PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

bonetka
20-02-2009, 11:55
Klimaw
jak tam? żyjesz ??? co z tą pokojówką? bo jeśli nie masz to ten styk uważam że do tego ..bo do czego może być innego ??? chyba że jeszcze jakiś timer i utrzymywanie tej temp. przez określony czas .....
PC Junkers ...wszystko ładnie i pięknie ....ale przecież IVT a pózniej Buderus i Junkers ......to to samo tylko w innej obudowie i z innym wyglądem sterownika wizualnie. Ceny, niestety różnice groszowe więc wybierając którąś można tylko porównywać serwis .

..::M:D::..
20-02-2009, 12:16
Witam , nie wiecie może czy PC danfoss mają już ten nowy sterownik.
Po przeglądzie lokalnego rynku(świętokrzyskie) , cenowo wychodzą dosyć korzystnie .

bonetka
20-02-2009, 12:56
nie ma i na razie nie będzie ( do końca roku daleko )
jest atrakcyjnie bo pozbywają się zapasów magazynowych ( zmiana kursu euro ) na niektóre modele obniżka 15 % nawet około 5.000 pln ...sporo ......

krzychu001
20-02-2009, 13:14
Witam wszystkich na forum. Właśnie się zarejestrowałem lecz 130 stron do przejrzenia to zbyt wiele jak dla mnie do znalezienia odpowiedzi brak czasu niestety więc proszę o wyrozumiałość i pomoc użytkowników PC. Na wiosnę planuję założyć PC do swojego domu: 270m2, ściany 45cm lecz nie ocieplone styropianem, okna plastikowe, grzejniki aluminiowe. Dotychczas grzeję węglem. Będę chciał pozostawić stary system grzejników więc będzie to pompa do modernizacji ogrzewania. Znalazłem już firmę mam dwie pompy do wyboru. Oto link aby ułatwić:

http://www.geotherm.com.pl/vaillant.html
http://www.geotherm.com.pl/buderus.html

Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. Chodzi mi głównie o to która z tych dwóch będzie dla mnie lepsza i pewniejsza. Jakość i sterowanie całym procesem ogrzewania.
Druga bardzo istotna dla mnie sprawa to na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć. Z taryfą nocną oczywiście.
Mała działka więc sondy gruntowe a koszty inwestycji ogólnie znam.
W jakim banku najlepiej brać kredyt? czy tylko BOŚ mi pozostaje? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

phoenix*
20-02-2009, 13:36
pompa do grzejnikow to moim zdaniem nei za dobry uklad - drogie w inwestycji i drogie w eksploatacji a przynajmniej napewno od ogrzewanai niksotemp. podlogowego.

a tak swoja droga
przeciez pompy ciepal to (szczegolnie w krajach skandywaskich) zadna nowosc od wielu wielu lat
czy pompy na ich rynku tez sa takie drogie ? czy poprsotu sa drogie dla nas z uwagi na nizsze zarobki ?

a&zb
20-02-2009, 13:51
Krzychu001

Katalogowa temperatura maksymalna pracy PCi nie jest temperaturą roboczą, którą należy traktowac jako 50-55st.C maksymalnie. Im wyższa temperatura tym niższy COP. Mając grzejniki prawdopodobnie nie będziesz mógł wykorzystywać II taryfy bo Ci się będzie dom za bardzo wyziębiał, chyba że masz naprawdę dobrze ocieplony i odzysk ciepła z wentylacji.

Jeśli masz dostęp do gazu ziemnego to kocioł gazowy + instalacja rekuperatora może być lepszym rozwiązaniem. Inne opcje to wymiana obecnych grzejników na niskotemperaturowe, jeśli takowe odpowiadające Ci znajdziesz lub instalacja ogrzewania ściennego, ale to już jest kucie ścian.

a&zb
20-02-2009, 14:03
... 30x 4cm = wiecej niz 1,2 m spadku - na plaskim terenie niewykonalne. ... nie no spokojnie się da tylko trzeba zastosować odpowiednia pąpę :-)
"Najlepsze są wilgotne gleby gliniaste, z których pompy Junkersa wydobywają do 15kW/m. Z piaszczystego podłoża pompy Junkersa pobierają do 10kW/m."
(źródło) (http://www.budowlany.pl/pl/ogrzewanie/cieplo_prosto_z_otoczenia)

W filmach na to się mówi product placement ale tam przynajmniej na koniec napisów leci disclaimer, że wszelkie podobieństwa do realnych systuacji i osób są przypadkowe :lol:

klimaw
20-02-2009, 14:19
Bonetko
Pytałem instalatora , ale nigdy tego nie stosowali i ma się dowiedzieć. :cry:
Pewnie będzie zwykły styk zwierany poprzez czujnik i podbijający/obniżający krzywą w zadanym czasie.
Plusem tego była by dowolna ilość przedziałów czasowych ograniczonych tylko funkcjonalnością sterownika.
To moje wypociny ,ale czy to się potwierdzi zobaczymy. :lol:

krzychu001
20-02-2009, 14:46
Problem w tym że nie mam odzysku z wentylacji. Kłuć teraz ściany czy robić kolejny remont to już jest mało opłacalne a te pompy są właśnie przeznaczone do modernizacji starej instalacji CO. Już wcześniej dzwoniłem do instalatora i na takie systemy także zakładają PC i się sprawują dobrze. Dedykowana moc powiedzmy te 65C maksymalnie jeśli u mnie poda 50-55C to też powinno być dobrze. Przy ogrzewaniu węglem w obecnej chwili jest 5 osób w domu a piec grzeje ze 3 godz temp 65-70C a potem spada do mniejszej. Nie ma nawet kto dokładać do niego. W tym miesiącu taki przywieźli mi węgiel że popiołu jest tyle że piec mi wygasa. Nocy nie wytrzymuje. A kosztował niemało. Może ktoś ma pod zwykłe grzejniki aluminiowe podłączoną PC

a&zb
20-02-2009, 14:55
krzychu001

Ci co siedzą za niewinność też sprawują się dobrze :wink:

Ile to Cię ma kosztować - całość instalacji, czy i ile Ci zwrócą za termomodernizację?

Zażądaj projektu przed podpisaniem umowy. Skąd ten instalator wie że obecne grzejniki projektowane do zasilania 70stC będą wystarczające np. do 50stC?

Zdajesz sobie sprawę że koszty ogrzewania PCi przy takim rozwiązaniu mogą być dwukrotnie wyższe niż przy węglu?

sylwia i jarek
20-02-2009, 16:11
witam serdecznie,od dawna śledzę forum i wasze wypowiedzi na temat pomp,
sam zamierzam zakupić pompę,w 90 % jestem zdecydowany do climakomfor ze względu na 30 letnią gwarancję na dz,ale nurtuje mnie jedno dla was zapewne bardzo proste pytanie,czy w przypadku pomp które w dz mają glikol,tenże glikol wymienia się? jeśli tak to jak często i jaki jest to orientacyjny koszt? bardzo proszę o odpowiedż pozdrawiam Jarek

klimaw
20-02-2009, 16:35
a@zb
Masz rację z tymi kosztami. 8)

krzychu
Bez podłogówki i przy takich temp.zasilania:
1.Nie masz żadnej gwarancji ,ze będzie w domu ciepło( temp czynnika i powierzchnia wymiany ciepła) :cry:
2.Ze względu na brak akumulacyjności podłogóki będzie ci chochlowało bardzo dużo w I taryfie :cry:
3.Jeśli przy normalnych warunkach uzyskujemy COP 3,5-4,0 to ty masz szanse na 1,5-2,0 czyli tylko o 1,5 do 2 razy taniej niż zwykłe ogrzewanie elektryczne ,a to nie jest tanio.
4.terplace wczesniej odpowiedział , że przy pracy na tych parametrach w sposób ciągły zarzynasz sprężarkę

Daleki jestem by komuś odradzać PC ale musisz dobrze i 10 razy wszystko przemyśleć by nie wdepnąć w g...o . :cry: :cry: :cry:
Zważ , że FACHOWCY będą cię przekonywać do bóu , że wszystko będzie dobrze , bo wezmą fulll pieniążków. :cry:
Instalacja PC u ciebie przy takich obostrzeniach to nie tak ...pstryk i już jest tanio i komfortowo , bo nie trzeba dorzucać do pieca. :D

sylwia i jarek
Witamy w gronie już nie tylko czytaczy ,ale pisaczy. :lol:
Czy wiesz , że CK to bezpośrednie parowanie i zapewnia tylko CO bez CWU? :cry: Do CWU trzeba dokupić drugą PC powietrze -woda.

Chlerka trochę przydługo wyszło. :wink:

terplace
20-02-2009, 16:39
Witam wszystkich na forum. Właśnie się zarejestrowałem lecz 130 stron do przejrzenia to zbyt wiele jak dla mnie do znalezienia odpowiedzi brak czasu niestety więc proszę o wyrozumiałość i pomoc użytkowników PC. Na wiosnę planuję założyć PC do swojego domu: 270m2, ściany 45cm lecz nie ocieplone styropianem, okna plastikowe, grzejniki aluminiowe. Dotychczas grzeję węglem. Będę chciał pozostawić stary system grzejników więc będzie to pompa do modernizacji ogrzewania. Znalazłem już firmę mam dwie pompy do wyboru. Oto link aby ułatwić:

http://www.geotherm.com.pl/vaillant.html
http://www.geotherm.com.pl/buderus.html

Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. Chodzi mi głównie o to która z tych dwóch będzie dla mnie lepsza i pewniejsza. Jakość i sterowanie całym procesem ogrzewania.
Druga bardzo istotna dla mnie sprawa to na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć. Z taryfą nocną oczywiście.
Mała działka więc sondy gruntowe a koszty inwestycji ogólnie znam.
W jakim banku najlepiej brać kredyt? czy tylko BOŚ mi pozostaje? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Daj sobie spokój bo pójdziesz z torbami.
Zastanów się także jak wygląda sprawa przepływu w instalacji (oporu), gdyż do PCi przepływ musi być spory.
A przy pracy z maks. temp. skraplania na potrzeby c.o. to za kilka lat będziesz wymieniał sprężarkę.

terplace
20-02-2009, 16:45
witam serdecznie,od dawna śledzę forum i wasze wypowiedzi na temat pomp,
sam zamierzam zakupić pompę,w 90 % jestem zdecydowany do climakomfor ze względu na 30 letnią gwarancję na dz,ale nurtuje mnie jedno dla was zapewne bardzo proste pytanie,czy w przypadku pomp które w dz mają glikol,tenże glikol wymienia się? jeśli tak to jak często i jaki jest to orientacyjny koszt? bardzo proszę o odpowiedż pozdrawiam Jarek

To opinia sprzedawców pomp z bezpośrednim parowaniem. Nie ma potrzeby wymiany glikolu. A jakby co to koszt glikolu dla typowych układów małych mocy od 500 do 2000zł, w zależności od objętości instalacji i typu glikolu.

bonetka
20-02-2009, 16:48
Klimawku
a czy Ty masz pogodówkę + pokojówkę ( tzn. czujnik w pokoju modyfikujacy krzywą grzewczą w zależnosci od stopnia ustawienia jego wpływu i oczywiście regulujący temp.w tym pomieszczeniu w którym jest zainstalowany ) czy samą pogodówkę ?
dlaczego u Was ten czujnik od -10 ..???? masz teorie na ten temat ?
Krzychu
zdecydowanie odradzam ..
Sylwia i Jarek
"Zaleca się raz na jakiś czas sprawdzać stężenie glikolu propylenowego i określić punkt zamarzania mieszaniny. Jeśli nie spadnie on poniżej wartości ustalonej przez producenta/dostawcy systemu grzewczego, to nie ma potrzeby wymiany czynnika."

klimaw
20-02-2009, 16:53
Mam na razie tylko pogodówkę na zewnątrz. 8)
Czujnik od -10 ? :roll:
Jedyne co mi przychodzi na myśl to to , że przesunięcie krzywych w dół na minus nie jest równoznaczne z ustawieniem krzywej o jeden mniejszej-to o czym wcześniej pisaliśmy. :wink:

terplace
20-02-2009, 16:55
Zażądaj projektu przed podpisaniem umowy. Skąd ten instalator wie że obecne grzejniki projektowane do zasilania 70stC będą wystarczające np. do 50stC?


Racja, racja. Pomiędzy temp. zasilania 70 i 50stC różnica w mocy grzejnika może wynieść prawie 2x. A do tego jak znam życie instalacja jest instalacją szeregową (nie rozdzielaczową) na rurkach 18-stkach, czyli duże dT. A jak duże dT to nie dość że jeszcze niższy COP to i mniejsza średnia temp. grzejnika, a więc mniejsza jego moc.

sylwia i jarek
20-02-2009, 17:16
dziękuję za szybkie odpowiedzi,faktycznie często jest podnoszony przez sprzedawców temat potrzeby wymiany glikolu co ok. 5 lat i mówi się o kosztach ok. 5k jeszcze raz dziękuję Jarek

bonetka
20-02-2009, 17:26
Kliawku
Wiem już o co chodzi ..u Was jest RG 10 ( menu 6 ..reg.0,2,-3,0 , który system ma uaktywnić nr1 ( menu1 ) czy system 2 ( 2) i regul. temp 5-40 *C ew. chłodzenie ) ) i RT 10 pokojówka ( -10/10 ....menu 2.5 modyfikuje krzywą grzewczą i temp. pomieszczenia w czasie ) ....
ps. to -10 to nie jest wpływ w stopniach *C tylko jakby w tylu krokach ...ale dlaczego nie od zera ?...........
wiesz już co i jak ...rozgryzaj :D to Twój orzeszek :lol:

terplace
20-02-2009, 17:30
Kliawku
Wiem już o co chodzi ..u Was jest RG 10 ( menu 6 ..reg.0,2,-3,0 , który system ma uaktywnić nr1 ( menu1 ) czy system 2 ( 2) i regul. temp 5-40 *C ew. chłodzenie ) ) i RT 10 pokojówka ( -10/10 ....menu 2.5 modyfikuje krzywą grzewczą i temp. pomieszczenia w czasie ) ....
ps. to -10 to nie jest wpływ w stopniach *C tylko jakby w tylu krokach ...ale dlaczego nie od zera ?...........
wiesz już co i jak ...rozgryzaj :D to Twój orzeszek :lol:

"Niezłe" są te sterownik w IVT i Nibe, już widzę typowego użytkownika (nie tak oblatanego jak wy) jak sobie coś będzie potrafił ustawić.

klimaw
20-02-2009, 17:35
Wiem , wiem. :lol:
RG10 i RT10 przerabiałem w instrukcji.
Coś jednak nie pasa. :-?
To -10/+10 na pewno nie jest w stopniach ,a chodzi o przesunięcie.
Następna sprawa to to o czym pisałem wczoraj.
Menu 7.3.1 lub 7.4.1 i ten room-do czego go przypiąć skoro RG10 i RT10 ustawia się gdzie indziej?

terplace
Ja juz grzeję 6 miechów i jeszcze nie wszystko wiem-beznadziejna instrukcja. :cry: :cry: :cry:

a&zb
20-02-2009, 17:58
"Niezłe" są te sterownik w IVT i Nibe, już widzę typowego użytkownika (nie tak oblatanego jak wy) jak sobie coś będzie potrafił ustawić.

Nie gorsze niż instrukcja przeciętnego telewizora albo nagrywarki dvd. A już na pewno przyjaźniejsze w obsłudze niż wyszukiwarka tego forum :evil:

sys35
20-02-2009, 20:27
Witam wszystkich na forum. Właśnie się zarejestrowałem lecz 130 stron do przejrzenia to zbyt wiele jak dla mnie do znalezienia odpowiedzi brak czasu niestety więc proszę o wyrozumiałość i pomoc użytkowników PC. Na wiosnę planuję założyć PC do swojego domu: 270m2, ściany 45cm lecz nie ocieplone styropianem, okna plastikowe, grzejniki aluminiowe. Dotychczas grzeję węglem. Będę chciał pozostawić stary system grzejników więc będzie to pompa do modernizacji ogrzewania. Znalazłem już firmę mam dwie pompy do wyboru. Oto link aby ułatwić:

http://www.geotherm.com.pl/vaillant.html
http://www.geotherm.com.pl/buderus.html

Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. Chodzi mi głównie o to która z tych dwóch będzie dla mnie lepsza i pewniejsza. Jakość i sterowanie całym procesem ogrzewania.
Druga bardzo istotna dla mnie sprawa to na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć. Z taryfą nocną oczywiście.
Mała działka więc sondy gruntowe a koszty inwestycji ogólnie znam.
W jakim banku najlepiej brać kredyt? czy tylko BOŚ mi pozostaje? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Na Twoim miejscu jeśli chcesz miec PCi i optymalnie ją wykorzystac w takim systemie zainstaluj zbiornik buforowy, który byłby podgrzewany PCi do temp. np. 40 C. W razie potrzeby podniesienia temp. medium grzejącego dodatkowo zamontuj np. pogrzewacz przepływowy. Ten system pozwoli na zaoszczędzenie kosztów zródła dolnego oraz optymalne wykorzystanie nocnej taryfy.

klimaw
20-02-2009, 20:32
sys
To zbytnia komplikacja układu i zero,zero,zero :cry: ekonomii w eksploatacji-przektycznie ogrzewanie elektryczne przy wysokim wydatku inwestycyjnym na PC. :cry: :cry: :cry:

jack_2000
20-02-2009, 20:32
Witam wszystkich po krótkiej przerwie.Jestem właśnie po zmianie pompy DZ na Wilo mhi 803 1kw :o .Temperatura Dz podniosła mi się 0 2C,jest teraz na poziomie 4C,czyli juz troche lepiej.Myślałem ,że pompa Dz bedzie za duza,a tu mała niespodzianka..przepływy zwiekszyły się ale dalej brakuje mi troche do minimum wymaganego przez Viesmana,(7,8m3/h a jest 6m3/h)ale chyba dam sobie spokój,bo ta pobiera 1kw i własnie dostałem rachunek za prąd :cry: Zobaczymy jak będzie się zmieniało zuzycie prądu pózniej,bo juz mam taryfe c12a ale niestety jeszcze prad budowlany..

tolekk jak zmierzyć przepływy?

sys35
20-02-2009, 20:41
sys
To zbytnia komplikacja układu i zero,zero,zero :cry: ekonomii w eksploatacji-przektycznie ogrzewanie elektryczne przy wysokim wydatku inwestycyjnym na PC. :cry: :cry: :cry:

jaka komplikacja? PCi grzeje bufor w nocnej taryfie i tyle. Pojemnośc trzeba dobrac. Resztę w razie potrzeby załatwia inne żródło

rwxw
20-02-2009, 21:52
Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. ...
na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć.

Co do wybranych przez Ciebie wykonawcow to jak ktos powiedzial na jakims filmie: "sprzedawca, uczciwy czlowiek" ;-) Maksymalna temperatura PC do ogrzewania nie ma znaczenia, bo oplaca sie ogrzewac jak najnizszymi temperaturami. 40 stopni to juz duzo. Maksymalna temperatura moze sie przydac do c.w.u. ale nie do grzania. Jesli zakladasz, ze bedziesz grzal na 60 stopniach, to lepiej kup zamiast pompy elektryczna grzalke i nia grzej - odliczajac koszt inwestycji w PC bedzie taniej i cieplej. Bez zmiany instalacji wewnetrznej bedziesz mogl liczyc na koszty ogrzewania nieco nizsze niz gdybys grzal samym pradem (grzalka) i bedziesz mial zimno w domu, bo male a chlodne grzejniki nie dostarcza tyle ciepla ile trzeba. Dla dokladnego rachunku przelicz mniej wiecej ile ton wegla zuzywasz rocznie, przelicz opprzez kalorycznosc wegla ile to kWh, kWh przelicz na PLN i podziel mniej wiecej przez 2 lub 1.5 dla Twojej instalacji, a przez okolo 3.5 - 3.7. dla niskotemperaturowej. Bedziesz z grubsza znal koszty grzania. Ze strony
http://81.168.134.211/BAZY/pompa-v2.1.nsf/Pompa?OpenForm
wezmiesz z grubsza proporcje zuzycia pradu w taryfie nocnej i dziennej dla prawidlowo zrobionej instalacji (nie dla Twoich grzejnikow).
Jak myslisz nad inwestycja, to najpierw zastanow sie nad 20cm styropianu, a potem sie martw grzaniem. Jesli chcesz zalozyc pompe, to musisz albo kilkukrotnie zwiekszyc rozmiary grzejnikow, albo lepiej dolozyc podlogowke lub ogrzewanie scienne. Inaczej to nie ma sensu.
Pozdrawiam

terplace
21-02-2009, 07:30
Na Twoim miejscu jeśli chcesz miec PCi i optymalnie ją wykorzystac w takim systemie zainstaluj zbiornik buforowy, który byłby podgrzewany PCi do temp. np. 40 C. W razie potrzeby podniesienia temp. medium grzejącego dodatkowo zamontuj np. pogrzewacz przepływowy. Ten system pozwoli na zaoszczędzenie kosztów zródła dolnego oraz optymalne wykorzystanie nocnej taryfy.


Aby w rozsądny sposób wykorzystać taryfę nocną zbiornik na niewiele się zda. Przy sporej mocy zbiornik powinien być ogromny (a raczej kilka zbiorników).
Bez sensu jest także pomysł z podgrzewaczem, bo:
- podniesie on i tak temp. o obiegu co wpłynie na wzrost temp. skraplania a więc spadek cop.
- zakładając np. przepływ 2,5m3/h aby podnieść z 40 do 55stC trzeba ze 40kW.[/img]

terplace
21-02-2009, 07:37
sys
To zbytnia komplikacja układu i zero,zero,zero :cry: ekonomii w eksploatacji-przektycznie ogrzewanie elektryczne przy wysokim wydatku inwestycyjnym na PC. :cry: :cry: :cry:

jaka komplikacja? PCi grzeje bufor w nocnej taryfie i tyle. Pojemnośc trzeba dobrac. Resztę w razie potrzeby załatwia inne żródło

Przy mocy 20kW magazynując 5K w zbiorniku 1000l czas podgrzewania (stygnięcia) z taką moca wyniesie jakieś 18min!

terplace
21-02-2009, 07:42
Jak myslisz nad inwestycja, to najpierw zastanow sie nad 20cm styropianu, a potem sie martw grzaniem. Jesli chcesz zalozyc pompe, to musisz albo kilkukrotnie zwiekszyc rozmiary grzejnikow, albo lepiej dolozyc podlogowke lub ogrzewanie scienne. Inaczej to nie ma sensu.
Pozdrawiam

20cm przy takiej grubej ścianie to przesada. 10 do 12cm starczy. Tym bardziej że okna już osadzone i były by zbyt "ciemne". Co do innych spraw to zgadzam się całkowicie. PCi w takim przypadku nie ma sensu. Nie dość że koszty eksploatacyjne będa wysokie, to mogą być kłopoty z parametrami instalacji (zbyt mała pow. grzejników, zbyt duże opory).

HenoK
21-02-2009, 09:27
Na Twoim miejscu jeśli chcesz miec PCi i optymalnie ją wykorzystac w takim systemie zainstaluj zbiornik buforowy, który byłby podgrzewany PCi do temp. np. 40 C. W razie potrzeby podniesienia temp. medium grzejącego dodatkowo zamontuj np. pogrzewacz przepływowy. Ten system pozwoli na zaoszczędzenie kosztów zródła dolnego oraz optymalne wykorzystanie nocnej taryfy.


Aby w rozsądny sposób wykorzystać taryfę nocną zbiornik na niewiele się zda. Przy sporej mocy zbiornik powinien być ogromny (a raczej kilka zbiorników).
Bez sensu jest także pomysł z podgrzewaczem, bo:
- podniesie on i tak temp. o obiegu co wpłynie na wzrost temp. skraplania a więc spadek cop.
- zakładając np. przepływ 2,5m3/h aby podnieść z 40 do 55stC trzeba ze 40kW.[/img]
Nie przekreślał bym zupełnie sensu takiej inwestycji. Jednak poszedłbym raczej w kierunku wykorzystania akumulacyjności samego budynku (ściany 45cm grube) niż stosowania dodatkowych buforów.
Dodatkowo zastosowałbym ocieplenie ścian - zmniejszy to zapotrzebowanie na ciepło i tym samym instalacja grzejnikowa będzie mogła pracować na niższych parametrach. II taryfę wykorzystałbym do "podbicia" temperatury w pomieszczeniach o 1-2 st. C, w I taryfie PCi włączałaby się dopiero po spadku temperatury poniżej normy.
Przez 80% sezonu grzewczego pompa ciepła bedzie pracowała na parametrach znacznie niższych od maksymalnych.

klimaw
21-02-2009, 09:42
W tej instalacji sama dT GZ wyniesie pewnie powyżej 15*.
To przecież zapewne sysytem trójnikowy , a nie rozdzielaczowy.
:cry:
Ja jakoś tego nie widzę. 8)

danielsq
21-02-2009, 10:42
Nawiazujac do tematu DZ terplace bardzo mnie zmartwiłeś bo okazało się że źle wykonałem kolektor (złe wypoziomowanie), ale nie dało się inaczej z powodu pochylenia gruntu na końcu kolektora musiałbym się wbić w ziemię ok 4m żeby wyszły odpowiednie spadki. Ale najsmutniejsze jest to że przed wykonaniem kolektora zasięgałem porady w 2 firmach zajmujących się PC, i powiedzieli że mimo wszystko układ da się odpowietrzyć i nie będzie z tego powodu żadnych problemów. I teraz jestem w kropce zastanawiam się czy gdybym dokopał się do miejsca gdzie jest najwyższy punkt kolektora (a jest to dokładnie jego środek i dokładnie wiem gdzie to jest) wstawił tam trójnik i wyprowadził trzecią rurę w pionie na powierzchnię montując tam odpowietrznik problem z odpowietrzeniem by znikł. Szkoda mi tego kolektora bardzo się przy nim narobiłem, dodam że jest to kolektor liniowy 5 nitek po 100 m każda. Może ktoś pomoże rozwiązać ten problem ?

terplace
21-02-2009, 10:56
Nawiazujac do tematu DZ terplace bardzo mnie zmartwiłeś bo okazało się że źle wykonałem kolektor (złe wypoziomowanie), ale nie dało się inaczej z powodu pochylenia gruntu na końcu kolektora musiałbym się wbić w ziemię ok 4m żeby wyszły odpowiednie spadki. Ale najsmutniejsze jest to że przed wykonaniem kolektora zasięgałem porady w 2 firmach zajmujących się PC, i powiedzieli że mimo wszystko układ da się odpowietrzyć i nie będzie z tego powodu żadnych problemów. I teraz jestem w kropce zastanawiam się czy gdybym dokopał się do miejsca gdzie jest najwyższy punkt kolektora (a jest to dokładnie jego środek i dokładnie wiem gdzie to jest) wstawił tam trójnik i wyprowadził trzecią rurę w pionie na powierzchnię montując tam odpowietrznik problem z odpowietrzeniem by znikł. Szkoda mi tego kolektora bardzo się przy nim narobiłem, dodam że jest to kolektor liniowy 5 nitek po 100 m każda. Może ktoś pomoże rozwiązać ten problem ?

Może przez przypadek udało ci się wykonać spadki. Wykonaj do końca instalację i napełnij wodą (jak się ociepli). Przegoń większe ilości powietrza wodą wodociągową (przez poszczególne pętle po 10 min dla każdej pętli). Potem włącz pompę obiegową i zobacz czy ruszy (nie musi to być od razu, możesz popróbować kilkanaście godzin, włączając i wyłączając na chwilę, ale kontroluj czy pompa nie jest gorąc bo ją spalisz lub uszkodzisz wirnik). Jeśli to nie zadziała to faktycznie musisz zrobić odpowietrzenie na końcu, bo potem może się okazać, że z przyczyn których napisałem wcześniej oraz np. w przypadku czyszczenia filtra (kiedy dostaje się powietrze) powietrze zostanie przepchnięte do końca wymiennika i tam zostanie.
Nie załamuj się. Połącz do końca instalację w kotłowni, zepnij ją zamiast pompy ciepła i puść pompę obiegową niech chodzi. Nawet 2, 3 miesiące. Jeśli będzie wszysko ok. to ok.
Jak masz przeciwny spadek terenu, powinieneś zrobić studzienkę rozdzielaczową po przeciwnej stronie (ale to jak będziesz budował drugi dom).
Studzienka może być wyżej, bo rozdzielacze można wtedy wyposażyć w odpowietrzniki. Opisz dokładnie co masz zrobione a co planujesz, także jaka moc PCi.

sys35
21-02-2009, 11:36
Aby w rozsądny sposób wykorzystać taryfę nocną zbiornik na niewiele się zda. Przy sporej mocy zbiornik powinien być ogromny (a raczej kilka zbiorników).
Bez sensu jest także pomysł z podgrzewaczem, bo:
- podniesie on i tak temp. o obiegu co wpłynie na wzrost temp. skraplania a więc spadek cop.
- zakładając np. przepływ 2,5m3/h aby podnieść z 40 do 55stC trzeba ze 40kW.[/img]

Krzysiek napisał, że ma grzejniki aluminiowe i podejrzewam, że może dołożyc paneli ile mu będzie pasowało. Zatem bufor nie byłby może konieczny, ale pompa musialaby pracowac prawie cały czas. Aby wykorzystac optymalnie taryfe nocna PCi musiałaby byc większej mocy i widzę tu sens zastosowania bufora, ale pod warunkiem, że będzie on na odzdzielnym obiegu. Wygładaloby by to tak iż PCi najpierw ładuje kaloryfery, a gdy zostanie osiągnięta temp. pomieszczeń załancza sie 2 pompa ładująca bufor np. 1000l z ktorego pobiearane by było ciepło dla podtrzymania temp. w dzień. Pomysł z podgrzewaczem raczej nie jest bez sensu, pod warunkiem dobrej automatyki i oddzielnych obiegów. Jednak podgrzewacz byłby raczej awaryjnie stosowany. Przy uladzie bufor , grzejniki PCi będzię pracowała w zasadzie na stałych parametrach.
Wszystko jednak zależy od wielkości grzejników i akumlacyjności budynku.
Ja bym nie przekreślał w każdym razie zastosowania tutaj PC.

fido
21-02-2009, 11:37
co do poziomowania DZ to ja szczególną uwagę do tego przywiązałem
bo mam z bezpośrednim parowaniem
po prostu ustawiłem poziomice na statywie - koparka kopała a ja pilnowałem co 2 m aby za głęboko nie weszła
jak weszła to dosypywałem ziemi na dno

a poziomica laserowa za 60 zł

danielsq
21-02-2009, 12:11
No więc mam zakopane 6 nitek kolektora po 100 mb jedna nitka jest ok bo zmieściła się przed domem i poziom terenu sam podyktował sprzyjające warunki. Natomiast 5 pozostałych nitek jest zakopane w taki sposób że środek ich długości (koniec kolektora) jest wyżej niż początek kolektora. Końce kolektora przechodzą pod ławą fundamentową i znajdują się w pomieszczeniu technicznym, w tym miejscu planowałem zrobić kolektor zbiorczy i odpowietrznik (mam tam wymurowaną taką studzienkę aż do gruntu i w niej chciałem zrobić rozdzielacz z odpowietrznikami)) nic nie stoi na przeszkodzie aby końce tych rur połączyć z kolektorem zbiorczym powyżej końca kolektora ale i tak miejsce gdzie jest środek kolektora będzie wyżej niż miejsce gdzie kolektor przechodzi pod ławą fundamentową i na środku kolektora robi sie syfon. Kolektor jest celowo przewymiarowany i przy moim gruncie jego moc z tego co pamiętam z obliczeń przy sprzyjających założeniach może sięgać nawet 11-12kW. Pompę ciepła mam praktycznie zbudowaną pozostaje tylko jej napełnienie czynnikiem R407C, elektryka i drobna kosmetyka. Szacuję moc PC na 7kW i do -15oC jej moc powinna być wystarczająca przy zapewnieniu komfortu cieplnego w budynku. Budynek narazie w stanie surowym bez żadnych instalacji, wszędzie bedzie podłogówka (i tu już będę mądrzejszy).

terplace
21-02-2009, 12:12
Krzysiek napisał, że ma grzejniki aluminiowe i podejrzewam, że może dołożyc paneli ile mu będzie pasowało. Zatem bufor nie byłby może konieczny, ale pompa musialaby pracowac prawie cały czas.


To jakieś 3x powinien dołożyć.



Aby wykorzystac optymalnie taryfe nocna PCi musiałaby byc większej mocy i widzę tu sens zastosowania bufora, ale pod warunkiem, że będzie on na odzdzielnym obiegu. Wygładaloby by to tak iż PCi najpierw ładuje kaloryfery, a gdy zostanie osiągnięta temp. pomieszczeń załancza sie 2 pompa ładująca bufor np. 1000l z ktorego pobiearane by było ciepło dla podtrzymania temp. w dzień.


Ile tego ciepła zgromadzisz w zbiorniku 1000l? Na 10, 15, 30min? Szkoda kasy na zbiornik, automatykę, armaturę, robociznę.



Pomysł z podgrzewaczem raczej nie jest bez sensu, pod warunkiem dobrej automatyki i oddzielnych obiegów. Jednak podgrzewacz byłby raczej awaryjnie stosowany. Przy uladzie bufor , grzejniki PCi będzię pracowała w zasadzie na stałych parametrach.


Na stałych parameteach PCi to może pracować bez bufora, wystarczy, że grzejniki będą miały łącznie moc większą od mocy PCi przy temp. zasilania mniejszej od temp. maksymalnej PCi. No i oczywście dT musi być możliwie mała (bo moc grzejników nie zależy tylko od temp. zasilania ale i od dT), a to w istniejącym układzie może być trudne do uzyskania bez stosowania pomp obiegowych o dużej mocy.

Nie ma także nic głupszego pod względem koncepcyjnym niż stosowanie dodatkowego źródła ciepła pracującego we wspólnym układzie z PCi, a w szczególności do podnoszenia temperatury w obiegu. Można od biedy zaakceptować stosowanie podgrzewacza do pokrycia deficytu mocy, godząc się z mniejszym COP pompy. Rozważamy tutaj problem małej mocy odbioru grzejników w stosunku do mocy PCi. Przy odpowiednio dobranej PCi nie będzie deicytu mocy, tylko problem z odbiorem tej mocy. [Mówimy tutaj o 270-metrowym nie zaizolowanym budynku, więc moce które wchodzą w grę są także znaczne]. Oczywiście w przypadku, gdy moc dobioru grzejników będzie za mała ale nie za bardzo, to bufor oczywiście wydłuży cykle pracy PCi może nawet do rozsądnych. Ale w żaden sposób niepozwoli na poprawę COP, gdyż jak grzejniki pracują na wysokich temperaturach, to energia w buforze jest użyteczna tylko wtedy, gdy woda ma także wysoką temp. Zakres studzenia i podgrzewania jest mały, mała jest więc ilość energii którą możemy zmagazynować. COP więc będzie mizerny. Przy przejściu z oleju opłaowego (szczególnie przed spadkiem cen oleju) można by było się zastanawiać nad instalacją PCi. Ale w stosunku do węgla to raczej się nie opłaca. A jeśli ktoś szuka komfortu a nie liczy sie z pieniędzmi to w takim przypadku niech założy sobie "propan", bo przynajmniej nakłady inwestycyjne niższe.

[/quote]

terplace
21-02-2009, 12:28
Końce kolektora przechodzą pod ławą fundamentową


Tu uwaga. Zarówno ze względów statyki budynku jak i możliwości uszkodzenia rur nie powinno się umieszczać rur pod ławą. Znam przypadek, gdzie ława zgniotła rury, i jedna rura pękła. Na szczęście 7 pozostałych zgniecionych trzyma się już przez 6 lat. Zabezpiecz rury pod ławą inną rurą (przepustem) np. rura PE o większej średnicy. Bardzo starannie zaizoluj rury pod ławą i w odległości 1m od niej, aby nie działać na nia destrukcyjnie podczas przymarzania gruntu obok rur.



nic nie stoi na przeszkodzie aby końce tych rur połączyć z kolektorem zbiorczym powyżej końca kolektora ale i tak miejsce gdzie jest środek kolektora


No nie. Nitki powinny ułożone odwrotnie. Teraz to już po jabłkach.

Teraz zmontuj to wszystko do kupy i odpowietrzaj. Może się uda. A jak się uda to połowa sukcesu. Bo to musi chodzić bezawaryjnie, nie zapowietrzając się przez 2, 3, 4 miesiące a najlepiej to nigdy.

[/quote]

danielsq
21-02-2009, 12:39
Nitek nie dało sie odwrotnie umieścić studzienka nie mogła być z drugiej strony i trzeba by było ciągnąć ponad 50 m rury z kolektora zbiorczego do domu. Po prostu niepotrzebnie zaufałem ludziom z firm zajmujących się PC i uległem ich zapewnieniom że nie ma problemu.

terplace
21-02-2009, 12:49
Nitek nie dało sie odwrotnie umieścić studzienka nie mogła być z drugiej strony i trzeba by było ciągnąć ponad 50 m rury z kolektora zbiorczego do domu. Po prostu niepotrzebnie zaufałem ludziom z firm zajmujących się PC i uległem ich zapewnieniom że nie ma problemu.

Fakt, że to kilkaset zł więcej.Przy tych mocach i przepływach PE50 spokojnie by wystarczyła, nie generując zbyt dużych oporów.

krzychu001
21-02-2009, 12:58
Dziękuję za te szczegółowe wypowiedzi co do instalacji tej PC. Muszę przyznać że się zdołowałem ale co racja to racja. Zupełnie inne możliwości mają osoby które budują nowy dom a niż te które już mają postawiony. Te opory to już mnie zbiły z tej PC bo u mnie są zastosowane cienkie rurki miedziane. Ta instalacja bardziej była pod gaz robiona niż lepszych źródeł ogrzewania domu. Zastosowanie buforów i kolejnych pomp obiegowych i poniesionych kosztów daje 100% pewności że inwestycja się nie zwróci. Może jednak piec kondensacyjny na gaz. Ściany mam podwójne pustak i cegła w środku styropian. Ocieplenie mojego domu styropianem to koszt równy pompie ciepła.

danielsq
21-02-2009, 13:14
W ostateczności mogę jeszcze odszukać rurki przy budynku przeciąć i końce każdej pętli połączyć. Z drugiej strony kolektora jstniejące pętle przeciąć przedłużyć wprowadzić do betonowego kręgu i zrobić tam kolektor zbiorczy z odpowietrznikami i rurami PE50 wrócić do budynku tylko że te zbiorcze rury musiałyby wracać bardzo nisko powierzchni ziemi od strony budynku i nie wiem czy grunt nie odbierałby ciepła od tych rur. No i jeszcze dochodzi kwestia szczelności takich połączeń w funkcji czasu.

tolekk
21-02-2009, 14:48
Hej Bonetko!Z moim DZ dzieją się cuda po zmianie pompy obiegowej.Po pierwszym dniu pracy od zmiany przepływy sie zwiększyły,ale dalej brakowało do wymaganego minimum,temperqatura DZ równiez o prawie 2C poszła w górę.Teraz minął czwraty dzień i przepływy poszły o 100% do góry i temp skoczyła na 5c!!Czy to możliwe,że układ był zapowietrzony i dopiero po 2-3 dniaqch przeplywy się zwiększyły?Tera z kolei muszę pomy,sleć nad falownikem,aby zmniejszyć moc pompy DZ :)

klimaw
21-02-2009, 15:01
tolekk
Jakby był zapowietrzony to piwinno ci ubyć glikolu ze zbiorniczka wyrównawczego. 8)
Jakie masz parametry w stanie ustabilizowanym dla DZ?

tolekk
21-02-2009, 15:09
Mocno mi spadło dT na Dz,ale przy tak dużym przepływie to chyba nie dziwne(dT na jednej sprężarce 2C na dwóch 4C)Ale to chybba ksiązkowo?Pompa mi się częsciej wyłącza,ale i tak zmniejszyłem temperatury w pomieszczeniach-grzałem do 21C a trwaja dalej prace i bez sensu taka wysoka temperatura.(od otrzymaniu rachunku za prąd :lol: )

klimaw
21-02-2009, 15:14
A poziom glikolu?

terplace
21-02-2009, 17:01
Hej Bonetko!Z moim DZ dzieją się cuda po zmianie pompy obiegowej.Po pierwszym dniu pracy od zmiany przepływy sie zwiększyły,ale dalej brakowało do wymaganego minimum,temperqatura DZ równiez o prawie 2C poszła w górę.Teraz minął czwraty dzień i przepływy poszły o 100% do góry i temp skoczyła na 5c!!Czy to możliwe,że układ był zapowietrzony i dopiero po 2-3 dniaqch przeplywy się zwiększyły?Tera z kolei muszę pomy,sleć nad falownikem,aby zmniejszyć moc pompy DZ :)

Bardzo możliwe że był zapowietrzony, a teraz się odpowietrza. Ale możliwe, że zmiania się rozkład temp. w dz. "Pracują teraz mocniej" te części, które sobie odpoczywały, czyli "dalsza część wymiennika". Poobserwuj w dalszej perspektywie czasowej czy znowu za kilka kilkanaściw dni temp. dz nie zacznie spadać.
Możliwe też (to występuje w głębokich odwiertach z małym przepływem i znaczną dT), że oddziaływały na siebie rury zasilająca i powrotna. Czyli z rury z "ciepłym" glikolem znaczna część ciepła była oddawana z powrotem do rury z zimnym glikolem, czyli występowało tzw. zwarcie cieplne - możliwe że akurat w górnej części odwieru siedziały w wodzie. Zwiększenie przepływu zminimalizuje tenże efekt. Jak masz dT np. 8K to przekazywanie ciepła pomiędzy rurami jest 2x intensywaniejsze niż przy dT 4K. To samo dotyczy rur połączeniowych w poziomie jeśli nie są zaizolowane. Oczywiście na wyeliminowanie tego zjawiska też jest metoda, kiedys o niej pisałem, jednak nikt tego nie uwzględnia.

tolekk
21-02-2009, 17:05
Cisnienie DZ sie nie zzmieniłomam ustawione na 2 bar,a przy odpowietrzeniu powino spaść chyba trochę?Najważniejsze w sumie,że zmieniło na lepsze, to podstawa.A teray tzlko bd obserwowayuzcie pradu,a tak przy okazji mam taryfe c12a i prad budowlany i place 1kwh 40gr i 60 gr czy to normalna stawka?

tolekk
21-02-2009, 17:22
Terplace odwierty mam średnio 50-90m,w górnej częsci odwierty duży udział wody.Może podczas słabego przepływu woda obmarzła i to był powód niskiego zasilania?Czy jeżeli od odwiertów do budynku(rozdzielacza) mam średnią odległość 30m to wpływa na korzyść(doprwadzenie jest na głębokosci ok 2-2.5m)?

rwxw
21-02-2009, 23:41
W ostateczności mogę jeszcze odszukać rurki przy budynku przeciąć i końce każdej pętli połączyć. .......No i jeszcze dochodzi kwestia szczelności takich połączeń w funkcji czasu.
Przerobki zawsze mozesz zrobic. Na razie bym tez zaproponowal, zebys sprobowal napelnic kolektor - moze byc testowo woda, wymusil odpowiednio duzy przeplyw (np. docelowa pompa obiegowa + cos jeszcze np. jakas pompa do wody, jesli sama obiegowka nie da rady) i odpowietrzal. Zeby latwiej osiagnac wiekszy przeplyw lepiej to robic na raz dla jednej sekcji, przy zamknietych zaworach dla pozostalych. Odpowietrzyc zawsze sie uda - kwestia mocy pompy, ale jak to bedzie pozniej z ewentualnym samoczynnym zapowietrzaniem, gdy bedzie pracowac tylko obiegowka to zobaczysz i ewentualnie wtedy bedziesz sie martwic. Jak bedziesz na gotowo napelnial kolektor glikolem czy czyms innym np. alkoholem to do mieszania uzyj odstanej wody demineralizowanej np. z filtra RO, to moze sie nie bedzie wiele z tego wydzielac. Chyba ze kupisz jakis gotowy roztwor.
Co do ewentualnych ciec i polaczen, to jak zrobisz zgrzewane, to trwalosc powinna byc OK - tak lacza rury wodociagowe i gazowe kladzione w ziemi, wiec technologia jest sprawdzona. Natomiast polaczenia skrecane puszcza na 100%.

danielsq
22-02-2009, 12:34
Tak też zrobię niech tylko się ociepli. Czym się takie rury zgrzewa jak pytałem hydraulika to mówił że jeszcze nie słyszał o tym żeby ktoś takie rury zgrzewał bo wszyscy łączą na złączki skręcane i jest dobrze.

tolekk
22-02-2009, 14:20
Witam wszystkich!Tak myszkowałem sobie po zagranicznych forach i przeczytałem,iż przy większej mocy pompy DZ solanka wprawia się w przepływ turbulentny z laminarnego i wtedy z powodu innego zawirowanie w rurrze następuje lepszy odbiór ciepła z gruntu?Co Wy na to?To byłoby chyba wytłumaczeniem mojego nagłego wzrostu przepływu oraz temperatury DZ.Pozdrawiam
P.S Ale tu w niedziele cisza :wink:

tolekk
22-02-2009, 14:29
I tak przy okazji myszkowania 2 pytanie do wszystkich fachowców.Podobno temperaturę c.w.u mozna ustawić na 45c i tylko raz w tygodniu zrobic cykl "odlegioniziwania" na 60 c?Ma to jakis sens?I czy przede wszystkim nie stwarza zagrożenia zarażenia się legionellą?

hydrol
22-02-2009, 15:06
Witam wszystkich!Tak myszkowałem sobie po zagranicznych forach i przeczytałem,iż przy większej mocy pompy DZ solanka wprawia się w przepływ turbulentny z laminarnego i wtedy z powodu innego zawirowanie w rurrze następuje lepszy odbiór ciepła z gruntu?Co Wy na to?To byłoby chyba wytłumaczeniem mojego nagłego wzrostu przepływu oraz temperatury DZ.Pozdrawiam
P.S Ale tu w niedziele cisza :wink:
nie sądzę aby istotny wpływ miało zwiekszenie burzliwości przepływu, bo przepływy turbulentne to są w wymienniku ciepła a w kolektorze to laminarne bo średnica duża a prędkość mała. Co było przyczyną poprawy ? Moim zdaniem nastapiła samoregulacja hydrauliczna kolektora , poprzednio , przy mnieszym przepływie pewne jego pętle miały dużo mniejszy przepływ a teraz "ożyły" - tak też to opisał terplace - i to ma sens. Dlatego istotne jest bardzo symetryczne wykonanie kolektorów lub ich regulacja na podstawie pomiaru temperatury powrotu poszczególnych gałęzi.
Legionella od zawsze towarzyszyła ludzkości (nazwa od legionów rzymskich) , ale dopiero od kilku lat robi się wokół tego wielkie halo. Oczywiście można raz w miesiącu ustawić elektryczne przegrzanie wody do 70C ( 60 to za mało) o ile uwielbiasz prysznic w kabinie lub jakuzzi. W normalnej kąpieli nie ma zagrożenia ponieważ infekcja legionellą następuje wziewnie - czyli poprzez wdychanie rozpylonej wody :D A że legionella jest w każdj instalacji to fakt. Nie ma tylko tam gdzie nie było badania :D

klimaw
22-02-2009, 17:34
P.S Ale tu w niedziele cisza :wink:
Bo dzisiaj wszyscy są skacowani i odsypiają ostatnią sobotę kanawału-
te szalone balety z piszacym te słowa włącznie. :D :D :D

tolekk
22-02-2009, 17:44
Nie pijcie tyle chłopaki :lol: Na kaca najlepszy sok pomidorowy..
Na ile ustawiacie c.wu?

klimaw
22-02-2009, 17:55
U mnie 37*-50*. 8)

tolekk
22-02-2009, 18:10
co znaczy 37-50,w zależności od godzin?

klimaw
22-02-2009, 18:13
Niestety nie mogę sterować godzinowo CWU :cry: ( oprócz tzw. dodatkowej CWU ) , więc ten przedział temperatur jest po prostu utrzymywany 24h/doba.

tolekk
22-02-2009, 18:15
Muszę Wam powedzieć,że jak dla mnie forum jest bardzo przydatne.Np wyczytałem,iż pompy cyrkulacujne c.w.u mogę podłączyć pod inteleigentne sterowanie domu,a konkretnie pod czujki ruchu w łazienkach-włączają się tylko gdy jestem w łazience.Powoli zaczynam dostrzegać coraz więcej korzyści z inteligentnego sterowania domem.Akurat tutaj mam dobre doświadczenia jeżeli chodzi o wykonawcę i mogę spokojnie polecić,gdyby ktoś chciał.

tolekk
22-02-2009, 18:17
Niestety nie mogę sterować godzinowo CWU :cry: ( oprócz tzw. dodatkowej CWU ) , więc ten przedział temperatur jest po prostu utrzymywany 24h/doba.
Muszę zobaczyć czy w moim jak wy to mówicie "Wieśku" jest taka mozliwość,ale wydaję mi się,że tak

tolekk
22-02-2009, 18:24
A tak przy okazji,możecie mi doradzić,chće dokupić solary do podgrzewania c.w.u-warto zapłacić więcej za próżniówki-podobno w zimie mają jakąś wydajność.Ma ktoś z Was doświadczenie w tej materii?Myślałem o 2 panelach o powierzchni w sumie 5m2 na 2 domy(4 osoby dorosłe i 3 dzieci)?Sorry za pytanie nie w tym dziale,ale jakoś sie oswoiłem tutaj :D

klimaw
22-02-2009, 18:27
Stosowanie solarów wraz z PC jest raczej nieuzasadnione ekonomicznie-chyba nigdy się nie zwrócą. :cry:

rwxw
22-02-2009, 21:28
Czym się takie rury zgrzewa jak pytałem hydraulika to mówił że jeszcze nie słyszał o tym żeby ktoś takie rury zgrzewał bo wszyscy łączą na złączki skręcane i jest dobrze.
Do tego celu sa specjalne mufy elektrooporowe. Zwykly hydraulik mogl nie slyszec, bo maszynka do zgrzewania jest droga. Popytaj ekipy ktora pracuje w wodociagach lub gazowni, beda wiedziec co to takiego.
Co do zlaczek skrecanych to ja wpadlem na nieszczesliwy pomysl, ze sobie z nich zrobie kolektor zbiorczy w piwnicy. Mam 4 sekcje PE40 wiec myslalem ze skrece i bedzie spokoj. Kupilem zlaczki od kilku producentow, bo od jednego nie bylo wszystkich ksztaltow. Co sie jednak naklalem to moje. Co skrecilem, wpuscilem powietrze (2-3 bary), to syczaly albo sie rozlaczaly. Po kilkukrotnych rozkreceniach i skreceniach bylo OK. Jak napelnilem kolektor, to oczywiscie sie okazalo, ze z kilku kapie. Znow rozkrecanie, poprawki, skrecanie. Niektore zlaczki byly niereformowalne i musialem je wyrzucic. Wreszcie po wielu trudach zadzialalo. Jeden z hydraulikow mowil, ze zalezy na jaka partie i firme sie trafi wiec pod ziemie nie polecal. Mial racje. Stad nie widze zastosowania skrecanych zlaczek pod ziemia jesli instalacja ma byc szczelna. Do instalacji podlewania sie nadaja, ale do kolektora gruntowego z glikolem czy etanolem zakopanego na 2m nie za bardzo.

Inka Opole
22-02-2009, 21:56
Stosowanie solarów wraz z PC jest raczej nieuzasadnione ekonomicznie-chyba nigdy się nie zwrócą. :cry:


wszystko zalezy ile trzeba zaplacic za te solary..
dwa zalezy jaka ma sie instalacje
przy zyriusie ktory ma "bufor" 500litrowy i cenie za solary na poziomie 2-3tys zl (z dofianasowaniem)mysle ze sie oplaca
pozdr
rafal

fido
22-02-2009, 22:04
Inka
u mnie w gminie wyjdzie lepiej
70% dofinansowania
płącę około 3 tyś
ale musi firmie wykonawczej:
mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor
więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp
choć gdzie niegdzie finansują

terplace
22-02-2009, 22:10
Czym się takie rury zgrzewa jak pytałem hydraulika to mówił że jeszcze nie słyszał o tym żeby ktoś takie rury zgrzewał bo wszyscy łączą na złączki skręcane i jest dobrze.


Skręcane to sobie można zrobic w kotłowni bo tam można poprawić, ale nie pod ziemią.
Dobrze jest teraz, a ciekawe co będzie za kilka lat jak uszczelki się zestarzeją.

Są też kształtki HDPE do zgrzewania polidyfuzyjnego (zwykłą zgrzewarką jak do systemów PP). Ale aby zgrzew był pewny należy nabrać doświadczenia. Zgrzewanie PE jest znacznie trudniejsze niż zgrzewanie PP, a duże średnice to już zgrzewa się dość cieżko.
Tak przy okazji, to niestety widziałem także jak u-rury do odwiertów łączą na kształtki skręcane.

klimaw
22-02-2009, 22:10
Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D
Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:
Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

tolekk
22-02-2009, 22:11
Inka
u mnie w gminie wyjdzie lepiej
70% dofinansowania
płącę około 3 tyś
ale musi firmie wykonawczej:
mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor
więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp
choć gdzie niegdzie finansują

Wyjasnij mi to bliżej-gminy dofinansowują solary??W jaki sposób,zależy to od gminy?

tolekk
22-02-2009, 22:14
Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D
Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:
Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

Jak kupowałem w Viessmanie to mówiłem ,żeby zasobnik był przygotowany pod solary,i taki mam więc muszę dokupic "tylko" panele.Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

terplace
22-02-2009, 22:20
Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D
Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:
Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

Jak kupowałem w Viessmanie to mówiłem ,żeby zasobnik był przygotowany pod solary,i taki mam więc muszę dokupic "tylko" panele.Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

Musisz dokupic:
- instalację miedzianą lutowaną na twardo (materiały + robocizna)
- pompę obiegową,
- sterownik instalacji solarnej (chyba że PCi ma mżliwośc sterowania solarami),
- glikol
- armaturę.

Koszty tego z robocizną będą zbliżone albo wyższe od kosztów samych paneli.

tolekk
22-02-2009, 22:32
Jak juz wczesniej pisałem będą one słuzyły na 2 domy i basen,więc zuzycie c.w.u będzie znaczne.Zaciekawiło mnie to dofinansowanie.terplace wiesz cos na ten temat?

a&zb
22-02-2009, 22:33
Nie pijcie tyle chłopaki :lol: Na kaca najlepszy sok pomidorowy..
Na ile ustawiacie c.wu?

45st.C

Inka Opole
22-02-2009, 22:35
Inka
u mnie w gminie wyjdzie lepiej
70% dofinansowania
płącę około 3 tyś
ale musi firmie wykonawczej:
mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor
więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp
choć gdzie niegdzie finansują

U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku a jako ze faktury mam z zeszlego to o dofinansowaniu do PC moge zapomniec..zostaja tylko solary
tez mam przygotowana instalacje pod solary..u przedstawiciela hewalexa wstepnie mi wycenili na okolo 7tys brutto minus znizka minus dofinansowanie wyjdzie ponizej 3 tys
3 plaskie plus elektronika ,mocowania,glikol..komplet i montaz oczywiscie
zastanawiam sie tylko czy trzy panele to nie jest za malo na bufor 500litrowy? w wiekszosci przypadkow polecaja okolo 300 litrow

tolekk
22-02-2009, 22:35
Nie pijcie tyle chłopaki :lol: Na kaca najlepszy sok pomidorowy..
Na ile ustawiacie c.wu?

45st.C

Widzę,że pomału wszyscy dochodza do siebie po weekendzie..

a&zb
22-02-2009, 22:40
W ramach karnawałowego szaleństwa elektryk mi wczoraj założył podlicznik (Bonetko, jeszcze raz dziękuję!). Mruga jak mała dyskoteka :D . Za jakiś tydzień opublikuję pierwsze wyniki.

tolekk
22-02-2009, 22:44
W ramach karnawałowego szaleństwa elektryk mi wczoraj założył podlicznik (Bonetko, jeszcze raz dziękuję!). Mruga jak mała dyskoteka :D . Za jakiś tydzień opublikuję pierwsze wyniki.
Jaki podlicznik założyłes,elektroniczny?

a&zb
22-02-2009, 22:59
W ramach karnawałowego szaleństwa elektryk mi wczoraj założył podlicznik (Bonetko, jeszcze raz dziękuję!). Mruga jak mała dyskoteka :D . Za jakiś tydzień opublikuję pierwsze wyniki.
Jaki podlicznik założyłes,elektroniczny?

Ma napis elFF LE-03 i pasuje do szyny w skrzynce.

kosmo77
22-02-2009, 23:00
U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku

Ktoś może wyjaśnić dlaczego publiczne pieniądze są przeznaczane na dofinansowanie prywatnej inwestycji w ogrzewanie? Rozumiem że jak dają to trzeba brać, ale to jest po prostu okradanie podatników. No bo raczej nie jest to inwestycja w dobro publiczne gminy i nikt na tym nie skorzysta poza właścicielem domu. Ech, wszędzie cholerny socjalizm...

fido
22-02-2009, 23:03
gmina ma fondusze ze szwajcarii na dofinansowanie
nie wiem dokładnie jak bo dopiero to trwa
i zebrali 3000 chętnych
to dobrze bo jakby było mało chętnych to program by nie przeszedł

RAPczyn
22-02-2009, 23:05
A tak przy okazji,możecie mi doradzić,chće dokupić solary do podgrzewania c.w.u-warto zapłacić więcej za próżniówki-podobno w zimie mają jakąś wydajność.Ma ktoś z Was doświadczenie w tej materii?Myślałem o 2 panelach o powierzchni w sumie 5m2 na 2 domy(4 osoby dorosłe i 3 dzieci)?Sorry za pytanie nie w tym dziale,ale jakoś sie oswoiłem tutaj :D
...
Jak juz wczesniej pisałem będą one słuzyły na 2 domy i basen,więc zuzycie c.w.u będzie znaczne.Zaciekawiło mnie to dofinansowanie.terplace wiesz cos na ten temat?
...
Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

Przy 7 osobach korzystających z c.w.u. potrzeba około 8m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC (+/-25%). Do tego basen kryty z przykryciem ok.: pow. basenu * 0,2 = pow. kolektora (+/-25%) lub basen otwarty z przykryciem ok. pow. basenu * 0,4 = pow. kolektora (+/-25%).

Zdecydowanie kolektory próżniowo rurowe CPC.
W piątek na 3,5m^2 kolektora netto dostarczyło u nas 7kWh, a na innej instalacji (4,5m^2 netto) podczas zabaw temperatura doszła do ~284stC.

a&zb
23-02-2009, 00:04
U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku

Ktoś może wyjaśnić dlaczego publiczne pieniądze są przeznaczane na dofinansowanie prywatnej inwestycji w ogrzewanie? Rozumiem że jak dają to trzeba brać, ale to jest po prostu okradanie podatników. No bo raczej nie jest to inwestycja w dobro publiczne gminy i nikt na tym nie skorzysta poza właścicielem domu. Ech, wszędzie cholerny socjalizm...

Skoro prywatne pieniądze podatników mogą być wydawane na cele publiczne to dlaczego nie może być odwrotnie? Może zamiast budować za grube miliardy kolejną elektrownię lub rurociąg, taniej jest dofinansowywać obywatelom instalacje zapewniające zmniejszenie zapotrzebowania na płatną energię? Tym bardziej, że miliardy wydane na inwestycje energetyczne też trafią do prywatnych kieszeni a za energię i tak zapłacimy, też prywatnej spółce.

ppiszc
23-02-2009, 09:05
Stosowanie solarów wraz z PC jest raczej nieuzasadnione ekonomicznie-chyba nigdy się nie zwrócą. :cry:


wszystko zalezy ile trzeba zaplacic za te solary..
dwa zalezy jaka ma sie instalacje
przy zyriusie ktory ma "bufor" 500litrowy i cenie za solary na poziomie 2-3tys zl (z dofianasowaniem)mysle ze sie oplaca
pozdr
rafal

Ale to tylko bufor: za te 2-3 tysiace trzeba kupic solary, pompe, jakies naczynie wzbiorcze, sterownik i troche rurek w otulinie (zakladam ze calosc instaluje samemu). Chyba to jest niemozliwe zeby sie zmiescic w 2-3tys z taka lista zakupow (no chyba ze ktos zna jakis tani chinski sklep wysylkowy:) )
Jak chce sie miec solary to trzeba bylo zainwestowac w piec na ekogroszek - wtedy granica oplacalnosci by byla wyzej i dalo by sie kupic solary :)

Pzdr,
ppiszc

Inka Opole
23-02-2009, 09:23
Ale to tylko bufor: za te 2-3 tysiace trzeba kupic solary, pompe, jakies naczynie wzbiorcze, sterownik i troche rurek w otulinie (zakladam ze calosc instaluje samemu). Chyba to jest niemozliwe zeby sie zmiescic w 2-3tys z taka lista zakupow (no chyba ze ktos zna jakis tani chinski sklep wysylkowy:) )
Jak chce sie miec solary to trzeba bylo zainwestowac w piec na ekogroszek - wtedy granica oplacalnosci by byla wyzej i dalo by sie kupic solary :)

Pzdr,
ppiszc

:)
jakbys czytal dokladnie to te 2-3 tys za kompletne solary to cena z dofinasowaniem z gminy
rafal

klimaw
23-02-2009, 10:20
...dofinansowywać obywatelom.
a@zb-dałeś czadu , że poczułem sie jak w klimatach MISIA!!!

Zdanek
23-02-2009, 10:29
Zdanek szkoda , ze nie czytasz nas na bieżąco ..było tu tyle razy to mówione i Hydrolek nawet to podkreślał ...

Tak się składa że czytam na bieżąco i przeczytałem cały wątek, jakoś sobie nie przypominam że było to opisane :cry:

fido
23-02-2009, 10:47
aby rozwiać wątpliwości
3 tyś płaci klient
reszte dofinansowuje szwajcarski i być może polski podatnik

Zdanek
23-02-2009, 10:56
Powietrze "wędruje" do góry, więc musisz tak przeanalizować (i wykonać każdy fragment rurociągu) aby powietrze miało możliwość "powędrowania" samoczynnie do góry. Całość musi się wznosić w kierunku domu. Rozdzielacze muszą mieć odpowietrzniki i być ustawione nie w poziomie, ale lekko odpowietrznikiem do góry. To samo dotyczy rur w kotłowni. Muszą one być prowadzone ze spadkami w taki sposób, aby powietrze poszło do góry. A w najwyższym punkcie musi być odpowietrzenie. To samo dotyczy rurociągów od strony dz. Chodzi o to aby było dobrze (ze spadkami) a nie ładnie (równolegle do połogi). Inaczej - puszczając kulkę w dowolnym punkcie instalacji dz powinna ona dotrzeć do najdalej oddalonego fragmentu wymiennika tylko za sprawą grawitacji (bez "pomocy bezwładności"). Oczywiście niczego tam nie wrzucaj - chodzi tylko o proces myślowy.

Dzięki za wyjasnienie :)

a&zb
23-02-2009, 11:00
...dofinansowywać obywatelom.
a@zb-dałeś czadu , że poczułem sie jak w klimatach MISIA!!!

Sugerujesz, że już wtedy mieliśmy społeczeństwo obywatelskie - inaczej :wink: ?

klimaw
23-02-2009, 11:08
Nie nic nie sugeruję-po prostu się uhahałem , bo Miś mi się przypomniał jak napisałeś"obywatelom". :D :D :D

ppiszc
23-02-2009, 11:31
:)
jakbys czytal dokladnie to te 2-3 tys za kompletne solary to cena z dofinasowaniem z gminy
rafal

No fajnie by bylo miec takie dofinansowanie (nie wszyscy maja): bo jezeli go nie ma to solary sie nie opacaja!

Pzdr,
ppiszc

mery26
23-02-2009, 11:52
No fajnie by bylo miec takie dofinansowanie (nie wszyscy maja):
...bo sie gminom projektów pisać nie chce :cry:
albo nie ma kto pisać :cry:

klimaw
23-02-2009, 12:36
No dobra-bierzemy się za solary. :o
Też się nad nimi zastanawiałem , ale odrzuciłem jako nieopłacalne-dlaczego? :o
Moja PC teraz w sezonie zużywa dziennie 15 kWh i pracuje średnio około 10h/doba.
Odczytuję ze sterownika , że czas pracy na CWU jest około 2h/doba , czyli na CWU zużywa 3kWh dziennie.
Miesięcznie więc jest to 90 kWh.(wiem , że mocno upraszczam , ale chodzi o rząd wielkości).
Latem te wielkości jeszcze spadną bo podniesie się temp. DZ. :D
No więc kosztowo wychodzi to 90kWh x 0,23 gr/kWh=20,70 zł/miesięcznie za CWU.
Dlaczego 0,23 gr/kWh-bo jest to cena w taryfie nocnej ( przy rozliczeniu dwutaryfowym) i bez problemu można ustawić PC do pracy ( mówimy o lecie) na CWU w taniej taryfie. 8)
U mnie baniaczek VPA300/200 i starcza na dobę dla czterech osób.
Jedźmy dalej. :wink:
Biorąc po uwagę to, że solary pracują na CWU średnio 6 miesięcy w roku ( też wiem , że upraszczam) mamy 6x20,70=124,20 .Tyle kosztuje mniej więcej ogrzewanie CWU przez PC w ciągu 6 miesięcy.
Niech nawet dla równych rachunków będzie 150 zł. :P
Niech nawet solary kosztują tylko 3000zł w co nie wierzę. :cry:
Zwrot nakładów inwestycyjnych na solary wyniesie 3000/150=20 LAT.
A gdzie koszt eksploatacji solarów(glikol,energia dla pompek),serwisowanie itp.
Może opłaca się solary dla ogrzewania basenu przydomowego jak ma tolekk ale w/g mnie do CWU jest to nieporozumienie. :P
Jak popełniłem gdzieś błąd w rozumowaniu to poproszę o sprostowanie. :cry:

HenoK
23-02-2009, 12:59
Jak popełniłem gdzieś błąd w rozumowaniu to poproszę o sprostowanie. :cry:Drobny błąd, a właściwie uproszczenie popełniasz licząc, że PCi cały czas ma taka samą moc. Jeżeli w ciągu doby zużywasz 15kWh przy 10h pracy PCi, to średnia moc jest 1,5kW. Jednak przy podgrzewaniu cwu COP PCi spada i pobiera ona większą moc, zaś przy opgrzewaniu domu COP rośnie i PCi pobiera mniej energii. Jak bym do obliczęń przyjął 1,4kW przez 8h - ogrzewanie i 1,9kW przez 2h przy podgrzewie cwu (razem też daje 15kWh i 10h pracy PCi). Tak więc latem możesz się spodziewać zuzycia 3,8 x 30 =114kWh x 0,23zł/kWh = 26,22 zł. Przez 6 miesięcy da to kwotę 157,32 zł. Dużo się pewnie nie mylisz.
Większe COP poza sezonem grzewczym jest też częściowo prawdziwe, bo w maju i czerwcu grunt jest jeszcze chłodny.

bonetka
23-02-2009, 13:07
Hydrolku.... nareszcie :D
Zdanek ...rzeczywiście o kotłowni nie było ( jak układać rury ) ale o kolektorze jak układać było i nawet ja zdjęcia powklejałam ( spadek od domu ) a Hydrolek tłumaczył ( duzo tego a ja wykasowałam taką swoją wyszukiwarkę i :cry: .....ostatnio przy okazji tego art. W Globe Energia ...

bonetka napisał:
4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )
To też oczywiste przy bezpośrednim. Chodzi o powrót oleju do sprężarki.

A&zb
ciesze się że nareszcie podłączone :)
Tolekk
najważniejsze , że zaczęło pracować i miejmy nadzieję że będzie już dobrze...
Inko
i co ? nie można coś zadziałać z tym ze od tego roku ? to dofinansowanie ....bo to niesprawiedliwie troszkę :cry: a co się liczy? data instalacji oddania do użytku ?....czy coś innego ? a będą to sprawdzać ..kto? , kiedy? ...

klimaw
23-02-2009, 13:09
Bonetko
Długo cię nie było-kacyk może? :D

Inka Opole
23-02-2009, 13:18
Inko
i co ? nie można coś zadziałać z tym ze od tego roku ? to dofinansowanie ....bo to niesprawiedliwie troszkę :cry: a co się liczy? data instalacji oddania do użytku ?....czy coś innego ? a będą to sprawdzać ..kto? , kiedy? ...

no niestety:(
liczy sie data wystawienia faktury a jako ze byly wystawione pod koniec zeszlego roku to tylko mozna sie pozloscic
pozdr
rafal

Inka Opole
23-02-2009, 13:27
co do wyliczen na solary to z grubsza sie zgadza ale:
trzeba wziasc pod uwage ze przynajmniej w okresie przejsciowym solary oprocz cwu pomoga mi przy ogrzewaniu (zawsze kilka KW dodatkowo:)
z energia elektryczna jest jak jest nikt nam nie zagwarantuje jakie beda ceny za lat 5

klimaw twoja PC bierze malo tylko 1,5kW moja o troszke wiecej wiec juz sie zmieniaja wyliczenia..a w cene np 3 tys czemu nie wierzysz?
dofinasowanie masz srednio w przedziale od 50 do 75 % ceny solarow znasz latwo policzyc..
mysle ze przy cenie 2-3tys malo osob by sie zastanawiala tez sensownoscia zakupu:) w koncu realne oszczednosci sa..
ludziska wydaja o wiele wiecej na rzeczy ktore tylko generuja koszty a nie zastanawiaja sie czy im sie to oplaci:)
rafal

klimaw
23-02-2009, 13:45
Inka
Żeby ci pomogło w CO musisz mieć inny kształt instalacji. :o
Jak łączysz PC,solar,CWU i CO?
Zmienia się mocno koszt inwestycji w solar-dochodzą dodatkowe wcale nie tanie elementy. :cry:
Jeśli twoja PC bierze więcej kWh, to po prostu szybciej dogrzeje baniak z CWU. 8)
Wyjdzie na to samo.
Z cenami energii jasne , że nie wiadomo ale nie może być przesady , bo ludzie nie wydolą. :cry:

bonetka
23-02-2009, 13:53
Kilmawku
ja jestem całkowity abstynent ale zawsze się świetnie bawię i bez tego :D ( wiesz ja wesołek z urodzenia )
ale chora jestem bo w sobotę jakiś artysta otworzył okno niedaleko mnie :cry: zamiast zdjąć tę swoją marynarę .( jakaś watolinowa była :lol: szkoda że paltota nie założył :lol: i może kalesonki miał a wiadomo :D
Inko
to wieka szkoda .......
kiedyś już tu pisałam ....Ktoś kto miał Nibe założył sobie po pewnym czasie solary ...jaka oszczędność na rok ? 50 pln ......w stosunku do samej PC którą miał
U Inki jest inna sprawa ......dlatego ,że tam ten grunt może się bardziej regenerować gdyby miała solary .....i wtedy system ze względu na sezonowe wykorzystanie DZ mógłby być analogiczny w pewnym stopniu do CK.

bardzo nie, bo cwu to 20 % a co 80 % ale troszkę poza tym wszystko jest brane z jednego zbiornika ( co +cwu ) i coś co dodatkowo zasili zb. z innego żródła niż PC ( nie będzie ciągnęło z DZ ) jest pożądane ...

Inka Opole
23-02-2009, 13:57
Inka
Żeby ci pomogło w CO musisz mieć inny kształt instalacji. :o
Jak łączysz PC,solar,CWU i CO?
Zmienia się mocno koszt inwestycji w solar-dochodzą dodatkowe wcale nie tanie elementy. :cry:
Jeśli twoja PC bierze więcej kWh, to po prostu szybciej dogrzeje baniak z CWU. 8)
Wyjdzie na to samo.
Z cenami energii jasne , że nie wiadomo ale nie może być przesady , bo ludzie nie wydolą. :cry:

czemu inny ksztalt instalacji?
zbiornik 500litrowy z dwoma wezownicami jedna od PC druga od solarow
CWU przeplywowo a CO juz normalnie..czyli instalacja jak najbardziej prawidlowa przynajmniej wg mnie i nie wiem jakie jeszcze tu elementy trzeba by dokladac

w sumie fakt z ta moca i dogrzaniem CWU:)

a myslisz ze energetyka sie przejmie? zobacz co zrobili z pradem dla firm..a teraz ciagle naciskaja na podwyzki pradu dla domowych..jedynie po staremu ma zostac dla osob zuzywajacych nie wiecej niz 1500kW rocznie
a tyle to ja w miesiac zuzyje
rafal

Inka Opole
23-02-2009, 14:04
kiedyś już tu pisałam ....Ktoś kto miał Nibe założył sobie po pewnym czasie solary ...jaka oszczędność na rok ? 50 pln ......w stosunku do samej PC którą miał
U Inki jest inna sprawa ......dlatego ,że tam ten grunt może się bardziej regenerować gdyby miała solary .....i wtedy system ze względu na sezonowe wykorzystanie DZ mógłby być analogiczny w pewnym stopniu do CK.

macie racje ze oszczednosci z solarow przy PC sa niewielkie:) ja sie z tym zgadzam i przy tych cenach nie zamontowalbym sobie ich ale juz przy cenie 2-3tys staje sie to interesujace
panowie i panie
ile kosztuje centralny odkurzacz..czy sie zwraca a mimo to ludzie montuja..
sam mam przygotowana instalacje pod centralny ale odkurzacza jeszcze nie zakupilem i szczerze mowiac wole wydac na solary niz na odkurzacz..tu przynajmniej mam "jakies" oszczednosci no i to o czym bonetko piszesz regeneracja gruntu choc nie fachowo podejrzewam ze w lecie ta nasza PC pracujaca na potrzeby CWu specjalnie nie przeszkadza w regeneracji
pozdr
rafal

klimaw
23-02-2009, 14:08
zbiornik 500litrowy z dwoma wezownicami jedna od PC druga od solarow
CWU przeplywowo a CO juz normalnie...

Chyba mam zaćmienie. :oops:

Rozumiem to tak.
Masz zbiornik 500l i dwie wężownice(solar+PC).CWU z tego przepływowo. 8)

Wychodzi mi na to , że jest to zbiornik do grzania CWU dwoma niezależnymi źródłami.Dotąd rozumiem , a dalej już nie.

Jak więc solar pomaga w CO? :o

Inka Opole
23-02-2009, 14:12
Chyba mam zaćmienie. :oops:

Rozumiem to tak.
Masz zbiornik 500l i dwie wężownice(solar+PC).CWU z tego przepływowo. 8)

Wychodzi mi na to , że jest to zbiornik do grzania CWU dwoma niezależnymi źródłami.Dotąd rozumiem , a dalej już nie.

Jak więc solar pomaga w CO? :o

hehehe
no dobra
500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU
rafal

klimaw
23-02-2009, 14:27
No teraz zatrybi :D ło.
Masz więc 3 wężownice.
W takim razie do jakiej temp. grzejesz baniak by uzyskać przepływowo zadowalającą temp CWU?

terplace
23-02-2009, 14:29
hehehe
no dobra
500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU
rafal

A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

klimaw
23-02-2009, 14:33
W takim razie do jakiej temp. grzejesz baniak by uzyskać przepływowo zadowalającą temp CWU?

terplace
Też to miałem na myśli , dlatego powyższe pytanie.

Zdanek
23-02-2009, 14:37
500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU
rafal

Zgadza się tak jest w Nibe i to rozwiązanie już wałkowaliśmy na forum. Zbiornik się nazywa VPas i ma 300l CWU i 450l CO. Jest tam grzałka elektryczna i 2 wężownice.

Kilka miesięcy temu pisałem o tym rozwiązaniu iż chcę taki zbiornik zrobić i czekać na dotację na solary, (wszyscy mnie zrugali ze nieopłacalne a teraz prosze ile osób ma zbiorniki z dodatkową wężownicą :) ) ale trzeba pamietać że tak duzy bufor wody CWU trzeba cały czas utrzymywać na odpowiedniej temperaturze - tu też będą straty, może jednak lepiej zintegrowaną pompę tak jak ma Black&Zaba wtedy nie ma solarów, ale i nie ma strat na utrzymywaniu tak dużego bufora.

Jak z wyliczeń Henok z tych 157zł odjąłbym z 27zł na te straty. Jest to na granicy opłacalności więc trzeba dokładnie policzyć. Oczywiście opłacalność zależy też od ilości zużycia CWU a więc wielkości rodziny i preferencji - jest to bardzo indywidualne
Ja mam jeszcze trochę czasu na decyzję ale wiem na pewno gdyby była dotacją to wziąłbym ją na ogniwa fotowltaiczne lub wiatrak (w zależności od warunków) niż na solary.

ps. Acha plusem tego bufora byłoby dogrzewanie wody wtedy gdy prąd jest najdroższy a więc w dzień jak świeci słoneczko 8)

Inka Opole
23-02-2009, 14:45
No teraz zatrybi :D ło.
Masz więc 3 wężownice.
W takim razie do jakiej temp. grzejesz baniak by uzyskać przepływowo zadowalającą temp CWU?

hehe dokladnie trzy:)
a CWU przy grzaniu PC do 37 stopni mam na poziomie 70-80stopni
oczywiscie jakis tam czas..przy duzym zuzyciu natepuje spadek temp

to tez jest zwiazne z tym ze teraz codzi Co w lecie bedzie trzeba podniesc temp do 42 na PC
pozdr
rafal

Zdanek
23-02-2009, 14:48
A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

Jak solary działają bo jest słońce to same zyski 8)

No ale jak słońca nie ma to COP CWU spadnie bo utrzymujesz większy bufor, COP CO powinien być bez zmian bo po podgrzaniu CWU do zadanej temperatury zawór przerzuci wodę CO z pominięciem bufora bezpośrednio na podłogówkę a wię wtedy strat COP nie będzie :)

Inka Opole
23-02-2009, 14:49
A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

ok przyznaje jestem laikiem w tej dziedzinie i nie za bardzo kumam czemu?
jezeli solar podniesie mi temp w zbiorniku o 20 stopni ponad temp zadana na PC to po prostu PC mi sie nie wlaczy dopoty dopoki temp nie spadnie lub ewentulanie solar bedzie wspomagal w drogiej taryfie wtedy gdy czesto moja PC nie pracuje..
jakie to ma w tym momencie przelozenie na COP PC nie rozumiem wydawalo mi sie ze to pomoze a nie przeszkodzi..moze ktos mi to lopatologicznie wytlumaczyc?
rafal

sSiwy12
23-02-2009, 14:52
Tylko dopowiem, że Inka ma "patent" tj. PCi z bezpośrednim skraplaniem, a zasobnik jest integralną częścią tej PCi.

terplace
23-02-2009, 14:52
A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

Jak solary działają bo jest słońce to same zyski 8)

No ale jak słońca nie ma to COP CWU spadnie bo utrzymujesz większy bufor, COP CO powinien być bez zmian bo po podgrzaniu CWU do zadanej temperatury zawór przerzuci wodę CO z pominięciem bufora bezpośrednio na podłogówkę a wię wtedy strat COP nie będzie :)

No ale ty mówisz o innym układzie, takim w którym Solary nie wspomagają CO. A to co napisałem odnosi się do układu jaki ma Inka

Inka Opole
23-02-2009, 14:56
Kilka miesięcy temu pisałem o tym rozwiązaniu iż chcę taki zbiornik zrobić i czekać na dotację na solary, (wszyscy mnie zrugali ze nieopłacalne a teraz prosze ile osób ma zbiorniki z dodatkową wężownicą :) )

ps. Acha plusem tego bufora byłoby dogrzewanie wody wtedy gdy prąd jest najdroższy a więc w dzień jak świeci słoneczko 8)

jakos ten watek chyba pominalem
duzo osob z ziriusem ma dwie wezownice zakupione czesc osob uzywa ich z solarami:)
generalnie solary sa za drogie do PC ale...to juz indywidualne decyzje
co do fotowalniki czy wiatrakow..to pierwsza jest za droga do zyskow a druga coz za malo u mnie wieje:( i tez do najtanszych nie nalezy
rafal

fido
23-02-2009, 15:03
rafal
pewnie im oto chodzi że dla CWU musisz utrzymywać wyższą temp niż dla CO

ja powiem wam tak dołożyłem 500 zł i wkopałem dodatkową wężownicę do DZ
będą solary to wpuszczę tam troche ciepła - obrócę pompką raz na jakiś czas i zamiast łądować np 20 st do bufora gdzie jest to nieopłacalne - zrzucę do DZ
inne zastosowanie

inne zastosowanie dodatkowej wężownicy?
chłodzik latem - wymiannik i wpuszczenie do wentylacji porzez nagrzewnicę

Inka Opole
23-02-2009, 15:10
rafal
pewnie im oto chodzi że dla CWU musisz utrzymywać wyższą temp niż dla CO



no tak ale jak doskonale wiesz w naszym przypadu masz mala zdolnosc o decydowaniu o temp CWU ona jest niejako automatycznie powiazana z temp CO a w buforze masz warstwowy rozklad temp..
dlatego dalej nie rozumiem czemu solary maja mi zepsuc COP PC
wydaje mi sie ze momencie takie "patentu" czyli polaczeniu CWU i CO razem jest on juz w jakims stopniu zepsuty i dolozeniu solarow nic tu nie zmieni poza "darmowym" dostarczeniu energi slonecznej
rafal

bonetka
23-02-2009, 15:21
Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'
tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....
Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

chyba że z solarów wpadałby nizsza niż jest na dole zb. ..wtedy chłodziłaby zbiornik

Zdanek
23-02-2009, 15:29
No ale ty mówisz o innym układzie, takim w którym Solary nie wspomagają CO. A to co napisałem odnosi się do układu jaki ma Inka

Acha, to sorki, ja w Nibe zastanawiam się czy dało by radę mieć sam zbiornik i grzac tylko grzałką w nocy i czekać na dotację. A jak się pojawią dotacje to za dotację kupić pompę i zrobić dolne źródło :))


Jak myślisz dam radę samą grzałką i ewentualnie kominkiem z DGP ? :) Dom powiedzmy że będzie energooszczędny, ale nie pasywny

Inka Opole
23-02-2009, 15:30
Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'
tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....
Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

dokladnie bonetko
w tej PC sterowanie na nocne taryfy rodzi czasami problem dla CWU bo odpalenie CO po 10 godzinach "nie pracy" wyssie cale cieplo i troche mija zanim jest wrzatek
dlatego solary wg mnie byly tu idealnym uzupelnieniem na dzien i droga taryfe
rafal

zeby nie wpadala nizsza z solarow (bo to fakt moglby byc problem)to potzrebujemy elektronik/czujnikow tempi ktora tym bedzie sterowac:)

terplace
23-02-2009, 17:56
Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'
tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....
Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

chyba że z solarów wpadałby nizsza niż jest na dole zb. ..wtedy chłodziłaby zbiornik

Jak solary będą dostarczały energię to będą podnosiły temp. zbiornika. Jak podniesie się temp. zbiornika, to wzrośnie temp. skraplania, bowiem woda przy skraplaczu będzie miała temp. wyższą. A chwilowa temp. skraplania jest uzależniona od aktualnej temp. w zbiorniku. Jeśli solary bedą pracowały równolegle z PCi to temp. skraplania będzie wyższa. Oczywiście, że ktoś może powiedzieć że szybciej się osiągnie temp. z zbiorniku (dostarczy więcej energii do budynku) i PCi będzie pracowała krócej (choć z niższym COP). Ale jest jedno ale. To że w takim układzie jest cwu to zasługa tzw. odzysku ciepła przegrzania ze strony tłocznej. Jak solar będzie wyręczał PCi, to ta będzie pracowała krócej, co może spowodować mniejszą ilość tego ciepła (o wysokiej temp.) na górze zbiornika. Co więcej może dojść do takie sytuacji, że nie będzie cwu, bo np. pracujący solar podniesie temp. do 50stC, a termostat PCi nie będzie załaczał grzania zbiornika, bo będzie uważał że jest ok. Na górze nie będzie wtedy 70 czy 80 stC (kiedy pracuje PCi), ale np. 53stC, co może okazać się temperatura za niską (bo to jeszcze nie cwu - cwu trzeba dopiero podgrzać przepływowo w wężownicy).

bonetka
23-02-2009, 18:54
Wszystko to jak najbardziej prawda ...ale czy nie myślisz że skoro oni mają to w ofercie fabrycznej to zestaw czujników jakoś to precyzyjnie reguluje że nie może dojść do sytuacji że podnosi temp. do 50 bo musi być jako constans 75 na górze w zbiorniku i brakującą musi dostarczyć ....( tam są dwa czujniki temp o ile pamiętam na dole i górze zbiornika i PC kontroluje te temp. ) .
poza tym tam najważniejszą sprawą jest temp. zbiornika dopiero woda w wężownicy cwu przepływająć z dołu do góry w tej temp się nagrzewa...
Można byłoby się też zastanowić czy krócej z mniejszym COP = ( >) dłużej z większym bez solarów....

terplace
23-02-2009, 19:28
Wszystko to jak najbardziej prawda ...ale czy nie myślisz że skoro oni mają to w ofercie fabrycznej to zestaw czujników jakoś to precyzyjnie reguluje że nie może dojść do sytuacji że podnosi temp. do 50 bo musi być jako constans 75 na górze w zbiorniku i brakującą musi dostarczyć .....
poza tym tam najważniejszą sprawą jest temp. zbiornika dopiero woda w wężownicy cwu przepływająć z dołu do góry w tej temp się nagrzewa...
Można byłoby się też zastanowić czy krócej z mniejszym COP = dłużej z większym bez solarów....

Na pewno z mniejszym COP i z solarami taniej bo en. z solarów prawie darmo. Ale spada komfort korzystania z cwu. A jak chcemy zachować komfort to musimy podnieść temp. zadaną. A wtedy spada COP a "wykorzystanie" solarów także spada. Czyli "kręcimy się w kółko". Cały problem z tym, że ta gorąca woda na górze zbiornika jest przygotowywana w zasadzie przy okazji i jako tako nie ma kontroli nad tym procesem, gdyż kontrolujemy temp. niżej (bo większość mocy jest dostarczana pod niższą temp.). Temp. cwu jest kontrolowana tylko pośrednio.
Chyba że faktycznie układ jest bardziej złożony od strony kontroli procesu i automatyki, ale wątpię....patrząc na tą PCi. Tutaj raczej wszystko jest nastawione na maksymalne uproszenie sterowania i automatyki.

hydrol
23-02-2009, 20:33
wątek "obywatelski" wspaniały. Niestety coraz więcej "Misia" w naszym społeczeństwie obywatelskim. Solary wcale nie są tanium źródłem energii ani tym bardziej ekologicznym. Nie są tanim bo ich wykorzystanie do produkcji ciepłej wody na potrzeby mieszkaniowe jest tak znikome, że koszt c.w.u. liczony z kosztami inwestycji bije na głowę wszystkie inne źródła z prądem włącznie. Do tego przydatne tylko przez 6 miesięcy, a do c.o. to wcale bo jak juz "mogą" to nie ma potrzeby :lol: . Latem dochodzi jeszcze problem zrzutu nadmiaru ciepła - a to dodatkowy wydatek energetyczny.No i pogarsza zwrot kapitału z pompy ciepła :D .
Jednym zdaniem : ciepło z pompy jest tak tanie że nic już się nie opłaca :lol: .
A jak inne misiowe źróła ? Wiatraki to już kompletna porażka. Propaganda mówi o darmowej energii, podczas gdy jest 2-3 krotnie droższa niz z konwencjonalnej elektrowni a i mimo to zainwestowany kapitał zwraca się po 15 latach kiedy wiatrak jest juz złomem, albo jest juz tak przestarzały technologicznie, że nikt już na niego nie chce patrzeć. Podobne rachunki mozna zrobic od strony ekologicznej porównując ilości emisji CO2 z klasycznych źródeł i emisję CO2 potrzebną na wyprodujowanie "ekologicznego" źródła np. minimalnie wykorzystywanych solarów.
I tu jest właśnie ta paranoja całkiem jak z "Misia". "Mis" ma byc drogi i zaawansowany technologicznie bo po odbudowaniu go odpwiednią propagandą "ciemny lud to kupi". To prawo rynku.

klimaw
23-02-2009, 20:37
hydrol
Nareszcie ktoś walnął piąścią w stół, aż się Miś zatrząsł. :D :lol: :D
Dzięki. 8)

swimmer
23-02-2009, 20:45
no to jak pisałem, że się pochwale to się pochwalę... :lol: Wczoraj spisałam licznik: I - 523 kWh, II - 1351 kWh za okres od 22.12 do 22.02. cały dom, bo niestety nie mam podlicznika na pompy :cry: Myślę jednak, że jak na V strefę - suwalszczyzna i na zeszłe mrozy to całkiem niezły wynik? dom 156m i standard wyposażenia czyli to "co mają wszyscy". No nie ja nie mam reku :roll: Bonetka jak to się ma do Twoich wyliczeń odnośnie prądu sprzed dwóch??? :wink: stron?

klimaw
23-02-2009, 20:50
Na miecha wychodzi około 950kWh za całą chatkę.
Jak dla mnie to bardzo dobry wynik :D , ale 2 strony temu braliśmy z podliczników. :cry:

bonetka
23-02-2009, 21:37
Thermogolv ....to prosta PC pod tym względem.
Ciekawe jak grzeją użytkownicy , czy ktoś badał jaką temp. ustawiają na czujniku ( 43 bez solarów ) z solarami ? ......co jak nie ma słońca zmieniają ustawienia, jak często .? . a czy jakoś mierzą COP i resztę ....i mam nadzieję że maja jakieś zabezpieczenia na wypadek np. pomyłki w ustawieniu ( wysokie parametry PC więc i duże przegrzanie ) i jeszcze dodatkowo ciepło z solara .....jaką temp. max można mieć w zbiorniku ? .....gdyby nie można było do zb.PC to do DZ....

wiatraki ...pomijając wszystko inne to nie tak łatwo go postawić...
Swimmer ...to dobry wynik .....szkoda ze nie można oddzielić samej PC ..bo miejsce jakieś punktowane by się znalazło :D

rwxw
23-02-2009, 22:04
no to jak pisałem, że się pochwale to się pochwalę...
A moze ja tez... Jakos tak zaczalem tu troche pisac, ale nie przedstawilem swojego rozwiazania, moze komus sie cos z tego przyda. Nie jest moze ono idealne, ale jest to moja pierwsza instalacja PC i pewnie ostatnia, no chyba ze bede sie musial przeprowadzic. W czerwcu 2008 jeszcze nie planowalem zakupu PC, ale potem cos mnie oswiecilo i powoli zdobywajac potrzebne doswiadczenie wstapilem na jedynie sluszna droge ;-) Pompa dziala od konca listopada. Parę danych: powierzchnia grzana parter i poddasze uzytkowe czyli 2x od sciany do sciany 9m x 11m po wewnetrznej, czyli prawie 200m2. Ocieplone sciany 15cm styropianu, dach 30cm welna, podloga 10cm styropianu, bez rekuperatora, budowa zakonczona. Podlogowka na calym parterze i lazience na gorze, na pietrze grzejniki. Pompa Stiebel Eltron WPWE 8kW, bufor 160l, DZ: kolektor spiralny poziomy przewymiarowany, bo nie wiedzialem jaką i jakiej mocy pompę uda mi się kupić, 4 sekcje po 200m rury PE40, w srodku płynie eksperymentalnie mieszanka etanol (koło 25%) z woda demineralizowana, którą pompuje pompa Wilo 100W. Kolektor lezy w 4-rech wykopach o sumarycznym rozmiarze 2m x 2m x 120m. Projekt i wykonanie wlasne. Pomiary z podlicznika na 3-fazach obejmujacego tylko PC bez obiegowek i sterownika (nie mialem jeszcze podlicznika na 1 faze), na obwodzie podlogowki i grzejnikow cieplomierze. Niżej troche danych z czasu, gdy tam mieszkałem przez ferie, więc ustabillizowanych i w miare wiarygodnych.
http://obrazki.elektroda.net/68_1234953707.png
Wady mojej instalacji ktore juz widze:
- slabo ocieplona podloga i fundamenty
- za malo podlogowki
- za cienkie rurki w piwnicy od bufora do rozdzielaczy - do przerobki
Ale ogolnie na razie jestem zadowolony.

fido
23-02-2009, 23:01
BONETKO zobacz ostatni post w wątku:
http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=13

tam jest link i wszystko wyjaśnione i opomiarowane!!!
jeżeli chodzi o thermogolva

Inka Opole
24-02-2009, 08:04
wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma

terplace
24-02-2009, 10:05
wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

Inka Opole
24-02-2009, 10:27
A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

ja to rozumiem w ten sposob..
podlaczenie solara do wezawnicy jest tak samo zrobione jak w przypadku podlaczenie pod PCi czyli wchodzi od gory goracy czynnik i schodzi na dol oziebiajac sie a potem wraca do solara..dzieki temu zbiornik ma warstwowy podzial temp na gorze najcieplej dla CWu na dole najzimniej dla CO
jezeli dol osiagnie 45 przy pomocy solara to bedzie znaczylo ze na gorze jest duzo wiecej np 70-80 stopni i wtedy PCi sie nie wlaczy bo po co
a jezeli na dole osiagniemy tylko np 30 stopni to bedzie znaczylo ze na gorze mamy okolo 60 stopni bo przeciez pomimo tej prostoty budowy i braku regulacji to temp u gory jest powiazana z temp na dole..gdyby tu nie bylo wartwowego rozlozenia temp to bylby problem bo caly zbiornik musialby sie grzac do jednej temp a tak nie jest
przynajmniej wg mnie tak jest

sSiwy12
24-02-2009, 10:28
wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?
Dodatkowy wymiennik do solarów ma długość 10m. Najprawdopodobniej umieszczony jest w dolnej części zbiornika - czyli grzeje tylko do 1/2 wysokości zbiornika.
Taki wniosek można wysnuć na podstawie faktu, że producent podaje, że wymiennik CWU ma 2 x 10m, a na stronach producenta, na rysunku poglądowym zasobnika, wyraźnie widać, ze „wężownica” CWU jest „podwójna” i zamontowana w szeregu „jedna nad drugą”.

terplace
24-02-2009, 10:42
A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

ja to rozumiem w ten sposob..
podlaczenie solara do wezawnicy jest tak samo zrobione jak w przypadku podlaczenie pod PCi czyli wchodzi od gory goracy czynnik i schodzi na dol oziebiajac sie a potem wraca do solara..dzieki temu zbiornik ma warstwowy podzial temp na gorze najcieplej dla CWu na dole najzimniej dla CO
jezeli dol osiagnie 45 przy pomocy solara to bedzie znaczylo ze na gorze jest duzo wiecej np 70-80 stopni i wtedy PCi sie nie wlaczy bo po co
a jezeli na dole osiagniemy tylko np 30 stopni to bedzie znaczylo ze na gorze mamy okolo 60 stopni bo przeciez pomimo tej prostoty budowy i braku regulacji to temp u gory jest powiazana z temp na dole..gdyby tu nie bylo wartwowego rozlozenia temp to bylby problem bo caly zbiornik musialby sie grzac do jednej temp a tak nie jest
przynajmniej wg mnie tak jest

Temperatura w poszczególnych częściach zbiornika pozwiązana jest umiejscowieniem wężownic i rozkładem temp. w tych węzownicach. Rozkład temp. w wężownicy będącej skraplaczem jest specyficzny, co jest tutaj wykorzystywane. Pytanie jak jest umieszczona wężownica do podłączenia solarów? Jeśli jest na dole, to solar będzie wpływał na pomiar temp. (z tego co rozumiem to pomiar też jest na dole?). Nie gwarantuje to absolutnie że na górze będzie 70 do 80stC. To że na górze zbiornika jest 70 czy 80 st.C wynika z tego, że górna część wężownicy skraplacza jest na samej górze zbiornika i przy temp. skraplania na poziomie 40stu kilku stopni temp. gazu tłocznego wynosi 85 do 90stC.
Inne jest umiejscowienie węzownicy solara i wężownicy skraplacza. Inny jest rozkład temperatur na tych wężownicach.

terplace
24-02-2009, 10:47
Dodatkowy wymiennik do solarów ma długość 10m. Najprawdopodobniej umieszczony jest w dolnej części zbiornika - czyli grzeje tylko do 1/2 wysokości zbiornika.
Taki wniosek można wysnuć na podstawie faktu, że producent podaje, że wymiennik CWU ma 2 x 10m, a na stronach producenta, na rysunku poglądowym zasobnika, wyraźnie widać, ze „wężownica” CWU jest „podwójna” i zamontowana w szeregu „jedna nad drugą”.

Czyli myślisz, że jak podłączają solar, to rozpinają te wężownice? Do dolnej podczepiają solar, a górna służy do przepływowego podgrzewania cwu? Jesli tak to w dodatku zmniejszy się moc tego przepływowego podgrzewania, czyli zmniejszy się strumień wody pozwalajacy na uzyskanie odpwiedniej temp. w punktach czerpalnych. Co o tym sądzisz?

sSiwy12
24-02-2009, 11:10
Czyli myślisz, że jak podłączają solar, to rozpinają te wężownice? Do dolnej podczepiają solar, a górna służy do przepływowego podgrzewania cwu? Jesli tak to w dodatku zmniejszy się moc tego przepływowego podgrzewania, czyli zmniejszy się strumień wody pozwalajacy na uzyskanie odpwiedniej temp. w punktach czerpalnych. Co o tym sądzisz?
Nie. Wężownica CWU zostaje tak jak ją wykonano. Dokładają tylko tą od salarów, jest w ofercie fabrycznej – można zamówić zbiornik z dodatkową wężownicą.
Oni mają, z jakiś powodów, znormalizowane wężownice o długości 10m.
Dla potrzeb CWU łączą dwie, a jeśli zbiornik (zasobnik) ma współpracować z instalacją solarną, montują dodatkową - 10m.

fido
24-02-2009, 11:12
oj pilni to wy nie jesteście
zamoast zglądnąć do mnie
zobaczyć na żywo
podyskutować
to głowicie się

wężownica solara jest podłączona na dole i sięga do 1/3 wysokości

widać to na zdjęciu:
http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=12

sSiwy12
24-02-2009, 11:19
fido – przyznam. Że ten „patent” pt. zasobnik (zbiornik) mnie wprost fascynuje. Interesuje mnie sposób umieszczenia wężownic względem skraplacza. Masz może jakieś „przestrzenne” rysunki lub schematy?
Ten rysunek znam, ale wynika z niego niewiele.
I jeszcze jedno. Prawdopodobnie były dwa rodzaje (konstrukcyjne) zasobników (pomijajac, ze były 300 i 500 litrowe). Który jest na zdjeciach?

fido
24-02-2009, 11:25
widziałem jedynie wężownicę
ona jest dość specyficzna
to nie zwykła rurka tylko taka karbowana

analizowałem różne sposoby
byłem blisko zakupu pompy ciepłą którą wprowadza Herz na polski rynek i to naprawde tanio
nie zdecydowałem się i wybrałem właśnie thermogolva z kilku przyczyn jak choćby prostota, brak pompki DZ, wyliczałem sprawności dla 2 zbiorników.
np wyliczyłem że 1 kwh ciepła ucieka dziennie przez ścianki bufora
ciekawe czy ktoś ujął do COPu to że posiada 2 bufory i oba tracą np po 1kWh dziennie.
nie wiem dokładnie który jest na zdjęciu

terplace
24-02-2009, 11:38
ciekawe czy ktoś ujął do COPu to że posiada 2 bufory i oba tracą np po 1kWh dziennie.


Jakie dwa bufory?

Inka Opole
24-02-2009, 12:04
Temperatura w poszczególnych częściach zbiornika pozwiązana jest umiejscowieniem wężownic i rozkładem temp. w tych węzownicach. Rozkład temp. w wężownicy będącej skraplaczem jest specyficzny, co jest tutaj wykorzystywane. Pytanie jak jest umieszczona wężownica do podłączenia solarów? Jeśli jest na dole, to solar będzie wpływał na pomiar temp. (z tego co rozumiem to pomiar też jest na dole?). Nie gwarantuje to absolutnie że na górze będzie 70 do 80stC. To że na górze zbiornika jest 70 czy 80 st.C wynika z tego, że górna część wężownicy skraplacza jest na samej górze zbiornika i przy temp. skraplania na poziomie 40stu kilku stopni temp. gazu tłocznego wynosi 85 do 90stC.
Inne jest umiejscowienie węzownicy solara i wężownicy skraplacza. Inny jest rozkład temperatur na tych wężownicach.

masz racje wydawalo mi sie ze wezownica jest umieszczona tak samo jak ta od PC a tu jest na dole..(pomiary tez sa na dole roznica ze dla solara nizej niz dla PCi)
w takim wypadku faktycznie moze byc problem z ciepla woda uzytkowa..dla ktorej potzrebujemy wysokiej temp na gorze zbiornika
tyle ze jakos to dziala ze soba..bo ludzie maja to poinstalowane i nie slyszalem zeby byly problemy

Inka Opole
24-02-2009, 12:09
fido – przyznam. Że ten „patent” pt. zasobnik (zbiornik) mnie wprost fascynuje. Interesuje mnie sposób umieszczenia wężownic względem skraplacza. Masz może jakieś „przestrzenne” rysunki lub schematy?
Ten rysunek znam, ale wynika z niego niewiele.
I jeszcze jedno. Prawdopodobnie były dwa rodzaje (konstrukcyjne) zasobników (pomijajac, ze były 300 i 500 litrowe). Który jest na zdjeciach?

byly dwa
rurka w rurce
i obecny
ten wczesniejszy to byl chyba galmetowski wyrob ale z jakis powodow nie dokonca sie sprawdzal
a na zdjeciach masz wspolczesny i jedynie juz produkowany

a&zb
24-02-2009, 12:15
ciekawe czy ktoś ujął do COPu to że posiada 2 bufory i oba tracą np po 1kWh dziennie.

Odliczać od COP to miałoby sens tylko gdyby bufor stał poza powierzchnią ogrzewaną.

fido
24-02-2009, 12:22
nie koniecznie
w lecie też ciepła woda jest produkowana

sSiwy12
24-02-2009, 12:32
...w takim wypadku faktycznie moze byc problem z ciepla woda uzytkowa..dla ktorej potzrebujemy wysokiej temp na gorze zbiornika
tyle ze jakos to dziala ze soba..bo ludzie maja to poinstalowane i nie slyszalem zeby byly problemy

Niekoniecznie, bo:
- w okresie letnim, nie pracują pompy obiegowe CO, a w związku z czym, w zbiorniku nie ma turbulencji i warstwowość temperatur w zbiorniku jest bardziej „stabilna”,
- można przyjąć, że temperatura CWU będzie taka jak „solarów” i PCi się nie załączy,
- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.
Tak sądzę.

terplace
24-02-2009, 12:42
- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.
Tak sądzę.

Im mniejszy będzie czas pracy PCi tym mniej będzie energii dostarczonej w postaci wysokiej temp. na górze zbiornika, co jest koniecznością jeśli chce się podgrzewać wodę przepływowo. Co więcej czujnik PCi może wykryć że temp. w dolnej części zbiornika jest ok i nie włączy pompy ciepła. A temp. podniesiona przez solary będzie zbyt niska. Zreszą się powtarzam. Dyskutujemy o tym z Inka od jakiegoś czasu. Pół biedy w lato kiedy moc solarów będzie na tyle duża, aby podnieść temp. w zasobniku wysoko. Ale problem może być w pochmurne dni, kiedy moc solarów i moc odbioru ciepła zbilansuje się na poziomie np. 50stC.

Inka Opole
24-02-2009, 12:56
Niekoniecznie, bo:
- w okresie letnim, nie pracują pompy obiegowe CO, a w związku z czym, w zbiorniku nie ma turbulencji i warstwowość temperatur w zbiorniku jest bardziej „stabilna”,
- można przyjąć, że temperatura CWU będzie taka jak „solarów” i PCi się nie załączy,
- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.
Tak sądzę.

1. turbulencje w sezonie zimnym powoduja ze mozmy grzac PCi do nizszych temperatur np 37 stopni w lecie juz musimy z 5 stopni do gory podciagnac
2. no tak tylko ze 50 stopni dla przeplywowego grzania moze byc malo:(

problem w tym ze potzrebujemy u gory jakies 70 stopni i wlecie moze nie byc z tym problemu ale w okresie przejsciowym?????
chyba ze w okresie przejsciowym jest tak malo energi dostarczonej przez solary lub rozbior ciepla na tyle duzy ze generalnie dla CWU nie ma zagrozenia bo PC jednak popracuje na tyle by podgrzac gorna warstwe wody
rafal

bonetka
24-02-2009, 15:53
Szkoda , że na tej stronie co podaje Fidox ( to stara stona tu już prezentowana najpierw jako Bugaj a póżniej Rodzinka ...to teraz są usunięte pewne zwroty które niekoniecznie mi się podobały jeśli chodzi o mailowanie )
nie ma analizy np. bez solarów i z solarami ( szkoda ) . Nie ma np. jak ustawiona jest PC w jakich okresach ..nie ma jaką ma moc PC ( ja nie widziałam ..gdzieś w treści było jak czytałam kiedyś) ile maja solary powierzchni ....( typ jakie też by się przydał ) mógły być schemat instalacji narysowany .....
Tam jest jeszcze grzałka antyzamrożeniowa ...do czego ? tzn że zawór rozprężny jest wyniesiony poza PC do studzienki ?
Inko
problem jest tu jeden ......że temp. w górze zbiornika jest "robiona " tylko przez PC z tego ustawienia np. 40 *C na zegarze .... i tylko jest pytanie jaką temp. należałoby wprowadzić aby po wymieszaniu ( przecież jakoś się mieszają i przekazują ciepło wzajemnie cżąsteczka cżąsteczce ) było tyle na górze ....a może prościej czy jeśli na środku jest np. 30 *C i wprowadzimy z solara 40 to będzie 70 *C nawet na środku . ( będzie najwyżej nierówna warstwowość ..bo chyba zimna jest cięższa i dlatego jest na dole zbiornika a ciepła lżejsza i dlatego jest wyżej ..tzn. tak mi się wydaje, pomijam że na dole są wloty powrotne więc chłodne no i na górze jest ciepło przegrzania PC ) .....bo działa to w ten sposób ???...
Kluczowa sprawa to napisać do tego Pana z linku ( albo kogoś kto ma solary ) i dowiedzieć się jaką on ma ustawioną z solarami ...wtedy będzie wszystko wiadomo ......
To nie o to chodzi że to nie będzie działało (gdyby co podniesie się temp PC na czujniku ) ...chodzi o to " jak" to będzie działało i czy to się w ogóle opłaca i pozostaje bez wpływu na komfort cwu
.
u tego Pana jest wyraźnie napisane że solary w okresie przejściowym tez działają .....dogrzewa co .....
w lecie też

zukow2
24-02-2009, 16:29
WITAM , mam 2 propozycje instalacji pompy ciepła, ale za chiny nie wiem któralepsza (stosunek ceny do możliwości i jakości itp.)Będę ogrzewał dom i cwu.
Może Ktoś z Szanownych Państwa może doradzić ?

1. http://www.thermogolv.gal.pl/oferta3.php ----pompa m2-5

2.http://www.sunenergy.pl/ ---- pompa IVT Greenline HT Plus C 6

będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
pozdrawiam

a&zb
24-02-2009, 18:14
zukow2

Ale napisz coś więcej nt i tych ofert i domu w którym mają być realizowane.

fido
24-02-2009, 18:25
BONETKO
troche mieszasz z tymi temp
jeżeli solar zrobi na dole np 90 stC
pompa na górze 70 st C

to:
1. pobierając wodę zimną do CW przenosimy ciepło z dołu bufora na górę
2. ciepłę zawsze idzie ku górze - warstwowość owszem ale nie tak żeby na dole było 90 a na górze 70stC tylko zawsze odwrotnie
3. solar dogrzewa dół bo tam jest zazwyczaj najniższa temperatura a solar zimą daje najmniej pewną i najniższą tem więc warto nawet troszkę podgrzać będzie działał nawet przy powiedzmy 30 st C

proszę zadaj problem na mojej grupie - mam obiecane że tam dostanę odpowiedź od tego gościa

zukow2
nie mogę się wypowiadać o innych pompach ale zobacz u mnie na forum
nikt nie kupił 5kW pompy a jest tam 11 posiadaczy ziriusa
http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=9

i nie radzę takiej kupować choć ja pierwszy miałem taką zastosować!

Inka Opole
24-02-2009, 18:41
bonetko i fido
problem jest jeden terplace to przeciez napisal

jezeli solar nagrzeje nam na dole zbiornika do 40 stopni a niedaleko jest rowniez czujnik do PCi to po prostu nam sie PCi nie wlaczy i zrobi nam sie problem z CWU bo dla niej potrzebujemy wyzszych temp (ogrzewanie przeplywowo)

tak to wyglada ale z drugiej strony oczywiscie jakos to jest rozwiazane tylko nie wiem jak..

terplace
24-02-2009, 19:02
bonetko i fido
problem jest jeden terplace to przeciez napisal

jezeli solar nagrzeje nam na dole zbiornika do 40 stopni a niedaleko jest rowniez czujnik do PCi to po prostu nam sie PCi nie wlaczy i zrobi nam sie problem z CWU bo dla niej potrzebujemy wyzszych temp (ogrzewanie przeplywowo)

tak to wyglada ale z drugiej strony oczywiscie jakos to jest rozwiazane tylko nie wiem jak..

Albo podnieść temp. zadaną dla PCi w zbiorniku (niższe COP), albo na sterowniku solarów ustawić włączanie pompy obiegowej solarów gdy temp. cieczy przekroczy np. 65°C (małe wykorzystanie solarów - w zasadzie w zimie żadne), także w lato mniejsze.

zukow2
24-02-2009, 20:33
zukow2

Ale napisz coś więcej nt i tych ofert i domu w którym mają być realizowane.

dom energooszczędny "CIEPŁY DOM P132" z pracowni Lipińscy.pl.Ściany SILKA 24 +20styro termoorganika platinum plus, dach dachówka cementowa+wełna 20cm, podłoga styro. 20cm, ogrzewanie podłogowe.Powierzchnia chałupy użytkowa 120 m2.kubatura 630m3

tolekk
24-02-2009, 20:45
Apropos solarów mam do Was kolejne pytanie.Jak wpiąć solary do obiegu basenu?Z PCi mam wyjście na wymiennik basenowy i wydaję mi sie,że byłoby efektywne takie "dogrzewanie".Jak to razem spiąć aby solary miały priorytet nad PC?

bonetka
24-02-2009, 22:48
No tak, nie pomyślałam , że nawet gdyby PC była na min ( chyba jakieś istnieje ) to i tak woda zrzucona z solara podnosi temp. ponad tę na czujniku i PC się wyłączy .
Fido dlatego pisałam , ze ciepła woda unosi się do góry ....gdybyś wpuścił 90 na dole to PC nie da 70 na górze bo się wyłączy po prostu ..poza tym wymiesza się i będzie 90 *C na górze ale z solara ( no może trochę mniej bo jak wpadnie do danej wody to trochę się ochłodzi ) .
Przecież pytanie i Ty możesz zadać i Inka też bo sama jestem ciekawa jak ustawia ten Pan konkretnie z podaniem liczb itd. ....
Pan z tego linku wyglądał na umiejącego liczyć , robić r-ki ekonomiczne, analizy itd ..i dlatego to trochę dziwne , że zdecydował się na taki system ( chyba że świadomie ) , szkoda że solary założył razem z instalacją bo może gdyby później to na zasadzie porównania mógłby wyciągnąć wnioski .
Tu jest art. i opina jaki sens maja solary przy PC ...
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8196/Itemid,255
Tolekk
Nasi Panowie się odezwą . W wytycznych projektowych od str. 50 są przykładowe schematy . Chyba trzeba będzie do Twojej dodatkowo regulator solarny . Pierwszeństwo ładowania można chyba jakoś ustawić na regulatorze .
a tak z innej beczki
przypuśćmy , że jest ten solar ...jaką największą można byłoby puszczać do zbiornika ( kiedyś już o to pytałam i nie chodziło mi o temp. z PC ) ,

a&zb
24-02-2009, 23:37
zukow2

Ładny domek. Powierzchnia ogrzewana to chyba ok 136 m2. 5kW na pewno starczy? No i jeśli 4 osoby przy niedużej PC to może raczej taka z oddzielnym większym zasobnikiem cwu a nie kompakt.

klimaw
25-02-2009, 07:57
zukow2
Też mam użytkowej 122m2 i 6kW.
Twoje 5 kW może być trochę mało. :cry:

zukow2
25-02-2009, 08:30
zukow2
Też mam użytkowej 122m2 i 6kW.
Twoje 5 kW może być trochę mało. :cry:

masz pompę zirius czy ivt?

klimaw
25-02-2009, 08:36
Nibe

zukow2
25-02-2009, 08:50
niestety Nibe jest za droga jak dla mnie.
Szukam info na temat pomp IVT.
Wstępnie byłem zdecydowany na ZIRUIS M2-5, ale zainteresowała mnie oferta IVT.

klimaw
25-02-2009, 08:55
No to ciśnij Bonetkę , bo ona o IVT( i nie tylko) wie wszystko , a ma właśnie IVT. :D

bonetka
25-02-2009, 09:31
Zukow2
wiesz to sa zupełnie inne systemy ( Thermogolv -Zirius bezposrednie a IVT pośrednie ) . W Thermogolv mimo braku wymienników jest taki problem , że co. czasami wychładza zbiornik bo jest to system naczyń połączonych ( co +cwu w jednym ) . w IVT jest grzane albo co albo cwu i jedno nie ma żadnego wpływu na drugie . W thermog. cwu jest grzane przepływowo w IVT jest zb dwupłaszczowy ( mamka ) .
Jedyny mankament w IVT to to , że jest jeden przedział czasowy w sterowaniu dobowym a tania taryfa w Polsce ma dwa przedziały ..ale można sobie zamontować dodatkowy zegar. Ja mam trochę przewymiarowaną ( powinnam mieć 8 ale nie ma w typoszeregu więc 7 ..a mam 9 ....ale spokojnie starcza mi w taniej taryfie i nigdy nie pracowała ani długo ani często jak naszej Rodzinie Forumowej ).
Jeśli coś chcesz wiedzieć to pytaj .
Może jeszcze ze zb. w IVT jest 165 l..teraz chyba można wybrać i z większym 185 ..to taki ew. wybierz .
Wejdz na stronę IVT i przeczytaj instrukcję ....zobaczysz co i jak .....
W Thermogolv sterownie jest bardzo proste i można rózne rzeczy podpiąć ...kiedyś IVT było zdecydowanie droższe niż Thermogolv ..ale skoro masz podobne oferty to zamierzają upłynnić towar przed podwyżką (?) ...rozumiem , ze te oferty to całościowe a nie tylko sama PC ?.....

kamyk68
25-02-2009, 09:53
zukow2
Też mam użytkowej 122m2 i 6kW.
Twoje 5 kW może być trochę mało. :cry:


To weżcie mi wytłumaczcie jak to jest bo ja już nic nie rozumiem.Mi Nibe na 350m2 podłogówki proponuje pompę o mocy 11,7kw. :-? :-? IVT 17,5 KW?

Inka Opole
25-02-2009, 09:56
bonetko
dla uscislenia to w ziriusie CO moze wychlodzic zbiornik i zrobic problem dla CWu tylko w specyficznych przypadkach..
normalnie uzytkujac nie ma takiej mozliwosci.a wode masz naprawde goraca wczoraj sie poparzylem:)

zukow2
co mozna powiedziec..tak jak bonetka napisala to sa dwa rozne systemy..
wiekszosc forum poleca systemy posrednie..
a troche osob ma ziriusy (w tym ja) i inne bezposrednie CK
pozdr
rafal

zukow2
25-02-2009, 09:58
a w jakich przypadkach występuje ta "kolizja"?

Inka Opole
25-02-2009, 10:08
a w jakich przypadkach występuje ta "kolizja"?

chodzi ci o ziriusa i cwu?

zukow2
25-02-2009, 10:16
dokładnie

Inka Opole
25-02-2009, 10:36
dokładnie

to juz ci opisuje na moim przykladzie

ja steruje ogrzewniem dwukierunkowo.., jeden kierunek to sterownik PC generalnie bardzo prosty i wiele tam na nim ustawic sie nie da..oczywiscie mozna dolozyc jakikolwiek sterownik pogodowy i wtedy mamy bardziej skomplikowanie:)

drugi kierunek to to sterowania grzaniem poprzez temp wewnatrz domu jako ze zwykly sterownik PCinie ma takiej mozliwosci to obchodzimy to poprzez podlaczenie pod pompe obiegowa sterownika temp (ja mam podlaczony bezprzewodowy euroster) ktory w zaleznosci od temp wewnatrz domu wlacza lub wylacza pompe obiegowa a co za tym idzie po jakies chwili rowniez wlacza lub wylacza PCI
w taki sposob mozna rowniez sterowac wlaczaniem sie w tanszych taryfach co daje korzysci ekonomiczne
ale moze wystapic jeden problem
w momencie odpalenia pompy obiegowej po dluzszym niechodzeniu podlogowka wysysa cieplo w zbiornika szybciutko..oczywiscie PCi za chwile wlacza sie i zaczyna dogrzewac..ale jezeli w tym momencie chcemy skorzystac z goracej kapieli mozemy miec problem..
za jakis czas np pol godziny do godziny na tyle mamy nagrzana wode w gornej czesci zbiornika ze problem znika
jest to minus takiego troche na okolo sterowania PCI poprzez pompe obiegowa..oczywiscie te problemy mozemy zminimalizowac prawie do zera mi do tej pory przytrafilo sie od listopada trzy razy ze w momencie ktorym chcialem goraca wode mialem ciepla ot pod prysznic ok ale nie do wanny

musimy poobserwowac swoje i zyzcie i pod nie zaprogramaowac czasy gzrania
wszystko zalezy od tego jak dlugo dom potrafi utrzymac cieplo bo jezeli wyjdzie ze dopiero o 24 nastapi taki spadek temp ktory uruchomi pompe obiegowa to podejrzewam ze nie zauwazysz "problemu" bo go przespisz..a wczesniej bedziesz mial wystarczajaca ilosc cieplej wody..

a&zb
25-02-2009, 10:50
>zukow2

Skoro to jest projekt domu energooszczędnego, to powinien zawierać dokładny rachunek zapotrzebowania energetycznego, skorygowany w ramach adaptacji pod Twoje konkretne potrzeby. Jaki ma być system wentylacji?

wit74
25-02-2009, 11:01
Zukow2
W projekcie masz 122m pow użytkowej, powierzchnia ułożenia podłogówki będzie większa i gdyby pominąć bardzo dobre ocieplenie twego domu, to z pewnościa dla IVT wybrałbym 7KW ze zbiornikiem 185l . Jeżeli to ocieplenie będzie tak jak w projekcie, to ewentualnie jaka wentylacja będzie u Ciebie?
Przy grawitacyjnej ,domek będzie musial miec dobrą wentylację bo szczelny i tu tez skłaniałbym sie do 7KW. Przy mechanicznej z GWC te 5,4KW może wystarczy....

a&zb
25-02-2009, 11:27
Jedyny mankament w IVT to to , że jest jeden przedział czasowy w sterowaniu dobowym a tania taryfa w Polsce ma dwa przedziały ..ale można sobie zamontować dodatkowy zegar.

Wydaje mi się że nawet bez dodatkowego zegara da się ustawić niemal optymalnie. Ustawiasz zegar na obniżanie temperatury grzania co w godz 6-13 tak aby się pompa nie włączyła. Włączy się o 13 i chyba zdąży nagrzać do 15? Nawet jak się włączy 1-2 razy przed 22 to i tak większość grzania odbędzie w tańszej taryfie, myślę że nie mniej niż 70%. Tym bardziej że pogodówka wymusza silniejsze grzanie w nocy, kiedy temperatura spada.

Porównywałaś koszty ustawienia z samej pompy i z dodatkowym zegarem?

klimaw
25-02-2009, 11:52
[Mi Nibe na 350m2 podłogówki proponuje pompę o mocy 11,7kw. :-? :-? IVT 17,5 KW?
A masz te obliczenia i metodologię-czym to liczyli? :wink:

bonetka
25-02-2009, 11:57
Inko
ja napisałam "czasami " ....czyli w niektórych sytuacjach , gdybym o tym nie wspomniała byłabym nie w porządku .
A&zb
teoretycznie masz rację ale ...zależy jaką temp. mamy na zewnątrz jak jest zimniej to nawet z podbiciem w nocy włączała się przed 13 .....i po 15 też . Nie porównywałam ale to tylko zegar ...mam ustawiony tylko ten dodatkowy czas 13-15 poprzez zablokowanie w drogiej taryfie. Z góry mogę Ci powiedzieć , że to jakieś drobne te oszczędności ale ...dlaczego IVT ma mieć jeden czas jak wszyscy maja więcej ..oczywiście sa i tacy co wcale nie mają ale w szkole mnie uczyli aby równać do najlepszych a nie do gorszych :D

kamyk68
25-02-2009, 11:58
[Mi Nibe na 350m2 podłogówki proponuje pompę o mocy 11,7kw. :-? :-? IVT 17,5 KW?
A masz te obliczenia i metodologię-czym to liczyli? :wink:

Coś mi tam liczyli jakby z Nibe ta oferta jest dokładniejsza .

..::M:D::..
25-02-2009, 12:07
zukow2 , a jak cenowo wyglądają te oferty z IVT i Thermogolv

klimaw
25-02-2009, 12:22
Coś mi tam liczyli
To mi przypomina panią K..k , która kiedyś w "stanie wyższym" mówiła -umiem coś tam ,coś tam. :D
Na tym , że coś ci tam policzyli nie pojedziesz. :cry:
Musisz otrzymać czarno na białym i spokojnie przeanalizować , gdzie się te różnice pojawiają. :wink:

kamyk68
25-02-2009, 12:50
Coś mi tam liczyli
To mi przypomina panią K..k , która kiedyś w "stanie wyższym" mówiła -umiem coś tam ,coś tam. :D
Na tym , że coś ci tam policzyli nie pojedziesz. :cry:
Musisz otrzymać czarno na białym i spokojnie przeanalizować , gdzie się te różnice pojawiają. :wink:


Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację? Chciałem wziąść niezależnego projektanta ,który mi to wszystko zaprojektuje .Firmy mówia że wykonają według własnych projektów bo wtedy dadzą gwarancję!!!

a&zb
25-02-2009, 13:08
A&zb
teoretycznie masz rację ale ...zależy jaką temp. mamy na zewnątrz jak jest zimniej to nawet z podbiciem w nocy włączała się przed 13 .....i po 15 też

Ja chciałem nie podbijać w nocy tylko obniżyć w dzień 6-13, tak aby się nie włączyła w tym czasie. Jak jest bardzo zimno to PC musi pracować dłużej niż czas niskiej taryfy i albo będzie za zimno jak ją zablokujesz nacałe 14 godzin albo będzie musiała grzać z wyższą krzywą w pozostałym czasie co pogorszy COP.

Zbyt dużo możliwości regulacji to też nie jest najlepiej, bo to prosta droga do rozregulowania ukłądu przez mniej zaawansowanych użytkowników.

HenoK
25-02-2009, 13:09
Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację? Chciałem wziąść niezależnego projektanta ,który mi to wszystko zaprojektuje .Firmy mówia że wykonają według własnych projektów bo wtedy dadzą gwarancję!!!Czy cenowo te oferty też różnią się o prawie 50% ?
W takiej sytuacji najlepiej byłoby poprosić o ofertę ... trzecią firmę, a jak trzeba będzie to nawet ... dziesiątą ;).
Wtedy dopiero będziesz mógł wyrobić sobie zdanie o jakości tych dwóch ofert.

a&zb
25-02-2009, 13:11
Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację?

Gauss zdaje się udowodnił empirycznie że istnieje coś takiego jak mądrość zbiorowa - tzn że średnia wartość wyciągnięta z wielu ocen powinna być bliska prawdy (im więcej projektów weźmiesz do średniej tym mniejszy błąd).

a&zb
25-02-2009, 13:15
W kwestii szybkiego zrobienia fakultetu na własne potrzeby to tu jest niezłe kompendium wiedzy aby np szacunkowo policzyć zapotrzebowanie energetyczne budynku:

http://www.zspik.pra.waw.pl/ogrzewn.html

bonetka
25-02-2009, 13:19
I tu jest pies pogrzebany :cry:
zawsze mówiliśmy o różnicach między doborem jednej a drugiej firmy .
Zapytaj ich konkretnie na jaka obliczeniową to jest -10/20 czy -15/20 ..bo chyba nie -25/20 .....i nawet jak Ci odpowiedzą , ze jest niedowymiarowana to zapytaj na ile to jest np. 80 % zapotrzebowania ...czy mniej
Nibe ma program do liczenia ...jak Ci odpowiedzą to będziesz wiedział .....może poproś Nibe aby Ci przestawiła całe liczenie ( zawsze liczą dla kliku mocy i wybierają najoptymalniejszą moc w stosunku do ceny zakupu i eksploatacji ) ....
A&zb
masz rację ale mój domek jest ciepły i uważam , że podbicie w nocy i jeszcze w dzień 13-15 ..wystarczy a nawet jak się wychłodzi to zaczeka .....nie podbijam dużo tylko +2 ...a na Cop aż taka uczulona nie jestem :) ...nie mam ciepłomierza więc nie mierzę ...zeszłam z kosztów prądu o połowę ,...więc nie jest żle ...

sSiwy12
25-02-2009, 13:27
Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Od tego należy zacząć. Wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla tego konkretnego budynku. Nie jest to aż tak trudne. Może być nawet szacunkowe. Podając nawet przybliżone wartości, możesz dokonać wyboru firmy. Teoretycznie można przyjąć, że dla ogrzania 350m2 potrzebujesz PCi o mocy około 17 – 20kW. Porównuj oferty z taką mocą. W przypadku realizacji i tak potrzeba będzie dokładnego wyliczenia.

kamyk68
25-02-2009, 14:03
Np.w Nibe liczyli mi -20/20 i tam wyszło im że że pompa 11,7KW wystarczy dodatkowo jest grzałka która niby ma być tylko do przegrzewania CWU i w wypadkach powyżej -20.Z tym facetam gadało się jakoś tak logicznie .Ale czy mówił prawdę???

Ceny nie są właśnie takie rozpięte jak te moce .


IVT napisali moc 17KW gadałem z gościem od nich ;mogę Panu dać namiary na ludzi u których to działa (zarypisty argument).

Siwy właśnie o tym mowa cały czas jedni daja 11kw i też to "jakos"obliczyli inni od 17-20 KW i też to "jakoś" obliczyli.

kamyk68
25-02-2009, 14:10
AAA jeszcze w tym Nibe facet mi powiedział że dadzą certyfikat energetyczny budynku który jest uwzględniony w kosztorysie

a&zb
25-02-2009, 14:17
Kamyk68

Wartość certyfikatu (właściwie świadectwa) to 500-700 zł - tyle kosztuje na rynku.

17kW - Zaproponowali Ci model E17 czy tą nową inwerterową?

kamyk68
25-02-2009, 14:21
IVT HT PLUS E17

a&zb
25-02-2009, 14:54
Kamyk68

Na moje oko to IVT Ci policzyli typowo, tzn dla domu z ociepleniem zapewniającym U=0,2-0,25, okna U=1.0, wentylacja grawitacyjna.

Natomiast Nibe uwzględniło planowany odzysk ciepła z wentylacji, okna trójszybowe, 20cm styropianiu/wełny na ścianach, etc.

kamyk68
25-02-2009, 14:55
Kamyk68

Na moje oko to IVT Ci policzyli typowo, tzn dla domu z ociepleniem zapewniającyn U=2-2,5, okna U=1.0, wentylacja grawitacyjna.

Natomiast Nibe uwzględniło planowany odzysk ciepła z wentylacji, okna trójszybowe, 20cm styropianiu/wełny na ścianach, etc.


Czyli można wnioskować że Nibe lepiej się przyłożyło do wyceny .

a&zb
25-02-2009, 15:00
Kamyk68

zdążyłeś mnie zacytować zanim poprawiłem wartości U :)

Teraz poproś IVT o wycenę na system z mniejszą pompą i porównaj ceny z Nibe.

HenoK
25-02-2009, 15:10
Teraz poproś IVT o wycenę na system z mniejszą pompą i porównaj ceny z Nibe.Ja bym poprosił też Nibe o wycenę większej PCi.
Wtedy porównanie będzie pełniejsze ;).
Z obu zaś firm poproś o założenia do doboru PCi.

kamyk68
25-02-2009, 15:11
Kamyk68

zdążyłeś mnie zacytować zanim poprawiłem wartości U :)

Teraz poproś IVT o wycenę na system z mniejszą pompą i porównaj ceny z Nibe.


Wiesz co ja gadałem z tymi z IVT odniosłem wrażenie że to co proponuja jest jedynie słuszne i tak ma być :-?

HenoK
25-02-2009, 15:18
Wiesz co ja gadałem z tymi z IVT odniosłem wrażenie że to co proponuja jest jedynie słuszne i tak ma być :-?Jeżeli zrobią Ci to taniej niż Nibe słabszą instalację, to nie zastanawiaj się tylko wybierz ich rozwiązanie lub skorzystaj z tej rady : http://forum.muratordom.pl/post3132924.htm#3132924 ;).

kamyk68
25-02-2009, 15:20
[quote=a&zb]
Z obu zaś firm poproś o założenia do doboru PCi.


? czyli co :roll: Jeden sobie wyliczył zapotrzebowanie na moc 17W/m2 a IVT

55w/m2 o to chodzi?

zukow2
25-02-2009, 15:40
>zukow2

Skoro to jest projekt domu energooszczędnego, to powinien zawierać dokładny rachunek zapotrzebowania energetycznego, skorygowany w ramach adaptacji pod Twoje konkretne potrzeby. Jaki ma być system wentylacji?

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło E=15.1 kWh/(m3rok)
zapotrzebowanie na energię końcową EA= 44,6 kWh/(m2rok)

wentylacja -rekuperator -stockair lub dospel.
okna -szyby 0,6, ramy 1.0

bonetka
25-02-2009, 15:41
skoro 350 mkw to raczej 50 W /mkw 350x50 =17,500~~17 kW
a Niibe około 33,5 W/mkw ......33,5 x350= 11.725 ~~11,7
zastanawiam się tylko jaki Ty masz dom skoro ogólne normy 12 -12,5 kW i dla -20/20 to na powierzchnię 250 mkw a u Ciebie o 100 mkw więcej........chyba super-max
a pytali jak chcesz grzać ? a wiesz że do taniej taryfy powinna być trochę większa moc ?

HenoK
25-02-2009, 15:41
Z obu zaś firm poproś o założenia do doboru PCi.


? czyli co :roll: Jeden sobie wyliczył zapotrzebowanie na moc 17W/m2 a IVT

55w/m2 o to chodzi?Założone temperatury wewnętrzne i zewnętrzne, współczynniki U i powierzchnie przegród, założony rodzaj wentylacji, rodzaj gruntu, zużycie ciepłej wody, itp.
I jeszcze jedno nie mniej istotne - przewidywane roczne koszty ogrzewania przy aktualnej cenie energii elektrycznej.

kamyk68
25-02-2009, 16:03
skoro 350 mkw to raczej 50 W /mkw 350x50 =17,500~~17 kW
a Niibe około 33,5 W/mkw ......33,5 x350= 11.725 ~~11,7
zastanawiam się tylko jaki Ty masz dom skoro ogólne normy 12 -12,5 kW i dla -20/20 to na powierzchnię 250 mkw a u Ciebie o 100 mkw więcej........chyba super-max
a pytali jak chcesz grzać ? a wiesz że do taniej taryfy powinna być trochę większa moc ?


Dom Porotherm 25+20cm styro ,w glebie 20 cm styro ,dach min 30 cm. Przy założeniu -20/20 Pan z N..powiedział mi że można zrobić np. -20/21-22 przy pomocy podłogówki czyli po obliczenich można zrobić "gęściej" rurki .Na temat taryf jeszcze nie pytali ,znaczy ja się ich popytam :wink:

kamyk68
25-02-2009, 16:06
I jeszcze jedno nie mniej istotne - przewidywane roczne koszty ogrzewania przy aktualnej cenie energii elektrycznej.


I co myślisz że oni napiszą? Papier wszystko przyjmie .Takie wyliczenia dostałem z jeszcze innej firmy napisali ze ogrzewania i CWU przy obecnych cenach energi uwzględniając 2 taryfę (nocną) do 1850zł !!! :D

Inka Opole
25-02-2009, 16:07
a wiesz że do taniej taryfy powinna być trochę większa moc ?

szkoda ze do tych wnioskow nie doszlismy zanim ja kupilem swoja:)
rafal

a&zb
25-02-2009, 16:28
Kamyk68

zdążyłeś mnie zacytować zanim poprawiłem wartości U :)

Teraz poproś IVT o wycenę na system z mniejszą pompą i porównaj ceny z Nibe.


Wiesz co ja gadałem z tymi z IVT odniosłem wrażenie że to co proponuja jest jedynie słuszne i tak ma być :-?

Płacisz im za instalację a nie za dobre wrażenie :lol:

terplace
25-02-2009, 16:34
AAA jeszcze w tym Nibe facet mi powiedział że dadzą certyfikat energetyczny budynku który jest uwzględniony w kosztorysie

Pewnie jedni policzyli dla wentylacji z rekuperatorem a inni dla grawitacyjnej.

a&zb
25-02-2009, 16:36
I jeszcze jedno nie mniej istotne - przewidywane roczne koszty ogrzewania przy aktualnej cenie energii elektrycznej.


I co myślisz że oni napiszą? Papier wszystko przyjmie .Takie wyliczenia dostałem z jeszcze innej firmy napisali ze ogrzewania i CWU przy obecnych cenach energi uwzględniając 2 taryfę (nocną) do 1850zł !!! :D

Czemu nie? 44,6kWh/m2 * 350m2 = 15 610 kWh + ~3000kWh na cwu = 18 610 kWh / 3,5 COP = 5 317 kWh * 0,35zł = 1861 zł. Dolicz z 400-500 zł za energię zużytą przez reku.

terplace
25-02-2009, 16:39
I jeszcze jedno nie mniej istotne - przewidywane roczne koszty ogrzewania przy aktualnej cenie energii elektrycznej.


I co myślisz że oni napiszą? Papier wszystko przyjmie .Takie wyliczenia dostałem z jeszcze innej firmy napisali ze ogrzewania i CWU przy obecnych cenach energi uwzględniając 2 taryfę (nocną) do 1850zł !!! :D

Niepoważni!!! - dla takiego budynku? Połowę tego to niektórzy płacą za samo cwu/rok.

a&zb
25-02-2009, 16:43
Kamyk68

3000 kWh na cwu to ja z rozpędu przyjąłem dla 2 osób jak u mnie. Jak masz 5 osób i do tego lubiących leżeć w wannie z hydromasażem to wyjdzie trochę więcej, jak już zauważył terplace :)

To chyba rzeczywiście trochę "oszczędnie" policzyli...

kamyk68
25-02-2009, 16:45
Wszystko się zgadza pod warunkiem że wyliczyli wszystko jak się należy :D

kamyk68
25-02-2009, 16:47
Oni tak liczą żeby się człowiek zachłysnął kupił a potem to niech się martwi a co im tam .

a&zb
25-02-2009, 16:48
Wszystko się zgadza pod warunkiem że wyliczyli wszystko jak się należy :D

prześpij się z tym, albo przynajmniej pójdź na długi spacer :wink:

kamyk68
25-02-2009, 16:53
Wszystko się zgadza pod warunkiem że wyliczyli wszystko jak się należy :D

prześpij się z tym, albo przynajmniej pójdź na długi spacer :wink:

Jadę akurat na urlop to może mi się coś rozjaśni :wink:

a&zb
25-02-2009, 17:01
kamyk68

Zajrzałem do Twojego dziennika. Masz jeszcze dużo czasu.

I etap
Zbierasz jak najwięcej, kilkanaście ofert, na podstawie których decydujesz się na model PCi, typ i wielkość wymiennika, ogólne rozwiązania instalacji, np. z funkcją chłodzenia w lecie czy nie, założenia do projektu podłogówki, itp.

II etap
Zbierasz przynajmniej kilka ofert spośród instalatorów wybranej marki (chyba że wybierzesz jakiś polski model który instaluje sam producent), spełniających kryteria ustalone w etapie I.

Wiem że to nieco pracochłonne ale to na tyle duża inwestycja że warto.

kamyk68
25-02-2009, 17:11
I tylko w tym jest plus że czas jeszcze mam. :D

fido
25-02-2009, 17:20
wyjaśnienie o solarze i pc:
http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=13&p=34#p34

co do termogolva:
1. aby go mieć nie wolno mieć dużego spadku na działce pod DZ, w przypadku pochyłych terenów układa się ze spadkiem ale równolegle do zbocza
2. można kupić (pomogę) poszczególne klocki czyli też i sam bufor
3. ja chciałem 5kW bo mam dom pasywny ale myśle że ten nadmiar i zakup 7kW będzie potrzebny do:
- taryfy nocnej
- a nuż się pomyliłem w wyliczeniach
- jak przyjedzie rodzinka
4. uważam że przyda się konkretne automatyka - którą opracuje jak bedę już mieszkał - nie będzie żadnych dołów energetycznych

sys35
25-02-2009, 18:50
wyjaśnienie o solarze i pc:
http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=13&p=34#p34

co do termogolva:
1. aby go mieć nie wolno mieć dużego spadku na działce pod DZ
2. można kupić (pomogę) poszczególne klocki czyli też i sam bufor
3. ja chciałem 5kW bo mam dom pasywny ale myśle że ten nadmiar i zakup 7kW będzie potrzebny do:
- taryfy nocnej
- a nuż się pomyliłem w wyliczeniach
- jak przyjedzie rodzinka
4. uważam że przyda się konkretne automatyka - którą opracuje jak bedę już mieszkał - nie będzie żadnych dołów energetycznych

dom pasywny grzeje się suszarką do włosów o mocy 1,5 kW:)

HenoK
25-02-2009, 19:07
dom pasywny grzeje się suszarką do włosów o mocy 1,5 kW:)Jednak oprócz ogrzewania zostaje jeszcze sprawa ciepłej wody. Latem ten problem mogą rozwiązać solary. Zimą pozostaje energia elektryczna lub ... pompa ciepła.

sys35
25-02-2009, 19:11
w sumie to trzeba zbudowac dom plusenergetyczny i zasilic sąsiada:)

Black&Zaba
25-02-2009, 20:14
to ja się przypomnę ;-) ogrzewane 300m2, styro 15cm ściany, 10cm podłoga, 25cm wełna w dachu, czyli raczej przeciętnie bez szaleństw i dużo gorzej niż kamyk68
GWC i wentylacja mechaniczna - na razie bez reku
wyliczone własnoręcznie szczytowe zapotrzebowanie w OZC dla -20/20 13,1kW
Qf 45kW/m2 EA 114,5kWm2 co daje 33442 kWh/rok
ŚE jeszcze się robi dla mojego domku, ale już wiem, że potwierdza moje powyższe wyliczenia
liczyli mi to też z NIBE i wskazanie było na PC 12kW, lub z reku nawet 9kW
mam 12kW bo aż takim dużym optymistą nie jestem ;-) co będzie jak -30 przymrozi przez tydzień, a reku chyba już nie dołożę (nie widzę ekonomicznego sensu, zwrot min. 5-6lat hmm długo)
pierwszy najgorszy sezon (suszenie jastrychu, dom totalnie mokry, brak połowy drzwi wewn. itd.) powoli ku końcowi się zbliża i obecne wyniki:
średni czas pracy PC 16h/dobę w tym 1h na CWU, zużycie szacowane (obserwacje głównego licznika prądu i ilość godzin pracy) to 8200 kWh zakładając grzanie do końca kwietnia - czyli sprawność jakieś 4, przy moim obecnie nędznym temperaturowo DZ
koszt około 3200PLN (uwzględniwszy ostatnie podwyżki) w I taryfie 100%

patrząc na powyższe i wiedząc że następny sezon spokojnie -30% będzie potrzebne mocy to pewnie przejdę na dwie taryfy i koszt <2000PLN będzie jak najbardziej realny
ja się nie dziwię że kamykowi68 przy lepszym ociepleniu proponują 12kW pompę - trza policzyć zapotrzebowanie ale już "na oko" spokojnie ona da radę
podobnie z 5kW dla kolegi zukow2

takie tam moje zdanie laika, nie rozumiem trochę czemu Wy jesteście tacy "konserwatywni" ;-) ja w swoich szacunkach i tak założyłem spory margines bezpieczeństwa jak widać po praktyce i przeliczeniu do ŚE przez zupełnie niezależnego z tematem "eksperta" (EK wstępnie wychodzi 40-42kW/m2, aż zadzwonił zdziwiony się upewnić, czy wszystko dobrze ponotował, bo coś mało mu wyszło;-))

fido
25-02-2009, 20:46
widzę że Henok już powiedział co miałem do powiedzenia

ŻUKOW:
Zirius M2-5. Pompa ta ma moc 5,52 kW dla temp 0/50 st C
natomiast firma IVT podaje moc pompy ciepła dla parametrów 0/35 st. C. Jeżeli porównamy moce dostarczane przez obie pompy to wychodzi na to samo. Prawdopodobnie nawet sprężarki w obu przypadkach są takie same (ale tego nie jestem pewien).

ale fajny ten link
już skontaktowałem się z właścicielem domu z poznaniu
on buduje dokładnie taki sam dom z pC reku i zwykłym kominkiem
jedyna różnica że ja w 3 strefie (336mnp) i troche lepiej ocieplony

klimaw
25-02-2009, 21:02
Normalnie czuję się jak ślepy. :o
Zdemontowałem dzisiaj mój podlicznik i wysłałem do zmiany taryf , a , że spisywałem z niego codziennie zużycie przez już pięć miechów ,to mi jakoś dziwnie , jak bez kobiety. :D :D :D -jakoś dziwnie :D :D -jokoś dziwnie :D

No dobra-teraz coś z innej beczki niż to co piszecie. 8)
Na belce rozdzielacza mam ( wy pewnie też) zawory do założenia na nie głowiczek , czyli razem będzie elektrozawór.
Ten zawór siedzi w belce i "stoi sobie" kilka milimetrów nad otworem w belce gdzie przepływa woda.
Jak to działa wszyscy wiecie , ale mam pytanie.
Tak sobie myślałem , czy wymontowując z belki te zawory i wkręcając w belkę zwykłą zaślepkę nie poprawi się przypadkiem dT GZ?
Uaktywni się "cała rura" i nie będzie zakłóceń spowodowanych tymi stojącymi nad dziurą zaworami. :wink:
Nie przesadzam?
A może mi lekko w główce się poprzestawiało , bo nie mam podlicznika? :D

sys35
25-02-2009, 21:06
[quote="fido"]widzę że Henok już powiedział co miałem do powiedzenia

Fido to jakie zapotrzebowanie ma Twój pasyw i ile wody chcesz dziennie zużyc:)?

bonetka
25-02-2009, 21:22
Terplace
widziałeś to wyjaśnienie Fidoxa? ...co o tym myślisz? ....może rzeczywiście nie wzięlśmy pod uwagę sprawy objętości tej wody w porównaniu z wężownicą z solara i szybkości nagrzewania się wody ......przecież to zb. 500 l a u tego Pana 300 l . Dla mnie osobiście trochę za bardzo ogólnie i wolałabym liczby.
Inko
wierz mi ale fakt że nie jesteś zadowolona do końca spędza mi sen z powiek i jest mi z tego powodu niezmiernie przykro :cry: ( ciągle o tym myślę ) .
Ty masz dom 140 mkw i do takiego domu licząc normalne ocieplenie i wentylację grawitacyjną powinna wystarczyć 7 kW dla -20/20 ( 50W/mkw ) i taką dobrał Thermogolv . My tutaj zastanawialiśmy się między 8 a 9 kW ..i 8 byłoby akurat o ten 1 kW większa. Sądzę że też dużo zależy od domu i myślę , że są wśród nas osoby które mają dobrane idealnie w ten sposób i grzeją tylko w taniej taryfie i im spokojnie wystarcza . Natomiast chyba każdy wiedział że grzanie dwutaryfowe jest ekonomiczniejsze i Pan z Thermogolv też . Nie wiem czy Cię pytał? ..to Jego PC i powinien znać jej możliwości. Wiedział , że to specyficzna PC ze względu na sposób grzania, rozbiór temp. , kolektor itd. owszem jest to ujęte w mocy bo jak kiedyś wspominałam w/g standardów dla pośrednich ona właściwie jest 9 kW ( dla 0/35 ma 9,2 kW o ile pamiętam) i skoro tak to może i z tym grzaniem w taniej taryfie trzeba było wziąć to dodatkowo pod uwagę i dodać ten 1 KW .
Jeśli chodzi o niedowymiarowanie to tutaj nie ma tej sytuacji byłaby gdybyś miała np. 6 czy 5 . Skąd takie pojecie i tak się zakorzeniło? . Ten art. który podawałam był z 2004 r i to tam była analiza ( przecież nikt czegoś nie wie od razu musi na czymś się opierać chyba że sam potrafi przeprowadzić wywód logiczny ) ...i tam był wniosek że tak jest najekonomicznej ..tylko szkoda , ze nikt tego wcześniej nie podał z konkretnymi liczbami ...bo różnicę między 9 a 12 ( proponowano 10 kW ) były niewielkie ( około 5% ) jeśli chodzi o inwestycję a najtaniej w ekspolatacji wychodziła największa czyli 12 kW .Gdyby było to znane to nikt może tak bardzo nie bałby się normalnie policzonej PC i jeśli wybierałby niedowymiarowaną to robiłby to świadomie i wiedziałby dlaczego tak a nie inaczej ...a nie tylko dlatego że tak się robi i taka jest ogólna opinia że dobiera się na 80 % zapotrzebowania.

hydrol
25-02-2009, 22:05
Tak sobie myślałem , czy wymontowując z belki te zawory i wkręcając w belkę zwykłą zaślepkę nie poprawi się przypadkiem dT GZ?
Uaktywni się "cała rura" i nie będzie zakłóceń spowodowanych tymi stojącymi nad dziurą zaworami. :wink:
Nie przesadzam?
A może mi lekko w główce się poprzestawiało , bo nie mam podlicznika? :D
już ze 100 stron wcześniej pisołech że żadnych bajerów w instalacji, siłowników , rotametrów. Wywal graty i powinien wzrosnąc przepływ co poznasz po zmniejszeniu dT. Ciekawe ile spadnie ?

kamyk68
25-02-2009, 22:07
A ja mam jeszcze pytanko do użytkowników pompek wyliczane są tu różne różności a jakie macie temperatury w domach i jak jest z ich regulacją???



Black....mnie trochę na duchu podtrzymał :wink:

klimaw
25-02-2009, 22:12
Mam 20-21* i regulacja na dzisiaj tylko poprzez krzywe ale jeszcze macam temat. :D

fido
25-02-2009, 22:18
słuchajcie troche wypadłem z tematu
dlatego odpowiadam od czasu do czasu
teraz mam na głowie czy dać drzwi wejściowe 110 czy 100 szerokość otworu
jakie proporcje zachować dla barierek balkonowych, jakie flizy
to 1000x trudniejsze niż hydraulika

co do zapotrzebowania:
miesza mi się wszystko ale chyba podkreślam chyba 3000 kwH rocznie na CWU i 3000 kWh rocznie na CO
zapotrzebowanie 3700kw - szczytowe
wody - w domu zużywam 11m3 miesięcznie - przyjmuje że połowa to ciepła
to wszystko z głowy

Bonetko muszę cie zmartwić ale mam jeszczejadną wypowiedź (znawcy a nie moją bo ja gonie za drzwiami wejściowymi)
Bonetka się niestety myli, ponieważ sprawa dotycząca doboru mocy pompy ciepła jest uzależniona od parametrów w jakich podaje się jej moc.

a co do niedowymiarowania:
moim zdaniem to nie problem
a wręcz jak to mówi guru motywacji = zastąp słowo problem słowem wyzwanie, szansa

szansa na co aby zastosować automatykę mądra

powiedzmy że mamy dom któy potrafi zakumulować w podłdze, ścianach dość dużo i to jest nasz bufor który należy użyć aby wpompować w taryfie nocnej energię
gdzieś to liczyłem ile może zakumulować 20 ton betonu - napewno więcej niż śmieszny 500L buforek
uważam że automatyka załatwi sprawę idziemy brać prysznic a tu nagle podłogówka wysysa nam ciepło lub inne probmy , ups wyzwania

poza tym w pewnym momencie doszedłem do wniosku słuchając bardzo mądrych ludzi - po co teoretyzować - jak już budujesz to potem sprawdzisz czy wszystko działa i zaczniesz reagować na wady. a nie wyliczenia teoretyczne

kamyk68
25-02-2009, 22:23
Mam 20-21* i regulacja na dzisiaj tylko poprzez krzywe ale jeszcze macam temat. :D


hm to szczerze powiem nie za bogato :roll:

Czy przy podłogówce jest tak rzeczywiście że odczuwa się "jakby"wyższą tem.?

klimaw
25-02-2009, 22:29
Odczuwam neutralną podłogę. 8)
Z temp "nie za bogato" , bo nie lubimy ciepło. :D
Jak nam instalator ustawił na poczatku na 24* to chciałem się z chaty wynosić. :wink:
Mam ustawioną krzywą 3 z obniżeniem o -1 więc prawie 2 i nie chcę więcej.
PC pracuje teraz ok 8-10h/doba więc pary ma jeszcze dużo , a DZ też ciągnie aż miło. :D

kamyk68
25-02-2009, 22:33
Odczuwam neutralną podłogę. 8)
Z temp "nie za bogato" , bo nie lubimy ciepło. :D
Jak nam instalator ustawił na poczatku na 24* to chciałem się z chaty wynosić. :wink:
Mam ustawioną krzywą 3 z obniżeniem o -1 więc prawie 2 i nie chcę więcej.
PC pracuje teraz ok 8-10h/doba więc pary ma jeszcze dużo , a DZ też ciągnie aż miło. :D


Ja w tym sensie że jak powiedziałem swojej drugiej połowie że obliczenia pompy są na 20 stopni to chciała mnie zabić :wink:

Czyli teoretycznie jakbyś chciał możesz sobie ustawić np 23 bez większego problemu?

klimaw
25-02-2009, 22:34
Jasne , przecież CWU grzeje do 50* , a mogłaby więcej. :D

kamyk68
25-02-2009, 22:35
No i to jest konkretna odpowiedz :D

klimaw
25-02-2009, 22:36
A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

kamyk68
25-02-2009, 22:38
A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

Jej psuje 22-23

klimaw
25-02-2009, 22:39
No to pozostały tylko decyzje i kasa w ruch. :wink:

kamyk68
25-02-2009, 22:41
No to pozostały tylko decyzje i kasa w ruch. :wink:


No czyli żaden problem :wink: a ja się przeimuję :D :D :D

Inka Opole
25-02-2009, 22:50
bonetko dzieki za to ze tak bardzo martwisz sie o innych (miedzy innymi o mnie)

ale ja moze troche przesadzam tzn uwazam ze gdybym wzial M2-9 wyszloby mi to na zdrowie tzn w kieszeni bym to poczul (mniej do zaplaty bo wiecej z II taryfie)..ale z drugiej strony zimno w domu nie jest i rachunki nie sa takie ze trzeba rwac wlosy z glowy..na wiosne pouszczelniam i podocieplam to i owo i zobaczymy nastepny sezon:)
p.Kolodziej dalej twierdzi ze dla mnie m2-7 idealna...:P
pozdrawiam

bonetka
25-02-2009, 22:54
Fido
ja nie powiedziałam , ze żle podana jest moc w Thermogolv ...to logiczne , ze skoro pracuje ( a zbiornik tak pracuje dla parametrów 0/50 czyli to jego punkt pracy ) to podane jest dla takiej i tyle ma ..ja napisałam że pośrednia jak pracuje dla co. ma 0/35 i moc jest podawana dla tego parametru........ i tutaj dla tego parametru jest 9,2 kW ....chyba , ze tak nie jest ? .
a skoro masz Takiego Specjalistę a my się tu głowimy nad solarami to zapytaj o tę sprawę ..to będzie najbardziej wiarygodnie .
szkoda , ze nie zacytowałeś co napisał Terplace i odpowiedz dotyczyłaby konkretnie tego .....
Ludzka rzeczą jest błądzić .....i nigdy nie uważałam że mam patent na rację .....

Inko jak dobrze , że masz takie podejście . Ja też myślę , ze to pierwszy sezon i będzie lepiej ba mam taka nadzieję i musi tak być :)) . Wiem , ze Pan Kołodziej jest przemiłym Panem i nikomu krzywdy by nie zrobił . Ale mnie to dręczy po prostu. Dopiero jak napiszesz, ze wszystko jest w porządku bedzie w porządku .

Ryska
25-02-2009, 22:58
No i mam
wyliczenia dot. pompy ciepła
i ...
chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

są warianty dla dwóch PC

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

#1
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

#2
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

różnica w cenie to 4.3k PLN

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

sys35
25-02-2009, 23:07
[quote="Ryska"]No i mam
wyliczenia dot. pompy ciepła
i ...
chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?
[quote]

dla mnie nie ma tutaj w czym wybrac :) . Raczej obydwie wersje niedowymiarowane, a ciepłej wody 160 l to na ile osób to jest liczone?
Zapewne grzałka niezła tam jest wbudowana:)

Black&Zaba
25-02-2009, 23:42
A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

Jej psuje 22-23
u nas też 20-21, no nie - w komputerowym pokoiku 22-23 bo tam Żaba po pół dnia bez ruchu spędza ;-), raczej zmarźluchy jesteśmy przy grzejnikach trzymające jeszcze niedawno 23-24; teraz powyżej 21 jest nam po prostu za ciepło i

fido
25-02-2009, 23:46
bonetko
specjalista to właściciel i sprzedawca ziriusa

kamyk68
25-02-2009, 23:53
A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

Jej psuje 22-23
u nas też 20-21, no nie - w komputerowym pokoiku 22-23 bo tam Żaba po pół dnia bez ruchu spędza ;-), raczej zmarźluchy jesteśmy przy grzejnikach trzymające jeszcze niedawno 23-24; teraz powyżej 21 jest nam po prostu za ciepło i

Pytałem dlatego że mnie dzisiaj specjalista z N... tołkował że odczuwalna temp. przy podłogówce wydaje się wyższa :roll: ja nie mam doświadczenia z podłogówka o pompach nie wspomnę :D

Black&Zaba
25-02-2009, 23:54
[quote="Ryska"]No i mam
wyliczenia dot. pompy ciepła
i ...
chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?
[quote]

dla mnie nie ma tutaj w czym wybrac :) . Raczej obydwie wersje niedowymiarowane, a ciepłej wody 160 l to na ile osób to jest liczone?
Zapewne grzałka niezła tam jest wbudowana:)
tia jakaś jest nawet przy DCW dla wybicia lagionelli się włączyła ;-)

sys35 czy ty masz jakiś uraz? co ktoś wspomni o NIBE to reagujesz... dziwnie

a tak z mojej praktyki dla 3 dorosłych osób biorących pod rząd prysznic (10-15min każda) spokojnie wystarcza i temperatury trzymam w przedziale 42-46C, bo i nie potrzeba więcej, fakt, że PC w międzyczasie dogrzewa, ale w 12kW to kilka minut na dogrzanie tego co się wypuści
zasobnik 160l jest owszem za mały jeśli ktoś ma wielką wannę i chce pod rząd 2-3 kompiele w niej urządzić lub chce grzać CWU tylko w II taryfie,
policzcie sobie ja akurat to poobserowałem (stacja uzdatniania wody ładnie mi przepływ chwilowy pokazuje) jak Żaba się pluskała - kran na maks odkręcony to 9l na minutę - ile minut można lać tę ciepłą wodę, zawsze jak by mało było można kosztem COP podnieść komfort i temperaturkę np do 55C

Black&Zaba
26-02-2009, 00:00
No i mam
wyliczenia dot. pompy ciepła
i ...
chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

są warianty dla dwóch PC

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

#1
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

#2
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

różnica w cenie to 4.3k PLN

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

hmm, wiem że globalne ocieplenie jakieś, ale ja bym jednak liczył dla -20, i coś dla ytonga - bo rozumiem, że I warstwowy mur? - to chyba za bardzo optymistyczne wyliczenie
ale wszystko zależy od jeszcze co najmniej kilku dodatkowych istotnych elementów, typu: ustawienie do kierunków świata, przeszklenia, itd. też się zdziwiłem ile takie "nieistotne" drobiazgi zmieniają :-)

sys35
26-02-2009, 00:35
Pytałem dlatego że mnie dzisiaj specjalista z N... tołkował że odczuwalna temp. przy podłogówce wydaje się wyższa :roll: ja nie mam doświadczenia z podłogówka o pompach nie wspomnę :D

Możesz przyjąc, że temp. może byc niższa o 2 C przy podłogówce i bedzie tak samo odczuwalna jak przy kaloryferach. Może żona nie zatłucze :lol:

sys35
26-02-2009, 00:42
hmm, wiem że globalne ocieplenie jakieś, ale ja bym jednak liczył dla -20, i coś dla ytonga - bo rozumiem, że I warstwowy mur? - to chyba za bardzo optymistyczne wyliczenie
ale wszystko zależy od jeszcze co najmniej kilku dodatkowych istotnych elementów, typu: ustawienie do kierunków świata, przeszklenia, itd. też się zdziwiłem ile takie "nieistotne" drobiazgi zmieniają :-)

NIBE mają turbodoładowanie i ukrytą dodatkową sprężarkę, która aktywuje się sms-em. A tak na poważnie to te ich dobory czasami są dobijające :lol:
Może jednak faktycznie jest tak. Może jakiś kominek uwzględnili albo rekuperator, kto to wie :P

savage35
26-02-2009, 01:34
Ryska
Do ogrzania 293 m2......
Kolektor pionowy 181 m .......

A mnie troszkę dziwią te wyliczenia. Wszędzie dotąd spotkałem się z opiniami, że mniej więcej na ogrzanie 1 m2 powierzchni domu potrzeba 1m kolektora pionowego (plus dobrze jak jeszcze mały zapas - w tym przypadku np. odwierty 300m). Tak więc czy aby ten nie za krótki ?

klimaw
26-02-2009, 06:56
Ryska
Też mi się wydaje , że DZ za małe. :cry:
Biorąc lekko 40W z metra odwiertu , powinno być dla 10kW około 250 mb. 8)

terplace
26-02-2009, 07:59
ściany zew. Ytong 36,5,

A jakiej gęstości jest to Ytong?

TypeR
26-02-2009, 08:06
No i mam
wyliczenia dot. pompy ciepła
i ...
chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

są warianty dla dwóch PC

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

#1
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

#2
Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35
Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

różnica w cenie to 4.3k PLN

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

Cześć,
nie wiem jaki projekt domu i czy ściana 36 cm bez docieplenia, ale u mnie przy 128 m2 użytkowej (167 m2 po podłogach), dach 30 cm wełny, podłoga 15 cm styro, ytong 40 cm wyszło 8 KW przy -20 C.
Odwierty jutro kończą, w sumie 6 sztuk na 240 m.
Mój dom to mniej niż połowa Twojego i tylko ~2 Kw różnicy, sprawdź te obliczenia zapotrzebowania...........
Pozdrawiam - Daniel