PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

terplace
22-01-2009, 10:41
Bonetka, pytanie do ciebie.Pamiętasz? Czy na tym forum PPC nie były już kiedyś dyskutowane. Czy to nie u nich znalazłaś jakies nieścisłości w danych, co potem je poprawiali?

sys35
22-01-2009, 10:53
Tak jak widac dobór jest z tego samego programu i wątpię, aby było to zle dobrane:)

Dlatego byłem ostrożny w swoich wypowiedziach, bo przecież pisałem że nie widziałem tej pompy i nie mam pewności co do szczegółów. Dziwiły mnie tylko typy wymienników. Podkreślałem że może to byc jakaś pomyłka.

Co do programu. Żadem program jest jest "cudownie inteligentnym stworem". Za wyniki odpowiada użytkownik.

Te wyniki, które przedstawiłem są ze swepa. Ale to tylko potwierdzenie moich informacji, gdyż wiem jak dobiera się wymienniki w stosunku do mocy nawet bez programu. Wiem także jakie mniej więcej powierzchnie wymiany są stosowane w PCi innych producentów. Róznice mogą być kilkanaście, nawet kilkadziesiąt procent (filozofia podejścia, rózne współczynniki wymiany ciepła), ale ponad 2-krotne.

Wciąż mam nadzieje że to jakaś pomyłka. Daleki jestem od krytyki PCi PPC, bo ich nie znam.

W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

terplace
22-01-2009, 11:51
W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

Poczytaj jeszcze to:

http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-3240.htm

Jak widać z liczbami to u nich ciężko. Nic dzienwego że jak dostali taką porcję liczb, to ich odpowiedź była tak nerwowa.

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html. A tu jak na mój gust podane są parametry dla temp. odparowania -5 a nie 0.

terplace
22-01-2009, 12:00
W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

Kolejna ciekawostka. PCi A9 ze spr. ZH26 ma 9KW w warunkach które podają. A pompa A9 ze sprężarką C373 ABH ma także 9kW. Między tymi sprężarkami w tych samych warunkach jest 1kW różnicy.

sys35
22-01-2009, 12:24
W sumie to dobrze, że rzucił ktoś taki temat. Jest to też dla mnie ważna informacja 8)

http://www.nanoterm.pl/ppc-pompy-ciepla,9.html

Kolejna ciekawostka. PCi A9 ze spr. ZH26 ma 9KW w warunkach które podają. A pompa A9 ze sprężarką C373 ABH ma także 9kW. Między tymi sprężarkami w tych samych warunkach jest 1kW różnicy.

możliwe, że te dane są niewiarygodne :( Czy te sprężarki są obydwie z Copelanda i mają tylko inne oznaczenia? Czy są z różnych firm?

terplace
22-01-2009, 12:36
Czy te sprężarki są obydwie z Copelanda i mają tylko inne oznaczenia? Czy są z różnych firm?

Pierwsza to Copeland druga Bristol.

sys35
22-01-2009, 12:39
Czy te sprężarki są obydwie z Copelanda i mają tylko inne oznaczenia? Czy są z różnych firm?

Pierwsza to Copeland druga Bristol.

ja mam inne trochę dane od producenta. Sądze, że to są improwizacje firmy Nanoterm:) Zresztą zobacz na stronkę PPC czy tam są jakieś wzmianki o innych sprężarkach niż Copeland, a nie sądzę, żeby producent się bawił w podmiany sprężarek :D

sys35
22-01-2009, 13:05
Terplace czy znasz preparat pod nazwą Roksol? Z danych producenta bardzo dobra alternatywa dla glikolu.

bonetka
22-01-2009, 13:38
Sys
niekoniecznie wariacje :) ....oni zmieniali i szatę graficzną i trochę dane ( temp. parowania ( ?) i na jaki dom powierzchniowo może to być ...bo były strasznie przewymiarowane i nie mogliśmy zrozumiec dlaczego ) i widocznie przeszli z Bristoli na scrolle Copelanda ...ale Nanoterm powienien poprawić .
pomijam już fakt że Europower a Ecopower to dwie bardzo podobne nazwy a przecież to zupełnie inne PC bo bezposrednie i pośrednie .
Czasmi jest też tak np. w Nibe że mniejsze moce PC są na Bristolach ( nowych bo przedtem na starych ) a większe na Mitsub. ( o ile pamiętam) więc się dowiedz czy wszystkie są na tych Copeland.
Te dane które podawałam to była konkretna oferta ( chyba nikt sobie nie zmyslił symboli , prawda? ) jaką dostała jedna z forumowiczek.

sys35
22-01-2009, 13:50
Sys
niekoniecznie wariacje :) ....oni zmieniali i szatę graficzną i trochę dane ( temp. parowania ( ?) i na jaki dom powierzchniowo może to być ...bo były strasznie przewymiarowane i nie mogliśmy zrozumiec dlaczego ) i widocznie przeszli z Bristoli na scrolle Copelanda ...ale Nanoterm powienien poprawić .
pomijam już fakt że Europower a Ecopower to dwie bardzo podobne nazwy a przecież to zupełnie inne PC bo bezposrednie i pośrednie .
Czasmi jest też tak np. w Nibe że mniejsze moce PC są na Bristolach ( nowych bo przedtem na starych ) a większe na Mitsub. ( o ile pamiętam) więc się dowiedz czy wszystkie są na tych Copeland.
Te dane które podawałam to była konkretna oferta ( chyba nikt sobie nie zmyslił symboli , prawda? ) jaką dostała jedna z forumowiczek.

Bonetka masz racje co do nazw są podobne. Możliwe, że zmieniali szatę i dane. Ale szczerze mówiąc jesli używają tych podzespołów o ktorych piszą i mając na uwadze, że dobór jest prawidlowy, to jest to niezły produkt w dobrej cenie 8)

sSiwy12
22-01-2009, 13:54
sys35 - nie cytuj wszystkiego jak leci - proszę. Ostatnich kilka stron, to tyko "cytaty" powielane w nieskończoność. Miej litość - proszę :oops: :roll:
Tego już nie można ogarnąć :cry:

sys35
22-01-2009, 13:57
sSiwy12

spreż sie :D

bonetka
22-01-2009, 14:22
Wszyscy się sprężmy :D i nie cytujmy za bardzo bo więcej cytatu niz odpowiedzi ( ja juz o to b. prosiłam gdzieś na poprzednich stronach ) bo w końcu Moderator nas odwiedzi i zwróci uwagę ....a to chyba nieladnie by było, prawda ? Poza tym pomyślmy o tych Osobach które to czytają to strasznie niewygodne i z całej strony są 2 czy 3 posty właściwie do przeczytania bo reszta to cytaty.
Sys ..pod warunkiem że DOBÓR podzespołów jest przeprowadzony PRAWIDŁOWO ...

Ps.dobrze , żeby nie było "mów do mnie jeszcze .......a ja Cię popieszczę "...ale z tym pieszczeniem to różnie moze być i 230 V też :)
ja prawie nigdy nie cytuję ....nie lubię .....i tak wiadomo o co chodzi po pierwszych słowach ....

sys35
22-01-2009, 14:34
Bonetko nie rozumiem za bardzo jak to było z PPC. czy Ty wykryłaś ich błędy w doborze wymienników i im to wytknęłaś i kiedy to było. Wiem, że wymienniki dobierają według programu SWEP-a, czy aż tak drastyczne różnice w doborach mogą się zdarzyc?

sys35
22-01-2009, 14:37
pytanie z innej "beczki" :) Co sadzicie o PC STE? Są coś warte?
Nikt nie wypowiedział się na temat Roksolu :(

bonetka
22-01-2009, 19:43
Przepraszam że zajmuję miejsce ale jestem zmuszona tutaj napisać .
Miałam zmienianą pocztę na gmaila i nie wiem jak to sie stało ale częśc Osób pisała na starą ( a częśc na nową ) a ja tam zupełnie nie zaglądałam i dopiero dzisiaj ..chciałam poszukać starej ulotki PC Ecopower bo miałam taką (musiałam sobie przypomniec hasło ) i BARDZO WSZYSTKICH PRZEPRASZAM że milczałam ale ja nie wiedziałam o tych listach .Proszę o wybaczenie :cry: chyba nie myślicie że bym się nie odezwała ?? ja ??...w żadnym wypadku nie byłoby to mozliwe :)
Przepraszam jeszcze raz ...zaczęłam odpisywać każdemu z osobna ale trochę to potrwa .
Sys ...jak znajdę ...napiszę ......( nie doszłam jeszcze do końca bo tam ze 200 wszystkich wiad. )

klimaw
22-01-2009, 20:04
Musisz to zbadać jak PCi będzie pracowała na podłogówkę z miare stabilną temp. gz. Potem przełączyć bieg pompy obiegowej dz i zobaczyć jak to wpłynie na temp. gz na wyjściu z pompy ciepła. Zmiana temp. w dz powinna objawić się zwianą temp. gz.
Sprawdziłem teraz DZ na trzech biegach i szczerze mówiąc rozczarowałem się. :cry:
W stabilnych warunkach-co najmniej po kilkadziesiąt minut pracy są następujące wartości DZ:
1 bieg pompki 4,2/-0,3 dT=4,5K
2 bieg pompki 4,1/1,3 dT=2,8K
3 bieg pompki 4,5/2,4 dT=2,1K

Po stronie GZ ruchów spowodowanych zmianą biegu pompki DZ nie widzę.
Grzejąc na podłogówkę powoli , niezależnie od biegu pompki DZ temp zasilania powoli podnosi się-na kazdym biegu jest tak samo.
Czy dobrze myślę , że grunt ma po prostu temp około 5* i niezależnie od szybkości przepływu glikolu w rurach( i jego temperatury wejściowej) grunt i tak ogrzeje go do tych 4,1-4,5*? :roll: Czy to wina(zasługa) przewymiarowanego kolektora lub mokrego gruntu?
Jeśli się mylę to prostujcie. :P
Na którym biegu najoptymalniej zostawić pompkę DZ?

rume
22-01-2009, 20:45
U ciebie wystarczy 1 bieg a ja potrzebuję szóstego ;). Wygląda na to że masz małe opory albo za dużą pompkę solanki - tak mi się wydaje. Niech fachowcy się wypowiedzą :) Szczerze to nie wiem dlaczego dt ma być na poziomie 4K - przecież energii z ziemi tyle samo jest pobierane niezależnie od przepływu. Pozdrawiam

klimaw
22-01-2009, 20:49
A jak jest u ciebie?

rume
22-01-2009, 20:52
Cofnij się kilkanaście postów jest dyskusja na temat mojego dt :)

klimaw
22-01-2009, 20:55
Ale miałeś czyścić filtry?

krisaircon
22-01-2009, 20:56
Witam! Kupilem

http://cgi.ebay.co.uk/AIR-SOURCE-HEAT-PUMP-OIL-GAS-BOILER-REPLACEMENT-11-9KW_W0QQitemZ330302428593QQihZ014QQcategoryZ42234Q QcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

Chodzilaby fajnie................


Jak pisze Henok: Sprawdź przepływ i zastosuj zbiornik dwupłaszczowy (a najlepiej z mamką).
Jak się doczytasz to ta PCi ma ok. 12kW ale przy temp. powietrza 20stC. Przy 2stC ma 7kW. Jak masz takie problemy teraz, to przy wyższej temp. będzie tylko gorzej, bo wzrośnie moc PCi.


A i jeszczo jedno. Maksymalna temp. osiągana przez PCi to 55stC, ale przy temp. powietrza 20stC. Przy niższych temp. parowania temp. maksymalna ma prawo być ograniczona z uwagi na:
- tzw. kopertę pracy sprężarki,
- zbyt duży spręż (szczególnie przy r410A) - czyli róznicę pomiędzy ciśnieniem skraplania i parowania.

Instrukcja mowi: "set the water temperaturerefer to the controller instructions bla bla. A temperature of 45-50 is recommended for the summer and autumn months, while 50-55 is recommended in the spring and winter months."

To by sie zgadzalo.. Wiec moj pomysl z dwoma wezownicami w szereg to porazka (?) O zbiorniku z mamka moge tylko pomarzyc, musialbym z polski sprowadzic a posiadane zbiorniki sa, jeden uzywany a drugi kupiony patentem bez opakowania itd wiec z nimi jestem ozeniony, moze wykorzystac jeden jako bufor.
Aha pompa wilo rs 50 3,2m3/h ale pracowaja na drugim biegu.. wiec sprawdze na 3.
Wiec gdyby tak ktos mogl jak krowie na rowie, Czy zalezy nam na utrzymaniu jak najmniejszej temperatury powrotu czy jak najmniejszej roznicy miedzy zasilaniem i powrotem wiec i roznicy przed i po skraplaczu?? bo czym wiecej czytam tm glupszy jestem ;(
A ogolnie co myslicie o tej pompie na oko, nada sie czy zlom ?

rume
22-01-2009, 21:03
Ale miałeś czyścić filtry?

Ja sam nie grzebię. Ekipa nie dojechała ma być jutro :(

phoenix*
22-01-2009, 21:07
phoenix.pl

Jaką masz dT GZ?

wyszlo max5C, pompka chodzi na 3 biegu

dzis zamknalem zawor we wiatrolapie zobaczymy czy to cos da.
zawor byl otwarty na max a i tak temp w nim tylko 15C, poprostu za mala powierzchnia grzewcza

Pompa od wczoraj (przez rowne24h) wlaczala sie 15 razy
i wypracowala 10 h

a jak to u ciebie wyglada ? powiedz mi jeszcze czy zmieniales moze u sibie te stopniominuty ? ja zmienilem z 60 na 80

klimaw
22-01-2009, 21:31
phoenix
Nie masz tak źle.dT GZ super-książkowe(forumowe) :lol:
U mnie pracuje ostatnio 6-7h/doba i mam 14-16 załączeń/doba.
Z tą pętlą jeśli masz taką małą osobną to tylko trzeba wyregulować przepływy , a nie zamykać bo pomiędzy pomieszczeniami będzie zbyt duża róznica temp i będzie się wychładzać.
Ze stopniominutami jeszcze nie kombinowałem.
Nie pytałem forumowiczów jaki jest wynik tych zmian ale chyba trzeba zapytać?W instrukcji totalna klapa-tylko suche info , że tu można zmienić itp.
A co u ciebie dała ta zmiana?

phoenix*
22-01-2009, 22:16
dzieki podbiciu w "tanich" godzinach (narazie tylko testuje bo ciagle mam budowlany prad) i zwiekszeniu tych stopniominut z 60 do 80 zredukowalem ilosc zalaczen z 25-30 do 15, natomiast czas pracy pompy jest ciagle 10h i to mnie martwi :(
zobaczymy jak to wyjdzie z tym wiatrolapem, narazie zawor zamkniety tylko dla testow pozniej pewnie go otworze bo jak mowisz beda za duze roznice temp

ps
wyregulowac przeplywy masz na mysli przykrecic troche ten we wiatrolapie czy cala reszte ?

ps2
o ile zwiekszasz krzywa w tanich godzinach ? +2 ?

bonetka
22-01-2009, 22:26
Sys ...więc tak :
Na początku na stronie Ecopower były dane i wielkości domu (podana na końcu tabelki ( nie mam ich ) i wychodziły strasznie duże moce w stosunku do metrażu i zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego tak jest . Ince do 140 mkw użytkowej zaproponowano11 kW . mimo ze wystarczyłaby 9 kW ( nawet mniejsza ) a do domu 200 metrowego było z 17 kW .
Tak było napisane dla jakich to jest temp. parowania że nie wiadomo było czy to 9kW to dla -5/40 , czy 0/40 , czy + 5 /40 i coś tu było nie tak bo gdyby były dla +5/40 tzn, że inf. jest myląca ( powinno być podawane dla 0/40 ) i tyle nie mają. Czyli dla 11 ma 9 i trochę ( max. .9,5 ) jeśli byłoby to dla 0/40 a jeszcze mniej 7 kW i trochę jeśli dla -5/40.
Grzanie cwu to były 2 zb. 140 litrowe ( z mamką ale nie wiadomo było ile ma litrów zb. zewnętrzny , chyba ze 40 l )
Później PPC dał nową kartę i nowe dobrania ( bardziej realne ) , nowe obudowy PC i wprowadzili tę kompaktową :
http://fulereny.blink.pl/mum/PPC.pdf
( czcionkę na ok! ..nie wiem czemu mi wyskakuje ) .
ale nie ma dla jakich to jest temp. te moce .......
na Nanoterm są dla 0/35
Na tej nowej stronie internetowej nic nie widać ( nie da się powiększyć ale to ten sam folder który podałam ) ..w tych kompaktowych jest zb. cwu ( pomijam wygląd zewnetrzny trochę podobny do PC ECO Pamar/Hubomag ) ale nie widamo jaki ..czy mamka czy inny bo są tylko wartosci ogólne 150-200 litrów zależnie od mocy ..więc niekoniecznie mamka ( 150/? ) może być i wężownicą w środku . Mają grzałkę 6 kW .
Te elementy co Terplace oceniał ..to Ktoś napisał jakiś czas po Ince ..więc powinno być juz z nowymi elementami i powinno być dobrze dobrane ....ale przyjmujac że kiedys nie mieli scrolli a w w tym co do oceny była ..tzn. że była w/g nowej ofety .....
Szkoda że nic nie jest wymienione ..na starej Nanoterm są symbole a na tej nie .....najgorzej że nia ma dla jakich to jest temperatur ........( ja nie widziałam ) .
Właściwie to mam pomysł .....oni robia w kilku wydaniach ..w kompaktowej , zupełnie starej ( tej srebrnej małej , no w tej już może nie ) i tej biało-niebieskiej ( tej nowej małej ) i w zależności w czym robią wkładają różne elementy . ( wymienniki ) ...zakładamy się ? :)
Wilo
wprowadziło moduł Dia -log ...bezprzewodowy do zdalnej obsługi pomp elektronicznych ( odczyt , przesył i archiwizowanie danych ) ( walizeczka , drukareczka itd ) dla nas się nie przyda , ale skoro mamy Wilo to tak dla porządku wspomniałam .
Shoot
mam pytanie ...w IVT są PC "C " ze zb. cwu 185l wcześniej 165 l./60...pytanie czy są całkiem nowe ? ( jak zmieścili w środku skoro obudowa ma takie same wymiary ? .. to 20 l więcej przecież chociaż po obwodzie to nie duzo wychodzi ale tam ciasno w srodku ) ...chyba że zmniejszyli płaszcz zewnetrzny a powiekszyli dziecinę ...to jak ? ile ma w tym wypadku płaszcz zewnetrzny .....( tzn. lepszy byłby większy ) ...ale chyba nie jest ???

klimaw
23-01-2009, 07:47
phoenix
Możesz sam przykręcić pętlę , ale przepływy w zależności od długości pętli dla całej podłogówki powinien wyregulować instalator.
Teraz jeszcze testuję siłowniki ( tylko na pętlach w sypialniach) w celu obniżenia temperatury nocą więc na razie nie podbijam.( mam jeszcze 1 taryfę , bo tak sobie założyłem , że przez pierwszy rok do testów nie zmieniam na 2T.Podlicznik mam na 2T).
Jak podbijałem to o +2.

terplace
23-01-2009, 10:03
phoenix
Nie masz tak źle.dT GZ super-książkowe(forumowe) :lol:
U mnie pracuje ostatnio 6-7h/doba i mam 14-16 załączeń/doba.
Z tą pętlą jeśli masz taką małą osobną to tylko trzeba wyregulować przepływy , a nie zamykać bo pomiędzy pomieszczeniami będzie zbyt duża róznica temp i będzie się wychładzać.
Ze stopniominutami jeszcze nie kombinowałem.
Nie pytałem forumowiczów jaki jest wynik tych zmian ale chyba trzeba zapytać?W instrukcji totalna klapa-tylko suche info , że tu można zmienić itp.
A co u ciebie dała ta zmiana?

Teraz jesne że przy takich ustawieniach nie zobaczysz róznicy na gz. Jak piszesz, że masz śr. 15 wyłączeń przy 7h pracy to wychodzi, że pompa chodzi przez niecałe 0,5h. To trochę mało. Sprężarka dostaje mocnow kość. A po drugie praca zaworu rozprężnego stabilizuje się dopiero po kilkunastu minutach od włączenia. Temp. parowania zależy od temp. na wyjściu z parowanika. Jak wyższa temp. na wyjściu z parownika, tym wyższa temp. parowania. Nie wiem także czy jak robiłeś poprzednie pomiary (mocy i COP-u) to miałeś pozakładane siłowniki. Jeśłi tak, to pomiary mogą być przekłamane.

terplace
23-01-2009, 10:05
dzieki podbiciu w "tanich" godzinach (narazie tylko testuje bo ciagle mam budowlany prad) i zwiekszeniu tych stopniominut z 60 do 80 zredukowalem ilosc zalaczen z 25-30 do 15, natomiast czas pracy pompy jest ciagle 10h i to mnie martwi :(


Czyli pracowała ci PCi w cyklach po 20 minut? O rany, za co ci instalatorzy biora kasę.

terplace
23-01-2009, 10:16
Wiec gdyby tak ktos mogl jak krowie na rowie, Czy zalezy nam na utrzymaniu jak najmniejszej temperatury powrotu czy jak najmniejszej roznicy miedzy zasilaniem i powrotem wiec i roznicy przed i po skraplaczu?? bo czym wiecej czytam tm glupszy jestem ;(


Zależy nam na otrzymaniu jak najniższej temp. na wyjściu ze skraplacza, co można osiągnąć oczywiście przez jak najniższą temp. na powrocie (no ale to jest uzależnione od temp. przygotowywanej wody) oraz przez jak najmnniejsze dT (zwiększając przepływ zmniejszamy dT, a więc różnice na wejściu i wyjściu). Oczywiście możesz także próbować ograniczyć różnicę temp. pomiędzy wodą w obiegu pierwotnym (skraplacz) a wodą cwu poprzez maksymalne zwiększenie mocy wymiennika. Napisz czy ten błąd, który ci wyskakuje to pojawia się przy temp. (której podałeś wcześniej) mierzonej w rurociągu pierwotnym (skraplacz, wężownica), czy w przestrzeni wtórnej (cwu)?

Pompa WILO rs 50? Nie znam takiej.

phoenix*
23-01-2009, 10:53
Czyli pracowała ci PCi w cyklach po 20 minut? O rany, za co ci instalatorzy biora kasę.

teraz wychodzi ze pracuje srednio po 40 minut czy to juz optymalnie ? czy powinna dluzej chodzic ?
moim skromnym zdaniem wychodzi na to ze pompa jest przewymiarowana lub/i mam jakis problem z tym ze szybko wychladza sie woda w obiegu zmuszajac pompe do czestszej i krotkiej pracy.
wczesniej pisalem ze grzej od listopada - nie wiem co mnie naszlo jakos czas wolno plynie czy co :oops: grzeje dopiero od polowy listopada hehe a cwu tak od 2 tyg - byc moze podloga nie do konca wygrzana

terplace
23-01-2009, 11:16
Czyli pracowała ci PCi w cyklach po 20 minut? O rany, za co ci instalatorzy biora kasę.

teraz wychodzi ze pracuje srednio po 40 minut czy to juz optymalnie ? czy powinna dluzej chodzic ?
moim skromnym zdaniem wychodzi na to ze pompa jest przewymiarowana lub/i mam jakis problem z tym ze szybko wychladza sie woda w obiegu zmuszajac pompe do czestszej i krotkiej pracy.
wczesniej pisalem ze grzej od listopada - nie wiem co mnie naszlo jakos czas wolno plynie czy co :oops: grzeje dopiero od polowy listopada hehe a cwu tak od 2 tyg - byc moze podloga nie do konca wygrzana

Generalnie czym dłuższe cykle tym lepiej. Granicą wydłużania tych cykli jest odczucie temperatury. Jeden cykl może trwać i 2 lub 3 godziny, oczywiście jeśli nie będą odczuwalne wahania temp. wewnętrznej. Na długie cykle można sobie pozwolić w przypadku systemu o dużej pojemności cieplnej. Im większa pojemnośc cieplna podłogówki, tym ten cykl może byc dłuższy. 10h na dobę przy tych temp. to w miarę ok. Oczywiście jak cykl pacy będzie dłuższy to wydłuży się czas postoju.

phoenix*
23-01-2009, 11:56
w takim razie pokombinuje jeszcze z wydluzeniem tych stopniominut
wtedy cykl pracy powinien byc dluzszy jak i przerwa pomiedzy startami

jest jeszcze takie ustawienie jak przerwa w pracy miedzy startami (nibe menu 5.3) mam ustawione tam 20 min moge max do 60 mzoe tez zwieszyc ?

terplace
23-01-2009, 12:18
w takim razie pokombinuje jeszcze z wydluzeniem tych stopniominut
wtedy cykl pracy powinien byc dluzszy jak i przerwa pomiedzy startami

jest jeszcze takie ustawienie jak przerwa w pracy miedzy startami (nibe menu 5.3) mam ustawione tam 20 min moge max do 60 mzoe tez zwieszyc ?

Tego nie ruszaj.

krisaircon
23-01-2009, 14:42
Zależy nam na otrzymaniu jak najniższej temp. na wyjściu ze skraplacza, co można osiągnąć oczywiście przez jak najniższą temp. na powrocie (no ale to jest uzależnione od temp. przygotowywanej wody) oraz przez jak najmnniejsze dT (zwiększając przepływ zmniejszamy dT, a więc różnice na wejściu i wyjściu). Oczywiście możesz także próbować ograniczyć różnicę temp. pomiędzy wodą w obiegu pierwotnym (skraplacz) a wodą cwu poprzez maksymalne zwiększenie mocy wymiennika. Napisz czy ten błąd, który ci wyskakuje to pojawia się przy temp. (której podałeś wcześniej) mierzonej w rurociągu pierwotnym (skraplacz, wężownica), czy w przestrzeni wtórnej (cwu)?

Przyznam sie, ze nie zadbalem jeszcze o dokladny pomiar temperatury (czujka przyklejona do rury) ale generalnie chodzi o temperature wody w podgrzewaczu czyli czujka zaprojektowana do wlozenia w sonde 40 cm od dna podgrzewacza. Zlekcewazylem to poniewaz wyczytalem w instrukcji, ze sterownik kontroluje temperature wody w samym wymienniku..
Dziwi mnie to bo maszyna jest sprzedawana na rynku brytyjskim dla hydraulikow a nie chlodniarzy wiec powinna byc (ze wzgledu, ze to angielscy hydraulicy) podwojnie idiotodporna ;)
Tego z dT za ch..... nie rozumie - (zwiększając przepływ zmniejszamy dT, a więc różnice na wejściu i wyjściu) - na wejsciu i wyjsciu obiegu wtornego wymiennika zakladam, czyli w zasadzie wezownicy podgrzewacza bo tam temperatura jest oddawana (?)
Ja sadzilem, ze jesli uzyskam temperature powrotu wody nie przekraczajaca 30C co powinno spowodowac schlodzenie czynnika za skraplaczem (wymiennik rura w rurze w przeciwpradzie) to duzo wyzsza temperatura na zasilaniu wezownicy nie ma znaczenia! Mysle, ze gdybys mi wyjasnil pokrotce co sie zlego dzieje w obiegu chlodzniczym przy wzroscie roznicy temperatury przed i po skraplaczu to by uratowalo moj mozg przed naglym usmazeniem ;)

Pompa WILO rs 50? Nie znam takiej.[/quote]

Wilo Gold RS50 Domestic Circulating Pump
Suitable for hot water, heating systems, cooling and air conditioning systems. 1˝" BSP connection. IP44 rated. Kitemarked.

* 3 Speed Settings
* 2 Years Manufacturer's Guarantee
* "C" Energy Rated
* 5m Delivery Head Maximum
* 1˝" BSP Connection
* -10°C to +110°C Max Temp. Range
* Flow Volume Q Maximum 3.2mł/h
* Can be Used for Max 24kW Applications
* IP44 Rated
* Kitemarked


Only
Ł37.19
Wilo Gold RS50 Pump
Enlarge Image
Quote No: 43223
Pack Prices (inc. VAT)

popcarol
23-01-2009, 15:53
Do madrych i znajacych sie na rzeczy. Przez 3ci dzien z rzedu mamy takie wartosci - dom stan surowy:

- Temp. na parterze w domu 11,7 stop.
- Temp. zewnętrzna pomiarowa 1,1 stop.
- Temp. płynu wpływającego na pompę 4,4 stop.
- Temp. płynu wypływającego z pompy 4,9 stop

Dlaczego na wejsciu temperatura jest nizsza niz na wyjsciu? Powinno byc odwrotnie???
dziekuje!

HenoK
23-01-2009, 17:17
Do madrych i znajacych sie na rzeczy. Przez 3ci dzien z rzedu mamy takie wartosci - dom stan surowy:

- Temp. na parterze w domu 11,7 stop.
- Temp. zewnętrzna pomiarowa 1,1 stop.
- Temp. płynu wpływającego na pompę 4,4 stop.
- Temp. płynu wypływającego z pompy 4,9 stop

Dlaczego na wejsciu temperatura jest nizsza niz na wyjsciu? Powinno byc odwrotnie???
dziekuje!A pompa ciepła grzeje ?

am76
23-01-2009, 17:39
Mam pytanko w kontekscie dyskusji o czestotliwosci zalaczania sie PC. Jak sprawa od storony praktycznej wyglada przy ogrzewaniu sciennym? Jak wiemy ma ono duzo mniejsza bezwladnosc niz ogrzewanie podlogowe. Czy to wszystko razem bedzie sensownie dzialac?

terplace
23-01-2009, 17:51
Aaaaa

phoenix*
23-01-2009, 21:07
po wczorajszym zakreceniu zaworow we wiatrlolapie praktycznie zadnych roznic po 24h - no moze poza tym ze tam zimniej :lol:
pompa nadal 10h pracy i 15 zalaczen

zwiekszylem stopniominuty do 120 zoabczymy czy bedzie roznica

klimaw
23-01-2009, 22:11
Aaaaa

Coś boli? :lol:

terplace
24-01-2009, 03:01
Przyznam sie, ze nie zadbalem jeszcze o dokladny pomiar temperatury (czujka przyklejona do rury) ale generalnie chodzi o temperature wody w podgrzewaczu czyli czujka zaprojektowana do wlozenia w sonde 40 cm od dna podgrzewacza. Zlekcewazylem to poniewaz wyczytalem w instrukcji, ze sterownik kontroluje temperature wody w samym wymienniku..


Zasilanie z PCi (ciepła woda) musi być podłączona do góry wężownicy zasobnika. Pomiar temp. zasobnika musi być zlokalizowany gdzieś u góry zasobnika (ciepła wodę pobierasz od góry). W zasobniku zachodzi tzw. uwarstwienie (u góry jest cieplejsza woda niż u dołu). W czasie podgrzewania uwarstwienie zależy od mocy PCi i przepływu w węzownicy, czyli od dT w obiegu pierwotnym. Im dT wyższe to uwarstwienie w zasobniku większe.
Dodatkowo pomiędzy temp. wody w samym zasobniku (cwu) a wodą w obiegu pierwotnym pompy ciepła występuje różnica temp. Im większa moc PCi tym ta różnica większa. Im większa powierzchnia wymiany (wężownica) tym ta różnica mniejsza. I teraz najważniejsze: Moce dla wężownic podawane są przy znacznych róznicach temp. pomiędzy temp czynnika w węzownicy a temp. wody w zasobniku cwu. Dlatego jak z kotła "dasz" 15kW o temp. 75st. to otrzymasz np. max. 55. I wszytsko ok. Ale jak z PCi o tej samej mocy dasz np. 55stC to otrzymasz max. 35stC. Inaczej mówiąc pompa ciepła szybciej podgrzewa wodę w obiegu pierwotnym (a jest jej tam mało) niż w obiegu wtórnym z uwagi na ograniczoną moc wężownicy.



Tego z dT za ch..... nie rozumie - (zwiększając przepływ zmniejszamy dT, a więc różnice na wejściu i wyjściu) - na wejsciu i wyjsciu obiegu wtornego wymiennika zakladam, czyli w zasadzie wezownicy podgrzewacza bo tam temperatura jest oddawana (?)


Obieg pierwotny to: skraplacz pompy ciepła, rurki łączące PCi z wężownicą i sama pojemność wężownicy. Obieg wtórny to przestrzeń zasobnika z cwu.
Jeśłi chodzi o dT to: Na wejście PCi podawana jest woda o temp. np. 25stC, bo tyle mniej więcej akurat dla przykładu jest na dole zasobika. W skraplaczu pompy ciepła podgrzewana jest woda. To ile stC zostanie podgrzana zależy od mocy oraz od przepływu. Niech np. przy przepływie V1 podgrzanie wynosi np. 15K, czyli na wyjściu ze skrapacza PCi jest 40stC. Niech teraz przepływ V2 wzrośnie 3-krotnie, to na wyjściu otrzymamy 30stC (bo podgrzew dT=5). Pomijam tu oczywiście wpływ zmiany temp. na moc PCi i na moc wężownicy.



Ja sadzilem, ze jesli uzyskam temperature powrotu wody nie przekraczajaca 30C co powinno spowodowac schlodzenie czynnika za skraplaczem (wymiennik rura w rurze w przeciwpradzie) to duzo wyzsza temperatura na zasilaniu wezownicy nie ma znaczenia! Mysle, ze gdybys mi wyjasnil pokrotce co sie zlego dzieje w obiegu chlodzniczym przy wzroscie roznicy temperatury przed i po skraplaczu to by uratowalo moj mozg przed naglym usmazeniem ;)


Jeśli na powrocie masz 30stC to na zasilaniu masz więcej. Np. 40stC. Jak będziesz podgrzewał wodę, to temp. powrotu będzie rosła a więc będzie rosła także temp. na wyjściu ze skraplacza. Aż w końcu dojdziesz do temp. maksymalnej. To od temp. na wyjściu ze skraplacza zależy temp. skraplania. Rożnie ciśnienie skrapacznia, spręż (różnica pomiędzy skraplaniem i ssaniem) oraz temp. gazu tłocznego na wyjściu ze sprężąrki. Teraz cały problem z tym, że z uwagi na niewielkie moce wężownic w zasobnikach małych objętości proces wzrostu temp. w obiegu tym pierwotnym (PCi, rurki, wężownica) jest znacznie szybszy niż w zbiorniku z wodą cwu. I jak już np. w na wyjściu ze skr. będzie np. 50stC to PCi krzyczy error, w na górze zasobnika jest dopiero 40stC, na dole jeszcze mniej, gdyż węzownica przy tak małych różnicach temp. pomiędzy wężownicą a wodą cwu w zbiorniku nie była w stanie oddać całej mocy pompy ciepła.
Większy przepływ przez skraplacz i wężownicę (obieg) pierwotny będzie miał następujące skutki:
- zmniejszysz temp. na wyjściu ze skraplacza ("opóźnisz" moment kiedy temp. skraplania dojdzie do wartości max; zwiększysz COP)
- trochę zwiększysz faktyczną moc wężownicy ponieważ zwiększysz średnią różnicę temp. pomiędzy wężownicą a wodą cwu w zasobniu.



Pompa WILO rs 50? Nie znam takiej.
[/quote]

A to WILO GOLD 50, czyli Salmson z etykietką WILO (Wilo wykupiło Salmsona). Coś pomiędzy rs 25/4 a 25/6. Niestety niezbyt sprawna, bo silnik mocnieszy niż w 25/6 a char. słabsza.

kris_ST
24-01-2009, 13:35
Jestem mało doświadczonym użytkownikiem w temacie pomp ciepła a moje pytanie dotyczy doboru dolnego źródła. Proszę o odpowiedź, czy dla prawidłowego doboru dolnego źródła należy zrobić badania geologiczne? Wiadomo, że wydajność źródła zależy od rodzaju gleby i jej wilgotności. Zastanawiam się więc, czy kolektor dobiera się w trakcie jego montażu (robienia wykopów, chociaż wydaje mi się, że parametry powinno się znać wcześniej), czy na etapie projektu instalacji należy znać już warunki glebowe dla odpowiedniego doboru kolektora. Jeśli drugi przypadek to czy konieczne są badania geologiczne, czy wystarczy na przykład zrobić półtora metrowy wykop dla kolektora poziomego i zobaczyć jaka jest gleba, lub skorzystać z np. mapy glebowo -rolniczej?

bonetka
24-01-2009, 15:07
Dimlex
ma nową PC powietrzną z temp. zasilania 75 *C ( chyba jeszcze nie w obrocie ) . W zwiazku z tym róznicuje teraz swoje PC w zależnosci od temp. do 55 , 55-65 *C i 65-75 *C .
http://www.dimplex.de/waermepumpe/luft-wasser.html
( dół strony, po prawej)
Kris_ST
należałoby znać wcześniej żeby poinformować instalatora ...oczywiście że może być mapa a mozna zrobić próbny wykop też . Przy pionowych może ktos już np. wiercił studnię w okolicach i wie przez jakie warstwy przechodził....

krisaircon
24-01-2009, 15:44
Niech np. przy przepływie V1 podgrzanie wynosi np. 15K, czyli na wyjściu ze skrapacza PCi jest 40stC. Niech teraz przepływ V2 wzrośnie 3-krotnie, to na wyjściu otrzymamy 30stC (bo podgrzew dT=5).

Jesli nie popelniles tu bledu to juz po mnie ;(

Jesli przy v2 na wyjsciu mialo byc 50 to jestem uratowany ;))

A co myslisz o pompach pegler (tanie..)?

krisaircon
24-01-2009, 15:56
* 3 Speed Settings
* 2 Years Manufacturer's Guarantee
* "C" Energy Rated
* 6m Delivery Head Maximum
* 1˝" BSP Connection
* +5°C to +110°C Max Temp. Range
* Flow Volume Q Maximum 3.5mł/h
* Can be Used for Max 35kW Applications
* IP44 Rated
* Kitemarked


Only
was Ł39.99
Ł39.14
Pegler Terrier 6m Circ. Pump
Enlarge Image
Quote No: 52890
Pack Prices (inc. VAT) Quantity
1
Ł39.14
-

klimaw
24-01-2009, 18:31
Szczerze to nie wiem dlaczego dt ma być na poziomie 4K - przecież energii z ziemi tyle samo jest pobierane niezależnie od przepływu.

No właśnie-jaka jest optymalna dT DZ? 8)

bonetka
24-01-2009, 19:19
może tak .....napisał ...Bodziopl ........Kto to? ....to zagadka :)) ( lubię zagadki ) ..ale to mądry Pan możecie mi wierzyć na słowo :)...
[quote]
Mierzę i obliczam że pobiera ona z DZ ok. 5,5 kW - 6,5 kW mocy, po trzecim sezonie DZ pracuje "wokół" zera tzn.: na wlocie jest ~+2,5°C, na wylocie ~-2°C (Staram się robić obiegi w regule "5" a nawet "4", czyli żeby spadki temperatur we wszystkich obiegach były nie większe niż 5 K, także " w poprzek" wymiennika. [/guote]

klimaw
24-01-2009, 19:55
Nie większe to rozumiem , a mniejsze? 8)

bonetka
24-01-2009, 20:26
http://74.125.77.132/search?q=cache:kZXI4VT5J0oJ:ir.ptir.org/artykuly/pl/94/IR(94)_1891_pl.pdf+dt+dolnego+zr%C3%B3d%C5%82a+w+p ompach+ciep%C5%82a&hl=pl&ct=clnk&cd=3&gl=pl
( nacisnąć na plik html )
kiedys tu była przedstawiona ta praca : może wnioski z niej były złe ( chodzi o podwójną U rurkę ) ale mozna byłoby na wykresach poobserwować czy zmiana dT wpływa jakoś na wymiennik ........i przedstawić wnioski czy się z tym zgadzamy czy nie ...
Cytat ...może należy to rozumieć tak jak i GZ ...dT 4-5 ale nie mniej .....i może optymalnie jest jak wszędzie jest tak samo a przynajmniej podobnie ...i DZ i GZ

klimaw
24-01-2009, 20:50
Poczytałem. :D
Czy ten układ z 2-rurką polega w tym przypadku na osobnych dwóch obwodach w otworze poprowadzonych do rozdzielacza?
Wynika z tego , że w danej chwili jeden obwód można wyłączyć?
Jeśli dT DZ 4-5K to jestem w domu. :lol:

bonetka
24-01-2009, 21:29
Klimaw
mnie sie wydaje że dT może być różne i ( 3) 3,5 - 5 K ( w zależnosci od systemu , ) ..i dla takiego dT należałoby odpowiednio ustawiać przepływ i wys. tłoczenia .
Nic nie wyłączaj absolutnie ...
jak chcesz zobaczyć jak są łączone 2xU rurka ( a wiadomo jak sa naprawdę ..to instalator tylko wie ) ...to wejdz na str. vaillanta i tam materiały projektowe dolne żródła II str. 30 i 42 z 65 wszystkich
ps. zauważ że nie było dT 5 ( w art. )
i zmieniała się w zależności czy PC pracowała krócej czy dłużej ...tylko nie wiadomo ...czy tam była ustawione pompa solanki na np. 1 biegu ...to te wskazania były niezależne od biegu tylko od innych czynników w tym wypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło ( jak mniej pracowała to dT było większe jak więcej to mniejsze dT )

klimaw
24-01-2009, 22:36
Bonetka-jeśli chodzi o PC to ty powinnaś nazywać się Google :lol: (chyba nie wytną za reklamę?) :lol:
Czyli dobrze myślałem o tym połączeniu. :D
Wyłączać nic nie będę , bo technicznie nie mogę-mam inny sposób połączenia.

a wiadomo jak sa naprawdę ..to instalator tylko wie
To u mnie nieprawda. :lol:
U mnie jak wychodzą cztery rury z odwiertu , to 1,5m pod ziemią dwie z nich są połączone 'U' czyli glikol w jednym cyklu i odwiercie:
rozdzielacz-wpływa,wypływa,wpływa,wypływa-rozdzielacz.
Dzięki za bezcenne wskazówki. 8)

Jeszcze inne pytanie do Nibowców i nie tylko?
Czy kombinowaliście coś z ustawieniami w menu 9.2.2 i powiązanym z nim 9.2.3?

bonetka
25-01-2009, 08:11
Klimaw
tak myślę , że prawidłowa dT może być rózna zarówno 3, 5 czy 4 dla systemów woda/woda jak i 4-5 dla systemów glikol/woda i zalecany przepływ ustawia sie właśnie dla takich wartości schłodzenia.
Chociaż to dT 5 niektórzy instalatorzy uważaja ze to z dużo.( mnie też bardziej 4 pasuje niz 5 )
To czym chcesz regulować to menu serwisowe.
ps. a jakie tam one bezcenne , żartujesz :lol:
bezsenne to są naszych GURU :)

klimaw
25-01-2009, 08:25
To czym chcesz regulować to menu serwisowe.
To wiem , dlatego się pytam czy ktoś juz przerabiał ten temat.

phoenix*
25-01-2009, 11:32
po wczorajszym zakreceniu zaworow we wiatrlolapie praktycznie zadnych roznic po 24h - no moze poza tym ze tam zimniej :lol:
pompa nadal 10h pracy i 15 zalaczen

zwiekszylem stopniominuty do 120 zoabczymy czy bedzie roznica

po zwiekszeniu stopniominut do 120, pompa wlaczala sie tylko 10 razy(pisze tylko bo wczesniej nawet do 25razy) a calkowity czas pracy nadal 10h razem z CWU

Ciagle mam jednak problem z ustawieniem czasowym dla dodatkowej cieplej wody :(
pomimo tego ze mam ustawione w menu 7.5.1 na wlaczone oraz poustawiane czasy w kazde dni to pompa i tak nie grzeje tej wody.
w menu 1.8 "przerwa w prod. DCW" jak mam 0 to nie dziala, jak mam 1 to pokazuje date nast grzania dcw (menu 1.9) w dzien nastepny ale o polnocy a nie w czasie jaki mam ustawiony

klimaw
25-01-2009, 12:34
phoenix
Menu 1.8 i 1.9 nie służy do ustawiania sobie DWU a do ustawiania okresów przegrzewania wody dla oczyszczenia z bakterii legionella 8) .

7.5.1 u mnie działa , ale na razie nie używam.
A ręcznie DCWU ci działa?

phoenix*
25-01-2009, 12:47
a no widzisz hehe

to ustawie 1.8 na 30 dni albo wiecej
tylko moment... to znaczy ze jak mam tam 0 to powinno i tak dzialac okresowo DCW ?
no to cos jest nie tak, moze dlatego ze grzalke mam wyjeta?
tylko ze recznie wszystko chodzi wlasnie

klimaw
25-01-2009, 12:58
"0" w 1.8 wyłącza całkowicie DCWU ( ale nie jestem do końca tego pewny)-tak pisze w instrukcji. :lol:

bonetka
25-01-2009, 13:33
Nie tylko dla legionelli ale dodatkowa ciepłą woda to woda mająca wyższą temp. niż normalnie i jak chce się więcej ludków umyć bo regulacja DCW jest od 40-70 *C .
Przy 0 nie działa ale 1 to tez nie jest pomysł ..bo ona liczy ten jeden dzień ( 24 godz. i od g.24 następnego dnia ) jako przerwę między następnym przygotowaniem ciepłej wody . Ja bym spróbowała ustawić np. 7 dni ( przerwy w produkcji ) i zobaczyła czy rzeczywiście wykona cały blok czyli 7 ustawionych dni i godzin ......a póżniej ustawiła więcej ( np. 14 ..najwyżej w miedzyczasie zmieniła ) ...wtedy ona by tak nie siekała po jednej dobie odstępu.
Chyba ze wchodzi w grę cos takiego: "Podanie tych samych wartości lub czasu wyłączenia przed czasem włączenia powoduje, że funkcja dodatkowej ciepłej wody nie będzie uaktywniona."
Grzałka miałaby znaczenie gdybyś ustawił wysoką temp. której sama PC nie byłaby w stanie przygotować a tak nie ma nic do tego.

HenoK
25-01-2009, 14:07
bezsenne to są naszych GURU :)Myśliż, że spać przez to nie mogą ? :lol: :lol: :lol:
Chociaż nieraz jak patrzę w jakich godzinach pojawiają się wpisy na Forum, to też mam takie wrażenie :lol: :lol: :lol: .

klimaw
25-01-2009, 14:10
Chyba trochę pomieszaliście :o :o :o -jesli nie to mnie poprawcie.
Do czego jest DCWU to każdy wie ale z tego co ja się doczytałem i przetestowałem DCWU ustawia się w NIBE w dwóch menu.
1.menu 1.8 i 1.9 -tylko legionella i tutaj nie powinno się grzebać a ustawić raz.
2.menu 7.5 ustawianie DCWU w poszczególnych okresach dnia w/g życzenia i tutaj co się komu podoba. :lol:

bonetka
25-01-2009, 14:24
Wcale tego nie neguje, przecież wiesz jak są napisane instrukcje Skoro przetestowałeś to tak jest ........
tylko pytanie skoro było dobrze napisane w tym 7.5 to dlaczego nie działało.?
To dwie odrębe sprawy .
Rzeczywiście legionellę powinno ustawić się raz ..co ileś tam dni .
Henoczku ..no wiesz czasami tak się napisze :D .

klimaw
25-01-2009, 14:29
U mnie 7.5 działa.
Nie wiem czemu u phoenixa nie chce to chodzić? :o

bonetka
25-01-2009, 15:10
wiem o co chodzi .....wszystko jest dobrze :) ....On nie patrzył na datę w 7.5 tylko w 1.9 a tutaj pokazywała mu dobrą czyli kiedy powinna być następna legionella za ten jeden dzień przerwy .
7.5 ma dobrze i musi grzać . Niech ustawi te 30 dni dla legionelli i bedzie ok! i niech sparwdzi realnie czy grzeja te czasy i patrzy na dobre menu :)
Klimaw
nie dziw się ...te instrukcje tak są napisane że nie bardzo wiadomo DCWU i tu i tu a wystarczyło napisać w legionelli DCWU + i nie byłoby nieporozumień ...

klimaw
25-01-2009, 15:17
Nie dziwię się bo instrukcja jest beznadziejna.
Wyobraźcie sobie , że w piątek dzwoniłem do Nibe zapytać czy mają krzywe grzewcze w postaci tabelarycznej , by dokładnie znać temperatury.
Chcę pokombinować ze swoją krzywą.
I co :o :o :o -nie mają.Śmiech mnie wziął.
Tak więc jeszcze dużo wody upłynie zanim przestawią się pod tym względem pod klienta. :cry:

bonetka
25-01-2009, 15:33
Nie wiem czy u Ciebie jest coś takiego ale się zorientujesz ...u mnie jest cos takiego jak reg. krzywej grzewczej przerwa ( menu .1.3 ) ( kiedyś o tym pisałam to ten słynny garb na krzywej ale żeby podnieść przy jakiejś - zrobić garb to trzeba wiedzieć przy jakiej - musi być pokazana i ile, czyli trzeba wiedzieć ile leci normalnie bez podniesienia ) i zmniejszając krzywą na ekranie czy zwiekszając ( menu 1. ) mogę odczytać w tym pierwszym ( 1.3 ) przy jakiej krzywej lecą mi jakie temp. przy róznych zewnetrznych i jest to podane co 5 *C .... czyli +20+15+10+5, 0 -5-10-15-20-25 ...czyli wszystko mogę sobie znaleźć .......i np. przy krzywej 1, 1,1 , 1,2 itd ....( reg. 0-10 realnie do 5 ) i dokładnie do dziesiątych stopnia .Czyli wszystkie krzywe jakie istnieją i dla wszystkich temp. zewnetrznych ze skokiem co 5 *C .
ps.
w 1.8 jest tylko jedna data i godzina ( na rys. ) ...powinnam sie od razu domysleć ale czasami szufladeczki w główce nie wszystkie się otwierają :( i nie zawsze zawraca się uwagę na wszystko co trzeba od razu ....

Tlobo
25-01-2009, 23:46
Mam pytanie z innej beczki :wink:

Premia termomodernizacyjna jest formą pomocy państwa dla inwestora realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Jest ona przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia. Premia termomodernizacyjna stanowi spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora. Oznacza to, że realizując przedsięwzięcie termomodernizacyjne inwestor spłaca 75% kwoty wykorzystanego kredytu.
Czy ktoś korzystał z takiej formy pomocy państwa przy budowie pompy ciepła??
Pozdrawiam

klimaw
26-01-2009, 07:47
Czy termomodernizacja=pompa ciepła? :o

phoenix*
26-01-2009, 08:14
wiem o co chodzi .....wszystko jest dobrze :) ....On nie patrzył na datę w 7.5 tylko w 1.9 a tutaj pokazywała mu dobrą czyli kiedy powinna być następna legionella za ten jeden dzień przerwy .
7.5 ma dobrze i musi grzać . Niech ustawi te 30 dni dla legionelli i bedzie ok! i niech sparwdzi realnie czy grzeja te czasy i patrzy na dobre menu :)
...

Czesc Wam

no i ustawilem te "legionelle" w 1.8 na 7 dni i w 1.9 pokazuje nast prod DCW 1 luty 00:00
ale nadal pomimo ustawionego 7.5 nie dziala ta dodatkowa woda (oczywiscie "podanie tych samych wartosci czasowych ... nie wchodzi w gre 8) )

nie mam pomyslu co dalej, poprostu instalatora wezwac czas (ktory teraz 2 tyg na nartach eeeeh) :cry:

rume
26-01-2009, 08:22
BIOŚ "dawał" kredyty preferencyjne na instalacje PCi. Byłem u nich ale ta preferencja nie była ciekawa - papierologia. Ostatecznie odpuściłem i chyba oni też (wpisali mnie na jakąś listę i brak odzewu).

Przy jakiej temperaturze legionella wymiera ?

bonetka
26-01-2009, 09:10
Phoenix.pl
to przykro :( a czy 7.6 masz dobrze .....i jeszcze jaką temp. masz cwu normalną a jaką dodatkową ? słowem co masz w 1.6 ........i jeszcze mam pytanie czy u Was temp. dod.cwu ustawia się tylko tam tzn. w 1.6 ...czyli nie mozna ustawić innej tylko dla legionelli ....a innej dla reszty DCWU
zanim się wezwie magika trzeba wszystko 10 razy sprawdzić ....
Rume
podobno w 75 *C do takiej grzeją w szpitalach
w Nibe jako kocioł elektryczny mozna sobie ustawić dowolną temp. tam jest duży zakres ....przestawia się na literki ..(max. 80 *C -poz.F ) ale to w srodku PC i należałoby ustawić od razu ew. zeby pózniej nie zglądać ..fabryczne ustawienie jest na 65 *C

phoenix*
26-01-2009, 10:15
7.6 sluzy do kasowania ustawien i po odpaleniu kasuje i wraca spowrotem na wylaczone
CWU zalacza gdy spadnie do 40 i wylacza przy 47
1.6 DCW ustawilem do testow tylko o 3C wiecej niz zwykla czyli 50
nie zauwazylem innego menu do ustawienia DCW,
a wogole o tej legioneli to nawet slowa nie znalazlem w instr, ale o jakosciach instrukcji nie raz bylo na forum 8)

pozdro

bonetka
26-01-2009, 12:22
Klimaw
Ty znasz tę swoją PC jak nikt :) ..wytumacz mi taką rzecz
na str. 22/64 ( instr uzytk i instalacji Nibe 1240 )jest ..styk do aktywacji DCWU ..ponieważ jest wśród urzadzeń zewnętrznych ...czyli coś takiego jak np. pogodówka ( RG 10 ) jako zewnetrzne podłącza się pod takie styki , może być pokojówka ( termostat pokojowy) ...natomiast ...co może być TU , co się podłącza pod to ??.....
bo gdyby był wewnętrzny to istaniałoby ryzyko że nie był podłączony ( złączony ) i DCWU nie działała ale on działa na zupełnie innej zasadzie ( okresowo, po 24 h powrót do porzedniej funkcji ).
Phoenix.pl
nie mam pojęcia dlaczego nie grzeje, myślałam róznie że np. masz sprężarkę wyłączoną już przy 50*C ( grzałkę masz wyłączoną ) to nie działa ..ale przecież do 49,9 * C powinno grzać ........
albo że masz ustawione takie grzanie cwu ( normalną na krótki czas....te max czas grzania czy cyklu ..u nas nie ma czegos takiego ...to dodatkowo komplikuje sprawę ) że ona nie zdąży nagrzać w tym czasie bo to nie jest tak że zupełnie nie jest połączone cwu z dcwu ...to tylko osiągnięcie wyzszej temp. Myślałam o jakiś bezpiecznikach czy coś w tym stylu ale to wtedy gdyby zupełnie nie było cwu albo bardzo niska temp. cwu

rume
26-01-2009, 13:16
podobno w 75 *C do takiej grzeją w szpitalach
w Nibe jako kocioł elektryczny mozna sobie ustawić dowolną temp. tam jest duży zakres ....przestawia się na literki ..(max. 80 *C -poz.F ) ale to w srodku PC i należałoby ustawić od razu ew. zeby pózniej nie zglądać ..fabryczne ustawienie jest na 65 *C

No to w sumie wysoko, więc na 65*C nie ma chyba sensu.

bonetka
26-01-2009, 13:35
my to nie szpitale i lepszy rydz niż nic .....i zawsze można być bardziej liberalnym ...to z jakiegoś rozprzadzenia Minist. infrastruk . ( 12.04.2004r)
"Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji."

klimaw
26-01-2009, 14:13
Bonetka,phoenix
Jak wrócę po robocie to jeszcze raz przetrzepię i odpowiem. 8)

swimmer
26-01-2009, 15:32
no dobra, a co z podgrzewaczem CK? Grzeje wodę do max 55 i co dalej? ma grzałkę wewnątrz, ale w instrukcji jest napisane,że nie bardzo można podgrzać powyżej, bo jest jakiś system zabezpieczeń żeby pc szlag nie trafił. dzwonić do serwisu czy nie?

mery26
26-01-2009, 15:44
bez paniki

bonetka
26-01-2009, 17:20
Spokojnie ....rozwiają się przeważnie w wodzie stojącej a my używamy i niebezpieczne są sitka i perlatory ale je można od czasu do czasu zdyzenfekować ........
"Bakterie z rodzaju Legionella rozwijają się w środowisku wodnym, a optimum ich rozwoju to temperatura 38 - 42°C. Dlatego aktualne przepisy przewidują temperaturę ciepłej wody użytkowej 55 - 60°C. W temperaturze 55° C Legionella żyją około 20 min., a w temperaturze 60° C - około 2 minut. Giną w temperaturze ok. 70°"
jak Ktoś jest bardzo niespokojny może sobie zrobic test domowy ...wynik już po 20 min.
http://sti.biz.pl/dokumentacja/legionella_field_test_pl.pdf.

Klimaw
a czy masz włączoną grzałkę ???
bo mam teorię jeszcze jedną ..DCWU może być w rónych temp. ale przeważnie wyzszych ( tak samo do legionellli i do ludkow ) i ..może jest wymagane aby grzałka była włączona ..bo sterownik nie wie ile włączysz ... i oczywiście nie uruchomi jej ( sama PC grzeje do 53 czy 55 *C ) do 50 *C ale może do tej funkcji DCWU jest wymagane aby była włączona .

tobajer
26-01-2009, 17:50
Czy ktos z was ma pompe ciepła z Termoglov ? Też się nad nią zastanawiamy. Proszę o informacje, jak się sprawuje, czy nie sprawiła problemów w ostatnie mrozy i czy polecacie czy nie. Jej cena jest znacząco niższa od innych "klasycznych" pomp, dlatego jest b. kusząca. Czekamy na odpowiedź. Magda i Tomek

nabial
26-01-2009, 18:22
Czy termomodernizacja=pompa ciepła? :o

jak sama nazwa wskazuje - ma to być modernizacja, służąca oszczędności - tę oszczędność musisz udowodnić audytem energetycznym dołączonym do wniosku o kredyt. Jeżeli audyt udowodni, że w akceptowalnym okresie czasu zamiana innego - już posiadanego kotła na pompę ciepła da oszczędności - można mieć nadzieję na premię.
Moja wspólnota mieszkaniowa w ramach kredytu z BOŚ zmieniała ogrzewanie olejowe na geotermalne, do tego była wymiana całej instalacji CO i docieplenie budynku. To bardzo ważne i konieczne - zamiana gorszego na lepsze. Budowa instalacji w nowym budynku pod termin termomodernizacji nie podchodzi.

klimaw
26-01-2009, 20:55
Bonetka
Ten dodatkowy styk na karcie monitora obciążenia służy jak dobrze napisałaś do aktywacji DCWU poprzez choćby krótkotrwałe zwarcie.Nie testowałem tego , bo nie chciałem męczyć PC przez 24h ale jeśli brać tylko instrukcję to zastanawia mnie sposób jego wykorzystania, bo po co komu DCWU przez 24h? :D Poza tym jaką histerezę DCWU trzyma przez 24h skoro nigdzie się jej nie ustawia?
Grzałkę w menu 9.2.4 mam wyłączoną.
Jeśli chodzi o menu 7 to jest to menu zegarowe i ustawiamy:
7.3-podbicia krzywej w pierwszym przedziale czasowym
7.4-podbicia krzywej w drugim przedziale czasowym
7.5-DCWU gdzie mamy tylko dwa ustawienia:
7.5.1 ustawiamy czy włączone czy wyłączone
7.5.2 ustawiamy przedziały czasowe dla DCWU
Jasne , że dodatkowo trzeba ustawić w 1.6 żądaną temp DCWU.
Trzeba jeszcze uważać by temp z 1.7 ( temp wył sprężarki) nie była niższa niż w 1.6.
Generalnie tych wszystkich innych myków NIBE :o :o :o jeszcze nie rozpracowałem , bo trzeba przy tym trochę posiedzieć.
Ciekawe jest menu 1.1 i 1.2 i tak jak wcześniej pisałem 9.2.2-może już ktoś coś tu próbował?

bonetka
26-01-2009, 21:42
Klimaw
bardzo Ci dziękuję :))) wyczerpałam pomysły :( mam jeszcze tylko jeden ..gdybyś był tak uprzejmy i podał swoje ustawienia ew. biorąc pod uwagę wymagania Phoniixa ( te 50*C jako DCWU i 47 normalna( 40 ) ale począwszy od 1.1 poprzez wszystkie 1 aż do 1,7 i resztę co trzeba ...to On mógłby tak ustawić ....i albo by działało ..czyli był błąd gdzieś w ustawieniach ...albo by nie działało ..i wtedy serwisant na bank bo to by znaczyło że to cos w bebeszkach i błąd nie wynika ze złego ustawienia w którymś menu .
ps.
czytam instuk. na komp. ( strasznie niewygodnie! i częśc inf. umyka ) i wynika mi z tego że tem. DCWU ustawiona dla legionelli i dla ludków ( sterowanie czasowe ) jest taka sama :o ( jeśli mam rację to szkoda że nie można zróżnicować : Legiony wyższa bo do boju :) a ludki niższa a najlepiej jeszcze gdyby można było ustawić na kazdy dzień inną a przynajmniej na np. sobotę i niedziele bo są goście )

klimaw
26-01-2009, 21:57
Mam jeszcze jeden pomysł.
Z lewej strony na panelu jest ręczne załączanie DCWU-taki kranik na guziku(3,6,12,24h,wyłączone).
Trzeba to ustawić ręcznie na 3h.Powinno zadziałać natychmiast. 8)
Phoenix-sprawdź w ten sposób.

phoenix*
27-01-2009, 08:51
hey

recznie wlasnie to cale DCW dziala

jak nacisne kranik to dziala, jak ustawie iles tam dni przerwy w produkcji DCW to tez odrazu zaczyna grzac a potem pokazuje nast prod DCW za iles tam dni w zaleznosci ile sie ustawilo tej przerwy :(

nie dziala tylko okresowo,mam poustawiane w kazde dni aby grzala DCW w godzinach 13-14 i gdy przychodzi ten czas nic sie nei dzieje

jak wroce z pracy pokombinuje jeszcze, w domu nie mam jeszcze netu

Sylwia i Tomasz
27-01-2009, 13:50
Słuchajcie, mamy taki problem:

Jedno z przejść "szczelnych" w naszej studni kolektorowej okazało się nieszczelne i przy aktualnych, wysokich wodach gruntowych (0,5m pod powierzchnią) zalało nam studnię. Co gorsza, rur nie zaślepiłem na końcu i teraz w nich znajduje się woda gruntowa. (debil ze mnie, wiem..:oops: ). Co z tym zrobić? Czym je przeczyścić? Czy wystarczy płukanie wodą z sieci? Woda zalega pewnie ze 2-3 miechy, długo tam nie zaglądałem, więc i jakieś mikroorganizmy się pewnie tak "zalęgły" :(

klimaw
27-01-2009, 14:27
Dobra pompa taka z kopem i płukanie wodą.Kranówka z dobrym ciśnieniem też wystarczy.
Zwróć uwagę , żeby coś nie zamarzło jak masz gdzieś jeszcze niezakopane.
Będzie po sprawie. :lol:

Sylwia i Tomasz
27-01-2009, 14:33
Dobra pompa taka z kopem i płukanie wodą.Kranówka z dobrym ciśnieniem też wystarczy.
Zwróć uwagę , żeby coś nie zamarzło jak masz gdzieś jeszcze niezakopane.
Będzie po sprawie. :lol:

A bakterie później glikolowi nie zaszkodzą? Coś tam pewnie po płukaniu zostanie.

klimaw
27-01-2009, 14:37
Nie znam sie na bakteriach ale sądzę , że pewnie prędzej glikol zaszkodzi bakteriom. :lol:

Sylwia i Tomasz
27-01-2009, 14:43
Nie znam sie na bakteriach ale sądzę , że pewnie prędzej glikol zaszkodzi bakteriom. :lol:

:D Jeśli tak, to trochę mnie pocieszyłeś. Wizja płukania tego jakimiś "chlorkami" jak w przypadku płukania sieci wodociągowej, trochę mnie przeraziła :)

klimaw
27-01-2009, 14:50
W przypadku sieci masz wodę pitną , a glikolu pić chyba nie chcesz.
Nie martw sie -będzie git. :D

bonetka
27-01-2009, 18:21
Kimaw ....( nigdy się nie poddaję )
wychodzi na to że ten zewnętrzny styk to coś takiego jak załączenie jednorazowe DCWU z innego pomieszczenia na 24 h .(guziczek na kablu ) .
A wracając do sprawy gdyby nie działała i legionella to bym rozumiała ( coś ze sterownikiem ) a tak ni w ząb ...a może PC grzeje ale ponieważ to tylko 3 *C to Phoenix tego nie zauważa ( skoro ma max DCWU 50*C a normalnie 47) a spręzarkę na ile ma? ..może też na 50 czyli grzeje jeszcze mniej ( 49,9 ) ...
Jeszcze jedno ...skoro sprawdza wieczorem i mówi że od razu grzeje tzn. że grzeje mu legionella ( ew. ręcznie ale bez godzin ) a nie DCWU tygodniowe ...czyli nie wie czy grzeje bo jest w pracy!!! ( ma ustawione g. 13-14 ) ....a to są dwie różne sprawy! . A czy sprawdzał w ten sposób że wpisał sobie jakąś fikcyjną godzinę za jakiś czas ( 30 min ) od tych manipulacji ( tego jednego dnia , w tych ustawieniach tygodniowych ) i zobaczył czy się załącza ....( mógłby i ustawić np. 51*C ( żeby ręką wyczuł róznicę ) i spręzarkę np. 52 ....żeby nie miał wątpliwości .
PC pokazuje temp. w danej chwili DCWU w 1.6

klimaw
27-01-2009, 18:55
nigdy się nie poddaję
I dobrze. :lol:
Z tym guziczkiem to racja tylko po co to jest tak naprawdę.
Może chodzi zdalne załączanie przekaźnikiem poprzez SMS.
Ja mam tak zrobiony alarm i tu też by zdało egzamin.Czemu jednak 24h-rzeczy niepojęte. :o
W momencie przestawienia czasu legionelli sterownik traktuje to jako reset i natychmiast się załącza ustawiając czas nastepnego załączenia na zadany w 1.8.
Dla mnie sprawdzenie jest proste.
Ustawić DCWU na 55*.
W 7.5.1 dać włączone
W 7.5.2 ustawić np za 5 minut od bieżącego czasu.
Po tym ustawieniu na dole wyświetlacza powinien pojawić się (zwłoka kilkusekundowa) symbol zegarka.Ten zegarek to pod warunkiem , że nie ma jeszcze zdefiniowenych podbić w 7.3 i 7.4.Jak są to na czas tej próby trzeba je wyczyścić.
Czekamy co dalej. :lol:

bonetka
27-01-2009, 20:59
Wiesz ten styk ....to po 24 h wraca do poprzedniej funkcji i ja myslę że to jest tak jak ten ręczny co jest na panelu czyli też można na 3,6,12,24 h. i też może pierwsze przyciśnięcie uruchamia go w ogóle i jednocześnie na 3h , drugie na 6 itd ......bo niby tak powinno być....
Słusznie że po 5 min. czy mniej nawet, może sprawdzić. A`propos tego własnie, ciekawe czy są takie sterowniki , że np. nie tak , że uruchamia się o tej godzinie i dopiero zaczyna proces grzania tylko ..o danej godzinie już jest nagrzane , czyli sterownik myśli na tyle logicznie że załącza wcześniej aby o tej wymaganej np.g. 20 .00 mieć już temp. 55 *C ? bo teoretycznie wt. 15-16 temp. 55 *C.. ..powinna już o 15.00 tyle mieć a nie o np. 15.15 :wink: ( działać z wyprzedzeniem- czasem potrzebnym na nagrzanie do danej temp. ) Są takie ?? myślę że są :
....Funkcja ta powoduje to , że kocioł sam przyjmuje wyprzedzenie włączenia się tak aby na ustawioną godzinę była zaprogramowana temperatura w pomieszczeniu.

w/w jest akurat do ogrzewania.
Właściwie to powinien być na tyle mądry że w zalezności jak chcemy to się włącza np. normalnie ( do 2 taryfy , grzanie po włączeniu ) i z wyprzedzeniem ( gdzieś w ustawieniach literka " w " i już ) .

phoenix*
28-01-2009, 07:15
hey

sprawdzalem juz naprawde kilka sposobow,
rowniez ten z czasem "za 5 min" ale i tak sie nei wlacza,
a czy grzalo jak mnei nei bylo w domu to wiem po calkowitym czasie grzania CWU (chyba ze DCWU nie zalicza tam :P ) w kazdym razie testowalem to jak mialem wolne a i tak nei dzialalo. sprobuje jeszcze z ustawieniami temp sprezarki moze faktycznei za nisko ustawione (aczkolwiek sterownik nei pozwala ustawic mniej niz temp DCW) ale moze roznica miedzy CWU a DCW faktycznie za mala ... zobzczymy po pracy

pozdro

klimaw
28-01-2009, 07:26
A jak ustawisz "za 5 mniut" to masz zagereczek na dole wskaźnika?

HenoK
28-01-2009, 07:28
Wątek rozrósł się już do potężnych rozmiarów i zmierza chyba w trochę złym kierunku. Staje się śmietnikiem, w którym można znaleźć, chociaż z racji jego rozmiarów jest to coraz trudniejsze, wszelkie informacje na temat pomp ciepła.
IMHO niektóre poruszone tematy mogłyby być przedmiotem odrębnych wątków.
Takim przykładem jest ostatnia dyskusja na temat różnych opcji w menu pompy Nibe. Temat ten dotyczy dosyć wąskiej grupy użytkowników tej konkretnej pompy ciepła i spokojnie mógły funkcjonować jako odrębny wątek - łatwiej byłoby w nim cokolwiek znaleźć.

Proponuję w tym wątku poruszać tematy ogólne odnośnie pomp ciepła, takie, które mogą zainteresować każdego jej obecnego lub potencjalnego użytkownika.
Rozumiem - obawiacie się tego, że na takie "specjalistyczne" pytania nikt nie odpowie, bo nikt do tego tematu nie zajrzy.
Na to też jest sposób - jeżeli na zadany temat brakuje odpowiedzi przez dzień lub dwa można w tym "głównym" wątku o pompach ciepła podać link do tego tematu.

Myślę, że takie podejście do tematu ułatwi życie wszystkim zainteresowanym pompami ciepła :).

klimaw
28-01-2009, 08:06
HenoK
Przy całym szacunku nie moge sie z tobą zgodzić. :(
Dlaczego?
Ano dlatego , że wszystkie wątki w głównym temacie PC są "chwilowe".
Zobacz ile było innych tematów tutaj poruszanych i po jakimś czasie innny i inny i inny.
Za chwilę nie będzie już tego tematu w tym wątku , a będzie inny.
Myslę , że własnie dobrze , że wszystko jest tutaj , bo ułatwia to szukanie i nie zaśmieca forum innymi wątkami.
Jakoś nie wyobrażam sobie osobnych wątków dla IVT,Termogolv,Vallanta,Nibe i innych typów PC .
Nie sądzisz? 8)

bonetka
28-01-2009, 11:16
Henoczku , nie denerwuj się proszę
po pierwsze owszem jest w jednym garnku ale nie jest możliwe żeby to usystematyzować i tu Klimaw ma rację . Poza tym niech każdy sobie zada pytanie czy nie cytuje ..nagminnie i zawsze.. w całosci innych wypowiedzi czasami bardzo długich bo tak mu wygodnie i wcale nie patrzy że zaśmieca wątek i uwazam akurat " to" za zasmiecanie a nie co innego . Nibe ma duzo osób wiec nie jest to dyskusja o PC XYZ . Druga sprawa ..i tak nic ciekawego się tu nie dzieje a chcieliśmy wyczerpać wszystkie mozliwości przed wezwaniem sewisanta i jak możemy pomóc Koledze . Równie dobrze można by uznać niektóre dyskusje teoretyczne za wyzszy stopień wtajemniczenia i je też przenieść gdzie indziej bo dla cześci osób może to być wiedza zupełnie specjalistyczna i wąska i niezrozumiała.
Nie wiem czy mozna uznać za wyczerpujące ogólne tematy ...każdy chciałby chyba mieć wiadomości na swoje pytanie ( jak ostatnie o Thermogolv na które nikt nie raczył odpowiedzieć ) i jego przypadek jest dla tej Osoby najważniejszy i nie ma czasu i może ochoty lub zainteresowania na czytanie ogólnych wadomości chce mieć inf . szybką , warygodną i na temat bo przecież po to tu napisał , prawda ?

HenoK
28-01-2009, 11:26
HenoK
Przy całym szacunku nie moge sie z tobą zgodzić.


Henoczku , nie denerwuj się proszę
Zostałem przegłosowany :(.

phoenix*
28-01-2009, 11:55
dzieki za wspracie
chcialbym tylko dodac ze w nowy watek np o Nibe nie kazdy z Was moglby zajrzec i pomoc.

Klimaw
Zegarek mam caly czs bo podbijam krzywa okresowo, ale dzis wylacze i zoabczymy czy sie pojawi zegarek do DCW, oraz zwieksze temp sprezarki

klimaw
28-01-2009, 15:07
jak ostatnie o Thermogolv na które nikt nie raczył odpowiedzieć )
Tu nie chodzi o brak woli , ale kolega się pytał o opinie użytkowników , a my sie do nich nie zaliczamy. :cry:

Inka Opole
28-01-2009, 15:24
( jak ostatnie o Thermogolv na które nikt nie raczył odpowiedzieć ) i jego przypadek jest dla tej Osoby najważniejszy i nie ma czasu i może ochoty lub zainteresowania na czytanie ogólnych wadomości chce mieć inf . szybką , warygodną i na temat bo przecież po to tu napisał , prawda ?


tak i nie..bo przeciez o thermogolv sa tony wiadomosci w tym watku:) wystarczy poczytac..ja rozumiem ze sie nie chce tyle stron poprzegladac..ale coz ..
zawsze potem mozna na priv troche popytac przynajmniej ja tak robilem

osobiscie jestem zadowolony z thermogolv..mam cieplo w domu i ciepla wode
choc nie wiem czy wbrew "dobrym rada" jednak teraz nie wzialbym ciutke mocniejszej niz ta ktora mam dobrana na styk
pozdr
rafal

bonetka
28-01-2009, 16:52
Kimaw ..dlatego ja też nic nie napisałam .
A czy P. z Thermogolv wyrażnie zaznaczył na jaki punkt pracy ona jest ? np.-15/20 . Jeszcze takie małe pytanko : czy nie ma zupełnie róznicy i ze względu na budowę ( kolektor ) i sposób grzania cwu miedzy taką samą mocą PC bezpośredniej i pośredniej ? ( dobór elementów PC ) , czy do osiągów i wydolności liczy się tylko spręzarka ?
Inko nie wiem czy pamiętasz początkowo zastanawialiśmy się miedzy 8kW a 9 kW mimo że PPC proponowała 11 kW .O ile pamietam Thermogolv dobrał M2-7 kW ( 140mkw)
ps. typoszereg to chyba 5,7,9 ,11 ( 5,7,10 tłokowa ) ...jak im sie udało idealnie dobrać tę moc bo np. 9 kW to faktycznie 8.8 albo 9,4 a tu 7 kW ma idealnie 7, 0 kW itd. Na poczatku nie było w ofercie 9 kW tylko 7 albo 10 kW czyli nie miałaś zbytnio wyjścia .

Inka Opole
28-01-2009, 18:23
Dokladnie bonetko przy PPC zastanawialismy sie pomiedzy 8 a 9 kW:)
thermogolv dobral 7 i teoretycznie jest prawie dobrana w punk bo przy minus 20 pracowala prawie non stop i dawala jakos rade..bez grzalki i bez dogrzewania kominkiem choc w druga dobe zauwazylem ze jednak dom zaczal sie troszke szybciej wychladzac niz normalnie..wiec mozliwe ze przy dluzszym takim okresie z taka tempmusialbym jednak grzalka dogrzac..
w tej chwili PC chodzi tylko w nocnej taryfie i wystarczy..czyli okolo tych 10 godzin
z ta moca to tez jest dziwnie liczone bo te 7 kw jest pokazywane dla 0-50 natomiast gdzies na stronach norweskich znalazlem info ze dla 0-35 ma juz 8,8 KW a umnie w tej chwili PC chodzi do temp 37 stopni
bo w zupelnosci wystarczy na CWU i CO w lecie bedzie trzeba pewnie podniesc grzanie do 43 stopni wiec i gorszy COP bedzie..

osobiscie pomimo wszystkiego wzialbym ta 9kw choc moze sie okazac ze w nastepnym sezonie jak juz domek wyschnie i sie wygrzeje jednak te 8kw bedzie naprawde idealnie .no coz zobaczymy

(ostatnio nie chce mi sie nawet w kominku palic a taki mial tez byc plan w razie mrozow -20 dogzrewac kominkiem:)

klimaw
28-01-2009, 19:07
Jakoś cicho i nie ma innych tematów więc może wrzucę coś do przemyślenia.
Jak wiecie w niektórych PC jest problem z czasowym sterowaniem CWU.
Wymyśliłem sobie coś takiego. :o
PC steruje CWU na podstawie zmiany rezystancji czujnika pod wpływem temperatury. 8)
Wydaje mi się , że jest to zwykły termistor ale nie wiem o jakiej charakterystyce ( NTC-rezystancja maleje jak temp rośnie lub PTC rezystancja rośnie jak temperatura rośnie ).
Wystarczy znając charakterystykę termistora włączyć poprzez zewnętrzny zegar w obwód szeregowo lub równolegle dodatkowy rezystor który spowoduje , że PC "sztucznie zobaczy" zmianę rezystancji i odpowiednio do tego załączy lub wyłączy CWU.
Nie ma tu mowy o ingerencji w PC i utratę gwarancji , bo trzeba się dostać do listwy połączeniowej gdzie ten czujnik jest włączony , a to jest raczej ogólnie dostępne miejsce.
Nie przesadziłem? :roll: :roll: :roll:

bonetka
28-01-2009, 20:16
Klimaw...ja do nowosci to pierwsza jestem ... :lol: a tak w ogóle to sterownik ma pewnie jakąś płytkę ( układy scalone itd ) i nikt jak coś jest w nim żle to się w to nie bawi tylko wymienia się całą płytkę ..a zgadniesz która to jest w 1140 ? albo gdzie jest to" coś" co odpowiada za to DCWU ...
Myślę że dać tyle kasy i samemu główkować żeby coś działało to :( Mam ciągle nadzieję że coś jest żle ustawione i dlatego nie grzeje czasowo bo inaczej taka osławiona PC i taka plama :( .
Natomiast jeszcze chciałam słowo odnosnie tych mocy ....dziwne bo na str.inter Siriusa .5 kW ma 5,5 0/35 i 4,85 0/50 ...i to rozumiem ...ale już 7 kW ma 9,2 0/35 i 7,9 0/50 ..i tu niezbyt ....bo skoro podawana jest zawsze moc dla 0/35 i oscyluje wokół tego czyli moc moze być np. 5,60 to 6 kW i 6,40 to też 6 kW to jest dzwinie . W świetle tego można uznać że skoro M2 jest specyficzna to podaje dla o/50 i w porządku ale trzeba zauważyć ..że w/g ogólnych standartów to raczej nie jest 7 kW tylko 9 kW ..a przynajmniej 8 kW .
Czyli wychodzi z tego że moc grzewcza PC 7 KW jednej firmy i drugiej moze sie znacząco różnić ............... i nadal jest to dla mnie dziwne że wszystkie mają moc grzewczą dla 0/50 idealnie całą bez żadnego miejsca po przecinku, raz się mogło zdarzyć ale przy wszystkich mocach ???

kangaroo21
28-01-2009, 20:45
Ponieważ jakieś 2 miesiące temu zostałem wystawiony do wiatru przez hydraulika i jednocześnie przedstawiciela firmy Nibe (w tej samej osobie), postanowiłem zrezygnować z tego producenta i poszukuję innej równie dobrej firmy.
Czy moglibyście polecić z ręką na sercu coś porównywalnego ?
Pompa powinna mieć moc około 26kw.
Widzę, że firma vissmann chyba od niedawna ma w ofercie pompy ciepła ale niestety nie znalazłem na forum żadnego posiadacza takiej pompy...

klimaw
28-01-2009, 21:39
Bonetka
W moim poście nie chodziło o sprawę uszkodzenia lub nie phoenixa. 8)
Ja kombinuję jak w prosty sposób zadawać czasy dla zwykłej CWU ( nie ma to nic wspólnego z DCWU).
Ty masz sytuację komfortową bo w IVT możesz sobie to włączać jak chcesz .
Inni muszą się męczyć i kombinować jak to ugryźć.
Jak to mogło przejść przez palce projektantom? :roll:
Czy setki użytkowników na całym świecie nie zgłaszało problemu ?
Czy my odkrywamy Amerykę ? :lol: :lol: :lol: A może ja jestem tak nieudolny , że nie potrafię tego ustawić? :cry: :cry: :cry:

Tlobo
28-01-2009, 21:46
jak sama nazwa wskazuje - ma to być modernizacja, służąca oszczędności - tę oszczędność musisz udowodnić audytem energetycznym dołączonym do wniosku o kredyt. Jeżeli audyt udowodni, że w akceptowalnym okresie czasu zamiana innego - już posiadanego kotła na pompę ciepła da oszczędności - można mieć nadzieję na premię.
Moja wspólnota mieszkaniowa w ramach kredytu z BOŚ zmieniała ogrzewanie olejowe na geotermalne, do tego była wymiana całej instalacji CO i docieplenie budynku. To bardzo ważne i konieczne - zamiana gorszego na lepsze. Budowa instalacji w nowym budynku pod termin termomodernizacji nie podchodzi.

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Byłem w BOŚ-u i miła Pani powiedziała mi, że taki kredyt z umorzeniem część jest przewidziany dla pomp ciepła w nowych budynkach. Cały szkopuł w tym, że trzeba zrobić audyt i koncesjonowany audytor od razu może określić procent jaki BGK zapłaci za nas. Druga rzecz to to, że trzeba na kredyt czekać nawet 1/2 roku. Poleciła mi bardziej kredyt na specjalnych warunkach (oprocentowanie 3% 7 lat spłaty 90%kosztów inwestycji - łącznie z ogrzewaniem podłogowym).

klimaw
28-01-2009, 22:02
Z tego co wiem w przypadku kredytów czy dofinansowania ważne jest to,czy jest to podmiot gospodarczy czy też inwestor prywatny. 8)
Dla podmiotów gospodarczych są preferencje nawet w postaci umożeń części kredytu.Nic się chyba nie zmieniło pod względem dofinansowania prywatnego inwestora ( zawsze po łbie :cry: ) i liczyć może tylko na niskooprocentowany kredyt.
Kiedyś ktoś tu podawał , że lepiej dobrać więcej do hipotecznego i spłacać jeden niż bujać się z dwoma.
Niezbyt optymistyczne to wieści ale za to żyjemy w ciekawym kraju. :lol: :roll: :lol:
Ciekawe kiedy dojrzeją do wprowadzenia specjalnych taryf energetycznych dla PC - tak jak np. w Szwecji? :cry:

Tlobo
28-01-2009, 22:24
Nie wiem dlaczego sądzisz, że lepiej wziąść kredyt na 7% niż na 3% dla pompy za 63tyś kredyt na 7lat to 6,7tyś odsetek. Nie wiem czy opłaca się płacić więcej.
Kredyt z BGK z premią termo.... dają na 100% osobom prywatnym tylko tak jak już pisałem trzeba pomieść koszty (audyt energetyczny) i trzeba długo czekać. Pani w banku mi też go odradzała bo to trwa i nic nie wiadomo.
Jak pomyślę, że ktoś mi zwróci 10-14tyś to nie wiem czy nie opłaca się poczekać 1/2 roku i wydać 1tyś zł na audyt.

bonetka
28-01-2009, 23:04
Klimaw ...rozumiem ...ale gdybyś znalazł to co mnie interesuje to daj znać :)
Wcale nie jest komfortowo ..bo można wyłączyć grzanie ( w danych godzinach , jeden przedział czasowy ) ale nie mozna zmniejszyć/ zwiekszyć temp. w danych godzinach tygodnia ( nie chodzi o dodatkową ) jak by się ktoś uparł to wyłączając i czekając jak wystygnie i znowu włączając można sobie regulować jaką temp. ma mieć cwu :) ale chyba nie o to chodzi . O ile pamietam w Viessmannie można sobie ustawić co 3 h inną w ramach np. normalnej , podwyższonej czy góry zbiornika .
Jak coś nie istnieje to nie można być nieudolnym i trzeba kombinować. :)
ps. rzeczywiście w instrukcji jest napisane że " sterow. cwu działa tak jak i sterowanie pracą PC w/g zegara . Można również wyłączyć CWU w ogóle " - sugeruje to dwie funkcje dodatkowe dla normalnej cwu podwyższenie/ zmniejszenie w danych godzinach oraz wyłącznie { to wszystko oprócz normalnej na co dzień }- ale ja nigdy tego u siebie nie znalazłam a moze nie umiałam szukać :roll:

klimaw
29-01-2009, 07:06
Tlobo
Miałem na myśli kredyt hipoteczny i to we frankach.
Ja tak mam i teraz mam oprocentowanie na poziomie 2,46%.
Nie sądzę , żeby oprocentowanie w złotówkach było na poziomie aż 7%. :roll:
Dodaj do drugiego kredytu marżę banku , opłatę za wniosek jakieś inne tajne opłaty banku no i oczywiście koszt zabezpieczenia kredytu.
A skąd wziąłeś kwotę zwrotu 10-14k?-tak jest w warunkach kredytu?
Jestem sceptyczny , bo jakoś nikt się tu jeszcze nie chwalił , że otrzymał jakikolwiek zwrot kasy. :lol:
A może kasę wziął i nie chce się z nami podzielić ? :lol: :lol:

terplace
29-01-2009, 07:46
Nie wiem dlaczego sądzisz, że lepiej wziąść kredyt na 7% niż na 3% dla pompy za 63tyś kredyt na 7lat to 6,7tyś odsetek. Nie wiem czy opłaca się płacić więcej.
Kredyt z BGK z premią termo.... dają na 100% osobom prywatnym tylko tak jak już pisałem trzeba pomieść koszty (audyt energetyczny) i trzeba długo czekać. Pani w banku mi też go odradzała bo to trwa i nic nie wiadomo.
Jak pomyślę, że ktoś mi zwróci 10-14tyś to nie wiem czy nie opłaca się poczekać 1/2 roku i wydać 1tyś zł na audyt.

Nie wiem jak jest teraz. Ale kiedyś było tak, że aby otrzymać taki kredyt, wykonawca(sprzedawca) musiał mieć podpisaną umowę z bankiem. Tenże wykonawca ponosił cześć kosztów związanych z kredytem. Przenosił więc wtedy koszty na inwestora, i nie było już wtedy tak ciekawie. Może teraz coś się zmieniło, ale trzeba być ostrożnym.

terplace
29-01-2009, 07:57
Jak to mogło przejść przez palce projektantom? :roll:
Czy setki użytkowników na całym świecie nie zgłaszało problemu ?
Czy my odkrywamy Amerykę ? :lol: :lol: :lol: A może ja jestem tak nieudolny , że nie potrafię tego ustawić? :cry: :cry: :cry:

Przez lata duże firmy wypracowały sobie markę. Niestety, teraz jadą "już" na tych markach. KIlkanaście lat temu Marcedes, to był Mercedes, a Volvo to Volvo. Teraz coraz mniej jest Mercedesa w Mercedesie i Volvo w Volvo. Tak samo jest z pompami ciepła. Większość markowych pomp ciepła to "konstrukcje wykupione" od mniejszych producentów z nalepionym nowym logo, wraz z wadami jakie posiadały. W dodatku, czym większy producent i większa skala produkcji, tym ta produkcja jest mniej elastyczna.

wit74
29-01-2009, 09:36
Aktualnie w BOŚ-u można otrzymać preferencyjny kredyt pro-ekologiczny na PC, DZ itp.
Warunki kredytu są zróżnicowane w zależności od wojewódzctwa
W moim woj. kredyt preferencyjny ma oprocentowanie 3,15% w PLN i nie jest liczony jak zwykły kredyt a stanowi 0,7 stopy redyskontowej weksli( ta wynosi w tej chwili 4,5).Resztę dopłaca wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska..Prowizja za przygotowanie( tu może być różnie) np: 2%w dniu podpisania umowy.
Kredyt na max 5 lat, max kwota kredytu 100 tys PLN i do 80% kosztów kwalifikacyjnych.Na nie składa się : PC,dolne żrodło i wszystko co w kotłowni.
20% to koszt własny.Ale warto tez zasanowić się czy nie policzyć we wszystkich kosztach, koszt górnego zródła bo:
- jeśli Pc i DZ i kotłownia wyniosą 50 tys to 20% czyli 10 tys ponosimy my, a 40 tys jest na kredyt 3,15%.
-Jeśli doliczymy np: 20 tys za GZ to mamy 70 tys razem ( nadal mniej niż 100 tys).Nasz koszt to 14 tys. a reszta tj. 56 tys. na kredyt.
Zależy kto jak czuje się finandowo.
Wszystko odbywa sie bezgotówkowo, tzn. bank rozlicza się tylko z wykonawcą na podstawie oferty lub faktury pro-forma.Nie dokonuje zapłaty za wcześniej zapłacone przez nas zaliczki na poczet tej inwestycji.Oczywiście nasze 20% to część, która możemy zapłacic jako zaliczka.
Najlepiej rozmawiać z przyszłym wykonawcą czy zgadza się na taka formę zapłaty, z ofertą do banku i po wyliczeniu zdolności kredytowej i omówieniu formalności ......można coć tam działać :)

Tak to wyglada po krotce teraz

wit74
29-01-2009, 09:48
-Jeśli doliczymy np: 20 tys za GZ to mamy 70 tys razem ( nadal mniej niż 100 tys).Nasz koszt to 14 tys. a reszta tj. 56 tys. na kredyt.

-tu popelniłem błąd.Górne żródlo nie mieści sie w tzw. koszcie kwalifikacyjnym, więc te 20 tys za instalację co.my ponosimy, ale 50 tys za PC, DZ i kotłownię możemy wtedy skredytowac w całości

phoenix*
29-01-2009, 09:53
A jak ustawisz "za 5 mniut" to masz zagereczek na dole wskaźnika?

Hey

wylaczylem okresowe podbicie krzywej i zegareczek zniknal.
nei bylo by w tym nic dziwnego gdyby nei to ze DCW jest ustawiona okresowo :(

a z tego co piszesz powinien byc zegarek, czyli cos ze sterownikiem jest nie tak

bonetka
29-01-2009, 12:36
Wiecie że lubię zdejmować koszulki :) były już tu prezentowane bez koszulki Thermogolv i Ck , Geothermia ....teraz Oschner
http://fulereny.blink.pl/mum/k12.jpg
cena .....bez vat .........za 6 kW ( grzewcza 6,5 kW ) 4.350 eur , za 8 kW ( 8,5 ) 4.900 eur ...( bez funkcji chłodzenia )

klimaw
29-01-2009, 12:44
phoenix
No to pozostaje serwisant , bo u mnie po ustawieniu czasu DCWU zegareczek wskakuje natychmiast. :lol:

bonetka
29-01-2009, 13:07
Phoenix ....może to głupie ..ale ja bym jeszcze spróbowała 7.5.1. nastawić wyłączone ..wiem że powinno być włączone ale może tam coś jest odwrotnie albo połączone albo odwrotnie widzi sterownik ....przecież spróbować można to nic nie kosztuje ....i zobaczyć czy ten zegarek się pokaże ...

wit74
29-01-2009, 13:39
. Można również wyłączyć CWU w ogóle " - sugeruje to dwie funkcje dodatkowe dla normalnej cwu podwyższenie/ zmniejszenie w danych godzinach oraz wyłącznie { to wszystko oprócz normalnej na co dzień }- ale ja nigdy tego u siebie nie znalazłam a moze nie umiałam szukać :roll:

Tego sie nie da znaleść, bez wzgledu jak kto szuka :wink: Nie mamy w IVT możliwości podnoszenia/obniżania CWU w danym przedziale czasowym o wartość zadaną.Można tylko w danym czasie wył grzanie i napełnianie....a szkoda,że tylko tyle....

nabial
29-01-2009, 14:29
Nie mogę się z Tobą zgodzić. Byłem w BOŚ-u i miła Pani powiedziała mi, że taki kredyt z umorzeniem część jest przewidziany dla pomp ciepła w nowych budynkach. Cały szkopuł w tym, że trzeba zrobić audyt i koncesjonowany audytor od razu może określić procent jaki BGK zapłaci za nas. Druga rzecz to to, że trzeba na kredyt czekać nawet 1/2 roku. Poleciła mi bardziej kredyt na specjalnych warunkach (oprocentowanie 3% 7 lat spłaty 90%kosztów inwestycji - łącznie z ogrzewaniem podłogowym).[/quote]


To znaczy że Pani z BOŚ się nie zna. Kredyt termomodernizacyjny jest na termomodernizacje. Audyt mam za zadanie pokazanie wariantu przed i po modernizacji i wpływ modernizacji na uzyskiwane oszczędności - typowo przyjmuje się, że te oszczędności powinny same przez się pokrywać dodatkowe koszty ponoszone poprzez spłatę kredytu z odsetkami. Wiem bo braliśmy we Wspólnocie kredyt termomodernizacyjny i ja głównie załatwiałem. ważne jest słowo modernizacja - jeżeli chcesz założyć nowe źródło ciepła - pompę ciepła, które da pewne oszczędności - to musisz je porównać ze źródłem ciepła wcześniej stosowanym - kotłem olejowym , gazowym, ogniskiem :) . Co do stopnia umorzenia - to audyt do tego nic nie ma, umarza się zawsze 25% kredytu na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku do BGK - po zakończeniu inwestycji. Być może Pani miała na myśli to, że na pompy ciepła w BOŚ jest przyznawany kredyt na preferencyjnych warunkach( bo jest), ale to zupełnie inna bajka.

wit74
29-01-2009, 14:38
Nabial

Zmieniłem lekko mój wpis,nie zauważyłem,że wkleiłeś cytat :)
Ku woli ścisłości, podałem info o kredycie dla nowopowstajacego obiektu bez termomodernizacji :-?

W róznych woj. to wyglada inaczej- pisałem o tym.Taka informacje podają w centrali i w moim oddziale.W wlkp nie ma umarzania, jest tylko kredyt preferencyjny.....chyba,że ja trafiłem na ludzi z nieaktualnymi danymi :wink:

Nie pytałem jak to wyglada z termomodernizacją.Ale skoro juz to sprawdzileś.... :wink:

bonetka
29-01-2009, 18:35
czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
2. głębokość układania min. 1,5 metra
3. odstep między rurami min.0,6 m
4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )
5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "
co Wy na to ? .....
4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:
_________________
Pozdrawiam .

klimaw
29-01-2009, 18:46
Bonetko
Jak czytam te rewelki to tylko się cieszę , że mam pośrednie. :lol:
Jakoś w bezpośrednim duzo wiecej haków-nie uważasz? 8)
Przy odwiertach praktycznie tylko aby były metry i nie można go aż tak mocno popsuć.
Ten artykuł też czytałem.
Szkoda tylko tych ludzi , że na Szefa trafili. :cry:

kris_ST
29-01-2009, 22:23
Niektórzy jednak mogą zostać szczęściarzami, szkoda, że to nie u mnie w mieście .............................

http://funduszeue.info/blog/2009/01/16/miasto-kielce-zaplaci-za-kolektory-sloneczne/#more-380

rychow11
29-01-2009, 23:01
proszę o pomoc mam pompę firmy NATEO
jak jest zimno na dworze to pompa działa ok
ale jak jest cieplej od -2 do +... cały czas wyświetla się komunikat
mały przepływ źródła dolnego
i migają lampki zielona i czerwona na przemian
jak na to zaradzić

zlotook
29-01-2009, 23:06
mam pytanie do osób mający pompy ciepła w układzie otwartym, lub orientujące się w tym temacie:
jaką zastosowaliście pompę wody na dolnym źródle oraz jak się sprawuje?

podrawiam

HenoK
29-01-2009, 23:30
mam pytanie do osób mający pompy ciepła w układzie otwartym, lub orientujące się w tym temacie:
jaką zastosowaliście pompę wody na dolnym źródle oraz jak się sprawuje?

podrawiam
Co rozumiesz przez pojęcie "pompy ciepła w układzie otwartym" ?
Czy ma to być analogia do kotłów w układzie otwartym ?

sys35
29-01-2009, 23:50
czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
2. głębokość układania min. 1,5 metra
3. odstep między rurami min.0,6 m
4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )
5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "
co Wy na to ? .....
4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:
_________________
Pozdrawiam .

Bonetko czy znasz redaktora tego pisma? Ja akurat znam:) I znam też szefa:)sprzedaży z Ochsnera:). I wiem co się za tym kryje:) A co do sposobów na optymalizacje kolektorów domyślam się kto dla nich to robi:)

klimaw
30-01-2009, 07:07
HenoK
Chodzi chyba o system dwóch studni dla DZ. :wink:

rychow11
Myślę , że może być zapowietrzone DZ lub zbyt mały przepływ.
Spróbój przełączyć pompkę obiegową DZ na wyższy bieg.

Ryska
30-01-2009, 09:42
Czy ktoś z Was ma PC i jednocześnie kominek z płaszczem wodnym ?

Jedna z firm przymierzających się ( tworzących projekt ogrzewania PC) do "wejścia" w naszą kieszeń zaproponowała zamotowanie kominka z płaszczem wodnym z połączeniem z obiegiem ( jakiś wymiennik ciepła) z ogrzewaniem podłogowym PC. Zastanawiamy się czy ma to rację bytu. Niby jak będziemy palić w kominku to będzie się wyłączać pompa ciepła. Tak na babski rozum to jest ok ale koszt kominka z osprzętem a później koszt drewna do kominka przy okazyjnym uruchamianiu nie spowodują że ten płaszcz wodny to się zwróci po 40 latach ?

Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?

Pozdrawiam.

HenoK
30-01-2009, 09:50
Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?Raczej nazwałbym to optymalizacją instalacji grzewczej.
Pompa ciepła zapewniająca w 100% moc potrzebną do ogrzania domu w największe mrozy nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona. Problemem może być wielkość dolnego źródła ciepła (powierzchnia wymiennika poziomego, czy głębokość odwiertów).
Dlatego zastosowanie dodatkowego źródła ciepła może być w pełni uzasadnione.
Niekoniecznie musi to być kominek z płaszczem wodnym. Może też być kocioł elektryczny.

rychow11
30-01-2009, 10:08
do klimaw

pompa zd na wyższy bieg a jak to zrobic? :(

Inka Opole
30-01-2009, 10:23
Bonetko czy znasz redaktora tego pisma? Ja akurat znam:) I znam też szefa:)sprzedaży z Ochsnera:). I wiem co się za tym kryje:) A co do sposobów na optymalizacje kolektorów domyślam się kto dla nich to robi:)

to moze zdradzisz o co chodzi?:)
pozdr
rafal

ravbc
30-01-2009, 10:39
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem.

2. głębokość układania min. 1,5 metra
Było dyskutowane, zdania podzielone, większość twierdzi, że tak lepiej.

3. odstep między rurami min.0,6 m
Też było. Mniejsze odległości nie powodują szczególnego wzrostu wydajności DZ, a powiększyć go za bardzo przy systemie bezpośrednim nie można.

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )
To też oczywiste przy bezpośrednim. Chodzi o powrót oleju do sprężarki.

5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej
A to po pierwsze ze względu na minimalizację szans na uszkodzenie kolektora w przyszłości (przez kamień leżący na rurze), a po drugie aby rura nie była "utopiona" w wodzie.

Poza punktem 4 i być może 1, pozostałe można (i raczej należy) stosować też przy systemach pośrednich. Tak mi się w każdym razie wydaje.

PS. Przeczytałem moją wypowiedź - nie jestem specjalistą, a tak to wygląda - chyba za dużo się naczytałem i teraz się popisuję. ;-) Mam nadzieję, że chociaż z sensem ;-)

HenoK
30-01-2009, 10:50
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem. Pytanie tylko, czy gorszym niż grunt suchy lub wilgotny, w którym wilgoć przecież też zamarznie ? Co rozmarznie szybciej (po wyłączeniu pompy ciepła) : skorupa lodowa, wokół której jest woda, czy zamarznięta wilgoć w gruncie wilgotnym ?

Ryska
30-01-2009, 11:02
Zastanawiamy się czy to nie jest poprostu naciąganie nas na dodatkowe koszty ?Raczej nazwałbym to optymalizacją instalacji grzewczej.
Pompa ciepła zapewniająca w 100% moc potrzebną do ogrzania domu w największe mrozy nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona... Może też być kocioł elektryczny.

który tak samo jak PC czerpie prąd. Czy jest różnica że zamiast PC zużywać prąd będzie np. kocioł elektryczny ?

Dlatego zastosowanie dodatkowego źródła ciepła może być w pełni uzasadnione.

Dodatkowe źródło TAK ale teraz pytanie jakie ?


Czy nie ma wśród Was użytkowników PC osoby która ma jednocześnie PC i komnek z płaszcem wodnym ?

Jakie macie dodatkowe źródła ciepła (przy PC ) lub jak zoptymalizowane instalacje grzewcze ?

klimaw
30-01-2009, 11:05
pompa zd na wyższy bieg a jak to zrobic? :(
Powinieneś mieć po zjeciu obudowy dwie pompki.Jedna dolnego źródła ( przeważnie mocniejsza ) , a druga górnego źródła.Rozpoznasz po rurach od strony domu. :lol:
Na pompce powiniem byc przełącznik biegów 1,2,3-zobacz jaki masz i przełącz na wyższy.
Jeszcze pytanie jaką masz teraz temperaturę DZ i dT DZ?

ravbc
30-01-2009, 11:10
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
Przy parowaniu bezpośrednim oczywiste. Natychmiast zrobi się skorupa lodowa wokół rur kolektora, a lód jest całkiem dobrym izolatowem. Pytanie tylko, czy gorszym niż grunt suchy
Średniorocznie prawie na pewno nie.

lub wilgotny, w którym wilgoć przecież też zamarznie ?
Ale w wilgotnym nie powinna doprowadzić do szczelnego odizolowania kolektora. Woda zamarzając zwiększa swoją objętość. Woda ma sporo ciepło przemiany fazowej, czyli można z niej dużo energii "wycisnąć" właśnie przez zamrożenie, ale jednocześnie spowoduje to znaczny spadek temperatury parowania (bo trzeba będzie pokonać opór cieplny skorupy lodowej). Kto ma dość wiedzy, żeby to zoptymalizować? Ja się nie podejmę.

Co rozmarznie szybciej (po wyłączeniu pompy ciepła) : skorupa lodowa, wokół której jest woda, czy zamarznięta wilgoć w gruncie wilgotnym ?
Podejrzewam, że to pierwsze, tylko że będzie się to działo właściwie dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego...

klimaw
30-01-2009, 11:19
Ryska
W momencie kiedy planowałem PC przeliczyłem koszt kominka .
Po policzeniu dodatkowego komina , jego obróbki klinkierem powyżej połaci dachowej,kosztu wkładu z płaszczem oraz całej obudowy , a także osprzętu np.wymiennik,dodatkowe pompki itp wyszło mi , że koszt tej zabawy zawiera sie w granicach 15-20k.
Nawet jak w szczytowych momentach dogrzejesz grzałką to do tych pieniążków powyżej raczej się nawet nie zbliżysz.
Osobiście mam tylko PC i na razie odpukać wystarcza bez grzałek ( a mam PC tylko 6kW ).
Jeden argument może jednak przeważyć. :lol:
Wieczór,trzask polan,skóra niedźwiedzia ,lampka szampana i ..... :lol: :lol: :lol:

HenoK
30-01-2009, 11:26
Czy jest różnica że zamiast PC zużywać prąd będzie np. kocioł elektryczny ?Z punktu widzenia eksploatacji zastosowanie kotła elektrycznego jest ekonomiczne uzasadnione jako dodatkowego źródła ciepła. Koszt tak wytworzonej energii cieplnej jest kilkukrotnie wyższy niż wytworzonej przez PC. Jednak biorąc pod uwagę krótki okres w roku, kiedy trzeba z kotła elektrycznego korzystać (zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni w roku) oraz znacznie niższe nakłady na 1kW mocy kotła (kilkaset zł) elektrycznego w stosunku do nakładu na 1kW mocy pompy ciepła (kilka tysięcy zł - wynikający z znacznej mierze z kosztu dolnego źródła PC) moze to być znacznie lepsze rozwiązanie niż instalacja większej pompy ciepła lub instalacja np. kominka z płaszczem wodny.
Kominek z płaszczem wodnym do swego działania także potrzebuje energii elektrycznej. Jeżeli ma to być awaryjne źródło ciepła w domu, to lepiej zastosować zwykły kominek lub ogrzewacz gazowy czy naftowy.

Ryska
30-01-2009, 11:26
Ryska
Jeden argument może jednak przeważyć. :lol:
Wieczór,trzask polan,skóra niedźwiedzia ,lampka szampana i ..... :lol: :lol: :lol:

Nie no jakiś będzie na 100% ( argumenty powyżej) :D
teraz pytanko czy z jakimś tam prochowcem :-?

Połówek zakłada że sama PC wytarczy a ja boidusza i zmarźluch przeraźliwie szukam "optymalizacji" systemu grzejnego na wszelaki wypadek.
Szukam dobrych argumentów do dyskusji z połówkiem :wink:

klimaw
30-01-2009, 11:30
Ryska
Tą optymalizacją są grzałki w PC no i będzie tak jak piszesz kominek. :lol:
Szukasz jeszcze czegoś poza tym? :o

szejens
30-01-2009, 11:36
czytam sobie Glob Energia ( stary nr ) ( niby profesjonalne pismo odnośnie PC ) i co ? ano jest art ( podaje inf. od Oschnera ( przypominam sobie ten art ."szczyty bezczelności " tam był problem min. głębokości ułożenia ) i są takie niektóre rewelacje dotyczace syst. bezpośredniego ........ może napiszę wszystko jak leci ...."
1.nie należy układać kolektora w wodzie gruntowej
2. głębokość układania min. 1,5 metra
3. odstep między rurami min.0,6 m
4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )
5.kolektor powinien być w obsypce piaskowej "
co Wy na to ? .....
4.03.2009 ma być II edycja Forum PC ( na targach Enex -Kielce ) zorg przez redakcję .... ( zgłoszenia mail do Globe-energy ) ....i min." Test reakcji termicznej (TRT) – sposób na optymalizację długości kolektorów pionowych " i Pompy ciepła w praktyce – przykłady oryginalnych projektów:
_________________
Pozdrawiam .


Bonetka mam do Ciebie pytanie. Czy orientujesz sie czy jest mozliwość z poziomu menu ustawienie pompy tak żeby wieczorem i w nocy chodziła na niższej krzywej lub na mnijszym podbiciu? U mnie teraz wygląda tak że prawe cały dzień stoi i nic nie grzeje a wieczorem jak spada temp na zenątrz to sie załącza i grzeje djabli wiedzą po co. Dla mnie idealnym rozwiazaneim byłaby zmiana podbicia krzywej od np godziny 20.00 do 5.00 rano.

Ryska
30-01-2009, 11:38
Kominek będzie napewno.
Zastanawiamy się czy instalować kominek z płaszczem czy z rozprowadzeniem ciepłego powietrza z kominka.
Wykluczyliśmy rozprowadzanie ciepłego powietrza bo "strasznie brudzą się ściany" i "często trzeba filtry wymieniać"

Tak dopytuję czy ktoś ma PC i kominek z płaszczem i czy to nie na wyrost taka inwestycja.
Dom będzie duży i będzie salon z pustką (wys. około 6m) więc nasze obawy są takie, że ciepło ze zwykłego kominka wyleci w komin i górne wartswy salonu.

I teraz znów zagwostka czy ten zwykły kominek wydoli w razie nadejścia prawdziwej zimy a pompa powie - nie dam rady.

wit74
30-01-2009, 11:42
Ryska
Jak byłoby najoptymalniej? nie wiem, ale....mnie koza/piec wolnostojący 9KW( 180cm wys) potrafi prócz klimatu naprawde dogrzać cały dom....tylko to tez zależy od układu domu i miejsca postawienia..kiedy chce 2-3 C w 4-5godz podnosze w całym domu-nawet w mrozy....a koszt? niecałe 4 tys,ale fakt komin stoi - tylko,że ja mam wentylacje grawitacyjną,wiec i tak by stał :wink:
tylko,że ty masz mieć duży dom :cry: hm

klimaw
30-01-2009, 11:47
Nie podchodź tak pesymistycznie do tematu , bo będziesz miała w domu cztery piece. :lol:
Jak widzę jesteś z Wrocławia , to sobie pomyśl jak w twojej sytuacji będzie kombinować mieszkaniec Suwałk gdzie klimat lekko :lol: inny.
Dla otuchy .
W Szwecji 95% nowych domów wyposażanych jest w PC, a tam jeszcze lepszy klimacik i temperaturki niż w Suwałkach. :lol:

Ryska
30-01-2009, 11:53
komin stoi - tylko,że ja mam wentylacje grawitacyjną,wiec i tak by stał :wink:

u nas też jest mus (w sumie nie wiem czy nie zachcianka) wybudowania jednego komina pod kominek.


Nie podchodź tak pesymistycznie do tematu , bo będziesz miała w domu cztery piece. :lol:
Przezorny zawsze ubezpieczony :D
Jak widzę jesteś z Wrocławia , to sobie pomyśl jak w twojej sytuacji będzie kombinować mieszkaniec Suwałk gdzie klimat lekko :lol: inny.
Dla otuchy .
W Szwecji 95% nowych domów wyposażanych jest w PC, a tam jeszcze lepszy klimacik i temperaturki niż w Suwałkach. :lol:
dzięki :)

Byliśmy w domu u fachowca który zakałda pompy i nie ma kominka - mówi że mu starcza i też ma taki salon wysoki. Ale w razie czego to sam sobie naprawi czy sprowadzi pompę. A my bedziemy liczyć na jego wolny czas i telefony.

Pewnie jak sie zdecydujemy na zwykły kominek to jakiech piece kumulacyjne sobie sprawie :D

Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?

sSiwy12
30-01-2009, 11:57
Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet i wad. Podstawowa wadą takiego rozwiązania, jest fakt, że w przypadku czasowego wyłączenia energii elektrycznej działa tak samo jak źródło ciepła, które ma zastąpić (w tym przypadku PCi) – czyli nie działa.
W większości przypadków „czysty” kominek tez jest w stanie uzupełnić ewentualny brak mocy PCi.
Projektując sposób ogrzewania dla swojego domu (może w tym roku uda mi się rozpocząć budowę), też skłaniałem się do kominka z płaszczem wodnym. Jednak biorąc pod uwagę dość częste wyłączenia elektryczności w rejonie gdzie ma być mój nowy dom, zdecydowałem się na alternatywne i niezależne ogrzewanie „czystym” kominkiem – wychodząc z założenia, że jeśli nawet tylko w jednym pomieszczeniu będzie ciepło, to na krótką metę starczy.

HenoK
30-01-2009, 11:58
Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?Widzę, że spodobało Ci się to sformowanie ;).
Ja mam oprócz PC grzałki elektryczne. Wystarcza :).

klimaw
30-01-2009, 12:02
Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?
No dobrze.
A co to znaczy zoptymalizowany w przypadku PC?
1.PC+kominek DGP
2.PC+kominek z płaszczem
3.PC+kolektory ( pewnie w większości dla CWU)
4.PC+piec na paliwo stałe
5.PC+grzałki w PC ( raczej standard)
6.PC+piec gazowy lub olejowy.
Jak coś pominąłem to dopisz i określ o jaką "optymalizację" :lol: :lol: :lol: chodzi. 8)

Ryska
30-01-2009, 12:08
Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet i wad. Podstawowa wadą takiego rozwiązania, jest fakt, że w przypadku czasowego wyłączenia energii elektrycznej działa tak samo jak źródło ciepła, które ma zastąpić (w tym przypadku PCi) – czyli nie działa.


Podobno można podłączyć UPS-a i juz znów działa.



Kto jeszcze ma dodatkowo "zoptymalizowany" układ grzejny PC ?Widzę, że spodobało Ci się to sformowanie ;).
Jak chce napisac "zabezpieczony przed usterką PC" to jest dłużej :wink:

Ja mam oprócz PC grzałki elektryczne. Wystarcza :).
Nam chyba też będą musiały wystarczyć. No i ten kominek z szampanem :)

Ryska
30-01-2009, 12:19
klimaw - No właśnie o to mi chodzi. Kto co ma.

Czytałam artykuł o LIDERZE i SZEFIE
Ludziska grzali się prądem przez prawie trzy lata
Chyba by było taniej mieć coś w zanadrzu mniej prądożernego niż farelki.

Chciałbym zrobić taką sondę ( ale nie umiem :( ) kto czym się zabezpieczył, jeśli wogóle się "zoptymalizował" ;).

Ja skłaniam się do pkt. 2 ale czy to sie oplaca ?

HenoK
30-01-2009, 12:19
Podobno można podłączyć UPS-a i juz znów działa.Tak, pod warunkiem, że UPS ma odpowiednio pojemne akumulatory. Jeżeli ma działać przez dłużej niż kilka godzin koszty takiego rozwiązania mogą być duże.

klimaw
30-01-2009, 12:28
No to jesteśmy w domu :lol: .
Jeśli szukasz zabezpieczenia przed awarią PC to najlepszym zabezpieczeniem jest bufor w postaci betonu i rurek w środku , czyli podłogówka. 8)
Dobrze dobrane zabezpieczą cię przed wychłodzeniem domu na długi czas.
Kazdy inny z punktów oprócz 1 wymaga energii elektrycznej.
Idąc w skrajność po co UPS skoro można kupić agregat i zasilać nim PC? :P

Ryska
30-01-2009, 12:41
No to mamy :
1. podłogówkę (piętro, parter, piwnica)
2. kominek DGP (to ten "goły" ? )
3. PC

to po jakiego grzyba przyszły wykonawca ogrzewania sugeruje kominek z płaszczem jako optymalozację ?
Chce wyciągnąć kasę ?

klimaw
30-01-2009, 12:46
(może w tym roku uda mi się rozpocząć budowę)
Siwy mam nadzieję , że założysz dziennik bo ustawiam się pierwszy w kolejce do czytania. :lol:
Podobał mi się dziennik HenoK-a , szczególnie jak był mocno podekscytowany gdy pisał "Mam ambitny plan....do Świąt 131 dni". :D
Potem gdy zostało 37 dni życie przerosło ambicję , ale tak to na budowie bywa , zawsze są jakieś kłody -fajna lektura.Dzieki HenoK. :lol:

Inka Opole
30-01-2009, 13:20
Bonetko czy znasz redaktora tego pisma? Ja akurat znam:) I znam też szefa:)sprzedaży z Ochsnera:). I wiem co się za tym kryje:) A co do sposobów na optymalizacje kolektorów domyślam się kto dla nich to robi:)

to moze zdradzisz o co chodzi?:)
pozdr
rafal

Inka Opole
30-01-2009, 13:32
W Szwecji 95% nowych domów wyposażanych jest w PC, a tam jeszcze lepszy klimacik i temperaturki niż w Suwałkach. :lol:

wbrew pozorom to w Szwecji w zimie jest o wiele cieplej niz u nas..oprocz malego regionu

ja jako zabezpieczenie mam czysty kominek z rozprowadzeniem grawitacyjnym ciepla na pietro..(na awarie pradu) a na awarie PC grzalki 6kw
pozdr
rafal

klimaw
30-01-2009, 14:18
Inka
Masz rację ale częściowo:
http://www.szwecja.modos.pl/pogoda-w-szwecji.html
Średnia temp.w styczniu na południu to +1* , ale na północy -14*.
Obszarowo to pewnie 1/4 obszaru +1 a reszta -14.
Gdzie u nas jest średnia -14?
Chyba nawet w Suwałach taka średnia zimy nie wyjdzie.
Biorąc to co napisałem , że 95% nowych domów ma PC to też je montują w tych mroźnych obszarach więc skoro tam dają radę..... :lol:....
to u nas tym bardziej nie powinno być problemu. :wink:

Inka Opole
30-01-2009, 15:09
oki nie kloce sie nie bylem:)
wiem tylko z opowiesci ludzi tam mieszkajacych..ze temp maja generalnie wyzsze niz u nas..:P
pozdr
rafal

bonetka
30-01-2009, 15:42
Szejensiku witaj :D
oczywiście że jest ,,tzn . nie wiem czy masz wykorzystany ten jeden przedział czasowy ..jesli nie to mozesz go spokojnie przeznaczyć na to zmniejszenie krzywej i tak w menu 4.1 ustawiasz sobie godziny a w 4.1.1 masz coś takiego jak regulacja w zakresie -20/20 ( jak nie ustawione to jest 0 ) i albo sobie podbijasz ( + ) albo obnizasz ( -) ..np. -2 czy -4 ...i wtedy przy wszystkich temp. zewnetrznych na powrocie będzie o tyle zmniejszone ..czyli się może wcale do tej godz. zaprogramowanej przez Ciebie ( 5 rano ) nie włączyć ...jest to nic innego jak przesunięcie tej krzywej którą masz całej w dół ( -) ( utrzymywanie na powrocie z PC przy wszystkich zewnętrznych mniej o te np.2 *C niż by wynikało z krzywej która jest ustawiona normalnie .
Doświadczalnie musisz zbadać ile nalezy ustawić żeby się w ogóle nie włączała ..może -6 *C ?
Ravbc
a ja własnie uważam ewidentnie że 1,50 przy bezpośrednim jest zdecydowanie za dużo . Pokaż mi Kto jeszcze zakopuje tak głęboko przy tym systemie ? ( 70-80 cm Thermogolv , max. 1,10 CK , Wasser Mann na 1-1,20 , Avenir Enerie 80 cm ) i nie wynika to z oszczędności. Tam było min. 1.50 .....a w art. (" Himalaje bezczelności" ..... było 1.60 czyli mieściło się w normie , prawda ? Chyba do oceny wezwali eksperta ...i skoro stwierdził że za głęboko to chyba miał rację i chyba dysponował wiedzą ? .
A co za większość tak twierdzi ? jedyny Oschner ???
I jeszcze jedno ...odnośnie tej wody ( zależy ile jej jest,jaka , itd ) ...Adam -mk .....myslę , że na temat lodu ma tochę inne zdanie ..
Sys
tu kiedyś były prezentowane metody jakimi badają wymiennik na zachodzie. Skoro wiesz Kto robi ..to chyba wiesz co ..a nawet jak nie wiesz to mógłbyś się dowiedzieć i nas oświecić żebyśmy wiedzieli o co chodzi ..co to za metoda itd. No wiesz ja koneksji aż takich nie mam :) ale jak Pan red. wygląda wizualnie to wiem :D
Liczymy na Twoją siłę przebicia.:)

Panowie: red. naczelny i dyr. wydawniczy są tu ( na dole ) :) 8)
http://www.globe-energy.pl/index.php?symbol=redakcja.htm
.....musiałam poprawić bo przeczytałam jak zwykle za szybko i wyszło mi , ze Ravbc nie zgadza się z p-tem 4

klimaw
30-01-2009, 15:51
ale jak Pan red. wygląda wizualnie to wiem :D
Bonetko , a miałaś choć na kim oko zawiesić? :lol: :roll: :lol:

rychow11
30-01-2009, 16:17
klimaw
nie widzę tam żadnych przełączników
są tylko dwie skrzyneczki zaplombowane
temp ZD 18 stopni
a czy może to miec coś wspólnego z histeryzą grzewczą?
pozdrawiam

rychow11
30-01-2009, 16:31
klimaw

temp wejścia ZD od -0,5 do 2 różnie
pozdrawiam :(

Zdanek
30-01-2009, 16:57
Czy ktoś z Was ma PC i jednocześnie kominek z płaszczem wodnym ?

Ja nie mam ale planuję PC + DGP. Ale po koleii.

Jeśli chcesz mieć najtańsze ogrzewanie to samą PC spokojnie wystarczy, przy dobrze zaizolowanym budynku i podłogówce to jak nie będzie 12h prądu to stracisz w morzy max 2-3 stopnie. Kiedy u Ciebie nie było pradu dłużej niż 12h ??? Jeśli jesteś strasznie ostrożny to w istalacji elektrycznej zostaw wcinkę na generator na paliwo i już. Jak długo nie będzie prądu to polecisz do marketu kupisz generator i już :)

To tyle z ekonomi no ale kominek robimy nie dla ekonomi tylko przyjemności :)

W tej sytuacji oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, widziałem oba na żywo i wnioski jakie się nasuwają to:

1. DGP działa bez prądu, piękny płomień w kominku, rzeczywiście możesz osmolić ściany ale chyba raczej przez nieuwagę, jak rozpalasz w kominku lub palisz coś co się kopci to szyberkiem dajesz wszystko w komin, jak się rozpaliło i ładnie się żaży to dajesz w DGP i na pokoje :)

2. Kominek z płaszczem jest chyba droższy niż z DGP no ale nic nie osmoli Ci ścian. Problem z brakiem pradu możesz łatwo załatwić marketowym UPSem dla pomki tłoczącej wodę, to niewielkie zużycie prądu więc UPS powinien dać radę.
No ale dla mnie najgorszą wadą kominka z płaszczem jest brak kominka.
Nie wiem czy to wykonastwo, czy może brak szyby samoczyszczącej ale u znajomych zawsze nie widać ognia, cała szyba usmolona, wynika to z tego że mimo sezonowanego drewna to woda z płaszcza jest zabierana i kominek nie osiąga odpowiedniej temeratury spalania a to skutkuje kopceniem na szybę. Może ktoś ma lepiej zrobiony kominek z płaszczem ale ja nie widziałem czystej szyby w kominku z płaszczem :(

Wybór oczywiście należy do Ciebie. Możesz też zdecydować się na zwykły kominek i grzać tylko salon, ale mi się wydaje że to trochę marnotrastwo ciepła. Jeśli mało palisz to zwykły jeśli dużo to albo DGP albo płaszcz.

klimaw
30-01-2009, 18:10
rychow
Szedłeś po rurach i do czego dochodzisz-przecież do pompek. :D
Jeśli masz je zaplombowane w skrzynkach to tylko serwisant.
Chodziło mi o dT w stabilnych warunkach , jak grzeje min 20 mniut oraz o temperaturę wejścia i wyjścia dla DZ.
Sprawdż dokładnie pompki -przecież glikol sam się nie pompuje. :o
Krzywa grzewcza może być inna , ale u ciebie jest jakiś stan alarmowy i raczej krzywa nie ma na to wpływu.
Podaj typ pompy-może dokopię się do instrukcji lub jak masz to daj na prv. :D

rychow11
30-01-2009, 19:22
klimaw

oki pompkę znalazłem jest na trzecim biegu
temp ZD 15st temp wejścia 2st
ale ta cholera prawie cały czas grzeje

PC nateo smart

pozdrawiam :)

bonetka
30-01-2009, 19:53
Rychow11
podaj wszystkie parametry a więc DZ ( dolne zródło ) wejście/wyjście ...czyli DZ ?/? ...i GZ górnego zródła ( ile na zasileniu i ile na powrocie ) GZ ?/? .......podaj co tam jeszcze masz, chyba sterownik ma jeszcze coś podane, prawda ? ...co tylko dasz radę odczytać ......temp. spręzarki jak działa itd ......jak najwięcej .......
czy to tylko wtedy jak ciepło jest a może nie zauważyłeś i to nie ma związku z ciepłą pogodą tylko powtarza się cyklicznie ? .....
Instrukcji w necie nia ma :(
jak będzie więcej wiadomo to wtedy można będzie coś powiedzieć ....te 15*C czy 18 *C to co to jest ? ?????...
A tacy wspaniali :
www.instalator.pl/archi/mi10%2874%29/12.pdf -

klimaw
30-01-2009, 20:02
rychow
Jak masz PC uruchomioną od niedawna to ściągaj serwisanta-za co kasuje pieniądze lewus jeden? :evil:
Podaj tak jak prosi Bonetka-jak najwięcej parametrów.
Może masz instrukcję elektronicznie?

Bonetko
Zobacz , że nie tacy wspaniali:
http://hepi.pl/szukam_inwestora/images/docs/1233_oferta_inwestycyjna.pdf

Czyżby mieli kłopoty finansowe? :cry:

bonetka
30-01-2009, 21:30
Widocznie ..nie mają tak chetnych jak PPC Ecopower. Teraz prawie wszyscy kotłowcy chcą być PC -owcy :wink: ...
przykład ...Cichewicz i jego nowa PC od 2008 r http://www.cichewicz.pl/produkty/pompa_ciepla___einnova.php
Nateo już kiedyś zrobiło nieodpowiednią instalację ( dwie PC do domu ) i była nawet opisywana tutaj ........
Czy zgadzacie z tym , że podniesienie temp. w budynku z 20*C do 21*C zwiąksza zuzycie energii cieplnej o około 8 % ...natomiast z 20*do 25*C nawet o 40 % ....

Sasha
30-01-2009, 22:44
sorry za lamerskie pytanie

o co chodzi z 2 biegiem pompy?

bonetka
30-01-2009, 23:15
Sasha
mówilismy o biegach w dwóch znaczeniach ...zmiany pompy obiegowej na inny bieg i tu zobacz jak zmienia się prędkość ( przepływ ) przy wyzszym biegu ...
http://www.termsystem.com/pompy_co.htm
oraz chyba CK ma coś takiego że PC chodzi na drugim biegu ...( Ktoś pisał tak ...o ile dobrze zrozumiałam ) .
Ten test TRT ...jest stosowany do ustalenia podłoża gleby w inst. powyżej 30 kW i jest to metoda stosowana i uznana w Europie oprócz Skandynawi .( tam inne normy ) . Opiera się na normie niemieckiej VDI 4640 ( cz.1 ) i ( cz.2 innej )." Sonda geotermiczna naładowana zostaje okresloną ilościa ciepła która krąży w systemie i określa warunki termiczne ( przewodznie ciepła i opór termiczny otworu wiert. Poprzez symulację EED wykonuje sie model geotermicznego pola sondy z uwzględ. wyników TRT w tym dokładną kompensację ogrzewania / chłodzenia , dostrojenie za pomocą planera AG/TGA i wykorzystując zebrane dane z zainst. sondy pionowej poprzez algorytmy okresla się też rozkład energii w gruncie i mozliwe max. obciążenie na jedną sondę "
Sys a ta firma co dla nich robi to nie Dorsystem ?

HenoK
31-01-2009, 07:36
Czy zgadzacie z tym , że podniesienie temp. w budynku z 20*C do 21*C zwiąksza zuzycie energii cieplnej o około 8 % ...natomiast z 20*do 25*C nawet o 40 % ....
Nie zgadzamy się :lol: .
Po pierwsze zależy to od temperatury zewnetrznej.
Dla temp. zewnętrznej 0 st. C i temp. wewnętrznej 20 st. V dT=20 st.
Dla temp. wewnętrznej 21 st. V dT=21 st
Stąd straty w drugim przypadku będą 21/20=1,05=105%, czyli wyższe o 5% (a nie 8%).
Dal TZ = -20 st. C róznica będzie mniejsza 41/40=102,5%.

terplace
31-01-2009, 08:36
przykład ...Cichewicz i jego nowa PC od 2008 r http://www.cichewicz.pl/produkty/pompa_ciepla___einnova.php


Jak ktoś publikuje takie dane, to trzymać się z od nich z daleka. Dla tych większych jednostek, choćby spiąć układ dz bez wymiennika gruntowego to pompa wilo rs 25/7 dla tych większych jednostek nie da przepływu takiego jaki powinien być, nie mówiąc już o takim, jaki podali w tabeli. Natomiast przepływ gz to już katastrofa - jak w kotle. Przy mocy 17kW, 0,86m3/h da dT ok 17K! O innych rzeczach nie wspomnę. Może się czepiam jako m.in. inż elektryk, ale jak czytam że ktoś podaje zużycie prądu w kW to :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ani to zużycie ani prądu.

"Koeficjent transformacji" (a to słodkie).

klimaw
31-01-2009, 08:48
Czy ktoś ma na PC taryfę weekendową ( G12W), bo przechodzę na nią i jestem ciekaw jak na niej wychodzicie? :lol:
Najlepsze byłoby porównanie z G11.

zlotook
31-01-2009, 09:11
Co rozumiesz przez pojęcie "pompy ciepła w układzie otwartym" ?
Jak wyjaśnił to klimaw, pisałem o układzie z 2 studniami, a chodzi o pompkę wody do takiego układu.

pozdrawiam

maniak
31-01-2009, 20:04
Witam serdecznie,

Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?

POzdrawiam

jack_2000
31-01-2009, 20:14
Czy ktoś ma na PC taryfę weekendową ( G12W), bo przechodzę na nią i jestem ciekaw jak na niej wychodzicie? :lol:
Najlepsze byłoby porównanie z G11.

ja zdecydowałem się na przejście 15.01 - ale z g12 na g12w a po 2 tygodniach trudno o jakieś sensowne wnioski - tym bardziej że 1 tydzień bylismy poza domem :lol:

dużych oszczędności się nie spodziewam, ale największe zużycie jest właśnie w weekend - 2xtv, komputer, gotowanko i pieczonko, :lol: , dodatkowo wydłużyłem czas pompy w dzień w sobotę i niedzielę - zamiast tak jak w tygodniu 14-19 jest 14-21.

Dodatkowo żona nie musi czekać z pralką czy zmywarką do godzin taniego prądu - a spokój też musi kosztować :lol:

Zmiana z taryfy g11 na g12 daje duże oszczędności - w necie można znaleźć jakie koszty ponosi się przy taryfie g11 a jakie g12 - ja mam zuzycie 70% w niskiej taryfie i 30% w wysokiej więc zyskuję sporo. Np. w grudniu zużycie 950KWh. Gdybym miał g11 to opłata wyniosłaby ok. 400zł a tak przy g12 wyszło 300zł. Taryfa g12 opłaca się już przy proporcjach 50% na 50%. Zyskujemy wtedy ok. 10%.

Klimaw - zerknij na kalkulator taryfowy http://www.gigawat.pl/dom_kalkulator.18.html

sylvia1
31-01-2009, 20:58
a u mnie nie ma weekendowej :/

klimaw
31-01-2009, 21:49
sylvia1
A dlaczego u ciebie nie ma? :o
Jakiego masz operatora?

Jack-dzięki. :lol:

bonetka
31-01-2009, 22:27
Henoczku ..te stwierdzenia ( odnośnie tego zwiększonego zapotrzebowania ) to z art. Buderusa ...znalazłam też min. takie stwierdzenie ...co Wy na to ? :
podsumowując montaż PC jest uzasadniony ekoniomicznie gdy : temp. wewnatrz budynku nie będzie wyzsza niż 21*C ....
Terplace ..jak dobrze że możemy liczyć na Twoje wnikliwe oko i dowcip też .......
Maniak ...jak miło ..........
Vatra robiła min. dom Pielgrzyma w Oświęcimiu , chyba mają niezłe te PC ( dobra automatyka , programy czasowe , legionella do 70 *C , elektron. zawór rozpręzny , łagodny rozruch , GSM ( zależnie czy Logic czy Logic + (np. sterownik ..cała krzywa ze wszystkimi temp. i na wykresie i na panelu cyfrowo i literowo ) ale nie chcą zdradzać tajemnic :( Do tej PC albo już ma albo przymierza się Ravbc.
Klimaw
ja mam ..i struktura u mnie jest następująca 34, 09 % w I i 65,91% w II ....jestem zadowolona ....tylko są dwa rodzaje weekendowej i rozumiem że chodzi o dwutaryfówkę i dodatkowo weekend ....więc może być tylko lepiej bo sobotę i niedzielę dostaje się jakby w nagrodę ( piątek od g.22 .00- 6.00 poniedz. ) ( u mnie min. 12.000 kWh w roku trzeba zużyć żeby dostać )

Sasha
31-01-2009, 22:35
Nie pytam o biegi pompy a o sformułowanie jakie padało na tym forum wielokrotnie tj. " pompa ciepła przełączyła się na drugi bieg"

o co chodzi? U mnie nie ma żadnych biegów... ;)
czy jakis producent ma coś co można nazwać biegami i stąd ten skrót?

klimaw
31-01-2009, 22:36
Bonetko
Pytam o tę taryfę choć już się zdecydowałem , bo wypadają w tej taryfie tanie godziny 13.00-15.00. :cry:
Tanio jest tylko 21.00-6.00 i soboty wraz z dniami ustawowo świątecznymi. :D
To ciekawe z tymi 12000 kWh -u mnie nic nie sprawdzali.Dostałem od ręki. 8)

bonetka
31-01-2009, 22:43
...dać dali od razu ale jeśli nie zużyję tyle... to zabiorą ..ale u róznych dostawców jest inaczej ..może u Ciebie tego nie ma ? ja dostałam na piśmie czarno na białym .....
U mnie codziennie 13-15 i 22-6 i weekend jak pisałam i wszystkie święta, dni wolne itd.
Sasha
przecież napisałam że w dwóch znaczeniach ...nie chodzi o pierwsze ..czyli o drugie i napisałam , ze chyba Clima Komfort w swojej PC ma coś takiego ( I i II bieg ) ..nigdy w żadnej innej PC czegoś takiego nie spotkałam .........
Popatrz na sterownik CK . Jeśli PC jest w trybie automatycznym i po 4 godzinach pracy na I biegu nie osiągnie zakładanej temperatury to przełączy się na II bieg.
http://forum.muratordom.pl/post2334450.htm#2334450

zlotook
01-02-2009, 09:14
(..) ale u róznych dostawców jest inaczej ..może u Ciebie tego nie ma ? (..)

Czytając powyższe, można dojść do wniosku, że rozliczenie dwustrefowe oraz weekendowe zależy od podmiotu dystrybucyjnego w danym miejscu, a nie od wybranego operatora.

A wydawałoby się, że operatora można wybrać dowolnego z krajowych ...

terplace
01-02-2009, 11:50
podsumowując montaż PC jest uzasadniony ekoniomicznie gdy : temp. wewnatrz budynku nie będzie wyzsza niż 21*C ....


Moim zdaniem wprost przeciwnie. Im wyższa temp. wewnątrz, tym większe straty i zużycie energii cieplnej, więc uzasadnienie ekonomiczne stosowania PCi większe.

bartez-k
01-02-2009, 12:25
dostalem kolejna wycene pc:
Nibe fighter 1140 8 kW
sondy pionowe ok 200m
podłogówka (175 m2)
calosc 80 k
chyba brzmi nizle...co?

bonetka
01-02-2009, 12:37
Chodzi o PGE Dystrybucja Białystok a energię mam z Zakładu Energetycznego Białystok S.A.
http://fulereny.blink.pl/mum/T1.jpg
To chyba zależy od tego czy usługa jest kompleksowa czy nie tzn. czy jedno ( dystrybucja ( operator ) i drugie ( sprzedawca energ. elekt ) jest z dwóch zakładów ale tego samego podmiotu ( tu Białystok ) ..i wtedy "w rozliczeniach z odbiorcami przyłączonymi do sieci operatora prócz opłaty za energię elektryczną sprzedawca pobiera opłaty za usługi dystrybucji przyjmując do rozliczeń z odbiorcą stawki opłat oraz warunki ich stosowania wynikajace z taryfy operatora ".
Terplace
może zacytuję częśc ( na dole wszystko ) ( seria art. napisanych przez p. P. J. doradcę technicznego firmy Buderus , poprzednio w IVT ) ...
http://fulereny.blink.pl/mum/b1.jpg
przecież za każdą temp. w domu trzeba zapłacić obojętnie czym grzejemy ..cena ekspoatacji PC jest trochę wyzsza niż węgla ale niższa niż gazu to dlaczego nie PC ?
www.buderus.pl/files/200806161654040.Buderus%20Kurier%20nr%2025%20-%2004.2008.pdf

HenoK
01-02-2009, 15:10
może zacytuję częśc ( na dole wszystko ) ( seria art. napisanych przez p. P. J. doradcę technicznego firmy Buderus , poprzednio w IVT ) ...
http://fulereny.blink.pl/mum/b1.jpg
przecież za każdą temp. w domu trzeba zapłacić obojętnie czym grzejemy ..cena ekspoatacji PC jest trochę wyzsza niż węgla ale niższa niż gazu to dlaczego nie PC ?
www.buderus.pl/files/200806161654040.Buderus%20Kurier%20nr%2025%20-%2004.2008.pdf
Trudno żeby przedstawiciel Buderusa, firmy, która sprzedaje głównie kotły przy okazji omawiania pomp ciepła nie promował głównej produkcji swojej firmy ;).

klimaw
01-02-2009, 16:44
No to te traryfy są całkiem rózne.
W Enei taryfa G12W jest Bonetko całkiem inna niż u ciebie.
Tu tanio jest 6-21( nie do 22) oraz soboty i wszystkie dni świateczne.
Brak jest godzin taniej taryfy pomiędzy 13-15 oraz brak jakiegokolwiek limitu w zużyciu odpowiedniej ilości kWh.
http://www.enea.pl/index.php?page_id=53

Bartez
Wydaje mi się , że cenowo to dobra ofertra- czy ta cena z VPA? 8)
Jaka to firma? :wink:

bonetka
01-02-2009, 17:07
Kliaw
chyba się pomyliłeś ...nie 6-21 ..bo tu jest drogo (szczytowo ) tylko 21-6 i tu tak, tu jest tanio. Pisząc na poczatku że są dwie weekendówki ( różne znaczenia ) ..własnie chodziło mi o to że ja mam jedną (typowa dwutaryfówka godzinowa z rozszerzonym weekendem ) i jest jeszcze ta druga ..czyli tania tylko w nocy ( bez dnia ) i w weekendy ..dla tych co w tygodniu pracują a wszelkie prace wykonują w weekend .
Własciwie to ja jestem w porównaniu z Tobą o 1 godzinę do przodu ....Ty masz 21-6 ja 22-6 ...czyli tu tracę godzinę ale mam dwie w południe 13-15 ...czyli 1 godzina róznicy u mnie na plus ale razy 7 dni ...chyba dobrze ?
I są jeszcze ceny ....za tanią u mnie jest 0,17 gr za drogą 0,27 ( bez przesyłu ) a u Ciebie tania 0,17 droga 0,41 ....( przy normalnej dwutaryfówce 0,16 i 0,36 )
Henoczku
nie chodzi o promowanie swoich urządzeń bo to normalne i zrozumiałe tylko argument który jest kontrowersyjny i ja akurat się z nim nie zgadzam .
Wynikało by z niego że PC mają tylko morsy a już przekonywanie kogoś że ma odczuwać ciepło przy +21 *C w domu jest co najmniej niefortunne ..owszem przy podłogówce mozna zejść niżej bez obniżenia komfortu cieplnego ale bez przesady dla jednego wystarczy a dla drugiego nie .....ale temu co nie ....wcale nie znaczy że zastosowanie PC będzie nieekonomiczne .

klimaw
01-02-2009, 18:48
Bonetko
Jasne ,ze pomyłka z tymi godzinami. :oops:
We wszystkim masz rację z cenami tylko jakoś z tym zużyciem 12000 kWh rocznie byłoby u mnie kiepsko , bo to by znaczyło ,że miesięcznie 1000 kWh.
Za styczeń miałem dla samej PC 483 kWh więc doliczając chatkę nawet około
200 kWh miesięcznie ( a wszystko to w sezonie grzewczym ) nie miałbym szans choćby na 10000 kWh rocznie.
Czy ty masz rzeczywiście global zużycie roczne powyżej 12000kWh? :o

bonetka
01-02-2009, 19:34
Klimaw ...tylko usiądż ..proszę ..... ja za pierwszy rok tam ( budowało się , żle ustawiona PC ) zapłaciłam 6.700 ... zeszłam do 3.500 ( ale zdolna jestem , prawda ?) ( w W-wie 1.800 ) zobaczymy ile będzie teraz ...ale moja druga połowa nie oszczędza zupełnie ...tv całą noc i swiatło też i ...dookoła domu też ( fotokomórki nie ale lampy czasami tak ) ( ja już się czasami poddaję :( ) ...i mam dużo pożeraczy prądu : 2 lodówki ( jedna duża gastronomiczna 1.600 l) , 2 zamrażarki i 2 kuchnie elektr i 2 mikrofale ..i gotuje się i piecze wtedy kiedy trzeba a nie kiedy jest taryfa ( goście ) i pralka , komput. , żelazko ..słowem nazbiera się .
Wiesz ta kwota nie byłaby taka duża gdyby nie te przesyły stałe , zmienne , abonamentowe , sieciowe .:( ..to własnie mnie kładzie bo moja kwota faktycznego zużycia to jest np. 48 % a reszta to te właśnie składniki :( i gdzie tu sprawiedliwość ? :wink:

klimaw
01-02-2009, 20:21
Siedziałem. :D
Szok. :o :o :o
Jakby ci zabrakło do tych 12000 kWh w tym roku , to rzuć kabel do mnie -ja ci pomoge w zużyciu tych brakujących kWh. :lol: .

zlotook
01-02-2009, 20:54
To chyba zależy od tego czy usługa jest kompleksowa czy nie tzn. czy jedno ( dystrybucja ( operator ) i drugie ( sprzedawca energ. elekt ) jest z dwóch zakładów ale tego samego podmiotu ( tu Białystok ) ..i wtedy "w rozliczeniach z odbiorcami przyłączonymi do sieci operatora prócz opłaty za energię elektryczną sprzedawca pobiera opłaty za usługi dystrybucji przyjmując do rozliczeń z odbiorcą stawki opłat oraz warunki ich stosowania wynikajace z taryfy operatora ".

Nie ma obowiązku korzystania z tej "kompleksowości".
Dlatego jeśli lokalny Operator nie ma ciekawej taryfy, można wybrać dowolnego innego.

Natomiast z dystrybucją jest jak jest.

a&zb
01-02-2009, 22:32
Siedziałem. :D
Szok. :o :o :o
Jakby ci zabrakło do tych 12000 kWh w tym roku , to rzuć kabel do mnie -ja ci pomoge w zużyciu tych brakujących kWh. :lol: .

Zależy co się ma w domu... Właśnie oszacowałem nasze akwarium na jakieś 800 kWh rocznie...

Jak się zsumuje wszytkie urządzenia pozostające w stanie czuwania, np:
telewizor
dekoder
dvd / nagrywarka
audio
mikrofala
piekarnik
płyta indukcyjna
centralka alarmu
domofon
...
to też nieźle wychodzi w skali roku.

bonetka
02-02-2009, 09:35
Zlotook
pewnie że można wybrać ale to trudne , dlaczego? bo np. dystrybucja Białystok ma podpisaną umowę z 16 sprzedawcami energii z tego tak naprawdę jest kikunastu i to przważnie PGE tylko rózne miasta . Zeby dobrze wybrać to trzeba byłoby mieć jakiś program albo umieć liczyć i porównywać np. PGE Lublin ma kilka taryf G12 ..i tak G12 normalna 0,11/0,36 ( nocna/dzienna ), G12 NN 0,12/0,30 ( tak jak G12+niedziele ) i G12 NW 0,10/0,50 ( G12 +sobota + niedziela ) .
To bez zadnych obwarowań.
Pytanie czy dystrybucja na którą jestem skazana ( musi być z mojego rejonu ) ..liczy ze składników o identycznych wartościach niezależnie od miejsca wyboru sprzedawcy ? ......może dolicza coś manipulacyjnego ? bo to leci nie tylko przez ich sieci ale i sąsiada ( Lublin )
Jak nie ma prądu tam ..jakaś awaria ..to i ja nie mam, prawda ?
Nie wiem czy wszystko rozumiem nalezycie ...ale wybór nie jest prosty .........
Klimaw
dobrze że siedziałeś :) i dziękuję za propozycję :lol:
A&zb
jeden tv można przezyć na czuwaniu ale 5 trudniej :wink:

rume
02-02-2009, 10:25
Zeby dobrze wybrać to trzeba byłoby mieć jakiś program albo umieć liczyć i porównywać

Enea miała na stronce kalkulator do porównywania kosztów w zależności od taryfy i zużycia.
Ja mam w kompie ze starymi stawkami - w każdej chwili ma się pojawić z nowymi na stronie Enea.

a&zb
02-02-2009, 10:27
A&zb
jeden tv można przezyć na czuwaniu ale 5 trudniej :wink:

Poddaję się :)

Chyba że kupię sobie wzmacniacz klasy A, wtedy wykoszę wszystkich :lol:

Dodam jeszcze wzmacniacz antenowy - on też chyba coś ciągnie z gniazdka 24/7

szejens
02-02-2009, 11:30
Szejensiku witaj :D
oczywiście że jest ,,tzn . nie wiem czy masz wykorzystany ten jeden przedział czasowy ..jesli nie to mozesz go spokojnie przeznaczyć na to zmniejszenie krzywej i tak w menu 4.1 ustawiasz sobie godziny a w 4.1.1 masz coś takiego jak regulacja w zakresie -20/20 ( jak nie ustawione to jest 0 ) i albo sobie podbijasz ( + ) albo obnizasz ( -) ..np. -2 czy -4 ...i wtedy przy wszystkich temp. zewnetrznych na powrocie będzie o tyle zmniejszone ..czyli się może wcale do tej godz. zaprogramowanej przez Ciebie ( 5 rano ) nie włączyć ...jest to nic innego jak przesunięcie tej krzywej którą masz całej w dół ( -) ( utrzymywanie na powrocie z PC przy wszystkich zewnętrznych mniej o te np.2 *C niż by wynikało z krzywej która jest ustawiona normalnie .
Doświadczalnie musisz zbadać ile nalezy ustawić żeby się w ogóle nie włączała ..może -6 *C ?


Bonetka ale to jest z jakimś menu serwisowym? Bo ja u siebie nie wiedzę takich możliwości z poziomu użytkownika. Jeżeli mogłabyś to prosiłbm o jakąś głębszą instrukcję jak dotrzeć do menu 4.1 :)

a&zb
02-02-2009, 11:41
Szejensiku witaj :D
oczywiście że jest ,,tzn . nie wiem czy masz wykorzystany ten jeden przedział czasowy ..jesli nie to mozesz go spokojnie przeznaczyć na to zmniejszenie krzywej i tak w menu 4.1 ustawiasz sobie godziny a w 4.1.1 masz coś takiego jak regulacja w zakresie -20/20 ( jak nie ustawione to jest 0 ) i albo sobie podbijasz ( + ) albo obnizasz ( -) ..np. -2 czy -4 ...i wtedy przy wszystkich temp. zewnetrznych na powrocie będzie o tyle zmniejszone ..czyli się może wcale do tej godz. zaprogramowanej przez Ciebie ( 5 rano ) nie włączyć ...jest to nic innego jak przesunięcie tej krzywej którą masz całej w dół ( -) ( utrzymywanie na powrocie z PC przy wszystkich zewnętrznych mniej o te np.2 *C niż by wynikało z krzywej która jest ustawiona normalnie .
Doświadczalnie musisz zbadać ile nalezy ustawić żeby się w ogóle nie włączała ..może -6 *C ?


Bonetka ale to jest z jakimś menu serwisowym? Bo ja u siebie nie wiedzę takich możliwości z poziomu użytkownika. Jeżeli mogłabyś to prosiłbm o jakąś głębszą instrukcję jak dotrzeć do menu 4.1 :)

Jak to jest IVT to przytrzymujesz wciśnięty lewy klawisz (ok 5 sekund) aż się pojawi pełne menu użytkownika (poziom K2). Tam masz dostęp do 4.1, 4.1.1 i 4.3. Wróci do poziomu K1 samo po ok 30 minutach.

swimmer
02-02-2009, 13:25
no wlaśnie - energia na terenie podlasia od 1 stycznia zdrożała dla odbiorców indywidualnych o średnio...17%. Skąd wiem - kolega dostał fak. 5-go. teraz ja poczekam do maja na wyrównanie.....też mam g12. 23 lutego napiszę ile zużyłem od 23 grudnia..czyli w te mrozy.

klimaw
02-02-2009, 14:16
napiszę ile zużyłem od 23 grudnia..czyli w te mrozy.
Za styczeń 2009 miałem zuzycie 483 kWh. :D :D
Chwalcie się swoimi jak macie podliczniki. :lol:

rume
02-02-2009, 14:21
napiszę ile zużyłem od 23 grudnia..czyli w te mrozy.
Za styczeń 2009 miałem zuzycie 483 kWh. :D :D
Chwalcie się swoimi jak macie podliczniki. :lol:

Lepszy jesteś u mnie 738,4kWh (pompa 6kW 120 podłogówki).

klimaw
02-02-2009, 14:28
rume
Nie uważasz , że coś za dużo?Czy to tylko z podlicznika PC? :o
PC mamy takie same,powierzchnię podłogówki też.
Żeby to 50-100 kWh więcej , ale 250 ? :x
Jaką temperaturę trzymasz w domu?
Ja nie jestem piecuch i mamy 20-21*.Może masz dużo większą? :wink:

szejens
02-02-2009, 15:12
Jak to jest IVT to przytrzymujesz wciśnięty lewy klawisz (ok 5 sekund) aż się pojawi pełne menu użytkownika (poziom K2). Tam masz dostęp do 4.1, 4.1.1 i 4.3. Wróci do poziomu K1 samo po ok 30 minutach.

No nie, mój to Buderus. Jak opisamy jest lewy klawisz w IVT? U mnie chyba MENU. U was to samo? Info - coś tam - Menu

rume
02-02-2009, 15:32
rume
Nie uważasz , że coś za dużo?Czy to tylko z podlicznika PC? :o
PC mamy takie same,powierzchnię podłogówki też.
Żeby to 50-100 kWh więcej , ale 250 ? :x
Jaką temperaturę trzymasz w domu?
Ja nie jestem piecuch i mamy 20-21*.Może masz dużo większą? :wink:
Ja mam 21-22*C z tego około 25% cwu. Średnia temperatura zewnętrzna może też inna? :(

bonetka
02-02-2009, 16:10
Szejesiku ..
u Was ( Buderus ) na dole ( pod szklanym ekranem ) są 3 przyciski i są takie jak u nas ( chyba ?) i są odpowiednikiem tego co jest na szklanym panelu czyli patrząc od lewej :ogrzewanie , info , menu..
Lewy u Ciebie nie może być info ..tylko środkowy ..wiesz dlaczego ? bo spójrz do instrukcji wtedy one nie odpowiadałyby temu pod czym są ( szkalne ekrany mamy identyczne ).
Czyli tak masz przejść na poziom uztkownika U2 :
Na poziomie menu użytkownika U2 znajdują się nastawy podstawowe i nastawy rozszerzone.
W menu startowym nacisnąć i przytrzymać Ogrz, aż
pojawi się Dostep = UZYTKOWNIK2.
W górnym prawym rogu wyświetlacza pojawi się
U2. ( inst. str.6/24 ) ( to dłuższą chwilę trzeba przytrzymać )
i jak tu już bedziesz to masz nacisnąć : menu...i przejść kolejno aż znajdziesz i ustawisz .. ( tak jak pisałam ) (inst. .str.16)
w razie kłopotów ..pisz

Klimaw i Rume
podajcie na dobę w kWh ..tak będzie bardziej precyzyjnie i można będzie porównać ....

a&zb
02-02-2009, 16:44
rume
Nie uważasz , że coś za dużo?Czy to tylko z podlicznika PC? :o
PC mamy takie same,powierzchnię podłogówki też.
Żeby to 50-100 kWh więcej , ale 250 ? :x
Jaką temperaturę trzymasz w domu?
Ja nie jestem piecuch i mamy 20-21*.Może masz dużo większą? :wink:
Ja mam 21-22*C z tego około 25% cwu. Średnia temperatura zewnętrzna może też inna? :(

Powierzchnia m2 i temperatura wewn / zewn to nie wszystko. Jakie macie systemy wentylacji? Ile kanałów wentylacyjnych? Powierzchnia okien i drzwi, wreszcie stosunek łacznej powierzchni przegród do kubatury ogrzewanej. To wszytko razem potrafi zrobić sporą różnicę nawet gdy ktoś ma podobną powierzchnię i systemy docieplenia.

Inka Opole
02-02-2009, 16:44
a u mnie za styczen prawie 1400kw ale to jest caly prad lacznie z gotowaniem
w zl bedzie to okolo 500zl..coz mysalem ze bedzie ciutke mniej..ale powiedzmy ze okolo 150zl odlicze na prad i gotowanie to zostanie 350zl..a tyle znajomy wydaje przy tanim miale wiec znowu nie jest tragicznie..mam nadzieje ze w nastepnym sezonie bedzie lepiej
wentylacja grawitacyjna
obecnie dzienne zuzycie jest na poziomie 37kw (caly prad)
pozdr
rafal

a&zb
02-02-2009, 16:51
Jak to jest IVT to przytrzymujesz wciśnięty lewy klawisz (ok 5 sekund) aż się pojawi pełne menu użytkownika (poziom K2). Tam masz dostęp do 4.1, 4.1.1 i 4.3. Wróci do poziomu K1 samo po ok 30 minutach.

No nie, mój to Buderus. Jak opisamy jest lewy klawisz w IVT? U mnie chyba MENU. U was to samo? Info - coś tam - Menu


Od lewej: Ogrz Info Menu

Na stronie http://www.sunenergy.pl/ pod zakładką Technologia możesz pobrać symulator sterownika IVT. Przytrzymując Menu przez ok 10 sekund wchodzisz w tryb serwisowy i masz dostęp do wszystkich opcji.

klimaw
02-02-2009, 17:45
Klimaw i Rume
podajcie na dobę w kWh ..tak będzie bardziej precyzyjnie i można będzie porównać ....
Bonetko
Za dobę nie będzie precyzyjniej , bo doba dobie nie równa ( goście,weekendy,spadki temperatur na zewnątrz itp.).
Najprościej 483kWh/31 dni=średnio około 15-16 kWh na dobę za styczeń. :lol:

bonetka
02-02-2009, 17:56
Może masz rację ale coś takiego bardziej do mnie przemawia .przecież to średnia i też pokazuje z goścmi , spadkami itd. to tylko wynik dzielenia .....Twój wynik jest bardzo dobry :) gralutuję ....przeważnie są około 20 i wyżej do nawet 36 kWh/24h .zależnie u Kogo i co i jak .......

klimaw
02-02-2009, 18:05
No nie mam sie co zacieszać , bo mam stosunkowo małą powierzchnię do ogrzania. 8)
Dodatkowo moje położenie - zachodniopomorskie(śledzie) :wink:
Jeśli jednak wspomnę moje stare mieszkanie to za taki grudzień czy styczeń zapłaciłbym za gaz około 600 zł , a grzałem tylko 80m2 w porównaniu do 122m2 teraz. :lol:

zlotook
02-02-2009, 18:13
Pytanie czy dystrybucja na którą jestem skazana ( musi być z mojego rejonu ) ..liczy ze składników o identycznych wartościach niezależnie od miejsca wyboru sprzedawcy ?

Stawki dystrybucyjne są niezależne od sprzedawcy energii i w Twoim wypadku są określone w taryfie dla Białegostoku, która jest na stronie URE:
http://www.ure.gov.pl/download.php?s=1&id=1779

Zakup "prądu" w Enei, Enionie, PGE, czy też gdziekolwiek indziej, będzie obciążony takimi samymi opłatami przesyłowymi.
Upraszcza to trochę obliczenia, ale i tak zadanie odrobić trzeba.

Niedawno znalazłem stronę z kalkulatorem
http://www.energia-taniej.pl/Calculator.aspx
wygląda na aktualizowany, ale czy dobrze liczy, tego nie wiem.
Wadą jego jest stare nazewnictwo, tj. ZEB i Zakład Energetyczny Białystok.
Kto chce może popróbować coś policzyć.

Mnie on się nie przydał, bo akurat nie ma Enionu Nowy Sącz. :(

ravbc
02-02-2009, 19:29
Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?
Ja słyszałem. Nawet ofertę od nich dostałem. A mało ich słychać, bo po pierwsze to nie jest polska firma ;-) a po drugie robią raczej duże instalacje, a tu się ludzie chwalą jak najmniejszymi raczej ;-)

bonetka
02-02-2009, 20:22
Ravbc
dlaczego uważasz że to nie jest polska firma ? ......a to ,to co? :
Vatra S.A.
Społka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000126838
NIP 675-11-95-504 REGON 351548571
Wysokość kapitału zakładowego: 960.000 zł Kapitał opłacony w całościVATRA S.A.
30-011 KRAKÓW WROCŁAWSKA 53
Województwo: MAŁOPOLSKIE
Status firmy: Firma aktywna, Zatrudnienie: 6-20
Data rejetracji w KRS: 2002-08-13
Sposób reprezentacji:
DO PRZYJMOWANIA I SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI ORAZ PODPISYWANIA W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIENI SĄ: W PRZYPADKU ZARZĄDU...
ZARZĄD:
TETŁAK TOMASZ − PREZES
TUSZYŃSKI LUDWIK − WICEPREZES
Złotook
dziękuję ..trzeba by się zastanowić i policzyć
taryfę można zmienić po roku a sprzedawcę ? ..nie interesowałam się tym na razie ...

maniak
02-02-2009, 20:31
Zastanawia mnie dlaczego ciężko znaleść jakiekolwiek opinie o PC polskiego producenta VATRA? Słyszał ktoś o nich ?
Ja słyszałem. Nawet ofertę od nich dostałem. A mało ich słychać, bo po pierwsze to nie jest polska firma ;-) a po drugie robią raczej duże instalacje, a tu się ludzie chwalą jak najmniejszymi raczej ;-)

Dzięki za odpowiedź. Jeżeli to nie jest polska firma to w takim razie skąd oni są?

ravbc
02-02-2009, 20:35
dlaczego uważasz że to nie jest polska firma ?
No chyba mi się coś ubzdurało. Sam już nie wiem. Chory jestem, może lepiej, żebym się nie odzywał ;-)

bonetka
02-02-2009, 21:07
Ravbc
nie możesz się nie odzywać bo nam wszystkim byłoby smutno bez Ciebie wszak jesteśmy jedną Rodziną ..no co Ty ...
a może Ty wiesz coś o czym my nie wiemy ?
A wiecie że Specjalistą d/s geoptermii w Vatra S.A. jest p.J. Kotyza red. naczelny Globe Energy .
Maniak
ja też napisałam cokolwiek, jeśli czytałeś ( tuż po Twoim zapytaniu )

maniak
02-02-2009, 21:17
Widziałem bonetko, dzięki.

klimaw
02-02-2009, 21:29
...wszak jesteśmy jedną Rodziną ..
No to jak w rodzinie jest powód do świętowania . :o
Stół zastawia i stawia na nim to i owo Bonetka :lol:
A dlaczego ? 8)
Bo za chwilę będzie miała 1000 postów-huuuuurrrrra niech żyje!!!!! :lol: :lol: :lol:
Gdzie ten stół? :D

bonetka
02-02-2009, 21:50
Klimawku ..rozbawiasz mnie :lol: ...DZIĘKUJĘ ... :lol: .
wiecie że bym Wam Wszystkim nieba przychyliła :) ...ten stół to nie tylko trunki :lol: ( dla Każdego coś miłego :) i smakołyki ( dla Każdego coś dobrego :) ale i życzenia abyśmy byli zdrowi , młodzi , bogaci i finansowo i duchem , szczęśliwi , uśmiechnięci i radośni :D
Vatra kiedyś badała swoją PC woda-woda o mocy 35kW ze sprężarką spiralną w zależności od DZ i GZ .....
http://ir.ptir.org/index.php?mood=article&article_id=1312
w/g raportu " ocena stanu i perspektyw produkcji krajowej urządzeń dla energetyki odnawialnej " z 08.2007.. produkcja Vatry z 99 szt w 2005r ma wzrosnąć w/g perspektyw do około 300 szt w 2009r przy znaczącym zmniejszeniu udziału kosztów produkcji PC cenie katalogowej urządzeń ( efekt skali ) oraz wzrostowi rynku firmy z około 20 do ponad 30% . ( porównywali 5 producentów Engorem , Hibernatus, Stiebel Eltron , Vatra , Viessman i 25 większych dystrybutorów )
Na stronie intern. nie ma cen ja mam takie (nie wiem czy aktualne )
CENNIK POMP CIEPŁA VATRA WRAZ Z WYKONANIEM KOLEKTORA GRUNTOWEGO POZIOMEGO
Zestaw o mocy 9,82 kW typ VATRA B10S/1A1
cena - 16 900 zł netto
wraz z kolektorem gruntowym cena netto 40 960 zł.
Zestaw o mocy 21,48 kW typ VATRA B21S/1A1
cena - 24 700 zł netto
wraz z kolektorem gruntowym cena netto 64 700 zł.
Zestaw o mocy 26,09 kW typ VATRA B26S/1A1
cena - 30 400 zł netto
wraz z kolektorem gruntowym cena netto 71 100 zł.

zlotook
02-02-2009, 23:52
taryfę można zmienić po roku a sprzedawcę ?
zmiana grupy taryfowej skutkuje najczęściej wymianą licznika, stąd być może to ograniczenie 12 miesięczne.

sprzedawcę w tej samej grupie taryfowej można zmieniać częściej, ale wiąże się to z wypowiedzeniem poprzedniej umowy i związanym okresem wypowiedzenia.

mery26
03-02-2009, 08:47
Chwalcie się swoimi jak macie podliczniki. :lol:
Nie mam podlicznika-to mogę się "(ch)walić"??
Liczone na podstawie licznika h pracy: styczeń na ogrzewanie jakieś 890 kWh z uwzględnieniem taryf (I-30%; II-70%) to jakieś 308 zł. Dodatkowo c.w.u (na podliczniku) 96kWh, co daje 35 zł.

swimmer
03-02-2009, 11:31
tak mi mów - tak mi dobrze :lol: mamy podobne lub takie same pompy wie może i u mnie tak będzie, ale ja spiszę dopiero 23...

bonetka
03-02-2009, 11:52
Chcę Wam tylko powiedzieć , ze liczone z licznika pracy PC faktyczne wyniki mogą być lekko na plus ( realne godziny mniejsze i mniej kosztują ) , dlaczego ? dlatego , że nie wszystkie PC liczą idealnie te godziny ..niektóre zaokrąglają w górę ( nie podają idealnie godziny i minuty )np. IVT zaokrągla ...jak zlicza jakoś w pamięci zaokrągla ale póżniej te brakujące minuty odejmuje ..to mniejszy błąd albo go nie ma ( odczytanie akurat w momecie gdy jest dobry ) jeśli nie tylko dodaje za każdym razem na + ( albo na minus np. 1,15 to faktyczna 1 godz. ) ? -wtedy wynik nie jest idealny ...
Zlotook
nie mam tu umowy ale popatrzę ...

klimaw
03-02-2009, 12:03
zmiana grupy taryfowej skutkuje najczęściej wymianą licznika, stąd być może to ograniczenie 12 miesięczne.


Przynajmniej u mnie nowe liczniki zakladają elektroniczne i w przypadku zmiany taryfy są tylko przeprogramowywane. 8)

mery26
03-02-2009, 12:59
Mery
..czy teraz też wybrałbyś taką moc PC ? Wiem ze masz duże przeszklenia ) ..nie wiem jaką masz pow. po podłodze ale masz rekuperator (?) czyli z rekuperatorem 14 kW ......czy zechciałbyś coś napisać na ten temat ......bo przyznaj że to dużo i to sama podłogówka .... ..ogrzewasz też garaż czy nie ..czy on jest w tym czy dodatkowo ? ......chyba miałeś jakiś zapas mocy jak były mrozy ? ..ile PC wtedy działała ? jaką masz tem. wewnetrzną ?
rany-od groma pytań.Postaram się...
czy teraz też wybrałbyś taką moc PC ?
nie wiem bo sie na tym nie znam zasadniczo w normalnych warunkach wystarcza praca PCi w tanich taryfach + około 4h w drogich= ok 12h/dobe. Przy -22st nawet do 20h/dobe.
pow. po podłodze
powierzchnia samej podłogówki to ok. 200m2 . Dokładnie nie liczyłem.
ogrzewasz też garaż
zasadniczo NIE. Jednak ogrzewana jest tzw. kotłownia do której wchodzi się z garażu (malutka pętelka). Poza tym garaż nie jest izolowany termicznie od budynku (zatem straty na grzanie pośrednie są!!!
chyba miałeś jakiś zapas mocy jak były mrozy
Tak - j.w. - 4h :lol:
jaką masz tem. wewnetrzną
staram się trzymać w okolicach 21st. Poniżej 19 to b. zimno; 20-21 chłodno, pow. 21-22 ciepło; pow. 22 jest duszno. jednak podane temp. zależą od miejsca pomiaru. U mnie regulator stoi w rogu pomieszczenia na parterze pomiędzy dwoma sporymi oknami.
Reku jest-teraz wyłączony. Przy grzaniu wilgotność spada poniżej 40% zatem jest tyle dziur w chacie że reku nie musi dmuchać :lol: Trza niestety jeszcze poprawić wiele po "specach".

A... i jeszcze jedno. Zgadzam się że wskazania zużycia energii przez PCi na podstawie licznika h pracy nie są dokładne-dlatego zawsze zaznaczam że to przybliżona kalkulacja. Trzeba przecież dodać pracę pompki obiegowej, fakt że na I biegu (o mocy nominalnej ok. 1kW) włącza się "dopalacz" (tzn. PCi wchodzi na wyższe obroty-podnosi sobie temp.) i takie tam inne zmienne...
Jednakże, analizując rachunki za prąd mogę stwierdzić, iż przyjęty sposób liczenia jest b. zbliżony to faktycznego. Jasna sprawa że marzy mi się dodatkowy licznik na samą PCi- może kiedyś :)
Dla poparcia rozważań teoretycznych dodam cyfry z listopada:
zużycie energii ogółem: 1120kWh (I-310kWh; II-810kWh) - 430zł
praca PCi:477kWh (196zł)
c.w.u: 95kWh (52zł)
dom różnicą: 181 zł co odzwierciedla zużycie w m-cach letnich

a&zb
03-02-2009, 17:11
Zgadzam się że wskazania zużycia energii przez PCi na podstawie licznika h pracy nie są dokładne-dlatego zawsze zaznaczam że to przybliżona kalkulacja. Trzeba przecież dodać pracę pompki obiegowej, fakt że na I biegu (o mocy nominalnej ok. 1kW) włącza się "dopalacz" (tzn. PCi wchodzi na wyższe obroty-podnosi sobie temp.) i takie tam inne zmienne...
Jednakże, analizując rachunki za prąd mogę stwierdzić, iż przyjęty sposób liczenia jest b. zbliżony to faktycznego. Jasna sprawa że marzy mi się dodatkowy licznik na samą PCi- może kiedyś :)
Dla poparcia rozważań teoretycznych dodam cyfry z listopada:
zużycie energii ogółem: 1120kWh (I-310kWh; II-810kWh) - 430zł
praca PCi:477kWh (196zł)
c.w.u: 95kWh (52zł)
dom różnicą: 181 zł co odzwierciedla zużycie w m-cach letnich

Jeżeli mamy porównywać z jakimkolwiek innym wodnym systemem wodnym grzewczym, to wszędzie chyba musi być wymuszony obieg, zatem pompy obiegowej gz raczej nie liczymy jeśli porównujemy np. z samym zużyciem gazu.

U mnie podlicznik wciąż czeka na elektryka (wraz z przyłączem :evil: ). Póki co z symulacji zakładającej że zużycie przez pozostałe odbiorniki jest stałe wychodzi mi że w styczniu PC 9kW spożyła łącznie ok. 1000 kWh, w tym jakieś 85 kWh na cwu. To się wydaje być sporo na 141 m2, ale zwracam uwagę że:
- dom jest parterowy czyli ma sporą powierzchnię przegród względem kubatury (luksus nieposiadania schodów jak widać musi kosztować :D )
- dość rozbudowana wentylacja mechaniczna nie ma zamykanych kratek, co będę musiał skorygować, bo ja się w zimie robi sucho to można większość spokojnie pozamykać
- niestety zafundowałem sobie system mieszany tzn. wszędzie jest podłogówka ale w łazienkach i pralni są dodatkowe grzejniki, które są zasilane z wyższej krzywej (trzeba było zrobić ścienne), co niewątpliwie obniża COP. Tu jest jeszcze spore pole do eksperymentowania z ustawieniami ale to później jak będę miał podlicznik.
- znajomi twierdzą że ich domy w pierwszym / drugim sezonie po postawieniu ciągnęły ciepło jak smoki w stosunku do tego co jest teraz.

klimaw
03-02-2009, 17:36
a&zb
Coś tu nie pasuje. :o
Jeśli u mnie 6kW na 122m2 zużyła 483 kWh w styczniu i też mam dom parterowy i też grzeję od wrzesnia 2008 to albo ja mam tak mało kWh albo ty tak dużo. :cry:
Co do przegród w domu parterowym to jest sprawa dyskusyjna , bo jeśli wziąść wszystkie przegrody czyli ściany i skosy dachu w domu piętrowym ,a z drugiej strony ściany i powierzcznię sufitu w domu parterowym to ten stosunek nie jest taki zły , jeśli nawet nie podobny.
Przeważnie nikt nie liczy do przegród połaci dachowych. :o

bonetka
03-02-2009, 18:42
Mary
bardzo Ci serdecznie dziękuję że zechciałeś odpowiedzieć ( wykasowałam post, przepraszam , bo najpierw wydawało mi się to strasznie duzo na tę Twoją uzytkową ( 180 ) i dlatego napisałam a pózniej gdzieś znalazałam że dom ma 250 mkw i to zmieniało sytuację ) .
Myslę , że PC nie mogałby być mniejsza jeśli założenie miałoby być żeby grzać tylko w tanich taryfach ( i tak grzejesz 4 godziny w drogiej ...było -20 ale gdyby niżej... ).
temp. też ok 21-22 skoro wystarcza to też znaczy że podłogówka jest dobrze zrobiona ( nie liczę oczywiście preferencji mieszkańców i krzywej ).
Dobrze byłoby jeszcze wiedzieć ile np. PC puszcza na podłogówkę przy jakiejś określonej zewnetrznej ...np. przy -5 czy jak jest 0 .są takie dane gdzieś ?, można to jakoś zobaczyć? .....wtedy byłoby wiadomo ile musisz puścić i jaki masz komfort .( 21-22 *C ) .
Bo co innego puścić 35 *C i mieć w domu 22 * a co innego 29 *C i też mieć 22 * przy jakiejś okreslonej temp. zewnetrznej .

Natomiast uważam że nie można utożsamiać biegów pompy PC CK z biegami pompy obiegowej , to są zupełnie inne sprawy ...tu bieg CK jest to zwiększenie jakby krzywej grzania wejście w wyzsze parametry a nie zwiększenie obrotów pompy obiegowej podłogówki .
Poza tym czasami odjęcie pompek obiegowych jest niemożliwe bo ktoś na liczniku może mieć wszystko razem )
Klimaw ...to są efekty właśnie dwóch róznych krzywych grzania tej na grzejniki ( wyższej ) i na podłogówkę ( niższej ) i wyzszej PC ( Ty 6 kW a A&zb ma 9 ...więc wiecej prądu pobiera ) i może wyższej temp. w domu.
Natomiast niezbyt rozumiem tę wentylację mechaniczną .z reku ..bo gdy działa powinno być taniej niż gdy nie działa ...bo powietrze jest już ogrzane mimo że świeże i ma jakąs temp. i podłogówka nie musi tak grzać....
A może poobserowowalibyście przez jakiś czas ..czy to się realnie przekłada i jeśli tak to ile % można zaoszczędzić ?
Wilgotność spada ( na minus ) ..rozumiem ale czy to się jakoś przekłada na te oszczędności ( co mozna zyskać ...nic ???) .
A&zb.
nie napisałeś jeszcze jaką masz temp. w domu i na jakiej wyższej chodzą grzejniki , ?

a&zb
03-02-2009, 18:57
nie napisałeś jeszcze jaką masz temp. w domu i na jakiej wyższej chodzą grzejniki , ?

22*C

Grzejniki są ustawione na krzywej 5.

bonetka
03-02-2009, 19:08
dziekuję ,
a wiesz że krzywa 5 to jest najwyższa realna krzywa jaka może być ? ( jest niby do 10 ale realnie to do 5 bo przy niej przy -25 może być około 57 *C czyli max na powrocie ..i .wyżej o te np. 5*C na zasilaniu czyli max jaki może dać PC w ogóle ...) . U mnie kiedyś przy tej krzywej zadziałał presostat i się wyłączyła ( za wysokie ciśnienie ) .
Skoro masz taka krzywą to nic dziwnego że duże zużycie ....
ps. wiem co jest napisane w instrukcji ...4-6,5 ustawienie dla kaloryferów ..ale zobacz jak jest przy bardzo niskich temp.( -20 --30 ) ...wszak 5 na wykresie to linia prosta z 60 *C na powrocie

a&zb
03-02-2009, 19:10
a&zb
Coś tu nie pasuje. :o
Jeśli u mnie 6kW na 122m2 zużyła 483 kWh w styczniu i też mam dom parterowy i też grzeję od wrzesnia 2008 to albo ja mam tak mało kWh albo ty tak dużo. :cry:
Co do przegród w domu parterowym to jest sprawa dyskusyjna , bo jeśli wziąść wszystkie przegrody czyli ściany i skosy dachu w domu piętrowym ,a z drugiej strony ściany i powierzcznię sufitu w domu parterowym to ten stosunek nie jest taki zły , jeśli nawet nie podobny.
Przeważnie nikt nie liczy do przegród połaci dachowych. :o

Skosy nie mają dużego wpływu ale weź uproszczony przykład:
1. Dom 200 m2 parter 20x10m o wys kondygnacji 3 m czyli kubatura 600 m3 - pow przegród ściany+sufit+podłoga = 180m2+200m2+200m2 = 580m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,97
2. Dom 200m2 piętrowy 10x10m na parterze i na piętrze. Kubatura jest ta sama - 600m3. Pow przegród zewn ściany+sufit+podłoga = 240m2+100m2+100m2 = 440m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,73 Parterowy jest o 1/3 gorszy.

Jaki masz system wentylacji i temperaturę w domu?

a&zb
03-02-2009, 19:13
dziekuję ,
a wiesz że krzywa 5 to jest najwyższa realna krzywa jaka może być ? ( jest niby do 10 ale realnie to do 5 bo przy niej przy -25 może być około 57 *C czyli max na powrocie ..i .wyżej o te np. 5*C na zasilaniu czyli max jaki może dać PC w ogóle ...) . U mnie kiedyś przy tej krzywej zadziałał presostat i się wyłączyła ( za wysokie ciśnienie ) .
Skoro masz taka krzywą to nic dziwnego że duże zużycie ....
ps. wiem co jest napisane w instrukcji ...4-6,5 ustawienie dla kaloryferów ..ale zobacz jak jest przy bardzo niskich temp.( -20 --30 ) ...wszak 5 na wykresie to linia prosta z 60 *C na powrocie

Na powrocie to się miesza z powrotem podłogówki więc nie powinno być aż tak dużo... tak czy inaczej z obserwacji temperatur wewn i zewn wynika mi że te krzywe potrzebują "wypłaszczenia" czyli podbicia w temp dodatnich i obniżenia w tem ujemnych.

bonetka
03-02-2009, 19:29
Co do podwyzszenia i obniżenia to masz rację .......to zmniejszenie przy niższych temp. powoduje że nie ma tego ryzyka max na powrocie ( 57*) natomiast jesli jest tak rzeczywiście że "woda na doprowadzeniu do systemu grzewczego ( wejścia ) jest dotąd podgrzewana dopóki woda na powrocie ( powrotu ) nie uzyska odpwiedniej temeratury " to mieszanie się wody z powrotem nie ma tu znaczenia ..
bo najpierw jest czujnik powrotu a pózniej mieszanie czyli zawór trójdrogowy .......czyli PC podgrzewa najpierw temp. wejścia do systemu grzewczego w/g wskazań temp. powrotu a póżniej miesza .........i tu nie ma znaczenia ......
Zgadzasz się ? mam rację ? .....a może obstawiamy :lol:

Black&Zaba ..cieszymy się że Ty się cieszysz :)

klimaw
03-02-2009, 19:34
Pow przegród zewn ściany+sufit+podłoga = 240m2+100m2+100m2 = 440m2 czyli stosunek pow przegród do kubatury = 0,73 Parterowy jest o 1/3 gorszy.

Jaki masz system wentylacji i temperaturę w domu?

O ile z obliczeniem dla parteru sie zgadzam o tyle dla piętrowego nie,nie ,nie. :o :o :o
Liczysz dla parteru powierzchnię sufitu , czyli przegrody pomiedzy zimnym i ciepłym jako 200m2-OK.
Dla piętrowego powierzchnię sufitu jako 100m2-a jaka to jest przegroda pomiędzy ciepłym i zimnym??? :o :o :o
Tu własnie jako przegrodę trzeba liczyć powierzchnię skosów. 8)

Wentylacja grawitacyjna.Temperatura w chatce 21*. :wink:

odwiertypionowe
03-02-2009, 20:54
Przepraszam ze wejde w słowo ale czy ktoś z forumowiczów może polecić sprawdzonego producenta u-bandów lub kompletnych kolektorów z gwarancją?

klimaw
03-02-2009, 21:14
Możesz rozwinąć? 8)

Black&Zaba
03-02-2009, 21:23
teraz chwila "pocieszenia" dla tych co im dużo prądu zużywa PC ;-)
od połowy grudnia notuję skrupulatnie czas pracy, ustawienia i temperaturki (nawet zaznaczam sobie kiedy średnio, a kiedy mocno wiało) dla naszego domku:
300m2 podłogi grzane parter 200m2 użytkowe + 100m2 otwarta na salon antresola/poddasze kubaturka ogrzewana około 770m3 (ciężko mi dokładnie tę antresolę policzyć) wentylacja mechaniczna z GWC bez reku (czyli wyrzucam ciepełko z wilgocią non-stop na zewnątrz), dom świeżutki
i wyniki Nibe 1240 12kW (styczeń, oj zimny na prowincjach Wa-wy) średnio 18h pracy dzienie z tego 1,5h CWU razem 560h w styczniu, wewnątrz temp 20-21,5* (prawie doregulowałem pomieszczenia i tak zostanie, nam zmarźluchom przy kaloryferach trzymającym 23-24* jest teraz ciepło) - krzywa 5 przesunięcie -1, w NIBE to przy średniej 0 wymagane na zasilaniu 29,5, czyli pompa grzeje do 31,5 (niżej napiszę dlaczego tak)
spojrzałem dziś na główny licznik w domu (nie mam podlicznika) i moje szacunki 3kW/godzinę (liczę pompę z pompkami DZ i GZ, zgodnie z instukcją i ich ustawionymi biegami) się potwierdzają prawie idealnie - tolerancja jakieś 10% na pomyłkę ile pozostałe urządzonka w domu ciągną,
czyli 1700kW za ten miesiąc - i powiem Wam tylko tyle - jestem bardzo zadowolny z takiego wyboru i dopasowania PC do potrzeb, cały pierwszy najgorszy sezon zamknie się kosztem <3500PLN czego na oleju, czy gazie w tym domu nie miałbym szans osiągnąć, pozdrawiam ciepło

uwaga do krzywych - z moich dedukcji NIBE liczy sobie w/g pogodówki temp. zasilania, a pracuje dla dT GZ 5,5 (taką mam) mniej więcej tak, że zasilanie ciągnie do tej obliczonej temperatury + 1/2 dt GZ, stopniominuty standardowo -60 ustawione (serwisant z centrali NIBE radził nie zmieniać, jako i instalator zgodnie z nim też)
po ostatnich zmianach w taryfach i cenach prądu, wychodzi na to, że zmiana na II taryfy się mi niestety nie opłaca, no może zaoszczędzę 2-3% kosztem kombinowania (bo w NIBE nie tak łatwo to wymusić) z maksymalizacją pracy w tanich godzinach i kosztem komfortu pilnowania się z włączaniem innych pożeraczy energii

o dziwo obecne obserwacje zużycia wskazują, że albo moje obliczenia w OZC były zbyt ostrożne: przy średnim COP 3 powinienem zużyć 8000kWh na sezon, a już widzę że tego "nie przejem" w pierwszy najgorszy sezon, albo jednak średni COP będę miał bliższy 4czce (dziwne bo DZ na razie marniutkie -0,7 na wejście glikolu od 2 miesięcy zapodaje, i teoretycznie to powinno być słabiej z COPem)
a jak mi w przyszłym sezonie spadnie te 30% "z barków" po doschnieciu, uleżeniu DZ i doszczelnenieniu chatki (brak 1/4 podbitki i połowy drzwi wewn. w tym do wiatrołapu i nieogrzewanej spiżarni, do tego do 20.01 okucia w oknach były w trybie letnim, bo montażyści zapomnieli mi powiedzieć i instrukcji dać że i jak się je przestawia na zimę grrr, coś mi wyglądało podejrzanie że za chłodno przy nich i coś zawiewa), to będę już mógł chodzić "dumny i blady" i chwalić się Wam wynikami

klimaw
03-02-2009, 21:36
Black&Zaba
Podawali jakieś przeciwwskazania do zmiany stopniominut?
Przez 4 pierwsze miechy nie ruszałem i było -60.
Teraz potestowałem i ustawiłem -140 czym znacznie ograniczyłem liczbę załączeń na dobę ( ile ich masz?) przy niezmienionym komforcie . :lol:

bo w NIBE nie tak łatwo to wymusić
Przerabiałeś menu 7.3 i 7.4?-sprawdza się super. :lol:

Black&Zaba
03-02-2009, 21:52
ano właśnie nie chcieli wyjaśnić czemu niby nie ruszać, trochę takie bezsensowne nie bo nie, a ja oczywiście testowałem na przekór ;-) i oczywiście osiągnąłem wydłużenie czasu, tyle że ja i tak obecnie mam cykle średnio 1h ciągłej pracy i przerwa na odpoczynek (min 20 ograniczone by nie zaczęsto sprężarka chodziła) i tak do 18 razy na dobę, więc nie wiele wymyślę, tyle potrzeba energii chatce na razie i trza to dostarczyć (oczywiście w najzimniejsze dni doszedłem do 23h ;-) więc tu to aż 3 przerwy były na odpoczynek, a tak non stop, cóż -17 średnia z 24h mierzona 2m nad ziemią w osłoniętym miejscu, to tak jakby obliczeniowe -20 prawię osiągnięte ;-)
a co do tego menu, tak wiem CO da się podrasować i stopniominutami dokorygować, z CWU to nie jestem taki pewien czy się da ustawić, a nawet jakby to, na razie mam ustawione 42-46C i cyrkulację po 30min w porach najczęstszych potrzeb (5 razy na dobę) - wymuszenie tanich godzin, raz że zgubi mi komfort korzystania, podniesie COP CWU bo przecie trza na zapas nagrzać kilka stopni więcej i chyba zysk z tego żaden będzie, a tak cóż na razie i tak CO to min 13h pracy dziennie, i tak się w "taniej" taryfie nie zmieści, a dodając CWU to już przestaje kompletnie się opłacać (szczególnie w moim ZE po zmianie cennika drogie godziny są na prawdę drogie, i nawet zakładając zużycie 75% w taniej taryfie realne jest raptem 5-10% oszczędności (przed zmianą taryf jakieś 30%), hmm nie warta skórka wyprawki, tak wiem może inny sprzedawca energii, ale ten jedyny "konkurent" na mój region jest jeszcze droższy ;-)

sys35
03-02-2009, 23:19
ano właśnie nie chcieli wyjaśnić czemu niby nie ruszać, trochę takie bezsensowne nie bo nie, a ja oczywiście testowałem na przekór ;-) i oczywiście osiągnąłem wydłużenie czasu, tyle że ja i tak obecnie mam cykle średnio 1h ciągłej pracy i przerwa na odpoczynek (min 20 ograniczone by nie zaczęsto sprężarka chodziła) i tak do 18 razy na dobę, więc nie wiele wymyślę, tyle potrzeba energii chatce na razie i trza to dostarczyć (oczywiście w najzimniejsze dni doszedłem do 23h ;-) więc tu to aż 3 przerwy były na odpoczynek, a tak non stop, cóż -17 średnia z 24h mierzona 2m nad ziemią w osłoniętym miejscu, to tak jakby obliczeniowe -20 prawię osiągnięte ;-)
a co do tego menu, tak wiem CO da się podrasować i stopniominutami dokorygować, z CWU to nie jestem taki pewien czy się da ustawić, a nawet jakby to, na razie mam ustawione 42-46C i cyrkulację po 30min w porach najczęstszych potrzeb (5 razy na dobę) - wymuszenie tanich godzin, raz że zgubi mi komfort korzystania, podniesie COP CWU bo przecie trza na zapas nagrzać kilka stopni więcej i chyba zysk z tego żaden będzie, a tak cóż na razie i tak CO to min 13h pracy dziennie, i tak się w "taniej" taryfie nie zmieści, a dodając CWU to już przestaje kompletnie się opłacać (szczególnie w moim ZE po zmianie cennika drogie godziny są na prawdę drogie, i nawet zakładając zużycie 75% w taniej taryfie realne jest raptem 5-10% oszczędności (przed zmianą taryf jakieś 30%), hmm nie warta skórka wyprawki, tak wiem może inny sprzedawca energii, ale ten jedyny "konkurent" na mój region jest jeszcze droższy ;-)

tak to bywa gdy się dobierze za mała pompke do potrzeb domu :( a niby Nibe takie dobre z turbodoładowaniem 8) nawet to nie pomoże :D