest gites.

bobrow
23-08-2016, 11:47
Ok-ciekawi mnie tylko algorytm tego defrostu , chyba jest to związane z danym modelem T-capa

_John
24-08-2016, 11:28
Pamiętaj proszę że zadaniem bufora/sprzęgła nie jest tylko umożliwienie odpowiedniego przepływu ale też umożliwia prawidłowe rozmrażanie.
Gdzie znajduje się taki zapis w dokumentacji Panasonic'a?

Pratchawiec
24-08-2016, 11:45
Ok-ciekawi mnie tylko algorytm tego defrostu , chyba jest to związane z danym modelem T-capa

Witam

08-02-2015 13:35 w innym wątku napisałem

Tak wyglądają warunki i przebieg defrostu T-Cap 9 kW w wersji z 2012r. jaką posiadam.

365441

To są warunki które rozumie pompa i zasady wg których reaguje. Reszta to fizyka i meteorologia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

marcin_5
24-08-2016, 11:51
Czy są jakieś przeciwskazania, żeby przy PC gruntowej mieć układ otwarty po stronie GZ ?

Liwko
24-08-2016, 13:59
A ja nie mam nic z tych rzeczy :D

bobrow
24-08-2016, 14:16
Witam

08-02-2015 13:35 w innym wątku napisałem

Tak wyglądają warunki i przebieg defrostu T-Cap 9 kW w wersji z 2012r. jaką posiadam.

365441

To są warunki które rozumie pompa i zasady wg których reaguje. Reszta to fizyka i meteorologia.

Pozdrawiam

Pratchawiec


dzięki za info , na fotce nie widzę momentu załączenia grzałki-właściwie bardziej mnie interesuje czy jeśli jest dołączana grzałka podczas defrostu , to :

-jest to grzałka w module hydraulicznym (raczej nie , bo grzałka to chyba opcja)
-jest to podgrzewanie obwodu sprężarki ,tj jakaś grzałka w jednostce zewnętrznej
?
z góry dzięki za oświecenie amatora
pzdr

Pratchawiec
24-08-2016, 14:27
Grzałka 3 kW jest (była) w module hydraulicznym T-Capa w standardzie. Nie można jej całkowicie odłączyć.


Pozdrawiam

Pratchawiec

Zigobar
24-08-2016, 15:22
Czy są jakieś przeciwskazania, żeby przy PC gruntowej mieć układ otwarty po stronie GZ ?
Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).
Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.
W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?

Zigobar
24-08-2016, 15:40
Grzałka 3 kW jest (była) w module hydraulicznym T-Capa w standardzie. Nie można jej całkowicie odłączyć...
Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?
Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.
Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.

marcin_5
24-08-2016, 16:07
Sam układ chłodniczy "nie widzi" ciśnienia po drugiej stronie skraplacza, ale przy niskiej jego wartości istnieje ryzyko wystąpienia kawitacji (obiegówka).
Może któryś z instalatorów coś rzeknie jeśli podasz konkretną wartość jaka miałaby po stronie GZ wystąpić.
W starych domach czasem trzeba kombinować, ale jeśli to nowy dom, to dlaczego układ otwarty?

W założeniach pompa ma być podpięta bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówek, ale CWU chcę grzać przepływowo, stąd planowałem podłączyć PC również do bufora z wężownicą CWU. Całość będzie stanowiła dość dużą ilość wody, więc chyba odpada naczynie przeponowe. Dodatkowo awaryjnie przewiduję możliwość ładowania bufora przez kocioł. Stąd też skłaniam się do układu otwartego.
Dom jest piętrowy, pompa ciepła będzie w piwnicy, więc podejrzewam, że jakieś ciśnienie hydrostatyczne i tak będzie w układzie.
Głównie martwię się, czy otwarty układ nie będzie w jakimś stopniu wpływał na przyspieszoną korozję wymiennika w PC.

Pratchawiec
24-08-2016, 17:28
Czy jednym z zadań układu sterowania nie jest załączanie grzałki (podczas defrostu) w przypadku stwierdzenia spadku temperatury powrotu poniżej pewnej wartości?
Chyba któryś z użytkowników T-CAP obserwował i opisał tutaj takie zachowanie układu i nawet zmierzył ilość energii pobieranej wtedy przez grzałkę.
Defrost trwał kilka minut. Układ ze skraplaczem połączonym bezpośrednio z podłogówką.

Witam

Chyba chodzi o mój wpis.
Kiedyś, w dość typowych warunkach obserwowałem odszranianie jednostki zewn.
Grzałka włączała się w środku cyklu na mniej więcej 90 sek.

Przy mocy 3 kW łatwo policzyć, że pobrana przez nią w trakcie cyklu moc wynosi ok.75 W.

Pozdrawiam

Pratchawiec

maciej10
27-08-2016, 12:21
Mam pytanie do znawcw tematu.

Moze mi ktos wyjasnic co oznacza alarm w w pompie buderus o wysokiej temperaturze na zasilaniu -czujnik E11.T1. Wlacza sie ten alarm za kazdym razem kiedy jest dezynfekcja termiczna w zbiorniku-co tydzien i sporadycznie co pare tygodni. Czy to jest normalne?

Jeszcze jedno pytanie:
Pompa dziala od 8 listopada 2015-od tego czasu czas pracy sprezarki wynosi 1380 godzin a liczba startow 2534 ! Czy to normalne zeby sprezarka zalaczala sie tak czesto? Uwazam ze pompe ktora mam jest za mocna na 150m2 dobrze ocieplonego domu-instalator upiera sie ze wszystko jest ok i ze tak byc powinno.

wihajster
27-08-2016, 22:02
Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.
Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.
PS
Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.

Tomaszs131
27-08-2016, 22:17
Liczba startów to logika sterowania plus ustawienia, zapytaj swojego instalatora, człowiek który to zamontował z pewnością szybciej Ci doradzi bo zna dokładnie instalację. Przy 100% podłogówki można oczekiwać dużo niższego współczynnika starty/ilość godzin.
Co do błędu podczas wygrzewania, prawdopodobnie zbyt długo próbuje "ciągnąć" na sprężarce i przed odłączeniem programowym sprężarki wyrzuca zabezpieczenie ostateczne czyli presostat wysokiego ciśnienia. Z Burdelusem co prawda nie współpracuję ale wszystkich pomp ciepła dotyczy ta sama fizyka. Jeśli nie instalator czy serwis, to jest tutaj na forum taki "konsultant marki Buderus" ale w zasadzie to jakiś cienki leszcz z marketingu więc na jego pomoc bym nie liczył. Może poda Ci chociaż jakieś namiary na kumatego serwisanta.
PS
Są od dawna zasobniki których nie trzeba wygrzewać. Już nie raz o tym pisałem.
Chodzi o przepływowe zbiorniki CWU ?

wihajster
27-08-2016, 22:27
Tak, one są zupełnie pozbawione problemu legionelli (praktycznie, bo teoretycznie znajdzie się jaki oszołom). Już kilka firm ma takie w ofercie.
Problem jest też znacznie ograniczony w dwupłaszczowych.

Tomaszs131
27-08-2016, 22:33
Tak, one są zupełnie pozbawione problemu legionelli (praktycznie, bo teoretycznie znajdzie się jaki oszołom). Już kilka firm ma takie w ofercie.
Problem jest też znacznie ograniczony w dwupłaszczowych.

U mnie trochę za późno, ale mam nadzieję że innym forumowiczom się przyda. Dzięki.
Jednak 6KW grzałka w mojej kotłowni się przyda....

Arturo72
27-08-2016, 22:38
U mnie trochę za późno, ale mam nadzieję że innym forumowiczom się przyda. Dzięki.
Jednak 6KW grzałka w mojej kotłowni się przyda....
Mam najzwyklejszy zasobnik cwu w cenie 1500zł,używany w praktyce od 3 lat,nie mam w nim grzałki czyli nie grzeję pow.46st.C.
Wg niektórych,legionella by nas już dawno zjadła ale jednak wszyscy trzymamy dobrą formę.
Czyli co z tego wynika ?
Odpowiedź zostawiam myślącym :D

Tomaszs131
27-08-2016, 22:45
Mam najzwyklejszy zasobnik cwu w cenie 1500zł,używany w praktyce od 3 lat,nie mam w nim grzałki czyli nie grzeję pow.46st.C.
Wg niektórych,legionella by nas już dawno zjadła ale jednak wszyscy trzymamy dobrą formę.
Czyli co z tego wynika ?
Odpowiedź zostawiam myślącym :D

Piotr strasznie się obruszył gdy nalegałem. Swego czasu forumowicz ze Strzegomia strasznie agitował by zbiorniki CWU wygrzewać. Poddałem się tej sugestii.

Arturo72
27-08-2016, 22:47
Piotr strasznie się obruszył gdy nalegałem. Swego czasu forumowicz ze Strzegomia strasznie agitował by zbiorniki CWU wygrzewać. Poddałem się tej sugestii.
Dlatego służę jako przykład,że legionella nie jest aż tak mocna jaką chcą ją widzieć niektórzy :)

Tomaszs131
27-08-2016, 22:54
Dlatego służę jako przykład,że legionella nie jest aż tak mocna jaką chcą ją widzieć niektórzy :)
No to mnie trochę uspokoiłeś, grzałkę uśpię na tak długo jak będzie trzeba....

Arturo72
27-08-2016, 22:57
No to mnie trochę uspokoiłeś, grzałkę uśpię na tak długo jak będzie trzeba....
No i cieszę się,że coś tam znowu podpowiedziałem :)

Teoria i praktyka to z reguły nie idą razem po drodze.

Tomaszs131
27-08-2016, 23:13
No i cieszę się,że coś tam znowu podpowiedziałem :)

Teoria i praktyka to z reguły nie idą razem po drodze.

Za parę dni po raz pierwszy odpalę zbiornik, więc informację napewno się przydadzą...

Arturo72
27-08-2016, 23:20
Jeszcze jedno pytanie:
Pompa dziala od 8 listopada 2015-od tego czasu czas pracy sprezarki wynosi 1380 godzin a liczba startow 2534 ! Czy to normalne zeby sprezarka zalaczala sie tak czesto? Uwazam ze pompe ktora mam jest za mocna na 150m2 dobrze ocieplonego domu-instalator upiera sie ze wszystko jest ok i ze tak byc powinno.
Nie znam się na pompach a tym bardziej gruntowych typu on/off bo uważam to za badziew ale nie trzeba się znać żeby na logikę wytłumaczyć twój babol.
Dla właśnie takich badziewnych pomp typu on/off charakterystyczne jest to ze jak zalaczaja się jak jest potrzeba ale wtedy grzeją od razu na maksa czyli jak nie masz "spowolnienia" tego grzania przez akumulacje w wylewce tudzież bufora to szybko nagrzeje i szybko się wyłącza żeby za chwilę znowu się włączyć i szybko wyłączyć czyli tak jak w twoim przypadku częste start/stopy pompy.
Jaka masz wylewke z czego i grubość ?
BK nie służy akumulacji przy tego typu badziewnych pompach.

Liwko
28-08-2016, 08:18
Nie znam się na pompach a tym bardziej gruntowych typu on/off bo uważam to za badziew ale nie trzeba się znać żeby na logikę wytłumaczyć twój babol.
Dla właśnie takich badziewnych pomp typu on/off charakterystyczne jest to ze jak zalaczaja się jak jest potrzeba ale wtedy grzeją od razu na maksa czyli jak nie masz "spowolnienia" tego grzania przez akumulacje w wylewce tudzież bufora to szybko nagrzeje i szybko się wyłącza żeby za chwilę znowu się włączyć i szybko wyłączyć czyli tak jak w twoim przypadku częste start/stopy pompy.
Jaka masz wylewke z czego i grubość ?
BK nie służy akumulacji przy tego typu badziewnych pompach.


Możesz nie pisać po pijaku?

CNC_POMPY_CIEPLA
28-08-2016, 09:46
Gdzie znajduje się taki zapis w dokumentacji Panasonic'a?
Proszę:
365649

muchenz
28-08-2016, 11:52
Czyli co z tego wynika ?


To samo co z niemycia rąk po załatwieniu się. Są tacy to praktykują i nie chorują. Pewnie też do nich należysz - smakoszy bakterii kałowych i legionelli. :D

plusfoto
28-08-2016, 13:18
To samo co z niemycia rąk po załatwieniu się. Są tacy to praktykują i nie chorują. Pewnie też do nich należysz - smakoszy bakterii kałowych i legionelli. :D
Ale to wiesz bo zbadałeś czy tylko ze słyszenia lub tak Ci się wydaje.

maciej10
28-08-2016, 13:34
Dzieki Wihajster za odpowiedz. Tak jak wspomniałem w moim poscie moj instalator twierdzi ze jest wszystko ok. Konsultant go..no wie i odsyla do instalatora. Bledne kolo... Skad mam sie dowiedziec czy moj zasobnik jest przeplywowy i czy musze go wygrzewac czy nie. Onstalator twierdzil ze jak sie urzywa wody caly czas to nie trzeba wygrzewac...

muchenz
28-08-2016, 14:08
Ale to wiesz bo zbadałeś czy tylko ze słyszenia lub tak Ci się wydaje.

Rozumiem, że ty też nie myjesz rąk po zrobieniu kupy, bo przebadałeś to na sobie doświadczalnie i stwierdziłeś że się nie choruje, a niemycie przynosi wymierne oszczędności w wodzie, energii, środkach czystości i ściekach więc po co przepłacać.

Polska norma PN–92/B–01706 bazująca na niemieckiej DIN 1988 mów wyraźnie, że ma być 55*C. Po prostu wasza woda nie spełnia norm higienicznych i tyle.

Nic nie badałem i nie zamierzam.

plusfoto
28-08-2016, 15:37
Rozumiem, że ty też nie myjesz rąk po zrobieniu kupy, bo przebadałeś to na sobie doświadczalnie i stwierdziłeś że się nie choruje, a niemycie przynosi wymierne oszczędności w wodzie, energii, środkach czystości i ściekach więc po co przepłacać.

Polska norma PN–92/B–01706 bazująca na niemieckiej DIN 1988 mów wyraźnie, że ma być 55*C. Po prostu wasza woda nie spełnia norm higienicznych i tyle.

Nic nie badałem i nie zamierzam.
Napisz jeszcze czego dotyczy ta norma. Potem zamiast czytać normy przeanalizuj zjawisko legioneli. Poczytaj kiedy, gdzie i jak powstaje. Potem wyciągnij wnioski. Podpowiem Ci że diabeł tkwi w szczegółach. Czytaj odpowiednim doborze.

muchenz
28-08-2016, 19:06
Napisz jeszcze czego dotyczy ta norma. Potem zamiast czytać normy przeanalizuj zjawisko legioneli.


Zjawisko jest marginalne, podobnie jak zachorowanie jak ktoś nie umyje rąk po grubszym. Ale dobry obyczaj nakazuje umycie rączek podobnie jak okresowe (co kilka dni) podnoszenie temp. do powyżej 55*


Poczytaj kiedy, gdzie i jak powstaje.


Duży zbiornik CWU jest idealnym miejsce wzrostu. Zazwyczaj pobory wody są niewielkie i ciepła woda w zbiorniku ma tendencje raczej do stania niż do płynięcia.



Potem wyciągnij wnioski.

Wnioski ją tylko jedne i już je przedstawiłem.

Doucz się bo masz braki:
http://wsseszczecin.pis.gov.pl/plikijednostki/wsseszczecin/userfiles/file/Legionella%20Dzie%C5%84%20Wody.pdf

Na 302 próbki wody ciepłej ze szpitali legionella przekroczyła dopuszczalną ilość w 115.

Pewnie kotłowymi w tych szpitalach też byli takie chłopki roztropki twojego pokroju co pozjadali wszystkie rozumy.

plusfoto
28-08-2016, 19:22
Pewnie kotłowymi w tych szpitalach też są takie chłopki roztropki twojego pokroju co pozjadali wszystkie rozumy.
Szanowny kolego jeszcze raz (w przeciwieństwie do Ciebie bez wycieczek osobistych) grzecznie Ci odpowiem.
Po pierwsze sugerujesz się jakimiś tam badaniami z "ubiegłego wieku" _ uwzględnij przy czytaniu cudzysłów.
A po drugie - jeszcze raz - "Podpowiem Ci że diabeł tkwi w szczegółach. Czytaj odpowiednim doborze."

muchenz
29-08-2016, 00:13
Po pierwsze sugerujesz się jakimiś tam badaniami z "ubiegłego wieku" _ uwzględnij przy czytaniu cudzysłów.


Badania są nowsze niż wiek umysłu który reprezentujesz. Podaj mi te szczegóły, które powodują rozrost legionelli w kotłowniach szpitalnych, a nie w domowych.

Mam też nadzieję, że masz te tezy poparte naukowo i dasz linka do cwu poniżej 55 gdzie legionella nie wystąpiła.

Ja cię jestem w stanie niemal zasypać dowodami na legionelle jeżeli cwu była utrzymywana w oklolicach 40*C - zerknij sam niestety większość po angielsku, a przedsionek tego dostałeś po polsku.

_John
29-08-2016, 08:06
Proszę:
To jest tylko informacja o 2 trybach rozladzania, a gdzie jest informacja o buforze, który:

umożliwia prawidłowe rozmrażanie.

Zigobar
29-08-2016, 08:36
W założeniach pompa ma być podpięta bezpośrednio do rozdzielaczy podłogówek, ale CWU chcę grzać przepływowo, stąd planowałem podłączyć PC również do bufora z wężownicą CWU. Całość będzie stanowiła dość dużą ilość wody, więc chyba odpada naczynie przeponowe. Dodatkowo awaryjnie przewiduję możliwość ładowania bufora przez kocioł. Stąd też skłaniam się do układu otwartego.
Dom jest piętrowy, pompa ciepła będzie w piwnicy, więc podejrzewam, że jakieś ciśnienie hydrostatyczne i tak będzie w układzie.
Głównie martwię się, czy otwarty układ nie będzie w jakimś stopniu wpływał na przyspieszoną korozję wymiennika w PC.
Do dużej objętości zładu dobierzesz większe naczynie. Zatem to nie problem.
Jaką objętość ma mieć ten zbiornik CWU?
Jeśli obawiasz się awarii PC, dodaj do układu grzałkę (prosto, tanio i może się przydać przy rozruchu zimnego układu).
Jeśli ten kocioł ma być na wypadek braku zasilania, to mieszkając w granicach Żywca masz marne szanse na zanik napięcia powyżej 1 doby.
W przypadku wyjątkowo silnego wiatru, dłuższy brak napięcia może dotknąć już prędzej okoliczne wsie zasilane liniami napowietrznymi biegnącymi przez obszary zalesione.

plusfoto
29-08-2016, 10:48
Badania są nowsze niż wiek umysłu który reprezentujesz. .
Znów grzecznie odpowiedziałeś ale widać taka twoja natura. I ciągle zapominasz że rozmawiamy tutaj o domach jednorodzinnych a nie o molochach użyteczności publicznej do których się odwołujesz. Wynika z tego że nie myślałeś przed tylko po fakcie i teraz masz problem który tutaj starasz się uzewnętrznić ale twoja frustracja nic tutaj nie pomoże. Trzeba było jeśli twoje potrzeby są na poziomie 200l dziennie założyć baniak 150-200l i miałbyś problem z głowy a nie pakować się w dużo większy i teraz się stresować i uzewnętrzniać na forum. Z mojej strony koniec dyskusji.

sSiwy12
30-08-2016, 07:51
Polska norma PN–92/B–01706 bazująca na niemieckiej DIN 1988 mów wyraźnie, że ma być 55*C. Po prostu wasza woda nie spełnia norm higienicznych i tyle.


Tyle, ze ta norma nie jest obowiązująca (w omawianym zakresie/przypadku).

Ale obowiązuje Rozporządzenie w sprawie WT....




§ 120.

2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

2a. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów.
Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70°C i nie wyższej niż 80°C



A że budować należy w zgodzie z obowiązującymi przepisami ..............................:)

Ps. I tak na marginesie - nie ma znaczenia, czy instalacja CWU jest przepływowa, czy też "zasobnikowa".

plusfoto
30-08-2016, 10:30
A że budować należy w zgodzie z obowiązującymi przepisami ..............................:)


Nigdy nie miałem zamiaru tego negować:) zwróciłem tylko uwagę że to zjawisko można mocno ograniczyć. A nie lubię jak ktoś na moją grzeczną sugestię zaraz w pierwszej odpowiedzi insynuuje mi że " się z gównem bije i nie myje":mad:

sSiwy12
30-08-2016, 10:43
Nigdy nie miałem zamiaru tego negować:) zwróciłem tylko uwagę że to zjawisko można mocno ograniczyć. A nie lubię jak ktoś na moją grzeczną sugestię zaraz w pierwszej odpowiedzi insynuuje mi że " się z gównem bije i nie myje":mad:


Ważniejsze jest to, że nie bardzo wie o czym pisze (pisał) - bo problem nie tkwi w "wygrzewaniu" zasobnika i nie w tym, że CWU musi zawsze mieć 55 stopni, bo inaczej nie spełnia wymagań "jakiśtamwydumanych".

muchenz
30-08-2016, 11:33
Ważniejsze jest to, że nie bardzo wie o czym pisze (pisał) - bo problem nie tkwi w "wygrzewaniu" zasobnika i nie w tym, że CWU musi zawsze mieć 55 stopni, bo inaczej nie spełnia wymagań "jakiśtamwydumanych".

Czas rozwoju tych bakterii to kilka dni. Podnoszenie właśnie co parę dni do temp. 55*C pozwala na utrzymanie zbiornika CWU we względnej czystości mikrobiologicznej.

Przypominam: na 302 próbki wody ciepłej ze szpitali legionella przekroczyła dopuszczalną ilość w 115.

http://wsseszczecin.pis.gov.pl/plikijednostki/wsseszczecin/userfiles/file/Legionella%20Dzie%C5%84%20Wody.pdf

Prawdopodobieństwo zachorowania kiedy utrzymuje się temp. CWU np. 42*C jest bliskie zeru, podobnie jak zachorowania z powodu nie umycia rąk po załatwieniu się.

sSiwy12
30-08-2016, 12:04
.

Podnoszenie właśnie co parę dni do temp. 55*C pozwala na utrzymanie zbiornika CWU we względnej czystości mikrobiologicznej.

Przypominam: na 302 próbki wody ciepłej ze szpitali legionella przekroczyła dopuszczalną ilość w 115..

Tiaaaaa.

Dalej nie kumasz.

Gdzie napisano, że ten szpital ma zasobnik CWU ?
Tych próbek nie pobrano z zasobnika/zbiornika CWU, tylko z punktów czerpalnych.


Jak powszechnie wiadomo, najlepsze warunki do bzykania się tych bakterii, jest punkt poboru wody, czyli kran/bateria, a zwłaszcza perlator, gdzie się wstrętnoty jedne, tak się namnażają, jakby korzystały z programu pienset +

Wniosek z tego taki, że samo wygrzanie zasobnika/zbiornika CWU jest niewystarczające, należy wygrzać (temp.70 - 80 stopni) krany/baterie, albo potraktować je chemią bakteriobójczą.

sSiwy12
30-08-2016, 12:09
Prawdopodobieństwo zachorowania kiedy utrzymuje się temp. CWU np. 42*C jest bliskie zeru,.

Doczytaj, bo akurat w takiej temperaturze bzykają się jak stado królików.

muchenz
30-08-2016, 19:29
Doczytaj, bo akurat w takiej temperaturze bzykają się jak stado królików.

No właśnie, dlatego trzeba utrzymywać 55*C lub okresowo (np. 2 razy w tygodniu) podnosić temp. O tym cały czas piszę.

jonek2
06-09-2016, 06:45
Witam.
Czy ktoś z forumowiczom może mi powiedzieć na temat indukcyjnej pompy ciepła? Czy ktoś może ma taką zamontowaną i czy ona naprawdę jest tak ekonomiczna?

domelek
06-09-2016, 08:55
Witam.
Czy ktoś z forumowiczom może mi powiedzieć na temat indukcyjnej pompy ciepła? Czy ktoś może ma taką zamontowaną i czy ona naprawdę jest tak ekonomiczna?

Jeśli chcesz zapłacić za zwykłą grzałkę 20k to kupuj prawdziwa okazja! COP też ma bardzo wysoki bo 1. Ale są też zamienniki za ok 150zł i też indukcyjne - tylko w nazwie nie mają 'pompa ciepła'

Myjk
06-09-2016, 10:25
Witam.
Czy ktoś z forumowiczom może mi powiedzieć na temat indukcyjnej pompy ciepła? Czy ktoś może ma taką zamontowaną i czy ona naprawdę jest tak ekonomiczna?
Nie ma czegoś takiego jak indukcyjna POMPA CIEPŁA. To zwykła grzałka. Oszustwo, mówiąc wprost.

jonek2
06-09-2016, 11:56
To dlaczego podają w swoich tabelkach, ze wydajność ich jest na poziomie pomp ciepła gruntowych? Czyżby to było zwykłe kłamstwo?

agb
06-09-2016, 12:39
Może chodziło Ci o inwerterowe?

Myjk
06-09-2016, 14:13
Nie, chodziło zapewne o to: http://archiwum.allegro.pl/oferta/indukcyjna-pompa-ciepla-3-kw-tanie-ogrzewanie-i6209543843.html -- na szczęście wykosili sprzedawców tego dziadostwa. No, przynajmniej z allegro wykosili.

jonek2
07-09-2016, 07:05
Zgadza się, to jest t ustrojstwa. Gdy zadałem pytanie o wydajność tego urządzenia sprzedającemu otrzymałem taką odpowiedź:
W momencie kiedy jest pobierana energia do uruchomienia pola elektromagnetycznego jest potrzebny 1kWh energii i daje 1kW ciepła.W momencie kiedy osiągamy odpowiednią temperaturę urządzenie nie pobiera energii elektrycznej a z racji bezwładności indukcji produkuje nadal ciepło.W zależności od wysokości temperatury produkuje ciepło -im niższa temperatura więcej.Urządzenie działa od 0 do 85 stopni Celsjusza a z racji bezwładności temperatura wzrasta do 95 stopni

JACUR
25-09-2016, 21:39
Witam,
wiem że to nie ten temat na forum ale proszę o jakieś namiary na serwis pomp ciepła PW w woj łódzkim
nie mogę się dodzwonić i porozumieć ze swoim instalatorem.( do wykonania przegląd PW)
Dzięki
Pozdrawiam

plusfoto
26-09-2016, 19:18
Zadzwoń do Panasa i powiedz że instalator Cię olewa a ty nie chcesz mieć ewentualnych kłopotów w razie godziny W

JACUR
26-09-2016, 19:45
Zadzwoń do Panasa i powiedz że instalator Cię olewa a ty nie chcesz mieć ewentualnych kłopotów w razie godziny W

Ale gdzie zadzwonić ?
Albo ja jestem głupi albo w kontakcie nie ma telefonu
http://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/contact/
No już nie wiem

oberwatorPC
26-09-2016, 20:34
Jak chcesz zadzwonić do panasa gdy go nie ma w Polsce. Prawdopodobnie pompami ciepła i klimatyzacjami w Polsce zajmuje się jedna osoba . Nie ma siedziby, nie ma działu technicznego jest tylko dojenie kasy za chińskie tanie jednostki. Łatwo psioczyć na Vieśka, że drogo itp ale jest pomoc techniczna, jest salon firma istnieje ma serwisantów a to wszystko kosztuje. Panas nie ma żadnego zaplecza wszystko jest zrzucone na instalatora, który zaopatruje się u dystrybutora, żadnej kontroli kto i jak montuje a montować panasa może każdy nawet przydrożny hydraulik.

Arturo72
27-09-2016, 00:10
Jak chcesz zadzwonić do panasa gdy go nie ma w Polsce. Prawdopodobnie pompami ciepła i klimatyzacjami w Polsce zajmuje się jedna osoba .
Te,a Ty skąd się urwałeś ?
Z jaskini ?
http://www.panasonicproclub.com/ifinder/PL_pl/home/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.panasonicprocl ub.com%2Fifinder%2FPL_pl%2Fhome%2F)

Wyszukaj autoryzowane firmy dystrybucyjne znajdujące się blisko Ciebie. Poniżej wprowadź adres, odległość i wybierz grupę produktową.

oberwatorPC
27-09-2016, 07:12
Te,a Ty skąd się urwałeś ?
Z jaskini ?
http://www.panasonicproclub.com/ifinder/PL_pl/home/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.panasonicprocl ub.com%2Fifinder%2FPL_pl%2Fhome%2F)

Wyszukaj autoryzowane firmy dystrybucyjne znajdujące się blisko Ciebie. Poniżej wprowadź adres, odległość i wybierz grupę produktową.


Z jaskini to ty jesteś ćwierćinteligencie. Co dałeś ? linka do dystrybutorów i instalatorów. Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Gdzie jest siedziba oddziału panasonica zajmującego się pompami ciepła w Polsce, gdzie jest dział techniczny, gdzie są osoby zatrudnione w panasonic do zajmowania się pompami ciepła? NIE MA!!!!

_John
27-09-2016, 07:44
Przecież salony Viessman, to też są punkty dystrybucyjne i nie wszędzie otrzymasz rzetelną pomoc, nie wspominając już o autoryzowanych instalatorach.
Podobnie jak większość McDonald's i np. salonów samochodowych.

plusfoto
27-09-2016, 10:13
Oj obserwator trochę już jesteś na forum a szukać nie umiesz.
KONTAKT

Adres:
Panasonic Marketing Europe GmbH
(Spólka z ograniczona odpowiedzialnoscia)
Oddzial w Polsce
ul.Woloska 9a, 02-583 Warszawa

Tel.:+48 (22) 338 11 00; fax: +48 (22) 338 12 00
Infolinia Panasonic Polska: 801 003 532

e-mail systemy klimatyzacji i ogrzewania: [email protected]

PS. A jak uważasz że tam siedzi tylko jedna panienka z okienka która nic nie kapuje to przejedź się tam a zdziwisz się. To samo tyczy AirCon.

Konsultant Viessmann
27-09-2016, 10:51
Przecież salony Viessman, to też są punkty dystrybucyjne i nie wszędzie otrzymasz rzetelną pomoc, nie wspominając już o autoryzowanych instalatorach.
Podobnie jak większość McDonald's i np. salonów samochodowych.

Witam, otóż firma Viessmann uruchomiła i oferuje swoim klientom usługę Serwis 24! - dla osób, które jeszcze nie zapoznały się z nowym programem kilka informacji.
Przez 365 dni w roku i 24 godziny na dobę udostępniamy Państwu pomoc techniczno-serwisową. Pomoc skierowana jest zarówno do użytkowników naszych urządzeń, jak i do instalatorów oraz serwisantów.

Profesjonalnie przygotowani konsultanci oraz doradcy techniczni są do Państwa dyspozycji przez 24 godziny, niezależnie od pory dnia i roku. W przypadku, gdy konieczny okaże się przyjazd służb serwisowych, pracownicy Infolinii organizują ich przyjazd do Państwa w jak najkrótszym czasie.

801 0801 24 | viessmann-serwis.pl

TUTAJ (https://www.viessmann-serwis.pl/partnerzyserwisowi) baza naszych partnerów serwisowych.

Baza naszych firm partnerskich znajduje się TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)

W razie pytań - jestem do dyspozycji!

oberwatorPC
27-09-2016, 14:17
Oj obserwator trochę już jesteś na forum a szukać nie umiesz.
KONTAKT

Adres:
Panasonic Marketing Europe GmbH
(Spólka z ograniczona odpowiedzialnoscia)
Oddzial w Polsce
ul.Woloska 9a, 02-583 Warszawa

Tel.:+48 (22) 338 11 00; fax: +48 (22) 338 12 00
Infolinia Panasonic Polska: 801 003 532

e-mail systemy klimatyzacji i ogrzewania: [email protected]

PS. A jak uważasz że tam siedzi tylko jedna panienka z okienka która nic nie kapuje to przejedź się tam a zdziwisz się. To samo tyczy AirCon.


No to się zdziwiłem. Zadzwoniłem w kwestii technicznej Pani Agnieszka skierowała mnie do Bims ale lepiej do Bims plus tam się wszystkiego dowiem.
Zadzwoniłem ponownie w sprawie telewizora i też pogadali:)

mardor1971
23-10-2016, 10:51
Rozmowa o Legionelli jest bardzo ciekawa, ale nie wnosi niczego. Można jezdzić bez pasów w aucie i mówić, że są niepotrzebne bo nie chcemy wypadku. Przecież jezdzimy ostrożnie. Tylko co wtedy gdy się stanie i wylecimy przez szybę i złamiemy kark? Miałem takich w rodzinie. Nie chcę aby moje dzieci, bądz dziadkowie zachorowali na zapalenie płuc i zmarli bo są słabsi ode mnie. Na to się nie piszę. Dlatego zapinam pasy i włączam raz w tygodniu grzałkę. Może niepotrzebnie, ale wolę nie ryzykować. Po też płacę AUTOCASCO, by móc spokojnie spać a nie by z tego korzystać.
Budowa nowoczesnego domu pociąga za sobą koszty takie jak przegrzewanie CWU. Tak jest i będzie. Niech niektórzy nie mówią co jest lepsze dla zdrowia innych ludzi i niech nie wciskają kitu że po co coś robić. Bo robi się to dla zdrowia. Nie na wszystkim da się zaoszczędzić

oberwatorPC
23-10-2016, 11:15
Rozmowa o Legionelli jest bardzo ciekawa, ale nie wnosi niczego. Można jezdzić bez pasów w aucie i mówić, że są niepotrzebne bo nie chcemy wypadku. Przecież jezdzimy ostrożnie. Tylko co wtedy gdy się stanie i wylecimy przez szybę i złamiemy kark? Miałem takich w rodzinie. Nie chcę aby moje dzieci, bądz dziadkowie zachorowali na zapalenie płuc i zmarli bo są słabsi ode mnie. Na to się nie piszę. Dlatego zapinam pasy i włączam raz w tygodniu grzałkę. Może niepotrzebnie, ale wolę nie ryzykować. Po też płacę AUTOCASCO, by móc spokojnie spać a nie by z tego korzystać.
Budowa nowoczesnego domu pociąga za sobą koszty takie jak przegrzewanie CWU. Tak jest i będzie. Niech niektórzy nie mówią co jest lepsze dla zdrowia innych ludzi i niech nie wciskają kitu że po co coś robić. Bo robi się to dla zdrowia. Nie na wszystkim da się zaoszczędzić


Jeśli tak do tego podchodzisz to co 3 dni zrób dezynfekcję termiczną wszystkich kranów i rur w domu . Bakterie legionelli namnażają się w przeciągu 2 dni. Giną w temperaturze 60 C więc musiałbyś lać wodę z kranu o takiej temperaturze przez 2 minuty abyś był pewien że je wytępisz. Sam wygrzew zasobnika to nie wszystko...

mardor1971
23-10-2016, 13:53
Rozwój Legionelli trwa od 2 do 6 dni. Tylko pamiętać trzeba, że jedna bakteria choroby nie czyni a musi mieć czas aby zainfekować zbiornik.
Cytat z wikipedii
Występowaniu i namnażaniu się tych bakterii w instalacjach wodnych sprzyjają różne czynniki. Największe ryzyko występowania i namnażania bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wodociągowych związane jest z instalacjami wody ciepłej. Temperatura zbliżona do 40 °C, brak recyrkulacji, obecność osadów, biofilmu, stwarzają warunki sprzyjające rozwojowi pałeczek Legionella. Główne miejsca występowania tych mikroorganizmów to: zbiorniki akumulacyjne ciepłej wody, osady w separatorach i odmulaczach, ślepe odcinki sieci, a także elementy instalacji pokryte osadem wapiennym, kamieniem kotłowym takie jak: prysznice, wylewki baterii, nasadki sitkowe baterii umywalkowych.
Więc brak temperatury oraz muł w rurach.

kasprzyk
23-10-2016, 16:47
Jeśli tak do tego podchodzisz to co 3 dni zrób dezynfekcję termiczną wszystkich kranów i rur w domu . Bakterie legionelli namnażają się w przeciągu 2 dni. Giną w temperaturze 60 C więc musiałbyś lać wodę z kranu o takiej temperaturze przez 2 minuty abyś był pewien że je wytępisz. Sam wygrzew zasobnika to nie wszystko...
O czym tak właściwie majaczysz ? Uważasz, że masz większą wiedzę od tych którzy zajmują się tym na co dzień od wielu lat, od tych którzy doświadczenie budowali na wielu tysiącach jak nie setkach tysięcy przypadków ? Uważasz, że jesteś mądrzejszy od wszelkich instytucji, ludzi którzy na badania poświęcają ogromne środki pieniężne i nie tylko ? Jesteś pewien swoich słów, wypłacisz odszkodowanie osobą które skorzystają z Twoich bredni i szkodliwych porad, ja wiem, że to forum z pseudo-fachowcami trzeba traktować z przymrużeniem oka, ale są inni nieświadomi rangi tej witryny i Twoje głupoty potraktują poważnie - co wtedy zrobisz jak się na Ciebie powołają - będziesz bronił swoich teorii przed sądem - myślisz, że sąd uzna Twoją paplaninę zamiast norm i przepisów obecnie uznanych za obowiązujące ?

mardor1971
23-10-2016, 20:58
Brawo

Arturo72
23-10-2016, 21:12
O czym tak właściwie majaczysz ? Uważasz, że masz większą wiedzę od tych którzy zajmują się tym na co dzień od wielu lat, od tych którzy doświadczenie budowali na wielu tysiącach jak nie setkach tysięcy przypadków ? Uważasz, że jesteś mądrzejszy od wszelkich instytucji, ludzi którzy na badania poświęcają ogromne środki pieniężne i nie tylko ?Po jakim czasie zatem te "mądre" głowy określiły skutki działania legionelli na organizm człowieka ?Od 4 lat nie wygrzewajac zasobnika mam już nie żyć ?

oberwatorPC
23-10-2016, 21:24
kasprzyk majaczysz to ty i to dość ostro.... Twoj przedmówca napisał : takie jak: prysznice, wylewki baterii, nasadki sitkowe baterii umywalkowych.
Robisz dezynfekcję termiczną kranów, wylewek itp? Siedlisko bakterii to nie sam zasobnik. A wypisujesz bzdury o moich szkodliwych poradach czy ja napisałem, że legionella jest niepotrzebna?? Moje rady człowieku uświadamiają, że albo robisz ją jak należy albo sobie nie zaprzątaj ją głowy i tyle. W podstawówce uczą czytania ze zrozumieniem ......

stanley79
24-10-2016, 11:27
Witam wszystkich
Temperatury są jakie są. mam pytanie z cyklu ogólne: mam pompe 11kW model alezio pompa powietrze woda, która przy obecnych warunkach pracuje 3 godz dziennie aby utrzymywać w domu temp na poziomie 24 st cel. Czy to dużo czasu czy mało czy norma? Dom ma 187m użytkowej, 230 metrów po podłodze - 100% podłogówki. (mam licznik na pompie - zjada około 2 kw na godzinę, ciekawe bo przy klimie tylko 1 kw) .
Z góry dziękuję za odpowiedzi

cactus
24-10-2016, 13:38
Czy ktoś może polecić jakąś sensowną ekipe która robi też instalacje pomp ciepła na śląsku? Brat szuka dość pilnie. Dobrze żeby robili też podłogówkę.

Arturo72
24-10-2016, 14:25
Czy ktoś może polecić jakąś sensowną ekipe która robi też instalacje pomp ciepła na śląsku? Brat szuka dość pilnie. Dobrze żeby robili też podłogówkę.W okolicach Gliwic masz sporo firm zajmujacych się pompami,OZE na Pszszczyńskiej i wiele innych z Gliwic,Bytomia,Rudy Śl,Przyszowic,Katowic,Rybnika itp itd.Podłogówkę od takiej firmy sobie odpuść chyba,że nie zależy Ci na kasie.Jeśli nie to spodziewaj się ceny 100zł/m2 i powyżej a można znaleść za 60-70zł/m2.I przy okazji zapytań,niech brat pyta o konkrety czyli niech ma już sprecyzowane dokładnie to co chce i o to się pyta bo inaczej będzie polowanie na owcę jak w zapytanie będzie brzmiało "chce pompę" :D

cactus
24-10-2016, 14:39
Firm może jest sporo ale żadnej nie znam. Nie interesowalem sie nigdy pompami ciepła...
Jak masz dobra firmę która zrobi podłogówkę za 50zł/m2 to chętnie wezme namiar. Jak szukałem takiej do swojego domku to chcieli co prawda 50zł ale za samą robociznę :) U mnie jest 92m2 i koszt okolo 10tys bez kotłowni więc wychodziło ponad 100zl/m2.

asolt
24-10-2016, 15:54
Firm może jest sporo ale żadnej nie znam. Nie interesowalem sie nigdy pompami ciepła...
Jak masz dobra firmę która zrobi podłogówkę za 50zł/m2 to chętnie wezme namiar. Jak szukałem takiej do swojego domku to chcieli co prawda 50zł ale za samą robociznę :) U mnie jest 92m2 i koszt okolo 10tys bez kotłowni więc wychodziło ponad 100zl/m2.

Od 40 do 50 zł na m2 brutto srednio wychodzi materiał, a Ty chcesz za 50 zł całosc i jeszcze pewnie brutto, ech niektórzy to mają wymagania. Moze od razu poszukac takiej firmy która zrobi ponizej kosztów lub za darmo.

Arturo72
24-10-2016, 16:19
Firm może jest sporo ale żadnej nie znam. Nie interesowalem sie nigdy pompami ciepła...Jak masz dobra firmę która zrobi podłogówkę za 50zł/m2 to chętnie wezme namiar. Jak szukałem takiej do swojego domku to chcieli co prawda 50zł ale za samą robociznę :) U mnie jest 92m2 i koszt okolo 10tys bez kotłowni więc wychodziło ponad 100zl/m2.
Pogadaj z fotohobby,on jest z Rybnika:

Mnie na 106m3 podłogówka wyszła 5.5tyś. Palcem nie kiwnąłem (oprócz zamówienia w necie materialów)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6368019&viewfull=1#post6368019 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6368019&viewfull=1#post6368019Jak)
Jak tak szukacie pomp to na 40-50tys.zł będą wyceny ;)

Od 40 do 50 zł na m2 brutto srednio wychodzi materiał, a Ty chcesz za 50 zł całosc i jeszcze pewnie brutto, ech niektórzy to mają wymagania. Moze od razu poszukac takiej firmy która zrobi ponizej kosztów lub za darmo.
asolt,jak widać jesteś bardzo drogi :D

Ostateczny koszt ogrzewania podłogowego (106m2):
Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł
Rozdzielacz 9-obw + skrzynka - 811zł
Perlit do zasypki, 2x125l - 56zł
Folia do podłogówki 110m -120zł
Klipsy 800szt - 50zł
Taśma dylatacyjna 125m - 125zł
Drobiazgi (złączki, śrubunki, izolacja) - 200zł
Robocizna - 2100zł
RAZEM - 5462zł (51,50 zł/m2)
Jedna z pierwszych wycen od dużej firmy instalatorskiej z regionu, która wystawiała się na lokalnych targach budowlanych opiewała na 95zł/m2...

Varmego
24-10-2016, 16:50
W temacie legionelli

W pompach ciepła na CO2 nie ma potrzeby specjalnie uruchamiać wygrzewanie zasobnika do niszczenia bakterii.
Z racji ,że pompa od razu produkuje ciepłą wodę o temperaturze +65°C (w jednym przepływie przez wymiennik) niszczymy wszelkie bakterie "przy okazji".

Są obiekty szpitalne w których pracują pompy ciepła CO2 gdzie utrzymywana jest temperatura 80-90°C własnie z powodu wysokich wymagań sanitarnych.

PaRa
24-10-2016, 17:04
Pogadaj z fotohobby,on jest z Rybnika:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6368019&viewfull=1#post6368019 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205228-quot-Powr%C3%B3t-z-wielkiej-p%C5%82yty-quot-czyli-indywidualne-parterowe-106m2&p=6368019&viewfull=1#post6368019Jak)
Jak tak szukacie pomp to na 40-50tys.zł będą wyceny ;)

asolt,jak widać jesteś bardzo drogi :D

Ja zapłaciłem 66,5 zł za m2, wszystko po stronie firmy, budowa pod Warszawą.

Drogo / tani to pojęcie względne, asolt ma prawo zrobić taką wycenę jaką chce, a klient może ją zaakceptować lub nie. Po to człowiek ma rozum i wolną wolę, żeby z nich korzystać, choć mam wrażenie że ludzie idiocieją, nie potrafią sami podejmować decyzji.

Arturo72
24-10-2016, 17:15
Drogo / tani to pojęcie względne, asolt ma prawo zrobić taką wycenę jaką chce, a klient może ją zaakceptować lub nie. Po to człowiek ma rozum i wolną wolę, żeby z nich korzystać, choć mam wrażenie że ludzie idiocieją, nie potrafią sami podejmować decyzji.
Ma prawo,ale głupio pisze,że ktoś by chciał za darmo i dlatego przestawiłem mu,że jest bardzo drogim instalatorem.

imrahil
24-10-2016, 19:30
ja dwa i pół roku temu otrzymałem ofertę na podłogówkę za 67 zł brutto (8% VAT). w sumie mamy deflację, więc raczej nie powinny ceny wzrosnąć przez ten czas.

okobar
24-10-2016, 20:05
Firm może jest sporo ale żadnej nie znam. Nie interesowalem sie nigdy pompami ciepła...
Jak masz dobra firmę która zrobi podłogówkę za 50zł/m2 to chętnie wezme namiar. Jak szukałem takiej do swojego domku to chcieli co prawda 50zł ale za samą robociznę :) U mnie jest 92m2 i koszt okolo 10tys bez kotłowni więc wychodziło ponad 100zl/m2.



Zagadaj do GHS z Rudy Śląskiej
zrobili mi całość dobrze i niezbyt drogo :)

asolt
24-10-2016, 21:32
asolt,jak widać jesteś bardzo drogi :D

Wycena z kiedy?, a gdzie podlaczenie rozdzielaczy miedzią z kotłownią, gdzie ułozenie styropianu, gdzie pianka montazowa do styropianu, nie wiem czy instalacja była zalewana i odpowietrzona w tej cenie, gdzie projekt?

Arturo72
25-10-2016, 08:23
Wycena z kiedy?, a gdzie podlaczenie rozdzielaczy miedzią z kotłownią, gdzie ułozenie styropianu, gdzie pianka montazowa do styropianu, nie wiem czy instalacja była zalewana i odpowietrzona w tej cenie, gdzie projekt?
Ułożenie styro nie wlicza się w wodną podlogowke no chyba że inwestor ma dwie lewe ręce lub jest tego typu człowiekiem że zakupioną szafkę z Ikei zleca złożyć u siebie w domu ;)
Z tego co wyczytałem z DB fotohobby resztę miał wykonaną przez firmę.

asolt
25-10-2016, 09:00
Ułożenie styro nie wlicza się w wodną podlogowke no chyba że inwestor ma dwie lewe ręce lub jest tego typu człowiekiem że zakupioną szafkę z Ikei zleca złożyć u siebie w domu ;)
Z tego co wyczytałem z DB fotohobby resztę miał wykonaną przez firmę.

Jak sie wykonuje to sie wlicza, nie kazdy jest taki jak Ty , który wszystko u siebie sam wykonałes, są tacy którzy pracują do pozna, sa tacy którzy są za granicą itd. Samoróbów wbrew pozorom nie ma az tak duzo, a i zakres ich robót specjalistycznych nie jest az tak wielki. Nie mierz wszystkich swoją miarą.

Konsultant Viessmann
25-10-2016, 09:03
Czy ktoś może polecić jakąś sensowną ekipe która robi też instalacje pomp ciepła na śląsku? Brat szuka dość pilnie. Dobrze żeby robili też podłogówkę.

Witam, TUTAJ (http://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php?bh-sl-address=Gliwice) masz listę firm autoryzowanych partnerów firmy Viessmann - pełna lista w najbliższej Ci okolicy z adresami.

Gdybyś miał jakieś dodatkowe pytania - służę pomocą!

Arturo72
25-10-2016, 09:46
Jak sie wykonuje to sie wlicza, nie kazdy jest taki jak Ty , który wszystko u siebie sam wykonałes, są tacy którzy pracują do pozna, sa tacy którzy są za granicą itd. Samoróbów wbrew pozorom nie ma az tak duzo, a i zakres ich robót specjalistycznych nie jest az tak wielki. Nie mierz wszystkich swoją miarą.
Wodna podlogowka to nie izolacja podłogi od gruntu podobnie jak wodna podlogowka to nie wylewka na niej.
Są to dodatkowe roboty i nie wiem czemu nie doliczasz jeszcze wylewki.

asolt
25-10-2016, 09:59
Wodna podlogowka to nie izolacja podłogi od gruntu podobnie jak wodna podlogowka to nie wylewka na niej.
Są to dodatkowe roboty i nie wiem czemu nie doliczasz jeszcze wylewki.

Odpowiedz prosta, bo jej nie robię, jezeli wykonuję cos w całosci to po co rozdzielac poszczegolne koszty na czynniki pierwsze, co to da klientowi, przeciez i tak wszyskie czynnosci muszą byc wykonane.

Arturo72
25-10-2016, 10:23
Odpowiedz prosta, bo jej nie robię, jezeli wykonuję cos w całosci to po co rozdzielac poszczegolne koszty na czynniki pierwsze, co to da klientowi, przeciez i tak wszyskie czynnosci muszą byc wykonane.Jeszcze raz,wodna podłogówka to wodna podłogówka a nie izolacja podłogi od gruntu ani nie wylewka zatem nie pytaj się głupio "gdzie rozkładanie styropianu".

Tomaszs131
25-10-2016, 13:01
U mnie akurat rozłożenie styro pod OP wliczone zostało w cenę. Zdażają się tacy, którzy zlecili owy etap wykonacy OP. Sam niestety nie byłem w stanie tego zrobić.

Arturo72
25-10-2016, 13:34
U mnie akurat rozłożenie styro pod OP wliczone zostało w cenę. Zdażają się tacy, którzy zlecili owy etap wykonacy OP. Sam niestety nie byłem w stanie tego zrobić.
No owszem,rozłożenie izolacji pod podlogowke to pikus i uczciwy instalator powinien zrobić to w cenie podlogowki lub grosze za to policzyć.
asolt jak widać do uczciwych nie zalicza się.

Arturo72
25-10-2016, 13:37
Grosze tzn.100-200zł bo tyle jest to warte.

asolt
25-10-2016, 13:41
No owszem,rozłożenie izolacji pod podlogowke to pikus i uczciwy instalator powinien zrobić to w cenie podlogowki lub grosze za to policzyć.
asolt jak widać do uczciwych nie zalicza się.

Miałes firme, to mogłes układac w cenie, a nawet dopłacac do interesu, co chyba faktycznie było bo firma szybko spajtowała.

Maly1115
25-10-2016, 13:44
No nie wiem czy taki pikus ja układałaem dwie warstwy 186m2 dwa pełne dni i zużyłem 10 pianek pistoletowych firma w życiu tak dokładnie nie zrobi.

Arturo72
25-10-2016, 13:51
No nie wiem czy taki pikus ja układałaem dwie warstwy 186m2 dwa pełne dni i zużyłem 10 pianek pistoletowych firma w życiu tak dokładnie nie zrobi.
Nie układałem pod podłogówką bo nie mam pod nią izolacji za to układałem styropian na stropie drewnianym zresztą i dla mnie był to pikuś:)
A że firma nigdy tak dokładnie tego nie zrobi to fakt,bo mi też poszło pianki duzo.

karolek75
25-10-2016, 14:01
Pikus nie pikus, firma jest po to by zarobic. I wycenianie tego 100 czy 1000 PLN nie ma nic wspolnego z uczciwoscia. Akceptujesz cene lub nie - to wszystko.

PaRa
25-10-2016, 14:23
No owszem,rozłożenie izolacji pod podlogowke to pikus i uczciwy instalator powinien zrobić to w cenie podlogowki lub grosze za to policzyć.
asolt jak widać do uczciwych nie zalicza się.

Arturo72 marnujesz się na forum, powinieneś być politykiem / duchownym, oni zawsze wiedzą co dla ludzi jest najlepsze, co mają robić, ile co powinno kosztować. Tylko często to co mówią nie pokrywa się z tym co robią.

asolt po co dyskutujesz, skoro masz klientów ti oni akceptują Twoje ceny to znaczy, że robisz dobrze.

Tomaszs131
25-10-2016, 15:00
Pikus nie pikus, firma jest po to by zarobic. I wycenianie tego 100 czy 1000 PLN nie ma nic wspolnego z uczciwoscia. Akceptujesz cene lub nie - to wszystko.

Wszystko w temacie.
Zapłaciłem ekipie za ułożenie styro i wcale tego nie żałuję. Kupiłem gilotynę termiczną, która wykonawcy używali przy cięciu styropianu na elewacji, potem została ponownie wykorzystana przy podłogówce. Wiem jak długo czasu im to zabrało i krótko mówiąc cieszy mnie fakt, że sam się tego nie podjąłem.
Po wszystkim gilotynę sprzedałem.

Arturo72
25-10-2016, 15:07
Wszystko w temacie.
Zapłaciłem ekipie za ułożenie styro i wcale tego nie żałuję. Kupiłem gilotynę termiczną, która wykonawcy używali przy cięciu styropianu na elewacji, potem została ponownie wykorzystana przy podłogówce. Wiem jak długo czasu im to zabrało i krótko mówiąc cieszy mnie fakt, że sam się tego nie podjąłem.
Po wszystkim gilotynę sprzedałem.
Bogatemu nikt nie zabroni :)
Ja tylko stwierdziłem,że asolt jest bardzo drogi w swoich usługach jak zaczął się dziwić,że można podlogowke zrobić znacznie taniej niż on wykonuje.

Arturo72
25-10-2016, 15:09
Przy okazji szydzac sobie z innych którzy tyle właśnie zapłacili.

Tomaszs131
25-10-2016, 15:13
Przy okazji szydzac sobie z innych którzy tyle właśnie zapłacili.

Chyba pomyliłeś fora. Forum szyderców znajdziesz za pośrednictwe wujka googla, powodzenia. Sorry za offtop.
Bez odbioru....

Arturo72
25-10-2016, 15:21
Chyba pomyliłeś fora. Forum szyderców znajdziesz za pośrednictwe wujka googla, powodzenia. Sorry za offtop.Bez odbioru....No to dla przypomnienia:
Od 40 do 50 zł na m2 brutto srednio wychodzi materiał, a Ty chcesz za 50 zł całosc i jeszcze pewnie brutto, ech niektórzy to mają wymagania. Moze od razu poszukac takiej firmy która zrobi ponizej kosztów lub za darmo.
A poniżej podłogówka w cenie w której wg asolta się nie da i nie jest za darmo:


Ostateczny koszt ogrzewania podłogowego (106m2):
Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł
Rozdzielacz 9-obw + skrzynka - 811zł
Perlit do zasypki, 2x125l - 56zł
Folia do podłogówki 110m -120zł
Klipsy 800szt - 50zł
Taśma dylatacyjna 125m - 125zł
Drobiazgi (złączki, śrubunki, izolacja) - 200zł
Robocizna - 2100zł
RAZEM - 5462zł (51,50 zł/m2)
Jedna z pierwszych wycen od dużej firmy instalatorskiej z regionu, która wystawiała się na lokalnych targach budowlanych opiewała na 95zł/m2...
To pokazuje jak asolt jest drogi.Ok,ma klientów których naciąga i którzy się na to godzą ale nie ładnie wciskać ciemnoty komuś,że by chciał za darmo.

Maly1115
25-10-2016, 16:21
U mnie jedna z tańszych firm w regionie wyceniała podłogówka i wode, litania dłuższa niż 20 przykazań.Patrze a tu 1000zł Rury i kształtki PCV.???? Dzwonie i pytam po co jesli kanalizacje juz mam,na to odpowiedż to proszę to odliczyć.Dodam że facet był na budowie.

asolt
25-10-2016, 23:48
No to dla przypomnienia:
A poniżej podłogówka w cenie w której wg asolta się nie da i nie jest za darmo:

To pokazuje jak asolt jest drogi.Ok,ma klientów których naciąga i którzy się na to godzą ale nie ładnie wciskać ciemnoty komuś,że by chciał za darmo.

Przypomnij datę tej wyceny i podaj aktualne ceny oraz pełny zakres robocizny, fotohobby juz kilka lat mieszka, a tak przy okazji podaj ceny podlogówek ze swoej firmy jak ją prowadziłes. Mam sporo zdjec od waszych klientow do oceny jakosci i poprawnosci wykonania. Zapewniam ze gorszych nie zdazyło mi sie widziec. To co ja podałem zawiera ulozenie styropianiu czyli koszty pianki i folii pod styropian. Nie rozdzielam tych kosztów bo wykonuję w całosci, praktycznie nie układam podłogówki bez układania styropianu. Nie mozesz tego zrozumiec, nie tłumacze dalej.

Arturo72
26-10-2016, 00:03
Przypomnij datę tej wyceny i podaj aktualne ceny oraz pełny zakres robocizny, fotohobby juz kilka lat mieszka.
fotohobby kładł podłogówkę w 2014r czyli nie tak dawno:

Ostateczny koszt ogrzewania podłogowego (106m2):
Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł
Miał rurki Kan po 2,5zł/mb a dzisiaj sa po 2,3zł/mb zatem taniej dzisiaj niż 2 lata temu:
http://allegro.pl/rura-kan-blue-pe-rt-16x2-0-do-podlogowki-pex-600m-i5225599792.html
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frura-kan-blue-pe-rt-16x2-0-do-podlogowki-pex-600m-i5225599792.htmlJeste%C5%9B)
Jesteś facetem naciagającym nie świadomych inwestorów,jak to Liwko nazwał,pijawką jestes.

asolt
26-10-2016, 07:14
fotohobby kładł podłogówkę w 2014r czyli nie tak dawno:

Miał rurki Kan po 2,5zł/mb a dzisiaj sa po 2,3zł/mb zatem taniej dzisiaj niż 2 lata temu:
http://allegro.pl/rura-kan-blue-pe-rt-16x2-0-do-podlogowki-pex-600m-i5225599792.html
(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Frura-kan-blue-pe-rt-16x2-0-do-podlogowki-pex-600m-i5225599792.htmlJeste%C5%9B)
Jesteś facetem naciagającym nie świadomych inwestorów,jak to Liwko nazwał,pijawką jestes.

Juz mi raz ustawiałes ceny na ozc, klienci byli bardzo zdziwieni ze te ceny są inne, gdy próbowali negocjowac powołujac sie na Ciebie kierowałem ich z powrotem do Ciebie, aby mieli taniej, wiesz jaki był efekt, nikt nie chciał od Ciebie obliczen ozc pomimo ze tak tanio wyceniałes. Widocznie cena to nie wszystko, kazdy wie jaką masz wiarygodnosc i Twoje opowiesci kazdy traktuje tak jak one zasługują czyli jako kolejne bajki Artura. Wielu zwracało uwagę, gdy chcieli uzyskac ceny na montaze i instalacji to nie mogli znalezc takich którzy wykonują je w cenach podanych przez Ciebie. Miałes okazje dawac takie ceny majac swoja firme, nie wykorzystałes szansy najtansze usługi w Polsce,bo to nie jest takie proste, nie tacy byli i nie dali rady, nie baw sie w posrednictwo w szukaniu najtanszych ofert bo słabo Ci to wychodzi, ja wiem ze chcesz dorobic reklamując wyroby i firmy z linków które podajesz ale taka reklama nie działa na wszystkich.

Arturo72
26-10-2016, 08:25
Zaraz Ci wrzucę cytaty osób,które nie robiły OZC u Ciebie a które zrobiły znacznie taniej niż Ty robisz.
Wiem,że nie pasuje Ci asolt jak ktoś Ci psuje biznesik ale jesteś zwykła pijawka.
Kilka miesięcy temu miałeś wykupić płatny profil sprzedawcy,sam tak mówiłeś a tu ani widu ani slychu czyli po prostu oszukujesz.
Kwestionujesz coś co jest dla Ciebie bardzo nie wygodne a przy okazji bawisz się w ormowca.

asolt
26-10-2016, 08:40
Zaraz Ci wrzucę cytaty osób,które nie robiły OZC u Ciebie a które zrobiły znacznie taniej niż Ty robisz.
Wiem,że nie pasuje Ci asolt jak ktoś Ci psuje biznesik ale jesteś zwykła pijawka.
Kilka miesięcy temu miałeś wykupić płatny profil sprzedawcy,sam tak mówiłeś a tu ani widu ani slychu czyli po prostu oszukujesz.
Kwestionujesz coś co jest dla Ciebie bardzo nie wygodne a przy okazji bawisz się w ormowca.

Swego czasu ktos na allegro wykonywał SE po 50 zł, skonczyło sie tym ze odebrano mu uprawnienia a SE nadawały sie do kosza. Nie muszę bawic sie w ormowca, i tak kazdyn a forum wie ze zajmujesz sie kryptoreklamą. Ilu jeszcze uzytkownikom zwróciłes uwagę o PP, a przeciez dobrze wiesz kto czym sie zajmuje, nazwac inaczej niz hipokryzją tego nie sposób, juz nie wspominam o Tobie.

Arturo72
26-10-2016, 09:05
Swego czasu ktos na allegro wykonywał SE po 50 zł, skonczyło sie tym ze odebrano mu uprawnienia a SE nadawały sie do kosza. Nie muszę bawic sie w ormowca, i tak kazdyn a forum wie ze zajmujesz sie kryptoreklamą. Ilu jeszcze uzytkownikom zwróciłes uwagę o PP, a przeciez dobrze wiesz kto czym sie zajmuje, nazwac inaczej niz hipokryzją tego nie sposób, juz nie wspominam o Tobie.
Możesz sobie gadać.
Ja wiem że jestem inwestorem i nie sprzedaje niczego w przeciwieństwie do Ciebie.
Ale jak wiesz coś więcej to dawaj a nie kłam i nie oczerniaj bo wiesz jak takich ludzi się nazywa asolt ?

asolt
26-10-2016, 09:22
Możesz sobie gadać.
Ja wiem że jestem inwestorem i nie sprzedaje niczego w przeciwieństwie do Ciebie.
Ale jak wiesz coś więcej to dawaj a nie kłam i nie oczerniaj bo wiesz jak takich ludzi się nazywa asolt ?

Pewnie ze jestes czysty jak łza, zapomniałes jak Arturo72 naganiał klientów ArturoWii. Skoro jestes zwykłym inwestorem to dlaczego i starzy i młodzi stazem forumowicze mają o Tobie podobne zdanie i dla wszystkich jestes niewiarygodny. Dlaczego ci nowi nie chcą skorzystac z Twoich rad?, przeciez one są najlepsze? myslałes nad tym, jakie wnioski?

Arturo72
26-10-2016, 09:33
Pewnie ze jestes czysty jak łza, zapomniałes jak Arturo72 naganiał klientów ArturoWii. Skoro jestes zwykłym inwestorem to dlaczego i starzy i młodzi stazem forumowicze mają o Tobie podobne zdanie i dla wszystkich jestes niewiarygodny. Dlaczego ci nowi nie chcą skorzystac z Twoich rad?, przeciez one są najlepsze? myslałes nad tym, jakie wnioski?
Jescze raz,nie kłam klamco że coś sprzedaje lub coś lub kogoś reklamuje.
Jak nie jesteś kłamcą to dawaj i pokazuj.

Arturo72
26-10-2016, 09:34
Jesteś zwykła pijawka asolt.

asolt
26-10-2016, 09:50
Jesteś zwykła pijawka asolt.

Jakie to odkrywcze stwierdzenie, Twoj najlepszy kolega na forum, aktualnie zbanowany uzywa takich samych okreslen, prawda w oczy kole.

JTKirk
26-10-2016, 09:53
a nie ma racji? nie widzę PP przy nicku na a....

asolt
26-10-2016, 10:11
a nie ma racji? nie widzę PP przy nicku na a....

Nie ma PP, nie ma go tez wielu innych, mozesz przypomniec ile razy zwracałes o to uwagę tym innym, moze jakies linki do tych postów. Jezeli wymagacie tego ode mnie wymagajcie od wszystkich innych, tak byłoby w porządku. Jakos Ty i inni obroncy interesów forum dziwnie widzicie tylko mnie, innych juz nie, wybiórcza jest ta troska

budowlany_laik
26-10-2016, 10:23
widzicie tylko mnie, innych juz nie, wybiórcza jest ta troska
Aha - czyli myślisz, że jeśli inni postępują źle, to Tobie też wolno?

Pratchawiec
26-10-2016, 10:31
Nie ma PP, nie ma go tez wielu innych, mozesz przypomniec ile razy zwracałes o to uwagę tym innym, moze jakies linki do tych postów. Jezeli wymagacie tego ode mnie wymagajcie od wszystkich innych, tak byłoby w porządku. Jakos Ty i inni obroncy interesów forum dziwnie widzicie tylko mnie, innych juz nie, wybiórcza jest ta troska

Witam

Asolt, a ile miesięcznie kosztuje płatny profil na tym forum?
Prawdopodobnie znacznie więcej zarobiłbyś w czasie, gdy wdajesz się w bezpłodne polemiki z różnej maści krytykami Twojej postaawy.
Zarzuty te, w świetle regulaminu forum uważam zresztą za uzasadnione.
Jesteś profesjonalistą a forum, niezależnie od cennego wkładu merytorycznego - jest twoją główna platformą marketingową.

Pozdrawiam

Pratchawiec

asolt
26-10-2016, 10:47
Witam

Asolt, a ile miesięcznie kosztuje płatny profil na tym forum?
Prawdopodobnie znacznie więcej zarobiłbyś w czasie, gdy wdajesz się w bezpłodne polemiki z różnej maści krytykami Twojej postaawy.
Zarzuty te, w świetle regulaminu forum uważam zresztą za uzasadnione.
Jesteś profesjonalistą a forum, niezależnie od cennego wkładu merytorycznego - jest twoją główna platformą marketingową.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Nie chodzi o kase bo ta jest niewielka, po prostu nie dokonczyłem jeszcze strony firmowej (ale działam w miare czasu) ale obawiam sie ze nie podołam przy PP obsłuzyc wszystkich klientów a odmawiac nie lubie. Przy tych wszystkich dyskusjach faktem jest ze redakcja forum nie zwracała mi nigdy zadnej uwagi. Ja wiem ze kazdy chciałby byc bardziej papieski od papieza, ale wiem ze zaden z oponentów nie ma upowaznienia do wystepowania w imieniu redakcji do rozmów, uwag z forumowiczami na temat ich postów. Od tego jest redakcja i moderatorzy przez nią upowaznieni. Rozumiem ze jest tu spore grono szeryfów, takich społeczników forumowych działających z własnej inicjatywy. Mysle ze lepiej by było im sie zajac meretoryką na forum niz zajmowac sie moją skromna osobą

asolt
26-10-2016, 10:56
Aha - czyli myślisz, że jeśli inni postępują źle, to Tobie też wolno?

Nie nie mysle, ale mam pytanie czy po uzyskaniu PP podasz mi liste których działalnosc na forum nieprawidłowa i którym zamierzasz to uswiadomic. Byc pewny ze wtedy zapytam na forum Ciebie o te działania.

Pratchawiec
26-10-2016, 11:18
Nie chodzi o kase bo ta jest niewielka, po prostu nie dokonczyłem jeszcze strony firmowej (ale działam w miare czasu) ale obawiam sie ze nie podołam przy PP obsłuzyc wszystkich klientów a odmawiac nie lubie. Przy tych wszystkich dyskusjach faktem jest ze redakcja forum nie zwracała mi nigdy zadnej uwagi. Ja wiem ze kazdy chciałby byc bardziej papieski od papieza, ale wiem ze zaden z oponentów nie ma upowaznienia do wystepowania w imieniu redakcji do rozmów, uwag z forumowiczami na temat ich postów. Od tego jest redakcja i moderatorzy przez nią upowaznieni. Rozumiem ze jest tu spore grono szeryfów, takich społeczników forumowych działających z własnej inicjatywy. Mysle ze lepiej by było im sie zajac meretoryką na forum niz zajmowac sie moją skromna osobą

Twoi oponenci występują we własnym imieniu a nie w imieniu redakcji.
Z tego co pamiętam jednym z takich szeryfów jesteś właśnie Ty.
Przypomnę tylko Twoje wnioski o zbanowanie niektórych Twoich oponentów itp.

Kali ukraść.... Kalemu ukraść...

Pozdrawiam

Pratchawiec

asolt
26-10-2016, 11:21
Twoi oponenci występują we własnym imieniu a nie w imieniu redakcji.
Z tego co pamiętam jednym z takich szeryfów jesteś właśnie Ty.
Przypomnę tylko Twoje wnioski o zbanowanie niektórych Twoich oponentów itp.

Kali ukraść.... Kalemu ukraść...

Pozdrawiam

Pratchawiec

Dobrze wiesz ze zbanowanie nastąpiło nie w wyniku kulturalnej wymiany poglądów, a wyzwisk i ewidentego braku wiedzy tych ( a dokładnie tylko jednej osoby, i tak wszyscy wiedza o kogo chodzi) którzy jej brak nadrabiali chamstwem i tego dotyczył moj wniosek, inni uzytkownicy mnie nie interesują i ich posty, Jezeli komus konczą sie argumenty i siega po słownictwo rodem z pod budki z piwem to mam nie reagowac?

oberwatorPC
26-10-2016, 17:23
Hehe ale numer http://slask.onet.pl/bytom-dron-walczy-ze-smogiem/9er7p4

K@mil_
27-10-2016, 08:36
Słyszałem wczoraj o tym radio. Śmieli się redaktorzy, bo pieniędzy na tę jakże chwalebną akcję jest tylko na ten rok. Potem mają do drona przyczepiać jamnika, bo jest lekki, a ma dobry węch :D :lol2:
Sorry za OT ;)

marcin_open
27-10-2016, 17:03
Czy moglibyście mi pomóc?
Sprawa wyglada następująco: jestem na etapie budowy domu stan zamknięty 159m2 użytkowej + garaż i kotłownia 20m2, wysokość pomieszczeń 2,5m, ocieplenie styro 20cm pustak porotherm 24, poddasze użytkowe ocieplenie pianka natryskowa 20cm plus płyta osb i gipskarton bez pustych przestrzeni.
Okna oknoplast winenergetica premium 3 szyby i rolety zewnętrzne na poddaszu 13x Fakro fts + rolety zewnętrzne. Fundament 5cm xps , podłoga 10cm styro.
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem i gwc, pompa ciepła (wg kalkulatora 7,6kW ) bufor i cwu (latem 2x kolektory do cwu)
Czy moc pompy jest wystarczająca dla tych parametrów? Bo co pytam firmę o ofertę to przedział od 7,6 - 12kW i przedział cenowy na ofercie różniący się o 80%

Jestem już bezradny zleciłem projekt ogrzewania podłogowego z ozc, projekt wentylacji mechanicznej i projekt kotłowni choć czytając to forum dużo osob mowi żeby nie wierzyć projektantom, ani przekwalifikowanym hydraulika co z gazu na pompy ciepła się przesiedli, i mówią cytuje forum: "jak nie ma ognia nie ma ciepla"

Arturo72
27-10-2016, 17:32
Czy moglibyście mi pomóc?
Sprawa wyglada następująco: jestem na etapie budowy domu stan zamknięty 159m2 użytkowej + garaż i kotłownia 20m2, wysokość pomieszczeń 2,5m, ocieplenie styro 20cm pustak porotherm 24, poddasze użytkowe ocieplenie pianka natryskowa 20cm plus płyta osb i gipskarton bez pustych przestrzeni.
Okna oknoplast winenergetica premium 3 szyby i rolety zewnętrzne na poddaszu 13x Fakro fts + rolety zewnętrzne. Fundament 5cm xps , podłoga 10cm styro.
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem i gwc, pompa ciepła (wg kalkulatora 7,6kW ) bufor i cwu (latem 2x kolektory do cwu)
Czy moc pompy jest wystarczająca dla tych parametrów? Bo co pytam firmę o ofertę to przedział od 7,6 - 12kW i przedział cenowy na ofercie różniący się o 80%

Jestem już bezradny zleciłem projekt ogrzewania podłogowego z ozc, projekt wentylacji mechanicznej i projekt kotłowni choć czytając to forum dużo osob mowi żeby nie wierzyć projektantom, ani przekwalifikowanym hydraulika co z gazu na pompy ciepła się przesiedli, i mówią cytuje forum: "jak nie ma ognia nie ma ciepla"
Bezsensem jest bufor i solary przy pompie ciepła.Zrezygnuj z tego od razu.GWC jak jest reku to też niezbyt mądra sprawa,chyba,że taki do 500zł.
Ty nie masz się pytać firmy czy pompa da radę,Ty masz firmie kazać dobrać pompę pod obciążenie cieplne domu,które powinieneś znać i tyle.

Tomaszs131
27-10-2016, 17:36
Marcin poczekaj na obliczenia OZC. Na ich podstawie- obciążenia cieplnego dobierz pompę. Jeśli planujesz inwerterową do dobierz na styk, on/of lekko przewymiarowaną.

marcin_open
27-10-2016, 17:46
A nie jest tak, że bufor jest po to żeby PC nie włączała się zbyt często gdy jest zapotrzebowanie na ciepło, wydaje mi się i podkreślam wydaje mi się, bo nie jest żadnym fachowcem, że uruchomienie PC na krótki okres dla podgrzania np. Obiegu nr 7 powiedzmy skraca żywotność sprężarki? Nie jest to tak jak z samochodem że zimny silnik zużywa się bardziej i tym samy słabo naoliwione części sprężarki gdy uruchamia się częściej a na krótko?

Ps. Solary bo są tanie (wersja flat) i w celu regeneracji DZ w lecie

Arturo72
27-10-2016, 17:51
A nie jest tak, że bufor jest po to żeby PC nie włączała się zbyt często gdy jest zapotrzebowanie na ciepło, wydaje mi się i podkreślam wydaje mi się, bo nie jest żadnym fachowcem, że uruchomienie PC na krótki okres dla podgrzania np. Obiegu nr 7 powiedzmy skraca żywotność sprężarki?
Tak jest jak ma się spaprany nowy dom grzejnikami ściennymi,jak się ma 100% podłogówki przy odpowiednio grubej wylewce wystarczy do grzania 100% w taniej taryfie bez częstego start/stop,przy inwenterze nie występują wogóle takie momenty.Bufor jest zbędny a nawet szkodliwy przy pompie ciepła.Oczywiście podłogowka bez żadnych siłowników i sterowników w każdym pokoju bo to już głupota by była.
Poza tym to Ty ustawiasz tak krzywą grzewczą,żeby była odpowiednia.

rwojtek
27-10-2016, 17:52
A nie jest tak, że bufor jest po to żeby PC nie włączała się zbyt często gdy jest zapotrzebowanie na ciepło, wydaje mi się i podkreślam wydaje mi się, bo nie jest żadnym fachowcem, że uruchomienie PC na krótki okres dla podgrzania np. Obiegu nr 7 powiedzmy skraca żywotność sprężarki? Nie jest to tak jak z samochodem że zimny silnik zużywa się bardziej i tym samy słabo naoliwione części sprężarki gdy uruchamia się częściej a na krótko?

Ps. Solary bo są tanie (wersja flat) i w celu regeneracji DZ w lecie

Domniemuję, że ta pompa to na viess...
Pomyśl o czymś polskim, tańszym nie gorszym z lepszym ewentualnym serwisem.
Chcesz oddzielnie sterować każdym obiegiem? Zapomnij o tym szkoda kasy i przy pompie porażka.
Przeczytaj ten temat od prawie początku do końca 2014 roku i wszystko będziesz wiedział. Idzie długi weekend więc poświęć się i dokształć a będziesz zadowolony, bo inaczej to kiepsko widzę u Ciebie. Bez urazy :D

Zdun Darek B
27-10-2016, 18:00
Słyszałem wczoraj o tym radio. Śmieli się redaktorzy, bo pieniędzy na tę jakże chwalebną akcję jest tylko na ten rok. Potem mają do drona przyczepiać jamnika, bo jest lekki, a ma dobry węch :D :lol2:
Sorry za OT ;)


Podobno w innej wersji rozpatrywana jest latająca betoniarka żeby takie kominy zaklejać " w locie" ..

marcin_open
27-10-2016, 18:00
Czyli gruba wylewka będzie buforem z tego co piszesz a jak chcę zrobić cienką wylewkę anhydratową? Może nie warto cienką robić i płacić więcej za wylewkę?

Arturo72
27-10-2016, 18:04
Czyli gruba wylewka będzie buforem z tego co piszesz a jak chcę zrobić cienką wylewkę anhydratową? Może nie warto cienką robić i płacić więcej za wylewkę?
A do czego Ci cienka wylewka ? Nie masz miejsca na izolację ?
Jeśli nie masz z tym problemu,nie warto anhydrytu.
Wylewka betonowa robi za bufor.

marcin_open
27-10-2016, 18:06
Domniemuję, że ta pompa to na viess...
Pomyśl o czymś polskim, tańszym nie gorszym z lepszym ewentualnym serwisem.
Chcesz oddzielnie sterować każdym obiegiem? Zapomnij o tym szkoda kasy i przy pompie porażka.
Przeczytaj ten temat od prawie początku do końca 2014 roku i wszystko będziesz wiedział. Idzie długi weekend więc poświęć się i dokształć a będziesz zadowolony, bo inaczej to kiepsko widzę u Ciebie. Bez urazy :D

Dziś przeczytam

marcin_open
27-10-2016, 18:08
A do czego Ci cienka wylewka ? Nie masz miejsca na izolację ?
Jeśli nie masz z tym problemu,nie warto anhydrytu.
Wylewka betonowa robi za bufor.
Mam dokładnie 15cm miejsca na wszystko, myśle o 4cm +4cm na przekładkę Ew. 5+5 reszta na rury i wylewkę i glazurę

Arturo72
27-10-2016, 18:16
Mam dokładnie 15cm miejsca na wszystko, myśle o 4cm +4cm na przekładkę Ew. 5+5 reszta na rury i wylewkę i glazurę
To jest tak jak robi się i buduje od d...strony :D
I na pewno jeszcze droga gruntowka ? ;)

marcin_open
27-10-2016, 18:19
Daj spokoj to by wymysł "fachowców" niższe pomieszczenia cieplej, nie wiem czy te 15 to duzo czy mało.
Pompa gruntowa ale .... woda/woda

rwojtek
27-10-2016, 18:33
.... woda/woda

Ło Matko :bash:

marcin_open
27-10-2016, 18:43
Ło Matko :bash:
Widzę że mi zazdrościsz :) znajomy ma i jedyne co robi to czyści wymiennik po każdym sezonie. Nie płacił 25 000 na odwierty

Arturo72
27-10-2016, 19:26
Widzę że mi zazdrościsz :) znajomy ma i jedyne co robi to czyści wymiennik po każdym sezonie. Nie płacił 25 000 na odwierty
Lo matko :)

Arturo72
27-10-2016, 19:27
Znajomy ma też solary i bufor ? :D

marcin_open
27-10-2016, 19:35
Nie mam pojęcia aż tak dobrze go nie znam

Arturo72
27-10-2016, 19:47
Nie mam pojęcia aż tak dobrze go nie znam
No jak wiesz że czyści filtry tylko to na pewno musisz wiedzieć o reszcie ;)

rwojtek
27-10-2016, 19:54
.... Nie płacił 25 000 na odwierty

Ja też :D
Mnie pompka z zasobnikiem 400l z nierdzewki kosztowała 26 tysi nie kiwając palcem i płacę 900pln za ogrzewanie za sezon, bo... nie mam bufora i anhydrytu. :lol2:

rwojtek
27-10-2016, 19:55
Nie mam pojęcia aż tak dobrze go nie znam

znajomy, ale nieznajomy.

karolek75
27-10-2016, 20:00
Ja też :D
Mnie pompka z zasobnikiem 400l z nierdzewki kosztowała 26 tysi nie kiwając palcem i płacę 900pln za ogrzewanie za sezon, bo... nie mam bufora i anhydrytu. :lol2:

Co to za zbiornik ? Grzejesz go tylko w 2T? Uzywasz wanny ?

marcin_open
27-10-2016, 20:01
Pytałem się tylko o kwestie awaryjności ze względu na wodę jak bym teraz drugi raz pojechał zapytałbym o więcej rzeczy bo w międzyczasie poczytałem co nie co, i stwierdzam ile ludzi tyle opinii ... nawet w obrębie jednej firmy różne moce pompy proponowane, różne rozwiązania , jedni mówią że z buforem drudzy bez, wyszedłem z załoźenia że skoro taki układ jest ponoć najefektywniejszy i mam taką możliwość ze względu na duże zasoby wody to czemu, dziwi mnie tylko to że jedna firma i pewnie jeżdżą na jedne szkolenia a różne wyliczenia o cenach nie wspominając.

rwojtek
27-10-2016, 20:09
Co to za zbiornik ? Grzejesz go tylko w 2T? Uzywasz wanny ?

Chełchowski, 2T.
Przeczytaj co Tobie poradziłem i wróć po weekendzie. Pośpiech przy montażu pompy nie jest wskazany.

Jak ktoś nie chce czytać forum to na początek polecam książkę Wojciecha Olszaka, a potem ... lekturę forum mimo wszystko. Mi pomogło lecz nie wszystko zdążyłem zrobić.
Pozdrawiam

PaRa
27-10-2016, 20:20
Mam pytanie do zaawansowanych użytkowników. Jestem na etapie wygrzewania posadzki, ustawiłem Tz na 45 stopni i od 3 dni temperatura wzrosła o 3 stopnie, na razie mam Tz 41 a Tp 37. Dom jest nowy, może dlatego temperatura rośnie tak powoli ?

rwojtek
27-10-2016, 20:38
Chcesz grzać posadzkę prosto z pieca na ekogroszek? 45C?

PaRa
27-10-2016, 20:46
Chcesz grzać posadzkę prosto z pieca na ekogroszek? 45C?

Proponuję naukę czytania ze zrozumieniem, no chyba że nie wiesz o co chodzi z wygrzewaniem posadzki.

imrahil
27-10-2016, 20:49
Mam pytanie do zaawansowanych użytkowników. Jestem na etapie wygrzewania posadzki, ustawiłem Tz na 45 stopni i od 3 dni temperatura wzrosła o 3 stopnie, na razie mam Tz 41 a Tp 37. Dom jest nowy, może dlatego temperatura rośnie tak powoli ?

to normalne, nie ma się czym przejmować

Arturo72
27-10-2016, 20:53
Mam pytanie do zaawansowanych użytkowników. Jestem na etapie wygrzewania posadzki, ustawiłem Tz na 45 stopni i od 3 dni temperatura wzrosła o 3 stopnie, na razie mam Tz 41 a Tp 37. Dom jest nowy, może dlatego temperatura rośnie tak powoli ?
Tak jak imrahil pisał.

jasiek71
27-10-2016, 20:59
Ja też :D
Mnie pompka z zasobnikiem 400l z nierdzewki kosztowała 26 tysi nie kiwając palcem i płacę 900pln za ogrzewanie za sezon, bo... nie mam bufora i anhydrytu. :lol2:

Taaa...
Zbiornik dostałeś w prezencie , odwierty wykonał kolega po kosztach materiału, znajomy hydraulik po hurtowych kosztach materiału wszystko podłączył a pompa była z wyprzedaży...:cool:

Arturo72
27-10-2016, 21:04
Taaa...
Zbiornik dostałeś w prezencie , odwierty wykonał kolega po kosztach materiału, znajomy hydraulik po hurtowych kosztach materiału wszystko podłączył a pompa była z wyprzedaży...:cool:
jasiek,nie wiadomo jaka pompa chociaż na dzień dzisiejszy cena jest z kosmosu :)
5 lat temu wynegocjowałem z ghs gruntówkę ale chinkę 7,5kW z odwiertami 2x75m w cenie 20tys.zł i to z zasobnikiem cwu ;)
Dzisiaj jej nie mają już w ofercie :)
krakol czyli gość z ghs może potwierdzić ale widze,ze już tu nie bywa :)

Ale suma sumarum wybrałem powietrzną ale markową bo taniej zdecydowanie :)

jasiek71
27-10-2016, 21:17
jasiek,nie wiadomo jaka pompa chociaż na dzień dzisiejszy cena jest z kosmosu :)
5 lat temu wynegocjowałem z ghs gruntówkę ale chinkę 7,5kW z odwiertami 2x75m w cenie 20tys.zł i to z zasobnikiem cwu ;)
Dzisiaj jej nie mają już w ofercie :)
krakol czyli gość z ghs może potwierdzić ale widze,ze już tu nie bywa :)

Ale suma sumarum wybrałem powietrzną ale markową bo taniej zdecydowanie :)

Ale co chcesz porównać...?
Pompa Ecopower C9 za ile ...?
Odwierty z rurkami, płynem , jakąś armaturą ..., ile ...?
Zasobnik 400L z nierdzewnej stali dedykowany pod PC za ile ...?
Cała armatura " kotłowni" z robotą ile ...?
Pisać to sobie można ..., ja to montuję ...:yes:

Arturo72
27-10-2016, 21:29
Ale co chcesz porównać...?
Pompa Ecopower C9 za ile ...?
Odwierty z rurkami, płynem , jakąś armaturą ..., ile ...?
Zasobnik 400L z nierdzewnej stali dedykowany pod PC za ile ...?
Cała armatura " kotłowni" z robotą ile ...?
Pisać to sobie można ..., ja to montuję ...:yes:
Nic nie chce porównywać i nie mam takiego zamiaru. Napisałem co mógłbym mieć 5 lat temu i tylko tyle :)
Dzisiaj 26 klocków za gruntową z odwiertami to kosmos i to wiem i dlatego na dzisiaj obojętnie jaka gruntowa ze względu na koszt inwestycji jest kompletnie nie opłacalna inwestycją nawet jak to będzie ecopol czy ekopower.

Pod
27-10-2016, 21:33
Panowie już prawie sie zdecydowałem na PC, mam jedynie problem ze zmieszczeniem jej w moim małym domku. Z powodu braku miejsca dwie firmy u których robiłem wycenę proponują zawieszenie jej na ścianie garażu graniczącej z resztą domu. Garaż nie będzie ogrzewany. Czy to nie bedzie problem? mniejsza sprawność itp? bo w koncu w zimę w tym garazu bedzie przynajmniej 10 lub 15 stopni mniej niż w reszcie domu ?
Do mojego domku - okolo95m uzytkowej dostałem propozycje pomp Atlantic 8 kW z zasobnikiem 200 lub 300l za okolo 22tyś lub Panasonic 6KW za okolo tysiac wiecej.

jasiek71
27-10-2016, 21:37
Nic nie chce porównywać i nie mam takiego zamiaru. Napisałem co mógłbym mieć 5 lat temu i tylko tyle :)
Dzisiaj 26 klocków za gruntową z odwiertami to kosmos i to wiem i dlatego na dzisiaj obojętnie jaka gruntowa ze względu na koszt inwestycji jest kompletnie nie opłacalna inwestycją nawet jak to będzie ecopol czy ekopower.

Pisać to sobie można ...

Arturo72
27-10-2016, 21:41
Pisać to sobie można ...
Jasne,cyferki sa ważne i tylko cyferki jeśli ktoś nie robi pompy dla frajdy lub zgodnie z trendem od sąsiada :)

Arturo72
27-10-2016, 21:42
Panowie już prawie sie zdecydowałem na PC, mam jedynie problem ze zmieszczeniem jej w moim małym domku. Z powodu braku miejsca dwie firmy u których robiłem wycenę proponują zawieszenie jej na ścianie garażu graniczącej z resztą domu. Garaż nie będzie ogrzewany. Czy to nie bedzie problem? mniejsza sprawność itp? bo w koncu w zimę w tym garazu bedzie przynajmniej 10 lub 15 stopni mniej niż w reszcie domu ?
Do mojego domku - okolo95m uzytkowej dostałem propozycje pomp Atlantic 8 kW z zasobnikiem 200 lub 300l za okolo 22tyś lub Panasonic 6KW za okolo tysiac wiecej.
Chyba nie wiesz o czym piszesz :D
Gdzie miałeś zamiar zawiesić,postawić kocioł na wegiel tudziez na gaz ?
Również na ścianie garazu ?

Propozycja pomp(marek) jak najbardziej ok ale Panas wiekszy i tańszy powinien być.

PaRa
28-10-2016, 08:02
to normalne, nie ma się czym przejmować

Masz rację, dziś rano Tw 44.

rwojtek
28-10-2016, 09:26
Taaa...
Zbiornik dostałeś w prezencie , odwierty wykonał kolega po kosztach materiału, znajomy hydraulik po hurtowych kosztach materiału wszystko podłączył a pompa była z wyprzedaży...:cool:

Podałem cenę wszystkiego bez odwiertów, o nich nie wspomniałem.

drapek
28-10-2016, 09:34
jeśli tak piszemy o kosztach to mnie instalacja pompy wyszła:
pompa 10kW ecopower + 220m odwiertów + galmet maxi 300L + cała kotłownia (robiłem sam w "zgrzewce") = 35tys zł :) Uważam że to dobra kwota

marcin_open
28-10-2016, 09:38
Gratuluje pomysłu i determinacji

marcin_open
28-10-2016, 12:48
Domniemuję, że ta pompa to na viess...
Pomyśl o czymś polskim, tańszym nie gorszym z lepszym ewentualnym serwisem.
Chcesz oddzielnie sterować każdym obiegiem? Zapomnij o tym szkoda kasy i przy pompie porażka.
Przeczytaj ten temat od prawie początku do końca 2014 roku i wszystko będziesz wiedział. Idzie długi weekend więc poświęć się i dokształć a będziesz zadowolony, bo inaczej to kiepsko widzę u Ciebie. Bez urazy :D

Tak Viessmann chcę sterować obiegami, przeczytałem i jest dużo różnych opinii tak naprawdę co człowiek to opinia, nie znalazłem wspólnych punktów poza tymi że im tańsze tym lepsze, po co przepłacać itp itd.

Arturo72
28-10-2016, 13:16
Tak Viessmann chcę sterować obiegami, przeczytałem i jest dużo różnych opinii tak naprawdę co człowiek to opinia, nie znalazłem wspólnych punktów poza tymi że im tańsze tym lepsze, po co przepłacać itp itd.
To słabo czytałes i nie wyczytałeś,że ogrzewanie strefowe to głupota w nowych domach.
Nie im tańsze tym lepsze tylko tańsze w tym przypadku od Vieśka jest na pewno lepsze.Na pewno dotyczy to powietrznych a sadze,że i gruntowych tez.

K@mil_
28-10-2016, 13:16
Czas reakcji podłogówki to kilka godzin, więc IMHO sterowanie każdym obiegiem z osobna z pomocą siłowników mija się z celem. Podbijać i obniżać temp. możesz z poziomu PC dla całości i to w zupełności wystarcza.
Wolałbym te pieniądze wydać na dobre opomiarowanie PC plus dobry termostat (jeden) pokojowy z historią temperatur, a za resztę kupiłbym dobrej whisky i sącząc ją patrzył jak moja PC pięknie działa ;)
Pozdrawiam.

rwojtek
28-10-2016, 13:17
Tak Viessmann chcę sterować obiegami, przeczytałem i jest dużo różnych opinii tak naprawdę co człowiek to opinia, nie znalazłem wspólnych punktów poza tymi że im tańsze tym lepsze, po co przepłacać itp itd.

To poczytaj jeszcze jak zachowuje się pompa ciepła gdy nie ma odbioru ciepła w kilku (z kilkunastu) sterowanych obiegów i tak przez 80% sezonu grzewczego.
Żaden bufor od firmy V...n Ciebie nie uratuje.
No i tak wogóle jak (jaki ma być efekt) chcesz sterować obiegami grzewczymi? Obniżanie temperatury np. na noc z 22 na 18C w sypialni, aby żoneczka chciała się mocniej przytulić? :D

Arturo72
28-10-2016, 13:19
Obniżanie temperatury np. na noc z 22 na 18C w sypialni, aby żoneczka chciała się mocniej przytulić? :D
W nowych domach nie realne takie zbicie temperatury bez otworzenia okien.
Dlatego sterowanie strefowe to głupota.

rwojtek
28-10-2016, 13:20
Wczoraj się rąbnąłem podałem źle nazwisko autora fajnej książki dla przyszłych użytkowników pomp ciepła. Chodziło oczywiście o Wojciecha Oszczaka - "Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła".
Ta publikacja + forum tutejsze i zdrowy rozsądek. Tyle wystarczy.

rwojtek
28-10-2016, 13:21
W nowych domach nie realne takie zbicie temperatury bez otworzenia okien.

Dlatego się zapytałem.

marcin_open
28-10-2016, 13:39
Każdy robi to w co wierzy, jest to wypadowa oczekiwań i realiów.

Arturo72
28-10-2016, 13:58
Każdy robi to w co wierzy, jest to wypadowa oczekiwań i realiów.
Ale to nie wiara,to wnioski z doświadczenia użytkowników nowych domów :)

Pod
28-10-2016, 18:10
Chyba nie wiesz o czym piszesz :D
Gdzie miałeś zamiar zawiesić,postawić kocioł na wegiel tudziez na gaz ?
Również na ścianie garazu ?

Propozycja pomp(marek) jak najbardziej ok ale Panas wiekszy i tańszy powinien być.

Kocioł gazowy który mialem mieć miał być w łazience w specjalnej wnęce miedzy ścianą a kominem. W domkach poniżej 100m w ktorych nie ma specjalnych pomieszczeń typu kotłownia to bardzo popularne rozwiązanie. Niestety po zmianie planów pompa ciepła do tej łazienki nie wlezie stąd ponawiam pytanie czy jednostka wewnątrzna takiej pompy może wisieć w nieogrzewanym garazu ?

map78
28-10-2016, 18:53
Kocioł gazowy który mialem mieć miał być w łazience w specjalnej wnęce miedzy ścianą a kominem. W domkach poniżej 100m w ktorych nie ma specjalnych pomieszczeń typu kotłownia to bardzo popularne rozwiązanie. Niestety po zmianie planów pompa ciepła do tej łazienki nie wlezie stąd ponawiam pytanie czy jednostka wewnątrzna takiej pompy może wisieć w nieogrzewanym garazu ?

Może pod warunkiem, że panuje tam dodatnia temperatura. Są też pompy typu monoblok, które w całości znajdują się na zewnątrz. Ich montaż jest troszkę bardziej problematyczny (zabezpieczenie przed zamarzaniem) ale są to rozwiązania powszechnie stosowane na świeci i coraz częsciej w Polsce.

marcin_open
28-10-2016, 19:26
http://http://www.i-need.de/bilder/productThumbminail/25074_1450339443.jpg
Vitocal 300 a Awo - jest to pompa zewnetrzna

photos
28-10-2016, 19:48
tańsze w tym przypadku od Vieśka jest na pewno lepsze.Na pewno dotyczy to powietrznych a sadze,że i gruntowych tez.

Ja bym powiedzial ze czasem jest tansze i lepsze a czasem jest do dooopy. Uogolniasz i to mocno.

Arturo72
28-10-2016, 20:15
http://http://www.i-need.de/bilder/productThumbminail/25074_1450339443.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fhttp%3A%2F%2Fwww.i-need.de%2Fbilder%2FproductThumbminail%2F25074_1450 339443.jpg)
Vitocal 300 a Awo - jest to pompa zewnetrzna
Kto bogatemu zabroni :D

Pod
28-10-2016, 20:21
Nie chce monobloka, zresztą instalator też nie polecał. Chcą dać splita ale obie firmy które były proponują garaż. Mówią że rurki bedą izolowane i nie bedzie problemu i wpływu niższej temperatury w garażu na COP pompy i koszty ogrzewania. Czy to prawda? Temperatura w garażu oczywiście nie spadnie poniżej zera bo jest ocieplony tak samo jak reszta domu i troche ciepła przejdzie też z domu bo izolacja na ścianie dzielącej jest tylko 6cm.

jasiek71
28-10-2016, 20:36
Podałem cenę wszystkiego bez odwiertów, o nich nie wspomniałem.

To po co podawać tylko część kosztów ...?
Co jest warta PC bez DZ ...?

map78
28-10-2016, 21:10
Nie chce monobloka, zresztą instalator też nie polecał. Chcą dać splita ale obie firmy które były proponują garaż. Mówią że rurki bedą izolowane i nie bedzie problemu i wpływu niższej temperatury w garażu na COP pompy i koszty ogrzewania. Czy to prawda? Temperatura w garażu oczywiście nie spadnie poniżej zera bo jest ocieplony tak samo jak reszta domu i troche ciepła przejdzie też z domu bo izolacja na ścianie dzielącej jest tylko 6cm.

Jeśli będziesz miał tam dodatnią temp to bez obaw montuj i copem się nie przejmuj. Te koszty i tak będą tak niskie, że nie warto bić piany o jakieś procenty. Ja pompą ogrzewam również garaż i kotłownię i z kosztów jestem zadowolony:)

marcin_open
29-10-2016, 09:26
Proszę o informację jak długo nagrzewa się bufor cwu od zera i jak długo się dogrzewa od ubytku wody powiedzmy 300L lub 200L

Arturo72
29-10-2016, 11:47
Proszę o informację jak długo nagrzewa się bufor cwu od zera i jak długo się dogrzewa od ubytku wody powiedzmy 300L lub 200LZależy od mocy grzewczej pompy,do godziny raczej od 15st.C do 46st.C,300l ale taka sytuacja nie występuje,żeby od "zera" grzac.

rwojtek
29-10-2016, 15:55
Zależy od mocy grzewczej pompy,do godziny raczej od 15st.C do 46st.C,300l ale taka sytuacja nie występuje,żeby od "zera" grzac.

(300l x 1,136 x (46C-15C))/1000=10,5kWh
więc pompą 8kW będzie to czas 1h 19min
U mnie baniak 400l grzeje się około 35-45 minut od 41C do 44C, ale oczywiście wpierw musi dogrzać dolną część baniaka z wodą o niższej temperaturze do tych mniej więcej 41C i dopiero grzeje do 44C całość do wysokości czujnika oczywiście. Nie mam uruchomionej cyrkulacji więc dlatego pewnie mam dobrze rozwarstwioną wodę ciepłą od zimnej w zasobniku.

cactus
30-10-2016, 06:38
Własnie. Kiedy warto inwestowaćw cyrkulacje a kiedy nie ?

miloszenko
30-10-2016, 07:38
Własnie. Kiedy warto inwestowaćw cyrkulacje a kiedy nie ?

Inwestować? Jak masz środki i godzisz się z nieco wyższymi rachunkami za ogrzewanie wody to sobie to zrób, czym dalej punkty poboru wody tym różnica w czekaniu na ciepłą wodę większa, ale inwestycja to żadna, same koszty :P

Kaizen
30-10-2016, 08:20
Inwestować? Jak masz środki i godzisz się z nieco wyższymi rachunkami za ogrzewanie wody to sobie to zrób, czym dalej punkty poboru wody tym różnica w czekaniu na ciepłą wodę większa, ale inwestycja to żadna, same koszty :P

Jak masz szambo to się opłaca. A i przy kanalizacji wcale tak dużo nie tracisz, jak policzysz koszty ścieków spływających gdy czekasz aż ciepła woda doleci do baterii.

Tomaszs131
30-10-2016, 08:34
W moim przypadku bez cyrkulacji nie miałbym ciepłej wody na w łazienkach na poddaszu. Kotłownie mam w piwnicy, więc do poddasza spora odległość. Przy włączonej cyrkulacji czekam 2-3 sek. na ciepłą wodę. Oczywiście bez ułożenia rur ciepłej wody na pierwszej warstwie styro- okres oczekiwania na ciepłą wode wydłużyłby się. Reasumując przy małych parterowych domach z krótkimi dobiegami wody od CWU cyrkulacja nie jest konieczna. Sytuacja wygląda inaczej przy piętrusach.

flisiu
30-10-2016, 10:36
cyrkulacja to tez aspekt zdrowotny, nie tylko wygoda. ja mam dom paterowy i mam cyrkulacje, zalaczam ja 4 razy na dzien od timera elektronicznego.

CNC_POMPY_CIEPLA
30-10-2016, 20:36
cyrkulacja to tez aspekt zdrowotny, nie tylko wygoda. ja mam dom paterowy i mam cyrkulacje, zalaczam ja 4 razy na dzien od timera elektronicznego.

A ja mam czujnik ruchu w kuchni, oraz czujniki w łazienkach.
Czyli jak ktoś jest w kuchni, oraz w łazience, to cyrkulacja się uruchamia, i tylko wtedy nie musi gnić cały czas lub z czasówki.
Oczywiście jest jeszcze kwestia kosztów, ale to jakoś da się obliczyć sensownie.
Wszystko oczywiście bezprzewodowe, ponieważ nie planowałem tego na etapie budowy domu.

asolt
30-10-2016, 20:39
cyrkulacja to tez aspekt zdrowotny, nie tylko wygoda. ja mam dom paterowy i mam cyrkulacje, zalaczam ja 4 razy na dzien od timera elektronicznego.

Mozesz cos wiecej o tym aspekcie zdrowotnym, ze wygoda i komfort to wiadomo, ale ze zdrowotnie to nie wiedziałem.

marcin_open
30-10-2016, 20:55
A nie ma takiej pompy, która mierzy różnicę ciśnień i jak spada ciśnienie (otwarty kran) załącza obiegówkę?

CNC_POMPY_CIEPLA
30-10-2016, 21:10
A nie ma takiej pompy, która mierzy różnicę ciśnień i jak spada ciśnienie (otwarty kran) załącza obiegówkę?

nie no bo wtedy już za późno :-)

Kaizen
30-10-2016, 21:54
nie no bo wtedy już za późno :-)

Najwygodniej, jak cyrkulacja chodzi cały czas - ale to najwyższy koszt.
Najoszczędniej, to przy każdym punkcie poboru ręczny pstryczek - ale to najmniej wygodne a i poczekać trochę trzeba.
Pomiędzy różne rozwiązania z cyklicznym załączaniem, czujnikami ruchu i właśnie taki patent:

https://youtu.be/nw3Bq5MJ0mY?t=2m29s

marcin_open
30-10-2016, 21:57
Nie do końca rozumiem zasady działania obiegówki. Ona włączą przepływ wody do kranów?

kasprzyk
31-10-2016, 06:02
Tak to mniej więcej jest, cyrkulacja sprawia, że ciepłą wodę masz cały czas " pod ręką " ale to nie tylko pompka cyrk. to także 3cia rurka w instalacji.

Pod
31-10-2016, 06:39
Ale trzecia rurka tylko do jednego odbioru.

mardor1971
31-10-2016, 06:39
Do kranu z ciepłą wodą idą dwie rurki ze zbiornika, jedna zasilająca a druga powrotna. Koło zbiornika pompka wymuszająca obieg. Ot i cała tajemnica.

marcin_open
31-10-2016, 08:32
A nie można tego załatwić ciśnieniem w rurze dojścia?

asolt
31-10-2016, 08:36
Najwygodniej, jak cyrkulacja chodzi cały czas - ale to najwyższy koszt.
Najoszczędniej, to przy każdym punkcie poboru ręczny pstryczek - ale to najmniej wygodne a i poczekać trochę trzeba.
Pomiędzy różne rozwiązania z cyklicznym załączaniem, czujnikami ruchu i właśnie taki patent:

https://youtu.be/nw3Bq5MJ0mY?t=2m29s

Załaczenie czujka ruchu jest równe wygodne jak przy cyrkulacji pracującej cały czas a najbardziej oszczedne ze wszytkich rodzajów sterowania cyrkulacją. Zaden pstryczek, czujnik wykrywa obecnosc w łazience i uruchamia pompę cyrkulacyjna i zanim jest faktyczna potrzeba skorzytania z cwu ona jest juz, natomiast rozwiazanie z pstryczkiem powoduje ze jednak chwile trzeba poczekac. Patent e sterownikiem ma jedna wade obsluguje tylko jeden obwod cyrkulacyjny, gdy jest ich klika to musi byc kilka takich sterowników.

asolt
31-10-2016, 08:37
A nie można tego załatwić ciśnieniem w rurze dojścia?

Jak to ma wygladac?, tworzysz jakies nowe rozwiązania.

marcin_open
31-10-2016, 09:07
Ja chyba jednak nie rozumiem o co biega, mi się wydaje że woda wchodząca np ze studni pod ciśnieniem wymusza obieg czy jest inaczej? My mówimy o co cz cwu?

plusfoto
31-10-2016, 09:15
O cwu.
Jeśli do zasobnika z ciepłą wodą masz powiedzmy 10m to jak odkręcisz ciepłą wodę to za ile czasu masz ją w kranie? Mając obiegówkę możesz mieć ją niemal natychmiast.

Kaizen
31-10-2016, 09:30
Załaczenie czujka ruchu jest równe wygodne jak przy cyrkulacji pracującej cały czas a najbardziej oszczedne ze wszytkich rodzajów sterowania cyrkulacją.

Czujka ruchu jest mało praktyczna, jak w domu są sierściuchy.

Kaizen
31-10-2016, 09:31
Ja chyba jednak nie rozumiem o co biega, mi się wydaje że woda wchodząca np ze studni pod ciśnieniem wymusza obieg czy jest inaczej? My mówimy o co cz cwu?

Obejrzyj od początku filmik, który wrzucałem.

marcin_open
31-10-2016, 09:43
Mam teraz tak źe trzeba potrzekać aż woda z Junkersa napłynie, nie przeszkadza mi to, ze trzeba poczekać, film obejrzałem ten z tym polskim urządzeniem ? Nie rozumiem sensu zakładania takiej obiegówki i generowania kosztów, jezeli tak to lepiej zrobić na Iranie przepływowy tam gdzie jest najdalej.
A jeśli mowa o odległościach to jaka jest niewskazana? Ja będę mieć łazienki na pietrze i parterze a PC ze zbiornikiem za ścianą parterowej i pod górnej najdalej do kuchni z 11m w lini prostej.

asolt
31-10-2016, 11:01
Czujka ruchu jest mało praktyczna, jak w domu są sierściuchy.

Same sobie otwierają zamkniete drzwi i wchodzą do łazienki lub wc?, faktycznie nie pomyslałem, ale nie kazdy ma takie wytresowane zwierzaki.

plusfoto
31-10-2016, 11:20
asolt ale nie każde wejście do łazienki, wc czy kuchni wiąże się z koniecznością używania ciepłej wody. Do kibelka nie koniecznie wchodzisz aby zrobić miejsce na kolejny posiłek i potem trzeba umyć ręce.:rolleyes:

Pod
31-10-2016, 11:39
No ale co za problem ? Nawet jak nie uzyje tej wody to pompa podziala tą minutę - koszt znikomy w stosunku do tego jak pompa chodzi np 12h/ dobe.

asolt
31-10-2016, 11:58
asolt ale nie każde wejście do łazienki, wc czy kuchni wiąże się z koniecznością używania ciepłej wody. Do kibelka nie koniecznie wchodzisz aby zrobić miejsce na kolejny posiłek i potem trzeba umyć ręce.:rolleyes:

Wiem o tym, na ile szacujesz % fałszywych alarmów tzn, ile wejsc do łazienki nie konczy sie skorzystaniem z cwu, wiem mozna sie uczesac, kobiety poprawiaja makijaz, ale z moich obserwacji nie bedzie to wiecej jak 10% ogolnej ilosci uruchomien cyrkulacji, a nawet mniej bo ja stosuje układy które blokują uruchomienie pompy cyrkulacyjnej na pewien czas po faktycznym uruchomieniu, czyli jezeli sie uruchomi cyrkulacja to powtorne uruchomienie powinno nastapic po pewnym czasie ze wzgledu na fakt ze woda jest jeszcze ciepła w rurach, jak długi to czas? to zalezy od izolacji rur cyrkulacyjnych, i ich długosci.

plusfoto
31-10-2016, 12:17
..... ja stosuje układy które blokują uruchomienie pompy cyrkulacyjnej na pewien czas po faktycznym uruchomieniu, czyli jezeli sie uruchomi cyrkulacja to powtorne uruchomienie powinno nastapic po pewnym czasie ze wzgledu na fakt ze woda jest jeszcze ciepła w rurach, jak długi to czas? to zalezy od izolacji rur cyrkulacyjnych, i ich długosci.
I to jest argument za.

marcin_open
31-10-2016, 12:48
Ma ktoś jakiś schemat jak to działa bo ja w dalszym ciągu nie rozumiem z filmiku który jest powyżej wynika tylko ze pompa się włącza gdy jest takie zapotrzebowanie.

CNC_POMPY_CIEPLA
31-10-2016, 13:21
asolt ale nie każde wejście do łazienki, wc czy kuchni wiąże się z koniecznością używania ciepłej wody. Do kibelka nie koniecznie wchodzisz aby zrobić miejsce na kolejny posiłek i potem trzeba umyć ręce.:rolleyes:

Temat z czujkami opracowałem jakiś rok temu, teraz widzę że było to trafione bo sama pompa do CWU nie bierze dużo prądu ale wodę trzymam 45st.C i mimo dobrej izolacji na powrocie jest spadek temperatury.
Proponuję by każdy sobie sprawdził sam.
Czyli wyłączamy cyrkulację na 4h, i przez ten czas nie spuszczamy ciepłej wody.
Następnie włączamy cyrkulację i po około 5 minutach można zmierzyć różnice temperatur zasilania i powrotu.
Powrót będzie wyraźnie zimniejszy i to są nasze straty.

Teraz jak mam już to przetestowane u siebie gdzie mam dobrą izolację cyrkulacji to zaczynam to montować u klientów, kilka stówek więcej, ale zakładając że układ taki montuje się na 15 lat, to się opłaca.
Tym bardziej że niektórzy mają zrobioną izolację rury cyrkulacyjnej tragicznie.

Kaizen
31-10-2016, 14:07
Same sobie otwierają zamkniete drzwi i wchodzą do łazienki lub wc?, faktycznie nie pomyslałem, ale nie kazdy ma takie wytresowane zwierzaki.


W łazience stoi kuweta i drzwi zostają uchylone.

Kaizen
31-10-2016, 14:18
Nie rozumiem sensu zakładania takiej obiegówki i generowania kosztów, jezeli tak to lepiej zrobić na Iranie przepływowy tam gdzie jest najdalej.

Przepływowy ogrzewa wodę z COP=1 - a rozmawiamy w wątku o PC, która ogrzewa CWU ze 3x taniej.
Do tego ogrzewacza mają wady - o ile w kuchni ze zmywarką do umycia rąk i naczyń nie nadających się do zmywarki mały zasobnik (z 5l) jak najbardziej ma sens (bo i tani w zakupie, a przez małą ilość ogrzewanej wody koszty eksploatacji będą podobne do strat cyrkulacji), to w łazience już nie bardzo ma sens ani zasobnik, ani przepływowy ogrzewacz.

Sens cyrkulacja ma jak najbardziej - mnie w bloku przy oszczędnych perlatorach irytuje, że na wodę muszę czekać z 30s i zazwyczaj myję ręce w zimnej. A na pionie jest cyrkulacja - czekam tylko na ten litr czy dwa co w 2m rury do baterii wystygło.



Teraz jak mam już to przetestowane u siebie gdzie mam dobrą izolację cyrkulacji to zaczynam to montować u klientów, kilka stówek więcej, ale zakładając że układ taki montuje się na 15 lat, to się opłaca.

A konkretnie, to kiedy to się zwróci?
Przy PC przy 150l dziennie roczny koszt ogrzania CWU w tańszej taryfie to ze 300-400zł. Do tego tylko poza sezonem grzewczym można na to patrzeć jako na typowe straty - w sezonie to ogrzewanie domu.

jgrolik
31-10-2016, 16:31
Temat z czujkami opracowałem jakiś rok temu, teraz widzę że było to trafione bo sama pompa do CWU nie bierze dużo prądu ale wodę trzymam 45st.C i mimo dobrej izolacji na powrocie jest spadek temperatury.
Proponuję by każdy sobie sprawdził sam.

Dokładnie.
Ja miałem włączoną cyrkulację od 5 do 23 i średnio dziennie pompa brała 5 kWh/dobę na cele CWU.
Gdy wyłączyłem cyrkulację to zużycie spadło do ok 3.5 kWh/dobę pomimo ocieplonych rur.
Wynika z tego , że straty ciepła były ok 15x większe niż pobór prądu przez pompkę cyrkulacji.

cactus
01-11-2016, 21:26
Wspominacie że pompy typu monoblok są "beee". Mogę wiedzieć dlaczego? Jedynym minusem jaki widzę to glikol i konieczność wymiany co pare lat. Poza tym widzę plusy:
- brak jednostki wewnętrznej jako takiej - jeden klocek w domu mniej.
-dobre parametry i COP - na pewno nie gorsze niż w splitach.
-chyba mimo wszystko mniej rurek w domu
- często niższa cena w stostunku do splita o tej samej mocy i parametrach
Jeśli o czymś nie wiem to mnie oświećcie. Na tym forum nie znalazłem wad monobloków u ludzi którzy mają.

marcin_open
01-11-2016, 21:58
Nie sugeruj się tym co mówią inni, ja uważam źe każde rozwiazanie w swym założeniu jest dobre, monobloki viessmanna vitocal 300 to naprawdę dobra pompa, fakt źe kosztują wiecej ale ... myśle ze ci powiedzą inni ... że są beee

miloszenko
01-11-2016, 21:58
Wspominacie że pompy typu monoblok są "beee". Mogę wiedzieć dlaczego? Jedynym minusem jaki widzę to glikol i konieczność wymiany co pare lat. Poza tym widzę plusy:
- brak jednostki wewnętrznej jako takiej - jeden klocek w domu mniej.
-dobre parametry i COP - na pewno nie gorsze niż w splitach.
-chyba mimo wszystko mniej rurek w domu
- często niższa cena w stostunku do splita o tej samej mocy i parametrach
Jeśli o czymś nie wiem to mnie oświećcie. Na tym forum nie znalazłem wad monobloków u ludzi którzy mają.

Możesz podać przykład tańszego monobloka od splita?

Kaizen
02-11-2016, 00:27
Jedynym minusem jaki widzę to glikol i konieczność wymiany co pare lat.

Glikol w całej podłogówce i do zasobnika CWU? To mała wada? Już z tysiąc złotych co jakiś czas do wyrzucenia jest wystarczającym argumentem. Czy chcesz ryzykować, że jak w mrozy zabraknie prądu to woda zamarznie?

Różnica w cieple właściwym wymusza tez szybszy obieg niż wody.

Jaki split jest droższy od porównywalnego monobloku?

I osobna kategoria - który monoblok ma nie gorszy COP od porównywalnego splita? I o ile wtedy jest droższy?
Czy znasz jakiś monoblok który ma nie gorszy COP i jest tańszy jeszcze od splita? Jakie PC konkretnie tak porównałeś?

Chyba jedyna zaleta to ilość rurek - ale czy to faktycznie zaleta?

marcin_open
04-11-2016, 13:34
Czy pompy vitocal są w trybie off on czy mają same regulują moc?

Arturo72
04-11-2016, 14:04
Czy pompy vitocal są w trybie off on czy mają same regulują moc?
Mało jest użytkowników tych słabych pomp ;)

witek...
04-11-2016, 22:03
Witam.
Przymierzam się do zrobienia podłogówki w zamieszkanym już domu.
Zastanawiam się nad anhydrytem(max 4 cm.) lub zwykła wylewka z betonu.
Podłoga już ocieplona 10 cm styro + 7-8 cm betonu.
Jaką wylewkę byście wybrali?
Czy warto nową wylewkę izolować od betonu?

Arturo72
04-11-2016, 22:17
Witam.Przymierzam się do zrobienia podłogówki w zamieszkanym już domu.Zastanawiam się nad anhydrytem(max 4 cm.) lub zwykła wylewka z betonu.Podłoga już ocieplona 10 cm styro + 7-8 cm betonu.Jaką wylewkę byście wybrali?Czy warto nową wylewkę izolować od betonu?Sam sobie na to pytanie odpowiedz porównując zalety i wady anhydrytu i zalety i wady miksokreta.Jeśli chodzi Ci o ogrzewanie to tym bardziej bo wybrałeś badziew zatem jedziesz dalej bezmyślnie i wybieraj to co Ci pasuje :)

witek...
04-11-2016, 22:22
Jak bym sam wiedział to bym się nie pytał.
Czemu uważasz że badziew ??? Przecież nie masz zielonego pojęcia o moim ogrzewaniu,kosztach itd itp???

Arturo72
04-11-2016, 22:27
Jak bym sam wiedział to bym się nie pytał.Czemu uważasz że badziew ??? Przecież nie masz zielonego pojęcia o moim ogrzewaniu,kosztach itd itp???Zatem jeszcze raz pytam o konkrety,których nie przedstawiłeś a powinieneś czyli:1.obciążenie domu na ciepło2.jaka pompa3.koszt całościowy

witek...
04-11-2016, 22:50
[QUOTE=Arturo72;7332649]Zatem jeszcze raz pytam o konkrety,których nie przedstawiłeś a powinieneś czyli:1.obciążenie domu na ciepło2.jaka pompa3.koszt całościowy[/QUO

Co ma piernik do wiatraka??? Nie pytam co ile mam rozmieścić rurki i czym to ogrzewać ,tylko jak połączyć nową wylewkę ze starą ? Czy to izolować , czy połączyć obie wylewki?

Myjk
05-11-2016, 09:41
Co ma piernik do wiatraka??? Nie pytam co ile mam rozmieścić rurki i czym to ogrzewać ,tylko jak połączyć nową wylewkę ze starą ? Czy to izolować , czy połączyć obie wylewki?
Pytasz o wylewki w wątku o pompach...

finlandia
05-11-2016, 10:00
Pytasz o wylewki w wątku o pompach...
Myjk, może wskaż koledze gdzie powinien pytać lub udziel odpowiedzi a sprawa się rozwiąże.

Zawsze to bliżej budowania niż rozmowa o tym kto i dlaczego miał bana. Arturo mi zaimponował - olał offtopy, które przed chwilą wyleciały z tego wątku.

marcin_open
05-11-2016, 11:23
Mało jest użytkowników tych słabych pomp ;)

Bo są drogie i dobre, widzę że mi zazdrościsz :)))

Arturo72
05-11-2016, 11:32
Bo są drogie i dobre, widzę że mi zazdrościsz :)))Czego ?Ja mam od 4 lat ciepło w domu :D

marcin_open
05-11-2016, 11:34
Oj tam oj tam nie chodzi mi o sprzecznie się co jest lapsze tylko odpowiedz na zadanie pytanie już w międzyczasie znalazłem odpowiedz że nie są off on

photos
05-11-2016, 13:39
Mało jest użytkowników tych słabych pomp ;)

Sam jestes slaby ;)
Moja jest On off

marcin_open
05-11-2016, 14:24
Sam jestes slaby ;)
Moja jest On off
O tototo :)

miloszenko
05-11-2016, 15:25
Nie mogę zrozumieć jednego - czemu nie opłaca się założyć on-offa Meetinga, kiedy kosztuje tak niewiele więcej od Kospela, skoro już w 3 roku grzania będzie na siebie zarabiał?

Jak pociągnie "tylko" 5 lat to i tak wyjdzie 2 razy taniej niż w czystym prądzie...

Arturo72
05-11-2016, 15:44
Nie mogę zrozumieć jednego - czemu nie opłaca się założyć on-offa Meetinga, kiedy kosztuje tak niewiele więcej od Kospela, skoro już w 3 roku grzania będzie na siebie zarabiał?Jak pociągnie "tylko" 5 lat to i tak wyjdzie 2 razy taniej niż w czystym prądzie...Możesz:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=7332938&viewfull=1#post7332938Jak myślisz skąd się biorą az tak duże róznice cenowe między tandetą z chin a markowymi pompami ?

photos
05-11-2016, 15:46
Nie mogę zrozumieć jednego - czemu nie opłaca się założyć on-offa Meetinga, kiedy kosztuje tak niewiele więcej od Kospela, skoro już w 3 roku grzania będzie na siebie zarabiał?

Jak pociągnie "tylko" 5 lat to i tak wyjdzie 2 razy taniej niż w czystym prądzie...

Jak pociągie...tu jest wielki znak zapytania. Ja osobiście nie chciałbym podczas np 5 zimy myslec, którego dnia wysiądzie pompa. Moja teoretycznie ma przepracować 20 lat. Juz 5 mam za sobą i czasem się zastanawiam co tu wykombinowac jako kilkudniowe awaryjne zrodlo ciepla. Te kilka dni może sie przeciągnąć do dwoch tygodni. A w lato ona sie nie zepsuje.

miloszenko
05-11-2016, 16:23
Możesz:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=7332938&viewfull=1#post7332938Jak myślisz skąd się biorą az tak duże róznice cenowe między tandetą z chin a markowymi pompami ?

Z kosztów marketingowych? Czemu nie jeździsz mercedesem tylko alfą? Skąd bierze się różnica w cenie? Czyżbyś jeździł tandetą?

Arturo72
05-11-2016, 16:27
Z kosztów marketingowych? Czemu nie jeździsz mercedesem tylko alfą? Skąd bierze się różnica w cenie? Czyżbyś jeździł tandetą?Widzisz,porównujesz dwie markowe marki ale chińczyk w tym zestawieniu i porównaniu to Tata albo:http://autokult.pl/14690,chinskie-podrobki-samochodow

jbloch
05-11-2016, 16:32
Jak pociągie...tu jest wielki znak zapytania. Ja osobiście nie chciałbym podczas np 5 zimy myslec, którego dnia wysiądzie pompa. Moja teoretycznie ma przepracować 20 lat. Juz 5 mam za sobą i czasem się zastanawiam co tu wykombinowac jako kilkudniowe awaryjne zrodlo ciepla. Te kilka dni może sie przeciągnąć do dwoch tygodni. A w lato ona sie nie zepsuje.

Pociągnie chińczyk tak samo długo jak markowa ,a płakać będziesz jak zepsuje się markowa Viessmann wymienia padnięte spreżarki w cenie 10K

Zigobar
05-11-2016, 16:32
...Ja osobiście nie chciałbym podczas np 5 zimy myslec, którego dnia wysiądzie pompa. Moja teoretycznie ma przepracować 20 lat. Juz 5 mam za sobą i czasem się zastanawiam co tu wykombinowac jako kilkudniowe awaryjne zrodlo ciepla. Te kilka dni może sie przeciągnąć do dwoch tygodni...
Wystarczą wpięte w obieg grzałki + stycznik + zegar sterujący. Prosto i tanio.

jbloch
05-11-2016, 16:34
Ależ oczywiste , ze koszt pc , to w większości tylko i wyłącznie marketing.

miloszenko
05-11-2016, 16:43
Pociągnie chińczyk tak samo długo jak markowa ,a płakać będziesz jak zepsuje się markowa Viessmann wymienia padnięte spreżarki w cenie 10K

I tego bałbym się najbardziej, jakby mi się maszynka za 20 000 zł zacięła i jeszcze koszt naprawy byłby niemały. Ciekawe, że te same "kiepskie" klimatyzatory chińskie pracują po naście lat i się rozpaść nie chcą, a jak się zajrzy do środka to różnicy jakoś nie widać.

Dalej nie poznaliśmy odpowiedzi na pytanie, czemu Arturo jeździ badziewną Alfą. Bo różnica w cenie do Mercedesa znaczna, więc ja bym się bał do takiej Alfy wsiadać.

Arturo72
05-11-2016, 16:51
Ależ oczywiste , ze koszt pc , to w większości tylko i wyłącznie marketing.W przypadku gruntowych róznica cen nie jest już duża bo zaawansowanie techniczne nie jest w takich pompach duże ale w przypadku powietrznych jak widać dobre i markowe pompy pracują bez zająknięcia do -20st.C i ponizej z dobrymi wydajnosciami a chińczyki przy -5 st.C padają.Czyli to tylko marketing ?
moja Meeting 7KW daje rade do -6stC, przy niższych temp za bardzo sie szroni i wiecej czasu się odszranian niż grzeje. ogrzewam nią domek 70m2, latem grzeje mi ciepłą wode bijler 170l i tu sprawuje się super.podsumowując jestem zadowolony ocena 8pkt w skali 0-10pkt

jbloch
05-11-2016, 16:56
Generalnie piszę o pompach ciepła nie o powietrznych protezach . Nie wrzucaj wszystkich chińczyków do jednego wora . Podpowiem Tobie że pc (protezie) o takich samych parametrach jak Twój chińczyk o nazwie panasonic, możesz w detalu w Polsce wykonać za ok 10K.

Arturo72
05-11-2016, 16:58
Generalnie piszę o pompach ciepła nie o powietrznych protezach . Nie wrzucaj wszystkich chińczyków do jednego wora . Podpowiem Tobie że pc (protezie) o takich samych parametrach jak Twój chińczyk o nazwie panasonic, możesz w detalu w Polsce wykonać za ok 10K.Ta proteza jak piszesz w ciągu 3 lat a jestem w trakcie 4 sezonu grzewczego zaoszczędziła mi ponad 20000kWh w stosunku do prądu czyli jakies 6000zł :DA nie protezę na chińczyku z odwiertami 4 lata temu miałem mieć w cenie 20tys.zł czyli drozej niż markową protezę :D

jbloch
05-11-2016, 17:02
W przypadku gruntowych róznica cen nie jest już duża bo zaawansowanie techniczne nie jest w takich pompach duże ale w przypadku powietrznych jak widać dobre i markowe pompy pracują bez zająknięcia do -20st.C i ponizej z dobrymi wydajnosciami a chińczyki przy -5 st.C padają.Czyli to tylko marketing ?
Bo ja wiem , z tym zaawansowaniem ,ja mam inwerter gruntówke ,nie wiem czy aż tak mniej zaawansowana - no może trochę starałem się nie komplikować budowy i opierać sie na ogólnie dostępnych częściach , cała pc wyszła prawie w cenie elektroniki która jest w Twoim panasie . Pytanie mam do Ciebie ,jeszcze nidawno spotkałemsię z cennikiem części zamiennych do panasa , tam cena elektroniki była 4200 pln ,uważam że togłównie marketing ją ustanowił , w takiej cenie można kupić ze dwa telewizory panasonic , a tam troszkę ,,większa" elektronika jest

Arturo72
05-11-2016, 17:04
Pytanie mam do Ciebie ,jeszcze nidawno spotkałemsię z cennikiem części zamiennych do panasa , tam cena elektroniki była 4200 pln ,uważam że togłównie marketing ją ustanowił , w takiej cenie można kupić ze dwa telewizory panasonic , a tam troszkę ,,większa" elektronika jestNie interesuje mnie to,tak samo nie interesuje mnie to,że w Alfie mam turbinę,która kosztuje 6000zł :DI tak samo jeżdzę i grzeje.