PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Helios
01-10-2008, 19:05
Jak mi ulżyło :D Dzięki, że jesteście! Po cichutku myślałam, że właśnie ty Bonetko się odezwiesz, no i jesteś! Troszkę więcej informacji.Buduję na odległość co wszystko dodatkowo utrudnia. Dom z gazobetonu 24 x 24 ocieplony styropianem 15 cm (wystarczy?). Pow. 240 m po obrysie podłogi (wg PN p.u. 210 m2). Miałam kilka ofert "korespondencyjnych". Ostatnio trafiłam na firmę, która jest na rynku ładnych parę lat, zaczynała od techniki grzewczej i wod.kan. - teraz pączkuje i dochodzą tynki, posadzki, itp. W mojej sytuacji to chyba jedyne rozsądne wyjście wykonać jak najwięcej prac za pośrednictwem jednej firmy.
Po "oględzinach" szef firmy wstępnie zaproponował: pompa 9,7 kW Vitocal 222G lub kW 11 kW, odwierty 3 x 80, z czego podłogówka - nie mam jeszcze zielonego pojęcia, wod.kan to na pewno plastik. To wszystko kompleksowo (4 łazienki, oczywiście kuchnia i jakieś tam jeszcze punkty)> Wątpliwość jaka moc pompy wynika z tego, że dom będzie praktycznie użytkowany przez 2 osoby (parter). Poddasze to część gościnna, używana sporadycznie przez dwójkę dzieci (obecnie poza domem) i ich przyszłościowe rodziny. Stąd też przez większą część czasu poddasze będzie grzane leciutko jak i też cwu będzie zużywana z umiarem. Przepraszam, że aż tyle napisałam, ale nie wiecie co to za ulga! W przyszłym tygodniu spotykam się z tą firmą i mam podjąć ostateczną decyzję.
a&zb - narazie nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytania :( :P

wickers
02-10-2008, 01:28
Witam wszystkich.
Jestem zainteresowany (lecz jeszcze nie przekonany na 100%) do instalacji pompy ciepła w moim 140m2 domku, który jest jeszcze w budowie. Znalazłem na allegro dość atrakcyjną ofertę:kompletna pompa ciepła (z kolektorem pionowym) za 15 tyś. !!!
http://allegro.pl/item448483875_pompa_ciepla_tanie_grzanie_nowosc_na _rynku.html
Co o tym sądzicie ? Drogo nie jest - no ale zawsze jest jakieś ale...
Prosiłbym o jakieś sugestie co do zakupu lub jej użytkowania.
Pozdrawiam

bonetka
02-10-2008, 07:38
Helios ...napisałam trochę na górze ...dobrze , ze jedna firma ...ja chyba wybrałabym mniejszą PC ( właściwie różnica to tylko 1,1 kW ) a zasobnik na cwu jest duży 250l.

wickers
to PC tej firmy ( menu jest w różnych językach , kliknąć po lewej stronie, otwiera się ) :
http://www.geothermie-confort.com/home.php?pg=technologie-dvx&lan=pl&showmenu=1
co prawda jest napisane , ze ona niemiecka ( na alllegro , spojrzałam na razie pobieżnie ..a ona w/g mnie francuska ) .
Kiedyś ta firma z Dzierżoniowa była dystrybutorem , Avenir Energy. ( bezposred , Francja )
dane techniczne : ( chodzi na R407C itd podany COP ...)
http://www.geothermie-confort.com/scripts/file-download.php?f=20,
Byłaby to druga firma po Fonko z kolektorem pionowym zastosowanym w PC z bezpośrednim odparowaniem .

grzegorz961
02-10-2008, 09:58
witam,

musze przeprosic za kolejne pewnie banalne pytanie, ale moze ktos w 2 zdaniac na szybko odpowie.

1. W jaki sposob w zwykłej pompie z zasobnikiem CWU wbudowanym rozwiazauje sie podawanie roznych temperatur - na CWU i Co. Bo wczoraj facet z NIbe cos mieszal o mieszaczu. Ale zdaje sie ze mieszacz to wtedy gdy jest budor obsługujacy CO i podajacy do tego obiegu rozne temper ze wzgledu na grzejniki i podlogowke. sprezarka o ile wiem pracuje z jedna moca? Czyli sprawa rozwiazuje sie na poziomie zaworu trojdroznego? Jakos mam z tym problemy bo to spora roznica miedz CO i CWU. Czy zbiornik tzw pojemnosciowy jest innym rozwiazaniem tego problemu?


2. Przy zbiorniku wewnterznym ok 150 l ile trzeba sie liczyc z oczekiwaniem na dostawe nowej cieplej wody gdy odwiedza goscie i wszyscy rano beda sie kapac?

dzieki za odp i postaram sie nie wtracac wiecej....

ravbc
02-10-2008, 11:44
2. Przy zbiorniku wewnterznym ok 150 l ile trzeba sie liczyc z oczekiwaniem na dostawe nowej cieplej wody gdy odwiedza goscie i wszyscy rano beda sie kapac?
Zależy to oczywiście od mocy PC, ale da się łatwo policzyć. Do ogrzania litra wody o 35 stopni (od 10 do 45 stopni C) potrzeba ok. 147kJ ciepła. Do ogrzania całego zasobnik potrzebne byłoby oczywiście 150 razy więcej. Czas grzania (w sekundach) to ilość niezbędnej energii podzielona przez moc "grzałki". Dla przykładu PC o mocy 8kW grzała by ten zasobnik "od zera" do temperatury docelowej (czyli od 10 stopni jakie przychodzi z sieci, do 45 użytkowej):

147 [kJ] * 150 [litrów] / 8 [kW] = ok. 2756 sekund, czyli prawie 46 minut

grzegorz961
02-10-2008, 12:22
ok, dziekuje. A to pierwsze pytanie? Czy sprezarka moze pracowac z rozna mocą?

bonetka
02-10-2008, 13:22
Grzegorz cwu
nie martw się tak :) masz różne instrumenty , zeby ustawić cwu .Logiczne , ze będzie jej więcej jak ustawisz jej wyższą temp. np. 50 *C ale tez jest taka funkcja jak dodatkowa cwu ( DCW ) i tam ( menu 1.6 i dalsze ) możesz sobie ustawić w określonym czasie ( dniach, godzinach ) wodę o temp. 60 *C i wtedy możesz duzo ludków wykąpać ...oczywiście ponad chyba ( 55*C ...chyba? dogrzanie do tej temp. jest realizowane przez grzałkę ..ale jest ! )
Pyt. 1 .. tam jest zawór trójdrogowy ( w środku PC ) i puszcza albo do płaszcza CWU albo na podłogówkę
...w inwerterowych PC zmieniających swoją moc w zalezności od zapotrzebowania ( np.4,5 kW -17kW ) sprżzarka pracuje ze zmienną mocą bo wzrasta lub maleje częstotliwość prądu dostarczanego do sprężarki .
czyli tutaj ze stałą .
Natomiast w zależności od tego ile grzejesz czy 35*C czy 50*C zmienia się moc PC i wielkość doprowadzonego prądu np. odpowiednio 1,3 KW/1,7 i zmienia sie moc wydatkowana np. 5,9kW/5,4
Jest jeszcze temp pracy sprężarki wpływająca na COP czym niższa tym lepiej.

grzegorz961
02-10-2008, 14:12
Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)

ravbc
02-10-2008, 14:20
Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)
Tą tajemnicę Ci pogrubiłem... ;-)

jesien2004
02-10-2008, 14:25
Helios - ja mam podobną cenę po 80 tyś. Odwierty 2 na 100 m2. Nibe. 2 łazienki, 240 m2 pompa 12kw

bonetka
02-10-2008, 14:27
Grzegorz
weź otwórz w pdf instrukcję np.1240 i zobacz rys, wszystko zrozumiesz ....
zawór trójdrogowy i sterownik PC wie jak to zrobić .....on jakby osobno grzeje na cwu ( zbiornik płaszczowy i oddaje ciepło zewnętrzny wewnętrznemu ) a osobno na podłgówkę ...chyba , że są grzejniki to wtedy ..poza PC jest zawór mieszający i idzie więcej na te grzejniki a zmieszana ( zimniejsza na podłogówkę ) i wtedy mamy do czynienia z tzw. dwoma obiegami grzewczymi .( podłog i grzejniki )

a&zb
02-10-2008, 14:29
Facet z Nibe mi przed chwila powiedzial, ze w ich "maszynach" , tych mniejszych mocy do 10 KW, jest zbiornik wewnetrzny i zawor trojdrozny. Wtedy gdy CO jest na podlogowce i na grzejnikach (tych wiekszych) podawane jest na grzejniki wieksza temp oczywiscie a powrot z nich schladza wode w ukladzie podlogowki. Ze tam jest jakis uklad mieszajacy. Ja pytam z ciekaowsci bardziej, bo jak schlodzic na szybko z 55 st na 30 st to mnie to troche przerasta. zwlaszcza ze powrot z grzejnikow ma pewnie ok 40 st. No ale to tajemnica inzynierow zapewne:)
Tą tajemnicę Ci pogrubiłem... ;-)

Sama idea mieszania wody na wyjściu z obwodu grzejników z wodą podgrzewaną przez pompę aż osiągniemy założoną temperaturę na obwodzie podłogówki jest prosta i zrozumiała. Natomiast jeśli ktoś ma jakieś linki / schematy wyjaśniające jak to działa w praktyce to będę wdzięczny, bo tu już lektura schematu w instrukcji nie daje mi oczywistych odpowiedzi.

bonetka
02-10-2008, 14:37
mówisz o instrukcji czy też o M10315_FiGHTER 1240 -dwa obiegi grzewcze ( regulacja temperaturowa ) ..jest to schemat i PC w środku i połączeń zewnętrznych przy dwóch obiegach grzewczych .

jesien2004
02-10-2008, 14:54
Zastanawiam się czy by w sypialniach zamiast podłogówki zrobić wiieeeeeelkie grzejniki? Koszt chyba dużo mniejszy? A i czy ktoś ma takie mieszanie podłogówki z grzejnikiem przy PC?

grzegorz961
02-10-2008, 15:11
Zastanawiam się czy by w sypialniach zamiast podłogówki zrobić wiieeeeeelkie grzejniki? Koszt chyba dużo mniejszy? A i czy ktoś ma takie mieszanie podłogówki z grzejnikiem przy PC?

własnie tym bylem zaskoczony ze WIEKSZOSC instalacji ma mieszane ogrzewanie - przynajmniej NIBE. Ludzie rezygnuja z grzejnikow w sypialniach min. na poddaszach, robia drewniane podlogi lekkie i nie chca podlogowek. Tak jak zaskoczyło mnie nawet bardziej ze ponad 50% instalacji to kolektory pionowe! Jednak to niemały wydatek!! Co wiecej, czesto opznia to znacznie realizacje, bo na odwierty trzeba czekac!! Rynek zawsze zaskakuje.

Jeszcze jedno - byc moze najwazniejsze. Juz glosno mowi sie w mediach o przygotowywanej ustawie o energii odnawialnej w polsce, zgodnie z dyrektywami unijnymi. Jak powiedział minister, maja byc powazne zmiany takze w sposobie finansowania. Czy wiecie cos wiecej??? :o

bonetka
02-10-2008, 15:39
Jesień :D sa dwa wyjścia ...... albo system mieszający ale w/g mnie droższy nie w zrobieniu ( bo to raz się robi ) tylko w eksploatacji bo trzeba grzać do wyższej i mieszać...albo są dwa obiegi ( podłog i grzejniki ) ale lecą na jednej temp ( identycznej dla jednego i drugiego ) ale warunek jest taki , że musi być odpowiednia moc tych grzejników ( policzone na odpowied. temp. ) czyli jakby przewymiarowane.
Ja mam właśnie to drugie rozwiązanie ..na dole podłogówka a na górze grzejniki .
,,a...koszt ....właśnie odwrotnie mnie wyniosły więcej ( doszły łazienkowe ) niż podłogówka .

grzegorz961
02-10-2008, 16:12
Jesień :D sa dwa wyjścia ...... albo system mieszający ale w/g mnie droższy nie w zrobieniu ( bo to raz się robi ) tylko w eksploatacji bo trzeba grzać do wyższej i mieszać...albo są dwa obiegi ( podłog i grzejniki ) ale lecą na jednej temp ( identycznej dla jednego i drugiego ) ale warunek jest taki , że musi być odpowiednia moc tych grzejników ( policzone na odpowied. temp. ) czyli jakby przewymiarowane.
Ja mam właśnie to drugie rozwiązanie ..na dole podłogówka a na górze grzejniki .
,,a...koszt ....właśnie odwrotnie mnie wyniosły więcej ( doszły łazienkowe ) niż podłogówka .

czyli 2 obiegi z taka sama temp ok 35st? to grzejniki chyba duze rzeczywiscie musza byc! 8) juz lepiej moze płaszcz w scianie, podłogowka pionowa ...

bonetka
02-10-2008, 16:40
jak to określiłeś płaszcz w ścianie a wchodziło w grę tylko pod gips kartonem ( płyta farmacell z gotowymi rurkami firmy Variotherm ...wychodziło jeszcze drożej o 5-6 .000pln ale nie bałam się ceny tylko raczej czy nie będzie kurzu na rurkach tzn. czy nie będzie miejsc na ścianie zaznaczonych przez kurz ....czy inna barwa w tym miejscu , czy coś innego ...grzejniki były bardziej proste .

ps.najpierw szukałam firmy, później poprawiałam literówkę i odpowidz. Piwopjcy ale może to przeniosę .

piwopijca
02-10-2008, 16:41
Pytanko dla juz posiadajacych PC.
Ja jestem na etapie dachowki dopiero i nie mam jeszcze PC ale juz jeden czlowiek oblicza mi podlogowke
Ja chce miec dla parametrow 35*/30* (zasilanie/powrot) a On namawia mnie do 40*/30*. Podobno rzadziej wlaczy sie pompa i mozna ustawic opoznienie zeby nie wlaczala sie od razu, zalezne jak szybko zacznie sie wychladzac "chalupa"
Jak myslicie co wyjdzie korzystniej dla PC (mniej wlaczen -dluzsze zycie) i dla mniejszego zuzycia en. elektr.?
Wydawalo mi sie ze 35*/30* jest idealnie i zalozylbym dwie taryfy do grzania cwu i co, w ciagu dnia sciany i posadzka oddawaly by cieplo do pomieszczen -moze zle kombinuje?
Wiem ze COP jest najkorzystniejsze dla mojej wersji, ale czy na pewno oznacza to nizsze koszty?

Pzdr.

irtad
02-10-2008, 16:52
Pytanko dla juz posiadajacych PC.
Ja jestem na etapie dachowki dopiero i nie mam jeszcze PC ale juz jeden czlowiek oblicza mi podlogowke
Ja chce miec dla parametrow 35*/30* (zasilanie/powrot) a On namawia mnie do 40*/30*. Podobno rzadziej wlaczy sie pompa i mozna ustawic opoznienie zeby nie wlaczala sie od razu, zalezne jak szybko zacznie sie wychladzac "chalupa"
Jak myslicie co wyjdzie korzystniej dla PC (mniej wlaczen -dluzsze zycie) i dla mniejszego zuzycia en. elektr.?
Wydawalo mi sie ze 35*/30* jest idealnie i zalozylbym dwie taryfy do grzania cwu i co, w ciagu dnia sciany i posadzka oddawaly by cieplo do pomieszczen -moze zle kombinuje?
Wiem ze COP jest najkorzystniejsze dla mojej wersji, ale czy na pewno oznacza to nizsze koszty?

Pzdr.

Tak jak już pisałem u mnie wystarcza nocnej taryfy przy temp zewnętrzenej do -5. Czyli pompa odpala w nocy od 22-6 i czasami od 13-15. Przy tych temperaturach co są teraz to co 2-3 dni na 4 godziny w nocy. Przy podłogówce i dużej akumulacyjności ciepła temperatura w domu spada maksymalnie o 1 stopień przy temp zewnętrznej -5. Temp na zasilaniu 30 stopni.

bonetka
02-10-2008, 17:00
Piwopijco ...nie jestem ekspertem tu Hydrolek :D może zechce się wypowiedzieć ale ....40/30 to przede wszystkim duża różnica ( 10 *C miedzy zasileniem a powrotem ) powinno być 4-5 *C .....poza tym grzejesz od razu do większej to różnica 5 *C a za *C każdy się płaci .....rurki też są mniej gęsto niż byłyby do mniejszej temp.
Poza tym zapytaj Pana ...czy On kiedykolwiek robił dla PC ...bo widać , że robił ale dla podłogówki zasilanej kotłem gazowym .

sSiwy12
02-10-2008, 17:12
Dopowiem. Ważna jest również temperatura podłogi (w zasadzie najwazniejsza) Nie powinna przekraczać 29 stopni celcjusza, zaś optymalna oscyluje wokół 25.

Pozdrawiam

piwopijca
02-10-2008, 17:38
Ba... wiem ze temperatury komfortu sa jakie sa, ale ..
No wlasnie, czlowiek kiedys (pewnie ladnych kilka latek temu) produkowal PC gdzies w malopolsce i ciagle tlumaczy mi ze wie co robi i on to oblicza programami a inni na "pale jada"
Robil mi GWC zwirowe i wydaje sie rozsadny, ale czasem mam watpliwosci bo podwaza wszystko to co wiem i co podpowiada logika, moze ma gdzies moje pozniejsze koszty i minimalizuje czestotliwosc zalaczen PC by zwiekszyc jej zywotnosc?

Pzdr.

bonetka
02-10-2008, 17:52
Ale częstotliwość załączeń zależy od domu jak jest zrobiony ...wychłodzenia ...jak dobry dom to nie stygnie tak szybko ...mało tego potrafi zapewnić komfort cieplny mniejszą temp. niż inny .
Natomiast temp. podłogówki o których wspomniał Siwy :) dotyczą każdej podłogówki niezależnie czym zasilanej .

piwopijca
02-10-2008, 17:56
Dzieki, tak wlasnie myslalem, ale czasem ktos potrafi tak namieszac ...
Jakis czas temu wyslalem mu e-mail zeby moje zalozenia bral pod uwage a nie swoje, ale dobrze jest sie upewnic :wink:

Pzdr.

bonetka
02-10-2008, 18:00
Piwopijco ...zaczekaj jeszcze na Hydrolka :D ...On jest tu Ekspertem zna te sprawy od podszewki ...może potrafi uzasadnić lepiej niż my ....może inaczej ....

a swoją drogą ja bym zapytała na jaką najmniejszą realną temp. mając dane OZC potrafi zaprojektować i żeby realnie tak było i dało radę ( przy jakiej zewnętrznej bo tu nie napisałeś )
rekord to podobno 33 *C dla 20*C wewnątrz ...a Ty potrafisz przegnić ten wynik ?

Istnieją już w Kraju domy z ogrzewaniem o temperaturze maks. do 33 st.C ! To już jest w zasadzie wszystko co w tym kierunku możemy zrobić i nie „przedobrzyć” .
dla wzorowego domu ta temp. max 33*C na podłgówkę potrafi być i dla -20 *C na zewnątrz!!!

Helios
02-10-2008, 18:37
Bonetko dzięki za opinię, nie rozumiem tylko dlaczego przy takiej samej mocy pompy, niektóre firmy proponują 3 odwierty (np.3 x 80) a niektóre 2 x 100. Z czego to wynika?
Do Jesieni 2004
Oferta jaką otrzymałam obejmuje również wod.kan. i przyłącze kanalizacyjne.
Co do podłóg. Byłam strasznym wrogiem podłóg z terakoty (obecnie mam same drewno, nawet w kuchni). Zdarzył mi się dłuższy pobyt w domu z podłogami z terakoty i ogrzewaniem podłogowym i całkowicie zmieniłam zdanie :o Jeżeli w domu chodzi się w miękkim obuwiu, to po jakimś czasie zupełnie się tego nie odczuwa. Teraz postanowiłam - w całym domu podłogówka i terakota :wink:
(choć po cichutku rozważam na poddaszu specjalne panele... :-? )

jesien2004
02-10-2008, 18:45
Helios - no no wod -ka tez... wiec twoja oferta jest ok... też miałam problem bo były osoby ktore za 50 tys wszystko miały...

Helios - to jest moja bolączka - terakota - chcialam drewno... do salonu będę szukać jakieś cieniutkie deseczki chociaż w części tam gdzie wypoczynek.... Mowisz że są specjalne panele? bo w sypialniach i na poddaszu chciałabym cosik takiego.

dziekuję bonetce oraz grzegorzowi za odpowiedź. Szczerze - ja nieoświecona chłopka myślałam że bez problemu zamiast wżownicy zrobię wielkie grzejniki... okazuje się że jest to problem...

jesien2004
02-10-2008, 18:49
Helios - co do odwiertów... nie wiem... może twoi instlatorzy mają krótsze wiertła? Mój mówi że im głębiej tym lepiej. więcej wód gruntowych sie przecina.

bonetka
02-10-2008, 19:03
Helios ...te odwierty to zależy ile policzyli W z mb ...tam akurat 31 W mb . ( 240 mb ) a dla 200 mb jest to 37,2W /mb ...większa długość całkowita to lepiej chociaż tutaj i tak nie jest żle ( czasami liczą przy pionowym 50W/mb nie patrząc zupełnie na glebę , wiesz że to w zależności od rodzaju podłoża się oblicza ..te 30 W/ mb jest dla suchego , 50 W/mb dla kamienistego , łupka ) . Lepiej też mieć 2 szt niż 3 ( bo czym głębiej tym cieplej i na niestabilność temp. początkowego odcinka są narażone 2 odcinki a nie 3 .) Trzeba mieć dobrą wiertnicę aby wiercić głębiej niż 100m ....w Szwecji i do 200 dają radę i więcej i to w skale :) ....
W/g niektórych publikacji właśnie od 80 m w głąb temp. ( 10 *C ) odchyla się na + by dojść około 120 m do 11, 3 *C

nie wiem jakie panele .( nie ma znaczenia czy pod spodem jest podłogówka ,,,chodzi o powierzchnię ) ..ale zawsze są głośniejsze , mam naturalne ale i tak mnie to denerwuje :evil: ( miałam źle zrobiony strop i założyłam takie bo myślałam, że zdejmę i poprawię a co miałam robić odrywać parkiet ? ).

a&zb
03-10-2008, 00:45
Ja chce miec dla parametrow 35*/30* (zasilanie/powrot) a On namawia mnie do 40*/30*. Podobno rzadziej wlaczy sie pompa i mozna ustawic opoznienie zeby nie wlaczala sie od razu, zalezne jak szybko zacznie sie wychladzac "chalupa"
Jak myslicie co wyjdzie korzystniej dla PC (mniej wlaczen -dluzsze zycie) i dla mniejszego zuzycia en. elektr.?
Wydawalo mi sie ze 35*/30* jest idealnie i zalozylbym dwie taryfy do grzania cwu i co, w ciagu dnia sciany i posadzka oddawaly by cieplo do pomieszczen -moze zle kombinuje?
Wiem ze COP jest najkorzystniejsze dla mojej wersji, ale czy na pewno oznacza to nizsze koszty?

Pzdr.

40/30 czy 35/30 to jak rozumiem bardziej parametry podłogówki nie pompy. Aby spadek wynosił 10 st.C to chyba pętle muszą być odpowiednio dłuższe, a to bardziej obciąża pompę górnego obiegu i/lub wymaga większej mocy pompy cyrkulacyjnej.

W PC masz regulację histerezy krzywej grzewczej - jak ją zwiększysz to będzie się włączała rzadziej.

Bodzio-Bydzia
03-10-2008, 08:20
Jesień :D sa dwa wyjścia ...... albo system mieszający ale w/g mnie droższy nie w zrobieniu ( bo to raz się robi ) tylko w eksploatacji bo trzeba grzać do wyższej i mieszać...albo są dwa obiegi ( podłog i grzejniki ) ale lecą na jednej temp ( identycznej dla jednego i drugiego ) ale warunek jest taki , że musi być odpowiednia moc tych grzejników ( policzone na odpowied. temp. ) czyli jakby przewymiarowane.
Ja mam właśnie to drugie rozwiązanie ..na dole podłogówka a na górze grzejniki .
,,a...koszt ....właśnie odwrotnie mnie wyniosły więcej ( doszły łazienkowe ) niż podłogówka .

Witajcie ponownie!
Nie wiem, czy u mnie w chacie został zrealizowany optymalny układ ale opowiem jak został zrobiony i co zmieniłbym dzisiaj.
/chata piętrowa 200 m2 w tym salon 60 m2 wysoki na 5,3m z BARDZO dużą ilością okien + 3 sypialnie+pokój do pracy, kuchnia, 3 łazienki/
Wszedzie poza trzema sypialniami jest podłogówka! W sumie położono 1350 m rurek alu-pex w 21 obwodach. W sypialniach są tylko DUŻE kaloryfery a w łazienkach dodatkowo tzw drabinki wyposażone w grzałki elektryczne). Wszystko zasilane jest jednym obiegiem grzewczym bez jakichkolwiek mieszaczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu PC pracuje na niskich parametrach (aktualnie zasilanie CO ok. 33'C ładowane tylko w taryfie nocnej) co skutkuje temperaturą 22,5'C w pomieszczeniach.

Z czego jestem zadowolony:
- system bez podziałów na różne obiegi łatwiejszy do zbudowania, wyregulowania, bardziej "czytelny" i pracuje na jednej pompie obiegowej (60 Wat),
- PC pracuje na niskich parametrach co daje lepszy współczynnik COP czytaj oszczędności PLN :)

Co zmieniłbym:
- zmieniłbym BARDZO duże kaloryfery w sypialniach na podłogówkę /dobrać właściwe panele czy parkiety, które można stosować "przy podłogówce"/ a przepływ wyregulowałbym na rozdzielaczu aby mieć troszeczkę chłodniej niż w pomieszczeniach dziennych. Koszt instalacji z kaloryferami wcale nie jest tańszy /kaloryfer 1,8m x 0,9m+zawór+podejścia ... +montaż swoje kosztuje!)
- w łazienkach ZDECYDOWANIE dodałbym rurki alu-pex dodatkowo w ściany... i to co 10-12 cm. Obecnie w łazienkach nie ma komfortu cieplnego :( Faktem jest, że jesteśmy ciepluchy (22,5'C w pomieszczeniach dziennych) więc w łazience gdyby było ok. 24'C to byłoby przyjemnie.

P.S Mam NIBE 1240 o mocy 10kW

Pozdrawiam
Bodzio

piwopijca
03-10-2008, 08:21
@a&zb
Nie do konca, podlogowki to 35*/30* a PC 0*/35* -wydaja sie byc najkorzystniejsze dla pracy PC.
Moze okazac sie ze mam za mala powierzchnie podlogi zeby pokryc zapotrzebowanie na "cieplo" dla wspomnianych ustawien i wtedy troszke kiszka :(
Ciekawe jest ze wstepne, proste obliczenie w CO programie pokazuje mi niedobor powierzchni a w programie na stronie KAN wszystko sie "wyrabia" i moc wychodzi troszke wieksza niz zapotrzebowanie. Glownie problem mam w lazience dla temp. 24*C, powierzchni podlogi ogrzewanej 15m2 (odjalem podloge pod wanna i brodzikiem-tam nie chce zeby syfony mi wysuszalo) i zapotrzebowaniu 283W

@bonetka
Najkorzystniej "podobno" jest wywiercic otwory glebokosci do 50m dalej niewielki zysk a drogo. Glebiej wierci sie na malych dzialkach, gdy nie ma miejsca zeby odsunac odwierty o co najmniej 5m od siebie. "Podobno" kazdy kolejny metr powyzej 50m to raptem zysk 0,7K -wiec malo oplacalne a cieplo wewnetrzne ziemi wynosi ok. 5*C, wiec czym glebiej to owszem stala temperatura, ale 5*C - wyczytalem na jakis madrych stronach, chyba jakiejs uczelni czy instytutu :lol:
Mnie wierca (dzisiaj zaczynaja fizyczne odwierty) na 100mb dla PC 6 kW


Pzdr.

piwopijca
03-10-2008, 08:26
@Bodzio-Bydzia
Nie projektowales 24*C w lazience?
Ja mam miec z zalozenia dla takiej temp. wlsnie ptrzygotowana podlogowke
Sprawdzalem w mieszkaniu i dla mnie 20*C w pom. dziennych jest juz ponad stan :wink:
Malo przyjemnie robi sie przy 18*C, powyzej jest juz komfort - teraz jest dobry okres zeby potestowac sobie :) przy otwartych oknach i pomierzyc "wlasne granice komfortu"

Pzdr.

bonetka
03-10-2008, 08:46
Piwopijco :)

ja niestety też nie badacz ale jeśli coś piszę to opieram się też na jakiś danych ...popatrz na to .......kiedyś Maniak :D ( pracuje w jednej z firm w Szwecji ) a chyba nie można odmówić mu wiedzy bo to jeden z Naszej Trójcy ...wyraźnie napisał też o stracie 15mb początkowej wymiennika czy obojętności temperaturowej tego odcinka , w Solis też ten temat jest podniesiony. Pewnie , że to dużo i uważamy , że tego nie ma ...nie dlatego , że nie ma tylko dlatego , ze to jest drogo gdyby każdy powiększyć na dł. o te 15 metrów....to byłoby drożej.
Nie wiem też czy dobrze rozumiem ...ciepło wewnętrzne ma 5*C tak napisałeś ...to jakim cudem w wymienniku temp. byłoby np. 8 *C skąd ?
http://forum.muratordom.pl/post2272771.htm#2272771
http://forum.muratordom.pl/post2273264.htm#2273264
więc jak podtrzymuję to co napisałam .
Poza tym płaci się za długość całkowitą za 1 mb a nie kawałki . Więc nie jest to prawda , że czym głębiej tym drożej .

piwopijca
03-10-2008, 08:50
Na glebokosci 1,4-1,5m jest zysk od slonca. Glebiej jak wiesz slonca jak na lekarstwo (no ciepla ze slonca) stad cieplo ziemi na wiekszych glebokosciach jest stale i wynosi ok. 5*C. Wody moga miec wieksze temp. ale pewnie ze wzgledu odbierania owego ciepla od gruntu -zgaduje
Nie ma ciepla ze slonca to jest stala, te 5*C -ale to nie ja mierzylem czy obliczalem
Jak znajde stronke to wrzuce link

Pzdr.

bonetka
03-10-2008, 08:54
No dobrze , to powiedz dlaczego pod budynkami przyjmuje się do obliczeń 8*C ....tam też nie ma słońca ...
popatrzyłeś na wykresy ...kłamią ? aż dwa ?
Myślę , że NAJWIĘKSZY specjalista to SIWY :D w tym temacie ...prosimy ...niech napisze
mam jeszcze coś....wykres....wstawię zaraz jak mi się uda ......
http://www.fulereny.blink.pl/mum/g.jpg

Bodzio-Bydzia
03-10-2008, 09:02
@Bodzio-Bydzia
Nie projektowales 24*C w lazience?
Ja mam miec z zalozenia dla takiej temp. wlsnie ptrzygotowana podlogowke
Sprawdzalem w mieszkaniu i dla mnie 20*C w pom. dziennych jest juz ponad stan :wink:
Malo przyjemnie robi sie przy 18*C, powyzej jest juz komfort - teraz jest dobry okres zeby potestowac sobie :) przy otwartych oknach i pomierzyc "wlasne granice komfortu"

Pzdr.

Łazienki niestety zostały przeprojektowane i część grzewczych powierzchni jest zabudowana i stąd te moje problema. Mnie osobiście 21'C w pomieszczeniach całkowicie wystarcza ale moje dziewczyny lubią gorąc! :P

sSiwy12
03-10-2008, 09:49
Na glebokosci 1,4-1,5m jest zysk od slonca. Glebiej jak wiesz slonca jak na lekarstwo (no ciepla ze slonca) stad cieplo ziemi na wiekszych glebokosciach jest stale i wynosi ok. 5*C. Wody moga miec wieksze temp. ale pewnie ze wzgledu odbierania owego ciepla od gruntu -zgaduje
Nie ma ciepla ze slonca to jest stala, te 5*C -ale to nie ja mierzylem czy obliczalem
Jak znajde stronke to wrzuce link

Pzdr.
Nie potrzeba linku - wystarczy "cofnąć" się o kilka stron :lol:
Ale powtórzę:
- Tzw. zero termiczne ziemi w Polsce znajduje się na głębokości od 8 do 10m (poza "szczególnymi" przypadkami np. Cieplice gdzie jest "płyciej") licząc od powierzchni ziemi. To "0" to jest głębokość na której nie ma "penetracji" słonecznej, i panuje stała temperatura, w tym przypadku około 10 stopni celsjusza.
Im głębiej tym cieplej, bo jadro ziemi ogrzewa, ale 0,7stopnia na metr, to nawet w Erze nie ma :lol:
U nas (w Polsce) w zależności od regionu jest to głębokość od 20 do 100m/1stopień. Średnia dla "globu" wynosi 33m/1stopień.
Co do zalecanej głębokości, to raczej nie wchodzą tu aspekty finansowe, bo tak jak wspomniano wcześniej „płaci się od metra”.

Pozdrawiam :roll:

piwopijca
03-10-2008, 10:15
No dobrze , to powiedz dlaczego pod budynkami przyjmuje się do obliczeń 8*C ....tam też nie ma słońca ...
popatrzyłeś na wykresy ...kłamią ? aż dwa ?
Myślę , że NAJWIĘKSZY specjalista to SIWY :D w tym temacie ...prosimy ...niech napisze
mam jeszcze coś....wykres....wstawię zaraz jak mi się uda ......

Widzisz, moge powiedziec ze obydwa klamia a ktos powie ze sa wlasciwe i obaj (obydwoje) bedziemy miec racje.
Stopień geotermiczny, mówiący, co ile metrów w głąb Ziemi, temperatura przyrasta o 1*C waha się on w szerokich granicach, np. od 15 m/1*C (w Budapeszcie) do nawet 144 m/1*C (w Dregfontein w Republice Południowej Afryki)- w przedziale głębokości 200 – 2500 m
To sa inf. z Panstwowego Instytutu Geologicznego
My korzystamy z niskotemp. zrodel o gleb. do 200m wiec moze inaczej rozkladaja sie temperatury

Najgorzej gdy w roznych zrodlach spotyka sie sprzeczne informacje, czytalem o wspomnianych 5*C jak rowniez o 10*C -jako stala na pewnej glebokosci. Wole zalozyc wariant gorszy bo mam piasek wilgotny, ale nie jestem pewien bo nie zobacze -wierca w ciagu dnia.

Wlasnie dzwonilem do wspomnianego instytutu i chyba podjade i sprawdze sobie co ja tam mam w ziemi :lol:
Moze na podstawie tych informacji bede dokladnie wiedzial jakie zyski wyjda
Dopiero zaczynaja wiercic to mozna w razie czegos dodac jeden otwor

Pzdr.

sSiwy12
03-10-2008, 11:49
Prostując, na „globie” stopień geotermiczny zawiera się (wartości zmierzone) od 1,5m do 180m.
W naszych warunkach i dla naszych potrzeb, praktycznie bez znaczenia jest wpływ głębokości odwiertu na wydajność (efektywność) termiczną z tego odwiertu – oczywiście mówimy tu o odwiertach stosunkowo płytkich od 30 do 200m.
Praktycznie 4 odwierty po 30 m „dadzą” tyle samo co 2 x 60m lub 1x 120m. Ewentualne zmierzalne różnice będą na granicy błędu pomiaru.
Teoretycznie można wykazać, że w przypadku ciągłego poboru ciepła z ziemi np. dla celów ogrzania CWU w dużych ilościach (np. dla hoteli), większa ilość odwiertów będzie bardziej wydajna od mniejszej a o większej głębokości.
Pomijam tu oczywiście wpływ rozwiązań technicznych na ogólną wydajność z odwiertów (kolektorów) pionowych, bo tu faktycznie może okazać się, że mniej odwiertów ale głębszych w sumie może dać większą wydajność – ale znów nie będą to wielkości „powalające”.

Piwopijca – jeśli okaże się, że w Twoim regionie temperatura na głębokości 10m jest niższa niż 10 stopni, a na głębokości 120m wyższa niż 11,5 stopnia, to uroczyście oświadczam (przy świadkach), ze wyślę Ci beczułkę dowolnego, dostępnego w Polsce, piwa – pod warunkiem, że pomiarów dokonano zgodnie z obowiązującą w tym zakresie metodologią. :lol:

Ps.
Widzisz, moge powiedziec ze obydwa klamia a ktos powie ze sa wlasciwe i obaj (obydwoje) bedziemy miec racje.
Tylko, takie stwierdzenie może być prawdziwe jeśli dysponuje się równie wiarygodnymi danymi - te wykresy są wynikiem wieloletniej obserwacji i pomiarów dokonanych zgodnie z określoną metodologią, obowiązującą na całym świecie.

Inka Opole
03-10-2008, 12:50
Witam
Wczoraj u mnie podlaczyli tak na 100% podlogowke do ziriusa (bez CWU bo jeszcze nie mieszkam)

W tej chwili temp wody na podlogowke to okolo 28-30stopni temp powrotu okolo 22-23 stopni, temp na gornym wskazniku to okolo 70stopni na dolnym okolo 30 stopni
a teraz ze dwa pytania
jakie powinny byc prawidlowy parametr przeplywu na przeplywowkach?

to co mnie martwi to to ze PC chodzi nonstop od chwili wlaczenia podlogowki..temp spadla z zadanej 35 na 26 i po kilku godzinach zaczela sie powoli wspinac..kolo 23 byla na 32 stopnie rano znow spadlo na 31stopni
licznik niestety sie kreci grzalki wylaczylem od razu
czy to jest normalne ze PC tak chodzi?
czy tez po nagrzaniu domu , usunieciu wilgoci bedzie sie to stabilizowalo..i PC wrescie zacznie normalnie pracowac czyli nie 24H/D
pozdr
rafal

bonetka
03-10-2008, 13:17
Inko :) spokojnie ...podłogówka musi się wygrzać i wszelka wilgoć technologiczna musi się ulotnić :) to potrwa z kilka dni ...wiesz , ze w niektórych PC są specjalne programy do wygrzewu.
Przepływ? ...ja mam 1,5 L/min ...ale nie należy się tym sugerować....Ktoś się odezwie .....nie martw się , będzie dobrze :)
ps. uważajcie na zdrowie !!!!!!!!!!!! bo choroba to nic przyjemnego :evil:

sylvia1
03-10-2008, 15:02
Witam
Wczoraj u mnie podlaczyli tak na 100% podlogowke do ziriusa (bez CWU bo jeszcze nie mieszkam)

to co mnie martwi to to ze PC chodzi nonstop od chwili wlaczenia podlogowki..temp spadla z zadanej 35 na 26 i po kilku godzinach zaczela sie powoli wspinac..kolo 23 byla na 32 stopnie rano znow spadlo na 31stopni
licznik niestety sie kreci grzalki wylaczylem od razu
czy to jest normalne ze PC tak chodzi?
czy tez po nagrzaniu domu , usunieciu wilgoci bedzie sie to stabilizowalo..i PC wrescie zacznie normalnie pracowac czyli nie 24H/D
pozdr
rafal
U nas też jak włączyliśmy ogrzewanie podłogowe to pompa chodziła prawie non stop przez dobę w następnej też się często włączała, potem się ustabilizowała. Obecnie włącza sie na 2-3 godzinki co ok 5-6 godzin i to bardziej dogrzewa CWU niż CO. Napiszę coś więcej jak będę miała podlicznik. A i ja mam bufor 300 l a nie 500 i do tego zbiornik 150 l CWU.

a&zb
03-10-2008, 16:04
@a&zb
Nie do konca, podlogowki to 35*/30* a PC 0*/35* -wydaja sie byc najkorzystniejsze dla pracy PC.
Moze okazac sie ze mam za mala powierzchnie podlogi zeby pokryc zapotrzebowanie na "cieplo" dla wspomnianych ustawien i wtedy troszke kiszka :(
Pzdr.

Rozumiem różnicę pomiędzy różnicą temp we/wy PC i podłogówki - w tym przypadku chodziło mi jednak wyłącznie o tę drugą. Jeżeli chcesz mieć lepszy współczynnik oddawania energii na obiegu podłogówki to może zmień z 35*/30* na 37,5*/27,5*? - wtedy średnia temp na wyjściu pozostanie taka sama czyli COP nie powinien się pogorszyć? Rzecz jasna to musi mieć swoje granice, bo im niższa temp w obiegu tym wolniej ciepło jest oddawane i jego długość zaczęła by dążyć do nieskończoności.

W kwestii powierzchni podłóg w stosunku do zapotrzebowania energetycznego:
1. Czy możesz zmniejszyć zapotrzebowanie zwiększając izolacyjność przegród?
2. Jaką "gęstość" rurek mb/m2 przyjąłeś w tych programach i czy tu już nie ma manewru?
3. Czy można zwiększyć grubość warstwy jastrychu aby podwyższyć akumulację ciepła i czy to mogło by być pomocne? - znowu pytanie gdzie jest granica powyżej której bezwładność układu staje się zbyt duża?

Helios
03-10-2008, 16:26
Bonetko - mam ogromną prośbę :-? Jak już wspominałam w przyszłym tygodniu mam spotkanie z wykonawcą c.o.i wod.kan. Jakie informacje muszę z niego wydusić i zapisać w umowie?
1) typ pompy (jasne) - jakie dodatkowe wyposażenie powinna mieć?
2) odwierty 3 (dlaczego nie 2 ale głębsze?),
3) podłogówka - jaki system, rodzaj??? jak gęsto rurki??? który system jest dobry i sprawdzony???
4) wod.kan. - z czego?? czy coś jeszcze???
5) serwis, gwarancja, rozruch???
Coś mi się tłucze po pustej głowie , :( że tak jak przy grzejnikach stosowane są termozawory, to coś podobnego możliwe jest przy podłogówce (gdzie? jak?) Jeżeli chcę mięć niższą temperaturę na poddaszu - to mogę "coś przykręcić"??? :x
Boże! Chyba pójdę na wieczorówkę :(

1950
03-10-2008, 16:56
temperatura zasilania i powrotu w zasadzie nie powinna przekraczać 7C ale lepiej byłoby 5C,
przy większych różnicach temperatur bardzo wzrastają opory instalacji, co skutkuje większym zużyciem energii i koniecznością zastosowania silniejszych pomp,

a&zb
03-10-2008, 18:54
Bonetko - mam ogromną prośbę :-? Jak już wspominałam w przyszłym tygodniu mam spotkanie z wykonawcą c.o.i wod.kan. Jakie informacje muszę z niego wydusić i zapisać w umowie?
1) typ pompy (jasne) - jakie dodatkowe wyposażenie powinna mieć?
2) odwierty 3 (dlaczego nie 2 ale głębsze?),
3) podłogówka - jaki system, rodzaj??? jak gęsto rurki??? który system jest dobry i sprawdzony???
4) wod.kan. - z czego?? czy coś jeszcze???
5) serwis, gwarancja, rozruch???
Coś mi się tłucze po pustej głowie , :( że tak jak przy grzejnikach stosowane są termozawory, to coś podobnego możliwe jest przy podłogówce (gdzie? jak?) Jeżeli chcę mięć niższą temperaturę na poddaszu - to mogę "coś przykręcić"??? :x
Boże! Chyba pójdę na wieczorówkę :(

Podłogówka i wod kan, powinien wykonać projekt i ofertę z wyszczególnieniem elementów jakie / ile / cena

W podłogówce na rozdzielaczu masz regulację do każdej pętli. Dlatego również ważny jest projekt, bo jak ci np puści tą samą pętlą łazienkę gdzie chcesz mieć 24 st i spiżarnię gdzie chcesz 16 st to będzie skucha.

hydrol
03-10-2008, 18:59
Im większa jest różnica temperatur tym mniejszy jest przepływ w instalacji i mniejsze koszty pompowania : 1000 l/h X 5 C = 500 l/h x 10 C .
Więc o co wtym chodzi ? Oczywiste wydaje sie wszystkim ,że im niższa średnia temperatura instalacji tym wyższy COP . Granica różnicy temperatur 4-6 C wynika z optymalizacji procesu. Doświadczenie pokazuje że przy takiej różnicy temperatur uzyskujemy wysoki COP a jednocześnie koszty tłoczenia wody są do zaakceptowania. Przy zwiększaniu różnicy temperatur zmniejszamy przepływ w instalacji ale jedocześnie spada COP. A co będzie jeśli spadek wyniesie np. 2 C ? Oczywiście zgodnie oczekiwaniem COP wzrośnie, ale wzrosna też koszty tłoczenia wody na tyle że pożrą zyski z tytułu COP. A tak konkretenie to Przy różnicy temperatut 10C przepływ wody jest dwa razy mniejszy niz przy schłodzeniu 5 C , a opory hydrauliczne rosną 4 krotnie bo ich zależność od przepływu nie jest liniowa .
Co do długości cyklu pracy : zależy on wyłącznie od akumulacyjności instalacji i zapotrzebowania ciepła budynku. Oczywiście możemy tym sterować ustawiając histerezę czyli : o ile stopni musi się schłodzic woda w instalacji aby nastąpiło ponowne załączenie się instalacji. Ale tu też nie należy przesadzać. Dlatego najlewpsza jest podłogówka bo zawsze ma długie cykle , sama z siebie. Był tu na forum taki co się chwalił że ma histerezę 0.1 C - co jest przegieciem z drugą stronę. Nie widzę tu zależności od temperatur pracy podłogówki a raczej od grubości posadzki.
Normy niemieckie ( polskich brak) dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki 28C co przy zasilaniu 40C może być przekroczone i powodować dyskomfort cieplny.

bonetka
04-10-2008, 07:19
Cieszę się bardzo , ze tak tu sobie dyskutujemy :) ..tylko miałabym jeszcze jedną wielką prośbę ...są pytania na które nikt nie odpowiedział ..np. Inka pytała o przepływ w podłogówce ..wiem , ze zależy od wielu czynników np. dł pętli ale Ktoś mógł napisać jak jest u niego i to byłaby już jakaś wskazówka .
Tak , że bardzo proszę jeśli już przelatuje się wszystkie posty ..starajmy się odpowiedzieć na wszystko na co się da ( może być ogólnie bez podania dla Kogo jest ta wiadomość ..każdy sobie znajdzie ....ja staram się, może nie zawsze wiem ..a tu jest TYLU PANÓW ... liczycie na kobietę ?:lol:
Helios
1.dodatkowe wyposaż .,to już dostawca PC wie co i jak ( połączyć , dwa rozdzielacze (dół , góra, i w nim możesz przykręcić ....
2.mogą być dwa ale u Ciebie dwa łącznie dawały o 40 m mniej niż te 3( 240 ) ważne w/g mnie jest jeszcze jak to jest połączone ze sobą
3. musi być koniecznie projekt i tam będzie policzone jak gęsto itd , określ jaką chcesz mieć tem. w łazienkach ( grzejniki, ścienne? ) i wewnętrz.
systemy są różne np.Purmo, Kan ,Roth, Herz, Wirsbo,Kisan , Uponor ..różnią się i rurami i systemem połączeń i ceną za mkw
podobnie woda-kanaliz. ..część wodę robi w miedzi , część w plastiku...
4. gwarancja ...Vies.daje 2 lata

ps. na wieczorówkę wyślij męża :)

sSiwy12
04-10-2008, 10:21
UWAGA TROLL :oops: :roll:

Co mi tam, a może komuś się przyda? :D
Tak jak wspomniał hydrol w Polsce nie przywołano norm dotyczących ogrzewania podłogowego dla budynków mieszkalnych. (nie wiem czy wspomniane niemieckie są obowiązujące w budownictwie mieszkaniowym).
U nas też obowiązują w tym zakresie normy (przywołane wieloma odrębnymi aktami prawnymi) ale dotyczą one środowiska pracy, komunikacji masowej, obiektów użyteczności publicznej, itp.
Jako przykład norma PN-EN ISO 7730 - Ergonomia środowiska termicznego.
Powyższa norma określa również warunki optymalne dla uzyskania komfortu cieplnego danego pracownika, wykonującego pracę w pozycji siedzącej, jest to możliwe poprzez:
- utrzymanie temperatury pomieszczenia w granicach 23 – 26 stopni C,
- nieprzekraczalnie pionowego gradientu temperatury w pomieszczeniu na wysokości człowieka o więcej niż 3K,
- nieprzekraczalnie asymetrii temperatury promieniowania (od okien) równiej 10K a od sufitu równiej 5K,
- utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi miedzy 19 a 29 stopni C,
- utrzymywanie wilgotności powietrza pomiędzy 30 a 70%.

Dla wyjaśnienia. Wybrałem celowo „w pozycji siedzącej”, bo dla różnych „pozycji” pracy są różne wymagania w zakresie komfortu cieplnego - z reguły jest niższa temperatura pomieszczenia, ale w każdym innym przypadku jako graniczną podają, również temperaturę powierzchni podłogi w wys. 29 stopni.
Może warto wziąć to pod uwagę, również mając na względzie swoje zdrowie. 8)
Pozdraiam

nabial
04-10-2008, 10:36
ja mam pytania do szanownych użytkowników PC, bo w zasadzie nie mam innej alternatywy jak PC. Jak z dystansu czasu Wasze pompy się sprawują, co zmienilibyście, jak oceniacie produkty markowe (boje się kupowania pomp "garażowych"), jakieś wskazówki czy przestrogi. PS. Mam małą działkę, zatem tylko kolektory pionowe - wiem że droższe ale za to pewniejsze.

bonetka
04-10-2008, 18:34
Nabiał ...u nas wszyscy są zadowoleni. Różnice w dziennym zużyciu kWh zależą od tego jaki dom i jak zrobiona jest instalacja ( jeśli PC z kolektorem jest ok!) .
Garażowe ( może napisz o jaką chodzi? ) wcale nie muszą być gorsze a ich cena wcale nie odbiega za dużo od renomowanych.
Sugestie ? ...jeśli chodzi o poszczególne PC to te sprawy były wałkowane -cofnij się kilka stron ( łącznie z PC .." nową " :) Junkersa ..na stronie gł. Muratora )......
... dobry projekt podłogówki (i instalacji ) i dobry , fachowy instalator ( znający PC jaką zakłada ( co wcale nie jest regułą :( i warunki w jakich ma pracować i max efekty jakie można osiągnąć przy jej zastosowaniu ( temp. koszty )

nabial
04-10-2008, 20:10
wydaje mi się że te garażowe mają gorsze automatyki Jeżeli ich cena nie odbiega tak wiele od markowych, to tym bardziej skłania mnie to do zakupu markowego urządzenia. Na przykład bardzo [podobają mi się PC Vaillant

..::M:D::..
04-10-2008, 21:09
vaillant ładne ale polskie też niczego sobie
http://www.ppcpompy.eu/mediac/400_0/media/pompa1.jpg

a poważnie to te Vaillanty są wysoko oceniane , pare stron wcześniej PC V. była no.1 w jakimś teście

nabial
04-10-2008, 21:59
a ta na fotce to jaka firma?

..::M:D::..
04-10-2008, 22:08
a ta na fotce to jaka firma?

PPC (http://www.ppcpompy.eu/622.html) ,B. to nie ECO pamara :wink:
ciekawe co są warte i czy koś z forumowiczów ma ich PC

piwopijca
04-10-2008, 23:11
Im większa jest różnica temperatur tym mniejszy jest przepływ w instalacji i mniejsze koszty pompowania : 1000 l/h X 5 C = 500 l/h x 10 C .
Więc o co wtym chodzi ? Oczywiste wydaje sie wszystkim ,że im niższa średnia temperatura instalacji tym wyższy COP . Granica różnicy temperatur 4-6 C wynika z optymalizacji procesu. Doświadczenie pokazuje że przy takiej różnicy temperatur uzyskujemy wysoki COP a jednocześnie koszty tłoczenia wody są do zaakceptowania. Przy zwiększaniu różnicy temperatur zmniejszamy przepływ w instalacji ale jedocześnie spada COP. A co będzie jeśli spadek wyniesie np. 2 C ? Oczywiście zgodnie oczekiwaniem COP wzrośnie, ale wzrosna też koszty tłoczenia wody na tyle że pożrą zyski z tytułu COP. A tak konkretenie to Przy różnicy temperatut 10C przepływ wody jest dwa razy mniejszy niz przy schłodzeniu 5 C , a opory hydrauliczne rosną 4 krotnie bo ich zależność od przepływu nie jest liniowa .
Co do długości cyklu pracy : zależy on wyłącznie od akumulacyjności instalacji i zapotrzebowania ciepła budynku. Oczywiście możemy tym sterować ustawiając histerezę czyli : o ile stopni musi się schłodzic woda w instalacji aby nastąpiło ponowne załączenie się instalacji. Ale tu też nie należy przesadzać. Dlatego najlewpsza jest podłogówka bo zawsze ma długie cykle , sama z siebie. Był tu na forum taki co się chwalił że ma histerezę 0.1 C - co jest przegieciem z drugą stronę. Nie widzę tu zależności od temperatur pracy podłogówki a raczej od grubości posadzki.
Normy niemieckie ( polskich brak) dopuszczają maksymalną temperaturę posadzki 28C co przy zasilaniu 40C może być przekroczone i powodować dyskomfort cieplny.
Zapotrzebowanie mojego domu jest na stronce: http://andromeda-blizniak-ozc.blogspot.com/2008/06/obliczenia-zapotrzebowania-na-energie.html, natomiast tutaj: http://andromeda-blizniak-ozc.blogspot.com/2008/06/projekt-andromeda-i-i-przerobki.html mozna zobaczyc powierzchnie (rzuty kondygnacji) -ramka zaznaczona czesc obliczana

Jesli mozesz (oczywiscie szacunkowo) "powiedziec" czy wspomniane 40*/30* proponowane przez wykonawce. Rozmawialem z nim jeszcze i przekonywal mnie ze jest w stanie tak wyregulowac, ze temp. wylewki bedzie wynosic 26*C - 28*C

Pzdr.

bonetka
04-10-2008, 23:32
MD :)
wiem, ale obudowy są bardzo podobne ..zresztą PPC kiedyś miało inne . jeszcze to , że w PPC mają zbiornik na górze a Pamar/Hybomag mają duże odudowy ale nie mają w środku zbiornika na cwu ..u nich zbiornik jest osobno.
Jeszcze odnośnie sterownika ...zależy u kogo ..bo np. zyski ze scalania ( Pamar ) dopiero niedawno zastosowano w nowej Thermii .

chyba nikt nie ma ....oni zmienili wtedy co i obudowy także elementy składowe PC ( producent, inny dobór )

hydrol
05-10-2008, 07:49
piwopijco - nic więcej nie moge dodac ponad to co napisałem. świat jest pełen dziwaków i zbawicieli ludzkości, których nic nie przekona i do takich należy Twój wykonawca :) W sumie nie są to jakieś olbrzymie różnice , bo w skali Twojego domku wzrost kosztów eksploatacji to jakie 100 zł rocznie ! Może więc nie warto zawracać głowy ? Instalacja 35/30 to więcej rurek w podłodze , a więc i wyższy koszt inwestycji.
Argumenty instalatora są jednak dość niepokojące bo świadczą o braku przygotowania teoretycznego. Robi projekt techniczny instalacji czy robi "z głowy" czyli z niczego :D :D :D ?

sSiwy12
05-10-2008, 11:48
piwopijco - jeśli projekt ogrzewania robi Ci ta sama osoba, co "liczyła" wentylację, to zacznij czytać literature fachową.
Pytanie do Ciebie - jak sądzisz ile wyniesie temperatura w pomieszczeniu (na wys. 150 - 170m) przy temperaturze posadzki 26 - 28 stopni?
I pytanie które poninieneś zadać "pojektantowi wentylacji": na podstawie jakich wskaźników obliczał, spytaj czy ma obowiazujacą normę PB-B-03430.
W moim odczuciu "facet" ma skłonności do baaardzo zbytniego zawyżania "wszystkiego".
Pozdrawiam

nabial
05-10-2008, 19:40
do piwopijcy - mógłbyś napisać ile płacisz za metr odwiertu i jaka firma? Jestem zainteresowany bo sam muszę robić odwierty

piwopijca
06-10-2008, 06:54
@hydrol Czlowiek mowil mi, ze przelicza wszytsko jakims programem i nie ma nic co by wychodzilo "z glowy" ale podparte ma wynikami. Dlatego pytam, skoro obliczal...
@sSiwy12 -to nie jest projekt wentylacji tylko szkic max zapotrzebowania na lato do chlodzenia domu, ktore musi "wydolic" moje GWC zwirowe (biedaczyna zakopany pod garazem). Instalacja musi pociagnac takie wartosci -wykonawca musi tak dobrac srednice rur etc. zeby dalo rade chlodzik chalupe. GWC mam na ok 450m3 zrobione
@nabial sorry, ale nie mam pojecia ile biora za odwierty bo mam generalnego wyk. na calosc i nie interesuja mnie "rozdrobnienia :wink: , ale firma z Poznania "Janar" -o ile dobrze zapamietalem napis na ich "samochodziku-odwierciku"

Pzdr.

a&zb
06-10-2008, 09:15
@hydrol Czlowiek mowil mi, ze przelicza wszytsko jakims programem i nie ma nic co by wychodzilo "z glowy" ale podparte ma wynikami. Dlatego pytam, skoro obliczal...
Pzdr.

No to go zapytaj czy program wylicza spadek COP wywołany wzrostem oporów tłoczenia przy wyższym spadku temperatury w obiegu górnego źródła. I dowiedz się co to za program, dotrzyj do autora i zadaj to samo pytanie.

grzegorz961
06-10-2008, 09:53
MOKRO ALE MAŁO MIEJSCA. NA CO SIE DECYDOWAC?

Mam taką sytuację ze wody gruntowe są wysoko i duzo. Niestety działka nie pozwala na kolektor poziomy. NIby powinno sie zrobić w takich warunkach studnie z przerzutem wody itd - sa na to idealne warunki. Jednak widze ze wszyscy sie tego boją, nie mają doswiadczen. No i to rozwiazanie ma jakies wady. Np dodatkowy element narazony na awarie (pompa głebinowa), zgody trzeba jakies chyba miec. Papierologia, czas.

Czy w takim razie zrobic dla swietego spokoju pionowe odwierty?
Jak uwazacie?

piwopijca
06-10-2008, 10:40
Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?
Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?

Pzdr.

jesien2004
06-10-2008, 11:12
do piwopijcy - mógłbyś napisać ile płacisz za metr odwiertu i jaka firma? Jestem zainteresowany bo sam muszę robić odwierty

U nas bierze ok 100 zł/mb, na allegro sąi po 70-80 - ale terminy, kiedy? to jest problem...

sSiwy12
06-10-2008, 11:18
Pominę tu oczywiste, argumenty przytoczone przez hydrola, oraz ewentualne aspekty ekonomiczne.
Ale takie postawienie sprawy przez wykonawcę:

Rozmawialem z nim jeszcze i przekonywal mnie ze jest w stanie tak wyregulowac, ze temp. wylewki bedzie wynosic 26*C - 28*C.
Spowoduje, że temperatura w pomieszczeniach wyniesie około 25 - 27 stopni, a tzw. odczuwalna + około 2 stopnie.
A pisałeś:

Sprawdzalem w mieszkaniu i dla mnie 20*C w pom. dziennych jest juz ponad stan
Oczywiście jest możliwe utrzymanie niższych temperatur podłogi, a tym samym niższej temperatury w pomieszczeniach, ale (przy 40/30) może spowodować to „pulsacyjną” pracę pompy ciepła, czego wspomniana pompa, jak i każde inne źródło ciepła, bardzo, ale to bardzo nie lubi.

a&zb
06-10-2008, 11:29
Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?
Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?
Pzdr.

A jakie doświadczenie z pompami ciepła ma Twój spec od podłogówki? On robi jedno i drugie?

Po stronie minusów są pewne wyższe koszty wymuszania obiegu i niższy COP.

Ja bym dodał, że dla pętli o spadku 10*C będzie trudniej optymalnie zaprojektować podłogówkę niż dla 5*C.

Co jest po stronie pewnych plusów? Dlaczego właściwie PC ma się włączać rzadziej? Na to chyba największy wpływ ma ustawienie histerezy oraz to czy PC nie jest przewymiarowana niż spadek temp. na pętlach podłogówki - czy to, że oddasz więcej energii na dwa razy mniejszej liczbie dwukrotnie dłuższych pętli ma jakikolwiek wpływ na częstotliwość załączeń się pompy?

Proszę ekspertów o wypowiadanie się za i przeciw bo to są ciekawe zagadnienia.

piwopijca
06-10-2008, 12:10
Podobno kiedys zajmowal sie produkcja PC - nie wiem ile lat temu, ale w rozmowie wydaje sie kompetentny, tyle ze mam kilka watpliwosci -ktore podalem
Nie jest zwolennikiem przewymiarowywania, ale obawiam sie ze nie do konca rozumie idee domow niskoenergetycznych, chociaz jak spytalem go o PC vaillent'a to "skrzywil" sie i dodal ze dobrzy to oni sa w wysokotemperaturowych urzadzeniach a PC to juz inna bajka -moje pytanie dotyczylo sterownikow

Tez wydaje mi sie (ale ja nie jestem zadnym autorytetem w tej dziedzinie), ze przy moim domu 5*C roznicy to swiat a wychlodzenie bedzie baaardzo powolne wiec i czestotliwosc zalaczania powinno byc duzo nizsza -moge sie mylic

Pzdr.

hydrol
06-10-2008, 15:28
Zastanawiam sie jakie sa faktyczne dodatkowe koszty albo inaczej, jakie sa roznice w "spozyciu" en. elektr. dla obydwu przypadkow. Moze jest tak, ze oszczednosci przy 35*C/30*C pozre pompka, moze koszty mniejszego cop pokryje mniejsze zapotrzebowanie na en. elektr. pompka -no ale jeszcze czy opory nie pochlona tych oszczednosci?
Czy ktos sobie to wyliczal czy czysto teoretycznie macie zrobione -bo tak powinno byc lepiej, taniej etc..?

Pzdr.
jestem żywym przykładem sprawdzania się teorii w praktyce : wzrost mocy pompy obiegowej to kilkadziesiąt Wat a wzrost mocy grzewczej kilkaset. Przy spadkach mniejszych niż 4C efekt już nie jest atrakcyjny bo trudny nawet do zauważenia. Mam pompę ciepła z licznikiem en. elektrycznej i ciepłomierzem to piszę co widzę :D , a pompa obiegowa ma trzy biegoi to mogę sobie codziennie eksperymentować , czy to prawda.Prawda.

hydrol
06-10-2008, 15:32
MOKRO ALE MAŁO MIEJSCA. NA CO SIE DECYDOWAC?

Mam taką sytuację ze wody gruntowe są wysoko i duzo. Niestety działka nie pozwala na kolektor poziomy. NIby powinno sie zrobić w takich warunkach studnie z przerzutem wody itd - sa na to idealne warunki. Jednak widze ze wszyscy sie tego boją, nie mają doswiadczen. No i to rozwiazanie ma jakies wady. Np dodatkowy element narazony na awarie (pompa głebinowa), zgody trzeba jakies chyba miec. Papierologia, czas.

Czy w takim razie zrobic dla swietego spokoju pionowe odwierty?
Jak uwazacie?
ja mam pompę woda-woda i jestem zadowolony. Opory wykonawców są w pełni uzasadnione bo to najbardziej kapryśne źródło ciepła. Woda nie tylko ma być, ale ma być płytko i w dodatku nie zawierać żelaza. Żelazo w zetknięciu z powietrzem tworzy nierozpuszczalny w wodzie wodorotlenek i zalepi wymiennik , ale przede wszystkim stunie zrzutową.
Odwiert pionowy zawsze zda egzamin, a woda-waoda tylko w wyjątkowych wypadkach i nikt nie da gwarancji na jak długo , bo nawet skłąd chemiczny może się zmienic lub woda zniknie.

bonetka
06-10-2008, 17:30
Ja nie Ekspert jak Hydrolek :D ale pozwolę sobie kilka słów ...co Wy ciągle " czepiacie się " PC ( złe określenie, przepraszam i brzydkie :( ale nie mogłam znaleźć lepszego ) ... to podłogówka sama w sobie ma być dobrze zaprojektowana i dopiero jak tak będzie to instalator ustawia PC odpowiednio do tej podłogówki ( instalacji ) a nie odwrotnie .
Jeszcze jedno ...mój dom nie jest murowany . ale gdybym budowała taki dom to pierwsze pytanie zadane projektantowi brzmiałoby ...na ile.. najniżej ... Pan potrafi zejść w takim domu jak mój ( przy np.20*C wewnątrz ) .... i dopiero od tego wiedziałabym , że powrót ma mieć te 4-5 *C niżej .....więc ustalanie z góry na 35 jak może dałoby się na 34 czy 33 w/g mnie jest kompletnym nieporozumieniem .

ps. bo tak robią wszyscy mnie nie przekonuje :) zawsze byłam inna , niestety :lol:

piwopijca
06-10-2008, 18:06
Nie do konca tak jest. Mozna podlogowke zaprojektowac "dobrze" do wartosci np. 40*C/35*C a mozna miec na uwadze PC i rowniez dobrze zaprojektowac pod konkretne urzadenie

Pzdr.

bonetka
06-10-2008, 18:09
Ale jakie konkretne PC ..jak one wszystkie takie same ( tylko max temp. się różnią ) ...we wszystkich ( no prawie, zależy do sterownika czy ma takie funkcje ) ustawia się to samo .

nabial
06-10-2008, 18:48
taka moja uwaga na temat podłogówki i temperatur. Te temperatury obliczeniowe są podawane tylko maksymalne, to znaczy przy -24o jak u mnie. Przecie przez 90 procent sezonu grzewczego woda dopływająca do podłogi będzie nieco chłodniejsza, ponieważ automatyka (regulacja pogodowa) ma za zadanie ja obniżyć, nieprawdaż. To tylko dygresja, niewielki dopisek do dynamicznej dyskusji na temat temperatury wody, COP itd itp :)

bonetka
06-10-2008, 19:06
Wszystko się zgadza jak najbardziej i tak jest (np.-24 ) ale czy nie denerwowałoby Cię gdyby przy tej temp . miałbyś 40/35 jak mógłbyś mieć 35/30...to 5 stopni więcej ...to też znaczy , że przy wszystkich temp. zewnętrznych masz te 5*C więcej bo taka jest gęstość rurek itd. ..tak , że to się odnosi do całości a nie tylko do temp. -24.
PC jest urządzeniem specyficznym ...tu czym mniej " podnosisz" tym taniej i po co mieć coś drożej jak można mieć taniej .
To oczywiście nie argument ...ale nawet dostawcy i producenci PC zauważają , że jest to urządzenie najbardziej wydajne w niskich temp. wszak u wszystkich jest podawana temp. 0/35*C co. ( COP ) a nie jakaś inna ( 0/50*C ...jest dla cwu )
PS. COP będzie inne dla 0/35 i inne na (-) dla 0/40

grzegorz961
06-10-2008, 20:00
Właśnie przed chwila rozmawiałem z "guru" na tematy cieplne (inzynier-instalator). Przekonywał mnie godzine ( a dzwoniłem na kom :evil: ) ze we wszelkich wyliczeniach NA DZIS kondencacyjny kocioł gazowy z buforem i solarem (ewentualnie) jest daleko tanszym rozwiazaniem. Ze niby w domach w ktorych instalowal rachunki za rok nie przekraczaja 2500 pln, z ciepła woda. Na propanie 3500. Ja juz i tak chcę pompę ciepła ale moze rozwiejecie te watpliwosci? Juz z samego forum lepiej jest z Wami niz "gazownikami".
Podkreślalem przyszlosc, ale wybijał mnie ze prad ma przed sobą ogromne podwyzki. No słucham. 8)

KrzysztofLis2
06-10-2008, 20:18
Przekonywał mnie godzine ( a dzwoniłem na kom :evil: )
Może jest w Play i zbiera minuty na rozmowy wychodzące? ;>

sSiwy12
06-10-2008, 20:19
Skoro na propanie osiąga 3.500,-, to na instalacji z PC wyjdzie około 1.000,- :lol:

hydrol
06-10-2008, 20:31
Skoro na propanie osiąga 3.500,-, to na instalacji z PC wyjdzie około 1.000,- :lol:
:D :D :D boska prawda :D :D :D
Takie dyskusje były toczone w niemczech przez loobby gazownicze. Skutkiem czego wprowadzono certyfikację instalatorów pomp ciepła ,co im nie zaszkodziło. Marny ten guru bo żadne źródło nie sprosta porównaniu tylko kosztów ekspoatacji . Cienias . Niech się nie chwali swoim inż bo obciach robi :D :D :D A już solarem to zupełnie bąka puścił :evil:
Moje obserwacje wskazują , że najgorszymi instalatorami pomp ciepła są byli lub równolegli instalatorzy kotłów gazowych . Nie rozumieją zasadniczych różnic i przenoszą bezmyślnie rozwiązania technologiczne kotłowni do pomp ciepła. Lepszy juz kompletny laik ( np elektryk) bo ten ma tysiące wątpliwości, czyta, pyta, zastanawia się i często robi dobrze.

sSiwy12
06-10-2008, 20:52
Tak dodając, z czystej złośliwości :oops: , to "guru" też słabeńki z matematyki, albowiem powszechnie wiadomo, że koszt ogrzewania "propanem" jest blisko 3 razy wyższy niż gazem ziemnym :lol: - dokładnie rzecz ujmując 2 - 2,5 "raza" :)

grzegorz961
06-10-2008, 23:13
Tak dodając, z czystej złośliwości :oops: , to "guru" też słabeńki z matematyki, albowiem powszechnie wiadomo, że koszt ogrzewania "propanem" jest blisko 3 razy wyższy niż gazem ziemnym :lol: - dokładnie rzecz ujmując 2 - 2,5 "raza" :)

tez mnie zatkało bo wiem jak ludzie płaczą z tym propanem. NIe wiem, moze jakis lobbysta, bo mowil ze kocioł kondensacyjny daje ok 40% oszczednosci wzgledem normalnego kotła. Z tego co czytalem max 15-20%. NO i wielkie korzysci z systemu z buforem i solarem. Wszedzie slysze ze solar w tym klimacie to bardzo dyskusyjne rozwiazanie. Dziwne...

Kot66
07-10-2008, 10:01
Witam wszystkich,
od dłuższego czasu śledzę to forum, wasze dyskusje są nieocenionym źródłem wiedzy :D
Mam prośbę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Ponieważ sytuacja na mojej działce wygląda tak, że po wybudowaniu domu wjazd na teren ogrodu, gdzie zamierzam wykonać odwierty, będzie bardzo utrudniony, Chcę wykonać odwierty przed wykonaniem fundamentów. Czy można wykonać odwierty dla PC przed rozpoczęciem budowy domu? Na jakim etapie budowy najkorzystniej jest wprowadzić przewody dolnego źródła do domu.

Bodzio-Bydzia
Zakładam że jesteś z okolic Bydgoszczy - czy możesz podać namiary wykonawcy twojej instalacji PC i wystawić mu opinię.

Pzdr.

bonetka
07-10-2008, 10:42
Kotek 66 ( lubię koty naturalne :D )
oczywiście , ze możesz zrobić przed budową domu ale ...musisz wiedzieć gdzie ( żeby zachować odległości i odwiertów od siebie i od domu ) , musisz wiedzieć do jakiej PC konkretnie bo z tym się wiąże ich ilość i głębokość. ( studzienka czy bez ?) , musisz znać usytuowanie gdzie będzie stała PC w domu , żeby było wiadomo z której strony najlepiej podejść.
Trzeba wykonać przepusty przez fundament, można nawet przy końcu ( pom. gospod jeszcze bez posadzki ).

piwopijca
07-10-2008, 10:57
Dokladnie, nie musisz jeszcze niczego az tak dokladnie planowac -dojscie do domu, ale musisz wiedziec gdzie beda fundamenty zeby (jak wspomniala bonetka) nie "wpierniczyc sie w nie" :wink:
Nalezy zwrocic tez czasem uwage poszczegolnym wykonawcom zeby nie rozwalili Ci wystajacych "kikutow" rurek, samo rozwalenie nic nie szkodzi bo i tak beda ucinane ok. 1,5m pod ziemia i laczone jakimis kolankami etc... ale gorzej jak piasek/ziemia dostanie sie do rurek przez pekniecia. Jesli dokladnie okreslisz gdzie sa odwierty to moze da sie je zakopac -te kikuty i nie narazac ich wowczas na uszkodzenie

Pzdr.

bonetka
07-10-2008, 11:10
jeszcze tylko to ..., że niekoniecznie muszą być łączone pod ziemią ja wspomniał Piwopijca ( studzienka ) ..robi się różnie .....mogą być w jednym kawałku np. W W ...mamy dwa końce z jednego ( x2 ) i one wchodzą bezpośrednio do domu i tu jest jakby rozdzielacz ..tzn.z 4 na dwa ( zasilenie/powrót)

Kot66
07-10-2008, 11:26
bonetka
Wiedziałem że ten nick zdziała cuda :D

Projekt domu już prawie jest, miejsce na pompę też, a jeżeli chodzi o rodzaj pompy to rozmawiałem z dwiema firmami:
1. Ciepłodom z Bydgoszczy PC DANFOS i 6 odwiertów 30m
2. Eko ze Słupska PC IVT i 2 odwierty 90 m
Obawiam się że przewody mogą zostać uszkodzone podczas budowy-szczególnie gdy wjedzie koparka.
Studzienka byłaby dobrym rozwiązaniem ale czy to znaczy że przewody są łączone w studzience, a wydaje mi się że nie powinny (chyba że jestem w błędzie).

Pzdr

Kot66
07-10-2008, 11:31
za długo pisałem posta

ok czyli mogą być łączone
po prostu jeżeli je zakopią i później podłączą do PC to będzie dobrze

dzieki za pomoc

bonetka
07-10-2008, 16:55
Słupsk ( IVT ) jest dobrym ośrodkiem tylko IVT nie nadaje się do pełnego sterowania tylko w taniej taryfie bo ma jeden przedział dobowy .
Danfoss ..( to Thermia włożona w pudełko z logo danfossa ) i.... żadnego sterowania czasowego ...jest za to zdalne bodajże za 1300 ( bo ostatnio potaniało z 1700) ...dowiedz się jak zamierzają to rozwiązać? ( chyba , że nie potrzebujesz i bedziesz grzał w jednej ) ....i zapytaj kiedy będą nowe sterowniki do Danfossa ....chyba muszą niestety wkładać je do nowych PC w znaczeniu egzemplarza ( i tam zdalne w standardzie) ...bo starych sterowników przeprogramować się chyba nie da ....( nowe będą wizualnie wyglądać inaczej i będą najnowocześniejsze na rynku tzn. niby mają takie być :wink:

wit74
08-10-2008, 07:29
Witam ponownie.
Dziś kolejny dzień zmagań rozpoznawczych z moja pompą. Tak czytam ostatnie wpisy. Mam pytanie w jaki sposób można ustawić różnicę między we a wy na CO? Czy to jest do ustawienia przeze mnie czy to kwestia tylko projektu podłogówki i wykonastwa? Może nie do końca zrozumiałem tematu. Czy jeśli u mnie temp wył na CO wynosi 29,3C a temp, a we w tym momencie jest 39,2C to mam ustawione na 40/30? Czy to tak rozumieć?
Przepraszam za, może amatorskie pytanie :oops:

Pozdrawiam

Kot66
08-10-2008, 10:01
bonetka
Dzięki za informację, nie myślałem że może być z tym problem, czytałem gdzieś że sterowanie czasowe można realizować poprzez sterownik/regulator pokojowy. Wiem że Danfoss to Thermia, sprzedawca zachwalał że Danfos ma fabrykę w Polsce i z tego powodu nie będzie problemu z serwisem. Generalnie szukam wykonawcy z doświadczeniem, marka urządzenia ma mniejsze znaczenie chociaż wolałbym IVT - oprócz braku sterowania, nie znalazłem żadnej złej opinii o tym urządzeniu.
Szczególnie jestem pod wrażeniem:
http://portal.gbnet.pl/index.php?option=com_smf&Itemid=86&topic=171.0
dla mnie jest to jedna z najbardziej wiarygodnych informacji która pozwoliła mi podjąć decyzję,

pzdr

bonetka
08-10-2008, 10:47
Kotek 66 ....widocznie jeszcze za mało czytałeś, ja jestem użytkowniczką IVT od 3 lat ..to tak a propos tego czytania :)
Wit 74
nie wiem czy zauważyłeś ale ....krzywa grzewcza jest realizowana właśnie w odniesieniu do temp.powrotu i w zależności od niej jest ustawiana tzn. dotąd PC podgrzewa tę wyjściową na podłogówkę dopóki temp. powrotu z niej nie osiągnie temp. wynikającej z krzywej grzewczej . Czyli sama PC realizuje tę temp. powrotu w zależności od temp. zewnętrznej ( pogodówka ) .
Jest jeszcze histereza ( reg 2-15) i tę ustawia się samemu to np.ustawione 5 *C będzie znaczyło , że np . jak ma nagrzać wodę 25*C ( zależy od zewnętrznej ) to nagrzeje do 27,5*C ( wyłączy się ) a zacznie grzać przy 22,5 ( załączy się ) ( 5 podzielone na dwa daje 2,5 w każdą stronę ) . To inaczej moment załącznia i wyłączania grzania co. ( czy cwu jeśli dotyczy cwu ).
To dotyczy jakby zasilania , powrót to inna sprawa .
Tak , że projekt to jest swoją drogą ( jakaś gęstość itd ) a ustawienie podłogówki przez PC swoją ...co tzn. , ze jeśli projekt jest zrobiony na wysoką temp. ( rzadko rurki ) to nie ogrzejesz się daną krzywą tylko wyższą.
Dzisiaj jest u mnie 9,5*C ...a TY masz akt. 39,2*C to co będzie jak będzie -10 *C albo więcej ..ile wtedy będzie ?.....uważam , że jest wysoka krzywa ....a kto ją ustawiał Ty czy instalator? ...i różnica między zasileniem a powrotem czyli dT jest 39,2-29,3=10 ...dużo ...za dużo ...cały czas mówimy to o 4-5*C. ...
Nie jestem ekspertem ale tak mi się wydaje

ps. wiem , ze w instrukcji jest napisane 7-10 dT zasilanie/ powrót ale my tu mówimy i zalecamy 5*C .
Zobacz, Ty masz 39,2 *C ~ 40*C teraz a jest u Ciebie ileś tam ( np.+10*C ) ...a my mówiliśmy o projekcie , że przy -20*C czy -15 , czy -10*C ostatecznie będzie szło +40 *C ...więc jak to się ma .....rozumiesz o co chodzi ?

wit74
08-10-2008, 10:57
Bonetko

Instalator zostawił u mnie krzywa na 2. Bez dodatkowej regulacji. Czujnik GT5 pokojowy na 22C. Przez 3 tyg pompa nie dociągala do 20,9C. Instalator zasugerowal bym podniosł krzywą na 3, a dokladna regulacja +2C.
Po 3 dniach w domu miałem 21,8 C. Tak pracuje 10 dni. Nie osiagnąłem 22C wg czujnika GT5. Mierzyłem temp podlogi w kilku pomieszczeniach i tak: na 1 poziomie mam od 19 -21 C ale na 1 piętrze mam 18-19C. U góry mam za zimno. Do tego wlasnie tak wysoka temp we na CO. Trochę mnie to wszystko martwi. A wcale nie mam tak ciepło
W ktorym pkt menu reguluje histerezę?

Pozdrawiam

bonetka
08-10-2008, 11:06
to coś jest nie tak, krzywa niby dobra ( ja mam na razie 1,7 + podbicie +2 w nocy i teraz +24 ..i słońce ) .......i zimno ?????
wejdz w menu serwisowe i sprawdż ( trzymaj przycisk menu ....dopóki nie pojawi się access-sewice ) i tam w menu 1.4 ...zobacz co masz na jaką wartość masz ustawione ....

a może masz coś zapowietrzone w instalacji bo przecież ona GRZEJE i to WYSOKO .....a tylko dalej nie idzie ...może masz poprzykręcane coś .....

wit74
08-10-2008, 11:25
Dzięki Bonetko
Dziś sprawdze.
Właśnie rozmawiałem z szefem firmy instalacyjnej mojej pompy. Uważa mnie za kłopotliwego klienta . Dziwił się po co mi czytanie temp na pompie np: właśnie temp. we: i wy: na CO. Twierdzi,że jestem pierwszym ktory o to pyta. Wg niego 7-10C rożnicy jest bardzo dobrze i nie mam tam wnikać za bardzo..........

dlatego ciesze sie,że jest to forum. Tylko co dalej? Czy to jest faktycznie dobrze?
A co z róznica temp. w roznych pomieszczeniach ( 2-3C)?
Zapowiedzial,że podjedzie za tydzień. Zobaczymy :(

bonetka
08-10-2008, 11:39
Czyli miałam rację , ze masz 10 .....
( dopisywałam jeszcze to ps jak pisałeś swój ...doczytaj )
ale on jest odpowiedzialny ( chyba ? ) za całą instalację , bierz go za gatki i niech coś robi , tak nie może być.!!!!! Tylko błąd ( oprócz tego powrotu ) jest nie w PC tylko gdzieś w instalacji bo jakby nie puszcza na podłogówkę ....
Te 2-3 *C różnicy wskazuje wyraźnie ( jeśli w rozdzielaczu nie masz siłowników...bo może masz i są pozakręcane czyli nie puszczałyby na podłogówkę ) .....jak nie masz term. z czujnikiem to chociaż przylóż rękę i zobacz czy szyna wyjściowa na co. i powrotna ( w rozdzielaczu ) jest ciepła ...czuć różnice dużą ...czy rzeczywiście tam tak jest tzn. ta temp jaka wychodzi z PC ...jeśli tak jest ...tzn. , ze ewidentnie gdzieś jest albo zapowietrzone albo zły przepływ albo coś w tym stylu .....bo znaczy , że PC tyle rzeczywiście daje i nie gubi gdzieś po drodze ...sprawdż tak samo górę ...zobacz czy są tak samo ciepłe .

wit74
08-10-2008, 11:47
:D Zwróciłem uwage,że coś mam do doczytania. Za pierwszym razem myslałem,ze oposciłem dwie linijki. :D
Już nie zatruwam moim przypadkiem ( aż mi się znowu humor nie zepsuje przez ta instalacje),Wszystko co podalas sprawdze dziś

Pozdrawiam

bonetka
08-10-2008, 12:14
dopisywałam właśnie te dwie linijki :)
ależ Wituś :) my tu po to jesteśmy aby właśnie zatruwać , no co Ty ...
zatruwaj do woli :lol: i pisz .....taki termometr z czujnikiem ( taką końcówką na kablu którą można dopiąć do szyny kosztuje ze 30 zł ) ale myślę , ze dasz sobie radę .. jak nie ręką to przyłóż zbiorniczkiem rtęci zwykłego termometru ...będzie jakiś błąd ale nie aż tak duży :)

a&zb
08-10-2008, 14:44
... Przekonywał mnie godzine ( a dzwoniłem na kom :evil: ) ze we wszelkich wyliczeniach NA DZIS kondencacyjny kocioł gazowy z buforem i solarem (ewentualnie) jest daleko tanszym rozwiazaniem. Ze niby w domach w ktorych instalowal rachunki za rok nie przekraczaja 2500 pln, z ciepła woda. ...Podkreślalem przyszlosc, ale wybijał mnie ze prad ma przed sobą ogromne podwyzki. No słucham. 8)

To może by ci przesłał te wyliczenia a Ty je opublikujesz w wątku?

rachunki bardzo się rożnią w zależności od zapotrzebowania energetycznego i zużycia cwu, więc to taki sobie argument

nie sądzę aby długoterminowo podwyżki prądu były większe niż gazu, który jest o wiele bardziej zmonopolizowany i w ciągu kilkudziesięciu lat go zabraknie, a ewentualne technologie produkcji syntetycznej (?) raczej tańsze nie będą

bonetka
08-10-2008, 20:28
Chciałam zwrócić uwagę , ze jedynie IVT ma tę krzywą grzewczą odniesioną tak po hebrajsku ...do temp. powrotu . W reszcie NIbe , Viessmann . Danfoss ..krzywa grzewcza jest realizowana w odniesieniu do temp. zasilana czyli temp. wychodzącej z PC na podłogówkę ..........i uważam , że tak powinno być ...pewnie , ze dochodzi się do tego samego i w IVT ale po co z odwrotnej strony ? :wink:

a&zb
08-10-2008, 21:51
Chciałam zwrócić uwagę , ze jedynie IVT ma tę krzywą grzewczą odniesioną tak po hebrajsku ...do temp. powrotu . W reszcie NIbe , Viessmann . Danfoss ..krzywa grzewcza jest realizowana w odniesieniu do temp. zasilana czyli temp. wychodzącej z PC na podłogówkę ..........i uważam , że tak powinno być ...pewnie , ze dochodzi się do tego samego i w IVT ale po co z odwrotnej strony ? :wink:

Naprawdę sterują krzywą grzewczą wg temperatury zasilania?

Z punktu widzenia typowych rozwiązań automatyki to rozwiązanie IVT wydaje się być bardziej sensowne. Wartość zadaną zazwyczaj ustawia się i mierzy na wyjściu sterowanego układu - w przypadku podłogówki nie może to być pomiar temperatury w pomieszczeniu bo bezwładność układu jest zbyt duża ale żeby mierzyć na zasilaniu? Taki system będzie zapewne bardziej wrażliwy na regulacje przepływów na rozdzielaczu.

bonetka
08-10-2008, 22:51
IVT jest jedyną Firmą wśród wymienionych ( + Vaillant ) gdzie na rys.krzywych grzewczych ..na osi pionowej Y jest temperatura powrotu ...u reszty jest temp. zasilania ...... oczywiście na osi X jest temp. zewnętrzna u wszystkich ...

System sterowania ogrzewaniem Fighter 1240 jest sterowany przez temp. zewnętrzną.. Oznacza to , że temperatura zasilania jest regulowana w odniesieniu do bieżącej temperatury na zewnątrz

Alpha Inno Tec...też ma temp. powrotu jak IVT

a&zb
08-10-2008, 23:41
IVT jest jedyną Firmą wśród wymienionych ( + Vaillant ) gdzie na rys.krzywych grzewczych ..na osi pionowej Y jest temperatura powrotu ...u reszty jest temp. zasilania ...... oczywiście na osi X jest temp. zewnętrzna u wszystkich ...

System sterowania ogrzewaniem Fighter 1240 jest sterowany przez temp. zewnętrzną.. Oznacza to , że temperatura zasilania jest regulowana w odniesieniu do bieżącej temperatury na zewnątrz

Alpha Inno Tec...też ma temp. powrotu jak IVT

Hmm, a to nie jest aby kwestia terminologii? Traktując układ całościowo, tzn razem z budynkiem, można przyjąć że temperatura obiegu zawsze jest temperaturą zasilania, bez względu na to gdzie jest mierzona, na wejściu czy na wyjściu.

bonetka
09-10-2008, 05:29
Masz rację, chodziło mi tylko o odniesienie ale .......... bez przesady inst. czytają wszyscy i nie każdy musi być hydraulikiem ........zasilanie logicznie , to woda opuszczająca PC i wpadająca do rozdzielacza a powrotu to opuszczająca rozdzielacz i powracająca do PC .....chyba różnica jest ......... jak można podgrzewać powrót jak warunkiem koniecznym do tego jest podwyższenie zasilania ...to nie działa w oderwaniu ...a skoro tak, to po co robić masło maślane :wink:

ps.że też nie ma mądrego na te agresywne reklamy wpychające się wszędzie , i przeszkadzające maksymalnie , gdyby to zależało ode mnie zrobiłabym z tym porządek raz dwa. :evil:

wit74
09-10-2008, 07:29
Witam wszystkich od rana.
Wczoraj pobiegałem trochę przy rozdzielaczach( są 4 szt) i przy pompie.Ale kolejno:
- zmieniłem krzywą na 2,3 ( było 3)
- dokładna regulacje zmniejszyłem do + 0,5 C ( było + 2 C)
- temp wew. podniosłem o 0,5 C na 22,5 C
...i w sumie temp w pomieszczeniu podniosła się do 22,2( było poprzednio 21,7 C), czyli ok

W rozdzielaczach są dwie szyny. Gorna ( domniemuje zasilenie) i dolna ( powrót). Na parterze rozdzielacz I:górna szyna miała 33C, dolna 24C
rozdzielacz II: górna szyna miała 34C,dolna 25C
I piętro: rozdzielacz I.....zimny( ale wszystko odkrecone), okazało się ,że musiałem odpowietrzyć układ. Po tym górna szyna 29C( mniej niż parter) a dolna szyna 19C( zimna)
rozdzielacz II: górna szyna 31C, dolna szyna 20C( stąd jest ogrzewana także łazienka) chyba mało, bo zimno jest.

I najciekawsze....histereza ustawiona na 5C. A u mnie rożnica we/wy na CO ciągle 10C. Zmniejszyłem ją na 4, pózniej na 3. A różnica we/wy okolo10C nadal. Nie rozumiem wogóle tego wszystkiego. Dokładnie to temp wył /powrotu była 28 C a temp we na CO w tym momencie 37,9C.
Ciekawe jaka temp zasilnania będzie przy O C lub -10 C - 50-60 C?
Ale chyba z pompąciepła wszystko ok. Mnie instalacja wydaję sie być podejrzana bardziej. Muszę przejrzeć zdjęcia z frontu robót, czy rurki CO są faktycznie tak gesto ułożone jak na projekcie powykonawczym .

Pozdrawia i mlego dnia

HenoK
09-10-2008, 07:37
I najciekawsze....histereza ustawiona na 5C. A u mnie rożnica we/wy na CO ciągle 10C. Zmniejszyłem ją na 4, pózniej na 3. A różnica we/wy okolo10C nadal. Nie rozumiem wogóle tego wszystkiego. Żeby zmniejszyć różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem musiałbyś zwiększyć przepływ (pompę obiegową ustawić na wyższy bieg). Histereza to zupełnie inny parametr - decyduje w jakim zakresie będzie wahała się temperatura. Która temperatura ? To zależy już od konkretnego sterownika.

bonetka
09-10-2008, 08:27
Wit :) ja Cię bardzo, bardzo przepraszam ....myślałam , że tam masz właśnie żle ustawione. Ja mam 5 i rzeczywiście różnica GT1 jest 5*C. Pisałam też o przepływie , że może żle jest ustawiony ...u mnie pompa obiegowa na instalację ( poza PC ) jest ustawiona na zakres 3 .( Grundfos UPS 25-40 /180 )
Chyba oni nie zmieniają w środku PC pompy ogrzewanej wody ...ale zdejmę obudowę i sprawdzę ile tam jest .
Pompa ogrzewanej wody Wilo RS 25/6-3p ..jest ustawiona na zakres 3 .

tylko eliminacją poszczególnych prawdopodobnych przyczyn można się dowiedzieć dlaczego ? ..inaczej się nie da .
Ty masz duży dom ...bo dużo rozdzielaczy ...jest jedna pompa a dobrze dobrana do instalacji (wydajność, podnoszenie ) i na jakim zakresie chodzi ? ....

mery26
09-10-2008, 08:54
Ciekawie piszecie.U mnie podobnie. Różnica temp wej/wyj. to ok 10stC. Pompa obiegowa na II biegu (tak ustawia instalator).Opierając się na praktyce hydrola wskazanym jest zwiększyć przepływ (pompka na III bieg) celem zmniejszenia różnicy wej/wyj? Wygląda to na logiczne działanie.

HenoK
09-10-2008, 09:12
Ciekawie piszecie.U mnie podobnie. Różnica temp wej/wyj. to ok 10stC. Pompa obiegowa na II biegu (tak ustawia instalator).Opierając się na praktyce hydrola wskazanym jest zwiększyć przepływ (pompka na III bieg) celem zmniejszenia różnicy wej/wyj? Wygląda to na logiczne działanie.hydrol ma ułatwione zadanie. Ma licznik energii i ciepłomierz, więc może na bieżąco śledzić jak zmienia się COP w zależności od ustawień biegu pompy obiegowej górnego źródła PCi. W innych przypadkach należałoby to przeanalizować na podstawie dodatkowego zużycia energii elektrycznej przez pompkę obiegową i zwiększonym COP PCi (zależność COP od różnicy temperatur między dolnym i górnym źródłem - wg dokumentacji PCi).

wit74
09-10-2008, 09:40
Bonetko
Nie przepraszaj mnie. Za kazdym razem dowiaduje sie nowych rzeczy tutaj i przerabiam( próbuje) u siebie. I dobrze. Do tej pory nie wiedziałem ,że tak wiele rzeczy zależy od siebie, a dokładniej od obserwacji samego użytkownika. Sadziłem ( jak mówil mój instalator), że nie mam co tam grzebać bo to praktycznie samo chodzi. Tu sie okazuje, by samo chodziło wiele rzeczy musi ze soba grac. Gdybym mial wszystko dobrze nie pytal bym i bym nie wiedział.
Uważam ( choć jestem totalnym laikiem z ciepłownictwa),ze z przepływami też mam cos zle.
Pytasz czy duzy dom - nie, mały 140m , ale: rozdzielacz w garażu, rozdzielacz na parterze, rozdzielacz na I piętrze i rozdzielacz dla pokoju( pólpiętro) nad garazem.. Temp podlogi w garażu 23 C a mialo być 11C. Stąd mysle,że trzeba u mnie pokrecic nastawami - zmienic cisnienie i skierowac je tam gdzie mam za zimno. Choć może to wcale nie tak.
Nie wiem jak mam pompke ustawioną i nie wiem nawet jaka mam :D Do tej pory nie wiedziałem,że moze miec ona taki wpływ. To rowniez sprawdzę....i przestawie jesli bede umiał

Ps. Za kilka tygodni moj proces poznawczy, doprowadzi mnie może wreszcie do podstawowej wiedzy w tym zakresie i moja instalacje do ładu

Pozdrowionka

a&zb
09-10-2008, 09:58
Sadziłem ( jak mówil mój instalator), że nie mam co tam grzebać bo to praktycznie samo chodzi.

To samo chodzi, owszem, ale pod warunkiem, że instalator zapyta jaką chcesz mieć temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i porach dnia, ustawi i sprawdzi, i jeszcze sam zapyta czy tak jest dobrze. Mam tylko wątpliwośc czy tacy instalatorzy istnieją, zwłascza że Era na razie nie montuje pomp ciepła :wink:

bonetka
09-10-2008, 10:00
Witusiu ...jak miło , że się na mnie nie denerwujesz ..........
Mnie też to nie interesowało dopóki nie przyszedł r-k za energię i dopiero od tamtej pory zaczęła się moja przygoda z PC. U mnie były za wysokie nastawy a przykręcone kaloryf. i podłogówka ...szło na instalację ( a było na + ) około 50*C + włączała się grzałka .....a tu blokowało ..a przecież trzeba zapłacić za to co produkuje PC .
Napisz jeszcze koniecznie czy masz cokolwiek w tych rozdzielaczach tzn. czy masz np. siłowniki i w każdym pokoju ( czy na poziomie ) regulator ( termostat ) ...czy one są "gołe" . ( czy tylko jest GT 5 i jeden termost ) .....jeszcze tak zobacz ( masz czyste bo to nowa instalacja i widać ) ja masz ustawiony przepływ ( tam jest taka podziałka od 1-4 ) na ile ( ja mam na 1,5 nie mówię , że dobrze czy żle ) masz ustawione ?....czy wszędzie jednakowo ? ...bo chyba logiczne , że powinien być różny w garażu i w pokojach .....
Zbierz max informacji ...wtedy będzie łatwiej ......
A Twój instalator to fachowiec .........dotąd się reguluje aż będzie dobrze i On powinien zostawić instalację wyregulowaną super ......

wit74
09-10-2008, 10:14
Bonetko
Dziękuję,że tak pomagasz. Az mi wstyd, bo nie wiem co to jest siłownik( jak wyglada) może on jest, ale nie wiem ,ze to on :D .Nie wiem też co masz na myśli piszac o termostacie gołym. Czy chodzi o te ( u mnie) białe pokretła na szynie do ktorej dochodza niebieskie rurki - inaczej nie umialem zapytać ? :D No i wreszcie w ktorym miejscu ty obserwujesz ten przepływ?
Wszystko to chcialbym sprawdzic, tylko dla mnie branżowe określenia nowe sa....

HenoK
09-10-2008, 10:31
Bonetko
Dziękuję,że tak pomagasz. Az mi wstyd, bo nie wiem co to jest siłownik( jak wyglada) może on jest, ale nie wiem ,ze to on :D .Nie wiem też co masz na myśli piszac o termostacie gołym. Czy chodzi o te ( u mnie) białe pokretła na szynie do ktorej dochodza niebieskie rurki - inaczej nie umialem zapytać ? :D No i wreszcie w ktorym miejscu ty obserwujesz ten przepływ?
Wszystko to chcialbym sprawdzic, tylko dla mnie branżowe określenia nowe sa....
http://img.nokaut.pl/p/83/13/8313c499c7c25950a121ef8649884dc2500x500.jpg
Przepływomierze to te białe elementy z podziałką na górnej belce rozdzielacza :).

bonetka
09-10-2008, 10:41
Wszystko zaraz będziesz wiedział po prostu nie wiem jak u Ciebie jest i gdybam :)
Na zdjęciu jest kawałek rozdzielacza ..na górnej szynie są przepływomierze ( mają podziałkę i tam ustawia się przepływ ..na dolnej powrotnej może nie być nic ( leci niezakłócone te niebieskie nakrętki ) albo jest siłownik ..to ta niebieska czapeczka i ona współpracuje z reg ( 2 zdjęcie ( i daje tyle ile jest ustawione na zakresie pokrętła )
http://fulereny.blink.pl/mum/p..jpg
http://fulereny.blink.pl/mum/p.1.jpg

Henoczek był szybszy :D
Henoczku napisz może jaki u Ciebie jest ten przepływ ..wiem , wiem , ze od wielu czynników zależy ale tak dla przykładu jaki masz na podłogówkę , jak się waha od ilu do ilu w zależności od pomieszczenia ...

"goły" rozdzielacz to bez siłowników, bo tak ma czapeczki :)

wit74
09-10-2008, 10:56
Ok. Ten moj rozdzielacz przypomina raczej Henok-a. Tyle,że na górnej szynie mam czerwone kapsle. Pewnie je trzeba wyjać by czyms tam pokrecic. Z pewnościa nie widac od gory co tam jest na tych zaslepkach bo obudowa rozdzielacza jest tuz nad nimi- tak mi to złożyli. Dolna szyna wyglada podobnie jak u w/w :D tyle,że mam białe pokrętła.

Ps. Moge zdjecia przesłac na maila

bonetka
09-10-2008, 11:41
Wit nie chcę się wymądrzać i może nie mam racji ale ...precyzyjne wyregulowanie przepływów bez przepływomierzy ( tych fiolek inaczej rotametrów ) jest raczej trudne , one do podłogówki powinny być ....owszem można imbusem ale ciężko ...

wit74
09-10-2008, 12:04
Doklladnie. 3 tyg. temu dwoch" madrych" wpadło z imbusami i protokołem powykonawczym i wg niego krecili, tzn. zakrecili i o zadana ilość obrotów odkrecali. I tak wygladała ich regulacja. Prawda,że to proste :D ?....tylko jakies malo profesjonalne i nie skuteczne jak widać.

oj bedzie rozmowa we wtorek......obiecali przyjechać, nawet wlasciciel

HenoK
09-10-2008, 12:09
Henoczku napisz może jaki u Ciebie jest ten przepływ ..wiem , wiem , ze od wielu czynników zależy ale tak dla przykładu jaki masz na podłogówkę , jak się waha od ilu do ilu w zależności od pomieszczenia ...
Może to mało profesjonalne podejście, ale odpowiedź brzmi ... nie wiem :(.
Zadbałem o to, żeby poszczególne pętle były o zbliżonej długości (67m +-5%).
Rozdzielecz mam bardzo prosty, nawet nie systemowy, tylko złożony gotowych segmentów z zaworkami i złączkami do rury pex-al-pex.
Najpierw miałem zainstalowaną pompę obiegową 25/40 ale okazała się za słaba - róznica temperatur miedzy zasilaniem i powrotem była rzędu 10 st. C. Wymieniłem ją na 25/60 i w tej chwili chodzi na II biegu, różnica temperatur jest ok. 5 st. C. Podłogówkę mam o bardzo dużej bezwładności w stosunku do mocy PCi. Podgrzanie całej jej masy o 1 st. C wg obliczeń zajmuje ok. 8h. Oczywiście w podobnym tempie oddaje też zakumulowane ciepło :).
Pozwala mi to na włączanie PCi w dogodnym czasie, bez istotnego wpływu na temperaturę w domu. Obecnie korzystam z ciepłych dni i włączam PCi w dzień na kilka godzin (PCi pracuje jako powietrze - woda). Ponieważ jeszcze mam taryfę budowlaną tak jest dla mnie korzystniej. Jak już będę miał docelową taryfę G12 pompa ciepła będzie pracowała tylko w tańszej taryfie, chyba, że zapotrzebowanie na ciepło będzie wymagało dłuższą jej prace - takiej sytuacji spodziewam się przy temperaturze zewnętrznej poniżej minus 5 st. C.
Na razie PCi jest sterowana tylko programatorem czasowym (np. od 10:00 do 14:00).

a&zb
09-10-2008, 12:37
Zadbałem o to, żeby poszczególne pętle były o zbliżonej długości (67m +-5%).
Rozdzielecz mam bardzo prosty, nawet nie systemowy, tylko złożony gotowych segmentów z zaworkami i złączkami do rury pex-al-pex.
Najpierw miałem zainstalowaną pompę obiegową 25/40 ale okazała się za słaba - róznica temperatur miedzy zasilaniem i powrotem była rzędu 10 st. C. Wymieniłem ją na 25/60 i w tej chwili chodzi na II biegu, różnica temperatur jest ok. 5 st. C. Podłogówkę mam o bardzo dużej bezwładności w stosunku do mocy PCi. Podgrzanie całej jej masy o 1 st. C wg obliczeń zajmuje ok. 8h. Oczywiście w podobnym tempie oddaje też zakumulowane ciepło :).

Pozwolę sobie na kilka szczegółowych pytań:
1. Co oznaczają parametry 25/60 - na jaką objętość podłogówki to wystarcza, tzn ile masz pętli i o jakim przekroju?
2. W jakich punktach mierzysz różnicę temperatur - na wyjściu/wejściu pompy czy na czujniku powrotu? Kiedy - w momencie wyłączenia się pompy po cyklu co?
3. Jak grubą masz warstwę jastrychu nad rurkami i co na podłogach? Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C?

Pozdr
ZB

HenoK
09-10-2008, 13:02
Pozwolę sobie na kilka szczegółowych pytań:
1. Co oznaczają parametry 25/60 - na jaką objętość podłogówki to wystarcza, tzn ile masz pętli i o jakim przekroju?
2. W jakich punktach mierzysz różnicę temperatur - na wyjściu/wejściu pompy czy na czujniku powrotu? Kiedy - w momencie wyłączenia się pompy po cyklu co?
3. Jak grubą masz warstwę jastrychu nad rurkami i co na podłogach? Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C?

25/60 oznacza średnicę przyłącza 25mm i wysokość podnoszenia (w tym wypadku 6m - oczywiście przy określonej wydajności, bardziej szczegółowo zależnosci wysokości podnoszenia i przepływu określa charakterystyka hydrauliczna pompy).
Rurki pex-al-pezx 16/2. 9 pętli ogrzewania podłogowego + 1 pętla ogrzewania ściennego (w łazience). Temperaturę mierzę na zasilaniu i powrocie z rozdzielaczy. Na samej pompie ciepła może być o nieco większa (nie wszystkie rurki mam jeszcze idealnie ocieplone).

Temperatury mierzę w warunkach ustalonych, tj. po min. 0,5h pracy PCi, mniej więcej od tego czasu taka róznica się utrzymuje. Na dzień dzisiejszy temperatura powrotu z podłogówki nie przekracza 23 st. C, przy temperaurze w pomieszczeniach 21 - 22 st. C (w łazience nieco więcej).

Licząc od dołu mam izolację ze styropianu (Hydromax) - 10cm, podsypkę piaskową 25cm, chudy beton 15cm, izolację przeciwwilgociową z folii PCV (0,2mm), wylewkę z ogrzewaniem podłogowym 10cm, panele w sypialniach, posadzki ceramiczne w pozostałych pomieszczeniach.

Jak się liczy czas podgrzania masy jastrychu o 1st.C? Można w różny sposób. Ja robię to tak. Włączam na kilkanaście minut pompę obiegową podłogówki i sprawdzam temperaturę na powrocie (bez działania pompy ciepła). Myślę, że taki pomiar dosyć dokładnie oddaje średnia temperaturę jastrychu, o ile nie następuje bezpośrednio po wyłączeniu pompy ciepła).

mery26
09-10-2008, 13:28
hydrol ma ułatwione zadanie. Ma licznik energii i ciepłomierz, więc może na bieżąco śledzić jak zmienia się COP w zależności od ustawień biegu pompy obiegowej górnego źródła PCi. W innych przypadkach należałoby to przeanalizować na podstawie dodatkowego zużycia energii elektrycznej przez pompkę obiegową i zwiększonym COP PCi (zależność COP od różnicy temperatur między dolnym i górnym źródłem - wg dokumentacji PCi).
HenoK, masz rację. Jakbym się obmiarował ze wszystkich stron (oddzielny licznik en. na PCi, licznik ciepła, termometry) to bym nie pytał. Jednakże zasada działania będzie analogiczna. pompka obiegowa przełączona jeden bieg wyżej to jakieś +40W a zmiana dT dla wej/wyj to... (???) hydrol piszę że mnie W na na praca PCi
W kazdym razie wracam na chatkę i zmieniam bieg w obiegowej na wyższy :-). Zobaczym...

TomcioB
09-10-2008, 13:38
Witam

Już wkrótce będe miał montowaną pompę Zirius.

Powiedzcie mi tylko, czy w instalację elektryczną ( w rozdzielni lub przy PC)trzeba wmontowac jakieś zebezpieczenie obecności 3 faz, które wyłączy pompę w przypadku zaniku 1-ej z nich.

HenoK
09-10-2008, 13:43
HenoK, masz rację. Jakbym się obmiarował ze wszystkich stron (oddzielny licznik en. na PCi, licznik ciepła, termometry) to bym nie pytał. Jednakże zasada działania będzie analogiczna. pompka obiegowa przełączona jeden bieg wyżej to jakieś +40W a zmiana dT dla wej/wyj to... (???) hydrol piszę że mnie W na na praca PCi
W kazdym razie wracam na chatkę i zmieniam bieg w obiegowej na wyższy :-). Zobaczym...
Ale o co chodzi ? :lol: :lol: :lol:

mery26
09-10-2008, 14:22
no... o to :lol: :lol: :lol:
znaczy: zwiększenie prędkości przepływu wody w GZ zmniejszy dT (wej/wyj) .Zmniejszenie dT (dajmy na to o 5stC tj z 30/40 na 30/35) wpływa korzystnie na COP. Ot i teoria potwierdzona przez hydrola

bonetka
09-10-2008, 15:28
Tak a propos tej różnicy wejście/ wyjscie na co. dzwoniłam ostatnio do p. Hubomag/ Pamar ( szefa ) ( interesowało mnie jedna sprawa na stronie internetowej) rozmawialiśmy i min. i o tym ...mówił , że 4-5 *C ...nawet o dziwo mówił o 4 (?)

Henoczku :) bardzo Ci dziękuję , ze napisałeś jak jest u Ciebie :)

a&zb
09-10-2008, 16:42
no... o to :lol: :lol: :lol:
znaczy: zwiększenie prędkości przepływu wody w GZ zmniejszy dT (wej/wyj) .Zmniejszenie dT (dajmy na to o 5stC tj z 30/40 na 30/35) wpływa korzystnie na COP. Ot i teoria potwierdzona przez hydrola

To chyba z 40/30 na 40/35 jeśli tylko zwiększymy przepływ?

a&zb
09-10-2008, 16:46
Tak a propos tej różnicy wejście/ wyjscie na co. dzwoniłam ostatnio do p. Hubomag/ Pamar ( szefa ) ( interesowało mnie jedna sprawa na stronie internetowej) rozmawialiśmy i min. i o tym ...mówił , że 4-5 *C ...nawet o dziwo mówił o 4 (?)

Henoczku :) bardzo Ci dziękuję , ze napisałeś jak jest u Ciebie :)

Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.

Inka Opole
09-10-2008, 17:29
Witam

Już wkrótce będe miał montowaną pompę Zirius.

Powiedzcie mi tylko, czy w instalację elektryczną ( w rozdzielni lub przy PC)trzeba wmontowac jakieś zebezpieczenie obecności 3 faz, które wyłączy pompę w przypadku zaniku 1-ej z nich.

Hej
w zestawie niby cos jest co zabezpiecza przed obecnoscia trzech faz ale i tak musisz dokupic zabezpieczenie kierunku fazy a to zabezpieczenie to takie dwa w jednym bo i dziala na brak fazy i na zmienae kierunku (przynajmniej u mnie tak jest)
pozdr
rafal

Inka Opole
09-10-2008, 17:36
Ciekawie piszecie.U mnie podobnie. Różnica temp wej/wyj. to ok 10stC. Pompa obiegowa na II biegu (tak ustawia instalator).Opierając się na praktyce hydrola wskazanym jest zwiększyć przepływ (pompka na III bieg) celem zmniejszenia różnicy wej/wyj? Wygląda to na logiczne działanie.

u mnie roznica pomiedzy wejsciem a wyjsciem w tym momencie to 4 stopnie ale nie grzeje za bardzo w domu 21-23 stopnie
pompa obiegowa na II biegu
a i przeplywy sa miejwiecej na 2
pozdr

HenoK
09-10-2008, 17:45
To chyba z 40/30 na 40/35 jeśli tylko zwiększymy przepływ?Jeżeli chcesz uzyskać tę samą średnią temperaturę posadzki to będzie to 37,5/32,5, czyli zmniejszysz temperaturę w skraplaczu o 2,5 st. C.

HenoK
09-10-2008, 17:50
Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.Nie do końca tak. Przy gęstszym ułożeniu rurek spada moc którą musi przekazać każdy 1m rurki. Maleje więc konieczna średnia temperatura rur, a to przekłada się na większe COP pompy (oczywiście jeżeli jednocześnie zadba się o małą różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem :)).

a&zb
09-10-2008, 18:02
Przez pewną analogię przypominam sobie wypowiedź mojego wykonawcy podłogówki, który stwierdził, że od pewnego momentu zwiększanie gęstości położenia rurek nic nie daje, bo pole grzewcze sąsiednich nakłada się i efektywność przekazywania ciepła spada.Nie do końca tak. Przy gęstszym ułożeniu rurek spada moc którą musi przekazać każdy 1m rurki. Maleje więc konieczna średnia temperatura rur, a to przekłada się na większe COP pompy (oczywiście jeżeli jednocześnie zadba się o małą różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem :)).

Aha. Ale więcej rurek to wyższy koszt i potrzeba silniejszej pompy obiegowej. gdzie znajduje się optimum?

HenoK
09-10-2008, 18:13
Aha. Ale więcej rurek to wyższy koszt i potrzeba silniejszej pompy obiegowej. gdzie znajduje się optimum?Do tego służą programy do projektowania ogrzewania podłogowego. POzwalają szybko przeanalizować wiele wariantów i wybrać optymalny :).

bonetka
09-10-2008, 18:21
Chciałam tu powklejać wypowiedzi optujące za taką dT a nie inną ........może komuś się przydadzą i może wywołają dyskusję ...
W klasycznym ogrzewaniu temperatura zasilania i powrotu różnią się od siebie o 15 – 20 st.C, a z uwagi na niską w tym wypadku temperaturę zasilania, a także poprawną pracę układu chłodniczego pompy ciepła należy przyjąć że, temperatura powrotu powinna być o 4 – 5 st.C niższa niż zasilania ! Wynika z tego bardzo ważna zależność: prędkość przepływu czynnika musi być 3- 4 razy wyższa ! (czyli „grubsze” oberrury, mocniejsze pompy obiegowe, podłogówka typowa, ale rurki w podłodze co ok. 10 cm).

art: tu też jest mowa o 33/29
http://dom.money.pl/remont/poradniki/artykul/waty;z;podziemi,9,0,286985.html

tu Prof. Piotrowski ...i nawet dT 3*C

Zmniejszenie mocy pompy i drobne korekty w ogrzewaniu podłogowym pozwoliłyby na zmniejszenie różnicy temperatur zasilania i powrotu poniżej 3°C.
to z instr. Nibe
parametry zasilania/powrotu sytemu grzewczego ( im niższe tym ekonomiczniejsza praca sytemu )

grzegorz961
10-10-2008, 11:20
Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.
Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.
Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.

Czy moze wiecie blizej, jak to wyglada?

Jak ktos moze polecic kogos dzialajacego w regionie dolnego śląska, bede wdzieczny

HenoK
10-10-2008, 13:35
Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.
Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.
Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.
Może w ramach konkurencji warto się zainteresować tą aukcją :) :
http://www.allegro.pl/item452171435_wiertnica_spalinowa_wiercenie_studni _nowosc.html

piwopijca
10-10-2008, 15:11
Wyglada ciekawie jako alternatywa, ale... No wlasnie, tak naprawde to wyglada bardzo delikatnie. Jak porownam z samochodeowa na mojej budowie (zdjecia na stronce www) i zerdzie ktorymi operowala ekipa to nie widze jakos tego
odwierty np. po 50mb dla rury fi40 (a to podwojna idzie w odwiert)
Ja mam piasek i zwierek drobny, ale gdy sie trafi na jakis kamyczek ciutke tylko wiekszy to trezba obok od nowa zaczynac wiercenie, u mnie jak trafili na jakis (oczywiscie ni eza duzy) kamyczek to go przesuwali lub kruszyli
No ale moze ja jako laiki tak to odbieram :wink:

Pzdr.

bonetka
10-10-2008, 15:27
mogę pożartować ? :)
To sprzedaje Pan z Dzierżoniowa ten od Avenir Energie i tej nowej PC z bezpośrednim parowaniem do której mogą być zastosowane pionowe odwierty .
Pan kupił wiertnice ( są 2 ) ale stwierdził , ze za małe i nie da rady ...musi kupić inne a te sprzedaje :D
jakbyśmy umieli wiercić i wygrali w totka to zakupilibyśmy taką wiertnicę na potrzeby forum ...i cena wierceń byłby niska i moglibyśmy na jakiś szczytny cel przeznaczyć parę groszy :D ( dojazd do klienta , paliwo , amortyzacja byłaby po stronie klienta ) ...tylko jeszcze kto by wiercił ?

rację ma Piwopijca , że trochę jak do zabawy :lol:

a&zb
10-10-2008, 16:39
Obawiam się że temat z etapu "tylko dla wtajemniczonych" przeszedł do stadium "Cała Polska wierci kolektory od morza aż do Tatr" :-?

Od mojego instalatora wiem że po latach powolnego wzrostu liczba instalacji PC ruszyła z kopyta. Niestety zapewne nie idzie za tym podaż wiedzy i infrastruktury do prowadzenia wierceń, stąd takie kwiatki jak powyżej. To wygląda jakby ktoś wiertarkę do lawety przyspawał.

Jak to mówią, zalecałbym daleko posuniętą ostrożność przy wyborze firmy do wierceń.

a&zb
10-10-2008, 16:49
Słuchajcie. Obdzwianiam teraz wiele firm, potrzebuje zrobic odwierty ok 200 m.
Nie mogę zrozumiec CEN tych usług. Jak rozmawiam z fachowcami, to ze koszt maszyn, eksploatacja itd. No dobra ale amortyzacja tej maszyny przy takich cenach jest i tak rewelacyjna, biorac pod uwage popyt.
Pewien instalator mi powiedzial - Po prostu brak konkurencji, nic wiecej.

Czy moze wiecie blizej, jak to wyglada?

Jak ktos moze polecic kogos dzialajacego w regionie dolnego śląska, bede wdzieczny

A jakie są te ceny że aż niezrozumiałe? Skoro byle glazurnik bierze 50 zł za metr płytek położonych "tymi ręcami" a jak się uwzględni różne w karo, mozaiki, dekorki, półeczki, cokoliki i inne pierdółki to wyjdzie grubo więcej, to dlaczego 100 zł za mb odwiertu, przy którym robi kilkuosobowa ekipa z ciężkim sprzętem wartym setki tysięcy zł jest za drogo? Tym bardziej że ci goście pracują niemal 24 godziny na dobę i są miesiącami "w trasie". Widziałem ich w akcji u siebie i ja za żadne pieniądze bym się nie podjął mieszkać w przyczepie kempingowej w środku stycznia i babrać w błocie od rana do wieczora.

1971KJ
10-10-2008, 16:54
Witam ta wiertnica stoi u mnie na dzialce pierwsze proby zadowalajace :lol:

1971KJ
10-10-2008, 17:02
Bonetka masz racje to panod Avenir i jego wiertnica na ktorej robi
pierwsze odwierty do pomp z besposrednim odparowaniem
do pompy o 10KW mocy potrzebuje 3-30metr. odwierty a tak na serio
to pan kupil wiertnic 6 szt. i jedna sobie zostawia chce byc nie zalezny
od wszystkich ktorzy juz powariowali z cenami .

bonetka
10-10-2008, 18:20
Jak spojrzałam na adres od razu skojarzyłam :)
podobną wiercili u mnie studnię ( doszli do 22m były kamienie i koniec :() tylko ręczną ...a siłacze to niestety nie byli :)
Napisz może ile kosztuje mb odwiertu? ...i czy Pan robi tylko dla siebie czy dla innych też .
Ukłony i pozdrowienia dla Ciebie i Pana z Dzierżoniowa :D ( bardzo miły ...dzwoniłam chyba ze 2 lata temu ....dobrze nam się rozmawiało i rozmawialiśmy z godzinę :)

ps. mam nadzieję , że poczucie humoru mamy wszyscy :) i nikt za nic , nigdy się nie obraża , prawda? ...

JozekM66
10-10-2008, 18:49
Czy po stronie dolnego żródła równie wazna jest mała różnica tepmeratury zasilania i powrotu co po stronie odbioru ciepła?
Kupiłem pompę EKO-SUN 14 Gdy uruchomię, to napiszę jak się sprawuje, bo ktoś pytał na forum.
U mnie dolnym żródłem jest studnia głebinowa z lustrem wody w czasie pracy pompy na 4m. Dalej mam wymiennik JAD 6/50 i do pompy ciepła idzie już glikol. Mam mozliwośc ustawienia na pompce obiegowej glikolu dużego przepływu bo zamontowana jest pompa podwójna UPSD 40-50F. Dlatego pytam o znaczenie szykości przepływu glikolu.
Po drugiej stronie mam duży bufor o pojemności 3000l i również mogę niewielkim kosztem uzyskać duży przepływ wody, gdyż odbiór z bufora do podłogówki pracuje niezaleznie. Teraz gdy poczytałem trochę wiecej na forum, to już wiem, że tak duży bufor nie jest konieczny, gdyż akumulacja podlogi jest naprawdę bardzo duża. Jednak ta pojemnośc wystarcza na uruchomienie na zmagazynowanie ciepła z dwóch godzin pracy pompy w czasie drugiej taryfy w godzinach popołudniowych, a poźniej rozładowywać w dużo mniejszym tepie. Bufor ten szczególnie sprawdza się teraz, gdy jeszcze nie działa pompa ciepła, a podlączony piec rezerwowy na drewno badzo dobrze z nim wspolpracuje. Teraz wiem, że tak duży bufor jest niepotrzebny, ale biorąc pod uwagę, że kosztowal on mnie mniej niż 2000zł, to może nie mma czego żalowac.

1971KJ
10-10-2008, 19:30
U mnie sie dopiero uczy bo jest na miejscu ,ale z tego co sie dowiedzialem
jak sie nauczy bedzie wiercil wszedzie ma jeszcze troche przerobki z wiertnica
brak mechanizmu roznicowego i sa za szybkie obroty , powiedzcie czy juz cos
wymyslili Firmy pomp Ciepla z besposrednim paroaniem na odwiertach
pionowych z osadzaniem sie oleju w sondach co doprowadza do uszkodzenia
sprezarki mam dylemat co wybrac jaka pompe a czas ucieka chlodno sie robi
:oops:

hydrol
11-10-2008, 21:07
Czy po stronie dolnego żródła równie wazna jest mała różnica tepmeratury zasilania i powrotu co po stronie odbioru ciepła?
Kupiłem pompę EKO-SUN 14 Gdy uruchomię, to napiszę jak się sprawuje, bo ktoś pytał na forum.
Witam ziomala :) z drugiej strony dawnej granicy
Dobrze kombinujesz :D W Twoim przypadku zasada 5 C obowiązuje w każdym przpadku : woda w wymienniku JAD6/50 powinna się schłodzić o 5C i o tyle ogrzać glikol, który ogrzeje też o 5 C czynnik chłodniczt R407C w parowniku. Oczywiście nie chodzi o precyzyjnie 5,00 C , ale o zblizony rząd wielkości.
Mało tego , zasadę tę warto przenieść i na inne zjawiska : średnia tempoeratura wody (wejście-wyjście dzielone przez 2) powinna być o 5 C wyższa od średnej temperatury glikolu. Średnia glikolu o 5C od temperatury parowania R407C, temperatura skraplania o 5C wyższa od średniej temperatury c.o. Ale namotałem ! Czy ktokoliwek to zrozumie?

Zastosowanie wymiennika separującego niweczy bonus zastosowania wysokotemperaturowego źródła ciepła - wody studziennej , bo parowanie powinno byc w poblizu 0 C, podczas gdy u mnie jest ok 5C. Dodatkowe pompy , dodatkowo pogorszą COP :(.
Czarno widzę :roll: , ale może serwisant ma jakiegoś asa w rękawie?
W każdym razie moim zdaniem dodatkowy wymiennik nie ma sensu bo psuje COP, a i tak nie zabezpieczy układu jak woda jest niodpowiednia. Samą pompe ciepła łatwo zabezpieczyć na taką okoliczność, ale nikt nie wymyślił sposobu za zrut wody. Czyba że do rzeki Ełk ?
Woda jest płytko , więc może nie zawierać żelaza , choć na Mazurach to mozna z wody gwoździe robić. Sprawdzałeś ? Wystarczy pobrac próbke do butekli pet pod korek tak aby nie było powietrza i zawieżć do sanepidu. Samo żelazo kosztuje ze 20 zł.

hydrol
11-10-2008, 22:31
U mnie sie dopiero uczy bo jest na miejscu ,ale z tego co sie dowiedzialem
jak sie nauczy bedzie wiercil wszedzie ma jeszcze troche przerobki z wiertnica
brak mechanizmu roznicowego i sa za szybkie obroty , powiedzcie czy juz cos
wymyslili Firmy pomp Ciepla z besposrednim paroaniem na odwiertach
pionowych z osadzaniem sie oleju w sondach co doprowadza do uszkodzenia
sprezarki mam dylemat co wybrac jaka pompe a czas ucieka chlodno sie robi
:oops:
to chyba głupi pomysł , ale są inne całkiem ciekawe.
http://www.klima-innovativ.de/pages/erdsondeco2.html
to sonda CO2 - czyli studnia o średnicy 15 cm (tak jak zwykła studnia głębinowa) wypełniona CO2 , który chłodzony jest owiniętą rurką instalacji bezpośredniego parowania. Ochłodzony CO2 skrapla się i opada na dół studni po drodze się ogrzewa ciepłem gruntu, odparowuje itd aż do ....
tu widac online jakie są tego efekty
http://www.klima-innovativ.de/pages/onlineanlage_bensheim.php
Ichni Arbetszahl to po naszemu COP. Heizung to nasze c.o., Wasser to ciepła woda a Gesammt to wynikai uśrednione ( czyli łącznie c.o. i ciepła woda). Jak dla mnie ekstra.

HenoK
12-10-2008, 08:41
są inne całkiem ciekawe.
http://www.klima-innovativ.de/pages/erdsondeco2.html
to sonda CO2 - czyli studnia o średnicy 15 cm (tak jak zwykła studnia głębinowa) wypełniona CO2 , który chłodzony jest owiniętą rurką instalacji bezpośredniego parowania. Ochłodzony CO2 skrapla się i opada na dół studni po drodze się ogrzewa ciepłem gruntu, odparowuje itd aż do ....
Dlaczego akurat CO2? Można by zastosować inne czynniki chłodnicze, np. propan. Cała idea jest znana od dawna w postaci tzw. rurek ciepła.
Więcej na ten temat : http://www.wme.pwr.wroc.pl/pl_rurcp.htm

JozekM66
12-10-2008, 10:25
Witam ziomala :) z drugiej strony dawnej granicy
Dobrze kombinujesz :D W Twoim przypadku zasada 5 C obowiązuje w każdym przpadku : woda w wymienniku JAD6/50 powinna się schłodzić o 5C i o tyle ogrzać glikol, który ogrzeje też o 5 C czynnik chłodniczt R407C w parowniku. Oczywiście nie chodzi o precyzyjnie 5,00 C , ale o zblizony rząd wielkości.
Mało tego , zasadę tę warto przenieść i na inne zjawiska : średnia tempoeratura wody (wejście-wyjście dzielone przez 2) powinna być o 5 C wyższa od średnej temperatury glikolu. Średnia glikolu o 5C od temperatury parowania R407C, temperatura skraplania o 5C wyższa od średniej temperatury c.o. Ale namotałem ! Czy ktokoliwek to zrozumie?

Zastosowanie wymiennika separującego niweczy bonus zastosowania wysokotemperaturowego źródła ciepła - wody studziennej , bo parowanie powinno byc w poblizu 0 C, podczas gdy u mnie jest ok 5C. Dodatkowe pompy , dodatkowo pogorszą COP :(.
Czarno widzę :roll: , ale może serwisant ma jakiegoś asa w rękawie?
W każdym razie moim zdaniem dodatkowy wymiennik nie ma sensu bo psuje COP, a i tak nie zabezpieczy układu jak woda jest niodpowiednia. Samą pompe ciepła łatwo zabezpieczyć na taką okoliczność, ale nikt nie wymyślił sposobu za zrut wody. Czyba że do rzeki Ełk ?
Woda jest płytko , więc może nie zawierać żelaza , choć na Mazurach to mozna z wody gwoździe robić. Sprawdzałeś ? Wystarczy pobrac próbke do butekli pet pod korek tak aby nie było powietrza i zawieżć do sanepidu. Samo żelazo kosztuje ze 20 zł.

Dobiłem czynnika 407C i jest o niebo lepiej. Jednak zegar niskiego ciśnienai doszdł tylko do 2,5 co dopowiada temperaturze parowania około -15stopni. Może mam za słabą cyrkulację glikolu, ale róznica temperatur na glikolu jest około 5 stopni (4/9), czyli powinno być dobrze.
Jeżeli o zrzut wody, to ostatecznie mam 100m do Jeziora Toczylowskiego, a teraz mam wbitych kilka ryrek w żwirowe podłoże. Z tym żelazem, to może warto sprawdzić, ale poto kupiłem na allegro toporny i odporny wymiennik, aby nawet przy wodzie z niezbyt dużą zawartością żelaza sobie radzić. Podobno mozna takie wymienniki czyścić kwasami.

Pozdrawiam ziomala, ale teraz właśnie przeprowadziłem się do woj warm-mazurskiego, a granica przebiega przy mojej działce. Jeżeli chodzi o starą granicę pruską, to moja działka leży jeszcze na polskiej ziemi.

hydrol
12-10-2008, 11:09
-15 C ? Rekord Świata ! Powinno byc około 0C , masz za mały parownik."Dobijanie" niczego nie zmieni, chyba że było za mało lub jest nieszczelność. Jaki masz wymiennik parownika? Jaki rozmiar dyszy TZR? Nie uruchamiaj pompy tylko reklamuj u dostawcy bo coś jest poważnie skopane. O COP nawet nie warto mówić :-?

Chodziło mi oczywiście o granicę prus :)

Powtarzam z uporem : dodatkowy wymiennik chroni tylko parownik, który łatwo zabezpieczyc w inny sposób. W żaden sposób nie zabezpieczy zrzutu wody do gruntu i jeśli jest żelazo w ilościach większych niż wymagania dla wody pitnej , boleśnie się o tym przekonasz. Jak wskazuje praktyka sytuacja taka nastąpi pomiedzy 24 grudnia a 6 stycznia w późnych godzinach nocnych. :P

a&zb
12-10-2008, 21:10
U mnie sie dopiero uczy bo jest na miejscu ,ale z tego co sie dowiedzialem
jak sie nauczy bedzie wiercil wszedzie ma jeszcze troche przerobki z wiertnica
brak mechanizmu roznicowego i sa za szybkie obroty , powiedzcie czy juz cos
wymyslili Firmy pomp Ciepla z besposrednim paroaniem na odwiertach
pionowych z osadzaniem sie oleju w sondach co doprowadza do uszkodzenia
sprezarki mam dylemat co wybrac jaka pompe a czas ucieka chlodno sie robi
:oops:

Już robisz odwierty a jeszcze nie wiesz jaka pompa?

1971KJ
13-10-2008, 04:32
a&zb napisal
Wysłany: Nie, 12 Październik 2008 20:10 Temat postu:
Już robisz odwierty a jeszcze nie wiesz jaka pompa?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jak juz pisalem jezeli sie uda firmie Avenir zrobic odwierty
to bedzie pompa GEOTHERMIE a jak bedzie klapa
to jest umowiona firma do odwiertow firmy NIBE
a w najgorszym wypadku piec na PELLETS czasu mam nie wiele tylko do
31.11 i przeprowadzka.

bonetka
13-10-2008, 14:45
Ja nie w temacie ale ..pokazywaliśmy tu PC Thermogolv bez obudowy a nigdy CK. chciałam to nadrobić ;http://www.budujemydom.pl/images/stories/instalacje/regulacja_glowne_zd4.jpg
ciekawa jestem jak ta nowa Geothermie prezentuje się w środku ? ( jak wszystkie to wszystkie :)
Wit ..
.jak już podziała ta ekipa u Ciebie napisz coś ........ciekawa jestem dlaczego zrobili podłogówkę w garażu ..tam powinien być raczej grzejnik ( podłogówka się sama reguluje i całe ciepło może uciekać właśnie tam ), grzejnikiem prościej sterować .
1971KJ
nie będzie klapy , trzeba myśleć pozytywnie :)
a tu jeszcze art. ...tam jest i temp. zasilania i różnica między temp. zasilania i powrotu ( 5*C ) i ogólnie odnośnie podłogówki :
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1344/Itemid,255/limit,1/limitstart,1/

Henoczku masz jak najbardziej rację :)

HenoK
13-10-2008, 15:02
ciekawa jestem jak ta nowa Geothermie prezentuje się w środku ? ( jak wszystkie to wszystkie :)
Zajrzyj tutaj :
http://avenir-energie.com.pl/allegro.pl/opis.gif
To pomarańczowe, to chyba wymiennik ciepła typ "rura w rurze".

bonetka
13-10-2008, 17:38
zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą ...ponieważ CK musi być ( stać ) na zewnątrz ze względu na czynnik na którym chodzi ( niby mogłaby stać w środku ale pomieszczenie musiałby być olbrzymie aby spełniało normy ) i ze względu na hałas może być oddalona od budynku ale nie może być za daleko bo ...jest taka kwestia , ze do niej musi być podłączone zasilanie i powrót co. ...wiem , ze układa się tzw. ciepłociąg w rurze i wypełnia pianką dla izolacji i te rury są w otulinach ale chyba jakieś mikroskopijne straty są ...przecież ona musi wyjść z budynku i wrócić.......pod ziemią w zimie chyba nie jest za ciepło ....więc zasilająca się ciut chłodzi ( pewne straty na przesyle ) i to ma znaczenie a powrotna ( trochę mniejsze , ogrzewa od mniejszej wartości ) . .....pytanie ile% może to być ..jakieś nieznaczące drobne czy jakieś % .
No bo jak my walczymy o 1*C a tu miałby ubywać po drodze ten np. 1*C to może nie ma co tak walczyć ...hę ? :)

to taka lekka prowokacja ale jestem ciekawa czy ktoś sprawdzał jaka temp. wody wychodzi z PC a jaka wchodzi do rozdzielacza w domu ?
Henoczku ja to oczywiście widziałam (odp. Wickersowi ) ale .....zapomniałam , ze ją widziałam w środku ....kończę się , powoli :( sorry

a&zb
13-10-2008, 21:46
zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą ......przecież ona musi wyjść z budynku i wrócić.......pod ziemią w zimie chyba nie jest za ciepło ....więc zasilająca się ciut chłodzi ( pewne straty na przesyle ) i to ma znaczenie a powrotna ( trochę mniejsze , ogrzewa od mniejszej wartości ) . .....pytanie ile% może to być ..jakieś nieznaczące drobne czy jakieś % .
No bo jak my walczymy o 1*C a tu miałby ubywać po drodze ten np. 1*C to może nie ma co tak walczyć ...hę ? :)


Założyłem że rurka ma średnicę 1/2 cala i jest w otulinie o grubości 1 cm i o współczynniku lambda takim jak styropian czyli 0,04, oraz że średnia różnica temperatury cieczy w rurce i temperatury gruntu wynosi 35*C. Przez 200 dni sezonu grzewczego wychodzi strata 26,8 kWh na 1 metr rurki.

olika
13-10-2008, 22:45
Witam
Strasznie skomplkowane sprawy poruszacie a ja mam tylko takie male pytanko bo juz cakowity mam zamet.Zaczynam budowe domu w przyszlym tygodniu i sprawdzam sprawe zakupu pompy ciepla bo obecnie planowany eko groszek ze wzgeldu na brak gazu .
Mam powierzchnie okolo 180 m2 w tym 90 m2 przeszklen i projektant instalacji c.o. odradzal pompe ciepla ze wzgledu na ogrzewanie podlogowe ktore mzoe sobie nie poradzic w takich pomieszczeniach.Jak myslicie pieprzy glupoty? bo wiem ze sprzedwacy pewnie bede tweirdzic ze wszystko sie da i mozna i bedzie cieplo.My lubimy na prawde cieplo ponizej 22 c w ziemi nigdy nie mamy.
Poradzcie cos.

a&zb
13-10-2008, 23:49
> Olika

Jak rurek na podłodze za mało to się kładzie i na ścianach w pomieszczeniach o największych stratach ciepła. Jakie U mają mieć te okna?

piwopijca
14-10-2008, 06:43
@Olika
Pownienes obliczyc (moze zrobic to ktos inny) zapotrzebowanie na "cieplo" dla wszystkich pomieszczen i wtedy bedziesz mogl sprawdzic czy podlogowka "wydoli" dla takich potrzeb czy nie. Nie wierz w zadne powinno, pewnie bedzie nie powinno byc problemu etc... MUSIZ znac zapotrzebowanie kazdego z pomieszczen, bez tego ani rusz - tylko wrozenie z fusow

Pzdr.

olika
14-10-2008, 08:26
Mam w projekcie policzone zapotrzebowanie cieplne chyba ze to zle czytam , ale tak na gorze w 3 sypialniach o wielkosci 13 m -Q wym= 465W 20C, 14m2- Q wym =686 W, 20 C, 14 m2 -Q wym =673 W, lazienka 9 m2 Q wym =904 24 C, a najbardziej zastanawia mnie kuchnia bo mam tam 11,5 m2 i Q wym =1081W i wsadzil mi podlogowke + grzejnik kanalowy i to mi sie wcale nie podoba.Kuchnia jest od wschodu.Jeszcze jest do tego klatka schodowa ze schodami azurowymi z obu stron sa przeszklenia na przestrzal i tu nie mam albo nie umiem znalez tego Q wymi.
Moze jak dostane projekt droga email to wstawie te plany.

Aha i czy pompa pozioma jest tak samo wydajna jak pionowa? ale pytanie ale czasem takie proste sprawy najtrudniej znalezc w gaszczu wypowiedzi

piwopijca
14-10-2008, 08:39
Nie przeszkadza w niczym poziomy kolektor tyle ze musisz miec wystarczajaco duza dzialke niezabudowana
Ja robie (wlasciwie to juz sa) pionowe kolektory ale mam mala dzialke i musialem troszke wiecej zaplacic -poziomy jest jednak tanszy.
Z zapotrzebowania nic dla mnie nie wynika, ale jest potrzebne zeby chociaz okreslic lub obliczyc czy mozna zastosowac sama podlogowke czy trzeba np. troche na sciane wrzucic rurek. To jest istotna informacja zeby niskotemperaturowe ogrzewanie zastosowac. Mozesz sobie wejsc na stronke np: http://www.pro-vent.pl/pliki/forum.pdf i na samym dole w programiku zasymulowac (mocno szacunkowo) podlogowke

Pzdr.

olika
14-10-2008, 08:52
No to wlasnie z ta dzialka jest problem bo mam zaledwie 3,6 ara , a jaka jest potrzebna do poziomego kolektora mniej wiecej?Roznica w cenie to 20 000 zl dosc znaczna.Wczoraj jeszcze Pan z Womaru proponowal jakas powietrzna i wtedy nic sie nei robi, nie bardzo rozumiem to cuda ale no nic....... moze sie doksztalce przy was.

A&zb Nie wiem co to jest U okien , gdzie to moge znalezc w projekcie? bo w czesci grzewczej nic takiego nie ma.

piwopijca
14-10-2008, 09:14
U-wspolczynnik przenikania przez przegrody. U okien to od producenta lub sprzedawcy dowiesz sie a U scian oblicza sie (chyba ze sciana jednowarstwowa to mozna od producenta dowiedziec sie
Poziome kolektory jak wiesc gminna niesie oscyluja w zakresie 3-4x powierzchnia ogrzewana, jesli masz ogrzewane 180m2 to: 180*3=540m2 -tyle dzialki potrzeba. Oczywiscie zalezy to od wielu czynnikow, chocby od samej PC -jakiej mocy powinna byc (wynika z obliczen zapotrzebowania) i od rodzaju gruntu na dzialce -ale to pewnie trudno stwierdzic i dlatego zaklada sie pewne warosci

Pzdr.

olika
14-10-2008, 09:41
Hmm no to poziomy odpada musialabym wykupic pol Krakowa :wink:
Wlasnie dowiedzialam sie ze U okien = 1,1 .
Nic mi to nie mowi.
Sciana bedzie 29 porotherm + 15 cm styropian, do tego tynk i czesciowo oblozony drewnem przy scianach z oknami.
Pojde do Womaru zeby zwymiarowali bo oni krzykneli cene okolo 60000 tys za ta pompe na powietrze , oczywiscie z cala instalacja.
A jak nie to bede wspierac polskie gornictwo lepiej to niz gaz ze wschodu :wink:

wit74
14-10-2008, 10:07
Witam
Bonetko w odpowiedzi na przychylność Twoja i innych forumowiczow opiszę jeśli cos u mnie sie zmieni. Jak na razie przestałem wogóle myśleć o całej instalacji bo mnie to martwi. Czekam na " fachowców", a oni mają byc dziś po poludniu. Mam tyle pytań,że pewnie znowu wróce z nimi tutaj. Nie liczę by mi powyjaśniali to co chcę.
Jedyne co pomierzyłem to temp w domu. GT5 pokazuje o 1,1C wiecej niż moja stacja pogodowa. Jak by ona się nie myliła, to na pewno w górnej części domu mam od 1do 2 C zimniej
Dzieki za ten artykuł.

mery26
14-10-2008, 10:27
Olika-ja mam PC i salon z oknem na całą ścianę oraz drzwiami na taras (U=1,1) zapewniam cię nie jest zimno nawet przy -15 i silnym wietrze. Do tego jeszcze niewyregulowane petle w podłodze (zimne pola). Dom 180m2 uzytkowej, PC 7/14kW

a&zb
14-10-2008, 10:48
Hmm no to poziomy odpada musialabym wykupic pol Krakowa :wink:
Wlasnie dowiedzialam sie ze U okien = 1,1 .
Nic mi to nie mowi.
Sciana bedzie 29 porotherm + 15 cm styropian, do tego tynk i czesciowo oblozony drewnem przy scianach z oknami.
Pojde do Womaru zeby zwymiarowali bo oni krzykneli cene okolo 60000 tys za ta pompe na powietrze , oczywiscie z cala instalacja.
A jak nie to bede wspierac polskie gornictwo lepiej to niz gaz ze wschodu :wink:

W kwestii okien. Zwykle podają U szyby. W ofercie dla konkretnego projektu powinni podać U dla każdego okna, wyliczone z U powierzcni szyb i ram. Ja mam szyby o U=1,0 i profile 5-komorowe PCV. U całych okien średnio wynosi 1,4.

Mozesz sobie wyliczyć maksymalne zapotrzebowanie energetyczne domu na ogrzewanie. Trzeba policzyć U dla każdej przegrody i pomnożyć przez jej powierzchnię i przez różnicę temperatur wewn/zewn. Wynik jest w watach. Do tego trzeba dodać moc potrzebną do ogrzania powietrza wentylacyjnego. Po stronie źródeł oprócz ogrzewania powinno się policzyć moc wydzielaną przez domowników, urządzenia oraz energię słoneczną zaabsorbowaną przez okna

W dodatku Muratora pt. bodajże "Ciepły i suchy dom" jest przykład wyliczenia zapotrzebowania energetycznego uwzględniającego wszystkie ww czynniki.

Sposób liczenia U jest tu:
http://www.e-instalacje.pl/159_843.htm

60tys za pompę powietrzną??? Jaką? Z jakimi instalacjami?

PC to jest poważna inwestycja. Musisz zebrać przynajmniej 3-4 oferty a najlepiej kilkanaście. Zdecydowanie polecam wykonawców którzy zaprojektują i wykonają całość, czyli kolektor, pompę i instalację c.o.

olika
14-10-2008, 10:53
Mery w salonie ja tez mam zaplanowana podlogowke wiec to chyba jakos specjalnie nie rzutuje.problem jest gdy myslimy o calym domu a szczegolnie sypialniach i korytarzach ,gdzie powierzchnia okien jest duza a powierzchnia podlogi mala w dodatku czesciowo zajeta przez szafy.
I jeszcze jedno ja chcialam w sypialniach polozyc panele drewniane bo jakos nie wyobrazam sobie calego domu w plytkach i tak ledwo przelknelam kafle w salonie :lol:

mery26
14-10-2008, 11:48
Mery .problem jest gdy myslimy o calym domu a szczegolnie sypialniach i korytarzach ,gdzie powierzchnia okien jest duza a powierzchnia podlogi mala w dodatku czesciowo zajeta przez szafy.
I jeszcze jedno ja chcialam w sypialniach polozyc panele drewniane bo jakos nie wyobrazam sobie calego domu w plytkach i tak ledwo przelknelam kafle w salonie :lol:
to masz jakiś modern projekt?My na górze daliśmy wykładziny i jakoś funkcjonuje (podkreślam że jeszcze nie wyregulowana podłogówka). Rurki są praktycznie wszędzie gdzie można(korytarze). jak Ci zabraknie to masz ściany

bonetka
14-10-2008, 12:03
Wit ..pisz śmiało ...
GT5 może dlatego , ze jest to czujnik mierzący temp. na pewnej wysokości ( tam gdzie jest zainstalowane to pudełeczko ) a stacja pewnie stoi ( czy wisi ) o wiele niżej , poza tym on jest jeden ( 1 szt ) i powinien być w pomieszczeniu reprezentatywnym i tylko dostraja krzywą grzewczą więc aż tak daleko na górę ( pomieszczeń ) nie sięga jego zasięg ( wpływ dotyczy temp.idącej na cały dom )
Zapytaj czy masz różne pętle jeśli chodzi o dł. czy jednakowe , o jakiej długości ( najdłuższa , najkrótsza ) , jakie średnice rurek , szkoda , ze zaoszczędzili na tych przepływomierzach ( ratametrach ) .....trudniej ale się nie poddawaj ...mają przyjeżdzać tyle razy aż będzie dobrze...powiedz im jaką masz mieć temp. w pomieszczeniach i niech kombinują .
Nie martw się zawsze jest jakiejś wyjście ...tylko trzeba umieć je znaleźć.

bonetka
14-10-2008, 12:11
mam problemy z wysyłaniem :(

piwopijca
14-10-2008, 12:12
Panele drewniane nie przeszkadzaja -ja tez daje panele ale z drewna egzotycznego, lepiej sie nadaja do podlogowki
Podczas wyliczania podlogowki przyjmuje sie opor paneli i juz, po prostu program dodaje moc potrzebna do pokonania dodatkowego oporu

Pzdr.

HenoK
14-10-2008, 15:00
Założyłem że rurka ma średnicę 1/2 cala i jest w otulinie o grubości 1 cm i o współczynniku lambda takim jak styropian czyli 0,04, oraz że średnia różnica temperatury cieczy w rurce i temperatury gruntu wynosi 35*C. Przez 200 dni sezonu grzewczego wychodzi strata 26,8 kWh na 1 metr rurki. Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej :).
http://www.synco-pex.com.pl/index.php?id=wartosci_termiczne

mery26
14-10-2008, 15:28
Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej
no... i jeszcze wszystko zalane pianką. Bez przesady-jakie mogą być straty na 3m rurki. bardziej interesująca kwestia to podgrzewacz oleju do kompresora PC. Nie mam niestety licznika na PC a ciekawe ile i kiedy to ciągnie prąd.

bonetka
14-10-2008, 15:35
powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...
tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....
dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......świadomość , ze coś jest żle i to w tak ważnym temacie jest strasznie przykre i dokuczliwe ...to nie mebel , który się wywali ...z podłogą się niestety zostaje ...to tylko takie moje lekkie wtrącenie ...oczywiście każdy może mieć własne zdanie .

piwopijca
14-10-2008, 15:41
Tyle tylko, ze panele tez sa klejone.Nie wszystkie sa typu klik-klik :wink:

Pzdr.

bonetka
14-10-2008, 15:55
Owszem ale są klejone do siebie ( stabilniejsze ) ale nie do podłoża . Warstwa wierzchnia też ma tu coś do powiedzenia w kwestii odbioru akustycznego ....

HenoK
14-10-2008, 15:56
Taki sobie rys. poglądowy:
http://www.fulereny.blink.pl/mum/ob.term.jpgWykorzystam rysunek bonetki dla zadania pytania.
Wiadomo, że COP jest zależne od temperatury dolnego i górnego źródła ciepła.
Które z temperatur z powyższego schematu są właściwe do określenia COP ?
Temperatura skraplania (53 st. C) i temperatura parowania (-2 st. C), czy różnica temperatur gazu po obu stronach sprężarki - gazu gorącego (73,5 st. C) i zasysanego (+3 st. C).
Może jeszcze inna kombinacja ?

a&zb
14-10-2008, 16:11
Założyłem że rurka ma średnicę 1/2 cala i jest w otulinie o grubości 1 cm i o współczynniku lambda takim jak styropian czyli 0,04, oraz że średnia różnica temperatury cieczy w rurce i temperatury gruntu wynosi 35*C. Przez 200 dni sezonu grzewczego wychodzi strata 26,8 kWh na 1 metr rurki. Do tego celu stosuje się rury preizolowane, w których izolacji jest jednak trochę więcej :).
http://www.synco-pex.com.pl/index.php?id=wartosci_termiczne

Założyłem najprostszy przypadek, aby łatwo policzyć. Straty będą małe przede wszystkim dzięki temu że powierzchnia rurek jest niewielka.

a&zb
14-10-2008, 16:16
powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...
tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....
dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......świadomość , ze coś jest żle i to w tak ważnym temacie jest strasznie przykre i dokuczliwe ...to nie mebel , który się wywali ...z podłogą się niestety zostaje ...to tylko takie moje lekkie wtrącenie ...oczywiście każdy może mieć własne zdanie .

Czy parkiety się zawsze przykleja? Generalnie to wszelkie płytki, panele, wykładziny, itp. - jeśli są klejone bezpośrednio do wylewki, to nie powinno być pogłosu.

am76
14-10-2008, 16:20
powinnam siedzieć z buzią na kłódkę ale nie potrafię ...zakrzyczycie mnie ..ale uprzedzam ...NIGDY W ŻYCIU ŻADNYCH PANELI ...ani naturalnych ( drewnianych ) ani sztucznych ..... zawsze jest pogłos obojętnie czy na gąbce czy na korku ...
tylko parkiet przyklejany do podłoża nie będzie powodował takiego efektu .....
dom się robi na długo ..czasami na całe życie ......
Skoro już ktoś w tym wątku taki temat poruszył to pozwolę sobie zapytać - jaka jest żywotność podłogówki? Pytam bo nie wiem co się stanie z parkietem gdy podłogówka już się wykończy (cokolwiek miałoby to znaczyć) a ja jestem z tych którzy uważają że dom się buduje nie tylko na całe swoje życie ale jeszcze i wnuków, pra.., prapra.......

bonetka
14-10-2008, 16:41
Macie rację , ze klejone do podłoża ale chodzi właśnie o to , ze paneli się nie klei ze względu na to , ze są to długie elementy i jakby pracowały.
Dlaczego się klei i jest lepiej ? bo dzwięk wtedy jakby inaczej się rozkłada wnika do wnętrza i pochłania go jakby strop a tu "wychodzi " na powierzchnię ...często się jeszcze robi pustka powietrzna pod panelem ( pianka się ubije ) i to też powoduje pogłos
Odnośnie żywotności to zależy jaką podaje prod. np. Uponor minimum 50 lat, Kisan też ( o ile pamiętam )...to nie znaczy , ze po tym okresie się coś zacznie dziać ...

grzegorz961
14-10-2008, 16:57
Naczytalem sie juz tyle ze albo zaraz oszaleje albo poprowadze wykłady z teorii PC.:))

POwiedzice mi, czym sie sugeruja ludzie ktorzy decyduja sie na pompy o 40-50% drozsze niz inne? Pomijam oczywiscie jakies garazowe firmy, demontaze ze Szwecji itp. MOwie o pompach o podobnych parametrach. Wiem ze np W NIbe zrobil sie ruch jak na poczcie, bo pracuje tam kolega. Dziwi mnie to troche, bo trudno uzasadnic az taka roznice w cenach w stosunku chocby do Thermogolv.
Co wiecej - niektore firmy oferuja w cenie usługi (polozenie kolektora, projekt, badanie gruntu - pisały o tym osoby na forum), wtedy roznice sa jeszcze wieksze.
Za dodatki tez straszny rozrzut. Chocby sterownik internetowy potrafi kosztowac o 2 tys wiecej niz u konkurencji.
Sercem PC jest sprezarka ktorej sama technologia narzuca wysoka jakosc wykonania. Z tego co sie zorientowalem PC to urzadzenia o bardzo malej awaryjnosci.

Nie wierze ze rynek rozpoznaje firmy tak jak samochody. Zwlaszcza u nas. Za wczesnie.

Projektuje domy i pytaja mnie klienci, na co sie zdecydowac (kiedy juz rozmawiamy o pompach). Dlaczego takie roznice cen? Nie bardzo potrafie uzasadnic tak jak robi sie to w innych produktach - ze jak wezma mercedesa to beda mieli klopoty z glowy, ze placi sie za jakosc itd. Tutaj tak nie jest. Nie slyszalem zeby ktos narzekal na jakosc swojej pompy. Na ogol dolne zrodlo, ekipa, podłogowka itd. Dostepnosc serwisu?

Jakie jest Wasze zdanie. Czym sie kierujecie przy wyborach, zwlaszcza jak placicie o np 20 tys wiecej niz za te same parametry innej PC...
Gdyby te roznice byly ok 10% to powiedzialbym ze rynek...

Pytam bo ludzie sie ineteresuja, ale jak to u nas zaczynaja rozmawiac o imporcie z chin, demobilach z niemiec itp. W ktora strone to pojdzie?

bonetka
14-10-2008, 17:22
Grzegorz ..poprowadź wykład ..ja słucham :)
myślę , ze najtrafniejsze to porównywać te PC w ramach systemu bezpośrednie i pośrednie. I w tych ramach od najtańszej do najdroższej . Tak byłoby najsprawiedliwiej. One muszą trochę inaczej kosztować . Nawet spójrz na części składowe ..porównaj tę Geothermię , Thermogolv i CK .

była tu swego czasu rozmowa na ten temat ..jak znajdę to wkleję od czego się zaczyna .....
Tu jest wypowiedż Androżka :)
http://forum.muratordom.pl/post2503045.htm#2503045

olika
14-10-2008, 17:30
Witajcie
To ja ponownie.
Mam dzisiaj chyba zly dzien i niech mnie tez ktos oswieci i wyprowadzi z bledu...czemu montujecie pompy ciepla ktorych koszt opiewa na 50 000 zl a eksploatacja na 3000-4000 zl rocznie? Czy tylko komfort i wygoda decyduje o takiej inwestycji?
Zadzwonilam do "ivt" szacunkowy koszt inwestycji bez wukonania oczywiscie podlogowek itd tylko tzw kotlownia i odwierty to 55 000 zl.
Pani powiedziala ze ma podobna pompe i srednie rachunki roczne to 3500-4000 na rok :o :o :o za prad :o jestem w szoku, kiedy ta inwestycja ma sie zwrocic???? Bo ja mnej place za gaz , owszem dom jest mniejszy niech bedzie 30 % roznicy , wiec oszczedzajac dajmy na to 1500 zl rocznie to zwrot szacowany jest na 25 lat :o moge juz nie zyc :wink:
Chyba zatrudnie pana do kotlowni i taniej mi to wyjdzie . A jak pompy ciepla beda mialy normalne ceny to wtedy sie tym zaiteresuje, nie widze w tym zadnej ekonomii. :cry: :cry: :cry:
MOze ktos ma jakis pomysl na wyprowadzenie mnie z bledu ?Bardzo chce uwierzyc ze to ma jednak jakis sens :roll: Jednak zeby tak bylo roznice w uzytkowaniu musza byc kilkakrotnie nizsze :-?

piwopijca
14-10-2008, 17:39
Kto powiedzial ze PC jest tania?
Mnie sie oplaca zamiast gazu i przylacza wychodzi to samo a uzytkowanie duzo taniej. Kotly nie wchodza wogole w gre w moim przypadku, nie zamierzam dokladac opalu br....

Pzdr.

bonetka
14-10-2008, 17:41
Oilka :) a co tzn. podobną PC ....przecież chyba wiesz , ze PC to nie wszystko dopiero trio ( smyczkowe :) DZ ( dolne żródło ) + PC + GZ ( górne żródło ) = sukces i tanie r-ki .....
a ta Pani to jakaś spokojna ja bym wyszła z siebie i stanęła obok :roll:
eksploatacja :
" ideał " ...dom 250mkw i r-k za co+cwu za rok 977 zł , u innych gorzej ale nie aż tak jak u Pani ........przeważnie wyżej od 1300 w zależności jaki dom ....i jak się grzeje I taryfa czy II czy "weekendówka"...
a moze ta Pani ma dom wielkości hali ......500 mkw ?

a&zb
14-10-2008, 17:59
>grzegorz961

Nie wiem czemu się dziwisz. Ale zaraz Ci wszystko wytłumaczę . I to w punktach.

1. Właśnie, dlatego że rynek jest młody, różnice w cenach są wyższe niż w przypadku dojrzałego rynku np. samochodów osobowych, na którym zostało w sumie niewielu graczy i pełno jest periodyków z testami, porównaniami. W każdym kiosku znajdziesz przynajmniej 5-6 pism. Ile znajdziesz z testami pomp ciepła? Skąd ludzie mają wiedzieć co kupują i ile to powinno kosztować? Zwłaszcza jeśli kupują cały dom od dewelopera.

2. Nikt w zasadzie nie kupuje samej PC tylko jest to część kosztów całej budowy, gdzie różnic cenowych na poziomie 40-50% jest pełno na każdym etapie, więc to nie robi takiego wrażenia na inwestorze - dopiero potem jak podsumuje całość kosztów i porówna z początkowym budżetem ;-)

3. W przypadku samochodu kupujesz niemal w 100% produkt. W przypadku PC kupujesz produkt z całkiem pokaźną instalacją, zwłaszcza jeśli umowa obejmuje również wykonanie ogrzewania. Koszty robocizny są różnie wyceniane i może być jej mniej lub więcej w zależności od całej masy czynników.

4. Oferty są mocno zróżnicowane – różne typy i długości kolektorów, sama PC niedowymiarowana lub przewymiarowana w zależności od koncepcji instalatora, przeróżne rozwiązania ogrzewania implikowane m.in. projektem domu i materiałami na podłogi.

5. Pompy też nie są takie same – od bardzo prostych układów sterowania po takie które można podpiąć do sieci i kontrolować / sterować z laptopa przez Internet. Kompaktowe i dzielone. Różne wielkości i rozwiązania części cwu. Sprężarki i komponenty od różnych producentów. COP też się waha od 3 do ponad 6 w Neuratherm o ile pamiętam.

6. Co do jakości to większość problemów wynika z projektu i wykonania instalacji a nie z wad urządzeń, które na dodatek są w większości wciąż na gwarancji.


Reasumując, nie wydaje mi się aby panowała tu jakaś nadmierna i niewytłumaczalna zmienność.

olika
14-10-2008, 18:02
Podobna pompa tzn :mnie dobrala 10 kW a ona ma 11 kW oczywiscie firmy ivt.
Nie wiem jaka moze byc roznica w poborze pradu bo sie na tym nie znam ale nie sadze zeby to bylo 50 % taniej :-? niestety :-?
A jesli za prad trzeba zaplacic powyzej 2000 zl to inwestycja jak dla mnie staje sie nieoplacalna.
Nie rozumiem niestety tego trio, chyba ze masz na mysli jeszcze solary ale one tez ciagna prad i to z pewnoscia rachunkow za prad nie zmniejszy :-? ale moze sie daj Boze myle.
Powiem tak inwestycja ktora przekracza pewien pulap kasy i nie ma zyskow na codziennych wydtakach jak dla mnie krotkowzrokowca :wink: jest mocno podejrzana , tym bardziej ze miejsca zamieszkania zmieniam mniej wiecej co 7 lat :lol: I nadwyzke 40 000 zl wole wykorzystac na zatrudnienie pana palacza i dobre wczasy co roku :wink: no i wsparcie polskiej gospodarki.Kurcze ale patriotka sie zrobilam :lol: zmniejszam bezrobocie :D :D :D
Sprawdze jeszcze te pompy powietrzne bo tutaj pan z womaru powiedzial ze cala iwestycja lacznie z ogrzewaniem podlogowym badz grzejnikowym powinna zmiescic sie w 50 000 zl w sumie.To daje wydatek 15 000 zl wiecej niz ekogroszek i podobne koszty uzytkowania.Jeszcze do przelkniecia :lol: :lol: :lol:
Tylko czy to jest tak samo dobre jak pompy czerpiace cieplo z gruntu????wlascxiwie nic o tym tutaj nie czytalam :-?

Ta Pani mowila ze ma dom nieco wiekszy niz moj a moj ma 180 m2 przy czym z pewnoscia moj ma wieksze wymagania cieplne ze wzgledu na duza ilosc okien okolo 90 m2.

a&zb
14-10-2008, 18:11
Pani powiedziala ze ma podobna pompe i srednie rachunki roczne to 3500-4000 na rok :o :o :o za prad :o jestem w szoku, kiedy ta inwestycja ma sie zwrocic????

Ja mam kolegę co płaci w zimie za gaz 3000. Tylko że miesięcznie. Naprawdę.

Aby porównać czyjeś koszty z Twoimi musisz wiedzieć WSZYSTKO o zastosowanej PC, kolektorze, systemie ogrzewania, ustawieniach, wielkości domu, znać jego zapotrzebowanie energetyczne, jaką temperaturę nastawiają domownicy, ile wietrzą, itp. Kluczowe zagadnienie to ile "ta Pani" zapłaciła by za gaz?

A ta Pani to czasem nie podała Ci swoich łącznych kosztów zużycia energii elektrycznej? Bo jak nie ma podlicznika, a mało kto ma, to nie wie ile płaci za samo ogrzewanie.

bonetka
14-10-2008, 18:21
Olika wydawało mi się , ze wyjaśniłam DZ to dolne zródło a więc kolektor ( poziomy czy pionowy i wszelkie sprawy z nim związane ( dł. głębokość zakopania itd. ) a GZ to górne żródło a więc instalacja co w domu .
Nigdzie nie ma solarów są nieopłacalne. Pani jest dziwna ...ja bym ją chyba z miejsca zwolniła ...robi złą robotę :D i Ona pracuje w IVT ? a myślałam , ze tam same mądralki :) ...ma coś ewidentnie żle ale siedzieć i nic nie robić nie poprawiać ..to się dziwię ...a może ma wysokotemeraturowe grzejniki ? tzn. podłączyła się do domu już zbudowanego i na co. leci 60 *C ?
Jest firma która gwarantuje 8 zł ( co+cwu ) za mkw/rok i też montuje IVT .
Ale każdy robi jak uważa oczywiście ....

a&zb
14-10-2008, 18:22
Ta Pani mowila ze ma dom nieco wiekszy niz moj a moj ma 180 m2 przy czym z pewnoscia moj ma wieksze wymagania cieplne ze wzgledu na duza ilosc okien okolo 90 m2.

To już sporo wyjaśnia. Skoro już mieszka to pewnie okna są z szybami o U nie niższym niż 1,1 - bo to był wysoki standard nie tak dawno. Załóżmy że całe okna wraz z profilami mają U=1,5. To daje przeliczeniowe straty przez okna na poziomie 13500 kWh. Jak ma pompę z COP 4,0 i płaci 45 gr za 1kWh, to wychodzi 1500 zł rocznie - za same okna!

a&zb
14-10-2008, 18:24
i Ona pracuje w IVT ? a myślałam , ze tam same mądralki :)

IVT otworzyło oddział w Polsce czy chodzi o Sun Energy?

HenoK
14-10-2008, 18:32
Pani powiedziala ze ma podobna pompe i srednie rachunki roczne to 3500-4000 na rok :o :o :o za prad :o jestem w szoku, kiedy ta inwestycja ma sie zwrocic????
Załóżmy, że jej dom ma 200m2 powierzchni ogrzewanej i zapotrzebowanie na ciepło 120kWh/m2 rocznie przy COP średnim rocznym = 3,0 i cenie energii elektrycznej 0,45 zł/kWh otrzymamy :
200*120/3*0,45 = 3600 zł.
Przy czym PC dla takiego domu powinna mieć moc powyżej 15kW.

Jeżeli jednak zadbamy podczas budowy o kilka szczegółów : wentylację z odzyskiem ciepła, lepsze okna, więcej izolacji w ścianach, to powinno nam się bez wiekszych problemów zejść z zapotrzebowaniem ciepła do 70kWh/m2 rocznie. Jeśli do tego instalacja będzie niskotemperaturowa (np. ogrzewanie podłogowe) pompa ciepła osiągnie COP rzędu 4,0.
Jeżeli dodatkowo będziemy korzystać do ogrzewania tylko z tańszej taryfy - 0,25zł/kWh, to wynik będzie zupełnie iinny :
200*70/4*0,25=875 zł.
PC dla takiego domu może mieć moc poniżej 10kW (tym samym też odpowiednio tańszą instalację dolnego i górnego źródła ciepła).

Różnica kosztów eksploatacji pomiędzy tymi dwoma przykładami jest 3600/875=4,11 ponad czterokrotna.
Tak więc sama PC to nie wszystko. Jej wybór nie zwalnia od myślenia :).

bonetka
14-10-2008, 18:35
Nie nic się nie zmieniło , nadal Gdański Sun Energy , nawet Słupsk bierze od nich ....z tą Panią żartowałam .......ale wygląda to trochę dziwnie ....Pani firma powinna zafundować PC i zrobić tzw. dom wzorcowy ( tzn. ja bym tak zrobiła :) )
te straty przez okna mnie nie przekonują ..ja też mam okna z szybą 1.1 .( nie wiem ile całe ..nie chce mi się szukać ) ale bez przesady

grzegorz961
14-10-2008, 18:37
z tych rozwazan widze, ze sprawa cen pomp to kwestia mlodego rynku glownie. Natomiast - mimo wypowiedzi na forum - uwazam, na bazie moich doswiadczen z prowadzeniem firm, ze koszt ODWIERTOW jest z kosmosu. Zaczalem to spawdzac. No i okazuje sie szybko ze takie same uslugi na Litwie, w Czechach sa ZNACZNIE tansze. W kotlinie klodzkiej dzialaja Czesi za ok 70 pln/mb a i tak jest to cena ICH zleceniodawcy. Te ceny wynikaja JEDYNIE z malej konkurencji. A akurat cena odwiertow ma ogromne znaczenie w tej inwestycji. Mowienie o cenie maszyny i ciezkiej pracy ludzi jest smieszne. To zaden parametr w kapitalizmie. duza konkurencja i cena bedzie max 50 pln. Sprzet w moje pracowni kosztowal tez mnostwo i klienta to nie interesuje! ani to ile siedzimy po nocach. Rynek ustala ceny. Jesli w niektorych firmach od odwiertow czeka sie pol roku, to wlasnie mamy takie ceny.

Reasumujac - pompy MUSZA miec wsparcie, w postaci:
- promocji
- dofinansowania
- konkurencji firm (producentow i instalatorow).

Wtedy zacznie sie prawdziwy boom.

bonetka
14-10-2008, 18:42
Grzegorz ale u nas też możesz zrobić odwiert za 70 zł /m Hydrolek pisał :D
są różne firmy i różnie chcą

Izulek
14-10-2008, 19:04
Nie nic się nie zmieniło , nadal Gdański Sun Energy , nawet Słupsk bierze od nich ....z tą Panią żartowałam .......ale wygląda to trochę dziwnie ....Pani firma powinna zafundować PC i zrobić tzw. dom wzorcowy ( tzn. ja bym tak zrobiła :) )
te straty przez okna mnie nie przekonują ..ja też mam okna z szybą 1.1 .( nie wiem ile całe ..nie chce mi się szukać ) ale bez przesady
a że tak zapytam: jakie opinie krążą o IVT i Sun Energy z Gdańska?? bo mąż rozważa właśnie pc IVT instalowaną przez tą firmę.

grzegorz961
14-10-2008, 19:17
Grzegorz ale u nas też możesz zrobić odwiert za 70 zł /m Hydrolek pisał :D
są różne firmy i różnie chcą

To poprosze o jakis kontakt. tam gdzie dzwonie (okolice Breslau) czeka sie tygodniami za 100 pln. Dla mnie to ceny frajerskie po prostu. Nie maja zadnego uzasadnienia. 70 to duzo. Moge sie zalozyc ze za 2 lata bedziemy sie smiali z tych cen....

Inna sprawa to polityka tego panstwa ktore sie zajmuje glownie kompromitowaniem sie na salonach. Trzeba dac jakis sygnal ludziom co bedzie z energia elektryczna. Co chwila czytam o nadchodzacym uwolnieniu cen, kosztach zwiazanych z modernizacja elektrowni (CO2), i ok 100% podwyzkach. Nie ma nic gorszego niz totalny chaos. Jak tu inwestowac na kilkadziesiat lat, jak liczyc koszty eksploatacji skoro nic nie wiadomo! Na takim rynku bedzie mnostwo naciagaczy, zawrowno wsrod instalaltorow, odwiertowcow jak i producentow. Za komputery niedawno tez placilismy horrendalne kwoty...wiec ile one NAPRAWDE kosztuja?.

Nie lubie traktowac ludzi lekcewazaco. Jak mam im polecic ta technologie to nie po to, zeby potem plakali. To ze dzis zaplaciliby ok 3000 za rok, nic nie znaczy w kontekscie tego co napisalem. Bo jak za 2 lata zapalaca juz 6000 to wywroci sens tej inwestycji. Na dzis za duzo niewiadomych WG MNIE!

a&zb
14-10-2008, 19:25
Te ceny wynikaja JEDYNIE z malej konkurencji. A akurat cena odwiertow ma ogromne znaczenie w tej inwestycji. Mowienie o cenie maszyny i ciezkiej pracy ludzi jest smieszne. To zaden parametr w kapitalizmie. duza konkurencja i cena bedzie max 50 pln. Sprzet w moje pracowni kosztowal tez mnostwo i klienta to nie interesuje! ani to ile siedzimy po nocach. Rynek ustala ceny. Jesli w niektorych firmach od odwiertow czeka sie pol roku, to wlasnie mamy takie ceny.

Reasumujac - pompy MUSZA miec wsparcie, w postaci:
- promocji
- dofinansowania
- konkurencji firm (producentow i instalatorow).


Cena maszyny nie ma znaczenia w kapitaliźmie :o ? To chyba w jakimś innym od mojego... Co do znajdowania ludzi do ciężkiej pracy, to chyba ostatnio nie zajmowałeś się rekrutacją pracowników. Może Czesi jako nieduży ale mocno uprzemysłowiony kraj dysponują nadwyżką sprzętu przejętego po państwowych firmach i dlatego są w stanie oferować niższe ceny? Częściowo oczywiście rynek gra rolę, bo jeżeli liczba instalacji PC gwałownie podskoczyła to powstała przewaga popytu nad podażą, to zresztą akurat w całym sektorze budowlanym, więc nie ma się co dziwić.

Klienta Twoje koszty nie obchodzą ale przecież nie będziesz dokładał do interesu tylko sobie znajdziesz inną robotę, co może nie jest typowe dla architektów ale dla budowlańców już jak najbardziej. Na szybki wzrost konkurencji bym za bardzo nie liczył, bo ta branża wymaga i wiedzy i inwestycji w kosztowny sprzęt. Ściągnięcie ekipy z Czech przez pół Polski na konkretny termin to kolejne koszty - paliwo i noclegi. Nie tak łatwo. Chyba że te ustrojstwa wyglądające jak skrzyżowanie wiertarki z lawetą sprawdzą się w praktyce.

HenoK
14-10-2008, 19:25
COP idealnego obiegu Carnota dla pompy ciepła wtnosi Tg/(Tg-Td) gdzie Tg i Td to temperatury dolnego i górnego źródła. Oczywiście wynik obliczeń jest rozbieżny od rzeczywistości tak jak rzeczywisty proces od idealnego obiegu Carnota. Zagadnienie nie jest tak proste bo to przecież stosunek uzyskanej energii cieplnej do włożonej energii elektrycznej a procesy przemian gazowych nie są liniowe.
Widziałem gdzieś na stronie producenta sprężarek ( Copeland?) program pozwalający na wyliczenie COP z pomiaru temperatur i ćiśnień.
Wzór Carnota warto jednak wykorzystać przy uruchamianiu układu do wyciagania wniosku czy w wyniku prowadzonych regulacji COP wzrasata czy spada.
Właśnie o wyciągnięcie takich wniosków mi chodzi. Wątpliwości ma jednak co do tego, które temperatury są miarodajne. gorącego gazu dochodząca do skraplacz przekracza 50 st. C, zaś za skraplacza temperatura jest rzędu 30 st. C. Która temperatura jest właściwa jako Tg ?

bonetka
14-10-2008, 19:26
Izulku ,,,nie wiem , może Ktoś się odezwie . Tam od pewnego czasu jest inny skład bo stary odszedł do Buderusa .....co potrafi nowy ciężko powiedzieć ale ta Pani ..chyba jakaś Pani inż skoro dobiera PC.... sama nie potrafiła dobrać sobie . Wiem tylko , ze główny specjalista automatyk P. Sebastian jest ...miły i mądry .....
Henoczku, IVT powinno zaproponować Tobie jakiś etat ? ...nawet zdalnie ...przesyłaliby Ci projekty a TY byś liczył .... :D i Oni byliby zadowoleni i Ty ....ja nie zastanawiałbym się nawet sekundy tylko łapała okazję :lol:

Grzegorz dla Ciebie :

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym

hydrol
14-10-2008, 19:37
niemniej jest i racja w tym że to produkt wschodzący na rynku i jako taki jest drogi co nie odzwierciedla jego kosztów wytworzenia , tak było z magnetowidem , CD czy dvd. Ani sprężarki ani wymienniki czy sterowniki nie są urządzeniami unikalnymi . Identyczne elementy montowane są w milionach urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Produkuje się je w olbrzymich ilościach.
Obawiam się jednak że nie nastąpi ekplozja ich zastosowania bo mają naturalne ograniczenie do stosunkowo małych obiektów.

a&zb
14-10-2008, 20:05
niemniej jest i racja w tym że to produkt wschodzący na rynku i jako taki jest drogi co nie odzwierciedla jego kosztów wytworzenia , tak było z magnetowidem , CD czy dvd. Ani sprężarki ani wymienniki czy sterowniki nie są urządzeniami unikalnymi . Identyczne elementy montowane są w milionach urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych. Produkuje się je w olbrzymich ilościach.
Obawiam się jednak że nie nastąpi ekplozja ich zastosowania bo mają naturalne ograniczenie do stosunkowo małych obiektów.

W kwestii spadku cen liczyłbym najbardziej na same pompy. Mam lodówkę która kosztowała nieco ponad 2000 zł i pracuje bezawaryjnie od 12 lat. Teraz cena jej odpowiednika spadła mocno poniżej 2000 zł. Ile powinna kosztować PC budowana seryjnie w podobnych warunkach konkurencji jak pozostałe AGD? Wydaje mi się że spadek obecnych cen rzędu 25-30 tys o połowę jest całkiem realny. Koszt instalacji c.o. na PC powinien być zbliżony do kosztu instalacji na GZ. Tu kolektor tam przyłącze i komin. W obu przypadkach mamy jednostkę centralną ze sterowaniem, zasobnikiem cwu i trochę rurek, pompy, zawory, etc. Górne źródło praktycznie takie samo.

grzegorz961
14-10-2008, 21:01
do a&zb

cena maszyny wbrew pozorom ma niewielkie znacznie. chodzi jedynie o AMORTYZACJE tej maszyny, czyli inaczej mowiac CZAS zwrotu nakladow. Dzisiaj ten czas jest zadziwiajaco niewielki. Przy tych cenach to moze byc 2 lata! To jest decydujace! Pokaz mi inwestycje na dzisiejszym rynku ktore sie zwracaja w tym czasie? Bardzo niewiele. To sa zasady ekonomii. sa dziedziny gdzie na mocno konkurencyjnym rynku czas zwrotu inwestycji to wiele lat!
Wiec koszt maszyny ma niewielkie znacznie. Rynek ma znaczenie.
Mowie o tym bo ekonomia ma kluczowe znaczenie. Sama ekologia nie zadziala. Ludziom musi sie to oplacac w realnym czasie. Inaczej to rynek hobbystow.

Wiem co mowie bo kolega z maszyna do odwiertow wystawil sobie po kilku latach dom za 1.5 miliona. Daje to do myslenia.
Mowie o tym z zalem, bo pewne inwestycje wymagaja wspomagania panstwa. Wystarczy spojrzec na skandynawie. Tam sa PLANY i POMYSŁ na jakis rozwoj. Sam rynek i spontan tego nie udzwignie.

bonetka
14-10-2008, 22:47
Henoczku tak myślę o tym przykładzie ..dlaczego akurat 120 kWh/m2 a nie jakoś inaczej ...czy mógłbyś to odnieść do wszystkim znanej tabeli
to jest zapotrzebowanie na m2
1. 35 - 55W - Nowe budownictwo wg przepisów dotyczących izolacji cieplnej z 2004r
2. 55 - 65W - Nowe budownictwo wg przepisów dotyczących izolacji cieplnej z 1995r
3. 70 - 90W - Budynek wybudowany przed 1995r, normalna izolacja cieplna
4. 120W - Stare budownictwo bez szczególnej izolacji cieplnej
i może coś na ten temat
http://www.mojaenergia.pl/strony/1/i/390.php
_________________

HenoK
14-10-2008, 23:01
Henoczku tak myślę o tym przykładzie ..dlaczego akurat 120 kWh/m2 a nie jakoś inaczej ...czy mógłbyś to odnieść do wszystkim znanej tabeli
to jest zapotrzebowanie na m2
1. 35 - 55W - Nowe budownictwo wg przepisów dotyczących izolacji cieplnej z 2004r
2. 55 - 65W - Nowe budownictwo wg przepisów dotyczących izolacji cieplnej z 1995r
3. 70 - 90W - Budynek wybudowany przed 1995r, normalna izolacja cieplna
4. 120W - Stare budownictwo bez szczególnej izolacji cieplnej
i może coś na ten temat
http://www.mojaenergia.pl/strony/1/i/390.php
_________________Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że podajesz dwie różne wielkości : 120kWh/m2/rok to sezonowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu, a wielkości w punktach 1-4 to moc instalacji grzewczej.
Skąd te 120kWh/m2/rok ?
Podają je różne źródła, np. :
http://ekoenergia.polska-droga.pl/content/view/56/281/ (tabela 32)

a&zb
14-10-2008, 23:23
do a&zb

cena maszyny wbrew pozorom ma niewielkie znacznie. chodzi jedynie o AMORTYZACJE tej maszyny, czyli inaczej mowiac CZAS zwrotu nakladow. Dzisiaj ten czas jest zadziwiajaco niewielki. Przy tych cenach to moze byc 2 lata! To jest decydujace! Pokaz mi inwestycje na dzisiejszym rynku ktore sie zwracaja w tym czasie? Bardzo niewiele

Amortyzacja nie ma nic wspólnego ze zwrotem nakładów. Amortyzacja jest rozpisaniem kosztów zakupu środków trwałych na okres ich ekonomicznej przydatności, zwykle 5 lat. Nakłady mogą się zwrócić dowolnie szybko, w zależności np. od tego, o ile inwestycja obniży koszty produkcji przy stałych cenach. Inwestycji o czasie zwrotu do dwóch lat jest pełno. Na rynku dojrzałych technologii żaden zarząd nie zatwierdzi Ci projektu kapitałowego o czasie zwrotu ponad dwa lata a czasem i krócej. Do tego jest cała masa produktów o krótkim cyklu życia, 3-6 lat - tam też zwrot nakładów musi być odpowiednio szybszy bo inaczej ryzyko rośnie i żaden inwestor nie zaryzykuje zmarnowania kapitału.

P.S. Mam dobry wzrok i czytam BEZ OKULARÓW :wink:

bonetka
14-10-2008, 23:33
Henoczku , wiedziałam , że różne odniesienia i właśnie dlatego to pytanie ( w linku było przeliczenie ) ....
Tab. 32. Klasyfikacja energetyczna budynków
Klasa Budynek mieszkalny wskaźnik E w kWh/(m2*rok)
A niskoenergetyczny ................20 do 45
B energooszczędny ............... ..45 do 80
C średnioenergooszczędny........80 do 100
D średnioenergochłonny..........100 do 150
E energochłonny....................150 do 250
F bardzo energochłonny..........ponad 250
brak chyba pasywnego ...15 ........
120 to trochę jest............... bardziej myślałam o 80-90 ....dziękuję :)
A&zb dziękuję :) niestety ta wielkość trochę duża ......

a&zb
14-10-2008, 23:37
>bonetka

jedno z drugim się wiąże mniej więcej tak:

Zapotrzebowanie 50W/m2 - to jest zapotrzebowanie maksymalne, przy największych mrozach rzędu -20*C, czyli średnie będzie powiedzmy 25W/m2. Jak pomnożysz 25W przez 24 godziny i przez 200 dni sezonu grzewczego i podzielisz przez 1000 to wyjdzie 120 kWh/m2

wit74
15-10-2008, 08:02
Witam
Odbiegając od aktualnych tematów.....wczoraj byli panowie instalatorzy IVT na regulacji. Najkrócej mówiac chetnie poleciłbym im to forum. Ale co regulowali?
- odpowietrzyli układ CO ( w jednym regulatorze) oraz na pompie przy zbiorniku - i tak naprawdę tu widzieli przyczyne moich problemów ( właściwie problemów ich instalacji w moim domu),
- zakręcili w 2/3 rozdzielacz w garazu ( było tu 23 C , ale dziś rano temp. nie spadła )
- skrecili lekko rozdzielacz na parterze, nie ruszyli przeplywomierzy na we ,
- skręcili o polowę na powrocie kilka wskazanych przeze mnie pętli z pomieszczeń w których jest za cieplo
- odkryli ,że przepływomierz na we. pętli w lazience był zaktecony :D i odkrecili go max
i.......kazali czekac, otwierac /domykać przepływomierze na powrocie w różnych petlach w zalerzności od potrzeb. Czyli nie wyregulowali , mam biegać za tym sam.A jeśli nic się nie zmieni to ruszą nastawy , ktore wyliczyli ( regulowane imbusami) - ale jeszcze nie teraz.
Nie widzieli też problemu z tym ,ze między we a wy na CO jest 10C, nie chcieli ,bądz nie umieli tego zmienić. W końcu za moją namową podnieśli obroty na pomce obiegowej z biegu II na III, efekt? roznica we/wy na CO 8,2 C. Ja tych 5C juz nie osiągnę. :(
Ale co sie zmieniło w pomieszczeniach po 12h? Praktycznie nic. W garażu nadal za ciepło, GT5 pokazuje na dole 22,5C a u góry jest 20,3 C i lazienka 20,4C.
Może za krótko by oceniać.

Bonetko
Pętle sa różnej dlugości od 33m do 79m. Srednica 16 mm, odleglości między rurkami 10-15 cm

Zatem sama PCi to mało. Cała instalacja musi chodzić. A z tym bywa różnie

Pozdrawiam

hydrol
15-10-2008, 08:22
garaż może pożreć całe ciepło z pompy ciepła ! Przykręć maksymalnie albo nawet zamknij , a jeśli ma więcej niz jedna pętle to zamknij pozostałe. W garażu lepiej zamontowac grzejnik - spełni swoja rolę a nie stanowi takiego zagrożenia dla zaburzenia bilansu.
Najlepszym sposobem na regulacje instalacji podłogowej jest jej wykonanie w pętlach identycznej długości. Dla średnicy 16 mm jest top maks 80 m. Nie montuje żadnych bajerów, regulatorów , przepływomierzy bo to dodatkowe opory. Jedyna wadą takiego rozwiązanie jest , ża czasem jedna pętla ogrzewa dwa pomieszczenia ponieważ obsługuje ok 8-10 m kwadratowych. Ale nie widze w tym żadnego kłopotu :o

olika
15-10-2008, 08:51
bonetka panele mozna kleic do podlogi wrecz producent poleca przy pologowce i mam na mysli oczywiscie klejenie do podloza.To ze sie tego normalnie nie robi jest podyktowane innymi wzgledami o ktorych tutaj nie bede pisac.

grzegorz w pelni zgadzam sie z kazdym slowem ktore napisales, z pomp ciepla musi byc rachunek ekonomiczny ja niestety nie mam nadwyzki finansowej do zagospodarowania w ekologie ale jesli jest to oplacalne w jakiejs ludzkiej perspektywie czasowej to wchodze w to w ciemno.

Jeszcze jedno pytanie , jak jest z woda do kapania? Ta woda chyba tez jest niskotemperaturowa?Zatem czy do jej magazynowania potrzeba duzych zbiornikow?

No i teraz mam zatem do Was prosbe skoro jednak ten prad jest szansa placic mniejszy to bardzo prosze moze byc na priwa o podanie kontaktu do firm ktore sa godne polecenia bo mam juz serdecznie dosc oruszania sie po omacku i uzyskiwania najrozniejszych opinii czesto ze soba sprzecznych.

Dom tej pani nie byl nowy, tak wynikalo z rozmowy, miala grzejniki tradycyjne tylko przewymiarowane.

pozdrawiam
Ola

wit74
15-10-2008, 08:56
Dziś dokrece do końca ten rozdzielacz w garażu. Co do reszty, mam już instalacje zrobioną, bez grzejników i z różnymi długosciami pętli.....tego nie zmienię. Staram się doprowadzić przy pomocy min. forum to wszystko do ładu.jeśli pozostawie sprawę moim instalatorom , nie wiem czy przejdę ta zimę :D .
Zauwazyłem ( choc to moze nie istotne) ,że podczas grzania CWU róznice temp we/wy wynosi wg czujników GT8 i GT9 5 C - fajnie, ale podczas grzania CO jest już 8,2 C . Moj instalator na min. tą uwage stwierdził,ze mam tam nie wnikać co to jest te GT9, bo to inny czujnik, mniej istotny dla mnie...ot tyle mi wyjaśnił :)

wit74
15-10-2008, 09:16
Jeszcze jedno. W projekcie powykonawczym wyczytałem,że podlogówke miałem obliczaną na temp 20C w domu i dla temp 38C/ 31,4. Domyślam się ,że to temp we i wy. Delta wynosi 6,6C.

Tak mi sie przypomniało gdy to coś moglo pomóc w wyjaśnieniu :)

HenoK
15-10-2008, 09:23
Dom tej pani nie byl nowy, tak wynikalo z rozmowy, miala grzejniki tradycyjne tylko przewymiarowane.To nie ma się czemu dziwić, że wychodzą u niej takie koszty ogrzewania. Tak jak pisałem poprzednio. Przy zadbaniu o kilka szczegółów możesz te koszty zmniejszyć (nawet 4 - krotnie).

HenoK
15-10-2008, 09:27
Jeszcze jedno. W projekcie powykonawczym wyczytałem,że podlogówke miałem obliczaną na temp 20C w domu i dla temp 38C/ 31,4. Domyślam się ,że to temp we i wy. Delta wynosi 6,6C.Po wyregulowaniu całej instalacji prawdopodobnie takie wyniki osiągniesz.
38C/31.4, to temperatury maksymalne dla obliczeniowej temperatury zewnętrznej (np. -20 st. C).

piwopijca
15-10-2008, 10:52
Nowa pompa ciepla IVT Premium Line X15 ma byc dostepna od stycznia 2009 (podobno i ma zmienna (reguloana) moc.
Moc noiminalna 11.7 kW a zapotrzebowanie na prad dla tej mocy moze wynosic 3.6 kW
Wyglada na to, ze zmienna moc bedzie w przedziale 4,5 - 17 kW -czy to mozliwe ze az tak duza modulacja bedzie? Moze cos zle zrozumialem?
Grzalka 6kW i temp. max 65*C, sterownik REGO 800 tylko nie widze zintegrowanego zbiornika cwu: http://en.ivt.se/products.asp?lngID=619&lngLangID=1

Pzdr.

bonetka
15-10-2008, 13:51
Piwopijco :) kapkę się spóżniłeś na 82 str. jest post :
http://forum.muratordom.pl/post2723139.htm#2723139
i tam jak masz ochotę możesz pobawić się nowym sterownikiem :)
a dlaczego dziwne przecież w Nibe jest inwerterowa 4,5 -16kW ( oczywiście IVT póżniej ale musiało być lepsze o ten 1 kW :) )
Wit
widzisz Hydrolek :D potwierdził to co mówiłam o grzejniku ..pozakręcaj tak jak mówił te pętle w garażu . Szkoda , że różna długość pętli . To też musi potrwać ... żeby się ustabilizowała temp. po tych regulacjach .GT9 to powrót z co. ale ta wartość się zmienia i w zależności od zewnętrznej ( krzywa ) i od trybu w jakim jest PC ( czy co. czy cwu ) np. ma 27,5 a jak cwu to skacze do np. 47,4 .
Jak się unormuje to napisz co i jak .
Spokojnie muszą to wyregulować ......nie martw się ..na razie poczekaj ona ( podłogówka ) musi oddać ciepło . Jak już uporasz się z garażem będzie lepiej. Ciekawe czy instalatorzy manipulują przy pompce w środku PC ( ustawiają w zależności od instalacji ) czy nie ? .....bo może w środku jest na złym biegu ? ...cały czas myślę o tym powrocie ..że duży ...co można zrobić i jak go jeszcze zmniejszyć ?......
Olika ....
http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,73936,2652080.html
może i tak ...ale są to długie elementy 2,20 cm dł ( tak jest u mnie ) ...ja bym się bała....gdyby były krótkie to czemu nie ?

piwopijca
15-10-2008, 14:04
Fakt, bylo juz :oops:

Nie widze nigdzie szczegolowych danych, zadnych krzywych etc.. IVT wogole jakos ukrywa te dane
Cena pewnie bedzie dosc wysoka tego X15, zastanawialem sie czy nie zmienic z Green Line HT Plus C, ale bez zbiornika cwu to troszke dla mnie kiszka. Nie znam tez owych parametrow -a wlasciwie "spozycia" i cop dla poszczegolnych mocy grzewczych na wyjsciu.
Partner polski IVT (Sun Energii) tez nic nie maja wiecej i nawet cen nie podadza bo dopiero negocjuja - lipa

Pzdr.

grzegorz961
15-10-2008, 14:15
Czy ktos z was ma PC polskiej produkcji? Ktora z firm "no name" jest godna polecenia? Czy to spore ryzyko? Na forum wspomniano kilka razy o takich produktach ale nie znalazlem opisu doswiadczen.

bonetka
15-10-2008, 14:25
Piwopijco ..przecież żartowałam ,......
Problem jest taki , że krzywa w IVT jest linią prostą , pewnie , że można ja zmienić na bardziej płaską lub stromą , przesunąć równolegle i zrobić na niej garb przy dowolnych temp. ale nie można zrobić sobie własnej takiej jaką się chce . W nowym sterowniku jest taka krzywa jaka chcesz załamana w tylu punktach w ilu chcesz i może być różna zależna od inwencji ustawiającego .
C ma zb. zintegrowany ( w środku ) rozumiem , ze chodzi Ci o zewnętrzny to trzeba byłoby inny typ wtedy ze zbiornikiem na zewnątrz.
Nie ma nic bo jeszcze nie sprzedają , na stronach IVT w Szwecji też nie ma instrukcji bo ona jest w fazie testów ..jak już będzie normalnie to się pojawi .
Gdańsk i Słupsk będą pewnie też w jakiś sposób walczyć kto z nich przedstawi tę PC szerokiej publiczności w Polsce ...chcą zrobić pierwszą instalację i ją opisać w jednym z czasopism branżowych.

kajon-ka
15-10-2008, 14:35
zastanawiamy się nad pompą polskiej produkcji - ze względu na wyceny jakie dostaliśmy od viessmana i buderusa- chociaż nie jesteśmy przekonani czy inwestowanie w urządzenie no name nie skończy się katastrofą. z drugiej strony, biorąc pod uwagę doświadczenia forumowiczów z montażystami urządzeń znanych marek może się okazać, że marka nie ma znaczenia. :evil:

wit74
15-10-2008, 14:42
bonetko
Moi instalatorzy na pewno nie dostrajają pompy obiegowej do podłogowki, jesli nikt nie bedzie nalegał. Wczoraj pytałem, dostarczaja PCi jak stoi :) jak dostali. Nie wiedzieli czy dokładnie sa 3 czy 4 biegi , nie wiedzieli jak ja mam u siebie ( bo nie mają zwyczaju tego zmieniać), gdzie tu mowić o dobieraniu jej obrotów do wyliczeń.
No u mnie jest jak jest.... trzymaja sie zgodnie jednego: 7-10C jest ok w delcie, tak stoi napisane gdzieś w instrukcji. Ale pan ze ślupska do ktorego podali mi kontakt, rowniez to podtrzymuje ( oni pewnie radza sie jego :) ).....Nie umiem powiedzieć czy to mniej ekonomiczne niż delta 5C

Szymon_J
15-10-2008, 14:50
Krakowska VATRA robi pompy ciepla (z tego co pisza na stronie bazuja na podzespolach Danfoss itp).
Mialem od nich oferte - po pierwszej wizycie przedstawiciela u mnie na dzialce kontakt sie urywal. Zgodnie z obietnica nie przyslali bardziej szczegolowej oferty pomimo przypominania sie z mojej strony.

W moim przypadku cenowo wychodzilo to podobnie do Nibe.

grzegorz961
15-10-2008, 15:08
Krakowska VATRA robi pompy ciepla (z tego co pisza na stronie bazuja na podzespolach Danfoss itp).
Mialem od nich oferte - po pierwszej wizycie przedstawiciela u mnie na dzialce kontakt sie urywal. Zgodnie z obietnica nie przyslali bardziej szczegolowej oferty pomimo przypominania sie z mojej strony.

W moim przypadku cenowo wychodzilo to podobnie do Nibe.

rewelacja :o

słyszeliscie o tym:
Kosztem 65 milionów Danfoss buduje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej fabrykę pomp ciepła ...to na innym watku ktos napisał 8)

grzegorz961
15-10-2008, 15:10
do BOnetki:

Czy mogłabys sprawdzic KTO pisał o tych tanich odwiertach w okolicy Suwałk?
Hydrolek?

dzieki za pomoc

am76
15-10-2008, 15:33
zastanawiamy się nad pompą polskiej produkcji - ze względu na wyceny jakie dostaliśmy od viessmana i buderusa- chociaż nie jesteśmy przekonani czy inwestowanie w urządzenie no name nie skończy się katastrofą. z drugiej strony, biorąc pod uwagę doświadczenia forumowiczów z montażystami urządzeń znanych marek może się okazać, że marka nie ma znaczenia. :evil:
Hibernatus cały czas na allegro ma swoje oferty. Sama pompa nie jest taka droga ale ciekawe czy ktoś juz dostał od nich wycenę na całą instalację?

bonetka
15-10-2008, 15:53
Grzegorz ...oczywiście, że Hydrolek :D

Kolektor pionowy jest z pewnością najbardziej efektywny , ceny znacznie spadły , nie wiem jak w Suwałkach ale w ich okolicy znam firmę , która robi to 75zł/m razem z uzbrojeniem otworu (netto). Wierci do 90m i liczy tylko za z sukcesem wykonany odwiert. Wychodzi niewiele (30-40%) drożej niz poziomy a dziłka jest w stanie dziewiczo nienaruszonym

napisz na priv To Pan tak sympatyczny i miły , ze poda Ci bez problemu namiary . Ja wczoraj szukałam znalazłam jedną firmę z samych Suwałki :
http://www.ekoterm.net/
ale to pewnie nie ta bo nie w okolicy i skoro robią PC to i cenę mają odpowiednią.

Szymon_J
15-10-2008, 15:57
Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.
To znaczy nie byla to oferta na calosc.
Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).
Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).
Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...

am76
15-10-2008, 16:13
Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.
To znaczy nie byla to oferta na calosc.
Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).
Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).
Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...
To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

a&zb
15-10-2008, 16:13
bonetko
Moi instalatorzy na pewno nie dostrajają pompy obiegowej do podłogowki, jesli nikt nie bedzie nalegał. Wczoraj pytałem, dostarczaja PCi jak stoi :) jak dostali. Nie wiedzieli czy dokładnie sa 3 czy 4 biegi , nie wiedzieli jak ja mam u siebie ( bo nie mają zwyczaju tego zmieniać), gdzie tu mowić o dobieraniu jej obrotów do wyliczeń.
No u mnie jest jak jest.... trzymaja sie zgodnie jednego: 7-10C jest ok w delcie, tak stoi napisane gdzieś w instrukcji. Ale pan ze ślupska do ktorego podali mi kontakt, rowniez to podtrzymuje ( oni pewnie radza sie jego :) ).....Nie umiem powiedzieć czy to mniej ekonomiczne niż delta 5C

Notujesz pytania i odpowiedzi i z tymi na które nie są satysfakcjonujące zgłaszasz się do Sun Energy. Jak i oni ne dadzą rady, wysyłasz maila do IVT w Szwecji. Nie trzeba znać szwedzkiego, Szwedzi dobrze znają angielski.

a&zb
15-10-2008, 16:28
do BOnetki:

Czy mogłabys sprawdzic KTO pisał o tych tanich odwiertach w okolicy Suwałk?
Hydrolek?

dzieki za pomoc

Zapytam mojego instalatora jak nie zapomnę czy mi da kontakt do ekipy wiertniczej z którą współpracuje. Skoro całość instalacji z PC 9kW i kolektorami pionowymi 2x80 m kosztowała 46kzł brutto, to zakładam że cena mb kolektora była znacznie niższa od 100 zł

Szymon_J
15-10-2008, 16:31
Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.
To znaczy nie byla to oferta na calosc.
Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).
Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).
Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...
To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

34k za sama kotlownie.
W wycenie byla tez podlogowka, kilkanasie tysiecy, z punktu widzenia tej rozmowy jest to nieistotne.
Co bylo dziwne - nie bylo dolnego zrodla.

am76
15-10-2008, 16:41
Ja dostalem ;) W czerwcu 2007r.
To znaczy nie byla to oferta na calosc.
Teraz juz nie wiem dlaczego ale nie uwzgledniala dolnego zrodla (ale gorne bylo).
Z tego co pamietam podlogowke robia na jakis izrealskich podzespolach.

Czy tanio? 34k zl za kotlownie (pompa, zbiornik cwu, pompy obiegowe).
Cena z oferty, przypuszczalnie podlegala negocjacji. Wychodzilo podobnie jak jak Nibe...
To 34tyś to za co? Piszesz że w wycenie było górne żródło. Potem że cena za kotłownie 34tyś. Bo jesli te 34 tyś to faktycznie za samą kotłownie to bez sensu bo przecież są pompy (nibe1240, viessmann, danfoss, thermia) ktorych cena jest w okolicach 30tyś które w środku mają wszystko czyli są kotłownią. Poza tym cale to ustrojstwo połączone rurkami fatalnie wygląda. Jak dla mnie to warto dopłacić kila tyś i mieć ustrojstwo wstawione do środka obudowy.

34k za sama kotlownie.

No właśnie. Tak to z tymi pompami jest. Na allegro sprzedają pompę za 15 tyś (7%VAT) ale śrubka do niej 2 tyś, 2 pomki 5 tyś, zbiornik na wode 5 tyś, montaż 3 tyś ... co jeszcze trzeba doliczyć i za ile żeby ta kotłownia wyszła 34 tyś?

bonetka
15-10-2008, 16:41
Wit ...przecież wspominałam , ze tak jest w instrukcji 7-10 dT ale też znalazłam argumenty " za" 5*C i tu powklejałam ( wcześniej, i jedna z nich jest wypowiedzią Szefa Firmy Hubomag/ Pamar a to mądry Pan który robi PC ...poczytaj ). Skąd laik ma wiedzieć ..przecież nie sprawdzi bo nie ma chociażby ciepłomierza .
Ale mamy tu przecież naszego Guru Hydrolka :D i skoro On mówi a ma lata praktyki to tak jest . Henoczek też to potwierdza a Siwy chyba będzie też tak uprzejmy i się wypowie .
Jeszcze jedno ..nie wiem ale jakim trzeba być fachowcem skoro oni nie wiedzą czy są 3 biegi czy 4 ( są tylko 3 !) i na jakim jest ustawiona fabrycznie ..mało tego ale pełna instalacja to łącznie z tak zwaną nadbudową i tu jest ta pompa obiegowa zewnętrzna i to jest ich OBOWIĄZEK ustawić dobrze wszystko bo ona należy do PC i do instalacji chyba , ze jej nie ma ( tylko wtedy gdy min. przepływ jest odpowiedni [70%]nominalnego to wtedy wystarczy ta wewnętrzna ) .
W środku PC jest taka pompka ( pisałam o niej i że u mnie na 3 biegu )
http://www.swistak.pl/aukcje/3202070,Pompa-Wilo-Star-RS-25-6-130-1230-V-50-Hz.html#a_foto

a&zb
15-10-2008, 16:52
Jeszcze jedno pytanie , jak jest z woda do kapania? Ta woda chyba tez jest niskotemperaturowa?Zatem czy do jej magazynowania potrzeba duzych zbiornikow?


Woda niskotemperaturowa? U nas mówią na to lód. Albo wrzątek, mocno schłodzony :lol:

Woda ma temperaturę jak trzeba. Konieczność użycia podgrzewacza pojemnościowego wynika z maksymalnej mocy typowej PC, która nie wystarcza aby podgrzewać przepływowo. Pojemność zależy od potrzeb. Producenci zakładają jakieś proporcje pomiędzy wielkością domu a zapotrzebowaniem na cwu, dlatego kompaktowe PC mają zwykle zasobniki 150-250 l, co zazwyczaj wystarcza, ale jak ktoś ma niewielki dom z sporą grupką miłośników gorących kąpieli, to potrzebuje PC z osobnym zbiornikiem o odpowiednio dobranej pojemności.

bonetka
15-10-2008, 17:18
A&zb
jak będziesz miał namiar na ekipe podaj tutaj bardzo proszę .
Czytałam odnośnie pytań ..niby wszystko się zgadza ale ...te 7-10 jest przepisane za instrukcją oryginalną ...to tyle ....wiec jaka ma być odpowiedż skoro oni tyle zalecają .
Nie są tacy skorzy do odpowiedzi w tej Szwecji bo my dla nich to żaden partner w sprzedaży ..kiedyś napisałam maila odnośnie czasów dobowych w sterowniku ..poszło przetłumaczone na angielski a jak mądrze napisane, argumenty, metoda bata i marchewki ......, i co ....olali mnie .......pytania do Sun ...no jak siedzą takie osoby jak ta Pani ....to o czym my rozmawiamy , hę ? inaczej z czym do gości ?.....jak " lekarz" nie potrafi pomóc sobie to jak pomoże innym ? ....... a może ja czegoś nie rozumiem ?

sSiwy12
15-10-2008, 18:28
A&zb
Nie są tacy skorzy do odpowiedzi w tej Szwecji bo my dla nich to żaden partner w sprzedaży ..kiedyś napisałam maila odnośnie czasów dobowych w sterowniku ..poszło przetłumaczone na angielski a jak mądrze napisane, argumenty, metoda bata i marchewki ......, i co ....olali mnie .......pytania do Sun ...no jak siedzą takie osoby jak ta Pani ....to o czym my rozmawiamy , hę ? inaczej z czym do gości ?.....jak " lekarz" nie potrafi pomóc sobie to jak pomoże innym ? ....... a może ja czegoś nie rozumiem ?
Zadajesz Pani Szwedom i Naszym nazbyt kłopotliwe pytania. A co maja odpowiedzieć, ze niewiedzą o czym piszesz, albo, że podawane współczynniki COP są wyliczone zgodnie z nieobowiązującą od 2004r. roku normą EN 255 (bez liczenia energii pomp obiegowych)? Że zgodnie z obowiązująca normą EN 14511 te dane już nie będą takie optymistyczne? Że też zgodnie z tą normą należy podawać COP dla temperatur schłodzenia 5 i 10 stopni ? Tu też leży odpowiedź dla wit74 – sprawdź na stronach innych producentów, którzy dane techniczne podają zgodnie z obowiązującą normą, jaka jest różnica w COP.

Powiem szczerze, że denerwują mnie przedstawiciele niektórych firm (większości niestety), którzy na poparcie swoich argumentów maja tylko „ ja jestem fachowcem”.
O instalatorach, pozwólcie, że – zamilknę. :roll:
Pozdrawiam

Ps. Oni (instalatorzy i producenci) dążą tylko do tego aby było ciepło, za wszelką cenę - stąd te babole.

bonetka
15-10-2008, 22:24
Siwy :D jak miło :D
masz rację ta norma EN 255 nie obowiązuje konkretnie od 16.11.2004r ..tylko taki drobiazg , ze prawie wszyscy podają właśnie dla tej starej czyli IVT , Buderus , Nibe , Viessmann , Alpha .....jedynie Vaillant podaje normę EN 60335 ( ?) .
W Nibe jest nowa PC inwerterowa bez zasobnika ( mała ) i jeszcze kilka nowości ( proponuje zajrzeć na stronę internet. ) .
jeszcze taka uwaga w PC IVT jest pompa ogrzewanej wody Wilo Star RS bez regulacji elektronicznej i pobiera 75W ...pompa Wilo -Stratos Eco pobierałaby 13 W ..jest różnica ?
Tutaj jest inst. Vaillant
http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/cf/43/00/ii_VWS_plus.pdf
na str. 68 u góry jest tabelka dotycząca Cop może Ktoś się pokusi o interpretację?

terplace
16-10-2008, 07:06
jeszcze taka uwaga w PC IVT jest pompa ogrzewanej wody Wilo Star RS bez regulacji elektronicznej i pobiera 75W ...pompa Wilo -Stratos Eco pobierałaby 13 W ..jest różnica ?


Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

bonetka
16-10-2008, 07:15
Terplic :D jak dobrze , że jesteś :) ....nie czytałam jeszcze Twojej wypowiedzi ...to było jako przykład ....
ale może napisałbyś coś o dT zasilania i powrotu z co. i wpływie tego prarametru na COP ......konkretnie jaka różnica jest lepsza 5* czy 10 *C....bo tu są zdania podzielone .Proszę...

dobrze, nie nadają się elektr. wystarczy dobry dobór tych drugich ..ale jak one są zamontowane to są i tyle , nikt ich nie sprawdza jak są ustawione i nie ustawia odpowiednio ...jak przychodzi z fabryki tak jest ...........a może tam była przerwa śniadaniowa i ktoś w pospiechu ustawił na 1 zakres :)

no dobrze ale dla 6,9,11 kW są identyczne pompy glikolu i co ? ...to chyba nie jest super bo powinny być dostosowane do średnic kolektora , stężenia glikolu, rodzaju glikolu, przewidywanych temp. pracy itd.

piwopijca
16-10-2008, 07:42
Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

Jak nalezy to rozumiec? Nie pownno stosowac sie glowic termostatycznych w instalacji? Mozna stosowac elektryczne zawory na rozdzielaczach, sterowane pokojowymi regulatorami? One chyba "dlawia" powrot, czy nie szkodza calej instalacji jako tekiej?

Pzdr.

terplace
16-10-2008, 08:03
Terplic :D jak dobrze , że jesteś :) ....nie czytałam jeszcze Twojej wypowiedzi ...to było jako przykład ....
ale może napisałbyś coś o dT zasilania i powrotu z co. i wpływie tego prarametru na COP ......konkretnie jaka różnica jest lepsza 5* czy 10 *C....bo tu są zdania podzielone .Proszę...

Oczywiście że lepsza jest 5K. I wbrew pozorom materiały vaillant tego nie negują. Oni podają parametry dla 30-35 i 25-35. Pokazuje to tylko, że mając mniejszą moc instalacji odbiorczej (mniejsza pow. grzejników, mniejsza gęstość rurek w podłodze - temp. powrotu 30°C), można nadrobić przepływem, uzyskując temp. zasilania 35°C. Z drugiej strony mając dużą pow. grzejników, gęsto rurki i dT=10K - temp. powrotu 25°C, uzyskuje się podobne parametry jak dla instalacji "gorszej" ale z większym przepływem. Oczywiście najlepiej mieć i jedno i drugie, czyli niską temp. powrotu i małe dT, wtedy jest najlepiej.



dobrze, nie nadają się elektr. wystarczy dobry dobór tych drugich ..ale jak one są zamontowane to są i tyle , nikt ich nie sprawdza jak są ustawione i nie ustawia odpowiednio ...jak przychodzi z fabryki tak jest ...........a może tam była przerwa śniadaniowa i ktoś w pospiechu ustawił na 1 zakres :)
Pompy ciepła to nie kotły i dlatego montowanie pomp wewnątrz, bez możliwości doboru to porażka. To samo dotyczy pomp od strony dolnego źródła - zmniejszenie dT to zwiększenie temp. parowania. Jeśli pompa już jest to należy ustawiać ją na najwyższym biegu, gdyż ma wtedy największą sprawność. Oczywiście zwiększony jest pobór mocy, ale to kilkadziesiąt watów w typowych instalacjach domowych, a może to przynieść efekty rzędu kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła (np. spadek mocy elektrycznej sprężarki o 100W i wzrost mocy chłodniczej urządzenia o 200W, w przypadku pomp od strony GZ oraz wzrost mocy chłodniczej o kilkaset watów w przypadku pompy od strony DZ).

terplace
16-10-2008, 08:08
Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

Jak nalezy to rozumiec? Nie pownno stosowac sie glowic termostatycznych w instalacji? Mozna stosowac elektryczne zawory na rozdzielaczach, sterowane pokojowymi regulatorami? One chyba "dlawia" powrot, czy nie szkodza calej instalacji jako tekiej?

Pzdr.

Nie są wskazane.

terplace
16-10-2008, 08:08
Stosowanie pomp elektronicznych ma sens w instalacjach o zmiennych oporach (głownice termostatyczne). Do takich nie powinny należeć instalacje zasilane pompami ciepła!. Instalację grzewczą współpacującą z pompą ciepła optymalizuje się na przepływ. Nie rozumiem skąd więc różnica 75W i 13W. Jak pompy elektroniczne osiągną sprawność >200% to może i tak będzie. Jak narazie należy pamiętać o tym, że komutowanie elektroniczne obniża sprawność silnlinika. Oszczędności (jeśli takie są) to wynikają z tego iż czasem nie jest potrzebna praca silnika z pełną mocą. Ale w przypadku instalacji o stałym spadku ciśnienia wystarczy odpowiedni dobór pompy obiegowej, tym bardziej że redukcja przepływu i oszczędność kilkudziesiętu watów przyniesie negatywne skutki na poziomie kilkuset watów jeśli chodzi o pompę ciepła.

Jak nalezy to rozumiec? Nie pownno stosowac sie glowic termostatycznych w instalacji? Mozna stosowac elektryczne zawory na rozdzielaczach, sterowane pokojowymi regulatorami? One chyba "dlawia" powrot, czy nie szkodza calej instalacji jako tekiej?

Pzdr.

Nie są wskazane.

piwopijca
16-10-2008, 08:43
No to kiepsko, bo jak tu automatyzowac cokolwiek jak nie wskazane jest przy PC :cry:
W czym przeszkadzaja regulatory pokojowe dla prawidlowej pracy PC?
Dlawienie powrotu zakloca prace pompy obiegowej co czy samej pompy PC, bo jakos nie zdaje sobie zbytnio sprawy z problemu? Czy wogole jest to problem wart uwagi? Moze sa tak nieistotne zmiany/zaklocenia ze az pomijalne?

Pzdr.

hydrol
16-10-2008, 09:30
No to kiepsko, bo jak tu automatyzowac cokolwiek jak nie wskazane jest przy PC :cry:
W czym przeszkadzaja regulatory pokojowe dla prawidlowej pracy PC?
Dlawienie powrotu zakloca prace pompy obiegowej co czy samej pompy PC, bo jakos nie zdaje sobie zbytnio sprawy z problemu? Czy wogole jest to problem wart uwagi? Moze sa tak nieistotne zmiany/zaklocenia ze az pomijalne?
Pzdr.
To może od początku. Klasyczna instalacja c.o. zasilana z kotła ( na Boga nie z pieca c.o. bo piec to nie urządzenie wodne!) projektowana jest na spadek temperatury 20 °C. Prawidłowo projektowana podłogówka do pompy ciepła powinna byc obliczona na spadek temperatury 5°C. Z tego faktu wynika że przy tej samej mocy instalacji w podłogówce przepływ wody jest 4 razy większt niz w tradycyjnych kaloryferach zasilanych z kotła. I co z tego ? Ano to, że opory przepływu rosna w kwadracie , co po ludzku oznacza że w tej samej instalacji 2 krotne zwiększenie przepływu powoduje 4 krotny wzrost oporów hydraulicznych i pracy pompy obiegowej ! Dlatego upieram się aby instalację wykonac przy minimalnej ilości elementów dławiących ( zawory regulacyjne, rotametry i podobne wodotryski) bo to psuje sprawność instalacji - czyli wymaga większej pracy pompy obiegowej.
Czy w każdej instalacji optimum jest w okolicach 5 °C ? Nie ! Bo jeśli została zaprojektowana na większy spadek ( lub tak wskazało kaprawe oko p.Bolka) to zwiększenie przepływu sposodowac może duży wzrost poboru mocy, a stosunkowo mały wzrost przepływu nie wpłynie zauważalnie na przyrost sprawnośc ogólnej układu.
Czyli spadek 5°C tak , ale świadomie od początku tak należy ZAPROJEKTOWAĆ instalację. Potem to już płacic i płakać.

Nie problem w regulatorze pokojowym , tylko w tym jak on działa. Jeśli jego zadaniem jest utrzymanie temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym dla całego domku to jest to rozwiązanie dobre bo daje sterownikowi pompy ciepła informację o akumulacyjności budynku i łatwo pozwala na wykorzystanie tanich taryf. Jeśli taki regulator dławi lub zamyka przepływ to jest to działanie szkodliwe a nawet niebezpieczne bo zawsze prowadzi do spadku sprawności układu pompy ciepła a w skrajnym przypadku może doprowadzić do jest awaryjnego wyłączenia z powodu zbyt małego przepływu wody przez skraplacz i nadmiernego wzrostu ciśnienia czynnika.

Przepraszam jeśli zbyt skomplikowałem sprawę, ale nie owszstkim da się napisac prosto. Prosze o ewentualne pytanie pomocnicze : co poeta miał na myśli ? :D :D :D