PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

sys35
26-03-2009, 09:51
Hej Słoneczka :D
Chcę wam coś pokazać ........tu jest PC Dimplex
http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-5te.html
a tu PC Uponor
http://www.fulereny.blink.pl/mum/u11.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/u12.jpg
porównajcie nie tylko wygląd ( kolory identyczne ) ale dane i Dimlexa i Uponora ( pierwsza kolumna w tabelce ) czy w wielu punktach nie są identyczne???... .( właściwie dla tych parametrów co podaje Dimpex wszystkie :)
dla SI 5TE i dla SWP 5I

Bonetka ale to nie te same bo Dimplexa są kolorowe 8)

sys35
26-03-2009, 10:00
Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego .Taki tylko przykład. Taki zaplanowałem i taki zrobię a co do strony technicznej to nie martwcie się ,mam wszystko zaplanowane i uzgodnione z operatorem koparki .Dodatkowo sam będę nadzorował prace.



Czy mogę dyskretnie zapytac jaki system ogrzewania planujesz w domu?

Tylko podłogówka .

Chcemy Ci tylko ułatwic życie :D
Po co się więc doradzałeś co do kolektora??

HenoK
26-03-2009, 10:04
Henok wygląda to jak podłogowka 8) Testowałeś promień gięcia rury :D ??Właśnie na podłogówce się wzorowałem. Taki układ przy ograniczonej działce ma najmniejszą ilość zmian kierunku przepływu i tym samym najmniejsze opory hydrauliczne. Mam 3 obiegi po ok. 90m każdy z rury PE fi 32/2,7mm. Z promieniem gięcia nie było problemu pomimo dosyć niskiej temperatury (ok. 10 st. C).

sys35
26-03-2009, 10:05
Mam małe zadanie dla Was 8)

Chce wykorzystac PCi do ogrzewania basenu krytego na zewątrz.
Wielkośc 5*10*1,3. Jaka PCi mi bedzie potrzebna?

sys35
26-03-2009, 10:08
Henok wygląda to jak podłogowka 8) Testowałeś promień gięcia rury :D ??Właśnie na podłogówce się wzorowałem. Taki układ przy ograniczonej działce ma najmniejszą ilość zmian kierunku przepływu i tym samym najmniejsze opory hydrauliczne. Mam 3 obiegi po ok. 90m każdy z rury PE fi 32/2,7mm. Z promieniem gięcia nie było problemu pomimo dosyć niskiej temperatury (ok. 10 st. C).

To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.

HenoK
26-03-2009, 10:09
Mam małe zadanie dla Was 8)

Chce wykorzystac PCi do ogrzewania basenu krytego na zewątrz.
Wielkośc 5*10*1,3. Jaka PCi mi bedzie potrzebna?
Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

sys35
26-03-2009, 10:10
Bonetka

co do Dimplexa i Unoporu to rzeczywiście jakieś podobieństwo jest. Może to tylko obudowy? Nie sądę, żeby podali PCi Dimplexa do testów.
Trzeba zadzwonic do zrzeszenia i zapytac o wynik testu 8)

sys35
26-03-2009, 10:15
Mam małe zadanie dla Was 8)

Chce wykorzystac PCi do ogrzewania basenu krytego na zewątrz.
Wielkośc 5*10*1,3. Jaka PCi mi bedzie potrzebna?
Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.


No tak to tak samo jak z domem :). Liczą się straty. Ja przeliczałem z grubsza ile energii trzeba dostarczyc zeby ogrzac wode z 10 do 28C i mi wyszło że PCi 16 powinna to ogrzac w 85 h.
A reszta to faktycznie niewiadoma. Jedna z firm powiedziałaże trzeba dodatkowo wywiercic 160 mb otworu, czyli planują moc PCi ok. 12 kW :lol:

sys35
26-03-2009, 10:29
Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

a ilosc rozgrzanych uzytkowników sie nie liczy 8) ? Przecież to zyski :)

HenoK
26-03-2009, 10:32
To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.Podawałem z pamięci, a ta niestety jest zawodna są to rury PE80 32x2,4 PN10 SDR 13,6 - typowe rury wodociągowe. Te akurat były produkcji KWH Pipe Poland http://www.kwh.pl .

HenoK
26-03-2009, 10:35
Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

a ilosc rozgrzanych uzytkowników sie nie liczy 8) ? Przecież to zyski :)Oczywiście, że się liczy, podobnie jak zyski od słońca, jeżeli masz przeszklone przegrody. To trzeba po prostu policzyć.

sys35
26-03-2009, 10:35
Omawialiśmy tu troszkę dobór dolnego zrodła do mocy PCi i niezmiennych 8) warunków glebowych.
Czy możemy trochę przejsc dalej do częsci praktyczej.
Chodzi mi o rury PE, glikol, rozdzielacze, studzienki. Czy ma ktoś jakieś ciekawe rozwiązania, którymi chciałby sie podzielic.
Wiemy już, że niektorzy napełniaa instalacje etanolem niektorzy dynaturatem :) a inni?

sys35
26-03-2009, 10:38
To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.Podawałem z pamięci, a ta niestety jest zawodna są to rury PE80 32x2,4 PN10 SDR 13,6 - typowe rury wodociągowe. Te akurat były produkcji KWH Pipe Poland http://www.kwh.pl .
Wiekszosc dostawców PCi zaleca PN 12,5 ze wzgledu na wytrzymałośc. Czy ma to jakieś znaczenie. Nie spłaszczy sie rura w razie braku ciśnienia w układzie?

kkdarch
26-03-2009, 10:41
Chcemy Ci tylko ułatwic życie
Po co się więc doradzałeś co do kolektora??

Chciałem się tylko dowiedzieć jakie macie długości i powierzchnie a nie pytałem jak zakopać i jaki kolektor wykonać (płaski czy spiralny).
Każdy ma swoje koncepcje i zrobi jak uważa za słuszne co jest poprzedzone zdobytymi wiadomościami , wyliczeniami i zdrowym rozsądkiem .

HenoK napracowałeś się przy twoim kolektorze bo z tego co widzę to faktycznie koparka musiała ciągle gdzieś zakręcać .
Ps.Piękny widok zimą z twojej działki.[/quote]

HenoK
26-03-2009, 10:44
Wiemy już, że niektorzy napełniaa instalacje etanolem niektorzy dynaturatem :) a inni?No jest jeszcze solanka. Ktoś to jeszcze stosuje ?

bonetka
26-03-2009, 11:41
Sysiu :)
widać na oko ze obudowy są identyczne ( kolory też ale zdjęcie które znalazłam było niewyraźne i niezbyt umiałam je tu wstawić dlatego zostało to z pdf czarno białe ).
Ale chodzi o parametry .......na 14 różnych informacji 14 się zgadza ( Uponor podaje wiecęj danych ) dla całego typoszeregu od 5 kW do 12 kW ( 12 w Dipmlex nazywana jest 11- mimo ze parametry ma 12 kW ) ...
.... pokaż mi taką PC której moc cieplna przy 0/35 i 0/50 jest identyczna dla takich samych PC ale różnych producentów ... różnią się nawet jedną dziesiątą ale się różnią ....,
dla Ciebie jako św. Tomasza :) specjalnie zaznaczyłam które są identyczne
http://www.fulereny.blink.pl/mum/u5-12.jpg
i coooo?? :lol:

Pinok
26-03-2009, 11:42
Kochani,

Jak to jest z tymi danymi w katalogach pomp.

Np. taki IVT podaje dla pompy C9 pobór prądu 2,0kW dla 0/35.

natomiast Ecopower A9 2,4kW.

Czy to są dane z pompami obiegowymi ?

Jeżeli bez pomp to ile w takim razie pompy obiegowe pobierają bo chyba pompa GZ pracuje 24h/dobę ?

sys35
26-03-2009, 11:49
Kochani,

Jak to jest z tymi danymi w katalogach pomp.

Np. taki IVT podaje dla pompy C9 pobór prądu 2,0kW dla 0/35.

natomiast Ecopower A9 2,4kW.

Czy to są dane z pompami obiegowymi ?

Jeżeli bez pomp to ile w takim razie pompy obiegowe pobierają bo chyba pompa GZ pracuje 24h/dobę ?

A jakie mają moce?? Takie same?

rwxw
26-03-2009, 11:54
Jeżeli bez pomp to ile w takim razie pompy obiegowe pobierają
Zalezy jak sie dobierze instalacje do wymaganych przez PC przeplywow. U mnie DZ to zwykle Wilo Star 100W, GZ to 2 pompy Wilo Stratos Eko 32W skrecone na okolo 2x20W.

sys35
26-03-2009, 11:55
Sysiu :)
widać na oko ze obudowy są identyczne ( kolory też ale zdjęcie które znalazłam było niewyraźne i niezbyt umiałam je tu wstawić dlatego zostało to z pdf czarno białe ).
Ale chodzi o parametry .......na 14 różnych informacji 14 się zgadza ( Uponor podaje wiecęj danych ) dla całego typoszeregu od 5 kW do 12 kW ( 12 w Dipmlex nazywana jest 11- mimo ze parametry ma 12 kW ) ...
.... pokaż mi taką PC której moc cieplna przy 0/35 i 0/50 jest identyczna dla takich samych PC ale różnych producentów ... różnią się nawet jedną dziesiątą ale się różnią ....,
dla Ciebie jako św. Tomasza :) specjalnie zaznaczyłam które są identyczne
http://www.fulereny.blink.pl/mum/u5-12.jpg
i coooo?? :lol:

Chyba tam zadzwonie i zapytam o wyniki testów 8)

phoenix*
26-03-2009, 16:23
sprawdzalem w/g twoich zalecen i oto wyniki
temp gazu zasysanego:
po 2 min bylo stabilnie 4,6C
po 15 min juz byly wahania 4.5 - 5,1 C
po 30 min 3,8 - 4,6 C
Po 2h 2,7 - 3,7 C

przy grzaniu CWU faktycznie dt mniejsza
DZ 4,4 / -1,1
temp gazu zas. waha sie tylko o 0,1 C od 6,5 do 6,6

Czyli niestabilnośc narasta. Można się spodziewać że jak przyjdzie jej dłużej chodzić (w większe mrozy) to może się skończyć na wyłączeniu PCi. Zmniejszenie dT GZ może pomóc ale nie musi. Opisz swoje dz. Ile i gdzie jakie są rury. Jaki wlany płyn. I jaki jest okres tych wahań. Jesli w PCi jest ekonomizer to na wahania może mieć wpływ cykliczna zmiana temp. na powrocie gz (z jakiegoś powodu). Ale jeśli wahania są też na cwu to raczej nie. To raczej wina niestabilnej pracy zaworu rozprężnego. Od jakości regulacji tego zaworu zależy istotnie COP i bezpieczeństwo spreżarki. Może przy montażu PCi zawór rozprężny został źle wyregulowany (zbyt mocno ograniczono przegrzanie).

Witam

powracam z moim problemem wysokiego dt 7-8
przyjechala ekipa dolala glikol do 1,5 bara, wyczyscili przy okazji filtry (troche piachu bylo) ale dt nadal takie samo :(

od instalatora wiem ze rury DZ mam 40 (odwierty 3x60m)
glikol "spirytusowy" (chyba etylenowy ?) i nie zamarza do -23C i tyle.

nie mam juz pomyslow jak zmniejszyc to dt

czy sama regulacja zaworu rozprężnego moze miec wplyw na dt ?

terplace
26-03-2009, 16:36
czy sama regulacja zaworu rozprężnego moze miec wplyw na dt ?

Można zmniejszyć dT poprzez regulację zaworu (zwiększenie dławienia i zmniejszenie mocy). Tylko nie należy tego robić bo to przyniesie same negatywne efekty:
- zmniejszenie mocy,
- zmniejszenie COP,
- więszksze zyżycie sprężarki.
Absolutnie nie wolno regulować zaworu rozprężnego w celu zmniejszenia dT!!

Co to znaczy glikol "spirytusowy"? Czy ci co to wlewali potrafią z grubsza podać parametry roztworu jaki "sklecili"?:
- lepkość kinematyczną,
- gęstość,
- ciepło właściwe.

A co twierdzą ci fachowcy na temat dużego dT?

Przypomnij jeszcze jaką i ile masz rury zbiorczej (od rozdzielacza do PCi).

bonetka
26-03-2009, 16:44
Żeby się przekonać czy są identyczne wystarczyłoby mieć spis elementów z symbolami ( spręzarka , wymienniki itd .. ) jednej firmy i drugiej jakiejś dowolnej PC.
Sprawdzałam i inne też się pokrywają ...np. WWP ( U) z WI ..TE (D) ...WWP ( U ) z WI..CS ( D) ...kto chce popatrzeć proszę pobrać ten duży pdf 3,21 MB ( str. 12-18, 21 ) ze strony :
http://catalog.uponor.de/index.php?id=28&no_cache=1&tx_uponorproduct_pi1[child]=1413&tx_uponorproduct_pi1[language]=DEde
ze stroną
http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-24te.html

Rozmawialiśmy o COP ..kto chce niech poczyta tu są porównania między poszczególnymi markami ;
http://wogone.com/iq/review_of_domestic_heat_pump_cop.pdf

ravbc
26-03-2009, 16:56
Żeby się przekonać czy są identyczne wystarczyłoby mieć spis elementów z symbolami ( spręzarka , wymienniki itd .. ) jednej firmy i drugiej jakiejś dowolnej PC.
Sprawdzałam i inne też się pokrywają ...np. WWP ( U) z WI ..TE (D) ...WWP ( U ) z WI..CS ( D) ...kto chce popatrzeć proszę pobrać ten duży pdf 3,21 MB ( str. 12-18, 21 ) ze strony :
http://catalog.uponor.de/index.php?id=28&no_cache=1&tx_uponorproduct_pi1[child]=1413&tx_uponorproduct_pi1[language]=DEde
ze stroną
http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-24te.html
Bonetka, ale właściwie to w czym problem? Ktoś im po prostu te pompy musi robić, bo chyba (jeszcze?) żadnej fabryki nie kupili ;-). Viesmann też niby "swoich" sam nie robi. Pytanie tylko czy wybrali dobrego dostawcę. Osobiście mam nadzieję, że tak... ;-)

bonetka
26-03-2009, 17:32
Masz rację ..właściwie to chyba dla Glen Dimplex robi KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH ...oni go kupili ...więc jest ich .....
tak jak Viessmann brał od Satag Thermotechnik.
...skończyły się targi ISH we Frankfurcie ..Viessmann pokazał nowy regulator Vitotronic ( i nowy Vitodens 222-F -gazowy kompakt kondensacyjny )

ravbc
26-03-2009, 18:33
Masz rację ..właściwie to chyba dla Glen Dimplex robi KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH ...oni go kupili ...więc jest ich .....
No jak zajrzyesz w te zstawienia COP, które kilka postów pokazywałaś, to tam nawet nie ma dimplexa, ale jest właśnie KKW ;-)
Z resztą Dimplex się do tego oficjalnie na swojej stronie przyznaje...

nosterro
26-03-2009, 20:30
Witam,
Stoje własnie przed dylematem ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Otrzymałem propozycję pompy ochsner Europa Mini powietrze/powietrze. Mam pytania:
1. Czy ktoś może trafił na informację jak spada efektywnośc pompy w zależności od temperatury powietrza? Nie chodzi mi o klasycza pompe ciepła tylko podgrzewacz do wody. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia domu. A pompa nie ogrzewa domu tylko samą wodę.
2. Jeżeli ktoś użytkuje taki podgrzewacz czy to się sprawdza w zimie (pompa poniekąd zabiera ciepłe powietrze z domu). Czy nie lepiej na okres zimowy wode użytkową podgrzewać z innego źródła np. kotła którym ogrzewany jest dom.

Bedę wdzięczy za odpoiwedzi lub wskazanie linków gdzie mogę ich poszukać. POniżej link o którą pompe/rozwiązanie mi chodzi.

http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/pompy-ciepla/ciepla-woda-uzytkowa



POzdrawiam
N

sys35
26-03-2009, 20:38
Witam,
Stoje własnie przed dylematem ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Otrzymałem propozycję pompy ochsner Europa Mini powietrze/powietrze. Mam pytania:
1. Czy ktoś może trafił na informację jak spada efektywnośc pompy w zależności od temperatury powietrza? Nie chodzi mi o klasycza pompe ciepła tylko podgrzewacz do wody. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia domu. A pompa nie ogrzewa domu tylko samą wodę.
2. Jeżeli ktoś użytkuje taki podgrzewacz czy to się sprawdza w zimie (pompa poniekąd zabiera ciepłe powietrze z domu). Czy nie lepiej na okres zimowy wode użytkową podgrzewać z innego źródła np. kotła którym ogrzewany jest dom.

Bedę wdzięczy za odpoiwedzi lub wskazanie linków gdzie mogę ich poszukać. POniżej link o którą pompe/rozwiązanie mi chodzi.

http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/pompy-ciepla/ciepla-woda-uzytkowa



POzdrawiam
N

Nie zawracaj sobie głowy Ochsnerem 8) Za ile chcą Ci to sprzedac??

nosterro
26-03-2009, 21:33
9, ma dobra opinie wśrod moich znajomych

sys35
26-03-2009, 21:44
9, ma dobra opinie wśrod moich znajomych

Jasne :D Ja też mam dobrą co do niej ale nie do samej firmy Ochsner a wręcz bardzo złą . Takich pomp jest wiele na rynku. Dlaczego akurat mini a nie Europa?

nosterro
26-03-2009, 22:09
Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)

phoenix*
26-03-2009, 22:23
Co to znaczy glikol "spirytusowy"? Czy ci co to wlewali potrafią z grubsza podać parametry roztworu jaki "sklecili"?:
- lepkość kinematyczną,
- gęstość,
- ciepło właściwe.

A co twierdzą ci fachowcy na temat dużego dT?

Przypomnij jeszcze jaką i ile masz rury zbiorczej (od rozdzielacza do PCi).

niestety nie potrafi mi facet powiedziec co to za roztwor wie tylko tyle ze roztwor etylenowy i nie zamarza do -23C

na temat duzego dT i zaworu rozpreznego nie bardzo wie o co chodzi i dal mi namiary na faceta od serwisu Nibe.

rura zbiorcza od rozdzielacza ? to ta ktora wchodzi do pompy ? to grubosc ma 30 lub 35

sys35
26-03-2009, 22:46
Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)
Skoro masz piec i mozesz nim nagrzac wode w zimie to PCi nie musi chodzic.
Latem jest to super rzecz. Tylko radzilbym Ci kupic razem ze zasobnikiem z wężownicą niekoniecznie Ochsnera. Pytałem ile chcą za to mini? Czy możesz zdradzic?

nosterro
26-03-2009, 22:53
Za mini nie wiem bo jeszcze z nimi nie rozmawiałem za europe 9 tys. ale pewnie bedzie z 1 tys taniej bo bez zbiornika. Masz jakieś inne typy jeżeli nie ochsner? No i moje pierwsze pytanie czy spotkałeś się moze gdziez z wykresem jaka jest efektywność takiej pompy w relacji do temperatury powietrza? Ciekawe czy można tez do jednego zbiornika podłączyć kocioł na pellety i podgrzewacz powietrze/powietrze.

sys35
26-03-2009, 23:12
Za mini nie wiem bo jeszcze z nimi nie rozmawiałem za europe 9 tys. ale pewnie bedzie z 1 tys taniej bo bez zbiornika. Masz jakieś inne typy jeżeli nie ochsner? No i moje pierwsze pytanie czy spotkałeś się moze gdziez z wykresem jaka jest efektywność takiej pompy w relacji do temperatury powietrza? Ciekawe czy można tez do jednego zbiornika podłączyć kocioł na pellety i podgrzewacz powietrze/powietrze.

Którą europe 303 czy 313 i jak bez zbiornika?? Chcesz go wymontowac? Znam np. Alpha Inno Tec, Dimplex, Stiebel Eltron. COP ok. 3,3 przy L15/W45. Jak się zmienia musiałbym poszukac. Tyle na pewno latem osiągniesz.

nosterro
26-03-2009, 23:18
Europa Mini IWP ma zbiornik zewnętrzny wiec nie musze nic wymontowywac - pytanie czy da sie to podłączyć po pieca (ten zbiornik). Pewnie wyjde na totlnego malkontenta ale co oznacza COP ok. 3,3 przy L15/W45 :)

sys35
26-03-2009, 23:35
Europa Mini IWP ma zbiornik zewnętrzny wiec nie musze nic wymontowywac - pytanie czy da sie to podłączyć po pieca (ten zbiornik). Pewnie wyjde na totlnego malkontenta ale co oznacza COP ok. 3,3 przy L15/W45 :)
Dowiedz się i napisz ile kosztuje u nich. Tam jest dodatkowo jeszcze grzałka elektryczna w zasobniku. Nie wiem czy maja jakies ograniczenia temperaturowe myślę że spoko możesz kocioł podłączyc, ale zapytaj.
L15/W45 3,3 oznacza ze przy temp. powietrza 15 C i wody 45 z 1 kWh z gniazdka daje 3,3 kWh energii cieplej. Zapytaj u sprzedawcy czy uwzgledniony jest w danych wentylator.

terplace
27-03-2009, 08:25
rura zbiorcza od rozdzielacza ? to ta ktora wchodzi do pompy ? to grubosc ma 30 lub 35

Rury z odwiertów muszą się gdzieś zejść. Potem już idzie jedna para rur. Ważne jaka jest długość tych rur i konkretnie jakie to są rury. Może zrób zdjęcia i zamieść je.

phoenix*
27-03-2009, 09:30
rozdzielacz jest zakopany, jak sie ociepli to odkopie i zrobie fotke,
w kazdym razie odl okolo 2-3m a z pod podlogi wychodza rury 40 wiec pewnie takie sa rury za rozdzielaczem

am76
27-03-2009, 09:50
Niektórzy twierdzą, że ze względów ekonomicznych pompę ciepła warto nieco niedowymiarować:
1) mniejszy koszt inwestycji
2) większy COP bo pompa ma mniej załączeń/wyłączneń
3) w nazimniejsze dni można się dogrzać czym innym.

Czy z tym COPem jest tak faktycznie? Czy nie będzie problemu z nadmiernym wykorzystaniem dolengo źródła? Bo przecież jeśli pompa jest dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło to większość czasu chodzi "na pół gwizdka" bo ileż mamy tych dni -20 st C. DZ może się regenerować a jak będzie niedowyniarowana to DZ może się nadmiernie wychadzać i tym samym COP spadnie.

Pozdr
AM

sys35
27-03-2009, 10:37
Niektórzy twierdzą, że ze względów ekonomicznych pompę ciepła warto nieco niedowymiarować:
1) mniejszy koszt inwestycji

Tak twierdzą tylko niektórzy, którzy chcą zaniżyc koszty montażu. Stwierdzenie jest tym samym poprawne.

2) większy COP bo pompa ma mniej załączeń/wyłączneń

Mniej załączeń i wyłączeń zależy od górnego zródła. Oczywiście od dolnego też bo PCi może się wyłączyc awaryjnie przy wyeksplatowanym dolnym zródle.

3) w nazimniejsze dni można się dogrzać czym innym.

Można oczywiście dogrzac, ale trzeba ustalic punk pracy PCi, czyli zwymiarowac PCi np. do - 5C a. Jeżeli tem. spadnie poniżej wyłancza sie automatycznie PCi i włancza 2 zródło.

Czy z tym COPem jest tak faktycznie? Czy nie będzie problemu z nadmiernym wykorzystaniem dolengo źródła? Bo przecież jeśli pompa jest dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem budynku na ciepło to większość czasu chodzi "na pół gwizdka" bo ileż mamy tych dni -20 st C.
Chodzi oczwiście ale też odbija się to na jej efektywności, gdyż temp. dolnego zroda jest wyższa.
DZ może się regenerować a jak będzie niedowyniarowana to DZ może się nadmiernie wychadzać i tym samym COP spadnie.

Masz racje tak będzie 8)

Pozdr
AM

sys35
27-03-2009, 10:40
rozdzielacz jest zakopany, jak sie ociepli to odkopie i zrobie fotke,
w kazdym razie odl okolo 2-3m a z pod podlogi wychodza rury 40 wiec pewnie takie sa rury za rozdzielaczem

Wychodzą 2 rury 40 tak? A jakie rury są w kolektorze? Też 40 stki?
Ile obiegów ma rozdzielacz?

phoenix*
27-03-2009, 11:42
rozdzielacza na oczy nie wiedzialem wiec nie wiem jak odkopie to rzuce fote, w kazdym razei mam 3 odwierty, w kolektorze sa takze 40 czy to dobrze ?

sys35
27-03-2009, 12:10
rozdzielacza na oczy nie wiedzialem wiec nie wiem jak odkopie to rzuce fote, w kazdym razei mam 3 odwierty, w kolektorze sa takze 40 czy to dobrze ?

bardzo niedobrze :x Powinna byc co najmniej 50-tka. Gdzie masz ten kolektor zakopany? w ziemi? Nie masz studzienki? w jakiej odległości jest rozdzielacz od PCi?

rwxw
27-03-2009, 12:42
w kolektorze sa takze 40 czy to dobrze ?
W kolektorze dobrze, od studzienki zbiorczej moze byc za malo. Twoje dT wskazuje na zbyt maly przeplyw w PC. Dobijanie wiekszego cisnienia do kolektora nic nie da. Jesli wszystkie metody zawiodly i nie wiadomo co zrobic, to moze sprobowac zrobic eksperyment ? Mozesz zaproponowac zrobienie takich eksperymentow:
0) Najlatwiejszy do realizacji.
Wymienic pompe obiegowa na mocniejsza i sprawdzic dT
1) przy odlaczonej z pradu PC
podpinasz PC nie do kolektora, ale do zbiornika z np. 20-50l plynu niezamarzajacego z Twojego kolektora, wlaczasz obiegowke uwazajac, zeby nie zassac powietrza. Po wlaczeniu obiegowki za pomoca wiadra i zegarka mozesz oszacowac przeplyw i porownac go z wymaganym przez Twoja PC (dane w instrukcji, dla PC 8kW pewnie okolo 2m3/h ). Jesli przeplyw jest maly, to mozesz miec zapchany wymiennik PC lub zepsuta/za slaba obiegowke.
2) przy odlaczonej z pradu PC
Jesli przeplyw byl przy probie (1) dobry, to mozesz sprobowac zrobic podobna probe z wpietym szeregowo kolektorem i ta sama metoda oszacowac przeplyw uwazajac, zeby nie zapowietrzyc rur. Jesli przeplyw bedzie za maly, to problem lezy w kolektorze lub za slabej pompie obiegowej dla tego kolektora.
3) proba na dzialajacej PC
Jesli jednak wszystko bedzie OK, to mozesz sprobowac przetestowac PC, ale mysle ze wczesniejsze testy wystarcza. Zamiast 20l plynu/wody mozesz przygotowac ze 200l wody o temperaturze np.15stopni, i do tego podpiac wylaczona PC (zrobisz sobie na chwile PC woda-woda :wink:). Nastepnie wlaczyc tylko obiegowke, oszacowac przeplyw i jesli bedzie dobry, to ostroznie wlaczyc na pare minut PC trzymajac reke na wylaczniku (uwaga na temperatury i ewentualne zapowietrzenie ukladu) i czujnie obserwowac dT oraz co sie wokolo dzieje. Zanim PC wyssie 10 stopni z 200l wody to pare minut uplynie i powinno sie udac oszacowac dT.
Podczas ostatniej proby (3) na dziajacej PC trzeba uwazac, zeby nie ochlodzic za bardzo wody (zeby nie zamarzla i nie rozsadzila wymiennika PC) - bezpieczna temperatura wyjscia zimnej wody z pompy to dla czystej wody kolo 5 stopni, wiec jesli juz chcialbys taki test robic, to nalezy zachowac duza czujnosc.

phoenix*
27-03-2009, 12:43
no niestety studzienki nie mam,
jest zakopane w ziemi ponizej 1m w odleglosci ok 2-3m od pompy
jak odkopie bede wiedzial dokladniej :(
rozumiem ze ta 40 za rozdzielaczem to waskie gardlo i stad mzoe byc takie duze dT ?

rwxw
27-03-2009, 12:45
Jesli masz 3m od PC do rozdzielacza, to 40-ka wystarczy. Tez tak mam i jest OK dla obiegowki 100W i PC8kW.

terplace
27-03-2009, 13:50
no niestety studzienki nie mam,
jest zakopane w ziemi ponizej 1m w odleglosci ok 2-3m od pompy
jak odkopie bede wiedzial dokladniej :(
rozumiem ze ta 40 za rozdzielaczem to waskie gardlo i stad mzoe byc takie duze dT ?

Nie masz nawet zaworów odcinających poszczególne pętle?

sys35
27-03-2009, 13:59
Jesli masz 3m od PC do rozdzielacza, to 40-ka wystarczy. Tez tak mam i jest OK dla obiegowki 100W i PC8kW.

Skoro Tobie wystarczy to dlaczego jemu nie wystarczy :D . Ile metrow rury masz w 1 obiegu? Może masz inny rozdzielacz z wiekszym gardłem. Może masz inna temp. dolnego zródła.

phoenix*
27-03-2009, 14:01
byc moze sa zakopane :cry:
jak sie ciepli to zajrze pod ziemie

rwxw
27-03-2009, 14:19
Skoro Tobie wystarczy to dlaczego jemu nie wystarczy :D .

Bo waskie gardlo jest w innym miejscu, nie w 6m rury PE40 i na razie nie wiadomo gdzie.
Od rozdzielacza do PC mam 3-4m rury PE40 w jedna strone, wiec w obie 6-8m, plus filtr siatkowy 5/4" i po 2 kolanka w kazda strone. Dla przeplywu 2m3/h 8m rury PE40 nie stanowi wielkiej przeszkody, wiec nie w tym tkwi problem. Rozdzielacz mam ze zlaczek skrecanych PE40. Temperatura DZ podobna, ale nie ma ona wielkiego znaczenia w naszych zakresach pracy, Liczy sie przeplyw i opory przeplywu.

sys35
27-03-2009, 14:24
Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.
Płynie sobie rzeka w korycie i nagle rozdziela sie na 4 takiej samej wielkości koryta. Co się z nią stanie? Będzie płynął strymyczek w każdym korycie. Nagle schodzi się do takiego samego koryta jak nim płynęła i płynie sobie nim dalej.
Co się dzieje pomiędzy jej wpływem i wypływem do tego samego korytka?
8).

Teraz zwiekszamy przepływ czyli obroty pompki tłoczącej co nam to da?
Zwiększenie i przepływu o ile? o ile trzeba zwiększyc obroty żeby uzyskac przepływ w naszych 4 korytkach większy o 25%, ano o 100%.

A co nam da zwiększenie koryta płynącago o 100 % czyli zastosowanie rury 63? To samo co zwiekszenie obrotów.
Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy rozdzielacz jes metr czy 8 od PCi. Tu są tylko ograniczenia maksymalne ze wzgledu na opory, ale gardlo zawsze musi byc wieksze :wink:

sys35
27-03-2009, 14:52
Czytałem na tym forum i nie tylko o negatywnym wpływie bufora na system grzewczy z PCi. Moje zdanie jest troszkę odmienne. Otóz uważam, że bufor wpływa pozytywnie na pracę PCi.
Mam tu tylko 2 powody żeby tak twierdzic:
1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.
2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

Jakie jest wasze zdanie??

rwxw
27-03-2009, 15:14
Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.
Ale jesli te 6m rury PE40 to tylko np. 20% oporow a waskie gardlo lezy w innym miejscu, to zamiana jej nawet na PE100 niewiele wniesie do calego ukladu.

sys35
27-03-2009, 15:32
Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.
Ale jesli te 6m rury PE40 to tylko np. 20% oporow a waskie gardlo lezy w innym miejscu, to zamiana jej nawet na PE100 niewiele wniesie do calego ukladu.
Tyle samo co zmiana obrotów chyba 8)

terplace
27-03-2009, 17:40
Teraz zwiekszamy przepływ czyli obroty pompki tłoczącej co nam to da?
Zwiększenie i przepływu o ile? o ile trzeba zwiększyc obroty żeby uzyskac przepływ w naszych 4 korytkach większy o 25%, ano o 100%.

Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.



A co nam da zwiększenie koryta płynącago o 100 % czyli zastosowanie rury 63? To samo co zwiekszenie obrotów.


Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.



Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy rozdzielacz jes metr czy 8 od PCi. Tu są tylko ograniczenia maksymalne ze wzgledu na opory, ale gardlo zawsze musi byc wieksze :wink:

Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

terplace
27-03-2009, 17:43
Czytałem na tym forum i nie tylko o negatywnym wpływie bufora na system grzewczy z PCi. Moje zdanie jest troszkę odmienne. Otóz uważam, że bufor wpływa pozytywnie na pracę PCi.
Mam tu tylko 2 powody żeby tak twierdzic:
1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.
2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

Jakie jest wasze zdanie??

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.
2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

terplace
27-03-2009, 17:46
Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.
Ale jesli te 6m rury PE40 to tylko np. 20% oporow a waskie gardlo lezy w innym miejscu, to zamiana jej nawet na PE100 niewiele wniesie do calego ukladu.

Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo. Zależy to od nachylenia charakterystyki pompy obiegowej i punktu pracy.

sys35
27-03-2009, 19:00
1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.
2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

Jakie jest wasze zdanie??

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.
2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Zależy jak sie dobierze układ i do jakich temp.będzie ładowany bufor.
Wyobrażmy sobie układ z buforem i bez oraz dom podzielony na 2 strefy grzewcze. Co się stanie gdy 1 strefa osiągnie swoja temperaturę i zamnknie połowe obiegu. W układzie bez bufora wzrośnie znacznie dt oraz opory przepływu co wpłynie ujemnie na COP PCi. W uładzie z buforem natomiast układ dalej będzie pracował na tych samych prawie parametrach, wiec też Cop pozostane taki sam.
Czy nie jest lepiej dla PCi gdy pracuje w stałych parametrach?
Chyba ważniejsze niż zmiana COP o 0,1 8)

sys35
27-03-2009, 19:05
Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.

Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.


Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

Ja pisałem o korytkach a nie rurach. Wiadomo że tu trzeba uwzględnic opory . Skąd wiesz że o 56 % a nie 65% np. A jak moj kolektor ma spadek np. 5m.

bonetka
27-03-2009, 19:06
Terplace
bardzo Cię proszę wyjaśnij dokładnie jak to jest z tymi przepływami i konkretnie i na przykładzie ..i tak
DZ
1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie
2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....
3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby , jak długość kolektora ( moc PC ) ma wpływ na wybór rur ( średnic..przykłady ) max nitki ..
GZ
3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu ( miedzianą ) GZ ...( bo przecież jak nie będzie odpowiedniego przepływu przez skraplacz to będzie drożej )
4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ ..np. dT 7 ...0,5 l/s ( wiem za duża delta ale to dla przykładu )
5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację mając odpowiednie średnice i przepływ ( np mamy 16 kW a instalacja 28/1,5 przepływ 0,25l/s= 7,32 kW ..za mało )żeby sprawdzić czy wystarczy dla naszej instalacji PC
Tylko b. proszę tak, żeby wszyscy zrozumieli ..przykłady ...dobrze ?.

mam dla Was ciekawostkę ....to jest ekran nowej firmy PC ...która ma hasło reklamowe...Inteligentne pompy ciepła :) ( panel dotykowy i nadzór internetowy )
http://www.euteris.pl/gallery/41.jpg
a sama strona to www.euteris.pl ( nacisnąć na dole na czarnym tle na pompy ciepła i tam dokumentacje ..są ceny ..Cop dla 0/35 ..dla 8 kW ..3,52 ..dla 0/50 1,81 ..)

obok compaktonitu i mas betonowo-bentonitowych uszczelnienie odwiertów Caliduthermem..( lepsze przewodzenie .blokowanie przepływu miedzy warstwami wodonośnymi )

tu jest strona która ma program komputerowy do doboru PC WP-OPT
http://www.wp-opt.de/ ( należy pobrać i zainstalować program ..dobrej zabawy :) )

jeszcze jedno ...Klima-Therm ( Fujitsu) wprowadził od 1.03 PC Waterstage powietrze/woda ( 5-16 kW )
http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/dom/waterstage/art59.html

rwxw
27-03-2009, 19:28
Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo.
Przy przeplywie rzedu 1.8 - 2m3/h, czyli przeplywie okolo 0,5m/s strata cisnienia na 8 metrach rury PE40 to okolo 0,16-0,20mWS, wiec nie az tak duzo. Przy np. 60 metrach bedzie juz o co walczyc, przy 6-8m mozna chyba sobie odpuscic i mysle, ze nie z tym ma problem phoenix.pl. Dochodza jeszcze kolanka, rozdzielacz, jak jest zle zgrzewany i ma za male przeswity po zgrzaniu, to moze byc gorzej.

terplace
27-03-2009, 21:07
1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.
2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

Jakie jest wasze zdanie??

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.
2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Zależy jak sie dobierze układ i do jakich temp.będzie ładowany bufor.
Wyobrażmy sobie układ z buforem i bez oraz dom podzielony na 2 strefy grzewcze. Co się stanie gdy 1 strefa osiągnie swoja temperaturę i zamnknie połowe obiegu. W układzie bez bufora wzrośnie znacznie dt oraz opory przepływu co wpłynie ujemnie na COP PCi. W uładzie z buforem natomiast układ dalej będzie pracował na tych samych prawie parametrach, wiec też Cop pozostane taki sam.
Czy nie jest lepiej dla PCi gdy pracuje w stałych parametrach?
Chyba ważniejsze niż zmiana COP o 0,1 8)

Układ wykonuje się tak, że nie powinno być konieczności wielostrefowej regulacji. Chyba że są to np. dwa budynki, lub systemy o znacznie różniącej się pojemności cieplnej, wtedy bufor jest zalecany. Ale w prostym systemie jest to bez sensu. Dla pompy ciepła 10kW, bufor 500l pozwoli zmagazynować jedynie 2,9kW podnosząc temp. o 5stC, co oznacza wydłużenie czasu pracy o 20min. Szkoda kasy na bufor i armaturę bo hipotetyczny zysk nie zwróci się nigdy.
Odnosząc to do bezwładności ogrzewania podłogowego to jest poprostu nic. Wystarczy zwiększyć histerezę regulacji podłogówki o np. 0,1 , 0,2 stC aby uzyskać ten sam efekt. Potrafią to robić średnio inteligentne sterowniki niektórych pomp ciepła, automatycznie korygując charakterystykę pogodowa lub histerezę.

Jak odetniesz pół instalacji to będziesz miał nadwyżkę mocy, a więc temp. bufora będzie się podnosiła, co wpłynie niekorzystnie na COP, i to nie o 0,1 a 0,5 i 1 czy 1,5.

terplace
27-03-2009, 21:09
Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.

Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.


Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

Ja pisałem o korytkach a nie rurach. Wiadomo że tu trzeba uwzględnic opory . Skąd wiesz że o 56 % a nie 65% np. A jak moj kolektor ma spadek np. 5m.

Korytka to nie rury. A to że 56% to wiem z fizyki.

terplace
27-03-2009, 21:11
Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo.
Przy przeplywie rzedu 1.8 - 2m3/h, czyli przeplywie okolo 0,5m/s strata cisnienia na 8 metrach rury PE40 to okolo 0,16-0,20mWS, wiec nie az tak duzo. Przy np. 60 metrach bedzie juz o co walczyc, przy 6-8m mozna chyba sobie odpuscic i mysle, ze nie z tym ma problem phoenix.pl. Dochodza jeszcze kolanka, rozdzielacz, jak jest zle zgrzewany i ma za male przeswity po zgrzaniu, to moze byc gorzej.

Zgadza się że dla takiego przepływu i długości to mała część oporów instalacji.
Faktycznie niektórzy "zbyt ambitnie zgrzewają" rury i kształtki PP i PE i robią kołnierze wewnątrz. A może rury są pozałamywane. Załamana rura PE ma bardzo mały przekrój w miejscu załamania.

terplace
27-03-2009, 21:30
Terplace
bardzo Cię proszę wyjaśnij dokładnie jak to jest z tymi przepływami i konkretnie i na przykładzie ..i tak
DZ
1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie


Liczy się cały układ. Sprawdza opory i dobiera pompę obiegową. Optymalizuje się układ gdzie z jednej strony to koszty wykonania a z drugiej strony moc pompy obiegowej. Dla PCi do 10kW, bez szaleństw można tak zaprojektoewać układ aby osiągnąc dT4K przy pompie obiegowej 100W.



2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....


Jeśli spadek policzony dla tego odcinka spadek ciśnenia jest niewielki to może być i tak.



3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby , jak długość kolektora ( moc PC ) ma wpływ na wybór rur ( średnic..przykłady ) max nitki ..
GZ


Średnica rur (powierzchnia) ma nieznaczny wpływ na "osiągi wymiennika". Nieco większy wpływ średnica ma przy gruntach słabo przewodzących, większy przy mniej przewodzących. Zwiększając średnicę rur np. z 32 do 40 można zwiększyć wydajność wymiennika o pojedyncze %, ale tu znowu pytanie czy to się opłaci.



3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu ( miedzianą ) GZ ...( bo przecież jak nie będzie odpowiedniego przepływu przez skraplacz to będzie drożej )


Tutaj podobnie, jak przy dz. Liczy się spadki ciśnienia dla projektowanych średnic i długości.



4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ ..np. dT 7 ...0,5 l/s ( wiem za duża delta ale to dla przykładu )


dT wynika właśnie z przepływu.



5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację mając odpowiednie średnice i przepływ ( np mamy 16 kW a instalacja 28/1,5 przepływ 0,25l/s= 7,32 kW ..za mało )żeby sprawdzić czy wystarczy dla naszej instalacji PC


Nie bardzo rozumiem o co pytasz.

Może o to:

Q=V*cw*ro*dT
Q-moc
V-przepływ
cw-ciepło właściwe
ro-gęstość
dT- de te

np. V=2m3/h, tj. 0,000556m3/s
cw=4,2kJ/kg*k
ro=1000kg/m3
dT=4K

Q=0,000556*4,2*1000*4=9,3kW

Jeśli średnice rurociągów będą za małe, lub długości duże, to zmeni się przepływ odwrotnie proporcjonalnie do dT. Jeśli zwiększymy przepływ np. 2x przez zmianę pompy obiegowej to dT zmaleje 2x.

bonetka
28-03-2009, 00:13
Terplace bardzo Ci dziekuję ...
wiem że powinno sie policzyć ale mam wątpliwośći czy oni ( znaczy fachowcy to liczą ..mogę się załozyć że nie wszyscy i dla niektórych to czarna magia ).
Dostają gotową PC co ma już w srodku pompy obiegowe więc nic nie liczą . Dz jak się bierze firmę zewnetrzną ( profesjonalną ) to ona decyduje o rurach DZ i sposobie prowadzenia odwiertów ..napełnia DZ bierze należność i ich rola jest skończona. Podłączenie PC ..robią z takich średnic zawsze .i dla wszystkich .
Mam tylko jedno podejrzenie ( nie wiem czy mam rację ) jak są siłowniki czy inne zabawki i boją się o minimalny przepływ że nie będzie takiego ( u mnie 70 % nominalnego ( 0,31l/s ) = 0,217 l/s to robią drugą pompę poza PC ( i jest to wtedy pompa główna.)
Więc żeby się dowiedzieć i policzyć co i jak, trzeba byłoby rozrysować całą instalację rury ( przekroje , ilośc , długości ) pompy ( jakie mogłyby być i jakie zastosowano ) dT ......tylko wtedy można zobaczyć czy to wszystko jest dobrze ...DZ moze być mniej dokładne ( u mnie ) bo brak pewnych danych ale GZ spokojnie można rozpatrzyć .
Szkoda że nie mamy przykładowej instalacji ...wtedy byłoby wiadomo ...co można byłoby zrobić inaczej czy lepiej ....
ps.mam dT GZ 5*C na 3 biegu a DZ 4,5 też na 3 biegu ..więc nie da się zmniejszyć

phoenix*
28-03-2009, 07:48
czyli wychodzi na to ze po rozdzielaczu moglyby byc grubsze rury ?
jeszcxze jedna sprawa
za rozdzielaczem do budynku wchodzi mi 40 ale zaraz jak tylko wyjdzie z podlogi sa juz ryrki jakby ciensze (moze 32?) ktore podpiete sa do pompy
czy to dobrze ? czy znow to moze byc waskie gardlo ?

Michelll
28-03-2009, 15:30
Witam Wszystkich :wink:

A co sądzicie o pompie ciepła zasilanej gazem a nie prądem? :o

Znalazłem to w necie:

http://www.atmopomiar.pl/ghp.php

Podobno oszczednosci, w skali rocznej moga byc wyższe o 30% porównujac z
pompa ciepła zasilaną prądem. :lol:

Ma ktoś taką pompę? :wink:
Hmmmm....tylko jak to się ma z ekologią :-?

bonetka
28-03-2009, 19:07
Przeważnie PC robią osoby które nie mają gazu lub nie chca mieć LPG .a i tak jest potrzebna energii elektr. do działania .
A propos gazu ...
Na na ostatnim Ecobuild 2009 ( Anglia ) pokazano 3 szt.
PC na chłodziwo CO2 ( R744 ) ….tu chyba pierwsza na świecie sprężarka dwu stopniowa obrotowa zastosowana w Sanyo w PC CO2 ECO
http://www.sanyoaircon.com/products/hydronic-products/co2-waterheaters.aspx

Ostatnio testowano PC w ramach projektu Projektu SHERHPA ( skończył się już ale jako ciekawostka w Walencji byli obecni przedstawiciele …Hibenatusa :o
…….i mam zagadkę co to takiego ? i co było przedmiotem badań ? http://www.ammonia21.com/images/content/articles/bock-f2-ammonia-compressor.jpeg

W Szwecji opatentowano nową metodę zabezpieczania odwiertu …w razie uszkodzenia ( pęknięcia ) http://www.ehpn.de/script/tool/forg/doc115/The%20Green%20Collector.pdf
co o niej myslicie ?

rwxw
29-03-2009, 00:27
Terplace ladnie wszystko opisal, ale pozwole sobie troche uzupelnic, tak troche mniej naukowo a bardziej "na chlopski rozum". Oczywiscie, jak napisal terplace, najlepiej sobie dokladnie wszytko wyliczyc, ale lepsze szacunki niz nic.

1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie
Zalezy jak daleko jest rozdzielacz i jakiego przeplywu wymaga PC (co nalezy sprawdzic w instrukcji obslugi i montazu PC). Jesli rozdzielacz jest odalony od PC o np. 30m, to warto zastosowac rury o okolo rozmiar lub 2 rozmiary wieksze niz sekcje, np. 4 sekcje z 32, rura od rozdzielacza 40-ka, 50-ka. Najlepiej policzyc sobie jaki spadek cisnienia bedzie na rurach pojedynczej sekcji i rozdzielacza. Mozna to zrobic np. za pomoca danych z solis.pl:

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/wykres_strat_pe/335-4-pol-PL/wykres_strat_pe_large.jpg
Terplace twierdzi, ze dane sa zanizone, wiec mozna do obliczonych oporow dolozyc np. 30%. Wykres jest dla rury o dlugosci 1000m, wiec dla krótszej trzeba sobie odczytane wyniki przeszacowac. Na osi y jest strata cisnienia w mWS, czyli w metrach slupa wody, na osi x zadany przeplyw w m3/h oraz jak kto lubi l/s. Czerone linie wyznaczaja strate cisnienia przy zadanym przeplywie dla rur o okreslinej grubosci (np. 32, 40 itd.)

2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....
Jesli wszytkie sekcje beda doprowadzone w poblize, czyli 2-3m od PC, to mozna wpiac do PC rury tej samej srednicy.
Co do sekcji klektora, to nie zaleca sie robienia dluzszych sekcji niz 150m z rury PE32. Jesli zachodzi potrzeba dluzszych sekcji, to wtedy trzeba przejsc na PE40.

3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby
czary mary...

3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu
Takie, zeby wymagany przez PC przeplyw mogl byc zapewniony przez niezbyt mocna obiegowke (np. 60W). Na stronie http://www.oventrop.com/software/ovplan_myov.asp?Sprache=PL
znajduje sie soft (OVplan) do policzenia oporow przeplywu podlogowki. Warto sobie policzyc te opory i rozbic podlogowke na odpowiednia ilosc sekcji.

4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ
Owszem, ma. Do bardzo zgrubnych szacunkow pozna przyjac ze 1m3 wody potrafi przetransportowac 1kWh, jesli roznica temperatury dT wyniesie 1 stopien. A wiec 2m3/h z dT 4 stopnie przetransportuja 8kWh (w rzeczywistosci ciut wiecej jak pisal terplace, ale latwiej zapamietac 1stopien*1m3/h=1kWh). Wiec jesi mamy PC 8kW, to na godzine trzeba przetransportowac 2m3 jesli dT=4stopnie, a 1m3, jesli dT=8 stopni. Ze wzgledu na kompromis miedzy wysokim COP i mala moca pomp obiegowych przyjmuje sie ze dobrze jest gdy na podlogowce dT=4-5 stopni.

5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację j.w., z grubsza 1stopien*1m3/h=1kWh

rwxw
29-03-2009, 00:31
tylko jak to się ma z ekologią :-?
Dobrze. Spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne niz wegla, bo spalajac metan (gaz ziemny) wydziela sie mniej CO2, a wiecej wody. U nas prad jest robiony tylko z wegla, wiec gaz jest duzo bardziej ekologiczny. Chcialbym PC na gaz...ale jak na razie mam na 2 taryfy :wink:

HenoK
29-03-2009, 19:11
tylko jak to się ma z ekologią :-?
Dobrze. Spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne niz wegla, bo spalajac metan (gaz ziemny) wydziela sie mniej CO2, a wiecej wody. U nas prad jest robiony tylko z wegla, wiec gaz jest duzo bardziej ekologiczny. Chcialbym PC na gaz...ale jak na razie mam na 2 taryfy :wink:
Nie wiem, czy jest to tak bardzo ekologiczne.
Poczytaj ten artykuł :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_cieplarniany

Para wodna jest najważniejszym gazem absorbującym promieniowanie (sama powoduje 36% – 66% bezpośredniego efektu cieplarnianego), razem z chmurami jest odpowiedzialna za od 66% do 85% efektu cieplarnianego. Sam CO2 odpowiada za 9% – 26%, podczas gdy O3 jest odpowiedzialny za 7%, a inne gazy cieplarniane (w tym głównie metan, tlenki azotu i freony) są odpowiedzialne za 8% efektu.
Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ? W jaki sensie ?

rwxw
29-03-2009, 21:28
Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ?
Oczywiscie, ze nadal tak twierdze. Spalajac gaz wydziela sie duzo mniej roznych szkodliwych zwiazkow niz spalajac wegiel. Co do efektu cieplarnianego, to ilosc wody wydzielana do atmosfery ze spalania gazu ziemnego to tak znikomy ulamek procenta, ze nie ma zadnego znaczenia dla calego ukladu. Mozna tez stosowac spalanie z kondensacja pary (partrz kociol kondensacyjny), gdzie ilosc wyemitowanej pary do atmosfery bedzie jeszcze mniejsza, ale to tez nie ma znaczenia. Jesli efekt cieplarniany jest wynikiem dzialania czlowieka, to znaczenie ma wydzielany podczas spalania gaz CO2, a nie wydzielane podczas spalania gazu H2O.

HenoK
29-03-2009, 22:28
Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ?
Oczywiscie, ze nadal tak twierdze. Spalajac gaz wydziela sie duzo mniej roznych szkodliwych zwiazkow niz spalajac wegiel. Co do efektu cieplarnianego, to ilosc wody wydzielana do atmosfery ze spalania gazu ziemnego to tak znikomy ulamek procenta, ze nie ma zadnego znaczenia dla calego ukladu. Mozna tez stosowac spalanie z kondensacja pary (partrz kociol kondensacyjny), gdzie ilosc wyemitowanej pary do atmosfery bedzie jeszcze mniejsza, ale to tez nie ma znaczenia. Jesli efekt cieplarniany jest wynikiem dzialania czlowieka, to znaczenie ma wydzielany podczas spalania gaz CO2, a nie wydzielane podczas spalania gazu H2O.
Dziwny sposób rozumowania.
Zarówno para wodna jak i dwutlenek węgla występują w naturze w ilościach znacznie większych niż ilość produkowana przez człowieka.
Pomimo tego, że para wodna ma znacznie większy wpływ na efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla, Ty uważasz, że paliwo, które produkuje jej więcej jest mniej ekologiczne ?
Argumentami na pewno są emitowany przy okazji spalania węgla związki siarki, czy pyły.
Jednak argument ze zwiększona emisją dwutlenku węgla uważam za zupełnie nietrafiony.

PKiter
30-03-2009, 00:54
Witam po raz pierwszy
Zamierzam wybudowac domek nad zbiornikiem wodnym ok. 90 m kw powierzchni uzytkowej, dobrze ocieplony tak aby można było korzystac z niego przez cały rok, niekonicznie jednak w sposób ciągły. Ma byc przeznaczony na wynajm i urządzony dośc komfortowo - pod względem jakości powietrza i temperatury. Chłodzony latem, dobrze wentylowany, bezobsługowo ogrzewany z zapewnionym komfortem cwu. Parterówka :
salon z aneksem kuchennym, 2 sypialnie, 2 łazienki, przedsionek i małe pomieszczenie gospodarcze. Poddasze nieużytkowe z możliwością rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych.
Przymierzam się do wykorzystania PC i bliski jestem wyboru NIBE FIGHTER 1127 wyposażonej w rewersyjny moduł chłodniczy, który przy wykorzystaniu podłagówki grzeje zimą i chłodzi latem. Po dodaniu zbiornika cwu i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła miałbym załatwioną sprawę grzania, chłodzenia, wentylacji i cwu. Nowocześnie, ekologicznie i trochę drogo jak na 90 m kw. Jednakże w perspektywie roku planuję dobudowac kolejny taki obiekt i byc może za następny rok jeszcze jeden. W tym momencie pojawiają się wątpliwości, za których wyjaśnienie byłbym bardzo wdzięczny :

- czy można znacznie przewymiarowac PC F 1127-8 kW 24.900 zł netto
a F 1127-12 kW 28.900
czyli różnica w cenie niewielka a myślę, że 12 kW rozwiązałoby w przyszłości
zasilanie w co trzech domków póki co może zastosowac jakiś bufor

- czy można zastąpic wentylację mechaniczną z rekuperatorem nawiewem przy użyciu klimakonwektorów (chłodzenie i grzanie PC) zaś wywiew z dodatkową PC powietrze-woda, która dogrzewałaby cwu - ilości powietrza dopływającego i wyrzucanego powinny się bilansowac, ale jest to chyba możliwe do wysterowania.

- jak wygląda kwestia awaryjności PC (wymiana sprężarki to ponoc tragedia finansowa ) i ich długowieczności

Przepraszam za przydługą wysowiedź i dziękuję za wszelkie sugestie.

HenoK
30-03-2009, 07:56
- czy można zastąpic wentylację mechaniczną z rekuperatorem nawiewem przy użyciu klimakonwektorów (chłodzenie i grzanie PC) zaś wywiew z dodatkową PC powietrze-woda, która dogrzewałaby cwu - ilości powietrza dopływającego i wyrzucanego powinny się bilansowac, ale jest to chyba możliwe do wysterowania.Wentylacja powinna działać w sposób ciągły. Pompa ciepła najbardziej ekonomicznie pracuje w II taryfie, czyli z długimi przerwami w ciągu doby. W tym widzę największy problem z zastosowaniem takiego rozwiązania.
Problem ten znika, gdy decydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła z jedną taryfą.
W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pompy ciepła o zmiennej wydajności np. NIBE FIGHTER 1250 (moc grzewcza pompy zmienia się w zakresie od 4,5 do 16 kW).

rwxw
30-03-2009, 12:01
czy
- z chlodzeniem przez podlogowke nalezy uwazac gdyz temperatura podlogi nie moze spasc ponizej punktu rosy, bo bedzie mokra podloga. Ogranicza to mozliwosci chlodzenia taka metoda. Z drugiej strony masz zakopana w ziemi rure z glikolem, ktorym poprzez wymiennik mozesz ochladzac powietrze nadmuchiwane do domu. Jest to tansze niz klimatyzacja - agregat nie pracuje, pracuje tylko pompa obiegowa, a dodatkowo regenerujesz (nagrzewasz) sobie dolne zrodlo.
- awaryjnosc PC nie rozni sie specjalnie od awaryjnosci lodowek, czy moze bardziej wiekszych lad chlodniczych, wiec nie jest duza. Wymiana sprezarki to raczej nie tragedia finansowa, lecz znalezienie sprezarki (czy tez jej zamiennika) i wymiana przez jakiegos serwisanta urzadzen chlodniczych. Dla rozeznania poszukaj sobie w sieci cen sprezarek chlodniczych scroll o mocy chlodniczej 8-10kW np. Copeland. Nie jest to za darmo, ale ceny nie sa kosmiczne.

bonetka
31-03-2009, 10:07
RWXW
dziekuję bardzo za wyjasnienia . Specjalnie tak zredagowałam aby ukazać pewne zależności . Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32, 40 , .
Rehau ...śred. zewn. rur użależnione od możliwej wydajnosci poboru ciepła np.20x1,9, 25x2,3; 32x2,9..grunt sypki , spiosty wilgotny , nasycony wodą .
Rozumiem , ze to dT sobie zakładmy ,ze takie będzie ...np. 4 czy 5 ..bo faktycznie jakie będzie to można się przekonać juz po fakcie, dobrze że są 3 biegi to zawsze jakoś mozna trafić :)
Pkiter
gdyby połaczyć instalację nawiewną przez klimakonwektory to jest to błędem ze względu na jeszcze jeden aspekt ..hałas
Jesli ktoś chce mieć komfort to przede wszystkim robi podłogówkę a dodatkowo klimakonwektory które uzywane są w razie koniecznosci i np. przed snem aby schłodzić pomieszczenie .....( czy dogrzać w zimie jeśli potrzeba ) .
Swoją drogą ciekawa jestem z technicznego punktu widzenia wygląda np . ogrzewanie 3 domków jedną PC ( inwerterową ) oddalonych od siebie o np. 20 metrów ....to nie dobudówka .....tu ciepłociągi porządnie ocieplone muszą jakoś biec pod ziemią ....i sztuką jest aby nic nie traciły po drodze ....czy jeden zb cwu na te 3 domki .? ...uważam że trzeba obmyśleć cała instalację docelową aby póżniej nie było niespodzianek .
( może powinno się zacżąć od środkowego domku w sensie lokalizacji i ten postawić jako piewszy żeby PC stała w środku - mniejsze długości ciepłociagów )

mario_k
31-03-2009, 10:46
Nie wiem, czy jest to tak bardzo ekologiczne.
Poczytaj ten artykuł :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_cieplarniany
HenoK z całym szacunkiem, ale nie daj się wpuścić w kanał. Tu działają (na wielu płaszczyznach) UJEMNE sprzężenia zwrotne, które powodują samoregulację. Inaczej Ziemia już dawno przestałaby istnieć. Podam przykład:
1. Generujemy coraz więcej pary.
2. Temperatura na Ziemi wzrasta.
3. Rośliny rosną coraz szybciej wiążąc wodę (parę wodną, wilgoć) w sobie.
4. pary wodnej w powietrzu jest coraz mniej.
5. działanie efektu cieplarnianego zostaje zredukowane.
To proste sprzężenie zwrotne. Na niego nakładają się kolejne... znane i nieznane...
Poza tym jaki wpływ na efekt cieplarniany ma generacja pary przez człowieka gdy 2/3 powierzchni Ziemi to zbiorniki wodne nieustannie parujące.
Można udowodnić hipotezę, że mucha wpadając w najbardziej newralgiczną część silnika turboodrzutowego spowoduje katastrofę samolotu. Papuga postawiona na klawiaturze napisze "Hamleta"..... Pomimo tego siły zbrojne nie stosują much do zwalczania statków powietrznych, a pisarze nie wykupują masowo papug... chodzi bowiem o prawdopodobieństwo tych zdarzeń....
Dla propagandy wszystko jest proste i jasne.

wurzel2
31-03-2009, 11:18
Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)

też drążę ten temat :D

w innym "pokoju" forum już pisałem:

Proszę o pomoc...przymierzałem się do solarów...aż tu pewien sympatyczny pan zaczął mi proponować pompę ciepła HOVAL CombiVal WP-VT 152 (kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Sugerował mi, że taką pompę można w każdej chwili włączyć i wyłączyć (normalnie poprzez wtyczkę) można to to coś postawić sobie np. w garażu i ma to coś grzać wodę dla rodziny 2-3 osobowej do temperatury ok 52`C... hm brzmi to wszystko ciekawie.Kosztuje to 11 tys, czyli mniej więcej tyle ile zestaw solarny, który też maja na składzie...
Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza? I jest lepsze od solarów????
Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:
ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

sSiwy12
31-03-2009, 11:45
...no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:
ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Biorąc pod uwagę koszty eksploatacyjne, to pompa ciepła na potrzeby CWU, nieznacznie przekracza koszty eksploatacyjne w stosunku do solarów .
Z drugiej strony to, CWU będzie zawsze i zawsze w odpowiedniej ilości i temperaturze – bez względu na to co jest za oknem.
Ceny tego typu pomp ciepła są zróżnicowane. Można je kupić już od 7.000,- ( a nawet taniej – bywają takie okazje).
Można przyjąć, że przy cenie 0,45 za 1kWh, koszt przygotowania 100l wody o temperaturze 55 stopni będzie wynosił od.0,5 do 0,7 zł.

HenoK
31-03-2009, 11:58
HenoK z całym szacunkiem, ale nie daj się wpuścić w kanał. Tu działają (na wielu płaszczyznach) UJEMNE sprzężenia zwrotne, które powodują samoregulację. Inaczej Ziemia już dawno przestałaby istnieć. Podam przykład:
1. Generujemy coraz więcej pary.
2. Temperatura na Ziemi wzrasta.
3. Rośliny rosną coraz szybciej wiążąc wodę (parę wodną, wilgoć) w sobie.
4. pary wodnej w powietrzu jest coraz mniej.
5. działanie efektu cieplarnianego zostaje zredukowane.
To proste sprzężenie zwrotne. Na niego nakładają się kolejne... znane i nieznane...
Poza tym jaki wpływ na efekt cieplarniany ma generacja pary przez człowieka gdy 2/3 powierzchni Ziemi to zbiorniki wodne nieustannie parujące.

Doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Jednak zauważ, że takie same sprzężenia zwrotne działają też w przypadku CO2. Pomimo to został on uznany za głównego sprawcę efektu cieplarnianego.
Ludzie bezpośredni wpływ mają jedynie na niewielki procent dwutlenku węgla stale istniejącego w atmosferze, przetwarzanego przez rośliny i zwierzęta, emitowanego przez wulkany i oceany.
To też jest czysta propaganda.
Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.

mariankossy
31-03-2009, 12:24
Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)

też drążę ten temat :D

w innym "pokoju" forum już pisałem:

Proszę o pomoc...przymierzałem się do solarów...aż tu pewien sympatyczny pan zaczął mi proponować pompę ciepła HOVAL CombiVal WP-VT 152 (kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Sugerował mi, że taką pompę można w każdej chwili włączyć i wyłączyć (normalnie poprzez wtyczkę) można to to coś postawić sobie np. w garażu i ma to coś grzać wodę dla rodziny 2-3 osobowej do temperatury ok 52`C... hm brzmi to wszystko ciekawie.Kosztuje to 11 tys, czyli mniej więcej tyle ile zestaw solarny, który też maja na składzie...
Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza? I jest lepsze od solarów????
Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:
ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?
Czy warto wydawać za tego Hovala za 11 120 zł :o :o

dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?

Czytaleś to porównanie: http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=148

To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D

sSiwy12
31-03-2009, 12:49
dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?
To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D

Nie dla zysku, tylko dla wygody. Może chce odpocząć od obowiązku ciągłego palenia?
Pomijam tu również fakt, że aby ogrzać CWU w kotle na węgiel, to albo ten kocioł trzeba codziennie rozpalać, albo „palić na okrągło”, a to, w obu przypadkach, powoduje zwiększenie ilości spalanego węgla i to znacznie.

rwxw
31-03-2009, 12:58
Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32,

Masz racje Bonetko, ale nie dajmy sie zwariowac, to nie apteka i strzelac z tego tez nie bedziemy, stad uwazam, ze podchodzi to pod czary-mary :wink:. Wazniejsze jest zapewnienie odpowiednich przeplywow przy malych kosztach tloczenia i rozmiarow kolektora. Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.

Rozumiem , ze to dT sobie zakładmy ,ze takie będzie ...np. 4 czy 5
dT dla DZ jest wymaganiem zapisanym w instrukcji montazu dla np. Stiebela, dzieki czemu mozna oszacowac czy przeplyw jest dobry czy za maly bez podpinania przeplywomierza. Zalecane dT podlogowki mozna oszacowac z zalecanego dla danej PC przeplywu przez wymiennik wg uproszczonego wzoru 1stopien*1m3/h= okolo 1kWh. Czym dT mniejsze, tym lepiej, a 5 stopni to kompromis miedzy kosztami tloczenia a temperatura wymiennika PC.

sys35
31-03-2009, 13:41
...no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:
ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

Z drugiej strony to, CWU będzie zawsze i zawsze w odpowiedniej ilości i temperaturze – bez względu na to co jest za oknem.


W sumie nie jest tak do końca, gdyż te PCi działają tylko w dodatnich temperaturach. Latem nie ma problemu, gorzej jest zimą bo korzystając chocby z powietrza wewnętrznego trzeba ją albo wpiąc w wentylację, albo miec dosc spore pomieszczenie np. piwnice. Trzeba też jej zapewnic odpowiedni przepływ powietrza. Mam taką PCi i jestem zadowolony 8) [/code]

wurzel2
31-03-2009, 13:49
... I jest lepsze od solarów????
Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:
ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?[/quote]

Czy warto wydawać za tego Hovala za 11 120 zł :o :o

dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?

Czytaleś to porównanie: http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=148

To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D[/quote]

Panowie to nie tak ... może byłem niedokładny w opisie-ja to ogrzewanie tj. gazowe+podłogówka+kominek z pł+...jeszcze coś planuję umieścić w swoim nowo budowanym domku :D Nie zamierzam palić w kominku węglem :lol: .
Obecnie w domu, w którym mieszkam mam ogrzewanie tradycyjne a w niedługiej przyszłości w tym czymś co się buduje chcę ogrzewanie takie jak napisałem...zastanawiałem się jedynie czy solar czy Hoval.

sys35
31-03-2009, 13:55
Panowie to nie tak ... może byłem niedokładny w opisie-ja to ogrzewanie tj. gazowe+podłogówka+kominek z pł+...jeszcze coś planuję umieścić w swoim nowo budowanym domku :D Nie zamierzam palić w kominku węglem :lol: .
Obecnie w domu, w którym mieszkam mam ogrzewanie tradycyjne a w niedługiej przyszłości w tym czymś co się buduje chcę ogrzewanie takie jak napisałem...zastanawiałem się jedynie czy solar czy Hoval.

co np.? :) zmieści Ci się coś jeszcze?
To wszystko będzie kosztowało pewnie tyle co PCi i nie musisz nic umieszczac 8). Kocioł gazowy i podłógowka i do tego kominek żeby Ci stóp nie odparzyło 8). Zartuje ale wydaje mi się, że jak już coś zrobic to PCi z podłogówka da Ci super oszczędnosci i wygode.[/code]

sys35
31-03-2009, 14:24
Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.


Jak to rozumiec? Bo nie za brdzo kapuje :) To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?

sSiwy12
31-03-2009, 14:27
Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32,

Masz racje Bonetko, ale nie dajmy sie zwariowac, to nie apteka i strzelac z tego tez nie bedziemy, stad uwazam, ze podchodzi to pod czary-mary :wink:. Wazniejsze jest zapewnienie odpowiednich przeplywow przy malych kosztach tloczenia i rozmiarow kolektora. Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.

Musze stanowczo zaprotestować wobec tezy o „czary-mary”.
Struktura i właściwości fizyczne gruntu (gęstość, porowatość, ciepło właściwe, przewodność cieplna gruntu, pojemność cieplna) mają istotne znaczenie – zwłaszcza, biorąc pod uwagę „wydajność” DZ pod koniec okresu grzewczego, a co wiąże się z malejącym COP.
Skrajne wartości pojemności cieplnej gruntu, to: dla suchego torfu 100 kWh/m3K do ponad 900 kWh/m3K dla mokrej gliny. Podobne zależności występują dla innych właściwości fizycznych gruntu.
Biorąc pod uwagę, że do naszej dyspozycji z podanej pojemności cieplnej gruntu, pozostaje od 3 do 10% w przypadku kolektorów poziomych i od 10 do 30% w przypadku kolektorów pionowych, to moim zdaniem, przy gruntach „mało zwięzłych” i suchych, średnica rury kolektora może mieć duże znaczenie dla śródrocznej wartości COP pompy ciepła.

sSiwy12
31-03-2009, 14:41
W sumie nie jest tak do końca, gdyż te PCi działają tylko w dodatnich temperaturach. Latem nie ma problemu, gorzej jest zimą bo korzystając chocby z powietrza wewnętrznego trzeba ją albo wpiąc w wentylację, albo miec dosc spore pomieszczenie np. piwnice. Trzeba też jej zapewnic odpowiedni przepływ powietrza. Mam taką PCi i jestem zadowolony 8) [/code]

Zimą solary też nie "wydolą". Tu ma być albo solary, albo ta PCi - działa tylko poza sezonem grzewczym - tak wynikało z postu.



Jak to rozumiec? Bo nie za brdzo kapuje :) To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?

Praktycznie, powinno dobierać się długość, średnicę i wielkość (intensywność) przepływu, zarówno w zależności od gruntu, jak i do konkretnej PCi.
Aby nie komplikować życia instalatorom, a inwestorów nie narażać na dodatkowe „babole” w sposób w miarę bezpieczny, uśredniono te wymagania.

sys35
31-03-2009, 16:27
Zimą solary też nie "wydolą". Tu ma być albo solary, albo ta PCi - działa tylko poza sezonem grzewczym - tak wynikało z postu.


To, że solary nie wydolą to jest jasne. Ta PCi na c.w.u. wydoli tylko tak jak pisałem pracuje w dodatkowych temp. i potrzebuje odpowiedni przepływ powietrza. Zawsze można włączyc tez grzałke.
W przypadku tamtego kolegi to jesli inwestuje w kominek z płaszczem wodnym to lepiej mu założyc solary. Będzie miał 3 zródła w tym 1 pewne GAZ 8).
Ludzie sobie lubią komplikowac zycie :D

bonetka
31-03-2009, 16:43
Rwxw
oczywiście że nie dajmy się zwariować :) , natomiast z tym dT 4-5*C chodziło mi o GZ ...bo chyba i DZ i GZ jest istotne dla instalacji.

Odnośnie CombiVal ...to tak piszecie jaby to była nowa jakaś PC ( moze typ tak ( -10+35 ) ale nie metoda i producent ) przecież Clima Komfort grzeje cwu w ten sposób od lat ......:)

mery26
31-03-2009, 17:12
VT 152(kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza?

sprawdza się. ciągnie około 500 W. Rocznie (w moim przypadku) zabezpieczenie c.w.u dla 2+2 to jakieś 1000 kWh (wg podlicznika, z pompką c.u.w.). Jak ustawisz tylko na II taryfę to wychodzi około 300-350 zł/rok.

sys35
31-03-2009, 18:02
sprawdza się. ciągnie około 500 W. Rocznie (w moim przypadku) zabezpieczenie c.w.u dla 2+2 to jakieś 1000 kWh (wg podlicznika, z pompką c.u.w.). Jak ustawisz tylko na II taryfę to wychodzi około 300-350 zł/rok.

Jak to robisz, że grzejesz tylko w taryfie nocnej? Do jakiej temp. grzejesz wode? i czy używana jest grzałka?
Tu te oblicznia mogą byc mylne, gdyz ktoś może używac tylko prysznica, kto inny może lubic się codziennie pławic w wannie 8)
Na podstawie Twoich danych można przeliczyc mniej więcej ile wody zużywasz dziennie :P.

rwxw
31-03-2009, 20:29
Musze stanowczo zaprotestować wobec tezy o „czary-mary”.
W takim razie napisz, czym grozi zastosowanie rur o wiekszych srednicach w lekkich glebach, np. rury 40mm w piasku, bo ja poza minimalnie wiekszymi niepotrzebnymi kosztami nie widze za bardzo przeciwskazan, pod warunkiem, ze kolektor nie bedzie za maly. Po prostu grubsza rura nie wyssie tyle ciepla z piachu ile by wyssala z mokrej gliny, ale to dalej sprawa minimalnie wyzszych kosztow instalacji. Moze sie po prostu myle i jest to bardzo istotne.

To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?
To, jak dobrze wiesz jest podstawa :wink:, a srednica moim zdaniem specjalnie istotna nie jest.

sys35
31-03-2009, 20:46
W takim razie napisz, czym grozi zastosowanie rur o wiekszych srednicach w lekkich glebach, np. rury 40mm w piasku, bo ja poza wiekszymi kosztami nie widze za bardzo przeciwskazan, pod warunkiem, ze kolektor nie bedzie za maly.
Mi się wydaje jednak, że średnica rury ma wplyw, bo większa jest powierchnia wymiany ciepła. Stosuje się też rury karbowane i ponoc przepływ burzliwy ma pozytywny wpływ na działanie kolektora.
Kosze z rury karbowanej opatentowała jedna z firm. Są jednak dosc drogie :-?

bonetka
31-03-2009, 20:49
To post Czandry z 4.03.09
"Witam,
Nasza pompa ciepła jest z firmy Nateo ze Świdnicy http://www.pompyciepla.com ...model smart+. O ile pompa jest ok - wygląda nowocześnie, steruje się ją poprzez panel dotykowy, to gorzej wyglądała sprawa z instalacją i jej dostawą. Firma miała duże opóźnienie. Instalacją natomiast zajmuje się polecana przez nich firma instalacyjna. Sami tego nie robią, bo nie mają swoich ekip montażowych. Wykonali także źródło dolne. Nie wiem, czy można ich polecać. U nas raczej się nie spisali, chociaż jest to bardziej wina firmy instalacyjnej niż producenta. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych producentów. Wydaje mi się, że mogą mieć sporo zleceń i montażyści się nie wyrabiają, stąd zapewne opóźnienia."

no cóż ...to właśnie takie kwiatki wpływają na opnie o PC ....
ale należy oddzielić dwie sprawy , PC jako samo urządzenie i montaż ...oczywiście jedno bez drugiego nie działała i liczy się całość .
Szkoda , że producent nie dołożył starań aby zapewnić sobie odpowiednie ekipy montażowe ..Wszyscy inni producenci szkolą swoje ekipy i starają się aby montaż ich urządzeń był bezporoblemowy i zgodny ze sztuką instalatorską . Przecież chyba zdaje sobie sprawę że na rynku nie jest sam jeden, teraz jest dużo firm i polskich i zagranicznych . Popsuć sobie opinię można bardzo łatwo ale ją naprawić niestety o wiele trudniej .

rwxw
31-03-2009, 20:58
Mi się wydaje jednak, że średnica rury ma wplyw
Masz racje, za cienka rura (np. 20-ka ktora stosuja niektore firmy jak pisala Bonetka) moze nie odebrac takiej ilosci ciepla, jaka moze dostarczyc ciezka gleba - wtedy jest problem i trzeba wydluzyc kolektor, czyli znacznie zwiekszyc koszt. Moim zdaniem problemu nie ma w druga strone: lekka gleba + gruba rura. Wiec nie ma co czarowac tylko stosowac rury 32 lub 40mm dla sekcji dluzszych niz 150m.

rwxw
31-03-2009, 21:01
natomiast z tym dT 4-5*C chodziło mi o GZ ...bo chyba i DZ i GZ jest istotne dla instalacji
Tak, masz racje, ale w sumie zasada jest podobna - wiekszy przeplyw=mniejsze dT, a przed instalacja podlogowki mozna ja sobie oszacowac za pomoca np. Ovplan.

sys35
31-03-2009, 21:01
Mi się wydaje jednak, że średnica rury ma wplyw
Wiec nie ma co czarowac tylko stosowac rury 32 lub 40mm dla sekcji dluzszych niz 150m.

Do jakich długości sekcji można stosowac 25, 32,40 ?

mery26
01-04-2009, 12:02
Jak to robisz, że grzejesz tylko w taryfie nocnej? Do jakiej temp. grzejesz wode? i czy używana jest grzałka?
Tu te oblicznia mogą byc mylne, gdyz ktoś może używac tylko prysznica, kto inny może lubic się codziennie pławic w wannie 8)
Na podstawie Twoich danych można przeliczyc mniej więcej ile wody zużywasz dziennie :P.
podgrzewacz zasilany przez programator, który ustawiony jest tylko na tanią taryfe. Grzeje do 47-48 stC. Grzałka wyłączona.
Ile wody? trudno określić. Generalnie idzie około 8-9 m3/m-c.
Obliczenia mylne-zgadza sie.U nas wanna praktycznie pusta stoi. Tylko prysznicz. Okazjonalnie wanna.

sys35
01-04-2009, 12:33
podgrzewacz zasilany przez programator, który ustawiony jest tylko na tanią taryfe. Grzeje do 47-48 stC. Grzałka wyłączona.
Ile wody? trudno określić. Generalnie idzie około 8-9 m3/m-c.
Obliczenia mylne-zgadza sie.U nas wanna praktycznie pusta stoi. Tylko prysznicz. Okazjonalnie wanna.

ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?
Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.
Wann rozumiem do specjalnych okazji :)

bonetka
01-04-2009, 17:38
Rozmawailiśmy na temat tej wizualizacji Viessmana tu więcej informacji
http://www.fulereny.blink.pl/mum/Vies.pdf
odnosnie Hoval..mozna się zorientować mniej więcej co jest co
http://80.66.225.12/seiten/bom_frameset.asp?&dokar=Z11&doknr=10000438&doktl=XX&dokvr=00&matnr=4204058

mery26
02-04-2009, 09:03
ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.
"Kopmpletny" podgrzewacz c.w.u to PC +pompka cyrkulacji. jedno i drugie zasilane osobno. Jedyny główny parametr na PC to zadana temp. wody (można jeszcze załączyć wbudowaną grzałke i zwiększyć obroty dmuchawy). Reszta sterowana oddzielnymi, supermarketowymi programatorami. Jeden na PC - ustawiony na tanie taryfy; drugi na cyrkulacje-wg potrzeb. Od (kwietnia-maja) 2008 zestaw chodzi na podliczniku. Wskazanie na dziś - 930 kWh. zatem zakładam ok. 1000 kWh/rok.
Cyrkulacja na dzień roboczy ustawiona na poranek i wieczór (jakieś 6 programów) + 3-4 programy na weekend.

bonetka
02-04-2009, 18:56
Byłam na targach EXPOTHERM 2009 ...i moze kilka słów pozwolę sobie bo i tak nic ciekawego się tu nie dzieje ( chyba przesilenie wiosenne :wink: ).
Źle rozpropagowane, żle oznaczone miejsce ...jedna hala i duzo wolnej przestrzeni :o ...wystawcy nie mają dobrych min bo mało odwiedzajacych ( ale to pierwszy raz i chyba za rok będze lepiej 8) .
Dwie PC obecne to Oschner i Nateo .....może ciekawostki ....Oschner
- zakopuje DZ przy bezpośrednim parowaniu na 1.80 i uważa to za odpowiednią głebokość
- nie robi instalacji bez bufora bez wzgledu na rodzaj instalacji
- sondy co najmniej 100 metrowe na mniejsze nie daje gwarancji ( obecnie 5 lat )
- dobiera PC na 100 % zapotrzebowania ( brak grzałek w PC )
- pionowe liczy srednio 40 W/mb poziome 25 W/mkw
Nateo ..... te nowe wygladają ciekawie ( wysoki połysk ) wszystko w 2 obudowach a nawet można schować pralkę , gwarancja 5 lat )
- mają sprzęgło w środku 56 l ( rozdzielają obieg skraplacza od co. )
- w obudowie są wszystkie pompy obiegowe ( czasami i 5 szt, ) są naczynia przeponowe słowem to co u innych jest na zewnątrz tu jest w środku
- sterownik ma krzywą , przesunięcie , 3 czasy dobowe ( ?) , histerezę ,
teraz Firma ONNINEN http://www.onninen.com/poland/nowosci/Pages/Default.aspx
zajęła się rozpowadzeniem PC Nateo ..szkolą swoich instalatorów i chyba nareszcie bedzie lepiej pod tym wzgledem :)
ps.
z nowości na ostatnich targach ISH pokazano nową pompę Wilo Star Z Nowa ...cyrkul. cwu tylko 4,5 Wata :o ( dostępna u nas od jesieni )
Kto chce budować basen powinien się wybrać jeszcze jutro trwają targi . ( W-wa ul. Marsa 56 ..wjazd od Rekruckiej ).
Tu Nateo w środku
http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.1.jpg

phoenix*
03-04-2009, 12:29
Witajcie

Nie wiem czy pamietacie ale mialem problem z ustawieniem w mojej Nibe 1140 czasowego DCWU. Pomimo ustawionego czasu pompa nie grzala DCWU w ustawionym okresie.
A wczoraj udalo mi sie zupelnie przypadkiem to uruchomic :P

na sterowniku mamy 2 ustawienia dotyczace grzalki elektrycznej
9.2.4 - tutal wlaczamy lub wylaczmy tryb kotla elektrycznego
9.2.13.2 - natomiast tutaj wybieramy typ grzalki elektrycznej

bzdura polega na tym ze w menu 9.2.13.2 mialem wybrane "WYLACZONE" a trzeba wybrac typ grzalki elektrycznej pomimo tego ze tryb kotla mam WYLACZONY czyli grzanie grzalka nie dziala 8)
ale dzieki temu okresowe podgrzewanie DCWU zaczyna dzialac :roll:

Ps
pytanko do uzytkownikow NIBE
czy w Menu 9.2.12 gdzie ustawiamy tryb pracy pompy DZ tez macie tryb "ciagly" nie przetlumaczony na PL ?

Black&Zaba
03-04-2009, 15:41
phoenix to 9.2.4 menu to włącza tryb kocioł elektryczny na stałe i PC jedzie tylko na grzałkach zamiast sprężarki - używa tego tylko serwisant na początku do testów, ew. gdy nie masz jeszcze podpiętego np. DZ, a grzać musisz
tryb pompy DZ przestaw na tą drugą opcję (fakt to głupota że nie przetłumaczone od x lat, ale są trzy na szczęście tylko) pewnie instalator zostawił w trybie ciągłym coby Ci się DZ do końca łatwiej "odpowietrzyło"/odgazowało, pewnie nie zauważył, że jest jeszcze trzecia możliwość włączenia automatu, który przez 10dni powoduje pracę ciągłą, a potem sam się na przerywany tryb przełącza. To tak wspomianjąc temat odpowietrzania DZ, jak widać niektórzy producenci z góry zakładają że instalatorowi od razu się nie uda i próbują ten proces ułatwić/zautomatyzować (równocześnie zrzucając na "usera" obowiązek uzupełnienia glikolu w ramach standardowcyh czynności eksploatacyjnych).
Nie mam PC chwilowo pod ręką więc wybacz za opisowe wyjaśnienia.

Napisz czy w tym trybie przerywanym pompa od DZ działa Ci też przez 30sec po wyłączeniu sprężarki, w dokumentacji napisane, że startuje 30sec przed startem sprężarki (i to się u mnie zgadza), ale też napisane, że kończy pracę z opóźnieniem 30sec, a u mnie staje od razu z wyłączeniem sprężarki, ciekawe czy w 1140 jest inaczej.

A przerywany lepszy bo oszczędzisz trochę prądu na pompce DZ, bądź co bądź trochę to ona potrafi go wyciągnąć.

Tlobo
03-04-2009, 19:31
Byłam na targach EXPOTHERM 2009 ...i moze kilka słów pozwolę sobie bo i tak nic ciekawego się tu nie dzieje ( chyba przesilenie wiosenne :wink: ).
Źle rozpropagowane, żle oznaczone miejsce ...jedna hala i duzo wolnej przestrzeni :o ...wystawcy nie mają dobrych min bo mało odwiedzajacych ( ale to pierwszy raz i chyba za rok będze lepiej 8) .
Dwie PC obecne to Oschner i Nateo .....może ciekawostki ....Oschner
- zakopuje DZ przy bezpośrednim parowaniu na 1.80 i uważa to za odpowiednią głebokość
- nie robi instalacji bez bufora bez wzgledu na rodzaj instalacji
- sondy co najmniej 100 metrowe na mniejsze nie daje gwarancji ( obecnie 5 lat )
- dobiera PC na 100 % zapotrzebowania ( brak grzałek w PC )
- pionowe liczy srednio 40 W/mb poziome 25 W/mkw
Nateo ..... te nowe wygladają ciekawie ( wysoki połysk ) wszystko w 2 obudowach a nawet można schować pralkę , gwarancja 5 lat )
- mają sprzęgło w środku 56 l ( rozdzielają obieg skraplacza od co. )
- w obudowie są wszystkie pompy obiegowe ( czasami i 5 szt, ) są naczynia przeponowe słowem to co u innych jest na zewnątrz tu jest w środku
- sterownik ma krzywą , przesunięcie , 3 czasy dobowe ( ?) , histerezę ,
teraz Firma ONNINEN http://www.onninen.com/poland/nowosci/Pages/Default.aspx
zajęła się rozpowadzeniem PC Nateo ..szkolą swoich instalatorów i chyba nareszcie bedzie lepiej pod tym wzgledem :)
ps.
z nowości na ostatnich targach ISH pokazano nową pompę Wilo Star Z Nowa ...cyrkul. cwu tylko 4,5 Wata :o ( dostępna u nas od jesieni )
Kto chce budować basen powinien się wybrać jeszcze jutro trwają targi . ( W-wa ul. Marsa 56 ..wjazd od Rekruckiej ).
Tu Nateo w środku
http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.1.jpg
Bonetko, a co Ty myślisz o pompach Nateo??
Ja nadal stoję przed wyborem pompy, ale tą firmą się nie interesowałem bo nie słyszałem o nich żadnych opinii. Firmę Onninen znam i mam nadzieję, że byle czego by nie sprzedawali.
Pozdrawiam
Tlobo

phoenix*
03-04-2009, 20:40
Black&Zaba

masz racje z tym 9.2.4
w kazdym razie okresowe DCWU nie dzialalo mi dopuki nie zdefiniowalem typu grzalki w menu 9.2.13.2, grzalka sie nie zalacza wogole a pomimo tego wczesniej nei dalo sie ustawic okresowego DCWU (tzn dalo sie ustawic ale sie nei zalaczalo) no chyba ze:
a) grzalka wlacza sie dopiero gdy DCWU jest ustawione na wiecej niz 55C
b) wlacza sie grzalka do DCWU gdy pompa zajeta jest CO (ale to chyba nei mozliwe)

pompke dolnego zrodla mam ustawiona na automat tak tylko z ciekawosci pytalem o to tlumaczenie
u mnie tez pompa wylacza sie odrazu ze sprezarka 8)

Black&Zaba
03-04-2009, 23:42
a) tak jest mimo ustawień w menu 2.x bo tak naprawdę max temp uzyskiwaną ze sprężarki ustawia się na karcie potencjometrem i defaultowo jest 55C (a instalatorzy w/g zaleceń ze szkoleń tego nie ruszają)
- dodatkowo jest jedna wkurzająca rzecz, że dla cyklu lagionelli grzałka uparcie się włącza zdecydowanie wcześniej tzn. sprężarka np. dociąga do około 50C i nagle odpalają grzałki i kompletnie nie ma się wpływu na to kiedy, tak samo nie rozgryzłem jeszcze jak z tym cyklem lagionelli jest kiedy się kończy, bo automat grzeje do różnych temp. w każdym razie >60C i wygląda na to jakby starała się utrzymywać to przez jakiś czas, ale jak to doładnie działa to w instrukcjach brak informacji, u serwisantów też, a sam to dopiero dwa razy miałem okazję poobserwować i konkretnych wniosków brak, jedynie przypuszczenia jak wyżej
b) możliwe tylko jakby pompa chodziła non stop na CO i przekroczyła zadany próg stopniominut, raczej mało prawdopodobne jak dobrze dobrana, tak normalnie to nawet mimo długiej pracy na CO, musząc dogrzać CWU/DCWU po prostu na chwilę sobie "przerwie" CO, podbije CWU do zadanej i wróci do grzania CO dalej

Marcinn73
04-04-2009, 15:28
Jest tu wielu specjalistów z dziedziny PC. Mam trochę laickie pewnie pytanie - niedługo rozpoczynam budowę SSO - i chciałbym już na tym etapie przygotować odpowiednie przepusty dla PC (źródło poziome) - tylko pytanie - jakie to mają być przepusty i w jaki sposób oraz gdzie je zrobić? Bardzo proszę o pomoc tych, którzy już korzystają z pomp ciepła jak to zorganizowali.

nabial
05-04-2009, 18:03
ja zrobiłem 2 przepusty ale po fakcie okazuje się że o wiele za małe
teraz myślę, że najlepsza byłaby rura preizolowana 2x40mm

Marcinn73
05-04-2009, 19:54
ja zrobiłem 2 przepusty ale po fakcie okazuje się że o wiele za małe
teraz myślę, że najlepsza byłaby rura preizolowana 2x40mm

A przepusty w jakim miejscu? Jakie zrobiłeś, że okazały się za małe?

klimaw
05-04-2009, 21:40
Marcinn73
Gdzie ma stać PC-na zewnątrz , czy wewnątrz?

Marcinn73
05-04-2009, 21:48
Marcinn73
Gdzie ma stać PC-na zewnątrz , czy wewnątrz?

Ma stać wewnątrz - w pomieszczeniu gospodarczym.

klimaw
05-04-2009, 21:50
Daj dwie rury 40 w izolacji chłodniczej ( czarna gruba-nie jest tania) pod ławą(tam dodatkowa rura ochronna) i wprowadź przez posadzkę do kotłowni. :D

HenoK
06-04-2009, 07:28
ja zrobiłem 2 przepusty ale po fakcie okazuje się że o wiele za małe
teraz myślę, że najlepsza byłaby rura preizolowana 2x40mmCo do tego, że najlepsza to się zgodzę, ale niestety też bardzo droga. 1mb podwójnej rury preizolowanej kosztuje ponad 100 zł. Dwie pojedyncze wyjdą jeszcze drożej.

tomi2703
06-04-2009, 08:26
Witam
Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Powierzchnia ogrzewana to 313m2 , kubatura to 789 m3
Strefa klim 3
Temp. zewn. -20 stopni

Proszę o pomoc - jak przeliczyć to na kWh - chodzi mi ile prądu będzie potrzebowała PC do ogrzania takiej powierzchni wg powyższych danych z OZC.

HenoK
06-04-2009, 08:41
Witam
Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Powierzchnia ogrzewana to 313m2 , kubatura to 789 m3
Strefa klim 3
Temp. zewn. -20 stopni

Proszę o pomoc - jak przeliczyć to na kWh - chodzi mi ile prądu będzie potrzebowała PC do ogrzania takiej powierzchni wg powyższych danych z OZC.
W jakim programie to było policzone ? Przeważnie ten sam program podaje także roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Z podanych danych, można określić jedynie moc pompy ciepła (ok. 11kW + ewentualny dodatek na podgrzewanie ciepłej wody).

tomi2703
06-04-2009, 10:08
Witam
Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Powierzchnia ogrzewana to 313m2 , kubatura to 789 m3
Strefa klim 3
Temp. zewn. -20 stopni

Proszę o pomoc - jak przeliczyć to na kWh - chodzi mi ile prądu będzie potrzebowała PC do ogrzania takiej powierzchni wg powyższych danych z OZC.
W jakim programie to było policzone ? Przeważnie ten sam program podaje także roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania.
Z podanych danych, można określić jedynie moc pompy ciepła (ok. 11kW + ewentualny dodatek na podgrzewanie ciepłej wody).

Program to Kan OZC 3.0.

Mam tylko pierwsze 2 strony z tych obliczeń - także dalej nic nie mam i próbuję wywnioskować ile to może prądu "żreć".

HenoK
06-04-2009, 10:36
Program to Kan OZC 3.0.

Mam tylko pierwsze 2 strony z tych obliczeń - także dalej nic nie mam i próbuję wywnioskować ile to może prądu "żreć".Jeśli ktoś tyle policzył, to policzył też sezonowe zapotrzebowanie na ciepło.
Znając je i zakładając średnioroczne COP pompy ciepła (zależy od rodzaju pompy ciepła i od rodzaju instalacji grzewczej) łatwo oszacować roczne koszty eksploatacji pompy ciepła.
Bez tych danych to tylko wróżenie z fusów pozostaje :( .

tomi2703
06-04-2009, 11:03
Program to Kan OZC 3.0.

Mam tylko pierwsze 2 strony z tych obliczeń - także dalej nic nie mam i próbuję wywnioskować ile to może prądu "żreć".Jeśli ktoś tyle policzył, to policzył też sezonowe zapotrzebowanie na ciepło.
Znając je i zakładając średnioroczne COP pompy ciepła (zależy od rodzaju pompy ciepła i od rodzaju instalacji grzewczej) łatwo oszacować roczne koszty eksploatacji pompy ciepła.
Bez tych danych to tylko wróżenie z fusów pozostaje :( .

Dziękuję ślicznie za odpowiedź - skontaktowałem się z gościem co mi to robił i jutro dośle mi resztę obliczeń - jeszcze raz dziękuję.

mariankossy
06-04-2009, 11:13
Witam
Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Powierzchnia ogrzewana to 313m2 , kubatura to 789 m3
Strefa klim 3
Temp. zewn. -20 stopni

Proszę o pomoc - jak przeliczyć to na kWh - chodzi mi ile prądu będzie potrzebowała PC do ogrzania takiej powierzchni wg powyższych danych z OZC.
Tak z grubsza można policzyć??
zapotrzebowanie na moc: (14 kW x 24 x 180) / 2 = 30 000 kWh

To dla COP 3,0 daje 10 000 kWh en. elektr na samo PC :D :D :D

tomi2703
06-04-2009, 11:21
Witam
Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Powierzchnia ogrzewana to 313m2 , kubatura to 789 m3
Strefa klim 3
Temp. zewn. -20 stopni

Proszę o pomoc - jak przeliczyć to na kWh - chodzi mi ile prądu będzie potrzebowała PC do ogrzania takiej powierzchni wg powyższych danych z OZC.
Tak z grubsza można policzyć??
zapotrzebowanie na moc: (14 kW x 24 x 180) / 2 = 30 000 kWh

To dla COP 3,0 daje 10 000 kWh en. elektr na samo PC :D :D :D

zapotrzebowanie na moc: (14 kW x 24 x 180) / 2 = 30 000 kWh

14 kW to moc PC
24 = ??? (czyżby 24h)
180 = ??? (czyżby liczba dni grzania)

i dlaczego dzieli się to przez 2 - proszę o wyjaśnienia i pozdrawiam

mariankossy
06-04-2009, 11:46
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW

Dzieli się przez 2 , bo srednia w zime jest na pozionie 0 do -2 st.C w RP.
"Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie – między -6°C a 0°C"

W Polsce srednia temperatura zima wynosi na zachodzie i nad morzem -1 stopni Celciusza, a na wschodzie -5 stopni.

HenoK
06-04-2009, 13:09
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kWTo jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?
Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:

Sylwia i Tomasz
06-04-2009, 14:30
Przymierzam się do kupna zbiornika z mamką. Znalazłem zbiornik, który jest szczupły. Z izolacją ma 85 cm średnicy przy pojemności 1000/100 (więcej miejsca nie mam :( )Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby stosować tak duży zbiornik przy PCi? Do zbiornika będzie jeszcze podłączony solar i kominek przez dodatkowe wężownice. Czy 100 l to nie za mało? Duża pojemność zewnętrznego a mała coś wewnętrznego.

Notoco
06-04-2009, 15:19
Jesli 100 to CWU to troche malo. Poza tym wazne jest jak jest konfiguracja twojego system. Gdzie CWu gdzie ogrzewanie, jak podlaczone sa te zbiorniki i co bedzie grzelo co.
Nie zmienia to faktu ze 1000/100 to troche dziwna wersja ...
Ps
ja mam 300/450.

Sylwia i Tomasz
06-04-2009, 15:26
No oni wszystkie warianty mają ze zbiornikiem c.w.u. 100l. Są 1000/100, 750/100 i 500/100. Sam nie wiem, 100 l wydaje się być trochę mało, ale z drugiej strony w mamce chyba liczy się całkowita pojemność zbiornika. Jak wydoję malucha to woda zimna powinna szybko się ogrzać tą otaczającą, więc teoretycznie powinno być ok.

mariankossy
06-04-2009, 16:39
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kWTo jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?
Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:


Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o
ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D



10800 + 3200 = 14 000 W

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:
Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"


Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W :D :D :D
A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D

HenoK
06-04-2009, 18:23
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kWTo jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?
Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:


Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o
ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D



10800 + 3200 = 14 000 W

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:
Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"


Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W :D :D :D
A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D
Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3
Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:
Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

mariankossy
06-04-2009, 19:24
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kWTo jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?
Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:


Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o
ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D



10800 + 3200 = 14 000 W

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:
Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"


Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W :D :D :D
A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D
Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3
Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:
Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza,
to powtórz algorytmy z Kan OZC wer.3.0 a nie p...l głupot :)
Jak jesteś taki mądry to pochwal sie ile dla jego domu przyjmuje się do łącznego bilansu energii cieplnej w sezonie grzewczym :
np.Qg w miesiącu styczeń

I co przyjnuje się do obliczeń w OZC do bilansu energii cieplnej ( Qh),( podaj oznaczenia i nazewnictwo niech się inni też przy tobie uczą)
jak takiś mądry HenoK :D :D :D :D

klimaw
06-04-2009, 20:01
mariankossy,HenoK

Uprasza się o kulturalną duskusję ,a nie przewalanie przez konia i niewybredne epitety. :evil:
Tem wątek raczej zawsze był merytoryczny i techniczny i niech takim pozostanie. 8)
Nie cytujcie tak dużo, bo świra można dostać czytając co rusz po pół strony samych cytatów. :cry:
mariankossy
Popatrz trochę z samokrytycyzmem na siebie - co masz do powiedzenia o PC?
Może zmień wątek? :wink:

rwxw
06-04-2009, 20:51
Do jakich długości sekcji można stosowac 25, 32,40 ?
Zalezy to od przeplywow i lepiej sopie policzyc. Z tego co czytalem dla 32-ki zaleca sie pojedyncza sekcje 100m, a nie zaleca sie wiekszych niz 120-150m. Gdy petla przekracza 150m zaleca sie 40-ke.

rwxw
06-04-2009, 21:01
Daj dwie rury 40 w izolacji chłodniczej ( czarna gruba-nie jest tania) pod ławą(tam dodatkowa rura ochronna)
Jesli nie trzeba, to lepiej nie dawac pod lawa, bo moze przemarzac i uszkodzic fundament. Jesli nie ma jeszcze fundamentu, to budujac go mozna latwo zrobic przepusty zabetonowujac styropian (do pozniejszego wydlubania) lub rury kanalizacyjne ze spadkiem na zewnarz (co najmniej 20 stopni). Powinny byc minimum 2 przepusty (cieply i zimny) lub jeden szroki zeby zrobic z niego 2. Jesli chodzi o srednice przepustow, to takie, zeby rury kolektora sie zmiescily z izolacja cieplna. Jesli bedzie studzienka zbiorcza na zewnatrz to wystarcza dwie 70-ki, jesli studzienki nie bedzie to grubsze, takie zeby rury kolektora + izolacja sie w nich zmiescily.
Przepusty moga byc w polowie fundamentu lub wyzej, pozniej mozna wypuscic rury kolektora w podlodze piwnicy (pomieszczenia gospodarczego).

klimaw
06-04-2009, 21:08
rwxw
W połowie fundamentu? :o
Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi? :o :roll: :roll:

HenoK
06-04-2009, 21:13
Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza...Dobrze wiem jak to się oblicza. To nie miejsce na tego typu wywody. Metodologia obliczeń pokazana jest w pliku pomocy do programu oraz w normach, na podstawie których program opracowano. Każdy, kto chce z pomocą tego programu obliczyć sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania powinien w pierwszej kolejności z tymi danymi się zapoznać. Tobie także radzę to zrobić. Krzykiem niewiele zdziałasz ...

nabial
06-04-2009, 21:25
rwxw
W połowie fundamentu? :o
Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi? :o :roll: :roll:

w sumie czemu nie to są rury izolowane, więc czy będą 150 cm czy 50 cm pod ziemią nie ma wielkiego znaczenia - tak sądzę

klimaw
06-04-2009, 21:27
w sumie czemu nie to są rury izolowane..
Izolowane jak daleko od fundamentu? :o ,bo przecież kiedyś izolacja się kończy?

Black&Zaba
06-04-2009, 21:50
Miałem podać moje końcowe dane z ŚE to w kontekście "dyskusji" mariana z henokiem proszę, trochę danych ze spotkania teorii z praktyką:
EP 102,5 kWh/m2*rok; EK 43 kWh/m2*rok (jak widać dalej bardziej pesymistyczne od rzeczywistości, ale i to nie dziwne bo do ŚE audytor w/g tabel policzył sprawność PC = 3,3)
poniżej moje teoretyczne wyliczenia z OZC
Qo 13135 W
Qwent 289 W (tak wyszło z GWC i rozsądnie przyjętej max 350m3/h wymiany na cały dom ~0,5 kubatury)
Qf 45 W/m2
Qh 33442 kWh/rok

teraz uwaga! z licznika energii (niestety tylko oszacowanie bo brak podlicznika) zużycia energii na CO+CWU 8.10.08-30.04.09 (zakładam że już dalej będzie tylko CWU, w tych poprzednich miesiącach CWU to 10% zużycia)
8700 Kwh - pierwszy sezon z wygrzewaniem jastrychu włącznie

jakby na to nie patrzeć teoria spotkała się z praktyką pompa 12KW spokojnie dała radę ogrzać 300m2 i sprawność w okolicy 3,5-4 wypadła (z uwzględnieniem w relanym zużyciu pomp DZ i GZ)

tomi2703 - masz prawie identyczną powierzchnię, dość zbliżone zapotrzebowanie na moc cieplną, jak spojrzysz na te dane to pewnie więcej jak 20-30% się nie pomylisz (ja i tak zakładam, że następny sezon zejdę spokojnie 30% ze zużyciem w dół po zlikwidowania obecnych mostków cieplnych, budynek będzie wysuszony porządnie, a i grunt nad DZ w końcu się ułoży)

nie śmiem twierdzić, że powyższe moje wyliczenia są funta kłaków warte, ale wydaje mi się, że na tyle dobre na ile były mi potrzebne do decyzji o PC, oszacowaniu kosztów eksploatacji, a i sprawdziły sie w realnym działaniu ogrzewania

terplace
06-04-2009, 22:39
rwxw
W połowie fundamentu? :o
Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi? :o :roll: :roll:

Przepusty powinny być zrobione nad ławą. Ława rzecz święta. Jak wyjdą płytko, to trudno. Ciecz i tak jest niezamarzająca. Ten metr czy dwa nie będzie miał znaczenia jeśli chodzi o temp. w DZ. A w dodatku przy budynku ziemia i tak jest cieplejsza.

mariankossy
07-04-2009, 12:12
Dla domu tomi2703 z grubsza EP =95 kWh/m2/rok, czyli normalnie :)
30 kWh/ m2/rok energii elektr. przy PC ( 9zł/m2/rok w nocnej taryfie)

Sylwia i Tomasz
07-04-2009, 12:19
Jesli 100 to CWU to troche malo. Poza tym wazne jest jak jest konfiguracja twojego system. Gdzie CWu gdzie ogrzewanie, jak podlaczone sa te zbiorniki i co bedzie grzelo co.
Nie zmienia to faktu ze 1000/100 to troche dziwna wersja ...
Ps
ja mam 300/450.

Pompa ciepła glikol-woda 7kw, solar. Woda ogrzewana z PCi + solar przez dodatkową wężownicę. Taki chyba standard ...

Czy ktoś jeszcze może do tematu dorzucić 2 grosze? :D Te 100 l wewnętrznego zbiornika to mało czy może być?

terplace
07-04-2009, 13:14
Pompa ciepła glikol-woda 7kw, solar. Woda ogrzewana z PCi + solar przez dodatkową wężownicę. Taki chyba standard ...

Czy ktoś jeszcze może do tematu dorzucić 2 grosze? :D Te 100 l wewnętrznego zbiornika to mało czy może być?

Solar nie jest standardem razem z PCi. Chyba, że ktoś ma za dużo kasy i chce aby sąsiedzi podziwiali "piękne, świecące" panele na dachu. Jak zrezygnujesz z solara (czyli też i z wężownicy) to i zbiornik może być z 140l, czy 160l.

Z solarem 100l powinno spokojnie starczyć (wyższa temp.) ale w lato. W zimowe pochmurne dni może być problem. Z mojego doświadczenia wiem, że zużycie wody przez podobne rodziny różni się 2 a nawet 3-krotnie.

nabial
07-04-2009, 13:59
w sumie czemu nie to są rury izolowane..
Izolowane jak daleko od fundamentu? :o ,bo przecież kiedyś izolacja się kończy?

myślę że od strony działki 1 metr od fundamentu powinny być już zaizolowane a potem w środku domu - na całej długości aż do pompy

sylvia1
07-04-2009, 14:09
to ja z innej beczki podsumowałam koszt ogrzewania 2008/2009 tzn oszacowałam z licznika głównego bo podlicznik do pompy miałam przyłączany od 20 X dopiero a sezon liczę od 1.09.08 do 31.03.09 (w okresie wakacyjnym miałam zużycia rzędu 250-300 zł)

wyszło ok 1500 za PC i 1000 za drewno do kominka. temp w domku 22 stopnie po napaleniu w kominku na dole było i 24

Sczytam jeszcze dokładnie jutro z pompy i podam ilość kWh

Sylwia i Tomasz
07-04-2009, 14:09
Solar nie jest standardem razem z PCi. Chyba, że ktoś ma za dużo kasy i chce aby sąsiedzi podziwiali "piękne, świecące" panele na dachu. Jak zrezygnujesz z solara (czyli też i z wężownicy) to i zbiornik może być z 140l, czy 160l.

Z solarem 100l powinno spokojnie starczyć (wyższa temp.) ale w lato. W zimowe pochmurne dni może być problem. Z mojego doświadczenia wiem, że zużycie wody przez podobne rodziny różni się 2 a nawet 3-krotnie.

No właśnie, jak to będzie zimą? Nagrzeję PCi te moje powiedzmy 750l do temp.45 stopni. Zużyję do kąpieli te 100l z wewnętrznego. Ile czasu będzie się nagrzewać następne 100 od tej z płaszcza zewnętrznego??

terplace
07-04-2009, 14:36
No właśnie, jak to będzie zimą? Nagrzeję PCi te moje powiedzmy 750l do temp.45 stopni. Zużyję do kąpieli te 100l z wewnętrznego. Ile czasu będzie się nagrzewać następne 100 od tej z płaszcza zewnętrznego??

Ok. 0,5h. Ale problem jest inny. Czy 100l starczy do kąpieli? Zależy to od wanny i upodobania użytkownika (ile wlewa wody). Przy 160 czy 200l w dostawie ciełej wody jest w zasadzie ciągłość.

Sylwia i Tomasz
07-04-2009, 14:42
Ok. 0,5h. Ale problem jest inny. Czy 100l starczy do kąpieli? Zależy to od wanny i upodobania użytkownika (ile wlewa wody). Przy 160 czy 200l w dostawie ciełej wody jest w zasadzie ciągłość.

Rozumiem, czyli bezpieczniej zbiornik min.160 l c.w.u. dzięki

bonetka
07-04-2009, 16:08
Tlobo :)
Chyba niezłe są te PC ...dobór elementów -wszyscy dobierają w/g tych samych programów ,( mają ekonomizer ) , deisgne bardzo elegancki ..zebranie wszystkiego w jednym miejscu jest pomysłem nowatorskim , COP ..rzeczywiście mozna uznać że trochę mały ale to ze wszystkimi pompami ( realny ) , co najstotniejsze to interfejs . z komputerem i w niedalekiej przyszłości online . CWU i co . można zmieniać co godzinę ( jeśli ma się taki kaprys ) ......oni sami produkują swoje sterowniki .
Smart + jest produkowany fabrycznie w takiej wersji jak jest . Smart ma dodatkowe elementy zalezne od instalacji . To że Onninen Oy ( Finlandia ) wybrał akurat tę PC do współpracy a nie inną też o czymś świadczy .
Jesli podasz swój mail wyślę Ci to co mam ( nie ma na stronie ) .
ps. Klimaw widzę że masz duzą siłę perswazji :)

rwxw
07-04-2009, 16:35
Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi?
No to co ? Co najmniej metr od domu powinny byc zaizolowane, a juz od sciany beda szybko opadac w glab ziemi.

klimaw
07-04-2009, 18:46
No to co ? Co najmniej metr od domu powinny byc zaizolowane, a juz od sciany beda szybko opadac w glab ziemi.
A przemarzanie gruntu i wyziębianie na tym odcinku DZ? :cry:

Nie zgodzę się też z terplace , że pod ławą nie, bo ława to rzecz święta.
Jesli damy pod ławą grubościenną rurę ochronną ,zagęścimy grunt wokół jak należy i w niej puścimy rury DZ to w czym problem? :P

Bonetko-tak jak napisał HenoK-choć tylko tutaj piszemy i się nie słyszymy , to w niektórych postach słychać krzyk-a po co ?
Lepiej równać do wysokiej kultury np.Twojej.
Ale dałem!!!!! :lol: :D :lol:

terplace
07-04-2009, 19:51
A przemarzanie gruntu i wyziębianie na tym odcinku DZ? :cry:


Rura w izolacji. W bilansie ciepła ten odcinek do pominięcia.
A jeśli chodzi o przemarzanie to po to się robi ławy na odpowiedniej głębokości, aby grunt nie "pracował w okolicach ławy" tak intensywnie jak przy zamarzaniu i odmarzaniu.



Nie zgodzę się też z terplace , że pod ławą nie, bo ława to rzecz święta.
Jesli damy pod ławą grubościenną rurę ochronną ,zagęścimy grunt wokół jak należy i w niej puścimy rury DZ to w czym problem? :P


Pod łąwą nie powinno się robić instalacji. Grunt powinien być w miarę jednorodny, nie ruszany. Oczywiście w 99,9..% przypadków nic się nie stanie. Ale lepiej stracić te 10W kładąc rurę płycej niż mieć zarysowaną ścianę.

sys35
08-04-2009, 21:05
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kWTo jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?
Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:


Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o
ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D



10800 + 3200 = 14 000 W

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:
Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"


Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W :D :D :D
A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D
Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W
Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2
Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3
Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:
Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.
Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza,
to powtórz algorytmy z Kan OZC wer.3.0 a nie p...l głupot :)
Jak jesteś taki mądry to pochwal sie ile dla jego domu przyjmuje się do łącznego bilansu energii cieplnej w sezonie grzewczym :
np.Qg w miesiącu styczeń

I co przyjnuje się do obliczeń w OZC do bilansu energii cieplnej ( Qh),( podaj oznaczenia i nazewnictwo niech się inni też przy tobie uczą)
jak takiś mądry HenoK :D :D :D :D

Witam,

wtrące, jeśli mogę swoje 2 słowa :oops:

Nie trzeba tu wielkich filozofii, gdyż jak z obliczeń wynika:
Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej wynosi Qf = 34,7 W/m2
Mnożąc to przez powierzchnie grzewczą wychodzi akurat Qo = 10837 W.
Wentylacje mozesz sobie szanowny kolego darowac :P
Henok może go podszkolisz troche 8)

sys35
08-04-2009, 21:10
ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.
"Kopmpletny" podgrzewacz c.w.u to PC +pompka cyrkulacji. jedno i drugie zasilane osobno. Jedyny główny parametr na PC to zadana temp. wody (można jeszcze załączyć wbudowaną grzałke i zwiększyć obroty dmuchawy). Reszta sterowana oddzielnymi, supermarketowymi programatorami. Jeden na PC - ustawiony na tanie taryfy; drugi na cyrkulacje-wg potrzeb. Od (kwietnia-maja) 2008 zestaw chodzi na podliczniku. Wskazanie na dziś - 930 kWh. zatem zakładam ok. 1000 kWh/rok.
Cyrkulacja na dzień roboczy ustawiona na poranek i wieczór (jakieś 6 programów) + 3-4 programy na weekend.

Jakiej to jest firmy? koszt?
Ja nie mam niestety takiego supermarketowego sterownika.

sys35
08-04-2009, 21:16
Jest tu wielu specjalistów z dziedziny PC. Mam trochę laickie pewnie pytanie - niedługo rozpoczynam budowę SSO - i chciałbym już na tym etapie przygotować odpowiednie przepusty dla PC (źródło poziome) - tylko pytanie - jakie to mają być przepusty i w jaki sposób oraz gdzie je zrobić? Bardzo proszę o pomoc tych, którzy już korzystają z pomp ciepła jak to zorganizowali.

Przepusty możesz zrobic np. rurą PVC o wieksze średnicy niz rura PE, tak żeby nalożyc na nią izolacje i ew. opiankowac. Gdzie? to zależne gdzie pompa bedzie montowana i gdzie ma przyłacza DZ.

sys35
08-04-2009, 22:00
Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW

Dzieli się przez 2 , bo srednia w zime jest na pozionie 0 do -2 st.C w RP.
"Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie – między -6°C a 0°C"

W Polsce srednia temperatura zima wynosi na zachodzie i nad morzem -1 stopni Celciusza, a na wschodzie -5 stopni.

Ale bzdury człowieku piszesz 8)

sys35
08-04-2009, 22:04
Tak z grubsza można policzyć??
zapotrzebowanie na moc: (14 kW x 24 x 180) / 2 = 30 000 kWh

To dla COP 3,0 daje 10 000 kWh en. elektr na samo PC :D :D :D

a tu jeszcze wieksze :lol:

sys35
08-04-2009, 22:07
Przymierzam się do kupna zbiornika z mamką. Znalazłem zbiornik, który jest szczupły. Z izolacją ma 85 cm średnicy przy pojemności 1000/100 (więcej miejsca nie mam :( )Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby stosować tak duży zbiornik przy PCi? Do zbiornika będzie jeszcze podłączony solar i kominek przez dodatkowe wężownice. Czy 100 l to nie za mało? Duża pojemność zewnętrznego a mała coś wewnętrznego.

Są tylko i wyłacznie przeciwskazania 8)

sys35
08-04-2009, 22:19
Daj dwie rury 40 w izolacji chłodniczej ( czarna gruba-nie jest tania) pod ławą(tam dodatkowa rura ochronna)
Jesli nie trzeba, to lepiej nie dawac pod lawa, bo moze przemarzac i uszkodzic fundament. Jesli nie ma jeszcze fundamentu, to budujac go mozna latwo zrobic przepusty zabetonowujac styropian (do pozniejszego wydlubania) lub rury kanalizacyjne ze spadkiem na zewnarz (co najmniej 20 stopni). Powinny byc minimum 2 przepusty (cieply i zimny) lub jeden szroki zeby zrobic z niego 2. Jesli chodzi o srednice przepustow, to takie, zeby rury kolektora sie zmiescily z izolacja cieplna. Jesli bedzie studzienka zbiorcza na zewnatrz to wystarcza dwie 70-ki, jesli studzienki nie bedzie to grubsze, takie zeby rury kolektora + izolacja sie w nich zmiescily.
Przepusty moga byc w polowie fundamentu lub wyzej, pozniej mozna wypuscic rury kolektora w podlodze piwnicy (pomieszczenia gospodarczego).

co to za różnica czy wpuścisz rury pod fundamentem czy w polowie?
Pęknie akurat w tym miejscu?
Lepiej jest zrobic rozdzielacz w środku czy na zewnatrz?
Wszystko ma swoje wady i zalety.

rwxw
08-04-2009, 23:36
co to za różnica czy wpuścisz rury pod fundamentem czy w polowie?
Rury pod fundamentem moga spowodowac uszkodzenie fundamentu na skutek zamarzniecia ziemi pod fundamentem i zwiekszenia jej objetosci. Moze to doprowadzic do pekniecia fundamentu i sciany akurat w tym miejscu. Jak wpuscisz rury w polowie, to tego ryzyka nie ma. Izolowaniem rur mozna zmniejszac ryzyko klopotow, ale zawsze jakies jest. Terplace pisal tez o zgniecieniu rur lezacych pod lawa - jak sie okazuje kolejne ryzyko.

Lepiej jest zrobic rozdzielacz w środku czy na zewnatrz?
Nie wiem, ja mam w srodku.

mery26
09-04-2009, 09:44
Jakiej to jest firmy? koszt?
Ja nie mam niestety takiego supermarketowego sterownika.
mozesz kupic np taki
http://www.allegro.pl/item599306765_okazja_tygodniowy_programator_czasow y.html
firmy no name

Sylwia i Tomasz
09-04-2009, 10:14
Są tylko i wyłacznie przeciwskazania 8)

Jakie?

rume
10-04-2009, 11:54
Klimaw:

Jak tam po zmianie taryfy u ciebie ? :)

klimaw
10-04-2009, 20:01
Rume
Po zmianie super , tylko problem polega na tym , że praktycznie sezon grzewczy się skończył i zużycia w T1 i T2 są trochę zafałszowane. :cry:
Wynika to z tego , że praktycznie wygoniłem PC tylko w tanią taryfę ( łącznie z CWU) , więc jakiekolwiek miarodajne dane będą dopiero po następnym sezonie. :cry:
Za marzec dane mam z podlicznika dopiero od 6 marca , bo dopiero wtedy wrócił z przeprogramowania. 8)
W okresie 6-31 marca zużyła T1-80kWh , T2-235kWh.( przypominam , że to tylko PC 6kW). :wink:

bonetka
11-04-2009, 15:22
Dimplex na ostatnich taragach ISH ( Frankfurt ) pokazał nową PC powietrzną odwracalną http://www.dimplex.de/en/news/press/detailansicht/archiv/2009///maerz/artikel/la-35tur-neuer-standard-fuer-reversible-waermepumpen.html
życzę Wszystkim zdrowych , radosnych i smacznych Świąt :)
Wesołego Alleluja !!!
http://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=3460060d25&view=att&th=12095793384770ac&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_ftedh58g0&zw

Ryniu123
12-04-2009, 21:25
PC ITV działa u mnie od listopada. W kwietniu w odstępie tygodniowym miałem dwa razy alarm: wyłącznik niskociśnieniowy (LP) uruchomiony. Filtry sprawdzałem są OK. W wzierniku po uruchomieniu pompy bąbelki powietrza widoczne są przez około 1 minuty, później całkowicie zanikają. Instalator pompy kazał się nie martwić tylko resetować alarm. Czy to jest normalne? Co może być przyczyną?

bonetka
12-04-2009, 22:11
Ryniu 123 :)
Tu Panowie są specjalistami numer 1 :) .... ja bym powiedziała tak ..nie ma racji instalator bo tak nie powinno być i skoro się powtarza to ewidentnie coś jest nie tak ( działa presostat niskiego ciśnienia LP i generuje alarm ) to że pęcherzyki pokazują się przez małą chwilkę przy uruchmieniu nie jest niepokojace . Sprawdz pompę solanki ( może się zablokowała albo ma za niski bieg ) , sprawdż naczynie przeponowe solanki ,czy ma odpowiednią ilość płynu ..moze też być w nagorszym wypadku defekt zaworu rozprężnego jak alarm się powtarza ale skoro PC działa tyle czasu i było ok! to raczej należy to wykluczyć .

klimaw
12-04-2009, 22:32
Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :P

Michelll
13-04-2009, 09:17
Witam Wszystkich, na zewnątrz ciepło więc w tygodniu zajrzałem do mojej studzienki DZ.
Proszę Kolegów i Koleżanki :wink: z forum o wizualną ocenę poprawności wykonania rozdzielacza DZ.

http://img23.imageshack.us/img23/8564/kolektordz.jpg


Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :P

W tygodniu również przełączyłem tryb pracy PCi tylko na CWU. Miałem na Auto i pewnego pięknego słonecznego dnia gdy wróciłem z pracy, na wyświetlaczu PCi pojawił się ...płatek śniegu :o Otóż okazało się, że pompa zaczęła sobie chłodzić wnętrze domu. Skubana :lol: załączyła sama sobie chłodzenie pasywne :D i chłodziła dom 2 godzinki.
Pozdrowienia!!! :wink:

HenoK
13-04-2009, 09:17
Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :PNie grzeję od tygodnia.

klimaw
13-04-2009, 11:05
Michelll
Jakość rozdzielacza jest OK. :D
Osobiście nie podobają mi się te zwężki chyba z fi40 na fi32. :cry:
Czemu to jest tak zrobione? :o

terplace
13-04-2009, 12:10
PC ITV działa u mnie od listopada. W kwietniu w odstępie tygodniowym miałem dwa razy alarm: wyłącznik niskociśnieniowy (LP) uruchomiony. Filtry sprawdzałem są OK. W wzierniku po uruchomieniu pompy bąbelki powietrza widoczne są przez około 1 minuty, później całkowicie zanikają. Instalator pompy kazał się nie martwić tylko resetować alarm. Czy to jest normalne? Co może być przyczyną?

No to niezły ten instalator. Lepiej niech wróci do montażu kotłów. Przyczyny mogą być następujące:
- kłopot z dolnym źródłem,
- nieszczelność układu chłodniczego,
- awaria zaworu rozprężnego.

Zbyt niskie ciśnienie w układzie chłodniczym może powodować, że PCi pracuje ze strasznie niskiem COP-em, a co gorszwe może doprowadzić do uszkodzenia układu chłodniczego.

Ważne aby zaobserwować, czy awaria LP wyskakuje zaraz po włączeniu PCi czy po dłuższej pracy.

A... Przyczyna może być jeszcze inna. Jak zrobiło się cieplej, to PCi może mieć dłuższe przerwy w pracy i jak rusza to podłoga ma dość niską temp. Niższa temp. skraplania powoduje większy spadek ciśnienia ssania w stanie nieustalonym podczas włączenia. Problem mógł istnieć wcześniej, ale teraz się objawił z uwagi na niższe temp. skraplania.
Tylko, że niestety większość instalatorów bez obycia z chłodnictwem sobie z tym nie poradzi.

terplace
13-04-2009, 12:12
Michelll
Jakość rozdzielacza jest OK. :D
Osobiście nie podobają mi się te zwężki chyba z fi40 na fi32. :cry:
Czemu to jest tak zrobione? :o

Z rys. trudno to stwierdzić, ale obawiam się że różnica jest większa, np. 40-25.

terplace
13-04-2009, 12:23
..moze też być w nagorszym wypadku defekt zaworu rozprężnego jak alarm się powtarza ale skoro PC działa tyle czasu i było ok! to raczej należy to wykluczyć .

Bonetko, zawór rozprężny może ulec uszkodzeniu z dnia na dzień, tak jak każde inne urządzenie. Defekt mógł mieć wcześniej, tylko objawia się on w pewnych warunkach. Zawór rozprężny może mieć też rozlegulowany stopień przegrzania. Zbyt duże przegrzanie powoduje spadek wydajności parownika, i zwiększenie róznicy temp. pomiędzy czynnnikiem chłodniczym a glikolem, czasami do tak niskich wartości, że dochodzi w parowniku do zamarzania roztworu glikolu, który izoluje powierzchnię wymiany ciepła i proces się pogłębia, aż do zadziałania LP. Kilka razy widziałem taki przypadek.

Ale aby można było coś stwierdzić konkretniej, trzeba znać przebieg zmian wartości ciśnienia ssania podczas załączenia i długotrwałej pracy.

bonetka
13-04-2009, 12:56
Terplace :) dlatego napisałam ....raczej .....
teoretycznie z dnia na dzień moze popsuć się wszystko ale jakie jest prawdopodobieństwo zepsucia tego elementu do 1 do 100 czy do 1000 ? ...kilka razy na ile instalacji czy na ilu letnią praktykę ??
Może mieć rozregulowany stopień przegrzania jak najbardziej ale myslę że przychodzą z fabryki po sprawdzeniu każdej na stanowisku diagnostycznym ..to produkcja masowa i niesie mniej ryzyka niż składanie PC każdej innej ( elementy , moc ) Instalatorzy tego elementu nie dotykają jak przychodzi tak jest i nic nie regulują ..
Jeśli miałabym obstawiać to eliminując to co ewentualnie mogłoby być i o czym wspominaliśmy .....to, to co wymieniłeś jako ostatnie ....
ale chyba oboje zgadzamy się co do tego , że nie jest to zjawsko pozytywne i powinno być jak najszybciej wyeliminowane.

terplace
13-04-2009, 13:02
Terplace :) dlatego napisałam ....raczej .....
teoretycznie z dnia na dzień moze popsuć się wszystko ale jakie jest prawdopodobieństwo zepsucia tego elementu do 1 do 100 czy do 1000 ? ...kilka razy na ile instalacji czy na ilu letnią praktykę ??
Może mieć rozregulowany stopień przegrzania jak najbardziej ale myslę że przychodzą z fabryki po sprawdzeniu każdej na stanowisku diagnostycznym ..to produkcja masowa i niesie mniej ryzyka niż składanie PC każdej innej ( elementy , moc ) Instalatorzy tego elementu nie dotykają jak przychodzi tak jest i nic nie regulują ..
Jeśli miałabym obstawiać to eliminując to co ewentualnie mogłoby być i o czym wspominaliśmy .....to, to co wymieniłeś jako ostatnie ....
ale chyba oboje zgadzamy się co do tego , że nie jest to zjawsko pozytywne i powinno być jak najszybciej wyeliminowane.

Spotykam się z takimi urządzeniami chłodniczymi kilka razy do roku. Często w zaworach rozprężnych ulegają uszkodzeniu "bańki" od czujnika temp. pary. Powolna ucieczka gazu z tych baniek powoduje błędne działanie zaworu. Uszkodzeniu często ulega kapilara łącząca bańkę z zaworem (drgania, transport).

raffran
13-04-2009, 14:09
Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.
Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.
Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.
Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

Ryniu123
13-04-2009, 16:16
Ojej ale technicznie brzmiące te odpowiedzi za które bardzo dziękuję . Mam nadzieję, że instalator będzie wiedzieć o co chodzi. Co jako laik mogę dodać? Zbiornik wyrównawczy dolnego źródła jest tak samo zapełniony jak kilka miesięcy temu, z tego chyba wynika, że powodem nie powinien być jakiś wyciek z rur w ziemi? Otóż dzisiaj w nocy o 2 też włączył się alarm, o czym nie wiedziałem i chodził przez kilka godzin godziny tylko dogrzewacz. W międzyczasie sprawdzałem czy pompa uruchomi się normalnie poprzez ustawienie na krótko zbyt wysokiej temperatury wewnątrz i załączała się OK. :( Z tym że wcześniej wyłączyłem cholerę całkowicie na zasilaniu. Dopóki było zimno w nocy chodziło wszystko OK. Żadnych usterek. Zużycie energii raczej OK (Jest jeszcze rekuperacja, więc trudno dokładnie ocenić)

terplace
13-04-2009, 21:25
Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.
Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.
Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.
Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

Tylko, że brak kontaktu daje efekt odwrotny. Temp. widziana przez czujnik jest wyższa niż rzeczywista, więc zawór zmniejsza przegrzanie. To czy jest regulacja przegrzania czy nie nie zależy od tego czy zawór jest stary czy nowy, tylko od rodzaju zaworu. Teoretycznie nastawy fabryczne powinny być optymalne, z tym że spotkałem się z dwoma zaworami z tego samego kartony, w których śruba regulacyjna była przekręcona o prawie 2 obroty.

Michelll
13-04-2009, 22:01
Michelll
Jakość rozdzielacza jest OK. :D
Osobiście nie podobają mi się te zwężki chyba z fi40 na fi32. :cry:
Czemu to jest tak zrobione? :o

Z rys. trudno to stwierdzić, ale obawiam się że różnica jest większa, np. 40-25.

Pomierzyłem mój rozdzielacz DZ i faktycznie.....jest tak jak pisze Terplace :o sondy są fi-40mm pózniej krótkie odcinki fi-25mm z zaworami które wchodzą w rurę fi-75mm i z tej rury do pompy idzie znów fi-40mm z zaworem przy pompie i układem odpowietrzającym z filterkiem siatkowym. Czy to prawidłowo? :o Jaki wpływ na układ mogą mieć te zwężenia? :o

Przypomne że mam 4 kolektory pionowe każdy po 50m z rury fi-40mm x3.0. dT dolnego źródła na poziomie 4 do 5 , tydzień temu jak jeszcze od czasu do czasu pompa się wieczorami załanczała temp DZ na początku była wyj/wej 2/6 po około 40 min. pracy wyj/wej -1/3.

raffran
13-04-2009, 22:09
Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.
Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.
Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.
Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

Tylko, że brak kontaktu daje efekt odwrotny. Temp. widziana przez czujnik jest wyższa niż rzeczywista, więc zawór zmniejsza przegrzanie. To czy jest regulacja przegrzania czy nie nie zależy od tego czy zawór jest stary czy nowy, tylko od rodzaju zaworu. Teoretycznie nastawy fabryczne powinny być optymalne, z tym że spotkałem się z dwoma zaworami z tego samego kartony, w których śruba regulacyjna była przekręcona o prawie 2 obroty.

Nie chodzilo mi o to czy efekt jest taki,czy odwrotny. Piszac to mialem na celu uswiadomienie najczestszej usterki TZR,chociaz nie wiem,czy mozna to nazwac usterka(?)
Wkrecenie mniej lub wiecej sruby regulacyjnej o niczym nie swiadczy.
Na glowce zaworu jest podany zakres w jakim pracuje ten zawor i krecenie sruba niby regulacyjna raczej nic nie zmieni. Zawory TZR ktore posiadaja regulacje (starszego typu) wygladaja zupelnie inaczej. Odwoluje sie tutaj do urzadzen chlodniczych z konca lat 80-tych TheroKing, York, czy Carrier. Przy czym ta ostatnia stosowala je jeszcze do drugiej polowy lat 90-tych.
Wiec jezeli czyszczenie bulby nie pomaga zawor nalezy wymienic na nowy.
A wracajac do wczesniejszej sprawy co do uszkodzenia np.rurki laczocej zawor z bulba na wskutek drgan,to przypadek jej uszkodzenia w taki sposob praktycznie nie wystepuje nawet w chlodniczych urzadzeniach mobilnych (PC to raczej urzadzenie statyczne) Do uszkodzenie tej rurki przyczynia sie raczej czlowiek. Nieuwaga przy serwisie,naprawie czegos w poblizu zaworu i mechaniczne uszkodzenie przez zahaczenie,urwanie,zalamanie. Czasem nawet przez jego przegrzanie podczas jego wymiany na nowy.
Czesciej spotykane jest zablokowanie takiego zaworu poprzez cialo obce lub nawet krople wilgoci.
Wiem,zaraz rozgorzeje dyskusja skad takie cos moze wziasc sie w hermetycznym ukladzie. Jest tego wiele przyczyn i mozna duzo o tym pisac.
Dacie mi wiare,albo i nie, ale nie wiecie co potrafia zrobic serwisanci takich ukladow.

wit74
14-04-2009, 08:47
Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :P

Nie grzeję od 8 dni

czandra
14-04-2009, 09:38
Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :P

Nie grzeję od 8 dni

Ja od 11 dni, od kiedy zrobiło się ciepło. Temperatura w domu utrzymuje się między 21 a 23 st.

terplace
14-04-2009, 11:15
Nie chodzilo mi o to czy efekt jest taki,czy odwrotny. Piszac to mialem na celu uswiadomienie najczestszej usterki TZR,chociaz nie wiem,czy mozna to nazwac usterka(?)


W PCi czujniki są mocowane dosyć solidnie z pastą termoprzewodzącą.
Zdjecie (lub brak kontaktu) czujnika nie spowoduje zmiejszenia ciśnienia ssania poniżej LP, a taką awarie sygnalizuje użytkownik. Więc w tym przypadku to nie jest ta usterka.



Wkrecenie mniej lub wiecej sruby regulacyjnej o niczym nie swiadczy.
Na glowce zaworu jest podany zakres w jakim pracuje ten zawor i krecenie sruba niby regulacyjna raczej nic nie zmieni.


Zmienia bardzo dużo, tylko trzeba to umieć zaobserwować. A jak nie zmienia, to znaczy że zawór jest dobrany źle lub układ nie pracuje w warunkach optymalnych (tzn. wydajność systemu w danych warunkach pracy jest znacząco rózna od wydajności nominalnej zaworu) lub zawór jest uszkodzony albo dysza została przytkana tak jak napisałeś niżej przez ciało obce, wilgoć lub parafinę.



Zawory TZR ktore posiadaja regulacje (starszego typu) wygladaja zupelnie inaczej. Odwoluje sie tutaj do urzadzen chlodniczych z konca lat 80-tych TheroKing, York, czy Carrier. Przy czym ta ostatnia stosowala je jeszcze do drugiej polowy lat 90-tych.


A np. TUAE, TUBE Danfossa czy TI i TX Alco?
A może bonetka wie jakie teraz IVT montuje zawory?



Wiec jezeli czyszczenie bulby nie pomaga zawor nalezy wymienic na nowy.
A wracajac do wczesniejszej sprawy co do uszkodzenia np.rurki laczocej zawor z bulba na wskutek drgan,to przypadek jej uszkodzenia w taki sposob praktycznie nie wystepuje nawet w chlodniczych urzadzeniach mobilnych (PC to raczej urzadzenie statyczne) Do uszkodzenie tej rurki przyczynia sie raczej czlowiek. Nieuwaga przy serwisie,naprawie czegos w poblizu zaworu i mechaniczne uszkodzenie przez zahaczenie,urwanie,zalamanie. Czasem nawet przez jego przegrzanie podczas jego wymiany na nowy.


Często dochodzi do uszkodzenia miejsca lutu kapilary czujnika do korpusu membrany zaworu. Ucieczka gazu z czujnika może powodować jego niestabilność. Niewłaściwa korekcja od czujnika temp. czu śruby regulacyjnej może spowodować niestabilność w pracy zaworu, która może się ujawnić poprzez zadziałanie LP nawet po kilku godzinach pracy i to tylko w pewnych warunkach. Często taka awaria bywa nie zauważona.

Black&Zaba
14-04-2009, 13:35
Ludziska? :wink:
Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)
Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D
Jest cholernie ciepło. :P

Nie grzeję od 8 dni

Ja od 11 dni, od kiedy zrobiło się ciepło. Temperatura w domu utrzymuje się między 21 a 23 st.

tia wielkopolska, zachodniopomrskie to i Wam ciepło ;-)
moja wiocha ciągle nocami przymrozkami straszy, ustawiłem sobie przełączenie auto na lato przy średniej dobowej 15st, jak na razie dociągnęło przez dwa dni do 14C
fakt PC w nocy ze 2 max 3h dogrzewa na minimum minimu ;-), ale za to w domu stabilna temperaturka, poczekam jeszcze do końca kwietnia, dam się wykazać automatyce - jedyne co na razie ruszyłem to dwa tygodnie temu zrzuciłem krzywą w dół do 3, bo ciut za gorąco sie nocami robiło w domu, po nagrzaniu w dzień przez słoneczko naszej "południowej" sypialni

raffran
14-04-2009, 13:46
Nie bede sie spierac z toba terplace,poprostu mamy inne spostrzezenia ze swojej praktyki.Ale chcialbym wyjasnic na koniec jedno.
Piszac o stosowaniu zaworow przez firmy w latach 80 i 90 napisalem ze to byly urzadzenia chlodnicze tych firm,a nie firmy produkujace TZRy.
Zgadza sie te starsze zawory z regulacja to byly Alco,a teraz glownie sa Danfossowskie. To ze firmy je stosuja pod nazewnictwem np.TK,czy Carriera.....to ma tylko wplyw na ich cene, znacznie wyzsza cene. Maja one bowiem logo wlasnie tych firm i sa sprzedawane w ich opakowaniach.
A te same zawory Danfossa mozna kupic bez problemu w odpowiednim sklepie.

bonetka
14-04-2009, 15:04
Teplacusiu
trochę nas przestraszyłeś .....chociaż z moich informacji wynika że nie zdarzają się ani przeregulowania ani wadliwe TZR jeśli chodzi o IVT ( oni mają swoje TZR ..to są ich oryginalne nie biorą od innych ,,,tak samo wymienniki płytowe też są ich )...albo tak mówią .....chciałam wkleić link do zdjęcia TZR w IVT ale zdjęcie wykasowało się jak czyściłam laptop ale kiedyś wrócę do tego postu i wkleję ... zdejmę obudowę i zrobię zdjęcie ..wymienników się nie da zobaczyć bo są w koszulkach ). Tu np. TZR Danfoss
http://photos04.istore.pl/6504/photos/midi/143355.jpg
tu TZR ALCO
http://ocm.pl/images/articles/freon/7.JPG
Kto chce wiedzieć więcej o TZR
http://fulereny.blink.pl/mum/TZR.pdf
http://fulereny.blink.pl/mum/TZR2.pdf
_______________

Zdanek
14-04-2009, 16:21
Doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Jednak zauważ, że takie same sprzężenia zwrotne działają też w przypadku CO2. Pomimo to został on uznany za głównego sprawcę efektu cieplarnianego.
Ludzie bezpośredni wpływ mają jedynie na niewielki procent dwutlenku węgla stale istniejącego w atmosferze, przetwarzanego przez rośliny i zwierzęta, emitowanego przez wulkany i oceany.
To też jest czysta propaganda.
Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.

Popieram Twoją wypowiedź w całej rozciągłości, któś robi piękny biznes na tej pseudoekologii. Jest to kolejny pretekst aby wygciągnąć pieniądze od biednych krajów które jako atrakcyjnie ekonomicznie przejeły cześć fabryk z zachodu i siłą rzeczy emitują więcej CO2.

mario_k
15-04-2009, 11:25
To też jest czysta propaganda.
Ano, tylko propagując takie treści nie jesteś w stanie wiele zarobić..bo skoro przyroda poradzi sobie bez pieniędzy to... ??? :-)

Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.Nie narody a banda cwaniaków okrada społeczeństwa. Np wielki amerykański EKO-bojownik p. Gore na pośrednictwie sprzedaży praw emisji CO2 zarobił kilkadziesiąt milionów $.
Ale kończę bo to OT.... w każdym razie siła w rozumnych HenoK.

inez5
15-04-2009, 13:03
Witam wszystkich na forum :D , gdzie dzieki Wam, tu szczególne ukłony dla Bonetki, zdobyłam wystarczającą wiedzę by podjąc brzeminenną w skutki decyzję, co do systemu ogrzewania naszego domu (po ostatniej zimie,znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,
gratuluję sobie przezorności przy decyzji, co do pionowych kolektorów).

Ponieważ jeszcze nie mam zainstalowanej pompy, to nie bedę sie tu wymądrzac :wink:

Ale tych, którzy są zainteresowani kolektorami pionowymi, zapraszam do mojej foto galerii w dzienniku, gdzie umieściłam kilka zdjęc z etapu odwiertów.

To pierwszy etap jak wiadomo, ale wśród wyspecjalizowanych znawców automatyki pomp ciepła, hydrofizyki, elektoroniki, geologii itp znajdują sie też zagubieni "nowi w temacie" z niesmiałymi pytaniami co i jak :wink:
Sama kiedyś błądziłam po omacku, nie wiedząc o co pytac, w co wierzyc i jak problem ugryźc :wink:

Jak wyglada pierwszy etap z kolektorami pionowymi - 6 x 50 m w głąb ziemi, zobaczą na kilku zdjeciach w moim dzienniku.
Zapraszam. :D

bonetka
15-04-2009, 14:12
Inez5
cieszymy się bardzo że wszytko idzie jak trzeba i jesteś zadowolona :) Ja chciałam tylko powiedzieć kika słów odnośnie łazienek grzanych w dwóch taryfach .
W/g mnie nie jest mozliwe przy podłogówce nawet gęsto ułożonej otrzymanie w tym miejscu wyzszej temp. nawet jak jest zainstalowany duzy grzejnik drabinkowy jeśli się grzeje w dwóch taryfach ( jesli w jednej to ok ) dlaczego ?? dlatego ze grzejnik wystygnie dośc szybko ( pamiętajmy że mamy go na tej samej temp co podłogówka więc wystygnie szybciej niż byby na wyższej - typowej dla kaloryferów ) ....
Dlatego uważam że jak ktoś lubi ciepło i chce mieć wyższą temp. powinien zrobić ścienne oprócz tego kaloryfera .....proces stygnięcia wyglada wtedy następująco ...grzejnik , ścienne ( ma mniejszą akumulacyjność niż podłogówka i jest na tej samej temp. co reszta ...) i podłogówka.
Jak jest nam za gorąco można coś wyłączyć czy zmniejszyć ale jak za zimno ..to z pustego i salomon nie naleje :cry: ( oczywiście mówimy o zimie .. w lecie zostają nam grzałki w drabinkach , dodatkowe grzejniki elektryczne lub promienniki ...co prawda dodatkowo można i w zimie je zastosować ale w/g mnie taniej będzie tak jak napisałam ) .
Ja jestem zmarzluch i na ten temat jestem uczulona ....
ps. co sąsiedzi mieli ze spiralnymi ? może zechciałbyś coś więcej napisać ...co było żle ..za mało? żle ułożone( spadki , głębokość )?
poziomy na propan-butan ( LPG ) ??? :o ( C3H8 ..C4H10 ) chyba chodzi o sam propan R 290 i Clima Komfort ...

inez5
15-04-2009, 14:33
Inez5
cieszymy się bardzo że wszytko idzie jak trzeba i jesteś zadowolona :) Ja chciałam tylko powiedzieć kika słów odnośnie łazienek grzanych w dwóch taryfach .
W/g mnie nie jest mozliwe przy podłogówce nawet gęsto ułożonej otrzymanie w tym miejscu wyzszej temp. nawet jak jest zainstalowany duzy grzejnik drabinkowy jeśli się grzeje w dwóch taryfach ( jesli w jednej to ok ) dlaczego ?? dlatego ze grzejnik wystygnie dośc szybko ( pamiętajmy że mamy go na tej samej temp co podłogówka więc wystygnie szybciej niż byby na wyższej - typowej dla kaloryferów ) ....
Dlatego uważam że jak ktoś lubi ciepło i chce mieć wyższą temp. powinien zrobić ścienne oprócz tego kaloryfera .....proces stygnięcia wyglada wtedy następująco ...grzejnik , ścienne ( ma mniejszą akumulacyjność niż podłogówka i jest na tej samej temp. co reszta ...) i podłogówka.
Jak jest nam za gorąco można coś wyłączyć czy zmniejszyć ale jak za zimno ..to z pustego i salomon nie naleje :cry: ( oczywiście mówimy o zimie .. w lecie zostają nam grzałki w drabinkach , dodatkowe grzejniki elektryczne lub promienniki ...co prawda dodatkowo można i w zimie je zastosować ale w/g mnie taniej będzie tak jak napisałam ) .
Ja jestem zmarzluch i na ten temat jestem uczulona ....
ps. co sąsiedzi mieli ze spiralnymi ? może zechciałbyś coś więcej napisać ...co było żle ..za mało? żle ułożone( spadki , głębokość )?


Bonetka,

Problem znam z krótkich rozmów.
Zimą , przy temp -18 do -20C i przejmującym wietrze ,( takie warunki są u nas na wzgórzu zimą, niestety), nie byli wstanie osiągnąc w domu temp 20C. Podobno standardowo mieli 18-19C.
NIe wiedzą, co jest grane.
Dom mają ponad 300m2 , działka 6000m , więc nie musieli "oszczedzac" na obszarze przeznaczonym pod kolektor. Trudno powiedziec, co jest żle. Serwis sprawdził pompę i wszystko podobno z nią jest O.K.
Ewidentnie pompa nie była w stanie uciągnąc wymaganej temperatury.
Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...

bonetka
15-04-2009, 15:21
Inez
trochę za mało danych ..ale sam fakt że w okolicach Gdańska strefa przemarzania jest na 1 metr ( w zależnosci od firmy, robią 20-30 cm poniżej s.p.) ...a spiralne ze wzgledu na swoją specyfikę zakopują jeszcze głębiej to ...już tutaj nie jest najlepiej . To glikolowa bo nikt nie robi spiralnego przy bezpośrednich.
Rzeczywiście mogła być obliczona na np. -15 *C i powyżej nie dała rady ..ale powinno być to otwarcie powiedziane żeby nie było zdziwienia . Gdańsk leży w I strefie klimatycznej i obliczeniowa na zewnatrz budynków to -16 *C .
Każdy lubi inny komfort cieplny jednemu wystarczy 20 *C a drugiemu 22 lub więcej dlatego należy zawsze określić swoje przeferencje żeby nie było niespodzianek. Inna sprawa skoro to "Wichrowe Wzgórze " :) to też powninno to być wzięte pod uwagę .( skoro tak się nazywa to nie sporadycznie tylko często wieją wiatry a wiemy jak wiatr potrafi być dokuczliwy ) .

inez5
15-04-2009, 19:16
Wiatr jest niesamowity - na tym wzgórzu wręcz nie wiadomo, co to bezwietrzna pogoda :)
I masz racje, bonetka,ale wydaje się,że przy tego typu instalacjach, również spaecyfika położenia domu ze wzgledu na wieksze wychłodzenie ścian , powinna byc brana pod uwagę. Pozdrawiam serdecznie :)
Jak będe znała więcej szczegółów, czemu ich pompa (i jaka to pompa) nie wydoliła, to się zamelduję :wink:

ps. No pewnie, że sam propan :oops: :lol: Z rozpędu dopisałam ten "butan". I jest to oczywisci Clima KOmfort :)

klimaw
15-04-2009, 20:08
Pytanie do tych co już nie grzeją CO. 8)
Czy po wyłączeniu na PC CO wasze baniaki na CWU wytrzymują tylko na drugiej taryfie? :o
Innymi słowy czy starcza wam ciepłej wody podgrzanej tylko w 2T. :P
Mam na myśli normalny dzień-rano do roboty , przyjazd 16-17,jakieś tam mycie naczyń i kąpiel wieczorną. :wink:
U mnie VPA300/200 ustawiony na grzanie do 6 rano do 50* i starcza nam na 5 osób do 21 wieczorem , bo właśnie wtedy zaczynam 2T. :D

bonetka
15-04-2009, 20:23
Klimawku
jest to zwiazane z wielkoscią zbiornika cwu , ociepleniem zb. , stosunkiem dzieciny ( podoba mi się bardzo ten temin :) ) do mamki , zużyciem wody , ustawieniem ( można w niektórych PC zablokować dolewanie zimnej )
Wydaje mi się że jeśli ktoś grzeje w taniej to wszystko ( co +cwu ) chyba że się nie wyrabia wtedy jest zmuszony grzać cwu normalnie :(
ps. mnie starczało ..ale w lecie to niestety tak dobrze nie będzie...goscie :D

klimaw
15-04-2009, 20:33
bonetko
To w celach porównawczych , ze względu na to , że grzanie CO już "nie zakłóca" grzania CWU. :lol:
Wiem , że to zależy od wielu czynników ale chodzi mi tylko o wartości bezwzględne-starcza , czy nie?
Pewien instalator na siłę chciał mi opchnąć kiedyś kombajn z wbudowanym 160l CWU , a ja się uparłem na zewnętrzny i ciekaw jestem tego ,jaki koszt CWU mają ci z mniejszymi zbiornikami bo im 2T pewnie nie wystarcza. :cry:

Beauty
15-04-2009, 23:10
A ja się wtrącę z pytaniem z innej beczki.Mam aktualnie rozprowadzone kolektory poziome na głębokości 1,60.Jak to jest z obsadzaniem terenu.Pewnie duże drzewa nie wchodzą w grę?

rwxw
15-04-2009, 23:53
Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...
Trudno powiedziec co moze byc przyczyna, ale ten kolektor cos mi smierdzi. 90cm to jednak troche za malo, bo to strefa przemarzania. Jak przy duzych mrozach przemarzlo prawie tyle, PC domrozila reszte, to PC mogla pracowac na temperaturach < 0, co obniza COP jak i moc grzewcza PC. Trzeba by to sprawdzic monitorujac temperature glikolu na we i wy kolektora.
Inna przyczyna moze byc np. za mala moc PC w stosunku do potrzeb budynku (300m to sporo), albo za mala powierzchnia podlogowek.

czandra
16-04-2009, 00:13
Pytanie do tych co już nie grzeją CO. 8)
Czy po wyłączeniu na PC CO wasze baniaki na CWU wytrzymują tylko na drugiej taryfie? :o

Wytrzymują, bez problemu.

wit74
16-04-2009, 08:11
Pewien instalator na siłę chciał mi opchnąć kiedyś kombajn z wbudowanym 160l CWU , a ja się uparłem na zewnętrzny i ciekaw jestem tego ,jaki koszt CWU mają ci z mniejszymi zbiornikami bo im 2T pewnie nie wystarcza. :cry:
Ja mam taki kombajn ale z 185l.Aktualnie wystarcza mi 2T bo mam możliwość blokowania grzania i dolewania CWU- wykorzystuję to w nocy i podszas nieobecności w godz. pracy w ciągu tygodnia. Ale podgrzewam wodę do 47C i zamiast wanny używamy prysznica.
Chcę na lato pomiędzy 15.00 a 22.00 ustawić dodatkowo przedział w 1T np:18.40-19.00,przypuszczam,że zapotrzebowanie na CWU wzrośnie. 20 minut dziennie pracy w 1T mnie nie zje ( 10-12 zł/mc więcej)a komfort z pewnością większy.

sluza
16-04-2009, 12:28
a) tak jest mimo ustawień w menu 2.x bo tak naprawdę max temp uzyskiwaną ze sprężarki ustawia się na karcie potencjometrem i defaultowo jest 55C (a instalatorzy w/g zaleceń ze szkoleń tego nie ruszają)
- dodatkowo jest jedna wkurzająca rzecz, że dla cyklu lagionelli grzałka uparcie się włącza zdecydowanie wcześniej tzn. sprężarka np. dociąga do około 50C i nagle odpalają grzałki i kompletnie nie ma się wpływu na to kiedy, tak samo nie rozgryzłem jeszcze jak z tym cyklem lagionelli jest kiedy się kończy, bo automat grzeje do różnych temp. w każdym razie >60C i wygląda na to jakby starała się utrzymywać to przez jakiś czas, ale jak to doładnie działa to w instrukcjach brak informacji, u serwisantów też, a sam to dopiero dwa razy miałem okazję poobserwować i konkretnych wniosków brak, jedynie przypuszczenia jak wyżej
b) możliwe tylko jakby pompa chodziła non stop na CO i przekroczyła zadany próg stopniominut, raczej mało prawdopodobne jak dobrze dobrana, tak normalnie to nawet mimo długiej pracy na CO, musząc dogrzać CWU/DCWU po prostu na chwilę sobie "przerwie" CO, podbije CWU do zadanej i wróci do grzania CO dalej

ad. A. maks. dopuszczalnej temp. ze sprężarki nie ustawiasz. Ona jest fabrycznie ustawiona na 65st. (menu 5.22). Potencjometrami ustawiasz maks. dop. z kotła elektrycznego kiedy działa automatyka, w trybie awaryjnym ogranicza ją zwykły termostat . Jeśli masz NIBE F1240 to temp. wyłączenia sprężarki sprawdź w menu 1.5 to odczyt z płaszcza zewn.. W menu 1.0 masz odczyt z górnej części zbiornika

mery26
16-04-2009, 13:11
Ewidentnie pompa nie była w stanie uciągnąc wymaganej temperatury.
Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...
a moze problem tkwi w samym budynku+tj. jakosci jego wykonania. Skoro wieje a w chalupie zimno tzn. ze dom jest jak sito. no chyba ze jak nie wieje tez zimno :cry:

bonetka
16-04-2009, 14:15
odnosnie wiatru to ;
Przy projektowaniu na ogół nie uwzględnia
się wpływu wiatru na energochłonność
budynku. Jest to jednak konieczne, ponieważ
udział strat ciepła w budynkach wyeksponowanych
na działanie wiatru może być
większy nawet o 10% w stosunku do takiego
samego budynku osłoniętego od wiatru (np.
usytuowanego na terenie zabudowanym).
dlatego zwróciłam uwagę już wcześniej że usytuowanie budynku i względem umiejscowienia w strefie klimatycznej i specyficznego usytuowania w terenie powinno być wzięte pod uwagę przy projektowaniu zapotrzebowania na moc PC.
Myslę , że nawet dobrze ocieplony budynek może odczuwać skutki wiatru. Jeszcze zależy z jakiego kierunku swiata. Mnie kiedyś mało nie przesunęło ( dobrze że sa kotwy ) . Z zachodu wiatr nie jest tak zimny jak ze wschodu. Kiedyś pomieszczenia po jednej stronie miały 18 *C a po drugiej 22 *C :o
Beauty
drzewa których korzenie są głębokie i mają rozbudowany system korzeniowy powinny być niestety wyeliminowane . Zarastanie terenu roślinnością moze odbywać się normalnie . Co prawda spotkałam się ze stanowiskiem że nie powinno się sadzić delikatnych roslin blisko rur z kolektorem z uwagi na możliwość wychładzania gleby i pogarszania warunków życia rośliny . Jeszcze jedna sprawa , może to bez znaczenia ale jeśli jest duzo roślin pobierających dużo wody ...w wyjątkowych warunkach mogą one zabierać tę resztkę wigoci przy gruntach bardzo suchych .

Black&Zaba
16-04-2009, 15:42
a) tak jest mimo ustawień w menu 2.x bo tak naprawdę max temp uzyskiwaną ze sprężarki ustawia się na karcie potencjometrem i defaultowo jest 55C (a instalatorzy w/g zaleceń ze szkoleń tego nie ruszają)
- dodatkowo jest jedna wkurzająca rzecz, że dla cyklu lagionelli grzałka uparcie się włącza zdecydowanie wcześniej tzn. sprężarka np. dociąga do około 50C i nagle odpalają grzałki i kompletnie nie ma się wpływu na to kiedy, tak samo nie rozgryzłem jeszcze jak z tym cyklem lagionelli jest kiedy się kończy, bo automat grzeje do różnych temp. w każdym razie >60C i wygląda na to jakby starała się utrzymywać to przez jakiś czas, ale jak to doładnie działa to w instrukcjach brak informacji, u serwisantów też, a sam to dopiero dwa razy miałem okazję poobserwować i konkretnych wniosków brak, jedynie przypuszczenia jak wyżej
b) możliwe tylko jakby pompa chodziła non stop na CO i przekroczyła zadany próg stopniominut, raczej mało prawdopodobne jak dobrze dobrana, tak normalnie to nawet mimo długiej pracy na CO, musząc dogrzać CWU/DCWU po prostu na chwilę sobie "przerwie" CO, podbije CWU do zadanej i wróci do grzania CO dalej

ad. A. maks. dopuszczalnej temp. ze sprężarki nie ustawiasz. Ona jest fabrycznie ustawiona na 65st. (menu 5.22). Potencjometrami ustawiasz maks. dop. z kotła elektrycznego kiedy działa automatyka, w trybie awaryjnym ogranicza ją zwykły termostat . Jeśli masz NIBE F1240 to temp. wyłączenia sprężarki sprawdź w menu 1.5 to odczyt z płaszcza zewn.. W menu 1.0 masz odczyt z górnej części zbiornika
sluza dzięki za sprostowanie, widocznie źle zinterpretowałem opis z instrukcji o tym potencjometrze, pozostałe pozycje z menu znam i w teorii mają działać tak jak piszesz i dla normalnej CWU oraz DCWU działają, niestety w praktyce przy "grzaniu lagionelli" te nastawy są kompletnie ignorowane (cierpliwie dwa razy stałem przy pompie podczas tej "operacji" i sprawdzałem sobie po kolei temperaturki we wszsytkich możliwych menu :-), cóż taki uparty jestem bo wkurza mnie używanie po 20min grzałek, mimo że spokojnie wystarczyłoby połowę tego, ale już się poddałem, w sumie to łączne koszta CO i CWU jak dla mnie są i tak na tyle niskie, że bawić się w wyścig o kropelkę, tracić nadal czas na eksperymenty chyba mi się już nie chce ;-)

rume
16-04-2009, 16:10
Grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną w lecie.
Który zawór otwarty a który zamknięty. Dziękuję :)

klimaw
16-04-2009, 19:58
Rume
Dzisiaj dostałem rachunek za en.el. :cry:
Z porównania na kalkulatorze taryfowym 1T do 2T weekendowej wychodzi , że przez 5 tygodni zapłaciłem o 80 zł mniej. :lol:
Chyba jest o co kruszyć kopię? 8)

rume
16-04-2009, 20:20
Rume
Dzisiaj dostałem rachunek za en.el.
Z porównania na kalkulatorze taryfowym 1T do 2T weekendowej wychodzi , że przez 5 tygodni zapłaciłem o 80 zł mniej.
Chyba jest o co kruszyć kopię?

Ja też byłem smutny jak dostałem rachunek z Enei :(.
Trzeba będzie się w końcu wybrać i załatwić 2T. Myślisz że warto teraz czy poczekać do sezonu grzewczego?
Jak zmuszasz twoją Nibe do pracy w 2T?

rwxw
16-04-2009, 20:33
Czy po wyłączeniu na PC CO wasze baniaki na CWU wytrzymują tylko na drugiej taryfie?
Tak nawiazujac do tematu jakie macie zawory do przelaczania CO-CWU? Ogladalem ostatnio w sklepie 3-drozne 1" ESBE i wydaly mi sie strasznie waskie w srodku, a chcialbym tez podlaczyc PC do CWU.

klimaw
16-04-2009, 20:39
Nie miałem na razie dużego pola do popisu na 2TW ( taryfa weekendowa ) ,bo mam ją do początku marca. :cry:
W CO obniżyłem stopniominuty i mam podbicie krzywej w 2TW. 8)
Teraz skupiłem się na CWU. :wink:
Ustawiem DCWU na 50* i zadaję grzanie baniaka ( 300l ) od 4.00 do 6.00 rano.Starcza spoko do 21.00 a nawet później. :lol:
Teraz po wyłączeniu CO PC pracuje tylko w 2TW. :D
W weekendy pełna dowolność i hulaj dusza-żadnych podbić i ograniczeń. :D :lol: :D

mery26
17-04-2009, 10:54
Grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną w lecie.
Który zawór otwarty a który zamknięty. Dziękuję :)
zaden, przecież grzałka w drabince nie wymusi obiegu płynu w całej instalacji

mlodyga
19-04-2009, 19:27
Z miłą chęcią podzielę się informacją rzeczywistych kosztów tej zimy:
Zaczynamy pompa ciepła przewymiarowana na własne życzenie 14 KW
Pow domu 175 m2; stała temperatura 22 stopnie; krzywa grzewcza 1 czasami przy mrozach 2; tylko i wyłącznie podłogówka grzanie wody z pompy.
6 odwiertów na gł. 30 m glina mokra
PRĄD BUDOWLANY !
Listopad 662 KW
Grudzień 1000 KW
Styczeń 1150 KW
Luty 850 KW
Marzec 650 KW
Razem ok 1750 zł
Co daje średnią ok. 350 zł miesięcznie
Dosyć istotna jest informacja że zużywamy ok 10 m3 wody z czego 90 jest ciepła (łącznie ze zmywarką też ciepła)
Podlicznik 3-fazowy na pompę wraz z osprzętem

Inka Opole
19-04-2009, 20:30
Witam
wydaje mi sie ze u mnie w ziriusie nie sprawdzi sie grzanie CWU tylko w taniej taryfie:( przeplywowo ogrzewane w jakims stopniu determinuje to ze w jakims stopniu w gornej czesci zbiornika trzeba utrzymywac wysoka temperature..co prawda jeszcze nie zainstalowalem zegara ktorym byl wlaczal i wylaczal PC w nocnej i dziennej taryfie ale jakos mam przekonanie ze nie bardzo sie to sprawdzi:(
rafal

matyldzia
19-04-2009, 21:33
Hej, kiedyś już się pojawiłam na forum, ale zniknęłam. Jesteśmy już po zakupie pompy nibe1140 VPA200/330 8 kWh. Odwierty pionowe w sumie 170m, instalacja wykonana, czekam na przyłączenie samej pompy. Nie ukrywam że obawiam się opłat za energię, bo niestety przeciwników pomp jest więcej niż zwolenników. Czy kto ma pompę o tej mocy i zbliżoną powierzchnię dom ok 150m2? Czy mogę poznać przybliżone koszty? Dom docieplony, fundamenty też posadzka na parterze 27cm, na piętrze 12. Pozdrawiam :)

klimaw
19-04-2009, 21:44
Matyldzia
Ja mam 1140 6kW i też VPA300/200 i użytkowej 122m2. 8)
Za grudzień i styczeń miałem po około 230 zł za samą PC. :D
Dla mnie bomba. :wink:
A przeciwnikami są przewaźnie ci co nie mają PC i za przeproszeniem pieprzą głupoty ze swojej niewiedzy. :evil:
Nie będziesz żałować. :P

Tlobo
19-04-2009, 22:37
Właśnie robiłem pierwsze wykopy pod ogrodzenie tymczasowe na mojej działce.
Woda gruntowa na głębokości 50cm!!, a 3 tygodnie nie padało.
Czy myślicie, że powinienem zlecić badania gruntu w sprawie zrobienia 2 studni dla pompy??
Dla tych co odpiszą "zrób sobie dolne źródło poziome " od razu dopiszę - odpada, nie da rady powierzchniowo.
Jeżeli ktoś zna firmę co takie cuda robi na śląsku to chętnie się uśmiechnę :lol:
Pozdrawiam
Tlobo

klimaw
19-04-2009, 22:44
Tlobo
Czemu nie pionowe? :o
Kasa? :wink:

Pońko M.
20-04-2009, 19:42
inez5

Ale Clima Komfort nie ma kolektora spiralnego, ani z propanem, ani solankowego. W ogóle go nie ma. Więc co to za instalacja?

bonetka
20-04-2009, 20:48
Pońko
ja bardzo przepraszam ale jak to nie ma propanowego ??? a jaki ??? zadnego ??? ...to jaka jest, powietrzna ? ..owszem ale tylko do cwu a do co jak najbardziej ma .
Wiesz że nie używamy nazwy Neura jako PC tylko Clima Komfort firmy instalujacej ..i każdy wie o co chodzi . Każdy też wie , że są to PC z bezposrednim parowaniem i właśnie na propan
R 290 ( C3H8 ) czyli kolektor jest wypełniony właśnie tym czynnikiem roboczym ....

W swojej ofercie posiadamy między innymi osuszacze powietrza szwedzkiej firmy DehuTech oraz holenderskiej Delair BV propanowe pompy ciepła firmy NEURATHERM, podgrzewacze wody użytkowej Vesttherm, klimatyzatory LG Electronics.[
chyba , ze chodzi tylko o terminologię że parownikiem jest cały kolektor - wykorzystanie ciepła ziemi poprzez zastosowanie rur wypełnionych medium roboczym ..czyli to nie kolektor a parownik i w tym znaczeniu kolektora nie ma .

tacim
20-04-2009, 21:43
Ostatnio czytałem o pompach powietrznych De Dietrich za 18 koła netto dziwne co ?

Tlobo
20-04-2009, 21:56
Tlobo
Czemu nie pionowe? :o
Kasa? :wink:
Na dzień dzisiejszy tylko pionowe.
Jak policzysz 240mb * 100zł (średnio) daje 24tyś zł
Właśnie wpadłem na pomysł, którego wcześniej nie brałem pod uwagę - studnie.
Może to jest rozwiązanie, które jest tańsze i bardziej opłacalne.
Tak zrozumiałem z różnych artykułów- że najlepsze są właśnie studnie.
Zamiast robić odwierty, można wykopać dwie studnie i po kłopocie.
Pozdrawiam
Tlobo

klimaw
21-04-2009, 06:21
Tlobo
Jeśli dwie studnie to mogą być problemy z wodą. :cry:
Przeważnie jest twarda :o , z dużą zawartością żelaza i mogą być kłopoty z zatłaczaniem-zrzutem. :cry:
Na twoim miejscu dał bym sobie spokój.
Nie dasz już rady zejść z tych 100zł/mb? :roll:

nabial
21-04-2009, 18:52
Hej, kiedyś już się pojawiłam na forum, ale zniknęłam. Jesteśmy już po zakupie pompy nibe1140 VPA200/330 8 kWh. Odwierty pionowe w sumie 170m, instalacja wykonana, czekam na przyłączenie samej pompy. Nie ukrywam że obawiam się opłat za energię, bo niestety przeciwników pomp jest więcej niż zwolenników. Czy kto ma pompę o tej mocy i zbliżoną powierzchnię dom ok 150m2? Czy mogę poznać przybliżone koszty? Dom docieplony, fundamenty też posadzka na parterze 27cm, na piętrze 12. Pozdrawiam :)

a ja mam pytanie o koszty Twojej instalacji - szczególnie samej pompy i odwiertów

Pońko M.
21-04-2009, 20:39
bonetko,

inez5 napisała, że sąsiedzi mieli jaką pompę z kolektorem spiralnym, a drudzy z kolektorem poziomym z bepośrednim parowaniem, ale jeszcze nie uruchomili instalacji.
Tak więc idzie o to, że Clima (i NEURA) nie ma w ofercie żadnych pomp z kolektorem spiralnym. Ma pompy z kolektorem poziomym i pionowym. Stąd opisywana instalacja z kolektorem spiralnym nie mogła być CK, no chyba że zrobiona na pompie innego producenta niż NEURA.

Pzdr

Pońko M.
21-04-2009, 20:42
Oto cytat z wypowiedzi inez5


Witam wszystkich na forum , gdzie dzieki Wam, tu szczególne ukłony dla Bonetki, zdobyłam wystarczającą wiedzę by podjąc brzeminenną w skutki decyzję, co do systemu ogrzewania naszego domu (po ostatniej zimie,znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,

poziomy nie odpalony może być z bezpośrednim, ale spiralny nie, no chyba, że ofertę na stronie internetowej źle zrozumiałem.

bonetka
21-04-2009, 22:02
Pońko ...ja zrozumiałam trochę inaczej .. było napisane tak : znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,"
czyli ma kilku sąsiadów dookoła ( nie dwóch ) i tych kilku ma spralne ( czyli pośrednie bo masz rację nikt nie robi bezpośrednich spralnych ) a jeden ( inny sąsiad ) ma poziomy na propan czyli to CK . ( przecinek
w zdaniu pełni tu ważna funkcję i rozdziela tych sąsiadów na dwie grupy ; ze spiralnymi i jeden z poziomym bezposrednim -nie spralnym )

swimmer
25-04-2009, 20:30
cześć ja z innej mańki-chcę posadzić nad kolektorem drzewa karłowe do 2-3 m . mogę czy nie? i drugie pytanko czy ktoś z Was sypał górki albo zrobił coś innego niż trawnik nad kolektorem? pozdrawiam. swimmer

grzegorz961
26-04-2009, 22:29
czy waszym zdaniem ten program obejmuje pompy?
http://www.bgk.com.pl/index.php?module=site&catId=273&pl

bo wg mnie w pewnym punkcie jest to wyrazne. Jak uwazacie>?]
Jest to wprawdzie refinansowanie kredytu ale cos jest

jack_2000
26-04-2009, 23:15
Z miłą chęcią podzielę się informacją rzeczywistych kosztów tej zimy:
Zaczynamy pompa ciepła przewymiarowana na własne życzenie 14 KW
Pow domu 175 m2; stała temperatura 22 stopnie; krzywa grzewcza 1 czasami przy mrozach 2; tylko i wyłącznie podłogówka grzanie wody z pompy.
6 odwiertów na gł. 30 m glina mokra
PRĄD BUDOWLANY !
Listopad 662 KW
Grudzień 1000 KW
Styczeń 1150 KW
Luty 850 KW
Marzec 650 KW
Razem ok 1750 zł
Co daje średnią ok. 350 zł miesięcznie
Dosyć istotna jest informacja że zużywamy ok 10 m3 wody z czego 90 jest ciepła (łącznie ze zmywarką też ciepła)
Podlicznik 3-fazowy na pompę wraz z osprzętem

tak na szybko licząc - przejście na rozliczenie dwutaryfowe (niska taryfa, wysoka taryfa) da oszczędności na poziomie ok. 30% przy założeniu że wysokiej taryfy używa się w proporcji 1/4 (u mnie nawet wychodzi że z wysokiej taryfy korzystam poniżej 20% czyli 1/5).

A więc licznik dwutaryfowy i koszty schodzą do 1.250,- zł czyli po 250,- zł za miesiąc - dobry wynik przy tym metrażu :wink:

HenoK
27-04-2009, 07:10
czy waszym zdaniem ten program obejmuje pompy?
http://www.bgk.com.pl/index.php?module=site&catId=273&pl

bo wg mnie w pewnym punkcie jest to wyrazne. Jak uwazacie>?]
Jest to wprawdzie refinansowanie kredytu ale cos jest
Obejmuje, jeżeli zastosowanie pompy ciepła wynika z audytu energetycznego.
To jednak zależy od wielu innych warunków (dostępności gazu, zakresu termomodernizacji, itp.).

grzegorz961
27-04-2009, 10:02
tak, chodzi o zdanie :
" * całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji - z obowiązkiem uzyskania określonych w ustawie oszczędności w zużyciu energii.

Warunkiem kwalifikacji przedsięwzięcia jest przedstawienie audytu energetycznego i jego pozytywna weryfikacja przez BGK."

to dotyczy większych budowli niz domek na zdrowy rozum. W przypadku bud wielorodzinnego to mogłoby miec sens - np dla developerów.

bonetka
27-04-2009, 19:01
Hej :))
przyjechali i licznik mi zabrali :(( nie miałam 12.000 ...czyli powrót do normalnej dwutaryfówki .,...było miło ale się skończyło :(
Swimmer
nikt nic nie napisał :( ja uważam tak ..drzewa karłowe nie mają głębokich korzeni ale raczej płytkie i rozłozyste ( nie jestem ogrodnik :) i mogą wcale nie przeszkadzać . ( zalezy jeszcze na jakiej głebokości jest kolektor ) . Uważam też że jeśli są odpowiednie spadki i tak jak trzeba od początku to póżniej nasypać dodatkowo ziemi w niektórych miejscach i zrobić górki nic nie szkodzi .wręcz tam gdzie będzie głebiej temp. kolektora będzie wyższa i będzie zmieniała się mniej sinusoidalnie niż wyżej.
Grześ
to nic nowego , tylko kosmetyka ( inne dane procentowe i z częsci wymogów zrezygnowali ) ..pojęcie premii termomodernizacyjnej weszło 14.01.99 r i polegało na tym że BGK przyznawał premię w wysokości 25 % wymienionym w ustawie ( właścielom domów jednorodzinnych też ) ..wiec klient spłacał tylko 75 % ..oczywiście w ramach termomodernizacji a wiec zamiany żródła które już miał ( po uprzednim audycie ) na żródło inne nowsze , lepsze , cieplejsze , wydajniejsze , tańsze itd ...dotyczyło to tylko tych co brali kredyt na 10 lat ( nie tych co realizowali to ze srodków własnych ) ( kredyt nie wyzszy niż 80 % przedsięwzięcia , 20 % ze środków inwestora) ....
To nadal zamiana ...a my chcemy bez zamiany ( np. dofinansowanie 20 % do PC zainstalowanej w budynku ) ...i o to tu chodzi ....

grzegorz961
27-04-2009, 19:18
tak, z tą zamianą i(i nie tylko z nią:)) masz rację Bożenko.
zauwazyłem niestety:(

napisałem ci maile...

XDKXX
28-04-2009, 21:41
w witam wszyskich
czytam to forum i stwierdziłem ze podziele sie swoimi przemysleniami moze ktos pomoze wyprowadzi z błedu :) w sierpniu zaczynam swoja inwestycje
http://www.domywtradycji.pl/krysztal,464,10.html
dodam ze zarabiam na dom a nie bede sam go budował w zwiasku z mokrym terenem fundament bedzie płytowy (zwir i tłuczen pół darmo )
sciany silka 24 + 15 styropian poddasze 2o cm wełna rekuperator
przy ogrzweaniu długo sie zastanawiałem liczyłem tak
komin 6 tys kotłownia koszt budowy i wykończnia 20 tys (ok 12-15 m2)
piec na ekogroszek z bojler 9 tys razem 35 tys wiec zdecydowałem sie na pompe ciepła VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

grzegorz961
29-04-2009, 10:24
ciekawe i chyba sensowne. chciałem tylko zapytać czy odwierty zapewnia firma w pakiecie czy to odzielna usługa w tym przypadku?

XDKXX
29-04-2009, 19:42
odwierty tylko w zestawie zeby gwarancja była

piwopijca
30-04-2009, 08:00
Z ciekawosci, czy nie taniej wyjdzie PC z zasobnikiem zintegrowanym?
Chyba ze masz liczna rodzinke i przewidujesz spore rozbiory wody cieplej.
W innym przypadku, gdy przeliczyc to moze nie oplacac sie gromadzenie zbyt duzych ilosci cieplej wody przy sporym koszcie samego zbiornika.
Bbedzie trzeba sporo energii zeby duzy zbiornik nagrzac do zadanej temperatury np. 45*C a raz na jakis czas nalezy "przegrzac" zbiornik przeciw bakteriom.
W kazdym badz razie ja tak sobie kiedys liczylem i nie oplacalo mi sie oddzielnego zbiornika buforowego instalowac, wystarczy mi wbudowany w PC 175l zbiornik.

Pzdr.

Kot66
30-04-2009, 11:31
......... VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

Witam,
cena bardzo konkurencyjna, ja za podobny zestaw miałem ofertę za ok 60 tys,w tym 5 tys za zbiornik buforowy.

Mawram
01-05-2009, 18:42
......... VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

czesc,
tez uwazam ,ze cena bardzo dobra.
ja dostalem oferte na 120k , metraz domu 250, podlogowka.
w cenie byl komplet instalacji cwu i co (podlogowka)
orientacyjnie pc viessmanna 28k-30k + 100zl/metr odwiertu
pzdr

Mawram
01-05-2009, 18:49
Na dzień dzisiejszy tylko pionowe.
Jak policzysz 240mb * 100zł (średnio) daje 24tyś zł
Właśnie wpadłem na pomysł, którego wcześniej nie brałem pod uwagę - studnie.
Może to jest rozwiązanie, które jest tańsze i bardziej opłacalne.
Tak zrozumiałem z różnych artykułów- że najlepsze są właśnie studnie.
Zamiast robić odwierty, można wykopać dwie studnie i po kłopocie.
Pozdrawiam
Tlobo

witam,
ja mam podobny problem,
doskonale warunki wodne,
po przemysleniach wole jednak nieco mniej sprawne pionowe odwierty,niestety troche droższe.maja zalete braku spadku wydajnosci w czasie.ze studniami nie wiadomo jakie warunki beda w przyszlosci i najwazniejsze-jakosc wody moze znacznie pogorszyc wlasciwosci dolnego zrodla.
ja rozpoczynam budowe pod Gliwicami w sierpniu 2009 , jak bedziesz mial jakas firme do wiercen daj znac. srednio chca 100/m.
oferty za 75/m nie dotycza tzw. cięzkich terenow.Okolica Gliwic podobno jest na "skale"
pzdr

XDKXX
01-05-2009, 20:59
ceny ktore podałem zostały mi powiedziane na poczatek kwietnia
mam pytanie czy ktos moze wypowieziec sie na temat pompy natea Technologia „bezpośrednie parowanie-bezpośrednia kondensacja”
http://www.xenergy.pl/product_info.php?cPath=59&products_id=234
jakie sa ceny czy lepiej inwestowac w pompe z bezposrednim parowaniem czy w odwierty pionowe?

HenoK
02-05-2009, 10:22
ceny ktore podałem zostały mi powiedziane na poczatek kwietnia
mam pytanie czy ktos moze wypowieziec sie na temat pompy natea Technologia „bezpośrednie parowanie-bezpośrednia kondensacja”
http://www.xenergy.pl/product_info.php?cPath=59&products_id=234
jakie sa ceny czy lepiej inwestowac w pompe z bezposrednim parowaniem czy w odwierty pionowe?
Jak widać sami nie są tej technologii pewni, skoro samo urządzenie dają gratis :

Pompa Ciepła Natea firmy Sofath 0,00zł
:lol: :lol: :lol:

Diakon
02-05-2009, 11:00
Ciekawą alternatrywą dla drogich odwiertów i pomp wydaje się oferta pompy Zirius http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_ciepla_z_320,500_litrowym_zbiornikiem .html
W cenie 30 kpln jest pompa Zirius M2-9 + zasobnik CWU + kolektor poziomy. Więc cena jest nawet konkurencyjna dla kotla gazowego jeśli weźmiemy pod uwagę przyłącze i budowę komina.

Ponieważ cena jest stosunkow niska wywołuje to u mnie jakies podejrzenia. Mam więc pytanie do znawców tematu jakie wady ma taka pompa i tak stosunkow krótki kolektor 3x60m. Czytałem,ze praca tej pompy oparta jest na bezpośredniej zamianie w parę bezpośrednio w przewodzie umieszczonym w ziemi. Tradycyjne pompy pracują troszkę inaczej. Czy to wada tej pompy czy zaleta?

Inka Opole
02-05-2009, 12:58
wg madrych z tej grupy to wada:P
natomiast kilka osob ma Ziriusa a nawet kilkanascie osob i jakosc specjalnie nie narzekaja, ponoc w przyszlosci moga byc problemy ale to pewnie wyjdzie w praniu
pozdr
rafal

sSiwy12
02-05-2009, 14:04
Rafał – nie wszyscy (tutaj) uważają pompę ciepła z bezpośrednim parowaniem za „porażkę”. Powiem więcej jest w zasadzie tylko jeden zdecydowany przeciwnik takiego rozwiązania – choć nie jest też w tym zakresie ortodoksyjny. :lol:

XDKXX – nie jest to żadna nowość. ZIRIUS od kilkudziesięciu lat produkuje taka pompę (GvP).
Mam jednak wątpliwości, czy bezpośrednie skraplanie, lub kondensacja jak tam określono, zastosowane bezpośrednio do ogrzewania podłogi, jest dobrym rozwiązaniem dla domów mieszkalnych całorocznych. Gdzieś w połowie tego tematu znajdziesz dyskusję nad tym zagadnieniem.

Pewnym kompromisem jest rozwiązanie zaproponowane przez ZIRIUS w typoszeregu M2, gdzie bezpośrednie skraplanie (kondensacja) następuje w zasobniku z wodą – bez pośrednictwa wymiennika.

ciasteczka
03-05-2009, 21:56
Witajcie
Zacząłem juz budowac nasz dom. przeczytałem całe forum. Teraz juz muszę powoli decydować się na dostawcę pompy.
POniżej przedstawiam najciekawsze oferty, jakie otrzymałem. Proszę Was o wskazówki i opinie. Z góry dziękuję za pomoc.
Chce też podziękować za 147 stron forum, które naprawdę dużo mnie nauczyło. Lubię wiedzieć w co się pakuję, a dzieki Wam jestem spokojny co do wyboru PC jako źródła ciepła w naszym domu.

Powierzchnia ogrzewana obiektu:180[m2]
Kubatura ~600 m3
Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania:45[ W/m2]
Ciepła woda użytkowa: tak
Rodzaj dolnego źródła: kolektor pionowy
Rodzaj instalacji CO: podłogowa
Ilość osób przebywających 4

Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy PPC
Dane techniczne instalacji
Moc grzewcza pompy: 11[kW]
Moc sprężarki: 2,6[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 45 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50 [°C]

W skład instalacji wchodzą:
•pompa ciepła dwuwymiennikowa o mocy 11 [kW] - Ecopower A11( sprężarka typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe Thermokey/SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym firmy Frisko)
•pompy obiegowe
•zbiorniki wyrównawcze
•2 zbiorniki ciepłej wody użytkowej o łącznej pojemności 280 [L]
Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 24 605,00 zł brutto.

3. Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy Danfoss

Dane techniczne instalacji
Moc grzewcza pompy: 10[kW]
Moc sprężarki: 3,6[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy
Maksymalna temperatura górnego źródła do 55 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej do 55 [°C]

W skład instalacji wchodzą:
•pompa ciepła firmy Danfoss DHP-H10, wyposażona w wewnętrzny zbiornik c.w.u. o pojemności 180l, sprężarkę typu Scroll, pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, wymienniki ciepła, elektryczny trójstopniowy podgrzewacz pomocniczy o mocy 3/6/9KW,nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym
•zbiorniki wyrównawcze
Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 33 409,00 zł brutto.

4. Wycena prac montażowych i wykonawczych dolnego źródła ciepła

W skład prac wchodzą:
•Wykonanie odwiertów pionowych ( min 25 do 30m każdy)
•Uzbrojenie odwiertów
•Wykonanie studzienki z rozdzielaczem lub rozdzielacz w kotłowni
•Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią
•Próba ciśnieniowa
•Opracowanie górniczo-geologiczne
Łączna cena prac 22 002,00 zł brutto


Firma Nateo:
62k brutto z elektronicznym sterowaniem 8 stref

Firma Ochsner
65 k netto

Firma IVT
52 k netto

Hibernatus
55 k netto

nie wszyscy dokładnie opisują osprzęt. Ale jak widać nie są to straszne rozbieżności. Tak naprawdę teraz nie wiem na co się zdecydować. Wiem, ze sam musze podjąć decyzję, ale może będziecie tak uprzejmi i wyrazicie własne zdania. Dziękuję od razu za każdą opinię.
pozdrawiam

borsukm
04-05-2009, 16:02
Budynek 150 m2. Pompa 7,6 kW w tym grzałka 7 kW. Wewnątrz zbiornik na ciepłą wodę 165l. Dolne źródło poziome - długość 500 mb na głębokości 1,3 - 1,6 m. Instalacja CO podłogowa i kaloryferki w łazienkach i garażu. Zima była długa :-))). Budynek ogrzewany dopiero pierwszy sezon i nie ocieplony. Zapanowanie nad ustawieniem pompy trwało dość długo. Czasami było za gorąco (nawet mojej żonie). Temperatura w budynku ustawiona na 22,5 stopnia. Jezeli chodzi o zużycie prądu, to przeliczając to na jeden miesiąc wyniosło mnie 250 zł (w tym jest jeszcze dużo prądu budowlanego) Nie jestem często na forum, ale chętnie odpowiem na Wasze pytania, ponieważ tak samo jak Wy zastanawiałem się nad pompą ciepła.
Pozdrawiam