PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

bonetka
29-04-2008, 21:15
Fido jak to dobrze , że jesteś dokładny ( tak powinno być , przeciez to i pieniądze i ciepło ! ) ...bo niektórzy ( ja ) nie widzieli w oryginale a ..kupili
Odnośnie Athermy ........to że jest tu i chłodzenie i grzanie to ok! ale nie oszukujmy się tylko do określonej temp. zewnętrznej ( bo zachowuje wady PC powietrznej ). Zresztą oni wyrażnie piszą , że wymagane jest inne żródło ciepła .
Klimatyzacja też nie jest za darmo .
Chciałam znaleźć jakieś dane techniczne a nie "prawie nic " .
Znalazłam to ...popatrzcie co i jak
http://www.spaceair.co.uk/Altherma/split.htm
znalazłam też forum ....na końcu strony są inne tematy nt. Dalkin ......
są problemy czasami ze sterowaniem, bo tam są jakieś kody ...kiedyś popsuł się inwerter i ludzie w zimie czekali 3 tyg na nowy .....kłopoty z serwisem ( ale może tylko tam ) , długo czeka się na części ...a komuś jak przyszły to potłuczone
http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855 -86k-
wiem , ze nie działa jak powinno, ( podgąd przed wysłaniem ) bo sie nie pokazuje w tym miejscu konkretnie co wchodziłam ( nie wiem dlaczego )
wchodziłam tak ( a teraz trzeba kombinować ..nie wiem tylko u mnie tak czy co ?)
Daikin Altherma - Refrigeration-Engineer.com forums
I think that Altherma should be a little bit better than other heat pumps (in case of COP and other technical parameters). But the additional equipment ...
www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855 - 86k - Kopia - Podobne strony

Fido do -20 ? ......chyba super wielkim optymistą jesteś ....
_________________
Pozdrawiam .
Czasami coś dopisuję , za utrudnienia bar

Arek-L
29-04-2008, 21:30
fido
osobiscie wybralbym pkt 1
pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow
mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik
kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly
aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..
(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(
sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)

Z tym dokupowaniem pogodówki, a raczej "pokojówki" to nie przesadzałbym: koszt 1300 brutto pln, 2000 pln pogodówka i pokojówka ze sterowaniem krzywą - czyli przy całości przysłowiowe "grosze". Czyli cały system z "bajerami" w moim przypadku kosztowałby 28500 pln brutto - z ułożeniem kolektora.Do tego jakieś orurowanie w kotłowni - niech kosztuje łącznie 32kpln. To w porównani z innymi prawie 50% koszt! Można jeszcze solary dołożyć (też proponują ) za 3800 pln . Czyli w sumie w 35kpln można się zamknąć. W Nibe taki system (tylko kolektor pionowy) kosztuje ok. 67000, netto....

fotograf
29-04-2008, 22:07
- co się stanie jak dolne źródło się uszkodzi - sprężarka padnie?


sprężarka może nie paść bo masz presostaty, które przy spadku ciśnienia lub zbyt dużym ciśnieniu odetną zasilanie
problem może być wtedy z dolnym źródłem - jesli dostanie sie tam woda jest praktycznie do wymiany
tylko pytanie co miałoby uszkodzić to zakopane dolne źródło? jedynie możesz to uszkodzić w miejscu wchodzenia w ziemie i na wyjściu z pompy - a rurki są fizycznie dość mocne - siłowałem sie z odciętym kawałkiem i nic - jedynie łatwo go zagiąć przy układaniu

fido
30-04-2008, 06:25
co do podgrzewacza przepływowego
moim zdaniem to świetne uzupełnienie (w razie konieczności) dla Thermogolva

bo:

lejemy wanne wody któa ma 200 L
czyli wypompowujemy 100% ciepła

woda w buforze ma temperature około 38st

wylicze ile czasu potrzeba na dogrzanie wody w buforze 500L:

aby ją podgrzać do 55 stC z 38 st potrzeba 55-38=17stC
czyli:
17stC * 0,5m3(obj bufora) * 1,16 (współczynnik) = 9,85 kW
i teraz pytanie albo robi to grzałka albo PCi
1. grzałka = 9,85 kW *40gr = nicałe 4 zł
2. pci = 9,85 kW /4 (COP) *40gr = 1 zł

ale co jeżeli ktoś chce wziąść prysznic
mamy 2 wyjścia
1. mając PCi 7kW
aby nagrzać bufor o te 9,85 kW dzielimy przez moc pompy czyli 7 kW
czyli 1,5 godziny czekamy na nałodowanie bufora

2. kupujemy przepływowca i dogrzewamy 50l wody (do prysznica) od temp 38 st do 55 st (choć myśe że w tym przypadku nie musimy aż do 55)i kosztuje to
(55-38) * ,05m3 * 1,16 = 0,98 kW czyli 40gr

NAJWAŻNIEJSZE:
zaleta przepływowego podgrzewacza jest to że a co jeżeli nie bierzemy już prysznica?
gdy chcemy używać grzałki to nie ma na świecie automatyki która jest jasnowidzem i wie czy za chwile ktoś weźmie prysznic czy też umyje ręce
a przepływoweic wie - jak ktoś odkręca kran to przepływowiec się załącza
i mamy grzanie wody TYLKO gdy potrzebujemy ciepłej wody
taki przepływowiec to kosz około 1000 zł
w międzyczasie na spokojnie z dużym COPem pompa ładuje bufor

jest jeszcze jedna zaleta:
posiadając przepływowca można:
- SUPER COP - ustawić niższą temperature wbuforze = wtedy pompa pracuje z super COPem a my dogrzewamy tylko w miarę potrzeb np jezeli utrzymamy temp 35stC to dogrzewamy tylko wtedy kiedy potrzebujemy i ile potrzebujemy
- mamy mniejsze strety na buforze - bo utrzymanie temperatury w buforze 55 stC zamiast 35 stC powoduje że ciepło szybciej nam ucieka przez ścianki burora
jeżeli mamy w domu 20 stC a bufor nagrzany do 35 to nam ucieknie chyba dużo mniej przez 10 cm warstwe ocieplenia bufora

co wy na to?

i pytanko do althermy
czy ktoś ma tabele COPu?
-

androzek
30-04-2008, 06:55
Odnośnie testu pomp ciepła.Widzę że wybrałem najgorsze barachło :) jakie mogłem wybrać ( Nibe) - chyba połowa Szwecji łącznie ze mną wpadnie w depresję !!!Lubię te testy nienieckie.Zawsze są obiektywne :-?

Sasha
30-04-2008, 07:00
Odnośnie testu pomp ciepła.Widzę że wybrałem najgorsze barachło :) jakie mogłem wybrać ( Nibe) - chyba połowa Szwecji łącznie ze mną wpadnie w depresję !!!Lubię te testy nienieckie.Zawsze są obiektywne :-?

rozpłacz się :)
po prostu wybrałeś najgorsze z najlepszych

bonetka
30-04-2008, 08:22
Fido ...tu jest tabelka odnosnie Althermy....
http://www.eko-instal.pl/oferta/altherma.php

PS. żeby testy były zupełnie bezstronne musiałyby być robione przez np. Amerykanów a dotyczyć np. PC europejskich

sSiwy12
30-04-2008, 11:25
fido: tez myślą o dodatkowej "przepływówce" elektrycznej - a w zasadzie elektronicznej - takiej do "wspólpracy" z ciepłą woda.
Moje "motywacje" i kalulacje sa jednak zupełnie inne (nawet nie myślałem o COP PC). Lubię mieć CWU "od zaraz", a co za tym idzie potrzebna cyrkulacja (dodatkowa rura, pompa, ewentalny sterownik do pompy). Taki przepływowy ogrzewacz "załatwiaia" te niedogodności. Jest jeszcze jeden atut. W przypadku awarii PC, lub jej wyłączenia na czas np. urlopu w lecie, ciepła woda jest natychmiast dostepna.
A teraz ciekawostki:
- tu ciekawe dane techniczne - zwłaszcza COP http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=350070002
- tu zadajemy kłam wersji, ze PC jest bardzo droga http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=352684421

Pozdrawiam

Inka Opole
30-04-2008, 11:53
hm piszecie o tym przeplywowym ogrzewaczu ale zeby to mialo sens to trzeba wg mnie kilkunastokilowatowy zamontowac..i teraz trzeba wystapic o dodatakowy przydzial mocy a to sa tez dodatakowe koszty
ja w tej chwili mam przyznane 13kw to jeszcze 10kw musiabym chyba domowic?
czy tez jakos inaczej to planujecie rozwiac?

ravbc
30-04-2008, 12:03
hm piszecie o tym przeplywowym ogrzewaczu ale zeby to mialo sens to trzeba wg mnie kilkunastokilowatowy zamontowac..i teraz trzeba wystapic o dodatakowy przydzial mocy a to sa tez dodatakowe koszty
ja w tej chwili mam przyznane 13kw to jeszcze 10kw musiabym chyba domowic?
czy tez jakos inaczej to planujecie rozwiac?
Przy ogrzewaczu stricte przepływowym nie ma innego wyjścia. Jego moc musi być duża. Można ewentualnie pokusić się o rozwiązanie jedynie problemu "ciepłej wody do mycia rąk" instalując mały podgrzewacz pojemnościowy (ok. 5-10 litrów). Ale takie rozwiązanie też ma wady...

sSiwy12
30-04-2008, 12:33
Taki elektroniczny podgrzewacz, praktycznie działa tylko kilka sekund z pełna mocą (grzeje do zadanej temperatury wodę z rur). W miare jak dopływa coraz cieplejsza woda, jego zapotrzebowanie na "moc" maleje nawet do zera.
Na tablicy elektrycznej mozna równiez zainstalować tzw. piorytet dla podgrzewacza, ale wtedy "coś, za coś".
Tu musi sie raczej wypowiedzieć elektryk (energetyk), bo może wystarczy tylko zwiekszenie zabezpieczenia ("wieksze" bezpieczniki) ? 8)

ravbc
30-04-2008, 13:53
Taki elektroniczny podgrzewacz, praktycznie działa tylko kilka sekund z pełna mocą (grzeje do zadanej temperatury wodę z rur). W miare jak dopływa coraz cieplejsza woda, jego zapotrzebowanie na "moc" maleje nawet do zera.
Na tablicy elektrycznej mozna równiez zainstalować tzw. piorytet dla podgrzewacza, ale wtedy "coś, za coś".
Tu musi sie raczej wypowiedzieć elektryk (energetyk), bo może wystarczy tylko zwiekszenie zabezpieczenia ("wieksze" bezpieczniki) ? 8)
Niestety obawiam się, że w przypadkach skrajnych (jeżeli bufor jest "pusty") pogrzewacz musi zapewnić 100% potrzebnej energii, więc będzie grzał ze 100% swojej mocy - oczywiście jeśli rozbiór wody conajmniej równy jest maksymalnemu wydatkowi podgrzewacza, dla którego jego moc jest wystarczajca do odpowiedniego pogrzania wody. Take wypadki nie powinny być częste, ale mogą się zdarzać w dość niewygodnych momentach (np. gdy już napełniliśmy wannę do połowy i trzeba napełnić ją do końca, zanim pierwsza połówka ostygnie).

Ja mam pytanie z innej beczki: czy "kompaktowe" PC z wodnym przyłączem górnego źródła (czyli po ludzku: ze skraplaczem zabudowanym wewnątrz), dają na wyjściu zasilania zawsze zadaną temperaturę, czy też jest ona zależna od temperatury wejścia zasilania? Jakbym poszukał, to pewnie znajdę w jakowejś instrukcji, ale może ktoś to wie bez szukania?

Inka Opole
30-04-2008, 14:53
wydje mi sie ze nie bierzemy pod uwage jednej sprawy ..przeciez w momencie "rozbioru" wody pompa gdy temp zadana spadnie automatycznie sie wlaczy i zacznie automatycznie podgrzewac wode..wiec nie jest tak ze wyciagnieniemy do "zera' ciepla wode i dopiero wtedy nastapi podgrzanie tylko juz wtrakcie "uzywania CWU"

bonetka
30-04-2008, 14:58
Ravbc....w/g mnie dają różną na wyjściu ze skraplacza i jest ona zależna od temp. jaka idzie na cwu ( czy co. ) przeważnie jest o 3*C wyższa ( inne xródła podają , ze o 5*C ) ....czyli zależna od zadanej .

Inko ...masz rację z tym w ostatnim poście ...widzę , że kombinujecie .....ja na garażu ( 2 pokoje+ łazienka ) mam właśnie przepływówkę ale musiałam zwiększyć moc ( mam 30kW ...ale jestem giganciara :lol: - żartuję ) ....fajna rzecz nie taka jak kiedyś .....nigdy nie umiałam ustawić ...zawsze leciała albo zimna albo wrzątek.

sSiwy z tym COP ......to nasze wszystkie to cienkie bolki :)

ps.no i gdzie to słońce .........:o ......nie bawię się :(

ravbc
30-04-2008, 15:34
wydje mi sie ze nie bierzemy pod uwage jednej sprawy ..przeciez w momencie "rozbioru" wody pompa gdy temp zadana spadnie automatycznie sie wlaczy i zacznie automatycznie podgrzewac wode..wiec nie jest tak ze wyciagnieniemy do "zera' ciepla wode i dopiero wtedy nastapi podgrzanie tylko juz wtrakcie "uzywania CWU"
To się zgadza, tylko jak ten rozbiór cwu trwa wystarczająco długo, to niestety temperatura bufora (a z nią i zgromadzona tam energia) będą spadać. Jak szybko to zależy oczywiście od mocy pompy ciepła (albo raczej niedomiaru tej mocy) uzupełniającej zapasy "w trakcie".

ravbc
30-04-2008, 15:36
Ravbc....w/g mnie dają różną na wyjściu ze skraplacza i jest ona zależna od temp. jaka idzie na cwu ( czy co. ) przeważnie jest o 3*C wyższa ( inne xródła podają , ze o 5*C ) ....czyli zależna od zadanej.
Pytanie brzmi, czy na wyjściu jest _zawsze_ tempertatura co najmniej równa zadanej, nie zależnie od temperatury wejścia?

sSiwy12
30-04-2008, 16:03
Nie bardzo rozumiem o jakich temperaturach mówisz (wejścia i wyjścia skraplacza, czy wyjścia parownikaa i wyścia skraplacza, czy odpowiednie temperatury za wymiennikami, a może inna kombinacja?).

fotograf
30-04-2008, 16:20
widze, że macie problem z tą CWU - ja bym kupił bojler z 200 litrów z grzałką za 1000 zł i grzał go w drugiej taryfie - COP 2 :-) do 70 stopni a do bojlera wpuszczałbym ciepłą wode z bufora - u mnie jest tylko bojler i ciężko z niego wybrać tak podgrzaną wode

kaszubski niedźwiedź
30-04-2008, 16:28
Witam, czytam was od jakiegoś czasu i cały czas się zastanawiam. Mam stary dom, ocieplony średnio - styropian 10 cm, wełna 20 cm na poddaszu, okna pcv jakieś tam ;-) W domu tylko grzejniki, podłogówka raczej nie wchodzi w grę, bo podłogi mają zaledwie 4 lata. Czy jest sens w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła? Dostałem atrakcyjną ofertę Thermogolv (Zirius Ms-7) tylko czy to ma sens? Zapewniają, że zużycie energii będzie 15% wyższe, ale czy to w ogóle będzie funkcjonowało? Zastanawiam się, bo kiedy rozpalam w kominku i temp. w instalacji dochodzi do 50 stopni to w domu nie jest zbyt przyjemnie. Może ktoś mi doradzi?
Pozdraiwam

fotograf
30-04-2008, 20:55
Witam, czytam was od jakiegoś czasu i cały czas się zastanawiam. Mam stary dom, ocieplony średnio - styropian 10 cm, wełna 20 cm na poddaszu, okna pcv jakieś tam ;-) W domu tylko grzejniki, podłogówka raczej nie wchodzi w grę, bo podłogi mają zaledwie 4 lata. Czy jest sens w ogóle zastanawiać się nad pompą ciepła? Dostałem atrakcyjną ofertę Thermogolv (Zirius Ms-7) tylko czy to ma sens? Zapewniają, że zużycie energii będzie 15% wyższe, ale czy to w ogóle będzie funkcjonowało? Zastanawiam się, bo kiedy rozpalam w kominku i temp. w instalacji dochodzi do 50 stopni to w domu nie jest zbyt przyjemnie. Może ktoś mi doradzi?
Pozdraiwam

musiałbyś zwiększyć moc grzejników - nie wiem jakie masz techniczne możliwości

ravbc
30-04-2008, 22:11
Nie bardzo rozumiem o jakich temperaturach mówisz (wejścia i wyjścia skraplacza, czy wyjścia parownikaa i wyścia skraplacza, czy odpowiednie temperatury za wymiennikami, a może inna kombinacja?).
Chodzi mi o wejście i wyjście skraplacza, albo raczej wejście i wyjście GZ (wody kotłowej) w pompach kompaktowych. No i oczywiście interesują mnie temperatury wody, a nie czynnika chłodniczego.

fido
01-05-2008, 08:21
1. przepływowiec
- z tego co wiem to przepływowiec nie dlatego musi mieć dużą moc że taka jest konieczna ale dlatego że nie ma małych przepływowców które badają temeperaturę na wejściu podgrzewają wode z różną mocą
minimum 10 kW
- przepływowiec jest potrzebny po to aby niepotrzebnie nie trzymać wysokiej temperatury w buforze a tylko dogrzać ją komfortowo wtedy kiedy potrzeba
- nie jest on moim zdaniem konieczny gdy będziemy mieli 300 L boiler z wodą
wtedy nie sądze że kiedykolwiek zabraknie ciepła - ja przynajjmniej na począku nie bedę instalował przepływowca - zobaczę jak żyje się z PC i ewentualnie dokupie go

2. Thermogolv
zastanawia mnie dolne źródło
dla pomp z solanką proponują mi około 2 x większe dolne źródło
czy to prawda że PCi z bezpośrednim parowaniem potrzebują mniejsze dolne źródł?
przecież grunt przyjmie tyle samo chłodu z dowolnego dolnego źródła
czy tu nie ma haczyka - i thermogolw nie sprzedaje tak dlatego że taki pakiet dostaje ze szwecji?

3. Altherma
spotkałem się ze sprzedawcą womaru
jestem pod WRAŻENIEM!!!!
zastanawiam się bardzo poawąnie nad Pci powietrze/woda
u mnie roczne zużycie na
CO = 2800 kWh
CW = 3000 kWh

- jeżeli nawet taka pompa ma mniejszy cop i nie dział poniżej 20-15 stC
to zgodnie z wyliczeniami właściciela który testował taką pCi koszt 1 kWh = 11 gr w porównaniu ze standardową pompą z gruntowym kolektorem gdzie koszt 1 kWh = 7gr
w moim przypadku tracę jedynie 2800 kWh* (11gr-7gr)= 84zł
czyli bardzo mało

zalety:
- mały koszt inwestycji,
- brak dolnego źródła = oszczędność działki ( obecnie m2 kosztuje nawete 200zł), można sadzić drzewa gdzie się chce
-można podwyższyć cop i spwodować że będzie dziłała nawet przy -20stC puszczjąc wyrzutnie na jednostkę zewnętrzną
- COP 10- powiecie to niem ożliwe - a co dzieje się gdy na zewnątrz + 20-25 stC? przecież wtedy przepompować ciepło do bufora na CWU to zaden koszt
moim zdaniem więcej jest dni o temperaturze 25 st niż -20stC
naprzykład dziś mamy kwiecień - na zewnątrz +20stC, a wyobraźcie sobie co dzieje się pod xiemią - jesteśmy po sezonie grzewczym dolne źródło wyeksploatowane temp +3stC cop gorszy.
- A (altherma) ma w cenie regulator pogody który w innym PCi trzeba dokupić - dzięki temu możemy regulować temperature zasilania CO - jak jest ciepło wpuszczamy np 27stC
- A mam inferter czyli regulowaną moc - co za tym idzie nie pracuje ze stałą mocą lecz taką jaką potrzeba - taka opcja jest tylko w drogich pompach solankowych
- A ma rozbudowany sterownik - można ustawiać mase paramertów - np grzej boiler do 40stC od godziny 16-20 a do 70st od 20 - 21
- A nie ma dodatkowych pompek obiegowych !!! - w standardowych kotłowniach z pompami tradycyjnymi pomp obiegowych jest masa:
. jedna do dolnego źródła
. jedna do górnego żródła
. jadna do podłogówki
to absolutne minimum, jezeli mamy 2 bufory to dochodzi jeszcze pompka pomiędzy buforami, nie mówiąc już że nalezy dokupić zawory trójdrożne itp.
-A ma klime!! - można dokulpic jednostkę do klimy i mamy w dowolnym pokoju klimatyzację - jeżeli ktoś ma Rekuperator i wentylacje mechaniczną to można zrobić tak jak ja chce: przedstawiciel ma mi przeliczyć chłodnico-nagrzewnicę którą umieszczam w kanale nawiewnym i ... mam klime latem, szybkie dogrzewanie zimą
- zaletą jest równieź to że z uwagi na mały koszt inwestycyjny mogę odłożyć na następny rok decyzje o dokupieniu drugiej PCi z solanką - o ile zajdzie taka potrzeba
- możliwość podgrzania wody w buforze do 85stC - ponoć w nowych modelach dzięki innowacjom taka opcja istnieje

podsumowując - oczekuje od producenta na COP w pełnym zakresie temperatur wtedy w excelu chce porównać wydatek w zależności o temperatury w danym regionie
i tu prośba - potrzebuje źrednie temperatury z małopolski CAŁOROCZNE - czy ktoś spotkał się z taką tabele?

fido
01-05-2008, 10:11
i jeszcze jedno
mam komplet danych o althermie
jeżeli jesteście zainteresowani podajcie maile to wyśle:
- katalog
- specyfikacje np cop
- instrukcja obsługi

fido
01-05-2008, 19:51
poszperałem troche
i znalazłem równieź inne rozwiązanie... 2 pompy
1. thermogolv M1 - do podłogówki (bez bufora) za kilkanaście tyś zł
2. galmet LWWDV-300 za 7800zł
http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=77&id_men=40&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0

razem 20 tyś mi mamy 2 pompy
zyskiem jest to że do podłogówki mamy bardziej stabilne w zimie źródło - grunt
a do CWU mamy to co w dikinie - mniej sprawną sprawe w ziemie ale bardziej w lecie

więc nie tylko daikin

ciekawostka!!!
od pana tomasza dostałem linka do strony która chyba ma pomiary COP wszystkich sprężarek:
http://www.bristolcompressors.com/

ika_71
01-05-2008, 20:00
Witam wszystkich!
Próbowalam przeczytać wszystko od początku, ale po 3 stronach stwierdzilam ze to bez sensu :roll: tym bardziej że wszyscy dyskutowali o pompach z dolnym źródłem grunt lub woda, a mnie interesowalo powietrze :cry:
Ucieszylam sie niezmiernie, gdy znalazłam na wśród ostatnich postów rozważania fido :D :D
Ja wprawdzie nie buduje domu pasywnego, bedzie tylko troche lepiej ocieplony, ale chcę mieć kominek z plaszczem wodnym jako dodatkowe źródło.
Czytałam duzo o powietrznych pompach i do argumentów przytoczonych przez fido dodam jeszcze pewność, że dolne źródło -powietrze- nie zmieni swoich parametrów jeśli chodzi o wydajność (co do gruntu czy studni nie mam takiej pewności) :roll:
Fido bardzo proszę o wszelkie dane, a przede wszystkim cenę :lol:

Inka Opole
01-05-2008, 21:06
ciekawostka!!!
od pana tomasza dostałem linka do strony która chyba ma pomiary COP wszystkich sprężarek:
http://www.bristolcompressors.com/

tylko skad sie dowiedziec co za sprezarka jest w M2 ziriusa? wiem ze bristola ale jaki model ?:(

fido
02-05-2008, 09:03
spytać pana tomasz
on mi podając adres napisał model
tylko nie wiem której to jest pompy m-2 czy m1
mod: H79432DBVA

fido
02-05-2008, 09:17
widze że podstawa to znaleść kogoś kto ma tą alterme

moje uwagi do altermy:
- teraz od sierpnia będzie w sprzedaży 3 generacja althermy
mam najnowsze czasopismo Glob Energia w którym pisze:
że w lipcu daikin wprowadzi nową Altherme HT (hight temperature). dzięki zastosowaniu czynnika roboczego R744 - podwyższone zostaną parametry na wyjści. Obieg nadkrytyczny CO2, pozwoli na osiągnięcie temperatury wody 85stC. brak konieczności użycia grzałki do legionelli oraz zastąpienie zwykłych kotłowni.
- tak iwęc sprawność podniesie się
- zastanawia mnie jedynie fakt że największą sprzedaż te pc mają na zachodzi dzie źim o temp -20 nie ma

zawsze można kupić taką altherme - a jak będzie mało to dokupić Zirius M-1
alo od razu kupić galmeta + M1

przesłanie: szukajmy kogoś kto ma alherme

sluza
02-05-2008, 09:20
Z powyższego zestawienia wynikałoby, że najlepiej wypada Vaillant i Alpha-Innotec. NIBe - na szarym końcu w totalu, nawet cenowo bije wszystkich (prawie) na głowę. Aczkolwiek zestawienie "tendencyjne", bo same markowe sprzęty.
Przyznam, że nad Innotec zastanawiałem się dość poważnie.

zawsze gdy widzę ten test to śmiać mi się chce.
Średni roczny współczynnik COP 4,7 u niemców a w NIBE 4,5 :) dla co 12000 kWh i cwu 3000 kWh przy podłogówce 35st
ilość ciepłej wody przeanalizowana w dimplex z zasobnikiem 300 litrów
vaillant z zasobnikiem 170 litrów daje o 50 litrów więcej wody o temp 40st od NIBE z zasobnikiem o 10 litrów mniejszej pojemności ale z płaszczem zewn. o poj 45 litrów który podgrzewa wodę w trakcie jej rozbioru. Ale Stiebel przy zasobniku 160 litrów już daje 240 l !!!!! Niesłychane
W NIBE nie można zaprogramować przegrzewu p. Legionelli?!!!!!! Można na każdy dzień tygdnia z wyborem konkretnej godziny
NIBE ma możliwość chłodzenia solanką - nawet na kilka sposobów

Można sobie wsadzić ten test między bajki, tak jak kiedyś w teście opon Dębica była na drugim miejscu zdaje się przed Goodyear i Michelin ale za Bridgestone :)

sSiwy12
02-05-2008, 09:24
alo od razu kupić galmeta + M1
Nie "styknie" :lol: M/S1 to PC z wymiennikiem po stronie GZ - przystosowana do współpracy z kazda instalacja CO i CWU, natomiast zasobnik "galmet" jest do M/S2 czyli PC z bezpośrednim skraplaniem - przystosowana tylko i wyłacznie do "dedykowanych" zasobników.
Innaczej:
- M/S1 - można "wpiąć" w układ bezpośredno (bez zasobnika)
M/S2 - musi być z odpowiednim (dedykowanym) zasobnikiem

fido
02-05-2008, 09:27
jeszcze jedno
jak skieruje się wyrzutnie na wentylator althermy to sprawność wzrośnie bo na wyrzutni bedę miał 3-7stC i przedmuch 150m3/h

fido
02-05-2008, 09:32
sSiwy mógłbyś jaśniej

M1 - wpinam bezpośrednio do podłogówki
Altherme lub Galmet z 300L bolierem wpinam do CWU

nie mieszam obwodów

sSiwy12
02-05-2008, 09:34
jeszcze jedno
jak skieruje się wyrzutnie na wentylator althermy to sprawność wzrośnie bo na wyrzutni bedę miał 3-7stC i przedmuch 150m3/h
A przy jakiej sprawności rekuperatora - przyjmując -20/+20

fido
02-05-2008, 09:42
na zasilaniu reku mam GWC 66mb rehaua
tam zawsze będzie +3+7 stC
na wujściu z domu +20

jakaby sprawność nie była będę miał minimum 3stC na wyrzutni

sSiwy12
02-05-2008, 09:47
sSiwy mógłbyś jaśniej

M1 - wpinam bezpośrednio do podłogówki
Altherme lub Galmet z 300L bolierem wpinam do CWU

nie mieszam obwodów

Źle zrozumiałem :oops: Myślałem że chodzi o osobny zasobnik do PC tej firmy.

sSiwy12
02-05-2008, 09:59
na zasilaniu reku mam GWC 66mb rehaua
tam zawsze będzie +3+7 stC
na wujściu z domu +20

jakaby sprawność nie była będę miał minimum 3stC na wyrzutni

Chyba zbyt optymistyczne założenia :lol:
A by utrzymać na wyzutni +3 i przy sprawności REKU 85%, z GWC musi zawsze dopływać 0 stopni celcjusza.
Zwazywszy, że wentylacja raczej pracuje cały czas, no może z różna intensywnościa, taki wynik dla sytuacji -20/+20 nie jest możliwy - oblicz moc potrzebna do ogrzania takiej ilosci powietrza i "skonfrontuj" to z moca jaka może oddać grunt.

fido
02-05-2008, 10:25
ok - swoje dane mogę oprzeć na 2 danych
1. mam program rehaua do wyliczeń jaka minimalna temperatura na zasilanu będzie u mnie i wychodzi:
minimalna temp 3,3stC
w sezonie grzewczym doprowadzone 1500kWh ciepła przy wymianie 150m3/h

2. w wyliczeń wychodzi że GWC to około 200W mocy:
długość 66
średnica rury 0,2 m2
powierzchnia ścian 82,896 m2
ogrzewanie W/m2 2,5 W/m2
ogrzewanie łącznie 207,24 W / długość rury

bonetka
02-05-2008, 10:38
Na razie w Ostendzie w Belgii w Daikin House , domu modelowym zainstowano mnóstwo czujników (180 ) i testują ten wysokotemperaturowy system Atherma HT ...dają na cwu i wysokotemp. grzejniki .
Ciekawe ..jeden system jest niskotemperaturowy ( ta normalna Atherma ) drugi wyskotemparaturowy ( HT ) ....jaki będzie COP w tych drugich ?........
PS. Ciekawe też ..bo ten dom jest niezamieszkały ...czy na pewno dobrze symulują zamieszkanie ? :lol:

fido
02-05-2008, 10:43
dla mnie wysoka temperatura jest potrzebna nie do CO ale do CWU - tam przydałaby się możliwość wysokiej temp.

co do belgii - jedna mała uwaga - nie ma tam xim -20stC!!!!!

sSiwy12
02-05-2008, 10:44
Jednak pominięto dwa istotne czynniki:
- fakt, że podstawową zasadą GWC jest to, że "tyle ile pracuje, tyle musi odpoczywać",
- wyliczyłeś max. moc wymiennika (rury GWC), która wynosi około 200W/mb, ale "ziemia" może oddać tylko 10 - 30W/m2 (mozna przyjąc, że z m3),

Nie zrozum mnie źle. System "zadziała", tylko założenia sa zbyt optymistyczne.
Sądzę, że średnioroczny COP dla tej PC nie przekroczy "3" - co i tak jest warte zachodu, ale mieści się w wartościach "normalnych PC"

-Kasia-
02-05-2008, 11:09
Witam wszystkich na poczatek, gdyż jest to moj pierwszy post na forum muratora... Czytam watek pomp ciepla i wysiadam, gdyz polowy informacji nie rozumiem, a juz nie mam sily :P

Rodzice postawili dom juz z 4 lat temu. Rok stał w surowym stanie, potem zadaszony ocieplony styropianem i wytynkowany, porobione wylewki. Stal tak 2 lata bez zadnych robot i w zeszlym roku zaczely sie prace wykonczeniowe, tj glazury, terakoty w kuchni i lazienkach. Moje pytanie jest następujące.

Czy jest sens instalacji pompy ciepła do domu o powierzchni uzytkowej 140m2 + garaż 25m2, jeśli:

- ogrzewanie podlogowe zalozone jest w zakreskowanej czesci jak na obrazku :wink:
http://images33.fotosik.pl/238/4043a244c686ff89.png (www.fotosik.pl)
To parter, reszta niezakreskowana - ma byc podloga drewniana.

Góra ma byc cala drewniana, lazienka ma podlogowe:
http://images32.fotosik.pl/237/188e3f74f8652500.png (www.fotosik.pl)

Pomieszczeie z prawej jest jakby na polpietrze.

Dom ocieplony styropianem 12, okna drewniane, poddasze ocieplone wata. Kominek bedzie z rozprowadzeniem ciepla, ale uzywany dla przyjemnosci. Zwiekszenie ilosci podlogowego nie wchodzi w rachube ani kucie scian na ogrzewanie scienne tez niemile widziane.. Zostaja grzejniki. Podolaja?

Nie bardzo wiem, jakie jeszcze powinnam podac informacje. Pompa mialaby podgrzewać wodę, ogrzewać pomieszczenia do 20-22 stopni z grzejników jak rozumiem, plus ta mala czesc podlogowego. Mieszkałyby tam 2 osoby na emeryturze i to tez nie przez cały rok. Działka wielka, wiec spokojnie mozliwe kolektory poziome. Wykopany jest maly staw, od razu sie zebrala w nim woda. Ogolnie to dosc wilgotne tereny, wiec chyba korzystne w kwestii pompy?

Nie ma możliwosci przylaczenia gazu miejskiego. ALternatywa jest piec kondensacyjny ale jeszcze brane sa pod uwage pompy ciepla z racji nizszych rachunkow za ogrzewanie na przyszlosc, przy rosnacych cenach gazu.. no i ta bezobslugowosc 8)

Bede wdzieczna za wszelkie porady!! Widze, ze jest spora grupka bardzo aktywnych forumowiczow, naprawde znajacych sie na rzeczy, wiec moze i ja cos uszczkne :D

bonetka
02-05-2008, 11:19
Fido ....rozumiem , ze do cwu
ale niektórzy powinni się zastanowić co się bardziej opłaca normalna i raz na jakiś czas podgrzać do tej max .......czy tę wyskoktemp. gdzie cały czas może być ten max 85*C ....nawet nie chodzi o COP bo i tu i w nowej może być taki sam a nawet lepszy ale o zużycie prądu ....co innego 0/35 ,,,0/50 ... 0/85
PS.Chyba , ze z góry sa takie założenia , ze potrzebna temp.max.

Kasiu :) .....a co ma nie podołać ....najwyżej r-ki będą ciut wyższe niż u tych co maja samą podłogówkę .Tam gdzie podłogówka bedzie podł . na reszcie grzejniki .
Muszą być dobrze obliczone grzejniki niskotemperaturowe ( przewymiarowane ) najmniej liczą na 45/35 ( zasilenie / powrót ) .....i tak powinno wystarczyć ....
ale może [tak jak i w podłogówce ( gęściej rurki ) ] istnieje jakaś możliwość obniżenia tej temp. ( liczy się każdy *C niżej ) ..może coś grubością ( troszkę grubsze , ) lub z długością ( ciut dłuższe niż te przewymiarowane ) .....

fido
02-05-2008, 12:26
sSiwy
wyliczyłem że GWC daje 200W na całej długości
poza tym GWC regeneruje się tatem


nie rozumie 2giej części twej wypowiedzi COP 3 też jest przyzwoity? do czego to mówisz - do PC, której? czy masz na myśli że powietrzna pc jest wystarczająca?

fido
02-05-2008, 12:30
mi się wydaje że każda nowa altherma będzie HT
popraili jej paramerty i będzie HT
czy mam rozumieć że będą 2 rodzaje Altherm?

sSiwy12
02-05-2008, 12:58
sSiwy
wyliczyłem że GWC daje 200W na całej długości
poza tym GWC regeneruje się tatem


nie rozumie 2giej części twej wypowiedzi COP 3 też jest przyzwoity? do czego to mówisz - do PC, której? czy masz na myśli że powietrzna pc jest wystarczająca?
Miałem na uwadze PC powietrzną w systemie takim jak opisujesz.
Co do GWC - potrzeba regeneracji w cyklu dobowym, a nie rocznym - wszyscy "producenci" GWC to podają. Obliczenia które podałeś dotyczą 1 godziny pracy. W zalezności od przepływu i temperatury zewnetrznej, po kilku lub kilkunastu godzinach z GWC może "wylatywać" temperatura taka jak na zewnatrz.

fido
02-05-2008, 13:06
wniosek - muszę to przebadać empirycznie

chciałbym w ty wątku napisać coś o mojej wiedzy
otóż jest ona oparta jedynie na rozmowach ze sprzedającymi, grupach dyskusyjnych, i mojej logice

nie jestem pewien wszelkich paramatrów i dlatego chętnie wymieniam się uwagami

dlatego proszę o więcej uwag i czujności :-)

ja zastanawiam się po co przepłacać i od razu kupować PC z dolnym źródłem jak może w domu pasywnym spróbować PC powietrze/woda

moje pytania:

CZY POMPA Z BEZPOŚREDNIM PAROWANIEM POTRZEBUJE 2 X MNIEJSZEGO DOLNEGO ŹRÓDŁA? porónując oferty thermogolva z innymi pompami solankowymi widać wyraźnie że wężownice są 2 x mniejsze w Thermogolvie

ika_71
02-05-2008, 13:15
Rozumiem, że dyskusja o pompie ciepła jest na zaawansowanym poziomie do którego mi daleko, jadnak byłoby miło gdyby ktokolwiek odpowiadał choćby w jednym zdaniu "nowym" na tym wątku (do jakich i ja sie zaliczam) :roll: :roll:
Jeśli jest to zamknięta grupa dyskutantów, powiedzcie otwarcie o tym :(

bonetka
02-05-2008, 13:18
Fido ....zerknij sobie na to od str. 28 tam są testy dla Alh.
http://www.karbon.com.pl/nuke/pliki/Altherma_prezentacja_handlowa.pdf

odnośnie czy wszystkie będą już z HT ...nie wiem ( mam gości i nie mogę się tym zająć ) ....może być jak w IVT , że jak zrobili z PLUSEM to są już tylko takie ...może zależy jak im wyjdzie ta próbna instalacja ....

Ika ja bardzo przepraszam :( ...ja nie zajmowałam się do tej pory Athermią ......nie wiem ile kosztuje ? .......myślę , że Fido dopiero zbiera informację jak będzie gotowy to napisze co i jak .......cierpliwości ...my bardzo chętnie rozmawiamy ze Wszystkimi ....jeszcze raz przepraszam ...........

fido
02-05-2008, 13:26
ja się wypowiem choć nie jestem ekspertem

moim zdaniem aby zdecydować czy kupić PC należy zacząć od potrzeb energetycznych
czyli poprosić inżyniera aby zrobił audyt energetyczny któy powie jakie ma potrzeby energeryczne dom

czyli to jest tak jak z kupnem auta jednemu wystarczy maluch a inny potrzebuje busa

jak już będzie się znało zapotrzebowanie to się człowiek zastanowi nad ofertami zasilania
czy to będzie gaz, pompa, czy prad zależy od wyceny inwestycji w odniesieniu do późniejszych miesięcznych rachunków

istotne też jest na jakim etapie jest budowa - jeżeli projektuje się dom to można dużo więcej oszczędzić niż posiadjąc już budynek (bo np można próbować nie budować kominów)

co do PC to sam rozważam inwestycje od 11 tyś zł do 40 tyś zł
najchętniej kupiłbym Daikina powietrznego i zaoszczędził grunt i koszty inwestycyjne... problem polega na tym że nie wiem ile będów, mostków termicznych i potrzeb kryje mój dom
dopiero po 2-3 latach będę wiedział co warto a co nie

fido
02-05-2008, 13:36
ciekawe te testy

teraz przydałby się inżynier który przeglądnął by te nasze materiały
i zwrócił uwagę na krytyczne punkty

sSiwy12
02-05-2008, 13:37
że dolne źródło -powietrze- nie zmieni swoich parametrów jeśli chodzi o wydajność (co do gruntu czy studni nie mam takiej pewności)
Było to opisane równiez w tym temacie i to bardzo "przystepnym" językiem :lol:
Tak bardzo ogólnie:
Własnie w tym cały problem, że powietrze jako "napęd PC" ma to do siebie, że im zimniej tym mniejsza jego "wydajność" - można przyjąć, że taka PC jest w miarę skuteczna do temeratury powietrza około -5 stopni celcjusza., a my potrzebujemy dokładnie na odwrót. W porównaniu z powietrzem grunt jest praktycznie stabilny pod tym wzgledem.

bonetka
02-05-2008, 13:40
Ja post Iki ...zrozumiałam całkiem inaczej ...rozumiem , że chciałaby powietrzną . Uwazam , ze nasza rola to udowodnienie czy Altherma się sprawdzi ( w naszych warunkach klimatycznych) o ile gorsza lub lepsza jest od gruntowych itd....
Dopiero mając takie inf. w stosunku do naszego domu OZC itd można się decydować lub nie .
Wiele razy mówiilśmy, że PC powietrzna sprawdza się do -5*C bo póżniej COP leci bardzo w dół i mamy ogrzewanie elektryczne . Altherma jest trochę inna np...sprężarka inwerterowa ..tylko , że to ich sprężarki Dalikina trzeba zobaczyć co one potrafią .......porównać resztę parametrów ..........
Czy na tyle inna , ze warto ?.......w materiałach wyrażnie piszą , ze jest tańsza ( sama PC i inst ) ale r-ki są drozsze o 600 - 800 zł od PC gruntowych ( a moze więcej tylko nie chcą straszyć ) ......to tez jest jakis wskażnik albo dajesz drożej i całe życie masz taniej ( eksploatacja ) albo taniej ale całe życie masz drożej .........

sSiwy12
02-05-2008, 13:46
fido - a sprawdzałeś "sopel lodu"?
Taka hybryda powietrzno (bezpośrednie odparowanie)- gruntowa (bezpośrednie odparowanie). Podstawowa wada - bardzo droga :evil:
Uwaga tez na dane techniczne! Nie dość, że "dziwne", to jeszcze "firma" przy pytaniach szczególowych udziela "pokretnych" odpowiedzi.
Ale może :lol:

fido
02-05-2008, 13:48
ustalmy fakty
w pliku który wysłałem do zainteresowanych altherma sprawdza się ni do -5 ale do -15stC

nawet w tym linkuopisane jest że do -15

jak skieruje wyrzutnie na wentylator to chyba nigdy nie będzie więcej niż -15

sprzedawca z womaru powiedział że montują taką altherme u człowieka w Tarnowie który właśnie kieruje taką wyżutnie na split

Inka Opole
02-05-2008, 13:55
CZY POMPA Z BEZPOŚREDNIM PAROWANIEM POTRZEBUJE 2 X MNIEJSZEGO DOLNEGO ŹRÓDŁA? porónując oferty thermogolva z innymi pompami solankowymi widać wyraźnie że wężownice są 2 x mniejsze w Thermogolvie

to Siwy by Ci bardziej dokladnie odpisal..
ale tak bezposrednie parowanie potrzebuje mniejszego dolnego zrodla..
dlatego ja osobiscie biore ja pod uwage:)
mam za maly ogrodek wiec albo pionowe albo bezposrednie parowanie

bonetka
02-05-2008, 13:57
Fido ...dlatego napisałam , ze jest inna niż reszta powietrznych ( miedzy innymi .schodzi w dół z temp ( -15 )....
Ten art. o soplu lodu ( negatywny ) jak ktoś chce mogę wysłać...chętnych proszę o wiad. na priv.

sSiwy12
02-05-2008, 14:01
fido napisał:
w pliku który wysłałem do zainteresowanych altherma sprawdza się ni do -5 ale do -15stC nawet w tym linkuopisane jest że do -15

Co to jest -15 - sopel lodu jako graniczną podaje -30 :o :lol:

sSiwy12
02-05-2008, 14:21
Teraz całkiem powaznie. Głównym problem powietrznych PC w tym równiez tych "najbardziej" współczesnych, podczas pracy w niskich temperaturach nie jest sama temperatura, bo w systemie bezpośredniego parowania (radiatory) moga wydajnie pracować do -30 - lecz sprawa lodu, który sie tworzy bądż na radiatorze, bądź na wymienniku. Potrzeba energi, aby ten lód zlikwidować. Jedni w tym celu stosuja grzałki elektryczne inni "przedmuchiwanie" (poniekat "odwracaja" pracę spręzarki).
W soplu lodu jest "patent" w postaci "szczatkowego" kolektora bezpośredniego parowania, który w zasadzie służy tylko do ogrzania radiatorów w przypadku nadmiernego oblodzenia.
Sama zasada nie jest zła, bo z przemiany fazowej wody w lód uzyskuje sie dużo energii, ale ten lód trzeba roztopic i tu jest podstawowy problem wydajności powietrznych PC.

fido
02-05-2008, 14:22
czyli podsumowując
-15stC dla althermy nie jest problemem
sopel lodu - właśnie - art. w gazecie świadczy o złym servisie pomijając cene
jezeli miałbym eksperymentować to na najtańszym rozwiązaniu
czyli bezpośrednie parowanie = 2x mniejsze dolne źródło
skoro bezpośrednie parowanie potrzebuje mało to zamontowac do podłogówki M1 zirisa za 11 tyś zał + galmeta który grzeje wodę cały rok (lub daikina)
wyrzutnie skierować na split co spowoduje rozmrożenie

czy zgadza cie się z powyższymi danymi?

ika_71
02-05-2008, 16:45
bonetka milo mi ze i dla mnie znalazło sie miejsce :D
Pisalam ze powietrze jast stałym żródłem bo raczej sie nie zmieni powiedzmy za lat 15, natomiast właściwości gruntu, czy wody w studni moga sie zmienić-tak mi sie przynajmniej wydaje :roll:
Rozumiem i akceptuę to ze wydajnosc powietrznej pompy ciepla spada wraz ze spadkiem temperatury, dlatego chcę właczyc w system kominek z plaszczem. kominek i tak chce mieć wiec po co cieplo wyrzucać przez komin? zalatwi to też sprawę dni z temp. poniżej 0, a duzy zbiornik 500l-700l bedzie akumulował ciepło.
Dla informacji-domek parterowy 100m2(poddasze na razie nieużytkowe, może bedzie dla któregoś z dzieci jak dorośnie), poroterm 25 i styropian 15, czyli nie tak energooszczędnie jak fido (choć projekt Lipińskich:))
ponizej link do schematu instalacji jaki znalazłam - mi odpowiada, bo chce mieć grzejniki i podłogówkę. Projekt instalacji solarnej mam, ale wydaje mi sie to ekonomiczne nieuzasadnione, choć ja laikiem jestem i połowy waszych dyskusji nie rozumiem :oops:
popatrzcie i napiszcie co myślicie o tym
http://www.wtb.pl/hot_issues/Kozlow/Kozlow62.pdf

fido
02-05-2008, 16:56
tak przy okazji
jak porónać sprawność solarów do pompy cieła
inaczej
załóżmy że mam pc + solary np 2 płąskie l

przy jakiej temperaturze zewnętrznej bardziej opłąca się solar a parzy jakiej PC powietrzna

taka kotłownia jak załączyłaś to majątek

HenoK
02-05-2008, 17:51
przy jakiej temperaturze zewnętrznej bardziej opłąca się solar a parzy jakiej PC powietrzna

Nie da się tego porównać.
Solary mogą dać duże ilości ciepła w słoneczny, nawet mroźny dzień, kiedy powietrzna pompa ciepła może być już zupełnie nieopłacalna.
Z kolei w pochmurny dzień przy temperaturze zewnętrznej powyżej 5 st. C zdecydowaną przewagę będzie miała powietrzna pompa ciepła.

fido
02-05-2008, 18:02
wydaje mi się że nasze rozważania dotyczące powietrznych pc sprowadzają się do ... MODLIWY ... boże spraw aby ta pompa była idealna dla mnie

myśle że dla mnie jako budowniczego domu pasywnego
PC powietrzna najszybciej sprawiłaby że jest idealana

dlaczego? otóż jeżeli mi się uda i będę miał zapotrzebowanie 2800kW rocznie na CO to jest to drugorzędny wydatek - więcej wydam na CWU w/g obecnego zapotrzebowania to 3000kW/rocznie

co innego domu standardowego
pytanie jakie macie zapotrzebowanie
u mnie ma być 15W/m2
w domach ciepłych to 50 wat czyli 3 x więcej
jeżeli mam zapootrzebowanie 10-20tyś kWh rocznie
to decydowałbym się na PC z bezpośrednim parowaniem

inaczej nie wybudujecie elektrowni wiatrowej dla jednej żarówki
pyanie do was :
czy aby nie powinienem zaryzykawać i dać PC Altherme bo stać mnie na rozrzutność która będzie i tak 3 x mniejsza niż w innym domu

jest zewsze jedno ale:
a jak mi się nie uda i moje zapotrzebowanie to utopia i jednak będę miał większe potrzeby....

bonetka
02-05-2008, 18:15
Fido ...mam pomysł ( ja do pomysłów to mam smykałkę :wink: ) pamiętasz jak podawałam te stronę
http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?p=100855
póżniej napisałam , że tam tego nie ma ....bo to forum inżynierów i przekroczyłam limit czasu bo kręciłąm się po róznych wątkach i żeby tam czytać musiałam się zarejestrować ( dzisiaj )...jeślii jesteśmy tacy ciekawscy to dlaczego tam nie zadać pytania ..o Althermę .....tam jest towarzystwo międzynarodowe , będą dane z całego świata ...pózniej odsieje się tylko Afrykę :lol: i bedzie ok! ...to jak ...kto języczny i chce zawrzeć nowe znajomości na gruncie PC ?......

Ika ... :D jak najbardziej .......
Odnośnie schematu ...tu już kiedyś był podawany schemat do kominka z płaszczem ( poszukam ) Twój też obejrzę dokładniej ...rozumiem , ze kominek tylko wtedy jak naprawdę zimno czyli od określonej temp. minusowej zewnętrznej? Rozumiem , ze chcesz grzejniki ......będzie troszkę drożej niż z samą podłogówką ......
No wiesz za 15 lat ......klimat się ociepla :) jak klimat to i grunt .......

PS. pisałam z przerwami ..

ika_71
02-05-2008, 19:03
Żeby nie bylo nieporozumień -ja chce tylko pc+kominek z płaszczem a na schemacie jest chyba wszystko co bylo mozliwe do połączenia :lol: a w artykule Kozlowski wspomina również o ewentualnych solarach.
Chodziło mi raczej o to, ze takie rozwiazanie jest mozliwe i nie takie głupie.
Mogłam mieć gaz na dzialce, ale gazownia 3 lata temu chciala 20 tyś. :evil: :evil: za położenie 80m rury, ile za przyłącze do domu juz nie pytałam :evil: Pomieszczenie gosp./kotłownia w projekcie przewidzana na kocioł gazowy siłą rzeczy nie jest zbyt duza (6m2) :( Zastanawiałam sie nad piecem na ekogroszek, ale jak go tam wstawie to oprócz zasobnika na wode już nic wiecej sie nie zmieści (np. pralka itp.), poza tym musze gdzieś składać opał, pyli sie, trzeba dosypywać...
Zdecydowani byliśmy już prawie na pc (grunt), ale nas ceny zabiły :(
Wymyśliłam potem kominek z płaszczem+ solary+ piec elektryczny. Po przemyśleniu sprawy wyszlo za drogo - obydwoje z meżem pracujemy, dzieci bedą w szkole/przedszkolu wiec wiekszą część dnia dom pusty i grzeje piec elektryczny :(
Na powrót zaczełam myśleć o pompie po przeczytaniu artykułu o pc powietrze-woda i oferty cenowej.
Nie chce być źle zrozumiana- zależy mi na niskich kosztach eksploatacji, ale bede zadowolona jeśli będa one na poziomie palenia węglem lub gazem. Po prostu nie stać mnie na wydanie wiecej niż 30 tyś na ogrzewanie :roll:
Czy moje myślenie/motywacje są bardzo niezrozumiale?
A może jestem naiwna i ten biwalentny system będzie droższy, tak w zakupie jak w eksploatacji od "normalnych"? Powinnam podciagnać gaz?? (trzeba doliczyć koszty komina, pieca do tego co weźmie gazownia)

kosmo77
02-05-2008, 19:03
Teraz całkiem powaznie. Głównym problem powietrznych PC w tym równiez tych "najbardziej" współczesnych, podczas pracy w niskich temperaturach nie jest sama temperatura, bo w systemie bezpośredniego parowania (radiatory) moga wydajnie pracować do -30 (...)
oraz


Sama zasada nie jest zła, bo z przemiany fazowej wody w lód uzyskuje sie dużo energii, ale ten lód trzeba roztopic i tu jest podstawowy problem wydajności powietrznych PC.

Przepraszam że się wcinam w Twój tekst, Siwy, ale piszesz że pompa powietrzna działa wydajnie do -30, a zaraz potem że energię uzyskuje się z przemiany fazowej. Napisz proszę jaka przemiana fazowa (wody) może mieć miejsce w powietrzu o temperaturze -30 - bo według mnie jest dawno po przemianie, ostatnia była w okolicach zera. No chyba że ochłodzimy się jeszcze troszkę i będziemy odzyskiwać ciepło ze skraplania azotu z powietrza... kurde, czemu nikt tego jeszcze nie stosuje u siebie w domu?

fido
02-05-2008, 19:03
kto pyta nie błądzi

sklećmy posta
przetłumaczmy
podpiszmy się jako forum z polski

co do kominaka to można... tylko że wiem jak to działa u moich rodziców ... płacą tanio jak z PC tylko że rąbanie drewna..noszenie. dokłądani ... pilnowanie + podwyżki obecnie 180zł za m3 czyli 2-3 x więcej
............a PC bezobsługowa

co do postu to proponuje napisać:

mieszkamy w kraju gdzie czeto panują temperatury -20 stC
ltherma jest ciekawym rozwiązniem... tylko czy sprawdzi się w naszym kontynenetalnym klimacie

pytania:
1. prosimy o COP dla pełnego zakresu teperatur od -30 do +30

ika_71
02-05-2008, 19:12
qrcze, ale sie rozpisalam :oops:
bonetka chodziło mi raczej ze grunt teraz dość mokry, za kilkanaście lat na skutek np. różnych prac budowlanych moze stać sie suchszy, zmieni sie ilość wody lub jej jakość (w kolektorach pionowych) co chyba wpływa na pracę urządzeń?
Nie wiem może jakieś glupoty piszę :oops:
W takim wypadku może zamiast kogoś rozzłościć - rozśmieszę :wink:

sSiwy12
03-05-2008, 11:27
kosmo77 napisał

Napisz proszę jaka przemiana fazowa (wody) może mieć miejsce w powietrzu o temperaturze -30 - bo według mnie jest dawno po przemianie, ostatnia była w okolicach zera.
Nie jestem fachowcem, ale widzę to tak:
Jeśli jest temperatura ujemna to, w wyniku napływu wilgotnego powietrza, zawarta w powietrzu wilgoć zawsze będzie się przemieniała w lód, narastając warstwami na radiatorze lub wymienniku. Odbiór ciepła będzie następował do czasu zrównania temperatury otoczenia z temperaturą czynnika chłodzącego (coś miedzy – 40 a -50 stopni Celsjusza, w zależności od rodzaju czynnika chłodzącego).
Ale dochodzi jeden kilka innych uwarunkowań. Im powietrze zimniejsze, tym zawartość wilgoci w nim jest mniejsza. Lód w zależności od temperatury może być izolatorem (niestety nie znam tych wartości).
Gdzieś wyczytałem, że dla jakiegoś czynnika R graniczna temperatura na radiatorze lub wymienniku jest -40 (kilka) stopni co odpowiada temperaturze powietrza około -30 , co powoduje brak wymiany, a w konsekwencji brak możliwości poboru ciepła z otoczenia.
Zaznaczam, że tak ja to widzę, na podstawie elementarnych praw fizyki co wcale nie znaczy, że mam rację 8)
Pozdrawiam

Sasha
03-05-2008, 14:01
mieszkamy w kraju gdzie czeto panują temperatury -20 stC
ltherma jest ciekawym rozwiązniem... tylko czy sprawdzi się w naszym kontynenetalnym klimacie

pytania:
1. prosimy o COP dla pełnego zakresu teperatur od -30 do +30

proponuję wziąć średnią temp z najzimniejszych miesięcy w miejscu zamieszkania i zobaczyć. U mnie jest w okolicach -2 :). Po drugie podawanie temp -30/+30 byłoby bez sensu

PS
Nasz klimat już dawno przestał być kontynentalny

bonetka
03-05-2008, 15:13
Hej
To strona francuska ...
http://www.ajtech.fr/nos-produits/chauffage-climatisation-aerothermie-thermo-inverter/
czy nie podobna do Athermy ...ciekawe kto kogo ciutkę skopiował ......( COP , -20*C)

po najechaniu kursorem na makiecie domku -rozwinięcie

a może coś chińskiego .... :)
http://www.sero.com.cn/en/products001.html?proTypeID=13330&proTypeName=Heat%20Pumps

fido
03-05-2008, 20:24
ta francuska strona odwołuje do daikina

czdzie jest cop przy -20 podawany?

HenoK
03-05-2008, 21:46
a może coś chińskiego .... :)
http://www.sero.com.cn/en/products001.html?proTypeID=13330&proTypeName=Heat%20Pumps

Na tej stronie chińskiej są też pompy ciepła do podgrzewania wody w basenach.
Na wyjątkowo tanią pompę ciepła służącą do tego samego celu natknąłem się na Allegro :
http://www.allegro.pl/item355465332_nowosc_pompa_ciepla_do_basenu_abatro nic_ab_8hps.html
Nowa pompa ciepła typu powietrze - woda za 3500 zł !

bonetka
04-05-2008, 00:24
Daikin to potentat kupił już z pół świata . ( albo ma udziały ) ....a trzeba przyznać , że jednostki wewnętrzne się trochę różnią . ( zewnętrzne też ale na folderze na stronie na zewnętrznej jest już logo daikina ).
Altherma dostała Złotego Instalatora w 2007 r od miesięcznika więc chyba za coś ......
Tam nie było COP dla -20 ( ja podałam z przecinkiem , żeby zwrócić uwagę , ze są porównywalne ) ......ponieważ jesteś skuteczny to wybierz się do siedziby daikina w W-wie ( 17 stycznia 56 ) w każdą środę są konsultacje i można obejrzeć urządzenia a jak już tam będziesz to męcz ich tak długo aż Ci podadzą ( muszą mieć takie dane ) , gdyby powiedzieli , ze nie mają niech Ci obliczą ... wiesz ja bym się oflagowała :lol: i nie wyszła aż by mi powiedzieli .......

Henoczku ...ciekawa propozycja i cena ok ! tylko u mnie ...basenu brak :( a do jeziora nie mieli ? :lol:

Ika ...tu jest schemat Kasi i Tomka z wykorzystaniem właśnie kominka z płaszczem ..
http://forum.muratordom.pl/post2430306.htm#2430306

HenoK
04-05-2008, 07:04
...ciekawa propozycja i cena ok ! tylko u mnie ...basenu brak :( a do jeziora nie mieli :lol:
Taką basenową pompę (tytanowy wymiennik ciepła) można wykorzystać nie tylko do basenu, ale także do podgrzewania ciepłej wody, czy nawet do ogrzewania podłogowego.
Nie ma co prawda w aukcji zbyt wiele informacji technicznych, ale przez analogie z urządzeniami np. firmy Dimplex (http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/pompy-ciep3a-do-basenow-k-pielowych/1-fazowy-230v/las-10mt.html) powinna doskonale nadawać się do tego celu :):

Pompa ciepła powietrze/woda do instalacji zewnętrznej do podgrzewania wody w basenie; wymiennik ciepła z tytanu dla bezpiecznej pracy, przystosowany także do słonej wody i każdego typu przygotowania ciepłej wody

fido
04-05-2008, 08:28
ja jestem z południa
taka altherma działa w siedzibie wielikaru
w krakowie - pojadę i ją zobaczę

może ktoś jest z radomia i porozmawia ze sprzedawcą tych chińskich z allegro - on jest z radomia

mi najbardziej się podoba M2 thermogolva
co do daikina to jeszcze nie mam zdania - musiałbym to przeliczyć ale nie ma danych
a. średnich dobowych temperatur w roku (365 danych)
b. cop przy wyższych, niższych temp

ważne pytanie taki daikin to musi odwracać proces co jakiś czas aby odrosić się pytanie czy cop uwzględnia te krutkie zużycia energi na odmrażanie

j-j
04-05-2008, 09:53
a może coś chińskiego .... :)
http://www.sero.com.cn/en/products001.html?proTypeID=13330&proTypeName=Heat%20Pumps

Na tej stronie chińskiej są też pompy ciepła do podgrzewania wody w basenach.
Na wyjątkowo tanią pompę ciepła służącą do tego samego celu natknąłem się na Allegro :
http://www.allegro.pl/item355465332_nowosc_pompa_ciepla_do_basenu_abatro nic_ab_8hps.html
Nowa pompa ciepła typu powietrze - woda za 3500 zł !

"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

pzdr

HenoK
04-05-2008, 09:56
może ktoś jest z radomia i porozmawia ze sprzedawcą tych chińskich z allegro - on jest z radomia

Te chińskie produkty (pompy ciepła do basenów) też bazują na sprężarkach Daikina :) :
http://www.sero.com.cn/en/displayproduct.html?proID=112948

HenoK
04-05-2008, 10:10
"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

pzdr
Bez problemu powinna działać w zakresie temperatur 5 - 40 st. C.
Na pewno działa na powietrzu zewnętrznym.
Po co Ci ilość powietrza? Jeżeli na wyjściu daje do 50 st. C, to idealnie nadaje się do podgrzewania c.w.u.
COP - 4,2 będzie miała oczywiście dla powietrza zewnętrznego 20 st. C.
Cena jest kusząca.
Pompy ciepła ze strony http://www.sero.com.cn/en/displayproduct.html?proID=112948 o podobnej mocy są sprzedawane w cenie ponad 2000 Euro, czyli dwukrotnie drożej.

j-j
04-05-2008, 17:29
"Temperatura otoczenia ca. 20oC"

HenoK, czy to nie oznacza że praktycznie może pracować tylko na powietrzu wewnętrznym? I ciekawe ile powietrza potrzebuje.

pzdr
Bez problemu powinna działać w zakresie temperatur 5 - 40 st. C.
Na pewno działa na powietrzu zewnętrznym.
Po co Ci ilość powietrza? Jeżeli na wyjściu daje do 50 st. C, to idealnie nadaje się do podgrzewania c.w.u.
COP - 4,2 będzie miała oczywiście dla powietrza zewnętrznego 20 st. C.
Cena jest kusząca.
Pompy ciepła ze strony http://www.sero.com.cn/en/displayproduct.html?proID=112948 o podobnej mocy są sprzedawane w cenie ponad 2000 Euro, czyli dwukrotnie drożej.

Miałem na mysli ilość powietrza gdyby musiala chodzić tylko na powietrzu wewnętrznym bo wtedy przy basenach przy dużej wymienie powietrza nie byłoby problemu. Ale jeśli chodzi od 5 stopnii to na zewnątrz ilość powietrza nie gra roli- zgadza się.

pzdr

fido
04-05-2008, 17:33
jaką ilość przedmuchuje na godzine ta ALTHERMA bo chyba 8000m3
więc kierowanie wyrzutni na split nic nie da

Sylwia i Tomasz
04-05-2008, 18:34
3000 - 3500 m3/h. Też kiedyś planowałem Althermę w połączeniu z kominkiem z PW i wyrzutnią skierowaną na pompę. Jednak te 300 m3 powietrza to "kropla w morzu" i mało raczej da, a koszty przekierowania powietrza na nią - wysokie.

Przytoczę cytat z mejla, który dostałem od firmy Daikin już jakiś czas temu:

"W tabelach znajdują się wartości wydajności i poboru mocy dla poszczególnych temperatur zewnętrznych i temperatur wody zasilającej system. Przez proste podzielenie tych wartości otrzymamy COP.

Proszę zwrócić uwagę, że wartości w tabelach podane są dla wilgotności powietrza zewnętrznego 85%. Przy większej wilgotności wydajność będzie malała ze względu na zaszronienie wymiennika ciepła w jednostce zewnętrznej. Stąd mogą się brać opinie , że rzeczywisty COP jest mniejszy niż podają tabele"

Niestety na pytanie o ile maleje, już nie uzyskałem odpowiedzi. Dlaczego? Może dlatego, że gdybym je poznał, nie zdecydowałbym się na ich produkt? Ale to tylko moje spekulacje ..

fido
04-05-2008, 18:53
czyli wyrzutni nie ma sensu kierować na split

generalnie to badziej stabilny jest thermogolv
lepiej spróbować z tą chińską

szukam cały dzień w necie baze danyc temperatury z okolic krakowa za ubiegłe lata

czy ktoś ma może taką baze?

fido
04-05-2008, 19:20
jedyne co znalazłem to to:
http://pogoda.onet.pl/0,196,38,2,1,1,miasto_klimat.html

wynika z tego że średnie najniższetemperatury w krakowie w styczniu to około -5stC

nie wiem skąd te dane ale jeżeli tak jest to pompa powietrzna ma sens

wiem że średnie nie mówią wszystkiego i wartałoby do takiej PC zastosować sterowanie takie - ładuj bufor/podłogówke jak temperatura najwyższa czyli pewnie w dzień
kiedy niestety droga taryfa

hydrol
04-05-2008, 20:22
pobawiłem sie programem doboru Copelanda ( zachecałem Was kiedyś) w celu sprawdzenia jaki COP netto mozna uzyskac z powietrza. Dla powietrza -15 C , parowanie musi wynosic co najmniej -20C co daje przy temperaturze skraplania 40C (czyli 35 C w podłogówce) COP=2.52. Daikin niczego więcej nie wycisnie , jeśli to dziesiątki po przecinku , ale może być i mniej. Ale to nie wszystko - parownik każdej firmy obrasta lodem i wymaga odszraniania. Jakim sposobem? Ano cykl się odwraca i podłogówka grzeje jednostkę zewnętrzną ! Tu trzeba właśnie pomniejszyć COP. Taka jest prawdziwa prawda o -15C i pracy pompy ciepła z powietrzem. COP w granicach 1,5 do 2.
Co jest faktycznie źródłem ciepła ? Powietrze jako takie ma małe ciepło właściwe czyli z 1m3 uzyskujemy bardzo mało ciepła. Para wodna występuje w powietrzu przy każdej temperaturze , ale oczywiście im zimniej tym tej pary jest mniej. I otóż dochodzimy do kolejnej bariery w naszych polskich warunkach : suchego zimnego powietrza trzeba dużo więcej, albo jeśli tyle samo to różnica temperatur pomiędzy jednostką zewnętrzna a powietrzem musi rosnąć : czyli przy powietrzu -15C ,parowanie czynnika na poziomie -25 a może -30C . Podobnie na parowanie wpływa obrastanie parownika lodem. O COP to juz nie warto pisać bo może być <<1.
Co innego nad morzem, w wietrznej okolicy ( fiordy Norwegii) gdzie powietrze jest przesycone wilgocią i zawiera dużo soli. Tam warunki mogą byc korzystne.
Jeśłi ktoś się jednak upiera proponuję kupić na początek klimatyzator inwertorowy, który może zimą grzać pomieszczenia. Wydatek nie taki wielki, chłodzenie latem zawsze się przyda a do 0C macie gwarantowane przez hydrola , szybkie w uruchomieniu źródło ciepła. Bardzo szybko nagrzewa, szybciej niz kominek.
Pozdrawiam.

ika_71
04-05-2008, 20:26
3000 - 3500 m3/h. Też kiedyś planowałem Althermę w połączeniu z kominkiem z PW
dzieki uprzejmości bonetki widziałam wasz schemat ogrzewania przedstawiony wcześniej. Ja mam bardzo podobny pomysl ze wzgledów dokładnie takich samych jak wy podawaliście (praca w przewidywalnych godzinach, łykendy raczej w domu i chęć palenia w kominku :lol: ), tyle ze u mnie bedzie częściowo podłogówka a częściowo grzejniki tradycyjne.
Proszę, napiszcie czy zrezygnowaliście z pomysłu połączenia pc i kominka, czy z Althermy (w sensie powietrznej pc), czy z tej konkretnie firmy i dalczego???
Przyznam bez bicia :oops: , że nie mialam siły czytać 10 stron, żeby wyłowić odpowiedź. Mam nadzieję ze to nie za duzy kłopot :roll:
pozdrawiam wszystkich

fido
04-05-2008, 20:43
słuchajcie
diabeł tkwi w ilościach dni i zapotrzebowaniu na ciepło
czyli ile mamy dni -15 i jakie jest wtedy zapotrzebowanie budynku
iile-10,-5 itp

jezeli np jest 3 dni w roku to można grzać grzałką
bo nie warto przepłącać dla 3 dni

tylko czy ktokolwiek jest w stanie wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło przy różnych temp

ja napisałem maila do IMGiW i czekam na plik z dobowymi temperatur

hydrol
04-05-2008, 21:22
tylko czy ktokolwiek jest w stanie wyliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło przy różnych temp

ja napisałem maila do IMGiW i czekam na plik z dobowymi temperatur
a wystarczyło skorzystac z programu Copelanda : ma zakładkę do policzenia takich godzin i wbudowane , średnie z wieloletnich pomiary temperatur sezonu grzewczego :D . IMGW takie dane oczywiście udostępnia ale za ciężkie pieniądze :evil:
I nie chodzi tylko o -15C , bo te samoe zjawiska zachodzą z chwilą gdy temperatura parowania spada poniżej 0C, czyli juz od +5C na zewnątrz. W naszych warunkach do 0C daje się wytrzymac , a poniżej -5C urządzenie trzeba wyłączyć.

fido
05-05-2008, 07:08
zabieram się za ten program w takim razie

mam nadzieje że ktoś pomoże mi w przypadku niemocy wiedzy

TomcioB
05-05-2008, 08:09
Witam

Jestem nowym na tym forum, choć śledzę je od dawna.

Od początku budowy jestem nastawiony na ograniczenie przyszłych wydatków w użytkowaniu więc zaplanowałem pompę ciepła.

Po analizie ofert i tego forum nastawiam się na Thermogolva.

- mój dom jest z poddaszem, lokalizacja Poznań
- po podłodze bez garażu ma około 220 m2 (170 użytkowa)
- wszędzie jest podłogówka.
- na gruncie 15 cm styropian
- ściany - suporex + 18 cm styropian
- rekuperator Dospela
- w dachu planuje 30 cm wełny.
- wody gruntowe wysoko

Na podstawie tych danych pan Tomasz z T. zaoferował mi pompę Zirus M2-10.
Czy biorąc pod uwagę Wasze uwagi o tym, że warto niedowymiarować pompę, jest to dobra propozycja, czy może pompa M2-7 byłaby wystarczająca ?

Niestety nie przebrnąłem przez programy OZC, więc nie znam dokładnego zapotrzebowania mojego budynku na ciepło.

Nie rozchodzi się o cenę zestawów, bo ta jest akurat podobna. Bardziej istatotny jest dla mnie fakt, że przy M2-7 mamy 3 nitki kolektora, przy M2-10 już 4, co zwiększa zajętą powierzchnię niestety nie aż tak dużej działki.

Drugą istotną sprawą jest wydajność i efektywność zestawu. Jak wybór większej pompy wpłynie na pracę i zużycie prądu do obsługi większej sprężarki.
Czy lepiej zeby pompa pracowała krócej / rzadzeij (dla M2-10) z większą mocą, czy moze jednak załączała sie częściej i pracowała z mnejszą mocą (dla M2-7)?

Pozdrawiam

bonetka
05-05-2008, 09:47
Hydrolku jak dobrze że sprowadziłeś trochę na ziemię nasze marzenia odnośnie Ath.
Fizyki nie da się oszukać .
Ciekawe czy COP uwzględnia straty związane z odszronieniem parownika ?.
W niskich temp. powinna być jeszcze włączona grzałka karteru sprężarki ( przeważnie grzałka opasuje się spód sprężarki ) , która powoduje , że czynnik chłodniczy nie jest absorbowany przez olej . To tez trochę prądu wymaga ( 20-50 W ).
Na wilgotne mroźne powietrze nie mamy już w ogóle żadnego wpływu.
Jeszcze jedno ...podają COP np.4,45 ( pisać to można wszystko i papier wszystko przyjmie ) ale nie wiadomo do końca czy to dla 0 czy np. +7 na zewnątrz czy inaczej a to różnica ( góra też się liczy /35 czy /50 ?) .W ogóle w tym względzie są bardzo ostrożni nie podają wszystkich zakresów.
Koszt około 15.ooo pln ...gdyby było to urządzenie takie cudowne we wszystkich warunkach klimatycznych czy nie powinno kosztować drożej ? a może to jest tak ,że dla innych nie liczy się COP i kwoty r-ków za energię elektr. są szczęśliwi , że mogą się ogrzewać i chłodzić a reszta nie ma znaczenia .

Jeszcze to ..pisaliśmy , że powietrzne sprawdzają się do -5 *C , ta miała być trochę inna... a właściwie w na czym miałaby polegać ta inność ...na tym , że napisali do -20 , na tym , ze zastosowali sprężarkę inwerterową ( płynne dostos.moc) i że można się grzać i chłodzić jednym systemem ( odwracalna , chłodz. aktywne ) ...czy na czymś jeszcze ?.

Tomcio ...wydaje mi się , ze Pan od Thermog. jest dobrym specjalistą i ja bym mu zaufała ( On je zna jak nikt inny w Polsce ) . To też jest tak , ze jest gotowy kolektor ( odpowiednia ilość ) i jest przypisany na stałe do określonej mocy sprężarki . Tam jest 7 albo 10 kW i tylko tak można wybierać ( może gdzieś przydałoby się 8 czy 9 ) .

PS. On napisałam z małej litery ( spieszyłam się ) ..to niewybaczalne ..musiałam poprawić...przepraszam

TypeR
05-05-2008, 12:37
Witam,
praktycznie jestem (byłem) już zdecydowany na pompę 5 KW Zirius (domek 120 m2) , ale zainteresował mnie temat Althermy, więc zdobyłem telefon użytkownika tej pompy. Ogrzewana powierzchnia 170 m2, pompa 8, 43 KW.
Z krótkiej rozmowy wynika, że pompa się sprawdza, w duże mrozy dogrzewanie z kominka z DGP (gdyby teraz budował to by był z płaszczem wodnym). Przy temperaturach -2 C - +2 C pojawia się problem oblodzenia.
Rozwiązaniem okazało się zamontowanie kabla grzewczego.
Na początku nie była podłączona grzałka, więc na sterowniku ustawiony był program z priorytetem CWU. Teraz nie ma już takiej potrzeby. Oczywiście II taryfa i grzanie wody w nocy oraz między 13.00-15.00.
Rachunek za prąd 460 zł w okresie zimowym, gdzie wszystko praktycznie na prąd (płyta ceramiczna, piekarnik, zmywarka, pralka itp.), 5-7 osób, tylko nie zapytałem czy to za 1 mies. czy 2 :( .
Pan z okolic Krakowa.

Tak więc temat do rozważenia i zaczynam się nad takim rozwiązaniem zastanawiać. Zirius u mnie i tak by musiał być wspomagany kominkiem w największe mrozy, działkę mam 911 m2 ograniczoną budynkiem gospodarczym, więc zostaje mi około 240 m2 na kolektor. 2 x 60 zajmie ok 150 m2. Zostaje bardzo mało miejsca na zagospodarowanie inne niż trawnik.
Zrobiłem też wykop na 1,20 m i jest piach, wiec COP będzie w granicach 3,3.

A pytałem u sprzedawcy Althermy o COP, przy -20 C = 2,3 dla temp. 35 C.
Buduję w łódzkim, III strefa klimatyczna.

Na podjęcie 100% decyzji daję sobie jeszcze 2 tygodnie i potem to już koniec rozmyślań grzewczo-instalacyjnych...
Pozdrawiam - Daniel

hydrol
05-05-2008, 18:33
A pytałem u sprzedawcy Althermy o COP, przy -20 C = 2,3 dla temp. 35 C.

czyli Pan powiedział prawie prawdę : taki COP jest tylko netto czyli na samej pracującej sprężarce przy odszronionym parowniku. Odliczyc od tego należy energię na odszranianie i pracę z oszronionym parownikiem ( odszranianie uruchamia się cyklicznie po przekroczeniu zadanej temperatury parowania)
COP będzie tak z 1.5 co automatycznie oznacza zupełnie symbliczną moc grzewczą w stosunku do sygnalizowanego COP >>4. Czyli jak zwykle : kiedy potrzeba najbardziej to Pan Carnot daje za mało :(

piomar64
05-05-2008, 18:59
1,5 przy takiej temperaturze na zewnątrz to rewelacja.Tej zimy było u mnie raz -7 i parę razy -5. Planuję mały dom ze wspomaganiem kominkiem i taka wiadomość jest dla mnie dobra. Myślałem, że taki COP będzie dla temperatury -10 stopni.

TypeR
05-05-2008, 20:05
Zapomniałem dodać:
Jeżeli opcja z chłodzeniem, to przegląd układu 2 x w roku po 250-350 zł.
Bez klimakonwektorów 1 przegląd przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Pozdrawiam - Daniel

hydrol
05-05-2008, 21:07
a co tu przeglądać ? lodówke też serwisujesz w ten sposób?

fido
05-05-2008, 21:52
widzę ża mamy problem
thermogolw
-zajmujący miejsce na działce
- ale stabilne źródło
- ciekawy bufor - możliwość podpięcia solarów + kominka tylko po co skoro on jest świetny
-przepływowy podgrzewacz wody - bez legionelli

altherma
- niepewne źródło
- szansa że dni o temp -20 bedzie niewiele
- możliwość chłdzenia - chce chłodzić kanały nawiewne + podłogówke
- myśłe że kominek z płąszczem byłby wskazany

pan tomasz napisał mi maila:
Pompy powietrzne są bardzo popularne w Szwecji ale nikogo nie boli głowa z powodu załączenia się grzałki jeżeli do tej pory ogrzewał dom za pomocą prądu. Ponadto wcale dla mnie nie jest to rewelacją za ile może Pan kupić Althermę. Czy nie taniej kupić klimatyzator i jednostkę zewnętrzna (ok. 2.000 PLN) spiąć ze zbiornikiem np. Elektrometu (wymienniki karbowane).

mi troche bardzie podoba się thermoglv z uwagi na bezawaryjność i stabilność i bufor

a troche altherma - z uwagi na możliwość nagrzewania i chłodzenia kanału wentylacji oraz podłogówki

i bądź tu mądry

HenoK
06-05-2008, 06:03
pan tomasz napisał mi maila:
Czy nie taniej kupić klimatyzator i jednostkę zewnętrzna (ok. 2.000 PLN) spiąć ze zbiornikiem np. Elektrometu (wymienniki karbowane).
Zapytaj Pana Tomasza, czy sam wykonał już taką instalację ?

fido
06-05-2008, 07:14
nie sądze aby mi odpowiedział
on sprzedaje ziriusy więc nie cętnie chwali konkurencje

fido
06-05-2008, 07:20
typeR
mógłbyś podać namiar do tego posiadacza Althermy?

bonetka
06-05-2008, 08:43
Fido

ponieważ na stronach o Althermie są zdjęcia instalacji to myślę , że chyba nie jest w Polsce jedna jedyna instalacja , prawda? ...poproś o namiary ...napisz maila do Centrali Daikina na Polskę i gdzie się da .....przecież nie mają chyba nic do ukrycia . Zauważ dobre firmy przeważnie na swoich stronach podają miejsca wykonanych instalacji .( bez szczegółowych adresów ale tego można się dowiedzieć później ) ......
Myslę , że Pan Tomasz jest takiej klasy człowiekiem , że jedna instalacja więcej czy mniej nie stanowi problemu i doradza całkiem uczciwie i jest ponad jakieś przyziemne sprawy ( tzn, ja tak myślę ) o klimatyzatorze i jednostce zewnętrznej wspominał też Hydrolek .

Myślę , ze o Althermie trochę już wiemy .......ciekawe do ilu spada COP dla -20/50 ? .....dla -20/35 jest 1,5 ........tu 15 *C więcej ........

fido
06-05-2008, 09:11
właśnie dostałem info z womaru że mają mi przekazać namiar na kogoś z krakowa kto ma altherme i zapisuje zużycie pradu (na cały dom)

z womaru dowiedziałem się coś co dość komplikuje sytuacje w moim przypadku

nalezy dokonywać 2 x do roku przeglay daikina koszt = 250zł + dojazd x 2

to dość skutecznie zraża mnie do tej pompy bo jeżeli mam wydać 600 zł rocznie przy moim zapotrzebowaniu 3000kW + 3000kW = 10gr

czyli obsługa pompy to koszt 10 gr dla mnie dokłądnae do każdego kilowata
to bez sensu - owszem można stracić gwarancje i serwisować poza generalnym przedstawicielem

zadałem natomiast im działo do zrobienia:
chce klime/pci która działałaby koło thermogolva jako uzupełnienie i nagrzewałaby kanał wentylacyjny a chłdziła latem
i chciałbym aby to było zrobione naTANIEJ klimakonwerterze + nagrzewnicy

bonetka
06-05-2008, 09:29
Fido ......Altherma nie kosztuje jakieś zabójcze pieniądze i Daikin nie chce sprzedać raz ...tylko logiczne , ze nawet jak nie ma co serwisować ( no chyba że kanały klimakonwektorów przeczyścić ale to chyba można byłoby samemu) to chce mieć do końca życia PC serwis ...to tez są jakieś pieniądze .
Ciekawe jaka jest gwarancja na te urządzenia i czy można wykupić "dożywotnią" ?

PS. U mnie Pan za serwis automatycz. podlewania chce 1000pln rok ..i co mam powiedzieć ?...załamka ! .......( duży teren 6100 mkw ale bez przesady ! ) ale oszczędzam na serwisie PC :)

fido
06-05-2008, 09:34
wiem gtylko że PC thermogolva są praktycznie bezobsługowe
mam znajomych którzy zajmują się klimatyzacjami więc sprawdzą mi ją za free
a tak to straciłbym gwarancje na althreme

bonetka
06-05-2008, 09:46
Wiem , ze to mus ...bo gwarancja ale nie uważasz , ze super firma powinna świadczyć takie usługi przez 2 lata bezpłatnie ......( w podziękowaniu za zakup akurat ich produktu ).
PS.Ja wiem , ze nie z tego świata jestem ......... :wink: i mnie zakrzyczycie ale tak uważam i już ! .....albo ma się Klasę albo nie ? ( albo się udaję , ze się ją ma )

TypeR
06-05-2008, 10:00
A ja pomęczyłem pana z Daikin-a, faktycznie problem oblodzenia pojawia się przy temp. ok 0 C i dużej wilgotności. (co potwierdził użytkownik pompy). W tym roku zmieniły się oznaczenia pomp ponieważ wprowadzili zmiany w oprogramowaniu w celu "płynnego odmrażania", wcześniej działało cyklicznie co ok. 40 min.

Kolejna informacja to ok. 20 instalacji wykonanych przez frimę Bezet z Bydgoszczy, więc teraz ich męczę o telefony do ludzi, którzy mają Althermę :)

Rozmawiałem jeszcze raz z użytkownikiem z okolic Krakowa (ciekawe kiedy braknie mu cierpliwości), przy temperaturach -5 do -10 C grzałka działa do ok. 40 s na początku cyklu (pewnie to jest to odmrażanie?), potem już tylko sama pompa.
Na jego terenie gmina na ten rok przeznaczyła fundusze na finansowanie do 40% inwestycji w odnawialne źródła ciepła, więc warto pytać u siebie może uda się coś dofinasować, bo na Fundusz Ochrony Środowiska nie ma co liczyć - zwracają część odsetek kredytu zaciągniętego we wskazanym banku (tak jest w Łodzi).
Pozdrawiam - Daniel

fotograf
06-05-2008, 10:19
PS. U mnie Pan za serwis automatycz. podlewania chce 1000pln rok ..i co mam powiedzieć ?...załamka ! .......( duży teren 6100 mkw ale bez przesady ! ) ale oszczędzam na serwisie PC :)

naumieć sie samemu - to prościzna

TypeR
06-05-2008, 10:21
Tabela wydajności dzięki uprzejmości pana z Daikin-a:

http://www.suwary.com.pl/r/capacity_tables_ERYQ5_6_7.pdf


"Uwagi: Nalezy brać wartości dla następujących wielkości:
1. jednostka oznaczona symbolem ERYQ007 (obecnie jest to ERHQ008)
2. wydajność cieplna z tabeli "Heating -integrated values" (uwzględnione tu są cykle odmrażania, w przeciwieństwie do "peak values") "

Daniel

fido
06-05-2008, 10:24
widze że męczymy tego samego pana spod krakowa

to co od niego się dowiedziałem
dom 186m2
podłogówka
altherma + 300l boiler
max -12 w sezonie
ma opomiarowaną pc
zużycie za sezon na CO + CWU to 6400kWh (od października do dzić)
jest to pierwszy sezon
miał źle podłączoną grzałkę więc system sygnalizował że mu się załącza cyklicznie max na 1min przy minus 12 stC
ale grzałka nie działał więc te wyniki są na samej pompie

szczytowego zapotrzebowania ma 9800kW przy minus 20stC
tyle sie dowiedziałem

kangaroo21
06-05-2008, 11:07
Od jakich firm warto otrzymać ofertę na pompę a od jakich niekoniecznie ? :roll:

bonetka
06-05-2008, 11:09
Widziałam te tabele wcześniej i nawet miałam wątpliwości dlaczego nie podają do -20 tylko -15 .......( widziałam nawet podawane , ze Atherma działa do -25*C ) widocznie nie chcą podawać ...dla typu 5 kW jest COP 1,52 ( z rozmrażaniem ) -15 /50 ........wilgotność 85% .,
czyli , że COP 1, 5 ( realne to co było podawane u nas dla -20/35 ) i COP 1,52 dla -15/50 jest ok? .....( 2,16 u nich -15/35 z tabel.)
http://www.suwary.com.pl/r/capacity_tables_ERYQ5_6_7.pdf

Kangaroo21 ... zależy co chcesz mieć bezposred . czy posred. ( polska czy nie ) ..weź od kilku a później będziesz przesiewał ....

Arek-L
06-05-2008, 12:44
Z innej "beczki". co myślicie o Alpha Innotec i ich pompach? Cenowo zbliżone do Nibe, sprężarka "Misimisi" :lol: jak to mówi mój syn na Mitsubishi.

ika_71
06-05-2008, 13:07
Witam,
praktycznie jestem (byłem) już zdecydowany na pompę 5 KW Zirius (domek 120 m2) , ale zainteresował mnie temat Althermy, więc zdobyłem telefon użytkownika tej pompy. Ogrzewana powierzchnia 170 m2, pompa 8, 43 KW.
Z krótkiej rozmowy wynika, że pompa się sprawdza, w duże mrozy dogrzewanie z kominka z DGP (gdyby teraz budował to by był z płaszczem wodnym).
Pozdrawiam - Daniel

Czy pan z pod Krakowa wyjaśnił dlaczego kominek z DGP zamienilby na taki z plaszczem wodnym?? Ja tak chcialam zrobić i prawie wszyscy przekonują ze to zle wyjscie i lepiej z powietrznym :( Gdybys jeszcze dzwonil prosze zapytaj o to :roll:
pozdrawiam :)

bonetka
06-05-2008, 13:50
Ika ....pytanie nie do mnie ale podejrzewam , że jak pytałaś o kominek nie mówiłaś , że chcesz zastosować PC powietrzną to trochę inna PC niż glikolowa czy nawet z bezpośrednim . ( bardziej stabilne DZ) ..dlatego , tutaj , żeby maksymalnie zaoszczędzić ...co. to np. 35 *C ale cwu to około 50 *C a to różnica .
Dla nas kominek to drugie zródło ciepła ( w razie czego jak brak energ.elekt.- powietrzny ) .....dla Was może stanowić relatywną pomoc przy niskich temperaturach zewnętrznych i nie tylko ....

PS.Arek chciałam znaleźć instrukcję Alfa .....ale nie mogę ( znalazłam tylko dla cwu ) jak masz to mi prześlij ..... o sterowniku kiedyś pisałam ale instrukcji niet .....

TypeR
06-05-2008, 14:05
No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę :

http://www.suwary.com.pl/r/kolektor.jpg

to żona nie dopuszcza myśli, że praktycznie cała powierzchnia staje się trawnikiem i nie można będzie zrobić altanki, oczka wodnego itp....
Mnie też się wydawało, że więcej miejsca zostanie.....
Części budynku gospodarczego nie ma (tam gdzie jest taras) ale pozostałe zostają, więc alternatywą są kolektory pionowe (kasa....) albo faktycznie Altherma..... I bądź tu człowieku mądry.... :/

Kominek zamierzałem traktować jako umilacz czasu w soboty-niedziele i wspomaganie pompy w największe mrozy oraz alternatywne źródło, ale jeżeli przy Althermie będzie trzeba palić częściej no to chyba przyjdzie mi się powoli pogodzić z taką wizją....
Daniel

fotograf
06-05-2008, 14:12
No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę l

robisz błąd tak rysując - rozrysuj sobie nitki kolektora a nie obszar - jedną nitke puść prawie w granicy a zobaczysz, że zmieścisz altanke

Pozdrawiam

p.s. tez miałem problem gdzie wkopać kolektor - działka prawie hektar i weź tu coś zaplanuj :-)

TypeR
06-05-2008, 14:46
No to mamy problem, jak wrysowałem kolektor (ok. 150 m2) w działkę l

robisz błąd tak rysując - rozrysuj sobie nitki kolektora a nie obszar - jedną nitke puść prawie w granicy a zobaczysz, że zmieścisz altanke

Pozdrawiam

p.s. tez miałem problem gdzie wkopać kolektor - działka prawie hektar i weź tu coś zaplanuj :-)

Faktycznie złe podejście do tematu, dzięki za podpowiedź. Teraz zrobiłem na szybko 2 x 30 m, szerokość 1 m i wygląda lepiej:

http://www.suwary.com.pl/r/kolektor2.jpg

Będzie temat do dyskusji z żoną :)
Daniel

fido
06-05-2008, 20:03
a jaką PC chcesz dać dla 2x30mb

thermogolw M1?
bo tylko te mają tak małe dolne źródło

jak masz ocielonu dom + jakie masz zapotrzebowanie

TypeR
06-05-2008, 21:13
a jaką PC chcesz dać dla 2x30mb

thermogolw M1?
bo tylko te mają tak małe dolne źródło

jak masz ocielonu dom + jakie masz zapotrzebowanie

Kolektor 2 x 60 m, M2-5, pytałem pana Tomka, układany jest w wykopach ok. 30 m długości i 1 m szerokości.

Nie będę już zaśmiecał forum rysunkami ale jeszcze inaczej rozłożę kolektory, więc może uda mi się osiągnąć kompromis z żoną :).

Co do domu, to ściana jednowarstwowa Ytong 40 cm, podłogi 7+5 cm styropian, 25 cm wełny dach. Okna cieplejsze z MS lub Avante. Rekuperator z odzyskiem + GWC rurowy (tutaj jeszcze negocjuję ceny i szukam miejsca ok 45 m). Dom Oliwka z HB Studio. Mieliśmy zacząć w połowie kwietnia, ale z powodu "papirologii" start przełożyliśmy na wakacje (a właśnie sprzedaliśmy mieszkanie więc od czerwca jesteśmy na łasce rodziców).
Zapotrzebowanie czeka na wyliczenie (instalator od podłogówki ma zrobić razem z projektem).
Daniel

TypeR
06-05-2008, 21:13
a jaką PC chcesz dać dla 2x30mb

thermogolw M1?
bo tylko te mają tak małe dolne źródło

jak masz ocielonu dom + jakie masz zapotrzebowanie

Kolektor 2 x 60 m, M2-5, pytałem pana Tomka, układany jest w wykopach ok. 30 m długości i 1 m szerokości.

Nie będę już zaśmiecał forum rysunkami ale jeszcze inaczej rozłożę kolektory, więc może uda mi się osiągnąć kompromis z żoną :).

Co do domu, to ściana jednowarstwowa Ytong 40 cm, podłogi 7+5 cm styropian, 25 cm wełny dach. Okna cieplejsze z MS lub Avante. Rekuperator z odzyskiem + GWC rurowy (tutaj jeszcze negocjuję ceny i szukam miejsca ok 45 m). Dom Oliwka z HB Studio. Mieliśmy zacząć w połowie kwietnia, ale z powodu "papirologii" start przełożyliśmy na wakacje (a właśnie sprzedaliśmy mieszkanie więc od czerwca jesteśmy na łasce rodziców).
Zapotrzebowanie czeka na wyliczenie (instalator od podłogówki ma zrobić razem z projektem).
Daniel

dorbie
06-05-2008, 22:35
fido
osobiscie wybralbym pkt 1
pkt 2 za duzo kombinowania a efekt tylko wtedy gdy jest "w miare cieplo" co bedziesz robil jak temp spadnie ponizej 0???

wracajac do thermogolv wydatek 12 litrow na minute mysle ze jest wystarczajacy..z moich rozmow z uzytkownikami wynika ze nie mieli z tym zadnych problemow
mieszacz juz jest wbudowany w zbiornik
kiedys byly zbiorniki galmeta ale cos nie dokonca sie sprawdzaly
aha masz wbudowana grzalke 6 kw ktora mozesz rowniez sterowac..wiec nie byloby sensu montowac przeplywowki

co do dolka energetycznego to wystepuje on tylko w momencie sterowania godzinaowe np jak juz pisalem II taryfa..gdy pompa dziala w zaleznosci od temperatury dzieki wykorzystaniu sterownika pogodowego nie ma wtedy takiego problemu aczkolwiek trzeba sie zastanowic czy korzysci z II taryfy sa dla nas wazniejsze od chwilowego problemu z goraca woda..
(choc dobrze ustawiajac czasy grzania mozna ominac ten problem np puszczajac ciepla wode na podlogowke wtedy gdy w 90% myc sie juz nie bedziemy np 23-24..wtedy dol energetyczny bedzie dla nas niezauwazalny

niestety aby miec wieksze mozliwosci sterowania musimy albo kupic sterowniki podpiete pod pompy lub pogodowke..:(
sama pompa jest bardzo prosta mozna dokupic za okolo 80 zl do pompy sterownik czasowy aby moc sterowac II taryfa (tak mi pan Tomek powiedzial)

Z tym dokupowaniem pogodówki, a raczej "pokojówki" to nie przesadzałbym: koszt 1300 brutto pln, 2000 pln pogodówka i pokojówka ze sterowaniem krzywą - czyli przy całości przysłowiowe "grosze". Czyli cały system z "bajerami" w moim przypadku kosztowałby 28500 pln brutto - z ułożeniem kolektora.Do tego jakieś orurowanie w kotłowni - niech kosztuje łącznie 32kpln. To w porównani z innymi prawie 50% koszt! Można jeszcze solary dołożyć (też proponują ) za 3800 pln . Czyli w sumie w 35kpln można się zamknąć. W Nibe taki system (tylko kolektor pionowy) kosztuje ok. 67000, netto....

Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

fotograf
06-05-2008, 23:49
Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

j-j
07-05-2008, 06:19
Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

Nie tylko, uhm :wink:

mery26
07-05-2008, 07:11
żona nie dopuszcza myśli, że praktycznie cała powierzchnia staje się trawnikiem
osobiście traktuje to jako zaletę. Teraz(po zakopaniu kolektora) nie ma zmiłuj! Na kazdą propozycję drzewka, skalniaka czy jakiegoś innego cuda odpowiadam -nie można, bo DZ!. Dzięki temu mam tylko trawkę i zero problemów z lawirowaniem kosiarką miedzy drzewkami lub temu podobnymi przeszkodami.

Inka Opole
07-05-2008, 08:23
[quote="dorbieWlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl[/quote]

dorbie
a mozesz sie pochwalic co wlasnie za sterownik za 5tys?
bo jestem tego bardzo ciekawy...:P

fotograf
07-05-2008, 08:38
Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

Nie tylko, uhm :wink:

ale 5000 to przesada - to 5 sezonów grzania u umnie :-)

fido
07-05-2008, 08:40
ja początkowo też chciałem M2-5kW
mam dom bardzo dobrze ocieplony zapotrzebowanie szczytowe to 4800kW

po tym jak przeliczyłem że zregenerowanie ciepła w buforze 500L z 38stC do 55stC następować będzie przy pompie 7kW będzie trwało około godziny bo:

(38-55stC)*0,5m3*1,17=9,89kWh
a więc:
10kW/7kW mocy = 1,2 godziny na załadowanie do 55stC bufora
10kW/5 kW mocy = 2 godziny

biorąc pod uwagę że wanne głównie używa się zimą należy czas wydłużyć jeszcze o odbiór ciepłą przez podłogówke

przekonajcie mnie proszę że przy moim dobrze ocieplonym domu wystarczy M2-5kW szczególnie do CWU
chętnie kupiłbym mniejszą ale obawiam się o dyskomfort

i jeszcze jedno - jadna pętla w Thermogolvie ma 70m więc dzieląc to na 2 = wykop będzie miał 35 mb a nie 30

fido
07-05-2008, 08:47
i jeszcze jedno

NEGOCJACJE

widzę że mamy podobne preferncje
być może wielu z nas zdecyduje się na zakup pompy thermogolv lub althermy

Z tego co wiem to przy zakupie kilku sztuk istnieje możliwość negocjacji ceny

DLACZEGO NIE WYNEGOCJOWAĆ ZAKUPU KILKU POMP ZIRIUSA?

MYŚLE ZE 5-10% TO MAMY W KIESZENI

jeżeli jesteście zainteresowani to piszcie do mnie indywidualnie - negocjacje muszą być tajne aby były skuteczne: [email protected]

bonetka
07-05-2008, 14:32
jak myślicie ten sterownik za 5000 pln to jakiś z rodziny PLC czy inny ?.........

Fido ...mogę pożartować ...kiedyś umieściłam Wszystkich z mojego punktu widzenia ( z przymróżeniem oka , chodziło też o specjalizację w tematach ) ...chciałabym dopisać Ciebie ( jeśli pozwolisz ) ......
Fido .......domy pasywne ,PC powietrzne , techniki negocjacji i .....Tajnos Agentos :D
Pomysł kupienia ciut taniej jest bardzo dobrym pomysłem ! tylko niech się Was trochę zbierze ...czym więcej Ludków tym niższa cena , ...powodzenia !

PS. Myślę , że się nie obraziłeś ..........bo my tu wesołe ludki jesteśmy :) .....

Odnośnie tego co napisał sSiwy niżej ...tez zwróciłam na to uwagę .....było zawsze ... każda pętla po 60 mb i w zależnosci jaka moc albo 2 x 60 - 5kW ( M1 i M2 ) albo 3x 60 mb- 7 kW ( M1 i M2 ) albo 4x 60 mb-10kW ( M2)

sSiwy12
07-05-2008, 14:47
fido napisał:
i jeszcze jedno - jadna pętla w Thermogolvie ma 70m więc dzieląc to na 2 = wykop będzie miał 35 mb a nie 30

Albo coś się zmieniło, albo "się" pomyliłeś.
Co do mocy PC, jesli domowników jest (lub planowane) wiecej niż 2 osoby
to "większa", lub mniejsza + "miejscowe" przepływowe ogrzewacze CWU.

dorbie
07-05-2008, 15:49
Wlasnie swiezutko zaplacilam za fakturke - Pompa Zirius M2-7 + sterownik do solarow + solary prozniowe 30rur = 32122zl. Montaz ma nas kosztowac - 2500zl za montaz pompy+ 1500za montaz solarow+ 2200za polozenie kolektorow ziemnych. Trzeba liczyc jeszcze podlogowke 110zl/m2+ 5000 sterownik, w sumie dla domu o pow podlogi(wlasciwie podlogowki) 150m2 - 59700zl

5000 sterownik? on sprząta i gotuje?

Nie tylko, uhm :wink:

:lol: :roll: :lol: Wlasnie nie wiem o co z tym chodzi. Dzis sie dowiedzialam ze to 200zl, ale jak dostane dokladna wycene to napisze. Tak to jest jak sie przez komorki rozmawia i wszystko na odleglosc, a pieniadze niezle. Nie bede tu komentowac na forum.

fido
07-05-2008, 20:00
co do ziriusa to jest nas już 3 osoby

co do sterowania podłgówką za 5000zł to całkiem realna cena
znam ciekway system Honywell hometronic
który ma w cenie 6000 tyś zł centralny panel główny z możliwością ustawień dobowych/miesięcznych itp nastaw temperatury i co ciekawe ponoć dziła a raczej uczy się bezwładności podłogówki działając tak że utrzymuje odpowiednią tmperaturę od zadanej godziny dodatkowym plusem lub minusem jest bezprzewodowość pokojowych czujników temperatury
minusem bo należy wymieniać co 2 lata baterie a plusem dlatego że meble czy też szafy nie będą klidować z termometrem. dodatkowo można pod niego podłącyć oświtlenie + rolery bo to ten sam panel za 1600zł

co do mojego opisu to trafiłaś bonetko w sedno włącznie z tajnos agentos
a negocjacje mam w małym paluszku
dawajta ludziska kto jeszcze kupi PC to do mnie [email protected]

fido
07-05-2008, 20:36
na stronie:
http://www.iqhome.eu/thermogolv/

dodałem na stronie wszelkie info o thermogolvie
pobierajcie jak chcecie

jest tam plik regulator pogodowy

może zastanowimy się co on może a czego nie potrafi?
czy warto go kupować w zestawie z pompą czy też lepiej kupić innej firmy
jeżeli innej to jaki?

bonetka
07-05-2008, 20:39
Cieszę się , ze trafiłam :) http://www.honeywell.com.pl/automatyka_domow/prasa/hometronic.asp
otwiera się po " hebrajsku " ...trzeba kliknąć przerwij skrypt i się otwiera jak trzeba ....

fido
07-05-2008, 20:51
ja już rozmawiałem o wielu takich systemach
dajcie sobie spokój
na początek poprowadźcie kable 3x1,5 + utp (skrętka komputerowa)
tam gdzie być może będzie termoterulator pokojowy

potem się pomyśli czy dacie bezprzewodowy czy przewodowy

nie da się wszystkiego przewidzieć - która firma co ciekwego wymyśli

co sądzicie o tym regulatorze pogody
a może inny?

fotograf
07-05-2008, 21:03
co do ziriusa to jest nas już 3 osoby

co do sterowania podłgówką za 5000zł to całkiem realna cena
znam ciekway system Honywell hometronic
który ma w cenie 6000 tyś zł centralny panel główny z możliwością ustawień dobowych/miesięcznych

przy PC i podłogówce takie sterowanie nie ma sensu - to kilka lat grzania !!!
największą zaletą podłogówki jest jej samoregulacja
a programator przydaje sie do grzania w II taryfie - a tu starczy taki za 200 zł
sam wydałem pieniądze na siłowniki itp. a ostatnio i tak wszytko zdjąłem w diabły bo mam tak ustawione przepływy, że nie musze nic więcej kombinować z zamykaniem obwodów.

Pozdrawiam

fido
07-05-2008, 21:23
dlatego ja stawiam na prostote
na początku nie kupuje drogoch rozwiązań
natomiast pogodowy wydaje mi się ok
bo podaje temperature analizując tą na zewnątrz
tylko czy odnajde krzywe grzewcze dla domu pasywnego?

mam tez inną propozycje
znam osobe która ma thermogolva
mogę przyjechać i przetestować to co wymyślimy tu na grupie
a więc możecie zgłaszać propozycje

jeszcze jedno - jutro montuje okna - nie będzie mnie ze 2 dni
pozdrawiam

fotograf
07-05-2008, 21:34
dlatego ja stawiam na prostote
na początku nie kupuje drogoch rozwiązań
natomiast pogodowy wydaje mi się ok
bo podaje temperature analizując tą na zewnątrz
tylko czy odnajde krzywe grzewcze dla domu pasywnego?


ja po 2 miesiącach eksperymentów z Ziriusem stwierdzam, że pogodówka przy podłogówce jest mi niepotrzebna - szczególnie przy kumulowaniu ciepła z II taryfy - tu są potrzebne troszke inne algorytmy ;) przynajmniej u mnie

bonetka
07-05-2008, 21:35
Wiem skąd wzięło się to 70 mb jedna nitka w Thermog ...po prostu jest jeszcze
3 kW M1 i do niej jest właśnie jedna nitka czyli 1x70 .....w reszcie ( 5, 7 , 10 kW M1 i M2 ) nitki po 60mb.
Wiem co umie ten regulator VSE-2 ale nie wiem jak wygląda wizualnie :( ......może Ktoś by zechciał jakiś odnośnik albo coś takiego .....

Henoczku dziękuję :) ..oczywiście szukałam w google ...ale pomyliłam się w literce i dlatego ......

HenoK
07-05-2008, 21:42
Wiem skąd wzięło się to 70 mb jedna nitka w Thermog ...po prostu jest jeszcze
3 kW M1 i do niej jest właśnie jedna nitka czyli 1x70 .....w reszcie ( 5, 7 , 10 kW M1 i M2 ) nitki po 60mb.
Wiem co umie ten regulator VSE-2 ale nie wiem jak wygląda wizualnie :( ......może Ktoś by zechciał jakiś odnośnik albo coś takiego .....
A od czego masz Gooooogle :
http://www.wseprodukter.se/vse2.html :).

HenoK
07-05-2008, 21:46
ja po 2 miesiącach eksperymentów z Ziriusem stwierdzam, że pogodówka przy podłogówce jest mi niepotrzebna - szczególnie przy kumulowaniu ciepła z II taryfy - tu są potrzebne troszke inne algorytmy ;) przynajmniej u mnie
Moja PCi z podłogówką o bardzo dużej pojemnosci cieplnej też na razie chodzi na "ręcznym sterowaniu". Na razie ją obserwuję staram się dobrać jakiś algorytm sterowania :).

fido
08-05-2008, 05:52
a twoim zdaniem warto regulator pogodowy?

fido
08-05-2008, 05:57
to zdjęcie regulator pogody nie wygląda na super zaawansowanie
załączyłem plik ze zdjęciami na stronie
http://www.iqhome.eu/thermogolv/

HenoK
08-05-2008, 06:43
a twoim zdaniem warto regulator pogodowy?Warto taki regulator zastosować, tylko trzeba zastanowić się jaki parametr powinien być regulowany. Na pewno nie kupiłbym regulatora za bardzo wysoką cenę, bo jak już tu zauważono za tę cenę można bez regulatora eksploatować pompę ciepła przez kilka lat. Myślę, że w przypadku pompy ciepła i ogrzewania podłogowego parametrem regulowanym wg krzywej grzewczej powinna być temperatura grzejnika podłogowego (czujnik umieszczony w posadzce wybranego pomieszczenia). Regulator może być stosunkowo tani. W innym wątku proponowałem np. taki z Allegro :
http://www.allegro.pl/item324376000_regulator_kompensator_pogodowy_termo stat.html
Dostępny również w sklepie internetowym :
http://www.sklep.insbud.net/product_info.php/products_id/61
Posiada on właściwie wszystko co potrzeba, żeby efektywnie sterować pracą pompy ciepła.

bonetka
08-05-2008, 07:16
Krzywa grzewcza tego z Allegro ......
jedyne do czego ja bym się "przyczepiła" ( ewentualnie ) to np.duży skok między krzywą 1 a 2 ( 1 -temp,< 30 , 2 =40 (-20 )..... ogólnie szkoda , ze na dole nie ma gęściej tylko na górze się zagęszcza ( a góra chyba mniej potrzebna niż dół , chyba że do grzania wysokotemperaturowego ) ....

Inka Opole
08-05-2008, 07:30
Hm regulator pogodowy no wlasnie tez nad nim sie zastanawiam..
przyznam sie szczerze myslalem nad tym by dokupic do pompy ale wlasnie cena prezentowana na stronce thermogolv jest dosyc wysoka brutto chyba 1400zl..
czy jezeli wezmie sie taki tanszy to bez problemu mozna bedzie go podlaczyc..?ba czy problemu nie bedzie robil monter? moze tylko na tym jednym nauczyli sie pracowac albo tylko ten jeden jest dostosowany do ziriusa?:)

fido
08-05-2008, 07:36
jest 4 chętnych na pompe
zapraszam kolejnych [email protected]

już bardziej podoba mi się ten z alegro
przynajmniej ma panel

Inka Opole
08-05-2008, 07:38
Krzywa grzewcza tego z Allegro ......
jedyne do czego ja bym się "przyczepiła" ( ewentualnie ) to np.duży skok między krzywą 1 a 2 ( 1 -temp,< 30 , 2 =40 (-20 )..... ogólnie szkoda , ze na dole nie ma gęściej tylko na górze się zagęszcza ( a góra chyba mniej potrzebna niż dół , chyba że do grzania wysokotemperaturowego ) ....

a moze bonetko bys miala jakiegos faworyta jezeli chodzi o regulator pogodowy?:)

Inka Opole
08-05-2008, 07:40
jest 4 chętnych na pompe
zapraszam kolejnych [email protected]

już bardziej podoba mi się ten z alegro
przynajmniej ma panel

mi zdecydowanie tez i kasa mniejsza ciekawe czy pan Kuraszczyk moglby taki podlaczyc?
chociaz dla mnie wazniejsze od wygladu to strona praktyczna ot to co zauwazyla bonetka chyba ze to nie problem...

fido
08-05-2008, 07:41
http://www.iqhome.eu/thermogolv/
załączyłem dane tego regulatora z allegro

tam pisze że jest możliwość ustawienia swych krzywych grzewczych

Inka Opole
08-05-2008, 07:59
No to panie Fido..niedlugo warto rozpoczac negocjacje:)

co do sterownika to moze jeszcze taki ..(uzywany w pompach ecopower) rx-77 a dokladnie jego wersja nascienna SR368-M2 (producent frisko)?

znalazlem jeszcze od stiebla eltrona WPMW II w cenie okolo 600zl

HenoK
08-05-2008, 08:36
co do sterownika to moze jeszcze taki ..(uzywany w pompach ecopower) rx-77 a dokladnie jego wersja nascienna SR368-M2 (producent frisko)?l
Ten regulator ma tę samą wadę, na którą wskazała bonetka (http://forum.muratordom.pl/post2500774.htm#2500774) - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).
Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.

Inka Opole
08-05-2008, 08:39
bonetka[/b] (http://forum.muratordom.pl/post2500774.htm#2500774) - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).
Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.

No fakt:(
a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?

HenoK
08-05-2008, 08:42
znalazlem jeszcze od stiebla eltrona WPMW II w cenie okolo 600zl
Nie wiem skąd taka cena bo ja widziałem go za jedyne 430,- netto, tylko że Euro :( - http://www.grzejniki.vsp.pl/files/cennikpompyciepla10-2005.pdf

Inka Opole
08-05-2008, 08:46
http://www.grzejniki.vsp.pl/files/cennikpompyciepla10-2005.pdf[/url]

mea culpa
masz racje popatrzylem na cyfry a nie na gore cennika gdzie napisali ze to netto w euro:(
tak wiec odpada..cena koszmarna

HenoK
08-05-2008, 09:03
a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?
Pozwolisz, że odeślę Cię do instrukcji regulatora : http://www.sklep.insbud.net/download/PL_IB-Tron_401.pdf , gdzie jest "łopatologicznie" wytłumaczona "zasada działania regulatora pogodowego".
Myślę, że po tej lekturze będziesz wiedziała (wiedział ?) czy warto dodatkowo stosować regulator pokojowy :) :

Zasada regulacji pogodowej:
Układ w którym regulacja temperatury zasilania odbywa się w sposób prosty i jednostajny (ewentualna realizacja
okresowych obniżeń temperatury wg. programu tygodniowego) powoduje, że temperatura wewnątrz pomieszczeń nie
jest utrzymywana na stałym poziomie (temperatura zasilania jest na stałym poziomie, dlatego wzrost temperatury na
zewnątrz budynku powoduje wzrost temperatury wewnątrz budynku, aby utrzymać stałą temperaturę w
pomieszczeniu należy ręcznie dokonywać korekty temperatury zasilania). Aby zautomatyzować w/w proces należy
zastosować regulację pogodową, która w sposób dynamiczny będzie dobierać temperaturę zasilania tak, aby w
budynku utrzymać zadaną temperaturę (zaprogramowaną w cyklu tygodniowym). Regulacja pogodowa jest obecnie
najefektywniejszym i najbardziej oszczędnym sposobem ogrzewania budynku z zachowaniem bardzo wysokiego
poziomu komfortu cieplnego.
Nawet w przypadku regulacji na podstawie temperatury panującej w pomieszczeniu w praktyce nie jest możliwe
utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu ze względu na bezwładność cieplną budynku – układ zaczyna grzać
dopiero, gdy temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej, pomimo, że jest realizowany proces grzewczy przez
pewien okres czasu temperatura wewnątrz maleje, ponieważ budynek został wychłodzony. Gdy temperatura wewnątrz
zacznie rosnąc i osiągnie zadany poziom – termostat wyłącza układ grzewczy, ale temperatura wewnątrz dalej rośnie
przez pewien okres czasu. Efekt ten jest spowodowany bezwładnością cieplną budynku. Aby zmniejszyć te wahania
można zmniejszać histerezę urządzeń pomiarowych, niestety spowoduje to większe taktowanie urządzeń
wykonawczych a co za tym idzie zmniejsza ich żywotność.
Stosując regulację pogodową układ reaguje z odpowiednim wyprzedzeniem na wahania temperatury zewnętrznej, w
pełni wykorzystuje bezwładność cieplną budynku i niweluje analogiczne wahania temperatury wewnętrznej.
Równocześnie minimalizuje taktowanie urządzeń grzewczych (wydłuża ich żywotność).

bonetka
08-05-2008, 09:12
ten z allegro ...rzeczywiście można ustawić swoją krzywą ( 5 szt ( ( spojrzałam tylko na wykres ,. nie czytałam całości dokładnie ) ma 4 czasy dobowe na co. tylko nie wiem czy też na cwu ?.......
ten ....VSE-2 , ma przesunięcie krzywej , garb na krzywej .ale nie zuważyłam typowego programwania dobowego ,, zaznaczają natomiast , że dodatkowy czujnik wewnętrzny ...,
" występuje w dwóch wersjach: czujnik z pokrętłem oraz czujnik z pokrętłem i zegarem do obniżania temperatury w nocy".......
ten frisko ...chyba jest najmądrzejszy .( nawet spójrzcie bo jest zdjęty panel wierzchni ) .. niestety chyba nie ma swojej krzywej ( ale ma dużo fabrycznych, a tę dolną miedzy 0 a 1 ma bardziej spłaszczoną niż VSE-2 ) ma dwa przedziały dobowe do cwu i co ( ustawienie tygodniowe ) , ......Lagionellę , ochronę pomp , priorytet cwu lub nie .....( nie ma chyba garbu ) ...pogodowe lub pogodowo-pokojowa regulacja dwóch obwodów co...itd.
..to po takim pobieżnym przeglądzie ...........

swoją drogą nie wiem ( to Wy jesteście specjaliści ) ale ja wolałabym mieć pogodówkę ( wcześniej reaguje ) wspomaganą pokojówką ( modyfikuje trochę ustawiona krzywą ) chociaż przy podłogówce .....ta bezwładność ..........
Jeszcze coś takiego u mnie (IVT ) jak są zaprogramowane ustawienia dobowe to nawet gdyby była pokojówka ( nie mam ) ...nie jest brana pod uwagę niby można ustawić na PC (podziałka do 10 ) , stopień reagowania ...ale ona reaguje po 3 godzinach od zaprzestania działania zegara -takie inf. dostałam z serwisu :o

Powinniście dokładnie przeczytać co potrafi każdy z nich i dopiero podjąć decyzję ......

Inka Opole
08-05-2008, 09:14
[quote="HenoKPozwolisz, że odeślę Cię do instrukcji regulatora : http://www.sklep.insbud.net/download/PL_IB-Tron_401.pdf , gdzie jest "łopatologicznie" wytłumaczona "zasada działania regulatora pogodowego".
Myślę, że po tej lekturze będziesz wiedziała (wiedział ?) czy warto dodatkowo stosować regulator pokojowy :) :
[quote]

dzieki ale to czytalem:)
pytalem sie dlatego ze niektorzy polecali takie laczenie...i chcialem sie dowiedziec jaka jest Twoja opinia na ten temat..
z tego co rozumiem jestes przeciwny:P

mery26
08-05-2008, 12:05
dot. reg. pogodowego.
Myśle że sprawa jest względna i w dużej mierze zależy do wielu czynników (ocieplenie budynku, moc PC, bezwładność podłogówki-grubość jastrychu, temp. zasilania c.o. itp. itd).
Praktyka bieżącego sezonu wskazuje, że dla mnie optymalnym jest taryfa 2 strefowa i podniesienie temp na sterowniku w "tanich" godzinach. W moim przypadku PC w grudniu 2007 styczniu 2008 pracowała przy min. temp. (-10, -15) max do 22h/doba. takich dni w styczniu było 3! Natomiast w "normalnych" temp. (około 0) praca wynosiła ok 10-14h. Taniej taryfy mamy gdzieś 10h. Zakładając klasyczną rodzinę (wybywającą z domu na dzień) można ustawienia na zwykłym programatorze pokojowym zrobić tak aby temp. nocna była o 1-2 st wyższa od wymaganej. W efekcie (bezwładność podłogówki) da nam dobre warunki spania i ciepełko rankiem wykorzystując maksymalnie tanią taryfę. Oczywiście za mróz złapie nie ma wybacz (22h pracy) :cry:
pozdr.

bonetka
08-05-2008, 12:54
Z tego co tu zaobserwowałam to Fotografek steruje pokojówką ..reszta chyba pogodówką ( wyłączam Henoczka ) .
Dla mnie najbardziej racjonalnie to pogodówka wspomagana pokojówką ale zależy gdzie .....
Mimo , że wiem . ze chyba u mnie nie działa najlepiej ( jak są programy czasowe , bo jak nie ma , to chyba dobrze ?) to ją założę ( niewielkie pieniądze a pole do eksperymentów) ..
jeszcze jedno ...co innego te wszystkie siłowniki i termostaty w pomieszczeniach ( regulatory na ścianach ...czy to na kablu czy radiowo ) a co innego pokojówka .
To pierwsze zmienia tylko od rozdzielacza i puszcza na poszczególne obwody ( ale wyjściowa jest w/g krzywej pogodowej ) a to drugie modyfikuje krzywą i puszcza na wszystko temp. zmodyfikowaną. ( oczywiście i tu w ramach tej zmodyfikowanej może być w zależności od siłowników puszczane do pomieszczeń )

Ta pokojówka przy pogodówce może nie modyfikuje aż tak mocno ale czasami
liczy się te 1/2 *C czy cały ........a może Ktoś napisze ..o ile może modyfikować ....o co można walczyć ..tylko o komfort czy jakieś realne oszczędności ?.......
Pytanie czy przy podłogówce ( bezwładność, zanim zadziała to już nie ma czynnika , który to spowodował ) ma sens ...bo przy mieszanym ( podłog+ grzejniki ) to tak ( szczególnie jak przewaga grzejników ) .....

Tak myślę , że w Thermog...ze względu na oszczędności to jest bez znaczenia ( pokojówka ) bo całość idzie z jednego zbiornika.....( który i tak jest grzany do określonej temp. ( wysokiej ) ze względu na cwu )....natomiast do komfortu pomieszczeń może się przydać .....

olo69
08-05-2008, 14:59
Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

dorbie
08-05-2008, 16:21
Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

He, he, fajna kwota :-?

j-j
08-05-2008, 18:06
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(


o żesz ..... ... .

olo69
08-05-2008, 18:17
olo69 napisał:
Mój dom to 266 m2 poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

acha okazało się że bez klimatyzatora i cena nie zawiera wykopów folii izolacyjnych itp :cry: q...rwa to powiedcie mi co tak ludzie zachwalaja te pompy skoro koszt inwestycj masakra to kiedy mi sie to zwróci?? Moze ktoś ma coś tańszeg godnego uwagi??

bonetka
08-05-2008, 18:32
Witaj Olo

Wszyscy tu jesteśmy w lekkim szoku ,,,,,,i jeszcze coś nie policzyli :(
ale czy zechciałbyś napisać coś węcęj .
Jaka PC .....czy jest na niej moduł klimatyzacyjny ( on sam kosztuje z 6000 ) + kilmakonwektory do każdego pokoju ...i mamy cenę ...czy wliczyli podłogówkę ...jaki kolektor ( pionowy , poziomy ..ile ? ) a może jest inny moduł ( wentylacyjny ) a może jeszcze inaczej ...jak ?

j-j
08-05-2008, 18:35
olo69 napisał:
Mój dom to 266 m2 poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

acha okazało się że bez klimatyzatora i cena nie zawiera wykopów folii izolacyjnych itp :cry: q...rwa to powiedcie mi co tak ludzie zachwalaja te pompy skoro koszt inwestycj masakra to kiedy mi sie to zwróci?? Moze ktoś ma coś tańszeg godnego uwagi??

Przewrotnie- najtaniej dużo izolacji i dom pasywny ;) i ogrzewanie za 3-4 tys + chlodzenie- GWC (żwirowiec ok. 30-40 m3) za 4-5 tys i na pewno wyjdzie duuuuuużo taniej niż 126 000 zł!!

pzdr

olo69
08-05-2008, 18:38
POMÓŻCIE!!!! POSZUKUJĘ COŚ TAŃSZEGO I DOBREGO I SPRAWDZONEGO ALE NIE ZA TAKĄ KASĘ!!!!

j-j
08-05-2008, 18:43
POMÓŻCIE!!!! POSZUKUJĘ COŚ TAŃSZEGO I DOBREGO I SPRAWDZONEGO ALE NIE ZA TAKĄ KASĘ!!!!

Jak grzanie, kchłodzenie, cwu to popytaj o Ochsner`a Combi 3 w 1, jeśli jeszcze nikt o tym nie wspominał.
http://www.ochsner.pl/

pzdr

ProStaś
08-05-2008, 18:49
POMÓŻCIE!!!! POSZUKUJĘ COŚ TAŃSZEGO I DOBREGO I SPRAWDZONEGO ALE NIE ZA TAKĄ KASĘ!!!!

http://www.pamar.waw.pl/
http://hubomag.pl/

Uważam, że firmy prezentują pełny profesjonalizm. Są producentami i gwarantują serwis. Jeśli masz odpowiednio dużą działkę dobiorą Ci wielkość DZ i zrealizują całą inwestycję. Myślę ( na tak dużą pow. chałupy wyceny nie mam ), że połowy tej kwoty nie przekroczysz. I jeszcze jedno: słuchaj hydrola.
Pompa to proste urządzenie. Sztuką jest dobrać parametry pracy ( DZ i GZ ) do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Pozdrawiam.

olo69
08-05-2008, 18:50
OFERTA KTÓRĄ DOSTAŁEM
Na wykonanie instalacji sanitarnych i CO w nowo budowanym domu jednorodzinnym
I MATERIAŁY
1 pompa ciepła 37 592,00
2 centralne ogrzewanie rozdzielczowo, grzejniki PURMO 5 620,00
3Instalacja wod-kanMateriał PP 5 050,00
4 Instalacja solarna 8 220,00
5 Kominek z płaszczem wodnym 10 000,00
6 ogrzewanie podłogowe 13 820,00
7 rekuperacja powietrza 12 000,00
Razem materiały 92 302,00
II ROBOCIZNA
montaż pompy ciepła
Kominek z płaszczem wodnym
instalacja kolektorów słonecznych
instalacja ogrzewania podłogowego
rekuperacja powietrza
Razem robocizna 25 606,00
Razem netto 126 160,49
brutto
w ofercie nie uwzględniono folii i styropianu izolacyjnego na przyziemiu oraz prac ziemnych
związanych z montażem kolektorów poziomych pompy ciepła.
:cry: :cry:

GregN
08-05-2008, 20:08
Witam,

Aby pocieszyć użytkownika olo69 pochwalę się jakie ja dostałem wyceny instalacji z pompą ciepła dla swojego domu.
Parter i poddasze w sumie 215m2 pow użyt., do tego piwnica użytkowa 130m2. Dom budowany na konstrukcji szkieletowej, drewnianej - sciany zew. 20cm welny + 10-15 styropianu, strop 25cm welny.

Zaznaczam że poziome dolne źródło odpada, działka jest za mała.

Oferta 1:
- podłogówka + grzejniki (również piwnica)
- pompa solanka-woda (16kw, producenta nie pamiętam, chyba zaczynał się litere d) + 300m odwiertów
105tys brutto. Sama pompa i odwierty to 70tys.

Oferta 2:
- podłogówka + grzejniki (również piwnica)
- pompa powietrze-woda (alpha innotec, LW260A, 2 spreżarki).
105 tys brutto. Koszt pompy to 67tys.

Juz sie pogodzilem z tym ze podlogowka i grzejniki (ewentualnie ścienne) bedzie mnie kosztowac 35-40tys. Ale zeby za pompę ciepła zapłacić 70tyś!
Przy odwiertach mógłbym zastosować chłodzenie pasywne, tylko że do tego musiałbym jeszcze dopłacić.

Symulacja pokazała że miałbym opłaty za gaz na poziome 9tys, przy pompie 2,1-2,4tys. Pytanie jak bardzo można wierzyć tym symulacjom.
Chyba jednak wrócę do wariantu z piecem gazowym (niestety propan-butan).

Pozdrawiam
Grzegorz

hydrol
08-05-2008, 20:49
bonetka[/b] (http://forum.muratordom.pl/post2500774.htm#2500774) - zbyt mało krzywych w dolnym zakresie temperatur (do ogrzewania podłogowego).
Pod tym względem regulator IB-Tron 401 jest lepszy, bo można zdefiniować do 5 własnych krzywych grzewczych.
No fakt:(
a powiedz czy jest sens stosowac z regulatorem pogodowym regulator pokojowy? zeby bylo powiazanie temperatury wenetrznej z zewnatrzna?

Dlaczego regulator pogodowy ? Ano dlatego że taki sposób regulacji generuje najniższą temperaturę pracy instalacji c.o. dopasowaną do warunków aktualnej temperatury zewnętrznej - czyli pompa osiąga nawyższy mozliwy COP. Sam regulator pokojowy załącza pompę ciepła w sytaucji spadku temperatury w pomieszczeniu. Jego wadą jest to że pompa ciepła pracuje wtedy na maksymalnej temperaturze czyli na niższym od pogodowego COP.
Podstawą powinien byc zatem regulator pogodowy działający włącz-wyłącz czyli najprostszy i tani. Warto aby miał jeszcze możłiwość tygodniowego programowania osłabień ogrzewania co najmniej dwa na dobę.
Po co łączyc w ten układ regulator pokojowy? Regulator pokojowy dopasowauje krzywą grzania ( czyli sposób doboru temperatury instalacji c.o. przez regulator pogodowy) do aktualnej sytuacji w reprezentatywnym pomieszczeniu. Jeśli temperatura jest za wysoka ( zaświciło słonko lub przybyli goście) to regulator pokojowy obniża krzywą grzania i odwrotnie jeśli krzywa jest za nisko ustawiona.Osłąbnienia temperatur i dopasowanie do taryfy elektrycznej można przeprowadzić programując różne krzywe ( krzywa komfortu i oszczędna) lub jesśli regulator jest rozbudowany o pokojowy to po prostu programując różne temperatury pomieszczenia.
Mam regulator pogodowy z wbudowanym pokojowym , a na koniec dodam że można jeszcze ustawić , który jest algorytmem dominującym a który tylko po cichutku podpowiada że może by cos troche pokombinować : czyli moge wybierać czy regulator jest bardziej pogodowy czy bardziej pokojowy.
Przepraszam jeśli za dużo namieszałem :D

bonetka
08-05-2008, 21:04
Czy producent PC na d....to Dimplex? .....

Tak się zastanawiam , jeśli Ktos chce się chłodzić może to zrobić na dwa sposoby......albo mieć wentylację mechaniczną i GWC .... i wtedy ma chłodek i ewentualnie chłodzenie pasywne z PC ( bez sprężarki ..same pompy )...
albo klimakonwektory ( koszt zakupu wyższy niż tradycyjnych grzejników ) i chłodzenie aktywne , które raz , że wydaje pewien hałas i dodatkowo kosztuje w eksploatacji ( mniej niż grzanie bo krócej działa w sensie miesięcy i czasu - wtedy gdy potrzeba ) , wymaga też dodatkowo bufora wody lodowej .
Każdy powinien przemyśleć co mu się opłaca i czy nie taniej jednak PC i ewentualnie reszta ( GWC , wentyl. mech ) osobno
czy razem ( Nibe ( moduł wentylacyjny , klimatyzacyjny ) czy Oschner - tutaj jest dodatkowo chłodzenie przez system za które musimy zapłacić a nie z ziemi ( GWC ) które jest naturalnie schłodzone ( nie kosztuje nic a i tak jest rozprowadzane wentylacją mechaniczną , przy okazji ) .
Jest pewnie różnica , chłodzenie a klimatyzacja ...ale coś za coś ...i są i zalety i wady ...

Hydrolku jak miło :)

fotograf
08-05-2008, 21:32
OFERTA KTÓRĄ DOSTAŁEM
Razem robocizna 25 606,00
Razem netto 126 160,49
brutto


poszukaj tańszych firm i zrezygnuj z niektórych rzeczy:
po co Ci kominek z PW przy pompie ciepła ? wystarczy z DGP
itd. policz ile możesz grzać lat pompą, gdy rezygnujesz z danej rzeczy


Pozdrawiam

piomar64
08-05-2008, 21:59
Ostatnio nurtuje mnie problem sterowania pompą powietrze woda a właściwie wykorzystanie drugiej taryfy. Pompa ta dobrze sprawdza się w okresach przejściowych, ale wtedy COP w dzień może być dużo większy niż w dzień i koszt ogrzewania w dzień i w nocy w przeliczeniu na godzinę może być porównywalny.
Nie ma więc większego sensu ładować ekstra podłogę tak jak przy ogrzewaniu elektrycznym czy przy innym dolnym źródle dla pompy. W większe mrozy gdy włączy się grzałka elektryczna wtedy można podładować podłogę na zapas lub odpalić kominek w dzień. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii albo przemyślenia. Wtedy podłoga nie musi być super akumulacyjna tylko musiała by szybko oddawać ciepło.

bonetka
09-05-2008, 07:30
Najcieńsza warstwa jastrychowa to 6,5 cm , najgrubsza to 10cm ( o grubszych nie słyszałam ).
Jesli PC powietrzna to też kilmatyzacja a trudno wstrzelić się akurat w godz. 13-15 ( chyba , że wystarczy ) .
W nocy w okresach przejsciowych w dziień jest przeważnie cieplej niż w nocy .
W tym wypadku dwie taryfy mogą wyjśc drożej niż jedna .Może to jedyny przypadek ( PC powietrze/woda ) gdzie dwutaryfówka traci sens własnie ze względu na specyfikę DZ.?
Podłoga nawet ta warstwa najcieńsza i tak jest akumulacyjna nawet ze względu na swoją powierzchnię......
Okres po jakim można zmienić taryfę to rok .
Przydałaby się jakaś symulacja ......wtedy czarno na białym i byłoby wiadomo .......

PS.może dałoby się policzyć tym programem Copelanda ( tam są średnie temp.)

Rzeczywiście 67000 za PC powietrze /woda Alpha Innot. to przegięcie ...dwie sprężarki ....moduł zewnętrzny jest olbrzymiasty i trudno go porównywać do Daikina .( Alth. ) ...za to jest otwarcie napisany COP dla -20/50 ( 1,71 ) i że należy odjąć 10% na rozmrażanie .( 1,54 ) ......to mało za takie pieniądze!!! wolałabym zdecydowanie DZ inne . Nawet jeśli przyjąć , że mniejsza kW kosztowałby około 50.000 to wydanie 16 0000- 18000 na Althemrę to różnica a efekty takie same .........
A wiecie co jest jeszcze ciekawego Alpha dobrała PC .... 26kW :o a inna firma 16 kW ...dobre , prawda? Mało tego ta 26kW grzeje z mocą 23,8 kW ( z jedną spreż. 12,2 ) i COP odpowiednio 3,0 ( 3,1 z jedną spreż) dla 2/35 ..... więc co to za COP ? :(

Pionowe odwierty są efektywniejsze do chłodzenia niż poziome ( te są bardziej nagrzane -płytko ) .

androzek
09-05-2008, 10:20
Ludzie!!!Zamęczycie się wyborem pompy,sterownika pogodowego.dolnego źródła,klimy,taryfy nocnej itp.itd.Podliczam koszty co miesiąc od stycznia ( a mam jeszcze włączone ogrzewanie bo Pani domu jest rano zimno ) i mówię Wam,że w porównaniu z mieszkaniem rodziców 48m2 płacę za wszystko mniej!!!.Przestałem sobie zawracać głowę jak zaoszczędzić 50 zł miesięcznie.Będę miał 1 taryfę i koniec z wyścigami.Może cie powiedzieć,że jestem mądry bo już ten etap przeszedłem.Kierowałem się zasadą:
- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat
- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )
- najefektywniejsze dolne źródło
- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )
Obserwując systematycznie wątek stwierdzam,że ostatnie posty laikom nie pomagają w wyborze.

Nibe 1240,223 m2 podłogówki,Ytong 36,5,okna 1.0,Rockwool na dach 23 cm,13 cm styro na podłodze......

GregN
09-05-2008, 11:04
A wiecie co jest jeszcze ciekawego Alpha dobrała PC .... 26kW a inna firma 16 kW ...dobre , prawda? Mało tego ta 26kW grzeje z mocą 23,8 kW ( z jedną spreż. 12,2 ) i COP odpowiednio 3,0 ( 3,1 z jedną spreż) dla 2/35 ..... więc co to za COP ?

Wszystko dobierał ten sam instalator.
PC z Alpha ma 26kW ponieważ słabsza ma 18kW co już jest na granicy zapotrzebowania (kosztuje 2 tys euro mniej) i instalator stwierdził że nie gwarantuje mi dobrej pracy dla tej słabszej PC.


Rzeczywiście 67000 za PC powietrze /woda Alpha Innot. to przegięcie ...dwie sprężarki ....moduł zewnętrzny jest olbrzymiasty i trudno go porównywać do Daikina .

Wiem, że to jest przegięcie, pytanie jednak jaki jest inny wybór przy tym zakresie mocy?

Grzegorz

bonetka
09-05-2008, 12:04
Anrozku .....czuję się jakby było to do mnie ( to zdanie o niepomaganiu w wyborze ) :cry: co prawda nie mam aż takich ambicji i nie uważam się za doradcę ( ja w zerówce i w zielonym mundurku ) ot mogę wtrącić swoje 3 grosze ..
Chce tylko powiedzieć , że nie możemy wszystkim narzucać , że mają kupić tę PC czy inną .
Jak Ktoś piszę , że chce Althermę to tylko delikatnie możemy zasugerować , że w niskich temp. COP będzie niskie i pokazać inne ograniczenia ( grzanie /chłodzenie jednotaryfowe ) .
Część ma PC inną niż my i potrzebny im sterownik ( w komplecie jest ) ale może inny byłby lepszy ( więcej funkcji ) i tańszy .
Część chce mieć klimatyzacje .......więc pokazanie , ze chłodzić się można inaczej i taniej a kompakty z modułami są zwyczajnie b.drogie .
Nie da się zrobić instalacji z klimatyzatorami tanio ( Nibe ) ..można zastosować polską dobrą firmę ( Pamar) pozwoli to na zejście z kosztów ( PC jest tańsza np.8 / 9 kW różnica około 8.000 )
Oczywiście Twoje zasady jak najbardziej TAK ...ale jak Ktoś myśli inaczej .......
Dla Ciebie 50 zl to niewiele i nie zawracasz sobie tym głowy ale dla innych to 400 zł więcej za sezon .

GregN ...wiem , ze mniejsza to 18 kW ( nie ma pomiędzy ) ....to sam zobacz o ile większą PC trzeba dobierać, żeby zastosować powietrzną ? i co zyskujesz? ...nie masz odwiertów , ale jakie COP -kiepskie , porównaj do glikolowych które mają przy 0/35 około 4,8 -5 ( Nibe ...bez pomp obieg ) a Twoja przy +2/35 ...3 ! .....zdecydowanie zrezygnowałabym z powietrznej , wolałabym odwierty i PC glikolową . Jeszcze to COP to jedno a prąd sprężarki jednej a dwóch to też różnica ......

W tegorocznej edycji Targów Instalacyjnych ( Poznań 22-25.04.08 ) złote medale dostali :. Altherma , Dimplex ( PC powietrze/woda) i Danfoss ( PC DHP-H - kompaktowa glikolowa ).......

PS.Zawsze sie zastanawiam co by było gdyby dzieci się bawiły i np.coś powrzucały do modułu który stoi na zewnątrz albo zrobiły sobie jeża ( długie patyki umieszczone w kratkach wlotowych ) albo jeszcze coś innego wszak wyobrażnia dzieci jest nieograniczona :) ....

mery26
09-05-2008, 12:40
Kierowałem się zasadą:
- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat
- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )
- najefektywniejsze dolne źródło
- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

Podpisuje się! Dokładnie taki sam algorytm podejmowania decyzji ino kolejność deczko inna: 1. 3. 4.
W temacie PC sytuacja zmienia się jak w informatyce. 2-3 lata wstecz nie było tylu informacji na ten temat. Teraz można pogrzebać, wymienić doświadczenia (może nieznaczne ale zawsze).

CK 7/14 , 220m2 podłogówki, BK24 okna 1,1 ściana 20 styto, podłoga 15 dach 25 (- błędy wykonawców i duże przeszklenia :lol: )

fotograf
09-05-2008, 13:17
Kierowałem się zasadą:
- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat
- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )
- najefektywniejsze dolne źródło
- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?

mery26
09-05-2008, 13:26
Kierowałem się zasadą:
- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat
- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )
- najefektywniejsze dolne źródło
- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?
przeca to zdroworozsądkowe załozenia
poza tym jakość z reguły ściśle związana jest z ceną
mnie nie stać na tanie rzeczy :D

Inka Opole
09-05-2008, 13:30
przeca to zdroworozsądkowe załozenia
poza tym jakość z reguły ściśle związana jest z ceną
mnie nie stać na tanie rzeczy :D

powiedzmy ze marka jest z reguly zwiazana z cena..bo z jakoscia to roznie bywa...:)

fotograf
09-05-2008, 13:35
Kierowałem się zasadą:
- wyrób znanej firmy z doświadczeniem w produkcji pomp od przynajmniej kilkudziesieciu lat
- obecność przedstawiciela najbliżej jak można miejsca zamieszkania ( serwis !!! )
- najefektywniejsze dolne źródło
- całośc instalacji wykonana przez montażyste pompy ( to nie ja spieprzyłem to inni )

a ja kierowałem sie zdrowym rozsądkiem - co mi po tych rzeczach, które wymieniłes, jak musiałbym za nie zapłacić 200-300% więcej?
przeca to zdroworozsądkowe załozenia

założenia sa ok - ale przestają być zdroworozsądkowe jak porównasz ceny z niewiele mniej renomowanymi produktami - nie widze sensu płacić za nazwe kilkadziesiąt tysięcy jak urządzenie o takich parametrach i budowie moge mieć taniej i też firmy, która produkuje je od lat

mery26
09-05-2008, 14:14
zgadzam sie. Pod pojęciem "renomowanej" nie widziałem "markowej".
jeżeli renomowana=markowa masz rację.
jak pisałem troszkę czasu w tył googlarka na temat PC nie wyrzucała tysięcy linków. Sytuacja jest dynamiczna. Z jednej strony komfort a zarazem problem wyboru. Najgorsze w tym że inwestor chciałby mieć pewność ze wkładając kase otrzyma to o czym opowiada sprzedawca(który z natury rzeczy nie może być obiektywny). Ale mamy forum, coraz więcej użytkowników=światełko w tunelu!
pozdr.

androzek
09-05-2008, 21:34
Jest mnóstwo firm garażowych czyli tańszych,problem zależy o tego ile osób ma taką pompę i co może o niej powiedzieć.W ciągu 3 lat przeanalizowałem wątki i wyszło że najwięcej osób ma IVT,Nibe ew.mysli o Thermogolv.Od roku jest wysyp firm produkujących i sprzedajacych pompy na polskim rynku.Jednka na podstawie sprzedanych np.10 czy 20 pomp nie możemy stwierdzić że są sprawdzone i niezawodne.Dlatego pisze o firmach które pompy produkują od kilkudziesieciu lat bo gdyby robiły szajs to by ich juz nie było a ile z polskich firm garażowych zostanie na rynku za dajmy na to 5 lat?
Bonetko.Nigdy nie ośmieliłbym się "pić' do Ciebie.Ciągle jestem pod Twoim wrażeniem i oczarowany Twoim niezwyczajnym zaangażowaniem w ten temat ( gdyby moja żona była choć w 1% tak zainteresowana :evil:

bonetka
10-05-2008, 08:57
Androzku :D a ja ciągle jestem pod wrażeniem Twojego bohaterstwa i odwagi jeśli chodzi o dobór PC ( moc ) . Zona ma CIEBIE :) i Ty w zupełności wystarczysz .
Twoje rady są bardzo cenne i ja też je zastosowałam u siebie i nawet w identycznej kolejności . Tylko Ty jesteś w 100% zadowolony a ja trochę mniej .
Przedstawiciele regionalni są czasami niedouczeni ( byli na dwóch szkoleniach i juz są przedstawicielami ) a firma macierzysta cieszy się , ze nie musi jechać kawał drogi tylko zrobi to ktoś bliżej a i tak PC kupuje sie u nich ( mają wynik finansowy?, mają ) [ IVT , Gdańsk ]. Ostatnio rozmawiałam z Panem tu na terenie W-wy ..monitował IVT bardzo długo ( chodziło o coś przy sterowniku ) w końcu wypiął tę część i zreperował na miejscu . Dlatego montuje teraz tylko NIBE gdzie Pan Piotr jest dostępny o każdej porze dnia i nocy.
Tak, że szwankuje SERWIS !!!!!!! o czym się nie wie jeśli się nie spróbuje - przecież nikt nie powie , że jest zły ..... Ale to Firmie powinno zależeć!!! ...a skoro nie zależy ...cóż zrobić ?......
Kiedyś napisałam do IVT w Szwecji ale mnie .o.....dla nich rynek w Polsce to podejrzewam , ze 0,....ileś tam po przecinku to co się będą przejmować .
Nibe-Biawar jest w Polsce i im zależy!!!
Thermogilv czy CK ......montują sami i to b. dobrze !!!!!!! bo nie wiadomo jak byliby postrzegani gdyby wyręczali się innymi ( przedstawicielami ) .
Te "garażowe " ...masz rację , mogą zwinąć interes i co ? ...szukaj wiatru w polu ....ale tego się nigdy wie.......oby nie spotkało nas rozczarowanie .....bo kasa trochę mniejsza a ryzyko duże ...a może wykupić POLISĘ ubezpieczeniową ? :) ( zły pomysł ? ) ( wiecie , że pomysły miewam szalone i mam ich dużo )

Życzę Wszystkim słoneczka i radości i samych dobrych, trafionych WYBORÓW!!

PS. Z tym serwisem to nie uogólniajmy , są i dobre .....ale może to trzeba mieć szczęście a nie wszyscy mają ....i chce powiedzieć , ze to wcale nie jest zwązane z kasą .....czasem " fachowcy " biorą większą kasę niż Fachowcy ...

HenoK
10-05-2008, 11:09
Z tym serwisem to nie uogólniajmy , są i dobre .....ale może to trzeba mieć szczęście a nie wszyscy mają ....i chce powiedzieć , ze to wcale nie jest zwązane z kasą .....czasem " fachowcy " biorą większą kasę niż Fachowcy ...
Przykład takiego niedouczonego serwisanta z renomowanej firmy w wątku :
http://forum.muratordom.pl/sterowanie,t130984.htm

hydrol
10-05-2008, 20:40
spokojnie po gwarancji serwis , naprawę czy wymiane elementu pompy ciepła - czyli tego co jest w gustownej szafce dokona niemal każdy zakład naprawy urządzeń chodniczych. Naprawiają bardzo rozlegle i skomplikowane systemy chłodnictwa przemysłowego przy krórych pompa ciepła to pryszcz. Z całą pewnościa ich wiedza i doświadczenie w każdym elemencie przewyżają "przyuczonych do zawodu" serwisantów. I nie miejcie pretensji - szukali pracy, wmówiono im, że to dobry bezawaryjny towar. Nie chodzi nawet o usuwanie awarii ,ale o te minimum wiedzy, dobrej woli i dociekliwości. Nic na to nie pomaga marka, firma renoma. Przykładów na głupote tysiace , a faktycznych fachwców z jajem, na lekarstwo. To nie tylko polski problem tak było na zachodzie , ale wypracowali system kształcenia i weryfikacji ludzi. Wymusiła to konkurencja, np w Niemczeh producentci kotłów gazowych poczuli się zagrożeni i uważali, że w ten sposób (wysokie wymagania i kwalifikacje gazowe nie dziwią) ograniczą administracyjnie konkurencję. Wyszło odwrotnie. :D
I na koniec do znudenia jak mantra ; to nie marka urządzenia decyduje o efektywności instalacji pompy ciepła a wyłącznie temperatury ; czyli jakośc dolnego źródła i instalacji odbiorczej. bebechy wszystkich są takie same, algorytm pracy banalny ( IVT całkiem do dupy :evil: ). Nikt w garażu nie zrobi sprężarki czy wymiennika. Jedno jst pewne " markowe są zecydowanie ładniejsze, ale nie wszystko złoto co sie świeci :)
Ładne, drogie i często tak w środku głupie że aż trudno uwierzyć.

fotograf
10-05-2008, 21:17
spokojnie po gwarancji serwis , naprawę czy wymiane elementu pompy ciepła - czyli tego co jest w gustownej szafce dokona niemal każdy zakład naprawy urządzeń chodniczych. Naprawiają bardzo rozlegle i skomplikowane systemy chłodnictwa przemysłowego przy krórych pompa ciepła to pryszcz. Z całą pewnościa ich wiedza i doświadczenie w każdym elemencie przewyżają "przyuczonych do zawodu" serwisantów.

dokładnie - mi pompe instalował chłodnik, który PC widział pierwszy raz w życiu, ale po 5 sekundach analizy, wiedział co gdzie i jak podłączyć, żeby działało :-)

Pozdrawiam

androzek
10-05-2008, 21:39
Skoro to takie wszystko banalnie proste to dlaczego nie można w Castoramie kupić pompy do samodzielnego montażu "Mały pompiarz".Przecież wystarczy kilka banalnych części i jednostronicowa instrukcja obsługi.

fotograf
10-05-2008, 21:45
Skoro to takie wszystko banalnie proste to dlaczego nie można w Castoramie kupić pompy do samodzielnego montażu "Mały pompiarz".Przecież wystarczy kilka banalnych części i jednostronicowa instrukcja obsługi.

są - nazywają sie klimatyzacja
popatrz jeszcze na forum elektrody - tam każdy sam robi pompe - za kilka tysięcy

a&zb
10-05-2008, 21:58
Skoro to takie wszystko banalnie proste to dlaczego nie można w Castoramie kupić pompy do samodzielnego montażu "Mały pompiarz".Przecież wystarczy kilka banalnych części i jednostronicowa instrukcja obsługi.

są - nazywają sie klimatyzacja
popatrz jeszcze na forum elektrody - tam każdy sam robi pompe - za kilka tysięcy

Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.

Oczywiście w internecie wszystko można napisać.

fotograf
10-05-2008, 22:47
Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.


ale o co Ci chodzi? pomyliłeś chyba tematy - a do tego co napisałes napisze, że wiele rzeczy, wielu ludzi robi samodzielnie i często są duuużo lepiej zrobione niż przez fachowców
- po drugie - znam frajerów, którzy płacą 2 razy tyle za coś, co nie jest tego warte i jeszcze sie tym chwalą
- no i jeszcze jedno - znam takich co nic sami nie robią bo czego dotkną to psują...

życie nie jest kolego takie proste - ja dom wybudowałem w rok robiąc wiele rzeczy samodzielnie i na nic nie narzekam - dodam, że stać mnie aby przy tym palcem nie kiwnąc, ale samodzielna praca daje mi pewność, że jest dobrze zrobiona no i satysfakcje :)

bonetka
11-05-2008, 03:29
W/g mnie nie można tak do końca powiedzieć , ze we wszystkich skrzyneczkach jest takie samo.... raczej.... to samo .
W garażach nie produkuje się elementów ale się dobiera i składa całość.. Przecież to musi być odpowiednio dobrane do danej mocy itd....np. wymiennik rurowy zamiast płytowego czy odwrotnie ( różne sytuacje mogą wymagać różnych ,wielkość ) ,dochłodzenie , odpowiednia sprężarka , regenerator , itd. ...chyba to nie jest zupełnie bez znaczenia .

Skoro to takie proste ...to nie wiem dlaczego ( zagląda tu tylu Panów ) była kiedyś sytuacja , że któraś z nas pytała o elementy do Ecopower ....podane było na tacy ...nie tylko symbole ( wszystkiego ) ale linki do stron internetowych ( parowanie , skraplanie itd. ) ......dlaczego żaden Pan się nie wypowiedział , czy to dobrze dobrane czy żle ........albo trzeba było napisać ... że to bez znaczenia ..... jest skrzyneczka i nie ważne co jakie w niej jest i tak będzie działała .......działać może będzie ale chyba chodzi o to aby tak połączyć i dobrać poszczególne elementy, żeby jej działanie było najefektywniejsze w danych warunkach , prawda ?.....
Dlatego PC danej mocy różnią się rozwiązaniami i mają różne COP czy EEP .

Owszem na elektrodzie robią PC ........ale nikt nie zrobił jej super od razu. Używają tez gotowych elementów. Tam nawet inżynierowie czytają , konsultują się ,wymieniają doświadczenia ....czyli nie jest to na tyle proste i banalne aby zrobić od razu bez żadnego przygotowania . Sami też czasami nie lutują , nie płuczą ( przy wymianie czynnika na inny ) czy nie napełniają czynnikiem . Jak się wie jakie konkretne elementy i się złoży ( ew.da się do polutowania ) to jest PC :)

Nie wszyscy potrafią sami ( chcieliby ale brak im wiedzy ) i dlatego płacą ciężkie pieniądze za to żeby ktoś inny to zrobił i mają słuszne prawo domagać się aby zrobione to było wzorowo i zgodnie ze sztuką instalatorską .
Owszem niektórzy płacą za dużo ......wynika to z tego , że albo nie orientują się w cenach albo osoba po przeciwnej stronie lady okazuje się nieuczciwa i żąda za dużo ...( często koszt w umowie jest orientacyjny a rzeczywisty sporo odbiega ) .
Chyba lepiej jak psują nie dotykać.....
Klimatyzatory mozna porównać do PC powietrznych ....w glikolowych nie ma wentylatora .

...i może jeszcze to .... specjalizacja mojego fachowca to PC, ogrzewanie podłogowe i klimatyzacje czy to podlega pod chłodnictwo czy nie ?..... może powinnam ewentualnie szukać kogoś od reperacji lodówek ? .... tylko nie małych ... duże agregaty chłodnicze a może komory mroźnicze ... myślę , że tu nie byłoby już żadnych niespodzianek , prawda ? ...

PS. Nie chciałam Nikogo obrazić czy być złośliwą ......przepraszam Was, że może tak to wygląda . PRZEPRASZAM ...śpiewają ptaki :) i ten ranny koncert chciałabym Wam zadedykować .... :) Dzień dobry :)

androzek
11-05-2008, 07:27
Kończąc sprowokowany temat - wszystko mozna złożyć samemu,nawet samochód.Jedyne co zrobiłem z części to dwa komputery.Pewnie można telewizor i lodówkę ( obudowa i sprężarka ) tylko..... trzeba mieć w zależności od tematu mniejszą lub większą WIEDZĘ oraz mnóstwo CZASU.Jeśli ktoś posiada te dwie przypadłości to zazdroszczę.
PS.Jestem w trakcie wyboru tv - wszystkie LCD i plazmy sa zbudowane TAK SAMO ( panel+obudowa+elektronika ) ale jeśli masz wybrać z 200 modeli to boli głowa.
U MNIE TEŻ SPIEWAJĄ PTAKI BONETKO
:D

fotograf
11-05-2008, 09:48
Kończąc sprowokowany temat - wszystko mozna złożyć samemu,nawet samochód.

tylko w PC tych części jest bardzo mało w porównaniu z autem :-)

Sasha
11-05-2008, 15:14
Kończąc sprowokowany temat - wszystko mozna złożyć samemu,nawet samochód.

tylko w PC tych części jest bardzo mało w porównaniu z autem :-)

ale sprzedają zestawy i instrukcją montażu:)

woland1980
11-05-2008, 20:48
Hej,
Czy ktoś może coś powiedzieć o marce Stiebel-Eltron?

hydrol
11-05-2008, 21:18
bonetko ? Czy tu ktos namawiał kogos do samodzielnej budowy pompy ciepła? To prawie niewykonalne bo wymaga pewnej smykałki, praktyki w majsterkowaniu i oczywiście wiedzy. Jednorazowo to juz zupełny bezsens. Sam dobór elementów jest stosunkowo prosty i oparty na profesjonalnym oprogramowaniu producentów poszczególnych urządzeń. Ale dobranie parametrów dla konkretnego rozwiązania to już troche absorbuje.
Wtrąciłem tylko zdanie, że czasem pogardzany , skromny wyrób może byc cacuszkiem w środku, ale to może ocenic tylko fachowiec z branży - czyli chłodniarz. Pod szyldem renomowanych firm często wyłącznie z powodów marketingowych sprzedaje się całkiem przeciętne wyroby zupełnie nieznanych wytwórców. Przykład Danfossa - i nie chodzi tylko o pompy ciepła - to szyld dla bardzo wielu wyrobów, których jedyny kontakt z danfossem to opakowanie i naklejka. Rozwiązania instalacyjne proponowane przez Vissmanna przyprawiają o ból głowy itd itp. Nie to nie są tandetne wyroby. Są drogie.Ale są i droższe.
Rozumiem , że niektórzy cenią sobie naklejkę i lepiej się czują jak kupia drogo. Zwracałem jedynie nieśmiało uwagę , że wcale to niczego nie gwarantuje. Bonetka ma IVT a dopiero w wyniku własnej dociekliwości dowiedziała się czego nie ma jej sterownik , a co powinno byc jedną z pierwszych informacji dostawcy.
Decyduja jak zawsze temperatury. Nieistotne jak markowym termometrem zmierzone :D .
Z całą pewnością każdy może nabyć stosowną wiedzę aby pokierować budową instalacji dolnego i górnego źródła nie gorzej a często lepiej niz "licencjonowany dostawca postępu".
Nie namawiam też do kupna jakiejkolwiek konkretnej marki. Ten wybór zostawcie sobie na koniec. Są ważniejsze zagadnienia , które decyduja o końcowym efekcie.
No i na koniec dokumentacja . Nie tłumaczył jej z pewnością inzynier, a pewnie i nigdy nie widział pompy ciepła. Często trudno zrozumieć zdanie a co dopiero zrozumiec treści techniczne jakie niesie. Tak, moim zdaniem instrukcja podstawowa z pewnością powinna mieścić sie na jednej stronie.
Pozostałe strony to zakładki eksperckie do których klient nie ma powodu zaglądac i ile serwisant wiedział co i po co montuje. To banalnie proste urządzenie.

fido
11-05-2008, 21:23
witam wszytkich po 4 dniach

montowałem okna do domu pasywnego
trawło to 3 dni!!!!
musiałem spać na budowie - tak bywa - bo tak to długo rwało
okna rewelacja ... korzystając z okazji musze się pochwalić ze zostałem przedstawicielem okien pasywnych firmy Internorm
najciekawszy jest sposób montażu - zdjęcia dla zainteresowanych na stronie
www.iQhome.eu

wracając do wątku
to który waszym zdaniem jest najlepszy regulator pogody
szczegónie dla mnie czyli taki który może ustawić niską temperature dla zasilania domu pasywnego?

moim zdaniem najważnejszy dla pompy to wysoki COP jeżeli nie byłoby grzane cwu to poprzez regulator pogodowy możemy w buforze obniżać temperaturę i uzyskać optymalny COP

więc która pogodówka dla mnie?

a&zb
11-05-2008, 23:05
Taaak, znam trochę takich co wszystko sami robią, znaczna część robienia końca nie ma, budowy ciągną się latami, jak już się wybiera fachowców i materiały to najtańszych i potem się dziwi że spieprzyli i tak dalej... stąd się bierze większość horrorów o budowaniu.


ale o co Ci chodzi? pomyliłeś chyba tematy - a do tego co napisałes napisze, że wiele rzeczy, wielu ludzi robi samodzielnie i często są duuużo lepiej zrobione niż przez fachowców

Nie pomyliłem tematów. Być może tak jest tylko mi się pechowo rzucają w oczy takie przykłady jak opisałem, choć jest ich dziwnie dużo.



- po drugie - znam frajerów, którzy płacą 2 razy tyle za coś, co nie jest tego warte i jeszcze sie tym chwalą

Ile coś jest warte, to jest kwestia indywidualnej oceny. Zazwyczaj zwolennicy "zrób to sam" mają bardzo niską ocenę wartości swojego czasu i dlatego im wychodzi że mają coś kilkukrotnie taniej niż ci którzy wybrali "fachowców". A może frajerem jest raczej ten, co nie potrafi właściwie wybrać dostawców i wyegzekwować od nich odpowiedniej jakości usług?



- no i jeszcze jedno - znam takich co nic sami nie robią bo czego dotkną to psują...
W powyższym zdaniu jest pewna logiczna sprzeczność, no co się będę czepiał :wink:



życie nie jest kolego takie proste - ja dom wybudowałem w rok robiąc wiele rzeczy samodzielnie i na nic nie narzekam - dodam, że stać mnie aby przy tym palcem nie kiwnąc, ale samodzielna praca daje mi pewność, że jest dobrze zrobiona no i satysfakcje :)

Nigdzie nie pisałem że życie jest proste :) To w ile czasu ktoś wybudował i ile zrobił samodzielnie jest zazwyczaj nieporównywalne. Sądzę jednak że ogromna większość ludzi prowadzących normalne życie i wykonująca część prac samodzielnie nie ma żadnych szans na skończenie w rok, a zwykle ciągnie się to o wiele dłużej. Satysfakcja z wykonanej pracy to rzecz oczywista, rzecz w tym że w tym samym czasie można robić rzeczy bardziej pasjonujące niż powiedzmy lutowanie rurek. Oczywiście co jest bardziej pasjonujące to kwestia indywidualnej oceny...

Sasha
12-05-2008, 00:21
jak ktoś ma dużo czasu moze się bawić w samodzielne wykonywanie prac, a jak nie masz go wcale lub bardzo mało to trzeba zacisnąć zęby i płacić. Poza tym do większości prac wymagana jest większa ilość osób niż jedna.

Wyjściem z sytuacji jest oczywiście zatrudnienie pomocnika i zwolnienie się z pracy, ale przecież wtedy zamieniam się w wykonawcę i warto przy okazji zrobić więcej takich prac :)

koło się zamyka

bonetka
12-05-2008, 01:54
Hydrolku ....bardzo Cię przepraszam i Innych też , że tak trochę napadłam na Was . To nie było konkretnie do Ciebie bo wiesz doskonale , że darzę Cię olbrzymim szacunkiem i sympatią .( za dobre serduszko, ze chcesz tu pisać też ) .
Jakoś tak zwróciłam uwagę na zdanie ..: bebechy wszystkich są takie same,"...
( te same ale nie takie same ..bo różnie dobrane , nawet jeśli przyjąć nazwę to część może mieć więcej ) . Może gdyby było napisane , ze banalnie proste ze względu na ilość elementów czy miejsce wpięcia w układ ......... a inne wypowiedzi i słowo "proste" spowodowały reakcję :oops:
DZ i GZ jest najważniejsze ale jeśli mamy możliwości finansowe i możemy kupić każdą PC to dlaczego mamy nie kupić cacuszka w środku ....tylko problem jest taki , ze nikt nie chce powiedzieć która z nich jest tym cacuszkiem .
Gdybym była chłodniarzem i widziała w środku różne PC to bym wiedziała jakie rozwiązania są w każdej z nich i to pozwoliłoby mi wybrać taką jaką chcę ale niestety ........
Sporo nauczyliśmy się tutaj ale może czas najwyższy przejść z 0 do 1 klasy i na wyższy stopień wtajemniczenia . Rozumiem , ze nie chcesz zachwalać jednej czy drugiej ale dlaczego ogólnie nie mielibyśmy o tym porozmawiać ?. Jak kiedyś pisałeś ( wyjmuję perły bardzo często ) te " szczegóły i szczególiki " bardzo mnie interesują . Wiesz doskonale , że jeśli nie pomożesz czy nie ukierunkujesz to nic z tego nie będzie . Pytanie czy zechcesz ?
O GZ czy DZ napisaliśmy 66 stron ( i możemy napisać następne 100 na ten sam temat .....a tu pewne rzeczy są aksjomatami i się nie zmieniają ...ile ciągle można o tym samym ? co nie znaczy , ze pytania o to samo nie będą się powtarzać i zostaną bez odpowiedzi ) ...instrukcje i sterowniki były tu porównywane ( nie wszystkie ) ale to mogłam sama ........ w interesującym mnie temacie jest trudniej ( nie jestem chłodniarzem ! :evil: ) .
Nigdy nie negowałam tego , ze garażowa nie może być perełką, jak najbardziej ale czy nie sprawiedliwe byłby i bardziej uczciwie , że tym bardziej te drogie też takie powinny być? !.
Czy ten wątek nie jest odpowiednim miejscem , żeby się dowiedzieć?.. Jeśl nie tu to gdzie ?..........oczywiście .jeśli tylko ja jestem ciekawa to się poddaję .............
Odnośnie garażowych bałam się tylko o serwis ....co by było gdyby firma szybko zwinęła się z rynku ?......
i jeszcze pytanie ...po jakim czasie może się zajeździć sprężarka .? ( jak coś jest źle,słyszałam o takim przypadku ) ......bo gdyby to było np. 2 lata a firmy już nie ma, to niestety wymieniamy na własny koszt ........

Fido ..... oprócz tego co mówiliśmy, najważniejsze to ...... kilka różnych krzywych w dolnym zakresie temp. a najlepiej możliwość tworzenia własnych i

fido
12-05-2008, 05:32
właśnie zauważyłem
że diabeł tkwi w krzywych
nie bardzo to kumam
czy dla mnie - ciepłego domu dolna krzywa jest najważniejsza czy rónie ważna jak w standardowych domach mniej ocieplonych?

przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej
szczególnie do thermogolva?

hydrol
12-05-2008, 08:12
właśnie zauważyłem
że diabeł tkwi w krzywych
nie bardzo to kumam
czy dla mnie - ciepłego domu dolna krzywa jest najważniejsza czy rónie ważna jak w standardowych domach mniej ocieplonych?

przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej
szczególnie do thermogolva?
nie ma znaczenia jak docieplony budynek. Krzywa grzania to wynik zapotrzebowania mocy i mocy instalacji. Oczywiście w budynkach energooszczędnych łatwiej zbudować instalacje pracująca na niskich temperaturach i płaskich krzywych grzania - czyli "bardziej niskotemperaturową niz zwykłe" :P
Nie pytaj o marke i typ regulatora bo każdy powie co innego. pisałem co ma mieć taki regulator. Moge trylko dodać że warto aby krzywa grzania mozna budowac np za pompoca 4 punktów - czyli krzywą łamaną , a nie prosta o załozonym nachyleniu.
Bonetko :D , właśnie próbuje przekazać , że nie warto dyskutowac o markach pomp bo różnia sie one tylko cena i zewnętrznym image. W dobrej instalacji każda się sprawdzi doskonale. Koncentrujemy sie na nieistotnych detalach , zapominając o najważniejszym : TEMPERATURY !
Ale przyszło juz ciepło i temat uschnie lada dzień :D

fotograf
12-05-2008, 08:55
jak ktoś ma dużo czasu moze się bawić w samodzielne wykonywanie prac, a jak nie masz go wcale lub bardzo mało to trzeba zacisnąć zęby i płacić.

ale wtedy lepiej sobie wynająć kogoś do pilnowania

bonetka
12-05-2008, 10:07
Witaj Hydrolku :)

Ale się doczekałeś uczennicy ? czepialska , niesforna , łapiąca za słówka , nadinterpretująca słowa , buntowniczka ..i przyjmij taką do szkoły ...tylko wilczy bilet albo za fraczek i z pierwszego piętra ...( czy nasza szkoła parterowa ?)
Jak dobrze , ze była ta uśmiechnięta buźka . Osłodziła trochę Twoje słowa . Masz rację . Chociaż nadal we mnie ( ach ta upartość ) drzemie gdzieś pogląd , że w zależności od producenta w ramach danego typu PC i mocy można ugrać do 0,2 czy 0,3 COP ..to bez znaczenia........( przemyślałam )
Teraz wszyscy rzucą się na tanie pompy ......i np. Pamar odnotuje wzrost sprzedaży ...bo skoro wszystkie takie same to po co przepłacać............
No cóż, proces zdobywania wiedzy jest czasami trudny i uczy pokory.
Dobrze , że jest od Kogo czerpać wiedzę i doświadczenie . Może jeszcze wiele razy trzeba się przewrócić ...ale chyba najistotniejsze , żeby się podnieść , otrzepać kolanka i pójść dalej :)

phoenix*
12-05-2008, 10:11
Witam

niedawno ekipa wiertnicza wykonala mi 3 odwierty pionowe (3x60m)
jak narazie wystaja rurki z ziemii, nie sa jeszcze doprowadzone do budynku.
Pytanko moje brzmi czy otwory po odwiertach sie wypelnia czyms ? czy zakopuje ziema ? (mam wrazenie ze tey ziemii co mam chyba nie starczy)
http://images23.fotosik.pl/209/27396cbe153776c7.jpg (www.fotosik.pl)

olo69
12-05-2008, 10:19
A ja mam takie pytanko. Ponieważ przy domu mogę mieć tylko szambo (ponieważ nie ma kanalizy a na oczyszczalnię pozwolenia nie dostanę). Czy w tym przypadku możnaby umieścić wymiennik do pompy nie w gruncie tylko właśnie w szambie? Czy to ma sens?

bonetka
12-05-2008, 12:30
Phoenix.pl
to tak zostawili ? i sobie poszli ?
powinni wywiercić , zalać , napełnić glikolem , zrobić próbę szczelności i oddać .
przestrzeń miedzy ścianą odwiertu a rurami wypełnia się masą wypełnijącą np. bentonitem .
Spotkałam sie z tym , że niektórzy robią specjalne wypełnienia ( widocznie inny dobór składników mieszanki która się zalewa ) .
Jedna z firm dół napełnia pospółką ( dł odwiertu 150 m ) a dopiero od 40 mb w górę kompaktonitem .
olo69
a jak Ty to sobie wyobrażasz? norma na wielkość szamba do domu osoby fizycznej to nie węcęj niż 10m3 ( tak było nie wiem czy jest tak teraz ) , szczelne to plastikowe . .
I co i te wszystkie nitki np. 300 czy 400 metrów włożysz do tego zbiornika ....to gdzie zmieści się prawdziwe szambo ......jaka musiałaby być średnica rury wejścia żeby wszystkie się zmieściły ........jak będzie ciągnęło ciepło w zimie to na ile wystarczy 2 dni, 3 dni ,
Jak ma się jakaś produkcję przemysłową i duże ciepłe ścieki w olbrzymim basenie to tak, ale tu ?
nie jestem ekspertem ale ...tak mi się wydaje .......

Phoenix ..to dobrze :) ...bo bałam się , że zostawili Cię samego .....

Woland1980 ....o Stiebel Elt.....no cóż ......skoro wszystkie takie same to trochę rączki mi opadły .......ale może tak ...nikt chyba z nas nie ma ( albo się nie ujawnia ) ......jeśli chodzi o układ to na dole jest zbiornik a na górze sprężarka i reszta (w kompaktowych ) ...sposób grzania wody to wężownica z ciepłą wodą ,która ogrzewa zimną zgromadzoną w zbiorniku ( albo 175 albo 162 l-10,13kW ) , 3 przedziały na dobę osobne dla co i cwu ,osobne obiegi, krzywe można zobaczyć na rysunku na sterowniku ( WPMII ) jastrych , wakacje itd.. ogranicznik prądu rozruchowego,
Koncern Stiebel w ubiegłym roku zbudował w Hozminden najwiekszą fabrykę PC w Europie środkowej ( największa inwestycja w 83 letniej historii firmy Pana Teodora Stieb.) szkoda , że nie przekłada się to na cenę ale trzeba im przyznać , że wyczuli koniunkturę .... .....z ciekawostek te olbrzymie hale są ogrzewane ciepłem pozyskanym z procesów technologicznych ....

phoenix*
12-05-2008, 12:53
Bonetko

chlopaki jeszcze nie skonczyli a ja jeszcze nei zaplacilem :) beda dalej laczyc i doprowadzac do domu spokojnie :) tak tylko pytam czy sie czyms te dziury zalewa co by mnie w konia nie zrobili 8)

Inka Opole
12-05-2008, 15:51
przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej
szczególnie do thermogolva?

jak widzisz fido zostaniemy sami przy wyborze pogodowki:)
ja bym poszedl droga hydrolka i szukal takiej ktora mozna spiac z regulatorem pokojowym, zeby wzajemnie ze soba wspolpracowaly..
pytanie tylko czy nam to p.Tomek podepnie do swojej pompy:)

bonetka
12-05-2008, 17:20
Inko i Fido ...nie martwcie się :)

do każdego pogodowego można podpiąć pokojówkę ............( albo pogodowe mają w komplecie pokojówkę )
Przeczytajcie jeszcze raz ze zrozumieniem ........wybierzecie ........podpiąć nie ma problemu ...przecież napisane jest jaka końcówka pod co ma być podpięta .....

sSiwy12
12-05-2008, 17:33
W przypadku PC typu M2 (z zasobnikiem) sprawa jest banalnie prosta. "Pogodówka" steruje PC, a "pokojówka" steruje pompą obiegową CO.
Moim zdaniem im "prostsze" sterowniki tym lepsze. Bardzo często jest tak, że ulegamy namową sprzedawcy aby zakupić dla swojej PC "super-duper-ful-wypas", a potem korzystamy z tego tak jak z super kalkulatora naukowego - czyli jak ze zwykłego liczydła.
Moim zdaniem powinno się wpierw określić co chcemy osiągnąć, czym chcemy sterować i wtedy podjąć decyzje co do sterowników - pamietając jednak o tym, że to kosztuje.
Pozdrawiam

hydrol
12-05-2008, 18:52
Witaj Hydrolku :)

Ale się doczekałeś uczennicy ? czepialska , niesforna , łapiąca za słówka , nadinterpretująca słowa , buntowniczka ..i przyjmij taką do szkoły ...tylko wilczy bilet albo za fraczek i z pierwszego piętra ...( czy nasza szkoła parterowa ?)
Jak dobrze , ze była ta uśmiechnięta buźka . Osłodziła trochę Twoje słowa . Masz rację . Chociaż nadal we mnie ( ach ta upartość ) drzemie gdzieś pogląd , że w zależności od producenta w ramach danego typu PC i mocy można ugrać do 0,2 czy 0,3 COP ..to bez znaczenia........( przemyślałam )
Teraz wszyscy rzucą się na tanie pompy ......i np. Pamar odnotuje wzrost sprzedaży ...bo skoro wszystkie takie same to po co przepłacać............
No cóż, proces zdobywania wiedzy jest czasami trudny i uczy pokory.
Dobrze , że jest od Kogo czerpać wiedzę i doświadczenie . Może jeszcze wiele razy trzeba się przewrócić ...ale chyba najistotniejsze , żeby się podnieść , otrzepać kolanka i pójść dalej :)

co do Twojej dociekliwości i horyzontach w funkcji czasu zajmowania się problemem to jestem zachwtycony :lol: ! Ale po co Ci to było ? Miałaś najlepszą markową pompę ciepła zainstalowaną przez równie markowy i fachowy serwis. Zdobyta wiedza tylko uwiera Ci świadomością niedoskonałości owych doskonałych i renomowanych :D .
Gdyby wszyscy byli tak jak Ty fachowi i dociekliwi to albo by się fachowcy douczyli albo zajęli jaką inna pozyteczną robotą np. strzyżeniem trawników :-?
Pamar czy inny wyrób to kwestia wyboru na zasadzie : każda zmora znajdzie swego amatora. Co do różnic 0.2 czy 0.3 w COP to być moze tak by było w identycznych warunkach instalaowania, ale to mozna nadrobić "lepszeszością" wykonania źródła i instalacji , dużo pewniej i za mniesze pieniądze. Poza tym należy pamiętać że w technice wszystko starzeje się bardzo szybko i dzisiejszy drogi nius za 5 lat jest powszechnością a za 10 gratem bez względu na stan techniczny.

hydrol
12-05-2008, 19:03
przeczytałem o tych pogodówkach ale nie wiem który sterownik waszym zdaniem nadaje się do pomp najlepiej
szczególnie do thermogolva?

jak widzisz fido zostaniemy sami przy wyborze pogodowki:)
ja bym poszedl droga hydrolka i szukal takiej ktora mozna spiac z regulatorem pokojowym, zeby wzajemnie ze soba wspolpracowaly..
pytanie tylko czy nam to p.Tomek podepnie do swojej pompy:)
nic nie trzeba spinać bo taki regulator ma 2 in 1 ! Mało tego : można wyważyć ile któej regulacji. Aby nie być gołosłownym popatrzcie sobie , ale zupełnie przykładowo :
http://www.compit.pl/instrukcje/Instrukcja%20R400.SMART2%20u2x.pdf
nie zrażajcie się że to do sterowania kotłem , pompa pracuje identycznie z punktu widzenia regulatora.
Cena też nie jest szokująca , a nawet całkiem przystępna. Instrukcja w stosunku do bełkotu IVT przystępna i zrozumiała. Bez wymądrzania się i niezrozumiałych zakładek.

sluza
12-05-2008, 20:15
Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

O MATKO!!! Kto ci tak wycenił albo skąd jesteś?

sluza
12-05-2008, 20:22
OFERTA KTÓRĄ DOSTAŁEM
Na wykonanie instalacji sanitarnych i CO w nowo budowanym domu jednorodzinnym
I MATERIAŁY
1 pompa ciepła 37 592,00
2 centralne ogrzewanie rozdzielczowo, grzejniki PURMO 5 620,00
3Instalacja wod-kanMateriał PP 5 050,00
4 Instalacja solarna 8 220,00
5 Kominek z płaszczem wodnym 10 000,00
6 ogrzewanie podłogowe 13 820,00
7 rekuperacja powietrza 12 000,00
Razem materiały 92 302,00

:cry: :cry:

no i wszystko jasne!!
A nie wystarczy np. FIGHTER 1140 do ogrzewania i FIGHTER 100P lub 120P do wentylacji z odzyskiem i produkcją cwu
Wywal solar i kominek, na cholerę ci to. Ten kominek to raczej bez marmuru liczony :)
W ogóle co to za cena za pompę ciepła NIBE. Taka nie występuje w cenniku, chyba że policzona z modułem chłodzenia

skrol
12-05-2008, 20:23
Mój dom to 266 m2 :( poroterm 24 plus styro 15 cm dach ocieplony będzie wełna 23 cm. Chcemy z żoną zainstalować pompę ciepła. Jaką moglibyście polecić i jakie byłyby koszty? Chcielibyśmy też REKU i kominek z płaszczem wodnym. Ogrzewanie podłogowe plus gdzieniegdzie grzejniki? Czy drewno na podłogówce może być?
BIAWAR wycenił nam całość tzn z podłogówką, i takim czymś co w lecie chłodzi i z kolektorami i wszystkim co do kompieli potrzebne i z robocizną na 126 000 PLN :(
Przepraszam za natłok pytań i z góry dziękuję za odpowiedź.

O MATKO!!! Kto ci tak wycenił albo skąd jesteś?

Podłogówkę policz 80-100 zł m2. Pompa np Vaillant lub Stiebel z dolnym źródłem to max 50000zł Kolektory przy takim układzie to nieporozumienie.... Lepiej kominek płaszczem.

fido
12-05-2008, 21:05
sory ale jestem teraz zgoniony
pilnyje dokładności w wykonaniu CWU
dokładności w otulinach, izolacji itp

nie mam już obecnie siły w analizowaniu tych regulatorów pogodowych

jeżeli zakupiłbym altherme
to tam jest WSZYSTKO
a więc regulator pogodowy też
oczywiście falownik który dobiera moc pompy do potrzeb

jeżeli zakupie thermogolva M2 to mam do dyspozycji zawór trójdrożny w buforze i chciałbym aby temperatura zasilania podłogówki była RÓŻNA w zależności potrzeb
czyli mam na zasilaniu róż ną temperaturę nie będzie potrzeb regulacji on/off na powrocie
teki regulator powinien badać temerature uśrednioną na zewnątrz i obecną bo chce aby inteligentnie sprawdzał co było wczoraj

co do pompki obiegowej to chciałem kupić elektroniczną wilo która sama reguluje swe obroty w zależności od ciśnienia czyli może słuyżyć świetnie gdybym dał regulatory temperatury w pokojach - wtedy gdy jest za ciepło w domu siłowniki zamykają pętle podłogówki a pompka wyczuwając wyższe ciśnienie zmniejsza swe obroty

oczywiście pogodówka powinna pracować w trybie dobowym - tak aby ustawić kilka temperatur na dobe


czy to ma sens
jeżeli tak to proszę podeślijcie kilka linków do sterowników
nie mam już siły jak ktoś odpowiada pytaniami
jak tylko oddychnę to przeanalizuje konkretne propozycje

fotograf
12-05-2008, 23:14
co do pompki obiegowej to chciałem kupić elektroniczną wilo która sama reguluje swe obroty w zależności od ciśnienia czyli może słuyżyć świetnie gdybym dał regulatory temperatury w pokojach - wtedy gdy jest za ciepło w domu siłowniki zamykają pętle podłogówki a pompka wyczuwając wyższe ciśnienie zmniejsza swe obroty


daj se spokój z tymi siłownikami itd. przy bezwładności podłogówki i dobrym jej wyregulowaniu nie mają sensu - ja własnie zdemontowałem heimaiery czy jak im tam - chcesz kupić?

HenoK
13-05-2008, 05:56
daj se spokój z tymi siłownikami itd. przy bezwładności podłogówki i dobrym jej wyregulowaniu nie mają sensu - ja własnie zdemontowałem heimaiery czy jak im tam - chcesz kupić?
Ja też nie stosowałem żadnych siłowników. Prosty rozdzielacz z możliwością odcięcia poszczególnych obwodów i ewentualnym przydławieniem niektórych z nich. W tej chwili nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych więc regulacja podłogówki niewiele by dała. Będzie musiała poczekać do początku nastepnego sezonu grzewczego. W takiej sytuacji nie ma też powodu, żeby inwestować w dużo droższą pompę z elektroniczną regulacją. Ja mam zwykłą pompkę UPS 25/4.

fido
13-05-2008, 09:26
rozmawiałem z panem tomaszem
wynegocjowałem 10% upustu
ale przy zakupie dla 4 osób

obecnie zgłosiło się włącznie ze mną właśnie 4 osoby
jeżeli ktoś jest chętny i decydowany to ostatni dzwonek

ja sprawe widzę tak
osoby zainteresowane one być na 100% pewne że się nie wycofają
nie moge negocjować a potem ktoś się wycofa

może każdy z nas wpłaci kaucje - w momencie wycofania zostanie ona utracona na rzecz pozostałych?

kangaroo21
13-05-2008, 09:55
skąd jesteś fido ?

Inka Opole
13-05-2008, 10:00
rozmawiałem z panem tomaszem
wynegocjowałem 10% upustu
ale przy zakupie dla 4 osób

obecnie zgłosiło się włącznie ze mną właśnie 4 osoby
jeżeli ktoś jest chętny i decydowany to ostatni dzwonek

ja sprawe widzę tak
osoby zainteresowane one być na 100% pewne że się nie wycofają
nie moge negocjować a potem ktoś się wycofa

może każdy z nas wpłaci kaucje - w momencie wycofania zostanie ona utracona na rzecz pozostałych?

hm mam nadzieje ze powazne osoby sie zglaszaja...
ja jestem na 100% pewny
i chcialbym to zrealizowac aby jeszcze przed wakacjami dostac "sprzet"

a pytales sie moze o to czy mozemy zastosowac inny sterownik pogodowy niz ten ktory na stronie wymieniaja...

bo kaucje gdzie chcialbys wplacic? chyba do thermogolv?
pozdr

fido
13-05-2008, 10:08
dobry pomysł
można powiedzieć panu tomaszowi że mam 4 osoby ale chcemy być pewni że dostaniemy 10%
mogę mu zaproponować że każda z osób wpłaciłaby kaucje do thermogolva i w przypadku jej rezygnacji kaucja przechodzi na jego rachunek ale pozostałe oosoby nie tracą zniżki

co wy na to?

Inka Opole
13-05-2008, 10:16
ja jestem za
nawet jeszcze w mailu przed chwila Ci opisalem jak bym to widzial
nie wiem jak reszta?

HenoK
13-05-2008, 10:51
rozmawiałem z panem tomaszem
wynegocjowałem 10% upustu
ale przy zakupie dla 4 osób

Może dla porządku przypomnij o jaką PCi chodzi.

i jeszcze jedno

NEGOCJACJE

widzę że mamy podobne preferncje
być może wielu z nas zdecyduje się na zakup pompy thermogolv lub althermy

Z tego co wiem to przy zakupie kilku sztuk istnieje możliwość negocjacji ceny

Inka Opole
13-05-2008, 11:18
[quote="HenoKMoże dla porządku przypomnij o jaką PCi chodzi.
[/quote]

to moze ja:)
chodzi o THERMOGOLV

Jarek_P
13-05-2008, 12:38
Witajcie, czy chcac zamontowac pompe ciepła, musze miec projekt instalacji?, jesli musze miec projekt to musi on byc dolaczony do pozwolenia na budowe?, i to samo pytanko dotyczace wentylacji mechanicznej, czy jej projekt trzeba dolaczyc do pozwolenia na budowe?

bonetka
13-05-2008, 14:39
Hydrolku :D ....nie nakrzyczałeś na mnie ..i jeszcze pochwaliłeś :D to najpiękniejszy prezent jaki dostałam , dziękuję :D ....
dobrze , ze podniosłeś ten aspekt że wszystko się starzeje w olbrzymim tempie, my tu się podniecamy a za kilka lat będą , lepsze , ekonomiczniejsze , tańsze itd. .....i dopiero będzie myślenie ...że sąsiad ma futurystyczną PC , która jest zupełnie bezgłośna , płaci za prąd jakieś drobne a jeszcze nawet jak jest za oceanem to PC się zgłasza i pyta jak minął mu dzień i zdaje relacje jaki jest stan wszystkich systemów ciepłowniczych w domu :) ( nie znam uczucia zazdrości i lubię jak wszyscy są szczęśliwi i zadowoleni )
Zobacz ...Twoje nauki nie idą w las :) ja swoje siłowniki pozdejmowałam od razu jak zaczęłam manipulować przy PC ( jak były te za wysokie parametry ) a teraz zobacz wszyscy wyrzucają ........
kangaroo29
Fido jest gdzieś z południa i chyba ma niedaleko do Krakowa ...
Jarek _P
napiszę jak u mnie - projekt indywidualny i tam była wyrysowana już wentylacja ( czyli czy to grawitacyjna czy mechaniczna , projekt musi być ) , jest potrzebny projekt instalacji wodno-kanalizacyjnej (wchodzą w skład gotowego projektu ) ...... ale nie konkretnie PC,
Proszę się nie denerwować ...Ktoś napisze , cierpliwości ......

fido
13-05-2008, 18:24
skoro twierdzicie że siłowniki bez sensu to znaczy że dobrze planowałem zastosować je jak zajdzie potrzeba

słuchajcie
jeżeli chodzi o zakup thermogolva to dobrze aby zgłosił się ktoś jeszcze
poza tym dobrze było aby napisali do mnie ludzie czy negocjowali a panem tomaszem - aby nie było nieporozumienia

tak przy okazji
może napiszecie w jakim stanie macie budowy
ja jak wiecie z surowyym zamkniętym czyli mury dach i okna - obecnie CWU

co do regulatora pogody to widze że nie ma konwersacji czyli albo firmowy albo żaden

sylvia1
13-05-2008, 19:51
skoro twierdzicie że siłowniki bez sensu to znaczy że dobrze planowałem zastosować je jak zajdzie potrzeba

słuchajcie
jeżeli chodzi o zakup thermogolva to dobrze aby zgłosił się ktoś jeszcze
poza tym dobrze było aby napisali do mnie ludzie czy negocjowali a panem tomaszem - aby nie było nieporozumienia

tak przy okazji
może napiszecie w jakim stanie macie budowy
ja jak wiecie z surowyym zamkniętym czyli mury dach i okna - obecnie CWU

co do regulatora pogody to widze że nie ma konwersacji czyli albo firmowy albo żaden
Fido wysłałam do Ciebie maila ale nie odpowiedziałeś. Też pytałam pana Tomasza o zniżke dla grupy mówi, że nie ma sprawy. A i jeszcze negocjuje w sprawie scrolla. Może przy większej grupie nacisku by się udało z tym scrollem?

inez5
13-05-2008, 19:57
Witajcie, czy chcac zamontowac pompe ciepła, musze miec projekt instalacji?, jesli musze miec projekt to musi on byc dolaczony do pozwolenia na budowe?, i to samo pytanko dotyczace wentylacji mechanicznej, czy jej projekt trzeba dolaczyc do pozwolenia na budowe?

witaj, wlasnie zlozylam wniosek o pozwolenie na budowe i spiesze poinformowac, ze niestety tak :) do pozwolenia na budowe projekt pompy jest niezbedny, zas gdy masz projekt bez kominów wentylacyjnych, tak jak my ze wzgledu na planowaną rekuperacje, nalezy w projekcie umiescic adnotacje, ze planowana jest wentylacja mechaniczna. Acha, nam projekt montazu pompy przygotowano w 5 dni, ale podobno standardem jest tydzien.

Inka Opole
13-05-2008, 20:10
Fido wysłałam do Ciebie maila ale nie odpowiedziałeś. Też pytałam pana Tomasza o zniżke dla grupy mówi, że nie ma sprawy. A i jeszcze negocjuje w sprawie scrolla. Może przy większej grupie nacisku by się udało z tym scrollem?

Ty tez bys wchodzila w zakup thermogolv? to bysmy mieli 5 osob
co do scrolla to ponoc ciagle w testach:(
pozdr

fido
13-05-2008, 20:28
ciekawe co oni testują te scrole

ponoć w M2-5kW już są nowe scrole
tam chodzą
czy aby nie będzie błędu dzieciństwa w tych nowych pompach

skoro tak długo testują to dlaczego?czy chcą osiągnąć lepsze paramertry czy też nie udaje im się coś

ja zaproponowałem zakup jaknajszybciej dolengo źródła panu tomaszowi i on zgodził się - można kupić zrobić dolne źródło a na spokojnie poczekać na nowy przetestowany scroll

bonetka
13-05-2008, 20:53
Cieszę się , ze posuwacie się do przodu :) .......
W Them. na tłokowych mieli lepsze parametry ...to tak jak w Nibe były na tłokowych Bristola i zmienili na lepsze też tłokowe Bristola - małe moce ( większe Mistub.) i dlatego długo nie zmieniali . 5 kW już ma a 7 i 10 ...widocznie coś jeszcze dogrywają ......ale wiecie , ze będzie z nową sprężarką trochę droższa .
Wiecie już gdzie postawicie i jak ?( odległości )

Wy też macie projekt na PC? ..... dodany do projektu domu na pozwolenie na budowę ? ....u mnie na początku miał być gaz ( propan-butan ) ...ale komin ( do kominka ) tylko jeden , oczywiście kominki wentylacyjne .( wentylacja ) ..ale nic poza tym .....
i dom przyjęty itd. ...tylko mam naniesione odwierty na mapie sytuacyjno -wysokościowej i na takim zgłoszeniu ( taka karteluszka co zanosi się do Nadzoru Budowlanego razem z projektem ) i napisane , że ogrzewam PC i tyle .......

aniahubi
13-05-2008, 21:17
Witajcie,
Obserwuję wasz wątek od dłuzszego czasu i właściwie już się zdecydowałam na thermogolv Zirius M2-10. Do Fido wysłałam stosowne zgłoszenie :-)
Ale właśnie post bonetki zwrócił moją uwagę na jedną rzecz: w projekcie mam ogrzewanie gazowe, w ramach adaptacji projektant wykreślił mi komin od pieca i nawiew zetkę, ale nigdzie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła nie wspomniał. Czy trzeba mieć jakiś oddzielny projekt na kolektor i samą pompę ciepła?
Pozdrawiam

Inka Opole
13-05-2008, 21:36
Witajcie,
Obserwuję wasz wątek od dłuzszego czasu i właściwie już się zdecydowałam na thermogolv Zirius M2-10. Do Fido wysłałam stosowne zgłoszenie :-)
Ale właśnie post bonetki zwrócił moją uwagę na jedną rzecz: w projekcie mam ogrzewanie gazowe, w ramach adaptacji projektant wykreślił mi komin od pieca i nawiew zetkę, ale nigdzie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła nie wspomniał. Czy trzeba mieć jakiś oddzielny projekt na kolektor i samą pompę ciepła?
Pozdrawiam

my w projekcie mamy ekogroszek z kominem ktorego juz nie ma:)...osobiscie nic nie wiem na temat oddzielnego projektu..kolektorow napewno nigdzie nie trzeba zglaszac..co do pompy mysle ze wystarczy na sam koniec zgloszenie ze takie cos uzywamy i tyle..
u mnie ma byc m2-7zirius

Inka Opole
13-05-2008, 21:40
Cieszę się , ze posuwacie się do przodu :) .......
W Them. na tłokowych mieli lepsze parametry ...to tak jak w Nibe były na tłokowych Bristola i zmienili na lepsze też tłokowe Bristola - małe moce ( większe Mistub.) i dlatego długo nie zmieniali . 5 kW już ma a 7 i 10 ...widocznie coś jeszcze dogrywają ......ale wiecie , ze będzie z nową sprężarką trochę droższa .
Wiecie już gdzie postawicie i jak ?( odległości )


my juz mamy miejsce, przekopy pod fundamentem przygotowane (co prawda pod inna pompe ale sie pewnie przydadza)..



Wy też macie projekt na PC? ..... dodany do projektu domu na pozwolenie na budowę ? ....u mnie na początku miał być gaz ( propan-butan ) ...ale komin ( do kominka ) tylko jeden , oczywiście kominki wentylacyjne .( wentylacja ) ..ale nic poza tym .....
i dom przyjęty itd. ...tylko mam naniesione odwierty na mapie sytuacyjno -wysokościowej i na takim zgłoszeniu ( taka karteluszka co zanosi się do Nadzoru Budowlanego razem z projektem ) i napisane , że ogrzewam PC i tyle .......

my nic nie mamy jak juz ponizej napisalem projekt mielismy zupelnie na cos innego wydaje mi sie wlasnie ze przy koncu budowy trzeba zgloscic tak jak Ty to zrobilas i na tym poprzestac poprzestac:)

Inka Opole
13-05-2008, 22:01
ja zaproponowałem zakup jaknajszybciej dolengo źródła panu tomaszowi i on zgodził się - można kupić zrobić dolne źródło a na spokojnie poczekać na nowy przetestowany scroll

czyli jak podpisujemy umowe tylko na dolne zrodlo? i kupujemy tylko kolektory?

a co z reszta? dopiero pozniej ? tyle ze pozniej juz nie bedziemy mogli negocjowac ...i jak wtedy uzyskac rabat promocyjny?
pozdr

bonetka
13-05-2008, 22:46
Inko ...spokojnie , nie chce się wtrącać ale widzę , że się denerwujesz ....
uważam , że umowę możecie podpisać i wynegocjować za całość teraz ....., przecież założenie DZ może być wcześniej ...a reszta póżniej . Tylko ja bym , się dowiedziała ile trzeba czekać 1 m-c czy 3 czy 5 .....Myślę , że jesteście Wszyscy dżentelmenami i tak może się to wszystko odbyć . Za dolne żródło zapłacicie po montażu a za PC po dostarczeniu na miejsce ....chyba , że Pan Tomek chciałby jakąś zaliczkę na PC .
Przecież czy teraz czy pózniej nadal będzie Was 4 czy 5 osób i to nic nie zmienia.
To Firma Pana Tomka i może robić tak jak chce ...to nie Ecopwer czy Nibe gdzie z góry było ustalone , że np. promocja trwa 2 m-ce ...( w Nibe można było wygrać nawet samochód )
to z projektem wyszło od Inez a pytał ....Jarek
Ja nic takiego nie mam , żadnych projektów .
Miałam naniesione na ostateczną wersję mapy sytuacyjnej odwierty i ...i wypełnioną taką kartę informacyjną ( składaną przy wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego ) ......chyba w jednym miejscu było że mam PC ...i tyle
ale może gdzie indziej bardziej "lubią" urozmaicać i umilać człowiekowi życie , szkoda , że nie za darmo ....bo projekt kosztuje , chyba , że firma zrobi za darmo ( w ramach tej olbrzymiej kasy ) wszak w normalnym kraju tak powinno być ...i chyba mają osobę z uprawnieniami ( od razu będzie wiadomo czy to f czy F ) żeby sporządziła i podpisała .

sylvia1
14-05-2008, 07:20
(...)przecież założenie DZ może być wcześniej ...a reszta póżniej . Tylko ja by, się dowiedziała ile trzeba czekać 1 m-c czy 3 czy 5 .

ponoć na PC czeka się ok 6 tyg. Tak mówi pan T.



Myślę , że jesteście Wszyscy dżentelmenami i tak może się to wszystko odbyć . Za dolne żródło zapłacicie po montażu a za PC po dostarczeniu na miejsce ....chyba , że Pan Tomek chciałby jakąś zaliczkę na PC .
Przecież czy teraz czy pózniej nadal będzie Was 4 czy 5 osób i to nic nie zmienia.

zaliczki pan T. nie chce
u mnie np dolnego źródła nie da się zrobić przed lipcem- za wysoki poziom wód gruntowych.



Ja nic takiego nie mam , żadnych projektów .
Miałam naniesione na ostateczną wersję mapy sytuacyjnej odwierty i ...i wypełnioną taką kartę informacyjną ( składaną przy wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego ) ......chyba w jednym miejscu było że mam PC ...i tyle
ale może gdzie indziej bardziej "lubią" urozmaicać i umilać człowiekowi życie , szkoda , że nie za darmo ....bo projekt kosztuje chyba , że firma zrobi za darmo ( w ramach tej olbrzymiej kasy ) wszak w normalnym kraju tak powinno być ...i chyba mają osobę z uprawnieniami ( od razu będzie wiadomo czy to f czy F ) żeby sporządziła i podpisała .
czyli jak mam budynek już odebrany to co? mam jeszcze coś zgłaszać czy sobie olać?

mery26
14-05-2008, 07:27
sylvia-olej!

bonetka
14-05-2008, 07:43
Sylwia ....ale po o co to komu ( chyba , ze do statystyki )....ja bym olała . ( no są przecież jakieś błędy statystyczne , prawda ? :) ).gdyby był porządek w całym kraju to żądaliby wszędzie a tak nie jest ....więc dla mnie to bez znaczenia ...

Zmierzałam do tego ...że przecież każdemu nie musi być natychmiast i jednocześnie . ( nawet tak się chyba fizycznie nie da ) ....poza tym to trochę kłopot dla P.Tomka bo musi i jeździć dwa razy ....a tak przyjeżdża raz ( ekipa ) ze wszystkim, robi i po sprawie . Fido chce wcześniej DZ , to niech ma wcześniej ....każdemu w/g potrzeb :)
Rozumiem , ze to 6 tyg to na PC już ze skrollem , tak ?
ja bym się tylko umówiła ....kiedy u Kogo po kolei ......żeby póżniej nie było , ze wszyscy chcą w tym samym tygodniu ...bo tak się nie da....i będą jakieś zgrzyty czy coś takiego .......myślę , ze Fido jest tak obrotną ii planową Osobą , że ustalić szczegóły ( harmonogram prac ) ze Wszystkimi i z P.Tomkiem to dla Niego mały pikuś :D

sylvia1
14-05-2008, 08:48
Bonetka na razie nie ma decyzji co do scrolla, więc te 6 tyg to tłokowa

bonetka
14-05-2008, 09:11
No to :-? nie chce Was straszyć ale jak na te ze scrollem trzeba będzie poczekać pół roku , rok albo dwa ? ......i co wtedy ? ( wiecie jak długo czasami trwa wdrożenie nowego rozwiązania ........tu nic przyspieszyć się nie da :( , będą to będą ,,,nie ma to nie ma i już ) ...żeby chociaż w przybliżeniu powiedzieli ,czy to na dniach ? czy odległa przyszłość ? ....bo co innego czekać na coś co już za Bałtykiem fizycznie jest dostępne ( i tylko transport ) a co innego jak tego jeszcze nie ma .........

Fido ...mam dla Ciebie zadanie :) (bo Ty tajnos agentos)...żartuję )...już kiedyś Terlplace zwrócił na to uwagę ( chodziło o rys. schemat PC ja napisałam , że to Hubomag`a a na stronie Pamaru też był ) ....i właśnie chodzi mi o to , ze chyba Pamar i Hubomag to dwie firmy ale pod jednym zarządem .......robią chyba w Zaborowie ( fabryka ) ...bo zobaczcie na stronie Hubomag tel.0-22 ( warszawski ) a na Pamaru ...dziwne bo 0-46 ( Skierniewice ) bo ten Zaborów to koło Legnicy i Lubina .....ale na obu tel. do szefa p.Chmieleckeigo ...i dwie sprzedają PC ECO .
...w związku z czym podawanie tych dwóch firm jesli chodzi o montaż tak ale jeśli chodzi o PC ( producent ) to nie bo to...... te same pompy , .......
..jakieś uwagi ,opinie , hipotezy w związku z tym .......

Inka Opole
14-05-2008, 09:44
no wlasnie bonetko nie potrafia podac terminu oprocz tego ze testuja..i niby do konca tygodnia mialo byc wiadomo ale boje sie ze nie bedzie bo ten termin kilkukrotnie byl juz przesuwany
a przeciez nibe tez leci na tlokowych jak wyszlo nam z rozmow:)

moze kto bedzie chcial czekac to zrobi jak fido najpierw DZ a potem PC a komu nie zalezy to juz w dogodnym dla siebie terminie
sylvia pisze o tych 6 tygodniach bo tyle wlasnie sie czeka na przesylke ze szwecji po zamowieniu... czyli jezeli ktos chce przed wakacjami to ostatni dzwonek..bo potem realizacji dopiero po...
pozdr

GregN
14-05-2008, 10:15
Zauważyłem iż tematami dyskusji/porad są zwykle instalacje do 10kW.

Czy dostanę jednak jakąś poradę związaną z instalacją PC o trochę wyższej mocy (16-17kW)?
Chodzi mi tutaj o konkretne PC i koszty z tym związane.


sluza rzucił(a) taką propozycję:


A nie wystarczy np. FIGHTER 1140 do ogrzewania i FIGHTER 100P lub 120P do wentylacji z odzyskiem i produkcją cwu

Co o tym sądzicie?