PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

jbloch
05-11-2016, 17:09
Ta proteza jak piszesz w ciągu 3 lat a jestem w trakcie 4 sezonu grzewczego zaoszczędziła mi ponad 20000kWh w stosunku do prądu czyli jakies 6000zł :DA nie protezę na chińczyku z odwiertami 4 lata temu miałem mieć w cenie 20tys.zł czyli drozej niż markową protezę :D

Nie miałeś taniej wtedy tego panasa niz tego chińczyka . Młodsi forumowicze nie wiedza , a starsi już zapomnieli ,ale firma która Tobie zakładała/sprzedała panasa to była spółka Twoja I jakiegoś pieknego pana , musisz jeszcze sobie do tego panasa dorzucić te zus-y ,i koszt firmy , która się szybko rozleciała , pewnie jeszcze jakąś stratę finansowa na tym poniosłeś . Czy innym inwestorom też montowałeś wtedy panasa za 16K ?
Dzisiaj juz nie będę z Tobą polemizował , bo to jałowe dyskusje , i na razie nie mam czasu .

jbloch
05-11-2016, 17:12
Nie interesuje mnie to,tak samo nie interesuje mnie to,że w Alfie mam turbinę,która kosztuje 6000zł :DI tak samo jeżdzę i grzeje.
OK ,ale dyskusja toczy się co ma wpływ na cenę pc , jak widzisz marketing głównie , Jak padnie Tobie turbina to tez nie problem ,założysz jakas spółke , naprawisz sobie po kosztach , a później na forum będziesz pisał jak tanio kosztuje wymiana turbiny w samochodzie .

Arturo72
05-11-2016, 17:15
Nie miałeś taniej wtedy tego panasa niz tego chińczyka . Młodsi forumowicze nie wiedza , a starsi już zapomnieli ,ale firma która Tobie zakładała/sprzedała panasa to była spółka Twoja I jakiegoś pieknego pana , musisz jeszcze sobie do tego panasa dorzucić te zus-y ,i koszt firmy , która się szybko rozleciała , pewnie jeszcze jakąś stratę finansowa na tym poniosłeś . Czy innym inwestorom też montowałeś wtedy panasa za 16K ?Dzisiaj juz nie będę z Tobą polemizował , bo to jałowe dyskusje , i na razie nie mam czasu .Starsi uzytkownicy pamiętają,że miałem mieć takową pompę,która wtedy kosztowała 14tys.zł (4 lata temu):http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6587337436.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6587337436.html) A Panasa mam za utracone zaliczki na poczet wykonawców za opóźnienie instalatora z pompy.A chińczyka miałem mieć z firmy GHS własnie za 20tys.zł http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5229177&viewfull=1#post5229177

photos
05-11-2016, 18:19
Pociągnie chińczyk tak samo długo jak markowa ,a płakać będziesz jak zepsuje się markowa Viessmann wymienia padnięte spreżarki w cenie 10K

taa a podobno jak sie otworzy pokrywę to wyskakuje baba jaga...

Sprężarka do mojej pompy kosztuje około 2,5 tys

miloszenko
05-11-2016, 18:22
taa a podobno jak sie otworzy pokrywę to wyskakuje baba jaga...

Sprężarka do mojej pompy kosztuje około 2,5 tys

A ile kosztuje jej wymiana? Bo pompa wody do mojej pralki też kosztuje niewiele, niecałe 200 zł, ale jej wymiana przez serwis to koszt z materiałem 500 zł.

photos
05-11-2016, 18:25
a dlaczego ma to robic servis viessmann. Zrobi to każdy inny servisant pompy ciepla za cene taka samą jak w każdej innej

miloszenko
05-11-2016, 18:41
a dlaczego ma to robic servis viessmann. Zrobi to każdy inny servisant pompy ciepla za cene taka samą jak w każdej innej

Głupoty piszesz. W samych kotłach gazowych są tak różne polityki sprzedażowo-serwisowe, które odpychają wielu od grzebania w środku. Już widzę jak serwisant Panasonica będzie w typowej cenie grzebał w Viessmannie i jeszcze podtrzyma ewentualną gwarancję na samą PC.

Swoją drogą mając chińczyka można sobie pozwolić na "backup" w postaci kabli kosztem 2000 zł, wtedy na czas naprawy będzie czym grzać. Za to kupując bardzo drogą PC niestety już dokładać się nikomu nie chce, a serwis, no cóż - ja wiem, że w Krakowie do mojego Junkersa przyjadą szybko, ile by jechali do Vieska, ciężko powiedzieć.

bobrow
05-11-2016, 18:41
Nie miałeś taniej wtedy tego panasa niz tego chińczyka . Młodsi forumowicze nie wiedza , a starsi już zapomnieli ,ale firma która Tobie zakładała/sprzedała panasa to była spółka Twoja I jakiegoś pieknego pana , musisz jeszcze sobie do tego panasa dorzucić te zus-y ,i koszt firmy , która się szybko rozleciała , pewnie jeszcze jakąś stratę finansowa na tym poniosłeś . Czy innym inwestorom też montowałeś wtedy panasa za 16K ?
Dzisiaj juz nie będę z Tobą polemizował , bo to jałowe dyskusje , i na razie nie mam czasu .

Koledzy ,
muszę przyznać , iż nie śledziłem specjanie drogi zawodowej naszego miłego z natury "ulubieńca" Artrurka.
I cóż widzę ? Arturek zajmował ( i zapewne zajmuje się nadal) biznesikiem w branży PC ?A fuj!
To wiele tłumaczy, to z tąd ta agresja - we wszystkich użytkownikach widzi tylko konkurencję...,
W temacie urządzeń z Chin - sprawa jest dla mnie oczywista ( z tego co tam widziałem i z tego co wiem)
Prawie wszyscy światowi produceńci czego kolwiek coś produkowali lub jeszcze produkują w Państwie Środka- jeśli dobra marka zapewnia know-how i jakość , to nie przeszkadza mi , że wykonały to coś małe żółte rączki .
Jest jednak problem ( moim zdaniem) z produktami ich marek.
Pzdr
PS

Arturo , masz szansę nie obrażać mnie i innych - jak tyko z tego nie skorzystasz , będziesz kopany dalej ( chyba zauważyłeś , że nikt się za Twoim chamstwem nie wstawił...)

photos
05-11-2016, 18:52
Głupoty piszesz. W samych kotłach gazowych są tak różne polityki sprzedażowo-serwisowe, które odpychają wielu od grzebania w środku. Już widzę jak serwisant Panasonica będzie w typowej cenie grzebał w Viessmannie i jeszcze podtrzyma ewentualną gwarancję na samą PC.

Swoją drogą mając chińczyka można sobie pozwolić na "backup" w postaci kabli kosztem 2000 zł, wtedy na czas naprawy będzie czym grzać. Za to kupując bardzo drogą PC niestety już dokładać się nikomu nie chce, a serwis, no cóż - ja wiem, że w Krakowie do mojego Junkersa przyjadą szybko, ile by jechali do Vieska, ciężko powiedzieć.

Sam piszesz glupoty. Tradycyjnie porównując wszystko do kotla gazowego, jeszcze smieciucha dodaj.
Ta pompa ma dokladnie to samo w srodku jak kazda inna, Gdzies na forum krazyly zdjecia pompy ekopolu, bylo jedno i to samo co w viessmannie.
Smieszy mnie ten mit który krąży o tej marce. Jeszcze ktoś pisał o płycie głownej za 10 czy 20 kola heh, zapomniales o tym napisac.

Arturo72
05-11-2016, 18:59
Arturo , masz szansę nie obrażać mnie i innych - jak tyko z tego nie skorzystasz , będziesz kopany dalej ( chyba zauważyłeś , że nikt się za Twoim chamstwem nie wstawił...)
Akurat sprzedawczyku wali mnie to co kto o mnie i będę pisał zawsze to co uważam.
To taka strategia agresywnego marketingu :D

jbloch
05-11-2016, 19:52
taa a podobno jak sie otworzy pokrywę to wyskakuje baba jaga...

Sprężarka do mojej pompy kosztuje około 2,5 tys

Pisałem o tych 10Kbo taką wycenę za naprawę padniętej sprężarki od serwisanta w wiesku dostał jeden z forumowiczów tutaj na forum ,Koszt samej spreżarki to nie wszystko,jak sie ,,spali " to dochodzi czyszczenie układu, wymiana raczej tzr ,filtra ,luty,sprawdzanie pod ciśnieniem,azot , próżnia itp , na to serwisanci markowych firm maja niezłe cenniki . Tak naprawdę to chrzanić taka naprawę ( po spaleniu się sprężarki ) cholera wie czy w tych wymiennikach płytowych nawet po czyszczeniu nie zostały różne ,,opiłki" po zarżniętej sprężarce,lepiej wymienić pc na nowa ,a w markowej boleć będzie . W przypadku naprawy też trzeba pamiętać że cena części to nie wszystko ,jednak serwisant musi dać,,gwarancję" na swoją robotę , ryzyko ma duże , cena usługi musi być duża ,i co ci po tych 2,5K za sprężarkę . Jak widzisz niezła baba jaga może wyskoczyć ....

jbloch
05-11-2016, 19:55
Sam piszesz glupoty. Tradycyjnie porównując wszystko do kotla gazowego, jeszcze smieciucha dodaj.
Ta pompa ma dokladnie to samo w srodku jak kazda inna, Gdzies na forum krazyly zdjecia pompy ekopolu, bylo jedno i to samo co w viessmannie.
Smieszy mnie ten mit który krąży o tej marce. Jeszcze ktoś pisał o płycie głownej za 10 czy 20 kola heh, zapomniales o tym napisac.

To prawda ta PC ma prawie to samo co inne(markowe i chinole) , tylko czemu więcej kosztuje? tutaj o cenie decyduje głównie marketing.

bobrow
05-11-2016, 19:59
Grzeczny jak zwykle...
I coż, biznesik nie wypalił - a teraz też nie idzie ?
Jak mi przykro ...
Chciałyś może wziąć udział w super programie : "dlaczego ja?" ( a może " dlaczego mnie?"...."znowu w życiu mi nie wyszło"- taki cytacik z piosenki się nasuwa...
Bez pzdr
PS
Czy ktoś jest Twoim fanem na tym podwóreczku- nieudolny sprzedawco/ handlarzyno ?
Widzisz - to , że ludzie są grzeczni i nie agresywni - nie oznacza , że nie potrafią się odgyźć.
A jeśli mógłbyś być precyzyjnym , to bardziej adekwatnym określeniem mojej zawodowej drogi , byłoby " producenciorze"- ponieważ żyję z tego co sam wymyślę ( rozumiem , że Tobie takich rzeczy nie można zarzucić ?Trzeba być precyzyjnym i fachowym- a nie "krzykusem" bez zastanowienia...)
No tak- chciało by się , a nie można...
Cinko, smutno- i nie żal mi Ciebie....

imrahil
05-11-2016, 20:07
Ta pompa ma dokladnie to samo w srodku jak kazda inna, Gdzies na forum krazyly zdjecia pompy ekopolu, bylo jedno i to samo co w viessmannie.


w takim razie kompletnie nie rozumiem po co przepłacać za viessmanna...

bobrow
05-11-2016, 20:34
A odnośnie wyboru PC
Jeśli sami nie zaangażujemy się w ten temat , to zakup może wynikać z takich przesłanek :
- zaufanie do kraju ( np PC z Niemiec czy Japonii)
-z doświadczenia znanych nam osób ( tu niestety , można się " naciąć" bo zazwyczaj koloryzujemy swoje wybory i usprawiedliwiamy producenta- przyład z mojego życia : kiedyś mój klient zapytał mnie dlaczego jeżdżę seiczento , odpowiedziałem , że na takie auto mnie stać - tanie w zakupie i naprawie, itd. On miał mesia i kiedy się zapytałem co sądzi o odpadających kołach w czasie jazdy - usłyszałem , że nawet najlepszym zdażają się wpadki ...To słyszę regularnie : tańsze produkty od topowych są awaryjne , a tym markowym to tylko się zdarzają wtopy...)
Moim zdaniem , kiedy zawęzimy wybór do określonych producentów wystarczy zrobić prostą tabelkę :
-parametry
-cena
-problemy użytkowe
-serwis
-koszt części
-pozycja rynkowa /udział w rynku, marka
-technologia , komponenty
I teraz tylko poustawiać wg swoich kryteriów
Pół roku ponad drążyłem temat wyboru producenta, modelu i konfiguracji- nie dlatego , że tylko tak chciałem( ok lubię tachnikę i pokochałem PC) ale jednak nie jednoznaczne opinie użytkowników i instalatorów mnie zmusiły do tego
Pzdr
Powodzenia

bobrow
05-11-2016, 21:11
1. Skad w PL wziasc wiarygodne dane?
2. Niejeden zlosliwie powie ze to taka lodowka ale na odwrot i kazdy chlodniarz zrobi :)
3.Tu moga byc roznice... ale tez ich dostepnosc jest istotna
4. Dlaczego udzial i pozycja rynkowa... marka? W Polsce? W Europie czy na swiecie?
:)

Hej
Patrzyłem na dane z kat i wg jakiej normy ( chinole właściwie nie miały tego typu danych)
Pozycja rynkowa w moim wupadku , wynikała z lektury na forach ( przyjąłem , że ludzie będą pisać co tam mają ) , znałem większość marek uznanych z innych produktów ( wieśki , mitsu itp)
Czy to wystarczyło? Nie wiem , może kiedy pododajemy inne wytyczne- ludziom będzie łatwiej ( zresztą , jeśli źle rozumowałem- to też trzeba o tym napisać, tak by inni skorzystali - a nie tylko dystrybutorzy czy instalatorzy )
Pzdr

Arturo72
05-11-2016, 21:16
A odnośnie wyboru PC
Jeśli sami nie zaangażujemy się w ten temat , to zakup może wynikać z takich przesłanek :
- zaufanie do kraju ( np PC z Niemiec czy Japonii)
-z doświadczenia znanych nam osób ( tu niestety , można się " naciąć" bo zazwyczaj koloryzujemy swoje wybory i usprawiedliwiamy producenta- przyład z mojego życia : kiedyś mój klient zapytał mnie dlaczego jeżdżę seiczento , odpowiedziałem , że na takie auto mnie stać - tanie w zakupie i naprawie, itd. On miał mesia i kiedy się zapytałem co sądzi o odpadających kołach w czasie jazdy - usłyszałem , że nawet najlepszym zdażają się wpadki ...To słyszę regularnie : tańsze produkty od topowych są awaryjne , a tym markowym to tylko się zdarzają wtopy...)
Moim zdaniem , kiedy zawęzimy wybór do określonych producentów wystarczy zrobić prostą tabelkę :
-parametry
-cena
-problemy użytkowe
-serwis
-koszt części
-pozycja rynkowa /udział w rynku, marka
-technologia , komponenty
I teraz tylko poustawiać wg swoich kryteriów
Pół roku ponad drążyłem temat wyboru producenta, modelu i konfiguracji- nie dlatego , że tylko tak chciałem( ok lubię tachnikę i pokochałem PC) ale jednak nie jednoznaczne opinie użytkowników i instalatorów mnie zmusiły do tego
Pzdr
Powodzenia
Typowa gadka marketingowa sprzedawczyka...
Pompa ciepła to najzwyklejsze urządzenie grzewcze tak jak odkurzacz jest najzwyklejszym urządzeniem czyszczącym.
Czy kupując odkurzacz każdy patrzy na "problemy uzytkowe,zdolność serwisu,koszt części,pozycja marki na rynku,technologia i komponenty" ?
Nie,ważne są tylko parametry techniczne odkurzacza czyli moc itp i cena.
Podobnie powinno być z najzwyklejszym urzadzeniem grzewczym jakim jest pompa ciepła czyli parametry techniczne i cena.

photos
06-11-2016, 05:48
w takim razie kompletnie nie rozumiem po co przepłacać za viessmanna...

Ale ja nikogo nie namawiam. NIe twierdze tez ze przeplacanie zawsze jest dobre. Ale trafiają się tez okazje i na te pompy. Miałem wycenę z Ekopolu. Pompa kosztowała kolo 14 tys, zbiornik na CWU 2 tys, pompki obiegowe bo trzeba dokupic oddzielnie (viessmann ma wbudowane) 1 tys. naczynka , zawory ogolnie materiały do kotłowni 1,5 tys. Montaż wszystkiego - 1,5 tys. Razem 20 tys. Ja za viessmanna z montażem zapłaciłem chyba 22 bądz 23 tys. A było to w 2009 roku

photos
06-11-2016, 06:02
Koszt samej spreżarki to nie wszystko,jak sie ,,spali " to dochodzi czyszczenie układu, wymiana raczej tzr ,filtra ,luty,sprawdzanie pod ciśnieniem,azot , próżnia itp ,
Nie tylko w viessmannie trzeba by było wykonać te czynności dokładnie tak samo, słaby argument


serwisanci markowych firm maja niezłe cenniki,

Wziąłbym tego który miałby przyziemną cenę, doświadczenie w pracy z pompami, niekoniecznie viessmanna, kolejny słaby argument


Tak naprawdę to chrzanić taka naprawę ( po spaleniu się sprężarki ) cholera wie czy w tych wymiennikach płytowych nawet po czyszczeniu nie zostały różne ,,opiłki" po zarżniętej sprężarce,lepiej wymienić pc na nowa ,a w markowej boleć będzie

Wymiennik plytowy i sprężarka to jeszcze daleko do całej pompy ciepła, to właśnie pokazuje znajomosc tematu, tak tez powstaja te wszystkie mity.
A jesli juz wymieniac pompe to co stoi na przeszkodzie aby kupic zupełnie inną jeśli w danym momencie nie uda sie uzyskać dobrej ceny na jakąś powiedzmy markową.


W przypadku naprawy też trzeba pamiętać że cena części to nie wszystko ,jednak serwisant musi dać,,gwarancję" na swoją robotę , ryzyko ma duże , cena usługi musi być duża ,i co ci po tych 2,5K za sprężarkę

Identycznie jak w przypadku każdej innej pompy


Jak widzisz niezła baba jaga może wyskoczyć ....

taaa

Panuje powszechne przekonanie że viessmanna kupuja ludzie ktorzy nie maja co z kasa zrobic, i nie licza sie z kosztami. Może jest w tym duzo racji bo ta marka trafia pod dachy zamożnych a oni nie pytaja szczegolowo o koszty. Ale nie tylko, ja mialem dobra okazje na te pompe i dlatego jest u mnie. A liczyc potrafie i jak jakis srewisant powie mi za wymiane sprezarki 10 tys to poprostu usmiechne sie w jego twarz i podziekuje

jbloch
06-11-2016, 08:02
-Nie tylko w viessmannie trzeba by było wykonać te czynności dokładnie tak samo, słaby argument-

Dokładnie tak ,tylko tutaj chodzi o to że te same ,części i robociznę w wiesku zapłacisz o wiele wię cej niż w niemarkowej,w wiesku masz duży koszt doliczony -marketing- w nie markowej nie opłaca sie tych czynności wykonywać bo cała nowa pc kosztuje mniej niż naprawa wieśka.

-Wziąłbym tego który miałby przyziemną cenę, doświadczenie w pracy z pompami, niekoniecznie viessmana, kolejny słaby argument-
Wszyscy którzy przyjadą do marowej pc , od razu na starcie zaproponują wyższą cenę - to dodatkowy koszt , nazywa się marketing.Nie ma przyziemnych cen przy serwisie markowych pc , no chyba że weźmiesz jakiegoś początkującego serwisanta klimatyzatorów ,a to ta jak jakbyś kupił wypasionego merca i jechał go naprawiać do pana Zenka w garażu.

-Wymiennik plytowy i sprężarka to jeszcze daleko do całej pompy ciepła, to właśnie pokazuje znajomosc tematu, tak tez powstaja te wszystkie mity.
A jesli juz wymieniac pompe to co stoi na przeszkodzie aby kupic zupełnie inną jeśli w danym momencie nie uda sie uzyskać dobrej ceny na jakąś powiedzmy markową.
- Dwa wymienniki płytowe ,sprężarka ,tzr filtr to większość układu chłodniczego pz on/of , do tego trzeba dodać dwa presostaty , dość prostą elektronikę ,dwa manometry i obudowę i masz już praktycznie całą PC . Myślę ze jakąś tam wiedzę na ten temat mam ,skoro potrafię składać od podstaw całkiem fajnie działające PC inwerter grunt i to w cenie końcowej o wiele niźszej niż wymiana sprężarki w wiesku ,
-A jesli juz wymieniac pompe to co stoi na przeszkodzie aby kupic zupełnie inną jeśli w danym momencie nie uda sie uzyskać dobrej ceny na jakąś powiedzmy markową.--
Otóż o to chodzi że lepiej już na ,,starcie"kupić - cytat- zupełnie inną , najlepiej taka bez dodatkowej pozycji naliczonej w cenę urządzenia ,pozycja ta to marketing , mocno wpływa na cenę końcową a w rezultacie nic nie daję w tak prostych urządzeniach ja pc grunt on/of

-Identycznie jak w przypadku każdej innej pompy-
Dokładnie tak,tylko ,,każdą inną pompę " kupisz nową w cenie 1/3 1/4 ceny markowej ,jakoś to mniej bolesne , serwisant to weźmie pod uwagę ,cena naprawy innej pc będzie nizsza

-
Panuje powszechne przekonanie że viessmanna kupuja ludzie ktorzy nie maja co z kasa zrobic, i nie licza sie z kosztami. Może jest w tym duzo racji bo ta marka trafia pod dachy zamożnych a oni nie pytaja szczegolowo o koszty. Ale nie tylko, ja mialem dobra okazje na te pompe i dlatego jest u mnie. A liczyc potrafie i jak jakis srewisant powie mi za wymiane sprezarki 10 tys to poprostu usmiechne sie w jego twarz i podziekuje

- nie należy mylić zamożności z głupotą .
- A liczyc potrafie i jak jakis srewisant powie mi za wymiane sprezarki 10 tys to poprostu usmiechne sie w jego twarz i podziekuje -
Jak mu się uśmiejesz w twarz ,to zimno będziesz miał w domu i będziesz musiał szybko poszukać ,,okazji" a takie szybkie szukanie może okazać się kosztowne . Raczej mi się wydaję że bardziej humanistą jesteś niż matematykiem .
-

-

-

jbloch
06-11-2016, 08:12
Starsi uzytkownicy pamiętają,że miałem mieć takową pompę,która wtedy kosztowała 14tys.zł (4 lata temu):http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6587337436.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6587337436.html) A Panasa mam za utracone zaliczki na poczet wykonawców za opóźnienie instalatora z pompy.A chińczyka miałem mieć z firmy GHS własnie za 20tys.zł http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5229177&viewfull=1#post5229177

Ale Ty nie masz tej pc tylko inną . Ale opowiadasz że kompletny montaż pc to wyniósł Ciebie 16K ,jak to możliwe skoro sama pc z linku który podałeś to 16K a jeszcze dochodzi zasobnik cwu ,orurowanie z całą armatura hydrauliczna , robocizna ...
-A Panasa mam za utracone zaliczki na poczet wykonawców za opóźnienie instalatora z pompy-
czyli nie jest tak jak to podajesz że tak się uhandlowałeś ze sprzedawcą pc ( pewnie siedziałeś przed lusterkiem i twardo gościa z drugiej strony ,,przycisnąłes " negocjacjami w sprawie ceny końcowej ) cenę kompleksowego montażu,jeśli już masz ta pc za 16K (wątpię) tocałowiciebez jakiegokolwiek narzutu w celach zarobkowych,ba pewnie nie wszystkie zaliczki odzyskałeś od pewnego pięknego pana

jbloch
06-11-2016, 08:13
No to drobny sprzedawczyku patrzaj na to:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211256-Firma-GHS&p=5766559&viewfull=1#post5766559 Zrezygnowałem z gruntówki z odwiertami za 20 klocków ?????Toż to woła o pomstę do nieba :DPowtarzam cały czas,matematyka i tylko matematyka :D jbloch pewno w szoku bedzie jak i każdy bezmyslny ? ;)

A wiesz że nie,mam dystans do tych głupot które wypisujesz w celach zarobkowych ,uważam że jakby głupota była lżejsza od powietrza to fruwałbyś jak balonik

photos
06-11-2016, 08:32
Dokładnie tak ,tylko tutaj chodzi o to że te same ,części i robociznę w wiesku zapłacisz o wiele wię cej niż w niemarkowej,w wiesku masz duży koszt doliczony -marketing- w nie markowej nie opłaca sie tych czynności wykonywać bo cała nowa pc kosztuje mniej niż naprawa wieśka.
A ty dalej swoje, to zawolam kogos kto robi pompy ekopolu.

,


Dokładnie tak,tylko ,,każdą inną pompę " kupisz nową w cenie 1/3 1/4 ceny markowej ,jakoś to mniej bolesne , serwisant to weźmie pod uwagę ,cena naprawy innej pc będzie nizsza
Ja za swoją pompę z wbudowanym zbiornikiem, wbudowanymi pompami obiegowymi, montażem i wszystkimi pierdolami do kotlowni typu naczynka zawory itd zaplacilam 22-23 tysiace. Sugerujesz ża ktoś zrobiłby to za 6 - 7 tys ?? Tu nie rozchodzi się o markę a bardziej o koszt instalacji

-


Widzisz pracuję w b udownictwie od wielu lat, bardziej w handlu materiałami. Na codzień mam stycznosc z takimi wykonawcami jak piszesz. Uwierz mi są jeszcze uczciwi wykonawcy ktorzy zrobią to rownie solidnie za rozsądne pieniądze.

bobrow
06-11-2016, 08:53
Panowie,
zapewne robi się już nudno z tymi niegrzecznymi zwrotami.
Arturo- chciałem Ci tylko pokazać , że takie zachowanie to miecz obusieczny. Postaraj się nie obrażać ludzi , z którymi się nie zgadzasz- a będzie przyjemniej ,a może nawet merytoryczniej (widzisz , jestem grzeczny- w niczym Ci nie ubliżyłem)
Odnośnie naszych wyborów w temacie PC, to bez samodzielnej analizy i wyciągnięcia wniosków będzie problem.
Bez przeczytania np tego forum , czy innych opracowań - dalej nie pójdziemy.
Zakładam , że po uruchomieniu każda instalacja będzie "jakoś" funkcjonować - ale z jakimi copami, do jakich min temp zewn,co z serwisem i częściami.
Tu nie ma prostych odpowiedzi- podobno PC to nie , aż tak trudne urządzenie.Ale jej instalacja ( tj wybór) to koszmar dla zwykłych ludzi.
I tu trzeba pomóc .
Bywajcie

cactus
06-11-2016, 10:57
Glikol w całej podłogówce i do zasobnika CWU? To mała wada? Już z tysiąc złotych co jakiś czas do wyrzucenia jest wystarczającym argumentem. Czy chcesz ryzykować, że jak w mrozy zabraknie prądu to woda zamarznie?

jest to niewątpliwie wada ale w teorii można dać poł na poł glikolu a nawet 30/70% i nie zamarznie, może skrystalizuje. Nie pamiętam dłuższej przerwy w dostawie energii elektryczej niż 3h w ostatnich 10 latach. Żeby ta woda w instalacji zamarzła to musiałoby prądu nie być z dwa dni i mrozy na zewnątrz poniżej -10. PRzyznasz że szansa na taką awarię jest minimalna. Zawsze można dać agregat i dmuchawę obok jednostki zewnętrznej w razie krytycznej sytuacji. Nie wiem to tylko moje dywagację. może się mylę.



Jaki split jest droższy od porównywalnego monobloku?

Mam oferty na Samsunga gdzie monoblok jest 700zł tańszy, zresztą pytałem też w innych firmach, cena conajwyżej jest taka sama, nie miałem wyższej oferty na monobloka ale nie pytałem o Panasa, który jest tutaj najmodniejszy.

Kaizen
06-11-2016, 11:19
Nie pamiętam dłuższej przerwy w dostawie energii elektryczej niż 3h w ostatnich 10 latach.

Zależy od poziomu awarii. Jak bywają opady mokrego śniegu czepiającego się i zrywającego kable, to co mniejsze rejony po kilka dni mogą nie mieć prądu.
A gdyby to problem był u Ciebie? Np. proste wybicie zabezpieczenia z jakiegoś powodu - a wyjechałeś akurat na święta w góry?

Tak się zastanawiam, czy kawałek kabla grzejnego podpiętego do małego panela FV przy dobrej izolacji rur nie wyrobiłby grzejąc w dzień.



Mam oferty na Samsunga gdzie monoblok jest 700zł tańszy, zresztą pytałem też w innych firmach, cena conajwyżej jest taka sama, nie miałem wyższej oferty na monobloka ale nie pytałem o Panasa, który jest tutaj najmodniejszy.

Mysle że nabrałeś na sie na marketing handlowców

Jaki sens a uwzględnianie grzałki tacy przy podawaniu COP dla dodatnich temperatur?
Jakie konkretnie urządzenia porównujesz?

jbloch
06-11-2016, 16:02
A ty dalej swoje, to zawolam kogos kto robi pompy ekopolu.

Ale j o tym m.inn. piszę , serwis ekopol to markowy serwis , nie łudź się że znacząco mniej Ciebie skasuje niż fachmani od wieśka

Ja za swoją pompę z wbudowanym zbiornikiem, wbudowanymi pompami obiegowymi, montażem i wszystkimi pierdolami do kotlowni typu naczynka zawory itd zaplacilam 22-23 tysiace. Sugerujesz ża ktoś zrobiłby to za 6 - 7 tys ?? Tu nie rozchodzi się o markę a bardziej o koszt instalacji

Bardzo fajne są pc ,,kombajny" , niedługo taką inwerterową będę składał.Ale maja jedna wadę w stosunku do golasów , w przypadku poważnej awarii , czyli spaleniu się sprężarki , naprawa jest kosztowna , np za naprawę kompleksową Twojej pc będziesz musil zapłacić te 10K sewisant o tym będzie wiedział że nie bardzo masz awaryjne wyjście, albo naprawa za 10K albo nowy ,,kombajn" za 22 K . W przypadku pc,,golasa " cała reszta hydrauliki jest poza pc i wystarczy wymienić samą pc , a to da się zrobić taniej niż naprawa Twojej PC .


-


Widzisz pracuję w b udownictwie od wielu lat, bardziej w handlu materiałami. Na codzień mam stycznosc z takimi wykonawcami jak piszesz. Uwierz mi są jeszcze uczciwi wykonawcy ktorzy zrobią to rownie solidnie za rozsądne pieniądze.
Widzisz , jak trafisz na uczciwego serwisanta pc to w przypadku naprawy pc po spaleniu się sprężarki , powie że to się nie opłaca , albo naprawi ale solidnie Ciebie skasuje , bo uczciwie inaczej się tego nie zrobi .
Widzisz pracuję w różnych serwisach chyba ponad 25 lat , już dokładnie nie pamiętam ,tak długo , wiem jak to od ,,kuchni" wygląda .

jbloch
06-11-2016, 16:04
O jakoś wpisałem część odpowiedzi w ramkę, strasznie jestem ostatnio ,, zalatany" odpuszczę sobie na razie pisanie na form .

Konsultant Viessmann
07-11-2016, 10:04
Czy pompy vitocal są w trybie off on czy mają same regulują moc?

Witam,

Rodzina pomp Vitocal to wiele typoszeregów, czy mógłbyś uściślić o który dokładnie model Ci chodzi ?

Jeśli interesuje Cię dokumentacja techniczna do wybranego modelu to odsyłam bazy szczegółowej dokumentacji technicznej TUTAJ (http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/public)
Wystarczy wpisać odpowiednią nazwę produktu.

Pozdrawiam

photos
07-11-2016, 17:01
(...)Jeśli interesuje Cię dokumentacja techniczna do wybranego modelu to odsyłam bazy szczegółowej dokumentacji technicznej TUTAJ (http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/public)
Wystarczy wpisać odpowiednią nazwę produktu. Pozdrawiam (...)

fachowa odpowiedz zawsze na miejscu....


Ja na miejscu konsultanta zapytałbym o jaki model pompy chodzi by szybko odpowiedzieć. Konsultant doradza aby gdzies tam wpisac model i poszukac...
Drogi kolego a od czego jestes na tym forum

Konsultant Viessmann
08-11-2016, 12:05
fachowa odpowiedz zawsze na miejscu....


Ja na miejscu konsultanta zapytałbym o jaki model pompy chodzi by szybko odpowiedzieć. Konsultant doradza aby gdzies tam wpisac model i poszukac...
Drogi kolego a od czego jestes na tym forum

A czy nie o to zapytałem na samym początku mojej odpowiedzi?
Proszę przeczytać całość.

Tak, czy inaczej czekam na dokładne urządzenie, by móc pomóc, jeśli link, który podałem nie wystarczy.
Pozdrawiam!

marcin_open
08-11-2016, 12:19
Chodzi o model 343 vitocal

Konsultant Viessmann
08-11-2016, 12:33
Chodzi o model 343 vitocal

Otóż ta pompa to pompa ciepła typu solanka woda. Wszystkie gruntowe pompy ciepła firmy Viessmann pracują w trybie on/off.

Pozdrawiam!

Tomaszs131
11-11-2016, 07:48
Użytkownicy pomp HCT jak macie ustawioną pompę, histerazę CO, CWU? Do jakiej temp. grzejecie zasobnik?

zieli
11-11-2016, 09:02
Ja mam tak
6-21 21*C
21-24 21,5*C
24-2 21*C
2-6 22,5*C
A CWU dogrzewam nad ranem do 45*C

Tomaszs131
11-11-2016, 09:36
Ja mam tak
6-21 21*C
21-24 21,5*C
24-2 21*C
2-6 22,5*C
A CWU dogrzewam nad ranem do 45*C
Dzięki.
Czyli CO grzejesz w ramach godzinowych i raz w ciągu dnia CWU? Korzystasz z funkcji obniżenia temp w drogiej taryfie?

zieli
11-11-2016, 10:00
Dzięki.
Czyli CO grzejesz w ramach godzinowych i raz w ciągu dnia CWU? Korzystasz z funkcji obniżenia temp w drogiej taryfie?

Zapewne mam starszy soft niż ty i tylko korzystam ze sterownika bezprzewodowego, więc za funkcje obniżenia temp odpowiada sterownik tzn. ustawiam np. 21*C. A CWU grzeje z reguły raz dziennie i to wystarcza ale mam ustawione jak spadnie do 37*C to się załączy bez względu na taryfę. CWU mam ustawione na 42*C a między 5:00-5:50 dogrzewam o +3*C

Zdun Darek B
11-11-2016, 12:33
Temperatura c.w.u. 42- 45 stopni to bardzo mało...
Co zrobić jak ktoś lubi kąpać się w wannie ?

zieli
11-11-2016, 12:55
Temperatura c.w.u. 42- 45 stopni to bardzo mało...
Co zrobić jak ktoś lubi kąpać się w wannie ?

Należy się w niej położyć i się zrelaksować ;)
Nie wiem czy jesteś w stanie wyleżeć w wodzie o temp. 45*C, bo ja nie.

zieli
11-11-2016, 13:05
Przeciez chodzi tylko o negowanie PC, nic innego.
Moja ( bez grzalek ) podniesie temp i do 75*C... to by moze palacza juz zadowolilo ;)

Nie wiem czy o negowanie czy nie mam to w ...
Ja jestem zadowolony i nie mam żadnych problemów z myciem
Jeśli komuś to nie odpowiada cóż... wolny kraj.

W "Stolycy" było 15 marszy każdy by coś wybrał.

JTKirk
11-11-2016, 13:20
Należy się w niej położyć i się zrelaksować ;)
Nie wiem czy jesteś w stanie wyleżeć w wodzie o temp. 45*C, bo ja nie.

45C, to taka górna granica dla mnie. Jak jest trochę wyższa to jest już odczuwalny dyskomfort

amir
11-11-2016, 17:31
Szukam dobrego fachowca chłodnika który jest w stanie zmodernizować moją pompę ciepła (Meeting MDS20D) a konkretnie chodzi o wstawienie wymiennika regeneracyjnego , filtra odwadniajaco/odkwaszajacego ,wziernika ,wymiana dyszy w TZR na większą , wymiana gazu na R 407 może też wymiana wymiennika na większy gdyż przy temperaturze zimą DZ na poziomie kilku stopni celcjusza pompa nie osiąga nawet połowy zakładanej mocy (jest ledwo 3-3,5kW mocy grzewczej zamiast katalogowych 7kW). Wiem, że jest to możliwe gdyż jeden fachowiec tutaj zrobił to ale nie mogę się z nim od dłuższego czasu skontaktować a zima nadchodzi... Czy ktoś może mi kogoś może polecić? Jestem z pomorskiego (ale nawet jeśli by trzeba jakoś dojeżdżać itp to chyba jest to do ogarnięcia)?

rwojtek
11-11-2016, 19:30
Szukam dobrego fachowca .....

Porozmawiaj z kolegą jbloch jeśli dobrze pamiętam. Jest chyba gdzieś od Ciebie i raczej zna się na "tych" rzeczach.

amir
11-11-2016, 19:38
Porozmawiaj z kolegą jbloch jeśli dobrze pamiętam. Jest chyba gdzieś od Ciebie i raczej zna się na "tych" rzeczach.

Tak wiem ale niestety od dłuższego czasu nie jest uchwytny;( Zima idzie - szukam kogoś innego w takim razie...

wihajster
11-11-2016, 20:37
Szukam dobrego fachowca chłodnika który jest w stanie zmodernizować moją pompę(...)
To o czym piszesz jest tak naprawdę zbudowaniem nowej pompy ciepła...
Mogę podjąć wyzwanie ale około lutego/marca, w tym momencie fizycznie nie da rady.

amir
11-11-2016, 20:49
To o czym piszesz jest tak naprawdę zbudowaniem nowej pompy ciepła...
Mogę podjąć wyzwanie ale około lutego/marca, w tym momencie fizycznie nie da rady.

No ja to nazywam udoskonaleniem;) Do nowej PC jeszcze sporo brakuje;) Jednak luty/marzec to strasznie daleko - do końca roku temperatura DZ będzie spadać z każdym dniem i jak będzie zimny styczeń to zamarzniemy tutaj :(

wihajster
11-11-2016, 21:03
Nic więcej nie poradzę, za dużo roboty w tej branży. Powodzenia.

amir
12-11-2016, 08:22
Nic więcej nie poradzę, za dużo roboty w tej branży. Powodzenia.


Wysłałem do Ciebie PW - nie wiem czy doszło bo ta poczta tutaj jakoś dziwnie działa...

Liwko
12-11-2016, 09:21
45C, to taka górna granica dla mnie. Jak jest trochę wyższa to jest już odczuwalny dyskomfort

Nie ma szans żebyś się w takiej temperaturze w wannie kąpał :no:

Liwko
12-11-2016, 09:54
Temperatura c.w.u. 42- 45 stopni to bardzo mało...
Co zrobić jak ktoś lubi kąpać się w wannie ?

Głupoty gadasz.

karolek75
12-11-2016, 10:47
Temperatura c.w.u. 42- 45 stopni to bardzo mało...
Co zrobić jak ktoś lubi kąpać się w wannie ?

Chodzi ci o temp. kapieli ? Czy o ilosc dostepnej wody bez mieszania z zimna?

imrahil
12-11-2016, 13:07
Chodzi ci o temp. kapieli ? Czy o ilosc dostepnej wody bez mieszania z zimna?

temu panu chodzi tylko o to, żeby usprawiedliwić instalację kotłowni w salonie. jakiekolwiek inne rozwiązania neguje.

zieli
12-11-2016, 14:51
temu panu chodzi tylko o to, żeby usprawiedliwić instalację kotłowni w salonie. jakiekolwiek inne rozwiązania neguje.

Ja bardzo lubię kominki, ale rozpalany raz na dwa miesiące :yes:

marmag
13-11-2016, 07:10
Użytkownicy pomp HCT jak macie ustawioną pompę, histerazę CO, CWU? Do jakiej temp. grzejecie zasobnik?

Histereza CO 0,2 st
Histereza CWU 8 st
Temp cwu 42 st
dogrzewanie cwu 5.30 i 14.30 +2st.

Tomaszs131
13-11-2016, 07:58
Histereza CO 0,2 st
Histereza CWU 8 st
Temp cwu 42 st
dogrzewanie cwu 5.30 i 14.30 +2st.
Dzięki
Ustawiasz obniżanie temp w drogiej taryfie? Jeszcxe jak nasz udtawioną cyrkulację?

byggmol
18-11-2016, 20:11
Głupoty gadasz.

Dokładnie, ja w zimie mam problem wejść pod prysznic z nastawą na 38oC bo wydaje mi się, że parzy.Czteroletni synek do wanienki nie wejdzie jak jest więcej niż 38oC. A tu chcą ludzi kąpać w 45oC:stirthepot:

bobrow
18-11-2016, 20:18
Dokładnie, ja w zimie mam problem wejść pod prysznic z nastawą na 38oC bo wydaje mi się, że parzy.Czteroletni synek do wanienki nie wejdzie jak jest więcej niż 38oC. A tu chcą ludzi kąpać w 45oC:stirthepot:

Tak tylko na marginesie- rozumiem , że w ciepłych krajach ( nie koniecznie arabskich ) nie bywasz .Tam w cieniu bywa ok 45 st ...
Każdy inaczej odczuwa ciepło - u mnie temp pokojowa to 22,5-23 st , a wodę do wanny leję przy max nastawie na baterii -chyba geny...
Pzdr

Kaizen
18-11-2016, 21:32
Tak tylko na marginesie- rozumiem , że w ciepłych krajach ( nie koniecznie arabskich ) nie bywasz .Tam w cieniu bywa ok 45 st ...


I dlatego człowiek się poci, żeby mu się białko w takiej temperaturze nie ścięło. Dzięki parowaniu potu. Ale pokaż mi takiego, co odczuwa wtedy przyjemność. A przecież do wanny nie wchodzisz za karę.

W wodzie, niestety, pot nie odparuje zabierając energię (jak w parowniku PC). Człowiek zwyczajnie się przegrzeje. O ile krótki prysznic można przeżyć, to siedzenia w takiej wodzie raczej nie.

bobrow
18-11-2016, 21:40
Spokojnie- w temp 38 st z kranu , nikt krzywdy sobie nie zrobi ( jajek nie ugotuje się również ...)
Ok- poddaje się , chciałem tylko lekko zażartować ������

DiunaWO
22-11-2016, 08:44
Witam,

Spotkał się ktoś z wyciekiem w pionowym dolnym źródle?
Mi właśnie zaczął uciekać glikol...a tak było pięknie...
Dwa miesiące temu skończyła się 60 -cio miesięczna gwarancja. Szlag by to trafił. Od tygodnia wlałem już z 5 litrów wody i czekam na instalatora.
Słyszałem że są jakieś uszczelniacze które się wlewa do glikolu. Ma ktoś jakieś doświadczenie? Czy jest szansa wyciągnąć sondę z odwiertu w skale czy raczej czeka mnie kolejne wiercenie?

amir
22-11-2016, 20:54
No a ja natomiast mam pytanie o pompy obiegowe które chcę zastosować w instalacji mojej PC. Mianowicie obecnie posiadane zwykłe najtańsze pompki typu 25/60 nie sprostają wymaganiom pompy DERON której wymagania to 1,8m3/godz i 2,2m3/godz. Obecnie posiadane pompki tłoczą maksymalnie 1,2m3/godz. W związku z tym znalazłem w chinach elektroniczną oszczędną pompę typu 32/80. Specyfikacja tutaj: http://images82.fotosik.pl/184/595436cbad819dc3med.jpg . Czy może ktoś ma jakieś komentarze w związku z tym? Cena w CHRL niecałe 70USD - będę zamawiał w tym tygodniu - może ktoś by chciał się podpiąć do zamówienia to będzie dużo taniej (tzn chodzi mi o przesyłkę)...

Pratchawiec
22-11-2016, 21:31
Witam

Z dość słabo widocznych na obrazku zdjęć wynika, że powinna pociągnąć nawet windę z górnikami.

Co ze zużyciem prądu tego niestety nie widzę.
Jakie możliwości sterowania. No i jaka żywotność?

Za pompę o zbliżonych parametrach np Grundoss Magna musiałbyś zapłacić jak myślę ca 2k zł.
Ja bym zaryzykował.

Edit

Kup 2 sztuki
Na pewno nie znajdziesz do niej w Europie serwisu.
Koszty dostawy rozłożą się.

Pozdrawiam

Pratchawiec

amir
23-11-2016, 21:41
Tam można kliknąć w obrazek to się otworzy w nowym oknie i jeszcze raz kliknąć to będzie czytelnie. Zużycie prądu tej mniejszej tzn 32/80 wynosi 130W a tej większej 180W. Kupujemy cztery takie pompy wraz z dwoma kolegami - jeśli ktoś jest jeszcze chętny to proszę na PW bo w paczce do 30KG wejdą jeszcze trzy pompy. Koszt poza 69USD za pompę w zasadzie jak się uda to tylko kilkadziesiąt PLN za paczkę + około 10pln za paczkomat. Kolega odbierze to w niemczech a tam bardzo tanio można wysłać paczkę z chin (czas transportu do dwóch miesięcy - statkiem): http://www.chinapostaltracking.com/service/large-package/
Może się uda bez opłacania niemieckiego 19% VATu jak celnicy to przepuszczą...;)

marcin_open
23-11-2016, 22:22
Tam można kliknąć w obrazek to się otworzy w nowym oknie i jeszcze raz kliknąć to będzie czytelnie. Zużycie prądu tej mniejszej tzn 32/80 wynosi 130W a tej większej 180W. Kupujemy cztery takie pompy wraz z dwoma kolegami - jeśli ktoś jest jeszcze chętny to proszę na PW bo w paczce do 30KG wejdą jeszcze trzy pompy. Koszt poza 69USD za pompę w zasadzie jak się uda to tylko kilkadziesiąt PLN za paczkę + około 10pln za paczkomat. Kolega odbierze to w niemczech a tam bardzo tanio można wysłać paczkę z chin (czas transportu do dwóch miesięcy - statkiem): http://www.chinapostaltracking.com/service/large-package/
Może się uda bez opłacania niemieckiego 19% VATu jak celnicy to przepuszczą...;)


Matko święta co wy za przerzut przygotowujecie ? :p

Pratchawiec
23-11-2016, 22:35
Matko święta co wy za przerzut przygotowujecie ? :p

Witam

Przecież z grubsza napisał;

sprostają wymaganiom pompy DERON której wymagania to 1,8 m3/godz i 2,2 m3/godz.

Takie przepływy zazwyczaj wymagają pomp o dużej wydajności.
Ktoś chyba policzył opory i tak mu wyszło.

Pozdrawiam

Pratchawiec

amir
23-11-2016, 22:55
Witam

Edit

Kup 2 sztuki
Na pewno nie znajdziesz do niej w Europie serwisu.
Koszty dostawy rozłożą się.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Takich pomp się nie serwisuje tylko wymienia;) Koszt serwisu by przekroczył wartość nowej;)

Konsultant Viessmann
24-11-2016, 17:23
Witam,

Spotkał się ktoś z wyciekiem w pionowym dolnym źródle?
Mi właśnie zaczął uciekać glikol...a tak było pięknie...
Dwa miesiące temu skończyła się 60 -cio miesięczna gwarancja. Szlag by to trafił. Od tygodnia wlałem już z 5 litrów wody i czekam na instalatora.
Słyszałem że są jakieś uszczelniacze które się wlewa do glikolu. Ma ktoś jakieś doświadczenie? Czy jest szansa wyciągnąć sondę z odwiertu w skale czy raczej czeka mnie kolejne wiercenie?

Witam !

Ucieczkę glikolu rozumiem, że zaobserwowałeś jako spadek ciśnienia na dolnym źródle? Jeśli nie zlokalizowałeś jeszcze przecieku to może się okazać, że puściło gdzieś na głowiczce lub rozdzielaczu, zazwyczaj tam gdzie były zgrzewy elektoroporowe, jeśli w Twoim systemie takie miałeś.

Powiedz mi ile i o jakiej długości masz odwierty, bo jeśli wykonali Ci je poprawne tzn. wypełnione bentonitem, to może się okazać, że pompa sobie z tym poradzi. Jeszcze kolejna sprawa jaki masz typ sondy, jak podwójna U-rurka to zawsze można pół odwiertu odratować.

Nie słyszałem nic o tych uszczelniaczach, ale wyciąganie sondy i wpuszczanie jej jeszcze raz do górotworu odpada.

Pozdrawiam!

DiunaWO
25-11-2016, 14:49
Witam,

Ucieczkę glikolu zaobserwowałem na zbiorniku wyrównawczym. Przez 5 lat był napełniony w połowie a ostatnio był pusty i słychać było, że pompka mieli powietrze. Do tego zbiorniczka dolałem już z 10 litrów wody w ciągu ostatnich 10 dni. Instalator jeszcze nie miał dla mnie czasu by przyjechać. Na razie kazał sprawdzić który z dwóch cieknie. Po zakręceniu jednego, na dobę dolałem do zbiornika około litra. Po zmianie (zakręceniu drugiego) dolałem trochę więcej. Więc wyszło że ucieka z obu ale teraz robię próbę przez dwie doby bo być może jeden jest ok ale musiałem dolać bo w układzie było powietrze. Mam 2 odwierty po 120 m w skale. Rozdzielacz mam przy pompie (na zdjęciu) i tam nic nie cieknie. Nie wiem jaki mam typ sondy. Przewody mają jedno łączenie przy przejściu z odwiertu w dobieg poziomy do budynku (gdzieś zakopane pod ziemią).374236
Jadąc na 1 odwiercie mam temp na DZ 3/-1,5.

DiunaWO
25-11-2016, 14:57
Płyn ubywa ze zbiornika tylko gdy pracuje pompka DZ. Przy wyłączonej poziom jest stały.

Liwko
25-11-2016, 14:58
Jadąc na 1 odwiercie mam temp na DZ 3/-1,5.

I dolewasz WODĘ??? :o

DiunaWO
27-11-2016, 11:55
Dolanie kilku litrów wody do kilkuset litrów glikolu nie jest chyba wielką tragedią.
Po dłuższych obserwacjach doszedłem że wycieka tylko z odwiertu nr 1 więc teraz pracuję na odwiercie nr 2 i po odpowietrzeniu temp. DZ jest dodatnia.
Czekam na reakcję instalatora w przyszłym tygodniu.
Musiałem zdjąć kaganiec na pracę pompy w tanim prądzie bo lepiej niech teraz pracuje częściej a krócej.

Zigobar
27-11-2016, 13:36
Połączenie na odcinku dobiegowym było zgrzewane? Na razie pozostaje mieć nadzieję, że rozszczelnienie nastąpiło w tym miejscu.

DiunaWO
28-11-2016, 08:14
Nie wiem jaką metodą było robione łączenie i tak jak piszesz mam nadzieję że rozszczelnienie jest właśnie w tym miejscu.
Szkoda tylko że nie mam oznaczonych odwiertów i teraz nie wiem który mam odkrywać. Co prawda mam 50 % szansy że trafię za pierwszym razem.
Gdyby jednak uszkodzony został odwiert (tfu !) to zastanawiam się czy zamiast wiercić kolejny, zrobić poziome DZ i połączyć je z dobrym odwiertem.

Tomaszs131
28-11-2016, 10:09
Nie wiem jaką metodą było robione łączenie i tak jak piszesz mam nadzieję że rozszczelnienie jest właśnie w tym miejscu.
Szkoda tylko że nie mam oznaczonych odwiertów i teraz nie wiem który mam odkrywać. Co prawda mam 50 % szansy że trafię za pierwszym razem.
Gdyby jednak uszkodzony został odwiert (tfu !) to zastanawiam się czy zamiast wiercić kolejny, zrobić poziome DZ i połączyć je z dobrym odwiertem.

Tylko jak to zrobić by przepływy były na tym samym lub podobnym poziomie?

Zigobar
28-11-2016, 18:00
...Szkoda tylko że nie mam oznaczonych odwiertów i teraz nie wiem który mam odkrywać. Co prawda mam 50 % szansy że trafię za pierwszym razem.
Gdyby jednak uszkodzony został odwiert (tfu !) to zastanawiam się czy zamiast wiercić kolejny, zrobić poziome DZ i połączyć je z dobrym odwiertem.
Skoro nie robiłeś zdjęć, ani rysunków, to teraz pozostaje rzut monetą.
Masz miejsce na położenie jednej sekcji liniowego?
Jaka odległość od odwiertu do rozdzielacza?

Konsultant Viessmann
28-11-2016, 20:15
Dolanie kilku litrów wody do kilkuset litrów glikolu nie jest chyba wielką tragedią.
Po dłuższych obserwacjach doszedłem że wycieka tylko z odwiertu nr 1 więc teraz pracuję na odwiercie nr 2 i po odpowietrzeniu temp. DZ jest dodatnia.
Czekam na reakcję instalatora w przyszłym tygodniu.
Musiałem zdjąć kaganiec na pracę pompy w tanim prądzie bo lepiej niech teraz pracuje częściej a krócej.

Witam ponownie !

Pompa przy takich temperaturach na zewnątrz jak były do tej pory powinna w miarę pracować tylko na jednym odwiercie. Kontroluj częściej temperaturę na pracującym DZ, żebyś nie wychłodził sobie czasem gruntu wokół drugiej sondy, bo może Ci strzelić jeszcze na dodatek dobry wymiennik.

Pozdrawiam !

DiunaWO
29-11-2016, 12:30
Skoro nie robiłeś zdjęć, ani rysunków, to teraz pozostaje rzut monetą.
Masz miejsce na położenie jednej sekcji liniowego?
Jaka odległość od odwiertu do rozdzielacza?
Zdjęcia mam zrobione więc wiem w którym miejscu jest odwiert. Nie wiem tylko które zawory są od którego odwiertu, a tym samym nie wiem który jest padnięty.
Miejsca na położenie kolektora poziomego mam bardzo dużo,dzisiaj żałuję że go nie zrobiłem, ale miałem za mało informacji i bałem się że "nie da rady". Dzisiaj po lekturze na forum wiem że z odwiertów które kosztowały 25 tys. miałem temperatury takie same jak u kolegów którzy położyli poziomy za 10 tys.
Odległość odwiertów od rozdzielacza który jest przy pompie to jakieś 15 m (7 m pod posadzką w garażu i jakieś 7-8 m na zewnątrz budynku).
Jutro ma być instalator i rozpocząć poszukiwania dziury.

DiunaWO
05-12-2016, 19:18
W sobotę zabrałem się za szukanie odwiertów. Po wykopaniu około 40 cm ziemi pojawiła się 2 metrowa dziura.
Na zdjęciach widać jak wygląda otoczenie mojego odwiertu:375115375118375119375120375121
Izolacja powietrzna. Widocznie odwiert nie był dobrze wypełniony po włożeniu sondy i ziemia nad nim się obsunęła z czasem.
Instalator nadal nie znalazł dla mnie czasu. Czeka na koparkę którą ma w serwisie.

Garażowiec
05-12-2016, 19:41
W sobotę zabrałem się za szukanie odwiertów. Po wykopaniu około 40 cm ziemi pojawiła się 2 metrowa dziura.
Na zdjęciach widać jak wygląda otoczenie mojego odwiertu:375115375118375119375120375121
Izolacja powietrzna. Widocznie odwiert nie był dobrze wypełniony po włożeniu sondy i ziemia nad nim się obsunęła z czasem.
Instalator nadal nie znalazł dla mnie czasu. Czeka na koparkę którą ma w serwisie.


Jakiś TY bezrozumny jesteś , te Twoje zdjęcie w tej dziurze świetnie nadaje się do takiego programu telewizyjnego -,,Anatomia Głupoty"

Liwko
05-12-2016, 19:57
No mądre to nie było.

DiunaWO
05-12-2016, 19:59
Niby co? i dlaczego?

Liwko
05-12-2016, 20:43
To

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375121&d=1480965213

karolek75
05-12-2016, 22:46
To

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375121&d=1480965213
Dżizas ...?!?!

JTKirk
06-12-2016, 05:21
współczuję

K@mil_
06-12-2016, 10:51
Ale przeżył. Tym razem.

mirek118
09-12-2016, 17:29
375115375118375119375120375121

Gratuluję pomysłu

nigel
13-12-2016, 15:58
Płyn ubywa ze zbiornika tylko gdy pracuje pompka DZ. Przy wyłączonej poziom jest stały.

Rozwiązałeś jakoś problem wycieku?

ProStaś
15-12-2016, 16:58
Ot pytanko, ktoś coś wie, widział, dotykał (wyszukiwarka nie wykazała), stosował?
Bo albo coś nie teges (:sick:) albo mamy tańszą wersję zasobniczka pod PC? :rolleyes:


ZASOBNIK (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzasob nik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6639600525.html)

amir
23-12-2016, 06:56
Witam

Jakiś czas temu zamieściłem tutaj informacje o pompie ciepła DERON. Pompy już płyną do mnie a załączam dla zainteresowanych video z stanowiska testowego oraz wyniki pomiarów, proszę o komentarze:
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvRWdZREh0cEJWa3M/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvVTFmRG4tS1dCNlU/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvMFgwVF9lYmdTQmc/view?usp=sharing

oberwatorPC
23-12-2016, 07:37
Witam

Jakiś czas temu zamieściłem tutaj informacje o pompie ciepła DERON. Pompy już płyną do mnie a załączam dla zainteresowanych video z stanowiska testowego oraz wyniki pomiarów, proszę o komentarze:
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvRWdZREh0cEJWa3M/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvVTFmRG4tS1dCNlU/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvMFgwVF9lYmdTQmc/view?usp=sharing

Słabo to wygląda COP B0/W35 - 3,69 bez pomp obiegowych... Powietrzna za 12.000 zł ma lepszą sprawność.

amir
23-12-2016, 08:14
Z tego co wiem to jest to z obiegówkami bo moc samej pompy przy najniższych ustawieniach to 1700W. Ale jeśli nawet nie to dwie obiegówki elektroniczne nie wezmą więcej niż 100W przy takich przepływach w mojej instalacji to sprawność spadnie o 5% - a COP sięga prawie 5 w optymalnych warunkach...
ps.powodzenia z PC powietrzną gdy na dworzu będzie -15
ps2. ten deron kosztował mnie 1200USD a nie 12000 PLN ;)

map78
23-12-2016, 08:50
ps.powodzenia z PC powietrzną gdy na dworzu będzie -15
ps2. ten deron kosztował mnie 1200USD a nie 12000 PLN ;)

Mam powietrzną czwarty sezon i pracuje w każdych warunkach, także proszę o nie szerzenie takich głupot na forum. Dobry powietrzak przebija tego Derona w każdym punkcie, nawet COP, co akurat tutaj nie jest zbyt trudne;)

amir
23-12-2016, 08:52
Ja mam może szczęście ale u mnie DZ nie spada zimą nigdy poniżej +5 zatem proszę spójrz na pozycję B5/W30 - gdyż więcej podłogi i tak nie ma sensu grzać kolego;) Nie sądzę abyś jakimkolwiek powietrzakiem przebił takie warunki brzegowe (biorąc pod uwagę COP, moc wyjściową, cenę zakupu i stabilność pracy - nawet jak przyjdzie mega mróz to się nie boję;)

Kaizen
23-12-2016, 10:00
ps.powodzenia z PC powietrzną gdy na dworzu będzie -15

A w czym problem? Ja tam klimą grzałem poniżej -20* bez żadnych grzałek (teoretycznie nie była dostosowana i nie powinna działać w tych warunkach).



ps2. ten deron kosztował mnie 1200USD a nie 12000 PLN ;)

Razem z transportem?
Jakie jest na to cło? Szans na uniknięcie VATu też pewnie brak?
Kuszące są te ceny u Chińczyków, ale koszty dodatkowe i brak serwisu trochę mnie odstraszają. Z tym, że ja myślałem ciepło właśnie o PC PW - coś w stylu naturalizowanego Chińczyka MD20D czy MD15D. I tu dodatkowe koszty sprowadzają chińską cenę powyżej krajowej.


zatem proszę spójrz na pozycję B5/W30 - gdyż więcej podłogi i tak nie ma sensu grzać kolego;)

W dobrze ocieplonym domu większość ciepła to CWU.

Garażowiec
23-12-2016, 12:25
-W dobrze ocieplonym domu większość ciepła to CWU. -
Ale w tym przypadku PC grunt z najniższą temperaturą DZ +5*C będzie i tak miała lepsza sprawność na potrzeby CWU niż PC PW z temperaturami DZ W PRZEDZIALE +5*c--20*C , jak to zimą bywa , Zaraz mi napiszesz że za to latem będzie nadrabiać na potrzeby CWU?:bye:

Garażowiec
23-12-2016, 12:27
Mam powietrzną czwarty sezon i pracuje w każdych warunkach, także proszę o nie szerzenie takich głupot na forum. Dobry powietrzak przebija tego Derona w każdym punkcie, nawet COP, co akurat tutaj nie jest zbyt trudne;)
A pokaż która powietrzna ma wyższy cop w przedziale +5- -20* niż gruntowa z dz o najniższej zimowej temperaturze DZ +5*C

Garażowiec
23-12-2016, 12:28
-A w czym problem? Ja tam klimą grzałem poniżej -20* bez żadnych grzałek (teoretycznie nie była dostosowana i nie powinna działać w tych warunkach).-


No i jaki cop był przy tych -2*C 1,1? czy może jakiś wypasiony np 1,4?

amir
23-12-2016, 12:49
Cła nie ma a z VATem no to sobie dobrze poradziłem - powiem tak, że wyszedł 7%;) Koszt transportu dwóch PC bo z kolegą to ściągamy wyszedł 600pln razem (po 300pln za jedną pompę)...

amir
23-12-2016, 14:07
Ale ludzie korzystajac z PC P/P lub P/W tez sie nie boja....:cool:

A PC na alibaba.com jest cala masa... ;)

Ja bym się bał;) No i z alibaby właśnie szukaliśmy pompy - chyba z 30 (jak nie 40) producentów przejrzałem i większość albo nic niestety nie warta albo z ceną ich fantazja poniosła... Rozrzut cen naprawdę duży - ale te najtańsze z reguły nic nie warte... Powiedział bym, że 10% producentów jest godnych uwagi (mają i referencje dobre i wszystkie wymagane (i niewymagane;) certyfikaty, nawet niektórzy serwis w UE!:)

imrahil
23-12-2016, 14:31
A pokaż która powietrzna ma wyższy cop w przedziale +5- -20* niż gruntowa z dz o najniższej zimowej temperaturze DZ +5*C

a jaki COP gruntowa ma latem przy zewnętrznej temperaturze +25°C? jaki COP ma gruntowa wiosną, kiedy temperatury zewnętrzne sięgają 15°C, a dolne źródło gruntowej jest wychłodzone po zimie? ile czasu w roku temperatura w Polsce spada poniżej -10°C? dla okolicznej stacji meteo w tym roku było 5 razy w nocy i jeden raz w ciągu dnia, w sumie może 40 godzin.

Liwko
23-12-2016, 14:45
a jaki COP gruntowa ma latem przy zewnętrznej temperaturze +25°C? jaki COP ma gruntowa wiosną, kiedy temperatury zewnętrzne sięgają 15°C, a dolne źródło gruntowej jest wychłodzone po zimie?

Rocznie pompa zużywa mi około 4000kWh, z czego latem około 500.
W dodatku porównywaliśmy letnie zużycie prądu na cele CWU powietrznych i gruntowych i wyższości tych pierwszych nie widać wcale.

Garażowiec
23-12-2016, 14:46
A jakis konkretny powod do takiego przypajacowania?
Czy kolega ci powiedzial ze COP 1,1... a przy -20*C to juz praktycznie -0.5

Tu test P/W
http://www.energimyndigheten.se/tester/jamforelsesida/?productTypeVersionId=335&comparisonProducts=1394,1296,1298,1297,1295,1288,1 286,1285,1290,1291,1287,1292,1289,1294,1282,1284,1 283

Tu P/P
http://www.energimyndigheten.se/tester/jamforelsesida/?productTypeVersionId=334&comparisonProducts=1391,1392,1281,1280,1279,1278,1 277,1276,1272,1337,1273,1274,1275,1271,1270,1268,1 269,1267,1266

Naprawde nie ma potrzeby pajacowania tylko dlatego ze sie z tych urzadzen nie korzysta :)

Tu G/W ( zeby nie bylo )

http://www.energimyndigheten.se/tester/jamforelsesida/?productTypeVersionId=364&comparisonProducts=1633,1634,1673,1635,1636,1637,1 651,1638,1639,1640

Żadne przypajacowanie , Kazein napisał że działała klima przy -20*C , a ja się pytam z jakim cop , tylko ,,0' przeoczyłem , w zapytaniu

Garażowiec
23-12-2016, 15:01
a jaki COP gruntowa ma latem przy zewnętrznej temperaturze +25°C? jaki COP ma gruntowa wiosną, kiedy temperatury zewnętrzne sięgają 15°C, a dolne źródło gruntowej jest wychłodzone po zimie? ile czasu w roku temperatura w Polsce spada poniżej -10°C? dla okolicznej stacji meteo w tym roku było 5 razy w nocy i jeden raz w ciągu dnia, w sumie może 40 godzin.
Jak latem powietrze ma +25*C to dz u mnie ma 14-15* i cop 4
przy grzaniu CWU 43*C , a jesienią kiedy temperatury powietrza już w okolicy +5* czasami poniżej (defrost w powietrznej ) temperatury dz powyżej 10*C znowu pc pw pada w porównaniu .z gruntową, zwłąszcza typu inwerter ( j już porównujemy pompy ciepła porównujmy porównywalne . pc p-w on/f do pc grunt on/of , pc p-w inwerter do pc grunt inwerter . Na potrzeby CWU PC p-w zyska przez ok 5 miesięcy w roku jakieś 10 pln miesięcznie a później jak zdarzy się -15*C przez dobę straci ta przewagę Chciałbym zwrócić uagę też na przewagę pc gruntowej nie tylko przy bardzo niskich temperaturach , większość temperatur w zimę to jednak w okolicy ,,0' jest i tutaj znowu gruntówka górą nie dość że ma temperaturę DZ o 5-7*C wyższą to nie ma też defrostów , który jednak mocno zaniża sprawność pc p-w .

Garażowiec
23-12-2016, 15:07
Znak zapytania świadczy że pytam . Nie mam wykresu sprawności klimatyzatora Kazeina ale on też chyba nie ma , więc nie możesz stwierdzić że nie mam racji . Czy,,drwię " nie zwracam uwagę ż nie można porównywać osiągami pc p-p czy p-w do gruntowej , bo gruntowe to jednak wyższa liga .
-Masz testy... zapoznaj sie z COP przy roznych temp.
Podaj mi testy klimy Kazejna zapoznam się .

Garażowiec
23-12-2016, 15:11
Rocznie pompa zużywa mi około 4000kWh, z czego latem około 500.
W dodatku porównywaliśmy letnie zużycie prądu na cele CWU powietrznych i gruntowych i wyższości tych pierwszych nie widać wcale.

Bo w skali roku pc p-w nie są i nie mogą fizycznie być sprawniejsze od pc grunt on/of , a już do pc grunt inwerter to nawet porównywać nie można .

Liwko
23-12-2016, 15:24
Teraz przyznam szczerze ze nie wiem ile kosztuja odwierty.... :)

Z tego co można znaleźć na alledrogo to około 70zł/mb z wszystkim.
Dla pompy 8kW to około 120mb odwiertu.

amir
23-12-2016, 15:54
No testy DERONa są stronę wcześniej - wkleiłem je przecież, podaję jeszcze raz:
https://drive.google.com/file/d/0B94rIuaDuidvRWdZREh0cEJWa3M/view

Dodam, że ja dobrałem taką PC bo akurat takie mam DZ i takie zapotrzebowanie ciepła na GZ. Na alibabie znaleźć można nawet gruntówki wysokotemperaturowe które mogą wodę zagotować z wcale niezłym COP (ale ja takiej niepotrzebowałem). Szukałem przede wszystkim rozwiązania taniego a wymiennik mam poziomy sam robiłem - użyłem tylko koparki za którą zapłaciłem 2000pln i trzy pętle phi 40mm rury PE w ziemi leżą (dość co prawda głęboko bo mam jeszcze nasyp zrobiony na wierzchu)...

amir
23-12-2016, 16:30
Oczywiście unijna instytucja certyfikująca powołana przez komisję europejską rozporządzeniem nr 231483/12/2016 ;) A jak myślisz kolego? Jak dopłynie to mam ciepłomierz i elektroniczny podlicznik to będę także ją testował. Na pewno wkleję dane tutaj.
Dodam, że chińczycy wiedzą iż to są sample i będą teraz przez nas testowane dokładnie a jak będzie dobrze to zamówimy cały kontener pomp a jak źle no to nici z interesu i reklamacja;) Tak więc myślę, że nie oszukiwali...

Kaizen
23-12-2016, 17:06
Jakoś dziwnie brzmi "Ja bym się bał" pompy powietrznej w klawiaturze kogoś, kto sprowadza sprzęt bez serwisu i montażu z Chin. A gwarancja jaka? Że jak odeślesz w grudniu, bo się zepsuła to przyślą w lutym nową albo naprawioną?

Czego można się bać? Że nie będzie działał z jakichś powodów? PC PW będzie działała niezależnie od temperatury na zewnątrz. Pozostają inne ryzyka - największe awarii.

Kosztowo sprowadzenie z Chin gruntowej i rzemieślniczy montaż + DZ wychodzi podobnie, jak kupno powietrznej z serwisem (może nie topowej, ale u krajowego dostawcy z montażem, serwisem i gwarancją).
Więc jakie są różnice? COP? No, nie taka duża różnica. Za to ryzyko sypnięcia się i pozostania "na lodzie" bez wsparcia z nadwyżką rekompensuje tę korzysć.

Pozostają względy ideologiczne i wiara.



Rocznie pompa zużywa mi około 4000kWh, z czego latem około 500.
Czyli rocznie masz zapotrzebowanie rzędu 8000kWh na CWU (albo i więcej - bo przyjąłem COP zaledwie 4 dla lata)? To pond 400l dziennie czyli 12m3 miesięcznie. Grubo.

Garażowiec
23-12-2016, 17:15
do poziomu COP 1,1 :lol2:

Przeciez nikt nie neguje ze G/W ma wyzszy srednioroczny COP... no i co?

Niech ma 5 ( a nowoczesna P/W 3 ) obie do zastosowania nisko temp.

zapotrzebowanie domu 60W/m2... przy 150m2 9000kWh....

9000/3 daje nam 3000kWh i ca 1500:- PLN ( srednia z II taryf ) a 9000/5 daje nam 1800kWh i 900:- PLN a wiec 600:- PLN / rok... 50 PLN / mies wiecej

Teraz przyznam szczerze ze nie wiem ile kosztuja odwierty.... :)

Nie , PC P-W w zakresie temperatur +5*C/-5*C nie ma cop 1,1 nigdzie tak nie napisałem .Ale P P-W pracując w zakresie takich temperatur ma sprawność o 50% gorsz od pc gruntowej ( inwerterowej) . Po za tym pc p-w ( samo urządzenie ) kosztuje więcej od gruntowej , a wynik to że jednak pc p-w potrzebna jest dla tego samego budynku o większej mocy niż gruntówka .
Nowoczesna gruntowa ma co najmniej 2 razy większą sprawność niż nowoczesna powietrzna . Jest trwalsza . W razie awarii ( zgonu ) wymieniamy samo urządzenie a w przypadku gruntowej mniej to bolesne będzie .
Koszt ogrzewania wychodzi o min. 50% w przypadku nowoczesnej gruntowej . Gruntową można bez problemów zamontować samodzielnie , powietrznej nie . Przeglądy obowiązkowe przeważnie w przypadku pc p-w , już w gruntowych praktycznie nie spotykana praktyka.
Nie konieczni trzeba odwiertów poziomy kolektor z reguły jest o wiele tańszy i z lepszymi parametrami temperaturowymi .
Odwierty takie do 30 m 70pln za m to już z przyzwoitym zarobkiem robię ( metoda płuczkowa ) .

Garażowiec
23-12-2016, 17:21
Podaj testy swojej i tego DERON'a .... zapoznamy sie :popcorn:


Nic nie wiem o Deronach , ale jakieś testy wklejał amir . Niestety , ale testy pc mojej produkcji będę usiał zrobić , choć jakie ma osiągi to doskonale wiem , ciepłomierz o licznik energii prawdę mówią , bardziej prawdziwą niż jakieś wklejane /przeklejane /wydumane skandynawskie tabelki

ProStaś
23-12-2016, 17:26
Czyli rocznie masz zapotrzebowanie rzędu 8000kWh na CWU (albo i więcej - bo przyjąłem COP zaledwie 4 dla lata)? To pond 400l dziennie czyli 12m3 miesięcznie. Grubo.

Myślę, że albo zastosowałeś skrót myślowy albo siadła Ci matematyka.
Niech Liwko sprostuje, ale myślę, że pisząc lato miał na myśli sezon, kiedy PC nie grzeje CO. A nie 3 letnie miesiące kalendarzowe.

Max. u niego może być 4000 kWh na CWU. Tak sądzę.

oberwatorPC
23-12-2016, 17:36
Oczywiście unijna instytucja certyfikująca powołana przez komisję europejską rozporządzeniem nr 231483/12/2016 ;) A jak myślisz kolego? Jak dopłynie to mam ciepłomierz i elektroniczny podlicznik to będę także ją testował. Na pewno wkleję dane tutaj.
Dodam, że chińczycy wiedzą iż to są sample i będą teraz przez nas testowane dokładnie a jak będzie dobrze to zamówimy cały kontener pomp a jak źle no to nici z interesu i reklamacja;) Tak więc myślę, że nie oszukiwali...

Sample ??? Derona??? 5 lat temu ktoś się bujał długi czas na pewnym portalu aukcyjnym z tymi pompami. Tyle ile to kosztuje tyle jest warte! Pewnie sprężarka z klimatyzatora i kondensatory klejem na gorąco poklejone. 2-3 lata życia i śmietnik. 90 % pomp powietrznych na rynku ma lepszą sprawność!

Arturo72
23-12-2016, 17:51
Myślę, że albo zastosowałeś skrót myślowy albo siadła Ci matematyka.
Niech Liwko sprostuje, ale myślę, że pisząc lato miał na myśli sezon, kiedy PC nie grzeje CO. A nie 3 letnie miesiące kalendarzowe.

Max. u niego może być 4000 kWh na CWU. Tak sądzę.
Dokładnie tak,500kWh to nawet z COP4 2000kWh czyli przez pół roku.

Garażowiec
23-12-2016, 17:57
Każda pc zwłaszcza pc p-w ma cop 1,1 , to zależy tylko i wyłącznie od różnicy temperatury DZ i GZ , a ta niekorzystna różnica występuje najczęściej przy powietrznej .
Na logikę , lepiej zamontować sobie pc gruntową , która jest bardzo zbliżona inwestycyjnie do pc pw i mieć niższe koszta eksploatacji o 50%( gruntówka ) niż w przypadku pc p-w .

Garażowiec
23-12-2016, 18:05
Pierwszy z brzegu wykres sprawności pc p-w ( choć nie wiem czy uwzględnia pompkę obiegową) 376562 ciekawe jak ten wykres wygląda jak będzie -20*C , raczej do cop 1,1 niedaleko

oberwatorPC
23-12-2016, 18:06
Każda pc zwłaszcza pc p-w ma cop 1,1 , to zależy tylko i wyłącznie od różnicy temperatury DZ i GZ , a ta niekorzystna różnica występuje najczęściej przy powietrznej .
Na logikę , lepiej zamontować sobie pc gruntową , która jest bardzo zbliżona inwestycyjnie do pc pw i mieć niższe koszta eksploatacji o 50%( gruntówka ) niż w przypadku pc p-w .

Jest gruntówka z Chin i jest gruntówka ze Szwecji jest fiat 126p i jest Maybach widzisz różnicę?

Garażowiec
23-12-2016, 18:24
https://deron.en.alibaba.com/

Taka pewnie jak i cale stado innch na alibaba :)

https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=heat+pump+ground+source

Wybor jest spory.

Nawet z Inverterem

https://www.alibaba.com/product-detail/DC-inverter-geothermal-heat-pump-sale_60518697411.html?spm=a2700.7724838.0.0.5XY5Ic

No dobrze czemu to ma dowodzić , że co można kupić pc p-w za 1700$ o sprawności podobnej do Twojej pc za którą z montażem zapłaciłeś 40 K ?
Czy też twierdzisz że pc ma wysoką sprawność ( porównywalna do gruntowej nowoczesnej) choć deron ma 1,7Cop przy -25*C ( nie wiadomo czy z pompką obiegowa podają) , fajnie już to jest że wreszcie wierzysz w dane podawane przez chińczyków . Teraz takie pytanie się ciśnie mi na usta , a co by było jakby w tym deronie wyciąć parownIk z wentylatorem , i wstawić tam wymiennik płytowy z pompką obiegową , pompkę obiegową podłączyć po kolektor w którym temperatura nie była by niższa niż +5*c W NAJWIĘKSZ MROZY ? I teraz porównując dwie takie pc okazuje się że do tego samego domu pc pw potrzebna ze sprężarką o mocy powiedzmy 12 kw, a pc gruntowa taka przerobiona wystarczy o mocy 5 kw , więc koszta w tym przypadku niższe do wykonania pc grunt , zostaje trochę na kolektor , trochę trzeba dołożyć , choć brak przeglądów (płatnych) w czasie gwarancji praktycznie zrównoważy różnicę kosztów inwestycyjnych .
A kosza eksploatacyjne...

Garażowiec
23-12-2016, 18:27
Jest gruntówka z Chin i jest gruntówka ze Szwecji jest fiat 126p i jest Maybach widzisz różnicę?

A co by było z PC szwedzką powietrzną gdyby #27122

Garażowiec
23-12-2016, 18:28
I ty o wydumanych wklejkach cos majaczyles?

Podalem wczesniej tabele... ktora uwzglednia defrosty... zerknoles... czy nie chcialo sie...
bo COP 1,1 przy -20*C ci samopoczucie poprawia :D
wklejka za wklejkę tyle samo warte tyle że moja po polsku

Garażowiec
23-12-2016, 18:35
:popcorn:

Niektorzy juz zaczeli Swietowac...:cool:
Na logikę ...

Taki Liwko zapłacił za pc grunt z odwiertami 27K , Ty za PC P-W 40 K popraw cyferki jeśli mnie pamięć zawodzi

Kaizen
23-12-2016, 19:22
Każda pc zwłaszcza pc p-w ma cop 1,1 , to zależy tylko i wyłącznie od różnicy temperatury DZ i GZ ,

Oj, musisz sporo jeszcze poczytać. COP od jeszcze kilku innych czynników. Nie tylko od różnicy temperatur między DZ i GZ.

domelek
23-12-2016, 19:31
A ja powiem Wam tak - każdy ma taki COP na jaki sobie zasłużył - kto lepiej wybrał? - każdy będzie bronił swego i nic z tego nie wyniknie oprócz kolejnych stron jałowej dyskusji...

Sam cieszę się, że mam bezobsługowe żródło ciepła i zapłacę w sezonie podobnie jak inni co mają 'eko'groszek, a się nie narobię, a czas zaoszczędzony na obsłudze kotła wykorzystam w inny sposób...

Arturo72
23-12-2016, 19:49
A ja powiem Wam tak - każdy ma taki COP na jaki sobie zasłużył - kto lepiej wybrał? - każdy będzie bronił swego i nic z tego nie wyniknie oprócz kolejnych stron jałowej dyskusji...

Biorąc pod uwagę rok do roku COP jest nie istotny aż tak bardzo i tak patrząc gruntowa nie ma racji bytu nawet z COP4

Arturo72
23-12-2016, 19:50
Z uwagi na koszt instalacji.

Liwko
23-12-2016, 20:01
Czyli rocznie masz zapotrzebowanie rzędu 8000kWh na CWU (albo i więcej - bo przyjąłem COP zaledwie 4 dla lata)? To pond 400l dziennie czyli 12m3 miesięcznie. Grubo.

Mam odwierty i COP dla CWU w okolicach 2,5

Liwko
23-12-2016, 20:05
Z uwagi na koszt instalacji.

Ile kosztuje twoja dzisiaj twoja pompa na gotowo?

oberwatorPC
23-12-2016, 20:10
Panowie nie chodzi o to co jest lepsze gruntówka czy powietrzna. Liwko ma pompę rodzimej produkcji na znanych podzespołach w dobrej cenie jednak nie zapłacił za nią 1200$ a 3 x razy więcej. Chińczyk na tej pompie zarabia jeszcze ze 100% po prostu taniej już nie można tego zrobić a za takie pieniądze to nie może być ani żywotne ani wydajne.

photos
23-12-2016, 22:08
Sam cieszę się, że mam bezobsługowe żródło ciepła i zapłacę w sezonie podobnie jak inni co mają 'eko'groszek, a się nie narobię, a czas zaoszczędzony na obsłudze kotła wykorzystam w inny sposób...

Znajdz mi jakiegos groszkowca co przyzna, ze sie narobil. Oni wraz z pierwszym rozpaleniem stają sie milosnikami wnoszenia worow do piwnicy i zaladunku wegla do swoich prawie bezobslugowych kotlow. Moje pieniadze wydane na pompe licza, ale policzyc swojej ciezkiej fizycznej pracy nie potrafia.

amir
23-12-2016, 22:20
Może być i żywotne i może nie być drogie. Wszystko kwestia skali produkcji i cen zakupu komponentów. Używają do tych DERONów kompresorów Copelanda albo Daikina (w zależności od użytego gazu) - reszta podzespołów jest także markowa. Więc co tam ma być niby nieżywotne? Sterownik?? Mam zapasową płytkę na te dwie pompy w razie W... Żywotność jest szacowana na 15 lat- mnie to wystarczy.

Liwko
23-12-2016, 22:26
Znajdz mi jakiegos groszkowca co przyzna, ze sie narobil. Oni wraz z pierwszym rozpaleniem stają sie milosnikami wnoszenia worow do piwnicy i zaladunku wegla do swoich prawie bezobslugowych kotlow. Moje pieniadze wydane na pompe licza, ale policzyc swojej ciezkiej fizycznej pracy nie potrafia.

Mam stację uzdatniania wody, i raz na trzy miesiące muszę wsypać do zasobnika worek soli w tabletkach. Wsyp jest na wysokości około 80cm (dużo niżej niż wsyp do kotłów z podajnikiem), a jednak worek 25kg swoje waży i nie ma w tym nic przyjemnego. I to tylko cztery worki na rok. Gdybym miał ich wrzucać kilkadziesiąt rocznie, szukałbym innego rozwiązania.

cactus
23-12-2016, 22:33
Oj panowie od gruntówek... nawijacie o tym -20C i COPie zbliżonym do 1. Taka temperatura ostatni raz w moim regionie kraju (górny sląsk) wystapila w nocy 4 lutego 2012r czyli prawie 5 lat temu. Przez te pięć lat było zaledwie kilnascie nocy w ktorych temperatura spadła poniżej -15C więc o czym my kurde tu gadamy? O kilkudziesieciu godzinach w roku kiedy pompa ma niższą sprawność? Przy minus 5 czy minus 10C COP PW jest już niewiele gorszy od gruntowej.
Piszecie tu dyrdymały jak to tanio można zrobić sobie gruntówke, może i tak jak sie robi to samemu. 99% społeczności musi skorzystać z firm a ja najniższa różnice w wycenie na PW i gruntówke to miałem 12000zł czyli jakies 25-30 lat na zwrot tej inwestycji. I tyle w temacie...
Tak jeszcze jako ciekawostkę, to właściciel firmy która montowała mi pompę mówił że jeszcze 2-3 lata temu 95% pomp to był gruntowe, teraz 80-90% montują powietrznych. Gruntowe po prostu przestały się opłacać. W praktyce robią je już tylko w domach o bardzo dużej powierzchni uzytkowej.

amir
23-12-2016, 22:38
Ok może zlecając wszystko firmom zewnętrznym obecnie montaż powietrzaka wychodzi taniej. Jednak Ci którzy kiedyś zainwestowali w kolektory do gruntówek z pewnością nie przestaną ich użytkować gdyż obecnie modne są powietrzaki. Co jakiś czas pompę się wymienia - wtedy np ja jak obecnie wywalam mojego starego Meetinga i wstawiam DERONa (notabene Meeting to była gruba pomyłka ale niestety kiedyś nie miałem o tym pojęcia) - kupię kolejną gruntówkę z pewnie znacznie lepszymi parametrami i rozwiązaniami jak teraz...

domelek
23-12-2016, 22:44
Oj panowie od gruntówek... nawijacie o tym -20C i COPie zbliżonym do 1. Taka temperatura ostatni raz w moim regionie kraju (górny sląsk) wystapila w nocy 4 lutego 2012r czyli prawie 5 lat temu. Przez te pięć lat było zaledwie kilnascie nocy w ktorych temperatura spadła poniżej -15C więc o czym my kurde tu gadamy? O kilkudziesieciu godzinach w roku kiedy pompa ma niższą sprawność? Przy minus 5 czy minus 10C COP PW jest już niewiele gorszy od gruntowej.
Piszecie tu dyrdymały jak to tanio można zrobić sobie gruntówke, może i tak jak sie robi to samemu. 99% społeczności musi skorzystać z firm a ja najniższa różnice w wycenie na PW i gruntówke to miałem 12000zł czyli jakies 25-30 lat na zwrot tej inwestycji. I tyle w temacie...
Tak jeszcze jako ciekawostkę, to właściciel firmy która montowała mi pompę mówił że jeszcze 2-3 lata temu 95% pomp to był gruntowe, teraz 80-90% montują powietrznych. Gruntowe po prostu przestały się opłacać. W praktyce robią je już tylko w domach o bardzo dużej powierzchni uzytkowej.

Może przestały się opłacać, bo są tańsze przy zakupie? a jak to mówią chytry dwa razy traci....

cactus
23-12-2016, 22:51
Przecież jest cala masa wyliczeń, też na tym forum. W zależności od wielkosci domu i jakości ocieplenia różnica w kosztach rocznego ogrzewania PW vs SW to od 200 do 800zł. Wiekoszość ludzi ma małe domki dobrze ocieplone więc różnica w kosztach ogrzewania bedzie 200-400zł. Koszt zakupu i montazu gruntowej pompy jest minimum 10tyś wyższy. Łatwo policzyć że to się nigdy nie zwróci.

_John
24-12-2016, 06:34
(notabene Meeting to była gruba pomyłka ale niestety kiedyś nie miałem o tym pojęcia)
Ciekawe co a to powie użytkownik CNC.
On ze sprzedaży Meeting'a żyje.
Jeśli DREON jest lepszy to bierz kolego kredyt i zamawiaj kontener tego szpeju.
Dzisiaj cała produkcja jest w Chinach.
Dzięki temu na rynku jest sporo kopii sprzętu markowego.
Normalną praktyką jest, że firmy zamawiają w Chinach pompy budowane wg swoich wytycznych i sprzedają je pod własną marką.
A Chińczyk głupi nie jest, bazując na tych samych wytycznych buduje swoją pompę pod swoją marką i reklamując je na takich portalach jak Alibaba, Aliexpres, Madeinchina itp. szuka większego odbiorcy na świecie.

Odpowiedni marketing, zaplecze serwisowe i system dystrybucji można stworzyć.
Jak się do tego podejdzie solidnie, to klient się szybko znajdzie.

Liwko
24-12-2016, 08:05
Przecież jest cala masa wyliczeń, też na tym forum. W zależności od wielkosci domu i jakości ocieplenia różnica w kosztach rocznego ogrzewania PW vs SW to od 200 do 800zł. Wiekoszość ludzi ma małe domki dobrze ocieplone więc różnica w kosztach ogrzewania bedzie 200-400zł. Koszt zakupu i montazu gruntowej pompy jest minimum 10tyś wyższy. Łatwo policzyć że to się nigdy nie zwróci.

Gruntowa 8kW polskiego producenta to 13000zł. Odwierty to około 8500zł (można, jak ma się miejsce, samemu zrobić tańszy poziomy). Do tego trzeba dodać zbiornik na wodę, kilka pierdół i jakiś zarobek za podłączenie. Wszystko zrobione przez firmę w cenie około 26-27tys.
Ile ciebie wszystko kosztowało?

ProStaś
24-12-2016, 09:00
No to klecimy PC PW o podobnej mocy.:D

Pompa.:cool:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html)

do tego zasobniczek :stirthepot:

http://allegro.pl/zasobnik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzasob nik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html)

Montaż, naczynia, złączki etc. 2500 zł.
I mamy 19.100 zł.

Tak z grubsza licząc. Niech będzie te 20 kPLN.

miloszenko
24-12-2016, 09:06
Gruntowa 8kW polskiego producenta to 13000zł. Odwierty to około 8500zł (można, jak ma się miejsce, samemu zrobić tańszy poziomy). Do tego trzeba dodać zbiornik na wodę, kilka pierdół i jakiś zarobek za podłączenie. Wszystko zrobione przez firmę w cenie około 26-27tys.
Ile ciebie wszystko kosztowało?

Liwko, dla jakiej mocy PC te koszty?

Tomaszs131
24-12-2016, 09:10
Napisał, że 8KW.

amir
24-12-2016, 09:23
Ciekawe co a to powie użytkownik CNC.
On ze sprzedaży Meeting'a żyje.
Jeśli DREON jest lepszy to bierz kolego kredyt i zamawiaj kontener tego szpeju.
Dzisiaj cała produkcja jest w Chinach.
Dzięki temu na rynku jest sporo kopii sprzętu markowego.
Normalną praktyką jest, że firmy zamawiają w Chinach pompy budowane wg swoich wytycznych i sprzedają je pod własną marką.
A Chińczyk głupi nie jest, bazując na tych samych wytycznych buduje swoją pompę pod swoją marką i reklamując je na takich portalach jak Alibaba, Aliexpres, Madeinchina itp. szuka większego odbiorcy na świecie.

Odpowiedni marketing, zaplecze serwisowe i system dystrybucji można stworzyć.
Jak się do tego podejdzie solidnie, to klient się szybko znajdzie.

Wszystko jest możliwe - ale ja nie chcę na tym zarabiać;) Podzieliłem się tylko uwagami z kolegami i tyle. Może ktoś z tego skorzysta - na zasadzie zrób to sam. Zresztą w PL już jest oficjalny sprzedawca pomp DERON - cena oczywiście x2;)

Liwko
24-12-2016, 09:32
No to klecimy PC PW o podobnej mocy.:D

Pompa.:cool:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-lg-therma-9kw-lepsza-niz-panasonic-i6647409423.html)

do tego zasobniczek :stirthepot:

http://allegro.pl/zasobnik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fzasob nik-bojler-zbiornik-do-pomp-ciepla-300-l-i6655923786.html)

Montaż, naczynia, złączki etc. 2500 zł.
I mamy 19.100 zł.

Tak z grubsza licząc. Niech będzie te 20 kPLN.

Zgoda. Czyli jakieś 6-7tys różnicy.
Teraz można się spierać co dłużej posłuży. Czy PC która stoi w domu i pracuje na bardzo stabilnych parametrach, czy ta na zewnątrz ze skokami temperatur o kilkadziesiąt stopni. Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama. Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.
Ogólnie gruntówka to lepszy wybór (będę też chłodził dom odwiertami), tylko różnica w cenie nie może być zbyt duża ponieważ wtedy może tracić sens.

Zdrowych i Wesołych!

Kaizen
24-12-2016, 10:09
Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama.


Wnioskujesz na przykładzie amira i Meetinga?



Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.

Może być też sporo droższa i czasochłonna/problematyczna, jak np. zacznie znikać glikol, tak nawiązując do tego (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7345687&viewfull=1#post7345687).

Tak generalizując, i pomijając wojenkę gruntowa vs powietrzna, to po wielu zabawach kalkulatorkiem dochodzę do wniosku, że:

Żeby PC miała sens ekonomiczny, to licząc tak bardzo z grubsza, musi być droższa od rozwiązania na prąd 1:1 co najwyżej o tyle złotówek, ile rocznie zużywamy kWh na CO+CWU.

Wtedy PC zwraca się w jakieś 5-7 lat. Czyli mamy bardzo duże szanse, że zdąży przynieść wymierne korzyści zanim się posypie i potrzebne będą naprawy albo wymiana. Oczywiście jak ktoś ma pecha, to może się posypać tuż po gwarancji, a jak ktoś ma szczęście to i kilkanaście lat będzie śmigała bez przeglądów. Przyjąłem jednak, że różnica w kosztach przeglądów czy drobnych napraw to 200 zł rocznie (droższa PC oczywiście).

Oczywiście przy trochę większym COP będzie opłacała się trochę droższa, przy niższym trochę tańsza. Przy czym rozwiązaniem na prąd nazywam zarówno kable/maty + bojler w łazience, jak i kocioł elektryczny. Ale nie uwzględniam, że przy kablach grzejnych zwalniamy pomieszczenie i mamy jedno pomieszczenie użytkowe "gratis". Ale z drugiej strony to pomieszczenie gdy jest w nim kocioł elektryczny czy PC spełnia inne funkcje, to co najwyżej można przy kablach uwzględnić z 1 czy 2m2.

To wszystko przy założeniu, że nie korzystamy z innych źródeł ciepła (np. kominka) co by wydłużało okres zwrotu PC.

amir
24-12-2016, 10:30
Popieram - instalacja powinna być JAK NAJTAŃSZA. Dlatego najlepsze jest rozwiązanie ZRÓB TO SAM i wcale nie jest takie trudne! Oczywiście jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach - dlatego wg mnie PC gruntówka największy sens ma gdy mamy dobre warunki gruntowe do położenia poziomego kolektora i zrobimy to tylko z wykorzystaniem samej koparki. Jak ktoś kupi taką pompę jak ja lub podobną to prześlę schematy podłączenia za darmo (sterowanie CWU, pokojowe, pompki obiegowe i wszystko co potrzeba). No i proszę pamiętajcie - energia elektryczna drożeje. Za 15 lat może być to trochę inna kwota niż obecnie za 1kWh...
Wykres cen prądu:
http://analizacen.pl/ceny-pradu.php

Liwko
24-12-2016, 11:00
2. Podaj COP dla twojej i Liwka przy +65*C na wyjsciu.


a po co tyle? :o

Arturo72
24-12-2016, 11:01
Zgoda. Czyli jakieś 6-7tys różnicy.
Teraz można się spierać co dłużej posłuży. Czy PC która stoi w domu i pracuje na bardzo stabilnych parametrach, czy ta na zewnątrz ze skokami temperatur o kilkadziesiąt stopni. Myślę ze odpowiedź nasuwa się sama. Ewentualna naprawa gruntówki też może być sporo tańsza, o tym te nie możemy zapominać.
Ogólnie gruntówka to lepszy wybór (będę też chłodził dom odwiertami), tylko różnica w cenie nie może być zbyt duża ponieważ wtedy może tracić sens.

Zdrowych i Wesołych!
Zużycie masz 4000kWh z COP4 czyli 16000kWh czyli z COP3 5300kWh czyli różnica 1300kWh czyli 390zl rocznie czyli 7000zl/390zl=18 lat.
I chyba wszystko w tamacie :D

Liwko
24-12-2016, 11:02
Wnioskujesz na przykładzie amira i Meetinga?


Wnioskuję na logikę.

amir
24-12-2016, 11:07
2. Podaj COP dla twojej i Liwka przy +65*C na wyjsciu.


Kolego czy Ty używasz PC do gotowania wody bo nie masz kuchenki elektrycznej w domu czy do czego?;) Przecież ja wykorzystuję jakieś ponad 75% w okresie grzewczym pompę w zakresie temperatur do 30stopni a wodę w zbiorniku CWU nie trzymam cieplejszej niż 40 stopni...

W przypadku zrób to sam zamknąłem się w kosztach około 18tys pln za całą instalację PC (z pomocą hydraulika, koparki i troszkę elektryka).

Liwko
24-12-2016, 11:08
Zużycie masz 4000kWh z COP4 czyli 16000kWh czyli z COP3 5300kWh czyli różnica 1300kWh czyli 390zl rocznie czyli 7000zl/390zl=18 lat.
I chyba wszystko w tamacie :D

Nie odpowiedziałeś na pytanie. Ile twoja kompletna PC kosztuje? Łącznie z montażem i zbiornikiem CWU.
Jestem też przekonany, że gruntówki popracują sporo dłużej. No i nie szpecą elewacji.
Gruntówka to panowie i panie nieco wyższy poziom :)

Liwko
24-12-2016, 11:20
a wodę w zbiorniku CWU nie trzymam cieplejszej niż 40 stopni...


A w to akurat nie uwierzę.

ProStaś
24-12-2016, 11:25
No i nie szpecą elewacji.



Powiesz sąsiadom, że szykujesz własnego satelitę...:D

http://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/DE/Produkte/Waermepumpen/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg/_jcr_content/renditions/original.image_file.1440.450.file/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg

Arturo72
24-12-2016, 11:29
Nie odpowiedziałeś na pytanie. Ile twoja kompletna PC kosztuje? Łącznie z montażem i zbiornikiem CWU.
Jestem też przekonany, że gruntówki popracują sporo dłużej. No i nie szpecą elewacji.
Gruntówka to panowie i panie nieco wyższy poziom :)
Nie wiem ile kosztuje ale coś Koło 25-27tys.zl ale gruntowka markowa biorąc pod uwagę podobny sposób instalacji bez użycia wlasnych rąk czy głowy wniesie jakieś 35-40tys.zl.

plusfoto
24-12-2016, 11:46
Nowy t-cap 9kW 3 fazy wersja H z wszystkimi elementami ,zasobnikiem Galmet 250maxi, kotłownią i sterowaniem internetowym, montażem bez kiwnięcia palcem z mojej strony ~32-33K. Wersja F około 29-30K. SDC wersja F około 25 a wersja H około 30K.

Liwko
24-12-2016, 11:56
Powiesz sąsiadom, że szykujesz własnego satelitę...:D

http://www.viessmann.pl/content/dam/vi-brands/DE/Produkte/Waermepumpen/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg/_jcr_content/renditions/original.image_file.1440.450.file/Waermepumpen-Luft-Wasser-Vitocal-300-A-XL.jpg

Albo wyrzutnię Katiuszy ;)

http://www.entro.pl/investniga/images/gal_01/31.jpg

Liwko
24-12-2016, 11:57
Nie wiem ile kosztuje ale coś Koło 25-27tys.zl

Czyli tyle samo co moja gruntowa i to z odwiertami.
Nie mam pytań.

Liwko
24-12-2016, 11:59
Nowy t-cap 9kW 3 fazy wersja H z wszystkimi elementami ,zasobnikiem Galmet 250maxi, kotłownią i sterowaniem internetowym, montażem bez kiwnięcia palcem z mojej strony ~32-33K. Wersja F około 29-30K. SDC wersja F około 25 a wersja H około 30K.

Czyli podobnie a nawet drożej niż moja gruntowa.

_John
24-12-2016, 12:00
Popieram - instalacja powinna być JAK NAJTAŃSZA. Dlatego najlepsze jest rozwiązanie ZRÓB TO SAM i wcale nie jest takie trudne! Oczywiście jest to możliwe tylko w niektórych przypadkach - dlatego wg mnie PC gruntówka największy sens ma gdy mamy dobre warunki gruntowe do położenia poziomego kolektora i zrobimy to tylko z wykorzystaniem samej koparki.
Jeszcze niższym kosztem i nakładem własnej pracy zamontujemy używaną pompę ciepła.
Nie ma problemu z kupnem kilkuletnich pomp Mitsubishi (przynajmniej ja nie mam)
W cenie, o której Ty wspominasz kupisz 2 sprawne sztuki.
Jak jesteś strachliwy i boisz się używanego sprzętu to zamontujesz sobie od razu obie by pracowały w redundancji.

Nie trzeba gruntu, koparki.
Wystarczy hydraulik i elektryk.
No i pracy mniej, co przecież też swoją wartość ma.

24-12-2016, 12:02
Ja sie zastanawialem na poczatku nad gruntowka i odpuscilem ja ze wzgledu na koszty. Nie rozumiem zbytnio Waszych porownan. Porownujecie produkt markowy typu Panasonic z jakims home madem gruntowym. Ok wtedy sumka moze wyjsc podobna ale nie ma zadnej pewnosci ze ktos nie sknoci Wam odwiertow albo pompa nie wyzionie ducha po 3 latach. Ja porownywalem podobne produkty jakosciowe i nie ma opcji zeby dobra gruntowke kupic w cenie powietrznej. Arturo bardzo dobrze napisal - w tej chwili przy COPach jakie osiagaja powietrzne gruntowka nie ma prawa sie zwrocic. Chyba ze zrobicie sobie ja sami za pol ceny, ale to nie jest dostepne dla wszystkich i nie powinno byc w ogole brane pod uwage w porownaniach. Powietrzne tez ludze robia sami albo montuja chinczyki i wtedy koszt jest polowe mniejszy...

ProStaś
24-12-2016, 12:04
PC polskiego producenta o mocy 8,5 kW (przy B0) i 10 kW (przy B5) mam wycenioną na 38.600 zł. brutto VAT8% z odwiertami pionowymi.

Generalnie chwalony na forum GHS przedstawia takie oferty na gruntówki z odwiertami i powietrzne:

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-od-130-do-160m2.html

Liwko
24-12-2016, 12:27
PC polskiego producenta o mocy 8,5 kW (przy B0) i 10 kW (przy B5) mam wycenioną na 38.600 zł. brutto VAT8% z odwiertami pionowymi.


Bardzo drogo, w życiu bym tyle nie dał.
Ile odwiertów ci wyliczyli?

Liwko
24-12-2016, 12:30
http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-od-130-do-160m2.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ghs-polska.pl%2Fnajlepsze-promocje%2Fdomy-od-130-do-160m2.html)

170mb dla pompy 7,8kW :jawdrop:

ProStaś
24-12-2016, 12:43
Bardzo drogo, w życiu bym tyle nie dał.
Ile odwiertów ci wyliczyli?


200 m

oberwatorPC
24-12-2016, 12:50
[QUOTE=Liwko;7370107]Bardzo drogo, w życiu bym tyle nie dał.
Ile odwiertów ci wyliczyli?[/QUOTE

Jak porównujecie to porównujcie równe z równym a nie pompę polskiego producenta robioną w garażu z markową szwedzką lub niemiecką pompą.

oberwatorPC
24-12-2016, 12:53
PC polskiego producenta o mocy 8,5 kW (przy B0) i 10 kW (przy B5) mam wycenioną na 38.600 zł. brutto VAT8% z odwiertami pionowymi.

Generalnie chwalony na forum GHS przedstawia takie oferty na gruntówki z odwiertami i powietrzne:

http://www.ghs-polska.pl/najlepsze-promocje/domy-od-130-do-160m2.html


Pod tym linkiem nie widzę pompy polskiego producenta 8.5kW??

jasiek71
24-12-2016, 12:53
[QUOTE=Liwko;7370107]Bardzo drogo, w życiu bym tyle nie dał.
Ile odwiertów ci wyliczyli?[/QUOTE

Jak porównujecie to porównujcie równe z równym a nie pompę polskiego producenta robioną w garażu z markową szwedzką lub niemiecką pompą.

A co masz do pomp polskich producentów...?
Jak polskie to do doopy ...?

Za tania czy co ...?

oberwatorPC
24-12-2016, 12:59
[QUOTE=oberwatorPC;7370113]

A co masz do pomp polskich producentów...?
Jak polskie to do doopy ...?

Za tania czy co ...?

Nie mam nic ale zero certyfiakcji, zero poświadczeń COP, niestety to kosztuje. Jestem za rodzimym rozwojem branży ale porównywanie tych pomp jest po prostu niesprawiedliwe.

ProStaś
24-12-2016, 12:59
Pod tym linkiem nie widzę pompy polskiego producenta 8.5kW??

Bo go tam nie ma
Podałem przykład wyceny dla mnie polskiego producenta (nazwa bez znaczenia) i to było pierwsze zdanie mojej wypowiedzi oraz przykładowe wyceny jednej z firm na pompy gruntowe z odwiertami i powietrzne dla wszystkich - drugie zdanie. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

jasiek71
24-12-2016, 13:08
[QUOTE=jasiek71;7370115]

Nie mam nic ale zero certyfiakcji, zero poświadczeń COP, niestety to kosztuje. Jestem za rodzimym rozwojem branży ale porównywanie tych pomp jest po prostu niesprawiedliwe.

Dla jakiegoś świstka papieru mam kupować znacznie droższą pompę tylko dlatego że ktoś tam coś napisał ...?
Zamontowałem już trochę Ecopower-ów i jak dla mnie a także większości inwestorów którzy zdecydowali się na to urządzenie mogłoby nie być żadnych poświadczeń COPu , licznik energii mówi wszystko...:yes:
No ale to przecież jest za tanie więc z czym do ludzi ...:cool:

jasiek71
24-12-2016, 13:10
O... jest pan expert od rachunkow....
Niech wytlumaczy ze nie wazne czy G/W czy P/W ... ba czy czysty prad.... wszyscy jedziemy na tym samym wozku i placimy takie same rachunki.
Nareszczie ... watek i dyskusja sie wyklaruje.... :D

Tym samym faktycznie trzeba wybrac jak najtansza inwestycje.... ;)

Idź się leczyć ...;)

oberwatorPC
24-12-2016, 13:11
Ot cały nasz kraj wszystko jak najtaniej. Autostrady przetargi - 100% cena za 2 lata do remontu. Niektórzy już powoli się uczą, że co jest tanie to jest drogie ale jeszcze trochę wody musi upłynąć. A kto za co ile zapłaci to Panie Liwko zdecydowanie nie Pana sprawa. Każdy kupuje to na co go stać.

rwojtek
24-12-2016, 13:23
jasiewk71:
Pytanie do Ciebie z innej beczki: czy w ecopowerach Tpcwy powinna wynosić tyle samo co Tco zamontowany na wyjściu z pompy?
Czy czujnik Tpcwy jest zamontowany wewnątrz czy na zewnątrz pompy C?

amir
24-12-2016, 13:27
Nie kolego... uzywam jej do ogrzewania domu... wiesz starego domu... z grzejnikami. Przy okazji mam tez CWU 55*C a i 65*C podczas wygrzewania Legionelli.

A dane podalem w swietle bajtloczenia o COP 1,1 ( kolego garazowego ) i tej nieziemskiej przewagi G/W nad P/W ( juz nie liczac tego strachu ) ;)

I powtorze... nikt nie neguje wyzszego SCOP dla G/W.

No skoro tak to oczywiście DERON się nie nada - ja dobierałem PC do moich potrzeb.

imrahil
24-12-2016, 13:41
na stronie GHS jest kompleksowa instalacja PW Samsung 9 kW ze zbiornikiem CWU za 21 tys. zł. to chyba całkiem dobra cena i dla energooszczędnego współczesnego domu szkoda płacić więcej.

Arturo72
24-12-2016, 13:58
na stronie GHS jest kompleksowa instalacja PW Samsung 9 kW ze zbiornikiem CWU za 21 tys. zł. to chyba całkiem dobra cena i dla energooszczędnego współczesnego domu szkoda płacić więcej.Dokładnie tak.
Nawet dla mojego domu budowanego 6 lat temu budżet na pompę to było max.20tys.zl.
Gdybym miał płacić więcej grzalbym prądem :)

Liwko
24-12-2016, 14:26
200 m

:D
dobre :)

Liwko
24-12-2016, 14:31
na stronie GHS jest kompleksowa instalacja PW Samsung 9 kW ze zbiornikiem CWU za 21 tys. zł. to chyba całkiem dobra cena i dla energooszczędnego współczesnego domu szkoda płacić więcej.

Czyli 6 tys. taniej niż ja płaciłem za gruntową z odwiertami. Gdybym zrobił poziomy, cena byłaby podobna.

Nie neguję powietrznych, czasami nie ma wyjscia, lub różnica w cenie jest znaczna. Jednak jak czytam czasami naszego Arturka, to żal mi się zwyczajnie robi innych, którzy czytają te jego gówno prawdy.

Jeszcze raz Zdrowych i Wesołych.

Liwko
24-12-2016, 14:32
Dokładnie tak.
Nawet dla mojego domu budowanego 6 lat temu budżet na pompę to było max.20tys.zl.
Gdybym miał płacić więcej grzalbym prądem :)

Z tego co pamiętam miałeś czekać aż pompy będą w cenach marketowych lodówek.

24-12-2016, 14:56
Czyli 6 tys. taniej niż ja płaciłem za gruntową z odwiertami. Gdybym zrobił poziomy, cena byłaby podobna.

Nie neguję powietrznych, czasami nie ma wyjscia, lub różnica w cenie jest znaczna. Jednak jak czytam czasami naszego Arturka, to żal mi się zwyczajnie robi innych, którzy czytają te jego gówno prawdy.

Jeszcze raz Zdrowych i Wesołych.

Nie siedze na forum az tak dlugo aby znac kazdego uzytkownika, ale z tego co doczytalem to Ty montowales PC sam. Nie jestes zatem zadnym przykladem dla ogolu. 95% ludzi niestety za uslugi musi zaplacic bo albo nie czuje sie na silach albo nie ma czasu na samodzielny montaz. Tak jak ja - co za tym idzie porownywalem podobne jakosciowo produkty + ich ceny. Wycenialem gruntowke IVT i koszt PC 7kw + odwierty to bylo wtedy 50k netto ! Chora cena. Dodatkowo moim zdaniem im lepiej docieplony dom tym powietrzna wypada lepiej i taniej. Ok rocznie zaplacisz ciut wiecej za prad , ale bedzie to roznica max 500zl ktora Ci sie nigdy nie zwroci.

Gruntowka w moim odczuciu wybacza wiecej bledow przy budowaniu domu i nadaje sie dla domow starszych badz gorzej ocieplonych.

To takie moje przemyslenia. Zdrowych Wesolych Swiat !!

ProStaś
24-12-2016, 15:01
:D
dobre :)


Nie bardzo wiem, co Cię tak bawi.
Oto kilka, z brzegu przykładów z forum, doboru odwiertów do PC o mocy ok. 10 kW

Matixl
PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m,

Tomasz131
Pci made by Wihi 10KW, DZ 2×100m

maciej10
PC - Buderus 8k-1 7,6 KW odwierty pionowe 2x100m

rwojtek
PPC C9 + 2x100m odwierty

Liwko
24-12-2016, 15:02
Nie siedze na forum az tak dlugo aby znac kazdego uzytkownika, ale z tego co doczytalem to Ty montowales PC sam. Nie jestes zatem zadnym przykladem dla ogolu. 95% ludzi niestety za uslugi musi zaplacic bo albo nie czuje sie na silach albo nie ma czasu na samodzielny montaz. Tak jak ja - co za tym idzie porownywalem podobne jakosciowo produkty + ich ceny. Wycenialem gruntowke IVT i koszt PC 7kw + odwierty to bylo wtedy 50k netto ! Chora cena. Dodatkowo moim zdaniem im lepiej docieplony dom tym powietrzna wypada lepiej i taniej. Ok rocznie zaplacisz ciut wiecej za prad , ale bedzie to roznica max 500zl ktora Ci sie nigdy nie zwroci.

Gruntowka w moim odczuciu wybacza wiecej bledow przy budowaniu domu i nadaje sie dla domow starszych badz gorzej ocieplonych.

To takie moje przemyslenia. Zdrowych Wesolych Swiat !!


Nie tknąłem palcem, wszystko robiła firma. A właściwie dwie firmy.

24-12-2016, 20:25
Nie tknąłem palcem, wszystko robiła firma. A właściwie dwie firmy.
A to przepraszam - pomylilem widocznie uzytkownikow. Moge gdzies znalezc albo mozesz podac co masz zalozone i w jakich pieniadzach ?

Tomaszs131
24-12-2016, 21:12
Nie bardzo wiem, co Cię tak bawi.
Oto kilka, z brzegu przykładów z forum, doboru odwiertów do PC o mocy ok. 10 kW

Matixl
PC BuderusWPS10K1, DZ pionowe 3x74m,

Tomasz131
Pci made by Wihi 10KW, DZ 2×100m

maciej10
PC - Buderus 8k-1 7,6 KW odwierty pionowe 2x100m

rwojtek
PPC C9 + 2x100m odwierty

Jaki masz grunt i obciążenie cieplne budynku?

ProStaś
24-12-2016, 22:06
Jaki masz grunt i obciążenie cieplne budynku?

Za wcześnie na takie odpowiedzi.
Chodzi o pewien punkt odniesienia.

Arturo72
25-12-2016, 00:13
Z tego co pamiętam miałeś czekać aż pompy będą w cenach marketowych lodówek.No wiesz Liwko,nie poczekałem ale powietrzna za 16 klocków to dalej mniej niż 20 na jaki był przeznaczony budżet na pompę :)I żebyś już nie marudził,nie obecny T-CAP tylko Atlantic Extensa 8kW w tej cenie była :)

jasiek71
25-12-2016, 08:10
jasiewk71:
Pytanie do Ciebie z innej beczki: czy w ecopowerach Tpcwy powinna wynosić tyle samo co Tco zamontowany na wyjściu z pompy?
Czy czujnik Tpcwy jest zamontowany wewnątrz czy na zewnątrz pompy C?

Te czujniki będą wskazywały co najwyżej podobnie bo są zamontowane w innych miejscach ...
W starszych PC Tco było na kablu i montowało się ten czujnik gdzieś na zasilaniu instalacji ewentualnie w buforze, obecnie wsadzili ten czujnik gdzieś na wyjściu wewnątrz obudowy bo ludziska kombinowali z jego usytuowaniem ...

jasiek71
25-12-2016, 08:30
Ty sie widac juz wyleczyles z negowania PC i PoCo ci to.... i proszenia ludzi o faktury.... montujac PC drogi hipokryto
(czy Hipciokryto... patrzac na towarzystwo z przeszlosci :) )

Oszukujesz ludzi? Tlumaczysz im swoja teorie o COP 2 niezaleznie od PC czy teraz juz maja nagle COP 3 czy nawet 4 ...
juz nie ogrzewaja RTV & AGD?
Nie glupio Ci teraz w swietle tego co tak namietnie pisales o pompiarzach?:popcorn:
Pajacowales, i wysmiewales ludzi na ktorych teraz zarabiasz.
Ale to moze tez jaskowy wynalazek... na business...

:lol2:

A to Twoje pajacowanie do czego potrzebne ...?


Widzę że nie dogodzi ...
Kopanie się z takimi jak Ty ..., Źle ...
Klepanie po pleckach ..., Jeszcze gorzej...;)

No fakt ...
Co ja tam wiem ..., przecież ja tu o gruntowych PC a teraz na tapecie są powietrzne ...;)
Ciekawe co będzie następne jak już wszyscy stwierdzą że powietrzne PC są lekarstwem na całe zło ...:rolleyes:

Liwko
25-12-2016, 10:04
Za wcześnie na takie odpowiedzi.
Chodzi o pewien punkt odniesienia.

Czytaj uważnie


Jak widać z powyższej tabeli, dla pompy ciepła o mocy nominalnej 10 kW, wejściu z dolnego źródła 0 stopni i zasilaniu instalacji grzewczej +35 stopni, ilość chłodu jaką musimy oddać do gruntu wynosi 8 kW. I te 8 kW musi teraz przełożyć się na wielkość wymiennika dolnego źródła. - See more at:

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/#sthash.TdDQIl6Q.dpuf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.blog.karbon.co m.pl%2Fogrzewanie%2Fgrunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo%2F%23sthash.TdDQIl6Q.dpuf)

ProStaś
25-12-2016, 10:57
Czytaj uważnie



http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/#sthash.TdDQIl6Q.dpuf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.blog.karbon.co m.pl%2Fogrzewanie%2Fgrunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo%2F%23sthash.TdDQIl6Q.dpuf)

No a przekazać to co mi chcesz?
Bo ja te dane znam od dekady.;)

Liwko
25-12-2016, 11:00
No a przekazać to co mi chcesz?
Bo ja te dane znam od dekady.;)

To ile odwiertów robi się dla pompy 10kW?

rwojtek
25-12-2016, 11:09
Te czujniki będą wskazywały co najwyżej podobnie bo są zamontowane w innych miejscach ...
W starszych PC Tco było na kablu i montowało się ten czujnik gdzieś na zasilaniu instalacji ewentualnie w buforze, obecnie wsadzili ten czujnik gdzieś na wyjściu wewnątrz obudowy bo ludziska kombinowali z jego usytuowaniem ...

Mam Tco na zewnątrz.
Mam dziwną "przypadłość" czujnika Tpcwy, otóż jak grzeję co to wskazuje jak piszesz,prawie to samo co Tco (+0,1-0,2C).
Gdy grzeję cwu do 44C na koniec grzania Tpcwy pokazuje 55,5C. Ale... podpiąłem na wyjściu z pompy termometr na DS poprawnie wskazujący dla 0C i on na koniec grzania cwu (przy Tpcwy=55,5C) wskazuje 51,5C.
Czy może być aż takie błędne wskazanie DS-a? Czy może jest coś nie tak z czujnikiem Tpcwy?
Przychodzi Ci coś do głowy?

jasiek71
25-12-2016, 11:31
Rozumiem ze musi ci byc glupio.... no bo jak wytlumaczysz klientom ze jedne z wielkich wynalazkow jaska to COP 2 :rolleyes: niezaleznie od domu....

Na czym polega roznica COP P/W a G/W w swietle twojej teori grzania RTV & AGD.... i uwzgledniania calego pradu domu do obliczen COP
Ja uzasadniasz klientom inwestycje w PC kiedy tak sie chwaliles ze grzejesz czystym pradem a rachunki przeciez masz takie same jak ci.. no... nawiedzeni pompiarze. Juz majaczenia o jezdzie na wozku nie ma co wspominac... pewnie i instalacja jak trwalosc sie polepszyly znacznie kiedy TY zaczoles je instalowac.... bo kiedys to slabo... sprezarki sie psuly... podlogowka wodna dochodzila $$$$
Jak im obliczas KIEDY SIE ZWROCI na podstawie swoich teori i wynalazku COP 2 :D, w porownaniu z prostota i niskim kosztem instalacji kabli
( majac takie same rachunki )

I nie wykrecaj sie... bo lekarstwem przeciez byly kable a nie PoCo ci to... masz krotka pamiec?
No chyba ze PC ktore ty montujesz spadly juz do cen lodowek..... no tak mialo byc... prawda?

Chyba ze sie wyleczyles ze tamtych bzdur tylko glupio ci sie teraz przyznac... po tym jak z hipolitem miales jazde.
Wesolych i zdrowych Swiat... mniej hipokryzji w Nowym Roku ;)

PS Dziwie sie ze jeszcze w tym watku o faktury forumowiczow nie poprosiles...

Pisz może bardziej po chłopsku bo ja ciebie wcale nie rozumiem ...
Przyczepiłeś się do mnie jak rzep do psiego ogona i jakimiś fragmentami wyrwanymi z kontekstu próbujesz dziś udowodnić ...
Wszyscy już dawno zatrybili o co chodziło z tym COP 2 dla domu itd a ty jeden jedyny dalej swoje ...:yes:

Nie wiem ...
Boli cię że montuje pompy ciepła, robię kotłownie elektryczne, montuję kotły na ekogroszek itp itd...???

Klient chce takie czy inne źródło ciepła to je dostaje a mnie goowno obchodzi czy jemu się to zwróci , ma zamontowany licznik energii i niech się jara czy tam ubolewa nad swoją decyzją ...

Tak dla Twojej świadomości to instalacja oparta na PC jeszcze by się nie zwróciła w przypadku mojego domu pomimo że mieszkam już jedenaście lat tak że poczekajmy z tym dyskutowaniem aż znaczna część zadowolonych użytkowników będzie po kilkunastu latach eksploatacji ...:yes:

Cały myk z zadowoleniem klienta w przypadku PC polega na tym że ludzie szybko zapominają o pieniądzach wydanych a potem już tylko widzą licznik energii ...

jasiek71
25-12-2016, 11:42
Mam Tco na zewnątrz.
Mam dziwną "przypadłość" czujnika Tpcwy, otóż jak grzeję co to wskazuje jak piszesz,prawie to samo co Tco (+0,1-0,2C).
Gdy grzeję cwu do 44C na koniec grzania Tpcwy pokazuje 55,5C. Ale... podpiąłem na wyjściu z pompy termometr na DS poprawnie wskazujący dla 0C i on na koniec grzania cwu (przy Tpcwy=55,5C) wskazuje 51,5C.
Czy może być aż takie błędne wskazanie DS-a? Czy może jest coś nie tak z czujnikiem Tpcwy?
Przychodzi Ci coś do głowy?

Te kilka stopni może się rozjechać przy takich wysokich temperaturach ...
Czujnik Tpcwy jest zaraz na wyjściu z wymiennika i trzeba by tam wsadzić twojego dallasa i porównać , ewentualnie dokonać kalibracji ...
Tak swoją drogą te kilka stopni rozbieżności nie ma praktycznie wpływu na pracę całego układu ...

rwojtek
25-12-2016, 11:53
Te kilka stopni może się rozjechać przy takich wysokich temperaturach ...
Czujnik Tpcwy jest zaraz na wyjściu z wymiennika i trzeba by tam wsadzić twojego dallasa i porównać , ewentualnie dokonać kalibracji ...
Tak swoją drogą te kilka stopni rozbieżności nie ma praktycznie wpływu na pracę całego układu ...

Zgadzam się z Tobą, tylko że powiększyła mi się rodzina i chciałbym grzać cwu do 47C więc chyba będę musiał ustawić Tmax pompy na 60C (mam 56C) i w związku z tym nie wiem czy wyłącznik przeciążeniowy (taki z włącznikiem kołyskowym) nie spowoduje wyłączenia pompy, bo raz tak mi się zdarzyło wiosną przy grzaniu do 46C.
I jeszcze jedno, próbowałeś u kogoś zrobić grzanie cwu np. w 3 zakresach w ciągu doby? Przez wpięcie jakiegoś sterownika (np. czasowego) w obwód czujnika Tcwu, aby zwierał i rozwierał ten czujnik?

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 11:59
Zgadzam się z Tobą, tylko że powiększyła mi się rodzina i chciałbym grzać cwu do 47C więc chyba będę musiał ustawić Tmax pompy na 60C (mam 56C) i w związku z tym nie wiem czy wyłącznik przeciążeniowy (taki z włącznikiem kołyskowym) nie spowoduje wyłączenia pompy, bo raz tak mi się zdarzyło wiosną przy grzaniu do 46C.
I jeszcze jedno, próbowałeś u kogoś zrobić grzanie cwu np. w 3 zakresach w ciągu doby? Przez wpięcie jakiegoś sterownika (np. czasowego) w obwód czujnika Tcwu, aby zwierał i rozwierał ten czujnik?
jaki dokładnie zbiornik CWU?

jasiek71
25-12-2016, 12:06
Zgadzam się z Tobą, tylko że powiększyła mi się rodzina i chciałbym grzać cwu do 47C więc chyba będę musiał ustawić Tmax pompy na 60C (mam 56C) i w związku z tym nie wiem czy wyłącznik przeciążeniowy (taki z włącznikiem kołyskowym) nie spowoduje wyłączenia pompy, bo raz tak mi się zdarzyło wiosną przy grzaniu do 46C.
I jeszcze jedno, próbowałeś u kogoś zrobić grzanie cwu np. w 3 zakresach w ciągu doby? Przez wpięcie jakiegoś sterownika (np. czasowego) w obwód czujnika Tcwu, aby zwierał i rozwierał ten czujnik?

Nie bardzo wiem co da ci ta kombinacja z CWU ...?
Ustaw sobie dla drogiego prądu tak aby było zwasze niezbędne minimum np 38* i tyle ...

Ten wyłącznik kołyskowy wewnątrz pompy służy do zabezpieczania przed asymetrią faz, to że ci go wywaliło związane było z jakimiś niedomaganiem w sieci a nie grzaniem CWU..., Jak dla mnie to zwykły zbieg okoliczności...:)

rwojtek
25-12-2016, 20:18
jaki dokładnie zbiornik CWU?

400l Chełchowski nierdzewka, wężownica 4,2m2

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 20:28
400l Chełchowski nierdzewka, wężownica 4,2m2

i brakuje Ci wody?
A czy czasem czujnika nie masz w górnej części zbiornika? i grzejsz tylko górę?

rwojtek
25-12-2016, 20:43
Nie bardzo wiem co da ci ta kombinacja z CWU ...?
Ustaw sobie dla drogiego prądu tak aby było zwasze niezbędne minimum np 38* i tyle ...

Ten wyłącznik kołyskowy wewnątrz pompy służy do zabezpieczania przed asymetrią faz, to że ci go wywaliło związane było z jakimiś niedomaganiem w sieci a nie grzaniem CWU..., Jak dla mnie to zwykły zbieg okoliczności...:)

Wiesz, chciałoby się by grzało cwu tylko w tanim prądzie.
Przy niemowlaku żona często podbiera ciepłej wody tak po około 0,5l, więc woda w zasobniku szybko jest wychładzana przez dopływającą z wodociągu, ale grzanie cwu nie załącza się w drugie ustawienie grzania cwu - chyba muszę zmienić godziny grzania, tego drugiego.

Aha, Wesołych Świąt!!!

P.S.
Słyszałem, że ten wyłącznik kołyskowy jest od przeciążenia, ma podobno tam możliwość ustawienia amperażu - podobno.

rwojtek
25-12-2016, 20:48
i brakuje Ci wody?
A czy czasem czujnika nie masz w górnej części zbiornika? i grzejsz tylko górę?

Nie, jest prawie 1/3 od góry.

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 20:53
Nie, jest prawie 1/3 od góry.

Czyli około 50cm od ziemii, tak?

karolek75
25-12-2016, 21:08
i brakuje Ci wody?
A czy czasem czujnika nie masz w górnej części zbiornika? i grzejsz tylko górę?
Mam taki zbiornik. Czujnik w 1/3 od dołu. Często brakuje mi wody. Wanna i 3 kobiety.

CNC_POMPY_CIEPLA
25-12-2016, 21:13
to fakt zużycie spore. Więc pewnie będzie musiała woda chodzić samopas, bo już na tym zbiorniku więcej nie urodzisz, można jeszcze trochę mocniej grzać ale to męczenie pompy.
Żaden samochód nie lubi jak z obrotami wchodzi mu się na czerwoną kreskę, pompy tak samo.

rwojtek
25-12-2016, 21:28
Czyli około 50cm od ziemii, tak?

125 cm
:(

rwojtek
25-12-2016, 21:29
Mam taki zbiornik. Czujnik w 1/3 od dołu. Często brakuje mi wody. Wanna i 3 kobiety.

Czujnik masz zamontowany do ścianki zbiornika kontaktowo czy może w rurce wchodzącej do środka zasobnika?

Karol byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

P.S.
Dzięki za podpowiedź z Eurosterem eq7, u mnie się sprawdził.

ProStaś
25-12-2016, 21:47
To ile odwiertów robi się dla pompy 10kW?

Jeśli pompa jest prawidłowo dobrana do pokrycia domu do zapotrzebowania na ciepło i CWU, tyle, by wyrównać moc chłodniczą urządzenia.
Mam czysty, suchy, piasek na działce.
Badań geologicznych nie robiłem. Bo na razie jest mi to zbędne.

Oferta pochodzi od bardzo dobrego i doświadczonego instalatora. I uważam, że 200 m odwiertów jest wystarczającą i odpowiednią ilością, dla zapewnienia spokojnej i wydajnej, przez wiele lat, pracy PC.
I została podana dla celów poglądowych. Doświadczenia forumowych userów potwierdzają te dane.

Czy wg. Ciebie, wszyscy przeze mnie przytoczeni użytkownicy PC mają źle dobrane odwierty?

laskim
26-12-2016, 08:37
Wracajac do cwu to może ktoś mi powie co może być przyczyna takich wskazań temp cwu. Pirometrem mierzone na odbiorze wody 46st. Tcwu na pompie 34. Tcwu ustawiona na pompie 30st + Tpodnt 2. Jak chciałem kiedyś na początku ustawić na 40 to przy 39 awaria. Wtedy temp. wody na odbiorze była 60st. Czujnik mam montowany od góry (Chełchowski 400l)

jasiek71
26-12-2016, 08:41
juz dobrze jasiu juz dobrze....:popcorn:

Ciesze sie ze dojrzales i przestales kpic z pompiarzy.... no ale wiemy dlaczego...
Ja bylem tylko ciekaw czy klientom tez tak namietnie tlumaczysz swoje ex teorie jak wtedy...
Tyle i tylko tyle :)
Mnie nic nie boli.... smiesznie sie tylko czyta twoje rady i wyklady w swietle tego co wtedy wypisywales... :) pracy ci absolutnie nie zazdroszcze ;)

Spokojnych Swiat, nie bede cie juz stresowal twoja hipokryzja ;)

A ty dalej swoje ...?

jasiek71
26-12-2016, 08:46
Wracajac do cwu to może ktoś mi powie co może być przyczyna takich wskazań temp cwu. Pirometrem mierzone na odbiorze wody 46st. Tcwu na pompie 34. Tcwu ustawiona na pompie 30st + Tpodnt 2. Jak chciałem kiedyś na początku ustawić na 40 to przy 39 awaria. Wtedy temp. wody na odbiorze była 60st. Czujnik mam montowany od góry (Chełchowski 400l)

Czy ktoś z was próbował kiedykolwiek zagrzać wodę od góry ...??
Czójnik temperatury na górze ...?
Może jakieś fotki dla zobrazowania ...:yes:

jasiek71
26-12-2016, 09:07
Nie jasiu... czytaj do konca, i nie stresuj sie...
Ja juz mam pelen obraz twojej osoby czy tam twojego sortu :lol2:
Napisalem wyraznie... przegapiles?

" Spokojnych Swiat, nie bede cie juz stresowal twoja hipokryzja "

;)

O tym czy jestem hipokrytą to niech się może wypowiedzą osoby które mnie znają osobiście ...:yes:

rwojtek
26-12-2016, 09:09
Czy ktoś z was próbował kiedykolwiek zagrzać wodę od góry ...??
Czójnik temperatury na górze ...?
Może jakieś fotki dla zobrazowania ...:yes:

To jak i gdzie powinienem zamocować czujnik Tcwu? Mam tylko jedną rurkę umożliwiającą na wprowadzenie czujnika do zasobnika. :(
Jak wczoraj pisałem mam rurkę od czujnika na wysokości 125cm od posadzki, na której stoi zasobnik 400l.

Liwko
26-12-2016, 09:15
Jeśli pompa jest prawidłowo dobrana do pokrycia domu do zapotrzebowania na ciepło i CWU, tyle, by wyrównać moc chłodniczą urządzenia.
Mam czysty, suchy, piasek na działce.
Badań geologicznych nie robiłem. Bo na razie jest mi to zbędne.

Oferta pochodzi od bardzo dobrego i doświadczonego instalatora. I uważam, że 200 m odwiertów jest wystarczającą i odpowiednią ilością, dla zapewnienia spokojnej i wydajnej, przez wiele lat, pracy PC.
I została podana dla celów poglądowych. Doświadczenia forumowych userów potwierdzają te dane.

Czy wg. Ciebie, wszyscy przeze mnie przytoczeni użytkownicy PC mają źle dobrane odwierty?

No właśnie, do mocy chłodniczej. Masz suchy piasek na 40-50 metrach?
Dla pompy 10kW w zupełnosci powinno wystarczyć 150mb odwiertów. Można delikatnie przewymiarować na 160mb. Ale pakowanie od razu 200m, to tylko zarobek dla instalatora, bo z ekonomią nie ma to żadnego związku. Oczywiście, firma zrobi i na 100% będzie to działać, ale firma za to nie płaci tylko TY.
I później robią się takie kwoty za gruntówki.

jasiek71
26-12-2016, 09:17
To jak i gdzie powinienem zamocować czujnik Tcwu? Mam tylko jedną rurkę umożliwiającą na wprowadzenie czujnika do zasobnika. :(
Jak wczoraj pisałem mam rurkę od czujnika na wysokości 125cm od posadzki, na której stoi zasobnik 400l.

Napisz dokładnie na jakiej wysokości od Dołu się ona znajduje ...( Jeżeli jest to rurka na górnym deklu to jak głęboko sięga w dół zbiornika ...)
Na jakiej wysokości zładu wody znajduje się się sam czujnik ...?
( Powinien znajdować się 20-30cm powyżej dolnego wyjścia wężownicy ...)

jasiek71
26-12-2016, 09:32
Juz nie becz jasiu... poczytaj co kiedys pisales... poczytaj co teraz wypisujesz... i nie wykrecaj sie ze wyrwane z kontekstu... :p
Teraz mam wrazenie ze ty ciagniesz temat...
Wiem ze ci glupio, nie masz racionalnego wytlumaczenia... ale na tym mozemy zaprzestac, powaznie :bye:

Głupio mi ...?
A niby z jakiego powodu ...?

Że staram się w miarę możliwości elastycznie podchodzić do potrzeb rynku ...

rwojtek
26-12-2016, 09:52
Napisz dokładnie na jakiej wysokości od Dołu się ona znajduje ...( Jeżeli jest to rurka na górnym deklu to jak głęboko sięga w dół zbiornika ...)
Na jakiej wysokości zładu wody znajduje się się sam czujnik ...?
( Powinien znajdować się 20-30cm powyżej dolnego wyjścia wężownicy ...)

Na górnym deklu mam wyjście cwu na dom.
U mnie jest tak od powierzchni posadzki, przy czym jest na dole podstawa z pierścienia stalowego wysokości około 15cm:

wszystkie wysokości od posadzki,

wejście zimnej wody - 20cm
wyjście grzania do PCi - 30cm
cyrkulacja (wyłączona) - 81cm
Czujnik Tcwu - 125cm
wejście grzania cwu z PCi - 145cm

jasiek71
26-12-2016, 09:55
Pokazales az nadto swoja elastycznosc w watku kablowym.... :lol2::bye:

Powiedz co ta twoja jałowa dyskusja wnosi do tego czy innego wątku ...?

jasiek71
26-12-2016, 10:04
Na górnym deklu mam wyjście cwu na dom.
U mnie jest tak od powierzchni posadzki, przy czym jest na dole podstawa z pierścienia stalowego wysokości około 15cm:

wszystkie wysokości od posadzki,

wejście zimnej wody - 20cm
wyjście grzania do PCi - 30cm
cyrkulacja (wyłączona) - 81cm
Czujnik Tcwu - 125cm
wejście grzania cwu z PCi - 145cm

I wszystko jasne ...:)
Poniżej czujnika ( 125cm ...) Masz niższą temperaturę niż żądaną ...
Ogromny zbiornik z ogromną wężownicą a grzejemy nim do wymaganej temperatury tylko sam szczyt zładu wodnego...
( To tłumaczy też taką dużą deltę Przy grzaniu CWU o której kiedyś pisaliśmy...)

rwojtek
26-12-2016, 10:10
I wszystko jasne ...:)
Poniżej czujnika ( 125cm ...) Masz niższą temperaturę niż żądaną ...
Ogromny zbiornik z ogromną wężownicą a grzejemy nim do wymaganej temperatury tylko sam szczyt zładu wodnego...
( To tłumaczy też taką dużą deltę Przy grzaniu CWU o której kiedyś pisaliśmy...)

Więc jak mógłbym to rozwiązać? Możesz mi pomóc na forum lub pw?

CNC_POMPY_CIEPLA
26-12-2016, 10:19
Więc jak mógłbym to rozwiązać? Możesz mi pomóc na forum lub pw?

musisz sobie wydziobać miejsce na czujnik 40cm od posadzki.
weź coś ostrego i zrób małą dziurke na czujnik.
musi on płasko przylegać do metalowego zbiornika, tak by maksymalnie się z nim stykał.
Teraz jest on za wysoko i wykorzystujesz tylko górną cześć zbiornika.

producent tego nie przewidział więc sam musisz zrobić niżej miejsce na czujnik.

jasiek71
26-12-2016, 10:24
Więc jak mógłbym to rozwiązać? Możesz mi pomóc na forum lub pw?

Przenieś czujnik niżej na wysokość jak pisałem wcześniej...
Zrób otwór w izolacji tak do samego metalowego baniaka i wsadź tam czujnik przylgowo tak aby przylegał do blachy i tyle ...
Powinien być w połowie odległości pomiędzy cyrkulacją a dolnym wyjściem wężownicy ...:yes:

rwojtek
26-12-2016, 10:24
musisz sobie wydziobać miejsce na czujnik 40cm od posadzki.
weź coś ostrego i zrób małą dziurke na czujnik.
musi on płasko przylegać do metalowego zbiornika, tak by maksymalnie się z nim stykał.
Teraz jest on za wysoko i wykorzystujesz tylko górną cześć zbiornika.

producent tego nie przewidział więc sam musisz zrobić niżej miejsce na czujnik.

Czy takie kontaktowe zetknięcie czujnika z powierzchnią zasobnika będzie wystarczające? Nie będzie opóźnienia z reakcją na zmianę temperatury podczas grzania?
Jeśli pianka izolująca zasobnik dobrze przylega do stali to nie trzeba czujnika wtedy przyklejać taśmą do blachy?

rwojtek
26-12-2016, 10:26
Przenieś czujnik niżej na wysokość jak pisałem wcześniej...
Zrób otwór w izolacji tak do samego metalowego baniaka i wsadź tam czujnik przylgowo tak aby przylegał do blachy i tyle ...
Powinien być w połowie odległości pomiędzy cyrkulacją a dolnym wyjściem wężownicy ...:yes:

I wtedy nie będę raczej potrzebował, aby grzać do wyższej temperatury cwu?

jasiek71
26-12-2016, 10:30
I wtedy nie będę raczej potrzebował, aby grzać do wyższej temperatury cwu?

Oczywiście...
Przy tak ogromnej wężownicy powyżej czujnika zawsze będzie wyższa temperatura ...
Obstawiam że 40_42* na nastawach w zupełności wystarczy ...

jasiek71
26-12-2016, 10:31
Czy takie kontaktowe zetknięcie czujnika z powierzchnią zasobnika będzie wystarczające? Nie będzie opóźnienia z reakcją na zmianę temperatury podczas grzania?
Jeśli pianka izolująca zasobnik dobrze przylega do stali to nie trzeba czujnika wtedy przyklejać taśmą do blachy?

Wystarczy że będzie dotykał baniaka i tyle , ćwiczyłem już takie rozwiązanie i się sprawdza ...:)

Pyxis
26-12-2016, 10:37
Wystarczy że będzie dotykał baniaka i tyle , ćwiczyłem już takie rozwiązanie i się sprawdza ...:)

Sikasz tez do wanny podczas kapieli w celu oszczednosci, ale nie znaczy to, ze kazdy ma isc w Twoje slady. ;)

CNC_POMPY_CIEPLA
26-12-2016, 10:37
Czy takie kontaktowe zetknięcie czujnika z powierzchnią zasobnika będzie wystarczające? Nie będzie opóźnienia z reakcją na zmianę temperatury podczas grzania?
Jeśli pianka izolująca zasobnik dobrze przylega do stali to nie trzeba czujnika wtedy przyklejać taśmą do blachy?

tak,tylko dobrze wydłub piankę, możesz też pójść do sklepu komputerowego i kupić pastę termoprzewodzącą,.
Poprawi trochę odczyt.
i teraz będą się Twoje kobiety w ciepłej wodzie kąpać.

jasiek71
26-12-2016, 10:40
Sikasz tez do wanny podczas kapieli w celu oszczednosci, ale nie znaczy to, ze kazdy ma isc w Twoje slady. ;)

No koorwa następny debil ...:offtopic:

Napisz sobie jeszcze trochę aby Twoje było na wierzchu ...
Ja odpowiadał nie będę ...

Liwko
26-12-2016, 10:49
Pyxis chcesz zobaczyć moje kanały nawiewne wentylacji mechanicznej po siedmiu latach? :)

Pyxis
26-12-2016, 11:35
@jasko71: Slowo "debil" w Twoich postach ma dla mnie zawsze "posmak" swoistego umyslowego coming out'u :)

@Liwko: Wystarczy mi juz tego co widzialem po 5 latach. Chcesz, zeby mnie koszmary w nocy budzily? ;)

Liwko
26-12-2016, 11:43
@Liwko: Wystarczy mi juz tego co widzialem po 5 latach. Chcesz, zeby mnie koszmary w nocy budzily? ;)

Nie to nie, ale ja chętnie zobaczę twoje kanały wentylacji grawitacyjnej, w której występują cofki :)

rwojtek
26-12-2016, 17:23
Wystarczy że będzie dotykał baniaka i tyle , ćwiczyłem już takie rozwiązanie i się sprawdza ...:)

Ok, w wolnej chwili po świętach, może jeszcze w tym roku ;) przełożę czujnik.
Dzięki Jasiu.

rwojtek
26-12-2016, 17:24
tak,tylko dobrze wydłub piankę, możesz też pójść do sklepu komputerowego i kupić pastę termoprzewodzącą,.
Poprawi trochę odczyt.
i teraz będą się Twoje kobiety w ciepłej wodzie kąpać.

Ok, zobaczę czy da się dostać do bocznej powierzchni baniaka po rozpięciu zamka w skai na górze i może wtedy przykleję taśmą do blachy.
Dzięki.

rwojtek
27-12-2016, 09:49
Oczywiście...
Przy tak ogromnej wężownicy powyżej czujnika zawsze będzie wyższa temperatura ...
Obstawiam że 40_42* na nastawach w zupełności wystarczy ...

Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.
Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.
Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

karolek75
27-12-2016, 10:05
Czujnik masz zamontowany do ścianki zbiornika kontaktowo czy może w rurce wchodzącej do środka zasobnika?

Karol byłbym wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

P.S.
Dzięki za podpowiedź z Eurosterem eq7, u mnie się sprawdził.

Czujnik wpuszczony w rurke od gory zbiornika. Rurka zaklejona tasma.

Arturo72
27-12-2016, 10:15
Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?No tak bedzie i to jest normalne ale wtedy masz do dyspozycji całą pojemność zasobnika a nie tylko górną część.Histeryzę jak masz możliwość zmiany to zaobserwuj naocznie jaka będzie najlepsza.

karolek75
27-12-2016, 11:16
Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.
Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.
Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

Ja mam 5 stopni. To powoduje, ze zuzycie typu kran w zlewie, czy krotkie prysznice nie generuje zalaczenia CWU. Wypelnianie wanny juz tak i o to chodzi by na koniec kapieli do plukania nadal byla woda o temp ok 40 oC. Ustawione mam 43/5 i dogrzewanie do 48/3 w taniej taryfie nad ranem i popoludniu.

edit: 45/5 w godzinach wieczornych.

rwojtek
27-12-2016, 12:12
Czujnik wpuszczony w rurke od gory zbiornika. Rurka zaklejona tasma.

Co to za rurka w tym zbiorniku, że z góry sięga Tobie czujnik tak nisko?

Używasz jakiegoś dodatkowego sterownika do grzania cwu? Z tego co pamiętam kupiłeś pompę bez sterowania.

jasiek71
27-12-2016, 13:31
Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.
Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.
Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

Trzeba wycelować z temperaturą dla drogiego prądu ...

Pyxis
27-12-2016, 16:39
Nie to nie, ale ja chętnie zobaczę twoje kanały wentylacji grawitacyjnej, w której występują cofki :)

Tak, cofki moga wystapic, ale u Ciebie taka "cofka" jest 24/7/365 :)

Pyxis
27-12-2016, 16:52
Zastanawiam się tylko, jak coś wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli czujnik będzie umieszczony niżej niż do tej pory to jak to będzie przy odbiorze wody.
Na dole mam dopływ zimnej wody z wodociągu więc szybciej ta zimna dotrze do czujnika a więc zapewne częściej będzie się włączać grzanie cwu.
Czy tak będzie? Zostawić wtedy histerezę 3 stopnie czy zwiększyć?

Jesli nastawiasz sie na zuzywanie taniego pradu, to musisz ustawic to tak, ze glownym impulsem do zalaczenia grzania CWU ma byc podbicie temperatury w tanim pradzie.
Przykladowo histereze ustawiasz wtedy mala:
w drogiej: 40*C/his 2K
w taniej: 45*C/his 2K

W efekcie masz praktycznie zawsze grzana CWU na starcie taniego pradu i pozniej tylko utrzymywanie jej poziomu. Jak pompa musi zalaczyc sie w drogiej, to tylko dogrzeje CWU, a nie bedzie pompowala cieplem zasobnika za "gruba" kase.
To samo w taniej. Tutaj podstawowa temperatura jest wysoko, a niska histereza pozwala na jej utrzymanie na takim wysokim poziomie. Na koncu taniego pradu masz zawsze wode conajmniej 44*C w miejscu czujnika.
Niskie umieszczenie czujnika zmniejsza prawdopodobienstwo wystapienia braku CWU. Pompa zalaczy sie duzo wczesniej, ale nie masz obawy, ze zabraknie cieplej wody przy wiekszym rozbiorze. Oczywiscie jest to okupione teoretycznie wieksza iloscia startow pompy, jednak nic zlego sie nie stanie, jesli wystartuje na dobe zamiast 3 to bedzie 4 czy 5 startow. W sezonie grzewczym wiekszosc cykli grzania CWU i tak przypadnie w cyklu grzania CO, a wiec bez dodatkowego startu sprezarki.

karolek75
27-12-2016, 17:04
Co to za rurka w tym zbiorniku, że z góry sięga Tobie czujnik tak nisko?

Używasz jakiegoś dodatkowego sterownika do grzania cwu? Z tego co pamiętam kupiłeś pompę bez sterowania.
Chełchowski z modyfikacjami na zamowienie.
CWU sterowane z pompy. 4 programy na 1-5 i 6-7. Dla mnie sensowniej byłoby 5-6 i resztę dni tygodnia.

rwojtek
27-12-2016, 19:59
Panowie dzięki za informacje, będę próbował coś zdziałać.

Liwko
27-12-2016, 20:14
Tak, cofki moga wystapic, ale u Ciebie taka "cofka" jest 24/7/365 :)

Wow! Coraz ciekawsze teorie prawisz. Musisz koniecznie zorganizować jakieś sympozjum :D

Pyxis
27-12-2016, 23:30
Wow! Coraz ciekawsze teorie prawisz. Musisz koniecznie zorganizować jakieś sympozjum :D

Po co? Twoj cyrk, Twoje malpy. :)
Zycze tylko zdrowka. Duuuuzo zdrowka.

gondoljerzy
28-12-2016, 08:00
Chełchowski z modyfikacjami na zamowienie.
CWU sterowane z pompy. 4 programy na 1-5 i 6-7. Dla mnie sensowniej byłoby 5-6 i resztę dni tygodnia.

Przestaw kalendarz o jeden dzień.

karolek75
28-12-2016, 09:13
Przestaw kalendarz o jeden dzień.

Mam :)

Ale lubie jaki mi sie "zgadza".

rwojtek
29-12-2016, 17:19
Jeszcze nie przełożyłem czujnika w dolną część zasobnika, ale sprawdziłem dokładnie jaką mam deltę i jakie temperatury we/wy podczas grzania cwu=44C:
wyjście z pompy na koniec grzania - 55C
wejście do pompy na koniec grzania - 49,1C
Więc delta wynosi około 5,9 stopnia.

Pytanie: jeśli przełożę czujnik na dół zbiornika wg Waszych sugestii to do jakich temperatur wtedy ustawić grzanie, aby mieć cwu jak wcześniej 44C (lub np. 42C oczywiście w większej ilości) i w którą stronę zmienią się temperatury we/wy na pompie? Czy delta pozostanie bez zmian?

Pyxis
29-12-2016, 19:20
Temperature ustaw nizej. Jak zostawisz nastawy i przelozysz czujnik bedziesz mial taki sam efekt, jak bys podbil temperature o kilka K zostawiajac go na gorze.
Temperatury we/wy beda podobne, delta tez. To tylko przeniesienie pomiaru do chlodniejszej strefy, zeby miec pewnosc, ze wiekszosc objetosci zasobnika zostala podgrzana. Nie przypisuj temu jakis "magicznych" wlasciwosci. :)

Przy tego typu zmianach musisz raczej empirycznie dosjc do wlasciwych dla Twojej instalacji ustawien.

kuba2101
29-12-2016, 19:41
Witam.
Podczepię się pod temat bo dość sie tu rozwinał.
Planuje zakup Pompy Ciepła PW.
Podstawowe pytanie jakiego producenta?
Czy na ślasku są jakies uznane firmy w montowaniu i doradztwie?
Może podsuniecie jakis konkretny model?
Dom to parterówka z plaskim dachem
Stropodach ocieplenie 20cm styropian + 10 cm styropapa (strop granord (coś jak teriva)
Ściany 25 pustak ceramiczny plus ocieplenie 20cm styropian
podłoga 12cm styropian

Powierzchnia podłogówki i mieszkalna ok 140m3
grzejniki to garaż 47m2, i pom gospodarcze 9m2
całość niecałe 200m2

Okna trzyszybowe dobrej produkcji i montażu.

obliczenie wstepne dla zuzycia to 35-40W/m2 - tera tak wyszło u architekta. (przyjmijmy wyższą wartosć)
Prosze o pomoc bo tego sprzętu się tyle przewija tutaj ze az głowa boli...
Czytałem cos ze Panasonic niby dobry.
Chciałbym sie zmieścić w jak najnizszej cenie, ale sprawdzonego producenta i fajnie jakby gwarancja była na 5 lat.

Co do wody to fajnie by było jakby był wiszący zbiornik.

Aha i czy pompy maja możliwość podpięcia pod rekuperator aby ochładzac powietrze w lato?

POMOCY
Dziękuję z góry

rwojtek
30-12-2016, 17:51
Temperature ustaw nizej. Jak zostawisz nastawy i przelozysz czujnik bedziesz mial taki sam efekt, jak bys podbil temperature o kilka K zostawiajac go na gorze.
Temperatury we/wy beda podobne, delta tez. To tylko przeniesienie pomiaru do chlodniejszej strefy, zeby miec pewnosc, ze wiekszosc objetosci zasobnika zostala podgrzana. Nie przypisuj temu jakis "magicznych" wlasciwosci. :)

Przy tego typu zmianach musisz raczej empirycznie dosjc do wlasciwych dla Twojej instalacji ustawien.

Istnieje jakaś możliwość, aby mieć niższą temperaturę na wyjściu z pompy (55C) i uzyskać cwu o tej samej temperaturze (44C)?

jasiek71
30-12-2016, 19:00
Istnieje jakaś możliwość, aby mieć niższą temperaturę na wyjściu z pompy (55C) i uzyskać cwu o tej samej temperaturze (44C)?

Zainstalować mocniejszą pompę obiegową na obwodzie CWU i być może nie trzeba będzie nawet przenosić tego czujnika ...