PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

bonetka
06-12-2008, 15:37
http://pl.heating.danfoss.com/xxListx/2669_MNU17454864_SIT18.html

nabial
06-12-2008, 18:26
a propos Danfossa wielokrotnie była mowa o pompach ciepła Danfossa i ich starych sterownikach.
Dzwoniłem do przedstawiciela danfossa, który stwierdził, że nowe sterowniki będą coś koło 3 kwartału 2009.

androzek
06-12-2008, 18:49
Dlatego niezmiennie polecam "danfoss wellness system" j

Możesz rozwinąć? 8)
Prościzna- w skrzynkach rodzielaczowych mały komputerek i elektrozawory na pętlach podłogówki - na zasadzie - 0 lub 1 - brak przepływu,przepływ.W każdym pomieszczeniu bezprzewodowy miernik temperatury z mechanizcznym lub elektronicznym ustawianiem temeratury.Do tego jeszcze "samouczący się" pilot do programowania tego wszystkiego ( mam ale nawet go nie uruchomiłem ) - po pierwsze ustawiam temperature w każdym pomieszczeniu,po drugie jak rozpalę kominek to system "wyczuje" zwyżkę temperaturę i wyłączy bezsensowny przepływ wody,po trzecie podobnie u góry na antresoli i pokojach - ceipło "idzie" z dołu - miernik to czuje i nie puszcza wody do tych miejsc - brak przepływu,brak bezsensownej pracy pompy.No i łazienki - można podkręcić temperaturę do przyjemnych wartości.

sylvia1
06-12-2008, 19:06
Sylvia :) a czy na pewno wyeliminowałaś wszystkie inne powody natury technicznej instalacji cieplnej ? szukanie mostów cieplnych to już ostateczność.


więc tak: wiem na pewno że inst podłogowa jest niedomiarowana bo niestety pan hydraulik zapomniał wspólnych ustawień (23 w pomieszczeniach 36 zasilanie) i wydrukował oraz układał wg projektu standardowego czyli 20 (21) i 38 zasilanie. Do tego doszły dwa wyłazy na dach które nie mają izolacyjnośći zwykłych okien i okazało się że komin w pokoju syna to jeden wielki mostek cieplny (ewidentny) do tego dochodzi folia cienka pod panelami i stąd róźnica 2-3 stopnie między dołem a górą. Podejrzewam również niedokładną robociznę ocieplenia dachu stąd badanie kamerą termowizyjną

co do reku to jak schodzę poniżej to po prostu nie mam komfortu. Poza tym u mnie jest wymiana na 3 biegu 0,5 kubatury na godzinę i wg tej normy to całkiem ok. Na 2 biegu jest mniejsza.

czandra
06-12-2008, 19:32
Czy przy występowaniu o pozwolenie na budowę domu zgłaszaliście pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym i jesli tak to czy jest potrzebny jakis projekt tego wymiennika ? Facet który robi adaptacje projektu nigdy pompy nie zgłaszał i nie wie jak to ugryźć. :evil:

My swoją pompę z poziomym wymiennikiem gruntowym wykonywaliśmy już po uzyskaniu pozwolenia, gdzie planowane i zgłoszone było ogrzewanie gazem. Gazu nam jednak nie podłączyli i mamy pompę. Nigdzie nie trzeba tego zgłaszać. Mieliśmy nawet kontrolę z nadzoru budowlanegopo wykonaniu wszytskich prac i wszystko było ok. Żadnych zastrzeżeń.

klimaw
06-12-2008, 19:59
androzek
Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.
U mnie jest tak.
Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.
Ty mówisz co innego.
Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.
Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.
Ja mam tylko PC bez kominka. :D

bonetka
06-12-2008, 22:29
Przepraszam , ze się wtrącę ..........ale są systemy droższe i tańsze sterowania i jeśli ktoś już wydał pieniążki to jak najbardziej można tak sterować natomiast wiele osób poustawiało sobie raz temperaturę przepływami a ponieważ niektórzy grzeją tylko w drugiej taryfie to niepuszczanie np. w tym czasie bo są goście ( i wyższa temp.) powodowałoby , że na następne załączenie trzeba by czekać do następnego okresu czasowego ...na takie sytuacje( goście , kominek ) jest właśnie pokojówka dostrajająca wybrana krzywą chociaż biorąc pod uwagę bezwładność podłogówki to czas reakcji jest na tyle długi , że czynnik powodujący takie działanie mógłby już dawno nie istnieć .
To jakie sobie każdy wybiera sterowanie zależy od nas samych ..jeden lubi elektronikę a drugi wcale się nie skarży jak jej nie ma ale nie można chyba jednoznacznie powiedzieć , ze którykolwiek z nich jest zły .

Sasha
06-12-2008, 23:15
androzek
Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.
U mnie jest tak.
Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.
Ty mówisz co innego.
Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.
Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.
Ja mam tylko PC bez kominka. :D

kurcze, ale instalacja :)

ja mam prostszą :)
sterowanie PC góra / dół + oddzielne grzejniki w łazienkach
układ pomyślany tak aby ustawić proporcje grzania - ustawić raz i koniec

hydrol
07-12-2008, 15:34
androzek
Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.
U mnie jest tak.
Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.
Ty mówisz co innego.
Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.
Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.
Ja mam tylko PC bez kominka. :D
sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła.
Poza tym nie przesadzajmy z tą regulacją .. Potrzeby cieplne ani się tak gwałtownie nie zmieniają , ani podłogówka na to nie pozwala. Raz wyregulowana instalacja spełnia swoje wymagania a ewentualne korekty tygodniowe są juz minimalne. Zakręcenie któregos z obiegów niekoniecznie musi przynieść oszczędności bo nie tylko spowoduje wychłodznie i wpływ na pozostałe pomieszczenia ale i spadnie COP pompy wraz ze spadkiem globalnego przepływu w instalacji.
Trzeba rozsądnie - umiarkowane ogrzewanie bez gwałtownych zmian. Całkiem jak spokojna jazda samochodem z żoną jako pilotem :D :D :D :D

klimaw
07-12-2008, 20:11
Trzeba rozsądnie - umiarkowane ogrzewanie bez gwałtownych zmian. Całkiem jak spokojna jazda samochodem z żoną jako pilotem :D :D :D :D

No to niech coś napisze Androżek bo to co Hydrol napisałeś wiem. :D
Dlatego nie mam na razie elektrozaworów.
Wzrost temp podłogówki był niemożliwy ( u mnie ) bo brak było przydławień na obu łazienkach oraz korytarzach które są zasilane z tych pętli co łazienki ale wodą po wyjściu z łazienek.
Generalnie wszystko jest OK oprócz za niskiej temp właśnie w łazienkach. :cry:

androzek
07-12-2008, 20:35
Nie jestem fizykiem,dla mnie liczy się efekt.Cenię Hydrola za jego wiedzę.Wydaje mi się,że gdyby regulacja elektrozaworami tak źle wpływała na pompę to stosowanie elektrozaworów wraz z pompą byłoby zakazane.Przykład jaki podał jest chyba krańcowy ale nie przeczę,że możliwy.
Przez ponad rok nie miałem ani razu awaryjnego wyłączenia pompy z powodu jaki podał Hydrol.Nie potrafię obliczyć COP-u mojej pompy,przedstawiłem wcześniej orientacyjne koszty ogrzewania za ostatni rok - czy w przypadku mojego domu ( odżeganana od czci i wiary ściana jednowarstwowa i wentylacja tradycyjna ) śwadczą one o mało wydajnej pracy pompy ( niski COP ) nie wiem,nie było przecież prawdziwej zimy.Nie wiem też jak zamknął się rok "finansowy" u innych posiadaczy pompy o podobnych parametrach i metrażu domu.System Danfosa dał mi to czego nie mogła zapewnić tylko zewnetrzna regulacja pompy.Póki co uważam,że to dobry wybór i zapewnia mi pełen komfort użytkowania pompy.Czy kiedyś będe tego wyboru żałował-nie wiem,póki co gdybym wygrał te 35 milinoów w totka i budował jeszcze raz dom to zrobiłbym tak jak zrobiłem w moim aktualnym domu.

hydrol
07-12-2008, 20:48
najważniejsz ejest oczywiście zadowolenie :))))
Zawory elektromagnetyczne są jednak klasycznym przykładem urządzeń przeniesionych bezmyślnie ( sorry androżek to nie o Tobie) z instalacji zasilanych z kotła gdzie nie mają żadnych negatywnech efektów o ile nie słychac ich pracy. Reszta to prawda i sama prawda :).
Wentylacja grawitacyjna i mur jednowarstwowy ? Z pewnością bliższe natury i zdrowsze niż mechaniczna i dom ze styropianu . Mikroklimat decyduje o samopoczuciu nie mniej niz samozadowolenie :lol: i wysoka samoocena. Tak trzymać !

klimaw
07-12-2008, 20:56
No tak..... :D
Poklepaliście się po plecach a ja dalej nie wiem jak dogrzać łazienkę. :cry:
Chyba pozostała mi w zimniejsze dni farelka.
A może to wina pierwszego roku grzania ?( od 01.09.). :o

androzek
07-12-2008, 21:16
No tak..... :D
Poklepaliście się po plecach a ja dalej nie wiem jak dogrzać łazienkę. :cry:
Chyba pozostała mi w zimniejsze dni farelka.
A może to wina pierwszego roku grzania ?( od 01.09.). :o

Nie po to masz pompę ciepła żeby grzać farelką i zużywac prawie tyle prądu co pompa - gościom tłumaczę,że dom ogrzewam farelką tylko trochę mocniejszą ( 2,7 kW - tyle zżera pompa i całe ustrojstwo jak pracuje )
To nie jest klepanie po plecach - Hydrol ma wiedzę której ja nie mam ale ja mam elektrozawory których on nie ma..czy wygra teoria czy praktyka.....póki co wychodzi na moje - jak sprawdzi się przepowiednia Hydrola odszczekam to :D .Chciałem mieć ciepło w łazienkach i mam,chciałem mieć chłodniej w sypialni ,witrołapie i pom. gospodarczym i mam.
Chciałbym Tobie dobrze doradzić - gdybym miał z 10 lat taką instalację to 100% poleciłbym mój wybór a tak po roku uzytkowania i wszystkich watpliwosciach Hydrola mogę zasugerować moje rozwiązanie z mozliwością op.....lu od Hydrola gdybyś się zdecydował :D Ty wybierasz,Ty decydujesz....

klimaw
07-12-2008, 21:26
z mozliwością op.....lu od Hydrola

To było najlepsze. :D
Nie wiem tylko co za liter tam brakuje. :lol: :lol: :lol:

androzek
07-12-2008, 21:46
z mozliwością op.....lu od Hydrola

To było najlepsze. :D
Nie wiem tylko co za liter tam brakuje. :lol: :lol: :lol:

Tych brakuje o jakich myslisz :D

androzek
07-12-2008, 21:49
androzek
Napisz jak masz ustawione sterowanie , bo ja wszystkie te bajery mam-chyba nie umiem dobrze jeszcze tego ustawić.W czterech pokojach i salonie mam programatory tygodniowe i elektrozawory na każdej pętli oprócz łazienek.
U mnie jest tak.
Na początku sterowałem elektrozaworami ale z tego zrezygnowałem i je wyczepiłem-doczytałem w tym wątku , że to nie jest dobry sposób sterowania.
Ty mówisz co innego.
Teraz chodzi wszystko 100% bez sterowań.
Opisz jak masz w przedzialach czasowych ,jaką masz krzywą i jak podbijasz krzywe w 2T.Kiedy przymykasz zawory.
Ja mam tylko PC bez kominka. :D

Nie mam przedziałów czasowych,mam krzywą grzania "8",nic nie podbijam,nie przymykam sam zaworów bo to robi komputer...cyrk kręci się sam...

HenoK
07-12-2008, 22:25
sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła. Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).

klimaw
07-12-2008, 22:31
HenoK

Skoro i ty dołożyłeś pozytywne słowo do powyższego to od jutra zaczynam znowy kombinacje z zaworami. :lol:

Androzek

Dzięki za podpowiedzi. :D

terplace
08-12-2008, 07:27
HenoK

Skoro i ty dołożyłeś pozytywne słowo do powyższego to od jutra zaczynam znowy kombinacje z zaworami. :lol:

Androzek

Dzięki za podpowiedzi. :D

Zrób tak:
- wyłącz ogrzewanie cwu,
- "wyczaj" moment kiedy pci włączy się na ogrzewanie,
- poczekaj 15 minut aż system się ustabilizuje,
- sprawdź temp. gz na zasilaniu ,
- przydław wszystkie pętle oprócz łazienkowych,
- sprawdź ile po przydławieniu podniosła się temp. gz na zasilaniu,
- jak temp. wzrośnie np. o 2 stC to o tyle podnieś całą pogodówkę,
- włącz cwu
- poczekaj kilka dni i sprawdź efekty.

Regulacja przepływów powinna być związana zawsze z korektą charakterystyki pogodowej, a najlepiej korektą histerezy.

A tak na marginesie: Regulacji histerezy powinien dokonać instalator w momencie uruchomienia instalacji, obserwując jaka jest rzeczywista dT w instalacji. Nieprawidłowa wartość tej histerezy może skutkować m.in. trudnościami w poźniejszej regulacji układu.

A i jeszcze jedno: Jeśli masz regulację temp. wewnętrznej, to ustaw temp. zadaną wewnętrzną na 30stC aby się nie "wtrącała" w regulację samej podłogówki.

androzek
08-12-2008, 07:40
sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła. Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).
A właśnie tak mam - 4 pętle "niesterowalne"

am76
08-12-2008, 10:19
sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła. Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).
Albo PC z buforem.

hydrol
08-12-2008, 13:45
sterowanie poprzez elektrozawory zamykające przepływ jest przy pompie ciepła błędem i to z dwu powodów - pierwszy to skutkiem tego jest spadek przepływu przez wymiennik i pogorszenie COP ,a drugi to w skrajnym przypadku może dojść do tak dużego spadku przepływu że bardzo gwałtownie wzrośnie temparatura i ciśnienie skraplania wskutek braku odbioru ciepła - co spowoduje awaryjne wyłącznie pompy ciepła. Ja myślę jednak, że tego typu regulacja może mieć sens. Jedyne co bym zaproponował przy takim rozwiązaniu, to jedna lub kilka pętli pozostawione stale otwartych (bez siłowników) - mogą to być np. pętle ogrzewające łazienkę. Wtedy nie będzie groziła sytuacja awaryjnego wyłączenia PCi, a jednocześnie użytkownik będzie miał komfort "panowania nad systemem" ;).
Albo PC z buforem.
bufor z podłogówką to nabieranie klienta - zbędny zupełnie :( , a zepsuc też sporo może jeśli jest "sprzęgłem hydraulicznym" zaadaptowanym bezmyslnie z kotłowni. Tylko nie nazywajcie moich wypocin op...m. To wolne forum wolnych myśli , nikt nie musi tego brać do siebie :) , a nadęte tytuły przy nicku najbardziej mnie śmieszą :). Zazdroszczę tylko tytułu bonetce :)
Podobnie z zaworami elektromagnetycznymi - dobrze zaprojektowana instalacja nie wymaga regulacji i ma optymalne opory (czytaj minimalne) i najniższe koszty pracy ( czytaj : najwyższą sprawność ). Ale nie musicie wierzyć na słowo.
Natowmiast jeśli coś nie teges to każdy się ratuje :P

grzegorz961
11-12-2008, 22:10
Wczesniej pisałem czy jest jakis limit odleglosci studzienki zbiorczej od pompy i wszedzie mnie zapewniano, lacznie z NIBE, ze spoko, a mam 30 m.
Kolektor ogromny 1500m, bud 600m2.

Studzienke mamy ok 30 m od kotlowni, bo z takim kolektorem NIE DA SiE podejsc blizej.
A tu taki artykul, ze włos sie jezy:(

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_zzycia/id,8272/Itemid,39/

poprosze o opinie, jak to jest!

bonetka
12-12-2008, 08:48
Grzegorz 961 bez paniki ..znamy ten art. i wiemy kto robił tę instalację.
Chodzi głownie o taką sprawę jak wyciągniesz na długim odcinku między studzienką a domem kolektor prawie na powierzchnię to glikol w środku będzie się chłodził ( np. -15 czy -20 na zewnątrz ) . Pompa obieg glikolu pracuje jak działa sprężarka więc on jakby stoi i się wychładza. Chyba nie po to nabrał ciepełka ( ogrzał się i ma np. 8*C ) żeby później część stracić , prawda ? wiesz chyba , że COP zależy właśnie od tych *C
Jesień
rozmawialiśmy kiedyś o Nateo wiedziałam , ze coś tam kiedyś było nie tak ale nie pamiętałam gdzie o tym pisałam dokładnie ...teraz znalazłam przy okazji
http://forum.muratordom.pl/post2457416.htm#2457416
zapytaj ich czy już się nauczyli robić takie instalacje :wink:
Sylvia1
czytałam Twój post ..i co można powiedzieć ? poprawienie tego wszystkiego to problem natury i technicznej i finansowej :cry:

dorotka.20
12-12-2008, 11:13
witam!
Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.
Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

jesien2004
12-12-2008, 20:36
Hej... ale wy fajni jesteśco :D
Bonetko - nie udało mi się z tą instrukcją do Nateo :(

Nooo a ja się zdecydowałam: IVT 14kw + bufor + zasobnik (do wyboru miałam jeszcze NIBE)... Na poddaszu grzejniki (czesc goscinna) na dole podłogówka... W drugiej połowie stycznia będzie instalacja :D

A jeszcze was spytam (może odbiegając od tematu) jaką macie izolację na podłodze? Papę czy folię??

a&zb
12-12-2008, 22:10
witam!
Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.
Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?

irtad
12-12-2008, 22:23
A jeszcze was spytam (może odbiegając od tematu) jaką macie izolację na podłodze? Papę czy folię??

na posadzce na gruncie papa + folia

dorotka.20
12-12-2008, 22:23
witam!
Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.
Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?


c.w.u. i c.o.

a&zb
12-12-2008, 23:14
witam!
Czy ktoś z was słyszał jakies opinie na temat firmy Vegaterm ze Szczecina? Bede wdzięczna za informacje.
Jeszcze jedno pytanie jakie mniej więcej moga być koszta instalacji pompy ciepła wraz z hydrauliką i kanalizą przy domku 120 m2??

Pisząc hydraulika masz na myśli instalację c.w.u., c.w.u. i c.o. czy jeszcze coś?


c.w.u. i c.o.

Mnie kanalizacja wstępna - czyli od wyprowadzeń ponad chudziak po wyjście głównej rury z domu kosztowała ok 1000 zł. Potem dokończenie, czyli już podprowadzenia pod punkty oraz wywiewki plus kompletna instalacja cwu - ok 4000 zł (rury z tworzywa). Zwracam uwagę na konieczność precyzyjnego zaprojektowania łazienek przed - inaczej płaci się potem po raz drugi za podkuwanie i wyprowadzanie podejść.

Co do PC , to będzie więcej pytań - czy sama podłogówka, ile m2, jaki kolektor?

bonetka
14-12-2008, 20:24
Nic się tutaj nie dzieje ciekawego więc ja mam zagadkę :)
Nibe wprowadziło ostatnio małą ( w odróżnieniu od dużej kompaktowej gdzie jest razem zb cwu -1250 ) PC 1150 ( inwerterową ) i w/g programu doboru NIBE VPDim 2.2.2 ...do PC 15 kW normalnej ( o stałej wydajności ) potrzeba 280 mb odwiertu a do inwerterowej 230 mb ( chodzi o takie same warunki glebowe ) ...to o 50 mb mniej.....dlaczego ???

Jesień ..trudno , nie rób takiej minki , uśmiechnij się :)

dorotka.20
15-12-2008, 17:49
Czy ktoś z wam ma pompe ciepła Danfoss DHP-A8 ?? Jak sie ona sprawdza?

irtad
15-12-2008, 18:54
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

jack_2000
15-12-2008, 19:57
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

irtad
15-12-2008, 20:03
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)

bonetka
15-12-2008, 22:31
Wiecie ja niezbyt rozumiem po co Wam ta cyrkulacja na aż tak długo np. 2 godz. ...przecież to wystarczy aby się wymieszało czytaj: ruszyło i jak obiegnie wszystko ( wszędzie dotrze ) to już jest niepotrzebne ( ta pompa obieg ) a jeszcze jak się używa wody ( sama się miesza i cyrkuluje ) to przecież wystarczy tylko na chwilę ( do startu ) . Owszem można mieć zegar przy obiegówce ( ustawić sobie jakieś czasy: dobowe , tygodniowe ) ale można też mieć nadajnik impulsów przy wodomierzu ( pobór wody uruchamia cyrkulację na określony czas ) można też zastosować czujnik przylgowy do rury przed cyrkulacją jak ostygnie woda poniżej zadanej temp. np.4o*C uruchamia pompkę . Czytałam też gdzieś , ze robi się przy każdym punkcie poboru włączniczek i on też uruchamia pompkę ( chyba do zastosowania gdy mało tych poborów ). Ktoś miał też taki patent , ze otwarcie drzwi do łazienki powodowało uruchomienie pompki .

mery26
16-12-2008, 06:59
To i ja dorzucę 3 gr....
urządzenie do cwu z CK. Dodałem dwa programatory. Jeden do cyrkulacji załączany w dni robocze rano 2x3min z odstępem 0,5h oraz wieczorem kilka razy na 3 min (schemat dnia). W weekendy cześciej-zależy od schematu życia rodziny. Drugi do sterowania PCi-godziny pracy oczywiste 13-15 i 22-6 :lol:
Trzeba tylko podnieść temp., u mnie ok 47-48stC. Zasadniczo wystarcza mniej więcej jak u irtad czy jack2000.
Bonetka ma rację-korzystanie z ciepłej wody jest również elementem cyrkulacji. Po co dodatkowo pompować?

irtad
16-12-2008, 08:23
Wiecie ja niezbyt rozumiem po co Wam ta cyrkulacja na aż tak długo np. 2 godz. ...przecież to wystarczy aby się wymieszało czytaj: ruszyło i jak obiegnie wszystko ( wszędzie dotrze ) to już jest niepotrzebne ( ta pompa obieg ) a jeszcze jak się używa wody ( sama się miesza i cyrkuluje ) to przecież wystarczy tylko na chwilę ( do startu ) . Owszem można mieć zegar przy obiegówce ( ustawić sobie jakieś czasy: dobowe , tygodniowe ) ale można też mieć nadajnik impulsów przy wodomierzu ( pobór wody uruchamia cyrkulację na określony czas ) można też zastosować czujnik przylgowy do rury przed cyrkulacją jak ostygnie woda poniżej zadanej temp. np.4o*C uruchamia pompkę . Czytałam też gdzieś , ze robi się przy każdym punkcie poboru włączniczek i on też uruchamia pompkę ( chyba do zastosowania gdy mało tych poborów ). Ktoś miał też taki patent , ze otwarcie drzwi do łazienki powodowało uruchomienie pompki .

Ale ja chcę mieć ciepłą wodę jak otworzę kran. Czyli mam cyrkulację w określonych godzinach w których prawdopodobieństwo że podejdę do kranu i będę chciał ciepłą jest bardzo duże. Czyli ten pomysł z czujnikiem impulsów na wodomierzu to chyba nie tak. Bo zanim ta ciepła do mnie doleci to już nie będę potrzebował. A z tym zegarem przy pompce to nie jest tak źle. Uruchamia się na 3 godziny w ciągu doby i jest ok.

irtad
16-12-2008, 08:27
To i ja dorzucę 3 gr....
urządzenie do cwu z CK. Dodałem dwa programatory. Jeden do cyrkulacji załączany w dni robocze rano 2x3min z odstępem 0,5h oraz wieczorem kilka razy na 3 min (schemat dnia). W weekendy cześciej-zależy od schematu życia rodziny. Drugi do sterowania PCi-godziny pracy oczywiste 13-15 i 22-6 :lol:
Trzeba tylko podnieść temp., u mnie ok 47-48stC. Zasadniczo wystarcza mniej więcej jak u irtad czy jack2000.
Bonetka ma rację-korzystanie z ciepłej wody jest również elementem cyrkulacji. Po co dodatkowo pompować?

Odstęp 0,5 godziny jak dla mnie to za dużo. Nie będę się czaił żeby się umyć akurat wtedy kiedy działa cyrkulacja :D A jak zsumujesz te krótkie uruchomienia w ciągu doby to jaki ci czas wychodzi?

HenoK
16-12-2008, 08:46
Odstęp 0,5 godziny jak dla mnie to za dużo. Nie będę się czaił żeby się umyć akurat wtedy kiedy działa cyrkulacja :D A jak zsumujesz te krótkie uruchomienia w ciągu doby to jaki ci czas wychodzi?Konieczny odstęp włączania pompki cyrkulacyjnej zależy od izolacji przewodów ciepłej wody i cyrkulacyjnego.
Os 1 stycznia 2009 r. wchodzą w życie zmiany w "Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki". Jest w nich m.in. zapis o minimalnej grubosci izolacji przewodów c.o. i ciepłej wody. Dla przewodów o średnicy do 22mm grubość ta wynosi 20mm.
Przy tak zaizolowanych przewodach włączane pompki co pół godziny powinno wystarczyć :).

irtad
16-12-2008, 09:01
to się zgadza że zależy od izolacji. dobrze że każdy podpowiada swoje rozwiązania , można sobie poćwiczyć na własnej instalacji i wybrać optymalną.

mery26
16-12-2008, 10:52
to się zgadza że zależy od izolacji. dobrze że każdy podpowiada swoje rozwiązania , można sobie poćwiczyć na własnej instalacji i wybrać optymalną.
Racja HenoK/irtad-wszystko zależne od izolacji i skali instalacji.To co opisałem u mnie się sprawdza. Rurki od cwu siedzą w styro pod posadzką-zatem chyba im ciepło :D
Dodam, że obecne 3 min. są efektem systematycznego ograniczania czasu pracy obiegówki. Wydaje mi się że dołożenie jeszcze termostatu coś by porawiło jednak dla mnie to już przerost formy nad treścią. Dzienne zużycie pradu na cwu to około 3-4 kWh (2zł) w obecnych niekorzystnych warunkach (10-15 stC - temp. powietrza dla PC wilgotność ok 40%).

bonetka
16-12-2008, 13:23
Irtad
z tym wodomierzem tak jak i z drzwiami do łazienki czy włącznikiem przy kranie ...chodzi o impuls ...czyli w pierwszym przypadku odkręcenie na chwileczkę i zamknięcie ..dłuższa chwila i jest :) są różne przypadki i różne wymagania co do działania cyrkulacji .... tu jest o tyle wygodnie , że nie jestem zobligowana konkretnymi godzinami tylko czasem na jaki ją włączam .

Panowie a co z moją zagadką wyżej ????

irtad
16-12-2008, 13:33
Irtad
z tym wodomierzem tak jak i z drzwiami do łazienki czy włącznikiem przy kranie ...chodzi o impuls ...czyli w pierwszym przypadku odkręcenie na chwileczkę i zamknięcie ..dłuższa chwila i jest :) są różne przypadki i różne wymagania co do działania cyrkulacji .... tu jest o tyle wygodnie , że nie jestem zobligowana konkretnymi godzinami tylko czasem na jaki ją włączam .

Panowie a co z moją zagadką wyżej ????

Kombinujesz :D

bonetka
17-12-2008, 09:30
irtad bo ja lubię kombinować :D ( ostatnio z baterią na fotokomórkę ...rozłożyłam na czynniki pierwsze ) . Chciałam tylko powiedzieć , że to zależy od wielu czynników , ja mam łazienkę sąsiadującą z pom. gospod. gdzie stoi PC i u mnie to trwa maleńką chwilkę. ( krótki odcinek rur ) .
Napisałam jakie mogą być ew. rozwiązania ...czy są jeszcze jakieś inne oprócz wymienionych ???

mery26
17-12-2008, 09:55
...czy są jeszcze jakieś inne oprócz wymienionych ???
mi chodzi jeszcze po głowie "spięcie" sterowania cwu z alarmem. Ale chyba sobie odpuszczę gdyż zabrakło mi jednego wydzielonego obwodu w pom. gosp. Chciałem aby cyrkulacja miała zasilanie jak wyłączony alarm (jak nas nie ma to brak działania). Dodatkowy problem to lichej jakości programatory (przynajmniej te co mam). Odcinanie zasilania powoduje że albo się zawieszają albo resetują :cry:

irtad
17-12-2008, 10:07
mery26 podaj czas rzeczywisty działania twojej cyrkulacji w ciągu doby (tej impulsowo co parę minut) . jestem ciekaw jak to wygląda w porównaniu z moimi 3 godzinami.

mery26
17-12-2008, 10:24
pn-pt: on/off: 5.50/5.55; 6.10/6.13; 18.00/18.03; 18.30/18.33; 19.00/19.03; 19.30/19.33; 20.00/20.03 Czyli około 35 min/dobe dnia roboczego (rzucone z pamięci z dużym prawdopodobieństwem rzeczywistych ustawień)
w weekend - nie pamiętam, częściej na tyle ile pozwala programator (10 programów. Poza tym jak sie siedzi w domciu to cały czas się coś myje, zatem ciepła leci non stop.

androzek
17-12-2008, 10:30
Odnośnie cyrkulacji ciepłej wody.
Początkowo miałem włączone na stałe - jaki skutek ekonomiczny wiadomo.
Potem miałem programator i poczucie ,że nie zawsze cyrkulacja działa potrzebnie a temperatura wody w zasobniku spada.
Teraz rano jak wstaję zanim pójdę pichu włączam pompkę cyrkulacji i po wyjściu wyłączam.Wieczorem nie ma potrzeby bo mam krótkie odległości i jakoś rodzina nie narzeka na czas oczekiwania na wodę.

mario_k
17-12-2008, 10:31
czy są jeszcze jakieś inne oprócz wymienionych ???
Ja to widzę tak:
1. Nie ma żdnego sensu pompowanie wody wokoło (cyrkulacja) przez godzinę, dwie, od 7-9 i 17-19, jak alarm wyłączony to praca non-stop itd.
2. Głowny problem polega na tym, że pompka cyrkulacyjna powinna włączyć się na moment tuż PRZED poborem wody więc uruchamianie jej sygnałem z: kurków, wodomierzy itd to musztarda po obiedzie.
Jak to zwykle bywa jest kilka rozwiązań, a wybór to kwestia kompromisów. Podrzucam te, które IMHO są najbardziej sensowne:
1. sterowanie zegarowe np. trzy minuty pracy co pół godziny/godziinę. (każdy ustali doświadczalnie najoptymalniejsze czasy - aby woda była ciepła i pompa krótko pracowała)
2. pomka + termometr na końcówce = włączamy cyrkulację gdy temperatura spadnie i wyłączamy gdy osiągnie ustalony pułap (oczywiście im większa wartość histerezy tym rzadsze włączenia)
3. pompka + timer + czujnik w drzwiach łazienki = jeśli drzwi poruszone uruchamiamy cyrkulację na chwilkę.
Oczywiście wartości temperatur i czasów są ustawiane indywidualnie zgodnie z preferencjami użytkownika.

irtad
17-12-2008, 10:47
pn-pt: on/off: 5.50/5.55; 6.10/6.13; 18.00/18.03; 18.30/18.33; 19.00/19.03; 19.30/19.33; 20.00/20.03 Czyli około 35 min/dobe dnia roboczego (rzucone z pamięci z dużym prawdopodobieństwem rzeczywistych ustawień)
w weekend - nie pamiętam, częściej na tyle ile pozwala programator (10 programów. Poza tym jak sie siedzi w domciu to cały czas się coś myje, zatem ciepła leci non stop.

a jakim to robisz programatorem?

mery26
17-12-2008, 11:24
takim do gniazdka za 20 zł :)

Dostałem rózgę od ZEWT (czyli FV :cry: ). Wniosek: im więcej w II taryfie tym taniej za kWh.
Udział II taryfy w % za 4 okresy rozliczeniowe narastająco: 35,68%; 33,51%; 56,37%; 69,76%
Cena brutto zł/kWh dla II taryfy odpowiednio (w nawiasie I taryfa): (0,55) 0,37;(0,54) 0,35; (0,55) 0,32; (0,54) 0,30.
Teraz o kosztach (wiem ze jest inny wątek ale mało żywy :( )
I. Okres rozliczeniowy:15.10-5.12.2007. PCi na podstawie szacunku 605 h pracy = 873 kWh czyli 410zł (C11).
II. Okres rozliczeniowy:13.10-3.12.2008. PCi na podstawie szacunku 414 h pracy (zasadniczo II taryfa) = 648 kWh czyli ok 215 zł.(G12).
Warunki zewnętrzne zbliżone, poza tym że to II sezon grzewczy.

irtad
17-12-2008, 12:11
takim do gniazdka za 20 zł :)

taki?

http://www.allegro.pl/item500059919_timer_wylacznik_wlacznik_czasowy_pro gramator_lcd.html

mery26
17-12-2008, 12:34
ten co pokazujesz mam do PCi
a coś takiego
http://www.allegro.pl/item499940658_programator_czasowy_nowy_fv_zobacz_h urtown.html
tylko z 10 programami do cyrkulacji.
W sumie obudowa nie ma znaczenia :D Leżał podobny w obi chyba to zakupiłem :). Wada to zawieszanie się ustrojstwa.

mario_k
17-12-2008, 12:39
Wada to zawieszanie się ustrojstwa.
Jaki jest objaw tego wieszania?
W jakich sytuacjach się wiesza?

irtad
17-12-2008, 12:40
ten co pokazujesz mam do PCi
a coś takiego
http://www.allegro.pl/item499940658_programator_czasowy_nowy_fv_zobacz_h urtown.html
tylko z 10 programami do cyrkulacji.
W sumie obudowa nie ma znaczenia :D Leżał podobny w obi chyba to zakupiłem :). Wada to zawieszanie się ustrojstwa.

ale wy za słówka chwytacie, wiem że obudowa się nie liczy , ale mówiłeś że 10 programów to pokazałem przykładowy z 10 a ty pokazujesz z 8 :lol: to muszę poćwiczyć z tą cyrkulacją po 3 minuty. Bo właśnie taki na 8 programów mam ;) . tylko nie wiem czy tymi ośmioma się wyrobię ;)

irtad
17-12-2008, 12:46
Wada to zawieszanie się ustrojstwa.
Jaki jest objaw tego wieszania?
W jakich sytuacjach się wiesza?

mi zawieszanie się objawiało że czasami nie odpalał w określonych godzinach. Ale po wykonaniu resetu do ustawień fabrycznych i ponownym ustawieniu juz chodzi oki. zobaczymy jak długo

mery26
17-12-2008, 12:53
mario_k
jak się wiesza to się nie włączy. Trzeba dać reset i wprowadzać od nowa-nie reaguje na klikanie :cry: Dlaczego-nie wiem. Stawiam na jakieś skoki napięcia. Zdarzyło się 2-3 razy w roku-zatem nie ma tragedii.
irtad
sorki :lol: na początku to i 10 było mało, teraz tak jak podawałem mam chyba 7 aktywnych programów. Jednak lepiej więcej niz mniej. Latem dłuższy dzień i trzeba dołożyć 2-3 programy po 20 na ewentualną późną kąpiel (po koszeniu trawy :evil: )

irtad
17-12-2008, 12:59
mario_k
jak się wiesza to się nie włączy. Trzeba dać reset i wprowadzać od nowa-nie reaguje na klikanie :cry: Dlaczego-nie wiem. Stawiam na jakieś skoki napięcia. Zdarzyło się 2-3 razy w roku-zatem nie ma tragedii.
irtad
sorki :lol: na początku to i 10 było mało, teraz tak jak podawałem mam chyba 7 aktywnych programów. Jednak lepiej więcej niz mniej. Latem dłuższy dzień i trzeba dołożyć 2-3 programy po 20 na ewentualną późną kąpiel (po koszeniu trawy :evil: )

ja trawę koszę o 13 bo tani prąd :lol: :D

bartez-k
22-12-2008, 19:58
Witam!
Juz od jakiegoś czasu śledzę forum odnośnie pc bo jestem mocno zainteresowany. Musze przyznac ze jestem totalnie nietechniczny i zielony, z podziwem czytam wypowiedzi wielu forumowiczów-expertów jak np. HenoK, irtad czy bonetka. Dzieki wam naprawde tacy jak ja mogą sie dowiedziec wielu rzeczy praktycznych!!!
Na razie doszedłem do wniosków:
-jeżeli pc to Nibe lub IVT (która lepsza?) moc ok.12 kW - dom 170m2 z poddaszewm użytk.
-u mnie w rachube wchodzi jedynie kolektor pionowy(teren zalesiony)
-na dole podłogówka,ale planowałem na górze grzejniki- czy to wielki problem na pc? wiem że rozwiązaniem jest ogrz.ścienne ale to kosztowne, naprawde nie moga byc na poddaszu grzejniki? :roll:
Ma ktoś namiary na firme w zachodniopomorskim? Choć chyba lepiej korzystac z profesjonalistów a z forum wywnioskowac mozna że to Clima... z Grudziądza.
dziekuje za wszelkie informacje i soory za mój brak profesjonalizmu... :cry:

irtad
22-12-2008, 20:15
Nie ma za co przepraszać. :D Ja zielony jak mało kto w tym temacie. Jak czytam bonetke albo HenoK'a to nie mam pojęcia o czym piszą :o . Mnie głównie interesują już aspekty użytkowe. BEZOBSŁUGOWOŚĆ to mi się najbardziej podoba w mojej PC. Im mniej gałek do kręcenia tym mniej mogę popsuć.

bartez-k
22-12-2008, 20:23
nie ze jestem jakis tepym rezusem.. :lol:
kazdy zna sie na swoim, a ze na budowie pc sie nie znam, cóz.. ale za to znam sie na budowie czlowieka, inni grzebią w pompach, spręzarkach a ja grzebie wew. czlowieka :D
..choć jak widzę to cala ta pc dziala podobnie jka organizm czlowieka hmmm... :-?

klimaw
22-12-2008, 22:04
nie ze jestem jakis tepym rezusem.. :lol:
kazdy zna sie na swoim, a ze na budowie pc sie nie znam, cóz.. ale za to znam sie na budowie czlowieka, inni grzebią w pompach, spręzarkach a ja grzebie wew. czlowieka :D
..choć jak widzę to cala ta pc dziala podobnie jka organizm czlowieka hmmm... :-?

Zajedź do mnie - masz 15 km to pooglądasz NIBE.
Namiary na prv.

androzek
22-12-2008, 22:14
Witam!
Juz od jakiegoś czasu śledzę forum odnośnie pc bo jestem mocno zainteresowany. Musze przyznac ze jestem totalnie nietechniczny i zielony, z podziwem czytam wypowiedzi wielu forumowiczów-expertów jak np. HenoK, irtad czy bonetka. Dzieki wam naprawde tacy jak ja mogą sie dowiedziec wielu rzeczy praktycznych!!!
Na razie doszedłem do wniosków:
-jeżeli pc to Nibe lub IVT (która lepsza?) moc ok.12 kW - dom 170m2 z poddaszewm użytk.
-u mnie w rachube wchodzi jedynie kolektor pionowy(teren zalesiony)
-na dole podłogówka,ale planowałem na górze grzejniki- czy to wielki problem na pc? wiem że rozwiązaniem jest ogrz.ścienne ale to kosztowne, naprawde nie moga byc na poddaszu grzejniki? :roll:
Ma ktoś namiary na firme w zachodniopomorskim? Choć chyba lepiej korzystac z profesjonalistów a z forum wywnioskowac mozna że to Clima... z Grudziądza.
dziekuje za wszelkie informacje i soory za mój brak profesjonalizmu... :cry:

Moje rady:
Powierzchnię masz jak ja.Dlatego wystarczy pompa 10 kW ( ale każdy przypadek należy rozpatrzec indywidualnie )
Kiego grzyba grzejniki - szkoda pompy,obowiązkowo wszędzie podłogówka ( u mnie 2 km rurek ).Nie odczuwam na poddaszu braku grzejników i Tobie tak radzę.

klimaw
22-12-2008, 22:19
.. Clima... z Grudziądza.
dziekuje za wszelkie informacje i soory za mój brak profesjonalizmu... :cry:
Clima ma parowanie bezpośrednie czyli ni mniej ni więcej tylko kolektor poziomy. :D

irtad
23-12-2008, 07:45
Panie doktorze bartez-k. A dlaczego na piętrze grzejniki? Co chcesz dać na podłogi? U mnie 100% w podłogówce i nie zamienił bym na nic innego ;) . Całe piętro oprócz łazienki mam w desce balticfloor dąb. Jak na razie sprawuje się bardzo dobrze.

hydrol
23-12-2008, 11:39
Panie doktorze bartez-k. A dlaczego na piętrze grzejniki? Co chcesz dać na podłogi? U mnie 100% w podłogówce i nie zamienił bym na nic innego ;) . Całe piętro oprócz łazienki mam w desce balticfloor dąb. Jak na razie sprawuje się bardzo dobrze.
i tak jest OK. A jak jst jak są grzejniki na górze? Wtedy niewiele wynika z posiadania podłogówki na dole bo pompa ciepła i tak musi pracować na temperaturę wyższą niz dla podłogówki - w celu zasilania grzejników. Jedyną zaleta posiadania podłogówki w takim mieszanym układzie jest zwiekzenie bezwładności instalacji czyli wydłużenie cyklu pracy w stosunku do instalacji z samymi grzejnikami. Tej cechy też nie należy lekceważyc bo istotnie wpływa na ekonomike pracy - podłogówki nigdy za dużo.
Ponieważ grzejniki potrzebują wyższej temperatury niz podłogówka wymagany jest dodatkowy układ zmieszania i dodatkowa pompca mieszająca c.o. na podłogówkę.
A jak to sie przekłada na koszty eksploatacji ? COP ( czyli wskaźnik efektywności) spadnei o 1 czyli npo zamiast 4 będzie średnorocznie 3, czyli ogrzewanie domu będzie o ok. 25% droższe. Jeśłi nie jesteś ortodoksyjnie oszczędny - da się przeżyć bo to wychodzi przy dzisiejszych cenach ok. 300 zł na rok więcej. :D

irtad
23-12-2008, 12:38
Panie doktorze bartez-k. A dlaczego na piętrze grzejniki? Co chcesz dać na podłogi? U mnie 100% w podłogówce i nie zamienił bym na nic innego ;) . Całe piętro oprócz łazienki mam w desce balticfloor dąb. Jak na razie sprawuje się bardzo dobrze.
i tak jest OK. A jak jst jak są grzejniki na górze? Wtedy niewiele wynika z posiadania podłogówki na dole bo pompa ciepła i tak musi pracować na temperaturę wyższą niz dla podłogówki - w celu zasilania grzejników. Jedyną zaleta posiadania podłogówki w takim mieszanym układzie jest zwiekzenie bezwładności instalacji czyli wydłużenie cyklu pracy w stosunku do instalacji z samymi grzejnikami. Tej cechy też nie należy lekceważyc bo istotnie wpływa na ekonomike pracy - podłogówki nigdy za dużo.
Ponieważ grzejniki potrzebują wyższej temperatury niz podłogówka wymagany jest dodatkowy układ zmieszania i dodatkowa pompca mieszająca c.o. na podłogówkę.
A jak to sie przekłada na koszty eksploatacji ? COP ( czyli wskaźnik efektywności) spadnei o 1 czyli npo zamiast 4 będzie średnorocznie 3, czyli ogrzewanie domu będzie o ok. 25% droższe. Jeśłi nie jesteś ortodoksyjnie oszczędny - da się przeżyć bo to wychodzi przy dzisiejszych cenach ok. 300 zł na rok więcej. :D

No właśnie to miałem na myśli :) a mój grzejnik to właśnie podłogówka tyle tylko że ma 4km :o

kakusek
28-12-2008, 11:10
Czytam Was i jestem pelna podziwu.Z checia zainstalowalabym u siebie PC ale musze jeszcze do tego pomyslu przekonac sceptycznego meza :D Wiem ze najlepszym gryntem jest glina.U mnie ejst zwir-czy uwazacei ze takie podloze bedzie wystarczajace do PC z kolektorami poziomymi?Zastanawia mnie sprawa "odnawialnosci" zasobow.Co bedzie sie dzialo w okresach kiedy nastapia bardzo duze temperatury letnie (susze) i ziemia bardzo sie wysuszy?Czy PC nie straci wtedy swojej mocy?
Bardzo prosilabym o rade:Chce napisac zapytanie ofertowe do kilku firm.Bede budowac dom w malopolsce i z tego co dopatrzylam thermogolov ma siedzibe w Jasle wiec jest to stosunkowo blisko.Rozwazam jednak jeszcze Clime Komfort i chcialabym zapytac osob z poludnia czy sa jacyc polecani przedstawiciele gdzies w naszych rejonach czy musze bezposrednio "uderzac" do Grudziadza?Obawaim sie ze z taka odlegloscia bede miala problemy z pozniejszym serwisem a to przeciez bardzo wazne.

bartez-k
28-12-2008, 15:00
pozazdrościc tym co maja glinę, ja mam tylko piaski ale przy kolektorze pionowym nie bedzie to stanowiło (chyba) większej różnicy.
A jak z podłogówka w garażu??? :-?

androzek
28-12-2008, 15:13
A po co podłogówka w garażu?Może jeszcze pierzynka dla samochodzika :lol: Mój garaż jest w bryle budynku.Przy temperaturze aktualnej minus 5 na zewnątrz w środku jest 8 stopni.W razie czego mam wyprowadzenie na 2 metrowy kaloryfer zasilany pętlą z temp.wody jak w podłgówce.Jeśli będzie koniecznośc to sobie go założę,w tym "układzie klimatycznym "nie ma sensu.Szkoda marnować pracy pompy i co za tym idzie kasy na ciepło w garażu.

bartez-k
28-12-2008, 15:34
A po co podłogówka w garażu?Może jeszcze pierzynka dla samochodzika :lol: Mój garaż jest w bryle budynku.Przy temperaturze aktualnej minus 5 na zewnątrz w środku jest 8 stopni.W razie czego mam wyprowadzenie na 2 metrowy kaloryfer zasilany pętlą z temp.wody jak w podłgówce.Jeśli będzie koniecznośc to sobie go założę,w tym "układzie klimatycznym "nie ma sensu.Szkoda marnować pracy pompy i co za tym idzie kasy na ciepło w garażu.

tylko że ja mam poddasze użytkowe i nad garażem mam sypialnię, wiec zimno w garażu bedzie mi wyziebiac poddasze.

dorotka.20
28-12-2008, 15:43
Czy ktos z was może mi powiedziec cos wiecej na temat powietrzych pomp ciepła? Mam oferte od jednej z firm na pompe powietrzna Danfoss DHP - A8 + kominek z płaszczem wodnym. Dom z poddaszem uzytkowym ma 111 m2 powierzchni uzytkowej, na parterze podłogówka , na pietrze przewidziane grzejniki. Większość z was ma gruntowe pompy i widze ze jestescie ekspertami w temacie, może wypowie sie ktoś na temet powietrznych?

androzek
28-12-2008, 16:01
A po co podłogówka w garażu?Może jeszcze pierzynka dla samochodzika :lol: Mój garaż jest w bryle budynku.Przy temperaturze aktualnej minus 5 na zewnątrz w środku jest 8 stopni.W razie czego mam wyprowadzenie na 2 metrowy kaloryfer zasilany pętlą z temp.wody jak w podłgówce.Jeśli będzie koniecznośc to sobie go założę,w tym "układzie klimatycznym "nie ma sensu.Szkoda marnować pracy pompy i co za tym idzie kasy na ciepło w garażu.

tylko że ja mam poddasze użytkowe i nad garażem mam sypialnię, wiec zimno w garażu bedzie mi wyziebiac poddasze.

Dlatego mam strop w garażu ocieplony wełną 18 cm Rockwool Toprock.Nad garażem jest pokój młodszego syna.Żadnych problemów z dogrzaniem.

androzek
28-12-2008, 16:05
Czy ktos z was może mi powiedziec cos wiecej na temat powietrzych pomp ciepła? Mam oferte od jednej z firm na pompe powietrzna Danfoss DHP - A8 + kominek z płaszczem wodnym. Dom z poddaszem uzytkowym ma 111 m2 powierzchni uzytkowej, na parterze podłogówka , na pietrze przewidziane grzejniki. Większość z was ma gruntowe pompy i widze ze jestescie ekspertami w temacie, może wypowie sie ktoś na temet powietrznych?

Temat pomp ciepła "powietrznych" przerabiany - wydźwięk - nie montować.Odnośnie kominka z płaszczem - mój szwagier ze względu na koszty oleju opałowego zainstalował sobie taką kotłownie w salonie.AKtualnie olej staniał i wrócił do niego z rodością - ma dosyć palenia w kominku!!!.Wydaje mi się,że lepiej zainstalować pompę gruntową a nie powietrzna i komonek z płaszczem.Przypuszczam,że koszty obu rozwiązanń porównywalne.

jack_2000
28-12-2008, 16:25
drodzy forumowicze napiszcie jak to jest ze sprawnością PC wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz i ochłodzeniem dolnego źródła.

u mnie pompa 10KW - pobierająca niby 2,8 KWh - i ta faktycznie jest latem, wiosną gdy temp. dolnego źródła ma kilknascie stopni i na zewnątrz jest kilkanaście stopni celcjusza.

aktulanie na zewnątrz -3 stopnie, dolne źródło +3 stopnie a pompa pobiera 3,5KWh.

Czy może jest to raczej uwarunkowane temp. do jakiej pompa musi podgrzać wodę w układzie - na wiosnę, jesień np. 22-23 stopnie w podłogę a teraz w podłogę 25-26 stopni.

Proszę o opinie.

P.S. Tak teraz po głębszym zastanowienu to skłaniam się ku opcji drugiej, czyli im do wyższej temp. pompa podgrzewa wodę tym spada sprawność COP i więcej prądu idzie. Przy podgrzaniu cwu z 40 do 50 stopni pompa pobiera ponad 5KWh, na szczęscia u mnie przy zbiorniku 400l trwa to nie dłużej niż 20 minut.

Tlobo
28-12-2008, 18:06
Witam
Zastanawiałem się, czy powinienem pisać na tym forum. Jak czytam Wasze posty to wydaje mi się, że nic nie wiem na temat pomp. Po zastanowieniu się to, to właściwie racja. Mam kolegę, który pracuje w Viessmanie i ma mi z pomocą jego kolegi od pomp opracować odpowiedni system z pompą dla mnie. Nie wiem jaki jest właściwy system dla mnie. Pompę chciałbym mieć, ale ceny mnie przerażają. Z drugiej strony jak nie pompa to tylko eko-groszek co nie do końca mi odpowiada.
Proszę o jakieś rady jaką pompę wybrać.
Działka 1200m2 więc poziomy byłby OK, ale czemu nie pionowy - podobno jest lepszy. Dom pow. zabudowy 170m2, pow. netto ok 260m2 kubatura 990m3.
Szukałem kogoś ze śląska, u kogo mógłbym zobaczyć jak działa pompa ciepła.

jack_2000
28-12-2008, 18:17
Witam
Zastanawiałem się, czy powinienem pisać na tym forum. Jak czytam Wasze posty to wydaje mi się, że nic nie wiem na temat pomp. Po zastanowieniu się to, to właściwie racja. Mam kolegę, który pracuje w Viessmanie i ma mi z pomocą jego kolegi od pomp opracować odpowiedni system z pompą dla mnie. Nie wiem jaki jest właściwy system dla mnie. Pompę chciałbym mieć, ale ceny mnie przerażają. Z drugiej strony jak nie pompa to tylko eko-groszek co nie do końca mi odpowiada.
Proszę o jakieś rady jaką pompę wybrać.
Działka 1200m2 więc poziomy byłby OK, ale czemu nie pionowy - podobno jest lepszy. Dom pow. zabudowy 170m2, pow. netto ok 260m2 kubatura 990m3.
Szukałem kogoś ze śląska, u kogo mógłbym zobaczyć jak działa pompa ciepła.

sporawy domeczek - warto zastanowić się nad pompą - jeśli chodzi o ekogroszek to cena tony to już kosmos prawie 800 zł. Przy takim domku spalisz w miesiącu zimowym z 1,5 t czyli 1.200,- zł. Przy dobrze wykonanje instalacji, dobrze ocieplonym domu + odzysk ciepła za pomocą reku to taka kwota może starczyć ci na cały sezon grzewczy :lol:

androzek
28-12-2008, 19:12
Co racja to racja.Przewaga nad ekogroszkiem - totalna czystosć i bezobsługowość a za to się płąci ( tylko na początku ).Proponuję przewertowć cały watek.

bartez-k
28-12-2008, 20:18
czy rekuperator to niezbędna rzecz przy pc? mam juz komin wentylacyjny. pc że bedzie to pewniak, do tego zastanawiam się nad solarami, choć to juz wydaje mi się wydatkiem nie do końca trafnym, a teraz ten rekuperator.... :-?

swimmer
28-12-2008, 21:33
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.

to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)
no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

Marcinn73
28-12-2008, 22:30
Też zastanawia mnie czy przy PC rekuperator to konieczność? Nie zgłębiłem jeszcze tematu rekuperatorów - czy ktoś mógłby w skrócie cokolwiek napisać - czy to jest naprawdę niezbędne i opłacalne? Czy przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej koszty eksploatacyjne pompy ciepła będą dużo wyższe?

jack_2000
28-12-2008, 22:41
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.



to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)
no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

u mnie pompa pracuje ok. 7h na dobę w tym 6h w II taryfie, 1h w I. Dałoby się żeby pracowała dalej tylko w II taryfie, ale komforcik spada bo wieczorkiem między 20-22 trochę chłodno w domu stąd pozmieniałem ustawienia i teraz pompa załącza mi się w południe od 13 do 16 a II taryfa do 15 i stąd ta 1h w I taryfie.

Od stycznia przechodzę na g12g czyli weekendową w południe II taryfa od 14 do 16, więc znowu planuję 100% w niskiej taryfie :lol:

am76
29-12-2008, 00:48
Też zastanawia mnie czy przy PC rekuperator to konieczność? Nie zgłębiłem jeszcze tematu rekuperatorów - czy ktoś mógłby w skrócie cokolwiek napisać - czy to jest naprawdę niezbędne i opłacalne? Czy przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej koszty eksploatacyjne pompy ciepła będą dużo wyższe?
Było niedawno dyskutowane tu: http://forum.muratordom.pl/ile-kosztuje-rekuperacja,t142822.htm

irtad
29-12-2008, 08:04
A po co podłogówka w garażu?

Po to żeby nie zamarzły rury z wodą.

ravbc
29-12-2008, 08:22
A po co podłogówka w garażu?
Po to żeby nie zamarzły rury z wodą.
Znaczy się, te od podłogówki? :o :wink:

irtad
29-12-2008, 08:35
A po co podłogówka w garażu?
Po to żeby nie zamarzły rury z wodą.
Znaczy się, te od podłogówki? :o :wink:

no tak, bo jak tam już są to trzeba grzać żeby nie zamarzły :D :lol:

swimmer
29-12-2008, 11:59
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.



to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)
no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

u mnie pompa pracuje ok. 7h na dobę w tym 6h w II taryfie, 1h w I. Dałoby się żeby pracowała dalej tylko w II taryfie, ale komforcik spada bo wieczorkiem między 20-22 trochę chłodno w domu stąd pozmieniałem ustawienia i teraz pompa załącza mi się w południe od 13 do 16 a II taryfa do 15 i stąd ta 1h w I taryfie.

Od stycznia przechodzę na g12g czyli weekendową w południe II taryfa od 14 do 16, więc znowu planuję 100% w niskiej taryfie :lol:
dzięki, a jakie trzeba mieć zużycie, żeby dostać tę taryfę? U mnie chyba 12000 kWh. Jeśli jeszcze mogę spytać: jaką masz ustawioną temp. zadaną? Ja mam 21 w I taryfie i 22 w II, ale o 22 jest owe 21 i nie bardzo mam komfort. Włącza się o 22 i wczoraj do 1 nic nie drgnęło jeśli chodzi o wzrost ciepłoty. potem idę zwykle spac więc nie wiem kiedy sie wyłącza. Rano 0 6 jest 22,5 czasem 22, ale jak mówię nie wiem ile ona pracuje. Jeszcze jedno jaka jest u Ciebie najwyższa tem. na panelu? ( czyli chyba wody w obiegu) ? U mnie widziałem 28 st. ciekawi mnie do jakiej max. może dojść wartości? pozdrawiam. swimmer

irtad
29-12-2008, 12:07
nie wiem jak to jest u innych operatorów. W Enei nie trzeba mieć zużycia na poziomie xxx żeby zmienić na daną taryfę. Można to zrobić raz na 12 miesięcy. Taryfa Wekendowa G12W różni się tym od nocnej G12 że w ciągu "normalnej doby" jest o jedną godzinę taniego prądu mniej. Od 21-6 czyli 9 godzin w wekendową a w nocnej jest od 22-6 i od 13-15. Ale za to wekendowa jak nazwa wskazuje jest tania we wszystkie dni wolne od pracy (cała doba ) i soboty i niedziele (cała doba). Opłata stała w wekendowej jest o 5zł miesięcznie wyższa od nocnej

JK102
29-12-2008, 12:27
Też zastanawia mnie czy przy PC rekuperator to konieczność? Nie zgłębiłem jeszcze tematu rekuperatorów - czy ktoś mógłby w skrócie cokolwiek napisać - czy to jest naprawdę niezbędne i opłacalne? Czy przy zwykłej wentylacji grawitacyjnej koszty eksploatacyjne pompy ciepła będą dużo wyższe?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem przy pc nie jest niezbędna i konieczna, pewnie jakieś oszczędności to daje, ale ja sie nie spodziewam rewelacji. Właściwie w każdym czasopismie poświęconym budowie domu jest coś na ten temat. Ja się zdecydowałam na wentylację mechaniczna z reku z powodu komfortu - w domu nie będzie duszno. Przy pc koszty ogrzewania są stosunkowo niskie, reku pewnie sie bardziej opłaca przy ogrzewaniu gazowym lub olejowym. Ja w moim projekcie zrezygnowałam calkowicie z budowy komina dymowego i wentylacyjnego, zglosiłam wentylacje mechaniczną i ogrzewanie elektryczne ( na razie ) i czekam z trwogą w sercu czy dostane pozwolenie na budowe domu bez komina!

Zdanek
29-12-2008, 12:30
Widzieliście może tą nową pompę NIBE Fighter 1150 z zakresem mocy od 4,5 kW do 16 kW ?? Kosztuje ona 28 900 zł. Piszą że dzięki dostosowywaniu mocy cały rok bedzie działać optymalnie, a więc z wyższym COP.
Porównojąc ją powiedzmy do Fighter 1140 12 kW która kosztuje 22 900 to jest to 6 tys różnicy. Czy tyle uzyska się na wyższym COPie że ta kasa się zwróci powiedzmy w 25 lat ?? Chyba nie. Co o tym sądzicie ?

Poniżej link do pompy.
http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-1150/menu-id-39.html

Dodam tylko iż będę miał 230m pow uzytkowej do ogrzania.

swimmer
29-12-2008, 12:32
nie wiem jak to jest u innych operatorów. W Enei nie trzeba mieć zużycia na poziomie xxx żeby zmienić na daną taryfę. Można to zrobić raz na 12 miesięcy. Taryfa Wekendowa G12W różni się tym od nocnej G12 że w ciągu "normalnej doby" jest o jedną godzinę taniego prądu mniej. Od 21-6 czyli 9 godzin w wekendową a w nocnej jest od 22-6 i od 13-15. Ale za to wekendowa jak nazwa wskazuje jest tania we wszystkie dni wolne od pracy (cała doba ) i soboty i niedziele (cała doba). Opłata stała w wekendowej jest o 5zł miesięcznie wyższa od nocnej
a co z zakresem temp. na panelu??

irtad
29-12-2008, 12:55
a co z zakresem temp. na panelu??
na sterowniku pokojowym?

wit74
29-12-2008, 14:06
swimmer

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .
Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.
Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.

swimmer
29-12-2008, 16:52
swimmer

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .
Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.
Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.
no właśnie o to mi chodziło, a mianowicie kiedy??? tzn po ilu godz. od włączenia się pompy zaczyn się podnosić temp. w domu ? U mnie dziś o 13 było na eurosterze 21 st. jest 16.44 i właśnie się wyłączyła bo podniosła się temp. do 21,5 a zadana po 15 to 21 st.. Pompa cały czas od 13 pracowała. na jej wyświetlaczu było już nawet 30 st., ale w ciągu paru minut ( jak wieszałem pranie w pomieszczeniu) spadło do 26. Zagadka nieśmiertelności - przecież jastrych nie przejął w ciągu 5 min 4 stopni, bo niby jak? Na zegarach jest : 24 i 21 stopni( temp. powrotu chyba???) Sory, że może pytam o pierdoły, ale dopiero się uczę. Wy już macie doświadczenia więc dziękuję, że się ze mną dzielicie.Apropos czy można zadać 23 w nocy i 21 w dzień żeby wymusić efektywniejszą pracę w nocy czy raczej się nie da, czytałem coś w instrukcji do eurosteru cego nierozumiem :oops:

irtad
29-12-2008, 17:36
U mnie jak startuje to temperatura na zasilaniu jest około 28 stopni. Początkowa różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem to 10 stopni później ta różnica spada do 8 stopni. Po 2 - 3 godzinach jest 31 na zasilaniu. U mnie zaczyna się odczuwać że pompa się włączyła po jakiś 3 godzinach. Jak do tej pory pompa chodzi wyłącznie w drugiej taryfie. Temperaturę na sterowniku pokojowym mam ustawioną 22-6, 13-15 na 22stopnie pozostała doba 21stopni.

swimmer
29-12-2008, 18:36
U mnie jak startuje to temperatura na zasilaniu jest około 28 stopni. Początkowa różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem to 10 stopni później ta różnica spada do 8 stopni. Po 2 - 3 godzinach jest 31 na zasilaniu. U mnie zaczyna się odczuwać że pompa się włączyła po jakiś 3 godzinach. Jak do tej pory pompa chodzi wyłącznie w drugiej taryfie. Temperaturę na sterowniku pokojowym mam ustawioną 22-6, 13-15 na 22stopnie pozostała doba 21stopni.
U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

wit74
29-12-2008, 19:26
swimmer

Temperatura zasilenia i powrotu co. rośnie po paru minutkach od momentu włączenia.Temperatury te spadaja także po wyłączeniu, być może,że w tempie podobnym jak rosły ( u mnie chyba trochę wolniej).Jednak nie w ciągu 1 godz. jak podałeś
Temp powietrza w pomieszczeniu z czujnikiem zaczyna wzrastać po około 3 godz. pracy PC(tyle zanotowałem u siebie).Dziś ustawię 8 godz. pracy od 22-6.Zobaczę co będzie o 6.00.Jednak na to czy pompa popracuje całe 8 h ma wpływa wypadkowa kilku danych:zadana krzywa grzewcza,zadana temp wew., temp zew. wygrzanie budynku i....pewnie jeszcze coś by się znalazło :)

irtad
29-12-2008, 20:24
U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

Tak, jak jest zimniej na dworze to pompa chodzi dłużej. U mnie to było maks 20 godzin nieustannej pracy. Teraz już trzecia zima z PC zobaczymy jakie temperatury nam zafunduje w tym sezonie dziadek mróz :) . Co do ciśnienia to uzupełniłem tylko raz i to zaraz po instalacji , a dlatego że zamontowałem drabinkę w łazience i trzeba było uzupełnić i odpowietrzyć. A tak to jest 1,8bara. Ale może lepiej żeby było 2 bary? Czy to ma jakieś znaczenie? 1,8 a 2 ? No właśnie też jestem ciekaw.

swimmer
29-12-2008, 21:25
U mnie tak samo z małą różnicą, którą odkryłem dziś - między 13-15 nie jest w stanie podgrzać o 0,5 domu więc pracuje dłużej...o 1,45 h. Jak startuje mam 24 potem do 28 -31 i znowu spada. może ze względu n obiegówkę. po godz. jest juz 22 i dalej leci do około 18. Na dworze -3, co będzie jak spadnie do -10? i niżej. Macie już doświadczenia w ty względzie? Czy PC będzie caly czas na chodzie? Czy włączy sie kocioł elektryczny? I jeszcze pytanie z innej beczki: chodzi o wodę w podłogówce i jj ciśnienie. Jak zalali w kwietniu były 2 bary, teraz jest 1,5 kreski mniej z 5, a jak się włącza spada jeszcze o 1 kreske. Wiem, że nie może spaść poniżej 1 bara. A to jeszcze 3 kreski w dół. To normalne? Wiem, że trzeba będzie dolać, ale interesuje mnie co z tą wodą się dzieje, gdzie ona znika??? :roll: pewnie matoł jestem, ale...kto pyta nie błądzi.

Tak, jak jest zimniej na dworze to pompa chodzi dłużej. U mnie to było maks 20 godzin nieustannej pracy. Teraz już trzecia zima z PC zobaczymy jakie temperatury nam zafunduje w tym sezonie dziadek mróz :) . Co do ciśnienia to uzupełniłem tylko raz i to zaraz po instalacji , a dlatego że zamontowałem drabinkę w łazience i trzeba było uzupełnić i odpowietrzyć. A tak to jest 1,8bara. Ale może lepiej żeby było 2 bary? Czy to ma jakieś znaczenie? 1,8 a 2 ? No właśnie też jestem ciekaw.
no to mam prośbę skoro to już 3 zima i masz tę sama pompę co ja. Jak kształtują się rachunki a energię ? ile miesięcznie wychodzi ? nie jestem ciekaw co masz w domu tylko jakie są koszty mniej więcej. Ja dziś byłem upierdliwy w zakładzie E i poszedłem zweryfikować fak. progresywne - jak pisałem wcześniej policzyli mi ..115 zł. miesięcznie. Spisałem więc 22 grudnia stan licznika i wyszło, że od 22.11 zużyłem 203 kWh w I taryfie i...699 w II ( obie pompy, zmywarka i pralka - po 22) razem 255,76 zł. I oby tak zostało. Czynsz za moje zeszłe mieszkanie 54m z dziś...291 zł. I nie ma w tym Energii!!! :wink:

jack_2000
29-12-2008, 21:40
Ja w kwestii grzania ciepłej wody. Pompą ciepła powietrze-woda (Climakomfort) Otóż sprawdziłem i. Przy zasobniku 270l (2+2 sztuk w domu) w zupełności starcza czasu w "taniej taryfie" Ale temperaturę musiałem podnieść na maks czyli 54 stopnie, dlatego że przez cyrkulację traciłem aż 6 stopni na dobę. Godzina pracy pompy cyrkulacyjnej to strata 2 stopni.

u mnie nie jest tak drastycznie aby przy cyrkulacji tracić 2 stopnie na godzinę, ale 1 stopień jak najbardziej :evil: dlatego ograniczyłem pracę recyrkulacji do godz. 6-7 rano i 20-22 po południu a w wekendy 7-9 i 19-21 i jest OK. Podgrzewam wodę do 48 stopni i grzeje tylko w niskiej taryfie. Nigdy temp. wody nie spada poniżej 40-41 stopni.

Można też zmniejszyć bieg pompy odpowiedzialnej za cyrkulację. Ja u siebie ma 3 biegi.



to nawet nie wiedziałem że są tam jakieś biegi. Muszę zobaczyć ;)
no a ja z pytaniem o te drug pompę do co: jak ona u Was teraz pracuje? Tylko w II taryfie czy w I już też??

u mnie pompa pracuje ok. 7h na dobę w tym 6h w II taryfie, 1h w I. Dałoby się żeby pracowała dalej tylko w II taryfie, ale komforcik spada bo wieczorkiem między 20-22 trochę chłodno w domu stąd pozmieniałem ustawienia i teraz pompa załącza mi się w południe od 13 do 16 a II taryfa do 15 i stąd ta 1h w I taryfie.

Od stycznia przechodzę na g12g czyli weekendową w południe II taryfa od 14 do 16, więc znowu planuję 100% w niskiej taryfie :lol:
dzięki, a jakie trzeba mieć zużycie, żeby dostać tę taryfę? U mnie chyba 12000 kWh. Jeśli jeszcze mogę spytać: jaką masz ustawioną temp. zadaną? Ja mam 21 w I taryfie i 22 w II, ale o 22 jest owe 21 i nie bardzo mam komfort. Włącza się o 22 i wczoraj do 1 nic nie drgnęło jeśli chodzi o wzrost ciepłoty. potem idę zwykle spac więc nie wiem kiedy sie wyłącza. Rano 0 6 jest 22,5 czasem 22, ale jak mówię nie wiem ile ona pracuje. Jeszcze jedno jaka jest u Ciebie najwyższa tem. na panelu? ( czyli chyba wody w obiegu)i ? U mnie widziałem 28 st. ciekawi mnie do jakiej max. może dojść wartości? pozdrawiam. swimmer

mi też w zakłądzie energ. mówili że muszę zużyć 10.000 KWh żeby wnioskować o taryfę weekendową a jak sam poszperałem w przepisach to się okazało że trzeba mieć zużycie 3000KWh i po 12 miechach można przejść na g12g co też uczynię po roku czyli już w styczniu 2009.

Prezchodzę na g12g też dlatego że właśnieo ok. 20-22 miałem już ciut zachłodno bo pompa wyłaczała się o 15 i nieźle oddawała podłogówka ciepło do 19 a od 20 zaczynało się czuć wyziębionko.

Do tej pory miałem ustawione podbicie w godz. 22-6 i 13-15 ale rano miałem za gorąco a w południe te 2 godzinki to trochę za mało na pracę pompy aby mieć odpowiedni komfort cieplny.

Testuję teraz ustawienie podbicie +3 w godz. 1-6 i 13-18 docelowo po zmianie na g12g będzie 2-7 i 14-19 co skutkuje że pompa załącza się też w I taryfie, ale i tak stosunek będzie nie gorszy jak I - 20%, II - 80%.

Do tej pory przy układzie podbitki w godz. 22-6, 13-15 praktycznie 100% w II taryfie, a więc koszty niskie, ale komfort cieplny nie do końca zadowalający.

jack_2000
29-12-2008, 21:46
U mnie pompa przy -5 ostatniej doby chodziła ok. 8 godzin.

Mam kolektor poziomy i pytanko. Jaką aktualnie macie temp. dolnego źródła przy ujemnej temp. na zewnątrz?

swimmer
29-12-2008, 21:55
dzięki Wam Panowie - to jestem w domu, bo widzę, że nie odbiegam od normy. :wink: Temp. dolnego źródła to w ogóle w pompie CK jest do sprawdzenia? nie wydaje mi się żeby tam cokolwiek było co wskazuje tą wartość albo..znowu głąb jestem :wink:

Inka Opole
29-12-2008, 22:07
Witam
u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...
dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo
natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..
podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..
temp w domu srednio od 20,5 do 22
temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)
pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny
przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu
w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej
zuzycie od 21.11 do 21.12 to
420 I taryfa
735 II taryfa
to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)
pozdr

irtad
29-12-2008, 22:21
no to mam prośbę skoro to już 3 zima i masz tę sama pompę co ja. Jak kształtują się rachunki a energię ? ile miesięcznie wychodzi ? nie jestem ciekaw co masz w domu tylko jakie są koszty mniej więcej. Ja dziś byłem upierdliwy w zakładzie E i poszedłem zweryfikować fak. progresywne - jak pisałem wcześniej policzyli mi ..115 zł. miesięcznie. Spisałem więc 22 grudnia stan licznika i wyszło, że od 22.11 zużyłem 203 kWh w I taryfie i...699 w II ( obie pompy, zmywarka i pralka - po 22) razem 255,76 zł. I oby tak zostało. Czynsz za moje zeszłe mieszkanie 54m z dziś...291 zł. I nie ma w tym Energii!!! :wink:

Już pisałem o zużyciu, ale przypomnę ;)). Pompa rozpoczęła 3 zimę pracy. Ale w styczniu minie dopiero rok jak mieszkam. A w marcu minie rok jak mam taryfę G12. I wtedy powiem dokładnie jakie były koszty i zużycie energii elektrycznej. Nie mam podlicznika na PC więc dane i tak nie będą dokładne.
Za okres 26 wrzesień - 26 listopad rachunek za prąd wynosił 580zł.
Od 26 listopada do 26 grudnia zużyłem 1122kWh w tym 920 w II i 202 I co daje rachunek za miesiąc 307zł.

swimmer
29-12-2008, 22:29
dziękuję Wam bardzo. Forum to nieopisana skarbnica wiedzy, bo dzięki temu człowiek się dowiaduje co jest normą, a co nie. :lol: Widzę, że nie odbiegam od normy, a to pierwszy rok, ale chałupę mam dobrze ocieploną. Tylko jeszcze wilgotną. dom 166m2 PC Pro D 7/14 Wi

Marcinn73
29-12-2008, 23:40
Witam
u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...
dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo
natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..
podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..
temp w domu srednio od 20,5 do 22
temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)
pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny
przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu
w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej
zuzycie od 21.11 do 21.12 to
420 I taryfa
735 II taryfa
to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)
pozdr

Pierwszy sezon grzania jest zawsze dużo bardziej "energiożerny" - niektórzy twierdzą, że w pierwszym sezonie potrzeba nawet 40% energii więcej na ogrzanie. Możesz podać wymiary i dane swojego domu do porównań?

jack_2000
30-12-2008, 01:44
swimmer

Ja od kilku dni testuję/wykorzystuję II taryfę pomiedzy 13-15 i ciągne do godz 16.00. Jeszcze za wcześnie na podsumowanie, ale....też nie specjalnie zanotowalem by przez 3 godz pracy PC, temp wzrosla ogólnie w domu ( moze do 0,5C w łazience) jednak temp powrotu z pewnościa rosnie od 4 do 5C .
Byc moze pozwala to na utrzymanie temp.powietrza aż do nastepnego okresu tańszej taryfy do 22.00.
Z tego bylby wniosek taki,że należy naciagnąc w nocy jak najwiecej.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem twoje pytanie,jeśli chodziło o temp powrotu, to mam nawet 31C nad ranem około 6.00.

u mnie jak pompa pracuje od 13 do 16 to po 2h zaczyna delikatnie wzrastać by osiagnąć max. ok 16:30-17:00.

jack_2000
30-12-2008, 01:49
napiszcie jeszcze o temp. dolnego źródła przy tych mrozach za oknem :lol:

bo ile prądu zużyjemy zależy właśnie w dużej mierze od temp. DŹ

wit74
30-12-2008, 07:45
jack_2000

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.
Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.
Całe szczęście ,że mam kominek.
Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???

irtad
30-12-2008, 08:04
Dom pow. zabudowy 170m2, pow. netto ok 260m2 kubatura 990m3.


Sory że się tak czepiam. ale zawsze jak ktoś podaje kubaturę to sobie szybko liczę i wychodzi mi że:
albo mieszkacie w kościołach ;)).
albo źle podajecie.

przy powierzchni netto jaką podałeś to wysokości pomieszczeń masz na poziomie 3,8m to bardzo dużo.

androzek
30-12-2008, 08:06
jack_2000

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.
Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.
Całe szczęście ,że mam kominek.
Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???


Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.
2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

irtad
30-12-2008, 08:09
Witam
u nas przy pompie ziriusa i w pierwszym sezonie grzania juz tak kolorowo jak u niektorych was nie wyglada...
dopoki temp byly powyzej zera to to pompa chodzila praktycznie tylko w nocnej i to wystarczalo
natomiast teraz dom sie na tyle ochladza ze niestety musi sie wlaczac w dziennej..
podejrzewam ze albo dom sie suszy albo mam gdzies "dziury" ktorymi ucieka cieplo z domu ..no coz wentylacja grawitacyjna to i duze straty ciepla..
temp w domu srednio od 20,5 do 22
temp wychodzaca ze zbiornika to okolo 32 stopni powrot to 26-27 stopni (co prawda jak pompa odpala po kilku godzinach nie pracowania to temp wyjscia to okolo 28 i sukcesywnie rosnie)
pompa grzeje do 37 stopni na dole zbiornika na gorze mam prawie 90 stopni..

u nas tez tak dopiero po tzrech godzinach grzania zauwazam na termometrze ruch do gory.. niestety powolny
przy 7 godzianach grzania na dobe nie bylo by szans aby utrzymac temp 21 stopni w domu
w tej chwili to praktycznie 9-10 godzin w nocnej plus kilka w dziennej
zuzycie od 21.11 do 21.12 to
420 I taryfa
735 II taryfa
to jest caly prad w domu lacznie z gotowaniem

teraz napewno wiecej przy tych minusach a jak jeszcze bedzie zimniej to kto wie ile bede grzal chyba 24 godziny na dobe:)
pozdr

Pierwszy sezon grzania jest zawsze dużo bardziej "energiożerny" - niektórzy twierdzą, że w pierwszym sezonie potrzeba nawet 40% energii więcej na ogrzanie. Możesz podać wymiary i dane swojego domu do porównań?

nie do końca się zgodzę. To zależy w jakim tempie był budowany dom. Ja budowałem długo i jak była uruchamiana pompa to za bardzo nie widzę różnicy pomiędzy 1 a 2 sezonem a teraz rozpoczynającym się trzecim. Co prawda nie mieszkałem wtedy , ale temp była utrzymywana na poziomie 20-21 i trwały prace wykończeniowe. Jak Inka Opole wybudowała dom w rok to oki zuzycie będzie większe, ale jak było to dłużej to już nie będzie to taka różnica.

Zdanek
30-12-2008, 09:08
jack_2000

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.
Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.
Całe szczęście ,że mam kominek.
Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???


Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.
2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące :) ??

Inka Opole
30-12-2008, 09:16
Witam
niestety czy stety dom zostal wybudowany w niecaly rok czasu, zaczelismy poczatek marca a przeprowadzka nastapila na poczatku listopada
dom to powierzchnia okolo 140m2 kubatura 553 m3

irtad
30-12-2008, 09:35
Witam
niestety czy stety dom zostal wybudowany w niecaly rok czasu, zaczelismy poczatek marca a przeprowadzka nastapila na poczatku listopada
dom to powierzchnia okolo 140m2 kubatura 553 m3

No to super tempo. To według mądrych głów pierwszy sezon będzie kosztowniejszy. U mnie od momentu rozpoczęcia budowy do uruchomienia grzania 4 lata czyli samo już wyschło.

wit74
30-12-2008, 09:41
Inka
Chyba będe musiał jak Ty, pogrzać dłużej. Sama II taryfa na pewno nie wystarczy. Dziś dołożę 1 godz grzania nad ranem i 1 godzinę po południu.
i Zobaczymy :)

androzek
30-12-2008, 09:45
jack_2000

Temp solanki do PC około 3,5C , powrotu z PC 0,8C przy temp zew -6C.
Przy temp zew. -6/-7 moja PC lub cały układ może, nie daja powoli rady :( niestety.To już druga doba z takimi temp i maks.temp w domu to 20,4C po 8 godz pracy nad ranem( wcześniej było 21,5C). Póżniej 3-4 godz dogrzania w ciągu dnia 13-16 praktycznie nie daje wzrostu temp.a około 20.00 temp już 18,5-19,5C.
Całe szczęście ,że mam kominek.
Nie mam pomysłu na to, może budynek nie wygrzany, ale przez 6 godz pracy PC temp powrotu wzrosła tylko o 3,5C w nocy.Czy to normalne???


Nibe Fighter 1240 .U mnie przy temp -8C na zewnątrz ( czujnik pompy na wysokości ok. 3 m pokazuje minus 4,3 C ) temperatura solanki "wchodzącej 6-8 C a "wychodzącej" 0,6 do 1,5 C.W domu "zaplanowane temp. od 19C do 24C.Krzywa grzania na 8 ( fabrycznie 9 ) i ponadto krzywa grzania przesunięta w lewo o "1" czyli chłodzę wodę wchodzącą do instalacji.Dom Ytong 36,5 o pow.168 m2 użytkowej.
2 lub 3 stycznia podliczę rok działania pompy - ilość włączeńczas pracy itd.Rozliczenie prądu za XI 07 - XI 08 opublikowałem wcześniej.

Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące :) ??

Mam kolektor pionowy 4x60 m

rume
30-12-2008, 09:57
Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące ??

No właśnie sąsiedzie. U mnie -3,5/ +4,2. Też pionowe 100m obok ;).
A propos tej różnicy temperatur DZ. Instalator zaleca różnicę około 4 stopni proponował zwiększyć przepływ glikolu, ale u mnie pompa już chodzi na 3 biegu.
1. Czy zbyt duży przepływ za szybko wyeksploatuje grunt?
2. Czy rodzaj glikolu ma wływ na deltę DZ?
3. Czy duża delta DZ nie wiąże się z tym że mam kolektory pionowe a nie poziome?

Pozdrawiam

Inka Opole
30-12-2008, 09:59
Inka
Chyba będe musiał jak Ty, pogrzać dłużej. Sama II taryfa na pewno nie wystarczy. Dziś dołożę 1 godz grzania nad ranem i 1 godzinę po południu.
i Zobaczymy :)

u mnie to wszystko zalezy chocby od pogody (slonca)
jest euroster bezprzewodowy podpiety pod pompe obiegowa postawiony w najzimniejszym miejscu domu czyli wykusz same okna (szkoda ze nie od strony poludniowej:(
i teraz w zaleznosci jak tam spadnie to mi wlacza..wczoraj np o godzinie 9 rano jeszcze grzala a dzisiaj o 8 rano juz nie i to pomimo tego ze wczoraj bylo cieplej niz dzisiaj to nie bylo slonca a dzisiaj jest i odrazu to czuc w calym domu

mam kominek ale do tej chwili z 5 razy palilismy..fajnie ale sie nie chce bo..jest cieplo..ot czasem na wekeend dla nastroju odpalamy

mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)

na to chwile jestesmy zadowoleni cieplo jest, ciepla woda jest, bezobslugowo jest..co jeszcze trzeba..no moze mniejszeg zuzycia pradu sobie zycze:)

rume
30-12-2008, 10:02
mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)

na to chwile jestesmy zadowoleni cieplo jest, ciepla woda jest, bezobslugowo jest..co jeszcze trzeba..no moze mniejszeg zuzycia pradu sobie zycze:)

Mam dokładnie takie same odczucia :)

androzek
30-12-2008, 11:10
Androżek na jakiej głębokości masz zakopany kolektor w ziemi że masz te 6-8 stopni wchodzące ??

No właśnie sąsiedzie. U mnie -3,5/ +4,2. Też pionowe 100m obok ;).
A propos tej różnicy temperatur DZ. Instalator zaleca różnicę około 4 stopni proponował zwiększyć przepływ glikolu, ale u mnie pompa już chodzi na 3 biegu.
1. Czy zbyt duży przepływ za szybko wyeksploatuje grunt?
2. Czy rodzaj glikolu ma wływ na deltę DZ?
3. Czy duża delta DZ nie wiąże się z tym że mam kolektory pionowe a nie poziome?

Pozdrawiam

Oczywiste jest że mój glikol odbiera ciepło z Twojej działki :lol:
Pierwszy sezon to szczera prawda - zawsze będzie niemiarodajny.Widzę to na moim przykładzie.Jedyne co mnie u Ciebie zastanawia to temp. wejścia glikolu do pompy.Taki niskiej nigdy nie miałem.Nie wiem też na którym biegu działa pompa.Podobno 3.sezon jest w pełni miarodajny.

bartez-k
30-12-2008, 16:14
a tak z ciekawości zapytam: ilu z Was użytkowników pc posiada rekuperator? czy reku to rzeczywiscie niezbędna rzecz??

sSiwy12
30-12-2008, 16:36
mam nadzieje ze faktycznie w nastepnym sezonie jeszzce zmniejsze zuzycie pradu bo choc teraz nie jest jakosc strasznie tragiczne to jednak myslalem ze bedzie mniejsze..ale wszyscy swieci mowia ze to problem pierwszego sezonu coz zobaczymy czy to to czy jakies dziury w domu:)


Kolektor też potrzebuje czasu. Dla kolektorów płaskich około 1 roku, a dla odwiertów około 2 lat. W tym czasie grunt się stabilizuje zarówno „fizycznie” jak i termicznie.

sylvia1
30-12-2008, 20:10
Kolektor też potrzebuje czasu. Dla kolektorów płaskich około 1 roku, a dla odwiertów około 2 lat. W tym czasie grunt się stabilizuje zarówno „fizycznie” jak i termicznie.
tzn? możesz rozwinąć?

U nas też przy tych temp (w nocy -8,5 a na połaci północnej -11) pompa chodziła od 23 do 6 i temp na parterze wynosiła tylko 22,5 (a miała podbić temp by się nie włączyć w I taryfie) stopnia (kominek się wypalił przed 22) gdyby nie kominek nie wiem ile by pompa chodziła. Chyba zrobię eksperyment bo ze względu na PC kupiliśmy mało drewna: Po Nowym Roku celowo przez kilka dni nie rozpalę w kominku przy podbiciu pracy na II taryfę aby sprawdzić ile godzin będzie pracowała. 1 stycznia podam ile prądu zużyła PC w grudniu. :roll:

rume
30-12-2008, 21:13
Aktualne zużycie to około 30kWh na dobę przy Nibe 1240 - 6kW to dużo :(.
Jest to około 70 % czasu pracy pompy. Cienko to widzę przy większych mrozach :(.

ravbc
30-12-2008, 21:30
Nie bardzo rozumiem dlaczego narzekacie. Zimno się zrobiło, a Wasze PC pracują niemal wyłącznie w taniej taryfie (czyli ok. 10 godzin na dobę). Tymczasem większość osób narzekających (o ile nie wszystkie) ma pompę wymiarowaną na styk, jeśli nie wręcz niedowymiarowaną. To oznacza, że przy większych mrozach PC będzie działać przez całą dobę, a być może nawet jej mocy zabraknie i potrzebne będzie wspomaganie grzałką. Czyli wszystko jest OK. Tylko się cieszyć, że mimo -10 na zewnątrz, nadal wystarcza tania taryfa, bo to w 100% zgodne z założeniami przecież...

sylvia1
30-12-2008, 21:47
Nie bardzo rozumiem dlaczego narzekacie. Zimno się zrobiło, a Wasze PC pracują niemal wyłącznie w taniej taryfie (czyli ok. 10 godzin na dobę). Tymczasem większość osób narzekających (o ile nie wszystkie) ma pompę wymiarowaną na styk, jeśli nie wręcz niedowymiarowaną. To oznacza, że przy większych mrozach PC będzie działać przez całą dobę, a być może nawet jej mocy zabraknie i potrzebne będzie wspomaganie grzałką. Czyli wszystko jest OK. Tylko się cieszyć, że mimo -10 na zewnątrz, nadal wystarcza tania taryfa, bo to w 100% zgodne z założeniami przecież...
ravbc u mnie zużycie wygląda w dziennej 11-19kWh w nocnej 2-7 +kominek (to zużycie na dobę) więc nie jest tak idealnie jak piszesz. Teraz będę próbowała przesunąć zużycie na II taryfę aby zmniejszyć udział kominka (i zostawić zapas drewna na większe mrozy). Mam świadomość że przy większych mrozach pompa może nie wyrabiać stąd kominek. Ja jedynie się zastanawiam jak najskuteczniej przesunąć te zużycie.

Rume tak mam reku

jack_2000
30-12-2008, 22:27
a tak z ciekawości zapytam: ilu z Was użytkowników pc posiada rekuperator? czy reku to rzeczywiscie niezbędna rzecz??

ja mam - ale gdybym stanął przed powtórnym wyborem - nie wiem 50% na 50% jako że są plusy i minusy :(

jack_2000
30-12-2008, 22:32
Nie bardzo rozumiem dlaczego narzekacie. Zimno się zrobiło, a Wasze PC pracują niemal wyłącznie w taniej taryfie (czyli ok. 10 godzin na dobę). Tymczasem większość osób narzekających (o ile nie wszystkie) ma pompę wymiarowaną na styk, jeśli nie wręcz niedowymiarowaną. To oznacza, że przy większych mrozach PC będzie działać przez całą dobę, a być może nawet jej mocy zabraknie i potrzebne będzie wspomaganie grzałką. Czyli wszystko jest OK. Tylko się cieszyć, że mimo -10 na zewnątrz, nadal wystarcza tania taryfa, bo to w 100% zgodne z założeniami przecież...
ravbc u mnie zużycie wygląda w dziennej 11-19kWh w nocnej 2-7 +kominek (to zużycie na dobę) więc nie jest tak idealnie jak piszesz. Teraz będę próbowała przesunąć zużycie na II taryfę aby zmniejszyć udział kominka (i zostawić zapas drewna na większe mrozy). Mam świadomość że przy większych mrozach pompa może nie wyrabiać stąd kominek. Ja jedynie się zastanawiam jak najskuteczniej przesunąć te zużycie.

Rume tak mam reku

przy dużych mrozach podbicie +3 w godz. 0-6 i 13-19 co daje 30% zużycia w I taryfie i 70% w II.

sylvia1
30-12-2008, 22:39
przy dużych mrozach podbicie +3 w godz. 0-6 i 13-19 co daje 30% zużycia w I taryfie i 70% w II.

hmmm 6-13 i 15-23 mam 22 pozostałe godziny mąż wczoraj podbił o 3 i co? temp maksymalna to 22,5 a pompa chodziła od 23 do 6 rano... no załamka mimo wszystko. U mnie pewno bruździ to że mam wymiennik i własny bufor 300 l a nie ten z ziriusa... ale zobaczymy jak w dłuższym okresie się to rozłoży na taryfy i bez kominka bo po sylwku zmniejszymy ilość i częstotliwość grzania kominkiem (obecnie od 16-23 kominek spala ok 10 szczap ale w domku robi sie 23-24 stopnie).

rume
31-12-2008, 00:44
Nie bardzo rozumiem dlaczego narzekacie. Zimno się zrobiło, a Wasze PC pracują niemal wyłącznie w taniej taryfie (czyli ok. 10 godzin na dobę).

Chciałbym żeby tak było, ale u mnie pompa pracuje 16 godzin/ dobę.

wit74
31-12-2008, 08:00
jack_2000

Rozumiem,że podbicie masz po to by wymusić grzanie w tym przedziale czasu co podałeś. To jest ok.Ja w zadanych przedziałach także mam wyżej lub niżej. Problem w tym ,że gdybym podbił nawet o 10 to i tak pompa mi w tym przedziale nie dogrzeje bardziej domu( nie zdąży), bo podbicie nie wymusza wiekszego sprężenia chwilowego , tylko wyższą temp która uzyskamy na powrocie.Jedynym rozwiazaniem jest dac pompie czas....wiecej czasu.Ja juz 15 h na dobe grzeje a i tak nie mam wiecej niz 20C. Fakt - dom nie wygrzany. I rzeczywiście może to być problem prze... lub niedowymiarowania PC.

Inka Opole
31-12-2008, 09:15
No u nas podobnie z czasem grzania PC dlatego tak bardzo sie zdziwilem jak jack_2000 pisal o 6-8 godzinach grzania na dobe i ze to mu wystarcza..
pozdr
rafal

flowera
31-12-2008, 10:16
my w tym roku rozpoczelismy sezon grzewczy i testujemy pompe zrobiona przez meza.. :-) jest cieplutenko w calym 190m :-) domu pozdrawiam wszystkich uzytkownikow pomp :-)

Black&Zaba
31-12-2008, 15:09
Witam,
i dołączam do grona użytkowników, postaram się opisać co wyszło z mojej instalacji, a może być ciekawa dla wahających się nad orginalnymi budynkami :-)

Na początek parametry domku ;-) projekt Komfortowy II z MgProjekt (ważne żeby zobaczyć tę przestrzeń i niestandardowe uwarunkowania zapotrzebowania na ciepło, dużej parterówki z "wielką" antresolą), ściany 24cm BK + 15cm standarowy styropian z frezem, podłoga 10cm styro 5+5 (przekładka własnoręcznie dokładnie wykonana), dach 20cm+5cm (i folia paroizolacyjna z powłoką alu), okna drewaniane z szybami 1,0 - razem z dachowymi to ponad 60m2 przeszkleń, ustawiony zgodnie z regułami sztuki do kierunków świata.

Policzone w OZC zapotrzebowanie 13,5Kw bez reku dla zewn. T -20C, w efekcie wykonaliśmy 300m2 podłogówki na około 770m3 kubatury, 200m2 na dole i tyle jest metrażu użytkowego + 100m2 na poddaszu w tej chwili jedno wielkie pomieszczenie "rekreacyjne" połączone antresolą z salonem wysokim na 5,5m. (garaż, spiżarnia i garderoby nieogrzewane, garaż bez izolacji poziomej ;-) przy ostatnich mrozkach +12C w środku)

Pompa NIBE Fighter 1240 12Kw + DZ poziome 3 nitki PE40 po 200m, zakopane na 1,5m na powierzchni około 800m2, grunt do -1,2m piach z lekką domieszką gliny, niżej glina, woda gruntowa koniec maja 2008 na -0,8, przy wykonywaniu DZ pod koniec sierpnia tego roku, podchodziła w wykopach - czyli kolektor w zasadzie leży w wodzie.

Dom wybudowany ekspresowo start: końcówka maja 2008, a zamieszkany 13.12.2008 :-), pompa uruchomiona w pierwszych dniach października i od tego momentu grzeje i suszy go.

Na pytania o koszty wykonania nie odpowiem, bo są niemiarodajne, gdyż wykonywałem instalację z rodziną (doświadczony instalator) własnymi siłami i ze "specjalną" ceną na PC.

Aby w ogóle dom nadawał się do zamieszkania w tak krótkim czasie, "własnymi ręcami" wykonałem GWC rurowe + wentylację mechaniczną nawiewno-wywieną zrównoważoną, efekty pomierzyłem sobie wczoraj przy -7,5C na zewnątrz powietrze nawiewane do domu 7C, z nawiewów leci 10C (te 3C dogrzewane stratami poddasza, bo kanały leżą w części nieużytkowej ale docieplonej, gdzie utrzymuje się +15C). Powyższe odwiodło mnie już od pomysłu reku (był w planach dla zapewnienia komfortu nie nawiewania mroźnego powietrza bezpośrednio, ale jak widać przy tym GWC jest zbędny).
Dla fanów wentylacji - mam w tak świeżym domu 45-50% wilgotności powietrza przy włączonym non stop minimalnym przepływie (tj. około 100-150m3/h muszę to dokładnie pomierzyć jak dorwę anemomentr i w końcu zamontuję anemostaty ;-), dla mniej obeznanych, wyłączenie jej na noc i 6-7h powoduje skok wilgotności na 75-80% i zaparowane do 1/4 okna ;-)

No i teraz to co da się pomierzyć i opisać:
- wygrzewanie posadzki 8.10-8.11 480h pracy pompy (nie mam podlicznika, ale można na razie oszacować zużycie na podstawie godzin pracy) - dom kompletnie nieocieplony, hula wiatr, wentylacja nie działa
- 8.11- 8.12 - trwają prace wykończeniowe i w międyczasie domek jest otulany z wszystich stron temp. wewnątrz 18C (aby nie za ciepło było układanym na podłogach płytkom 140m2, reszta będzie w panelach) - 360h pracy
- 8.12 - do dziś (od tego mniej więcej dnia temp wewnątrz 20-22C, włączona wentylacja 12h/dobę max wydaj około 600m3, 12h/dobę min i używane dla 3 osób CWU) 400h pracy, walczę z doregulowaniem podłogówki (bo na nieużywanym poddaszu, przygotowanym pod panele i późniejsze wykorzystanie mam 24C ;-) i dobraniem krzywej grzania.

Jak do tej pory podgrzanie CWU (ustawienia 42C start - 50C stop) "zjada" pompie 1h dziennie.
Dogrzewanie budynku 10-13h (taryfę mam już normlaną G11, ale dopiero jak minie pierwszy sezon i może pomierzę podlicznikiem realne zużycie, to pomyślę o II taryfach, teraz nie ma to sensu), obecnie przy ostanich spadkach w nocy -7,5C-10C do 20h pracy. Widać jeszcze spory zapasik (bo spadki musiały być nadrobione szybko) zanim będą mnie musiały zażynać grzałki (na razie zablokowane, a pompa spokojnie pracuje, nie wykazując nadchodzącego deficytu ;-)

GZ jeszcze rególuję (niestety muszę obniżyć przepływy i temp. w chwilowo niewykończonej i niewykorzystywanej przestrzeni, tu wina przesady lekkiej w naszym dziele, bo niepoliczone profesjonalnie, ani nie zaprojektowane, z założeniem w przyszłości paneli/deski podłogowej drewnianej GZ ciut marnuje energię, ale już to prawie opanowałem), w sumie zachowane podstawowe zasady - strefy brzegowe i rozkład 10-15cm zależnie od planowanych wykończeń podłóg i użytkowania. dT zasilanie/powrót 4,5-5,5C (zależnie od zmian temp. na zewnątrz - było 4,5 przy stabilnych -2 przez 3 dni, przy gwałtowynych spadkach nocnych do -10 skacze na 5,5) - czyli chyba dobrze to nam wyszło.

Krzywa 4, przesunięcie 0 (trochę eksperymentowałem, ale tak jest chyba najlepiej :-), co daje:
- w części dziennej 19,5-20,5C, w mniejszych pokoikach 21-22C mierzone 0,5-1m nad podłogą (1C więcej na standardwych 1,8m), dla nas zmarźluchów troszkę za chłodno, ale na razie staram się nie przesadzać, póki nie wyreguluję całości
- temp podłogi 23,5-24,5
- zasilanie na powrocie przy -2 na zewnątrz to około 25C, przy -8 27,5
Wygląda na to, że po wysuszeniu, wskoczy temperatura o brakujący nam 1C w górę, a może i przyszły sezon zejdę do krzywej 3 :-)

DZ i tu trochę moje zmartwienie :-(, ale wszyscy mnie pocieszają, że te 3miesiące od zakopania kolektora to tak musi być - obecnie po 30min pracy sprężarki zasilanie schodzi poniżej 0 :-?, do -0,4 po 3-4h ciągłej jej pracy, wyjście analogicznie -3,5 -4,2C (to osiągnąłem obniżając pompę obiegową z 4 na 2gi bieg, była mniejsza dT około 2,5 i stwierdziliśmy że za szybko jednak ten glikol krąży).
Cóż DZ koniec sierpnia robione, przekopaliśmy glinę i pomimo starań i przysypywania kolektora bezpośrednio nad rurami piachem, jednak jeszcze się ta ziemia nie uleżała porządnie, cały czas "osiada" w miejscach kopanych rowów, nie pomogła nam też totalnie sucha w tym roku jesień, cóż mam nadzieję, że wystarczy tej energii do marca, tym bardziej, że w przerwach między włączeniami pompy, gdy zostawię glikol w ciągłym obiegu to po 30min mam go w całym DZ o temperturze 1,5C.

Czy wystarczyło samo DZ bez grzałek i jaki był koszt ogólny pierwszego sezonu napiszę w maju :-) (rachunki mam rozliczane co pół roku ;-), ale i tak już po tych pierwszych doświadczeniach i rachunku za miesiąc taryfy C11 z października, widzę, że koszty będą bardzo zadowalające i na akceptowalnym poziomie. A może na przyszłu sezon powalczę z Wami w wyścigu o kropelkę, jak się oswoję z "bestią" i zobaczymy jak tanio taką chatkę da się ogrzać.

Pozdrawiam i jeszcze lepszego Nowego Roku Wszystkim Forumowiczom życzę, jednocześnie przepraszając za ten przydługi wywód.

P.S. Śledzę uważnie ten wątek od 1,5roku i bez niego, rad Hydrola, doświadczeń Bonetki i innych użytkowników raczej bym się nie podjął tego wyzwania, a tym bardziej własnoręcznego udziału w tworzeniu tego "wynalazku" we własnym domku, zyskałem od Was wiele cennych rad i podstawy teorii, dziękuję Wam Wszystkim za to.

Marcinn73
31-12-2008, 15:38
Wywód nie był "przydługi" :) - każde doświadczenia są dla nas ważne...
Ja również życzę wszystkim "pompowcom" szczęśliwego Nowego Roku !!!!!

androzek
31-12-2008, 18:20
Włąśnie podliczyłem rok 2008 pracy pompy Nibe Fighter 1240 ( czas pracy,wąłczenia itp ) - prosze pomóżcie jak wkleić plik Excela lub jak przenieść dane na forum

sylvia1
31-12-2008, 18:41
Włąśnie podliczyłem rok 2008 pracy pompy Nibe Fighter 1240 ( czas pracy,wąłczenia itp ) - prosze pomóżcie jak wkleić plik Excela lub jak przenieść dane na forum
poszło na priva

jack_2000
01-01-2009, 00:57
przy dużych mrozach podbicie +3 w godz. 0-6 i 13-19 co daje 30% zużycia w I taryfie i 70% w II.

hmmm 6-13 i 15-23 mam 22 pozostałe godziny mąż wczoraj podbił o 3 i co? temp maksymalna to 22,5 a pompa chodziła od 23 do 6 rano... no załamka mimo wszystko. U mnie pewno bruździ to że mam wymiennik i własny bufor 300 l a nie ten z ziriusa... ale zobaczymy jak w dłuższym okresie się to rozłoży na taryfy i bez kominka bo po sylwku zmniejszymy ilość i częstotliwość grzania kominkiem (obecnie od 16-23 kominek spala ok 10 szczap ale w domku robi sie 23-24 stopnie).

22,5 stopnia przy podłogówce do jak 24-25 stopni przy grzejnikach. Z reguły ludzie z forum przy podłogówce mają 20-21 czasami 23 ale wyżej - zmarzluchy z was :lol: mierzyć temp. powinno się ok 1,5 m nad podłogą najlepiej na jakieś półce lub szafce.

jack_2000
01-01-2009, 01:00
No u nas podobnie z czasem grzania PC dlatego tak bardzo sie zdziwilem jak jack_2000 pisal o 6-8 godzinach grzania na dobe i ze to mu wystarcza..
pozdr
rafal

ale ja mam trochę przewymiarowaną pompę 10KW przy 139m2 powierzchni użytkowej a mam dodatkowo rekuperator. Np. wodę w zbiorniku 400l z 38 stopni do 48 stopni podgrzewa w 20minut.

jack_2000
01-01-2009, 01:02
No u nas podobnie z czasem grzania PC dlatego tak bardzo sie zdziwilem jak jack_2000 pisal o 6-8 godzinach grzania na dobe i ze to mu wystarcza..
pozdr
rafal

sprwadziłem wczoraj - pompa chodziła 7 godzin przy dużym mrozie w nocy i zerowej temp. w dzień.

Tak 7 godzin ale z tego 5 godzin na podbiciu +3 a to powoduje że podłoga podgrzewa mi się w tym czasie do 26-27,5 stopnia

jack_2000
01-01-2009, 01:07
jack_2000

Rozumiem,że podbicie masz po to by wymusić grzanie w tym przedziale czasu co podałeś. To jest ok.Ja w zadanych przedziałach także mam wyżej lub niżej. Problem w tym ,że gdybym podbił nawet o 10 to i tak pompa mi w tym przedziale nie dogrzeje bardziej domu( nie zdąży), bo podbicie nie wymusza wiekszego sprężenia chwilowego , tylko wyższą temp która uzyskamy na powrocie.Jedynym rozwiazaniem jest dac pompie czas....wiecej czasu.Ja juz 15 h na dobe grzeje a i tak nie mam wiecej niz 20C. Fakt - dom nie wygrzany. I rzeczywiście może to być problem prze... lub niedowymiarowania PC.

ale mój sterownik jak się okazuje jest dość specyficzny ustawiam do ilu ma podgrzewać pompa wodę aby osiągnąc odpowiednią temp. w podłodze gdzie jest czujnik. np. przy zerze = 23 stopnie i do takiej podgrzewa podłogę gdzie jest czujnik a dokłądnie do 23,3 bo jest histereza o,3 stopnia jak podbiję +3 dogrzewa do 26,3 i się wyłączą załaczą się przy 25,7 bo histereza działą w dół i w górę.

androzek
01-01-2009, 13:21
Zgodnie z obietnicą przesyłam podsumowanie roku 2008.Pompa działa od sierpnia 2007 a wprowadziliśmy się 11 wrzesnia 2007.Dla przypomnienia - pompa Nibe Fighter 1240 10 kW.odwierty pionowe 4x60 m.Dom zbudowany z Ytonga 36,5,powierzchnia po podłodze 223 m2,użytkowa 168 m2,styro na podłodze 13 cm,dach najcieplejszy Rockwool 23 cm,wentylacja grawitacyjna,kominek rekreacyjny.Temperatury "zadane" salon,pokoje 21,5 C,łazienki 23-24 C,wiatrołap,pom.gospodarcze,sypilania ok. 19 C.Całość sterowana wcześniej opisywanym i komentowanym systemem Danfos Wellnes ( dlatego możliwa jest regulacja temp.w każdym pomieszczeniu ).Temperatura dolnego źródła wchodzącej solanki przy aktualnie minus 14C ( noc sylwestrowa ) to 5,6C a wychodzącej solanki 0,6C.Ciepła woda - główne zużycie to 4 prysznice wieczorem.Nie regulowałem praca pompy - taryfa tańsza itp choć mam taryfę weekendową-wychodzę z załoźenia,że w nocy jest zimniej i pompa pracuje intensywnej a w dzień jest cieplej i pracy jest mniej.W czasie działania 1 usterka - wymiana panelu elektronicznego z przekaźnikami.Bez innych problemów w działaniu i komforcie cieplnym.Od miesiąca pierwotna krzywa grzania "9" zmieniona na "7" czyli krzywa grzania przesunieta w lewo - schłodzenie wody wchodzącej o ok.4 C.Takie przesunięcie nie powoduje brak wydolnosci systemu - głównie chodzi o temperaturę w łazienkach.Poniżej przedstawiam tabelkę pokazującą pracę pompy.
Czekam na wnioski,dyskusję i porównania.
http://img514.imageshack.us/img514/416/nibefighter124010kwgu4.th.jpg (http://img514.imageshack.us/my.php?image=nibefighter124010kwgu4.jpg)

Inka Opole
01-01-2009, 15:52
sprwadziłem wczoraj - pompa chodziła 7 godzin przy dużym mrozie w nocy i zerowej temp. w dzień.

Tak 7 godzin ale z tego 5 godzin na podbiciu +3 a to powoduje że podłoga podgrzewa mi się w tym czasie do 26-27,5 stopnia

nie twierdzilem ze sie mylisz u siebie tylko to tak inaczej wyglada u mnie no i jeszcze u kilku osob ale faktycznie moze rozwiazaniem jest przewymiarowana pompa u ciebie u mnie na podobny metraz mam pompe 7kw..czyli jednak roznica jest
pytanie czy to dobrze czy zle
generalnie zawsze radzili niedowymiarowac niz przewymiarowac ale jakos u ciebie nie ma to zastosowania bo i rachunki tez masz male
pozdr
rafal

klimaw
01-01-2009, 17:18
Czekam na wnioski,dyskusję i porównania.


Hej
Nie mam wyników za rok bo grzeję dopiero 4 miechy ale może coś da porównanie za grudzień 2008.
W nawiązaniu do twojej tabeli kolumny są te same:
CWU
kolumna C-h/miesiąc- 89
kolumna D-h/dobę - 2,87
CO
kolumna H-h/miesiąc- 178
kolumna I-h/dobę- 5,74

kolumna K-wł/miesiąc- 376
kolumna L-wł/doba- 12,12
kolumna M-czas cyklu- 0,47

Zużycie prądu za grudzień (podlicznik) to T1-221,T2-254-razem 475 kWh.
1140 6kW+VPA300/200-122m2-parter. :D

Androżek-nie masz podlicznika dla porównania?

Zastanawia mnie duża ilość włączeń PC u ciebie.
Dla CWU u mnie 6kW jest trochę za mała więc duże czasy grzania CWU.

Od stycznia wracam do Twojego sposobu sterowania i na pokoje załadam czapki ( siłowniki) na pętlach i rezygnuję z podbić w nocy, bo te podbicia mnie wykańczają-za gorąco jest w nocy i zbyt niska temp w łazienkach.Nie mogę mieć w całej chałupie 23-24 tak jak powinno być w łazienkach , bo to dla mnie parnik. :cry:

bonetka
01-01-2009, 18:07
Witam Was Wszystkich serdecznie w Nowym Roku i życzę zdrowia i ciepłych domków ( zawsze może być chłodniej a gorzej na odwrót ) i tego ciepła jak najtańszego .
Androżku ....ta tabelka ( piękna ) ale ja chciałabym wiedzieć ile kWh zużyła na dobę i średnio na m-c w poszczególnych miesiącach ( a nie tylko ile godzin pracowała czy ile miała włączeń na dobę przy co czy cwu czy razem ) .....czy np. udało Ci się zejść ( czy komukolwiek ) do np. mniej niz 20 kWh na dobę przy np. 20 *C temp. wewnetrznej ( co +cwu ) ( strukturę też można byłoby podać , że tyle w drogiej a tyle w taniej ...czy procentowo ). Twoja temp. wchodzacego glikolu 5,6 ok! ale nie piszesz czy to na samym pocżatku pracy czy po godzinie pracy czy po więcej a przecież w miarę pracy glikol się ochładza i pod koniec pracy może mieć np. 2 *C ( i minusową na wyjściu ) .

A ja mam jeszcze taką sprawę .....jest ciepło w domu teraz 26 *C i termometr . na wysokosci 1.80 ...zmniejszyłam krzywą 1,8 na 1,3 ( podbicie w nocy zostało bo ciągle nie mam zegara ) ...pytanie dlaczego jest ciepło? ....
Mamy jeszcze garb na krzywej czyli dodatkowe podniesienie temp. powrotu ( lub obniżenie przy jakiś temp zewnętrznych np. -5 , 0, +5 ) ....
teraz jest ustawione tak ....
wyj.20*C krzywa 20 *C
wyj.15*C krzywa 21,4 *C
wyj.10*C krzywa 22,4 *C
wyj. 5 *C krzywa 23,4 *C
wyj. 0*C krzywa 24,4*C
wyj. -5*C Krzywa 25,4
wyj.-10 krzywa 26,4
wyj. -20 krzywa 27,4
wyj. -25 krzywa 28,4
wyj.-25 krzywa 29,4
to ustawiał na poczatku instalator albo sama się tak ustawiła przy pierwszej regulacji i wynika z tego , że krzywa jest linią prostą ( tzn. prosta ukośna ) gdyby chcieć podbić w jakiś granicach to trzeba byłoby dodać np. +3 *C ...czyli przy wyj. O*C byłoby 24,4 +3 =27,4 ...byłby garb przy temp. zewnętrznej 0 *C i taki garb mozna sobie zrobić przy każdej z temp. zewnętrznych .
Pytanie czy u Was też tak jest ? ...jakie wartości ? ...same się ustawiły czy Ktoś je poustawiał ???

klimaw
01-01-2009, 18:17
Bonetka
Ja mam na dobę w grudniu 475kWh/31dni=15,3kWh/doba więc grubo poniżej 20 ale mam chyba z was najmniejszą pow 122m2.
Z krzywymi nie eksperymentuję , a jedynie ładuję na razie firmowe-może kiedyś.
Dodatkowo odnośnie krzywych-czy ktoś ma taką krzywą w większej skali lub dane do niej z tabeli dla poszczególnych zakresów, bo z fabrycznych rysunków nijak nie można wyciągnąć dokładnych wartości. :(

bonetka
01-01-2009, 18:48
Klimaw
to bardzo ładne masz to zużycie :) Niestety z rysunku się nie da :( szkoda , że nie ma tabelki czy innych danych . Są 3 instrumenty regulacji temp. w domu : krzywa grzewcza , przesunięcie równoległe ( czyli np. to podbicie w górę o 2 czy 3 *C ) oraz regulacja krzywej czyli garb ( w górę lub w dół ) czyli obniżenie lub podwyższenie temp. na powrocie z co. ( regulacja co 0,1 *C ) przy dowolnie wybranych temperaturach ( czyli np. -5,0, 5 czy -15,-10 , -5 ) ...dobrze byłoby wiedzieć co i jak ....
Te dane krzywej , to musi być Ktoś kto ma Nibe ...bo innych są inne tzn. Buderus , IVT i Junkers mają takie same.

odnośnie tego garbu (musiałam kapkę pomysleć :))) ...on się sam ustawia automatycznie zależnie od krzywej jaką się ustawi ( linia prosta nie pozioma ) można tylko sobie zmienić ............

androzek
01-01-2009, 20:24
Niestety nie mam podlicznika ale chyba go zamontuję.
Zgadza się,mam za dużo właczeń.Kombinuję z odstępem czasowym między włączeniami,
Temperatura glikolu pod koniec cyklu pracy pompy a nie na początku.
Wiem,że tabelka nie odzwierciedla kosztów,wciąż opieram się na poprzednim rachunku za prąd XI 07 do XI 08,żużyciu prądu w okresie"bezgrzaniowym"( przypominam że wyszło mi orientacyjnie średnio 140 zł/miesiąć w miesiącach w których grzałem.
Proszę o doradztwo w sprawie podlicznika - typ ,koszty zakupu i instalacji.

klimaw
01-01-2009, 20:30
Proszę o doradztwo w sprawie podlicznika - typ ,koszty zakupu i instalacji.
Jak nie chcesz mieć cegły na ścianie to ja mam taki:
http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/sea.pdf
ale wyszedł coś około 600 zł.

Ile masz krzywych grzewczych w 1240?-porównuję do swojej 1140.
Dzisiaj wszystko przestawiłem na czapki.
Czy po zamknięciu pętli pokoi i jak masz tylko część pootwieranych to nie skacze ci dT?

bonetka
01-01-2009, 21:07
Androżku ...to trzeba przyznać że masz DOBRY kolektor :))) ( chodzi o temperaturę .....U Ciebie cieplej i dużo kolektora. Ja mam podlicznik Hager ale droższy niż Pozyton .
Klimaw ...czy naprawdę wymagasz aby jeden producent miał różne krzywe w swoich wszystkich PC ? Jest jeden strerownik i są takie same krzywe ...

klimaw
01-01-2009, 21:53
Klimaw ...czy naprawdę wymagasz aby jeden producent miał różne krzywe w swoich wszystkich PC ? Jest jeden strerownik i są takie same krzywe ...
Zadałem to pytanie , bo zastanowiło mnie to , że Androżek ma ustawioną krzywą 9 ( 7 ).
Ja dotychczas bez siłowników miałem krzywą 2 i podbicie w nocy na +2 więc max 4-duża rozbieźność. 8)
Teraz po podpięciu czapek przestawiłem na jedną stałą 6 i zobaczymy. :lol:

bonetka
01-01-2009, 22:26
Nie czytałam tak dokładnie ..ale jeśli Androżek ma 9 czyli u niego przy 0*C zewnętrznej leci na podłogówkę około 40*C a u Ciebie przy 2 ze 25 *C ..to spora różnica ..Ty masz bardziej płaską On bardziej stromą i co z tego wynika ? , ze czapki mozna sobie załączyć lub nie ale to i tak odbywa się wszystko w ramach krzywych czyli rozdzielasz sobie to co masz - temperaturę jaką dostajesz - wynikową na cżąstkowe ( do poszczególnych pomieszczeń ) ale i tak musi podgrzać do wyższej ...jak ustawisz 6 to więcej zapłacisz niż za 2 ( nawet jak podbijasz ..to tylko +2 więcej =27 ) ....no i dochodzą do tego jakieś drobne W za energię czapek....

opierałam się na krzywej bez przesunięcia ( zalecane przesunięcie w Nibe dla podłogówki to -1 ) ale to nia ma aż takiego znaczenia, po prostu wartości są trochę mniejsze ale meritum sprawy się nie zmienia

klimaw
02-01-2009, 07:04
Bonetka
I to jest sedno sprawy. :D
Dobrze wiem , że zwiększając krzywą leci więcej.
Chodziło mi o podwyższenie temp w łazienkach , a obniżenie ( szczególnie w nocy) w sypialniach.
Jak wszyscy co nie mają siłowników to robią?-ja innej recepty nie znalazłem. :cry:
Będę miał porównanie na koniec stycznia a nawet po 10 dniach.
Już dzisiaj rano przez ciekawość sprawdziłem ilość załączeń PC w nocy i zauważyłem duży wzrost-teraz wiem dlaczago u Androzka w stosunku rocznym jest ich o wiele więcej niz moich.
Nie wpływa to dobrze na PC , ale poczekam te parę dni.
Swoją drogą dzisiaj w zimniejszym spało się o niebo lepiej. :D

wit74
02-01-2009, 08:17
Nie mam tak dokładnych odczytów w IVT. Ogólnie w grudniu na co. + CWU 340h pracy PC. Średnio 11h/dobę czyli około 20kW/d. Ostatnie kilka dni ( gdy schodziło do -10C)pompa pracowała 15,5h/dobę. W końcu temp wew mam średnio 21,5C .Częśc dzienna ma teraz 22C ( dla mnie już bardzo ciepło), zobaczę wiec co będzie gdy ustawię 21C i w przedziałach zejdę do 12-13h/dobę.

HenoK
02-01-2009, 08:53
Chodziło mi o podwyższenie temp w łazienkach , a obniżenie ( szczególnie w nocy) w sypialniach.
Jak wszyscy co nie mają siłowników to robią?-ja innej recepty nie znalazłem. :cry:
Będę miał porównanie na koniec stycznia a nawet po 10 dniach.
Już dzisiaj rano przez ciekawość sprawdziłem ilość załączeń PC w nocy i zauważyłem duży wzrost-teraz wiem dlaczago u Androzka w stosunku rocznym jest ich o wiele więcej niz moich.
Nie wpływa to dobrze na PC , ale poczekam te parę dni.
Swoją drogą dzisiaj w zimniejszym spało się o niebo lepiej. :D
Rozwiazaniem tego problemu jest ogrzewanie podłogowe o większej pojemności cieplnej (dużo grubsza wylewka lub wykorzystanie akumulacyjności płyty fundamentowej zespolonej z ogrzewaniem podłogowym - grunt, izolacja cieplna, płyta fundamentowa, izolacja przeciwwilgociowa, wylewka ogrzewania podłogowego).
Taka podłogówka jest w stanie zakumulować sporą ilość ciepła bez znacznego podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Wahania dobowe temperatury w pomieszczeniach nie przekraczają 1-1,5 st. C. Dodatkowym plusem są bardzo długie cykle pracy pompy ciepła (dla grzania wystarczyłyby dwa cykle pracy pompy ciepła na dobę, ze względu na ciepłą wodę ilość cykli może wzrosnąć do czterech).

Takie rozwiązanie zapewnia praktycznie stabilną temperaturę w pomieszczeniach w ciągu doby. Przy grzaniu tylko w II taryfie lekkie obniżenie temperatury jest w godzinach wieczornych i do połowy nocy. Nieco cieplej jest nad ranem i w ciągu dnia.

bonetka
02-01-2009, 11:38
Klimaw
dla łazienek bedziesz grzał więcej ? to się nijak nie opłaci . Trzeba było zrobić albo tak jak napisał Henoczek ( wylewka bardziej akumulacyjna niż w innych pomieszczeniach ) albo dodatkowo ścienne . Nie lepiej zastosować sobie jakiś grzejnik elektryczny czy promiennik ( wchodzisz włączacz rano na kąpiel ...czy wieczorem ale na chwilę ma dużą moc i momentalnie robi się ciepło , wychodzi ostatni kapielowicz wyłączasz ) a tak gonisz całą PC przez łazienki na wyzszej krzywej przez cały czas.
Wiesz, żeby to było tak ze temp. idaca na łazienkę jest wyzsza a reszta nizsza ale grzeje całość do tej nizszej a tu jakieś czary mary i mamy więcej w tych łazienkach to tak . Ale tutaj to całość grzejesz do wyzszej i za to płacisz a tylko póżniej przydławiasz na poszczególne pomieszczenia żeby leciało mniej.
Ale coś za coś ...albo Afryka w łazienkach ( i trzeba zapłacić jak się nie zrobiło zawczasu jak trzeba ..chociażby największy grzejnik na temp. taką jak na podłogówkę ...tylko znowu wybieraj albo ciepło i kolubryna na ścianie albo zimno i estetyka :) .

Wit ... u mnie goraco . Po nocy w sypialni 27 stopni i było otwarte okno ...muszę obnizyć krzywą bo padnę ( kocham ciepło ale jest za ciepło ) nie sprawdzałam ile pracuje ( w pomieszczeniu gospod. mam zakręcony grzejnik i tam jest zimno !! ) ale nie dużo h pracy w porównaniu z innymi ( ja mam wyłączoną cwu po południu - nie dolewa i nie grzeje do 22 ) więc się nie załącza dla cwu .wcale .
Ale sprawdzę z ciekawości ile pracuje na dobę . Tylko ze u nas to nie są całkiem rzeczywiste godziny ..PC trochę zawyża to swoje liczenie .

kiedyś ( nie chciało mi się wchodzić do pom. gospo. i grzebać w PC bo się spieszyłam ) wyjeżdzałam , zakręciłam wszystko ( grzejniki na zero i ( miałam jeszcze siłowniki ) temostaty też bardzo nisko . Przyjeżdzam a w domu ziąb !!!. I co z tego jak na PC nie było zmniejszone ??? musiałam zapłacić za wysoką krzywą bo taką wodę wyprodukowała a tylko nie dała do pomieszczeń bo były pozakręcane.

wit74
02-01-2009, 12:45
To wlasnie mnie zastanawia,że od 22-6 pompa grzeje i max temp w domu to 22,5C( gdy mrozniej to nawet do 8.00 rano).Ja choćbym chciał to nie dam rady nawet 23C uzyskać, chyba ,że bardzo długi czas pracy bez przerwy.
Może to wszystko nie wygrzane, jeśli jakieś straty ciepła to nie wiem gdzie... :( .Przez ostatnie tygodnie dT GZ spadła u mnie z 7,5 do 6,2 - czyli powrót cieplejszy.Może PC niedowymiarowana ? A może tak ma być, choć u innych widze,ze jest inaczej.
PS
Ja CWU też nie grzeje w czasie gdy jestem w pracy i w nocy.

androzek
02-01-2009, 13:03
Nie czytałam tak dokładnie ..ale jeśli Androżek ma 9 czyli u niego przy 0*C zewnętrznej leci na podłogówkę około 40*C a u Ciebie przy 2 ze 25 *C ..to spora różnica ..Ty masz bardziej płaską On bardziej stromą i co z tego wynika ? , ze czapki mozna sobie załączyć lub nie ale to i tak odbywa się wszystko w ramach krzywych czyli rozdzielasz sobie to co masz - temperaturę jaką dostajesz - wynikową na cżąstkowe ( do poszczególnych pomieszczeń ) ale i tak musi podgrzać do wyższej ...jak ustawisz 6 to więcej zapłacisz niż za 2 ( nawet jak podbijasz ..to tylko +2 więcej =27 ) ....no i dochodzą do tego jakieś drobne W za energię czapek....

opierałam się na krzywej bez przesunięcia ( zalecane przesunięcie w Nibe dla podłogówki to -1 ) ale to nia ma aż takiego znaczenia, po prostu wartości są trochę mniejsze ale meritum sprawy się nie zmienia

Moja aktualna krzywa grzania to 7 ( Nibe)

klimaw
02-01-2009, 14:23
HenoK
Mam wątpliwości czy grubsza wylweka w łazience spowodowałaby wzrost temperatury.Z pewnością byłaby temp. stabilniejsza ale wzrost? :o
Tak na marginesie po wymianie wentylatorów w łazienkach jest OK-wiesz o co chodzi.
Bonetka
Afryka w łazience?.... a 23-24 stopnie to jaka Afryka? Żeby 30 to tak..... :D
Być może skończę na grzejniczkach w łazienkach ale jeszcze trochę pokombinuję-po pierwsze zobaczę ile więcej to miesięcznie kosztuje. :cry:

Łazienka to jedno , a sypialnia drugie.
Ja lubię spać przy 17-18 st. bo 20 w nocy to dla mnie upał.
LUDZIE kto ma PC i lubi w zimnym spać przy podłogówce-jak to robicie?
Czy pozostaje tylko uchylenie okna?

Androzek-jak u ciebie bo ty jako jedyny z tu piszących masz czapki? 8)

HenoK
02-01-2009, 14:29
Klimaw
dla łazienek bedziesz grzał więcej ? to się nijak nie opłaci . Trzeba było zrobić albo tak jak napisał Henoczek ( wylewka bardziej akumulacyjna niż w innych pomieszczeniach ) albo dodatkowo ścienne . Nie lepiej zastosować sobie jakiś grzejnik elektryczny czy promiennik ( wchodzisz włączacz rano na kąpiel ...czy wieczorem ale na chwilę ma dużą moc i momentalnie robi się ciepło , wychodzi ostatni kapielowicz wyłączasz ) a tak gonisz całą PC przez łazienki na wyzszej krzywej przez cały czas. Zgadzam się z tym z jednym zastrzeżeniem - trudno byłoby zrobić podłogówkę o większej akumulacyjności tylko w łazience.

Taka podłogówka o bardzo dużej pojemności cieplnej ma jeszcze inne zalety. Mniejsze wahania temperatury dobowej to jedno, ale też średnia temperatura dobowa podłogówki będzie niższa, co oznacza niższe straty do gruntu.
Sterowanie taką podłogówką staje się też banalnie proste. Można sobie darować sterowanie pogodowe. Wystarczy sterownik pokojowy regulujący temperaturę w reprezentatywnym pomieszczeniu (może być bezprzewodowy ;)).
To oczywiście może mieć odbicie w cenie całej instalacji pompy ciepła.

HenoK
02-01-2009, 14:36
HenoK
Mam wątpliwości czy grubsza wylweka w łazience spowodowałaby wzrost temperatury.Z pewnością byłaby temp. stabilniejsza ale wzrost? :o Ja tego nie napisałem :o . Wyższą temperaturę w łazience zapewnią albo dodatkowe grzejniki, albo ogrzewanie ścienne (ja tak mam zrobione).

bonetka
02-01-2009, 18:00
To ja się wyraziłam nieprecyzyjnie :( przepraszam .....chodziło mi o akumulacyjność w szerszym znaczeniu tzn. bardzo gęste ułożenie pętli podłogowej niż gdzie indziej ( w innych pomieszczeniach ) i całość nazwałam wylewką ( wylewka +rurki = podłogówka ) .
Może to herezja co napiszę i znam pogląd że bardzo gęsto nic nie da ( panuje pogląd , że można uzyskać ileś tam W z metra i nie da rady wiecej ) ale ja ułożyłam najgęściej jak można ( jak się da ) . Nie wiem , może bym jeszcze coś zrobiła dodatkowego np. jakąś fiolię metalową , coś co powodowałoby dodatkowy efekt grzewczy ( wylewka swoje a ten dodatkowy materiał swoje ).
Pytanie czy zupełnie niemożliwe jest uzyskanie tych 2 *C więcej w pomieszczeniu jeśli mamy na całym domu rurki np. co 10 cm a w łazience co np.3 cm ...przecież skoro w strefach brzegowych układa się bardzo gęsto i ma się efekt wyzszej temp. ( temp. podłogi do 33 *C ) to dlaczego nie miałoby tu grzać więcej ???

o grzejnikach pisaliśmy, o ściennym też , to nic nowego ..pytanie co można zrobić i jak , aby podłogówką zapewnić max mozliwy do uzyskania a tymi dwoma wzmocnić dodatkowo .

androzek
02-01-2009, 18:24
HenoK


Androzek-jak u ciebie bo ty jako jedyny z tu piszących masz czapki? 8)


W sypialni mam 18 stopni,21 to juz męczarnia.

jack_2000
02-01-2009, 18:29
Zgodnie z obietnicą przesyłam podsumowanie roku 2008.Pompa działa od sierpnia 2007 a wprowadziliśmy się 11 wrzesnia 2007.Dla przypomnienia - pompa Nibe Fighter 1240 10 kW.odwierty pionowe 4x60 m.Dom zbudowany z Ytonga 36,5,powierzchnia po podłodze 223 m2,użytkowa 168 m2,styro na podłodze 13 cm,dach najcieplejszy Rockwool 23 cm,wentylacja grawitacyjna,kominek rekreacyjny.Temperatury "zadane" salon,pokoje 21,5 C,łazienki 23-24 C,wiatrołap,pom.gospodarcze,sypilania ok. 19 C.Całość sterowana wcześniej opisywanym i komentowanym systemem Danfos Wellnes ( dlatego możliwa jest regulacja temp.w każdym pomieszczeniu ).Temperatura dolnego źródła wchodzącej solanki przy aktualnie minus 14C ( noc sylwestrowa ) to 5,6C a wychodzącej solanki 0,6C.Ciepła woda - główne zużycie to 4 prysznice wieczorem.Nie regulowałem praca pompy - taryfa tańsza itp choć mam taryfę weekendową-wychodzę z załoźenia,że w nocy jest zimniej i pompa pracuje intensywnej a w dzień jest cieplej i pracy jest mniej.W czasie działania 1 usterka - wymiana panelu elektronicznego z przekaźnikami.Bez innych problemów w działaniu i komforcie cieplnym.Od miesiąca pierwotna krzywa grzania "9" zmieniona na "7" czyli krzywa grzania przesunieta w lewo - schłodzenie wody wchodzącej o ok.4 C.Takie przesunięcie nie powoduje brak wydolnosci systemu - głównie chodzi o temperaturę w łazienkach.Poniżej przedstawiam tabelkę pokazującą pracę pompy.
Czekam na wnioski,dyskusję i porównania.
http://img514.imageshack.us/img514/416/nibefighter124010kwgu4.th.jpg (http://img514.imageshack.us/my.php?image=nibefighter124010kwgu4.jpg)

faktycznie strasznie krótkie cykle przez co jest bardzo dużo załączeń na dobę - u mnie dla przykładu najkrótsze cykle dal co. to ok.1,5h. U mnie zależy to od ustawionej histerezy, jeśli zadam np. na podłogę 26 stopni przy histerezie 0,3 stopnia to pompa załączy się 26,0-0,3 = 25,7 i grzać będzie do 26,0+0,3 czyli do 26,3 a to trwa ok. 35 minut,

bonetka
02-01-2009, 18:48
Jack_2000
nie wiem jak uzyskujesz takie rzadkie włączenia skoro masz taką małą histerezę 0,3 *C ) ....przewaznie mają po 4- 5 *C ...chyba , ze u Ciebie tak szybko nie stygnie i masz super podłogówkę. Podniesienie temp. z kolei to strasznie długo ..35 minut żeby nagrzeć 0,6*C ???
Poza tym histereza to 0,3*C to raczej jest dzielona na pół czyli 0,15 .. w górę i w dół od tych 26 *C
jak tak liczysz jak liczysz ....dodajesz 0,3 w górę i w dół ..to wtedy jest 0,6

bartez-k
02-01-2009, 19:57
Nowością (niby) sa pompy z regulowaną w zależności od potrzeb moca grzewczą. Zainteresowała mnie pompa Nibe fighter 1250. Planowałem zakup 1240 ale zaciekawiła mnie ta autoregulacja mocy grzewczej w 1250 ?!! Chociaż różnica ok 13k gasi moja ciekawość... :-?
Co Wy na to? Co myślicie na temat tych nowości??? :o

wit74
02-01-2009, 19:58
Ja właśnie o tym wcześniej pisałem.Nie dogrzewałem w zadanym czasie,bo przy mroziku -9, temp. powrotu przez 4-5 minut podnosiła się o 0,1C.Czyli nawet 50 minut grzania by podnisc o 1C.Zaobserwowałem nawet 3,5C w 6 godz.A miałem do podniesienia 7C.

klimaw
02-01-2009, 20:15
Nowością (niby) sa pompy z regulowaną w zależności od potrzeb moca grzewczą. Zainteresowała mnie pompa Nibe fighter 1250. Planowałem zakup 1240 ale zaciekawiła mnie ta autoregulacja mocy grzewczej w 1250 ?!! Chociaż różnica ok 13k gasi moja ciekawość... :-?
Co Wy na to? Co myślicie na temat tych nowości??? :o

Chyba na razie brak danych rzeczywistych , a nie katalogowych. :(
Czas i użytkownicy pokażą co to jest warte. :D

hydrol
02-01-2009, 22:04
właściwie zaprojektowana instalacja prowadzi do oczekiwanych temperatur pomieszczeń :D : w łazienkach układamy gęściej i krótsze pętle. Dławienie i jednoczesne przegrzwanie czynnika do potrzeb łazienek zawsze prowadzi do strat COP.
O tym jak długi jest cykl pracy decyduje z jednej strony akumulacyjność a z drugiej przyjęta histereza sterownika. Im histereza większa tym cykle pracy dłuże. Co to? Ano jeśli zadana temperatura wynosi 30 C a regulator załącza sprężarkę przy 29C a wyłącza przy 31 C to znaczy że histereza regulatora wynosi 2 C. Oczywiście nie należy przesadzać bo duża histereza to mniej precyzyjna regulacja. Ile macie nastawioną histerezę czy jak tam ja nazywają specyficzni tłumacze instrukcji ? :roll:

bonetka
02-01-2009, 23:08
w IVT histreza ustawiona fabrycznie na co. wynosi 5*C a na cwu 4 *C .
Może to i za dużo ale to nigdy mi nie przeszkadzało i ilość włączeń zawsze była mniejsza niż u Innych ( gdyby często się właczała w drogiej taryfie to dodatkowo by mnie denerwowała ) .
Jeszcze tylko taka uwaga , że histereza jest do ustawienia w menu serwisowym i właściwie powinien ją ustawić instalator w zależności od konkretnej instalacji . W IVT można sobie wejść i zmienić ale u niektórych należy podać kod żeby się tam dostać .
Dla ciekawości np. w Alpha Inno Tec histereza co. jest fabrycznie na 2 *C ( zakres regulacji 0,5-3 ) a cwu na 2*C ( regulacja 1-30 )

Wit zaintrygowało mnie to co napisałeś ...i musiałam zbadać te załączenia jeśli chodzi o dł. grzania . To dziwne ale O,1 *C nagrzewa się w różnym czasie ... na początku rozpoczęcia grzania rzeczywiście około 5 minut ale w środku cyklu ( miała dogrzać z 24 do 29 ....już tylko 3 min. ( nie miałam stopera a szkoda ) ....póżniej co 1,5 minuty ta szybkość może zależy od róznych czynników i nie jest jednakowa .
Subiektywne odczucie jest takie , że PC podnosiła o 5 *C przez 1 godzinę max 1,5 godziny ( zależy kiedy, obserwowałam dwa cykle ) ale nie 5 czy 6 ..
Pytanie od czego to zależy ???

hydrol
03-01-2009, 08:14
To bardzo celne spostrzeżenie! I tu tkwi sens długich cykli. Na początku pracy zawór termostatyczny jest przegrzany po długim postoju ( czujnik ma temperaturę bliska otoczenia) po włączeniu sprężarki czujnik jest gwałtownie oziębiony i zawór sie zamyka co powoduje spadek przepływu czynnika chłodniczego , spadek mocy chłodnieczej a w rezultacie wzrost temperatury czujnika i kolejno zawór znowu się nieco uchyla ....... Nie winikając w szczegóły zawór wpada w oscylacje gasnące - czyli początkowo duże a poem zanikające. Oczywiście zmienia się również moc popmpy ciepła i COP , zatem średenia moc na początku cyklu jest mniejsza.
Tu widac zasadniczą zaletę popm z elektronicznym zaworem rozprężnym, któy stabilizuje się znacznie szybciej, ale jest z 10 razy droższy i w małych jednostkach nie warto, choć jak widac na rynku i to sie zmienia.
Ideałem jest stała praca pompy ciepła modulowana zmiennymi obrotami - tylko że falownik też generuje stratę. Nic nie jest idealne za wyjątkiem żon. :roll:
Przepraszam ze taki ściemniam ale nie o wszystkim da sie napisac prosto :D

klimaw
03-01-2009, 08:54
Nic nie jest idealne za wyjątkiem żon. :roll:

Popieram , ale muszę bo moja siedzi obok. :D

HenoK
03-01-2009, 09:20
Wit zaintrygowało mnie to co napisałeś ...i musiałam zbadać te załączenia jeśli chodzi o dł. grzania . To dziwne ale O,1 *C nagrzewa się w różnym czasie ... na początku rozpoczęcia grzania rzeczywiście około 5 minut ale w środku cyklu ( miała dogrzać z 24 do 29 ....już tylko 3 min. ( nie miałam stopera a szkoda ) ....póżniej co 1,5 minuty ta szybkość może zależy od róznych czynników i nie jest jednakowa .
Subiektywne odczucie jest takie , że PC podnosiła o 5 *C przez 1 godzinę max 1,5 godziny ( zależy kiedy, obserwowałam dwa cykle ) ale nie 5 czy 6 ..
Pytanie od czego to zależy ???To jest zupełnie normalne. Liniowy wzrost temperatury, np. 1 st. C/min, będzie zachodził tylko tam, gdzie jest stały dopływ energii i nie ma strat tej energii (np. dobrze zaizolowany zbiornik z wodą ogrzewany grzałka elektryczną). Tam gdzie ilość dostarczonej energii do zbiornika (pomieszczeń) zalezy od różnicy temperatur pomiędzy źródłem ciepła (np. ogrzewaniem podłogowym) a odbiornikiem (powietrzem w pomieszczeniu) zmiany temperatury zachodzą zgodnie z funkcją wykładniczą - im większa różnica temperatur, tym więcej energii jest przekazywane do odbiornika, i tym samym wzrost temperatury jest szybszy (tak się dzieje na początku grzania), im mniejsza różnica temperatur pomiędzy żródłem ciepła a odbiornikiem tym mniejszy przepływ energii, i tym samym wolniejszy wzrost temperatury. Podobne zjawisko występuje też w wymiennikach płytowych pompy ciepła. Wszystkie te zależności powodują, że nie ma stałego przyrostu temperatury w czasie. Przyrost ten bedzie w mniejszym stopniu zależny od czasu, gdy moc źródła ciepła znacznie straty odbiornika przewyższa (np. przewymiarowana pompa ciepła w potrzeb ogrzewania). W skrajnych przypadkach zadana temperatura nie zostanie osiągnięta w ogóle (moc pompy ciepła pokryje straty pomieszczenia, ale tylko do określonej temperatury) - pompa ciepła może wtedy chodzić 24h/dobę i pomieszczenia będą niedogrzane. Wtedy jedynym wyjściem jest włączenie dodatkowego źródła ciepła.

bonetka
03-01-2009, 11:53
No tak ... ale nie całkiem o to mi chodziło .
Byłam zdziwiona tym , że u mnie grzeje krócej ( podnosi o np. te 5 *C ) i wysnułam wniosek że czas podnoszenia temp. jest inny u mnie i u Wita i tu właśnie zastanawiałm się dlaczego tak jest ? Przecież mamy takie same PC więc rożnice w budowie ( TZR ) odpadają ( zasady pracy TZR są takie same dla naszych PC ) . Czy należy złożyć to na poczet tego , ze Wit ma nowy dom ? ale aż takie róznice w czasie grzania ( 2 czy 3 razy tyle )!!! No może podgrzewał od innej temp. do innej ( inna krzywa ) ale aż taka róznica ?? Co to znaczy długi cykl grzania ? przecież długi to chyba nie znaczy bardzo dłuuuugi ? , który kosztuje mniej ? ( trudno mówić o optymalnym bo PC w zależnosci od warunków i tak bedzie grzała jak sobie chce ) to chyba nie jest takie super , że pompa chodzi 6 godzin żeby podniesć o 3,5 *C .!!!!......
i jeszcze nie wydaje mi się żeby miał żlę dobraną PC ( zapomiałam jaką ma konkretnie i do jakiego domu ).

aaa i co z histerezą ..jaką uważacie za najbardziej optymalną ?

Inka Opole
03-01-2009, 12:38
witam
a mnie dalej meczy jakie jest optymalne ustawienie przeplywow w podlogowce na przeplywomierzach..nigdzie nie moge nic na ten temat znalezc:(

jack_2000
03-01-2009, 13:16
Jack_2000
nie wiem jak uzyskujesz takie rzadkie włączenia skoro masz taką małą histerezę 0,3 *C ) ....przewaznie mają po 4- 5 *C ...chyba , ze u Ciebie tak szybko nie stygnie i masz super podłogówkę. Podniesienie temp. z kolei to strasznie długo ..35 minut żeby nagrzeć 0,6*C ???
Poza tym histereza to 0,3*C to raczej jest dzielona na pół czyli 0,15 .. w górę i w dół od tych 26 *C
jak tak liczysz jak liczysz ....dodajesz 0,3 w górę i w dół ..to wtedy jest 0,6

a więc mam histerezę 0,6 czyli 0,3 w górę i w dół,

u mnie na sterowniku ustawiam temp. do jakiej pompa ma podgrzać podłogę (gdzie umieszczony jest czujnik) a więc jeśli ustawię 26 stopni to pompa podgrzewa do 26,3 i się wyłączą - spadek temp. z 26,3 na 25,7 trwa przy takich mrozach jak teraz ok. 1h więc pompa włącza się po godz. przy temp. 25,7 grzeje ok. 40minut do 26,3 i się wyłącza. gdybym nie miał ustawionego podbicia przy jednym takim cyklu trwającym 100 minut pompa załączałaby się na dobę ok. 14 razy.

Ja dodatkowo mam w godz. 1-6 i 13-19 podbicie +3 i w zasadzie pompa nie pracuje od 6 do 13 i od 19 do 1 w nocy.

Kiedyś miałem pootwierane za maxa zawory na wszystkich pętlach, ale jak się okazuje 2 pętle są zdecydowanie dłuższe i w tych pomieszczeniach miałem chłodno. Dlatego też teraz są one otwarte na full a inne delikatnie przydławione. Wcześniej miałem delta T czyli różnicę wejściem i wyjściem dolnego źródła ok.5 stopni teraz jest tylko 4. Czy to dobrze czy źle? Żaby wrócić na 5 musiałbym zmniejszyć prędkość obiegu glikolu w kolektorze?

Jak u Was wygląda zużycie prądu w zależności od spadku temp. dolnego źródła? Ja na jesień miałem zużycie poniżej 3KW na godzinę przy temp. dolnego źróla powyżej 10 stopni teraz pompa pobiera mi 4KW na godzinę ale temp. dolnego źródła przy mrozach -5 do -8 wynosi ok. 3-4 stopnie. Tak też jest prawidłowo?

rume
03-01-2009, 13:36
Ja mam na dobę w grudniu 475kWh/31dni=15,3kWh/doba więc grubo poniżej 20 ale mam chyba z was najmniejszą pow 122m2.

Ja mam jeszcze mniejszy dom a zużycie większe.

Małe podsumowanie z ostatniego tygodnia.

117m2 podłogówki, Nibe Fighter 1240 6kW (3x400V), sondy 140m pionowe, pierwszy sezon.
- średni czas pracy PC 16,56 h/D
- średnie zużycie 28,34 kWh/D co daje średnią moc 1,71 kW (jest to razem z pompami obiegowymi)
- średni czas cyklu to 46,5 min
- zużycie cwu około 20 %
- DZ -3,2/+4,5

Trochę to nieciekawie wygląda w porównaniu z innymi. Pozdrawiam

androzek
03-01-2009, 14:11
A może moje krótkie okresy pracy pompy wynikają z przewymiarowania?Może wystarczyłoby 8kW?Przeciez pompa wyłącza się jak osiągnie wymagane parametry a skoro szybko je osiąga to...
Kto mi podpowie czy jest w moim przypadku sens kombinować i wydłużać okres pracy pompy.

swimmer
03-01-2009, 14:49
tak sobie czytam i czytam i włos mi na głowie staje. ja nie mam zielonego pojęcia o czym Wy piszecie. U mnie nic się nie ustawia oprócz godzin pracy i zadanej temp. O sprawdzeniu tem. DZ nawet nie ma mowy, a jak chcę wiedzieć ile pracowała np.w nocy na którym biegu ( mam dwa) to musze zapisac wieczorem i tyle. Jaka krzywa grzania??? szok. Podziwiam Was naprawdę. :roll:

wit74
03-01-2009, 15:00
Cieszę się ,że poruszyliście jednak moją sytuację.Moc pompy 7kW
Powierzchnia grzejna 145m w domu plus 20m garażu.Nie wiem czy taki stan rzeczy jak u mnie jest dobry.Nie wiem jak odczytać twoją wypowiedz HenoK. Za długie przerwy w pracy PC i za mało cykli? Dziś nie mogę zerkną na wyniki ale pozostawiłem 22-8.00 i od 13-17.30 grzanie w okolicach temp wył 30C ( na powrocie). Gdy po 3 godz pracy ciągłej PC temp powrotu wzrosła o 4C w domu nie podniosła się temp.....może o 0,5 C
Czy temp powrotu powinna u mnie być ciągle na wyższym poziomie? Np 26C?Wtedy ogólnie odbiornik energii ( powietrze) potrzebował by mniej do podgrzania. Myślę,że gdybym miał np: 4 cykle po 4 godz. też mogło by to nic nie dać.Trochę boję się tak eksperymentować bo póżniej ciężko mi dogrzać w domku.A może właśnie wygrzanie ogólne dawało by krótsze cykle, ale większa ich ilość.Chyba namieszałem trochę, przepraszam.Jakoś od samego początku mam inaczej niż wszyscy ale nie zamierzam i tego odpóścić :)

sylvia1
03-01-2009, 15:19
u nas obecnie przestawiliśmy i tak pompę CO włącza sterownik auroton mierzący temp w przedpokoju na dole. Obecnie przestawiliśmy i podbicie temp jest 22-5 i 13-14. Dzięki temu oraz dodatkowemu kominkowi (od 17-23) pompa nie włącza się w I taryfie prawie wcale (ostatnie odczyty pokazują zużycie rzędu 4 kWh w I i 18 w II taryfie) do tego osobno grzałka dla CWU ok 6 kWh (nie mam sprawdzenia ile w I ile w II)> przy okresie aby maksymalnie pompa skupiła się na grzaniu CO odłączyliśmy CWU od pompy ale chyba włączymy z powrotem.
Temp na zbiorniku 44 + - 2 stopnie. Podczas grzania temp na dole bufora ma i 28-30 stopni. Nie mam odczytów środka chłodzącego na zasilaniu i powrocie. Odpowiem na ew. pytania
jedynie u mnie problem z poddaszem - tam jest zwłaszcza przy dużych wiatrach dużooo zimniej niż na dole. :cry:

rume
03-01-2009, 16:38
Od miesiąca pierwotna krzywa grzania "9" zmieniona na "7" czyli krzywa grzania przesunieta w lewo - schłodzenie wody wchodzącej o ok.4 C.Takie przesunięcie nie powoduje brak wydolnosci systemu - głównie chodzi o temperaturę w łazienkach.

Na moje to i tak wysoko masz tę krzywą. Ja mam 5.
Może jest to spowodowane "czapkami" masz wtedy wyższą temperaturę w sieci a poszczególne pomieszczenia biorą tyle ile im trza- tyle że COP jakby gorsze wtedy było. Pozdrawiam i Najlepszego w Nowym Roku.

bonetka
03-01-2009, 18:58
Ja nie autorytet i może nie powinnam tak pisać ale proszę to potraktować z przymrużeniem oka . Mam nadzieję , że Nasi Najlepsi Doradcy się odezwą .
Jack2000
uważam że 4 *C róznicy miedzy zasialniem a powrotem też spokojnie może być ....
Temp. dolnego zródla też jest ok! jak jest zimno ( u mnie pod koniec grzania potrafi spaść do 2 ( powrót ujemny ) .
Inko
ja mam 1.5l/min ten przepływ na podłogówce ....
Rume
Ty się tak nie martw . Masz nowy dom to po pierwsze . Struktura 20 % cwu w normie ale to też istotne do jakiej temp. nagrzewasz to cwu . Zuzycie 28kWh/24h ale nie wiadomo jaki masz komfort cieplny w domu ,,może zdecydowanie wyzszy niz Ci co maja 20*C -21*C ...a przeciez wszystko to się liczy .
Wit
w/g mnie w porównaniu do Innych Twoje cykle są za długie .......albo histereza za duża ( rzadkie cykle i długie ) albo dom na tyle nie akumulacyjny , że nie da się grzać tylko w taniej taryfie ......bo nie wyrabiasz się w czasie żeby nagrzać odpowiednio.
Androżek
to jak często się włącza zalezy też od histerezy ..jaką masz ? bo może bardzo małą ( Ktoś kiedyś miał 0,1 ..Ciebie o taką nie posądzam ) i włącza się często ..może też włączałaby się jeszcze częściej gdyby nie to , ze tam jest chyba fabrycznie ustawiona minimalna przerwa między cyklami na 25 minut ( zabezp. przed zbyt częstym włączaniem ). To jaka jest histereza nie tylko wpływa na częstotliwość włączania PC ale też na długość cyklu ...bo jak mało ma dogrzać to i szybko dogrzeje . 10 kW do Twojego domu uważam za ok ! ( dlatego kiedys taki byłeś dla mnie Bohaterek bo myślałam , że masz 8 )

Hydrolku nauki nigdy nie za wiele i bardzo dobrze że wytłumaczyłeś jak działa TZR. Henoczku to co napisałeś to też racja . Wszyscy wyżej zadali konkrene pytania i czekają na odpowiedzi teoria teotią ale praktyka i konkrety mile widziane ..... :) .słuchamy ...
wyżej nie napisałam że u Wita jest inny dom niż mój ( stąd też mogą być róznice ) ale to chyba nie znaczy że ma grzac do końca swiata i o jeden dzień dłużej , prawda ???

klimaw
03-01-2009, 22:39
A może moje krótkie okresy pracy pompy wynikają z przewymiarowania?Może wystarczyłoby 8kW?Przeciez pompa wyłącza się jak osiągnie wymagane parametry a skoro szybko je osiąga to...
Kto mi podpowie czy jest w moim przypadku sens kombinować i wydłużać okres pracy pompy.
Androzek
Jak wiesz mamy podobne PC i sterowanie.
Do końca grudnia nie miałem załozonych czapek.
Teraz mam i są pierwsze wnioski.
Po pierwsze gwałtownie wzrosła liczba załaczeń PC na dobę. :cry:
Po drugie mocno skoczyła mi dT z około 5,4 na 10 i więcej. :cry:
Po trzecie jak przestawiłem przy tych czapkach krzywą z 2 na 4 to żre dużo więcej kWh co jest raczej normalne. 8)
Nie rozumiem tylko jednego.
Jak jest pozamykanych część pętli to po załączeniu PC wzrasta gwałtownie temp zasilania a temp powrotu przez pewien czas stoi w miejscu.
Jak pompki CO wygonią tą wodę w obieg to za chwilę jest taka sytuacja , że na powrocie jest wyższa temp niż na zasilaniu i PC się wyłącza.
Stąd te częste załaczenia , ale dlaczego przy mniejszej ilości otwartych pętli tak się dzieje?
rume
Jesteśmy w identycznej sytuacji.Te same moce PC i pierwszy sezon ( ty 1240 a ja 1140 z tym , że ja grzeję jeszcze VPA 300/200 ) i możemy sobie podać rękę.
Chyba jednak skończy się na zdjęciu czapek i powrocie do stanu z grudnia.
Co o tym myślicie?

sylvia1
04-01-2009, 17:24
zgodnie z obietnicą w grudniu od 1 XII do 1 I licznik przy pompie wskazał: 349 kWh w I taryfie i 174 kWh w II. Rachunek za prąd: 235,45 zł. Ciekawe co wyjdzie w styczniu bo po świętach pozmienialiśmy ustawienia aby więcej grzało w II taryfie. Do tego trzeba doliczyć m3 drewna spalony zwłaszcza przy tych ostatnich mrozach i wiatrach.
W sumie ogrzewanie wyszło 235,50 +160 zł za drewno czyli prawie 400 zł

wit74
04-01-2009, 17:38
Histereza na co. u mnie wynosi 5.Dla CWU wynosi 4.
Trudno mi się wypowiadać o akumulacyjności u mnie czy dobra czy zła.
Cały dół po przerwie 12h w grzaniu, tracił około 1C z temp powietrza, max chyba 1,2C.U góry tylko łazienka 2-2,5 C traci( zależy od wiatrów,wilgoci - wentylacja grawitacyjna), reszta około 1-1,2C.Chyba nie aż tak dużo, ale może tyle wystarczy.....min temp powrotu przy takiej przerwie w grzaniu była 21C. To dane testowe jakie zaobserwowałem .

swimmer
04-01-2009, 17:58
A jak u Was przy tych mrozach?. U mnie dziś w nocy było -15, w ciągu dnia -11, a obecnie jest - 17. Pompa pracowała w nocy, wyłączyła się o 9 - temp.22, teraz 21 i jeszcze się nie włączyła. Ciekawe ile będzie naparzać w nocy? No i myślę, że do 22 nie wytrzyma więc pewnie zaraz się włączy, bo zadana to 21...

bonetka
04-01-2009, 18:33
Wit
to wszystko w porządku :) ( niektórzy mają histerezę co.4 i ona w niektórych sytuacjach bardziej się sprawdza ) wcale się szybko nie wyziąbia , zastanawiało mnie tylko dlaczego tak długo u Ciebie podnosi tę temperaturę .
Ciekawa jestem jeśli grzejesz w nocy to czy PC ma jeden cykl czy więcej ? i czy mając zegar PC zawsze zdąży skończyć cykl czy zadziałanie zegara wyłącza go np. w połowie ?
Skoro zegar jest podłączony jako wyjście zewnętrzne ( menu 5.7 ) tzn. że PC pownna mieć logikę i ustawiać tak aby tak się nie działo ...i jestem dlatego ciekawa czy tak jest .
Mam nareszcie zegar :)
To o co kiedyś pytałam odnośnie wyłączenia grzania wody zupełnie to jest w menu serwisowym ( 8.2 podziałka -10/20 ..nieaktywny ) ale ja zrobię aktywny ...bo po co grzać jak mnie nie ma nawet w taniej taryfie ....zrobię aby nie zamarzło .
Klimaw
ja kiedyś też miałam siłowniki . Owszem włączała się częściej ale upatrywałam powodu raczej w ustawieniach ( wysoka krzywa , kiedyś się awaryjnie wyłączyła, zadziałał presostat wys. ciśnienia ) PC niż w tym . To co opisałeś dlaczego tak się dzieje to na moją logikę ( nie wiem czy ona taka super :wink: ) to jeśli zamykasz dużą ilość pętli to zmienia się ilość ciepła w układzie ( nie puszczasz do tych zamkniętych ) w związku z tym szybciej się nagrzewa bo brak odbioru ( mniejszą ilość szybciej ogrzejesz ) .
Jedna " czapeczka " bierze 2 W.

wit74
04-01-2009, 21:54
Bonetko
U mnie cykl grzaniaw w nocy jest jeden.10h grzania i licznik pompy o tyle się zwiększa rano.Ja nadal nie uzyskuję zadanych temp nawet po ciągu 10hani na powrocie ani w domu.Za pół godz zacznie się grzanie a skończyło 4godz temu.Temp powrotu w tej chwili 23,9C.Nie wiem do ilu podniosło w ciagu dnia przez 5h bo mnie nie było ,ale w domu jest nie ciekawie 19-19,5C u góry i 20,4 cały dół .Zadane było 22C.Juz mi 15 h/dobę nie wystarcza. Zaczynam się obawiać ,że sprawdza się gorszy scenariusz Henoka .....24h grzania non stop by pokryć straty.Dziś raz jeszcze sprawdzę do ilu podniesie od podanych wyżej.....może teraz więcej się wychładza.A może przez tak wolne podnoszenie temp powrotu, dom się bardziej wychładza bo dochodzą następne godziny wyziębiania i mam koło zamknięte.Bo przerwa w grzaniu 5-6 h, ale zanim się podniesie to ciągle temp w domu spada i wtedy PC pracuje na same tylko uzupełnienie strat.Ogólnie tracę wiarę w to wszystko.

Jeżeli mam podniesioną temp grzania i nie została ona osiągnięta a zegar zew. ma nastawione by w tej chwili wył to zrobi to w trakcie cyklu.Nie jest tak mądre to wszystko. Więc zegar u mnie dział super, ale mnie ustawianie przedziałów czasowych przestaje być potrzebna

bonetka
04-01-2009, 22:25
Wit
bardzo martwię się że tak jest . Pytanie gdzie te straty ? przecież nie mieszkasz w nieocieplonym domu , rozbiłeś go pewnie zgodnie z wiedzą budowlaną , warstwy podłogowe dołu i góry ( podłoga na piętrze ) tez są chyba jak trzeba . Skąd te straty ?
A może należy wyłączyć garaż zupełnie ?? to 20 mkw i tam masz podłogówkę i w/g mnie on tak bardzo zabiera ciepło . Ja bym tak zrobiła wtedy całe ciepło będzie na dom.
U mnie też teraz temp. w domu spadła 24*C ( mam krzywą 1,3 z podbiciem +2 normalnie a w nocy dodatkowo +2..teraz zmienię bo jest ten zegar .... dzisiaj niedziela więc PC grzeje sobie jak chce )
Jeszcze to , ze chyba pokazywałeś projekt domu i Ktoś taką PC ( moc ) Ci zaproponował . Dlatego tak zawsze upieram się aby przy wyborze pisać konkretnie PC taka i taka do danej temp. np. -15 czy -20 ...żeby póżniej nie było nieporozumień.

wit74
04-01-2009, 22:49
Ech....nie chcę już tu marudzić.
Odpowiadając, na gruncie 15cm styro i 6 cm wylewki, podłoga na piętrze z 10cm styro i 6cm wylewki.Dom ocieplony 12-14 cm styro.Całą podłogówkę układali ci od pompy i to oni dobierali mi pompę na podstawie projektu.
Nie uzgadniałem,bo nie wiedziałem o tym,że musze im podać/nakazać obliczenia przy -20C.
W Sun E w Gdańsku nie kazali mi wyłanczać garażu całkowicie,to oni pomogli mi wyrównać temp w domu.Może powinienem jednak ten garaż wyłączyć? W końcu tam teraz jest dużo chłodniej ......nie wiem już nic.

Dobrej nocy

bonetka
04-01-2009, 23:59
Wit
wiem , że jesteś zniechcęcony ale co Ci zależy wyłącz garaż ( przecież w każdej chwili możesz go włączyć ) ...zobaczysz , że będzie lepiej.
Występuje takie pojecie jak zdolnośc połdogówki do samoregulacji. Co tzn. ? że moc podłogówki jest proporcjonalna do róznicy między temp. podłogi a powietrzem ... czyli zyski cieplne np. słońce powodują wzrost temp . powietrza i spadek mocy cieplnej , ta zależność działa też i w drugą stronę ...pomieszczenie gdzie temp. jest niska powoduje zwiekszenie mocy w tym pomieszczeniu więc idzie do tego pomieszczenia więcej ciepła niż gdzieś gdzie temp. jest wyższa ( dom ) . Uważam że garaż "zjada " Ci to ciepło .
No dobrze IVT pomogło Ci wyrównać temp. w domu chwali im się ale to ich PC ( dystybutor ) i im powinno też zależeć , prawda ? więc nikt tu chyba łaski nie robi . A co mówią teraz na tę sytuację ? co jest nie tak ? dlaczego tak się dzieje ?
Tej wylewki mogłoby być ciut więcej ( min. to 6,5 cm ) .
Nie mozesz się załamywać musisz wykorzystać wszystko !!!
Nie marudzisz i nigdy tak nie pisz . Jesteśmy tu po to aby pomagać sobie wzajemnie , inaczej nie miałby to sensu ( przynajmniej dla mnie ).

ravbc
05-01-2009, 00:21
Wit
wiem , że jesteś zniechcęcony ale co Ci zależy wyłącz garaż ( przecież w każdej chwili możesz go włączyć ) ...zobaczysz , że będzie lepiej.
Tylko uważaj, żeby Ci rurki podłogówki nie zamarzły...

bonetka
05-01-2009, 01:16
weszłam bo chciałam poprawić ..nie dystryb ( tzn. dystrybutor też ) . tylko przedst producenta. a tu post Ravbc.....dobrze , ze trzyma rękę na pulsie ...
no tak o tym zupełnie jakoś nie pomyślałam :( ( myślałam tylko o tym , że Wit ma zimno !!! ) ....dlatego powinno się robić jednak grzejnik w garażu a nie podłogówkę .
A przy jakiej temp.zewnętrznej istnieje ryzyko zamarznięcia ? i ciekawe ile utrzymuje się przy tych temperaturach ( -20 ) w nieogrzewanym garażu ? ( przecież jest chyba ocieplony i jedną scianą graniczy z domem więc też jakieś ciepło stąd jest ) ....i jeszcze pytanie ...a może akurat w garażu powinno być coś dolane do wody żeby nie zamarzało ?
Jak ktoś ma moc że mu wystarcza i na dom i garaż to ok! ale jak Ktoś nie ma? co wtedy ?
dlatego IVT nie radziło wyłączać .....tylko że to nie im zimno ....dlaczego nie doradzili zrobienia grzejnika w garażu ? a może ja tu jakieś herezje głoszę i nie ma takiego zjawiska ? to jak ? jest czy nie ma ?
ja ciekawy ludek więc poczekałabym aż pogoda się poprawi i zrobiłabym eksperyment. .

wit74
05-01-2009, 07:25
No szczerze to wszyscy milczą i Gdańsk i Słupsk.Nie mam odpowiedzi choć opisałem sprawę i dwa razy wyslalem maila. Zadzwoniłem więc do jednego przedstawiciela i uslyszałem,że pompa ma chodzić nawet 20h/dobę :o .
W garażu faktycznie boję sie zamarznięcia wody, może musiałbym to pospuszczać....

ravbc
05-01-2009, 08:49
No szczerze to wszyscy milczą i Gdańsk i Słupsk.Nie mam odpowiedzi choć opisałem sprawę i dwa razy wyslalem maila. Zadzwoniłem więc do jednego przedstawiciela i uslyszałem,że pompa ma chodzić nawet 20h/dobę :o .
No jeśli tak jest jej moc policzona, to jest to możliwe. Jeżeli jest niedowymiarowana, to przy temperaturze obliczeniowej (to może być "tylko" -16) wręcz potrzebne będzie wspomaganie grzałką elektryczną. Nie zmienia to jednak faktu, że powinno "być ciepło" nie zależnie od temperatury na zewnątrz...

W garażu faktycznie boję sie zamarznięcia wody, może musiałbym to pospuszczać....
Wystarczy że zostawisz tam drobny przepływ (ale stały!). Ciężko powiedzieć jaki konkretnie będzie odpowiedni - to niestety mocno zależy od takich drobiazgów jak sposób wykonania podłogówki czy progu garażu. Tam jest największe prawdopodobieństwo zamarznięcia i to (w pechowym układzie) nawet przy dodatniej temperaturze powietrza w garażu.

androzek
05-01-2009, 08:54
Odnośnie garażu.Jak mówiłem nie ogrzewam.Dziś było minus 13C a rano w garażu na wysokości 1,7 m temp. plus 6,4 stopnia.Temp.odczytywana przez czujnik samochodu plus 5 C.Może jednak warto ten garaż wyłączyć?

irtad
05-01-2009, 09:15
Odnośnie garażu.Jak mówiłem nie ogrzewam.Dziś było minus 13C a rano w garażu na wysokości 1,7 m temp. plus 6,4 stopnia.Temp.odczytywana przez czujnik samochodu plus 5 C.Może jednak warto ten garaż wyłączyć?

To zależy. Ja nie mogę ja mam dużą i cienką bramę. I u mnie jest w tej chwili w okolicach zera w garażu. A jak będzie jeszcze zimniej na dworze? Wolę nie ryzykować, mogę najwyżej wyłączyć te obiegi i jak nie trzeba to nie grzeję. Można też ocieplić rury i liczniki.

klimaw
05-01-2009, 09:17
Odnośnie garażu.Jak mówiłem nie ogrzewam.Dziś było minus 13C a rano w garażu na wysokości 1,7 m temp. plus 6,4 stopnia.Temp.odczytywana przez czujnik samochodu plus 5 C.Może jednak warto ten garaż wyłączyć?
Można poczekać aż temp rano będzie powyżej 0st i wyłączyć choćby tylko na cały dzień -to da jakiś obraz sytuacji.

androzek
05-01-2009, 09:23
Ja też mam dużą bramę - Normstahl 5 m na 2,125 m.Chyba 4 cm ocieplenia.Ściana Ytong 36,5,podłoga 5 cm styro,jedno małe okno,całość wyklejona korkiem.Garaż oczywiście w bryle garażu

irtad
05-01-2009, 09:38
Ja też mam dużą bramę - Normstahl 5 m na 2,125 m.Chyba 4 cm ocieplenia.Ściana Ytong 36,5,podłoga 5 cm styro,jedno małe okno,całość wyklejona korkiem.Garaż oczywiście w bryle garażu

No widzisz a moja ma tylko 2 cm ;)

klimaw
05-01-2009, 09:43
Cieszę się ,że poruszyliście jednak moją sytuację.Moc pompy 7kW
Powierzchnia grzejna 145m w domu plus 20m garażu.
Na moje niewprawne oko to moc PC jest zbyt mała.
Masz 165 m2 i 7kW ( w tym oczywiście zimny garaż ).
U mnie 122m2 i 6kW.
Dosyć duża różnica w metrażu a w mocy PC niewiele. :o
wit a jaki masz kolektor i jego długość?
U mnie 150m odwiertu.

wit74
05-01-2009, 09:49
kolektor poziomy o długosci 600m

klimaw
05-01-2009, 10:03
No to pozostaje chyba tylko moc PC.
Przecież miaszkasz w Wielkopolsce więc mrozów jak u swimmera tu nie ma.

TomcioB
05-01-2009, 11:28
Witam

Ja mam pytanie odnośnie wyregulowania przepływów.
Niestety mam zamontowane rozdzielacza podłogówki bez przepływomierzy. Dowiedzialem sie o istnieniu specjalnych rozdzielaczy z przepływomierzami kilka miesiecy po zamontowaniu.

Pętle miałem kładzione o zbliżonej długości ok. 80 m.
Jak teraz mogę wyregulować przepływy. Jaki wpływ ma prawidłowe ustalenie przepływów poszczególnych obwodów dla sprawnosci funkcjonowania ogrzewania i uzyskiwanych temperatur.

Drugie pytanie dotyczy pompy obiegowej. Lepiej jest zwiększyć przepływ, poprzez działanie na 2 lub 3 biegu, czy lepiej jest pompowac spokojnie na 1 biegu pompy.

bonetka
05-01-2009, 12:06
odnośnie mocy PC podeprę się autorytetem Terplace http://forum.muratordom.pl/post2408942.htm#2408942
Zauważcie na ile to jest obliczeniową .
Logiczne jest , że PC może długo pracować ale ma być ciepło !!! ( powinna utrzymywać temp. taką jaka założono w projekcie ,,,chodzi o temp .jaką preferują mieszkańcy . U jednych dobiera się na 20*C u innych na np. 23*C ) i konkretnie powinno być pwiedziane , ze jest to np. do -15 a jeśli będzie więcej ona nie wystarczy i należy włączyć grzałkę na te kilka dni w roku . Tylko u Wita ta sytuacja ze specyficznym grzaniem była przed tymi wielkimi mrozami.
Ja chyba wolałabym włączyć w garażu jakiś grzejnik olejowy ( czy inny dla utrzymania temp. min a w domu mieć ciepło, ( czasami nie patrzy się na koszty ...każdy chce mieć ciepło ).
Jestem pewna , że IVT dobierał na 145 mkw a garaż potraktował po macoszemu bo tu uważał że trzeba tylko temp. min.więc go jakby pominął .
Wszystko byłoby ok gdyby tam był grzejnik na to minimum .
TomcioB
bez przepływomierzy ( rotametrów) też można spokojnie wyregulować przepływy ( hydraulicznie ) skoro jest dobrze to po co Ci one ???
Bieg się zmienia jeśli jest zła dT między zasileniem co. a powrotem ( w/g znawców dT =5 ...Hydrolek kiedyś tłumaczył że nie u wszystkich tak się da )

klimaw
05-01-2009, 12:46
Jestem pewna , że IVT dobierał na 145 mkw a garaż potraktował po macoszemu bo tu uważał że trzeba tylko temp. min.więc go jakby pominął .

I to w/g mnie jest błąd , bo przecież garaż najmocniej wychładza-nawet na minimalnym przepływie.O tą wartość należało zwiększyć moc PC do np 9kW lub wyrzucić ogrzewanie z garażu i pozostawić 7kW.
Jak więc poważna firma mogła to pominąć? :o

TomcioB
05-01-2009, 12:50
bez przepływomierzy ( rotametrów) też można spokojnie wyregulować przepływy ( hydraulicznie ) skoro jest dobrze to po co Ci one ???
Bieg się zmienia jeśli jest zła dT między zasileniem co. a powrotem ( w/g znawców dT =5 ...Hydrolek kiedyś tłumaczył że nie u wszystkich tak się da )

Bonetka

Tylko problem polega na tym, że wlasnei nie wiem, czy jest dobrze.
Na razie dom jest w trakcie wykańczania, wiec temp. budowlańcom ustawiłem na 12 stopni, a pompa mimo tego ciągnie kW na potęgę. Mam Ziriusa M2-9, powierzchnia podłogówki to ok 210 m2.
Troszkę jestem zmartwiony, bo spodziewalem sie mniejszego zużycia przy takich temperaturach, chociaz dom jeszcze nie jest do konca szczelny, nie ma drzwi wewnętrznych, wiec pomieszczenia tez nie są odizolowane.

Pytanie czy dałbym teraz rade podgrzać do tych 21 stopni i ile by mnie to kosztowalo.

wit74
05-01-2009, 12:57
Napisałem raz jeszcze do 4 przedstawicieli. Są dwie odpowiedzi/podpowiedzi.
Pierwsza ktora slyszalem od poczatku gdy pojawily sie u mnie problemy z różnymi temp. -
1.krzywa grzewcza wysoko, powyłanczać przedziały i niech leci, wtedy sie to nie sprawdzało, a teraz może bardziej, nie ma mowy o specjalnym wykorzystanui II taryfy (ale lepiej tak i cieplej :) ),zasugerowano mi uzycie dogrzewacza, o wył garażu z układu nie było mowy
2.wariantowa
a)dołozyc czasu w przedziałach wtedy kiedy komfort najgorszy np: z 4,5 do 6,5h ( nawet 7h)grzania po poludniu zmniejszajac tym samym przestoje i okres wychladzania
b)włączyć na 1/3 mocy dogrzewacz ktory pompa automatycznie uruchomi gdy nie będzie dawała rady....na poczatek na 30 minut pracy, ale pozostawić te same co do tej pory przedziały czasu. Tu także nie było mowy o wyizolowaniu garażu z ukladu.
Zaczne od wariantu 2a) :)
To są oczywiscie sposoby ratowania sytuacji, powodu i możliwości poprawy nie znam ,oprócz dodatkowego kosztu na ogrzewanie, bo kazdy z tych wariantów taki generuje.

Moge też palić w kominku po południu...dla rekreacji i ....ratowania sprawy
Teraz widze jak istotne jest okreslenie temp. w jakich chce sie funkcjować.Mnie w obliczeniach nie pytano a i też nie wiedziałem,że jak policzy sie inaczej to potem bedę musiał tu sie wypłakiwać :lol: Liczono u mnie na 20C temp wew.

nabial
05-01-2009, 13:05
Witam

Ja mam pytanie odnośnie wyregulowania przepływów.
Niestety mam zamontowane rozdzielacza podłogówki bez przepływomierzy. Dowiedzialem sie o istnieniu specjalnych rozdzielaczy z przepływomierzami kilka miesiecy po zamontowaniu.

Pętle miałem kładzione o zbliżonej długości ok. 80 m.
Jak teraz mogę wyregulować przepływy. Jaki wpływ ma prawidłowe ustalenie przepływów poszczególnych obwodów dla sprawnosci funkcjonowania ogrzewania i uzyskiwanych temperatur.

Drugie pytanie dotyczy pompy obiegowej. Lepiej jest zwiększyć przepływ, poprzez działanie na 2 lub 3 biegu, czy lepiej jest pompowac spokojnie na 1 biegu pompy.


rozdzielacze z przepływomierzami po to maja przepływomierze, żeby na bieżąco patrzeć, czy regulacja działa, natomiast oba rodzaje - te bez i te z przepływomierzami reguluje się w ten sam sposób - specjalnymi pokrętłami z nastawami przepływów. Przepływomierze tylko pokazują, że nastawione 1,5 litra przepływu to rzeczywiście 1,5 litra, a nie na przykład 7. Innymi słowy ułatwiają kontrolę regulacji, ale to nie nimi się reguluje :)

bonetka
05-01-2009, 13:39
Wit ..przepraszam , że Cię tak dreczę ..napisz jeszcze z łaski swojej jaką masz krzywą i czy podbicia kiedykolwiek ...
co tzn. wysoka krzywa ? czyli jaka ? ...2-4 to jest zalecana do podłogówki ....powyżej 4 dla kaloryferów ....i jeśli jest 5 to może przy -30 na zewnątrz się wyłączyć bo graniczna temp. powrotu jest dla IVT 57*C. (za wysokie ciśnienie ) .
Więc jaką masz ? .....czy ona rzeczywiście wysoka? ......ja też kiedys grzałam pierwszy rok i u mnie była wysoka bo 4,5 ( w domu było 28*C ) tylko było poprzykręcane na termostatach i grzejnikach. U Ciebie powiedzmy , że troszkę niedowymairowana ale bez przesady gdyby było wszystko dobrze powinna dawać te 22-23 *C spokojnie ...( przecież długo pracuje i powinny być tego efekty a tu ewidentnie gdzieś ucieka to ciepło !! )
nie może napisać o garażu bo to by znaczyło , że przyznaje się do błędu .....

wit74
05-01-2009, 13:50
Teraz mam krzywą na dwa, nie podnioslem równolegle jak ty o 2.Staralem sie zawsze tak ustawiac, by temp wyl wynosila 31-32C na powrocie.Dlaczego tak, nie wiem....tak robiłem.Teraz podbiłem w okolicach -5 i -10 o 2 C.te fabryczne nastawy ktore niedawno przytoczyłaś.
Mnie zasugerowano bym podniosł na 3 krzywą pod warunkiem,że nie mam podbicia, wczesniej miałem podnieść na 4-5( ale tez bylo troszke mniej mrożno)Gdy rożnica temp wewnatrz(pomiędzy zadaną a aktualną) duża to temp wył rosnie, ale w miarę grzania roznica temp. pomiedzy zadaną a aktualną maleje/lub powinna maleć, to i temp wył sie obniża. Zawsze jednak ponad 30C było.I do połowy grudnia to chodziło w ten sposób i w krótszym czasie.
Jeśli mi temp ucieka to nie wiem już sam gdzie.

Elstir
05-01-2009, 13:50
hej

tak sobie poczytalem co piszecie i troszke w strachu jestem...
petle 16 mam po 95mb a jedna 105
rurki sa wszedzie poza lazienkami co 15cm
jastrych ma srednio 9cm

jak sie to zsumuje to u mnie 1 petla ma do wygrzania 16m2 a wiec 1,4m3 posadzki a jesli liczyc 80mb co 10cm i 8cm jastrychu to daje 8m2 i odpowiednio 0,64m3 posadzki a wiec ponad 2x mniej...

teraz to ciezko cos porownac... grzane od 10dni i do tego nastawiona na pompie temp 17'
jak wygrzeje jastrych i zaczne normalnie wowczas bedzie mozna cos porownywac

wit74
05-01-2009, 14:22
A i te wszystkie pytania lub wolne myśli od wszystkich, bardzo cenie...dziekuję.
Od razu czlowiekowi lepiej......mam nadzieje,ze do czegoś konkretnego to w końcu doprowadzi :)

swimmer
05-01-2009, 14:36
Ja też mam dużą bramę - Normstahl 5 m na 2,125 m.Chyba 4 cm ocieplenia.Ściana Ytong 36,5,podłoga 5 cm styro,jedno małe okno,całość wyklejona korkiem.Garaż oczywiście w bryle garażu
Ja mam identyczną, porotherm 25p+w+15 wełny, podłoga 15 cm styro i...w garażu mróz

bonetka
05-01-2009, 14:41
Wit
Krzywa dwa jest krzywą normalną ( zalecana do podłogówki 2-4 ) wcale nie wysoką .....( Kiedyś tu był Robert i miał też IVT i miał krzywą 1,8 )
Krzywa 4 (jest doższa bo wyżej grzeje ) 5 - ta już może powodować ten powrót 57 *C przy -30 ...przy niższej zewnetrznej nie, ale też droższa bo wyżej grzeje i dobrze , że jej nie ustawiłeś ) .
Jeśli przy 2 tyle czasu grzeje to ile więcej potrzeba byłoby jej czasu żeby grzać w/g 3 czy 4 , które to krzywe są bardziej strome .
Na drugi raz IVT niech nie używa argumentu , że krzywa jest wysoka ( ma numery od O do 10 . ale realnie to do 5 chyba , że wyższe numery ale dla mniejszych temp. zewnętrznych ujemnych ...bo jest ten max na powrocie i to szczyt mozliwości PC ) .
Twoja krzywa jest normalna, dla ciepłolubnych nawet niska ( mogłaby być 3 czy 4 ).
Zarzut wysokiej krzywej UPADA . Temp. wyłaczenia 30 -31 ...to jest przecież też mało .....grzejesz na niskich parametrach ...a skoro na niskich i PC ma problem to co byłoby gdybyś grzał na wysokich .
Mówili o 3 ale bez podbicia bo gdybyś o dużo podbił to też temp. powrotu mogłaby być za wysoka ( dla b. wysokich temperat. ujemnych ) zewnętrznych -15 czy ) .

Black&Zaba
05-01-2009, 14:51
Wit co do mocy to chyba ok, co ja mam powiedzieć jak sobie wyliczyłem 12kW na dwa razy większą powierzchnię ;-) (jutro rano się okaże czy się nie pomyliłem w wyliczeniach, i czy też ludzie (przedstawiciel NIBE) którzy mi to weryfikowali, nie dali ciała razem ze mną), w nocy będę pilnował czy nie braknie stopniominut i czy nie odblokowywać grzałek, by się "zmrożonym" nie zbudzić.
Co do garażu, zrobiłem u siebie eksperyment:
- nie dałem w ogóle ogrzewania, ani izolacji od gruntu
- garaż mam spory 34m2, z bramą 4,8x2,45m (a co duży samochód mam) standardowo ocieponą 4cm gr
- w garażu w kąciku (w głębi) stoi sobie zbiornik hydroforowy i stacja uzdatniania wody - położyłem na niej termometr by kontrolować syutację i ew. odpalać olejaka ;-)
Ostatnie dni ciągle -4-10 na zewnątrz, dzisiejszej nocy (rano -12,5) a ciągle +12 w środku, garaż z zewnątrz ocieplony jak reszta domu, na pewno dogrzewają go korytarz i pom. gosp. sąsiadujące przez ściany nośne 24cm BK - wliczyłem te straty w kalkulację mocy), od gruntu się nie odizolowałem - przecież ma on te kilka stopni na+ to też jakiś zysk w porównaniu do mroźnego powietrza.
Fakt staram się nie wietrzyć teraz garażu dłużej niż przez chwilę, zobaczymy jutro o poranku (prognoza na -20) czy dalej będę miał tam +.
W każdym razie jak o właściwościach samoregulacji podłogówki poczytałem i posłuchałem, wolałem zaryzykowac i ew. dogrzewać ten garaż olejakiem kilka dni w roku, niż przyspieszać rdzę na samochodzie i ryzykować "wysysanie" mocy z reszty domu.
Ekspertów uprasza się o krytykę lub pochwałę ;-), a jak pomysł zdaje egzamin dam znać (taki jestem optymista, bo w razie czego mogę zawsze przebić się przez ścianę i dorzucić zasilanie dla jednego wielkiego grzejnika i wpiąć go w rozdzielacz podłogówki, to całe 2m rurki i ze 3płytki do wymiany w pom. gospodarczym ;-)

wit74
05-01-2009, 14:51
Ustawie wiec krzywa na 3. Z pewnościa wzrosnie temp wył. Wydluże cykl grzania i zobacze co będzie sie działo.Dam znać.
Zastanawiam sie tez nad badaniem termowizyjnym budynku....

pozdrawiam

klimaw
05-01-2009, 15:02
Tak wczytuję sie w te garaże i jak sobie przypomnę to mądrzy ludzie którzy budowali już któryś dom z kolei odradzili mi garaż w bryle domu.
Postawiłem niezależny budynek garażowy .
Nie żebym się z was naśmiewał-nic z tych rzeczy. :cry: Kazdy ma coś co zrobiłby teraz inaczej.
To pod rozwagę tym co dopiero zaczynają lub wybierają projekt.

Black&Zaba
05-01-2009, 15:11
Wit,
a ogólnie to też się trochę martwię, bo u mnie przy obecnej pogodzie PC chodzi 20h na dobę (1h na CWU, reszta CO), tyle, że jestem więcej niż pewny, że to wina moja i tempa budowy, jak wyłączę wentylację to te hektolitry wody pojawiają się na oknach po 2-3h, i wiem że na ten sezon przydałoby się 24kW mocy by to wysuszyć, cóż, jedyna nadzieja że jednak zima będzie lekka i po obecnych przymrozkach, odpuści nam nasze "grzeszki".
Twoje próby utrzymania się w II taryfie są godne podziwu, ale raczej niewykonalne, ja od razu z założenia odpuściłem to na pierwszy sezon, jak popatrzyłem co się dzieje przy wygrzewaniu posadzek, gdzie za oknem było około +10C.
Pocieszam się, że kilka lat temu w pierwszym domku, wygrzanie posadzek i pierwsze 2 miesiące grzania pochłonęły 2000litrów oleju opałowego, która to ilość przez kolejne lata starczała na rok grzania CO i CWU (łącznie z pamiętną zimą sprzed 3 lat, gdzie dwie noce pod rząd miałem -34 na zewnątrz). A i tamten domek zgodnie z "regułami sztuki" sezonował się w SO przez ponad rok przed zamieszkaniem, kociołek miał 24kW mocy na o 1/3 mniejszą, a równie dobrze ocieploną powierzchnię do ogrzania.
Następny sezon, będzie normalny, teraz grzej i wietrz/wentyluj zaciskając zęby i odkładając na rachunek za prąd. W PC ani regulacji podłogówki nie ma co szukać winy.

Zdanek
05-01-2009, 15:13
Nowością (niby) sa pompy z regulowaną w zależności od potrzeb moca grzewczą. Zainteresowała mnie pompa Nibe fighter 1250. Planowałem zakup 1240 ale zaciekawiła mnie ta autoregulacja mocy grzewczej w 1250 ?!! Chociaż różnica ok 13k gasi moja ciekawość... :-?
Co Wy na to? Co myślicie na temat tych nowości??? :o

Chyba na razie brak danych rzeczywistych , a nie katalogowych. :(
Czas i użytkownicy pokażą co to jest warte. :D

Mnie interesuje 1150, różnica w cenie mniejsza bo tylko 5-6 tys. Ale przy pompie 1140 15kW jest podany COP 4,5 a przy 1150 nie podali COP !!!

Profesjonalny produkt a nie umieją policzyć COP ?? A może się wstydzą ;)

leszekf
05-01-2009, 16:11
Witam forumowiczów!
Wciągnęła mnie tocząca się tu dyskusja, tym bardziej że od niedawna jestem szczęśliwym użytkownikiem IVT Greenline HT Plus C7. Póki co testuję działanie PC i DZ przy niezmiernie długich czasach pracy i mam ciekawe spostrzeżenia ;)
Wit74 - wg mnie istotna przyczyna tkwi w ogrzewaniu garażu (lub niestety w powstałych mostkach termicznych). Ze swej natury garaże są pomieszczeniami z których ciepło ucieka najszybciej, a to przekłada się na wyziębianie wody w CO.
Przeczytałem dziś dość interesujący artykuł http://www.budujemydom.pl/artykuly/649_jak_budowac_-_to_z_pompa/2/ - polecam.

Black&Zaba - w pełni się z Tobą zgadzam. U mnie tynki były kładzione pod koniec października (600m2), a wylewka na podłodze (200m2) 12 listopada. Oczywiście kolejny miesiąc spędziłem na osuszaniu pomieszczenia kotłowni, tak aby dało się położyć płytki (grzejnik 2kW, osuszacz powietrza, wszystkożerna koza.... i pełno wody na szybach).

A co u mnie? W tej chwili (niestety) brak ocieplenia poddasza i siarczyste mrozy powodują że PC uruchomiła mi się raz..... w chwili jej uruchomienia. Temperatura zasilania CO 22,3 a powrotu 16,9. Pod koniec słonecznego dnia ( temp zew. -6 -8*C) na parterze 13-14*C za to wilgotność już! na przyzwoitym poziomie 65%.
Początkowo zakładałem brak ogrzewania w garażu, aczkolwiek po jakimś czasie stwierdziłem że jednak warto utrzymać temperaturę powyżej 0*C i dałem grzejnik płytowy 600x1000. Prócz niego w budynku będą jeszcze dwa grzejniki rurkowe z grzałkami 300W do suszenia ręczników - wszystko zasilane temperaturą taką samą jak podłogówka.

Elstir
05-01-2009, 19:22
leszekf: to jaka temp przewidujesz w domu jak temp spadnie o jeszcze jakieś 10'? czy nie obawiasz sie, ze jesli dz bylo dobierane do pompy to za jakies 1,5-2mies spadnie jego wydajnosc?
jakie masz obecnie temp dz (obie)?

jack_2000
05-01-2009, 19:47
Ustawie wiec krzywa na 3. Z pewnościa wzrosnie temp wył. Wydluże cykl grzania i zobacze co będzie sie działo.Dam znać.
Zastanawiam sie tez nad badaniem termowizyjnym budynku....

pozdrawiam

wit74 - czy każde pomieszczenie to osobny obwód podłogówki? jak wygląda temp. podłogi, ewentualnie pomieszczenia o najkrótszej pętli (najmniejszym metrażu)?

ja miałem sytuację, że miałem wszystkie pętle otwarte na maxa i 2 pomieszczenia o największym metrażu były za chłodne, przykręciłem pętlę w garażu, garderobie i zdecydowanie się poprawiło. Utrzymuję temp. w garażu powyżej 10stopni bo mam nad garażem pokój i nie chcę go wyziębiać, a poza tym w garażu mam zbiornik z ciepłą wodą więc tym bardziej muszę tam utrzymywać taką temp.

Napisz jeszcze coś o dolnym źródłe - jaką masz temp. dolnego źródła - może jest za mało wydajne, za płytko wkopane rury?

wklej jeśli możesz zdjęcia podłogówki w garażu - u mnie faktycznie pierwsza rura biegnie 40cm od wjazdu do garażu - bo tam napewno jest niezły mostek który wyziębia wodę w układzie.

androzek
05-01-2009, 20:29
No,dzisiaj zapowiadają minus 20C aktualnie jest około -14C.Chrzest bojowy pompy.Podobno powinna wystarczyć do minus 22C,jutro możemy zrobic małe podsumowanie ...

wit74
05-01-2009, 20:42
Rzeczywiście wykorzystanie taniej taryfy na maxa i wspomaganie droższą w sposób świadomy, w moim przypadku jest jak walka z wiatrakami.
Za namową serwisanta z wlkp.i mojego instalatora wszystkie przedziały czasu wyłączyłem.Ustawiłem krzywą na 3,5 i puściłem pompę"luzem" :) Spisałem godz.i licznik pracy PC.Będę śledził zmiany...bo mam nadzieję,że będą ( na lepsze).
Ja już swój czas z pomiarami temp pętli spędziłem.Dziś nie pamiętam już która jaką miała.Z IVT otrzymałem nowe obliczone nastawy i się sprawdziły.Wtedy dałem spokój z pętlami.Jak opanuje aktualny problem mogę pomierzyć raz jeszcze.

Jack
Temp solanki na wejściu w tej chwili po 7h pracy 1,7C a powrót -0,9C.Temp na zew -13-14C.
Zdjęcia miał robić instalator.Póżniej okazało się,że zgubił aparat-poważnie.Nie zrobiłem zdjęć tylko garażu niestety,resztę mam. Mnie też ten garaż męczy...ale z projektu widzę ,że odległość pętli od krawędzi wjazdu wynosi grubośćściany około 25cm

Pozdrawiam

klimaw
05-01-2009, 21:06
U mnie dalej eksterymenty z czapkami.
Już wiem , że na 10 moich pętli nie mogę zamknąć 8 bo PC szaleje.(dT,ilość załączeń,wyższa krzywa grzewcza,więcej kasy na kWh itp).
Poszedłem na kompromis. :D
Wywaliłem wczoraj czapki w sumie z sześciu pętli , a pozostawiłem na czterech ( tylko 4 sypialnie oprócz salonu ).Krzywa wróciła na 2 a podbicia na razie usunąłem ( i tak mam na ten sezon 1T choć podlicznik 2T).
Sprawdzę w przeciągu dwóch dni co to da. :o
A na dworze -12 stopni i hula hula wiatr. :cry:

sylvia1
05-01-2009, 21:08
No,dzisiaj zapowiadają minus 20C aktualnie jest około -14C.Chrzest bojowy pompy.Podobno powinna wystarczyć do minus 22C,jutro możemy zrobic małe podsumowanie ...
no u mnie w zależności od temrometru było -16 (-18,5 na połacidachowej) stopni. dzięki kominkowi i pompie rano było 22,75 stopnia na dole. O 13 pompa się włączyła i z 21,75 nie potrafiła podnieść temp. ani o gram grzejąc do 17 (rozpaliłam w kominku) ale o 15 już było -13 stopni. Obecnie jest - 18 już (na połaci pewno z -21) oprócz kominka włączyliśmy dopływ prądu do grzałki ( do tej pory obywało się bez grzałki). :o :o :o :o

klimaw
05-01-2009, 21:12
no u mnie w zależności od temrometru było -16 (-18,5 na połacidachowej) stopni. dzięki kominkowi i pompie rano było 22,75 stopnia na dole. O 13 pompa się włączyła i z 21,75 nie potrafiła podnieść temp. ani o gram grzejąc do 17 (rozpaliłam w kominku) ale o 15 już było -13 stopni. Obecnie jest - 18 już (na połaci pewno z -21) oprócz kominka włączyliśmy dopływ prądu do grzałki ( do tej pory obywało się bez grzałki). :o :o :o :o

A jaką masz przez ciekawość temp DZ?

Robek Warmia
05-01-2009, 21:13
Mam do WAS użytkowników pomp ciepła gorącą prośbę. Startuję z budową od marca - dom w z garażem dwustanowiskowym 199 m pow. użytkowej, współczynnik U ok 0,26 dach dwuspadowy, bryła zwarta itd. Pompa musi pociągnąć też zbiorik dla CWU. Działka 83 ary więc dolne źródło może być kolektor poziomy - miejsca dość.

Próbuje zgłębić temat pomp i trochę się juz orientuje, ale nic nie zatąpi mi Waszych doświadczeń, tym bardziej, iż czas przy małym dziecku jest ograniczony.

Jaką firmę polecicie - sprzedawcę - dystryb pomp ? Słyszałem dużo dobrego o Climaconfort, ale oni mają do CWU drógą pompę powietrze woda. Często pojawia się NIBE itd. ? Jakie firmy polecacie ?

Muszę mieć gotowy projekt przed realizacją stanu surowego chodzi o ew. przepusty itd.

sylvia1
05-01-2009, 21:15
A jaką masz przez ciekawość temp DZ?
nie wiem nie mam możliwości pomiaru. Teraz już termometru nie dołożę.

klimaw
05-01-2009, 21:27
Jaką firmę polecicie - sprzedawcę - dystryb pomp ? Słyszałem dużo dobrego o Climaconfort, ale oni mają do CWU drógą pompę powietrze woda. Często pojawia się NIBE itd. ? Jakie firmy polecacie ?


W pierwszej kolejności to chyba Twoja decyzja co do typu PC.
Pośrednie czy bezpośrednie parowanie,chyba , że studnie lub powietrze.
Niektóre firmy specjalizują się.Tak jak zauważyłeś Clima robi np. tylko bezpośrdnie( do CO ).
Tak więc na początek ten problem-o wadach i zaletach tych DZ doczytasz w necie. :D

wit74
05-01-2009, 21:32
Tak teraz czytam Jack,że miałem podobnie.W gosp,garderobie i garażu za gorąco.
Pętle różnej długości od 31-79m, 2-3 na pomieszczenie.Wiele sie nakreciłem by kosztem niższej temp w w/w podnieśn gdzie indziej.Np: w garażu miewałem 25C a miało być z obliczeń 10C :) Myślę,że teraz tyle właśnie mam,choć może nadal kosztem domu.

jack_2000
05-01-2009, 21:34
Tak teraz czytam Jack,że miałem podobnie.W gosp,garderobie i garażu za gorąco.
Pętle różnej długości od 31-79m, 2-3 na pomieszczenie.Wiele sie nakreciłem by kosztem niższej temp w w/w podnieśn gdzie indziej.Np: w garażu miewałem 25C a miało być z obliczeń 10C :) Myślę,że teraz tyle właśnie mam,choć może nadal kosztem domu.

jak przykręciłeś w niektórych pomieszczeniach to w inych temp. wzrosła?

Inka Opole
05-01-2009, 21:41
Witam
a u mnie przy ziriusie jeszcze sie trzymam:) PC chodzi sobie dosyc czesto ale jeszcze nie nonstop..ale my tu na oplszyznie mamy sahare w porownaniu z reszta kraju dopiero dzisiejszej nocy ma sie zimniej zrobic..
w domu caly czas plus minu 21 stopni
grzalke mam wylaczona..kominkiem jeszcze sie nie dogrzewam..tak wiec jakby co moge jeszcze drogi awaryjne uruchomic:)
pozdr
rafal

wit74
05-01-2009, 21:49
Tak.Początkowo kręciłem tylko na powrocie. Kilku najmądrzejszych tego forum wyjaśniło,że nie tak to powinno być regulowane i mieli rację.Bo i tak wtedy nie osiągałem precyzyjnych temp tam gdzie chciałem.
Po wielu namolnych wręcz próbach i poszukiwaniach dotarłem do specjalistów od dystrybutora.Przeliczyli mi wszystkie nastawy raz jeszcze po wypytaniu mnie o kilka danych i przysłali.Od mojego instalatora otrzymałem kluczyk i....sobie pokręciłem na zasilaniu.Powroty wg zaleceń pozostały max otwarte.Dodałem póżniej od siebie malutkie korekty o 1/4 obrotów gdzie niegdzie i było ok....do dziś :cry:

Robek Warmia
05-01-2009, 21:50
klimaw - bezpośrednie czy pośrednie to chodzi - tak rozumiem o rodzaj czynnika w dolnym żródle np. solanka itd. ? Właśnie nie wiem co wy polecacie ?

irtad
05-01-2009, 21:52
Tak.Początkowo kręciłem tylko na powrocie. Kilku najmądrzejszych tego forum wyjaśniło,że nie tak to powinno być regulowane i mieli rację.Bo i tak wtedy nie osiągałem precyzyjnych temp tam gdzie chciałem.
Po wielu namolnych wręcz próbach i poszukiwaniach dotarłem do specjalistów od dystrybutora.Przeliczyli mi wszystkie nastawy raz jeszcze po wypytaniu mnie o kilka danych i przysłali.Od mojego instalatora otrzymałem kluczyk i....sobie pokręciłem na zasilaniu.Powroty wg zaleceń pozostały max otwarte.Dodałem póżniej od siebie malutkie korekty o 1/4 obrotów gdzie niegdzie i było ok....do dziś :cry:

a to dziwne bo mi właśnie kazali regulować na powrocie i tak zrobiłem i też działa ;)

klimaw
05-01-2009, 21:55
klimaw - bezpośrednie czy pośrednie to chodzi - tak rozumiem o rodzaj czynnika w dolnym żródle np. solanka itd. ? Właśnie nie wiem co wy polecacie ?

Poczytaj trochę tu:
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1343/Itemid,39/limit,1/limitstart,1/
i przeleć choć pobieżnie to forum-potem dopiero pytaj.

swimmer
05-01-2009, 22:00
no to ja Was podniosę na duchu: dziś w nocy przy gruncie miałem....-30, trochę wyżej -23. Samochód nie chcial odpalić, a w domu...21, do 9 podniosło do 21,5.teraz jest na dworze -19, a w domu 21...pompa calą noc naparzała, potem od 13-16,30. I...po wrzuceniu do kominka o 17 jest 22. już nie podkładam od 21 więc się zapewne włączy bo temp. już się nie podnosi, a zadaną mam 22. jutro napiszę jak po nocy...

wit74
05-01-2009, 22:03
irtad
Jeżeli tak to fajnie.U mnie też się poprawiało,ale ja dławiłem przepływy za bardzo.Teraz mam i precyzyjniej poustawiane i dT GZ niższa( choć to akurat nie wiem czy z tego powodu) :D Ale ja jestem początkujący

klimaw
05-01-2009, 22:03
no to ja Was podniosę na duchu: dziś w nocy przy gruncie miałem....-30, trochę wyżej -23. Samochód nie chcial odpalić, a w domu...21, do 9 podniosło do 21,5.teraz jest na dworze -19, a w domu 21...pompa calą noc naparzała, potem od 13-16,30. I...po wrzuceniu do kominka o 17 jest 22. już nie podkładam od 21 więc się zapewne włączy bo temp. już się nie podnosi, a zadaną mam 22. jutro napiszę jak po nocy...
Cholera swimmer -dajesz czadu , że aż mi sie zimno zrobiło.
Normalnie "białe niedźwiedzie". :lol: :D :lol:

swimmer
05-01-2009, 22:13
żebyś chciał wiedzieć normalna masakra - strach się bać, ale podobno tylko do czwartku - potem ocieplenie jak dla nas na mazurach -10 normalnie egipt :lol:

irtad
05-01-2009, 22:16
irtad
Jeżeli tak to fajnie.U mnie też się poprawiało,ale ja dławiłem przepływy za bardzo.Teraz mam i precyzyjniej poustawiane i dT GZ niższa( choć to akurat nie wiem czy z tego powodu) :D Ale ja jestem początkujący

Ja robiłem 1/2 /1/4 obrotu i czekałem. A regulacja była od góry czyli zamykałem na maxa i wtedy odkręcałem 2 obroty i od tego regulowałem albo góra albo dół. z tego co pamiętam to chyba 3,5 obrotu to było już całkowicie otwarte.Nawet zrobiłem sobie taką małą tabelkę z obiegami i pisałem ile jaki obieg obrotów. Pozdrawiam

Black&Zaba
05-01-2009, 22:25
No to mam test ;-) nie wytrzymałem do rana, bo taka piękna licytacja się toczy:
przed momentem sprawdzane -21,5C czujnik na pólnocnej ścianie jakieś 2,5m nad ziemią, średnia z ostatnich 24h -10C i... pompa oczywiście męczy się już 23h (-1h na CWU), podbiła (dzięki tej średniej i 2h słoneczka w południe) wewnątrz temperaturę powietrza o +0,5C
około 19:00 temp. na zewnątrz spadła <-19C i zaczęło jej brakować stopniominut (jak ten wynalazek przetłumaczyć nie wiem) w tempie wskazującym na konieczność odpalenia grzałek w ciągu 1-2h, skąpy jednak jestem i stwierdziłem, że wykorzystam akumulacyjność budynku i te 0,5C które dziś w dzień zdobyłem mogę przez noc stracić (jutro ma znów być tylko -10C i podobno słoneczko, które też wspomoże ;-) - przesunięcie krzywej na -2 załatwiło sprawę, pompa spokojnie daje teraz radę i nawet już chwilę poodpoczywała
aha na temperatury przekłada się to mniej więcej tak:
krzywa 4 przesunięcie -2
zewn. -10 -19 -21,5
zasilanie 31,5 34,5 33,5
powrót 26 28,5 27,5
tak wiem dT mam marne, ale aby nie grzać bez sensu 100m antresoli (miałem tam ponad 22C) i "przekazać moc" na parter potrzebną na nadrobienie szybkiego spadku temp. (prognozy co prawda mówiły o tylko -17C jutro nad ranem :roll: ) zakręciłem na górze kolejne dwa obiegi, tak wieć tam już tylko 4 z 10ciu pracują i to na 1/3 mocy, a jest nadal 21,5C :-( hmm jednak to ciepełko lubi na górę uciekać ;-)
z rana zdam relację ile się meteorolodzy pomylili i czy to zaskutkowało użyciem grzałeczek

ups, jeszcze info spcjalnie dla Wita o garażu - w nim mam nadal +11C (właśnie gapa zauważyłem dwa wielkie piękne grzejniki w nim - tzn. stalowe nieocieplane drzwi prowadzące do ogrzewanych pomieszczeń ;-) już się nie martwię, że tam coś zamarźnie)

sylvia1
06-01-2009, 07:35
ha termometr na zewn pokazuje na górze -22 (na połaci -26) jedno auto zdecydowanie odmówiło współpracy. Temp na dole 22 w najcieplejszym miejscu. Na górze zdecydowanie mniej (max 18-19). Pompa działałam od 22 do 6 rano. Z grzałką. Maskara. Od wczoraj 6 rano do dziś 6 rano pompa zużyła 11 kWh w I taryfie i 26 kWh w II taryfie. W kominku było palone 17-22.

rume
06-01-2009, 08:06
Tak wczytuję sie w te garaże i jak sobie przypomnę to mądrzy ludzie którzy budowali już któryś dom z kolei odradzili mi garaż w bryle domu.
Postawiłem niezależny budynek garażowy .
Nie żebym się z was naśmiewał-nic z tych rzeczy. Kazdy ma coś co zrobiłby teraz inaczej.
To pod rozwagę tym co dopiero zaczynają lub wybierają projekt.

Hmmmm. Ja mam w jednej bryle bez wejścia do domu tylko z zewnątrz i nie narzekam. Mam go po stronie północno zachodniej i mi osłania dom od wiatrów z której to strony najczęściej hulają. Uważam że to lepsze rozwiązanie.

Zauważyłem dość dużą różnicę w mocach PC - waha się 1,44-1,92 kW. Czy to normalne ? Przy jednakowym zużyciu 14 kWh w dzień pompa pracowała 10h a w nocy niecałe 9h.