PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Heimnar
19-07-2006, 16:16
Mógłby. Czas najwyższy.

Peterek
19-07-2006, 20:01
ciekawe czy projekt elektrowni jądrowej powróci kiedykolwiek do łask.

Jaruś dziś już coś na ten temat brzęczał :lol: :lol: , czyli jak znam życie, nici

Agduś
19-07-2006, 20:22
Co najwyżej rozliczą tych, którzy kiedyś się wokół tamtej budowy kręcili. Bo to wszystko agenci i TW byli!

robud
20-07-2006, 08:34
Dyskusja jak zwykle na tym forum blyskawicznie schodzi na tematy bez znaczenia i nie zwiazane z tematem.

To czy ktos lubi grzac sobie domek weglem/drewnem/smieciami/gazem/olejem/pradem nie ma najmniejszego znaczenia. To tylko i wylacznie jego wybor i ma sie to nijak to wad/zalet PC. Jezeli wiec ma warunki na dane paliwo, lubi to robic, ma czas/palacza/lubi zimno/goraco itp itd to takze jego wybor - nie rozumiem co ma to wspolnego z tytulem tego watku forum. Przewidywanie czy za pare lat to czy tamto bedzie drozsze/tansze to wrozenie z fusow - pewne jest jedno - WSZYSTKO bedzie drozsze i nie da sie tego przewidziec wiec jest to gadanie bez sensu.

Wszelkie proby udowadniania w mniej lub bardziej sensowny sposob ze PC to jeden wielki badziew mozna porownac do udowadniania ze Slon to Wielblad, a koszty? to takze w brew obiegowej opini wartosci nieporownywalne (bo kazdy dom jest inny), jedyna wartosc jaka mozna porownac to przeliczenie rocznych kosztow ogrzewania CO na m2 powierzchni ogrzewanej - to mniej wiecej daje obraz kosztow.

Moj koszt na m2 (ciezki do obliczenia bo grzeje jeszcze tez CWU) ale bedzie to wielkosc na poziomie 7,8 zl/m2 - od razu musze zaznaczyc ze to duzo wyszlo, bo nie mialem dobrze ocieplonego stropu i dosc duzo uciekalo. Podawana wartosc pelsona za jakis super tani i ekonomiczny kociol na wegiel 1260 zl za 150 m2 daje na m2 wartosc 8,4 zl/m2. Dolicz do tego codzienna obsluge + skladowanie materialu + etat palacza na czas nieobecnosci w domu - dla mnie odpada bo ja chce miec cieplo w domu i CWU jak do niego wracam i nie martwic sie czy jeszcze mam to cieplo czym uzyskac czy juz nie, a takze kiedy wracam prawie padajac na pysk ze zmeczenie nie mam ochoty martwic sie ze jeszcze musze szuflowac wegiel bo jest zimno badz dzwigac inny material. To sie nazywa komfort zycia.

witekk
20-07-2006, 12:50
agiis ja również czekam na informacje dotyczące ceny instalacji i kto to robił. Do innych forumowiczów: powstrzymajcie się od pisania innych tematów niż hasło pompa ciepła. Jak macie inne zdanie to piszcie sobie pod innym hasłem. Tutaj oczekujemy inf. konkretnych na konkretny temat.
Do gregor2 - mnie ppc odpowiedział, że na przełomie lipca i sierpnia będzie miał pokaz we Wrocławiu i mnie poinformuje.
Cały czas twierdzi, że są to ceny promocyjne za pompę. Tak to wygląda. Jeśli bebechy są firmowe to może warto spróbować. Obiecał mi, że znajdzie instalatora, który to wszystko połączy. Zobaczymy.
Pozdrawiam i zachęcam tych niezainteresowanych do innych haseł.

agiis
20-07-2006, 14:00
gregor2, witekk
Pompa nas kosztowała: (netto)
22 tys pompa (165 dm3)
11 tys, kolektory z położeniem
3 tys uruchomienie i podłączenie końcowe pompy

ogrzewanie podłogowe (całość) 110 m2 domek 9600 zł

na CUW mamy 50 stopni maks

Wojty
20-07-2006, 14:02
Hej,

ja tez przylaczam sie do prosby o nie smiecenie tego watku roznymi spostrzezeniami, ze nie warto pakowac sie w pompe, a lepiej robic kotlownie na wegiel, albo pakowac sie w drozejacy gaz czy olej. Dla tych co sie tak bardzo zaangazowali w nawracanie "pompiarzy" przypominam pierwszy post zalozyciela watku:


Jeżeli ktoś użytkuje Pompę Ciepła to czy zechciałby sie podzielić wrażeniami z tej zimy. Proszę podać moc, rodzaj kolektora, warunki gruntowe, i tego typu rzeczy. Jęzeli ktoś ma aktualne wyceny pomp to tez by były mile widziane. Z góry dzięki za spostrzeżenia.

Wojty
20-07-2006, 14:06
gregor2, witekk
Pompa nas kosztowała: (netto)
22 tys pompa (165 dm3)
11 tys, kolektory z położeniem
3 tys uruchomienie i podłączenie końcowe pompy

ogrzewanie podłogowe (całość) 110 m2 domek 9600 zł

na CUW mamy 50 stopni maks

agiis,

a ktora firma ci instalowala pompe ciepla? Bo z tego co sie orientuje to kilka firm w kraju juz oferuje pompy IVT (sama zastanawam sie nad taka pompa ;) )

Mam jeszcze pytanie - cala podloge w domu masz wylozona w kafelkach, czy masz moze w niektorych pokojach np. panele?

witekk
20-07-2006, 15:02
agiis przyłączam się do wojty - która firma daj znać.
Pozdrówka

witekk
21-07-2006, 15:37
witam
ROBUD daj znać, bo może przeoczyłem jaką pc masz, jakie docieplenie budynku. Twoje rachunki za en.el. są bardzo przyzwoite. Myślę, że nawet do 10-12 zł/m kw to byłby dobry wynik. Oczywiście co i cwu. Jednak czytając posty innych użytkowników widzę, że koszty ogrzewania i cwu są z lekka większe. Może mają problem z dociepleniem domu.
agiis - nadal czekam na informację.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tak jak ja ogrzewaniem domu przy pomocy pc.
KWESTIA DOBREGO WYBORU - ja osobiście mam w głowie mętlik, a muszę przed zimą podjąć decyzję i zainstalować urządzenie :cry:

Heimnar
21-07-2006, 15:45
Agiis.
Jest już nas trzech żądnych wiedzy.
Ja mam zamiar brać pompę IVT od firmy EKO-SC ze Słupska. Wycenili mnie wstępnie na coś około 55000 (pompa 11,2 + kolektor pionowy 2x90m).
Za tydzień będę znał trochę szczegółów, bo ma u mnie na budowie zjawić się człowiek od nich.

A i jeszcze takie pytanko mi się nasuwa (po rozmowie z gościem od kotłów gazowych).

Czy jeżeli mam mieć 100% podłogówki w całym domu (parter i poddasze) to potrzebuję mieć zbiornik buforowy do CO?
Zacząłem się zastanawiać, bo niby podłogówka ma i tak sama z siebie dużą bezwładność, ale czy nie warto by było jednak tego wspomóc jakimś dodatkowym zbiornikiem?

Peterek
21-07-2006, 21:03
Agiis.
Jest już nas trzech żądnych wiedzy.
Ja mam zamiar brać pompę IVT od firmy EKO-SC ze Słupska. Wycenili mnie wstępnie na coś około 55000 (pompa 11,2 + kolektor pionowy 2x90m).
Za tydzień będę znał trochę szczegółów, bo ma u mnie na budowie zjawić się człowiek od nich.

A i jeszcze takie pytanko mi się nasuwa (po rozmowie z gościem od kotłów gazowych).

Czy jeżeli mam mieć 100% podłogówki w całym domu (parter i poddasze) to potrzebuję mieć zbiornik buforowy do CO?
Zacząłem się zastanawiać, bo niby podłogówka ma i tak sama z siebie dużą bezwładność, ale czy nie warto by było jednak tego wspomóc jakimś dodatkowym zbiornikiem?


Warto, bo pc nie załącza się co chwilę, a to zapewni jej dłuższe życie.

witekk
24-07-2006, 14:56
Robud odezwij się. Powyżej pytanko do Ciebie

wicekK
25-07-2006, 15:03
A ja chciałbym podnieść temat PC http://www.ppc.best24.pl/
Oferta super atrakcyjna - tylko czy aby to działa .
Dostałem od nich odpowiedź PC 11 kW -8300 a PC 14 kW 8400 netto
Obie ze zintegrowanym zasobnikiem 200 l dla CWU - gwarancja 3 lata .
Sami pomp nie montują ale mają za to sieć instalatorów - czekam na namiary na takowego . Mam nadzieję że się od niego dowiem czegoś więcej no i może zobaczę działający egzemplarz .
Przy takiej cenie skłonny jestem w to zainwestować - cena porównywalna ze średniej klasy piecem kondensacyjnym , pozostaje tylko wykonać dolne źródło .
Czy ktoś jeszcze się tym interesuje lub ma ??

adam_mk
25-07-2006, 15:18
Wielu ma. Wielu się interesuje. Wszyscy przeliczają w lewo i prawo koszt, zysk, oszczędności i komfort. Sam kończę zbieranie klocków do budowy PC propanowej. Na razie wydałem 450zł.
Adam M.

gregor2
25-07-2006, 15:25
Wielu ma. Wielu się interesuje. Wszyscy przeliczają w lewo i prawo koszt, zysk, oszczędności i komfort. Sam kończę zbieranie klocków do budowy PC propanowej. Na razie wydałem 450zł.
Adam M.

adam, może powinieneś założyć wątek :"zbuduj sam pompe ciepła" :D

adam_mk
25-07-2006, 15:39
Opluli by mnie! Moja pompa jest bardzo inna od wszystkich na tym forum.
Propanowa ze sprężarką pędzoną kołem pasowym z koła wodnego. Pracuje kompletnie za darmo i na razie wydałem na nią prawie 500zł! ZGROZA I ZDZIERSTWO! Będę grzał się produkując lód. (93kWh/m3).
Adam M.

wicekK
25-07-2006, 17:56
No tak , ale nie każdy ma tyle zacięcia i możliwości co Ty adam_mk .Ja nie mam w pobliżu rzeczki a i działki mam niecałe 800 m kw.
Ja po wstępnym rozeznaniu proponowanych pomp ciepła i ich cen temat sobie odpuściłem .
Mam gaz w drodze - będzie kondensat i w całym domu podłogówka .
Jednak wobec ceny pompy w okolicach kondensata jestem skłonny ponownie temat rozważyć .
Tak naprawdę to wydaje mi się że pompy nie powinny być droższe niż 5-10 tysiecy . Tylko dystrybutorzy trzymają się w cenie . No bo to przecież tylko kompresor , parownik i zawór rozprężny , wymiennik .
Za resztę : dolne źródło , pompy obiegowe i tak płacimy dodatkowo .
Może ten gość od ppc postanowił to sprzedawać po ludzkich cenach ?
Czekam na opinie .

sSiwy12
25-07-2006, 18:13
Nie jest tak do końca. Te "droższe" PC to są komplety, często z buforami, z funkcją grzania CWU, mają już zainstalowane pompy obiegowe, i bardzo często w cenę wliczone jest DZ, często tez cena obejmuje instalację systemu. Moim zdaniem ( na podstawie wielu ofert) cena kompletu (kotłowni CO i CWU) w przyzwoitym standarcie zamyka się w kwocie 20.000 do 30.000,- dla domu o powierzchni do ogrzewania do 140 m2. Jak wszystko policzysz, to ta "tania oferta bedzie tez oscylowała w tej dolnej granicy.

wicekK
25-07-2006, 22:48
Mam kilka ofert na kompletne kotłownie z PC i żadna nie jest tańsza niż 35000 . Wysłałem do ppc zapytanie o instalatora i zobaczymy jaką cenę dostanę od niego . Jeżeli będzie to na poziomie 20000 to zacznę się poważnie nad tym zastanawiać .

gosciu01
25-07-2006, 23:24
Mam kilka ofert na kompletne kotłownie z PC i żadna nie jest tańsza niż 35000 . Wysłałem do ppc zapytanie o instalatora i zobaczymy jaką cenę dostanę od niego . Jeżeli będzie to na poziomie 20000 to zacznę się poważnie nad tym zastanawiać .

Tak z pamięci i bardzo pobieżnie w PLN :

sterownik pogodowy.....1500
pompa podłogówki.........350
pompa cwu...................500
matriały instalacyjne......500
odwiert 3x50mb.........12000
rury do odwiertu..........1800
Twoja pompa.............10126
usługa podłączenia.......3000

RAZEM........................29776 zł


Można trochę taniej ( kolektor gruntowy, prosty sterownik itp. ) lub nieco drożej za kompleksową obsługę.

wicekK
25-07-2006, 23:44
gosciu01 Ty naprawdę jesteś gościu .
Jeżeli uwzględnić że mam możliwość nabycia materiałów instalacyjnych , rur , pomp itp po niezłych rabatach hurtowych to może wyjść nieżle .
Czy Ty gosciu01 jesteś może instalatorem czy ot tak masz niezłą orientację ?
Zobaczymy co powie polecany instalator .
A w poprzednim poście mówiłem o cenach netto - tu chyba podliczyłeś brutto z 22% VAT(przynajmniej pompę).

gosciu01
26-07-2006, 00:05
gosciu01 Ty naprawdę jesteś gościu .

Dzięki :lol:



Czy Ty gosciu01 jesteś może instalatorem czy ot tak masz niezłą orientację ?

no pewnie :wink: :lol:

sam sobie podłogówkę zrobiłem łącznie z projektem i trochę elektryki, i parę innych drobiazgów ...
I dziwne, bo jeszcze działa i to całkiem nieźle :P

Poza tym zawodowo zajmuję się uszczęśliwianiem ludzi produktami pewnej firmy, jeśli na to przystaną. Oczywiście. Ale daleko tudzież do art. instalacyjnych, jak stąd do wąchocka :wink: :lol:

A na poważnie.
przygotowuje się do budowy drugiego domku i chyba będzie tam PC.
Wariat ze mnie bo gaz ( rosyjski chyba ) mam w ziemi !
I kłopot tylko bo nie wiem jak tą rurę trzeba będzie zlikwidować ???

gosciu01
26-07-2006, 00:35
Jeśli policzyć wszystkie koszty ogrzewania ; energią el., gazem i PC :
1. instalację ; prąd 5 kzł, kotłownia gaz. kondensat - 12 kzł, PC 32 kzł,
2. amortyzację ;prąd 25 lat, gaz 15 lat, PC 20 lat,
3. cena nośnika ; en. el. 0,32 zł( I i II taryfa ), gaz 1,62 zł, PC*COP ( COP=4 ),
3. przeglądy, abonamenty, projekty,
4. sprawności urządzeń,

Nie licząc ;
1. stopy zwrotu z potencjalych inwestycji z zaoszczędzonych pieniędzy na budowie,
2. potencjalnych dodatkowych metrów kw. budynku na kotłownie,
3. dodatkowych lub brak kominów itp.

Relatywnie Efektywna cena 1 kWh na ogrzewanie wyniesie ;
1. En. el. .......... 0,37006 zł
2. gaz .............. 0,29648 zł
3. PC ................0,27519 zł

Oczywiście zmieniając czas amortyzacji PC na 25 lat wynik wychodzi jeszcze lepiej, albo cenę PC na 40 kzł, gorzej.

Już dzisiaj wynik jest mocno zachęcajacy.
Biorąc pod uwagę wzrost ceny nośników energii, certyfikaty energetyczne budynków, komfort i parę innych, patrzę w stronę PC.

Kilka lat temu, tu na forum tych, którzy montowali kotły kondensacyjne prawie linczowano. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić inny kociołek, jeśli ktoś idzie w gaz.

Najgorsze w tej zabawie, że wiedzy i doświadczenia w dziedzinie PC, wciąż jak na lekarstwo. Dotyczy także firm zawodowo zajmujacych się tematem.

gosciu01
26-07-2006, 00:59
a i tak jeden znajomy instalator różnych technik grzewczych ( kotły gaz. głównie vailant ) powiedział mi niedawno, że obecnie 80% to on montuje kotły na ekogroszek i drewno...

A podobno weszliśmy do UE i ekologia jest teraz trendy :-?

tigerHH
26-07-2006, 09:15
Witajcie,

temat pomp ciepła jest jak widze żywy, opinie podzielone ale to dobrze to skłania wszystkich zainteresowanych do głebokich przemyslen.
Do wszystkich inwestycji należy jednak podchodzic rozsšdnie.
Jestem oczywiscie za propagowaniem pomp ciepła. Oczywiscie ze nie wszedzie stosowanie tych urzadzen jest zadawalajace i uzasadnione. W domach jednorodzinnych, obiektach przemysłowych, hotelach uwazam ze jak najbardziej.
Istota tkwi nie w tym czy pompa tgo dobre czy złe urzšdzenie do ogrzewania. Zdecydowanym problemem bo tak nalezy to otwarcie nazwac jest jeszcze brak dobrych wykonawców.

Ogrzewanie za pomoca pompy ciepła należy traktowac systemowo. Ważne sš trzy etapy realizacji inwestycji, których nie nalezy pominšc, zaniedbac:
1. Okreslenie koncepcji instalacji, tzn. należy okreslić czym bedziemy ogrzewac dom, czy tylko pompš, czy w przypadku modernizacji wspólnie zkotłem, co z wentylacja bo o tym należy pamiętac, jakie sš możliwoœci co do tzw. dolnego Ÿródła oraz jakie sš wymagania i oczekiwania klienta np. co do iloœci zużywanej wody lub zadan jakie ma realizowac urzšdzenie.
2. Etap.
-wyliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło + cwu,
- okreœlenie rodzaju, parametrów pracy instalacji centralnego ogrzewania (jakie beda temperatury obliczeniowe zasilania)
- okreslenie temp. dolnego Ÿródła

Dobór typu i wielkoœci pompy ciepła.
Należy pamietac ze ta sama pompa ciepła moze wytwarzac mniej lub więcej ciepła a top zależy przede wszystkim od ww. temperatur dolnego i górnego Ÿródła.

Ewentualny dobór urzšdzenia wentylacyjnego czy modułu chłodzšcego współpracujšcego z pompoš ciepła.

Instalacja c.o.- dokłšdne rozplanowanie , rozstawy, strefy itp/ ogrzewania podłogowego, sciennego lub grzejnikowego.

2. Etap - wykonawstwo.
Zgodnie ze sztuka, swiadomie należy starannie wszystko wykonać.

Popełnienie błędu na jednym z ww etapow moze prowadzic do pozniejszego niezadowolenia klienta i tak sie niestety dzieje.

Ad 1. Najczestrze błędy to złe rozplanowanie instalacji, niewłasciwy wybor tzw. dolnego Ÿródła. Nie ma recepty jednakowej na instalacje pompy ciepła w każdym domu. Optymalne wykonanie to najczesciej indywidualne podejscie, oczywiscie sš instalacje powtarzalne.
Instalatorzy niektórzy próbujš wykonywac "komabjny" tzn + kolektory, kocioł + kominek... Po co ? Po to by inwestora nacišgnšc.. Technicznie możliwe ale gdzie tu ekonomia?
Zapominamy o wentylacji , okna, drzwi kupujemy szczelne, grawitacyjna wentylacja działa wowczas gdy wytworzy się cišg kominowy wycišgajšcy brudne powietrze ale przeciez należy dostarczyc swierze...

Ad. 2. Nawet jesli instalato jest doswiadczony w instalacji podłogowej czy grzejnikowej to niech pokusi sie o prosty dobór dla naszych parametrow a nie krokami. PW koncu nie robi tego za darmo.
Urzadzenie nie za małe ale i nie za wielkie. Napewno nie taki dobór jak w przypadku kotłów...
Wentylacja chłodzenie, Niektóre firmy oferuja do swoich pomp ciepła takie nadstawki. Inwestycyjnie wyjdzie to taniej niz dodatkowa klima niezaleznie działajaca w domu a poza tym wsplpracuje z pomš, regeneruje grunt, podnosci sprawnosc urzadzenia itp.. Ciekawe rozwišzania.

Ad.3 Wykonawstwo:
Instalator tych systemów to nie Pan Kazio który rowerem rurkę wozi
( Przepraszam wszystkich Kazików), to musi byc wyszkolona ekipa, z profesjonalnym sprzetem. Nalezy ustawic połaczyc wszystkie "rurki" poprawnie estetycznie, prawidłowo zaizolowac!!! Wyregulowac urzadzenie, przetestowac prace pompy ciepła.
itp. i tak dalej mozna by wymieniac....

To niewłasciwe firmy instalatorzy psuja opinie dla " pomp ciepła" to sa naprawde dobre urzadzenia.
Z drugiej strony trafiaja sie " trudni" klienci którzy oczekuja zbyt wiele.

Mam w swoim domu szwedzka pompe FIGHTER 1220 nie podaje nazwy bo to nie forum reklamowe- Mieszkam w IV strefie klimatycznej w Polsce zatem -30 równiez było w tym roku.... a pompa spisała się na medal. Koszty zadowalajace zgodne z tym co zakładałem z wykonawca. W nastepnym roku zamuntuje urzadzenie chładzace zamiast klimatyzacji do tej pompy na upalne dni.

Pozdrawiam

sSiwy12
26-07-2006, 09:46
Odnośnie kosztów - pisałem o tym gdzieś wcześniej, ale nie zawadzi przypomnieć.
Wszyscy, którzy liczą koszt PC liczą całość inwestycji, czyli kotłownie na gotowo. Natomiast ci od gazu podają cenę samego kotła. Zapominając że aby kocioł działał musi mieś doprowadzony gaz - koszt przyłącza (lub zbiornika), uzgodnień, instalacji, itp - musi też mieć odprowadzenie spalin - koszt komina, przeglądów itp. Na dodatek bardzo często w koszt PC wlicza się koszt np. podłogówki, tak jakby przy innym rodzaju kotłowni reszta była bezkosztowa.
I jeszcze jedno. "Przedmówca" posiada DZ w postaci odwiertów pionowych. Jest to chyba najlepsze pod względem wydajności i stabilności DZ, niestety bardzo drogie (prawie 1/3 ogólnych kosztów).

witekk
26-07-2006, 10:53
tigerHH
ależ jesudowęteś tajemniczy. Poopowiadaj wszystkim jakie koszty poniosłeś przy instalacji pc. Sama pc + DZ + instalacja. Co jest w komplecie itd.
Daj również znać na moją pocztę, kto Ci to instalował i jakiej firmy masz pc.
Naprawdę większość tu zalogowanych ma w planie budowę pc i dobre rady się przydadzą. To co już napisałeś jest logiczne teraz rzuć trochę konkretów. Czekam na inf. również (myślę) w imieniu forumowiczów.
Pozdrawiam

witekk
26-07-2006, 10:54
miało być jesteś

witekk
26-07-2006, 10:59
wicekK
ja również rozmawiałem z ppc. Jak już wcześniej pisałem na przełomie lipca i sierpnia ma robić we Wrocławiu jakąś prezentację, ma mnie powiadomić. Dam znać na forum.

witekk
26-07-2006, 11:09
sSiwy12
powiedz jakie miałeś oferty na kpl pc w cenie 20.000 zł. To może być bardzo ciekawa propozycja.
Najtańszą jaką dostałem kompletną z DZ instalacją to jest Termogolv w cenie ok. 28500 zł.
Jeżeli masz tańsze oferty to daj znać.
Pozdrawiam

witekk
26-07-2006, 11:17
adam_mk
czytam Twoje posty, no nie wszystkie oczywiście, bo brak czasu. Masz wiele ciekawych pomysłów. Nie myślałeś o firmie ???
Twój dom będzie, jak przypuszczam, funkcjonował prawie bezkosztowo.
A teraz do sedna bo przecież tu ma być tylko o pc.
Uchyl rąbka tajemnicy jak ma być zbudowana ta Twoja pc to jest bardzo interesujące.
Pozdrawiam

sSiwy12
26-07-2006, 11:38
Z tej samej firmy. Jeśli chodzi o "parowanie bezpośrednie", pod klucz wychodzi około 20.000,- za komplet PC o mocy 5,5 kW. Jeśli chodzi o DZ glikolowy, to również wspomniana firma miała w ofercie za, coś około 13.000,- (komplet z DZ) , ale już nie produkują innych niż bezpośrednie parowanie.
Obecnie na rynku bez kłopotów można znaleźć PC "glikolowe" o mocy do 7 kW w cenie dobrze poniżej 10.000,-, również markowych firm. Koszt wykonania DZ zamyka sie od 3.000,- do 5.000,-.
Jeszcze jedna uwaga. Z założenia, już na etapie projektowym będę budował "energooszczednie" (system FORTIS) i stąd to moc PC, dla takiej powierzchni grzewczej (120 m2)

robud
26-07-2006, 12:13
ROBUD daj znać, bo może przeoczyłem jaką pc masz, jakie docieplenie budynku.
Funkcja SZUKAJ - nie chce mi sie powtarzac i zasmiecac Forum.


Myślę, że nawet do 10-12 zł/m kw to byłby dobry wynik. Oczywiście co i cwu.
Niestety mylisz sie, liczac koszt z CWU to o niczym nie swiadczy - bo inaczej to bedzie dla 1 doroslej osoby a inaczej dla 2 doroslych i 3 malych dzieci, a takze od temp wody zimnej (u mnie to okolo 3 st C) itp itd usrednianie nic nie da bo nie pokazuje prawdziwych danych.


Jednak czytając posty innych użytkowników widzę, że koszty ogrzewania i cwu są z lekka większe.
Bo PC jak i kazde inne zrodlo ciepla nie pracuje zawsze tak samo i kazdy budynek jest inny, inne jest zuzycie CWU, inne ustawienia temperatur w domu itp itd - czynnikow roznicujacych jest masa, a w sumie to daje tak rozne koszty ogrzewania.
U mnie jeszcze koszty sa wysokie (wrzesien 2005-czerwiec 2006 CO + CWU (3 dorosle osoby + male dziecko) 157 zl/miesiac) bo uciekalo mi cieplo, juz mam nadzieje temu zaradzilem i przyszly sezon grzewczy powinien byc znacznie lepszy.

marynarzMarcin
26-07-2006, 23:35
:D wlasnie jestem w trakcie robienia projektu domeczku 220 m pow uzytkowej, uparlem sie na pompe ciepla (zeby na starosc miec wygodniej) prosze o porade gdzie w trojmiescie jast jakis fachura (firma) ktora sie tym zajmuje i wytlumaczy wszystko...

dzieki

adam_mk
27-07-2006, 00:17
Witam
Okazuje się, że bardzo często moje argumenty za tym czy innym podejściem do problemu oceniane są jako sensowne. Widzę to choćby po mojej korespondencji e-mail, gdzie rozważamy konkretne lokalizacje i konkretne uwarunkowania terenowe. Poprawne działanie konstrukcji, które "popełniłem" dotychczas zaowocowały umieszczeniem u mnie zleceń na podobne prace. Postanowiłem rozszerzyć zakres działalności i oprucz zabezpieczeń (których nie stawiam i tak tyle ile bym mógł - mało zleceń) zabrałem się za systemy wentylacji, ogrzewania CWU i odzysku ciepła. Prace instalatorskie , hydraulikę i CO prowadziłem przez wiele lat, więc nowicjuszem w tym fachu nie jestem. Mam uprawnienia ciepłownika i specjalisty od hydroforów wraz z sieciami.
Opracowuję konstrukcję rekuperatora przeciwprądowego o wydajności 550-600m3/godz (max) i systemu pomp powietrza (bezgłośne działanie wentylatorów nawet przy ustawionych bardzo małych przepływach). Oczywiście z bajpasem na lato i sekcją filtrów. Jak już robię narzędzia, to potem powielanie konstrukcji nie będzie problemem. Właśnie takich klocków stale poszukuję do realizacji aktualnych zleceń i te, które są, zawsze mają jakiś mankament. Mała wydajność, brzęczące wentylatory, brak bajpasu itp.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam Adam M.

marynarzMarcin
27-07-2006, 10:06
:D może ktos z trojmiasta lub wejherowa i okolic ma taka pompe ciepla naprawde szukam informacji na temat, prosze napiszcie na [email protected] bardzo chcialbym sie dowiedziec jak to sie sprawuje jaka firma robila i moze nawet umowic sie na spotkanie,

jest to duza inwestycja a chcialbym dowiedziec sie jak najwiecej porozmawiac z kims kto juz to ma ...

troche danych na poczatek:

- domek jak juz pislem ma miec 220m parterowy z poddaszem bez pywnicy,
- podloze na mojej dzialce to glina (podobno ma duze znaczenie)
- projektant zaproponowal narazie mi sciane jednowarstwowa moze lepiej wziasc dwu (wiem ze napewno jest taniej pezy jednowarstwowej moze jak ocieple ja np 10-12cm wata lub styropianem bedzie odpowiednia do zastosowania pompy ciepla )
- interesuje mie pompa ktora wg mojej wiedzy dziala jak odwrotnosc lodowki czy jakos tak.
- mam zamiar rowniez umiescic na dachu jakies ogniwa sloneczne do podgrzewania wody
-oczywiscie jako wspomaganie pompy w domu bedzie kominek,

prosze o jakis kontakt do "goscia" ktory ma o tym pojecie lub juz z tego korzysta, :wink:

wicekK
27-07-2006, 21:18
:D wlasnie jestem w trakcie robienia projektu domeczku 220 m pow uzytkowej, uparlem sie na pompe ciepla (zeby na starosc miec wygodniej) prosze o porade gdzie w trojmiescie jast jakis fachura (firma) ktora sie tym zajmuje i wytlumaczy wszystko...

dzieki
Najprościej będzie zwrócić się do dystrybutorów pomp o ofertę cenową i ewentualne wskazanie montera w Twojej okolicy .
Przejrzyj wątki dotyczące pomp i znajdziesz tam mnóstwo informacji , łącznie z typami (wpisujesz do wyszukiwarki nazwę pompy i masz wszystko)

anSi
27-07-2006, 21:23
...
prosze o jakis kontakt do "goscia" ktory ma o tym pojecie lub juz z tego korzysta, :wink:
Zajrzyj do grupy TROJMIASTO i okolice i porozmawiaj z Markusem z Gdyni, On od dwóch lat użytkuje pompę z Climakomfortu, jest bardzo zadowolony :)

MARKOG
31-07-2006, 10:22
Mogę się podzielić moją pompą ciepła a więc tak:
1. Dom 220m2 - technologia 1 warstwowa - pOrotherm 44 + tynki cementowo-wapienne strop ocieplony 20cm - nie ma jeszcze regipsów i dodatkowej waty 5cm
2. Temperatura w zimie zawsze na poziomie 20.5-22 st
3. Panele podłogowe na całej powierzchi oprócz kuchni i korytarzy
4. Pompa o mocy 16kW pobiera 5kW prądu - pompa zasila także CWU
5. Dolne źródło - 600 m rurki zakopannej 1,5-2 pod ziemią (3 kolektory po 200m) - glina i mokry grunt.
6. Pompa działa już drugi rok ale dopiero od tego roku działa na docelowej dwutaryfowym prądzie 13-15 i 22-6 tańszy prąd a dokładniej od 14.01
Koszty:
1. Pompa 16500,-
2. Rurka na kolektor + ZAWORY 1500,-
3. rOBOTY ZIEMNE (KOPARA - 900,-)
Reszty kotłowni nie liczę bo jest niezależna od zasilającego pieca (no może oprócz większego zbiornika na CWU - mój ma 400l 2400 zł)
Myślę że piec olejowy do ogrzania takiej powierzchni kosztowałby ok 9000 tak więc nie śądze abym dopłacił "tak dużo" za instalację

I teraz najważniejsze - rachunek za prąd:
termin poboru 14.01.2006 - 22.01.2006 - bardzo zimny rok- styczeń bardzo mrożny, luty bardzo mrożny, marzec mrożny - zużycie prądu analogicznie jak dokładnie za trzy miesiące roku 2004 i 2005 (mieszkałem już tylko miałem jednotaryfowe rozliczenie - niemiarodajne)
Koszt: 1146 zł
średnie rachunki za prąd w miesiącach letnich: 300 zł za dwa miesiące
1146-300=850 zł za grzanie 2,25 miesiąca a normalnej zimy (no chyba że już u nas tak zawsze będzie :)) 3 miesiące
Myślę że to nie jest dużo jak na taką powierzchnię
Wada: huczy w domu

robud
31-07-2006, 10:26
I teraz najważniejsze - rachunek za prąd:
termin poboru 14.01.2006 - 22.01.2006 (...) Koszt: 1146 zł (...) Myślę że to nie jest dużo jak na taką powierzchnię
Mysle ze to KOSMICZNE rachunki ;)

MARKOG
31-07-2006, 10:44
I teraz najważniejsze - rachunek za prąd:
termin poboru 14.01.2006 - 22.01.2006 (...) Koszt: 1146 zł (...) Myślę że to nie jest dużo jak na taką powierzchnię
Mysle ze to KOSMICZNE rachunki ;)
A oczywiśćie zaszłą mała pomyłeczka rachunek 14.01 - 22.03
Dzięki za podpowiedż :)

Reasumując:
850 zł za 2,25 mca to wychodzi 425 zł/mc mrożnej zimy
Przy normalnej zimie (zeszłorocznej mamy:
850/3=285 zł/mc - myśle że nie jest źle

Acha mam jeszcze kominek - ale palę/paliłem dla sportu :) beż żadnego rozprowadzania ciepła

Wojty
31-07-2006, 12:28
MARKOG

jakiej firmy masz pompe ciepla? - czy to Ekontech (sadzac po cenie za pompe) i kto ci ja instalowal?

zuzycie pradu, ktore podales to zuzycie na caly dom, czy tylko przez pompe?

dogrzewasz dom jakims innym zrodlem ciepla - np. kominek?

MARKOG
31-07-2006, 15:10
MARKOG

jakiej firmy masz pompe ciepla? - czy to Ekontech (sadzac po cenie za pompe) i kto ci ja instalowal?

zuzycie pradu, ktore podales to zuzycie na caly dom, czy tylko przez pompe?

dogrzewasz dom jakims innym zrodlem ciepla - np. kominek?

Witam
Tak pompa EKONTECH instalował mi ją znajomy który współpracuje z firmą EKONTECH - robił mi całą kotłownie i instalację podłogówki - namiary na priva. rachunek 1146 zł to całkowity prąd domu od tego odjęłem 300 zł które płacę średnio w lecie za 2 mce tak więc zostało 850 zł za samo grzanie. Mam kominek założyłem w grudniu i codziennie albo i nie paliłem sobie dla sportu (zużyłem 2m drewna przez cały sezon) ale kominek tylko w jednym pomieszczeniu bez rozprowadzenia ciepła. Moze zrobie w tym roku bo górę mam jeszcze nie wykończoną (aczkolwiek grzałem cały dom). To juz druga zima jaką przeszedłem ( a w zasadzie trzecia ) z PC ale pierwsza (i to niecała:( ) z II taryfą. Bo na I taryfie zupełnie nieopłacalne.

wicekK
31-07-2006, 15:17
MARKOG podrzuć jakieś namiary . no i czy cena pompy buła dla Ciebie po znajomości niższa , czy to cena obowiązująca kazdego ?

MARKOG
31-07-2006, 16:32
Czy była niższa - po znajomośći nie - może dostaliśmy troche upustu ze względu żę kupowały ją tu 4 domy na raz. www.ekontech.pl i mogłem sie pomylić bo chyba dokładnie kosztowała 16500 ale to było 3 lata temu (chociaz z drugiej strony waluty na tym samym poziomie- a sprężarka niemiecka).
Znalazłem jeszcze stronkę montera www.slawco.pl widze ze moja pompa kosztuje 17100 netto

Wojty
31-07-2006, 18:05
MARKOG

od firmy, ktora podales dostalam oferte, chyba ze 2 miesiace temu no i niestety nie byla taka niska :-? . Mimo, ze pompa robiona w Polsce i firma monterska na miejscu to oferta byla tylko kilka tysiecy tansza od IVT, NIBE, Wassermana (ta nawet byla tansza), Climacomfort (przedstwaicielstwa firm znajduja sie daleko od Wrocka). Poza tym martka zalila sie kilka miesiecy temu na serwis pompy Ekontechu (brak reakcji ze strony producenta pompy). Widac, ze w ciagu tego czasu ceny pomp i calej instalacji z tym zwiazanej poszly do gory, co niestety nie przelozylo sie na jakosc serwisowania.

A zmieniajc temat to ty chyba wybudowales sie gdzies w okolicach Dobrzyka,prawda :)? juz kiedys slyszlam ze tam jest "zaglebie pompowe" i zdaje sie, ze to zaglebie powiekszy sie o Kamieniec - na naszym malym siedlu na pewno beda 2 pompy, jak nie 3 :).

MARKOG
31-07-2006, 19:53
Jak sie dobrze wychyle z balkonu to widze to małe osiedle- a wracając do pomp serwis no cóż - sam sobie naprawiam :) bo mi sie nigdy nie chce czekać- jedyna awaria jaka była to upalił się stycznik (po rozmowie z włascicielem ekontecha miałem do wyboru albo czekac jeden dzień - albo podjechać do sklepu kupić ten stycznik i samemu wymienić (tylko nie faela) na koszt Ekontechu. Zrobiłem samemmu ale to dlatego że wiem jak ona jest zbudowana i sterowana - po drugie serwis zapewnia mi również i tak jest jak się przez nią kupia firma Pana Sławka :) a że to znajomy to dzwonie, pytam umawiam się - nie narzekam- jak mówię producent i monter są z okolic wrocłąwia tk więc kontakt jest. U mnie na ulicy jest 5 takich pomp już 3 lata i powazniejszych awarii nie było - co najwyżej mają problemy z wyciekającym glikolem w dolnym źródle i musi przyjezdzać instalator i dobijać - ale z tego co zauważyłem już przestało im wyciekać - ja od początku miałem spokój u mnie nie wyciekało. A czemu ci tak drogo wyszło pompa faktycnzie droższa i Vat poszedł w górę ale co jeszcze - a że pompa droższa no cóż jest popyt - producent to wykorzystuje - rosną ceny dopóki naprawdę urzązenia te nie stanieją. Próbowałem kiedyś doliczyć ile taniej kosztowała by mnie tradycyjna kotłownia - zasilająca ogrzewanie podłogowe - wyszło jakieś 9-12tys. Acha jeden z sąsiadów ma mniejszy dokek ok 120m2 nie pamiętam dokładnie i on ma fajne rachunki za prąd - 560 zł za grudzień 2004 i styczeń 2005 - widziałem na własne oczy. - i to jest całkowity koszt domu w zimie + 100 zł za wode na kwartał i + podatek - nieźle nie. Policzył jeden rok od września 2004 do listopada 2005 1800 zł (całkowity prąd) a od listopada do maja tego roku 1700 zł (ostra zima)- kto znajdzie tańsze mieszkanie?:) - jak mi powiedział "rachunki do wglądu" :)

Bombelos
01-08-2006, 07:44
Witam
A jest jaks uzytkownik pompy z tych rejonow naszego pieknego kraju w ktorym zima zaczyna sie w listpadzie a konczy w kwietniu tzn z Podhala lub innych okolic gor? Jak sie ma zuzycie i temepratura do powierzchni wasze godomu ? Jakie ocieplenie i ile go?
Bo jestem juz prawie zdecydowany tylko chcialbym zaciagnac ww opini a i odwiedzic uzytkownika jesli by sie dalo ?
Pozdrawiam
Tomek

holom
01-08-2006, 19:05
(...) pc Thermogolv - jakiś czs temu już ją prawie miałem w domu. (...) Ostatecznie kupiłem pc 7kw Stiebel - Eltron.

Osoba ktora pisze taki post i ma 1 (slownie JEDEN) wyslany post na forum (wlasnie ten) dla mnie osobiscie brzmi jak "chamska" konkurencyjna reklama - oczywiscie nie broniac kogokolwiek i jakiejkolwiek firmy.

HOLOM pisze,
robud, ten post odnośnie Thermogolv to nie jest żadna "chamska" konkurencyjna reklama ani nic w tym stylu. Jest to historia o perypetiach młodego inwestora, niestety z życia wzięta. Nie myślałem, że o tym kiedyś napiszę, ale sam przeżywałem różne dylematy związane z wyborem pc itd. i moim zdaniem jest to forum, które ma pomóc innym, którzy zaczynają podobną drogę przez męki dlatego chcę podzielić się swoimi doświadczeniami - kto chce skorzysta. Dużym powodzeniem cieszy się pc z Jasła na forum - dlaczego? Cena jaką oferuje p. Kołodziej. To, że ktoś przeczytał mój post nie znaczy, że nie kupi pc z Jasła a jedynie będzie wiedział o co popytać p. Kołodzieja i upewni się dokładnie co zawiera się w cenie oferty... To chyba uczciwe podejście do sprawy. Jak będziesz kiedyś w moich stronach (woj. opolskie) to zapraszam, pogadamy, przekonasz się na własne oczy, że nie prowadzę konkurencyjnej firmy zajmującej się montażem pc. Zobaczysz, że jestem zwykłym kolesiem, który nie miał rok temu pojęcia jak wygląda bloczek betonowy, nie odróżniał jętki od krokwi i wziął się za budowę domu. Będziesz mógł również pogawędzić z moim znajomym, który już ma pc od p.Kołodzieja.

Pozdrawiam,
holom

kaloosa
01-08-2006, 19:55
Holom, czy mozesz wyslac mi na priva ile dales za pompe i gdzie ja kupiles, bo ja chyba z Twoich okolic :D

gregor2
02-08-2006, 10:10
dostałem ofertę na Ecopower od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984 pod klucz na 16-17.000 zł.
Niestety strona producentahttp://www.ppc.best24.pl/ jest dość uboga w informacje. Może ktoś z was wie coś więcej na ten temat? A moze był na wycieczce w Ostrowcu Świętokrzyskim?

wicekK
02-08-2006, 20:08
dostałem ofertę na Ecopower od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984 pod klucz na 16-17.000 zł.
Niestety strona producentahttp://www.ppc.best24.pl/ jest dość uboga w informacje. Może ktoś z was wie coś więcej na ten temat? A moze był na wycieczce w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Ja dostałem też od nich odpowiedź z tym że przysłali mi kartę katalogową i ceny samych pomp na poziomie 8400 zł do samodzielnego montażu .
Koniec końców dostałem namiary na autoryzowanego instalatora . Ten stwierdził że po zainstalowaniu samej pompy nie bierze odpowiedzialności za grzanie . Nalegał na wykonanie całej instalacji . Kto miał by Ci robić instalację pompy ? A może wrzuć mi wycenę na mail : [email protected]

DonDomel
02-08-2006, 21:42
a jak inaczej mozna ogrzewac dom przy pomocy PC ... załózmy że nie chce miec podłogowego ??

Jestem ciekaw jaki byłby koszt ogrzewania domu o powierzchni około 300m2?
Orientuje sie ktoś?
I ile by kosztowala sama PC...


:roll: :roll: :roll:

kabietka
02-08-2006, 22:06
a jak inaczej mozna ogrzewac dom przy pomocy PC ... załózmy że nie chce miec podłogowego ??

Jestem ciekaw jaki byłby koszt ogrzewania domu o powierzchni około 300m2?
Orientuje sie ktoś?
I ile by kosztowala sama PC...


:roll: :roll: :roll:

Witam
Zamiast podłogowego instalujesz ogrzewanie ścienne :D
Pozdrawiam :D

piotriwa
02-08-2006, 22:09
Jeżeli ktoś użytkuje Pompę Ciepła to czy zechciałby sie podzielić wrażeniami z tej zimy. Proszę podać moc, rodzaj kolektora, warunki gruntowe, i tego typu rzeczy. Jęzeli ktoś ma aktualne wyceny pomp to tez by były mile widziane. Z góry dzięki za spostrzeżenia.


http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61608,1532082.html

wicekK
02-08-2006, 22:12
a jak inaczej mozna ogrzewac dom przy pomocy PC ... załózmy że nie chce miec podłogowego ??

Jestem ciekaw jaki byłby koszt ogrzewania domu o powierzchni około 300m2?
Orientuje sie ktoś?
I ile by kosztowala sama PC...


:roll: :roll: :roll:
To ile by kosztowała PC zalezy od firmy i jakości ocieplenia .
Co do kosztów ogrzewania PC i kaloryfery to są 2 sposoby :
1 Niskotemperaturowy - tylko grzejniki wielkie i koszt porównywalny do podłogowego (sprawność pompy ok 4 )
2 Wysokotemperaturowy - kaloryfery przyzwoitej wielkości , tylko wówczas grzanie PC bez sensu : max temperatura z typowej PC to około 55-60 C , tylko wtedy jej sprawność na poziomie 2 - max 3 i chyba nie opłaca się inwestować w PC

sSiwy12
02-08-2006, 22:14
Ma rację

DonDomel
02-08-2006, 22:22
kompletnie sie na tym nie znam i pytam...
ogrzewaniem podłogowym mozna nagrzac pokój do temperatury 22 i wyzej? :o :P
Zawsze myślałem ze to grzeje tylko w stopy ;)

Dzieki za odpowiedz, doucze sie dalej :)

Jestem ciekaw czy sa tu właściciele tak duzych domów ok 300m3 i jak ogrzewaja swój dom i jakie sa rachunki miesiecznie za to ;)


pzdr.

wicekK
02-08-2006, 22:37
Używaj wyszukiwarki - masz wiele do przeczytania ( ja najpierw długo czytałem forum , sięgałem do literatury i w międzyczasie zacząłem pytać i wymieniać poglądy) . Powtórzę to po raz kolejny - FORUM TO SKARBNICA WIEDZY , trzeba tylko wyselekcjonoewać to co cię interesuje .
Miłej lektury .

MARKOG
02-08-2006, 22:41
kompletnie sie na tym nie znam i pytam...
ogrzewaniem podłogowym mozna nagrzac pokój do temperatury 22 i wyzej? :o :P
Zawsze myślałem ze to grzeje tylko w stopy ;)

Dzieki za odpowiedz, doucze sie dalej :)

Jestem ciekaw czy sa tu właściciele tak duzych domów ok 300m3 i jak ogrzewaja swój dom i jakie sa rachunki miesiecznie za to ;)


pzdr.

Ogrzewania podłogowego przy zastosowaniu pompy ciepła wogóle nie czuć w stopy - temperatura podłogi wynosi 26-28 stopni - Nie należy mylić ogrzewania podłogowego z "tzw ciełą podłaogą w łazienkach hotelowych" lub z matą elektryczną grzejną która wytwarza wyższą temperaturę w pomieszczeniu np łazienki (chwilowo być może miłe ale na dłuższą metę i we wszystkich pokojach nie do zniesienia). U mnie ogrzewanie podłogowe powoduje to że chodząc boso po kafelkach czy panelach nie czujemy charakterystycznego zimna tych materiałów - ale nie są one też ciepłe - są neutralne. Wyjątkiem jest korytarz na parterze i piętrze gdzie wychodzą z rozdzielacza wszystkie rurki z ciepłą wodą i rozchodzą się do poszczególnych pomieszczeń - tam faktycznie podłoga jest odczuwalnie ciepła.
Ogrrzanie pomieszczenia do temperatury 20-22oC powodowane jest niską temperaturą ale wydzielane bardzo wielką powierzchnią w przeciwieństwie do kaloryferów gdzie mała powierzchnia wydziela dużo ciepła. Następna sprawa, że 22oC przy ogrzewaniu podłogowym to nie to samo co 22oC przy kaloryferach gdzie rozkład temperatury w pomieszczniu jest zupełnie inny - jest po prostu "odczuwalnie" zimniej. Największa wada - jak dla mnie - nie można stosować wykładziny :(

adam_mk
03-08-2006, 00:10
Można, ale jej ceny to byś nie chciał zobaczyć! :lol:
Adam M.

gregor2
03-08-2006, 10:23
Ten stwierdził że po zainstalowaniu samej pompy nie bierze odpowiedzialności za grzanie. Nalegał na wykonanie całej instalacji .

Co znaczy na wykonanie całej instalacji??? Górnego źródła też?? Jeżeli tak, to jakiś absudr. Zbiornik buforowy ma mieć założoną przez instalatora temperaturę. Jeżeli jej nie ma to pompa jest skopana. Wygląda mi to na próbe załatwienia sobie dodatkowej roboty na górne źródło

ofertę dostałem od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984

sSiwy12
03-08-2006, 11:36
Witam. Chyba trzeba poprostować. A więc , w ogromnym uproszczeniu:
PC jest takim samym kotłem jak każdy inny (na paliwo stałe, gaz, czy solar) ma ogrzewać CO i (lub) CWU. Można ją PC kupić "samą" tak jak każdy inny kocioł - no może markety jeszcze nie sprzedają - i samemu lub przy pomocy Pana X zainstalować - co wbrew pozorom nie jest skomplikowane (za wyjatkiem PC z bezpośrednim parowaniem). Wykonanie kolektora poziomego glikolowego (solankowego) nie jest filozofią. Równie dobrze można samemu zainstalować np. kocioł gazowy.
Można również zakupić kocioł razem z instalacją kotła - co jest wskazane przy bardziej skomplikowanych rozwiązaniach, a do nich należy niewątpliwie PC, ale i kondensat również.
Aby to wszystko działało należy wpiąć w instalację odbiorczą zaprojektowaną i wykonaną pod konkretne źródło ciepła. Kto wykona taką instalację? Wybór jest ogromny, a możliwości też.
Można też zlecić wykonanie CAŁEJ instalacji grzewczej jednej firmie - na marginesie dodam, że moim zdaniem, z ofert, które otrzymałem na PC tylko jedna firma spełnia takie założenia, lecz jest droga.
Pomijam tu zupełnie aspekt odbiorów technicznych i doboru parametrów, bo w każdym przypadku jest to oczywiste.
A co z gwarancjami? Otrzymujemy gwarancję na to za co zapłaciliśmy i od tego kto dostarczył bądź instalował - sprawy te precyzyjnie reguluje Ustawa Konsumentcka i Kodeks Cywilny. Przepychanka między wykonawcami (instalatorami) jest możliwa w każdym przypadku, ale jest to niedogodność wkalkulowana (mam nadzieję).
Reasumując każdy powinien wybrać to co mu pasuje. Jeśli ktoś ma sprawdzoną ekipę np. do podłogówki niech oni instalują, bo bezsensem jest ciągnięcie ekipy przez całą Polskę.
I to na tyle.

robud
03-08-2006, 12:11
i samemu lub przy pomocy Pana X zainstalować - co wbrew pozorom nie jest skomplikowane (za wyjatkiem PC z bezpośrednim parowaniem). Wykonanie kolektora poziomego glikolowego (solankowego) nie jest filozofią. Równie dobrze można samemu zainstalować np. kocioł gazowy.
Teoretycznie wszystko mozna samemu zrobic (oczywiscie nie mowie o kims kto posiada "dwie lewe rece" i nie potrafi np zalozyc gniazdka elektrycznego albo co gorsze boi sie tego), tylko pojawia sie jeden ale bardzo znaczacy problem - sprzet. Np do zamontowania pompy z bezposrednim parowaniem - jest to operacja tak samo "skomplikowana" jak podlaczenie gazu/kolektorow/grzejnikow w miedzi - trzeba posiadac umiejtnosc lutowania na twardo (i sprzet do tego) a takze sprzet do wykonania prozni, wyczyszczenia instalacji, nabicia odpowiednim czynnikiem. I teraz sie pojawia pytanie, czy robic to samemu ale kupowac te wszystkie potrzebne elementy czy zaplacic za podlaczenie komus kto juz to posiada - niestety czesto jest tak ze zakup sprzetu w porownaniu z usluga jest nieoplacalny.
A gwarancja - ladnie wyglada tylko na papierze a jak sie zacznie dochodzic praw gwarancyjnych to sie okazuje ze 99% przypadkow gwarancji niepodlega, a czas i zdrowie jaki trzeba poswiecic by ta gwarancje wyegzekwowac nie jest wart calego zachodu. - sluszne jest tylko powiedzenie: Chcesz zeby bylo zrobione dobrze zrob to sobie SAM!

sSiwy12
03-08-2006, 12:30
Najgorsze jest jednak to, że na "wszystkim" trzeba się znać, jeśli nie to bardzo często "frycowe" zaboli. Dobrze, żę jest to forum.

wicekK
03-08-2006, 15:58
Ten stwierdził że po zainstalowaniu samej pompy nie bierze odpowiedzialności za grzanie. Nalegał na wykonanie całej instalacji .

Co znaczy na wykonanie całej instalacji??? Górnego źródła też?? Jeżeli tak, to jakiś absudr. Zbiornik buforowy ma mieć założoną przez instalatora temperaturę. Jeżeli jej nie ma to pompa jest skopana. Wygląda mi to na próbe załatwienia sobie dodatkowej roboty na górne źródło

ofertę dostałem od http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1312984#1312984
Otóż właśnie takie wrażenie odnieosłem . Jeżeli całą imstalację zrobi panX to wszystko będzie ok .Jeżeli ma wykonać tylko kotłownię z dolnym źródłem to nie bierze odpowiedzialności za jej działanie .
Mam zamiar jednak wysłać mu rzuty budynku i zapotrzebowanie na ciepło - zobaczymy jak wyceni swoją robotę . Z rozmowy telefonicznej zapamiętałem 25 zł/m2 -podłogówka(sama robocizna) i chyba 50 zł za punkt hydrauliczny .

sSiwy12
03-08-2006, 16:10
Trudno się dziwić. Wszak jest to firma instalatorska (hydrauliczna), która (zapewne) instaluje PC nie jako przy okazji. Co wcale nie znaczy, że robi to źle.
A tak na marginesie. Czy jeszcze rok temu myślał ktoś, że instalatorzy będą oferowali swoje usługi "przy okazji" PC?. Fajnie się ten rynek rozwija.

Bigbeat
03-08-2006, 18:02
Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)

robud
03-08-2006, 19:50
Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)
Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.

wicekK
03-08-2006, 20:24
Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)
Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.
Powiem więcej - wzrost zainteresowania i popyt w tej branży (obserwując ceny niektórych produktów np 3 lata temu) wywołał u dystrybutorów reakcję odwrotną niż by się mogło wydawać .
Otóż ceny , zamiast spadać (większe zapotrzebowanie , mniejsze przestoje , sprawdzona technologia ) jakby wzrosły .
Dla mnie to niezrozumiałe .
Czy inni forumowicze mają podobne odczucia ?

MARKOG
03-08-2006, 21:16
Rok temu na samo określenie "pompa ciepła" wiele osób pytało - "skąd masz tyle kasy", a co bardziej świadomi pukali się wymownie w czoło ;)
Nie przesadzajmy - nie rok temu, ale tak w Polsce z 5 lat temu to jeszcze takie reakcje byly. Rok temu to juz bylo dosc powszechnie znane urzadzenie i wiele instalacji bylo w Polsce od roznych producentow.
Powiem więcej - wzrost zainteresowania i popyt w tej branży (obserwując ceny niektórych produktów np 3 lata temu) wywołał u dystrybutorów reakcję odwrotną niż by się mogło wydawać .
Otóż ceny , zamiast spadać (większe zapotrzebowanie , mniejsze przestoje , sprawdzona technologia ) jakby wzrosły .
Dla mnie to niezrozumiałe .
Czy inni forumowicze mają podobne odczucia ?

Tym bardziej że waluty "poszły" w dół

sSiwy12
03-08-2006, 23:26
Ceny może nie poszły znacząco w dół, ale i produkt nie jest do końca ten sam. Obecnie większość producentów (importerów) oferuje PC w których zamontowano markowe podzespoły. Tak jak w każdym innym przypadku dystrybutor (importer) wchodząc na rynek proponował jako "nowość" nie zawsze produkt z "z najwyższej półki" - jak sugerowała cena. Z czasem za taką samą cenę sprzedawał produkt - nazwijmy umownie - rzeczywisty.
Bardzo często, aby "wyjść na swoje" kupowano "wylatujące serie". Jest to praktyka stosowana wszędzie. Im bardziej rozwija się rynek, tym trudniej "upchnąć" za duże pieniądze tzw. tańszy produkt. Jest jeszcze druga strona medalu. W tej chwili zaczęto sprowadzać dla odmiany PC z średniej. lub górnej półki cenowej, zapominając, a tych tańszych - mowa o jednoskowym importerze (dostawcy). A praktyka wykazuje niezbicie, że im większy rozrzut cenowy, tym większa wartość sprzedażna jednostkowa.
PC będę kupował w przyszłym roku i mam nadzieję, że mechanizm opisany wyżej zadziała - co przedłoży się na większy wybór za rozsądną cenę.

jsc
04-08-2006, 09:45
Mam pytanie do użytkowników pompy ciepła THERMOGOLV . Czy w związku z dość płytko zakopaną instalacją kolektorów nie zachodzi sytuacja mrożenia powierzchni ziemi nawet w lecie, albo powstawania zimą góry lodowej w okolicy wejścia trzech kolektorów do budynku ? Niestety mam taką sytuację że tuż obok kolektorów pompy będzie przechodziła rurka doprowadzająca wodę do budynku i obawiam się że zamiast wody w rurce będzie lód. Pozdrawiam

sSiwy12
04-08-2006, 10:18
Każdy kolektor DZ PC pracuje w ujemnych temperaturach, przy czym przy PC z bezpośrednim parowaniem tych minusów jest więcej. Ponieważ lód jako taki jest dobrym izolatorem, korek lodowy raczej będzie przemieszczał się wzdłóż niż wszerz kolektora. - dlatego minimalna odległość ułożenia nitek kolektora (zalecana przez producentów PC) wynosi 1m. Logika wskazuje na to, że strefa "ochronna" wynosi coś około 0,5 m. Myślę, że odległość minimalna między doprowadzeniem wody a nitką kolektora powinna wynosić coś około 1m - ja bliżej bym nie kładł.

robud
08-08-2006, 08:07
nie zachodzi sytuacja mrożenia powierzchni ziemi nawet w lecie, albo powstawania zimą góry lodowej w okolicy wejścia trzech kolektorów do budynku ? Niestety mam taką sytuację że tuż obok kolektorów pompy będzie przechodziła rurka doprowadzająca wodę do budynku i obawiam się że zamiast wody w rurce będzie lód. Pozdrawiam
Ja mam pomiedzy wejsciem kolektorow do budynku a rura doprowadzajaca wode ze studni okolo 0,4 m, a pomiedzy rura z woda z gminy takze okolo 0,4 m - nigdy nie przestala leciec woda - oczywiscie jezeli gmina nieprzykrecila cisnienia a ze jestem ostatni na nitce to i czasami jej brakowalo, wiec wnioskuje ze woda nigdy nie zamarzla (jak na razie :wink: )
Co do zamarzania ziemi, to widac ktoredy biegna kolektory szczegolnie na wiosne jak juz sie wszystko ladnie rozmarznie, bo ziemia w tym miejscu bardziej siada, bardziej tzn jakies 0,5-1 cm ale jak ktos wie gdzie patrzec to zauwazy slad kolektora. Byc moze jest to spowodowane za slabym ubiciem ziemi w wykopie po ulozeniu kolektorow.

sSiwy12
08-08-2006, 09:02
Mam pytanie. Czy wejścia (wyjścia) kolektorów z budynku są jakoś izolowane?

robud
08-08-2006, 09:26
Mam pytanie. Czy wejścia (wyjścia) kolektorów z budynku są jakoś izolowane?
Tak-chociazby dlatego ze przechodza obok siebie (wejscie/wyjscie) i by nieoddzialywaly bezposrednio na siebie to sie je izoluje tak na dlugosci okolo 1,5 m az odleglosc pomiedzy kolektorami uzyska zalecane 0,5 m.

pauls
09-08-2006, 09:29
Hej.
Takie pytanko z troszke innej beczki.
Jakie są koszty przeglądów pompy ciepła i czy trzeba je robić w ramach szeroko rozumianej gwarancji :-). Rozumiem że zależy to od producenta ale ...
Zastanawiam się też co ile należy wymieniać glikol w dolnym źródłe i ile taka operacja kosztuje.
Nie wiem ile tego płynu może wejśc do 400m rury i ile to kosztuje.
Jeżeli koszt tej wymiany byłyby znaczny to wpłynełoby to na koszty rocze użytkowania.
Zastanawiam się nad wyborem pompy z bezpośrednim odparowaniem (tu podobno nie wymieniamy czynnika w dolnym źródłe).

MARKOG
09-08-2006, 12:17
Hej.
Takie pytanko z troszke innej beczki.
Jakie są koszty przeglądów pompy ciepła i czy trzeba je robić w ramach szeroko rozumianej gwarancji :-). Rozumiem że zależy to od producenta ale ...
Zastanawiam się też co ile należy wymieniać glikol w dolnym źródłe i ile taka operacja kosztuje.
Nie wiem ile tego płynu może wejśc do 400m rury i ile to kosztuje.
Jeżeli koszt tej wymiany byłyby znaczny to wpłynełoby to na koszty rocze użytkowania.
Zastanawiam się nad wyborem pompy z bezpośrednim odparowaniem (tu podobno nie wymieniamy czynnika w dolnym źródłe).

Odpowiadam na pytanie zadane z inej beczki
Glikol raz wlany nie wymienia się (3 lata juz mam) co najwyzej dobija sie jak sa jakies wycieki
Przeglądów nie musze robic
Raz sie zepsuł stycznik (upalił się - podobno we wszystkich pompach styczniki FAELA nie wytrzymywały) to po kosultacji go wymieniłem samemu (dostałem przykazanie zeby kupic innej firmy -mogłem czekac dobę- ale była zima :)) od tego czasu spokój. Tak więc jakichś dodatkowych kosztów nie miałem.
a ile glikolu załóżmy ze rurka ma 3cm srednicy tl pi*0,15^2*4000=280 dm3 (chyba:))

sSiwy12
09-08-2006, 13:00
Z założenia pompy ciepła nie potrzebują (płatnych) przeglądów i jakiegoś "szczególnego" serwisowania. Dobra PC (dobrze dobrana i wykonana instalacja DZ i GZ) potrzebuje mniej uwagi niż lodówka (która wymaga okresowego odszraniania - no chyba, że automat).

Peterek
09-08-2006, 13:58
Co do glikolu to się zgadzam, za 5 może 10 lat pobiorę próbkę oddam na badanie do Boryszewa i tyle, ale do reszty instalacji wodnych trzeba zaglądać. Wiem to po sobie. Raz na rok należy wyczyścić filtry siatkowe.

carpedijem
09-08-2006, 14:12
Peterek - jak przetrwałeś tą zimę z PC? Nie wiem czy już o sobie pisałeś, ale jeśli tak, to czy możesz powtórzyć jakiej firmy PC i czy z cuw?

Peterek
09-08-2006, 14:29
Peterek - jak przetrwałeś tą zimę z PC? Nie wiem czy już o sobie pisałeś, ale jeśli tak, to czy możesz powtórzyć jakiej firmy PC i czy z cuw?

Mogę :)
Zima super :lol: spaliłem może 2 mp drewna w kominku, raczej dla rozrywki, a reszta grzania to pc. Pow. do ogrzania to ok. 160 m2 pc o mocy 10kW firmy Nateo. Cwu również z pc. Co do zużycia en. el. to max. rachunek za styczeń to 270 zł. W tym jest cała en. el., nie posiadam podlicznika. Wyliczam dokładnie ile do zapłaty na podstawie stanów liczników (taryfa g12) i podstawiając dane na str. inter. ZEWT Teren - jest fajny kalkulator kosztow. Wszędzie w domu podłogówka, a dolne źródło to 3x50m pionowy kolektor.

carpedijem
09-08-2006, 14:46
Peterek - poczytałam trochę o twojej PC. Jeszcze tylko firma, bo jestem ciekawa czy mam już ich ofertę czy jeszcze nie... Jak nie chcesz im robić reklamy to please na priv.

Peterek
09-08-2006, 14:55
Przeca firmę napisałem :lol: : Nateo moja pc to model G10. Co do reklamy może im przez przypadek robię, ale co tam, u mnie jest wszystko ok. już drugą zimę, wię nie mam wyrzutów :roll:

pozdro

carpedijem
09-08-2006, 14:59
Aaaa :oops: gapa ze mnie, ale tyle tych postów czytam, że już mi się pod kopułką gotuje. Od nich jeszcze nie dostałam oferty (coś mają chyba za dużo roboty). Mają jakiegoś przedstawiciela w Warszawie czy trzeba ze Świdnicą gadać?

Peterek
09-08-2006, 15:02
To fakt podobno sporo zapytań ofertowych dostają. Co do przedstawiciela na Wawę to nie wiem, ja zawsze gadałem z człowiekiem ze Świdnicy, który i tak po całej Polsce jeździ.

MARKOG
09-08-2006, 18:20
.... Poza tym martka zalila sie kilka miesiecy temu na serwis pompy Ekontechu (brak reakcji ze strony producenta pompy). .....
Kurcze faktycznie - dopiero teraz przeczytałem wątek Martki - ale dobrze ze u mnie działa - u mnie serwisuje pompę instalator który współpracuje z Panem G - on się konsultuje jak coś z producentem - byc moze faktycznie trudny jest z nim kontakt- co prawda nic sie nie działo - tylko sie na poczatku czesto wyłączała (zapowietrzone GZ iDZ) ale przy uruchomieniu norma[/url]

kabietka
29-08-2006, 22:44
Czy ktoś z Was ma zainstalowaną pompę ciepła IVT ??
Pozdrawiam

wieslaw=pyza
30-08-2006, 10:47
http://www.octopusenergi.pl/pl/oferta1.htm


TAKIEGO URZĄDZENIA NIGDZIE NIE WIDZIAŁEM I NA TYM FORUM NIKT NIE PISAŁ.

gregor2
30-08-2006, 11:22
umowa podpisana z Thermogolv. Za miech może dwa będę ją miał u siebie. Będę dzielił sie na bierzącą moimi spostrzeżeniami z działania Siriusa.

KaiM
30-08-2006, 12:19
http://www.octopusenergi.pl/pl/oferta1.htm


TAKIEGO URZĄDZENIA NIGDZIE NIE WIDZIAŁEM I NA TYM FORUM NIKT NIE PISAŁ.

To wygląda na pompę powietrze-woda. Jest to najmniej efektywna kombinacja, przynajmniej w naszym klimacie. Tego że przestaje działać poniżej -10 st.C już nie napiszą. Czyli w mroźne dni kiedy najbardziej ciepła potrzebujesz grzejesz wyłącznie prądem. Ech...

Wojty
30-08-2006, 14:06
No, a u mnie dzisiaj konczy "sie" robic podlogówka :).
Chlopaki szli jak burza - w 3 dni polozyli 240m2 i do tego kladli dosc gesto - mowili, ze wola klasc rurki tak, jakbym tam nie mialam kafelek, tylko panele. Wszystko w systemie Purmo - roljet, rurki, dylatacje i nawet klipsy (pisze "nawet", bo wczoraj zabraklo klipsow i szukali po calym Wrocku wlasnie firmowych Purmo klipsow, innych nie chceli zakladac, bo w razie czego moglabym nie miec gwarancji na 10 lat od Purmo:roll: ).

Teraz zastanawiam sie na kiedy umawiac pompe - kiedys myslalam, ze jak najpozniej, czyli koniec pazdziernika, ale zastanawiam sie czy nie przyspieszyc terminu - dzieki temu bede mogla wygrzewac jastrych.

Aha - jutro-pojutrze robie dolne zlodlo - praktycznie cala dzielke mi skopia - 700m rury co 12 cm :o

I niech mi tylko ta pompa nie zadzala ;)

gregor2
30-08-2006, 17:13
Wojty, trzymam kciuki. :wink:

Jepil
30-08-2006, 18:27
I niech mi tylko ta pompa nie zadzala ;)

No to czekamy na pierwsze komntarze. A swoją drogą ile powierzchni działki potrzebują na rurki?

kabietka
31-08-2006, 10:12
No, a u mnie dzisiaj konczy "sie" robic podlogówka :).
Chlopaki szli jak burza - w 3 dni polozyli 240m2 i do tego kladli dosc gesto - mowili, ze wola klasc rurki tak, jakbym tam nie mialam kafelek, tylko panele. Wszystko w systemie Purmo - roljet, rurki, dylatacje i nawet klipsy (pisze "nawet", bo wczoraj zabraklo klipsow i szukali po calym Wrocku wlasnie firmowych Purmo klipsow, innych nie chceli zakladac, bo w razie czego moglabym nie miec gwarancji na 10 lat od Purmo:roll: ).

Teraz zastanawiam sie na kiedy umawiac pompe - kiedys myslalam, ze jak najpozniej, czyli koniec pazdziernika, ale zastanawiam sie czy nie przyspieszyc terminu - dzieki temu bede mogla wygrzewac jastrych.

Aha - jutro-pojutrze robie dolne zlodlo - praktycznie cala dzielke mi skopia - 700m rury co 12 cm :o



Cześć :D
Albo przeoczyłam albo nie doczytałam :oops:
Jakiej firmy będzie Twoja pompa ??

Pozdrawiam :D
I niech mi tylko ta pompa nie zadzala ;)

Wojty
31-08-2006, 12:56
hej

trzymajcie kciuki, trzymajcie , pewnie sie przydadza ;) - z gory dziekuje :D

w poscie sie pomyslilam - rurki nie co 12 cm tylko 120 cm!! :o
Co do powierzchni to trudno okreslic, ale naprawde jest jej sporo - mamy dzialke 1600m2 i prawde piszac wiekszosc dzialki bedzie zawalona domkiem i rurkami :roll: Podobno przy naszych warunkach (glina, glina piaszczysta, piasek gliniasty i wysoka woda) wystarczyloby 600m, ale projektanci powiedzieli ze 700 to bedzie z takim zapasem, zeby sie grunt mocno nie wyziebial. Z drugiej strony na 240m2 podlogowki mamy pompe tylko 11. Zastanawiamy sie tez zeby troche zagescic rurki i polozyc je co 1m - rozmawialam z Sun Energy - przedstawiciel IVT na POlske i mowia ze tak tez mozna zrobic ;).

Co do pompy to pompa szewdzka IVT. Prawde piszac nie znam osobiscie zadnego dlugoletniego uzytkownika tej pompy. Namowil mnei do niej kolega, ktory jezdzi do Szwecji i widzial je u tubylcow (sam tez wybral taka sama pompe).

A tak w ogole to juz zakonczyli robic podlogowke - oczywiscie jeszcze wczoraj, tak jak obiecywali. Postaram sie wrzucic kilka zdjec do albumu.

kabietka
31-08-2006, 19:16
hej

trzymajcie kciuki, trzymajcie , pewnie sie przydadza ;) - z gory dziekuje :D

w poscie sie pomyslilam - rurki nie co 12 cm tylko 120 cm!! :o
Co do powierzchni to trudno okreslic, ale naprawde jest jej sporo - mamy dzialke 1600m2 i prawde piszac wiekszosc dzialki bedzie zawalona domkiem i rurkami :roll: Podobno przy naszych warunkach (glina, glina piaszczysta, piasek gliniasty i wysoka woda) wystarczyloby 600m, ale projektanci powiedzieli ze 700 to bedzie z takim zapasem, zeby sie grunt mocno nie wyziebial. Z drugiej strony na 240m2 podlogowki mamy pompe tylko 11. Zastanawiamy sie tez zeby troche zagescic rurki i polozyc je co 1m - rozmawialam z Sun Energy - przedstawiciel IVT na POlske i mowia ze tak tez mozna zrobic ;).

Co do pompy to pompa szewdzka IVT. Prawde piszac nie znam osobiscie zadnego dlugoletniego uzytkownika tej pompy. Namowil mnei do niej kolega, ktory jezdzi do Szwecji i widzial je u tubylcow (sam tez wybral taka sama pompe).

A tak w ogole to juz zakonczyli robic podlogowke - oczywiscie jeszcze wczoraj, tak jak obiecywali. Postaram sie wrzucic kilka zdjec do albumu.


Cześć!!
Właśnie czekamy za ofertą z IVT. :-?
Czy mógłbyś o ile to nie tajemnica napisać ile kosztowała Twoja pompa i jakie są koszty podłogówki??

Wojty
31-08-2006, 22:27
Sama podlogowka kosztowala 81zl/m2 (troche utargowane, z 85zl/m2) - wszystko w systemie Purmo, wiec razem z Roljetem, czyli 3,5cm syropianu.
A wezel cieplny 32000 (czyli pompa i oprzyrzadowanie)- pompa HT C11, a gdybym chciala osobny zbiornik na 300l + POmpa HT E11 musialabym doplacic 3 100. NIe policzyli nam tez za podlaczenie 2 kaloryferow wraz z materialoem do podlaczenia. No i kaloryfery kupowalismy w obecnej promocji - 36% na lazienkowe i 43% na zwykly (oczywiscie rabaty od cen katalogowych).

No i czeka nas wykonanie dolnego zródla - 7zl/1mb.

Ostatecznie dosc drogo ta impreza wychodzi, ale i tak taniej niz u konkurencji - zaoszczedzilismy ok 5-6000. Zreszta jak widze, za zrobienie instalacji gazowej ze zbiornikiem wkopanym w ziemie tez najmniej teraz nie wolaja.

A ty na oferte od jakiej firmy czekasz?

raffran
01-09-2006, 00:07
http://www.octopusenergi.pl/pl/oferta1.htm


TAKIEGO URZĄDZENIA NIGDZIE NIE WIDZIAŁEM I NA TYM FORUM NIKT NIE PISAŁ.

To wygląda na pompę powietrze-woda. Jest to najmniej efektywna kombinacja, przynajmniej w naszym klimacie. Tego że przestaje działać poniżej -10 st.C już nie napiszą. Czyli w mroźne dni kiedy najbardziej ciepła potrzebujesz grzejesz wyłącznie prądem. Ech...

A wedlug ciebie w jakim klimacie ta pompa sie sprawdza?

kabietka
01-09-2006, 13:11
Sama podlogowka kosztowala 81zl/m2 (troche utargowane, z 85zl/m2) - wszystko w systemie Purmo, wiec razem z Roljetem, czyli 3,5cm syropianu.
A wezel cieplny 32000 (czyli pompa i oprzyrzadowanie)- pompa HT C11, a gdybym chciala osobny zbiornik na 300l + POmpa HT E11 musialabym doplacic 3 100. NIe policzyli nam tez za podlaczenie 2 kaloryferow wraz z materialoem do podlaczenia. No i kaloryfery kupowalismy w obecnej promocji - 36% na lazienkowe i 43% na zwykly (oczywiscie rabaty od cen katalogowych).

No i czeka nas wykonanie dolnego zródla - 7zl/1mb.

Ostatecznie dosc drogo ta impreza wychodzi, ale i tak taniej niz u konkurencji - zaoszczedzilismy ok 5-6000. Zreszta jak widze, za zrobienie instalacji gazowej ze zbiornikiem wkopanym w ziemie tez najmniej teraz nie wolaja.

A ty na oferte od jakiej firmy czekasz?


Dziękuje za odpowiedż :lol:
Moze jeszcze zapytam dolne żródło czyli odwiert pionowy ??
Ile metrów po ile odwiertów??
Kurcze u mnie działka mała i nie styknie miejsca na poziom tylko trzeba będzie robic odwierty pionowe. :evil:
Czy zarówno na podłogówke jak i pompę firma daje gwarancję ? Ile lat??
Ja czekam, na ofertę pompy IVT .
Czy dostałeś moze namiary na użytkowników tej pompy??
Pozdrawiam :lol:

Wojty
01-09-2006, 21:28
kobietka,

tak jak pisalam w kilku postach - mam kolektor poziomy - rurki co 1,2m. Zastanawalismy sie nad pionowymi lae to koszt rzedy 120zl/mb - co w naszym przypadku wychodzilo ok 12-14 000 drozej - czyli suma, ktora nam sie nie zroci- wiec przeoralam dzialke.

CO do gwarancji, to pompa ma inna, a podlogowka inna. Na podlogowke Purmo daje 10 lat, (o ile wszystko jest potwierdzone protokolem- wpisy instalatorow, inspektora itp). Pompa - nie pamietam - poprostu tyle ile daje dystrybutor, czy tez producent - zadzwon do Sun Energy.

Namiary podostawalam od roznych firm na uzytkownikow pomp, ale prawde piszac nie dzwonilam - nic by to nie zmienilo- pewnie i tak podaja namiary tych ktorzy sa najbardziej zadowoleni ;). Wiem tylko ze swojego osobistego wywiadu ;>, ze nikt nie narzekal na "moja" firme - ale nigdy nie wiadomo, czy nie bede ta pierwsza ;). oby nie.

A na oferte od ktorego dystrybutora IVT czekasz??

kabietka
02-09-2006, 10:45
kobietka,

tak jak pisalam w kilku postach - mam kolektor poziomy - rurki co 1,2m. Zastanawalismy sie nad pionowymi lae to koszt rzedy 120zl/mb - co w naszym przypadku wychodzilo ok 12-14 000 drozej - czyli suma, ktora nam sie nie zroci- wiec przeoralam dzialke.

CO do gwarancji, to pompa ma inna, a podlogowka inna. Na podlogowke Purmo daje 10 lat, (o ile wszystko jest potwierdzone protokolem- wpisy instalatorow, inspektora itp). Pompa - nie pamietam - poprostu tyle ile daje dystrybutor, czy tez producent - zadzwon do Sun Energy.

Namiary podostawalam od roznych firm na uzytkownikow pomp, ale prawde piszac nie dzwonilam - nic by to nie zmienilo- pewnie i tak podaja namiary tych ktorzy sa najbardziej zadowoleni ;). Wiem tylko ze swojego osobistego wywiadu ;>, ze nikt nie narzekal na "moja" firme - ale nigdy nie wiadomo, czy nie bede ta pierwsza ;). oby nie.

A na oferte od ktorego dystrybutora IVT czekasz??


Cześć :D
Czekam na oferte od dystrybutora mającego siedzibę w Obornikach Wielkopolskich. :D
Coś mi się wydaje że meżuś jak pojedzie po klinkier do Poznania do wdepnie do faceta i konkretnie pogada :D
Pozdrawiam :D :D

witekk
02-09-2006, 13:30
Witam wszystkich zainteresowanych pc ECOPOWER z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kilka dni temu byłem e Ostrowcu i spotkałem się z właścicielem firmy. Wrażenie z wizyty pozytywne. Właściciel miał spore pojęcie o pompach. Uruchomiliśmy urządzenie - dwie beczki 200 l. Jedna dolne żródło, druga górne. Podczas prezentacji wszystko na wodzie. Po ok. 10 min temp.wody w jednej beczce spadła do 7 st w drugiej ponad 30. Pompa działała (11kW). Trochę głośno, głośniej jak duża lodówka. Ponoć można wyciszyć.
Teraz trochę o samym urządzeniu. Obudowa pompy topornie wykonana, taka ręczna manufaktura wym 60 x 75 x wys. 110 do tego zbiornik cwu 200 l. Właściciel tłumaczył, że to urządzenie jeździ z nim na pokazy i dlatego tak wygląda. Dla klienta ma być ładniejsze.
Teraz pytanie czy zależy nam na super wyglądzie, czy na cenie, która jest bardzo, bardzo przyzwoita.
Czekam na końcową ofertę od właściciela i wtedy podejmę decyzję.
Czytam, że Gregor2 już kupił Termogolv - powodzenia. Napisz jaki był kontakt z Kołodziejem podczas instalacji pompy.
Pozdrawiam

kabietka
02-09-2006, 13:48
Witam wszystkich zainteresowanych pc ECOPOWER z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kilka dni temu byłem e Ostrowcu i spotkałem się z właścicielem firmy. Wrażenie z wizyty pozytywne. Właściciel miał spore pojęcie o pompach. Uruchomiliśmy urządzenie - dwie beczki 200 l. Jedna dolne żródło, druga górne. Podczas prezentacji wszystko na wodzie. Po ok. 10 min temp.wody w jednej beczce spadła do 7 st w drugiej ponad 30. Pompa działała (11kW). Trochę głośno, głośniej jak duża lodówka. Ponoć można wyciszyć.
Teraz trochę o samym urządzeniu. Obudowa pompy topornie wykonana, taka ręczna manufaktura wym 60 x 75 x wys. 110 do tego zbiornik cwu 200 l. Właściciel tłumaczył, że to urządzenie jeździ z nim na pokazy i dlatego tak wygląda. Dla klienta ma być ładniejsze.
Teraz pytanie czy zależy nam na super wyglądzie, czy na cenie, która jest bardzo, bardzo przyzwoita.
Czekam na końcową ofertę od właściciela i wtedy podejmę decyzję.
Czytam, że Gregor2 już kupił Termogolv - powodzenia. Napisz jaki był kontakt z Kołodziejem podczas instalacji pompy.
Pozdrawiam


Cześć! :)
Wiesz instalując tak drogie urządzenie to najważniejsza dla klienta jest wydajność pompy i sprawne działanie .
Co mi po korzystnej cenie i wyglądzie urządzenia jak będę w zimie marzła i wydawała kupe kasy na prąd ??!! :x
Pozdrawiam :lol:

sluza
08-09-2006, 13:00
kobietka,

tak jak pisalam w kilku postach - mam kolektor poziomy - rurki co 1,2m. Zastanawalismy sie nad pionowymi lae to koszt rzedy 120zl/mb - co w naszym przypadku wychodzilo ok 12-14 000 drozej - czyli suma, ktora nam sie nie zroci- wiec przeoralam dzialke.

CO do gwarancji, to pompa ma inna, a podlogowka inna. Na podlogowke Purmo daje 10 lat, (o ile wszystko jest potwierdzone protokolem- wpisy instalatorow, inspektora itp). Pompa - nie pamietam - poprostu tyle ile daje dystrybutor, czy tez producent - zadzwon do Sun Energy.

Namiary podostawalam od roznych firm na uzytkownikow pomp, ale prawde piszac nie dzwonilam - nic by to nie zmienilo- pewnie i tak podaja namiary tych ktorzy sa najbardziej zadowoleni ;). Wiem tylko ze swojego osobistego wywiadu ;>, ze nikt nie narzekal na "moja" firme - ale nigdy nie wiadomo, czy nie bede ta pierwsza ;). oby nie.

A na oferte od ktorego dystrybutora IVT czekasz??


Cześć :D
Czekam na oferte od dystrybutora mającego siedzibę w Obornikach Wielkopolskich. :D
Coś mi się wydaje że meżuś jak pojedzie po klinkier do Poznania do wdepnie do faceta i konkretnie pogada :D
Pozdrawiam :D :D


Jak szukasz kogoś z Wilekopolski to polecam http://www.grasant.pl
Instaluje szwedzkie NIBE, naprawdę polecam.... i instalatora i pompy ciepła

kabietka
08-09-2006, 16:51
Witam !!
Niestety z pompy IVT musimy zrezygnować :o(
Powód główny to kasa .Wyliczono nam koszt pompy +przygotowanie terenu pod nirgo to ok 60.000tyś zł.I dodatkowo coroczny przegląd za 150zł.Ten przegląd to pryszcz ale cena instalacji to już ospa :o)
Nigdzie w postach nie spotkałam się z płatnymi corocznymi przegladami i trochę mnie to zdziwiło :o)
Zerknę na stronkę podaną j/w-dzieki :o)
Jeszcze muszę zerknąć na stronkę Termoglow .podjechać przy czasie do Grudziądza -Climakonfort.

Pozdrawiam :D

kabietka
08-09-2006, 16:59
kobietka,

tak jak pisalam w kilku postach - mam kolektor poziomy - rurki co 1,2m. Zastanawalismy sie nad pionowymi lae to koszt rzedy 120zl/mb - co w naszym przypadku wychodzilo ok 12-14 000 drozej - czyli suma, ktora nam sie nie zroci- wiec przeoralam dzialke.

CO do gwarancji, to pompa ma inna, a podlogowka inna. Na podlogowke Purmo daje 10 lat, (o ile wszystko jest potwierdzone protokolem- wpisy instalatorow, inspektora itp). Pompa - nie pamietam - poprostu tyle ile daje dystrybutor, czy tez producent - zadzwon do Sun Energy.

Namiary podostawalam od roznych firm na uzytkownikow pomp, ale prawde piszac nie dzwonilam - nic by to nie zmienilo- pewnie i tak podaja namiary tych ktorzy sa najbardziej zadowoleni ;). Wiem tylko ze swojego osobistego wywiadu ;>, ze nikt nie narzekal na "moja" firme - ale nigdy nie wiadomo, czy nie bede ta pierwsza ;). oby nie.

A na oferte od ktorego dystrybutora IVT czekasz??


Cześć :D
Czekam na oferte od dystrybutora mającego siedzibę w Obornikach Wielkopolskich. :D
Coś mi się wydaje że meżuś jak pojedzie po klinkier do Poznania do wdepnie do faceta i konkretnie pogada :D
Pozdrawiam :D :D


Jak szukasz kogoś z Wilekopolski to polecam http://www.grasant.pl
Instaluje szwedzkie NIBE, naprawdę polecam.... i instalatora i pompy ciepła



Witam !!
Czy masz może pompę oferowaną przez w/w firmę??
:D

sSiwy12
08-09-2006, 18:10
On przecież tyko reklamuje stronę www........

sluza
08-09-2006, 18:42
Jeszcze nie mam, ale będę miał w przyszłym roku. W NIBE masz dwa przeglądy w okresie gwarancyjnym za darmo, instalator jest zobowiązany do ich przeprowadzenia bezpłatnie.

kazber
10-09-2006, 04:08
Pompa ciepla wraca do moich lask.

Przebrnalem przez caly watek. Zona wsciekla bo dzieciaki caly dzien siedza przy komputerach. Ja oczywiscie tez zamiast zajac sie ukladaniem kostki przy naszym domku.
Czy moze mi ktos podac namiary na firme, ktora zrobi kompleksowa instalacje pompy ciepla oraz wentylacje mechaniczna z rekuperatorem i gwc.

Dom budujemy kolo Lublina. Staram sie regularnie sledzic temat pomp na lubelszczyznie ale nic tam sie na ten temat nie pisze. Podobnie jest z wentylacja.
W zatwierdzonym juz projekcie jest gaz z butli ale mam nadzieje, ze nie bedzie problemu ze zmiana na pc.

Jesli chodzi o pc nie grzesze wielka wiedza ale juz kilka dobrych lat temu pracowalem w domu o pow. 2,500 m2 gdzie zamontowano 18 pomp z pionowym dz- 30 odwiertow na glebokosc 300 stop.
Po 6 latach system pracuje bezawaryjnie.

Dom w Polsce budujemy na 56 arach ale sklaniam sie tez do odwiertow.
Nasz projekt to kornelia z archipelagu z 123m na parterze i 33.6 na poddaszu- planujemy tam zrobic duzy pokoj, lazienke i walking closet.


Czy na poddaszu zbudowanym z plyt mozna ogrzewac sciany???

Pozdrawiam,

Kazik

agiis
12-09-2006, 15:07
Czy ktoś z Was ma zainstalowaną pompę ciepła IVT ??
Pozdrawiam

ja mam IVT, ale dopiero drugi sezon przed nami ;)



agiis przyłączam się do wojty - która firma daj znać.
Pozdrówka



Agiis.
Jest już nas trzech żądnych wiedzy.
Ja mam zamiar brać pompę IVT od firmy EKO-SC ze Słupska. Wycenili mnie wstępnie na coś około 55000 (pompa 11,2 + kolektor pionowy 2x90m).
Za tydzień będę znał trochę szczegółów, bo ma u mnie na budowie zjawić się człowiek od nich.

A i jeszcze takie pytanko mi się nasuwa (po rozmowie z gościem od kotłów gazowych).

Czy jeżeli mam mieć 100% podłogówki w całym domu (parter i poddasze) to potrzebuję mieć zbiornik buforowy do CO?
Zacząłem się zastanawiać, bo niby podłogówka ma i tak sama z siebie dużą bezwładność, ale czy nie warto by było jednak tego wspomóc jakimś dodatkowym zbiornikiem?

sorki, rzadko tu bywam :roll:



gregor2, witekk
Pompa nas kosztowała: (netto)
22 tys pompa (165 dm3)
11 tys, kolektory z położeniem
3 tys uruchomienie i podłączenie końcowe pompy

ogrzewanie podłogowe (całość) 110 m2 domek 9600 zł

na CUW mamy 50 stopni maks

agiis,

a ktora firma ci instalowala pompe ciepla? Bo z tego co sie orientuje to kilka firm w kraju juz oferuje pompy IVT (sama zastanawam sie nad taka pompa ;) )

Mam jeszcze pytanie - cala podloge w domu masz wylozona w kafelkach, czy masz moze w niektorych pokojach np. panele?

ja jej nie polecam, koles nawalał na każdym etapie :-?
była to firma z Opola (wląsciciel z Tarnowa jest) , Hydrokop http://www.hydrokop.pl/info/

w całym domu mam kafelki ;)

gosciu01
15-09-2006, 23:49
wydaje mi się, na zdrowy rozsądek, że można stosować dla jednej PC kolektor poziomy i pionowy jednocześnie, tzn. jedną pętlę poziomego i jeden odwiert pionowego.

Ale pytam znawców ?

kazber
17-09-2006, 06:03
Znawcy i uzytkownicy. Sprzedawcy i wykonawcy

Prosze o namiary firmy, ktora moze mi sprzedac, zainstalowac pc i wentylacje mechaniczna z reku. Domek w okolicach Lublina.

Pozdrawiam,

Kazik

Wojty
19-09-2006, 21:53
Witam !!
Niestety z pompy IVT musimy zrezygnować :o(
Powód główny to kasa .Wyliczono nam koszt pompy +przygotowanie terenu pod nirgo to ok 60.000tyś zł.I dodatkowo coroczny przegląd za 150zł.Ten przegląd to pryszcz ale cena instalacji to już ospa :o)
Nigdzie w postach nie spotkałam się z płatnymi corocznymi przegladami i trochę mnie to zdziwiło :o)
Zerknę na stronkę podaną j/w-dzieki :o)
Jeszcze muszę zerknąć na stronkę Termoglow .podjechać przy czasie do Grudziądza -Climakonfort.

Pozdrawiam :D

oj nie wiem, czy inne firmy zaoferuja ci naprawde duzo lepsza oferte. Z tego co pamietam Climacomfort miala chyba kilka tys tansza, ale za to sposob dzialania byl dla mnie niezbyt jasny - np. grzanie wody urzytkowej pompa typu powietrze -woda - rozumiem, ze w tym przypadku warto by miec jeszcze rekuuperator, którego nie posiadam. Poza tym jest to pompa z bezposrednim parowaniem - jak dla mnie troche ryzykowna.

Co do kwoty 60 000 to nie wiem, jaka masz powierzchnie domu, jaki dom itp. ale to chyba nie jest bardzo droga oferta. Poza tym zawsze mozesz sprobowac zrobic prywatne rozeznanie, czy ktos nie zrobilby ci kolektora poziomego taniej (ja dzieki temu zaoszczedzilam ok 8 000)

a&zb
27-09-2006, 00:34
Witam,

Wyszukiwarka nie pomogła, więc pytam: Czy na budowę kolektora poziomego pompy ciepła potrzebne jest pozwolenie? Artykuł 29 prawa budowlanego nic o zwolnieniu nie mówi (chyba że się coś zmieniło o czym nie wiem), ale gdyby zinterpretować że kolektor to przyłącze, to pozwolenia nie trzeba. Mamy już pozwolenie na budowę, ale chcemy zamienić ogrzewanie gazowe na pc.

MARKOG
27-09-2006, 08:38
Z teo co wiem to nie należy traktować tego jako przyłącze - obwód jest zamknięty co my niby przyłączamy? A i kopanie na swojej działce ez nie wymaga pozwolenia. W kazdym bądz razie ja w projekcie miałem tradycyjną kotłownię i wykonłem kolektor poziomy bez informowania kogokolwiek (no może oprócz operatora koparki ;)) o poczynanych pracach. Z odbiorem nie było żadnego problemu

sSiwy12
27-09-2006, 09:16
Ułożenie kolektora poziomego, wykonanie odwiertów pionowych do 30m, wykonanie studni do 30m głębokości i wydajności mniejszej niż 50m3/h nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.

KaiM
27-09-2006, 09:23
U mnie bank udzielający kredytu na pompę zażądał zgłoszenia budowy w starostwie. Tam oczywiście nie wiedzieli co to PC i nie chcieli przyjąć zgłoszenia - "bo tego się nie zgłasza". Ponieważ żona była uparta, po rozmowie z inspektorem ustaliła zgłoszenie budowy przyłącza cieplnego do budynku mieszkalnego opartego na pompie ciepła :lol: A budowę przyłączy się zgłasza :D Tym sposobem i bank jest syty i starostwo całe, papierkom stało się zadość

gregor2
27-09-2006, 09:32
Witam,

Wyszukiwarka nie pomogła, więc pytam: Czy na budowę kolektora poziomego pompy ciepła potrzebne jest pozwolenie? Artykuł 29 prawa budowlanego nic o zwolnieniu nie mówi (chyba że się coś zmieniło o czym nie wiem), ale gdyby zinterpretować że kolektor to przyłącze, to pozwolenia nie trzeba. Mamy już pozwolenie na budowę, ale chcemy zamienić ogrzewanie gazowe na pc.

Pozwolenie nie jest potrzebne. Ale powinieneś nanieść ten kolektor na mapę co celów projektowych. Jest to zmiana planu zagospodarowania. Jeżeli w projekcie miałeś wcześniej ogrzewanie np. gazowe to jest to też zmiana ogrzewania. Dlatego należy zrobić projekt zmiany ogrzewania wraz z naniesieniem (odręcznym) kolektorów na mapce.
Tak to wygląda zgodnie z prawem. Pytanie czy chcesz to robić w ten sposów? Alternatywą jest olanie tego. Najwyżej w czasie odbioru budynku zapłacisz 100 zł kary za odstępstwo od projektu. Nadmienię, że jeżeli nie masz aktualnej mapki to sama mapka będzie kosztowała ok. 500 zł. Za projekt zmiany ogrzewania też zapłacisz kilka stówek.
Pozdrawiam

kazber
02-10-2006, 06:17
Witam

Z tego co napisales to bedzie dla mojej kieszeni najlepiej jesli oleje wszystko i pojde na calosc, ryzykujac zaplacenie tylko stowki.
Wazne to dla mnie poniewaz jestem w podobnej sytuacji- zmiana z butli w projekcie na pc.
Wprowadzamy wiele innych zmian. Czy w zwiazku z tym za kazda zmaine bedzi 100PLN, czy tez jedna kara za wszystkie.

Pozdrawiam,

Kazik

gregor2
02-10-2006, 09:29
zapytaj o to w starostwie, tam gdzie składałeś wniosek o pozwolenie na budowę.

Aga - Żona Facia
02-10-2006, 21:53
Ułożenie kolektora poziomego, wykonanie odwiertów pionowych do 30m, wykonanie studni do 30m głębokości i wydajności mniejszej niż 50m3/h nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.

Tak mam w ofercie na PC firmy NIBE
sondy gruntowe jako dolne źródło ciepła:
łączna długość odwiertów: 160 mb
odpowiadająca łączna długość wężownic: 640 mb,
odpowiadająca pojemność wodna kolektora: 330 litrów
Czy to muszę zgłosić, czy na to musze mieć pozwolenie, jakiś projekt?

sSiwy12
03-10-2006, 09:16
Ułożenie kolektora poziomego, wykonanie odwiertów pionowych do 30m, wykonanie studni do 30m głębokości i wydajności mniejszej niż 50m3/h nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia.

Tak mam w ofercie na PC firmy NIBE
sondy gruntowe jako dolne źródło ciepła:
łączna długość odwiertów: 160 mb
odpowiadająca łączna długość wężownic: 640 mb,
odpowiadająca pojemność wodna kolektora: 330 litrów
Czy to muszę zgłosić, czy na to musze mieć pozwolenie, jakiś projekt?
Jeśli pojedyńczy odwiert przekroczy głębokość 30 m potrzebne jest zezwolenie i projekt dla (od) kilku instytucji. Nie wiem jak ta firma, ale w innych ofertach widziałem deklarację załatwienie tej sprawy przez wykonawcę. Teoretycznie jest możliwość wykonania - w tym wypadku - 6 odwiertów o długości mniejszej niż 30m i wtedy zgłszenie ani zezwolenie nie jest wymagane.
Moim zdaniem jakiś tam "projekt" nalezy wykonać- mówię o sytuacji odwiertów do 30m - z różnych przyczyn i nie koniecznie z przyczyn formalno-prawnych.
Jeśli odwierty maja być głebsze niż 30m wykonanie dokumentacj i projekt jest niezbedny do uzyskania zezwolenia, ale tym jak juz wspomniałem przewaznie zajmują się wykonawcy odwiertów.
Pozdrawiam


3. Nie rozumiem tego stwierdzenia dot. pojemności wodnej kolektora.

Pońko M.
03-10-2006, 20:16
Wedle mego rozeznania, aby firma dobrze wykonała sondy pionowe należy najpierw zlecić badania geologiczne. Otóż przy 30 - metrowym odwiercie wykonawca "przewierci" po drodze wiele, różnych geologicznie warstw. Aby taki kolektor pionowy nie tracił na sprawności powinno zostać zrobione dobre "uszczelnienie" przewierconych warstw. Jeśli go nie ma to pojawia się pewne ryzyko tworzenia się szczelin, przerw między rurami kolektora pionowego i ziemią, a to jest przyczyna mniejszej sprawności.
Na odwierty do 30 m nie trzeba zezwolenia. Najlepsze ponoć efekty osiąga się dla odwiertów głębokości 20-50 m, więc 30 m to będzie kompromis prawno-efektywny :) Jednakże przy odwiertach do 30 m trzeba ich więcej, no i właściwa odległosć między nimi jest bardzo istotna.

SNCF
03-10-2006, 21:50
najlepsza sprawnosc a glownie stalosc temeratury jest od 30m - wgłąb!

kazber
04-10-2006, 05:44
Witam.


Wedle mego rozeznania, aby firma dobrze wykonała sondy pionowe należy najpierw zlecić badania geologiczne. Otóż przy 30 - metrowym odwiercie wykonawca "przewierci" po drodze wiele, różnych geologicznie warstw. Aby taki kolektor pionowy nie tracił na sprawności powinno zostać zrobione dobre "uszczelnienie" przewierconych warstw. Jeśli go nie ma to pojawia się pewne ryzyko tworzenia się szczelin, przerw między rurami kolektora pionowego i ziemią, a to jest przyczyna mniejszej sprawności.
Na odwierty do 30 m nie trzeba zezwolenia. Najlepsze ponoć efekty osiąga się dla odwiertów głębokości 20-50 m, więc 30 m to będzie kompromis prawno-efektywny :) Jednakże przy odwiertach do 30 m trzeba ich więcej, no i właściwa odległosć między nimi jest bardzo istotna.

Czy wiesz ile takie badania kosztuja i komu je zlecic.

Pozdrawiam

Kazik

angielka
04-10-2006, 08:56
Witam,
Ostatnio gdzies przeczytałam, że pompa ciepła (a właściwie chyba kolektory poziome w gruncie) bardzo dobrze współpracują z przydomową oczyszcalnią ścieków,że dzięki temu (podobno) znacznie wzrasta efektywnośc pompy, a co za tym idzie obniża koszty eksloatacji - czy moze ktoś z was ma to jakoś połączone? Czy wogóle praktykuje się takie rozwiązania?

Może ma ktoś jakies przemyślenia na ten temat i się chętnie podzieli?
A może to jest po prostu głupi pomysł?

adam_mk
04-10-2006, 09:15
Zagadnienie na doktorat.
Z marszu, to nie ruszałbym oczyszczalni bio, która najlepiej pracuje jak ma ze 30stC. Można by jej uszczknąć trochę ciepełka, ale jak to zautomatyzować, żeby jej nie "przeziębić"?
Tak wprost, to nie najlepszy pomysł.
Nie wprost - na pewno się da, ale tanio nie będzie.
Adam M.

sSiwy12
04-10-2006, 09:54
Adaś, tam chodziło chyba o umieszczenie kolektorów poziomych pod rozsączeniem z oczyszczalni. Gdzieś widziałem taką propozycję, przy czym zaznaczono tam, że chodzi ty o końcowe odcinki kolektora - chyba zanczenie ma ten "kroczący" lód na poczatku kolektora.

gaga2
04-10-2006, 09:58
a co to jest "kroczący" lód na początku kolektora?
Pozdrawiam,
gaga2

angielka
04-10-2006, 10:07
znawcą nie jestem, ale powiedzcie mi w takim razie, czy w taki razie kolektory poziome oziębiaja grunt? bo mi cały czas wydawało się, ze jest odwrotnie (ale mogę się mylic oczywiście, z fizyką zawsze byłam na bakier)

wydawało mi się, że grunt pod rozsączeniem z oczyszczalni byłyby cieplejszy i stad lepiej bybyło dla oczyszczalni, ale skoro tak nie jest to szkoda

gaga2
04-10-2006, 10:31
angielka, grunt z pewnością się wyziębia., pytanie tylko - w jakim stopniu. Kiedyś ktoś na forum prezentował swoje wyliczenia, ale nie jestem w stanie sprawdzić na ile wiarygodne, bo się na tym nie znam, no a wyliczeń tych wuszło że pc nie ma prawa działać... :wink:
Tymczasem sSiwy12 napisał o "kroczącym" lodzie i tu mnie zmartwił.
sSiwy12, grzecznie proszę, wyjaśnij co miałeś na myśli pisząc o kroczącym lodzie na początku kolektora...
Pozdrawiam,
gaga2

sSiwy12
04-10-2006, 10:49
Bardzo prosto i niefachowo.PC "pompuje" (dostarcza) ciepło zawarte w tym przypadku w glebie do ogrzewania, a w związku z tym wyziębia grunt w okolicach kolektora. Ale to nic strasznego, bo w lecie ziemia regeneruje się (nagrzewa) i proces zaczyna się od nowa. Z obserwacji uzytkowników PC nie ma sygnałów aby proces ten miał wpływ na wegetację roślin.
Odnośnie "kroczącego lodu". W kolektorze dochodzi do "nagrzania" medium chłodzącego. Proces ten najgwałtowniej przebiega w pierwszych metrach kolektora, czyli tam najwięcej wyziębia. W PC z bezpośrednim parowaniem (w kolektorze krąży gaz - mieszanka gazów) proces ten jest bardzo gwałtowny (temperaury dużo poniżej 0) w związku z czym tworzy się korek lodowy wokół kolektora. W miarę wychładzania gruntu, korek ten sie przesuwa - stąd kroczący. Nie jest to jakaś znaczna odległość. Można ją szacować na około 1m - ale nie mam w tym zakresie danych.
W kolektorach glikolowych proces ten przebiega znacznie łagodniej i może nie tak drastycznie (lód). Postawienie w takim miejscu oczyszczali może faktycznie zachamować jej działanie.

gaga2
04-10-2006, 10:53
sSiwy12, dzięki za wyjaśnienie. To mnie uspokoiłeś. Ja wokół PC mam kilka krzaczków, i jak sobie wyobraziłam ten kroczący lód... ;)...
Ale skoro po ostatniej zimie krzaczków nie wymroziło, to nie ma się czego obawiać..
Pozdrawiam,
gaga2

angielka
04-10-2006, 11:12
no dobrze, to teraz z innej beczki, a jaka jest sprawność pompy ciepła jeżeli jako kolektor zastosuje sie dwie studnie (jedna i tak musze wykręcić) no to tylko drugą dokręcic .... tylko czy to się sprawdza (taka opcję zaproponowali mi fachowcy od pomp Viessmana w Białymstoku) - nie wciskaja mi oni przypadkiem kitów?

(a dom mam w fazie projektowej, tzn projekt juz jest prawie skończony)

pozdrawiam i dziekuję za cierpliwość do mojej osoby:)

sSiwy12
04-10-2006, 11:42
Jeśli woda jest popmpowana ze znacznej głębokości ( a potrzeba jej coś okolo 0,2m3/h na każde 1kW mocy grzewczej pompy), to moc pompy obiegowej może być większa niż moc pompy obiegowej kolektora poziomego, co w efekcie zaniża ogólny COP PC.
Pamietaj rónież, że zgodnie z prawem zrzut wody z PC jest traktowany jako zrzut ścieków, chyba, że zrzut nastapi do tej samej warstwy wodonośnej co jej pobór. PC w systemie woda-woda jest bardzo kapryśna i wymagająca wiecej uwagi i konserwacji niż inne rozwiązania.

raffran
04-10-2006, 13:13
znawcą nie jestem, ale powiedzcie mi w takim razie, czy w taki razie kolektory poziome oziębiaja grunt? bo mi cały czas wydawało się, ze jest odwrotnie (ale mogę się mylic oczywiście, z fizyką zawsze byłam na bakier)

Na początku dwudziestego wieku Mats Backström zbadał, że 1m2 gruntu może oddać 5,7 W energii cieplnej pozyskiwanej przez 10 godzin, 0,56 W przy pozyskiwaniu przez 1000 godzin, 0,33 W przy pobieraniu w ciągu 3000 godzin i wreszcie 0,23 W energii cieplnej przy pobieraniu przez 6000 godzin /250 dni/. Stąd wniosek, że pobieranie ciepła z ziemi przez 250 dni w roku w stosunku 10 godzin powoduje spadek pozyskiwania ciepła z gruntu o 2478 %.W związku z tym pompy ciepła pobierające ciepło z gruntu ochładzają go, co powoduje degradację środowiska.
Mozna sie z tym zdogdzi,jak i nie zgodzic,lecz cos w tym jest.

sSiwy12
04-10-2006, 13:21
Nie zgodzę się z tą degradacją środowiska. Jak wspomniałem nikt nie stwierdził negatywnego wpływu kolektora na wegetację roślin. Po drugie idąc tym tokiem rozumowania, to elektrownie wiatrowe, czy kolektory słoneczne, też odbierają energię i degradują środowisko. Nie należy zapominać również, że energia pobrana ze środowiska, jest w takiej samej ilości oddana - bo przecież nie zanika.

Sail
04-10-2006, 13:34
Wniosek o degradacji byłby słuszny gdyby to była energia nieodnawialna, a przecież tak nie jest :wink:

qmaan
06-11-2006, 14:25
witam znawców tematu
mam zainstalowane 2 pompy Zirius po 5 kW wraz ze zbiornikiem 500l thermogolva
z poziomymi gruntowymi wymiennikami
dom jest nowy i calosc dziala od dwu - trzech miesięcy
wiec nic nie jest miarodajne
( nie mam jeszcze termostatów i zamknięć na rozdzielaczach i ogrzewanie reguluję jedynie regualtorem temperatury )
kolega , który mi to wymyslił stwierdzil , ze 7 kW bedzie zbyt mala
wiec 2 x 5
ale pompy zwykle dzialaja pojedynczo ( w tym zwykle jedna i ta sama )
rzadko sie zdarza by dzialaly obie...
mimo ze temperatura jest podawana na wyswietlaczu 31-32C(wyzej przy zasilaniu podlogówki na pół skali regulatora nie podskoczy )
a zadana 44C, to dziala jedna, rzadko dwie
wg mnie wyglada to tak
ze zamiast 10kW mam 5
rozumiem ze jest to kwestia ewentualnego wysterowania z poziomu
serwisanta ???,
druga sprawa to ciepła woda
( rodzina = 4 osoby dorosle i dwoje dzieci - rodzice mają oddzielną część z jedną łazienką - my i dzieci mamy dodatkowe dwie łazienki )
cieplej wody wystarczy na 1/3 wanny wody dla córek, później leci z przerwami i coraz chłodniejsza...
pod prysznicem jest ok
natomiast w wannie nie ma juz komfortu...( jeszcze troche i zona mnie utrupi za te nowinki ... )

czy tak ma byc, czy cos jest skopane ??? chce dolozyc jeszcze grzałkę
ale nie bardzo wiem jak ona zadziała , ile ma kW
i czy cos pomoze cieplej wodzie ?
dodam jeszcze ze mamy w sumie dwa kominki wiec nie ma problemu z ewentualnym dogrzaniem domu - choc dotąd palimy glownie dla przyjemnosci...

pozdr
qmaan

MARKOG
06-11-2006, 14:35
a nie było jednej pompy 10kW? Po co takie kombinacje???

sSiwy12
06-11-2006, 15:15
Zupełnie nie rozumiem tych 2 PC. Jedna 9,5 kW tej samej firmy jest jest zdecydowanie tańsza niż te dwie.
Jeszcze jednej sprzwy to już zupełnie nie kumam. Zbiornik 500l jest przystosowany do konkretnej PC, a mianowicie z bezpośrednim skraplaniem. System ten rozwiazano dość ciekawie, bo w wężownicy ogrzewającej wodę w zbiorniku przeciwprądowo umieszczono zasilanie CWU. Praktycznie działa to jak przepływowy ogrzewacz wody. I na koniec. Jak i gdzie podłączono pod ten zbiornik drugą PC? Czyżby do dodatkowego wymiennika przewidzianego na solary lub kominek?
Po co grzałka. Ten zasobnik ma awaryjną grzałke o mocy 6kW.
Podaj typy PC, bo ni jak tego nie rozumiem.

Wojty
06-11-2006, 18:21
hej,

a u mnie dzisiaj instaluja pompe - jutro rozruch :D. Trzymajcie kciuki!! No zobymy co z tego wyjdzie....

O drugie trzymanie kciukow poprosze w dniu nadejscia rachunku za prad ;) :lol:

angi
06-11-2006, 18:44
hej,

a u mnie dzisiaj instaluja pompe - jutro rozruch :D. Trzymajcie kciuki!! No zobymy co z tego wyjdzie....

O drugie trzymanie kciukow poprosze w dniu nadejscia rachunku za prad ;) :lol:
Witam, Wojty napisz na jaką pompe ciepła się zdecydowałeś.

Wojty
06-11-2006, 19:46
ja mam pompe IVT 11KW, z oddzielnym zbironikiem - kiedys juz chyba pisalam o tym na tym watku :).

Peterek
06-11-2006, 20:49
hej,

a u mnie dzisiaj instaluja pompe - jutro rozruch :D. Trzymajcie kciuki!! No zobymy co z tego wyjdzie....

O drugie trzymanie kciukow poprosze w dniu nadejscia rachunku za prad ;) :lol:


Trzym się jeśli wszystko dobrze zrobione to musi być dobrze.

qmaan
06-11-2006, 22:42
owszem teraz jedna jest tansza ale w tym czasie nie mieli silniejszej niz 7kW
typ pomp to S2-D-X dwie po 5 kW
wlasnie tej awaryjnej grzałki mi jeszcze nie zalozyli, mają to zrobić ( musze sprawdzic czy to standartowe wyposazenie czy dodatkowe ??)

jak to jest podłaczone ?
patrząc z przodu na zbiornik ma on dwie rurki po prawej u góry obok centralnie umieszczonego zegara temperatury
do pierwszej od zegara podlaczona jest pompa rzadziej dzialajaca
do drugiej - skrajnej prawej - podlaczona jest pompa dzialająca praktycznie caly czas

qmaan

sSiwy12
07-11-2006, 12:00
Grzałka jest w standarcie i "fabrycznie" montowana przez producenta.
Moim zdaniem - na podstawie tego co napisałeś jest jakś "skucha instalacyjna". Może układ nie jest szczelny? Pamietaj, że nawet w kolektorze krąży gaz (czynnik chłodzacy, chyba R407C) i ewentualne połączenia do PC muszą być bardzo dokładnie wykonane, a przed zakopaniem kolektorów powinna być wykonana próba próżniowa, a potem ciśnieniowa azotowa. I to w odpowiednim długim czasie (wymogi czasowe okreslone sa w specyfikacji technicznej).
Zaletą tych PC jest bardzo duża wydajność CWU - pod warunkiem dobrej instalacji całości.
Niech instalator sprawdzi szczelność układu, bo prawdopodobnie w tym tkwi problem.
Układ, który u Ciebie zastosowano ma rację bytu. Pracyje jedna PC, a w razie potrzeby powinna zadziałać druga. Plusem takiego rozwiazania powinny być znacznie mniejsze rachunki za energie elektryczną w porównaniu do jednej wiekszej (tylko te koszty zakupu). Jesli cala instalacja bedzie działała sprawnie, grzałka elektryczna nie zadziała nigdy. Jest to w tym przypadku zabezpieczenie awaryjne na wypadek awarii którejś PC.

sSiwy12
07-11-2006, 14:47
Zapomniałem - a ważne. Koniecznie sprawdź pod którą PC podłączona jest CWU. Ma być na tym wymienniku od PC która jest wiodąca (cały czas działa). Jeśli jest inaczej "zamień" pompy.
Kazda PC powinna mieć 2 x 60 m kolektora.

angi
07-11-2006, 14:50
Proszę, podpowiedzcie mi, na którą pompę mam się zdecydować
Viessmann czy Stiebel Eltron, wykonawca by był jeden do tej i do tej
wszystko włącznie z podłogówką, wykopami itp., Climakomfort odpadł
gdyż oferta była 80000zł+moja koparka.

trójeczka
07-11-2006, 19:32
witam.
Czy ktoś z Was słyszał o pompach Avenir Energie? Jest to firma francuska produkująca pompy z parowaniem bezpośrednim, czynnikiem w d.z. jest r407c.
Byłem w firmie, która montuje te pompy.
Rurki kolektora ułozone maja byc na głębokości ok. 80- 90 cm (czy to nie za płytko??). Podobno przy parowaniu bezpośrednim taka głebokośc wystarczy. P.u. domu 125 m2 , a powierzchnia kolektora 250 m2.
Do cwu druga mniejsza pompa tej samej firmy z jedną pętlą kolektora o długości 90m, która ma być ułozona w odległości 50cm od siebie.
Pompa nie ma możliwości programowania czasowego pracy, mozna ustawić tylko temperaturę w pomieszczeniach, nic więcej się nie reguluje, podobno przy parowaniu bezpośrednim to wystarczy - czy to jest normalne?
I jeszce jedno pytanie:
Czy rekuperator pozwala na dobranie pompy ciepła o mniejszej mocy

Pozdrawiam

ADAMOS48
07-11-2006, 20:14
Przepraszam nie czytałem postów ,i cała ta awantura o technologię pomp ciepła sprowadza sie li tylko do tematu ,może to jet lepsze ,mam starą technologie ,może coś żle zrobiłem ,natomiast prawda jest bardzo prozaiczna ,na technologę pompy cieplnej stac tylko snobów i to przy wydatnej pomocy państwa ,jak rzecz ma sie w hameryce a dokładnie w kalifornii. Tam stwierdzono ,że system sie nie opłaca ,ale jak państwo chce mieć ekologie to niech dopłaca i tak sie dzieje.Pompa w połączeniu z innymi technologiami ma racje bytu ,ale sama zawsze będzie tak że 1kw uzyskany musimy wpompować 0,46kw ,a gdzie jest inwestycja i opłacalność?

sSiwy12
07-11-2006, 21:32
Adamos48 napisał:
".....ale sama zawsze będzie tak że 1kw uzyskany musimy wpompować 0,46kw ,a gdzie jest inwestycja i opłacalność?"
Nie wiem o czym piszesz, bo na pewno nie o popach ciepła, a przynajmniej nie o tych dobrze dobranych i zainstalowanych. "Najgorsz" COP dla C.O i CWU wynosi 3,5 czyli wkładamy 1kW a otrzymujemy 3,5kW, "najlepszy" zaś COP tylko dla C.O może wynieść nawet powyżej 5 (analogicznie 1kW dostarczamy , ponad 5 kW otrzymujemy)
Średni realny COP oscyluje wokół 4.

ADAMOS48
07-11-2006, 22:16
Masz zamontowane i z własnych wyliczeń piszesz ,czy tylko to co produceńci napiszą ?

gosciu01
07-11-2006, 23:08
Masz zamontowane i z własnych wyliczeń piszesz ,czy tylko to co produceńci napiszą ?

no właśnie ADAMOS48 ?
tzn. producenci kotłów gazowych ...

policzyłem to dosyć skrupulatnie, uwzgledniając wszystko co składa się na koszt 1kWh uwzględniając amortyzację, dodatkowe instalacje przy każdym z rozwiązań itd.
Starając się poruszać zawsze w podobnym segmencie/klasie urządzeń.

Wychodzi następujaco ralny koszt 1 kWh dla co+cwu dla 4 os. rodziny* :
Enargia elktryczna taryfa G12....................................... 0,3263 PLN**,
GZ-50 dla 900 m3/rok............................................... . 0,3129 PLN,
PC z płaskim kolektorem ziemnym................................ 0,3077 PLN,
PC powietrze/woda + wspomaganie enegia elektryczna...0,2700 PLN***,

Jak widać różnice są niewielkie i zmieniaja się co najwyżej na 3 miejscu po przecinku.

* gaz i prąd mam na działce z licznikami, taryfa prądu ENION,
nie uwzględniłem kapitalizacji odsetek i potencjalnych zysków z lokat itp.

** pełne wykorzystanie taniej taryfy + 2 godziny z drogiej. Tak mi się bilansuje.

*** działani PC 24godz/dobę lub 10/10 + ok. 2 godz. energia el.

adam_mk
07-11-2006, 23:11
Czytuję tu i w wielu innych tematach posty o pompach ciepła.
Jake są lepsze, jakie gorsze itd itp.

Trzeba bardzo dobrze poznać zasadę ich działania, sposoby doboru i ograniczenia różnych ich typów, aby skutecznie dobrać coś dla siebie.
Mnogość modeli i rodzajów wynika z chęci optymalnego dopasowania idei pompowania (transformacji z niskich na wysokie parametry) ciepła do lokalnych uwarunkowań. Pompy stosuje się w bagnach, w skałach, w piaskach i za każdym razem trochę się od siebie różnią zachowując jednak ogólną ideę działania.

Tak! Pompa ciepła jest kompletnie DO DU.PY i droga do tego! - ale to o źle dobranej, niedoliczonej, stawianej "na siłę".

Tak! Pompa to idealne, ekologiczne źródło ciepła o świetnich parametrach, oszczędne i stosunkowo nie drogie - to o konstrukcjach dobrze przemyślanych i obliczonych.

Obie prawdy są prawdziwe! Obie widywałem!

A teraz robię sobie pompę. Bez pośpiechu, z namysłem, i wcale nie wiem co będzie. Uruchomię, to zobaczę. Wiem czego mam się spodziewać, bo liczyć się nauczyłem. Ale czy naprawdę uwzględniłem wszystkie istotne parametry i uwarunkowania? Zobaczymy.
To całkiem niemały i ciekawy kawał wiedzy.

Ja jestem za (pompą). Inaczej bym się nie trudził. :lol:
pozdrawiam Adam M.

sSiwy12
07-11-2006, 23:45
Masz zamontowane i z własnych wyliczeń piszesz ,czy tylko to co produceńci napiszą ?
Jak bym pisał, to co podaja producenci, to max wyszedłby coś około 7.
Nie ma filozofi, sa to realne i raczej zanizone współczyniki.
Te o których pisałem uśredniają real opisywany i dokumentowany przez forumowiczów.
Natomiast ciekawe skąd Ty masz takie dane. Podziel się źródłem.
Pozdrawiam.

qmaan
08-11-2006, 00:07
[quote="sSiwy12"]Grzałka jest w standarcie i "fabrycznie" montowana przez producenta.
Moim zdaniem - na podstawie tego co napisałeś jest jakś "skucha instalacyjna". Może układ nie jest szczelny? Pamietaj, że nawet w kolektorze krąży gaz (czynnik chłodzacy, chyba R407C) .....

pocieszajace jest to ze moze to dzialac dobrze
drugi plus to to ze wlasciwie na jednej jakos ciągnie choc dom nowy...
po rozmowie z monterem co poprawial i zmianach w ustawieniach
stanelo na tym ze:
pierwszy monter ( ten ktory to wszystko montowal )
poknocil ilosci gazu ( w jednym obiegu za duzo , w drugiej pc za malo )
teraz ciezko podobno dojsc ile tego winno byc ???
ustalilismy ze prawdopodobnie ta pc która dziala zadko ( wylacza sie z przegrzania - rzeczywiscie jest zwykle gorąca ) ma jeszcze tego gazu za duzo )
zatem trzeba bedzie z tym powalczyc
dodatkowo jeszcze ta ktora dziala caly czas teraz zaczela sie wywracac
i musze ja resetowac presostatem...dzis juz dwa razy...
grunt ze grunt jeszcze ciepły...
qmaan

qmaan
08-11-2006, 00:10
Zapomniałem - a ważne. Koniecznie sprawdź pod którą PC podłączona jest CWU. Ma być na tym wymienniku od PC która jest wiodąca (cały czas działa). Jeśli jest inaczej "zamień" pompy.
Kazda PC powinna mieć 2 x 60 m kolektora.
no tak
ale jak???
qmaan

mit
08-11-2006, 01:22
Witam,

zastanawiam się nad pompą ciepła, a tu rano w radio słyszę, że już niedługo w Polsce ceny energii elektrycznej będą równać do tych w Unii Europejskiej. Najgorszy scenariusz to +60% w zaledwie 2-3 lata.
Nie muszę chyba mówić, jak wpłynie to na opłacalność inwestycji.

kazber
08-11-2006, 02:37
Witam,

zastanawiam się nad pompą ciepła, a tu rano w radio słyszę, że już niedługo w Polsce ceny energii elektrycznej będą równać do tych w Unii Europejskiej. Najgorszy scenariusz to +60% w zaledwie 2-3 lata.
Nie muszę chyba mówić, jak wpłynie to na opłacalność inwestycji.


A czy podali co stanieje???

Pozd.
Kazik

ADAMOS48
08-11-2006, 18:50
Proszę o policzenie kosztów instalacji + koszty użytkowania ,czy nie wyjdzie normalnie taniej.Pompa cieplna jest dobrym rozwiązaniem ,ale nie na siłę i dla biednego Kowalskiego ,który bierze kredyt ,żeby to ustrojstwo zamontować ,przedsięwzięcie może być nieopłacalne.

Wojty
08-11-2006, 20:49
Proszę o policzenie kosztów instalacji + koszty użytkowania ,czy nie wyjdzie normalnie taniej.Pompa cieplna jest dobrym rozwiązaniem ,ale nie na siłę i dla biednego Kowalskiego ,który bierze kredyt ,żeby to ustrojstwo zamontować ,przedsięwzięcie może być nieopłacalne.

a ja sadze, ze to "ustrojstwo" jest przede wszytkim oplacalne dla tych , ktorzy biora kredyt...

Powiedzmy sobei szczerze, jesli w rodzinie dochod calosciowy to np. 30 000 to sadzisz, ze oni sie zastanawia nad tym, ze co miesiac bedzie bulil srednio 1000zl za gaz lub olej czy tez 300zl za energie za PC?? Co innego, jesli dochody rodzie nie sa za wysokie, a po odjeciu raty kredytu pozostaja takie-sobie. Sorry, ale wtedy kazdy grosz sie liczy.

POza tym trzeba pamietac, ze roznica w cenie instalacji gazowej i pompy nie jest az taka duza - 10 000-20 000zl i jesli sie to rozlozy na czas kredytowania (np. 30 lat) to jest to juz nie tak odczuwalne, jak roznica w kosztach grzania.

kazber
09-11-2006, 05:10
Wyglada na to, ze ta roznica bedzie u mnie w granicach 30-35tys. PLN (Climakomfort).
Mimo to robimy ze wzgedu na przyszlosciowe koszty utrzymania domu.
Bedziemy na emeryturach i to niezbyt wysokich.

Pozdrawiam,

Kazik

mirmil
09-11-2006, 06:37
Witam,

zastanawiam się nad pompą ciepła, a tu rano w radio słyszę, że już niedługo w Polsce ceny energii elektrycznej będą równać do tych w Unii Europejskiej. Najgorszy scenariusz to +60% w zaledwie 2-3 lata.
Nie muszę chyba mówić, jak wpłynie to na opłacalność inwestycji.


A czy podali co stanieje???

Pozd.
Kazik
na pewno bardziej oplacalne stanie sie grzanie kominkiem
i jeszcze duzo bardziej tradycyjne polskie spalanie smieci ;)

niech zyja truciciele ;)

irtad
09-11-2006, 08:39
Witam,

zastanawiam się nad pompą ciepła, a tu rano w radio słyszę, że już niedługo w Polsce ceny energii elektrycznej będą równać do tych w Unii Europejskiej. Najgorszy scenariusz to +60% w zaledwie 2-3 lata.
Nie muszę chyba mówić, jak wpłynie to na opłacalność inwestycji.

Jak podrożeje jeden nośnik to jestem w 100% przekonany że podrożeje i drugi

KubaB
09-11-2006, 09:07
Witam,

zastanawiam się nad pompą ciepła, a tu rano w radio słyszę, że już niedługo w Polsce ceny energii elektrycznej będą równać do tych w Unii Europejskiej. Najgorszy scenariusz to +60% w zaledwie 2-3 lata.
Nie muszę chyba mówić, jak wpłynie to na opłacalność inwestycji.

A mówili może, że gaz stanieje???
Bo gaz w ciągu ostatniego roku, jakoś nie chciał trzymać cen ustalonych wczesniej.

Wojty
09-11-2006, 09:42
Wyglada na to, ze ta roznica bedzie u mnie w granicach 30-35tys. PLN (Climakomfort).
Mimo to robimy ze wzgedu na przyszlosciowe koszty utrzymania domu.
Bedziemy na emeryturach i to niezbyt wysokich.

Pozdrawiam,

Kazik

Ale rozumiem, ze porownywales ogrzewanie np. gazowe+grzejniki a PC+pdlogowka. Ja porownywalam ogrzewanie podlogowka w obu przypadkach no i doliczylam koszt instalacji zbiornika na gaz.

qmaan
09-11-2006, 10:52
Zapomniałem - a ważne. Koniecznie sprawdź pod którą PC podłączona jest CWU. Ma być na tym wymienniku od PC która jest wiodąca (cały czas działa). Jeśli jest inaczej "zamień" pompy.
Kazda PC powinna mieć 2 x 60 m kolektora.
no tak
ale jak???
qmaan

wydaje mi sie kazda z pomp dziala na oddzielnej wężownicy w zbiorniku
jeszcze inną wężownicą idzie cwu, nie mozna podlaczyc konkretnej pompy pod cwu,
nie mam wyjscia czekam na fachowca ...
mysle ze mam pecha , ze akurat u mnie to tak dziala ( pewnie dlatego ze 2 pompy - nietypowa instalacja )
zbudowalismy 7 domów ( w 4 są pompy Thermogolva tylko pojedyncze 7.5 kW i działają znakomicie )
w 2 domach zastosowalismy pompy Alpha innotec sprzedawane przez hydro-tech z konina - powietrzne ( sprawność do -20 stopni C ) khz lw 80
super centrale z zasobnikiem cwu i modulem wentylacji mech i rekuperacji
teraz zaluje ze nie zastosowalem u siebie takiej...
oddzielna wentylacja i tak kosztowala wiecej niz zakladalem...
a poziom techniczny jak mercedes i maluch
oczywista zobaczymy jak to sie sprawuje w duze mrozy na grzałce
ale podejrzewam ze w skali roku wyjdą i tak taniej...
qmaan

sSiwy12
09-11-2006, 11:47
Sprawdź dokładnie, bo ogrzewanie CWU (w wiekszości rozwiazań tej firmy) polega na przepływie przeciwprądowym bezposrednio przez skraplacz PC, a nie ciepłem zasobnika. Poniewą rozwiazanie nie jest typowe, mozliwe jest, że pod tą wężownica połączona jest PC wspomagająca. Mówiąc o zamiane pomp mam na myśli zamiane na sterowniku (zasilaniu).
Taka ostatnia uwaga. Ten rodzaj PC musi mieć odpowiednią (wyliczoną przez producenta) ilośc czynnika chłodzacego. Jesli jest inaczej może to doprowadzić nie tylko do wadliwej pracy PC (mniejszy COP) ale w skrajnym przypadku do jej uszkodzenia.

kosiu
09-11-2006, 11:57
qmaan napisał:

w 2 domach zastosowalismy pompy Alpha innotec sprzedawane przez hydro-tech z konina - powietrzne ( sprawność do -20 stopni C ) khz lw 80
super centrale z zasobnikiem cwu i modulem wentylacji mech i rekuperacji


Czy mozesz podac koszt instalacji tych pomp i ich konfiguracje? Jak one sa podlaczone do czerpni powietrza? Jak rozwiazana jest rekuperacja?

Pozdrawiam

qmaan
09-11-2006, 12:34
Taka ostatnia uwaga. Ten rodzaj PC musi mieć odpowiednią (wyliczoną przez producenta) ilośc czynnika chłodzacego. Jesli jest inaczej może to doprowadzić nie tylko do wadliwej pracy PC (mniejszy COP) ale w skrajnym przypadku do jej uszkodzenia.[/quote]

poniewaz jak wspominalem pierwszy monter zostawil sytuacje ze w jednej bylo za duzo w drugiej za malo czynnika, drugi monter dodal i ujął
i stan jest taki ze jedna praktycznie nie dziala ( twierdzi ze ciezko teraz okreslic ile tego tam jest i trzeba to metodą prób i błędów sic
druga wydaje sie dzialac ale tez nie w pełnym zakresie ( oceniam ją na 80 % sprawności )
także twoja diagnoza wydaje sie sluszna - zobaczymy co bedzie po wyrównaniu poziomów czynnika
qmaan

qmaan
09-11-2006, 12:38
qmaan napisał:

w 2 domach zastosowalismy pompy Alpha innotec sprzedawane przez hydro-tech z konina - powietrzne ( sprawność do -20 stopni C ) khz lw 80
super centrale z zasobnikiem cwu i modulem wentylacji mech i rekuperacji


Czy mozesz podac koszt instalacji tych pomp i ich konfiguracje? Jak one sa podlaczone do czerpni powietrza? Jak rozwiazana jest rekuperacja?

Pozdrawiam

prosze skontaktuj sie z hydro - techem ,
nie chce strzelac a nie znam sie na tym dokladnie
mieszkancy zadowoleni wiec jest ok
koszt instalacji podam jutro jak zapytam kolegi
konfiguracja pelna z regulatorem

pozdr
qmaan

kosiu
09-11-2006, 13:20
Dzieki qmaan,

Jeszcze jedno tylko pytanie: czy te pompy Alpha Inno-Tec pracowaly juz w czasie ostatniej zimy czy dopiero pierwsza prawdziwa zima przed nimi?

markus_gdynia
09-11-2006, 14:05
To może trochę z doświadczenia użytkownika

Pompa Neuratherm 5/10 kW z Climakomfort. Powierzchnia grzania 130 m2. Dom w technologii 1-warstwowej Ytong 40 cm.
Właśnie rozpocząłem trzeci sezon grzewczy.

Dane archiwalne: czerwiec 05 - czerwiec 06, totalny koszt prądu zużytego w domu to 3050 złotych. Przy założeniu że ogrzewanie i podgrzanie CWU stanowi 65% zużytej energii to stanowi to 2000 złotych za cały rok.

irtad
09-11-2006, 14:42
Witam Markus. To ja dołączyłem do Ciebie. Uruchamiam w przyszłym tygodniu Pro D 7/14 Wi . Jestem ciekaw jak to będzie śmigać.

SNCF
09-11-2006, 22:56
http://plfoto.com/zdjecia_new/1056002.jpg

kabietka
09-11-2006, 23:34
Witam!
SNCF może napiszesz ile kosztował Cię metr odwiertu ??
Skad masz firmę i jaką pompę będą u Ciebie?? instalować??

Pozdrawiam :D

adam_mk
10-11-2006, 02:50
Wiertacz fajny! :lol:
Doswiadczony! W płuczce nie brodzi! :lol:

Widziałem minę takiego, któremu koniec świdra wylazł w stodole włoscianina trochę dalej od wykonywanego odwiertu! :lol:
Adam M.

Aga - Żona Facia
10-11-2006, 10:14
Witam!
SNCF może napiszesz ile kosztował Cię metr odwiertu ??
Skad masz firmę i jaką pompę będą u Ciebie?? instalować??

Pozdrawiam :D

proszę o to samo :D :D :D

markus_gdynia
10-11-2006, 11:55
Witam Markus. To ja dołączyłem do Ciebie. Uruchamiam w przyszłym tygodniu Pro D 7/14 Wi . Jestem ciekaw jak to będzie śmigać.

Bardzo dobrze. Dwóch moich sąsiadów ma właśnie model 7/14.

angi
10-11-2006, 12:56
Witam Markus. To ja dołączyłem do Ciebie. Uruchamiam w przyszłym tygodniu Pro D 7/14 Wi . Jestem ciekaw jak to będzie śmigać.

Bardzo dobrze. Dwóch moich sąsiadów ma właśnie model 7/14.
Też chciałam taką mieć, ale koszty bardzo duże (80000), ale nie zrezygnowałam będzie inna.

qmaan
10-11-2006, 15:44
Dzieki qmaan,

Jeszcze jedno tylko pytanie: czy te pompy Alpha Inno-Tec pracowaly juz w czasie ostatniej zimy czy dopiero pierwsza prawdziwa zima przed nimi?
pierwsza
nie poznam tez niestety ich pradozernosci tej zimy bo do wiosny bedziemy jechac na prądzie budowlanym wspolnym dla wszystkich
jedyne co dane mi bedzie ocenic po 1 sezonie to komfort mieszkancow
...
qmaan

dorbie
15-11-2006, 00:20
A czy ktos slyszal o polozeniu kolektorow poziomych na domowej oczyszczalni sciekow?

gregor2
15-11-2006, 09:35
też ten pomysł przeszedł mi przez głowę, ale to nie ma sensu. Za mało wody będzie odprowadzała oczyszczalnia przez co nie da rady ogrzać zmrożonego przez kolektory terenu. W konsekwencji ścieki w rurach drenarskich zamarzną, a gdy oczyszczalnia sie wypełni nie będziesz mógł używać kanalizacji. Nie warto w ten sposób kombinować. NO CHYBA ŻE W KOLEKTORACH BĘDZIE GLIKOL I TEMP. >0. W przypadku czynnika R 407 temp. <0. Problem w sumie przez cały rok.

irtad
15-11-2006, 09:55
No, sprzęt ruszył. Licznik aż furczy :lol:

wicekK
15-11-2006, 21:50
A czy ktos slyszal o polozeniu kolektorow poziomych na domowej oczyszczalni sciekow?
Jak Ci teren zmarźnie to pozdychają bakterie i jeżeli nawet nie zamrozisz gruntu to prawdopodobnie zamiast oczyszczalni będziesz miał rozprowadzenie ścieków -> bez bakterii szybko się zamuli i przestanie odbierać wszelkie płyny . W związku z tym pozostanie z oczyszczalni szambo .

dorbie
15-11-2006, 22:40
A czy ktos slyszal o polozeniu kolektorow poziomych na domowej oczyszczalni sciekow?
Jak Ci teren zmarźnie to pozdychają bakterie i jeżeli nawet nie zamrozisz gruntu to prawdopodobnie zamiast oczyszczalni będziesz miał rozprowadzenie ścieków -> bez bakterii szybko się zamuli i przestanie odbierać wszelkie płyny . W związku z tym pozostanie z oczyszczalni szambo .

Dzieki, juz zaczynam myslec logicznie :oops:

wicekK
15-11-2006, 23:54
Tak naprawdę to te bakterie nie zdychają tylko wolniej się namnażają .
Suma sumarum efekt końcowy może być taki jak napisałem .
Nie wspomniałem też o zatruciu gleby i możliwości migracji ścieków do wód gruntowych .

trójeczka
19-11-2006, 12:36
Korzystam z okazji, że nie trwa jakaś ożywiona dyskusja i zadam swoje pytanie raz jeszcze:
Czy ktoś z Was słyszał o pompach Avenir Energie? Jest to firma francuska produkująca pompy z parowaniem bezpośrednim, czynnikiem w d.z. jest r407c.
Byłem w firmie, która montuje te pompy.
Rurki kolektora ułozone maja byc na głębokości ok. 80- 90 cm (czy to nie za płytko??). Podobno przy parowaniu bezpośrednim taka głebokośc wystarczy. P.u. domu 125 m2 , a powierzchnia kolektora 250 m2.
Do cwu druga mniejsza pompa tej samej firmy z jedną pętlą kolektora o długości 90m, która ma być ułozona w odległości 50cm od siebie.
Pompa nie ma możliwości programowania czasowego pracy, mozna ustawić tylko temperaturę w pomieszczeniach, nic więcej się nie reguluje, podobno przy parowaniu bezpośrednim to wystarczy - czy to jest normalne?
I jeszce jedno pytanie:
Czy rekuperator pozwala na dobranie pompy ciepła o mniejszej mocy?

Pozdrawiam

Pońko M.
19-11-2006, 13:09
Można zakopać i na 50 cm tylko po co? Oczywiście nie oznacza to, że z drugiej strony warto zakopać kolektor na głębokości 3 m. Jednkaże 80-90 cm to za płytko według mnie. Po prostu zbyt szybko temperatura odparowania spadnie zbyt nisko i sprawność spadnie, a także wydajność pc. Jak wiemy najwięcej ciepła pompa musi przekazać do instalacji w grudniu, styczniu i lutym. Jak spadnie mocno temp. odparowania to spadnie też wydajność maksymalna pompy i pewnie grzałka elektryczna będzie musiała ostro popracować. Liczenie na to, że co jakiś czas zimą będzie odwilż i ziemia dostanie dodatkową porcję ciepła to liczyć na to, że jutro spadnie śnieg. Albo spadnie, albo nie. Niech zima będzie taka jak ubiegłoroczna i z głębokością zakopania na 80 cm można mieć sprawność układu 3, albo niżej bo grzałka będzie musiała zabrać sie ostro do roboty. Przecież w ubiegłym roku praktycznie od początku stycznia do końca lutego praktycznie nie było odwilży! W każdym razie dziwne podejście ma ta firma. Strefy klimatyczne Polski to nie strefy Francji. No chyba, że mieszkasz w okolicach Szczecina to o tych 90 cm można by jeszcze pomyśleć.

trójeczka
19-11-2006, 14:51
Można zakopać i na 50 cm tylko po co? Oczywiście nie oznacza to, że z drugiej strony warto zakopać kolektor na głębokości 3 m. Jednkaże 80-90 cm to za płytko według mnie. Po prostu zbyt szybko temperatura odparowania spadnie zbyt nisko i sprawność spadnie, a także wydajność pc. Jak wiemy najwięcej ciepła pompa musi przekazać do instalacji w grudniu, styczniu i lutym. Jak spadnie mocno temp. odparowania to spadnie też wydajność maksymalna pompy i pewnie grzałka elektryczna będzie musiała ostro popracować. Liczenie na to, że co jakiś czas zimą będzie odwilż i ziemia dostanie dodatkową porcję ciepła to liczyć na to, że jutro spadnie śnieg. Albo spadnie, albo nie. Niech zima będzie taka jak ubiegłoroczna i z głębokością zakopania na 80 cm można mieć sprawność układu 3, albo niżej bo grzałka będzie musiała zabrać sie ostro do roboty. Przecież w ubiegłym roku praktycznie od początku stycznia do końca lutego praktycznie nie było odwilży! W każdym razie dziwne podejście ma ta firma. Strefy klimatyczne Polski to nie strefy Francji. No chyba, że mieszkasz w okolicach Szczecina to o tych 90 cm można by jeszcze pomyśleć.

Mieszkam między Koszalinem a Słupskiem, 25 km od morza, ale w zeszłym roku zima u nas też była dość ostra

sSiwy12
19-11-2006, 15:25
Bardzo upraszczając. Są dwie "szkoły" dotyczące głębokości zakopania kolektora. W przypadku glikolowego - wszysto jasne, musi być tak umieszczony aby nie zamarzał. Inaczej ma sie sprawa kolektorów z bezposrednim parowaniem. On zawsze pracuje w temp. ujemnych! Tak "płytka" głębokość powoduje szybszą regenerację podłoża.
Jeszcze jedno. Obiegowa opinia spowodowała, że PC traktuje się jako urządzenia geotermalne, a prawda jest taka, że są one raczej "solarne", bo czerpią ciepło z "nagrzanej" przez słńce ziemi, a tylko kilka procent z jej źródeł geotermicznych. Mając to na uwadze, umieszczenie "tak płytko" kolektorów ma swoje uzasadnienie.
Tak na marginesie aby "wychłodzić" grunt tak, aby sprawność PC spadła (owa grzałka), to zima musiała by trwać cos około roku i to z bardzo ujemnymi temperaturami.

wicekK
19-11-2006, 15:25
Powiedz mi trójeczka - czy ci fachowcy od pompy to widzieli , a przynajmniej czy zapytali o rodzaj gruntu .
Według mnie te 90 cm może być ok - i nie powinno zależeć od rodzaju pompy ale od rodzaju gleby , z kolei długość dz powinna zależeć od mocy pompy -> to z kolei od powierzchni domu i jego zapotrzebowania na ciepło (ocieplenia ) .
Rodzaj pompy , sposób parowania nie powinny wpływać na wielkość i głębokość kolektora .
A może ja się mylę ??

trójeczka
19-11-2006, 15:39
Powiedz mi trójeczka - czy ci fachowcy od pompy to widzieli , a przynajmniej czy zapytali o rodzaj gruntu .
Według mnie te 90 cm może być ok - i nie powinno zależeć od rodzaju pompy ale od rodzaju gleby , z kolei długość dz powinna zależeć od mocy pompy -> to z kolei od powierzchni domu i jego zapotrzebowania na ciepło (ocieplenia ) .
Rodzaj pompy , sposób parowania nie powinny wpływać na wielkość i głębokość kolektora .
A może ja się mylę ??

Z tego co ja wiem (wiem niewiele... na razie), to rodzaj pompy ma znaczenie, ponieważ te z bezpośrednim parowaniem pracują, chyba, zawsze w ujemnych temperaturach i podobno mozna kolektor instalowac na mniejszej głębokości. Podobną głębokość, z tego co czytałem na forum, praktykuje firma Thermogolv. O rodzaj gleby mnie nie pytali- jestem tym trochę zaniepokojony, ale będę u nich jutro, bo mają mi zrobić wycenę i się jeszcze dopytam.

Pońko M.
19-11-2006, 16:10
Wcale chyba nie musi być to roczna zima. Wystarczy chyba ubiegłoroczna, dwa miesiące bez odwilży i na głębokości 80-90 cm możemy mieć naturalne wymrożenie + wymrożenie kolektorem. Sumarycznie odparowanie pewnieni na poziomie powiedzmy 0, -5 st.C, ale -5,-10 st. C - to tylko przypuszczenie. Różnica z pewnością będzie, a więc będzie różnica w sprawności i maksymalnej wydajności. Jeśli klient zakupi pompe o mocy cieplnej 10 kW (dla danych warunków temp. dolnego i górnego źródła) to jeśli temp. dolnego źródła będzie niższa to będzie pc faktycznej mocy cieplnej mniejszej. Więc w najzimniejsze miesiące będzie potrzebna grzałka elektr. (aby uzupełnić brakujące kW do 10 kW). Jeśli głębokość zakopania kolektora sprawi, że swoją najniższą temp. odparowania sysytem osiągnie z lutym to "strzał w dziesiątkę", bowiem brak możliwości wyduszenia w marcu pełenej pary z systemu i tak nie "zrobi krzywdy". Dlaczego? W marcu różnica temp. między zewnątrzną, a wewnętrzną strona obiektu nie będzie już wynosiła 30,40 st.C. Oczywiście w tym wszystkim trzeba uwzględnić także warunki gruntowe - rodzaj gruntu, jego wilgotność.

msci
20-11-2006, 17:29
hej,

a u mnie dzisiaj instaluja pompe - jutro rozruch :D. Trzymajcie kciuki!! No zobymy co z tego wyjdzie....

O drugie trzymanie kciukow poprosze w dniu nadejscia rachunku za prad ;) :lol:

Jak tam pierwsze wrażenia po uruchomieniu? Coraz bardziej skłaniam się w stronę IVT. U mnie realizacja dopiero latem przyszłego roku.

sSiwy12
20-11-2006, 17:58
Aż tak dobrze jak Pońko, to nie liczę. Ale "porządni" producenci uśredniają do -7 i tak dla wybranej PC podają COP -7/35 wychodzi 4,6 a dla -7/50 (CWU) jest 3,3. Nie wiem jak to sie przekłada na niższe temperatury gruntu i jaki to ma wpływ na COP.
Tak na logikę, to "płytsze" zakopanie kolektora bardziej do mnie przemawia - oczywiście przy PC z bezpośrednim parowaniem. Co do zbytniego przemarzania gruntu, to miałem też takie watpliwości, ale chyba rozwiałi je użytkownicy, a tak naprawdę dopiero przeczytana informacja o wykopanym kolektorze w m-cu marcu i fakt, był "korek" lodowy na poczatku kolektora o długości coś 0,5m.

dorbie
20-11-2006, 23:33
Jestesmy zupelnie zieloni jesli chodzi o zainstalowanie pompy ciepla,a interesuje nas to. Sorry, za glupie pytania.
Jestesmy na etapie adaptacji projektu i oczywiscie koniecznosci zdecydowania sie teraz na pc. Rozumiem ze rezygnuje sie zupelnie z komina spalinowego, a w nim jest wentylacja grawitacyjna, tak? Kto mi zaprojektuje wentylacje mechaniczna, architekt? czy firma? Myslimy o rekuperatorze tez. A kto projektuje ogrzewanie podlogowe, nie mozna przeciez robic wylewek na poczatek przed polozeniem podlogowki. Architekt?czy firma ktora ma mi to wykonac?
Co trzeba zrobic w momencie adaptacji projektu, by potem nie burzyc spoecjalnie,gdy sie planuje pompe ciepla ?

Sail
21-11-2006, 10:21
Jestesmy zupelnie zieloni jesli chodzi o zainstalowanie pompy ciepla,a interesuje nas to. Sorry, za glupie pytania.
Jestesmy na etapie adaptacji projektu i oczywiscie koniecznosci zdecydowania sie teraz na pc. Rozumiem ze rezygnuje sie zupelnie z komina spalinowego, a w nim jest wentylacja grawitacyjna, tak? Kto mi zaprojektuje wentylacje mechaniczna, architekt? czy firma? Myslimy o rekuperatorze tez. A kto projektuje ogrzewanie podlogowe, nie mozna przeciez robic wylewek na poczatek przed polozeniem podlogowki. Architekt?czy firma ktora ma mi to wykonac?
Co trzeba zrobic w momencie adaptacji projektu, by potem nie burzyc spoecjalnie,gdy sie planuje pompe ciepla ?

Witam!
No i mam pierwszą wycenę pompy ciepła :lol: Cena zgodna z przewidywaniami dzieki temu forum :wink:

Dorbi
Nie wiem jak inni, ale ja zdecydowałem na etapie projektu pozbycie sie komina spalinowego od kotła gazowego oraz kominków wentylacji grawitacyjnej (jestem zdecydowany na mechaniczną). Jeśli chcesz grawitacyjną to są inne rozwiązania, niż budowa całego komina, ale też kosztują. Ja namawiam na mechaniczną :wink: U mnie zostanie tylko komin dymowy z kominka w salonie i w nim dwa kanały grawitacyjne do garażu i piwnicy, chociaż wentylacja piwnicy mnie troche męczy i muszę ją jeszcze przemysleć....
Wentylacje mechaniczną powinna zaprojektować Ci firma od wentylacji mechanicznej :wink:
Podłogówkę osobiście zamierzam zlecić firmie od PC, muszę ponegocjować ceny, ale nie wyjdzie drożej, może wyjdzie taniej, a napewno nie będzie zwalania winy na innych gdyby z grzaniem coś było nie tak (tfu, tfu, tfu...) :wink:

natus
21-11-2006, 15:36
Witam, udalo mi sie przebrnac przez wiekszosc tego watku,ale znalazlam tylko jedna opinie na temat firmy grasant z Poznania; czy ktos z Was mial z ta firma jakies doswiadczenia? Bylabym wdzieczna za info.

Pozdrawiam
Natalia

dorbie
21-11-2006, 21:44
Witam!
No i mam pierwszą wycenę pompy ciepła :lol: Cena zgodna z przewidywaniami dzieki temu forum :wink:

Dorbi
Nie wiem jak inni, ale ja zdecydowałem na etapie projektu pozbycie sie komina spalinowego od kotła gazowego oraz kominków wentylacji grawitacyjnej (jestem zdecydowany na mechaniczną). Jeśli chcesz grawitacyjną to są inne rozwiązania, niż budowa całego komina, ale też kosztują. Ja namawiam na mechaniczną :wink: U mnie zostanie tylko komin dymowy z kominka w salonie i w nim dwa kanały grawitacyjne do garażu i piwnicy, chociaż wentylacja piwnicy mnie troche męczy i muszę ją jeszcze przemysleć....
Wentylacje mechaniczną powinna zaprojektować Ci firma od wentylacji mechanicznej :wink:
Podłogówkę osobiście zamierzam zlecić firmie od PC, muszę ponegocjować ceny, ale nie wyjdzie drożej, może wyjdzie taniej, a napewno nie będzie zwalania winy na innych gdyby z grzaniem coś było nie tak (tfu, tfu, tfu...) :wink:[/quote]

Dzieki. z jakiej firmy bedziesz zamawial pc? A wentylacja mechaniczna powinna byc zaprojektowana na poczatku? Tez myslimy o podlogowce z firmy z ktorej bedzie pc. Powinna byc zaprojektowana juz teraz na etapie adaptacji projektu, tak sobie mysle ze chyba bedzie mozliwosc zamawiania uslug w takiej firmie etapowo, przynajmniej daja taka mozliwosc. Ciekawe jak to wyglada cenowo. Czy projektowales to przed pozwoleniem na budowe?Chcielibysmy uniknac burzenia lub wiercenia w funamencie. Zastanawiam sie nad garazem, gdyz gdybysmy zrezygnowali z komina w pom gosp - spalinowy i wentyl graw, to gdzie by byla wentyl z garazu?. Kominek mamy po drugiej stronie domu.

natus
22-11-2006, 07:43
Sail jakbyś mógł napisac jaki był koszt adaptacji projektu do podłączenia PC i czy normalny architekt się na tym zna i może to zrobić, czy powinien to robić człowiek z firmy od PC i np REKU?? Najgorsze jest to, że to już teraz trzeba wszystko policzyć :cry: i jak się podejmie decyzję, to być na te koszty zdecydowanym. Jakieś szczegóły co do Twojej oferty? Ja wysłałam zapytanie do Climakomfortu, ale szczerze mówiąc nie stać mnie na mercedesa, więc prawdopodobnie będę szukać jakiegoś wyjścia środka.
Dom o pow. 140m z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, w garażu mogę mieć zimno, działka 950m, więc nie wiem, czy dam radę z kolektorem poziomym. Skoro już się tak rozwlekam w wypowiedzi, to gdzieś mi się o uszy obiło o dotacjach PC przez UE, wiecie coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam i liczę na pomoc
N.

Sail
22-11-2006, 09:04
Dobra, zastosowałem zbyt duże skróty myślowe :wink:
Moje stwierdzenie, że zdecydowałem o tym na etapie projektu nie jest jednoznaczne z tym, że dokona tego architekt w czasie adaptacji do pozwolenia.
Podczas adaptacji projektu architekt nie robi zmian w związku z pompą ciepła ani w związku ze zmianą wentylacji. Co więcej, pomimo, że ja nie chcę mieć gazu w domu, on proponuje pozostawienie go w projekcie, ponieważ gdybym jednak kiedyś postanowił mieć gaz to już będę miał go w projekcie i pozwoleniu, gdybym go wywalił to musiałbym uzyskać kolejne pozwolenie.
Nie zmienił również wentylacji, ponieważ wówczas musiałbym mieć do pozwolenia projekt wentylacji mechanicznej, a szkoda mi czasu na jego załatwianie. Architekt wie co planuje i takie zaproponował rozwiązanie. Po prostu nie będą budować komina i robić kominków wentylacyjnych. Załatwi to wpis do dziennika. W porozumienu z firmą od wentylacji budowlańcy powinni pozostawić przejścia dla kanałów, żeby później bez sensu nie kuć ścian. Zmiana grzejników na podłogówkę też w pozwoleniu na budowę nikogo nie interesuje. Tak więc spokojnie, zdążycie ze wszystkim :wink:
Generalnie chodzi mi o to, żeby na etapie papierkowym wiedzieć czego się chce, a nie wybudować kilka kominów, kotłownię i podciągnąć gaz na działkę i wtedy zdecydować się na PC, a potem twierdzić, że gaz wydzie tanio, a PC to cholernie drogie rozwiązanie :wink:

Sail
22-11-2006, 09:19
Sail jakbyś mógł napisac jaki był koszt adaptacji projektu do podłączenia PC i czy normalny architekt się na tym zna i może to zrobić, czy powinien to robić człowiek z firmy od PC i np REKU?? Najgorsze jest to, że to już teraz trzeba wszystko policzyć :cry: i jak się podejmie decyzję, to być na te koszty zdecydowanym. Jakieś szczegóły co do Twojej oferty? Ja wysłałam zapytanie do Climakomfortu, ale szczerze mówiąc nie stać mnie na mercedesa, więc prawdopodobnie będę szukać jakiegoś wyjścia środka.
Dom o pow. 140m z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, w garażu mogę mieć zimno, działka 950m, więc nie wiem, czy dam radę z kolektorem poziomym. Skoro już się tak rozwlekam w wypowiedzi, to gdzieś mi się o uszy obiło o dotacjach PC przez UE, wiecie coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam i liczę na pomoc
N.

Na część odpowiedziałem wyżej :wink:
Co do szczegółów mojej oferty. Muszę jeszcze wysłać do kilku firm, mimo, że jestem na 99% zdecydowany. Tak dla spokojnego sumienia :wink:
Mój dom na razie w fazie adaptacji: częściowo podpiwniczony (nie będzie piwnicy pod garażem), powierzchnia użytkowa ok. 150-160 m2, garaż nie ogrzewany. Ściany silikat 24 cm+20 cm styropian. 2 dorosłych + 2 dzieci. Licząc wskaźnikowo wyszło mi, że pompa powinna byc ok. 9 kW (łącznie na CO i CWU). I nic nie sugerując na taką pompę dostałem wstępną wycenę, dokładnie na PC 9,2kW. Koszt: pompa, kolektor ziemny bez ułożenia*, podłączenie i uruchomienie- ok. 30 tyś. brutto.
*Ułożenie kolektora - może mi to zrobić gość od PC - koszt ok. 1800+VAT lub pod nadzorem ich instalatora robie sam zamawiając koparkę - szacunkowo jakieś 500 zł :roll:

Jeśli chodzi o dotacje, to u mnie w gminie podobno (opinia architekta bo ja w końcu muszę tam podjechać osobiście) panie słysząc Pompa Ciepła robią tylko tak: :o
Więc jeśli do przyszłego roku nic sie nie zmieni, to może przynajmniej jakiś preferencyjny kredyt w BOŚ-u :roll:

Jeszcze jedo - na etapie pozwolenie zostanie umieszczona oczyszczalnia zamiast szamba, więc to będę miał z głowy i nie będą mnie zmuszać do wpięcia się w kanalizację...

Sail
22-11-2006, 09:25
Jeszcze jedno: Pan od PC zapytał mnie o solary (zbiornik pompy może mieć dodatkową wężownice), ja, że niechętnie bo to drogie i sie nie kalkuluje, o on na to, że kolektor na rurze próżniowej (podobno dużo wydajniejszy) może mi zapropomować za jakieś 1100$ :o do tego sterownik ok. 1200 zł + podłączenie za grosze. No i przy tych kosztach dał mi zagwozdkę, bo nie są powalające....

irtad
22-11-2006, 09:30
Ja też się interesowałem finansowaniem PCi takie wnioski:
- dofinansowanie tak, ale tylko dla firm na cele przemysłowe
- kredyt w BOŚ tak , ale jest i tak on droższy od hipotecznego.

kabietka
22-11-2006, 10:20
Sail jakbyś mógł napisac jaki był koszt adaptacji projektu do podłączenia PC i czy normalny architekt się na tym zna i może to zrobić, czy powinien to robić człowiek z firmy od PC i np REKU?? Najgorsze jest to, że to już teraz trzeba wszystko policzyć :cry: i jak się podejmie decyzję, to być na te koszty zdecydowanym. Jakieś szczegóły co do Twojej oferty? Ja wysłałam zapytanie do Climakomfortu, ale szczerze mówiąc nie stać mnie na mercedesa, więc prawdopodobnie będę szukać jakiegoś wyjścia środka.
Dom o pow. 140m z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, w garażu mogę mieć zimno, działka 950m, więc nie wiem, czy dam radę z kolektorem poziomym. Skoro już się tak rozwlekam w wypowiedzi, to gdzieś mi się o uszy obiło o dotacjach PC przez UE, wiecie coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam i liczę na pomoc
N.

Na część odpowiedziałem wyżej :wink:
Co do szczegółów mojej oferty. Muszę jeszcze wysłać do kilku firm, mimo, że jestem na 99% zdecydowany. Tak dla spokojnego sumienia :wink:
Mój dom na razie w fazie adaptacji: częściowo podpiwniczony (nie będzie piwnicy pod garażem), powierzchnia użytkowa ok. 150-160 m2, garaż nie ogrzewany. Ściany silikat 24 cm+20 cm styropian. 2 dorosłych + 2 dzieci. Licząc wskaźnikowo wyszło mi, że pompa powinna byc ok. 9 kW (łącznie na CO i CWU). I nic nie sugerując na taką pompę dostałem wstępną wycenę, dokładnie na PC 9,2kW. Koszt: pompa, kolektor ziemny bez ułożenia*, podłączenie i uruchomienie- ok. 30 tyś. brutto.
*Ułożenie kolektora - może mi to zrobić gość od PC - koszt ok. 1800+VAT lub pod nadzorem ich instalatora robie sam zamawiając koparkę - szacunkowo jakieś 500 zł :roll:

Jeśli chodzi o dotacje, to u mnie w gminie podobno (opinia architekta bo ja w końcu muszę tam podjechać osobiście) panie słysząc Pompa Ciepła robią tylko tak: :o
Więc jeśli do przyszłego roku nic sie nie zmieni, to może przynajmniej jakiś preferencyjny kredyt w BOŚ-u :roll:

Jeszcze jedo - na etapie pozwolenie zostanie umieszczona oczyszczalnia zamiast szamba, więc to będę miał z głowy i nie będą mnie zmuszać do wpięcia się w kanalizację...


Czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy :o i podać namiary na firmę wyceniajacego PC ,
Pozdrawiam :D

kosiu
22-11-2006, 10:38
Sail napisal:


Jeszcze jedo - na etapie pozwolenie zostanie umieszczona oczyszczalnia zamiast szamba, więc to będę miał z głowy i nie będą mnie zmuszać do wpięcia się w kanalizację...

Musisz sprawdzic w Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub chyba w warunkach zabudowy), czy masz obowiazek wpiecia sie w kanalizacje w momencie jej powstania... Jesli taki zapis widnieje w Planie to chyba beda Ciebie mogli do tego jakos zmusic (chociaz nie wiem jak :lol: ).

Pozdrawiam

Wojty
22-11-2006, 10:38
Jeszcze jedno: Pan od PC zapytał mnie o solary (zbiornik pompy może mieć dodatkową wężownice), ja, że niechętnie bo to drogie i sie nie kalkuluje, o on na to, że kolektor na rurze próżniowej (podobno dużo wydajniejszy) może mi zapropomować za jakieś 1100$ :o do tego sterownik ok. 1200 zł + podłączenie za grosze. No i przy tych kosztach dał mi zagwozdkę, bo nie są powalające....


I co sadzisz, ze to malo? :o

to wyjdzie ok 6000 - nie wiem, kiedy ci sie to zwroci, zwlaszcza jesli bedziesz grzał PC.
Ja tez pytalam sie o solary firme, ktora montowala mi PC i ci uczciwie powiedzielli ,z enie ma sensu. Powiedzeli, ze moga mi zainstalowac solary za 5000, ale to sie nie oplaca.

sSiwy12
22-11-2006, 10:42
W dodatkową wężownicę można wpiąć inne żródło zasilania np. kominek z płaszczem wodnym.

Sail
22-11-2006, 10:55
kabietka
Wielokrotnie wspominana już na forum firma Thermogolv (http://www.thermogolv.gal.pl/)

kosiu
Nie mam takiego zapisu :wink: Kanalizacje planują gdzieś ok. roku 2011 :wink:

Wojty
Nie wiem, czy się zwróci, ale ta kwota mnie nie zabiła. Zobacze jak wyjdzie z kosztami i jak sie uda to może założe, jak nie to nie. Po to idę w takie rozwiązania jak. m.in. PC, żeby nawet przy wyższych kosztach inwestycyjnych później mieć komfort niskich kosztów utrzymania domu.


W dodatkową wężownicę można wpiąć inne żródło zasilania np. kominek z płaszczem wodnym.
Wiem, ale kominek ma być rekreacyjny, a jego ciepło ewentualnie wykorzystam(odzyskam) przez reku. :wink:

natus
22-11-2006, 12:20
czyli coś się już klaruje, te zapisy na tańszego Thermogova to jeszcze aktualne? :)
Jeśli chodzi o POŚ to mi w gminie powiedzieli, że nie dadzą zgody i koniec, mam mieć szambo dopóki kanalizy nie zrobią!!!

Jak mi się dzisiaj uda to skoczę na poleko, może czegoś więcej się dowiem o ofertach na PC to zdam później relację.

Pozdrawiam
Natalia

dorbie
22-11-2006, 13:44
Dobra, zastosowałem zbyt duże skróty myślowe :wink:
Moje stwierdzenie, że zdecydowałem o tym na etapie projektu nie jest jednoznaczne z tym, że dokona tego architekt w czasie adaptacji do pozwolenia.
Podczas adaptacji projektu architekt nie robi zmian w związku z pompą ciepła ani w związku ze zmianą wentylacji. Co więcej, pomimo, że ja nie chcę mieć gazu w domu, on proponuje pozostawienie go w projekcie, ponieważ gdybym jednak kiedyś postanowił mieć gaz to już będę miał go w projekcie i pozwoleniu, gdybym go wywalił to musiałbym uzyskać kolejne pozwolenie.
Nie zmienił również wentylacji, ponieważ wówczas musiałbym mieć do pozwolenia projekt wentylacji mechanicznej, a szkoda mi czasu na jego załatwianie. Architekt wie co planuje i takie zaproponował rozwiązanie. Po prostu nie będą budować komina i robić kominków wentylacyjnych. Załatwi to wpis do dziennika. W porozumienu z firmą od wentylacji budowlańcy powinni pozostawić przejścia dla kanałów, żeby później bez sensu nie kuć ścian. Zmiana grzejników na podłogówkę też w pozwoleniu na budowę nikogo nie interesuje. Tak więc spokojnie, zdążycie ze wszystkim :wink:
Generalnie chodzi mi o to, żeby na etapie papierkowym wiedzieć czego się chce, a nie wybudować kilka kominów, kotłownię i podciągnąć gaz na działkę i wtedy zdecydować się na PC, a potem twierdzić, że gaz wydzie tanio, a PC to cholernie drogie rozwiązanie :wink:

Dzieki, o takie wyjasnienia mi chodzilo.

Wojty
22-11-2006, 14:37
Wojty
Nie wiem, czy się zwróci, ale ta kwota mnie nie zabiła. Zobacze jak wyjdzie z kosztami i jak sie uda to może założe, jak nie to nie. Po to idę w takie rozwiązania jak. m.in. PC, żeby nawet przy wyższych kosztach inwestycyjnych później mieć komfort niskich kosztów utrzymania domu.


z jednej strony rozumiem twoj tok rozumowania - sama weszlam w PC, bo nie chce cale zycie ze strachem patrzec na rosnace ceny gazu i oleju. Ale z drugiej strony, jak poaptrzysz na to ze koszt podgrzna cieplej wody to podobno 35 zl t ile trzeba lat, zeby to mialo sens. Poza tym ja sie zrazilam do solarow, po tym jak rok temu na wiosne byla u nas wielka burza z gradem i ludziom poniszczylo solary :-?

Sail
22-11-2006, 14:51
z jednej strony rozumiem twoj tok rozumowania - sama weszlam w PC, bo nie chce cale zycie ze strachem patrzec na rosnace ceny gazu i oleju. Ale z drugiej strony, jak poaptrzysz na to ze koszt podgrzna cieplej wody to podobno 35 zl t ile trzeba lat, zeby to mialo sens. Poza tym ja sie zrazilam do solarow, po tym jak rok temu na wiosne byla u nas wielka burza z gradem i ludziom poniszczylo solary :-?

Zdecydowanie zbaczamy z tematu wątku :wink:
Te 35 zł to za co? za osobę/miesiąc, średni/mc dla 4-o osobowej rodziny? I przy założeniu ogrzewania wody PC? Wytłumacz proszę.
O zjawiskach meteo nie pomyślełem, a fakt, że ostatnimy czasy są coraz bardziej ekstremalne :roll:

qmaan
23-11-2006, 21:11
qmaan napisał:

w 2 domach zastosowalismy pompy Alpha innotec sprzedawane przez hydro-tech z konina - powietrzne ( sprawność do -20 stopni C ) khz lw 80
super centrale z zasobnikiem cwu i modulem wentylacji mech i rekuperacji


Czy mozesz podac koszt instalacji tych pomp i ich konfiguracje? Jak one sa podlaczone do czerpni powietrza? Jak rozwiazana jest rekuperacja?

Pozdrawiam

po wizycie fachowca
koszt instalacji ~ 5 000 zł
fachowiec u siebie uzywa powietrznej
swoją stara thermogolv zainstalowal tesciowej ( chce ją wykonczyc ? )

qmaan

qmaan
23-11-2006, 21:18
Taka ostatnia uwaga. Ten rodzaj PC musi mieć odpowiednią (wyliczoną przez producenta) ilośc czynnika chłodzacego. Jesli jest inaczej może to doprowadzić nie tylko do wadliwej pracy PC (mniejszy COP) ale w skrajnym przypadku do jej uszkodzenia.

poniewaz jak wspominalem pierwszy monter zostawil sytuacje ze w jednej bylo za duzo w drugiej za malo czynnika, drugi monter dodal i ujął
i stan jest taki ze jedna praktycznie nie dziala ( twierdzi ze ciezko teraz okreslic ile tego tam jest i trzeba to metodą prób i błędów sic
druga wydaje sie dzialac ale tez nie w pełnym zakresie ( oceniam ją na 80 % sprawności )
także twoja diagnoza wydaje sie sluszna - zobaczymy co bedzie po wyrównaniu poziomów czynnika
qmaan[/quote]

po wizycie fachowca:
pierwsza dziala ok
druga nie dziala, gaz ucieka nie wiadomo gdzie
albo zawór rozpręzny jest zepsuty, albo dziura w kolektorze ( strzele sobie w łeb )
nastepny dom to pompa typu powietrze
duzo mniej mozliwosci spieprzenia instalacji ( a przeciez thermogolv jest tylko troche bardziej skomplikowany niz konstrukcja cepa )
jedyne co ma go bronic to duzo cieplej wody uzytkowej
podobno...
zobaczymy w przyszlym tygodniu
czeka mnie wymiana zaworu i sprawdzenie pętli...
oby zawór , oby

qmaan

sSiwy12
24-11-2006, 09:56
Jak rozumiem, nikt nie robił próby szczelności układu, albo zrobił to byle jak.
Masz racje. Atutem tej PC jest jej prostota. Okazuje się jednak, że i to można sp.... Są na to dwa sposoby, złe wlutowanie kolektorów, albo przecięcie (uszkodzenie) kolektora przy kładzeniu - no ale oba przypadki powinny wyjść przy próbie szczelności. Pomijam tu fakt "dowolnego" napełniania instalacji czynnikiem chłodzącym.

Aggi
24-11-2006, 11:09
Jeśli ten temat był już poruszany - to przepraszam, ale nie mogę niczego konstruktywnego znaleźć. Czy ktoś z Was starał się o dofinansowanie inwestycji w pompę ciepła? I może się podzielić spostrzeżeniami w tym zakresie?

anSi
24-11-2006, 12:01
Aggi ja jeszcze nie, choć nieustannie noszę się z zamiarem, aby dzwonić do Wydziału Środowiska w tej sprawie. gdyż moja znajoma z Gdyni (forowiczka tego forum :) ) dostała dofinansowanie z tegoż właśnie urzędu w wysokości - jeśli dobrze pamiętam :oops: - ok 2500PLN (to nic w porównaniu z kosztami takiej pompy, ale... w przyszłym roku w tamtejszym urzędzie ta kwota ma byc podwojona) Nie wiem, czy we wszystkich urzędach istnieje to dofinansowanie i czy o takie Tobie chodzi?

sSiwy12
24-11-2006, 12:14
"Ćwiczyłem" ten temat bardzo długo. Generalnie jest tak, że prywatny inwestor ma znikome, a w praktyce nie ma możliwości otrzymania dofinansowania za "ogrzewanie ekologiczne" czy "energooszczedne". Sa oczywiście wyjatki. Praktycznie wygląda to tak, że jeśli gmina opracuje taki program (dofinansowanie - czy wrecz nawet zwrot całości kosztów, bądź róznicy) - to jest to mozliwe. Rzeczywistość wygląda tak, że nikomu (w gminie) się nie chce, bo procedury są dosyć skomplikowane. Jest jakieś światełko w tunelu, bo "chodzą słuchy", że w najblizszym czsie (co by to nie znaczyło) gminy będa "rozliczane za "ekologię" i "energooszczędność" na swoim terenie. Ja chyba tego nie doczekam - w sensie inwestycyjnym.

Aggi
24-11-2006, 12:48
hmmm, czyli marne szanse. :cry: Zastanawiałam się (oprócz opcji gminnej ;)) nad ewentualną próbą uzyskania jakiejś dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska, być może UE wspiera takie rozwiązania ?

wicekK
24-11-2006, 14:57
Jeśli ten temat był już poruszany - to przepraszam, ale nie mogę niczego konstruktywnego znaleźć. Czy ktoś z Was starał się o dofinansowanie inwestycji w pompę ciepła? I może się podzielić spostrzeżeniami w tym zakresie?
Teraz nie pamiętam gdzie , ale interesowałem się tym i pamiętam że w terenie miejskim nie ma szans . Jeśli jesteś rolnikiem , budujesz dom w terenie wiejskim to możesz się ubiegać o dofinansowanie - musisz PC mieć w projekcie . O ile pamiętam - gdzieś na stronach Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa są jakieś ingormacje .

Aggi
24-11-2006, 16:11
Dzięki!!! Jestem rolnikiem :wink: , buduję siedlisko na gruncie rolnym, na dodatek w parku krajobrazowym. Poszukam informacji.

wicekK
24-11-2006, 16:41
Dzięki!!! Jestem rolnikiem :wink: , buduję siedlisko na gruncie rolnym, na dodatek w parku krajobrazowym. Poszukam informacji.
To zainteresuj się też oczyszczalnią przydomową - też można dostać dotację

robertto
25-11-2006, 10:02
Jeszcze jedno: Pan od PC zapytał mnie o solary (zbiornik pompy może mieć dodatkową wężownice), ja, że niechętnie bo to drogie i sie nie kalkuluje, o on na to, że kolektor na rurze próżniowej (podobno dużo wydajniejszy) może mi zapropomować za jakieś 1100$ :o do tego sterownik ok. 1200 zł + podłączenie za grosze. No i przy tych kosztach dał mi zagwozdkę, bo nie są powalające....


I co sadzisz, ze to malo? :o

to wyjdzie ok 6000 - nie wiem, kiedy ci sie to zwroci, zwlaszcza jesli bedziesz grzał PC.
Ja tez pytalam sie o solary firme, ktora montowala mi PC i ci uczciwie powiedzielli ,z enie ma sensu. Powiedzeli, ze moga mi zainstalowac solary za 5000, ale to sie nie oplaca.


Witam wszystkich "Pompowiczów". Od jakiegoś czasu śledzę temat PC i mam pytanie? Wojty piszesz że zastanawiasz się nad kolektorami,to czym bedziesz grzała wodę w lecie /pompa nie powinna podobno pracować przez cały rok ze względu na regenerację gruntu/?

wicekK
25-11-2006, 11:11
... piszesz że zastanawiasz się nad kolektorami,to czym bedziesz grzała wodę w lecie /pompa nie powinna podobno pracować przez cały rok ze względu na regenerację gruntu/?
A mnie się wydaje że samo podgrzewanie cwu latem nie obciąża zbytnio złoża i regeneracja nastąpi .Solary montuje się raczej ze względu na prawie zerowy koszt grzania wody a nie po tożeby umożliwić regenerację złoża

angi
25-11-2006, 12:58
... piszesz że zastanawiasz się nad kolektorami,to czym bedziesz grzała wodę w lecie /pompa nie powinna podobno pracować przez cały rok ze względu na regenerację gruntu/?
A mnie się wydaje że samo podgrzewanie cwu latem nie obciąża zbytnio złoża i regeneracja nastąpi .Solary montuje się raczej ze względu na prawie zerowy koszt grzania wody a nie po tożeby umożliwić regenerację złoża
Tak i mi powiedział pan od pompy, podgrzewanie wody latem nie
obciąża gruntu.

angielka
25-11-2006, 14:36
hmmm, czyli marne szanse. :cry: Zastanawiałam się (oprócz opcji gminnej ;)) nad ewentualną próbą uzyskania jakiejś dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska, być może UE wspiera takie rozwiązania ?
Unia wspiera, a i owszem (np. w Niemczech instalujący pompy ciepła w swoich domach otrzymuja dotację ok. 50 %, bez względu na to czy rolnik przedsiębiorca czy zwykły człowiek na etacie) - a w Polsce niestety tylko dla przedsiębiorców (którzy i tak se w koszty wrzuca i podatek płaca mniejszy) i rolników, zwykłej osobie fizycznej jek zwykle nic sie nie nalezy...dziady jedne brrrr...

sSiwy12
25-11-2006, 15:42
Z tymi przedsiębiorcami, też nie jest tak prosto. Mogą otrzymać kredyt na termomdernizację (a nie na nawy obiekt), przyczym wysokość kredytu musi odpowiadać rocznym oszdędnościom (łącznie z odsetkami) x chyba 5 lat - bo na taki okres jest spłata. Mogą co prawda mieć spłacone odsetki przez "ochronę środowiska" lub spłatę 50%, ale to ostatnie, to raczej teoria. Dla nowych "źródeł ciepła ekologicznego, czy energooszczędnego" raczej nikt realnie nie ma szans. Co prawda gminy mają w zadaniach własnych "popieranie" takich przedsięwzięć, ale wymóg jest tylko papierowy.
Pozdrawiam

MARKOG
25-11-2006, 16:13
Witam wszystkich "Pompowiczów". Od jakiegoś czasu śledzę temat PC i mam pytanie? Wojty piszesz że zastanawiasz się nad kolektorami,to czym bedziesz grzała wodę w lecie /pompa nie powinna podobno pracować przez cały rok ze względu na regenerację gruntu/?


Pomp a w lecie "chodzi" 20min do 40min na dobe a w zimie potrafi nawet 12h tak wie co to jest te 0,5h godziny dla gruntu - nic

robertto
26-11-2006, 14:02
Dzięki za odpowiedzi na moje wątpliwości ale to co pisałem to wyczytałem w jakimś artykule o PC /chyba w Muratorze dokładnie nie pamiętam/.

MARKOG
26-11-2006, 18:50
dlatego nie czytam muratora - na forum są fakty i praktyka a w gazecie to co chcą producenci

tomi2703
27-11-2006, 15:11
Witam, mam problem gdyż nie wiem jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła - na którą jestem na 100% zdecydowany (raczej chce mieć studnie = woda użytkowa za prawie darmo). Mam ofertę od Hibernatus'a. Nie chodzi mi głównie o koszt inwestycji tylko raczej o rzetelną firmę która zrobi to dobrze. Może mi ktoś pomóc, doradzić.

Opinie o firmie Hibernatus będą mile widziane.

Dziękuję i pozdrawiam.
Tomek

MARKOG
28-11-2006, 22:35
jestem pierwszy miesiąc - a w zasadzie miesiąc i 10 dni po zmianie taryfy z G12 na weekendową (G12g). Zużycie prądu w niskiej taryfie w stosunku do wysokiej taryfy wzrosło u mnie do 82% -rewelacja - dotąd miałem najwyżej 70% - za ten sam prąd w taryfie G11 płaciłbym 44% więcej

angi
29-11-2006, 10:58
A co to jest ta taryfa G12g.

agiis
29-11-2006, 10:59
hmmm, czyli marne szanse. :cry: Zastanawiałam się (oprócz opcji gminnej ;)) nad ewentualną próbą uzyskania jakiejś dotacji z Funduszu Ochrony Środowiska, być może UE wspiera takie rozwiązania ?

możesz wziąc kredyt na tel cel w BOŚ i wtedy WFOŚiGW dopłaci ci do oprocentowania, nie bezposrednio, bank ma taką opcję w kredytach po prostu
bezposrednio w WFOŚiGW może dostac tylko pozyczke (jako przedsiebiorstwo, nie osoba fizyczna), ale o dotacjach nie ma mowy, tylko gminy itp

MARKOG
29-11-2006, 11:02
W dolnośląskiej Energipro
G12g tzw weekendowa w dni powszednie drogi prąd 7-14 i 16-22 a tani 22-7 i 14-16 w soboty tani od 14tej do 7mej do poniedziałku

zwykła G12
drogi prąd codziennie od 6-13 i 15-22 a tani 22-6 i 13-15

W innych regionach inaczej

tomi2703
29-11-2006, 11:06
Znowu mam problem, bo znowu się naczytałem :lol: myślałem o pompie ciepła z dolnym źródłem jako studnia, ale wyczytałem że w tej opcji droga jest eksploatacja - koszty czyszczenia studni, prąd do pompki do studni (chciałem mieć głebinówkę aby mieć wodę pitną). Więc teraz zastanawiam się czy nie lepiej postawić na "odwierty pionowe ".

Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej kwestii proszę o informacje.

Pozdrawiam
Tomek

sSiwy12
29-11-2006, 11:23
Odwierty pionowe sa najbardziej efektywne, ale i najbardziej drogie. Koszt wykonania 1mb wynosi od 70 do 120,-. Można "bezkarnie" wiercić do 30m - głębiej na "zezwolenie". Długść (głębokość) odwiertów w praktyce = długości kolektorów poziomych.

angi
29-11-2006, 12:48
W dolnośląskiej Energipro
G12g tzw weekendowa w dni powszednie drogi prąd 7-14 i 16-22 a tani 22-7 i 14-16 w soboty tani od 14tej do 7mej do poniedziałku

zwykła G12
drogi prąd codziennie od 6-13 i 15-22 a tani 22-6 i 13-15

W innych regionach inaczej

Dzięki za wyjaśnienie.

dorbie
29-11-2006, 12:59
Wyslalam dane do wyceny pompy ciepla i podlogowki do naszego domku i faktycznie firma Thermogolv odbiega bardzo w kosztorysie- jest to ok 20-25tys taniej niz KlimaComfort i IVT.
Dostalam gratisowy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla firmy Dospel do swiezo zakupionego projektu domu i porownanie cen went mech i graw. Koszt z robocizna ok9,5tys. Zyski na rezygnacji z jednego komina i w drugim zostaje tylko kominkowy i powietrzny oraz na oknach szczelnych pisza ze na 10 okien oszczednosci ok 3000zl- do sprawdzenia ale super sie zapowiada. Eksploatacja went mech to ok 350zl rocznie ale odzysk ciepla 90%

dorbie
29-11-2006, 13:06
umowa podpisana z Thermogolv. Za miech może dwa będę ją miał u siebie. Będę dzielił sie na bierzącą moimi spostrzeżeniami z działania Siriusa.

Trzymam kciuki oby wszystko poszlo ok. I bedziemy sledzic jak dziala Wasza pompa bo ceny kuszace, byc moze zdecydujemy sie na Thermogolv ale montaz wiosna 2008

sSiwy12
29-11-2006, 13:12
Takie uwagi do wentylacji mechanicznej z rekuperacją:
Podany koszt eksploatacyjny roczny, to chyba z nagrzewnicą elektryczną powietrza. Bez nagrzewnicy koszt roczny max. 150,-
Jesli chodzi o ewentualne oszczedności, to też, realnie - można zaoszczedzić około 10% kosztów ogrzewania pomieszczeń.
Pozdrawiam

dorbie
29-11-2006, 13:23
W kosztach eksploatacyjnych wymieniaja energie elektryczna i wymiane filtrow.
Straty ciepla w wentyl graw - 40% a w mech- 4%(odzysk ciepla 90%)
W kosztach w sumie 10% to jest cos, jak sie kwotowo policzy w sezonie grzewczym to jest cos.

sSiwy12
29-11-2006, 13:58
Nie zrozum mnie żle - sam jestem oredownikiem dobrze zaprojektowanej wentylacji, ze wskazaniem na meczaniczną z "dodatkami". Podane przez sprzedawcę centrali wentylacyjnej dane są "nieco" optymistyczne. Podaną przez Ciebie sprawność posiada wymiennik, a nie układ. Cały układ ma odzysk około 75% przy najniższym biegu.
I druga sprawa, chyba najważniejsza. Przy doborze centrali pamiętaj, aby najniższy bieg wentylatorów zapewniał około 20m3/h na osobę (stale mieszkająca) jest to tzw. tryb nocny i włanczany wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Drugi bieg powinien dostarczać 20m/h x ilość osób + 70m3/h na kuchnkę gazową (50 na elektryczną) oraz 50m3/h na łazienkę. Trzeci bieg, to minimum kubatura pomieszczeń na godzine. O ile ten trzeci (szybkie wietrzenie) może być przekroczony, to pierwsze dwa powinny mieścić się w granicach wyliczonych. Sprzedawcy bardzo często "zawyżają" moce wentylatorów (centrali), bo wiadomo, tak jak przy PC im większa tym droższa.
Powodzenia

dorbie
29-11-2006, 22:14
Pewnie ze nie wierze w 100% w osiagniecia promowanych przez przedstawicieli produktow, poczytalam na forum o rekuperatorach i ich sprawnosci, tylko pisalam jak oni to przedstawiaja, ale dzieki za porady, bede pamietala o tych osiagach dobrej wentylacji