PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

bonetka
29-08-2008, 16:16
Masz rację dane są takie same ale czy jesteś pewny , że nie powstaje jakaś minimalna strata z uwagi na grzanie do wyższych temp.w M2 ale załóżmy , że jest w porządku i tak jest jak napisano ..co wtedy z brakiem jednego wymiennika - skraplacza w znaczeniu glikolowej który jest tu "grzałką " czy nie powinien dawać jakiś oszczędności jego brak? , chociażby te 3-5 K a jeśli oszczędność jest to ...gdzie się podziała ? ( dlaczego są identyczne wyniki ? przecież grzanie jest trochę inne ) chyba , ze tę nadwyżkę "zjadła" cwu albo... ...
Druga sprawa , weźmy 5 kW dla glikolowej ( 5,9 kW ) COP dla 0/35.. 4,53.... 0/50 ...3,17 a dla 5 kW M2 ( 5,5 ) 0/35.... 4,58... 0/50 .....3,26 ...
no i tak glik. jest liczona z pompa DZ i jest większa o 0,4 kW i ma gorszy wynik tylko o 0,05/ 0,09 nie uważasz, że powinno być więcej ? bo przecież w drugiej nie ma jednej wymiany i pompy DZ .....gdzie ta przewaga PC z bezpośrednim w tym wypadku oprócz rzeczywiście ceny? przecież gdyby nie to , że jest większa o te 0,4kW to wynik miałaby lepszy.

Siwy :D wiesz , że ja jestem nawiedzona i lubię się przekomarzać :) więc chyba mi wybaczysz , prawda ?


M2 "grzałka " = wymiennik M1
--------------------------------------------------------------------------------------
................Cop = Cop ( identyczne )
dla mnie to trochę dziwne, w takim razie "zysk " powinien być na parowniku ( bezpośrednie ) ale czy jest ?

sSiwy12
29-08-2008, 17:06
Moje wątpliwości biorą się stąd, że działanie tych różnych pomp ja widzę tak, że:
I) Pompa powiedzmy "klasyczna" (osobne grzanie CO i osobne CWU) w czasie gdy grzeje CO pracuje z parametrami 0/35 a gdy przełancza się na CWU to zmienia parametry na 0/50.
II) Pompa M2 cały czas grzeje i CO i CWU. Wydaje mi się, że może być tak, że cały czas pracuje na parametrach 0/50 aby zapewnić CWU.

Czyli tą M2 to traktuję tak jakby wziąść dowolną pompę do grzania CWU działającą na parametrach 0/50 i pobierać z zasobnika CWU wodę do celów ogrzewania CO mieszając ją z wodą powrotną z CO tak aby temperatura zasilania CO wynosila 35. Jak jest naprawdę to nie wiem i dlatego mamy tą dyskusję.

Podeprę się tym co napisał hydrol:

. W "zwykłej", np. glikolowej pompie ,skraplaczaem jest płytowy wymiennik ciepła. W wymienniku tym zachodzi schłodzenie pary przegrzanej, skroplenie pary nasyconej i dochłodzenie skroplin. Temperaturą zadaną jest temperatura wyjściowa wody i odpowiadająca jej temperatura skraplania . "Chytry" baniak pozwala oddzielić ciepło schładzania przegrznej pary czyli przy okazji grzania c.o. na poziomie skraplania 35 C , uzyskac wodę ciepłą na poziomie 50 i więcej stopni…..
Czyli w „zwykłej” pompie z funkcją grzania CWU może być tak:
- wymiennik po stronie skraplacza jest tak skonstruowany, że ma dwa obiegi, jeden do CWU wykorzystujący część wymiennika w której następuje „schładzanie pary przegrzanej” + bardzo często „dopalacz”, oraz drugi dla CO. Rozwiązanie takie pozwala na ogrzewanie pojemnościowe CWU (ze względu na stosunkowo małe moce) czyli zasobnik na CWU, wymiennik (wężownica w zasobniku) pompa obiegowa. Zasada działania bardzo prosta – czujnik temperatury w zasobniku uruchamia pompę obiegową CWU i jednocześnie „blokuje” obieg CO (priorytet dla CWU). Dalej to już termodynamika.

W M2 jest dokładnie tak samo, tyle, że „bezpośrednio” – bez rozwiązań „mechanicznych” a dodatkowo ogrzewanie CWU jest przepływowe.
Moim zdaniem działa to tak:
- w przypadku poboru dla potrzeb CO w górnej części skraplacza pompy ciepła (tam gdzie następuje „schładzanie pary przegrzanej” jest stała temperatura (tak jak w przypadku wymiennika płytowego z funkcją CWU), bo pobór wody nastepuje dużo niżej i można takie założenie przyjąć (nawet w przypadku „turbulencji” spowodowanych pracą pompy obiegowej CO ), bo mimo to zastaje zachowana „warstwowość” temperatur w zbiorniku. Czyli całość działa zupełnie tak samo jak „zwykła” PC.
- w przypadku poboru dla potrzeb CWU jest trochę inaczej. CWU zaczyna pobierać również z góry zbiornika, czyli wykorzystuje odcinek skraplacza PC zupełnie tak samo jak w przypadku „zwykłej” PC (z funkcją CWU). Jest jednak różnica z uwagi na dużą powierzchnię „wężownicy” (około 2,5m2) i małą zawartość wody w wężownicy (około 6 litrów) jest możliwe podgrzewanie przepływowe. Dalej to już też termodynamika.

I taka uwaga. Wydajność cieplna wyznaczona jest (przez producenta dla PC, a nie układu grzewczego ogrzewanego tą PC) przy parametrach 0/35 i 0/50 zgodnie ze standardem europejskim EN 255 co nie oznacza, że PC nie może pracować w innych parametrach np. 0/25, 0/40, itp.

Ps. Nie jestem fachowcem w tym zakresie, ale tak to widzę - jesli jest błąd - poprawcie :oops:

jesien2004
29-08-2008, 20:17
Jeśli mogę się wtrącić... potrzebuję waszej opinii...

Rodzina 2+1 (ale rozwojowa pewnie do 2+2 ;) ), dom - 155m2 dół + 90m2 góra = 245m2.

Pompa 12 kw, zbiornik wody 500 l. pompa pozioma na 220 m w dół. Firma NIBE.

Czy to będzie za mało na nasz dom? Do tego reku z instalacją chłodzącą na glikolu (chyba :roll: )

a&zb
29-08-2008, 21:10
Jeśli mogę się wtrącić... potrzebuję waszej opinii...

Rodzina 2+1 (ale rozwojowa pewnie do 2+2 ;) ), dom - 155m2 dół + 90m2 góra = 245m2.

Pompa 12 kw, zbiornik wody 500 l. pompa pozioma na 220 m w dół. Firma NIBE.

Czy to będzie za mało na nasz dom? Do tego reku z instalacją chłodzącą na glikolu (chyba :roll: )

To można wszystko policzyć tylko trzeba więcej danych - kubatura pomieszczeń, powierzchnie poszczególnych typów przegród i ich współczynniki U, podział powierzchni okien na strony świata, liczba kanałów wentylacyjnych i % odzysku w rekuperatorze. A tak na oko to wystarczy, chyba że wszyscy czworo udacie się jednocześnie każdy do osobistej łazienki aby napełnić wrzątkiem 300 litrową wannę... :lol:

a&zb
29-08-2008, 21:16
ps. obudził mnie alarm :( a złodziei nie ma :) a ponieważ A&zb :) późno tu zagląda to byłam ciekawa .

No to dziś jestem wcześniej, aczkolwiek ponieważ wybiegując psa na łące znaleźliśmy kanie które usmażyłem w panierce a że to ciężkostrawne to jako popychacz poszedł południowoafrykański Pinotage, na tyle smaczny że pochłonąłem już czwarty kieliszek i chyba jestem lekko trąknięty :)

hydrol
30-08-2008, 07:27
"piłeś nie jedź , nie piłeś , wypij " :D :D :D

bonetka
30-08-2008, 08:26
Halo ...Kwiatuszki :D :D :D :D z tym piciem to bez przesady :lol: :lol: ja zupełny abstynent ale wszystko dla ludzi . :) i od czasu do czasu czemu nie.
A A&zb ma wtedy dobry humor bo się uśmiecha :) a ja lubię śmiech i pogodnych ludzi :)
Mam do Was pytania :
1. najwyższa temp. w zbiorniku warstwowym Thermii ( ma wężownicę z gorącą wodą ) to 54 *C ( i do takiej zawsze dogrzewa , nie można ustawić mniej ) ...jaką najwyższą temp. osiąga wężownica grzejąc tę wodę ? ( dogrzanie od temp. +44*C do +54*C trwa około 20- 25 min. ( zb.180 l)
2. jaką temp. max. ma płaszcz zewnętrzny ogrzewając zb. 165 l ( płaszcz 60 l ) do temp. 54*C i czy ta temp. zależy od czasu grzania ?

Jesień :D rzeczywiście zależy od wielu czynników...rozumiem , że pionowy 220mb ( do 1140 policz. około 41W/mb ) a nie poziomy . Niektórzy z rekuperatorem zrobiliby nawet mniejszą , bo u nas są bohaterowie :D

Już chyba nareszcie kapuję o co chodzi w tym zb. :wink: ( myślę , że chyba dobrze? )
tam musi być tak , że w zimie skrapl się w temp. 35*C woda cwu ma temp =>.50*C ( czyli jest "jakby przy okazji " ( to tak jakby w glikolowej wstawić dodatkowy wymiennik to temp.cwu potrafi być nawet 95 ) natomiast w lecie temp. skraplania jest wyższa . Intryguje mnie tylko ( pomińmy ilość dostępnej wody do cwu ) to COP ...biorąc pod uwagę brak wymiennika DZ i pompy obieg. powinno być ciut wyższe niż takiej samej glikolowej.
Tak więc nie jest prawdą utrzymywanie wyższej temp. w zbiorniku ze względu na cwu. ... ona tam jest ( w zimie ) po prostu sama ...dopiero latem sytuacja się zmienia ...pytanie na jakim skraplaniu działa w lecie ?

a&zb
30-08-2008, 22:36
Jak to jest z tym skraplaniem - czy pompa w zależności od wybranego punktu pracy steruje temperaturą skraplania pary odpowiednio ustawiając ciśnienie w obwodzie wymiennika czy też temperatura skraplania jest zawsze taka sama a skroplona para ochładza się dalej w zależności od temperatury na wyjściu górnego źródła?

Tak czy inaczej - ten układ w Thermogolv wydaje mi się mało elastyczny - jeżeli ktoś lubi dużo ciepłej wody w zimie i chce ją mieć dostępną od ręki przez znaczną część doby - nie ma wyjścia, musi nagrzać wodę w zbiorniku do odpowiednio wysokiej temperatury aby zapewnić wydajność wężownicy cwu. Wtedy jak rozumiem minimalna temperatura do której uda się schłodzić czynnik w wężownicy wymiennika pompy rośnie i punkt pracy się podwyższa obniżając COP. Ciekawe jak ta zależność wygląda w liczbach czyli na jak duże kompromisy musi się decydować właściciel takiej pompy?

HenoK
31-08-2008, 10:31
Jak to jest z tym skraplaniem - czy pompa w zależności od wybranego punktu pracy steruje temperaturą skraplania pary odpowiednio ustawiając ciśnienie w obwodzie wymiennika czy też temperatura skraplania jest zawsze taka sama a skroplona para ochładza się dalej w zależności od temperatury na wyjściu górnego źródła?Większość pomp ciepła posiada presostaty niskiego i wysokiego ciśnienia jako elementy zabezpieczające przez niekorzystnymi warunkami pracy (w dużym uproszczeniu dotyczy to zbyt wysokiego ciśnienia w obwodzie skraplacza lub zbyt niskiego po stronie parownika). Sterowanie temperaturą odbywa się na zasadzie termostatu, tj. po osiągnięciu przez ogrzewane medium zadanej temperatury sprężarka wyłącza się.
Są oczywiście wyjątki, np. PCi o dwóch sprężarkach, tam w zależności od temperatury może pracować jedna lub dwie sprężarki, lub pompy z inverterem (zmienną wydajnością sprężarki), gdzie w przypadku dojścia do zadanej temperatury zmniejsza się ilość dostarczanego do układu ciepła.
Ciśnienie w skraplaczu zależy od temperatury skraplania, a ta z kolei od temperatury medium odbierającego ciepło.

hydrol
31-08-2008, 11:42
pompa termoglov jest dośc prymitywna w zakresie sterowania i prawidłowo kombinujesz że w miarę wzrostu udziału ciepłej wody w produkcji ciepła , spada COP. I odwrotnie : im wiekszy udział pracy c.o. tym większy wpływ ciepła wydzielonego przy schładzaniu pary przegrzanej , termostat wcześniej osiąga temperaturę wyłączenia i obniza sie temperatura parowania mimo tej samej nastawy termostatu .
Konkretnie , w liczbach to dość trudno powiedzieć bo ani układ nie jest stabilny ( zmienia się temperatura dolnego źróła wraz ze zmianami intensywności jego użytkowania) ani pompy nie są instalowane w identycznych warunkach tak gruntowych jak i instalacji odbiorczej.
Ponieważ w założeniu pompa ta ma lepsze warunki temperaturowe, konstruktor uprościł do minimum sterowanie , co wcale nie usi byc wadą. Niewielu jest użytkowników pomp z zaawansowanym sterowaniem którzy znają i stosuja jego możliwości. W 99% procentach przypadków układ pracuje tek jak go mniej lub bardziej uczenie ustawił montażysta :( . Mało kto jest w stanie reklamowac niską efektywność energetyczną , ale jak jest zimno to każdy marudzi :D . Tak sytuacja prowadzi do tego że sprzedawcy wolą przewymiarować pompę , dla świętego spokoju z premedytacją pogarszając COP. :o :o ... troche odbiegłem od tematu

sSiwy12
31-08-2008, 12:10
Tak czy inaczej - ten układ w Thermogolv wydaje mi się mało elastyczny - jeżeli ktoś lubi dużo ciepłej wody w zimie i chce ją mieć dostępną od ręki przez znaczną część doby - nie ma wyjścia, musi nagrzać wodę w zbiorniku do odpowiednio wysokiej temperatury aby zapewnić wydajność wężownicy cwu. Wtedy jak rozumiem minimalna temperatura do której uda się schłodzić czynnik w wężownicy wymiennika pompy rośnie i punkt pracy się podwyższa obniżając COP. Ciekawe jak ta zależność wygląda w liczbach czyli na jak duże kompromisy musi się decydować właściciel takiej pompy?
W zbiorniku ma być temperatura potrzebna do ogrzewania CO - dlaczego ma być wyższa? Rozpatruj ten zasobnik jako "zwykły" wymiennik ciepła, a wtedy wszystko będzie jasne.
A dlaczego to zastrzeżenie ma dotyczyć tylko tego rozwiązania (M2)?
W każdej pompie ciepła z funkcją grzania CWU następuje dokładnie taki sam proces - im więcej CWU tym mniejszy COP - bez względu na rozwiązanie.
Bez względu na to czy pompa ciepła grzeje CWU "bezpośrednio" tak jak w przypadku M2, czy też jako "zwykła", to ilość energii potrzebnej do pogrzania takiej samej ilości wody o taką sama ilość "stopni" będzie taka sama, a już na pewno porównywalna - przy praktycznie takim samym "spadku" COP. O czasie i ilości CWU (dostępności) będzie decydowała w obu przypadkach moc pompy ciepła.
Moim zdaniem w przypadku rozwiązania zastosowanego w M2 jest dodatkowy '+". Przy małych mocach pompy (5 - 7kW), ilość dostępnej CWU (o przykładowej temp. 50 stopni) w ciągu jednej godziny będzie większa niż w przypadku "zwykłej" pompy, ze względu na dodatkową możliwość czerpania energii do ogrzania CWU z zasobnika.

Pewnie, że jest prosta i "prymitywna", ale w efekcie - moim zdaniem - za rozsądną cenę otrzymujesz "kompakt" CO i CWU o parametrach zbliżonych (a może lepszych :roll: ) niż w rozwiązaniach "naszpikowanych" bardzo drogą elektroniką. Zauważ, że oni produkują tylko pompy ciepła o małych mocach (do 10kW), a w takim przypadku "wypasione" sterowniki i rozwiązania techniczne mocno rzutują na udział w kosztach (np. koszt dodatkowego sterownika pogodowego wynosi 1.150,- przy cenie "kompaktu" 18.600,- lub cenie "zwykłej" M1 - 13.000,-)
Myslę, że równiez koszty eksploatacyjne takiego rowiazania M2 są takie same jak przy "zwykłych".
Nie bez znaczenia jest też fakt, że biorąc pod uwagę "ubogość" tej wersji mogę liczyć na mniejszą awaryjność, bo jest mniej elemetów "współdziałających".
Natomiast fakt jest taki, że nie jest to "wypasiony" Mercedes lecz solidny "wół roboczy" produkcji szwedzkiej ( może Saab :lol: )

Ps. Może to naiwne, ale nie wiem. Dlaczego skrót "PCi"

bonetka
31-08-2008, 14:51
PCi ...od p (-ompy ) ci (- epła ) :)
Ja też myślę o tym zb. bo ...przyjmijmy , że w rurze ( wymienniku -" grzałce ") na górze wpadająca temp. gazu ma około 95 -* to jeśli to leci ( jakiś kawałek rury ) i (schładza się do temp. skraplania np.50 albo i mniej ( 35*) to przecież oddaje ciepło do tej wody w której jest zanurzona ( w innych w tym miejscu jest dodatkowy wymiennik (schładzacz gdzie nie zachodzi skraplanie, a tu nie trzeba bo oddaje bezpośrednio ) , póżniej następuje skroplenie np.35 póżniej jeszcze dochłodzenie ( takie , żeby do zaworu rozpręż czynnik wpadał o odp. tem. i stanie ) .
Jeśli jest co. to wtedy skrapla się w 35*c ( temp. wody grzew. 35- nie ma straty lub minimalna ) ale wraca z co. np. 30 i i zasila ten zb. w ciepło czyli góra zasila się i dlatego , że jest obok gorącego gazu a także tą temp. .. to jego plus , że wystarczy mu temp. skrop .35 * w zimie i daje taką temp. cwu a może tu pilnują temperatury ( na daną chwilę ) i leci na jakimś średnim skraplaniu ( np. 40 * ) i to wystarczy żeby cwu było np. 55 czy więcej a co. 35 jednocześnie a termometr pozwala zabrać do co. tyle ile trzeba , no i jeszcze przecież ta "grzałka " już po skropleniu ( na dole zb. ) ( dochłodzenie ) też ma jakąś temp. więc nie jest zimna i też oddaje ciepło ( ogrzewa wodę ) ........ w zimie .
W lecie co . nie ma i temp. na dole nie mamy tych np. 30*C z powrotu wody grzewczej ( do wężownicy cwu wpada woda 8-10 *C ) i wtedy musi być większe skraplanie tylko czy ono będzie 50* C może mniej? a temp. mamy jak trzeba ...skoro zwykły skraplacz . z temp. skrapl 53 daje 50 wodę cwu ( 3K straty,niektóre 4 K ).... ale trzeba zwrócić uwagę, ze tam różnica temp. jest np.10 *C zasilenie /powrót wody grzewczej .....a nie więcej ....więc tutaj musi być takie abyś ogrzał wodę przepływowo ( ogrzewasz wodę o temp. np. 10 * do temp. jaką chcesz ) jakie może być , żeby wystarczyło ? ...czyli góra zostaje bo to gorący gaz, dół zostaje ( jakaś temp. czynnika po skropleniu na dochłodzeniu ) zmienia się tylko punkt ...skraplanie .....
Oczywiście to w b. dużym uproszczeniu , nie ma tu ciśnienia, poślizgu temperat. itd. itp .
Hibernatus ma coś podobnego z swojej ofercie ( oczywiście nie przepływ.) ..jest tzw. sprzęgło cieplne . To zb podzielony 2 przeponami i mający dwa skraplacze ..pozwala to na osiąganie różnych tem na róznych wysokosciach zb. na dole <35 * w środku 35 -55*C góra > 55*C ( max.80 *C). ...a zasada opiera się na przepływie goręcej pary miedzy skraplaczami itd.
Może ja głupotki opowiadam ? Siwy :) jak ? głupotki ? :wink:
a co z moimi pytaniami na górze ? halo ...uczniaki :) i halo Panie Profesorze :D

a&zb
01-09-2008, 00:55
W zbiorniku ma być temperatura potrzebna do ogrzewania CO - dlaczego ma być wyższa? Rozpatruj ten zasobnik jako "zwykły" wymiennik ciepła, a wtedy wszystko będzie jasne.

No nie - w zbiorniku jest woda ogrzewająca i co i cwu - musi mieć odpowiednio wysoką temperaturę aby ogrzać cwu



A dlaczego to zastrzeżenie ma dotyczyć tylko tego rozwiązania (M2)?
W każdej pompie ciepła z funkcją grzania CWU następuje dokładnie taki sam proces - im więcej CWU tym mniejszy COP - bez względu na rozwiązanie.
Bez względu na to czy pompa ciepła grzeje CWU "bezpośrednio" tak jak w przypadku M2, czy też jako "zwykła", to ilość energii potrzebnej do pogrzania takiej samej ilości wody o taką sama ilość "stopni" będzie taka sama, a już na pewno porównywalna - przy praktycznie takim samym "spadku" COP. O czasie i ilości CWU (dostępności) będzie decydowała w obu przypadkach moc pompy ciepła.

Mi chodziło o co innego i zużycie cwu nie ma tu wielkiego znaczenia. Chodzi o "gotowość" cwu czyli trzymanie zbiornika "pod parą" - nie możesz wtedy obniżyć temperatury do której schładzasz czynnik w skraplaczu poniżej pewnego poziomu, bo musiałbyś obniżyć temperaturę w zbiorniku. W rozwiązaniach "dwudrożnych" nei ma z tym problemu, bo osobno ogrzewasz wodę do cwu np. 0/50 st.C i osobno grzejesz co np. 0/35 st.C



Moim zdaniem w przypadku rozwiązania zastosowanego w M2 jest dodatkowy '+". Przy małych mocach pompy (5 - 7kW), ilość dostępnej CWU (o przykładowej temp. 50 stopni) w ciągu jednej godziny będzie większa niż w przypadku "zwykłej" pompy, ze względu na dodatkową możliwość czerpania energii do ogrzania CWU z zasobnika.ciepła.

A to dlaczego? Przecież żadna pompa nie pracuje "na okrągło" w przeciętnych warunkach pracy. Wszystko zależy od ustawienia i w każdej pompie nie będącej perpetuum mobile tak samo zabraknie mocy jak będziesz lał ciepłą wodę bez końca - w uproszczeniu: jeśli przez wężownicę cwu w M2 będzie większy przepływ niż przez wężownicę wymiennika to temperatura w zasobniku będzie spadać, jeśli równolegle będzie pracowało też co - tym szybciej. Nie ma podstaw aby twierdzić że M2 da więcej ciepłej wody na godzinę przy tej samej mocy.



Pewnie, że jest prosta i "prymitywna", ale w efekcie - moim zdaniem - za rozsądną cenę otrzymujesz "kompakt" CO i CWU o parametrach zbliżonych (a może lepszych :roll: ) niż w rozwiązaniach "naszpikowanych" bardzo drogą elektroniką. Zauważ, że oni produkują tylko pompy ciepła o małych mocach (do 10kW), a w takim przypadku "wypasione" sterowniki i rozwiązania techniczne mocno rzutują na udział w kosztach (np. koszt dodatkowego sterownika pogodowego wynosi 1.150,- przy cenie "kompaktu" 18.600,- lub cenie "zwykłej" M1 - 13.000,-)
ciepła.

Odróżniłbym ceny producenta na dodatkowe moduły od faktycznych kosztów - elektronika w obecnych czasach kosztuje grosze w porównaniu do elementów mechanicznych.



Myslę, że równiez koszty eksploatacyjne takiego rowiazania M2 są takie same jak przy "zwykłych".
Nie bez znaczenia jest też fakt, że biorąc pod uwagę "ubogość" tej wersji mogę liczyć na mniejszą awaryjność, bo jest mniej elemetów "współdziałających".
ciepła.

Jakie koszty eksploatacyjne? Przeglądy? Dolewanie glikolu? W kwestii liczenia na mniejszą awaryjność, hmm, to ma znaczenie jak kupujesz 100 pomp. Jak kupujesz jedną to albo trafisz na taką co się zepsuje albo nie :lol: Murphy się kłania. Poza tym w takich urządzeniach najwięcej zależy od jakości montażu i instalacji, a to jest mało związane z poziomem skomplikowania, który zresztą niewiele się różni.

M2 to może być całkiem dobre rozwiązanie w wielu wypadkach, tylko chodzi o to aby kupujący wiedział co się da z tego wycisnąć a z czym będzie problem. I tu dochodzimy do umiejętności informacyjnych producentów i sprzedawców PC, które są przeważnie kiepskie bez względu na markę i cenę...

sSiwy12
01-09-2008, 10:14
a&zb
Zapomnij o zbiorniku. Bardzo upraszczając: w tym rozwiązaniu, jest to wymiennik ciepła z „akumulatorem”, z dwoma niezależnymi obiegami : dla CO i CWU. „Akumulator” jest „naładowany” 500 litrami wody o zadanej, „średniej” temperaturze np. 35 stopni, co daje (dla różnicy temperatur 27 stopni) około 21kWh zmagazynowanej energii – do wykorzystania bądź przez obieg CO, bądź przez obieg CWU, lub jednocześnie.

Ad1. Upraszczając: „akumulator” podgrzewa CWU do temp. np. 35 stopni, a góra zbiornika „dogrzewa” do np. 15 stopni. (pisali o tym wcześniej min. hydrol i bonetka)

Ad2 i 3. Znów upraszczając: PC ma moc 5kW. Czyli w ciągu godziny „zwykła PC” może „wyprodukować” około 70 litrów wody o temp. 50 stopni, a „patent” spokojnie „wydoli” 200 litrów – oczywiście przez następne 1,5 godziny PC będzie uzupełniała „akumulator”, ale „dostępność” ciepłej wody jest większa. W jednym i drugim przypadku będzie to kosztem ogrzewania (co w przypadku ogrzewania podłogowego jest bez znaczenia), ale latem?

Ad4. Części i podzespoły elektroniczne faktycznie są tanie, ale nie zapominaj, że tu chodzi o urządzenia dedykowane tylko i wyłącznie do danego modelu, producenta zastosowanych czujników itp. Płacisz za myśl i fanaberie producenta, a nie za „wartość” poszczególnych elementów. Oczywiście dla kogoś kto „siedzi w elektronice” zamiennik nie stanowi problemu, ale dla kogoś kto musi „brać” serwisanta?

Ad5. Kosztem eksploatacyjnym, jest również „spożycie” energii który wynika też z COP i moim zdaniem w obu rozpatrywanych przypadkach są one podobne.

Ps. bonetka, dziękuje za poprawkę :lol:

am76
01-09-2008, 10:57
Ktoś wspomniał wcześniej o sterowniku pogodowym do pompy. Czym miałby on sterować w tej pompie? Częstotliwością uruchamiania, długością grzania w jednym uruchomieniu, ...? Powiedzmy, że dla każdego pokoju mamy niezależne sterowanie na poziomie CO korzystające z temperatury w danym pomieszsczeniu. Czy dodatkowy sterownik pogodowy do pompy ma wtedy sens?

sSiwy12
01-09-2008, 11:14
Sterownik pogodowy steruje tą pompą ciepła dokładnie tak samo, jak każdym innym kotłem CO

hydrol
01-09-2008, 11:38
sterownik pogodowy steruje temprraturą c.o. stosownie do wymagań temperatury zewnętrznej : im zimniej tym wyższą :D . Oznacza to, że dla potrzeb c.o. , regulator pogodowy oblicza najmniejszą możliwą temeraturę pracy GZ. Jak się do tego dołoży sterowanie zegarem to mozna jeszcze to dopasowac się do taryfy elektrycznej np. nieco więcej grzejąc w tanich godzinach.

bonetka
01-09-2008, 16:28
Pisałam kiedyś , że Danfoss to Thermia jeśli chodzi sterownik i jego ograniczenia a to trochę wstyd , żeby taka firma nie popracowała nad nowym tylko przeniosła z innej ( kupiła Thermię ) otóż niedługo mają być nowe sterowniki , będą się różnić od dostępnych na rynku ( pożyjemy zobaczymy :) jak się robi na dzisiaj to powinien być nie tylko na dzisiaj ale wybiegać rozwiązaniami w przyszłość, słowem powinien być najlepszy z dostępnych na rynku na daną chwilę a reszta długo nie powinna go dogonić ) ...będą miały wbudowany moduł komunikacyjny oraz będzie zrobiony tak aby współpracował z innymi nośnikami ciepła np. kolektorami, , piecem ( biwalentny ) itd. , to wszystko z jednego menu.
Ja jestem bardzo ciekawa co będzie mógł :)
napisałam bo może Ktoś będzie chciał kupić teraz ...ja bym się wstrzymała .....

mówiliśmy też o gotowości zb cwu do pracy . Okazuje się , że żeby ją utrzymać ponosi się pewne straty ( dane Instytutu Szwedzkiego ) zgadnijcie u kogo największe ........IVT 815 kWh /rok , póżniej malejąco , Nibe , Thermia , Viessmann , Stiebel 377 kWh/ rok. ( dane 2006 ) . Dużo? mało? istotne ? mało ważne ?
_________________

TomcioB
02-09-2008, 10:01
Witam

Piszę z zapytaniem o sterownik do pompy M2-9 Zirius.

Ze względu na cenę nie zamówiłem na razie żadnego sterownika pogodowego i pokojowego do pompy, ponieważ oryginalny zawsze mogę kupić.

Jaki inny sterownik mógłbym kupic do M2, żeby gwarantował właściwą funkcjonalność urządzenia, a jego cena była troszkę niższa.

Dodam, że niestety nie jestem elektronikiem, pompiarzem, instalatorem wiec trudno mi sprawdzić, czy porównać odpowednie parametry.
Czy jestem więc skazany na oryginał ??

Pozdrawiam

am76
02-09-2008, 14:39
W kontekście zapytania o sterownik pogodowy do pompy M2 mam jeszcze takie małe pytanko. Jak napisano na tym forum celem sterownika pogodowego jest sterowanie temperaturą górnego źródła pompy tak aby osiągnąć optymalny COP i żeby nie zabrakło "ciepła". W jaki sposób to sterowanie odbywa się w pompie M2? Z poglądowego rysynku zasobnika można wywnioskować że temperatura ta wynika z głębokości zanurzenia rurki pobierającej wodę do CO. Czy ta woda jest mieszana na wyjściu z wodą powrotną czy może rurka ta jest tak zanurzpona aby woda wpływająca do niej miała temperaturę zadaną przez sterownik?

bonetka
02-09-2008, 17:02
TomcioB
popatrz tutaj:
http://www.compit.pl/katalog/kategoria_16_regulatory-kotlow-olejowych-i-gazowych.html
tam też jest dedykowany specjalnie do PC ( lewa strona ) ale to już jak klimatyzacja i chłodzenie aktywne
Hydrolek :D kiedyś przedstawiał i podawał inst. do Smart 2
robi też Frisko i inni ........
Am ..podziały nie są takie idealne jakby poprzedzielał nożem bo to niemożliwe , a ponieważ z rurką nikt nie lata :lol: z góry na dół ( jest w jednym miejscu ) to w/g mnie logiczne , że woda na co. ma temp. zadaną przez sterownik i regul. przez krzywą grzewczą ( przesunięcie ) modyfikowaną przez pokojówkę ( w białym fartuszku :lol: ) ale może ja czasami z logiką nie mam nic wspólnego ( chociaż na 1 roku miałam ..ale trochę dawno to było..... :lol: )

sSiwy12
02-09-2008, 17:05
Nie ważne gdzie jest rurka, ważne gdzie jest czujnik (sensor) temperatury :lol:

bonetka
02-09-2008, 17:13
Siwy :D może nieważne ale ....zegar musi być w odpowiednim miejscu w stosunku do rurki jeśli ma pokazywać akurat temp . wpadającą do co. a nie jakąś inną , chyba , że na górze przy rurce jest drugi zegar albo coś innego co spowoduje , że na co. pobierze wodę o temp. zadanej ......
( nie mówię o 2 zegarze na cwu )
bo te dwa zegary na dole i na górze zb. mogą być tylko kontrolne ........

sSiwy12
02-09-2008, 17:34
Sęk w tym, że sensor (czujnik, termostat) mierzy właśnie "tą inną". Zwróć uwagę na umiejscowienie sensora, oraz na "czerpnię" i "zrzut" CO.
Na górze zbiornika jest "6. regulator temperatury" czyli zawór trójdrogowy z termostatem, gdzie "ustala się" temperaturę dla CO. W tym rozwiązaniu ustawiany jest ręcznie.
Zastosowane tutaj rozwiązania są tak proste, że aż "bolą" :o .Tutaj sensor (jeden) obsługuje zarówno CO jak i CWU.

bonetka
02-09-2008, 17:46
Owszem sensor ( czujnik temperat. ) zawiaduje i zegary są kontrolne a na górze jest termostat ( mój drugi zegar, przepraszam za nieprecyzyjne wyrażenia ) ale rurka tak precyzyjnie też musi być na odp. wysokości w stosunku do warstw wody w zb. ( np. nie może być tylko trochę wyżej niż powrót bo powinna czerpać wodę która ma jakiś przedział temp. i jak jest wyżej to ma dostępną bardzo ciepłą wodę ( może wziąć mniej *C ) gdyby była na dole to raczej nie byłoby to możliwe ........
właściwie jak myślisz jaka temp. musi być w zbiorniku ( pokazuje sensor w miejscu zainstalowania ) biorąc pod uwagę zmianę temp. zewnętrznej od -15 do +10 . ? ew. jeśli będzie łatwiej ( ale chyba nie ) jaką wtedy pokazują zegary na dole i górze zb. ?
Sensor jest tam gdzie jest to wystające szare pudełeczko ( rys. Henoczka :) po prawej stronie ) i myślę że tam można wpiąć pewne rzeczy ( proste sterowanie - sterownik )

am76
02-09-2008, 22:46
Sęk w tym, że sensor (czujnik, termostat) mierzy właśnie "tą inną". Zwróć uwagę na umiejscowienie sensora, oraz na "czerpnię" i "zrzut" CO.
Na górze zbiornika jest "6. regulator temperatury" czyli zawór trójdrogowy z termostatem, gdzie "ustala się" temperaturę dla CO. W tym rozwiązaniu ustawiany jest ręcznie.
Zastosowane tutaj rozwiązania są tak proste, że aż "bolą" :o .Tutaj sensor (jeden) obsługuje zarówno CO jak i CWU.
Powiedzmy więc że nie mam tego drogiego rekulatora pogodowego to jak chcę zmienić temperaturę górnego źródła (i COP) to:
1) ustawiam ręcznie temperaturę na termostacie przy zaworze trójdrogowym
2) ustawiam ręcznie temperaturę na pompie (tą którą mierzy sensor wewnątrz zasobnika)
Czy tak to wygląda faktycznie? Jeśli tak to jaki wpływ obie te temperatury mają na COP?

a&zb
02-09-2008, 23:21
Ad2 i 3. Znów upraszczając: PC ma moc 5kW. Czyli w ciągu godziny „zwykła PC” może „wyprodukować” około 70 litrów wody o temp. 50 stopni, a „patent” spokojnie „wydoli” 200 litrów – oczywiście przez następne 1,5 godziny PC będzie uzupełniała „akumulator”, ale „dostępność” ciepłej wody jest większa.

To o czym piszesz nie jest związane z konstrukcją popmy ale z pojemnością zbiornika. Jak weźmiesz PC ze zbiornikiem dwupłaszczowym o łącznej porównywalnej pojemności do M2 to będziesz miał taką samą "dostępność" cwu.

a&zb
02-09-2008, 23:52
a&zb
Zapomnij o zbiorniku. Bardzo upraszczając: w tym rozwiązaniu, jest to wymiennik ciepła z „akumulatorem”, z dwoma niezależnymi obiegami : dla CO i CWU. „Akumulator” jest „naładowany” 500 litrami wody o zadanej, „średniej” temperaturze np. 35 stopni, co daje (dla różnicy temperatur 27 stopni) około 21kWh zmagazynowanej energii – do wykorzystania bądź przez obieg CO, bądź przez obieg CWU, lub jednocześnie.

Ad1. Upraszczając: „akumulator” podgrzewa CWU do temp. np. 35 stopni, a góra zbiornika „dogrzewa” do np. 15 stopni. (pisali o tym wcześniej min. hydrol i bonetka):

Ale ja mam dobrą pamięć :wink: No właśnie chodzi o ten akumulator - który jak wiadomo daje stałe napięcie a co jeśli potrzebne jest wyższe lub niższe? Dla komfortu oczekiwanego chyba w końcu jak się robi dość kosztowny system grzewczy nie bez znaczenia chyba jest, że oczekuje się tej samej temperatury w kranie z ciepłą wodą. Konstrukcja "akumulatora" jest taka, że aby mieć te 50 st.C na górze to w miejscu poboru wody do obiegu c.o. jest powiedzmy 35 st.C. Problem w tym, że ta wartość jest optymalna wg zadanej krzywej grzewczej dla określonej temperatury zewnętrznej, zwykle ok. 0 st.C. Jak na zewnątrz jest -10 st.C to układ co potrzebuje nie 35 tylko ponad 40 stopni, co wymusza w obwodzie c.w.u. dość niemiły "wrzątek" (u mnie jak ustawiłem c.w.u. na 48 st.C to już było za gorąco więc zmniejszyłem do 45 a naprawdę lubię brać długie gorące prysznice). Z kolei jak na zewnątrz jest +10 to do obwodu c.o. można byłoby wpuszczać wodę podgrzaną do niecałych 30 stopni, uzyskując wysoki COP, ale wtedy trudno uzyskać odpowiednią temperaturę c.w.u.

Nie wiem, być może rachunek strat i zysków wychodzi na korzyść rozwiązania M2, ale nie można tu mieć bezkrytycznej pewności, no i trochę irytujące jest że płacąc jak za drogą instalację gazową natykamy się na dość poważne ograniczenia w sterowaniu.

a&zb
03-09-2008, 00:19
mówiliśmy też o gotowości zb cwu do pracy . Okazuje się , że żeby ją utrzymać ponosi się pewne straty ( dane Instytutu Szwedzkiego ) zgadnijcie u kogo największe ........IVT 815 kWh /rok , póżniej malejąco , Nibe , Thermia , Viessmann , Stiebel 377 kWh/ rok. ( dane 2006 ) . Dużo? mało? istotne ? mało ważne ?

Zapewne wynika to z izolacji zbiornika. Trochę duże te wartości jak na samo podtrzymanie. Przez lipiec-sierpień PC pracowała średnio godzinę i 5 minut, zakładam że było to samo cwu, zużycie ok. 100-120 l dziennie. Nastawiona temp. 45 stopni, temperatura z kolektora ponad 10 stopni, czyli warunki pracy zbliżone do 0/35, zakładam więc że zużycie energii na poziomie 2kWh dziennie czyli ok. 800 kWh rocznie, ale nie na podtrzymanie tylko na użytkowanie.

sSiwy12
03-09-2008, 09:47
a&zb
Wodę ogrzewa moc - nie pojemność. Małe urządzenie grzewcze (grzałka, PC, każdy inny kocioł) o mocy 5kW nie jest w stanie ogrzać więcej niż 70l wody z temp. 8 do 50 stopni. Przy szybkim poborze tych 70 litrów o temperaturze 50 stopni w zbiorniku CWU (160 litrowym) będzie około 30 stopni, a uzupełnienie do 50 stopni potrwa 1 godzinę.
Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale w tym zakresie przepływowy "patent" wydoli w sytuacjach "ekstremalnych" (dwie kąpiele w w tym samym czasie - u mnie będzie to możliwe).
Tak więc twierdzenie, ze w przypadku "patentu" będzie "mniejsza dostępność CWU" - moim zdaniem - jest nieuzasadnione :lol:
Racja co do "uciążliwości" gorącej wody (ciągła regulacja przy poborze), ale jest to mankament wszystkich prostych przepływowych ogrzewaczy CWU - może baterie termostatyczne?
Nie wiem, być może rachunek strat i zysków wychodzi na korzyść rozwiązania M2, ale nie można tu mieć bezkrytycznej pewności, no i trochę irytujące jest że płacąc jak za drogą instalację gazową natykamy się na dość poważne ograniczenia w sterowaniu.
No tak, ale zważywszy na końcową cenę "zestawu" (od 18.000,- do 23.000,-), znanego producenta (przynajmniej w skandynawi), porównując ją z cenami i możliwościami innych pomp ciepła , można chyba przyjąć tezę, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja.

hydrol
03-09-2008, 10:27
o tym jaka jest potrzebna moc aby korzystac wyłącznie z przepływowego pogrzewacza wie tylko ten kto miał przepływowy podgrzewacz elektryczny. Czyli oczywiście i zarówno ja. Miałem podgrzewacz elektryczny 3x400V o mocy 24kW. I co? No i w zasadzie wystarcza ale tylko dla jedego punktu poboru w jednym czasie i cienkim sikiem :D , bo jak więcej to temperatura spada.
Z tego wniosek że przy pompie ciepła misi byc zasobnik ciepłej wody , bo inaczej trzeba dużo większą moc niz to wynika z zapotrzebowania c.o. Tym bardzie że buduje sie budynki coraz lepiej izolowane , gdzie jednostkowa moc c.o. jest coraz mniejsza.
Prezentowane rozwiązanie termoglov nie jest rozwiązaniem idealnym i nkt nie powienin miec co do tego wątpliwości. Jest rozwiązaniem prostym i wzglednie tanim ( względnie bo to jednak zamierzona tandeta). Nie można więc oczekiwać ,że wszystko rozwiązane jast najlepiej - bo nie jest. Z mieszaniem gorącej wody dla celów c.o. to taki sens jak sypanie pisaku do silnika :D Zagrzanie wody do 50°C i zmieszanie jej do 25°C kosztuje dwa razy drożej niz wyprodukowanie jej od razu jako 25C. Ale cos za coś :o .

sSiwy12
03-09-2008, 11:01
..... Prezentowane rozwiązanie termoglov nie jest rozwiązaniem idealnym i nkt nie powienin miec co do tego wątpliwości. Jest rozwiązaniem prostym i wzglednie tanim........
Jest to "oczywista, oczywistość" :lol:
Moim zdaniem, jeśli wie się o mankamentach danego rozwiązania, oraz znając (przewidując) oczekiwania użytkownika w zakresie eksploatacji - przyjmując pewnego rodzaju kompromis cenowy ten wybór (M2) ma rację bytu.
Jeśli PC ( o mocy do 10kW) ma ogrzewać współcześnie wybudowany dom i przez cały rok grzać CWU dla max 4 osób i przewidując, że średnioroczny COP bedzie oscylował między 3,3 a 3,5 (jakoś w "te 4" nie wierzę - ale może :lol:) - to taki wybór (M2) nie odbiega od innych rozwiazań, że nie wspomnę o cenie :P .

Ps. Do mnie przemawia najbardziej idea 2 PC jedna do CO druga do CWU, ale najsensowniejsze rozwiaznie "CLIMY" w moim przypadku posiada zaporę cenową (prawie 3 razy więcej) :roll:

Sail
03-09-2008, 11:49
Rany...
Panie i Panowie, producenci i dystrybutorzy pomp powinni zaproponować Wam prace za ciężkie pieniądze - jestem pod wrażeniem....
Gdybyście tak jak teraz pisali kilka miesięcy temu to chyba nie zdecydowałbym się na PC - bo jak teraz czytam to dla laika to jedna wielka komplikacja życia jest ;)
Tymczasem od ok. 1,5 miesiąca pracuje sobie u mnie w piwnicy Zirius M2-7 i póki co sprawuje się dobrze. :wink: Nie zmieniam żadnych krzywych grzewczych (nawet nie wiem czy się da) :o Jedyna regulacja jaką zmieniałem to temperatura zadana na wspomnianym wcześniej przez Was czujniku.
Aktualnie pompa ogrzewa oczywiście tylko CWU. CO jeszcze jest niedokończone.... Jeśli dobrze zrozumiałem moich fachowców, to pogodówka będzie sterować raczej wydajnością pompy obiegowej CO a nie bezpośrednio pompą.
Z ilości i temperatury CWU jestem w pełni zadowolony, a baterie termostatyczne pod prysznicem to jak dla mnie i tak jedyne sensowne rozwiązanie ;)
Komfort ciepłej wody osiągnąłem i tak dopiero włączając recyrkulację wody ciepłej - ale to jest raczej niezależne od samego źródła ciepła.

sSiwy12
03-09-2008, 12:05
No i znów widać, że teoria poległa z praktyką :lol: - przynajmniej w zakresie "wystarczalności" CWU, ale moim zdaniem również w pozostałych - biorąc pod uwagę wcześniejsze wpisy "kilkuletnich" użytkowników - w tym podczas zimy stulecia.
Wiem, wiem. Zaraz napiszą, że muszą chwalić, bo mają i nie wypada im przyznać się do błędu :roll:

HenoK
03-09-2008, 12:55
Komfort ciepłej wody osiągnąłem i tak dopiero włączając recyrkulację wody ciepłej - ale to jest raczej niezależne od samego źródła ciepła.Co to jest recyrkulacja wody ciepłej ?

ravbc
03-09-2008, 13:12
Komfort ciepłej wody osiągnąłem i tak dopiero włączając recyrkulację wody ciepłej - ale to jest raczej niezależne od samego źródła ciepła.Co to jest recyrkulacja wody ciepłej ?
To nie do mnie, ale i tak się wtrącę. ;-) Podejrzewam, że chodzi po prostu o cyrkulację CWU, czyli grzanie rur ;-) Dobra metoda na wychłodzenie zasobnika, niestety jedna z niewielu podnosząca także zauważalnie komfort korzystania z cwu, przy w miarę rozległej i niezbyt dobrze izolowanej instalacji wody użytkowej.

Sail
03-09-2008, 13:59
To nie do mnie, ale i tak się wtrącę. ;-) Podejrzewam, że chodzi po prostu o cyrkulację CWU, czyli grzanie rur ;-) Dobra metoda na wychłodzenie zasobnika, niestety jedna z niewielu podnosząca także zauważalnie komfort korzystania z cwu, przy w miarę rozległej i niezbyt dobrze izolowanej instalacji wody użytkowej.
To do mnie - dokładnie o to mi chodziło - zawsze wydawało mi się, że jak coś wychodzi i powraca to recyrkulacja, ale może być cyrkulacja :wink:
Instalacje mam zaizolowaną, ale straty ciepła zawsze są, a czekanie aż rury się rozgrzeją i dadzą mi oczekiwaną temperaturę mnie wkurza ;)
Przy działającej cyrkulacji :wink: obniżyłem temperaturę zadaną na zbiorniku do 41°C i jest OK. Tylko rozkład temperatury zrobił się mało warstwowy bo cyrkulacja podłączona jest do wężownicy znajdującej się na górze zbiornika i schładza głównie tą część.

mery26
03-09-2008, 14:55
Małe pytanko do użytkowników PC z CK. Sezon tuż, tuż..
jak ustawiacie sterownik i jaką temp. GZ?Jak na razie zrobiłem porządek ze sterownikiem (wymiana baterii po 1 roku :roll: ) i ustawienia pod II taryfę.A co z temp. podłogówki? CK ustawia na 40stC. ja sobie zmieniam 35-38. Jak to u was wyglada?
Jeszcze jedno, jak sobie poradzić z wyregulowaniem poszczególnych pętli podłogówki? Jak regulować zaworami na rozdzielaczu? odkręcić na max i dokręcać po 1 obrocie, 1/2 obrotu???Zakręcić i odkręcać?? wyłączyć inne rozdzielacze???Chyba brak mi cierpliwości na jej bezwładność.

irtad
03-09-2008, 15:07
Małe pytanko do użytkowników PC z CK. Sezon tuż, tuż..
jak ustawiacie sterownik i jaką temp. GZ?Jak na razie zrobiłem porządek ze sterownikiem (wymiana baterii po 1 roku :roll: ) i ustawienia pod II taryfę.A co z temp. podłogówki? CK ustawia na 40stC. ja sobie zmieniam 35-38. Jak to u was wyglada?
Jeszcze jedno, jak sobie poradzić z wyregulowaniem poszczególnych pętli podłogówki? Jak regulować zaworami na rozdzielaczu? odkręcić na max i dokręcać po 1 obrocie, 1/2 obrotu???Zakręcić i odkręcać?? wyłączyć inne rozdzielacze???Chyba brak mi cierpliwości na jej bezwładność.

CK ma na 40?? Ja odpaliłem w lipcu tak kontrolnie to mi na zasilaniu wyszło jakieś 33. Nie zmieniałem nic w ustawieniach tak jak mi zamontowali. Regulować przez całkowite zakręcenie i później odkręcać po 1/4 1/2 obrotu (całkowite otwarcie jest już chyba po 3 obrotach, a może 3,5). mi regulacja zajęła około miesiąca, ale da się ;)

mery26
03-09-2008, 15:11
CK ma na 40?? Ja odpaliłem w lipcu tak kontrolnie to mi na zasilaniu wyszło jakieś 33. Nie zmieniałem nic w ustawieniach tak jak mi zamontowali. Regulować przez całkowite zakręcenie i później odkręcać po 1/4 1/2 obrotu (całkowite otwarcie jest już chyba po 3 obrotach, a może 3,5). mi regulacja zajęła około miesiąca, ale da się ;)
wciśnij "set" na panelu to zobaczysz jak ustawili. 40 to max.
Miesiąc!!!!! ja pitole-chyba nie dam rady :cry: .a muszę bo zauważyłem "martwe" pola :evil:

irtad
03-09-2008, 15:15
Mi to zajęło miesiąc. tobie może uda się szybciej ;). Ja miałem 40 obiegów.

RadekO
03-09-2008, 15:21
A ja z pytaniem trochę z innej beczki....
Dolne źródło. Namawiają nas na pompę powietrzną. Budujemy w Szczecinie. Ponoć do tego dobre warunki. My jednak trochę się opieramy, bo to kapryśna PCI. Zrobiliśmy opinię geotechniczną naszej działki, no i takie cosik wyszło.,,Rodzime podłoże w rejonie wykonywanych badań buduje pokład spiaszczonych glin piaszczystych w stanie twardoplastycznym, lokalnie uplastycznionym. We wgłębnym podłożu występują gliny pylaste, których strop zaczyna się na głębokości 1,4 - 2,8 mppt.
Odnośnie wody w gruncie napisano:
W wykonanych otworach stwierdzono przejawy wody gruntowej w postaci wyraźnych i intensywnych sączeń w obrębie spiaszczonego pokładu lodowcowego. Poza tym nawiercono uwięzione wody w soczewkach piasków śródglinowych. Wodty te stabilizują się na głębokości 1,5 mppt. Nawiercone poziomy przejawów wód stanowią szlak migracji wód opadowych o charakterze okresowym w kierunku południowym.
No i co - upierać się przy gruntowym wymienniku poziomym. Na pionowy raczej nas nie stać. Działka raczej wytarczająca (900 m2) do poziomego, bo powierzchnia użytkowa domu to 135 m2 zaś powierzchnia zabudowy 130 m2.
Wiem, że zajmujecie się raczej techniczną stroną PCi, bo od jakiegoś czasu śledzę Wasz wątek. Jako że jestem "nietechniczna", to w dyskusję się nie wdaję.
Pozdrawiam Kasia

hydrol
03-09-2008, 20:17
pompa powietrze woda bardzo fajna, ale ma poważne wady :
1. niski COP zimą , co praktycznie uniemożliwia jej stosowanie poniżej -5 C bo prościej wtedy od razu ogrzewać prądem
2. Uciążliwość szumu pracującego na zewnątrz wentylatora parownika - może doprowadzic do szału Was lub sąsiadów :( .
Biorąc pod uwage że to Szczecin to i mrozów nie ma , powietrze wilgotne i chyba najlepsze w Polsce warunki do pracy takiej pompy. Ale w sezonie grzewczym COP~2 :( , czyli tylko 2 x taniej niz ogrzewanie prądem :evil:

bonetka
03-09-2008, 22:20
Ja niezbyt rozumiem ...namawiają Was na PC powietrzną ...to po co poziomy ? chyba , że zastanawiacie się nad PC z wymiennikiem .
Ja nietechniczna ale nawet jeśli jest suchy piach ( gleba najgorsza ) to wszystko można wyrównać ilością kolektora ( pow.) ...po prostu zamiast liczyć 10-15 W/m2 można policzyć mniej ...to mały dom i mała PC ( moc chłodnicza) i na takiej działce powinno się zmieścić .
Sail ...my tak luźno sobie tutaj gawędzimy :) i troszkę porównujemy i usiłujemy zrozumieć . Każdy też ma prawo do własnego zdania. Te krzywe na razie są niepotrzebne bo jest lato :)
Jeszcze taka uwaga zupełnie bezstronna ...skoro tyle osób ma tę PC to dlaczego np. nikt nie zrobi dobrego uczynku i nie napisze konkretnie co , gdzie i jak , nie mówię o liczniku ciepła :) i porównaniach czy wykresach tylko o , temp. w zb. i sterowaniu . Bo tam może być różnie ... sterownik steruje tylko zaworem i termost. przy co. ( pog + pok.) a
1. zb. ma zawsze taką samą temp.w zimie (jakąś optymalną , sensor jej pilnuje )
2. ew. zb zmienia swoją temp. w zależności od temp. ( ilości ) cwu ustawionej ( pobór co. nie zmienia parametr. tylko dogrzewa do wyjściowej i zadanej temp. w zb. i odpowiednich ustawień cwu )
Ew. zb. zmienia temp. w zależności od i co i cwu ( sterownie zbiornikiem nierealne)
jak jest tu , obstawiamy ? :lol: ......

a&zb
04-09-2008, 01:12
a&zb
Wodę ogrzewa moc - nie pojemność. Małe urządzenie grzewcze (grzałka, PC, każdy inny kocioł) o mocy 5kW nie jest w stanie ogrzać więcej niż 70l wody z temp. 8 do 50 stopni. Przy szybkim poborze tych 70 litrów o temperaturze 50 stopni w zbiorniku CWU (160 litrowym) będzie około 30 stopni, a uzupełnienie do 50 stopni potrwa 1 godzinę.
Teoretycznie nie ma to znaczenia, ale w tym zakresie przepływowy "patent" wydoli w sytuacjach "ekstremalnych" (dwie kąpiele w w tym samym czasie - u mnie będzie to możliwe).
Tak więc twierdzenie, ze w przypadku "patentu" będzie "mniejsza dostępność CWU" - moim zdaniem - jest nieuzasadnione :lol:
.

A kto tak twierdzi, bo chyba nie ja :wink: ? Ja napisałem że rozwiązanie ze zbiornikiem dwupłaszczowym nie będzie miało mniejszej "dostępności" - to chyba nie to samo. Napisałem też że rozwiązanie M2 przestaje być optymalne w skrajnych punktach pracy.

W kwestii mocy i pojemności natomiast... skoro twierdzisz że 5kW jest w stanie ogrzać max 70 litrów na godzinę - z czym się zgadzam - to znaczy że ogrzanie zbiornika 500 l w M2 zajmie ponad siedem godzin i zeżre ponad 35 kWh. To niestety sugeruje że koszty cwu w przypadku tej niedużej przecież pompy do niedużego domu będą zdaje się dość wysokie. Niestety - nie ma nic za darmo - być może rzeczywiście można wziąć więcej kąpieli jedna po drugiej, ale za cenę kosztów podgrzania i utrzymania ciepła w znacznie większym zbiorniku.

a&zb
04-09-2008, 01:32
No tak, ale zważywszy na końcową cenę "zestawu" (od 18.000,- do 23.000,-), znanego producenta (przynajmniej w skandynawi), porównując ją z cenami i możliwościami innych pomp ciepła , można chyba przyjąć tezę, że jest to bardzo atrakcyjna propozycja.

Musi być taka cena bo zważywszy na osiągany COP koszty eksploatacji są porównywalne z kotłem na gaz ziemny więc i cena całości musi być porównywalna - i jest bo cena takiej PC wraz z kosztami zakopania kolektora i instalacji będzie zbliżona do kosztów zakupu i instalacji dobrego kotła gazowego wraz z dużym zasobnikiem, kominem spalinowym i przyłączem.

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5 i po pewnym czasie zrówna się kosztowo z gazem - przy obecnych cenach energii po jakichś 8-10 latach jak sądzę.

sSiwy12
04-09-2008, 09:49
Ja rozumiem, że każdy broni swojego wyboru za wszelka cenę, ale może faktami operujmy.
A może odpowiedz na następujące pytania:
1. Dlaczego wymiennik (zbiornik akumulacyjny) ma kształt wysokiego walca?
2. W jaki sposób przebiega proces „ładowania” takiego i tego zbiornika?
3. Jak działa „patent” w tym zbiorniku grzejący CWU
4. Jaka temperaturę ma woda pobierana dla celów CO?
Odpowiedzi na te pytania już padły wcześniej – może należy je jeszcze raz przeczytać.
I druga sprawa

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5

W zasadzie, jest to prawda ( w zasadzie, bo kolektory DZ poziome tez mogą być tak wydajne), tyle, że co ma to do omawianego „wymiennika z zasobnikiem” po stronie GZ?
W takim układzie (z zasobnikiem M2) i to rozwiązanie będzie miało wyższy COP, i coraz niższy – bez względu na stosowane rozwiązanie – im więcej będziemy podgrzewać CWU.
Pobór CWU zawsze bedzie skutkował obniżeniem COP.
Kolektory pionowe, powiadasz, zwieksza COP. Tak, ale wystarczy nawet w tym rozwiazaniu (M2) i przy kolektorze poziomym, "grzać" tylko CO, a zwłaszcza tylko podlogówkę, to COP tez "siegnie" tych wartości.
Moim zdaniem, bez wzgledu na rozwiązania techniczne ,"popularna" mała pompa ciepła (do 20kW), w przypadku "grzania" dla potrzeb CWU, nie jest w stanie "przekroczyć" COP w wielkości 3,5.

bonetka
04-09-2008, 12:09
A może tak inne pytania ,.....
1. jak są wpięte skraplacze w Hiberatusie ...równolegle czy szeregowo ?
2. czy wpięcie szeregowo jest lepsze ?
jak to ma się do COP i temperatur cwu ( spraw tech takich jak np. separatora na wejściu do parownika nie bierzemy pod uwagę ) ....i czy rozwiązanie w M2 jest w jakiś sposób cząstkowy analogiczne do jednego z tych rozwiązań. a może jest jeszcze inne ?

HenoK
04-09-2008, 13:22
A może tak inne pytania ,.....
1. jak są wpięte skraplacze w Hiberatusie ...równolegle czy szeregowo ?
Nie wiem, czy się tego dowiesz. Hibernatus obawiając się szpiegostwa przemysłowego swoje jednostki zalew pianką poliuretanową i dodatkowo plombuje :lol: .

jesien2004
04-09-2008, 14:22
Jejku - wypadłam z tematu, dla mnie za fachowe określenia... chyba bym studia musiala skończyć z tego tematu by was zrozumieć... Co nie zmienia faktu że dostałam odpowiedzi na swoje pytania za które serdecznie dziękuję!!! ZDECYDOWAŁAM sie na pompę ciepła bez reku, bez solarów. Kolektor pionowy o! No i jestem zadowolona... dlatego że miałam do wyboru gaz w butli (wkopany)... cenowo... wyszło mi że inwestycja się zwróci po 6 latach.

Tylko ale!
1. Oferta na instalację gazową miałam od dewelopera co mi dom buduje - więc nie jest to system gospodarczy... koszt takiej instalacji byłby pewnie niższy gdybym sama wszystkiego szukała.
2. Instalacja gazowa - to oferta z najwyższej półki więc też nie najtańsza

Więc okazało się że jeśli mogę zapłacić niecałe 30 tyś więcej w stosunku do tego co bym i tak musiała zapłacić... to wyszło mi ok 6 letni okres zwrotu... Licząc że za gaz rocznie płaciłabym 4800 zł (do oszczędnych nie należymy - do tego dzieciaki malusie, sami wiecie) ...

PS. Mimo że was nie rozumiem to czytam.... może kiedyś zrozumiem :lol: :lol: Pozdrówka :D

sylvia1
04-09-2008, 19:38
to ja się cichutko pochwalę, że jestem po instalacji pompy. Jedyny mankament to instrukcja po .... szwedzku :-? na razie pewnie minie troszkę czasu zanim oswoimy tę instalację. Wstępnie temp ustawiona to 45, krzywa histerezy 2 stopni krzywa różnicy 5 stopni, temp pompy cwu 40
jakieś porady? tylko jak krowie na miedzy poproszę :oops:

bonetka
04-09-2008, 20:33
Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?
jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )
Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

rume
04-09-2008, 21:31
No to od dzisiaj jestem użytkownikiem pompy ciepła :).
Bonetko wielkie dzięki za dotychczasową pomoc.

Mój układ :
106m2 powierzchnia użytkowa (117w podłodze)
NIBE Fighter 1240 - 6kW
kolektory pionowe 141m
ogrzewanie podłogowe cały dom
garaż nieogrzewany
koszt całkowity 54 tyś (wraz z całkowitą instalacją cwu).
Pozdrawiam

bonetka
04-09-2008, 22:21
Rume :) cieszę się ....o ile pamiętam zastanawiałeś się nad Danfossem .
Trochę duża ale rozumiem , że 1240 zaczyna się od 6 kW ( zresztą 1140 też ) kolektor policzyli 36,17W/m .
A licząc PC 24,500 i odwierty 14.100 ( 100 mb ) = 38.600 , zostało 15.400 co jest w tej kwocie ...instalacja cwu i ...podłogówka ( mam nadzieję ) :)

rume
04-09-2008, 22:24
zostało 15.400 co jest w tej kwocie ...instalacja cwu i ...podłogówka ( mam nadzieję )

Oczywiście że tak. Pozdrawiam.

a&zb
04-09-2008, 22:59
skoro twierdzisz że 5kW jest w stanie ogrzać max 70 litrów na godzinę - z czym się zgadzam - to znaczy że ogrzanie zbiornika 500 l w M2 zajmie ponad siedem godzin i zeżre ponad 35 kWh.

Oczywiście 35kWh energii wytworzonej - zużytej mniej stosownie do osiąganego COP, czyli zapewne ok 10kWh, co słusznie zauważył Thermogolv w przesłanym do mnie mailu...

W zasadzie to producenci mogliby standardowo podawać, ile energii potrzeba na podtrzymanie temperatury w zbiornikach cwu w ich pompach.

a&zb
04-09-2008, 23:16
Ja rozumiem, że każdy broni swojego wyboru za wszelka cenę, ale może faktami operujmy.
A może odpowiedz na następujące pytania:
1. Dlaczego wymiennik (zbiornik akumulacyjny) ma kształt wysokiego walca?
2. W jaki sposób przebiega proces „ładowania” takiego i tego zbiornika?
3. Jak działa „patent” w tym zbiorniku grzejący CWU
4. Jaka temperaturę ma woda pobierana dla celów CO?


No ja na pewno nie za wszelką cenę, a żeby trzeba było bronić to ktoś musi atakować, i pytanie o jaki wybór chodzi bo ja o moich wyborach nie za bardzo pisałem ;-)

Nie wiem czemu akurat na następujące pytania mam odpowiedzieć, ale mogę spróbować...

Ad.1. Z wielu przyczyn – ekonomicznych, ergonomicznych, technologicznych.... Konkretna odpowiedź zależy od kontekstu pytania, który cokolwiek tajemniczy mi się wydaje...
Ad.2. Co rozumiesz przez ładowanie i który jest taki a który ten? Chodzi o krzywe temperaturowe w funkcji czasu i wysokości słupa wody w zbiorniku?
Ad.3. Przede wszystkim nie wydaje mi się aby to był „patent” – o ile używamy tego terminu zgodnie z jego właściwym znaczeniem. Działa jak każdy poprawnie skonstruowany wymiennik przepływowy, czyli ma zapewniać jak największy gradient temperatur na całej długości, w związku z czym ogrzewana woda w wężownicy płynie w kierunku wzrostu temperatury w zbiorniku, czyli do góry.
Ad. 4. Taką jaka aktualnie panuje w zbiorniku na wysokości pobierania.

a&zb
04-09-2008, 23:27
Jedyny mankament to instrukcja po .... szwedzku :-?

A co to jest? Może na stronie internetowej mają do ściągnięcia przynajmniej po angielsku, co może być lepsze bo tłumaczenia na tak egzotyczne języki jak polski bywają trudne do zrozumienia.

a&zb
04-09-2008, 23:49
I druga sprawa

Droższa instalacja PC z kolektorem pionowym osiągnie COP rzędu 4,5-5

[1]W zasadzie, jest to prawda ( w zasadzie, bo kolektory DZ poziome tez mogą być tak wydajne), tyle, że co ma to do omawianego „wymiennika z zasobnikiem” po stronie GZ?
[2]W takim układzie (z zasobnikiem M2) i to rozwiązanie będzie miało wyższy COP, i coraz niższy – bez względu na stosowane rozwiązanie – im więcej będziemy podgrzewać CWU.
[3]Pobór CWU zawsze bedzie skutkował obniżeniem COP.
[4]Kolektory pionowe, powiadasz, zwieksza COP. Tak, ale wystarczy nawet w tym rozwiazaniu (M2) i przy kolektorze poziomym, "grzać" tylko CO, a zwłaszcza tylko podlogówkę, to COP tez "siegnie" tych wartości.
[5]Moim zdaniem, bez wzgledu na rozwiązania techniczne ,"popularna" mała pompa ciepła (do 20kW), w przypadku "grzania" dla potrzeb CWU, nie jest w stanie "przekroczyć" COP w wielkości 3,5.

Pozwoliłem sobie ponumerować akapity w cytacie:

Ad.1. W zasadzie mogą ale w praktyce pewnie będą miały z tym problem. Uwaga o COP nie odnosiła się do wymiennika z zasobnikiem tylko do ceny całego zestawu.

Ad.2. To oczywiste. W większości jednak przypadków energia zużywana do cwu stanowi nie więcej niż 10% energii potrzebnej do ogrzewania budynku – w związku z czym układ powinien być optymalizowany pod potrzeby co a nie cwu.

Ad.3 Niekoniecznie. Jeżeli masz c.o. na grzejnikach i zasilasz je 50st.C a c.w.u ustawiasz na 40 st.C to masz wyższy COP dla c.w.u.

Ad.4. Możemy i tak porównywać, byle oba układy w takiej samej konfiguracji. Kolektory pionowe wykorzystywane wyłącznie do c.o. dla podłogówki osiągną jeszcze wyższy COP. Tyle że to raczej teoretyczne rozważania bo chyba nie sugerujesz aby kupować PC z 500 l zasobnikiem do cwu i używać jej wyłącznie do c.o.?

Ad.5. A moim zdaniem spokojnie jest w stanie :-) To może wykażesz na liczbach dlaczego nie jest w stanie?

sSiwy12
05-09-2008, 09:47
W zasadzie, to juz wszystko zostało powiedziane w tym zakresie. Z jakiś powodów nie odpowiedziałeś sobie na postawione wyżej pytania - a tam jest odpowiedź.
Co do rozkładów kosztów, CO i CWU - 10 % powiadasz, kosztów CO: :o
Nie obraź sie, ale ten "współczynnik" to albo dla "brudasów", albo dla mieszkania zlokalizowanego w starej stodole. Jest jeszcze jedna możliwość, że dla bardzo dużego domu w którym mieszkają 2 osoby.
Na tym kończę swoje trollowanie :lol:

hydrol
05-09-2008, 10:54
jako równie upierdliwy troll, w pełni zgadzam sie z Szanownym Przedpiszącym. Jak trollowałem wcześniej udział ciepłej wody rośnie w ogólnym bilansie zuzycia wraz ze wzrostem termoizolacyjności budynków oraz wymagań higienicznych mieszkańców i wynosi 15 do 25%. A domach prawdziwie energoposzczędnych może byc wyższy niz c.o., tylko tam nie stosuje sie juz pomp ciepła bo moce za małe. Nie ma znaczenia czy ciepła wodę robimy w jedenej pompie czy w dwu, za wyjatkiem sytuacji termoglov , gdzie wspólne i jednoczesne wytwarzanie c.o. i c.w.u. wyraźnie psuje COP z powodu priorytetu temperatury dla potrzeb ciepłej wody :( .A to nie jedyna wada :cry:

jesien2004
05-09-2008, 12:09
Słuchajcie, a co myślicie o takim systemie. Połączenie reku z urządzeniem co ma glikol który bedzie brał chłód z tych odwiertów poziomych i chłodził powietrze które reku w lecie będzie nawiewało???

nie wiem czy jasno się wyraziłam... Ale zaproponowano mi takie rozwiązanie...

Bonetka - włacha i teraz nie wiem czy tylko mechaniczna czy reku... w sumie to ja się skłaniam ku reku... A powiedz mi gdybym miała tylko grawitacyjną? Jak duży byłby to błąd z mojej strony?

Aaaa i jeszcze jedno - czy to możliwe by położyć podłogówkę tak by nie dotykała tej folii przez co wylewka w całości by okalała rurki? Takie rozwiązanie mi zaproponowano przy ofercie na PC... Zastanawiam się po pierwsze primo czy to realne, po drugie primo - czy może dać to jakiś efekt...

androzek
05-09-2008, 12:35
Ludzie!!!Niedługo będą kombinacje w stylu...jak wykorzystać ciepło wydychanego powietrza - czy można włączyć je w obieg rekuperacji i pompy ciepła.Podobno jedna firma wyprodukowała już specjane maseczki i kombinezony....do połączenia z PC!!!A może wogóle nie ogrzewać domu tylko ubrać się odpowiednio ciepło...oszczędności!!!Policzmy okres zwrotu kurtki puchowej i skarpet oraz polarów w stosunku do poniesionych kosztów montażu PC.Chyba się jednak opłaca.Dom MA CIESZYĆ a nie potęgować rozterki i powodować wyrzutów sumienia,że nie mam PC,rekuperatora,że sąsiad płaci 25,40 zł za ogrzewanie a ja 26,40 zł itp.,itd.Cieszmy się tym co mamy ( PC) a nie zamartwiajmy się tym czego nie mamy.Kupujmy pompy ciepła i cieszmy się mniejszymi opłatami za CO i CWU ( znacznie mniejszymi ) niż M3 czy M4.Znajdźmy złoty środek.Wymieniajmy poglądy na temat :jakia pompa,ile zużywamy prądu,jak ocieplone mamy przy tym domy ( na marginesie 1 stycznia 2009 opublikuję roczne dośiwadzcenia i koszty użytkowania pompy Nibe Fighter 1240 )
Szacun dla sSiwego,Hydrola i Bonetki :D :D :D

sylvia1
05-09-2008, 22:02
Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?
jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )
Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

już sprawdzam ten link jutro go przetrawię... To jest tak: mam plik dokumentów i dokumenty dot. pompy są po szwedzku :-? natomiast instrukcja do sterownika jest po polsku
jakby choć po ang dali... to nie byłoby problemu a takie szczególiki nas interesują

ps: dziękuję panu Tomaszowi za szybką reakcję na maila z instrukcją poproszę o więcej :D

rume
05-09-2008, 22:04
do androzek.
Pozdrawiam sąsiada i widzę że nawet takie same pompy mamy :)

sylvia1
05-09-2008, 22:28
Sylvia :) to chcesz powiedzieć , że nie ma instrukcji po polsku ? ...przecież teraz chyba wszystkie produkty zagraniczne sprzedawane w kraju powinny taką mieć ...troszkę jestem rozczarowana , w każdym razie, gdybyś miała możliwości i przesłała mi ją ( skaner ) ja bym ją przetłumaczyła . Może Ktoś ma na pdf ?
jeśli chodzi np. o krzywe to każda PC ma inaczej ( zależy od sterownika ) i np. Twoja krzywa 2 wcale nie jest odpowiednikiem mojej krzywej 2 (przebieg , punkty załamania, nachylenie ( stroma bardziej, mniej )
Jesień :) rozumiem , że masz wentylację mechaniczną tylko bez rekuperatora.

Sylvia a czy ta instrukcja jest dłuższa niż ta 1 strona ( tam gdzie ten sterownik i podpięcia ) w linku ? : http://www.geothermansi.com/downloads/Sirius_Instalation_manual_S2-5_DX.pdf

już sprawdzam ten link jutro go przetrawię... To jest tak: mam plik dokumentów i dokumenty dot. pompy są po szwedzku :-? natomiast instrukcja do sterownika jest po polsku ale jakoś tam tylko jest napisane że stany 0-5 odpowiadają zadanym temp (typu temp zadana wody, temp zadana cwu, krzywa histerezy krzywa róźnicy itp)
jakby choć po ang dali... to nie byłoby problemu
Bonetko po kiilku próbach cały czas mam komunikat plik jest uszkodzony :/ mogę prosic o wysłanie na maila? dzięki

bonetka
07-09-2008, 12:22
Jesień :) mam dla Ciebie lekturę ...........
http://www.przegladbudowlany.pl/2006/06/2006-06-22-26cichowicz.pdf
http://systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=716
http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/solina2002_aluminium.pdf
Andożek :) ma rację każdy musi sam się zastanowić odnośnie rozwiązań i oszczędności ....na pewno mechaniczna z rekuperatorem pozwoliłaby zmniejszyć moc zainstalowanej PC o mniej więcej 1,5 kW. Ja mam grawitacyjną , dlaczego? tłumaczyłam już kiedyś wcześniej . Wiem , że są systemy łączące razem wentylację mech i grawitacyjną ...działają na zasadzie , że w momencie konieczności ( niewydolność systemu , który akurat działa czy brak odpowiednich warunków do pracy-ciśnienie ) włącza się ta druga.
Jeszcze jedno .. wyrażenie "weekendówka" dla każdego może mieć inne znaczenie :
1. G12w ....droższa ( niż w dwutaryfowym ) I i II w tygodniu ale tańszy weekend
2. G12 z rozszerzoną strefą nocną .....czyli grzanie w systemie dwu taryfowym i dodatkowo rozszerzonym na weekend a więc tylko druga taryfa od piątku g.22 do poniedz. 6 .00 ...to dla tych którzy zużywają więcej niż 12.000 kWh na rok jakby w nagrodę .
Hydrolek :) ma tę drugą i ja też

HenoK
07-09-2008, 14:15
http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/solina2002_aluminium.pdf
Pozwoliłem sobie też poczytać :


1. Zastosowanie cienkiej warstwy aluminium nad przewodami c.o. w konstrukcji stropu powoduje:
– podwyższenie temperatury maksymalnej na powierzchni podłogi,
– zwiększenie strumieni ciepła przekazywanych do pomieszczeń nad i pod stropem,
– poszerzenie obszaru przekroczenia temperatury dopuszczalnej po-wierzchni podłogi.
2. Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej nie zapobiega przekroczeniu dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.Wnioski z symulacji są moim zdaniem błędne.
Celem ogrzewania podłogowego jest utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu. Temperatura ta zostanie utrzymana, gdy strumień ciepła dostarczony przez ogrzewanie podłogowe zrównoważy strumień strat ciepła.
Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione :) (pod względem ekonomicznym niekoniecznie :)).
W przypadku zasilania podłogówki z pompy ciepła ma to dodatkowy walor ekonomiczny w postaci wyższego COP.

bonetka
07-09-2008, 15:43
Henoczku :) może najpierw należałoby rozróżnić takie dwie sprawy odnośnie podłogi z ogrzew. podłogowym (np. na gruncie ) :
1. zamocowanie folii aluminiowej ( odblaskowej ) na izolacji cieplnej ( styropianie ) ....po to aby zminimalizować oddawanie ciepła do ziemi a zmaksymalizować do wnętrza a także mogą być tam wyrysowane kratownice czy inne meandry pozwalające na łatwiejsze zamocowanie rurek z ogrzewaniem podłogowym ....czyli folia pod rurkami ogrzewania podłogowego patrząc od góry podłogi
2. folia zastosowana nad rurkami ogrzewania podłogowego
uważam , że wnioski P.S . pokrywają się z Twoimi :
"Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione (pod względem ekonomicznym niekoniecznie )."
przecież podwyższenie temp. na powierzchni tzn. że lepiej ciepło się rozchodzi na boki i wystarczy ,mniejsza temp.w rurkach, może rzeczywiście ten ostatni punkt jest mało komunikatywny ale ja go rozumiem, w ten sposób , że zastosowanie tej folii nad rurkami nie spowoduje zatrzymania ciepła w razie dużych temp. puszczonych do rurek ( efekt przegrzanie podłogi i przekroczenie temp. dopuszczalnych 29,-33 )
a skoro rozchodzi się na boki i w głąb tzn. , że pomieszczenie na dole będzie miało zwiększony strumień ciepła
ps. w tym art. nie ma zdjęć termograficznych są one dostępne w art. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja nr.9/2005
a może ja czegoś nie rozumiem ?
...ciekawe czy Ktos ma zastosowaną folię nad rurkami ogrzw. podłog?.......

ja bym to ujęła inaczej ...zastosowanie warstwy aluminium o wysokiej przewodności cieplnej powoduje konieczność dokładnego wyliczenia parametrów medium grzewczego bo może powodować przegrzewanie podłogi a więc działać niekorzystnie na zastosowane materiały oraz zdrowie mieszkańców.

HenoK
07-09-2008, 15:55
Henoczku :) może najpierw należałoby rozróżnić takie dwie sprawy odnośnie podłogi z ogrzew. podłogowym (np. na gruncie ) :
1. zamocowanie folii aluminiowej ( odblaskowej ) na izolacji cieplnej ( styropianie ) ....po to aby zminimalizować oddawanie ciepła do ziemi a zmaksymalizować do wnętrza a także mogą być tam wyrysowane kratownice czy inne meandry pozwalające na łatwiejsze zamocowanie rurek z ogrzewaniem podłogowym ....czyli folia pod rurkami ogrzewania podłogowego patrząc od góry podłogi
2. folia zastosowana nad rurkami ogrzewania podłogowego
uważam , że wnioski P.S . pokrywają się z Twoimi :
"Dla jednakowego strumienia cieplnego dostarczonego do pomieszczenia konieczna będzie więc w przypadku podłogi z warstwą aluminium niższa temperatura rurek ogrzewania podłogowego, a w konsekwencji też niższe temperatury na powierzchni posadzki. Zastosowanie warstwy aluminium pod względem technicznym jest więc uzasadnione (pod względem ekonomicznym niekoniecznie )."
przecież podwyższenie temp. na powierzchni tzn. że lepiej ciepło się rozchodzi na boki i wystarczy ,mniejsza temp.w rurkach, może rzeczywiście ten ostatni punkt jest mało komunikatywny ( i stoi w sprzeczności z podpunktem ostatnim p.1 ) ale ja go rozumiem, w ten sposób , że zastosowanie tej folii nad rurkami nie spowoduje zatrzymania ciepła w razie dużych temp. puszczonych do rurek ( przegrzanie podłogi i przekroczenie temp. dopuszczalnych 29,-33 )
a skoro rozchodzi się na boki i w głąb tzn. , że pomieszczenie na dole będzie miało zwiększony strumień ciepła
ps. w tym art. nie ma zdjęć termograficznych są one dostępne w art. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja nr.9/2005
a może ja czegoś nie rozumiem ?
Chodzi o ten wniosek :

2. Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej nie zapobiega przekroczeniu dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.
Przecież to bzdura. Pomijając fakt, że nikt o zdrowym rozsądku nie daje do podłogówki parametrów 50/70 st. C, ani nie liczy na to, że rozmieszczenie rurek co 1m załatwi sprawę, to wniosek z zastosowania warstwy aluminium powinien być akurat przeciwny. Oczywiście jeżeli chodzi o rzeczywiste działanie ogrzewania podłogowego, prawidłowo dobranego i posiadającego najprostszą nawet automatykę, a nie wyimaginowany przykład, w którym zakłada się stałą temperaturę czynnika grzewczego.
Wniosek powinien brzmieć :
Warstwa o wysokiej przewodności cieplnej spowoduje mniejsze gradienty temperatury na powierzchni posadzki, a tym samym może być sposobem na unikniecie przekroczenia dopuszczalnej temperatury powierzchni podłogi.

PS. Ogrzewanie podłogowe próbowano w Polsce stosować już w latach 70-tych. Jednak kiepsko ocieplone budynki, braki materiałowe (rurki były towarem dewizowym) powodowały, że wykonywano je wbrew logice, tj. stosowano bardzo wysokie parametry czynnika grzewczego, rozstaw rurek był duży i w dodatku z takiej instalacji próbowano "wycisnąć" ponad 100W/m2 powierzchni. Efekty tego były żałosne i co więcej w świadomości niektórych pokutują do dzisiaj.
Być może na tych doświadczeniach bazowali też autorzy artykułu :(.

a&zb
07-09-2008, 23:40
Przedziwny ten artykuł. Dwie rurki jedna tuż obok drugiej, temperatury z kosmosu, brak warstwy izolacyjnej pod rurkami. Czysta teoria, aż się przypomina słynny eksperyment z muchą :wink:

HenoK
08-09-2008, 05:03
...ciekawe czy Ktos ma zastosowaną folię nad rurkami ogrzw. podłog?.......

ja bym to ujęła inaczej ...zastosowanie warstwy aluminium o wysokiej przewodności cieplnej powoduje konieczność dokładnego wyliczenia parametrów medium grzewczego bo może powodować przegrzewanie podłogi a więc działać niekorzystnie na zastosowane materiały oraz zdrowie mieszkańców.
Przy grubości 0,5, czy 1,0mm to już trudno mówić o folii. Jest to raczej blacha, albo jak to nazwali autorzy artykułu warstwa aluminium.
Wnioski wyciągasz pochopnie. Parametry ogrzewania wylicza się dla warunków skrajnych - ekstremalnie dużego zapotrzebowania na ciepło. W innych warunkach podstawą dobrego działania ogrzewania podłogowego jest automatyka : pokojowa lub pogodowa, dozująca ilość ciepła dostarczanego do grzejnika podłogowego, czy to poprzez zmianę temperatury medium (układy z mieszaczem), czy okresowe ograniczenie przepływu (układ z zaworem RTL).

Przy poprawnie działajacej automatyce trudno mówić o przegrzaniu podłogi.
Taka sytuacja wystąpi tylko wtedy, gdy rurki umieścimy bardzo rzadko i pomieszczenie ma bardzo duze zapotrzebowanie na ciepło.

piwopijca
08-09-2008, 07:13
Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.
Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.
Zauwazylem ze PC mniejsze nie schodza juz ponizej 1,3 kW (IVT z PC 5,9kW) zapotrzebowania na en. elektryczna potrzebna im do pracy, wiec dla PC 5,9kW i 6,1kW (Viessmann'a) podaja podobne zapotrzebowanie, dla pierwszej 1,3kW a dla drugiej 1,4kW. IVT daje maly zbiornik bo 165l a Viessmann az 250l. Ciekawe tylko jakie izolacje maja i jak dlugo utrzymaja temperature w zbiorniku. Wlasnie teraz analizuje swoj wybor (IVT 5,9 Green Line) i zastanawiam sie czy nie zmienic na Viessmann'a Vitocal 222-G. Moze ktos korzysta z takiego?
Oczywiscie wszedzie daje podlogowke.

Pzdr.

HenoK
08-09-2008, 07:32
Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.
Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.
Zbiornik buforowy ma większy sens tam, gdzie jego ładowanie nie wiąże się z mniejszą sprawnością urządzenia grzewczego (energia elektryczna, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe). Wtedy w stosunkowo niewielkim zbiorniku można zgromadzić sporą ilość energii - np. zapas na okres przerwy w grzaniu.
W przypadku PCi ładowanie bufora wiąże się z pogorszeniem COP, czyli oszczędności wynikające z tańszej energii elektrycznej znacznie się zmniejszają.
Lepszym rozwiązaniem jest grzanie podłogówki tylko w okresie tańszej taryfy, trzeba mieć wtedy odpowiedni zapas mocy (Ty go masz :)) lub w okresie ekstemalnie niskich temperatur liczyć się z grzaniem także droższym prądem.
Przy ogrzewaniu podłogowym, w dobrze ocieplonym domu wahania temperatury w pomieszczeniu nie powinny być duże.

Jeśli chodzi o miękki start PCi, to nie do końca tak. To, że PCi przy starcie pobiera dużo większy prąd dla bilansu energetycznego nie ma większego znaczenia (jest to praktycznie ułamek sekundy). Prąd rozruchowy jest istotny dla doboru zabezpieczeń prądowych PCi.
Dużo bardziej istotne jest dochodzenie układu chłodniczego do "normalnych" warunków pracy. Ten proces trwa nawet kilka minut, i to on jest odpowiedzialny za mniejszą sprawność PCi przy krótkich cyklach pracy.

bonetka
08-09-2008, 08:51
Henoczku oczywiście masz jak najbardziej rację (wyliczenia, automatyka itd itp ) ale przecież możemy mieć inne zdania . ( chyba ? :) ). Pewnie zrobili to eksperymentalnie (p.Strzeszewski to prac. naukowy Politech.W-wskiej dużo ma publikacji i w Instalatorze ...ostatnio na temat świadectw energet. 7/8 ) żeby przekonać się jak działa taki "inny" grzejnik podłogowy. ( może rozkład czy temp. nie były optymalne ( z mniejszymi może długo trzeba byłoby czekać na wynik czy nie byłby on tak spektakularny i zdjęcia by kiepsko wyszły :)) , część pominęli jako nieistotne dla sprawy itd ,) . Ja tylko uważam , że ta warstwa alumi. daje jakby " wzmocnienie efektu" i na pewno inne wartości powinny płynąć w rurkach gdyby była taka warstwa niż gdyby jej nie było ........i tylko tyle, uogólniając przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę , że taka warstwa istnieje.

Siwy ma rację ( było kilka art. i ja podałam nie ten a później patrzyłam tylko pobieżnie na rys. i stąd ...) ...tytuł art. to :
"Analiza wymiany ciepła w przypadku zastosowania warstwy o wysokiej przewodności cieplnej nad przewodami c.o. w podłodze . "
Przepraszam za zamieszanie :oops:

sSiwy12
08-09-2008, 09:44
Ja chyba zupełnie „cóś” innego czytałem :roll: , bo moim zdaniem tam zupełnie nie chodzi o ogrzewanie podłogowe – tylko o „rozchodzenie się ciepła (temperatury) podłogi nad i pod przewodami doprowadzającymi (i powrotnymi) zasilania CO „kaloryferowego”, oraz o wpływ metali (siatki zbrojeniowej i (lub) ekranu” z aluminium) na „szkodliwą migracje” do podłogi.
Z różnych powodów nie można tych wyników przedkładać na „podłogówkę”, z tych samych względów wyciągnięte wnioski są słuszne – bo odpowiadają na zadane konkretne pytanie.

Ps. To był tylko "model numeryczny" :o

ravbc
08-09-2008, 11:20
Czesc, moze juz bylo (ale jakos nie moge odnalezc watku), doradzono mi ze taniej wyjdzie (uzytkowanie) PC w pracy ciaglej na parametrach 0*/35* niz podnoszenie temperatury np. na 40* i dodawanie buforowego zbiornika np. 500l.
Taki zbiornik wystarczylby pewnie na dwie moze trzy wymiany i PC znow by sie wlaczyla a jak wiadomo w wiekszosci PC nie ma miekkiego startu i prad rozruchu pochlonolby cala oszczednosc z przestoju PC. Moze faktycznie lepiej zaprojektowac podlogowke dla 0*/35* i niech pracuje np. te 12 godzin na dobe. Wyliczone zapotrzebowanie na energie mam ok. 3kW i daje PC 6kW (akurat mniejsze rzadko kto robi i nie maja juz takieo atrakcyjnego cop.
Zbiornik buforowy ma większy sens tam, gdzie jego ładowanie nie wiąże się z mniejszą sprawnością urządzenia grzewczego (energia elektryczna, kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe). Wtedy w stosunkowo niewielkim zbiorniku można zgromadzić sporą ilość energii - np. zapas na okres przerwy w grzaniu.
W przypadku PCi ładowanie bufora wiąże się z pogorszeniem COP, czyli oszczędności wynikające z tańszej energii elektrycznej znacznie się zmniejszają.
Znam jeszcze jedno podejście co do celowości użycia bufora w obiegu co pompy ciepła. Otóż spotkałem się z twierdzeniem, że bufor powinien być wpięty, po to by zapewnić minimalny czas pracy PC nawet przy zamkniętych wszystkich obiegach grzewczych. Innymi słowy bufor ten ma służyć do ochrony sprężarki. Aby jednak tak on działał nie powinien być wpięty w układ grzewczy równolegle (czyli w charakterze sprzęgła hydraulicznego - osobne zasilanie/powrót z PC, osobne zasilanie/powrót z co), a szeregowo (czyli robi to za "kawałek grubszej rury", zasilanie z jednego końca , powrót/pobór z drugiego). Oczywiście takie podejście ma sens tylko jeśli moc PC znacznie przewyższa minimalne zapotrzebowanie budynku (tj. podlogówka/grzejniki nie odbiorą wyprodukowanego ciepła) - może się tak zdarzyć w okresach przejściowych lub przy sterowaniu temperaturą pomieszczenia niezależnie od sterowania PC.

piwopijca
08-09-2008, 13:31
@HenoK
Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?
Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.
Czy ustawienie (projekt i wykonanie podlogowki pod tym kataem) 35* na zasilaniu ma sens? Mocno szacunkowe (program z KAN'a) wychodzi mi ze przy 35*/30* -powrot da sie utrzymac temp. 24* w lazience i 20* w pozostalych ogrzewanych pomieszczeniach, ale czy grzanie tylko noca (gdybym taryfy wybral) wystarczy zeby w domu w ciagu dnia ( np. po 18) bylo cieplo?
Zapotrzebowanie mam niewielkie, ale jednak i dodatkowo rekuperacje i GWC zwirowe daje -wiec wychlodzenie nadmierne mi szybko nie powinno grozic, jednak cos musze zdecydowac i lamie sie troszke :o

Pzdr.

irtad
08-09-2008, 13:37
@HenoK
Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?
Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.


Eee, bo ja wiem. Ja mam i nie jest źle co najwyżej pranie i zmywarka w tych "tanich" godzinach. To żaden problem. A grzanie w taniej taryfie i jakoś nie czuję dyskomfortu .

piwopijca
08-09-2008, 13:56
No to juz cos ... :lol:
Nie mam doswiadczenia w taryfach, zawsze jade po najprostszej lini oporu, tak powaznie to jak da sie zyc to trzeba to rozwazyc.
Duze roznice masz w kosztach "abonamencie" (stalych oplatach) i za kWh?
Czy to wogole sie oplaca przy niewielkim zapotrzebowaniu na taki zroznicowanyprad, czy koszt staly nie przewyzszy tej "drobnej" roznicy w kWh?
Bylem u kogos kto tak robi i przyzanm ze w ciagu dnia czuc bylo jednak chlod, szczegolnie na poddaszu -na dole kominkiem napalili wiec bylo cieplo. Mialem wrazenie odczucia wilgoci w powietrzu (zbytniej) ale nie zaduch -dziwne wrazenie, moze tak musi byc?

Pzdr.

irtad
08-09-2008, 14:12
No to juz cos ... :lol:
Nie mam doswiadczenia w taryfach, zawsze jade po najprostszej lini oporu, tak powaznie to jak da sie zyc to trzeba to rozwazyc.
Duze roznice masz w kosztach "abonamencie" (stalych oplatach) i za kWh?
Czy to wogole sie oplaca przy niewielkim zapotrzebowaniu na taki zroznicowanyprad, czy koszt staly nie przewyzszy tej "drobnej" roznicy w kWh?
Bylem u kogos kto tak robi i przyzanm ze w ciagu dnia czuc bylo jednak chlod, szczegolnie na poddaszu -na dole kominkiem napalili wiec bylo cieplo. Mialem wrazenie odczucia wilgoci w powietrzu (zbytniej) ale nie zaduch -dziwne wrazenie, moze tak musi byc?

Pzdr.

muszę zerknąć na fakturę, ale jak sprawdziłem wg kalkulatora który jest na stronie www.enea.pl to nawet w okresie letnim gdzie nie ma grzania , opłaca się taryfa G12, przy proporcji 55% dzienna 45 nocna (taką miałem proporcję w zużyciu 26maj - 26 lipiec) G12 około 10% taniej. a jeszcze dodam że według kalkulatora opłata stała dla G11 to 15,72zł a dla G12 to 20,74zł. Czyli różnica żadna

HenoK
08-09-2008, 14:29
@HenoK
Sugerujesz zalozenie licznika 2 taryfoweg?
Nie chcialem tego robic bo niezbyt mi sie to bedzie oplacalo, nie mam jak go w pelni wykorzystac zeby nie tracic komfortu "zyia" w takim domu. Nie chce uzalezniac wszystkiego (no moze wiekszosci) czynnosci od taryfikatora.
To kwestia kalkulacji. Przy wykorzystaniu pompy ciepła do grzania domu i przygotowania ciepłej wody zużycie energii przez PCi jest znaczącą pozycją (ponad 50% ?). Jeżeli PCi będzie pracowała jedynie w II taryfie, a dodatkowo II taryfę wykorzysta pralka i zmywarka, to zaczyna mieć to sens.
U mnie prąd w taryfie G11 kosztuje 0,4407 zł/kWh, przy opłatach stałych 14,03 zł/miesiąc.
W taryfie G12 koszt prądu to 0,5122 i 0,2544 zł/kWh, opłata stała 16,47 zł/kWh.

Poza sezonem grzewczym zużywam ponad 400kWh energii miesięcznie (w tym co najmniej połowa to c.w.u. grzana podgrzewaczem przepływowym).
Ile w sezonie grzewczym nie potrafię jeszcze powiedzieć, ale zakładając nawet standard domu pasywnego 15kWh/m2 rocznie * 108 m2 = 1620 kWh to przy taryfie G11 za ogrzewanie zapłaciłbym ok. 300 zł więcej za samo ogrzewanie domu. Przy wyższym zużyciu oszczędności oczywiście będą większe.

phoenix*
08-09-2008, 14:53
Witam

a ja mam ciagle problem z moim instalatorem ktory caly czas uwaza ze powinienem miec pompe o mocy 8kw (co + cwu).

domek ma 140m2, podlogi do ogrzania ma 180m2, odwierty 180m (3x60)
ale bedzie tez rekuperator.
Juz kiedys poruszalem ten temat z wami i radziliscie aby spokojnie dac 6kw bo lepiej miec pompe lekko niedowymiarowana.
Jednak wowczas podalem wam ze domek ma 120m i podlogi 160 a obecnei zdecydowalem sie ogrzewac rowneiz strych (bedzie tam pokoj) i czy nadal upierac sie z instalatorem o ta pompe 6kw ?
pompa to nibe 1140
na stronie producenta szacunkowa glebokosc sond dla 6kw to 70-90m
ja mam az 180 gdzie nawet dla 8kw szacunkowa to 160-170m

juz mam metlik w glowie i sam zglupialem ktora brac a juz termin goni

HenoK
08-09-2008, 15:00
Witam

a ja mam ciagle problem z moim instalatorem ktory caly czas uwaza ze powinienem miec pompe o mocy 8kw (co + cwu).

domek ma 140m2, podlogi do ogrzania ma 180m2, odwierty 180m (3x60)
ale bedzie tez rekuperator.
Juz kiedys poruszalem ten temat z wami i radziliscie aby spokojnie dac 6kw bo lepiej miec pompe lekko niedowymiarowana.
Jednak wowczas podalem wam ze domek ma 120m i podlogi 160 a obecnei zdecydowalem sie ogrzewac rowneiz strych (bedzie tam pokoj) i czy nadal upierac sie z instalatorem o ta pompe 6kw ?
pompa to nibe 1140
na stronie producenta szacunkowa glebokosc sond dla 6kw to 70-90m
ja mam az 180 gdzie nawet dla 8kw szacunkowa to 160-170m

juz mam metlik w glowie i sam zglupialem ktora brac a juz termin goni
Zamierzasz grzać w jednej taryfie, czy wykorzystywać tańszą taryfę (patrz posty powyżej)? Przy dwutaryfowym grzaniu niezbędny jest odpowiedni zapas mocy. Weź to też pod uwagę :).

phoenix*
08-09-2008, 15:39
HEY

no wlasnei zamierzam grzac w II taryfie

zastanawiam sie tylko jak zmusic pompe do grzanai w tanich taryfach

bonetka
08-09-2008, 19:48
Ja trochę nie w temacie ...IVT ma PC inwerterową IVT Premiumline XP15 4,5-17 kW
http://en.ivt.se/products.asp?lngID=600&lngLangID=1
sterownik Rego 800 ..można pobrać plik ( kliknąć na zdjęcie sterownika ) i sobie na symulatorze popracować ( nie testowałam jeszcze i nie wiem czym się różni od Rego 637 - na takim pracuje Greenline HT PLUS C, E )
http://en.ivt.se/products.asp?lngID=598&lngLangID=1

Phoenix masz dwa czasy bo to Nibe, sztuką jest sterować jak ma się jeden :wink:
Nibe podaje ilość kolektora ( o ile pamiętam dla skały ) ...
ps. mam nadzieję , że daliście sobie radę :D z tą symulacją ...
Przyszło rozliczenie za prąd ...w ubiegłym roku za rok ( grzeję tylko prądem ) 6.700,- ...teraz 3.120 ,- .....inaczej ustawiona PC , inna taryfa, ( rozkład 33,8% I taryf , 66,2 % -II taryf. ), mniej się buduje ( betoniarki , szlifierki itd ), .

podoba mi się , że możesz tak na tym sterowniku ustawić krzywą jak chcesz , tyle punktów załamania ( garby ) ile sobie życzysz ,słowem fala czy prosta czy schodkowa zależna od Ciebie :D

jarook
09-09-2008, 09:26
Jak zrozumiałem, to należy oprócz PC zainstalować przede wszystkim licznik na II taryfę na prąd i reperkurator. Hmmm... a co sądzicie o wzmocnieniu zbiornika na wodę użytkową przez solar? Czy zmniejszy to znacznie zużycie prądu przy takim systemie zapotrzebowania na energię? I czy ma to sens (wydatki finansowe na kolejny "gadżet" solar)? Czy warto łączyć tyle technologii, czy nie jest to już nadmiar i przesada? Mam na myśli:
- PC;
- reperkurator;
- solar;
... bo II taryfa to zawsze coś na tym zyskamy, wszystkie urządzenia pracujące w tych tańszych godzinach to już zysk. PC i reperkurator a nawet solar potrzebuje energii na rozruch i pracę (same urządzenia jak i dodatki, wszelkie pompy do wymuszania obiegu itp.). Pomimo dużego kosztu PC no i pozostałych elementów również, mamy w domu czysto, bez opału i problemów związanych z jego zakupem, transportem, przechowywaniem itp. Prawda jest taka, że za wygodę trzeba płacić, ale i nad tą wygodą też trzeba się zastanowić czy nie wyjdzie ona mam bokiem. Mam na myśli ukryte koszty eksploatacji.

szczukot
09-09-2008, 10:23
Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??
Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.
Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?
Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.
Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.
No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.
Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?
Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

Fantom
ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

hydrol
09-09-2008, 10:30
PCi + rekuperator to sensowne połaczenie. Na temat solarów było juz wielokrotnie, ale zawsze mozna powtórnie napisać : przy tak małym zapotrzebowaniu ja w domku i praktycznej mozliwości wykorzystanie max prze 6 miesięcy w roku solar jest najdroższym możliwym źródłem ciepłej wody ! Nie po to instalujemy pompe ciepła , która produkuje tanio żeby pogarszać wynik całej inwestycji montażem solara.
Dołączanie solara do instalacji pompy ciepła jest bezmyslnym przenoszeniem schematów lub rozwiązań , któe miały zupełnie inne uzasadnienie lub dotycza obiektów o bardzo dużym rozbiorze ciepłej wody , gdzie moza się doszukac takiego uzasadnienia.
Jeśłi nie wierzysz to spytaj ile kosztuje instalacja solara i policz ile za te pieniądze mozesz nagrzać wody z dziennej taryfie elektrycznej i podziel przez miesięczne zuzycie. Wychodzi 10 lat i więcej ?

Fantom , uderzasz w tony powszechnie wyśmiewane na innych forach. A co ma sie zwrócić? Czy kupując wygodny samochód liczysz na jakiś zwrot? Taniej będzie autobusem a może i taxi ? Tak liczą razem z amortyzacją ? Komfort braku obsługi trudny do wyceny i musi kosztować. Jak tu juz ktoś pisał bezkonkurencyjna inwestycyjnie jest kurna chata. Masz gaz? Ok, w 10 lat z pewnością będzie taniej licząc z nakładami inwestycyjnymi. Chyba że ropa dalej będzie szła w górę?
Z praktyki wiem tylko jeszcze jedno : przy gazie koszty eksploatacyjne są na tyle wysokie, że w każdym obudzi sie skąpiec i po większym rachunku czy skokowej podwyżce przykręci ogrzewanie :D Przy pompie ciepła nawet o tym nie myslę bo ciepło jest bajecznie tanie a i taryfa weekendowa zachęca do komfortu i rozrzutności :D :D :D .
Przeglądy ? Konserwacja? A czy do lodówki czy zamrażarki wzywasz serwisanta? Jeśłi potrafisz kontrolowac stan wody w instalacji i ewentualnie glikolu w kolektorze to nic więcej sie nie nadzoruje.

szczukot
09-09-2008, 10:36
Na temat solarów było juz wielokrotnie, ale zawsze mozna powtórnie napisać : przy tak małym zapotrzebowaniu ja w domku i praktycznej mozliwości wykorzystanie max prze 6 miesięcy w roku solar jest najdroższym możliwym źródłem ciepłej wody !

Tak swoja droga, ja tam nie wiem, ale w rodzinie mam solar na dachu i ciepla wode z niego maja 12 miesiecy w roku a nie 6. O co biega ??

Fantom

Szymon_J
09-09-2008, 10:45
Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??
Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.
Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?
Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.
Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.
No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.
Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?
Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

Fantom

ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

Wez pod uwage koszty przylacza gazu, zrobienia kominow - jest to pare tysiecy zlotych. Wtedy zwrot z inwestycji spada ponizej 10 lat. Jesli przy pompach cieplach bierzesz pod uwage amortyzacje to wez ja rowniez pod uwage przy kotle gazowym, kominku, solarach.
Nie wiem dokladnie, ktore wypowiedzi masz na mysli mowiac ze instalacja PC jest drozsza o 40k od zwyklych. Domyslam sie, ze sa to ceny calej instalacji, razem z gornym zrodlem.
Powinieneś porownywac calkowity koszt PC (dolne zrodlo, pompa, gorne zrodlo) z kosztem przylacza gazu, zrobienia kominow (przy zalozeniu ze jestes na etapie budowy domu i kominow jeszcze nie ma), zakupu pieca, solarow, kominka z instalacja oraz grzejnikow.
Policz, zobacz co Ci wyjdzie i ocen co sie bardziej oplaca.

szczukot
09-09-2008, 11:02
Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??
Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.
Z tego co widze prad to koszt rzedu 200 zl na miesiac za PC ?
Grzejac weglem to koszt rzedu 300 zl/mc.
Grzejac gazem to koszt rzedu 500 zl/mc.
No i tak liczac to te 40 tys przy PC i koszt powiedzmy grzania gazem to zwroci sie za jakies (40 tys / 300 zl /12 mc = 11 lat) a weglem moze za 20 lat !. A gdzie jakies koszty amortyzacji itp ? Moze te pompy za te 10 lat trzeba bedzie wymieniac lub wpakowac w nie kilkanascie tys na remonty itd. Odkladajac te 40 tys na lokate to dodatkowo jakas kasa ktorej nie musimy teraz wydawac.
Czy gdzies zle wyliczenia zrobilem (gdzies za bardzo nagilaem, zle kwoty itp) ?
Czy te PC naprawde sie oplacaja (nie liczac ochrony srodowiska) ??

Fantom

ps. Ja osobiscie u siebie robie gaz, solary i kominek z plaszczem. Laczny koszt tej instalacji wyceniam na jakies 30 tys zl. Wegla nie moge miec - plan zagospodarowania zabrania.

Wez pod uwage koszty przylacza gazu, zrobienia kominow - jest to pare tysiecy zlotych. Wtedy zwrot z inwestycji spada ponizej 10 lat. Jesli przy pompach cieplach bierzesz pod uwage amortyzacje to wez ja rowniez pod uwage przy kotle gazowym, kominku, solarach.
Nie wiem dokladnie, ktore wypowiedzi masz na mysli mowiac ze instalacja PC jest drozsza o 40k od zwyklych. Domyslam sie, ze sa to ceny calej instalacji, razem z gornym zrodlem.
Powinieneś porownywac calkowity koszt PC (dolne zrodlo, pompa, gorne zrodlo) z kosztem przylacza gazu, zrobienia kominow (przy zalozeniu ze jestes na etapie budowy domu i kominow jeszcze nie ma), zakupu pieca, solarow, kominka z instalacja oraz grzejnikow.
Policz, zobacz co Ci wyjdzie i ocen co sie bardziej oplaca.

No chwila. Ale przeciez w obu wypadkach (PC i bez PC) instalacja grzewcza i tak istnieje (podlogowa lub typowa). W 99 % domkow kominki i tak sa robione. Kominy tez, bo sa uzywane jako wentylacyjne, do kanalizy, kominka itp. A czy sie robi 2 kanaly czy 3 w tym kominie to zadna roznica praktycznie w cenie. Pozostale rzeczy mozna uwzglednic faktycznie i obnizyc roznice w cenie. No ale w sumie pytanie ciagle zostanie: czy jest sens inwestowac duzo wiecej (powiedzmy 30 tys) przy zwrocie moze za 10 lat ? Prawda jest tez taka, ze za te 10-15 lat duza czesc osob juz nawet nie bedzie mieszkala w tych domach :) Podobno dopiero trzeci domek jest tym ostatecznym.

Fantom

Szymon_J
09-09-2008, 11:34
No chwila. Ale przeciez w obu wypadkach (PC i bez PC) instalacja grzewcza i tak istnieje (podlogowa lub typowa). W 99 % domkow kominki i tak sa robione. Kominy tez, bo sa uzywane jako wentylacyjne, do kanalizy, kominka itp. A czy sie robi 2 kanaly czy 3 w tym kominie to zadna roznica praktycznie w cenie. Pozostale rzeczy mozna uwzglednic faktycznie i obnizyc roznice w cenie. No ale w sumie pytanie ciagle zostanie: czy jest sens inwestowac duzo wiecej (powiedzmy 30 tys) przy zwrocie moze za 10 lat ? Prawda jest tez taka, ze za te 10-15 lat duza czesc osob juz nawet nie bedzie mieszkala w tych domach :) Podobno dopiero trzeci domek jest tym ostatecznym.

Fantom

Co do pierwszego zdania - trzeba tak faktycznie zalozyc. Nie wiem czy te wyceny "40k wiecej niz normalna instalacja" zawieraja instalacje grzewcza.
Kominy - oczywiscie ze robisz, ale komin spalinowy jest drozszy niz wentylacyjny.
Kominki faktycznie robione sa wiekszosci domow - ale koszt zrobienia kominka z plaszczem wodnym jest wiekszy niz koszt zwyklego (ja zrezygnowalem z plaszcza).
A czy jest sens inwestowac wiecej i czekac na zwrot - decyzja nalezy do inwestora :)

PS. Mozna wziąć pod uwage ewentualne dotacje na odnawialne zrodla energii. W moim przypadku instalacja PC wyszla taniej niz instalacja gazowa :) Nie wiem, zebym bardzo narzekal :)

gawel
09-09-2008, 11:35
Moim zdaniem istnieje jakaś minimalna powierzchnia ponizej której nie opłaca sie instalować PC. Jest to ok 130 m2 moze troche wiecej :roll: . Jezeli przy takiej powierzchni wydaje na prad średniomiesiecznie ok 370 zł i wszystko mam na prąd tzn kuchenke, cuw i ogrzewanie (konwektory) - taryfa G-12. To robiłem symulacje gdybym zakupił piece akumulacyjne to przy ostrych zimach ta inwestycja zwróciłaby mi sie po ok 10 latach. PC + wodna podłogówka zwróciłaby sie moze za 50 lat. Ja bym tego już nie dożył. :(


Moim zdaniem PC warto ząłozyć tak od 200 m2 wzwyż.

piwopijca
09-09-2008, 12:19
Bzdura, wszyscy licza "pod siebie" -moze wam sie nie oplaca, ale sa tacy ktorym sie albo oplaca, albo ktorych po prostu stac na to.
Ja zamierzam zakladac PC poniewaz nie wymaga dodatkowej obslugi (szczegolnie przy wyjazdach) a koszt podlaczenia gazu mialem wyceniony na ok. 25k zl -wiec o czym wy mowicie? Zeby gaz mnie kosztowal tyle samo co PC? To porazka a i niewiadomo co bedzie z ruskimi za 5-10 lat (wlasciwie z ich gazem, czy nie zakreca go etc...) Nie wspominamy widze juz o ekologii, dlaczego? Przeciez to jest wazne zagadnienie i problem. Ja uwazam ze oplaca sie instalowac PC w mniejszych domach (moj bedzie mial ok. 175m2 uzytkowej (pow. podlogowki do ogrzania 195m2)
Mysle (ale tylko mysle)na jakimis panelami fotovoltaicznymi i malym wiatrakiem na kominie. wstepne koszty rzedu 20-25k sa lekko za wysokie jak na dzien dzisiejszy i wydajnosc rzedu 1-1,5kW nie jest imponujaca w tej cenie. Jednak moze w przyszlosci gdy zaczna dofinansowywac dzialania pro eko wezme powazniej to pod uwage i ... No ale to za jakis zas, dzisiaj mysle o PC i wyborze odpowiedniej firmy i modelu.
Wracajac do tematu, czy Viessmann Vitocal 222-G nie jest jednak lepszy od IVT Greenline_HT_C_Plus? Wyglada ze ma lepszy sterownik, wiecej mozliwosci etc... no i wiekszy zbiornik cwu a podobne moce (Viessman dla mnie ma 6,1kW a IVT 5,9kW)
Tego IVT Premium Line X15 nie ma jeszcze chyba w sprzedazy

Pzdr.

sSiwy12
09-09-2008, 12:39
To nie jest 370,- co miesiąc (może średnia roczna), ale w sezonie grzewczym jest dużo więcej do wydania za zużycie w danym miesiącu- to po pierwsze.
Po drugie zakładając, że około 2/3 tych wydatków jest dla potrzeb Co i CWU, to miło będzie zamiast 3.000,- zapłacić 1.000,- ( w najgorszym razie).
Ekonomiczne nie jest, bo termin zwrotu....?. To kiedy zwrócą Ci się "mniej" oszczędne inwestycje w domu - dach zawsze można zrobić tańszy, płot można zrobić z żerdzi i okorek, w łazience zamiast kafelek olejnica, itp. W każdym z tych przypadków walory użytkowe są takie same a czas ewentualnej amortyzacji ogromny :lol:. Różne są kryteria ważności wyborów.
Dla domu 130m2 kompletną instalację CO i CWU z podłogówką, opartą na pompie ciepła mozna wykonać do 40.000,-, a jak ktoś jest "trochę techniczny", to systemem gospodarczym nie przekroczy kwoty 30.000,-.
Fakt, można wykonać za dużo większe kwoty, ale jakoś tak jest, że "nam" liczy się z "maksa", a swoje wydatki kalkuluje się z "minimum".
Wiem, wiem - zaraz ktoś powie, ze jest różnica między np. płotem z okorek, a "ładnym", ale również w przypadku ogrzewania podłogowego należy uwzględnić, ze np. piec akumulacyjny zabiera sporo powierzchni, której nie możemy wykorzystać dowolnie - a przecież te dobrych kilka m2 też wybudowaliśmy i to za niezłą kasę.
Nie bez znaczenia jesttez fakt, ze nosniki energii rosna w sposób zatrważający - juz jest zapowiedź, że w przyszłym roku prąd zdrozeje o 30%.
Jeszcze w tamtym roku kotły na ekogroszek były najtańszym źródłem ogrzewania - dziś już "zrównały się" z gazem miejskim.
Biorac to wszystko pod uwagę może okazać się, że "w plecy" bedą wszyscy pomijając tych z pompami ciepła.
Tak więc jestem raczej ostrozny w twierdzeniu, że inwestycja w pompę ciepła jest nieuzasadniona ekonomicznie, bo to zależy o tego co i kto liczy. Bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :lol:

szczukot
09-09-2008, 13:03
Bzdura, wszyscy licza "pod siebie" -moze wam sie nie oplaca, ale sa tacy ktorym sie albo oplaca, albo ktorych po prostu stac na to.
Ja zamierzam zakladac PC poniewaz nie wymaga dodatkowej obslugi (szczegolnie przy wyjazdach) a koszt podlaczenia gazu mialem wyceniony na ok. 25k zl -wiec o czym wy mowicie? Zeby gaz mnie kosztowal tyle samo co PC? To porazka a i niewiadomo co bedzie z ruskimi za 5-10 lat (wlasciwie z ich gazem, czy nie zakreca go etc...) Nie wspominamy widze juz o ekologii, dlaczego? Przeciez to jest wazne zagadnienie i problem.
Pzdr.

No fakt. Jakbym mial zaplacic za podlaczenie gazu 25 tys to bym sie zastanowil. Ja kupilem dzialke w 90 % uzbrojona (bez deszczowki).
A co bedzie z ruskimi to nie wiadomo, ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo :) Moze wtedy tylko wegiel i drewno podrozeja o 50 %.
A o ekologii jak najbardziej trza pamietac. Ale czasmi nei stac kogos na "jej" sfinansowanie za 40 tys zl.

Fantom

irtad
09-09-2008, 13:11
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

androzek
09-09-2008, 13:15
Jeszcze trochę i będziemy wymieniać nasze pompy na Toshiba Micro Nuclear - starczy na 30-40 lat jedno "załadowanie" i prądu mamy w pip.W sumie to nie będziemy wymieniać pomp tylko podłączać do ww.ustrojstwa.Problemem będzie oczywiście pluton i co robić ze zużytym (?) reaktorem - oddać w sklepie ? :lol:

mery26
09-09-2008, 14:58
a zużyte paliwo na szufelkę i myk do sąsiada :lol: :lol: :lol:
Czy PC się opłaca? Jednemu tak -innemu nie. Nie ma sensu takie rozważanie. Każdy istnieje w określonych warunkach otoczenia (media) i możliwości fin. i to determinuje decyzję. pisałem już jak w zimie moja połówka ze zdziwieniem patrzyła na rach z ZEWT na 1,7 kzł (2m-ce)-ale za gaz rachunku nie ma :D

fotograf
09-09-2008, 16:29
Czy te pompy ciepla wogole sie oplacaja ??
Tak sobie czytam ten caly watek i sie mocno zastanawiam. Na typowy domek (powiedzmy 150m2 uzytkowej) trzeba wydac jakies 40 tys za instalacje z pompa wiecej niz za instalacje powiedzmy na gaz czy wegiel.

moja pompa z instacją dolnego źródła kosztowała jakieś 20 000
podłogówke i tak bym miał
piec na gaz i instalacja gazowa z przyłączem była jakieś kilka tysięcy tańsza

wybrałem PC

bonetka
10-09-2008, 18:04
A ja mam dla Was zagadkę :)
ile czasów dobowych można ustawić w nowej PC IVT Premiumline X15 dla co. i cwu ?
Na Polskę tej PC jeszcze nie dali .
Viessamnn a IVT? , Viessmann ...wodotrysków nie ma ale dobry sterownik, ( programy czasowe, automatycz. czas zimowy i letni, wakacje z datą i godz. itd. ) zb. cwu 250 litrów ( IVT płaszczowy 165 l) , gdy potrzebna wyższa temp. cwu można dogrzać przepływowo ( ale wtedy już stopniami grzałki 2,4,6 KW o ile pamiętam ) , inny czynnik chłodniczy R 410A ( IVT R407C ).
Moduł zdalnego sterowania tylko w znaczeniu termostatu Vitotrol 200 , nie ma zdalnego sterowania z znaczeniu na odległość ( moduł komunikacyjny ) o ile mi wiadomo .
ps. ukazał się wrześniowy nr. instalatora ( www.instalator.pl )
temat główny to kotły kondensacyjne ale dla nas min. grzanie powierzchniowe i ...wentylacja hybrydowa ( grawitacyjno/mechaniczna )

a&zb
12-09-2008, 00:45
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

irtad
12-09-2008, 09:34
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

A jak to policzyłeś?

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

piwopijca
12-09-2008, 10:32
Czy to sie komus oplaci czy nie, kazdy musi sam policzyc.
Nie ma sensu udowadnianie wszem i wobec, ze PC jest oplacalna lub nie. Jesli ktos ma na ten cel srodki, to kupi sobie PC, w przeciwnym razie poszuka innego zrodla ciepla - proste.

Pzdr.

mery26
12-09-2008, 10:47
poszuka innego zrodla ciepla - proste.
Pzdr.
w rzeczy samej, uzależnionego od dostępnego źródła energii

irtad
12-09-2008, 14:59
Otóż to. Każdy fundnie sobie to na co go stać. Nikt tu nie chce nikomu udowadniać co się opłaca a co nie. Ale na tym forum niestety bardzo dużo osób udowadnia że ich rozwiązanie jest to jedyne i słuszne. A czasami zdarza się że ci "doradcy" to nawet nie mają pojęcia o czym piszą i bazują na tzw. obiegowych opiniach.

a&zb
12-09-2008, 16:28
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

A jak to policzyłeś?

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

irtad
12-09-2008, 16:30
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

A jak to policzyłeś?

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

a&zb
12-09-2008, 16:36
Otóż to. Każdy fundnie sobie to na co go stać. Nikt tu nie chce nikomu udowadniać co się opłaca a co nie. Ale na tym forum niestety bardzo dużo osób udowadnia że ich rozwiązanie jest to jedyne i słuszne. A czasami zdarza się że ci "doradcy" to nawet nie mają pojęcia o czym piszą i bazują na tzw. obiegowych opiniach.

To jest kwestia zrozumienia, że najlepsze rozwiązanie w danym przypadku niekoniecznie jest optymalne w innym. Jak ktoś uparcie obstaje że jakieś rozwiązanie jest ogólnie najlepsze to zaczynam być przekonany że być może w ogóle nie jest najlepsze w żadnym przypadku :wink:

Dlatego na pytania czy i jaką PC polecam odpowiadam uparcie szeregiem pytań zaczynającym się od: Czego oczekujesz? Za ile? Jak wygląda projekt domu? Jakie masz alternatywy? ....

a&zb
12-09-2008, 16:43
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

A jak to policzyłeś?

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

Bez względu na to jakie koszty podstawisz - wyjdzie tak samo - jeżeli rzeczywiście koszty obydwu nośników energii pójdą w górę o 100%.

Ta proporcja kosztów grzania gazem ziemnym względem PC 1,75:1 to jest szacunek wg mojej oceny na podstawie dostępnych mi danych teoretycznych i rzeczywistych. Ze względu na zróżnicowane ceny, różne taryfy, różną wydajność systemów opartych na PC i kotłach gazowych może to podlegać sporym wahaniom.

irtad
12-09-2008, 16:57
"ale nei licz na to, ze jak gaz podrozeje o 100 % to prad nie podrozeje o tyle samo"

Że podrożeje to pewne , ale nie koniecznie tyle co gaz. Gaz to gaz a prąd można uzyskać z różnych źródeł. więc to przełożenie 1-1 wcale nie takie oczywiste

Jeżeli oba podrożeją o 100% to czas zwrotu nadwyżki inwestycji w PC względem gazu skróci się dwukrotnie.

A jak to policzyłeś?

A uwagę chciałem zwrócić na to że nie ma przełożenia 1-1.

To dość proste chyba - jeżeli przy dzisiejszych cenach roczne koszty prądu zużytego przez PC i gazu spalonego w kotle to odpowiednio 2000 i 3500 zł (dla jakiegoś przykładowego przeciętnego domu), to jeżeli oba nośniki zdrożeją o 100% to będzie 4000 i 7000 zł. Jak widać różnica która pracuje na zwrot nadwyżki kosztów inwestycji w PC względem gazu rośnie dwukrotnie czyli okres zwrotu będzie dwukrotnie krótszy. Pominąłem tu rzecz jasna kwestie innych kosztów eksploatacji zakładając że są niewielkie i porównywalne oraz zmianę wartości pieniądza.

Tak to też potrafię. Pod warunkiem że rzeczywiście jest to 2000 i 3500 ;)

Bez względu na to jakie koszty podstawisz - wyjdzie tak samo - jeżeli rzeczywiście koszty obydwu nośników energii pójdą w górę o 100%.

Ta proporcja kosztów grzania gazem ziemnym względem PC 1,75:1 to jest szacunek wg mojej oceny na podstawie dostępnych mi danych teoretycznych i rzeczywistych. Ze względu na zróżnicowane ceny, różne taryfy, różną wydajność systemów opartych na PC i kotłach gazowych może to podlegać sporym wahaniom.

Dobrze. Teoria teorią. Równie dobrze mogę sobie założyć że ta proporcja wynosi 1990zł (prąd) do 2010zł (gaz) , wtedy również masz 200% racji co do tego że oszczędność będzie większa bo będzie 40zł a nie 20zł ;) .No rzeczywiście jak podrożeją obydwa o 100% jednocześnie, co od początku podważam jako ścisłą zależność że gaz drożeje 100% to z automatu prąd też 100%.

bonetka
12-09-2008, 20:06
Widzę , że Panowie przepowiadają przyszłość :) ( w innych dziedzinach też ? :D czy można seansik zamówić ? :lol: ) teoria a praktyka .....proponuję do tych w/w rozważań wykorzystać logikę jako dziedzinę nauki oraz r-k prawdopodobieństwa ......
ps. mam nadzieję , że przy piątku mi wybaczycie ? , prawda ? ( bo przy poniedziałku to może nie ?:) ) .
Odnośnie zagadki ...jeden ..słownie: JEDEN ...dobre , nie ? :lol:
bo oni teraz ekspansję na Amerykę robią a my to mały pikuś :) maciupeńki

OOOOOOOOOOOoooo a co to ?
jestem pod wrażeniem :D dziękuję :D

irtad
12-09-2008, 21:31
Widzę , że Panowie przepowiadają przyszłość :) ( w innych dziedzinach też ? :D czy można seansik zamówić ? :lol: ) teoria a praktyka .....proponuję do tych w/w rozważań wykorzystać logikę jako dziedzinę nauki oraz r-k prawdopodobieństwa ......
ps. mam nadzieję , że przy piątku mi wybaczycie ? , prawda ? ( bo przy poniedziałku to może nie ?:) ) .
Odnośnie zagadki ...jeden ..słownie: JEDEN ...dobre , nie ? :lol:
bo oni teraz ekspansję na Amerykę robią a my to mały pikuś :) maciupeńki

OOOOOOOOOOOoooo a co to ?
jestem pod wrażeniem :D dziękuję :D

A no trochę zboczyliśmy z tematu ;). Ale Ja już pass :lol: .

Pozdrawiam.

irtad
13-09-2008, 22:23
Sezon grzewczy uważam za otwarty. Ruszyła o 22 ;) . Pozdrawiam Pompiarzy ;)

a&zb
14-09-2008, 00:24
bo oni teraz ekspansję na Amerykę robią

Tak? To będą musieli dać mocno promocyjne ceny bo tam prąd to chyba po 5 centów jest.

bonetka
14-09-2008, 02:23
Bosch ( IVT ) kupił ostatnio FHP . To duży gracz PC z Florydy ( założony1969r, robi na R 410A no i ma ISO 9001/2000 , obroty około 51 mil. USD ). Ponieważ sprzedaje w całych USA a także w Kanadzie , Europie , cent. i połud. Ameryce , Srod. Wschodzie i i Azji to teraz te rynki będą ich no i chcą oczywiście podwoić wynik w dalszej perspektywie .
A wiecie , że IVT ( u siebie od IV 2007 ) daje 10 lat gwarancji na sprężarkę i 6 na całą PC ? mało tego gdyby coś było nie tak w ciągu 24 godzin ( 1 listopad -31 marzec ) muszą zreperować , jest to tzw. usługa nr1PC ( specjane grupy) nie odnosi się to tylko do PC inwerterowej.

a&zb
14-09-2008, 02:39
Na Florydzie to chyba raczej pompy zimna :wink:

hydrol
14-09-2008, 20:23
R410 jest gorszy termodynamicznie niż z R407 ( o R22 jako zakazanym nawet nie wspominam) - co się objawia niższym COP. Ale z punktu widzenia producenta jest lepszy bo wychodzą mniejsze wymienniki niz przy R407. Tak więc postęp nie zawsze prowadzi do większej efektywności :(

a&zb
15-09-2008, 00:43
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?

HenoK
15-09-2008, 07:56
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?
Mówisz - masz :
Tańszy : http://www.allegro.pl/item435892800_licznik_energii_3faz_2tar_c52c_10_40 _a.html
Droższy : http://www.allegro.pl/item432498872_trojfazowy_licznik_energii_f_f_le_03 _d.html
a tu się możesz potargować :
http://www.allegro.pl/item435028064_elektroniczny_licznik_energii_elektr ycznej_3_faz.html
:lol:

mery26
15-09-2008, 07:57
Sezon grzewczy uważam za otwarty. Ruszyła o 22 ;) . Pozdrawiam Pompiarzy ;)
:lol: u mnie tez ruszyła.przed wczoraj na 2h i wczoraj nocą na 3 h. No ale był weekend to i sezon na kominek zainaugurowany :lol:

hydrol
15-09-2008, 08:19
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?
Watomierz to miernik mocy (Wat) , a potrzebujesz licznik energii (kWh lub J) to zupełnie inne wielkości fizyczne jak kg i metr :D , nie masz chyba wątpliwości, że nie zważysz niczego przy pomocy linijki :D

bonetka
15-09-2008, 08:19
Henoczku ...ten licznik drugi od góry ...wydaje mi się , że to owszem trójfazowy ale jednotaryfowy ( miałam taki ) .........ja mam dwutaryfowy na szynę firmy Hager + zegar (powinien być tak skonstruowany żeby mieć razem ten zegarek ) ...brzydziej wygląda i drogi :( ...bo ja w normalnym sklepie i chyba z 1200pln ale można znaleźć taniej .
Też już grzeję ...pozdrawiam Wszystkich , życzę krótkiego i taniego sezonu :D

tak pomyślałam bo nie było rozróżnienia ale pamiętajcie , że te inf. to nie tylko dla Panów ...dla Pań :D też i nie każda techniczna i wie , że musi być tu rozróżnienie :D

HenoK
15-09-2008, 08:42
Henoczku ...ten licznik drugi od góry ...wydaje mi się , że to owszem trójfazowy ale jednotaryfowy Oczywiście masz rację, ale a&zb chodziło tylko o trójfazowe :).

a&zb
15-09-2008, 16:23
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?
Watomierz to miernik mocy (Wat) , a potrzebujesz licznik energii (kWh lub J) to zupełnie inne wielkości fizyczne jak kg i metr :D , nie masz chyba wątpliwości, że nie zważysz niczego przy pomocy linijki :D

Ale mając linijkę i odważnik już się można pokusić :wink:

a&zb
15-09-2008, 20:43
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?
Mówisz - masz :
Tańszy : http://www.allegro.pl/item435892800_licznik_energii_3faz_2tar_c52c_10_40 _a.html
Droższy : http://www.allegro.pl/item432498872_trojfazowy_licznik_energii_f_f_le_03 _d.html
a tu się możesz potargować :
http://www.allegro.pl/item435028064_elektroniczny_licznik_energii_elektr ycznej_3_faz.html
:lol:

Dzięki. Wystarczy mi jednotaryfowy - ten do montażu na szynie byłby najlepszy bo zamontowałbym go w skrzynce elektrycznej i po sprawie, tylko czemu taki drogi? Te tańsze są ok ale strasznie wielkie. Poszukam jeszcze i zapytam w lokalnej hurtowni elektrycznej - tam wszystko mają :)

a&zb
15-09-2008, 21:09
Tu niektórzy pisali o instalacji podliczników do PC aby móc monitorować zużycie energii. Czy takie coś można kupić? W ogłoszeniach w internecie znalazłem wyłącznie watomierze do 230 V. Czy są na rynku trójfazowe?
Watomierz to miernik mocy (Wat) , a potrzebujesz licznik energii (kWh lub J) to zupełnie inne wielkości fizyczne jak kg i metr :D , nie masz chyba wątpliwości, że nie zważysz niczego przy pomocy linijki :D

Oczywiście tak, ale ponieważ na codzień nie kupuję przyrządów tego typu, zasugerowałem się licznymi ogłoszeniami jak poniższe:

http://www.allegro.pl/item418834189_watomierz_licznik_energii_elektryczn ej_miernik_hit.html

W sumie, licznik energii to watomierz sprzężony z zegarem jakby....

bonetka
15-09-2008, 21:15
A &zb ...mam propozycję dla Takiego aktywnego forumowicza musi być nagroda :D . ...sprezentuje Ci go bo mi niepotrzebny ( wymieniłam na dwutaryfowy ) .
Albo zaczekaj jak wrócę do W-wy ( połowa listopada ) albo Ci prześle ....adres podaj na priv ..
jest tylko taka sprawa mój jest LE-03 a ten z allegro LE-03d
różnią się ...mój ma 3x230/400V+N a ten drugi to samo tylko AC ( bo temp.. są nieistotne bo to nie do Afryki :) mój +65 a ten z allegro +55 )

a&zb
15-09-2008, 21:30
A &zb ...mam propozycję dla takiego aktywnego forumowicza musi być nagroda :D . ...sprezentuje Ci go bo mi niepotrzebny ( wymieniłam na dwutaryfowy ) .
Albo zaczekaj jak wrócę do w-wy ( połowa listopada ) albo Ci prześle ....adres podaj na priv ..
jest tylko taka sprawa mój jest LE-03 a ten z allegro LE-03d
różnią się ...mój ma 3x230/400V+N a ten drugi to samo tylko AC ( bo temp.. są nieistotne bo to nie do Afryki mój +65 a ten z allegro +55 )

O dzięki ! Ale umówmy się na jakąś cenę bo to trochę kosztowny podarek a są tu o wiele bardziej zasłużeni forumowicze.

bonetka
15-09-2008, 21:38
A&zb ...no coś Ty ! daj mi zrobić dobry uczynek :) policzą mi na górze :lol: a wiesz trzeba zbierać bo to zawsze może się przydać :D
przecież reszcie nie trzeba tylko Tobie ....i nie bądż taki skromny :)
Wiesz , ze jesteśmy jedną Rodziną ( może sobie tak wymyśliłam ale ładne te myśli , prawda ? )

hydrol
16-09-2008, 09:31
Bonetko :D gratuluję bardzo trafnego opisu Twojego nicka :D Widocznie nasz wątek jest inwigilowany ( to od wigilii?) przez dowcipną redakcję i nie piszesz tylko dla nas :o .

bonetka
16-09-2008, 14:10
Nie wiedziałam , że to Redakcja ... chyba tej Osobie jest miło , że Jej określenie spodobało Ci się i uważasz je za trafne :D
mnie też jest miło :D znasz to powiedzenie "tam gdzie diabeł nie może, tam babę pośle " :lol:

1950
17-09-2008, 09:59
Bonetko :D gratuluję bardzo trafnego opisu Twojego nicka :D Widocznie nasz wątek jest inwigilowany ( to od wigilii?) przez dowcipną redakcję i nie piszesz tylko dla nas :o .
:wink:

bonetka
17-09-2008, 21:22
A co tu taka cisza , ktoś zaczarował czy co ? :))) może czerwoną wstążeczkę gdzieś przyczepimy ?:)
Ja jeszcze o M2 ...myślę , ze na jakim skraplaniu działa możemy wiedzieć bardzo prosto , mianowicie ...jeśli w punkcie poboru na co. chcemy mieć 35 *C ( na wys. krótszej rurki - wyjście na co. ) to wtedy na sensorze musimy ustawić około 27 -30 *C ...ale taka wartość dyskwalifikowałaby uzyskiwanie odpowiedniej temp. cwu ...dlatego należy je ustawić odpowiednio wyższe , jakie ? każdy może ustawić sobie sam takie jakie chce metodą prób i błędów ...czyli wystarczy , że ustawimy tutaj ( na sensorze ) jakąś i mamy temp. skraplania czyli temp. do jakiej grzeje się cały zbiornik ( oczywiście dodatkowo te wyższe temp. na górze są z gorącego gazu i pamiętamy , ze temp. ułożone są warstwowo ) .
Może Ktoś zechce napisać ile ma ustawione ? przecież tyle osób ma , prosimy :) .

a&zb
17-09-2008, 22:54
A&zb ...no coś Ty ! daj mi zrobić dobry uczynek :) policzą mi na górze :lol: a wiesz trzeba zbierać bo to zawsze może się przydać :D


No to zróbmy tak, że przeznaczysz pieniążki na jakiś szlachetny cel - w ten sposób będziesz miała zaliczone dwa dobre uczynki :)

bonetka
17-09-2008, 23:19
A&zb jesteś i szlachetny i kapkę uparty :) ale ja z kolei jeszcze bardziej uparta :D ( nie znasz mnie jeszcze ? :D , ) ....na zbożne cele daję co m-c a poza tym kobiety mają pierwszeństwo i trzeba ( należy ) im ustępować ....wracając do tematu albo we wtorek albo w środę będę w W-wie ( jadę tylko na 2-3 godz i wracam tutaj, właśnie będę robić dobry uczynek dla Kogoś ) to Ci przywiozę , napiszę na priv .
a na zbożny cel ? czemu nie ? zawsze sam możesz dać ..... :) w myśl zasady niech nie wie lewica co czyni prawica - nie ważne od Kogo aby było ( liczy się cel ) ...

a&zb
17-09-2008, 23:51
Oj, wpadłem jak śliwka... :o :D

Nie sądzę aby KK przewidywał paragraf za zmuszanie do przyjęcia darowizny, więc chyba nie mam wyboru :wink:

Aro013
18-09-2008, 23:13
Witam wszystkich jestem tu jeszcze zielony, ale prawie zdecydowany na pompe ciepła.
Nie wiem tylko od czego zaczać...

Chciałbym żeby było ciepło, tanio, czysto i ekologicznie.
Myślę o PC + rekuperator + kominek z płaszczem wodnym.


Pow. pomieszczeń: 189,3 m2
Pow. zabudowy: 145,6 m2
Kubatura: 860 m3

http://www.extradom.pl/projekt-domu-APS%20179-ID-4625.html?typ=wszystkie&powierzchnia=dowolna&garaz=wszystkie&strona=&szukaj=APS+179

:roll:

a&zb
19-09-2008, 13:57
Chciałbym żeby było ciepło, tanio, czysto i ekologicznie.
Myślę o PC + rekuperator + kominek z płaszczem wodnym.


No to tanio raczej nie będzie. Pomijając koszty inwestycji jest to bardzo przyjemne rozwiązanie niewątpliwie - minimalizacja strat energii i alternatywne źródło ciepła w razie awarii.

Nasuwają się dwa ciekawe pytania:

1. Jak wygląda porównanie kosztów łącznych inwestycji i eksploatacji dwóch opcji:
- większa PC plus wentylacja grawitacyjna
- mniejsza PC plus rekuperator

Po ilu latach wyższe koszty inwestycji w drugą opcję zwrócą się w wyniku niższych kosztów eksploatacji?

2. Mając już PC + reku - jak często trzeba używać kominka aby koszt płaszcza wodnego zwrócił się po określonym czasie, powiedzmy 10 lat?

hydrol
19-09-2008, 14:23
kominek z płaszczem wodnym to tylko kocioł o niskiej sprawności. Z całą pewnością nie produkuje ciepła taniej niż pompa ciepła , a wymaga jeszcze obsługi i przygotowania paliwa. Każde wydumane komplikowanie instalacji mści sie później okrutnie. Instalacja kominka wymaga zabezpieczenia naczyniem otwartym co ma swoje mankamenty.
Wielokrotnie tu dyskutowano, że rozwiązaniem optytmalnym przy pompie ciepła jest reku plus kominek powietrzny jako :
- uzupełnienie mocy pompy ciepła na atak srogiej zimy :P
- lub ozdobny i nastrojowy element salunu :o
- lub ( odpukać) awaryjne źródło ciepła :evil:
Amen. :D

piwopijca
19-09-2008, 14:35
Zgadzam sie z przedmowca w calej rozciaglosci
Sam daje PC 6kW, went. mech z reku i GWC -zwirowiec i oczywiscie podlogowka bedzie wszedzie i wspomniany kominek, ale jako dekoracja i "podgrzanie ogniska rodzinego" :lol:
Powaznie mysle o (w dalekiej pewnie przyszlosci) o panelach fotovoltaicznych dla obnizenia kosztow zuzycia en. elektrycznej. Moze wiatrak na komin o wyd. 1-1,5kW i wspomniane panele fotovoltaiczne -jako uzupelniajace sie element, gdy brak wiatru to prad z paneli i odwrotnie -przy pochmurnym niebie prad z "wiatru". Dostalem wstepna wycene i koszt wyniesie rzedu 25k zl, na razie nieoplacalne, ale...

Pzdr.

Aro013
19-09-2008, 14:39
Napewno nie chcę kominka z kratkami wylotowymi ciepłego powietrza bo to sprawia że ściany się szybciej brudzą.
No i jeszcze jedno pytanie...
W budynku będzie instalacja mieszana z przewagą kaloryferów. Jak wygląda sprawnośc takiej Pomy ciepła w stosunku do takiej instalacji???
No i jakie mogą być zbliżone koszty takiej inwestycji ?
Mam na myśli PC+ reku + Kominek z płaszczem wodnym.


Pozdrawiam

hydrol
19-09-2008, 14:46
Napewno nie chcę kominka z kratkami wylotowymi ciepłego powietrza bo to sprawia że ściany się szybciej brudzą.
No i jeszcze jedno pytanie...
W budynku będzie instalacja mieszana z przewagą kaloryferów. Jak wygląda sprawnośc takiej Pomy ciepła w stosunku do takiej instalacji???
No i jakie mogą być zbliżone koszty takiej inwestycji ?
Pozdrawiam

To zrób kominek bez dystrybucji, widziałem taki ostatnio zrobiony na piec kaflowy. Piekny, rustykalny i nastrojowy. Albo cudownej urody kozę z gustownymi kaflami - ma tę zalete że zawsze jak sie znudzi czy stanie zbędna - można ja oddelegowac do garażu lub wprost na smietnik :D .
Przy zastosowaniu kalafirów COP nizszy o 1 niz tylko dla podłogówki - to pewne - mam to wiem :( . Koszt zalezy w istotny sposób od mocy pompy i rodzaju i wielkości dolnego źródła, a także od marki pompy i wykonawcy całości. Warto zrobic dokumentację instalacji wewnętrznej aby wiedzieć czego się spodziewać i nie polagać na Bolka oku Pana Łahydraulika.
Takj z grubsza : pompa ciepła nie powinna kosztowac drożej niz 50 kzł - przy kolektorze glokolowym - sorry ale innych jakos nie umiem polecać. Cóż, brak wiary. :cry:
Kominek z płaszczem wodnym (czytaj kocioł w salunie) z 15 kzł , za tyle można zrobic dolne źródło w postaci pionowego kolektora.

Kosztem 65 milionów Danfoss buduje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabrykę pomp ciepła . Może będzie taniej ?

Aro013
19-09-2008, 15:06
Podobno pompa do tego budynku ma być o mocy 7/14 kw
A te kolektory to jakie są lepsze pionowe czy poziome ?
Czy to mozna samemu zdecydować jakie się chce ?

Altaries
19-09-2008, 15:08
hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

a&zb
19-09-2008, 17:30
niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

A na jakim etapie jesteś? Rury pod kolektory się wyprowadza pod fundamentem i lepiej to zrobić na etapie stanu surowego bo potem masz kucie podłogi, wylewki, izolacji i podkładu - dość masakryczna operacja w wykończonym domu.

Altaries
19-09-2008, 17:35
a&zb, niestety juz po fundamentach, ociepleniu i chudziaku, ale przed wylewkami (podloga). wiem, ze troche za pozno ale nie ma mnie przy budowie niestety :evil: dom jest 'zdalnie budowany' 8) czy jest jeszcze szansa/sens to zrobic i co dokladnie (otwory, etc.) jest potrzebne?

a&zb
19-09-2008, 17:41
hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

Ok, zakładając 10 lat zwrotu - 650 zł rocznie - czyli przy 1kWh za 0,5zł i PC z COP=4 potrzebujesz wyprodukować rocznie paląc w kominku energię do ogrzewania rzędu 5200 kWh. Jeśli roczne zapotrzebowanie Twojego domu to np. 20000 kWh, to oznacza że musisz 25% uzyskać paląc w kominku - ale to tylko wtedy jeżeli zbierasz drzewo w okolicznym lesie, jeśli kupujesz to już znacznie więcej i moze się okazać że to w ogóle nie jest opłacalne.

a&zb
19-09-2008, 17:42
a&zb, niestety juz po fundamentach, ociepleniu i chudziaku, ale przed wylewkami (podloga). wiem, ze troche za pozno ale nie ma mnie przy budowie niestety :evil: dom jest 'zdalnie budowany' 8) czy jest jeszcze szansa/sens to zrobic i co dokladnie (otwory, etc.) jest potrzebne?

Jak przed wylewkami to nie tak źle, bo tylko chudziak do skucia. Wrzucę wieczorem kilka zdjęć jak to u mnie wyglądało.

hydrol
19-09-2008, 19:52
hydrol, ja przymierzam sie do markowego kominka z osprzetem (naczynie, zabezpieczenia, przepustnica pow., sterownik) za ok. 6500, rurki i pompy sa potrzebne przy kazdym c.o.

mozna zrobic i za 15k - tak jak pompe mozna miec za 20k i za 50k...

a teraz pytanie laika: w kotlowni bede mial bufor ciepla, w calym domu podlogowka, na razie grzalka na taryfie G12 (zobaczymy jak sie sprawdzi), do tego kominek PW. w przyszlosci byc moze pompa ciepla. jakie konkretnie wyprowadzenia sa potrzebne do kotlowni? kolektor raczej gruntowy... niestety zadnych wpustow w fundamentach nie mam... :x jak to najlepiej rozwiazac, aby bez problemu podlaczyc pompe w przyszlosci?

6500 to tylko kocioł a chyba nie postawisz z go bez gustownej obudowy , a Pan Fachowiec nie zrobi tego za free? Pogadamy jak skończysz.

Kolektor pionowy i poziomy to Twój wybór , oczywiście skorelowany z wielkością działki i sposobem jej zagospodarowania. Jeśli masz piwnicę to przewiercednie ściany na każdym etapie nie jest problemem. Dobry fachowiec ma wiertnicę do otworów np 200 mm.
Obawiam sie jednak że Twoja instalacja nie nadaje się do pomy ciepła, wbrew pozorom to zupełnie inne wymagania niż do kominka z płaszczem.
Ogólnie rzecz biorąc nawet w największe mrozy (-20C) tempoeratura grzejnika nie przekracza 45 C a schłodzenie wynosi 4-6 C.
Podłogówka jest układana dość gęsto (co. ok.10 cm) , a grzejniki mają wielkośc (powierzchnię grzejną) 2 do 3 razy większą niz przy "zwykłej" instalacji. To wszystko też oczywiście kosztuje i dlatego tak trudno się zdecydować na pompe ciepła. O ile wielkość grzejników można zwiększyć to zwiększenie przepływów w instalacji 4 krotnie może sie okazać niemożliwe przy braku dokumentacji o dobraniu średnic na oko.
Przepraszam jeśli wyszedłem na sceptyka, ale lepsza zła prawda niż fajne oszustwo :D

Altaries
19-09-2008, 20:36
hydrol, kominek mial byc tak czy owak a obudowa? zgadza sie kosztuje - jak wszystko w domu - schody, oswietlenie, meble, tarasy, listwy, parapety, ...n

nie ma piwnic wiec wiercenie bedzie chyba bardziej skomplikowane

dzieki za ten maly wyklad o moim systemie c.o. ale troche nietrafione to wszystko... 8) instalacji jeszcze nie ma w ogole, tak jak pisalem, wszedzie ma byc podlogowka, odpowiednio policzona - rozstaw rur pewnie predzej 10cm niz 15 bo tez drewna troche bedzie na pietrze - jednym slowem, instalacja niskotemperaturowa i 'przewymiarowana' jak sie da - bo taka jest natura podlogowki. do tego bufor - wskazany w kazdym wypadku. wiec?... mam nadzieje, ze to rozwiewa twoje 'obawy'...

sam jestem sceptykiem, wiec no offence - none taken :wink: sam jestem mocno sceptyczny wobec pomp ciepla, bo rozrzut zadowolonych i zdruzgotanych jest masakryczny - rownie dobrze lepiej zaoszczedzic ciezkie dziesiatki tysiecy i grzac grzalka w G12. ale skoro grzac trzeba, nie zamykam sie na zadne rozwiazania

jesli chodzi o pompy ciepla zasilane z gruntu, co jest warte polecenia? i czy gra jest warta swieczki?

a&zb dzieki, czekam na zdjecia

hydrol
19-09-2008, 23:17
AAAAAAAAAAAAAAAA bo z powodu zbieżnych nicków dwie osoby połaczyłem w jedną :-?
Nie był bym jednak soba jakbym nie dodał że bufor przy podłogóce nie ma najmniejszego sensu bo zakumuluje smieszne ilości ciepła w stosunku do akumulacyjności samej podłogówki, chyba że jest układ biwalentny z innym wysokotemperaturowym źródłem, ale wtedy jest dość skomplikowany układ ładowania i rozładowania. Skoro nie wiesz jaka będzie w szczegółach instalacja to nie masz projektu -zrób bo warto.
Ogrzewałem sie prądem i to nie w zwykłej G12 ale w weekendowej, drogo wychodzi.. A jak drogo to wyłazi z każdego skapiec i siedzi w zimnie. Mam pompe ciepła , kosztuje mnie tyle co ogrzewanie samym prądem tylko w weekendy i nie wiem co to oszczędność. Rozrzutny energetycznie i nieekologiczny przez to jestem. Zrobisz jak zechcesz, Twoja kasa.

Aro013
19-09-2008, 23:31
Jaką masz pompę ? jaki dom i jakie są koszt grzania zima ?
Bardzo mnie to interesuje bo szukam oszczędności w pomie ciepła i nie wiem czego się spodziewać.
Niech ktoś napisze coś o realnych kosztach.


Pozdro

hydrol
20-09-2008, 00:00
pisałem o tym precyzyjnie całkiem niedawno,poszukaj , a teraz to już oczka mi sie zamykają . Dobranoc 8)

bonetka
20-09-2008, 01:41
A ja chciałabym zapytać jeśli można, jaki jest ten stosunek zdruzgotanych do zadowolonych jeśli chodzi o posiadanie PC, 1/9 czy jakoś inaczej ?
Może byśmy porozmawiali Kto jest niezadowolony, dlaczego i czego to jest wynikiem ? czy konkretnie PC czy jednak niekompetencji firm montujących , które czasami nie wiedzą o produkcie wszystkiego i o instalacji jako całości również .

Hydrolku ...kolorowych snów :D

HenoK
20-09-2008, 08:12
Takj z grubsza : pompa ciepła nie powinna kosztowac drożej niz 50 kzł - przy kolektorze glokolowym - sorry ale innych jakos nie umiem polecać. Cóż, brak wiary. :cry:
Instalację pompy ciepła można zrobić za znacznie mniejsze pieniądze, inwestując odpowiednio w swoją wiedzę na ten temat. Na początek warto warto przeczytać ten wątek w całości :).

hydrol
20-09-2008, 10:26
jak napiszę zgodnie z prawdą, że moja nie kosztowała więcej niz 10 kzł to zostanę zdegradowany do forumowego idioty? :oops:

gosciu01
20-09-2008, 10:48
jak napiszę zgodnie z prawdą, że moja nie kosztowała więcej niz 10 kzł to zostanę zdegradowany do forumowego idioty? :oo :P ps:

Moja konstrukcja czeka dopiero na realizację.
Zebrałem oferty podzespołów i też z duuuużym zapasem mieszczę się w tej kwocie. Razem ze sterownikiem i obudową z wanpuru. Podzespoły wybierałem te o najlepszych parametrach i opiniach.

HenoK
20-09-2008, 10:59
jak napiszę zgodnie z prawdą, że moja nie kosztowała więcej niz 10 kzł to zostanę zdegradowany do forumowego idioty? :oo :P ps:

Moja konstrukcja czeka dopiero na realizację.
Zebrałem oferty podzespołów i też z duuuużym zapasem mieszczę się w tej kwocie. Razem ze sterownikiem i obudową z wanpuru. Podzespoły wybierałem te o najlepszych parametrach i opiniach.
Ja na swoją też więcej nie wydałem :). Żeby to jednak osiągnąć trzeba, jak juz wcześniej napisałem, zainwestować ... w wiedzę, albo za nią komuś zapłacić :lol: .

gosciu01
20-09-2008, 13:01
Ja na swoją też więcej nie wydałem :). Żeby to jednak osiągnąć trzeba, jak juz wcześniej napisałem, zainwestować ... w wiedzę, albo za nią komuś zapłacić :lol: .

święta racja,
moje "dogłębne studia wieczorowe nad PCi" :wink: trwały kilka miesięcy.
3-4 książki, elektroda, to forum manuale i dtr-ki producentów.

a&zb
20-09-2008, 16:19
a&zb, niestety juz po fundamentach, ociepleniu i chudziaku, ale przed wylewkami (podloga). wiem, ze troche za pozno ale nie ma mnie przy budowie niestety :evil: dom jest 'zdalnie budowany' 8) czy jest jeszcze szansa/sens to zrobic i co dokladnie (otwory, etc.) jest potrzebne?

Jak przed wylewkami to nie tak źle, bo tylko chudziak do skucia. Wrzucę wieczorem kilka zdjęć jak to u mnie wyglądało.

Z zewnątrz:
http://images23.fotosik.pl/276/afb30dc72a7c4cc4m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=afb30dc72a7c4cc4)

a&zb
20-09-2008, 16:31
Ja na swoją też więcej nie wydałem :). Żeby to jednak osiągnąć trzeba, jak juz wcześniej napisałem, zainwestować ... w wiedzę, albo za nią komuś zapłacić :lol: .

święta racja,
moje "dogłębne studia wieczorowe nad PCi" :wink: trwały kilka miesięcy.
3-4 książki, elektroda, to forum manuale i dtr-ki producentów.

Czas to pieniądz :wink:

a&zb
20-09-2008, 16:33
a&zb, niestety juz po fundamentach, ociepleniu i chudziaku, ale przed wylewkami (podloga). wiem, ze troche za pozno ale nie ma mnie przy budowie niestety :evil: dom jest 'zdalnie budowany' 8) czy jest jeszcze szansa/sens to zrobic i co dokladnie (otwory, etc.) jest potrzebne?

Jak przed wylewkami to nie tak źle, bo tylko chudziak do skucia. Wrzucę wieczorem kilka zdjęć jak to u mnie wyglądało.

I od wewnątrz:
http://images46.fotosik.pl/12/4bf3fb2f4ea41d73m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4bf3fb2f4ea41d73)

Altaries
20-09-2008, 16:51
dzieki, a&zb. czy te przewody ida w jakiejs wiekszej oslonie? rozumiem, ze 4 sztuki to standard. warto to do razu wlozyc (jest to instalacja pod okreslona pompe/kolektor a moze standardowa), czy mozna jakas wieksza rure zaslepic i pozniej przecisnac odpowiednie przewody?

tak jak mowie, nie zdecydowalem sie jeszcze na pompe ale chce sobie zostawic furtke na przyszlosc... byc moze przeczytam watek od deski do deski i sie skusze na jakas PC i GWC... 8)

a&zb
20-09-2008, 19:25
dzieki, a&zb. czy te przewody ida w jakiejs wiekszej oslonie? rozumiem, ze 4 sztuki to standard. warto to do razu wlozyc (jest to instalacja pod okreslona pompe/kolektor a moze standardowa), czy mozna jakas wieksza rure zaslepic i pozniej przecisnac odpowiednie przewody?

tak jak mowie, nie zdecydowalem sie jeszcze na pompe ale chce sobie zostawic furtke na przyszlosc... byc moze przeczytam watek od deski do deski i sie skusze na jakas PC i GWC... 8)

Ta osłona to izolacja termiczna z pianki. Ja mam cztery sztuki bo mam dwa kolektory pionowe. Dobrze jest zdecydować się na określoną konfigurację odpowiednio wcześnie. Zacznij zbierać oferty od wykonawców, to wyrobisz sobie jakieś zdanie nt. możliwych opcji.

Madziorkaa
20-09-2008, 21:47
mam pytanie do uzytkowników PC, jestem już po wylewkach i przedemną układanie terakoty. Czy układaliście ją przed uruchomieniem PC czy po?, w ogóle czy kolejność ma jakies znaczenie :-? ?

rume
21-09-2008, 20:17
Ja ułożyłem terakotę przed uruchomieniem PCi ale bez fug. Po wygrzaniu posadzek fugowanie. Tak robiłem bo brakowało czasu. Pozdrawiam

irtad
21-09-2008, 21:07
mam pytanie do uzytkowników PC, jestem już po wylewkach i przedemną układanie terakoty. Czy układaliście ją przed uruchomieniem PC czy po?, w ogóle czy kolejność ma jakies znaczenie :-? ?

ja układałem i tak i tak. Pomieszczenie gdzie jest zamontowany sterownik i podgrzewacz do wody zrobiłem w płytkach przed uruchomieniem podłogówki. A resztę robiłem już po odpaleniu ogrzewania.

Marcin_Pe
21-09-2008, 21:59
jak napiszę zgodnie z prawdą, że moja nie kosztowała więcej niz 10 kzł to zostanę zdegradowany do forumowego idioty? :oo :P ps:

Moja konstrukcja czeka dopiero na realizację.
Zebrałem oferty podzespołów i też z duuuużym zapasem mieszczę się w tej kwocie. Razem ze sterownikiem i obudową z wanpuru. Podzespoły wybierałem te o najlepszych parametrach i opiniach.
Ja na swoją też więcej nie wydałem :). Żeby to jednak osiągnąć trzeba, jak juz wcześniej napisałem, zainwestować ... w wiedzę, albo za nią komuś zapłacić :lol: .

oczom nie wierzę.... z tego co się orientowałem pompa firmy nie-krzak to 25-30 tys. Jak udało się Wam zmieścić w kwocie 10 tys?

bonetka
21-09-2008, 22:21
Bo Oni są krzaki właśnie tylko przez duże K :lol:

jak ma się wiedzę i przede wszystkim umie dobrać odpowiednie urządzenia to budowa PC nie jest problemem , 4 podstawowe + satelity typu: presostaty , termostat , filtr, wziernik itp , trochę rurek , czynnik + obudowa + regulator ( sterownik ) ...i jedziemy :) ...

..::M:D::..
21-09-2008, 22:28
Marcin_Pe TU (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html) masz szczegóły :wink:

HenoK
21-09-2008, 22:56
Marcin_Pe TU (http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html) masz szczegóły :wink:Zgadza się. Tam znajdziesz szczegóły takich rozwiązań, które wcale nie muszą być gorsze od tych 2-3 krotnie droższych.

a&zb
21-09-2008, 23:12
oczom nie wierzę.... z tego co się orientowałem pompa firmy nie-krzak to 25-30 tys. Jak udało się Wam zmieścić w kwocie 10 tys?

Trick polega na policzeniu wyłącznie kosztów tzw. materiałowych i ew, usług zewnętrznych. Koszt własnych narzędzi i roboczogodzin został sprowadzony do zera. Zapytaj ile czasu zajęło zebranie niezbędnej wiedzy oraz wykonanie, instalacja i regulacja PC domowej produkcji po czym pomnóż to przez wartość własnej roboczogodziny i dodaj do kosztów materiałowych a będziesz wiedział ile Cię to wyniesie i czy wyjdzie taniej niż instalacja przez wyspecjalizowaną firmę. Obawiam się że wersja home made jest raczej dla słabo opłacanych fachowców :lol:

hydrol
21-09-2008, 23:47
oczom nie wierzę.... z tego co się orientowałem pompa firmy nie-krzak to 25-30 tys. Jak udało się Wam zmieścić w kwocie 10 tys?

Trick polega na policzeniu wyłącznie kosztów tzw. materiałowych i ew, usług zewnętrznych. Koszt własnych narzędzi i roboczogodzin został sprowadzony do zera. Zapytaj ile czasu zajęło zebranie niezbędnej wiedzy oraz wykonanie, instalacja i regulacja PC domowej produkcji po czym pomnóż to przez wartość własnej roboczogodziny i dodaj do kosztów materiałowych a będziesz wiedział ile Cię to wyniesie i czy wyjdzie taniej niż instalacja przez wyspecjalizowaną firmę. Obawiam się że wersja home made jest raczej dla słabo opłacanych fachowców :lol:
Tak, tak jestem słono opłacanym fachowcem i dlatego nie buduję pomp ciepła dla zarobku :) 20-30 to kosztuje całkiem , całkiem pompa Danfossa , ale sam agregat. Moje 10 to cała kompletna instalacja z mamką i co tam jeszcze mozna sobie wymyśleć . Oczywiście całość firmy hydrol & synowie :o

a&zb
22-09-2008, 00:19
A co mają zrobić Ci co mają same córki ? :wink:

hydrol
22-09-2008, 06:50
A co mają zrobić Ci co mają same córki ? :wink:
jeśli o wnikliwości bonetki to nie widze problemu :D :D :D

HenoK
22-09-2008, 07:40
Trick polega na policzeniu wyłącznie kosztów tzw. materiałowych i ew, usług zewnętrznych. Koszt własnych narzędzi i roboczogodzin został sprowadzony do zera. Zapytaj ile czasu zajęło zebranie niezbędnej wiedzy oraz wykonanie, instalacja i regulacja PC domowej produkcji po czym pomnóż to przez wartość własnej roboczogodziny i dodaj do kosztów materiałowych a będziesz wiedział ile Cię to wyniesie i czy wyjdzie taniej niż instalacja przez wyspecjalizowaną firmę. Obawiam się że wersja home made jest raczej dla słabo opłacanych fachowców :lol:
W markowym sprzęcie niebagatelną pozycję w kosztach stanowi gwarancja i marketing. Przy własnej produkcji te koszty odpadają.

a&zb
22-09-2008, 09:31
W markowym sprzęcie niebagatelną pozycję w kosztach stanowi gwarancja i marketing. Przy własnej produkcji te koszty odpadają.

Jak Ci się PC własnej roboty popsuje to naprawiasz i też ponosisz koszty. Marketingu rzeczywiście nie ma poza tym na forum rzecz jasna :wink:

Ja jednak pisałem nie o kosztach których się nie ponosi tylko o tych które się ponosi - kluczowa jest wycena własnej pracy, bo chyba nikt nie pracuje za darmo? Inaczej wszyscy kupowalibyśmy ziemię i obsiewali pszenicą i ziemniakami, tylko wtedy to już nikt nie miałby czasu na samodzielne projektowanie i instalowanie pomp ciepła :lol:

Helios
23-09-2008, 16:43
Z wielka nieśmiałością witam wszystkich. Ja również chciałabym pompę (ciepła)! :-? Zanim jednak posiądę choć namiastkę Waszej wiedzy, to pewnie wyjdą już z użycia... :cry: Jak już zbiorę się na odwagę to spróbuję zadać kilka pytań - E

hydrol
23-09-2008, 19:34
wysoka samoocena jest pierwszym warunkiem sukcesu :D popracuj na początek nad tym :D W tym celu polecam lekturę wszystkich zakładek strony :
http://www.hubomag.pl/
i jak mało to
http://www.pamar.waw.pl/pompy_ciepla.html

Sail
24-09-2008, 08:49
Witajcie!
Moja PC (M2-7) działa i grzeje, początek był trudny, bo fachowcy odwrotnie podłączyli zasilanie i powrót z podłogówki :o :-? :evil: . Jak poprawili, to zostawili pompę obiegową na ful i mieszacz też na maksymalną temperaturę i pompa nie nadążała....
Doświadczalnie doszedłem do stanu gdzie nadąża i w domku zrobiło się bardzo ciepło, mimo, że podłoga niby zimna - efekt jest niesamowity (przynajmniej jak dla mnie ;) ). Podłogówka jeszcze wymaga regulacji hydraulicznej i zastanawiam się nad pogodówką - tylko muszę znaleźć luźną kasę, co na tym etapie graniczy z cudem... :wink: Teraz już na zewnątrz cieplej więc muszę zacząć obniżać temperaturę zasilania, albo wydajność pompy obiegowej.
Niestety nie mam osobnego licznika, więc nie wiem ile mnie to na razie kosztowało.. :roll:

Helios
24-09-2008, 09:33
Staram się bardzo przedrzeć przez prezentowany tutaj zbiór mądrości, ale może parę Waszych wyjaśnień pozwoli na usystematyzowanie informacji:
- który kolektor jest lepszy i dlaczego (wydajniejszy, praktyczniejszy, bardziej niezawodny itp): pionowy czy poziomy, zakładając że nie ma problemu kosztu i pow. działki ?

ravbc
24-09-2008, 09:52
Staram się bardzo przedrzeć przez prezentowany tutaj zbiór mądrości, ale może parę Waszych wyjaśnień pozwoli na usystematyzowanie informacji:
- który kolektor jest lepszy i dlaczego (wydajniejszy, praktyczniejszy, bardziej niezawodny itp): pionowy czy poziomy, zakładając że nie ma problemu kosztu i pow. działki ?
Jeśli nie ma problemu kosztu, to zdecydowanie wygrywa kolektor pionowy (w pomach z obiegiem pośrednim dolnego źródła, czyli tzw. glikolowych). Przede wszystkim dlatego, że daje po prostu bardziej stabilne w czasie zyski energetyczne. Poza tym jest "czystszy" w wykonaniu (nie trzeba przerabiać całej działki na krajobraz księżycowy), no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza.
W przypadku pomp z "parowaniem bezpośrednim" robi się praktycznie tylko kolektory poziome i to nieprzypadkowo. Ale to już tu było... ;-)

irtad
24-09-2008, 10:09
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]

ravbc
24-09-2008, 10:37
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.
Rzecz w tym, że tu "pompujesz" w obiegu zamkniętym. Musisz pokonać (niemalże) tylko opory przepływu.

sSiwy12
24-09-2008, 10:39
Teoretycznie w "pionie" wystarczy mniejsza pompa obiegowa, bo mniejsza długość kolektora, a w związku z tym mniejsze opory przepływu. Głębokość praktycznie ma bardzo niewielki wpływ, bo to obieg zamknięty i jest "grawitacja" i zasada naczyń połączonych.

hydrol
24-09-2008, 10:42
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]
nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D
Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D
Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

irtad
24-09-2008, 11:21
nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]
nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D
Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D
Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

no to tylko pionowy ;) Ja "niestety" mam poziomy i rzeczywiście działka była na lewą stronę wywinięta, ale już pomału ją ogarniam ;)

a&zb
24-09-2008, 15:22
Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D

To chyba w przypadku systemu woda-woda? Kolektor pionowy glikolowy głebszy niż 30 m wymaga jedynie projektu prac geologicznych który składa się w starostwie i jeśli w ciągu bodajże 30 dni nie oprotestują automatycznie nabywa się prawa do wierceń. Projekt robi uprawniony geolog - mnie to kosztowało 1700 zł i dwie wizyty w starostwie. Część projektu dotyczącą samej instalacji mogę przesłać jak ktoś jest zainteresowany.

grzegorz961
24-09-2008, 23:07
Witam,

Przymierzam sie nie tyle nawet do tej pompy za posrednictwem firmy Biawar, ale w ogole do instalacji PC. Poprosze o uwagi - w czym one sa lepsze/gorsze, jakie opinie o Biawarze itd.

No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -
"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach
2. Pompy sa drogie, nie ma co ukrywac. co wiecej - trzeba ja po ok 20 latach wymienic, bo nic nie jest wieczne! wiec znow nieżły wydatek..."

Jak sa wasze opinie? Mają rację?

gs

a&zb
25-09-2008, 00:36
Witam,

Przymierzam sie nie tyle nawet do tej pompy za posrednictwem firmy Biawar, ale w ogole do instalacji PC. Poprosze o uwagi - w czym one sa lepsze/gorsze, jakie opinie o Biawarze itd.

No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -
"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach
2. Pompy sa drogie, nie ma co ukrywac. co wiecej - trzeba ja po ok 20 latach wymienic, bo nic nie jest wieczne! wiec znow nieżły wydatek..."

Jak sa wasze opinie? Mają rację?

gs

Biawar to Nibe czyli jedna z czołowych skandynawskich firm od PC

Ad.1. Też wolę pionowe ale w sprzyjających warunkach kolektor poziomy jest jednak znacznie tańszy do pionowego.

Ad.2 Nie wiadomo po ile będą za 20 lat i jakie będą wtedy technologie. Kolektor powinien przetrwać znacznie dłużej niż 20 lat. Nowoczesne sprężarki również. Spalinowy system grzewczy też będzie podlegać wymianie po jakimś czasie, raczej krótszym niż PC.

hydrol
25-09-2008, 09:54
poziomy czy pionowy nie widze różnicy w eksploatacji o ile obydwa zostały zaprojektowane i wykonane stosownie do warunków gruntowych i wodnych ( wodnych szczególnie do poziomego)
Co do wymiany po 20 latach to z jakiego powodu? Sprężarka jest dużo bardziej zywotna , ale nawet gdyby wymagała wymiany to koszt ok 2 tys. Sam agregat pompy ciepła nie jst najdroższym elementem i z cała pewnościa nie wymaga wymiany w całości, a jeśli to nie z powody technicznego zuzycia ale z powodu zużycia moralnego - patrz lodówka sprzed 20 lat.

gorgolka
25-09-2008, 11:27
szukam kontaktu do osób ogrzewających pompą ciepła w okolicach Lublina.
Chciałabym porozmawiać, na żywo zobaczyć, poczuć to ciepło posłuchać doświadczeń. Dlatego jeśli ktoś z Was mieszka w lubelskim i znalazłby chwilę dla mnie to bardzo proszę o kontakt.
pozdrawiam agata

grzegorz961
25-09-2008, 11:36
[quote=irtad]nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]
nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D
Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D
Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D


Powiedzcie prosze jaka to maszyna musi wjechac na działkę? ktos mi mowil ze pojazd z osprzętem to spore gabaryty i ciezary. Swoja drogą pewnie taka maszyna to zrodło niezlych dochodów:)
I na czym polega "uzbrojenie" otworu?

hydrol
25-09-2008, 12:09
http://www.geotest.pl/wiertnica.htm
uzbrojenie czyli zainstalowanie U-rurki i doprowadzenie jej do studni zbiorczej.
Jak widac na obrazku trzeba zainwestować w urządzenie co ma przynieśc nie tylko zwrot ale i zysk od zainwestowanego kapitału. Robota sezonowa, stale w delegacji. Jeśli uważasz że to dkoskonały interes to nie czekaj :D :D :D

irtad
25-09-2008, 12:18
[quote=irtad]nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale

"no i zwykle krótszy więc i ciut tańszy w użyciu, bo (teoretycznie) mniejsza pompka obiegowa wystarcza. "

co innego jest przepompować medium na długości 100m w poziomie , a co innego w pionie.[/b]
nie ma znaczenia w pionie czy w poziomie bo obieg zamkniety (tyle samo glikolu podnosisz ile spływa na dół) a pompa pokonuje jedynie opory ruchu zależne wyłacznie od długości rurociagu. To nie instalacja wodociagowa gdzie jest jak piszesz bo u góry woda wypływa. Nawet dodatkowe ciśnienie czynne wynikajace ze zmiany gęstości nie ma w tym wypadku wpływu, ale to juz zbyt szczegółowe dywagacje :D
Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym :D
Problemem są tylko formalności, które jeśli inwestor ma ambicje sprostac prawu geologicznemu, wodnemu i budowlanemu to ma duży ból głowy. Nie znam jednak indywidualnego inwestora który by wszytkim wymaganiom miał siły sprostać :( Ale o tym też było bardzo szczegółowo :D


Powiedzcie prosze jaka to maszyna musi wjechac na działkę? ktos mi mowil ze pojazd z osprzętem to spore gabaryty i ciezary. Swoja drogą pewnie taka maszyna to zrodło niezlych dochodów:)
I na czym polega "uzbrojenie" otworu?

U mnie na ogrodzonej już działce kopał wszystko wirtuoz obsługi koparki Caterpilar. Człowiek był niesamowity wykopy długości około 35m każdy skręcające na rogach działki w odstępach co 80cm. Mistrz. Wszystko poszło oki , co prawda trwało to jeden dzień , ale zrobił. Na pewno wygodniej jak można zrobić odkrywkę ale trzeba mieć miejsce.

http://www.softlan.poznan.pl/Public/Cat1.jpg
http://www.softlan.poznan.pl/Public/Cat2.jpg

irtad
25-09-2008, 12:20
No i jeszcze cos - instalatorzy (z doswiadczeniem) powiedzieli mi tak -
"1. zapomnij o plaskim kolektorze, jak to ma dzialac to wyłącznie pionowe sondy, jest wydatek ale tylko wtedy to ma sens i działa we wszystkich warunkach

gs

Co do pierwszego to raczej nie. Czego ja jestem przykładem. Mam poziome od dwóch lat w domu ciepło i nawet w miarę :D oszczędnie.

hydrol
25-09-2008, 12:53
warunki gruntowe masz super :) i ciepła dużo i wykop sie nie zawala. I sławojka klasyczna :D

grzegorz961
25-09-2008, 13:26
Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy. dzwonilem, działa taka firma np rok (!!) zatrudnia 2 osoby itd. Z takimi firmami podpisuje sie wszelkie umowy! Gwarancje i serwis!. Przeciez one mogą sie zwinąć w kazdej chwili! Biawar daje tylko gwarancje na pompe na 2 lata. Projekt, o co sie pytalem, to tez instalator. Ten znowu mi mowi ze projektu to sie "w zasadzie nie robi. powierzchnia domu, grunt zbadac i wszystko wiadomo!" Troche mnie to zdziwiło powiem szczerze. Chocby z tego forum widac, ze to dosc skomplikowane rzeczy. Klient jest zdany całkowicie na instalatora! Czy tak jest wszedzie?
Co wiecej - z tego co tu czytam, to instalator PC powinien w zasadzie wykonac instalacje podlogowa w domu, zeby panowac nad całością. Pozniej moge usłyszec ze moja instalacja domowa byla zle zrobiona. A takie zlecenie to tez problem, czasowy i nie tylko! A co jesli instalacja domowa juz jest? No wtedy rozmowy o gwarancjach sa jeszcze trudniejsze....

W Biawarze powiedzialem ze jestem architektem i na etapie projektu moge polecac ich rozwiazania. Oni nie maja poki co zadnego pomysłu na taka wspolpracę. Moze to problem burzliwego rozwoju.

Czy wszedzie tak jest w branży PC?

irtad
25-09-2008, 13:42
warunki gruntowe masz super :) i ciepła dużo i wykop sie nie zawala. I sławojka klasyczna :D

Z zewnątrz klasyczna a w środku pełen wypas ;)

a&zb
25-09-2008, 17:45
Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy.
...
Czy wszedzie tak jest w branży PC?

Producenci samochodów też się nie zajmują budową dróg. Wbrew pozorom jedno do drugigo nie bardzo pasuje. PC jest seryjnym standardowym wyrobem w kilku wersjach nie różniących się zbytnio. Instalacja jest każda inna ze względu na rodzaj kolektora, wielkość działki, warunki glebowe i geologiczne, strefę klimatyczną, zapotrzebowanie energetyczne domu i oczekiwania oraz zwyczaje mieszkańców.

Obecnie każdy się koncentruje na "core business" aby osiągnąć maksymalną efektywność a tu są potrzebne zupełnie inne umiejętności i inna organizacja pracy.

Poza tym rynek PC w Polsce jest jeszcze młody i daleko mu do konsolidacji jeśli w ogóle do niej dojdzie - może ktoś wie jak jest np. w Szwecji i czy tam jest inaczej?

a&zb
25-09-2008, 17:52
>grzegorz961

Natomiast zgadzam się, że jest ważne, aby firma reprezentująca w Polsce producenta PC (lub jego polski oddział jeśli taki jest) współpracowała ściśle z instalatorami i miała pojęcie o temacie. Wykonałem trochę telefonów do ww i w niektórych przypadkach było ok, bezproblemowy kontakt z kompetentną osobą, z którą można było porozmawiać, otrzymać odpowiedzi na pytania i która była w stanie polecić najbardziej doświadczonych instalatorów w okolicy.

sluza
26-09-2008, 15:40
Właśnie rozmawiałem z firmą Biawar, poniewaz kolega mi poleca technologie NIbe. Jestem troche zaskoczony ze rynek jest wyraznie w powijakach. Wszystko zrzucone jest tam na instalatorów, czyli zewnetrzne firmy. dzwonilem, działa taka firma np rok (!!) zatrudnia 2 osoby itd. Z takimi firmami podpisuje sie wszelkie umowy! Gwarancje i serwis!. Przeciez one mogą sie zwinąć w kazdej chwili! Biawar daje tylko gwarancje na pompe na 2 lata. Projekt, o co sie pytalem, to tez instalator. Ten znowu mi mowi ze projektu to sie "w zasadzie nie robi. powierzchnia domu, grunt zbadac i wszystko wiadomo!" Troche mnie to zdziwiło powiem szczerze. Chocby z tego forum widac, ze to dosc skomplikowane rzeczy. Klient jest zdany całkowicie na instalatora! Czy tak jest wszedzie?
Co wiecej - z tego co tu czytam, to instalator PC powinien w zasadzie wykonac instalacje podlogowa w domu, zeby panowac nad całością. Pozniej moge usłyszec ze moja instalacja domowa byla zle zrobiona. A takie zlecenie to tez problem, czasowy i nie tylko! A co jesli instalacja domowa juz jest? No wtedy rozmowy o gwarancjach sa jeszcze trudniejsze....

W Biawarze powiedzialem ze jestem architektem i na etapie projektu moge polecac ich rozwiazania. Oni nie maja poki co zadnego pomysłu na taka wspolpracę. Moze to problem burzliwego rozwoju.

Czy wszedzie tak jest w branży PC?

jeśli nie lider to producent z pierwszej trójki w sprzedaży pomp ciepła na rynku polskim ma rynek w powijakach? śmiała opinia :)
jak się firma zwinie z rynku to i tak masz gwarancję na pompę ciepła bo NIBE z pewnością sie nie zwinie
NIBE ma pomysł na współpracę z projektantami: projektant robi projekt i zarabia na tym pieniądze, tak jak firma budowlana buduje i zarabia na tym pieniądze, firma instalacyjna instaluje i zarabia na tym pieniądze
"mogę polecać"? niech poleca ktoś kto ma NIBE i jest przekonany, że to jest dobre i nie uzależniać tego od ...
każdy etap instalacji może zrobić inna firma. Podpisz umowę tak,żeby nie migała się od odpowiedzialności. Projektu trzeba wymagać, tylko tez trzeba chcieć za niego zapłacić

Inka Opole
26-09-2008, 22:19
Panowie i Panie
dzisiaj pompa thermogolv zostala odpalona:)
co prawda podlogowke dopiero hydraulik podepnie pod koniec przyszlego tygodnia ale probny rozruch PC i nagrzanie bojlera zrobilismy dzisaj
i co dziwne nagrzalo sie:P
no to juz niedlugo czas na testy i na normalne grzanie...ciekawy jestem jak to bedzie z rachunkami...
pozdr

bonetka
26-09-2008, 23:09
Inko :D szalenie się cieszę i gratuluję :D :D :D
Mam nadzieję , ze zechcesz napisać nam jaką temp. masz na sensorze ( jaka jest utrzymywana , do samego cwu , bo na razie jest tylko to ) i ew. jakie są wartości na dolnym i górnym zegarze.
Później natomiast jak już będzie co ( + cwu ) jakie wtedy będą te wartości ...takie same czy odrobinę wyższe ...
Inko będziesz naszą kopalnią wiedzy na temat Thermogolv :D bo teoria jest teorią a praktyka może być zupełnie inna . Jak będą dane to i wnioski będą wiarygodne i logiczne i nareszcie wszystko będzie jasne jak słońce :D

nie martw się na zapas ..wszystko będzie ok! :)

Inka Opole
26-09-2008, 23:21
Dziekuje bonetko:)
troche czasu minelo ale tyle bylo zamieszania..ze szkoda slow..
co do pompy kolektor sami zakopywalismy mam nadzieje ze nic nie narobilismy:)
z checia bedziemy sie dzielic uwagami..
narazie ciagle mysle na temat sterowania PC czy zamontowac jakis madrzejszy sterownik czy nie , jak rozwiazac sprawy z temperatura w domku..itp
tyle juz na ten temat powiedzielismy a ja dalej nie wiem co robic..
narazie zostane chyba przy regulacji mechanicznej (przeplywami)..
pozdr

bonetka
27-09-2008, 11:59
Inko :D ja może nie mam racji ale wydaje mi się , że tu jakiś ekstra sterownik nie ma zastosowania ...dlaczego ? bo w/g mnie wtedy ma sens jeśli steruje co do ilości i jakości konkretnie co. lub cwu a tu tak nie jest ..tu wszystko jest jakby rozmyte .....czy rozumiesz o co mi chodzi ? u mnie np. leci jakaś temp. na co. ( zmieniająca się w czasie , zależ .od temp. zewętrz ) to jest grzane konkretnie tylko na to i tyle ile potrzeba , tak samo z cwu ....tyle ile potrzeba ...a tu jest grzane dla razem i między nimi granice są płynne i właściwie bez większego znaczenia ( na pewno jeśli się chce mieć tem. max na cwu to trzeba od czasu do czasu ustawić więcej na tym sensorze, na co dzień może być mniej ).
Sterowanie całą PC w zależności od temp. zewnętrznej traci tu zupełnie sens a przynajmniej jest ograniczone ( chyba co chwila nie zmnienia się temp. w zbiorniku ? ) .....to tylko wyjście na co. ( zwór trójdr.) powinien być tak sterowany ( zależnie od zewnętrznej różne wartości ) a temp. zb i tak jest zależna od cwu ...czyli jest jakby stała =constans a tylko dla legionelli może być wyższa ( ciekawe jaka jest max cwu ? ) .
Ja też bym sterowała przepływami ...ustawisz dobrze raz i masz z głowy ...... tanio , łatwo ( no nie tak bardzo , trzeba trochę metodą prób i błędów ) i przyjemnie :)

swimmer
27-09-2008, 21:26
no a my dwa dni temu odpaliliśmy pompę CK i...grzeje i to nieźle. Na razie wymuszenie bo w domu i bez grzania jest 21-22 więc ustawiliśmy na 24 żeby się chociaż włączyła...rano było nie do wytrzymania. Jestem dobrej myśli o zimie tylko....ile za to zapłacę????

a&zb
27-09-2008, 21:50
A &zb ...mam propozycję dla Takiego aktywnego forumowicza musi być nagroda :D . ...sprezentuje Ci go bo mi niepotrzebny ( wymieniłam na dwutaryfowy ) .
Albo zaczekaj jak wrócę do W-wy ( połowa listopada ) albo Ci prześle ....adres podaj na priv ..
jest tylko taka sprawa mój jest LE-03 a ten z allegro LE-03d
różnią się ...mój ma 3x230/400V+N a ten drugi to samo tylko AC ( bo temp.. są nieistotne bo to nie do Afryki :) mój +65 a ten z allegro +55 )

Uprzejmie informuję że:
1. Bonetka w "realu" jest przemiła tak jak i na forum
2. Elektryk już umówiony i wkrótce PC zacznie być rozliczana z każdej kWh
3. Dziękuję również za "załączniki"
4. Ciasto też było znakomite

bonetka
28-09-2008, 12:22
A&zb :D
zawstydzasz mnie :oops: mam nadzieję że , "załączniki " smakowały, chciałam jak największe i najgrubsze :) nie zawsze są takie jakie bym chciała, ale były świeżuteńkie.

Swimmer :D skoro masz ciepły domek ( na taki wskazują temp. ) to się nie martw o r-ki elekt. wszystko będzie ok i się zdziwisz , że tak mało , zobaczysz :)

Helenko :D :D :D
brakowało tu Kogoś takiego jak TY .....bardzo się cieszę ...to "odpalenie" szalenie mi się podoba a jak inspiruje :lol:

Helios
28-09-2008, 15:32
to po prostu piękne "móc odpalić" :wink:

Sail
29-09-2008, 09:09
Mam nadzieję , ze zechcesz napisać nam jaką temp. masz na sensorze ( jaka jest utrzymywana , do samego cwu , bo na razie jest tylko to ) i ew. jakie są wartości na dolnym i górnym zegarze.
Później natomiast jak już będzie co ( + cwu ) jakie wtedy będą te wartości ...takie same czy odrobinę wyższe ...Ja mogę się z Wami podzielić tym co dzieje się z moją pompą (Sirius M2-7)
Jak pompa nie grzeje CO (znaczy CO wyłączone) to temperatura na czujniku oscyluje wokół zadanej tj, 42°C +/- 3°C (pomimo, że ustawiona delta to 2°C).
Przy temperaturze wyłączenia (na czujniku 44°C) temperatura na dolnym termometrze ok. 39°C, na górnym ok. 48°C)
W celu uzyskania komfortu ciepłej wody trzeba albo podnieść temperaturę zadaną na jakieś 44-45°C albo włączyć cyrkulację wody. Ja włączyłem cyrkulacje bo wkurzało mnie czekanie na ciepłą wodę. Przy pracującej cyrkulacji spada temperatura na górze zbiornika do ok. 45-46°C.
Po włączeniu ogrzewania uzyskujemy dużo większa różnicę temperatur - na dole nadal ok. 40°C, ale na górze "dobija" do 60, czasem nawet do 70°C.
Nie mam jeszcze pomiaru ile idzie w podłogówkę.
Proponuje uważać przy rozgrzewaniu i robić to stopniowo - mi fachowcy od podłogówki po zrobieniu poprawek w instalacji włączyli pompę obiegową CO na maksymalną wydajność i z mieszacza najwyższą temperaturę :-? W efekcie na dole zbiornika temp. spadła do 20°C, na czujce do 30 i na górze do ok. 38 - to już za mało żeby mieć komfort pod prysznicem i co gorsza pompa nie nadążała dogrzać wody w zbiorniku (pomimo włączenia grzałki).
Pompa chodziła tak od godz. 13 do 17... Jak wróciłem zmniejszyłem wydajność pompy i skręciłem mieszacz. Eksperymentalnie doszedłem do stanu, gdzie pompa nadąża doładowywać zbiornik bez potrzeby włączania grzałki, a w domu cieplutko ;)
Mam nadzieję, że znajdę kasę na pogodówkę, która będzie włączać pompę CO i regulować temperaturę na mieszaczu - wtedy to będzie już luksus ;)

grzegorz961
29-09-2008, 14:55
Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic?

2. POmpy powietrzne - na forum traktowane sa marginalnie. Ale np w Biawarze facet mi powiedział ze przyszlosc to raczej te pompy. POjechalem pod wskazany adres gdzie w duzym pensjonacie zainstalowano PC tylko powietrzne o mocy 3x 14 kW z solarami i rezerwowym kotłem elektrycznym. Uruchomiono niedawno wiec facet nie wiedział jak bedzie z rachunkami. POmpy NIBE.
wyglada to super, uzdrowisko. Nie bylo mozliwosci na gruntowy kolektor, a na odwierty nie dostał zgody z miasta (POlanica Zdr). POdziwialem odwage bo jednak to góry i przy minus 15 st wlaczy sie zapewne kocioł elektryczny i wtedy MASAKRA. Facet mi powiedział ze "ostatnio nie ma zim":)

Zachwalał natomiast solary, ktory nawet wczoraj pracował sporo w ciagu dnia. No ale byl piekny sloneczny dzien.

Wiec jak to jest - to przyszłosc czy jednak w naszym klimacie za duze ryzyko???

Helios
29-09-2008, 15:00
Posłuchałam rad i z wielkim samozaparciem przebrnęłam przez znaczną część wątku, z czego czytanie "ze zrozumieniem" to ok. 50 % (trzeba było słuchać pana od fizyki, oj trzeba) :cry: Na poważnie wygląda to tak, że domy budują również humaniści i stąd ich oczekiwania,że znawcy przedmiotu poradzą wprost: kup pompę taką to a taką, najlepiej w tej a nie w innej f-mie. Po tym wstępie mam nadzieję, że nie oberwie mi się za takie pytania:
jaką opinią ciesza się pompy f-my Viessmann, jaka jest to półka cenowa i czy warto brać pod uwagę ten typ pompy. Uff :wink:

ravbc
29-09-2008, 15:18
Po tym wstępie mam nadzieję, że nie oberwie mi się za takie pytania:
jaką opinią ciesza się pompy f-my Viessmann, jaka jest to półka cenowa i czy warto brać pod uwagę ten typ pompy. Uff :wink:
Słabo czytałeś ;-) albo za mało. Vissemann pomp chyba nie robi, za to je sprzedaje (pod swoją marką). Jak we wszystkim tak i w pompach jest drogi. Na dodatek wykazuje podejście typowe dla producentów kotłów wysokotemperaturowych, co dla pomp ciepła jest słabą rekomendacją. Krótko mówiąc: można spokojnie znaleźć lepsze - zwłaszcza za cenę Viessmanna. No ale to tylko moje zdanie... ;-)

Helios
29-09-2008, 16:07
Chyba faktycznie źle czytałam i nie tu gdzie trzeba :cry: Wyczytałam bowiem że Viessmann jest producentem pomp ciepła od 30 lat :o No i teraz znowu wracam do poczatku, czyli nie wiem nic a na dokładkę nie wiem co i gdzie czytać, a decyzję w sprawie rodzaju pompy muszę podjąć bardzo szybko :cry: Jestem zainteresowana właśnie tą pompą ponieważ firma wykona jednocześnie podłogówkę i wod.kan. za sama nie wiem czy przyzwoitą cenę, ale generalnie mam dość fragmentarycznych wykonawców :x Może ktoś coś więcej może powiedzieć na temat pomp tej firmy?????????? :x

1950
29-09-2008, 16:23
pompy dla Viessmanna robi Dimplex

grzegorz961
29-09-2008, 16:43
Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....
Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

ravbc
29-09-2008, 16:52
pompy dla Viessmanna robi Dimplex
Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...

a&zb
29-09-2008, 17:08
[quote="grzegorz961"]Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic? [quote]

Zasobnik buforowy to chyba raczej do c.o. - aby umożliwić grzanie głównie w drugiej taryfie. Ewentualnie aby zwiększyć masę wody w mniejszym obiegu w przypadku gdy rozkład objętości pomiędzy obiegiem wysoko i nisko temperaturowym jest mocno niesymetryczny.

Podgrzewacz pojemnościowy to w pewnym sensie bufor zapasu ciepłej wody, konieczny wszędzie tam gdzie szybkość zużycia przewyższa szybkość produkcji. Do grzania przepływowego potrzebna jest moc ponad 20kW której PC do użytku domowego nie osiągają, więc podgrzewacz pojemnościowy jest konieczny.

HenoK
29-09-2008, 17:13
pompy dla Viessmanna robi Dimplex
Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...
Z tego co wiem, to do grupy Viessmanna należy szwajcarska firma SATAG Thermotechnics (http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Startseite_english) produkująca pompy ciepła Natura : http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Waermepumpe_Natura_English

a&zb
29-09-2008, 17:16
pompy dla Viessmanna robi Dimplex
Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...

Tylko jak jeden robi a drugi sprzedaje to marżę naliczają obaj...

Zbliżona kwestia to radia montowane w samochodach przez producentów, za które sobie liczą kasę 2x tyle co za podobnej klasy zestaw wraz z montażem sam byś zapłacił.

(Niestety ostatnio to jest w standardzie i zintegrowane z komputerem pokładowym, więc nie da się ani zrezygnować ani wypruć i zamienić na coś co przyzwoicie gra :evil: )

Z drugiej strony w dłuższym okresie czasu zaangażowanie dużego koncernu może dać efekt ekonomii skali i zmniejszenie kosztów produkcji / obniżenie cen PC, więc tak bym zupełnie psów nie wieszał na Viessmannie

a&zb
29-09-2008, 17:18
pompy dla Viessmanna robi Dimplex
Hmm, jeśli to prawda, to znaczy, że same urządzenia nie są złe. Kwestia tylko właściwego podłączenia, albo raczej dopasowania instalacji...
Z tego co wiem, to do grupy Viessmanna należy szwajcarska firma SATAG Thermotechnics (http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Startseite_english) produkująca pompy ciepła Natura : http://www.satagthermotechnik.ch/web/satag/satag_publish.nsf/Content/Waermepumpe_Natura_English

Stara metoda - zamiast robić samemu od podstaw kupuje się doświadczoną firmę i wtedy wystarczy tylko wymyślić atrakcyjną nazwę na V :lol:

a&zb
29-09-2008, 17:20
Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....
Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:

grzegorz961
29-09-2008, 18:07
[quote="grzegorz961"]Słuchajcie sorry, pewnie juz o tym było, ale wczytuję sie intensywnie w technologię PC i mam takie pytanka:

1. Jakie zadanie pełni w układzie zasobnik buforowy CWU a jaki pojemnosciowy podgrzewacz CWU? Widze czasem rozwiazania tylko z tym drugim, a czasem oba. Jak to jest? Słysze ze czasem bufor obsługuje CO, na rysunkach widze tylko przykłady z zasilaniem CWU. Moze ktos rozjasnic? [quote]

Zasobnik buforowy to chyba raczej do c.o. - aby umożliwić grzanie głównie w drugiej taryfie. Ewentualnie aby zwiększyć masę wody w mniejszym obiegu w przypadku gdy rozkład objętości pomiędzy obiegiem wysoko i nisko temperaturowym jest mocno niesymetryczny.

Podgrzewacz pojemnościowy to w pewnym sensie bufor zapasu ciepłej wody, konieczny wszędzie tam gdzie szybkość zużycia przewyższa szybkość produkcji. Do grzania przepływowego potrzebna jest moc ponad 20kW której PC do użytku domowego nie osiągają, więc podgrzewacz pojemnościowy jest konieczny.

czyli podgrzewacz pojemnosciowy zasilany jest dodatkoą grzałką zeby osiagnąć te 20 KW?

ravbc
29-09-2008, 18:28
czyli podgrzewacz pojemnosciowy zasilany jest dodatkoą grzałką zeby osiagnąć te 20 KW?
Absolutnie nie. Podgrzewacz pojemnościowy, to po prostu "baniak z ciepłą wodą". Ponieważ wodę zużywa się partiami w dośc znacznych odstępach czasu między kolejnymi "pobraniami", to jeśli tylko ciepłej wody w baniaku wystarczy na jednorazowe potrzeby, to później pompa ma czas na uzupełnienie zapasów, aż do "następengo razu"

hydrol
29-09-2008, 20:06
Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....
Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:
wongiel podrożał w ciągu 9 miesięcy 2008 roku o 60,5% , a to jeszcze nie ostatnie słowo górników. Prund oczywiście goni te podwyzki ale relacje pozostaną zachowane z całą pewnością. Niech sie martwią właściciele kociołków na ekogroszek bo szybko doganiają olej opałowy :(

grzegorz961
29-09-2008, 20:10
Ciekaw jestem czy nadchodzace podwyzki energii elektrycznej o 15-20% zmienią nastawienie ogolne do PC. Bo to niemała podwyzka i nie wiadomo czy ostatnia....
Nie zrzedze bo sam chce miec PC, ale wielu chetnych moze to odstraszyc...

Ceny gazu mają nie mniejszą ambicję niż ceny prądu a nawet je przewyższają :wink:
wongiel podrożał w ciągu 9 miesięcy 2008 roku o 60,5% , a to jeszcze nie ostatnie słowo górników. Prund oczywiście goni te podwyzki ale relacje pozostaną zachowane z całą pewnością. Niech sie martwią właściciele kociołków na ekogroszek bo szybko doganiają olej opałowy :(

moze to szansa dla peletu? sam nie wiem w tym szalonym swiecie....

bonetka
30-09-2008, 09:46
odnośnie Viessmanna

Rację ma Henoczek ......to ten Satag jest firmą którą zakupił 1998 roku Viessmann i to ich szwajcarskie pompy są pod marką Viessmann sprzedawane na świecie . Na rynek rodzimym idą pod nazwą Satag .
Dimlex jest angielski miał przejęcia innych firm i na swoim rynku i na niemieckim.
Ponieważ Satag robi PC od 1980 r to te 28 lat jest ...

Helios
30-09-2008, 12:45
Wygląda na to, że pompy Viessmanna nie są popularne na naszym rynku, a już myślałam, że uda mi się uzyskać opinie osób, które użytkują takie pompy :( A może jednak ktoś?

HenoK
30-09-2008, 13:11
Wygląda na to, że pompy Viessmanna nie są popularne na naszym rynku, a już myślałam, że uda mi się uzyskać opinie osób, które użytkują takie pompy :( A może jednak ktoś?Osobiście takiej pompy nie użytrkuję, ale od siedmiu lat dobrze znam instalację, w której są zainstalowane dwie pompy ciepła, jedna Viessmanna, a druga Satag Natura. Nie ma z nimi problemów :).

ravbc
30-09-2008, 13:25
Wygląda na to, że pompy Viessmanna nie są popularne na naszym rynku, a już myślałam, że uda mi się uzyskać opinie osób, które użytkują takie pompy :( A może jednak ktoś?
Ten producent raczej sobie nie pozwoli na poważną wpadkę. Z resztą robią te pompy już ładnych parę lat, więc zdążyli się nauczyć. Jeśli Cię na nie stać, to nie jest to najgorszy możliwy wybór ;-)
Natomiast kluczowym elementem tak czy owak będzie kumaty instalator, który wie co, z czym, jak i przede wszystkim po co połączyć. Najlepszą pompę, najbardziej renomowanego producenta można tak podłączyć, że potem to tylko siąść i płakać... i robić od nowa. Był tu już opisywany taki przypadek...

Helios
30-09-2008, 13:31
Dzięki Henok! :lol: Buduję dom 240 m2 (parter z poddaszem, bez piwnic). Czy oferta 85 tys.zł za:
pompę ciepła Viessmann + 3 odwierty (kompleksowo)
podłogówkę (240 m) - z materiałami (bez styropianu),
wod.kan. - kompleksowo (2 łazienki parter i 2 poddasze)
przyłącze kanalizacyjne ok. 50 m
to szaleństwo czy blisko normy?
Możecie pomóc? :x

Bodzio-Bydzia
30-09-2008, 14:32
Witam ekspertów :)

Zapewne opisywaliście już własne nastawy pomp ciepła na poprzednich stronach ale przekopać się przez nie nie jest prosto (szybko). Mam więc do Was pytanie (prośbę) i liczę na Wasze odpowiedzi.
1. Jaką temperaturę aktualnie ustawiacie na zasilaniu CO?
2. Jaką temp minimalną i max CWU?

Mam Nibe 1240 10kW i taryfę G12. Ustawiam na temp zasilania na PC na ok 33'C i obniżam o -7'C w godzinach 6-13 i 15-22 (aby PC "nie chodziła" na drogim prądzie). Dodatkowo zwiększyłem do -120 stopniominut próg uruchamiania PC gdyż poprzednio uruchamiała się ona ok 17 razy na dobę a teraz tylko 9 razy. W domu mam prawie wszędzie podłogówkę i temperaturę ok 21,5 -22'C. Czy uważacie, że te nastawy są prawidłowe? Co można jeszcze "tunigować" :)

Pozdrawiam i liczę na Wasze odpowiedzi

Helios
01-10-2008, 09:19
Ponieważ zdecydowałam się na pompę ciepła, a z racji wykształcenia nie wiem praktycznie nic na ten temat, z uporem maniaka usiłuję przedrzeć się przez ten wątek i inne o zbliżonej tematyce (mam i mało polecam itp). :x Niestety, wygląda na to, że są to wątki tylko dla fachowców, którzy sobie wzajemnie udawadniają indolencję w temacie lub wyższość jednych świąt nad drugimi:roll:
Wielka prośba w imieniu "maluczkich", którym z różnych powodów nie dane było wejść na wyżyny wiedzy technicznej: spójrzcie czasami na nasze nieśmiałe prośby i pytania i uchylcie rąbka swojej wiedzy w przystępnym języku :oops: Nasza wdzięczność będzie zawsze z wami :lol:

wit74
01-10-2008, 09:21
Witam wszystkich.

Jest to mój debiut na rym forum. Od 5 tyg. uzytkuję pompę IVT HT PLUS C7.W tzw. międzyczasie próbowałem się dowiedzieć więcej na temat sterowania tym urzadzeniem.
Czy moze mi ktoś podać w jaki sposób ustawić działanie pompy w zadanym przedziale czasowym np: 22.00-6.00 w którym pompa dogrzeje temp pomieszeń o 3 C? Posiadam czujnik GT5 , temp pokojową ustawiłem na 22C. Ale pompa dogrzewa tylko do 21, przy określonej temp powrotu wyłącza się i po następnym załączeniu nie dogrzewa do tych 22 C. Czy to dlatego ,że krzywa może jest za nisko i wiecej sie nie da? Czy takich cykli musi byc tyle,że dom sie wygrzeje i w końcu podłoga odda ciepło na pokoje w wiekszej ilości?
Samo ustawienie przedziału czasowego w menu 4.1.1 i wybór +3 C nie zmusza pompy do dogrzania ( dni tygodnia sa z dużej litery).Sam juz nie wiem co myślec. A może temp zadana w GT5 (22 C) nie pozwala podnieść w innym czasie, temp w pomieszczeniach o jakąkolwiek inną?

Bonetko
Pisałas wcześniej,że majac GT5 można ustawić dodatkowy przedział czasowy np" 13.00- 15.00. Gdzie to można zrobić?


Mam nadzieje,że w końcu poustawiam z waszym doświadczeniem jak trzeba. Jak narazie na pomoc instalatorów nie moge liczyć.

Pozdrawiam serdecznie

bonetka
01-10-2008, 10:02
Witaj Witu`siu :)

to nie tak .....żle gdzieś przeczytałeś GT5 nie ma nic wspólnego z ustawieniem przedziału czasowego sterowania ( np. 13-15 ) ...on wpływa na krzywą grzewczą ( przedział od 0-10 i w zależności co wpiszesz wpływa więcej lub mniej menu 1.11 - modyfikuje ją ). Ja nie mam tego ale chciałam sobie dokupić i jednocześnie zegar ( to ten zegar ma takie możliwości ustawienia drugiego przedziału )
Drugiego przedziału ustawić się nie da :( tym co mamy )
natomiast to jak podwyższyć o te 2 czy 3 stopnie ...to w menu 4.1.1 ( możesz się dostać K2 ) jest +/- ..... -20/0/+20 i tam wpisujesz sobie te +2 czy +3 ( suwak przesuwa się od 0 do 2 czy 3 ) ...to grzeje się w/g zadanej krzywej ale podbija się ( np. na noc ) o te +2 ....
to co pytałeś ....
jeśli jest za niska krzywa to się nie da ( bo przy określonej zewnętrznej da tylko tyle ile z niej wynika ) .....poza tym jeśli w pokojach masz 22 i masz duży wpływ Gt5 ( np. 8-10 ) czyli zablokowałeś więcej to nie da więcej ........
tak mi się wydaje ...a jaką masz krzywą ?

wit74
01-10-2008, 10:21
Dzięki Bonetko

Wpływ GT5 mam ustawiony nisko bo na 2. Krzywa w tej chwili na 3. Pozostałe nastawy o których napisałas mam wydaje się poprawnie. Teraz jednak myśle ,ze skoro nie moge dogrzać przy tych nastawach do 22 C to nie ma siły by w zadanym czasie dodac kolejne 3 C. Czy zatem przy tej pogodzie to nie mozliwe czy mam cos za nisko poustawiane?
Echhh, same pytania. Myślałem ,ze to będzie prostsze.

Pozdr

bonetka
01-10-2008, 10:38
Muszę wyjść ale wrócę ....

niby krzywą masz ok! bo 3 ( wiem , ze taką zalecają 2-4 ) ale ja mam 1,7 ( podbicie w nocy +2 ale na razie jeszcze mam 0 ) i temp. w domu 23*C .
Ale wiesz , że to podbicie ( te +2 ) odnosi się tylko do przedziału czasowego który ustawiłeś ( a tak jest bez ) .
A czy podłogówkę masz OK! ( czy sama podłogówkę ?) bo czasami jest tak , że w jednym domu wystarczy temp. np. 30 na podłog przy jakiejś zewnętrz . a w drugim aż 35*C żeby uzyskać wewnątrz np. 22*C ....

wit74
01-10-2008, 10:47
Chcę by podbicie o +3 C było tylko w zadanym przedziale. Jednak widzę,że najpierw muszę osiagnać wyzsza temp w pokojach.
Wracajac, mam tylko podlogówkę, robili ja instalatorzy- dostawcy pompy.
Z projektu powykonawczego i obliczen wynikalo,ze temp powrotu powinna być około 29 C, tak mniej więcej w rożnych pomieszczeniach wychodziło. Poczekam jeszcze może kilka dni na tych nastawach. Moze to wszystko sie wygrzeje i w domku bedzie 22 C. wtedy wrocę do tematu osiagnięcia podbicia.

Pozdrowionka

Bodzio-Bydzia
01-10-2008, 12:26
Bonetko! Hydrolku!
Powiedzcie mi co myślicie o tych ustawieniach i jakie Wy macie.
.... Pleeeeeeeeeeeeease :)


Witam ekspertów :)

Zapewne opisywaliście już własne nastawy pomp ciepła na poprzednich stronach ale przekopać się przez nie nie jest prosto (szybko). Mam więc do Was pytanie (prośbę) i liczę na Wasze odpowiedzi.
1. Jaką temperaturę aktualnie ustawiacie na zasilaniu CO?
2. Jaką temp minimalną i max CWU?

Mam Nibe 1240 10kW i taryfę G12. Ustawiam na temp zasilania na PC na ok 33'C i obniżam o -7'C w godzinach 6-13 i 15-22 (aby PC "nie chodziła" na drogim prądzie). Dodatkowo zwiększyłem do -120 stopniominut próg uruchamiania PC gdyż poprzednio uruchamiała się ona ok 17 razy na dobę a teraz tylko 9 razy. W domu mam prawie wszędzie podłogówkę i temperaturę ok 21,5 -22'C. Czy uważacie, że te nastawy są prawidłowe? Co można jeszcze "tunigować" :)

Pozdrawiam i liczę na Wasze odpowiedzi

bonetka
01-10-2008, 12:55
jesli ustawisz w 4.11 ( -20/+20 ) te +3 to będzie się odnosiło tylko do tego ustawionego przedziału ( np.g .22-6 , czy jakas inna która ustawisz ) i jest to jakby przesuniecie całej krzywej grzewczej .
Oczywiście to odnosei się do sterowania czasowego ale masz jeszcze inne instrumenty : dokładna regul temp. (-10/0/+10 - też przesuniecie ) oraz możesz zrobić garb na krzywej w zakresie takich temp. jakie chcesz np. -5 do +5 jest wybrzuszona w górę a reszta leci normalnie .
Jeszcze to..... żeby było precyzyjnie to nie tylko ważna jest temp. powrotu z projektu ( z niej mozna wysnuć wniosek ile idze na podłogówke... np. 29 powrót to przy np. Delta T =5K , temp. wejścia jest 34 ) ale przy jakiej zewnętrznej ? ( 0*C , czy -15 *C ) i czy wtedy dla obliczeniowej +20 *C w środku czy dla jakiejś innej ? ( robi się różnie i niektórzy chca więceij niż +20 )

ps. siedzę w serwisie samoch. i mam intenet ( nie nudzę się czekajac :D ) ale nie mają dzisjejszych gazet :wink: ale kawa wyśmienita :)

bonetka
01-10-2008, 13:13
Bodzio ...czy Ty zupełnie już nic nie chcesz płacić :lol: ?

w/g mnie masz dobrze .....i grzejesz tylko w taniej taryfie . Ustawiłes też tak , że nie włacza się w drogiej . Mało tego włącza się rzadko mam nadzieję że na długo ( cykle długie a nie krótkie ) i jesli Ci ciepło, nie stygnie za bardzo to jest ok! (w/g mnie oczywiście )
Ile idzie na podłogówke ? w różnych domach jest różnie ...to zalezy od domu i jak zrobiona jest podłogówka ...jednym słowem iloma stopniami ( najmniejszymi ) jestes w stanie się ogrzać ...rekord to chyba zewnerzn -10*C a wyjściowa na co. 33 *C ...więc się porównaj ....a Ty masz 33 ale przy +10 ...jest różnica jest ! ...więc nawet jak ktoś powie Ci mniej , że daje niż Ty to nic nie da ...bo Ty będziesz marzł . Sam musisz metodą prób i błędów
CWU róznie jedni mają 47 *C a drudzy 45 *C i zalezy od histerezy ille masz min i max np. 4 ( dla 45 *C ) czyli max.47 min.43 *C

wit74
01-10-2008, 13:51
To się nazywa odpowiedż pełnym zdaniem :D . W ciągu 3 godz. wiem wiecej niz po calym" wielkim szkoleniu" mnie przez instalatora. Skorzystam pewnie z ustawienia garbu na krzywej. Dzięki wielkie za pomocne sugestie, cos w końcu musi być trafne.
A obliczenia miałem, jesli dobrze pamiętam przy -15 C na zew i +20 C w środku.
Dam znać czy cos się zmieniło i przy jakich ustawieniach.

Bodzio-Bydzia
01-10-2008, 14:26
Bodzio ...czy Ty zupełnie już nic nie chcesz płacić :lol: ?

w/g mnie masz dobrze .....i grzejesz tylko w taniej taryfie . Ustawiłes też tak , że nie włacza się w drogiej . Mało tego włącza się rzadko mam nadzieję że na długo ( cykle długie a nie krótkie ) i jesli Ci ciepło, nie stygnie za bardzo to jest ok! (w/g mnie oczywiście )
Ile idzie na podłogówke ? w różnych domach jest różnie ...to zalezy od domu i jak zrobiona jest podłogówka ...jednym słowem iloma stopniami ( najmniejszymi ) jestes w stanie się ogrzać ...rekord to chyba zewnerzn -10*C a wyjściowa na co. 33 *C ...więc się porównaj ....a Ty masz 33 ale przy +10 ...jest różnica jest ! ...więc nawet jak ktoś powie Ci mniej , że daje niż Ty to nic nie da ...bo Ty będziesz marzł . Sam musisz metodą prób i błędów
CWU róznie jedni mają 47 *C a drudzy 45 *C i zalezy od histerezy ille masz min i max np. 4 ( dla 45 *C ) czyli max.47 min.43 *C

Dzięki! Liczyłem na to, że z Waszą pomocą uda się PC jeszcze lepiej ustawić, tak aby licznik energii el. zaczął się cofać :P :wink: :lol: ale skoro nie da się to trudno!
Dzięki raz jeszcze

bonetka
01-10-2008, 16:11
Helios :) napisała

Ponieważ zdecydowałam się na pompę ciepła, a z racji wykształcenia nie wiem praktycznie nic na ten temat, z uporem maniaka usiłuję przedrzeć się przez ten wątek i inne o zbliżonej tematyce (mam i mało polecam itp). Niestety, wygląda na to, że są to wątki tylko dla fachowców, którzy sobie wzajemnie udawadniają indolencję w temacie lub wyższość jednych świąt nad drugimi:roll:
Wielka prośba w imieniu "maluczkich", którym z różnych powodów nie dane było wejść na wyżyny wiedzy technicznej: spójrzcie czasami na nasze nieśmiałe prośby i pytania i uchylcie rąbka swojej wiedzy w przystępnym języku Nasza wdzięczność będzie zawsze z wami

Dzięki Henok! Buduję dom 240 m2 (parter z poddaszem, bez piwnic). Czy oferta 85 tys.zł za:
pompę ciepła Viessmann + 3 odwierty (kompleksowo)
podłogówkę (240 m) - z materiałami (bez styropianu),
wod.kan. - kompleksowo (2 łazienki parter i 2 poddasze)
przyłącze kanalizacyjne ok. 50 m
to szaleństwo czy blisko normy?
Możecie pomóc?
nie zauważyłam tego wcześniej ....przepraszam ...
My tu nie wszyscy jesteśmy fachowcami i nawet jeśli coś tam wiemy to każdy jest dobry z innej dziedziny i dlatego nie zabieramy głosu w tematach sąsiednich . Odnośnie Twojego pytania ...wydaje mi się , że cena ok! bo ja zapłaciłam prawie 3 lata temu więcej .......3 odwierty ..ale nie piszesz jakie ( dł) jaka PC ( moc, inna cena ) ..wtedy można policzyć to + podłogówkę za mkw + punkty wodno-kan. i zobaczyć ..i wtedy będzie to bardziej realne i będzie oparte na faktach i konkretnych liczbach a nie w ciemno . ( chyba do kuchni też trzeba ) .
O sterowniku pisałam trochę na poprzednich stronach dla Piwopijcy chyba ? ...chodziło o porównanie IVT i Viessmanna .
Na wątpliwości czyje PC kryje się za logo Vissmanna też odpowiedziałam.
ps. o ile pamiętam Viessmann nie podaje cennika PC więc trzeba byłoby zadzwonić aby dowiedzieć się o cenę .
Gdybyś podała pewne dane ( skoro masz ofertę to one w niej są ) byłoby łatwiej i na pytanie mógły odpowiedzieć Ktoś kto kompletnie nie zna się na PC ( bo ono nie jest z nimi związane technicznie ) ale zna rynek i ceny usług .

a&zb
01-10-2008, 17:51
>Helios

A który to model Viesmanna, jaka głebokość odwiertów, na jakich materiałach podłogówka i wod-kan, na ile szacujesz zapotrzebowanie energetyczne domu na co i cwu?

a&zb
01-10-2008, 17:53
>Helios

A który to model Viesmanna, jaka głebokość odwiertów, na jakich materiałach podłogówka i wod-kan, na ile szacujesz zapotrzebowanie energetyczne domu na co i cwu?

Póki co jednak na oko nie wydaje się to być szalona cena.

bonetka
01-10-2008, 18:53
Licząc śr. 30.000 ( PC + nadbudowa ) + odwierty 20,000=50.000
do tego 240 mkw podłogówki nawet za 100 mkw ( a robią już za 180 metr , odliczyć styropian + rozdzielacze ) = 74.000 ( gdyby po 150 to już 860.000 ) i dochodzi jeszcze woda-kanaliza w domu i przyłącze ( to 50 metrów i materiały i studzienki rewizyjne + robocizna + koparka ) .

Taka PC Vitocal 222 G ...9,7 kW kosztuje w sklepie 33.013 pln
odwierty do niej 9,7 -2,26 = 7,44 moc chłodnicza dla 240 mb ( 3x80 ) policzyli dla 31W/mb ...i tak odwierty u firmy którą polecał Hydrolek :D można zrobić na 75 zł mb czyli 240x 75= 18.000 (= 51.000) ale Viessmann na pewno policzy więcej ...moze 100 pln ...czyli razem 57.000
85.000-57.000=28.000 . ( lub jak taniej ( 75,-) to 34.000 ) ..zostało na podłogówkę , wodno-kanaliz i za przyłącze .......oczywiście , że zależy z czego podłogówka a ceny tez różne .....

Helios tu trzeba pisać precyzyjnie= dużo i dokładnie bo od tego zależy jak dokładna i precyzyjna będzie odpowiedź.
Androżek :D mający taki sam dom dla PC NIbe ( 8,5 kW ) +odwierty ( 240m ) + podłogówkę zrobił za 47.000 ale to było daaawno .

Chyba niedowidzę bo A@zb :D odczytałam bez słowa "nie " i wyszło mi , ze szalona ta cena :lol: