PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

tolekk
10-02-2009, 21:44
Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo
Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkia i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?
Z tego co czytałem na niemieckim forum,to powrót powinien być 0 6c mniejszy,gdyz na kazda warstwa do grzania potrzeba 2c,czyli jastrych 2C,płytka 2c oraz powietrze w pomieszczeniu 2c.Sprobuje odciac na probe drugi dom,ale wydaje mi się ze to za bardzo temp DZ nie zmieni..Czy jest jakas norma na sitko zasilania?Moze jest za geste i opór jest za duzy a płyn za gesty?

klimaw
10-02-2009, 21:47
tolekk

Na forum nie może być reklamy ale ostrzeżenia jak najbardziej.
Jaki to oddział Viessmana to robił-ku przestrodze innym by nie zrażali się do marki a do konkretnych wykonawców. :cry:
Podaj jawnie nazwę firmy. :evil: :evil: :evil:

tolekk
10-02-2009, 21:48
klimaw
Nie dobijaj go bo to nie wina Viessmana a ludzi.
Kasy nie stracił bo pewnie to kwestia regulacji lub błędu który da się naprawić.
Tu się jednak nie zgodzę :wink: Nie chcę nikogo dobijać..wręcz współczuję. Ale nie wycofuję sie i to jest też niestety Viessmana wina - bo zatrudniają takich ludzi ! Masz z kolei rację... i w tym nadzieja, że błąd się uda naprawić - tylko dlaczego naprawiasz Ty, bonetka, terplace i cała reszta wolontariuszy, a ci co wzięli za to kasę umywają ręce ? Jak mniemam to mają do czynienia z poważnym inwestorem (dwa budynki, kilometry podłogówki, basen i pewnie jeszcze wyjdzie za chwilę więcej szczegółów). Dlatego tym bardziej mi się w głowie nie mieści, że takie partactwo i brak zainteresowania wykonawców, i że jest w ogóle problem. To jeszcze w gorszym położeniu stawia takiego zwykłego potencjalnego użytkownika PC, którego nie stać na basen, a na instalację wyda kasę licząc, że w przyszłości m.inn. zaoszczędzi. Sądzę, że przedstawiciele Viessmana czytają fora dyskusyjne - i może teraz się przyglądać będą bardziej swoim podwykonawcom. I może teraz się poczują do współwiny, może zdecydowanie wkroczą do akcji. Tak jak pisałem, mnie by szlak trafił, i zazdroszczę poszkodowanemu, że mówi "po temacie" bo nie wiem, czy bym podarował ot tak. Tak to odbieram - to mogłoby spotkać każdego z nas. Tylko w tym wszystkim dziwi jedno, brak odpowiedzi to też odpowiedź. Nie ma firm, nie ma odpowiedzialności, nie ma gwarancji i rękojmi, nie ma umów na papierze i adwokatów - a jest natomiast poważny problem. Naprawdę szczerze...współczuję :(
P.S.
Przepraszam, że tak pisze, ale wątek ma podwójne dno - po pierwsze problem techniczny, obliczenia, zaworki, rozdzielacze gz, dz, itp,i td, a po drugie przemyślenia i refleksje w poszukiwaniu dlaczego tak się stało. Nie ma skutku bez przyczyny. Jeszcze nie mam PC, ale dmucham na zimne i na pewno będę z uwagą śledził wątek (zapewne nie ostatni).
Najciekwasze jest to ,ze zmiana pompy obiegowej DZ,zmiana pompy obiegowej podłogówki to moje inwenecje!!To ja siedze po forach i szukam a nie wykonawca:))Troche żałuje(po czasie oczywiscie),ze nie wziałem 1 wykonawcy od A-Z,ale tez pewnie wciskałby mi,ze wszystko jest ok..

HenoK
10-02-2009, 21:49
Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo
Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkie i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?Nieprawda, tą pompę ciepła akurat znam doskonale (od 7 lat mam nad nią pełna kontrolę ;)). Przy mniejszym zapotrzebowaniu rzeczywiście naprzemian włączają się sprężarki. Jednak przy większym zapotrzebowaniu powinny pracować obie sprężarki. Jeżeli nie pracują, to znaczy, że wyłącza je sterownik pogodowy. Dlatego zadałem pytanie o temperatury GZ.

Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić.

klimaw
10-02-2009, 21:52
ale tez pewnie wciskałby mi,ze wszystko jest ok..
Nie do końca.
U mnie robił jeden i mam gwarancję:
5 lat PC
10 lat DZ
15 lat GZ( podłogówka). :lol:

bonetka
10-02-2009, 21:52
masz rację niepotrzebnie napisałm "zawsze".
To logiczne dla większych mocy mogą być dwie spręzarrki i rzeczywiście tak się załączają ( że i razem ) .....bardziej odniosłam się do tego co napisałeeś :
" Dlaczego wyłącza się druga sprężarka ? Może to kwestia ustawienia innej krzywej grzewczej ?"

tego nie wiesz czy wyłącza się akurat druga ......skoro obie pracują albo jedna z nich naprzemiennie z drugą .....

i niezbyt rozumiem tę krzywą w tym kontekście ..........

tolekk
10-02-2009, 21:53
Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo
Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkie i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?Nieprawda, tą pompę ciepła akurat znam doskonale (od 7 lat mam nad nią pełna kontrolę ;)). Przy mniejszym zapotrzebowaniu rzeczywiście naprzemian włączają się sprężarki. Jednak przy większym zapotrzebowaniu powinny pracować obie sprężarki. Jeżeli nie pracują, to znaczy, że wyłącza je sterownik pogodowy. Dlatego zadałem pytanie o temperatury GZ.

Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić.
TAk,włączają się albo naprzemian albo czasami chodzą razem..
Muszę poczekac aż wymienia te obiegówki i moze wtedy zmienia mi krzywa grzewczą.

terplace
10-02-2009, 21:53
Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2''). I coś więcej na tema tego płyny który wlałeś. Na katalogową wydajnośc się nie patrzy tylko na charakterystykę.

tolekk
10-02-2009, 21:55
Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').
Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4

tolekk
10-02-2009, 21:59
Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').
Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4


Płyn do chłodnic samochodowych,rozcienczony 1 czesc płynu 2 czesci wody,po pomiarze do -13 nie zamarza.Płyn produkcji francuskiej,raczej porzadny

terplace
10-02-2009, 22:09
Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').
Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.


Wilo803MHI to cała grupa różnych pomp. Ale to kosmos. Wybiórczo sprawdziłem kilka to punkt pracy w twojej instalacji nie mieści się w ich charakterystykach. Wymiana pompy (lub przeróbka instalacji dz wewnątrz na większe średnice - co polecam) wpłynie tylko na dT, trochę pozytywnie na COP i moc, ale nie na temp. dz średnią.

tolekk
10-02-2009, 22:12
Dzięki Terplace to juz cos,bede probował,a co sadzisz o tej pompie803mhi?

bonetka
10-02-2009, 22:12
Tolekk napisłałeś : "Temp zasilania podłogówi 37 powrót 28.Temp zasilania bufora 1000l 40 C powrót 30C."
podaj może paramatery jakie są na PC ...krzywa itd. ...to a`propos tej krzywej .....
Viessmann zrobił to w/g siebie dT GZ 10 *C .......
Henoczku czy zechciałbys to przyblizyć : "Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić."

tolekk
10-02-2009, 22:17
Tolekk napisłałeś : "Temp zasilania podłogówi 37 powrót 28.Temp zasilania bufora 1000l 40 C powrót 30C."
podaj może paramatery jakie są na PC ...krzywa itd. ...to a`propos tej krzywej .....
Viessmann zrobił to w/g siebie dT GZ 10 *C .......
Henoczku czy zechciałbys to przyblizyć : "Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić."

Jutro zapisze wszystkie parametry dokładnie i wam podam.

HenoK
10-02-2009, 22:26
TAk,włączają się albo naprzemian albo czasami chodzą razem..
Muszę poczekac aż wymienia te obiegówki i moze wtedy zmienia mi krzywa grzewczą.Jeszcze jedno. Jeżeli pompa działa 24h/24h, to bufor to niepotrzebny balast dla pompy ciepła. Jeżeli ma zawory odcinające to spróbuj go odciąć. Tak jak pisał terplace, ten bufor bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko stygnie. Przy obecnym trybie pracy nie będzie pracował na dT większym niż 10K, co oznacza, że może zgromadzić max 11kWh energii.

terplace
10-02-2009, 22:29
Jutro zapisze wszystkie parametry dokładnie i wam podam.

Zanotuj jeszcze dobowe zużucie energii el. i tak mniej więcej średnią temp. jaka panowała na zewnątrz (teraz idzie niż także wahania nie powinny być zbyt duże).

terplace
10-02-2009, 22:37
Jeżeli pompa działa 24h/24h, to bufor to niepotrzebny balast dla pompy ciepła. Jeżeli ma zawory odcinające to spróbuj go odciąć. Tak jak pisał terplace, ten bufor bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko stygnie. Przy obecnym trybie pracy nie będzie pracował na dT większym niż 10K, co oznacza, że może zgromadzić max 11kWh energii.

Obawiam się że w Viesiu ten bufor pracuje jak sprzęgło. Oddziela obiegi PCi od podłogówki. Także prawdopodobnie nie można go odciąć bez przeróbek.Jeśli zasila dwa budynki to jego zastosowanie ma sens jeśli chodzi o uniezależnienie sterowania tymi budynkami. Jednak warto powalczyć o zmniejszenie dT zarówno w obiegu gz PCi jak i w obiegach na samych instalacjach. Jednak temperatury temperaturami, można walczyć o COP. Jednak jak budynki mają apetyt na ciepło duży, to kombinowanie przy samej PCi nie dużo zmieni. Chyba że coś jest nie tak z PCI, która "nie ma mocy". Ale to też mało prawdopodobne bo były by inne objawy.

sys35
10-02-2009, 22:45
wymiennik pionowo-poziomy ........ miłego czytania :)
http://fulereny.blink.pl/mum/w.pdf
Klimawku ...może pózniej jakieś wnioski krótkie byś tu napisał ....

Bonetko, czy czytałaś to dokładnie, bo nie doczytalem się czy w badaniach był wzięty metr za metr rury wymiennika? Rozstaw rur poziomych co 0,5 m nie jest zbyt typowym. Jak będę miał kwile :) to muszę to dokładniej przejrzec 8)

HenoK
10-02-2009, 22:45
Henoczku czy zechciałbys to przyblizyć : "Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić."Zajrzyj do instrukcji :
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/1D4A69A25D44844AC1257448002B9838/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20300,%20350%20%2801,2004%29.pdf ?OpenElement

HenoK
10-02-2009, 22:56
Obawiam się że w Viesiu ten bufor pracuje jak sprzęgło. Oddziela obiegi PCi od podłogówki. Także prawdopodobnie nie można go odciąć bez przeróbek.Chyba masz rację na stronie 17 instrukcji (http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/1D4A69A25D44844AC1257448002B9838/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20300,%20350%20%2801,2004%29.pdf ?OpenElement) jest schemat technologiczny, który prawdopodobnie zastosowano.

TypeR
10-02-2009, 23:02
Duża ilość płytszych sond to mniejsza sprawność.
Pzdr

No więc tak.
Jakby wiercili sprzetem o którym piszesz to za metr nie płaciłby 60 a 600zł. :o
Skoro 10-15 mb sondy nie jest brane pod uwagę i można to pominąć,to znaczy , że moja PC pracuje bez kolektora. :lol: :lol: :lol:
To w cytacie to już abstrakcja-jaka sprawność-czego?-kolektora? :o
Cofnij się parę stron wczesniej gdzie opisywałem sposób wykonania mojego DZ i biorąc pod uwagę opisywane przeze mnie poprzednio zużycie prądu ( ranking Bonetki) nie mieszaj ludziom w głowie. 8)

No właśnie. Takie układy jak u ciebie pracują równie dobrze jak inne z głębokimi odwiertami. Znam co najmniej kilka takich. To że głębsze są lepsze to mit. Jak kiedyś juz pisałem, najważniejsza jest "objętość" gruntu jaką "pokrywa" wymiennik, a nie temperatura, z uwagi na stosunkowo małą przewodność cieplną gruntu.

No to chłopaki dzisiaj po 32 m odpuścili i stwierdzili że przyjadą w poniedziałek z lepszym sprzętem, ale i tak przewidują min. 5 dni na wiercenie, będą się starali na 40 m wiercić. Zostawili trochę sprzętu to chyba wrócą... :wink:
Pogadałem trochę z sąsiadami, wszyscy mieli problemy z wierceniem studni, 30 m i koniec....

I tak się zastanawiam czy faktycznie jest sens się pchać głębiej, lustro wody na 6 m, potem cały czas mokro, piasek, kreda i to twarde coś, wszystko wodonośnie (tak twierdzi studniarz).
Pozdrawiam - Daniel

bonetka
10-02-2009, 23:06
Henoczku ...chyba str. 27/204 bo str. 17 to raczej nie

Dobrze myślicie z tym obiegiem ...idzie przez bufor ...
nie sadzę żeby z PCi było cos żle ale skoro Henoczek napisał o tej krzywej to dlatego poprosiłam o te parametry .
Z drugiej strony nie zaszkodzi zobaczyć co i jak .....

HenoK
10-02-2009, 23:24
Henoczku ...chyba str. 27/204 bo str. 17 to raczej nie

Dobrze myślicie z tym obiegiem ...idzie przez bufor ...
nie sadzę żeby z PCi było cos żle ale skoro Henoczek napisał o tej krzywej to dlatego poprosiłam o te parametry .
Z drugiej strony nie zaszkodzi zobaczyć co i jak .....
Masz rację, z rozpędu spojrzałem do innej instrukcji :oops: .
Jeszcze jedno pytanie jaki sterownik jest w tej PCi ?
CD60 ?

Pońko M.
10-02-2009, 23:28
Wracając do kolektora pionowego.

Cena 600 zł za mb to bajka. Za wiercenie wiertnicą udarową można zapłacić w granicach 100 zł za mb. Wystarczy się rozejrzeć. Są bardzo dobre firmy jak Sator, czy Demaxdrill, które dysponują ciekawą bazą sprzętu, wywiercą we wszystkim, nawet pod 200 m głębokości i za pieniądze niewiele większe od gości którzy radzą sobie tylko w lekkim gruncie i obchodzą się bez papierologii.

Patrząc na amplitudę zmian gruntu [książka dr Rubika, 1999] przy głębszym odwiercie uzyskamy wyższą średnioroczną temperaturę gruntu wokół sondy, a więc wyższą średnioroczną temperaturę dolnego źródła, a więc w konsekwencji wyższy COP. Robienie większej liczby płytszych odwiertów oznacza, zwłaszcza w perspektywie kilkuletniej pracy układu, niższą sprawność. U nas płytkie odwierty robi się głównie ze względu na prawo, a nie bo tak lepiej.
Kwestia "pomijania" pierwszych 10-15 mb odwiertu była także poruszona w nowym numerze "Własnego Domu".
Jaki sens ma robienie np. 10 płytkich odwiertów? Sondy muszą być oddalone od siebie ok. 6m To nam daje 36 m2 na sondę. Z tego mamy 360 m2 terenu. To lepiej zacząć myśleć przy takim układzie o kolektorze poziomym.

Pońko M.
10-02-2009, 23:32
TypeR

To twarde coś czego nie mogą ruszyć to jest to! Sonda w skale, piknie! Dobra wiertnica i tylko kamyczki będą fiurgały w powietrze :)

bonetka
11-02-2009, 00:24
Henoczku ..tak CD60 ...jakby potrzeba było to pod ten sterownik jeszcze ze dwie PC mozna spokojnie podłączyć :)
Pońko , witam :)
Demax ma zmieniona nazwę dodane -drill ...ale ...czasami się poddaje :( może nie przewiduje kłopotów glebowych a pózniej sciągać inny sprzęt lepszy, który by sobie poradził , to za duże koszty . Uważam , że takie firmy rozkład gleby oraz szczegółowe plany geologiczne powinny mieć w jednym palcu .

terplace
11-02-2009, 00:32
Patrząc na amplitudę zmian gruntu [książka dr Rubika, 1999] przy głębszym odwiercie uzyskamy wyższą średnioroczną temperaturę gruntu wokół sondy, a więc wyższą średnioroczną temperaturę dolnego źródła, a więc w konsekwencji wyższy COP. Robienie większej liczby płytszych odwiertów oznacza, zwłaszcza w perspektywie kilkuletniej pracy układu, niższą sprawność. U nas płytkie odwierty robi się głównie ze względu na prawo, a nie bo tak lepiej.
Kwestia "pomijania" pierwszych 10-15 mb odwiertu była także poruszona w nowym numerze "Własnego Domu".


Praktyka tego nie potwierdza. Wymienniki pionowe wymiarowane według powszechnie opisywanych zasad pracują obecnie z temp. od 2 do 5st.C. Nie obserwuje się korelacji pomiędzy tą temp. a głębokością odwiertów (gdyż jeśli nawet minimalna występuje to zacierana jest ona przez różnice spowodowane innymi parametrami wymiennika). Róznica ta wynika raczej z różnych gruntów oraz zróżnicowania łącznej długośći w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło. Wyjaśnienie tego zjawiska jest proste. Moc wymiennika oczywiście zależy od powierzchni wymiany, przewodności cieplnej bariery oraz od różnicy temperatur. To jest słuszne w przypadku wymiennika skupionego (np. wymiennika płytowego). W przypadku wymennika rozproszonego (gruntowego) z uwagi na stosunkowo słabą przewodność cieplną gruntu, moc ta silniej zależy od powierzchni niż od temperatury. Wpływ powierzchni jest silniejszy niż wpływ temperatury. Im słabsza przewodność cieplna tym zjawisko to jest silniejsze.
W gruntach lepiej przewodzących (np. skała) dysproporcja pomiedzy wagą wpływu temperatury i powierzchni jest mniejsza, co oznacza że zysk z głebszych odwiertów jest większy. Tylko że są to róznice na poziomie 1 do 2stC. I teraz pytanie ile się opłaca dołożyć do interesu aby zyskać te 2st.C. 1000, 2000zł ale nie więcej.

Fakt faktem, że płytsze zajmują więcej miejsca, ale coś za coś.

Faktem jest także to, że wyższa temp. jest kojarzona z większą ilością ciepła, tak po ludzku intuicyjnie. W przpadku analizy procesów cieplnych trzeba sobie jednak uzmysłowić że temperatura to nie ciepło. Z doświadczenia wiem, że jeśli ktoś nie widział na "własne oczy" podłogówki, to ciężko mu jest zrozumieć jak może to być ciepło w domu jak nie ma gorących grzejników.

Pońko M.
11-02-2009, 00:58
Co ciekawe to właśnie praktyka to potwierdza, a na podstawie długoletnich obserwacji wnioski wyciągnęli głównie Szwajcarzy i Niemcy.

Zakładamy, że dla np. dwóch głębokich odwiertów i siedmiu płytkich powierzchnia wymiany jest ta sama i że zasadniczo co do wytycznych doboru została dobrana właściwie. Jednakże wymiana ciepła następuje przy innych temperaturach [patrząc na wykres rozkładu temperatury wokół pracującej sondy pionowej]. Temperatura. Niestety przy większej liczbie płytszych sond uzyskujemy niższą średnioroczną temperaturę glikolu. Wyższa różnica temperatur DZ-GZ niższe COP, wyższe koszty eksploatacji. Nie mam problemu z rozróżnieniem temperatury i energii cieplnej :)
Idąc dalej. Tą różnicę warto wykorzystać, bo przy okazji cóż oznacza większa liczba sond? Pomijając większą dewastację działki to dłuższy czas wiercenia, a często i wyższe koszty. Dla kogoś kto wierci przy małych instalacjach (domowych) największe obciążenie całego przedsięwzięcia pdt. "wiercenie" to transport sprzętu + jego ustawienie i rozłożenie. Każda dodatkowa sonda to kolejne stracone godziny związane z przestawieniem i ustawieniem wiertnicy.
Kolejna sprawa. Lepiej zbudować system, który pod względem hydraulicznym będzie prostszy, a więc mała liczba sond i krótkie oraz porównywalnej długości rury dobiegowe.

Pzdr

terplace
11-02-2009, 01:56
Co ciekawe to właśnie praktyka to potwierdza, a na podstawie długoletnich obserwacji wnioski wyciągnęli głównie Szwajcarzy i Niemcy.


Ale twoja praktyka, czy praktyka teoretyków? Ciekawe ile jeszcze lat Niemcy (Szwajcarzy) potrzebują na to, aby zauważyć że stosowanie sprzęgła w układzie do pracy z samą podłogówką jest niedorzecznością.
Ceńmy trochę polską inteligencję. Nie traktujmy zachodu jak nieba pełnego aniołów (jak to było 30 lat temu).
Zresztą w Szwajcarskiej skale różnice pomiędzy tymi wymiennikami mogą być większe (duża przewodność cieplna) niż w polskich "piachach".



Zakładamy, że dla np. dwóch głębokich odwiertów i siedmiu płytkich powierzchnia wymiany jest ta sama i że zasadniczo co do wytycznych doboru została dobrana właściwie. Jednakże wymiana ciepła następuje przy innych temperaturach [patrząc na wykres rozkładu temperatury wokół pracującej sondy pionowej]. Temperatura. Niestety przy większej liczbie płytszych sond uzyskujemy niższą średnioroczną temperaturę glikolu. Wyższa różnica temperatur DZ-GZ niższe COP, wyższe koszty eksploatacji. Nie mam problemu z rozróżnieniem temperatury i energii cieplnej :)


Niestety to uproszczenie. Jakby tak było to: jeśli ktoś ma odwiery po 10m i ma +2 st.C, a inny ma po 80m, to musiałby miec z 7sC, co się raczej nie zdarza. Przełożenie nie jest tutaj 1:1. W przypadku wyższej temp. mamy większy gradient w kierunku prostopadłym do rury. I jeśli nawet temp. głębiej jest większa o 5stC, to już przy samej rurze jest to tylko np. 2stC więcej. A jeśli zamiast 60zł za metr musisz zapłacić 100zł przy 200mb odwiertów, to jest 8000zł róznicy. Powiedzmy że przy płytszych instalacja będzie droższa o 2000zł to masz różnicy 6000zł. Realnie spowoduje to spadek COP o ok. 0,2. Da to róznicy w kosztach ogrzewania za sezon 50 do 100zł. Więc będzie ci się to zwracało 60lat.




Lepiej zbudować system, który pod względem hydraulicznym będzie prostszy, a więc mała liczba sond i krótkie oraz porównywalnej długości rury dobiegowe.

Pzdr

To akurat racja. Tylko pytanie czy warto za tyle forsy. Lepiej wydać 2000zł i zoptymalizować układ od strony odbioru i uzyskać wzrost COP o 0,5 czy 0,8.

Pońko M.
11-02-2009, 09:03
terplace napisał:


Ale twoja praktyka, czy praktyka teoretyków? Ciekawe ile jeszcze lat Niemcy (Szwajcarzy) potrzebują na to, aby zauważyć że stosowanie sprzęgła w układzie do pracy z samą podłogówką jest niedorzecznością.
Ceńmy trochę polską inteligencję. Nie traktujmy zachodu jak nieba pełnego aniołów (jak to było 30 lat temu).
Zresztą w Szwajcarskiej skale różnice pomiędzy tymi wymiennikami mogą być większe (duża przewodność cieplna) niż w polskich "piachach".

To nie moja praktyka bo takiej nie mam, tylko praktyka wspomnianych Niemców i Szwajcarów wynikająca z wieloletnich obserwacji, a wnioski do odnalezienia i odczytania w internecie. Nie podważam tego bo sam nie mam praktyki w wykonywaniu sond, czy instalacji.
Odwołuję się także do artykułu w "Własny Dom" 2/2009 str 56, gdzie także napisano o wspomnianych pierwszych 10-15 m odwiertów.
Sprzęgła w to nie mieszajmy, ale skoro wywołałeś temat to.....no trochę im zajęło to :) Był robiony taki projekt badawczy, opisany w Polskim Instalatorze, listopad 2008, str. 14 i dalsze. W latach 1996 - 2004 przebadano pond 200 instalacji z pompami ciepła i tak, odkryli to co dla mnie też jest oczywiste, że bufor przy systemie gdzie GZ jest ogrzewanie podłogowe to bzdura. Cytuję zalecenia pobadawcze (małą część z nich):
"...unikanie stosowania buforów wody grzejnej (poza szczególnymi przypadkami np. współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub konieczności stosowania odmrożenia parownika powietrznej pompy ciepła). Bufor powoduje niepotrzebne podwyższenie temperatury systemowej pompy ciepłai obniża jej efektywność. Instalacje bez buforów wody grzejnej są również bardziej bezawaryjne i mniej kosztowne inwestycyjnie niż te z buforami;".

terplace napisał:

[/quote]Niestety to uproszczenie. Jakby tak było to: jeśli ktoś ma odwiery po 10m i ma +2 st.C, a inny ma po 80m, to musiałby miec z 7sC, co się raczej nie zdarza. Przełożenie nie jest tutaj 1:1. W przypadku wyższej temp. mamy większy gradient w kierunku prostopadłym do rury. I jeśli nawet temp. głębiej jest większa o 5stC, to już przy samej rurze jest to tylko np. 2stC więcej. A jeśli zamiast 60zł za metr musisz zapłacić 100zł przy 200mb odwiertów, to jest 8000zł róznicy. Powiedzmy że przy płytszych instalacja będzie droższa o 2000zł to masz różnicy 6000zł. Realnie spowoduje to spadek COP o ok. 0,2. Da to róznicy w kosztach ogrzewania za sezon 50 do 100zł. Więc będzie ci się to zwracało 60lat.


Obniżenie temperatury w leju wokół sondy pionowej na pierwszych 10-15 m wynosi powyżej 4 st.C, a na głębokości 40 - 50 m już tylko 1 do maksymalnie 2 st.C.!

O jakiej różnicy cenowej mówimy? Cena "wywoławcza" za mb firm, które wiercą płytko, czy głęboko jest porównywalna, więc nie ma o czym mówić, a zgadzam się, że optymalizując do tego GZ osiągniemy jeszcze wyższy COP.

pzdr

Pońko M.
11-02-2009, 09:20
Przepraszam, ten ostatni akapit trochę pomieszałem z tym co cytat, a co nie. Dla porządku:

terplace napisał:


Niestety to uproszczenie. Jakby tak było to: jeśli ktoś ma odwiery po 10m i ma +2 st.C, a inny ma po 80m, to musiałby miec z 7sC, co się raczej nie zdarza. Przełożenie nie jest tutaj 1:1. W przypadku wyższej temp. mamy większy gradient w kierunku prostopadłym do rury. I jeśli nawet temp. głębiej jest większa o 5stC, to już przy samej rurze jest to tylko np. 2stC więcej. A jeśli zamiast 60zł za metr musisz zapłacić 100zł przy 200mb odwiertów, to jest 8000zł róznicy. Powiedzmy że przy płytszych instalacja będzie droższa o 2000zł to masz różnicy 6000zł. Realnie spowoduje to spadek COP o ok. 0,2. Da to róznicy w kosztach ogrzewania za sezon 50 do 100zł. Więc będzie ci się to zwracało 60lat.

Obniżenie temperatury w leju wokół sondy pionowej na pierwszych 10-15 m wynosi powyżej 4 st.C, a na głębokości 40 - 50 m już tylko 1 do maksymalnie 2 st.C.!

O jakiej różnicy cenowej mówimy? Cena "wywoławcza" za mb firm, które wiercą płytko, czy głęboko jest porównywalna, więc nie ma o czym mówić, a zgadzam się, że optymalizując do tego GZ osiągniemy jeszcze wyższy COP.

pzdr

phoenix*
11-02-2009, 09:50
witam

ja mam takie pytanko w temacie DZ
u mnie roznica na wejsciu i wyjsciu jest 7 max 8 st
zazwyczaj temp sa 5,5 / -2,5 a pompa chodzi na 3 biegu

przeczytalem na forum ze najlepiej jak dt jest 4 / 5

czym to skutkuje jezeli bede mial caly czas 7 ?

sSiwy12
11-02-2009, 11:10
Takie dane (fakty).
Tak pisze klasyk:


Zjawisko przepływu ciepła było od dawna przedmiotem badañ fizyków. Opis tego zjawiska ujęty jest równaniem przewodnictwa cieplnego (Carslaw & Jarger, 1959; Stenz, 1964). Uzyskiwane opisy ilościowe (matematyczne) odnoszą się na ogół do pewnych wyidealizowanych sytuacji, dotyczą przypadku ośrodków jednorodnych, przy przyjęciu molekuralnego (konduktywnego) sposobu przenoszenie energii. Daje to jedynie bardzo przybliżony opis zjawiska rzeczywistej zmienności reżimu termicznego w ośrodku jednorodnym. Rzeczywisty ośrodek skalny znacznie odbiega od modeli przyjmowanych w rozważaniach teoretycznych, tak ze względu na jego niejednorodność, jak ze względu na zróżnicowany rodzaj mechanizmów przenoszenia energii (kondukcja, konwekcja, promieniowanie).
- Jan Szewczyk –


Oraz fakt, że najniższa labolatoryjna wartość ciepła właściwego dla gruntu wynosi 400kWh/m3K, a biorąc pod uwagę to co napisał J.Szewczyk realnie można „wyciągnąć” około 1.000kWh/m3K – czyli przedkładając na nasz kolektor - z 1mb.




Obniżenie temperatury w leju wokół sondy pionowej na pierwszych 10-15 m wynosi powyżej 4 st.C, a na głębokości 40 - 50 m już tylko 1 do maksymalnie 2 st.C.!
pzdr
Moim zdaniem.
Tak szybko licząc, to w takim przypadku kolektor na tych 10 – 15 mb musiał by „wyciągnąć” około 1.600 kWh z 1mb - czyli CIĄGŁA praca PCi przez minimum 16.000 godzin.
Oczywiście jest to znaczne uproszczenie, ale pokazuje skalę zjawiska.

Faktem też jest, że nie ma wiarygodnych opracowań w tym zakresie, ale poprzez analogie można się oprzeć na wieloletnich doświadczeniach związanych z zamrażaniem górotworu, a te są zbieżne z tym co napisałem wyżej.

HenoK
11-02-2009, 11:24
Z dzisiejszy aktualności : Za "uwolniony" prąd zapłacimy znacznie drożej
http://biznes.onet.pl/2,1531658,prasa.html

Urząd Regulacji Energetyki może zgodzić się na częściowe uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych, donosi "Parkiet".
Wniosek do URE o częściowe urynkowienie cen prądu złożyła gdańska Energia, która proponuje, by gospodarstwa domowe zużywające do 1,5 tys. kWh prądu rocznie płaciły cenę wyznaczoną przez Urząd, czyli taką, jaka obowiązuje teraz. Każdy kilowat ponadto liczony byłby po cenach rynkowych czyli o 10-15 proc. wyższych od stawek regulatora. Pomysł ten, poza konkurencją popiera także Skarb Państwa.

Takie rozwiązanie oznaczałoby precedens w polskiej energetyce.

Przeciętne zużycie prądu przypadające na rodzinę wynosi 1,9 tys. kWh prądu rocznie.

Według wiceministra skarbu Jana Burego, dzięki tej zmianie przedsiębiorstwa energetyczne nie notowałyby strat ze sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych i mogłyby obniżyć jego cenę przedsiębiorcom.

Dziś w Warszawie maja się odbyć rozmowy przedstawicieli koncernów.
Kolejny "nóż w plecy" dla ekologicznych rozwiązań z pompami ciepła.
1500kWh rocznie, to dziennie trochę ponad 4kWh. Tyle na pewno nie wystarczy na instalację z pompą ciepła, o ogrzewaniu elektrycznym nie wspominając.

sSiwy12
11-02-2009, 11:27
Heniu - ubiegłeś mnie :lol:
Ja więcej zużywam tylko na potrzeby oswietlenia i urządzeń AGD + TV :evil:

wit74
11-02-2009, 11:29
witam

u mnie roznica na wejsciu i wyjsciu jest 7 max 8 st
zazwyczaj temp sa 5,5 / -2,5 a pompa chodzi na 3 biegu

przeczytalem na forum ze najlepiej jak dt jest 4 / 5

czym to skutkuje jezeli bede mial caly czas 7 ?

Ja podlączę się do pytania j.w z tym,że jam mam kolektor poziomy i dT 2,8C
Wejście : glokol 1C po 8h ciągłej pracy
Wyjście : glikol -1,8C
Do tego max temp pracy sprężarki na co.( z Menu 3 u mnie )67-69C
Czy ta dT dz i temp pracy sprężarki są ok?
dT gz 5,3C

HenoK
11-02-2009, 11:30
Heniu - ubiegłeś mnie :lol:
Ja więcej zużywam tylko na potrzeby oswietlenia i urządzeń AGD + TV :evil:Ja także.

swimmer
11-02-2009, 11:35
no i przestaniemy się cieszyć - nie dość, że jak ktoś pisał na pompę trzeba teraz koło 80 k wywalić to jeszcze miesięcznie jak za eko groszek czyli 800?? gdzie sens i logika związana z inwestycją?? czyli firmy sprzedające pc też upadną ??? to może jakiś wspólny wniosek w odpowiednie miejsce?? Jakis proekologiczny -to teraz takie modne. U nas ludzie giną pod tirami, a obwodnicy nie będziemy mieć, bo żaby mieszkaja... :cry:

mery26
11-02-2009, 12:04
Kolejny "nóż w plecy" dla ekologicznych rozwiązań z pompami ciepła.
1500kWh rocznie, to dziennie trochę ponad 4kWh. Tyle na pewno nie wystarczy na instalację z pompą ciepła,
taki limit to ja zimą w 2 miesiące mam załatwiony :cry:
a te %% to też bajki. Jak mowa jest o 10% to rachunek +20%

Widze HenoK że podgrzewasz również atmosferę w wątku "grzejących elektrycznością" :lol: :lol: :lol:

wit74
11-02-2009, 12:13
Ten limit dla gosp domowych jest faktycznie niski. W mieszkaniu 50m chyba wychodzi wiecej.
W tym artykule pisza o cenie prądu, nie wiem czy w sensie potocznym czy jako o skladniku stanowiacym okolo 50% kosztu za KWh....bez opłat dystrybucyjnych itp.Ale jeśli gdyby, to w ten sposob nie licząc nawet inwestycji, grzanie PCi zacznie być mniej atrakcyjne a licząc inwestycję.....

rume
11-02-2009, 12:36
Limity powinny być na osobę a nie na gospodarstwo. Drugie przyłącze troszkę kosztuje ale może się zwrócić (rozwód i do roboty ;)) taki żarcik :). Tak na serio to ze cztery przyłącza byłyby potrzebne.

HenoK
11-02-2009, 12:45
Limity powinny być na osobę a nie na gospodarstwo. Drugie przyłącze troszkę kosztuje ale może się zwrócić (rozwód i do roboty ;)) taki żarcik :). Tak na serio to ze cztery przyłącza byłyby potrzebne.W obchodzeniu przepisów nikt nam chyba nie dorówna :lol: :lol: :lol: .

HenoK
11-02-2009, 12:51
Widze HenoK że podgrzewasz również atmosferę w wątku "grzejących elektrycznością" :lol: :lol: :lol:Nie wszyscy przecież czytają wątek o pompach ciepła. Grzejących elektrycznością może to zaboleć bardziej, chociaż (z tamtego wątku (http://forum.muratordom.pl/post3085760.htm#3085760) :)) :

dla potwierdzenia moich hm.. "analiz" - porównuję aktualne ceny prądu dla regulowanej mieszkaniówki i wolnego rynku dla firm, które rzekomo tą mieszkaniówkę sponsorują:

prąd dzienny
- mieszkaniowy G12: 56 gr, biznes C12b: 67 gr

prąd nocny
- mieszk.: 33 gr, biznes: 32 gr (!)

Jak widać uwolnienie cen nie boli.

Pońko M.
11-02-2009, 14:02
Co za idiotyzm. Jak pięknie energetyka by mogła zarobić gdyby wprowadziła specjalne, niższe stawki za kWh dla osób inwestujących w PC. Ileż osób by to dodatkowo nakłoniło do instalacji PC, a energetyka zyskała by dużych odbiorców energii, po jak wypada porównanie Kowalskiego, który na prąd ma tylko tv czajnik, a Kowalskiego który ma PC. Ale o tym rząd pomyśli w 2019 roku, jak się okaże, że do spełnienia kryteriów unijnych mamy tyły jak ta lala, a grożą nam kary jak te 1000 lal :) Tylko o tym wiadomo już teraz, że coś musimy robić w kierunku OZE, ale lobby paliwowe ma się widać OK :)

sSiwy12
11-02-2009, 15:20
Dopowiem, że na stronach "energetyki" bardzo, ale to bardzo, namawiają na ogrzewanie elektryczne :o A jakie pokazują oszczedności :lol:

a&zb
11-02-2009, 17:03
Heniu - ubiegłeś mnie :lol:
Ja więcej zużywam tylko na potrzeby oswietlenia i urządzeń AGD + TV :evil:Ja także.

Obawiam się że jak zsumuję wszytko co jest na standby plus akwarium, to mi wyjdzie tylko z tego jakieś 1000 kWh rocznie :o

Zrobię stosowny eksperyment wyłączając całe oświetlenie i mierząc zużycie gdy nie pracują lodówki, pralka, zmywarka ani PC.

bonetka
11-02-2009, 17:37
Nie mam czasu i nie czytałam wszystkiego ale ...
Wit
Pamar/ Hubomag ...stosuja tzw. regułę 5 ...czyli dT i GZ i DZ 5 *C ...spręzarka w czasie pracy zwiększa swoją temp. i to normalne .... ( jak nie działa to może mieć np. 28 *C a jak działa po jakimś długim czasie to i np.85 *C )
to DZ ...moze spróbowałbyś jakoś tak pokręcić pompa glikolu aby było 4-5 *C ...
odnosnie tego dT ...co pytają Iinni ...pisał kiedyś na ten temat Hydrolek ...że nie zawsze tak da się ustawić jeśli na taką deltę nie była projektowana instalacja od początku ,,,,
jak wróćę może odszukam ten post .........

taszana
11-02-2009, 17:43
Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

już wiem!Kaloryfery są w oddzielnym obwodzie,to chyba dobrze?

Jak ja śmiesznie wyglądam z tymi moimi pytaniami :lol: na tle Waszych dyskusji ,z których nic nie rozumiem :oops:

sys35
11-02-2009, 18:01
już wiem!Kaloryfery są w oddzielnym obwodzie,to chyba dobrze?

Jak ja śmiesznie wyglądam z tymi moimi pytaniami :lol: na tle Waszych dyskusji ,z których nic nie rozumiem :oops:

a po co Ci kaloryfery w łazience do suszenia ręczników pewnie :lol:

a&zb
11-02-2009, 18:06
Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

już wiem!Kaloryfery są w oddzielnym obwodzie,to chyba dobrze?

Jak ja śmiesznie wyglądam z tymi moimi pytaniami :lol: na tle Waszych dyskusji ,z których nic nie rozumiem :oops:

Jakbyśmy wszystko rozumieli to byśmy nie dyskutowali, jak tych dwóch rabinów z dowcipu, no nie :wink: ?

Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

sys35
11-02-2009, 18:10
Kolejny "nóż w plecy" dla ekologicznych rozwiązań z pompami ciepła.
1500kWh rocznie, to dziennie trochę ponad 4kWh. Tyle na pewno nie wystarczy na instalację z pompą ciepła, o ogrzewaniu elektrycznym nie wspominając.

Trza będzie nad jakim wiatrakiem albo agregacikiem pomyślec :D lampy naftowe zamontowac :lol: i może się w limicie zmieścimy :wink:

a&zb
11-02-2009, 18:13
witam

u mnie roznica na wejsciu i wyjsciu jest 7 max 8 st
zazwyczaj temp sa 5,5 / -2,5 a pompa chodzi na 3 biegu

przeczytalem na forum ze najlepiej jak dt jest 4 / 5

czym to skutkuje jezeli bede mial caly czas 7 ?

Ja podlączę się do pytania j.w z tym,że jam mam kolektor poziomy i dT 2,8C
Wejście : glokol 1C po 8h ciągłej pracy
Wyjście : glikol -1,8C
Do tego max temp pracy sprężarki na co.( z Menu 3 u mnie )67-69C
Czy ta dT dz i temp pracy sprężarki są ok?
dT gz 5,3C

Jak to po 8h CIĄGŁEJ pracy? Jaką histerezę Ty masz ustawioną?

wit74
11-02-2009, 18:15
Bonetko
Kręciłem już tyle w swojej instalacji ,pokręcić mogę i jeszcze :wink:
A poważniej, to w tym przypadku muszę zrobić odwrotnie niż dla mojego gz gdzie dT była za wysoka?Teraz mam za niską w dZ, czyli muszę zmniejszyć obroty pompki glikolu tak?tylko gdzie ona?.....

Właśnie otrzymałem rachuneczek energii na 3 strony za ponad 4,5 miesiąca.
Poprzeliczałem zmiany energii w Enea.
Od pażdziernika 2008 była pierwsza, za mojego grzania PCi podwyżka, około 7,5%.
17 stycznia czysta energia bez dystrybucji podskoczyła 20% czyli cena za KWh o 10-11%%.Ale od 01/02/09 podskoczyła dystrybucja też z 8%.W sumie od końca zeszłego roku do dziś zafundowano nam około 15-16% więcej w rachunku ostatecznym.I są jakieś 3 drobne opłaty z których dwie o dziwo staniały :)
Ale czy to będzie faktycznie 15% więcej zobaczę pewnie za kilka miesięcy...

sys35
11-02-2009, 18:16
Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

Taszana pisze, że ma albo chce miec :) dodatkowe kaloryfery w łazienkach.
Moje poytanie brzmi po co? dla pocieszenia oka czy suszenia ręczników czy ma za dużo miejsca w łazience. Jeśli dla pocieszenia oka to ich nie trzeba zasilac, chyba że w podłodze zapomnieli rurek zamontowac 8) [/code]

wit74
11-02-2009, 18:19
[quote=phoenix.pl]

Jak to po 8h CIĄGŁEJ pracy? Jaką histerezę Ty masz ustawioną?

Dla co. mam histerezę 5.A dlaczego?

a&zb
11-02-2009, 18:29
Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

Taszana pisze, że ma albo chce miec :) dodatkowe kaloryfery w łazienkach.
Moje poytanie brzmi po co? dla pocieszenia oka czy suszenia ręczników czy ma za dużo miejsca w łazience. Jeśli dla pocieszenia oka to ich nie trzeba zasilac, chyba że w podłodze zapomnieli rurek zamontowac 8) [/code]

Kaloryfery się przydają do suszenia ręczników - potwierdzam :D

Pytanie - czy łazienkę, zwłaszcza niedużą, da się ogrzać samą podłogówką? Jak odliczysz powierzchnię na zabudowę wanny / brodzika, szafek, geberitów, etc., to zostaje niedużo podłogi. Oczywiście można zwiększyć gęstość ułożenia rurek, ale to też ma pewne ograniczenia, bo o ile mi wiadomo jak się pola grzewcze nakładają to efektywność maleje wraz ze wzrostem temperatury - tzw. efekt samoregulacji. Obawiam się że najlepszym rozwiązaniem jest wyjście z podłogówką na ściany, czego niestety dowiedziałem się post factum... Temat mnie bardzo interesuje bo też mam kilka kaloryferów "wspomagających" i nie bardzo wiem co z tym fantem teraz począć.

a&zb
11-02-2009, 18:30
[quote=phoenix.pl]

Jak to po 8h CIĄGŁEJ pracy? Jaką histerezę Ty masz ustawioną?

Dla co. mam histerezę 5.A dlaczego?

I pompie zajmuje 8 godzin aby temperatura na powrocie wzrosła o 5*C?

taszana
11-02-2009, 18:37
To prawda,do suszenia ręczników :D,ja ich sobie nie wymyśliłam-taka mądra nie jestem :wink: ,to Pan projektant instalacji,ale mi się to wydaje logiczne w sumie nasz pan instalator mówi że do suszenia ręcznków wystarczyłaby powracająca temp z podłogówki,to co myślicie ?
osobny obieg?
czy powracająca z podłogówki?

...bo u nas jeszcze nie jest za późno

Pozdrawiam

a&zb
11-02-2009, 18:50
To prawda,do suszenia ręczników :D,ja ich sobie nie wymyśliłam-taka mądra nie jestem :wink: ,to Pan projektant instalacji,ale mi się to wydaje logiczne w sumie nasz pan instalator mówi że do suszenia ręcznków wystarczyłaby powracająca temp z podłogówki,to co myślicie ?
osobny obieg?
czy powracająca z podłogówki?

...bo u nas jeszcze nie jest za późno

Pozdrawiam

To zależy jak szybko chcesz je mieć wysuszone... Ważne aby przy przyjętym rozwiązaniu łazienkę dało się ogrzać do wymaganej temperatury - zwykle wyższej niż pozostałe pomieszczenia. Pamiętaj że przy ogrzewaniu niskotemperaturowym łatwiej jest obniżyć temperaturę w wybranym pomieszczeniu przykręcając obieg, niż podwyższyć.

wit74
11-02-2009, 18:52
a&zb

Tak mniej więcej.Teraz tak dokładnie tego nie śledzę bo w sumie w domu ciepło.O tym,że długo u mnie PCi podnosi temp. pisałem już ( chyba nie raz :wink: )
Chyba 6C w 8h, 7C raczej nie osiągam.Zwykle od 22.00 ( temp powrotu co. ma wtedy około 24,5C) do 6.00 PCi podnosi do 30,5-31C powrót.
W tym czasie mam tez podbicie o 4C ,ale te dodatkowe stopnie nie są osiągalne u mnie...różne doświadczone osoby mi to tłumaczyły ( temat złożony jest bardziej pewnie).

bonetka
11-02-2009, 20:00
Wit
to ta po prawej stronie w środku PC...to jest pompa obiegowa glikolu ( po lewej jest ogrzewanej wody a z tyłu skraplacz ) ( o ile pamiętam , zdejmowałam obudowę kika razy ) .
http://www.sunenergy.pl/img_prod/fc55f37a4e1f9e9d53b40bb0.jpg
możesz zobaczyć jak tam jest ( u mnie na 3 biegu ).
z tym grzaniem ....to wygląda tak jakbyś miał 1000 km rur w podłodze i taką ilość ( objętość ) strasznie długo podgrzewa ( chodzi pompa obiegowa ogrzewanej wody )...
wiesz szkoda , ze u nas nie ma takich danych jak w Nibe ..temp. przed skraplaczem , za skraplaczem ciśnienie itd wtedy byłoby wiadomo czy wszystko jest dobrze ....bo może przed skraplaczem nie ma takiej temp. np. 73,5*C a za skraplaczem np. 48 *C ..
Klimaw podaj proszę jaką Ty masz temp. jak pracuje co. przed skraplaczem i za .........

wit74
11-02-2009, 20:20
No i właśnie mi prąd wyłączyli.Teraz nie zerknę co tam siedzi w PCi.
:cry:
Nie chciałem właściwie o czasie grzania pisać(choć może te temp skraplacza może by coś podpowiedziały),ale skoro już to ja myślałem,że albo mam gdzieś tak potworną ucieczkę ciepła,albo tak mnóstwo wody w murach a teraz...
dogrzebałem się do wejścia nawiewu pod kominek i wymierzyłem dokładnie wylewkę.Ma 8cm, może to być większym akumulatorem.Poza tym ja mam w domu ciepło,z wypiekami nawet siedzę :oops: teraz wieje jak ch...ra a mam 21-22,1C .Może ,długo grzeje ale jak odda to jakoś tam trzyma ....

ale jeśli ja będę miał pompkę na 3 biegu to zmniejszyć na niższy?

terplace
11-02-2009, 20:24
Co za idiotyzm. Jak pięknie energetyka by mogła zarobić gdyby wprowadziła specjalne, niższe stawki za kWh dla osób inwestujących w PC. Ileż osób by to dodatkowo nakłoniło do instalacji PC, a energetyka zyskała by dużych odbiorców energii, po jak wypada porównanie Kowalskiego, który na prąd ma tylko tv czajnik, a Kowalskiego który ma PC. Ale o tym rząd pomyśli w 2019 roku, jak się okaże, że do spełnienia kryteriów unijnych mamy tyły jak ta lala, a grożą nam kary jak te 1000 lal :) Tylko o tym wiadomo już teraz, że coś musimy robić w kierunku OZE, ale lobby paliwowe ma się widać OK :)

Niestety, jak znajomy składał wniosek do ZE i wydał się że będzie ogrzewać się PCi to panie z obsługi wyśmiały go, że będzie płacił najmniej 5000zł. Do świadomości ZE nie dotarło jeszcze to, że jest coś takiego jak PCi i że to działa.

kamyk68
11-02-2009, 20:50
Sorki ale się jeszcze raz wtrącam w Wasze dyskusje :wink:

No spływają mi kolejne oferty z firm "pompowych" o tym ze każda pisze że ich najlepsze pisał nie będę :wink: NIby do wszystkich wysyłam ten sam projekcik chaty to skąd biora się rozbierzności co do tematu mocy ciepła :-?

Czy będę musiał iść na polibude i skończyć jakis wydział czy pomożecie plizzzzz :D

kangaroo21
11-02-2009, 21:00
"...unikanie stosowania buforów wody grzejnej (poza szczególnymi przypadkami np. współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub konieczności stosowania odmrożenia parownika powietrznej pompy ciepła). Bufor powoduje niepotrzebne podwyższenie temperatury systemowej pompy ciepłai obniża jej efektywność. Instalacje bez buforów wody grzejnej są również bardziej bezawaryjne i mniej kosztowne inwestycyjnie niż te z buforami;".



No to mnie zbiłeś z tropu z tym buforem przy podłogówce, ponieważ przedstawiciel viessmanna przekonuje mnie o konieczności ok 750l zbiornika dla ok 2km rurek...

klimaw
11-02-2009, 21:17
Klimaw podaj proszę jaką Ty masz temp. jak pracuje co. przed skraplaczem i za .........

Chyba dopiero jutro bo czasu nie miałem , a teraz się nie włącza. :lol: :lol: :lol:

TypeR
11-02-2009, 21:34
"...unikanie stosowania buforów wody grzejnej (poza szczególnymi przypadkami np. współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub konieczności stosowania odmrożenia parownika powietrznej pompy ciepła). Bufor powoduje niepotrzebne podwyższenie temperatury systemowej pompy ciepłai obniża jej efektywność. Instalacje bez buforów wody grzejnej są również bardziej bezawaryjne i mniej kosztowne inwestycyjnie niż te z buforami;".



No to mnie zbiłeś z tropu z tym buforem przy podłogówce, ponieważ przedstawiciel viessmanna przekonuje mnie o konieczności ok 750l zbiornika dla ok 2km rurek...

No właśnie u mnie też proponują bufor 200 l, cytuję:
"bufor 200L umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści i pracę systemu w 90% na II taryfie",
no i teraz nie wiem czy go zakładać.
Pozdrawiam - Daniel

klimaw
11-02-2009, 21:39
No właśnie u mnie też proponują bufor 200 l, cytuję:
"bufor 200L umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści i pracę systemu w 90% na II taryfie",
no i teraz nie wiem czy go zakładać.
Pozdrawiam - Daniel

Baju , baju ,a będziemy z buforem w raju. :lol: :lol: :lol:
Zastanów się jak ma się akumulacyjność podłogówki do 200l w baniaku. 8)

wit74
11-02-2009, 21:41
Bonetko

Prąd już jest :wink:
Pompka obiegu glikolu była na 2 biegu.Zmieniłem na I bieg.Dam znać co z tego wyjdzie.Tylko ciekaw jestem, na co trochę większa dT dz u mnie. może mieć wpływ

bonetka
11-02-2009, 22:00
Wit
rozumiem żeby szybko spadała temp. to byłby mostki cieplne ale tak nie jest ( przeciez 8 cm to jest w porządku , min. 6,5 ) , rozumiem jakby podgrzewała z jakiejs bardzo chłodnej ale histereza jej nie pozwala bo jest 5 *C ...
to jest ciekawe ...zobacz wszyscy mają świeże domy i u nikogo tak długo nie podgrzewa o 1*C !.........Jesli długo działa PC to grzeje o 4 *C czy 5 *C wiecej bo mają podbicie a u Ciebie nigdy tych temp. nie osiąga.......
W/g mnie zmniejszyć ....większy bieg mniejsza dT, mniejszy- wieksza ....
Klimaw
nie ma sprawy może być i jutro :) ......ciekawa jestem ....

Zawsze było mówione że bufor to jesli jest np. komnek z płaszczem a do podłogówki NIE !!! ..tak jak napisał Klimaw ...
oni rzeczywiście się upierają i Viessmann i Stiebel ...to tak jak z tą dT GZ ....kiedyś tak ich nauczyli ( na tych róznych kursach dla instalatorów i w wytycznych jakiś mieli to ujęte ) i tyle , nie da się im wytłumaczyć pewnych spraw .......

wit74
11-02-2009, 22:41
Ok.Od 30 minut pracuje PCi.
Podniosła powrót o 0,5C ale szybkość chyba wzrastała.
dT gz bez zmian 5,3
dT dz 4,3...we:1,7C po 30 minutach pracy,wy:-2,6C.
Czyli tu się zmieniło bardziej w stronę zalecanej dT....
Rano sprawdzę do jakiej temp podnisło( zaczęło od 24,3C)

Dzięki :)

a&zb
11-02-2009, 22:47
a&zb

Tak mniej więcej.Teraz tak dokładnie tego nie śledzę bo w sumie w domu ciepło.O tym,że długo u mnie PCi podnosi temp. pisałem już ( chyba nie raz :wink: )
Chyba 6C w 8h, 7C raczej nie osiągam.Zwykle od 22.00 ( temp powrotu co. ma wtedy około 24,5C) do 6.00 PCi podnosi do 30,5-31C powrót.
W tym czasie mam tez podbicie o 4C ,ale te dodatkowe stopnie nie są osiągalne u mnie...różne doświadczone osoby mi to tłumaczyły ( temat złożony jest bardziej pewnie).

Pojemność twojej podłogówki to 100, maks 150 litrów. To niemożliwe aby PC o mocy 7kW potrzebowała na podgrzanie takiej objętości o 5 czy nawet 7 st.C 8 godzin ciągłej pracy.

wit74
11-02-2009, 22:51
Możliwe,możliwe
A jeśli nie to gdzieś ucieka?

a&zb
11-02-2009, 23:06
>bonetka, klimaw, pozostali

Ile czasu u Was trwa obecnie pojedynczy cykl grzania co (od załączenia do wyłączenia sprężarki) i przy jakiej histerezie?

Pońko M.
12-02-2009, 00:21
TypeR i kangaroo21.

Policzcie ile wody będziecie mieć w rurkach ogrzewania podłogowego, a do tego dodajcie całą masę jastrychu. Macie bufor, że " ja pierdziu" :) Te dodatkowe 200 l, czy 750 l to tylko wyższe koszty eksploatacji Wam wygeneruje, zwłaszcza przy niższych temperaturach zewnętrznych. Bufor będzie stanowił tylko niepotrzebne, dodatkowe obciążenie instalacji.
Nie wiem z drugiej strony jakiej mocy PC musicie mieć, bowiem przy dużej mocy PC być może zamysłem instalatora jest to aby ten bufor (jeśli ma być jedna PC do c.o. i c.w.u.) zwiększał pojemność instalacji odbioru ciepła na okres wiosna-lato, gdzie zostaje samo grzanie c.w.u. i idzie o to aby nie przegrzewać kompresora, wydłużać cykle pracy pompy, zmniejszać liczbę załączeń i wyłączeń, itd., itp. Wtedy to ma sens (choć też zależy w jaki sposób c.w.u ma być przygotowywana). Jednocześnie jednak taki bufor powinniśmy mieć możliwość odłączyć (poprzez zawory) gdy przychodzi właściwy sezon grzewczy.
To tak na mój gust.

Pzdr

wit74
12-02-2009, 07:17
Rano przed końcem cyklu pracy kilka rzeczy zanotowałem.
:cry: szkoda,ze nie dzielę się jakimiś osiągnięciami.
Pompa zaczęła pracę o 22.00 temp wy. na co. wynosiła 24,3C
O godz 23.10 ostatni raz zerknąłem temp wy: 26C

5.55 dziś :
gz dT 5,0
temp.wył była zadana 37C
temp we:34,2C
temp wy:29,2C.....od godz 23.00 TYLKO 3C???? :evil:
dz dt 3,9C
we glikolu:1,2C
wy: -2,7C
temp pracy sprężarki 71C

W tym momencie pomyślałem,że wyższa dT dz pogorszyła, ale musze tu zaznaczyć,że od wczoraj wieje silny południowo-zachodni wiatr.Temp w domu od wieczora minimalnie spadła średnio nie więcej niż 0,5C przez to.
PCi pracowała całą noc by utrzymać temp z wczoraj, były wiec straty (budyek całkowicie nie oslonięty w polu praktycznie).Muszę obserwować dłużej.
Ale i tak ten czas podnoszenia jest fatalny.....może gdzieś bokiem z podlogi wychodzi?
A i ten nieszczęsny garaż temp 14,5C( a on najbardziej owiany był).Poizolowałem wszystkie rurki,pętle skrecone bardzo mocno i tak ciepło...

klimaw
12-02-2009, 07:19
a&zb
Za grudzień i styczeń średnio mam 1,74 załączeń na godzinę( licząc CO+CWU). :D

Poprawiam bo mały babolek :oops:

To co powyżej to ilość załączeń na godzinę licząc tylko czas pracy PC bo inaczej wyjdzie abstrakcja.
Ilość załączeń na dobę za te dwa miesiące to średnio 15 załączeń/doba. :lol:
Przepraszam za błąd.

HenoK
12-02-2009, 07:59
Policzcie ile wody będziecie mieć w rurkach ogrzewania podłogowego, a do tego dodajcie całą masę jastrychu. Macie bufor, że " ja pierdziu" :) Te dodatkowe 200 l, czy 750 l to tylko wyższe koszty eksploatacji Wam wygeneruje, zwłaszcza przy niższych temperaturach zewnętrznych. Bufor będzie stanowił tylko niepotrzebne, dodatkowe obciążenie instalacji.
Nie wiem z drugiej strony jakiej mocy PC musicie mieć, bowiem przy dużej mocy PC być może zamysłem instalatora jest to aby ten bufor (jeśli ma być jedna PC do c.o. i c.w.u.) zwiększał pojemność instalacji odbioru ciepła na okres wiosna-lato, gdzie zostaje samo grzanie c.w.u. i idzie o to aby nie przegrzewać kompresora, wydłużać cykle pracy pompy, zmniejszać liczbę załączeń i wyłączeń, itd., itp. Wtedy to ma sens (choć też zależy w jaki sposób c.w.u ma być przygotowywana). Jednocześnie jednak taki bufor powinniśmy mieć możliwość odłączyć (poprzez zawory) gdy przychodzi właściwy sezon grzewczy.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego projektuje się bufory. Jeżeli instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona jest w sterowanie strefowe (regulatory pokojowe połączone z siłownikami na rozdzielaczu), to w pewnych sytuacjach przepływ przez podłogówkę może być zbyt mały dla poprawnej pracy pompy ciepła. W takiej sytuacji bufor rozwiązuje ten problem. Przejmuje nadwyżkę ciepła, pozwala na osiągnięcie zadanej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, a potem oddając ciepło wydłuża przerwy w działaniu PCi. Tym samym wydłuża się cykl pracy sprężarki, co z pewnością zwiększa jej żywotność.

TypeR
12-02-2009, 08:12
No właśnie u mnie też proponują bufor 200 l, cytuję:
"bufor 200L umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści i pracę systemu w 90% na II taryfie",
no i teraz nie wiem czy go zakładać.
Pozdrawiam - Daniel

Baju , baju ,a będziemy z buforem w raju. :lol: :lol: :lol:
Zastanów się jak ma się akumulacyjność podłogówki do 200l w baniaku. 8)

Też mnie to zastanawiało, padła taka propozycja bufora, bo wcześniej jej nie braliśmy pod uwagę, wybór należy do nas czy ma być zrobiony. A zastanawiałem się czy nie założyć zbiornika z grzałką, zawsze to jakieś dodatowe źródło ciepła gdyby np. padła pompa ciepła. Będziemy mieli jeszcze kominek, ale bez rozprowadzenia a wizja codziennego palenia jakoś mi się nie widzi.
Pozdrawiam - Daniel

klimaw
12-02-2009, 09:01
gdyby np. padła pompa ciepła. Będziemy mieli jeszcze kominek, ale bez rozprowadzenia a wizja codziennego palenia jakoś mi się nie widzi.

Type z tym padnięciem to chyba przesadziłeś.
Gwarancja min. 5 lat.
A może zrobimy konkurs: komu padła PC i jaki był czas reakcji serwisantów.
Nie bierzemy przypadków skrajnych jak w artykule o Szefie. :cry:

a&zb
12-02-2009, 09:08
a&zb
Za grudzień i styczeń średnio mam 1,74 załączeń na godzinę( licząc CO+CWU). :D

Poprawiam bo mały babolek :oops:

To co powyżej to ilość załączeń na godzinę licząc tylko czas pracy PC bo inaczej wyjdzie abstrakcja.
Ilość załączeń na dobę za te dwa miesiące to średnio 15 załączeń/doba. :lol:
Przepraszam za błąd.

Dzięki. A ile mniej więcej trwa jeden cykl grzania co i przy jakiej histerezie?

terplace
12-02-2009, 09:13
Bonetko

Prąd już jest :wink:
Pompka obiegu glikolu była na 2 biegu.Zmieniłem na I bieg.Dam znać co z tego wyjdzie.Tylko ciekaw jestem, na co trochę większa dT dz u mnie. może mieć wpływ

Na spadek mocy i spadek COP.

terplace
12-02-2009, 09:23
Pojemność twojej podłogówki to 100, maks 150 litrów. To niemożliwe aby PC o mocy 7kW potrzebowała na podgrzanie takiej objętości o 5 czy nawet 7 st.C 8 godzin ciągłej pracy.

Możliwe. Szybkość podnoszenia temp. zależy od stosunku mocy PCi do chwilowej mocy odbioru. A ta zależy od wielu rzeczy, takich jak np. akumulacyjność wylewki (jej grubość, gęstość), wilgotność wylewki, jakość izolowania płyt wylewki od pozostałych części kostrukcyjnych budynku, typu materiałów konstrukcyjnych tworzących budynek.

TomcioB
12-02-2009, 09:24
Witam

Jeżeli chcę zmniejszyć temperaturę na pietrze, lepiej dla sprawności i wydajności PC zmniejszyć przepływy odpowiednich pętli podłogówki, czy po prostu przykręcić kapturki na zasilanaiu pętli ??

klimaw
12-02-2009, 09:26
a&zb
Zadałeś ćwieka bo by to sprawdzić musiałbym siedzieć przy PC jak grzeje tylko na CO.
Nie mam na sterowniku (przynajmniej nie trafiłem) rozbicia na taki cykl. :cry:
Histerezy u mnie nie ustawiam bo też nie mam gdzie. :cry:
Sterowanie tylko poprzez krzywą i stopniominuty. :D

terplace
12-02-2009, 09:30
a&zb
Za grudzień i styczeń średnio mam 1,74 załączeń na godzinę( licząc CO+CWU). :D

Poprawiam bo mały babolek :oops:

To co powyżej to ilość załączeń na godzinę licząc tylko czas pracy PC bo inaczej wyjdzie abstrakcja.
Ilość załączeń na dobę za te dwa miesiące to średnio 15 załączeń/doba. :lol:
Przepraszam za błąd.

To dla sprężarki chłodniczej jest już sporo. 5 do 10 jest rozsądnie.

klimaw
12-02-2009, 09:33
OK
Tylko jak to jeszcze ograniczyć? :o

terplace
12-02-2009, 09:39
Jest jeszcze jeden powód, dla którego projektuje się bufory. Jeżeli instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona jest w sterowanie strefowe (regulatory pokojowe połączone z siłownikami na rozdzielaczu), to w pewnych sytuacjach przepływ przez podłogówkę może być zbyt mały dla poprawnej pracy pompy ciepła. W takiej sytuacji bufor rozwiązuje ten problem. Przejmuje nadwyżkę ciepła, pozwala na osiągnięcie zadanej temperatury we wszystkich pomieszczeniach, a potem oddając ciepło wydłuża przerwy w działaniu PCi. Tym samym wydłuża się cykl pracy sprężarki, co z pewnością zwiększa jej żywotność.

Co racja to racja. Z tym, że aby bufor przejął nadwyżkę ciepła musi zostać podniesiona temp. w buforze. 10st.C więcej na wyjściu to spadek COP o ponad 1!!!! Bufory (a raczej sprzęgła) stosuje się też dlatego aby mało ogarnięty instalator nie miał kłopotu z doborem pomp obiegowych, ponieważ oddziela się przepływowo obieg skraplacza od obiegu instalacji gz. Albo wtedy gdy instalacja grzewcza już wykonana nie jest przystosowana do osiągania dużych przepływów (małe przekroje, długie rurociągi i pętle).

bonetka
12-02-2009, 09:44
Terplace
to jak powinna być dT DZ i GZ ?

terplace
12-02-2009, 09:45
OK
Tylko jak to jeszcze ograniczyć? :o

W przypadku podłogówki podniesienie histerezy do wartości która nie spowoduje wahań temp. wewnętrznej.
W przypadku CWU podniesienie temp. cwu i podniesienie histerezy grzania cwu w układach istniejących. A najlepiej zastosowanie zbiornika z mamką.

terplace
12-02-2009, 09:52
Terplace
to jak powinna być dT DZ i GZ ?

Generalnie czym mniejsza tym lepiej. Dolna granica wynika jednynie z rozsądku (aby bez sensu nie stosowac pomp obiegowych o zbyt dużej mocy). Przy mocach PCi o których dyskutujemy spokojnie można tak zaprojektować średnice rurociągów (bez szaleństw), aby uzyskać dT na poziomie od 3 do 5K (6K w przypadku gz także jest do przyjęcia), przy standardowych pompach obiegowych (takich o mocy do 100W dla gz i 150W dla dz).

phoenix*
12-02-2009, 09:54
U mnie dt GZ wychodzi 7 (zazwyczaj 5,5 / -2,5)
rozumiem ze to za duzo, jakei sa konsekwencje takiej duzej roznicy ?
pompa chodzi juz na 3 biegu, mam Nibe 8kw - DZ odwierty 3x60m, narazie grzeje 100m2, na podlodze 140m2)



OK
Tylko jak to jeszcze ograniczyć? :o

W Nibe mamy tylko te stopniominuty
ja zwiekszylem do -160 i mam teraz zalaczen pompy max 10 na dobe
sredni czas 1 cyklu pracy pompy za 7 dni wyszlo mi 1h 13 min

bonetka
12-02-2009, 09:56
Dziękuję
a teraz tak ...co u Niego jest nie tak ?
czy wierzysz w to , że ten garaż zabiera ciepło ? czy to jest bez wpływu? przecież nie może 2 *C podnosić 8 godzin !!! ....
PC 7 kW i 145 mkw dom i 20 mkw garaż .....

to co pisałeś o wylewce (..On ma 8 cm .) .mnie nie przekonuje ...musi byc cos innego .......

i jeszcze jedno ..konkretnie jakie dT lepsze 2,8 czy 4,3 DZ ?

HenoK
12-02-2009, 09:59
Z tym, że aby bufor przejął nadwyżkę ciepła musi zostać podniesiona temp. w buforze. 10st.C więcej na wyjściu to spadek COP o ponad 1!!!! Niekoniecznie musi to być podniesienie temperatury aż o 10K (zależy to oczywiście od dostarczanej do bufora energii i jego pojemności).
Jednak zgadzam się, z tym, że bufora w układzie z pompą ciepła powinno się unikać.
W projektowanych od podstaw instalacjach jest to w pełni wykonalne, gorzej, gdy podłączamy pompę ciepła do już istniejącej instalacji.

terplace
12-02-2009, 10:06
Z tym, że aby bufor przejął nadwyżkę ciepła musi zostać podniesiona temp. w buforze. 10st.C więcej na wyjściu to spadek COP o ponad 1!!!! Niekoniecznie musi to być podniesienie temperatury aż o 10K (zależy to oczywiście od dostarczanej do bufora energii i jego pojemności).
Jednak zgadzam się, z tym, że bufora w układzie z pompą ciepła powinno się unikać.
W projektowanych od podstaw instalacjach jest to w pełni wykonalne, gorzej, gdy podłączamy pompę ciepła do już istniejącej instalacji.

Jasne że tak, ale policz realnie jakie sa moce PCi i jakie do nich proponują bufory. Np. 300l do mocy 10kW to nieco ponad 0,5h pracy przy podnisieniu o 10K. Taki sam efekt uzyska się przez podniesienie histerezy o np. 0,5stC ale przy lepszym COP-ie.

HenoK
12-02-2009, 10:09
Jasne że tak, ale policz realnie jakie sa moce PCi i jakie do nich proponują bufory. Np. 300l do mocy 10kW to nieco ponad 0,5h pracy przy podnisieniu o 10K. Taki sam efekt uzyska się przez podniesienie histerezy o np. 0,5stC ale przy lepszym COP-ie.Tylko spróbuj to wytłumaczyć inwestorowi, który chce mieć temperaturę w pomieszczeniach regulowaną z dokładnością do 0,1K :wink: .

terplace
12-02-2009, 10:13
Dziękuję
a teraz tak ...co u Niego jest nie tak ?
czy wierzysz w to , że ten garaż zabiera ciepło ? czy to jest bez wpływu? przecież nie może 2 *C podnosić 8 godzin !!! ....
PC 7 kW i 145 mkw dom i 20 mkw garaż .....

to co pisałeś o wylewce (..On ma 8 cm .) .mnie nie przekonuje ...musi byc cos innego .......

Zależy jak szybko stygnie. Jak przez 8 godzin podnosi ale stygnie także przez np. 8 godzin to przy tych temp. jest ok. Ale jeśli podnosi o 8h a stygnie np. przez 4h to może oznaczać:
- pompa ciepła nie ma mocy (np. rozszczelnienie układu chłodniczego, zabrudzenie parownika, uszkodzenie elementu rozprężnego),
- pompa ciepła jest dobrana za mała (Nie wiem jak ze szczegółami, ale do takiej pow. 7kW może być delikatnie za mało),
- budynek posiada błędy wykonawcze izolacji lub złe założenia projektowe,
- pompa ciepła pracuje w warunkach innych niż te przy których podawana jest moc, i ma nie 7 a np. 5,5kW.
Zjawiska te mogą występować jednocześnie.

terplace
12-02-2009, 10:18
Jasne że tak, ale policz realnie jakie sa moce PCi i jakie do nich proponują bufory. Np. 300l do mocy 10kW to nieco ponad 0,5h pracy przy podnisieniu o 10K. Taki sam efekt uzyska się przez podniesienie histerezy o np. 0,5stC ale przy lepszym COP-ie.Tylko spróbuj to wytłumaczyć inwestorowi, który chce mieć temperaturę w pomieszczeniach regulowaną z dokładnością do 0,1K :wink: .

0,5stC różnicy w histerezie nikt nie odczuje.
A wszystkie pomiary, którymi w praktyce dysponuje inwestor (także te z PCi są obarczone wielokrotnie większym błędem niż 0,1stC). :wink:

Black&Zaba
12-02-2009, 10:21
Terplace
to jak powinna być dT DZ i GZ ?

Generalnie czym mniejsza tym lepiej. Dolna granica wynika jednynie z rozsądku (aby bez sensu nie stosowac pomp obiegowych o zbyt dużej mocy). Przy mocach PCi o których dyskutujemy spokojnie można tak zaprojektować średnice rurociągów (bez szaleństw), aby uzyskać dT na poziomie od 3 do 5K (6K w przypadku gz także jest do przyjęcia), przy standardowych pompach obiegowych (takich o mocy do 100W dla gz i 150W dla dz).
to i ja dorzucę ze swoich obserwacji, jak spowalniam pomkę DZ, dT DZ rośnie i rośnie też temp. glikolu na wejściu - w sumie normalne wolniej krąży, więc więcej się zdąży "ogrzać" od gruntu, wyższa temp. glikolu = lepszy COP

jak się do powyższego ma twierdzenie o lepszej niższej dT DZ?

a i oczywiście dywagujemy sobie o bardzo niewielkich zmianach - u mnie między biegiem 2-4 są różnice w dT DZ 2,6-4C (czyli jakiś 0,7 na bieg ;-), a różnice w temp. wej. glikolu jakieś 0,1-0,2C

moi spece twierdzą, że jest to na tyle nikły wpływ na COP (no właśnie tylko na ile, jak to wyliczyć), że warto obniżać bieg pompki coby mniej prądu pożarła (w mojej 12kW pompie ta pompka na 4 maksymalnym biegu "zjada" 250W, czyli całkiem sporo)

pewnie by się podlicznik przydał jednak do takich szczegółowych wyliczeń i badań :-)

bonetka
12-02-2009, 10:23
A czy żeby sprawdzić jak działa sama PC może zrobic cos takiego że grzeje cwu do 54 *C i obserwuje temp. spręzarki czy równo rośnie i powinna zatrzymac się powyzęj 90 *C ....... Bo nie mamy danych temp. jak Nibe za skraplaczem , przed itd. )
i jeszcze bo dospisywałam jaka dT lepsza 2,8 czy 4,3 DZ .? .....( nie wiedziałam ile wzrośnie na zmianie biegu )
ja kiedys znalałam 5/ 5 ( DZ/GZ ) ale konkretnie czy może być 3/5 ....czy może być 4/5 ...czy 5/5 ..jakie optymalne a może 3/4 czy 4/4 .....jest cos takiego jak optymalnośc w tym względzie
Black &Zaba
dobrze , ze napisałeś :) własnie takie spostrzeżenia są bardzo cenne ...

wit74
12-02-2009, 10:29
Terplace
Czas podnoszenia i stygnięcia u mnie jest w tej chwili porównywalny.Tzn
Jeśli patrzeć z perspektywy do 2 godz grzania to stygnie troche wolniej.
Dłuższe cykle grzania są równe z czasami stygniecia mniej więcej...
Myśle o błedach wykonawczych i o tym co mi HenoK zasugerował - nadmierna wentylacja grawitacyjna.....
Dla dz przyjać spowrotem dT 2,8C bo tak mogę?

wit74
12-02-2009, 10:34
Black&zaba

Rzeczywiście we glikolu wzrosło u mnie o 0,2C ale powrót o 1-1,2C jest juz chłodniejszy, może jak juz tak liczyć, to nalezy brac pod uwagę,ze grunt bardziej wychładza

bonetka
12-02-2009, 10:42
Jeszcze to , że PC Wita to 7,3/1,6 kW przy 0/35.. i 6,9/21 kW ..przy 0/50 ....czyli tu jest ok! ..to IVT więc tu nie ma takiego zagrozenia ze ma małą moc

grawitacyjna mnie nie przekonuje ....w sygnięciu to tak ale w grzaniu ???
ja stawiam na garaż jako wychładzający ( powinien mieć wiekszą PC jesli chciał ogrzewać garaż ) .
tylko u Wita tak jest u nikogo innego , chyba , że w samej PC coś jest żle ..

Wit
ja bym zrobiła tak ..zmierzyła temp. powrotu na rurce tylko z garażu i zobaczyła czy sie różni od powrotu z domu co. ....zobacz sprawdż ..jesli niżej to na bank garaż ...........tylko musisz zmierzyć przed zmieszaniem ( wpadnieciem do jednego garnka ) ..przecież garaż musi badziej wychładzać i szybciej tę wodę w rurkach .....

terplace
12-02-2009, 10:48
to i ja dorzucę ze swoich obserwacji, jak spowalniam pomkę DZ, dT DZ rośnie i rośnie też temp. glikolu na wejściu - w sumie normalne wolniej krąży, więc więcej się zdąży "ogrzać" od gruntu, wyższa temp. glikolu = lepszy COP

jak się do powyższego ma twierdzenie o lepszej niższej dT DZ?

a i oczywiście dywagujemy sobie o bardzo niewielkich zmianach - u mnie między biegiem 2-4 są różnice w dT DZ 2,6-4C (czyli jakiś 0,7 na bieg ;-), a różnice w temp. wej. glikolu jakieś 0,1-0,2C

moi spece twierdzą, że jest to na tyle nikły wpływ na COP (no właśnie tylko na ile, jak to wyliczyć), że warto obniżać bieg pompki coby mniej prądu pożarła (w mojej 12kW pompie ta pompka na 4 maksymalnym biegu "zjada" 250W, czyli całkiem sporo)



Niestety zjawiska są tutaj bardziej złożone.

1. Jest to typowe zjawisko przy zmianie przepływu. Ale jest to zjawisko chwilowe. Zmienia się rokład temp. w wymienniku. To samo można zaobserwowac zresztą podczas grzania np. zbiornika. Po dłuższym czasie pracy gdy już temp. w poszczególnej części wymiennika się ustabilizują teoretycznie temp. cieczy dopływającej z wymiennika powinna być taka sama.
2. Temp. powrotu z wymiennika jest wynikiem stosunku mocy chłodniczej PCi do mocy wymiennika. Temp. jest tylko pochodną.
3. Zwiększenie przepływu zwiększa moc wymiennika (bardziej równomierny rozkład temp.)
4. Temp. parowania (a więc moc PCi i COP) zależy w większym stopniu od temp. cieczy wychodzącej z PCi. Im ta temp. niższa tym mniejsza moc chłodnicza i niższy COP.
5. Faktycznie po zmniejszeniu przepływu nawet po ustabilizowaniu się warunków w wymienniku może temp. z wymiennika wchodzić nieco wyższa, ale nie ma się co z tego cieszyć, bo to może oznaczać że spadła moc chłodnicza PCi (patrz punkt 5). Jak zmniejszysz przepływ dz to spadnie temp. wychodząca z PCi, spadnie temp. parowania, spadnie moc chłodnicza, a więc wzrośnie temp. wchodząca bo zmieni się stosunek mocy wymiennika do mocy PCI, ale nie przez to że wzrośnie moc wymiennika ale spadnie moc PCi.
6. Wyliczenia takie robiłem kilka stron wcześniej. 1stC różnicy w temp. parowania to różnica w mocy (dla PCi 12kW) od 200 do 400W.
7. Jeśli do PCi 12kW masz zastosowaną pompę obiegową 250W to przestań nazywać ich specami. A czy twoi spece poinformowali cię np że sprawność pompy obiegowej jest najwyższa przy najwyższym biegu. Pompa powinna być dobrana tak, aby osiągać właśnie dT na dz od 3 do 5k przy pracy na najwyższym biegu.

terplace
12-02-2009, 10:58
Terplace
Czas podnoszenia i stygnięcia u mnie jest w tej chwili porównywalny.Tzn
Jeśli patrzeć z perspektywy do 2 godz grzania to stygnie troche wolniej.
Dłuższe cykle grzania są równe z czasami stygniecia mniej więcej...
Myśle o błedach wykonawczych i o tym co mi HenoK zasugerował - nadmierna wentylacja grawitacyjna.....
Dla dz przyjać spowrotem dT 2,8C bo tak mogę?

Licz w ogólnym bilansie dobowym. Wszystko masz ok. Jeśli czas pracy do czasu postoju jest 1:1, to oznacza, że aktualne zapotrzebowanie twojego budynku wynosi ok. 0,5 mocy PCi, co jest jak najbardziej prawidłowe dla temp. zewn. 0stC. Masz nawet lepiej jak inni bo:
- oszczędzasz sprzęt (rzadkie załączenia),
- możesz w pełni wykorzystać taki prąd bo masz pewność że te 8h w ciągu trwania taniego prądu PCi się nie wyłączy.

Jesteś szczęściarzem. Widocznie masz dobrą wylewkę (małą ilość pęcherzyków powietrza). Może grube ściany z silki, może z gęstego betonu komórkowego, może z "grubej" ceramiki, może dużo elementów żelbetowych (stropy, słupy), może dom na płycie fundamentowej.

wit74
12-02-2009, 11:00
Bonetko
A ja :oops: myślałem,ze to sie cały czas miesza i krąży.To jak mam to zmierzyć?Przed rozpoczeciem grzania ?
Przy temp w garażu 14,5C od jakiegoś czasu powrót jest zimniejszy z całą pewnościa.Dokladnie jutro to moge pomierzyć.
Teoretycznie biorac pod uwage opis terplace mam niby ok.Już mi to kiedyś tłumaczył, ogrzewa sie i stygnie w tym samym czasie przy średniej zew 0C.
Ależ to wszystko dziwne, bo niby bardzo dlugo podnosi, w sumie mam ciepło i rachunki mnie nie zjadły :wink: .Czy mam nie szukać i zostawić temat i nie męczyć juz nikogo? :cry:

HenoK
12-02-2009, 11:02
Jeszcze to , że PC Wita to 7,3/1,6 kW przy 0/35.. i 6,9/2,1 kW ..przy 0/50 ....czyli tu jest ok! ..to IVT więc tu nie ma takiego zagrozenia ze ma małą moc To tak dla porządku ;).

Sprawdzić czy to wina pompy ciepła można stosunkowo prosto. Wystarczy wyłaczyć pompę ciepła i na noc włączyć grzałki (np. 6kW). Jeżeli grzałki podgrzeją podłogówkę podobnie jak pompa ciepła, to wszystko jest w porządku. Korzystając z grzałek można też policzyć przepływy i COP (pisałem i tym wcześniej).

HenoK
12-02-2009, 11:05
Ależ to wszystko dziwne, bo niby bardzo dlugo podnosi, w sumie mam ciepło i rachunki mnie nie zjadły :wink: .Czy mam nie szukać i zostawić temat i nie męczyć juz nikogo? :cry:Po prostu Twój dom ma taką akumulacyjność, że tak to właśnie działa. Przy pompie ciepła to bardzo dobrze - z tego co piszesz w ciągu doby wychodzą Ci 2-3 cykle pracy sprężarki :).

HenoK
12-02-2009, 11:14
grawitacyjna mnie nie przekonuje ....w sygnięciu to tak ale w grzaniu ???Straty na wentylację grawitacyjną w dobrze ocieplonym domu mogą sięgać 25-30% wszystkich strat. Nie należy jej lekceważyć. Wcześniej Wit pisał, że ma niską wilgotność w domu, to świadczy o tym, że ma wentylację bardziej intensywną (przynajmniej w zimie) niż to wynika z założeń projektowych jego instalacji grzewczej.

Jak w Waszych instalacjach działają pompy obiegowe od podłogówki ?
Cały czas, czy tylko jak działa pompa ciepła ?
U mnie pompy obiegowe włączają się wraz z włączeniem pompy ciepła. Niby nie mają one wielkiej mocy (razem 135W), ale przez 14 godzina przerwy w działaniu PCi w ciągu doby daje to oszczędność 30 zł w skali miesiąca (pracowały by w I taryfie).
Jedynym plusem działania pomp obiegowych poza okresem grzania byłoby wyrównywanie temperatury podłogówki i wymiennika gruntowego. Z to jednak nie warto chyba płacić 30 zł miesięcznie.

wit74
12-02-2009, 11:15
HenoK
Dokładnie 3 cykle.
Dziękuje wszystkim.Może cala sprawa o nic, a moze sie kiedyś komuś przyda :wink: I ja jestem juz totalnie spokojny, w końcu najlepsi doradcy zgodnie sie wypowiedzieli

HenoK
12-02-2009, 11:30
http://forum.muratordom.pl/post3084116.htm#3084116 :

Jutro zapisze wszystkie parametry dokładnie i wam podam.Jutro już minęło, i .... ?

HenoK
12-02-2009, 11:49
HenoK
Dokładnie 3 cykle.
Dziękuje wszystkim.Może cala sprawa o nic, a moze sie kiedyś komuś przyda :wink: I ja jestem juz totalnie spokojny, w końcu najlepsi doradcy zgodnie sie wypowiedzieli
Radziłbym jednak dodatkowo badania termowizyjne.
Tu masz stosunkowo tanią ofertę z Twojego regionu :
http://www.allegro.pl/item553566516_badanie_budynku_kamera_termowizyjna. html

Black&Zaba
12-02-2009, 11:58
...
7. Jeśli do PCi 12kW masz zastosowaną pompę obiegową 250W to przestań nazywać ich specami. A czy twoi spece poinformowali cię np że sprawność pompy obiegowej jest najwyższa przy najwyższym biegu. Pompa powinna być dobrana tak, aby osiągać właśnie dT na dz od 3 do 5k przy pracy na najwyższym biegu.
w NIBE to po prostu fabrycznie są takie pompy wbudowane... pewnie można je wyrzucić i dobrać bardziej optymalne - tylko czo to będzie taniej? poza tym co z gwarancją, jakby nie patrzeć to ingerencja w PC, więc chyba sobie daruję ich optymalizację
dzięki za objaśnienia co do temp. cóż pobawię się w dalsze notatki i obserwacje,

a tymczasem pierwsza "awaria" ;-) zgłupiał mi od kilku dni czujnik temp. zewn. coś mi nie pasowały wskazania, więc sobie pomierzyłem niezależnymi termometrami i kurcze zawyża mi o 6C w stosunku do rzeczywistości, muszę dojść co mu się stało :-( (na razie mam ręczne sterowanie przesunięcie krzywej +2 kompensuje to przekłamanie)

podejrzewam że jakoś zawilgotniał on sobie, ale jak ktoś ma lepszy pomysł niech się podzieli

wit74
12-02-2009, 12:13
Ok.Dziękuje.Przed kamerą termowizyjna juz nie jestem taki spokojny :wink:
Mam znajomych którzy by chcieli wiedziec co maja ale...wlaśnie obawiaja sie wyniku i nie badają,

HenoK
12-02-2009, 12:19
Ok.Dziękuje.Przed kamerą termowizyjna juz nie jestem taki spokojny :wink:
Mam znajomych którzy by chcieli wiedziec co maja ale...wlaśnie obawiaja sie wyniku i nie badają,A herbatę też podają gościom po poznańsku ?

rume
12-02-2009, 12:32
a tymczasem pierwsza "awaria" zgłupiał mi od kilku dni czujnik temp. zewn. coś mi nie pasowały wskazania, więc sobie pomierzyłem niezależnymi termometrami i kurcze zawyża mi o 6C w stosunku do rzeczywistości, muszę dojść co mu się stało (na razie mam ręczne sterowanie przesunięcie krzywej +2 kompensuje to przekłamanie)

podejrzewam że jakoś zawilgotniał on sobie, ale jak ktoś ma lepszy pomysł niech się podzieli

Miałem to samo. Ja dokręciłem przewody na kostce przy czujniku i pomogło.

phoenix*
12-02-2009, 12:46
ja rowneiz mialem z tym problem tylk oze mi przy tem +3 pokazywal -50 stopni (tez nibe)

wit74
12-02-2009, 12:55
Czyli jak? bez cukru? :wink: Nie jestem takim typowym poznaniakiem mogę nie wiedzieć

HenoK
12-02-2009, 13:15
Czyli jak? bez cukru? :wink: Nie jestem takim typowym poznaniakiem mogę nie wiedziećSkądże znowu ;). Cukier podają, tylko wody w szklance dają tyle, że trudno ten cukier zmieścić :D .

phoenix*
12-02-2009, 13:33
to ja powroce z moim pytaniem 8)
czemu dtDZ zalecane jest na poziomie 5 ? ja mam 7, jakie konsekwencje to niesie ze soba ?
Czy mozliwe ze zloze jeszcze sie nei ustabilizowalo , slyszalem ze nawet odwierty potrzebuja roku czasu na stabilizacje

HenoK
12-02-2009, 13:51
to ja powroce z moim pytaniem 8)
czemu dtDZ zalecane jest na poziomie 5 ? ja mam 7, jakie konsekwencje to niesie ze soba ?
Czy mozliwe ze zloze jeszcze sie nei ustabilizowalo , slyszalem ze nawet odwierty potrzebuja roku czasu na stabilizacjeJeżeli zwiększysz przepływ to uzyskasz dT 5K. Trochę poprawi się COP, pompa z kolei pobierze więcej energii.
Pisał o tym niedawno terpace. Czy się to opłaca musisz sam się zastanowić (jeżeli to tylko kwestia przełączenia pompy na wyższy bieg to pewnie tak :), ale nowej pompy nikt Ci za darmo nie da :( ).

phoenix*
12-02-2009, 13:54
no wlasnie pompa chodzi mi juz na 3 biegu
im mniejsza roznica tym wieksze COP ?
czy chodzi o to ze powracajacy glikol za bardzo wychladza DZ gdzy jest duze dt ?

a&zb
12-02-2009, 14:11
a&zb
Za grudzień i styczeń średnio mam 1,74 załączeń na godzinę( licząc CO+CWU). :D

Poprawiam bo mały babolek :oops:

To co powyżej to ilość załączeń na godzinę licząc tylko czas pracy PC bo inaczej wyjdzie abstrakcja.
Ilość załączeń na dobę za te dwa miesiące to średnio 15 załączeń/doba. :lol:
Przepraszam za błąd.

To dla sprężarki chłodniczej jest już sporo. 5 do 10 jest rozsądnie.

No to wezwałem serwis z Sun Energy bo u mnie granice rozsądku są niewątpliwie przekraczane. Mają być w przyszłym tygodniu.

terplace
12-02-2009, 14:18
no wlasnie pompa chodzi mi juz na 3 biegu
im mniejsza roznica tym wieksze COP ?
czy chodzi o to ze powracajacy glikol za bardzo wychladza DZ gdzy jest duze dt ?

Glikol opuszcza parownik w miejscu, gdzie czynnik chłodniczy dochodzi do parownika. Inaczej, parowanie czynnika chłodniczego rozpoczyna się w miejscu parownika, w którym jest najchłodniejszy glikol. Aby parowanie było możliwe, temp. parowania musi byc niższa od temp. glikolu. Jeśli glikol ma na wyjściu z parownika -2stC, to np. temp. parowania wynosi np. -6stC. Jeśli glikol opuszczający parownik ma -5stC to temp. parowania wynosi np. -8stC. Oczywiście opisuję ten proces w wielkim uproszczeniu, ale wystarczy to do wyjaśnienia wpływu dT DZ na parametry pracy PCi.

HenoK
12-02-2009, 14:22
no wlasnie pompa chodzi mi juz na 3 biegu
im mniejsza roznica tym wieksze COP ?
czy chodzi o to ze powracajacy glikol za bardzo wychladza DZ gdzy jest duze dt ?To nie pompa obiegowa wychładza DZ, tylko pompa ciepła. Przy stałej pobieranej z gruntu mocy przy większym przepływie uzyskamy mniejsze dT. Mniejsze dT, to z reguły też wyższa temperatura parownika, co powoduje poprawę COP (przy tej samej ilości energii grzewczej pompa ciepła pobierze więcej energii z dolnego źródła, a mniej energii elektrycznej). Czyli możemy się spodziewać, że przy np. 2 krotnie większym przepływie dT zmniejszy się nieco mniej niż 2 krotnie ;).

a&zb
12-02-2009, 14:27
Pojemność twojej podłogówki to 100, maks 150 litrów. To niemożliwe aby PC o mocy 7kW potrzebowała na podgrzanie takiej objętości o 5 czy nawet 7 st.C 8 godzin ciągłej pracy.

Możliwe. Szybkość podnoszenia temp. zależy od stosunku mocy PCi do chwilowej mocy odbioru. A ta zależy od wielu rzeczy, takich jak np. akumulacyjność wylewki (jej grubość, gęstość), wilgotność wylewki, jakość izolowania płyt wylewki od pozostałych części kostrukcyjnych budynku, typu materiałów konstrukcyjnych tworzących budynek.

Oczywiście fizycznie jest możliwe, natomiast wydaje mi się co najmniej dziwne zakładając że jest to w miarę typowy budynek wykonany bez poważnych błędów.

terplace
12-02-2009, 14:40
Oczywiście fizycznie jest możliwe, natomiast wydaje mi się co najmniej dziwne zakładając że jest to w miarę typowy budynek wykonany bez poważnych błędów.

Jeśli chodzi o pojemnośc cieplną to trudno mówić o typowości, gdyż jest to parametr praktycznie nie brany pod uwagę na etapie projektowania i budowania. Z tym jest różnie. Wystarczy np. że jeden budynek będzie miał stropy żelbetowe a inny drewniane. To już daje sporą różnicę.
Nie należy straszyć kogoś jakimiś ekstra mostkami termicznymi czy innymi stratami, gdyż jakby takie były to po wył. PCi temp. spadła by gwałtowniej.

HenoK
12-02-2009, 14:42
Oczywiście fizycznie jest możliwe, natomiast wydaje mi się co najmniej dziwne zakładając że jest to w miarę typowy budynek wykonany bez poważnych błędów.A co to jest wg ciebie typowy dom ?
Ma on z pewnością sporą akumulacyjność, a oszczędnością energii też nie grzeszy (wentylacja grawitacyjna, ogrzewany garaż, duże przeszklenia, mostki termiczne). Czy to wg Ciebie nadal jest typowy dom ?

a&zb
12-02-2009, 14:47
Z tym, że aby bufor przejął nadwyżkę ciepła musi zostać podniesiona temp. w buforze. 10st.C więcej na wyjściu to spadek COP o ponad 1!!!! Bufory (a raczej sprzęgła) stosuje się też dlatego aby mało ogarnięty instalator nie miał kłopotu z doborem pomp obiegowych, ponieważ oddziela się przepływowo obieg skraplacza od obiegu instalacji gz. Albo wtedy gdy instalacja grzewcza już wykonana nie jest przystosowana do osiągania dużych przepływów (małe przekroje, długie rurociągi i pętle).

To mam takie pytanie. To że zwiększenie temperatury na wejściu gz zmniejsza COP jest jasne i zrozumiałe. Koszty co wynikają jednak nie tylko z COP ale również czasu pracy PCi. Jeżeli mamy układ z dwoma obwodami - grzejniki i podłogówka i z mieszaczem, to upraszczając nieco, podgrzana do np. 45*C woda idzie najpierw na grzejniki gdzie traci dTg=10*C a następnie na podłogówkę gdzie oddaje dTp=5*C. Czy w takim układzie straty na niższym COP są równoważone i w jakim stopniu, porównując do układu z samą podłogówką zasilaną 35*C?

Przyjmijmy dodatkowo, że grzejniki stanowią mniejszość w tym układzie - 10-20%, reszta mocy odbioru idzie przez podłogówkę.

HenoK
12-02-2009, 14:50
Jeśli chodzi o pojemnośc cieplną to trudno mówić o typowości, gdyż jest to parametr praktycznie nie brany pod uwagę na etapie projektowania i budowania. Obecnie już się uwzględnia (od 1.1.2009) przy większych budynkach (domy jednorodzinne są z tego obowiazku wyłączone).
Nie należy straszyć kogoś jakimiś ekstra mostkami termicznymi czy innymi stratami, gdyż jakby takie były to po wył. PCi temp. spadła by gwałtowniej.Nie chodzi o straszenie tylko pokazanie, że one występują i świadomość tego, że taki idealny ten dom nie jest, i w zwiazku z powyższym cudów nie ma się co po nim spodziewać.
Po wprowadzeniu drobnych poprawek wszystko bedzie działało bardzo dobrze :).

HenoK
12-02-2009, 15:01
To mam takie pytanie. To że zwiększenie temperatury na wejściu gz zmniejsza COP jest jasne i zrozumiałe. Koszty co wynikają jednak nie tylko z COP ale również czasu pracy PCi. Jeżeli mamy układ z dwoma obwodami - grzejniki i podłogówka i z mieszaczem, to upraszczając nieco, podgrzana do np. 45*C woda idzie najpierw na grzejniki gdzie traci dTg=10*C a następnie na podłogówkę gdzie oddaje dTp=5*C. Czy w takim układzie straty na niższym COP są równoważone i w jakim stopniu, porównując do układu z samą podłogówką zasilaną 35*C?

Przyjmijmy dodatkowo, że grzejniki stanowią mniejszość w tym układzie - 10-20%, reszta mocy odbioru idzie przez podłogówkę.Żeby taki układ działał poprawnie w różnych warunkach konieczna byłaby pompa ciepła o zmiennej mocy (inwertorowa) lub pompa ciepła z buforem. Bufor pełniłby rolę magazynu ciepła dla grzejników, zaś podłogówka działała by oddzielnie.
W takim układzie można by osiągnąć przyzwoite średnie COP. Bufor ładowany byłby stosunkowo szybko, potem pompa ciepła przełączała by się na podłogówkę.

Tak jak to opisałeś grzejniki połączone szeregowo z podłogówką nie będzie to dobrze działało. Podłogówka ma inną bezwładnosć niż grzejniki. Ciężko byłoby to dopasować i tym sterować.

a&zb
12-02-2009, 15:08
Oczywiście fizycznie jest możliwe, natomiast wydaje mi się co najmniej dziwne zakładając że jest to w miarę typowy budynek wykonany bez poważnych błędów.A co to jest wg ciebie typowy dom ?
Ma on z pewnością sporą akumulacyjność, a oszczędnością energii też nie grzeszy (wentylacja grawitacyjna, ogrzewany garaż, duże przeszklenia, mostki termiczne). Czy to wg Ciebie nadal jest typowy dom ?

Będę uparty :D Oceniam przypadek wit74 rzecz jasna intuaicyjnie, aczkolwiek mam pewien materiał porównawczy, bo też mam IVT tylko 9kW, dom podobnej wielkości, również dość rozbudowaną wentylację grawitacyjną.

Co innego jednak mnie dziwi. Moja PCi wprawdzie nieco mocniejsza od wit74, ale podgrzanie wody w zasobniku 185l o 5*C zajmuje jej ok5-6 min w pojedynczym cyklu. Żeby podgrzać całość trzeba o ile pamiętam dwa cykle czyli powiedzmy 12 min. Oczywiście pamiętam że zasobnik jest izolowany termicznie. Jeżeli u wit74 podgrzanie nieco słabszą pompą ale też nieco mniejszej objętości podłogówki o podobne dT zajmuje 8 godzin, to znaczy że moc odbioru wynosi raczej ponad 90% mocy zasilania. Skoro tak, to oczekiwałbym, że w momencie wyłączenia pompy temperatura w obwodzie podłogówki będzie spadać bardzo szybko i ponowne załączenie nastąpi po kilkudziesięciu minutach.

a&zb
12-02-2009, 15:13
To mam takie pytanie. To że zwiększenie temperatury na wejściu gz zmniejsza COP jest jasne i zrozumiałe. Koszty co wynikają jednak nie tylko z COP ale również czasu pracy PCi. Jeżeli mamy układ z dwoma obwodami - grzejniki i podłogówka i z mieszaczem, to upraszczając nieco, podgrzana do np. 45*C woda idzie najpierw na grzejniki gdzie traci dTg=10*C a następnie na podłogówkę gdzie oddaje dTp=5*C. Czy w takim układzie straty na niższym COP są równoważone i w jakim stopniu, porównując do układu z samą podłogówką zasilaną 35*C?

Przyjmijmy dodatkowo, że grzejniki stanowią mniejszość w tym układzie - 10-20%, reszta mocy odbioru idzie przez podłogówkę.Żeby taki układ działał poprawnie w różnych warunkach konieczna byłaby pompa ciepła o zmiennej mocy (inwertorowa) lub pompa ciepła z buforem. Bufor pełniłby rolę magazynu ciepła dla grzejników, zaś podłogówka działała by oddzielnie.
W takim układzie można by osiągnąć przyzwoite średnie COP. Bufor ładowany byłby stosunkowo szybko, potem pompa ciepła przełączała by się na podłogówkę.

Tak jak to opisałeś grzejniki połączone szeregowo z podłogówką nie będzie to dobrze działało. Podłogówka ma inną bezwładnosć niż grzejniki. Ciężko byłoby to dopasować i tym sterować.

Trochę nieprecyzyjnie opisałem :oops: - jest właśnie tak jak piszesz - wersja z buforem. Z tym że nie jestem pewien czy umiejscowienie bufora - za wyjściem z PCi i przed rozdzieleniem na grzejniki i podłogówkę jest właściwe. Wrzucę wieczorem schemat instalacji.

terplace
12-02-2009, 15:25
Nie chodzi o straszenie tylko pokazanie, że one występują i świadomość tego, że taki idealny ten dom nie jest, i w zwiazku z powyższym cudów nie ma się co po nim spodziewać.
Po wprowadzeniu drobnych poprawek wszystko bedzie działało bardzo dobrze :).

Ale co działa źle? Jeśli przy 0 stC na zewnątrz czas pracy jest mniejszy od czasu stygnięcia, a pompa ma 7kW to oznacza, że zapotrzebowanie budynku przy -20/20 wynosi mniej niż 7kW. Przy 145m2 i 20m2 ogrzewanego garażu |+ wentylacja graw, przeszklenia daje to <45W/m2 - to dobry wynik.

HenoK
12-02-2009, 15:33
Nie chodzi o straszenie tylko pokazanie, że one występują i świadomość tego, że taki idealny ten dom nie jest, i w zwiazku z powyższym cudów nie ma się co po nim spodziewać.
Po wprowadzeniu drobnych poprawek wszystko bedzie działało bardzo dobrze :).

Ale co działa źle? Jeśli przy 0 stC na zewnątrz czas pracy jest mniejszy od czasu stygnięcia, a pompa ma 7kW to oznacza, że zapotrzebowanie budynku przy -20/20 wynosi mniej niż 7kW. Przy 145m2 i 20m2 ogrzewanego garażu |+ wentylacja graw, przeszklenia daje to <45W/m2 - to dobry wynik.Nie chodzi o instalację grzewczą tylko sam budynek. Jest w nim pare rzeczy do poprawienia.
Witowi przekazałem to na priv ;).
W instalacji bym prawie nic nie poprawiał. Zaproponowałem tylko dodatkowe sterowanie ogrzewaniem w garażu.

HenoK
12-02-2009, 15:40
Co innego jednak mnie dziwi. Moja PCi wprawdzie nieco mocniejsza od wit74, ale podgrzanie wody w zasobniku 185l o 5*C zajmuje jej ok5-6 min w pojedynczym cyklu. Żeby podgrzać całość trzeba o ile pamiętam dwa cykle czyli powiedzmy 12 min. Oczywiście pamiętam że zasobnik jest izolowany termicznie. Jeżeli u wit74 podgrzanie nieco słabszą pompą ale też nieco mniejszej objętości podłogówki o podobne dT zajmuje 8 godzin, to znaczy że moc odbioru wynosi raczej ponad 90% mocy zasilania. Skoro tak, to oczekiwałbym, że w momencie wyłączenia pompy temperatura w obwodzie podłogówki będzie spadać bardzo szybko i ponowne załączenie nastąpi po kilkudziesięciu minutach.Terplace już to wcześniej tłumaczył. Jeżeli czas nagrzewania i stygnięcia są porównywalne, to znaczy, że do ciągłego grzania wystraczyłaby połowa mocy. Takie wiec są straty w tym budynku (50% mocy grzewczej PCi, a nie jak piszesz 90%). Pojemnosc cieplna podłogówki, to nie tylko pojemnosć cieplana rurek, ale całej wylewki betonowej. W tym wypadku 143m2 x 8cm =11,44 m3 betonu. Tą cała masę podgrzewa się o te 3-4 st. C (rurki oczywiście też, ale ich pojemnosć cieplna jest w tym momencie śmiesznie mała).

terplace
12-02-2009, 15:40
Będę uparty :D Oceniam przypadek wit74 rzecz jasna intuaicyjnie, aczkolwiek mam pewien materiał porównawczy, bo też mam IVT tylko 9kW, dom podobnej wielkości, również dość rozbudowaną wentylację grawitacyjną.

Co innego jednak mnie dziwi. Moja PCi wprawdzie nieco mocniejsza od wit74, ale podgrzanie wody w zasobniku 185l o 5*C zajmuje jej ok5-6 min w pojedynczym cyklu. Żeby podgrzać całość trzeba o ile pamiętam dwa cykle czyli powiedzmy 12 min. Oczywiście pamiętam że zasobnik jest izolowany termicznie. Jeżeli u wit74 podgrzanie nieco słabszą pompą ale też nieco mniejszej objętości podłogówki o podobne dT zajmuje 8 godzin, to znaczy że moc odbioru wynosi raczej ponad 90% mocy zasilania. Skoro tak, to oczekiwałbym, że w momencie wyłączenia pompy temperatura w obwodzie podłogówki będzie spadać bardzo szybko i ponowne załączenie nastąpi po kilkudziesięciu minutach.

Podgrzewanie zasobnika to co innego a podgrzewanie podłogówki to co innego.
Moc odbioru podłogówki nie jest tożsama z mocą odbioru budynku. Moc odbioru podłogówki rośnie wraz ze wzrostem temperatury w cyklu grzania.
Popełniasz ten sam błąd co niestety wielu instalatorów. Ograniczasz się do analizy wartości chwilowych i utożsamiasz temperaturę z energią. Aby to wszystko analizować należy posługiwać sie ciepłem.

terplace
12-02-2009, 15:43
W instalacji bym prawie nic nie poprawiał. Zaproponowałem tylko dodatkowe sterowanie ogrzewaniem w garażu.

A to tak. Zresztą także myślę że to jest sensowne.

No a jeśli chodzi o budynek to najczęściej można coś poprawić.

klimaw
12-02-2009, 17:48
Klimaw podaj proszę jaką Ty masz temp. jak pracuje co. przed skraplaczem i za .........
Wyłapałem te temperatury po ustabilizowaniu się pracy PC na CO( kilkanascie minut pracy).
1.Temp gazu gorącego 59,7
2.Temp stanu ciekłego 27,3
3.Temp gazu zasysanego 4,5
4.Temp za skraplaczem 31,5

Dodatkowo w tym momencie było:
DZ 3,5/-0,5
GZ 31,5/26,0

Jestem niestety za cieniutki :lol: do interpretacji tych temperatur.
Niech się wypowiedza fachowcy chłodnicy lub czujący się na siłach. 8)

a&zb
12-02-2009, 18:23
Rano przed końcem cyklu pracy kilka rzeczy zanotowałem.
:cry: szkoda,ze nie dzielę się jakimiś osiągnięciami.
Pompa zaczęła pracę o 22.00 temp wy. na co. wynosiła 24,3C
O godz 23.10 ostatni raz zerknąłem temp wy: 26C

5.55 dziś :
gz dT 5,0
temp.wył była zadana 37C
temp we:34,2C
temp wy:29,2C.....od godz 23.00 TYLKO 3C???? :evil:
dz dt 3,9C
we glikolu:1,2C
wy: -2,7C
temp pracy sprężarki 71C
...

Usiłuję rozgryżć te Twoje ustawienia i nie za bardzo mi wychodzi. Czy nadal masz ustawioną krzywą 3 bez żadnych garbów / korekt? Piszesz że PCi załączyła się wieczorem przy 24,3*C - to odpowiada przy histerezie 5,0 temp zewnętrznej 6*C. Nad ranem temp wyłączenia była 37*C - to odpowiada temp zewn -10*C! Chyba temperatura zewnętrzna nie spadła o 16*C w ciągu 8 godzin? Czy masz podłaczony czujnik temp zewn GT2 czy też bazujesz wyłącznie na GT5?

jack_2000
12-02-2009, 19:10
Rano przed końcem cyklu pracy kilka rzeczy zanotowałem.
:cry: szkoda,ze nie dzielę się jakimiś osiągnięciami.
Pompa zaczęła pracę o 22.00 temp wy. na co. wynosiła 24,3C
O godz 23.10 ostatni raz zerknąłem temp wy: 26C

5.55 dziś :
gz dT 5,0
temp.wył była zadana 37C
temp we:34,2C
temp wy:29,2C.....od godz 23.00 TYLKO 3C???? :evil:
dz dt 3,9C
we glikolu:1,2C
wy: -2,7C
temp pracy sprężarki 71C

W tym momencie pomyślałem,że wyższa dT dz pogorszyła, ale musze tu zaznaczyć,że od wczoraj wieje silny południowo-zachodni wiatr.Temp w domu od wieczora minimalnie spadła średnio nie więcej niż 0,5C przez to.
PCi pracowała całą noc by utrzymać temp z wczoraj, były wiec straty (budyek całkowicie nie oslonięty w polu praktycznie).Muszę obserwować dłużej.
Ale i tak ten czas podnoszenia jest fatalny.....może gdzieś bokiem z podlogi wychodzi?
A i ten nieszczęsny garaż temp 14,5C( a on najbardziej owiany był).Poizolowałem wszystkie rurki,pętle skrecone bardzo mocno i tak ciepło...

mnie też garaż męczy - zawór odkręcony na 1/50 obrotu - rwoda na powrocie chłodna a w garażu 13 stopni :evil: może go całkiem zakręcić? tylko ta woda w rurkach - jak przyjdą wielkie mrozy to problem :evil:

wit - strasznie długo podnosi ci temp. - u mnie 3 żeby podnieść o 3 stopnie pompa potrzebuje niecałe 2h

savage35
12-02-2009, 19:14
Jednak wyjdzie z tego doktorat ;) Same histerezy, krzywe grzania, obliczenia, cyferki itp. itd. ....oh jennyyyyyyyyy....chyba skutecznie wybije sobie zakup PC z głowy ;) Dla mnie wystarczająco dołujące są rozbieżne oferty (i ceny) na PC, strach d... ściska jak się zastanawiam, czy te firmy maja faktycznie pojecie o doborze urządzeń, instalacji, wierceniu itp. Nie mam zamiaru potem tu się doktoryzować. Ja rozumiem drobną pomoc potem na forum, ale widzę, ze tu to normalnie chyba lepiej - jak w najlepszym serwisie PC. Tylko wcale to mnie nie pociesza, bo czy powinno ? :wink: Pozdrawiam

klimaw
12-02-2009, 19:20
Nie mam zamiaru potem tu się doktoryzować.
Dlatego teraz tu jesteś. :lol: :lol: :lol:

jack_2000
12-02-2009, 19:21
Terplace
Czas podnoszenia i stygnięcia u mnie jest w tej chwili porównywalny.Tzn
Jeśli patrzeć z perspektywy do 2 godz grzania to stygnie troche wolniej.
Dłuższe cykle grzania są równe z czasami stygniecia mniej więcej...
Myśle o błedach wykonawczych i o tym co mi HenoK zasugerował - nadmierna wentylacja grawitacyjna.....
Dla dz przyjać spowrotem dT 2,8C bo tak mogę?

wit a napisz jak z temp. grzania cwu

ja na początku użytkowania miałęm przypadek że ciśnienie w DZ spadło ze względu na to, że zaraz po zmontowaniu instalacji byo powietrze w rurkach - pompa chodziła ale faktycznie podnosiło temp. bardzo bardzo długo

tolekk
12-02-2009, 19:39
http://forum.muratordom.pl/post3084116.htm#3084116 :

Jutro zapisze wszystkie parametry dokładnie i wam podam.Jutro już minęło, i .... ?
Przepraszam wszystkich,byłem na wyjeżdzie i nawet nie zdążyłem zobaczyć odczytów z mojej PC,ale jutro wam napewno podam.Pozdrawiam

terplace
12-02-2009, 20:22
Klimaw podaj proszę jaką Ty masz temp. jak pracuje co. przed skraplaczem i za .........
Wyłapałem te temperatury po ustabilizowaniu się pracy PC na CO( kilkanascie minut pracy).
1.Temp gazu gorącego 59,7
2.Temp stanu ciekłego 27,3
3.Temp gazu zasysanego 4,5
4.Temp za skraplaczem 31,5

Dodatkowo w tym momencie było:
DZ 3,5/-0,5
GZ 31,5/26,0

Jestem niestety za cieniutki :lol: do interpretacji tych temperatur.
Niech się wypowiedza fachowcy chłodnicy lub czujący się na siłach. 8)

Wszystko wygląda w miarę ok. Mam trochę wątpliwości, ale są to kwestie 2stC co może być związane z błędami pomiaru. Szkoda że nie ma temp. przed parownikiem.

bonetka
12-02-2009, 20:39
Klimawku :) dziękuję
ja tu tylko sprzatam więc komentować tez nie będę ale żeby było łatwiej sobie wyobrazić tu jest obieg temodynamiczny i można sobie wstawić te dane podane w te miejsca co trzeba .......( kiedyś go juz przezentowałam )
http://fulereny.blink.pl/mum/ob.term.jpg
A&zb
nie odpowiedziałm Ci bo mnie tam nie ma i nie wiem co się tam dzieje ale ...nie włączała mi się więcej niż 5-6 razy na dobę i najdłuższy cykl to ze 2,5 godziny w nocy ( podbicie + cwu ..bo jest wyłączone w 15-22 ). Ja tylko zerknełam na te dane Wita ( najbardziej zwróciłam uwagę o ile wzrosła dT na DZ ) ...natomiast nie wiem czy te dane to są z GT1 czy i GT8 ? ( ale to dla co ale w trybie cwu ) ...bo chcę zauważyć , ze w GT1 z jednej strony jest przy jakiej temp. ma się wyłączyć lub włączyć ...nie daje tylko jednej inf ...tylko w zależności od sytuacji ... a po drugiej jest temp. aktualna ... ,
Czy Ty też to zauważyłeś że tak jest ? ....
.

swimmer
12-02-2009, 20:40
wiecie co tak sobie czytam i czytam i nic nie rozumiem!!! Ale w sumie nie muszę, bo w swojej pc nic nie muszę ( i nie mogę) ustawiać oprócz temp. na eurosterze i dziękuję za to Bogu Wszechmogącemu bo nie wiem jak bym to wszystko ogarnął. :wink: Bonetka jesteś moim ideałem!!!

klimaw
12-02-2009, 20:45
Bonetka jesteś moim ideałem!!!
A żona? :lol: :lol: :lol:

Inka Opole
12-02-2009, 20:46
wit - strasznie długo podnosi ci temp. - u mnie 3 żeby podnieść o 3 stopnie pompa potrzebuje niecałe 2h

a u mnie tez dlugo podnosi temp
w ciagu 8 godzin pracy kolo 6 stopni do gory

dom po wylaczeniu o 6 rano traci okolo 1 stopnia do 20-22
hmmm
rafal

swimmer
12-02-2009, 20:59
Bonetka jesteś moim ideałem!!!
A żona? :lol: :lol: :lol:
No i tu...skucha...może raczej mąż??? :lol:

klimaw
12-02-2009, 21:02
bym to wszystko ogarnął.
Skucha? :o :o :o
Ogarnął piszesz-to chyba jesteś facet? :lol:

terplace
12-02-2009, 21:07
http://fulereny.blink.pl/mum/ob.term.jpg
.

Niestety to dla czynnika azeotropowego. Nie uwzględniają tam także tzw. ekonomizera. A jak wynika z temp. podanych przez klimaw ekonomizer jest.

swimmer
12-02-2009, 21:26
bym to wszystko ogarnął.
Skucha? :o :o :o
Ogarnął piszesz-to chyba jesteś facet? :lol:
no to jest tak: swimmer po ang. to pływak. ponieważ na każdym forum od razu utożsamiano mnie z facetem przestałam reagować i podpisuję się tak jak na to wskazuje końcówka wyrazu czyli sugerowane "on" , bo komu bysie chciało tłumaczyć jak wygląda płeć wyrazu po angielsku :lol: pozdrawiam: swimmerka :wink:

klimaw
12-02-2009, 21:33
pozdrawiam: swimmerka :wink:
Aleś dała. :lol: :lol: :lol:

bonetka
12-02-2009, 21:42
wiem , ze to uproszczenie ( dla wyjasnienia w czynnikach azeotropowych para, powstająca przy wrzeniu w punkcie azeotropowym, ma taki sam skład jak ciecz, a temperatura wrzenia jest stała. ) ale nie było nic innego w miarę .przyzwotego i łopatologicznego ....
szkoda , że nie możemy tu zaprazentować wyrażnego zdjęcia z bebeszkami .....wtedy moglibyśmy poszukac ekonomizera w środku PC :)
Swemmer :)..miło mi :) ale tu są tacy czarujacy Mężczyzni , że aż :lol:
wiesz ja się im plączę pod nogami ale są grzeczni j jakoś mnie tolerują :D

pewnie tam jest spręzarka z wtryskiem par .ZH -KVE..........czyli musi być dodatkowy wymiennik -ekonomizer ...
Klimawku :) lubisz rozbierać ? :lol: może zrobiłbyś zdjęcie bebeszków .jakbyś miał chwile czasu ( w celach poznawczych ) ..zobaczylibyśmy czy jest rzeczywiście :)........( nie ma nigdzie bebeszków Nibe są schematy ale bez zaznaczonego ekonomizera ..są tylko 4 podstawowe elementy )

klimaw
12-02-2009, 22:17
A gdzie on może być?
Ale z ciebie ziółko-podpuszczaczko. :lol: :lol:
Wziąłem instrukcję i tu rozebrana PC na części i coś takiego jak ekonomizer nie występuje-może jest inna nazwa? :o :o

bonetka
12-02-2009, 22:23
po prostu z/do spręzarki leci taki wtrysk z takiej końcóweczki :) i naprzeciwko gdzieś ma być coś takiego średnio małego z którego /do wpada ..:lol: może być podłużny taki wałeczek albo wymienniczek ... :)
własnie o to chodzi , ze w instrukcji nie ma ..czegoś takiego ale skoro Terplace twierdzi , ze jest to jest ( chociaż ja nie słyszałam aby miały ) nazywa sie jeszcze EVI ..

cos takiego http://www.wentylacja.com.pl/technologie/foto/flagmanski3.gif

klimaw
12-02-2009, 22:25
Sprężarka jest w osobnej obudowie-nie będę rozbierał. :cry:
Na zewnątrz tej obudowy w obudowie zewnętrznej są tylko pompki obiegowe.
Jeszcze raz zobaczę jutro. 8)

bonetka
12-02-2009, 22:27
Klimawku ...ale to nie jest w spręzarce tylko obok jako osobna rzecz nie w ubranku spręzarki ............
jak się nie da to sie dowiemy i znajdziemy inaczej ...nie smuć się Aniołku :)

zebyś wiedział czego szukać ..to jest to co na rys. to poziome jakby grubsza rurka założona na cieńszą rurkę a z tyłu widać anakondę ( taki tłumiacy drgania przewód ) ..może wygladać i troche inaczej ( jak kość dla psa :) albo tak jak wymienniczek taki ....
http://fulereny.blink.pl/mum/economizer_2142.jpg

klimaw
12-02-2009, 22:28
Zrobimy obadanko jutro. :lol: :lol:
Teraz idę luli. :D

wit74
13-02-2009, 07:37
a&zb
Nie rozgryziesz tak szybko :wink:
Mam i czujnik temp zew. i czujnik temp wew.DT5 ustawiony na 5.
Zastosowałem też sterowanie zegarem zewnętrznym,bo mamy tylko jeden przedział czasowy. Ja poprostu od 22.00-600 wymuszam grzanie podnosząc w tym czasie o 4C.Kolejny przedział grzania mam ustawiony 12.00-16.00 i 18.00-19.30.
Wczoraj od 18.00-19.30 PCi podniosła temp o 2,5C.Do 22.00 oddało ciepła 1,3C z aptekarską dokladnością. I świetnie, tylko,że :
22.00 temp powrotu 24C
23.00 temp powrotu 25,6C
6.00 temp powrotu 29,4C co tu się działo?Licznik pokazał,że chodziła.No i stygnięcie o 5C nie będzie chyba postępowalo przez 8h.Jutro to dokładnie sprawdzę.Temp w domu ledwo co urosła( sprawy małoprzecinkowe)
A garaż 14,5C.
Muszę zabrać sie za rozwiązanie HenoKa bo już nie mam pomysłu.Najchetniej odciołbym na próbe wogóle grzanie by sprawdzic temp w środku po kilku dniach

phoenix*
13-02-2009, 08:33
czesc

ja u siebie tez na poczatku grzalem garaz.
po calkowitym odlaczeniu temp trzyma w obiegu znacznie dluzej.
a teraz mam zawor ktory otworzy obieg gdy temp w garazu spadnei ponizej 6C (co sie jeszcze nie zdazylo)

wit74
13-02-2009, 08:43
Jack_2000

Wczoraj testowałem w krótkim czasie podnoszenie i stygniecie.
80 minut grzania - wzrost 2,5C
120 minut postoju spadek 1,3C mniej wiecej
Tylko ,że to nie przenosi sie tak wprost na długi czas grzania i tak samo dlugi czas postoju.
CWU o 5C podnosi w 5-6 minut.

Pozdrawiam

terplace
13-02-2009, 08:43
pewnie tam jest spręzarka z wtryskiem par .ZH -KVE..........czyli musi być dodatkowy wymiennik -ekonomizer ...



Z tych temperatur wygląda że właśnie nie ma tam EVI. Energia z dochłodzenia cieczy przekazywana jest za parownik na rurocią ssawny sprężarki.

terplace
13-02-2009, 08:47
Tylko ,że to nie przenosi sie tak wprost na długi czas grzania i tak samo dlugi czas postoju.


Bo wzrost i spadek temp. nie postępuje według funkcji liniowej. Dodatkowo dynamika zależy od aktualnej mocy odbioru podłogówki (pośrednio także od aktualnej mocy odbioru budynku). A stosunek czasu postoju i czasu trwania zalezy także od historii pracy, zależy czy przed twoim testem PCi pracowała czy stała (a jeśli tak to jak długo). Taka prosta analiza którą próbujesz wykonać nie doprowadzi cię do właściwych wniosków gdyż jest zbyt bardzo uproszczona. Aby dokonać analizy należałoby zarejestrtować przebieg temp. stygnięcia i podgrzewania w kilku pełnych cyklach oraz temp. zewnętrzną.

wit74
13-02-2009, 09:09
Terplace
Zgadza się. Probowalem odpowiedzieć sobie czy gdyby zmniejszyc histerezę i skrocic cykle takie jak ten testowy ( zrobiłem go po 2 godz przestoju), to nie było by to coś takiego, jak u reszty uzytkowników.Ale wlasnie nie wiem, czy tak samo szybko by to sie to podnosiło i opadało, gdyby to krecilo sie przy 27C a nie 24C.
W sobotę zaobserwuje w ile czasu powrót odda zyski z nocnego grzania.
U mnie grzeje teraz 13,5h.Więc tak 1:1 dokładnie nie mam.

Ryska
13-02-2009, 09:28
Witam.
Instalować PC będziemy prawdopodobnie jesienią, ale w ramach możliwości i czasu zwiększamy swoją wiedzę na ten temat :D (coś nam to opornie idzie, chyba zaliczamy się do tzw. tłuków :oops: )

Czy można powiedzieć że pionowy GWC jest lepszy niż poziomy ? Mamy na tyle gruntu, że nam starczy na poziomy, natomiast jeśli chodzi o pionowy to wody gruntowe (lustro) podchodzą na głębokość 30m :-? i nie ma gliny raczej piach.
Czym się kierować (oprócz ceny) przy decyzji pion czy poziom ?? Gdzie jest więcej energii: w głąb ziemi czy od nasłonecznienia ?? Jeśli mieliście możliwość wyboru to co zaważyło w podjęciu decyzji ?

HenoK
13-02-2009, 09:30
a teraz mam zawor ktory otworzy obieg gdy temp w garazu spadnei ponizej 6C (co sie jeszcze nie zdazylo)Coś takiego właśnie proponowałem zamontować Witowi :).

wit74
13-02-2009, 09:33
phoenix
Prosze, mozesz mi wkleić jak to masz zamontowane w rozdzielaczu?

terplace
13-02-2009, 09:38
Czy można powiedzieć że pionowy GWC jest lepszy niż poziomy ? Mamy na tyle gruntu, że nam starczy na poziomy, natomiast jeśli chodzi o pionowy to wody gruntowe (lustro) podchodzą na głębokość 30m :-? i nie ma gliny raczej piach.
Czym się kierować (oprócz ceny) przy decyzji pion czy poziom ?? Gdzie jest więcej energii: w głąb ziemi czy od nasłonecznienia ?? Jeśli mieliście możliwość wyboru to co zaważyło w podjęciu decyzji ?

Wymienniki zarówno poziome jak i pionowe wymiaruje się tak, że osiąga się zbliżone parametry. Jeśli wymiennik poziomy jest wykonany solidnie (nie za mały przez firmę która wykonując mniejszy i tańszy chce pozyskać klienta niższą ceną), to spokojnie można wykonać poziomy. Niższą temp. w poziomym w stosunku do pionowego rekompensuje się powierzchnią wymiennika. A nawet jeśli temp. z poziomego będzie niższa o np. 2stC to koszty eksploatacji będą się różniły o 100 czy 150zł za sezon, czyli inwestycja w pionowy się nigdy nie zwróci. Jak jest działka wolna to spokojnie można robić poziomy lub spiralny. Wszystko tylko zależy od odpowiedniego zwymiarowania wymiennika.

a&zb
13-02-2009, 09:46
Jednak wyjdzie z tego doktorat ;) Same histerezy, krzywe grzania, obliczenia, cyferki itp. itd. ....oh jennyyyyyyyyy....chyba skutecznie wybije sobie zakup PC z głowy ;) Dla mnie wystarczająco dołujące są rozbieżne oferty (i ceny) na PC, strach d... ściska jak się zastanawiam, czy te firmy maja faktycznie pojecie o doborze urządzeń, instalacji, wierceniu itp. Nie mam zamiaru potem tu się doktoryzować. Ja rozumiem drobną pomoc potem na forum, ale widzę, ze tu to normalnie chyba lepiej - jak w najlepszym serwisie PC. Tylko wcale to mnie nie pociesza, bo czy powinno ? :wink: Pozdrawiam

Jeśli zamiast głową wolisz pracować rękami - polecam piec na węgiel

Jeśli zaś kieszenią - ogrzewanie elektryczne :lol:

a&zb
13-02-2009, 09:57
...bo chcę zauważyć , ze w GT1 z jednej strony jest przy jakiej temp. ma się wyłączyć lub włączyć ...nie daje tylko jednej inf ...tylko w zależności od sytuacji ... a po drugiej jest temp. aktualna ... ,
Czy Ty też to zauważyłeś że tak jest ? ....
.

Wszystko się zgadza. GT1 podaje po prawej stronie aktualną temp na powrocie z obiegu(ów) co a po lewej, jeśli aktualnie grzeje co - temp wyłączenia, a jeśli nie grzeje - temp załączenia. Przykładowo, jeśli mamy krzywą 3 i histerezę 5*C, to gdy na zewnątrz wg GT2 jest 0*C krzywa ma wartość 29,6*C, a temperatury wył/zał = wartość krzywej +/- połowa histerezy czyli odpowiednio 32,1*C i 27,1*C.

phoenix*
13-02-2009, 10:04
phoenix
Prosze, mozesz mi wkleić jak to masz zamontowane w rozdzielaczu?

jasne ale dopiero wieczorem albo nawet jutro

a&zb
13-02-2009, 10:19
Czy można powiedzieć że pionowy GWC jest lepszy niż poziomy ? Mamy na tyle gruntu, że nam starczy na poziomy, natomiast jeśli chodzi o pionowy to wody gruntowe (lustro) podchodzą na głębokość 30m :-? i nie ma gliny raczej piach.
Czym się kierować (oprócz ceny) przy decyzji pion czy poziom ?? Gdzie jest więcej energii: w głąb ziemi czy od nasłonecznienia ?? Jeśli mieliście możliwość wyboru to co zaważyło w podjęciu decyzji ?

Wymienniki zarówno poziome jak i pionowe wymiaruje się tak, że osiąga się zbliżone parametry. Jeśli wymiennik poziomy jest wykonany solidnie (nie za mały przez firmę która wykonując mniejszy i tańszy chce pozyskać klienta niższą ceną), to spokojnie można wykonać poziomy. Niższą temp. w poziomym w stosunku do pionowego rekompensuje się powierzchnią wymiennika. A nawet jeśli temp. z poziomego będzie niższa o np. 2stC to koszty eksploatacji będą się różniły o 100 czy 150zł za sezon, czyli inwestycja w pionowy się nigdy nie zwróci. Jak jest działka wolna to spokojnie można robić poziomy lub spiralny. Wszystko tylko zależy od odpowiedniego zwymiarowania wymiennika.

Wziąłeś pod uwagę również wyższe koszty związane z potrzebną większą mocą pompy obiegowej dz przy znacznie dłuższym kolektorze poziomym? Pomijając to, że układ i zalesienie działki dość mocno by mi utrudniał zrobienie poziomego, to zakładam że przy piaszczystej suche glebie musiałbym zrobić 650-700 m kolektora poziomego (pompa 9kW). Mam 160m pionowy i w tej chwili przy temp zewn w okolicach 0*C średnia temp na wejściu z dz to 5*C. dT dz waha się w granicach 2,5-3*C.

Ryska
13-02-2009, 10:31
Mam 160m pionowy i w tej chwili przy temp zewn w okolicach 0*C średnia temp na wejściu z dz to 5*C. dT dz waha się w granicach 2,5-3*C.
A jak to się ma do temperatury wewnątrz domu i przy jakim metrażu ogrzewania ?
I co to jest dT i w jakich wartościach ma się wahać ?

a&zb
13-02-2009, 10:51
Mam 160m pionowy i w tej chwili przy temp zewn w okolicach 0*C średnia temp na wejściu z dz to 5*C. dT dz waha się w granicach 2,5-3*C.
A jak to się ma do temperatury wewnątrz domu i przy jakim metrażu ogrzewania ?
I co to jest dT i w jakich wartościach ma się wahać ?

141m2, 22*C mierzone na wysokości 1,7m.

dT dz to spadek temperatury na wymienniku dolnego źródła w pompie ciepła. Nie powinien być za duży po wtedy obniża się COP. Więcej szczegółów mogą podać specjaliści czyli terplace i HenoK.

bonetka
13-02-2009, 12:11
Terplace
wynika z tego , że taką dodatkową rurę łączacą ssawny z tłocznym "wymienniczek " ( temp. 20-30* /gaz 1-2*C ) mają wszystkie Nibe


Zalety zastosowania:
- możliwość nastawy zaworu rozprężnego na mniejsze przegrzanie (poniżej 4K), dzięki czemu uzyskano lepsze wykorzystania powierzchni parownika,
- poprawę sprawności i zwiększenie wydajności chłodniczej parownika do 3%,
- wyższy współczynnik sprawności w górnych zakresach temperatur zasilania (>45oC) do 5%,
Dodatkowe korzyści dzięki zastosowaniu wymiennika:
- zapobiega wrzeniu czynnika przed zaworem rozprężnym, zapopiega przedostawaniu się par do zaworu rozprężnego
- zpobiega przedostawaniu się kropel ciekłego czynnika do przewodu ssącego sprężarki,
- zapobiega wykraplaniu się wilgoci i szronieniu przewodu ssawnego.

kiedyś rozmawialiśmy o dodatkowych elementach w PC ..i jedne coś mają ( ale wcale nie mozna tego zobaczyc na rysunkach ) a drugie nie mają .....
Viessmann ma w swoich rozwiązanich EVI ...czyli dodatkowy wtrysk pary w obiegu spręzarkowym ( Vitocal 350 A ) to bardziej zaawansowane ustrojstwo ...o ile pamietam to Solis w serii L też ma wtrysk pary ....

savage35
13-02-2009, 12:32
a&zb
Jeśli zamiast głową wolisz pracować rękami - polecam piec na węgiel

Jeśli zaś kieszenią - ogrzewanie elektryczne

A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ? :wink: Zresztą nie tylko od tego ludzi jeszcze głowa rozboli. Dziś pisali, że banki powoli wstrzymują kredyty (a ten temat akurat znam z UK i do nas to dopiero dociera). Optymistów, że będę nadal działki drożały i mogą inwestować w ziemie, wykonawców i firmy, które dają oferty rodem z sufitu licząc, że zawsze się frajer znajdzie itp. itd. - serdecznie pozdrawiam, i życzę nadal dobrego poczucia humoru :D Właśni emi jedna firma wysłała super ofertę na reku StockAir-a myśląc, że ma do czynienia z naiwnym ...a może nie będę kończył. oferować drogi model 500 gdy do oferty 2009 weszły już 550 to czyścić sobie zapasy kieszenią frajerów. Konkretnemu inwestorowi z kasą nie wciska się kitu i należy się rzetelna informacja. Niestety prawie tak samo jest w przypadku PC. Każde kolejne zwrotne pytanie do złożonej oferty jakoś dziwnie wnosi poprawki do tematu. A co do forum : kapitalnie, że jest i super, że bardziej rzeczowe niż w przypadku niektórych firm. Tylko mądry Polak po szkodzie. A jak z kolei ja mam się doktoryzować przed zakupem...to czy to jest ok ? powinni doradzić, sprzedać, uruchomić, serwisować...i ma grać i grzać !!! :D A żona ma tylko znać ON - OFF
P.S.
Tak wiem wiem...przyleciałem z Marsa i wierzę w krasnoludki. :lol:

kamyk68
13-02-2009, 12:35
Savage35 czyli masz ten sam problem co ja .Już mi lepiej :wink: :D

klimaw
13-02-2009, 14:31
A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ?

Ja jestem o tym przekonany.
Ceny nośników energii są ze sobą powiązane i nie ma tak , że węgiel będzie po 300zł/tona a prąd 2zł kWh. 8)
Zobaczcie ile teraz kosztuje kubik drewna , a ile kosztował 2-3 lata temu. :o
Ci co zdecydowali się na kominek jako podstawowe i jedyne żródło ciepła nie chodzą już tak uśmiechnięci , że tanio. :cry:
Gaz-15 lat temu jak zakładałem w starym mieszkaniu to była oaza szczęśliwości i kosztów , a teraz? :cry:
Nikt mnie nie przekona , że będzie be i tylko prąd zdrożeje. :D .
Stare mieszkanie 80 m2 grzałem w sezonie za około 500 zł miesiąc.
Teraz PC w domu 122m2 nie dochodzę nawet do 250zł miesiąc.
Nawet jak zapłacę 350 to i tak będzie super.
Sory , że trochę przydługo , ale ta teza z cytatu mnie rozśmieszyła. :lol: :lol: :lol:

a&zb
13-02-2009, 14:33
a&zb
Jeśli zamiast głową wolisz pracować rękami - polecam piec na węgiel

Jeśli zaś kieszenią - ogrzewanie elektryczne

A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ? :wink:

w 100% to nikt o niczym nie może być przekonany. Oceniasz szanse i wybierasz rozwiązanie. Mówimy o decyzji na okres 10-20+ lat. Przyjrzyj się co się dzieje z wydobyciem węgla i cenami plus weź pod uwagę politykę EC która raczej niechętnie będzie wspierała to paliwo a prędzej obłoży Cię podatkiem za emisję CO2, może nei teraz ale za parę lat kto wie.



Zresztą nie tylko od tego ludzi jeszcze głowa rozboli. Dziś pisali, że banki powoli wstrzymują kredyty (a ten temat akurat znam z UK i do nas to dopiero dociera). Optymistów, że będę nadal działki drożały i mogą inwestować w ziemie, wykonawców i firmy, które dają oferty rodem z sufitu licząc, że zawsze się frajer znajdzie itp. itd. - serdecznie pozdrawiam, i życzę nadal dobrego poczucia humoru :D


Zauważ co się dzieje. Developerzy nie rozpoczynają tańszych budów tylko wstrzymują w ogóle. Owszem teraz mogą być okazje przy wyprzedaży nadwyżek ale one się skończą i zrobi się bryndza a ceny z powrotem zaczną iść w górę. Gdy spadają ceny na nieruchomości drastycznie spada też obrót bo nikt kto nie musi sprzedać nie sprzedaje i znaleźć coś naprawdę dobrego jest bardzo trudno. Nie cieszyłbym się więc za bardzo.



Właśni emi jedna firma wysłała super ofertę na reku StockAir-a myśląc, że ma do czynienia z naiwnym ...a może nie będę kończył. oferować drogi model 500 gdy do oferty 2009 weszły już 550 to czyścić sobie zapasy kieszenią frajerów. Konkretnemu inwestorowi z kasą nie wciska się kitu i należy się rzetelna informacja. Niestety prawie tak samo jest w przypadku PC. Każde kolejne zwrotne pytanie do złożonej oferty jakoś dziwnie wnosi poprawki do tematu. A co do forum : kapitalnie, że jest i super, że bardziej rzeczowe niż w przypadku niektórych firm. Tylko mądry Polak po szkodzie. A jak z kolei ja mam się doktoryzować przed zakupem...to czy to jest ok ? powinni doradzić, sprzedać, uruchomić, serwisować...i ma grać i grzać !!! :D A żona ma tylko znać ON - OFF


Albo się sam doktoryzujesz albo komuś płacisz za jego koszty doktoryzowania się. Korzystanie z forum i poświęcenie własnego czasu wychodzi najtaniej, jeżeli się go tylko ma. W UK się nie doktoryzowali tylko brali kredyty i kupowali gotowe to i teraz mają co mają. Ktoś inny się nie "doktoryzował" tylko kupił gotowe za te same pieniądze co ja i rzeczywiście niemal tylko robi włącz/wyłącz (ale w innych tematach niż ogrzewanie już tak lekko nie miał :) ) tylko że domek o 1/4 mniejszy, szeregowiec na działce 5 razy mniejszej niż moja. Coś za coś.

klimaw
13-02-2009, 14:37
a&zb
Nie cytuj tak dużo cudzej poezji , bo nie idzie czytać-już o tym pisaliśmy. 8)
W końcu nas moderator wywali. :(

terplace
13-02-2009, 14:42
Wziąłeś pod uwagę również wyższe koszty związane z potrzebną większą mocą pompy obiegowej dz przy znacznie dłuższym kolektorze poziomym? Pomijając to, że układ i zalesienie działki dość mocno by mi utrudniał zrobienie poziomego, to zakładam że przy piaszczystej suche glebie musiałbym zrobić 650-700 m kolektora poziomego (pompa 9kW). Mam 160m pionowy i w tej chwili przy temp zewn w okolicach 0*C średnia temp na wejściu z dz to 5*C. dT dz waha się w granicach 2,5-3*C.

Właśnie ja biorę to pod uwagę. Stosując pętle o odpowiedniej długości, odpowiednie średnice rur i odpowiednie płyny można przy takim wymienniku i takiej mocy PCi osiągnąć dT<4k przy pompie obiegowej o mocy <100W. W przeciwnieństwie do niektórych instalacji z pionowymi gdzie albo dT wynosi np 7K albo pompa obiegowa ma moc 250W (poczytaj na forum). To tak jak z podłogówką, możesz mieć 1,5km rur fi16x2 a i tak osiągniesz dt 4K przy mocy <100W.

Jak jest las to tak jaby nie było wolnej działki, więc wtedy pionowe.

a&zb
13-02-2009, 14:51
klimaw

A wolisz moją własną??? No to proszę :lol:

Raz jeden inwestor z Wybrzeża
Zamyślił się dokąd to zmierza
Długo się jednak nie lenił
Kocioł na pompę zamienił
I zęby w uśmiechu wyszczerza

klimaw
13-02-2009, 14:55
a&zb
Poezja jak najbardziej , ale chodzi o sprawy praktyczne i możliwość jakiegoś normalnego czytania , a jak czytam dół , a góra już ucieka to nie można tego objąć-nie gniewaj się :wink: , to dla dobra wszystkich taka mała uwaga techniczna. :lol:

Zdanek
13-02-2009, 16:00
Nikt mnie nie przekona , że będzie be i tylko prąd zdrożeje. :D

Masz racje wszystkie nośniki drożeją mniej wiecej w równej proporcji i powoli się zblizamy do momentu kiedy alternatywne źródła energi w końcu zaczną się opłacać. Technologia bedzie się rozwijała a więc w pewnym momencie prąd przestanie drożeć, wtedy może warto będzie budować własne elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne nowej generacji :)

Ja przynajmniej mam taką nadzieję iz będzie to gdzies za 20 lat, wtedy wymienię tylko pompę ciepła na nowszy sprawniejszy model, postawię wiatrak, założe ogniwa fotowoltaiczne na stodole i zacznę sprzedawać energię :)

Acha i kupię sobie samochód na prund :D

tolekk
13-02-2009, 17:25
Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:
Temp zasilanie DZ +2C
Temp powrót DZ -3C
WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c
Powrót z bufora 37c
Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C
TEmp powrotu 22c
Sredni czas pracy 2,45
Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ
Pozdrawiam

HenoK
13-02-2009, 18:02
Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:
Temp zasilanie DZ +2C
Temp powrót DZ -3C
WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c
Powrót z bufora 37c
Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C
TEmp powrotu 22c
Sredni czas pracy 2,45
Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ
Pozdrawiam
Jaki masz zastosowany schemat połączeń ? Z tego co pisałeś masz prócz pompy ciepła bufor 1000l. Ile masz rozdzielaczy? Jak jest bufor połączony z pompą ciepła?
Najlepiej jak byś pokazał schemat instalacji.

tolekk
13-02-2009, 18:12
Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:
Temp zasilanie DZ +2C
Temp powrót DZ -3C
WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c
Powrót z bufora 37c
Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C
TEmp powrotu 22c
Sredni czas pracy 2,45
Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ
Pozdrawiam
Jaki masz zastosowany schemat połączeń ? Z tego co pisałeś masz prócz pompy ciepła bufor 1000l. Ile masz rozdzielaczy? Jak jest bufor połączony z pompą ciepła?
Najlepiej jak byś pokazał schemat instalacji.
Witaj Henok!Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki

bonetka
13-02-2009, 18:37
Tolekk
....szkoda , że na początku ( a kto się spodziewał że tak będzie ) nie sprawdziło się samej temp. DZ . Tzn. mozna było przepuścić przez pompę obiegową ale nie wiem, czujnikiem przylgowym , czymś innym jakoś sprawdzić temp. glikolu nie wprowadzając go do PC ...wtedy wynik byłoby nie zaburzony pracą PC ...i byłoby wiadamo , czy to temp. DZ jest jest ok . ......bo owszem obrotami pompki można wynik przesunąć ( np. podnieść wyżej powrót ) ale z 2*C ...5 *C czy 7 *C zrobić się nie da ... i może być taka sytuacja , ze górę całą ustawisz ..i będzie odpowiednio ale DZ zostanie takie samo ( bo cos tu jest nie tak niezaleznie od reszty ) ...oczywiście mówimy o układzie który jest zrównoważony i odpowietrzony , ma odpowiednie ciśnienie ...bo może gdzieś tutaj coś jest ..może z jakiś nitek nie leci wcale ..może nitki poziome masz bardzo płytko zakopane ...i wyziębiają jak nie chodzi pompa obiegowa glikolu . A może nie zauważyłeś ..że na poczatku było lepiej .....teraz , że tak jest to jest normalne ... przecież temp. glikolu powinna być taka jak gleby.
Klimaw poddałeś się ?? :D
to , że nie ma EVI to nie znaczy , ze nie ma "wymiennika " o którym rozmawialiśmy ....sprężarka jest normalna ( bez wtrysku ) ale połącznie zaworu rozprężnego z tymi przewodami ssawnym i cieczowym można byłoby zobaczyć ....

klimaw
13-02-2009, 18:55
Bonetko
Tutaj parę zdjęć.
Zrobiłem dwa zdjęcia bebeszków 1140 ale strasznie ciasno i mało widać.
Moja kotłownia-upsss :oops: -pompownia:
http://images48.fotosik.pl/63/e5ca143faf70f777med.jpg (http://www.fotosik.pl)
Bebeszki 1140:
http://images42.fotosik.pl/59/e84c8e57d66c4379med.jpg (http://www.fotosik.pl)
http://images41.fotosik.pl/59/114d106c8fb70957med.jpg (http://www.fotosik.pl)
I moje pętelki w salonie:
http://images47.fotosik.pl/63/479e6bc443427a8dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

bonetka
13-02-2009, 19:08
Klimawku
Jesteś NIESAMOWITY :D ( nie ogladałam jeszcze dokładnie ) i podłogówkę masz piekną ....( ja sie moge schować ze swoją :( ) a jaki kolor walentynkowy :lol: to tak a`propos jutra :)
ale tak myslę ..o tym DZ
ciekawa jestem jakie teraz Wy macie temp. DZ ?....i jeszcze co innego Ci co im sie rzadko włącza a co innego Ci którym grzeje prawie cały czas ...jaką Oni mają ...proszę napiszcie ......bo moze teraz w czasie długiej pracy te 2*C to wcale nie jest żle ...a ciekawe czy Tolekk patrzył na tę temp. po dłuzej przerwie jak PC nie pracowała ...zawsze jest to 2 *C równo jak w zegarku ? niezalenie od pracy PC i okresów przestoju ...?

jack_2000
13-02-2009, 19:16
czesc

ja u siebie tez na poczatku grzalem garaz.
po calkowitym odlaczeniu temp trzyma w obiegu znacznie dluzej.
a teraz mam zawor ktory otworzy obieg gdy temp w garazu spadnei ponizej 6C (co sie jeszcze nie zdazylo)

jak było -20 stopni na zewnątrz to w garażu było 6 stopni przy praktycznie zakręconej pętli podłogówki, ale... temp. podłogi kilkadziesiąt cm od bramy wynosiła 0,5 stopnia i wtedy spękałem i znowu otworzyłęm mocniej zawór. Czy temp. na woerzchu podłogi przy bramie ok. zera stopni mogła już być groźna - ta temp. pewnie wynika z wielkiego mostka cieplnego który istnieje przy każdej bramie garażowej - kostka granitowa na zewnątrz styka się z posadzką podłogi w garażu.

jack_2000
13-02-2009, 19:19
phoenix
Prosze, mozesz mi wkleić jak to masz zamontowane w rozdzielaczu?

phoenix ja też mam taką prośbę - chyba też u siebie to zastosuję - napisz jakie koszty te zmiany :D z góry dzięki

jack_2000
13-02-2009, 19:27
Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:
Temp zasilanie DZ +2C
Temp powrót DZ -3C
WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c
Powrót z bufora 37c
Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C
TEmp powrotu 22c
Sredni czas pracy 2,45
Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ
Pozdrawiam

rozumiem że masz kolektor poziomy? jeśli tak to jest OK.

Jak dla mie temp. powrotu za niska w stosunku do zasilania - dt 10 stopni - o połowę z tego za dużo.

Napisz coś o komforcie cieplnym - jaką masz temp., ile godz. chodzi pc, jakie generuje zużyce

tolekk
13-02-2009, 19:45
Witaj Bonetko!Temp Dz zmienia się w zaleznośc od pracy sprężarek i waha sie +- 0,5 C.Na jednej sprężarce mam wyższe zasilanie,na 2 temp Dz spada..

klimaw
13-02-2009, 19:55
Tolekk
Na moje cieniutkie oko jest dobrze.
Nie można porównywać dT GZ normalnego domu z twoimi dwoma.
Tutaj też niektórzy mają dT 10K w jednym domu więc jeżeli ty masz taką dla dwóch to chyba nie jest źle. :lol:

tolekk
13-02-2009, 19:56
Przewody od odwiertów idą dośc głeboko bo około 2 m pod ziemią,wchodzą pod fundamentami do budynku i tam do rozdzielaczy DZ.Trasa od odwiertów wynosi od 10 do około 30m licząc od punktu odwiertu do rozdzielacza w budynku.Odwierty są od siebie oddalone o 10m każdy.

tolekk
13-02-2009, 20:00
Martwią mnie też dosyc duże straty PC -bufor oraz bufor -podłogówka.Wyjscie PC do bufora 44c,temp w buforze 37c oraz powrót z bufora również 37c.Wyjscie z bufora do podłogówki 37 a temp na pompie obiegowej podłogówki 32..Kotłownia jest nieogrzewana,jest tam około 8c,wszystkie rurki są w osłonach.

phoenix*
13-02-2009, 20:19
Jack_2000
w garazu pomiedzy posadzka grzewcza a posadzka na zewnatrz dalem styropian mam nadzieje ze ograniczylem w ten sposob mostek term.

ceny elektrozaworow niestety nie podam bo dostalem to w komplecie do PCi do kazdego pokoju, jednak wszedzie poza garazem i strychem nad nim pozdejmowalem. Dziala to w ten sposob ze gdy temp w garazu spadnie ponizej ustalonej temp otwiera sie calkiem zawor a gdy osiagnie temp to calkiem zamyka

fotki elektrozaworow na rozdzielaczu
http://images43.fotosik.pl/63/0cd475fa1e87d917.jpg (http://www.fotosik.pl)
i tutaj sterownik temp w garazu
http://images46.fotosik.pl/63/6c0904dda21bdd6d.jpg (http://www.fotosik.pl)

rpilski
13-02-2009, 20:41
...

Wymienniki zarówno poziome jak i pionowe wymiaruje się tak, że osiąga się zbliżone parametry. Jeśli wymiennik poziomy jest wykonany solidnie (nie za mały przez firmę która wykonując mniejszy i tańszy chce pozyskać klienta niższą ceną), to spokojnie można wykonać poziomy. Niższą temp. w poziomym w stosunku do pionowego rekompensuje się powierzchnią wymiennika. ...

Rozmawiałem z 3 firmami instalującymi pompy ciepła. W 2 z nich bardzo namawiano mnie na odwierty, mimo że miejsca na działce mam bardzo dużo, grunt gliniasty. Mam wrażenie (oczywiście mogę się mylić), że jest wykonanie odwiertów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla wykonawcy. Przyjeżdża płuczka, do odwiertów wkłada się rury, nie trzeba się martwić o spadki, zasypywanie dużej powierzchni, no i chyba mniejsze prawdopodobnieństwo, że się "niedowymiaruje" dolne źródło.

bonetka
13-02-2009, 20:41
Tolekk
a czy ciśnienie obiegu glikolu masz dobre ? ...oczywiście czujnik temp. w kolektorze jest ok ... ( bo w Nibe te term. lubia się psuć ) ..odległosci masz dobre między .odwiertami . ( gdzieś czytałam o 15 m ale bez przesady u niektórych jest po 5m i też nie narzekają ) ... głąboko też odpowednio poprowadzone rury ......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )
rozdzielacz masz wewnatrz ....na pewno jest zrównoważone DZ hydraulicznie ? ...a co z naczyniem na glikol ...dolewałeś coś , były ubytki czy nie ? rusza się tam coś ..ubywa ??
Rpilski
prawdopodobieństwo niedowymiarowania jest takie samo
pytałeś o dT DZ ..cofnij się 2 kartki wstecz bedziesz wiedział

HenoK
13-02-2009, 20:45
Jack_2000
w garazu pomiedzy posadzka grzewcza a posadzka na zewnatrz dalem styropian mam nadzieje ze ograniczylem w ten sposob mostek term.

ceny elektrozaworow niestety nie podam bo dostalem to w komplecie do PCi do kazdego pokoju, jednak wszedzie poza garazem i strychem nad nim pozdejmowalem. Dziala to w ten sposob ze gdy temp w garazu spadnie ponizej ustalonej temp otwiera sie calkiem zawor a gdy osiagnie temp to calkiem zamyka

fotki elektrozaworow na rozdzielaczu
http://images43.fotosik.pl/63/0cd475fa1e87d917.jpg (http://www.fotosik.pl)
i tutaj sterownik temp w garazu
http://images46.fotosik.pl/63/6c0904dda21bdd6d.jpg (http://www.fotosik.pl)Właśnie o takim zestawie pisałem wcześniej. Prosty i z pewnością skuteczny. Czujnik temperatury powinien być w miejscu najbardziej zagrożonym, zazwyczaj w pobliżu bramy garażowej.

HenoK
13-02-2009, 20:50
......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )W pompie którą mam okazję obserwować też są niewielkie różnice pomiędzy pracą jednej i drugiej sprężarki, ale nie wynoszą one więcej niż kilka procent. W tym wypadku chodzi jednak o pracę z jedną lub z dwiema sprężarkami.

tolekk
13-02-2009, 20:53
Tolekk
a czy ciśnienie obiegu glikolu masz dobre ? ...oczywiście czujnik temp. w kolektorze jest ok ... ( bo w Nibe te term. lubia się psuć ) ..odległosci masz dobre między .odwiertami . ( gdzieś czytałam o 15 m ale bez przesady u niektórych jest po 5m i też nie narzekają ) ... głąboko też odpowednio poprowadzone rury ......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )
rozdzielacz masz wewnatrz ....na pewno jest zrównoważone DZ hydraulicznie ? ...a co z naczyniem na glikol ...dolewałeś coś , były ubytki czy nie ? rusza się tam coś ..ubywa ??

[quote]
Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

tolekk
13-02-2009, 20:55
Henok wyprzedziłeś mnie w wyjasnieniu :D

HenoK
13-02-2009, 21:03
Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki
Bufor pracuje w tym układzie jako sprzęgło hydrauliczne i odłączenie go nie jest możliwe.
Piszesz, że za buforem są mieszacze. Rozumiem, że mieszacze (zawory trójdrogowe) są sterowany przez sterownik pompy ciepła ? Przy niedogrzanych pomieszczeniach powinny one być cały czas otwarty. Czy tak jest w rzeczywistości ?
Jak są wykonane rozdzielacze : czy są to tylko proste belki z zaworami regulacyjnymi i odcinającymi, czy dodatkowo wyposażone są w pompy obiegowe i zawory mieszające? Czy na rozdzielaczach są siłowniki (sterowanie pokojowe) ?

tolekk
13-02-2009, 21:15
o

Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki
Bufor pracuje w tym układzie jako sprzęgło hydrauliczne i odłączenie go nie jest możliwe.
Piszesz, że za buforem są mieszacze. Rozumiem, że mieszacze (zawory trójdrogowe) są sterowany przez sterownik pompy ciepła ? Przy niedogrzanych pomieszczeniach powinny one być cały czas otwarty. Czy tak jest w rzeczywistości ?
Jak są wykonane rozdzielacze : czy są to tylko proste belki z zaworami regulacyjnymi i odcinającymi, czy dodatkowo wyposażone są w pompy obiegowe i zawory mieszające? Czy na rozdzielaczach są siłowniki (sterowanie pokojowe) ?
Rzdzielacze to proste belki,na zasilaniu rotametry z regulacją,na powrocie elektrozawory(na razie nie podłączone)Z tego co widziałem mieszacze są otwarte.

terplace
13-02-2009, 21:28
Tolekk
Na moje cieniutkie oko jest dobrze.
Nie można porównywać dT GZ normalnego domu z twoimi dwoma.
Tutaj też niektórzy mają dT 10K w jednym domu więc jeżeli ty masz taką dla dwóch to chyba nie jest źle. :lol:

Jest bardzo źle, jeśli zasilanie jest 44stC, to skraplanie prawie 50 czyli jak dla cwu. COP marny.
Ilość domów nie ma znaczenia na dt GZ gdyż podłaczone są równolegle do bufora.

terplace
13-02-2009, 21:32
Rozmawiałem z 3 firmami instalującymi pompy ciepła. W 2 z nich bardzo namawiano mnie na odwierty, mimo że miejsca na działce mam bardzo dużo, grunt gliniasty. Mam wrażenie (oczywiście mogę się mylić), że jest wykonanie odwiertów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla wykonawcy. Przyjeżdża płuczka, do odwiertów wkłada się rury, nie trzeba się martwić o spadki, zasypywanie dużej powierzchni, no i chyba mniejsze prawdopodobnieństwo, że się "niedowymiaruje" dolne źródło.

Na pewno większe prawdopodobieństwo że wykonawca więcej zarobi. Przy podłączeniu także trzeba odpowiednio wykonać spadki. Na 80% gliny nie będziesz miał przez kilkadziesiąt metrów. Niedowymiarować można każdy typ.

terplace
13-02-2009, 21:38
Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

Zmieni się, zmieni. Twoje rachunki za prąd na twoją niekorzyść. Zamiast polepszać sprawę pompą popraw rurociąg zbiorczy, na którym masz spadki ciśnienia większe niż na wymienniku i parowniku PCi razem wzięte. Zwiększysz trochę temp. parowania ja zwiększysz przepływ. Zmniejszy się dT a nie zwiększy temp. na wejściu.

bonetka
13-02-2009, 21:38
No tak to rozumiem :) jedna czy razem ...myślałam że każda z nich działa róznie jako sama :o
A czy kiedyś obserwowałeś na poczatku cyklu jak zaczyna pracę PC trzeba zaczekać trochę żeby zeszło z rurek ( ta ciepła ) ile ma ? ....przecież powinna po odpoczynku ( zregenerowaniu się ) być wyższa . Pompa obiegowa to podstawa ...jak już będziesz miał to tylko odpowiednio ustawić przepływ na dT 3-5 z tendencją do mniejszej . Tylko , że nadal nie wiadomo o co chodzi i dlaczego tak jest ....przy takich tem. -2 *C powinno być ze śr. 3-4 *C DZ...
Ale właściwie to są dziwy :o rozumiem żeby nie było mocy ...ale to wyglada tak jakby Twoja gleba nie była ciepła .... :o ....

tolekk
13-02-2009, 21:40
Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

Zmieni się, zmieni. Twoje rachunki za prąd na twoją niekorzyść. Zamiast polepszać sprawę pompą popraw rurociąg zbiorczy, na którym masz spadki ciśnienia większe niż na wymienniku i parowniku PCi razem wzięte. Zwiększysz trochę temp. parowania ja zwiększysz przepływ. Zmniejszy się dT a nie zwiększy temp. na wejściu.
Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

tolekk
13-02-2009, 21:43
No tak to rozumiem :) jedna czy razem ...myślałam że każda z nich działa róznie jako sama :o
A czy kiedyś obserwowałeś na poczatku cyklu jak zaczyna pracę PC trzeba zaczekać trochę żeby zeszło z rurek ( ta ciepła ) ile ma ? ....przecież powinna po odpoczynku ( zregenerowaniu się ) być wyższa . Pompa obiegowa to podstawa ...jak już będziesz miał to tylko odpowiednio ustawić przepływ na dT 3-5 z tendencją do mniejszej . Tylko , że nadal nie wiadomo o co chodzi i dlaczego tak jest ....przy takich tem. -2 *C powinno być ze śr. 3-4 *C DZ...
Ale właściwie to są dziwy :o rozumiem żeby nie było mocy ...ale to wyglada tak jakby Twoja gleba nie była ciepła .... :o ....
Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.

terplace
13-02-2009, 21:50
Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

Chyba dwa dni temu juz o tym pisałem. Chyba że osoby mi się pomyliły.

O tu:
Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).
TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego?

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.

Sasha
13-02-2009, 21:59
mam pytanie do praktyków PC

jakie macie ustawienia krzywej grzewczej w swoich PC

u mnie +35/-20 i +18/+18

mam PC pierwszy rok. temp w domu 21

niech ktoś mnie nakieruje w jaki sposób lepiej ustawić PC, pls

HenoK
13-02-2009, 22:01
Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.dT na DZ jest już w tej chwili 4-5K w zależności od tego czy pracuje jedna czy dwie sprężarki. Zastosowanie większej pompy niewiele da.
Zastanawia mnie, czy przyczyną nie jest to zróżnicowanie głębokości poszczególnych odwiertów. Jeżeli we wszystkich obiegach masz ustawiony jednakowy przepływ, to z każdego otworu czerpiesz taką samą ilość ciepła.
Załóżmy, że łącznie z gruntu czerpiesz 27kW mocy chłodniczej. Na każdu otwór przypada 3kW. O ile dla odwiertu 90m 33W/mb, to na odwiert 50m przypadnie 60W/mb, czyli prawie dwukrotnie więcej. Otwór oczywiście w dłuższym okresie czasu nie da takiej mocy i w efekcie końcowym wypływa z niego glikol chłodniejszy niż z tych dłuższych odwiertów. Glikol o róznych temperatura miesza się i dopływa do pompy ciepła dużo chłodniejszy.
Możesz sprawdzić czy tak jest - rurociągi z dopływającym glikolem będą miały różne temperatury.
Jak temu zaradzić ? Wyregulować poszczególne pętle DZ nie na jednakowy przepływ, ale na jednakową temperaturę. Te najcieplejsze zostawić bez zmian, a te najchłodniejsze przydławić.
Co na to Terpalce ?

tolekk
13-02-2009, 22:02
Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

Chyba dwa dni temu juz o tym pisałem. Chyba że osoby mi się pomyliły.

O tu:
Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).
TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego?

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.
Sorry,rzeczywiscie pisałes,ale z tego wszystkiego zapomniałem napisać,że jednak ma fi63 od rozdzielacza DZ do PC,więc spadek cisnienia mniejszy i dalej drepczemy w miejscu..

tolekk
13-02-2009, 22:05
Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.dT na DZ jest już w tej chwili 4-5K w zależności od tego czy pracuje jedna czy dwie sprężarki. Zastosowanie większej pompy niewiele da.
Zastanawia mnie, czy przyczyną nie jest to zróżnicowanie głębokości poszczególnych odwiertów. Jeżeli we wszystkich obiegach masz ustawiony jednakowy przepływ, to z każdego otworu czerpiesz taką samą ilość ciepła.
Załóżmy, że łącznie z gruntu czerpiesz 27kW mocy chłodniczej. Na każdu otwór przypada 3kW. O ile dla odwiertu 90m 33W/mb, to na odwiert 50m przypadnie 60W/mb, czyli prawie dwukrotnie więcej. Otwór oczywiście w dłuższym okresie czasu nie da takiej mocy i w efekcie końcowym wypływa z niego glikol chłodniejszy niż z tych dłuższych odwiertów. Glikol o róznych temperatura miesza się i dopływa do pompy ciepła dużo chłodniejszy.
Możesz sprawdzić czy tak jest - rurociągi z dopływającym glikolem będą miały różne temperatury.
Jak temu zaradzić ? Wyregulować poszczególne pętle DZ nie na jednakowy przepływ, ale na jednakową temperaturę. Te najcieplejsze zostawić bez zmian, a te najchłodniejsze przydławić.
Co na to Terpalce ?

Henok z ta regulacją przepływu jak juz pisałem,nie ma za duzego pola manewru...otwarte na maxa i o 45% za małe przepływy...

terplace
13-02-2009, 22:19
Co na to Terpalce ?

Jest w tym logika. Tylko że w praktyce będzie to ciężkie z uwagi na dokładność rotametrów i spadek ciśnienienia uzależniony od zmiany lepkości roztworu (nieliniowy) w zależności od temp. Jeśli zalaną cieczą jest roztwór 30%do40% glikolu etylenowego lub 20%do30% glikolu propylenowego to układ będzie się regulował sam w stopniu wystarczającym. Bardziej schłodzone (krótsze) gałęzie będą zwiększały swoje opory. Jeśli jest +2stC na wejściu to nie ma tragedii. Pewnie że lepiej gdyby było więcej. Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.

HenoK
13-02-2009, 22:21
Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła.
Tu masz dane tej PCi BW232 32,6kW - str. 190-191 (http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/1D4A69A25D44844AC1257448002B9838/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20300,%20350%20%2801,2004%29.pdf ?OpenElement)

terplace
13-02-2009, 22:29
Henok z ta regulacją przepływu jak juz pisałem,nie ma za duzego pola manewru...otwarte na maxa i o 45% za małe przepływy...

Jak masz dT na poziomie 4 do 5K to jest ok. Nie sugieruj się rotametrami. One mogą mieć bardzo duży błąd. Moim zdaniem od strony dz nie jest idealnie ale nie ma też tragedii. Jak poprawi się sytuację po stronie odbioru to moc chłodnicza może wzrosnąć jeszcze o ok. 10%, wtedy dT zrobi się 5,5 (to jiż sporo ale można to przełknąć :-? ). Problem w tym, że ty nie masz ogrzewania niskotemperaturowego. COP bardzo silnie zależy od temp. skraplania a ta zależy od temp. gz na wyjściu ze skraplacza. A ty masz tam aż 44stC. No i może zapotrzebowanie jest większe niż planowane.

tolekk
13-02-2009, 22:37
Terplace a co ztymi róznicami poiedzy buforem i PC i podłogówka?

HenoK
13-02-2009, 22:39
Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.

terplace
13-02-2009, 22:43
PCi BW232 32,6kW - str. 190-191[/url]

Przepływy dz podają na spiętrzenie dT=3K. Natomiast spadki ciśnienia na poziomie 11kPa? Nie chcę mi się szukać teraz w katalogów wymienników. Ale jak się dobiera parownik do mocy i zakłada dT na poziomie 3K, to u różnych producentów wymienniików i w różnych typach, rozmowa zaczyna się na 20kPa, a kończy na 40kPa. Ten spadek ciśnienia to chyba podali dla innych przepływów. Jak policzyłem sobie, znając mniej więcej topolegię dz, pompę obiegowwą, moc PCi i dt zmierzone, to wyszło mi raczej, że spadek ciśnienia na parowniku wynosi raczej ok. 400mbar.

terplace
13-02-2009, 22:49
Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.

Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki.

Biorąc pod uwagę aktualne parametry pracy i uwzględniając te wszystkie pompy obiegowe to się obawiam że COP<3.

Tolekk jak będziesz mógł to podejdź do licznika i odczytaj moc elektryczną jak pracuje PCi na obu sprężarkach. Jak masz mechaniczny to zmierz stoperem 10 obrotów tarczy, a jak elektroniczny to 10 mignięć diody. Potem podaj przelicznik (powinno być napisane na liczniku w jednostkach np. obr/kWh imp./kWh albo coś takiego). To ja przeliczę.

phoenix*
13-02-2009, 22:54
parametry Pci po okolo 30 min pracy

temp gazu gpracego 61
temp stanu cieklego 26,1
temp gazu zasysanego max 3,9 - min 2,8
temp za skraplaczem 29,1

temp DZ 5,5 / -2,5

i pytanie mam czy to normalne ze temp gazu zasysanego co chwile sie zmienia?
dochodzi do 3,9 potem spada do 2,8 i tak wkolko
pozatym parametry sa ok ? martwi mnie ta dt DZ 7k :(

tolekk
13-02-2009, 23:06
Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.

Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki.

Biorąc pod uwagę aktualne parametry pracy i uwzględniając te wszystkie pompy obiegowe to się obawiam że COP<3.

Tolekk jak będziesz mógł to podejdź do licznika i odczytaj moc elektryczną jak pracuje PCi na obu sprężarkach. Jak masz mechaniczny to zmierz stoperem 10 obrotów tarczy, a jak elektroniczny to 10 mignięć diody. Potem podaj przelicznik (powinno być napisane na liczniku w jednostkach np. obr/kWh imp./kWh albo coś takiego). To ja przeliczę.\
PC 7kw,obiegówki do podłogówki 2x180w,top s 30/10 2x400w razem skromnie 8,2kw.. po zmianie obiegówki dz 8,8kw..

klimaw
13-02-2009, 23:07
phoenix
dT DZ masz 8. 8)

terplace
13-02-2009, 23:09
parametry Pci po okolo 30 min pracy

temp gazu gpracego 61
temp stanu cieklego 26,1
temp gazu zasysanego max 3,9 - min 2,8
temp za skraplaczem 29,1

temp DZ 5,5 / -2,5

i pytanie mam czy to normalne ze temp gazu zasysanego co chwile sie zmienia?
dochodzi do 3,9 potem spada do 2,8 i tak wkolko
pozatym parametry sa ok ? martwi mnie ta dt DZ 7k :(

Wygląda na to że zawór rozprężny nie pracuje stabilnie. Albo wpływa to niekorzystnie na COP, albo grozi uszkodzeniem spreżarki (może dochodzić do chwilowego zalewania i wypłukiwania oleju). Może być taka sytuacja, że zawór jest dobrany dość duży w stosunku do mocy (akurat tak wychodzi z typoszeregu sprężąrek i zaworów), wtedy przy dużym dT zawór może mieć kłopoty z utrzymaniem przegrzania i wypada ze stabilności. Poobserwuj, czy amplituda zmian jest taka sama po 2 minutach pracy, po 15 minutach po 0,5h i po 2h. Oraz czy taki sam efekt jest przy grzaniu cwu (podaj wtedy dT na dz bo najprawdopodobniej będzie niższe, jakieś 6 do 7K).

terplace
13-02-2009, 23:10
PC 7kw,obiegówki do podłogówki 2x180w,top s 30/10 2x400w razem skromnie 8,2kw.. po zmianie obiegówki dz 8,8kw..

Ale te 7kW PCi to katalogowe, czy zmierzone?

top-s 30/10 "wchłaniają" trochę miej. Np. w twoim układzie dz ok. 340W. To co piszą na etykietach to moce maksymalne.

HenoK
13-02-2009, 23:13
Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki. Zakładając, że moc grzewcza PCi wnosi 32kW przy przepływie przez PCi i bufor 5,5m3/h otrzymamy dT pomiędzy zasilaniem i powrotem PCi 5K. Oczywiście jeżeli odbiór ciepła ze sprzęgła będzie niższy niż dostarczana moc to temperatura w sprzegle będzie rosła. Jeżeli jednak zapewnimy odpowiedni odbiór ciepła poprzez wymuszenie przepływu rzędu 5,5m3/h to na rozdzielaczach otrzymamy też dT=5K.
IMHO kluczem do rozwiązania problemu jest większa wydajność pomp obiegowych GZ. Wyznacznikiem tej wydajności jest mniejsze dT na pompie ciepła i na rozdzielaczach.
To powinno zmniejszyć temperaturę na skraplaczu i tym samym poprawić COP.

phoenix*
13-02-2009, 23:20
phoenix
dT DZ masz 8. 8)

faktycznie :oops: hehe

tolekk
13-02-2009, 23:26
Te pompy wilo maja elektronicny wyswietlacz i mozna za jego pomocą regulowa wysokosc podnoszenia w metrach,max 7m i jest ustawiony na maxa.chyba ze mozzna inaczej ja regulowac jeeszcze.

terplace
13-02-2009, 23:38
Zakładając, że moc grzewcza PCi wnosi 32kW przy przepływie przez PCi i bufor 5,5m3/h otrzymamy dT pomiędzy zasilaniem i powrotem PCi 5K. Oczywiście jeżeli odbiór ciepła ze sprzęgła będzie niższy niż dostarczana moc to temperatura w sprzegle będzie rosła. Jeżeli jednak zapewnimy odpowiedni odbiór ciepła poprzez wymuszenie przepływu rzędu 5,5m3/h to na rozdzielaczach otrzymamy też dT=5K.
IMHO kluczem do rozwiązania problemu jest większa wydajność pomp obiegowych GZ. Wyznacznikiem tej wydajności jest mniejsze dT na pompie ciepła i na rozdzielaczach.
To powinno zmniejszyć temperaturę na skraplaczu i tym samym poprawić COP.

Oczywiście że podniesienie przepływu po stronie podłogówki też poprawi sytuację. Jednak nie jest możliwe, aby odbior podłogówki był mniejszy od PCi, bo jakby tak było to PCi nie było by w stanie podnieść temp. podłogówki. Ale prawdą jest że przez zwiększenie przepływu moc płyty delikatnie wzrośnie (bardziej równomierny rozkład temp.). Zmiana przepływu w rozdzielaczach zmieni też dużo w samym sprzęglę. I teraz największy problem. Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie. Pompy od strony podłogówki nie mogą być zbyt duże. Kolejny problem to mieszacze, które będą miały tendencję do "bay-pass-owania" zmniejszając odbioru podłogówki. No właśnie mieszacze.

Moja rada jest taka:
- Zablokować mieszacze, niech cały przepływ idzie przez sprzęgło, a budynki wyregulować tak jak się reguluje poszczególne pętle w podłogówkach.
- Zwiększyć przepływ przez skraplcz PCi aby nie generowac niepotrzebnie dużego dT.
- Kotrolować temp. do jakiej dogrzewany jest zbiornik zgodnie z char pogodową. Wtedy od strony sterowania otrzymamy typowy układ (jakby nie było bufora) a od strony hydraulocznej bufor będzie.

A najlepiej to wywalić ten bufor i wyregulować budunki ręcznie. Jeśli da się wyregulować przeszklony 50m2 salon i 8m2 pomieszczenie bez okien, to na pewno dwa identyczne budynki także będzie można wyregulować.

Czyli rozwiązania są trzy:
1. Albo zmniejszyć trochę koszty eksploatacji przez poprawę przepływów po stronie gz i mieć niezależną regulację, ale wciąż spore koszty eksploatacji.
2. Albo bardziej zmniejszyć koszty poprzez wywalenie (logiczne lub fizyczne) sprzęgła i pogodzić się że budynki reguluje się manualnie raz na zawsze i koniec (co w przypadku podłogówki ma sens o tyle, że w cyklach dobowych i tak się nie da jej regulować, a w innych cyklach nie bardzo wiem po co).

tolekk
13-02-2009, 23:45
Cała kotłownia jest z Viessmanna ,łącznie z buforem.Podobno ten bufor będzie mi potrzebny jak podępnę basen,ale się boje co bedzie jak to sie stanie,kiedy juz teraz pompa hula prawie 24h,, a na basenie potrzeba około 30c?

HenoK
13-02-2009, 23:46
Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie. Tego nie rozumiem. Jeżeli są w przeciwprądzie, to każde zwiększenie przepływu po stronie rozdzielacza będzie powodowało zwiększenie przepływu przez PCi.
Czyżbym się mylił ?

terplace
14-02-2009, 00:02
Cała kotłownia jest z Viessmanna ,łącznie z buforem.Podobno ten bufor będzie mi potrzebny jak podępnę basen,ale się boje co bedzie jak to sie stanie,kiedy juz teraz pompa hula prawie 24h,, a na basenie potrzeba około 30c?

Oczywiście że tak jest najprościej :-?
Ale można sobie wyobrazić inne rozwiązania bardziej ekonomiczne. Tylko teraz może się okazać że na tym sprzęcie się nie wykona innego rozwiązania bez przeróbek. Niestey czym większa firma tym mniejsza elastyczność. A czym układ bardziej złożony tym ta elastyczność jest wymagana. Do takiego układu i takiej mocy PCi aż prosi się zastosowac np. zbiornik z mamką z węzownicą dodatkową na dole zbiornika. A wężownicę podłączyć do wymiennika basenowego poprzez pompkę sterowaną zwykłym termostatem mierzącym temp. w basenie.
Viesio wszystkim opyla takie zbiorniki nawet w najprostszych układach gdzie nie mają kompletnie sensu. Wiesz co? Jak wzięli tyle kasy to niech oni ruszą głową, a nie wzieli kasę i mają cię w d...!

terplace
14-02-2009, 00:13
Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie. Tego nie rozumiem. Jeżeli są w przeciwprądzie, to każde zwiększenie przepływu po stronie rozdzielacza będzie powodowało zwiększenie przepływu przez PCi.
Czyżbym się mylił ?

Pompki z rozdzielaczy tłoczą wodę na dół zbiornika (woda płynie z dołu do góry). Pompa obiegowa PCi tłoczy wodę na górę zbiornika (i przepływ odbywa się z góry na dół). Oczywiście część przepływu odbywa się też w poziomie. Stosunek tych przepływów zależy od ciśnień w poszczególnych króćcach. Przypływy są skierowane w przeciwnym kierunku. Chyba, że w środku jest jakaś wężownica. Wtedy cofam wszystko co napisałem o przepływach. Ale pod kątem kosztów eksploatacji to jeszcze większa tragedia bo dodatkowe spiętrzenie.

HenoK
14-02-2009, 11:06
Wiesz co? Jak wzięli tyle kasy to niech oni ruszą głową, a nie wzieli kasę i mają cię w d...!
Bardzo słuszny wniosek. POPIERAM :).

fidox
14-02-2009, 11:26
gdyby ktoś był zainteresowany bezpośrednim parowaniem.
to jako że kupiło je 11 osób to postanowiłem udostępnić w bardziej cywilizowany sposób co to za pompa.

można poczytać o niej na forum:
www.iQhome.eu/forum

niebawem przygotuję info - tabele - o tym kto jaki model kupił
zapraszam do ujawnienia się osób posiadających taką pompe

poszukuję informacji
gdzieś w sieci jest opomiarowana taka pompa a wyniki są udostępnione
chyba na tej grupie gdzieś byłlink ale nie mogę znaleść
pozdrawiam

Robert Kucia - Fidox
www.iQhome.eu

Inka Opole
14-02-2009, 11:45
W necie byly prezentowane wyniki dla ziriusa na stronie budzaj.yoyo.pl ale od jakiegos czasu ta strona nie chodzi ..nie wiem co sie stalo..
moze pompa mu sie zepsula?:)
musze tam na Twoje forum sie zalogowac ale chyba niewiele osob z tych 11 ma juz uruchomiona pompe

pozdr
rafal

fidox
14-02-2009, 11:47
tak mi się wydawało
ja powoli wracam do grupy
budowa to nie małe wyzwanie

tak się zastanawiam czylepiej pompe obiegową dać na zasilaniu czy powrocie z podłogówki

logicznie łatwiej jest ciągnąć niż pchać
czyli lepiej na powrocie

a co mówi sztuka?

HenoK
14-02-2009, 12:09
tak się zastanawiam czylepiej pompe obiegową dać na zasilaniu czy powrocie z podłogówki

logicznie łatwiej jest ciągnąć niż pchać
czyli lepiej na powrocie

a co mówi sztuka?W układzie zamkniętym nie ma to większego znaczenia.

sylvia1
14-02-2009, 12:11
Robert ja mam na zasilaniu

fidox
14-02-2009, 12:11
rozumie
ale ja walcze o szczegóły
większego ok
a jeżeli dokładnie przemyśleć to lepiej dać na powrocie?

wit74
14-02-2009, 12:14
Henok
A czy czujnik badający temp w garażu nie stanowi zagrożenia mimo wszystko dla wody w układzie, bo bada temp powietrza a nie np:powrotu?
Chyba,że on bada temp podłogi lub wody.
Ja zakręciłem u siebie garaż 20h temu.Temp spadła o 2,4C.Podejrzewam przejmowanie ciepła z budynku,ale tak jak pisal Jack przy samej bramie w podłodze może być niebezpiecznie.
Jeśli natomiast okaże się,że przejmowanie od budynku jest na tyle duże ,że prze -2 mam 12C w środku to może odłączyć podłogówkę?Jakoś wypompować wodę i tak zostawić?
Ewentualnie czy można jakiś grzejniczek podłączyć do rozdzielacza na tą niską temp?

HenoK
14-02-2009, 12:15
rozumie
ale ja walcze o szczegóły
większego ok
a jeżeli dokładnie przemyśleć to lepiej dać na powrocie?
Dokładnie, to trzeba wiedzieć jaki schemat technologiczny chcesz zastosować, ile masz miejsca w kotłowni, itp.
Z punktu widzenia hydraulicznego nie ma to znaczenia.

fidox
14-02-2009, 12:18
u mnie jest tak:
bufor ma wbudowany mieszacz
z mieszacza wychodzi zasilanie i do niego wraca
potem mam 8 pętli podłogówki na parter w tym jeden ręcznikowiec
i 6 pętli na poddaszu

tyle