PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

zeusik
23-11-2008, 12:51
KlimaW, jeśli masz już urządzenie i jesteś zadowolony to nie znajdzie się nikt, kto cię przekona, że twoja inwestycja jest nie trafiona. Nie mam zamiaru podważać twojego wyobru. Każdy kto przegląda formu, wyrobi sobie swoje zdanie. Napisałam o pompie z bezpośrednim parowaniem, bo mile byliśmy zaskoczeni, że jest taka propozycja - inna niż glikol. Rozważaliśmy z mężem pompę glikolową, ale montaż był zbyt drogi, eksploatacja pozostawiała wiele do życzenia. Pompa z bezpośrednim parowanie była dla nas korzystniejsza.
Napisałam też wcześniej, że dwie pompy na bezpośrednim parowaniu mają niemal identyczną moc jak jedna pompa na glikolu (tak wynika z zapotrzebowania). Obie z nich będą pracować zimą - z tym się zgadzamy, ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy. Biegi pompy ciepła? Czy wiesz jak się dzielą ? 1/3mocy? 2/3? jakie masz możliwości sterowania sprężarką?
Na jaki kolektor się zdecydowałeś?
Co do awaryjności .. coż każde urządzenie może ulec usterce. Na to specjalnie wpływu nie mamy, jeśli się trafia usterka to trzeba to naprawić i tyle. W przypadku dwóch pomp, hmm, jeśli jedna padnie, to zawsze któraś będzie pracować albo będzie ciepło albo ciepła woda - prawda?
Pytałam wcześniej o twój kolektor gdyż przy poziomym kolektorze spotkaliśmy się z sytuacją, że pompa glikolowa stanęła na kilka dni. Grunt tak zmarzł, że przez kilka dni nie było możliwości by pomę uruchomić. Serwis robił co mógł a pompa milczała. Pracowała jednocześnie na ogrzewanie i ciepłą wodę. Po uruchomieniu pompy, właściciel dokupił pompę powietrzną do ogrzewania ciepłej wody. Nie dość, że nie było tanio (przy jednej pompie) to zrobiło się jeszcze drożej. Nie życzę takiego doświadczenia nikomu a zwłaszcza sobie, dlatego jeśli ktoś mi proponuje rozwiązanie nazwijmy to bezpieczne a finansowo ciekawe to wchodzę w to. W innym przypadku, napewno zamontowalibyśmy kolektory słoczne do ciepłej wody, bo naprawdę szkoda tej pompy dla pracy okrągły rok. Grunt też potrzebuje regeneracji a lato jest właśnie taką porą by ziemia chłonełą jak najwięcej ciepełka.
Mam pytanie jeszcze o grzałki elektryczne w twojej pompie. czy te dodatkowe 6kW (tyle znalazłam w katalogu) to na wypadek czego, dogrzania wody może? Czy zdażyło ci się, że się załączyły? Jak ustawiona jest pompa ? Ma priorytet na ciepła wodę?

HenoK
23-11-2008, 12:54
Stąd stosując PCi dobraną specjalnie do ogrzewania i drugą dobraną do przygotowania cwu można spodziewać się istotnych korzyści.


Nie do końca. Sprężarki małej mocy (stosowane w urządzeniach dedykowanych tylko do cwu) są mniej sprawne niż sprężarki większej mocy. Dlatego zysk ze zoptymalizowania el. rozpreżnego do szczególnych warunków pracy przy pompie ciepła do cwu zostanie "zjedzony" poprzez mniejszą sprawność spreżarki. Dodatkowo w urządzeniach chłodniczych małej mocy jako element rozprężny stosuje się kapilarę, co także niekorzystnie wpływa na COP, a także na żywotność sprężarki.Jednak stosując do przygotowania cwu urządzenie o mniejszej mocy możemy pracować z mniejszymi przepływami (pompy obiegowe o mniejszej mocy) lub uzyskać przy tym samym przepływie mniejszą różnicę temperatur na parowniku i skraplaczu, a tym samym pomiędzy skraplaczem i parownikiem, co da w efekcie wyższe COP. Zastosowanie sprężarki o większej mocy do podgrzewania cwu może powodować jej pracę, w krótkich cyklach, co z pewnością negatywnie wpłynie na sprawność całego procesu (stabilizacja obiegu chłodniczego).
Jednak wszystko oczywiście zależy od skali instalacji. Przy dużym zapotrzebowaniu na cwu moje argumenty mogą nie mieć większego zanczenia.

klimaw
23-11-2008, 13:26
Mam pytanie jeszcze o grzałki elektryczne w twojej pompue. czy te dodatkowe 6kW (tyle znalazłam w katalogu) to na wypadek czego, dogrzania wody może? Czy zdażyło ci się, że się załączyły? Jak ustawiona jest pompa ? Ma priorytet na ciepła wodę?

Grzałki załączają się 3,6,9 kW w przypadku skrajnym tzn. lepiej PC niedowymiarować niż przewymiarować , więc może przy -25C się załączą?
Na razie pracowały 11min dla sprawdzenia przy rozruchu ( odczyt ze sterownika ).Priorytet jak zawsze na CWU-raczej nie wyobrażam sobie inaczej,ale nie wiem co to ma do rzeczy?
Kolektor pionowy więc zamarznięcie raczej mi nie grozi.To co opisałaś musiało dotyczyć raczej poziomego i być spowodowane złym jego dobraniem lub zakopaniem zbyt płytko i nie jest to wina PC a instalatora.
Zastanawiam się skoro montaż dwóch PCi u ciebie wychodził drożej niż jednej glikolowej a obie masz na odwiertach to gdzie jest tak zasadnicza różnica w kosztach instalacji?Jaką masz łączną długość odwiertów i jakiej mocy PCi?

edde
23-11-2008, 13:45
KlimaW, jeśli masz już urządzenie i jesteś zadowolony to nie znajdzie się nikt, kto cię przekona, że twoja inwestycja jest nie trafiona. Nie mam zamiaru podważać twojego wyobru. Każdy kto przegląda formu, wyrobi sobie swoje zdanie. Napisałam o pompie z bezpośrednim parowaniem, bo mile byliśmy zaskoczeni, że jest taka propozycja - inna niż glikol. Rozważaliśmy z mężem pompę glikolową, ale montaż był zbyt drogi, eksploatacja pozostawiała wiele do życzenia. Pompa z bezpośrednim parowanie była dla nas korzystniejsza.
Napisałam też wcześniej, że dwie pompy na bezpośrednim parowaniu mają niemal identyczną moc jak jedna pompa na glikolu (tak wynika z zapotrzebowania). Obie z nich będą pracować zimą - z tym się zgadzamy, ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy. Biegi pompy ciepła? Czy wiesz jak się dzielą ? 1/3mocy? 2/3? jakie masz możliwości sterowania sprężarką?
Na jaki kolektor się zdecydowałeś?
Co do awaryjności .. coż każde urządzenie może ulec usterce. Na to specjalnie wpływu nie mamy, jeśli się trafia usterka to trzeba to naprawić i tyle. W przypadku dwóch pomp, hmm, jeśli jedna padnie, to zawsze któraś będzie pracować albo będzie ciepło albo ciepła woda - prawda?
Pytałam wcześniej o twój kolektor gdyż przy poziomym kolektorze spotkaliśmy się z sytuacją, że pompa glikolowa stanęła na kilka dni. Grunt tak zmarzł, że przez kilka dni nie było możliwości by pomę uruchomić. Serwis robił co mógł a pompa milczała. Pracowała jednocześnie na ogrzewanie i ciepłą wodę. Po uruchomieniu pompy, właściciel dokupił pompę powietrzną do ogrzewania ciepłej wody. Nie dość, że nie było tanio (przy jednej pompie) to zrobiło się jeszcze drożej. Nie życzę takiego doświadczenia nikomu a zwłaszcza sobie, dlatego jeśli ktoś mi proponuje rozwiązanie nazwijmy to bezpieczne a finansowo ciekawe to wchodzę w to. W innym przypadku, napewno zamontowalibyśmy kolektory słoczne do ciepłej wody, bo naprawdę szkoda tej pompy dla pracy okrągły rok. Grunt też potrzebuje regeneracji a lato jest właśnie taką porą by ziemia chłonełą jak najwięcej ciepełka.
Mam pytanie jeszcze o grzałki elektryczne w twojej pompie. czy te dodatkowe 6kW (tyle znalazłam w katalogu) to na wypadek czego, dogrzania wody może? Czy zdażyło ci się, że się załączyły? Jak ustawiona jest pompa ? Ma priorytet na ciepła wodę?

zastanowiła mnie ta cześć wypowiedzi, czy mogłabyś rozwinąć?

sSiwy12
23-11-2008, 14:20
Pytałam wcześniej o twój kolektor gdyż przy poziomym kolektorze spotkaliśmy się z sytuacją, że pompa glikolowa stanęła na kilka dni. Grunt tak zmarzł, że przez kilka dni nie było możliwości by pomę uruchomić. Serwis robił co mógł a pompa milczała. Pracowała jednocześnie na ogrzewanie i ciepłą wodę.

I tak się rodzą legendy (z przyzwoitości nie napisałem bajki).
Teoretycznie „zamrozić grunt” może tylko kolektor bezpośredniego parowania, ale nawet teoretycznie nie na takiej długości, aby zatrzymało to pracę PCi – najwyżej spadnie jej sprawność. Żeby doprowadzić do zamarznięcia gruntu na głębokości około 2m, glikolem, trzeba by z tego gruntu „wypompować” kilkaset MWh i to w stosunkowo krótkim czasie, a w ciągu całego roku PCi o mocy około 10kW, „pobiera tylko od 10.000 do 15.000kWh..
Nie ma też możliwości aby po kilku dniach grunt się rozmroził, no chyba, ze było to w środku lata i 30 stopni, ale w takich warunkach nie ma również możliwości „zamrożenia” gruntu.
Oczywiście mowa o kolektorach prawidłowo wykonanych i o odpowiedniej długości.
W opisywanym przypadku skopano „kolektor”, lub (i) co jest bardziej prawdopodobne, serwisant nie potrafiąc poradzić sobie z problemem wymyślił bajeczkę o zamarzniętym gruncie (odkopał kolektor i tak stwierdził?)



Jednak stosując do przygotowania cwu urządzenie o mniejszej mocy możemy pracować z mniejszymi przepływami (pompy obiegowe o mniejszej mocy) lub uzyskać przy tym samym przepływie mniejszą różnicę temperatur na parowniku i skraplaczu, a tym samym pomiędzy skraplaczem i parownikiem, co da w efekcie wyższe COP. Zastosowanie sprężarki o większej mocy do podgrzewania cwu może powodować jej pracę, w krótkich cyklach, co z pewnością negatywnie wpłynie na sprawność całego procesu (stabilizacja obiegu chłodniczego).
Jednak wszystko oczywiście zależy od skali instalacji. Przy dużym zapotrzebowaniu na cwu moje argumenty mogą nie mieć większego zanczenia.

To prawda, ale trzeba, też mieć na uwadze fakt, że w skraplaczu tylko niewielka ilość mocy przedkłada się na „wysoką temperaturę” ( upraszczając zagadnienie). Tak więc można zaryzykować stwierdzenie, że im większa moc sprężarki, tym większa moc dla wysokich temperatur, co w sumie, może przedłożyć się na , mimo wszystko, wyższy COP.

zeusik
23-11-2008, 14:22
KlimaW, jeśli masz już urządzenie i jesteś zadowolony to nie znajdzie się nikt, kto cię przekona, że twoja inwestycja jest nie trafiona. Nie mam zamiaru podważać twojego wyobru. Każdy kto przegląda formu, wyrobi sobie swoje zdanie. Napisałam o pompie z bezpośrednim parowaniem, bo mile byliśmy zaskoczeni, że jest taka propozycja - inna niż glikol. Rozważaliśmy z mężem pompę glikolową, ale montaż był zbyt drogi, eksploatacja pozostawiała wiele do życzenia. Pompa z bezpośrednim parowanie była dla nas korzystniejsza.Napisałam też wcześniej, że dwie pompy na bezpośrednim parowaniu mają niemal identyczną moc jak jedna pompa na glikolu (tak wynika z zapotrzebowania). Obie z nich będą pracować zimą - z tym się zgadzamy, ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy. Biegi pompy ciepła? Czy wiesz jak się dzielą ? 1/3mocy? 2/3? jakie masz możliwości sterowania sprężarką?
Na jaki kolektor się zdecydowałeś?
Co do awaryjności .. coż każde urządzenie może ulec usterce. Na to specjalnie wpływu nie mamy, jeśli się trafia usterka to trzeba to naprawić i tyle. W przypadku dwóch pomp, hmm, jeśli jedna padnie, to zawsze któraś będzie pracować albo będzie ciepło albo ciepła woda - prawda?
Pytałam wcześniej o twój kolektor gdyż przy poziomym kolektorze spotkaliśmy się z sytuacją, że pompa glikolowa stanęła na kilka dni. Grunt tak zmarzł, że przez kilka dni nie było możliwości by pomę uruchomić. Serwis robił co mógł a pompa milczała. Pracowała jednocześnie na ogrzewanie i ciepłą wodę. Po uruchomieniu pompy, właściciel dokupił pompę powietrzną do ogrzewania ciepłej wody. Nie dość, że nie było tanio (przy jednej pompie) to zrobiło się jeszcze drożej. Nie życzę takiego doświadczenia nikomu a zwłaszcza sobie, dlatego jeśli ktoś mi proponuje rozwiązanie nazwijmy to bezpieczne a finansowo ciekawe to wchodzę w to. W innym przypadku, napewno zamontowalibyśmy kolektory słoczne do ciepłej wody, bo naprawdę szkoda tej pompy dla pracy okrągły rok. Grunt też potrzebuje regeneracji a lato jest właśnie taką porą by ziemia chłonełą jak najwięcej ciepełka.
Mam pytanie jeszcze o grzałki elektryczne w twojej pompie. czy te dodatkowe 6kW (tyle znalazłam w katalogu) to na wypadek czego, dogrzania wody może? Czy zdażyło ci się, że się załączyły? Jak ustawiona jest pompa ? Ma priorytet na ciepła wodę?

KlimaW - czytaj :)
Pompa glikolowa była droższa od dwóch pomp z bezpośrednim parowaniem - czy mam powtarzać to za każdym razem?
Jeśli chodzi o koszty eksploatacji.
Sprawność na pompach glikolowych była niższa bo poniżej 4, na kolektorze poziomym spadnie do 3 :( (ja liczę na minimum COP=4,5 przy odwiertach pionowych), do tego dochodzi koszt (może nie znaczny jak podaje KlimaW - bo po przeliczeniu rocznie około 100zł) ale jest jakiś dodatkowy, do tego traci sie nieco na wymienniku ciepła. Bardzo niepokojąca jest alternatywa by załączyć w okresie największych chłodów grzałkę elektryczną. No .. to może dodatkowo rozpędzić licznik.
Jeśli ktoś szuka oferty na instalacje pompy, to pompa z bezpośrednim parowaniem może być ciekawym rozwiązaniem. Czas pracy pompy, liczony jest w latach. Bedziemy szukać na stronie copelland na ile lat pracy takiej sprężarki możemy liczyć. Myślę, że z 10 napewno, może nawet 15? A może któryś z Panów zajmujących się na codzień chłodnictwem i klimatyzacją się wypowie?
KlimaW - a może ty zajmujesz się klimatyzacją? Tak jakoś mi się z twoim nickiem kojarzy :) (oczywiście bez urazy)

klimaw
23-11-2008, 14:38
A może któryś z Panów zajmujących się na codzień chłodnictwem i klimatyzacją się wypowie?
KlimaW - a może ty zajmujesz się klimatyzacją? Tak jakoś mi się z twoim nickiem kojarzy :) (oczywiście bez urazy)

Ha,Ha Ha :D :D :D -dobre.
Jak bym zajmował się chłodnictwem to prawdopodobnie wypowiadał bym się bardziej fachowo.
Widzę że strasznie jesteś zafascynowana swoim rozwiązaniem i inne argumenty nie trafiają w tym momencie na dobry grunt. :(
Różnica pomiedzy nami jest taka , że ty twierdzisz stanowczo , że PCi jest cacy a glikolowa be. :o
Ja uważam , że jedna i druga ma zalety i wady w swoim rozwiązaniu ale nie przekreślam żadnej.
Życzę ci by twoja fascynacja przekuła się w bezawaryjną pracę tego sysytemu.
Swoją drogą jakoś na tym wątku jest ( tak zauważam ) niewielu użytkowników PCi-dlaczego?

sSiwy12
23-11-2008, 14:50
Pompa glikolowa była droższa od dwóch pomp z bezpośrednim parowaniem - czy mam powtarzać to za każdym razem?
Jeśli chodzi o koszty eksploatacji.
Sprawność na pompach glikolowych była niższa bo poniżej 4, na kolektorze poziomym spadnie do 3 :( (ja liczę na minimum COP=4,5 przy odwiertach pionowych), do tego dochodzi koszt (może nie znaczny jak podaje KlimaW - bo po przeliczeniu rocznie około 100zł) ale jest jakiś dodatkowy, do tego traci sie nieco na wymienniku ciepła. Bardzo niepokojąca jest alternatywa by załączyć w okresie największych chłodów grzałkę elektryczną. No .. to może dodatkowo rozpędzić licznik.


Zmień doradców, a dobrze na tym wyjdziesz, bo- bez urazy - dawno na tym Forum nikt takich głupot nie pisał.
Ps. Zapomniałaś dopisać, że pompa glikolowa oferowana Tobie. Sprawdź inne oferty.

zeusik
23-11-2008, 14:52
Klimaw - HAHAHA :D
a ja widze, że Twoje to musi byc zawsze na wierzchu:))
Nie napisałam ze jest be, wrecz przeciwnie, gdzies tam pisałam, że każdy dobiera dla siebie co mu pasuje. Również nie przekreślam żadnej z nich tylko porównuje. Ale słowo pisane, zawsze może być inaczej zrozumiane niż bezpośrednia rozmowa:))

Ja życzę i sobie i wszystkim, by każdy wybór był tym dobrym i by każdemu użytkownikowi pompy takiej czy siakiej zawsze ta pompa spełniła oczekiwania niezależnie od ceny ma grzać i dawać ciepła wodę:) a teraz ide na kulki śniegowe z dziećmi:)

a&zb
23-11-2008, 23:41
ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy.

To raczej Twoja będzie pracować cały czas, bo przy takiej mocy podgrzanie 100 l ciepłej wody zajmie je pół dnia.

HenoK
24-11-2008, 07:28
ale w okresie nazwijmy to letnim, pracować będzie tylko jedna pompa ciepła o mocy około 500W, w twoim wypadku będzie pracować cały czas ta sama pompa, o bardzo podobnej mocy.

To raczej Twoja będzie pracować cały czas, bo przy takiej mocy podgrzanie 100 l ciepłej wody zajmie je pół dnia.... a to w połączeniu z osobnym dolnym źródła ciepła dla pompy ciepła przygotowującej cwu spowoduje niższy COP niż przy większej pompie pompie ciepła. Należałoby przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw", łącznie z nakładami inwestycyjnymi i wybrać rozwiązanie optymalne. W każdym przypadku może być ono inne.

klimaw
24-11-2008, 08:55
To raczej Twoja będzie pracować cały czas, bo przy takiej mocy podgrzanie 100 l ciepłej wody zajmie je pół dnia.

Zeusik-ponieważ twój system PCi na odwiertach to jakieś tam nowum , przynajmniej jeśli chodzi o warunki rzeczywiste to napisz coś o kosztach eksploatacyjnych ( jeśli masz podlicznik ) za jakiś czas.

mnietz
24-11-2008, 16:50
Witam Forumowiczów,
Jesteśmy na ostatniej prostej wyboru pompy ciepła do małego domu po Warszawą (projektowanego). Do mam ok. 140 m kw. powierzchni ogrzewanej.

Na placu boju zostały:
Stiebel-Eltron WPC 7 Cool
Danfoss DHP-C 8

Czy ktos ma jakies zle lub dobre doswiadczenia z tymi producentami modelami?
Czy któreś z tych dwóch byście odradzali lub polecali?
Cos nistandardowogo o co powinienem pytac przedstawicieli producenta?

A może ktoś ma doświadczenia współpracy z firmami instalatorskimi Oszczak(Stiebel) lub Sanito (Danfoss)?

Pozdrawiam,
Mikolaj Nietz

a&zb
24-11-2008, 17:56
Witam Forumowiczów,
Jesteśmy na ostatniej prostej wyboru pompy ciepła do małego domu po Warszawą (projektowanego). Do mam ok. 140 m kw. powierzchni ogrzewanej.

Na placu boju zostały:
Stiebel-Eltron WPC 7 Cool
Danfoss DHP-C 8

Czy ktos ma jakies zle lub dobre doswiadczenia z tymi producentami modelami?
Czy któreś z tych dwóch byście odradzali lub polecali?
Cos nistandardowogo o co powinienem pytac przedstawicieli producenta?

A może ktoś ma doświadczenia współpracy z firmami instalatorskimi Oszczak(Stiebel) lub Sanito (Danfoss)?

Pozdrawiam,
Mikolaj Nietz

Skoro dom dopiero projektowany to chyba nie musisz się spieszyć. A na czym polega przewaga ww i jakie były inne oferty?

mnietz
24-11-2008, 20:05
Z kilku przyczyn...
Po pierwsze, powyższe pompy mają opcję chłodzenia pasywnego.
Po drugie, inne pompy o podobnych parametrach, które rozważaliśmy, były droższe - Nibe, Alpha Innotec.
Po trzecie, pompy polskich producentów, które oglądaliśmy, były co prawda sporo tańsze, ale wyglądały, jakby ktoś je żywcem wyjął z PRL-owskiej fabryki.
Po czwarte, część dystrybutorów nas po prostu zlała i nie odpowiedziała na maila :)

Wygląda na to, że ten dwie pompy mają najlepszą relację jakość/cena w interesującym nas segmencie.

klimaw
24-11-2008, 20:58
Na placu boju zostały:
Stiebel-Eltron WPC 7 Cool
Danfoss DHP-C 8


Z tego co zauważyłem nie ma na forum użytkownika Stiebla-sam zresztą ją kiedyś miałem w opcji zakupu.

Jeśli chodzi o Danfossa to poczytaj posty Bonetki np.


Nabiał i Bartek ......Danfoss ...
pisałam wielokrotnie co i dlaczego ....myślę , że najlepiej będzie jak porównacie sterowanie czasowe Danfossa do jakiejkolwiek innej to po pierwsze , temp grzania cwu to po drugie po trzecie jeśli już miałabym kupić to poczekałabym na nowy sterownik a po czwarte jeśli tak mówią sami instalatorzy to trzeba raczej uznać , że coś jest na rzeczy, prawda ????.

JK102
24-11-2008, 22:09
Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:

dorbie
24-11-2008, 22:33
Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:


My mielismy tylko naapisane w opisie ogolnym ze przewidywane zloslo ogrzewania to popma ciepla z kolektorami poziomymi i tyle. Nikt nic ni epytal i nie sprawdzal. Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

bonetka
25-11-2008, 00:50
Mnietz ..... Stiebel kiedyś już o nim pisałam ....
Akurat Cool ma inny sterownik WPMi ale ponieważ wprowadzono ją później wiec sądzę , że ten nowy ma wszystkie funkcję WPMII ( WPC ) + dodatkowe związane z pasywnym chłodzeniem ( dodatkowy wymienniki w PC+ zawór przełącz. ) czyli dodatkowo oprócz grzania i chłodzenie - proszę zapytać instalatora czy mam rację . W WPMi sterownie odbywa się bez udziału płytki IWS tylko sterownik bezpośrednio steruje sprężarką.
Ja mam trochę wiad. na temat właśnie WPMII .
Przede wszystkim dla każdego dnia tygodnia , każdego okresu od poniedz. do piątku, każdego weekendu ( sobota- niedziela) lub całego tygodnia można ustawić 3 pary włączeń i wyłaczeń ( 3 przedziały dobowe ) dla dwóch obiegów grzewczych na co.( podłog. , grzejniki ) i też na cwu , jest zmiana automatyczna czasu z letniego na zimowy (25.03-25.10 ) . Jest funkcja wakacje i funkcja party.
Więc nie jest źle ..tylko do pełni szczęścia brakuje ( mnie a ja kapkę wymagająca jestem ) jednej rzeczy mianowicie ..w tym sterowniku jest do ustawienia temp. dzienna i nocna ( obniżona ) ..i te czasy są do tych temperatur ( albo jedna albo druga ) ..brakuje możliwości różnych temperatur.
Co prawda podane były w jednym miejscu 3 tryby pracy normalny ( dzienny ) , obniżony ( nocny ) i automatyczny czyli sterowany zegarem ale w/g mnie teoretycznie to tak ale praktycznie ten zegar steruje którąś z temp. ustawionych wiec praktycznie nie występuje jeszcze trzecia temperatura inna zupełnie .( tak mi się wydaje na postawie tego czym dysponuję )
W tym teście niemieckim Stiebel zajął ex aequo 2 miejsce z Alha Inno tec ( ocena ogólna ) i to też ma jakieś znaczenie .
Ja napisałam o sterowaniu czasowym bo tych danych nie ma dostępnych ale należy porównać resztę i czynniki na których chodzą (R 410 A i R407C ) i COP i zb.cwu ( sposób grzania, szybkość , ilość dostępnej cwu ) i resztę .

Szymon_J
25-11-2008, 07:49
Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

No nie do konca sie zgodze. Teoretycznie - jesli jest to wymiennik poziomy (bo tylko w tym temacie sie orientowalem, o pionowych nie mam pojecia) to wymaga to robot ziemnych, ktore podlegaja nawet nie zgloszeniu a nawet pozwoleniu.
Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac. W czesci urzedow tak naprawde nie wiedza co z tym fantem zrobic i chyba najchetniej nie wiedzieliby o sprawie. Bo jak wiedza to musza sie wypowiedziec... ;)

W mojej opinii - jesli inwestor wie, ze bedzie robil pompe to niech to wpisze we wniosku o pozwolenie. Jesli zmienia decyzje pozniej....hmm...well.... niech podpyta w organie wydajacym pozwolenie i organie odpowiedzialnym za odbior. Czasem warto przemilczec ;)

HenoK
25-11-2008, 08:24
Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:


My mielismy tylko naapisane w opisie ogolnym ze przewidywane zloslo ogrzewania to popma ciepla z kolektorami poziomymi i tyle. Nikt nic ni epytal i nie sprawdzal. Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolenTak aż różowo to nie wygląda. Wszystko zależy od tego jaka to pompa ciepła. Szczegółową analizę stanu prawnego instalacji pomp ciepła znajdziecie na stronie :
http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog/54-przepisy-prawne-instalacji-pomp-ciepsa.html

a&zb
25-11-2008, 09:42
[quote=dorbie] Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac.

Prokurator, dobre, dobre :)

Trzeba było zapytać o podstawę prawną. Najlepiej oczywiście zaznaczyć przebieg kolektora poziomego w planie zagodpodarowania terenu działki załączanym do wniosku o pozwolenie na budowę. Wtedy jest papier i już nikt się nie może czepić.

HenoK
25-11-2008, 10:00
Prokurator, dobre, dobre :)
Czasami może być i prokurator :(. Np. w sytuacji, gdy zakopaliśmy wymiennik gruntowy na stanowisku archeologicznym :(.

Szczegółowe omówienie aktualnego stanu prawnego znajdziecie TUTAJ :
http://ekoenergia.polska-droga.pl/geotermia-niskotemperaturowa-blog/54-przepisy-prawne-instalacji-pomp-ciepsa.html
(powtarzam się ;)).

HenoK
25-11-2008, 11:12
prawo budowlame nie opisuje nigdzie pozimuych kolektorów popm ciepła. Natomiast budowa przyłaczy do budynku nie wymaga pozwolenia nabudowę. Mało tego w mysl art 29a tej ustawy , budowa pozwoleń nie wymaga nawet zgłoszenia. Wobec braku szczegółowych rozwiązań mozna kolektor poziomy potrzktować jak przyłącze pompy ciepła i zastosować stosowne artykuły : czyli ze zgłoszeniem lub bez zgłoszenia - wedle życzenia inwestora., Za każdym razem wymaga to jednak wykonania planu zagospodarowania i inwentaryzacji geodezyjnej.
W temn sposób rozumijac można sobie utrudniac zycie przy budowie instalacji nawadniania trawników czy drenaży od- lub nawadniających albo oczka wodnego
Czegoś tu chyba było za dużo ....
Podkreślenia moje ;). :lol: :lol: :lol:

Sylwia i Tomasz
25-11-2008, 11:16
Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.
2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3
3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?
Zwiększenie przepływu po stronie instalacyjnej spowoduje bardziej burzliwy przepływ wody w wymienniku, a co za tym idzie bardziej intensywną wymianę ciepła. Objawem tego pozytywnego zjawiska będzie mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą skraplania i średnia temperaturą instalacji w stosunku do sytuacji opisanej w instrukcji. Oczywiście towazryszy temu wzrost COP :) bo popmpa ciepła będzie wykonywała nieco mniejszą pracę :) .
Nie spodziewajcie się jednak jakiegoś szalonego wzrostu efektywności, ale powinien z nawiązką pokryć niewielki wzrost pracy pompy obiegowej.
Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.
Przepływ solanki jest OK , wystarczy nawet jeśli jst zblizony do c.o.


W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D

a&zb
25-11-2008, 11:17
Prokurator, dobre, dobre :)
Czasami może być i prokurator :(. Np. w sytuacji, gdy zakopaliśmy wymiennik gruntowy na stanowisku archeologicznym :(.


A jak kopiąc trafimy na przewód energetyczny albo gazowy to może być nawet i koroner :lol:

terplace
25-11-2008, 12:04
W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D

O tym była już mowa:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-5280.htm

Celem standaryzowania warunków pracy dla jakich podawane są parametry jest umożliwienie porównania różnych produktów osobom nie posiadającym wiedzy inżynierskiej. Jak widać unormowania nie spełniają swojej roli gdyż tylko bardziej wprowadzją w błąd. Nie wiem kto tak wymyślił aby wiązać temp. zasilania z dT. Intuicynie przecież to woda dopływająca do pompy ciepła jest podgrzewana o dT, więc powinno się wiązać dT z temp. powrotu, lub podawać -dT i wiązać z temp. zasilania. Być może, że ktoś traktując ( i słusznie) pompę ciepła jako urządzenie chłodnicze bezmyślnie przeniósł metodologię z chłodzenia na grzanie.

Podane parametry nie obrazują pracy z tą samą instalacją i róznym dT, tylko pracę z dwiema róznymi instalacjami lub z instalacją pracującą w zupełnie innych warunkach.

dorbie
25-11-2008, 12:36
Pompa ciepla nie wymaga zadnych pozwolen

No nie do konca sie zgodze. Teoretycznie - jesli jest to wymiennik poziomy (bo tylko w tym temacie sie orientowalem, o pionowych nie mam pojecia) to wymaga to robot ziemnych, ktore podlegaja nawet nie zgloszeniu a nawet pozwoleniu.
Nadzor budowalny jednej z pokrakowskich gmin na moje pytanie (telefoniczne, anonimowe ;) ) powiedzial, ze zakopanie wymiennika bez pozwolenia nie podlega legalizacji jak samowola (poniewaz nie widac co zostalo zakopane). Tym samym podlega to pod przestepstwo, prokurator itp - ta opinia byla skrajna, mozliwe ze wypowiedzana na wyrost. Sugerowali zeby odkopac wymiennik, zlozyc wniosek i znowu zakopac. W czesci urzedow tak naprawde nie wiedza co z tym fantem zrobic i chyba najchetniej nie wiedzieliby o sprawie. Bo jak wiedza to musza sie wypowiedziec... ;)

W mojej opinii - jesli inwestor wie, ze bedzie robil pompe to niech to wpisze we wniosku o pozwolenie. Jesli zmienia decyzje pozniej....hmm...well.... niech podpyta w organie wydajacym pozwolenie i organie odpowiedzialnym za odbior. Czasem warto przemilczec ;)

Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

JK102
25-11-2008, 12:57
Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

Dorbie! Ja przed chwila dzwoniłam do starostwa, pan łagodnie mówiąc duzo sie nagadał, a niewiele z tego wynikało. Poniewaz mam zamiar założyc kolektory pionowe, więc chcial projekt tych kolektorów! I musze sie zdeklarować na jakiej głębokości będą odwierty. Tego to ja nie wiem , bo mam kilka ofert i w każdej jest inna głębokość, w sumie wychodzi 160-200 mb, ale jeszcze nie wybrałam firmy, która będzie mi pompę instalować! Odesłał mnie w związku z tym do wydziału ochrony środowiska, żeby tam się dowiedzieć, co mam robić i do mojego projektanta, żeby on jakoś te kolektory naniósł na plan( a on tez tego nigdy nie robił). Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:

Szymon_J
25-11-2008, 13:05
Dorbie pisal o poziomych, Ty masz pionowe - zgodnie z ktoryms poprzednim "madrym" prawniczym linkiem podpadasz pod inne Kodeksy.

Szymon_J
25-11-2008, 13:05
Dorbie pisal o poziomych, Ty masz pionowe - zgodnie z ktoryms poprzednim "madrym" prawniczym linkiem podpadasz pod inne przepisy.


Hmmm....nie wiem dlaczego nie moge usunac poprzedniego posta. Sorry za dublowanie.

HenoK
25-11-2008, 13:07
Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :
- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,
- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

JK102
25-11-2008, 13:28
Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :
- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,
- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

HenoK
25-11-2008, 13:45
Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?Pewnie jest okresowo niedostępny :(.
Tu masz inny link z chyba takim samym artykułem :
http://ekoenergia.dzien-e-mail.org/index.php?option=content&task=view&id=139

klimaw
25-11-2008, 13:47
Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

Cholera-nie straszcie już mnie bo jestem chwilę przed odbiorem budynku. :cry:
Z tego co piszecie wynika jednak ( pomimo istniejących przepisów ) , że odbiór kolektora to jedno wielkie bagno. :x

mery26
25-11-2008, 13:50
trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?
ja tak zrobiłem i się nie martwię-nie było problemów, żadnych powierzchni i głębokości. Trzeba jedynie przełknąć komentarze typu: "prądem?!Panie, z torbami pójdziesz!" :lol:

a&zb
25-11-2008, 14:08
Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:Z takiej sytuacji można wybrnąć na kilka sposobów :
- zaprojektować ogrzewanie elektryczne i w trakcie budowy zmienić zgodnie z konkretną wybraną ofertą instalacji PCi,
- zaprojektować pompę ciepła powietrze-woda i dalej postąpić jak wyżej.

Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

Do pionowego z odwiertami głębszymi niż 30m musisz robić projekt prac geologicznych który składasz w starostwie w wydziale środowiskowym. Oczywiście jak na mapce zagospodarowania terenu do PnB zaznaczysz np. 6 odwiertów po 30 m a potem zrobisz 2 po 90 to nikt tego nigdy nie sprawdzi.

JK102
25-11-2008, 14:08
ja tak zrobiłem i się nie martwię-nie było problemów, żadnych powierzchni i głębokości. Trzeba jedynie przełknąć komentarze typu: "prądem?!Panie, z torbami pójdziesz!" :lol:

Komentarze dotyczące domu bez komina tez muszę znosić, albo tłumaczyc kazdemu, że jednak "na wszelki wypadek" kotła gazowego nie trzeba zakladać, bo PC na pewno nie jest w stanie ogrzać domu! Dzięki Henok, udało się, będę miała co studiować!

hydrol
25-11-2008, 16:48
Witam po dłuższej przerwie spowodowanej kończeniem stanu surowego :)

Mam pytanie odnośnie pompy Buderus 6,9kW. W instrukcji instalatora (niemieckojęzycznej) są wykresy, z których można się dowiedzieć, że:

1. Moc pompy przy parametrach 0/35 (tem. solanki / temp. wody c.o.) jest ok 7 kW.
2. COP dla tych parametrów, uwzględniając pompę obiegową wynosi ok 4.3
3. Te parametry są dla przepływu solanki 1,7 m3/h a czynnika c.o. 0,6 m3/h.

Teraz pytanie: z obliczeń podłogówki wychodzi mi, że aby otrzymać różnice między zasilaniem a powrotem 5K muszę przepchnąć przez nią: G=(Qx0,86)/dT czyli w moim przypadku 1190 kg/h, czyli dwa razy więcej niż zakłada producent.

Co się stanie z mocą pompy i COPem jeśli zwiększę dwa razy przepływ wody grzewczej? Czy trzeba zwiększyć też w takim przypadku przepływ solanki?
Zwiększenie przepływu po stronie instalacyjnej spowoduje bardziej burzliwy przepływ wody w wymienniku, a co za tym idzie bardziej intensywną wymianę ciepła. Objawem tego pozytywnego zjawiska będzie mniejsza różnica temperatur pomiędzy temperaturą skraplania i średnia temperaturą instalacji w stosunku do sytuacji opisanej w instrukcji. Oczywiście towazryszy temu wzrost COP :) bo pompa ciepła będzie wykonywała nieco mniejszą pracę :) .
Nie spodziewajcie się jednak jakiegoś szalonego wzrostu efektywności, ale powinien z nawiązką pokryć niewielki wzrost pracy pompy obiegowej.
Reasumując : same pozytywy . żadnych zagrożeń.
Przepływ solanki jest OK , wystarczy nawet jeśli jst zblizony do c.o.


W instrukcji PC Dimplex, która jest prawie identyczna z instrukcją Buderusa(zresztą pompy też się prawie nie różnią), w tabeli o mocy PC jest podana moc przy dT 10K i 5K. I ciekawostka: PC o mocy 7kW przy wejściu solanki 0 stopni i temp.GZ 35 ma moc 6,9kW przy COP 4,3(dla dT 10K). Przy dT 5K ma moc 6,8kW i COP 4,1. Oczywiście przepływy czynnika też są inne i inny jest pobór mocy w tych dwóch przypadkach. Odpowiednio: 1,6kW i 1,66kW. Dlaczego? Miał COP rosnąć :D
Jeśli dT=5 C oznacza ,że ogrzano wodę od 30 do 35 C , czyli średnia temperatura GZ=32.5C , a dla dT=10 C ogrzano od 25C do 35 C , czyli średnia temperatura wyniosła 30 C .Wszystko jest zatem w porządalu i zgodnie z teorią Carnota :) , oraz moimi dywagacjami. Przepraszam tu za pewne dośc wulgarne uproszczenie (w sposobie obliczania średniej temperatury GZ) ale tak najłatwiej wyjasnić dlaczego.
Im niższa temperatura GZ tym większa moc grzewcza i COP przy tym samym DZ - to chyba oczywista oczywistość nie budząca wątpliwości ?
Powyższy przykład nie przeczy temu co wcześniej napisałem , a nawet potwierdza :)
Aksjomat twierdzenia o magicznej wartośc dT=5 C ma swoje umocowanie tak w teorii jak i praktyce.
W budowie instalacji GZ należy uzyskac jak najnższą średnią temperaturę instalacji przy jednoczesnym uzuskaniu jak najiwększej mocy odbiorników ciepła. Zmiejszenie dT do 5 C to jednoczesne zwiększenie przepływu i jego burzliwości - a to skutkuje zwiększeniem mocy grzejników w porównaniu do tej samej średniej temperatury GZ i dT=10. Zagadnienie jest dużo bardziej skomlikowane niz opisałem , a zależności zupełnie nieliniowe.

dorbie
25-11-2008, 17:40
Dorbie pisal o poziomych, Ty masz pionowe - zgodnie z ktoryms poprzednim "madrym" prawniczym linkiem podpadasz pod inne przepisy.


Hmmm....nie wiem dlaczego nie moge usunac poprzedniego posta. Sorry za dublowanie.

Nie, ja mam poziome kolektory i pompe ciepla Zirius m2-7 z Thermogolv

dorbie
25-11-2008, 17:43
Niestety nie mogę otworzyć strony z przepisami prawnymi, która przeslałeś. Ale chyba rzeczywiście trzeba bedzie zgłosic ogrzewanie elektryczne i martwic się później. A co do kolektora poziomego - to czy nie trzeba podawac powierzchni, głębokości i nanosić na mapkę ?

Cholera-nie straszcie już mnie bo jestem chwilę przed odbiorem budynku. :cry:
Z tego co piszecie wynika jednak ( pomimo istniejących przepisów ) , że odbiór kolektora to jedno wielkie bagno. :x

U mnie nikt sie nie pytal o ogrzewanie ani o kolektory, a jestem swiezo po odbiorze budynku. Sama kompletowalam dokumenty i je zawozilam to wiem jak u nas jest.Tylko sie spytali czy nie mam gazu i ok. Ja mysle ze trzeba sie pytac w Wydziale Budownictwa i tyle, kazde Starostwo ma swoje przepisy i wymagania i tyle

dorbie
25-11-2008, 17:51
Ja mialam napisane w dokumentach skladanych o pozwolenie na budowe do Starostwa ze ma byc ogrzewanie pompa ciepla z kolektorami poziomymi. Nie wymagali zadnych mapek czy rysunkow ani informacji na jakiej glebokosci sa zakopane kolektory

Dorbie! Ja przed chwila dzwoniłam do starostwa, pan łagodnie mówiąc duzo sie nagadał, a niewiele z tego wynikało. Poniewaz mam zamiar założyc kolektory pionowe, więc chcial projekt tych kolektorów! I musze sie zdeklarować na jakiej głębokości będą odwierty. Tego to ja nie wiem , bo mam kilka ofert i w każdej jest inna głębokość, w sumie wychodzi 160-200 mb, ale jeszcze nie wybrałam firmy, która będzie mi pompę instalować! Odesłał mnie w związku z tym do wydziału ochrony środowiska, żeby tam się dowiedzieć, co mam robić i do mojego projektanta, żeby on jakoś te kolektory naniósł na plan( a on tez tego nigdy nie robił). Generalnie pan powiedział, że jakis projekt instalacji muszę mieć! :cry:

Ja ci pozniej przesle jak mam napisane w projekcie. A na Twoim miejscu bym zaznaczyla orientacyjnie jaka powierzchnie zajma te kolektory, napisz ze beda na glebokosci 1m bo to beda poziome, prawda? Zaznacz wejscie kolektorow do budynku i gdzie bedzie stala pompa ciepla. przeciez nie ma znaczenia jakiej firmy wybierzesz, nikt nie pyta sie na poziomie pozw na bud jakiej firmy piec gazowy bedzie, prawda? A i tak nikt ci nie sprawdzi gdzie dokladnie jest kolektor. Poza tym chyba jest jakies prawo ze do jakiejs glebokosci nic nie trzeba zglaszac, czy nie do 1,5m? Cos mi sie wydaje ze nasz projektant tak nam to tlumaczyl

klimaw
25-11-2008, 18:27
kazde Starostwo ma swoje przepisy i wymagania i tyle

No i masz rację-mistrzostwo świata.Tylko patrzą , żeby coś dać w łapę to puszczą. :lol:
A ja naiwny myślałem , że jest jedno PRAWO BUDOWLANE. :D :D :D

dorbie
25-11-2008, 18:32
kazde Starostwo ma swoje przepisy i wymagania i tyle

No i masz rację-mistrzostwo świata.Tylko patrzą , żeby coś dać w łapę to puszczą. :lol:
A ja naiwny myślałem , że jest jedno PRAWO BUDOWLANE. :D :D :D

Jedna Polska, jedno Prawo :lol: :o
To nawe w obrebie jednego wojewodztwa jest inaczej. U nas - kartuzy odbior jest od reki od razu pieczatka - do zamieszkania i wcale nie korzystaja z tego ze maja 21 dni do odwolania, nie maja na to czasu. A w pruszczu gd zakladaja teczke i kaza przyjechac po magiczna pieczatke za 21 dni, bo moze sie cos zmieni :o :lol:

klimaw
25-11-2008, 18:35
Jedna Polska, jedno Prawo :lol: :o
To nawe w obrebie jednego wojewodztwa jest inaczej. U nas - kartuzy odbior jest od reki od razu pieczatka - do zamieszkania i wcale nie korzystaja z tego ze maja 21 dni do odwolania, nie maja na to czasu. A w pruszczu gd zakladaja teczke i kaza przyjechac po magiczna pieczatke za 21 dni, bo moze sie cos zmieni :o :lol:

Ale masz super-mam nadzieję , że nie będę miał schodów. :D

Sylwia i Tomasz
25-11-2008, 18:49
Jeśli dT=5 C oznacza ,że ogrzano wodę od 30 do 35 C , czyli średnia temperatura GZ=32.5C , a dla dT=10 C ogrzano od 25C do 35 C , czyli średnia temperatura wyniosła 30 C .Wszystko jest zatem w porządalu i zgodnie z teorią Carnota :) , oraz moimi dywagacjami.

... i nastała jasność :D

jesien2004
26-11-2008, 13:00
Kochani mam wielki problem który wyszedł teraz a musze go dzisiaj rozwiązac...

Na górze na poddaszu nie mogę mieć podłogówki :( muszą być grzejniki. Powierzchnia ok 90 m2. Pompa ciepła 12 kw. (na dole 150 m2) - jakie grzejniki dać? NA jakie firmy popatrzeć? Czy to w ogole będzie działać?

pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc

mnietz
26-11-2008, 13:33
Witam jeszcze raz forumowiczow,

Mam jeszcze jeden dylemat zwiazany z wyborem pompy o ktorym pisalem 2 strony wczesniej.

Obydwie rozwazane przeze mniw kompaktowe pompy (Stiebel i Danfoss) maja wbudowane zbiorniki na cwu po okolo 180 (Danfoss) do 200l (Stiebel). Generalnie zaczelem sie zastanawiac czy jakbym chcial np sie wykompac sie w wannie, to do napelnienia tejze wanny o jakiej objetosci starcza taki zasobnik. Co powinienem uwzglednic w obliczeniach?
Wiadomo ze:
1. Wanny nie napelnia sie "pod kurek"
2. Cialo zanurzone w wannie swoje wypiera
3. Nie leje do wanny tylko cieplej wody ale mieszam ja z zimna (tylko w jakim stosunku?)

Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?
Pzdr,
Mikolaj

ravbc
26-11-2008, 14:25
Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?
Nie mam (jeszcze) funkcjonującej pompy, ani tym bardziej wanny, ale:
Po pierwsze primo: wanny maja podane pojemności, nie liczyłbym zasobnika "na styk".
Po drugie primo: zasobnik podczas rozładowywania podaje coraz chłodniejszą wodę.
Po trzecie primo: napełnianie wanny trwa długo (tym dłużej im większa wanna, a mniejsze rurki), a cwu z pompy ciepła nie ma zbyt wysokiej temperatury, więc nalewać trzeba raczej mocno ciepłą (jak na możliwości PC), żeby nie wystudziła się w czasie nalewania
Po czwarte primo: jeśli w trakcie napełniania wanny (a to może trwać nawet pół godziny) ktoś zechce wziąć prysznic, czy też zmyć naczynia (jeszcze gorszy przypadek, bo potrzebna cieplejsza woda), to byłoby dobrze, żeby wody do wanny nie brakło.
Po piąte primo: "naładowanie" zasobnika po jego "rozładowaniu" może trwać nawet kilka godzin (w zależności o mocy PC i wielkości zasobnika). Od jego konstrukcji zależy po jakim czasie od rozpoczęcia ładowania będzie znowu dostepna ciepła woda.
Podsumowując: lepiej żeby zasobnik miał wielkość conajmniej porównywalną z wanną, chyba że planujesz z niej korzystać bardzo sporadycznie.

a&zb
26-11-2008, 14:25
Witam jeszcze raz forumowiczow,

Mam jeszcze jeden dylemat zwiazany z wyborem pompy o ktorym pisalem 2 strony wczesniej.

Obydwie rozwazane przeze mniw kompaktowe pompy (Stiebel i Danfoss) maja wbudowane zbiorniki na cwu po okolo 180 (Danfoss) do 200l (Stiebel). Generalnie zaczelem sie zastanawiac czy jakbym chcial np sie wykompac sie w wannie, to do napelnienia tejze wanny o jakiej objetosci starcza taki zasobnik. Co powinienem uwzglednic w obliczeniach?
Wiadomo ze:
1. Wanny nie napelnia sie "pod kurek"
2. Cialo zanurzone w wannie swoje wypiera
3. Nie leje do wanny tylko cieplej wody ale mieszam ja z zimna (tylko w jakim stosunku?)

Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?
Pzdr,
Mikolaj

Masz wodomierze w domu (obecnym)? Zobacz ile ciepłej zużywasz i sprawdź jaką ma temperaturę? Ilu będzie domowników i czy będą chcieli np. napełnić dwie wanny w tym samym czasie?

bonetka
26-11-2008, 14:41
Jesień ..to trochę szkoda ..dlaczego ? bo jednak na podłogówce mogłabyś zejść najniżej z temp. a z grzejnikami razem już tak nie będzie ( zawsze będzie trochę wyższa ) poza tym jest taka sprawa , że gdybyś rzeczywiście chciała grzać tylko w taniej taryfie to wiesz , że grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko stygną ( ja mam ale ja mam ciepły dom i one są w sypialniach i zupełnie mi to nie przeszkadza ). Gdyby był mieszacz ( czyli grzejniki na wyższej temp a podłogówka na niżej ) to byłoby jeszcze drożej w eksploatacji .
Jakie ?...teoretycznie każde, są albo konwektorowe ( gdybyś chciała się chłodzić ) albo płytowe ( ja mam Purmo ) tylko , że muszą być na tyle duże ( długie i szerokie ) żeby wyliczoną temp. ich pracy ( najniższą ,niby najniżej liczy się 45*/35 ) potrafiły ogrzać te pomieszczenia w których będą. Można użyć określenia przewymiarowane w przeciwieństwie do normalnych (też nisko temper. w ogólnym pojęciu 55*/45 ) czy wysokotemperaturowych o temp. do 80*C)

minetz
na takie sytuacje pownno się podgrzać wodę do wyższej temp. np. 53*C ( trzeba zobaczyć od ilu dogrzewa grzałka )
Danfoss ...pierwsze podgrzanie ( +6/+54 ) trwa około godziny
dogrzewanie z +44/54 trwa 20-25 min.
Stiebel...czas nagrznia do 50*C - 58 minut

jesien2004
26-11-2008, 14:46
Bonetka - bo kurde wlasnie się dowiedziałam że nei mogę wylewki zrobić na poddaszu taką jak na dole bo jakiś tam mam strop ehhhh... . Poddasze jest miejscem "dodatkowym" pewnie jego grzaanie bedzie nastawione na minimum... ale mimo wszystko chciałabym by było tam ciepło :evil: :evil:

Zmartwiłaś mnie tymi grzejnikami :( a ogrzewanie ścienne?

Dziękuję ci bardzo za zainteresowanie :)

hydrol
26-11-2008, 14:50
dołączam się do bonetki : zstosowanie grzejników i podłogówki eliminuje w całości zystki z tytułu posiadania niskotemperaturowej części instalacji podłogowej bo i tak trzeba przygorować czynnik dla wyższych potrzeb grzejników. Jedyną zaletą zastosowania podłogówki jest zwiększenie bezwładności czyli wydłużenie cyklu. Instalacja grzejnikowa w stosunku do podłogpowej to spadek COP o 1.

bonetka
26-11-2008, 14:51
scienne lepsze jeśli chodzi o parametry pracy i o oddawanie ciepła efekt zbliżony do podłogówki ...robi się na ścianach zewnętrznych , chyba , że mało miejsca to i na wewnętrznych , można wyliczyć ( projekt ) i dać gęściej i może być efekt taki sam jak podłogówka

jesien2004
26-11-2008, 15:06
Hydrol i Bonetka - dzięki wielkie,

jescze pytanko - ścienne na ścianach zewnętrznych. A jak to zrobić w przypadku poddasza? Ścianka kolankowa na wysokość 1 metra - za nią rekuperacja - czy na tej ściance kolakowej robić ścienne? Czy na skosach?

pozdr.

bonetka
26-11-2008, 17:31
jesień musisz się przede wszystkim zastanowić jakie ma być to ścienne ...czy pod tynkiem czy tzw. sucha zabudowa ( gotowe elementy z płytą gipsowo-kartonową i te rurki już tam są ) są różne poddasza i i w zależności od tego należy się zdecydować na jakiś system.
Najlepiej byłoby gdyby był z jednej strony ocieplony mur a z drugiej ścienne wtedy nie ma zimnych powierzchni i równoważy się wpływ okien .
Z drugiej strony jak jest mur i jest druga ściana przed nim gisowo-kartonowa to jest jakaś pustka powietrzna miedzy nimi i też stanowi to jakąś barierę ochronną.
Swoją drogą myślę , że chyba pod tynkiem jest lepsze bo ściana ( tynk np. 3 cm ) wolniej oddaje ciepło niż jak jest gips karton ( nie biorę pod uwagę szybkości nagrzewu ). Pewnie , ze ścienne oddaje ciepło przez promieniowanie ale ten tynk to jakby miniaturowa podłogówka w pionie :)
a co Reszta na ten temat ?????

jesien2004
26-11-2008, 17:44
Bonetka - u mnie to regipsy wszedzie. Ścianka kolankowa tak na metr reszta to skosy... Jeden instalator powiedział że nie ma jak u mnie ściennego zrobić. Zobaczymy co powie drugi... Dziekuje za zainteresowanie - jesteś niezastąpiona na tym forum.

Pozdr.

sSiwy12
26-11-2008, 18:10
A może takie rozwiazanie: http://ogrzewnictwo.home.pl/index.php?akt_cms=2718&cms=261 . Mozna stosować równiez na podlodze.

klimaw
26-11-2008, 19:47
Bede wdzieczne za uwagi zwlaszcza od forumowiczow ktorzy juz maja funkcjonujace pompy i wanny?
Pzdr,
Mikolaj
Weź zewnętrzny dodatkowy baniak na CWU.Kombajny mają za małe , no chyba , że masz w rodzinie 3 osoby i mało gości. :D

jack_2000
26-11-2008, 20:38
proszę napiszcie jakie macie ustawienia krzywej grzewczej dla podłogówki tzn.:

dla temp. zew. 20 stopni - temp podł =
zew. 10 stopni =
zew 5 stopni =
zew 0 stopni =
zew -20 stopni =

klimaw
26-11-2008, 21:02
proszę napiszcie jakie macie ustawienia krzywej grzewczej dla podłogówki tzn.:

dla temp. zew. 20 stopni - temp podł =
zew. 10 stopni =
zew 5 stopni =
zew 0 stopni =
zew -20 stopni =
Podpinam się bo sam jestem ciekaw jakie są krzywe grzewcze.

dorbie
26-11-2008, 22:04
Bonetka - bo kurde wlasnie się dowiedziałam że nei mogę wylewki zrobić na poddaszu taką jak na dole bo jakiś tam mam strop ehhhh... . Poddasze jest miejscem "dodatkowym" pewnie jego grzaanie bedzie nastawione na minimum... ale mimo wszystko chciałabym by było tam ciepło :evil: :evil:

Zmartwiłaś mnie tymi grzejnikami :( a ogrzewanie ścienne?

Dziękuję ci bardzo za zainteresowanie :)
A nie mozesz polozyc cienszego styropianu pod wylewke? My tak zrobilismy i polozylismy tylko 2cm, podobno nawet mozna zrezygnowac ze styropianu, kladzie sie tylko folie, a styropian ma tu wygluszac gore a nie ocieplac

bonetka
26-11-2008, 22:21
te krzywe zależą od tego jaki jest dom i jakie preferencje mieszkańców ( cieplej , zimniej ) i to sprawia , że jeden wymaga wyższej krzywej a drugi może mieć niższą. Następna sprawa to to , że albo można ustawić swoją krzywą albo jesteśmy skazani na krzywą fabryczną i tu one są różne albo bardziej ukośne ( linia prosta IVT ) albo bardziej łukowate ( Nibe ). Powinna mieć właściwie ze 3 punkty załamania . Krzywą powinno się mieć ustawioną w mirę jedną ( dobrze dobraną ) ( można zmieniać jak np. jest za zimno lub za gorąco ) i tylko ew. ją dostrajać ( przesuwać równolegle ).
Jeszcze tak, krzywa to temp. wody grzewczej na powrocie ogrzewania podłogowego a temp. podłogi trochę się różni .
Moja krzywa 1,8 ( powrót przy 0 ;35 , przy -30 ;40 ) nie jest równoznaczna z krzywą 1,8 Nibe ..( temp. zasilania 0;25 , przy -30;38 ) .
Moja jest bardzo niska i płaska ( mnie tam nie ma ) ...

am76
26-11-2008, 23:06
Bonetka - u mnie to regipsy wszedzie. Ścianka kolankowa tak na metr reszta to skosy... Jeden instalator powiedział że nie ma jak u mnie ściennego zrobić. Zobaczymy co powie drugi... Dziekuje za zainteresowanie - jesteś niezastąpiona na tym forum.

Tutaj http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=139 jest system ogrzewania ściennego - HERZ z płyt gipsowo-włóknowych o grubości 15 mm z wbudowanymi rurami wielowarstwowymi z przekładką aluminiową o średnicy d = 10,0 x 1,3 mm. Nie są tanie ale jak się uwzględni wszystko to kto wie czy by się nie opłacało zastosować tego systemu.

RAPczyn
26-11-2008, 23:21
Bonetka - u mnie to regipsy wszedzie. Ścianka kolankowa tak na metr reszta to skosy... Jeden instalator powiedział że nie ma jak u mnie ściennego zrobić. Zobaczymy co powie drugi... Dziekuje za zainteresowanie - jesteś niezastąpiona na tym forum.

Tutaj http://www.herz.com.pl/produkt.php?id=139 jest system ogrzewania ściennego - HERZ z płyt gipsowo-włóknowych o grubości 15 mm z wbudowanymi rurami wielowarstwowymi z przekładką aluminiową o średnicy d = 10,0 x 1,3 mm. Nie są tanie ale jak się uwzględni wszystko to kto wie czy by się nie opłacało zastosować tego systemu.

Albo coś takiego wykombinować Aura, z przestrzenią powietrzną (http://paradigma.pl/Ogrzewanie_scienne.html) również na skosy dało by pewnie radę.

jack_2000
27-11-2008, 00:40
te krzywe zależą od tego jaki jest dom i jakie preferencje mieszkańców ( cieplej , zimniej ) i to sprawia , że jeden wymaga wyższej krzywej a drugi może mieć niższą. Następna sprawa to to , że albo można ustawić swoją krzywą albo jesteśmy skazani na krzywą fabryczną i tu one są różne albo bardziej ukośne ( linia prosta IVT ) albo bardziej łukowate ( Nibe ). Powinna mieć właściwie ze 3 punkty załamania . Krzywą powinno się mieć ustawioną w mirę jedną ( dobrze dobraną ) ( można zmieniać jak np. jest za zimno lub za gorąco ) i tylko ew. ją dostrajać ( przesuwać równolegle ).
Jeszcze tak, krzywa to temp. wody grzewczej na powrocie ogrzewania podłogowego a temp. podłogi trochę się różni .
Moja krzywa 1,8 ( powrót przy 0 ;35 , przy -30 ;40 ) nie jest równoznaczna z krzywą 1,8 Nibe ..( temp. zasilania 0;25 , przy -30;38 ) .
Moja jest bardzo niska i płaska ( mnie tam nie ma ) ...

jak się ma temperatura powrotu, temperatura zasilania do temp. podłogi czyli czujnik zatopiony w jastrychu.

oopl
27-11-2008, 08:25
Pytanie troszkę z innej beczki, aczkolwiek w temacie.
W całym domu ogrzewanie podłogowe, zasilane PC, i tu mam pytanie, na górze około 120m, przewidziałem ogrzewanie podłogowe, czy mogę wylac na stropie TERIVA jastrych grubosci 7 cm, czy strop wytrzyma ??? Projekt

SANDRA z Archipelagu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/sandra/?Kind=1&Name=Sandra&SearchForm=1

klimaw
27-11-2008, 08:39
czy strop wytrzyma ???



To musi zweryfikować kierownik budowy-on bierze odpowiedzialność za wszelkie zmiany a ta jest istotna bo wpływa na wytrzymałość budynku.

rpilski
27-11-2008, 11:38
Jako że w przypadku ogrzewania PC najefektywniej jest zrobić ogrzewanie niskotemperaturowe spodziewam się, że ktoś z Was ma w domu zrobioną podłogówkę na poddaszu i okna połaciowe. Interesuje mnie kwestia okien połaciowych na takim poddaszu. Czy nie ma problemów z wykraplaniem się wody na oknach połaciowych, jeśli nie ma pod nimi tradycyjnego wysokotemperaturowego grzejnika ?

mery26
27-11-2008, 12:38
Czy nie ma problemów z wykraplaniem się wody na oknach połaciowych, jeśli nie ma pod nimi tradycyjnego wysokotemperaturowego grzejnika ?

sprawa wygląda (u mnie) następująco: okno "rosi" się w narożnikach dolnych, czyli suche nie jest ale nie występuje lanie wody po wewnętrznej stronie okna :)
Generalnie rzecz można że problem nie istnieje. Wilgotność w domu oscyluje w granicach normy tj. 40-70%

a&zb
27-11-2008, 12:52
czy strop wytrzyma ???



To musi zweryfikować kierownik budowy-on bierze odpowiedzialność za wszelkie zmiany a ta jest istotna bo wpływa na wytrzymałość budynku.

Pod warunkiem że ma uprawnienia do projektowania konstrukcji budowlanych, to chyba nie zawsze idzie w parze?

a&zb
27-11-2008, 13:01
jak się ma temperatura powrotu, temperatura zasilania do temp. podłogi czyli czujnik zatopiony w jastrychu.

Obawiam się że nijak. Tzn w kazdym przypadku będzie inaczej w zależności od miejsca zatopienia czujnika, grubości jastrychu, długości pętli grzewczych, itp.

a&zb
27-11-2008, 13:17
proszę napiszcie jakie macie ustawienia krzywej grzewczej dla podłogówki tzn.:

dla temp. zew. 20 stopni - temp podł =
zew. 10 stopni =
zew 5 stopni =
zew 0 stopni =
zew -20 stopni =

Rozumiem że chodzi o temperatury powrotu zakończenia cyklu grzania?

a&zb
27-11-2008, 13:26
te krzywe zależą od tego jaki jest dom i jakie preferencje mieszkańców ( cieplej , zimniej ) i to sprawia , że jeden wymaga wyższej krzywej a drugi może mieć niższą. Następna sprawa to to , że albo można ustawić swoją krzywą albo jesteśmy skazani na krzywą fabryczną i tu one są różne albo bardziej ukośne ( linia prosta IVT ) albo bardziej łukowate ( Nibe ). Powinna mieć właściwie ze 3 punkty załamania . Krzywą powinno się mieć ustawioną w mirę jedną ( dobrze dobraną ) ( można zmieniać jak np. jest za zimno lub za gorąco ) i tylko ew. ją dostrajać ( przesuwać równolegle ).
Jeszcze tak, krzywa to temp. wody grzewczej na powrocie ogrzewania podłogowego a temp. podłogi trochę się różni .
Moja krzywa 1,8 ( powrót przy 0 ;35 , przy -30 ;40 ) nie jest równoznaczna z krzywą 1,8 Nibe ..( temp. zasilania 0;25 , przy -30;38 ) .
Moja jest bardzo niska i płaska ( mnie tam nie ma ) ...

?

Wg symulacji sterownika Rego serii 600 krzywa 1,8 ma nastawienia 26*C przy 0*C i 34,4*C przy -30*C

hydrol
27-11-2008, 15:45
czy strop wytrzyma ???



To musi zweryfikować kierownik budowy-on bierze odpowiedzialność za wszelkie zmiany a ta jest istotna bo wpływa na wytrzymałość budynku.

Pod warunkiem że ma uprawnienia do projektowania konstrukcji budowlanych, to chyba nie zawsze idzie w parze?
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)
to banalne zagadnienie obliczeniowe na poziomie technika - jeśli dokumentacja tego nie przewidywała decuzję podejmuje kierownik. Problem się zaczyna jeśli kierownik jest tylko tytularny a budową faktycznie kieruje Pan Majster. Wtedy lepiej zwrócic sie do projektanta-konstruktora.

bonetka
27-11-2008, 18:19
A&zb
nie jestem na miejscu i nie mogłam odczytać ze sterownika ..odczytałam z wykresu z instrukcji a ponieważ nie jest on za precyzyjny doszło do pewnego przekłamania .....ale myślę , że bez szkodliwości dla wniosku , że krzywa każdej firmy produkującej PC odpowiadająca danemu numerowi ( w tym wypadku 1,8 ) jest inna .
Może żeby było wiadomo o czym mówimy to dwa wykresy : IVT i NIBE
http://fulereny.blink.pl/mum/krzywa.doc
http://fulereny.blink.pl/mum/krzywa1.doc
ps. oczywiście Nibe też może być mało precyzyjny .....( mniej więcej :D)

Oopl ...koniecznie to przelicz!!! ...ciągły strach , że może jest za ciężki , może się ugnie, zacznie pękać , spadnie na głowę ( wiem przesadzam ale jednak ) ....zepsuje całą radość z nowego domu . To za bardzo ważna sprawa aby to bagatelizować.

forgetit
27-11-2008, 18:21
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

a&zb
27-11-2008, 18:47
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

A propos drobnych elementów to przypomniałem sobie jak mi panowie usiłowali wylać ławę fundamentową pod słupy i podciąg bez zbrojenia :lol: :o

Stan surowy to było to, nie jakieś tam krzywe grzewcze. Ani to do ręki wziąć ani postukać... :wink:

klimaw
27-11-2008, 18:55
Stan surowy to było to, nie jakieś tam krzywe grzewcze. Ani to do ręki wziąć ani postukać... :wink:

Cholera nie na temat ale u mnie pierwsza ekipa wyznaczyła rozmiar ławy taki jak rozmiar fundamentu. :D :D :D Pracowali aż 1 dzień.

bonetka
27-11-2008, 19:53
Kto chce może pobawić się symulatorem Rego 600 ( IVT )
http://www.pompy.termospec.pl/greenline_d.php
należy na dole strony pobrać i żeby się włączył nacisnąć on/off
( podświetla się okienko ) i mając instrukcję
http://www.sunenergy.pl/
pobrać ją ... przećwiczyć wszystkie kroki lub pobawić się bez instrukcji. Przyjemnej zabawy :)

niestety on jest bardzo ograniczony :(

hydrol
27-11-2008, 20:19
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

klimaw
27-11-2008, 20:27
Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .
Nie jestem przekonany. :roll:
Trzeba rozdzielić uprawnienia do projektowania budynków od uprawnień do projektowania konstrukcji.To nie jest to samo.Często projektanci budynków zlecają obliczenie konstrukcji ( stropy,podciągi,więźba,kratownice) osobom mającym te uprawnienia , chyba że je sami posiadają co nie jest oczywistą oczywistością.
W tym przypadku trzeba przeliczyć właśnie konstrukcję i jej wytrzymałość.

forgetit
27-11-2008, 21:14
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

Nie wiedziałem, że takie mam :o

hydrol
27-11-2008, 21:39
Ktoś kto ma uprawnienia budowlanne z pewnością może zaprojektowac taki drobny element :)

Nie, nie może jeśli nie ma uprawnień projektowych.

Uzyskując uprawnienia do kierowania budową uzyskuje sie jednocześnie ograniczone do prostych obiektów i elementów uprawnienia projektowe - nie sposób kierować budową bez uprawnień i umiejętności przelicznia zbrojenia czy obciążeń . Z całą pewnością uprawnienia takie obejmują cały zakres budowy domu jednorodzinnego :D .

Nie wiedziałem, że takie mam :o
a ja piszę co mam :roll:

jack_2000
28-11-2008, 00:40
to napiszcie proszę jaką macie temp. podłogi (może być temo. z czujnika zatopionego w jastrychu) np. przy zerze na dworze i ile stopni w domu?

a&zb
28-11-2008, 01:53
to napiszcie proszę jaką macie temp. podłogi (może być temo. z czujnika zatopionego w jastrychu) np. przy zerze na dworze i ile stopni w domu?

krzywa 3,4 czyli odpowiednio dla 20; 0; -20*C na zewnątrz temperatury średnie na powrocie: 20; 31; 41,8*C z histerezą 5*C, czyli dla zera na zewnątrz pompa załączy się przy temperaturze 28,5*C i wyłączy po osiągnięciu 33,5*C.

W domu temperatura waha się od 21 do 22*C, mierzona na wysokości 1-1,8m z tendencją wzrostową przy spadku tem zewn, więc pewnie będę musiał obniżyć lub załamać krzywą jak przyjdą mrozy

radekk
28-11-2008, 07:31
witam, czy ktoś z Was słyszał o pompach ciepła w których DZ jest woda pobierana i oddawana do wodociągu?

klimaw
28-11-2008, 07:58
witam, czy ktoś z Was słyszał o pompach ciepła w których DZ jest woda pobierana i oddawana do wodociągu?

To raczej nie jest możliwe.
Nie ma możliwości oddawania wody do wodociągu.W tym celu wprowadzono w nowych przepisach zawory antyskażeniowe , aby woda z instalacji nie cofała sie do sieci.
Jesli nawet to jak tą wodę wprowadzić do wodociągu????

HenoK
28-11-2008, 08:17
witam, czy ktoś z Was słyszał o pompach ciepła w których DZ jest woda pobierana i oddawana do wodociągu?Gdzieś w Polsce jest taka instalacja :
http://www.plywalniaaqua.pl/ciekawostki.php

2. Pompy ciepła

Zastosowane na pływalni Aqua pompy ciepła, są przyjazne zarówno środowisku naturalnemu jak i przyczyniają się do zachowania tradycyjnych surowców energetycznych dla przyszłych pokoleń.

Za ich wdrożenie Aqua S.A. została wyróżniona w konkursie "Ekolaury 2006" w kategorii oszczędność energii, niekonwencjonalne źródła energii za "Praktyczne zastosowanie pomp ciepła w gospodarce komunalnej na przykładzie Aqua S.A."

Pompy ciepła transformują ciepło zawarte w czynniku o niskiej temperaturze w ciepło o wysokiej temperaturze dochodzącej nawet do 70°C, które może służyć np. do ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. Aby układ pomp ciepła mógł funkcjonować i "oddawać energię", najpierw musi część energii otrzymać. Z tej dostarczonej energii korzysta sprężarka. Okazuje się jednak, że dobrze zbudowany układ potrafi z dostarczonej jednej jednostki energii elektrycznej oddać blisko 5 jednostek energii cieplnej, czyli prawie 5 razy więcej! Zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania na pływalni było możliwe, dzięki zlokalizowanej w pobliżu basenu magistrali wodociągowej o średnicy 1200 mm, z której przepływająca woda jest elementem dolnego obiegu systemu. Układ składa się z 2 pomp o wydajności 175 kW każda. Podstawowym zadaniem pomp jest ogrzewanie wody w basenie. Poza tym pompy są wykorzystywane do ogrzewania grzejnikami, wentylatorami i ogrzewaniem podłogowym obiektu o łącznej kubaturze ponad 15000 m3. Latem układ pomp ciepła pełni funkcję systemu klimatyzacyjnego.

radekk
28-11-2008, 08:27
pytam bo spotkałem się na targach z firmą oferującą takie rozwiązania, niestety nie pamiętam jej nazwy

bonetka
28-11-2008, 08:29
Odnośnie PC na wodzie wodociągowej ..
jest jeszcze instalacja oparta na PC Vatra 350 kW w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu :
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E80019F3-4A9C-4AF4-991C-8B242BA40317/350297/OZE_w_Malopolsce_2008r.pdf str.30-31

ta firma to może Geo -Term ( Oświęcim )...to ona robiła tę w/w instalację
http://www.geo-term.pl/index.php?id=1

ravbc
28-11-2008, 08:39
Z tego co ja wiem, to Vatra zrobiła w Polsce co najmniej kilka instalacji, w których dolnym źródłem jest ciepło z sieci wodociagowej. Działa to nawet dla dużych mocy (bo wpinane jest w magistralę wodociągową o dużej średnicy i dużym przepływie), powodując jednocześnie schłodzenie wody wodociągowej o mniej niż 1 stopień. Niestety nie ma możliwości zrealizowania czegoś takiego (z różnych powodów) w instalacji indywidualnej.

klimaw
28-11-2008, 08:39
Odnośnie PC na wodzie wodociągowej ..
jest jeszcze instalacja oparta na PC Vatra 350 kW w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu :
http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/E80019F3-4A9C-4AF4-991C-8B242BA40317/350297/OZE_w_Malopolsce_2008r.pdf str.30-31

ta firma to może Geo -Term ( Oświęcim )...to ona robiła tę w/w instalację
http://www.geo-term.pl/index.php?id=1

To zastosowania przemysłowe.W przypadkach domków jednorodzinnych podejrzewam , że skórka nie bedzie warta wyprawki. :( ( pozwolenia,uzgodnienia,projekty,kontrole itp.)

HenoK
28-11-2008, 08:51
To zastosowania przemysłowe.W przypadkach domków jednorodzinnych podejrzewam , że skórka nie bedzie warta wyprawki. :( ( pozwolenia,uzgodnienia,projekty,kontrole itp.)Masz rację. Dodatkowo kosztowne układy podwójnych wymienników ciepła (ograniczenie ryzyka zanieczyszczenia wody). I jeszcze jedno, ile pomp ciepła można podłączyć do wodociągu. W końcu doszłoby do tego, co proponuje Adam (ciepło produkowane z lodu) - zamiast wody otrzymywalibyśmy kostki lodu :lol: :lol: :lol: .

bonetka
28-11-2008, 08:56
Macie jak najbardziej rację odnośnie zastosowania tego rozwiązania przez osoby fizyczne ( domki jednorodzinne ) ale pytanie brzmiało czy znamy takie instalacje? ... no to znamy i przykładowe przedstawiliśmy ..pozwólcie mi myśleć , że wielcy tego świata będący decydentami przemysłowych obiektów tez mogą czytać nasze forum i tutaj szukać wstępnych pomysłów i inspiracji :)
a może Ktoś piszę jakąś pracę czy referat i takie wiadomości są mu potrzebne

klimaw
28-11-2008, 09:18
Macie jak najbardziej rację odnośnie zastosowania tego rozwiązania przez osoby fizyczne ( domki jednorodzinne ) ale pytanie brzmiało czy znamy takie instalacje? ... no to znamy i przykładowe przedstawiliśmy ..pozwólcie mi myśleć , że wielcy tego świata będący decydentami przemysłowych obiektów tez mogą czytać nasze forum i tutaj szukać wstępnych pomysłów i inspiracji :)
a może Ktoś piszę jakąś pracę czy referat i takie wiadomości są mu potrzebne
Bonetka-chylę czoła.Skrucha. :D

radekk
28-11-2008, 09:25
nie piszę żadnej pracy, ja mam pompe z kolektorem poziomym ale wiem że takie rozwiązania istnieją i podsunołem pomysł znajomemu który rozpatruje różne opcje w zwiazku z brakiem odpowiedniej powierzchni działki pod kolektor poziomy

bonetka
28-11-2008, 10:44
Radekk myślę , że Koledzy powiedzieli Ci , że to raczej nie są rozwiązania dla indywidualnego klienta ..i ile mozna zrobić takich instalacji jak podkreślił Henoczek . A jeszcze co tzn. oferują takie rozwiązania??? takie rozwiązania podejrzewam , że potrafią wykonać technicznie prawie wszyscy i co dalej ??? dla mnie oferują tzn. starają się o wszystko sami ( pozwolenia , zgody itd.itp.) a klient dostaje gotowy produkt , czy tak ?
w związku z tym ja gdybym była na Twoim miejscu szukałabym do skutku
wspomniałeś o targach ..myślę , że Poleko i o ostatnich ....wiesz gdzie byłeś w którym miejscu itd.
masz tu plan sytuacyjny z wystawcami ...szukaj ..powodzenia...
http://poleko.mtp.pl/midcom-serveattachmentguid-f949aae0a10111ddadc205fdbe680ed40ed4/mapa_i_spis_wystawcow.pdf

a jak znajdziesz to koniecznie napisz bo wszyscy jesteśmy bardzo ciekawi a ja szczególnie :)

radekk
28-11-2008, 11:18
nie poleko tylko enex w kielcach

radekk
28-11-2008, 11:25
a odnośnie pozwoleń to mówili że to już musi sobie załatwiać sam inwestor z miejscowymi wodociągami

HenoK
28-11-2008, 11:34
a odnośnie pozwoleń to mówili że to już musi sobie załatwiać sam inwestor z miejscowymi wodociągamiNo to spróbuj to załatwić :lol: :lol: :lol: . Jak Ci się uda, to daj znać !!!

radekk
28-11-2008, 11:40
póki co to nie wiem czy warto

Kot66
28-11-2008, 11:58
Pytanie troszkę z innej beczki, aczkolwiek w temacie.
W całym domu ogrzewanie podłogowe, zasilane PC, i tu mam pytanie, na górze około 120m, przewidziałem ogrzewanie podłogowe, czy mogę wylac na stropie TERIVA jastrych grubosci 7 cm, czy strop wytrzyma ??? Projekt

SANDRA z Archipelagu

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/sandra/?Kind=1&Name=Sandra&SearchForm=1


Zależy który TERIVA, mój nie "wytrzymał", musiałem zaprojektować inny. Zwróć się z tym do projektanta konstrukcji.

klimaw
28-11-2008, 12:01
No to spróbuj to załatwić :lol: :lol: :lol: . Jak Ci się uda, to daj znać !!!

Możemy nie doczekać. :D

bonetka
28-11-2008, 14:09
Radekk .....a co za różnica mogą być i Kielce ...
proszę bardzo ...tu masz wystawców a obok jak klikniesz rozmieszczenie stoisk
http://www.targikielce.pl/index.html?k=enex&s=poprzednia_lista
jak nie znajdziesz to w marcu 3-5.03.2009 jest przyszłoroczna edycja , do marca niedaleko .. tylko taki drobiazg ..postarać się samemu z tych wodociągów :wink: ...no cóż głową muru nie przebijesz ale może się mylę wszak kropla drąży skałę , prawda ? :)
pytałeś czy się opłaca? ..podejrzewam , że woda z wodociągu w zimie ma najmniej 3-5 *C , .czy za darmo ? ( może opłata m-czna, może jednorazowa ? ) ...jakby żyć z nimi dobrze to może nawet dawaliby tę wodę cieplejszą :)

miałam gdzieś art. opisujący od a do z taką instalację na wodzie wodociągowej ze schematami ..jak znajdę to tu wkleję .

szejens
28-11-2008, 14:30
Radekk .....a co za różnica mogą być i Kielce ...
proszę bardzo ...tu masz wystawców a obok jak klikniesz rozmieszczenie stoisk
http://www.targikielce.pl/index.html?k=enex&s=poprzednia_lista
jak nie znajdziesz to w marcu 3-5.03.2009 jest przyszłoroczna edycja , do marca niedaleko .. tylko taki drobiazg ..postarać się samemu z tych wodociągów :wink: ...no cóż głową muru nie przebijesz ale może się mylę wszak kropla drąży skałę , prawda ? :)

Witaj

Jak tam doświadczenia z Twoja IVT. Dawno tu nie zaglądałem

bonetka
28-11-2008, 14:45
Szejensiku :D witaj ...nareszcie Ty i Twój obrazek cieszą moje oczy :)
Będę miała zegar ( ale przeciąga się w czasie ) do sterowania zewnętrznego PC żeby grzać w pełni w drugiej taryfie . A jak Twój Buderus ...zadowolony jesteś , wszystko ok ?

swimmer
28-11-2008, 19:13
no to z tej euforii i Wam się pochwalę - przyszedł rachunek za E...otóż mam dwie pompy i...energia kosztuje mnie miesięcznie ...114 zł. za całokształt działalności twórczej związanej z domem. Jeśli po styczniowych podwyżkach skoczy na 200 po fakturze wyrównującej w maju i tak będę bardzo, bardzo mile zaskoczony. W bloku za mieszkanie 54 m płaciłem miesięcznie 98zl. A tu mam po podłodze 180!! pozdrawiam. :lol: swimmer

klimaw
28-11-2008, 19:16
swimmer-za całość mieszkania czy tylko za obie PC?

hydrol
28-11-2008, 19:39
eeee to chyb a po ciemaku siedzicie? u mnie pozagrzewcze potrzeby to ok. 200 zł miesięcznie :( , na swoje usprawiedliowienie wyznam że wszystko mamy na elektrykę : pranie ,gotowanie itd. i lubimy sobie poświecić bo to podobno działa antydepresyjnie :D :D :D

swimmer
28-11-2008, 20:17
za całość - obie pompy, komputer i tv non stop - fakt życie toczy się w salonie - gotuje na gazie i tyle, bo lodówkę i zmywarkę w obecnych czasach ma chyba każdy? :wink:

zielo
28-11-2008, 22:43
witam
bardzo proszę o poradę
po przeczytaniu Waszych uwag o pompach ciepła, podjeliśmy z mężem decyzję o instalacji pompy. Na razie nie wiemy jaką chcemy. Chcielbyśmy napisać do kilku firm oferujących różne rozwiązania i poprosić o wycenę. Czy moglibyście podać kilku godnych zaufania, dobrych wykonawców pomp-oczywiście Waszym zdaniem prawdziwych fachowców co to nie wciskają za dużego kitu zupełnym laikom. Domek budujemy pomiędzy Łodzią a Warszawą, ale to w tym przypadku chyba nie ma znaczenia bo pewnie firmy te działają na terenie całej Polski.
Bardzo będę wdzieczna za wszelakie podpowiedzi.

klimaw
29-11-2008, 08:28
Zielo
Najpierw wybierz typ czy glikolowa czy z bezpośrednim parowaniem bo niektóre firmy specjalizują się

tokas
29-11-2008, 09:38
A czy mozecie przedstawic zalety i wady obu pomp ( glikolowej i z bez. parowaniem ) tak aby w jednym miejscu usystematyzować informacje.

klimaw
29-11-2008, 10:54
Bezpośrednie parowanie:
1.Tylko dla CO ( są wyjątki np.Termogolv )
2.Jesli CWU to ewentualnie druga PC dowolnego typu.
3.Tylko kolektor poziomy ( są wyjątki np.Geothermie )(problem powrotu oleju do sprężarki)

Glikolowe.
1.Możliwość na CO i CWU .(też mogą być dwie niezależne )
2.CWU z osobnym baniakiem lub mają już wbudowane( taka jak lodówka).
3.Kolektor poziomy lub pionowy

Pomijam PC Woda-Woda jako mało popularny ze względu na konieczność zapewnienia dobrej jakości wody i możliwości jej zrzutu oraz Powietrze-Woda jako najmniej sprawny. :cry:

Dla mnie kluczowy wybór na początek to właśnie rodzaj PC i jaki kolektor.
Jeśli nie macie możliwości wykonania poziomego lub nie chcecie pruć działki to praktycznie tylko glikolowa choć oczywiście odwierty dla niej są droższe niż kolektor poziomy.
Jeśli poziomy wchodzi w grę to wtedy pełne spektrum możliwości.

To tak w maksymalnym skrócie bez jakichkolwiek danych szczegółowych , bo jak zaczniemy wnikać to Muratorowi pojemności serwera nie wystarczy. :lol: :lol: :lol:

HenoK
29-11-2008, 11:11
Pomijam PC Woda-Woda jako mało popularny ze względu na konieczność zapewnienia dobrej jakości wody i możliwości jej zrzutu oraz Powietrze-Woda jako najmniej sprawny. :cry:
Dla równowagi należałoby jednak podkreślić zalety tych dwóch rozwiązań :
PCi woda-woda - najwyższe COP (średnioroczne),
PCi powietrze-woda - najniższe koszty inwestycyjne.

klimaw
29-11-2008, 11:15
Dla równowagi należałoby jednak podkreślić zalety tych dwóch rozwiązań :
PCi woda-woda - najwyższe COP (średnioroczne),
PCi powietrze-woda - najniższe koszty inwestycyjne.

Zdecydowanie :D

tokas
29-11-2008, 11:18
Tak wiec przy małej pow. mojej działki i braku wysokich wód powierzchniowych, jezior etc pozostają odwierty pionowe (PC glikolowa)

Teraz pozostaje kwestia zasobnika - wbudowany lub osobny.

klimaw
29-11-2008, 11:28
Teraz pozostaje kwestia zasobnika - wbudowany lub osobny.

Zależy jak użytkujecie CWU :D .
Ja lubię popluskać się pod prysznicem więc mam zewnętrzny.

Jeśli rodzina do 3 osób i niedużo gości to może być wbudowany.
Jesli inaczej to zewnętrzny.
Zależy też czy żona siedzi w domu i lubi gotować , czy naczynia myje się w zlewie czy myje zmywarka itp.
Musisz sam to przemyśleć. :wink:

tokas
29-11-2008, 11:34
Rodzina 2+ małe 2, Zmywarka, Prysznic + wanna. Zastanawiam sie czy wbudowany zasobnik w PC - 160-200 l wystarczy.
A czy osobny, wiekszy zasodnik 250-300 l nie spowoduje znaczacego spadku opłacalności uzytkowania PC.

klimaw
29-11-2008, 11:45
A czy osobny, wiekszy zasodnik 250-300 l nie spowoduje znaczacego spadku opłacalności uzytkowania PC.

Po pierwsze komfort więc decyduj.
Co to znaczy spadek opłacalności?
Jeśli chcesz wody to i tak trzeba za nią i za jej podgrzanie zapłacić.
A co będzie jak zwalą ci się goście i nie będzie szybko ciepłej wody?

Moc dla CWU jest w granicach 10% mocy PC ,a niektórzy producenci pomijają ją w doborze mocy PC dla konkretnego domu.

hydrol
29-11-2008, 14:22
To nie moc ciepłej wody wynosi 10% tylko roczne zuzycie energii na te potrzeby. I nie 10% tylko 15-20% , ma charakter rosnący bo budujemy coraz cieplejsze domy w których maleje produkcja ciepła na potrzeby c.o.
Im większy zasobnik ciepłej wody tym lepiej z punktu widzenia ekonmiki pompy cipepła - zapewnia to długie i rzadkie cykle pracy - tu nie ma za dużego baniaka :D . Mały zbiornik to załączenie się pompy ciepła przy każdym niemal użyciu i krótkie cykle. Barierą są oczywście koszty zbiornika i dysponowanie pomieszczeniem. Wbudowany 160 l to wcale nie jest dużo wody bo i tak nie cała objetość to woda o wysokiej temperaturze. Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

tokas
29-11-2008, 14:42
Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.
To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

rpilski
29-11-2008, 15:21
Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

Czy któryś z producentów/instalatorów pomp ciepła oprócz Pamaru ma to rozwiązanie w swojej ofercie ? Czy to jest rozwiązanie uniwersalne, w tym sensie, że niezależnie od producenta pompy (zakładając że to pompa glikolowa, a nie z bezp. parowaniem) można je zastosować, nawet jeśli producent "sam z siebie" nie oferuje takiego rozwiązania ?

klimaw
29-11-2008, 16:30
cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) 8) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.

Nigdy nie stwierdziłem , że grzejemy dzisięcioma procentami mocy. :o
Z tymi 15-20% mocy więcej na CWU to sprawa dyskusyjna w zależności od wielkości domu i ilości osób w rodzinie.

klimaw
29-11-2008, 16:32
Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.
To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

Dokładnie tak ale nie licz że wystarczy tylko 2T.

HenoK
29-11-2008, 16:58
Czyli aby zuzywać prąd w II taryfie przy PC do CWU im większy zasobnik tym lepiej bo ogrzewa sie nocą (II taryfa) a oddaje ciepłą wodę w dzień.
To samo dotyczy CO przy podłogówce (zalecana przy PC ?!) nagrzewa sie w II taryfie (noc i 2 godz. w dzień) a oddaje ciepło w dzień. Czyż tak ?

Dokładnie tak ale nie licz że wystarczy tylko 2T.Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.

klimaw
29-11-2008, 17:08
Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.

To i chyba 2 razy grubsza wylewka na podłogówce :lol: , choć nie wiem czy to jest zależność liniowa.

HenoK
29-11-2008, 17:22
Żeby wystarczyła tylko II taryfa, należałoby zainstalować pompę ciepła o dwukrotnie wyższej mocy, co nie zawsze jest ekonomicznie uzasadnione, głównie ze względu na konieczną wielkość dolnego źródła pompy ciepła.

To i chyba 2 razy grubsza wylewka na podłogówce :lol: , choć nie wiem czy to jest zależność liniowa.Niekoniecznie. Podłogówka raczej sobie poradzi z akumulacją odpowiedniej ilości ciepła w w czasie tańszej taryfy i oddawaniem go przy taryfie droższej. Pod warunkiem, że dom jest energooszczędny (max. 70kWh/m2 rocznie). Dolne źródło prawdopodobnie wystarczyłoby przewymiarować o ok. 50% (pobierane z niego będzie dwukrotnie większa moc, ale będzie wystraczająco dużo czasu na regenerację).

tokas
29-11-2008, 18:02
Zdaje sobie sprawę że II taryfa w całosci nie zaspokoi potrzeb, lecz wyczytałem wczesniej że przewaga II taryfy nad I ( ok 60 % II taryfy) jest juz ekonimicznie uzasadniona.

A czy jeszcze możecie wytłumaczyc mi działanie zasaobników :
1. jeden w drugim - pisał o tym Hydrol
Ja mam zbiornik 160l ale zanurzony w drugim 500l - takie rozwiązanie powoduje że moge grzac wodę tylko w taniej taryfie , a cykl grzania jest jednorazowy , długi i całą mocą pompy ciepła ( a nie 10%) - to roziwązanie dedykowane do pomp ciepła.
2. z grzałką
i czy sa jeszcze jakies rozwiazania zasobników ?[/quote]

klimaw
29-11-2008, 18:09
i czy sa jeszcze jakies rozwiazania zasobników ?

Zbiornik z mamką jest najlepszy.Można też wziąść z dwoma wężownicami pod solar, ale komu chce się solar jak ma PC.Zwróci się po 100 latach. :D

tokas
29-11-2008, 18:16
Zbiornik z mamką ???? Co to takiego

klimaw
29-11-2008, 18:19
To ten co opisał Hydrol.Jeden w drugim ( dlatego mamka ) :D

tokas
29-11-2008, 18:24
na jakiej zasadzie on działa. W mniejszym jest woda do CWU a w duzym woda CO ?

klimaw
29-11-2008, 18:26
Dokładnie tak.

klimaw
29-11-2008, 18:30
Dokładnie tak.
Cholera.Przepraszam ale się pomyliłem. :(
Dokładnie sprawdziłem i u mnie płaszcz 200l a CWU 300 l.
Nie wiem jak u innych producentów-trzeba by było sprawdzić.
Jeszcze raz przepraszam.

tokas
29-11-2008, 18:34
A jaki to producent zasobnika ?

I w koncu jak - woda CO ogrzewa wodę CWU czy odwrotnie
I czy te wody sie nie mieszają

klimaw
29-11-2008, 18:39
A jaki to producent zasobnika ?

I w koncu jak - woda CO ogrzewa wodę CWU czy odwrotnie
I czy te wody sie nie mieszają
Pooglądaj tu:
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/vpa/menu-id-51.html
Ja mam 300/200
Na połączeniu zasilania jest zawór trójdrożny i w zależności od zapotrzebowania przełącza na grzanie CO lub CWU.
Obieg grzejący CWU jest bardzo krótki z PC do baniaka i z powrotem do PC.
Obieg CO jest wtedy odłączony.

tokas
29-11-2008, 18:49
PC tez NIBE

klimaw
29-11-2008, 18:52
PC tez NIBE
Jasne Fighter 1140 6kW.

tokas
29-11-2008, 19:01
Wybierajac moc PC nalezy obliczyc zapotrzebowanie na cieplo. Kto to powinien zrobic + inwestor czy montazysta

klimaw
29-11-2008, 19:04
Wybierajac moc PC nalezy obliczyc zapotrzebowanie na cieplo. Kto to powinien zrobic + inwestor czy montazysta
Zapotrzebowanie na ciepło powinieneś mieć w projekcie domu. :wink:

tokas
29-11-2008, 19:09
Robiłem projekt indywidualny i tam go nie było

HenoK
29-11-2008, 19:14
Robiłem projekt indywidualny i tam go nie byłoNajlepiej żeby policzył to niezależny projektant. Obliczenia instalatora mogą być tendencyjne :(.

klimaw
29-11-2008, 19:15
Robiłem projekt indywidualny i tam go nie było

To pogoń projektanta-wziął pieniądze?

HenoK
29-11-2008, 19:53
Robiłem projekt indywidualny i tam go nie było

To pogoń projektanta-wziął pieniądze?Zdaje się, że dla domów jednorodzinnych obliczenie OZC nie wchodzi w zakres projektu budowlanego :(. W umowie o wykonane projektu można oczywiście zażyczyć sobie jego wykonanie, ale oczywiście nie za darmo.

klimaw
29-11-2008, 19:59
Zdaje się, że dla domów jednorodzinnych obliczenie OZC nie wchodzi w zakres projektu budowlanego :(. W umowie o wykonane projektu można oczywiście zażyczyć sobie jego wykonanie, ale oczywiście nie za darmo.

Kurcze , wydaje mi się , że jest to część składowa każdego projektu domu, ale pewności nie mam. :cry:

HenoK
29-11-2008, 20:16
Zdaje się, że dla domów jednorodzinnych obliczenie OZC nie wchodzi w zakres projektu budowlanego :(. W umowie o wykonane projektu można oczywiście zażyczyć sobie jego wykonanie, ale oczywiście nie za darmo.

Kurcze , wydaje mi się , że jest to część składowa każdego projektu domu, ale pewności nie mam. :cry:
Sprawy te reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U z 2003r. nr 120 poz. 113). Rozporządzenie to zostało znowelizowane (od 1 stycznia 2009 r.), ale nowelizacja ta tej sprawy nie dotyczy.

tokas
29-11-2008, 20:18
Suma sumarum trzeba mi zrobic obliczenia samemu lub zlecić komus za kaskę.
A potem dopasowac moc PC, wybrać model, zapłacić i urzytkować.
Bułka z masłem

tokas
29-11-2008, 20:19
oczywiscie uzytkować

klimaw
29-11-2008, 20:20
No to tokas musi trochę jeszcze wybulić.

tokas
29-11-2008, 20:20
oczywiscie uzytkować

tokas
29-11-2008, 20:21
Jeszcze. Ja jeszcze złotówki na PC nie wydałem, nie licząc netu i telefonu

klimaw
29-11-2008, 20:23
Suma sumarum trzeba mi zrobic obliczenia samemu lub zlecić komus za kaskę.
A potem dopasowac moc PC, wybrać model, zapłacić i urzytkować.
Bułka z masłem

W Poznaniu jest rzetelna firma , choć u nich nie robiłem ( odległość ).Miałem z nią kontakt na targach.Pewnie dobiorą ci PC takie jak trzeba i bez ściemniania.Pewnie też nie będą wymagać zapotrzebowania cieplnego.Mogę ci podesłać dane na prv.

tokas
29-11-2008, 20:28
Bardzo proszę.

klimaw
29-11-2008, 20:33
Bardzo proszę.
Puściłem. :lol:

hydrol
29-11-2008, 21:12
Niemal każdy dostawca i instalator pompy ciepła przewymiarowuje pompę ciepła a co najmniej montuje na warunki obliczeniowe np. -20 C. Dlaczego ? Dlatego aby zabezpieczyc się przed roszczeniami klienta z powodu ewentualnego niedogrzania w duże mrozy lub z powodu niedomagań instalacji c.o. Dlatego warto samemu ustalić moc i znac tego konsekwencje kosztów inwestycji i późniejszej eksploatacji.
Projekt budowlany domku nie musi zawierać obliczeń OZC i szczegółowej instalcji grzewczej a jednie wytyczne budowlane jej wykonainia , czyli w najlepszym razie piony, rozdzielacze i grzejniki. Czyli praktycznie nic. Przy koszcie pompy warto zlecić obliczenia , tym bardziej że nawet po wykonaniu projektu czasem zmieniamy zdanie co do izolacyjności ścian czy okien.
Dostawca pompy będzie robił mąder moiny i policzy wskaźnikami z powierzchni lub kubatury jak np tu :
http://www.pamar.waw.pl/zasady_doboru1.html

klimaw
29-11-2008, 22:03
Niemal każdy dostawca i instalator pompy ciepła przewymiarowuje pompę ciepła

Nie jest tak źle.Ja mam 6kW a obliczeniowa wyszła 5kW.
6kW jest tylko ze względu na baniak CWU.
Trudno sobie wyobrazić mniejszą , a w związku z tym napewno nie jest przewymiarowana. :lol:

hydrol
29-11-2008, 22:25
jak nie jest kiedy jest ? :D :D :D

w tym przypadku masz racje bo mniejesze są juz tylko tłokówki. Jak sprzedawca zapodaje więcej niż 10 kW to powinno się zapalic światełko alarmowe :D , bo to juz można całkiem duży dom zasilic jeśłi mamy 15 cm izolacji w ścianie , a to jest obecnie powszechne minimum, a jak jeszcze dodamy rekuperator ...

klimaw
29-11-2008, 22:41
jak nie jest kiedy jest ? :D :D :D

w tym przypadku masz racje bo mniejesze są juz tylko tłokówki. Jak sprzedawca zapodaje więcej niż 10 kW to powinno się zapalic światełko alarmowe :D , bo to juz można całkiem duży dom zasilic jeśłi mamy 15 cm izolacji w ścianie , a to jest obecnie powszechne minimum, a jak jeszcze dodamy rekuperator ...

A może instalatorzy biorą poprawkę na naszych wspaniałych budowlańców którzy zostawiają pełno fuszerek,mostków,braków ciągłości ociepleń itp. :cry:
W sumie zapotrzebowanie na ciepło liczymy dla domu dobrze wykonanego , a instalator PC nie wie czy coś nie jest spartolone i się zabezpiecza.
To tak z przymróżeniem oka. :lol: :lol: :lol:

a&zb
30-11-2008, 16:24
jak nie jest kiedy jest ? :D :D :D

w tym przypadku masz racje bo mniejesze są juz tylko tłokówki. Jak sprzedawca zapodaje więcej niż 10 kW to powinno się zapalic światełko alarmowe :D , bo to juz można całkiem duży dom zasilic jeśłi mamy 15 cm izolacji w ścianie , a to jest obecnie powszechne minimum, a jak jeszcze dodamy rekuperator ...

A może instalatorzy biorą poprawkę na naszych wspaniałych budowlańców którzy zostawiają pełno fuszerek,mostków,braków ciągłości ociepleń itp. :cry:
W sumie zapotrzebowanie na ciepło liczymy dla domu dobrze wykonanego , a instalator PC nie wie czy coś nie jest spartolone i się zabezpiecza.
To tak z przymróżeniem oka. :lol: :lol: :lol:

A to jest ciekawe zagadnienie, jakie bywa faktyczne OZC w porównaniu do wyliczonego. Pewnie średnio z 10% wyższe.

swimmer
30-11-2008, 19:11
A ja zaufałem firmie dochodząc do wniosku, że koszt pompy to i tak kosmos więc jakie znaczenie w tym kosmosie ma dodatkowa planeta za przewymiarowaną pompę, a tak przynajmniej mi 4 litery( nie ręce i nie nogi) :lol: nie zmarzną jak dowali sporadycznie ale jednak -25. U nas to się jednak czasem :wink: zdarza.

klimaw
30-11-2008, 19:32
... jak dowali sporadycznie ale jednak -25. U nas to się jednak czasem :wink: zdarza.

Byłem tam w wojsku-cholera białe niedźwiedzie ( tylko się nie obraź). :D
U was jednak przy -25 jest inny klimat i mniej czuje się te stopnie.
U mnie jak -10 a dorypie północno-zachodni wiatr to się czuje jak -30. :cry:

edde
30-11-2008, 19:50
A ja zaufałem firmie dochodząc do wniosku, że koszt pompy to i tak kosmos więc jakie znaczenie w tym kosmosie ma dodatkowa planeta za przewymiarowaną pompę, a tak przynajmniej mi 4 litery( nie ręce i nie nogi) :lol: nie zmarzną jak dowali sporadycznie ale jednak -25. U nas to się jednak czasem :wink: zdarza.

swimmer, pochwal sie no szybko kto ci robił, w jakim zakresie i jak cenowo, please
ps. z Augustowa i na G.Podlaskiej nie bywasz :( a ja tam dobrych firm w temacie PC szukam...

klimaw
30-11-2008, 20:23
swimmer, pochwal sie no szybko kto ci robił, w jakim zakresie i jak cenowo, please
ps. z Augustowa i na G.Podlaskiej nie bywasz :( a ja tam dobrych firm w temacie PC szukam...

Panowie bez prywaty-to kanał otwarty i mogą namierzyć ( czytaj admin ). :lol:

zielo
01-12-2008, 10:19
Dzieki za wyjasnienia.
Skłaniam się ku glikolowi.
Czy teraz możecie mi podsunąć jakieś dobre firmy?

Klimaw
czy ja tekże mogę prosić o namiary na firmę z poznania, o której wcześniej wspomniałeś?

Z góry przepraszam za to pytanie, bo może wyda wam się śmieszne, ale trudno.
Słyszeliśmy, że pompy sprawdzają się tylko na krótkie okresy czasu(5 lat) bo potem wyziebia się grunt. Co Wy na to?

HenoK
01-12-2008, 10:44
Z góry przepraszam za to pytanie, bo może wyda wam się śmieszne, ale trudno.
Słyszeliśmy, że pompy sprawdzają się tylko na krótkie okresy czasu(5 lat) bo potem wyziebia się grunt. Co Wy na to?Tak to prawda ;), tylko, że ta informacja jest już nieaktualna - zostało mniej czasu :( . W 2012 roku grunt zamarznie na głębokość ok. 4m :lol: :lol: :lol: . Związane to będzie ze zmianą biegunów magnetycznych Ziemi. Sam widziałem w telewizji :lol: :lol: :lol: .

zielo
01-12-2008, 11:01
Tak myślałam, że będziecie się śmali. :(
Ale musiałam się spytać no i może jakieś wytłumaczenie dla blondynki. Oprócz zmiany biegunów ziemi :)

HenoK
01-12-2008, 11:34
Tak myślałam, że będziecie się śmali. :(
Ale musiałam się spytać no i może jakieś wytłumaczenie dla blondynki. Oprócz zmiany biegunów ziemi :)Przy poprawnie dobranym dolnym źródle ciepła nic takiego nie grozi. W okresie letnim powinno dojść do całkowitej regeneracji dolnego źródła ciepła.

szejens
01-12-2008, 11:35
Szejensiku :D witaj ...nareszcie Ty i Twój obrazek cieszą moje oczy :)
Będę miała zegar ( ale przeciąga się w czasie ) do sterowania zewnętrznego PC żeby grzać w pełni w drugiej taryfie . A jak Twój Buderus ...zadowolony jesteś , wszystko ok ?

Kurcze jaka tu zaciekła dyskusja. Z Buderusa generalnie jestem zadowolony. Co prawda nie obyło się bez problemów, bo jak panowie zrobili projekt podłogówki z wyliczeniem zapotrzebowania na ciepło budynku to się okazało że to nie 10 kW tylko 12,2 kW. Jak pamiętasz my mieliśmy mieć pompę 9,1 kW w związku z czym trzeba było zmienić na 11 kW. Gorzej że jest już zakopany wymiennik na 9,1 kw i teraz mają dokopać nam 100 m ale to chyba na wiosnę, glina jest to powinno dać radę. Pompa chodzi i grzeje w domu na pierwszej krzywej podbitej o 1 jest 18st C, co prawda nie ma jeszcze podłogi więc nic nie izoluje ale mam nadzieje że nie będzie problemu. Nie wiem jak ze zużyciem prądu bo jeszcze mamy podlicznika do pompy. Napisz coś więcej o tym zegarze do sterowania pompą czy to będzie integralna część pompy czy na zasadzie on/off całej pompy?

szejens
01-12-2008, 11:39
Szejensiku :D witaj ...nareszcie Ty i Twój obrazek cieszą moje oczy :)
Będę miała zegar ( ale przeciąga się w czasie ) do sterowania zewnętrznego PC żeby grzać w pełni w drugiej taryfie . A jak Twój Buderus ...zadowolony jesteś , wszystko ok ?

Kurcze jaka tu zaciekła dyskusja. Z Buderusa generalnie jestem zadowolony. Co prawda nie obyło się bez problemów, bo jak panowie zrobili projekt podłogówki z wyliczeniem zapotrzebowania na ciepło budynku to się okazało że to nie 10 kW tylko 12,2 kW. Jak pamiętasz my mieliśmy mieć pompę 9,1 kW w związku z czym trzeba było zmienić na 11 kW. Gorzej że jest już zakopany wymiennik na 9,1 kw i teraz mają dokopać nam 100 m ale to chyba na wiosnę, glina jest to powinno dać radę. Pompa chodzi i grzeje w domu na pierwszej krzywej podbitej o 1 jest 18st C, co prawda nie ma jeszcze podłogi więc nic nie izoluje ale mam nadzieje że nie będzie problemu. Nie wiem jak ze zużyciem prądu bo jeszcze mamy podlicznika do pompy. Napisz coś więcej o tym zegarze do sterowania pompą czy to będzie integralna część pompy czy na zasadzie on/off całej pompy?

wit74
01-12-2008, 12:43
Hej Bonetko
Jestem ciekaw co to za zegar planujesz dołączyć. W Sun Energy pytałem jednego automatyka o to ,twierdzi,że jest możliwość takiego dodatkowego sterowania, ale chyba raczej na zasadzie on/off w zadanych przedziałach. Jeszcze to sprawdzę.

klimaw
01-12-2008, 13:09
W 2012 roku grunt zamarznie na głębokość ok. 4m :lol: :lol: :lol: . Związane to będzie ze zmianą biegunów magnetycznych Ziemi. Sam widziałem w telewizji :lol: :lol: :lol: .

To nie jest związane ze zmianą biegunów a z EURO 2012- daty się pokrywają. :lol:

bonetka
01-12-2008, 17:56
Szejensiku i Witusiu
nie ma tego co się chcę to trzeba wybrać to co jest, niestety . Tam gdzie są podłączone te czujniki G1-G5 jest płytka przyłączeniowa złącz zewnętrznych ( w środku ) i na dole jest styk EXT i tam można podłączyć ten zegar. Jest on na zasadzie on/0ff ale nie można inaczej i nikt tu nic nie wymyśli :(
Ale jest jeszcze taka sprawa gdybyśmy wyłączyli PC w danych godzinach ( przedziałach ) ustawionych na tym zegarze ( tym dołączonym zewnętrznym ) to nadal nie załatwia sprawy bo jakim sposobem będziemy mieli dodatkowy przedział włączający w godz. 13-15? ...( bo jedyny przedział będący w PC wykorzystaliśmy na g.22-6 ) ..i tutaj jest tak , że będąc wyłączona miedzy 6-13 ( co+cwu ) ...zmusi PC do załączenia się w g. 13-15 . ( na tyle ostygnie) z tym , że PC włączy się w normalnym trybie ( bez tego podbicia +2 , które jest w trybie g. 22-6 bo nie ma jak go ustawić i gdzie nawet gdyby się chciało ).
Co prawda można normalnie ustawić PC na np.+2 podbicie ale wtedy realizowałaby w nocy jeszcze raz +2 ( to co mam ustawione ) czyli razem +4 ..
Teoretycznie podbicia nie musiałoby być w nocy (miało 2 funkcje : żeby PC nie załączyła się za szybko - najchętniej "doczekała" do 13 i żeby oddawała ciepło ) ale zostawiam podbicie ze względu właśnie na tę 2 funkcję .

Szejensiku miałeś trochę przygód . Że też Niektórzy to mają szczęście do "takich " przygód a reszta zupełnie bezproblemowo ...od czego to zależy ??
U mnie zawsze są jakieś numerki ...albo się leje woda tam gdzie nie powinna , albo pęka coś , albo samo się odkręca :( ale się już uodporniłam :) i jak nic się nie dzieje to wydaje mi się to podejrzane :)

klimaw
01-12-2008, 19:54
Bonetka Dzieki za to powyżej ale muszę poczytać jeszcze ze 3 razy by zatrybić. :lol:

Może dziś jestem przemęczony? :wink:

bonetka
01-12-2008, 20:05
Klimaw :)
to może prościej :
dołączony zegar tylko wyłącza ( w tych godzinach co +cwu ) ...w związku z tym ustawia się na nim dwa przedziały g.6-13 i g. 15-22 .
W godz. 13-15 załączy się sama ( bo tu nic tego nie blokuje ) a g.22-6 mamy przedział ten jeden jedyny w PC - fabryczny .
Oczywiście mamy jeszcze w PC możliwość wyłączenia w dowolnym przedziale cwu - fabrycznie.
To jak ktoś sobie poustawia gdzie podbije a gdzie nie i jak , to sprawa drugorzędna .

klimaw
01-12-2008, 20:22
Oczywiście mamy jeszcze w PC możliwość wyłączenia w dowolnym przedziale cwu - fabrycznie.


Ten zagar tylko wyłącza-czyli powoduje , że PC jest pod napięciem , ale sprężarka się nie załączy-czy tak?
Czy którakolwiek z pompek obiegowych wtedy pracuje?
To co w cytacie to chyba w IVT? :o

zielo
01-12-2008, 20:44
KLIMAW
bardzo bardzo dziękuję za odpowiedź

klimaw
01-12-2008, 20:48
zielo
Pochwal się jak tam było i co ustaliłeś , bez nazw i reklamy.
Co ci zaoferowali?
Pewnie inni są też przed wyborem. :D

klimaw
01-12-2008, 20:50
zielo
Pochwal się jak tam było i co ustaliłeś , bez nazw i reklamy.
Co ci zaoferowali?
Pewnie inni są też przed wyborem. :D

O przepraszam co ustaliłaś-pomieszałem płcie???
Nie gniewaj sie. :lol:

zielo
01-12-2008, 21:21
Oczywiście.
Jutro będę dzwoniła. Znalazłam jeszcze inne firmy więc na pewno pochwalę się ofertami i zapytam o radę. :)

bonetka
01-12-2008, 22:20
Klimaw :)
oczywiście , że tak na pierwsze pytanie, nie powinno się odłączać PC od prądu.
Jeśli chodzi o pompki to fabrycznie ( można zmienić w menu serwisowym 5.10) pompa górnego źródła jest ustawiona na pracę ciągłą a dolnego źródła załącza się wraz ze sprężarką więc skoro tak więc jeśli jest włączona do prądu to dolnego nie włącza się a górnego działa.
Odnośnie cytatu w IVT ( pisałam o tym wielokrotnie ) w menu 4.3 jest funkcja "wyłączenie grzania cwu taryfa w/g zegara" czyli w dowolnym czasie ( przedziale ) można wyłączyć grzanie ( nie dolewa i nie grzeje ) np. w czasie drogiej taryfy.

wit74
02-12-2008, 07:34
Bonetko
A ile tych nastawów/przedziałów wyłączeń na zegarze można ustawić?
Można by tak:
Zadać ogólnie wyższą krzywą (a u mnie dodatkowo wyższą temp na GT5)
I wtedy nie podbijać w nocy pomiędzy 22.00-6.00
Od 6.00-13.00 wyłączyć zegarem
O 13.00 sama się załączy bo wysoki nastaw krzywej.
a od 15.00 -22.00 użyć jedynego przedziału i tu obniżyć o np:-3C będzie grzać wode (lub nie jeśli ją w 4.3 wyłączysz ) nie będzie też całkowicie wyłączona :)

bonetka
02-12-2008, 08:19
Wit
masz rację spokojnie tak można zrobić, ja jeszcze tak bardzo nie zastanawiałam się nad tym bo nie mam.
A tych przedziałów wyłączeniowych można w/g mnie ustawić dowolną ilość ( nie grzeje co + cwu ) . Szkoda , że to co. jest połączone z cwu . Owszem jest chyba opcja wyłączenia samego cwu ale znowu bez co. więc bez sensu.

Natomiast mam jeszcze taką sprawę ( nie mogę zobaczyć bo mnie tam nie ma ) . Najniższa temp. wody cwu to 35 *C i do takiej można zmniejszyć tam gdzie ustawia się tę cwu . ( przedział 35-50 chyba ? ) ..ale jest jeszcze inna opcja ( tak myślę ) w menu
serwisowym ( I/S ) jest taka opcja zmniejszania cwu ( coś koło tego -15 /15 albo -10/10 ) i po prostu jak mnie tam nie ma mogłabym wyłączyć grzanie poniżej tego poziomu 35 *C ( to jest możliwe tylko tam !!! ) ...tylko ile , żeby nie zamarzło ...bo stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu ...i co jest dla niego tzn. tego "czujnika" poziomem zero ......czy jak ustawię np. 35 *C to od tego odejmuje na minus ? ( dla mnie tak ).....a może zrobić tak , że mam te 45 *C czy 47 *C ( wcale nie zmniejszam w tym menu .do 35 ...) i tylko tam zmniejszam .... ( czyli robię to jeden raz i w jednym miejscu )
a może ten "czujnik" uważa jakoś inaczej ...ale chyba nie , jak uważasz ?
To będzie mało potrzebne jak będzie zegar ale z ciekawości i na razie go nie mam to chcę wiedzieć po prostu :)

wit74
02-12-2008, 08:55
Nie mam w tej chwili mozliwości sprawdzenia przy pompie. Nad tym sie nie zastanawiałem nawet. W wolnej chwili zerknę na to i przeczytam ,jesli będzie cokolwiek wspomniane.
Apropo tego zegara. W sterowniku REGO 637 nie ma innej możliwości faktycznie niż tylko dodatkowy zegar zew.
Właśnie rozmawiałem z jednym serwisantem, ktory przyznał,że w naszym przypadku najlepszym aczkolwiek biednawym rozwiązaniem jest zastosowanie w/w. Tylko,że nie maja czasu by w grudniu mi to podłączyć :( Jeszcze popróbuje, może dadzą się przekonać)

jack_2000
02-12-2008, 10:30
całkowite zużycie energii - ogrzanie domu, ciepłej wody, energia na oświetlenie, energia na inne rzeczy (lodówka, pralka, zmywarka, TV, rekuperator, mikrofalówka). Dom ocieplony w lipcu. Zamieszkany od V. W okresie I-IV ogrzewany.

Całkowite rachunki za prąd w poszczególnych miesiącach.
I - 172,18 zł
II - 175,61 zł
III - 179,77 zł
IV - 107,86 zł
V - 118,28 zł
VI - 101,55 zł
VII - 97,61 zł
VIII - 119,10 zł
IX - 134,73 zł
X - 154,17 zł
XI - 171,40 zł
XII - ?
łącznie I-XI - 1 532,26 zł
średnia miesięczna - 139 zł

Dodając energię na oświetlenie którą bym wydał gdybym mieszkał w okresie I-IV czyli ok. 4x90 zł = 360 zł

Dodając rachunek za grudzień któy wyjdzie w granicach 200 zł łączny koszt energii za rok 2008 wyniesie ok. 2100 zł z czego:

prąd na oświetlenie i zużycie sprzętów AGD i RTV - ok. 1100 zł.

zużycie prądu przez PC na ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 1.000,- zł w skali roku

swimmer
02-12-2008, 11:57
A ja zaufałem firmie dochodząc do wniosku, że koszt pompy to i tak kosmos więc jakie znaczenie w tym kosmosie ma dodatkowa planeta za przewymiarowaną pompę, a tak przynajmniej mi 4 litery( nie ręce i nie nogi) :lol: nie zmarzną jak dowali sporadycznie ale jednak -25. U nas to się jednak czasem :wink: zdarza.

swimmer, pochwal sie no szybko kto ci robił, w jakim zakresie i jak cenowo, please
ps. z Augustowa i na G.Podlaskiej nie bywasz :( a ja tam dobrych firm w temacie PC szukam...
no bo czasu brak więc "obsługuję" dwa fora: to i Libra z Domusa. A co do pompy to usługa kompleksowa Clima Komfort z Grudziądza

jacekot
02-12-2008, 14:48
całkowite zużycie energii - ogrzanie domu, ciepłej wody, energia na oświetlenie, energia na inne rzeczy (lodówka, pralka, zmywarka, TV, rekuperator, mikrofalówka). Dom ocieplony w lipcu. Zamieszkany od V. W okresie I-IV ogrzewany.

Całkowite rachunki za prąd w poszczególnych miesiącach.
I - 172,18 zł
II - 175,61 zł
III - 179,77 zł
IV - 107,86 zł
V - 118,28 zł
VI - 101,55 zł
VII - 97,61 zł
VIII - 119,10 zł
IX - 134,73 zł
X - 154,17 zł
XI - 171,40 zł
XII - ?
łącznie I-XI - 1 532,26 zł
średnia miesięczna - 139 zł

Dodając energię na oświetlenie którą bym wydał gdybym mieszkał w okresie I-IV czyli ok. 4x90 zł = 360 zł

Dodając rachunek za grudzień któy wyjdzie w granicach 200 zł łączny koszt energii za rok 2008 wyniesie ok. 2100 zł z czego:

prąd na oświetlenie i zużycie sprzętów AGD i RTV - ok. 1100 zł.

zużycie prądu przez PC na ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 1.000,- zł w skali roku


to norma czy tylko ty masz tak niskie rachunki ?

jack_2000
02-12-2008, 15:38
całkowite zużycie energii - ogrzanie domu, ciepłej wody, energia na oświetlenie, energia na inne rzeczy (lodówka, pralka, zmywarka, TV, rekuperator, mikrofalówka). Dom ocieplony w lipcu. Zamieszkany od V. W okresie I-IV ogrzewany.

Całkowite rachunki za prąd w poszczególnych miesiącach.
I - 172,18 zł
II - 175,61 zł
III - 179,77 zł
IV - 107,86 zł
V - 118,28 zł
VI - 101,55 zł
VII - 97,61 zł
VIII - 119,10 zł
IX - 134,73 zł
X - 154,17 zł
XI - 171,40 zł
XII - ?
łącznie I-XI - 1 532,26 zł
średnia miesięczna - 139 zł

Dodając energię na oświetlenie którą bym wydał gdybym mieszkał w okresie I-IV czyli ok. 4x90 zł = 360 zł

Dodając rachunek za grudzień któy wyjdzie w granicach 200 zł łączny koszt energii za rok 2008 wyniesie ok. 2100 zł z czego:

prąd na oświetlenie i zużycie sprzętów AGD i RTV - ok. 1100 zł.

zużycie prądu przez PC na ogrzanie domu i podgrzanie ciepłej wody - 1.000,- zł w skali roku


to norma czy tylko ty masz tak niskie rachunki ?

jacekkot - niestety tu normy nie obowiązują :D To tak jak ze spalaniem gazu jedni zużywają 3m3 na dobę inni 10. Przy dobrze zrobionej instalacji PC i domku ok. 150m2 koszt ogrzania domu oraz ciepłej wody w zbiorniku np. 400l nie powinien przekroczyć rocznie 1500zł. Jeśli ktoś zużywa więcej to coś nie tak. Oczywiście dla domu zaraz po wybudowaniu potrzeba więcej energii.

jack_2000
02-12-2008, 15:42
mona też zobaczyć wizualizację PC VIESSMANNA zamontowaną w moich rejonach - osoby licznik zużycia prądu na potrzeby PC.

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja_pracy.html#

Dom 200m2 - temp. w domu 22 stopnie zużycie za 2 miesiące w I taryfie 60KWh, w II 850 KWh co daje kwotę 240 zł za 2 miesiące.

hydrol
02-12-2008, 15:45
to mozna uznac za dolną granicę normy :D , bardzo oszczędną. Poza tym 2008 był bardzo ciepły. Moi dopmownycy zużywają dużo więcej na potrzeby AGD ,a ogrzewanie +c.w.u kosztuje mnie rocznie też o jakie 50-60% więcej. Nie narzekam bo to i tak rozsądne i konkurencyjne kwoty, a jest ciepło że aż moze czasem przesadnie jak na moje skąpstwo. Niestety nie ja jestem kierownikiem w kwestii ustalania komfortu a tylko podporządkowanym hydrolem z pokorą wykonującym polecenia :-?

jack_2000
02-12-2008, 15:51
to mozna uznac za dolną granicę normy :D , bardzo oszczędną. Poza tym 2008 był bardzo ciepły. Moi dopmownycy zużywają dużo więcej na potrzeby AGD ,a ogrzewanie +c.w.u kosztuje mnie rocznie też o jakie 50-60% więcej. Nie narzekam bo to i tak rozsądne i konkurencyjne kwoty, a jest ciepło że aż moze czasem przesadnie jak na moje skąpstwo. Niestety nie ja jestem kierownikiem w kwestii ustalania komfortu a tylko podporządkowanym hydrolem z pokorą wykonującym polecenia :-?

:lol:

klimaw
02-12-2008, 16:39
...podporządkowanym hydrolem z pokorą wykonującym polecenia :-?

Hydrol - a polecającym domyślam się jest polecająca? :lol:
Polecająca lubi 24 stopnie a ty 21?

hydrol
02-12-2008, 18:43
:D zadowalam się nawet 18 C, w pracy mam zakręcony kaloryfior bo ciepło rozleniwia. Ale Polecająca marźnie poniżej 23 :( . Cóż, spokój też musi kosztowac :lol: .

klimaw
02-12-2008, 18:47
:D zadowalam się nawet 18 C, w pracy mam zakręcony kaloryfior bo ciepło rozleniwia. Ale Polecająca marźnie poniżej 23 :( . Cóż, spokój też musi kosztowac :lol: .

O dziwo temperaturowo Ty i Twoja Polecająca macie takie same preferencje temperaturowe jak ja i moja połowa.
Tylko u mnie jest wypośrodkowane 20-21 :D

nabial
03-12-2008, 09:38
co do obliczeń OZC - to polecam program firmy Instalsoft - można sobie pobrać 3 miesięczna wersję demo ze strony producenta, a to powinno wystarczyć do obliczeń. "Budujesz" sobie domek w programie albo jeżeli masz projekt w wersji elektronicznej AUTOCAD - importujesz a potem liczysz. Trochę trzeba poczytać, ale ja już parę budynków liczyłem i zgadzało sie z marginesem błędu z obliczeniami profesjonalistów. Poza tym - często zdarza się, że jeżeli ustalisz z firmą dostarczającą materiały do instalacji, że u nich kupujesz (tak jest ze mną, u mnie będzie REHAU), to oni robią obliczenia OZC i projekt instalacji wod-kan i CO gratis :)

TomcioB
03-12-2008, 16:03
Witam

Mam od kilku tygodni pompę M2-9. W jaki sposób wykonac technicznie pierwsze rozgrzanie podłogi.

Mam problem polegajacy na tym, ze nie mam na razie żadnego regulatora temperatury zewnętrznej, który mógłby sterować samoczynnym załączaniem pompy obiegowej, więc załącznie pompy obiegowej podłogówki, gdy PC podgrzeję wodę w zbiorniku do zadanej temperatury, moge wykonac jedynie ręcznie.

Czy jest sens załączyć pompę obiegową w trybie non stop (ponieważ nie mam mnie na budowie cały czas), żeby pompowała w rurki wodę o temperaturze np. kilkunastu stopni ??
Gdy ustawię wyższą temperaturę na wyjściu w podłoge np 25 stopni, pompa obiegowa szybko wyciąga ze zbiornika całe ciepło i po godzinie lub 2 w podłogę idzie woda o stosunkowo niskej temperaturze, ponieważ PC nie nadąża ogrzewać zbiornika.
Ze względów ekonomicznych nie chciałem załączać dodatkowej grzałki elektrycznej.

Może jest jakieś wyjscie z tej sytuacji, np zamknięcie kilku obwodów podłogówki, albo całego pietra, żeby zmniejszyć zużycie??

Jak u Was przebiegał proces rozgrzewania ??
Ale zamieszałem :oops:

Pozdrawiam

androzek
03-12-2008, 18:57
Takie małe,wstępne podsumowanie po roku uzytkowania pompy Nibe Fighter 1240 10 kW( przepraszam Bonetko myslałem,że jest 8,5 kW ).Dom 223 m po podłodze,wszędzie podłogówka,ściana Ytong 36,5,okna 1.0.Od listopada 2007 do listopada 2008 zuzyłem prądu za 3350 zł na wszystko a muszę dodać,że mam 140 punktów świetlnych - głównie LED i halogeny energooszczędne ( swietlówka ) a w łazienkach rozpusta halogenowa oraz 25 odbiorników prądu ( płyta,suszarka,2 tv,3 kompy itp,itd)
W tym roku w zasadzie okres bez grzania to 3 miesiące ,oczywiście zima jak każdy widzi czyli nie zima.W czasie "niegrzaniowym" zużycie prądu kosztowało mnie około 170 zł na miesiąc ( w tym CWU ).Ponadto taryfę "weekendową' mam od 21.sierpnia tego roku a wcześniej "budowlankę".Wychodzi,że miesięcznie prąd kosztował mnie ok.280 zł,jęsli przyjmiemy,że 280-170 to orientacyjny koszt grzania średniomiesięczny to 110 zł.Temperatury to 24 C w łazienkach,21,5 w salonie i 20 - 21 w innych pomieszczeniach .Nadmieniam,że przejście na taryfę weekendową spowodował,że za 2 ostatnie miesiące płacę 650 zł a nie 890 jak wynikałoby ze zwykłej taryfy ( ENEA )
Dokładne dane pompy - ilość włączeń,czas pracy opublikuję w styczniu za cały rok 2008.

klimaw
03-12-2008, 19:40
TomcioB
Nie masz w sterowniku programu osuszania podłogi? :o

klimaw
03-12-2008, 19:44
Dokładne dane pompy - ilość włączeń,czas pracy opublikuję w styczniu za cały rok 2008.
Szkoda , że nie masz podlicznika.Byłoby dokładnie ale dobre i to. :lol:

jesien2004
03-12-2008, 19:58
A czy ktoś słyszał o pompach NATEO? Tańsze od innych - ale czy dobre?

Kobieta zmienną jest - najpierw zdecydowana na NIBE teraz na IVT greenline... ehhh.

Wstyd przyznać się ale nie udaje mi się policzyć zapotrzebowanie na energię... Próbuję wyliczyć sama- bo mi uparcie chcą dać 16 kw na 250 m2 - i 4 osoby. No ale w końcu musze jakoś ten algorytm załapać ;)

A i niestety - ścienne to kosmos cenowy - więc na poddaszu będą grzejniki.

bonetka
03-12-2008, 21:04
Androżku :) nie szkodzi :)

Jesień :) ..rzeczywiście nic o nich nie wiadomo ..ale tak; zmienili teraz designe i nazwali smart + ( 5 lat gwarancji ) ....przedtem były inne smart ( inny wygląd sterownika , 3 lata gwarancji ) a wcześniej jeszcze inne obudowy jeszcze inny wygląd sterownika ( bez zasobnika ) .
Można sterować przez komputer, można zażyczyć sobie panel zewnętrzny ( i sterować z innego pomieszczenia- designe niczego sobie :) ). Proponuję poprosić ich o instrukcję obsługi oraz o konkretne symbole części składowych i będzie wiadomo co i jak .... .poprosić o listę referencyjną i dowiedzieć się jak działa u innych. Trzeba przyznać , ze ta ich duża instalacja 500 kW z 2001/2002 r robi wrażenie.
Pamiętaj o dobrym policzeniu grzejników na mniejszą temp.

jack_2000
03-12-2008, 21:11
Takie małe,wstępne podsumowanie po roku uzytkowania pompy Nibe Fighter 1240 10 kW( przepraszam Bonetko myslałem,że jest 8,5 kW ).Dom 223 m po podłodze,wszędzie podłogówka,ściana Ytong 36,5,okna 1.0.Od listopada 2007 do listopada 2008 zuzyłem prądu za 3350 zł na wszystko a muszę dodać,że mam 140 punktów świetlnych - głównie LED i halogeny energooszczędne ( swietlówka ) a w łazienkach rozpusta halogenowa oraz 25 odbiorników prądu ( płyta,suszarka,2 tv,3 kompy itp,itd)
W tym roku w zasadzie okres bez grzania to 3 miesiące ,oczywiście zima jak każdy widzi czyli nie zima.W czasie "niegrzaniowym" zużycie prądu kosztowało mnie około 170 zł na miesiąc ( w tym CWU ).Ponadto taryfę "weekendową' mam od 21.sierpnia tego roku a wcześniej "budowlankę".Wychodzi,że miesięcznie prąd kosztował mnie ok.280 zł,jęsli przyjmiemy,że 280-170 to orientacyjny koszt grzania średniomiesięczny to 110 zł.Temperatury to 24 C w łazienkach,21,5 w salonie i 20 - 21 w innych pomieszczeniach .Nadmieniam,że przejście na taryfę weekendową spowodował,że za 2 ostatnie miesiące płacę 650 zł a nie 890 jak wynikałoby ze zwykłej taryfy ( ENEA )
Dokładne dane pompy - ilość włączeń,czas pracy opublikuję w styczniu za cały rok 2008.

jak dla mnie rewelacyjne rachunki :D

androzek wcześniej byłeś na taryfie jednotaryfowej g11 czy dwutaryfowej g12 - rozumiem że teraz masz dwutaryfową weekendową g12w? jest tam jakaś stałą opłata?

jack_2000
03-12-2008, 21:14
A czy ktoś słyszał o pompach NATEO? Tańsze od innych - ale czy dobre?

Kobieta zmienną jest - najpierw zdecydowana na NIBE teraz na IVT greenline... ehhh.

Wstyd przyznać się ale nie udaje mi się policzyć zapotrzebowanie na energię... Próbuję wyliczyć sama- bo mi uparcie chcą dać 16 kw na 250 m2 - i 4 osoby. No ale w końcu musze jakoś ten algorytm załapać ;)

A i niestety - ścienne to kosmos cenowy - więc na poddaszu będą grzejniki.

raczej bym się skłaniał do 12KWh - no chyba że masz słabiutko zaizolowany dom

napisz ile stropianu w ścianie, podłodze, ile wełny na poddaszu, z czego ściany,

jesien2004
03-12-2008, 21:40
jack_2000 - u mnie jest tak: 25 porotherm+12 styropian, dach 15+5 wełna; podłoga - będzie (jeszcze nie ma) - folia + 2x po 5 cm styropian. Górna warstwa z ekranem.

dól 160 metrów - podłogówka
góra 90 m2 - grzejniki

A jeszcze mi poradzono bym strop między dołem a poddaszem wyłożyła styropianem (czyli na suficie) - bo na górze nie będzie styropianu.

Bonetko - Nateo - wizualnie cudo - elegancka czarna, cały front przeszklony, sensory... Wszystko schowane nic nie widać... wygląd nowoczesny - tańsza od IVT... Jednakowoż trudno było znaleźć więcej niż jedna osobę której to położyli - a położyli dopiero teraz więc informacji brak...

bonetka
03-12-2008, 21:55
Jesień ta najnowsza szata to nowość i nic dziwnego , ze dopiero jedna osoba ma ale chodzi o te starsze ( przecież skoro otworzyli w 08 ( chyba ?) nowy zakład produkcyjny ( czy linię ) to chyba handlują ?? ) w tej nowej ten sterownik jest jeszcze wzbogacony o inne funkcje ale dopóki nie będzie instrukcji sterownika z + i bez plusa to nie będzie wiadomo ani co ma ( co potrafi i jak ? ) ani czym się różnią ( co dołożyli w stosunku do starego ) .
ps. gdybyś zdobyła instrukcję i zechciała mi przesłać ( pdf ) byłabym wdzięczna :)

Inka Opole
03-12-2008, 21:57
Witam

Mam od kilku tygodni pompę M2-9. W jaki sposób wykonac technicznie pierwsze rozgrzanie podłogi.


Czy jest sens załączyć pompę obiegową w trybie non stop (ponieważ nie mam mnie na budowie cały czas), żeby pompowała w rurki wodę o temperaturze np. kilkunastu stopni ??
Gdy ustawię wyższą temperaturę na wyjściu w podłoge np 25 stopni, pompa obiegowa szybko wyciąga ze zbiornika całe ciepło i po godzinie lub 2 w podłogę idzie woda o stosunkowo niskej temperaturze, ponieważ PC nie nadąża ogrzewać zbiornika.
Ze względów ekonomicznych nie chciałem załączać dodatkowej grzałki elektrycznej.

Może jest jakieś wyjscie z tej sytuacji, np zamknięcie kilku obwodów podłogówki, albo całego pietra, żeby zmniejszyć zużycie??

Jak u Was przebiegał proces rozgrzewania ??
Ale zamieszałem :oops:

Pozdrawiam

u nas zanim unormowala sie temperatura to kilka dni non stop PC chodzila
wg mnie musisz poscic pompe obiegowa caly czas , mieszacz np ustaw na 2 i czekaj...
regulator pokojowy podpialem dopiero jakies dwa miesiace po podlaczeniu PC

jesien2004
03-12-2008, 21:59
Bonetko - postaram się :D

grzegorz961
03-12-2008, 23:42
Mozecie mi powiedziec jaka realnie jest max odległość - przy kolektrorze płaskim - studzienki od wejścia do budynku?

chodzi o kolektor 1500mb i wszystko wskazuje na to, ze studzienka zbiorcza musi byc ok 30 m od budynku. Nie da sie tak poteznym kolektorem zblizyc do budynku bardziej. Czy sa tutaj jakies reguły?

10 pętli po 150 m rozprowadzamy w idealnym terenie na gleb 1.50m. Idealny bo bagnisto-wodnisty. Niestety ma to swoje potezne wady, bo wykop i ukladanie to koszmar. rury 40mm.

Za wszelkie wskazowki bede b wdzieczny.

PS. te 2 rury od studzienki do kotłowni powinny isc w izolacji chyba? tez w odstępie ok 1m? Tutaj jak to wygląda?

Wykop kolosalny, wymagajacy tez wielkiej strategii zeby to sie nie zawalilo i nie zatopiło:)

TomcioB
04-12-2008, 07:34
Witam

Mam od kilku tygodni pompę M2-9. W jaki sposób wykonac technicznie pierwsze rozgrzanie podłogi.


Czy jest sens załączyć pompę obiegową w trybie non stop (ponieważ nie mam mnie na budowie cały czas), żeby pompowała w rurki wodę o temperaturze np. kilkunastu stopni ??
Gdy ustawię wyższą temperaturę na wyjściu w podłoge np 25 stopni, pompa obiegowa szybko wyciąga ze zbiornika całe ciepło i po godzinie lub 2 w podłogę idzie woda o stosunkowo niskej temperaturze, ponieważ PC nie nadąża ogrzewać zbiornika.
Ze względów ekonomicznych nie chciałem załączać dodatkowej grzałki elektrycznej.

Może jest jakieś wyjscie z tej sytuacji, np zamknięcie kilku obwodów podłogówki, albo całego pietra, żeby zmniejszyć zużycie??

Jak u Was przebiegał proces rozgrzewania ??
Ale zamieszałem :oops:

Pozdrawiam

u nas zanim unormowala sie temperatura to kilka dni non stop PC chodzila
wg mnie musisz poscic pompe obiegowa caly czas , mieszacz np ustaw na 2 i czekaj...
regulator pokojowy podpialem dopiero jakies dwa miesiace po podlaczeniu PC

Witam

Wczoraj wieczorem odciąłem pięterko i zadziałało, tzn. PC nadąża podgrzewać zbiornik zanim pompa obiegowa zużyje cały zapas ciepłej wody przy temp wody wpuszczanej na poziomie ok 25 stopni. Zostawiłem więc wszystko na noc, zobaczymy jakie dzisiaj będą tego efekty i będę eksperymentowało dalej.

TomcioB
04-12-2008, 07:42
TomcioB
Nie masz w sterowniku programu osuszania podłogi? :o

Niestety sterownik z PC Zirius jest bardzo ubogi i umożliwia jedynie ustawienie zadanej temperatury w centralnej części bufora.
Żadnych dodatkowych ustawień i opcji jak np. wygrzewanie jastrychu tam nie ma.
Wszystkie dodatkowe ustawienia i parametry pracy musi więc przejąc jakiś sterownik zewnętrzny.

klimaw
04-12-2008, 08:08
Tomcio
Nie wychodzi inaczej tylko tak jak zacząłeś musisz to zrobić ręcznie. :cry:

irtad
04-12-2008, 09:17
Mozecie mi powiedziec jaka realnie jest max odległość - przy kolektrorze płaskim - studzienki od wejścia do budynku?

chodzi o kolektor 1500mb i wszystko wskazuje na to, ze studzienka zbiorcza musi byc ok 30 m od budynku. Nie da sie tak poteznym kolektorem zblizyc do budynku bardziej. Czy sa tutaj jakies reguły?

10 pętli po 150 m rozprowadzamy w idealnym terenie na gleb 1.50m. Idealny bo bagnisto-wodnisty. Niestety ma to swoje potezne wady, bo wykop i ukladanie to koszmar. rury 40mm.

Za wszelkie wskazowki bede b wdzieczny.

PS. te 2 rury od studzienki do kotłowni powinny isc w izolacji chyba? tez w odstępie ok 1m? Tutaj jak to wygląda?

Wykop kolosalny, wymagajacy tez wielkiej strategii zeby to sie nie zawalilo i nie zatopiło:)

Ja od studzienki do budynku mam 10m a dalej do sterownika około 4m.

Rury od studzienki do kotłowni idą w izolacji a na zewnątrz dodatkowo w fi160 i to jeszcze zapiankowane.

http://www.softlan.poznan.pl/Public/PC_1.jpg
http://www.softlan.poznan.pl/Public/PC_2.jpg

ravbc
04-12-2008, 09:30
Mozecie mi powiedziec jaka realnie jest max odległość - przy kolektrorze płaskim - studzienki od wejścia do budynku?
Jak na mój gust, to jeden pies jaka będzie odległość, byle by przekrój tych rur "magistrali" był odpowiednio duży. Przy kolektorze poziomym, będzie to po prostu dodatkowy kawałek kolektora (choć mało wydajny).

PS. te 2 rury od studzienki do kotłowni powinny isc w izolacji chyba? tez w odstępie ok 1m? Tutaj jak to wygląda?
Moim zdaniem wystarczy odpowiedni odstęp miedzy nimi (minimum ten 1 metr) i tyle. Izolację bym sobie podarował, chyba że ta "magistrala" będzie zakopana płycej, niż reszta kolektora.

PS. Zakładam, że chodzi o kolektor glikolowy (rozmiar i studzienka zbiorcza na to wskazują).

irtad
04-12-2008, 09:58
a no widzisz nie do końca bez izolacji. Nie wiem jak u innych producentów pomp to wygląda ale przy mojej jak sprężarka jest na zewnątrz, to nie da rady jak tylko to dobrze zaizolować bo tymi rurami płynie ciepła woda do podłogówki.

ravbc
04-12-2008, 10:15
a no widzisz nie do końca bez izolacji. Nie wiem jak u innych producentów pomp to wygląda ale przy mojej jak sprężarka jest na zewnątrz, to nie da rady jak tylko to dobrze zaizolować bo tymi rurami płynie ciepła woda do podłogówki.
Dlatego napisałem, że moja opinia dotyczy kolektora glikolowego. Tam studzienka jest "elementem pasywnym". Od niej do budynku leci ten sam glikol co w kolektorze...
PS. Napisałem swoją opinię właśnie dlatego, że zauważyłem iż Ty sugerujesz się własną instalacją z PC bezpośredniego parowania. ;-)

irtad
04-12-2008, 10:19
Czyli winny jest grzegorz961 bo nie napisał jaka instalacja ;) :lol:

Ryska
04-12-2008, 10:30
Witam.
Wczytuję się od jakiegoś czasu w Wasze posty - (bardzo wciągają szczególnie te dotyczące konkretnych kosztów :) )


Dokładne dane pompy - ilość włączeń,czas pracy opublikuję w styczniu za cały rok 2008.
Nie mogę się doczekać.
Czy można prosić jeszcze o info o rodzaju kolektora ?

Też chcemy mieć takie coś :roll: - pompę...

androzek
04-12-2008, 11:10
Pionowy 4x60 m

swimmer
04-12-2008, 11:26
A ja mam studzienkę 3m od budynku...i ciepłociąg 1,5 pod pow. gruntu do domu przechodzący przez fundament.

klimaw
04-12-2008, 13:13
A ja mam studzienkę 3m od budynku...i ciepłociąg 1,5 pod pow. gruntu do domu przechodzący przez fundament.

Ja też mam około 2 metry. 8)
Dodatkowo instalator uświadomił mnie na etapie ław fundamentowych , by odcinek rur glikolowych od pompowni na zewnątrz budynku ( 1m od fundamentu budynku ) zaizolować izolacją chłodniczą .(specjalna czarna i bardzo gruba ).
Chodziło o to by nie przemrażać gruntu po budynkiem.
Jak dzisiaj na to wspomnę jaka była za nią kosmiczna cena to brrrrrr..... :lol: :lol: :lol:

Ryska
04-12-2008, 13:45
A ja mam studzienkę 3m od budynku...i ciepłociąg 1,5 pod pow. gruntu do domu przechodzący przez fundament.


Ja też mam około 2 metry. 8)
Dodatkowo instalator uświadomił mnie na etapie ław fundamentowych , by odcinek rur glikolowych od pompowni na zewnątrz budynku ( 1m od fundamentu budynku ) zaizolować izolacją chłodniczą .(specjalna czarna i bardzo gruba ).
Chodziło o to by nie przemrażać gruntu po budynkiem.
Jak dzisiaj na to wspomnę jaka była za nią kosmiczna cena to brrrrrr..... :lol: :lol: :lol:

Hmm .... u nas to raczej studzienki nie będzie :( chyba, że baardzo głęboka. (mam na myśli studzienkę z wodą a nie dziurę pod kolektor pionowy :roll: )
Wód u nas niet.
To pompownia musi być na zewnątrz budynku ?

klimaw
04-12-2008, 13:50
To pompownia musi być na zewnątrz budynku ?

Zależy od typu PC. 8)

Ryska
04-12-2008, 13:55
Zależy od typu PC. 8)
Yhy .... :D a to zagadnienie w naszym wypadku jeszcze podlega dyskusji i rozważaniom. Budowę zaczynamy na wiosnę.
Ale .... dobrze wiedzieć , bo jak narazie to nikt o tym nam nie wspomniał. Owszem informują o:
1) obliczenia dla pompy,
2) ilosć rurek w m. ( kolektora)
3) typy pompy NIBE, ITV, itp.
4) czy z "miską" na ciepłą wodę czy nie,
5) rodzaj wymiennika (poziomy, pionowy)
6) wymiennik z glikolem lub inny
7) różne rodzaje sterowania (głównie sprowadza się to do mniejszej lub większej ilości przycisków i pokręteł na panelu)
ale nikt nam o tej pompowni zew. lub wew. nie wspomniał :x a to chyba ważna info.

Czy coś jeszcze nam zapomnieli przekazać ?

sylvia1
04-12-2008, 14:21
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

Inka Opole
04-12-2008, 15:02
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

faktycznie calkiem sympatycznie
to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..
dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?
pozdr

hydrol
04-12-2008, 16:17
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

faktycznie calkiem sympatycznie
to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..
dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?
pozdr
nie popadaj w depresję :D , ja też mam ze 2 x więcej ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? Tylko u mnie wychodzi 70% w II taryfie, ale ja mam weekendową.

klimaw
04-12-2008, 16:20
...ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? T...

Potwierdzasz tylko regułę , że w kominu pali się krótko po wprowadzeniu. :D
Potem się już nie chce. :lol:

hydrol
04-12-2008, 16:24
To pompownia musi być na zewnątrz budynku ?

Zależy od typu PC. 8)

Chyba nie pompowania a pompa ciepła. Na zewnątrz jeśli bezpośredniego parowania, bezwzględnie jeśli czynnikiem jest propan.
"Pompowania" w sensie pomp obiegowych i węzła cieplnego zawsze jest w domku. No może czasem montują pompę gliokolu w studni zbiorczej kolektora, ale tego nie poleca gruziński inż. o dwuznacznym nazwisku Tegonieradze. :D

Inka Opole
04-12-2008, 16:30
nie popadaj w depresję :D , ja też mam ze 2 x więcej ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? Tylko u mnie wychodzi 70% w II taryfie, ale ja mam weekendową.


No fakt w kominku tez nie palilismy..cieplo w domu:) i sie troche nie chce...
pracuje nad taryfami ale juz widze ze u mnie przynajmniej teraz w samej nocnej nie da sie grzac...przy minus na dworze rowniez PC musi grzac w dziennej
teraz podpialem pompe obiegowa pod regulator pokojowy i tym steruje..w zaleznosci od dnia popracuje tylko w nocnej(slonce swieci) i jest na plusie ale czesciej i troche w dziennej..dziala to od dwoch tygodni i zauwazam ze wzroslo mi juz zuzycie w nocnej..to dobrze..

woda jest goraca (troche sie tego balem)
ile u Was kosztuje za 1 KW w I taryfie a ile w II?
pozdr
rafal

hydrol
04-12-2008, 16:32
...ale nie paliłem w kominku bo już sie nim ucieszyłem . No i rozleniwiłem się ? T...

Potwierdzasz tylko regułę , że w kominu pali się krótko po wprowadzeniu. :D
Potem się już nie chce. :lol:

Tak cieszę się że jestem normalny :D :D :D , ale spróbuj wytłumaczyć komus kto buduje dom :) , że kominek to zbędny łapacz kurzu, bibelot. Tu każdy musi sam się przekonać. :o
Można go traktowac jako zabezpieczenie na wypadek braku prundu czy nie daj Boże awaryi urządzia ( odpukać) . Na wypadek awarii mam kocioł elektryczny bo się wcześniej samą elektryką grzałem. No i wtedy miałem motywację do kominka bo drogo było.

klimaw
04-12-2008, 16:39
... ale spróbuj wytłumaczyć komus kto buduje dom :) , że kominek to zbędny łapacz kurzu, bibelot.

Ale jaja :lol: :lol: :lol:
Ja przed budową przekopalem to forum i wywaliłem kominek .
Żeby nic mnie później nie kusiło to poleciał precz również komin do kominka. :D

androzek
04-12-2008, 19:45
jak dla mnie rewelacyjne rachunki :D

androzek wcześniej byłeś na taryfie jednotaryfowej g11 czy dwutaryfowej g12 - rozumiem że teraz masz dwutaryfową weekendową g12w? jest tam jakaś stałą opłata?[/quote]

To była taryfa C11
w 12W są oczywiście dodatkowe opłaty ale:
- mój dzień w domu zaczyna się o 17-18
- w weekendy delektuję się domem i zuzywam co mogę,również prąd
- zakładam ,że w nocy jest zimniej i pompa pracuje intensywnej czyli nie ustawiam jej specjalnie ( doniesienia o cudownym magazynowaniu ciepła przez jastrych są troche przesadzone )

sylvia1
04-12-2008, 21:00
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

faktycznie calkiem sympatycznie
to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..
dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?
pozdr
niemożliwe? to u mnie jest niemożliwe że na górze mam 18-19 a na dole 22 :/ czekam na badanie kamerą termowizyjną. Drugi sezon mieszkalny, dom ma 139 m2 użytkowej i 168 po podłodze. I już się boję co będzie jak przyjdą chłody większe. Chciałam przejść na weekendową ale ZEWT nie ma takowej w ofercie

Inka Opole
05-12-2008, 18:56
niemożliwe? to u mnie jest niemożliwe że na górze mam 18-19 a na dole 22 :/ czekam na badanie kamerą termowizyjną. Drugi sezon mieszkalny, dom ma 139 m2 użytkowej i 168 po podłodze. I już się boję co będzie jak przyjdą chłody większe. Chciałam przejść na weekendową ale ZEWT nie ma takowej w ofercie

chodzilo mi ze niemozliwe za ja tyle zuzywam energi a powierchnie podobne:(

z ciekawosci sprawdzilem jak wyglada rozklad temperatury u mnie i niestety tez jest roznica..na dole np 21 stopnie a na gorze srednio o 1 stopien mniej ..
pozdr
rafal

sylvia1
05-12-2008, 19:35
chodzilo mi ze niemozliwe za ja tyle zuzywam energi a powierchnie podobne:(

z ciekawosci sprawdzilem jak wyglada rozklad temperatury u mnie i niestety tez jest roznica..na dole np 21 stopnie a na gorze srednio o 1 stopien mniej ..
pozdr
rafal

no ale u Ciebie to pierwszy sezon grzewczy czyż nie?

Inka Opole
05-12-2008, 20:13
no ale u Ciebie to pierwszy sezon grzewczy czyż nie?


dokladnie..pierwszy grzewczy..
a na ktorym biegu chodzi ci pompa obiegowa? moze powinnas np wlaczyc na trzeci bieg przykrecic obiegi na dole i zobaczyc czy na gorze temp nie pojdzie do gory?

u mnie juz widze ze lazienki sa za zimne ..tzn temperatura normalna ale chcialem miec o te dwa stopnie wyzsza niz gdzie indziej..ciezko to osiagnac...drabinki sa ale niewiele daja chyba ze wlacza grzalke to wtedy tak cieplutko sie robi

sylvia1
05-12-2008, 20:28
no ale u Ciebie to pierwszy sezon grzewczy czyż nie?


dokladnie..pierwszy grzewczy..
a na ktorym biegu chodzi ci pompa obiegowa? moze powinnas np wlaczyc na trzeci bieg przykrecic obiegi na dole i zobaczyc czy na gorze temp nie pojdzie do gory?

u mnie juz widze ze lazienki sa za zimne ..tzn temperatura normalna ale chcialem miec o te dwa stopnie wyzsza niz gdzie indziej..ciezko to osiagnac...drabinki sa ale niewiele daja chyba ze wlacza grzalke to wtedy tak cieplutko sie robi no tak zamierzam ale zakręcę tylko salon, ale ten pomysł z wyższym biegiem obiegówki to nie wpadłam... Jeśli chodzi o dalsze szczegóły to może przejdziemy na gg?

klimaw
05-12-2008, 20:56
u mnie juz widze ze lazienki sa za zimne ..tzn temperatura normalna ale chcialem miec o te dwa stopnie wyzsza niz gdzie indziej..ciezko to osiagnac...drabinki sa ale niewiele daja chyba ze wlacza grzalke to wtedy tak cieplutko sie robi

Ja mam tak samo-jest jakiś tajny sposób oprócz dodatkowego grzejnika na osiągnięcie w łazienkach 2-3 stopnie wyższej temperatury? :roll:

Może elektrozaworami czasowo podławić na rozdzielaczu pokoje i pozostawić obieg na pętle łazienki?

Nie jest to zalecane ale może...... 8)

Inka Opole
05-12-2008, 21:08
no tak zamierzam ale zakręcę tylko salon, ale ten pomysł z wyższym biegiem obiegówki to nie wpadłam... Jeśli chodzi o dalsze szczegóły to może przejdziemy na gg?


no widzisz w grupie zawsze lepiej:)
z checia bym na gg prozmawial ale niestety jestem w gosciach i tylko tak z doskoku przeczytam i napisze...
moze fachowcy z tego watku cos Ci poradza..

tak samo dzisiaj sprawdzalem poziom wilgotnosci w domu i co sie okazalo mam ponizej 50 co na swiezy dom jest wartoscia "za mala" swiadczy to o tym ze moja wentylacja grawitacyjna pracuje az za dobrze..i chyba bede musial troszke ja przytlumic bo ciepelko idzie w niebo:(
lub mam jakies szpary w domu:) ktorymi wwiewa i wywiewa

sylvia1
05-12-2008, 21:20
no widzisz w grupie zawsze lepiej:)
z checia bym na gg prozmawial ale niestety jestem w gosciach i tylko tak z doskoku przeczytam i napisze...
moze fachowcy z tego watku cos Ci poradza..

tak samo dzisiaj sprawdzalem poziom wilgotnosci w domu i co sie okazalo mam ponizej 50 co na swiezy dom jest wartoscia "za mala" swiadczy to o tym ze moja wentylacja grawitacyjna pracuje az za dobrze..i chyba bede musial troszke ja przytlumic bo ciepelko idzie w niebo:(
lub mam jakies szpary w domu:) ktorymi wwiewa i wywiewa
ja zmniejszyłam reku na 2 bieg

jack_2000
05-12-2008, 23:31
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

zużycie ogólem jest ok, ale gdyby więcej pc pracowała w II taryfie a proporcja I taryfy do II wynosiłaby tak jak u mnie 30% do 70% to rachunek wyniósłby nie 180zł tylko ok. 140 zł.

jack_2000
05-12-2008, 23:36
podsumowałam listopad prądowo: wyszło 216 kWh w I taryfie i 202 kWh w II + 13 x kominek. razem 183 zł za cwu i co + ok 50 za kominek (w listopadzie niby temp tylko kilka razy poniżej zera ale dużo wiatrów i wilgotno)

faktycznie calkiem sympatycznie
to u mnie jest jakas porazka:( bo wychodzi z 2,5 raza wiecej:(

musze poszukac jakis dziur bo to chyba niemozliwe..
dom masz nowy?swiezy? jaka powierzchnie?
pozdr
niemożliwe? to u mnie jest niemożliwe że na górze mam 18-19 a na dole 22 :/ czekam na badanie kamerą termowizyjną. Drugi sezon mieszkalny, dom ma 139 m2 użytkowej i 168 po podłodze. I już się boję co będzie jak przyjdą chłody większe. Chciałam przejść na weekendową ale ZEWT nie ma takowej w ofercie

sylvia przykręć dół, odkręć górę i będziesz mieć 20 na górze i 21 na dole - jak dla mnie idelanie - taką temp. u siebieutrzymuję

jack_2000
05-12-2008, 23:37
no ale u Ciebie to pierwszy sezon grzewczy czyż nie?


dokladnie..pierwszy grzewczy..
a na ktorym biegu chodzi ci pompa obiegowa? moze powinnas np wlaczyc na trzeci bieg przykrecic obiegi na dole i zobaczyc czy na gorze temp nie pojdzie do gory?

u mnie juz widze ze lazienki sa za zimne ..tzn temperatura normalna ale chcialem miec o te dwa stopnie wyzsza niz gdzie indziej..ciezko to osiagnac...drabinki sa ale niewiele daja chyba ze wlacza grzalke to wtedy tak cieplutko sie robi

+2 stopnie w łazience ciężko uzyskać - ja mam plus 1 i jest ok.

jack_2000
05-12-2008, 23:39
u mnie juz widze ze lazienki sa za zimne ..tzn temperatura normalna ale chcialem miec o te dwa stopnie wyzsza niz gdzie indziej..ciezko to osiagnac...drabinki sa ale niewiele daja chyba ze wlacza grzalke to wtedy tak cieplutko sie robi

Ja mam tak samo-jest jakiś tajny sposób oprócz dodatkowego grzejnika na osiągnięcie w łazienkach 2-3 stopnie wyższej temperatury? :roll:

Może elektrozaworami czasowo podławić na rozdzielaczu pokoje i pozostawić obieg na pętle łazienki?

Nie jest to zalecane ale może...... 8)

ja mam łazienki na full open :lol: inne pomieszczenia przydłąwione w zależności od potrzeb

jack_2000
05-12-2008, 23:44
no widzisz w grupie zawsze lepiej:)
z checia bym na gg prozmawial ale niestety jestem w gosciach i tylko tak z doskoku przeczytam i napisze...
moze fachowcy z tego watku cos Ci poradza..

tak samo dzisiaj sprawdzalem poziom wilgotnosci w domu i co sie okazalo mam ponizej 50 co na swiezy dom jest wartoscia "za mala" swiadczy to o tym ze moja wentylacja grawitacyjna pracuje az za dobrze..i chyba bede musial troszke ja przytlumic bo ciepelko idzie w niebo:(
lub mam jakies szpary w domu:) ktorymi wwiewa i wywiewa
ja zmniejszyłam reku na 2 bieg

na 2 biegu 24h na dobę? ja przeliczyłem ile potrzeba powietrza dostarczyć do domu (zależy to od kubatury i ilości osób przebywających oraz czasu) i wyszłomi że gdybym na I biegu śmogał 24 na dobę to przewentylwuję conajmiej dwuktrotnie. Więc ustawiłem na sterowniku że reku włacza się w cyklach 3 godzinnych - 0,5h chodzi - 2,5h odpoczywa (II bieg).

Jak chodził na I biegu przez całą dobą to wychładzał domek. Ale ja miałem problem że rury od reku szły na nieogrzewanym poddaszu i temp. nawiewu przy zerze na dworze wynosiłą 8 stopni :evil: ociepliłem poddasze i teraz wieje z anemostatów ok. 14-15 stopni.

bonetka
06-12-2008, 12:02
Sylvia :) a czy na pewno wyeliminowałaś wszystkie inne powody natury technicznej instalacji cieplnej ? szukanie mostów cieplnych to już ostateczność.
Odnośnie temp. w łazience . zawsze mówiliśmy , ze ma być większe zagęszczenie rur, grzejnik ma być jak największy ( są różne i drabinki też są różne i takie co mają większe powierzchnie grzewcze też ) oraz odpowiednia regulacja przepływów ... jeśli tego jest za mało dla naszych wymagań cieplnych część osób właśnie w łazienkach robi dodatkowo ścienne a Ci co nie mają mogą ew. zastosować promienniki lub inne grzejniki elektryczne. ( nie każdemu wystarcza grzałka w grzejniku wodnym ..jeden lubi 24 a drugi 26* ) Włącza się i jest momentalnie ciepło wychodzi się z łazienki wyłącza się . Ja nigdy tego nie zastosowałam ale myślałam o tym i gniazdka elekt. mam tak usytuowane , że w każdej chwili mogę to rozwiązanie zastosować .

androzek
06-12-2008, 14:39
Dlatego niezmiennie polecam "danfoss wellness system" jako uzupełnienie pompy ciepła.Sterowanie pompy temperaturą zewnętrzną jest podstawą ale ogranicza możliwosć zróżnicowania temperatury pomieszczeń,same gęsciej ułożone rurki w łazience nie wystarczą.A tak mam temperaturę od 18 C w pomieszczeniu gospodarczym do 24 w łazienkach...

wit74
06-12-2008, 14:40
Inka
Ja mam także nowy domek i także całkiem niska wilgotność.
Robiłem pomiary ciagu kominowego......tamtedy ucieka dość dużo, szczególnie u mnie w łazience. Udało mi się uzyskać w łazience 2-2,5 C więcej niż gdzie indziej poprzez przymykanie przepływu na różnych pętlach i pomiar temp powrotu. Ale po uplywie okolo 8 godz temp w łazience juz jest jak w innych pomieszczeniach.
W tej chwili ćwiecze stosowanie nawiewników higrosterowanych i wywietrznika higrosterowanego.....otwieraują sie i przymykaja w zalezności od poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Nawiewnik w sypialni u mnie sprawdza się super, wywietrznik musi być bardziej tłumiący, w przyszłym tygodniu mam mieć zmianę

klimaw
06-12-2008, 15:23
Dlatego niezmiennie polecam "danfoss wellness system" j

Możesz rozwinąć? 8)