PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Diakon
04-05-2009, 18:44
Proszę was o opinię. Chcę zamontować pompę Zirius, kolektor poziomy 3x70m. Mam działkę 835m , 25x33m. WysŁaŁem do Thermogolv szkic dziaŁki i Pan Kołodziej twierdzi,że można u mnie zamontować kolektor poziomy. Ale ja mam wątpliwości, przy zachowaniu 1,5m od budynku i ogrodzenia, i odlegŁości 1m pomiędzy rurkami w ziemi. Ale może ja mam mało wyobraźni. Nie chcę na siłę montować pompy, jesli się nie da to się nie da. Co o tym sądzicie? Jest sposób na ten kolektor przy tej działce?
http://img238.imageshack.us/img238/3013/nowy1.jpg

bonetka
04-05-2009, 21:35
Ja tak na szybko ...odnosnie tego co napisał Ciasteczka ...zauważcie że jakoś tak dziwnie ....co ? moce spręzarek ..PPC 11 kW moc spręż. 2,6 kW ...
IVT 11 kW ...2,17 , Nibe 10 kW ...2,2 , Stiebel 10 kW ..2,2 , Oschner 10 kW ..2,1 a teraz :
...Danfoss 10 kW moc spręz. 3,6 ....nie za dużo ? ..może się pomyliłeś ? ..moze to 2,6 ( gdzieś zapodziałam materiały i nie mogę sprawdzić ....ale znajdę )
i jeszcze czy to taki cymes ? " nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym " i czy ta automatyka pogodowa jest róznoznaczna z automatyką PC jako taką - sterowanie czasowe ? ..przecież każda ma wyświetlacz graficzny taki czy inny .i na czym polega jej nowoczesność ?
a co ten Hibernatus taki w czołówce ? :) ( droższy niz IVT ) ...
Ciasteczka skoro już podawałeś trzeba było wszystko sprowadzić do jednego mianownika ..albo brutto ( tak podałeś pierwszą ) albo netto ...wtedy rzut oka wystarczyłby do porównania ..
Ochsner odstaje dużo na + bo 79.300 brutto gdzie reszta kolejno 55.411 ,-( PPC ) ...62.000,-. ( Nat.) ...63,440,- ( IVT ) .....67,100 ( Hib) ...

rzeczywiście 11 kW ma 3,6 ...8 kW 2,3 ...

wiecie co ..istnieje pewna prawidłowość, czym większa moc tym większa sprężarka ....a własnie w Danfossie jest inaczej ...on wyłamuje się z tego schematu ....4 kW ( spręż . 2,7 kW ) ...6 kW ( 2,0 ) ....8 kW ( 2,3 ) ...10 kW ( 3,6 ) .... 12 ( 4,4 ) ...16 ( 3,6 ) ....
jakoś dziwnie ..bo nie rośnie skokowo , mało tego to jeszcze brak porządku chronologicznego ....

1malutka2
04-05-2009, 21:50
Czy ktos buduje lub już wybudował Benedykta w okolicach łomianek ?????

ciasteczka
05-05-2009, 06:28
Dziękuję Bonetko
faktycznie mogłem wszystko trzasnąć w jednej wersji ...
przepraszam :roll:

W tym całym zestawieniu najciekawsza wydaje się oferta PPc (cena oczywiście i osprzę całkiem dobry) , ale zastanawiam się również nad Nateo.
Ich pompa jest bardzo ciekawa, choć pewnie płaci się za design również.
Niestety jak narazie ich obsługa jest ... a nie róbmy im antyreklamy.
Poprostu trudno jest uzyskać od nich konkretne informacje.
Jak myślicie czy warto dać te kilka tysięcy więcej za Smart + ?

ppiszc
05-05-2009, 20:30
wiecie co ..istnieje pewna prawidłowość, czym większa moc tym większa sprężarka ....a własnie w Danfossie jest inaczej ...on wyłamuje się z tego schematu ....4 kW ( spręż . 2,7 kW ) ...6 kW ( 2,0 ) ....8 kW ( 2,3 ) ...10 kW ( 3,6 ) .... 12 ( 4,4 ) ...16 ( 3,6 ) ....
jakoś dziwnie ..bo nie rośnie skokowo , mało tego to jeszcze brak porządku chronologicznego ....
Hmm, moze to jest zwiazane ze sprezarka (tlokowa/scroll)? Moj Zirus M2 11KW pobiera 3,31 kW.
Aha i zdaje sie ze wychodzi z tego ktora pompa ma jaka sprawnosc...

piogron
05-05-2009, 22:08
Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.
Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

ppiszc
05-05-2009, 23:07
Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.
Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

Wiec jest tak: sa pompy ktore maja wbudowany inwerter (konwerter mocy) i wtedy pompa moze pobierac mniej mocy. Reszta pomp bierze stale tyle co jest napisane na silniku pompy. W twoim przykladzie pompa 11KW podgrzeje wode szybciej, natomiast przy liczeniu ktora zrobi to oszczedniej trzeba uwzglednic COP pompy (przynajmniej jak liczymy teoretycznie, bo jak praktycznie to pewnie jeszcze trzeba wziasc pod uwage jakosc gruntu i dlugosc kolektora itd. czyli wszystko co wplywa na ten COP).

jesien2004
06-05-2009, 05:36
Kochani... Położyli mi już podłogówkę...pomocy... co macie w sypialniach na podłogach? Udało się trochę drewna przemycić? Czy wszystko w gresie?

Drugie pytanko, czy macie może sprzęt - zmywarkę i pralkę z doprowadzeniem zimnej i ciepłej?....

HenoK
06-05-2009, 07:58
Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.
Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

Wiec jest tak: sa pompy ktore maja wbudowany inwerter (konwerter mocy) i wtedy pompa moze pobierac mniej mocy. Reszta pomp bierze stale tyle co jest napisane na silniku pompy. W twoim przykladzie pompa 11KW podgrzeje wode szybciej, natomiast przy liczeniu ktora zrobi to oszczedniej trzeba uwzglednic COP pompy (przynajmniej jak liczymy teoretycznie, bo jak praktycznie to pewnie jeszcze trzeba wziasc pod uwage jakosc gruntu i dlugosc kolektora itd. czyli wszystko co wplywa na ten COP).
Jeżeli przy obu pompach ciepła udałoby się uzyskać taki sam współczynnik COP, to oczywiście zużyją taką samą ilość energii. Jednak aby takie warunki uzyskać przy wiekszej pompie ciepła musiałoby być odpowiednio większe (wydajniejsze) dolne źródło pompy ciepła i odpowiednio sprawniejsze przekazywanie ciepła do bufora. Spowodowałoby to, że w obu pompach byłyby takie same temperatury parowania i skraplania. To wszystko spowodowałoby oczywiście to, że instalacja z pompa większą byłaby znacznie droższa.
W praktyce pompę ciepła dobiera się do zapotrzebowania ciepła do ogrzewania domu zakładając, że przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych (np. -20 st. C) pompa ciepła będzie pracowała 24h na dobę. Jeżeli pompa ciepła ma dodatkowo przygotowywać ciepła wodę, to musi mieć odpowiedni zapas mocy na ten cel.
Jeżeli do tak obliczonej instalacji wstawilibyśmy większą pompę ciepła, to spadnie średnia temperatura parowania i wzrośnie średnia temperatura skraplania, a w ślad za tym spadnie COP instalacji. Pompa ciepła będzie mogła ogrzać dom pracując tylko w II taryfie, ale zużycie energii będzie większe (gorsze COP).
Czy takie rozwiązanie się opłaci ? Biorąc pod uwagę różnicę w cenie energii w I i II taryfie wbrew pozorom może to być korzystne (pompa ciepła o 2-krotnie większej mocy grzewczej jest zazwyczaj droższa o 30-40%, a koszty energii w I i II taryfie różnią się prawie 100%). Dodatkowo zyskujemy większą dynamikę grzania (przy dobranej "na styk" pompie ciepła doprowadzenie wyziębionego domu do temperatury normowej przy niskich temperaturach zewnetzrnych może trwać nawet kilka dni, przy "mocniejszej" pompie ciepła zrobimy to w znacznie krótszym czasie).
Jak widać decyzja nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać.

ciasteczka
06-05-2009, 08:12
Kurcze ..
dobór pompy
to faktycznie nie takie hop siup
Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.
A kto może mi pomóc w dokładnym doborze.
jak się za to zabrać.
chciałbym juz wiedziec jak ma wygladać podłogówka.
Mieć wszystko obliczone
jaka pompa.
ile ciepła
energii
materiałów
pomóżcie
sam tego nie zrobię bo sięna tym nie znam...

mery26
06-05-2009, 09:02
Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.
zależy jakie informacje im przekazałeś. jak zdawkowe to orientacyjne. Im więcej szczegółów tym bliżej realiów.
Pomoże Ci OZC.
Mam dobraną moc PC praktycznie do OZC (patrząc na projekt domu i doboru PC).
A teraz życie:
Jak przycisnęło do -20 stC to pompka pracowała ok. 20h/dobę.
Przy temp. powyżej -10st.C ok.: 10h, max. 14 h/dobę.
W praktyce pozwala to optymalnie wykorzystać II taryfę, gdyż w sezonie grzewczym temp. poniżej -10st. C występuje w ograniczonym czasie.

HenoK
06-05-2009, 09:06
Kurcze ..
dobór pompy
to faktycznie nie takie hop siup
Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.
A kto może mi pomóc w dokładnym doborze.
jak się za to zabrać.
chciałbym juz wiedziec jak ma wygladać podłogówka.
Mieć wszystko obliczone
jaka pompa.
ile ciepła
energii
materiałów
pomóżcie
sam tego nie zrobię bo sięna tym nie znam...Masz do wyboru albo te wszystkie rzeczy będziesz wykonane miał "gratis" przez firmę, z którą podpiszesz umowę (wtedy jest już zazwyczaj za późno na jakieś zmiany), albo zlecasz wykonanie projektu instalacji niezależnemu projektantowi.
W tym drugim przypadku masz możliwość porównania ofert różnych firm i wybrania najkorzystniejszej. Przedstawiając poszczególnym firmom więcej danych możesz oczekiwać precyzyjniejszej oferty :).

ciasteczka
06-05-2009, 09:37
O widzisz :o
a gdzie takiego pewnego projektanta znaleźć???
Czy może tu na forum jest ktoś kto mógłby mi pomóc :wink:

mery26
06-05-2009, 10:00
a gdzie takiego pewnego projektanta znaleźć???
Czy może tu na forum jest ktoś kto mógłby mi pomóc :wink:
chłopie bładzisz po omacku :lol: :lol: :lol: :lol:
gadasz z fachowcem i jeszcze pytasz gdzie on jest :lol: :lol: :lol:
HenoK-pomóż koledze :lol:

ciasteczka
06-05-2009, 11:30
chłopie bładzisz po omacku
gadasz z fachowcem i jeszcze pytasz gdzie on jest
HenoK-pomóż koledze

8) Wiem, że rozmawiam z fachowcami
wiem również, że są tutaj ludzie którzy mogą mi pomóc
udało mi się przeczytać całe forum
I wiem, że wszystko w rękach Wielkiego GP
Ale nie chcę się narzucac nikomu stąd tez moja "ogólna " prośba
Jeśli więc ktoś mógłby mi pomóc to będę wdzięczny
:P

Witos
06-05-2009, 13:23
Proszę was o opinię. Chcę zamontować pompę Zirius, kolektor poziomy 3x70m. Mam działkę 835m , 25x33m. WysŁaŁem do Thermogolv szkic dziaŁki i Pan Kołodziej twierdzi,że można u mnie zamontować kolektor poziomy. Ale ja mam wątpliwości, przy zachowaniu 1,5m od budynku i ogrodzenia, i odlegŁości 1m pomiędzy rurkami w ziemi. Ale może ja mam mało wyobraźni. Nie chcę na siłę montować pompy, jesli się nie da to się nie da. Co o tym sądzicie? Jest sposób na ten kolektor przy tej działce?
http://img238.imageshack.us/img238/3013/nowy1.jpg

Tak serio to masz za małą działkę na jakikolwiek kolektor. Jedynie sondy albo studnie.

sSiwy12
06-05-2009, 13:57
Podzielam zdanie Pana Kołodzieja. Jest możliwość położenia kolektora poziomego.
Potrzebujesz około 210m2 na kolektor, a sama część północna działki ma 285m2.
Jedna nitka zmieści się w części wschodniej – tam jest około 80m2, a pozostałe 2 nitki (140m2), bez trudu da się umieścić w części północnej i to na połowie dostępnej powierzchni.
I nie wiem skąd te 1,5m od granicy działki, bo moim zdaniem nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby kolektor przebiegał nawet w granicy działki.

Diakon
06-05-2009, 14:36
Dzieki sSiwy12 pobudziłem swoją wyobraźnie i po konsultacji z Panem K. zaproponował takie rozŁożenie kolektora. Prosiłbym tylko o rozwianie kolejnych moich wątpliwości:
1.Czy takie "poŁamanie" jego biegu nie zmniejsza jego wydajności?
2.Czy umieszczenie kolektora po stronie póŁnocnej również nie zmniejszy jego możliwości regeneracji. AdamK chyba gdzieś napisaŁ,ze wokól takiego kolektora powstaje korek lodowy i czy będzie miaŁo mniejsze nasŁonecznienie wpŁyw na jego regenracje? (Budynek bedzie mial 7m wyskości).
3.Czy studzienka z zaworem rozprężnym nie jest za daleko kotŁowni (okoŁo 6m)? Od niej idzie do pompy tzw"ciepŁociąg" czy to nie bądą straty?

Będę wdzieczny za informację i sugestię. Dużo przeczytałem ale wciąż mam blade pojęcie o tym wszystkim.

Witos tutaj chodzi o kolektor do pompy z bezpośrednim parowaniem od Thermogolv, czyli 3x70m.
http://img129.imageshack.us/img129/5148/92893407.jpg

piogron
06-05-2009, 17:58
I nie wiem skąd te 1,5m od granicy działki, bo moim zdaniem nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby kolektor przebiegał nawet w granicy działki.
Wydaje mi się,że bardziej chodzi tutaj o regenerację złoża wokół kolekotora. Jak jest betonowe ogrodzenie z fundamentem to wtedy jest zakłócony przepływ energii cieplnej w glebie. Chodzi o to,żeby kolektor bez żadnych przeszkód oddawał "zimno" i "ogrzewał" się od gleby. Ale to tylko moje domysły:)

siemka
06-05-2009, 20:27
Zapytam nieśmiało.....czy Ktoś z Was uzytkuje pompę ciepła powietrze-woda........ja jednak zdecyduje sie na taką.......tylko nie wiem...dimplex....danfoss ????

Tlobo
06-05-2009, 22:29
Mam troszkę inne pytanie:
Jak należy wprowadzić rury z dolnego źródła do domu??
Uściślę:
Nie mam wybranego wykonawcy, ale wykonuję już fundamenty w których warto ułożyć rury osłonowe pod zasilanie pompy.
Wymyśliłem, że przewierty wykonam z jednej strony domu, a pompa będzie z drugiej (14 metrów dalej). Odległość od wejścia do domu do wyjścia rur w kotłowni chcę pokonać w rurach fi 75 ułożonymi w fundamencie lub w jednej rurze fi160.
Czy rury docelowe np. fi 40 mogę ułożyć w teraz ułożonej 1-nej rurze fi 160 lub w 2-ch rurach fi 75??.
Drugie pytanie jeżeli w dwóch rurach to jaka powinna być między nimi odległość?
Proszę o pilną pomoc, jutro zasypuję fundamenty
Dzięki
Tlobo

ravbc
07-05-2009, 06:05
Wymyśliłem, że przewierty wykonam z jednej strony domu, a pompa będzie z drugiej (14 metrów dalej).
Przy takiej odległości, to ja bym po prostu pociągnął docelowe rury (te fi 40, jeśli takie wystarczą) i zostawił ich z 10 metrów poza obrysem fundamentu (drugi koniec oczywiście w kotłowni). W 14 mterów i tak nie wciśniesz rury z izolacją, a zgrzanie rury poza domem nie jest wielkim problemem (pewnie i tak zrobią Ci studzienkę). Jedyny kawałek osłonówki może się przydać przy przechodzeniu przez ścianę fundamentową, choć i to niekoniecznie. Co do odległości, to bardziej istotna jest rur od posadzki, niż rur od siebie nawzajem.

Tlobo
07-05-2009, 06:59
OK, mogę wsadzić docelowe, tylko nie wiem jakie.
Czy możecie podać mi konkretny typ.
Jaka musi być odległość rur od posadzki, ja bym dał na 0.8mb wewnątrz piasku w fundamencie
Pozdrawiam
Tlobo

sys35
07-05-2009, 09:16
OK, mogę wsadzić docelowe, tylko nie wiem jakie.
Czy możecie podać mi konkretny typ.
Jaka musi być odległość rur od posadzki, ja bym dał na 0.8mb wewnątrz piasku w fundamencie
Pozdrawiam
Tlobo

Rura PE 40/3,7 lub 40/3,0. Jeśli będziesz ubijał grunt to radze z grubszą ścianką w odległości 1 m od siebie. Rure powrotną raczej zaizoluj. Zasilającą nie musisz, gdyż odbierzę trochę ciepła spod budynku. Głebokośc 80 cm z powodzeniem wystarczy.[/code]

grzegorz961
07-05-2009, 17:26
Na naszym osiedlu pojawiła sie firma robiąca odwierty. Polski sprzęt Wamet, sondy szwedzkie, ludzie mili itd. Problem w tym, ze odwierty robią po 40 m! TYLKO!

Czy to jest bezpieczne i dobre rozwiązanie?
Daja gwarancję, wiem ze ludzie mają juz tam pompy z ich odwiertami i rzekomo jest ok po pierwszym sezonie.

Ale czy to jest rozwiązanie bezpieczne? Zdaję sobie sprawę ze wydajniejsze byłoby na 100m ale tutaj mniej się boję wydajności (bo zapewne wielkich roznic nie będzie) ale ogołnie, czy taki system będzie działał i nie obciązał pompy za bardzo?

dzięki za pomoc

sys35
07-05-2009, 18:31
Na naszym osiedlu pojawiła sie firma robiąca odwierty. Polski sprzęt Wamet, sondy szwedzkie, ludzie mili itd. Problem w tym, ze odwierty robią po 40 m! TYLKO!

Czy to jest bezpieczne i dobre rozwiązanie?
Daja gwarancję, wiem ze ludzie mają juz tam pompy z ich odwiertami i rzekomo jest ok po pierwszym sezonie.

Ale czy to jest rozwiązanie bezpieczne? Zdaję sobie sprawę ze wydajniejsze byłoby na 100m ale tutaj mniej się boję wydajności (bo zapewne wielkich roznic nie będzie) ale ogołnie, czy taki system będzie działał i nie obciązał pompy za bardzo?

dzięki za pomoc

Nie masz sie czego obawiac. Nie jest to za bardzo istotne czy wsadzisz rure w 100 m otwór czy w trzy 30 metrowe otwory. Zajmie to na pewno wiekszą powierzchnię ale na działanie systemu nie wpłynie negatywnie.

klimaw
07-05-2009, 19:06
Hej :))
przyjechali i licznik mi zabrali :(( nie miałam 12.000 ...czyli powrót do normalnej dwutaryfówki .,...było miło ale się skończyło :(

Nie możesz zmienić sprzedawcy np na Enea? :o

channel8
07-05-2009, 20:29
Mam pytanie ( uzupelniam i czytam poprzednie str. jestem na 10 :D ) firma NIBE zaproponowała mi wykonanie: odwiertów, instalacji pompy, ogrzewania podłogowego w całym domku, jak też i wentylacji mechanicznej nawiewno - wyiewnej, czy to dobrze aby jedna firma zrobiła taka kopleksową uslugę?

bonetka
07-05-2009, 20:45
Tlobo
tu masz ew. jak może to wyglądać :
http://forum.muratordom.pl/post2269033.htm#2269033
Klimaw
mogę ...tylko że u siebie miałam G12w czyli G12 + w ( 22-6 oraz 13-15 + weekendy całą dobę tania ) ....a w Enei jest inaczej bo G12w to 22-7 każdego dnia i weekendy ..nie ma tych 2 godzin w ciągu doby w srodku dnia które miałam u siebie ........czyli u mnie było jakby te 12.000 kWh ale były i te południowe godziny ...a tu nie ma wymogu zadnego ale nie ma też tych południowych godzin ...i właśnie o to się rozchodzi .... :wink:
ps. nie dość że zabrali to jeszcze 600 zł za nic ( przecież nie za zużycie bo go nie było ...tylko za utracone korzyści ) kazali zapłacić :(
ze mną tylko robić interesy :lol:
teraz będę miała normalną G12
channel8
gratuluję samozaparcia z tym czytaniem :)
jak najbardziej dobrze że robi jedna , wtedy odpowiedzialnośc i gwarancja są w jednych rękach a tak rozmywa się i pojawia się tzw. spychologia :cry:

klimaw
07-05-2009, 21:08
Bonetko
A nie za dobrze chciałaś mieć? :D
A może jeszcze tanio od 6 do 22? :D :lol: :D
Energetycy muszą wyjść na swoje-życie :wink:

bonetka
07-05-2009, 21:35
Klimawku
ja w ogóle ogólnie lubię wygodę i dobrze tez lubię mieć :lol: czemu nie ? a kto nie chce ? ( zawsze należy wybierać opcję najlepszą z możliwych )
Wiesz, właściwie to ja trochę porwałam się z motyką na słońce ..w 1 roku miałam 16.000 wiec myślałam ze się nazbiera to 12.000 ale mnie tu czasami długo nie ma i dlatego taki jest wynik ( za mało ) . Z drugiej strony specjalnie nabijać dla samego nabijania licznika też jest bez sensu .

Szymon_J
08-05-2009, 08:10
Pytanie do posiadaczy kolektorow poziomych:
Czy przy zakopywaniu kolektora wykonawcy oznaczali gdzie leza rurki? Cos na zasadzie jak sie oznacza rury z woda albo kable z pradem (tasma ostrzegawcza).

mery26
08-05-2009, 08:23
Pytanie do posiadaczy kolektorow poziomych:
Czy przy zakopywaniu kolektora wykonawcy oznaczali gdzie leza rurki? Cos na zasadzie jak sie oznacza rury z woda albo kable z pradem (tasma ostrzegawcza).
I tak i nie! Na początku (I nitka) tak, potem nie. Dlatego zostało mi trochę żółtej taśmy z czarnym napisem.
Moim zdaniem warto dać taki znacznik w miejscach gdzie ewidetnie istnieje ryzyko "kolizji" z innymi instalacjami podziemnymi.
Ja nie wymagałem, instalatorzy nie mieli czasu (i tak jest w pyte roboty) a kolektor zajmuje cały tył działki - zatem wiem gdzie nie kopać zbyt głęboko :lol:
Natomiast niezbędne instalacje typowo "domowe" są od frontu. Poza tym, jedynie przyłącze wodne "sięga" poziomu kolektora.

HenoK
08-05-2009, 08:46
Pytanie do posiadaczy kolektorow poziomych:
Czy przy zakopywaniu kolektora wykonawcy oznaczali gdzie leza rurki? Cos na zasadzie jak sie oznacza rury z woda albo kable z pradem (tasma ostrzegawcza).Wymiennik poziomy wykonywałem sam i dawałem nad rurami niebieską taśmę ostrzegawczą.

ppiszc
08-05-2009, 20:48
Witam,

Jak policzyc sprawnosc (COP) pompy ciepla o parowaniu bezposrednim (np: M2 Zirus). Energie elektryczna mozna znierzyc ale nie wiem jak mierzyc energie cieplna (morze jakos szacowac albo w sposob przyblizony na podstawie roznic temperatur?)
Tj. chodzi mi o jakis sposob monitorowania sprawnosci pompy.
Pozdr,
ppiszc

nabial
09-05-2009, 10:08
należy zakupić ciepłomierz

bonetka
09-05-2009, 12:34
Jak mamy specjalistyczne narżedzia to proste ale gorzej jak nie mamy .....
W Ziriusie pomiar mozna wykonać w następujący sposób: zamknąć rozbiory (co i cwu), uruchomić pompę ciepła, zanotować temp na jednym z termometrów (najlepiej na górnym ze względu na warstwowy rozkład temperatury w buforze), zanotować stan podlicznika energii elektrycznej i pozwolić na pracę przez dokładnie 1 h. Po tym czasie odczytać
zużycie energii przez pompę oraz przyrost temp. Na podstawie tych danych
możemy obliczyć ile energii zostało zapakowane do zbiornika. W = m x c x
(t2 - t1) . m - masa wody (kg), c - ciepło właściwe wody (1,163 Wh/kgK),
t2 - t1 (przyrost temp).
Jak to będzie wiadmo to już Cop nie bedzie stwarzało trudności. Pewnie że wynik jest obarczony pewnym błędem ( straty na izolacji zb. i itp .) ale na bezrybu i rak ryba :)

nabial
10-05-2009, 08:01
wydaje mi się, że taka metoda owszem, może być stosowana ale jedynie do bardzo grubego szacowania sprawności. Na allegro można kupić ciepłomierz (pewnie z demobilu) poniżej 100 zł, zatem....

ppiszc
10-05-2009, 19:38
Jak mamy specjalistyczne narżedzia to proste ale gorzej jak nie mamy .....
W Ziriusie pomiar mozna wykonać w następujący sposób: ....

Dzieki, na poczatek wystarczy (a pozniej pomysle o jakims cieplomierzu z demobilu)

Pzdr,
ppiszc

RobertD69
11-05-2009, 12:09
Dzień dobry

Chciałem zapytac, gdzie najlepiej kupic wymienniki Thermokeya?
Dzięki za odpowiedz, jestem z okolic Cieszyna.

Robert

nabial
11-05-2009, 15:22
mam pytanie - czy ktoś ma pompę ciepła bez miękkiego startu?
Zaproponowano mi kupno pompy bez miękkiego startu, ale prąd rozruchu 40A trochę mnie przeraża -czy w momencie uruchamiania pompa nie wywali innych odbiorników?

bonetka
11-05-2009, 16:36
IVT jest bez miękkiego startu . ( ma dopiero od 17 KW ) ..i nie wiem czy dobrze pamiętam ale wydaje mi się że Nibe 6kW też nie ma tylko dalsze jednostki w typoszeregu 8 kW itd ...( popatrz na styki w budowie odpowiedzialne )
Ja mam spory przydział mocy i zabezpieczenia B20 i A 25 ( skrzynka elektryczna do samej PC )

terplace
11-05-2009, 20:23
mam pytanie - czy ktoś ma pompę ciepła bez miękkiego startu?
Zaproponowano mi kupno pompy bez miękkiego startu, ale prąd rozruchu 40A trochę mnie przeraża -czy w momencie uruchamiania pompa nie wywali innych odbiorników?

To nie jest duży prąd rozruchowy. Zniesie go wyłącznik instalacyjny B16 lub C10. Prąd zadziałania wyzwalacza elektromagnetycznego wyłączników instalacyjnych wynosi od 3 do 5 In dla char. B i od 5 fo 7 In dla char. C. Czyli B16 powinien wytrzymać "udar prądowy" min 48A, natomiast C10 min. 50A.

nabial
12-05-2009, 19:05
czyli jeżeli mam przydział mocy 14kW i główne bezpieczniki (przy słupie) 25 A (bezpieczniki typu D) - to mogę wchodzić w pompę Alpha innotec bez miękkiego startu 8kW? Będę miał kuchnię elektryczną (płyta ceramiczna - i boję się, co będzie, jeżeli żona będzie gotować i akurat pompie przyjdzie do głowy się załączyć........
Od 1 kwietnia mają jakiś taki fajny nowy sterownik...

jesien2004
12-05-2009, 19:10
Witam,

1. pragnę powtórzyć pytanie - jakie macie podłogi - gres czy może ktoś ma parkit?

2. Czy warto iść w chłodnicę która ma chłodzić powietrze poprzez rekuperacje ale wykorzystująca odwierty? Czy ktoś miał podobne rozwiazanie?

Pozdrawiam,

klimaw
12-05-2009, 21:48
- jakie macie podłogi - gres czy może ktoś ma parkiet?

Salon,łazienki,korytarze,kotłownia ooooopsss :D -pompownia-terakota.
Wszystkie sypialnie Finishparkiet. :wink:

terplace
13-05-2009, 07:12
czyli jeżeli mam przydział mocy 14kW i główne bezpieczniki (przy słupie) 25 A (bezpieczniki typu D) - to mogę wchodzić w pompę Alpha innotec bez miękkiego startu 8kW? Będę miał kuchnię elektryczną (płyta ceramiczna - i boję się, co będzie, jeżeli żona będzie gotować i akurat pompie przyjdzie do głowy się załączyć........
Od 1 kwietnia mają jakiś taki fajny nowy sterownik...

Wszystko zależy jakiej mocy kuchnia i jakie będziesz miał zabezpieczenie zalicznikowe (główne zabezpieczenie w rozdzielnicy w budynku). Przy 14kW pewnie będzie to C20.
A swoją drogą, zainstalowali wyłączniki o char. D? - przecież one służą do zabezpieczania silników o ciężkim rozruchu w przemyśle.

Jeśli będziesz miał C20 to chwilowy prąd może wynieść 100A, a to oznacza, że po odjęciu prądu rozruchowego PCi "masz do dyspozycji" 60A, czyli teoretycznie chwilowo ok. 40kW.

W stanie ustalonym (po odjęciu prądu pompy ciepła) zostanie ci ok. 15A na pozostałe urządzenia. Czyli nieco ponad 3kW na fazę, lub ponad 9kW łącznie.

bonetka
13-05-2009, 08:03
Niby to duzo ...te 9 kW ale ....... kuchnie elektryczne mają ok 8 kW ...ale piekarniki potrafia miec i 11kW ( siemens ) ...i jak się grzeje na wszystkich polach i piecze dodatkowo ...i jakieś inne odbiotrniki. ( czajniki ) ... pieczenie w mikrofalówce ( temoobieg ) ...to czasami coś siadało ..chociaż raczej wtedy gdy wyrażnie był przewyższający wszytko odbiornik ( podgrzewacz wody )
Nie mówię o PC ..bo one mają mało 2-5kW ( PC 6-17 kW ) ale tak ogólnie ....

ps. mam problem pewnego rodzaju :( ...jak Ktos na się na płotach :o to bardzo proszę o pomysły ( wiecie że nigdy się nie poddaję i walczę do końca :) i jeszcze chcę wiedzieć dlaczego tak się stało ..to przede wszytkim .....
http://forum.muratordom.pl/post3337004.htm#3337004

mery26
13-05-2009, 08:05
1. jakie macie podłogi - gres czy może ktoś ma parkit?
2. Czy warto iść w chłodnicę która ma chłodzić powietrze poprzez rekuperacje ale wykorzystująca odwierty? Czy ktoś miał podobne rozwiazanie?
1. gres (dół), wykładziny dywanowe (góra)
2. temat był dyskutowany przy okazji rekuperacji (szukaj adammk). z tego co pamiętam problem tkwi w małej skuteczności takiego rozwiązania (nie bedzie to klima). Ale coś może pomóc. Może jakaś tega głowa policzy.
W zeszłoroczne upały włączałem wentylację na noc (dmuchało chłodniejszym powietrzem) i wyłączałem na dzień. Dało się utrzymać znośną temp. nawet na poddaszu.

neonówka
13-05-2009, 11:48
Ja również długo się naczekałam na uzyskanie informacji odnośnie opłacalności pompy ciepła. Ale zaryzykowaliśmy i nie wiem jak pompy innych firm, ale nasza zakupiona w firmie Biawar (http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html) działa wyśmienicie. W domku jest bardzo ciepło. Nie powiem jeszcze ile to nas będzie kosztowało, bo aktualnie czekamy na rachunek. Ale jeśli miałabym jeszcze raz wybierać to na ta chwilę wybrałabym tak samo:)

HenoK
13-05-2009, 12:19
Ja również długo się naczekałam na uzyskanie informacji odnośnie opłacalności pompy ciepła. Ale zaryzykowaliśmy i nie wiem jak pompy innych firm, ale nasza zakupiona w firmie Biawar (http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html) działa wyśmienicie. W domku jest bardzo ciepło. Nie powiem jeszcze ile to nas będzie kosztowało, bo aktualnie czekamy na rachunek. Ale jeśli miałabym jeszcze raz wybierać to na ta chwilę wybrałabym tak samo:)No to pochwal się chociaż jaka to pompa ciepła i ile kosztowała cała instalacja.

sSiwy12
13-05-2009, 12:27
Ja również długo się naczekałam na uzyskanie informacji odnośnie opłacalności pompy ciepła. Ale zaryzykowaliśmy i nie wiem jak pompy innych firm, ale nasza zakupiona w firmie Biawar (http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html) działa wyśmienicie. W domku jest bardzo ciepło. Nie powiem jeszcze ile to nas będzie kosztowało, bo aktualnie czekamy na rachunek. Ale jeśli miałabym jeszcze raz wybierać to na ta chwilę wybrałabym tak samo:)No to pochwal się chociaż jaka to pompa ciepła i ile kosztowała cała instalacja.
Jeszcze napisze w temacie solarów, też z lnkiem i to chyba na tyle. :lol:

mery26
13-05-2009, 13:05
Ale zaryzykowaliśmy i nie wiem jak pompy innych firm, ale nasza zakupiona w.......działa wyśmienicie. W domku jest bardzo ciepło. ..... aktualnie czekamy na rachunek. Ale jeśli miałabym jeszcze raz wybierać to na ta chwilę wybrałabym tak samo:)
:lol: :lol: :lol:
to może bez wzmianki o ryzyku
u mnie w maju też ciepło :lol:
zazdroszczę dostawcy energii- ma długi okres rozliczeniowy-mój każe sobie płacić co 2 miechy :-?
czyli jak wybrać? gruntowa, powietrzna?

Marcinn73
13-05-2009, 14:01
Ja również długo się naczekałam na uzyskanie informacji odnośnie opłacalności pompy ciepła. Ale zaryzykowaliśmy i nie wiem jak pompy innych firm, ale nasza zakupiona w firmie Biawar (http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html) działa wyśmienicie. W domku jest bardzo ciepło. Nie powiem jeszcze ile to nas będzie kosztowało, bo aktualnie czekamy na rachunek. Ale jeśli miałabym jeszcze raz wybierać to na ta chwilę wybrałabym tak samo:)

Hahaha - ale jednak coś się zaczyna dziać w konkurencji PC - zaczynają zabiegać o klientów na forum :)
Dobrze - może trochę ceny spadną ...
Pozdrawiam serdecznie wszystkich pompiarzy - tych "doszłych", jak i jeszcze "niedoszłych" (do których ja się zaliczam)

ravbc
13-05-2009, 14:52
Dobrze - może trochę ceny spadną ...
Fajnie by było, tyle że cenę instalacji przy PC robi głównie dolne źródło. Bez niego cała instalacja spokojnie zamyka się w 20k PLN. Czyli w sumie niewiele da się zaoszczędzić...

ciasteczka
14-05-2009, 05:56
Ale...
grosz do grosza i ...
każda złotówka się liczy
ja narazie męczę się na nad wyborem pompy
najpierw projekt i obliczenia
potem działanie
jednak na obniżkę cen bym się nie pogniewał
pozdrawiam

channel8
14-05-2009, 11:16
Firma Biawar sprzedaje pompy NIBE :D wiem bo czekam na szczegółową wycenę tejże firmy. Nie są najtańsze - sama pompa NIBE Fighter 6 kw 1240 ( chyba) z zasobnikiem ciepłej wody 160 l kosztuje ok. 26 900 PLN.
Firma zaproponowała wykonanie u mnie instalacji pompy, odwiertów podłogówka w całym domku, wentylacja z reku. Jutro powinnam miec wycenę. dam wiec znać.
Acha, i jeszcze dobierają pompę o wykonaniu jakiegoś bilansu strat. Licza kubaturę, przegrody i jeszcze coś. Nie wiem bom laik. Ale to chyba dobrze?

channel8
14-05-2009, 11:47
A co myslicie na temat takiej pompy:
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/zapraszamy-na-targi-greenpower/menu-id-29.html
czy warto zastanawiać się nad takim rozwiazaniem?

klimaw
14-05-2009, 20:32
channel8
Jaką masz powierzchnię i kształt domu? 8)

channel8
14-05-2009, 22:01
Mój domek to EC Ciekawy 118 II b z pracowni Lipińskich - wersja energoszczedna
http://img5.imageshack.us/img5/5872/dcp175frc118b.jpg
Powierzchnia "po podłodze" 155 a uzytkowa po. 190 cm - 120 m, dodatkowo garaż 30m .

bonetka
14-05-2009, 22:19
Ta PC Nibe to rzeczywiście nowość tej firmy i efekt współpracy z Mitsubishi . Będzie on sprzedawany przez obie marki pod róznymi szyldami i będą się róznić jakimiś zmianami projektowymi .
Powietrzne były już inwerterowe ( np. Zubadan ) więc pod tym wzgledem to żadna nowość chociaż dla Nibe to pierwsza tego typu ( mieli ale nie inwerterowe )

ciasteczka
15-05-2009, 13:10
W ostatnim czasie miałem kilka spotkań z instalatorami polecanymi przez dobrych producentów PC. Jestem przerażony ich niewiedzą. Oni wiedzą mniej niż ja po przeczytaniu kilku tematów na forum. Każdy mówi cos innego.
A ja chce poprostu mieć dobrze dobraną instalację.
Nie widzę tego zbyt kolorowo.
jestem z woj Opolskiego
może ktoś z Was ma namiar na logicznego montera takiej instalacji.
pomóżcie
W najbliższym czasie chće odwiedzić Inke_Opole. Oni mają Ziriusa.

XDKXX
16-05-2009, 20:43
mam pytanie w jakich odległosciech powinny sie znajdowach nitki kolektora poziomego w pompie z bezposrednim parowaniem aby ich efektywnosc była najlepsza i jak wpłynie zakopanie kolektora głebiej np 1,5 m na efektywnosc w tych pompach???

Black&Zaba
16-05-2009, 22:08
Przyszła chwila prawdy ;-) znaczy rachuneczek za prąd za pierwszy sezon, miałem się "pochwalić" to piszę:
5k PLN :-( od 8.11.2008 - 2.05.2009 10300 Kwh, no cóż dokładnie zgodnie z moimi szacunkami :-)
z tego PC to około 7000Kwh (podlicznika brak, ale cóż wszystie wynalazki w tym domku na prąd i duużo zużywamy na inne cele)
pewnie wielu to przerazi, ale ja jestem bardzo zadowolony bo poza podatkiem i opłatą za śmieci to jedyny koszt utrzymania 300m2 domu :-)
dla porównania sąsiad z pompą Nateo i prawie połowę mniejszym (a podobnie docieplonym) domkiem niewiele mniej za grzanie zapłacił, hmm wszystko jednak jest kwestią dokładnych wyliczeń i projektu GZ i DZ
zobaczymy jak wyjdzie kolejny sezon, ale mój szacunek po zlikwidowniu paru "mostów!" cieplnych (nie zdążyłem przed tą zimą) i w wygrzanym domu wskazuje na zejście w okolice 2,5k PLN za CO i CWU (może przejdę na II taryfy jesienią i jeszcze się ten wynik poprawi)
pozdrawiam zwolenników i sceptyków
P.S. teraz chyba już mogę podać koszt inwestycji - 32k PLN (PC + DZ wszystkie materiały, koparka i robocizna) jak dla mnie bomba bo mając dom 300m od ulicy (w której nota bene i tak nie ma żadnych mediów, a gaz ziemny jest w zasięgu zdaje się 15km ;-), wyboru wielkiego co do źródeł ogrzewania nie miałem
P.S. II hmm kominka nadal niestety nie mam zamontowanego, jakby kto pytał czy nie musiałem się w mrozy dogrzewać ;-)
P.S. III jestem naprawdę zadowolony z podłogówki w 100% w całym domu, miałem wątpliwość po poprzednim domu, gdzie mieliśmy problemy w okresach przejściowych z wyregulowaniem temp. - było zawsze za gorąco pomimo zaawansowanego sterownika pogodówka+pokojówka; obecnie przy niskotempteraturowym grzaniu i dobrym tylko pogodowym sterowaniu jest idealnie: dobrałem automatyce moment wyłączenia na śr. dobową temp. zewn. 13C (dom ma bardzo duże zyski od słońca, trza było standardowe 20C obniżyć) i automatyka perfekcyjnie pilnuje się sama, a 21C wewnątrz jest stale, a co tam "bogatemu" wolno i zostawiłem sterowanie w spokoju na auto do tej pory, zarówno +26C tydzień temu jak i przymrozki "zimnych ogrodników" w ostatnie noce system opanował sam :-)

Marcinn73
16-05-2009, 22:25
Przyszła chwila prawdy ;-) znaczy rachuneczek za prąd za pierwszy sezon, miałem się "pochwalić" to piszę:
5k PLN :-( od 8.11.2008 - 2.05.2009 10300 Kwh, no cóż dokładnie zgodnie z moim szacunkami :-)
z tego PC to około 7000Kwh (podlicznika brak, ale cóż wszystie wynalazki w tym domku na prąd i duużo zużywamy na inne cele)
pewnie wielu to przerazi, ale ja jestem bardzo zadowolony bo poza podatkiem i opłatą za śmieci to jedyny koszt utrzymania 300m2 domu :-)
dla porównania sąsiad z pompą Nateo i prawie połowę mniejszym (a podobnie docieplonym) domkiem niewiele mniej za grzanie zapłacił, hmm wszystko jednak jest kwestią dokładnych wyliczeń i projektu GZ i DZ
zobaczymy jak wyjdzie kolejny sezon, ale mój szacunek po zlikwidowniu paru "mostów!" cieplnych (nie zdążyłem przed tą zimą) i w wygrzanym domu wskazuje na zejście w okolice 2,5k PLN za CO i CWU (może przejdę na II taryfy jesienią i jeszcze się ten wynik poprawi)
pozdrawiam zwolenników i sceptyków
P.S. teraz chyba już mogę podać koszt inwestycji - 32k PLN (PC + DZ wszystkie materiały, koparka i robocizna) jak dla mnie bomba bo mając dom 300m od ulicy (w której nota bene i tak nie ma żadnych mediów, a gaz ziemny jest w zasięgu zdaje się 15km ;-), wyboru wielkiego co do źródeł ogrzewania nie miałem
P.S. II hmm kominka nadal niestety nie mam zamontowanego, jakby kto pytał czy nie musiałem się w mrozy dogrzewać ;-)
P.S. III jestem naprawdę zadowolony z podłogówki w 100% w całym domu, miałem wątpliwość po poprzednim domu, gdzie mieliśmy problemy w okresach przejściowych z wyregulowaniem temp. - było zawsze za gorąco pomimo zaawansowanego sterownika pogodówka+pokojówka; obecnie przy niskotempteraturowym grzaniu i dobrym tylko pogodowym sterowaniu jest idealnie: dobrałem automatyce moment wyłączenia na śr. dobową temp. zewn. 13C (dom ma bardzo duże zyski od słońca, trza było standardowe 20C obniżyć) i automatyka perfekcyjnie pilnuje się sama, a 21C wewnątrz jest stale, a co tam "bogatemu" wolno i zostawiłem sterowanie w spokoju na auto do tej pory, zarówno +26C tydzień temu jak i przymrozki "zimnych ogrodników" w ostatnie noce system opanował sam :-)

Napisz chociaż co to za pompa - kto ją instalował, czy jakieś prace robiłeś sam, jaki kolektor itp.
Wg mnie jak na pierwszy sezon i niewygrzany dom - oraz zwykła taryfę - to jest naprawdę dobry wynik.

Black&Zaba
16-05-2009, 23:15
Napisz chociaż co to za pompa - kto ją instalował, czy jakieś prace robiłeś sam, jaki kolektor itp.
Wg mnie jak na pierwszy sezon i niewygrzany dom - oraz zwykła taryfę - to jest naprawdę dobry wynik.

Marcinie, już to wszystko opisałem jak "na spowiedzi" :-) mam tendencje do gadulstwa, ale nie chcę zamęczyć wszystkich, poszukaj a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

HenoK
17-05-2009, 09:13
Marcinie, już to wszystko opisałem jak "na spowiedzi" :-) mam tendencje do gadulstwa, ale nie chcę zamęczyć wszystkich, poszukaj a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.Dla nieniwych :
http://forum.muratordom.pl/post2966552.htm#2966552 ;).

Marcinn73
17-05-2009, 12:57
Marcinie, już to wszystko opisałem jak "na spowiedzi" :-) mam tendencje do gadulstwa, ale nie chcę zamęczyć wszystkich, poszukaj a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.Dla nieniwych :
http://forum.muratordom.pl/post2966552.htm#2966552 ;).

Serdeczne dzięki za linka - temat jest bardzo długi, a wyszukiwarka w tym portalu to po prostu koszmar - zaoszczędziłeś mi sporo czasu - może podleję w tym czasie ogródek :)
Pozdrowienia serdeczne

channel8
17-05-2009, 17:55
Dzięki HenoK i Black&Zaba. Fajnie czyta sie takie posty. Ja nadal oczekuję na wycenę instalacji, zaproponowano mi również 1240, tyle że chyba 8kW.

Bzynio1
17-05-2009, 18:44
Na naszym osiedlu pojawiła sie firma robiąca odwierty. Polski sprzęt Wamet, sondy szwedzkie, ludzie mili itd. Problem w tym, ze odwierty robią po 40 m! TYLKO!

Czy to jest bezpieczne i dobre rozwiązanie?
Daja gwarancję, wiem ze ludzie mają juz tam pompy z ich odwiertami i rzekomo jest ok po pierwszym sezonie.

I bardzo dobrze,że sondy szwedzkie.
Firma Danfoss współpracuje z firmą szwedzką.
Animations demand FlashPlayer. Download adress: http://www.macromedia.com/software/flash/about/

Pompy ciepła Danfoss to technika przyszłości!

Wyobraź sobie, że energia słoneczna zmagazynowana w gruncie wokół Twego domu mogłaby ogrzewać dom. Wyobraź sobie także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz taki system, który może także chłodzić dom w lecie. Wyobraź sobie, że koszty ogrzewania zmniejszają się o 50%.

Wyobraź sobie ciepło w Twoim domu bez węgla, bez oleju i bez gazu.

piogron
17-05-2009, 20:34
To forum do wymiany poglądów a nie do prowadzenia kampanii reklamowej!

channel8
18-05-2009, 20:39
Otrzymałam "wycenę" na pompę ciepła Nibe Fighter 1240 6kW, montaż i uruchomienie, elementy kotlowni a chyba raczej pompowni, izolacja zimnochronna (cokolwiek to jest - nie mam pojecia), dolne źródło ciepła - 350 m (kolektor poziomy - dom 120 m a po podłodze 155) - 42 887 brutto.

Ogrzewanie podłogowe (z materiałami) - Metzerplas - 130m + wod z materiałami + kanalizacja z materialami ( nie mylic z instalacją wodn - kan w domu bo ta jest osobno) - 18 900

Instalacja wodno - kanalizacyjan w domu - 3600 - liczona jako iloczyn ilus tam punktów.
Razem coś ok. 65 000
Zastanawia mnie dolne źrodło. Firma proponuje kolektor poziomy - koszt 8540 zł a u mnie na działce jest sam piach. Dzialka przylega do lasu sosnowego, więc ziemia niewiele różni sie od tej z plazy!
Mam pytanie i prośbę. Doradźcie, czy warto upierać sie przy odwieratach? O ile wieksze mog byc koszty inwestycji. jak to sie bedzie miało do wykorzystania DZ w okresie zimowym - czy może "zabraknąć" ciepla w ziemi przy dlugiej zimie?
Oceńcie tę ofertę bardzo proszę.[/u]

lonleyWolf
19-05-2009, 16:10
czy ktoś już może założył PC razem z solarami?? opłaca się? Czy to są tylko dodatkowe koszta?

Zastanawiam się czy w ogóle PC na dom 112m2 + 35m2 garaż opłaca się założyć taką pompę,bo gdzieś czytałam,że raczej opłaca się przy większych metrażach ją zakładać.W sumie jakby w zimie było 22-23stC to byłoby rewelacyjnie ale czy podłogówka naprawdę daje sobie radę z tą temp.? Ze względu na małe dziecko 90% czasu spędzamy w domu i potrzebuję właśnie chociaż bieżącej temp 23stC w zimie.
No i czy solary "coś" by dawały tego ciepła czy nadaje się tylko na ciepłą wodę? Bo jeśli tak to zostane przy samej PC.
No i te koszta!! są naprawdę duże,rozumiem 30-35k ale 60k to b.dużo. Mam nadzieję ,że kiedy postanowię już co i jak z PC ceny nieco spadną. jednak nie powiem ,bo potem fajnie się zwraca...200-300zl za prad w sezonie grzewczym to nieduzo....
ktoś zakładał PC w woj.łódzkim?
A tak na marginesie to channel8 dosłownie powaliła mnie wyceną PC ze wszystkim...

lonleyWolf
19-05-2009, 16:30
...no i jedyne czego się "boję" to ,że trafię na trefnych instalatorów...
Wszystko to co czytam m.in.

http://www.e-instalacje.pl/rodzaje,ogrzewania_6527.htm

to czysta teoria,nie jestem super znawcą tylko zwykłym człowiekiem który na co dzień zajmuję się całkiem innymi sprawami...no i do takich wyliczeń nie mam po prostu głowy...

nie znacie jakiejś strony gdzie byłoby wytłumaczone wszystko to co powinien wiedzieć człowiek przeciętny na temat PC chociaż na tyle by "przyszły montażysta" odniósł wrażenie,że sporo o tym wiemy i się nie damy oszukać?

channel8
19-05-2009, 16:46
lonleyWolf Cena może i nie jest niska. Sama kotlownia (pompownia) to 42 000. Innych kosztów nie liczę, bo nieważne jakim źródłem będę sie gorzewać to wodę, kanalizację i rurki do ogrzewanie muszę połozyć.
No więc sama kotłownia. Owszem - niemało, ale oszczędzam na:
- budowie komina ( nie będę budowała jednego komina bo mi nie potzrebny)
- pomieszczeniu na ktlownię - nie musi miec "kubartury" jak do pieca gazowego, czy tym bardziej do eko groszzku, pellet, czy iinych odnawialnych
- nie potzrebuje pomieszczenia na skladowanie materialu opałowego ( gdybym np. kupiła piec na pellety)
- no i koszt poprowadzenia do mnie gazu i przyłaczenie sie do sieci ok.12 000
- zakup jakiegoś w maire ekonomicznego pieca też trzeba by liczyć z 10 000 więc kalkulując placę niemało, ale w moim wypadku ta instalacja szybko się zwróci - mam nadzieję :D

Mam nadzieję że posiadacze pomp ocenia tę moją ofertę i ustosunkuja sie do niej - czy w porzadku czy warto szukać taniej.

lonleyWolf
19-05-2009, 16:55
a czy zna ktoś
http://www.pompyciepla-nsg.pl/uslugi.html
bo do mnie przemawiaja .tylko nie wiem jaka będzie rozmowa w 4 oczy;)
:D

lonleyWolf
19-05-2009, 18:20
Qrcze no w sumie to masz całkowitą rację channel8 :P faktycznie nie pomyślałam,że odchodzi aż tyle "inwestycji" z budynku w którym miałoby być zwykłe ogrzewanie.... :D
A dostosowałaś projekt domu specjalnie pod PC odrazu? Jak wygląda dostosowanie projektu? architekt porozumiewa się z montażystą PC?
Duży dom stawiasz? Jeśli pisałaś o tym już wcześniej,to sorry za to pytanie ale nie czytałam wszystkich 140 paru stron tego forum... :oops:

No i kusi,strasznie kusi mnie taki rodzaj ogrzewania BARDZO!
A czy oprócz PC musi byc rekuperator?czy to raczej nie ma znaczenia?
Jeśli pytania są bynajmniej "dziwne" to przepraszam :oops: jestem początkująca w tych sprawach :roll:

lonleyWolf
19-05-2009, 18:23
...bo czytałam,że ludzie właśnie łączą PC +reku....

channel8
19-05-2009, 19:16
Projekt mojego domku zawiera ogrzewanie gazowe. Parę postów wyżej ( na tej stronie) wkleiłam jego zdjęcie mojego. W trakcie adaptacji projektu mój architekt dokonał stosownej zmiany w taki sposób iz naniósł na projekt piec elektryczny i zlikwidowal komin. Pozostałe formalnosci bedą załatwiane przed "odbiorem" domu.

W projekcie mam wentylację mechaniczną nawiewno - wywiewną z rekuperatorem, dodatkowo inwestuję w GWC ( gruntowy wymiennik ciepła). Projekt mojego domu jest wersją energooszczędną - ileś tam warstw izolacji 20 cm styropianu w fundamencie, 20 cm na scianach, 30 (albo 35 ups nie pamietam) w dachu, okna z pakietem 3 szybowym. Mam nadzieję, ze te inwestycje wpłyną na późniejsze rachunki.

A i jeszcze ważne, na pompę ciepła dostanę (prawdopodobnie) kredyt z BOŚ oprocentowany na 3,5% w skali roku. Z tych 42 tyś. zapłacę 12 a 30 mogłabym rozlożyc na 4 lata. Więc warte przemyslenia.

HenoK
20-05-2009, 10:25
Na Międzynarodowych Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER 2009 firma NIBE prezentowała nowość - pompę ciepła powietrze - woda NIBE SPLIT.
Więcej informacji na stronie dystrybutora. (http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/zapraszamy-na-targi-greenpower/menu-id-29.html)

lonleyWolf
20-05-2009, 10:50
...no u mnie co do pożyczek z BOŚ to chyba nie przejdzie. razem z mężem chcemy postawić dom ale uniknąć kredytu...no chyba,że na koniec budowy zabraknie funduszy to wtedy nie będzie wyjścia i trzeba będzie coś wziąć na "dokończenie";)
A możesz mi napisać na ile masz wycenioną PC z reku ?
No i chciałabym żeby zrobiła to wszystko jedna firma,bo tak by było chyba najlepiej.
To nie mam wyjścia i pokornie muszę się dokształcać o PC...
A domek śliczny masz channel8,życzę powodzenia w założeniu ogrzewania i czekam na ocenę jak Ci się będzie sprawować maszyneria;) :)

lonleyWolf
20-05-2009, 10:58
..chyba,że te kwoty które podałaś to były juz razem podliczone?

Pozdrawiam i nie mam wyjścia muszę się dowiadywać wszystkiego na bieżąco bo PC to idealne wyjście dla mnie.Nie lubię "bawić" się z uzupełnianiem pieca,częstym czyszczeniem itp.
Prawie całe życie mieszkałam w blokach,potem ze 2 lata w domku jednorodzinnym z piecem na miał...normalnie tragedia.
PC jest podobno bezobsługowa i to mi pasuje;)

A nie orientujecie się ile kosztują przeglądy PC i jak często muszą być wykonywane?

bonetka
20-05-2009, 16:17
Henoczku ..kapkę się spóżniłeś bo na poprzedniej stronie deko rozmwialismy o niej.
Jeśli chodzi o sterownik to mysle że taki jaki jest w Nibe ...na razie to nowość więc nie ma za duzo informacji o tej PC jako takiej .
Przeglądy ...jak dobra firma instalacyjna to pierwsze robi bezpłatnie a póżniejsze cena zalezy od nich ......to właściwie urzadzenie bezobsługowe ( jak bedą jakieś niepokojace objawy to wtedy nalezy wezwać oczywiście serwisanta ) .....
Ktoś pytał o piach i kolektor poziomy .....jak się policzy mało z metra np. 8 W/mkw czyli jednym słowem kolektora bedzie dużo to nie ma co się bać ....sucho ? niektórzy np. odprowadzają wodę z rynien i odwodnienia budynku -drenazu żeby trochę nawodnić glebę ....
Ktoś pytał o zakopywanie bezposredniego ....różnie firmy , rózne głębokosci od 70-80 do 110-120 ...ale np. Ochsner jako jedyny zakopuje na 140 :o i twierdzi że jest bardzo dobrze .

channel8
20-05-2009, 16:30
Bonetko, hihi to ja pytałam o tę piaszczystą ziemię. Jakoś chyba bardziej jestem przekonana do odwiertów ( ale może niepotrzednie?).

Jak powinno przeliczyć się m kolektora na metr kw. ogrzewanej powierzchni?

Robek Warmia
20-05-2009, 22:45
Hej czytam długo cały watek, ale chba nie natknąłem sie na informację, które mi sa potrzebne. Moze ktoś sie podzieli swoja wiedzą i doświadczeniem :

1. Na ten sam dom mam dwie różne wyceny i dwie rózne wartosci długosci rury w mb - dla kolektora płaskiego 750 mb (odległosci co 1m), a dla spialnego 1000 mb. (rowy co 80 cm)

- czy taka róznica jest normalna i charakterystyczna dla tych systemów kolektora poziomego ? Bo wydaje mi się, że te 750 mb przy płaskim de facto ma szansę objąc dużo wiekszą powierzchnię (co jeszcze o niczym nie świadczy) ale też dużo więcej energii moze czerpac z gruntu ?

2. Czy jest jakiś limit długosci nitek kolektora płaskiego (petli) czy moga one miec np. powyzej 300 m długosci, czy tez ze wzgledu na opory jest to nie zalecane ?

3. czy spirytus techniczny różni się własciwosciami od glikolu ? Chodzi mi o ewentualna zdolność do pobierania ciepla ?

terplace
21-05-2009, 04:50
1. Na ten sam dom mam dwie różne wyceny i dwie rózne wartosci długosci rury w mb - dla kolektora płaskiego 750 mb (odległosci co 1m), a dla spialnego 1000 mb. (rowy co 80 cm)


Rowy w spiralnym co 80cm - to wygląda dziwnie. Nie bardzo sobie potrafię uzmysłowić jak zrobić spiralę w rowach co 80cm. Może ktoś miał na myśli wymiennik liniowy - tylko nitki wymiennika nazywa spiralami. Z takim nazewnictwem się już spotkałem. Spirala działa dobrze, jeśli jest "rozłożysta", tzn. wykonana w odpowiednio szerokim rowie, min, 1,6m - a najlepiej z 2m. To determinuje odległości między spiralami ok. 5m.



2. Czy jest jakiś limit długosci nitek kolektora płaskiego (petli) czy moga one miec np. powyzej 300 m długosci, czy tez ze wzgledu na opory jest to nie zalecane ?


Teoretycznie nie - bo to zależy od średnic i przepływów (ilość gałęzi wymiennika). W praktyce jednak nie srosuje się więcej niż 200mb. Poproś o wyliczenie spadków ciśnienia i dobór pompy obiegowej, a wtedy będziesz wiedział czy ktoś wie co robi czy tylko wydaje mu się że wie.



3. czy spirytus techniczny różni się własciwosciami od glikolu ? Chodzi mi o ewentualna zdolność do pobierania ciepla ?


Niektóre parametry ma gorsze inne lepsze. Generalnie jest nieznacznie gorszy od glikolu. No i nie może to być tylko glikol czy tylko spirytus, muszą być także zaaplikowane odpowiednie inhibitory korozji. Oczywiście czy będzie to roztwór spirytusu czy glikolu, powinno to być uwzględnione przy obliczeniach instalacji dolnego źródła, tak jak i stężenie roztworu.

HenoK
21-05-2009, 06:13
Henoczku ..kapkę się spóżniłeś bo na poprzedniej stronie deko rozmwialismy o niej. Podobno na tych Targach była jej premiera. Byłem w pierwszym dniu Targów, a Ty i tak mnie wyprzedziłaś :( - http://forum.muratordom.pl/post3349655.htm#3349655 .
Zna ktoś cenę tej NIBE SPLIT ? Jakoś nie zapytałem o to na Targach.
W ulotce podają COP dla warunków 7/35 = 4,5.
Zaletą jest też to, że sprężarka jest w jednostce zewnętrznej. W ten sposób jednostka wewnętrzna jest prawie bezszmerowa. Tylko co na to sąsiedzi ?

Robek Warmia
21-05-2009, 06:25
TERPLACE - Dzieki.

Z tymi szerokosciami wykopu na 80 cm. to moze ja przesadziłem. Chodzilo mi tu właściwie o coś innego : Czy przy tym samym domu i rodzaju dolnego źrodła stosunek długosci rury w spiralnym do długosci w płaskim nie powinien byc jeszcze wiekszy ? W moim przypadku przy stosunku 1000 mb w spiralnym i 750 w płaskim, mam podejrzenie, iz ilość energii ceplnej, jakamozna odebrac z gruntu jest duzo wieksza (moze nawet do 2 razy) przy płaskim i długosci rury 750. Spiralny aby miec te same własciwosci musiałby miec ok. 1400 mb. Czy dobrze myslę ?

lonleyWolf
21-05-2009, 13:16
czy ktoś korzystał z usług jakiejkolwiek firmy z woj.łódzkiego ,która zakłada PC, rekuperatory itp??
:wink:

makijos
21-05-2009, 16:51
lonleyWolf sam potrzebuje. Jestem z Łodzi i akualnie jestem na etapie poszukiwan.

SEBA32
21-05-2009, 17:12
W ostatnim czasie miałem kilka spotkań z instalatorami polecanymi przez dobrych producentów PC. Jestem przerażony ich niewiedzą. Oni wiedzą mniej niż ja po przeczytaniu kilku tematów na forum. Każdy mówi cos innego.
A ja chce poprostu mieć dobrze dobraną instalację.
Nie widzę tego zbyt kolorowo.
jestem z woj Opolskiego
może ktoś z Was ma namiar na logicznego montera takiej instalacji.
pomóżcie
W najbliższym czasie chće odwiedzić Inke_Opole. Oni mają Ziriusa.

W przyszłym tygodniu zaczynają u mnie wiercić wiec zapraszam .

sosnax1
22-05-2009, 02:37
Mam kilka pytań dotyczących PC chciał bym taką zastosować w projekcie
rodo 6
http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_rododendronach_6/m447c2b56bac8a

Dostałem kilka wycen, czy możecie polecić jaką firmę która naprawdę zna sie na rzeczy, ja kieruje się ku ivt, stiebel elektron, nibe, co myślicie o dolnym źródle czy to prawda że wykonanie odwiertów to koszt około 18tys a poziomego około 10tys, jak dobrać dł DZ mam kilka wycen i każda z nich prawie przewiduje rożne
dł, czy lepiej nie patrząc na koszty zrobić odwierty.

bonetka
22-05-2009, 08:47
Nowa inwerterowa powietrzna PC Nibe ..cena może się jeszcze zmienić bo kurs walutowy ...32.000 netto ...czy głośna ? ...wiecie że powietrzne same w sobie są głosniejsze ...więc między 50-60 db ....
Chciałam tylko kika słów i bardzo proszę o zrozumienie ....
czy wszyscy wyjechali na Haiti ? :) bo o co mi chodzi ...każdy kiedyś był tu pierwszy raz ..i zadawał jakieś pytania ..a Ktoś mu odpowiadał , prawda ? więc uważam że skoro już młodsi Weterani wszytko wiedzą to w jakiś sposób powinni pomóc teraz tym Nowym i spłacić dług wdzięcznosci ( chyba częśc taki ma ..np. ja ) ..czy tak nie powinno być ??? i czy nie wymagą tego zasady dobrych obyczajów ??? .....
Powinno się też, ponieważ pytania się powtarzają zrobić coś na zasadzie spisu treści a więc ..np. na temat doboru PC do domu ...i tu podać link ...dł kolektora :
http://forum.muratordom.pl/post2278029.htm#2278029
itd. może Ktoś by zrobił coś takiego ??? wtedy odsyłałoby się do jednego postu w którym z grubsza wszytko by było ......
Moze krótko ...tak samo liczy się i poziomy tylko na mniej W z metra ...wynik jest na mkw ...ale po podzieleniu na odległosci między rowami wychodzi ile rury ....( moze wkleję tu żeby już było na zawsze ) ...
Cena odwiertów od 70 pln -120 pln zależy kto robi , gdzie ( odległości dojazdu ciężkiego sprzętu i w jakim terene .....skała czy grunt w miarę lekki ) .
Niestety to dana firma odpowiada za całosc instalacji i mogą się róznić między sobą i doborem kW samej PC i co za tym idzie kolektorem też ( inaczej liczone z metra też może być )
Na temat poziomego i odwiertów zdania są podzielone ...ja uważam że temp . w odwiertach jest stabilniejsza i nie waha się sezonowo ( od pewnej głebokości jest w miarę stała ) Reszta biorąc pod uwagę koszty uważa że poziomy jest tańszy ( bo jest ) a strata np. 2*C w temp. DZ nie ma znaczenia czyli biorąc pod uwagę wszytko się nie opłaci wydawać kasy na pionowy ...

Inka Opole
22-05-2009, 10:38
hej
bonetko masz racje
tyle ze my np w glikolowych nie doradzimy gdyz jak sama wiesz posiadamy z bezposrednim parowaniem a 99% pytan ostatnio jest o odwierty i regulacjie PC ktorych sie nie obslugiwalo to i jak pomoc?
ciasteczka zostaly zaproszone do obejrzanie instalacji ale z tego co czytam jednak chyba bardziej sklania sie do wlasnie glikolowego niz z bezposrednim parowaniem

pozdr
rafal

mery26
22-05-2009, 11:01
...każdy kiedyś był tu pierwszy raz ..i zadawał jakieś pytania ..a Ktoś mu odpowiadał , prawda ? więc uważam że skoro już młodsi Weterani wszytko wiedzą to w jakiś sposób powinni pomóc teraz tym Nowym i spłacić dług wdzięcznosci ( chyba częśc taki ma ..np. ja ) ..czy tak nie powinno być ??? i czy nie wymagą tego zasady dobrych obyczajów ??? .....
Powinno się też, ponieważ pytania się powtarzają zrobić coś na zasadzie spisu treści a więc ..np. na temat doboru PC do domu ..
i w tym problem-"ciężar" wątku chyba wyczerpał już możliwość odpowiadania. Sam czasami się zastanawiam czy pisać po raz n-ty to samo. Inka Opole masz racje-odzywamy się kiedy możemy udzielić sensownej odp. na dotyczące nas (juz praktyków) pytanie.
Poza tym jak odpowiedzieć na pytanie: mam taki projekt, chce PCi, jaką wybrać, jakie DZ? Przeca wybór determinuje TYLE czynników zewnętrznych, że nie ma zmiłuj, czyt. gotowca! Tak było u mnie. DZ pionowe - z załozenia bardziej stabilne... ale wybrany wykonawca miał wówczas tylko poziome, działka wilgotna i wystaczajaco duża. A teraz... brak dużych drzew i wszystko wskazuje na faktycznie póżniejszą wegetacje nad DZ :lol:

bonetka
22-05-2009, 11:09
Ineczko pozdrawiam Cię ślicznie :) i Twoje Koty ..mój Pędzielek zaginął :cry:
Wiem że się bardzo starasz i zrobiłeś wszystko a nawet dużo Więcej :) ( ponad zwykłe porady ) zapraszając do odwiedzenia Twojej instalacji i w imieniu Wszytskich bardzo Ci dziekuję :D
Logiczne jest że np. Terplace jest od spraw wielkich i trudnych i bardzo dobrze że chce pomagać i tłumaczyć ...jesteśmy ogromnie wdzięczni i ja jako gospodyni tego wątku :) ( a jak , sama się tak nazwałam a co ...byłam i wożną i w zerówce a teraz mogę być sekretarką , prawda ? ...chyba trochę tu jestem ) ...bardzo dziekuję :D ale trudno wymagać aby zajmował się ...wiedzą początkową ..bez przesady ......
Więc jeśli chcemy żeby wszytkim było dobrze i żeby ten wątek był taki jaki był i żeby kazdy dostał tu pomoc to musimy się postarać ...Wszytscy postarać .....tak uważam ....starsze pokolenia szkolą młodsze i odchodzą na emeryturę ..wpadają od czasu do czasu jak są nowe sprawy i tematy trudne na które nikt nie odpowiedział ......młodsze są nauczycielami i szkolą Nowe .....i tak to się powinno kręcić ......
Mery 26
masz duzo racji
najlepiej byłoby zrobić taki poradnik ...taką wiedzę w pigułce w jednym miejscu i Nowych odsyłać do tego ...Ich też tzreba zrozumieć że są zieleni i błądzą po omacku ....przeczytać tyle stron to nie lada sztuka ........

bonetka
22-05-2009, 12:17
Jeszcze tak ...jak ktos jest ciekawy jak działa oneline IVT to tu jest link ...
http://www.husdata.se/eng/info_statlink.asp
tu są Ludki zarejestrowane ( zielona kropka to oneline , czerwona off )
http://www2.husdata.se/UserList.asp
tam mozna kilknąć i na kropkę i na status ( półkole zielono-czerowne ) i na wykresy i sobie zobaczysz i sobie zazyczyć z ilu dni ma być raport . itd ....i można zobaczyć jak pracuje i jaką temp. ma wszystko ..i się pompy ruszają , sprężarka ..itd
to kosztuje ( bycie w systemie ) ok 165 pln rocznie ( 300 SEK ) ale u nas ten moduł też można sobie zakupić ( około 3500 pln ) i tez sobie podglądać co i jak i ją zdalnie sterować ...i raporty też drukować ......ale komunikować się tylko ze swoją PC a nie podglądać innych :) ....
Tu ogólnie o systemie ( można kilknąc na demo ) to powinnam podać jako pierwsze ale chciałam Was zainteresować http://www.husdata.se/eng/info_online.asp....

lonleyWolf
22-05-2009, 13:39
makijos wejdź na stronę
http://www.biawar.com.pl/index.php/kontakt/kontakt/menu-id-284.html
jak dobrze poszukasz są tam jakieś grupy montujące PC i nie tylko.
Niestety nie mogę Ci powiedzieć czy są solidni i rzetelni bo sama jeszcze nie korzystałam ani nie mam żadnej znajomej osoby u której mogłabym zobaczyć zamontowane "ustrojstwo". Niestety wszyscy których znam maja piece na miały,węgle,eko-groszki itp....

A tak na marginesie to zgłaszam się jako osoba "zielona" ;) bo nie mam pojęcia jak się prawidłowo łączy PC i rekuperator(m.in.zasada działania). Owszem czytam całymi godzinami o pompach ciepła ale im więcej czytam tym mniej rozumuje :-?
A chciałabym się porządnie dokształcić by mieć solidne argumenty które przekonały by mojego męża ,że warto zainwestować w pompę ciepła i rekuperator...

lonleyWolf
22-05-2009, 13:43
[b]bonetka
a te linki co podałaś to tam po chyba po niemiecku jest ;) no ja wymiękam przy tym języku bo ani jednego słowa nie kumam qurdę a rysuneczek ciekawy i może wreszcie coś by mi w tej mojej głowie zaświtało i pojęłabym w końcu zasadę:)

channel8
22-05-2009, 14:17
Bonetka - dzięki Ci dobra kobieto :D Czytam i czytam ( str.25) i pewnie nie skończę zanim będę musiała podjąć decyzję z jaka pompą zawrzeć małżeństwo.
Osobiście skłaniam się ku odwiertom - wolę teraz dopłacić i mieć stabilniejsze źródło ciepła.
Ponieważ buduję dom z kredytu ( nie będę miała pieniędzy na naprawy) wiec staram się przed podjęciem decyzji dobrze rozpoznać sprawę. Tylko problem jest taki, żem totalna noga z fizyki :oops: Wprawdzie Adam_mk wyjaśnił kilka zawiłości - które w jakimś tam stopniu do mnie trafiły.
Czy mogłabyś zdradzić ( jak napisałaś wcześniej to przepraszam, jeszcze nie doczytałam) jaką sama posiadasz pompkę i tak ogólnie czy z niej jesteś zadowolona?

klimaw
22-05-2009, 19:46
channel8
Ja mam 1140-co chcesz wiedzieć?
Bonetko
Z tym co napisałaś masz rację i nie wszyscy wyjechali na Malibu :cry: .
Generalnie u mnie do 15 robota , potem niam , niam i od 16,30 do roboty przy chałupce , bo trzeba wykończyć , a roboty huk :D .
Jak się wraca z dworu około 20-21 to wybacz , ale brak już ochoty na pisanie :wink: .
W soboty i niedziele jacyś goście :lol: i tydzionek zleciał.
To są przyjemności wiosny i lata.
W zimie niestety jest więcej czasu na PC-ta.
Z tym takim "przedszkolem" ( bez obrazy :wink: ) dla chcących dopiero instalować PC to super pomysł.Sam tam chętnie poczytam co napiszą guru. 8)

bonetka
23-05-2009, 14:02
Klimawku :)
...ja napisałam ogólne że dobrze byłoby aby Ktokolwiek się odezwał i pomógł Nowym oczywiście w miarę mozliwości . Swoją drogą i tak taki poradnik trzeba zrobić bo ciągle tak będzie że będziemy wracali do spraw podstawowych ( miałam kiedyś tak podzielone ale się wykasowało :( )
Napisałeś .... mam 1140... i bardzo ładnie ale nie dodałeś Nibe ..my wiemy że to chodzi o Nibe ale Nowi wątpię ..dla nich to jakiś symbol jakiejś PC ale jakiej ? oto jest pytanie . ( wiem że na dole było ...chyba zdecyduję sią na Nibe.... ale to nie tylko dla danej Osoby tylko ogólnie wszystkich czytajacych ten wątek żeby wiedzieli o co chodzi nawet jak czytają ten post po raz pierwszy )
Guru nie będą pisać ( chyba żeby Ktoś zrobił prezent i napisał :D ) tylko ...trzeba poszukać w tym co już jest i podać linki do postów które już są ....traktujacych na rózne tematy ...
Może Ktoś by się tego podjął ...i kilku słów przedmowy tak ogólnie .....

Czy jestem zadowolona z IVT ?( mam 9 kW ) ...tak , ale nie do końca bo nie ma zegara jak trzeba czyli min. dwóch przedziałów na dobę . ...i nawet jak jest zegar zewnetrzny ( zrobiłam sobie ) to nie wszytko jest tak jak chciałabym.
Po niemiecku chyba nie ..raczej po szwedzku :) i cześć po angielsku ...
Chodziło mi o to aby pokazać jak działa taki system komunikacji z komputerem itd. i jak mozna obserowować wskażniki GT1 -GT11 , drukowac raporty itd..
Rekuperator ...są oczywiście takie PC które są połączone z wentylacją ale tutaj zwracaliśmy uwagę że zastosowanie rekuperatora jako osobnego , niezaleznego urządzenia poprzez swoją specyfikę pracy ( odzysk ciepła z powietrza wywiewanego ) pozwala na zastosowanie o 1 -1.5 kW mniejszej PC bez szkody dla komfortu cieplnego.

channel8
23-05-2009, 14:55
Bonetko, ja akurat zrozumiałam Klimawka ( o ile tak mogę napisać), bo w moim podpisie jest o pompie Nibe i ku niej właściwie się skłaniam. Przede wszystkim – cena – nie wiem, jak na razie (oprócz Nibe) otrzymałam tylko ofertę z IVT – trochę droższą. Ważne dla mnie jest to że na KAŻDY e-mail do przedstawiciela Biawar otrzymałam odpowiedź, każdy telefon został odebrany, lub oddzwoniono później. Natomiast maiłam problemy „komunikacyjne” z IVT. Czekam jeszcze na ofertę z Thermoglowu. Też Pan miły odbierający telefon.
Klimawku – jak to jest z tym zasobnikiem na ciepłą wodę – w 1240 jest on wbudowany – 160 l. czy taka ilość ciepłej wody wystarczy 4 osobowej rodzinie? Czy powinnam może zakupić 1140 + zbiornik na ciepłą wodę np. 200 l ? I teraz jak jest z sterowaniem? Ile ustawień dobowych i tygodniowych mogę zaprogramować? Czy menu jest w języku polskim? Jak sprawdza się pompka gdy na dworze temperatura spada np. do -20 st. Czy proces ustawień parametrów pompy jest bardzo skomplikowany (wiem to sprawa indywidualna), ale tak dla osoby „niezbyt” technicznej?

bonetka
23-05-2009, 15:58
Channel8
zanim Klimawek odpowie to ja parę słów moze ...
tu masz instrukcje Nibe.
http://www.biawar.com.pl/index.php/instrukcje-instalacji/view-category.html....
Trzecia od dołu to Nibe 1140 .....można pobrać , poczytać i wszytko będziesz wiedzieć .( oczywiście że w j. polskim )
Ma dwa czasy dobowe . Jak ludki się prysznicują to wystarczy wbudowany ( zalezy ile wody zuzywają ) ale jak kąpiele lubią to lepszy jest zbiornik zewnętrzny .( wielkość zalezna od ilości ludków ) .
To czy PC daje radę przy -20 czy więcej zależy nie od firmy a od mocy zastosowanej PC , domu itd ...nieraz ogrzewa bez problemu a nieraz musi załączyć grzałkę bo sama nie ma tyle mocy. Pierwszego ustawienia dokonuje instalator a użytkownik ma mozliwość w swoim menu modyfikować ustawiena . Wszystkiego można się nauczyć jak się chce ....jeden przeczyta instrukcję raz i wie co i jak a drugi czytać musi 10 razy aby zrozumieć , zalezy to od sposobu napisania instrukcji ( czasami tłumaczenia na j. polski ) i percepcji użytkownika PC .

Były głosy skarżące się na kiepski serwis IVT dlatego znam przypadek rezygnacji montazysty z instalacji PC tej firmy . Nibe... rzeczywiscie na nich zawsze można liczyć :)
Pan z Therogolv jest bardzo miły i sympatyczny i z tym się zgadzam w 100 % :)

klimaw
24-05-2009, 07:14
channel8
No to po kolei. 8)
1.Ze zbiornikiem jest różnie u każdego-tak jak napisała Bonetka.
Nie mam doświadczeń ze 160l ponieważ się go bałem , że będzie dla mnie za mały i wziąłem VPA300/200( mam na stałe 4 osoby , a często 5).To jest jeden powód.Drugim powodem za VPA jest mozliwość podgrzewania go tylko w taniej taryfie.
2.Przy -20 tak jak napisała Bonetka zależy od mocy PC , wielkości DZ i kupy innych też ważnych czynników.
3.Powierzchnię użytkową mam 122m2 i PC 6kW.
4.Podłogówka na całej chatce. :lol:
5.Jeśli chodzi o menu to ergonomicznie mogło by być lepsze :cry: , choć technicznie bez zarzutu.Niestety instrukcję trzeba przeczytać czasami nie 10 ale 15 razy , a i tak pozostają niejasności .Na niektóre nawet serwis nie potrafił ni odpowiedzieć. :cry:
Chyba się zbytnio tym razem ( niedziela więc trochę czasu) rozpisałem.
Channel - masz jakieś wyceny?

makijos
24-05-2009, 09:10
makijos wejdź na stronę
http://www.biawar.com.pl/index.php/kontakt/kontakt/menu-id-284.html
jak dobrze poszukasz są tam jakieś grupy montujące PC i nie tylko.
Niestety nie mogę Ci powiedzieć czy są solidni i rzetelni bo sama jeszcze nie korzystałam ani nie mam żadnej znajomej osoby u której mogłabym zobaczyć zamontowane "ustrojstwo". Niestety wszyscy których znam maja piece na miały,węgle,eko-groszki itp....

A tak na marginesie to zgłaszam się jako osoba "zielona" ;) bo nie mam pojęcia jak się prawidłowo łączy PC i rekuperator(m.in.zasada działania). Owszem czytam całymi godzinami o pompach ciepła ale im więcej czytam tym mniej rozumuje :-?
A chciałabym się porządnie dokształcić by mieć solidne argumenty które przekonały by mojego męża ,że warto zainwestować w pompę ciepła i rekuperator...
Bardzo dziekuje za wiadomosc.
Mysle caly czas o pompie IVT, chyba bedzie troche taniej.

channel8
24-05-2009, 12:23
Otrzymałam "wycenę" na pompę ciepła Nibe Fighter 1240 6kW, montaż i uruchomienie, elementy kotlowni a chyba raczej pompowni, izolacja zimnochronna (cokolwiek to jest - nie mam pojecia), dolne źródło ciepła - 350 m (kolektor poziomy - dom 120 m a po podłodze 155) - 42 887 brutto.

Ogrzewanie podłogowe (z materiałami) - Metzerplas - 130m + wod z materiałami + kanalizacja z materialami ( nie mylic z instalacją wodn - kan w domu bo ta jest osobno) - 18 900

Instalacja wodno - kanalizacyjan w domu - 3600 - liczona jako iloczyn ilus tam punktów.
Razem coś ok. 65 000

Wycena od IVT - HT Plus C7 - zaobnik wbudowany w pompe 185l, montaż, elementy kotłowni, uruchomienie odwierty 2 x 75 - 51 000, podlgówka - 15 310 zł.
Czekam na wycenę od thermoglowu, zobaczymy. Jednym z kryteriów jest bliskość do serwisu - i tu Nibe ma przewagę, bo jest najblizej nas.

sys35
25-05-2009, 08:36
Czy przy tym samym domu i rodzaju dolnego źrodła stosunek długosci rury w spiralnym do długosci w płaskim nie powinien byc jeszcze wiekszy ? W moim przypadku przy stosunku 1000 mb w spiralnym i 750 w płaskim, mam podejrzenie, iz ilość energii ceplnej, jakamozna odebrac z gruntu jest duzo wieksza (moze nawet do 2 razy) przy płaskim i długosci rury 750. Spiralny aby miec te same własciwosci musiałby miec ok. 1400 mb. Czy dobrze myslę ?

Witam,

z reguły pętle wykonuje się z rury 32 o długości 100m, więc nie wiem skąd cyfra 750? Czy to są 3 pętle 250 m? i jaka średnica rury?
Teoretycznie możesz uzyskac z gruntu od 10-40W/m2, ale to zależy od zagęszczenia kolektora. Nie jest powiedziane, że rura musi byc co 1m , równie dobrze może byc co 0,5m. Przy nasyconym wodą gruncie nawet wskazane jest zagęszczenie.
Do jakiej wielkości pompy ten kolektor jest dobrany? i przy jakim gruncie?
Niektórzy twierdzą iż kolektor spiralny jest mniej efektywny. Co do rozłozystości to terplace ma po częsci rację. Jednak dla mnie jest bezsensem rozkopywanie gruntu na 2 m szerokości . Lepiej jak już pociągnąc rów kilka metrów na długośc. Takie jest moje zdanie. W zasadzie rury przy liniowym i spiralnym zakopuje sie tyle samo i efekt powiniem byc ten sam.
Czyli np. 8 pętli po 100m liniowego da mniej wiecej tyle samo co 6 pętli spiralnego po 125 m, przy zachowaniu odpowiednich odległości i głebokości.
Pozdrawiam

sys35
25-05-2009, 08:57
Witam,

czy na świecie istnieje tylko NIBE i IVT :) ? Dobre pompy w przystępnych cenach ma Alpha innotec.

Zobaczcie te cudenka: http://www.alpha-innotec.pl/SEEEMS.asp?save=on&id=47986&display=on&anchor=48037&#48037

Ładniejszych pomp nie ma na rynku. Centralka z zasobnikiem 200 l wyjmowalny blok chłodniczy. Można wstawic jako mebel pokojowy :)
Fajne pompy ma też Stiebel ale musi popracowac trochę nad cennikiem 8)
Pozdrawiam

JFlux
25-05-2009, 20:02
Witam serdecznie grono forumowiczów.Jest to mój pierwszy post i jak chodzi o PC to jestem trochę zielonkawy .Przeczytałem dopiero 40 stron postów tak więc trochę jeszcze zostało ale już teraz chce zadać to pytanie.Możliwe że nie potrzebnie czytam te posty chociaż chciałbym się mylić i chciałbym aby w naszym domu była zainstalowana PC.
Teraz coś o moich wątpliwościach jak chodzi o GZ ponieważ kilka lat temu wybudowaliśmy dom i nawet nie słyszeliśmy o tym źródle zasilania instalacji więc zrobiliśmy krok aby zainstalować ogrzewanie pod zasilanie piecem miałowym więc grzejnik wraz z ogrzewaniem podłogowym w pomieszczeniach:kuchnia,łazienki, i hale.Dużo piszecie o tym że jednak best jest podłogówka,chociaż niektórzy mają i grzejniki i też wszystko działa.
Chciałbym Was zapytać co sądzicie jakie wyjście z tej sytuacji jaka PC byłaby najlepsza jakiej mocy czy grzejniki niskotemperaturowe coś pomogą.
Teraz najważniejsze dom 240m2 pietrowy z garażem ściana 3warstwowa (pustak ceramiczny 10cm+10styro+25Porotherm),10cm na gruncie i 10cm na stropie parter zakończony stropem i również 10cmstyropianu.

Robek Warmia
25-05-2009, 22:23
Czy przy tym samym domu i rodzaju dolnego źrodła stosunek długosci rury w spiralnym do długosci w płaskim nie powinien byc jeszcze wiekszy ? W moim przypadku przy stosunku 1000 mb w spiralnym i 750 w płaskim, mam podejrzenie, iz ilość energii ceplnej, jakamozna odebrac z gruntu jest duzo wieksza (moze nawet do 2 razy) przy płaskim i długosci rury 750. Spiralny aby miec te same własciwosci musiałby miec ok. 1400 mb. Czy dobrze myslę ?
Witam,

z reguły pętle wykonuje się z rury 32 o długości 100m, więc nie wiem skąd cyfra 750? Czy to są 3 pętle 250 m? i jaka średnica rury?
Teoretycznie możesz uzyskac z gruntu od 10-40W/m2, ale to zależy od zagęszczenia kolektora. Nie jest powiedziane, że rura musi byc co 1m , równie dobrze może byc co 0,5m. Przy nasyconym wodą gruncie nawet wskazane jest zagęszczenie.
Do jakiej wielkości pompy ten kolektor jest dobrany? i przy jakim gruncie?
Niektórzy twierdzą iż kolektor spiralny jest mniej efektywny. Co do rozłozystości to terplace ma po częsci rację. Jednak dla mnie jest bezsensem rozkopywanie gruntu na 2 m szerokości . Lepiej jak już pociągnąc rów kilka metrów na długośc. Takie jest moje zdanie. W zasadzie rury przy liniowym i spiralnym zakopuje sie tyle samo i efekt powiniem byc ten sam.
Czyli np. 8 pętli po 100m liniowego da mniej wiecej tyle samo co 6 pętli spiralnego po 125 m, przy zachowaniu odpowiednich odległości i głebokości.
Pozdrawiam


sys35

długość rury to ok. 750 mb maja byc jedynie dwie pętle - tu nie mam watpliwości, że ze wzgledu na opory i moc pompy obiegowej sie na to nie zgodzę i to dla mnie jasne. Ośrednicę rury nie zapytałem niestety myślałem ze wszyscy daja ok. cala

Kolektor płaski 750 mb z rurami co 1 m dobrany jest dla pompy ciepła 11 KW. Kolektor spiralny 1000 (tu pętle po 200) dla pompy 12 KW. Myślę że wystarczajaca byłaby pompa o mocy 11 KW, ale tu nie chodzi o to tylko o dobór górnego źródła a to przecież najwazniejsze. Grunt to żwir i piasek suchy - woda jest ponizej 3,5 m) z domieszką minimalna gliny - przewarstwienia pomijalne dla wyliczeń. Wycena w tym punkcie jest niemal zblizona więc chcialby się dowiedzieć, ktory system dla mnie bedzie gwarantowal wiecej ciepła z dolnego źródła.

HenoK
26-05-2009, 06:50
Wycena w tym punkcie jest niemal zblizona więc chcialby się dowiedzieć, ktory system dla mnie bedzie gwarantowal wiecej ciepła z dolnego źródła.Więcej ciepła dostarczy ten wymiennik gruntowy, który z tej samej powierzchni będzie zbierał ciepło bardziej równomiernie. Przy tej samej powierzchni działki, którą możesz przeznaczyć na wymiennik gruntowy poziomy najwięcej ciepła "wyciągniesz", gdy rozłożysz rurki możliwie gęsto i równomiernie. W praktyce nie stosuje się raczej odległości mniejszych niż 0,8m - 1,0m. Z ilości ciepła, które chcesz dostarczyć do pompy ciepła i z różnicy temperatur jak ma być na jej parowniku wynika potrzebny przepływ glikolu. Od tego przepływu, długości rur i ich średnicy, a także sposobu ułożenia rur (ilość zmian kierunku), zależą opory hydrauliczne, a więc także moc potrzebnej pompy obiegowej dolnego źródła.

Kolektor spiralny jest łatwiej i taniej wykonać (mniejszy zakres robót ziemnych). Jest on dosyć dobrym kompromisem pomiędzy ceną dolnego źródła i jego wydajnością.

terplace
26-05-2009, 07:13
długość rury to ok. 750 mb maja byc jedynie dwie pętle - tu nie mam watpliwości, że ze wzgledu na opory i moc pompy obiegowej sie na to nie zgodzę i to dla mnie jasne. Ośrednicę rury nie zapytałem niestety myślałem ze wszyscy daja ok. cala

Kolektor płaski 750 mb z rurami co 1 m dobrany jest dla pompy ciepła 11 KW. Kolektor spiralny 1000 (tu pętle po 200) dla pompy 12 KW. Myślę że wystarczajaca byłaby pompa o mocy 11 KW, ale tu nie chodzi o to tylko o dobór górnego źródła a to przecież najwazniejsze. Grunt to żwir i piasek suchy - woda jest ponizej 3,5 m) z domieszką minimalna gliny - przewarstwienia pomijalne dla wyliczeń. Wycena w tym punkcie jest niemal zblizona więc chcialby się dowiedzieć, ktory system dla mnie bedzie gwarantowal wiecej ciepła z dolnego źródła.

Aby wymiennik liniowy działał optymalnie (nie zapowietrzał się) musisz mieć długą działkę, gdyż linia może biec tylko z jednego krańca działki do drugiego i z powrotem, z odpowiednim spadkiem, tak aby gaz wydostawał się rozdzielaczem lub w kotłowni. Błędem jest wykonywanie wymiennika liniowego tak jak np. podłogówki, gdyż powstanie syfon w takiej pętli, gdzie będzie się gromadził gaz (rury bez bariery tlenowej). Może to powodować następujące kłopoty:
- niektóre pętle mogą nie pracować (nawet przy początkowym odpowietrzeniu mogą się zapowietrzyć po jakimś czasie),
- odcinki rur zasyfonowane będą pracowały gorzej z uwagi na znajdujący się gaz jeśli chodzi o przejmowanie ciepła,
- znajdujący się gaz w syfonach spowoduje zwiększenie oporów prezpływu.

Aby porównać wymienniki możesz przyjąć, że 1 spirala w rowie o szer. 2m i dł. 20m odpowiada ok. 100mb wymiennika liniowego, zakładając odległości między spiralami 5m i odległości między rurami w liniowym 1m.

Dla pompy ciepła 11kW w twoim gruncie ja bym proponował 6 spiral w rowach po ok. 23 do 25m lub 700 do 800m wymiennika liniowego.

Nakład pracy pracy w przypadku wymiennika liniowego i spiralnego jest podobny, ale kluczem do poprawności pracy układu jest wykonanie podpowiednich spadków. Łatwiej jest to wykonać odpowiedni spadek w rowie 20m niż 50 czy 100m, zachowując rozsądną głębokość na początku jak i na końcu wykopu.

sys35
26-05-2009, 07:40
Przy takim gruncie to raczej pomyśl nad wymiennikiem pionowym. Koszt wykonania będzie zapewne porównywalny, a efekt inny.

sys35
26-05-2009, 07:51
Terplace jeszcze nie napisałeś ile i jakiej rury ma zakopac w spirali.
Uparłeś się widzę przy 2 metrach. Czy jednak da to aż taki efekt, że warto zainwestowac w 2x szersze rowy?

HenoK
26-05-2009, 11:39
Z całym szacunkiem, ale czegoś nie rozumiem, bo wychodzi mi, że na tym samym gruncie, manipulując tylko ilością (długością) rury na 1m2 gruntu osiągamy różne wyniki „cieplne” gruntu.
I tak w przypadku kolektora spiralnego daje to od 73W/m2 do 80W/m2 (czyli tak jak w przypadku odwiertów pionowych ), a w przypadku kolektora liniowego 13,75W/m2 do 15,7W/m2.
Licząc średni czas pracy PCi w sezonie grzewczym na 2.000 godzin wychodzi, ze kolektor spiralny pobierze od 146 do 160kWh/m2, a liniowy od 27,5 do 31,4kWh/m2. Przelicz to jeszcze raz, bo mi przy spiralnym wychodzą mniejsze wartości.
Tak jak napisałem wcześniej - spiralny wymiennik to kompromis pomiędzy ceną i wydajnością ;).

sethan
26-05-2009, 11:40
Czy są jakieś ograniczenia co do umiejscowienia odwiertów pionowych na działce (dolne źródło) czy np muszą być zachowane jakieś odległości od granicy działki, domu itd pomijam nasadzenia drzew bo to oczywiste i zależy ode mnie

--
A&A

sSiwy12
26-05-2009, 12:02
Z całym szacunkiem, ale czegoś nie rozumiem, bo wychodzi mi, że na tym samym gruncie, manipulując tylko ilością (długością) rury na 1m2 gruntu osiągamy różne wyniki „cieplne” gruntu.
I tak w przypadku kolektora spiralnego daje to od 73W/m2 do 80W/m2 (czyli tak jak w przypadku odwiertów pionowych ), a w przypadku kolektora liniowego 13,75W/m2 do 15,7W/m2.
Licząc średni czas pracy PCi w sezonie grzewczym na 2.000 godzin wychodzi, ze kolektor spiralny pobierze od 146 do 160kWh/m2, a liniowy od 27,5 do 31,4kWh/m2. Przelicz to jeszcze raz, bo mi przy spiralnym wychodzą mniejsze wartości.
Tak jak napisałem wcześniej - spiralny wymiennik to kompromis pomiędzy ceną i wydajnością ;).
To wszystko przez ten upal – przewód myślowy mi się wydłużył :oops: , a swoja droga to szybki jesteś. :lol: Jak błyskawica. Bo wpis istniał kilkanaście sekund. :roll:
Przeliczyłem i skasowałem, bo nie uwzględniłem w obliczeniach po 0,5m z każdej strony kolektora i tego, ze te "rowy" mają 2 m - czyli średnio wychodzi, ze pobierają około 2,5 "raza" więcej niż liniowe.
Nie mniej jednak sam nie jestem "fanem" takiego" rozwiązania, bo "grzeje" m2 (a w zasadzie m3) gruntu, a nie m2 rury. Przy długotrwałej zimie, może się okazać, że grunt nie nadąży z bieżącą regeneracją.

terplace
26-05-2009, 18:23
Przy długotrwałej zimie, może się okazać, że grunt nie nadąży z bieżącą regeneracją.

Nie będzie problemu. Jeśli wymienniki są odpowiednio duże, to już teraz są zregenerowane.

terplace
26-05-2009, 18:33
Terplace jeszcze nie napisałeś ile i jakiej rury ma zakopac w spirali.
Uparłeś się widzę przy 2 metrach. Czy jednak da to aż taki efekt, że warto zainwestowac w 2x szersze rowy?

Najlepiej wychodzi to na 32. Spirala ładnie rozwija się na szerokość 1,5m, powrót prowadzi się przy drugiej ścianie wykopu - a niech także pracuje jako wymiennik liniowy.
W zależności od długości rowu można dawać 100m, 150m, 200m.
Rów o szer. 2m koparka kopie z jednego przyłożenia, czyli nie dużo dłużej niż szer. 1m czy 1,5m. Dość dużo czasu zajmuje manewrowanie, ale jak już kopie to kopie, aby miała szeroką łychę (0,9m lub 1m).

terplace
26-05-2009, 18:37
Przy takim gruncie to raczej pomyśl nad wymiennikiem pionowym. Koszt wykonania będzie zapewne porównywalny, a efekt inny.

Racja. Grunt kiepski do poziomego. Wymiennik musi być solidny.

lidialip
26-05-2009, 18:40
witam

zdecydowałam się na pompę ciepła i trafiłam na to forum, niestety zupełnie nie znam się na technicznych rzeczach a chciałabym się dowiedzieć o miesięczny rachunek z prąd czy to prawda że dużo się płaci

mery26
26-05-2009, 19:26
witam

zdecydowałam się na pompę ciepła i trafiłam na to forum, niestety zupełnie nie znam się na technicznych rzeczach a chciałabym się dowiedzieć o miesięczny rachunek z prąd czy to prawda że dużo się płaci
w moim przypadku (chałupa 200m2) poniżej 500 zł/m-c - za "prąd" nie tylko ogrzewanie.

Robek Warmia
26-05-2009, 20:27
Przy takim gruncie to raczej pomyśl nad wymiennikiem pionowym. Koszt wykonania będzie zapewne porównywalny, a efekt inny.

Racja. Grunt kiepski do poziomego. Wymiennik musi być solidny.

Mimo wszystko chce poziomy. Mam dwa pomysły, ktore, tak myslę, podniosa parametry poziomego :
1. nad kolektorem bedzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym 3 x 15 m.
2. nad kolektorem (w innym miejscu oczywiście) bedą też rury drenarskie na podsypce żwirowej odprowadzające wode z dachu.

Terplece i sys23 dzieki. Jeszcze tylko jedno napiszcie : czy w takim wypadku nie lepszy byłby spiralny ? Wydaje mi się, iz taki bardziej intensywnie wykorzysta ciepło ze ścieków i z gruntu poprzez wodę.

nabial
26-05-2009, 20:30
no i dobrze tyle że w zimie sobie zamrozisz oczyszczalnię - wbrew pozorom wymiana ciepła jest dużo większa, a oczyszczalnia domowa tylko w niewielkim stopniu poprawi sprawność, za to fajnie sobie zrobisz z niej sopelka

sys35
26-05-2009, 20:49
Mimo wszystko chce poziomy. Mam dwa pomysły, ktore, tak myslę, podniosa parametry poziomego :
1. nad kolektorem bedzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym 3 x 15 m.
2. nad kolektorem (w innym miejscu oczywiście) bedą też rury drenarskie na podsypce żwirowej odprowadzające wode z dachu.

Terplece i sys23 dzieki. Jeszcze tylko jedno napiszcie : czy w takim wypadku nie lepszy byłby spiralny ? Wydaje mi się, iz taki bardziej intensywnie wykorzysta ciepło ze ścieków i z gruntu poprzez wodę.

Oczywiście że dobry pomysł z rozsączkami nad koloektorem. Rury PE zakop na 1,8 m i zasyp piachem, a rozsaczki pusc z 0,5m wyżej.

Robek Warmia
26-05-2009, 20:50
no i dobrze tyle że w zimie sobie zamrozisz oczyszczalnię - wbrew pozorom wymiana ciepła jest dużo większa, a oczyszczalnia domowa tylko w niewielkim stopniu poprawi sprawność, za to fajnie sobie zrobisz z niej sopelka

???

Tyle co sie znam na fizyce to :
1. woda ma takie dziwne własciwosci, że zamarza od góry co widać na pierwszej lepszej kałuży lub jeziorze więc abym miał sopel to musiałby zamarzonąć cały 2000 -3000 zbiornik, przy czym napływa do niego na górę sciek o temp powiedzmy srednio 15 stopni (po praniu lub komplieli to sporo więcej) - więc nie zamarźnie.
2. to cieplejsza woda bedzie tracić temperature wsiąkając w grunt poprzez żwir - a więc ciepło bedzie z góry schodzic na dół, w druga stronę ruchu nie będzie, tzn. chłód nie będzie szedl w górę bo nie bedzie mial nośnika - woda nie będzie wiakac do góry. Wymiana chłodu bezpośrednio przez grunt bez nosnika bedzie pomijalna jezeli wogole będzie wszak będzie to ciek wodny w druga stronę.

sys35
26-05-2009, 21:06
Drodzy koledzy :) macie może jakiś wzór na przeliczanie spirali?
Według fachowców przy gruncie ilastym spirala rury 32 125 m zakopana w rowie o szer. 1 m i 20m długości na głebokości ok. 1,8 m powinna dac 1,5 kW mocy chłodniczej.
Powinien więc taki kolektor zebrac ciepło ze 100 m2 po 15W z każdego m2.
Czy to nie jest zbyt optymistyczne?

sys35
26-05-2009, 21:10
witam

zdecydowałam się na pompę ciepła i trafiłam na to forum, niestety zupełnie nie znam się na technicznych rzeczach a chciałabym się dowiedzieć o miesięczny rachunek z prąd czy to prawda że dużo się płaci

To zależy w dużej mierze od dórnego zródła tzn. temp. zasilania. Przy tych samych budynkach koszty mogą byc baaaaardzo różne.

terplace
26-05-2009, 21:34
Drodzy koledzy :) macie może jakiś wzór na przeliczanie spirali?
Według fachowców przy gruncie ilastym spirala rury 32 125 m zakopana w rowie o szer. 1 m i 20m długości na głebokości ok. 1,8 m powinna dac 1,5 kW mocy chłodniczej.
Powinien więc taki kolektor zebrac ciepło ze 100 m2 po 15W z każdego m2.
Czy to nie jest zbyt optymistyczne?

W 1m rów rurę 32 to "trzeba upychać nogą" :wink:
Rurę wkłada się tej długości jaką można kupić, np. 100,150 czy 200m, ale nie 125m.
Z takiej spirali osiągnie się i 5kW, problem tylko z jaką dT, czyli z jaką temp. glikolu. Moc bez podania temp. nie opisuje jakości wymiennika.
Jak wykopuje się rów 2m i puszcza powrót obok, to zyskuje się dodatkowe 20m wymiennika dla każdej spirali co daje dodatkowe 20-30% mocy.

sys35
27-05-2009, 10:00
W 1m rów rurę 32 to "trzeba upychać nogą" :wink:
Rurę wkłada się tej długości jaką można kupić, np. 100,150 czy 200m, ale nie 125m.
Z takiej spirali osiągnie się i 5kW, problem tylko z jaką dT, czyli z jaką temp. glikolu. Moc bez podania temp. nie opisuje jakości wymiennika.
Jak wykopuje się rów 2m i puszcza powrót obok, to zyskuje się dodatkowe 20m wymiennika dla każdej spirali co daje dodatkowe 20-30% mocy.

Promień gięcia dla rury PE:

+20 st.C 20xDN
+10 st.C 35xDN


nie widzę tu problemu z upchnięciem 32 w 1 m rowie. Wiadomo, że rozkopując grunt na 2 m jest większy uzysk ale czy to jest 20-30 %? Przecież to tylko 20 m rury. Co do długości rur to masz rację, że są takie w standardzie, ale ja lubie niestandardowe rzeczy więc i rura na 125 m jest wykonalna 8)
Zapewne jest to jakoś przeliczone do mocy pompy obiegowej, aby instalatorzy nie musieli dużo myślec. Wszystko ma swoje wady i zalety.
Ten sam efekt możesz uzyskac dodajac dodatkową spirale i zagęszczając je np. do 4 m. Przy kilku spiralach koszty wykopów na 2 m szerokości będą znacznie wyzsze niż wykopanie dodatkowego rowu, zakup krązka rury i glikolu.

sSiwy12
27-05-2009, 10:08
Przy długotrwałej zimie, może się okazać, że grunt nie nadąży z bieżącą regeneracją.

Nie będzie problemu. Jeśli wymienniki są odpowiednio duże, to już teraz są zregenerowane.

Chodzi o bieżącą regenerację gruntu – a nie sezonową.
Rury wymiennika pobierają ciepło z bezpośredniego otoczenia rury.
Grunt raczej jest izolatorem cieplnym (zwłaszcza suchy piasek) niż przewodnikiem ciepła.
Pobrane z otoczenia rury ciepło musi być uzupełnione transportem nowej porcji z dalszych warstw otoczenia wymiennika, a im „słabszy” grunt, tym więcej czasu potrzebuje na ten transport. Podawane wartości mocy 1m2 (ściślej 1m3) dla danego rodzaju gruntu uwzględnia to zjawisko. I tak podana moc 10W/m2 suchego piasku oznacza, że nawet pracując bez przerw w ciągu całego sezonu grzewczego zawsze taka moc i wymagane temperatury (co istotne) zostaną zachowane. Natomiast zwiększając intensywność pobierania ciepła z gruntu, zwłaszcza, zwiększając powierzchnię wymiany z 1m2 (1m3) gruntu, pobieramy znacznie więcej ciepła niż ten grunt jest w stanie dostarczyć w tym samym czasie (opór cieplny gruntu i przewodzenie cieplne gruntu).
Taki wymiennik nie sprawdzi się podczas długotrwałej pracy PCi. Można powiedzieć, że dla suchego piasku, przy tak intensywnym poborze stosunek pracy do „regeneracji” może wynieść nawet 1 : 4. (Lambda suchego piasku to 0,4W/mK)
Wszystko zależy od właściwości gruntu. Im grunt ma większą przewodność cieplną (współczynnik Lambda), tym bardziej uzasadnione jest stosowanie kolektorów spiralnych.
Bo ciepło dostarcza m2 (m3) gruntu, a nie ilość metrów wymiennika ułożonego w tym 1m2 (1m3) gruntu. Ważne jest również, nasycenie gruntu wodą, bo np. w przypadku piasku nasycenie wodą, powoduje, ze Lambda „skacze” nawet do 2W/mK.
Tak na marginesie. Opisywane na FM problemy z DZ w większości przypadków dotyczyły kolektorów spiralnych – czyli, coś jest na rzeczy.
Pozdrawiam.
POPRAWIONE
Jak słusznie zauwazył HenoK znów popełniłem babola :oops: - wiec go poprawiam. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że wcześniej liczyłem opór cieplny i poszło z rozpędu :roll:
Dzieki za czujność :lol:

HenoK
27-05-2009, 10:27
(Lambda suchego piasku to 0,4W/m2K)
Trochę nie takie jednostki.
Lambda powinna być w W/(m*K).

sys35
27-05-2009, 13:43
Wydaje mi się, że opisywane problemy z kolektorem spiralnym mogą miec całkiem inna przyczynę, a mianowicie w doborze mocy pompy ciepła do budynku, a co za tym idzie ilości spiral. Większosc fachowców ma tendencje do niedowymiarowania pompy ciepła, twierdząc, że niedobór pokryje grzałka.
Wiadomo, iż pompa w tym wypadku musi chodzic cały czas i silą rzeczy kończy dolne zródło, jakie by ono nie było. Esperymenty dowodzą, iż wskazane jest oblodzenie kolektora, ale nie w takim stopniu aby pierścienie nachodziły na siebie, dlatego odległości rur mogą byc różne w zależności od przewodności gruntu. Przyjęło sie, że 1 m jest bezpieczny. Przy tej jednak odległości w wilgotnym gruncie rura nie odbierze i tak tego ciepła. W suchym piasku natomiast może go braknąc.
Kolektor spiralny działa raczej objętościowo i taka jest jego idea. Jeśli pokryje się go warstwą piasku to będzie on pracował równomiernie i pozwoli na gromadzenie się na rurach wody, co raczej w liniowym jest dosc trudne do wykonania. Widziałem tez spiralne postawione na ścianie w pionie. Ciekawe jak radzą sobie tu z odpowietrzeniem. Znam firmę, która jest dosc ostrożna w doborze wymienników. Zakładając, że poziom wód gruntowych może ulec zmianie, wrzucają wszystkie grunty do 1 "wora" i tak wychodzi, iz do pompy 10 kW potrzeba aż 800 m liniowego lub 6 spiralnych. Po części mają tu rację, ale nie do końca, gdyż jest to dobór zbyt uogólniony. Ciekawe natomiast jest, że bardzo bardzo optymistycznie podchodzą do wymienników pionowych przyjmując 50 W/mb mocy chłodniczej. Dla mnie jest to małe nieporozumienie.
Sam mam już kilka lat wymiennik spiralny i jak dotąd działa. Trawa rośnie na nim bujna :) jak nigdzie indziej 8)

lonleyWolf
27-05-2009, 13:55
qurczę ale tu się "profesjonalnie zrobiło" ;) ale piszcie..........piszcie........ chętnie poczytam ;)

sys35
27-05-2009, 14:45
Chyba jednak warto zakopac kolektor pod asfaltem :)

http://www.systemyogrzewania.pl/technologie/technologie.asp?id_artykulu=816

sys35
27-05-2009, 15:22
Tak też się dobiera pompę ciepła :D. Wystarczy wypełnic 3 okienka :)
Bardzo praktyczne rozwiazanie 8)

http://www.ekoterm.net/?id=2&err[]=5#spc

sys35
27-05-2009, 15:36
Słynny producent Nibe Biwar podaje:
Gruntowe pompy ciepła NIBE FIGHTER charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności COP, osiągającym wartość nawet 5,03 przy B0/W35 (zgodnie z EN 255).
Nie znalazłem jednak danych zgodnych z nową normą EN 14511. Czyżby bylo to tajemnicą? A ta 3 na setnym miejscu pewnie zapewnia o dokladności wyniku 8)

terplace
27-05-2009, 16:06
Promień gięcia dla rury PE:

+20 st.C 20xDN
+10 st.C 35xDN


nie widzę tu problemu z upchnięciem 32 w 1 m rowie.


Właśnie cały pic aby spiralę rozwinąć szeroko, a nie zagęszczać,



Wiadomo, że rozkopując grunt na 2 m jest większy uzysk ale czy to jest 20-30 %? Przecież to tylko 20 m rury. Co do długości rur to masz rację, że są takie w standardzie, ale ja lubie niestandardowe rzeczy więc i rura na 125 m jest wykonalna 8)


Można uciąć ze 150 - zapłaci klient...
Można zamówić 125m - też zapłaci klinet bo rura droższa za 1mb...



Zapewne jest to jakoś przeliczone do mocy pompy obiegowej, aby instalatorzy nie musieli dużo myślec.


Mam nadzieję że to żart, a nie poważne traktowanie tematu.



Ten sam efekt możesz uzyskac dodajac dodatkową spirale i zagęszczając je np. do 4 m. Przy kilku spiralach koszty wykopów na 2 m szerokości będą znacznie wyzsze niż wykopanie dodatkowego rowu, zakup krązka rury i glikolu.


Zupełnie odwrotnie jak piszesz. To czy koparka kopie na 1m czy 2m, to przy 20mb kwestia 0,5h. Przy np. 4 rowach to 200zł, a za to nie kupisz samej rury.

HenoK
27-05-2009, 16:28
Wiadomo, że rozkopując grunt na 2 m jest większy uzysk ale czy to jest 20-30 %? Przecież to tylko 20 m rury. Co do długości rur to masz rację, że są takie w standardzie, ale ja lubie niestandardowe rzeczy więc i rura na 125 m jest wykonalna 8)


Można uciąć ze 150 - zapłaci klient...
Można zamówić 125m - też zapłaci klinet bo rura droższa za 1mb...
Wcale więcej nie zapłacisz. Firma Stiebel Eltron takie właśnie długości dostarcza dla wymienników spiralnych. Dla nich to standard. :lol: :lol: :lol:
To, że ich rura kosztuje więcej nie ma znaczenia. Jak zastosujesz rury innej firmy możesz mieć problemy z gwarancją.
Interes się kręci.

terplace
27-05-2009, 16:28
Chodzi o bieżącą regenerację gruntu – a nie sezonową.
Rury wymiennika pobierają ciepło z bezpośredniego otoczenia rury.
Grunt raczej jest izolatorem cieplnym (zwłaszcza suchy piasek) niż przewodnikiem ciepła.
Pobrane z otoczenia rury ciepło musi być uzupełnione transportem nowej porcji z dalszych warstw otoczenia wymiennika, a im „słabszy” grunt, tym więcej czasu potrzebuje na ten transport. Podawane wartości mocy 1m2 (ściślej 1m3) dla danego rodzaju gruntu uwzględnia to zjawisko. I tak podana moc 10W/m2 suchego piasku oznacza, że nawet pracując bez przerw w ciągu całego sezonu grzewczego zawsze taka moc i wymagane temperatury (co istotne) zostaną zachowane. Natomiast zwiększając intensywność pobierania ciepła z gruntu, zwłaszcza, zwiększając powierzchnię wymiany z 1m2 (1m3) gruntu, pobieramy znacznie więcej ciepła niż ten grunt jest w stanie dostarczyć w tym samym czasie (opór cieplny gruntu i przewodzenie cieplne gruntu).
Taki wymiennik nie sprawdzi się podczas długotrwałej pracy PCi. Można powiedzieć, że dla suchego piasku, przy tak intensywnym poborze stosunek pracy do „regeneracji” może wynieść nawet 1 : 4. (Lambda suchego piasku to 0,4W/mK)


To opinia wynikająca z twojego doświadczenia praktycznego czy z literatury typu "mity i bajki"? Jak ktoś "posępi" na wymienniku, aby łatwiej zdobyć klineta to takie problemy mogą wystąpić, ale znowu - jeśli wymiennik będzie odpowiednio duży to nie będzie problemów.

W całej analizie zapomniałeś, że moc wymiennika nie zależy tylko od przwodności i powierzchni wymiany ale także od różnicy temperatur.
Jeśli energia cieplna pobrana w jednostce czasu będzie większa niż dostarczana z gruntu, to wzrośnie gradient temperatur w gruncie. Wzrośnie wtedy moc wymiennika. Powstanie wtedy stan równowagi. Wszytko to przy pewnym dT na wymenniku, a więc i pewnej temp. glikolu. Oczywiście chodzi aby gradient temperatur był jak najmniejszy, a to koryguje się właśnie powierzchnią wymiennika adekwatnie do przewodności cieplnej gruntu.



Tak na marginesie. Opisywane na FM problemy z DZ w większości przypadków dotyczyły kolektorów spiralnych – czyli, coś jest na rzeczy.


Jakieś przykłady proszę. Bo ja odniosłem wrażenie że najwięcej opisywanych problemów dotyczyło wymienników pionowych.

sys35
27-05-2009, 16:31
Terplece masz racje 8) tylko nie znam takiej koparki która jest w stanie w ciągu pół godziny wykopac rów 20 metrowy, nie mówiąc o jego zasypaniu.
Pomijając to na jakiej głebokości zakopujecie spirale?

terplace
27-05-2009, 16:42
Wcale więcej nie zapłacisz. Firma Stiebel Eltron takie właśnie długości dostarcza dla wymienników spiralnych. Dla nich to standard. :lol: :lol: :lol:
To, że ich rura kosztuje więcej nie ma znaczenia. Jak zastosujesz rury innej firmy możesz mieć problemy z gwarancją.
Interes się kręci.

Zgadza się. :D
Jak ubezpieczyciele, będą starali się wykorzystać każdy pretekst, np. że instalator nie odbył ostatniego szkolenia. :D

sys35
27-05-2009, 16:44
Wcale więcej nie zapłacisz. Firma Stiebel Eltron takie właśnie długości dostarcza dla wymienników spiralnych. Dla nich to standard. :lol: :lol: :lol:
To, że ich rura kosztuje więcej nie ma znaczenia. Jak zastosujesz rury innej firmy możesz mieć problemy z gwarancją.
Interes się kręci.

Henok widzę , że jestes w temacie :) . Z tego co się orientowałem to wygląda to tak. Jak kupisz u nich dolne zródło to masz dłuższą gwarancję. Jeśli nie, to musisz prosic o pozwolenie wykonania innego kolektora. Informują Cię wtedy, że jest niezgodny z ich wytycznymi 8) . Bufor jest obowiazkowy :)
Dziwi mnie tylko fakt, o którym pisałem wcześniej, że wrzuca sie grunt do 1 wora a sondy pionowe mają taką samą moc niezależnie od przewierconych warstw.

terplace
27-05-2009, 16:57
Terplece masz racje 8) tylko nie znam takiej koparki która jest w stanie w ciągu pół godziny wykopac rów 20 metrowy, nie mówiąc o jego zasypaniu.
Pomijając to na jakiej głebokości zakopujecie spirale?

Rów 20m na gł. 1,8m o szer 1m, w stabilnym gruncie, dobry operator (bez ściemy) wykopie przez 1,5h. Jeśli będzie to 2m szerokości to zrobi to przez 2h, no może 2h:10min.

No i jest jeszcze kwestia bezpieczeństwa. W rowie o szer. 1m i gł. prawie 2m w razie obrywu człowiek nie ma szans - jeśli wyjdzie bez złamań to ma szczęście. W rowie o szer. 2m jest o niebo bezpieczniej. Aby dobrze wykonać spiralę trzeba jednak operować w tym rowie w celu:
- poziomowania,
- usuwania kamieni, brył, gruzu, etc,
- wykonania podsypki,
- ułożenia spiral,
- wstępnego ręcznego zasypania rur.

sys35
27-05-2009, 17:28
Masz rację Terplace, trzeba wszystko brac pod uwagę. Skoro jesteśmy już przy tej nędznej spirali :) to jaką długośc rury, jakiej średnicy i czy PN 10, czy PN 12,5 uważasz za optymalną?

sSiwy12
27-05-2009, 17:31
To opinia wynikająca z twojego doświadczenia praktycznego czy z literatury typu "mity i bajki"?


Przez analogię do opracowań i procesów związanych z zamrażaniem gruntu dla potrzeb budowania różnych obiektów - w tym szybów, oraz wpływu rodzaju gruntu (górotworu) na temperaturę powietrza wentylacyjnego.
Przez dobrych kilka lat było to moim zawodem (wyuczonym).
I na tej podstawie twierdzę, że w tym konkretnym przypadku (suchy piasek) kolektor spiralny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bardziej stabilny będzie kolektor liniowy, tym bardziej, ze rozkład temperatur wokół kolektora nie jest liniowy.
Dlatego uważam, że w każdym przypadku, kolektor należy dostosować do właściwości gruntu – nawet tych „tabelkowych”, to nie będzie przykrych niespodzianek w sytuacjach ekstremalnych (długa zima wymagająca pracy PCi „na okrągło”).
Oczywiście, że kolektor spiralny jest w stanie „wyciągnąć” więcej z 1m2 w porównaniu do liniowego, ale nie ma zasady, że w każdym przypadku, ta „większość” będzie taką samą „krotnością” bez względu na rodzaj gruntu.
Moim zdaniem, zależy to od gruntu, i tak dla suchego piasku może to być np. x2 współczynnik z tabeli, a dla kolektora spiralnego ułożonego na skale np. granitowej można uzyskać nawet x5 (a może i więcej, bo to zależy też od gruntu „nad”) w stosunku do liniowego liczonego z tabeli.
Takie jest moje zdanie.

sys35
27-05-2009, 17:52
Przez analogię do opracowań i procesów związanych z zamrażaniem gruntu dla potrzeb budowania różnych obiektów - w tym szybów, oraz wpływu rodzaju gruntu (górotworu) na temperaturę powietrza wentylacyjnego.
Przez dobrych kilka lat było to moim zawodem (wyuczonym).


Siwy, a co sadzisz o wykorzystaniu pali betonowych jako wymienników ciepła? 8)

terplace
27-05-2009, 20:13
Przez analogię do opracowań i procesów związanych z zamrażaniem gruntu dla potrzeb budowania różnych obiektów - w tym szybów, oraz wpływu rodzaju gruntu (górotworu) na temperaturę powietrza wentylacyjnego.
Przez dobrych kilka lat było to moim zawodem (wyuczonym).
I na tej podstawie twierdzę, że w tym konkretnym przypadku (suchy piasek) kolektor spiralny nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bardziej stabilny będzie kolektor liniowy, tym bardziej, ze rozkład temperatur wokół kolektora nie jest liniowy.
Dlatego uważam, że w każdym przypadku, kolektor należy dostosować do właściwości gruntu – nawet tych „tabelkowych”, to nie będzie przykrych niespodzianek w sytuacjach ekstremalnych (długa zima wymagająca pracy PCi „na okrągło”).
Oczywiście, że kolektor spiralny jest w stanie „wyciągnąć” więcej z 1m2 w porównaniu do liniowego, ale nie ma zasady, że w każdym przypadku, ta „większość” będzie taką samą „krotnością” bez względu na rodzaj gruntu.
Moim zdaniem, zależy to od gruntu, i tak dla suchego piasku może to być np. x2 współczynnik z tabeli, a dla kolektora spiralnego ułożonego na skale np. granitowej można uzyskać nawet x5 (a może i więcej, bo to zależy też od gruntu „nad”) w stosunku do liniowego liczonego z tabeli.
Takie jest moje zdanie.

Co rozumiesz przez zamrażanie gruntu? Związek jest pozorny, gdyż proces podobny ale zupełnie inne wymagania. Oczywiście racją jest, że im słabiej przewodzący grunt tym zagęszczanie daje mniejsze korzyści. Ale nie dotyczy to tylko porównywania spiralnego z liniowym, ale samych dwóch różnych liniowych czy dwóch różnych spiralnych. Zresztą już kiedyś o tym pisałem.
Jest to także prawidłowość dobrze znana w teorii wymienników.
Opisujesz zjawiska cieplne w wymienniku, ale nie posługujesz się temp. Opis mocy wymiennika nic nie jest wart bez temp. Piszę się o magicznym 10W/m2, ale zapewniam cię że jak trzeba to i suchy piasek da 30W/m2. Inny będzie rozkład temp. w wymienniku.
Jeśli zadziałasz mocą większą niż moc wymiennika przy danym rozkładzie temp., to moc wymiennika dostosuje się do mocy chłodniczej PCi. Zwiększy się gradient. Temp. gruntu spadnie. Najsilniej koło rury. Spadnie temp. glikolu. Ale nie będzie to zjawisko postępujące liniowo, tylko zmierzające asymptotycznie do nowego stanu równowagi.
Oczywiście dla uproszczenia pomijam tu pozostałe zjawisko, czyli spadek mocy chłodniczej PCi.
Z przeprowadzonego doświadczenia w dwóch miesiącach zimowych (odcięcie połowy wymiennika) wynikło to, że temp. gruntu spadła ok. 3stC już po kilku dobach i w późniejszym czasie nie następowało wychładzanie gruntu. Pracująca część wymiennika "dostosowała się do nowych warunków".

terplace
27-05-2009, 20:16
Przez analogię do opracowań i procesów związanych z zamrażaniem gruntu dla potrzeb budowania różnych obiektów - w tym szybów, oraz wpływu rodzaju gruntu (górotworu) na temperaturę powietrza wentylacyjnego.
Przez dobrych kilka lat było to moim zawodem (wyuczonym).


Siwy, a co sadzisz o wykorzystaniu pali betonowych jako wymienników ciepła? 8)

W materiałach Viesia z czasów zamierzchłych w schematach aplikacyjnych były takie rozwiązania (nazywa się to wymiennik masowy). Nie wiem czy teraz także to publikują.

sys35
27-05-2009, 20:54
[W materiałach Viesia z czasów zamierzchłych w schematach aplikacyjnych były takie rozwiązania (nazywa się to wymiennik masowy). Nie wiem czy teraz także to publikują.

Masowy od masy betonu czy jak?
Takie rozwiązania są powszechne w niektórych krajach, a nazywają to palami energetycznymi, podobnie jak kosze energetyczne.
Ide bo mecz trwa :)

Robek Warmia
27-05-2009, 23:13
Dzieki wszystkim, a zwłaszcza terplece i sys.35 za wasze uwagi, co do dolnego źródła.

chciałbym was jeszcze prośić o dwie konkretne sprawy :

!. Czy na podstawie Waszych doświadczeń dla 4 osobowej rodziny wybierac pompe z zintegrowanym zbiornikiem na CWU 180 l, czy też pompe bez zbiornika ale za to współpracująca ze zbiornikiem o poj. 300 l. - mam z grubsza biorąc dwie takie oferty o podobnej cenie. Zaleta tej drugiej ma być to, że CWU z uwagi na pojemność i dostepny program ma mozliwość grzania tylko w nocnej taryfie.

2. Pasywne chlodzenie czy jest warte zachodu jak się sprawdza, czy nie powoduje dyskomfortu zimnej podłogi w lecie itp

Dzieki

mery26
28-05-2009, 06:31
1. dla 4 osobowej rodziny wybierac pompe z zintegrowanym zbiornikiem na CWU 180 l, czy też pompe bez zbiornika ale za to współpracująca ze zbiornikiem o poj. 300 l. Zaleta tej drugiej ma być to, że CWU z uwagi na pojemność i dostepny program ma mozliwość grzania tylko w nocnej taryfie.
Mam 4 osoby w domu, zasobnik 270l. temp. ustawiona na 45-47st.C PC chodzi tylko na II taryfie poza weekendami kiedy zuzycie wzrasta. Spokojnie wystarcza. Zatem sugeruję II opcję z większym zasobnikiem.


2. Pasywne chlodzenie czy jest warte zachodu jak się sprawdza, czy nie powoduje dyskomfortu zimnej podłogi w lecie itp
Zaznaczam, ze nie mam. Chociaż na etapie poszukiwania PC myślałem o takim rozwiązaniu. Jednak po obecnych doświadczeniach podejrzewam, że chłodzenie podłogi nie będzie komfortowe. Latem posadzka i tak jest chłodna w stosunku do otoczenia. Dodatkowe jej schłodzenie nawet o 2-3 stC będzie niemiłełe dla bosych stóp (szczególnie tych małych). Poza tym-czy takie rozwiązanie zapewni komfort klimatyzacji?Przy obecnych wahaniach dobowych temp zew. 15-28st. - w domu mam 21-22st.
W zeszłoroczne upały ustawiałem wentylacje na prace tylko w nocy-wystarczyło do utrzymania komfortu w domu.

sys35
28-05-2009, 10:27
Więc odpowiedz już masz. Jestem zgodny z Mery 26 8)
180 l to nie jest zbyt wiele, jak na 4 osoby. Trzeba by było pogdrzewac wode do wyższej temperatury (niższy COP i większe straty).
300 l i 45 C spokojnie wystarcza. Trzeba dobrze zaizolowac rury, by nie było strat i bez cyrkulacji.
Chłodzenie podłogi według mnie jest nonsensem, gdzyż i tak chłod pozostanie na dole. Wskazane by było zamontowanie dodatkowo klimakonwektorów, ale czy to się opłaca? Wszystko zależy od tego jakie są przeszklenia, czyli zyski od słońca. Można zawsze rolety założyc 8), albo zasłony, żeby je ograniczyc.

Robek Warmia
28-05-2009, 10:39
Dziekuje Wam


Z pasywnego chlodzenia zrezygnuje, bo dom bedzie budowany z silikatów więc bedę mial efekt trzymania ciepła/chłodu w przypadku nagłych skoków temperatury. Mam tez rolety, a rzeczywiście rekuperator moze w nocy wymienic powietrze jeżeli bedzie za ciepło.

jeszcze tylko jedno : wygrzewanie jastrychu przez pompe ciepła ciepła czy to koniecznośc dla lepszej pracy, czy tylko zaoszczędzenie czasu bo inaczej trzeba czekac np. 3 tygodnie ?

ciasteczka
28-05-2009, 11:00
Ja zastanawiam się nad chłodzeniem pasywnym ale wykorzystując nagrzewnicę/chłodnicę zainstalowaną na kanale dolotowym powietrza przed reku. Właśnie myslę nad całym tematem.
Wykorzystanie obiegu dolnego źródła jako zasilania tej chłodnicy/nagrzewnicy.Co Wy o tym myślicie.

sys35
29-05-2009, 21:19
Coś to nasze forum zamilkło :) Czyżby wszyscy rury zakopywali 8) ?

sys35
29-05-2009, 21:21
Ja zastanawiam się nad chłodzeniem pasywnym ale wykorzystując nagrzewnicę/chłodnicę zainstalowaną na kanale dolotowym powietrza przed reku. Właśnie myslę nad całym tematem.
Wykorzystanie obiegu dolnego źródła jako zasilania tej chłodnicy/nagrzewnicy.Co Wy o tym myślicie.

Ale ludzie lubią kombinowac 8) Nie prościej podłaczyc rurę do lodówki :lol:

sys35
29-05-2009, 21:28
Dziekuje Wam

jeszcze tylko jedno : wygrzewanie jastrychu przez pompe ciepła ciepła czy to koniecznośc dla lepszej pracy, czy tylko zaoszczędzenie czasu bo inaczej trzeba czekac np. 3 tygodnie ?

Spieszy Ci się gdzieś :) ? Chcesz na drugi dzień parkiet położyc 8) ?
Okna pozamykaj, czekaj cierpliwie i nic nie grzej bo szkoda kasy :D
Koniecznością jest dodanie plastyfikatora a wygrzewanie raczej bezsensowne.

Robek Warmia
29-05-2009, 21:31
Dziekuje Wam

jeszcze tylko jedno : wygrzewanie jastrychu przez pompe ciepła ciepła czy to koniecznośc dla lepszej pracy, czy tylko zaoszczędzenie czasu bo inaczej trzeba czekac np. 3 tygodnie ?

Spieszy Ci się gdzieś :) ? Chcesz na drugi dzień parkiet położyc 8) ?
Okna pozamykaj, czekaj cierpliwie i nic nie grzej bo szkoda kasy :D
Koniecznością jest dodanie plastyfikatora a wygrzewanie raczej bezsensowne.

tak dokładnie myslałem.

sys35
29-05-2009, 21:46
Robek kontrolujesz widzę forum :)
Pochwal sie co za cudo pompę będziesz miał :)

Robek Warmia
29-05-2009, 22:56
Mam na razie kilka opcji w wycenach :

-SWC ALFAINOTEC 12 KW (600 mb płaski)

-BUDERUS WPS 11 KW (IVT) (750 mb płaski)

-HTC Greenline 11 KW (740 mb płaski)

DHP DANFOSS 12 KW (1000 mb spiralny).

Decyzję ostateczna podejme w ciagu kilku dni. Uznaje jednak (moze sie mylę), iz kwestia marki pompy nie bedzie miala dla mnie decydującego znaczenia. Kluczem na moim źwirze i piaskach bedzie długość rury (czyli wielkośc kolektora) i rozmiar pracującego gruntu. No i oczywiście opinia o instalatorach moce pompy etc.

Obok podałem długosci rur i jak już zacząłeś sys35 to moze nasuwają Ci się jakies uwagi, które pomogą mi wybrac konkretną ofertę ? Moze nawet pokususz sie o polecenie jednej z ofert ? Terplece moze Ty też ?

sys35
30-05-2009, 22:22
Widzę, że sugerujesz się długością rury :)
Żeby Ci cokolwiek doradzic to trzeba by było wrócic do punktu wyjścia, czyli zapotrzebowania Twojego domu na ciepło. Od tego w znacznej mierze zależy też długosc rury, gdyż jesli pompa jest przewymiarowana to wystarczy nawet te 600 m.Nie wiem też jaki system ogrzewania w domu masz w planie.
Nie znam też szczegółów poszczególnych ofert, więc trudno się wypowiadac.
Wylej "kawę na ławę" może będzie prościej :)

Robek Warmia
31-05-2009, 06:10
Widzę, że sugerujesz się długością rury :)
Żeby Ci cokolwiek doradzic to trzeba by było wrócic do punktu wyjścia, czyli zapotrzebowania Twojego domu na ciepło. Od tego w znacznej mierze zależy też długosc rury, gdyż jesli pompa jest przewymiarowana to wystarczy nawet te 600 m.Nie wiem też jaki system ogrzewania w domu masz w planie.
Nie znam też szczegółów poszczególnych ofert, więc trudno się wypowiadac.
Wylej "kawę na ławę" może będzie prościej :)

Ogrzewanie pdłogowe w calym domu. 2 grzejniki w łazienkach na podłogówkę z zasilaiem do pradu. Dodatkowe awaryjne źródło ciepła kominek z DGP. Zapotrzebowanie na ciepło razem z CWU myślę że 12 KW bo:

- 200 m pow. uzytkowej + garaż i jedno pomieszczenie w piwnicy razem 40 m, ale tu ogrzewanie w posatci niskotemperaturowgo grzejnika (woda z podłogówki) w piwnicy maks chce 15 stopni, garaż tak aby utrzymać 8-10 ,
- 20 cm styropianu na ściany i 30 cm. na dach,
- w projekcie zapotrzebowanie (bez piwnicy i garażu) - 10, 6 kw, a przewidziane były skromniejsze izolacje (12 cm styro i 2o wełny na dach).

HenoK
31-05-2009, 07:28
Ogrzewanie pdłogowe w calym domu. 2 grzejniki w łazienkach na podłogówkę z zasilaiem do pradu. Dodatkowe awaryjne źródło ciepła kominek z DGP. Zapotrzebowanie na ciepło razem z CWU myślę że 12 KW bo:

- 200 m pow. uzytkowej + garaż i jedno pomieszczenie w piwnicy razem 40 m, ale tu ogrzewanie w posatci niskotemperaturowgo grzejnika (woda z podłogówki) w piwnicy maks chce 15 stopni, garaż tak aby utrzymać 8-10 ,
- 20 cm styropianu na ściany i 30 cm. na dach,
- w projekcie zapotrzebowanie (bez piwnicy i garażu) - 10, 6 kw, a przewidziane były skromniejsze izolacje (12 cm styro i 2o wełny na dach).
Myślenie to dobra rzecz, ale w tym wypadku powinieneś to wiedzieć na pewno. Musisz policzyć instalację c.o. i ciepłej wody. Wtedy będziesz wiedział jaką pompę ciepła dobrać i dolne źródło do niej też nie będzie dla ciebie zagadką.
Na razie każda z firm oferujących Tobie pompę ciepła "wróży z fusów", nic więc dziwnego, że masz tak rozbieżne oferty.

sys35
31-05-2009, 21:58
Henok masz rację o wróżeniu z fusów :) .
Często gęsto ludzie wydają kilkadziesiąt tysięcy na instalacje i żal im kilkaset złotych na OZC, gdzie czasami mogliby zaoszczędzic nawet kilka tysiecy :) . To co architekt podaje niekoniecznie jest zgodne z tym co jest w rzeczywistości. Przecież on nie wie jak i gdzie ten dom jest usytuowany i może się tu grubo mylic. I tak zakłada, że będzie kocioł gazowy o podwójnej mocy, więc tak czy tak zapotrzebowanie będzie pokryte. Bezsensowne jest dla mnie ogrzewanie garażu tym bardziej jak nie ma tam instalacji wodnej. Dobre ocieplenie, brama izlolowana i często używane auto wystarczą spokojnie do utrzymania jakiejś tam dodatniej temperatury.
W piwnicy ma byc 1 pomieszczenie? Po co wogólę to robic 8) ?
Na te 200 m2 wystarczy przy tej izolacji pompa o mocy 10kW, tym bardziej, że planujesz kominek.
Dolne zródło zależne jest od kształtu działki. Zakladając, że uzyskasz 10W/m2 mocy chłodniczej musiałbyś zakopac 700- 800 mb rury, co zajmie Ci ok. 700m2 powierzchni.Tak jak Terplece pisał w liniowym trzeba wziąsc pod uwage by ten odcinek np. 100 rury był w jednym prostym rowie ze spadkiem. Czyli potrzebujesz ok. 14 m szerokości i 50 m długości działki.
Spiralny zajmie Ci przy 6 pętlach ok. 25 m szerokości i 25 m ( 20 spirala +5 dołącz do studzienki rozdzielacza) długości działki, tak aby było wszystko symetrycznie. Tu musisz rozważyc swoje możliwości terenowe 8)

jaskos79
01-06-2009, 11:52
Witam,

bede budował taki dom :
Retro - dom piętrowy, wolnostojący.
powierzchnia użytkowa 147.60 m2 + garaż 33.20 m2
powierzchnia zabudowy 173.50 m2
kąt nachylenia dachu 35°
wysokość pomieszczeń 2.65m
wysokość budynku 7.56m

chciałbym zainstalować w nim pompe ciepła wraz z kolekrotami słonecznymi,
jaką firmę polecicie i jakiego producenta tych istalacji ?

dodam tylko że bede sie budował:
województwo: mazowieckie
powiat: grodziski
miejscowość: Żabia Wola

pozdrawiam Andrzej

MARGOLKA_Z1
01-06-2009, 13:44
Witam!

Zwracam się z prośbą do fachowców o wykazanie wad i zalet kolektorów poziomego i pionowego do pompy ciepła. Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji i mamy trochę wątpliwości, na który kolektor się zdecydować.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam sedrecznie

Małgosia

klimaw
01-06-2009, 15:54
jaskos79,MARGOLKA_Z1

Tematy waszych zapytań znajdują się już w tym wątku. 8)
Wystarczy poszukać. :wink:

rume
01-06-2009, 20:59
Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji i mamy trochę wątpliwości, na który kolektor się zdecydować

Napiszcie jakie macie wątpliwości to pomogą :)

MARGOLKA_Z1
01-06-2009, 21:01
Nie mam za bardzo czasu na przeglądanie 150 stron tego wątku dlatego zadałam konkretne pytanie i czekam na konkretną odpowiedź.

klimaw
01-06-2009, 21:02
rume
Ile ci wychodzi za ciepłą wodę bez ogrzewania? :D

MARGOLKA_Z1
01-06-2009, 21:04
Wątpliwość generalnie taka, na który kolektor się zdecydować. Który jest np: lepszym rozwiązaniem.

sys35
01-06-2009, 21:21
Witam,

bede budował taki dom :
Retro - dom piętrowy, wolnostojący.
powierzchnia użytkowa 147.60 m2 + garaż 33.20 m2
powierzchnia zabudowy 173.50 m2
kąt nachylenia dachu 35°
wysokość pomieszczeń 2.65m
wysokość budynku 7.56m

chciałbym zainstalować w nim pompe ciepła wraz z kolekrotami słonecznymi,
jaką firmę polecicie i jakiego producenta tych istalacji ?

dodam tylko że bede sie budował:
województwo: mazowieckie
powiat: grodziski
miejscowość: Żabia Wola

pozdrawiam Andrzej

To dane które podałeś, ani nie posłuża niestety za bardzodo doboru pompy ciepła, ani dolnego zródła :) Rozumiem jednak ludzi, którzy podąc powierzchnie użytkową chcą otrzymac konkretną cyfrę PLN, najlepiej jak najniższą. Do czego chcesz użyc tych baterii słoncznych? Do podgrzania c.w.u? Inwestując w PCi nie ma najmniejszego sensu inwestycja w taką instalacje. Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe i dolne zródło :)

sys35
01-06-2009, 21:26
Wątpliwość generalnie taka, na który kolektor się zdecydować. Który jest np: lepszym rozwiązaniem.

Zapewne lepszy jest pionowy, ale sens ekonomiczny zależy w dużej mierze od rodzaju i wielkości gruntu jaki możesz przeznaczyc pod wymiennik poziomy.
Bywa, że niedowymiarowany wymiennik pionowy może byc gorszy od poziomego, a róznica paru nawet stopni C na dolnym zrodle nie ma az takiego znaczenia jak roznica na gornym zrodle kilkunastu a nawet kilkudziesięciu stopni C 8)

klimaw
01-06-2009, 21:36
a róznica paru nawet stopni C na dolnym zrodle nie ma az takiego znaczenia jak roznica na gornym zrodle kilkunastu a nawet kilkudziesięciu stopni C 8)
Pojechałeś po bandzie. :wink:
Jaśniej mocium panie :D :lol: :D

sys35
01-06-2009, 21:39
Robek Warmia pewnie zabrał się za obliczenia :)

sys35
01-06-2009, 21:40
a róznica paru nawet stopni C na dolnym zrodle nie ma az takiego znaczenia jak roznica na gornym zrodle kilkunastu a nawet kilkudziesięciu stopni C 8)
Pojechałeś po bandzie. :wink:
Jaśniej mocium panie :D :lol: :D

Klimaw jakiej bandzie. Przecież to prawda :) Masz inne zdanie? :D

HenoK
01-06-2009, 21:46
Nie mam za bardzo czasu na przeglądanie 150 stron tego wątku dlatego zadałam konkretne pytanie i czekam na konkretną odpowiedź.
Skoro nie masz czasu, to musisz mieć pieniądze ;).

Na szybko (znalezione w necie w ciągu 5 minut) :

Pompa ciepła typu grunt – woda
W polskich warunkach klimatycznych jest to najskuteczniejsza z omawianych pomp. Dolnym źródłem ciepła jest energia zgromadzona w gruncie. Do jej pobierania służą gruntowe wymienniki ciepła. Wyróżnia się wymienniki poziome i pionowe.

Gruntowy wymiennik poziomy – kolektor poziomy
Kolektor poziomy jest budowany z rur polietylenowych PE odpornych na nacisk, o średnicy jednego cala. Rury są układane w wykopanych rowach na głębokości 1,6m, jest to uzależnione od strefy przemarzania gruntu. W naszej strefie klimatycznej temperatura gruntu waha się w zakresie od 7 do 12ºC. Pomiędzy rurami stosuje się odstępy 0,5-0,8 m. Przy założeniu, że do ogrzania domu potrzeba około 50 W/m2, kolektor płaski powinien zajmować powierzchnię 1,5 do 5 razy większą niż powierzchnia domu.

Gruntowy wymiennik pionowy – kolektor pionowy
Kolektor pionowy odzyskuje ciepło z głębszych warstw ziemi. Najczęściej wykonuje się go z rur polietylenowych układanych w ziemi w kształcie litery U, które umieszcza się w pionowych odwiertach połączonych szeregowo lub równolegle. Głębokość odwiertów waha się od od 20 – 100m. Z tego zakresu głębokości można uzyskać temperaturę zasilania 6-8 °C. Z jednego odwiertu można uzyskać 30-100 W energii cieplnej. Jedną z większych zalet pionowych wymienników gruntowych w porównaniu z kolektorami poziomymi jest to, że wymagają znacznie mniejszych powierzchni terenu oraz mają znikomy wpływ na wyziębienie gruntu na powierzchni. Pionowe wymienniki gruntowe mogą służyć również jako źródło wody lodowej dla celów klimatyzacji.

Zalety kolektora poziomego:
prostota wykonania,
korzystne rozwiązanie dla obiektów wybudowanych na skalistym podłożu,
Wady kolektora poziomego:
niska efektywność pompy ciepła,
zależność pogodowa,
duże opory hydrauliczne,
większe koszty pompowania glikolu,
znaczny obszar zajmowanego terenu (nie można na nim budować ani sadzić drzew)
okresowe przymarzanie terenu (kolektor schładza grunt, co skraca czas wegetacji roślin)

Zalety kolektora pionowego:
wysoka efektywność,
mała dewastacja terenu,
niskie opory hydrauliczne,
niskie koszty pompowania glikolu,
niezależność pogodowa,
Wady kolektora pionowego:
głębokie kolektory (powyżej 30 m) wymagają zezwoleń wodno - prawnych,
konieczność użycia specjalistycznego sprzętu,
stosowalność ograniczona podłożem (nie stosuje się na skalistym podłożu)

kamyk68
01-06-2009, 21:52
I z tymi pozwoleniami to tak jest rzeczywiście czy można to jakos obeiść???

sys35
01-06-2009, 21:56
Henok co Ty tu przytaczasz :) ? To chyba pisałi Ci co zakupili wiertnie i nie mają co z nią zrobic :)

MARGOLKA_Z1
01-06-2009, 22:00
Do Pana Henryka.

Dziękuję za rzeczową odpowiedź.

Pozdrawiam Małgośka

Do kamyk68.

Podobno można obejść :wink:

Robek Warmia
01-06-2009, 22:03
Robek Warmia pewnie zabrał się za obliczenia :)

Tęsknisz sys35 ? Obiecuję, że napisze jaka oferte wybrałem i dlaczego.

Uzyskalem tu duzo informacji, które bardzo mi pomagają. Ale wydaje mi się, że prostu nasza dyskusja dobnęła do punktu po przekroczeniu ktorego, mam wrażenie obawiasz się wyrazic swoje zdanie, a przecież Sam mnie sprowokowałeś do przedstawienia ofert. Istotne i to chciałbym zastrzec, że kazdy podejmuje decyzje sam a ludzie z forum swoimi komentarzami moga jedynie jedynie pomagac w podjęciu własnej decyzji. Mozna napisac np. ja na twoim miejscu zrobiłbym tak, a tak itp.

Co do innych wpisów to nie mam żadnego doswiadczenia w zakresie porównania np. rodzajów dolnego żródła a nie chcę ludziom, którzy naprawde stoja przed duzym wydatkiem i mają watpliwości udzielac porad nakierowanych wyłacznie na nabicie ilosci postów w stylu niejakiej Nefer odpowidając innym np. ...wyszukiwarka itp.

jeszsze raz sys35, HenoK i terplece dzięki

HenoK
01-06-2009, 22:07
Henok co Ty tu przytaczasz :) ? To chyba pisałi Ci co zakupili wiertnie i nie mają co z nią zrobic :)Jak inwestor dysponuje sporą kasą, to dlaczego nie ;).

kamyk68
01-06-2009, 22:31
To ja spytam :pisaliście na poprzednich stronach o pompie Nibe (tej nowości z targów).Jeśli chcę założyć pompę ciepła ze względu na działke wchodzą tylko kolektory pionowe ,może założyć taka nowość???? Jaką byście wybrali czy tą z odwiertami czy ta powietrze woda????

sys35
01-06-2009, 22:35
Nutruje mnie pewien temat :)
Cały czas się bębni iż kolektor płaski odbiera ciepło od góry i dlatego nie ma sensu zakopywania go głęboko :( . Natomiast sonda pionowa im głębsza tym lepsza :), bo nuż natrafi na zródło geotermalne 8). Tak naprawde to to energia napływa z obydwu stron, a głównym nośnikiem ciepła sa warstwy wodonośne. Jeśli się na taką natrafi jest szczęsciem i trzeba by ją zamknąc szerokim worem :) żeby nie uciekła. Każdy wymiennik ma szereg zalet i wad.
Wymiennik pionowy owszem może byc lepszy, ale może się też zdarzyc że zbyt mocno wyeksploatowany nie odbuduje się do następnego sezonu grzewczego i wtedy kolaps całkowity. Przy awarii 100 m wymiennika tracimy ok. 5 kW mocy chłodniczej( grzewczej zależy jak kto dobiera) i wtedy dopiero może byc rozpacz :( .
W sumie wszystko zależy od możliwości wykonania poziomego i kosztów wiercen. W moim rejonie nie ma przełożenia ekonomicznego na sondy pionowe, więc każdemu odradzam :)

sys35
01-06-2009, 22:50
Robek masz 2 wyjścia albo dymiący komin albo dach bez komina 8)
W tej samej sytuacji był niejeden z nas.
Jeśli masz już jakie takie pojęcie to możesz zaoszczędzic kilka groszy angażyjąc siebie i przydomowego instalatora wykonując kolektor. Co do wyboru konkretnej pompy ciepła to trudno jest mi doradzic, ale mogę Ci coś polecic :)

ciasteczka
02-06-2009, 05:59
Sys...
Ale ludzie lubią kombinowac Nie prościej podłaczyc rurę do lodówki


Toś się nie popisał, tak krótkim hasłem.
Skoro to takie złe i nadmiernie kombinowane to napisz dlaczego. Co jest złego w wykorzystaniu dolnego źródła latem jako dodatkowego chłodzenia powietrza dolotowego???
Może to, że nie będę miał zimnej podłogi? nie wiem jak Ty ale ja nie lubię jak mi stop marzną nadmiernie.
Może to, że w minimalnym stopniu ale jednak regeneruję dodatkowo dolne źródło??
A może to , że ludize, którzy stosują GWC wodne do wstępnego podgrzania/schłodzenia powietrza w went. mech. są "kombinatorami"?
Napisz co jest takiego złego w tym pomyśle.
8)

mrozek1
02-06-2009, 07:23
makijos wejdź na stronę (...)

Czolem, w okolicach Lodzi jak na razie dobre opinie slyszalem o
SAPRO (Lodz), http://pompyciepla.lodz.pl
Nowoczesne Systemy grzewcze (Zdunska Wola), http://www.pompyciepla-nsg.pl.

Ale poniewaz chcemy z 2 innymi sasiadami zamontowac PCi + reku + dwoch z nas na podlogowce, 1 podlogowka i przewymiarowane grzejniki - to sie troche budzetu do wydania zebralo (mozliwosc rabatow) i na pewno nie bedziemy sie ograniczac tylko do okolicznych firm.

Robek Warmia
02-06-2009, 08:44
Robek masz 2 wyjścia albo dymiący komin albo dach bez komina 8)
W tej samej sytuacji był niejeden z nas.
Jeśli masz już jakie takie pojęcie to możesz zaoszczędzic kilka groszy angażyjąc siebie i przydomowego instalatora wykonując kolektor. Co do wyboru konkretnej pompy ciepła to trudno jest mi doradzic, ale mogę Ci coś polecic :)

Komin jeden jednak bedzie - od kominka. Z drugiego rezygnujemy z uwagi na pompę. Dylematu więc nie mam.

Tak sobię myślę że te pompy o których pisałem są właściwie do siebie podobne i nie ma sensu, az tak bardzo drążyc tematu wyboru jednej z nich. To tak jakby ktoś przekonywał, że Nissan jest lepszy od Toyoty, albo Opel od Wolkswagena itp. Wszyscy którzy uzytkują te marki są pewnie z tych samochodów zadowoleni, bo różnia sie jedynie detalami a wybór konkretnego modelu zależy od preferencji itp. Wszystkie te samochody spełaniają wymagania które się im stawia tzn. jeżdżą mniej więcej z ta sama prędkośćią, maja podobne osiągi i podobne zuzycie etc. Oczywiście fachowcy dostrzegac będą równicę, ale myślę, iz dla uzytkowników sa one pomijalne.

sys35 jezeli chcesz to doradźj nigdy tego za dużo

JFlux
02-06-2009, 21:43
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Piszę do Was z zapytaniem o wycenę na Pci jaką ostatnio dostałem od panów z ITV

Obliczenia dla domu 240m2 ze ścianą 3-warstwową na stropach 10cm styro całość grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach holach i kuchni, ogrzewanie podłogowe

POMPA IVT HT PLUS C11 29.1K
ZASOBNIK BUFORA C.O 500DM3 2,8K
MATERIAŁY INSTALACYJNE DO PODŁĄCZENIA 4.5K
MONTAŻ I URUCHOMIENIE PCI 4.0K
ROZDZIELACZE DOLNEGO ŹRÓDŁA 1.8K

DOLNE ŹRÓDŁO : KOLEKTOR POZIOMY 750MB 13.5K

Prawie 56 tyś zł.

Jak z kolektorem pionowym 3X 75mb 22.5k

Czyli to już ponad 66tyś

Co sadzicie o takiej ofercie

HenoK
03-06-2009, 06:16
Obliczenia dla domu 240m2 ze ścianą 3-warstwową na stropach 10cm styro całość grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach holach i kuchni, ogrzewanie podłogowe10cm na stropie to trochę mało. Jakie grzejniki niskotemperaturowe chcesz zastosować? Wiesz jakie będą ich gabaryty ? Na jakich parametrach będą pracować te grzejniki ? Czy wiesz, że stosując grzejniki zamiast podłogówki w całym domu przy ogrzewaniu pompą ciepła możesz za energię elektryczną płacić o 20-30% więcej ? Ta pompa ciepła może współpracować z grzejnikami nawet do 65 st. C, tylko koszt ogrzewania będzie wtedy o 50% wyższy niż przy podłogówce.

JFlux
03-06-2009, 21:40
Dziękuję bardzo za odpowiedź i proszę o jeszcze.

Teraz z mojej strony podłogówki nie ma szans założyć ponieważ już są wylewki, może nieprzemyślane ale w momencie instalowania wszystkiego brałem pod uwagę ogrzewanie na paliwa stałe :cry:.

Grzejniki firmy Jaga może konwektorowe Purmo ? :o
Może jakieś sugestie proszę na temat grzejników które lepiej.Domyślam się że ogrzewanie może być mniej opłacalne niż przy podłogowym :lol:, ale nawet 30%więcej za bezobsługowość itp. to i tak lepiej niż ekogroszek czy olej opałowy mimo że też niby bezobsługowy, a o gazie z butli nie wspomnę. Na gaz z nitki nie ma szans :evil: .
Jeżeli o opale opałowym mówią 11l na m2 to chyba z PCI będzie taniej i niema problemów z tankowaniem i jakością opałową paliwa tym bardziej w Polsce :lol:

sys35
03-06-2009, 21:53
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Piszę do Was z zapytaniem o wycenę na Pci jaką ostatnio dostałem od panów z ITV

Obliczenia dla domu 240m2 ze ścianą 3-warstwową na stropach 10cm styro całość grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach holach i kuchni, ogrzewanie podłogowe

POMPA IVT HT PLUS C11 29.1K
ZASOBNIK BUFORA C.O 500DM3 2,8K
MATERIAŁY INSTALACYJNE DO PODŁĄCZENIA 4.5K
MONTAŻ I URUCHOMIENIE PCI 4.0K
ROZDZIELACZE DOLNEGO ŹRÓDŁA 1.8K

DOLNE ŹRÓDŁO : KOLEKTOR POZIOMY 750MB 13.5K

Prawie 56 tyś zł.

Jak z kolektorem pionowym 3X 75mb 22.5k

Czyli to już ponad 66tyś

Co sadzicie o takiej ofercie

Bardzo ładna i przejrzysta :) Tylko takie domy zamykają się spokojnie w 40 tysiącach. Szukajcie a znajdziecie tak mawiają 8)

sys35
03-06-2009, 21:57
Sys...
Ale ludzie lubią kombinowac Nie prościej podłaczyc rurę do lodówki


Toś się nie popisał, tak krótkim hasłem.
Skoro to takie złe i nadmiernie kombinowane to napisz dlaczego. Co jest złego w wykorzystaniu dolnego źródła latem jako dodatkowego chłodzenia powietrza dolotowego???
Może to, że nie będę miał zimnej podłogi? nie wiem jak Ty ale ja nie lubię jak mi stop marzną nadmiernie.
Może to, że w minimalnym stopniu ale jednak regeneruję dodatkowo dolne źródło??
A może to , że ludize, którzy stosują GWC wodne do wstępnego podgrzania/schłodzenia powietrza w went. mech. są "kombinatorami"?
Napisz co jest takiego złego w tym pomyśle.
8)

Żartowałem :) Czy to aż tak poważne forum 8) ??

sys35
03-06-2009, 22:11
Komin jeden jednak bedzie - od kominka. Z drugiego rezygnujemy z uwagi na pompę. Dylematu więc nie mam.

Tak sobię myślę że te pompy o których pisałem są właściwie do siebie podobne i nie ma sensu, az tak bardzo drążyc tematu wyboru jednej z nich. To tak jakby ktoś przekonywał, że Nissan jest lepszy od Toyoty, albo Opel od Wolkswagena itp. Wszyscy którzy uzytkują te marki są pewnie z tych samochodów zadowoleni, bo różnia sie jedynie detalami a wybór konkretnego modelu zależy od preferencji itp. Wszystkie te samochody spełaniają wymagania które się im stawia tzn. jeżdżą mniej więcej z ta sama prędkośćią, maja podobne osiągi i podobne zuzycie etc. Oczywiście fachowcy dostrzegac będą równicę, ale myślę, iz dla uzytkowników sa one pomijalne.


Tak masz w pewnym sensie racje, każdy chwali to co ma. Ja niestety nie, bo miałem dosc problemów z serwisem. Z niby specjalistami z firmy Ochsner :)
Uczyli sie u mnie, az w koncu ich wygonilem. Załuje tylko, ze pompy im nie kazałem zabrac, ale człowiek się uczy na błędach 8)
Nic jednak nie jest na marne :P
Na to musisz zwrocic uwagę, aby serwis był szybki i sprawny.
Po drugie ważny jest sterownik, wielkosc zasobnika c.w.u. jesli jest wbudowany, no i przede wszystkim cena :)

Robek Warmia
03-06-2009, 22:18
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Piszę do Was z zapytaniem o wycenę na Pci jaką ostatnio dostałem od panów z ITV

Obliczenia dla domu 240m2 ze ścianą 3-warstwową na stropach 10cm styro całość grzejniki niskotemperaturowe w łazienkach holach i kuchni, ogrzewanie podłogowe

POMPA IVT HT PLUS C11 29.1K
ZASOBNIK BUFORA C.O 500DM3 2,8K
MATERIAŁY INSTALACYJNE DO PODŁĄCZENIA 4.5K
MONTAŻ I URUCHOMIENIE PCI 4.0K
ROZDZIELACZE DOLNEGO ŹRÓDŁA 1.8K

DOLNE ŹRÓDŁO : KOLEKTOR POZIOMY 750MB 13.5K

Prawie 56 tyś zł.

Jak z kolektorem pionowym 3X 75mb 22.5k

Czyli to już ponad 66tyś

Co sadzicie o takiej ofercie

Bardzo ładna i przejrzysta :) Tylko takie domy zamykają się spokojnie w 40 tysiącach. Szukajcie a znajdziecie tak mawiają 8)

56 tys. przy takim domu to rzeczywiscie dużo, ale nie bardzo duzo jezeli mówimy o firmach z jako taką renomą. Zejść mozna o kilka tysięcy do powiedzmy 50-47, ale nie dużo więcej.

Tak naprawdę to jednak nie cena jest najwazniejsza. Moze się Tobie zdażyc firma, która walcząc ceną niedoszacuje Ci pompę powiedzmy do 70 % odpowiednio do tego zmniejszy wielkośc kolektora i 5 tysiecy ma jak nic do przodu.

Ja spróbowałem porownac oferty licząc np. koszt 1 mb kolektora, po czym zastanowiłem sie jaki potrzebuję itp itd.

NIe wierze, że renomowana firma zamknie się w 40 tys. dla domu o pow. 240 m2. Około 30 (brutto) zapłaci się za sama pompę ciepła. Przy podanych danych dotyczących powierzchni ogrzewanej i długosci rury 750 mb myslę, że pompa jest o mocy minimum 11 kw, a takiej taniej się nie znadzie (mówię znów o poważnej firmie produkujacej pompy). Do tego 750 mb rury, bufor na 500 l, rozdzielacz , robocizna itd.

Powyższe nie dotyczy sytuacji w ktorej np. dolne źródło wykonywane jest nakładem własnej pracy, nie dotyczy tez instalatorów amatorów którzy podłączą to rzeczywiscie duzo taniej.

rwxw
03-06-2009, 22:21
Nie mam za bardzo czasu na przeglądanie 150 stron
Na prawdę warto ten czas znaleźć (może nie na 150stron), albo mieć złudną nadzieję że będzie dobrze...



Zalety kolektora poziomego:....

Mając w pamięci dyskusję sprzed kilku miesięcy (okolice strony 140) odnośnie kolektorów poziomych i pionowych do zalet poziomych bym dodal:
- cena, cena, cena
a do wad pionowych:
- Cena, Cena, Cena, przez Duuuże "C", kilkukrotnie wyższa niż poziomego, cena która nigdy sie nie zwróci nawet mając na uwadze nieco wyższą efektywność PC
Odnośnie niskiej czy wysokiej efektywności pompy ciepła zdania były podzielone, bo obserwowane temperatury zasilania były dosyć podobne i wniosek końcowy był taki: jeśli masz miejsce to poziomy, jeśli miejsca nie wygospodarujesz to pionowe.

rwxw
03-06-2009, 22:31
Teraz z mojej strony podłogówki nie ma szans założyć ponieważ już są wylewki
Ja mam mieszane pół na pół - tzn dół podłoga i góra grzejniki. Grzejniki kiepsko sie sprawdzaja gdy osiągają 35 stopni - sa prawie zimne w dotyku, a grzanie PC do 60 stopni mija sie z celem i lepiej wtedy założyć grzałkę za 1000zł niż PC za 50000 zł... Jak już masz wylewki, to jeszcze nic straconego, bo możesz coś pokombinować. Widziałem nawet w necie podłogówkę zrobioną na podłodze z wykorzystaniem płyt G-K. Może pomyśł o ściennym lub nadlaniu tej wylewki o jeszcze 5cm ? Efekt bedzie dużo, dużo lepszy niż jakiekolwiek grzejniki.

sys35
03-06-2009, 22:35
Ja zastanawiam się nad chłodzeniem pasywnym ale wykorzystując nagrzewnicę/chłodnicę zainstalowaną na kanale dolotowym powietrza przed reku. Właśnie myslę nad całym tematem.
Wykorzystanie obiegu dolnego źródła jako zasilania tej chłodnicy/nagrzewnicy.Co Wy o tym myślicie.

Ale ludzie lubią kombinowac 8) Nie prościej podłaczyc rurę do lodówki :lol:

No to jeszcze raz :)
Jest to oczywiscie jakiś pomysł, tylko dodatkowy koszt eksploatacyjny. Koszt pompa obiegowej. Czy aż sie to tak przełoży na zyski dolnego zródła?Może nie mniej skomplikowanie byłoby wykonac zwirowy wymiennik ciepła nad kolektorem. Byłby wtedy wykorzystany i zimą i latem. Nie jest to jednak wykonalne przy pionowym, ale w spiralnym się jak najbardziej.

sys35
03-06-2009, 22:42
Teraz z mojej strony podłogówki nie ma szans założyć ponieważ już są wylewki
Ja mam mieszane pół na pół - tzn dół podłoga i góra grzejniki. Grzejniki kiepsko sie sprawdzaja gdy osiągają 35 stopni - sa prawie zimne w dotyku, a grzanie PC do 60 stopni mija sie z celem i lepiej wtedy założyć grzałkę za 1000zł niż PC za 50000 zł... Jak już masz wylewki, to jeszcze nic straconego, bo możesz coś pokombinować. Widziałem nawet w necie podłogówkę zrobioną na podłodze z wykorzystaniem płyt G-K. Może pomyśł o ściennym lub nadlaniu tej wylewki o jeszcze 5cm ? Efekt bedzie dużo, dużo lepszy niż jakiekolwiek grzejniki.

Istnieją tzw. maty kapilarne, ale jak to sie sprawdza :-? ???

rwxw
03-06-2009, 23:04
Czy aż sie to tak przełoży na zyski dolnego zródła?Może nie mniej skomplikowanie byłoby wykonac zwirowy wymiennik ciepła nad kolektorem.
To chyba ma być tania w eksploatacji klimatyzacja, nie regeneracja tylko "glikolowy gruntowy wymiennik ciepła". Są takie komercyjne rozwiązania za koszmarne pieniądze. Pompiarze mogą mieć to prawie za darmo - no za cenę wymiennika i kawałka rurki. Też się nad tym zastanawiam.

JFlux
04-06-2009, 00:05
Jestem laikiem więc nie potrafię tego zrobić ale może wielkie głowy tego forum były by w stanie podejrzewam że bez problemu wyliczenie dla domu 240m2 z grzejnikami zasilanymi np.wodą o temp. 50 c*.

Jakie może być zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną na funkcjonowanie systemu z PCI i zaspokojenie potrzeb c.o. oraz c.w.u dla tegoż domu o zapotrzebowaniu cieplnym około 60w na m2?.

Nie wiem czy dobrze sformułowałem pytanie, jak coś to proszę mnie poprawić :-?.
Bardzo proszę o podpowiedź.

Tak powiem szczerze to chyba rozwialiście mi nadzieję na Pci, no cóż za błędy trzeba płacić :oo.ps: .
Jednak może to ogrzewanie Pci dla temperatury na wyjściu np.50 c* dla grzejników byłoby do przełknięcia jak chodzi o koszty.

W jakim przedziale mogą być koszty ogrzewania.

ciasteczka
04-06-2009, 05:56
Sys35
rozumiem "spass must sein" jak to mówią sąsiedzi...
proszę tylko o Wasze zdanie na temat włączenia chłodnicy/nagrzewnicy (wstępne podgrzanie/ochłodzenie powietrza) do obiegu DZ PC.

:lol:

HenoK
04-06-2009, 06:46
Istnieją tzw. maty kapilarne, ale jak to sie sprawdza :-? ???Można o tym poczytać tutaj : http://forum.muratordom.pl/maty-kapilarne-w-ogrzewaniu-i-chlodzeniu-plaszczyznowym,t130579.htm

sys35
04-06-2009, 14:55
POMPA IVT HT PLUS C11 29.1K
ZASOBNIK BUFORA C.O 500DM3 2,8K
MATERIAŁY INSTALACYJNE DO PODŁĄCZENIA 4.5K
MONTAŻ I URUCHOMIENIE PCI 4.0K
ROZDZIELACZE DOLNEGO ŹRÓDŁA 1.8K

DOLNE ŹRÓDŁO : KOLEKTOR POZIOMY 750MB 13.5K

Prawie 56 tyś zł.

Jak z kolektorem pionowym 3X 75mb 22.5k

Czyli to już ponad 66tyś

Co sadzicie o takiej ofercie

Wrócmy więc tu jeszcze raz :)
Pompa ta jeśli dobrze zajrzałem przy B0/W35 ma moc 10,9 kW, przy B0/W50 10,1 kW. Zapewne przyjęto zapotrzebowanie rzędu 40W/m2, czyli 9,6 kW, co może się okazac zbyt małe. Ale wbudowana grzałka zapewni w razie czego ten niedomiar 8). Do takiego doboru trzeba zrobic OZC.
Pompa ma wbudowany zasobnik 160 l, który zbyt wielki nie jest.
Cena 29k nie jest zbyt rewelacyjna. Jakie materiały instalacyjne wchodzą w koszt 4,5 tyś?? Niby tam jest wszystko wbudowane, czy to koszt rur :) ?
Montaz i uruchomienie 4 K :)
Rozdzielacz ilu sekcyjny? 1,8 k 8) chyba pozłacany :)
750 m kolektora przyjęte jest dla jakich warynków glebowych?
Trzeba walczyc :)
Kiedys wskazałem na pompy którymi warto się zainteresowac. Takie centrale cieplne mają przede wszystkim zasobniki 200 l i wyjmowalną częsc chłodbniczą. To jest ich ogromnym atutem :). Wyniki testów pokazały też swoje 8)

JFlux
04-06-2009, 17:30
Witam bardzo serdecznie i dziękuje za odpowiedzi
WĘZEŁ CIEPLNY
Wersja 1
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 29 201 zł
2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł
4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł
5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł
6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł
Koszt kotłowni netto: 42 209 zł
7 Dolne źródło: kolektor poziomy 750 mb
Koszt dolnego źródła netto: 13 500 zł
Razem netto: 55 709 zł
Oferta obejmuje kompletne wykonanie dolnego źródła wraz z wprowadzeniem do budynku,
nie obejmuje wynajęcia koparki (koparka po stronie Inwestora)


Wersia 2
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 1 29 201 zł
2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł
4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł
5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł
6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł
Koszt kotłowni netto: 42 209 zł
7 Dolne źródło: kolektor pionowy (3x75mb) 225 mb 22 500 zł
Koszt dolnego źródła netto: 22 500 zł

Doprowadzenie i wprowadzenie instalacji dolnego źródła do budynku 20zł/mb netto.
W czasie prac związanych z kolektorami pionowymi inwestor zapewni koparkę
oraz kruszywo o ziarnistości ok.. 8 - 16 mm


Jak chodzi o glebę to jest raczej ił na pewno nie piach na 1,5 do 2m trochę wody.

rwxw
04-06-2009, 17:55
Jednak może to ogrzewanie Pci dla temperatury na wyjściu np.50 c* dla grzejników byłoby do przełknięcia jak chodzi o koszty.
Zróbmy węc szacunek kosztów ogrzewania, a w zasadzie współczynnika COP dla instalacji. Jaki będzie wynik COP dla konkretnej PC można odczytać z wykresu w jej domumentacji technicznej. Np. dla Stiebel Eltron WPWE 8K, a wiec konstrukcji nie najnowszej, wyglada to tak dla różnych temperatur górnego źródła (1,2,3) w zależności od temperatury dolnego źródła (oś X) :
http://img38.imageshack.us/img38/535/wpwecop.jpg
Wynika z tego, że dla 0 stopni z dolnego źródła i 35 stopni na podłogówce COP jest koło 4.2, a dla grzeników 50 stopni COP jest bliskie 3, dla 65 stopni jest ze 2.5 a więc różnice są spore. Weź pod uwagę, że dochodzą jeszcze straty związane z obiegówkami, jakimiś stratami ciepła i wtedy to co się odczytało z wykresu jest bardzo optymistyczne. A konkretniej np. Viessman na swojej wizualizacji ma COP pompy 4.1, a całej instalacji już tylko 3.5. Więc z COP pompy odczytanego z wykresu dla 50 stopni i równego 3 zrobi się pewnie ze 2.5, albo i mniej, więc wyjdzie 2 - 2.5 razy taniej niż grzałką - czyli bez rewelacji. Przemyśl jeszcze ze 3 razy te grzejniki.

rwxw
04-06-2009, 17:58
6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł
Jak na 2 obwody to chyba rzeczywiście jest ze złota :wink:. A jak na 750m, to 2 obwody to chyba nie za dużo...

JFlux
04-06-2009, 19:39
Dzięki wielkie :D za pomoc

Tak więc widzicie że osobie nie znającej się w temacie sprzedawca może wcisnąć wszystko nie mówiąc o cenie.

Możliwe że sprzedawca czy instalator ma szczere chęci i chce jak najlepiej dla klienta ale przeważnie to jego zasobami finansowymi chce lepiej dla siebie.

No dobra to jeżeli np. dla nieszczęsnych grzejników COP jest 2 a dla podłogówki 4 to osoba z podłogówką za sezon wyda przy takim samym metrażu i podobnych warunkach w domu: 2000zł a z grzejnikami 4000zł za ogrzewanie i cwu czy bardzo błędnie myślę czy może coś w tym jest. :wink:

Teraz z innej beczki a jak by sie miało cenowo ogrzewanie prądem/ :cry: w moim przypadku w stosunku do PCI

rume
04-06-2009, 20:12
Średnie COP 3,5 więc pomnóż razy 3,5 to wyjdzie ci grzanie prądem (zakładając te same warunki dla instalacji wewnętrznej czyli GZ)

sys35
04-06-2009, 22:41
Dzięki wielkie :D za pomoc

Tak więc widzicie że osobie nie znającej się w temacie sprzedawca może wcisnąć wszystko nie mówiąc o cenie.

Możliwe że sprzedawca czy instalator ma szczere chęci i chce jak najlepiej dla klienta ale przeważnie to jego zasobami finansowymi chce lepiej dla siebie.

No dobra to jeżeli np. dla nieszczęsnych grzejników COP jest 2 a dla podłogówki 4 to osoba z podłogówką za sezon wyda przy takim samym metrażu i podobnych warunkach w domu: 2000zł a z grzejnikami 4000zł za ogrzewanie i cwu czy bardzo błędnie myślę czy może coś w tym jest. :wink:

Teraz z innej beczki a jak by sie miało cenowo ogrzewanie prądem/ :cry: w moim przypadku w stosunku do PCI

Nie możesz tak liczyc :). Podłoga i tak grzana jest przez bufor wiec nie ma podłogówka 4 a grzejniki 2. Jest tylko 1 temp. zasilania. Zeby policzyc koszt trzeba znac przyblizone sezonowe zapotrzebowanie na c.o. i c.w.u. Przy tym układzie może uda się osiągnąc średni COP równy 3. A przy 750 m rury podzielonej na 2 odcinki dużo prądu pożre też pompa obiegowa DZ no i dodatkowo dojdzie mieszacz jak będzie to będzie to raczej trudne. Będą też jakies tam straty na buforze.
Ten zasobnik c.w.u. ma chyba 165 l a 185 z płaszczem zewnętrznym. 165 l to nie jest za wiele, dlatego bedziesz musial grzac albo cześciej albo do wyzszej temp. W zimie to nie przeszkadza, gorzej latem, gdzie pracuje tylko dla c.w.u. Grzejesz dodatkowo 20 l wody, ktorej nie używasz, ale to już szczegół. :)

JFlux
04-06-2009, 23:15
sys35 bardzo Ci dziękuje z odpowiedz
Czy zapotrzebowanie można by policzyć tak trochę na skróty w sposób np.
250m2x50W/m2 + cwu dla 4 osób

wit74
05-06-2009, 07:21
sys35
'Ten zasobnik c.w.u. ma chyba 165 l a 185 z płaszczem zewnętrznym"
Mam mniejszą IVT 6,9kW i moja też ma 185l zbiornik,w instrukcji podali ,że te PC maja 2 pojemności :165l lub 185l... 8)

Robek Warmia
05-06-2009, 08:14
sys35
'Ten zasobnik c.w.u. ma chyba 165 l a 185 z płaszczem zewnętrznym"
Mam mniejszą IVT 6,9kW i moja też ma 185l zbiornik,w instrukcji podali ,że te PC maja 2 pojemności :165l lub 185l... 8)

Jak liczna masz rodzinę, ile osób mieszka - starcza ci 185 l, czy teraz myślałbys nad innym rozwiązaniem ?

wit74
05-06-2009, 08:26
Robek
Starcza bo jesteśmy we dwójkę(do jesieni :wink: tendencja wzrostowa) .Grzeje mniej wiecej3 razy po 25 minut w II taryfie do 48C.Nawet w weekendy z goścmi nie było problemów,ale....wanna raczej od święta,tylko prysznic.
Jak do tej pory nam to rozwiazanie bardzo pasuje

Włodek W.
05-06-2009, 11:32
Teraz bedą prawdziwe Pompy Ciepła . 8)
Z niewielką iloscia zapotrzebowania na prąd.
Rewolucyjne .Jest juz polski patent. :D
Pozdr. :D 8)

HenoK
05-06-2009, 13:55
Teraz bedą prawdziwe Pompy Ciepła . 8)
Z niewielką iloscia zapotrzebowania na prąd.
Rewolucyjne .Jest juz polski patent. :D
Pozdr. :D 8)
Zdradzisz jakieś szczegóły ?

Włodek W.
05-06-2009, 15:01
Było we Wrocku na forum energii nowej 30 .05.
Organizował to P. Janusz Zagórski W nowym budynku Agory .
Pompa bajer..Wiatrowo.,słoneczna,+deszcze. :o
Będe wiedział cos jeszcze ,jakieś szczegóły to opisze,lub jakis link.
Pozdr. :D

bonetka
05-06-2009, 19:43
nie..byłam ...nie wiem o co chodzi bo może to cos na bazie tych wynalazków które już były ...tu jest program tego forum co się odbyło http://januszzagorski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=286:program-i-alternatywnego-forum-energetycznego&catid=89:zimna-fuzja&Itemid=73

wpadłam na chwilę i przeczytałam dwa wyżej posty odnosnie IVT i zb cwu

z tym zb cwu IVT to ciekawa sprawa .....bo Plus miał 6-11 kW - 165 l ( wewnętrzny ) a 14, 17 kW 185 l ( wewnetrzny) ...natomiast bez plusa ( samo C ..ze starymi sprężarkami ) ...miały wszystkie 185 l ( rózniły się też wersją sterownika 637 -plus ...638 -samo C ) ...ale o dziwo wielkość a więc szerokość , wysokość i głębokośc ...miały identyczne ..... w jedych materiałach ,podają 1800 wysokośc , ( moze w zaokragleniu ??) w innych takie same wielkości kW .. 1770 albo 1785 .........no niby róznica jest bo 30 i 25 cm ale ja mam 165 i 1800 wys )
Wituś ma chyba mniejszą 7 kW i ma 185 ...więc wydawać by się mogło że wkładać mogą różne w te same obudowy ......

ps. zewnętrzny o ile pamiętam ma 60 l

ciasteczka
06-06-2009, 08:51
Cóż tu dużo mówić na bonetkę można zawsze liczyć.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Bonetko wykorzystując DZ jako zasilanie chłodnicy/nagrzewnicy jedynymi kosztami są zwiększona moc pompy obiegowej (podniesienie glikolu na poddasze), wymiennik ciepła, trochę rurek. Wydaje mi się , że warto.
żwirowiec to koszty większe choć i zyski większe. sam sie zastanawiam co zrobić. Przy żwirowcu problemem sa wysokie wody gruntowe :(, ale narazie prowadzę obserwację, Napewno napiszę na co się zdecydowałem.

pozdrawiam wszystkich

bonetka
06-06-2009, 10:44
Ciasteczka :)

robią i tak ...pasywne z podłogówki i tak jak Ty chcesz zrobić - wpięcie do wentylacji ...

ja uważam ( przecież kazdy może mieć inne zdanie ) że to nie jest zły pomysł . Stąpanie po zimnej podłodze nie jest chyba takie komfortowe . Płytka i tak jest zimna ( nie mówię o drewnie ) .a częśc osób lubi chodzić boso i puszczanie zimniej wody w rurkach ( trzeba uważać na punkt rosy ) nie jest chyba takie za rewelacyjne . Jak ktos nie ma reku czy wentylacji mechanicznej to jest skazany jeśli się chce koniecznie :) chłodzić i do tego tanio :) na ...chłodzenie pasywne podłogówką .
Ja chyba bym wolała chłodne powietrze. ( oczywiście nie za bardzo chłodne :) zeby się nie zaziębić przypadkiem )

sys35
07-06-2009, 20:36
sys35 bardzo Ci dziękuje z odpowiedz
Czy zapotrzebowanie można by policzyć tak trochę na skróty w sposób np.
250m2x50W/m2 + cwu dla 4 osób

W ten sposób możesz policzyc szczytowe zapotrzebowanie na ciepło, czyli dobrac np. wielkosc pompy ciepła. Te 50W/m2 :) to tylko teoretyczne założenie, które w rzeczywistości może byc obarczone niemalym błędem. Dla policzenia przybliżonych kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u. trzeba policzyc zapotrzebowanie, czyli tzw. OZC. Programy do obliczeń są ogólnodostępne. Możesz więc i Ty skorzystac 8) .

sys35
07-06-2009, 21:03
Witaj Bonetka 8)

Coś ostatnio rzadko tu zaglądasz, a zainteresowanym brakuje fachowej porady :) Henok tez chyba zajety, a Terplace gdzieś zwiał :D , więc ogólna klapa :( .
Masz racje co do chłodzenia pomieszczeń przez podłogę, dla mnie jest to bezsensem. Wykorzystanie dolnego zródła do chłodzenia powietrznego jest może i dobrym pomysłem, ale to zależy od wielkości kolektora ziemnego.
Przetłaczac glikol poprzez kilkaset metrów rury chyba zbyt ekonomiczne nie jest i może wejsc w konflikt z pompą ciepła. Jak już to trzeba by było zrobic jakis oddzielny obwód niekoniecznie wkopując rurę na działce. Można taki wymiennik zasypac pod budynkiem lub zalac w ławach lub pod tarasem. Zależy ona jakim etapie budowy jesteśmy i jaki budynek będzie. Zrobic można wszystko, tylko jaki będzie tego efekt eksploatacyjny i awaryjnośc?
Widzę, że jest jakiś patent na pompę ciepła a chyba raczej na dolne zródło.
Może niebawem się dowiemy, co to za cudo. Polak potrafi :)

Robek Warmia
07-06-2009, 21:33
sys35 - ja jestem nadal :lol:

Obeicałem Ci wynik moich wyborów - jak sie domyslasz zadecydowała długośc rury i dolnego źródła oraz oczywiście cena. Oferta z pompą Danfosa - ale czy akurat ta pompa bedzie to zobaczę na wiosnę. Na razie na jesień dolne źródło oraz przepusty w domu i studzienka.

urbikulek
08-06-2009, 20:05
Witam.
Juz prawie przebrnalem przez caly watek :D.
Na PC zdecydowalem sie praktycznie jak tylko zaczalem myslec o budowie. Narazie dom na etapie papierologi, a rusze pewnie na wiosne. Bedzie mial ok.160-170m2, sciany TH300 (0,2 W/m2K), okna raczej o dobrym wspolczynniku no i rekuperacja. Rozrzut ofert niesamowity:
1. Ochsner - 7kW,
2. Nibe - 8 kW,
3. IVT - 9kW,
4. IVT (Sun Energy) - 11kW :o
5. CK - kilka razy pisali ze przysla i nie przyslali .....

Najwiekszy problem to znalezc kogos kto dysponujac projektem domu i badaniami gruntu dobierze sprzet sensownie. Najbardziej optymalne wydaje mi sie 7-8kW, ale to mi sie wydaje....

Na poczatku myslalem o IVT, bo niby znani i dobrzy ale dosc szybko mi przeszlo, bo kiedys sobie ubzduralem, ze chce osobna pompe do co i osobna do cwu (juz nawet nie pamietam dokladnie czemu :-? ). Wtedy zaczalem myslec o CK, ale mnie o..li a nie lubie sie prosic. Potem bylo Nibe i kombinowalem jak zlozyc system co, cwu i rekuperacje z ich pomp i modulow. A teraz to chyba Ochsner, ale mam teraz problem co sobie poskladac:
1. czy wziac 3w1 (CP320 + Golf midi + LM242)
2. czy golf + Europa 312LH
Czy to tak naprawde to samo ?
Troche malo info na ich stronie co do cen, parametrow itd. Ktos moze uzytkuje i moglby sie podzielic wiedza lub doswiadczeniem ?

mery26
09-06-2009, 10:13
... chce osobna pompe do co i osobna do cwu (juz nawet nie pamietam dokladnie czemu :-? ). Wtedy zaczalem myslec o CK, ale mnie o..li a nie lubie sie prosic.
a to łajzy z tego CK :evil:
rozdzielenie co i cwu ma ten plus że DZ "odpoczywa" sobie poza sezonem. W praktyce PCi jest wyłączona, a zasobnik cwu pracuje w komfortowych warunkach. Gorzej zimą (cwu). ja mam zasobnik wstawiony w małej "kotłowni". Urządzenie brało ciepło z pomieszczenia w którym stało-mocno je wychładzając. Teraz wyrzuciłem rurkę z zimnym powietrzem przez sciane do garażu-temp. w kotłowni o wiele wyższa. W drugim etapie zmian dam wyrzutnie reku do kotłowni. Zobaczym jaka reakcja bedzie na podliczniku PCi od cwu.

urbikulek
09-06-2009, 19:14
Dzis wreszcie dostalem oferte z CK na Pro D 4/8 Wi i kolektor 4 x 75m rozlozony na 160m2 (grunt - wilgony piasek). Pozostali sugerowalii 450-600m a Sun Energy dla 11kW chcialo 900m kolektora i powierzchnie 1080m2. Oczywiscie rozmiarow kolektora proponowanych przez CK nie moge porownywac z innymi, bo to inny system ale juz moc cieplna pomp jak najbardziej i tu nie rozumiem skad Sun Energy wzielo te 11kW skoro pozostali wahaja sie miedzy 7-9kW......

piogron
10-06-2009, 15:08
CK na Pro D 4/8 Wi i kolektor 4 x 75m
Czy to jest pompa z bezpośrednim parowaniem,że kolektor jest taki krótki. A może zdradzisz cene jaką ci zaproponowano?

urbikulek
10-06-2009, 16:03
Tak, CK to chyba glownie bezposrednie parowanie, a cena za PC z kolektorem i sterownik Optima 7 to 8000 EUR.
A czy ktos zna ceny dla sterownika Optima 10 ?

urbikulek
11-06-2009, 08:18
No to przebrnalem przez cale 151 stron :D - to chyba powod do dumy :). W kilku miejscach natknalem sie na krytyke Ochsnera, ale bez konkretow. Posty w stylu: nie polecam lub ciekawe jaka cene zarzuca. Czy ktos moze cosik napisac odnosnie tej firmy, czemu jest tak malo popularna lub wrecz krytykowana, czy wynika to z kiepskiego podejscia do klienta, z kiepskiej jakosci, czy np. z wygorowanych cen. Na moim etapie zaawansowania (czyli zbierania ofert wstepnych) nie widze istotnej roznicy miedzy nimi i innymi. Poki co na ich niekorzysc przemawia to, ze podobno stosuja bufor niezaleznie od typu instalacji, a ja nie chce sobie ladowac beczki do pom gosp, jesli takowa nie jest konieczna. Tym bardziej, ze i tak bedzie jedna do cwu. Za to plusy, ze oferuja kompleks czyli co, cwu i reku (lub cos co taka funkcje pelni).

mery26
11-06-2009, 08:49
Tak, CK to chyba glownie bezposrednie parowanie, a cena za PC z kolektorem i sterownik Optima 7 to 8000 EUR.
A czy ktos zna ceny dla sterownika Optima 10 ?
ładnie-w 2007 r. ceny na wstępie wyglądały tak:
Pompa Pro D 7/14 Wi ....................4780 EUR
Kolektor 7x320 ...............................2450 EUR
Sterownik OPTIMA 7.....................1750 EUR
RAZEM........................................ 8.980 EUR
ostatecznie:
Pompa Pro D 7/14 Wi ....................4540 EUR
Kolektor .......... ...............................2300 EUR
Sterownik OPTIMA 7.....................1660 EUR
RAZEM........................................ 8.100 EUR
ino ojro było po 3,88 :D

urbikulek
13-06-2009, 15:40
A tu co sie stalo ..... cisza jak makiem zasial. Mam nadzieje, ze to nie moja wina :roll: Pewnie wszyscy na urlopach :wink:

ciasteczka
15-06-2009, 10:01
Raczej wszyscy są na budowach...
pracusie Wy jedne
ale ja też całość mojego wolnego czasu spędzam przy moim dziele życia

phoenix*
16-06-2009, 19:48
hey

widze ze forum to prawie jak nasze pompy hehe czyli wylaczone :D

pytanko mam chyba tylko do uzytkownikow Nibe
jak macie ustawione temperatury dla trybu letniego i zimowego ?

pozdro

sys35
16-06-2009, 19:58
Witam bardzo serdecznie i dziękuje za odpowiedzi
WĘZEŁ CIEPLNY
Wersja 1
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 29 201 zł
2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł
4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł
5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł
6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł
Koszt kotłowni netto: 42 209 zł
7 Dolne źródło: kolektor poziomy 750 mb
Koszt dolnego źródła netto: 13 500 zł
Razem netto: 55 709 zł
Oferta obejmuje kompletne wykonanie dolnego źródła wraz z wprowadzeniem do budynku,
nie obejmuje wynajęcia koparki (koparka po stronie Inwestora)


Wersia 2
1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 1 29 201 zł
2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł
3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł
4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł
5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł
6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł
Koszt kotłowni netto: 42 209 zł
7 Dolne źródło: kolektor pionowy (3x75mb) 225 mb 22 500 zł
Koszt dolnego źródła netto: 22 500 zł

Doprowadzenie i wprowadzenie instalacji dolnego źródła do budynku 20zł/mb netto.
W czasie prac związanych z kolektorami pionowymi inwestor zapewni koparkę
oraz kruszywo o ziarnistości ok.. 8 - 16 mm


Jak chodzi o glebę to jest raczej ił na pewno nie piach na 1,5 do 2m trochę wody.

Bardzo piękne wyceny :) i jeszcze koparkę im trzeba zapewnic, kruszywo i może jeszcze ze 2 pomocników :lol: . JFlux nie daj sie wpuścic w maliny :).

sys35
16-06-2009, 20:06
Cytat: "Moce cieplne pomp serii C wynoszą 6, 7, 9, 11 kW. Oznaczenie HT Plus informuje, że pompa wyposażona jest w nowej generacji sprężarkę spiralną Mitsubishi Electric. Dzięki jej unikalnej konstrukcji pompy ciepła z czynnikiem roboczym R407C mogą osiągać temperaturę na zasilaniu +65 st. C, co stanowi ewenement w konstrukcji pomp ciepła.
Dzięki takim osiągom pompy ciepła HT Plus mogą współpracować z istniejącymi instalacjami grzewczymi grzejnikowymi (bez konieczności przeróbek) zaprojektowanymi dla parametrów 65/55 st. C. Wyższa temperatura zasilania to także wyższa temperatura CWU - 60 st. C. Wyższa temperatura CWU to w efekcie więcej ciepłej wody w kranie przy zastosowaniu tego samego zbiornika."
Nie piszą niestety nic o osiągach tej pompy w warunkach BO/W65 ciekawe czy jest to też jakiś ewenement :) Nie piszą też, że im wyzsza temp. wody w zasobniku to większe straty ciepła, ale piszą tam, że zasobnik ma 165 i są najgoretsze pompy na rynku. Stiebel Eltron ma goretszą bo osiąga 70 C :).
Ciekawi mnie dlaczego rozwoj idzie akurat w tym kierunku.

terplace
16-06-2009, 21:04
Nie piszą niestety nic o osiągach tej pompy w warunkach BO/W65 ciekawe czy jest to też jakiś ewenement :) Nie piszą też, że im wyzsza temp. wody w zasobniku to większe straty ciepła, ale piszą tam, że zasobnik ma 165 i są najgoretsze pompy na rynku. Stiebel Eltron ma goretszą bo osiąga 70 C :).
Ciekawi mnie dlaczego rozwoj idzie akurat w tym kierunku.

To nie rozwój ale marketing idzie w tym kierunku. Nie podają także, że dopuszczalna bezpieczna temp. wyjściowa przy długotrwałej pracy zależy od poziomu temp. parowania. Chętnie poznam typ tych sprężarek i kopertę pracy aby ocenić ich możliwości rzeczywiste.
Często niestety jako temp. wyjściowa maksymalna podawana jest maksymalna temp. skraplania.

Black&Zaba
16-06-2009, 22:37
hey

widze ze forum to prawie jak nasze pompy hehe czyli wylaczone :D

pytanko mam chyba tylko do uzytkownikow Nibe
jak macie ustawione temperatury dla trybu letniego i zimowego ?

pozdro


zmieniłem fabryczne na 13C i lato i zima, tak przy naszym domku jest optymalnie musisz poeksperymentować jak Tobie pasuje, choć teraz raczej kiepski okres, jesienią będzie można poszaleć ;-)

swoją drogą to zabawne są te dwa punktu, pomiędzy teoretycznie jest wiosna/jesień, tyle że jak się chłodzenia nie ma/używa to, potrzebny jest tylko jeden punkt przełączenia i tryb lato (bo i dla niego tylko się ustawia czy pompy obiegowe mają pracować, czy nie, i tylko dla niego wstrzymywane jest liczenie stopniominut)

sys35
17-06-2009, 14:03
Niemcy zbierają dane z kilkdziesięciu instalcji.
Zgadnijcie jakie zródło ma najwyższy COP :)
1. powietrze
2. woda
3. grunt
:P

sys35
17-06-2009, 14:07
W 2007 było testowane 10 pomp gruntowych pod różnymi względami.
Vaillant wygrał w tej kategorii. Natomiast NIBE zajęlo ostatnie miejsce :(
Dobrze się zaprezentował INNOTEC 2. miejsce i Stiebel 3 8)

A l e k
17-06-2009, 14:10
Witam uzytkowników PCi.
Przymierzam sie do 1140. Mam do Was pytanie z praktyki komfortowego ich uzytkowania.
Jak radzicie Sobie z brakiem kaloryferow lazienkowych tzw drabinek? Ja biore pod uwage podlogowke w calym domu i stosowanie mieszacza do 2 lub 3 drabinek chyba sie nie kalkuluje? Czy macie elektryczne drabinki czy moze z woda o temp. 30C (jak w podlogowce)? Jak to sie sprawdza w zyciu?
Jak jest przy podlogowce z temperatura w sypialniach - uzytkownicy kaloryferow mowia mi ,ze tylko i wylacznie kaloryfery...Czy odczuwacie jakis dyskomfort podczas snu? Biorac pod uwage rozklad temperatury moze jest w tym troche racji ale jak to wyglada w praktyce? Da sie dobrze wyspac w sypialni z podlogowka?
Aaa i jeszcze podlogowka w garazu. Na ilu metrach i czy wogole jest sens jej kladzenia? Czy ktos uzytkuje takie rozwiazanie?

Pewnie jak bym przekopal forum to wszystko juz bylo (oczywiscie kopie w nim codziennie po pracy i budowie) ale jak bylibyscie tak uprzejmi cos skrobnac.

Z gory dzieki za pomoc.
Pozdrawiam
Alek

phoenix*
17-06-2009, 17:21
Witaj

Jezeli o mnie chodzi to podlogowka w calym mieszkaniu + po jednej drabince w lazienkach (30C)
szczerze powiem ze na poczatku brakowalo mi troche kaloryfera aby szbyko cos wyszuszyc 8) ale to bylo tlko przyzwyczajenei z mieszkania w bloku :) ewentualnie zrobilbym wieksza drabinke niz mam obecnie na dodatkowy recznik bo fakt ze dluzej wysycha przy tak niskiej temperaturze

podlogowka w sypialni: to zaden dyskomfort spi sie bardzo dobrze, nie czuc zadnego grzania od podlogi - to za niska temperaturad - to jest MIT ze nie mozna w sypialnaich !!

dodatkowo mam w pokojach panele i grzeje rownie dobrze jak na plytkach

w garazu nie olpaca sie miec podlogowki aczkolwiej ja mam zrobiona i podlaczona pod czujnik temp w garazu. Jezeli mi spadnie np poniez 7C w garazu wtedy dopiero zawor puszcza ciepla wode w garaz - szkoda wychladzac sobie wode w obiegu na grzanie nonstop garazu

sys35
17-06-2009, 17:51
Popieram poprzednika :D . Mit potrzeby kaloryfera powoli zanika :). Ja nie mam żadnego i nawet o tym nie pomyślałem przy instalacji i też zyje. Nie brakuje mi go ani w sypialni ani w łazienkach. Suszenie ręczników faktycznie może byc problemem przy licznej rodzinie, ale można je powiesic niekoniecznie w łazience. Do ogrzania łazienki wystarczy zagęszczenie podłogówki, ale to zależne jest od jej wielkości i położenia w domu. Co do garażu mam podłogówkę, która nawet nie jest podłączona, ale jest :) . Jeśli drzwi garażowe są ocieplone i samochód jest często używany to nie potrzeba żadnego ogrzewania tym bardziej wodnego :), aby przypadkiem nie zamarzło 8)

sledz98
17-06-2009, 22:38
Niemcy zbierają dane z kilkdziesięciu instalcji.
Zgadnijcie jakie zródło ma najwyższy COP :)
1. powietrze
2. woda
3. grunt
:P

To żart? Jak nie to podaj proszę źródło.

sys35
17-06-2009, 23:17
Niemcy zbierają dane z kilkdziesięciu instalcji.
Zgadnijcie jakie zródło ma najwyższy COP :)
1. powietrze
2. woda
3. grunt
:P

To żart? Jak nie to podaj proszę źródło.

To jest pytanie :) Czekam na odpowiedzi 8)

ciasteczka
18-06-2009, 06:51
to napewno zależy od regionu. Jeśli pompa jest w okoli jeziora bodeńskiego to inaczej niż nad morzem.

ale myślę tak:
1. woda
2. powietrze
3. grunt
:)

HenoK
18-06-2009, 07:15
to napewno zależy od regionu. Jeśli pompa jest w okoli jeziora bodeńskiego to inaczej niż nad morzem.

ale myślę tak:
1. woda
2. powietrze
3. grunt
:)Nawet w Polsce inaczej będzie to wyglądało w Suwałkach, a inaczej na Helu, czy w Szczecinie.
Przy wodzie np. istotne są warunki wodonośne (przy głębokich studniach rosną koszt energii do pomp obiegowych). Warunki gruntowe też mogą być bardzo różne.

JaMajaD
18-06-2009, 08:12
widzę, że na poważne tematy tu dyskutujecie, a ja się chciałam tylko pochwalić, że wczoraj była inauguracja mojej PC i mam ciepłą wodę w kranach i ciepłą podłogę :wink: Pompa to Viessmann 7.7kw. Nie mogę się doczekać w końcu zamieszkania i satysfakcji z tej góry wydanych pieniędzy

HenoK
18-06-2009, 08:33
wczoraj była inauguracja mojej PC i mam ciepłą wodę w kranach i ciepłą podłogę :wink: Ciepła podłoga w czerwcu ? To mi wygląda na masochizm :lol: :lol: :lol: