PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Havena
14-05-2008, 12:16
w projekcie mam ogrzewanie gazowe, w ramach adaptacji projektant wykreślił mi komin od pieca i nawiew zetkę, ale nigdzie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła nie wspomniał. Czy trzeba mieć jakiś oddzielny projekt na kolektor i samą pompę ciepła?


Podlacze sie tutaj :) Wprawdzie projekt jeszcze nawet nie kupiony (na dniach kupujemy), ale na 99% bedzie pompa. Kiedy mam sie brac za projekt instalacji, zakup urzadzenia, odwierty itp? Myslalam, ze najpierw dom trzeba postawic ;) Podsuncie, prosze, prawidlowa kolejnosc dzialan, zeby to wszystko mialo rece i nogi. Przyznam, ze na razie jestem przerazona cala ta budowa... A dopiero WZ mamy w reku :D

woland1980
14-05-2008, 12:36
Ja dopiero zaczynam ale tak na logikę to u mnie wyszło:
1. odwierty pionowe
2. fundament i wprowadzenie kolektorów do budynku
3. domek
4 wyposoażenie "kotłowni" w PC i montaż podłogówki.

Nie mam pojęcia czy to jakiś super plan działania.

Ponowie jeszcze pytanko o STIEBEL ELTRON, czy ktoś testował owe pompki?
Podobno to duży gracz na rynku a u nas cicho.

Havena
14-05-2008, 13:16
Ja dopiero zaczynam ale tak na logikę to u mnie wyszło:
1. odwierty pionowe


Czyli odwierty przed fundamentami??? To cos czuje, ze w tym roku fundamentow nie bedzie... ;)

sSiwy12
14-05-2008, 13:24
Ja dopiero zaczynam ale tak na logikę to u mnie wyszło:
1. odwierty pionowe


Czyli odwierty przed fundamentami??? To cos czuje, ze w tym roku fundamentow nie bedzie... ;)

A gdzie jest powiedziane, że tak trzeba bezwzglednie zrobić? Bez przesady, zostawienie "przepustów" jest az nadto "zapobiegliwe" - bo mozna i ta czynność wykonać po posadowieniu budynku.
Pozdrawiam

Havena
14-05-2008, 13:30
A gdzie jest powiedziane, że tak trzeba bezwzglednie zrobić? Bez przesady, zostawienie "przepustów" jest az nadto "zapobiegliwe" - bo mozna i ta czynność wykonać po posadowieniu budynku.


Nie, nigdzie tak nie jest napisane :) Zadalam tylko pytanie, jak bedzie najlepiej, Woland tak mi odpowiedzial i sie tym zasugerowalam. Jesli mozna tak, jak piszesz, to swietnie! Im wiecje opinii, tym lepszy sobie wyrobie poglad. Dzieki!

Z tego wychodzi, ze budowe najtrudniej zaczac (my sie juz zbieramy 10 lat :oops: , serio!).

Inka Opole
14-05-2008, 13:46
Ja zrobilem tylko przepusty pod fundamentami, ale z tego co wiem nie jest to konieczne bo firma moze pozniej to zrobic..zalezy tez gdzie bedzie ta "kotłownia"

mery26
14-05-2008, 14:55
Ja zrobilem tylko przepusty pod fundamentami, ale z tego co wiem nie jest to konieczne bo firma moze pozniej to zrobic..zalezy tez gdzie bedzie ta "kotłownia"
nie konieczne ale lepiej wiedzieć gdzie i zrobić. Oszczędzasz czas i pierdolnik

Inka Opole
14-05-2008, 19:33
Panie i panowie z grupy zakupowej:)
co robimy..bo cos przycichlo?
fido..ustaliles cos wiecej niz to co pisales?

oopl
14-05-2008, 21:21
Wszystko OK, rozmawiam cały czas z Fido, myślimy by płacić w koronach, powinno być troszkę taniej. jest nas już 5 osób, szczegóły możemy omówić tel.

Zirius M2-10 + kolektor poziomy+ sterownik pogodowy

- czwarty z grupy zakupowej -

fido
14-05-2008, 22:18
noooo jestem

a więc cały dzień byłem na budowie
w tym tygodniu jeszcze 1-2 dni

potem już tylko w soboty bywam na budowie no może z wyjątkami

Myśłe że siła negocjacji zależy od ilości osób
Może wyciągniemy więcej niż 10%

Poza tym możemy napisać do Szwecji przecież
Ja mam kolege który perfekt zna norweski i być może szwedzki - możemy popróbować

Ja jak pisałem jestem obecnie na bydowie od rana do nocy
jeszcze max 2 dni i koniec COW
potem sobotami robe elektrykę a rozmawiać mogę na spokojnie w przyszłym tygodniu

korony możemy kupić albo oddzielnie albo (znam się troche na rynku międzybankowym) można kupić wspólnie taniej w WBK ale musi to być duży zakup czyli musielibyśmy założyć np. wspólne konto - nie wiem czy można

tak poza tym podstawa to wkopać dolne źródło - ja chce koniecznie mieć nową sprężarkę - bo chce aby było ciocho i nowocześnie
ponoć ta 5kW ma i jest bezgłośna
dlatego dolne źródło mogę już wkopywać a pompe kupić i włożyć później

jest dużo opcji ale na spokojnie podejdźmy do tematu


... a jeżeli nie będzie z nowym scrolem?
ja mam sprawe prostą albo czekam albo kupuje 5kW a dolne źródło będę miał większe czyli od 7kW

zbiera się niezła ekipa zakupowa - może warto popytać u konkurencji?

fido
14-05-2008, 22:22
no i mamy odpowiedź od pana tomasza:

wyczaił nas na grupie heheheh

Przesłałem dzisiaj do "Inki" ceny na pompy ciepła ze Scrolami ale chyba nie doszło.
Wklejam to samo:

Pozwolę sobie wtrącić swoje 5 groszy.
Proponuje nie wyrzucać pieniędzy i przygotować układ pod pogodówkę. Każda pogodówka która będzie posiadała możliwość "kręcenia" zaworem mieszacza będzie odpowiednia i nie będzie problemu z jej podłączeniem. Jednak wybór producenta i zainstalowanie polecam wykonać w następnym sezonie grzewczym. Sam montaż pogodówki jest bardzo prosty i nie wymaga specyficznych sprzętów i umiejętności.
Prawdopodobnie piszę do osoby która była by zainteresowana pompą ciepła ze sprężarką Scrol.
Otrzymałem sugerowane ceny na te pompy i je przedstawiam. Zaznaczam że są to sugerowane (prawdopodobnie tak już zostanie) ale ponieważ nie otrzymałem oficjalnego cennika i nie mogę umieścić na swej stronie.
M1-5 (2x60m) - 36.000 SEK
M1-7 (3x60m) - 43.700 SEK
M1-9 (3x70m) - 48.000 SEK
M1-11 (4x60m) - 51.100 SEK

M2-5 (2x60m) - 52.000 SEK
M2-7 (3x60m) - 61.700 SEK
M2-9 (3x70m) - 65.500 SEK
M2-11 (4x60m) - 68.600 SEK
Może w tym tygodniu otrzymam info od kiedy będzie można je zamawiać.

fido
14-05-2008, 22:31
szkoda tylko że szwedzi nie wpadli na pomysł modulacji mocy

Inka Opole
14-05-2008, 23:12
Hej
mail niestety do nas nie dotarl ale jak widze nie ma juz potzreby:)
no to super ze pewne sprawy sie zaczely wyjasniac
jak ze scrollem..ceny sa wg mnie przystepne..i kazdy bedzie mogl sobie sam zdecydowac co woli czy troche tansza wersje na tlokowym czy drozej na scrollu
osobiscie sklaniam sie do m2-7 na scrollu

ciekawi mnie co p.Tomasz mial na mysli by ukald przygotowac pod pogodowke ale jej w tym sezonie nie podlaczac???? pytanie jezeli ja np jestem lewy to kto mi ja pozniej podlaczy i wysteruje

co do konkurencji do fido obawiam sie ze nikt nam ceny thermogolva nie zaproponuje...a nie ukrywam ze to sprawa istotna oczywiscie wazne by instalacja byla sprawdzona..

chcialbym abysmy w przyszlym tygodniu/na poczatku podjeli konkretne decyzje..
moj pomysl to taki ze tworzymy grupe zakupowa...ustalamy warunki z p.Tomaszem (przekazujemy nazwiska)...a potem indywidualnie ustalamy montaze,przywoz sprzetu...bo raczej nawet jak ktos bedzie chcial to juz przed wakacjami bedzie ciezko dostac PC ale mozna sie w kolejce ustawic:)
nawet z montazem DZ przed wakacjami bedzie problem, dzisiaj rozmawialem z p.montazysta i tak sierpien to wakacje a czerwiec lipiec to terminy w ktorych ciezko z mozliwosciami (moce przerobowe)

zaplata w SEK kusi..jezeli by sie dalo zakupic taniej niz oficjalny kurs to bylby to nastepny plus ale nie mam pomyslu jak to zorganizowac...warto by wykorzystac niski kurs ktory jest obecnie bo co bedzie za miesiac nikt nie przewidzi

fotograf
14-05-2008, 23:37
korony możemy kupić albo oddzielnie albo (znam się troche na rynku międzybankowym) można kupić wspólnie taniej w WBK

rozbawiłeś mnie do łez tym tekstem....może na tynku międzybankowym sie znasz ale o kursach w bankach nie masz pojęcia :)

andrea_l
14-05-2008, 23:59
Inko, o ile sobie przypominam miałeś już podpisywać umowę na pompę ecopower, która z kolektorami pionowymi miała kosztować (tylko?) 3 tys. drożej od ziriusa. Przepraszam, że tak pytam wprost, ale co Cię przekonało. Sama też bardzo poważnie zastanawiałam się nad ziriusem, ale mam śliczny żółty piaseczek już na głębokości 30 cm i przyznam, że trochę się go obawiam. No i do tej pory nie zdecydowałam się na żadną pompę, a czas ucieka...
pozdrawiam
andrea_l

fido
15-05-2008, 07:39
co do zakupu w banku

moim zdaniem odbywa sie to tak
kantory to nie są do końca punkty wymiany waluty
klient przyjdzie kupi walutę to zarobią więcej
bo maja widełki

co jednak zrobić jak nakupili waluty i nie ma chętnych na odkupienie
tracą płynność?
nie
idą do banku i sprzedają na międzybankowym

forex bo tak nazywa się międzybankowy ma widełki pomiędzy kupnem i sprzedażą pół grosza
a kantory ze 2-grosze grosze

tak apropo widełki fachowo nazywają się spreed

nie wiem czy jest sens walczyć o 1-2 grosze
dawno nie robiłem sprzedaży na forexie więc może coś się zmieniło

zakup waluty nie jest najważniejszy

TomcioB
15-05-2008, 07:48
no i mamy odpowiedź od pana tomasza:

wyczaił nas na grupie heheheh

Przesłałem dzisiaj do "Inki" ceny na pompy ciepła ze Scrolami ale chyba nie doszło.
Wklejam to samo:

Pozwolę sobie wtrącić swoje 5 groszy.
Proponuje nie wyrzucać pieniędzy i przygotować układ pod pogodówkę. Każda pogodówka która będzie posiadała możliwość "kręcenia" zaworem mieszacza będzie odpowiednia i nie będzie problemu z jej podłączeniem. Jednak wybór producenta i zainstalowanie polecam wykonać w następnym sezonie grzewczym. Sam montaż pogodówki jest bardzo prosty i nie wymaga specyficznych sprzętów i umiejętności.
Prawdopodobnie piszę do osoby która była by zainteresowana pompą ciepła ze sprężarką Scrol.
Otrzymałem sugerowane ceny na te pompy i je przedstawiam. Zaznaczam że są to sugerowane (prawdopodobnie tak już zostanie) ale ponieważ nie otrzymałem oficjalnego cennika i nie mogę umieścić na swej stronie.
M1-5 (2x60m) - 36.000 SEK
M1-7 (3x60m) - 43.700 SEK
M1-9 (3x70m) - 48.000 SEK
M1-11 (4x60m) - 51.100 SEK

M2-5 (2x60m) - 52.000 SEK
M2-7 (3x60m) - 61.700 SEK
M2-9 (3x70m) - 65.500 SEK
M2-11 (4x60m) - 68.600 SEK
Może w tym tygodniu otrzymam info od kiedy będzie można je zamawiać.

Witam

Czy uważacie że zmiana sprężarki na scroll jest warta około 2-3 tys. ??
Jakie ma ona zalety (albo jakie powinna mieć) w stosunku do tłokowej??

Czy wiemy jakiej firmy będzie sprężarka w pompie Thermogolv??
Czy nie boicie się zakupić sprzęt w wieku "młodzieńczym", tzn. po takiej znaczącej modyfikacji, ale jednak niesprawdzony ??

Pewnie za rok innych już pomp w Thermogolv nie będzie , ale oni nauczą sie na naszych błędach.
Muszę przyznać, że trochę mnie to gryzie.

Pozdrawiam

@d@m
15-05-2008, 08:19
Ni z gruszki, ni z pietruszki...
Sorki ale z braku czasu straciłem wątek.
Dajcie jakieś namiary na tego pana Tomasza lub na kogoś, kto sporządził by dla mnie ofertę.

Przykładowa oferta na priva mile widziana

Pozdrawiam
Adam

Inka Opole
15-05-2008, 08:43
Inko, o ile sobie przypominam miałeś już podpisywać umowę na pompę ecopower, która z kolektorami pionowymi miała kosztować (tylko?) 3 tys. drożej od ziriusa. Przepraszam, że tak pytam wprost, ale co Cię przekonało. Sama też bardzo poważnie zastanawiałam się nad ziriusem, ale mam śliczny żółty piaseczek już na głębokości 30 cm i przyznam, że trochę się go obawiam. No i do tej pory nie zdecydowałam się na żadną pompę, a czas ucieka...
pozdrawiam
andrea_l

tak masz racje , praktycznie podpisywalismy umowe z nimi..ale jedna rzecz ciagle mi nie dawala spokoju i przewazyla..nanoterm czyli przedstawiciel we wrocku byl nowa firma bez doswiadczenia...i tego sie balem byc moze wszystko byloby dobrze ale w sumie nie chcialem by na mnie sprawdzali..za jakis czas owszem..ale teraz nie i to byl glowny powod ze sie na nich nie zdecydowalismy

zirius jest sprawdzony..ludzie go uzywaja , instalator zamontowal x takich pomp wiec tu takiego ryzyka nie ma

tez mamy piasek..ale PC z bezposrednim parowaniem rzadzi sie troszeczke innymi prawami

rafal

kangaroo21
15-05-2008, 09:12
a co myślicie o położeniu kolektora poziomego pod drenażem oczyszczalni ścieków i rurą drenażową gdzie spływała by woda z rynien ?

Inka Opole
15-05-2008, 09:17
a co myślicie o położeniu kolektora poziomego pod drenażem oczyszczalni ścieków i rurą drenażową gdzie spływała by woda z rynien ?

ja chce tak zrobic..tzn oczyszczalni nie mam ale od rynien chcialbym rozprowadzic nad kolektorem

sSiwy12
15-05-2008, 09:24
Witam

Czy wiemy jakiej firmy będzie sprężarka w pompie Thermogolv??
Czy nie boicie się zakupić sprzęt w wieku "młodzieńczym", tzn. po takiej znaczącej modyfikacji, ale jednak niesprawdzony ??

Pewnie za rok innych już pomp w Thermogolv nie będzie , ale oni nauczą sie na naszych błędach.
Muszę przyznać, że trochę mnie to gryzie.

Pozdrawiam

Z moich informacji wynika, że minimum od 2 lat w ZIRIUS-sie trwały prace nad zastosowaniem sprężarek spiralnych. Od (przynajmniej) 6 m-cy "istnieja" na rynku M5 z nowymi spreżarkami. Moim zdaniem firma bazuje na doświadczeniach innych, którzy wczesniej montowali sprężarki spiralne do PC z bezpośrednim parowaniem - i nie sa w tym osamotnieni - przykład nowe PC "CLIMY" tez od niedawna maja "SCROLL-e".
Myślę, że ONI nauczyli sie już na błędach, ale innych firm.

sSiwy12
15-05-2008, 09:27
a co myślicie o położeniu kolektora poziomego pod drenażem oczyszczalni ścieków i rurą drenażową gdzie spływała by woda z rynien ?

Raczej niewykonalne - biorąc pod uwagę głębokość zakopania kolektora :lol:

andrea_l
15-05-2008, 11:23
Tak wiem, że PC z bezpośrednim odparowaniem rządzi się nieco innymi prawami. Ja już właściwie na 100% byłam zdecydowana na ziriusa, ale po lekturze tego wątku dopadły mnie wątpliwości, dotyczące m. in. niestabilności gruntu w przypadku podłoża piaszczystego. Dlatego ciągle się waham. Pisałam też z dominikams - ona też ma tę pompę i grunt piaszczysty (no może nie taki całkiem żółty piaseczek, ale generalnie chyba suchy piach), więc może nie ma się czego bać. Gdybym się jednak zdecydowała na pc z bezpośrednim odparowaniem, to rozważam też montaż solarów, żeby latem grunt mógł odpocząć - no i w takim przypadku łączne koszty instalacji są zbliżone do pc glikolowej (oczywiście polskiej), nawet z odwiertami pionowymi.
pozdrawiam
andrea_l

Inka Opole
15-05-2008, 11:35
andrea_l no wlasnie w przypadku bezposredniego parowania regeneracja gruntu przebiega szybciej ze wzgledu na to ze kolektor jest plyciej zakopany..dwa w lecie korzystasz tylko z cieplej wody wiec nie jestes wstanie wykorzystac za bardzo gruntu..
przynajmniej ja mam takie zdanie..
osobiscie chce przygotowac instalacje pod kolektory sloneczne, plus rosaczanie deszczowki..i zobacze jak to sie sprawuje..w razie czego kolektory sloneczne zawsze bede mogl domontowac...
ja o grunt tez sie balem bo jak juz pisalem pisaek rowniez u mnie..ale po kilku rozmowach stwierdzilem ze to w takich warunkach tez dziala..wiec jak im dziala to dlaczego u mnie ma nie dzialac? zauwazasz ze kolektor tak jak w glikolowych nie mozna zwiekszac zmniejszac do woli sa pewne wyliczenia i przyjmuje sie jakies najgorsze dane aby jednak PC dzialala z tym minimalnym 3 -3,3
tak wiec ja ide w strone zirusa..

Inka Opole
15-05-2008, 15:09
w wyniku wymiany pogladow na temat PC thermogolv znalezlismy jedna niescislosc co do cen
na stronie
www.thermogolv.gal.pl sa nizsze niz na stronie www.thermogolv.com
osobiscie radze sugerowac sie tymi wyzszymi tj ze strony www.thermogolv.com

fido
15-05-2008, 20:09
co do cen to obowiązują te wyższe
w marcu były podwyżki u pana Tomasza wraz z pojawieniem się nowej ładniejszej strony.

co do puszczaniu deszczówki lub rozsączu proponuje zwrócić uwagę na fakt że dolne źródło pracuje przy minus 18 stopniach

czy zamarznęcię rozsącza nie spowoduje zatkanie się kanalizacji

to tak jakby ktoś sople lodu położyl pod rzosączem deszczówki lub kanalizacji

d@w
15-05-2008, 21:31
Witam!
To mój debiut w pisaniu na tym forum, choć czytelnikiem jestem od dawna. Decyzję o sposobie ogrzewania podjąłem rok temu na etapie projektu domu. Jestem po kilku rundach telefonicznych i mailowych dyskusji z Panem Tomaszem i po spotkaniu z Panem Kuraszykiem na budowie u kolegi, którego zainteresowałem pompą od Thermogolv i która już u niego pracuje od grudnia 2007.
Już 2 tygodnie temu chciałem zamówić PC ale dowiedziałem się, że lada chwila powinny wejść do oferty pompy oparte na sprężarkach scrollowych.
Wczorajsza rozmowa z Panem Tomaszem ucieszyła mnie nie tylko dlatego, że padły już jakieś konkrety co do nowych pomp ale również dlatego, że pojawia się PC 9kW a ja wahałem się pomiędzy 7 a 10kW. Fachowcy namawiali mnie na 7 ale z obawy o słabe warunki glebowe skłaniałem się ku 10kW.

fido jeśli to możliwe to dopisz mnie do 'listy rabatowej' - jestem zdecydowany na M2-9 (3x70m) tak szybko jak tylko to będzie możliwe

pozdrawiam Wszystkich
Darek

fido
15-05-2008, 22:02
chętnych do zakupu pompy zirius
proszę bezpośrednio pisać do mnie
[email protected]

..::M:D::..
15-05-2008, 23:31
fido , a może jednak altherma , tu też coś chyba można ugrać bo zaczynają się promocje (http://www.allegro.pl/item364364550_pompa_ciepla_tydzien_na_teneryfie_dl a_4_osob.html) :D

fido
16-05-2008, 07:14
co do althermy to nie jest to złe wyjście
Jeżeli rozwiązalibyśmy 2 problemy:
1. czy pompa wydoli (a więc dorwać ludzi którzy wiarygodnie ocenią)
2. koszt serwisu 2 x 300 zł rocznie

to czemu nie?

zapytajcie o cene dla 6 osób

oopl
16-05-2008, 10:07
jeśli ktoś zna użytkowników Althermy, to niech się dowie jak najwięcej

przy 7 osobach możemy wynegocjować dobre ceny, trzeba konkretnie porozmawiać.

19.05. będę w Krakowie jestem umówiony w hurtowni Womar, dowiem się jak najwięcej, wezmę materiały, i najważniejsze popytam Firmę o użytkowników Althermy

..::M:D::..
16-05-2008, 10:23
kiedyś widziałem na jakimś brytyjskim fachowym forum bardzo dobre opinie o althermie i jeszcze o Hitachi Aquafree (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.orionairsales.co.uk/hitachi-aquafree-rwm-40fsn1e-heat-pump-boiler-146-kw--50000-btu-539-p.asp&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3DHitachi%2BAquafree%26hl%3Dpl%26lr%3D% 26sa%3DG) no ale tam troche inny klimat mają

bonetka
16-05-2008, 22:36
GregN ...... takie same zasady doboru PC obowiązują niezależnie czy to będzie 8 czy 17kW czy 30 kW , natomiast inną sprawą jest dodatkowa wentylacja przy użyciu PC.
Wywiewa ( zabiera ciepło ze zużytego powietrza ) i tym powietrzem ogrzewa cwu lub w innych rozwiązaniach cwu + co..
Ta 100 Nibe ...trochę chyba bym się bała czy starczy jej na tyle mocy , żeby za często nie włączała się grzałka 1,5 kW ...wiadomości są bardzo lakoniczne tylko tyle , że pobiera 350 W energii . ...moduł ( ta nastawka ) chyba jest ciut lepszy bo COP 1:3 i chyba ma większe możliwości ...........może nie mam racji bo za bardzo nie rozgryzałam tematu.
Czy mogę pożartowac? ....mówi się , że kobiety są niezdecydowane ...no ale z Wami to P. Tomek się nie nudzi i ma wesoło :)..raz kupujecie, prawie podpisujecie umowę , za chwilę prawie odwołujecie wszystko ......chyba my kobiety jesteśmy inne ....milion razy się zastanawiamy ( może długo ) , grymasimy, kłócimy się, jesteśmy niecierpliwe, uparte, wahamy się raz w lewo raz w prawo , ale jak już podejmujemy decyzję to na bank .... ...absolutnie nie krytykuję i proszę o wybaczenie jeśli to tak wygląda ...........wiem dlaczego.... bo Wy jesteście z Marsa a my z Wenus :lol:
Wiem , że to bardzo ważne ...więc zastanawiajcie się póki jeszcze można .....

PS. Pozdrawiam Was pięknie z gór :) ale piknie :D

hydrol
17-05-2008, 07:57
o to ja chyba jesem taki raczej z Wenus w kwestii pomp ciepła i techniki :) Pytam, czytam, analizuję instrukcje a i do środeczka lubie popatrzeć zanim cokolwiek kupię. Straszny ze mnie asertywny upierdliwiec.Nie , nie trwa to długo. Ale jak juz wybiorę to kupuje i nie mam potem wstecznych refleksji . Trzeba dobrze wiedzieć czego się oczekuje i przyjąć jakies progowe założenia.
Altherma to doskonałe rozwiązanie na domek weekendowy ale do całorocznego to bym jednak odpuścił :( . Rozumiem ,że takie z pozoru proste rozwiązanie bardzo kusi atrakcyjnością ( choć cena moim zdaniem mcno wyśrubowana , grubo powyżej realnej wartości technicznej) , a rozczarowanie pewne. Nie liczcie na to, że potencjalny użytkownik powie Wam że był naiwnym idiotą i kupił szmelc. Z pewnścią będzie zachwalał i siebie i wyrób. Informacji i narzędzi weryfikacji macie dosyć,wystarczy skorzystac i samodzielnie wyciągnąć wnioski.

ppiszc
17-05-2008, 08:07
A co myślicie o pompach oferowanych przez Clima Komfort (NEURATHERM + VT 152)?
Może warto troszeczkę więcej zainwestować i w wyniku dostać b. sprawny system (jedna PC do CO a druga do c.w.u).
Przy większej ilości osób może by było taniej...
Ciekaw jestem zresztą jaka jest różnica w cenach miedzy ClimaKomfortem a Thermogolv (tj. czy skórka jest warta wyprawki).

bonetka
17-05-2008, 08:45
Hydrolku :D Ty chyba jakoś czarujesz ( nic dziwnego Ty z Marsa :) w tych kwestiach ) ...bo przed nami śmiertelnikami nie chcą zdejmować ubranek :lol: a szkoda :wink: ja jestem ciekawska i też lubię zagladac do bebeszków :lol:
Podejmuję decyzję szybko ( to na górze pisałam ogólnie o kobietach bo każda z nas jest inna i trochę z męskiego punktu widzenia nasze wady ) i i zawsze pierwszy pomysł ( wybór ) jest najlepszy ( no to IVT kapkę mi nie wyszło ...ale miało właśnie ukrytą wadkę ( ten 1 przedział dobowy ...nawet gdybym przeczytała inst. to bym myślała , że on pamięta a nie pokazuje za ekranie ) .
Poprawiałam poprzedni post żeby bardziej było wiad. o co chodzi ( ten rozdział na dwa zadania ) tych PC wentylacyjnych 100 P i 120 P.
Tylko te wchodzą w grę bo reszta jest na co + cwu .
Hydrolku a Ty co o tym myślisz ? ...skoro w normalnej pracy ( jak mamy normalną wentylację np. Bartosz czy inna ) ledwie starcza tej energii ( w zimie , niektóre mają grzałki ) żeby ogrzać wpadające zimne powietrze ...to skąd jeszcze będziemy nim grzali cwu ? ( bez pomocy grzałki ) .
Co innego np. CK ...tam grzeje powietrzna ...ale tylko grzeje a nie " rozmienia się na drobne " (sposób grzania ( powietrze a nie PC -" na bezrybiu i rak ryba ") .
Tutaj, .pewnie, że będzie działało ale za jaką cenę ....jeśli często będzie włączała się grzałka ...cenowo 100 P kosztuje ( 9.500 netto ) tyle ile centrala wentylacyjna ...ale chyba wolałabym kupić normalną centralę wentylacyjną a grzać wodę normalną PC ...taniej i stabilniej .

Mam jeszcze taką sprawę ......co myślicie o tym.... mamy coś takiego jak slinky ( spiralę ) o średnicy 1m ( gęstą " sprężynę" napełnioną glikolem ) i "to " jest jakby w studni boki zalane są masą betonową ( spirala zatopiona ) ale środek jest pusty ...oczywiście częśc jest zatopiona w wodzie .( 200 mb i woda tam dokąd dochodzi lustro ) , "studnia" jest zakryta czymś od góry .......pytania:
1. czy strumień energii dochodzący ze ścianek ( od strony gruntu ) jest taki sam jak od środka ? ( walec w środku )
2. czy jeden jest większy a drugi mniejszy i w związku z tym jeden zabiera energię drugiemu ( osłabia go)
3. można uznac , że te energie są połączone i mamy turbo strumień ( wzmocnienie pierwszego )
4. czy glikol jest tak samo ogrzany biorąc pod uwagę przekrój rurki ( 3/4 )
5. jeden glikolowy "glebowy " podłączamy do PC a ten drugi ( powietrze , para - bo jak zimno i różnica temp . to będzie para ) ...można wykorzystac jako dodatkowy strumień ciepła ........

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane ...a może kolega sSiwy ? zechciałby kika słów .dawno nie było żadnych zadań .....co innego slinky np. poziome otulone gruntem z każdej strony ...co innego pionowe ( w otulinie betonowej ) ale też grunt dookoła ( w środku walca też ) .......tu jest inaczej ( sposób nr.3 ).....
PS .mój laptop ( nówka ) nie pisze c` ( inne, ś , ż , pisze , ma polski język w ustawieniach ) ...chyba mnie nie lubi ( taka szkoda :( ) ...przepraszam Was bardzo .....

hydrol
17-05-2008, 23:13
ogrzewanie powietrza z pompy ciepła będzie mało efektywne bo to źróło niskotemperaturowe, im niższa temperatura czynnika tym większy wymiennik ciepła woda-powietrze. Poza tym w czasie jak produkowana jest ciepła woda to nic innego nie jest ogrzewane.
Spirala zalana w walcu i zanurzona w wodzie to pewnie bardzo efektywny zestaw. Woda wewnątrz walca w miarę ochładzania opada w dół ( największa gęstość przy 4'C) , a na jej miejsce napłynie cieplejsza - dolne źródło samoregenerujące się :). Fajna sprawa jak kto ma jezioro pod bokiem :) .
W gruncie to coś pośredniego pomiędzy kolektorem płaskim a pionowym i będzie miało po trochu wad i zalet obu rozwiązań.

bonetka
18-05-2008, 00:48
Hydrolku dostrzegłam błąd w myśleniu wcześniej ale nie mogłam sprostowac , przecież tu nie mamy do czynienia z typową rekuperacją powietrze / powietrze ( to ja sobie "dorobiłam ideologię do faktów" przeczytałam wentylacja z odzyskiem ciepła , ciepła woda , ogrzewanie i .....) ..tylko grzaniem cwu powietrzem wywiewnym. Trochę to zmienia postac rzeczy ale nia za bardzo ... ...pytanie czy ...temp. powietrza wywiewnego + 350 W mocy sprężarki wystarczy na szybkie i efektywne grzanie 250 l cwu ( bez użycia grzałki ) ?.......poza tym ile jest tych kanałów wywiewnych w domu ( ilośc ) i jaki strumień powietrza przez nie wpada do PC .....tam jest wyraźnie śred. wys.pomieszczeń 2,5 m a starcza dla domów od 60 - 200 mkw .........inna sprawa , że świeże spowietrze wpada do domu nieogrzane .......
Twoje uwagi są bardzo cenne ...
Z tym jeziorem to masz rację ale niestety ...ten "patent " ma byc w innym miejscu i niestety w gruncie ( nie wszyscy mają jezioro u stóp :) ) jak będzie działało okaże się w praniu ( toczę z bratem dyskusję i przekonujemy się wzajemnie do swoich racji ) .

fido
18-05-2008, 08:08
ostatni dzwonek!!!
kto chętny na współny zakup Pompy ciepła!!!!

mam pytanie o podłączenie do bufora wężownicy owiniętej wokół kominka

ponoć jeżeli by się jej nie używało to stopiłaby się miedź
zna ktoś kogoś kto ma taki wynalazek?

sSiwy12
18-05-2008, 11:45
Takie małe wyliczenie:
- aby podgrzać wspomniane 250l wody o 40 stopni, potrzeba około 12kWh.
- moc sprężarki 350W daje nam około 1kW mocy PC (przy bardzo dobrych "układach")
- aby uzyskać ten 1kW mocy na PC wentylator musi dostarczyć około 300m3 powietrza na 1 godzinę.
Czyli w takiej konfiguracji PC będzie "chodziła" 12 godzin bez przerwy "wypompowując" z domu około 3.600 m3 powietrza, które wcześniej innym urządzeniem zostało podgrzane (CO).
300m3/h powietrza to około 1 wymiany kubaturowej budynku.
Można śmiało przyjąć, że spowoduje to straty wentylacyjne w wysokości około 40%.
Wniosek - oczywiście biorąc pod uwagę "uproszczenia" i to, że tak jak zawsze liczę do tzw. temperatury "obliczeniowej" (-20/+20) - może kazać się, że ogólna sprawność takiego układu wynosi mniej niż 1 - nie wspominam, że przy mrozach sakramencko będzie ciągnęło po nogach :lol:

Co do tej "spirali", to, moim zdaniem, w gruncie "środek" nie będzie "grzał" - wytworzy się "korek termiczny" - w skrajnym przypadku temperatura wewnątrz spirali może być dużo niższa niż po bokach.

dawidk
18-05-2008, 12:46
witam
słyszałem że są dofinansowania dla pompy ciepła dla rolników?
czy ktoś z was zna temat?

fido
18-05-2008, 21:06
ja sobie już dawno wybiłem z głowy kierowanie powietrza na altherme

co do rolników to nic nie wiem
kto z nas rolnikiem?

czy ktoś zna temat podłączenia a raczej owinięcia wokół czopucha węźownicy i skierowania ją wprost do bufora tego który zasila również pompa ciepła?

bonetka
18-05-2008, 21:46
sSiwy ....cieszę się , ze napisałeś :) przeważnie piszemy ogólnie , że takie czy inne rozwiązanie nie jest super ale właśnie takie konkretne wyliczenia jeszcze bardziej obrazują sytuację ( najwyżej Ktoś może sobie zmodyfikować na inną temp. obliczeniową ) i przemawiają do wyobraźni .
Temat spirali ...zobaczymy ( właśnie odnośnie "środka" jest różnica zdań ) wystarczy spojrzeć tylko na temp.wpadającego glikolu przy różnych temp. zewnętrznych ( czujnik w PC ) oraz czujnik temp. w walcu oraz gdzieś na wylocie w domu ( będzie wiad.jaka strata na przesyle ) i będzie wszystko jasne ( dom w stanie surowym)
Dawidk
nie słyszałam ale wędrując po sieci w różnych gminach są dla rolników i nie tylko . Wszystko zależy od Gminy czy jest bogata ( i ma pomysły ) lub czy na tyle miała przebicie , ze dostała dofinansowanie na ekologię z Funduszu ewentualnie potrafiła wzorowo napisać wniosek i pozyskała środki z Unii .
Fido .... wprowadzasz mnie czasami w świetny nastrój :D
poszukam .......
http://www.tapis.pl/kominkowe/ctm/poradnik7.htm
...na razie tyle .tam są schematy ( dalej przewinąć od połowy wężownica ) ..

fido
19-05-2008, 08:38
moim zdaniem taki kominek to bomba w domu
chyba nie zdecyduje się owijać wężownicy bo to nie takie proste
ja wkład mam kupiony i pozostawie go do grzana pomieszczenia

ika_71
19-05-2008, 17:14
Kilka dni mnie nie było, a tu juz takie plany zakupowe ze hej!
Czy coś na temat Althermy też myślicie, czy już Thermogolv już przyklepany?
pozdrawiam

fido
19-05-2008, 17:22
grupa jest mocna
nie myślimy tylko o thermogolvie
właśnie będę skłądał zapytania do kilku wytypowanych firm

ppiszc
19-05-2008, 20:01
Mozna prosic o info do jakich firm bedziesz skladal zapytania?
Osobiscie chwilowo stawiam na ClimaKomfort, no ale jak cos fajnego sie trafi to moge jeszcze zmienic zdanie. Pompe bede potrzebowal na poczatek listopada....

Pozdr,
ppiszc

..::M:D::..
19-05-2008, 21:39
ostatnio pojawia się dużo PC powietrze/woda , nie wiem czy było na forum

cyt. PC ZUBADAN (PUHZ-HRP). Technologię urządzeń oparto na:

- sprężarkach typu inverter pozwalających na płynną regulację wydajności, Dzięki wprowadzonej technologii uzyskano:

- ogrzewanie przy temperaturze do -25oC
(dotychczas próg ten wynosił -20oC);
jako pierwszy producent pomp ciepła wykorzystujące powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła,

- utrzymanie nominalnej wydajności grzewczej do temperatury -15oC; dotychczasowe urządzenia charakteryzowały się ciągłym spadkiem wydajności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, w efekcie agregaty ZUBADAN o niższej mocy nominalnej mają w niższych temperaturach większą wydajność od dotychczasowych agregatów (PUHZ-RP) o wyższej mocy nominalnej,

- skrócenie o połowę czasu od startu do uzyskania na wylocie jednostki wewnętrznej 45oC; szybsza reakcja urządzenia i krótszy czas osiągnięcia parametrów zapewniających komfort,

- skrócenie cyklu odszraniania o 15%, wydłużenie okresu pomiędzy cyklami do 150 min; daje to krótsze i rzadsze przerwy w dostarczaniu ciepła do pomieszczeń

- większe wykorzystanie energii elektrycznej przy częściowym obciążeniu w porównaniu do rozwiązań digitall scroll.



LINK (http://www.mitsubishi-electric-aircon.de/pdf/Zubadan-Produktblatt.pdf)

fido
19-05-2008, 21:49
widać że tachnologia idzie do przodu

tylko dlaczego nie ma tych PC w polsce

HenoK
20-05-2008, 07:31
widać że tachnologia idzie do przodu

tylko dlaczego nie ma tych PC w polsce
Zobacz tutaj :
http://www.wieczorek.opole.pl/index.php?go=oferty&dzial=196

bonetka
20-05-2008, 07:41
Zubadan......
http://www.zubadan.fr/en-mode-chauffage-a-15oC,15
to nowy produkt Mitsub.

HenoK
20-05-2008, 08:27
Zubadan......
http://www.zubadan.fr/en-mode-chauffage-a-15oC,15
to nowy produkt Mitsub.
Z opisu i schematu działania wynika, że tak atrakcyjne parametry PCi uzyskano stosując dosyć zaawansowaną technologię (sprężarka invertorowa, dodatkowe wymienniki ciepła, dodatkowe zawory) pozwalające z czynnika R410A wycisnąć znacznie więcej :).

fido
20-05-2008, 09:10
czy więc to jest alternatywa dla ziriusa?>

HenoK
20-05-2008, 10:29
czy więc to jest alternatywa dla ziriusa?>
Przy cenie ponad 5000 Euro raczej nie :
http://www.klimageraete24.de/klimageraete24-1485-r-Froogle.html
No chyba, że ktoś ma bardzo małą lub już zagospodarowaną działkę :).

hydrol
20-05-2008, 10:40
ja bym się raczej upierał przy swoim : ani inwertor ( czyli po ludzku falownik) , ani cudowne sprężarki czy wymienniki nie oszukają fizyki, a ta opisuje zjawisko cyklem Carnota lub Lindego i uznaje temperatury dolnego i górnego źródła jako jedynego winnego COP. Podobnie ze szronieniem - nic go nie wyeliminuje , a każdy sposób jego usuwania to koszt energetyczny. Pisanie o -20'C czy _25'C to wyłącznie zabieg marketingowy bez znaczenia technicznego , obliczony na naiwność czy brak dociekliwości i wiedzy klienta.

fido
20-05-2008, 11:12
rozmawiałem w sprawie mitsubischi
mają podesłać mi materiały

jak tylko je dostanę
wstawie na stronę www.iQhome.eu

bonetka
20-05-2008, 11:30
Hydrolek ma rację ....chyba Fido ..., że opuścisz nasz kraj i przeniesiesz się w cieplejsze rejony :) ( ciepło , nie ma szronienia itd ) ...ale nie rób tego ....przecież tu jest NASZ KRAJ :D
ja napisałam tylko po to abyśmy byli na bieżąco z nowościami ...........

TypeR
20-05-2008, 13:24
Cześć,
o rany ciężko za Wami nadążyć, nie dawno był Zirius, potem Altherma, znowu Zirius, teraz kolejna nowość, a ja myślałem, że tylko my jesteśmy tak nie zdecydowani..... :)

My mimo wszystko na 98% procent kupimy Ziriusa, a że ruszamy z budową w sierpniu to zakup pewnie dopiero w styczniu.

A tak z ciekawości, jakie alternatywne (lub wspomaganie pompy) źródło ciepła przewidujecie w domu?

Myślałem o kominku z płaszczem wodnym, ale chyba zrobimy zwykły kominek, ewentualnie rozprowadzimy do przyległych pomieszczeń na poddaszu.
Zamierzamy kominek traktować jako uprzyjemniacz w czasie wolnym i ewentualne wspomaganie pompy w największe mrozy.

Tak sobie pomyślałem, że jeżeli faktycznie grzałka w pompie miałaby często pracować, to jak się ma do tego postawienie pieca akumulacyjnego z dynamicznym rozładowaniem w pomieszczeniu, które jest nie dogrzane?
Pozdrawiam - Daniel

fido
20-05-2008, 13:30
bonetko
ja tylko chce umieścić dane na stronie
każdy sobie zobaczy co chce

TypeR - może chcesz przyłączyć się do naszych zakupów ziriusa?

ja daje zwykły kominek - bez kanałów itp

zrobiłem szczelny dom i zastanawiam się czy np zirius + zwykły kominek na wszelki wypadek + reku i podłogówka to koniec wydatków na ogrzewanie

resztę pieniędzy przeznaczyć na tani pozysk energii (wiatraki fotoogniwa) i tanie odbiorniki jak diody itp

TypeR
20-05-2008, 13:43
TypeR - może chcesz przyłączyć się do naszych zakupów ziriusa?


Myślałem o tym, ale nie wiem czy to nie jest zbyt odległy czas, tak jak mówię realnie czas zakupu to styczeń, narazie to na naszej działce akumuluje się ciepło pod trawą :), więc nie dopisuję się do grupy.
A w sumie to nie mogę się już doczekać startu, tymbardziej, że sprzedaliśmy mieszkanie i do końca maja się wyprowadzamy więc jesteśmy jakby bezdomni...
Daniel

fido
20-05-2008, 14:32
z mojego doświadczenia widze że bardzo dużo zaoszczędziłbym kupując wcześniej
nie trać czasu kupuj już dziś co możesz

np za silke zapłąciłem 30% więcej zamawiając ją 3 miesiące później

mało tego jak kupuje się w trakcie robót to płąci się bez targowania każdą cene - byle by było tu i teraz

TypeR
20-05-2008, 14:53
z mojego doświadczenia widze że bardzo dużo zaoszczędziłbym kupując wcześniej
nie trać czasu kupuj już dziś co możesz

np za silke zapłąciłem 30% więcej zamawiając ją 3 miesiące później

mało tego jak kupuje się w trakcie robót to płąci się bez targowania każdą cene - byle by było tu i teraz

Przy materiałach budowlanych to teraz na dwoje banka wróżyła....
składy raczej pełne i jest w czym wybierać, więc czekam z zakupami do lipca bo wydaje mi się że ceny trochę spadną.
Co do pompy to jakoś nie mogę się przekonać do zakupu, kiedy nawet jeszcze ścian nie widać, nawet kosztem trochę wyższej ceny ....
Daniel

bonetka
20-05-2008, 20:36
Fido ....bardzo chętnie poczytam :) . Będę miała porównanie do Athermy . Mam nadzieję , że Kto ciekawy powędrował po stronie , którą podałam ( różnice między systemami ( rysunki, wykresy ) ( lewa strona góra ..kliknąć na trójkąciku, itd.) .
Tu na str.4 specyfikacja produktu
http://www.arktika.ru/catalog/zubadan.pdf
a tu rodzaje produktu pod kątem klimatyzacji:
http://www.domotelec.fr/devis-climatisation/climatisation-climatiseur-monosplit-101-7-Gainable-reversible-Zubadan-PEZ-HRP--MITSUBISHI.htm

fido
20-05-2008, 21:44
jak narazie to gość jest niesłowny
nie wysłał nic

z rozmowy dowiedziałem się że nie jest to rewelacja
nie obsługuje ciepłej wody a więc dla mnie odpada
to takie porównanie do M1 ziriusa

koszt ma być znany w lecie
jednostka zewnętrzna ma kosztować 16 tyś a wymiennik powietrze woda nie wiadomo od 1000 do 4 tyś zł

tyle wiem - i wiem że mnie to nie interesuje

poszukujemy ostatniej osoby do zakupu thermogolva - ziriusa - miejsce w kontenerze ograniczone :-;

woland1980
21-05-2008, 12:19
A co pomarudzę trochę...
Jak się człowiek kulturalnie zapytał w wątku czy wiecie coś o Eltron Stiebel to cisza, to się teraz dopytam o ten wasz kontener - może mi łaskawie grupa odpowie:-) Chyba że pomyliłem wątek... to nadal jest POMPA CIEPŁA?

Nastawiałem się na urządzenie o mocy 10Kw albo Nibe Figter albo z wam obcego Stiebla. Podajcie mi cenę waszych pomp przy zbiorowym zamówieniu, może się podepne.
OVER....

Inka Opole
21-05-2008, 14:07
A co pomarudzę trochę...
Jak się człowiek kulturalnie zapytał w wątku czy wiecie coś o Eltron Stiebel to cisza, to się teraz dopytam o ten wasz kontener - może mi łaskawie grupa odpowie:-) Chyba że pomyliłem wątek... to nadal jest POMPA CIEPŁA?

Nastawiałem się na urządzenie o mocy 10Kw albo Nibe Figter albo z wam obcego Stiebla. Podajcie mi cenę waszych pomp przy zbiorowym zamówieniu, może się podepne.
OVER....

bo tu chyba stiebla nikt nie ma..wiec ciezko cos sie doprosic:)
na temat nibe bylo sporo pisane z tego co pamietam raczej chwalili sprzet

co do naszych pomp to kwestia czy chcesz wchodzic w bezposredniego parowania..bo sa zwolennicy jak i przeciwnicy tego rozwiazania..
napisz do fido
pozdr

bonetka
21-05-2008, 14:28
Woland 1980 ...taka zupełna cisza to chyba nie :)
Trochę napisałam tu:
http://forum.muratordom.pl/post2506740.htm?sid=e69acf40e2af322777b570293c2b91 45#2506740
problem jest taki , że nikt z nas nie ma i dlatego ciężko dyskutowac tylko hipotetycznie . Jeśli chcesz wiedziec dokładnie jak działa sterownik ( bo tych wiad. nigdzie nie ma ) to chętnie napiszę. ( COP i parametry są na stronie ) .
Może jeszcze z takich uwag ......chyba wolą pionowe niż poziome i raczej opowiadają się za buforem ..........

woland1980
21-05-2008, 16:08
Dzięki bardzo bonetko! Niedoczytałem się wcześniej Twojej odpowiedzi.
Zwracam honor. Za mało wiem o różnicach między systemami tych pomp, parowaniu, sprężarkach i COP i to mnie wkurza. Z chęcią poczytałbym jakieś opracowanie nawet ogólne na ten temat.
Pewnie ciężko mi daltego ocenić Wasz wybór jak i zdecydować się ostatecznie na jakieś rozwiązanie.

Na razie stanęło na:
-mam zapotrzebowanie na ciepło budynku 13Kw
-projekt instalacji niskotemperaturowej
-wykonanie 2 odwiertów po 95m w dół.

Cóż w zasadzie zostało mi tylko wybrać producenta pompy o jak najniższej cenie i jaknajwyższej sprawności i taniej eksploatacji. Jakieś sugestie?:-)
pozdrawiam!

aha dodam że zakup Stiebla to byćmoże rabat 35% na całość instalacji... więc jakby to naturalny wybór...

fotograf
21-05-2008, 16:52
aha dodam że zakup Stiebla to byćmoże rabat 35% na całość instalacji... więc jakby to naturalny wybór...

ktoś inny może Ci dać 5% rabatu i bedzie taniej niż Stiebel...
budowa domu nauczyła mnie patrzeć nie na procent rabatu ale na cene ostateczną

ika_71
21-05-2008, 19:48
Hej,
do mnie Womar (patrz Altherma) odpisał :) , do mojej parterówki (100m) zaproponowali mi
- pompę o mocy 8,43kW z grzałka wspom. c.o. 6kW,
- zasobnik c.w.u. 300l z grzałką 3kW
cena z osprzętem 21.800zł +2.900 robocizna (razem 24.700)
Firma Hydro-Tech przysłała ofertę na pompę pow.-wod. zew. Alpha innoTec
- pc 6,9kW z grzałka
- regulator
- zasobnik 300l
- bufor 200l
cena z osprzętem 7.871 euro, czyli ok. 26.635 zł(na dzis) + 3.500 robocizna +3.500 materiały instalacyjne (razem 33.635)
ceny netto
W piątek jade do inwestora, który ma pc pow.-woda ale wewnętrzna i na spotkanie z instalatorem. Zobaczymy czego się dowiem :roll:
Czy ktoś słyszał coś o pompach Alpha innoTec ??
pozdrowionka

woland1980
21-05-2008, 20:18
ktoś inny może Ci dać 5% rabatu i bedzie taniej niż Stiebel...
budowa domu nauczyła mnie patrzeć nie na procent rabatu ale na cene ostateczną

Dokładnie tak, (choć rabat nie tyle handlowy co od prezesa firmy),pytanie jaki rabat i jaką kwote uzyskacie tu w grupie, ja w przybliżeniu z 28tys zł z katalogu zejdę na niecałe 19tys zł. za urządzenie 10Kw...

chciałbym porównać więc i zobaczyć co tak na prawdę zyskuję...

bonetka
21-05-2008, 22:31
Woland ......9 .000,- mniej za PC ...jestem pod dużym wrażeniem :) ......chyba nikt tego nie przebije !, to~ 1/3 ceny :) i około 32 % mniej ! .
Poza tym jeśli mówimy o porównaniu cenowym to każdy powinien się porównywac w swoim systemie ...np. Thermogolv do CK i ...do innych z bezpośrednim a pośrednie do pośrednich ..idąc dalej polskie do polskich a zagraniczne do zagranicznych (porównanie na tej samej płaszczyźnie ).
Jeszcze jedno ...Thermogolv ...robi PC max chyba tylko 11 kW ( kiedyś 10 kW ) ...więc odpada jeśli chciałbyś większą ........
odnośnie Alpha ogólnie .........
ciekawe dlaczego nie ma instrukcji obsługi na stronie internetowej ? ( to nie to samo co inf. jaki jest sterownik [ ekran z pokrętłem ] ...bo wiem co ma i jak wygląda ) dla mnie to za mało ...ale może nie potrafię szukac? ..... zawsze mnie to strasznie denerwuje bo przeważnie niemieckie ( wyjątki są jak najbardziej ) nie mają takich podstawowych informacji ...wygląda to trochę dziwnie ...jakby mieli coś do ukrycia i o pewnych sprawach klient dowiaduje się po dostarczeniu PC na miejsce .
Trudno kupic urządzenie za tyle pieniędzy mając jakieś szczątkowe informacje ( z instrukcji obsługi i montażu można dużo się dowiedziec ) .
Pewne zasady obowiązują niezależnie od producenta tego czy innego ....powietrzne ...wiadomo, w naszym klimacie .....ale za to nie ma kolektora ........coś za coś .....w przyrodzie nic nie ginie ...najwyżej " zmienia stan skupienia " :wink:

Jedyna instrukcja jaką znalazłam to do PC Aplha grzejącej cwu ( powietrze ) ......nic o sterowaniu czasowym .. chciałam użyc analogii ...ale nie da rady :(

fido
22-05-2008, 09:38
może zajmiemy się sposobem opomiarowania temperatury?

rozpocząłem wątek:
http://forum.muratordom.pl/post2522998.htm#2522998

bonetka
22-05-2008, 10:00
Fido :) myślę , że powinieneś otworzyc przewód doktorski :D temat już masz :lol: ...to kiedy obrona ?........myślę , że za rok ........a może sprzedac komuś te wyniki . ( jakiemuś Wielkiemu Bratu ) ..parę groszy by wpadło, my też moglibyśmy zawsze zajrzec na Twoją stronę internetową i zobaczyc czy masz odpowiednią temp. ( ew. czy termometry się nie popsuły ( szczególnie te za 2,30 ) czy coś innego nie padło , albo pastylka Dallas nie działa :) ) ...wiesz , ze ja wesoły ludek ...i mi wybaczysz , prawda ?
na poważnie na elektrodzie znajdziesz pomoc ............

Fido ...oczywiście , że doktorat z PC miałam na myśli ........ale gdybyś podparł się wynikami to byłoby jeszcze bardziej wiarygodnie .....ogarnąłbyś całośc i dom pasywny i PC ( ew. rekuperator i GWC )
tutaj a tam ( elektroda ) to trochę różnica .....jak nikt nie pomoże to napisz tam ( ew. odśwież wątek ) .....jak odpowiednio się ukłonisz i poprosisz to chyba Mądrzy pomogą ...........

fido
22-05-2008, 10:34
tylko że na tej elektrodzie to tam wątek od 2002 roku i same hasła tajemne elekrtoników
a ja prosty chłop -chce prostą rzecz działającą:
tu masz program pod windoesza
tu masz ukłąd DS - wpinasz sobie go za tą .. nóżkę
tu masz konwerter 1-wire na usb

wszystko powinno działać
doktorat to wystarczy że z pomp ciepła zrobie

..::M:D::..
22-05-2008, 17:52
Hej,
do mnie Womar (patrz Altherma) odpisał :) , do mojej parterówki (100m) zaproponowali mi
- pompę o mocy 8,43kW z grzałka wspom. c.o. 6kW,
- zasobnik c.w.u. 300l z grzałką 3kW
cena z osprzętem 21.800zł +2.900 robocizna (razem 24.700)
Firma Hydro-Tech przysłała ofertę na pompę pow.-wod. zew. Alpha innoTec
- pc 6,9kW z grzałka
- regulator
- zasobnik 300l
- bufor 200l
cena z osprzętem 7.871 euro, czyli ok. 26.635 zł(na dzis) + 3.500 robocizna +3.500 materiały instalacyjne (razem 33.635)
ceny netto
W piątek jade do inwestora, który ma pc pow.-woda ale wewnętrzna i na spotkanie z instalatorem. Zobaczymy czego się dowiem :roll:
Czy ktoś słyszał coś o pompach Alpha innoTec ??
pozdrowionka

cena tej althermy to też netto? bo na alledrogo trochę taniej ale nie wiem jaka moc
cyt.
Powierzchnia do ogrzania do 100 m2
Pompa Altherma + materiały instalacyjne do połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną + w cenie montaż łącznie z uruchomieniem systemu
już od 16 000,- zł ( w tym Vat 7%)

bonetka
22-05-2008, 20:44
Ja trochę nie w temacie .
Nie lubię się poddawac ..to odnośnie tej instrukcji Alpha ....szukam wszędzie ...
Tu jest forum niemieckie , muszę przyznac , że bardziej rozbudowane w temacie
Wärmepumpen......... jak Ktoś ciekawy to proszę
http://www.haustechnikdialog.de/Forum/Default.aspx?f=30&name=W%C3%A4rmepumpen&s=30&page=1

ika_71
23-05-2008, 19:36
Bonetko jestem pod wrażeniem (ciagłym) Twojego profesjonalnego podejścia i dociekliwości :lol: i dziekuję :D
Jestem po rozmowie z instalatorem pomp Alpha, facet konkretny, przekonywał mnie (ale nie nachalnie) żebym przemyslała pompe solanka-woda :roll: bo niby koszty inwestycji podobne, a jest wydajniejsza. Zobaczymy, Pan ma nam zrobić wycene tych dwóch systemów całościowo.
Oglądałam pompe powietrze-woda wewnętrzna, chodzi cichutko jak lodówka :D i podoba mi sie.
..::M:D::.., wiem ze można taniej znaleść Altherme np. firma EkoSzok (mają swoją stronę) ma dobrą ofertę, ale ja trochę boję sie firm sprzedajacych " mydło i powidło", wole raczej fachowców z jednej branży. M<oże źle oceniam, nie chce nikogo urazić, kto korzysta z usług takich firm. Po prostu chciałabym mnieć wiekszą pewność, ze zostanie to zrobione dobrze (cały system, bo pompe to i na Allegro mozna kupić)
pozdrowionka

bonetka
24-05-2008, 11:57
Ika :) , dziękuję :) zanim się poddam wyczerpię wszystkie możliwości ...spokojnie :D jeszcze mam dużo pomysłów.....
Ja bym wybrała solanka/ woda ( instalator miał rację ) ........jeśli chodzi o decybele one wszystkie ( prawie ) chodzą cicho ( skoro Alpha jedna chodzi cicho to i druga myślę , że też ) . Cwu powinna być ogrzewana przez PC ...to osobno wymyślono tylko po to , że nie dało rady ogrzewać bezpośrednio z PC ( niemożliwość techniczna lub regeneracja złoża ).. To trochę porażka ogrzewać cwu powietrzem poprzednio ogrzanym lub denerwować się czy mam odpowiednią temp. pomieszczenia żeby nie za długo czekać na cwu ( i grzać tanio ) . Po co mieć dwie jak można jedną ( kompakt ) lub dwie ale grzejącą cwu PC .
z ciekawostek ........23 .05 była konferencja w ramach HPC w Zurychu i ...wśród gości był ......wykład p.dr inż Andrzeja Wiszniewskiego ( Instyt. Ogrzewnictwa i Went PW ) na temat wykorzystania PC w Centrum Odpoczynku "Aquapolis" w Poznaniu ........czyli jakaś reprezentacja naszego kraju jest , to dobrze
...w nowo zbudowanym magazynie IKEA w Karlstad ( Szwecja ) wykorzystano PC do ogrzewania ( 85%) i chłodzenia ( 75%) , wykonano 101 odwiertów o 120 gł. każdy , dostarczają ..1200kW grzania i 800kW chłodzenia ....teraz każdy będzie tak ogrzewany/chłodzony

PS.Fido ... wykład był o g.14 a Ciebie tam nie było ? :D ( byś miał promotora pracy :) )
...elegancki hotel , mądre ludki , hostessy podające zimne napoje ...słowem wielki świat ......
nic straconego ..teraz podobna tematyka 26-28.05 będzie w Niemczech a później w listopadzie w Chinach

ika_71
24-05-2008, 13:17
Ika :) , dziękuję :) zanim się poddam wyczerpię wszystkie możliwości ...spokojnie :D jeszcze mam dużo pomysłów.....
Ja bym wybrała solanka/ woda ( instalator miał rację ) ........jeśli chodzi o decybele one wszystkie ( prawie ) chodzą cicho ( skoro Alpha jedna chodzi cicho to i druga myślę , że też ) . Cwu powinna być ogrzewana przez PC ...to osobno wymyślono tylko po to , że nie dało rady ogrzewać bezpośrednio z PC ( niemożliwość techniczna lub regeneracja złoża ).. To trochę porażka ogrzewać cwu powietrzem poprzednio ogrzanym lub denerwować się czy mam odpowiednią temp. pomieszczenia żeby nie za długo czekać na cwu ( i grzać tanio ) . Po co mieć dwie jak można jedną ( kompakt ) lub dwie ale grzejącą cwu PC .

Bonetko, czy te rozważania to do mnie?? Ja cały czas mowie o jednej pompie pow.-woda do ogrzana domu i c.w.u. Po prostu Alpha ma pompy do ustawienia na zwenątrz budynku i wewnątrz - obydwie pobieraja powietrze zewnętrzne.

bonetka
24-05-2008, 13:48
Ika ....napisałam ogólnie ( chodziło mi o zasadę , ze jedna powinna ogrzewać i co i cwu ) ...wiem , że u Ciebie to jedna PC , którą można ustawić albo wewnątrz albo na zewnątrz ( chociaż mają i nie kompakty ) ...ale czy przyglądałaś się na COP tych PC powietrznych i solankowych ?
Te pierwsze mają przy temp. powietrza 2 *C/ 35 COP 3 ....a te drugie przy 0/35 ( tem. solanki /woda ) ....4,7 ...jest różnica czy nie ? ...dlatego wcześniej napisałam coś za coś ...albo drożej ( odwierty) ale eksploatacja taniej albo taniej ale eksploatacja drożej .......
Co z tego że stoi wewnątrz skoro pobiera powietrze zewnętrzne czyli zachowuje wszystkie cechy powietrznej PC ..........

Fido ...mam nadzieję , że na zdjęciach są i bohaterowie przedsięwzięcia :D
a kawka z czekoladką na koniec była ? :)

fido
24-05-2008, 18:02
że też mi nie powiedziałaś - wpadłbym do Zurychu na kawe

dziś byliśmy na instalacji dolnego źródła z Panem Tomaszem
łatwizna
porobiłem zdjęcia
wstawie w poniedziałek na stronę

PROAT1
25-05-2008, 01:43
Kochani, chce sie przymierzyć do PC glikol/woda.

Mam w stanie surowym dom www.dobredomy.pl/?id_project=21
138m pow uzytkowej.

Ocieple go 15 cm styropianu, poddasze 30cm wełny.

Ile kw PC bede musiał zamontować. Czytałem wątek i piszecie że trzeba niedowymiarować, tzn, pompa 7kW wystarczy?

pozdrawiam

Sylwia i Tomasz
25-05-2008, 07:53
zaczynam w przyszłym tygodniu kopać rowy pod kolektor spiralny. I jak to często u mnie bywa, zaczynam się wahać, czy aby na pewno ten kolektor co robię będzie wystarczający!? Proszę o opinie!

Tak więc będą to 3 rowy po 20 metrów, na metr szerokie a w nich ułożona rurka fi32 na głębokości 1,5-2m. Nie wiem jak głęboko da się wykopać. Teren "kurzawkowy". Wszystko sypie się do wykopu, a woda już 90 cm pod poziomem terenu. Rowy oddalone od siebie o 4m. Więcej nie dam rady. W sumie będą 3 spirale po 200m każda. Grunt, jak to przy kurzawie, piasek wymieszany z gliną, ale za to maks wody!

Jak myślicie będzie dobrze do pompy 7kW? Czy mam się czegoś obawiać? Rurki będą dosyć gęsto ułożone w tym rowie, przynajmniej tak mi wychodzi w kompie.

bonetka
25-05-2008, 13:13
Proat1 ...ależ Kochanie :D ( to odpowiedź na Twoje Kochani ...) uważam że 7 kW spokojnie wystarczy ( Androżek :D dałby 5 kW i by się nie bał ) i dobrze , że to glikol/woda .....chociaż wiesz jak poszczególne firmy dobierają np. 200 mkw podłogówki od 8 kW do 15 kW ...

odnośnie jeszcze Ekopower .....pamiętacie Oni zawsze przewymarowywali , myślałam, że po zmianie strony intenetowej , nowych ubranek i innych producentów części będzie inaczej ale gdzie tam ......osobie do 180 mkw z garażem ( też chce ogrzewać ) ..zaproponowali 14 kW ...czyli nic się nie zmieniło........
Sylwia i Tomasz ...........jeśli boicie się o ilość to skoro Hydrolek ( nasz Pan Rektorek :D ) napisał , że tak będzie dobrze to znaczy , ze będzie ok! (...chodzi o dł. jednej pętli )
Wasza PC to 7 kW czyli moc chłodnicza to 7,3-1,58=5,72 ( obliczyłam , ze stosunku bo nigdzie nie mogłam znaleźć ile pobiera ...skoro ma COP 4,6 tzn. , że 7,3:4,62=1,58 )
i do tego przyjmując nawet najbardziej niskie W z metra ( najgorsze, prawie niewystępujące w przyrodzie ) czyli 10 W z metra to wychodzi 5720W:10 W/mkw=572 m2 ....a Wy macie 3 pętle po 200 mb czyli 600 a i glebę gdzie można przyjąć 27,5 W/m2 czyli aż nadto .........
trochę gorzej z odległością te 4 m , niby mieścicie się w dolnej granicy ( min.3-5 , zalecana 5 ) , ale jak nie można inaczej ........, głębokość zalecana to około 180 ..nie wiem czy inni dają ale w zaleceniach nad każdą nitką powinna być taśma ostrzegawcza i jeszcze należy zachować odpowiednie odległości od instalacji wodociągowych , gazowych , kanalizacyjnych ( 2 m ) , między zasilaniem a powrotem ( 1m) .
Tak mi się wydaje......napisałam bo nikt się nie odzywał ( ja sama lubię szybko i nienawidzę czekać ) .
Przy tej okazji może byśmy porozmawiali o tym ...czy można przewymiarować dolne źródło w stosunku do danej PC ....niektórzy uważają , że tak a niektórzy , że nie .......na pewno musi być odpowiednia pompa obiegowa ( przepływy , wydajność ,jest w środku PC .. czyli nie mamy na nią wpływu ) .......czy ilość przekłada się jakoś na temp. glikolu ?, ( stygnięcie lub za krótki czas aby się nagrzał ) , odległość między czyli z jakiego terenu zbierane te W... .....tu może Kolega Siwy :D ...bardzo proszę ........w tych sprawach Ty jesteś Guru :D

Sylwia i Tomasz
25-05-2008, 21:59
no to jeśli Hydrolek tak mówi to kopiemy ;) A tak serio, obawy zawsze są i znikną dopiero pewnie po pierwszym udanym sezonie grzewczym. Więc wybaczcie za dociekliwość..

Bonetko: coś mi się nie zgadza w Twojej wypowiedzi. Z Twoich wyliczeń wychodzi, że potrzebuję 572m2 powierzchni w skrajnie nie przyjaznych warunkach glebowych. W lepszych zmniejszy się to do 208m2. Piszesz, że mamy 600 rury więc jest ok. No właśnie 600mb rury a nie 600m2 powierzchni. Już jakiś czas temu zauważyłem, że często się miesza mb z m2 w obliczeniach, stąd też ciągłe wątpliwości :/

Sylwia i Tomasz
25-05-2008, 22:30
Kolektor spiralny DZ
3 rowy 14x1,5 m = 42 mb = 63 m2 w odstępach 5m licząc od ich osi,
Rury fi32, 3x75 mb,
Głębokość ułożenia 1,5 do 1,2 m,
Tranzyt max. 30 mb fi40,
Mokry piasek,
Przyjmowana moc kolektora 3,4 kW = 15,2 W/mb kolektora
Przepływ glikolu 960 kg/h,
Projektowana dT=tz-tp = 4K
Łączne opory ( łącznie z wymiennikiem ) DZ= 9,0 kPa
Prędkość przepływu v=0,17 m/s
Pompa obiegowa Wilo Star RS 25-6 I bieg,

Cytat z tego forum z innego wątku. 3,4kW trochę mało przyjmuje a warunki podobne do moich :evil:

bonetka
25-05-2008, 22:49
Macie rację ...to trzeba przetransponować .......i tak .jak wychodzi te 208m2 powierzchni działki to przyjmuje się , że w kwadracie powierzchni mieszczą się dwa równoległe odcinki prostej rury o dł. 1 metra czyli gdyby był prosty to trzeba by było 208x2=416 metrów bieżących długości ...a macie 600 prostej .....

hydrol
25-05-2008, 22:56
no to jeśli Hydrolek tak mówi to kopiemy ;) A tak serio, obawy zawsze są i znikną dopiero pewnie po pierwszym udanym sezonie grzewczym. Więc wybaczcie za dociekliwość..

Bonetko: coś mi się nie zgadza w Twojej wypowiedzi. Z Twoich wyliczeń wychodzi, że potrzebuję 572m2 powierzchni w skrajnie nie przyjaznych warunkach glebowych. W lepszych zmniejszy się to do 208m2. Piszesz, że mamy 600 rury więc jest ok. No właśnie 600mb rury a nie 600m2 powierzchni. Już jakiś czas temu zauważyłem, że często się miesza mb z m2 w obliczeniach, stąd też ciągłe wątpliwości :/
nie pamiętam co mówiłem, ale nie da się wykopać kolektora szer 1 m , realna szerokość to ok. 2 m , a z naturalnym obsypem to wyjdzie u góry ze 6 albo i 8 - nie zdajecie sobie sprawy jaką masakrą działki jest budowa kolektora :P . Na długości 20 m wkłada się 150m , a więc 200m w 1 m szerokości nie da się wcisnąć. Daję natomiast gwarancję że taki jeden kolektor 20x2 m +150do 200 m rury Dn32 z pewnością da 1,5 kW mocy chłodniczej.
Poczytajcie koniecznie jak to się robi i pooglądajcie zdjęcia , polecam stronę :
http://www.hubomag.pl/dolne_zrodla.html
albo może lepiej tu
http://www.pamar.waw.pl/zasady_doboru2.html
ale to i tak chyba ten sam chmielnicki bodzio pisał
Hydrol to człowiek omylny i uczy się ciągle od tych co wiedzą co czynią :)
A i pamiętajcie jeszcze o układaniu kolektora ze spadkiem ( o tym chyba nie piszą) od domu do końca wykopu, aby się kolektor dobrze odpowietrzał bo to wbrew pozorom najważniejsza zasada układania rur - idealnie jak jest naturalny spadek terenu - czyli domek na wzniesieniu. Inne błędy ( za wyjątkiem załamania rury) są wybaczalne i drogo nie kosztują. Powodzenia.

bonetka
25-05-2008, 23:20
Tak ..tylko jest jeszcze taki problem , że tam potrzeba 5,72 kW mocy chłodniczej ( nie miałam tej danej ) .....jest napisane , że 1,5 kW daje 150 mb spiralnego w takim wypadku wystarczy ale jeśli to 200 daje 1, 5 kW to wtedy jest za mało .........
Jak macie PC to koniecznie obliczcie moc chłodniczą ( zobaczcie w instrukcji ) i zobaczcie czy jest dobrze ..... tu nawet nie chodzi o szerokość wykopania czy długość zmieszczenia ....bo to można skorygować tylko o to czy nie będzie za mało w całości tej rury w stosunku do mocy chłodniczej .......

PROAT1
25-05-2008, 23:24
Bonetko dzięki za odpowiedź.

Zdecydowałem sie na pompke Danfossa DHP-H 8kW. Cena katalogowa producenta to 6450euro, ale pracuje w firmie która ma duze rabaty w Danfossie wiec zobaczymy.

Teraz drugie pytanie za następne 100pkt'ów. Czy 3 sondy po 50m wystarczą? Mam już wylanego chudziaka w kotłowni i nie mam nic przygotowanego na wejście rur z glikolem. Jak wejść do domu tymi rurami? Koniecznie od dołu?

Pytanie oczyście do wszystkich.

pozdrawiam

Entuzjasta PC :D :P

Gregor Zielona Góra
25-05-2008, 23:42
Witajcie "pompiarze" :wink: Naczytałem się na tym forum od kilku dni tak wielu nowych informacji, że już sam nie wiem jaką pompę wybrać.
Mimo wszystko najbardziej "podoba" mi się pompa Viessmann-a, z możliwością podłączenia kolektorów, które zamontuję oczywiście. Dodatkowo rekuperator.
Otrzymaliśmy ofertę na tą pompę wraz z kolektorami, projektem podłogówki i montażem,kolektorami (ok. 5500 ), położeniem poziomego dolnego źródła (bez wykopu i zasypki) za ok. 52/55 tys. konkretnej umowy jeszcze nie podpisaliśmy. Ale nie tyle co cena ale interesuje mnie jeśli możecie zerknąć na samą pompę, ponieważ pomp tej firmy nie widziałem lub przeoczyłem na forum. Lub być może ktoś z Was używa lub chociaż przymierzał się do kupna.
http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/Vitocal_242-G.html

Pozdrawiam
Gregor

bonetka
25-05-2008, 23:58
Sylwia i Tomasz
Zdenerwowałam się i przestraszyłam jak zobaczyłam to....... bo właściwie przy kupnie rury było ogólnie powiedziane , że to do 7 kW i czy wystarczą 3 rury w kawałkach po 200 mb czy ciąć na mniejsze ? ( rozgorzała dyskusja itd. ..przyjęliśmy na oko , że 600 metrów wystarczy ale nikt nie liczył mocy chłodniczej dokładnie tylko że będą po 200 mb nitka ) .... :

.......
Kolektor spiralny DZ
3 rowy 14x1,5 m = 42 mb = 63 m2 w odstępach 5m licząc od ich osi,
Rury fi32, 3x75 mb,
Głębokość ułożenia 1,5 do 1,2 m,
Tranzyt max. 30 mb fi40,
Mokry piasek,
Przyjmowana moc kolektora 3,4 kW = 15,2 W/mb kolektora
.... 3,4kW trochę mało przyjmuje a warunki podobne do moich...

ale już wiem o co chodzi .( wcale nie mało ) .... to nie zależy w zawieszeniu od W/mb kolektora ...to jest moc chłodnicza ( 3,4 kW ) ale 3 nitek spiralnych po..75 metrów każda i oczywiście przy założeniu , że daje 15,2 W/mb ..
.czyli
.wszystko się zgadza ...tam kolektor 3x75m= 225x 15,2=3,42
u nas 3x200=600x13,75=8,25
...bo jak przyjmiemy średnią 27,50 w/m2 to będzie właśnie 13,75 mb
czyli nawet przyjmując 10W/mb wystarczyłoby i to z zapasem .........
( Hydrolek napisał 150-200 metrów i to robiło różnicę i bałam się , że do mocy chłodniczej będzie za mało...gdyby napisał 150 ... a tak tolerancja 50 mb to było dużo ... przy 150 =1,5 kW to mielibyśmy akurat 6 kW , przy 200=1,5 byłoby 4,5 kW brakowałoby .... )
Stronę Hubomaga podawałam już dawno i inne linki ze zdjęciami też ...
Lepiej wszystko wyjaśnić teraz niż później mają być niespodzianki . Chciałabym aby wszyscy byli zadowoleni i mogli liczyć , że tu właśnie znajdą pomoc chociaż doraźną ....., jestem zielona ale staram się .........

Co to znaczy :Tranzyt max. 30 mb fi40,...czy tzn. od kolektora ( studzienki ) do PC ?

Sylwia i Tomasz
26-05-2008, 08:28
Dziękuję za informacje. Będziemy walczyć. Jeśli chodzi o wykopy to dokładnie wiem jak to będzie wyglądało. Jestem właśnie po robotach ziemnych 250 m kanalizacji do naszego domku. Wykopy były w najgłębszym miejscu na 3m!! Masakra. Jeśli wąski wykop to tylko szalowanie wykopu.

Na tej stronie pamar'a jest potrzebna długość wykopów dla mocy chłodniczej 5600W. Jest to 68 mb dla gruntu wilgotnego. Chyba muszę pokombinować i spróbować przedłużyć te rowy o 2-3 m. Tak dla pewności.

Najgorszy problem będzie z ułożeniem rury ze spadkiem, przy takim bagiennym gruncie cieżko jest coś zrobić w wykopie. Przy kanalizie wymieniliśmy grunt pod rurą na tłuczeń i dopiero na tym układaliśmy. Tutaj raczej ze względów cieplnych nie wchodzi to w rachubę.

A czy raz odpowietrzony układ może znów się zapowietrzyć? Bo metoda na uzupełnienie układu bez powietrza jest. Zasysać od końca powietrze a z drugiej strony zanurzyć rurę w glikolu. Czy nie?

sSiwy12
26-05-2008, 11:00
Taki sobie przykład, aby było wiadomo o czym piszę (wiem, wiem, że nie adekwatny, ale chodzi o zasadę 8) ):
Jest sobie zbiornik wody o pojemności 10 litrów, o stałym zasilaniu w wysokości 1 litra na godzinę. Czyli pobierając 1 l na godzinę możemy pobierać Wodę w "nieskończoność", ale pobierając z niego więcej niż 1 litr ?
Grunt ma możliwość "oddania" w najlepszym przypadku, dla kolektorów glikolowych,poziomych, około 20W z m2 (a ściślej mówiąc z około 1m3 otaczającego nitkę kolektora) - czyli jest to równoważnik 1l z przykładu. Specjaliści obliczyli, a potwierdziła to praktyka, że można "bezkarnie ciągnąć" około 30W/m2 w sezonie grzewczym (reszta ze "zbiornika").
Uważam, że w przypadku Sylwii i Tomasza kolektor jest niedowymiarowany.
Z 20m nitki kolektora spiralnego - moim zdaniem - można wyciągnąć max 1,2Kw dla mocy chłodniczej (1,5kW dla mocy PC).
Oczywiście przy takiej konfiguracji jak podali PC też będzie działała, ale należy się liczyć ze znacznym spadkiem COP pod koniec sezonu grzewczego, a w przypadku całorocznej eksploatacji CO (przy CWU), biorąc pod uwagę głębokość na jakiej umieszczono kolektory, możliwe kłopoty z regeneracją DZ.
Zaznaczam - MOIM ZDANIEM

Ps. "Waty" daje 1m2 (1m3) gruntu, a nie ilość metrów "rury"

ravbc
26-05-2008, 11:20
ja z innej beczki....jakie dane musze podac przy wystepowaniu o WT do energetyki, tzn jaka moc musze podac, zeby starczylo na PC?

To co Ci wyjdzie z obliczeń prądożerności pozostałych sprzętów + moc elektryczna wybranej PC.

bonetka
26-05-2008, 11:45
Siwy ...dlatego tak się przestraszyłam i zwróciłam na to uwagę ( czy wystarczy ?) ......wiem , że grunt daje Waty ale w gruncie jest rura ( spiralna ) ......bardzo Cię proszę nie pisz ogólnie ( tak jest napisane wszędzie , że 150 rury spiralnej daje 1,5 kW ) tylko ...przelicz dokładnie ile metrów bieżących rury biorąc pod uwagę różne konfiguracje ( różny grunt i W z metra ) w jakiej spirali ( średnica ) w jakim wykopie ( dł , szerokość ) daje konkretne kW ........
takie pisanie 150 m spiralnej jest mylące bo można ją różnie rozłożyć ( bardziej rozciągnąć lub mniej ) i różnie zakopać (mniejsza dł. wykopu ..wcisnąć na siłę ) jak będzie konkretnie to będzie wiadomo co i jak ..poza tym nie wiadomo dla jakiego gruntu te 150 /1,5 kW złego , dobrego , średniego ...........KONKRETNIE ....proszę bardzo ..........i jeszcze wykaż różnicę z zastosowaniem prostego i spiralnego ..........

Sylwia i Tomasz
26-05-2008, 11:58
kurcze...nie bardzo mam miejsce aby zwiększyć ilość rowów. Tak z mapki wychodzi, że mogę je jeszcze troszeczkę rozciągnać pod samo ogrodzenie. Jeden na 21 m, drugi na 22m i trzeci na 25m. W sumie o 8m. Moc chłodnicza jaką potrzebuję do Buderusa 6,9kW to 5300W. Przydałoby się mieć jeszcze jedną nitkę dla bezpieczeństwa i w razie niewydolności DZ ją podłączyć. Można też pompę kupić mniejszą, mają model 5kW ale to chyba już troszkę za mało na ogrzewanie i c.w.u.

sSiwy12
26-05-2008, 13:03
Bonetko, tego nie da się „prosto” przeliczyć. :oops:
To jest bardzo złożony proces i nie do końca poznany (np. termika gruntu), a dochodzi do tego „czasoprzestrzeń”, a w zasadzie „czasoobjętość”, głębokość „zakopania” kolektora, delta „t” jego pracy, i kilka innych czynników.
Bo długość nie ma znaczenia :lol: , biorąc pod uwagę długość rury w 1m2 (1m3) gruntu.
Zmienia się tylko intensywność poboru.
Może tak, bardzo, ale to bardzo upraszczając i „naginając” ogólne prawa fizyki, oraz nie do końca poznane prawa rządzące termiką gruntu.

Sezon grzewczy wynosi około 1.800 godzin. Zakładamy, że dla bardzo dobrych warunków glebowych, dla kolektora poziomego glikolowego „wartość energetyczna” gruntu wynosi 30W z 1m2 (1m3). Czyli, mamy do dyspozycji około 54kWh z każdego 1m2 (1m3) gruntu.
I teraz:
- „zwykły kolektor” poziomy (liniowy)glikolowy będzie pobierał te zadane 30W, bo więcej nie może ze względu na powierzchnię wymiany – czyli „zasoby” energii starczą na cały okres grzewczy z w miarę stałym COP,
- kolektor spiralny może pobierać zdecydowanie więcej energii bo ma większą powierzchnię wymiany (a ta zależy od ilości „rury” przypadającej na 1m2 (1m3) gruntu) – czyli np. pobierając 60W (bo na 1m2 (1m3) jest np., teoretycznie, 2m „rury) jest w stanie pobrać cały „zasób energii” w krótszym czasie, co objawiać się będzie stopniowym spadkiem COP.


Praktycznie, to można z 1m2(1m3) gruntu uzyskać np. 150W, tylko w bardzo krótkim okresie czasu. A potem czekać aż grunt „się naładuje”, pamiętając również o tym, że czas „naładowania” gruntu nie jest wartością liniową.

Moim zdaniem, można przyjąć, że dla kolektora spiralnego glikolowego maksymalna, "bezpieczna" wielkość (możliwość) to 45W z 1m2(1m3) dla bardzo dobrych warunków glebowych, inaczej mówiąc nie powinna przekraczać + 50% dla wartości kolektora glikolowego "liniowego", ale i tak trzeba się liczyć z możliwością spadku COP pod koniec "zimnego" sezonu grzewczego, bardziej niż w przypadku kolektora liniowego.

Też dla jasności - liczę dla mocy grzewczej PC

bonetka
26-05-2008, 15:34
Siwy :D Skarbku ...nie czerwień się ....wiem , że to moja wina i przepraszam , za upierdliwość ...mam nadzieję, że mi wybaczysz bo jesteś bardzo Wyrozumiały i Mądry Pan ...no wiesz takie nawiedzone jak ja chodzą też po tym świecie ale trzeba żyć w symbiozie :)
Dziękuję z wyjaśnienia ( Kogo miałam zapytać jak nie Ciebie :D )...a teraz tak :
co powiesz o tym : kolektor spiralny
*** - podane łączne długości rowów przy założeniach: średnica rury PE fi32, głębokość rowu min. 1,6 m, długość rowu min. 15 m, szerokość rowu min. 1,4 m oraz odległości między osiami rowów min. 5m;
dla mocy chłodniczej 5,6 kW .....łączna dł. rowu to 90 mb..78 mb..68 mb / odpowiednio grunt suchy , średni , wilgotny /
a my mamy łącznie 21+22+25=68 mb ...czyli łapiemy się na ten wilgotny ( najlepsze warunki ) i mamy ciut mniejszą moc chłodniczą bo 5,3 ( w przykładzie 5,6 ) .
Co Ty byś zrobił ? ( dorobił , zostawił jak jest ? ) ..dobry przykład czy zły , zgadzasz się czy nie ?...zauważ , że u na jest jeszcze nie co 5 metrów tylko co 4 -odległości )

przetransponuj to 45W / m2 ( m3 ) na mb wykopu ......bo mi jakieś bzdury wychodzą jak usiłuję dla przykładu sprawdzić ile W pobiera z mb ( jakie autor miał założenia ) ......

Chcę tylko powiedzieć , że te przykłady ( ten który podawała Sywia z Tomaszem ...nie wiem kto go przygotowywał ) i ten podany wyżej ...mają identyczne założenia ........bo podstawiając do wzoru ( x ...jakakolwiek daną tak wychodzi , np. zamiast 68 bierzemy x= 4,2x5,6:3,42= 68,77 )
42 mb dla 3,42 kW
68 mb dla 5,6 kW
--------------------------------
.

fido
26-05-2008, 16:07
załączyłem zdjęcia z kopania dolnego źródła Thermogolva

prosta sprawa:
koparka kopie
dolne źródło rozwija się z kręgu
ważne aby było to w miarę w poziomie
końcówki (ostatni 1mb) przy kotłowni wywija się 90 st w rógę
przed ostatnie 2 metry umieszcza się w otulinie (któa jest w komplecie z dolnym źródłem

głębokość zakopania 80cm
odległość pomiędzy rurkami 80 cm

zdjęcia na stronie www.iqhome.eu

fotograf
26-05-2008, 16:17
załączyłem zdjęcia z kopania dolnego źródła Thermogolva

prosta sprawa:
koparka kopie
dolne źródło rozwija się z kręgu
ważne aby było to w miarę w poziomie
końcówki (ostatni 1mb) przy kotłowni wywija się 90 st w rógę

tu mi Pan K. zalecał łagodniejsze kąty - u mnie z ziemi do kotłowni wychodzi pod kątem 45 stopni tak na oko

fido
26-05-2008, 16:20
90 stopni to oczywiście przesada
miedź jest w kręgu więc tak jak krąg pozwala

sSiwy12
26-05-2008, 16:43
przetransponuj to 45W / m2 ( m3 ) na mb wykopu ......bo mi jakieś bzdury wychodzą jak usiłuję dla przykładu sprawdzić ile W pobiera z mb ( jakie autor miał założenia ) ......

.

No właśnie, bo "wchodzi jeszcze czynnik "czasoprzestrzeni" 8)
45W nie z 1mb wykopu, tylko z 1m2 powierzchni na którą "działa" kolektor, a w przestrzeni 1m3.
Liczyć należy odległości skrajne pętli kolektora + 0,5m z każdej skrajnej strony kolektora. Czyli jeśli pętle kolektora ułożone są w rowie o szerokości 1m, to mamy 1m + 0,5 + 0,5 = 2m2 (2m3), co daje około 90W z 1mb kolektora :roll:
Z tego tez powodu wydaje się korzystniejsze zwiększenie szerokości "rowu" w którym układamy kolektor - nawet kosztem "ziemi niczyjej" miedzy kolektorami.
Moim zdaniem ta odległość nie powinna być(w zależności od gruntu) mniejsza niż 1m + 2 do 3 razy szerokość kolektora - im lepszy grunt tym odległość większa.

bonetka
26-05-2008, 16:59
Czyli dla Nich
21+22+25=68 mb ...x 90W / mb= 6,12 kW ... a potrzeba 5,3 kW ...czyli może ostatecznie być ...........

PS. jestem wyjałwiona , zdolności intelektualne u mnie oscylują około 0 a właściwie niebezpiecznie zbliżają się do -1. ( idę pielić rabatki ...to uspakaja bo za dużo stresów ..ach te kolektory , szczególnie spiralne :lol: )
Siwy :D bardzo Ci dziękuję sprawiłeś się na 6+ :D

sSiwy12
26-05-2008, 17:06
Mocy PC . Ale to też wystarczy - może być niższy COP.
Ideałem, byłoby, "dodanie" 0,3 do 0,4 szerokości kolektora, lub 10mb.

bonetka
26-05-2008, 18:02
Rozumiem ideały ..... mocy PC ..........to wyżej było podawane dla obliczonej mocy chłodniczej PC .( taka jest 5,3 czyli 6,8- 1,5=5,3 kW ) bo gdyby liczyć na całą moc PC czyli 6,8 kW to jest ewidentnie za mało......ale przecież tak się nie liczy ...no chyba , że chce się zapas ........wtedy wystarczy nawet 8 mb ....... 68+8=76x90W= 6,84 .....no z górką 10mb ( niech Ci będzie :D ...wtedy 7,02 kW )...
nie da rady tyle rozciągnięć....., żeby poszerzyć średnicę zwoju to trzeba mieć więcej rury........a jak ją nadsztukować jak nie powinno się łączyć pod ziemią .....
co można zrobić ?...pomysły proszę .....

sSiwy12
26-05-2008, 18:23
To liczenie do mocy chłodniczej wymyślili raczej sprzedający aby zamotać inwestora, tak żeby "zgłupiał" totalnie i powiedział sakramentalne "Tak, proszę Pana" :lol:
I właśnie na tej linii jest problem, bo wszystkie współczynniki "gruntowe" były przyjmowane dla mocy PC. I niby wszystko jest w porządku, bo mówi się, że dla mocy PC wynoszą one 1,25 (przy COP = 4), tyle, ze dalej wylicza się je ze współczynników gruntowych przyjętych dla mocy PC. W ten właśnie cudowny sposób, potrzeba mniejszej długości kolektorów.
A powinno być, że licząc wielkość (długość) kolektora dla mocy chłodniczej powinno się odpowiednio zmniejszyć ten współczynnik.
Dla jasności. Rzeczone współczynniki są czysto empiryczne.
I jeszcze jedno. Jak kupuje urządzenie grzewcze, to interesuje mnie jego moc grzewcza, oraz warunki jakie to urządzenie potrzebuje aby zakładaną moc osiągnąć.
Jak będę potrzebował urządzenia do schłodzenia (oziębienia) gruntu (np. sztuczne lodowisko, czy zamrożenie kurzawki) to jasnym jest, ze wtedy będzie mnie interesowała moc chłodnicza takiego urządzenia, oraz warunki przy jakich spełnią się moje wymagania.

hydrol
26-05-2008, 21:59
może jeszce jedno wyjasnienie : rura sprzedawana jest w kręgach po 200m - z tego głównie wynika "ulubiona" długość kolektora. Oczywście można zamówić o dowolnej długości, ale nie każdy zechce ciachnąć , albo trzeba poczekac aż sprowadzą z fabryki.
Nie da się precyzyjnie policzyc mocy chłodniczej kolektora bo nie da się precyzyjnie ustalić warunków gruntowo-wodnych, ani zapewnic ich jednorodności . Prawde pokazać może eksploatacja. Co nie znaczy że nie warto policzyć z grubsza , zakładając rozsądny współczynnik strachu.
W omawianym przypadku z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych jestem dziwnie spokojny o moc chłodnicżą. Zawsze wiekszy kolektor da lepsze warunki przacy, ale nie dajmy sie zwariować bo jeśli wywalczymy 100 zł rocznie to może nie warto wypuwac żył ?

Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spozyciu. Dlatego lepiej sie pomordowac i ułozyc ze spadkiem.
:o
Nie da sie też napełnic kolektora aby go nie napowietrzyć bo powietrze wydzieli sie też z wody. Ale może to ja jestem tylko nieudolny albo strachliwie zapobiegliwy ? W każdym razie wspomnijcie, że ostrzegałem jak wam presostat wyłączy cacko , albo pompa glikolu sie zatrze na sucho.

Sylwia i Tomasz
26-05-2008, 22:04
dziękuję bardzo za Wasze odpowiedzi. Wiem już więcej i jestem trochę uspokojony. Z tym DZ to nie taka prosta sprawa. Niby wszystko wiadomo, niby to takie proste, rura, ziemia, glikol i heya, a jak przychodzi do kopania rowów to nachodzą człowieka tysiące wątpliwości.

Tak więc postaram się dopasować do dobrych rad i poszerzyć maksymalnie wykopy. Nic więcej już nie mogę zrobić, chyba że położyć rurę u sąsiadów :D A jak będzie źle to chyba zostanie mi tylko wykonanie odwiertów... Dam znać w niedzielę jak poszło układanie kolektora. Dzięki jeszcze raz!

Sylwia i Tomasz
26-05-2008, 22:11
Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spożyciu. Dlatego lepiej sie pomordować i ułożyć ze spadkiem.
:o

Przy spiralnym ten spadek raczej mało daje, przecież kierunek rury jest raz do góry, za chwilę do dołu i tak tyle razy ile pętli. Miejsc ciężkich do odpowietrzenia jest tyle ile spiral czyli duużo. Nie widzę tutaj raczej łatwiej możliwości samoodpowietrzania.

hydrol
26-05-2008, 22:35
Czy kolektor może sie zapowietrzyć? Może , a jak może to sie zapowietrzy, Praktyka wskazuje , że błędnie wykonany kolektor zapowietrza się pomiędzy 24 grudnia a 3 stycznia, w późnych godzinach nocnych,przy obecności gości w domu i spożyciu. Dlatego lepiej sie pomordować i ułożyć ze spadkiem.
:o

Przy spiralnym ten spadek raczej mało daje, przecież kierunek rury jest raz do góry, za chwilę do dołu i tak tyle razy ile pętli. Miejsc ciężkich do odpowietrzenia jest tyle ile spiral czyli duużo. Nie widzę tutaj raczej łatwiej możliwości samoodpowietrzania.
skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

bonetka
26-05-2008, 22:41
Sylwia i Tomasz
najważniejsze , że ta moc chłodnicza wystarczy ( liczona na różne sposoby )
...a moja prośba o pomysły ( odnośnie zwiększenia o te kilka metrów ) była z przymrużeniem oka bo pewnych spraw się nie przeskoczy .
Siwy
Jeśli urządzenie jest włączone do prądu - sprężarka ...to dlaczego mam jej jeszcze pomagać ...a co sama nie potrafi ?....ja mogę jej dać resztę ( do pełnej mocy ) z gruntu ...ale jak płacę to i wymagam :)
Gregor
Był kiedyś jeden Pan ale nas opuścił i niestety zabrał wszystkie swoje posty ( miał chyba taką jak Ty masz zamiar kupić ...........
Perdat1
Wiesz , że liczy się od mocy chłodniczej i w zależności od gruntu . Oblicz dla swojej PC. Wydaje mi się , że raczej od dołu...chyba nikt nie wchodził inaczej ....
Hydrolku
jak dobrze, że czuwasz i wspierasz nas wiedzą i doświadczeniem ....i piszesz :D
Fido
gratuluję ....widać że było sprawnie , równo ( odległości jak pod linijeczkę :) ) i w pełni profesjonalnie ......
Teraz będziecie na forum najsilniejszą grupą :) i w jakim składzie :) ....

Z tym spadkiem chodzi o nachylenie kolektora od domu w dół ....taka lekka równia pochyła ...... ( całość leżącej rury ) .. to bardzo WAŻNE !!!!

Sylwia i Tomasz
27-05-2008, 08:01
skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?

fido
27-05-2008, 08:33
bonetko
po podjęciu decyzji przez 11 inwestoró o zakupie Thermogolva (reklama dla pana Tomasza) wyciszyliśmy się - jak się już kupuje to nie ma co czytać o alternatywach.

natomiast pozostaje sprawa
1. zakopania poprawnie DZ - dla bezpośredniego parowania - Zirius
2. wkopania przy okazji do wykopu rury PE 32 - celem posiadania na lato dodatkowego źródła chłodu

ad1. to jak to jest z tym spadkiem
ja mam wyniesiony zawór rozprężny
czyli w studni poza domem składjącej się z 2 kręgów wychodzi mi 6 przewodów DZ
z tego co słyszałem to rury mają być ułożone W POZIOMIE
jak patrzyłem na wykopki to nie było tam poziomicy - wszystko można robić "na oko"
podobnie obsypywanie piaskiem też nie wymaga dokładności
waszym zdaniem jaka jest wymagana dokładność poziomu i obsypywania?

ad2. chce włożyć 200mb rury do wykopu z polietylenu - po co - ano po to aby potem dać tam glikol i połączyć np z chłodnicą kanałową do wentylacji
złoże szybciej mi się zregeneruje oraz aby solary regenerowały złoże
dodatkowo solary mogę regenerować mi złoże gdy okresowo przekręcę pompką obiegową i wpuszcze do gruntu troche ciepełka

co wy na to?

ppiszc
27-05-2008, 09:21
bonetko
po podjęciu decyzji przez 11 inwestoró o zakupie Thermogolva (reklama dla pana Tomasza) wyciszyliśmy się - jak się już kupuje to nie ma co czytać o alternatywach.

natomiast pozostaje sprawa
1. zakopania poprawnie DZ - dla bezpośredniego parowania - Zirius
2. wkopania przy okazji do wykopu rury PE 32 - celem posiadania na lato dodatkowego źródła chłodu



ad2: no tez o tym myslalem - ale zeby to bylo efektywne musi byc do rekuperatora podpiety wymmiennik ciepla odpowiedniej wielkosci (chlodzi sie trudniej niz grzeje). Dodatkowo problem moze byc taki ze pompy z bezp. parowaniem chyba troche bardziej schladzaja grunt i glikol w rurkach moze zamarznac.
Z uwagi ze mam dosc wysoki poziom wod gruntowych (jesien-wiosna) to budowa zwirowego GWC moze byc problematyczna - mysle o "wodnym" GWC z rurka zakopana pod domem.

fido
27-05-2008, 09:27
to jaka jest temperatura zamarzania glikolu
przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18
a glikol jest np w systemach solarnych gdzie na zewnątrz panuje nawet minus -30

więc co glikol moim zdaniem nie zamrznie - choć nie wiem jaka jest jego temperatura zamarzania

ale nasunęło mi się jedno pytanie
taki glikol - płynący z solara może mieć z 50stC
a zimą po zamarznięciu złoża -18

czy on się kurczy rozszerza?
czy nalezy mieć naczynie wzbiorcze?

hydrol
27-05-2008, 09:29
skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?
im większy spadek , tym lepiej :) , pamietaj jak jest zasilany kolektor i linie zasilającą (zimną) układaj płycej, nad kolektorem. Pamiętaj tez aby zainstalowac zawory na kadej nitce to ułatwia "wygonienie " powietrza, no w razie jakby co ... to można odciąc wadliwą gałąź.

HenoK
27-05-2008, 09:37
to jaka jest temperatura zamarzania glikolu
przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18
a glikol jest np w systemach solarnych gdzie na zewnątrz panuje nawet minus -30

więc co glikol moim zdaniem nie zamrznie - choć nie wiem jaka jest jego temperatura zamarzania

ale nasunęło mi się jedno pytanie
taki glikol - płynący z solara może mieć z 50stC
a zimą po zamarznięciu złoża -18

czy on się kurczy rozszerza?
czy nalezy mieć naczynie wzbiorcze?
Oczywiście, że stosuje się naczynie wzbiorcze.
Można zastosować glikol o odpowiednio niskiej temperaturze zamarzania.

Sylwia i Tomasz
27-05-2008, 09:45
skoro wiesz lepiej to po co pytasz ? :D

nie wiem, to tylko moje przypuszczenia, źle to napisałem, za bardzo twierdząco. Inną sprawą jest, że w tym gruncie nie wiem czy dam radę ułożyć ze spadkiem. W błocie się nie poszaleje ... chyba że zrobię taki wyraźny spadek, tak z 20cm na długości rowu, tylko czy to też nie będzie źle tak mocy spadek?
im większy spadek , tym lepiej :) , pamietaj jak jest zasilany kolektor i linie zasilającą (zimną) układaj płycej, nad kolektorem. Pamiętaj tez aby zainstalowac zawory na kadej nitce to ułatwia "wygonienie " powietrza, no w razie jakby co ... to można odciąc wadliwą gałąź.

a miało być tak łatwo.. :D Dużo płycej ułożyć rurę zasilającą?

bonetka
27-05-2008, 10:14
niektórzy mają dobrze i nic nie trzeba robić ........
http://www.pompa-ciepla.pl/funkc6.jpg
jak dobrze Hydrolku :D..., że nie zważasz na stylistykę i ZAWSZE można na Ciebie liczyć :D
Fido
dobrze , że zawór rozprężny jest na zewnątrz , dlaczego ? chyba wiesz ........
PS. A słoneczko do Was poszło? , oj niegrzeczne ...mogłoby świecić i Wam i mnie , prawda? :)

fido
27-05-2008, 11:03
nie wiem - dlaczego?
ale mi chodzi bardziej o ta alternatywę do chłodzenia latem ten glikol itp

fotograf
27-05-2008, 11:26
to jaka jest temperatura zamarzania glikolu
przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

nie jest to prawdą - w naszych warunkach jest to minus kilka stopni - gdyby było -18 to czynnik chłodniczy nie wytrzymałby temperatury parowania....

hydrol
27-05-2008, 17:58
[quote=hydrol]
a miało być tak łatwo.. :D Dużo płycej ułożyć rurę zasilającą?
Układasz kolektor w odwrotnej kolejności niz płynie glikol : najpierw spiralę, potem ją przysypujesz z 50 cm i dopiero wtedy układasz przewod zimny , którym dopłyne glikol z parownika do ogrzania w gruncie. Jeśli zakopiesz go razem to będzie odbierał ciepło od nagrzej juz spirali.

hydrol
27-05-2008, 18:02
to jaka jest temperatura zamarzania glikolu
przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

nie jest to prawdą - w naszych warunkach jest to minus kilka stopni - gdyby było -18 to czynnik chłodniczy nie wytrzymałby temperatury parowania....
:o co znaczy "nie wytrzymał" ?pękł ze smiechu ? czy z zimna?

Sylwia i Tomasz
27-05-2008, 18:26
Układasz kolektor w odwrotnej kolejności niz płynie glikol : najpierw spiralę, potem ją przysypujesz z 50 cm i dopiero wtedy układasz przewod zimny , którym dopłyne glikol z parownika do ogrzania w gruncie. Jeśli zakopiesz go razem to będzie odbierał ciepło od nagrzej juz spirali.

dzięki! Jednak bez Waszego wsparcia spartoliłbym robotę jak nic! No to na week działamy, koparka już umówiona. Jeśli macie jeszcze jakieś cenne uwagi to proszę piszcie.

fotograf
27-05-2008, 22:06
to jaka jest temperatura zamarzania glikolu
przecież DZ bezpośredniego parowania zmraża grunt do minus -18

nie jest to prawdą - w naszych warunkach jest to minus kilka stopni - gdyby było -18 to czynnik chłodniczy nie wytrzymałby temperatury parowania....
:o co znaczy "nie wytrzymał" ?pękł ze smiechu ? czy z zimna?

raczej z gorąca - zobacz jaka jest temperatura krytyczna czynnika

fido
27-05-2008, 22:46
czyli wiem że nic nie wiem
nie wiadomo czy pęka i czy z gorąca czy z zimna

:wink:

TomcioB
28-05-2008, 09:03
Witam

Jaki przewód przygotować na ścianie pod przyszły regulator pogodowy PC (ewentualnie pokojowy też, chociaz wynika z formu że termostatu pokojowego się raczej nie opłaca montować przy podłogówce w całym domu).

Gdzie najwygodniej zainstalować taki regulator, czy w miejscu czesto uczęsczanym jak kuchnia salon, czy może lepeij gdzieś na uboczu czyli kotłownia, pralnia itp.

pozdrawiam

bonetka
28-05-2008, 09:38
Glikol propylenowy czy etylenowy nie zamarza (nie krystalizuje) lecz zwiększa lepkość wraz ze spadkiem temperatury do wartości w której przestaje być płynny.
W zależności od tego jego temp. krzepnięcia może być i -25 ( różne wartości stężenia roztworu ) . Są oczywiście zalecane temp. pracy .......
Fido
pozwala na dochłodzenie par czynnika roboczego ... lepiej na sprawności .
Tomcio
Powinna być pogodówka wspierana pokojówką ( tylko dobra - ustawienia i reagowanie na zmiany ......można wybrać czy w danym momencie PC" słucha się" pokojówki czy pogodówki ) . Pokojówka w miejscu reprezentatywnym ( z dala od np. kominka ) .
Pogodówka ( kabel wewnętrzny musi być podłączony do PC ( do listwy w środku ) więc albo w PC albo oddzielnie w pobliżu PC ( chyba najwygodniej ) podłączony do sterownika , który może być na ścianie ( jak nasza PC nie ma pogodówki tylko musimy ją kupić ) , oczywiście część zewnętrzna ( czujnik temp. ) na zewnątrz ..tylko na odpowiedniej wysokości ! i miejscu -ściana północna ) ....
Jak się kupuje ( pogodówkę czy pokojówkę ). to w zestawie jest od razu kabel ( nie u wszystkich , zajrzyj na dany sprzęt i zobacz jaki konkretnie powinien być - symbol) .
Temostaty pokojowe ( od siłowników w rozdzielaczu kabelki do pokrętła w pokojach , modyfikują temp wody co. na drodze rozdzielacz- pokój ) to co innego niż pokojówka ( od czujnika ( 1 w całym domu ) w pokoju kabel do PC modyfikują temp.wody wychodzącą z PC na co. ) .....i tu masz rację , ....
PS. PC ( prawie wszystkie ) mają pogodówkę ( standard ) , pokojówkę można w opcji dodatkowej ( przygotowane miejsce na wpięcie w PC ) ale mają już też gotową ( producent ) jak wejdziesz na daną PC to w elementach dodatkowych jest pokazane ( pudełeczko z przewodem ) . Tam gdzie nie ma wbudowanego sterownika np. Thermogolv ...można sobie dowolnie dobrać ...
chyba , że chodzi Ci o kabel od siłowników ( do temostatów pokojowych ) ......są gotowe już w zestawach albo można kombinować ....

RolandB
29-05-2008, 14:32
Witam serdecznie po dluuuuuugim czasie ... Ale tak to juz jest - najpierw żyłem budową a teraz praca wyszła znowu na pierwszy plan :D Oczywiście zaraz za życiem rodzinnym w domku 8)
Moja pompka ciągle chodzi perfekcyjnie - jeśli mielibyście jakieś pytania to zaprawszam ale od razu muszę przestrzec, że nie od razu będę odpowiadał.

Pozdrowienia dla wszystkich "pompiarzy"
R.

sSiwy12
29-05-2008, 14:36
No wreszcie. Trochę praktyki :lol:

Inka Opole
29-05-2008, 15:21
czy tak mozna?
jest thermogolv..on wiadomo ma w zbiorniku w gornych warstwach dosc goraca wode no i teraz czy ma to sens by zrobic osobny obieg na grzejniki lazienkowe gdzie wpuszczalibysmy np temp 50 stopni a nastepnie podlaczyc dodtakowy mieszacz i z niego juz na podlogowke te 35 stopni?
czy to zadziala, czy tez to wogole nie ma sensu?

TomcioB
ja pod regulatory puszczam w scianach zwykly kabelek trzyzylowy taka linke..wg mnie powinno to wystarczyc choc wiem ze niektorzy puszczaja sieciowe kable...

sSiwy12
29-05-2008, 15:28
Ten warstwowy rozkład temperatur w zasobniku jest nominalny.
Praktycznie do osiągnięcia tylko w sytuacji "statycznej", tj. wtedy, kiedy nie pracuje pompa CO (i prawdopodobnie CWU , ale tu nie mam pewności :oops:)

hydrol
29-05-2008, 15:38
zasilanie instalacji podłogówki z zaobnika ładowanego pompą ciepła nie ma sensu - bo 50C to bardzo drogo kosztuje w pompie ciepła i starszliwie ją piłuje. Obwód c.o. i zasobnik ciepłej wody to rozdzielne obwody, równiez z tego powodu że w skali roku ciepła woda to ok10% energii. Pompa ciepła nie pracuje jednocześnie na potrzeby c.o. i c.w.u - zawsze ładuje tylko jeden z obiegów.
Taki przykład rozładowania zasobnika to klasyczny układ dla kotła , bezmyślnie przeniesiony do układu z pompą ciepła - A to zupełnie co innego!
Chyba że to układ mieszany , gdzie zasobnik jest ładowany z np. z kotła.

sSiwy12
29-05-2008, 15:55
Ale to nie dotyczy rozwiązania o którym pisze Inka, czyli kompletu PC ZIRIUS M2... . Tam nie ma klasycznego wymiennika z pompą obiegową po stronie skraplacza. Tam skraplacz PC jest umieszczony bezpośrednio w zasobniku - czyli można powiedzieć, że jest to "bezpośrednie skraplanie".

tu schemat: http://www.thermogolv.com/oferta,zirius_m2_s2.html

sSiwy12
29-05-2008, 16:34
Dopowiem. RolandB ma ZIRIUS-a M2-7 i grzeje nim CO i CWU ponad 4 lata (jeśli dobrze pamiętam). Testował ją (PC) na wszystkie możliwe sposoby. Liczył wszystko co można wyliczyć. To kopalnia wiedzy o tej PC :lol:

bonetka
29-05-2008, 17:34
Podejrzewam , że woda w tym zbiorniku ma ustawioną jakąś histerezę ale musi być cały czas grzany ten zbiornik ( w jakimś przedziale temperaturowym ) bo jak inaczej byłaby dostępna natychmiast ciepła cwu w systemie przepływowym ....tu nie ma innego wyjścia ......( tzn. tak myślę ..na logikę tak powinno być ).....
Hydrolek też napisał :
"Chyba że to układ mieszany , gdzie zasobnik jest ładowany z np. z kotła."
a skoro już jest to dlaczego nie wykorzystać jej do kaloryferów ...gdyby jej fizycznie nie było ( trzeba byłoby grzać ) to nie ..ale tak ....czemu nie ?
Pamiętajmy tez , ze tu są 2 rodzaje tych zbiorników ....przy tym jednym wydaje mi się , że układ warstwowy jest zawsze a przy tym drugim ( polskim ) ...muszę pomyśleć .....

sSiwy12
29-05-2008, 17:58
Praktycznie, przepływowo CWU nie grzeje zbiornik (zasobnik) tylko skraplacz PC. Rysunek jest poglądowy. Tam "jakoś" wężownica" CWU "oplata" skraplacz.
Tak jak pisałem wcześniej, prawdopodobnie, to woda w zbiorniku jest w pewnym sensie ogrzewana przez CWU.
Myślę, ze RolandB z praktyki wyjaśni jak ten "patent" działa.

Ps. Myślę, że "pierwsze litry" CWU są nagrzane przez ostatni cykl pracy PC (bo PC zawsze ogrzewa CWU), a temperatura CWU w czasie "spoczynku" jest niejako podtrzymywana przez temperaturę wody w zbiorniku. Myślę, ze czujnik (lub czujniki) temperatury jest umieszczony w takim miejscu, gdzie natychmiast spada temperatura w przypadku poboru CWU, co z kolei uruchamia PC.

bonetka
29-05-2008, 18:11
Siwy przecież ustaliliśmy już wcześniej ,( nie pamiętasz ? ) że są dwa rodzaje zbiorników i jeden jest taki jak na rysunku a drugi ten inny polski robiony na zamówienie i w tym oplata itd. ...

sSiwy12
29-05-2008, 18:25
No właśnie tego nie jestem pewien, bo na "oryginalnych" stronach producenta (ZIRIUS i SIRIUS) jest dokładnie taki układ - tak wynika z opisu. Moim zdaniem te 500 litrów i 20mb wężownicy nie jest w stanie ogrzać "samodzielnie" przepływowo CWU w "dostatecznych" ilościach, a ja nie słyszałem nigdzie, aby komukolwiek brakowało CWU.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego mam wątpliwości. Ten warstwowy rozkład temperatury. Przypomniałem sobie, że ktoś (chyba RolandB) pisał, że w 2/3 wysokości zbiornika panuje temperatura 70 stopni a w połowie chyba 35. Jeśli tak jest również przy poborze CWU, to wężownica CWU musi być w "bezpośrednim" sąsiedztwie skraplacza, i kwestia tego czy go "oplata" czy nie, jest kwestią nazewnictwa i rozwiązań technicznych.

Ps. Ta sprawa nie daje mi spokoju, że tez żaden zbiornik nie "strzelił" i nikt go nie rozbierał :roll:

bonetka
29-05-2008, 19:11
Układ warstwowy jest w obu .......
Roland ma polski ( rura w rurze ) ....w Szwecji też nie korzystają z jednego zbiornika tylko z dwóch fabryk , Nie strzelił ...ale robili dziurki i zaglądali do środka . Upieram się , przy tym , że jeden zbiornik z tych fabryk ze Szwecji ...... jest taki jak na rysunku ...zakład ..... o co ?
o czekoladę ( do picia ..przepyszna :D ) van houten`a ...jak wygrasz prześlę Ci pocztą :D w....... zielonym koszyczku :lol:

PS. Chyba , że wybierasz się na spotkanie forumowiczów ........czy Ktoś z nas się wybiera ? ....

Układy warstwowe zbiorników to nie tylko Thermog. ale i np. Thermia

Inka Opole
29-05-2008, 19:44
hm
no to podsumowujac da sie tak jak proponowalem czy nie? tzn moze inaczej czy ma to jednak sens..
bo racje ma hydrol ze grzanie do 50 stopni jest nieekonomiczne
ale jezeli w buforze mamy tak czy siak wode o temp powiedzmy tych 50 stopni czy nie mozna tego zjawiska wykorzystac wlasnie puszczajac osobny obieg na grzejniki lazienkowe ...bo technicznie jest to do zrobienia potzreba drugiego mieszacza i dwoch pomp CO ale czy to jest efektywne rozwiazanie..czy taki sposob nie popsuje np CWu (za malo ciepla czy cos w tym rodzaju)?

fido
29-05-2008, 19:56
aby było łatwiej myśleć
na stronie http://www.iqhome.eu/thermogolv/

zamieściłem zdjęcia bufora PC i sterowania

oglądajcie

bonetka
29-05-2008, 20:03
Inko ...a gdzie jest napisane ...ze to tylko do podłogówki? ..tzn, że co, jak ktoś ma mieszany ( grzejniki i podłogówkę ) to dla niego nie ? ( przecież od razu zawęziliby krąg klientów, to niemożliwe ) nie przesadzajmy jak trochę weźmiesz tego ciepła nic się nie stanie ... najwyżej będzie się ciut częściej włączać ..........
Zadzwoń do Pana Tomka :) to przemiły Pan ....odpowie na Twoje pytanie ...

Inka Opole
29-05-2008, 20:32
Inko ...a gdzie jest napisane ...ze to tylko do podłogówki? ..tzn, że co, jak ktoś ma mieszany ( grzejniki i podłogówkę ) to dla niego nie ? ( przecież od razu zawęziliby krąg klientów, to niemożliwe ) nie przesadzajmy jak trochę weźmiesz tego ciepła nic się nie stanie ... najwyżej będzie się ciut częściej włączać ..........
Zadzwoń do Pana Tomka :) to przemiły Pan ....odpowie na Twoje pytanie ...

bonetko..dzwonilem do pana Tomka i wg niego nie bardzo bo zakluca /psuje to CWU ale czemu i dlaczego to nie wiem..
dlatego pozwolilem sobie sobie zadac pytanie na forum..
bo wiesz gdyby trzeba by bylo specjalnie grzac do tych 50 stopni to bezsensu ale w tym zbiorniku warstwowo uzyskujemy wyzsze temp..wiec ciekawi mnie czy komplikujac troszke instalacje nie mozna tego wykorzystac ale bez np strat dla CWU

bonetka
29-05-2008, 21:13
Inko ...jestem trochę zdziwiona ..skoro zbiornik na górze ma podobno 70 *C ( o ile pamiętam ) .....gdybyś brała na 10 grzejników to może...ale na np. 3 szt . ...poza tym można puścić na 45 max .... ta PC "jest" Pana Tomka i On ją zna jak nikt inny ..skoro tak mówi ...może właśnie dostępność większej ilości cwu jest tu problemem nadrzędnym ( większa ilość niż z systemem grzejników ) .
Może Hydrolek zechciałby się wypowiedzieć jako Fachowiec teoretyk , praktyk , konstruktor oraz miłośnik PC :) bardzo prosimy :)

fido
29-05-2008, 21:20
może przyczyną jest to że ta górna warstwa 70stC wody jest zarezerwowana jako rezerwa do CWU

jak wypompuje sie okresowo ciepło z góry to może to powodować zakłucenia dla CWU - chwilowe

bonetka
29-05-2008, 23:31
Inko ....tak się zastanawiam i myślę.... Zauważ jest to chyba jedyna PC tak skonstruowana ( zbiornik i z niego cwu i co. ) inne np. Avenir ( też system bezpośredni ) czy tu w M są zbiorniki osobne do cwu ( można zamontować każdy przeznaczony do PC ) i skraplacz jest gdzie indziej ( miejsce w układzie w PC ) . Logiczne też jest , że ponieważ to przepływówka to zależy od temp. wody która ją grzeje i każde zabranie ciepła miej lub bardziej " upośledza " tę funkcję więc najlepiej jeśli go zabierze się bardzo mało ..a skoro mało to najbardziej niskotemperaturowe żródło czyli podłogówka ...bo tylko ona zabierze najmniej ....tak mi się wydaje .

fido
29-05-2008, 23:44
bonetko
toż to piszę

pomyślcie
inżynierowie badają liczą i wybuślili taki bufor

pwoeidzieli niech nawet nikt nie myśli aby zabierać ciepło z góry bufora

tam ma być zawsze ciepło dla CWU

inaczej mówiąc:
a co jak kaloryfer zabierze ci ciepłą wodę z kranu?

bonetka
30-05-2008, 00:16
To będę się hartować :) i będzie zamiast kriokomory :lol:

kiedyś już zwracaliśmy uwagę , że systemy bezpośrednie właśnie ze względu na pewne swoje cechy nie grzeją cwu .....np. CK ... TA grzeje ale ma znowu trochę inne ograniczenie.
Czyli to większe o 0,5 COP niż glikolowych ( brak 1 przemiany ) jest okupione pewnym dyskomfortem .....albo kupujemy 2 PC do cwu ( CK ) albo robimy krok w przód czyli mamy to cwu ale trochę ograniczone ( najlepiej podłogówka ) .
No i kto górą ? ...wszystko się wyrównuje ...zlejecie mnie ......uciekać czy jeszcze nie ......... :lol:

Bellucci
30-05-2008, 08:30
Ja to mam do Was tylko jedno pytanie, jesteście zadowoleni z tej pompy ciepła czy nie bardzo ? Musze szybko podjąć decyzje, czy będziemy robić pompę czy inne ogrzewanie, z wyceny wyliczyli mi zrobienie pompy na ponad 80 tys. , więc muszę podjąć dobrą decyzję, ale nie ma kogo podpytać, bo mało ludzi tak ogrzewa dom. Próbowałam wczytać sie w ten wątek, ale ni kuda nie rozumiem o czym Wy piszecie...jeszcze :D zaraz pewnie będę rozumiała, jak u mnie zaczną robić :P

bonetka
30-05-2008, 09:28
Bellucci ( czy to od Moniki ? :D , no ,no )

Bardzo dobrze zrobione dolne źródło ( kolektor )+ PC + bardzo dobrze zrobione górne źródło =Tanio , Czysto i Bez-obsługowo
zapomina się , że ma się ogrzewanie ..........oczywiście inwestycja kosztuje ale WARTO :D

Tak jak Monikę ( Bellucci ) na ekrany tak My Pompę Ciepła POLECAMY :lol:

PS. nigdy nie przeczytam porządnie ...te miksokrety troszkę psują efekt .....( u mnie wyobraźnia pracuje :) ,.. ta Belluci, :P ) ...ale ......faktu to nie zmienia .....fajna rzecz ...
Lubię piękno ...i konkurencję ( Kobiety ) też :lol:

Tak myślałam ( że to mąż ) ....mógłby mieć szlifiernię diamentów no ale szlifierki też są w ofercie więc nie jest źle :) ...nie zmienia to faktu ...że jesteś piękną Kobietą :D ...( nie gniewaj się z tymi szlifierkami ..ja uwielbiam żartować )

Bellucci
30-05-2008, 09:45
No to mnie pocieszyłaś, nie jest to tanie, to prawda, ale warto zainwestować. Cóż ja poradze na te miksokrety i szlifierki, mąż kazał i czar prysł :)) Monica Bellucci to piękna kobieta, rzekłabym ikona kobiecości w każdym calu...:)

fido
30-05-2008, 09:57
dlaczego nei zastanowisz się nad thermogolvem - tam 40tyś to na pewno nie wyjdzie

Bellucci
30-05-2008, 10:00
A cóż to takiego, czym to sie rózni od pompy, pewnie było to tu eałkowane, ale to dla mnie czarna magia póki co. Mozesz polecic jakąs firmę, zadzwonie do nich i sie dowiem cóż to za cudo.

bonetka
30-05-2008, 10:42
Fido ...a dla Ciebie mam zadanie ........ wygląda to tak , że systemy bezpośrednie nie maja razem cwu ( CK ) ..., albo mają ale ograniczone ( Thermog. albo mają niczym nieograniczone ( tzn. można i co. i cwu razem z jednej PC ale robią solary ..prawie koniecznie ) ...ale pytanie jakie jest wtedy COP ( dla nieograniczonego ) ..........i jak w funkcji czasu ( na przestrzeni sezonu ..początek / koniec to wygląda ) ...
dopiero wtedy możemy stawać na ring ( rękawice możesz załatwić już teraz :D ) .bezpośrednie- pośrednie ........
to jak stajesz ? ...czy się poddajesz ? .......sędziego niezależnego weźmiemy .....
nie martw się ...może będzie remis :lol: ...ale myślę , że jako dżentelmen dasz mi wygrać ...to jak ? :lol:

Bella to tu :
www.thermogolv.gal.pl/ - 6k

RolandB
30-05-2008, 11:45
w kwestii praktycznego spojrzenia na zbiornik ...
Jeżeli pompa pracuje na wysokich obrotach (zima) to różnica temp w zbiorniku (pomiędzy górą a dołem) jest duża - nawet 70oC w jego wyższych partiach. Latem ta temp jest bardziej wyrónana i w chwili obecnej na 2/3 termometr mi pokazuje 40 - 45oC.
Po prostu woda w środku ma więcej czasu na wyrównanie temperatur pomiędzy górą a dołem bo nie ma ciągłego włączania pompy bo pobór ciepła jest mały.
Pozdr

Havena
30-05-2008, 18:19
Witajcie!
Wczoraj kupilismy wreszcie projekt ;) Podczas rozmowy z pania architekt uslyszelismy, ze pompa ciepla nie moze byc jedynym zrodlem ogrzewania w domu (tak jak i kominek). Nigdzie o tym nie slyszalam, wiec zaskoczylo mnie to bardzo. Oznacza to, ze musze sobie wstawic rowniez i piec??? Ze nie moge zrezygnowac z komina??? Zmartwilo mnie to, bo chcialam ciac koszty... Usunac to, co zbedne podczas adaptacji projektu... Pocieszcie, prosze, ze pani sie myli...

sSiwy12
30-05-2008, 18:30
Pani architekt opowiada dyrdymały i nie zna przepisów :o
choćby:

132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

mysiunia1978
30-05-2008, 22:32
Witajcie,
długaśny ten wątek :)
Dostałam właśnie ofertę z firmy Eko-Profit, która przewiduje pompę IVT Greenline HT Plus 11 kW. Cała kotłownia z podłogówką w domu 200m plus 3 grzejniki drabinki w 3 łazienkach wynosi 83 600 (przed negocjacją, na którą są otwarci). dolne źródło pionowe.
Co wy na to? Znacie tę firmę? Obsługa super, bez zarzutu (jak dla mnie:))
Powiedzcie co sądzicie o tej cenie i firmie.
dzięki:)

fido
30-05-2008, 22:32
bonetko ... chętnie lubię wyzwania
tylko prosze wytłumacz bo piszesz dość kropkowo ... ....

jakie są reguły... co chcesz porównywać ....
jakie pomiary mamy robić
aby coś porónać to powinniśmy mieć porównanie w licznikach
nie można np. mierzyć jeżeli ktoś założy licznik tylko na PC a drugi założy tylko na cały dom

ostanio myślałem o pomiarze:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=366643158

czy też mierzymy dolne źródło ... pomiar termometrem odcinków zmrożonych ... choć w tym względzie to nie ma co porównywać 2x większe źródło

tak poza tym to właśnie siedze na budowie sobotami i pracuje nad elektryką - znaczy w tygodniu zastanawiam się gdzie przełącznik ... i nad systemem inteligencji

piwalek
30-05-2008, 22:34
Jeszcze jedno pytanko odnośnie projektanta...

Dziś miałem długą dyskusję na temat najlepszego połączenia pompy ciepła z kominkiem z płaszczem (podłogówka w całym domu).

Podczas rozmowy szef firmy (wraz z projektantem) starał się mnie przekonać że dla pompy ciepła nie dobrze jest gdy bufor jest zbyt duży. Jego argumentacja była taka że pompa będzie musiała długo pracować żeby nagrzać taki duży zbiornik (np. 1000l)

Dla mnie z kolei im większy bufor tym lepiej biorąc pod uwagę że tym więcej będę w stanie "zmagazynować" energii jeśli kominek będzie w użyciu.

To tych co się orientują w temacie:
Skoro faktycznie do pomp ciepła proponuje się zazwyczaj bufory rzędu 200-300l to czy zwiększenie bufora do 1000l (ze względu na kominek) będzie miało jakikolwiek negatywny wpływ dla pompy? Na mój chłopski rozum to pompa będzie faktycznie musiała dłużej pracować żeby nagrzać całą tę masę wody ale z drugiej strony będzie też miała dłuższe przestoje (czyli teoretycznie będzie się wł/wył. rzadziej -> czyli dla sprężarki lepiej).

Bardzo Was proszę o pomoc bo kolejne spotkanie mam już poniedziałek i chciałbym w końcu podjąć jakąś przemyślaną decyzję...

Z góry wielkie "thanks" !

piwalek
30-05-2008, 22:44
mysiunia1978
Ja od tej samej firmy również dostałem w zeszłym roku (liczb nie pamiętam) ofertę ale w końcu zdecydowałem się na firmę z Gdańska. Zrobiła na mnie lepsze wrażenie bo tu mogłem porozmawiać z projektantem na temat samej podłogówki i są otwarci na różne "pomysły".

Zobaczę jak wyjdzie ostateczna oferta bo mi wyliczyli IVT Greenline E14 na 250m2 ok 120,000 - tyle tylko że te ceny sa jeszcze mocno przyblizone.

fido
30-05-2008, 22:48
słuchaj to jest proste
było wałkowane

moim zdaniem największa głupota mówić że PC nie nagrzeje 1000L bufora
zapytaj proajktanta dlaczego ... poproś o wyliczenia... ja ci je teraz przedstawię pod warunkiem uzyskania odpowiedzi co w tym buforze będzie ogrzewane COW czy CO czy oba razem

generalnie to sobie sam policzysz
prosto licząc to w 1000 litrowym buforze podniesienie temperatury i 1 stopień = 1,16 kwh

piwalek
30-05-2008, 23:02
Mój plan jest taki:

Dla CWU:
1. Zbiornik dwu-płaszczowy z wężownicą
> Do jednego podłączona jest pompa, do drugiego kominek -> proste.

2. Do CO.
Bufor...
i tu pojawia się dylemat - na mój rozum im większy tym lepiej (pomijając ew. straty postojowe) bo jeśli nahajcuję w kominku to pompa wogóle się nie będzie musiała włączać przez długi czas. Z drugiej strony czy dla pompy ciepła taki duży zbiornik to nie jest jakiś problem? (np. w długości nagrzewania w przypadku nie korzystania z kominka?)

mysiunia1978
30-05-2008, 23:05
piwalek,
odleciałam jak przeczytałam w twoim poście o magnetyzowaniu energii.... A może to dawka wina:):):):) ... No tak... a POWIEDZ please, jaka to firma z Gdańska. W końcu im wszystko jedno gdzie robią. Mogą i w Wawie... Nie znam się zupełnie na szczegółach, o których tu piszecie. Muszę zaufać firmie i póki co wybieram na nosa... czyli nie najlepiej:)

fido
30-05-2008, 23:06
a solar gdzie podpięty

piwalek
30-05-2008, 23:09
Fido:
solara nie ma wogóle... (stwierdziłem że rekuperator, kominek z płaszczem i pc to i tak sporo jak na temat ogrzewania jednej chałupy. Poza tym jeśli chodzi o solary to dla mnie jest jeden spory problem - jak rozładować solary w lecie żeby glikol się nie zagotował... wszystkie pomysły dort. spuszczania ciepłej wody do kanalizy jakoś do mnie nie przemawiają...)


mysiunia1978:
Oj na weekend może głowa boleć od winka ;)
Firma to Sun Energy - zrobili już jedną instalację u znajomego który jest zadowolony więc to już "coś". Ciężko znaleźć ludzi którzy to mają...

fido
30-05-2008, 23:38
co do bufora to w zimie naładuje ci go kominek
kominek jest prawie niesterowalny dokłądasz max drewna o daje ci to np. powiedzmy 11kW ciepła
załóżmy że PC doładowała ci bufor do 40 st C
bo po co więcej skoro bufor masz do CO więc on zasila podłogówkę
więc masz temp 40 st w buforze
ja lubię liczyć masz te 11 kW ciepła z kominka na godzinę
kominek pali się np 5godzin czyli 5x 11kW = 55kWh

i teraz jak pisałem 1,16kWh to podwyżesznie temperatury bufora o 1 stC
(Q=1,16*objętość *delta T)
czyli mając 55kWh z kominka dzielisz przez 1,16 = podwyższenie temperatury o 47 stC
czyli miałeś w buforze 40 stC + 47=87stC

oczywiście przy założeniu że nie ma strat i odbioru - bo taki odbiór będzie ciągły przez podłogówke - bo nie palisz w kominku gdy nie potrzebujesz odbierać ciepła

a co się dziej gdy masz bufor 500L?
masz 40stC do tego masz dołożyć tyle samo kWh (a miałeś 55kWh z kominka) więc posiadając 2x miejszy bufor temperatura rośnie 2 x szybciej czyli nie 1,16 kWh powoduje wzrost o 1 stC tylko o 2
więc 40 st w buforze musisz podnieść nie o47stC (jak przy 1000L) tylko o 47x2=87stC czyli 40 + 87stC =127stC
czyli co gotujemy?


pomijam fakt ile potrafi taki kominek kilowat wytprodukowac - bo nie liczyłem

im większy bufor tym więcej przyjmie ciepła ze źródła mało sterowalnego czyli stałopalnego kominka a PC jest doskonałum zabezpieczeniem potrafi akumulować do temperatury im niżeszej tym lepiej
jak masz bugor 500L to 1 stC alumulije 1,16kWh/2 więc 2xmniej

więc aby mieć zapasto pompa musi podnosić tem 2 x wyżej
nbo masz 2 x mniejszy bufor

COP (sprawność) tym wyższa dla PC im niższ temp w buforze
więc im większy bufor tym lepiej

piwalek
30-05-2008, 23:50
No pięknie Ci dziękuję Fido! O to mi właśnie chodziło żeby ktoś potwierdził moje przypuszczenia bazowane jedynie na "chłopskim rozumie" w sposób matematyczny... Dzwoniłem też do kolegi z niemiec który właśnie mi powiedział że też ma układ z pompą 270l cwu + pawie 1000l do co.


Dla mnie wniosek jest następujący:
Nawet projektant może sie mylić więc wszystko i wszystkich trzeba niestety samemu sprawdzić!

Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc i cierpliwość do moich pytań które gdzieś tu na forum z pewnością już były poruszane....

...i tym pozytywnym dla mnie akcentem żegnam Was moi mili bo jutro moje dziecko nie będzie miało dla mnie litości... i będzie miało do tego prawo :)

Dobranoc.

Bellucci
31-05-2008, 08:40
Fido czy Ty użytkujesz termogolva? Jesteś zadowolony?

bonetka
31-05-2008, 11:20
Witaj Bella ( myślę , że pozwolisz się tak nazywać) :)
Fido jeszcze nie ma , ale będzie miał ( na razie ma dolne źródło czyli zakopany kolektor w ziemi )
Jak się zorientowałaś są dwa systemy 1) bezpośrednie parowanie i tu reprezent. jest właśnie Thermogolv ( w kolektorze nie ma glikolu tylko medium typu np. R 407 czy propan i jest to jednocześnie parownik PC ) i 2) pośrednie ( w kolektorze jest glkol i w samej PC jest wymiennik czyli parownik ) i tu reprezentanem jest IVT .
Jak zauważyłaś te dwa systemy się ścierają i każdy usiłuje pokazać , że jest lepszy od tego drugiego .
Zadowoleni są i jedni i drudzy użytkownicy tych systemów .
Mysiunia
Zapytaj Pana w IVT ( skoro taki super ) o sterowanie systemu w zakresie taniej taryfy ( czy tanią taryfę można w "pełni wykorzystać ) i zechciej napisać co Ci odpowiedział .
Fido
zauważyłeś , że nie użyłam ani jednego kropkowania ( kiedyś zaczęłam kropkować i bardzo mi się to spodobało ale skoro uważasz , że nie jestem zrozumiała to się poprawię , a myślałam , że będzie trochę , "przygarnij kropka " :) ) .
Zadanie jest takie : znajdź system bezpośredni , który można zastosować do co. ( podłogówka i grzejniki ) i do cwu ( bez żadnych bajerów typu :solary i chodzi o zastosowanie bez żadnych ograniczeń np. duży dom i połowa to grzejniki na 45/35 ). Zapytaj o wydolność systemu .
Czy nie sądzisz , ze np. CK świadomie zrezygnował z grzania cwu jedną PC tylko ma drugą ( powietrzną tylko do cwu ) ? Dlaczego ?
Ciekawa jestem odpowiedzi .

PS. Bella Skarbie proszę nie kasuj tego podpisu . Ja żartowałam ( bo ja jestem żartowniś ). Wiesz , że dużo osób tu zagląda i może skorzysta ( nie trać tej szansy ) . Bardzo Cię przepraszam . Jestem osobą bardzo spontaniczną , gdybym wiedziała , że tak zareagujesz nigdy nie pozwoliłabym sobie na takie zachowanie .Proszę Cię przywróć ten podpis , bardzo PROSZĘ., bo będzie mi bardzo przykro . :cry:
Jeszcze raz PRZEPRASZAM CIĘ BARDZO .
Przecież to absolutnie nie ma znaczenia jaką firmę prowadzicie i jedno z drugim nie ma nic wspólnego .

fido
31-05-2008, 18:10
bonetko
ja myślałem że chcesz porównać działające PC
ja jeszcze nie mam thermogolva - czekam na zamówienie
dom sie buduje
więc jeszcze czas na wyliczenia

skoro zadecydowałem że będzie to thermogolv to już odpuszczam porównania i szukanie. czas minął. obecnie po co się stersować
zakup dokonany

opomiarować chce aby potem nikt nie mówił że dom pasywny mniej zużywa na co

bonetka
31-05-2008, 19:04
Fido myślałam , że jesteś na spotkaniu :) i tam czarujesz Panie :D
Absolutnie nie mówię , o szukaniu czy coś w tym stylu . Decyzja podjęta i bardzo dobrze ( mimo , ze mnie to nie dotyczyło trochę się denerwowałam czy Wasza decyzja będzie taka a nie inna ) .
Porównanie działających PC czy to różnych systemów czy nawet takich samych jest niemożliwe nawet gdyby przyjąć dom modelowy i taką samą ekipę budującą to np. kolektory poziome ( jego warunki ) mogą mieć zupełnie inne cechy energetyczne i wyniki mogą być inne. ( brak takich samych warunków obliczeniowych ) .
Dobrze , że opomiarujesz swój dom ( tylko żebym i ja mogła zajrzeć ,zobaczyć wyniki , Twoje wnioski itd ). Co prawda nie rozumiem zbytnio Twojego stwierdzenia ....."opomiarować chce aby potem nikt nie mówił że dom pasywny mniej zużywa na co " nie przejęzyczyłeś się ? w jakim znaczeniu , mniej kWh na co. niż jaki ? tzn, co, . potrzeba mu mniej niż normalny ( bo on pasywny ) ale biorąc pod uwagę , że mniej to stosunek zużycia dla wszystkich super zrobionych ( DZ i GZ ) jest taki sam ?

Bellucci
31-05-2008, 22:55
Bonetko ja nie kasowałam, zmienilam tylko numer telefonu, bo tamten juz nieaktualny i Ty mi zwrociłaś uwagę, że nie mam podpisu, nie wiem dlaczego zostały tylko wykrzykniki, pewnie coś pochrzaniłam. Umieszczam go spowrotem :))

fido
31-05-2008, 22:55
dlaczego się denerwowałaś jaki będzie wybór?

chodziło mi nie o mniej czy więcej

po prostu opomiaruję aby potem stwierdzić komisyjnie że pom pasywny ( o ile mi wyjdzie) zużywa tyle .... na CO (co=centralne ogrzewanie)

bonetka
31-05-2008, 23:21
Bella :) cieszę się i dziękuję ( lżej mi na duszy bo myślałam , że to przeze mnie )
Fido bałam się bo ja Was wszystkich szalenie lubię ( no może nie ze względu na wiek ( nie jestem taka stara :lol: ) czuje sie jak Wasza mama i chciałam dla Was jak najlepiej .( Alterma w naszym klimacie nie była za dobrym pomysłem i w porównaniu z nią Thermogolv był o wiele lepszą propozycją ..mimo wszystko bardziej stabilne DZ ).
Fido a bez komisji nie da rady ? Przecież uwierzymy Ci na słowo . To może od razu certyfikat energetyczny ?
A dlaczego ma Ci nie wyjść ? masz tyle zapału , samozaparcia i pomysłów , że jeśli nie Tobie to komu ? głowa do góry i bez sceptycyzmu . Wszystko wyjdzie i się uda . Ja to wiem ! :D

fido
31-05-2008, 23:30
dlaczego ma nie wyjść
bo mi wychodzi z wyliczeń że ogrzanie domu ma kosztować 300zł
sam w to nie wierzę

poza tym ważna jest dokładność
wyliczenia architekta nie uwazględniają w audycie np krokwi które stanowią mostek termiczny. itp

bonetka
01-06-2008, 10:06
Ja też w to nie wierzę , chyba , że masz olbrzymi dom. Liczenie to jedno ( a wiadomo czy matematyka u Ciebie ok :D , może się gdzieś pomyliłeś i nie wiesz , że tam jest pomyłka i powielasz błąd w liczeniu od początku ) a real to drugie . Nie denerwuj się . Zobaczysz . Nie masz już wpływu na pewne sprawy bo dom prawie skończony .
Natomiast te mostki cieplne i inne ograniczenia .
Nawet w pasywnym jest jakieś minimum poniżej którego nie da się zejść ( dziś ) . Są bariery technologiczne ( nie biorę pod uwagę finansowych ). Mało tego pewne rozwiązania ktoś już zastosował i masz przetarty szlak ale pewne są jeszcze nie odkryte , nikt na to nie wpadł , że można to zrobić tak czy inaczej .( lepiej , wydajniej , bardziej ekonomiczne ) . Do budowy takiego domu powinno się być bardzo dobrze przygotowanym pod .względem merytorycznym ( mieć bardzo duży zasób wiedzy co i jak ) . To jest jeszcze tak , że na dziś wydaje nam się , że się nie da .Gdyby tak myśleli ludzie w epoce ognia to świat zatrzymałby się na tamtym etapie . Coś co dziś wydaje nam się niemożliwe ( do zrobienia czy pokonania ) za kilka lat będzie rozwiązane . Ja uważam , że tylko umarłego nie można ożywić ale reszta jest jak najbardziej możliwa , jeśli nie dziś , to za rok ,30 , czy 50 lat ...wszystko jest możliwe tylko trzeba wiedzieć - jak ?

mysiunia1978
01-06-2008, 21:54
bonetka,
dlaczego mam go o to pytać (tzn o tę drugą strefę:)) Oczywiście go zapytam i napisze wszystko co do słowa ale proszę powiedz mi co wiesz:) Pewnie już pisałaś milion razy wcześniej ale please....
Czy te dwie PC o których piszecie różnią się czymś poza wypełnieniem.....

bonetka
01-06-2008, 22:41
Mysiunia nie strefę :) tylko taryfę . Chodzi o to , że w Polsce taryfa elektryczna ( tania ) podzielona jest na dwie części- nocną ( g.22-6 ) i południową (g. 13-15 ) . Problem jest taki , że w IVT da się ustawić tylko 1 czas dobowy ( w innych są minimum 2 ) .
Serwis podpina zegar pod listwę elektryczną ( dodatkowo, jeśli chcesz mieć ten drugi przedział dobowy i jeszcze musisz za to zapłacić ..jakby to była Twoja wina , że ma jeden czas - to powinno być fabrycznie a nie kombinowanie , za takie pieniądze ! ) IVT pod tym względem ( przedziałów dobowych ) ma najgorszy sterownik na rynku PC. a najgorsze , że nikt Ci nie powie i nie uprzedzi. Więc delikatnie zapytaj ...skoro tacy ę i ą to ciekawe co powiedzą . To jest ważne bo jak masz min. 2 czasy to możesz sobie tak ustawić , że grzejesz tylko w taniej taryfie .
PC obu systemów składa się z tych samych części.
Jeśli chce się być dokładnym to w bezpośrednich w środku jest :
sprężarka , zawór rozprężny ( może być na zewnątrz tzn. nie w pudełku {obudowie} PC ) , skraplacz ( ew. skraplacz na zewnątrz w Thermog. w zbiorniku ) , parownik ( jest cały kolektor ) . Nie ma pomp DZ .( dolnego źródła ) i GZ ( są wyrzucone poza pudełko PC ) .
w PC pośrednich: jest parownik , sprężarka , skraplacz , zawór rozprężny . Pompy DZ.( glikolu ) i GZ ( wody grzewczej ) .
W obu są presostaty ( niskiego i wysokiego ciśnienia, zabezpieczające ),
wziernik , mogą być grzałki elektryczne , falownik .filtr , termostat ....
(odolejacz ), wentylatory przy PC powietrznych, ekonomizer ( dodatkowy wymiennik , przegrzewacz pary ) - zawór elektromagnetyczny i kapilara rozprężająca przy cyklu EVI ( wspomagające wtryskiwanie pary )
.chyba o niczym nie zapomniałam?

woland1980
02-06-2008, 13:04
jej...
To i ja już więcej wiem:-)

@Bonetka Dzięki:-)

mysiunia1978
02-06-2008, 22:43
bonetka, załamałaś mnie. Techniczna jakaś taka jesteś:) Bogu dziękować, że są takie baby... Chyba, że ty chłop i się tak podszywasz.... No ale do meritum - o tych taryfach to kumam i też tak kombinowałam, że będę bardziej grzać na taniej taryfie, bo jak podłogówka długo ciepło utrzymuje a powoli się rozpędza to np od 2 w nocy będę hajcować żeby o 6 rano ciepło było.
Zadzwoniłam do pana i mówi on tak: właśnie dlatego, że podłogówka taka mulasta nie steruje jej się (nie da się) na godziny. Każde pomieszczenie można opomiarować i nastawić np w sypialni 19 stopni bo w takiej temp najlepiej się śpi. A w salonie 21 bo w takiej najlepiej się siedzi... Zadaję sobie pytanie co wtedy kiedy zechce mi się siedzieć w sypialni a tam zimno...
Mówi Pan, że jak się wyłączy podłogówkę to temp spada ok 2 stopnie na dobę. Z taką też prędkością się podnosi... Więc, żebym se dogrzała na pobudkę musiałabym zacząć dobę wcześniej (i to jakaś masakra jest).
Teraz pytanie - Pan tak mówi bo jego system tak działa czy Pan ma rację?????????????????
Proszę please napiszcie mi gdzie mam tę pompę kupić i jak tym się da sterować tak, żeby było najlepiej. Już się zapętlam w tych poszukiwaniach.....
dzięki z góry!

hydrol
02-06-2008, 22:57
Faktycznie podłogówka tak działa , ale to zaleta a nie wada i tym bardziej warto korzystać z taniej taryfy. Podłogówka pracuje jak akumulator , który ładuje się w taniej taryfie i oddaje ciepło w czasie obowiązywanioa drogiej. I tu wyłazi kolejna zaleta z tego wynikająca : gdyby podłogówka reagowała szybko to by było do bani bo kto chce spać w upale? Jest dokładnie odwrotnie : wieczorkiem zuzywamy więcej ciepłej wody to siłą rzeczy mieszkanko troche się wychłodzi i bardzo dobrze bo się lepiej zsypia . Natomiast rankiem podłogówka powita nas przyjemnym ciepłkiem zachęcającym do radosnego wstania :) Zmiany temperatury odczuwalnej są minimalne właśnie z powodu cudownej w tym przypadku mułowatości podłogówki. To zasadnicza zaleta a nie wada.
Natomiast jeśli chcesz gwałtownie podnieść temperaturę okreśonego pimieszczenia to po prostu przynieśtam i włącz grzejnik elektryczny. To najtańsze rozwiązanie ale sama sie przekonasz że nie będzie takiej potrzeby :)

bonetka
02-06-2008, 23:31
Czy ja chłop? ( muszę zajrzeć :lol: . :oops: :lol: ) ooooo!!! nie :roll:
A , że techniczna, bo ja do zerówki chodzę do naszej szkoły . zapisujesz się ?. :) Rektorek jest super Pan i zielonych też przyjmuje ....:D
Mysiunia a co Ty taka łamliwa :) nie pękaj na robocie , dasz radę
Pan Ci robi wodę z mózgu i to sodową ( jaką lubisz ?) nie chodzi o podłogówkę ale o możliwość sterowania , dobrze to inaczej , powiedz mu , że chcesz sterować cwu np. wyłączyć rano( 6 ) , póżniej ( 13-15 ) włączyć i pózniej wyłączyć aż do np. 22 .czy 20 . Co Pan na to ? tu już nie ma podłogówki , zapytaj dlaczego np. Vissmann ma 6 przedziałów dobowych ( nieważne czy potrzebne czy nie ) a oni tylko jeden , jakie argumenty ma za ..zobaczymy co powie ..
Mysiunia aż tak łatwo jak chcesz to chyba nie da rady .Sama musisz podjąć decyzję a my możemy pomóc . Najpierw wybierz jaką chcesz mieć PC ( Firma ) biorąc pod uwagę też zasoby finansowe a przynajmniej zdecyduj czy system bezpośredni czy pośredni. Poprzeglądaj internet , porównaj.
Gdzie kupić PC ? u przedstawiciela regionalnego danej firmy . Oni też przyjadą
i zamontują .
Generalnie jeśli bezpośredni ( dawno nie zaglądałam ) to cenowo Thermogolv jest tańszy niż Clima Komfort i ma dodatkowo tę zaletę , że grzeje razem cwu ( przepływowo ) i nie trzeba dodatkowej PC do samej cwu .
Pośredni system , niby wszystkie takie same ( zasada działania ) ale zwróć uwagę na COP i dobry sterownik .

PS. Mam nadzieję , ze mi wybaczycie żarty, napieliłam się rabatek i jestem prawie w " parku sztywnych " ( tzn. ani ręką ani nogą )

Bellucci
03-06-2008, 08:46
Bonetka jesteś nie możliwa :D Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, uwielbiam takich ludzi, pełnych energii i życzliwości :P Trzymaj tak dalej, świetnie się Ciebie czyta :wink:

kangaroo21
03-06-2008, 11:25
Po castingu zdecydowałem się na firmę Nibe jedna pompę 24-25kw lub dwie po 14 - to jest jeszcze do ustalenia.
Jednak to co nie daje mi spokoju to dolne źródło. Poziome to około 1600m kolektora płaskiego cena około 27.000 lub pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...

Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi 8)

bonetka
03-06-2008, 11:38
Czy to kompakty ( tzn.zbiorniki cwu razem ) czy nie ? Pionowe drogie ...ale chyba mimo wszystko wolałabym pionowe ( ta powierzchnia przy poziomym ..strasznie duża , tyle działki, jak nie zależy bo rośliny trzeba dobrać odpowiednio, to może być i poziomy ) .
Nie patrzyłam jak to wychodzi prądowo ( co lepsze 2 czy 1 ) ale w lecie jedna do cwu by wystarczyła to po co gonić dwie ? ( zależy jaki układ czy są kompakty czy nie bo i o ilość dostępnej cwu chodzi ) trzeba przemyśleć .....

Bella :D
ja zaglądałam na górę . :) ..i myślę , że chyba nikt nie pomyślał ,że gdzie indziej ? :oops: :o 8)

woland1980
03-06-2008, 14:07
pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...
Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.


Bogato:-) he he.
A tak serio, to ciut dużo tych odwiertów, patrzac że wychodzą po 75zł to cena raczej pseudo promocyjna - przynajmniej tak myślę, ale zerknij co u mnie:

Dom parterowy ok. 230m, kubatura ok 800m3,duże przeszklenia,pustka nad salonem. Oczywiście projekt wykonany został przez specjalistę z dosyć Wielhgachnej Firmy (robią spa, rydzyki:-) itp) i wyszło zapotrzebowanie ok 13KW. Pompa dobrana to Nibe Fighter 11KW - do tego oczywiście projekt całych instalacji podłogowych i ewentualnych ściennych. i wyszło tak:
- odwierty 2x 95mb - 10tys. (w tym rura i głowice U-ban+wprowadzenie tegoż w dół)

Takiej ceny niestety nie mogę ci gwarantować,ale na pewno mogę Ci polecić projektanta który robił projekty i wyliczał wszystko hmmm Wielkim tego świata;-).Wydaje mi się że z jego projektem mógłbyś zaoszczędzić grosz a miec pewność co do solidności całego rozwiązania.
Jak chcesz to pisz na PW.

ravbc
03-06-2008, 14:52
O poziomych kolektorach DZ trochę juz było. Zwłaszcza o doborze ich długości i ilości pętli. Miałem jednak ostatnio okazję usłyszeć opnię szkoleniowca związanego z firmą Vatra, że nawet przy dużych kolektorach zalecane jest przez nich wykonywanie pętli długich a nielicznych (czyli wprost przeciwnie niż to co tu sugerowano). Na dodatek nie widzą oni niczego strasznego w łączeniu rur pod ziemią, bo i tak połączenia jakieś na zewnątrz występują i nie da się ich uniknąć (choćby przy wejściu do budynku, ze względu na promień gięcia rur PE, stosuje się kolanka). Co więcej, jeśli dobrze pamiętam, człowiek ten sugerował wykonanie pętli kolektora z rur fi 40. Ktoś potrafi te twierdzenia jakoś konstruktywnie skrytykować?

Z innej beczki: zastanawiam się nad dość nietypowym połączeniem solarów z PC, może i w tym temacie jest ktoś chętny do dyskusji? Więcej w wątku: PC + solary = może jednak warto? (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2520868)

kangaroo21
03-06-2008, 15:20
pionowe odwierty 600mb 45.000 (cena promocyjna). Rożnica w cenie dość spora i nie wiem czy gra jest warta tej świeczki chodź przedstawiciel przekonuje mnie że powinno to się zwrócić za 5-6 lat...
Dodam tylko że powierzchnia do ogrzania to jakieś 480m, przy kubaturze ok 1550 i przeszkleniach 150m a ogrzewanie wszędzie będzie podłogowe.


Bogato:-) he he.
A tak serio, to ciut dużo tych odwiertów, patrzac że wychodzą po 75zł to cena raczej pseudo promocyjna - przynajmniej tak myślę, ale zerknij co u mnie:



eh nic mi nie mów, architekt poszedł trochę po bandzie a ja mieszkaniec 50m powierzchni chciałem mieć trochę więcej niż 20m pokój...
zważywszy że jest w tym garaż i cała jedna część na działalność gospodarczą to nie jest najgorzej :wink:

Czy w tej cenie miałeś wliczony glikol ?

Bonetka: większa pompa miała oddzielny zbiornik na ciepłą wodę, jak jest w 14kw to szczerze powiedziawszy nie wiem bo to dzisiejszy pomysł...

woland1980
03-06-2008, 15:58
Hejo.
Nie, cena bez glikolu.
Oczywiście jestem na etapie odwiertów więc dla mnie to też jeszcze niewiadoma:-)

kangaroo21
03-06-2008, 16:18
no właśnie, u mnie cena z glikolem jest...
już się odzywam na PW :)

bonetka
03-06-2008, 18:42
Ravbc
To wszystko zależy od typu PC i dobiera się różnie . Średnicę rury od 32 mm nawet do 63 mm ( zależnie od długości danego odcinka i PC ) . Tu akurat mówiliśmy najczęściej o 38 mm i stąd ta wielkość . Długość nie przesadzajmy do 200 metrów nitka ...są opory przepływu itd. i nie można sobie ułożyć pół kilometra w jednym odcinku ( tylko w kilku po 200 ) . Rury można łączyć przez zgrzewanie ale cały jeden odcinek powinien być bez połączeń tak jest po prostu bezpieczniej . Po to są studzienki , żeby miejsca łączenia rur były w niej zawsze dostępne , oczywiście można kryzować i odcinać poszczególne obwody.
Vatra robiła Dom Pielgrzyma w Częstochowie ( na wodzie wodociągowej ) , proszę zapytać skąd takie duże COP jak mają tyle punktów pośrednich ( etapów przekazywania ) a wiadomo , że na tym się traci .
Trzeba też było zapytać co to znaczy długie ? odcinki poziomego kolektora , owszem w niektórych książkach i publikacjach niektórzy piszą tylko o max. 100mb nitka .
Kangaroo
policzyli normalnie po 32 W/mb ( 24kW -4,8 kW=19.200:32=600 ) te odwierty
Sprawa PC. mogą być różne konfiguracje :
1. albo 2 małe po 12 kW ( 24kW ) Nibe 1140 i do nich zbiornik 450 l
2. 2 szt po 12 (24 kW ) Nibe 1240 i w nich są zbiorniki cwu po 160 l ( razem 320 l)
3. 1 szt. 22 kW Nibe 1330 i do niej zbiornik 450l albo mniejszy
4. 2 szt 1250 i w nich zbiorniki po 160 l
prądowo czy 2 czy 1 to jest to samo ( zużycie ) . Chodziło mi o to , że na lato gdyby w kaskadzie ( 2 szt ) i te z 1 zbiornikiem to można grzać ten zbiornik tylko jedną z nich ( drugą na lato wyłączyć ) . Wtedy mniej prądu . ( 2,4 kW a nie 4,8 kW )

Fido Ty się marnujesz , buchalterem powinieneś zostać :lol: w MEGA koncernach :D

tego aspektu sprawy właściwie nikt dotąd nie podnosił a masz duzo racji .

fido
03-06-2008, 18:42
kangaroo21
jak bym się dowiedział że mam robić 1600mb kolektora poziomego to bym się zastrzelił
ty chyba masz za darmo ziemie
policzmy:
1600mb z rozstawem około 1m
niech będzie długość rónoległych nitek... powiedzmy 20mb
czyli 1600/20mb/1= 80
czyli mamy 80m szerokości na 20
czyli 80x20= 16arów (inaczej 1600mb)

na 16 arowej działce postawi dom
obecnie grunt pod dom kosztuje 100-200 tyś zł

czyli należy te 100-200 tyś zł doliczyć do kosztu PC
bo zawsze można sprzedać ziemie

u mnie 200mb =2 ary = 40tyś zł za ziemie

fido
03-06-2008, 19:17
ja na ekonomi wyrosłem
jakby nie kasa to by mnie tu nie było

to jest jeden z gónych argumentów za bezpośrednim parowaniem 2x mniejsze DZ

kangaroo21
03-06-2008, 19:32
Jestem szczęściarzem ponieważ ziemia została kupiona za starych dobrych czasów, działka jest hektarowa z 20 letnimi drzewkami i z miejscem na staw.
Więc ceny ziemi absolutnie nie wliczam do tego całego przedsięwzięcia bo w tym momencie całkowicie bym już osiwiał :roll:

Dolne źródło to 90% sukcesu ale czy za taką cenę ?

kangaroo21
03-06-2008, 19:43
Kangaroo
policzyli normalnie po 32 W/mb ( 24kW -4,8 kW=19.200:32=600 ) te odwierty
Sprawa PC. mogą być różne konfiguracje :
1. albo 2 małe po 12 kW ( 24kW ) Nibe 1140 i do nich zbiornik 450 l
2. 2 szt po 12 (24 kW ) Nibe 1240 i w nich są zbiorniki cwu po 160 l ( razem 320 l)
3. 1 szt. 22 kW Nibe 1330 i do niej zbiornik 450l albo mniejszy
4. 2 szt 1250 i w nich zbiorniki po 160 l
prądowo czy 2 czy 1 to jest to samo ( zużycie ) . Chodziło mi o to , że na lato gdyby w kaskadzie ( 2 szt ) i te z 1 zbiornikiem to można grzać ten zbiornik tylko jedną z nich ( drugą na lato wyłączyć ) . Wtedy mniej prądu . ( 2,4 kW a nie 4,8 kW )
.

Bonetka, jeszcze z nimi nie rozmawiałem o wyborze konfiguracji ale widać, że już nie bardzo muszę :D
Poza aspektem cenowym :wink:

fido
03-06-2008, 19:48
alibi czyli tłumaczyć można na różne sposoby

ale pompe ciepłą kupuje się dla oszczędności

nie wiem ile jest warta twoja ziemia
ale jeżeli DZ ma 16 arów to należy doliczyć koszt kparki oraz to że mógłbyś przedać działke i grzać czymkolwiek (prądem, gazem, złońcem.. i ALTHERMĄ)

16 ARÓW PO 10TYŚ ZŁ = 160 TYŚ ZŁ

JEŻELI MASZ MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY TO SPRZEDAJ I KUP ALTHERME
zostanie kasy na emeryturę

mysiunia1978
03-06-2008, 20:21
Bonetka,
dzięki Ci za rady, wsparcie i żeś baba:):):)
Teraz pytania do Ciebie i innych ośweconych:
rozmawiałam dziś z Panem z Thermogolv (czy jak on tam się nazywa...). Pokumałam o co chodzi w pompach pośrednich i bezpośrednich. Nadal nie mam preferencji poza tym, że:

- pompa thermogolv tańsza ze 2 razy niż IVT
- Przy thermogolv nie można zrobić kolektora pionowego a ja taki bym chciała. Mam piękne drzewa na działce i szkoda ich. Pan mówi, że może być kolektor poziomy puszczony między drzewami i one nic nie będą przeszkadzać... Czy jest jakaś inna firma która robi pompy bezpośrednie i pionowe źródło?
- podobno przy bezpośredniej pompie nie trzeba robić przeglądów = oszczędność
- wszyscy Panowie bardzo mili, rozmowni i kompetentni...
- Pan z IVT mówi, że jak jest pompa to przy normalnym domu nie ma potrzeby dołączać solara i płaszcza wodnego
- Pan z Thermogolv mówi, że solar i płaszcz nie zaszkodzą bo ich funkcjonowanie zwiększa oszczędność prądu

No i co? Czy jest ktoś kto wie jak one zachowują się w użytkowaniu? Czy jest różnica? Na moje oko laika nie... A może...

mysiunia1978
03-06-2008, 20:23
zapomniałam:
bonetka, Pan z Thermogolv cię pozdrawia, czyta często na forum, pamięta długie z tobą rozmowy:)

kangaroo21
03-06-2008, 21:24
JEŻELI MASZ MOŻLIWOŚĆ SPRZEDAŻY TO SPRZEDAJ I KUP ALTHERME
zostanie kasy na emeryturę

fido, Nie ma takiej możliwości cała działka jest już prawie zagospodarowana w naszych głowach, żona lubi ogródek a ja polubię wędkowanie w stawie 8)
Poza tym planuje bez skrępowania na gatkach paradować w letnie dni, a duże przeszklenia uwzględniały odległość najbliższych sąsiadów 8)

A w tanią energie z powietrza przy takich takich powierzchniach nie wierzę :-?

piwalek
03-06-2008, 22:39
Jeśli pozwolicie to ja mam jeszcze króciutkie pytanko dot. sterowników w IVT bo to jest coś co mnie trochę przeraziło...

Bonetko:
Nie bardzo rozumiem co to znaczy że "Problem jest taki , że w IVT da się ustawić tylko 1 czas dobowy ( w innych są minimum 2 )". ?

Skoro jest sterownik dobowy to rozumiem że w ciągu jednej doby mogę sobie włączyć i wyłączyć ogrzewanie jak mi się podoba i ile razy mi się spodoba?

Czy problem tkwi w tym że muszę mieć takie same ustawienia w każdy dzień i np. nie mogę go zmienić np. na czas weekendowy?

Czy wszystkie modele IVT mają tę wadę?

Będę wdzięczny za wytłumaczenie mi tego sterowania bo nie ukrywam że ja z góry nastawiałem się na ładowanie podłogówki podczas nocnej taryfy...

Kasia_Artur
03-06-2008, 22:40
Witam,
jedno wiemy - chcemy miec pompe ciepla
mielismy juz rozmowe z pewnym panem, ale okazuje sie , ze nie ma doswiadczenia w tego rodzaju instalacjach - ale zna kogos, kt sie zna :)
Nie przekonal nas - czekamy na wstepny projekt do konca sierpnia.

Czy ktos z tu obecnych zna i poleca firme z Pomorza? Moze byc tez firma ktora wykonalaby prace na Pomorzu. Budujemy sie w Lęborku.

Chcialabym porozmawiac z innymi specjalistami zanim podejmiemy ostateczna decyzje.
Bardzo zalezy nam na tej pompie.

Dzieki

piwalek
03-06-2008, 22:50
Witam Was,

Ja skorzystałem z firmy Sun Energy z Gdańska, ale na razie mają mi zrobić tylko podłogówkę - jak zrobią dobrze to i pompę z dolnym źródłem zrobią...

Z firm które sprzedają IVT (bo na taką pompę się zdecydowałem) jest jeszcze firma ze Słupska (chyba) EKO-PROFIT (czy jakoś tak). Od nich jeszcze oferty nie mam ale na pewno zrobię żeby mieć chociaż jakieś porównanie...

Pozdrawiam,
Piwałek...

PS. Kasia i Artur - znałem kiedyś taką parę ze szkoły w Gdyni ;)

Kasia_Artur
03-06-2008, 22:54
Dzieki wielkie za namiary :)

Ps. Oj to chyba nie ta para - w Gdyni to ja tylko bywalam ale na Dworcu Glownym - jak mialam przesiadke :)

ravbc
03-06-2008, 23:12
Ravbc
To wszystko zależy od typu PC i dobiera się różnie . Średnicę rury od 32 mm nawet do 63 mm ( zależnie od długości danego odcinka i PC ) . Tu akurat mówiliśmy najczęściej o 38 mm i stąd ta wielkość . Długość nie przesadzajmy do 200 metrów nitka ...są opory przepływu itd. i nie można sobie ułożyć pół kilometra w jednym odcinku ( tylko w kilku po 200 ) .

U mnie wyszło jakieś 750mb kolektora. Człowiek stwierdził, że to 2 lub maks 3 pętle. Z tego co zrozumiałem to i pół kilometrowe pętle, to nie jest całkiem abstrakcja.


Rury można łączyć przez zgrzewanie ale cały jeden odcinek powinien być bez połączeń tak jest po prostu bezpieczniej.

No właśnie bezpieczniej od czego? I tak będą zgrzewy gdzieś w ziemi. Czy to ważne w którym miejscu (byleby znać to miejsce)?


Po to są studzienki , żeby miejsca łączenia rur były w niej zawsze dostępne , oczywiście można kryzować i odcinać poszczególne obwody.

U mnie studzienek nie będzie. Mam od cholery piwnicy do zagospodarowania.


Vatra robiła Dom Pielgrzyma w Częstochowie ( na wodzie wodociągowej ) , proszę zapytać skąd takie duże COP jak mają tyle punktów pośrednich ( etapów przekazywania ) a wiadomo , że na tym się traci .

Tego kawałka nie rozumiem ;-)


Trzeba też było zapytać co to znaczy długie ? odcinki poziomego kolektora , owszem w niektórych książkach i publikacjach niektórzy piszą tylko o max. 100mb nitka .

Według tego człowieka pętle po 100mb to nieporozumienie (no mniej więcej - użył raczej innych słów ;-) ). Pojedyncza pętla powinna mieć minimum 200mb.

bonetka
04-06-2008, 00:50
Mysiunia :D dziękuję za przekazanie pozdrowień od Pana Tomka i też ślicznie pozdrawiam :D
Zadowoleni są i jedni i drudzy użytkownicy systemów . ( bezpośred. i pośrednie ). Prawda , że ze względu na specyfikę układu w Thermog. solary wspomagają . W pośrednich nie ma takiej potrzeby ...więc Pan z IVT też powiedział dobrze. Pionowe z bezpośrednim robi tylko Fonko ( ale ja bym się bała , problem z powrotem oleju ) .
PC bezpośredniego jest prosta więc nie ma co przeglądać ale z pośrednie też są w zasadzie bez-obsługowe .
Piwałek
"Skoro jest sterownik dobowy to rozumiem że w ciągu jednej doby mogę sobie włączyć i wyłączyć ogrzewanie jak mi się podoba i ile razy mi się spodoba?"
....tak włączyć i wyłaczyć : typu godzina od- do 00.00-00.00 ( wstawić przedział jaki się chce ) np. pon. 22.00-06.00 albo np. pon. 13-15
ale tylko raz a nie tyle razy ile się podoba dlatego pisałam ..jeden przedział dobowy ...
"Czy problem tkwi w tym że muszę mieć takie same ustawienia w każdy dzień i np. nie mogę go zmienić np. na czas weekendowy?"
możesz każdego dnia ustawić inny przedział godzinowy a tym samym w weekend też i w każdej chwili je zmienić .
"czy wszystkie modele IVT mają tę wadę?"
tak, bo mają ten sam sterownik . Buderus tez ma sterownik IVT i jest tak samo.
Miały być nowe sterowniki ale czekaj tatka latka :wink:
Ja podbijam ( +2 ) w nocy ( 22-6 ) ......w dzień nic nie robię , czyli łut szczęścia albo włączy się miedzy 13-15 czyli mam szczęście albo włączy się akurat o 12.30 i wyłączy 3 min. przed 13 i nie mam szczęścia.....może Ty będziesz miał :) pewnie , że można to ustawić ręcznie ale latać co chwilę nie mam zamiaru ja bym chciała zaprogramować .
Niedawno w Gdańsku zmieniła się ekipa ( stara odeszła do Buderusa ) nie wiem jaka jest ale Słupsk jest dobrym ośrodkiem ( tak słyszałam ).
Ravbc
Rozumiem , że 100mb to przegięcie w jedną ( za mało ) ale więcej niż 200 ? chyba , że wytłumaczenie jest tylko takie , że taka jest pompa obiegowa glikolu , która da radę ( może być i większy niż 200 ) , większa pompa to i wiecej prądu ..są też zalecenia tzn. każda firma ma w komplecie pompę obiegową glikolu , która jest w środku PC i nie nie zmienia się jej w zależności od upodobać użytkownika np. Nibe tylko max. do 200 mb nitka
Może Hydrolek się wypowie ....
dlaczego mają być zgrzewy z ziemi ? robi się jedną nitkę od studzienki do studzienki ( pętla wejście / wyjście ) i nie ma potrzeby łączyć . Bezpieczniej od czego ..może od niczego ale po co mieć sztukowany ( i wyobraźnia pracuje jak można mieć całość i nie myśleć ). U mnie mam sztukowany ( koparka rozwaliła dwie świeżutkie nitki na doprowadzeniu do bud. ) ale uczucia strachu w żołądku ( na samym początku ) nie życzę nikomu . Całość to całość.

ravbc
04-06-2008, 11:16
Ravbc
Rozumiem , że 100mb to przegięcie w jedną ( za mało ) ale więcej niż 200 ? chyba , że wytłumaczenie jest tylko takie , że taka jest pompa obiegowa glikolu , która da radę ( może być i większy niż 200 ) , większa pompa to i wiecej prądu ..
Może Hydrolek się wypowie .....

Hmm, więcej pętli, to wolniejszy (a więc chyba też "bardziej laminarny") przepływ. Innymi słowy, oprócz odpowiedniego (ilościowo) przepływu glikolu, potrzebna jest też odpowiednia prędkość przepływu, żeby zapewnić prawidłowe odbieranie ciepła z kolektora. Może to jest powód dla którego człowiek z Vatry sugeruje 2-3 pętle w typowych instalacjach...
Co do wielkości (mocy) pompy glikolu: większość kompaktów ma pompki przewidziane na dobre warunki gruntowe, a więc i raczej mały kolektor. Ja warunki mam (w najlepszym razie) kiepskie, a więc i kolektor wychodzi wielki. Dlatego PC będę miał tzw. uniwersalną, czyli bez zintegrowanych pomp obiegowych dolnego i górnego źródła.


dlaczego mają być zgrzewy z ziemi ? robi się jedną nitkę od studzienki do studzienki ( pętla wejście / wyjście ) i nie ma potrzeby łączyć .

Tu znowu wychodzi specyfika mojej instalacji: nie przewiduję studzienki rozdzielacza na zewnątrz budynku. Po to mam kilometry piwnicy. ;-)


Bezpieczniej od czego ..może od niczego ale po co mieć sztukowany ( i wyobraźnia pracuje jak można mieć całość i nie myśleć ). U mnie mam sztukowany ( koparka rozwaliła dwie świeżutkie nitki na doprowadzeniu do bud. ) ale uczucia strachu w żołądku ( na samym początku ) nie życzę nikomu . Całość to całość.

Wydaje mi się, że to bardziej psychologiczny niż rzeczywisty problem. Jak już pisaliśmy kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. Byleby wiedzieć gdzie te łączenia faktycznie są.

fido
04-06-2008, 11:24
aby nie mieszać proponuje przenieść dyskusje o solarach na wątek:
http://forum.muratordom.pl/post2545028.htm

bonetka
04-06-2008, 17:03
Ravbc

Jeśli nie masz zintegrowanych pomp dolnego i górnego źródła to jak najbardziej możesz sobie dowolnie skonfigurować ale tam , gdzie są zintegrowane ( w obudowie PC ) firmy robią tak jak pompka pozwala ( dana PC ma w swoich wytycznych prawidłową wielkość przepływu i wartość ta musi być utrzymana) .
Nadal tylko nie rozumiem co to znaczy "kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. " wcale tak być nie musi , wchodzisz U rurkami ( pętlami , odcinkami ) całymi do piwnicy i tu rozdzielasz i wchodzisz do PC . . Z trzech pętli masz 6 końcówek rur , z dwóch 4 ( U U ) ( nieważne w jaki wzór daną pętlę ułożysz) . Rzeczywiście można powiedzieć , że jest łączony ale dopiero u Ciebie w piwnicy (z rozdzielaczem ) .
Gdzie chcesz je jeszcze łączyć poza piwnicą i po co ? ...chyba , że nie kupiłeś odpowiedniej długości jednej nitki to musowo ( nie wiem jakie są w sprzedaży najdłuższe zwoje )

ravbc
04-06-2008, 23:02
Ravbc
Jeśli nie masz zintegrowanych pomp dolnego i górnego źródła to jak najbardziej możesz sobie dowolnie skonfigurować ale tam , gdzie są zintegrowane ( w obudowie PC ) firmy robią tak jak pompka pozwala ( dana PC ma w swoich wytycznych prawidłową wielkość przepływu i wartość ta musi być utrzymana) .

Zdaję sobie z tego sprawę. Ponieważ jednak mam kiepski grunt na DZ, to nawet się nie zastanawiałem nad "kompaktem". Poza tym moja instalacja ma być zbyt "wydziwiona" jak na wyposarzenie typowych pomp kompaktowych.


Nadal tylko nie rozumiem co to znaczy "kolektor i tak jest łączony w kilku miejscach i nie da się tego uniknąć. " wcale tak być nie musi , wchodzisz U rurkami ( pętlami , odcinkami ) całymi do piwnicy i tu rozdzielasz i wchodzisz do PC . . Z trzech pętli masz 6 końcówek rur , z dwóch 4 ( U U ) ( nieważne w jaki wzór daną pętlę ułożysz) . Rzeczywiście można powiedzieć , że jest łączony ale dopiero u Ciebie w piwnicy (z rozdzielaczem ) .
Gdzie chcesz je jeszcze łączyć poza piwnicą i po co ? ...chyba , że nie kupiłeś odpowiedniej długości jednej nitki to musowo ( nie wiem jakie są w sprzedaży najdłuższe zwoje )

No właśnie chodzi mi o to łączenie na rozdzielaczu ;-) Co by nie robić, tutaj połączenia będą, choć faktycznie nieco łatwiejsze do "sprawdzenia wizualnego".

Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...
Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)

kadafi
05-06-2008, 00:00
Witam
Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki dotyczące pomp
Tydzień temu zainstalowałem pompę jek w temacie. Teraz jestem na etapie wygrzewania posadzki (podobno tak trzeba). Bez górnego źródła zapłaciłem 40.000. Pompa + 600 m kolektor poziomy+ uruchomienie+ materiały.
Teren: pod Gdańskiem 30 km.
Proszę o info, czy cena nie jest wygórowana, oraz czy Thermia Comfort 105 jest pompą godną polecenia. Ewentualnie jakieś złe lub dobre opinie o o tej pompie. Na co zwracać uwagę ?
Dolne źródło u mnie 3 pętle po 200 m. U sąsiada zainstalowali 2 po 300 m. Prosze o informację, czy lepsze są krótsze, czy dłuższe odcinki.
Jeszcze jedno pytanie, firma proponuje mi sterownik za 300 zł, który w okresie I taryfy, sterownik w taryfie I obniża temp o np 5 st c (kiedy nas nie ma w domu). Czy to jest opłacalne?

Dziękuję za poradę
Kadafi

Kasia_Artur
05-06-2008, 00:17
Chcemy zdecydowac sie na wywierty pionowe - boimy sie , ze kolektory poziome beda stanowily problem z zagospodarowaniem dzialki. Czy istnieje mozliwosc ulozenia kolektorow poziomych pod wjazdem do garazu (1.5 glebokosci i kostka na gorze). Wywierty odradzaja nam ze wzgledu na koszty.

Kasia_Artur
05-06-2008, 00:17
Chcemy zdecydowac sie na wywierty pionowe - boimy sie , ze kolektory poziome beda stanowily problem z zagospodarowaniem dzialki. Czy istnieje mozliwosc ulozenia kolektorow poziomych pod wjazdem do garazu (1.5 glebokosci i kostka na gorze). Wywierty odradzaja nam ze wzgledu na koszty.

Kasia_Artur
05-06-2008, 00:19
Chcemy zdecydowac sie na wywierty pionowe - boimy sie , ze kolektory poziome beda stanowily problem z zagospodarowaniem dzialki. Czy istnieje mozliwosc ulozenia kolektorow poziomych pod wjazdem do garazu (1.5 glebokosci i kostka na gorze). Wywierty odradzaja nam ze wzgledu na koszty.

terplace
05-06-2008, 07:03
Chcemy zdecydowac sie na wywierty pionowe - boimy sie , ze kolektory poziome beda stanowily problem z zagospodarowaniem dzialki. Czy istnieje mozliwosc ulozenia kolektorow poziomych pod wjazdem do garazu (1.5 glebokosci i kostka na gorze). Wywierty odradzaja nam ze wzgledu na koszty.

Można układać wymiennik pod podjazdami. Nie ma problemu. Oczywiście grunt "po wykopkach" nalezy odpowiednio zagęścić. Najlepiej jak da się mu jakiś czas na osiadanie.

terplace
05-06-2008, 07:04
Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...
Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)

Układ znany od dawna. Mało przydatny w praktyce. COP takiej pompy niższe niż standardowej w porównywalnych warunkach pracy.

terplace
05-06-2008, 07:06
Witam
Serdecznie dziękuję za wszystkie wskazówki dotyczące pomp
Tydzień temu zainstalowałem pompę jek w temacie. Teraz jestem na etapie wygrzewania posadzki (podobno tak trzeba). Bez górnego źródła zapłaciłem 40.000. Pompa + 600 m kolektor poziomy+ uruchomienie+ materiały.
Teren: pod Gdańskiem 30 km.
Proszę o info, czy cena nie jest wygórowana, oraz czy Thermia Comfort 105 jest pompą godną polecenia. Ewentualnie jakieś złe lub dobre opinie o o tej pompie. Na co zwracać uwagę ?
Dolne źródło u mnie 3 pętle po 200 m. U sąsiada zainstalowali 2 po 300 m. Prosze o informację, czy lepsze są krótsze, czy dłuższe odcinki.
Jeszcze jedno pytanie, firma proponuje mi sterownik za 300 zł, który w okresie I taryfy, sterownik w taryfie I obniża temp o np 5 st c (kiedy nas nie ma w domu). Czy to jest opłacalne?

Dziękuję za poradę
Kadafi

Napisz jeszcze proszę jakie moce pomp ciepła, jakie średnice rur, jaka długość i średnica rur zbiorczych.
I jaki jest układ grzewczy w domu oraz którą temp. ma obniżać ten sterownik.

bonetka
05-06-2008, 08:28
Witaj Terplace :) cieszę się , że po długiej nieobecności zawitałeś do nas. :)

LUDKI PYTAJCIE BO JEST DUŻA OKAZJA !!!!!!!!!

Ravbc , jeśli to nie tajemnica napisz proszę trochę o tym "wydziwieniu " bo wszyscy jesteśmy ciekawi .

HenoK
05-06-2008, 09:07
Z innej beczki: na ostatnich targach Instalacje trafiłem na ciekawą konstrukcję PC. Ma ona dwuczłonowy skraplacz, dzięki czemu z "górnego" kawałka mozna uzyskać w trakcie normalnej pracy, na niskim sprężaniu, wystarczająco wysokie temperatury do zasilania cwu (rzędu 60 stopni według producenta). Ta droba kombinacja powoduje, że pompy te osiągają ponoć COP nawet wyższe niż 5. Wszystko to przy w miarę uniwersalnej konstrukcji bez potrzeby stosowania kombinowanych zasobników jak przy Ziriusach...
Szkoda że firma raczej mało znana (jak dla mnie), przedstawiciel w polsce chyba tylko jeden, a w ulotce którą dostałem na targach kilka drobnych błędów. Może bym się bardziej zainteresował... ;-)
W Polsce podobna konstrukcja występuje w pompach ciepła firmy Hibernatus (http://www.hibernatus.com.pl/index.php?id=o_pompyCiepla&lang=pl) :).

W przypadku pomp ciepła temperatura medium górnego źródła nie przekracza 60 °C. Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C.

hydrol
05-06-2008, 09:41
O poziomych kolektorach DZ trochę juz było. Zwłaszcza o doborze ich długości i ilości pętli. Miałem jednak ostatnio okazję usłyszeć opnię szkoleniowca związanego z firmą Vatra, że nawet przy dużych kolektorach zalecane jest przez nich wykonywanie pętli długich a nielicznych (czyli wprost przeciwnie niż to co tu sugerowano). Na dodatek nie widzą oni niczego strasznego w łączeniu rur pod ziemią, bo i tak połączenia jakieś na zewnątrz występują i nie da się ich uniknąć (choćby przy wejściu do budynku, ze względu na promień gięcia rur PE, stosuje się kolanka). Co więcej, jeśli dobrze pamiętam, człowiek ten sugerował wykonanie pętli kolektora z rur fi 40. Ktoś potrafi te twierdzenia jakoś konstruktywnie skrytykować?

Z innej beczki: zastanawiam się nad dość nietypowym połączeniem solarów z PC, może i w tym temacie jest ktoś chętny do dyskusji? Więcej w wątku: PC + solary = może jednak warto? (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2520868)
Każde rozwiązanie ma swoje optimum , podobnie z kolektorem , jego długością i średnicą rury.
Wieksza średnica rury to w założeniu zwiększenie powierzchni wymiany ciepła na 1 mb rury kolektora. Ale to nie takie oczywiste bo w procesie przejmowania ciepła liczy sie nie tylko powierzchnia rury ale i burzliwośc przepływu. Zwiększenie średnicy wcale nie musi skutkowac wzrostem efektywności wymiany ciepła mimo zwiększonej powierzchni rur. Podobnie zwiększenie długości ma też swoje opitimum liczone efektywnościa cieplną kolektora i kosztami tłoczenia glikolu - innymi słowy dla każdej średnicy rury mozna ustalic optymalny przepływ i długośc pętli.
Dyskutowana długośc kolektora wynikała z warunków lokalnych ale i z dostępnych handlowych długości rur. Oczywiście można zamówic praktycznie dowolne ( w granicach rozsądku) odcinki i nie ma potrzeby ich łączenia.
Ogólnie zagadnienie jest dosyć skomplikowane, są jednak pewne reguły , które pozwalaja na określenie optymalnej długości , przepływu i średnicy. Jeśłi przepływ jest zbyt duzy rosną opory przepływu i koszty tłoczenia, a jeśli za mały to gwałtownie spada moc kolektora.
Ogólnie uznaje sie że prawidłowo zaprojektowany kolektor podnosi temperaturę glikolu o ok .4-5 C. zawsze każdy wykonawca chwali swoje rozwiązanie :D , warto jednak wiedziec że nic nie jest tu ostateczne czy do końca zoptymalizowane , szczególnie jesłi rozbi sie cos na oko i z punktu widzenia nieomylnego fachowca .
z innej beczki :D
Zastosowanie solarów z pompą ciepła nie ma wielkiego uzasadnienia ekonomicznego z uwagi na stosunkowo niewielkie potrzeby ciepłej wody w budynku mieszkalnym i praktycznie brak mozliwosci wykorzystania do zasilania c.o. , a koszt instalacji jest wysoki. Z drugiej strony koszt wytwarzania energii w pompie ciepła jest niski co nie zachęca do takich dyskusyjnych oszczedności.
Pisałem wcześniej ,że w Holandii dokumentacja pompy cieplnej , wykonywana w formie operatu, musi wykazac ,że ciepło pobrane zimą z ziemi jest tam oddane latem.Do wykazania tego służy instalacja solarna oddająca ciepło do kolektora glikolowego , oraz wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia pomieszczeń. Takie zastosowanie solarów jest proste do wykonania , wątpie jednak by ze wzgledu na wysoki koszt instalacji bilansowało sie to w jakimkolwiek uzasadnionym technicznie okresie :( Myślę że to wynik działania lobby producentów solarów :D w ichnim sejmie czy ministerstwie.
Inaczej to może wyglądac tylko w przypadku obiektu z duzymi potrzebami ciepłej wody : pensjonat, restauracja itp.
Kolejna beczka o wydziwianiu :
To niespecjalny nius , można zbudować skraplacz nawet na trzech wymiennikach :
-pierwszy to schładza parę przegrzaną czynnika chłodniczego , wychodzącą ze sprężarki , co daje możliwść uzyskiwania teperatury wody na poziomie np 80C, ale w domowych zastosowania są to niewielkie moce rzedu kilkuset Watów co istotnie ogranicza praktyczne zastosowanie.
- drugi wymiennik to klasyczny skraplacz w którym następuje skroplenia par i zasadniczy odbiór ciepła.
- trzeci wymiennik dochładza skroplona parę i w zasadniczy sposób wpływa na polepszenie COP , zmniejszając ciśnienie przed sprężarką. Problem tylko co odbierać będzie ciepło na tak niskim poziomie , może to byc np. woda wodociągowa i moc też liczona w Watach. Gdyby zapewnić stały odbiór niewielkich ilości ciepłej wody - to juz jest zastosowanie.
Takie możliwości są znane od lat ale możliwe do zastosowania w specyficznych warunkach odbioru ciepła i przy większych mocach.
Na koniec wspomnę sprężarkę z wtryskiem pary, która jest kolejnym elementem dającym nowe możliwości zwiększania COP i obniżania temperatury parowania, ale też raczej nie dotyczy "domowych" zastosowań.
Skupmy sie raczej na klasycznych rozwiązanich , bez udziwnień i wodotrysków, które nie zawsze moga ulepszyć rozwiązanie tradycyjne.

ravbc
05-06-2008, 10:34
Ravbc , jeśli to nie tajemnica napisz proszę trochę o tym "wydziwieniu " bo wszyscy jesteśmy ciekawi .

Tajemnica żadna. Nie chciałem po prostu robić reklamy produktowi, którego nie znam. Szczegóły można sobie poczytać w ulotce producenta (DE) (http://www.idm-energie.at/de/download.asp?Fid=1967&Path=content), a po polsku da się coś znaleźć na stronie polskiego dystrybutora (http://www.andreasik.pl/).

hydrol
05-06-2008, 11:47
bardzo interesujące rozwiązanie ogrzewania ciepłej wody, a w zasadzie konstrtukcja zasobnika :o . Urządzenie warte uwagi, niepokój może jedynie budzić, że dystrybutor zajmuje się róniez kotłami gazowymi :( . Przenoszenie rozwiązań z kotłów do pompy ciepła niekoniecznie musi byc dobrym pomysłem .
Bezpośrednie parowanie z wtryskiem pary to też ciekawe rozwiązanie, pomijając oczywiście samo bezpośrednie parowanie , którego nie jestem entuzjastą :(

terplace
05-06-2008, 14:06
Ravbc , jeśli to nie tajemnica napisz proszę trochę o tym "wydziwieniu " bo wszyscy jesteśmy ciekawi .

Tajemnica żadna. Nie chciałem po prostu robić reklamy produktowi, którego nie znam. Szczegóły można sobie poczytać w ulotce producenta (DE) (http://www.idm-energie.at/de/download.asp?Fid=1967&Path=content), a po polsku da się coś znaleźć na stronie polskiego dystrybutora (http://www.andreasik.pl/).

Przepływowe podgrzewanie poprzez wymiennik płytowy surowej wody i to od temp. max.60stC. To chyba niezbyt szczęśliwe zestawienie.

ravbc
05-06-2008, 14:25
Przepływowe podgrzewanie poprzez wymiennik płytowy surowej wody i to od temp. max.60stC. To chyba niezbyt szczęśliwe zestawienie.
Akurat moim zdaniem to bardzo sensowne rozwiązanie (no może nie koniecznie w wymienniku płytowym). Sam się zasanawiałem nad taką instalacją. Gdyby nie to, że potrzebuję system, który jest mi w stanie zagwarantować ponad 300 litrów ciepłej wody "w jednej porcji", to bym takie coś sobie sprawił. Niestety przy tych ilościach cwu, musiałbym utrzymywać stale nagrzany bardzo duży bufor, a to przy PC mało ekonomiczne jest.

bonetka
05-06-2008, 19:57
Jak dobrze , że my nie Chińczycy , bo oni tak samo ubrani i może poglądy też mają takie same :lol: a u nas każdy może mieć inne :D
w takim wymienniku przy grzaniu surowej wody chyba najgorsze jest zarastanie płyt kamieniem :wink: chyba , że ktoś ma filtry jakieś super i ta woda nie jest twarda i kamień się nie osadza .. Jeszcze jest taka sprawa , że odległości między płytami są małe i dlatego ten proces może być bardziej nasilony niż gdyby grzać w dużym jakimś zbiorniku .
Czyszczenie takiego wymiennika nie jest też chyba tym co tygryski lubią najbardziej :)

turcin
05-06-2008, 21:34
Obecnie pojawiła się pompa ciepla "produkowana" przez firmę Junkers. Jest podobna szałowa bo posiada sprężarkę mitsubishi scroll. Podobno Junkers wykupił IVT i stąd nowy produkt w ofercie. Może ktoś coś więcej wie na ten temat. Piszę bo mogę kupić takową na bardzo dobrych warunkach i się tak zastanawiam...

ravbc
05-06-2008, 22:48
Jak dobrze , że my nie Chińczycy , bo oni tak samo ubrani i może poglądy też mają takie same :lol: a u nas każdy może mieć inne :D
w takim wymienniku przy grzaniu surowej wody chyba najgorsze jest zarastanie płyt kamieniem :wink: chyba , że ktoś ma filtry jakieś super i ta woda nie jest twarda i kamień się nie osadza .. Jeszcze jest taka sprawa , że odległości między płytami są małe i dlatego ten proces może być bardziej nasilony niż gdyby grzać w dużym jakimś zbiorniku .
Czyszczenie takiego wymiennika nie jest też chyba tym co tygryski lubią najbardziej :)
Tak jak napisałem użycie wymiennika płytowego do przepływowego grzania wody nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Taki wymiennik (jak i każdy inny pojemnik ze stale wymienianą nie-demineralizowaną wodą) musi z czasem zarastać. Można jednak wykorzystać wymienniki o innych konstrukcjach, które raz że są mniej podatne na zarastanie, a dwa są łatwiejsze w czyszczeniu (bo tego raczej nie da się uniknąć). Samo czyszczenie jest w sumie operacją prostą i niegroźną, ale trzeba mieć do tego odpowiednio przygotowaną instalację. Ja u siebie całkowicie z tego pomysłu nie zrezygnowałem - ograniczam tylko wymaganą maksymalną wydajność takiego wymiennika... ;-)

bonetka
05-06-2008, 23:20
Turcin
sprężarkę Mitsub, ma połowa PC będących na rynku więc niech tak się nie chwalą to po pierwsze . Ja słyszałam , że to Bosch wykupił IVT to po drugie . A po trzecie na ich stronie nie ma dosłownie nic . Napisałam kiedyś do nich maila z prośbą o przesłanie instrukcji obsługi ale mnie o....li ( co prawda , napisałam o " randce w ciemno z pompą Junkers " czyli troszkę dołożyłam do piecyka ale to były cienkie szczapki :) ...może się obrazili .) To rzeczywiście dobrze wróży na przyszłość . Junkers do tej pory to kotły , no zobaczymy co potrafi na tym polu . Teraz wszyscy kotlarze chcą być pomiarze :lol: ciekawe tylko czy wszystkim ta " ropa " wytryśnie :lol: ( sukces rynkowy )
PS. Jak Ci się uda to niech Ci dadzą instrukcję i jak będziesz ją miał to gdyby był tak miły i mi ją przesłał byłabym wdzięczna ( a ja przeanalizuję znajdę słabe punkty i różnice z innymi i napiszę tutaj)

ravbc
05-06-2008, 23:33
PS. Jak Ci się uda to niech Ci dadzą instrukcję i jak będziesz ją miał to gdyby był tak miły i mi ją przesłał byłabym wdzięczna ( a ja przeanalizuję znajdę słabe punkty i różnice z innymi i napiszę tutaj)
Bonetka, a masz może instrukcję Vatry? Ja się jakoś nie załapałem na kopię, ale wiem tyle, że mają bardzo rozbudowany sterownik, no i ciekaw jestem jak bardzo... ;-)

bonetka
06-06-2008, 00:47
Niestety Vatry nie mam :( przykro mi , ona jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników ( na stronie internet. ) ( nigdy o nią się nie starałam ) ale żeby nie było Ci smutno , ze tak zupełnie nic, pokażę jak wygląda sterownik .
http://www.fulereny.blink.pl/mum/licznik.jpg
i jeszcze taki ( ciekawe , który najnowszy )
http://www.vatra.pl/images/sterownik.jpg

PS. ciekawe co by było gdyby się zarejestrować ...albo ok! albo Oni to jakoś weryfikują i wysyłają login czy zgodę po pewnym czasie .
Chciałam spróbować ale się nie otwiera rejestracja ( lewa strona ekranu , pobierz pliki ) ( albo mój laptop nadaje się do wyrzucenia przez okno , albo ...? )
http://www.wsk.com.pl/en/indexvatra1.htm#!
ja też jestem ciekawa skoro rozbudowany , dowiem się w przyszłym tygodniu ( goście i teraz nie mogę )

turcin
06-06-2008, 07:35
Junkers to koncern Robert Bosch zresztą nie ma to znaczenia. Nie chodzi dokładnie o spręż mitsu tylko że jest to sprężarka spiralna. Instrukcję masz na emailu. Otrzymana bez problemu

bonetka
06-06-2008, 08:32
Turcin :) no właśnie Bosch ( tam jeszcze dochodzi do kompletu Buderus ) . Bardzo serdecznie dziękuję Ci za instrukcję . Ja pisałam na maila, w wysłanych mam więc doszedł ( może gdybym zadzwoniła ale nie miałam czasu i ciekawość ciut ostygła, a może przez to , że bardzo grzecznie dałam do zrozumienia , że gdyby była na stronie tak jak prawie wszędzie to nie trzeba byłoby im zawracać głowy a inna sprawa jak mogą oczekiwać , że klient kupi bez zastanowienia i porównania z innymi i dlaczego jeszcze ma prosić ( wykonywać jakąkolwiek pracę dodatkową maila , telefon, wizyta u przedstawiciela ) - powinni umieścić na stronie i byłoby ok! . Wiem , że wystartowali niedawno chyba w kwietniu ale to ich nie usprawiedliwia , mało tego będąc na ich miejscu i wprowadzając nowy produkt postarałabym się o taka reklamę i promocję , wykazałabym takie atuty , których nie ma żadna z będących na rynku że ludki waliłyby drzwiami i oknami :D ) ) .
Napisałam że Mistsub. ( miałam dopisać scroll ) ale myślałam , że to oczywiste. ( np. IVT też chodzi na takiej , Buderus , Nibe ( wieksze modele ) ( moja wina mogłabym być bardziej precyzyjna - przepraszam ) .

Niestety .....to ta sama grupa czyli TRIO ...IVT , BUDERUS i JUNKERS
ten sam sterownik Rego 637 i ten sam JEDEN PRZEDZIAŁ DOBOWY przy sterowaniu czasowym . Przejrzałam pobieżnie to to samo wszędzie nawet układ w środku , ( sprężarka ) może tylko bardziej wytłumaczone w instrukcji co i jak ustawiać ( str. 9/10/11 Junkersa i str 9/10/11 Buderusa są identyczne schematy budowy PC nawet na tych samych stronach - tylko sterownik inny wizualnie ) czyli to samo w ciut innym opakowaniu , ciekawe czy COP tych PC jest identyczne ( danej mocy ) sprawdzę .......i ciekawe jak cenowo , może któraś jest tańsza , to po co przepłacać .
Jeszcze jedno ...ma już ( oprócz 6 kW ) ogranicznik prądu rozruchowego czyli miękki start , tak jak Buderus ( on też oprócz 6 KW ) no i wygrzew jastrychu jako funkcja .

mogę pożartować?... naleciałości kotłowe są :) i nie ma się co dziwić ..spis treści & 8.2 ..włączanie i wyłączanie kotła str.42
ciekawe od kiedy PC jest kotłem ?

ZWRACAM HONOR - dopisali, dopisali instrukcję, jest na stronie internetowej ( wtedy nie było ) ..czyżby po moim mailu :roll:
Jeszcze jedno ..podają COP 5 ..trochę dziwnie bo IVT COP pokrywa się dla wszystkich wielkości ( IVT / Junkers . 6 kW 4,53 / 4,6 9kW 4,55 /4,6 ) odstaje tylko 11 kW IVT ma 4,86 a Junkers podaje 5,0 ..( IVT 11 kw to 10,7/ 2,2 a tu trzeba sprawdzić ....) jest dobrze COP 5 to tylko sprężarka a z wewnętrzną pompą obiegową 4,6 czyli ciut mniej niż IVT .
Można powiedzieć , że COP tych PC jest takie samo .
Jeszcze to , NIBE podaje 5,04 ( albo 0,3 nie pamiętam ) ale to bez pomp obiegowych ...

turcin
06-06-2008, 18:54
Rozmawiałem dzisiaj z gościem z junkersa i on twierdzi że zegar nie jest ograniczony jednym przedziałem czasowym. W poniedziałek będę rozmawiał z kolesiem od szkoleń żeby to doprecyzować. Grzałka elektryczna jest 3x3kW. A i dopytam jeszcze czy automatyka może obsłużyć obieg z mieszaczem (taki sobie układ wymyśliłem). Co do ceny to pompa 6kW bez zasobnika 22350 netto. Ja ją kupię grubo poniżej 20 000 brutto :D

turcin
06-06-2008, 19:01
No z instrukcji wynika że zegar jest na każdy dzień tygodnia czyli dziennie jeden przedział. Ale zobaczymy po rozmowie poniedziałkowej.

hydrol
06-06-2008, 22:09
turcin , odpuść sobie zmieszanie bo pompa ciepła bardzo tego nie lubi, COP w zasadniczy sposób zależy od temperatury skraplania . Każde mieszanie pogarsza układ . To typowe rozwiązanie z kotłowni często i z uporem adaptowane bez sukcesu do pompy ciepła 8) .
Bonetko :D :D :D , nie jesteś jedyną kobitką sensownie zgłębiającą temat pomp ciepła , oto ciekawy artykuł Pani dr inż. nawiązujący do naszych niedawnych dyskusji , porównujący powietrzną i glikolową pompę ciepła:
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5(117)/32.pdf
Moim zdaniem powietrzna wychodzi w praktyce nieco gorzej bo nie uwzględniono odszraniania. Ale niech tam, w przybliżeniu , w zkali roku powietrzna jest 2x droższa. I to jest fakt.

bonetka
07-06-2008, 02:57
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/32.pdf
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5%28117%29/33.pdf

Hydrolku :D pozwoliłam sobie przetransponować bo się nie otwierało ( nawet po wklejeniu do paska ) , podałam i dalszą część bo może ktoś ciekawy .
To art. Pani Smuczyńskiej odpowiedzialnej za PC w Nibe. Bardzo przyjemna Pani , wczoraj nawet " poplotkowałyśmy" sobie troszeczkę :)
Powoływałam się kiedyś na ten program ( VPDIM , pierwsza tabela w art. ) przy wyborze najekonomiczniejszej z kilku mocy PC do wyboru .
A teraz mam dla Was zagadkę :
mamy 4 odwierty pionowe ...jak jest to zrobione technicznie ( wszystko jest zakopane, zasypane ziemią i nic nie widać ) jeśli z ziemi wystają 4 rury ? ( gdyby było normalnie to byłoby 8 rur ) a nie są zgrzewane .
Jakieś propozycje ? ( ja się domyślam ) ale może można jeszcze inaczej ...

PS. My jak mielibyśmy taki program , to też bylibyśmy mądrzy :D a interpretacja wyników ? jak widać czarno na białym to już nie problem , zawsze też coś by się wymyśliło , najwyżej ciut nagięłoby się fakty :lol: i byłoby ok!.
To kto informatyk ? może byśmy sobie stworzyli taki program ( lepszy !!!) no ewentualnie zostaje Fido jako Tajnos Agentos ...może by zaczarował Panią , o innych metodach typu szpiegostwo przemysłowe nie mówię :lol:
( Fido wiesz , że żartuję , chociaż z tym czarowaniem ?....... )

turcin
07-06-2008, 09:51
turcin , odpuść sobie zmieszanie bo pompa ciepła bardzo tego nie lubi, COP w zasadniczy sposób zależy od temperatury skraplania . Każde mieszanie pogarsza układ . To typowe rozwiązanie z kotłowni często i z uporem adaptowane bez sukcesu do pompy ciepła 8) .
Bonetko :D :D :D , nie jesteś jedyną kobitką sensownie zgłębiającą temat pomp ciepła , oto ciekawy artykuł Pani dr inż. nawiązujący do naszych niedawnych dyskusji , porównujący powietrzną i glikolową pompę ciepła:
http://www.instalator.pl/archi/2008/mi5(117)/32.pdf
Moim zdaniem powietrzna wychodzi w praktyce nieco gorzej bo nie uwzględniono odszraniania. Ale niech tam, w przybliżeniu , w zkali roku powietrzna jest 2x droższa. I to jest fakt.

Pompa u mnie będzie ładować bufor a układ mieszający będzie za buforem na instalację więc nie pogorszy to COP pompy.

fotograf
07-06-2008, 12:11
Pompa u mnie będzie ładować bufor a układ mieszający będzie za buforem na instalację więc nie pogorszy to COP pompy.

czyli jeszcze jedna pompa obiegowa - a sie zdziwisz jak policzysz ile taka pompa bierze przez sezon Watów ;)

HenoK
07-06-2008, 14:00
czyli jeszcze jedna pompa obiegowa - a sie zdziwisz jak policzysz ile taka pompa bierze przez sezon Watów ;)Watów, to sobie może brać ile chce, byle kilowatogodzin był niewiele :lol: .

fotograf
07-06-2008, 14:23
czyli jeszcze jedna pompa obiegowa - a sie zdziwisz jak policzysz ile taka pompa bierze przez sezon Watów ;)Watów, to sobie może brać ile chce, byle kilowatogodzin był niewiele :lol: .
;)

tak BTW dziś poszedłem spisać licznik - pracował rok i miesiąc i mam następujące odczyty (początkowe były zerowe):
-4048 kWh droga taryfa
-12945 kWh tania taryfa
to całkowite roczne zuzycie energii -( wszystko mam na prąd oprócz kuchenki)
co pieniężnie daje jakieś 4500 zł za rok - do marca grzałem kotłem elektrycznym teraz PC
wynik drogiej taryfy jest troche zawyżony przez wygrzewanie podłogówki po wylewkach - wtedy kocioł grzał non stop przez miesiąc - tylko temperatury sie zmieniały

hydrol
07-06-2008, 22:01
Pompa u mnie będzie ładować bufor a układ mieszający będzie za buforem na instalację więc nie pogorszy to COP pompy.
A czym będziesz ładował bufor? Jeśli czymkoliwek innym niz pompa ciepła to OK, ale jesli pompą to policz czy spadek COP skompensuje ewentualne oszczędności z buforowania .
Pomijam juz komplikację układu , przy której zawsze łatwo o błędy, a i praca pompy ładującej też kosztuje

turcin
08-06-2008, 01:30
Bufor będzie również ładowany solarami a co do układu to prościzna :D

turcin
08-06-2008, 14:54
Tylko mam cały czas wątpliwości co do dogrzewania co. Bo jeżeli pompa naładuje bufor w nocy np do 30-35st to obawiam się że solar nawet nie zareaguje ponieważ nie uzyska wyższej temperatury w okresach przejściowych lub w zimie. Czy uzyska? :-?

hydrol
08-06-2008, 16:19
solar ma może jakiś sens przy dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę i to latem. Mimo ocieplenia klimatu nie licz na wsparcie zasobnika ciepłem z solara. Jeśłi juz to jako wsparcie dolnego źródła, ale też w przypadku domowej instalacji to nie ma sensu ekonomicznego. Można zrobić wszytsko , ale przy rzetelnej analizie ekonomicznej wypada blado .
Koniecznie oblicz ile energii zakumukujesz w zasobniku przy tak mizernej temperaturze akumulacji a sam dojdziesz do właściwych wniosków.

bonetka
08-06-2008, 23:04
Witam Was , jak tam nie spaliliście się na węgielek ? :)
Wiecie , że ja ciekawy ludek chciałam koniecznie dowiedzieć się coś bliżej o Pani z Nibe ( chciałam już dawno w czasie pierwszego "spotkania" prawie 2 lata temu ) . Pani ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie kształtowania środowiska - technologii wody i ścieków, uzyskała na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie w 2005 r. a temat pracy to : - Wpływ ziaren alginianowych na efektywność usuwania związków fosforu ze ścieków,.
Pani jest audytorem energetycznym i zajmuje się energią odnawialną ( Nibe ) .
Odnośnie solarów .....kiedyś rozmawiałam z Panem , którego klient namówił na montaż solarów w póżniejszym terminie ..nie wiem nic bliższego ani jakie ani w jakim domu itd. ale różnica r-ków za rok była ......50 pln :o ( zawsze myślałam , że 100-150 ew.200max )
PS. kto ciekawy ziaren alginianowych i wniosków z pracy to tu :
http://nauka.opi.org.pl/raporty/opisy/synaba/130000/sn130759.htm
Wiem , ze ja trochę nie na temat , ale myślę , że mi wybaczycie i potraktujcie
to jako przerywnik :)

@d@m
09-06-2008, 10:40
Witajcie,
czy ktoś otrzymał ofertę od firmy Buderus Lublin?
Oferta miała mnie powalić na kolana - owszem powaliła ale w negatywnym znaczeniu tegoż 'powalenia'.
Bez GZ ~52 kPLN - pompa Logatherm WPS 7K + DZ 620m2 + zbiornik 300 + instalacja