PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

HenoK
09-04-2008, 17:54
Ale jestem mądry :o :oops: :lol:
No !!!! :)

bonetka
09-04-2008, 18:00
sSiwy 12 :D nareszcie ...denerwowałam się bardzo .... bo od "lodu " była cisza i bałam się , że coś Ci się stało :cry: ( bez podtekstów ale zwyczajnie i po ludzku ) .

Dobrze , że nie komentowałam tych art. ..widzę , że mimo, że są chyba zrozumiałe różnie są interpretowane . Uważam ten pierwszy za ciekawy ...bo dla laika wydawałoby się , że umieszczenie kolektora pod płytami betonowymi jest kompletnym nieporozumieniem ( a tu sinusoida jest w zimie prawie taka sama (gł. 1,5m) a w lecie cieplej pod płytami niż trawnikiem )
W tym drugim nie otwierają mi się rysunki :evil: i nijak nie umiem ich otworzyć ..u Was też ? ...może skracanie kolektora nie było najszczęśliwsze ale stwierdzenie , ze wraz z głębokością maleje wydajność cieplna kolektora jest w/g mnie prawdziwe ....ale precyzyjnie to wygląda tak , że całoroczna spada ( spłaszcza się ) , zimowa wzrasta . Oczywiście do pewnej głębokości bo później sinusoida staje się linią prostą .

Pońko :) to samo i ja bym napisała ...sadzę , że zmieniłby się ale nie bardzo

Myślę , że w tych sprawach sSiwy12 jest specjalistą :) i ja mu wierzę ! :)

Saszko ale się pośmiałam ( post na dole ) :lol: nie gniewaj się ale Ty chyba masz u szamanów znajomości i magia Ci nieobca ...no bo skąd "taka " krowa .......albo z góry albo z dołu :lol: ( wiesz, że żartuję - wybacz )
Sasha napisał "Podsumowując - zmierzam do tego że podejście klientów pozwala na łachmaniarskie podejście sprzedawców."
......ale mój był w garniturze :lol:
a na poważnie ...co byś zrobił ...to jak u lekarza ..to Tobie zależy nie jemu .....nie kupisz Ty , kupi ktoś inny mniej dokładny itd.kto nie będzie się burzył

tam u góry było dopisane , że robili badania jeszcze w Krakowie ( o których słyszałam ) ponieważ Ci od tej pracy są z Krakowa pomyślałam , że może chodzi o nich ....( może jest jeszcze jakaś praca na ten temat ..)

Sasha
09-04-2008, 20:02
Bardzo kategoryczne stwierdzenia :o Ciekaw jestem czym podparte - doświadczeniem, wiedzą :roll:

poparte magią i szamaństwem :)

ravbc
09-04-2008, 22:04
Bardzo kategoryczne stwierdzenia :o Ciekaw jestem czym podparte - doświadczeniem, wiedzą :roll:

No ok, napisałem to bardzo kategorycznie. Głównie dlatego, że tak też odebrałem komentowany artykuł. Chciałem wytknąć po prostu kilka, moim zdaniem znaczących, uproszczeń przyjętych w omawianym tekście, które mogły w znaczący sposób wpłynąć na końcowe wnioski.



Najlepsze jest jednak to, że według autorów zakopanie wymiennika głębiej niż 1,5m powoduje spadek jego wydajności, gdyż wraz ze wzrostem głęboości spadają maksymalne temperatury jakie osiąga grunt w ciągu roku. To że przy okazji również rosną najniższe temperatury jakie ten grunt mnieć może, to już tym panom nie przeszkadza.
Tak najbardziej przystępnie, to jest tak:
Termika górotworu i warstw powierzchniowych jest dość dziwna, bo o ile "przewodzi" dodatnią temperature w głąb ziemi dość łatwo, to z ujemnymi temperaturami jest dokłatnie "na odwyrtkę".
Krótko mówiąc przy tep. + 40 stopni, temperatura na głębokości 1m może wynosić ponad 30 stopni (w zależności od rodzaju gleby, "długości" nasłonecznienia, itp), to w przypadku -40 stopni na powierzchni, temeratura na głębokości też 1m może oscylować wokół 0 stopni. Oczywiście mówimy o naszej strefie klimatycznej.

Ale w tym nic odkrywczego dla mnie nie ma. Fizyka i tyle. Natomiast ja odczytuję to tak, że im głębiej tym stabilniejsza temperatura (średniorocznie). To oznacza teoretycznie, że im głębiej tym (zimą)... cieplej.



.....i zapomnieli, że dla pompy ciepła istatna jest wydajność dolnego źródła w trakcie jej pracy (w zimie), a nie przez okrągły rok...
Tak sie składa, że ponad 90% zainstalowanych PC praktycznie działa przez cały rok grzejąc CWU.

Po pierwsze: grzać CWU nie musi (vide pompy CK - z tego tez pewnie te 90%) - choć dla mnie to lekko chore rozwiązanie.
Po drugie: moc potrzebna na granie CWU jest mała lub bardzo mała w stosunku do mocy potrzebnej na ogrzewanie przy najniższych temperaturach zewnętrznych.
Po trzecie: dla wydajności kolektora gruntowego używanego jako dolne źródło PC najważniejsza jest jego "zdolność regeneracji". Innymi słowy jak szybko jest w stanie "uzupełnić" energię pobraną przez PC. Ciężko powiedzieć, że zimą przy ujemnych temperaturach płytko zakopany kolektor będzie się regenerował szybciej niż ten zakopany głęboko. Z tego z resztą też wynika większa sprawność kolektorów pionowych...
Po czwarte: Nie podjąłbym się określenia na podstawie tak niedokładnych założeń, jak przyjęte w tym artykule, jak głęboko powinien być zakopany kolektor gruntowy. Tam przyjęto np., że PC przez cały sezon grzewczy pracuje jednakowo, a to jest chyba oczywistym uproszczeniem.
Po piąte: zdaję sobie sprawę, że skrytykowałem ten artykuł przesadnie, ale... a co mi tam. Powiedzmy, że tak chciałem.

PS. Na koniec coś czego chyba zabrakło w poprzednim poście. Nie wszystko co piszę musi być odbierane 100% serio. W przeciwieństwie do tekstów naukowych, to jest "tylko" luźny komentarz na forum... ;-)

sSiwy12
10-04-2008, 10:40
Jako "ciekawostka". CK proponuje 2 PC, bo głęboko "zakopuje" kolektor i własnie z tego powodu istnieje duze prawdopodobieństwo, że w przypadku całorocznej pracy tej PC grunt może nie mieć możliwości zregenerowania się.
I też, co warto pamietac. PC z kolektorami poziomymi "zasilane" sa energią solarną (dobrze ponad 90%), natomiast PC z kolektorami pionowymi czerpia energie(ponad 50% do 90%, w zalezności od głębokości) z geotemicznych źródeł ziemi.

ravbc
10-04-2008, 11:16
Jako "ciekawostka". CK proponuje 2 PC, bo głęboko "zakopuje" kolektor i własnie z tego powodu istnieje duze prawdopodobieństwo, że w przypadku całorocznej pracy tej PC grunt może nie mieć możliwości zregenerowania się.

Cytat ze strony CK:

Nitki kolektora rozkładane są w dowolnym kształcie na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu (ok. 1,2m - 1,8m).
Nie chcę być złośliwy, ale w takim razie ile to jest "nie głęboko"? ;-)
Tak, wiem że ichnia pompa działa w systemie parowania bezpośredniego.


I też, co warto pamietac. PC z kolektorami poziomymi "zasilane" sa energią solarną (dobrze ponad 90%), natomiast PC z kolektorami pionowymi czerpia energie(ponad 50% do 90%, w zalezności od głębokości) z geotemicznych źródeł ziemi.

Tak czułem, że o tym napiszesz. ;-)
W zasadzie jedyne czego mi brakuje i czego (przyznaję się bez bicia) nie wiem, to jak regeneruje się kolektor poziomy zimą? Albo innymi słowy: skąd czerpie energię, gdy nad nim jest mróz?

bonetka
10-04-2008, 11:39
Hej

CK....tak jest napisane .....ale oni przeważnie zakopują na 1,0-1,10 ...tak samo jak Thermog. ( też syst. bezpośred). niezależnie od rejonu kraju 0,80m.....
Po prostu w bezpośrednich zakopuje się inaczej ( w/g innych reguł ) ....nie bierze się pod uwagę umownej warstwy przemarzającej ( w glikolowych poniżej strefy przemarzania ) .....

To dla tych co się nudzą ......
Widzę , że nam bardzo dobrze idzie z art. :) mam jeszcze jeden . Wnioski nie są za obszerne ale może my wymyślimy jakieś inne . Proszę nie sugerować się tytułem ( wykorzystano kolektory poziome a różnym kształcie i pionowe z pojedyńczą U rurką i podwójną ) . Można zaobserwować np. jaki wpływ ma wiatr .....
Nie udało mi się podać linka ( próbowałam i z [url=http ....i z % 28... ) - trzeba wkleić do adresu, chyba , ze Ktoś coś wymyśli..
http://ir.ptir.org/artykuly/pl/97/IR(97)_1987_pl.pdf

PS. Szukałam prac Zenga ...niestety bardzo dużo publikacji ( kopalnia wiedzy ) ale po chińsku :o ...szkoda, że u nas nie ma tylu art.
Natomiast Esen (...) bad. od VI-IX 2004. ( moc chłodzenia ) dwa kolektory poziome - jeden zakopany na 1 metr głęb.-COP 3,85 , drugi na 2 metry COP-4,26,... PC powietrzna 3,17 .

Oczywiście są to takie luźne nasze rozmówki .....
Na końcu pracy jest podany autor i mail do tego Pana....ciekawe ..my się męczymy co i jak a tu jakby napisać pytania i poprosić o odpowiedź ..wiedza podana na talerzu :) aby sztućce i możemy jeść :D

mery26
10-04-2008, 11:44
moc potrzebna na granie CWU jest mała lub bardzo mała w stosunku do mocy potrzebnej na ogrzewanie przy najniższych temperaturach zewnętrznych
na marginesie podgrzewacz cwu coągnie ok 400-500 Wh


grzać CWU nie musi (vide pompy CK - z tego tez pewnie te 90%) - choć dla mnie to lekko chore rozwiązanie
jak dla mnie te argumenty wskazują że rozwiązanie CK nie jest chore. Rozdzielenie funkcji c.o. i c.u.w ma swoje zalety uwzględniając 1/2 roczny sezon grzewczy. dywersyfikacja źródeł ciepła. PC od co. nie pracuje w lecie. Po co odpalać urządzenie o mocy 1-3kW. pomijam koszty.
pozdr.

sSiwy12
10-04-2008, 12:00
Nie chcę być złośliwy, ale w takim razie ile to jest "nie głęboko"?
Tak, wiem że ichnia pompa działa w systemie parowania bezpośredniego.
Dla kolektora "bezpośredniego parowania" jest to głebokość od 0,6 do 1m - w zależności od strefy klimatycznej i rodzaju gruntu - przy założeniu, że PC również grzeje CWU przez cały rok.

W zasadzie jedyne czego mi brakuje i czego (przyznaję się bez bicia) nie wiem, to jak regeneruje się kolektor poziomy zimą? Albo innymi słowy: skąd czerpie energię, gdy nad nim jest mróz?
Zimą kolektor czerpie energie zakumulowaną w gruncie. Jesli został prawidłowo "zwymiarowany", to energii zakumulowanej starczy z nadmiarem na cały okres grzewczy. Oczywiście w kazdym przypadku pod koniec okresu grzewczego spada COP - z tym, ze w przypadku "płytkich" kolektorów może nastapić to szybciej, ale tez szybciej nastepuje ponowne "załadowanie" gruntu energia solarną, co pozwala na eksploatacje PC w ciagu całego roku z dobrym COP średniorocznym. W przypadku "głębszego" kolektora i ciagłej pracy PC (podgrzewajacej CWU), moze okazać sie, ze grunt nie miał czasu na regenerację i zaczyna brakować energii dla kolektora - co zaowocuje spadkiem COP średniorocznym. Różnice bedą widoczne (i to znaczace) w przypadku "zimnego" lata. Po "zimnym" lecie może okazać sie, ze PC z głębokim kolektorem ma dużo niższy COP, a w skrajnym wypadku może wynieść 1.
To samo dotyczy PC glikolowych (tam eksploatacja gruntu nie jest tak "gwałtowna") z tym, ze za "płytkie" (i prawidłowe) umieszczenie kolektora przyjmuje sie "poniżej strefy przemarzania" zaś wszystko co niżej za "głębokie" z opisanymi skutkami.

fotograf
10-04-2008, 12:09
W przypadku "głębszego" kolektora i ciagłej pracy PC (podgrzewajacej CWU), moze okazać sie, ze grunt nie miał czasu na regenerację i zaczyna brakować energii dla kolektora - co zaowocuje spadkiem COP średniorocznym. Różnice bedą widoczne (i to znaczace) w przypadku "zimnego" lata. Po "zimnym" lecie może okazać sie, ze PC z głębokim kolektorem ma dużo niższy COP, a w skrajnym wypadku może wynieść 1.

wszystko jeszcze zależy od rodzaju gruntu - u mnie w wykopie płynęła rzeka wód podskórnych i zimne lato mi nie straszne; a co do drugiej pompy do CWU to ma to sens w okresie letnim pod warunkiem, że pompa chłodzi nam mieszkanie

sSiwy12
10-04-2008, 12:21
wszystko jeszcze zależy od rodzaju gruntu - u mnie w wykopie płynęła rzeka wód podskórnych i zimne lato mi nie straszne....
Jeszcze lepszy efekt, jesli kolektor ułozony na litej skale - najlepiej magmowej, w takim przypadku COP moze być wiekszy niż 5 :D - w kazdych warunkach.

ravbc
10-04-2008, 12:32
wszystko jeszcze zależy od rodzaju gruntu - u mnie w wykopie płynęła rzeka wód podskórnych i zimne lato mi nie straszne....
Jeszcze lepszy efekt, jesli kolektor ułozony na litej skale - najlepiej magmowej, w takim przypadku COP moze być wiekszy niż 5 :D - w kazdych warunkach.

A jak jest w gruntach piaszczystych? I to suchych na dodatek? Tego dotyczył "zjechany" przeze mnie artykuł...

popcarol
10-04-2008, 13:00
Witam Was serdecznie!

Wlasnie zrobili u nas odwierty pod PC (4 odwierty po 50 m kazdy), czekam na montaz pompy IVT 9 KW. Do zimy jeszcze daleko, a zastanawiam sie czy na pewno bedzie to dzialac... dom 170 m2, PC ma tez oprocz grzania w zimie podgrzewac cwu caly rok.
Ostatnio zdecydowalismy sie na rekuperator z GWC i zastanawiam sie czy moc pompy nie jest zbyt duza w takim wypadku?
Co myslicie?

androzek
10-04-2008, 13:09
A dlaczego ma nie działać - u mnie 168 m2 użytkowej i 4x60 m....i działa.

fotograf
10-04-2008, 13:11
Wlasnie zrobili u nas odwierty pod PC (4 odwierty po 50 m kazdy), czekam na montaz pompy IVT 9 KW. Do zimy jeszcze daleko, a zastanawiam sie czy na pewno bedzie to dzialac... dom 170 m2, PC ma tez oprocz grzania w zimie podgrzewac cwu caly rok.
Ostatnio zdecydowalismy sie na rekuperator z GWC i zastanawiam sie czy moc pompy nie jest zbyt duza w takim wypadku?
Co myslicie?

dla mnie za wielka ta pompa - ja przy 180 m2 bez reku mam 7kW

sSiwy12
10-04-2008, 13:16
A jak jest w gruntach piaszczystych? I to suchych na dodatek? Tego dotyczył "zjechany" przeze mnie artykuł...
Piasek - można tak powiedziec - jest najlepszym izolatorem termicznym, biorąc pod uwagę rodzaje gruntu.
Dla porównania współczynniki lambda:
piasek 0,4 W/m x K
grunt roślinny 0,9 W/m x K
piaskowiec 2,2 W/m x K
granit 3,5 W/m x K

Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 0,9 m jest taka sama jak dla głębokości około 2 m w przypadku gruntu roślinnego. Pamietac należy również, że działa to też "w drugą strone" tj. w przypadku mrozu z tym, ze "głębokości penetracji" mrozu sa zdecydowanie mniejsze.
Wniosek jest chyba jednoznaczny - taki jak w omawianym artukule.

Poprawiłem oczywistego babola - PRZEPRASZAM

bonetka
10-04-2008, 13:18
Popcarol :)
Może spróbuj ją zamienić na mniejszą . ( przecież jej fizycznie jeszcze nie masz ... powiedz , ze warunki się zmieniły i trudno całe życie za to płacić ) ..zobacz tutaj to jest post Terplace , gdzie bardzo dobrze wyłuszczył co i jak...
http://forum.muratordom.pl/post2408942.htm#2408942

Havena
10-04-2008, 13:40
Wlasnie zrobili u nas odwierty pod PC (4 odwierty po 50 m kazdy),

Witaj!
Nas tez najprawdopodobniej czekaja odwierty (malenka dzialka). Mozesz mi napisac:
1. Jak dlugo czekales na zgode? Ile ona kosztuje?
2. Jak fizycznie wyglada wykonanie takiego odwiertu? Przyjezdza jakas olbrzymia maszyna?
3. W jakiej odleglosci od domu i granicy dzialki mozna robic odwierty?
4. Czy sa one poprzedzone jakims badaniem geologicznym?
5. Ile kosztowaly?

I jeszcze jedno ogolnie do forumowiczow:
jak obliczacie powierzchnie uzytkowa? W moim projekcie licza bez garderob i kotlowni, ale przeciez tam tez trzeba bedzie grzac, (roznica ok. 20m2)...

popcarol
10-04-2008, 13:46
Witaj!
Nas tez najprawdopodobniej czekaja odwierty (malenka dzialka). Mozesz mi napisac:
1. Jak dlugo czekales na zgode? Ile ona kosztuje?
2. Jak fizycznie wyglada wykonanie takiego odwiertu? Przyjezdza jakas olbrzymia maszyna?
3. W jakiej odleglosci od domu i granicy dzialki mozna robic odwierty?
4. Czy sa one poprzedzone jakims badaniem geologicznym?
5. Ile kosztowaly?

I jeszcze jedno ogolnie do forumowiczow:
jak obliczacie powierzchnie uzytkowa? W moim projekcie licza bez garderob i kotlowni, ale przeciez tam tez trzeba bedzie grzac, (roznica ok. 20m2)...
Powierzchnie podalam calego domu po podlodze (tak naprawde nie mam poddasza a pietro. Wliczalam garderobe i pralnie. Przyjechala wiertnica - taka ciezarowka z wiertlem z tylu i odczepianymi segmentami, ktore w miare zaglebiania sie doczepia sie. Odleglosci obliczyl nam spec od pomp, generalnie nasze sa w kwadracie 4x4 metry. Od granicy mamy jakies 7 m, od domu ok 2 (tego najblizszego). Badania geologiczne-u nas nie robilismy, opieralismy sie na wiedzy lokalnego goscia od studni (woda jest ponizej 30 m u sasiada) i badan z wodociagow. Rodzaj ziemi okreslalismy przy okazji oczyszczalni sciekow, ale probka byla z glebokosci 1,5 metra, wiec to niewiele wspolnego mialo. Nasze odwierty z wprowadzeniem rur, napelnieniem ich alkoholem etylowym w jakimstam stezeniu, polaczeniu petla tiechelmana czy jakos tak i wprowadzeniem do kotlowni kosztowaly 18 tys zl (4 odwierty po 50 m). Gwarancja na 5 lat. Pozdrawiam

Havena
10-04-2008, 13:51
Dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz!
I przepraszam, ze wzielam Cie za mezczyzne :oops: ... Jakos zasugerowalam sie nickiem.

ravbc
10-04-2008, 14:26
A jak jest w gruntach piaszczystych? I to suchych na dodatek? Tego dotyczył "zjechany" przeze mnie artykuł...
Piasek - można tak powiedziec - jest najlepszym izolatorem termicznym, biorąc pod uwagę rodzaje gruntu.
Dla porównania współczynniki lambda:
piasek 0,4 W/m x K
grunt roślinny 0,9 W/m x K
piaskowiec 2,2 W/m x K
granit 3,5 W/m x K

Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 2m jest taka sama jak dla głębokości około 0,9m w przypadku gruntu roślinnego. Pamietac należy również, że działa to też "w drugą strone" tj. w przypadku mrozu z tym, ze "głębokości penetracji" mrozu sa zdecydowanie mniejsze.
Wniosek jest chyba jednoznaczny - taki jak w omawianym artukule.

No to ja jednak pozostanę adwokatem diabła: skoro grunt piaszczysty "nagrzewa się" głębiej, ale też ma mniejszą pojemność cieplną i mniejszą zdolność przewodzenia ciepła, to czemu odcinać się od ciepełka z głębi, którego w zimie może przeciez bardzo brakować? Owszem przyznaję, że średniorocznie płycej będzie lepiej, bo latem będzie cieplej. Ale mnie interesuje wydajność gruntu jako źródła ciepła zimą, przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, a co za tym idzie braku zasilania energią "od góry" dla kolektora poziomego.
Czy możliwe jest, że suchy grunt piaszczysty zakumuluje latem tak dużo energii, by zniwelować jej braki w zimie?

sylvia1
10-04-2008, 15:25
sSiwy a możesz mi coś napisać na temat głebokości w gruncie piach gliniasty (do ok 1mppt) + glina ponizej- w lecie wysokość wód ok. 1,2-1,5 mppt w zimie dochodzi do 0. Pompa to termogolv M 1-7. Pan instalator wspominał nawet o 70 cm :roll: nie za mało..? a ziemia pod lasem.

sSiwy12
10-04-2008, 15:26
skoro grunt piaszczysty "nagrzewa się" głębiej, ale też ma mniejszą pojemność cieplną i mniejszą zdolność przewodzenia ciepła, to czemu odcinać się od ciepełka z głębi, którego w zimie może przeciez bardzo brakować?
Sęk w tym, że "nagrzewa sie płycej" ("mrozi" tez płycej). :lol:
Przy średniorocznej temperaturze powietrza wynoszacej +10 stopni, średnioroczna temperatura na głębokości 1m oscyluje wokół +10 stopni, a na głębokości 2m średnioroczna temperatura oscyluje wokół 5 stopni - dotyczy piasku "suchego". To na jakiej głębokości należy umieścić kolektor dla PC pracujacej cały rok?
Można to uznac za absurd, ale mozliwa jest sytuacja, że w opisywanych warunkach na głębokości 0,5 do 1m średnioroczna temperatura gleby może być (i jest :o ) wyzsza od średniorocznej temperatury powietrza :lol:

sylvia1
10-04-2008, 15:41
sSiwy dzięki

sSiwy12
10-04-2008, 15:55
sSiwy dzięki
Ale nie wiem za co :oops:
Nie wiem, co znaczy to:"mppt w zimie dochodzi do 0"
Ale nawet pomijając ten drobiazg, to masz znakomite warunki dla pracy kolektora. W lecie dobrze "ładuje akumulatory", a zimą mrozik ścina wierzchnia warstwę - bo wilgotna - izolując jednocześnie dalszą "penetracje" zimna w głąb. Kolektor zabezpieczony od góry i "ogrzewany" dużymi zasobami od dołu.
MARZENIE. Myślę, że głębokość jest optymalna.

sylvia1
10-04-2008, 16:02
sSiwy dzięki
Ale nie wiem za co :oops:
Nie wiem, co znaczy to:"mppt w zimie dochodzi do 0"
mppt = metry pod poziomem terenu skrót wziełam z badania geotechnicznego



Ale nawet pomijając ten drobiazg, to masz znakomite warunki dla pracy kolektora. W lecie dobrze "ładuje akumulatory", a zimą mrozik ścina wierzchnia warstwę - bo wilgotna - izolując jednocześnie dalszą "penetracje" zimna w głąb. Kolektor zabezpieczony od góry i "ogrzewany" dużymi zasobami od dołu.
MARZENIE. Myślę, że głębokość jest optymalna.
dzięki gazownia się na nas wypięła więc została nam tylko pompa

sSiwy12
10-04-2008, 16:05
mppt, to wiem, ale nie wiem do czego odnosi sie to "0" czyzby wody na tym poziomie?

sylvia1
10-04-2008, 16:10
mppt, to wiem, ale nie wiem do czego odnosi sie to "0" czyzby wody na tym poziomie?
no prawie tzn byłyby gdyby działka była idealnie pozioma z powodu lekkiego spadku w najniższym punkcie działki woda stoi do lutego a nawet końca marca... gorzej że najniższy punkt jest kawałek do domu a im dalej od niego to i glina głębiej a piachu nad nią więcej...

bonetka
10-04-2008, 16:44
:) Widzicie jak się uzupełniamy :) mogę pożartować z :wink:

GP- wiad.. szczegółowe techniczne , hydrauliczne . specjalistyczne , itd.......
sSiwy 12 - wszystko o glebie w różnych konfiguracjach i nie tylko .............
Henok- nowości , książki publikacje , budowa PC ..........
Pońko - systemy . realne zastosowania ..........
Fotografek , - wiedza ogólna , rekuperatory, klimatyzacje .........
Arek - wszelkie obliczenia OZC i nie tylko .......
Piwopijca - wiedza praktyczna , domy 3 litrowe itd..........
A&zb- glikolowe , prawo i finanse .........
Sasha- wszystkiego po trochu + naczelny Mag .....( wiesz , że żartuję nie obraź się)
Androżek- wiedza ogólna ..Najodważniejszy z odważnych :D
Reszta - różne zakresy wiedzy zależnie od potrzeb...
Nowe Osóbki - poszukujący .prawdy .........
ja.....tu trzeba sobie samemu wstawić co się uważa ....

Tylko się nie obraźcie Wszystkich bardzo lubię i szanuję jednakowo a że żartować b. lubię to ......... ( wybaczycie ?)

HenoK
10-04-2008, 16:49
:) Widzicie jak się uzupełniamy :) mogę pożartować z :wink:

GP- wiad.. szczegółowe techniczne , hydrauliczne . specjalistyczne , itd.......
sSiwy 12 - wszystko o glebie w różnych konfiguracjach i nie tylko .............
Henok- nowości , książki publikacje , budowa PC ..........
Pońko - systemy . realne zastosowania ..........
Fotografek , - wiedza ogólna , rekuperatory, klimatyzacje .........
Arek - wszelkie obliczenia OZC i nie tylko .......
Piwopijca - wiedza praktyczna , domy 3 litrowe itd..........
A&zb- glikolowe , prawo i finanse .........
Sasha- wszystkiego po trochu + naczelny Mag .....( wiesz , że żartuję nie obraź się)
Reszta - różne zakresy wiedzy zależnie od potrzeb...
Nowe Osóbki - poszukujący .prawdy .........
ja.....tu trzeba sobie samemu wstawić co się uważa ....

Tylko się nie obraźcie Wszystkich bardzo lubię i szanuję jednakowo a że żartować b. lubię to ......... ( wybaczycie ?)
A Ty bonetko możesz siebie chyba mianować MODERATOREM tego wątku :).

bonetka
10-04-2008, 17:02
Henoczku :) bardzo dziękuję i za dobre słowo i za to że zawsze mogę na Ciebie liczy..... :oops: :D

Zapomniałam o Androżku :D -przepraszam najmocniej :oops:
Androżek-...wiedza ogólna ....Najodważniejszy z odważnych ..... :D

fotograf
10-04-2008, 17:10
Sęk w tym, że "nagrzewa sie płycej" ("mrozi" tez płycej). :lol:
Przy średniorocznej temperaturze powietrza wynoszacej +10 stopni, średnioroczna temperatura na głębokości 1m oscyluje wokół +10 stopni, a na głębokości 2m średnioroczna temperatura oscyluje wokół 5 stopni - dotyczy piasku "suchego". To na jakiej głębokości należy umieścić kolektor dla PC pracujacej cały rok?

trzeba mieć 3 kolektory - 2 w ziemi - jak w jednym temp. spadnie to zakręcamy go i odkręcamy drugi a 3 mamy na powietrzu :) i włącza sie automatycznie gdy temperatura powietrza > temperatury w ziemi :-)

ravbc
10-04-2008, 21:18
skoro grunt piaszczysty "nagrzewa się" głębiej, ale też ma mniejszą pojemność cieplną i mniejszą zdolność przewodzenia ciepła, to czemu odcinać się od ciepełka z głębi, którego w zimie może przeciez bardzo brakować?
Sęk w tym, że "nagrzewa sie płycej" ("mrozi" tez płycej). :lol:
Jak się to ma do:

Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 2m jest taka sama jak dla głębokości około 0,9m w przypadku gruntu roślinnego.:-?


Przy średniorocznej temperaturze powietrza wynoszacej +10 stopni, średnioroczna temperatura na głębokości 1m oscyluje wokół +10 stopni, a na głębokości 2m średnioroczna temperatura oscyluje wokół 5 stopni - dotyczy piasku "suchego".
Zawsze mi się wydawało, że tzw. "temperatura studzienna" wynosi coś ok. 7-10 stopni C. A to przecież temperatura gruntu spoza warstw objętych bezpośrednim wpływem słońca. Ale może tylko mi się wydawało. Może ten nieszczęsny suchy piasek jest zwyczajnie inny? :roll:


To na jakiej głębokości należy umieścić kolektor dla PC pracujacej cały rok?
Ale mnie nie interesuje PC pracująca cały rok. Mnie interesuje jej maksymalna wydajność w zimie. Wiem co zrobić, żeby zwiększyć wydajność dolnego źródła latem i/lub przyspieszyć jego regenerację. Nie wiem jak to osiągnąć zimą.


Można to uznac za absurd, ale mozliwa jest sytuacja, że w opisywanych warunkach na głębokości 0,5 do 1m średnioroczna temperatura gleby może być (i jest :o ) wyzsza od średniorocznej temperatury powietrza :lol:
To akurat w sumie łatwo przewidzieć. ;-)

Sylwia i Tomasz
10-04-2008, 22:35
Mam pytanko odnośnie wykonania kolektora spiralnego. W sieci na wielu stronach, m.in. tutaj

http://www.ekologika.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=115

jest podana informacja, że w rowie 15 m układa się 16 pętli po 1m średnicy. Ma wyjść 111 mb rury. No jakoś mi to nie chce wyjść. Obwód pętli o średnicy 1m to 3,14 m, mnożymy przez 16 mamy ok 50 mb. Do tego powrót czyli 10m. A gdzie jeszcze 50mb?? Czy ktoś może mi powiedzieć lub dać najlepiej linka do strony gdzie jest prawidłowo opisane jak wykonuje się spiralny?

bonetka
11-04-2008, 01:23
Tutaj jest opisany spiralny z podaniem mocy ...nikt nie przejmuje się poszczególnymi kręgami tylko ogólną dł. rury ( mocą ) jaka ma wejść do rowu .:
http://hubomag.pl/dz_spiralny.html
rów nie 15m tylko 10 mb. ( na rys. )....ai wziąłeś pod uwagę to , że trzeba więcej o 30 % rury ( bo mniejszy odbiór jednostkowy z mkw gruntu ) ?. i nie jest ściśnięta tylko lekko rozwinięta ( odleg. od 1 koła do drugiego 0,66m ) .
W Hub. na 15m rowu po 1 metr średnicy obręcz trzeba 150 m rury. ( analogicznie tam na 10m po 1 m powinno być 100 ).
Wszyscy wzorują się na tym samym rysunku ( i obliczeniach ) ale mam też coś innego :
http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny1.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/kolektorspiralny2.jpg

trochę krzywo zeskanowałam , przepraszam

Zwróć uwagę na 1 wadę takiego dolnego źródła w Hub. i dowiedź się co konkretnie znaczy .. Maniak nie polecał kolektora spiralnego .
Ciekawe co jest w normie VDI 4640 ( po niemiecku) ?...część uważa , że nie powinno się stosować u nas spiralnego. ( nie sprawdzałam normy tylko gdzieś znalazłam nie wiem co w niej jest ) .
W innych krajach używa się też nazwy : slinky
http://tristate.apogee.net/geo/gdgpsli.asp
http://www.renewablesireland.com/docs/Kensa-Slinky-Guide.pdf
oczywiście różnie układają albo poziomo albo pionowo spotkałam się tez ze sposobem podwójnym ( jeden zwój nad drugim ) [ ten raczej nie polecany ze względu na zazębianie się warstwy gruntu z której pobierana jest moc]

PS. Jeszcze raz ślicznie dziękuję :D p. J.:D za przesłanie mi tego art. w którym nie chciały mi się otworzyć rysunki . Przesyłam duże słoneczko z dedykacją aby zawsze wprowadzało radość , uśmiech i szczęście . :D

sSiwy12
11-04-2008, 10:00
Jak się to ma do:
sSiwy12 napisał:
Jak z tego wynika "penetracja" energii solarnej dla gruntu piaszczystego na głębokości 2m jest taka sama jak dla głębokości około 0,9m w przypadku gruntu roślinnego.


Oczywisty babol (jest zupełnie odwrotnie) z mojej strony - już poprawiłem - PRZEPRASZAM.

sSiwy12
11-04-2008, 11:19
Kolektor spiralny - powiadacie.
Pomijając rózne opinie, róznych specjalistów w tej materii, pozostaje LOGIKA.
A jest tak:
Wszystkie opracowania zgodnie podają, że z 1m2 danego gruntu można osiagnąć określoną ilość Wat.
Zakładamy, że jest to np. 20W. Czyli "rura" o długości 1mb może "wyciągnąć" z tego 1m2 około 20W. Bez wzgledu na to ile mb bedzie przypadać na 1m2, to i tak "wyciagniemy" tylko 20W - czyli ogóla powierzchnia potrzebna pod kolektor jest taka sama - tyle, że w spiralnym "rury" jest wiecej.

fotograf
11-04-2008, 11:27
Kolektor spiralny - powiadacie.
Pomijając rózne opinie, róznych specjalistów w tej materii, pozostaje LOGIKA.
A jest tak:
Wszystkie opracowania zgodnie podają, że z 1m2 danego gruntu można osiagnąć określoną ilość Wat.
Zakładamy, że jest to np. 20W. Czyli "rura" o długości 1mb może "wyciągnąć" z tego 1m2 około 20W. Bez wzgledu na to ile mb bedzie przypadać na 1m2, to i tak "wyciagniemy" tylko 20W - czyli ogóla powierzchnia potrzebna pod kolektor jest taka sama - tyle, że w spiralnym "rury" jest wiecej.

nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego

sSiwy12
11-04-2008, 11:58
nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego
Teoretycznie tak :lol: Nie mniej jednak - wzajemne oddziałowywanie kolektora na grunt i gruntu na kolektor, w zależności od rodzaju gruntu, zamyka się w promieniu od 0,3 do 0,5m.
Nitki kolektora poziomego układa sie (w zalezności od rodzaju gruntu) w odległości od 0,7 do 1m, co powoduje, ze z kazdej strony kolektora i w kazdej płaszczyźnie (i tu jest ten m3) jest około 1m2.
Kolektor spiralny układa sie w rowie o szerokości około 1m - czyli czerpie energię z połowy szerokości "rowu" + do 0,5m z gruntu obok - co w efekcie daje również około 1m2.
Jeszcze inaczej ujmując. Możemy kolektor płaski (i czesto tak sie robi) ułożyć w rowie o szerokości 1m, układajac przewody (rury) przy brzegach wykopu.
W tej sytuacji bedziemy mieli "uzysk" przykładowych 2 x 20W z 1mb rowu czyli dikładnie tyle samo ile z 1mb kolektora spiralnego.

fotograf
11-04-2008, 13:32
nie tak do końca - w spiralnym odbiera sie ciepło jeszcze z tych metrów kwadratowych obok, a jak rurke położysz prosto to tylko umownie z tego jednego metra kwadratowego; acha - i energie powinno sie liczyć na metr sześcienny a nie kwadratowy - wtedy widać o ile więcej energi uzyskuje sie ze spiralnego
Teoretycznie tak :lol: Nie mniej jednak - wzajemne oddziałowywanie kolektora na grunt i gruntu na kolektor, w zależności od rodzaju gruntu, zamyka się w promieniu od 0,3 do 0,5m.

chyba jednak znacznie więcej przy bardzo mokrym gruncie; u mnie obserwowałem wręcz ciek wodny więc nie zdziwie sie jak to będzie nawet kilka metrów

Pozdrawiam

sSiwy12
11-04-2008, 13:50
Ciek wodny, to nawet nie inna bajka - to POEZJA :lol:

bonetka
11-04-2008, 15:54
Wczoraj przeczytałam art.B. Nowaka " nieprawidłowości wykonania instalacji z pompą ciepłą " Rynek Instalacyjny nr.4/2007r
Ponieważ część z Was cięgle jest w trakcie realizacji ...chcę napisać kilka słów .
Co tam było źle? : nie zastosowano studzienki do nitek kolektora - rozdzielacz ( stalowy tylko pomalowany {skorodował} łącznie z odpowietrznikiem DZ zakopano bezpośrednio w ziemi ) ..... rur wew.DZ nie zabezpieczono materiałem paroizolacyjnym ( przecież tam są zimne rury , mrożą się i wykrapla się woda , rosa ) { u mnie są wszystkie w takiej czarnej koszulce grubej i szczelnej} ....różne materiały przy łączeniu rur ( śrubunki ) {miedź , mosiądz, ocynk} spowod. korozję tych elementów...PC stoi w łazience i słychać w całym domu ( glazura powoduje większą akustykę ).
Pomijam już fakt , że były tam 2 PC ( każda z osobnym DZ) i jedna służyła do ogrzewania basenu i stała w jego pobliżu ( dawnym brodziku basen.) ale podniosła się woda i dostała się do tego pomieszczenia przez nieszczelności zamurowanego miejsca wprowadzenia przewodów DZi) ...i trzeba było pomp. wodę i odkopać i dopiero wyszło jak jest zrobiony rozdzielacz .
Jak myślicie czyja to PC ? i ...nie było napisane ale ja znam wszystkie, :wink: ( były zdjęcia ) podpowiem na literkę N ....

A co myślicie o tym ....slinky :) ( to od nazwy zabawki ) .......ale trochę inny ( Gruzja) ...poziomo ?, pionowo ?
http://tristate.apogee.net/geo/graphics/dgdsli15.jpg

gosiamalgosia
11-04-2008, 20:43
Proszę o fachowa pomoc. Buduje dom 180m2 i jedynym źródłem ciepła jakie moge zastosowac to pompa ciepła. Założenie jest takie że pompa ma pracowac na ogrzewanie podłogowe, i CWU. Dolne żródło to kolektor pionowy. Dostałam kilkaofert i rozpietość cen za wykonanie całego systemu jest dość duża.Z uwagi na dobrą oferte zainteresowała mnie pompa PPC ecopower. Pompa ecopower A9, kotłownia CO iCWU, kolektor pionowy 180m to wydatek 37tys. Jest to jednak polska produkcja i mam obawy czy stosuja dobrej jakosci podzespoly (a na markową pompe raczej nie mam funduszy). Z tego co się dowiedziałam to mają sprezarke scrol copeland Zh, zawory rozprezne danfos i plytowe wymienniki SWEP. Czy to sa dobre podzespoły? IVT ma sprezarke mitsubishi i wszedzie pisza ze jest dobra. Czy ta z coplanda jest rownie dobra i wytrzyma cięzką zime. Dzieki za każda porade.

Sylwia i Tomasz
11-04-2008, 21:30
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już wiem więcej. Do spiralnego potrzeba więcej rury, ale majątku ona nie kosztuje, a pod domem mam dosłownie jezioro, więc i odbiór pewnie będzie całkiem przyzwoity. Czyli do tego mojego rowku 15m spokojnie mam wcisnąć te 150m rury i niczym się nie przejmować?

Pozdrawiam

bonetka
11-04-2008, 21:47
Gosiumałgosiu :)

Copeland jest b. dobra sprężarką , danfoss, secespol ( sweep) to też znane marki . ( no może w tym wypadku można byłoby porównać z Thermokey ( oba przecież lutowane ) ale konkretne wielkości , to ważne bo wymienniki są skraplaczem i parownikiem ). Więc podzespoły ok.
Tu niedawno była burzliwa dyskusja ale na zupełnie inny temat. ( chodziło ile konkretnie mają przy 0 czy -5 temp. skraplania) .
Tę PC kupuje też Inka :) .......czy konkretnie 9 kW na Twój dom dobierał Ci Ecopower czy Ty sama ? ( chodzi i ich konkretną moc ) .....

PS. Myślę , że Panowie po sobotnich szaleństwach :) tu zajrzą i coś napiszą ...

bonetka
11-04-2008, 22:02
Sylwia i Tomek :)

Ponieważ było napisane , że 1 nitka zwoju może mięć od 120 - do max .200 m( w tekście obliczenie na 150 ) to ja bym nie obcinała ( szkoda ) tylko zrobiła dłuższy rowek żeby się zmieściła .( 200m)
Ja nie jestem inź...tak myślę ale poczekajcie na GP ...Ktoś się zjawi i doradzi ...cierpliwości
bardzo dobrze , że jest woda.......a kto Wam będzie robił PC ? Jego też warto zapytać ...może powie , że optymalnie to np. 180m ( bo jak się obetnie to się nie nadstawi ...od przybytku głowa nie boli )

rura 200 m ma dobrą burzliwość i żywiołowość , owszem większe opory niż krótsza ale suma zysków jest większa.
To i tak wygąda tak , że na zasilanie i powrót około 30 metrów ( 2x15 może być mniej a właściwie tak jak wychodzi ) później spirala ...czyli na typową spiralę zostaje zostaje 200-30=170m.........całość 200m ( rowek 17m ,+ na przyłącza ( zasilenie , powrót ) nie trzeba takiego szerokiego )

Jeżeli 150 m daje 1,5 kW mocy chłodniczej to 200 m da 2,0 kW , mieliście robić 3 nitki ...czyli 3x2=6 kW ....oczywiście to i tak zależy jak liczymy W/m2 ..... u Was woda to będzie więcej z jednej nitki i sumując więcej kW z całości .

a&zb
11-04-2008, 23:06
Proszę o fachowa pomoc. Buduje dom 180m2 i jedynym źródłem ciepła jakie moge zastosowac to pompa ciepła. Założenie jest takie że pompa ma pracowac na ogrzewanie podłogowe, i CWU. Dolne żródło to kolektor pionowy. Dostałam kilkaofert i rozpietość cen za wykonanie całego systemu jest dość duża.Z uwagi na dobrą oferte zainteresowała mnie pompa PPC ecopower. Pompa ecopower A9, kotłownia CO iCWU, kolektor pionowy 180m to wydatek 37tys. Jest to jednak polska produkcja i mam obawy czy stosuja dobrej jakosci podzespoly (a na markową pompe raczej nie mam funduszy). Z tego co się dowiedziałam to mają sprezarke scrol copeland Zh, zawory rozprezne danfos i plytowe wymienniki SWEP. Czy to sa dobre podzespoły? IVT ma sprezarke mitsubishi i wszedzie pisza ze jest dobra. Czy ta z coplanda jest rownie dobra i wytrzyma cięzką zime. Dzieki za każda porade.

Zazwyczaj długość kolektora pionowego jest o 10-20% większa niż powierzchnia do ogrzania, chyba że wiadomo że wydajność cieplna gruntu jest wyższa niż przeciętna. Wg cen które podają na kolektor trzeba odliczyć trochę ponad 16 tys czyli zostaje nieco ponad 20 na pompę z instalacją. Czy ktoś tu gdzieś nie zaoszczędził - trudno powiedzieć, aczkolwiek cena wydaje się być wciąż sensowna. Ze strony producenta niewiele wiadomo np. nt. jak rozwiązane jest grzanie cwu, jaki jest schemat urządzenia, jaka jest funkcjonalność sterowania, etc.

bonetka
11-04-2008, 23:47
Małgosiu ...nawiązując do tego co napisał A&zb to tak......
tam jest podwójna U rura a więc to jest trochę inaczej jeśli chodzi o wydajność odwiertu i trzeba wiedzieć , konkretnie jakie poszczególne długości podwójnie na 1 odwiert .
Grzanie wody ..to dwie mamki ( zbiornik w zbiorniku 20/140 ) ale można sobie chyba wybrać zbiornik jaki się chce .....
Sterownik i tu A&zb ma bardzo dużo racji bo o tym to kompletnie nic nie wiadomo ( ale zawsze możemy kupić sobie portmonetki z alarmem :lol: ...robi je Ekopower ) . Owszem mają sterowniki do pieców co. ale w PC montują inne ...jakie ?....i tu trzeba się też dowiedzieć ...Niech Pan Ci przyśle co potrafi sterownik ( funkcje ) ...bo my też jesteśmy bardzo ciekawi .....

A tu rozwiązania poszczególnych firm na cwu w pracy z PC
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1346/Itemid,255/

Wydawało mi się , że Ktoś pisał o tym sterowniku ..myślałam , że Inka ( przeleciałam Jej posty i nie znalazłam i dlatego .....) a to Terplace .
Ale dzięki temu że ..... wiemy trochę więcej i mamy nowy prospekt.

gosiamalgosia
12-04-2008, 08:16
Dziekuje z porade. O szczegóły popytam i jak będe je znała to opisze rozwiązanie. Z tego co mi przesłali to stosuja sterownik RX77 polskiej produkcji z firmy Frisko http://www.frisko.pl/prod_lista.php?id=29
Mam karte katalogowa tego sterownika w pdf. ale jak to umiescic na forum?
Odwiert ma być 2x90m odległy ok 12m od budynku z rury 40mm. Wode jest grzana w zbiornikach CWU z funkcja priorytetu i wtedy ponoć pompa pracuje na gorszym COP, ale po załaczeniu CO powraca do normalnych parametrów. Zbiornik mogę wybrać inny, ale jest wtedy drozej. Rozmawiałam z użytkownikiem pompy Ecopower A14 i on jest zadowolony z grzania CWU i z centralnego. Moc wyliczyli mi dla CO na 8kW i dodatkowo do CWU 1kW(podałam typ sciany, docieplenia ścian , sufitów i tyle im wyszło). Boje się że to moze być za mało ale bedzie kominek i zawsze można zamontować jakiś podgrzewacz elektryczny. Wolę niezależne od pompy rozwiązanie bo czytałam ze te podgrzewacze zintegrowane z pompą pracuja kiedy chcą i pompa odpoczywa przez pół zimy a grzałki pracują. Ja zamontuje zwykły piec elektryczny z termostatem i ręcznym włącznikiem.
Co to jest ta potmonetka z alarmem 8) ? Zaraz pytam o szczegóły i ja coś będe wiedziec to napiszę.
Pozdrawiam.

bonetka
12-04-2008, 08:46
Gosiu
Te portmonetki :) ...Oni robią
W dziedzinie sygnalizacji produkowaliśmy sterownik rogu mgłowego dla małych statków, urządzenie iluminofoniczne, dzwonki bezprzewodowe, portmonetki z alarmem przeciw kradzieżowym i domowe detektory gazu.
to ......niezbyt rozumiem " Wolę niezależne od pompy rozwiązanie bo czytałam ze te podgrzewacze zintegrowane z pompą pracują kiedy chcą i pompa odpoczywa przez pół zimy a grzałki pracują. "....
przed chwilą umieściłam w poście wyżej rozwiązania firm odnośnie cwu ......

to instrukcja sterownika SR-368 MULTICO Frisko zastos. w PC Ecopower
http://fulereny.blink.pl/mum/ster..pdf
to nowa szata graficzna ulotki reklamowej Ecopower
http://fulereny.blink.pl/mum/PPC.pdf

Uprzejmie DZIĘKUJĘ p. D.G :D za przesłane materiały, pozwoli to nam wszystkim zapoznać się z możliwościami sterownika zastosowanego w PC Ecopower.

Wydaje mi się , że ponieważ Ecopower zmienił swoje części składowe PC to mają już inną obudowę ( po lewej stronie rysunku w prospekcie ) .
Zamieszczona instrukcja dotyczy SR-368 a nie RX77 ( SR jest do umieszczenia na ścianie a widać , że ten na zdjęciu zastos. w PC wygląda inaczej ).
Ogólnie SR wszystko ma ( krzywą , przesunięcie ) nie ma chyba "garbu na krzywej ". Ma dwa czasy dobowe sterowania ( z specjalnym ukierunkowaniem na wyższą temp. w tych dwóch okresach na dobę - temp. komfortowa , reszta temp. eco).
Tu instrukcja dokładnie RX77
http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832

bonetka
13-04-2008, 14:05
A co myślicie o tym ......szczególnie chodzi o wniosek ......
http://ir.ptir.org/artykuly/pl/94/IR%2894%29_1891_pl.pdf

jest to analiza kolektora pionowego 1xU i 2x U rury .....dla gleby piaszczystej i wysokiego poziomu wód gruntowych .....

Inka Opole
13-04-2008, 17:48
czyli widac ze podwojne U sa nieefektywne...
no ladnie

sluza
13-04-2008, 18:52
Wczoraj przeczytałam art.B. Nowaka " nieprawidłowości wykonania instalacji z pompą ciepłą " Rynek Instalacyjny nr.4/2007r
Ponieważ część z Was cięgle jest w trakcie realizacji ...chcę napisać kilka słów .
Co tam było źle? : nie zastosowano studzienki do nitek kolektora - rozdzielacz ( stalowy tylko pomalowany {skorodował} łącznie z odpowietrznikiem DZ zakopano bezpośrednio w ziemi ) ..... rur wew.DZ nie zabezpieczono materiałem paroizolacyjnym ( przecież tam są zimne rury , mrożą się i wykrapla się woda , rosa ) { u mnie są wszystkie w takiej czarnej koszulce grubej i szczelnej} ....różne materiały przy łączeniu rur ( śrubunki ) {miedź , mosiądz, ocynk} spowod. korozję tych elementów...PC stoi w łazience i słychać w całym domu ( glazura powoduje większą akustykę ).
Pomijam już fakt , że były tam 2 PC ( każda z osobnym DZ) i jedna służyła do ogrzewania basenu i stała w jego pobliżu ( dawnym brodziku basen.) ale podniosła się woda i dostała się do tego pomieszczenia przez nieszczelności zamurowanego miejsca wprowadzenia przewodów DZi) ...i trzeba było pomp. wodę i odkopać i dopiero wyszło jak jest zrobiony rozdzielacz .
Jak myślicie czyja to PC ? i ...nie było napisane ale ja znam wszystkie, :wink: ( były zdjęcia ) podpowiem na literkę N ....

A co myślicie o tym ....slinky :) ( to od nazwy zabawki ) .......ale trochę inny ( Gruzja) ...poziomo ?, pionowo ?
http://tristate.apogee.net/geo/graphics/dgdsli15.jpg

to Nateo dało ciała. przykra sprawa

sluza
13-04-2008, 18:56
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już wiem więcej. Do spiralnego potrzeba więcej rury, ale majątku ona nie kosztuje, a pod domem mam dosłownie jezioro, więc i odbiór pewnie będzie całkiem przyzwoity. Czyli do tego mojego rowku 15m spokojnie mam wcisnąć te 150m rury i niczym się nie przejmować?

Pozdrawiam

jeśli to będzie PE 32 to nie byłbym taki spokojny o opory w tej rurce. Lepiej sprawdź to z dostępnym ciśnieniem z pompy obiegowej dolnego źródła jeśli jest wbudowana w PC, chyba że ją dobierzecie do istniejących oporów

a&zb
13-04-2008, 20:38
czyli widac ze podwojne U sa nieefektywne...
no ladnie

Jak Ci umieszczą dwa kolektory w jednym odwiercie to wydaje się dość oczywiste, i to bez wykonywania badań naukowych na próbnych odwiertach za pieniądze podatników :-?

sluza
13-04-2008, 21:15
chodzi o to czy dać 3x 200 m czy 6 po 100 m - suma długosci jest ta sama
ta sama ale nie taka sama. Jeśli dajesz 6x100 to droga wynosi 100 m , a przepływ w pojedynczej rurce jest 2x mniejszy niż przy układzie 3x200. Opory zależą w kwadracie od przepływu - czyli jednostkowo na 1m spadna 4 krotnie. To dobrze, Ale jednocześnie spadnie burzliwośc przepływu i moc kolektora będzie mniejsza przy 6x100m - a to juz gorzej. Wymiana ciepła w kolektorze to nie tylko rura i jej długość. To proces złozony a prędkośc przepływu ( a raczej burzliwośc) i czas wymiany ma istotny wpływ na efektywnośc pracy kolektora.

troszkę się zapędzacie w teoretyzowaniu nt. pomp ciepła. Przecież czas wymiany będzie niemalże ten sam. Skąd wiecie, że w obu przypadkach przepływ nie będzie laminarny??? Liczyliście Re? Tu płynie wolniej ale krótszą drogą, tam płynie szybciej ale dłuższą drogą z większymi oporami, które skompensuje sobie pompa większym poborem en.elektr..

bonetka
14-04-2008, 01:45
Sluza .......zgadłeś :) to Nateo

odnośnie tych rur ...jeśli się pisze burzliwy ...to dla mnie znaczy , że właśnie Re jest wyższe ( 10000 ) ( a przynajmniej w średnim zakresie < ) niż Re laminarne ( <2300 ) przecież przy laminarnym mamy do czynienia z nie mieszaniem się poszczególnych warstw a tu zarówno w środku rury jak i na brzegu powstaje mieszanie się warstw i ruch turbulencyjny, burzliwość.
Szkoda , że to chodzi o fizyczne ( ruch cząsteczek ) a nie chemiczne właściwości glikolu - byłoby prościej ( roztwór, należy dobrze wymieszać przed wlaniem właśnie po to aby nie tworzyły się miejsca gdzie będzie sam glikol albo sama woda - ryzyko zamarznięcia ) .
Problem jest w tym o czym już pisałam , że w różnych materiałach podają max dł. rury 100 mb ( a może powinno być więcej ale jak to u nas wszyscy tak samo ) i bądź mądry . Skąd Kowalski ma wiedzieć jak połączyć , prędkość przepływu , opory , gęstość , lepkość ( dynamiczna , kinetyczna ) itd., pompy solanki i inne sprawy. Nie można znaleźć żadnego przykładu obliczeniowego w konkretnych warunkach. A może Ktoś obliczy jak wyglądałaby ekonomiczność zastosowanej dł. rury w 4 przypadkach 100, 150 ,180 ,200 ( wzory i interpretacja wyniku )
to jak ? Kto się odważy :)

jakieś więzienie w USA jest ogrzewane PC ( łączone szeregowo ) przy zast. różnych DZ i między innymi 3 rodzajów slinky ...gdyby się dobrać do wyników badań ( o ile takowe były prowadzone ) mogłoby być to interesujące ........

terplace
14-04-2008, 09:26
Dla dociekliwych:
Liczba Reynoldsa=(prędkość liniowa przepływu[m/s]*średnica wewn. rury[m])/lepkość kinematyczna[m2/s]

Np. lepkość kinematyczna dla:
glikolu propylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 7mm2/s
glikolu etylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 4mm2/s

Dla typowych wymienników glikolowych dla pomp ciepła zachodzą tam przepływy "wysoce laminarne". Do przejściowych jest "dość daleko".

Zresztą analiza procesu wymiany ciepła przez powierzchnię rury jest do pominięcia, gdyż "wąskim gardłem" jest tutaj grunt. Kombinowanie przy rodzajach przepływów, grubościach ścianki rury, czy średniach rury (zwiększanie powierzchni wymiany) dużo tutaj nie zmienia.

Wybór długości rury zależy:
- od obliczeń spadków ciśnienia (w zależności od tego jaki chcemy osiągnąć przepływ całościowy i jak przepływ ten będzie podzielony - na ile gałęzi) oraz
- od względów praktycznych (czym więcej gałęzi tym "trudniej to zebrać" do rozdzielaczy gdyż początek skrajnych części wymiennika jest oddalony daleko od studzienki)
- od względów ekonomicznych (jak nie możemy kupić 180m rury to nie będzieli przecież kupowali 200 aby odciąć 20m).

W praktyce spirale układa się rurami 200m lub 150m (ale trudniej kupić). Oczywiście można zrobić więcej krótszych spiral i dać rurę 100m, bo np. jest to zdyskryminowane wymiarami działki, na której nie da się wykopać np. 20m rowów.Układ taki jest lepszy z uwagi na mniejsze opory, ale nieco więcej pracochłonny i bardziej kosztowny (więcej rur z uwagi na "dłuższe odcinki martwe", więcej glikolu, większe rozdzielacze, większa studzienka, więcej roboty). Podawanie np. maks. długości rury jest informacją dla "słabych technicznie", ale nie dla użytkowników tego forum, którzy już posługują się liczbą Reynoldsa. No, no. Jestem pod wrażeniem. Ciekawe czy któryś z instalatorów byłby skłonny porozmawiać o Re, jak dla niektórych (nawet naukowców-patrz opracowanie z badań dot. pojedynczej i podwójnej u-rury) szczytem nie do osiągnięcia jest odróżnienie mocy od energii.

fotograf
14-04-2008, 12:06
Dla dociekliwych:
Liczba Reynoldsa=(prędkość liniowa przepływu[m/s]*średnica wewn. rury[m])/lepkość kinematyczna[m2/s]

Np. lepkość kinematyczna dla:
glikolu propylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 7mm2/s
glikolu etylenowego (roztwór 30%) o temp. 0stC wynosi ok. 4mm2/s

Dla typowych wymienników glikolowych dla pomp ciepła zachodzą tam przepływy "wysoce laminarne". Do przejściowych jest "dość daleko".


bądź dokładniejszy i podaj jeszcze wartości w zależności od kształtu pętli, promienia nawrotu itp. ;)

sSiwy12
14-04-2008, 12:34
Najważniejsze jest zachowanie nominalnej predkości przepływu na wyminniku (DZ/parownik PC) - bo praktycznie ta wartość decyduje "o wszystkim" - w tym też awaryjności PC.

inez5
14-04-2008, 16:14
Słuchajcie, nic z tego nie rozumiem :roll: - mam dom dokladnie 238m2, II strefa klimat. - autoryzowany przedstawiciel IVT proponuje IVT Greenline HTPlus C11 i 3x 70 m kolektora pionowego, twierdząc, ze przy tak dobrze jak nasz (w planach) ocieplonym domu IVT E14 i 4 x 70m to pompa przewymiarowana i zbędny wydatek. Inna firma montujaca różne pompy zaproponowala wlaśnie IVT E14 i 4x70m ale mimo, ze IVT jest droższa naciska by przekonać nas do tańszej o prawie 7 tys. NIBE Fighter 1140 15kW i 4 x 70m.
Jak to jest mozliwe, ze jeden instalator zaokrągla powierzchnię mojego domu do 240m2 i mówi tylko IVT14KW lub NIBE 1140 15KW, inna bedzie za slaba, za to IVT mówi 11KW w zupelności wystarczy i 3x70m???
Nic z tego nie rozumiem. :roll: Komu wierzyc? Czy lepiej kupić przewymiarowaną pompę NIBE lub IVT, by mieć pewność , ze nie będzie musiala zbyt często posilkować sie grzalką elektr., czy też lepiej IVTHT plus C11 i 3x70m - pompa na styk- zdaniem przedstawiciela IVT- wystarczy. Nie wiem komu wierzyć :cry: I dlaczego tak róznie wyliczają kolektory pionowe ?
Czy ktoś umie mi to wyjaśnić?

sSiwy12
14-04-2008, 16:35
Moim zdaniem ten pierwszy ma rację. 11kW w zupełnosci wystarcza. Równiez dobór wielkości kolektora pionowego jest prawidłowy - oczywiści jesli na całej długości (głębokości) kolektora nie wystepuje suchy piasek - co jest mało prawdopodobne.

sluza
14-04-2008, 20:45
NIBE nawet sugeruje, aby właśnie niedowymiarowywać pompy ciepła do zapotrzebowania na ciepło budynku. Był nawet artykuł ntt w Budujemy Dom.

Jeśli dobierzesz pompę ciepła na ok 70% zapotrzebowania to zaoszczędzisz na pompie ciepła (mniejsza moc) i na odwiertach (bo mniej ich potrzebujesz).
W twoim przypadku jak nic zastosowałbym 9-10 kW. Jeśłi 10 to NIBE, ma rewelacyjny COP.
Na odwiertach oszczędzasz ok 7000 zł. bo nie 4x70 a 3 x70 robisz.
Bilans zużycia energii wyjdzie niemal podobny. Przy 15 kW pracuje sprężarka krócej, ale pobiera więcej energii elektr. przy 10 kW dłużej ale pobiera mniej en. elektr + szczytowo grzałka. Grzałka włączy się a może i nie, ale jeśli się włący i popracuje ponad plan z oszczędzonych 7000 zł pokryjesz te włączenia na wiele wiele lat.

androzek
14-04-2008, 21:51
Jako że warunki mam podobne twierdzę że 10kW wystarczy...

a&zb
14-04-2008, 22:18
Słuchajcie, nic z tego nie rozumiem :roll: - mam dom dokladnie 238m2, II strefa klimat. - autoryzowany przedstawiciel IVT proponuje IVT Greenline HTPlus C11 i 3x 70 m kolektora pionowego, twierdząc, ze przy tak dobrze jak nasz (w planach) ocieplonym domu IVT E14 i 4 x 70m to pompa przewymiarowana i zbędny wydatek.

A jak dobrze ocieplony masz dom i jaka jest jego bryła? 11kW przy 238 m2 daje 46W/m2 - to niewiele mniej niż typowo przyjmowane 50-60 przy obecnych projektach. Ewentualnie przemyślałbym wydłużenie kolektora o ile pozwala na to wybrany model pompy.

inez5
15-04-2008, 00:11
Czyli jednak radzicie mniejszą pompę? :roll: To skąd to przekonanie sprzedawcy ,ze powinno dać sie mocniejszą (firma Solwar z Gdyni)?

Ups, :oops: okazalo sie ,ze pomylilam strefy- Gdynia to 3 strefa klimat :) Kubatura naszego domu do ogrzania to 758 m3, bryla budynku to regularny prostokąt i dach dwuspadowy.
A co do ziemi- pierwsze 3 m głównie piach, dalej glina i cieki wodne :)

Budujemy dom energooszczędny- ściany trójwarstwowe- 24 ytong + 15 welna + 12 cegla , dach 20cm + 10cm na krokwiach, na gruncie ocieplenie 20cm styro. Brak mostków cieplnych, brak balkonów,pomieszcz ustawiono buforowo- od str pn. garaż i pom. gospodarcze, bez okien, duze przeszklenia od str pd i zach. Planowana rekuperacja :)

Dziwi mnie też rozbieżność w dlugościach kolektora dla naszego domu w zalezności od firmy- jeszcze jedna firma- Sun Energy dla IVT C11 zaproponowala 3 x 80m, pozostale dla tej samej pompy 3 x 70m , a dla mocniejszych 4 x 70m. Czy to, rzeczywiście kwestia uznaniowa?

inez5
15-04-2008, 00:11
Czyli jednak radzicie mniejszą pompę? :roll: To skąd to przekonanie sprzedawcy ,ze powinno dać sie mocniejszą (firma Solwar z Gdyni)?

Ups, :oops: okazalo sie ,ze pomylilam strefy- Gdynia to 3 strefa klimat :) Kubatura naszego domu do ogrzania to 758 m3, bryla budynku to regularny prostokąt i dach dwuspadowy.
A co do ziemi- pierwsze 3 m głównie piach, dalej glina i cieki wodne :)

Budujemy dom energooszczędny- ściany trójwarstwowe- 24 ytong + 15 welna + 12 cegla , dach 20cm + 10cm na krokwiach, na gruncie ocieplenie 20cm styro. Brak mostków cieplnych, brak balkonów,pomieszcz ustawiono buforowo- od str pn. garaż i pom. gospodarcze, bez okien, duze przeszklenia od str pd i zach. Planowana rekuperacja :)

Dziwi mnie też rozbieżność w dlugościach kolektora dla naszego domu w zalezności od firmy- jeszcze jedna firma- Sun Energy dla IVT C11 zaproponowala 3 x 80m, pozostale dla tej samej pompy 3 x 70m , a dla mocniejszych 4 x 70m. Czy to, rzeczywiście kwestia uznaniowa?

inez5
15-04-2008, 00:11
Czyli jednak radzicie mniejszą pompę? :roll: To skąd to przekonanie sprzedawcy ,ze powinno dać sie mocniejszą (firma Solwar z Gdyni)?

Ups, :oops: okazalo sie ,ze pomylilam strefy- Gdynia to 3 strefa klimat :) Kubatura naszego domu do ogrzania to 758 m3, bryla budynku to regularny prostokąt i dach dwuspadowy.
A co do ziemi- pierwsze 3 m głównie piach, dalej glina i cieki wodne :)

Budujemy dom energooszczędny- ściany trójwarstwowe- 24 ytong + 15 welna + 12 cegla , dach 20cm + 10cm na krokwiach, na gruncie ocieplenie 20cm styro. Brak mostków cieplnych, brak balkonów,pomieszcz ustawiono buforowo- od str pn. garaż i pom. gospodarcze, bez okien, duze przeszklenia od str pd i zach. Planowana rekuperacja :)

Dziwi mnie też rozbieżność w dlugościach kolektora dla naszego domu w zalezności od firmy- jeszcze jedna firma- Sun Energy dla IVT C11 zaproponowala 3 x 80m, pozostale dla tej samej pompy 3 x 70m , a dla mocniejszych 4 x 70m. Czy to, rzeczywiście kwestia uznaniowa?

mery26
15-04-2008, 12:03
Racjonalniejszym rozwiązaniem jest mniejsza PC. B.niskie temp. zdarzają się rzadko-wtedy awaryjnie kociołek elektr.

Budujemy dom energooszczędny
należy również uwzględnic błędy wykonawcze. Wykonawcy wiele potrafią spi...@#%#@$$%-chyba ze sami budujecie.
Mam podobny domek i PC 7/14kW-w zupełności wystarcza. Tej zimy (jeśli można tak ją nazwać) praca PC występowała generalnie w nocy. Jedynie przy -15 pracowała około 1/2 dnia.

sylvia1
15-04-2008, 13:44
Budujemy dom energooszczędny
należy również uwzględnic błędy wykonawcze. Wykonawcy wiele potrafią spi...@#%#@$$%-chyba ze sami budujecie.

o tak u nas założenia trzeba było zweryfikować właśnie dzięki wykonawcom :evil:

tres34
15-04-2008, 14:56
Nie mam. Nie zrobilem tego z rozmyslem, bo dom wielki (teren tez) a ja lubie cieplo. Pompa sprawdza sie przy srednich i lagodnych zimach. Gdy dowali, to nie ma zmiluj, bedzie chlodno. Do tego sprezarka 4kW ktora swoje musi wziac z sieci. Woda do mycia nie za ciepla 55 C. Koszt instalacji duzy, a ze ekologia? Phi, tez cos. W sumie nie dla mnie. Mam piec na mial, pali wszystko, potrafi nawet sloik:)

sSiwy12
15-04-2008, 15:11
Nie mam. Nie zrobilem tego z rozmyslem, bo dom wielki (teren tez) a ja lubie cieplo. Pompa sprawdza sie przy srednich i lagodnych zimach. Gdy dowali, to nie ma zmiluj, bedzie chlodno. Do tego sprezarka 4kW ktora swoje musi wziac z sieci. Woda do mycia nie za ciepla 55 C. Koszt instalacji duzy, a ze ekologia? Phi, tez cos. W sumie nie dla mnie. Mam piec na mial, pali wszystko, potrafi nawet sloik:)

Dziwne, bo Szwedzi o tym nie wiedzą, a zimy u nich raczej "prawdziwe".
Wielkość domu - toz to dokładnie na "odwyrtę". Im wieksza powierzchnia do ogrzania, tym wieksze oszczedności i szybsza amortyzacja. Toć całe osiedla własnie w Szwecji sa ogrzewane za pomocą PC.
Temperatura 55 stopni celcjusza "nie za ciepła" - to chyba dla organizmów np. krzemowych, bo dla "białkowców" czyli min. nas, denaturacja bialka zachodzi w temp. 42-43 stopni.

Piczman
15-04-2008, 16:32
Interesuje mnie Sirius m-2 z Thermogolv w Jaśle.Składa się z pompy ciepła i zbiornika " akumulacyjnego" o poj. 500 LITRÓW!!!
Zastanawia mnie jedna rzecz i proszę o poradę:
Mając dom bardzo dobrze ocieplony,porterówka i na całości ogrzewanie podłogowe....
Chodzi o ten zbiornik,jak twierdzi sam sprzedawca nie jest do końca buforem ciepła :o Więc po co mam ogrzewać te 500 litrów skoro podłogówka sama w sobie jest akumulatorem ciepła??Tylko po to żeby CWU było przepływowo??
Poza okresem grzewczym również muszę te 500 litrów ogrzewać żeby mieć ciepłą wode użytkową...
Zaznaczam że PC będzie się załączała tylko w tańszej taryfie!
Czy to ma sens??
Z kolei Pompy IVT są według mnie lepiej zbudowane gdzie wody kotłowej jest chyba 60 l jak dobrze pamiętam!Jest tylko jeden minus : Cena o 6 tyś wyższa od Siriusa :-?
Nie wiem co wybrać :-?

fotograf
15-04-2008, 22:17
Nie mam. Nie zrobilem tego z rozmyslem, bo dom wielki (teren tez) a ja lubie cieplo. Pompa sprawdza sie przy srednich i lagodnych zimach. Gdy dowali, to nie ma zmiluj, bedzie chlodno. Do tego sprezarka 4kW ktora swoje musi wziac z sieci. Woda do mycia nie za ciepla 55 C. Koszt instalacji duzy, a ze ekologia? Phi, tez cos. W sumie nie dla mnie. Mam piec na mial, pali wszystko, potrafi nawet sloik:)

55 stopni i nie za ciepła woda? weź do wanny włóż termometr
a po drugie dlaczego ma być chłodno? może być drożej ale nie chłodno

bonetka
16-04-2008, 08:53
Terplace ....dociekliwi dziękują :)

przede wszystkim za łamanie stereotypów typu "max dł. rury 100mb" .

Piczman .......to dwa zupełnie inne systemy ( bezpośred.i posrednie ).
Thermog. ........to zbiornik mający temp. rozłożoną warstwowo ( na dole mniej , na górze więcej ) . W tym zbiorniku po lewej jest wężownica do grzania przepł. po prawej rura która jest skraplaczem . Czym większa będzie powierzchnia wymiany tym lepiej i dla jednej strony i drugiej . Poza tym jest tu taka sprawa , że grzejąc podłogówkę i grzejniki np. w łazience możemy na nie puścić wyższą temp. ( bo i tak do wyższej grzeje się cały zbiornik ) .
Jeśli ten zbiornik jest b.dobrze ocieplony ( a taki powinien być ) to nie chłodzi się tak szybko . Zastosowanie mniejszego wiązałoby się właśnie z częstością grzania i mniejszym komfortem grzania przepływowego ( krótsza wężownica ) .Latem gdy co. jest wyłączone puszczenie w zimny dzień co. jest możliwe natychmiast bo ta woda o takiej temp. tam fizycznie jest.
Na rys. te wężowniczki są szczuplutkie i malutkie . Nie wiem jak wygląda przepłwówka realnie ....a lubię wiedzieć ....
Poza tym chcesz grzać tylko w taniej taryfie ....więc chyba musi być duża ilość gorącej wody z zbiorniku . Typowy zb. buforowy , służy do zrzucania nadmiaru lub pobierania niedoboru ciepła więc w tym znaczeniu nie jest typowym buforem ( jednak. temp, czasami grzałki ) ale jakieś funkcje bufora ( dobór gorącej wody co.) ma .
W IVT grzeje inaczej . Raz płaszcz zewnętrzny grzeje cwu , raz grzeje co.
W Therm. mozna powiedzieć , że to " dwa w jednym " .

Tres ....jeśli chodzi o zimy to zwyczajnie nieprawda , chyba , że ktoś świadomie ma PC obliczoną np. na 80% zapotrzebowania ( może nie być 22 *C ale 18 ) . Woda cwu ......może być tak max. jak tylko PC da radę ...jest to tylko kwestia ceny ....co innego ogrzać do 45 a co innego do 55 czy wyżej .

mery26
16-04-2008, 09:12
Nie mam. Nie zrobilem tego z rozmyslem, bo dom wielki (teren tez) a ja lubie cieplo. Pompa sprawdza sie przy srednich i lagodnych zimach. Gdy dowali, to nie ma zmiluj, bedzie chlodno. Do tego sprezarka 4kW ktora swoje musi wziac z sieci. Woda do mycia nie za ciepla 55 C.
Tego typu mity (lub fakty po złych instalacjach) sprawiały że miałem poważny problem z podjęciem decyzji. Podobna sytuacja dotyczyła podłogówki (sypialnia).No i największy problem-małżowinka, która stwierdziła że jak nie będzie ciepło to :evil: ! Na szczęście były również wypowiedzi praktyków oparte na doświadczeniach. Co do temp. cwu: mam ustawioną na 45stC i w zupełniości wystarcza. Sezon mija i jakoś nie odczuwałem dyskomfortu nawet przy -15 st i silnym wietrze. PC pracowała wówczas max. około 12-15h/dobe-zatem istniał jeszcze spory zapas. I było to jedyne źródło ciepła w domu. temp w budynku ustawiona na 21,5 st. Faktyczna oscylowała 21-22 st. Ustawienie wuższej od 22 st stwarzało dyskomfort.Tyle-z praktyki!!!

seba_x
16-04-2008, 09:15
co myślićie o takiej instalacji : dom 240m2 w całości podłogówka , ściana max29cm + styro 15cm , okna z potrójną szybą , pompa ciepła na sprężarce śrubowej sanyo z pośrednim parowaniem , zbiornik 400l , brak kolektora tylko studnia z której pobierana jest woda (poziom wód gruntowych 70-100cm przez cały rok) , moc pompy 14kW . całość powinna kosztować max 25tyś

ma ktoś z was podobne rozwiązanie ? jakie są wadi i zalety ?

mery26
16-04-2008, 09:25
brak kolektora tylko studnia z której pobierana jest woda (poziom wód gruntowych 70-100cm przez cały rok) , moc pompy 14kW .
Rozważ wydajność studni czerpnej i co z wodą do zrzutu (jakiś stawik?, studnia chłonna, wydajność, itp.itd.). Poza tym istotna jest jakość wody. Twarda szybko załatwi wymiennik w PC. Ktoś na forum praktykuje takie rozwiązanie i żyje-zatem ... decyzja należy do inwestora!

sSiwy12
16-04-2008, 09:54
Na "zrzut wody" trzeba , mieć "extra" pozwolenie - jest trakotowana (woda zrzutowa) jako scieki.

seba_x
16-04-2008, 09:56
brak kolektora tylko studnia z której pobierana jest woda (poziom wód gruntowych 70-100cm przez cały rok) , moc pompy 14kW .
Rozważ wydajność studni czerpnej i co z wodą do zrzutu (jakiś stawik?, studnia chłonna, wydajność, itp.itd.). Poza tym istotna jest jakość wody. Twarda szybko załatwi wymiennik w PC. Ktoś na forum praktykuje takie rozwiązanie i żyje-zatem ... decyzja należy do inwestora!

o wydajność się nie boję bo teren lekko podmokły i wody jest pod dostatkiem , zrzut będzie do rowu melioracyjnego . martwi mnie właśnie jakość wody , jeśli okarze się że woda jest twarda to czy są proste sposoby zmiękczenia jej (sypanie chemikali do studni odpada)

mery26
16-04-2008, 11:02
o wydajność się nie boję bo teren lekko podmokły i wody jest pod dostatkiem , zrzut będzie do rowu melioracyjnego
ino ile PC potrzebuje wody o określonej temp. (tej ze studni) w warunkach max. zapotrzebowania na ciepło? Może się okazać że trzeba będzie wypompować małą rzeczkę. Ponadto pompa do tejże wody swoje kW też weźmie. Może lepiej zamknięty obieg w kolektorze pionowym i spokój na dłuższy czas ze stabilną temp. DZ.

fotograf
16-04-2008, 11:55
o wydajność się nie boję bo teren lekko podmokły i wody jest pod dostatkiem ,

masz gwarancje na to? za 2-3 lata może poziom wody gwałtownie sie obniżyć - i co wtedy?

bonetka
16-04-2008, 16:05
Pewnie powiecie , że jestem nawiedzona ( może i tak ) , nie jestem za bardzo ekologiczna i zachowań stricte ekologicznych u siebie nie obserwuje a jednak czytając , że tę wodę będzie się zrzucać do rowu ..trochę dostaje "gęsiej" skórki .
Co innego do studni zrzutowej , do jeziora , ale tu tyle wody się marnuje.
Pewnie , że biorąc pod uwagę obieg zamknięty ( zrzut do rowu i ona wsiąknie czyli jakby zostaje odzyskana przez przyrodę ) tak też można ale trochę szkoda . U nas o wiele spraw się nie dba a wszystko kiedyś może się skończyć słodka woda też . Są już rejony gdzie wody brakuje lub czerpie się z dużych głębokości.
Powie Ktoś ...ale to kropelka ...no tak ale z tych kropelek składa się całość ...

Są systemy ( duże ) wykorzystujące wodę wodociągową ale tam ona jest dalej do użycia ( zabiera się tylko ciepło ) ...nikt nie zrzuca jej do kanalizacji .

sSiwy12
16-04-2008, 16:20
Nie jesteś nawiedzona (no może troszeczkę :roll: ).
Państwo "zabezpieczyło" sie poprzez odpowiednie przepisy, które stanowia, ze w takim przypadku należy pobrana wodę "zrzucić" do tej samej warstwy wodonośnej z której ja pobrano. W przeciwnym wypadku należy mieć pozwolenie wodno-prawne. Może sie okazać, że legalny zrzyt do rowu bedzie bardzo kosztowny, zaś nielegalny jeszcze bardziej.
Może się to wydać dziwne, ale w opisywanym przypadku woda zrzutowa z PC jest ściekiem.
Pozdrawiam

seba_x
16-04-2008, 16:41
o wydajność się nie boję bo teren lekko podmokły i wody jest pod dostatkiem ,

masz gwarancje na to? za 2-3 lata może poziom wody gwałtownie sie obniżyć - i co wtedy?

zawsze można wykopać rowy pod kolektor poziomy ;-) , nie daleko płynie rzeka nawet w największe susze i upały nie wysycha , raczej nie będzie problemu

seba_x
16-04-2008, 16:44
Może sie okazać, że legalny zrzyt do rowu bedzie bardzo kosztowny, zaś nielegalny jeszcze bardziej.
Może się to wydać dziwne, ale w opisywanym przypadku woda zrzutowa z PC jest ściekiem.
Pozdrawiam

zrzut mogę w ostateczności zrobić do następnej studni . dobrze że mnie uświadomiliście , lepiej wydać kilka złotych na odwiert niż bulić jakąś karę .

inez5
16-04-2008, 16:59
Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę :wink: ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE Fighter 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m). Wreszcie trafiliśmy na firmę zajmującą sie tylko instalacja pomp ciepla róznych producentów , wyposażającą kościoly, hospicja, szkoly, domy wielorodzinne i domki jednorodzinne. Ma wlasny park maszyn do odwiertów i specjalizuje sie w pompach od kilkunastu lat, a w chlodnictwie i cieplownictwie od ponad 30 (zalatwiają tez za klienta projekt geolog i wszelkie pozwolenia i zgloszenia). Jej wlasciciel - chlodniarz i automatyk , zrobil nam symulacje , przy nas przeliczal moc kilku pomp dla naszego domu i naszej gromadki i zdecydowalismy sie na mocniejszą pompę - co lepsza, jest ona tansza niż IVT HT plus C11 i krótsze kolektory, w innych firmach. Moglabym wam podać tutaj wszystkie przeliczenia, ale to i tak nic nie da :) Wiem, ze wiekszość z was stawia na slabsze pompy ratujące sie w razie nizszych temperatur 9KW grzalkami , dlatego też nie zamierzam nikogo przekonywać do naszego rozwiazania. Jednym z elementów ,który do nas przemówil byl fakt,że wreszcie trafiliśmy nie na sprzedawce, tylko na fachowca w dziedzinie, w której siedzi wiele lat i obsluguje obiekty użytecznosci publicznej (toteż zależy mu na dobrej opinii i jak twierdzi, nie naciaga ludzi na slabsze pompy tylko dlatego, ze wtedy jest gwarancja, ze u niego kupią- woli nie miec klienta z niewydolna pompą, bo mu zszarga opinie marudzać , ze za duzo mu pompa ciagnie prądu, lub w domu jest za chlodno, czy też za dlugo nagrzewa sie woda itd.). I jeszcze jedno- z 16 ofert tylko jego zawierala prawidlowe dane o strefie klimat- I strefa. Pozostale, o zgrozo byly albo dla II albo dla III strefy- to świadczy o kompetencji róznej maści projektantów :) Jak juz zamontuja nam pompę (w lipcu) odezwę sie, by powiedzieć jak sie sprawuje :)

sSiwy12
16-04-2008, 17:10
Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m).
Nic podobnego. Jesli doswiadczony instalator wyliczył i dobrał PC i długość kolektorów dla konkretnego domu, warunków i upodobań domowników, a na dodatek rzeczowo uzasadnił taki wybór, to jest to DZIAŁANIE PRAWIDŁOWE.

inez5
16-04-2008, 17:15
Pewnie powiecie, ze dajemy sie nabijac w butelkę ale daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m).
Nic podobnego. Jesli doswiadczony instalator wyliczył i dobrał PC i długość kolektorów dla konkretnego domu, warunków i upodobań domowników, a na dodatek rzeczowo uzasadnił taki wybór, to jest to DZIAŁANIE PRAWIDŁOWE.

sSiwy dzięki, to milo z Twojej strony , ze tak napisales :) Troszke sie obawialam tych gromów, które na mnie spadną ze strony ekspertów z tego forum :) Pozdrawiam z nad morza :D

sSiwy12
16-04-2008, 17:22
Napisałem, bo to jest prawda. Tu mówimy tylko o pewnych zasadach i o tym aby inwestor wiedział co i dlaczego kupuje.
Tak na marginesie masz szczęście, ze trafiłaś na fachowców :lol:

bonetka
16-04-2008, 19:23
Tak na marginesie nawiązując do wypowiedzi Siwego to o dobieraniu PC na różne wartości zapotrzebowania pisał też Maniak w tym poście:
http://forum.muratordom.pl/post2279361.htm#2279361
a tu jeszcze taki tekst ...prawda czy fałsz ?
http://www.wtb.pl/hot_issues/PompyCiepla/PompyCiepla.htm
Piczman
chciałam jeszcze dopisać odnośnie Thermogolv ..... żeby w .wężownicy cwu nie odkładał się kamień jest ona w środku specjalnie profilowana , poza tym takie wężownice generują też mikroskopijne drgania ( gdzieś czytałam ) które też zapobiegają osadzaniu się kamienia.
PS. Siwy jak dobrze , że tylko troszeczkę , bo mogłoby być i całkiem dużo i co wtedy ? :)
wiem , że ściek ale ...nie przyjmuję tego do wiadomości ...szkoda i tyle :( co innego do tej samej warstwy wodonośnej a co innego do rowu.

gosiamalgosia
16-04-2008, 19:52
Wydaje mi się , że ponieważ Ecopower zmienił swoje części składowe PC to mają już inną obudowę ( po lewej stronie rysunku w prospekcie ) .
Zamieszczona instrukcja dotyczy SR-368 a nie RX77 ( SR jest do umieszczenia na ścianie a widać , że ten na zdjęciu zastos. w PC wygląda inaczej ).
Ogólnie SR wszystko ma ( krzywą , przesunięcie ) nie ma chyba "garbu na krzywej ". Ma dwa czasy dobowe sterowania ( z specjalnym ukierunkowaniem na wyższą temp. w tych dwóch okresach na dobę - temp. komfortowa , reszta temp. eco).
Tu instrukcja dokładnie RX77
http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=832[/quote]

Cześć
Otrzymałam dane na temat spręzarki i wymienników.
Sprężarka w pompie PPC ecopower A9 to Copeland ZH 26 K4E TFD
Parownik wymiennik płytowy SWEP B25TH34
Skraplacz płytowy SWEP B25TH30 (prod. szweckiej , bo ktoś napisał,ze są polskie ale producent podaje inaczej)
Zawór danfos.
Sterownik pompy frisko RX77-S706.
Czy to zadziała ???
GOSIA

bonetka
16-04-2008, 20:59
Gosiu
to ja Cię trochę wprowadziłam w błąd z tymi wymiennikami swep ( przepraszam ) . Po prostu gdzieś na stronie znalazłam , i secespol i swep i stwierdziłam , że sprzedają nie tylko swoje .......dlatego podałam secespol i swep za nim w nawiasie .....
Wchodziłam kiedyś na stronę tych swep ale teraz nie mogę znaleźć ... ( ta ostatnia cyfra 30,34 to może być wielkość n związana z liczbą płyt ).
W/g mnie powinno zadziałać ...ale ja nie jestem fachowcem .......
Tu jest tylu Panów ......myślę , że doradzą ......chyba w zagadnieniu tej klasy największy specjalista oprócz GP to Henoczek ale może są talenty jeszcze nie odkryte .......
Panowie bardzo prosimy ...śmiało ( tylko proszę się nie pchać :D ) wybaczcie mi dawno nie żartowałam i nie gniewajcie się ....proszę mi wybaczyć ....bo ja jestem trochę nawiedzona.. :wink:
chyba mam ....
http://www.swep.com.pl/produkty_lutowane.asp
sprężarka jest bardzo dobra ( spiralna , scroll ) ...bo to specjalne sprężarki robione z myślą o PC działające w niskich temp. odparowania ( -25 , +10 ) i wysokich skraplania ( +50 ) dla PC działających na R407C [odparowania -8*C , skrapl. 50*C , przgrzania 5K , przechłodz. 4K]

Jeszcze coś sobie przypomniałam ...wymienniki swep mają lepiej wykonaną płytę czołową i króćce przyłączeniowe od innych prod. ( u innych 3 mm gr).
Będąc parownikiem w zależności od tego na czym chodzą ( czynnik ) zmienia się ich moc ( np. R407C 13,2kW , R 134a 10kW ). Zauważyłam generalnie, że parowniki są zawsze większe ( więcej płyt ) niż skraplacze .
Tu dokładne dane sprężarki w zależnosci od temp.
http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2006&model=ZH26K4E-TFD&RID=4&Tab=2
Ja zaczęłam ..... na tyle na ile wiedziałam .....żeby wspierać Koleżankę ..... myślę , że Ktoś dokończy ......

a&zb
17-04-2008, 00:45
Państwo "zabezpieczyło" sie poprzez odpowiednie przepisy, które stanowia, ze w takim przypadku należy pobrana wodę "zrzucić" do tej samej warstwy wodonośnej z której ja pobrano. W przeciwnym wypadku należy mieć pozwolenie wodno-prawne.

Otóż to. Rozważałem taką opcję - zdaniem specjalisty jest to rozwiązanie zbliżone kosztowo do kolektorów pionowych ale bardziej wydajne - co jest oczywiste gdyż mamy jedną wymianę ciepła mniej. Warunkiem jest czystość wody, w przeciwnym razie przewaga nad kolektorem glikolowym jest niwelowana przez koszty czyszczenia i wymainy filtrów, pomp obiegowych, etc.

a&zb
17-04-2008, 00:49
...daliśmy sie przekonać do mocniejszej pompy - tj NIBE Fighter 1140 15KW plus kolektory pionowe 280m (4 x 70m). ... zdecydowalismy sie na mocniejszą pompę - co lepsza, jest ona tansza niż IVT HT plus C11 i krótsze kolektory, w innych firmach.

A jaka cena za całość jeśli wolno spytać?

inez5
17-04-2008, 12:33
szukam i szukam i nigdzie nie moge znależć producenta spreżarek w NIBE 1140. Wiem , ze to scroll, ale producenta nie mogę sie dopatrzyć :( moze ktos wie?

bonetka
17-04-2008, 12:58
Jeśli to 15 KW 1140 to na scroll Mitsubishi.

inez5
17-04-2008, 13:45
Bonetka liczylam na Ciebie :D Jesteś boska ! :D Jak Mitsubishi to super :) A tak przy okazji, bonetka - planujesz doktorat z odnawialnych żródeł energii z naciskiem na pompy ciepla? :lol:

bonetka
17-04-2008, 16:30
Inez5 :) jak dobrze, że tak niewiele potrzeba aby sprawić Ci radość. :D
Widzę , ze jesteś emocjonalną Osóbką :) to tak jak ja ( nie będę osamotniona ) .
Cieszę się bardzo , że jesteś taka radosna i bardzo bym chciała aby ten entuzjazm towarzyszył Ci ZAWSZE :D
doktorat by się przydał ..byłabym bardziej przydatna :) a tak to mnie lekko osłabia jak czegoś nie wiem i jestem zła na siebie .

z ciekawostek ...wyobraźcie sobie ....w Chinach zbudowano bardzo duży kompleks budynki biurowe i hale produk. wszystko olbrzymiaste . Ogrzewanie/ chłodzenie poprzez wentylację ..kolektory umieszczone na zewnątrz hali i...wewnątrz :o pionowa podwójna U rura 100mb każda ( odległości takie jak trzeba ....ale jest ich około 50 (a może 100 ? ) i co Wy na to ?......
http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/content/view/643/145/
wiem , że to stalowe konstrukcje ( tej hali ) ..więc wykorzystali miejsce ale jak oni to wszystko połączyli ?...to chyba nie było łatwe z takiej ilości !.....

inez5
17-04-2008, 17:05
bonetka z małych radosci tworzy sie wielkie szczęście, czyż nie? :) Fajnie ,że tak mile osoby są na tym forum. Pozdrowienia z zalanego deszczem Gdańska :D

bonetka
17-04-2008, 19:13
Masz w 100% rację :D Pozdrowienia z W-wy :D pogodowo zimnej , niestety :(

tak myślę ..jak można nie wiedzieć w jakiej strefie klimatycznej Ktoś mieszka ( fachowcy , chyba korzystają z różnych danych i dlatego ...) . Rozgraniczenie stref na 5 jest właściwie dla zimy , dla lata są dwie ...( kto chce sprawdzić to proszę [ najechać kursorem ]...po lewej dla lata )
http://www.rcpolska.pl/index.php?navi=klimat
a tu trochę inaczej
http://www.termomodernizacja.com.pl/index.php?section=art&article_ID=129&page_ID=1
którą przyjmujemy ? tę drugą ale ta pierwsza była taka ładna ....

a&zb
17-04-2008, 22:38
Jeśli to 15 KW 1140 to na scroll Mitsubishi.

A to ciekawe bo IVT się chwali że ma wyłączność na Mitsubishi. Podobno takoż PC Buderusa i Junkersa to tylko marki na Niemcy a w środku IVT

bonetka
17-04-2008, 22:57
A&zb
Tu trzeba trochę poprawkę .....to tak samo , jak jest napisane na stronie ,że nowość to te z Plusem ...przecież ta nowość to trwa już b. długo ( od sierpnia 2004r ), albo , że grzeją do 65*C i są najgorętsze na rynku ( np. Viessmann ma też do 65*C ), albo i sprężarka . ( Nibe ma Mits. ale tylko większe modele ...mniejsze mają na Bristolach tłokowych.- inf. od źródła- kiedyś dzwoniłam ).

Wiecie ...to ciekawe z tymi sprężarkami w Nibe znalazłam tekst ( 15.12.2004r) , że " zastosowano nowe sprężarki" ....pytanie czy to tylko w tych dużych mocach ...chyba tak, ..ale nadal jest trochę dziwnie bo w tekście w związku z nową sprężarką zachwycają się COP 5 (dokł. 5,03 ) i łączą ten COP z tą nową sprężarką ....to chyba trochę nie tak bo zauważcie jakie jest COP w trójfazowych 6 kW ( 4,9 ), 8 (4,8 ), 10 (5,0), 12 (4,8 ) , 15 (4,5), 17 (4,6 ) ...przecież .10kW w/g inf. które dostałam nie ma Mitsu. tylko Bristola ....a może zmieniono wszystkim bo przedtem były w ogóle jakieś inne a dodatkowo .zmieniono te duże moce ?..............

Buderus to IVT ale obecnie z naciskiem na chłodzenie ....no i miękki start ( nie mają chyba 6 kW , bo tam jest zmostkowane na listwie , bo one małe kW, reszta typoszeregu ma ).

sluza
18-04-2008, 19:24
A&zb


Wiecie ...to ciekawe z tymi sprężarkami w Nibe znalazłam tekst ( 15.12.2004r) , że " zastosowano nowe sprężarki" ....pytanie czy to tylko w tych dużych mocach ...chyba tak, ..ale nadal jest trochę dziwnie bo w tekście w związku z nową sprężarką zachwycają się COP 5 (dokł. 5,03 ) i łączą ten COP z tą nową sprężarką ....to chyba trochę nie tak bo zauważcie jakie jest COP w trójfazowych 6 kW ( 4,9 ), 8 (4,8 ), 10 (5,0), 12 (4,8 ) , 15 (4,5), 17 (4,6 ) ...przecież .10kW w/g inf. które dostałam nie ma Mitsu. tylko Bristola ....a może zmieniono wszystkim bo przedtem były w ogóle jakieś inne a dodatkowo .zmieniono te duże moce ?..............


Zmieniono we wszystkich modelach NIBE w 2006, tylko w 6, 8 i 10 stare tłokówki Bristola zmieniono na nowe tłokówki Bristola, których zastosowanie dało tak wys. COP i to właśnie z tymi sprężarkami jest wiązane tak wys. COP.
W NIBE 10 kW przy parametrach 9,98/1,98 (0/35) ma dokładnie 5,04 :) i 3,65 przy 0/50. Nieźle
Stare tłokówki Bristol 12, 15 i 17 zmieniono na scrolle o niższym COP niż miały te stare, ale chyba tylko dlatego, że bristol przestał je produkować.

Inka Opole
18-04-2008, 19:37
ooo to widze ze nie tylko thermogolv uzywa jeszcze tlokowek bristola..a mowilo sie ze juz wszystkie 'normalne" firmy przeszly na scrolle:P

sluza
18-04-2008, 20:07
Jeśli to 15 KW 1140 to na scroll Mitsubishi.

A to ciekawe bo IVT się chwali że ma wyłączność na Mitsubishi. Podobno takoż PC Buderusa i Junkersa to tylko marki na Niemcy a w środku IVT

to już są marki na Polskę :)
każdy chce mieć pompę ciepła w swojej ofercie...

bonetka
18-04-2008, 21:06
Sluza ....czyli dobrze myślałam ( że zmienili wszystkie i dodatkowo te duże ) ...oni robią z tego taką tajemnicę , że nigdzie nie jest napisane co i jak ........dobrze , że napisałeś bo szukałabym aż bym znalazła ...no tę różnicę 0,01 Ci podaruję odnośnie COP :D ( jak się nie umie liczyć to tak wychodzi ) ale mam ........ niespodziankę ... to w nagrodę :D ........
Co to jest ?
http://fulereny.blink.pl//mum/image002.jpg

kangaroo21
18-04-2008, 22:08
Zdecydowałem sie na zastosowanie pompy już rok temu a 22 kwietnia udaję sie na targi instalacyjne w Poznaniu aby wybrać jakiegoś producenta...

Ponieważ buduje dość nietypowy dom składający się z dwóch części: mieszkalnej i biurowej o powierzchni całkowitej 480m, kubaturze 1560m z prawie 140m szkła...
Ogrzewanie wybraliśmy podłogowe aby pompa ciepła miała szanse sie zwrócić. Teraz nachodzą mnie wątpliwości czy przy tak dużych przeszkleniach pompa da rade to wszystko ogrzać i czy zastosowanie parkietów na podłodze mocno może jej to uniemożliwić...
Z góry dziękuję za wszystkie uwagi :D

a&zb
19-04-2008, 00:35
Zdecydowałem sie na zastosowanie pompy już rok temu a 22 kwietnia udaję sie na targi instalacyjne w Poznaniu aby wybrać jakiegoś producenta...

Ponieważ buduje dość nietypowy dom składający się z dwóch części: mieszkalnej i biurowej o powierzchni całkowitej 480m, kubaturze 1560m z prawie 140m szkła...
Ogrzewanie wybraliśmy podłogowe aby pompa ciepła miała szanse sie zwrócić. Teraz nachodzą mnie wątpliwości czy przy tak dużych przeszkleniach pompa da rade to wszystko ogrzać i czy zastosowanie parkietów na podłodze mocno może jej to uniemożliwić...
Z góry dziękuję za wszystkie uwagi :D

Dlaczego ma nie dać rady? Przecież pompa grzeje tak samo jak inne systemy?

Co do parkietów to albo ogrzewanie ścienne albo na przykład coś takiego zamiast:

http://www.forbo-flooring.pl/default.aspx?menuid=1568&ssm=1

bonetka
19-04-2008, 07:46
Kangaroo

dać radę to na pewno da, tylko musi być dobrze dobrana . ( kW ). Jeśli chodzi o ścienne jak napisał A&zb to wszystko ok! ale ...przy dużych przeszkleniach nie będzie go gdzie zrobić . Ścienne daje się na ścianach zewnętrznych a dodatkowo jak jest za mało to i na wewnętrznych. Na podłogówkę musi być koniecznie zrobiony projekt i wyliczona b. dokładnie +jeśli za mało to gdzie się da ścienne . Byłam ostatnio z wizytą w domu gdzie strefa brzegowa ( przy oknach ) była co 3 cm a normalnie co 10 .( nie oceniam czy to dobrze ...- wiem , że istnieje granica , gdzie nawet ułożone co 1 cm nie da więcej niż określ. wielkość W/m2 ) .
Część ma parkiet na podłogówce i jest zadowolona ( zależy jaki -producent {jakość} , jaka grubość itd. ) jeśli przez 3 lata nic się z nim nie dzieje tzn. , że dziać się już nie będzie. Bo rzeczywiście, jeśli trzeba byłoby wymieniać" taką" ilość to ..... :cry:
PS. Jeśli to taki rozmach ...to może będzie chłodzenie aktywne a wtedy klimakonwektory , które będą dodatkowo grzały gdyby trzeba . Wszystko zależy od projektu podłogówki -trzeba zrobić tak ...żeby ona sama wystarczyła.

PS. Proponuję nie czekać do targów tylko już teraz zbierać informację , porównywać itd ...na targach tylko utwierdzić się w swoim wstępnym wyborze . Trudno porównywać tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego a przeczytać wszystkie materiały inf .i ulotki wszystkich prod. może być za krótko czasu . Pamiętajmy też o tym , że " każda sroczka swój ogonek chwali" .

RAPczyn
19-04-2008, 08:49
Co to jest ?
http://fulereny.blink.pl//mum/image002.jpg

Poznaje po lewej stronie wymiennik ciepła alu-krzem - bardzo sprawny - używany w kotłach kondensacyjnych Paradigma Modula II od co najmniej 1998 roku.

skrol
19-04-2008, 09:00
To żeby jeszcze namieszać zaproponuje:
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/informacje/article/Pompy_ciepla_geoTHERM.html

Dodam że Vaillant do końca roku montuje za darmo modem i przez dwa lata bezpłatnie monitoruje pracę pompy.

Pompy dopiero od tego roku są w Polsce... ale w Niemczech już od wielu lat.
Oczywiście ja preferuje sądy... rzadziej kolektory poziome.

Inka Opole
19-04-2008, 11:10
tak tylko te Pc od vaillanta, viessmana i podobnych firm moze sa i "fajne" ale maja jeden podstawowy minus jak dla mnie..sa za drogie..
osobiscie uwazam ze firmy te za duzo chca zarobic na marce..ale to tylko moje osobiste zdanie

kangaroo21
19-04-2008, 12:33
bonetka:

Materiały są zbierane na bieżąco, jedyna różnicę jaką widzę to bezpośrednie/pośrednie parowanie chodź i tak wszytko zależy od dolnego źródła
W zeszłym roku rozważałem stibel-electron i Nibe ale do dnia dzisiejszego nie postawiłem kropki nad "i" Jeśli wybiorę Nibe to na pewno nie od przedstawiciela z Wielkopolski bo podszedł do sprawy co najmniej niepoważnie.
Według mnie Firmy niczym innym się nie wyróżniają może z wyjątkiem ceny, chyba że się mylę ...?

A co do ogrzewania ściennego to jakoś dziwnie na nie reagują instalatorzy, nie wiem czy to z braku doświadczenia czy z późniejszych problemów z nim...

bonetka
19-04-2008, 14:15
Kangaroo21
to dobrze , że masz swoje typy ..bo bałam się , że .....a to wszystko wymaga czasu ......
Czy się różnią ?...w/g mnie trochę tak .... komponentami w środku ( różni producenci , ) , rozwiązana ( np.przegrzewacz pary , falownik ) COP ( PC takiej samej mocy ma u różnych producentów różne COP , powie ktoś nieistotne ale ja uważam , że płaci się za prąd i istotne ) , różne rozwiązania grzania cwu ( mamki, wężownice , przepłwówka ) , sterowniki .
Odnośnie podłogówki ...dlatego uważam że koniecznie musi być projekt i najlepiej żeby wystarczyła ! jak będzie za mało to dopiero kombinować , nie wolno oszczędzać jeśli drewno na podłodze to DOBRE !!!
http://ogrzewaniepodlogowe.pl/index.php?id=11
Odnośnie NIBE ....rozmawiałam ostatnio z Panem który instalował IVT a od 5 lat NIBE ...wyraził się , że to mercedes wśród PC ( czy wśród tych 2 czy wszystkich ? )......no i ma różne rozwiązania typu nadstawki ...czyli problem ujęty całościowo .......jeśli chodzi o COP to też chyba nikt ich nie przeskoczył ( nie patrzyłam ostatnio na duże moce ale muszę popatrzeć ) ..., czasy dobowe 2 ...to w zasadzie wystarczy na tanią taryfę.
Ścienne u nas mimo wszystko mało tego się robi .......ale jak nie chce się grzejników ( dodatkowo do podłogówki ) to co pozostaje .......

Obok jest wątek, ciekawy ......to a propos odległości na oko co 10 cm przy podłogówce ......
http://forum.muratordom.pl/czym-grozi-przewymiarowana-podlogowka,t129227.htm

Rabczyn
Dajmy szanse Reszcie . :) .......

Scrol
Witam Kolegę specjalistę :) ... my rozmawialiśmy o Vaillancie ( wiemy , że dobre notowania ) ...to rozwiązanie ma zastosować Zakręconaelfa (woda/woda ) .....i 3 czasy dobowe też są nie do pogardzenia. Żartując zdejmowany panel czołowy ( część wystająca) odkrywa dwie półeczki ( na instrukcję i dok. PC ) może posłużyć za sejf ...bo kto się domyśli , że tam coś jest :lol: , prawda ?
Jeśli mogę prosić proszę być tak uprzejmym i wkleić zdjęcie rozdzielacza zrobionego wzorowo ( wszystko co powinien mieć ) ......pomogłoby nam to bardzo .....
Inf. , która została podana o modemie i bezp. nadzorze PC też jest b. ważna .
Dziękujemy !!!

Z ciekawości ostatnio chciałam zobaczyć Junkersa ( inspiracja A&zb) ...jeszcze takiej strony nie widziałam ...żadnego dającego się powiększyć obrazka PC czy sterownika , żadnych wiadomości technicznych ( jakie są moce PC ) nie mówiąc już o instr. obsługi.
Na co Oni liczą ? ....jak można sprzedawać coś o czym kompletnie nic nie wiadomo....... takie bla bla ...jest dobre do piosenki .....po co marnować miejsce na ...sposób postępowania jak chce się założyć PC ...jak wystarczy więcej konkretnych wiadomości ....ciekawe na jakiego klienta liczą ?
Za to jest inf. o prawach autorskich .....chyba boją się , że ktoś skopiuje i będzie produkował PC metodą chałupniczą :lol:

Inka Opole
19-04-2008, 17:17
bonetko
czytalem ten watek o podlogowce..nawet cos tam naskrabalem..ale jak dla mnie jest dziwne zalozenie przewymiarowania podlogowki..nie trafia do mnie taka mozliwosc

bonetka
19-04-2008, 19:52
Inko ...przeczytałam ...

no dobrze a nie mozesz w momencie ustawienia wyzszej temperatury by to mniejsze pomieszczenie bylo nagrzane zdlawic przeplywu dla tego duzego?
ba generalnie wyregulowac wszystko wlasnie przeplywami?
wtedy pelnym obiegiem bedzie szlo na male pomieszczenie a zdlawionym na duze i podloga nie bedzie przegrzana
Tu może nie chodzi o przewymiarowanie w sensie stricte ...raczej o regulację tego wszystkiego ......wracając do Twojej wypowiedzi ......
Jeśli możesz ogrzać się temp. minimalną to ok! ale gdy , żeby dogrzać to pomieszczenie ( małe ) musisz podnieść temp ( czyli podnieść na całości , resztę zdławić ) to już nie jest tak różowo .
Inne sprawy to .....temp. wody idąca na podłogówkę to trochę coś innego niż temp. na regulatorze na ścianie , która pokazuje temp. pomieszczenia .( trzeba wiedzieć jak to się przekłada )
Jeśli ktoś potrafi to wyregulować na przepływach dobrze to ok! ( może być wszędzie tak samo ) ale jeśli nie potrafi to klops....może istnieją jakieś granice regulacji ? ewentualnie niezbyt Panowie potrafią i dlatego jak nie trzeba dużo kombinować ( różne rozstawy rurek w zalezności od strat danego pomieszczenia jest taniej ( materiały , robocizna ) i lepiej bo mozna łatwo to wyregulować .
Pozostaje pytanie ...jest dużo przeszkleń i robisz sam co 10 cm ...ale okazuje się , że to za mało ...że powinno być np. co 5 i co wtedy ? ...albo trzeba coś dodatkowego bo temp. w tym pomieszcz. będzie np.19,5 żebyś nie wiem jak regulował ..ale tego nie wiesz bo nie policzyłeś wydawało Ci się , że wystarczy .( oczywiście teoretyzuję )
Ja jestem laikiem zupełnym ...poobserwujmy ten wątek ...argumenty konkretne mile widziane .....
Z drugiej strony skoro do wszystkiego robi się projekt ...to dlaczego ten temat akurat ominąć ...przecież wiemy , że to b. ważne bo to GZ ......przecież Pnu od projektu możemy powiedzieć co i jak chcemy i jaka temp. chcemy w domy i jaką puścić do rozdzielacza .....

Inka Opole
19-04-2008, 20:01
bonetko
no wlasnie...jak widze maly problem z tym ogrzewaniem podlogowym :(
pamietasz w tym watku i nie tylko dla PC poleca sie rozstaw co 10cm
sama zreszta pisalas a co wtedy jak za malo ze lepiej dawac wiecej niz mniej bo nie dolozysz..
a w watku o podlogowce jakos inaczej podchodza do tych spraw..
niemoznosci regulacji hydrulicznej..przynajmniej tak z postu 1950 wynika ze nie jest to prosta sprawa...
przeciez u nas chyba fotograf reguluje przeplywami u siebie , hydrolek tez to proponowal jako najlepsze rozwiazanie..
te 10cm proponuje pod PC praktycznie wszyscy..Hubomag i reszta rowniez...
to o co chodzi?

oj cos mi sie zaczyna mieszac, a ze za jakis miesiac dwa zaczna mi robic to chcialem miec opanowane zasady a tu zonk:(

sSiwy12
19-04-2008, 20:21
To jest tak jak z wymiarowaniem PC. Mozna przyjąć "bezpieczne" wartości, ale lepiej jest wymiarować pod konkretny dom, zwyczaje i nawyki domowników, warunki glebowe itp. Fachowcy tak robią, a wtedy nie trzeba skomplikowanych sterowników, ani "recznego" dostrajania do zmiennych warunków.
Dobrze zaprojektowana podłogówka bedzie "samograjem" praktycznie od "zaraz", źle "wymiarowana" bedzie potrzebowała wielu "regulacji" i może okazać sie, że nie skutecznych - oczywiście mówie o skrajnosciach.

W zasadzie, tak jak w PC, pewne uśrednione zasady wymiarowania ( np. dla podłogówki odstepy 5, 10, 15 ) nie spowoduja jakiś wielkich perturbacji i pewnie wszysto bedzie dobrze - ale jest to podejście amatorskie.
Pozdrawiam

bonetka
19-04-2008, 20:38
Inko .....przeczytaj koniec poprzed. postu ( zawiesił mi się kom) . Uważam , że nasze obliczenia są trochę inne niż do kotłów i stąd wynikają różnice . ( np. tam było napisane odległość nawet 30 cm ( dobrze docieplone pom.) , 10 cm w strefach brzegowych ) .my nie bylibyśmy w stanie ogrzać się przy takim rozstawie , tzn temp najniższą .....dlatego chcemy gęściej żeby zejść z temp. ( przecież nie da się tego zrobić inaczej ).
U nich obliczeniowa jest stała {max 55/45 , 45/35 a już min.40/30 } , bo na taką się oblicza.
U nas chcemy się ogrzać temp. najniższą z możliwych , nawet 28 przy -20 tylko niech ktoś umie to zrobić. i się fizycznie da . Dlatego Ich spojrzenie jest inne a nasze inne .
Ciekawa jestem czy jest odległość min. która nie przynosi już żadnych korzyści ?
I jeszcze jedno ...rurki co 10 cm ,ale dlaczego w ramach tego nie różnicować . ( czyli w stosunku do strat danego pomieszczenia ) ( mniejsze odległości ) .. byłoby łatwiej regulować , może w łazience co np. 6 a gdzie indziej co 8 ., nie powinno być wszędzie jednakowo...no i PROJEKT ....tylko Panu powiedzieć , że to do PC i jeśli zrobi na 30 *C ( rekord to obecnie 33 *C , rozstaw co 10 cm ) wychodzącą to dostanie 2 razy tyle niż mu się należy ... :) ciekawe jaki zrobi rozstaw w poszczególnych pomieszczeniach , strefach brzegowych itd.?
Projekt zrobiłabym dla spokoju sumienia ...no i nadziei , ze a nóż P. zrobi czary mary i będzie to 30*C a może mniej ?
Jeśli byśmy różnicowali odległości to byłoby "prawie " tak samo jak u nich ( te same zasady ) tylko z mniejszymi wielkościami ( mniejsze odległości ) i mniejszą temp. obliczeniową .....po prostu inna wartość podstawiona do obliczeń .........
....i jeszcze to ...podłogówka to nie tylko same rurki i ich rozstaw ale cała płyta grzejna (odpowiednia warstwa betonu z zatopionymi rurkami- szybkość nagrzewu itd. ) oraz warstwa wierzchnia ( ceramika , drewno ) ...
Hydrolek ...jak najbardziej tak reguluje ..ale zawsze pisał , że wszystko dokładnie oblicza i zawsze poleca projekt.....a nie Bogusława oko :)
PS. projekt?, zależy jaki ?...u mnie różny rozstaw ale co z tego jak nie na taką temp. obliczeniową jak trzeba do PC ......nie mogę zejść poniżej pewnej wartości bo będzie zimno...a każdy *C to pieniądz ...wiem , że można było lepiej ( taniej ) .
W/g mnie błąd jest taki , że czy to do PC czy do kotła liczą tak samo ( taka sama temp.oblicz.) . W kotłach min. temp. idąca na co. to 38*C u nas mniej ( 20 *C ) .. jest trochę różnica , prawda ?...gdyby jeszcze nie ta bariera sprawności technologicznej .......

czytałam trochę ....są Osoby które mają co 10cm a linie brzegowe co 7 i w łazience co 7 ( temp. wyjściowa na co. 30 *C , tylko nie wiad. przy jakiej zewnętrznej )
a tu jeśli ktoś liczy faktycznie to, to jest wskaźnik o który należy skoryg.podłg. ( co 10 cm rurki dają około 100W/m2 i od tego spadek mocy ze względu na ten wsk, , pow. pokrytą i temp. zasilającą itd.)
http://fulereny.blink.pl/mum/wp..jpg

fido
20-04-2008, 23:46
kiedyś przerwałem wątek nie zapisująć opcji "śledź wątek"
a to błąf... bo widze że się tu dzieje

zanim wróce do lektury wątku opowiem (aby nie zabrudzić myśli) tym co ustaliłem

PROSZE OCEŃCEI BŁĘDY W MOIM MYŚŁENIU - BŁAGAM

a więc:
buduje dom pasywy czyli 15W/m2 zapotrzebowania
mam 200m2 kuboatury co ważne 55m3
zauważcie że mało kto ma 550m3 kubatury przy 200m2
obawiam się o błędy wykonwacze stąd chce przewymiarować dolne źródła
mam glinę
niby sychą ale jak mój GWC rurowy rozszczelniłem to tam wnika woda
więc kapilarnie coś podsiąka

myśle o pompie albo thermogolva albo ... nie zdradzam - oparta na solance

jeżeli PC byłaby oparta na solance to to jak wyliczyć długość rur dolnego źródła
400m dł?

prosze oporadę

sluza
21-04-2008, 12:02
jak masz mieć dom pasywny to po co ci gruntowa PC?
juz przyjmując te 15W/m2 to wychodzi śmieszne zapotrzebowanie 3 kW. Wstawiasz dwa czajniki i ogrzeją cie dom :)

jeśli masz mieć pasywny dom to lepiej podaj jakie masz mieć zapotrzebowanie energetyczne w ciągu roku (powinieneś mieć takie obliczenia) bo może nawet 200 metrów wystarczyć

fotograf
21-04-2008, 12:35
jak masz mieć dom pasywny to po co ci gruntowa PC?
juz przyjmując te 15W/m2 to wychodzi śmieszne zapotrzebowanie 3 kW. Wstawiasz dwa czajniki i ogrzeją cie dom :)


dokładnie - wstawi 2 farelki po 1500 W i ma ukrop - a za zaoszczędzone pieniądze na tej PC może grzać farelkami 200 lat ;)

sSiwy12
21-04-2008, 12:37
Ale na CWU potrzebuje znacznie wiecej - i tu wypada sie zastanowić.

Jarek_P
21-04-2008, 15:32
Prosze o porade, powierdzchnia domu po podlogach 200m2, zaproponowano mi pompe 14kw i kolektor poziomy 600mb, pompa bedzie rowniez do c.w.u

bonetka
21-04-2008, 16:55
Jarek_P
do takiego domu dobierają różnie PC ...jedni mają 8 kW ( Androżek ) i im ciepło ...drudzy mają 14 i też im ciepło ...( ma mieć Inez ) ...a jeszcze część w stanach średnich i ma 11 kW ..
.kolektor wylicza się od mocy chłodniczej czyli :
moc PC dostarczona ( 0/35*C )- moc pobrana ( 0/35 *C ) =moc chłodnicza
tutaj policzyli około 18 W/ m2 ( 14-3=11 000:18,3 =601)
Jesli chodzi o polskich producentów ( nie wszystkich ) to mają tendencję do przewymiarowania ale lepiej przewymiarować niż mieć zimno .
Był jeden użytkownik Ekontech ...raczej zadowolony ...raz tylko spadło ciśnienie w układzie DZ ...ale dobiło się do odpowiedniej wartości i było dobrze ( to Jack_2000) .....

Fido u góry jak się liczy ....dla średnio mokrej gliny przyjmuje się 22,5W/m2, dla suchej piaszczystej 12,5W/m2 . dla mokrej gliny 27,5W/m2
Pionowy liczy się identycznie tylko przyjmuje się większe wartości przeliczeniowe. ( od 30W/mb....np. w przykładzie 11 000:50W /mb=220 mb U rury
ogólnie wszystko zależy od gleby.

Czytam nr3 Polskiego Instalatora 2008r - dużo o PC ...i co ciekawego ? ano Nibe korzystając z prog. komput. doboru PC do konkretnych warunków ( symulacja dla 4 PC o różnych mocach - chodzi o dobór PC budynku , który ma zapotrzeb. 15 kW ) l VPDIM wybiera 12 kW a ...........Viessmann jako jedyny pisze o przewymiarowaniu PC ... w/g zaleceń , żeby dobrze działała powinna mieć 4 godziny przerwy na dobę i dlatego jej moc grzewcza powinna wynosić 1,2 x zapotrzebowanie na ciepło budynku .
Solis natomiast poleca PC ..... tylko ze zbiornikiem buforowym ( bez żadnych wyjątków :o )
Art. Vaillanta o podłogówce i udowodnieniu tezy o nieopłacalności sterowania regulacji temp. w poszczególnych pomieszczeniach ( zawory temost czy siłowniki ) .

fido
22-04-2008, 08:43
dokładnie
problemem (dla domu pasywnego szczególnie) nie jest jego ogrzanie
problemem jest ciepła woda urzytkowa

nikt nie zwraca uwagi na jeden fakt

otórz załóżmy że dobierzemy pompe optymalnie
lejemy wodę do wanny
woda w boilerze wybrana całkowicie
no i załącza się pompa ciepła aby nagrzać ponownie CWU

ja początkowo myślałem o 5kW pompie
tylko że taka pompa nagrzewałaby mi 200l ciepłej wdoy w około 2 godziny!!!
i gdzie tu komfort?

dwniosek - nadmiar mocy jest nie koniecznie potrzebny do CO ale konieczny jest do CWU

druga sprawa
sprawność jak wiemy większa im delta t mniejsza
czyli podgrzewać najniżej jak się da
czyli najlepiej mieć 2 bufory
jeden do COW - wtedy możemy podgrzać np do 45 st
a nie do 55st

RAPczyn
22-04-2008, 09:29
W takim wypadku mogą pomóc kolektory próżniowo-rurowe. W zimie przy AquaSystemie temp. rzędu 60-90stC na kolektorze są czymś normalnych - nie każdego dnia, ale zwłaszcza w mroźne tak.

fotograf
22-04-2008, 09:44
dokładnie
problemem (dla domu pasywnego szczególnie) nie jest jego ogrzanie
problemem jest ciepła woda urzytkowa

nikt nie zwraca uwagi na jeden fakt

otórz załóżmy że dobierzemy pompe optymalnie
lejemy wodę do wanny
woda w boilerze wybrana całkowicie
no i załącza się pompa ciepła aby nagrzać ponownie CWU

ja początkowo myślałem o 5kW pompie
tylko że taka pompa nagrzewałaby mi 200l ciepłej wdoy w około 2 godziny!!!
i gdzie tu komfort?

dwniosek - nadmiar mocy jest nie koniecznie potrzebny do CO ale konieczny jest do CWU


można dać przepływowy elektroniczny podgrzewacz wody, który bada temp. wody zasilającej - i jeśli jest za niska to ją podgrzewa

fido
22-04-2008, 10:54
można
mam taką możliwość w zapasie

jednak jest jeden problem
przepływowce ograniczają ciepłą wodę do 12l/min
czyli wanna 210l napełnia się 20minut

fotograf
22-04-2008, 12:18
można
mam taką możliwość w zapasie

jednak jest jeden problem
przepływowce ograniczają ciepłą wodę do 12l/min
czyli wanna 210l napełnia się 20minut


no ale ja wiem z praktyki, że przy bojlerze 200l trudno wybrać ciepłą wode
nawet jak wanne napuścisz to i tak woda u mnie w bojlerze jest na tyle gorącą , że na wanne idzie dużo zimnej (mam na wyjściu z bojlera zawór mieszający)

fido
22-04-2008, 12:25
wszyztko zależy od utrzymywania wysokości temperatury w boilerze
jak masz 60 stC to nie wybierzesz wody bo miesza sie ona z zimną

ale 60 st to zabójstwo dla PC
bo pompa pracuje z copem 1

jak się chce mieć duży COP
to najlepiej utrzymywać jaknajniższą temperature w buforze czyli bliskiej 38-40st która to jest temperatura docelową

inna sytuacja jest dla kotłów - tam temperatura zasilania gazem duuużo wyższa

sSiwy12
22-04-2008, 12:37
ale 60 st to zabójstwo dla PC
bo pompa pracuje z copem 1


:o :o :o

fido
22-04-2008, 12:39
no może ciut większym
ale po to się kupuje PC aby cop był 3-6
a nie 1-2

pozatym nadwyżka mocy przydaje się do ładowania bufora w taryfie nocnej

Inka Opole
22-04-2008, 12:51
no może ciut większym
ale po to się kupuje PC aby cop był 3-6
a nie 1-2

pozatym nadwyżka mocy przydaje się do ładowania bufora w taryfie nocnej
ja fachowcem tu nie jestem
ale CWU 35-40 stopni to malutko..
50 stopni wystarczy i wtedy COP powinienes miec na poziomie okolo 3

sSiwy12
22-04-2008, 12:58
Przy 50 stopniach w wiekszości PC oscyluje wokół 3,3

fido
22-04-2008, 12:58
a ja wole 4-5 cop

Inka Opole
22-04-2008, 13:01
a ja wole 4-5 cop
???????
PC ma swoje ograniczenia..
jaki sens jest grzac wode do 35 zeby uzyskac COP 4-5 a potem dogrzewac to elektrycznie?

w thermogolvie przy COP okolo 3,3 masz temperature kolo 70 stopni na CWU

sSiwy12
22-04-2008, 13:03
a ja wole 4-5 cop

Tylko jaka to alternatywa dla CWU? - bo nie rozumiem. Wybór jest prosty - albo mamy CWU w cenie około 1/3 ceny 1 kW, albo placimy za ogrzanie CWU cenę 1kW. Mylę się?

fido
22-04-2008, 13:12
dajemy większy boiler
co oznacza niższą wymaganą temperaturę w zbiorniku
a to powoduje że cop rośnie

zamiast 50 st schodzimy kilka stomni niżej np na 42-44 st

sSiwy12
22-04-2008, 13:33
dajemy większy boiler
co oznacza niższą wymaganą temperaturę w zbiorniku
a to powoduje że cop rośnie

zamiast 50 st schodzimy kilka stomni niżej np na 42-44 st

No - faktycznie, gdzieś na poziomie 0,1 (góra 0,2), co przedkłada sie na oszczedności roczne dla 1 osoby rzędu 10 - 15 kWh

fido
22-04-2008, 13:42
a tego nie sprawdzałem
czy COP wzrośnie tylko 0,2?

jeżeli tak to nie warto

sluza
22-04-2008, 16:01
no może ciut większym
ale po to się kupuje PC aby cop był 3-6
a nie 1-2

pozatym nadwyżka mocy przydaje się do ładowania bufora w taryfie nocnej

nie przesadzaj. Odnosząc sie do NIBE, bo o nich wiem najwięcej to nawet przy 0/65 mają COP na poziomie ~2,4.

wyprodukowanie cwu przez PC w ciągu roku w domu 1-rodzinnym to jest naprawdę koszt rzędu kilkuset złotych to myślę że można sobie pozwolic i dać popracować jej przy tym niższym COP

hydrol
22-04-2008, 21:31
to nie tylko sprawa COP. Piłowanie zbyt wysokich temperatur powoduje, że sprężarka w końcowej fazie sprężania pracuje w temperaturach i ciśnieniach zbliżonych do temperatrury rozpadu czynnika i oleju ( jest to grubo powyżej 100 C). Po prostu skracamy w ten sposób zywotność sprężarki. Oczywiście zależy to również od czynnka , dla R407c rozsądnym kompromisem jest nastawa 47-48 C. Wyższe temperatury to na innych czynnkach np R410a (patrz Danfoss). Podawany COP dotyczy najczęściej samej sprężarki, należy pomniejeszyć o moc pompy dolnego źródła. Zwrócić należy również uwagę że temperatura skraplania jest jeszcze o ok.5C wyższa niz c.w.u. Proponuję zapoznac się z progamem doboru sprężarek Copelanda i samodzielnie sprawdzić co może najlepsza ze sprężarek - więcej nawet najlepsza pompa i jeszcze lepszy instalator-samonieuk nie wyciągną.
Podawane w materiałach marketingowych COP zawsze jest wyższy niż uzyskiwany w praktyce, choćby z tego powodu że nie uwzględnia on rozruchu. Podobnie jak samochód : co innego średnie zużycie od rozruchu zimnego i krótka trasa, a co innego pomiar na takim samym odcinku odcinku , rozgrzanego i rozpędzonego auta :D .

fido
22-04-2008, 22:33
byłbym wdzięczny za linka do programu z doborem pomp

hydrol
22-04-2008, 22:43
chodzi o program doboru sprężarek ?
http://www.copeland.pl/copeland/index.php?dzial=download
zakładka : program doboru :wink:
zwracam uwagę pt publiczności na arcyciekawą zakładkę audytora energetycznego w tym programie, który pokazuje ile godzin w sezonie popma pracuje w określonych temperaturach zewnętrznych

bonetka
23-04-2008, 03:02
Jeżeli jesteś tak uprzejmy to mam takie pytania ( chyba , że to tylko dla Panów i ...wszelkie prawa zastrzeżone )
Wiedziałam , że jest ten progr. ale nigdy nie wchodziłam ( odp. na post Fido i ściągnęłam ale mnie ubiegłeś o 5 min.ze swoją odp. ale skoro scągnęłam to chciałam zobaczyć ) . Odnalazłam tę sprężarkę ZH26K4E-TFD ( to sprężarka Gosimałgosi , myślałam , ze Ktoś Jej pomoże ..., próbowałam ale nie wszystko niestety wiem :( )
Pytanie ...jakie wartości prawidłowe powinno się tam wstawić ? ..wstawiłam po 3 *C przegrzanie i dochłodzenie ..a 50 *C temp. kondensacji ( źle?, za dużo ?) ,, parow. -5 ., zewnętrz. -20 ... w zakładce elektrycznej ..ustawiłam Białystok ( lepiej mi wyszło dla Maroka i Agadiru :) bo początkowo nie zauważyłam ...
Fajny program .....bawiłam się do tej pory a mówią , że to tylko dla chłopców :D
PS> mam propozycję dla Panów ...proszę niech Ktoś wypełni te dane Plektryczne i póżniej wstawi jako link tutaj ......moglibyśmy popatrzeć co i jak ....bo ja nie wiedziałam np. jaki koszt jednost. podgrzania wody (kwotę 1 taryfy czy drugiej ..średnią ?) bo koszt 1Wh to raczej do co. a nie cwu.
Najbardziej kładzie wszystko ciepła woda ...nie wpisywałam dużo 47*C ale jak się wybierze np. stałe a proporcjonalne to jest różnica o 680 zł , a różnica 1*C to około 50 zł na rok.

Ponieważ długo Cię nie było ...to może zechciałbyś kilka słów...
1.czy w rozdzielaczu wystarczą tylko zawory odcinające i odpowietrzające i oprócz zawory ( gniazda ) do regulacji przepływu .? ..( jak ktoś chce to może albo przepływomierze , albo siłowniki albo termoreg) ale nie jest to niezbędne ?
2.wiem , że robi się projekt na podłog. ale jeśli z mk2 podłogi można uzyskać max.60 W/m2 to ...czy spotkałeś się z tym , że ktoś dawał rurki gęściej niż co 10 cm i tak wynikało z projektu ( np. w jednym pomieszczeniu ) ? ........mam podejrzenie , że część nie robi projektu tylko bierze najmniejszą czyli 10cm z wytycznych Purmo i tak robi .
3.z praktyki i wykonanych projektów ...jaka odległość już nic nie daje co 3 cm ? co 4 ? ( mniej , więcej ) ...
4.na jakie temp. zewnętrzne i jaką wychodzącą najniższą realną na co. robione są projekty do PC ( bo w/g Hubomag 33*C - tylko nie wiad. przy jakiej zewnętrznej )......chyba , ze istnieje bariera technologiczna i nie da się zrobić np. na -20 temp. zasilającą 35 *C... i.....niestety ogrzewanie niskotemp. przy kotłach i PC niczym się nie różni ( taka sama obliczeniowa )( bo nie można zejść niżej np. 35/29 dla -15 ) i czy to ktoś liczył ...czy jeden policzył i teraz wszyscy tak uważają ( a może się pomylił ?) , że to nierealne ....

HenoK
23-04-2008, 07:12
2.wiem , że robi się projekt na podłog. ale jeśli z mk2 podłogi można uzyskać max.60 W/m2 to ...czy spotkałeś się z tym , że ktoś dawał rurki gęściej niż co 10 cm i tak wynikało z projektu ( np. w jednym pomieszczeniu ) ? ........mam podejrzenie , że część nie robi projektu tylko bierze najmniejszą czyli 10cm z wytycznych Purmo i tak robi .
3.z praktyki i wykonanych projektów ...jaka odległość już nic nie daje co 3 cm ? co 4 ? ( mniej , więcej ) ...
4.na jakie temp. zewnętrzne i jaką wychodzącą najniższą realną na co. robione są projekty do PC ( bo w/g Hubomag 33*C - tylko nie wiad. przy jakiej zewnętrznej )......chyba , ze istnieje bariera technologiczna i nie da się zrobić np. na -20 temp. zasilającą 35 *C... i.....niestety ogrzewanie niskotemp. przy kotłach i PC niczym się nie różni ( taka sama obliczeniowa )( bo nie można zejść niżej np. 35/29 dla -15 ) i czy to ktoś liczył ...czy jeden policzył i teraz wszyscy tak uważają ( a może się pomylił ?) , że to nierealne ....
Najlepiej zobaczyć jak to jest liczone w programie do projektowania grzejników podłogowych.
Polecam np. bezpłatny program KISAN C.O. : http://www.kisan.pl/page.php?action=415
Możesz się tam pobawić z doborem różnego rodzaju materiałów podłogowych, różnym rozstawem rur itp i zobaczyć jak wpływa to na parametry grzejnika :).

bonetka
23-04-2008, 08:28
Henoczku , program się już ściąga , dziękuję :) ... a czy mógłbyś jeszcze tę zakładkę elektryczną ( najlepiej ekran 1 i 2 wypełniony )
PS> mam propozycję dla Panów ...proszę niech Ktoś wypełni te dane elektryczne i póżniej wstawi jako link tutaj ......moglibyśmy popatrzeć co i jak ....bo ja nie wiedziałam np. jaki koszt jednost. podgrzania wody (kwotę 1 taryfy czy drugiej ..średnią ?) bo koszt 1Wh to raczej do co. a nie cwu.
Szczerze powiem , że liczyłam na Ciebie :)
Jeśli byłyby kłopoty z przesyłem ...prześlij na priv, bardzo proszę
PS.program Kisana z opisu widzę , że bardzo mi się podoba :D

zakreconaelfa
23-04-2008, 08:39
witam,
z ogromną przyjemnością obserwuję ten watek - a tak szybko przybywa postów, jak w żadnym innym temacie :)

Bardzo proszę o opinię na temat : www.octopusenergi.pl

pozdrawiam Ola

hydrol
23-04-2008, 08:56
parowanie i skraplanie to właśnie te parametry , które obrazuja co w konkrertnych temperaturach można wycisnąć. Dochłodzenie i przegrzanie zostawic lepiej na poziomie 3 C co by nie zaciemniac obrazu i sie nadmiernie nie nastawiać . Temperatura zewnętrzna nie ma związku z obliczniami COP. To parametr audytora - trzeba wstawić tyle ile wynosi moc instalacji przy temperaturze obliczeniowej. Może to byc -20C , a może byc każda inna ale przy zredukoanej odpowiednio mocy.

1. Pisałem, że najlepiej jeśli na rozdzielaczu są wyłącznie zawory odcinające bez elementów regulacji. Wymaga to jednak dobrego , zrównoważonego hydraulicznie projektu instalacji, dlatego jest rzadko spotykane. Dlaczego? Dlatego aby minimalizować koszty obiegu wody ( pompa pracuje stale) .
W każdym bądź razie nie instalowac elementów regulacyjnych na wszystkich pętlach , a tylko na tych krótkich. Obwód długich pętli jest obiegiem najbardziej niekorzystnym i do niego należy wyrównac pozostałe.
2. Można dowolnie gęsto układać rurki , lecz praktyka wskazuje że gęściej niż co 10cm nie przynosi efektu. Dlaczego? Oczywiste dla każdego że rurki ułozone co 50 cm grzeją efektywniej licząc w W/mb niz co 20 cm. Gęściej niż 10 cm mozna układać przy ścianach zewnętrznych, nawet co 5 cm. Inną granica jest granica absurdu i mozliwość otulenia rurek betonem.
3. j.w.
4. Temperatura obliczeniowa to maksymalna jaką mamy zamiar produkować przy zakładanej najnizszej przy której wystarcza moc pompy. Może to byc temperatura normowa, przypisana dla strefy klimatycznej, a może to byc -10C , gdzie moc jest ograniczona do rozsądnego , uzasadnionego klimatem poziomu , a co za tym idzie i rozsądna moc pompy, wilekość kolektora oraz koszty budowy.
Sprzedawca zawsze stara sie namówić na moc maksymalną, nie tyle dlatego że chce klienta naciagnąć co boi sie ewentualnych nieporozumień , bo klient nie musi pamiętac , że umawiali sie np. na -10 C. Poza tym technika zna również współczynnik niewiedzy i niekompetencji zwany naukowo "współczynnikiem strachu" :D Tym bardziej, że nizwykle często zajmuja sie tym ludzie przypadkowi, instalatorzy innych branż , bezrefleksyjni i pewni swojej czasem iluzorycznej wiedzy.

fotograf
23-04-2008, 09:33
1. Pisałem, że najlepiej jeśli na rozdzielaczu są wyłącznie zawory odcinające bez elementów regulacji. Wymaga to jednak dobrego , zrównoważonego hydraulicznie projektu instalacji, dlatego jest rzadko spotykane. Dlaczego? Dlatego aby minimalizować koszty obiegu wody ( pompa pracuje stale)

dlaczego pompa pracuje stale? u mnie pracuje tylko jak potrzeba
koszty obiegu wody czy z regulacją przepływu na rozdzielaczu czy też przez dobór odpowiedniej długości pętli ile sie mogą różnić w ciągu roku? o 10 zł? nie przesadzajmy - możliwość regulacji przepływu ma też swoje zalety

motoazja
23-04-2008, 10:59
Witam

Jestem nowa na tym forum dlatego najpierw sie przywitam:)
Ale mam pytanko czy zna ktos godne polecenia firmy sprzedające i motujące pompy ciepła we Wrocławiu i okolicach?Chcicłabym sie zorientować ile taka "przyjemność kosztuje" i zobaczyć co mi sie bardziej opłaca pompa czy piec na paliwa stałe?

Dziękuję i pozdrawiam
Kasia

bonetka
23-04-2008, 11:28
Hydrolku......rozumiem , ze 50*C kondensacji jest ok! w stosunku do cwu 47*C. ( 3 było, przegrz, dochłodz ).
Każdy Twój post jest czytany bardzo uważnie . ( mogę pożartować, ....bardzo uważnie i jak perełka odkładany do lamusa :) i wyciągany na wielkie wyjścia - no wiesz jak drugi sznureczek obok tych pereł naturalnych ....wybacz czasami mnie nachodzi ..a to dlatego , że bywasz tu bardzo rzadko :(
..wiem , że tak pisałeś ( jednakowe pętle ) i dlatego niektórzy zastanawiają się jak to realnie zrobić , wychodząc z założenia , że nie chcą różnicować w pomieszczeniach tylko ustawić raz na zawsze i tylko czujnik w pomieszcz. reprezent. podłaczony do PC ( pokojówka ) odpowiednio modyfikujący krzywą .
ad. 3 .....ponieważ obok pojawił się wątek o przewymiarowaniu podłogówki ...to w związku z tym zastanawiałam się co to znaczy .....bo ściśle ..to wtedy gdy damy gęściej rurki przy założonej temp. max na co. co spowoduje większą niż normy temp. podłogi ( 29 *C lub 33 w łazience i brzegowe ) ale jeśli damy zamiast odległosci co 15cm rurki co np. 10 i zmniejszymy temp.na co. ( zachowując wartości max 29.. ) to jakim cudem będzie przewymiarowana.? , inny problem to zrównoważenie hydrauliczne instalacji i jej odpowiednie wyregulowanie. .
Fotografku ....Tobie to dobrze , bo możesz ustawić jak chcesz pompę ( Thermogolv ) ale np. w IVT tak się nie da ...ona pracuje stale to ta w środku , co innego ta na zewnątrz na obieg co .... też stale( ?) ( chyba, że bay pas. ) .Słyszałam , ( od Pana fachowca ), że pompa powinna chodzić stale bo ... "brudzi się woda od rur " a jak krąży , zjawisko to nie występuje :wink:
Zakręconaelfa ...poszukam , bo Ktoś ma Oktopusa .
Motoazja witamy :)
nie chcę Cię od razu zniechęcać ale .......to inwestycja od np. 30.000 wzwyż ....... ...opłacać ?...jeśli chodzi o koszty zakupu to nie ale jeśli chodzi o koszty eksploatacji z PC ( r-ki elektryczne ) to jak najbardziej tak .

fotograf
23-04-2008, 12:50
Fotografku ....Tobie to dobrze , bo możesz ustawić jak chcesz pompę ( Thermogolv ) ale np. w IVT tak się nie da ...ona pracuje stale to ta w środku , co innego ta na zewnątrz na obieg co .... też stale( ?)

no ja mam tylko jedną pompke - na zewnątrz do co :-)
dolne źródło chodzi bez pompki :-)

hydrol
23-04-2008, 14:04
1.nie można przewymiarować podłogówki :D , im więcej rurek tym nizsza temperatura czynnika i wyższy COP - krzywa grzania dopasowuje parametry instalacji grzewczej do potrzeb. Barierą są realne możliwości zagęszczenia rurek tak aby przynosiło to zwiększony efekt grzewczy i pozwalało jeszcze na otulenie rur. Pętle mozna zrobic tej samej długości i nie ma problemu z regulacją. To wykonalne , tylko trzeba dobrze policzyć i pokombinowac ułożenie. Jak tam gdzies nie wyjdzie to pisałem że można zdławić , ale na zasadzie wyjątku a nie zasady.
2. pompa obiegowa c.o. pracuje przez cały sezon grzewczy , tylko wtedy wiadomo jaka jest temperatura wody w instalacji. Chyba że nie ma regulatora pogodowego, krzywej grzania , tylko termostat pokojowy , który załącza pompe ciepła. To mozliwy ,ale z całą pewościa najmniej efektywny sposób regulacji. Choć spotykany - ulubiony przez instalatorów kotłów i jak pisałem wyżej przenoszony do PCi. To błąd.

hydrol
23-04-2008, 14:07
Fotografku ....Tobie to dobrze , bo możesz ustawić jak chcesz pompę ( Thermogolv ) ale np. w IVT tak się nie da ...ona pracuje stale to ta w środku , co innego ta na zewnątrz na obieg co .... też stale( ?)

no ja mam tylko jedną pompke - na zewnątrz do co :-)
dolne źródło chodzi bez pompki :-)

nie ciesz sie tak mocno :) , przeciez czynnik chłodniczy nie płynie siłą woli tylko napędzany energia ze sprężarki :lol: . Czyli masz 2 in 1 8)

fotograf
23-04-2008, 15:49
2. pompa obiegowa c.o. pracuje przez cały sezon grzewczy , tylko wtedy wiadomo jaka jest temperatura wody w instalacji

to mam wydawać 80W/h żeby wiedzieć jaka jest temperatura wody (pomijam już zużycie pompki )? są tańsze sposoby :-) po drugie jestem nastawiony na grzanie tylko w II taryfie i nie interesuje mnie przez 14 godzin jaką woda ma temperature bo i tak PC sie nie włączy (pomijam ekstremalne mrozy )

Pozdrawiam

bonetka
23-04-2008, 16:58
Fotografku .... w takiej określonej sytuacji ( godzinowa ) to jest może i zbędne ( ale w innych - musi być ) .... jak działa pompka to temp. jest wyrównana i stygnie wszędzie jednakowo .
Jak PC wie jaką ma temp. ( jej czujnik ) to wie w każdym momencie jak reagować ( pogodówka ) czy dogrzać i o ile , poza tym są programy takie , że albo wyłączają w ogóle na czas drogiej taryfy ....albo wyłączają do określonej temperatury minimalnej czy podbiją też do jakiejś max ( np. +2 *C w taniej taryf ) i PC też musi wiedzieć jaką ma temp. w tej chwili i jak to rozplanować w czasie itd.( ogólnie na czym stoi bo bez tych danych klops ) .
A , że kosztuje ...w dzisiejszych czasach wszystko kosztuje ..niestety :(
i tak w porównaniu do innych masz 1 pompkę i ew. obiegówka do cwu a u nas 2 w środku ( ogrzewanej wody i glikolu ) i jedna albo 2 na zewnątrz ( albo jeden obieg albo dwa ( grzejniki ) +obieg . cwu

hydrol
23-04-2008, 18:07
najważniejsze jest dobre samopoczucie użytkownika :D , ale może się okazac, że pokonanie bezwładności po długim postoju kosztuje więcej niż oszczędności wynikające z II taryfy :( . Analogia do samochodu z dużym ładunkiem (bezwładność) sama się nasuwa.
Nie wszytstko tańsze co się wydaje , szczególnie bez analizy , a tylko na czuja.

nabial
23-04-2008, 19:09
jak masz mieć dom pasywny to po co ci gruntowa PC?
juz przyjmując te 15W/m2 to wychodzi śmieszne zapotrzebowanie 3 kW. Wstawiasz dwa czajniki i ogrzeją cie dom :)


dokładnie - wstawi 2 farelki po 1500 W i ma ukrop - a za zaoszczędzone pieniądze na tej PC może grzać farelkami 200 lat ;)


nieprawda, są pompy ciepła vitotres f-my viessamann (typu powietrze-woda), które są urządzeniami wentylacji z odzyskiem, ogrzewania CWU ciepłem powietrza wylotowego i poza tym można je podłączyc do solarkow

hydrol
23-04-2008, 20:38
i pewnie viessmann żeni je po 5 PLN sztuka? Nie zrozumiałeś idei : przy odpowiednio małym zapotrzebowaniu bezsensowna jest budowa pompy ciepła bo każde inne ogrzewanie jest tańsze , licząc oczwywiście łacznie z kosztami inwestycyjnymi.
Do solarków mozna dołączyc jeszcze wodotrysk i juz pełnia szczęścia.
Jako ciekawostkę powiem , że w Holandii pompa ciepła musi zwrócić ziemi pobrane zimą ciepło. W tym celu montuje się właśnie solary, które oddają nadmiar ciepła do kolektora , pompa ciepła chłodzi pomieszczenia i też oddaje ciepło do gruntu. Projekt ma wykazać , że bilans jest dodatni. Co kraj to obyczaj. Nic na dziko i bez pozwoleń.

fotograf
23-04-2008, 20:52
najważniejsze jest dobre samopoczucie użytkownika :D , ale może się okazac, że pokonanie bezwładności po długim postoju kosztuje więcej niż oszczędności wynikające z II taryfy :( . Analogia do samochodu z dużym ładunkiem (bezwładność) sama się nasuwa.
Nie wszytstko tańsze co się wydaje , szczególnie bez analizy , a tylko na czuja.

ale jaki długi postój? średnio spada mi temperatura o około 1 stopień - więc lepiej dogrzać pare procent więcej w czasie tańszej o STO procent energii
oczywiście pomijam okres dużych mrozów. Po drugie jak mam wszędzie podłogówke, to lepiej dla pompy załadować ją za dwoma zamachami, niż by pompa miała się włączać co godzine :-)

hydrol
23-04-2008, 22:39
a nie słyszałeś że każda przesada szkodliwa? Podobnie z długim cyklem. Szczególnie przy bezpośrednim parowaniu taki kilkugodzinny cykl pogarsza COP z tytułu gorszej pracy dolnego źródła.Spada temperatura parowania. Poza tym pompa pracuje na maksymalnej możliwej do uzyskania temperaturze co też nie pozostaje bez wpływu na COP. Regulator pogodowy grzeje w najmniejszym wymaganym zakresie temperatur. To jak jazda z gazem do dechy lub spokojnie , bez zrywów. Można tak długo jeszcze , ale skoro jesteś zadowolony ?
"Renomowani" tak nie sterują jak ty. Pewnie się nie znają na rzeczy ?

fotograf
23-04-2008, 22:57
Poza tym pompa pracuje na maksymalnej możliwej do uzyskania temperaturze co też nie pozostaje bez wpływu na COP. Regulator pogodowy grzeje w najmniejszym wymaganym zakresie temperatur. To jak jazda z gazem do dechy lub spokojnie , bez zrywów. Można tak długo jeszcze , ale skoro jesteś zadowolony ?
"Renomowani" tak nie sterują jak ty. Pewnie się nie znają na rzeczy ?



1. niby dlaczego pompa pracuje na maks temperaturze? - przez te kilka godzin odpoczynku temperatura przecież nie spada o kilkanaście stopni
2. regulatora pogodowego nie mam
3. źle porównujesz z tą jazdą z gazem do dechy - jak mam do przejechania 100 km - ja jade z tą samą prędkością ale trase rozkładam na 2 etapy - Ty proponujesz też jechać z tą prędkością, ale robić co godzine przystanek
4. Co do renomowanych to nie wiem jak sterują - ja policzyłem, że praca tylko w II taryfie mi sie opłaca - po raz kolejny zaznacze, że nie dotyczy to dużych mrozów - no i jak ktoś tu pisał - renomowani w pompach mają też programy do pracy w II taryfie

a dziś to wogóle dziwny dzień ;) bo nie dosyć, że przez dzień temperatura nie spadła to jeszcze wzrosła :-)

Pozdrawiam

fido
23-04-2008, 23:02
nie było mnie kilka godzin i już nie nadążam

widze że sprawy przeszły na podłogówke
mam kilka spostżeżeń - prosze odniscie się do nich
1. nie prawda że pomy obiegowe CO pracują na okrągło
ja montuje wilo stratos eco
ona dostosowuje swą prędkość a przy okazji zużycie energii do ilości otwartych obiegów a więc ciśnienia w obiegu
jest to poma klasy energetycznej A
2. zrównoważenie układu
w celu zrównoważenia ciśnienia w układzie pętki podłogówki
projekt wylicza nastawy na fiolkach - czyli ile należy na danej pętli przykręcić przepływ aby ciśnienie równomiernie dostarczało do kazdej pętli odpowiedznią - zaprogramowaną - ilość przepłwu wody
u mnie - w domu pasywnym - mam inny problem
ja mam nastawy na 0,2 w skali od 0 do 5
więc obawiam się że trudno mi będzie wyregulować
ale mam na to sposób - puszczę niższą temperaturę zasilania i zwiększę przepływ
zapas mam duuuży

ja doszedłem do wniosku że musze uruchomić mój dom dopiero potem sprawdzać co jest opłacalne
bo tak to wpadniemy w teoretyczne wyliczenia z których się nie wydostaniemy

dla mnie doświadczenie jest dużo więcej warte nić przeliczenia - choć na przeliczeniach obecnie bazuje.
dlatego myśle nad uruchmieniem strony w której byłaby tabela i każdy wpisywałby swe parametry domu (np. kubatura, zapotrzebowanie na ciepło, krotność wymiany reku, itp)
ja ze swej strony opomiaruje ciepło wydostające się do CO i CWU
mam już zakupione ciepłomierze
wtedy precyzyjnie wyliczę nakłady do efektów

hydrol
23-04-2008, 23:02
nie ma problemu, przecież jesteś zadowolony ? Regulator pododowy też wykorzystuje tania taryfę , ale to juz inna historia :D

fotograf
23-04-2008, 23:15
nie ma problemu, przecież jesteś zadowolony ? Regulator pododowy też wykorzystuje tania taryfę , ale to juz inna historia :D

jasne, że jestem zadowolony - a za pogodówke u mnie ja pracuje ;)

HenoK
24-04-2008, 07:25
ja ze swej strony opomiaruje ciepło wydostające się do CO i CWU
mam już zakupione ciepłomierze
wtedy precyzyjnie wyliczę nakłady do efektów
Jakie ciepłomierze zakupiłeś?

fido
24-04-2008, 08:31
ciepłomierze firmy KFAP
jden ciepłomierz LQM III + 2 dodatkowe przepływomierze(innej firmy ale kupione w KFAP) za około 900zł
potrafi pomierzyć 2 obiegi cieplne i 3 przepływy wody

motoazja
24-04-2008, 10:07
Witam

Czy ktoś mogłby mi doradzic jakiej firmy popmy sa godne polecia do ogrzewania domu o pow.110m.
Co sadzicie o pompach ciepła Ecopower lub EUROPOWER z firmy Nanoterm z Wrocławia?

Dzieki
Kasia

bonetka
24-04-2008, 10:48
http://fulereny.blink.pl/mum/roz..jpg
Chciałam wstawić jakiś rozdzielacz , żeby było wiad. o czym rozmawiamy.
Ten akurat ma;1.odpowietrzniki
2.zawory spustowe
3.rotametry-mierzą przepływ cieczy w l/min.i można doregulować poszczególne nitki w zależności od przepływu ( za pomocą głowicy ) ..przepływomierze ...
4.ręczne regulatory termostatyczne na których można dokonać nastawy wstępnej ( reg. hydrauliczna ) ale można też zastąpić siłownikami .....
5.specjalna głowica do nastawy przepływomierzy
7.termometry
8.zawory główne
co można sobie darować? ( np. zegary bo i tak PC pokazuje jaka jest na wyjściu i jaka na powrocie ale żeby nie wchodzić w menu ...) ..co musi być koniecznie ? ...a może czegoś nie ma , co by się przydało ? ( dla tych co lubią gadżety :) )
W niektórych dużych instalacjach gdzie są rozdzielacze o stałym czy zmiennym przepływie stosowane są dodatkowo zawory tzw. równoważące ......
Komu potrzebne to tu są rotametry ...różne typy : szkalne , plastikowe, metalowe w zależności od ciśnienia etc.
http://www.rotametry.pl/

PS. To nie tak bardzo dla Panów tylko dla nas ...bo my też czasem musimy albo chcemy troszkę być WAMI :D

fido
24-04-2008, 12:31
właśnie
czy problemem będzie przepływ cieczy u mnie na poziomie 0,2 w skali do 5
na rotametrze?

HenoK
24-04-2008, 12:44
ciepłomierze firmy KFAP
jden ciepłomierz LQM III + 2 dodatkowe przepływomierze(innej firmy ale kupione w KFAP) za około 900zł
potrafi pomierzyć 2 obiegi cieplne i 3 przepływy wody
O typ ciepłomierza pytam z jednego powodu. Ciepłomierze które chcesz zastosować opierają się na przepływomierzach. Co prawda w informacji producenta (http://www.apator.eu/pl/Folder.2006-01-26.5237/Folder.2006-05-24.0210/Folder.2007-07-11.1655/Folder.2006-05-24.6043/Folder.2006-05-24.6042/LQMIII.pdf) nie znalazłem nominalnego spadku ciśnienia, ale z porównania z innymi przepływomierzami mogę wnioskować, że jest on rzędu 100kPa. Ciśnienie takie odpowiada 1m słupa wody. Typowe pompy obiegowe dają różnicę ciśnienia rzędu 4-6m słupa wody. Strata 16-25% tego ciśnienia po to aby uzyskać pomiar ilości ciepła wydaje mi się rozrzutnością. Lepiej zamiast ciepłomierza zmniejszyć bieg pompy obiegowej i zaoszczędzić w ten sposób kilkadziesiąt watów energii (w skali roku są to już dziesiątki kilowatogodzin energii, co w przeliczeniu na złotówki też jest kwotą nie do pogardzenia).
Można oczywiście zastosować ciepłomierze pozbawine tej wady, np. ultradźwiękowe, ale ich cena jest o rząd wielkości większa.
Początkowo chciałem także opomiarować swoją instalację, ale z powyższego powodu z tego zrezygnowałem.
Nie jestem przeciwnikiem pomiarów, ale w zupełności wystarczą one na etapie uruchamiania instalacji.

fido
24-04-2008, 13:00
nie pamiętam obecnie danych
poniekąd masz racje
z ta różnicą że ja specjalnie przewymiarowałem przepływomierze tak aby spadek kPaskali był mały
o ile mnie pamięć nie myli to było to 5kPa czyli malutko

dobór ciepłomierza dyskutowałem z głównym technologiem i twórcą oprogramowania w KFAP

HenoK
24-04-2008, 13:23
z ta różnicą że ja specjalnie przewymiarowałem przepływomierze tak aby spadek kPaskali był mały
o ile mnie pamięć nie myli to było to 5kPa czyli malutko

dobór ciepłomierza dyskutowałem z głównym technologiem i twórcą oprogramowania w KFAP
Przewymiarowany przepływomierz będzie wykazywał błąd pomiaru znacznie wyższy od dobranego dla konkretnego przepływu. Jeżeli będziesz chciał z tych pomiarów skorzystać, do obliczenia COP, to co one będzą warte ?
Trudno, żeby pracownik producenta odradzał Ci jego zakup :lol: .

fido
24-04-2008, 13:25
źle to ująłem
zwymiarowany w górnej granicy pomiar będzie następował bo Q załączeniowe jest ok

HenoK
24-04-2008, 13:34
źle to ująłem
zwymiarowany w górnej granicy pomiar będzie następował bo Q załączeniowe jest ok
Nie twierdzę, że ciepłomierz nie będzie mierzył ilosci ciepła, tylko, że ten pomiar będzie obarczony znacznym błędem - sprawdź wielkość błędu pomiarowego w zależności od przepływu.

fido
24-04-2008, 13:52
wodomierz JS1,5 18

taki np mam wodomierz
czyli jego przepływ nominalny to 1,5m3
1500litrów/50=30 litrów na godzine
czyli przy 30 litrach na godzine się załącza
ja przepływ mam 500litrów na godzine

bardzie boje się o pomiar ciepłej wody urzytkowej
tam przepływy są mniejsze ale i tak duże bo 12l/minute leci w wannie

gorsym problemem okazała się delta T
pomiar odbywa się powyżej delty t = 4 stC

tu może być problem
ale zaryzykowałem

bonetka
24-04-2008, 18:48
Obiecałam , ze znajdę Osobę która ma "Octopusa" to Raffran było na temat tej PC tutaj:
http://forum.muratordom.pl/post2347191.htm#2347191
http://forum.muratordom.pl/post312364.htm#312364

Odnośnie Ecopower ...żaden użytkownik na forum się nie uaktywnił .....( przynajmniej ja takiego nie znam )
http://forum.muratordom.pl/polskie-pompy-ciepla-ecopower,t125966.htm?highlight=ecopower
http://forum.muratordom.pl/ktory-system-grzewczy-wybrac,t113572.htm?highlight=ecopower

ponieważ rozmawiamy o instalacji to znalazłam coś takiego

Miernikiem dobrego odpowietrzenia układu jest stabilnie utrzymujący się przepływ. Obserwacja zmian wartości nastawionego wstępnie przepływu, możliwa jest wyłącznie przy użyciu przepływomierzy wizualnych. Zastosowanie śrub regulacyjnych nie pozwala na dokładne wyregulowanie układu.
a czy to nie jest tak , że jak będzie zapowietrzona jakaś pętla czy odcinek to i tak będzie widać ( a właściwie czuć ) bo zwyczajnie nie będzie grzało w tym miejscu .....ale to widocznie jak z ręką matki ...dotknie i wie jaką dziecko ma temperaturę a niektórzy muszą mieć termometr :)
Bez przepływomierzy też da się wyregulować podłogówkę zrobioną w/g odpowiednich zasad ale ...trzeba fachowca przez duże F.

hydrol
24-04-2008, 20:18
ciepłomierz dobiera się na przepływ ok 70-80% przepływu nominalnego. Ciepłomierze z wodomierzowym przetwornikiem przepływu to urządzenie bardzo niskiej jakości. Wyskoki próg rozruchu , duża awaryjność powoduja że poważne firmy od dawna stosują wyłącznie ultradźwiękowe - pozbawione większkości wad . Dochodzi do tego mała różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem - tu również z tego powodu błąd względny będzie duży. Jak duży ? Uwaga: nawet 50% , po stosunkowo krótkim okresie eksploatacji. Nigdy nie pokarze za dużo bo kręciołek oszukuje tylko na minus. Nogdy nie wiadomo kiedy się zatrzyma, po miesiącu czy po roku. Takie ciepłomierze to zmora administracji i powód do awantur bo się suma wskazań nie bilansuje :D .
Ponieważ energia to iloczyn przepływu i różnicy temperatur błędy się wymnożą ! Trudno nazwać to pomiarem, a wyniki mogą doprowadzić do ciężkiej frustracji.
Do tych celów służyć mogą wyłącznie ciepłomierze ultradźwiękowe ze specjalnie parowanymi czujnikami temperatury o doskonałych charakterystykach dla spodziewanego zakresu temperatur. Uff.
Potwierdzam też uwagi Henryka i dużych oporach : przepływ nominalny to ok 1 m H2O dodatkowych oporów może spowodowac że nie uzyska się zakładanego przepływu a co za tym idzie spadnie średnia temparatura i moc instalacji, zmusi to uzytkownika do podniesienia krzywej grzania i pogorszy COP - tylko że nikt tego nie zauważy . Ale tu nikt się tym nie przejmuje : rotametry, leguracje, wodotryski i zygarki. Kogucika jeszcze dokleić i chińskom różowom róże z ołowianego plastiku i będzie pieknie i będzie funkcjonalnie.
Dużo i kolorowo.

bonetka
24-04-2008, 20:54
Hydrolek napisał
"Ale tu nikt się tym nie przejmuje : rotametry, leguracje, wodotryski i zygarki. Kogucika jeszcze dokleić i chińskom różowom róże z ołowianego plastiku i będzie pieknie i będzie funkcjonalnie.Dużo i kolorowo."
Hydrolku ...nie masz racji ...właśnie TU się tym PRZEJMUJEMY . ..problem jest w tym , że nie ma Fachowców są tylko czasami namiastki ........przecież ten cały dodatkowy arsenał akcesoriów ( gadżecików) został stworzony po to żeby wszystko ułatwić , a skoro łatwo to po co się uczyć , z czasem Oni inaczej już nie potrafią a my jesteśmy na nich skazani .

PS. Nie denerwuj się tak :( ...bo ciśnienie Ci podskoczy ...i mały Hydroleczek będzie się martwił , że Tatusia serduszko boli ... :cry:
Wszyscy zrobią tak jak będą chcieli ..jedni prosto a drudzy skomplikowanie (i też drożej ) ...najważniejsze aby Wszyscy byli zadowoleni .......
Przejrzałam sporo art. i różnych publikacji ...i w 99% są rotametry ...ktoś kto się zupełnie nie zna może pomyśleć , że bez nich wyregulowanie jest zupełnie niemożliwe i dlatego właśnie TU trzeba o tym pisać ....że JEST MOŻLIWE .....

zakreconaelfa
24-04-2008, 22:07
Obiecałam , ze znajdę Osobę która ma "Octopusa" to Raffran było na temat tej PC tutaj:
http://forum.muratordom.pl/post2347191.htm#2347191
http://forum.muratordom.pl/post312364.htm#312364

...jestes niezastąpiona! :) dzięki!

fotograf
25-04-2008, 00:30
Bez przepływomierzy też da się wyregulować podłogówkę zrobioną w/g odpowiednich zasad ale ...trzeba fachowca przez duże F.

e tam - wystarczy troche czasu - podłogówki nie wyregulujesz przez dzień czy dwa - mi to zajęło z miesiąc - bo jaki fachowiec zna mój dom i preferencje domowników lepiej ode mnie?

hydrol
25-04-2008, 07:15
Nie denerwuj się tak :( ...bo ciśnienie Ci podskoczy ...i mały Hydroleczek będzie się martwił , że Tatusia serduszko boli ... :cry:
alez ja zupełnie pozbawiony nerwów jestem :D Poza tym jestem niskociśnieniowcem i jakieś pobudzenie czasem potrzebne :D .
Dosyć o podłogówce bo jak widac każdy jest wybitnym fachowcem przez duże F. I niech tak zostanie, po co psuć taki dobry wiosenny nastrój ? :D

HenoK
25-04-2008, 07:50
I niech tak zostanie, po co psuć taki dobry wiosenny nastrój ? :DNo właśnie. Niedługo przyjdzie czas na wyłączenie ogrzewania :) i włączenie chłodzenia :(.

bonetka
25-04-2008, 09:15
Witam Panie :) i Panowie :)

Zakręconaelfa :) miło mi , że się na coś przydałam ..

Hydrolku ...niskie ciśnienie to tak jak ja ..ale jak rośnie to niestety dostaję migreny i prawie umieram . Ale b. się cieszę , że jesteś odporny i się nie denerwujesz bo ....jak Ktoś się denerwuje to jest mi strasznie smutno i sama się denerwuję ....

Fotografku...no dobrze, Ty wyregulowałeś tak jak chciałeś ..ale jest sporo osób , które nie potrafią same i co ?
Poza tym spójrzcie ..jeśli Pan fachowiec ( F ale półśrednie ) nawet umie ..to co, sam to będzie robił, nie , On jest Pan po studiach i ma firmę i zatrudnia " gamońków" ( bez urazy nie wszyscy są tacy ) On jest od kasy a nie od roboty .........a człowiek właściwie nie wie jak powinno być , czy można tak czy inaczej ...każą to płaci , PC to czarna ( w większości biała ) skrzynka i satelity obok typu rozdzielacz czy nadbudowa nad PC to też nieznane mądre rzeczy.
Dlatego my żądamy Panów przez duże F
Jeszcze to ...nie oszukujmy się trzeba mieć wiedzę jak to zrobić bez tych wszystkich bajerów ..bo z bajerami to każdy gł .... potrafi ( bez urazy ale jest o niebo łatwiej ) ...owszem można metodą prób i błędów ale trzeba wiedzieć do czego dążymy i co chcemy uzyskać ......

Henoczku....oby tylko było na tyle ciepło , żeby się chłodzić :D

Pozdrawiam Was Wszystkich ( przesyłam pachnący koszyczek ) ...bardzo wiosennie i kolorowo , lekko żółto i różowo ze wstążeczką trawniczka zieleni i słoneczkiem co na listeczkach się mieni . Kropelkami rosy jest pokryty i w delikatny obłok pary spowity
( para zimna bo gdyby przegrzana toby kwiatuszki w koszyczku popadały :( )

Owszem projekt jak najbardziej ...tylko , ze tam też można natrafić na pana przez f.....przecież sami mówią , że nie robią prawdziwego projektu tylko z praktyki i ......trochę z tabel ...ciekawe jak robi ta firma z W-wy .......prawdziwy czy "prawdziwy " to jest pytanie ....

Inka Opole
25-04-2008, 09:49
Witam
a dla mnie kwestia podlogowki to dalej sprawa "czarnej magii"
chcialoby sie to dobrze zrobic..ale jak widze nie ma zlotej zasady i to bardzo mnie martwi..bo jak mi Fachowiec przez duze F czy male F spieprzy to co potem ja zuczek zrobie..

tak jak i doboru PC:)

bo wychodzi na to ze dopiero instalujac cos i sprawdzajac w uzytkowaniu jestemy wstanie cos powiedziec a przed ..co czlowiek to inna opinia:(

fido
25-04-2008, 09:59
jest jeszcze jeden sposób
projekt
projektant bierze odpowiedzialność

sSiwy12
25-04-2008, 11:30
Nie zgadzam sie z kategorycznym stwierdzeniem, że "podłogówki nie można przewymiarować" :oops: Przewymiarować można wszystko 8) - pytanie tylko jakie niesie to za soba skutki.
Co do samych obliczeń. Są one tak samo skoplikowane, a raczej mniej niż sprawa właściwego doboru PC i jej DZ.
Dla zachęty: http://www.e-instalacje.pl/pdf/instrukcje_montazu/20.pdf

bonetka
25-04-2008, 12:30
A czy zechciałbyś tak bardziej jaśniej ... czy to hipotetycznie ..że wszystko można przewymiarować .....bo jeśli nawet zrobimy co 5 cm wszędzie to mogą być pokoje niedogrzane ( małe powierzchnie ) ale najwyżej gdzieś będzie niedowymarowana ( w stosunku do tego co jest obok ) niż przewymiarowana. ( nie mówię o strefach brzeg i itd ).
Chyba , ze różnimy się w samym pojęciu " przewymiarowana " .
Pewnie , ze jak zrobimy gęsto i puścimy wodę np.45 *C ( tak jak do rzadko ) to będzie za gorąca pow. podłogi i w tym znaczeniu może być "przewymiarowana " jeśli chodzi o temperaturę .
Oczywiście jest kwestia regulacji ( wyregulowania tak jak chcemy ) i zrobienia projektu , zróżnicowania gęstosci ułożenia w stosunku do różnych czynników ( zapotrzeb..,straty pomiesz, pokrycie itd. ) ,. Poza tym podłogówka ma zdolność samoregulacji w pełnym tego słowa znaczeniu .

sSiwy12
25-04-2008, 13:15
Regulację podłogówki (po wykonaniu - oczywiscie) mozemy dokonać na dwa sposoby:
1. Regulując temperature "medium" w rurach grzewczych
2. Regulując przepływem "medium" w rurach grzewczych.
W pierwszym przypadku przy przewymiarowaniu podłogówki może sie okazać, że np. w łazience - bo tam raczej jest niedowymiarowana ze wzgledu na wielkość pomieszczenia, panuje zbyt niska temperatura. Podniesienie jej spowoduje, że w pomieszczeniach przewymiarowanych temperatura bedzie zbyt wysoka, a są ograniczenia (max. 35, 29, 27). Czyli może okazać sie, że regulacja temperatura jest "be" :lol:
W drugim przypadku jest bardziej skomplikowanie 8). Musza być zachowane odpowiednie predkości przepływów, tak aby powierzchnia podłogi nagrzewała się równomiernie. Zbyt szybki przepływ powoduje, że "medium" nie ma czasu na oddanie temperatury, a w przypadku zbyt wolnego nastapi nierównomierne oddawanie ciepła - co może spowodować, że wystąpia strefy o różnej temperaturze na płaszczyźnie podłogi. Wraz ze spadkiem temperatury za oknem zjawisko to może zanikać. Ale w okresach przejściowych i stosunkowo wysokich temperaturach zewnętrznych dławienie przepływu może wywołać właśnie takie skutki - pomijam tu fakt, że regulacja jest na zasadzie "doświadczalnej" lub "szczęścia".
Istnieje również 3 sposób regulacji podłogówki. Jest nim wyliczenie :oops:

fotograf
25-04-2008, 13:38
Istnieje również 3 sposób regulacji podłogówki. Jest nim wyliczenie :oops:
który nie daje pewności, że nie będziemy musieli stosować pozostałych metod - bo czym jest wyliczenie? skąd ono ma wiedzieć jakie temperatury i preferencje mają domownicy? no i wyliczenie jest teoretyczne a teoria i praktyka czesto sie bardzo różnią :)

bonetka
25-04-2008, 15:12
sSiwy12 ...nigdzie nie pisaliśmy , że podłogówka bez projektu. Zawsze mówiliśmy , że to GZ i jest b. ważne , ale projekt też ma swoje ograniczenia ........bo dlaczego nigdy nie zdarza się , ze w łazience jest sama podłogówka ...nigdy nie wystarcza ......przecież jest projekt z najlepszej pracowni w Polsce ......może dlatego , że tak się fizycznie nie da i żadne projekty tu nic nie pomogą ( żadne przewymiarowanie czy niedowymairowanie nie ma tu znaczenia ) .
Zawsze można powiedzieć , że coś jest niedowymiarowane / przewymiarowane jedno w stosunku do drugiego.
Najlepszy projekt i tak nie zastąpi umiejętnej REGULACJI ......jak będzie F to sobie poradzi a jak będzie f to albo da radę albo nie da .
Zwracam uwagę na to , że jest jeszcze jedna ważna kwestia , mianowicie użycie odpowiednich urządzeń towarzyszących instalacji mieszanej , które nie zawsze są dobrze dobrane i w odpoweidnim miejscu zainstalowane ( np. zamiast zastosowania zaworu temost.i głowicy z kapilarą czy zaworu mieszającego z siłownikiem to użycie mieszacza termostatycznego ).
Projekt podłogówki tak ale projekt całej instalacji hydraulicznej co.cwu włącznie z podłogówką jeszcze bardziej tak .....i uważam , że nie należy tego rozpatrywać oddzielnie bo w/g mnie to system naczyń połączonych.

sSiwy12
25-04-2008, 15:32
Istnieje również 3 sposób regulacji podłogówki. Jest nim wyliczenie :oops:
który nie daje pewności, że nie będziemy musieli stosować pozostałych metod - bo czym jest wyliczenie? skąd ono ma wiedzieć jakie temperatury i preferencje mają domownicy? no i wyliczenie jest teoretyczne a teoria i praktyka czesto sie bardzo różnią :)

Właśnie o to chodzi. Wylicza sie dla kazdego pomieszczenia i dla "odpowiednich" temperatur. Nie jest to trudniejsze od wyliczenia zapotrzebowania na "ciepło".
Bardzo często wystarczy wyobraźnia i zdrowy rozsądek.
Przykład: Pan "fachowiec" twierdzi, że zawsze i wszedzie daje rozstaw co 10cm i gra. No ale my mamy dwa skrajne pomieszczenia sypialnię o pow. 12m2 (z oknem i 1 strefą brzegowa)i salon 40m2 z 3 strefami brzegowymi z małymi oknami, o których "fachowiec" zapomniał i pętle kładzie "pod sznurek". Da się "toto" wysterować?
Przy dobrze zwymiarowanej "podłogówce" sterowanie zarówno całym układem jak i poszczególnymi pomieszczeniami jest proste, bo i zakres korekt mały. W kazdym innym przypadku jest to proces dość skomplikowany - co nie znaczy że niemożliwy, choć np. w opisanym wyżej przykładzie raczej nie uzyska sie zadowalajacych efektów.

fotograf
25-04-2008, 15:42
Właśnie o to chodzi. Wylicza sie dla kazdego pomieszczenia i dla "odpowiednich" temperatur. Nie jest to trudniejsze od wyliczenia zapotrzebowania na "ciepło".
Bardzo często wystarczy wyobraźnia i zdrowy rozsądek.

tak, tylko ja mówie projektantowi, że tu będą panele a żona potem położy drewno i co? albo odwrotnie - tak samo skąd projektant wie, że nie kupie jakiegoś mebla itd. ? dlatego projekt projektem a regulacja musi być ;) u mnie był projekt połączony z doświadczeniem fachowca i moją regulacją i wszystko działa wyśmienicie. Dlatego zgadzam sie z Twoim zdaniem, że :
Bardzo często wystarczy wyobraźnia i zdrowy rozsądek.

Amen

Pozdrawiam

hydrol
25-04-2008, 22:09
miałem nie pisać , ale sami chcecie : podłogówka powinna byc przewymiarowana i to nie tylko z powodu pozostawienia możliwości dopasowania do gustu lokatorów ( nie sądzę aby były zupełnie różne dla tych samych rodzajów pomieszczeń). Najprecyzyjniejszy projekt nie jest w stanie przewidzeć aranżacji pomieszczeń , a i ta przeciez moze ulegac zmianom właśnie ze zmianami gustów mieszkańców lub po prostu dla odmiany. Precyzynie policzone rurki szlag trafi po postawieniu mebli, sofy, dywanika cudnej urody i co tam jeszcze żony nie wymyslą.Najgorsze są sypialnie. Im mniejsze pomieszczenie tym trudniej sensownie zaprojektowac podłogówkę - nie ma mądrych rzwiązań. Nie piszcie tylko że tak nie jest bo spotykam się z tym co krok a nawet zawsze :D
Przewymiarowanie ma tylko jedną wadę : jest drożej inwestycyjnie. Potem juz same zalety. Z nadmiaru mozna trochę uskrobać, ale jak gdzie jest za mało to trzeba pogorszyc instalację po całości. No dobra, więcej o podłogówce nie będę... Oblicznia cieplne są banalne ale nie warto chyba tego się uczyć raz na potrzeby własnego domu. Dociekliwym polecam jednak najpierw podręcznik na poziomie technikum. Wtedy dopiero siadac do programu bo wiadomo co do czego, nic po omacku bo wszystko wazne. A stropodachu nie policzycie bez przygotowania teoretycznego , podobnie podłogi na gruncie czy w piwnicy.

bonetka
26-04-2008, 06:51
Pewnie , ze bardzo chcemy żebyś pisał :) , często pisał i dużo pisał :) i tak miałeś długi urlop .....
Zawsze uważałam , ze z pustego i Salomon nie naleje. Zgodnie z wytycznymi odległości to od 10 cm do 30 cm ( strefa brzeg, pomieszcz.najcepl) jeśli zrobimy np.od 3cm do 9 cm ( czy podobnie ) to przecież zachowujemy identyczny stosunek tylko z mniejszymi wartościami ale tylko takie działanie pozwoli nam zejść z temp. medium . Może za 30 lat będzie zupełnie inna technologia ale na razie nie ma innych sposobów.
Jeśli Ktoś grzeje instalacją mieszaną i na grzejniki puszcza np.55*C to dla niego mało ważny jest aspekt oszczędnościowy bo i tak grzeje całość do wyższej temp. ale jeśli Ktoś ma samą podłogówkę to każdy *C się liczy.
PS. Miłego weekendu :) Jak już miałabym liczyć to wolę program Kisana :) ...
.....a jak ktoś chodził do liceum i do tego ekonomicznego to co ? :D

hydrol
26-04-2008, 14:05
.....a jak ktoś chodził do liceum i do tego ekonomicznego to co ? :D
pisałem że to banalnie proste, ale diabeł tkwi w szczegółach. Zwykłe ściany każdy policzy, trochę więcej trzeba wiedzieć przy podłogach i stropach, poddaszach czy ścianach poniżej poziomu gruntu.
Obliczenia samej instalacji to juz łatwizna. Wybierać nalezy pomiedzy najmniejszymi oporami hydraulicznymi i długościami pętli . Jak najmniej bajerów bo daja dodatkowe opory i trudno wtedy uzyskać małe schłodzenia i niskie temperatury zasilania - a wszak o to głównie chodzi. Ustalić które pomieszczenie jest największe i reprezentatywne ( np do regulatora pokojowego uzupełniającego pogodówkę) od niego zacząć bo wtedy mozna ustalić wymagane opory instalacji.

AdamAlicjaWRO
26-04-2008, 22:06
Witamy serdecznie, własnie jesteśmy na etapie podejmowania decyzji...
Nie mamy szans na gaz ziemny zostaje nam butla :(
Czyli w tym kierunku idąc kocioł kondensacyjny.
Jednak jest i druga opcja. Mianowicie pompa ciepła. Ale nie jesteśmy przekonani do niej z prostego powodu. Każda firma od której dostaliśmy wycenę praktycznie podawała różne moce i ilośc odwiertów.
Od 6KW do 12 KW a w metrach od 110 do 220mb.

Dla mnie to jest tragedia! Podając każdej z firm te same parametry domu dostajemy po prostu chyba losowane z kapelusza dane. Chciałbym powiedzieć,że dostaliśmy te dane od przedstawicieli Danfossa(2 firmy), Ochsner i PPC(Nanoterm Wrocław)

Dla mnie to szok.

Ale wracając do tematu i budowy domu.
Ściany: 24cm keramzyt + 12cm styropian
dach: 30cm Unimata, dachówka betonowa Braas
okna: 6-komorowe i szybaz Kryptonem.
Grunt : piach 50cm , potem mokro, a od 1,2m woda gruntowa
Powierzchnia do ogrzania 180m i przewidziana tylko podłogówka plus kaloryfer w łazience

Proszę o radę i opinię :
1.Danfoss : 12KW i 220 mb odwiertów
2. Danfoss: 7KW(albo i 5KW) i 110mb plus termokominek
3.Ochsner : 10KW i 160mb odwiertów
4.PPC(Nanoterm) 11KW i 150mb odwiertów.

Dziękuję za pomoc

AdamAlicjaWRO
26-04-2008, 22:09
Czy ktoś z Wrocławia ma moze zamontowaną PC z odwiertami wykonaną przez którąś z tych firm:

1. Andre-Tech
2. Nanoterm
3. Ecomotyl

Jeśli tak proszę o Wasze opinie i spostrzeżenia

Pozdrawiam cieplutko, tak cieplutko jak chcemy mieć w domku :)

Bogdansk
27-04-2008, 11:45
Wiam,
Szukałem i szukałem i trafiłem na forum praktyków :) od PC.
Koncze budowe domu o po. 160 m.kw. na działce ok. 950 m.kw.
Mam możliwość podłączenia się do miejskiego gazu i to cały czas było w planach, jednakże natrafiłem (stety lub niestety) na informacje o pompach ciepła. Prosiłbym o porade na podstawie parametrow:
dom 160 m.kw. pow. uzytkowej
działka 950 m.kw. (piach i glina raczej mokro)
ogrzewanie podłogowe (w planach).
Poszukuje rozwiazania na ogrzanie budynku ale oczywiscie rowniez na grzanie cieplej wody, a i "chlodzenie" budynku latem byłoby mile widziane :D
Poniewaz zajmuje sie (hobbystycznie) ogrodnictwem itp. planuje budowe malej szklarni ktora rowniez chciabym wpleść w ten system.

Moglibyscie cos zaproponowac?
Bogdan

bonetka
27-04-2008, 12:52
Hydrolku...może kiedyś policzę ale .....nie chcę się denerwować.
Mój Pan miał być super F ( mgr inż ) wielokrotnie mówiłam i pisałam jak chcę ...za rączkę prowadzić F no gdzież bym śmiała. Miał wodę ,kanalizę, podłog.i PC. Miało być super dobrze, bardzo ciepło i tanio w eksploat.
U mnie garderoba ( mała ) rurki około 33 cm pomieszcz.ze sciana zewnętrz. i oknem . Wnioski proszę sobie wyciągnąć ....ja zostawiam to bez komentarza .

AdamAlicjaWRO
wielokrotnie pisaliśmy , ze różnie dobierają .Tam gdzie kominek to można zrozumieć , że system biwalentny i moc PC mniejsza ( 5 kW) .
Od 10 do 12 kW to jest jeszcze w miarę zrozumiałe ..7kW ..widocznie na np.80 % zapotrzeb. ( w stos. do reszty ) . Natomiast odwierty .....u nas właściwie liczymy prosto od mocy chłodniczej i rodzaju gleby .Natomiast w USA i Szwecji mają różne metody i programy komputer. bazujące na inf. o gruncie , danych meteor.własciw.rur,itd. Program takie jak ; GchpCalc.4.1, EED, ECA, CLGS, GS2000 dużo pomagają a u nas ...
Z ciekawostek ....w Hokkaido Uniwer. opracowano nową metodę, która nie wierci prosto w głąb tylko pozwala omijać obiekty będące pod powierzchnią lub na powierzchni. Wiertło prowadzi się mając inf.o głęb. , kierunku i nachyleniu . ( rura cofa się za wiertłem przy wyciąganiu). Na razie potrafią tylko na głebokśći 16 m i o promieniu 12 m ale dalej prowadzą pracę aby polepszyć te wyniki .
Tak to wygląda ....jak myślicie jak to wpływa na grunt..... bo to jednak nie pionowo ? ........
http://fulereny.blink.pl/mum/sonda.jpg

Myślę,ze PP. śledzicie watek ..kilka postów temu było napisane co i jak się liczy.
Mam jeszcze taki pomysł ...dobrze byłoby te podstawowe wiad. umieścić w jednym miejscu ....wtedy podawałoby się jeden link do postu i po sprawie.
U nas 200 mkw powierzchni do ogrzania ogrzewamy od 8 kW do.. 14 kW ( 220 mkw, chyba ) do wyboru do koloru :D ......
Jeszcze to ...zeby te PC sprowadzić do wspólnego mianownika powinno się poprosić firmę , żeby konkretnie powiedziała , że np. 10 kW jest obliczona do -15*C na zewnątrz a np. 12 kW do np.-20 *C ...wtedy byłoby konkretnie ...a tak to nie wiadomo o co chodzi, co tzn. na 100% czy 80% ..przecież to trzeba do czegos odnieść ...do czego ?......

Dom i szklarnię można z powodzeniem ogrzać/ chłodzić ..... gorzej z poprowadzeniem kolektora poziomego ....

Myslę , ze powinniśmy podawać jeszcze zapotrzebowanie na ciepło w/g OZC budynku ...wtedy byłoby może bardziej precyzyjnie ...

Danfoss przejął firmę Thermia Varme AB ze Szewcji ...
Nibe na razie przoduje w COP ...ale o tym już pisaliśmy . Nanoterm ..to Ekopower ...o tym tez było .....

kangaroo21
27-04-2008, 14:31
Proszę o radę i opinię :
1.Danfoss : 12KW i 220 mb odwiertów
2. Danfoss: 7KW(albo i 5KW) i 110mb plus termokominek
3.Ochsner : 10KW i 160mb odwiertów
4.PPC(Nanoterm) 11KW i 150mb odwiertów.

Dziękuję za pomoc

Co do danfossa, to firma która montuje nibe i danfoss twierdzi że danfossom jeszcze sporo brakuje porównując do Nibe, te same warunki w danfosie sprawnosci 3, ileś tam w nibe 4,6
danfos przejął jakąś firmę od pomp ciepła (pierwsza litera T...) i aby doprowadzić technologie do dzisiejszych standardów potrzebują 2-3 lata ...

Bogdansk
27-04-2008, 18:56
Wiam,
Szukałem i szukałem i trafiłem na forum praktyków :) od PC.
Koncze budowe domu o po. 160 m.kw. na działce ok. 950 m.kw.
Mam możliwość podłączenia się do miejskiego gazu i to cały czas było w planach, jednakże natrafiłem (stety lub niestety) na informacje o pompach ciepła. Prosiłbym o porade na podstawie parametrow:
dom 160 m.kw. pow. uzytkowej
działka 950 m.kw. (piach i glina raczej mokro)
ogrzewanie podłogowe (w planach).
Poszukuje rozwiazania na ogrzanie budynku ale oczywiscie rowniez na grzanie cieplej wody, a i "chlodzenie" budynku latem byłoby mile widziane :D
Poniewaz zajmuje sie (hobbystycznie) ogrodnictwem itp. planuje budowe malej szklarni ktora rowniez chciabym wpleść w ten system.

Moglibyscie cos zaproponowac?
Bogdan

Skorzystałem z obliczen ze strony http://www.vpw2100.com i cóż wyszło szydło z worka:
przy PCi wyszło annual amount 5200 EUR a dla gazu 2300 EUR więc wybor wydaje się prosty... nieprawdaż? :o

bonetka
27-04-2008, 21:16
Kiedyś ( Ince ) podawałam tę stronę doboru ...
http://www.vpw2100.com/default.asp?lngLangID=2&lngSiteID=1
może żeby było wiad. o co chodzi...przyjęłam przykładowo 9kW oto wynik :
http://fulereny.blink.pl/mum/tabela.jpg
chodzi o porównanie ogrzew. PC i gazem ......to symulacja z przymróżeniem oka , ceny inne......

Zakręconelfa...... jak będziesz miała chwilkę czasu to oprócz tego co pisaliśmy o PC powietrznych to jeszcze spójrz na to : Ciepłownictwo Ogrzewnictwo Wentylacja nr.4/2006 art. J. Kosieradzki ..Pompa ciepła od strony praktycznej "...to art. inspirowany spotkaniem akurat z tą PC na targach Poleko 2005 ....
PS. Art. wysłałam na priv.

aero
28-04-2008, 10:28
witam
a czy możecie mi podpowiedzieć którą pc wybrać sonda pionowa z glikolem czy bezpośrednie odparowanie? nie chodzi mi o uzasadnienie ekonomiczne tylko o:
- max wydajność
- stabilność źródła
- żeby pod koniec zimy pompa nadal pracowała bez grzałki
/pomijamy ostatnią zimę :) /
z tego co wiem to glikolowa ma większą stabilność temp, a bezpośrednie odparowanie większy cop,
potrzebuję 10kW i jest to wartość dobrana na styk, więc nie chciałbym aby w lutym grzała tylko grzałką :(
10 kW to moc która zapewni pełen komfort i nie chcę pompy przewymiarowywać

fido
28-04-2008, 10:33
rozmawiałem z instalatorem który podważał wyższy cop dla pomp z bespośrednim parowaniem
tłumacząc że wprawdzi nie ma pompki obiegowej dolnego źródła ale za to droga do przebycia freonu to kilkadziesiąt metrów
stąd sprężarka pobiera więcej pradu bo ma więcej pracy do wykonania

co zresztą potwierdza fakt że thermogolv podaje niższy COP niż inni?


i druga sprawa
Nibe ma cop 5 ale przy zasilaniu ogrzewania podłogówką 0/35stC
a już do grzania CWU to 0/60 podaje cop 3

więc może nie jest taki supernova?

sSiwy12
28-04-2008, 11:41
Na swojej stronie producent SIRIUS-a (Thermogov) dla swoich PC podaje np. dla S2/5 efektywne (średnioroczne)
Bezpośrednie parowanie (D-X) długość kolektora 2 x 60m
dla temp. 0/35 pobór 1,3kWh osiagana moc 5,5kW = COP 4,23
dla temp. 0/50 pobór 1,5kWh osiągana moc 4,85kW = COP 3,23
Dla tej samej, ale "glikolowej" długość kolektora 300m lub 100m odwiertu
dla temp. 0/35 pobór 1,4kWh osiaga moc 5,5kW = COP 3,93
dla temp. 0/50 pobór 1,6kWh osiaga moc 4,85kW = COP 3,03

ZIRIUS dla typu M2/5 podaje dla 0/35 lepszy COP (też efektywny) 4,58 dla D-X i dla glikolowych 4,23. Co ciekawe dla 0/50 wartości pozostały takie same.
Typy M i S różnią sie spreżarkami.

fido
28-04-2008, 12:13
jeden problem polega na tym ze glikolowe pompy nie uzwględniają pompek dolnego i górnego źródła
więc trzeba dodać kW

bonetka
28-04-2008, 12:46
Fido ....co innego bezposred a co innego posred. ...jasne , że w tym pierwszym COP jest wyższe , mówiliśmy o tym drugim ...poza tym 0/50 a 0/60 to jest różnica 10 *C !!!!!
Ssiwy ....nie wchodziłam , zrozumiem , ze mówisz o stronie szwedzkiej .....tzn., ze w udało im się przy zastosow. scrolli osiagnąć jeszcze wyższe COP. Poza tym u nich ciężko jest obliczyc COP dla o/35 bo nie jest mozliwe oddzielenie tak jak w płaszczowych grzanie tylko cwu ...u nich jak grzeje się cwu to grzeje się cały zbiornik 300 czy 500 li.
Zresztą jest olbrzymi postęp w stosunku do tego co było .
Ostatnio czytałam o inst. z bezposred. z 1997r. trochę danych : bud. 240 mkw pow. uzytk. ( 6 osób ) , zapotrz. bud. 18,7 kW zastos. PC 15kW( do-17*C) ( podłogówka + grzejniki niskotemp. -przewymiarowane 45*C) ...wymiennik pow. 600mkw.... 2 rury miedziane o sred. 20mm ułozona w kregi po 100 m każda. Zakopany na 180cm. Raz na spawie puściły rurki ( odkopano we wrześniu ..ziemia zamarznięta w tym miejscu, zlutowano..podobno od skurczów materiał. ) , raz spreżarka Maneurop padła ( wymieniono ) . Cwu grzana płaszczowo.
R-ki za rok 6.375 ( G11 ). ( 4.288 co.,2.087 cwu ) ....największe zużycie w styczniu 78kWh/doba , najmniejsze w lipcu 15 kWh/doba ...( COP -cwu 2,12, COP co.2,88 )
Co było źle ...to chyba wiecie ...porównajcie zużycie teraz na dobę .......wtedy PC znalazła sie na 4 miejscu po kotle węglowym , kondens,sieciowym i kondens. zwykłym jesli chodzi o opłacalnosc stosowania.

sSiwy12
28-04-2008, 13:04
u nich jak grzeje się cwu to grzeje się cały zbiornik 300 czy 500 li.

Tam jest "patent". CWU jest grzane przepływowo. Można raczej stwierdzić, że to CWU ogrzewa zbiornik (teraz jest tylko tylko 500l).
Bardzo upraszczajac. Skraplacz PC umieszczony jest w węzownicy CWU - czyli jak jest zapotrzebowanie na CWU, to PC grzej praktycznie tylko CWU.
Takie toto sprytne.

bonetka
28-04-2008, 13:15
Wiem ..., lepiej 500 niż 300 ze względu na komfort właśnie przepływówki .mało tego nawet jak potrzeba do co. to juz tam fizycznie jest i tylko puścić bo w płaszczykach akurat to trzeba osobno grzać .
Może byś napisał cokolwiek o rozkładzie temp. w gruncie tej wężownicy co jest wyżej zdjęcie ......w tych sprawach nie ma lepszego specjalisty niż TY :) a ja jestem ciekawa jaka jest w/g Ciebie róznica w stosunku do pionowego itd.....

fido
28-04-2008, 13:20
ja się cały czas głowię czy thermogolv czy glikol

thermogolv jest naprawde sprytny
dla mnie zalety thermogolva to:
1. jeden bufor - i to sprytny
2. dolne źródło mniejsze niż dla glikolu o około 30-50% - mniej terenu się straci i koszt koparki spada
(dla glikolu poponują mi 350mb pe DN25)

wady to:
1. max wydajności 12l/minute
3. max ciepłej wody około200litrów - potem albo grzałka albo czekanie godzinę aż pompa dogrzeje

szanse widze taką:
daje thermogolva + pezepływowy ogrzewacz wody który mierzy temp na wejściu i wyjściu
i jeżeli temp. wody spadnie do np 35 to dogrzeje tylko 5-10st

Inka Opole
28-04-2008, 13:21
Co było źle ...to chyba wiecie ...porównajcie zużycie teraz na dobę .......wtedy PC znalazła sie na 4 miejscu po kotle węglowym , kondens,sieciowym i kondens. zwykłym jesli chodzi o opłacalnosc stosowania.

a ja nie wiem co bylo zle:)
ale ja sie tak na tym nie znam jak bonetka:)

sSiwy12
28-04-2008, 13:25
wady to:
1. max wydajności 12l/minute
3. max ciepłej wody około200litrów - potem albo grzałka albo czekanie godzinę aż pompa dogrzeje

Przyznam, że nie znam tych danych. Możesz podać źródło?

fido
28-04-2008, 13:30
dane z thermogolva - więc 100% pewne

podaje temperaturę wody w zależności od jej rozbioru:
Pompa startuje, zawór trójdrożny zostaje otwarty. Temperatura wody wychodzącej do układu c.o. wynosi 400C, a powracająca 270C.
Po 1 h rozpoczyna się test c.w.u
Ciepła woda wypływa z szybkością 12 litrów/minutę.
Wyjściowa temperatura ciepłej wody jest 59,70C

po L suma zimnej
20 L 59,4 C 15,29 15,29
40 L 51,1 C 9,36 24,64
60 L 48,2 C 7,29 31,93
80 L 47,1 C 6,50 38,43
100 L 46 C 5,71 44,14
120 L 45,1 C 5,07 49,21
140 L 43,4 C 3,86 53,07
160 L 41,6 C 2,57 55,64
180 L 38,1 C 0,07 55,71
200 L 30,5 C -5,36 50,36

bonetka
28-04-2008, 13:30
sSiwy ....wiesz , że zawsze czytam niedokładnie ...bo cos robie ( jetsem na Mazurach myję okna ) albo sie gdzies spieszę ale ......tutaj chyba trochę nie tak

Skraplacz PC umieszczony jest w węzownicy CWU
w/g mnie jest tak jak na rysunku ...wężownica do przepływówki po lewej natomiast skraplacz po prawej ( też gruba brązowa rura) , przeciez on musi grzać cały zbiornik 500l ( ten skraplacz ...bo jakby była grzana reszta ....skraplacz ogrzewa cały zbiornik w którym jest zanurzona wężownica z przepływówką i ze zbiornika jest na srodku ta rurka na co. ( co idzie do góry i tam ....)

Inko zdecydowanie za mało rury i za głęboko .

Inka Opole
28-04-2008, 13:41
Inko zdecydowanie za mało rury i za głęboko .

hm no fakt 200metrow rury to troche malo
no i zgadza sie ze za gleboko..
szukalem co zle a tu jak na tacy..czlowiek slepy jest:P
pozdr

Bogdansk
28-04-2008, 14:26
Witam,
Pomimo pewnych przeszkód probuje drążyć temat dalej. Od b. milej obslugi pewnej firmy z Kalisza otrzymałem taą propozycję
Oferta wstępna oparta na załoŜeniach:
budynek 160m&sup2; powierzchnia grzewcza - ogrzewanie niskotemperaturowe mieszane
WĘZEŁ CIEPLNY
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C9 1 26 110 zł
2 Zasobnik cwu IVT 165 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. IVT 300 dm3 1 2 460 zł
4 Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne 8 500 zł
5 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 890 2 280 zł
Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 7%) 39 350 zł
Całkowity koszt kotłowni brutto 42 105 zł
6 Dolne źródło: kolektor poziomy 600 mb 18 10 800 zł
Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 22%) 10 800 zł
Całkowity koszt kotłowni brutto 13 176 zł
Wykonanie wykopów pod wężownice 75 zł/h (netto) lub we własnym zakresie
Koszt wykopów podano osobno, gdyż czas pracy koparki uzależniony jest od warunków terenu,
na którym wykonywane są wykopy. Szacunkowy koszt wykopów (netto) 2
700,00 zł

Co myślicie o tej propozycji?
Pozdrawiam
Bogdan

Arek-L
28-04-2008, 14:32
Witam,
Pomimo pewnych przeszkód probuje drążyć temat dalej. Od b. milej obslugi pewnej firmy z Kalisza otrzymałem taą propozycję
Oferta wstępna oparta na załoŜeniach:
budynek 160m&sup2; powierzchnia grzewcza - ogrzewanie niskotemperaturowe mieszane
WĘZEŁ CIEPLNY
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C9 1 26 110 zł
2 Zasobnik cwu IVT 165 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. IVT 300 dm3 1 2 460 zł
4 Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne 8 500 zł
5 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 890 2 280 zł
Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 7%) 39 350 zł
Całkowity koszt kotłowni brutto 42 105 zł
6 Dolne źródło: kolektor poziomy 600 mb 18 10 800 zł
Całkowity koszt kotłowni netto (VAT 22%) 10 800 zł
Całkowity koszt kotłowni brutto 13 176 zł
Wykonanie wykopów pod wężownice 75 zł/h (netto) lub we własnym zakresie
Koszt wykopów podano osobno, gdyż czas pracy koparki uzależniony jest od warunków terenu,
na którym wykonywane są wykopy. Szacunkowy koszt wykopów (netto) 2
700,00 zł

Co myślicie o tej propozycji?
Pozdrawiam
Bogdan

A mi inny diler na C11 dali 41000 +7%VAT, w tym jest: "Podana cena zawiera wykonanie dolnego źródła, dostawę pompy ciepła,
podłączenie jej do przygotowanej instalacji wewnętrznej, uruchomienie,
dojazd i transport sprzętu.". W tym koparka, bo dzwoniłem i się dopytywałem.
A warto pytać innych, bo na to samo mialem różnice u dwóch różnych dostawców kilka tys. zł.

sSiwy12
28-04-2008, 14:42
fido pisze:

dane z thermogolva - więc 100% pewne
Przyznam, że nie spotkałem tych danych.
Obliczenia są dobre, tyle, że zakładasz, że to bufor ogrzewa CWU.
A tak o tym pisze posiadacz tego "patentu RolandB:

.....Co do dyskusji technicznej - muszę dodać, że wężownica do CWU i skraplacz w zbiorniku buforowym jest współosiowa i przeciwprądowa ( wewnątrz rurki CWU jest rurka skraplacza ) - i chętnie bym zobaczył komentarz napisany przez kogoś mądrego jak to wpływa na całość układu ... ja niby z fizyki miałem dobre oceny ale analiza całego układu PC z parowaniem i skraplaniem bezpośrednim, wykorzystaniem przegrzanych par i samoregulacją układu mnie przerasta....
Na czerwono poprawiłem GZ na skraplacz - dla jasności :oops:

bonetka napisała:

...w/g mnie jest tak jak na rysunku ...wężownica do przepływówki po lewej natomiast skraplacz po prawej ( też gruba brązowa rura) , przeciez on musi grzać cały zbiornik 500l ( ten skraplacz ...bo jakby była grzana reszta ....skraplacz ogrzewa cały zbiornik w którym jest zanurzona wężownica z przepływówką i ze zbiornika jest na srodku ta rurka na co. ( co idzie do góry i tam ....)
Jest to rysunek poglądowy. Szczegóły zna chyba tylko producent i są (chyba) chronione patentem.
Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.

Inka Opole
28-04-2008, 14:59
[quote="sSiwy12Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.[/quote]

no wlasnie chyba nie tak do konca...
agdus pisala mi ze w momencie uruchomienia pompy podlogowki w okreslonych tylko godzinach (sterowanie np druga taryfa) to w momencie gdy cala ciepla schodzi to CWU jest chlodne i tzreba czekac kilkanascie/dziesiat minut aby normalnie juz goraca leciala..

ravbc
28-04-2008, 15:20
Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.
no wlasnie chyba nie tak do konca...
agdus pisala mi ze w momencie uruchomienia pompy podlogowki w okreslonych tylko godzinach (sterowanie np druga taryfa) to w momencie gdy cala ciepla schodzi to CWU jest chlodne i tzreba czekac kilkanascie/dziesiat minut aby normalnie juz goraca leciala..
To akurat daje się policzyć. Jeśli bufor "jest pusty", tzn. jego temperatura jest równa temperaturze wody zimnej, to woda grzana jest tylko przepływowo przez pompę ciepła. Wystarczy tylko porównać moce wymagane do przepływowego grzania cwu z mocą PC i wyjdzie dlaczego małe pompy tego zrobić nie umieją (przynajmniej na niezbyt dużych wymiennikach). Inaczej sytuacja wygląda jeśli cześć wymaganego ciepła CWU "pobiera" z bufora...

sSiwy12
28-04-2008, 15:21
[quote="sSiwy12Faktem natomiast jest to, że wszyscy użytkownicy tego "patentu" mówią zgodnie, że NIGDY nie brakło im ciepłej wody.

no wlasnie chyba nie tak do konca...
agdus pisala mi ze w momencie uruchomienia pompy podlogowki w okreslonych tylko godzinach (sterowanie np druga taryfa) to w momencie gdy cala ciepla schodzi to CWU jest chlodne i tzreba czekac kilkanascie/dziesiat minut aby normalnie juz goraca leciala..[/quote]

To co pisałem dotyczy tylko i wyłacznie "patentu" z bezpośrednim skraplaniem jaki jest zastosowany w PC ZIRIUS i SYRIUS typu M2 i S2.
Z tego co wiem agus nie ma tych PC.

Inka Opole
28-04-2008, 15:28
[quote="sSiwy12To co pisałem dotyczy tylko i wyłacznie "patentu" z bezpośrednim skraplaniem jaki jest zastosowany w PC ZIRIUS i SYRIUS typu M2 i S2.
Z tego co wiem agus nie ma tych PC.[/quote]

agduś ma PC thermogolv m2-7
jest bardzo zadowolona..choc pisala mi o tej jednej "niedoskonalosci" nie bylo by jej gdyby PC dzialala w sposob ciagly

fido
28-04-2008, 15:32
jakiej niedogodności?
pompy ne mogą dzaiłac w sposób ciągły z wielu przyczyn - najprostrsza jest taka że masz różne zapotrzebowanie

bonetka
28-04-2008, 15:33
Nie czytałam co pisze Roland....w/g mnie jakim cudem nawet technicznie w wężownicy można włozyć skraplacz ..jak skraplacz ma na oko może z 13 mm średnicy to ile miałaby rurka wężownicy ....i jaką powierzchnię wymiany ......i ile trzeba by czekać , żeby zagrzało się przepływowo......( średnica rurki przepływówki była w tych linkach co podawałam ......Inka na pewno pamięta ......ja nie pamiętam ... przecież ma 2x 10 m ( chyba ?)

PS. mam tu laptopa syna ( bo mój padł ) i nic tu nie mam i nie mogę sprawdzić ..a szukać :wink: ..jeszcze mam trochę okien :)

Inka Opole
28-04-2008, 15:58
jakiej niedogodności?
pompy ne mogą dzaiłac w sposób ciągły z wielu przyczyn - najprostrsza jest taka że masz różne zapotrzebowanie

heheh masz racje tylko ja tak sobie to nazwalem pod spodem napisalem o co mi
chodzilo
-sposob "ciagly" to nie mamy zadnych regul ustawionych (np godzin wlaczenia) i po prostu jak jest taka potrzeba to PC sie zalacza i dogrzewa czy CWU czy CO
- sposob "nieciagly" to taki w ktory dodtakowo nakladamy ograniczenie na pompe ze ma sie tylko wlaczac i grzac w II taryfie

a jako ze sterowanie w ziriusie jest raczej ubogie to wykorzystuje sie sterownik podpiety do pompy cyrkulacyjnej stad mozemy sobie wlaczac i wylaczac grzanie podlogi kiedy chcemy i dlatego tez jezeli sterownik ustawiony jest ze ma wlaczyc pompe cyrkulacyjna CO o np 19:00 to spowoduje to wyssanie cieplej wody i okresowy problem (ale to sa generalnie minuty max kilkadziesiat moze z polgodziny) z ciepla woada..przynajmniej taka mam relacje uzytkowniczki pompy "agduś" ktora jak juz pisalem jest zadowolona z m2..

sSiwy12
28-04-2008, 16:06
Wiem tylko tyle:
- długość wężownicy CWU = 20m,
- średnica "rury" skraplacza między 1/2", a 3/8"
- we wszystkich materiałach podaja, że CWU jest grzane przepływowo,

Najdziwniejsze jest w tym to, że od ponad 2 lat próbuję "toto" zrozumieć.
Teoretycznie może być kilka rozwiazań:
- wymiennik CWU jest układany w zbiorniku "ciasno" i naprzemiennie ze skraplaczem (jedna "spirala" nad drugą),
- tak jak w pierwszej sytuacji lecz wszystko w dodatkowej obudowie wewnatrz zbiornika,
- faktycznie wewnatrz weżownicy CWU umieszczono rurki skraplacza - co nie jest niemożliwe - np. węzownica ma 1", a rurka skraplacza 3/8".

Kazdy z tych wariantów jest mozliwy i jesli dodamy do tego, że są "przeciwpradowe", to efekty będą porównywalne.

AdamAlicjaWRO
28-04-2008, 16:06
Dziękuję wszystkim z Was bo rzeczywiście jest tutaj co czytać.
Raczej decyzja zapadła. Oto co nam zaoferowano w normalnych przedziałąch cenowych:

Ecopower A11
pompy obiegowe
funkcja klimatyzacji
zbiornik ciepłej wody użytkowej 280L
montaż , transport, uruchomienie, próby itp za 23tys.

Do tego DZ :
150m pionowych odwiertów(5x30m)
uzbrojenie ich
studzienka z rozdzielaczem
połączenie między studnią a kotłownią
opracowanie górniczo-geologiczne

To za 23tys

czyli 46 tys. Dostaliśmy jeszcze rabet i wychodzi na 42387zł

Jako,że oferta ważna jeszcze tylko 2 dni to zapytam rodem ze ślubu.

Czy jest osoba która oprotestuje taką ofertę? NP. Ecopower się nie nadaje, odwierty są nieciekawe itp?

Dziękuję za pomoc i opnię

bonetka
28-04-2008, 16:49
sSiwy ....to , że przeciwprądowo to na pewno ( wymiennik od góry ciepła na dole zimna ...rurka wężownicy odwrotnie ) . Wężownica cwu ma 14 mm , wymiennik też 14 mm ( zewnętrzna 22 mm, wysokość jednego garbka 3 mm )
jest tak jak na rysunku ...nie wierzysz zadzwoń ....Pan jest bardzo , miły,i przesympatyczny .....i ma piękny głos ......
Ps.owszem Pan kiedyś robił różne eksperymenty ...........ale innymi rurkami ..fabrycznie są 2 identyczne i chociażby z tego względu nie można włozyć jednej w drugą ...

sSiwy12
28-04-2008, 17:02
Przyłącze ma takie wymiary - to fakt, ale co jest w środku? Pytałem czy ktoś widział rozebrane "toto" - nikt - łącznie z Panem Tomkiem (przesympatyczny).
I tu jest problem, bo z doświadczeń innych wiem, że działa, ale nie wiem dlaczego i jak. :evil: Denerwuje mnie to, na tyle, ze byłem skłonny kupić jakiś "zepsuty" i rozebrać, ale nie ma. :cry:

Arek-L
28-04-2008, 17:20
(..........)
I tu jest problem, bo z doświadczeń innych wiem, że działa, ale nie wiem dlaczego i jak. :evil: Denerwuje mnie to, na tyle, ze byłem skłonny kupić jakiś "zepsuty" i rozebrać, ale nie ma. :cry:

Z jednej strony to dobrze, że nie ma zepsutych :wink:

fido
28-04-2008, 17:47
czyli widzę że w thermogolvie brak jest sterownika ogrzewania
to dość dziwna sprawa

załączam pompe cyrkulacju podłogówki i woda ciepła wydostaj się z bufora
mamy wtedy dół energetyczny bo ciepło zostanie wyssane

i brak chwilowy cwu

moim zdaniem w takim przypadku powinno się zatosować regulator pogodowy z zaworem trójdrożnym

pogodówka uchyla zawór zgodnie z krzywą grzewczą i wpuszcza w sposób ciągły wodę w/g potrzeb

ALE JEST INNY SPOSÓB
dlaczego nie zastosować:
1. pokojowych regulatorów temperatury
np honeywell (hometronic) - który ma system przymykania pętli podłogówki w sposób inteligentny - czyli uczy się temperatur zadanych i odpowiednio przymyka pętle podłogówki tak aby uzyskać zadaną temperaturę
2. pompę elektroniczną wilo eco stratos
która bada zadane ciśnienie i w zależności od tego iie pętli podłogówki jest przymkniętych a ile otwartch i zmniejsza swój bieg - zmniejszając bieg zmniejsza przepływ wody - to powoduje zmniejszenie rozbioru ciepłej wody z bufora

INNY SPOSÓB
ale z tego co pamiętem to thetmogolv ma zawór mieszacz do niego wystarczy podłączyć reulator pogodowy i mamy dodatkowe sterowanie - mieszamy i wpuszczamy do sotemu róną temperaturę w zależności od temperatury na zewnątrz
do tego musimy mieć dokupiony regulator pogodowy - i pompa może działać jak to pisałeś "ciągle"

mamy samoregulację - nie ma potrzeby regulacji
czy mam racje?

bonetka
28-04-2008, 19:54
Wiem już trochę więcej odnośnie rozwiązań w Thermogolv.....

Po prostu są dwa rodzaje zbiorników a właściwie były używane . Oryginalne szwedzkie takie jak na rysunku (osobna rura skraplacza i osobna wężownica do przepływówki , karbowane ) i Galmetu , który to zbiornik ma właśnie Ronald a wiec rura gładka w rurze gładkiej ( skraplacz otula rurę cwu ) . Stąd właśnie ta różnica zdań miedzy nami.
Ja mówiłam o tym pierwszym rodzaju a sSiwy o tym drugim .
Odnośnie czasami braku ciepłej wody ..... jeśli sterujemy regulatorem pogodowym z płynną regulacją to wody nie powinno zabraknąć . Jeśli natomiast zastosujemy z regulacją skokową ( np.Euroster ) to może się tak zdarzyć , że wody może zabraknąć .
Trzeba pamiętać , że jest to przepływowe grzanie i dużo ludków i jeszcze wannowych może wymusić konieczność dodatkowego bufora.

PS.myślałam , że tylko ja taka ciekawska jestem .....a tu proszę :) a może kupimy na spółkę i rozbierzemy na czynniki pierwsze ...., bo cóż się nie robi dla nauki , prawda ?

fido
28-04-2008, 20:12
moim zdaniem jeżeli decydować się na thermogolva to nie ma sensu dawać 2 zbiorników

bo jeżeli mamy jeden zbiornik to mamy 200 l ciepłej wody + naładowaną podłogówke

jezeli potrzeba nam więcej niż 200 l ciepłej wody to lepiej kupić przepływowy ogrzewacz wody który również ma wydajność 12l/minute i dogrzeje nam tylko różnicę temperatur
czyli jak temperatura spadnie z buforze do 35 stC i wypompujemy te 200 litrów wody to dogrzejemy te 5 stopni przepływowcem

pytanie ile razy do roku będziemy potrzebować na raz więcej niż 200L
moim zdaniem tylko jak przyjadą goście
dodatkowym zyskiem takiego rozwiązania jest to że przepływowiec załączy się tylko gdy odkręcimy kran a więc nie jak grzałka jak tylko temperatura spadnie w buforze
jak nie będziemy potrzebować więcej niż 200l to przepływowiec nie załączy się - a grzałka by się załączyła

mało tego temperatura nie powinna znacząco spaść poniżej 30 stC bo potem zaczynamy ładować bufor ... podłogówką
a więc max to dogrzanie przepływowcem 10stC ile to kosztuje

zgodnie ze wzorem Q=1,16*dT*m3
100 litrów ciepłej wody ogrzanej o 10stC kosztuje:
10stC * 1,16 * 0,1m3 = 1,16 kW
czyli 1,16 *40gr = 50gr

fido
28-04-2008, 20:53
doszła jeszcze jedna wątpliwość w wątku: o ALTHERMIE jest ceiakwy artykuł:

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

czy w moim przypadku warto oszczędzać tak bardzo
u mnie ... w domu pasywnym zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW
roczne zapotrzebowanie to 2800kWh

jeżeli zastosowałbym maty grzejne to wydałbym 2800 kW x 35gr (średnio) = 980zł

ok powiecie z co z ciepłą woadą ... dlatego myśle o pompie ciepła

ale pytanie czy warto pakować się z dolnym źródłem poziomym

mam 2 opcje:
1. thermogolv
około 25 tyś jeżeli z kolektorami słonecznymi to 30 tyś
2. inna firma oparta na solance 32 tyś z solarami

pomijam dodatkowe paramertry a więc ilość buforów moc pompy itp

ale pojawia aię ta:
http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

czyli:
1. powietrze woda
jest to rozwiązanie droższe bo częściej zapracuje w nim grzałka ale mam też kominek

ile droższe:
jeżeli 10% zapotrzebowania na ciepło pochodziłoby z grzałki to w mopim przyladku gdy rocznie potrzebuje 2800kWh *10% = 280kWh *40gr = 112 zł

a koszt takiej pomy jest ponoć tańszy 2x
już się gubię w tych rozważaniach

poradźcie czy dobrze myśle bo już sam nie wiem

ProStaś
28-04-2008, 21:02
doszła jeszcze jedna wątpliwość w wątku: o ALTHERMIE jest ceiakwy artykuł:

http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

czy w moim przypadku warto oszczędzać tak bardzo
u mnie ... w domu pasywnym zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW
roczne zapotrzebowanie to 2800kWh

jeżeli zastosowałbym maty grzejne to wydałbym 2800 kW x 35gr (średnio) = 980zł

ok powiecie z co z ciepłą woadą ... dlatego myśle o pompie ciepła

ale pytanie czy warto pakować się z dolnym źródłem poziomym

mam 2 opcje:
1. thermogolv
około 25 tyś jeżeli z kolektorami słonecznymi to 30 tyś
2. inna firma oparta na solance 32 tyś z solarami

pomijam dodatkowe paramertry a więc ilość buforów moc pompy itp

ale pojawia aię ta:
http://www.hurtownia.womar.com/?site=artykuly/artykuly.a&id=1

czyli:
1. powietrze woda
jest to rozwiązanie droższe bo częściej zapracuje w nim grzałka ale mam też kominek

ile droższe:
jeżeli 10% zapotrzebowania na ciepło pochodziłoby z grzałki to w mopim przyladku gdy rocznie potrzebuje 2800kWh *10% = 280kWh *40gr = 112 zł

a koszt takiej pomy jest ponoć tańszy 2x
już się gubię w tych rozważaniach

poradźcie czy dobrze myśle bo już sam nie wiem

Weź to co tańsze inwestycyjnie, przy tak małym zapotrzebowaniu na energię nie ma sensu instalować czegoś za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chyba, że jesteś pasjonatem.
Do podgrzewania wody weź to:
http://www.allegro.pl/item347639847_pompa_ciepla_buderus_wpt_300_m_od_te rmonet_pl_.html

Do tych Twoich 2800 kWh dodasz wtedy ok. 800-1000 kWh ( w zależności ile osób ) Przy dwóch taryfach ( myślę, że koszt kWh=0,30 złotych ) wyjdzie Ci ta woda max. 300 złotych. Razem 1300 złotych. A koszt instalacji nie przekroczy 10000 zł. z matami.

Pozdrawiam.

fido
28-04-2008, 21:12
tylko że mi wychodzi że CWU to 3000kWh rocznie
sprawdziłem na moim mieszkaniu zużycie ciepłej wody

fajna sprawa ta grundfoss tylko że:
podgrzanie CWU trwa 7 godzin
chociaż skoro tam jest 290l ciepłej wody to powinno wystarczyć
ma moc 2kW
moje szczytowe to 4800 kW - co wtedy? grzałka? kominek?
grzałka ma 1,4kW więc dalej brakuje

jaka to technologia - powietrze woda?

już widzę to służy tylko do CWU?

ProStaś
28-04-2008, 21:55
tylko że mi wychodzi że CWU to 3000kWh rocznie
sprawdziłem na moim mieszkaniu zużycie ciepłej wody

fajna sprawa ta grundfoss tylko że:
podgrzanie CWU trwa 7 godzin
chociaż skoro tam jest 290l ciepłej wody to powinno wystarczyć
ma moc 2kW
moje szczytowe to 4800 kW - co wtedy? grzałka? kominek?
grzałka ma 1,4kW więc dalej brakuje

jaka to technologia - powietrze woda?

już widzę to służy tylko do CWU?

Tylko do wody.
Średni COP 3-3,5 więc przy Twoich 3000 kWh da to zużycie o kt. mówiłem tj. 800-1000 kWh.

Pozdrawiam.

fido
28-04-2008, 22:24
więc może altherma + ten buderus

sSiwy12
29-04-2008, 08:42
fido

moim zdaniem jeżeli decydować się na thermogolva to nie ma sensu dawać 2 zbiorników

Źle odczytałeś :lol:
Układ pracuje na 1 zbiorniku, ale wychodzi, że są ich 2 rodzaje 8) _ do wyboru?

bonetka
29-04-2008, 09:06
Witam Was :)

sSiwy ma rację . Fido ...popatrz na rysunek poglądowy
http://www.thermogolv.gal.pl/oferta3.php
Do wyboru ? ...chyba nie (?) /. Te Galmetu były tylko w ilości 4 szt. i robione były na specjalne zamówienie Pana Tomka .

PS. sSiwy ...przepraszam Cię bardzo , ze może tak się upierałam ale jak człowiek wie , że tak ( nie wiedziałam , że był ten drugi rodzaj ) to ciężko mu przyjąć do wiad. , że jest inaczej .
Ale nie ma tego złego ....dzięki temu wiemy co i jak .
Może Ktoś dociekliwy ...znalazłby czyja PC była zamontowana w tym domu ( co pisałam ) ..jedyny ślad to ta sprężarka Menaurop i data 1997r ( data instalacji ) .
Nie było żadnego zdjęcia i dlatego ...... Wiem , że to żadna ze znanych ( Therm, CK , Ochner ) została austriacka, niemiecka i francuska ....chyba ...

Zakręconaelfa :D była tak miła , że udostępniła nam test PC z rynku niemieckiego . Bardzo DZIĘKUJEMY :D
http://fulereny.blink.pl/mum/test.pdf

dopiszę słowo rodzaje ...bo może rzeczywiście Ktos może żle zrozumieć ....

Sasha
29-04-2008, 09:49
ten sam test po polsku (im mniejsza ocena tym lepiej)

http://img98.imageshack.us/img98/3632/porwnaniepcic4.jpg[/url]

Arek-L
29-04-2008, 10:06
Z powyższego zestawienia wynikałoby, że najlepiej wypada Vaillant i Alpha-Innotec. NIBe - na szarym końcu w totalu, nawet cenowo bije wszystkich (prawie) na głowę. Aczkolwiek zestawienie "tendencyjne", bo same markowe sprzęty.
Przyznam, że nad Innotec zastanawiałem się dość poważnie.

oopl
29-04-2008, 16:36
Witam,

proszę bardziej doświadczonych i fachowców, wypowiedzcię się o pompach o których wspomniał fido, może jest jakis użytkownik w/w pomp woda-powietrze

cena OK, bez wykopów i wiercenia, czy aby wszystko bedzie dobrze?

http://www.hurtownia.womar.com/?site=onas/index

może Ty bonetko coś dodasz od siebie?

fido
29-04-2008, 19:37
nie zrozumieliśmy się
ja osobiście byłem u Pana Tomasza
widziałem pompy, zbiorniki i mam nawet ich zdjęcia

widziałem też pompe uruchomioną u klienta

wiem że jest tam jeden zasobnik i to jest genialne
szczególnie zero problemów z legionellą
jedyne mankamenty - ponoć nieistotne to przepływ max 12 litrów/minute

ja piszę że może kupić taką althermę + buderusa
mam 2 pompy
althermę daje na podłogówke - bez bufora
budrus odpowiada za CWU

fido
29-04-2008, 21:11
tak sobie myśle
rozmawiamy tu o pompach a nie ma konkretów

pytanie jaka pompa jest ok

mam 2 typy

1.thermogolv - dlaczego nie
zalety:
- brak legioneli
- prostota
- brak pomp obiegowych = dolnego + górnego źródła
- w komplecie 500L bufor z ciekawą wężownicą
- w komplecie zawór trójdrożny do cw (mam racje?)
wady:
- czy 12 litrów/minute jest ok?
- dołek energetyczny - brak mocy gdy podłogówka wypompowuje ciepło to nie mamy ciepłej wody (to usłyszałem od was)
- pytanie czy ona wydoli - dolne źródło jest skompletowane z mocą - nie ma analiz dotyczącyh gruntu - po prostu 7kW 3 pętle wężownicy a 5 to 2 pętle
- brak wysublimowanej automatyki - trzeba dokupić pogodową - 1000zł
- co się stanie jak dolne źródło się uszkodzi - sprężarka padnie?

2 koncepcja: (nie wiem nic o tych pompach tylko domyslam się)
dlaczego nie altherma CO+ durerus do CWU
-zalety:
-2 żródła - jadno do co drugie do cw
-można połączyć 2 żródła i zasilać jeden bufor (widziałem u gościa 2 pompy thermgolva zasilające jeden bufor)
-da się podłącyć solar do budrusa
- możliwość taniek klimy a jak się ma wentylacje mechaniczną mżna wstawić chłodniczkę w kanał i mamy klime nadmuchwą
wady:
- altherma nie działa przy minus 20 - co wtedy
- nie wiem jak działa budrus
- sam nie wiem co pisać - nie znam tych 2 pomp

Inka Opole
29-04-2008, 21:28
fido
osobiscie wybralbym pkt 1
pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow
mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik
kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly
aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..
(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(
sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)