PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

kaszpir007
09-11-2017, 12:43
Czyli przy -25* jak doliczysz CWU, to trochę Ci zabraknie :P


A po co mam doliczać ?

Wodę grzeję od 13.00 do 14.00 , więc grzanie CWU w nocy nie potrzebne

bobrow
09-11-2017, 13:17
Czyli przy -25* jak doliczysz CWU, to trochę Ci zabraknie :P

Jest sens "piłować" sprężarkę z niskim COP przy -25 st ?

Liwko
09-11-2017, 13:18
A po co mam doliczać ?

Wodę grzeję od 13.00 do 14.00 , więc grzanie CWU w nocy nie potrzebne

Przy -25 to ta grzałka może ci pracować całą dobę.

agb
09-11-2017, 13:19
Jest sens "piłować" sprężarkę z niskim COP przy -25 st ?

Jedynie taki żeby dupa nie marzła.

Edit: przypominam, że tutaj niejednokrotnie polecano PC PW 9kW do domów z obciążeniem 6, 7, a nawet 9kW przy - 20*. Co w takim razie im po samej grzałce 4kW?

bobrow
09-11-2017, 13:52
Jedynie taki żeby dupa nie marzła.

Edit: przypominam, że tutaj niejednokrotnie polecano PC PW 9kW do domów z obciążeniem 6, 7, a nawet 9kW przy - 20*. Co w takim razie im po samej grzałce 4kW?

To racja ,
tylko kwestia dla jakiej strefy.
Są tutaj dwie szkoły :
-dobieramy PC z pracą powyżej min temp danej strefy , wtedy korzystamy z pełnej mocy grzałki pod obciążenie danego domu (np 6-9kW)
-dobieramy PC z pracą poniżej min temp danej strefy , wtedy możemy mieć na "wypasie" min moc grzałki np 3kW (bardziej pod obsługę samej PC , niż ogrzewanie domu)
Jest jeszcze ogólna kwestia CO w przypadku awarii PC-ale to już inna historia...

Marcin34_Śl
09-11-2017, 14:02
Zapotrzebowania wyszło mi 4,5 KW, wybrałem świadomie pompę 7 KW, pompa ma 4,6 KW mocy przy - 15,

czyli w temperaturach poniżej - 15 może się włączyć grzałka - ok.

Jak widziałem statystyki, to godzin w roku gdzie jest ponizej - 15 jest 100 godzin, czyli w najgorszym przypadku pójdzie 300 KW w taniej taryfie tj. 75 PLN (25 groszy 1KW w T2), zakłądając 200 h - 150 PLN - tyle może kosztować włączenie grzałki. Średnia temp. w sezonie grzewczym w ubiegłym roku wynosiła 2 stopnie.

Moje spostrzeżenie co do pompy po 3 miesiącach użytkowania - super... podgrzewanie 300 CWUl dwa razy dziennie (05-06 i 13-14) to około 75 KW czyli około 20 PLN miesięcznie...:)

agb
09-11-2017, 14:32
To racja ,
tylko kwestia dla jakiej strefy.
Są tutaj dwie szkoły :
-dobieramy PC z pracą powyżej min temp danej strefy , wtedy korzystamy z pełnej mocy grzałki pod obciążenie danego domu (np 6-9kW)
-dobieramy PC z pracą poniżej min temp danej strefy , wtedy możemy mieć na "wypasie" min moc grzałki np 3kW (bardziej pod obsługę samej PC , niż ogrzewanie domu)
Jest jeszcze ogólna kwestia CO w przypadku awarii PC-ale to już inna historia...

Tylko 9kW serii H panasonica ma już tylko grzałki 3kW. Kiedyś zdaje się można było więcej.


Zapotrzebowania wyszło mi 4,5 KW, wybrałem świadomie pompę 7 KW, pompa ma 4,6 KW mocy przy - 15,

czyli w temperaturach poniżej - 15 może się włączyć grzałka - ok.

Jak widziałem statystyki, to godzin w roku gdzie jest ponizej - 15 jest 100 godzin, czyli w najgorszym przypadku pójdzie 300 KW w taniej taryfie tj. 75 PLN (25 groszy 1KW w T2), zakłądając 200 h - 150 PLN - tyle może kosztować włączenie grzałki. Średnia temp. w sezonie grzewczym w ubiegłym roku wynosiła 2 stopnie.

Moje spostrzeżenie co do pompy po 3 miesiącach użytkowania - super... podgrzewanie 300 CWUl dwa razy dziennie (05-06 i 13-14) to około 75 KW czyli około 20 PLN miesięcznie...:)

To nie jest kwestia, że grzałka się włączyć. Tego nie należy się bać. Pytanie czy ewentualnie sama grzałka - jeżeli sprężarka się wyłączy - wystarczy.

cactus
10-11-2017, 06:29
Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.

magdaseb
10-11-2017, 07:09
Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.
Zgadzam się całkowicie. Też instalowałem PC mając takie podejście. Mam w rezerwie 3x3kW w grzałkach i jeżeli trzeba będzie to z tego skorzystam...

Tomaszs131
10-11-2017, 07:59
Ludzie o czym ta dyskusja? Ile tych nocy z temperaturą poniżej -20C jest w roku? Najczęsciej ani jednej, czasami jedna lub dwie. Pisze o większości kraju bo pewnie gdzies na ścianie wschodniej zdarza się to częściej. I na tą jedną noc lub nawet kilka chcecie brać dużo przewymiarowane pompy? Jak juz nawet grzałka nie starczy w pompie to kurde se włączycie zwykły grzejnik w sypialni na ta jedną noc i po problemie. Polska to nie Finlandia.
Przewymiarowanie pompy może być istotne w szybkim dogrzaniu CWU.

bobrow
10-11-2017, 08:02
Przewymiarowanie pompy może być istotne w szybkim dogrzaniu CWU.

Oraz w lepszym wykorzystaniu T2

Tomaszs131
10-11-2017, 08:04
Zgadza się.

Tulisko
10-11-2017, 08:45
Oraz w lepszym wykorzystaniu T2

Niech ktoś powie jaka będzie różnica w czasie między zwykłą 9kW jednofazówką a np.TCap'em jednofazowym w zagrzaniu zbiornika 300L bez grzałek do 45st.?

kerad85
10-11-2017, 08:51
Z drugiej strony przewymiarowana pompa powoduje problemy z taktowaniem przy niewielkim zapotrzebowaniu jakie mamy ostatnimi czasy.

emigrus
10-11-2017, 09:01
Taktowanie == szybsze zużycie/zepsucie się PC? Czy chodzi o prąd rozruchowy?

JTKirk
10-11-2017, 09:32
Z drugiej strony przewymiarowana pompa powoduje problemy z taktowaniem przy niewielkim zapotrzebowaniu jakie mamy ostatnimi czasy.

przy kiepskim sterowaniu - może powodować....
zbyt kategoryczne to stwierdzenie, żeby się zgodzić

bobrow
10-11-2017, 09:40
Witam ,
nie chciałbym ponownie "odgrzewać kotleta" , ale z tym taktowaniem w inwerterach można sprawę praktycznie całkowicie wyeliminować przez odpowiednią regulację i nastawy systemu (zresztą , poczytajcie o Daikinach -sprzęt topowy , ale wymagający precyzyjnego zestrojenia).
Nie znam algorytmów wszystkich inwerterowych PC , ale kilku producentów przewidziało pracę w warunkach niskiego obciążenia .Wtedy sprężarka pauzuje i pracuje tylko pompka wodna. Producenci dopuszczają pracę start/stop nawet co 15-20 min.Czy to rzeczywiście nic nie szkodzi-trudno powiedzieć , wg mojego doświadczenia zawodowo-życiowego jest to trochę kulawe.
Odnośnie strat na rozruch to sprawa jest jasna- trzeba sprawdzić jakie jest zużycie energii na min mocy PC i to porównać z energią na rozruchy (u mnie ewidentnie nie opłaca się piłować PC cały dzień na min mocy)
Interwały powinny być rzadsze np min 1h -przecież podłogówka nie wychładza się tak szybko.
U mnie przy grzejnikach mam przerwę ok 40 min ( jeśli dobrze pamiętam)-może to wystąpić praktycznie chwilkę przed wyłączeniem PC przez termostat pokojowy.

Odnośnie czasu grzania 300 litrów CWU ,to u mnie jest ok 35-40 min. Nastawa na 46st , ale PC wyłącza się przy 48st na czujniku w środku zasobnika (najniżej jak tylko można było zamontować)-fizyczne temperatury wody w górnej części zasobnika to 52-53 st.PC uruchamia cykl przy temp 38 st.
Na szybkość zagrzania CWU mają wpływ :
-powierzchnia wymiany , u mnie 3,4m2
-moc PC , u mnie jest niekiedy 12 kW -średnio jednak nominał tj 9kW

pzdr

Liwko
10-11-2017, 09:44
Z drugiej strony przewymiarowana pompa powoduje problemy z taktowaniem przy niewielkim zapotrzebowaniu jakie mamy ostatnimi czasy.

Przy sterowaniu pokojowym nie ma z tym najmniejszych problemów.

Tomaszs131
10-11-2017, 11:05
Z drugiej strony przewymiarowana pompa powoduje problemy z taktowaniem przy niewielkim zapotrzebowaniu jakie mamy ostatnimi czasy.

Nic takiego nie zauważyłem. Kluczem jest odpowiedni sterownik.

cactus
10-11-2017, 11:24
Nie oszukujmy się, 95% z was (nas) ma przewymiarowane pompy. 90% czasu chodza na minimum mocy i często wyłączają się. Spokojnie mogłyby mieć często o połowe mniejszą moc i też by starczało ale wiadomo, zawsze jest strach że potem bedzie tydzien ekstremalnego zimna i sąsiad kopcący węglem bedzie sie smiał że wtopilismy w pompe i chodzimy po domu w golfach :)
Nawet nie wiem jak w moim sterowniku przestawić tą histereze, żeby pompa tak często się nie włączała, chciałbym pozwolić jej dłużej odczekiwać na wychłodzenie się wody w podłogówce ale jeszcze nie doszedłem jak. Musze przebranąć przez bardzo cieżką w lekturze (przez tłumacza) instrukcje Samsunga. Zaczałem czytać po angielsku i jakoś to bardziej zrozumiale piszą. Przypuszczam że czujnik temp wody jest w hydroboxie który wisi w garażu gdzie nie ma ogrzewania i przez to też wychladza sie szybciej i zbyt często mi ta pompa taktuje. Musze jakoś zaizolować hydroboxa w okolicach czujnika ale pewnie nie bede mial tam dojścia bez zrywania plomb gwarancyjnych...

bobrow
10-11-2017, 11:26
Przy sterowaniu pokojowym nie ma z tym najmniejszych problemów.

U mnie przy cieplejszych dniach (ok 10-15st) ze względu na lekkie podmieszanie powrotu w buforku/sprzęgle może się to częściej przydarzyć "taktowanie", niż np na podłogówce (lub nawet grzejnikach) bezpośrednio podpiętej do PC.

imrahil
10-11-2017, 11:35
podłogówka to bufor o tak ogromnej pojemności, że trudno aby pompa taktowała. chyba że sztucznie ogranicza się jej temperaturę zasilania albo ma się anhydrytową wylewkę małej grubości. chociaż w tym ostatnim wypadku też nie powinna taktować, bo powinien wyłączyć ją termostat zanim osiągnie wysoką Tz.

giman
10-11-2017, 12:23
Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.
Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

link2jack
10-11-2017, 12:37
Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.
Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

Po pierwsze - osobiście nie zdecydowałbym się na pompę gruntową - jeśli już to z poziomym rozprowadzeniem w gruncie.
Co do kosztów, sądze ze kompletna kotłownia może przy małym domku (małej powietrznej PC) zamknąć się poniżej 25k. W Gruntówce zapewne minimum 5k więcej, większe zapotrzebowanie domu na ciepło skutkować będzie większą PC i koszty będą rosnąć...

Troche wróżenie z fusów... będziesz znać OZC to sporo więcej będziesz wiedział....

giman
10-11-2017, 12:46
Po pierwsze - osobiście nie zdecydowałbym się na pompę gruntową - jeśli już to z poziomym rozprowadzeniem w gruncie.

Ja też nie wiem czy się zdecyduje od ponad roku byłem zdecydowany na powietrzną, ale ostatnie czytanki z f-gazów oraz wyceny, które otrzymałem od instalatorów na powietrzne skłoniły mnie do poszukiwań i rozmyślań. Poziomego DZ nie biore pod uwagę, bo brak miejsca i brak akceptacji ograniczeń wykorzystania terenu, który zostanie zajęty.

jasiek71
10-11-2017, 12:51
Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.
Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

A jak duży ten dom...?
I zależy co chcesz w tej kotłowni...

Np PPC Ecopower C 9 z 300L zasobnikiem i poziomym DZ to koszt ok 32tys za kompletną działającą " kotłownię"...

jasiek71
10-11-2017, 12:54
Ja też nie wiem czy się zdecyduje od ponad roku byłem zdecydowany na powietrzną, ale ostatnie czytanki z f-gazów oraz wyceny, które otrzymałem od instalatorów na powietrzne skłoniły mnie do poszukiwań i rozmyślań. Poziomego DZ nie biore pod uwagę, bo brak miejsca i brak akceptacji ograniczeń wykorzystania terenu, który zostanie zajęty.

A jakie to ograniczenia są związane z poziomym DZ...?
Pomijam budowę jakiegoś większego budynku czy dużego basenu...

Nie znajdziesz trzech powierzchni domu po podłogach na tej działce...?

jasiek71
10-11-2017, 12:56
podłogówka to bufor o tak ogromnej pojemności, że trudno aby pompa taktowała. chyba że sztucznie ogranicza się jej temperaturę zasilania albo ma się anhydrytową wylewkę małej grubości. chociaż w tym ostatnim wypadku też nie powinna taktować, bo powinien wyłączyć ją termostat zanim osiągnie wysoką Tz.

Dokładnie...
Nawet w domu pasywnym PC nie ma prawa taktować...

kaszpir007
10-11-2017, 13:00
Tak jako ciekawostkę zrobiłem "test" pracy pompy taktowanie vs praca ciągła.

Przy pracy z taktowaniem wyglądało to tak że sprężarka działała np. kilkanaście minut aż doszła do 31stopni i się wyłączała. Następnie przez pewien czas nic się nie działo (nie działała sprężarka ani pompa obiegowa). Po pewnym czasie odpalała się sama obiegówka i działała tak sobie kilka minut aż temperatura spadła do około 25-26 stopni i po chwili odpalała się poniwnie sprężarka i znów pędziła do 31stopni i później ponownie przerwa i itd.
W ciagu godziny sądzę że 3-4 włączenia/wyłączenia sprężarki.
W tym trybie pompa działa na dużo większej mocy , sądzę że niemalże jak w pracy dwustanowej ...

Drugi tryb pracy - ciągły. Temepratura lekko się waha (większa delta) ale pompa i sprzężarka pracują nonstop ze zmienną mocą i prędkoscią

W obu przypadkach pompą steruje termostat pokojowy i pilnuje zadanej temperatury i max czasu wyłączenia (6.00)

Temperatury na zewnatrz zbliżone.

Wyszło bardzo zbliżone zużycie - około 7kWh (22.00-6.00)

Plus pracy stałej , duuuużo ciszej działa pompa jak i jednostka zewnatrzna ...

Nie wiem czy przy nowoczesnej sprężarce te 3-4 rozruchy na godzinę są dopuszczalne i nic nie szkodzą ale widzę że przy pracy ciagłej pompa lepiej pracuje a z drugiej stornie przy pracy z taktowaniem nie wiem czy te kilka (naście) minut łącznie nie działania sprężarki na godzinę da jakieś wielkie zwiększenie żywotności a czy ten zwrot żywotności nie zmaleje mocno przez taktowanie , bo każde urządzenie ma przewidzianą ilośc właczeń/wyłączeń

okobar
10-11-2017, 13:05
Cel: kompletna kotłownia z gruntową PC (+ odwierty, wszystko) minimalnym kosztem.
Pytanie: Jaki ten koszt może być? 25k? 30k? 35k? dużo więcej?

różnie, zależy jeszcze od marki, mocy itp...

zobacz PPC, zobacz GHS, zobacz lokalsów

napisz o oferte do 20-25 firm i zobacz co odpiszą :P

giman
10-11-2017, 13:07
A jak duży ten dom...?
I zależy co chcesz w tej kotłowni...

Np PPC Ecopower C 9 z 300L zasobnikiem i poziomym DZ to koszt ok 32tys za kompletną działającą " kotłownię"...

130m2 ogrzewanej powierzchni (parterówka).
Co chce od kotłowni hmmm, żeby była, żeby sprzet zajął bardzo mało miejsca i żeby działała, chyba wszystko.


A jakie to ograniczenia są związane z poziomym DZ...?
Pomijam budowę jakiegoś większego budynku czy dużego basenu...

Nie znajdziesz trzech powierzchni domu po podłogach na tej działce...?
Powierzchnię znajdę, ale planuje mocno zadrzewić. Ukorzenienie drzew chyba może byc problem, czy sie mylę?

jasiek71
10-11-2017, 13:14
130m2 ogrzewanej powierzchni (parterówka).
Co chce od kotłowni hmmm, żeby była, żeby sprzet zajął bardzo mało miejsca i żeby działała, chyba wszystko.


Powierzchnię znajdę, ale planuje mocno zadrzewić. Ukorzenienie drzew chyba może byc problem, czy sie mylę?

Do takiego domu cały kompletny system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła i podłogówką to koszt ok 40-42 tys...( Za wszystko bez kiwnięcia palcem inwestora...)

A jakie drzewa mają korzenie na 2 m głębokości i ewentualnie co te korzenie mogą zrobić rurze wodociągowej z PE ...?

Andrzej5101
10-11-2017, 14:11
giman Wrocław to strefa z temp -18 C. Zobacz tu;
drza .Powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3 x 150 m PE 40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222907-Pompy-ciep%C5%82a-SmartHeat/page24
Co do kosztów za pompę plus kolektor to całość mnie wyszła ok 32 tys.
Kolektor poziomy robiłem sam. Musiałem zakupić tylko rury, glikol i załatwić koparkę.

kerad85
10-11-2017, 20:05
Przy pracy z taktowaniem wyglądało to tak że sprężarka działała np. kilkanaście minut aż doszła do 31stopni i się wyłączała. Następnie przez pewien czas nic się nie działo (nie działała sprężarka ani pompa obiegowa). Po pewnym czasie odpalała się sama obiegówka i działała tak sobie kilka minut aż temperatura spadła do około 25-26 stopni i po chwili odpalała się poniwnie sprężarka i znów pędziła do 31stopni i później ponownie przerwa i itd.


Dokładnie tak to działa i stąd pompa jednak włącza się więcej niż 2-5 razy na dobę. U mnie myślę, że i tak nie było tragedii, bo pompa załączała się 9 razy na dobę (razem z CWU). Teraz trochę kombinuję i po zmianach jest raczej gorzej niż lepiej :D Przede wszystkim przegrzewa nam dom.

Przestawiłem min. czas na ponowne włączenie, może to coś też poprawi.

agb
10-11-2017, 20:28
Niech ktoś powie jaka będzie różnica w czasie między zwykłą 9kW jednofazówką a np.TCap'em jednofazowym w zagrzaniu zbiornika 300L bez grzałek do 45st.?

Do pewnej temp. obie pompy mają tą samą moc, więc zajmie tyle samo czasu. Musisz spojrzeć w dane techn. obu modeli aby zobaczyć jak wygląda moc w niskich temperaturze.

kaszpir007
10-11-2017, 22:06
Dokładnie tak to działa i stąd pompa jednak włącza się więcej niż 2-5 razy na dobę. U mnie myślę, że i tak nie było tragedii, bo pompa załączała się 9 razy na dobę (razem z CWU). Teraz trochę kombinuję i po zmianach jest raczej gorzej niż lepiej :D Przede wszystkim przegrzewa nam dom.

Przestawiłem min. czas na ponowne włączenie, może to coś też poprawi.

U mnie przy domyślnym ustawieniu pompa załączała się 3-4 razy na godzinę , czyli jak pracowała od 22.00 do 6.00 załączała się 32 razy podczas cyklu grzania + ten czas co pomiedzy 13.00-15.00 , więc sądzę że nawet do 40 razy na dobę przy tylko 10 godzinach pracy , gdyby pracowała 24 godzinę na dobę to było by to prawie 100 załączeń , więc chyba to niezbyt dobre dla trwalości sprężarki ...

Po zmianie delty , załącza się sprężarka o 22.00 i wyłącza sie jak temepratura zostanie w pomieszczeniu osiągnięta.

Więc dziennie sądzę że są 2-3 uruchomienia sprężarki od 13.00-15.00 i od 22.00-6.00 i tyle ...

_John
10-11-2017, 22:32
Niech ktoś powie jaka będzie różnica w czasie między zwykłą 9kW jednofazówką a np.TCap'em jednofazowym w zagrzaniu zbiornika 300L bez grzałek do 45st.?

Nie więcej jak 60 minut, przy tz -10 st.C dla grzania 300 litrów wody od 15.st.C
W realnym życiu (dogrzewanie części wody), będzie to między 30 a 45 minut różnicy.

adh
11-11-2017, 07:57
To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.
Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

Tomaszs131
11-11-2017, 10:46
To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.
Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.
Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.
Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

jasiek71
11-11-2017, 10:56
Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.
Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

Tu raczej mowa o spie... Instalacjach ogrzewania podłogowego bo jak wytłumaczyć jakieś kosmiczne temperatury zasilania które powodują wyłączanie się sprężarki...

Pompa o mocy 11kW jest w stanie utrzymać kilku stopniową deltę między zasilaniem a powrotem więc jakim cudem ma mieć problem z taktowaniem...?

kaszpir007
11-11-2017, 11:23
To jest tak, jak pisze kaszpir007, Pompa ON/OFF 10kW włącza się 3-4 razy na godzinę w tych warunkach. Jakoś nie bardzo mi to przeszkadza.
Zużycie ok 10-11kWh na dobę. A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.

Ale ja nie mam pompy ON/OFF ale inwerterową z modulacją mocy i tak optymalnie powinna działać ...
U mnie na domyślnej delcie pompa taktowała. Podniesienie delty o 2 stopnie rozwiązało u mnie problem.

Więc sądzę że u innych zmiana delty też zapewne pomoże , no chyba że pompa nie ma takiej możliwości ..

adh
11-11-2017, 12:03
Mam właśnie taką pompę i sterownik nie pozwala na włączanie się sprężarki 3-4 razy na godzinę. Raczej dwa razy na dobę.
Blokuje taktowanie, blokuje uruchamianie sprężarki w określonych godzinach. Pytanie dlaczego w większości pomp, producent nie pomyślał o podobnym rozwiązaniu?

Ale w pompie Buderusa można ustawić właczanie sprężarki pomiędzy 10 min (tryb komfortowy) a 30 min (ekonomiczny), więc pewnie tak ma być, a ogrzewanie jest grzejnikowe (bardzo przewymiarowane+bufor 120l). Czy ma ktoś pomysł na to huczenie od pompy wody?

Tomaszs131
11-11-2017, 12:08
Nie wiem czy tak ma być, nie mam grzejników. Świadomie wybrałem OP.
Tak jak kolega jasiek 71 napisał w przypadku dobrze wykonanej podłogówki i odpowiednio dobranej pompie ciepła taktowanie pompy nie powinno mieć miejsca.

Zigobar
11-11-2017, 14:32
(...) A może ktoś miał problem z pompą obiegową wody w pompie-od obrotów powyżej 5 słychać wycie-ale to nie pompa, a raczej instalacja od pompy do bufora. Chciałbym aby chodziła na maks., bo wtedy większy przepływ i lepsza sprawność. Pompa nowa-2 miesiące.
Przecież to nowy odcinek instalacji. Z czego zatem został wykonany skoro jest żródłem hałasu?
Jeśli masz zawory 1" i średnicę wewnętrzną rur 25mm, to hałasu być nie powinno.
Jesteś pewien, że to nie obiegówka hałasuje?
Jeśli masz termometry po obydwu stronach bufora/sprzęgła, to podaj przykładowe temperatury (podczas pracy) po stronie pierwotnej i wtórnej.

adh
11-11-2017, 17:58
Zigobar: jestem pewien, po wyłączeniu sprężarki słychać nadal lekkie wycie, skręcam pompę obiegową za buforem na zero i nadal słychać.
Temp. to: 40.2 i 34,7 więc różnica 5,5 wydaje się w porządku, sprawność pompy ok. 4.28 od początku jej uruchomienia, odwiert 285m, dom ogrzewany ok 170m + możliwe dodatkowe 70m2 (dlatego pompa 10 a nie 8 kW), instalacja z miedzi, po otwarciu pompy, jeśli przytnę pompę do 5-5,5 to jest OK.

Zigobar
12-11-2017, 10:31
adh
Jeśli to wycie jest efektem oszczędności na średnicach, to teraz pozostaje zredukowanie wydajności obiegówki po stronie pierwotnej. Hałas słyszalny np. w nocy jest nie do przyjęcia.
5,5*C to dobra delta (przepływ wychodzi 1,56m3/h).
Rozumiem, że nie masz termometrów po stronie wtórnej, a temperatury po stronie pierwotnej odczytałeś ze sterownika PC. W układzie ze sprzęgłem warto znać również temperatury po stronie wtórnej. Należy dążyć do uzyskania stosunkowo wysokich wartości przepływu po obydwu stronach sprzęgła.

adh
12-11-2017, 11:10
Zigobar
Dzięki za odpowiedź, tak zczytałem to ze sterownika Buderusa.
Średnica jest 1 calowa, więc nie oszczędzano na miedzi, nie wiem, muszę to zlokalizować, gdzie wyje. Pompa w Buderusie nie wyje raczej u góry, przyłacz jest u góry pompy. Chyba zostawię ustawienie na 5 (skoro twierdzisz, że delta 5,5 jest dobra (wyczytałem, że do 7-8 jest OK). COP też niezły 4,28. A co uważasz o tak licznych startach (chyba nie mogą być o wiele rzadsze, skoro w ustawieniach pompy jest między 10 a 30 minut?

Zigobar
12-11-2017, 15:30
(...) Chyba zostawię ustawienie na 5 (skoro twierdzisz, że delta 5,5 jest dobra (wyczytałem, że do 7-8 jest OK). COP też niezły 4,28. A co uważasz o tak licznych startach (chyba nie mogą być o wiele rzadsze, skoro w ustawieniach pompy jest między 10 a 30 minut?
Obecnie masz 3 - 4 zał./h. Ja bym popracował nad tym układem, aby przy akceptowalnych wahaniach temperatury w mieszkaniu i akceptowalnej sprawności (ta będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury na wyjściu skraplacza) uzyskać jak najdłuższe cykle pracy sprężarki.
Na początek warto sprawdzić do jakiej wartości uda się zwiększyć przepływ po stronie wtórnej zanim pojawi się hałas w grzejnikach. Może uda się zbliżyć do wartości przepływu po stronie pierwotnej.
Sposobu sterowania tego układu mogę się tylko domyślać (napisz coś na ten temat).
Jedna z możliwości:
- sterownik pokojowy
- obiegówka wtórna ze swoim sterownikiem i czujnikiem w sprzęgle
- sterownik PC z czujnikiem w sprzęgle

Jeśli teraz np. przy 41*C na wyjściu sprężarka się wyłączy, to przy jakiej temperaturze nastąpi jej załączenie?
Jaką masz obiegówkę wtórną i na którym biegu pracuje?
Obiegówka wtórna pracuje po wyłączeniu sprężarki aż do znacznego spadku temperatury w sprzęgle?

Jeśli zaczniesz eksperymentować - zapisuj sobie wyniki pomiarów i zmieniaj tylko po jednym parametrze o niewielką wartość np. o 1*C.

adh
12-11-2017, 15:53
Obecnie pompa działa tak:
wykorzystałem opis z tematu o Buderusie, podłączyłem stycznik NC (przeznaczony dla zakładu energetycznego w celu lepszego wykorzystania taryf).
Do tego gniazko FritzDect sterowane zarówno ręcznie, jak i zdalnie, gdzie godziny pracy mogę dowolnie zdefiniować co 15 minut.
Mam ustawione grzanie na: 5-7 rano oraz 15-24 popołudniu (a więc 2 okna grzania-tak wystarcza).
Działam na temperaturze stałej 33st. a temperatura, która jest realnie to pomiędzy 29,5 a 37,5 (to pokazuje sterownik w pompie) (krzywa 4).
Za pompą jest bufor 120l, a za nim pompa Wilo, która działa na maks. automat. (Ponieważ jest bufor, więc grzejniki (3-krotnie przewymiarowane-miały być pod kondensat) nigdy nie szumiały , ani nie przeszkadzały. Zużycie prądu to ok. 380kWa za 47 dni-w pełni satysfakcjonujące. A, i jeszcze działanie sprężarki ustawiłem na 20 minut-można między 10 a 30.
A obiegówka wtórna pracuje dużo dłużej niż pierwotna, nawet po wyłączeniu pompy i w okienkach, kiedy pompa nie włącza się.
Sterownik pokojowy na wartość 1-czyli bardzo niewiele koryguje temperaturę zadaną-najczęściej o ok. 0,5 st.

Zigobar
13-11-2017, 08:55
adh
Jeśli przy takim sposobie sterownia zamierzasz (przynajmniej na razie) pozostać, to proponuję przynajmniej zmienić długość cyklu pracy z 20 na 30 minut (skoro taka opcja istnieje).
Przykładowy scroll "on/off" powinien teoretycznie wytrzymać 100000 godzin pracy i 50000 cykli zał./wył.

adh
13-11-2017, 17:50
Dziękuję bardzo, tak zrobię, bo zimna nie ma-temperatura w domu to 21.5-22 st.

kerad85
14-11-2017, 21:34
W końcu udało mi się porozumieć z moją pompą :D

Od 4 dni mam:
- 2-3 starty na dobę
- COP 6,4 przy CO i prawie 5 przy CWU.
- 4-5h pracy na CO i 1h na CWU
- Zużycie 99% w T2 :)

TwojPan
16-11-2017, 21:13
W końcu udało mi się porozumieć z moją pompą :D

Od 4 dni mam:
- 2-3 starty na dobę
- COP 6,4 przy CO i prawie 5 przy CWU.
- 4-5h pracy na CO i 1h na CWU
- Zużycie 99% w T2 :)
Słuchaj,kupię taką pompę jak Twoja,tym bardziej że na ostatnich targach we Wrocku sporo się o niej dowiedziałem,ale nie az tyle co od Ciebie.
Więc odpowiedz proszę:
AD1.
Stoisz przy pompie 24h ,czy pompa ma licznik start/stopów?
AD2.
Jak wyliczyłeś taki współczynnik COP dla CO i CWU.Masz liczniki osobne na PC?
AD3.
Też zlicza to pompa?
AD4.
Tu już tylko posyłam :)
Dziękuję

TwojPan
16-11-2017, 21:44
A jak będziesz miał tak samo ciepło w chałupie ,ale znacznie taniej bo duża moc na PC w kilka godzin w T2 -to nadal zostaniesz przy ciągłej pracy ?

Dzisiaj mogę Ci odpowiedzieć.
Dla mnie liczy się komfort.
Porozmawiałem sobie z gościem z serwisu Samsunga,przez kilka godzin gapiłem się w program diagnostyczny.
Te Wasze rozważania o kant d...trzeba rozbić.Każdy ma inaczej.Do zapotrzebowania i ustawień trzeba samemu dorosnąć.
Za długo na małej mocy i w pracy ciągłej,tez nie doobrze :)
Za szybko na dużej mocy,woda w układzie nie odda tyle co powinna itd.
Ale Panowie,to co się tu czasem czyta to włos się jeży....

PS.
Strefowe grzanie w domu z 100% OP jest jak najbardziej możliweeeeeeeeeee :)
Pozdrawiam.

TwojPan
17-11-2017, 08:17
:D Powinieneś te wyniki przesłać do Samsunga.
Dadzą Ci pewnie jakiś prezent za to że wykryłeś te wspaniale osiągi w ich urządzeniu, o których oni sami nie mają pojęcia bo w karcie katalogowej tej PC piszą że COP ledwo przekracza 4 i to w idealnych warunkach. (+7/+35)
Kolega ma na pokładzie PC Stiebel Eltron.
Ale rozumiem że aluzja dotyczyła mojego sprzętu.Wiesz,że nawet nie wiedziałem jaki ma COP mój TDM :) Nie interesowało mnie to zbytnio,to są wyniki pomiarów w laboratoryjnych warunkach.Zakres współczynnika COP dla temperatur 7/35 podaje większość producentów.
Na koniec powiem ci tak.Mój system grzewczo/chłodzący (woda lub powietrze) kosztował 27k PLN -to jest cena za PC 8kW,dwa klimatyzatory kanałowe SLIM ,sterowniki,piloty,pompa Wilo,montaż itd.Za ok 40k PLN z montażem mogłem mieć PC Stiebla 7,5kW ,COP 4,8 dla 0/35 -oczywiście tylko grzanie.Teraz policz różnicę czyli ok 13k PLN ,policz ile przy COP 4,8 więcej wyprodukował Stiebel (różnica COP 0,65,policz nawet COP 1 więcej dla 7/35 ) i napisz mi przez ile lat różnica w zakupie 13k PLN -niech będzie nawet 10k PLN,będzie się zwracała.Nie doliczyłem jeszcze systemu chłodzącego,który oprócz PC Stiebla i tak musiałbym zakupić....
A każdy sprzęt się potrafi zepsuć.Na jednych to trafia na drugich nie.

kerad85
17-11-2017, 08:29
Słuchaj,kupię taką pompę jak Twoja,tym bardziej że na ostatnich targach we Wrocku sporo się o niej dowiedziałem,ale nie az tyle co od Ciebie.
Więc odpowiedz proszę:
AD1.
Stoisz przy pompie 24h ,czy pompa ma licznik start/stopów?

Ma licznik startów



AD2.
Jak wyliczyłeś taki współczynnik COP dla CO i CWU.Masz liczniki osobne na PC?

Tak, taka świetna ta pompa, że ma też osobne liczniki dla CO i CWU :D



AD3.
Też zlicza to pompa?

Wyobraź sobie, że też zlicza godziny pracy w CO i CWU :)


AD4.
Tu już tylko posyłam :)
Dziękuję
Tutaj już mam dwutaryfowy podlicznik z RS232



Nie doliczyłem jeszcze systemu chłodzącego,który oprócz PC Stiebla i tak musiałbym zakupić....
A każdy sprzęt się potrafi zepsuć.Na jednych to trafia na drugich nie.
Błąd! Wystarczy Ci wymiennik ciepła + sterownik FEK i puszczasz chłodzenie w podłogę. Oczywiście nie będzie to działało jak klimatyzacja, ale powinno wystarczyć, żeby przetrwać lato w miarę komfortowych warunkach. Na razie mieliśmy za słabe lato, żeby u mnie ta opcja pochodziła dłużej niż kilka dni.


Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, to z chęcią odpowiem i odsyłam do instrukcji obsługi pompy, możesz tam się też wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć o tej pompie.

TwojPan
17-11-2017, 08:40
Nic tylko gratulować,szczególnie tego wyniku w COP :)
Brałem tą firmę pod uwagę ale jest nie na moją kieszeń.
Dlaczego włącza się tyle razy na dobę?



Błąd! Wystarczy Ci wymiennik ciepła + sterownik FEK i puszczasz chłodzenie w podłogę. Oczywiście nie będzie to działało jak klimatyzacja, ale powinno wystarczyć, żeby przetrwać lato w miarę komfortowych warunkach. Na razie mieliśmy za słabe lato, żeby u mnie ta opcja pochodziła dłużej niż kilka dni.
.
Chłodzenie pasywne jest rozwiązaniem archaicznym i niekomfortowym.Używałeś kiedykolwiek?Bywałem w domach,gdzie takie rozwiązanie przez odwrócenie obiegu istniało.Użytkownicy odradzali-nie tylko przez punkt rosy...
I chyba nie za bardzo zrozumiałeś.Jak w okresach przejściowych grzeję się jedynie ciepłym powietrzem lub tryb mieszany podłogówka/ciepłe powietrze.Klimatyzatory służą mi nie tylko do chłodzenia.

TwojPan
17-11-2017, 08:52
.......że COP ponad 6 to jakież mżonki.

:yes:

wihajster
17-11-2017, 08:56
Niedawno jak uruchamiałem pompę gruntową to pierwszego dnia przekroczyłem COP=7. I to nie żart ;)

kerad85
17-11-2017, 09:57
Nic tylko gratulować,szczególnie tego wyniku w COP :)
Brałem tą firmę pod uwagę ale jest nie na moją kieszeń.
Dlaczego włącza się tyle razy na dobę?


Chłodzenie pasywne jest rozwiązaniem archaicznym i niekomfortowym.Używałeś kiedykolwiek?Bywałem w domach,gdzie takie rozwiązanie przez odwrócenie obiegu istniało.Użytkownicy odradzali-nie tylko przez punkt rosy...
I chyba nie za bardzo zrozumiałeś.Jak w okresach przejściowych grzeję się jedynie ciepłym powietrzem lub tryb mieszany podłogówka/ciepłe powietrze.Klimatyzatory służą mi nie tylko do chłodzenia.

Rozumiem takie podejście, jest to jakaś opcja.
Ja natomiast chciałem maksymalnie uprościć instalację i liczbę urządzeń. W moim wypadku, w okresach przejściowych wystarczyło włączenie pompy na godzinę.

Tak, używałem ale takie było lato, że potrzebne było chyba tylko w jednym tygodniu. Nigdy nie miałem więcej niż 24 stopnie w domu, więc jakoś to chyba działa. Oczywiście nie w każdym domu się sprawdzi i nie działa jak klima. Trzeba tu spełnić pewne warunki jak np. zasłonięcie rolet od strony słońca. U mnie to nie problem, bo mam duże przeszklenia z kilku stron.

Co do wysokiego COP, to nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego. Mamy początek sezonu grzewczego, dobre źródło i niska temperatura zasilania. Poniżej wykres COP dla mojej pompy. Na czerwono linią przerywaną naniosłem prawdopodobną linię dla temperatury zasilania, jaka była w moim przypadku. Widać, że spokojnie przy temp. źródła w okolicach 3 stopni da się wyciagnąć taki COP.

401146

JTKirk
17-11-2017, 12:02
Nazwę PC przez pomyłkę wziąłem ze złej stopki ale to i tak nie zmienia faktu że COP ponad 6 to jakież mżonki.

To nie mrożonki, tylko mrzonki :P

jasiek71
17-11-2017, 14:09
Niedawno jak uruchamiałem pompę gruntową to pierwszego dnia przekroczyłem COP=7. I to nie żart ;)

Spoko luzik jak ktoś lubi mieszkać w 10-12* w dobrze ocieplonym domu to takie parametry utrzyma przez cały sezon grzewczy...

wihajster
17-11-2017, 14:13
Strzał w dychę! Powrót z podłogi 12*C, źródło coś około 10*C było.

TwojPan
17-11-2017, 18:15
Chociaż sam producent pisze że COP ich pompy wynosi DO - 5 i nawet nie uwzględnia całego poboru energi przez wszystkie pompy obiegowe
I czy ten COP uwzględnia defrosty?

kerad85
17-11-2017, 18:29
Czyli ten COP który tu podajesz wyczytaleś z tego wykresu.
Gratuluję wiary w materialy reklamowe producenta.
Chociaż sam producent pisze że COP ich pompy wynosi DO - 5 i nawet nie uwzględnia całego poboru energi przez wszystkie pompy obiegowe niezbędne do pracy systemu.
Sugeruję swoje wypowiedzi na temat COP tej pompy opierać na pomiarach a nie wykresach z reklamówki firmy produkującej ten sprzęt.

Pisania że COP pompy na cele CWU wynosi 5 to nawet tymi przechwalkami firmy nie da się usprawiedliwić.

Widzę, że nie czytałeś wcześniejszych moich odpowiedzi i nie zajrzałeś do instrukcji :D
Jak zwykle komentarz na podstawie wyrwanego z kontekstu zdania. Brawo Ty!

Wykres miał na celu pokazanie Ci, że taki COP o tej porze roku nie jest czymś nadzwyczajnym.


I czy ten COP uwzględnia defrosty?

Przecież on chyba pisze o mnie i o pompie gruntowej, to jakie defrosty?!

TwojPan
17-11-2017, 18:31
Rozumiem takie podejście, jest to jakaś opcja.

Nie opcja,a jedyne rozsądne wyjście.Mam ok 60% elewacji w szybach.Chyba nie wiesz jak wygląda chłodzenie pasywne podłogą.
Tutaj 90% ludzi płacze ,że w okresie przejściowym pomimo 21deg w domu,jest jakoś tak chłodno i ciągnie od podłogi jak nie pracuje :)

Ja natomiast chciałem maksymalnie uprościć instalację i liczbę urządzeń. W moim wypadku, w okresach przejściowych wystarczyło włączenie pompy na godzinę.
A to jest dobre :)Na godzinę powiadasz.W takim razie bajery o bezwładności podłogówki to "mżonki",albo mrożonki :)
Uprościć instalację powiadasz dalej ,kolego.Będę nieskromny.Co do grzania/chłodzenia nie można prościej a niżeli montaż takiego systemu jaki mam ja ;)
Szkoda,że takie firmy jak S próbują w ten sposób się reklamować.
Zgroza.

TwojPan
17-11-2017, 19:12
Przecież on chyba pisze o mnie i o pompie gruntowej, to jakie defrosty?!
To jest gruntówka?O matko :) To czym się tu chwalić?
Gdyby mnie było stać na gruntówkę,to miałbym PC jaką mam+5,6kW w PV na dachu.I na COP-y i inne bzdety tylko bym się uśmiechał....

oberwatorPC
17-11-2017, 19:29
Ja zajrzałem do specyfikacji twojej pompy i to właśnie z niej wiem że ta pompa ma COP DO 5 a nie 6.4.
Mam wątpliwość czy Ty o tym wiesz.
Niczego z kontekstu nie wyrwałem bo zacytowałem ten punkt Twojej wyliczanki w całości.
Jeszcze raz powtórzę COP=6.4 dla CO i 5 dla CWU w normalnych warunkach pracy to informacja wyssana z palca czyli mrzonka.


Ten wykres nie pokazuje rzeczywistych wartości COP więc nie może być podstawą do wniosków jakie wysunąłeś.

To poczytaj dobrze COP jest podany dla B0/W35 wystarczy jak ma na DZ 10C i już ma COP 6.

oberwatorPC
17-11-2017, 19:38
Dodaj do zużycia energi wszystkie pompy obiegowe i ten COP spadnie poniżej 5.
Poza tym te 10C na DZ utrzymuje się przez pierwsze 10 minut a potem większość czasu spędza poniżej 5C.

wg EN14511 cop podany jest z pompami obiegowymi. Trzeba dobrze odczytywać dane katalogowe bo jest tam dużo małego druku a producenci podają zawsze najkorzystniejsze dla siebie parametry .

oberwatorPC
17-11-2017, 19:56
Czytałeś tą normę?
Gdybyś przeczytał to byś tego nie napisał.
Ta norma uwzględnia jedynie tą część energii (1 pompy obiegowej) potrzebnej do pokonania oporów skraplacza.
Nie ma tu energi pompy potrzebnej do pokonania oporów DZ i GZ.

W normie PN-EN 14511 uwzględnia się tylko część zużycia energii elektrycznej pompy obiegowej c.o., związaną z pokonaniem oporu hydraulicznego skraplacza.



http://instalreporter.pl/wp-content/...polczynnik.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Finstalreporter.pl% 2Fwp-content%2Fuploads%2F2012%2F09%2FIR_2012_09_porada_ Czy_mozna_porownywac_wspolczynnik.pdf)

Czyli podaje faktyczną sprawność urządzenia a nie instalacji. Czy przy piecu gazowym sprawność 109% jest podawana z pompami obiegowymi do CO?

kerad85
17-11-2017, 20:36
Nie opcja,a jedyne rozsądne wyjście.Mam ok 60% elewacji w szybach.Chyba nie wiesz jak wygląda chłodzenie pasywne podłogą.
Tutaj 90% ludzi płacze ,że w okresie przejściowym pomimo 21deg w domu,jest jakoś tak chłodno i ciągnie od podłogi jak nie pracuje :)

Wiem, bo mam i już o tym pisaliśmy wcześniej.



A to jest dobre :)Na godzinę powiadasz.W takim razie bajery o bezwładności podłogówki to "mżonki",albo mrożonki :)

Co ma zapotrzebowanie budynku na energię do bezwładności podłogówki?! Po prostu godzina pracy w październiku wystarczała mi na kilka dni, po których to dopiero temperatura spadało poniżej założonego poziomu.



Uprościć instalację powiadasz dalej ,kolego.Będę nieskromny.Co do grzania/chłodzenia nie można prościej a niżeli montaż takiego systemu jaki mam ja ;)
Szkoda,że takie firmy jak S próbują w ten sposób się reklamować.
Zgroza.
Ile masz elementów, które mogą się zepsuć? Ja mam jeden :)

Ja nie reklamuję tej firmy. Każda będzie dobra w rozsądnej cenie. Reklamuje to się Nibe, na którą prawie dałem się nabrać. Niby promocja minus 5000 zł, a i tak drożej o 10 000 zł niż ja zapłaciłem. Dziękuję za taką promocję i reklamy pojawiające się w sieci (śledzące mnie zresztą - remarketing dla wtajemniczonych).


To jest gruntówka?O matko :) To czym się tu chwalić?
Gdyby mnie było stać na gruntówkę,to miałbym PC jaką mam+5,6kW w PV na dachu.I na COP-y i inne bzdety tylko bym się uśmiechał....

Myślałem, że wrzucenie do Google hasła "Stiebel Eltron WPC 07" to prosta sprawa, żeby wiedzieć, o czym się potem dyskutuje :D

Niektórzy (w tym ja) nie chcą mieć wiatraka przy domu :D


To poczytaj dobrze COP jest podany dla B0/W35 wystarczy jak ma na DZ 10C i już ma COP 6.

Dzięki za pomoc, bo niektórzy nie potrafią zrozumieć, że teraz nie mam warunków pod B0/W35 tylko raczej pod B5/W28 i stąd wynika wyższa wartość.

Oczywiście jestem świadom, że ta wartość będzie wraz z postępem zimy coraz niższa. Nigdzie się nie chwaliłem, że mam super COP, tylko podałem to co wyszło w takich warunkach.

TwojPan
17-11-2017, 21:57
Co ma zapotrzebowanie budynku na energię do bezwładności podłogówki?!
Ano to,że po godzinie grzania temp takiej masy betonu nie wzrośnie na tyle (jeśli wzrośnie) aby zmieniła się. temp w twoim domu.Zyski bytowe tez podnoszą temp w twoim domu.Daje ci to komfort cieplny?Na jak długo?Jaki?



Ile masz elementów, które mogą się zepsuć? Ja mam jeden :)
Pisałem ,że pasywne chłodzenie to proteza.
Jeden,ale bardzooo kosztowny.Pewnie 3x bardziej od moich dwóch :)


Ja nie reklamuję tej firmy.
Jestem innego zdania.W dodatku wypisujesz nie do końca prawdę.Ale to tutaj norma.


Myślałem, że wrzucenie do Google hasła "Stiebel Eltron WPC 07" to prosta sprawa, żeby wiedzieć, o czym się potem dyskutuje :D
Gdybyś myślał-założyłbyś wątek o swojej pompie,a wtedy Twoje zdziwienie na niewiedze innych nie było by zaskoczeniem.to nie temat o Twojej pompie.


Niektórzy (w tym ja) nie chcą mieć wiatraka przy domu :D

Niektórzy potrafią liczyć,a niektórzy,szczycą się COP-em o 1,5 większym niż z PC za 12k PLN.Liczyłeś,na ile przy tej różnicy w cenie,wystarczyłoby na opłacenie rachunków przy grzaniu czystym prądem?
Tyle mojego zdania.Dla mnie to strzał w kolano.Kasa wyrzucona w błoto.Ani ekonomii,ani komfortu.Zbędny bajer.Ale kto bogatemu zabroni.
Pozdrawiam i życzę coraz większych COP-ów :)

kerad85
18-11-2017, 08:45
Ano to,że po godzinie grzania temp takiej masy betonu nie wzrośnie na tyle (jeśli wzrośnie) aby zmieniła się. temp w twoim domu.Zyski bytowe tez podnoszą temp w twoim domu.Daje ci to komfort cieplny?Na jak długo?Jaki?

Tak jak mówiłem, dotyczy to sytuacji jaka miała miejsce w październiku i mniej więcej tyle grzania wystarczało do zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla mojego domu. Czemu miało nie być komfortu jak zadana temperatura była utrzymywana? :)



Pisałem ,że pasywne chłodzenie to proteza.
Jeden,ale bardzooo kosztowny.Pewnie 3x bardziej od moich dwóch :)

Jestem innego zdania.W dodatku wypisujesz nie do końca prawdę.Ale to tutaj norma.

Panie, konkrety a nie zarzuty, "wypisujesz nie do końca prawdę" :D



Gdybyś myślał-założyłbyś wątek o swojej pompie,a wtedy Twoje zdziwienie na niewiedze innych nie było by zaskoczeniem.to nie temat o Twojej pompie.

Po co mam zakładać? Jest już taki wątek. Jeszcze raz napiszę, niczym się nie chwalę. Wcześniej prosiłem o poradę jak ustawić pompę, żeby nie taktowała i pod przyszłe T2. Jak w końcu mi się to udało to napisałem swoje spostrzeżenia. Czyż nie od tego jest ten wątek?!



Niektórzy potrafią liczyć,a niektórzy,szczycą się COP-em o 1,5 większym niż z PC za 12k PLN.Liczyłeś,na ile przy tej różnicy w cenie,wystarczyłoby na opłacenie rachunków przy grzaniu czystym prądem?
Tyle mojego zdania.Dla mnie to strzał w kolano.Kasa wyrzucona w błoto.Ani ekonomii,ani komfortu.Zbędny bajer.Ale kto bogatemu zabroni.
Pozdrawiam i życzę coraz większych COP-ów :)
Jeszcze raz powiem, nigdzie się nie chwaliłem i nie zarzucałem PC PW że jest do bani. Sam się nad nią zastanawiałem, ale byłem obejrzeć kilka takich urządzeń w działaniu i dla mnie hałas tego wentylatora był nie do przyjęcia, stąd wziąłem gruntową droższą o ok. 10k PLN.

Może właśnie ktoś tu ma za słabe wyniki i czepia się naokoło, że źle liczone bo bez poboru pompy obiegowej. A czy jego wynik uwzględnia wszystkie te rzeczy? :)

magdaseb
18-11-2017, 09:33
Jeżeli kerad85 ma COP na takim poziomie, jaki wyliczył, to może ma...co w tym dziwnego. U mnie COP za wrzesień wyszedł 6,15, za październik 5,9 , a za listopad do tej pory kształtuje się na poziomie 5,7. Dotyczy tylko CO, ponieważ jeszcze nie mieszkam i CWU jest wyłączona. Grzeję obecnie do 21*.

magdaseb
18-11-2017, 10:06
dzielę ilość energii wytworzonej przez ilość energii zużytej

agb
18-11-2017, 10:09
A jak mierzysz ilość energii wytworzonej?

magdaseb
18-11-2017, 10:13
PC ma wbudowane liczniki. Dodatkowo mam podlicznik na zasilaniu PC.

TwojPan
18-11-2017, 16:27
Panowie,pytanie trochę z innej "beczki".
Po raz pierwszy dysponuję takim dużym zbiornikiem (250l) ogrzewanym z PC.Czujnik umieściłem nad grzałką ok 1/3 wysokości zbiornika.Pompa w trybie grzania wody Eco ma widełki 5deg (mozna to oczywiście zmienić).Ale moje pytanie jest takie,czy lepiej w tak dużym zbiorniku utrzymywać wyższą temperaturę z takimi widełkami temp.(woda tylko na potrzeby prysznica) czy taką jaka jest potrzebna-aby już jej nie mieszać.Nie mam doświadczeń z takim dużym zbiornikiem-mnie wychodzi na to ,ze lepiej utrzymywać wyższą temp z widełkami ok 3-5deg.
Jak macie ustawione to Wy?

kerad85
18-11-2017, 17:50
Zbiornik dosyć duży, więc nie szalałbym z wysokością temperatury.
Ogólnie to robiłbym testy i zmieniał nieco ustawienia co kilka dni. Sam muszę jeszcze dopracować kwestię CWU.

TwojPan
18-11-2017, 21:26
Zbiornik dosyć duży, więc nie szalałbym z wysokością temperatury.
Ogólnie to robiłbym testy i zmieniał nieco ustawienia co kilka dni. Sam muszę jeszcze dopracować kwestię CWU.

Jedną z opcji jest programator całotygodniowy.W wybranych godzinach ok 45deg,pozostałe w trybie ECO ok 40deg.
Na jakiej wysokości powinien być czujnik CWU?
Przestawiłem do najniższej kapilary,ustawiłem widełki ECO ok 5deg. Zobaczymy.

Keller
29-11-2017, 18:11
Witam
Czy możecie spojrzeć na parownik na zdjęciu. Co może być powodem nierównomiernego szronienie?
Podrawiam

https://images82.fotosik.pl/924/71cb8cf334e5f794med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/71cb8cf334e5f794)

gb318is
29-11-2017, 19:40
Wygląda jakby dolny wentylator się nie ząłaczał lub coś blokowało przepływ powitrza

oberwatorPC
29-11-2017, 20:14
Za mało gazu.

CNC_POMPY_CIEPLA
29-11-2017, 21:37
Witam
Czy możecie spojrzeć na parownik na zdjęciu. Co może być powodem nierównomiernego szronienie?
Podrawiam

https://images82.fotosik.pl/924/71cb8cf334e5f794med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/71cb8cf334e5f794)

Przeważyć czynnik, to na początek

Marcin34_Śl
30-11-2017, 15:44
Czemu podajesz jak listopad jeszcze trwa?

Na fakt, dzień za wcześnie :rolleyes:
CNC spójrz na te dane, w domu mieszkamy od września, jestem zadowolony z COP i zużycia.
Czy starty i godziny pracy sprężarki są ok?
Pompa chodzi jak wyżej. Krzywa była -15/37 i +12/27,Delta 5, wodę grzeje dwa razy dziennie do 48 stopni, zbiornik BiAWAR 300l (żona w domu cały czas),

CNC_POMPY_CIEPLA
30-11-2017, 16:03
Na fakt, dzień za wcześnie :rolleyes:
CNC spójrz na te dane, w domu mieszkamy od września, jestem zadowolony z COP i zużycia.
Czy starty i godziny pracy sprężarki są ok?
Pompa chodzi jak wyżej. Krzywa była -15/37 i +12/27,Delta 5, wodę grzeje dwa razy dziennie do 48 stopni, zbiornik BiAWAR 300l (żona w domu cały czas),

Hej, masz bardzo ładne parametry, podobne domy budowane w dzisiejszych czasach bez takiej troski o materiały i mają zużycie 2 x większe.
U Ciebie wygląda spoko masz anhydryt więc jakie masz wahania temperatury w domu pomiędzy grzaniem a nie grzaniem?
Przy tej izolacji pewnie niewielkie, max 1st.C?

Marcin34_Śl
30-11-2017, 19:50
Hej, masz bardzo ładne parametry, podobne domy budowane w dzisiejszych czasach bez takiej troski o materiały i mają zużycie 2 x większe.
U Ciebie wygląda spoko masz anhydryt więc jakie masz wahania temperatury w domu pomiędzy grzaniem a nie grzaniem?
Przy tej izolacji pewnie niewielkie, max 1st.C?

Nawet nie 1 st.C, tak 0,5-0,7 st.C Anhydrytu mam dużo, 6,5 cm na parterze i 5,5 cm na piętrze.
Zuzycie i COP bardzo dobre, ale czy mam się martwić sprężarką (180 startów, 220 godzin pracy).
Rozumiem, że przy niskich temp. powrotu grzałka się włącza przy defroście, żeby wspomóc spręzarkę. Martwić się tym?

Konto usunięte_1*
30-11-2017, 21:03
Chłopaki od PC powiedzcie mi czy wy macie w swoich pompach jakieś dane ile mocy cieplnej aktualnie jest ładowane do podłogi , jest tam takie coś ? interesuje mnie ile potrzebuje energi podłoga około 90m2 , nie musi to być super szczegółowo ot tak w przybliżeniu

link2jack
01-12-2017, 07:56
Interesował się może ktoś takową pompą KLIK (http://reszewski.pl/resublimacyjne-pompy-ciepla/rodzaje-pomp-i-efektywnosc) ?

Liwko
01-12-2017, 09:11
Chłopaki od PC powiedzcie mi czy wy macie w swoich pompach jakieś dane ile mocy cieplnej aktualnie jest ładowane do podłogi , jest tam takie coś ? interesuje mnie ile potrzebuje energi podłoga około 90m2 , nie musi to być super szczegółowo ot tak w przybliżeniu

Takie coś nazywa się ciepłomierz i kilka osób coś takiego ma, a podłoga nie potrzebuje energii, energię potrzebuje dom.

domelek
01-12-2017, 19:19
Takie coś nazywa się ciepłomierz i kilka osób coś takiego ma, a podłoga nie potrzebuje energii, energię potrzebuje dom.

Dom też jej nie potrzebuje btw...

Konto usunięte_1*
01-12-2017, 19:20
No skoro macie ciepłomierze to dowiem się ile tej mocy idzie w tą podłogę ,
czy trzeba dwa tysiące postów nie na temat a na końcu każecie mi zlecić ozc ? pytam ile komu na ile metrów wnioski sam sobie wyciągnę

Tomaszs131
01-12-2017, 19:21
Z czystej ciekawości, po co Ci to wiedzieć?

Konto usunięte_1*
01-12-2017, 19:37
mam pewne plany i nie chciałbym wdepnąć , najpierw zbieram info

Marek2504
01-12-2017, 20:18
U mnie przy 105 m2 obecnie dom pobiera 80 kwh na dzień (tylko CO) . Temperatura zew. około 0 stopni.Dom średnio ocieplony.

Konto usunięte_1*
02-12-2017, 07:08
Ok dzięki to by się zgadzało ,

Zigobar
02-12-2017, 08:03
Interesował się może ktoś takową pompą KLIK (http://reszewski.pl/resublimacyjne-pompy-ciepla/rodzaje-pomp-i-efektywnosc) ?
Niektórzy już próbowali drążyć temat. Wpisz w wyszukiwarkę "transformator ciepła" lub "sopel lodu".

Liwko
02-12-2017, 10:21
U mnie przy 105 m2 obecnie dom pobiera 80 kwh na dzień (tylko CO) . Temperatura zew. około 0 stopni.Dom średnio ocieplony.

Aż tyle??? :o

Andrzej5101
02-12-2017, 10:49
Kolego Marek2504 - jest jakaś nieścisłość w Twoich danych ;
Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 55 m2 podłogówka, reszta grzejniki stalowe Diamond.

Marek2504
02-12-2017, 14:47
Jaka nieścisłość ? Pompa pobiera 20 kWh, produkuje 80kWh . Taki metraż mam w projekcie. Nie liczę pomieszczenia z osobnym wejściem do piwnicy(około 6m2). Jest nieogrzewane.

oberwatorPC
02-12-2017, 16:41
Nie ma nieścisłości Marek2504 napisał, że dom pobiera 80kW a nie pompa.

kerad85
02-12-2017, 22:24
U mnie pobiera ok. 8 kWh dziennie na CO przy tych 0 st. (w nocy :))
200 m2 podłogówki, dom z poddaszem użytkowym.

Jednym słowem czyjeś wyniki na nic Ci się zdadzą.

Konto usunięte_1*
03-12-2017, 08:46
Chyba trochę za mało lub masz pasywniaka co ?

link2jack
03-12-2017, 09:21
8kwh to rewelacja. U mnie 3kwh idzie chyba na cwu. Więc 5 na ogrzewanie to wprowadzasz w kompleksy :lol2: od kiedy na zewnątrz jest 0*C to u mnie pompa razem z cwu około 15 pobiera.

stanley79
05-12-2017, 08:37
Takie coś nazywa się ciepłomierz i kilka osób coś takiego ma, a podłoga nie potrzebuje energii, energię potrzebuje dom.

https://www.olx.pl/oferta/cieplomierz-santech-pullutherm-nowy-CID628-IDnBoWc.html#39aef2dc15

magdaseb
05-12-2017, 08:56
U mnie pobiera ok. 8 kWh dziennie na CO przy tych 0 st. (w nocy :))
200 m2 podłogówki, dom z poddaszem użytkowym.

Jednym słowem czyjeś wyniki na nic Ci się zdadzą.

Co oznacza w twojej stopce wpis "480m3"? Jeżeli to kubatura, to przy 200m2 podłogówki musiałbyś mieć wysokość do sufitu ok 2 metry...Kubatura to cały budynek mierzony po obrysie zewnętrznym.

Liwko
05-12-2017, 09:11
Co oznacza w twojej stopce wpis "480m3"? Jeżeli to kubatura, to przy 200m2 podłogówki musiałbyś mieć wysokość do sufitu ok 2 metry...Kubatura to cały budynek mierzony po obrysie zewnętrznym.

A ogrzewasz obrys zewnętrzny?

Podał że ma 200m2 po podłogach, więc na pewno ma skosy. 480m3 to na pewno kubatura wewnątrz domu.

fotohobby
05-12-2017, 09:17
Co oznacza w twojej stopce wpis "480m3"? Jeżeli to kubatura, to przy 200m2 podłogówki musiałbyś mieć wysokość do sufitu ok 2 metry...Kubatura to cały budynek mierzony po obrysie zewnętrznym.

Kubatura moze byc netto, lub brutto i bardzo sie różnia ;)

magdaseb
05-12-2017, 09:27
Tak, to prawda. Jednak zazwyczaj spotykam się z kubaturą brutto. w moim projekcie również jest brutto- 1620m3.

kerad85
06-12-2017, 22:41
Co oznacza w twojej stopce wpis "480m3"? Jeżeli to kubatura, to przy 200m2 podłogówki musiałbyś mieć wysokość do sufitu ok 2 metry...Kubatura to cały budynek mierzony po obrysie zewnętrznym.

Ja pierdzielę. Ludzie, liczyć nie umiecie przy skosach :D Już drugi raz o to ktoś pyta. 200 m2 podłogówki po podłodze. 80 m2 to parter (212 m3), reszta, czyli 120 m2 to poddasze ze skosami. Trochę matematyki i dowiecie się skąd taka a nie inna kubatura. Ogarnąć to powinien każdy chyba nawet do gimnazjum włącznie.

A kubaturę liczył koleś od blower door test i weryfikator. Pewnie wg innych założeń.

JTKirk
07-12-2017, 15:13
Były tutaj notowane przypadki....podawani m2 grzanych podłóg. Po drążeniu tematu okazywało się, że dach jest 4 spadowy i lepiej w statystykach wyglądało np. - dane za poddasze użytkowe - 100m2 grzanych podłóg niż gdyby miało być 35m2 powierzchni użytkowej :P

Andrzej5101
07-12-2017, 16:02
402607 wg. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 czerwca 2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej

CNC_POMPY_CIEPLA
08-12-2017, 19:41
H2O zamiast czynnika R410A
To dość kiepski sposób na obejście ustawy F-gazowej :-)
taki akcent humorystyczny.


https://youtu.be/n6Lph-TCL3Q

JTKirk
09-12-2017, 05:09
...

za dużo googla, za mało myślenia

TwojPan
13-12-2017, 21:30
Ja pierdzielę. Ludzie, liczyć nie umiecie przy skosach :D Już drugi raz o to ktoś pyta. 200 m2 podłogówki po podłodze. 80 m2 to parter (212 m3), reszta, czyli 120 m2 to poddasze ze skosami. Trochę matematyki i dowiecie się skąd taka a nie inna kubatura. Ogarnąć to powinien każdy chyba nawet do gimnazjum włącznie.

A kubaturę liczył koleś od blower door test i weryfikator. Pewnie wg innych założeń.
masz standardowy projekt Noelia Bis 2M,czy po przeróbkach?

mardor1971
26-12-2017, 22:14
U mnie przy 105 m2 obecnie dom pobiera 80 kwh na dzień (tylko CO) . Temperatura zew. około 0 stopni.Dom średnio ocieplony.

A u mnie 500 Kw na mc więc 16,5 na dzień. ciekawe jak to ma być, bo 80 razy 30 to 2400 kw a to chyba dużo. sorry nie doczytałem że to 80 kw ciepła.

plusfoto
26-12-2017, 22:28
Pamiętaj o jednostkach Kw czy kw to nie to sama kWh

Tomaszs131
31-12-2017, 13:19
Dwa ostatnie posty przeniosłem TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator/page266&highlight=Rekuperator)

bobrow
31-12-2017, 14:44
Witam ,
chyba pojawiła się alternatywa dla panasa T-cap ze względu na stałą wydajność grzewaczą do -15 st , chodzi o Hitachi Yutaki s80 .
Może ktoś już to eksploatuje ? Chętnie się zapoznamy z danymi nowych sprzętów.
Pzdr

Pratchawiec
31-12-2017, 16:20
Bobrow

Yutaki S80 jest bardziej alternatywą dla Daikina HT.
Takiego jak ma uż. Varme.....

To podobnie jak D. HT pompa dwuspreżarkowa, z pierwszym stopniem na R410a, a z drugim na R134.
Modyfikacja w stosunku do D. polega, jak mi się wydaje na tym, że w korzystnych warunkach temperaturowych, drugi stopień wyłącza się całkowicie.
Stąd zapewne nieco wyższa sprawność w średnich temp. zewnętrznych.
Na rynku (nie poskim) jest od kilku lat
Ciekaw jestem, ile to cudo u nas kosztuje.

Nowe T-Cap'y, co ze zdziwieniem ostatnio stwierdziłem, grzeją z mocą nominalną do 20*.
COP dla 12 kW przy -25 wynosi 1,80 a moc ok. 10 kW.
Nie wiem dlaczego brak takich danych dla najpopularniejszej 9-ki.


Noworocznie pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
31-12-2017, 16:34
Pratchawiec,
może odruchowo spoglądam na PC pod grzejniki , ale pomimo wszystko wygląda ciekawie.
Co do cen , to można zobaczyć np na stronce AJB... i jeszcze kilku firm.
Może warto założyć temat np porównanie parametrów PC P/W ?
Można stworzyć tabelkę z perametrami i ją na bieżąco uzupełniać.
Zobaczymy.
Pzdr

Wszelkiej pomyślności w 2018 roku !

fachman19
31-12-2017, 16:35
Witam ,
chyba pojawiła się alternatywa dla panasa T-cap ze względu na stałą wydajność grzewaczą do -15 st , chodzi o Hitachi Yutaki s80 .
Może ktoś już to eksploatuje ? Chętnie się zapoznamy z danymi nowych sprzętów.
Pzdr

Ta stała temperatura to trik handlowy .
Można inaczej powiedzieć ,że PC ma tak samo niską wydajnoć w wyższych temperaturach jak przy -15C.Inne pompy mają w wyzszych temperaturach wyższą moc

Pratchawiec
31-12-2017, 16:44
Fachman

Masz oczywiście rację, wiemy że to marketing, a nie żaden cud fizyki.
Jest jedno ale; płacimy za 9 kW lub 12 mocy grzewczej przy -20.
U wielu innych producentów za taką moc w takich warunkach zapłacimy odpowiednio drożej, bo zapewne będziemy musieli kupić 16-kę lub nawet coś większego.

Bobrow

Też w pierwszej chwili pomyślałem o takich jak Ty.
Myślę, że powinieneś za czymś podobnym rozejrzeć się za ok.10 lat, jak będziesz zastanawiał się nad ew. wymianą sprzętu.

Życzę Ci żeby nawet później.

Noworocznie pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
31-12-2017, 16:45
Ta stała temperatura to trik handlowy .
Można inaczej powiedzieć ,że PC ma tak samo niską wydajnoć w wyższych temperaturach jak przy -15C.Inne pompy mają w wyzszych temperaturach wyższą moc

Dane z ich katalogu nie wyglądają źle , nawet dość dobrze- trzeba poprostu porównać z innymi producentami.

Pratchawiec
31-12-2017, 17:01
Bobrow

Porównanie trochę trudne, bo znanych mi nieco bliżej producentów to tylko Daikin HT i być może Fujitsu (Atlantic).
Mainstream to jednosprężarkowe budżetowe pompki w ogromnej większości bez wodotrysków podnoszących ich efektywność.

Noworocznie pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
31-12-2017, 17:16
Bobrow

Porównanie trochę trudne, bo znanych mi nieco bliżej producentów to tylko Daikin HT i być może Fujitsu (Atlantic).
Mainstream to jednosprężarkowe budżetowe pompki w ogromnej większości bez wodotrysków podnoszących ich efektywność.

Noworocznie pozdrawiam

Pratchawiec

Widzisz - ważne , żeby uczciwie porównać PC w podstawowych kategoriach , w tym oczywiście pod grzejniczki.
Jestem głęboko przekonany , że będzie się ich coraz więcej sprzedawało.
A dlaczego tak myślę :
-bo jest bardzo dużo domów po podstawowej termomodernizacji
-coś nie coś się mówi o smogu , więc jeśli tylko będą jakiekolwiek ulgi ( albo brak kar) ze strony państwa- to przy wzroście zamożności/świadomości i dobrych cenach i parametrów sprzętu , temat pójdzie
-wymiana części lub wszystkich grzejników pod PC nie kosztuje majątku
-ludzie z natury są wygodni
Pzdr

Jinikao
01-01-2018, 12:09
Od kilku miesięcy przeglądam artykuły, fora o różnych PC PW, które byłyby dobre pod grzejniki do starego domu, jednak jako tako ocieplonego. Mam ofertę na hitachi yutaki s80 za 43k komplet. Moim zdaniem drogo i inwestycja bez sensu. Bardziej interesujące były by już PC ze sprężarkami z systemem EVI, które chyba są bardziej efektywne na grzejnikach (temp. zasil. ok. 50st). Jeżeli piszę bzdury niech mnie ktoś poprawi.
Jednak w moim wypadku doszedłem do wniosku, że bardziej bezpieczne (koszty późniejszego ogrzewania) będzie dla mnie gruntówka z EVI, gdzie koszty kompletnej instalacji w wycenach jakie dostałem dla PC 9-11kW zaczynają się już od 30k. Nawet przyjmując to jako ściemę, a w trakcie realizacji okaże się że cena będzie np.35k (długość DZ) to i tak dla mnie jest to bardziej interesująca perspektywa niż PC PW.
Modernizacja instalacji poprzez wymianę grzejników na trójpłytowe, to inwestycja w moim przypadku ok. 8-10k, dlatego z tego rezygnuję (może kiedyś jak się okaże że koszty ogrzewania na teraźniejszych grzejnikach będą za wysokie). Po pobieżnych obliczeniach jakie sobie zrobiłem, to w czasie konkretnych mrozów 50st na grzejnikach powinno starczyć do komfortowego nagrzania, do temp. 22st.

Nie myślałeś o klimakonwektorach?

carlos68
01-01-2018, 12:19
Myślę o klimakonwektorach, ale chcę zrobić dodatkowy obwód na trzy pomieszczenia aby latem wykorzystać opcję chłodzenia.

bobrow
01-01-2018, 13:38
Od kilku miesięcy przeglądam artykuły, fora o różnych PC PW, które byłyby dobre pod grzejniki do starego domu, jednak jako tako ocieplonego. Mam ofertę na hitachi yutaki s80 za 43k komplet. Moim zdaniem drogo i inwestycja bez sensu. Bardziej interesujące były by już PC ze sprężarkami z systemem EVI, które chyba są bardziej efektywne na grzejnikach (temp. zasil. ok. 50st). Jeżeli piszę bzdury niech mnie ktoś poprawi.
Jednak w moim wypadku doszedłem do wniosku, że bardziej bezpieczne (koszty późniejszego ogrzewania) będzie dla mnie gruntówka z EVI, gdzie koszty kompletnej instalacji w wycenach jakie dostałem dla PC 9-11kW zaczynają się już od 30k. Nawet przyjmując to jako ściemę, a w trakcie realizacji okaże się że cena będzie np.35k (długość DZ) to i tak dla mnie jest to bardziej interesująca perspektywa niż PC PW.
Modernizacja instalacji poprzez wymianę grzejników na trójpłytowe, to inwestycja w moim przypadku ok. 8-10k, dlatego z tego rezygnuję (może kiedyś jak się okaże że koszty ogrzewania na teraźniejszych grzejnikach będą za wysokie). Po pobieżnych obliczeniach jakie sobie zrobiłem, to w czasie konkretnych mrozów 50st na grzejnikach powinno starczyć do komfortowego nagrzania, do temp. 22st.

43kPLN za powietrzną ? Może popytaj jeszcze- powinieneś się spokojnie zmieścić w 30k z zas CWU np z Panasem , a LG pewnie jeszcze mniej.
Nie wiem czy gruntówka i grzejniki to dobry pomysł.
Pzdr

bobrow
02-01-2018, 06:28
Za 43k to hitachi yutaki s80, za zwykłą hitachi yutaki już "tylko" 32k. Za Lg 27k, T-cap 29k. Gruntówką ale ze sprężarką spiralną EVI, na grzejniki chyba będzie dobra?

Chodzi o średni COP dla wyższych temp na grzejnikach np 45-50st.
Na powietrznej i gruntówce może wyjść podobnie lub nawet gorzej na gruntówce.
Zwykłymi grzejnikami jest trudno ogrzewać temp 30-35st , ale jeśli by się udało- to gruntówka będzie ok.
Pomimo wszystko w takim układzie koszt inwestycji będzie dość wysoki.
Z tego co podałeś wolałbym T-capa bo nie duża różnica od LG , a lepsze parametry.
Wtedy możesz tylko wg potrzeb wymienić kilka grzejników ( lub wcale) - u mnie był projekt pod piec węglowy pod 50 st na grzejnikach i jest ok ( KG 45-48st)
Pzdr

CNC_POMPY_CIEPLA
02-01-2018, 09:26
Za 43k to hitachi yutaki s80, za zwykłą hitachi yutaki już "tylko" 32k. Za Lg 27k, T-cap 29k. Gruntówką ale ze sprężarką spiralną EVI, na grzejniki chyba będzie dobra?

a co Ci da EVI w gruntówce? jak to umotywował sprzedający? Może być ciekawie....

Tulisko
02-01-2018, 12:15
Może warto założyć temat np porównanie parametrów PC P/W ?
Można stworzyć tabelkę z perametrami i ją na bieżąco uzupełniać.


Popieram, fajny pomysł;-)

Pozdrawiam w Nowym Roku:-)
Tulisko

fachman19
04-01-2018, 17:30
Fachman

Masz oczywiście rację, wiemy że to marketing, a nie żaden cud fizyki.
Jest jedno ale; płacimy za 9 kW lub 12 mocy grzewczej przy -20.
U wielu innych producentów za taką moc w takich warunkach zapłacimy odpowiednio drożej, bo zapewne będziemy musieli kupić 16-kę lub nawet coś większego.

Bobrow

Też w pierwszej chwili pomyślałem o takich jak Ty.
Myślę, że powinieneś za czymś podobnym rozejrzeć się za ok.10 lat, jak będziesz zastanawiał się nad ew. wymianą sprzętu.

Życzę Ci żeby nawet później.

Noworocznie pozdrawiam

Pratchawiec

to porównajmy ceny np 16 atlantic i 12 T-cap

fachman19
04-01-2018, 17:37
43kPLN za powietrzną ? Może popytaj jeszcze- powinieneś się spokojnie zmieścić w 30k z zas CWU np z Panasem , a LG pewnie jeszcze mniej.
Nie wiem czy gruntówka i grzejniki to dobry pomysł.
Pzdr

Grzejniki to nic strasznego . Muszą być tylko dobrane do parametrów

bobrow
04-01-2018, 18:24
Grzejniki to nic strasznego . Muszą być tylko dobrane do parametrów

Tak jak pisałem dalej - chodzi o gruntówkę i temp na grzejnikach typu 45-50st , wtedy lepiej pomyśleć o powietrznej.
Ale oczywiście można...

Garażowiec
04-01-2018, 19:39
Tak jak pisałem dalej - chodzi o gruntówkę i temp na grzejnikach typu 45-50st , wtedy lepiej pomyśleć o powietrznej.
Ale oczywiście można...

Widzę któryś raz już taką Twoją opinię , a to niby czemu gruntówką będzie się gorzej spisywać przy grzejnikach niż powietrzna ? Pomijając oczywistość że każda pc będzie się niezbyt dobrze spisywać przy GZ ( non stop ) 45-50*C .

wihajster
04-01-2018, 20:10
Tak jak pisałem dalej - chodzi o gruntówkę i temp na grzejnikach typu 45-50st , wtedy lepiej pomyśleć o powietrznej.
Ale oczywiście można...
Wielokrotnie powtarzana bzdura staje się prawdą.....

bobrow
04-01-2018, 20:25
Wielokrotnie powtarzana bzdura staje się prawdą.....

Pisałem o kosztach inwestycji i osiągniętych efektach.
Jeśli to bzdura- to proszę o porównanie :
-koszt instalacji grutówki i powietrznej, bez pracy własnej
-porównanie średniego COP dla 45-50 st na CO.
Takie porównanie jakiś czas temu robił Clarnet na swoim blogu- wtedy jego argumenty do mnie przemówiły.
To dawaj ...

bobrow
04-01-2018, 20:42
Widzę któryś raz już taką Twoją opinię , a to niby czemu gruntówką będzie się gorzej spisywać przy grzejnikach niż powietrzna ? Pomijając oczywistość że każda pc będzie się niezbyt dobrze spisywać przy GZ ( non stop ) 45-50*C .

Ale ja właśnie napisałem to warunkowo- tylko na temp 45-50st...

bobrow
04-01-2018, 20:54
Garażowiec,
nie napisałem , że gruntówka będzie pracować gorzej od powietrznej - tylko tak samo lub trochę gorzej (średni COP).
No i oczywiście koszty instalacji powinny być zbacznie droższe na gruntówce ( 100% praca instalatora, nic sami nie dłubiemy)
A teraz najlepsze- czy widział ktoś wpisy dot pracy gruntówki na grzejnikach 45-50 st ?
No właśnie...

Pratchawiec
05-01-2018, 01:30
to porównajmy ceny np 16 atlantic i 12 T-cap

Witam

To porównujmy
Na początek - tak prosto z brzegu od CNC na A....

T-Cap 12 kW
cena netto 24440zł

T_cap 9 kW tż od CNC, też z A....
cena netto 21299zł

Obie trójfazowe

jednofazowe odpowiednio
9 kW netto 18.982zł
12 kW netto 22700 zł (z innego sklepu na A.... bo CNC 1-fazy nie sprzedaje).

Przy czym - 15 wszystkie w/w grzeją wodę do co najmniej 55*

Pokaż nam cenę Atlantica, który daje 10 kW - przy -25 a przy -15 grzeje wodę do 60*

Niecierpliwie czekamy

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pratchawiec
05-01-2018, 23:38
Witam

Cisza......

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
06-01-2018, 08:21
Garażowiec,
nie napisałem , że gruntówka będzie pracować gorzej od powietrznej - tylko tak samo lub trochę gorzej (średni COP).
No i oczywiście koszty instalacji powinny być zbacznie droższe na gruntówce ( 100% praca instalatora, nic sami nie dłubiemy)
A teraz najlepsze- czy widział ktoś wpisy dot pracy gruntówki na grzejnikach 45-50 st ?
No właśnie...

Raczej nie zobaczysz opisów chałupy na grzejnikach w połączeniu z gruntową pompą ciepła z bardzo prostego powodu...
W 99% system z takim rozwiązaniem jest decyzją przemyślaną na etapie budowy i instalacja grzewcza jest dobrana jak najbardziej optymalnie...
Powietrzne pompy ciepła często i gęsto montuje się ją inwestor ocknie się na etapie doboru kotła a więc już na ogół jest instalacja grzewcza zrobiona " po swojemu" ...

Tak swoją drogą niby z czego ma być ten lepszy COP w powietrznych...?
( Rozmawiamy o sezonie grzewczym...)

bobrow
06-01-2018, 09:33
Raczej nie zobaczysz opisów chałupy na grzejnikach w połączeniu z gruntową pompą ciepła z bardzo prostego powodu...
W 99% system z takim rozwiązaniem jest decyzją przemyślaną na etapie budowy i instalacja grzewcza jest dobrana jak najbardziej optymalnie...
Powietrzne pompy ciepła często i gęsto montuje się ją inwestor ocknie się na etapie doboru kotła a więc już na ogół jest instalacja grzewcza zrobiona " po swojemu" ...

Tak swoją drogą niby z czego ma być ten lepszy COP w powietrznych...?
( Rozmawiamy o sezonie grzewczym...)

Jasiek,
średni COP z całego roku przy temp na CO i CWU 45-55 st przy cieplejszych zimach może wyjść ciut lepiej na powietrznej.
Gruntówka i grzejniki to pytanie naszego forumowicza-rozważa za i przeciw .Większość z nas stara się wytłumaczyć różnice , a nie wcisnąć konkretne rozwiązanie.
Zrobi jak uważa- ważne , żeby wiedzieć dlaczego ...
Pzdr

PS
Sezon grzewczy to też okresy przejściowe

jasiek71
06-01-2018, 12:24
Jasiek,
średni COP z całego roku przy temp na CO i CWU 45-55 st przy cieplejszych zimach może wyjść ciut lepiej na powietrznej.
Gruntówka i grzejniki to pytanie naszego forumowicza-rozważa za i przeciw .Większość z nas stara się wytłumaczyć różnice , a nie wcisnąć konkretne rozwiązanie.
Zrobi jak uważa- ważne , żeby wiedzieć dlaczego ...
Pzdr

PS
Sezon grzewczy to też okresy przejściowe

Przy cieplejszych zimach mamy mniejsze obciążenie DZ a więc i jego wyższą temperaturę...
Trzeba też uwzględnić ekonomię przy taryfie G12...
Jaki jest sens porównywania COP powietrznej w trakcie dość ciepłego dnia kiedy to obowiązują drogie stawki za energię elektryczną ...

Generalnie to zaczyna się pakowanie wszystkiego do jednego worka bo skoro" nie ma zimy" to powietrzna jest lepsza...
System grzewczy ma być jak najbardziej odporny na zmieniające się warunki jakie mogą wystąpić na przestrzeni wielu lat...

bobrow
06-01-2018, 12:39
Przy cieplejszych zimach mamy mniejsze obciążenie DZ a więc i jego wyższą temperaturę...
Trzeba też uwzględnić ekonomię przy taryfie G12...
Jaki jest sens porównywania COP powietrznej w trakcie dość ciepłego dnia kiedy to obowiązują drogie stawki za energię elektryczną ...

Generalnie to zaczyna się pakowanie wszystkiego do jednego worka bo skoro" nie ma zimy" to powietrzna jest lepsza...
System grzewczy ma być jak najbardziej odporny na zmieniające się warunki jakie mogą wystąpić na przestrzeni wielu lat...

Ok- uwzględniając wszystko , to wg Ciebie jaka będzie różnica dla omawianego domku :
-w kosztach eksploatacji
- w kosztach inwestycji

bobrow
06-01-2018, 12:46
Raczej nie zobaczysz opisów chałupy na grzejnikach w połączeniu z gruntową pompą ciepła z bardzo prostego powodu...
W 99% system z takim rozwiązaniem jest decyzją przemyślaną na etapie budowy i instalacja grzewcza jest dobrana jak najbardziej optymalnie...
Powietrzne pompy ciepła często i gęsto montuje się ją inwestor ocknie się na etapie doboru kotła a więc już na ogół jest instalacja grzewcza zrobiona " po swojemu" ...

Tak swoją drogą niby z czego ma być ten lepszy COP w powietrznych...?
( Rozmawiamy o sezonie grzewczym...)

Jasiek, to wg Ciebie nasz kolega ma być pierwszym użytkownikiem gruntówki z grzejnikami o temp 45-50 st ?

jasiek71
06-01-2018, 13:21
Jasiek, to wg Ciebie nasz kolega ma być pierwszym użytkownikiem gruntówki z grzejnikami o temp 45-50 st ?

Nie bardzo wiem co cię "boli" gruntówka...??
Że jest bardziej "idiotoodporna"...?

bobrow
06-01-2018, 13:55
Nie bardzo wiem co cię "boli" gruntówka...??
Że jest bardziej "idiotoodporna"...?

Jasiek-zaraz jeszcze stwierdzisz ,że nienawidzę Daikina i wszystkim wychwalam Panasa...
To gdzie konkretne odpowiedzi na pytania ?
Widzisz zawsze staram się być obiektywny i wiedzieć jakie są plusy oraz minusy danego rozwiązania...
To inwestror sobie wybierze co mu pasuje- i być może nie będzie to gruntówka ...
Czy tu pojawia się obawa o spadek popularności gruntówek - tj ryzyko spadku dochodów ?
Może jestem naiwny- ale wciąż biorę pod uwagę , że tak nie jest u Ciebie/Fachmana/Wihajsra i innych instalatorów on-offowych gruntówek
Tymczasem

Zigobar
06-01-2018, 13:58
Jasiek, to wg Ciebie nasz kolega ma być pierwszym użytkownikiem gruntówki z grzejnikami o temp 45-50 st ?
Najwyrażniej pierwszym, o którym słyszałeś/czytałeś.

A tak na poważnie - coś mi się wydaje, że naczytałeś się na temat gruntówek jakichś głupot. Przecież taki gruntowy on/off to tylko prosty układ chłodniczy, który może pracować nawet z prostym (byle sensownym) sterowaniem.
Temperatury na wyjściu rzędu czterdziestu paru stopni są do przyjęcia dla PC o maksymalnej na wyjściu 55 - 60*C. Uzyskana sprawność (COP ok. 3) również może być akceptowalną dla chcącego uwolnić się od węgla.

bobrow
06-01-2018, 14:06
Najwyrażniej pierwszym, o którym słyszałeś/czytałeś.

A tak na poważnie - coś mi się wydaje, że naczytałeś się na temat gruntówek jakichś głupot. Przecież taki gruntowy on/off to tylko prosty układ chłodniczy, który może pracować nawet z prostym (byle sensownym) sterowaniem.
Temperatury na wyjściu rzędu czterdziestu paru stopni są do przyjęcia dla PC o maksymalnej na wyjściu 55 - 60*C. Uzyskana sprawność (COP ok. 3) również może być akceptowalną dla chcącego uwolnić się od węgla.

To już przynajmniej jakiś konkret , czyli potwierdza się to co podawałem- pierwszy rok miałem 100% pomiar ciepłomierzem i miałem średni roczny COP 3,03 ( temp CO 44-48st)
To teraz podaj proszę koszt gruntówki

oberwatorPC
06-01-2018, 14:14
Nie rozumiem po co setny raz drążyć ten sam temat i tak nic z tego nie wyniknie.... Było już kilkadziesiąt takich tematów .

bobrow
06-01-2018, 14:17
Kurza twarz- gość zarzucił prostą kwestię i nie może dostać jasnej czytelnej informacji :
- jak tak zrobisz to tak będzi
- a jak siak zrobisz to będzie tak
Masakra...

06-01-2018, 14:21
Niestety pewnie sie nie dowiemy jaka jest roznica w kosztach. Jak cnc pokazuje swoje cyfry to jest krytyka ze chwali tylko powietrzne, ale jak wymagamy od instalatorow gruntowek porownania to glowa w piach.

jasiek71
06-01-2018, 14:35
Kurza twarz- gość zarzucił prostą kwestię i nie może dostać jasnej czytelnej informacji :
- jak tak zrobisz to tak będzi
- a jak siak zrobisz to będzie tak
Masakra...

Bo nie ma jednej prostej odpowiedzi...
Jak chcesz to porównać...??
Postawisz dwa identyczne domy obok siebie a różniące się tylko pompami ciepła i wsadzisz do nich dwie identyczne rodziny z identycznymi nawykami...?

bobrow
06-01-2018, 14:38
Bo nie ma jednej prostej odpowiedzi...
Jak chcesz to porównać...??
Postawisz dwa identyczne domy obok siebie a różniące się tylko pompami ciepła i wsadzisz do nich dwie identyczne rodziny z identycznymi nawykami...?

Nie- już wiemy , że średni COP ok 3 w dwóch przypadkach
Lg powietrzna to koszt 27 kpln.
To ile do cholery należy przyjąć za gruntówkę ?

jasiek71
06-01-2018, 14:38
Niestety pewnie sie nie dowiemy jaka jest roznica w kosztach. Jak cnc pokazuje swoje cyfry to jest krytyka ze chwali tylko powietrzne, ale jak wymagamy od instalatorow gruntowek porownania to glowa w piach.

A jakie cyfry dla gruntowej pompy ciepła chcesz zobaczyć...?
To że ktoś coś tam zapłacił jeszcze o niczym nie świadczy...
Tak samo jak to że ktoś inny chwali się jakimś tam COP...

jasiek71
06-01-2018, 14:39
Nie- już wiemy , że średni COP ok 3 w dwóch przypadkach
Lg powietrzna to koszt 27 kpln.
To ile do cholery należy przyjąć za gruntówkę ?

A co zawiera ta cena i o jakiej mocy pompa...?

bobrow
06-01-2018, 14:54
A co zawiera ta cena i o jakiej mocy pompa...?

Popatrz na stronę wcześniej - wpisy kol Carlosa.

jasiek71
06-01-2018, 15:02
Popatrz na stronę wcześniej - wpisy kol Carlosa.

Taaa...
moc 9-11...
Kompletna kotłownia...
To jaki zasobnik CWU jest w tej cenie...?
Pompa 9 czy 11 kW...?

Gruntowa 9-11 kW z 300-400L zasobnikiem i DZ, wszystko podłączone i uruchomione to ok 28-34 k zależnie jaki grunt, ile weźmie koparkowy itp...
Tak jak pisałem wcześniej nie da się tak porównać na zasadzie że ktoś coś...

bobrow
06-01-2018, 15:20
Taaa...
moc 9-11...
Kompletna kotłownia...
To jaki zasobnik CWU jest w tej cenie...?
Pompa 9 czy 11 kW...?

Gruntowa 9-11 kW z 300-400L zasobnikiem i DZ, wszystko podłączone i uruchomione to ok 28-34 k zależnie jaki grunt, ile weźmie koparkowy itp...
Tak jak pisałem wcześniej nie da się tak porównać na zasadzie że ktoś coś...

Domy modernizowane mają już zazwyczaj zagospodarowany teren - to jaki koszt będzie przy pionowym DZ ?
I temp 45-50 na CO - dla przypomnienia

jasiek71
06-01-2018, 15:24
Domy modernizowane mają już zazwyczaj zagospodarowany teren - to jaki koszt będzie przy pionowym DZ ?
I temp 45-50 na CO - dla przypomnienia

I zaczyna się udowadnianie kto ma dłuższego...
Nawet nie proponuję wymienników pionowych , jak ktoś się upiera na pompę ciepła to zakłada powietrzną ...

Zasilanie 45-50* nie ma znaczenia...
Nie tak dawno katowałem taką jedną 9' i doszła do 46* przy podłogówce ...

bobrow
06-01-2018, 15:31
I zaczyna się udowadnianie kto ma dłuższego...
Nawet nie proponuję wymienników pionowych , jak ktoś się upiera na pompę ciepła to zakłada powietrzną ...

Zasilanie 45-50* nie ma znaczenia...
Nie tak dawno katowałem taką jedną 9' i doszła do 46* przy podłogówce ...

No widzisz Jasio- to ja właśnie tak napisałem , że można na gruntówce...

06-01-2018, 15:33
Tu nie chodzi o to kto ma dluzszego. Sam zalozylbym gruntowme gdyby nie to ze jest drozsza i nigdy wg moich obliczen nie zrowna sie nawet z powietrzna. W moim przypadku to tylko teoria potwierdzona swoimi obliczeniami i pojedynczy przypadek wiec nie dziw sie ze chcemy sie po prostu dowiedziec. W PC PW najbardziej zastanawia mnie serwis po kilku latach, czy dalej bedzie dzialala. Przyjalem jednak, ze w gruntowce tez moze sie cos wysypac a DZ wieczne rowmiez nie jest. Moze sie rozszczelnic lub odwierty szlag trafi. Z tego wszystkiego wyciagnalem wnioski i zalozylem panasa. Czy dobrze zrobilem okaze sie za 10 lat. Tyle sobie zycze aby PC wytrzymala, pozniej jak sie popsuje to placzu nie bedzie. Kupie za 15k nowa.

bobrow
06-01-2018, 15:53
No i git - znasz już dużo za i przeciw danego systemu.
A ja idę trochę poświętować do znajomych.
Powodzenia

jasiek71
06-01-2018, 17:05
No widzisz Jasio- to ja właśnie tak napisałem , że można na gruntówce...

No ale w kontekście że lepiej jednak na powietrznej ...;)

jasiek71
06-01-2018, 17:20
Tu nie chodzi o to kto ma dluzszego. Sam zalozylbym gruntowme gdyby nie to ze jest drozsza i nigdy wg moich obliczen nie zrowna sie nawet z powietrzna. W moim przypadku to tylko teoria potwierdzona swoimi obliczeniami i pojedynczy przypadek wiec nie dziw sie ze chcemy sie po prostu dowiedziec. W PC PW najbardziej zastanawia mnie serwis po kilku latach, czy dalej bedzie dzialala. Przyjalem jednak, ze w gruntowce tez moze sie cos wysypac a DZ wieczne rowmiez nie jest. Moze sie rozszczelnic lub odwierty szlag trafi. Z tego wszystkiego wyciagnalem wnioski i zalozylem panasa. Czy dobrze zrobilem okaze sie za 10 lat. Tyle sobie zycze aby PC wytrzymala, pozniej jak sie popsuje to placzu nie bedzie. Kupie za 15k nowa.

Chodzi... chodzi...
Z odwiertami to się wyskoczyło jak z przysłowiowym asem z rękawa...
Każdy ma swoją matematykę i coś tam liczy...
Co do awaryjności to ja w pierwszej kolejności zakładam "idiotoodporność" czyli jak najmniej elektroniki i elementów kluczowych które mogą wyłożyć cały system albo przynajmniej częściowo utrudniać jego poprawne działanie...
Trzeba pamiętać że większość awarii jest w momencie kiedy się tego nie spodziewamy i w takich sytuacjach kryzysowych lepiej jest aby była możliwość przynajmniej częściowo utrzymać działanie systemu...

imrahil
06-01-2018, 21:05
Dodaj do swojej powietrznej zbiornik z instalacją (pomy, zawory itp) wtedy możemy porównać.


przecież te ceny to za kompletną kotłownię z robocizną, zasobnikiem CWU itd.


Rozpatrzmy wię sytuację kiedy na zewnatrz mamy -15C w na grzejnikach 50C
Pompa gruntowa będzie miala COP ok 3.2 bo jej DZ będzie miało ok 0C
Pompa powietrzna będzie miała COP ok 1.8 bo jej DZ będzie miało -15C

rozumiem, że każdy swoje chwali, ale w Zabrzu (III strefa klimatyczna) ostatnia zima uchodziła za całkiem mroźną. dni z temperaturą poniżej -15 było w sumie 4 (CZTERY). gruntowa potem przez całą wiosnę ma temperaturę DZ zapewne poniżej 2°C, a w lutym, marcu i kwietniu było już sporo dni z temperaturą powietrza powyżej 10°C. do tego CWU od wczesnej wiosny do późnego lata - też raczej temperatura powietrza wyższa niż gruntu.

Zigobar
06-01-2018, 21:24
(...) Ktoś tu pisał o COPach, że gruntowa ma słabe przy temp. zasilania powyżej 45st. Sprawdziłem w katalogach panasonika a tam COP przy 2/45 jest poniżej 3 a w gruntówce przy 0/45 ponad 3,5, więc różnica jest. Następnie pisano tutaj że gruntówka to tylko off/on a to nieprawda, są również inwertery.
Wraz z rosnąca temperaturą na wyjściu, spada sprawność każdej PC. Oczywiście, że zarówno powietrzne jak i gruntowe występują w wersjach on/off i inverter.
Jeśli w podanej przez Ciebie cenie jest gruntowy inverter, to może podasz model?
Czym grzałeś do tej pory i ile tego spalałeś w zimie?

bobrow
06-01-2018, 23:24
Moja gruntowa kosztowała 28k zainstalowana i uruchomiona. Do tego DZ za 14k. Ale moja jest kompaktowa ze zbiornikiem na CWU.
Dodaj do swojej powietrznej zbiornik z instalacją (pomy, zawory itp) wtedy możemy porównać.
Z pewnością moja nie jest najtańsza.

COP dla mojej gruntowej dla 0/50 wynosi 3.2. Są już pompu gruntowe które w takich warunkach mają COP 3.5.
Pompa gruntowa na DZ nigdy nie zobaczy -20 czy nawet -15C a pompa powietrzna z pewnością takie temperatury zobaczy.

Rozpatrzmy wię sytuację kiedy na zewnatrz mamy -15C w na grzejnikach 50C
Pompa gruntowa będzie miala COP ok 3.2 bo jej DZ będzie miało ok 0C
Pompa powietrzna będzie miała COP ok 1.8 bo jej DZ będzie miało -15C

Ja wolałem wydać więcej na gruntową i nie bać się o stan techniczny mojej pompy narażonej na warunki atmosferyczne.
Widziałem jednostki zewnętrzne klimatyzatorow w USA po 10 latach i dziękuję. Ja wolę wszytko mieć pod dachem i w ciepełku.

Hej,
a cóż to za cud techniki co daje przy 0/50 st z COP 3.2 - proszę o info , chyba nie jestem na bieżąco z osiągami ( chyba , że to kaskada)
Pzdr

Pratchawiec
06-01-2018, 23:32
Bobrow

Pewnie szybko czytałeś.
Wiseman pisze swojej gruntówce.
I te 3,2 jest jak najbardziej możliwe

Pozdrawiam

Pratchawiec

07-01-2018, 07:19
Ja tez zastanawialem sie nad IVT gruntowka zanim podjalem decyzje o powietrznej. Niestety koszt odwiertow skutecznie przekreslil instalacje. Ekonomia w moim przypadku wziela gore. W gruntowkach fajne jest to ze jest totalna cisza i zadne pudlo na dzialce nie stoi :) Dla niektorych koszt rzedu 10-20k wiecej nie robi i pewnie dlatego gruntowki sie caly czas sprzedaja :)

jasiek71
07-01-2018, 08:34
Ja tez zastanawialem sie nad IVT gruntowka zanim podjalem decyzje o powietrznej. Niestety koszt odwiertow skutecznie przekreslil instalacje. Ekonomia w moim przypadku wziela gore. W gruntowkach fajne jest to ze jest totalna cisza i zadne pudlo na dzialce nie stoi :) Dla niektorych koszt rzedu 10-20k wiecej nie robi i pewnie dlatego gruntowki sie caly czas sprzedaja :)

A kto twierdzi że przy gruntowej pompie ciepła jest totalna cisza...?
Masz w chałupie takiego klocka wielkości lodówki którego odgłos podczas działania także przypomina nam pracę takiego ustrojstwa...
Ja akurat nie czepiał bym się odgłosu pracy jednego czy drugiego rozwiązania bo to wcześniej czy później stanie się "tłem" tak jak praca zmywarki, pralki,lodówki czy ruchliwej ulicy...
Po pewnym czasie nie zwracamy na to uwagi...

07-01-2018, 08:56
Bez przesady. Przed zakupem bylem u kumpla ktory ma ivt i w zasadzie to b odglos lodowki. Jak lodowka stoi w garazu czy kotlowni to nie ma szans na uslyszenie dzialanis w domu. Powietrzna jest zdecydowanie glosniejsza tyle ze na zewnatrz.

link2jack
07-01-2018, 09:44
Moja gruntowa kosztowała 28k zainstalowana i uruchomiona. Do tego DZ za 14k. Ale moja jest kompaktowa ze zbiornikiem na CWU.
Dodaj do swojej powietrznej zbiornik z instalacją (pomy, zawory itp) wtedy możemy porównać.
Z pewnością moja nie jest najtańsza.

COP dla mojej gruntowej dla 0/50 wynosi 3.2. Są już pompu gruntowe które w takich warunkach mają COP 3.5.
Pompa gruntowa na DZ nigdy nie zobaczy -20 czy nawet -15C a pompa powietrzna z pewnością takie temperatury zobaczy.

Rozpatrzmy wię sytuację kiedy na zewnatrz mamy -15C w na grzejnikach 50C
Pompa gruntowa będzie miala COP ok 3.2 bo jej DZ będzie miało ok 0C
Pompa powietrzna będzie miała COP ok 1.8 bo jej DZ będzie miało -15C

Ja wolałem wydać więcej na gruntową i nie bać się o stan techniczny mojej pompy narażonej na warunki atmosferyczne.
Widziałem jednostki zewnętrzne klimatyzatorow w USA po 10 latach i dziękuję. Ja wolę wszytko mieć pod dachem i w ciepełku.

Koszt moje PC wraz ze zbiornikiem, robocizna na gotowo była tańsza (25tysi) niż u ciebie sama pompa. Najtańsza oferte jaka otrzymałem to połowa kwoty jaką ty wydałeś na całość. Cop u ciebie lepszy o 1? Zwrot nadpłaty możliwy pewnie po 100 latach.

Co do klimatyzatorów to nie wiem o co ci chodzi. Rodzice mają klimę pewnie już pewnie 15lat i jakoś działa (od wiosny do jesieni 24/24h- działalność gospodarcza). Nieznam nikogo kto by naprawiał klimatyzacje. Sam się teraz zastanawiam nam montażem dwóch jednostek do grzania w okresach przejściowych i chłodzenia latem. Zresztą na forum są użytkownicy którzy grzeją tylko pompami powietrze powietrze i ich rachunki są zbliżone do naszych albo nawet niższe.

bobrow
07-01-2018, 09:46
IVT Greenline HT C Plus (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fu rl%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3D%26esrc%3Ds%26source%3 Dweb%26cd%3D8%26ved%3D0ahUKEwjc8LHx1MTYAhVlEJoKHRj NDPIQFghcMAc%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.pompy. termospec.pl%252Fgreenline_c.htm%26usg%3DAOvVaw2z6 7CMDw7VsuUyzjpCJGL6)
http://www.pompy.termospec.pl/pdf/Karta%20Katalogowa%20Greenline%20HT%20C%20Plus.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.pompy.termospe c.pl%2Fpdf%2FKarta%2520Katalogowa%2520Greenline%25 20HT%2520C%2520Plus.pdf)
Nie jest to najnowszy model. Chyba od 5 lat nie jest już produkowana.
Nowszy model jest inverterowy i ma trochę lepsze osiągi.

Dobrze-parametry ok , chociaż wg normy en255.
To jest nieistotne- ważne jest to ,że nie wszystkie gruntówki mają takie COP-y przy wysokich temp wyjściowych oraz ważny jest średni roczny COP.
W skrócie : koszty eksploatacji będą zbliżone na gruntowej i powietrznej , a koszty inwestycji już nie koniecznie.
Oczywiście nie wszystkie PC powietrzne mają wysokie COP.
Opcji ogrzewania PC jest dużo i każdy ma się nad czym zastanawiać.
Pzdr

Garażowiec
07-01-2018, 09:52
Hej,
a cóż to za cud techniki co daje przy 0/50 st z COP 3.2 - proszę o info , chyba nie jestem na bieżąco z osiągami ( chyba , że to kaskada)
Pzdr

Bobrow , człek ,,techniczny " jesteś a marketingowe farmazony opowiadasz .

Masz T-CAP-a
przy +2*c DZ i 35*C GZ masz COP 3,59
przy +2*C DZ i 55*C GZ masz COP 2,21

porównajmy do inwerterowej gruntówki SmartHeat bravour i
przy 0*C DZ I 35*C GZ masz COP 4,80
przy 0*C DZ i 55*C GZ masz COP 2,90

I tera popatrz na te dane procentowo
przy PW +2/35 i przy GW 0/35 cop na korzyść tej drugiej ok 30% w praktyce więcej bo raz że dane dla PW przy +2*C a dla GW przy 0* , problem że 0*C przy kolektorze ziemnym to tylko może się zdarzyć pod koniec sezonu i to raczej przy niezbyt dobrze wykonanym DZ , średnia temperatur DZ dobrze wykonanego zimą to +5/6*C
i teraz popatrz na dane procentowo
Przy PW +2*/55* i przy GW 0*/55* COP na korzyść tej drugiej ok 30% w praktyce więcej .... nie będę się powtarzał .
Ale czasami zima zdarzają się temperatury DZ np -7*C przy PW , przy GW takie temperatury się nie zdarzą, z reguły są powyżej 5*C , wtedy ty masz COP 2 a PC GW ma COP 5...
Teraz nie można się skupiać na samym COP , trochę tez kosztach eksploatacji , niższe temperatury zimą raczej występują nocą kiedy jest akurat tania taryfa , PC pw pracuje wtedy przy niekorzystnych temperaturach DZ dl gruntówki to nie ma znaczenia , ta różnica 30% cop-u ( w praktyce większa ) przekłada się{koszt eksploatacji) procentowo jeszcze wyżej niż ten cop 30% procentowy .

Zwróć też uwagę że przy tych samych temperaturach DZ/GZ pc pw osiąga gorsze parametry niż pc gw - tutaj pytanie o Ciebie DLACZEGO ?

Teraz wyjedziesz że latem jak są wyższe temp. powietrza to pc pw nadrobi cop-em . Guzik nadrobi latem grzeje się CWU za ok 30 pln miesięcznie i oszczędność przez kilka miesięcy w roku na ok 5 pln miesięcznie nie ma znaczenia .


popatrzmy na t-capa przy +25*C DZ ma cop przy GZ 55* równy 4,19 pc gruntówka przy +10*C DZ ( latem jest +15*c) to cop przy 55* GZ jest 3,7 , nie mam danych ile jest przy tych DZ +15* ale najprawdopodobniej to samo co przy pw przy +25*C DZ .

link2jack
07-01-2018, 10:25
Rozumiem że Ty dom budujesz tylko wtedy gdy Ci się zwróci.
Dziwne że wogóle go zbudowaleś.
Zapewne nie jeździsz maluchem a przecież to byłoby najtansze rozwiązanie chociaż też się nigdy nie zwróci.


Niestety na to ja już nic nie poradzę.

Spodziewałem się takiej odpowiedzi nic nie wnoszącej do dyskusji.

bobrow
07-01-2018, 10:28
Garażowiec,
podtrzymuję co napisałem -wcale się nie wyklucza z tym co napisałeś .
Ty podobno też jesteś „ techniczny” i powinieneś rozumieć , że patrząc na parametry szuka się najtańszego rozwiązania.

Garażowiec
07-01-2018, 10:49
Garażowiec,
podtrzymuję co napisałem -wcale się nie wyklucza z tym co napisałeś .
Ty podobno też jesteś „ techniczny” i powinieneś rozumieć , że patrząc na parametry szuka się najtańszego rozwiązania.

Szuka się wypadkowej koszta instalacji koszta eksploatacji . Wcale tutaj pc PW nie wypadnie lepiej

bobrow
07-01-2018, 10:50
Koledzy,
może krótko podsumuję temat PC gruntowa vs powietrzna HT
-gruntówka o wysokich parametrach ma znacznie większy koszt instalacji od powietrznej (z gorszymi średnimi COP)
-„przeciętna” on/off z poziomym DZ wychodzi podobnie w eksploatacji i zakupie ( wada : nie zawsze można wyk DZ)
Prościej można to spiąć ?

Garażowiec
07-01-2018, 11:22
Koledzy,
może krótko podsumuję temat PC gruntowa vs powietrzna HT
-gruntówka o wysokich parametrach ma znacznie większy koszt instalacji od powietrznej (z gorszymi średnimi COP)
-„przeciętna” on/off z poziomym DZ wychodzi podobnie w eksploatacji i zakupie ( wada : nie zawsze można wyk DZ)
Prościej można to spiąć ?

Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .
Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?
Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .

TwojPan
07-01-2018, 11:23
Wykonawca mojej instalacji za pozime DZ chciał 10k a za pionowe 14k.
Poziome było możliwe do wykonania bo działka ma 3ha ale nie chciałem rujnować olbrzymiej powierzchni działki.
Cztery tysiące wydawały się niewielką cena za spokój podczas mroźnych zim.
Kupiłem PC kompaktową bo tylko na taką miałem w domu miejsce.
Proponowano mi PC prawie o połowę tańszą ale musiałbym powiększyć dom.
To też jest koszt który trzeba dodać do kosztu instalacji. Te dodatkowe metry powierzchni domu mają swoją cenę.
Pompa powietrzna mi nie odpowiadała bo nie lubię jak urządzenie elektryczno-elektroniczne stoi na zewnątrz narażone na warunki atmosferyczne.
Widzieliście samochód który stał 20 lat pod gołym niebem?
Poza tym niewielu dyskutantow tutaj bierze pod uwagę te cykle odmrażania które PC PW czasami musi włączyć.
Czy liczycie to do średniego COP?
No i ten tydzień lub dwa w zimie kiedy temperatura spada poniżej -15C czy -20C i grzanie odbywa się czystym prądem.

P.S.
Ostatnio słyszałem o planach wprowadzenia dodatkowych corocznych pomiarów dla PC PW, w konstrukcji split, związanych z gazami cieplarnianymi. To też będzie koszt eksploatacji.

Ile kosztowała Twoja gruntówka?W moim wypadku najniższa wycena to 43k pln.Co daje 10lat ogrzewania czystym prądem w G11.

plusfoto
07-01-2018, 11:24
No i ten tydzień lub dwa w zimie kiedy temperatura spada poniżej -15C czy -20C i grzanie odbywa się czystym prądem.

P.S.
Ostatnio słyszałem o planach wprowadzenia dodatkowych corocznych pomiarów dla PC PW, w konstrukcji split, związanych z gazami cieplarnianymi. To też będzie koszt eksploatacji.
Średni COP u mnie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia to 3,36. A skąd wziąłeś głupotę że przy -15 czy -20 grzanie odbywa się czystym prądem to już całkowita zagadka.

dar3k
07-01-2018, 11:28
Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .
Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?
Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .
Już jest dla tych co mają więcej jak 2,4kg R410a w układzie (niektóre pompy >=9kW, a większość >10kW ma tyle czynnika w układzie)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341258-Uwaga-nowe-f-gazy

jasiek71
07-01-2018, 11:28
Średni COP u mnie za okres od 1 stycznia do 31 grudnia to 3,36. A skąd wziąłeś głupotę że przy -15 czy -20 grzanie odbywa się czystym prądem to już całkowita zagadka.

Masz dom na grzejnikach...??

bobrow
07-01-2018, 11:41
Znacznie większy koszt instalacji -niekoniecznie .
Pierwszy z brzegu koszt całkowitego montażu pc SMart 8 kw z odwiertami 40 K brutto ( z poziomym taniej ) ile kosztuje HT powietrzna która zapewni tą sama moc grzewczą ( bez grzałek ) do tych obliczeniowych -20*C na zewnątrz ?
Koszt eksploatacji lekko licząc 50% niższy . Nie należy zapominać że przy tych mocach grzewczych pc pw podlega obowiązkowi UDT , czyli kolejne koszta . Większość pc pw wymaga dwóch obowiązkowych przeglądów serwisowych w roku , kolejne koszta .

Ht miałem nieznacznie drożej od T-capa , napewno była spora różnica do 40kpl.
Z tymi 50% różnicami w rachunkach -można się przyjrzeć na zużyciu , domy i ludzie są niby inni.
Ale gdyby wyciągnąć średnią z podobnych domów i stref to raczej będzie mniejsza różnica (30% ?)
Co do mrozów ok 20 st, grzałka mi się nie włącza.
Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)
Tyle

plusfoto
07-01-2018, 11:42
Masz dom na grzejnikach...?? Do grzejników bierze się n.p. przy Panasonicu wersję HT i na pewno przy -20 i zasilaniu 65 stopni nie będzie to grzanie czystym prądem.

jasiek71
07-01-2018, 12:00
Do grzejników bierze się n.p. przy Panasonicu wersję HT i na pewno przy -20 i zasilaniu 65 stopni nie będzie to grzanie czystym prądem.

Ale COP nie oszukasz...

Pratchawiec
07-01-2018, 12:09
Witam

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

Zamiast komentarza.

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.
Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.
Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?
Powiedzmy, że nawet 4,5.
Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.
Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.
Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

Rozważałem również gruntową.
Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.
Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.
Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.
Cóż, pojawiła się konkurencja


Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności
I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
07-01-2018, 12:15
Witam

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

Zamiast komentarza.

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.
Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.
Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?
Powiedzmy, że nawet 4,5.
Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.
Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.
Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

Rozważałem również gruntową.
Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.
Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.
Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.
Cóż, pojawiła się konkurencja


Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności
I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A w stopce podłogówka...:yes:
Podłącz to cudo do grzejników i pochwal się pracą bez grzałek i wspomnij co nieco o COP...;)

bobrow
07-01-2018, 12:19
Jasiek - zataczamy koło...
Chyba już to przed chwilą przerobiliśmy...

Garażowiec
07-01-2018, 12:27
Już jest dla tych co mają więcej jak 2,4kg R410a w układzie (niektóre pompy >=9kW, a większość >10kW ma tyle czynnika w układzie)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341258-Uwaga-nowe-f-gazy
Pc pw przy tych mocach mają przekroczona tą ilość czynnika , gruntówki do 12 kw maja poniżej 2 kg

Pratchawiec
07-01-2018, 12:29
A w stopce podłogówka...:yes:
Podłącz to cudo do grzejników i pochwal się pracą bez grzałek i wspomnij co nieco o COP...;)

Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.
Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.
A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Garażowiec
07-01-2018, 12:31
Witam

Przyglądam się dyskusji i przypomina mi się profesor Stanisławski - ten od O wyższości Świąt ..... itd.

Zamiast komentarza.

Od blisko 4 lat grzeję swój dom powietrzna PC.
Od ponad 3 lat opomiarowaną, przyzwoitym, certyfikowanym ciepłomierzem ultradźwiękowym.
Średni roczny COP za CO i CW wynosi ok 3,5 - 3,7.

Jaki SCOP uzyskałbym grzejąc gruntówką, nawet inwerterową?
Powiedzmy, że nawet 4,5.
Moje rachunki za ogrzewanie CO i CW, przy nie najtańszej taryfie wynosiły ok. 1,8 tys. zł rocznie.
Grzejąc gruntówką j/w zapłaciłbym mniej o ok. 350-400 zł rocznie.
Przy -20* moje grzałki się nie włączyły.

Rozważałem również gruntową.
Najlepsza oferta, jaką wówczas uzyskałem, to ok. 40k zł, z odwiertami pionowymi, bo nie mam miejsca na kolektor poziomy.
Moja PC z montażem na gotowo i z nierdzewnym zbiornikiem kosztowała mnie wówczas ok. 25k zł.
Dając zwykły stalowy baniak byłoby pewnie ze 2 tys. mniej.

Przyglądając się aktualnie dostępnej na A.... ofercie choćby CNC widać, że PC relatywnie staniały.
Cóż, pojawiła się konkurencja


Tak więc w dzisiejszych warunkach, gdy powietrzne PC potrafią zapewnić ogrzewanie do -25, zachowując przy tym blisko 90% nominalnej wydajności
I COP bliski 2, kwestia wydolności schodzi na plan dalszy.

Pozostają uwarunkowania techniczno-lokalizacyjne, preferencje osobiste oraz szacunek kosztów inwestycyjnych w stosunku do wydatków wynikających z bieżącej eksploatacji.

Każdy zatem niech pozostanie przy swoim.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Grzejąc gruntową inwerter cop osiągnąłbyś powyżej 5 a koszta ogrzewania nie więcej jak 800 pln .

Garażowiec
07-01-2018, 12:34
Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)
OK , nie mamy wpływu ale jednak są i dotyczą pw , a gw na razie nie , więc nie ma kosztów . Jak wprowadza podatek to będziemy wliczać ale na razie to nie argument

Garażowiec
07-01-2018, 12:36
A w stopce podłogówka...:yes:
Podłącz to cudo do grzejników i pochwal się pracą bez grzałek i wspomnij co nieco o COP...;)

Kolega Pratchawiec grzeje dużo w drogiej taryfie z stąd jak na pw wysoki cop , za to marna cena za kwh wychodzi mu

jasiek71
07-01-2018, 12:36
Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.
Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.
A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

Pozdrawiam

Pratchawiec

DZ dobieram tak aby praca nawet 24/doba nie robiła wrażenia...
Tak dla jasności ...
Wyższa temperatura zasilania to mniejszy COP a więc mniejsze obciążenie DZ...

Garażowiec
07-01-2018, 12:38
Jak był miał grzejniki - takie jak do zwykłego CO wysokotemperaturowego, rozważałbym odpowiednie dla tego celu źródło ciepła, a nie protezę.

Wy "gruntowcy" przyjmujecie, że wasze dolne źródła ciepła będą tak samo wydolne przy grzaniu wody do 35 jak do 50.
Wydaje mi się, że długotrwałe obciążenie DZ temp. wody grzewczej o temp. bliskiej 50* dość szybko obniży temp. glikolu o kilka stopni.
A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Widać że masz małą wiedzę na temat gw

Pratchawiec
07-01-2018, 12:39
Przeglądy- kicha , na takie sprawy nie mamy wpływu ( może ktoś opodatkuje grunciarzy , bo za małe rachunki płacą ?)
OK , nie mamy wpływu ale jednak są i dotyczą pw , a gw na razie nie , więc nie ma kosztów . Jak wprowadza podatek to będziemy wliczać ale na razie to nie argument

Grzeję również wodę z lichym COP-em.
To 25-30 % całości zużycia.

Twoje natwojsze

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
07-01-2018, 12:40
Jasiek - zataczamy koło...
Chyba już to przed chwilą przerobiliśmy...

Nic nie przerobiliśmy...
Waszymi wypowiedziami można bardzo łatwo wpakować na minę mało świadomego inwestora...

Pratchawiec
07-01-2018, 12:45
Wiseman

Bo gadamy tu o grzaniu domu grzejnikami do 50*.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
07-01-2018, 12:47
Fani gruntówek - z waszych wypowiedzi jasno wynika , że sprzedaż w naszym kraju PC PW jest nieuzasadniona...
Tylu naiwniaków się na to złapało...
Hasło na ten rok : gruntówa i tylko gruntówa !
Gratuluję!

jasiek71
07-01-2018, 12:49
Wiseman

Bo gadamy tu o grzaniu domu grzejnikami do 50*.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pod jednym warunkiem że będzie na tyle mocy w pompie a więc w powietrzu aby osiągnąć taki strumień energii aby faktycznie utrzymać te 50*...

Garażowiec
07-01-2018, 12:50
A wówczas, pomijając ewentualne ryzyko jego zmrożenia, żegnaj COP 3.2 z książki lub z opowieści Garażowca.

Pozdrawiam

Kolega weźmie sobie DTR -KI swojej pc i gruntowej inwerter i prówna dane napisane przez producentów , tutaj nie ma żadnych moich opowieści .
Przypomnij mi gdzie napisałem cop 3,2
Poczytaj topic o SMART bravour i porównaj dane podawane przez ich użytkowników z swoimi .

jasiek71
07-01-2018, 12:51
Fani gruntówek - z waszych wypowiedzi jasno wynika , że sprzedaż w naszym kraju PC PW jest nieuzasadniona...
Tylu naiwniaków się na to złapało...
Hasło na ten rok : gruntówa i tylko gruntówa !
Gratuluję!

Ja nie montuję PC do instalacji na grzejnikach...
I nic nie mam do powietrznych...

bobrow
07-01-2018, 12:52
Ja nie montuję PC do instalacji na grzejnikach...
I nic nie mam do powietrznych...

Tia...

Garażowiec
07-01-2018, 12:57
Fani gruntówek - z waszych wypowiedzi jasno wynika , że sprzedaż w naszym kraju PC PW jest nieuzasadniona...
Tylu naiwniaków się na to złapało...
Hasło na ten rok : gruntówa i tylko gruntówa !
Gratuluję!

Bez przesadyzmu .
Pewnie że pc pw mają sens zwłaszcza dla ludzi mniej myślących , którzy najpierw wpakowali się ,,zryty" system grzewczy typu śmieciuch i grzejniki , a później podcierając niejako dupę szkłem, montują do tych grzejników pc pw , bo raz już ponieśli nie małe koszta w śmieciucha kominy , a teraz w ramach oszczędności montują protezy pc. Łączny koszt takich operacji przewyższa koszt mega wypasionej pc grunt inwerter z przewymiarowanymi odwiertami .
Sorrki bobrow , jakoś taki złośliwy dzisiaj jestem , kończę na dzisiaj bo mi zaraz moderator bana walnie .

Pratchawiec
07-01-2018, 13:00
Pod jednym warunkiem że będzie na tyle mocy w pompie a więc w powietrzu aby osiągnąć taki strumień energii aby faktycznie utrzymać te 50*...

???????

Moja PC katalogowo utrzymuje 55* do -15-tu z pełną wydajnością 9 kW.
Nowsze do -20-tu,a może nawet powyżej.

Czego jak czego ale powietrza to chyba nie zabraknie.

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?
Czy ono jest niewyczerpane?
Czy nie wymaga regeneracji?

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
07-01-2018, 13:05
???????

Moja PC katalogowo utrzymuje 55* do -15-tu z pełną wydajnością 9 kW.
Nowsze do -20-tu,a może nawet powyżej.

Czego jak czego ale powietrza to chyba nie zabraknie.

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?
Czy ono jest niewyczerpane?
Czy nie wymaga regeneracji?

Pozdrawiam

Pratchawiec

No taki cud techniki to tylko polecać....

bobrow
07-01-2018, 13:06
Czy dla Ciebie istnieje tylko czarne albo białe?
Każdy wybiera sobie co mu odpowiada i za to płaci.
Przy Twoim podejściu ludzie kupowali by tylko Mercedesy albo maluchy.:)

Chyba nie czytałeś co pisałem- właśnie chodzi o świadomy wybór różnych rozwiązań...
Przecież ja nigdzie nie pisałem o tylko powietrznych w każdym domu...

Garażowiec
07-01-2018, 13:08
???????

Moja PC katalogowo utrzymuje 55* do -15-tu z pełną wydajnością 9 kW.
Nowsze do -20-tu,a może nawet powyżej.

Czego jak czego ale powietrza to chyba nie zabraknie.

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?
Czy ono jest niewyczerpane?
Czy nie wymaga regeneracji?

Pozdrawiam

Pratchawiec

z copem 1,7 , a gw tym czasie będzie miała 100% większy .

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?
Czy ono jest niewyczerpane?
Czy nie wymaga regeneracji?


widać duże braki wiedzy , ,,pyskówką " starasz się nadrabiać , doszkol się troszkę

Pratchawiec
07-01-2018, 13:19
z copem 1,7 , a gw tym czasie będzie miała 100% większy .

A ile będzie energii w gruntowym źródle ciepła?
Czy ono jest niewyczerpane?
Czy nie wymaga regeneracji?


widać duże braki wiedzy , ,,pyskówką " starasz się nadrabiać , doszkol się troszkę

W tym wątku największym "pyskaczem" jesteś ty.

Argumenty merytoryczne, obalasz krótko "doszkol się", "masz duże braki wiedzy"
Jakież to specjalne kompetencje poza niewątpliwą brawurą masz ty?

Pochwal się

Pozdrawiam

Pratchawiec

Garażowiec
07-01-2018, 13:28
Podanie danych z DTR-ek to nie pyskówka tylko suche fakty .
DZ się dobiera do danego zapotrzebowana domu/pc . Jeśli ma ,,dostarczyć" np 5000 kwh ,,ciepła " to się DZ dobiera na np 7 000 kwh , wtedy jest bezpiecznie przewymiarowane .I teraz czy pc dostarczy tą ilość ciepła z temperatura 30 czy 50*C to sprawa trochę drugorzędna

Pratchawiec
07-01-2018, 14:14
DZ dobieram tak aby praca nawet 24/doba nie robiła wrażenia...
Tak dla jasności ...
Wyższa temperatura zasilania to mniejszy COP a więc mniejsze obciążenie DZ...

No właśnie.

Wyjaśnij to Garażowcowi.

Pozdrawiam

Pratchawiec

bobrow
07-01-2018, 14:25
Bez przesadyzmu .
Pewnie że pc pw mają sens zwłaszcza dla ludzi mniej myślących , którzy najpierw wpakowali się ,,zryty" system grzewczy typu śmieciuch i grzejniki , a później podcierając niejako dupę szkłem, montują do tych grzejników pc pw , bo raz już ponieśli nie małe koszta w śmieciucha kominy , a teraz w ramach oszczędności montują protezy pc. Łączny koszt takich operacji przewyższa koszt mega wypasionej pc grunt inwerter z przewymiarowanymi odwiertami .
Sorrki bobrow , jakoś taki złośliwy dzisiaj jestem , kończę na dzisiaj bo mi zaraz moderator bana walnie .

Kuźwia-Garażowiec ,
jaki jesteś oświecony w osądach -10 lat temu był straszny wybór PC ....
Każdy pierwszy budowany dom jest u każdego mega PRZEMYŚLANY...
O moje koszty -dziękuję za troskę , ale się nie martw...
A wszyscy ci co kupili chałupy Z GRZEJNIKAMI i chcą montować PC PW -to tylko "mniej myślący"...
Masakra !
Zgadza się -jesteś złośliwy i do tego nie rzetelny w osądach (wręcz prymitywny , niestety).
Co tu dużo dyskutować

Garażowiec
07-01-2018, 14:26
No właśnie.

Wyjaśnij to Garażowcowi.

Pozdrawiam

Pratchawiec

No i niech Jasiek wytłumaczy Tobie , czy w instalacjach pc które robi , dobiera DZ na ,,styk" czy też stara się rozsądnie przewymiarować .

TwojPan
07-01-2018, 14:43
DZ dobieram tak aby praca nawet 24/doba nie robiła wrażenia...
Tak dla jasności ...
Wyższa temperatura zasilania to mniejszy COP a więc mniejsze obciążenie DZ...
Czyli robisz próbny odwiert jak potrzeba zrobić DZ pionowe?A jak warunki są "marne" ,to co?Odradzasz gruntówkę i nie bierzesz kasy za odwiert,czy może lecimy z koksem bo i tak mamy już odwiert?
Jasiek,trochę się Twoich postów wcześniej naczytałem.Pamiętam jak mocno odradzałeś GGWC.
Gruntówka z DZ poziomym działa na tej samej zasadzie?Tak bardzo zmieniłeś zdanie na temat poziomego "złoża"?

Pratchawiec
07-01-2018, 14:51
No i niech Jasiek wytłumaczy Tobie , czy w instalacjach pc które robi , dobiera DZ na ,,styk" czy też stara się rozsądnie przewymiarować .

Co to znaczy rozsądnie?

Czy zakłada odbiór ciepła 24h na dobę przez kilka dni dla temp. wody GZ ok. 50-60*?
Czy zgodnie z powszechną praktyką, "Tyle co wszyscy tylko trochę więcej".

Byłoby to na bakier z ekonomią, zdrowym rozsądkiem, a najczęściej brakiem gruntu dla kolektora poziomego.
Na upartego można przewidzieć i zrobić wszystko

Tylko po co.

Pozdrawiam

Pratchawiec

07-01-2018, 15:04
To moze zamiast gdybac ktorys z gruntowcow przeliczy mi finalne koszty montowanych przez siebie gruntowek ? OZC na poziomie 7,1 kw, dom pietrowy, pelny bez skosow, powierzchnia grzana 200m2. ( garaz grzany zalozeniowo do 16-18 stopni) . 100% podlogowka. Zrobmy symulacje na moim przykladzie i tyle :)

TwojPan
07-01-2018, 15:16
Kolega Pratchawiec grzeje dużo w drogiej taryfie z stąd jak na pw wysoki cop , za to marna cena za kwh wychodzi mu
Ale w takim układzie,ma ciepło kiedy chce,wysoki COP,a do tego pewnie mniejsze rachunki niż w grzaniu tylko w T2 z dużym podbiciem temp CO.
Czy nie czasem o to chodzi w ogrzewaniu domu?

Pratchawiec
07-01-2018, 15:30
Ale w takim układzie,ma ciepło kiedy chce,wysoki COP,a do tego pewnie mniejsze rachunki niż w grzaniu tylko w T2 z dużym podbiciem temp CO.
Czy nie czasem o to chodzi w ogrzewaniu domu?

Garażowcowi

Ostatnie raporty na temat mojej biedy tu;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7582389&viewfull=1#post7582389
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7528821&viewfull=1#post7528821

Od 15 XI przeszedłem na tańszą taryfę; będę płacił nie ok. 1800 jak dotychczas, a ok. 400 zł mniej.
Ale gdzie mi do ośmiuset...

Pozdrawiam

Pratchawiec

wihajster
07-01-2018, 15:31
To moze zamiast gdybac ktorys z gruntowcow przeliczy mi finalne koszty montowanych przez siebie gruntowek ? OZC na poziomie 7,1 kw, dom pietrowy, pelny bez skosow, powierzchnia grzana 200m2. ( garaz grzany zalozeniowo do 16-18 stopni) . 100% podlogowka. Zrobmy symulacje na moim przykladzie i tyle :)
35600 brutto
8,5kW @0/35
(DZ poziome)

TwojPan
07-01-2018, 15:46
Garażowcowi

Ostatnie raporty na temat mojej biedy tu;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7582389&viewfull=1#post7582389
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7528821&viewfull=1#post7528821

Od 15 XI przeszedłem na tańszą taryfę; będę płacił nie ok. 1800 jak dotychczas, a ok. 400 zł mniej.
Ale gdzie mi do ośmiuset...

Pozdrawiam

Pratchawiec
Nie za bardzo rozumiem o co te boje z użytkownikami gruntówek.Przecież taka inwestycja to minimum 10 lat.Jaka PC będzie działała po tym czasie?A jak tak,to z jaką sprawnością? To tak jak z kablami.Mając małą u ciepłą chałupę,są jedynym słusznym ekonomicznie rozwiązaniem.

Pratchawiec
07-01-2018, 15:48
35600 brutto
8,5kW @0/35
(DZ poziome)

Witam

Na A...... widzę tę pompę za 16600 netto.- goła
Kotłownia, baniak, odwierty, pompy i przyłącza są w pozostałej części ceny?
Krótko mówiąc; wchodzisz w gołe ściany oraz grunt i robisz na gotowo?

Jeśli tak, cena wydaje się być atrakcyjna.

Pozdrawiam

Pratchawiec

miloszenko
07-01-2018, 16:09
Strasznie się kotłujecie. Dyskusja ogłupia większość czytających, bo wynika z niej jakbyście chcieli wybrać jedno właściwe rozwiązanie nie ważne czy dom durszlak, pasywny, grzejniki czy podlogowka.

Skoro jest tutaj takie oczytanie w temacie to proszę zaproponować system CoCwu do domu 110 M2, zapotrzebowanie 5000 kWh na CO, 2500 ma Cwu, prąd bytowy 2500 kWh.

Jakie rozwiązanie daje najlepsza relacje inwestycja/eksploatacja?

07-01-2018, 16:17
35600 brutto
8,5kW @0/35
(DZ poziome)

Ok, dalem 27,5 za kompletna kotlownie na panasie, bufor 100l, 2 sterowniki na pietro i parter, cwu 300 l.

Podejrzewam, ze u Ciebie nie ma 2 sterownikow itp (nie mowie ze to zle) to jakies 2000 zl moge odliczyc od swojej. Odliczmy 1500. Mamy 26k kontra 35,6k. Teraz niech ktos madry obliczy zuzycia na obu pompach.

Zuzycie w ozc chyba ok 12 k kwh rocznie wraz z woda. Srednio jak pamietam na panasie ma wyjsc 2700 zl bez patrzenia na taryfy. Jakby to wygladalo w gruntowce ?

Tomaszs131
07-01-2018, 16:20
1400 zł przy 215m2ogrzewanych podług.

wihajster
07-01-2018, 16:24
Podejrzewam, ze u Ciebie nie ma 2 sterownikow itp (nie mowie ze to zle) to jakies 2000 zl moge odliczyc od swojej. Odliczmy 1500. Mamy 26k kontra 35,6k. Teraz niech ktos madry obliczy zuzycia na obu pompach.

Zuzycie w ozc chyba ok 12 k kwh rocznie wraz z woda. Srednio jak pamietam na panasie ma wyjsc 2700 zl bez patrzenia na taryfy. Jakby to wygladalo w gruntowce ?
Nie ma 2 "sterowników" bo są niepotrzebne.
Rozdział ciepła na piętro ustawiasz płynnie na pompie obiegowej.
Nie ma bufora bo nie jest potrzebny, jest wręcz zbędny i SZKODLIWY.

Zużycie, 12000kWh podziel przez 4 i masz 3000kWh. Mnożysz przez cenę energii, powiedzmy 0,4zł/kWh co daje 1200zł na rok.
Zakładając że ustawisz na pracę z obniżeniami w drogiej taryfie i oczywiście że dane z OZC pokryją się z rzeczywistym.

TwojPan
07-01-2018, 16:28
Strasznie się kotłujecie. Dyskusja ogłupia większość czytających, bo wynika z niej jakbyście chcieli wybrać jedno właściwe rozwiązanie nie ważne czy dom durszlak, pasywny, grzejniki czy podlogowka.

Skoro jest tutaj takie oczytanie w temacie to proszę zaproponować system CoCwu do domu 110 M2, zapotrzebowanie 5000 kWh na CO, 2500 ma Cwu, prąd bytowy 2500 kWh.

Jakie rozwiązanie daje najlepsza relacje inwestycja/eksploatacja?
Kable i sterowanie strefowe na cienkiej wylewce.Jak zostanie kasy to PV .

Pratchawiec
07-01-2018, 16:32
Zuzycie w ozc chyba ok 12 k kwh rocznie wraz z woda. Srednio jak pamietam na panasie ma wyjsc 2700 zl bez patrzenia na taryfy. Jakby to wygladalo w gruntowce ?

Zakładając 1 kWh w G11 = 50 gr, średni założony COP dla P..... wynosi raptem 2,22.
Nawet Garażowcowi daleko do takiego pesymizmu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

07-01-2018, 16:36
Edytowalem post bo przypomnialem sobie moje obliczenia. 2700 dla Panasa liczylem w zalozeniu COP sredniego na poziomie 2,8 i prad po 0,5. Wynikaloby z tego ze w ozc mialem 15k zuzycie roczne.

Przyjmujac cop 4 dla gruntowki mamy roczne zuzycie na poziomie 1875 zl. 825 zl roznicy rocznie, przy roznicy zalozenia 9,6k w montazu.

Zrownanie sie tych 2 inwestycji nastapi zatem po 11,5 roku.

Dzieki za pomoc - moj przyklad pokaze przyszlym inwestorom za i przeciw jednej i drugiej opcji.

Dokladnie bede mogl podac potwierdzenie mojego przykladu za 2 lata. W tym sezonie juz grzeje, ale jeszcze nie mieszkam wiec nie bedzie wiarygodny.

jasiek71
07-01-2018, 18:26
Czyli robisz próbny odwiert jak potrzeba zrobić DZ pionowe?A jak warunki są "marne" ,to co?Odradzasz gruntówkę i nie bierzesz kasy za odwiert,czy może lecimy z koksem bo i tak mamy już odwiert?
Jasiek,trochę się Twoich postów wcześniej naczytałem.Pamiętam jak mocno odradzałeś GGWC.
Gruntówka z DZ poziomym działa na tej samej zasadzie?Tak bardzo zmieniłeś zdanie na temat poziomego "złoża"?

Nie mieszaj do tego układu GGWC związanego z wentylacją...

A DZ robię z automatu tak jakby miało być w piachu i mam z czapy że może nie wyrobić...

jasiek71
07-01-2018, 18:33
Co to znaczy rozsądnie?

Czy zakłada odbiór ciepła 24h na dobę przez kilka dni dla temp. wody GZ ok. 50-60*?
Czy zgodnie z powszechną praktyką, "Tyle co wszyscy tylko trochę więcej".

Byłoby to na bakier z ekonomią, zdrowym rozsądkiem, a najczęściej brakiem gruntu dla kolektora poziomego.
Na upartego można przewidzieć i zrobić wszystko

Tylko po co.

Pozdrawiam

Pratchawiec

PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...
( Oczywiście przy pracy ciągłej...)

Pratchawiec
07-01-2018, 18:54
PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...
( Oczywiście przy pracy ciągłej...)

?????

Przy identycznej temp. zasilania GZ?
A niby dlaczego?

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
07-01-2018, 18:58
?????

Przy identycznej temp. zasilania GZ?
A niby dlaczego?

Pozdrawiam

Pratchawiec

A od kiedy przy podłogówce jest taka sama temperatura zasilania jak przy grzejnikach...?
Co wy z tą temperaturą...?
Przecież to nie jest jakaś stała...

TwojPan
07-01-2018, 19:07
Nie mieszaj do tego układu GGWC związanego z wentylacją....
Nie ma różnicy.Zasada ta sama.Zawsze chodzi o uzyskanie najwyższej temp.z DZ.

A DZ robię z automatu tak jakby miało być w piachu i mam z czapy że może nie wyrobić...
To takie trochę wróżenie z fusów....
Hmm.To jak,jesteś stratny na głębokości odwiertu jeśli warunki okażą się sprzyjające?

Pratchawiec
07-01-2018, 19:07
Jaśku

Napisałeś:
PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

Według mojej wiedzy z reguły jest odwrotnie, właśnie z powodu braku potrzeby grzania do wyższej temperatury.
Teraz piszesz, że temperatura nie jest jakaś stała.
To też w sumie oczywiste, ale rozważaliśmy - już nawet nie pamiętam z jakiej przyczyny, wykorzystywanie gruntówki do zasilania grzejników, z odpowiednią dla nich temperaturą.

Wracamy zatem po punktu wyjścia;

Odpowiednie urządzenia dla osiągnięcia zadanych celów, czyli dla podłogówki PC niskotemeraturowa dla grzejników (standardowych nie przewymiarowanych) HT lub gaz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

jasiek71
07-01-2018, 19:15
Nie ma różnicy.Zasada ta sama.Zawsze chodzi o uzyskanie najwyższej temp.z DZ.

To takie trochę wróżenie z fusów....
Hmm.To jak,jesteś stratny na głębokości odwiertu jeśli warunki okażą się sprzyjające?

Jakie koorwa odwierty....?
Robię Tylko poziomie...( Jak komuś nie pasuje albo nie ma miejsca to Nie robię i tyle...)

TwojPan
07-01-2018, 19:16
Zrownanie sie tych 2 inwestycji nastapi zatem po 11,5 roku.

Powiem Ci więcej.
Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)

jasiek71
07-01-2018, 19:23
Jaśku

Napisałeś:
PC napędzająca podłogówkę znacznie bardziej obciąża DZ niż ta sama pompa ciepła z grzejnikami...

Według mojej wiedzy z reguły jest odwrotnie, właśnie z powodu braku potrzeby grzania do wyższej temperatury.
Teraz piszesz, że temperatura nie jest jakaś stała.
To też w sumie oczywiste, ale rozważaliśmy - już nawet nie pamiętam z jakiej przyczyny, wykorzystywanie gruntówki do zasilania grzejników, z odpowiednią dla nich temperaturą.

Wracamy zatem po punktu wyjścia;

Odpowiednie urządzenia dla osiągnięcia zadanych celów, czyli dla podłogówki PC niskotemeraturowa dla grzejników (standardowych nie przewymiarowanych) HT lub gaz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Czemu każde słowo trzeba tłumaczyć jak małemu dziecku...
PC podpięta do podłogówki i pracująca cały czas osiągnie lepszy COP tylko dla tego że OP ma znacznie większą moc niż możliwości pompy a więc nie osiągnie bardzo dużej temperatury zasilania...
Przy grzejnikach bez problemu dojedziesz do temp max danej pompy... ( No chyba że mamy tak mocno przewymiarowane że pompa nie osiągnie temp max na zasilaniu...)
Cały czas jako przykład mamy np wygrzewanie chałupy kiedy to jedziemy ile się da...

jasiek71
07-01-2018, 19:27
Powiem Ci więcej.
Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)

Taaa....
Za HSa do salonu 30k i kotłownia na eko sreko to spoko....
Ale jak trzeba 30 k na PC to już nie ma sensu....:D

TwojPan
07-01-2018, 19:32
Taaa....
Za HSa do salonu 30k i kotłownia na eko sreko to spoko....
Ale jak trzeba 30 k na PC to już nie ma sensu....:D

Jasiek,HS-y są już nie modne :D Kto to jeszcze montuje.A kotłownia na eko jest po prostu trendy.
Napisałem ci,że jak gość ma w stopce zapotrzebowanie na 5000kWh rocznie to żadne PC nie ma sensu.A z gruntu to czysty absurd.

jasiek71
07-01-2018, 19:42
Jasiek,HS-y są już nie modne :D Kto to jeszcze montuje.A kotłownia na eko jest po prostu trendy.
Napisałem ci,że jak gość ma w stopce zapotrzebowanie na 5000kWh rocznie to żadne PC nie ma sensu.A z gruntu to czysty absurd.

Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...
Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?

07-01-2018, 19:52
Powiem Ci więcej.
Jest tu kilku Panów,którzy chwalą się notorycznie zużyciem z gruntówki,a powinni mieć nie PC gruntówkę ani nie PC PW-tylko kable grzewcze bo mają zapotrzebowanie tak mizerne,że byłoby to najtańsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.W ich przypadku,czas zrównania się inwestycji,biorąc pod uwagę koszty kable/PC gruntowa- nastąpi po...20-30 latach :)


Zgadza sie, ale do takiej decyzji moim zdaniem trzeba dojrzec. Balem sie o pc pw dopoki nie spedzilem kilkadziesiat godzin na FM. Jesli PC sie sprawdzi (a nic nie zapowiada ze bedzie inaczej) to pewnie kiedys przy kolejnej inwestycji skusze sie na kable :) dostosuje dom do systemu ogrzewania, a nie jak teraz - budowalem pod kociol, mam niepotrzebne kominy, ale na szczescie dobry projekt ktory zakladal niezle ocieplenia i chwala mu za to :)

Pratchawiec
07-01-2018, 19:55
Jaśku

Przy grzaniu grzejników jest dla mnie oczywistym, że woda zagrzeje się szybciej i nawet inwerter się wyłączy lub zacznie taktować.
Chyba że dom ma tak duże straty, tak że cała moc pompy idzie na ich bieżące uzupełnianie.
Podłoga osiągnie temp. równowagi lub docelową znacznie wolniej, jednak póżniej bilans się wyrówna i w końcowym rezultacie dostarczymy tyle samo energii.

Dlatego dla sensownego grzania grzejnikami, bez taktowania niezbędnym jest wykorzystanie bufora i to minimum 300 l, by zapewnić w miarę długie cykle pracy sprężarki. Nawet inwerter będzie w takich warunkach pracował jak ON-OFF..

Chyba już wystarczy, bo zaczynam tłumaczyć oczywistości.

Pozdrawiam

Pratchawiec

07-01-2018, 19:57
Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...
Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?

Oczywiscie ze kazdy ma swoj rozum - roznica jednak polega na tym ze jestemy na forum i mozemy podyskutowac. Moj przyklad uwazam ze pomoze nowym osobom przeanalizowac temat i porownac gruntowke z powietrzna.

Jak juz pisalem - gruntowka ma swoja bardzo duza zalete - jest cicha i nic nie stoi na dzialce. Ma tez wady - jest drozsza i moze zdarzyc sie tak ze zanim zrowna sie z powietrzna to zdazy sie zepsuc i trzeba bedzie ja wymienic.

jasiek71
07-01-2018, 20:05
Jaśku

Przy grzaniu grzejników jest dla mnie oczywistym, że woda zagrzeje się szybciej i nawet inwerter się wyłączy lub zacznie taktować.
Chyba że dom ma tak duże straty, tak że cała moc pompy idzie na ich bieżące uzupełnianie.
Podłoga osiągnie temp. równowagi lub docelową znacznie wolniej, jednak póżniej bilans się wyrówna i w końcowym rezultacie dostarczymy tyle samo energii.

Dlatego dla sensownego grzania grzejnikami, bez taktowania niezbędnym jest wykorzystanie bufora i to minimum 300 l, by zapewnić w miarę długie cykle pracy sprężarki. Nawet inwerter będzie w takich warunkach pracował jak ON-OFF..

Chyba już wystarczy, bo zaczynam tłumaczyć oczywistości.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Bredzenie w teoriach...

Tak samo jak to że gruntowa pompa ciepła jest gorsza do grzejników...
Działa dokładnie tak samo a nawet lepiej bo w niższych temperaturach zewnętrznych ma lepsze parametry ...
Delta pomiędzy GZ i DZ się kłania...
A z czego niby ma mieć lepsze parametry powietrzna...?

TwojPan
07-01-2018, 20:06
Każdy ma swój własny rozum i powinien go używać...

Nie każdy,jak widać po opisach w stopkach.Wielu podając dzienne zużycie 10kWh-nie zrozumie że jest "w plecy" co najmniej 15k pln (różnica instalacje kable/Pc PW)-więc stratny "na długie lata".A po max 10 latach zostaje bez źródła OC.Bo pompa wyzionie ducha-o ile wytrwa 10 lat.

Dlaczego jak ktoś chce pompę ciepła to mam mu ją odradzić tylko dlatego że budynek dobrze ocieplony...?
Wypadałoby.
Ale wtedy nie miałbyś biznesu.Więc golić to całe burżuazyjne towarzystwo :)
Pozdrawiam.

jasiek71
07-01-2018, 20:10
Oczywiscie ze kazdy ma swoj rozum - roznica jednak polega na tym ze jestemy na forum i mozemy podyskutowac. Moj przyklad uwazam ze pomoze nowym osobom przeanalizowac temat i porownac gruntowke z powietrzna.

Jak juz pisalem - gruntowka ma swoja bardzo duza zalete - jest cicha i nic nie stoi na dzialce. Ma tez wady - jest drozsza i moze zdarzyc sie tak ze zanim zrowna sie z powietrzna to zdazy sie zepsuc i trzeba bedzie ja wymienic.

Przypominam że nie dyskutujemy o podłogowym systemie grzewczym a o zastanym ogrzewaniu grzejnikami...
Cała dyskusja zaczęła się od stwierdzenia że pompa powietrzna jest lepsza od gruntowej przy grzejnikach...