PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

klimaw
06-01-2009, 07:49
Hmmmm. Ja mam w jednej bryle bez wejścia do domu tylko z zewnątrz i nie narzekam. Mam go po stronie północno zachodniej i mi osłania dom od wiatrów z której to strony najczęściej hulają. Uważam że to lepsze rozwiązanie. Pozdrawiam
A jaką temp masz w garażu i czy go ogrzewasz?
Jeśli nie ogrzewasz to powinieneś ocieplić ściany pomiędzy garażem a domem.
Jeśli ogrzewasz to masz:
-duże straty , bo jaka by nie była brama to i tak nie będzie zbyt szczelnie
-samochód po jeździe na mokrym będzie się kisił w garażu , a sól będzie go żarła.

Jako , że mieszkam na zachodzie często jeżdżę do naszych sąsiadów i kiedyś dawno temu nie mogłem się powstrzymać by nie zapytać dlaczego Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.
Proste :lol: :lol: :lol: -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu. 8)

To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

rume
06-01-2009, 07:51
Jeśli nie ogrzewasz to powinieneś ocieplić ściany pomiędzy garażem a domem.
Właśnie tak mam zrobione.

Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.
Proste -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu.

A co ze skrobaniem szyb?


To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

Wcale nie okazuje się że rozwiązanie garażowe może mieć duży wpływ na wydolność układu PCi ;)

irtad
06-01-2009, 07:58
Jako , że mieszkam na zachodzie często jeżdżę do naszych sąsiadów i kiedyś dawno temu nie mogłem się powstrzymać by nie zapytać dlaczego Niemcy w większości parkują pod wiatami , a nie w garażach.
Proste :lol: :lol: :lol: -wiatr osusza samochód dużo szybciej niż gdy jest on w garażu. 8)

To tak odbiegając trochę od tematu PC i pokrewnych.

Garaż to nie tylko miejsce postojowe dla samochodu. Są też motory. Miejsce na narzędzia i takie tam ;)

klimaw
06-01-2009, 08:03
Są też motory.

I tu mnie trafiłeś. :D :D :D

rume
Skrobania nie ma , bo wilgoć nie osiada-dach.
Jak masz ocieplone ściany miedzy garażem a domem to musiałeś nieźle pilnować wykonawców. :lol:

rume
06-01-2009, 08:48
Jak masz ocieplone ściany miedzy garażem a domem to musiałeś nieźle pilnować wykonawców.

Oczywiście jest z tym problem, pewnych mostków termicznych się nie pozbędziesz. Dachówka garażu przylega do ocieplenia i mam ocieplone fronty garażu. Na wiosnę będę robił podbitkę w garażu i myślę że pod dach też tam troszkę wełny wrzucę.

Co do żonglowania taryfami to normalna eksploatacja pompy wraz z użytkowaniem domu już przyniesie korzyści finansowe w układzie dwutaryfowym. Nie trzeba podbijać pracy pompy w tańszych taryfach kosztem komfortu.

leszekf
06-01-2009, 09:33
leszekf: to jaka temp przewidujesz w domu jak temp spadnie o jeszcze jakieś 10'? czy nie obawiasz sie, ze jesli dz bylo dobierane do pompy to za jakies 1,5-2mies spadnie jego wydajnosc?
jakie masz obecnie temp dz (obie)?
Póki co PC bez przerwy pedałuje bez przerwy 330h, DZ to kolektor poziomy długości 500mb napełniony etanolem. Stan DZ po takim czasie ciągłej pracy we cz.chłodn. 1,5*C, wy.cz.chlodn.-2,6*C. (w drugiej dobie od uruchomienia we. 3,8*C, wy -0,3*C). Średnio spadek temp. cz. chłodn/dobę to początkowo 0,2*C przez pierwszych kilka dni, obecnie ustabilizowało się na poziomie 0,1*C. W całym tym okresie dt DZ 4*C. Grzałki są wyłączone (włączą się tylko w wypadku awarii). Problem zniknie za tydzień, bo (a) poddasze doczeka się ocieplenia, (b) na zewnątrz będzie cieplej ;)
Acha, byłbym zapomniał... DZ leży sobie w baaaarrrdzo wilgotnej glinie, sączenia na poziomie 100-130cm ppg (odwierty robione latem po długim okresie suszy). Przeklinałem to w chwili rozpoczęcia budowy, gdy zdecydowałem się na PC to decyzja co do typu DZ była już tylko formalnością ;).

pozdrawiam Leszek

swimmer
06-01-2009, 10:52
A u mnie nadal 21 pompa całą noc od 24 do 7 pracowała, obecnie 21,5 bo słońce. W nocy masakra....-25

Elstir
06-01-2009, 11:27
leszekf: no to chyba jest w miare ok, jak ocieplisz poddasze plus dom sie wygrzeje to pompa powinna dawać radę, DZ chyba też skoro tylko tyle spadło po 330h godz non stop pracy

u mnie z kolei wygląda to tak, że temp we dz jest powiedzmy 5-6' i jak pompa pracuje te 5h to spada do 2-3'. w trakcie tych 5h temp wody w podlogowce podnosi sie o 3-4' natomiast temp 1,5m nad posadzką albo stoi albo drgnie tylko o 0,5'
.. tak sie wlasnie zastanawiam zy to nie z powodu rozstawu rurek co 15cm?

fotograf
06-01-2009, 12:14
a mnie niskie temperatury zmobilizowały to pocięcia palet jeszcze z budowy i palenia w kominku - przez co pompa pracuje jeszcze mniej niż trwa tania taryfa :) a i porządek sie zrobił na działce jak zniknęła kupka palet
no, ale od soboty ma już być na plusie
czekam na następne mrozy bo tych pociętych palet sie musze do wiosny pozbyć :)

leszekf
06-01-2009, 12:25
Elstir - u mnie rurki na ogrzewaniu podłogowym są co 8cm.
Sądzę że najpierw ten akumulator (budynek) trzeba naładować. Gdy już budynek "dojdzie" do jakiejś temperatury, to próba "skoku na wyższy poziom" przekroczenia pochłania duuuużo czasu. Znam to z doświadczenia - stary nieocieplony budynek (54 cm pełnej cegły), temperatura wew. 21*C - próba "przeskoczenia" o 1 stopień w górę wiąże się z bardzo dużym zapotrzebowaniem na ciepło.

Sylwia i Tomasz
06-01-2009, 12:39
u mnie rurki na ogrzewaniu podłogowym są co 8cm

To jaki rozstaw masz w strefie brzegowej? Czy te 8cm to już czasem nie przesada? Betonem też trzeba je przecież trochę otulić ...

mery26
06-01-2009, 12:43
Nadszedł czas próby dla PCi :D
Wczoraj o 21 termometr wskazał magiczne -22 C.Rano podobnie (z wrażenia nie spojrzałem :lol: ) pompa jak nigdy nie zakończyła pracy o 6 rano. Dotychczas wystarczyło 10-14h pracy na dobe-już nie. Temp. w domu spadła do 20.

Elstir
06-01-2009, 13:38
u mnie rurki na ogrzewaniu podłogowym są co 8cm.


to jeśli pamiętasz to ile ci wyszło mb rurek na ile m2 ogrzewanego?
u mnie wyszło jakieś 950mb na 220m2 ogrzewanego

swimmer
06-01-2009, 15:57
Nadszedł czas próby dla PCi :D
Wczoraj o 21 termometr wskazał magiczne -22 C.Rano podobnie (z wrażenia nie spojrzałem :lol: ) pompa jak nigdy nie zakończyła pracy o 6 rano. Dotychczas wystarczyło 10-14h pracy na dobe-już nie. Temp. w domu spadła do 20.
jaką masz pompę??

klimaw
06-01-2009, 17:17
Nie trzeba podbijać pracy pompy w tańszych taryfach kosztem komfortu.
Chodzi właśnie o zachowanie komfortu i obniżenie kosztów.

Co tak ucichło-zamarzły wam DZ. :D
A może paluszki dretwieją z zimna i nie macie ochoty stukać w klawisze? :lol:

klimaw
06-01-2009, 17:35
Jak tam uzytkownicy PC, czy oby nie za zimno sie wam zrobilo?Jak tam smigaja wam liczniki?

Mój licznik ma kaprysy. :(

Najpierw pracował wolno , potem troszczkę przyspieszał. :D
Wczoraj już nie mogłem zobaczyć czerwonej kreski na tarczy. :D :D
Dzisiaj ośka jest już czerwona. :lol:
Jutro odleci jak Błękitny Grom i pociągnie chatę za sobą w powietrze. :lol: :lol:

No,no tylko nie uwierzcie i zejdźcie na ziemię.

Trochę oszukałem bo mam bezośkowy elektroniczny he, he ,he :P

jack_2000
06-01-2009, 19:06
Przyznawac sie bez bicia, co sadzicie o tej formie grzania?Gdyby tak np 30 dni mrozilo, czy nastepnym razem tez byscie wybrali PC?

Już spieszę ci z odp.

przedwczoraj -6, wczoraj -12, dzisiaj -18 a w domu cały czas taka sama temperatura - dół domu 21,5-22, góra 20,5-21.

Co do kosztów właśnie:
przy takich siarczystych mrozach żużycie od godz. 18 wczoraj do 18 dzisiaj - I taryfa 10KW, II taryfa 22KW łączny koszt 10,50 zł x 30 dni + opłaty stałe = wyjdzie 350,- zł na miesiąc

Esperanza pewnie jesteś niepocieszony i powiesz że jak na pompę ciepła aż 350 zł :lol:

jack_2000
06-01-2009, 19:09
Przyznawac sie bez bicia, co sadzicie o tej formie grzania?Gdyby tak np 30 dni mrozilo, czy nastepnym razem tez byscie wybrali PC?

czy wybrałbym pompę ciepła jeszcze raz - oczywiście

sąsiad ma ekogroszek ale przy tych cenach hajcuje w kominku. ja właśnie siedzę przy laptopie, a on macha siekierą pod wiatą. A napier.. jak szalony, albo mu zimno, albo się boi że mu gluty z nosa zamarzną i jeszcze krzywdę zrobi sobie siekierą :lol:

eh wstawię wodę w czajniku bo jakby przymarzł do czegoś i trzeba było ratować to lepiej być w gotowości bojowej - parę osób już zamarzło tej zimy - może być pierwsza ofiara palenia w kominku i w sumie ekogroszkiem :lol:

klimaw
06-01-2009, 19:14
Przyznawac sie bez bicia, co sadzicie o tej formie grzania?Gdyby tak np 30 dni mrozilo, czy nastepnym razem tez byscie wybrali PC?
Nastepnym razem rura,sznurek i jazda.

Od wczoraj wieczór przez tą dobę zużyłem razem 19kWh prądu ale mieszkam na zachodzie więc tu nie takie straszne mrozy.
Wynik dla mnie OK-oby tak dalej. :lol:

Ramot
06-01-2009, 19:20
sąsiad ma ekogroszek ale przy tych cenach hajcuje w kominku. ja właśnie siedzę przy laptopie, a on macha siekierą pod wiatą. A napier.. jak szalony, albo mu zimno, albo się boi że mu gluty z nosa zamarzną i jeszcze krzywdę zrobi sobie siekierą :lol:

eh wstawię wodę w czajniku bo jakby przymarzł do czegoś i trzeba było ratować to lepiej być w gotowości bojowej - parę osób już zamarzło tej zimy - może być pierwsza ofiara palenia w kominku i w sumie ekogroszkiem :lol:

:lol: uchachałem się jak norka, a żona niemal przejechała sobie żelazkiem po łapce jak jej to przeczytałem :P

klimaw
06-01-2009, 19:25
Podawajcie wyniki za tą dobę jak macie podliczniki.

JK102
06-01-2009, 19:28
Przyznawać sie bez bicia ile w takie mrozy "zeżre" oleju lub gazu ( z tym ostatnim może juz wkrótce nie byc problemu ).
odbiegając od tematu - czy glikol trzeba wymieniać? Jeśli tak to , jak często i ile to kosztuje?

Black&Zaba
06-01-2009, 19:28
No to nie zamarzłem i jestem prawie zadowolony ;-) Prawie... bo pokazałem dziś rano teściowej gałkę od przesunięcia krzywej, coby jak mrozek odpuści odpuściła obniżenie i zakumulowała trochę ciepełka na dzisiejszą nockę, niestety nie założyła okularów i przekręciła w drugą stronę ;-) efekt PC sobie dziś odopoczywała sporo, za to w domu mam od 18-20C, a takiej temperatury to ja nie lubię ;-)

A co do ostatniej nocki to u mnie bite -23C od północy do 7:00 (oczywista mierzone 2,5m nad ziemią z czujnika pompy), przesunięcie krzywej jednak o -3 (o północy wymagane zasilanie przy -23 było +34 i niestety przy obecnych stratach w domu pompa więcej mi nie wydala), temperaturka w domu spadła o 0,7 stopnia, więc nadal rano była akceptowalna 19-21C (piszę przedział bo to zależnie od pomieszczeń, tak wiem w łazience mam za zimno, ale to też zwalczę regulacją przepływów jak się na zewnątrz ustabilzuje). Grzałek nie potrzebowała przy takim poluzowaniu wymagań.

Dla zainteresowanych w garażu +10C, a przy okazji ciekawe ile było przy gruncie w nocy, bo odpalanie mojego starego diesla po 15min udało się tylko dzięki podgrzewanemu filtrowi paliwa, potężnym 2akumulatorom i piłowaniu go przez 15min na rozruszniku - paliwo niby dobre do -30, ale tak zgęstaniało, że nie miało kompletnie ochoty go z baku zassać. Chyba muszę w końcu garaż sprzątnąć i zacząć używać zanim nadejdzie -30C ;-)

jack_2000
06-01-2009, 19:42
sąsiad ma ekogroszek ale przy tych cenach hajcuje w kominku. ja właśnie siedzę przy laptopie, a on macha siekierą pod wiatą. A napier.. jak szalony, albo mu zimno, albo się boi że mu gluty z nosa zamarzną i jeszcze krzywdę zrobi sobie siekierą :lol:

eh wstawię wodę w czajniku bo jakby przymarzł do czegoś i trzeba było ratować to lepiej być w gotowości bojowej - parę osób już zamarzło tej zimy - może być pierwsza ofiara palenia w kominku i w sumie ekogroszkiem :lol:

:lol: uchachałem się jak norka, a żona niemal przejechała sobie żelazkiem po łapce jak jej to przeczytałem :P

ramotki - my tu hichy, śmichy, jest ciepło, pompa śmiga, a sąsiad walczy o życie

właśnie do niego zadzwoniłem na komórę, odbiera i mówi że długo nie może gadać - ja mu na to że gdzie on jest bo strasznie zimno ciągnie przez słuchawkę :lol:

więc on mi na to, że drzewo rąbie do kominka - bo ekogroszek wychodzi go fatalnie finansowo i maltretuje się na dworze

sąsiad pyta jak pompa ciepła - ja mu na to że ciepła i że w domu ciepło :D

przy okazji dodaję że zimno, niezimno na dworze ale sławny jest bo w internecie o nim piszą - a on mi na to (chyba przegiąłem) bo czuję że lekko nie wytrzymuje ciśnienia i podniosłym głosem rzecze - u ciebie pompa ciepła, po drugiej stronie sąsiad ma pompę ciepłą, za nim pompa ciepła - K... może przez te pompy tak zimno :lol: :lol: :lol:

wyłączył się :o on ma siekierę - ja? tylko mop stoi w kącie - dobrze że mam rolety na silnik - zdążę zasunąć nim dobiegnie do płotu ........

dobrze że kazałem wkopać rury od dolnego źródła na 2m choć niektórzy twierdzili, że to za głęboko - za głęboko? jak się ma takiego oszołoma sąsiada uzbrojonego w siekierę, to gdyby nie te 2m zamarzniętej ziemi to pewnie rozniósł by mi instalację w pył :lol:

WNIOSKI: Masz narwistego sąsiada? Chcesz montowac pompę ciepła - musi być min. 2m przy kolektorze poziomym lub tylko pionowy :wink: Ale heca - sąsiad KRET ma na nazwiko - teraz mi żona podszepnęła :evil:

klimaw
06-01-2009, 19:47
jack - nie pomyliłeś zawodu?
Powinieneś byc kabareciarzem!!!! :D
Sąsiad ma rację.DZ wyciąga ciepło z ziemi i dookoła robi się zimniej. :D

Ramot
06-01-2009, 19:48
ależ to się ludzie nerwowi od tego ekogroszku robią :)

Ramot
06-01-2009, 19:50
jeśli komuś mimo PC będzie zimno, zawsze może dla rozgrzewki pomóc sąsiadowi jack'a w rąbaniu drewna :)

klimaw
06-01-2009, 19:53
W zadnym wypadku nic zlego nie powiem.Poprostu jestem ciekawa jak PC wydalaja w te paskudne mrozy.
Czy jest moze ktos zawiedziony, iz wydal okolo 50 tys. a w domciu jednak nieco za zimno?

Sądzisz , że jak w skandynawii dobrze to chodzi od lat wielu to u nas będzie za zimno na PC? :o
Jak komuś za zimno i PC nie wydala to nie wina PC a jej doboru , sztuki wykonania instalacji lub niewłaściwej technologii budowy cokolwiek to znaczy.
Czyż nie tak? 8)

jack_2000
06-01-2009, 19:55
jack - nie pomyliłeś zawodu?
Powinieneś byc kabareciarzem!!!! :D
Sąsiad ma rację.DZ wyciąga ciepło z ziemi i dookoła robi się zimniej. :D

sąsiad ma rację? on ma internet? ja mu powiedziałem że o nim piszą !!! już nie żyję :roll:

klimaw
06-01-2009, 19:56
jack - nie pomyliłeś zawodu?
Powinieneś byc kabareciarzem!!!! :D
Sąsiad ma rację.DZ wyciąga ciepło z ziemi i dookoła robi się zimniej. :D

sąsiad ma rację? on ma internet? ja mu powiedziałem że o nim piszą !!! już nie żyję :roll:

Mam to szybko wyciąć? :D

jack_2000
06-01-2009, 19:57
ależ to się ludzie nerwowi od tego ekogroszku robią :)

no ramotki od ekogroszku - a w instrukcji napisali żeby tym palić a nie jeść ? takiego podobne do tych kulek do mleka :lol:

jack_2000
06-01-2009, 19:59
jack - nie pomyliłeś zawodu?
Powinieneś byc kabareciarzem!!!! :D
Sąsiad ma rację.DZ wyciąga ciepło z ziemi i dookoła robi się zimniej. :D

sąsiad ma rację? on ma internet? ja mu powiedziałem że o nim piszą !!! już nie żyję :roll:

Mam to szybko wyciąć? :D spoko mam odstraszać na krety :lol:

klimaw
06-01-2009, 20:01
jack
Jakie zużycie miałeś za tą dobę?

jack_2000
06-01-2009, 20:17
Przyznawac sie bez bicia, co sadzicie o tej formie grzania?Gdyby tak np 30 dni mrozilo, czy nastepnym razem tez byscie wybrali PC?

Już spieszę ci z odp.

przedwczoraj -6, wczoraj -12, dzisiaj -18 a w domu cały czas taka sama temperatura - dół domu 21,5-22, góra 20,5-21.

Co do kosztów właśnie:
przy takich siarczystych mrozach żużycie od godz. 18 wczoraj do 18 dzisiaj - I taryfa 10KW, II taryfa 22KW łączny koszt 10,50 zł x 30 dni + opłaty stałe = wyjdzie 350,- zł na miesiąc

Esperanza pewnie jesteś niepocieszony i powiesz że jak na pompę ciepła aż 350 zł :lol:

pisałem esperanzie,

w sumie mogłoby być mniejsze, ale niestety mam w 2 pokojach o wiele dłuższe pętle niż w pozostałych pomieszczeniach i miałem tam chłodno. Zostawiłem w tych 2 pokojach otwarte pętle, a pozostałe 9 musiałem poskręcać co z automatu zaskutkowało zmniejszeniem COP i większym zużyciem.

Jak miałem pootwierane wszystkie pętle na maxa to pompa brała 2,8KW na godzinę a teraz ok. 3,8KWh. Pompa u mnie pracuje nawet przy dużych mrozach ok. 9 godzin.

Może te zużycie nie wynika z tego że przykręciłęm pewne obiegi podłogówki? Jak sprawdzałem zużycie pompy zaraz po montażu to temp. dolnego źródła wynosiła ok. 12 stopni przy zerze na dworze, teraz po roku przy dzisiejszych -18 dolne źródło ma temp. +2 stopnie. Jak zamontowali to grzałem podłogę do max. 18-19 stopni - dzisiaj np. 28 stopni, więc COP napewno spada tylko czy tak to się objawia spadek COP. Nagrzewa podogę w tym samym czasie tylko teraz potrzebuje do tego więcej energii z sieci?

Inka Opole
06-01-2009, 20:53
Witam
dzisiaj w opolu mamy zimno ale to podobno ostatni dzien..
PC pracuje spokojnie choc z tego co widze powoli jej moc sie konczy:) no ale ma prawie zalozone -20.. w domu jak wrocilem o 20:00 bylo 20 -21 stopni zalezy gdzie sie pomierzy..jeszcze nie zazadala wlaczenia grzalki..ale kilka stopni mniej na termometrze to pewnie by sie tak stalo..zuzycia nie sprawdzalem bo nie mam na sama pompe ale na caly dom ale z ciekawosci spisze sobie zaraz i jutro zobacze..
choc pewnie dzisiaj to z 20 godzin popracowala...(choc rano o 9 nie pracowala a wdomu bylo 21,5)

za to jak fotograf napisal ja tez napalilem pol godziny temu w kominku..trzeba raz na dwa tygodnie chyba przepalic..a tu taka okazja:) mrozy..
moze dzieki temu PC sobie troche odpocznie troche mi zal ze tak sie meczy..
pozdr
rafal

sylvia1
06-01-2009, 21:05
u mnie rurki na ogrzewaniu podłogowym są co 8cm.


to jeśli pamiętasz to ile ci wyszło mb rurek na ile m2 ogrzewanego?
u mnie wyszło jakieś 950mb na 220m2 ogrzewanego
u mnie 880 na 139 użytkowej i 146 m2 podłóg ogrzewanych.

fotograf
06-01-2009, 22:09
W zadnym wypadku nic zlego nie powiem.Poprostu jestem ciekawa jak PC wydalaja w te paskudne mrozy.
Czy jest moze ktos zawiedziony, iz wydal okolo 50 tys. a w domciu jednak nieco za zimno?

Sądzisz , że jak w skandynawii dobrze to chodzi od lat wielu to u nas będzie za zimno na PC? :o
Jak komuś za zimno i PC nie wydala to nie wina PC a jej doboru , sztuki wykonania instalacji lub niewłaściwej technologii budowy cokolwiek to znaczy.
Czyż nie tak? 8)

dobór jak dobór - ja celowo mam za małą - i tak robiłem kominek więc te pare dni w roku moge napalić w nim ponadplanowo :) ważne, żeby mieć tą rezerwową moc jak jest taka sytuacja (albo np brak prądu przez 2-3 dni)


pozdrawiam

Elstir
06-01-2009, 22:20
Jak tam uzytkownicy PC, czy oby nie za zimno sie wam zrobilo?Jak tam smigaja wam liczniki?

16 h/d *1,9 = 30,4 kwh
DZ 2'/-1'
podlogowka 25'/20'
temp wew 15,5'/16' (przez dobę drgnęlo +0,5')


sylvia1 - z tego wychodzi, że masz gęściej niż 15cm albo, ze masz wszędzie ułożone


lukaszf - no tak, ale ten budynek jest trochę lżejszej konstrukcji i dobrze ocieplony :) minus taki, ze jeszcze nie wygrzany (grzane od 12 dni) oraz reku bez gwc chodzi na maxa non stop wiec sporo chlodnego powietrza wlatuje

androzek
07-01-2009, 07:14
Pompa chodzi długo.W domu ciepło - od 20,5 do 23C.
Wczoraj przy gruncie około 20C - pod koniec pracy temp.dolnego źródła 5,5 stopni,wyjście z pompy -0,5 C.Mam trochę"przeszacowaną" krzywą grzania i przy ww. temparturze ( czujnik pompy minus 17C ) to wejście ok.41C a wyjście 10 C mniej.

bonetka
07-01-2009, 08:15
Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś :) wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )
Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale i tak powrót masz o 10 *C mniejszy my tu zalecamy 5*C .

za piewszym razem miałam otwartą historię i mały ekran i ..żle przeczytałam :(

sylvia1
07-01-2009, 08:15
sylvia1 - z tego wychodzi, że masz gęściej niż 15cm albo, ze masz wszędzie ułożone

dokładnie nie ma jedynie w spiżarni, pod schodami i w pom. gosp.
bo pow. całkowita podłóg to 168 m2 (sądząc po wylewkach) sorry źle podałam nie 148 m2 ogrzewanych podłóg a 154 m2
:roll: :oops:

rume
07-01-2009, 08:19
U mnie ostatnie 24h 7-7

19,9 h/d *1,63 = 32,4 kWh (cwu 2,7 h - 4,4 kWh)
DZ 4,2'/-3,1'
podlogowka 33,5'/28'
temp wew 19'-23'

120m2 - pierwszy sezon - DZ pionowe.

Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )

Ja mieszkam 100m obok i mam 4,2 :) Może u nas taki wspaniały grunt ;)


Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale skąd taka róznica na wejściu i wyjściu z co. jakoś tego nie łapię ........jak z co. może wracać 10 *C ? .to róznica 31 *C !!.......

Na moje to powrót ma 31 czyli o 10 mniej ;). Co i tak daje to dużą dt - mały przepływ może jest na c.o. Pozdrawiam

bonetka
07-01-2009, 08:47
Rume ....bo ja miałam otwartą historię i mały ekran i nieprzewiniety jak trzeba i ......u mnie kończyło się na 10 ...nie było słowa mniej .....i dlatego byłam tak zdziwiona ......
Krzywa do temp. zasilenia i powrotu ..nic nie ma ....zawsze utrzymuje się stała ( powinna się utrzymywać ) ...skoro tak jest tzn. że Andożek ma taką różnicę ......powinna wynosić 5 *C ...co prawda nie wiem jak piszą w Nibe i zalecają bo u nas w IVT piszą 7-8 *C ale my już rozmawialiśmy wiele razy na ten temat i Hydrolek się wypowiadał i Inni i ja znalazłam nawet szereg art gdzie też były argumenty za 5*C różnicy .
U Hubomag jest napisane 4-5 *C róznicy.

Androżku ale TAKIEJ gleby wszyscy Ci zazdroszczą :D
Rume TY też jesteś Szczęściarz :D

wit74
07-01-2009, 09:10
To ja może dam znać,że żyję :D nie zamarzłem a bałem sie trochę.....
U mnie po tendencji spadkowej, ciepła w domu miałem od 17,5C-18,9C.Kilka godzin przed nadejściem mrożów podnioslem krzywą grzania i pompa ruszyła bez ograniczeń.Po 24h ciągłej pracy wyciągnęła 2C wiecej w bilansie ogolnym w calym domu.Teraz mam 19,5-22,5C, średnio 21 z groszem, ale......nadal pracuje.Pierwsza doba mrozów to około 45kW/dobę, dziś na powrocie miałem 30,5 a zasilenie 36,5. Zaobserwowałem,że ogolnie dt GZ spadła( miałem kiedyś 8,3) ale PC nadal ciągnie.Fajnie,że grzeje ale co.....teraz jej nie zatrzymam :) ?Może troche zmniejsze grzywa grzania, Bonetko co myślisz?
Mam ustawione na 3.Albo zaczekam gdy się ociepli te 3 bedzie w sam raz.
A co z garażem?
Nie zalecano mi skoro już mam, calkowitego jego wył.Miałem max przymknać zasilenie by zapewnić min przepływ. Na 7 obrotów imbusa,odkrecone mam w tej chwili 0/5 obrotu na jednej i 0/25 obrotu na drugiej pętli.Ciepełko delikatnym strumykiem płynie....nie powinno zamarznać.Temp w garażu 10C w tej chwili, a było......23C( tak mi obliczono, nawet po poprawce w IVT).Dodatkowo przymknałem na powrocie petle do 1/4.
Tylko tak jakos dlugo pracuje moja pompa, ale choć sie wyrabia :) w stopnio czasie

rume
07-01-2009, 09:37
Krzywa do temp. zasilenia i powrotu ..nic nie ma ....zawsze utrzymuje się stała ( powinna się utrzymywać ) ...skoro tak jest tzn. że Andożek ma taką różnicę ......powinna wynosić 5 *C ...co prawda nie wiem jak piszą w Nibe i zalecają bo u nas w IVT piszą 7-8 *C ale my już rozmawialiśmy wiele razy na ten temat i Hydrolek się wypowiadał i Inni i ja znalazłam nawet szereg art gdzie też były argumenty za 5*C różnicy .

Może ja znów szczegółów się czepiam. ;). Krzywa może nic nie ma do różnicy temperatur choć w jakimś tam małym procencie pewnie ma, ale do temperatur zasilania i powrotu to ma bardzo dużo. Ja mam deltę około 6*C. Androżek ma wyższą ale wynika to jak na moje ze zbyt małego przepływu w instalacji c.o.

Androżek - wydaje mi się że masz za wysoką temp zasilania c.o. Masz zawory regulacyjne w pomieszczeniach i na moje to układ pracuje impulsowo - dozuje małymi porcjami o dużej temperaturze a ekonomiczniej byłoby większymi o mniejszej. Chociaż coś wspominałeś że na niższej krzywej nie dogrzewa ci łazienki.
Wpadnij na kawkę pogadamy :)

bonetka
07-01-2009, 09:38
Wit ..niech grzeje od tego jest ...takie sa temp. wiec musi się więcej męczyć . Jak dasz mniejszą krzywą to bedzie dawała mniej ciepła ( wyzsza daje więcej ) .....jak zaczekasz i się ociepli to po co Ci krzywa 3 ..może być mniejsza .......Właściwie to krzywą powinno się ustawić w miarę raz dostosowaną do swojego domu i swoich preferencji i strefy klimatycznej gdzie się mieszka i tylko wtedy gdy już naprawdę się nie spawdza nzleży ją zmienić ( np. drastyczny spadek temp. zewnętrznych ) czy zmiana innych warunków ) ...na temperatury w zakresie +5 - 5 jest to przesunięcie róznoległe czyli to pdobicie .....i powinno się tym operować a nie za kazdym razem latać w tę i z powrotem z krzywą. ( no i jest jeszcze ten garb na krzywej ...czyli w temp. które nam nie odpowiadają bo leci w tym miejscu za nisko ..zrobić "łuk" czyli na te dać więcej )
Oczywiście na poczatku jest trudno bo i dom nie wygrzany i się go jeszcze nie zna jak się zachowuje tem. wewnetrzna w takim domu więc trudne jest ustawienie krzywej ...chodzi mi tylko o to aby jej nie zmieniać bardzo często ( co chwilę ) . Wit a zauważ , że u nas jest krzywa co 0,1 ...czyli między 2 a 3 można sobie ustawić i części 10 .np. 2,4
Nie martw się , że długo pracuje .....jest zimno i musi ...niech sobie pracuje ile chce aby było ciepło .....jak się ociepli to sobie odpocznie.
Niestety wyższa krzywa to więcej na zasilaniu co. i to po prostu drożej.

Elstir
07-01-2009, 09:47
bonetka: a do ilu minimalnie macie te krzywe? pytam, bo u mnie ustawiona jest na 0,25... moze to jakaś inna skala?

bonetka
07-01-2009, 09:53
U nas jest od 0 ...czyli na powrocie z co. jest utrzymywane 20 *C .....i jest to linia prosta ( przy wszystkich zenętrznych ljest na powrocie 20 *C ) dopiero nastepne są lekko skosne .....i jest co 0,1 wyżej ....aż do 10 ale realnie to do 5 .
Kazda firma ma swój sterownik i swoje krzywe i owszem sa identyczne w ramach firmy( te same PC maja takie same sterowniki ) ale inne u róznych producentów PC.

rume
07-01-2009, 10:00
bonetka: a do ilu minimalnie macie te krzywe? pytam, bo u mnie ustawiona jest na 0,25... moze to jakaś inna skala?
Różni producenci używają różnej numerologii. Od tego jest wykres- dla NIBE tak się przedstawia ja mam krzywą 4
http://img399.imageshack.us/img399/116/capture2ts9.jpg

wit74
07-01-2009, 10:07
Bonetko
Masz rację z ta krzywa i tym lataniem do pompy,równie dobrze móglbym biegać po drewno :D
Nie opanowalem jeszcze idealnej krzywej dla mnie, a przy niższych temp jak -10 i mniej chyba zrobię garb raz na zawsze i już.
Wiesz przy tych temp pompa nie nadaje w powrocie wiecej niz 31C nie zaobserwowalem, choc u mnie w miare grzania coraz wyzej to idzie( może jeszcze trzeba dusić), ale zmierzam do tego ,ze być może w tych temp nie osiagne temp wył. a to oznacza ciaglą prace pompy.

androzek
07-01-2009, 10:09
Androżku Ty jakiś czarodziej jesteś :) wiesz dlaczego ? bo po długiej pracy PC masz +5 na wejsciu czynnika gdy inni mają np. +2 . ( masz 4x60 odwiertów )
Nizebyt tylko rozumiem "przeszacowaną krzywą " rozumiem , że jest wyższa i daje wyzsze temperatury ale i tak powrót masz o 10 *C mniejszy my tu zalecamy 5*C .

za piewszym razem miałam otwartą historię i mały ekran i ..żle przeczytałam :(
Bonetko! Mam prawdopodobnie jakowąś wodę "w trakcie" odwiertów.Najpierw na głebokości ponad 2 m kurzawka a na 8 też woda ( mam odwierconą studnię na tej głębokości do podlewania ogrodu ) To jest prawdopodobna przyczyną wysokich temperatur na wejściu,
Doradź mi moja guru jak zmniejszyć różnicę wejscie-wyjscie na podłgówkę i czy musze koniecznie o to walczyć.

bonetka
07-01-2009, 10:21
Wit
spokojnie masz czas to nowy dom ...teraz jest zimno i nie ma wyjścia i tak Cię podziwiam bo potrafiłeś wyregulować przepływy czyli zrobiłęs to co powinien zrobić instalator.
Rume
masz rację numerologii ale to niemozliwe żeby wszystkie krzywe wszystkich producentów miały takie same temp. przy odpowiednich zewnetrznych ( co do jednego *C ) ...zróbmy eksperyment ..ja nie mogę bo jestem w W-wie ( ciagle mi szkoda te 3200 pln na zdalne sterowanie ..tzn mnie nie bo ja dla nauki i eksperymentów to bym wszystko kupiła tylko mojej drugiej połowie ..i tak ciagle mówi , ze chcę dom podpalić albo popsuć ! ...no wiecie co, ja ?? popsuć ?! , dobre sobie )
tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane ) .To jak kto to sprawdzi ??? ...
http://forum.muratordom.pl/post2967739.htm#2967739
Androżku
zobacz jaki masz bieg pompy co. ...czy walczyć ja bym powalczyła ...jak znajdę post Hydrolka co daje taka różnica a nie inna to tu wstawię
http://forum.muratordom.pl/post2802645.htm#2802645
o tym zaprojektowaniu do początku to wiadomo ale tam był chyba jeszcze jeden na ten temat bardziej wyjąśnijący ......( poszukam ) .

rume
07-01-2009, 10:27
tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane )

Na moje albo regulujesz temperaturą powrotu albo zasilania. W Nibe krzywą regulujesz temperaturą zasilania, powrót jest wynikiem zużycia budynku.
Żeby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę powrotu trzeba regulować przepływem - czytasz Androżek? ;).

Bonetko ten post co przytoczyłaś to wygląda na to że regulujesz temperaturą powrotu, więc ciężko się odnieść do Nibe gdzie jest regulacja zasilaniem.

bonetka
07-01-2009, 10:41
Rzeczywiście zapomniałam , że u Was ( Nibe ) jest to odniesione do zasilania ..ale u wiekszości producentów PC do powrotu ( kiedys o tym pisałam i pisałam kto do czego się odnosi ).
Chodziło mi o udowodnienie tezy , że nie są identyczne ( nie chodziło o numerologię ) ..ten test trzeba z Kimś innym ......:(
Biegi pompy co. odpowiadają za przepływ.

HenoK
07-01-2009, 10:57
Biegi pompy co. odpowiadają za przepływ.... a pośrednio za różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem ;).

bonetka
07-01-2009, 11:09
Henoczku :)
wszystko to prawda ale konkretnie ( jeśli Androżek ma tak zaprojektowaną instalację ,, na to 5*C róznicy ) to czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???

HenoK
07-01-2009, 11:16
Henoczku :)
wszystko to prawda ale konkretnie ( jeśli Androżek ma tak zaprojektowaną instalację ,, na to 5*C róznicy ) to czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???Zmieni o tyle o ile zmieni się przepływ. Np. przepływ 1m3/h -> dT=5 st. C, pzepływ 1,5m3/h -> dT=3,3 st. C.
Jak skali nie starcza, to pozostaje tylko wymienić pompę na mocniejszą, albo zmniejszyć opory hydrauliczne instalacji, np. wyrzucając zbędne zawory zwrotne zwrotne, otwierając na max zawory na rozdzielaczach, itp.

androzek
07-01-2009, 11:22
tu jest krzywa 1,3 z konkretnymi wyliczeniami ile jest na powrocie przy kolejnych temp. zenetrznych ...trzeba znależć w Nibe identyczne wskazania ....i zobaczyć czy jest taka odpowiadająca tym danym ( nie chodzi o numerologię czy to 3 czy 0.45 ...tylko o faktyczne dane )

Na moje albo regulujesz temperaturą powrotu albo zasilania. W Nibe krzywą regulujesz temperaturą zasilania, powrót jest wynikiem zużycia budynku.
Żeby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę powrotu trzeba regulować przepływem - czytasz Androżek? ;).

Bonetko ten post co przytoczyłaś to wygląda na to że regulujesz temperaturą powrotu, więc ciężko się odnieść do Nibe gdzie jest regulacja zasilaniem.
Czyli mogę regulaować pompą obiegową Nibe czy pompami obiegowymi w skrzynkach rozdzielaczowych ?

klimaw
07-01-2009, 11:27
Doradź mi moja guru jak zmniejszyć różnicę wejscie-wyjscie na podłgówkę i czy musze koniecznie o to walczyć.

Ja co prawda nie Bonetka , ale znam odpowiedź. :D
Jak w grudniu miałem bez siłowników to dT była 5,2-5,5.
Ja załozyłem czapeczki to skoczyło do nawet ponad 10. :(
Odpowiedź jest więc prosta.
Teraz na 10 moich pętli mam tylko 4 siłowniki,które wyłączają pętle od 18.00 do 3.00 , żeby obniżyć w nocy w sypialniach.
Salon i cała reszta z łazienkami włącznie hula 24h.
Krzywa 3 ale trochę za gorąco więc pewnie zajdzie do 2.( bez siłowników w grudniu była cały czas 2 ).
DZ wczoraj 4,3/0,1 ale miaszkam przy rzece. :lol:

Elstir
07-01-2009, 11:27
Henoczku :)
...czy zwiększenie o jeden stopień ( nie wiem na jakim ma czy na 1 czy na 2 ) zmieni rózniće między zasilaniem a powrotem ...zmieni ...a o ile ??? .....no dobrze a jak ma teraz na 3 ( czyli ostatnim ) to co ??? nic nie da się zrobić ???

o ile... no tutaj chyba za dużo niewiadomych dotyczących dz - najlepiej chyba organoleptycznie
jak jest na najwyzszym i nadal za duze dt? no to chyba albo dz daje za malo energii albo, albo pompa dz za slaba albo pompa ciepla odbiera jej za duzo, z tym pierwszym ciezko cos zrobic ale z drugim i trzecim mozna
ale jesli dz ma teraz 5' to na pewno ma wystarczające

klimaw
07-01-2009, 11:30
Czyli mogę regulaować pompą obiegową Nibe czy pompami obiegowymi w skrzynkach rozdzielaczowych ?

A jakie masz pompy w rozdzielaczach? :D
U mnie GZ goni pompa w PC i tam jest przełącznik na 3 biegi.

wit74
07-01-2009, 11:33
Ćwiczyłem to co napisał Henok.Zwiększenie obrotów pompki z II na III dało mniejsza dT , teraz nie pamietam ale około 0,8C tyle,że równocześnie pootwierałem, wcześniej różnie przymykane zawory na powrocie i są na max.
Do nowych ustawien na zasileniu, wróciłem na II bieg i dziś mam dobre 2,2C mniejsza dT

bonetka
07-01-2009, 11:41
No dobrze , a jeśli wymieni pompę ( zewnetrzną ) ( nie wiemy jaką ma i na którym teraz jest biegu , bo moze wystarczy wyzszy bieg ) i wyrzuci te swoje zabawki ( taka szkoda :(( ) ...to czy może być taka sytuacja , że to nic nie da ? ..........i jeśli tak było obliczone przy projektowaniu instalacji na 10 *C ...to nawet to wszystko bedzie za mało ...chociaż może zmniejszy się przynajmniej do 8 *C .
Przeważnie jest jedna pompa w PC ( u mnie na 3 i tu nie powinno się grzebać ..chociaż oni chyba nie przestawiają tych biegów przy instalacji ..jak przychodzi z fabryki tak jest ale może ??? ) i jedna zewnętrzna na co. Androżek może mieć ją zamaist przy PC ..w rozdzielaczu ...
Wit napisał , że zwiekszenie pompy o 1 stopień dało 0,8 róznićę..... to mało ....tu trzeba z 10 na 5 ...

androzek
07-01-2009, 11:48
A widzicie.Ja mam jeszcze dwie pompki - jedna w skrzynce rozdzielaczowej na dole a druga na piętrze.Chodzą na 1 biegu.Nie jestem inzynierem i nie wdaję się w obliczenia czy jest to dobrze czy źle,czy powinny być czy nie....Czy może spróbować je wyłaczyć?

bonetka
07-01-2009, 12:00
Andozku ...ja nie guru to Inni

ale myslę ( może żle ) , że te co masz to są zewnętrzne i zamiast jedej masz dwie . ( bo duzy dom , chociaż może i jedna to by pociągnęła ) .wyłączać nie..przestaw bieg ...najpierw na 2 jak będzie mało to na 3 bieg i poobserwuj ....i dopiero jak nic to nie da to trzeba będzie działać dalej .

HenoK
07-01-2009, 12:04
A widzicie.Ja mam jeszcze dwie pompki - jedna w skrzynce rozdzielaczowej na dole a druga na piętrze.Chodzą na 1 biegu.Nie jestem inzynierem i nie wdaję się w obliczenia czy jest to dobrze czy źle,czy powinny być czy nie....Czy może spróbować je wyłaczyć?Raczej włączyć na wyższy bieg.

klimaw
07-01-2009, 12:47
Przeważnie jest jedna pompa w PC ( u mnie na 3 i tu nie powinno się grzebać ..chociaż oni chyba nie przestawiają tych biegów przy instalacji
Fabrycznie w 1140 miałem na 2.

bonetka
07-01-2009, 13:26
W IVT fabrycznie na 3 .....podobno gdyby była na 1 to różnica między zasileniem a powrotem u mne byłaby 13*C i powodowałoby to awaryjne wyłączenie PC ( za duza róznica między GT9 i GT8 )

androzek
07-01-2009, 13:51
[quote]Wpadnij na kawkę pogadamy :)
A jak byłem z towarzystwem pod płotem o 0.20 w Nowy Rok to nawet dzwonka przy bramie nie było - to jak mam Ciebie odwiedzać.

Jutro przyspieszam pompki obiegowe w szkrzynkach.O skutkach poinformuję.Dziękuję guru ( gurom ?) - Henokowi i Bonetce za podpowiedzi :wink:

wit74
07-01-2009, 13:59
A to ciekawe.Gdy zajrzałem do PC miałem na II biegu.Moj instalator nie wiedzial dokladnie na jakim jest fabrycznie, czyli tez nie grzebał :D

bonetka
07-01-2009, 14:07
Wit
a może słowo.... przeważnie ...na 3 biegu znaczy właśnie przeważnie na 3 ale może być i na drugim ale to trochę dziwnie ...bo powinno być identycznie ..fabrycznie to fabrycznie ..chyba , że informacja od IVT nie jest precyzyjna :wink:

Wit a właściwie dlaczego wróciłeś do 2 biegu ? ( bo przestawiłeś na 3 zmniejszyła się dT , póżniej wyregulowałeś przepływy .....i co, nie było już potrzeby zostawać na tym 3 ?? ....skoro po regulacji na 2 masz więcej niż 5*C to może na 3 byłoby 5*C czy nie ?

jeszcze słowo do Androżka
nie jestem hydraulikiem ale mysle , że tak :
pompa obiegowa w PC powinna być na dobrym biegu bo od tego zależy min. róznica zaislenia i powrotu i tu ...jeśli jest żle ustawione to ustawieniem pompy zewnetrznej i wodotryskami mozna to najwyżej pogorszyć ..natomiast nie wiem czy działa to odwrotnie tzn. nawet jeśli tu ( zewnetrznie )
ustawimy dobrze i zrezygnujemy z zabawek a w tej w PC będzie żle ustawione to nie wiem czy to da się naprawić na tyle żeby było dobrze .
Niby nie powinno się grzebać ( gwarancja ale tam nie ma żadnych plomb ani nic takiego, przecież zajrzeć można ) wynika z tego , że owszem fabrycznie przychodzi na jakimś tam biegu ale instalator powinien ją ustawić stosownie do instalacji ( ciśnienie ,przepływ)
Co Koledzy na to ???
Hydrolku a Ty zamarzłeś ? :cry: może jakąś ekipę ratunkową zmontujemy i pospieszymy z pomocą .....

klimaw
07-01-2009, 18:14
...jeśli jest żle ustawione to ustawieniem pompy zewnetrznej i wodotryskami mozna to najwyżej pogorszyć ..natomiast nie wiem czy działa to odwrotnie tzn. nawet jeśli tu ( zewnetrznie )
ustawimy dobrze i zrezygnujemy z zabawek a w tej w PC będzie żle ustawione to nie wiem czy to da się naprawić na tyle żeby było dobrze .
Niby nie powinno się grzebać ( gwarancja ale tam nie ma żadnych plomb ani nic takiego, przecież zajrzeć można ) wynika z tego , że owszem fabrycznie przychodzi na jakimś tam biegu ale instalator powinien ją ustawić stosownie do instalacji ( ciśnienie ,przepływ)
Co Koledzy na to ???

Ja uważam , że dwie pompy w szeregu to nieporozumienie.
Z konstrukcji pompy obiegowej wynika , że ma ona przewężenie średnicy na obudowie więc musi pracować.Nawet jek te dwie damy na 3 a w PC na 2 to będzie nie więcej niż 2 i same zabużenia w układzie.
Androzek
a może sprawdź na dwa sposoby-niestety trzeba by było zrobić baypass:
1.Wyrzucić dwie pompy z rozdzielaczy ( w ich miejsce baypass ) i spróbować
na obiegowej tylko z PC .
2.Wyrzucić pompę z PC ( w jej miejsce baypass ) a pod sterowanie ( kabelki )
z pompy podłączyć równolegle dwie pompy w rozdzielaczach.

Jest jeszcze sposób trzeci-jedna pompa w PC ale mocniejsza.

Nie jest to ingerencja w PC ( pompę zawsze można wymienić ) więc raczej nie ma to wpływu na gwarancję. :D

HenoK
07-01-2009, 19:53
Androzek
a może sprawdź na dwa sposoby-niestety trzeba by było zrobić baypass:
1.Wyrzucić dwie pompy z rozdzielaczy ( w ich miejsce baypass ) i spróbować
na obiegowej tylko z PC .
2.Wyrzucić pompę z PC ( w jej miejsce baypass ) a pod sterowanie ( kabelki )
z pompy podłączyć równolegle dwie pompy w rozdzielaczach.

Jest jeszcze sposób trzeci-jedna pompa w PC ale mocniejsza.

Ja już się pogubiłem w waszych kombinacjach. Może przez to, że przez kilka dni nie śledziłem tego wątki :(.
Myślę, że sprawę wyjaśniłby schemat technologiczny instalacji Androzka, chyba że już był i go przeoczyłem ;).

wobil
07-01-2009, 19:56
przepraszam że się wetnę w rozmowę,
WITAM wszystkich
jestem na etapie podjęcia decyzji co do ogrzewania, zdecydowałem się na PC,
domek to projekt Natalia z MG Projekt po zmianach jakieś 180 użytkowej,
dostałem ofertę na PC IVT, i mam pytanie o opinię na temat tej pompy, zaproponowano mi 11kw, czy ktoś użytkuje taką PC i może się podzielić doświadczeniem, firma zaproponowała kolektor poziomy o długości 750m (czy to wystarczy) pomocy :(, jeśli nie to jaką markę proponujecie, może ktoś jest z regionu
prv: [email protected]
gg: 3764038
woj. opolskie
bardzo proszę o pomoc
pozdrawiam
wojtas

androzek
07-01-2009, 20:04
Dziękuję za wskazówki ale żebym nie przedobrzył.W końcu nie mam zastzreżeń co do komfortu cieplnego zapewnianego przez pompę ( potwierdzone w czasie ostatnich mroźnych dni )Może za dużo czytam forum i nigdy prawdopodobnie bym nie sprawdział jakia jest różnica temperatury wody w podłogówce a tak więcej wiem i więcej mam wątpliwości - być może w większości nieuzasadnionych.Z drugiej strony pompa to też elektroniczny gadżet w którym można sobie naciskać przyciski i coś kombinować.Nie zrezygnuję z czapeczek bo po to za nie płaciłem,żebym je wykorzystywał dla swojego widzimisię.Nie walczę o oszczędności 30 -50 zł na miesiąć za wszelką cenę bo komfort jest dla mnie najważniejszy.Będę się jednak starał zoptymalizować pracę pompy ( z Waszą pomocą ) coby się biedaczka za mocno nie męczyła i długo żyła.

Elstir
07-01-2009, 20:12
zastanawia mnie czemu mi temp dz tak szybko spada - obecnie jest 1/-2 (pompa pracowala non stop ostatnie 30h)
pompa 8kwh dz 2*94
nawet pracujac non stop chyba nie powinno dojsc do takiej temp?

HenoK
07-01-2009, 20:57
zastanawia mnie czemu mi temp dz tak szybko spada - obecnie jest 1/-2 (pompa pracowala non stop ostatnie 30h)
pompa 8kwh dz 2*94
nawet pracujac non stop chyba nie powinno dojsc do takiej temp?
Piszesz bardzo oszczędnie :D .
dz, to rozumiem dolne źródło pompy ciepła, a co oznacza to 2x94 ?
Jak długo działa już Twoja instalacja z pompą ciepła ?

..::M:D::..
07-01-2009, 21:36
przepraszam że się wetnę w rozmowę,
WITAM wszystkich
jestem na etapie podjęcia decyzji co do ogrzewania, zdecydowałem się na PC,
domek to projekt Natalia z MG Projekt po zmianach jakieś 180 użytkowej,
dostałem ofertę na PC IVT, i mam pytanie o opinię na temat tej pompy, zaproponowano mi 11kw, czy ktoś użytkuje taką PC i może się podzielić doświadczeniem, firma zaproponowała kolektor poziomy o długości 750m (czy to wystarczy) pomocy :(, jeśli nie to jaką markę proponujecie, może ktoś jest z regionu
prv: [email protected]
gg: 3764038
woj. opolskie
bardzo proszę o pomoc
pozdrawiam
wojtas

ja do "Natali" dostałem wstępne oferty na PC Danfoss 6 kW z poziomym kolektorem za ok. 37k brutto i na PC buderusa 7 kW w podobnej cenie.

bonetka
07-01-2009, 21:37
a ja nie uważam przy tych temp. i po wielu godzinach pracy temp. +1*C za drastycznie niską ..przecież mogłaby być nawet ujemna ( -5 ) . Nie wszyscy mają wodę w odwiercie i obecnie po godzinach pracy +5*C niestety ...
2X94 są to na pewno odwierty pionowe 2 szt x 94 mb ( 188 ) do 8kW to i tak nieżle . Widocznie gleba nie taka super :wink:

HenoK
07-01-2009, 21:58
a ja nie uważam przy tych temp. i po wielu godzinach pracy temp. +1*C za drastycznie niską ..przecież mogłaby być nawet ujemna ( -5 ) . Spotkałem się z instalacją z pionowymi odwiertami, gdzie już we wrześniu temperatura była ujemna. Tylko, że pompy ciepła cały czas pracowały przy przygotowaniu ciepłej wody, wspomagane dodatkowo kotłem gazowym ;).
Żeby było ciekawiej, to ten obiekt wyposażony jest w potężną instalacje solarną, która przez miesiąc czasu nie pracowała z powodu awarii :(.

Black&Zaba
07-01-2009, 22:52
No cóż ja mam obecnie na DZ wejście -0,8C :-( ale to jak pisałem niedawno zakopane, a od uruchomienia mijają jutro 3 miesiące gdzie pompa przepracowała 1350h - cóż musi dotrzymać nam tempa ;-0
pierwszy miesiąc - wygrzewanie jastrychu w kompletnie nieocieplonym przewiewnym domu, czyli praca na pełnej mocy początek T wej. z DZ +8C po miesiącu pracy +4C (temperatury oczywiście ustabilizowane po ok 30min-1h pracy)
drugi miesiąc - dom wykańczany i intensywnie suszony, ocieplany dopiero pod koniec i DZ na koniec miesiąca około 0,5-0C
ostatni miesiąc to już normalne temperatury w środku, wentylacja 24h/dobę wydmuchuje co nagrzejemy (mieszkamy), a za oknem jak wszyscy widzą ;-)
COP będzie nędzne to już wiem bez podlicznika (brak), ale patrząc po tempie spadków do wiosny powinno wystarczyć, więcej jak -2 na wej. z DZ nie przewiduję :-)

A teraz moje wątpliwości, proszę o poradę:
bawiłem sie trochę ustawieniem pompki DZ przez ostatni miesiąc (była zostawiona na 4(max), bo kolektor spory, a chcieliśmy, aby się odpowietrzył, był odpowietrzany oczywiście, ale i tak przez miesiąc dolewki 4l glikolu weszło) dawało to dT około 2,5K
zmiana biegu pompki na 2 dała dT 3,8-4K, ale wydaje mi się, że ciut za długo pompa pracuje
dziś ustawiłem na 3 bieg i mam dT 3K - chyba to będzie optymalne? (różnice niewielkie niby i w/g instalatora i serwisu NIBE dowolne z tych wartości są dobre, ale które najlepsze?)

- do posiadaczy Fighterów - można sobie biegi pompek spokojnie przestawiać, nie traci się gwarancji, aby się dostać prawy bok (patrząc od przodu na panel), dolną część unosimy i odchylamy do siebie, osłona wychodzi przez lekkie pociągnięcie do siebie i tam są obie pompki do GZ i DZ (zresztą w instrukcji w rysunku też to widać)

ustawienie GZ chyba zwalczyłem efekt prawie idealne dT 5K (przy otwartych na full powrotach było 4,5K, ale ciut za dużo grzało poddasze/antresolę, a ciut za mało 1ną łazienkę), odczekam 3-4 dni na ustabilizowanie temp na zewnątrz i odtrąbię sukces jak temp. w pomieszczeniach się uspokoją i zostaną na pożądanym poziomie

Słomka
08-01-2009, 00:51
Witam wszystkich!
A zwłaszcza tych, którzy posługują się językiem dla mnie niezrozumiałym...
Ja także przepraszam za "wstawkę" w ten wątek, ale... w razie czego odeślijcie mnie proszę do właściwego :)

Od dawna myśleliśmy o zastosowaniu PC w naszym domu (Okazały z MG Projekt, po zmianach - ok. 300 - 350m2 netto), którego budowę zaczynamy na wiosnę.
Dostaliśmy kilka ofert różniących sie jednak diametralnie (od 9 kW przy dodatkowych dociepleniach i ciepłych oknach, przez 11 i 14kW po 17KW), nie mówiąc o różnych dolnych źródłach...(działka ok.2000m2)
I bądź tu mądry...

Też zawołam: pomocy !!!
Jakie pompy brać pod uwagę, jakich producentów, etc, na co zwrócić uwagę (niestety, nie wiedziałam, że powinnam zacząć zgłębiać temat dawno - teraz wchodzi w grę jedynie przyspieszony kurs) i... czy jest gdzieś słowniczek pojęć używanych przez Was ;)

Pozdrawiam
Aneta

prv: [email protected]
woj. pomorskie

klimaw
08-01-2009, 06:11
( ale i tak przez miesiąc dolewki 4l glikolu weszło)

Jak to możliwe? :o
U mnie po odpowietrzeniu nie dolałem ani grama-PC chodzi od 15.08.2008.

androzek
08-01-2009, 06:26
Rzeczywiście podejrzane.Gdzieś musi ubywać.Nieszczelność kolektora?
U mnie od początku bez mililitra dolewki.

wit74
08-01-2009, 06:33
Bonetko
Od wczoraj nie zagladałem na forum.
Pytałaś dlaczego wrociłem do nastawy na II bieg?Gdy otrzymałem nowe obliczenia z IVT, oprócz pełnego otwarcia na powrocie, miałem wrocić na II bieg :D A skoro rozkład temp udało sie uzyskać w miarę obliczeniowy, nie grzebałem
Ale po tym co sam napisałem, postanowiłem ustawić III bieg około 21.00 wczoraj. I dziś rano dT zmniejszone było o 0,8C.Mam teraz dT 5,3C.Wszystkie te dane liczbowe dT i temperatury u mnie coraz lepiej wygladają.Nie wiem czy o 5C można zmniejszyć dT.Ale okolo 3 można :) Pozostaje jeszcze czas pracy PC - bardzo dłuuuuugiiiiii .

klimaw
08-01-2009, 06:48
Pozostaje jeszcze czas pracy PC - bardzo dłuuuuugiiiiii .
Ja cały czas uważam , że twoje 7kW na 165 mb powierzchni to za mało.
Ja na mojej 6kW grzeję też VPA300/200 i instalator przed instalacją stwierdził , że długo go będzie tą mocą PC dogrzewać.
Tak też jest ale uparłem się na VPA bo zintegrowany na 4 osoby był w/g mnie za mały.
Tak więc sam VPA grzeje dziennie od 2-4 godzin.( 4 godziny w sobotę i niedzielę lub jak są goście).

Elstir
08-01-2009, 07:01
bonetka , henok :
żeby nie było że pisze oględnie... :)
dom dobrze ocieplony 230 po podłodze, powiedzmy 210 ogrzewane, reku bez gwc wlączone na 300m3/h 24/7
pompa 8kwh (1,9kwh) vaillant
grzane od 24.XII (wczesniej niczym nie grzane) do 5.I po 16h/d
od 5.I uruchomione suszenie jastrychu
dz to dwa odwierty 40mm po 92m i 95m - gleba: piasek od 2ego do 55ego m, glina od 55ego do 75ego, potem na przemian warstwy gliny i piasku do końca
wydawalo mi sie ze dz to mocna strona tej instalacji - specjalne cienkoscienne rury, malolepki glikol - 420 ltr)

wczoraj godz 19
temp wew 16,5'/17' (parter/pietro)
dz 1'/-2'
temp wody 25'/20' (program podaje ze chce uzyskac temp 35' ale pompa pracując non stop tylko tyle wyciagnela)
przepracowane 230h - wyciągnięte z ziemi 1630 kwh
daje to cop 3,73 9zakladam, ze pompa pracowala caly czas pobierajac max pradu w co watpie, ale tak bezpieczniej zalozyc) tak liczony cop do momentu wlaczenia wysuszania jastrychu utrzymywal sie na poziomie 3,95 a potem zaczal spadac

zastanawia mnie czemu tak duzo spadlo dz.... moze te odcinki poziome do odwiertow lepiej zaizolowac? są ten 1m pod ziemia (jeszcze nie nawieziona) w otulinach po 9mm?

HenoK
08-01-2009, 07:15
zastanawia mnie czemu tak duzo spadlo dz.... moze te odcinki poziome do odwiertow lepiej zaizolowac? są ten 1m pod ziemia (jeszcze nie nawieziona) w otulinach po 9mm?Jakie długie te odcinki poziome i z jakich rur ?

wit74
08-01-2009, 07:43
Klimaw
Może masz racje z niedowymiarowaniem
Ja rozważam trzy możliwości:
- własnie za mała moc PC, choć już kilku przedstawicieli IVT liczylo i niby dobrze,
- straty ciepła, mostki termiczne, izolacja - były wytyczne co i jak, tylko dziś wykonawcy starannościa i wiedzą nie grzeszą,dlatego może badanie termowizyjne
- nie wygrzany budynek, nawet jak 10h-12h grzeję koza 10kW, to komin na I piętrze zimny , podobie jak wszystkie ściany.Gdybym grzał na okragło to po kilkunastu dniach powinien sie lekko ogrzać.Pózniej ponoć tapety zjeżdżają :)
Dlatego teraz nie zatrzymuję mojej PC,ale w pewnym momencie -najprawdopodobniej po otrzymańiu rachunku :wink: powiem dość
Wtedy na pewno termowizja

klimaw
08-01-2009, 07:50
wit74
Masz rację z tym co napisałeś.
Ja po prostu tylko porównuję moją moc do twojej .
Co do mostków termicznych to chyba pilotowałeś budowę i nie puściłeś na żywioł. :D
J mam ten komfort , że wszystko oprócz dachu zrobiłem sam , a szczególnie strzałem w 10 było ocieplenie wełną 15cm.

wit74
08-01-2009, 08:05
Ja mam 12 cm styro.Wokół okien dodatkowo 2cm. I oczywiscie budowa nie szła samopas.Jednak podczas moich godz. pracy mogly powstawać błedy.
W łazience u góry już poprawiali, choć niby 25cm wełny to i tak były przedmuchy i termometrem parowym znalazłem zimniejsze miejsca.
I wiecej, wiem gdzie mam do poprawy jeszcze, w jednym pokoju odległość krokwi od muru ma 1,5 cm na calym skosie.Tam nie wepchneli wełny, teraz to wiem.Wczesniej przyjechałem na budowę po południu i pokój byl juz ocieplony z folią włącznie, a tego nie bylo widać. Ale to tak, poza tematem pomp :) ,sorki

rume
08-01-2009, 08:13
przepracowane 230h - wyciągnięte z ziemi 1630 kwh

Skąd posiadasz dane o energii i COP? Czy twoja pompa ma zainstalowany przepływomierz na jednym z obiegów ?

Elstir
08-01-2009, 08:24
Jakie długie te odcinki poziome i z jakich rur ?

odcinki 5 i 8mb z tych samych rur (rozdzielacz w domu)

klimaw
08-01-2009, 08:30
odcinki 5 i 8mb z tych samych rur (rozdzielacz w domu)

Jak masz niezasypane to połóż z góry styropian,słomę lub coś co trochę niedopuści mrozu do rur.
W tych miejscach wychładza ci się czynnik. :(

HenoK
08-01-2009, 08:31
Skąd posiadasz dane o energii i COP? Czy twoja pompa ma zainstalowany przepływomierz na jednym z obiegów ?Do obliczenia COP nie potrzeba przepływomierza ;). Wystarczy pomiar temperatur, energii elektrycznej i ... grzałka elektryczna (w większości pomp ciepła grzałka jest stosowana jako awaryjne źródło ciepła). Reszta to sprawa wiedzy i obliczeń ;).
Wyznaczone moją metodą COP uwzględnia nie tylko sprawność pompy ciepła, ale także straty na pompach obiegowych i niezaizolowanych przewodach.

bonetka
08-01-2009, 08:53
Vaillant ma ekran tzw. uzysku energetycznego ( dla 12 m-cy w roku liczy energię uzyskaną ze srodowiska ) i te dane są z tego ekranu .
Wit
ważam , ze teraz jest ok! oprócz czasu pracy ale nadal podtrzymuję stanowisko , że nawet jak na garaż leci 10 *C to on pożera tę energię przeznaczoną na dom . Spróbuj jak bedzie ciepło odciąć garaż chociaż na dobę czy dwie i zobaczysz ...najpierw to bym zrobiła i poocieplała a póżniej kamerę ( koszt )
Black&Zaba
rzeczywiście duzo ..u mnie też były dolewki ale nie aż tyle ...dobrze , ze się unormowało . Przepływ? ..bardziej chyba byłabym za 2,5 niż za 3 bo to raczej już do PC 17 ( wilekość kolektora , gr. rur to wszytko się liczy ) ale ja nie fachowiec w tej dziedzinie.
Elstir
To zostawiłeś odkryte ( bo nie nawieziona ziemia ) odcinki rur i je wyziębiałeś i się dziwisz , że Ci spadało ? I tak na tyle godzin pracy i na wygrzewanie jastrychu to dobry wynik.

Elstir
08-01-2009, 08:58
rume: dokladnie tak jak bonetka rzecze
klimaw, bonetka: mam zakopane - obenie są prawie metr pod ziemią - docelowo jak nawiozę będzie 1,5

Black&Zaba
08-01-2009, 09:21
( ale i tak przez miesiąc dolewki 4l glikolu weszło)

Jak to możliwe? :o
U mnie po odpowietrzeniu nie dolałem ani grama-PC chodzi od 15.08.2008.

No cóż, może to pierwsze "odpowietrzenie" to za dużo powiedziane by je tak nazwać, tak to jest jak się samemu robi i nie ma za wiele czasu, przepompowywanie zewnętrzną pompą przez 2h, niekoniecznie wypchnęło wszystkie bąbelki z rur.
Na początku bulgotki powietrza to długo jeszcze było słychać w rozdzielaczu kolektora (mam w środku między PC a ścianą), ale już teraz jest od 2 miesięcy stabilnie, cicho i dolewek nie ma.
Wbrew pozorom to tylko 4l, na prawie 600l w DZ to mniej <1%
dla przypomnienia mam 600mb rur PE40 (to ciut więcej wchodzi niż w "standardowych" 32)
Bonetko
dzięki za sugestię, też tak coś na czuja bardziej mi się to ustawienie teraz podoba, może ktoś jeszcze się wypowie?

bonetka
08-01-2009, 09:31
Witam Nowych :)
to tak nie da się jednym zdaniem . proponuję chcociaż trochę poczytać wstecz i wysłać oferty do kilku producentów PC i pózneij ew. tutaj napisać i pomożemy jak umiemy .
Androżek
nie bój się . Zdejm obudowę i zobacz na jakim biegu masz pompę ogrzewanej wody w PC ( są tylko dwie glkolu i ta ..zorientujesz się a jak nie popatrz na instrukcję ) i jeśli masz na 2 przestaw na 3 ...i poobserwuj ..to już będzie jakiś pogląd na sytuację ....bo może tam dalej ( zewnetrznie nic nie trzeba ruszać ) . Jakby było na 3 ...no to będzie problem bo trzeba będzie coś pomyśleć ...i wtedy ten rysunek koniecznie i Henoczek i Inni bedą doradzać co i jak.
Podejrzewam też , ze wymiana czegokoliwek na coś innego w PC musi być dokonywana przez serwisanta bo inaczej mogą mieć coś przeciwko ale z biegami mozna sobie przestawiać . Poza tym przecież kiedyś trzeba oswoić lwa :)

rume
08-01-2009, 09:56
Vaillant ma ekran tzw. uzysku energetycznego ( dla 12 m-cy w roku liczy energię uzyskaną ze srodowiska ) i te dane są z tego ekranu .
Ale ten ekran te dane skądś bierze.


Do obliczenia COP nie potrzeba przepływomierza . Wystarczy pomiar temperatur, energii elektrycznej i ... grzałka elektryczna (w większości pomp ciepła grzałka jest stosowana jako awaryjne źródło ciepła). Reszta to sprawa wiedzy i obliczeń .
Wyznaczone moją metodą COP uwzględnia nie tylko sprawność pompy ciepła, ale także straty na pompach obiegowych i niezaizolowanych przewodach.

Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

terplace
08-01-2009, 10:38
Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.

bonetka
08-01-2009, 10:40
Rume
http://www.vaillant.pl/Klienci_indywidualni/systems-and-products/pompy-ciepa/geotherm/produkt_vaillant/geoTHERM_plus.html
po prawej stronie masz Geotherm Plus str. 16 ....( instrukcja obsługi )
jestem pewna , że nie ma ciepłomierza na obiegu jako dodatkowego elementu instalacyjnego ....chyba , że jest jakiś czujnik . w samej PC ..trzeba popatrzeć w instrukcji instalacji ...
Terplace :) jak miło ....

rume
08-01-2009, 11:06
Toś mnie zastrzelił z tą grzałką ;) Krótko mówiąc nie kumam. Bez przepływu ja nie wiem jak wyznaczyć energię. Ciepło właściwe czynnika znam dt znam ale strumienia nie znam :(. Na moje przepływ brany z charakterystyki pompy będzie chybiony. Ja już się zastanawiałem nad licznikiem energii ale to troszkę droga zabawka taki ultradźwiękowy. Może dorwę jakiś mechaniczny z demobilu w miarę sprawny.

Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.

Racja :) Jak długo należy odczekać?
A jak z C.W.U? Czy mierzymy czas nagrzania pełnego zbiornika?

Bonetko Vaillant też reguluje temp. zasilania.

phoenix*
08-01-2009, 11:10
Witam

u siebie tez zrobilem podlogowe w garazu (no niestety tak mi doradzili) ale zakladam na rozdzielaczu "czapke" dla garazu ktora bedzie puszczala cieplo dopiero gdy w garazu spadnei temp np do 5 C - mam nadzieje ze to dobre rozwiazanie bo calkiem zakrecic nie moge bo ryzyko zamarzniecia zbyt duze a otwarte ciagle nawet na minimum ciagle bedzei mi wode wychaldzac.

ostatnio to wogole mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole. Jak juz naprawion czujnik to puscil mi zawor bezp DZ i cieklo mi na podloge - masakra
ale ogolnie oczywiscie jestem zadowolony choc jeszce nie mieszkam to komfort ceipla jest naprawde przyjemny. Nie mam jeszcze termometrow w pokojach ani podlicznikow wiec nie podam zuzycia. Narazie tylko pierwszy rachunek za 2 mies przy bardzo nieszczelnym garazu i wygrzewaniu podlogi gdzei pompa pracowala non stop kilka dni i przy pradzie budowlanym rachunek przyszedl 570 zl - swiatlo(zwykle zarowy), wiertary,szlifierki i co tam jeszcze na budowie moze byc no i pompa.

rume
08-01-2009, 11:20
mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole.

Ja też mam w Nibe problemy z czujnikiem zewn. Przy niższych temperaturach przekłamuje nawet o 6*C :(. Przy zerze błąd jest mały.

Elstir
08-01-2009, 11:25
to jak sądzicie... czy poziome odcinki dz ocieplone standardową otuliną 9mm połozone 1m pod powierzchnią mogą troszkę ciągnąć zimno z gruntu?

bonetka
08-01-2009, 12:00
Rume
ale np. Stiebel i Alpha Iinno Tec, ( o ile pamiętam ) i z tej samej grupy co IVT a więc Buderus , Junkers temp. powrotu.
Nie wiem czy pamiętacie ale ja kiedyś wspominałam ( albo Komuś pisałama na priv ) że właśnie w Nibe czasami psują się jakieś drobiazgi .
Elstir
to odpowiedz sobie na pytanie na ile cm zakopuje sie kolektor poziomy w glikolowych ...czym mniej wyjdziesz na powierzchnię tym lepiej ...
co z tego , że masz dobre odiwerty jak właśnie przez te odcinki się chłodzi ..przecież pompa glikolu nie pracuje cały czas i on po prostu stoi a tu
-20*C ... nasyp tej ziemi i będzie dobrze ....

klimaw
08-01-2009, 12:40
Ja też mam w Nibe problemy z czujnikiem zewn. Przy niższych temperaturach przekłamuje nawet o 6*C :(. Przy zerze błąd jest mały.

Na jakiej wysokości masz czujnik i jaka strona świata?
U mnie nie ma problemów. :D
Mam też inny termometr zewnętrzny i wskazania są podobne.

rume
08-01-2009, 12:56
północno-zachodnia około 2m - ja mam metr obok zwykły i taka różnica występuje

klimaw
08-01-2009, 13:00
północno-zachodnia około 2m - ja mam metr obok zwykły i taka różnica występuje
Nie zgłaszałeś leniuchom do wymiany?
Przecież to powoduje niewłaściwą pracę PC i koszty kWh. :cry:

rume
08-01-2009, 13:05
północno-zachodnia około 2m - ja mam metr obok zwykły i taka różnica występuje
Nie zgłaszałeś leniuchom do wymiany?
Przecież to powoduje niewłaściwą pracę PC i koszty kWh. :cry:
Żongluję krzywą grzewczą

HenoK
08-01-2009, 13:16
Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.Fachowcowi nie trzeba tłumaczyć :).
Dokładnie tak. Najpierw mierzysz przy włączonej grzałce pobór energii i różnice temperatur przez określony czas (ważne, żeby warunki się ustabilizowały). Z tego wyznaczasz przepływ, później "odpalasz" pompę ciepła i z dT wyznaczasz ilość wyprodukowanej energii, a z licznika energii elektrycznej jej zużycie. Z tego już prosta droga do COP :). Zaletą tej metody w porównaniu z tańszymi ciepłomierzami są mniejsze opory hydrauliczne instalacji.

rume
08-01-2009, 13:30
Jak masz grzałkę o znanej mocy i sprawdzisz dT podczas jej pracy to możesz wyliczyć przepływ.Fachowcowi nie trzeba tłumaczyć :).
Dokładnie tak. Najpierw mierzysz przy włączonej grzałce pobór energii i różnice temperatur przez określony czas (ważne, żeby warunki się ustabilizowały). Z tego wyznaczasz przepływ, później "odpalasz" pompę ciepła i z dT wyznaczasz ilość wyprodukowanej energii, a z licznika energii elektrycznej jej zużycie. Z tego już prosta droga do COP :). Zaletą tej metody w porównaniu z tańszymi ciepłomierzami są mniejsze opory hydrauliczne instalacji.
Dziękuję bardzo dzisiaj powalczę :) W sumie moc grzałki wyznaczy mi licznik energii bo z tymi grzałkami to różnie bywa.

Elstir
08-01-2009, 13:47
bonetka: masz rację, jednak u mnie wejście do domu jest jakieś 60-70cm pod ziemią więc może zamiast przysypywać odkopać i założyć jeszcze jedną otulinę tak żeby było 2cm a nie 1cm...?

ravbc
08-01-2009, 14:08
bonetka: masz rację, jednak u mnie wejście do domu jest jakieś 60-70cm pod ziemią więc może zamiast przysypywać odkopać i założyć jeszcze jedną otulinę tak żeby było 2cm a nie 1cm...?
Jak już chcesz się bawić w odkopywanie, to połóż na tych rurach kawał styropianu, tak żeby wystawał na boki po pół metra (o ile się da - jak nie to daj go od góry i po bokach rur - po bokach oczywiście pionowo w dół). To powinno dać lepszy efekt i jest chyba jednak szybsze w realizacji, niż zakładanie dodatkowej otuliny. Ale i tak poczekał bym z takimi zabawami do wiosny...

Sylwia i Tomasz
08-01-2009, 14:14
bonetka: masz rację, jednak u mnie wejście do domu jest jakieś 60-70cm pod ziemią więc może zamiast przysypywać odkopać i założyć jeszcze jedną otulinę tak żeby było 2cm a nie 1cm...?

a jaką zastosowałeś otulinę do tych rur? Są zakopane w ziemi, to pewnie jakaś specjalna jest potrzebna, zwykła pianka PE się nie nadaje.

klimaw
08-01-2009, 15:05
a jaką zastosowałeś otulinę do tych rur? Są zakopane w ziemi, to pewnie jakaś specjalna jest potrzebna, zwykła pianka PE się nie nadaje.

U mnie specjalna czarna gruba chłodnicza-kosztowała jak za zboże. :cry:
Dałem od pompowni pod budynkiem,pod ławą i 1,5m od budynku. :P

nabial
08-01-2009, 21:21
Witam

u siebie tez zrobilem podlogowe w garazu (no niestety tak mi doradzili) ale zakladam na rozdzielaczu "czapke" dla garazu ktora bedzie puszczala cieplo dopiero gdy w garazu spadnei temp np do 5 C - mam nadzieje ze to dobre rozwiazanie bo calkiem zakrecic nie moge bo ryzyko zamarzniecia zbyt duze a otwarte ciagle nawet na minimum ciagle bedzei mi wode wychaldzac.

ostatnio to wogole mam male problemy z PC a mianowice w mojej Nibe 1140 szwankowal czujnik temp zewn i pokazywal czasem -50C przez co PC grzala na max swoich mozliwosci lub wogole nei widziala czujnika i nie grzala wogole. Jak juz naprawion czujnik to puscil mi zawor bezp DZ i cieklo mi na podloge - masakra
ale ogolnie oczywiscie jestem zadowolony choc jeszce nie mieszkam to komfort ceipla jest naprawde przyjemny. Nie mam jeszcze termometrow w pokojach ani podlicznikow wiec nie podam zuzycia. Narazie tylko pierwszy rachunek za 2 mies przy bardzo nieszczelnym garazu i wygrzewaniu podlogi gdzei pompa pracowala non stop kilka dni i przy pradzie budowlanym rachunek przyszedl 570 zl - swiatlo(zwykle zarowy), wiertary,szlifierki i co tam jeszcze na budowie moze byc no i pompa.


a nie masz na rozdzielaczu zaworów termostatycznych ? - załóż na zawór głowicę, ustaw ją na 5 stopni i po sprawie, a nie czapki jakieś tam :)

phoenix*
08-01-2009, 21:43
mam pytanie w zwiazku z powyzszym

czy bardziej oplaca sie miec zawor co bedzie sam regulowal temp w garazu i od czasu do czasu puszczal cieplo na garaz jak np spadnie ponizej 5C co wowczas maksymalnie chyba wychlodzi wode w CO bo tam jastrych bedzie lodowaty czy lepiej wywalic termostat i recznie miec caly czas otwarty zawor chocby minimalnie ?

rume
09-01-2009, 07:54
No i się pobawiłem z wyznaczeniem COP :)
NIBE 1240, 6kW, 2*70 pionowe
Przy pracy grzałki 3kW uzyskałem dt na c.o 2,7*C
Przy pracy pompy ciepła uzyskałem 5,8*C przy 4,5*C dz/33,4 *C c.o - dt DZ 8,3*C (na moje bardzo duża - pompa solanki na 3 biegu).
Średnie moc pompy wraz z pompami obiegowymi to 1,7 kW (samej pompy 1,4)
COP dla 4,5/33,4 wynosi 3,82 (sama sprężarka 4,6), zaś moc uzyskana pompy ciepła to 6,44 kW. Myślę że nie jest źle.
Przepływ wody c.o wyszedł mi 0,267 l/s. :)
Częsta praca pompy dowodzi że pierwszy sezon wymaga dużego zapotrzebowania budynku w energię, chyba że duże straty cieplne.
Dlaczego sprężarka ma taki duży prąd fazowy 5,2 A w moim przypadku a średnia moc to 1,7 kW, coś tu jest nie tak.
Pozdrawiam

bonetka
09-01-2009, 09:40
Rume
a czy zechciałbyś to bardziej przybliżyć :
Średnie moc pompy wraz z pompami obiegowymi to 1,7 kW (samej pompy 1,4) .
Bo tak są różne konfiguracje u każdego czasami jest tak , że poza PC ma się jakieś pompy obiegowe co. albo Ktoś może nie mieć .
Skoro napisałeś PC + pompy obieg=1,7 kW a samej PC 1,4 ( a tam sa dwie co+glikolu ) ...czyli jakbyś miał jakąś zewnętrzną
Pytanie jest takie ...czy jesteś w stanie obliczyć ile wynosi moc pomp obiegowych co. i glikolu dla Nibe 1240? bo tego nigdzie nie podają .....( jest sama spręzarka dla róznych temp. 35 i 50*

chyba dopisywałeś ostatnie zdanie przed chwilą

dlaczego dziwnie ? prąd rozruchowy sprężarki to 60 A a max. prąd rozruchowy spręzarki to 7,5A a Ty masz mniej bo 5...cos tam ......w tych małych nie ma ogranicznika pradu rozruchowego .

już wiem o co chodzi... samej PC to chodziło Ci o spręzarkę ( chyba tak ) jesli tak to jesli pracowała i działyły dwie pompy obiegowe to niemożliwe aby dwe razem miały tylko 0,3 kW ....
podtrzymuje pytnie ..ile mają pompy obiegowe ...najlepiej w rozniciu na te dwie w Nibe 1240

Elstir
09-01-2009, 09:47
mam pytanie w zwiazku z powyzszym

czy bardziej oplaca sie miec zawor co bedzie sam regulowal temp w garazu i od czasu do czasu puszczal cieplo na garaz jak np spadnie ponizej 5C co wowczas maksymalnie chyba wychlodzi wode w CO bo tam jastrych bedzie lodowaty czy lepiej wywalic termostat i recznie miec caly czas otwarty zawor chocby minimalnie ?

no chyba ten jastrych nie lodowaty tylko +/- 5' :)
a nie wychłodzi bo jak tylko podbije do tych zadanych 5' to dalej nie pusci prawda?:)

rume
09-01-2009, 09:56
Pytanie jest takie ...czy jesteś w stanie obliczyć ile wynosi moc pomp obeigowych co. i glikolu dla Nibe 1240? bo tego nigdzie nie podają .....

Podają na ostatniej stronie instrukcji użytkowania.
W moim przypadku 130W solanki - 75 W c.o plus zakładam około 80 W pozostałe gadżety- sterownik ,panel ,styczniki itp ( to moje założenia) Nibe podaje 1,3-1,49kW moc pompy

Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2A

bonetka
09-01-2009, 10:15
Masz rację gamoń jestem, mimo że przelatywałam instrukcję tyle razy jakoś nie zgłębiłam szczególnie tego końca :( ( nie było w danych tech. na stronie )
Ostatnie zdanie napisałeś jakimś szyfrem dla wtajemniczonych :) wiem , że elektryczne sprawy masz w w małym paluszku :D

HenoK
09-01-2009, 10:20
Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2ADlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?

rume
09-01-2009, 10:46
Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2ADlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?
Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3
EDIT: Ja mam wersję 3x400V - tak mi się wydaje :)

HenoK
09-01-2009, 11:01
Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2ADlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?
Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3
Ale liczysz prąd fazowy, a nie międzyfazowy.
Nie wiem jakie masz cos fi, ale 1700/240/3=2,36A Dla prądu 5,2A cos fi musiało by być 0,45. To rzeczywiście trochę mało.
Gdyby to była moc rzędu kilkudziesięciu kVA, to byłyby powody do obaw. Przy taryfie G12 i tak za kVAr nie płacisz :wink: .

HenoK
09-01-2009, 11:04
Moc trójfazówki to Pierwiastek z 3 jeśli mówimy o napięciu międzyfazowym. Jeśli układ pracuje 3x 1-fazowy to 3
EDIT: Ja mam wersję 3x400V - tak mi się wydaje :)Wątpię, żebyś mierzył prąd miedzyfazowy (musiałbyś rozpiąć trójkąt).

rume
09-01-2009, 11:10
Ale liczysz prąd fazowy, a nie międzyfazowy.


Faktycznie pomiar jest robiony na prądzie fazowym.
EDIT: Ale ja brałem napięcie 400V więc na to samo wychodzi.

1700/240/3=2,36A jest 230V
1700/400/Pierw3=2,46A

Gdyby to była moc rzędu kilkudziesięciu kVA, to byłyby powody do obaw. Przy taryfie G12 i tak za kVAr nie płacisz
Z podlicznika wychodzi 1,7kW więc nie płacę więcej tylko może ten pomiar w Nibe jest wadliwy.

swimmer
09-01-2009, 11:22
no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:
a/ wychłodziło się dolne źródło
b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię
c/ jest inna przyczyna,której nie znam
prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

rume
09-01-2009, 11:25
Zrób teścik COP ;) tak jak ja zrobiłem.

HenoK
09-01-2009, 11:31
no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:
a/ wychłodziło się dolne źródło
b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię
c/ jest inna przyczyna,której nie znam
prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer
Możesz mieć źle dobraną krzywą grzewczą.

HenoK
09-01-2009, 11:32
Zrób teścik COP ;) tak jak ja zrobiłem.Mała rzecz, a cieszy :lol: :lol:

rume
09-01-2009, 11:34
Ano cieszy :), dzięki za istotne uwagi jak to zrobić.

Elstir
09-01-2009, 12:45
dzięk iza rady odnosnie rur :)

bonetka - jak w vaillancie sprawdzic ile prądu zuzyl? na wyswietlaczu mam tylko ile pobral z ziemi, mam ponadto czas pracy sprzezarki, drugie pytanie.. dla pompy 8kwh podali pobór mocy 1,9kwh... czy to jest łacznie z pompami etc. czy sama sprężarka ? ostatnie na chwile obecna pyt. czy jak zrodlo jest np 5' a grzeje wode do 25' to czy pobiera wowczas te 1,9 czy moze mniej?:)

terplace
09-01-2009, 14:18
Co do prądu fazowego U*I*Pierw z 3 *cosFI to jest zdecydowanie za duży powinien być około 2ADlaczego Pierw z 3, a nie 3 ?

Ponieważ 3/sqr(3)=sqr(3)

3 bo 3 fazy
a 1/sqr(3) to przejście wartości skutecznych z prądu fazowego na międzyfazowy przy obciążeniu symetrycznym

jack_2000
09-01-2009, 19:38
no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:
a/ wychłodziło się dolne źródło
b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię
c/ jest inna przyczyna,której nie znam
prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

co jest grane?
a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2
b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h
c/ pomocy !!!

jack_2000
09-01-2009, 19:41
krzywa dobrze dobrana bo przed tymi mrozami w takich temp. jak teraz też mialem ciepełko :evil:

HenoK
09-01-2009, 21:18
swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

co jest grane?
a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2
b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h
c/ pomocy !!!
Wynika z tego, że sposób sterowania ogrzewaniem jest odmienny od fizyki przegród budowlanych.
Gdy zaczynają się mrozy ściany są jeszcze ciepłe, ale sterownik pogodowy wg krzywej grzewczej podwyższa parametry ogrzewania. Jak przychodzi odwilż mury są wychłodzone w czasie mrozów, ale sterownik tego nie uwzględnia, tylko daje niższe parametry do instalacji grzewczej.
Sposób w jaki działa sterownik (charakterystyka sterowania) powinien być dostosowany do sterowanego obiektu nie tylko w stanach ustalonych, np. mrozów trwajacych przez tydzień, ale także do stanów nieustalonych jakie występują podczas zmian temperatur zewnętrznych.

bonetka
09-01-2009, 22:24
Henoczek ma rację a poza tym zauważcie jak jest napisane w instrukcjach obłsugi ...jak jesteś niezadwolony z temp w domu jak jest +5 czy właśnie -5 ..należy ją przesunąć równolegle w górę lub w dół ....( oczywiście pod warunkim , że krzywa jest ok! i dobrana odpwiednio ) ..to przesunięcie jest właśnie na takie sytuacje ....że przy wszystkich temp. poza tym zakresem ( -5 , +5 ) jest dobrze a tylko w tych żle ...., póżniej gdy nie ma tych temp. mozna wrócić do poprzednich ustawień .
Elstir
spróbuj obliczyć tak jak podawał Henoczek ,
to jest w/g normy EN 14511 ( to ta nowa norma ) i jest razem z pompami obiegowymi .
A ostatnie pytanie ..zauważ ......
moc grzewcza 0/35 przy dT 5K... 8 kW
pobór mocy elekt. 1,9 kW
COP 4,3
moc grzewcza 5/35 przy dT 5K ...9kW
pobór mocy elekt. 1,9
COP 4,7
zmienia się moc grzewcza w zależności od temp. DZ i GZ ale pobór mocy pozostaje taki sam ....i oczywiście zmienia się COP
czyli gdyby było 5/25 przy dT 5K .... ? kW
pobór mocy elektrycznej 1,9
COP ?
mam rację czy nie ???

Elstir
10-01-2009, 07:13
bonetka: masz rację :) tylko u mnie nawet jak jest DZ 5' a GZ 25' to pokazuje chwilowe 8kwh a nie np 10 :)

bonetka
10-01-2009, 07:21
nie myślałam o 10 raczej o troszkę powyżej 8 ..... :) np.8,25 czy 8,5 bo 10 to nijak nie wychodzi :wink:

terplace
10-01-2009, 08:25
czyli gdyby było 5/25 przy dT 5K .... ? kW
pobór mocy elektrycznej 1,9
COP ?
mam rację czy nie ???

Moc eleketryczna nie jest stala. Delikatnie zależy od temp. DZ. (choć różnice minimalne i do pominięcia). Moc elektryczna sporo natomiast zależy od temp GZ. W zależności od temp. GZ ta sama pompa może "pobierać" 1,5kW ale i 2,5kW.

Elstir
10-01-2009, 17:04
sluchajcie mam kolejne pytanie :) znowu

nastawilem wygrzewanie jastrychu
na 5ty dzien program pokazal, ze zadana temp. = 45'
pompa chodzi non stop i max co wyciaga to 28-29' wody
czy jest sens aby pompa chodzila non stop i wyziebiala źródło?
DZ ciagle jest 1'/-2'
czy pompa nie zmrozi DZ jak tak bedzie chodzic non stop?
pompa chodzi od 16 dni przepracowane 285h (wyciągnięte 2042 kwh)

swimmer
10-01-2009, 17:51
no to teraz ja chciałem o coś nieśmiało zapytać? Wyjaśnijcie mi dlaczego jak było -25 to pompa dała radę w nocy utrzymać 21 st. z zadanej 22, a teraz jak jest -5 w nocy ona dalej nagrzewa do 21? Nie daje rady, bo:
a/ wychłodziło się dolne źródło
b/ nie pracowała całe 8 godz tylko krócej? - w to akurat wątpię
c/ jest inna przyczyna,której nie znam
prawidłowa odpowiedź to....????? :wink: pozdrawiam, swimmer

swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

co jest grane?
a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2
b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h
c/ pomocy !!!
ja mam inny pomysł...w nocy nie włączyła się wcale, bo..odpaliłem wczoraj kominek -parę polan dla klimatu :wink: efekt 21,5 stopnia rano, ale temp. wyjścia18, a powrotu 13 o godz. 13. Włączyła się pompa bo zadane 22 - efekt: nap...la do teraz, a temp: 31 wyjścia i ...ledwo 20 powrotu. Po 4 godz. przeszła na II bieg i tak się zastanawiam, może zamiast stosować tryb automatyczny i czekać te 4 godz. na I biegu wrąbać jej od razu II bieg??? Większy pobór prądu, ale może szybciej nagrzeje zamiast 8 godz. podnosić 0,5 stopnia??? Co Wy na to??
wlaśnie sprawdziłem -sie wyłączyła, po 1h i 45 min pracy na II biegu. Czyli w sumie potrzebowała 5h i 45 min do podniesienia temp. o 0,5 stopnia

HenoK
10-01-2009, 18:23
i tak się zastanawiam, może zamiast stosować tryb automatyczny i czekać te 4 godz. na I biegu wrąbać jej od razu II bieg??? Większy pobór prądu, ale może szybciej nagrzeje zamiast 8 godz. podnosić 0,5 stopnia??? Co Wy na to??
wlaśnie sprawdziłem -sie wyłączyła, po 1h i 45 min pracy na II biegu. Czyli w sumie potrzebowała 5h i 45 min do podniesienia temp. o 0,5 stopnia
Jasne, że warto tak zrobić. Tylko nie w każdych warunkach będzie to optymalne rozwiązanie. Praca PC na niższym biegu to mniejsze różnica pomiędzy DZ i CO, a tym samym wyższe COP. Jeżeli jednak zależy Ci na szybkim nagrzaniu, to warto z takiego sposobu skorzystać.

jack_2000
10-01-2009, 19:36
Dziś już mi cieplej :D w domu i w sercu też. Coś się zaczyna mi udawać.Wczoraj trochę się nabiegałem przy rozdzielaczach( wyrównywałem temp na powrocie w pętlach) , ciężka/precyzyjna to praca , nie powien :)
no i układ jednak zapowietrzony, kilkadziesiąt razy odpowietrzałem i cos zawsze schodziło.

Bonetko
Ja w czasie odpoczynku PCi mam GT1,GT8,GT9 w inedntycznych temp.Gdy grzeje się CWU to między GT8 a GT9 jest do 5C różnicy. Gdy grzeje CO, to o delcie juz wspominałem, a między GT1 a GT9 jest też około 0,3C różnicy.
Apropo, tych sitek - naparstków, trzeba uważać na ich kołnierz, jakieś takie to delikatne robią. Umnie jeden się oderwal/odlutowal. Wtedy juz nie mogłem ponownie go montowac i była akcja, szybko, tanio,pewnie :) tutaj mój wykonawca pokazal sie z lepszej strony. 24H i miałem dostarczone nowe,

WIT - wklej proszę jakieś zdjęcie poglądowe jak ty odpowietrzasz układ?

jack_2000
10-01-2009, 20:12
swimmer ja mam to samo jak było przez 2 dni -15 do -20 to w domu ciepło, a teraz w dzień od 2 dni od 0 do -5 i w domu zdecydowanie chłodniej :evil:

co jest grane?
a/ dolne źródło ma taką samą temp. tzn. po 1h pracy ok. +2
b/ czas pracy niewiele krótszy - zamiast 9h na dobę to 8,5h
c/ pomocy !!!
Wynika z tego, że sposób sterowania ogrzewaniem jest odmienny od fizyki przegród budowlanych.
Gdy zaczynają się mrozy ściany są jeszcze ciepłe, ale sterownik pogodowy wg krzywej grzewczej podwyższa parametry ogrzewania. Jak przychodzi odwilż mury są wychłodzone w czasie mrozów, ale sterownik tego nie uwzględnia, tylko daje niższe parametry do instalacji grzewczej.
Sposób w jaki działa sterownik (charakterystyka sterowania) powinien być dostosowany do sterowanego obiektu nie tylko w stanach ustalonych, np. mrozów trwajacych przez tydzień, ale także do stanów nieustalonych jakie występują podczas zmian temperatur zewnętrznych.

A jednak problem tkwił w czym innym - okazało się że filtr w obiegu co na powrocie był tak zapchany że powodował duże opory i woda w obiegu krążyła za wolno.

a sterownik ma to o czym piszesz:

(...) "Regulacja w obwodzie CO
W obwodzie CO regulacja jest pogodowa – temperatura wody w instalacji CO utrzymywana przez pompę ciepła wyliczana jest na bazie zaprogramowanej przez użytkownika krzywej grzania z użyciem aktywnego programu, reagującego na zmiany temperatury zewnętrznej. Krzywa grzania określa zależność między temperaturą zewnętrzną (Tzew) i temperaturą wody w instalacji CO (Tco) zapewniającą utrzymanie temperatury wewnętrznej (Twew) na wymaganym poziomie 20C . Kształt krzywej grzania zależy od stopnia izolacji ścian, szczelności okien, wydajności i powierzchni grzejników, szybkości przepływu czynnika grzewczego itd. i ustalany jest doświadczalnie w miarę użytkowania systemu. "

bonetka
10-01-2009, 20:54
:oops: :oops: tak to jest jak się pisze w nocy i zwraca uwagę na lewą stronę a nie prawą ( chociaz tyle razy rozmawialiśmy , że podniesienie do wyżej temp. drożej kosztuje i to oczywista oczywistość jak mawia Hydrolek ).
Rzeczywiście w tym wypadku 2x[5x0,8]:20]=0,4 czyli 1,9-0,4=1,5
Ciekawe jest tylko to ...dla PC 10 kW
0/35 .. moc grzewcza 10,4...pobór mocy elekt. 2,4 ....COP.... 4,4
5/35 ...moc grzewcza 12,1..pobór mocy elekt. 2,5 ....COP.....4,8
czyli w róznych przypadkach może byc troszkę inaczej
.Elstir
ten program jest 30 dniowy a Ty masz dopiero 5 dzień . Zadana ( 45*C ) spadła ( 29*C ) czyli i tak nie osiągniesz zamierzanych temperatur ( temp. spadają w polowe programu a pod koniec znowu są wyzsze ) . Na ten wygrzew zdecydowałeś się w niefortunnym momencie. Najniższa DZ może być -5 a powracjąca od 1,5 do 5 *C niżej. Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

HenoK
10-01-2009, 21:42
a sterownik ma to o czym piszesz:

(...) "Regulacja w obwodzie CO
W obwodzie CO regulacja jest pogodowa – temperatura wody w instalacji CO utrzymywana przez pompę ciepła wyliczana jest na bazie zaprogramowanej przez użytkownika krzywej grzania z użyciem aktywnego programu, reagującego na zmiany temperatury zewnętrznej. Krzywa grzania określa zależność między temperaturą zewnętrzną (Tzew) i temperaturą wody w instalacji CO (Tco) zapewniającą utrzymanie temperatury wewnętrznej (Twew) na wymaganym poziomie 20C . Kształt krzywej grzania zależy od stopnia izolacji ścian, szczelności okien, wydajności i powierzchni grzejników, szybkości przepływu czynnika grzewczego itd. i ustalany jest doświadczalnie w miarę użytkowania systemu. "Napisali ładnie, tylko jak to działa w praktyce. Czy krzywa grzewcza jest przez sterownik ustalana automatycznie (funkcja uczenia się sterownika), czy też metodą prób i błędów trzeba ją ustalić samemu. Nic nie pisze też o czasowych zależnościach sterowania.
Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.

tobajer
10-01-2009, 22:54
Witam wszystkich serdecznie.

Od jakiegoś tygodnia zaczytuje się w wasze posty, poczynajac od roku 2006. Poznalem rozne wasze historie, rozterki, analizy i bolaczki przy wyborze pompy ciepla. Tak sie zlozylo, ze mnie dopadl problem ogrzewania rowniez. Zaczalem budowe domu (170m2 uzytkowej, 200m2 po podlodze) w pazdzierniku 08 z mysla o ogrzewaniu gazem plynnym, ale ostatnio z zona jednak zdecydowalismy sie na pompe ciepla. Tylko pytanie jaka? Sposrod masy firm, z ktorymi prowadze rozmowy, Thermogolv ma najciekawsza oferte.

I teraz pytanie główne: jak się wam te pompy sprawuja? Czy jestescie zadowoleni z wyboru.

z pozdrowieniami i zyczeniami duzo ciepla (z ziemi)

Elstir
11-01-2009, 10:00
Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

a co jesli nie dokoncze?
woda w podlogowce jak chodzial na tych 28'/23' przez tydzien i by pochodzila jeszcze ze 2-3 to chyba by wyciągnęło wystarczająco dużo wilgoci?

czy wygrzewanie wg programu to nie jest przegiecie??

terplace
11-01-2009, 11:28
Gdybyś był za półmetkiem to warto byłoby dokończyć program ale tak? musisz zdecydować albo bedziesz kombinował i dokończysz z grzałką abo zrezygnujesz i zrobisz to w innym terminie.

a co jesli nie dokoncze?
woda w podlogowce jak chodzial na tych 28'/23' przez tydzien i by pochodzila jeszcze ze 2-3 to chyba by wyciągnęło wystarczająco dużo wilgoci?

czy wygrzewanie wg programu to nie jest przegiecie??

Oczywiście że przegięcie. Do odparowania wody potrzebna jest odpowiednia ilość energii wynikająca z ciepła parowania wody. Czy wygrzewamy w/g programu czy w czasie normalnej pracy to musimy dostarczyć taką samą ilość energii. Teoretycznie w/g programu można wygrzać szybciej tylko że więcej to kosztuje (niższy COP), pod warunkiem że mamy wentylację mechaniczną. Natomiast jak mamy grawitacyjną to i tak suszenie budynku będzie wynikiem "przepustowości" wentylacji, gdyż jak para wodna odparuje a nie opuści budynku to i tak się gdzies skropli.

rume
11-01-2009, 15:23
Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.
Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.

HenoK
11-01-2009, 16:36
Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.
Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.Nigdzie nie pisałem, że można to zrobić bez pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Tak czy inaczej musisz wiedzieć czy temperatura w pomieszczeniu odpowiada tej wynikającej z krzywej grzewczej.
Oczywiście, że można to zrobić ręcznie, tylko trzeba na to poświęcić sporo czasu.
Sterownik typu PID (P - proporcjinalno, I - całkujaco, D - rózniczkujący) jest potrzebny do precyzyjnej regulacji. Każda z jego nastaw dotyczy innego zakresu pracy. Moduł całkujący odpowiada właśnie za stałą czasową układu regulacji - np. potrafi przewidzieć, że po znacznych mrozach ściany budynku są na tyle wychłodzone, że jeszcze przez pewien czas trzeba utzrymywać wyższe parametry czynnika grzewczego; podobnie przy gwałtownym ochłodzeniu nie podwyższa od razu temperatury czynnika grzewczego bo "przewiduje", że ściany są jeszcze nagrzane i nastąpiłoby przegrzanie pomieszczenia.

bonetka
11-01-2009, 16:58
Teretycznie powinnam się nie odzywać bo ostatnio dałam taki popis , ze :cry:
ale Elstir to jest dla Ciebie zebyś się nie martwił ...każdy z nich to jakaś odmiana wygrzewu .....nie wszystkie PC mają programy wygrzewu i można to sobie dowolnie kształtować .....ja nie wygrzewałam jakoś szczególnie ..były duże nastawy to i samo się wygrzało , dom drewniany więc i mniej wilgoci niż w murowanym.
http://fulereny.blink.pl/mum/abc.jpg
http://fulereny.blink.pl/mum/abc1.jpg
http://fulereny.blink.pl/mum/abc2.jpg
http://fulereny.blink.pl/mum/abc3.jpg

HenoK
12-01-2009, 07:10
Teretycznie powinnam się nie odzywać bo ostatnio dałam taki popis , ze :cry: Każdemu może się zdarzyć ;). Tym bardziej, że dla większości użytkowników takie sprawy to czarna magia.

Tak dla porządku chciałem zasygnalizować jeden wątek, który się pojawił na Forum :
http://forum.muratordom.pl/czy-inwestycja-w-pompe-ciepla-sie-oplaca,t148722.htm .
Pokazuje on jak niektórzy naciągając fakty starają się na się na siłę przekonać innych, że pompa ciepła jest panaceum na wszelkie bolączki.
Inwestycja z pompą ciepła potrafi się obronić, ale tylko wtedy gdy jest przemyślana od początku do końca :).

wit74
12-01-2009, 07:59
jack_2000

WIT - wklej proszę jakieś zdjęcie poglądowe jak ty odpowietrzasz układ?

Chętnie.Poproszę o info. jak tu wkleić zdjecie.....nie opanowałem tego jeszcze :oops:


Ten sterownik typu PID to ciekawa rzecz.Zastanawialem sie też czy jest oprogramowanie które zasteruje każdą pompa w różnych domach o róznej akumulacyjnści, przenikaniu itp w spsób płynnie zapewniajcy wymagane temp . Ja u siebie też zauważyłem coś podobnego go opisu swimmera i Jacka.
Gdy w nocy jest -9C a w dzien 0C a krzywa dla przykładu na "2,5", to w ciągu dnia spada temp wł nawet do 18C.Praktycznie przy 0C na zew.w ciagu dnia sie nie włączy.( teraz pompa pracuje dlużej niż u innych ale postanowiłem trochę pogrzać nią, mam wszędzie 23C a zadane było 21)Załączenie nastąpi w tej sytuacji w nocy, gdy tam dodatkowo mam podbite o 4C.Ale wtedy temp zew jest też niższa i sterownik podnosi temp wył do np:32C.Moja pompa tak szybko nie podniesie temp powrotu z 18 do 32.Teraz jest ok. tylko,że w taki sposób powili będe wychładzał budynek aż dojdzie do sytuacji jak 2 tyg temu.że w końcu zadane 21C a uzyskane 19C.
Bonetka wspominała o garbach na krzywej i tu widze rozwiazanie, bo zmieniać krzywa zbyt często to kiepsko chyba.....
Mam czujniki powrotu, ale sterownik nie wie,że zejście do 18C na powrocie( bo tak akurat wyszło z krzywej i temp zew, wew.) ogólnie zmeczy pozniej pompe i temp w domu zacznie spadać.

wit74
12-01-2009, 08:47
Jack
wysłałem zdjecie rozdzielacza na priv z opisem

bonetka
12-01-2009, 09:12
Henoczku ...miło ze mnie pocieszasz ..najgorsze jest to ze ja wiedziałam że tak jest bo to jak 2+2 ( przecież policzyłam póżniej nawet ) a mimo to ..chyba się starzeję ....i jestem mało uważna ..
Wit ..zdjęcie przyslij mnie, ja je umieszczę ......jak nie masz swojego serwera to nie dasz rady ..chyba , że to zdjęcie już jest w necie ...ale to Twój prywatny rozdzielacz .
Ja tu kiedyś wkleiłam rozdzielacz ale miał trochę zabawek i był ze sklepu ( żeby było wiadomo o czym rozmawiamy ) .
Czytałam nawet ostatnio art. H. Misztala o regulatorze PID o zmiennej strukturze przeznaczonym dla rozruchu , pracy programowej i stabilizacyjnej . Chodziło o takie zapropgramowanie regulatora aby nie spełniał dobrze tylko jednego rodzaju pracy ale wszystkie, szczególnie rozruch gdzie wartość zadana zmienia się w szerokich granicach.
Jak myslicie czy nasze sterowniki w PC są oparte na języku schematów blokowych , drabinkowych czy tekstowych a może jeszcze inaczej ?

rume
12-01-2009, 09:47
Najbardziej zaawansowane sterowniki typu PID potrafią same ustalić krzywą grzewczą.
Bez czujnika temperatury pomieszczenia jest to chyba nierealne - czy PID jest do tego potrzebny? Myślę że to kwestia oddzielnego programu rejestrującego zachowanie się układu. Najlepsza krzywa grzewcza to jak sobie sami ją zarejestrujemy i wklepiemy do sterownika.Nigdzie nie pisałem, że można to zrobić bez pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Tak czy inaczej musisz wiedzieć czy temperatura w pomieszczeniu odpowiada tej wynikającej z krzywej grzewczej.
Oczywiście, że można to zrobić ręcznie, tylko trzeba na to poświęcić sporo czasu.
Sterownik typu PID (P - proporcjinalno, I - całkujaco, D - rózniczkujący) jest potrzebny do precyzyjnej regulacji. Każda z jego nastaw dotyczy innego zakresu pracy. Moduł całkujący odpowiada właśnie za stałą czasową układu regulacji - np. potrafi przewidzieć, że po znacznych mrozach ściany budynku są na tyle wychłodzone, że jeszcze przez pewien czas trzeba utzrymywać wyższe parametry czynnika grzewczego; podobnie przy gwałtownym ochłodzeniu nie podwyższa od razu temperatury czynnika grzewczego bo "przewiduje", że ściany są jeszcze nagrzane i nastąpiłoby przegrzanie pomieszczenia.

Wszystko się zgadza tylko że układ nie jest w stanie przewidzieć szybkich zmian pogody ;). Chyba żeby go tak z jakimś serwerkiem po ethernecie spiąć żeby łapał dane na temat przewidywanej pogody. :) Pozdrawiam

Helios
12-01-2009, 11:39
HenoK napisał: "...dla większości użytkowników takie sprawy to czarna magia..."
I tu się myli! Na pewno łatwiej zgłębiłabym arkana czarnej magii, niż zasady użytkowania pompy ciepła :( :( :( :( Podczytuję ten wątek bo mam się stać szczęśliwą posiadaczką owej pompy :roll:
Doszłam do wniosku, że była to decyzja nieprzemyślana :( :( :( Przecież ja za chol...ę nie nauczę się tego obsługiwać i pójdę z torbami, bo będzie ogrzewała dom grzałka :roll: :o :roll: :o :roll: Nie mogę zmienić decyzji, bo są już zrobione odwierty :( Cyyba, że uda mi się zaprosić któregoś z ekspertów na grilla... :lol: :lol: :lol:

phoenix*
12-01-2009, 12:55
to wszystko trudne tylko w teorii 8)
bedziesz miala swoja pompe i obcykasz ja raz dwa :D
zreszta instalator nei zostawi cie samej sobei i napewn opompe ustawi a poznije tylko ja dostroisz jak bedzie trzeba

bonetka
12-01-2009, 12:59
Helios ..czarna magia nauczyć się mozna ale czy ja wiem czy z efektem :wink: natomiast tu ....jesli tylko instrukcja napisana jest dośc zrozumiale nie ma zadnych kłopotów . Dlaczego decyzja nieprzemyślana ??? przez głupią obsługę miałabyś się poddawać . NIGDY !!!! to nie my kobiety ...to wykluczone !!!
Grzałka..... w każdej PC jest możliwość jej wyłączenia w ogóle lub załączenia na różny stopień mocy 1/3 , 2/3 i całość ( 3/3 ) , mało tego możesz sobie wybrać po ilu godzinach grzałka się włączy np. po godzinie jesli PC nie jest w stanie osiągnąć zamierzonych temperatur.
Przecież to nie znaczy że wiedza o PC jest tylko dla mężczyzn ...Dasz sobie radę jestem o tym PRZEKONANA :)
natomiast na grilla zawsze zaprosić możesz nasze Mądralki :D niezaleznie od PC :)

wit74
12-01-2009, 13:17
Tak.Wiele rzeczy da się opanowac ,nawet te pozornie trudne.

Bonetko
A tak z ciekawości jak tam twoje sterowanie zegarem zew?

Tlobo
12-01-2009, 16:15
Witam
Proszę o pomoc :(
Tutaj są starzy wyjadacze na temat pomp więc pytam:
Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu
Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe
Mam oferty z :
Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.
Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena
Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł
Czekam na wycenę Viessmana
Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o
Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)
Mam nie wybierać za małej pompy bo będę żałował. Prace zlecić firmie, która wykonuje cały system tak aby wzieli odpowiedzialność za całość.
Mam nie wymagać od pompy cudów - to tylko ludzka rzecz ale zarazem najlepsze ogrzewanie jak się je właściwie wykona.
Po rozmowie z nim myślę, że zna się na rzeczy.
Doradźcie co wybrać ewentualnie gdzie jeszcze pytać.
Pozdrawiam

bonetka
12-01-2009, 16:29
Wit
moje sterowanie ? mam nadzieję że sie steruje :) bo ja tu w W-wie a PC na Mazurach . Zmnieszyłam krzywą na 0,8 ( była na 1,3 z podbiciem +2 w dzień ) żadnych podbić grzanie tylko w taniej .......i cwu zmniejszyłam do 20 *C ...co tam się dzieje ? .to trudno przewidzieć . Ja pojadę tam dopiero w lutym. Najgorzej że nie mam tego zdalnego za te 3.200 mogłabym ją podglądać a tak ...mogę się tylko domyslać co Ona robi :wink: miałam nawet taki pomysł i myslę , że jest on do zrealizowania ( tak sobie wymysliłam ) ..postawię tam laptopa z kamerą skierowaną na okienko PC ...tylko musi być światło w nocy ...bo w dzień widać .....i chociaż po zapalonych kontrolkach będę widziała czy coś robi ...bo co można wymysleć innego ...macie jakieś pomysły ???? ( tylko nie kamery na podczerwień bo wtedy to już wolę kupić ten moduł do zdalnego sterowania ). Najlepiej by było podłączyć moduł od kogoś innego ( innego producenta PC ) taniego ale tak się nie da ...może elektronik by coś wymyslił a może z góry tak się nie da bo nie będzie działał ( brak zgodności sterownika ) .
A Wy jak myślicie ?
Tlobo
to zupełnie inne PC CK. Nibe ) bo z bezpośrednim i pośrednim i tu akurat nikt chyba nie doradzi ...co innego Nibe- Viessmann tu można dyskutować i rozwazać różnice czy w sterowniu czy zb. cwu ( cena to osobna sprawa ) .
Econtech ......chyba Jack ma taką ? ...szef musi wiedzieć natomiast to przewymiarowanie jest tutaj normalne ....w Ecopower też podobnie przewymiarowują ....ciekawe czy Pamar/Hubomag też ...ale jestem na 100% pewna że nie ....

terplace
12-01-2009, 16:56
Witam
Proszę o pomoc :(
Tutaj są starzy wyjadacze na temat pomp więc pytam:
Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu
Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe
Mam oferty z :
Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.
Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena
Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł
Czekam na wycenę Viessmana
Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o
Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)
Mam nie wybierać za małej pompy bo będę żałował. Prace zlecić firmie, która wykonuje cały system tak aby wzieli odpowiedzialność za całość.
Mam nie wymagać od pompy cudów - to tylko ludzka rzecz ale zarazem najlepsze ogrzewanie jak się je właściwie wykona.
Po rozmowie z nim myślę, że zna się na rzeczy.
Doradźcie co wybrać ewentualnie gdzie jeszcze pytać.
Pozdrawiam

Nie zna się. 17kW i 1000mb rury dla domu 170m2????????????????? Zgroza.
Chyba że pompa nie ma 17kW tylko jest sprzedawana jako 17kW.

HenoK
12-01-2009, 17:04
Jaką pompę wybrać Waszym zdaniem do mojego domu
Pow zabudowy 170m2 - parter + poddasze użytkowe
Mam oferty z :
Energy Partner - Nibe - Pompa Fighter 1240-10 kW + kolektro poziomy 400mb wstępna cena 48tyś.
Clima Komfort Pompa Pro D 5/10 Wi + kolektor poziomy 5x200 44tyś + zasobnik CWU 270L 9.5 tyś - wstępna wycena
Wykonują także całość podłogówki wstępna cena 1m2- 110zł
Czekam na wycenę Viessmana
Pytałem w Zabrzu o Polską pompę Ekontech to podano mi wstępną cenę ok 60tyś za pompę 17kW z podłogówką, ale nie zrobią bo mają zamówienia na rok do przodu :o
Właściciel firmy - bardzo konkretny - opowiedział mi, że mniejsza pompa będzie za mała, a kolektor poziomy to prawie całą działkę mi zajmnie (ok 1000mb rury)
Jeżeli masz tak rozbieżne dobory pomp ciepła, to znaczy, że podałaś bardzo mało precyzyjne dane dostawcom pomp ciepła. Czy dostali od ciebie projekt, czy tylko tak lakoniczny opis jak wyżej zacytowałem ?
Tutaj też nikt wróżką nie jest i bez dodatkowych danych Ci nie pomoże.

bonetka
12-01-2009, 17:14
Terplace , szef się nie zna ale wygadany jest :wink: i zamówienia ma :wink:
ja w innej sprawie ...przeważnie mówimy że np. w zależności od gleby potrzeba ciepła z 600 mkw gleby i przeliczenie na mb kolektora sprawia czasami trudność .....spotkałam się z liczeniem takim że w zalezności od co ile sie układa czy co 1 metr czy co np. 80 cm ..powinno się to dzielić .....i wtedy wychodzą mb kolektora ...Ty też tak liczysz ?.....

HenoK
12-01-2009, 17:19
Nie zna się. 17kW i 1000mb rury dla domu 170m2????????????????? Zgroza.
Chyba że pompa nie ma 17kW tylko jest sprzedawana jako 17kW.
170m2 powierzchni zabudowy, a budynek z poddaszem uzytkowym, to pewnie będzie ok. 220 m2 pow. użytkowej. Ale to i tak trochę dużo. Nic nie wiemy o gruncie.

sSiwy12
12-01-2009, 17:27
"Wetnę" się - można? :roll: :oops:
Dla tej PC (17kW) długość kolektora w zależności od gruntu może wynieść od 520 do 1.300 mb.
Natomiast liczenie mocy maksymalnej pompy ciepła, dla domu budowanego współcześnie, z "przelicznika" powierzchnia ogrzewana x 100W/m2 jest delikatnie mówiąc - znacznym przewymiarowaniem.
Moim zdaniem układanie kolektora "gęściej" niż 1m, może spowodować przykre niespodzianki.
Pozdrawiam

HenoK
12-01-2009, 17:38
"Wetnę" się - można? :roll: :oops:
Dla tej PC (17kW) długość kolektora w zależności od gruntu może wynieść od 520 do 1.300 mb.
Natomiast liczenie mocy maksymalnej pompy ciepła, dla domu budowanego współcześnie, z "przelicznika" powierzchnia ogrzewana x 100W/m2 jest delikatnie mówiąc - znacznym przewymiarowaniem.
Moim zdaniem układanie kolektora "gęściej" niż 1m, może spowodować przykre niespodzianki.
Pozdrawiam
Nie wiem z czego sądzisz, że przyjęli moc 100W/m2. Przecież nie znamy nawet powierzchni użytkowej. Dodatkowo dochodzi jeszcze ciepła woda. No i zero informacji na temat projektu - jakie przegrody, okna, usytuowanie ws stosunku do stron świata, garaż ogrzewany, czy nie, itp. ?
Co do gęstości układania, to IMHO można układać gęściej, tylko przeważnie niewiele to daje. Grunt i tak nie odda więcej ciepła, może tylko będzie ono odbierane bardziej równomiernie. Wadą zagęszczenia rurek są większe opory hydrauliczne, a tym samym więcej energii potrzebnej do pomp obiegowych.

bonetka
12-01-2009, 17:47
www.instalator.pl/archi/2008/mi7-8%28119-120%29/31.pdf

Wy też tak liczycie? ...to art P. Smuczyńskiej ( nie ma Jej teraz na stronie Nibe ...gdzie się podziała ? :( ) .i przelicza mkw na dł kolektora .....

swimmer
12-01-2009, 18:01
ja mam po podłodze 180m podłogówki, dom 156m z poddaszem użytkowym. Pompa 7/14 Wi z Ck. Fakt piach na działce, ale przy tej wielkości domu .5/10 to chyba coś nie tak.

Helios
12-01-2009, 18:22
Bonetko, dzięki za słowa otuchy :D Ja narazie tak cichutko, bo jeszcze długa droga przede mną.
Jednak jak to wszystko ruszy bez Waszej, a przede wszystkim Twojej Bonetko pomocy się nie obędzie :roll: Tak na marginesie, to masz rację mówiąc "my kobiety...", moje pomysły mnie samą czasami nawet przerażają :o :roll: :o

Tlobo
12-01-2009, 18:39
To że są to całkowicie różne pompy to wiem. Kilka tygodni już czytam Wasze posty i strony producentów. Mam takie oferty i to napisałem. Nie wiem , w którą stronę się skierować. Dla mnie pompa Clima Komfortu wydaje się najlepsza. Chociaż jak czytam wypowiedzi "Jack"a to wydaje mi się, że jego pompa jest tańsza i też dobra.
HenoK może dane, które tu napisałem są niepełne - nawet napewno, ale przecież jest załącznik do mojego dziennika gdzie jest opisane jaki chcę wybudować dom. Gdybym chciał wszystko opisać to bym dwie strony napisał. Do wyceny dałem w pdf-ie rzuty parteru, poddasza i plan zagospodarowania działki. Wg mnie wystarczy. Każdy zainteresowany sprzedawca powinien się dopytać jeżeli czegoś mu brakuje. Zrobiłł tak sprzedawca z Nibe ( wycena po kilku wymienionych mailach) z Clima Komfort wycenę dostałem po jednym zapytaniu - to źle rokuje. Czekam jeszcze na wycenę z Onninena pompa Neteo. Do Viessmana dałem kompletny projekt 2 tygodnie temu.
Jeszcze informacja o gruncie. Wody gruntowe na działce mam na głębokości ok 1m podobno tak słyszłem od sąsiada, że głębiej jest piaskowiec.
Może to rzeczywście mało informacji ale skoro nie wiem co mam dać do doboru pompy i wyceny to nic nie dam.
Ja zajmuję się elektryką. Jak przychodzi klient i mówi, że potrzebuje przyłacze prądu to nie pytam go jakie mają być bezpieczniki, jaki przekrój kabla czy sieć napowietrzna czy kablowa skąd go mam zasilić. Ja mam mu to wszystko dobrać i z takiego wyszedłem założenia.
Pozdrawiam

Robek Warmia
12-01-2009, 20:20
hej mam do Was pytanie i myślę, że nie dacie się długo prosić o odpowidź

Pewnie macie chociaż w części w swoich domach piwnice (chodzi mi o piwnice typową nie jako dodatkowe pomieszczenia mieszkaln, czy też pokój np. na bilard, barek itp) oraz garaże w bryle z bydynkiem. Na jakie temperatury w piwnicy i garażu macie zaprojektowane instalacje ? Bo przynajmniej garaż wydaje mi się, że musi być chociaż częściowo ogrzewany. czy wybrane przez was temperatury po okresie użytkowania uznajecie za właściwe ?

HenoK
12-01-2009, 20:24
Garaż mam nieogrzewany, a piwnicy nie posiadam.

Elstir
13-01-2009, 06:32
Robek - no basement a garaż nieogrzewany

Tlobo - a ja na twoim miejscu bym się pytał czy klient chce miec wiszące kable przed domem czy nie, poza tym skoro Tobie nie chce się opisać właściwie dom i kierujesz nas do dziennika to jedyne co moge zrobić to skierowac cie do kalkulatora OZC :)

rume
13-01-2009, 06:56
Ja zajmuję się elektryką. Jak przychodzi klient i mówi, że potrzebuje przyłacze prądu to nie pytam go jakie mają być bezpieczniki, jaki przekrój kabla czy sieć napowietrzna czy kablowa skąd go mam zasilić. Ja mam mu to wszystko dobrać i z takiego wyszedłem założenia.


Ale mocy przyłączeniowej chyba mu nie proponujesz sam? A oto się tu właśnie rozchodzi. Wtedy zadajesz pytania czy będzie miał warsztat, spawarkę, kuchenkę elektryczną , czy ogrzewanie na prąd. Diabeł tkwi w szczegółach.

Robek Warmia
13-01-2009, 07:08
Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

irtad
13-01-2009, 07:09
Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

Jak bym nie miał przyłączy wodnych w garażu to bym go nie ogrzewał.

terplace
13-01-2009, 07:19
Terplace , szef się nie zna ale wygadany jest :wink: i zamówienia ma :wink:
ja w innej sprawie ...przeważnie mówimy że np. w zależności od gleby potrzeba ciepła z 600 mkw gleby i przeliczenie na mb kolektora sprawia czasami trudność .....spotkałam się z liczeniem takim że w zalezności od co ile sie układa czy co 1 metr czy co np. 80 cm ..powinno się to dzielić .....i wtedy wychodzą mb kolektora ...Ty też tak liczysz ?.....

Ilość i średnica rur ma (ale niewielki) wpływ na pracę wymiennika gruntowego. Najważniejsza jest jego powierzchnia dobrana oczywiście do warunków gruntowych, gdyż wąskim gardłem jest grutn (a raczej jego niska przewodnośc cieplna).
Oczywiście że gęściejsze ułożenie rur da większy uzysk, ale róznica będzie na tyle niewielka, że od razu narzuca się pytanie, czy to się opłaci.

KrzysztofLis2
13-01-2009, 07:36
Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?
Raczej tak, żeby było w nim lekko poniżej zera, nie cieplej.

Jakoś tak mi się kojarzy, że sól na lakierze i ciepło niszczą lakier szybciej, niż sól i zimno. A w lekko ujemnej temperaturze problemów z zapalaniem czy zaszronieniem szyb być nie powinno.

terplace
13-01-2009, 07:39
www.instalator.pl/archi/2008/mi7-8%28119-120%29/31.pdf

Wy też tak liczycie? ...to art P. Smuczyńskiej ( nie ma Jej teraz na stronie Nibe ...gdzie się podziała ? :( ) .i przelicza mkw na dł kolektora .....

Najbardziej podoba mi się fragment z zamarzaniem parownika.
Prezentowany sposób wyliczeń jest jak najbardziej naturalny, z tym że należy jeszcze uwzględnić zapotrzebowanie budynku na ciepło a nie tylko moc pompy ciepła. Ma to znaczenie w przewymiarowanych lub niedowymiarowanych pompach ciepła.
Oczywiście prezentowany jest tu przesąd o jakimś przemarzaniu w wymienniku spiralnym co jest twierdzeniem tyle naukowym co wpływ liczby 13 na brak powodzenia w życiu. W suchych gruntach piaszczystych wymiennik robi się większy, tak aby skompensować mniejszą przewodność cieplną gruntu. Powierzchnię pracy wymiennika poziomego (w tym spiralnego) z powodzeniem można dobrać tak, aby pracował on przez cały sezon "w temp. >0".

ravbc
13-01-2009, 07:47
Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?
Raczej tak, żeby było w nim lekko poniżej zera, nie cieplej.
Jakoś tak mi się kojarzy, że sól na lakierze i ciepło niszczą lakier szybciej, niż sól i zimno. A w lekko ujemnej temperaturze problemów z zapalaniem czy zaszronieniem szyb być nie powinno.
Ja tam bym się nie upierał przy ujemnej temperaturze. Wolę mieć cieplej, kosztem samochodu - oczywiście bez przesady - ogrzewać garażu też nie zamierzam. Nigdy nie miałem nowego samochodu i nigdy o samochód nie dbałem, a jakoś się wszystkie kupy trzymały (tj. rdza ich nie zżarła). Mając garaż też nie zamierzam się samochodem przejmować. Garaż robię dla siebie (tj. dla własnej wygody, ale nie zamierzam w nim mieszkać ;-) ), a nie dla samochodu. On akurat mało mnie obchodzi - grunt, żeby jeździł ;-)

terplace
13-01-2009, 07:48
Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

Ja bym zostawił dwie rur w ew. miejscu na grzejnik. Jakby poźniej okazało się że jest mi tam za zimno, to bym zamontował grzejnik. W 90% przypadków garaże nie wymagają ogrzewania aby było w nich >0. Jeśli chcesz mieć 14 stC w mrozy, to musisz zrobić ogrzewanie garażu. Jednak musisz mieć świadomość, że drzwi garażowe to "cieplna dziura" i utrzymanie kilkunastu stC w garażu będzie wymagało tyle samo energii co utrzymanie 22stC w kilkudziesięciu metrowym salonie.

wit74
13-01-2009, 09:57
Terplace
Ja mam garaż w bryle i w dodatku ogrzewany podłogowo.
W tej chwili przepływy max poskręcane,ale tak by zapewnić jakis tam przepływ.Rozdzielacz lekko ciepły, a w garażu w tej chwili 8,8C

Czy przymkniecie w ten spsób także znaczaco wybiera ciepło z podlogówki?

Czy jest wskazane calkowite przymknięcie przepływu?Tylko co z woda w rurkach?

nabial
13-01-2009, 10:47
JA BĘDĘ MIAŁ W GARAŻU NIEWIELKI GRZEJNIK, OBLICZONY TAK, ŻEBY BYŁO =1 STOPNIA W NAJWIĘKSZE MROZY. garaż JEST W BRYLE BUDYNKU - ZATEM w pewnym sensie taka dodatnia temperatura będzie buforowała inne, przylegające pomieszczenia, żeby tam z kolei nie trzeba było dawać większych grzejników. No i oczywiście wełna na ścianie i suficie garażu od środka

sSiwy12
13-01-2009, 11:17
wit74, masz trochę pecha. Twój dom, jak to sam słusznie stwierdziłeś, nie jest „dogrzany”, a dodatkowo na zewnątrz temperatura też nie rozpieszcza. To wszystko potrzebuje dużo energii, a co za tym idzie trzeba będzie za ta energie zapłacić.
Moim zdaniem powinieneś:
- „nastawić" PCi na maksymalne grzanie,
- jeśli Twoja PCi posiada grzałkę elektryczną, to „wymuś” jej działanie co najmniej w II taryfie,
- wszystkie „zawory dławiące” otwórz na maksymalny przepływ (może za wyjątkiem garażu)
- niech to wszystko „pochodzi” tak, co najmniej 1 dzień,
- jeśli w jakimś pomieszczeniu temperatura wzrośnie bardziej niż w innych, „zdław” nieco przepływ w tym pomieszczeniu – postępuj tak aż do skutku, czyli do momentu regulacji temperatury i przepływu w każdym pomieszczeniu (możesz "wybrać" te bardziej "strategiczne")
- obserwuj temperaturę (jeśli to możliwe) na poszczególnych sekcjach (pętlach),
- po kilku dniach sprawdź, czy poszczególne sekcje (pętle) nie są zapowietrzone – szczególnie te, w których temperatura jest dużo niższa na powrocie, a nie wynika to z jej długości, lub „szczególnych” wymagań pomieszczenia.
Dopiero jak sytuacja się ustabilizuje wyłącz grzałkę, poczekaj kilkanaście godzin i wtedy zacznij „mieszać krzywymi” w PCi.

wit74
13-01-2009, 11:18
Scianę mam ocieploną 5cm styro a sufit 8cm w garażu
Jak do tej pory wprost pisemnie nikt mi nie odpowiedział,że mogę wyłączyć garaż calkowicie.Od kilku instalatorów miałem sugestie( telefonicznie :) ) by tego nie robić, a jedynie poprzymykać przeplyw.Nie wiem nadal, czy tylko przymkniecie przepływu i tak nie kosztuje sporo ciepła, ktore mógłbym dostarczyć w to miejsce do domu.Czy wtedy mimo wszystko, dużo energii trace na to kontrowersyjne pomieszczenie???

ravbc
13-01-2009, 11:45
Scianę mam ocieploną 5cm styro a sufit 8cm w garażu
Jak do tej pory wprost pisemnie nikt mi nie odpowiedział,że mogę wyłączyć garaż calkowicie.Od kilku instalatorów miałem sugestie( telefonicznie :) ) by tego nie robić, a jedynie poprzymykać przeplyw.Nie wiem nadal, czy tylko przymkniecie przepływu i tak nie kosztuje sporo ciepła, ktore mógłbym dostarczyć w to miejsce do domu.Czy wtedy mimo wszystko, dużo energii trace na to kontrowersyjne pomieszczenie???
Ameryki tu nie odkryję, ale jest metoda ograniczenia strat generowanych przez garaż i to bez ryzyka uszkodzenia podłogówki tamże, niestety nie całkiem taka na jakiej Ci zależy. Otóż można przerobić pętlę garażową poprzez dodanie jej mieszacza na zasilaniu, czyli podmieszania zasilania z powrotem, co pozwoli utrzymać w garażu minimalną temperaturę i stały przepływ czynnika. No ale to wymaga zmian w instalacji, więc chyba będziesz chciał poczekać do zakończenia sezonu grzewczego...

mery26
13-01-2009, 12:17
w kwestii garażu w bryle
ja mam nieogrzewany poza małą pętelką w kotłowni do której wejście jest przez garaz. Garaż ocieplony tak jak budynek. Świadomie nie ocieplałem przegród wewnętrznych traktując je jako ogrzewanie ścienne :D . W praktyce (ostatnie przymrozki do -22) w garazu ok 4-6 st. W każdym razie mam kontrolne wiaderko z wodą przy bramie garazowej-nie zamarzło.
Osobiście jestem zwolennikiem ciepłego auta. Mam gdzieś korozję! Moje auto w zimie cierpi bo całą noc w ciepełku (względnym) oddaje się kąpieli w solance :lol:

terplace
13-01-2009, 16:47
JA BĘDĘ MIAŁ W GARAŻU NIEWIELKI GRZEJNIK, OBLICZONY TAK, ŻEBY BYŁO =1 STOPNIA W NAJWIĘKSZE MROZY. garaż JEST W BRYLE BUDYNKU - ZATEM w pewnym sensie taka dodatnia temperatura będzie buforowała inne, przylegające pomieszczenia, żeby tam z kolei nie trzeba było dawać większych grzejników. No i oczywiście wełna na ścianie i suficie garażu od środka

Lepiej daj styropian bo wełna może zawilgotnieć od ściany. Wełna musi być wentylowana.

terplace
13-01-2009, 16:52
Terplace
Ja mam garaż w bryle i w dodatku ogrzewany podłogowo.
W tej chwili przepływy max poskręcane,ale tak by zapewnić jakis tam przepływ.Rozdzielacz lekko ciepły, a w garażu w tej chwili 8,8C

Czy przymkniecie w ten spsób także znaczaco wybiera ciepło z podlogówki?

Czy jest wskazane calkowite przymknięcie przepływu?Tylko co z woda w rurkach?

Jak zmniejszysz przepływ w garażu to jednoczęśnie zmniejszysz ilość dostarczanego przez pętlę garażową ciepła do garażu.

jack_2000
13-01-2009, 20:16
Terplace
Ja mam garaż w bryle i w dodatku ogrzewany podłogowo.
W tej chwili przepływy max poskręcane,ale tak by zapewnić jakis tam przepływ.Rozdzielacz lekko ciepły, a w garażu w tej chwili 8,8C

Czy przymkniecie w ten spsób także znaczaco wybiera ciepło z podlogówki?

Czy jest wskazane calkowite przymknięcie przepływu?Tylko co z woda w rurkach?

cześć Wit :D serdeczne dzięki za pomoc :D

ja też już mam w newielkim stopniu otwarty zawór zasilający - aktualnie 1/4 obrotu ale w garażu 13 stopni - myślę, że jeszcze podłoga trochę ciepła zakumulowała ze wcześniejszych ustawień.

jak bym całkowicie odciął zasilanie to przy mrozach -10 na zewnątrz w środku uzyskałbym około 6-8 stopni. A tak leciutko otworzę pętelkę i z 10 stopni w garażu będzie optymalnie.

Mam w garażu zasobnik na ciepłą wodę więc wydaje się dobrym pomysłem utrzymywanie takiej temp.

jack_2000
13-01-2009, 20:21
Scianę mam ocieploną 5cm styro a sufit 8cm w garażu
Jak do tej pory wprost pisemnie nikt mi nie odpowiedział,że mogę wyłączyć garaż calkowicie.Od kilku instalatorów miałem sugestie( telefonicznie :) ) by tego nie robić, a jedynie poprzymykać przeplyw.Nie wiem nadal, czy tylko przymkniecie przepływu i tak nie kosztuje sporo ciepła, ktore mógłbym dostarczyć w to miejsce do domu.Czy wtedy mimo wszystko, dużo energii trace na to kontrowersyjne pomieszczenie???

ja dałem sobie spokój z całkowitym odłączeniem garażu. jak było -20 stopni na zewnątrz a w garażu ok. 6 stopni zacząłem mierzyć podłogę i wiadomo pod koniec garażu temp. zbliżona do pomieszczenia, ale jak zacząłem się zbliżać do bramy i uzmysłowiłłem sobie że pierwszy rząd rurek idzie i=około 40 cm od kostki przed bramą - a wiadomo mostek termiczny na styku podłoga garażu - podłoga przed bramą kolosalny - to dech mi zaparło.

Przy samej bramie garażowej podłoga ok. 0-1 stopnia. Od razu załączyłem zasilanie podłogi. U mnie akurat pierwsze rurki przy bramie idą bezpośrednio z zasilania więc jak delikatnie będzie woda krążyła to nawet to ciepło nie musi dotrzeć do poówy garażu bo tam już napewno nie będzie ujemnej temperatury.

jack_2000
13-01-2009, 20:42
wit74, masz trochę pecha. Twój dom, jak to sam słusznie stwierdziłeś, nie jest „dogrzany”, a dodatkowo na zewnątrz temperatura też nie rozpieszcza. To wszystko potrzebuje dużo energii, a co za tym idzie trzeba będzie za ta energie zapłacić.
Moim zdaniem powinieneś:
- „nastawić" PCi na maksymalne grzanie,
- jeśli Twoja PCi posiada grzałkę elektryczną, to „wymuś” jej działanie co najmniej w II taryfie,
- wszystkie „zawory dławiące” otwórz na maksymalny przepływ (może za wyjątkiem garażu)
- niech to wszystko „pochodzi” tak, co najmniej 1 dzień,
- jeśli w jakimś pomieszczeniu temperatura wzrośnie bardziej niż w innych, „zdław” nieco przepływ w tym pomieszczeniu – postępuj tak aż do skutku, czyli do momentu regulacji temperatury i przepływu w każdym pomieszczeniu (możesz "wybrać" te bardziej "strategiczne")
- obserwuj temperaturę (jeśli to możliwe) na poszczególnych sekcjach (pętlach),
- po kilku dniach sprawdź, czy poszczególne sekcje (pętle) nie są zapowietrzone – szczególnie te, w których temperatura jest dużo niższa na powrocie, a nie wynika to z jej długości, lub „szczególnych” wymagań pomieszczenia.
Dopiero jak sytuacja się ustabilizuje wyłącz grzałkę, poczekaj kilkanaście godzin i wtedy zacznij „mieszać krzywymi” w PCi.

ja mam 2 pomieszczenia trochę chłodniejsze przez to, że długość pętli wynosi 110-120m (sprawdzałem przy fi16 max. długość to 120m). Zacząłem przymykać obwody gdzie jest cieplej aby uzyskać wyższą temp. w tych 2 chłodniejszych pokojach. Na 11 obiegów okazało się że 9 bardzo mocno musiałem przykręcić. Efekt? Wszędzie temp. taką jaką chciałem. Ale..

nie ma róży bez kolców...

nagle zauważyłem że pompa zaczęła pbierać zamiast 3KW na godzinę prawie 4KW więc jak sobie policzyłęm w roku robi się niezła kwota. Dlaczego tak się dzieje? Większe opory w instalacji? Napewno zauważyłęm że na zilaniu jest teraz dużo wyższa temp. więc może pompa ma nadmiar ciepłą i nie nadąża z oddawaniem do c.o.? Na domiar złego mimo że pompa c.o. chodzi na III biegu to delta temp. zasilania i powrotu wynosi ponad 10 stopni !!! szkoda przydałoby się mniej, ale co mogę jeszcze zrobić? Zainstalować inną mocniejszą pompę obiegową?

Na razie znowu odkręciłem na maxa wszystkie pętle i temp. zasilania mocno spadła i zużycie też. Zacząłem przydłąwiać na razie pomieszczenia gdzie nie potrzebuję aby byo gorąco - garderoba, sypilania, garaż, górna laziena bo jeszcze nie skończona. Tylko że przydławienie 4 pętli spowodowało podniesienie się temp. w jednym pomieszczeniu, drugie jakby nie zareaowało?

Może zapowietrzone? Ale gdyby byo zapowietrzone to chyba nie tylko jedna pętla, a wszystkie pętle na rozdzielaczu?

Na domiar złego, nie mam na rozdzielaczu zaworu odpowietrzającego. :o Instalator odpowietrzał podłaczając jakąś pompę. Wkleję zdjęcie może ktoś wie jak coś takiego odpowietrzyć? czy to w prawym dolnym rogu to jakiś zawór odpowietrzający?

http://foto1.m.onet.pl/_m/f720f51e65c7c0c1cde55cbc568114dd,6,19,0.jpg

mery26
14-01-2009, 08:26
wg mnie to na każdej szynie jest zawór-po prawej

bartez-k
14-01-2009, 16:12
Witam pompiarzy!
Dziś dostałem wycenę :D
Proszę o komentarze:
Dom z poddaszem użtyk. Pow.całk. 168m kubatura 600m
pompa Nibe fighter 1140 8kW, sondy głebinowe 140m,
całość: dolne źródło+kotłownia+podłogówka+wod-kan=86 tyś.
w rabacie: roczne koszty ogrzewania pompa pokrywa firma.

androzek
14-01-2009, 17:45
Chyba trochu drogo.Ja 2 lata temu - za 223 m2 po podłodze za to samo - o 10 kzł mniej.

JK102
14-01-2009, 18:09
U mnie NIBE 1240 12 kW + pionowe odwiert w sumie 200 m, dom 213 m2 pow. całk., ok. 180 użytkowej - 59 tys. , podłogówka 110 zł za m2 . W sumie 78800, bez wod-kan.

JK102
14-01-2009, 18:10
Witam pompiarzy!

w rabacie: roczne koszty ogrzewania pompa pokrywa firma.

a to ciekawa propozycja :wink:

klimaw
14-01-2009, 18:14
Witam pompiarzy!
Dziś dostałem wycenę :D
Proszę o komentarze:
Dom z poddaszem użtyk. Pow.całk. 168m kubatura 600m
pompa Nibe fighter 1140 8kW, sondy głebinowe 140m,
całość: dolne źródło+kotłownia+podłogówka+wod-kan=86 tyś.
w rabacie: roczne koszty ogrzewania pompa pokrywa firma.

Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów. :o
Jeśli przyjmiesz roczny koszt ogrzewania około 2k to cena za montaż 84k-nie jest to mało. :cry:

bartez-k
14-01-2009, 18:41
bartez-k napisał:
Witam pompiarzy!
Dziś dostałem wycenę
Proszę o komentarze:
Dom z poddaszem użtyk. Pow.całk. 168m kubatura 600m
pompa Nibe fighter 1140 8kW, sondy głebinowe 140m,
całość: dolne źródło+kotłownia+podłogówka+wod-kan=86 tyś.
w rabacie: roczne koszty ogrzewania pompa pokrywa firma.

Dokladnie to: 168 m powierzchni grzewczej.
odwiert pionowe 110 zl/mb + materiały= 17,5k
pompa Nibe 1140 8kW+ osprzęt(autom.pogod.,pompy obiegowe,podgrzwacz VPA 300/200, zbiornik buforowy, zawór trójdr. grzałka) =31,8k
instalacja hydraul.+materiały+robocizna=8,3k
podłogówka (168m)= 21k
wod-kan 7,7k
wszystko oczywiscie netto

JK102
14-01-2009, 19:18
U mnie 78,8 brutto.

Elstir
14-01-2009, 21:10
bartez-k napisał:
Witam pompiarzy!
Dziś dostałem wycenę
Proszę o komentarze:
Dom z poddaszem użtyk. Pow.całk. 168m kubatura 600m
pompa Nibe fighter 1140 8kW, sondy głebinowe 140m,
całość: dolne źródło+kotłownia+podłogówka+wod-kan=86 tyś.
w rabacie: roczne koszty ogrzewania pompa pokrywa firma.

Dokladnie to: 168 m powierzchni grzewczej.
odwiert pionowe 110 zl/mb + materiały= 17,5k
pompa Nibe 1140 8kW+ osprzęt(autom.pogod.,pompy obiegowe,podgrzwacz VPA 300/200, zbiornik buforowy, zawór trójdr. grzałka) =31,8k
instalacja hydraul.+materiały+robocizna=8,3k
podłogówka (168m)= 21k
wod-kan 7,7k
wszystko oczywiscie netto

140mb odwiertów za 17,5k netto..... masakra - mi robili mies. temu za dokladnie 50% i naprawdę super fachowa firma i godna polecenia

co do pompy i reszty nie mogę sie wypowiedziec, bo posiadam innego producenta

podłogówka to rozumiem - oni zapewniają styropian, folie, rurki, rozdzielacze, szafki, układają a następnie wykonują wylewki - wówczas cena 100 jest do przyjęcia, powyżej to już nie, a widzę, że masz 50% więcej

podejrzewam, że pozostałe również... więc moja rada, poproś o rabat jakieś 30-40% :)

Tlobo
14-01-2009, 21:44
napisał:
140mb odwiertów za 17,5k netto..... masakra - mi robili mies. temu za dokladnie 50% i naprawdę super fachowa firma i godna polecenia

co do pompy i reszty nie mogę sie wypowiedziec, bo posiadam innego producenta

podłogówka to rozumiem - oni zapewniają styropian, folie, rurki, rozdzielacze, szafki, układają a następnie wykonują wylewki - wówczas cena 100 jest do przyjęcia, powyżej to już nie, a widzę, że masz 50% więcej

podejrzewam, że pozostałe również... więc moja rada, poproś o rabat jakieś 30-40% :)

Daj namiary kto Ci robił odwierty i jak dawno to było.
Ceny idą do góry, ale też zależą od wykonawcy.
Pozdrawiam

Tlobo
14-01-2009, 21:50
U mnie 78,8 brutto.
Juto mam dostać ofertę z kolektorem pionowym z Clima Komfort.
Już się boję. Mój dom jest podobny do Twojego. Ile kosztowały same odwierty??
Pozdrawiam

..::M:D::..
14-01-2009, 22:05
U mnie 78,8 brutto.
Juto mam dostać ofertę z kolektorem pionowym z Clima Komfort.
Już się boję. Mój dom jest podobny do Twojego. Ile kosztowały same odwierty??
Pozdrawiam

to CK też stosuje kolektory pionowe ?

Tlobo
14-01-2009, 22:10
Dostałem wstępną wycenę z kolektorem poziomym. Napisałem maila, aby dali ofertę z kolektorem pionowym i na jutro mam ją mieć.
Czyli wykonują też odwierty.

rume
15-01-2009, 07:24
Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.
Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

mery26
15-01-2009, 07:36
Bartez-drogo!
Ja za 220m2 podłogówki z PCi 7/14kW i cwu dałem brutto niecałe70kzł.
Jeżeli CK robi pionowe to fajnie-widać idą z duchem czasu.2 lata temu nawet nie było o tym mowy. Podobno zasadniczy problem przy bezpośrednim parowaniu dla pionowego DZ istniał w czynniku smarującym. Czyżby Neura stworzyła coś nowego? W internecie nic sie nie zmieniło :cry:

swimmer
15-01-2009, 09:04
Bartez-drogo!
Ja za 220m2 podłogówki z PCi 7/14kW i cwu dałem brutto niecałe70kzł.
Jeżeli CK robi pionowe to fajnie-widać idą z duchem czasu.2 lata temu nawet nie było o tym mowy. Podobno zasadniczy problem przy bezpośrednim parowaniu dla pionowego DZ istniał w czynniku smarującym. Czyżby Neura stworzyła coś nowego? W internecie nic sie nie zmieniło :cry:
bo mówicie chyba o systemie woda - woda i pionowych studniach, a to CK ma juz dawno w ofercie, o propanie "pod górę" nie słyszałem choć w zeszlym roku montowałem od nich pompę i też interesowały mnie odwierty. Więc moze faktycznie jakaś nowośc :o no , ale to się jutro okaże

TomcioB
15-01-2009, 09:11
Witam

Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

W związku z powyższym postanowiłem zmniejszyć ogrzewanie na piętrze, żeby zwiększyć temperaturę w obiegach na parterze, a nastepnie sukcesywnie dołączać pojedynczo wyłączone obiegi na piętrze.

Czy lepeij taką operację nagrzewania przeprowadzić:
a - zamykając główne zawory rozdzielnika na piętrze ?
b - minimalizując przepływy na powrocie poszczególnych obwodów (np. pół obrotu), a pokrętła regulacji temperatury odkręcone na maksa ?
c - zmniejszajć temperaturę do minimum poprzez przykrecenie regulatorów temperatury na dolocie pętli, a przepływy odkręcić na maks. ?

Który sposób jest najskuteczniejszy i wymagajacy najmneij pracy pomy ciepła i pompy obiegowej.

Pozdrawiam i czekam na porady

KrzysztofLis2
15-01-2009, 09:52
Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.
Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

Tlobo
15-01-2009, 10:00
Czy ktoś ma pompę firmy PPC Pompy Ciepła z Ostrowca Świętokrzyskiego

http://www.ppcpompy.eu/622.html

podobno są DIT - dobre i tanie :lol:
Pozdrawiam

TomcioB
15-01-2009, 10:35
Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.
Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

Mam nadziję, że to wynika z tego, że dom jest jeszcze zimny.
Próbuję go dopiero rozgrzać, a temperatura zewnętrzna na pewno w tym nie pomaga. Dlatego szukam techniki sukcesywnego i skutecznego rozgrzewania budynku.

Lookita
15-01-2009, 10:41
koze wsatwiaj,albo kominek z plaszczem....ale poki co,grzej ogniskiem ,jakims...w miare wietrz..ale grzej,palaczem musisz sie stac na jakis czas :-)

JK102
15-01-2009, 10:50
U mnie 78,8 brutto.
Juto mam dostać ofertę z kolektorem pionowym z Clima Komfort.
Już się boję. Mój dom jest podobny do Twojego. Ile kosztowały same odwierty??
Pozdrawiam

Odwierty 4x50 m - 21 tys. brutto - oferta z XI.08.

Elstir
15-01-2009, 11:01
Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

Który sposób jest najskuteczniejszy i wymagajacy najmneij pracy pomy ciepła i pompy obiegowej.

Pozdrawiam i czekam na porady

ale obecne temperatury są normlane jak na ta porę roku.... co zrobisz jak za rok zima będzie bardziej sroga? jeśli Ci ktoś dobierał PCi to wziął na siebie odpowiedzialność, zrzuć problem na niego, niech przyjeżdża i sam ci ogrzewa, albo niech wymieni pompę na większą

jeśli to Ty sobie tak policzyłeś to zastanów się nad....
a) dociepleniem domu, zainstalowaniem rekuperatora... cokolwiekbyle zmniejszyc zapotrzebowanie domu na cieplo
b) dodaktowe źródła ciepła... np kominek

a co do Twojego pytania... lepiej chyba nie dokręcać nic tylko włączyć grzałkę w pompie i/lub wstawić kozę i palić

sSiwy12
15-01-2009, 11:10
Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.
Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

Tak dla ciekawości. Czym poparte takie twierdzenie?

TomcioB
15-01-2009, 12:03
Przy obecnych temperaturach moja pompa M2-9 nie nadąża w produkcji ciepła i nie daje rady nagrzać całego budynku (ok 210 m2 podłogówki - użytkowej ok 160 m2), a licznik energii wariuje.

Który sposób jest najskuteczniejszy i wymagajacy najmneij pracy pomy ciepła i pompy obiegowej.

Pozdrawiam i czekam na porady

ale obecne temperatury są normlane jak na ta porę roku.... co zrobisz jak za rok zima będzie bardziej sroga? jeśli Ci ktoś dobierał PCi to wziął na siebie odpowiedzialność, zrzuć problem na niego, niech przyjeżdża i sam ci ogrzewa, albo niech wymieni pompę na większą

jeśli to Ty sobie tak policzyłeś to zastanów się nad....
a) dociepleniem domu, zainstalowaniem rekuperatora... cokolwiekbyle zmniejszyc zapotrzebowanie domu na cieplo
b) dodaktowe źródła ciepła... np kominek

a co do Twojego pytania... lepiej chyba nie dokręcać nic tylko włączyć grzałkę w pompie i/lub wstawić kozę i palić

No to nie pocieszyliście mnie za bardzo, bo wygląda ze pompa jednak może byc za słaba.
ad a) Dom jest docieplony chyba bardzo dobrze. Rekuperator jest, ale jeszcze nie uruchomiony, wiec wentylacji nie ma z wyjątekiem momentów otwerania drzwi.
ad b) kominek odpalany sporadycznie przez budowlańców, bo im sie nie chce desek ciąć.

Miałem nadzieję, ze mój problem jest tylko przy pierwszym nagrzaniu budynku, potem juz przy podtrzymaniu temperatury nie będzie takiego problemu. Teraz zwątpiłem

KrzysztofLis2
15-01-2009, 12:05
Miałem nadzieję, ze mój problem jest tylko przy pierwszym nagrzaniu budynku, potem juz przy podtrzymaniu temperatury nie będzie takiego problemu. Teraz zwątpiłem
I pewnie tak jest -- czym innym jest moc wynikająca ze strat ciepła z budynku przy podtrzymaniu temperatury a czym innym moc konieczna do podniesienia temperatury budynku. Jak chcesz go bardzo szybko ogrzewać, to potrzebna moc może być za duża dla Twojej pompy.

Elstir
15-01-2009, 12:44
I pewnie tak jest -- czym innym jest moc wynikająca ze strat ciepła z budynku przy podtrzymaniu temperatury a czym innym moc konieczna do podniesienia temperatury budynku. Jak chcesz go bardzo szybko ogrzewać, to potrzebna moc może być za duża dla Twojej pompy.

ja po swierdzeniu "nie daje rady nagrzać" zrozumiałem, że pompa pracuje 24h/h a temp spada

oczywiście jak się dom wygrzeje to będzie potrzebował mniej energii, ale z drugiej strony mamy dopiero miesiąc grzania za sobą a co jeśli zima będzie trwała 3 mies?

swimmer
15-01-2009, 13:16
no właśnie - w miarę upływu czasu wychładza się dolne źródło. zakładając 3 miechy solidnej zimy, to może się okazać, że po 1,5 miecha pompa nie daje już rady podtrzymać temp., a co dopiero podnieść??? Pytam z czystej ciekawości, bo mieszkam ( i grzeję) dopiero pierwszy rok. :oops:

rume
15-01-2009, 13:38
Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.
Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

Tak dla ciekawości. Czym poparte takie twierdzenie?

Z doświadczenia jak to pracuje - ja na 120m2 mam 140mb. Oczywiście zależy to od gruntu. W okolicy ci co mają to średnio powierzchnia razy 1,1.Takie to moje spojrzenie na to. Bezpiecznie jest przyjąć około 50W/m kolektora pionowego niż później się zdziwić. Zapotrzebowanie to 55W/m2 (też myślę że bezpieczne)i wychodzi =1,1. Oczywiście każdy może mieć inną filozofię za którą potem odpowiada ale dobrze jest znać kilka.

klimaw
15-01-2009, 15:29
Dla mnie zbyt mała moc PC i jak na 8kW zbyt mała długość odwiertów.
Również się z tym zgodzę - 160m przynajmniej.

Tak dla ciekawości. Czym poparte takie twierdzenie?

Z doświadczenia jak to pracuje - ja na 120m2 mam 140mb. Oczywiście zależy to od gruntu. W okolicy ci co mają to średnio powierzchnia razy 1,1.Takie to moje spojrzenie na to. Bezpiecznie jest przyjąć około 50W/m kolektora pionowego niż później się zdziwić. Zapotrzebowanie to 55W/m2 (też myślę że bezpieczne)i wychodzi =1,1. Oczywiście każdy może mieć inną filozofię za którą potem odpowiada ale dobrze jest znać kilka.

Twierdzenie poparte konkretnymi wypowiedziami tych co opisywali swoje rzeczywiste , a nie katalogowe instalacje na tym forum i własną instalacją.
Mam 122m2 i 150 mb odwiertu i jest super. :D

sSiwy12
15-01-2009, 16:08
Jakby było 200mb - tez byłoby super 8)
A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.
Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami :o
Nie mniej jednak, tez uważam, że 50W z 1mb odwiertu jest dabrym i bezpiecznym wspólczynnikiem dla określenia mocy kolektora pionowego. - zwłaszcza jak nie ma "ekspertyzy" geologicznej.
Równiez uważam, że wyliczenie długosci kolektora dla mocy całkowitej PCi (a nie tylko dla mocy chłodniczej) też nie jest błędem. Natomiast wszystko "ponad", ani nie "polepszy" ani nie "zaszkodzi" - no może "szarpnie" więcej po kieszeni.

Inka Opole
15-01-2009, 17:01
Prosimy o informację, kto Cię tak załatwił... Jeśli pompa ciepła nie daje sobie rady przy -10, to ktoś naprawdę nieźle dał ciała...

Witam
no coz jak ktos pisze M2-9 to wiadomo o co chodzi..:)
ale imho 9kw na 160m2 powinno wystarczyc..pytanie czy GZ jest zrobione w porzadku..dlugosci i gestosc petli..
ja mam m2-7 na okolo 140m2 i zauwazam ze przy temp ponizej minus 10 lepsza by byla taka m2-9 ale w domu mam cieplo..srednio okolo 21 stopni..najnizej przy -19 mialem 20 stopni ale PC chodzila bez grzalek

problem moze byc taki ze w tym zbiorniku jest 2 w 1 i jak czesto korzysta sie z cieplej wody to o wiele mniej idzie na CO i moze byc malo (oczywiscie przy minusowej temp)
mozna tez zauwazyc ze ustawienie mieszacza powyzej pewnej wartosci u mnie juz na 4 czyli temp wyplywu na podlogowke powyzej 33 stopni powoduje ze PC zaczyna chodzic "non stop" ewentualnie bardzo powoli podnosi temp czyli rozbior ciepla jest wiekszy niz "ladowanie"

generalnie nie jest zle i nie mam takich problemow jak kolega..niestety pierwszy sezon i wygrzanie budynku jest zauwazzalne:(
pozdr
rafal

terplace
15-01-2009, 17:15
A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.
Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami

Jeśli PCi jest dobrana "w punkt" to DZ dobiera się do mocy PCi lub do zapotrzebowania budynku (wtedy jest to samo). Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. Do mocy PCi dobiera się parametry przepływowe.

sSiwy12
15-01-2009, 17:38
Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. .
A z tym stwierdzeniem nie zgadzam się zupełnie, bo wynika z niego, że jeśli budynek ma zapotrzebowanie 12kW, a instalujemy PCi o mocy 8kW, to kolektor „załatwi” sprawę niedoboru mocy. Moc kolektora zawsze musi być dobrana do mocy PCi

klimaw
15-01-2009, 17:48
A tak poważnie, to pierwszy raz słysze aby dobierać długość kolektora, a zwłaszcza pionowego do powierzchni ogrzewanej.
Byłem przekonany, ze dobiera sie do mocy PCi - ale cóż, chyba juz nie nadążam za najnowszymi rozwiazaniami :o

Przynajmniej ja nigdzie czegoś takiego nie napisałem a po prostu zapomniałem podać jeszcze moc mojej PC-6kW. :lol:

terplace
15-01-2009, 19:14
Jeśli PCi jest przewymiarowana lub niedowymiarowana to wielkość DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku. .
A z tym stwierdzeniem nie zgadzam się zupełnie, bo wynika z niego, że jeśli budynek ma zapotrzebowanie 12kW, a instalujemy PCi o mocy 8kW, to kolektor „załatwi” sprawę niedoboru mocy. Moc kolektora zawsze musi być dobrana do mocy PCi

Nic takiego nie napisałem, więc nie wiem skąd takie wnioski.
Przykład: Budynek o szczytowym zapotrzebowaniu 12kW. Śrenia temp. 0stC. Średnia moc 6kW. Ilość energii na sezon grzwczy do ogrzania budynku: 26000kWh; COP=4; Ilość energii pobrana z DZ: 19500kWh.
Przyp.1:Pompa dobrana w punkt Ph=12kW
Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 1625kWh/kW,
Przyp.2: Pompa niedowymiarowana Ph=8kW
Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 2438kWh/kW,
Przyp. 3: Pompa przewymiarowana Ph=16kW
Ilość energii pobrana z gruntu 19500kWh, czyli obciążenie jednostkowe DZ w stosunku do mocy 1219kWh/kW.

Zobacz, jakbyś dobierał wielkość wymiennika do mocy PC to jakie będą różnice w jednostkowym obciążeniu cieplnym gruntu.

Jeszcze inaczej:
Jeśli taką samą PCi z takim samym dolnym źródłem (dobranym do mocy) zastosujesz w dwóch różnych budynkach, to DZ będzie bardziej eksploatowane "przy większym budynku".

Tak naprawdę wielkość DZ musi być zawsze dobrana do planowanego poboru energii (zapotrzebowanie budynku) i dynamiki tego poboru (moc PCi). Przy czym dymamikę należy brać pod uwagę z mniejszą wagą. Wielkość tej wagi zależy od przewodność cieplnej gruntu. Im grunt lepiej przewodzi ciepło, tym waga związana z dynamiką jest mniejsza.

To tak jak z paliwem do samochodu. Jak masz daleką droge do przejechania, to zużycie paliwa będzie zależało głównie od tego jak długa to jest droga (czas sezonu grzewczego) i jak ciężki masz samochód (zapotrzebowanie szczytowe budynku), a w mniejszym stopniu od mocy silnika (moc PCi).

bonetka
15-01-2009, 21:37
Jack2000
nie jestem hydraulikiem ale ponieważ nikt się nie odezwał to pozwolę sobie kilka słów . potraktuj to z przymrużeniem oka ....
Ten rozdzielacz ... to że instalator odpowietrzał za pomocą pompy ( są takie specjalne urządzenia ) to całkowicie normalne bo to pierwsze odpowietrznie ( i napełnienie ) całej instalacji . Natomiast mimo , że on nie przypomina znanych zaworów odpowietrzających ( są takie : tulejka z wystającym cycuszkiem np. Afriso ) albo taka nakretka jakby z dziureczką z boku -te są raczej do grzejników -ręczne lub automatyczne jak jest nakręka ) to uważam , że jest to mimo wszystko odpowietrzenie ( on powinien być automatyczny ( gdy napływa powietrze opada poziom wody i pływak w zaworze opada na dół i powietrze się wydostaje a gdy rośnie poziom wody zawór zamyka się ) a nie ręczny ( trzeba ręcznie odkręcić i po opuszczeniu powietrza zakręcić ) ale zobacz czy działa ? . Tu widać , że to samo masz na dolnej belce i na górnej ( po prawej stronie ) czyli dwa odpowietrzniki i tak powinno być .
Rozumiem że są ostatnimi elementami instalacji po prawej stronie ( na zdjęciu nie widać ) .
W/g mnie też może być zapowietrzenie jednej pętli niekoniecznie wszystkich ...bo wtedy jak jest powietrze w jednej petli to nie grzeje bo nie cyrkuluje woda ( stąd w pomieszczeniu tym gdzie jest ta petla może być zimno ) .
Czasami jak nie wiadomo która pętla jest zapowietrzona to odpowietrza się je po kolei .
ps. dziwiłeś się że wyzsza temp na zasialniu i nie nadąża za oddawaniem ..to raczej nie pozwoliłeś przyjmować instalacji bo na 11 obiegów 9 zakręciłeś czyli prawie wszystkie .
Tu są zawory odpowietrzające jakby ktoś potrzebował :
http://www.ferro.pl/rodzina-automatyczne-zawory-odpowietrzajace-273.html
jest bezobsługowy ale gdyby do niego wpadły jakieś zanieczyszczenia, należy wykręcić , rozebrać i wyczyścić .
Te cycuszki czasami są zakręcone ( nakrętka ) wtedy nie ma mozliwości odprowadzenia powietrza ani ich zasada działania nie jest w tym wypadku automatyczna .

rume
16-01-2009, 07:45
Tak naprawdę wielkość DZ musi być zawsze dobrana do planowanego poboru energii (zapotrzebowanie budynku) i dynamiki tego poboru (moc PCi). Przy czym dymamikę należy brać pod uwagę z mniejszą wagą.

I tak mi się właśnie wydawało :)

sSiwy12
16-01-2009, 10:32
Tak naprawdę wielkość DZ musi być zawsze dobrana do planowanego poboru energii (zapotrzebowanie budynku) i dynamiki tego poboru (moc PCi). Przy czym dymamikę należy brać pod uwagę z mniejszą wagą.

I tak mi się właśnie wydawało :)

Doprawdy, nie wiem czy się śmiać, czy płakać. Przecież z tego jasno wynika, że nie jest ważna moc PCi, a tylko moc DZ. Tak to niestety wychodzi z powyższego zapisu:

dynamiki tego poboru (moc PCi) , czyli dynamika poboru = moc PCi, i biorąc pod uwagę stwierdzenie:
dymamikę należy brać pod uwagę z mniejszą wagą czyli nie jest wazna moc PCi, ważne jest aby DZ miało odpowiednią moc.


To tak samo, gdyby napisać, że nie ważne jakiej mocy kocioł węglowy, a ważne jest aby ilość zgromadzonego opału pokrywała
poboru energii (zapotrzebowanie budynku)
A co będzie jeśli moc kotła będzie zbyt mała?

Bez względu jakie ogrzewanie (kocioł), zawsze jego moc szczytową oblicza się, wyliczając „straty” przez przegrody + „straty wentylacyjne” (dotyczy to również kaloryferów i podłogówki i innych urządzeń grzewczych w poszczególnych pomieszczeniach) dla parametrów -20/+20.
Można doliczyć do tego 0,5 do 1kW/1osobe, dla potrzeb CWU.
Dla tak wyliczonego kotła dobiera się np. wielkość kotłowni, wielkość składu na opał, a w przypadku PCi wielkość kolektora uwzględniając właściwości „cieplne” gruntu.

W przypadku PCi można wyliczyć jej moc z parametrów -10/+20 zakładając, że przy niższych zewnętrznych temperaturach, trzeba będzie „dogrzać” grzałką elektryczną lub innym źródłem (np. kominkiem).
Z różnych względów niedowymiarowanie mocy PCi jest korzystne (pisano o tym wielokrotnie). Niedowymiarowanie DZ może przynieść przykre niespodzianki, ale teza, że przy zbyt małej mocy PCi sprawę „załatwi” „przewymiarowanie” DZ jest błędna – może to jedynie wpłynąć na COP PCi, przy końcu sezonu grzewczego, przy czym, w przypadku kolektorów pionowych ten „zysk” jest mniejszy.
Zbyt duże „przewymiarowanie” DZ niesie za sobą również określone straty (też było to opisywane wcześniej).
Najlepiej jeśli moc kolektora, odpowiada mocy PCi ( celowo nie piszę której) – z różnych powodów (też już opisywanych).

Taka uwaga na zakończenie. Od 01.01.2009r. integralna częścią projektu budowlanego, są wyliczenia mocy „szczytowych” dla urządzeń grzewczych. A sezonowe zapotrzebowanie na ciepło będzie określone w obowiązkowym świadectwie energetycznym (EK).

Ps. Cóż mam uczynić, jeśli chęć „trollowania” jest większa niż rozsądek. :P :roll: :oops:

HenoK
16-01-2009, 11:12
Od 01.01.2009r. integralna częścią projektu budowlanego, są wyliczenia mocy „szczytowych” dla urządzeń grzewczych.Te wyliczenia obowiązywały już wcześniej, tylko nikt się nimi zbytnio nie przejmował. Wejście w życie przepisów o certyfikacji energetycznej spowodowało, że te elementy projektu budowlanego zyskały na znaczeniu :).

ravbc
16-01-2009, 11:33
Z różnych względów niedowymiarowanie mocy PCi jest korzystne (pisano o tym wielokrotnie).
A ja bym chciał do tego jeszcze wrócić. Niedowymiarowanie, to mniejsze koszty inwestycyjne (mniejsza pompa, mniejsze DZ) i mniejszy problem z odbiorem ciepła z PC (mniejsza pompa "mniej" grzeje, więc "łatwiej" odebrać od niej ciepło i nie ma ryzyka awaryjnego wyłączania). Dzięki pracy z niższą temperaturą zasilania (bo równomiernie dobowo wygrzewa) osiąga też wyższe COP, ale...
Mam 3 wątpliwości:
- mniejsze PC mają zwykle mniejsze COP przy tych samych parametrach pracy niż ich mocniejsze wersje
- niedowymiarowanie PC oznacza, że dla temperatury na jaką jest liczona (np. -10), jej mocy wystarczy pod warunkiem pracy non-stop przez całą dobę, czyli nie da się wtedy w pełni wykorzystać zalet taniej taryfy. W praktyce wygląda na to, że tak niedowymiarowane pompy pracują w drogiej taryfie już przy -5, czy nawet 0 stopni na zewnątrz (a tych dni nie jest znowu w roku tak mało, nawet przy łagodnych zimach).
- oczywiście dla temperatur niższych dochodzi jeszcze praca dodatkowej grzałki, co też ogólnego COP układu nie podnosi...

Czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem jednak dołożyć nieco do większej PC oraz zwiększyć akumulacyjność budynku (zdolności odbiorcze?), aby móc dłużej (w trakcie sezonu grzewczego) korzystać tylko z taniej taryfy? No bo co z tego, że COP jest ciut lepsze, jeśli pompa musi pracować na dwukrotnie droższym prądzie?

Gdzieś się mylę? Pewnie istotne dla rozwiązania tego problemu było by określenie (wyliczenie przez każdego z osobna dla własnych warunków), ile tak na prawdę trzeba by dołożyć do mocniejszej PC i większej akumulacyjności budynku...

wit74
16-01-2009, 12:25
Interesujace powyższe zapiski :) Zaczynam rozumieć dlaczego PC przy -20C pracowała u mnie 24h na dobę, by w domu uzyskać 21-22C. Przy -10C na dworze, tania taryfa też nie wystarcza, potrzeba 15-18h grzania.Ciekawe czy za rok, po wygrzaniu budynku, powyższe powtórzy się....czy to już tak będzie :wink:

sSiwy12
16-01-2009, 12:35
Spokojnie. jak tylko usunie te "kilka" ton wody z domu, uspokoi sie i to znacznie - może nawet o 50% :lol:

HenoK
16-01-2009, 16:21
Gdzieś się mylę? Pewnie istotne dla rozwiązania tego problemu było by określenie (wyliczenie przez każdego z osobna dla własnych warunków), ile tak na prawdę trzeba by dołożyć do mocniejszej PC i większej akumulacyjności budynku...Nie mylisz się. Dla każdego domu może to wyglądać inaczej. Jest to, przy pewnych założeniach, możliwe do policzenia.
Pewnie, że chciałoby się mieć mocniejszą pompę ciepła, która szybciej może nagrzać dom, czy podgrzać ciepłą wodę, jeżeli jednak wiąże się to ze znacznymi nakładami finansowymi przy inwestycji, zajęciem przez wymiennik wiekszej powierzchni na działce, to może to ostudzić nasze zapały.

Na stronie Firmy Ecopol-system http://www.ecopol-system.pl/polskienormy/polskienormy.html są podane zasady doboru pompy ciepła :

Jak najniższa (ale wystarczająca) moc PC - po 3 dniach mrozu ponad - 20 st.C PC może chodzić 24/24h, a w domu może być odczuwany lekki niedobór ciepła. To jest I D E A L N Y dobór pompy ciepła (najbardziej ekonomiczny dla inwestora).
Jest też podany przykład złego doboru pomp ciepła i jego skutki w kosztach eksploatacji.

wit74
16-01-2009, 18:35
Henok
Jakoś dziwnie uśmiechnięty czytam to co podałeś :lol: Nie mam podstaw by temu nie wierzyć,a więc jeśli tak jest, musiałem komicznie wyglądać opisując naddługą - moim zdaniem pracę pompy przy -20C dla kogoś kto zna temat.Tymczasem przykład pokazuje,że to nie miało być dla mnie przeklenstwo a ekonomicznie uzasadnione szczęście :wink: Jednak pamiętać należy,że ten niedobór mocy musiałem inaczej uzupełnić ...ale kozą akurat lubię popalać

HenoK
16-01-2009, 18:57
Henok
Jakoś dziwnie uśmiechnięty czytam to co podałeś :lol: Nie mam podstaw by temu nie wierzyć,a więc jeśli tak jest, musiałem komicznie wyglądać opisując naddługą - moim zdaniem pracę pompy przy -20C dla kogoś kto zna temat.Tymczasem przykład pokazuje,że to nie miało być dla mnie przeklenstwo a ekonomicznie uzasadnione szczęście :wink: Jednak pamiętać należy,że ten niedobór mocy musiałem inaczej uzupełnić ...ale kozą akurat lubię popalać
Jak policzysz ile godzin w ciągu roku pompa działa w I taryfie i przeliczysz o ile więcej musiałeś zapłacić za energię korzystając z droższej taryfy, a potem porównasz to z tym o ile więcej zapłaciłbyś za większą pompę ciepła, za większy wymiennik gruntowy, pompy obiegowe o większej mocy (przeważnie zużywające też więcej energii elektrycznej), to zobaczysz sens ekonomiczny takiego doboru pompy ciepła. No i jeszcze jedno musisz trochę poczekać aż dom zupełnie wyschnie ;).

terplace
16-01-2009, 20:35
Doprawdy, nie wiem czy się śmiać, czy płakać. Przecież z tego jasno wynika, że nie jest ważna moc PCi, a tylko moc DZ. Tak to niestety wychodzi z powyższego zapisu:



Z tego nic takiego nie wynika. Moc PCi powinna być dobrana do budynku. A wielkość wymiennika przede wszystkim do zapotrzebowania budynku na ciepło. Jak nie potrafisz pojąć zjawisk fizycznych to rozpatruj sobie różne przykłady w w warunkach brzegowych. Przewodność cieplna gruntu jest skończona, dlatego posługiwanie się wartościami chwilowymi takimi jak moc jest uproszczeniem. (Jak kupujesz akumulator do samochodu - a grutn to akumulator - to w pierwdzej kolejności zwracasz uwagę na Ah, czyli ilość energii a nie moc czyli prąd*napięcie).
Podawane współczynniki pozwalające w prosty sposób dobierać wielkość DZ na podstawie mocy PCi bazują na podstawowym założeniu,że czas pracy wymiennika w sezonie w. 50%/50% (50% pracy, 50% postój)
No to przykład:
Budynek o zapotrzebowaniu szczytowym 10kW. Pompa ciepła 10kW. Średnia temp. w sezonie 0stC. Pompa ciepła pracuje w sezonie 50/50% czasu. Dobierasz wymiennik o powierzchni a.
Teraz do takiego samego budynku pompa ciepła 100kW (celowo dużo za duża aby zrozumieć zjawiska). Według ciebie wymiennik powienien być 10*a, a ja się pytam po jakiego...bulić za większy wymiennik jak PCi będzie pracowała dużo krócej i nie zdąży w krótkim czasie kiedy pracuje pobrać dużo energii z grunty (chociaż potencjał ma).
A teraz przykład z niedowymiarowaną PCi. Jak do domu 10kW zastosujesz PCi o mocy np. 3kW, to możesz być pewien, że będzie ona pracowała w zasadzie non-stop. Według ciebie wielkość DZ to 0,33*a. Ale takie DZ będzie pracowało dłużej co poskutkuje spadkiem temp. parowania (większe wychłodzenie). Niedowymiarowana PCi pracuje znacznie dłużej niż taka sama PCi w mniejszym obiekcie dobrana w punkt, dlatego jej apetyt na energię z gruntu jest większy co musi być uwzględnione w wielkości DZ. Jak sobie zastosujesz niedowymiarowaną pompę ciepła możesz być pewien że warunek 50/50 dla którego są podawane współczynniki doboru, które znasz, wezmą w łeb. Pół biedy gdy masz grunt wilgotny. Różnica może być znikoma. Ale w gruntach o małej przewodnośći cieplnej różnice w temp. parowania mogą być już znaczne.
Według ciebie jak zastosuje się pompę ciepła np. 10kW, do budynku 200m2 i do budynku 300m2, to obu tych przypadkach DZ powinno być takie same (czyli dobrane do mocy PC). Przyjmijmy że po uwzględnieniu parametrów gruntu wyjdzie ci w I i II przypadku po 500m2 wymiennika poziomego. Ja bym dobrał natomiast 500m2 w przypadku pierwszym i 500m2+(100do200m2 w zależność od rodzaju gruntu) w drugim przypadku. A dlaczego ? Ano dlatego że jak średnio w czasie doby mam np. 0stC, to teoretycznie PCi powinna pracować 12h na dobę w pierwszym przypadku. W drugim przypadku natomiast 18h. Zobacz jakw drugim przypadku grunt "będzie bardziej obciążony" - a moc PCi ta sama.



To tak samo, gdyby napisać, że nie ważne jakiej mocy kocioł węglowy, a ważne jest aby ilość zgromadzonego opału pokrywała
poboru energii (zapotrzebowanie budynku)
A co będzie jeśli moc kotła będzie zbyt mała?


No właśnie sam sobie przeczysz. Bo według ciebie ilość opału (wielkość DZ) dobierasz do mocy kotła. Ilość opału dobierasz do apetytu budynku, niezależnie jakiej mocy masz kocioł. Czy słyszałeś aby ktoś zamawiał na składzie węgiel do kotła o mocy 24kW, większość to nawet nie wie jakiej mocy mają kotły. Ludzie więdzą mniej więcej jedynie ile spalą opału przy typowej zimie.




Bez względu jakie ogrzewanie (kocioł), zawsze jego moc szczytową oblicza się, wyliczając „straty” przez przegrody + „straty wentylacyjne” (dotyczy to również kaloryferów i podłogówki i innych urządzeń grzewczych w poszczególnych pomieszczeniach) dla parametrów -20/+20.
Można doliczyć do tego 0,5 do 1kW/1osobe, dla potrzeb CWU.
Dla tak wyliczonego kotła dobiera się np. wielkość kotłowni, wielkość składu na opał, a w przypadku PCi wielkość kolektora uwzględniając właściwości „cieplne” gruntu.


No tak, to znane frazesy i największy błąd instalatorów, czyli utażsamianie pomp ciepła z tradycyjnymi urządeniami grzewczymi. Teorie obliczeniowe stosowane w budownictwie jednorodzinnym bazują na uproszczeniach i są słuszne dla przypadków typowych objętych założeniami.
W przypadku kotłów dobiera się je z zapasem na wszelki wypadek i nie ma problemu. Nikt wtedy nie analizuje przypadków szczególnych.
My jednak dyskutujemy o przypadkach szczególnych. Niektórzy dobierają niedowymiarowane pompy ciepła świadomie (co może przynieść korzysći). Jest to przypadek szczególny, który wymaga głębszego podejścia do sprawy niż ograniczenie się do współczynnika np. 20W/m2.




Niedowymiarowanie DZ może przynieść przykre niespodzianki, ale teza, że przy zbyt małej mocy PCi sprawę „załatwi” „przewymiarowanie” DZ jest błędna


Pokaż mi gdzie tak napisałem. Coś sobie ubzdurałeś i się uczepiłeś. Oczywiste jest że niedowymiarowana PCi wymaga wspomagania źródłem biwalentnym. Pisałem jednynie, że niedowymiarowana PCi wymaga korekty w wielkości DZ, aby średnia temp. parowania była na odpowiednio wysokim poziomie. W moich dywagacjach nie chodzi o przewymiarowanie ale o zwymiarowanie optymalne.

terplace
16-01-2009, 20:49
Z różnych względów niedowymiarowanie mocy PCi jest korzystne (pisano o tym wielokrotnie).
A ja bym chciał do tego jeszcze wrócić. Niedowymiarowanie, to mniejsze koszty inwestycyjne (mniejsza pompa, mniejsze DZ) i mniejszy problem z odbiorem ciepła z PC (mniejsza pompa "mniej" grzeje, więc "łatwiej" odebrać od niej ciepło i nie ma ryzyka awaryjnego wyłączania). Dzięki pracy z niższą temperaturą zasilania (bo równomiernie dobowo wygrzewa) osiąga też wyższe COP, ale...
Mam 3 wątpliwości:
- mniejsze PC mają zwykle mniejsze COP przy tych samych parametrach pracy niż ich mocniejsze wersje
- niedowymiarowanie PC oznacza, że dla temperatury na jaką jest liczona (np. -10), jej mocy wystarczy pod warunkiem pracy non-stop przez całą dobę, czyli nie da się wtedy w pełni wykorzystać zalet taniej taryfy. W praktyce wygląda na to, że tak niedowymiarowane pompy pracują w drogiej taryfie już przy -5, czy nawet 0 stopni na zewnątrz (a tych dni nie jest znowu w roku tak mało, nawet przy łagodnych zimach).
- oczywiście dla temperatur niższych dochodzi jeszcze praca dodatkowej grzałki, co też ogólnego COP układu nie podnosi....................................



Wszystko co napisałeś to prawda. Niestety nikt ci nie udzieli dobrej odpowiedzi na to pytanie. Można zbudować funkcję wielu zmiennych i optymalizować ją pod kątem kosztów. Niestety w funkcji tej wystąpią zmiennej losowe o dużej wadze takie jak:
- temperatura,
- pierwsza pochodna temperatury,
- kierunek wiatru,
- siła wiatru,
- wilgotność powietrza.
- zmiany cen energii.
Optymalizacja nie przyniesie więc jednoznacznego rozwiązania.

ravbc
16-01-2009, 21:24
Z różnych względów niedowymiarowanie mocy PCi jest korzystne (pisano o tym wielokrotnie).
A ja bym chciał do tego jeszcze wrócić. Niedowymiarowanie, to mniejsze koszty inwestycyjne (mniejsza pompa, mniejsze DZ) i mniejszy problem z odbiorem ciepła z PC (mniejsza pompa "mniej" grzeje, więc "łatwiej" odebrać od niej ciepło i nie ma ryzyka awaryjnego wyłączania). Dzięki pracy z niższą temperaturą zasilania (bo równomiernie dobowo wygrzewa) osiąga też wyższe COP, ale...
Mam 3 wątpliwości:
- mniejsze PC mają zwykle mniejsze COP przy tych samych parametrach pracy niż ich mocniejsze wersje
- niedowymiarowanie PC oznacza, że dla temperatury na jaką jest liczona (np. -10), jej mocy wystarczy pod warunkiem pracy non-stop przez całą dobę, czyli nie da się wtedy w pełni wykorzystać zalet taniej taryfy. W praktyce wygląda na to, że tak niedowymiarowane pompy pracują w drogiej taryfie już przy -5, czy nawet 0 stopni na zewnątrz (a tych dni nie jest znowu w roku tak mało, nawet przy łagodnych zimach).
- oczywiście dla temperatur niższych dochodzi jeszcze praca dodatkowej grzałki, co też ogólnego COP układu nie podnosi....................................
Wszystko co napisałeś to prawda. Niestety nikt ci nie udzieli dobrej odpowiedzi na to pytanie. Można zbudować funkcję wielu zmiennych i optymalizować ją pod kątem kosztów. Niestety w funkcji tej wystąpią zmiennej losowe o dużej wadze takie jak:
- temperatura,
- pierwsza pochodna temperatury,
- kierunek wiatru,
- siła wiatru,
- wilgotność powietrza.
- zmiany cen energii.
Optymalizacja nie przyniesie więc jednoznacznego rozwiązania.
Nawiązując do Twoich twierdzeń w poście wyżej, które ja bym przetłumaczył tak: niezależnie od dobranej PC (niedowymiarowana, czy przewymiarowana) dla danego budynku, to DZ powinno być za każdym razem tej samej wielkości. Albo jeszcze inaczej: niedowymiarowana PC potrzebuje takiego samego DZ jak wymiarowana "w punkt".
Jeśli faktycznie tak jest, to oznacza że niedowymiarowanie PC mija się z celem. Bo o koszcie instalacji decyduje tak na prawdę koszt (a więc wielkość) DZ. Różnica w cenach PC niewiele różniących się mocą, jest znacznie mniejsza niż różnica ich mocy...

terplace
16-01-2009, 22:10
Nawiązując do Twoich twierdzeń w poście wyżej, które ja bym przetłumaczył tak: niezależnie od dobranej PC (niedowymiarowana, czy przewymiarowana) dla danego budynku, to DZ powinno być za każdym razem tej samej wielkości. Albo jeszcze inaczej: niedowymiarowana PC potrzebuje takiego samego DZ jak wymiarowana "w punkt".
Jeśli faktycznie tak jest, to oznacza że niedowymiarowanie PC mija się z celem. Bo o koszcie instalacji decyduje tak na prawdę koszt (a więc wielkość) DZ. Różnica w cenach PC niewiele różniących się mocą, jest znacznie mniejsza niż różnica ich mocy...

Nie do końca tej samej wielkości. Ale wielkość DZ powinna być skorygowana "w kierunku" zapotrzebowania budynku. Oczywiście psuje to obraz ekonomiczny rozwiązania z niedowymiarowaną PCi, ale parametry przepływowe, które także mocno decydują o koszcie DZ powinny być dobrane już ściśle do mocy PCi, aby osiągnąć odpowienio niskie dT.

sSiwy12
17-01-2009, 10:05
Prawdopodobnie uczyłem się jakiej innej fizyki i mechaniki.
Dalej uważam, że mając urządzenie (np. PCi) o mocy 10kW, to nie ma możliwości aby pracowało ono z większą mocą niż znamionowa.

Ilość opału dobierasz do apetytu budynku, niezależnie jakiej mocy masz kocioł

Jeśli z jakiś powodów, w domu, zainstalowano urządzenie grzewcze (kocioł)o mocy 10kW, a z „zapotrzebowania” wynika, że ten dom potrzebuje 15kW, to nawet jeśli ilość zgromadzonego (opału) węgla pokrywa „apetyt budynku”, to nie spalony w kotle węgiel a pozostający w piwnicy, nie zabezpieczy tych brakujących 5kW – upraszczając.

Dlatego nie zgadzam się Twoją tezą zamieszczoną w cytacie wyżej.

Natomiast zgadzam się, i co więcej, również twierdzę, że w przypadku celowego i znacznego „niedowymarowania” mocy PCi , przewymiarowanie kolektora wpłynie na „stabilizację cieplną” gruntu, oraz średnioroczny (wyższy) COP, przy czym, podkreślić należy fakt, że jeśli moc PCi będzie zbyt mała, to większy kolektor też tego nie uzupełni i PCi nie podoła zbyt dużemu – jak to określiłeś – „ apetytowi budynku” w sytuacjach (temperaturach) skrajnych, bo zabraknie mocy PCi.
Różnice są na tyle subtelne, że raczej optuję za moją wcześniejszą tezą, dotyczącą doboru „szczytowego” PCi, biorąc pod uwagę „fachowość” niektórych instalatorów PCi, oraz stosunkowo nikłej wiedzy w tym zakresie wśród inwestorów – tym bardziej, że niesie to za sobą zarówno koszty, jak i ewentualne niezadowolenie inwestorów w czasie mroźnej zimy, bo po tym fakcie (właściwie dobrana moc szczytowa) będą oceniali skuteczność PCi.
Właściwy dobór PCi i kolektora, moim zdaniem, polega na umiejętnym połączeniu dwóch wielkości:
- szczytowemu zapotrzebowaniu na energię danego budynku,
- sezonowemu zapotrzebowaniu na energię danego budynku.
Tylko umiejętne połączenie obu, da idealnie dobraną PCi. (razem z „idealnym” kolektorem – oczywiście).

Nie mniej jednak uwzględnienie tylko pierwszej wartości , jest „bezpieczniejsze” niż obu razem – z powodów, które podałem wyżej, a w takim przypadku dobór kolektora do mocy PCi jest własciwym rozwiazaniem, bo kolektor i tak pracuje z mniejszym obciążeniem cieplnym praktycznie przez zdecydowana wiekszość sezonu grzewczego, bo jest "przewymiarowany" w stosunku do potrzeb sezonowych budynku.
Pozdrawiam.