PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

hydrol
16-09-2009, 06:31
Nabiał:)
skoro masz już 160mb odwiertu to pakuj pompę 10 kW. Jest wprawdzie trochę droższa, ale w eksploatacji będzie tańsza :) , tym bardziej że z upływem czasu straty ciepła są większe. Możliwe jednak, że klimat się ociepli :), ale lepiej dmuchac na zimne.
Jakiej firmy masz pompkę w planie :) ?[/code]
zawsze większa pompa ciepła będzie mniej efektywna niz mniejsza. Pierwsza nieefektywność to większe nakłady inwestycyjne na moc która nigdy nie będzie wykorzystana, a druga to skrócenie cyklu pracy , prowadzące wprost do mniejszego COP. Nie warto projektowac pompy ciepła na warunki niższe niż -10*C , czyli 75% mocy z OZC. Jak jest zimniej to w naszym klimacie jest wyżowa pogoda , bez wiatru i ze słonkiem. Ewentualny deficyt taniej będzie dogrzać zwykłym grzejnikiem elektrycznym w najdroższej taryfie , niż ze strachu przewymiarowac pompę.

nabial
16-09-2009, 19:35
tak, 150 m2 po podłodze (pisałem żeby uprościć), natomiast rzeczywiście wzięta jest pod uwagę kubatura (bo na górze są skosy), dlatego w takiej sytuacji w obliczeniach robi się taki myk, że bierze się pod uwagę średnią wysokość w danym pomieszczeniu, żeby kubatura się zgadzała(wychodzi niby pomieszczenie z płaskim dachem, ale niższe niż w rzeczywistości). Z dreugiej strony co do przegród, o przy obliczeniach bierze się pod uwagę, że dach ma skos 49 sopni, co zwiększa powierzchnię przegrody p. dach. Natomiast co do rekuperatora, o wzięty jest pod uwagę (instalacja jest liczona wg nowej normy, zapomniałem jakiej :) kanały najmniejsze jakie mam mają średnicę 125 mm, jest o tak obliczone, żeby w instalacji nie szumiało. ponieważ im mniejszy kanał, tym większa prędkość przepływu, a co za tym idzie - szumy

nabial
16-09-2009, 19:37
dokładnie, zgadzam się z Hydrolem, pompę w zasadzie mam dokładnie na wymiar (6,9 kW na grzanie + 4 osoby CWU = 1 kW, co daje 8kW

swimmer
16-09-2009, 20:28
A ja jak zwykle - z innej beczki. Słyszeliście od kogoś - kiedyś, że mu rurki podłogówki odmówiły współpracy? Pękły lub wydarzyło się coś innego? Pomijam przyczyny mechaniczne - jak wbijanie gwoździ w podłogę :wink:

a&zb
17-09-2009, 10:03
dokładnie, zgadzam się z Hydrolem, pompę w zasadzie mam dokładnie na wymiar (6,9 kW na grzanie + 4 osoby CWU = 1 kW, co daje 8kW

A jak wyliczasz ten 1kW do cwu dla 4 osób?

Im mniejsza pompa tym większy zasobnik potrzebny aby zapewnić komfort korzystania z ciepłej wody - gdzie tu jest optimum?

HenoK
17-09-2009, 10:40
A jak wyliczasz ten 1kW do cwu dla 4 osób?Można założyć dzienne zapotrzebowanie ciepłej wody 35l/osobę dziennie. Do podgrzania ciepłej wody dla 4 osób od temperatury 10 st. C do 55 st. C potrzeba ok. 7,5kWh. Oznacza to, że ten 1kW dodatkowej mocy na cwu w zupełności wystarczy. Np. pompa ciepła o mocy grzewczej 6kW będzie pracowała na potrzeby ciepłej wody ok. 75minut dziennie.

nabial
17-09-2009, 11:09
tak piszą we wszystkich przewodnikach jak dobierać pompę ciepła - 0,25kW mocy na potrzeby CWU na 1 osobę. Moja rodzina liczy sobie 4 osoby, zatem 1kW

klimaw
17-09-2009, 11:49
..że mu rurki podłogówki odmówiły współpracy? Pękły lub wydarzyło się coś innego?
Mówisz o pęknięciu w trakcie ogrzewania? :o , bo nie rozumiem co to znaczy odmówiły współpracy.
Co masz na myśli - "wydarzyło sie coś innego"? :o

HenoK
17-09-2009, 12:38
A ja jak zwykle - z innej beczki. Słyszeliście od kogoś - kiedyś, że mu rurki podłogówki odmówiły współpracy? Pękły lub wydarzyło się coś innego? Pomijam przyczyny mechaniczne - jak wbijanie gwoździ w podłogę :wink:Nie słyszałem o takim przypadku. Co najwyżej odmawiały posłuszeństwa złączki.

a&zb
17-09-2009, 13:41
A jak wyliczasz ten 1kW do cwu dla 4 osób?Można założyć dzienne zapotrzebowanie ciepłej wody 35l/osobę dziennie. Do podgrzania ciepłej wody dla 4 osób od temperatury 10 st. C do 55 st. C potrzeba ok. 7,5kWh. Oznacza to, że ten 1kW dodatkowej mocy na cwu w zupełności wystarczy. Np. pompa ciepła o mocy grzewczej 6kW będzie pracowała na potrzeby ciepłej wody ok. 75minut dziennie.

Hmm. Trochę małe to zapotrzebowanie - chyba że wynika ze średniej krajowej :lol:

W mieszkaniu gdzie mieliśmy centralną cwu, wodomierze od ciepłej wody pokazywały zużycie na poziomie 100 l/dzień - dwie osoby, korzystające niemal w 100% z prysznica, kąpiel w wannie była rzadkością. Przy tym zużycie ciepłej wody na inne cele niż higiena osobista było niemal zerowe ze względu na mycie naczyń wyłącznie w zmywarce i brak prania ręcznego. Należy jeszcze pamiętać, że ciepła woda w centralnym cwu ma wysoką temperaturę, dochodzącą do 60*C. Teraz użytkując pompę ciepła, ustawiam temperaturę cwu na 45*C, więc ze względu na inne proporcje mieszania zimnej z ciepłą zużycie ciepłej oceniam na ok 150 l/dzień czyli 75 l/osobę/dzień. Oczywiście niższa temperatura wymaga mniej energii do podgrzania, ale z kolei trzeba wziąc pod uwagę cykle grzewcze utrzymujące temperaturę w zasobniku i straty na recyrkulację.

a&zb
17-09-2009, 13:46
tak piszą we wszystkich przewodnikach jak dobierać pompę ciepła - 0,25kW mocy na potrzeby CWU na 1 osobę. Moja rodzina liczy sobie 4 osoby, zatem 1kW

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,1346/Itemid,255/

sSiwy12
17-09-2009, 14:08
Moim zdaniem te wszystkie dodawanie mocy dla CWU w przypadku pomp ciepła wynikają z:

- troski o dobre samopoczucie inwestora, bo jak mu nie dodamy tej mocy dla CWU, to będzie cały czas obawiał się, że mocy zabraknie,
- nawyków związanych z doborem „tradycyjnych” kotłów grzewczych – zwłaszcza dla domów źle ocieplonych,
- konstrukcją starych kotłów gazowych, a dokładniej mówiąc z przepływowym grzaniem CWU.

Oczywiście, że w przypadku małej mocy PCi (np. 5kW) i dużej rodziny, ten aspekt należy uwzględnić, ale nie dlatego, ze może zabraknąć mocy, tylko ze względu na czas, potrzebny do ogrzania dużej iości CWU.

swimmer
17-09-2009, 15:22
A ja jak zwykle - z innej beczki. Słyszeliście od kogoś - kiedyś, że mu rurki podłogówki odmówiły współpracy? Pękły lub wydarzyło się coś innego? Pomijam przyczyny mechaniczne - jak wbijanie gwoździ w podłogę :wink:Nie słyszałem o takim przypadku. Co najwyżej odmawiały posłuszeństwa złączki.
no i dzieki Ci za to czlowieku!! Przez sezon grzewczy "wyparowal" mi prawie1 bar z systemu i zastanawiam sie gdzie, bo żadnych wycieków nie widzę zostaje więc połączenie ciepłociągu z pompą. dodam, ze po uzupełnieniu wody w systemie od maja ubyła jedna kreska ( jest ich 5 przedziale między 1, a drugim barem) I zachodzę w glowę gdzie albo jak to się dzieje. 1 sezon zgoda,bo system nie byl odpowietrzony, ale teraz? tym bardziej, że pompa wylączona czyli nic tam nie krąży. atakowałem już serwis. Kazali obserwować bo to w sumie małe ilości, może jeszcze powietrze, ale mi to nie daje spokoju. co Wy na to?

a&zb
17-09-2009, 16:23
Przez sezon grzewczy "wyparowal" mi prawie1 bar z systemu i zastanawiam sie gdzie, bo żadnych wycieków nie widzę zostaje więc połączenie ciepłociągu z pompą.

Jeszcze są zawory bezpieczeństwa...

a&zb
17-09-2009, 16:25
Moim zdaniem te wszystkie dodawanie mocy dla CWU w przypadku pomp ciepła wynikają z:

Przyznam, że argumenty przemawiające za niedowymiarowaniem PCi są dla mnie przekonywujące, ale… mam jedno drobne „ale”

Otóż zapotrzebowanie na energię liczone jest dla warunków, że tak powiem, idealnych, a dokładniej zakłada, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z projektem, co zapewni, że faktyczna izolacyjność cieplna, wydajność instalacji co, wydajność kolektora, itp., wszystkie będą równe obliczeniom teoretycznym.

Wydaje mi się, że w praktyce mamy tu do czynienia z mocno niesymetrycznym rozkładem – tzn. znacznie częściej z powodu błędów projektowych, materiałowych bądź wykonawczych ww. osiągi są gorsze od zakładanych niż lepsze. Do tego dołożyłbym kwestię zużycia eksploatacyjnego, które też w jakimś stopniu będzie powodowało pogorszenie ww. jak również spadek wydajności samej PCi – choć zapewne znacznie mniejszy niż w przypadku kotłów.

Dlatego rozumiem intencje instalatorów i sprzedawców, którzy bardziej obawiają się niezadowolenia klientów z niedostatecznej wydajności systemu.

Sam zapytany też niechętnie wydałbym jednoznaczną opinię, raczej wyłożyłbym za i przeciw, i powiedział, że decyzja zależy wyłącznie od inwestora.

sSiwy12
17-09-2009, 16:33
Sam zapytany też niechętnie wydałbym jednoznaczną opinię, raczej wyłożyłbym za i przeciw, i powiedział, że decyzja zależy wyłącznie od inwestora.
Dokładnie.
Dodam tylko, że moim zdaniem, bardziej opłaca się, zarówno pod względem inwestycyjnym, jak i późniejszych kosztów eksploatacji, niedowymiarować pompę, a w przypadkach „krytycznych” posiłkować się grzałkami. Tych sytuacji „krytycznych” nie sposób przewidzieć, ale praktyka wskazuje, że występują niezwykle rzadko (-30 i więcej, zjazd licznej rodziny, itp.). W ogólnym rozrachunku i tak wyjdzie się na „+”
Ale inwestor powinien o tym wiedzieć.

hydrol
17-09-2009, 19:00
sama prawda :D , najprostsze wspomożenie pompy ciepła to w sytuacji krytycznej włączenie ciepłej wody z grzałki w zasobniku lub podgrzewacza przepływowego. Mam obydwa rozwiązania i przez 4 sezony nigdy nie było takiej potrzeby, choć którejś zimy rozpaliłem z 5 razy w kominku, ale tylko w dzień. Nadmierne zwiekszanie mocy pompy ciepła wynika ze "wspołczynnika strachu" jakim niedouczony wykonaca czy projektant traktuje swoje dzieło , ale także na wszelki wypadek bo inwestora nie interesuje często osiagana efektywność i nie ma jej jak zmierzyć , ale spadku temperatury o 1-2 *C w czasie mrozów może już nie zaakceptowac :lol: a termometr każdy ma ! Tak więc rozumiem i takich wykonawców , święty spokój to cenna rzecz :o
U siebie nie uwzględniałe zupełnie potrzeb ciepłej wody co nie znaczy że się nie myję :D

klimaw
17-09-2009, 19:07
U siebie nie uwzględniałe zupełnie potrzeb ciepłej wody co nie znaczy że się nie myję :D
Może rodzina się nie myje? :D :lol: :D

hydrol
17-09-2009, 21:50
jak w starym żydowskim dowcipie
w ciemnym zaułku Szmula dopadł bandzior :
- Pieniądze albo śmierć !
- aj , to już wolę śmierdzieć :P

takitom
18-09-2009, 16:34
Mam do ogrzania 160 m2, ogrzewanie 50%podłogowe i 50 % grzejniki, 4 osoby w domu i dostęp do gazu. Czy macie może jakieś sugestie i rekomendacje odnośnie zakupu pompy ciepła powietrze-woda do podgrzewaia CWU w lecie?

hydrol
19-09-2009, 05:12
rachunek ekonomiczny wskazuje, że nie warto, tańszy będzie podgrzewacz elektryczny. Za mało wody zużywacie, takie rozwiązanie ma sens w pensjonacie z kuchnią itd.
Poza tym taka pompa dokuczliwie szumi , więc praca w nocy będzie powodowała pretensje domowników , a może i bliskich sąsiadów bo wtedy nawet dokuczliwa mucha brzęczy na cały dom.

klimaw
19-09-2009, 10:53
hydrol
Można z tobą polemizować. 8)
Jak wiesz takie rozwiązanie stosuje CK i jakoś aż tak mocmo głosów krytyki nie słychać.
Sam nie jestem jego entuzjastą , ale może niech coś podpowiedzą użytkownicy CK. :wink:

bonetka
21-09-2009, 21:43
Witam Was :) a co tu tak cicho :wink:
Sys jestem :) ..zyję jeszcze ..chociaż jechałam dośc szybko i miałam wybrzuszenie ( duże ) na oponie ( jakoś nie pękła :wink:
Jak po wakacjach ?..przede wszytkim gratuluję Terplace dawno zasłuzył na tytuł chociaż podejrzewam że jest to do Niego zupełnie obojętne.
No a teraz do tematu ....z ciekawostek ..mam przyjemnosc obserwować pod bokiem instalację nowej mocy ( 60 KW ) PC Nibe ( czemu bez ogranicznika prądu rozruch. w standarcie ??? tylko trzeba jako pakiet dodatkowy ...no za takie pieniądze :( jestem zdegustowana ) zrobili juz 20 odwierów po ..60 mb każdy .
Wilo wprowadziło nową pompę cyrkulacyjna do cwu Z -Nowa ..która pobiera tylko 4,5 W .
A teraz ..cos ciekawego :lol: :o


Urządzenia grzewcze Junkers otrzymały już po raz piąty nagrody w ogólnopolskim programie Laur Klienta/Laur Konsumenta. ( przepływowe ogrzewacze wody , płaskie kolektory słoneczne , kotły gazowe )
Szczególnie cenne jest też specjalne wyróżnienie za pompy ciepła jako „Odkrycie Roku 2009”

a&zb
22-09-2009, 08:15
Urządzenia grzewcze Junkers otrzymały już po raz piąty nagrody w ogólnopolskim programie Laur Klienta/Laur Konsumenta. ( przepływowe ogrzewacze wody , płaskie kolektory słoneczne , kotły gazowe )
Szczególnie cenne jest też specjalne wyróżnienie za pompy ciepła jako „Odkrycie Roku 2009”



Jacy odkrywcy takie odkrycia :lol: . O promocję programu w internecie nie za bardzo zadbali w kazdym razie.

HenoK
22-09-2009, 09:08
Jacy odkrywcy takie odkrycia :lol: . O promocję programu w internecie nie za bardzo zadbali w kazdym razie.
Ciekawe ilu było pretendentów do tego tytułu (ilu wpłaciło stosowne wpisowe ?) ?
Trochę informacji o organizatorze tego programu :

Media Partner Beata Owcarz

Grupa Media Partner specjalizuje się w kreowaniu wizerunku firm za pomocą nośników prasowych. Jesteśmy w stanie obsłużyć każdy podmiot gospodarczy w zakresie obsługi dziennikarskiej i doradztwa public relations. Dotychczas z naszych usług skorzytało ponad 1800 przedsiębiorstw. Grupa Media Partner istnieje od 2000 roku. Wydaje dodatki promocyjno-informacyjne w Gazecie Prawnej, Rzeczpospolitej, Gazecie Wyborczej, Super Expressie. Od 2004 roku wydaje magazyn Education World poświęcony zagadnieniom edukacji w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i na świecie.

sys35
22-09-2009, 21:55
Witam,

widzę, że wywiązała się polemika na temat wad i zalet doboru pompy ciepła i każdy po części ma swoje racje. Tak jak widac nie jest łatwo dobrac optymalnie PCi.
Henok jestem Ci winny odpowiedzi na Twoje pytanie. Otóż miałem na myśli to, ze straty ciepła budynku będą z czasem wieksze, chyba się ze mną zgodzisz :). Bonetka miło Cie znowu widziec z nowościami.
Pozdrawiam

A l e k
24-09-2009, 07:14
Witam Pompiarzy.
Mam do Was pytanie natury technologicznej. W moim Vailancie jest mozliwosc promocyjnego otrzymania zestawu zdalnej kontorli nad praca pompy poprzez modem GSM. Kod do tego modemu, a wiec i kontole nad cala instalacja mam udostepnic instalatorowi pompy. Czy ktos z Was ma takie rozwiazanie? Instalator tlumaczy mi ,ze to jest super sprawa bo ma codzienny podglad na parametry pracy pompy, DZ i itd i dzieki temu moze pomagac mi w znalezieniu najlepszych mozliwych ustawien i ekonomicznej pracy. Wszystko fajnie tylko co w momencie jesli np. instalator zazyczy sobie np 2 lata pozniej slonej oplaty za rzekome ustwianie i zdalne serwisowanie PC? Nic nie ma o tym w umowie ale hipotetycznie moze cos takiego zaistniec np po okresie gwarancyjnym? Czy taki kod mozna poprostu zmienic i uniemozliwic zdlana kontrole nad urzadzeniem?

Pozdrawiam
Alek

a&zb
24-09-2009, 08:21
Witam Pompiarzy.
Mam do Was pytanie natury technologicznej. W moim Vailancie jest mozliwosc promocyjnego otrzymania zestawu zdalnej kontorli nad praca pompy poprzez modem GSM. Kod do tego modemu, a wiec i kontole nad cala instalacja mam udostepnic instalatorowi pompy. Czy ktos z Was ma takie rozwiazanie? Instalator tlumaczy mi ,ze to jest super sprawa bo ma codzienny podglad na parametry pracy pompy, DZ i itd i dzieki temu moze pomagac mi w znalezieniu najlepszych mozliwych ustawien i ekonomicznej pracy. Wszystko fajnie tylko co w momencie jesli np. instalator zazyczy sobie np 2 lata pozniej slonej oplaty za rzekome ustwianie i zdalne serwisowanie PC? Nic nie ma o tym w umowie ale hipotetycznie moze cos takiego zaistniec np po okresie gwarancyjnym? Czy taki kod mozna poprostu zmienic i uniemozliwic zdlana kontrole nad urzadzeniem?

Pozdrawiam
Alek

Jak nie ma w umowie to nie może. Myślałem, że ta opcja jest raczej dla użytkownika, który może wtedy mieć podgląd na stan systemu grzewczego gdy jest np. na urlopie, oraz którym może elastycznie sterować np. włączając grzanie cwu na pół godziny przed powrotem do domu.

mery26
24-09-2009, 12:24
W moim Vailancie jest mozliwosc promocyjnego otrzymania zestawu zdalnej kontorli nad praca pompy poprzez modem GSM.
A kosztowna ta "promocja"? za abonament, transfer danych operatorowi ktoś chyba musi zapłacić?
Z drugiej strony (przynajmniej w moim przypadku) nie widzę potrzeby ingerowania w ustawienia PC zdalnie przez GSM- chyba że na samum początku "uczenia się systemu". Ja ustawiłem programatory na II taryfę, temp. na pasujące mi stopnie i koniec grzebania w ustawieniach.
Poza tym przynajmniej rano i po południ (wieczorem) człowiek w domu jest-to może sobie poprzestawiać. A jeśli jest tylko podłogówka to przy jej bezwładności zmiany raczej co 2 dni :)

mery26
24-09-2009, 12:59
Mam do ogrzania 160 m2, ogrzewanie 50%podłogowe i 50 % grzejniki, 4 osoby w domu i dostęp do gazu. Czy macie może jakieś sugestie i rekomendacje odnośnie zakupu pompy ciepła powietrze-woda do podgrzewaia CWU w lecie?
Samo urządzenie ok. 7 kzł, z reguły ma dodatkową wężownice dla zewnętrznego źródła ciepła (tj. można na zimę wspomóc kotłem gazowym). Mam identyczny stan osobowy. Latem podgrzewacz ciągnie ok. 60-70 kWh/m-c zimą 90-100 kWh/m-c. Podczas pracy "ciągnie" ok 500 W. W dni robocze wystarczy tylko II taryfa, w weekendy trzeba wspomóc I.
Nie wspomogę w decyzji-masz kilka danych możesz policzyć.

A l e k
24-09-2009, 14:38
W moim Vailancie jest mozliwosc promocyjnego otrzymania zestawu zdalnej kontorli nad praca pompy poprzez modem GSM.
A kosztowna ta "promocja"? za abonament, transfer danych operatorowi ktoś chyba musi zapłacić?
Z drugiej strony (przynajmniej w moim przypadku) nie widzę potrzeby ingerowania w ustawienia PC zdalnie przez GSM- chyba że na samum początku "uczenia się systemu". Ja ustawiłem programatory na II taryfę, temp. na pasujące mi stopnie i koniec grzebania w ustawieniach.
Poza tym przynajmniej rano i po południ (wieczorem) człowiek w domu jest-to może sobie poprzestawiać. A jeśli jest tylko podłogówka to przy jej bezwładności zmiany raczej co 2 dni :)

Wg moich informacji koszt samego modemu to 1 pln. Nie wiem co dalej z oplatami abonamentowymi - no bo jakos tym trzeba sterowac a wiec wysylac informacje przez sms albo gprs. Co do dodatkowych platnosci nie wiem. Jak sie wywiem napisze na forum.

Dziekuje za opinie. Musze dokladnie sie wywiedziec jakies sa mozliwosci tego modemu i czym mozna sterowac i co podgladac.

Pozdrawiam
Alek

Inka Opole
24-09-2009, 18:41
witam
widze ze powoli zbliza sie sezon grzewczy to i ruch na watku przybiera na sile:)..
pozdr
rafal

klimaw
24-09-2009, 18:45
witam
widze ze powoli zbliza sie sezon grzewczy to i ruch na watku przybiera na sile:)..
pozdr
rafal
Czyżbyś już grzał? :o

Inka Opole
24-09-2009, 19:12
eeee nie:) ale obserwuje zwiekszony ruch na grupie:)
dostalem rachunek rozliczenie od lutego do wrzesnia i srenio za caly prad wyszlo mi 245 zl..tylko za nic nie wiem ile poszlo na PC a ile na reszte czyli swiatlo,prad,gotowanie
rafal

klimaw
24-09-2009, 19:18
No to zainwestuj w podlicznik.
Wszyscy jesteśmy ciekawi jak innym idzie w "zużyciu". :D

mercik
24-09-2009, 19:39
Widzę że często tu podajecie długości kolektora poziomego (ewentualnie powierzchnię gruntu) - ale bez średnic rur.
Zastanawia mnie czy dla "obliczenia" wymaganej długości kolektora poziomego ma znaczenie jakiej średnicy rury bedą użyte? Bo przeciez ilość przepływającego czynnika będzie inna w każdym przypadku. No chyba że chodzi o to że szersza_rura+wolniejszy_przepływ == węższa_rura+szybszy_przepływ. Ale wtedy coś innego musiałoby determinowac/wymuszać szybkość przepływu. Jak to jest?

Jakie przekroje DZ stosuje sie najczęściej?

rwxw
26-09-2009, 21:14
Ze względu na opory przepływu dla sekcji odługosci do 125m-150m stosuje sie rury PE32, powyżej PE40. Co do liczenia powierzchni kolektora to niby niektórzy biorą średnicę rur pod uwagę, ale wielkiego znaczenia to nie ma, bo to nie apteka. Ważna jest powierzchnia gruntu, bo z niej wyciągasz ciepło.
Pozdrawiam

androzek
27-09-2009, 20:26
Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień to zadałem sobie pytanie jak radzą sobie właściciele pomp ciepła.Na pewno grzeją kominkami ale .....tu rodzi się pytanie do pompiarzy o zacięciu elektrycznym - jaki agregat prądotwórczy sprosta wymaganiom pompy - moja Nibe 1240 10 kW - sprążarka zużywa z pompkami obiegowymi z maks.2,5 kW.Prąd rozruchowy 30 A ( a gdzie "miękki start" ?) a praca to 8A.Odpowiedź od Biawar Nibe sugeruje niewiedzę w tym temacie.Pytam z ciekawości bo od początku nie mam żadnych kłopotów z prądem ale....

klimaw
27-09-2009, 20:37
Ja mieszkam blisko Szczecina - 40 km i podejrzewam , że jak będzie brak prądu na tydzień , to czeka mnie hotel lub rodzina. :D :D :D
Kominka nie mam. :o

androzek
28-09-2009, 06:27
No właśnie,rodzina.U mnie byłoby ciężko - 2+4 osoby +duzy pies na 48 m2 u rodziców w Bydgoszczy.Myślę,że tydzień w razie konieczności można"popyrkać" agregatem ( z przerwami oczywiście ) pod hasłem drogo ale we własnym domu ( nie daj Boże w tym czasie duże mrozy bo instalację CO szlag trafi ).Stąd moje pytanie o agregat.Czekam na wskazówki...

sSiwy12
28-09-2009, 08:21
Jeśli prundu nie będzie tydzień, to zmartwienia wywołane brakiem ogrzewania, będą tylko jednymi z wielu innych i to wcale nie najważniejsze. :roll:

HenoK
28-09-2009, 08:40
Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień to zadałem sobie pytanie jak radzą sobie właściciele pomp ciepła.Na pewno grzeją kominkami ale .....tu rodzi się pytanie do pompiarzy o zacięciu elektrycznym - jaki agregat prądotwórczy sprosta wymaganiom pompy - moja Nibe 1240 10 kW - sprążarka zużywa z pompkami obiegowymi z maks.2,5 kW.Prąd rozruchowy 30 A ( a gdzie "miękki start" ?) a praca to 8A.Odpowiedź od Biawar Nibe sugeruje niewiedzę w tym temacie.Pytam z ciekawości bo od początku nie mam żadnych kłopotów z prądem ale....Na pewno znalazłbyś agregat, który podołałby takim wymaganiom, ale będzie on bardzo niekonomiczny w uzytkowaniu. Jeżeli już to należałby zainwestować w agregat o mocy rzędu 5-7kW + układ "miękkiego startu" do pompy ciepła.

Natomiast jeżeli chodzi o sposób przetrwania takiej "katastrofy" w prostszy sposób, to może wystarczyłby samochód postawiony w garażu "na chodzie" oczywiście ze spalinami odprowadzanymi na zewnątrz. Silnik samochodu to niezły grzejnik (od kilkunastu do kilkudziesięciu kilowatów), do tego alternator dostarcza energii elektrycznej. Oczywiście bardziej chodzi tu o zabezpieczenie się przed zamarznięciem budynku niż mieszkanie w nim przez ten czas.

Ja także nie mam kominka, komina, itp.

carolin_e
28-09-2009, 12:17
witam

poszukuje informacji nt pompy ciepła, i tak naprawde mam mętlik w głowie. Buduje dom z bala z tego co znalazłam to najlepszym systemem ogrzewania będzie pompa ciepła + rekuperator. Tylko jaka firma, komu zlecić? jaka byłaby optymalna cena instalacji takiego rozwiązania dla 140m2?
będę wdzięczna za wskazówki, do kogo można się w okolicach warszawy udać z zapytaniem o ofertę, komu można zaufać byle nie nadziać się na naciągaczy?
pozdrawiam

rwxw
28-09-2009, 16:04
Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień
Ten sam problem mają ogrzewający gazem, czy węglem z wymuszonym obiegiem. Takie kataklizmy nie trafiają się za często, wiec w razie czego zainwestujesz sobie w butlę na propan butan lub mały piecyk naftowy i przetrwasz tydzień bez prądu. To chyba najtańsze wersje.

klimaw
28-09-2009, 19:03
Ten sam problem mają ogrzewający gazem, czy węglem z wymuszonym obiegiem.
Ale potrzebują do swoich pompek obiegowych tylko kilkudziesięciu watów mocy . 8)

mery26
29-09-2009, 07:07
w zeszłym sezonie grzewczym emigrowałem z powodu awarii zasilania (ok 48h). Sasiad posiadający PW też wyjechał bo pompki obiegowe nie chodziły i nici z grzania. Już zainwestował w UPS. Kwestia tylko ile na bateryjce pompka pociągnie. I druga sprawa-jak stanie a w kominku bucha to trzeba gasić :evil:
A na marginesie - "odpaliłem" maszynerię grzewczą. Trza uwzględnić bezwładność :lol:

mery26
29-09-2009, 07:20
Przez sezon grzewczy "wyparowal" mi prawie1 bar z systemu i zastanawiam sie gdzie, w systemie od maja ubyła jedna kreska ( jest ich 5 przedziale między 1, a drugim barem)
u mnie ciśnienie obecne jest na 1 i jedna kreska. Normalnie w połowie między 1 i 2 - zatem też spadło mimo włączenia ogrzewania (podniesienia temp. wody). Trzeba dobić do normatywu.

mandm7
29-09-2009, 10:45
Witam,
ja również buduję dom z bala i też poważnie zastanawiam nad instalacją pompę ciepła tyle, że powietrze->woda.
Poniżej przedstawiam do weryfikacji forumowiczów moje kalkulacje dotyczące porównania kosztów użytkowania i instalacji systemów grunt->woda i powietrze->woda.


powietrze->woda grunt->woda
roczne zużycie KWh 12000 12000
średnio roczny COP 2.5 4.5
cena 1KWh 0.51 0.40
roczny koszt zł 2459 1073



W moim przypadku różnica w inwestycji wynosi ok.15000 na korzyść pompy pow.->woda.
Wynika więc z tego ( 15000/(2459-1073)=10,8), że począwszy od 12 roku pompa gruntowa stanie się inwestycją bardziej opłacalną.

W powyższym wyliczeniu założyłem, że pompa gruntowa ma wyższy COP o 2 oraz 70% czasu pracuje w tańszej taryfie pompa powietrze->woda pracuje w systemie jednotaryfowym.
Moje wyliczenia nie mają na celu negować bądź wychwalać samego rozwiązania w postaci pompy ciepła więc proszę o nieporównywanie powyższych kosztów do kosztów innych nośników (gaz, ekogroszek).
Chcę wykazać moim zdaniem coraz większą opłacalność pomp powietrze->woda. Moim liderem wśród tych pomp jest obecnie Mitsubishi Zubadan ale moja wiedza na ten temat jest "prospektowa" bo spotkanie z przedstawicielem dopiero przede mną. Pompa ta do -15st.C ma w miarę stabilny COP. Oczywiście nie wykluczam innych rozwiązań.O chwalonej Altermie będę więcej wiedział dzisiaj.

Proszę o sugestie co do mojego porównania.

klimaw
29-09-2009, 12:45
Chyba troszeczkę to wyidealizowane 8) , ale żeby cokolwiek porównać napisz jaki duży dom budujesz (oraz podłogówka czy grzejniki) i skąd się wzięły te liczby na zielono ( jak to policzyłeś ?).:o ( zużycie pisz przez "ż") :D

sSiwy12
29-09-2009, 12:55
Jeśli pompa ciepła będzie grzała również CWU, to te zależności będą troszeczkę inne. Moim zdaniem należy przyjąć jako średnie - roczne:
- dla PCi powietrze/woda COP 2,5
- dla PCi glikol/woda COP 3,5

mandm7
29-09-2009, 13:40
klimaw - "zużycie" poprawiłem :oops: a co do opisu domu to moim zdaniem nie ma to wielkiego znaczenia, no może poza tym, że na dole podłogówka a na górze kaloryfery niskotemperaturowe (to ma realny wpływ na COP) ale aby zaspokoić Twoją ciekawość :) to jest to dom o pow.uż. 145m2 (ok.350m3).
Właściwie, które założenia są według Ciebie wyidealizowane?
Jeżeli chodzi o liczby na zielono to zużycie pochodzi z przeze mnie zrobionego OZC a COP z założeń, które przyjąłem trochę na oko. Po prostu urealniłem "prospektowe" dane. Cop dla pompy pow./woda w prospekcie to:
3.3 dla +7/+45 oC
2.25 dla -7/+45 oC
Ja przyjąłem 2.5.
Według mnie największe ryzyko w moich założeniach to roczne zużycie energii ponieważ przy domu z bala bardzo duże znaczenie ma jakość wykonania a tę tak na prawdę poznam za 2 do 3 lat (schnięcie i osiadanie drewna).

sSiwy12 - to wyliczenie zrobiłem wyłącznie dla ogrzewania ale oczywiście masz rację, że poza zimą pompa pow./woda osiąga wyższe wsp. niż grunt/woda.
Pierwsze wyliczenie zrobiłem dokładnie dla takich COP'ów jakie Ty proponujesz ale zmieniłem ja na korzyść pompy grunt/woda.
Dla Twojej propozycji okres zwrotu dodatkowej inwestycji w wysokości 15000 zwiększy się do prawie 14 lat.


Tak jak napisałem obecnie (bo to się mocno zmieniało na przestrzeni roku) preferuję rozwiązanie pow./woda i dlatego chcę do niego podejść skrajnie ... krytycznie (coby realia mnie mile zaskoczyły :wink: ) . Człowiek często idealizuje dokonane przez siebie wybory odrywając się często od realiów.

mery26
29-09-2009, 14:44
Po prostu urealniłem "prospektowe" dane. Cop dla pompy pow./woda w prospekcie to:
3.3 dla +7/+45 oC
2.25 dla -7/+45 oC
Ja przyjąłem 2.5.
i słusznie bo prospekty optymistyczne dane pokazują w warunkach ok. 80% wilgotności co w praktyce rzadko występuje

klimaw
29-09-2009, 21:16
mandm7
Chciałem wiedzieć jaki masz dom by porównać z moim , ale chyba nie ma jak tego zrobić. :o
Mój keramzyt 24+15cm wełny+15cm styro w podłodze+25cm ekofibru na regipsach ( dom mam parterowy )+100% podłogówki - 122m2 pu i około 330m3.
Mam podlicznik więc wiem , że po pierwszym sezonie ( od 31.08.2008 do 31.08.2009) PC zużyła 3272 kWh energii :D :lol: :D ( nie wdaję się na razie w taryfy).
Biorąc pod uwagę COP na poziomie przez ciebie ( siwego ) zakładanym , czyli 3,5 wychodzi , że zapotrzebowanie mojego domu na ciepło było równe 11500kWh.
Jest więc takie jak twoje planowane.
Nie wierzę więc w te 12000kWh bo masz większą powierzcznię do ogrzania .
Dodatkowo sprawę kładzie akumulacja ścian która jest nie do porównania i grzejniki u ciebie na górze które wymuszą COP w okolicy 1,5. :cry:
Pytanie jeszcze w jakim rejonie Polski mieszkasz , bo inna efektywność tych PC w Szczecinie , a inna w Suwałkach.
Kiedy jest noc i potrzebujemy grzać w drugiej taryfie to własnie wtedy PC powietrze/woda ma najmniejszy COP ( jest najzimniej).
I na odwrót.
Wtedy kiedy nie potrzebujemy grzać ( tylko CWU ) , czyli w lecie ma ona najwyższy COP-po co on nam wtedy wysoki??? :D :D :D
W lecie na potrzeby CWU moja PC grzeje średnio 1,5 godziny dziennie. :D
Jasne , że kupisz co chcesz , ale ten czas zwrotu wyliczony na 10 lat wedlug mnie śmiało można ustawić na 6-7 lat ( a czas szybko mija ) , a potem tylko trzeba dokładać .
Trochę się rozwlokłem ale już koniec. 8)

mandm7
29-09-2009, 22:23
Nasze domy rzeczywiście ciężko porównać bo różnią się bardzo ale co tam :):
- płyta fundamentowa: 20cm styro+20cm beton+9 cm styro +8 cm. wylewki
- ściany parteru to lity bal sosnowy średnio fi 35cm łączony na obłap (bez jakichkolwiek ociepleń)
- poddasze użytkowe w szkielecie drewnianym ; dach 35 cm wełny, ściany szczytowe 25 cm wełny
- wentylacja mech + rekuperator


Biorąc pod uwagę COP na poziomie przez ciebie ( siwego ) zakładanym , czyli 3,5 wychodzi , że zapotrzebowanie mojego domu na ciepło było równe 11500kWh.
Tak jak napisałem największe ryzyko w moich wyliczeniach to zapotrzebowanie na ciepło. Ty klimaw masz realne zużycie, które daje mi trochę do myślenia :). Nie uwzględniłem też w swoich obliczeniach CWU ponieważ stwierdziłem, że różnica w koszcie użytkowania jest w moim przypadku niewielka i niełatwa do wyliczenia.
Tak więc policzmy ile z Twojego całkowitego zużycia przypada na ogrzewanie.
Twoja pompa ma pewnie 8kW i przy cop = 4.5 (nie 3.5 bo w lecie jest troche większy) zużywa 1.78kWh prądu. Rocznie wychodzi to 973 kWh (8kW/4.5COP*1.5h/dzień*365). Wynika z tego, że zapotrzebowanie Twojego domku to 2298*3.5=8043kWh. Ja założyłem 50 % więcej ! :)


Dodatkowo sprawę kładzie akumulacja ścian która jest nie do porównania i grzejniki u ciebie na górze które wymuszą COP w okolicy 1,5
Na parterze mam 8 cm wylewki a to mało nie jest poza tym czytałem opracowanie (http://www.szkielet.com.pl/domy_z_bali.php?Pojemno%C5%9B%C4%87-cieplna-dom%C3%B3w-z-bali&id=16) na temat akumulacyjności domów z bala, z których wynika ich niemała akumaulacyjność. Też się zdziwiłem :).
Kaloryfery na górze są niskotemperaturowe więc proszę nie straszyć mnie COP'em 1.5 :roll:
Mieszkam w centralnej Polsce.
Według mnie największą wadą pomp pow/woda jest niewykorzystanie taryfy g12 i dlatego w swoich założeniach przyjąłem dla pompy ciepła pow/woda jedną taryfę. Innych wad na razie nie dostrzegam ale wynika to może z efektu wczesnego zauroczenia :)

Czy jesteś w stanie ocenić jaka część zużycia prądu przypada na nocną taryfę?

a&zb
30-09-2009, 14:18
3.3 dla +7/+45 oC
2.25 dla -7/+45 oC
Ja przyjąłem 2.5.


Oni ot wyliczają wg jakiejś normy? Razem z pompą obiegową i wentylatorem?

a&zb
30-09-2009, 15:14
Chcę wykazać moim zdaniem coraz większą opłacalność pomp powietrze->woda. ...
Proszę o sugestie co do mojego porównania.

Proponuję jeszcze jedno porównanie - sama PCi gruntowa a PCi powietrzna plus rekuperator. I nie przyjmuj ceny 1 kWh obecnej ale oczekiwaną średnią w najbliższych 10 latach, myślę że co najmniej 50% więcej.

klimaw
30-09-2009, 19:38
mandm7
No dobrze to liczmy dalej , bo coś się to rozjechało. :roll:
Jeszcze sprostowanie . :oops:
Moja PC zużyła nie 3272 kWh , a 3117 kWh.Zapomniałem , że w momencie startu podlicznika miałem tam fabrycznie 55 kWh.
PC mam 6kW.
Ponieważ piszesz , że pominąłeś CWU chciałem tylko przypomnieć , że przyjmuje się +20% dodatkowo na CWU. 8)
Tak też przyjął mój instalator , a jak wyszło to policzymy.
Rozdzielę sezon na CO+CWU od tylko na CWU.
Ze sterownika wiem , że na potrzeby CWU PC pracowała w sezonie grzewczym 513 h , a całkowity czas PC w tym czasie to 1475 h.
513/1475=0,34.
Tak więc na CWU poszło 34% czasu pracy w sezonie grzewczym.
Całoroczny czasy to odpowiednio dla CWU 765 i global PC 1730 , czyli 765/1730=0,44 czyli 44% czasu na potrzeby CWU rocznie
No i co ? :o :o :o mały szok? :o :o :o
Może to być u mnie spowodowane tym , że mam PC 6kW , a zbiornik VPA300/200 więc stosunkowo długo się nagrzewa.
I co ? :wink: dalej chcesz pomijać CWU w bilansie? 8)
Liczmy dalej. :lol:
Jak pisałem wyżej PC pracowała rocznie 1730 godzin i zużyła 3117kWh więc z prostego podzielenia wynika 3117/1730 , że pracowała z mocą 1,8kW.
Dodam , że w prospekcie dla PC wskazano pobór mocy elektrycznej na poziomie 1,0 kW dla 0/35 ( bez pompek ).
Znacząco dane te się różnią , więc przyjmowanie mocy:

Twoja pompa ma pewnie 8kW i przy cop = 4.5 (nie 3.5 bo w lecie jest troche większy) zużywa 1.78kWh
jest mocno złudne , bo czynnik 0/35 nieustannie "pływa".
Coś jeszcze o grzejnikach niskotemperaturowych.
Jaką temperaturą chciałbyś je zasilać?COP 1,5 dla nich jest w/g mnie realny.
Teraz o taryfie.
Mieszkam dopiero rok i z taryfami trochę czekałem , więc pełnych danych za sezon jeszcze nie mam. :(
Od marca 2009 mam taryfę weekndową z Enei i jak wyjdzie będę mógł powiedzieć po 2-3 miesiącach grzania na CO. 8)
Chyba trochę nasmęciłem , ale może dla zainteresowanych PC będzie to choć trochę pomocne.
Dla nich ostatnie obliczenie. :lol: :lol: :lol:
Jeśli moja PC zużyła 3117kWh rocznie to mnożąc ten wynik przez średnio 40 gr/kWh wychodzi , że za rok zapłaciłem 1250 zł za CO+CWU. :D :lol: :D
I nie jest to zużycie z papieru a całkowity real. 8)
Ludzie inwestujcie w PC. :D :wink: :D

mandm7
30-09-2009, 21:09
Panowie i/lub Panie,
dałem się trochę wciągnąć w porównywanie mojego domu z domem klimaw a ja chcę porównać mój dom ze ... swoim domem ;-) tyle, że "mój" dom ma PC glikol/woda a "swój" dom ma PC pow./woda.
Oba domy (mój i swój) są poza tym szczegółem identyczne czyli posiadają te same nieszczelności, mostki cieplne, rekuperator, ten sam zbiornik CWU i te same kaloryfery na poddaszu. Hydraulik też był ten sam i popełnił niestety te same błędy :(.
Założyłem więc zuzycie 12000 kWh i dla takiego zużycia wyliczam okres zwrotu różnicy w inwestycji obu rodzajów PC.
CWU wyłączyłem z tego porównani nie dlatego, że koszt ten jest mały ale dlatego, że różnica w koszcie przygotowania CWU przez obie PC jest według mnie niewielka. W zimie PC glikol/woda grzeje CWU z wyższym COP'em a w lecie z niższym więc bilans pi*oko wychodzi na zero.
a&zb, w związku z tym co napisałem powyżej nie chcę porównywać PC g/w bez reku z PC p/w z reku bo będzie to nieprawdziwe porównanie natomiast rzeczywiście należy uwzględnić coroczne podwyżki cen prądu bo każda taka podwyżka działa na korzyść PC o wyższym COP'ie.
Przepowiadam więc coroczną 5% podwyżkę cen prądu ale w wyliczeniach uwzględnię ją jutro :).
Co do parametrów zamieszczanych w prospektach to założyłem jednakową "uczciwość" wszystkich producentów pomp ciepła bo inaczej porównanie byłoby niemożliwe.

Na dzień dzisiejszy według mnie główne korzyści z PC glikol/woda to możliwość pracy w tańszej nocnej taryfie no i wyższy COP (ale mi odkrycie :o ) jednakże bez uwzględnienia corocznej podwyżki cen prądu okres zwrotu moich ciężko zapracowanych 15000 wynosi 10 lat.

klimaw gratuluję tej wielkości wydatków na ogrzewanie. Ja brałbym je w ciemno :)

mandm7
01-10-2009, 14:13
Uwzględniłem roczną 5% podwyżkę cen prądu w ciągu najbliższych 10 lat.
Średnia cena wzrosła do:
0.64 za taryfę całodobową i 0,51 za taryfę dzień+noc.

Okres zwrotu moich 15000 skrócił się z 10 do 8.5 roku.

pzdr

a&zb
01-10-2009, 15:08
mam PC 6kW ...Jak pisałem wyżej PC pracowała rocznie 1730 godzin i zużyła 3117kWh więc z prostego podzielenia wynika 3117/1730 , że pracowała z mocą 1,8kW.

Czyli zakładając że na wyjściu dawała moc nominalną wychodzi średni COP:

6kW * 1730h / 3117kWh = 3,33

To jak rozumiem z wszystkimi pompami obiegowymi dz i gz?

sSiwy12
01-10-2009, 15:41
Dla przypomnienia:
COP podawany jest:
Przy liczeniu z normy EN 255 (nie obowiązuje) bez pomp obiegowych
Przy liczeniu z normy EN 14511(obowiazujcej) z pompami.

Pompy obiegowe PCi - czyli między wymiennikami pompy ciepła.

klimaw
01-10-2009, 16:14
Czyli zakładając że na wyjściu dawała moc nominalną wychodzi średni COP:

6kW * 1730h / 3117kWh = 3,33

To jak rozumiem z wszystkimi pompami obiegowymi dz i gz?

Tego typu liczenie kupy się nie trzyma ze względu na te założone 6kW , które jest tylko założone. 8)
Tak liczyć nie można , bo nie jest to wiarygodne. 8)

a&zb
01-10-2009, 17:52
Czyli zakładając że na wyjściu dawała moc nominalną wychodzi średni COP:

6kW * 1730h / 3117kWh = 3,33

To jak rozumiem z wszystkimi pompami obiegowymi dz i gz?

Tego typu liczenie kupy się nie trzyma ze względu na te założone 6kW , które jest tylko założone. 8)
Tak liczyć nie można , bo nie jest to wiarygodne. 8)

Jak nie masz ciepłomierza to inaczej nie policzysz.

HenoK
01-10-2009, 18:24
Jak nie masz ciepłomierza to inaczej nie policzysz.
Policzysz, popatrz tutaj : http://forum.muratordom.pl/post2986786.htm#2986786

a&zb
02-10-2009, 10:00
Jak nie masz ciepłomierza to inaczej nie policzysz.
Policzysz, popatrz tutaj : http://forum.muratordom.pl/post2986786.htm#2986786

Sprytne, ale skąd wiadomo że rzeczywista moc grzałki równa się nominalnej?

mery26
02-10-2009, 11:06
skąd wiadomo że rzeczywista moc grzałki równa się nominalnej?
z licznika, bo gdzie w grzałce mogą być straty?

a&zb
02-10-2009, 11:46
skąd wiadomo że rzeczywista moc grzałki równa się nominalnej?
z licznika, bo gdzie w grzałce mogą być straty?

No tak, jak nie jest zarośnięta, a nie powinna być bo pracuje w obiegu zamkniętym.

Ale to tylko się nadaje do pomiaru COP przy grzaniu co w warunkach stabilnych, cykle grzania cwu są za krótkie.

Czy to przypadkiem nie będzie się różnić tak jak zużycie paliwa testowe wg norm i rzeczywiste?

HenoK
02-10-2009, 14:41
skąd wiadomo że rzeczywista moc grzałki równa się nominalnej?
z licznika, bo gdzie w grzałce mogą być straty?

No tak, jak nie jest zarośnięta, a nie powinna być bo pracuje w obiegu zamkniętym.

Ale to tylko się nadaje do pomiaru COP przy grzaniu co w warunkach stabilnych, cykle grzania cwu są za krótkie.

Czy to przypadkiem nie będzie się różnić tak jak zużycie paliwa testowe wg norm i rzeczywiste?Sprawność grzałki jest bliska 100%, nawet zarośniętej.
Oczywiście dokładność takiego pomiary zależy od staranności jego przeprowadzenia.

klimaw
02-10-2009, 19:11
A grzejecie to wy już "swemi" maszynami na CO? :D :lol: :D

hydrol
03-10-2009, 06:22
A grzejecie to wy już "swemi" maszynami na CO? :D :lol: :D
legularnie od 1 października , ale u mnie V strefa :lol:

rzeczywisty COP różni się oczywiście od obliczeń teoretycznych, czy tym bardziej zeznań producenta. Również moc pompy ciepła nie jest wartością stałą i spada płynnie wraz ze wzrostem temperatur. Mam ciepłomierz ultradźwiękowy i licznik energii elektrcznej więc nie teoretyzuję.
COP podawany przez producentów nie uwzględnia fazy rozruchu, która jest przez dłuższą chwilę jałowa a potem powoli wchodzi na wyższy COP, nie uwzględnia również pompy dolnego źródła , nie mówiąc o obiegowej. A powinny byc i takie wyniki aby realnie pokazać co można z tego wycisnąć. Całkiem jak z samochodami, bo przecież nikt do zużycia paliwa nie dolicza czasu jazdy na zimnym silniku , szczególnie zimą w V strefie :D

wit74
03-10-2009, 07:50
A grzejecie to wy już "swemi" maszynami na CO? :D :lol: :D

Jeszcze nie,ale po kilku miesiącach nie zaglądania do PC musiałem trochę sobie przypomnieć przed startem.

Niem mam podlicznika więc po roku mogę podać czas pracy PC 6,9kW -2130h.
21% CWU, 79% co.

klimaw
03-10-2009, 07:57
A grzejecie to wy już "swemi" maszynami na CO? :D :lol: :D

Jeszcze nie,ale po kilku miesiącach nie zaglądania do PC musiałem trochę sobie przypomnieć przed startem.

Tez sobie przypominałem. :oops:
Puściłem wczoraj wieczorem na tanią taryfę. :wink:
Jednak dzieci muszą mieć trochę cieplej niż my. :D
Przerobiłem trochę swój rozdzielacz i zobaczymy co z tego będzie. :o

bonetka
05-10-2009, 18:53
Hallo :) a co tu tak cicho ?

wiecie ze 26 maja miały swoją premierę nowe PC Nibe ..o powietrznej kilka słów powiedzieliśmy a może Ktos porówna F 1145 i F 1245 do starych ( F 1140 i 1240 ) czym się konkretnie róznią ...czy tylko ceną . kolorowym wyświetlaczem , designem , db, innym zbiornikiem cwu bo chyba 180 l .. czy czymś innym jeszcze ....( czy sprężarki są identyczne ?)
To jak, Kto się pokusi o porównanie ?

a może się pobawimy :) i chociaż wizualnie zobaczymy nowy wyświetlacz i poklikamy na rózne opcje
http://www.nibe.eu/en/news/

Inka Opole
05-10-2009, 19:00
My jeszcze nie grzejemy..generalnie w domku cieplo i nie ma potrzeby choc w w zeszly czwartek odpalilem wieczorem kominek bo cos dziwnie pociagnelo po krzyzu chlodem na dworku:)
poz
rafal

wihajster
05-10-2009, 23:06
Przez sezon grzewczy "wyparowal" mi prawie1 bar z systemu i zastanawiam sie gdzie, bo żadnych wycieków nie widzę zostaje więc połączenie ciepłociągu z pompą. dodam, ze po uzupełnieniu wody w systemie od maja ubyła jedna kreska ( jest ich 5 przedziale między 1, a drugim barem) I zachodzę w glowę gdzie albo jak to się dzieje. 1 sezon zgoda,bo system nie byl odpowietrzony, ale teraz? tym bardziej, że pompa wylączona czyli nic tam nie krąży. atakowałem już serwis. Kazali obserwować bo to w sumie małe ilości, może jeszcze powietrze, ale mi to nie daje spokoju. co Wy na to?

A jakiej pojemności masz naczynko wzbiorcze?
Jeżeli jest względnie małe, możesz mieć duże zmiany ciśnienia spowodowane właśnie zwykłym długotrwałym odpowietrzaniem...

Edyta M
06-10-2009, 04:59
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedz

HenoK
06-10-2009, 07:26
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedzNa Forum pisuje sys35, który zajmuje się tego rodzaju instalacjami w Twoim rejonie.
Myślę, że kontakt z nim nie zaszkodzi :). http://forum.muratordom.pl/post3650988.htm?highlight=#3650988

Edyta M
06-10-2009, 10:59
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedzNa Forum pisuje sys35, który zajmuje się tego rodzaju instalacjami w Twoim rejonie.
Myślę, że kontakt z nim nie zaszkodzi :). http://forum.muratordom.pl/post3650988.htm?highlight=#3650988

Dziekuje za podpowiedz 8) pozdrawiam :P

zbu3yn
09-10-2009, 14:01
Witam,
Na wstepie pozdrawiam forumowiczow!
Wlasnie stracilem forumowe dziewictwo i pisze pierwszego posta :-)
Mieszkam w Plocku (09-410) i planuje z wystartowaniem budowy wlasnej chacjendy w przyszlym roku. Dzialeczka za miastem juz jest, projekt w przygotowaniu no i zaczalem sie rozgladac za ogrzewaniem. Niestety po przeczytaniu setek postow dalej nie jestem pewiem w co uderzyc. Z jednej strony najlepszym wyborem (i niestety najdrozszym) wydaje sie pompa "z odwiertem "z drugiej strony duzo tansze sa pompy powietrzne, a generalnie wiekszosc znajomych pali ekogroszkiem. Jak widze kotlownie, brudne sciany i pufanie z komina to mnie krew zalewa, wiec rozgladam sie (ku zdumieniu znajomych u ktorych mam opinie wywrotowca :-) za czyms "normalniejszym". No i tu mam do was prosbe- czy ktos z szanowych forumowiczow mieszka w okolicy i ma jakis system zainstalowany? Chodzi mi o to zeby do kogos zajrzec na pol godzinki ktoregos pieknego popoludnia (z browarkiem albo winkiem domowej roboty :-) zobaczyc na wlasne oczy i pogadac. Generalnie najblizszy jestem idei pompy powietrznej do ogrzewania podlogowka + ciepla woda uzytkowa , ale chce sie dowiedziec jak w praktyce wychodzi to ogrzewanie w mojej okolicy, jak sie przygotowac przy finalizacji projektu domu (budowac komin czy nie?), ile to ustrojstwo mi pradu zezre i ewentualnie jakies tricki w stylu "wujek dobra rada" lub "teraz to bym zrobil troszke inaczej". Niestety wiekszosc moich znajomych wali w komin z "wungla" i nie za bardzo mam od kogo zaczerpnac praktycznych informacji.

Z goryn serdecznie dziekuje i pozdrawiam.
Artur. ( [email protected] )

A l e k
09-10-2009, 22:39
Witam Pompiarzy.

Moja maszyna dzis odpalona - (Vailant Geoterm 81/2) W domu od razu jakby cieplej - psychologia:) Zobaczymy jutro jak posadzka sie rozgrzeje...Vdialog - czyli przystawka do sterowania zdalnego pompa tez ustwiona - zasieg jest , ma dzialac od wtorku. Zdam relacje z pierwszych cieplych chwil oraz jak dziala sterowanie.

Zycze ciepla (taniego z gruntu:)

Pozdrawiam

klimaw
11-10-2009, 13:27
zbu3yn
Jak będziesz w okolicach Szczecina to wpadaj. :D
Skąd wytrzasnąłeś tego nicka? :lol:

zbu3yn
11-10-2009, 13:57
Dzia za zaproszenie,
Bylaby okazja zobaczyc Szczecin bo jeszcze w zyciu tam nie bylem :-)
Pozdrawiam.

PS: O moim nicku chyba pan Lis kiedys nawet wspominal :-P

swimmer
11-10-2009, 17:33
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedz
witaj. to dla nich nie za daleko....skoro przyjechali do mnie :lol: A firmę jak najbardziej polecam. Mam ich pompy od roku jak coś potrzebują to dzwonię. zawsze miło i bez problemu.

klimaw
11-10-2009, 18:24
swimmer
Na CWU zrobili ci PC powietrze-woda? 8)

sluza
11-10-2009, 19:44
Hallo :) a co tu tak cicho ?

wiecie ze 26 maja miały swoją premierę nowe PC Nibe ..o powietrznej kilka słów powiedzieliśmy a może Ktos porówna F 1145 i F 1245 do starych ( F 1140 i 1240 ) czym się konkretnie róznią ...czy tylko ceną . kolorowym wyświetlaczem , designem , db, innym zbiornikiem cwu bo chyba 180 l .. czy czymś innym jeszcze ....( czy sprężarki są identyczne ?)
To jak, Kto się pokusi o porównanie ?

a może się pobawimy :) i chociaż wizualnie zobaczymy nowy wyświetlacz i poklikamy na rózne opcje
http://www.nibe.eu/en/news/

pod koniec miesiąca będę instalował to się naocznie przekonam.
Jednak już widziałem na targach w maju - jak zobaczyłem jak jest zrobiona w środku to szczęka mi lekko opadła - kosmos.
Sprężarki podobno te same, jednak lepsza izolacja cieplna modułu chłodniczego a zdecydowanie wg. mnie zastosowanie energooszczędnych pomp obiegowych ma podnieść średni roczny COP nawet o 15%.
Wyświetlacz klasy LUX. Ma rejestr zmian: kiedy, o której, jaki parametr jak został zmieniony! Już nikt nie będzie strugał wariata: JA NIC NIE ZMIENIAŁEM?!!
Aktualizacja oprogramowania na zasadzie: download z www na pendrive, pendrive do pompa, i zaktualizowane. Kreator rozruchowy, programy wakacyjne sryjne i inne, ikona pomocy pod którą kryją się odpowiednie strony instrukcji, inteligentne alarmy. Jest tego trochę.

viperolo
11-10-2009, 19:57
Witam.
Z lektury wynika,że bardziej popularny jest kolektor poziomy niż pionowy.
Mam w związku z tym pytanie czy decydowaliscie się na kolektor poziomy, dlatego,że cena odwiertu pod kolektor pionowy jest czy była za wysoka?

Czy cena w granicach 40-50 zł/m byłaby do przyjęcia?

klimaw
11-10-2009, 19:59
Czy cena w granicach 40-50 zł/m byłaby do przyjęcia?
Za tyle brałbym w ciemno. :lol:

Pinok
11-10-2009, 20:00
No cena odwiertu super promocyjna, ja mam poziomy ale mam taką glinę że kolektor praktycznie leży w wodzie cały czas :D

Edyta M
12-10-2009, 00:40
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedz
witaj. to dla nich nie za daleko....skoro przyjechali do mnie :lol: A firmę jak najbardziej polecam. Mam ich pompy od roku jak coś potrzebują to dzwonię. zawsze miło i bez problemu.
Hejka
Pod warunkiem , ze Twoj Augustow lezy w woj. dolnoslaskim :D
Pozdrawiam

swimmer
12-10-2009, 09:49
swimmer
Na CWU zrobili ci PC powietrze-woda? 8)
to się chyba nazywa" podgrzewacz ciepłej wody użytkowej" :wink:

swimmer
12-10-2009, 09:51
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedz
witaj. to dla nich nie za daleko....skoro przyjechali do mnie :lol: A firmę jak najbardziej polecam. Mam ich pompy od roku jak coś potrzebują to dzwonię. zawsze miło i bez problemu.
Hejka
Pod warunkiem , ze Twoj Augustow lezy w woj. dolnoslaskim :D
Pozdrawiam
no raczej chodziło mi o to, że do mnie też mieli blisko :wink:

Edyta M
12-10-2009, 11:56
Witam
Zastanawiam sie nad zainstalowaniem Pompy Ciepla , czy moglabym liczyc na pomoc forumowiczow znajacych ten temat .... szukam solidnej firmy w wojewodztwie malopolskim ktora zrobi projekt i wykona przylacz pompy + rekuperator . Wiele osob wypowiada sie bardzo pozytywnie na temat firmy Clima Komfort :roll: mysle jednak , ze to troszke za daleko dla nich .
Dziekuje za odpowiedz
witaj. to dla nich nie za daleko....skoro przyjechali do mnie :lol: A firmę jak najbardziej polecam. Mam ich pompy od roku jak coś potrzebują to dzwonię. zawsze miło i bez problemu.
Hejka
Pod warunkiem , ze Twoj Augustow lezy w woj. dolnoslaskim :D
Pozdrawiam
no raczej chodziło mi o to, że do mnie też mieli blisko :wink:

No wlasnie praktycznie taka sama odleglosc ..... :o

klimaw
12-10-2009, 12:39
Mili pompiarze. :wink:
Jeśli mozna prosić to nie cytujcie takich duzych kobył :x , bo strasznie źle się to czyta.

savage35
12-10-2009, 13:49
sluza

pod koniec miesiąca będę instalował to się naocznie przekonam.

Którą konkretnie będziesz instalował PC Nibe ? A można wiedzieć kto będzie instalował ? Bezpośrednio Biawar ? Jak możesz to napisz na priv ile takie cacko kosztuje...bo w necie ni cholery nie można znaleźć ceny. Pozdrawiam.

klimaw
12-10-2009, 14:27
A czemu na priva? :cry:
Wal otwartym tekstem-inni też chcą wiedzieć. 8)

swimmer
12-10-2009, 15:56
A czemu na priva? :cry:
Wal otwartym tekstem-inni też chcą wiedzieć. 8)
no właśnie! jak zakładałem/łam pompkę to kosztowała tyle i tyle, a teraz to samo kosztuje tyle....:) a 130 stron temu bylo, że ta technologia będzie taniała :o no to ciekawe kiedy :-? ????
A do Edyty M - popatrz sobie na stronę Climy i mapę inwestycji to może wyciągniesz wnioski, że odległość to dla nich chyba niewielki problem...

klimaw
12-10-2009, 16:31
swimmer
Technologia staniała , ale zmienił się kurs euro i innych walut w których się kupuje PC.

phoenix*
13-10-2009, 11:03
czesc

od poprzedniegosezonu grzewneczego spadlo mi cisnienie DZ z 1 na 0,4 bara, wiadomo DZ sie pewnie odpowietrzylo. Teraz beda mi je uzupelniac i zastanawiam sie czy przypadkiem pdczas uzupelnianai znowu sie nei zapoietrzy, to ile trzeba dac barow aby w nast sezonei nei trzeba bylo znowu uzupelniac ? 1,5 - 2 ?

a&zb
13-10-2009, 22:49
Mnie się za to zapowietrza zbiornik cwu i bulgoce podczas cyklu grzania. Już raz był odpowietrzany, trzeba będzie powtórzyć.

klimaw
14-10-2009, 14:32
phoenix.pl
Jak ci się może DZ zapowietrzyć? :o
U mnie jest zbiorniczek wyrównawczy w najwyższym punkcie. 8)

phoenix*
14-10-2009, 16:46
pisalem ze mi sie pewni odpowietrzylo skoro taki spadek cisnienia jest, a zapowietrzylo sie pewnie w trakcie robienia DZ :)
poprostu sie tak dlugo odpowietrzalo - tak mysle bo jakby jakis wyciek byl, to juz dawno by wylecialo wszystko.
i Pytanie do ilu barow teraz tego nalac ?

sys35
14-10-2009, 21:59
Witam pompowiczów. Sezon grzewczy się zaczął więc i forum ożywa :)
Henok zdałem, ale co dalej 8). Dzięki wielkie za nakierowanie :)

Phoenix nabij do 2 barów i będzie dobrze 8) obserwuj jednak cisnienie,gdyż może byc inny powod niż zapowietrzenie. Może jakaś mala nieszczelnosc układu. Najlepiej to niech sprawdzi ten co montował i zmierzy temp. zamarzania medium.

Na razie spadam pozdrawiając wszystkich gorąco :wink:

sys35
14-10-2009, 22:01
phoenix.pl
Jak ci się może DZ zapowietrzyć? :o
U mnie jest zbiorniczek wyrównawczy w najwyższym punkcie. 8)

co masz na myśli z tym zbiorniczkiem 8) układ otwarty?

HenoK
15-10-2009, 07:28
Henok zdałem, ale co dalej 8). Dzięki wielkie za nakierowanie :) Gratuluję !!!
Już nie pamiętam, na co Ciebie nakierowałem?
Dzisiaj akurat wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, więc teoretycznie pracy nie powinno w tej dziedzinie zabraknąć.
Jak będzie w praktyce, czas pokaże.
Wiedza, którą przy okazji zdobyłeś na pewno przyda się w Twojej działalności.

jersey
15-10-2009, 08:41
Witam wszystkich serdecznie,

jestem nowy jak widać w oknie statusu, obecnie jestem dopiero na etapie szukania działki pod wymarzony dom.

mam pytanie ad. pomp ciepła - ile metrów sześciennych wody jest przez taką pompę przepompowywane na dobę - i tu związane z tym drugie pytanie:

czy w strefie pośredniej ochrony wód gruntowych, gdzie mówi się o ograniczeniu zużycia wody na limit 10 m3 / dobę - pompa ciepła jest doliczana do urządzeń zużywających wodę, czy z racji tego, że odprowadza wodę z powrotem do gruntu - nie trzeba się przejmować ?

czy ktoś użytkuje taką pompę we wspomnianej strefie ?

Pozdrawiam

HenoK
15-10-2009, 09:43
mam pytanie ad. pomp ciepła - ile metrów sześciennych wody jest przez taką pompę przepompowywane na dobę - i tu związane z tym drugie pytanie:

czy w strefie pośredniej ochrony wód gruntowych, gdzie mówi się o ograniczeniu zużycia wody na limit 10 m3 / dobę - pompa ciepła jest doliczana do urządzeń zużywających wodę, czy z racji tego, że odprowadza wodę z powrotem do gruntu - nie trzeba się przejmować ?Pytasz o pompę ciepła woda-woda.
Zależy od zapotrzebowania na ciepło. Zakładając np. pompę ciepła o mocy grzewczej 8kW, która przy ekstremalnych mrozach będzie działała 24h/dobę i będzie schładzała wodę o 5K uzyskując przy tym COP 4,5, w ciągu doby trzeba przepompować ok. 26m3 wody.
Każda pompa ciepła woda-woda wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego (energetyczne wykorzystanie wód gruntowych).

jersey
15-10-2009, 10:10
HenoK,

dziękuję za odpowiedź. to dokładnie o taką pompę mi chodziło. brakuje mi jeszcze wiedzy, stąd brak fachowego nazewnictwa.

wypytuję zawczasu, jeszcze zanim zakupię działkę, a bardzo mi zależy na pompie.

rozumiem, że masz właśnie taką pompę ? mogę spytać ile m2 ogrzewasz z tych 8 kW ?

Pozdrawiam

HenoK
15-10-2009, 10:24
rozumiem, że masz właśnie taką pompę ? mogę spytać ile m2 ogrzewasz z tych 8 kW ?Nie, mam pompę ciepła glikol-woda 6kW (trochę przewymiarowaną), ogrzewam nią 109m2 powierzchni + ciepła woda.

rwxw
15-10-2009, 11:18
rozumiem, że masz właśnie taką pompę ? mogę spytać ile m2 ogrzewasz z tych 8 kW ?
W dużej mierze zależy to od ocieplenia chaty. Ja mam 8kW i ogrzewam kolo 180m2 bez cieplej wody, ktora grzeje gazem. Wlasnie 10-tego zaczalem nowy sezon - w sumie pierwszy w pelni zamieszakaly i jestem ciekaw co z tego wyniknie :wink:

klimaw
15-10-2009, 11:42
rwxw
Masz podlicznik?

zukow2
15-10-2009, 16:42
witajcie,
mam zamontowaną pompę Zirius M2-5.ZACZYNAM od poniedziałku wygrzewanie wylewki, a później po ułożeniu podłóg normalne grzanie :roll:

dom 120m2,na płycie fundamentowej z 20cm styro, ściany SILKA +20styro 0,031, dach wełna 30cm 0,035, i dachowka.
mam osobny podlicznik, w całym domu ogrz. podłogowe PURMO.

tacim
15-10-2009, 16:57
Ja mam pytanie do Was jak speców :) od niskich temperatur wody do ogrzewania czy macie grzejniki w łazienkach czy tylko podłoga bo rozumiem że dobre jest mieć to i to. Grzejnik łazienkowy chodzi na temp wody z podłogówki? Ja to się sprawdza czy taki grzejnik nie jest chłodny a co za tym idzie nie ma sensu go zakładać. Ponoć taki 180 cm -1450 W przy 35 stopniach na wejściu da 430 W. Z góry dzięki.

klimaw
15-10-2009, 18:20
zukow2
Chociaz ktoś ma podlicznik by się porównać. :wink:
To może być ciekawe. 8)
U mnie pater 122m2 pu czyli podobnie.Keramzyt 24+wełna 15cm+strop 25cm ekofiber(dom parterowy).Też całość podłogówka. :D
Ja codziennie w sezonie grzewczym spisuję kilka parametrów PC i podlicznik.
No zobaczymy , bo technika całkiem inna-bezpośrednie kontra pośrednie.
Jak masz z taryfami? 8)

tacim
Nie mam grzejników w łazienkach. :wink:
Np. jeśli w chwili obecnej temp. wejścia do podłogówki to około 28* , a powrotu około 23* to drabinka jest bez sensu. :cry:
Jeśli miałaby pracować przy temp.35* to temp zasilania musiała by być przynajmniej 40* , a to bije ostro w COP, bo sama podłogówka potrzebuje sporo mniej . :P

irtad
15-10-2009, 18:48
Drabinka w łazience wcale nie jest bez sensu przy tak niskiej temperaturze. Masz przynajmniej gdzie powiesić ręczniki, a żeby wyschły w zupełności wystarcza te 25-30 stopni.

klimaw
15-10-2009, 18:56
irtad
Z tego co pisał tacim wnioskowałem , że chodzi raczej o dogrzanie łazienki. 8)
Jeśli chodzi o ręczniki to nawet w łazience ,powieszone na jakimś pałączku do następnej kąpieli ( pewnie na następny wieczór ) wyschną. :D

irtad
15-10-2009, 19:02
drabinka ładniejsza niż pałączek ;)

klimaw
15-10-2009, 19:03
Skąd wiesz? :D :lol: :D

tacim
15-10-2009, 19:31
dzięki Wam serdeczne mój majster mówi że podłogówka w łazience to za mało i trzeba grzejnik wrembać dlatego moje pytanie. Bo odchodzi powerzchnia pod wanne prysznic itd i będzie zimno.

klimaw
15-10-2009, 20:19
tacim
Tak jak pisałem-drabinka nic nie da. :cry:
Lepiej wrzucić elektryczny z nawiewem i w łazience po 3-4 minutach będzie jak w parniku. :D
To oczywiście przed kąpielą. 8)
Podczas normalnej ,dziennej eksploatacji wystarczy podłogówka. :wink:

irtad
15-10-2009, 20:26
Mimo wszystko bym dał. W łazience nigdy za ciepło. ;)

Edyta M
16-10-2009, 04:29
Witam
Chcialabym poprosic o opinie dotyczaca wyceny jaka dostalam z firmy montujacej PC . W domu bedzie zainstalowane ogrzewanie podlogowe , powierzchnia grzewcza 180 m. kw. , dom bedzie bardzo dobrze OCIEPLONY !!!!

OKROJONA TRESC OFERTY :
1. Pompa ciepła szwedzkiej firmy MEGATHERM. Zirius M2-11 (scroll) to pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem czynnika roboczego w ziemi oraz bezpośrednim skraplaniem w zbiorniku akumulacyjnym o mocy grzewczej 11 kW dla temp.oddawania 0/50 st. C.
2. W skład zestawu wchodzi: 4 pętle kolektora ziemnego o dl. 60 m każdy rozkładane w układzie poziomym (głębokość zakopania ok. 0,8 - 1,0m) , pompa ciepła o mocy grzewczej 11 kW dla temperatury oddawania 0/50 st. C, zbiornik akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz szafka sterująca.
3. Koszt zestawu w podstawowej wersji wraz z rurami kolektora ziemnego wynosi 74.100 SEK netto ~ 32.500 PLN brutto (VAT na kolektor ziemny wynosi 22%).
4.W opcji dostępny jest regulator pogodowy oraz dodatkowy wymiennik do współpracy z kolektorami słonecznymi montowany w zbiorniku na etapie produkcji (+ 5.200 SEK netto ~ 2.200 PLN brutto).
5.Koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi ok. 5.000 PLN brutto.
6.Koszt materiałów i wykonawstwa ogrzewania podłogowego wynosi 100 PLN/m2. Koszt montażu kotłowni (połączenie systemu źródła ciepła - zbiornika akumulacyjnego z instalacją wewnętrzną) wynosi ok. 3.000 PLN. Cena za montaż kotłowni zawiera koszt materiałów i robocizny (pompy cyrkulacyjne co, CWU, zawory, filtry, grupy bezpieczeństwa, izolacje itp). Wszystkie ceny za roboty instalacyjne i montażowe podano przykładowo a ich wartość należy uzgadniać z naszym instalatorem .

Czy okrojona czesc oferty mozna nazwac ujawnieniem korespondencji ???? :roll:

klimaw
16-10-2009, 06:20
Trochę niestety :cry: pocytuję:

sprawność takiego systemu grzewczego jest większa nawet o 20% w stosunku do innych systemów grzewczych z pompami ciepła
Skąd oni to wzięli? :D

Koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi ok. 5.000 P

Koszt montażu kotłowni (połączenie systemu źródła ciepła - zbiornika akumulacyjnego z instalacją wewnętrzną) wynosi ok. 3.000 PLN
Tak naprawdę to za co te 5000 i później 3000? :o
Dlaczego VAT na kolektor jest 22%? :o
Z tego co wiem to jeśli kupujesz z usługą zawsze jest 7%. 8)

To już mnie całkiem rozbawiło:

Systemy pompy ciepła Zirius M2-11 scroll nie wymagają przeglądów i serwisowania
Skoro tak jest jak wyżej to po co jest to:

Na zestaw udziela się 2 letniej gwarancji
przecież nic się nie zepsuje??? :D :lol: :D


Po podliczeniu całości wychodzi około 60k do zapłaty.
Według mnie powinnaś zejść z tych kosztów 3000+5000. :wink:

piwopijca
16-10-2009, 06:31
Po pierwsze primo - VAT na elementy poza domem, zewnetrzne jest juz od jakiegos czasu TYLKO na 22%, dotyczy to elektryki, hydrauliki etc...

Po drugie primo :lol: - PC z kolektorem pionowym na np. 100mb odwiertow i pompa od Vaillanta moze wyniesc mniej niz ta wyceniona

Odwierty w okolicach W-wy to koszt rzedu ok. 85zl/mb z glikolem co daje nam 100 mb x 85 zl/mb = 8 500 zl
Pompa ciepla o mocy 6kW to koszt ok. 25 000 zl no i podlaczenia etc.. (koszty dodatkowe) ok. 10 000 zl razem daje nam:
8 500 + 25 000 + 10 000 = 43 500 zl za calosc i to z dobra PC.

Oczywiscie calkowity koszt instalacji z PCi zalezy od mocy pompy, warunkot gruntowych (wielkosci DZ) - ja przedsatawilem PC jaka sam zamawiam w Ekoemiterze (firma ktora robila mi instalacje co -wszedzie podlogowka i bedzie lada dzien montowac PC geoTHERM plus VWS 62-2)

Pzdr.

klimaw
16-10-2009, 06:58
piwopijca
Bierz porawkę , że Edyta M potrzebuje przy 11kW około 280mb odwiertu i mnożąc to przez nawet 85 zł wychodzi około 24k za kolektor.
W wycenie ma podane 5k za kolektor , więc różnica na samym kolektorze to około 20k. 8)

piwopijca
16-10-2009, 07:08
Zakladasz ze prawidlowo jej policzono zapotrzebowanie na moc?
OK, jesli potrzebuje 11kW to juz podnosi koszty, tyle ze kolektor mozna wykonac rowniez poziomy ktory jest sporo tanszy niz pionowy.
Podalem swoje rozwiazanie dla przykladu bo mam mala dzialke.

Pzdr.

piogron
16-10-2009, 08:07
zukow2 też jestem zainteresowany pompą od Thermogolv i czekam na dalsze relacje z eksploatacji tej pompy. Jeśli możesz zdaj relację z jej montażu . Czy jesteś zadowolony z firmy, która ja montowała i zakopywała kolektor?. Jeśli możesz podeślij na priva koszty.

tacim
16-10-2009, 10:34
Mimo wszystko bym dał. W łazience nigdy za ciepło. ;)
Jasne tylku tu właśnie sens mojego pytania czy grzejnik będzie choć ciepły aby je oddawał :)

sSiwy12
16-10-2009, 11:03
T

sprawność takiego systemu grzewczego jest większa nawet o 20% w stosunku do innych systemów grzewczych z pompami ciepła
Skąd oni to wzięli? :D


Prawdopodobnie z braku 2 pomp obiegowych, oraz ewentualnych strat na 2 wymiennikach, których tu nie ma, bo proponowana pompa ciepła jest w układzie bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie.

Kalkulacja: zakup pompy ciepła z kolektorami i zbiornikiem akumulacyjnym z funkcją ogrzewania przepływowego CWU + koszt instalacji pompy i instalacji (zakopania kolektorów) wynosi łącznie (32.500,- + 5.000) 37.500 zł brutto.

Pozostałe koszty dotyczą wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (100zł/m2)+ połączenie tej instalacji do pompy ciepła (3.000,-)

HenoK
16-10-2009, 11:11
Prawdopodobnie z braku 2 pomp obiegowych, oraz ewentualnych strat na 2 wymiennikach, których tu nie ma, bo proponowana pompa ciepła jest w układzie bezpośrednie parowanie/bezpośrednie skraplanie.Jest to pewne nadużycie, które wcześniej w tym wątku było już dyskutowane. Nie ma co prawda pomp obiegowych, ale czynnik chłodniczy coś musi wprawić w ruch - pokonać opory wymiennika gruntowego. Oznacza to większe obciążenie sprężarki. Druga sprawa, dotyczy wielkości wymiennika gruntowego. Przy takim samym wymienniku gruntowym pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem miałaby lepsze osiągi. Jednak w przypadku tych pomp ciepła stosuje się krótsze wymienniki płycej posadowione. Trudno więc mówić tu o lepszej sprawności w porównaniu np. z pompami ciepła glikol-woda z wymiennikiem poziomym.

klimaw
16-10-2009, 13:45
Jasne tylku tu właśnie sens mojego pytania czy grzejnik będzie choć ciepły aby je oddawał :)
Jasne , że grzejnik będzie miał temperaturę wody w podłogówce. 8)
Jeśli sobie przyjmiesz przedział tej temp.23*-30* to masz odpowiedź na twoje pytanie. 8)
To nie jest tak ,jak w zwykłych grzejnikach gdzie podajesz czynnik nawet do 90* , a temp.pomieszczenia jest np.22*.
W taki przypadku grzejnik "ostro"oddaje energię do pomieszczenia , a w przypadku podłogówki z PC po jego dotknięciu odczujesz zimno , bo przecież masz 36,6*. :wink:

tacim
16-10-2009, 17:47
no dzięki łopatologicznie dotarło :) grzejnik będzie miał mniejszą temperaturę nic ciało więc w dotyku będzie chłodny ale powietrze będzie grzał dobrze rozumuję.

klimaw
16-10-2009, 17:51
Ale podłogówka tez grzeje powietrze , więc według mnie grzejnik ewentualnie tylko do suszenia ręczniczków. :lol:

irtad
16-10-2009, 18:29
Ale podłogówka tez grzeje powietrze , więc według mnie grzejnik ewentualnie tylko do suszenia ręczniczków. :lol:

:D

klimaw
16-10-2009, 18:30
:D
Z czego chechłaczka? 8)

irtad
16-10-2009, 18:32
:D
Z czego chechłaczka? 8)

No jak to?? z tych ręczników :lol:

klimaw
16-10-2009, 18:34
Kończymy już ten temat bo się za bardzo zamulił. :wink:
STOOOOOOOOOOOP. :roll:

irtad
16-10-2009, 18:36
Kończymy już ten temat bo się za bardzo zamulił. :wink:
STOOOOOOOOOOOP. :roll:

Jestem ZA.

a&zb
16-10-2009, 22:11
Drabinka w łazience wcale nie jest bez sensu przy tak niskiej temperaturze. Masz przynajmniej gdzie powiesić ręczniki, a żeby wyschły w zupełności wystarcza te 25-30 stopni.

Popieram. Drabinki do tego właśnie służą. Przy czym należy je potraktować dodatkowo, czyli łazienkę ma ograć podłogówka, w razie potrzeby nawet wypuszczona na ściany.

Drabinkę wyposażamy w grzałkę, której po zakręceniu przepływu w grzejniku używamy poza sezonem, gdy trzeba coś podsuszyć w warunkach wysokiej wilgotności. W sezonie jak się podłogówka uaktywni, wilgotność spada poniżej 50% i nawet ledwo letnia drabinka suszy znakomicie.

Natomiast nie polecam absolutnie rozwiązania które sam usiłowałem zrealizować, nie mając jeszcze dostatecznej wiedzy o tym jak działają pompy ciepła. Niestety instalator też jeszcze nie miał tej wiedzy :-? .

Mianowicie, wymyśliłem sobie że oprócz obiegu z podłogówką obejmującą całość, będzie obieg z czterema grzejnikami (3 drabinkowe w łazienkach i pralni oraz jeden płytowy w wiatrołapie przy drzwiach). Rozumując "proporcjonalnie" zakładałem że nie będzie to miało wielkiego wpływu na COP, skoro te grzejniki stanowią poniżej 10% całości instalacji.

Wygląda jednak że próba takiego podziału z zastosowaniem mieszacza nie za bardzo ma sens. Niedługo opiszę temat szerzej, wraz ze schematem instalacji bo jestem ciekaw pomysłów jak to optymalnie ustawić. Wydaje mi się jednak że najlepiej po prostu wymontować zawór trójdrogowy i czujnik T4 i sterować wyłącznie na podstawie temperatury powrotu z podłogówki.

a&zb
16-10-2009, 22:15
dzięki Wam serdeczne mój majster mówi że podłogówka w łazience to za mało i trzeba grzejnik wrembać dlatego moje pytanie. Bo odchodzi powerzchnia pod wanne prysznic itd i będzie zimno.

Wytłumacz mu że grzejnik będzie pracował w tej samej temp. co podłogówka, ciekawe co na to powie.

tacim
16-10-2009, 22:19
dzięki wielkie czyli klamka zapadła będzie grzejniczek podłaczony do obiegu z opcją grzały na lato.

Powiedział , że będzie zimny i nie ma to sensu :) nawet zy 50 stopniach będzie do d...

a&zb
16-10-2009, 22:43
piwopijca
Bierz porawkę , że Edyta M potrzebuje przy 11kW około 280mb odwiertu i mnożąc to przez nawet 85 zł wychodzi około 24k za kolektor.
W wycenie ma podane 5k za kolektor , więc różnica na samym kolektorze to około 20k. 8)

Wydaje mi się że jak dobrze dociepli, da porządne okna, itp., to 9kW i 200 mb odwiertów wystarczą spokojnie. Albo kolektor poziomy jeślie jest gdzie i gleba nie jest sucha.

a&zb
16-10-2009, 22:48
Ze względu na specyfikę propanu w Szwecji zaniechano jego stosowania.



???

Edyta M
17-10-2009, 02:20
Witam serdecznie
Dziekuje wszystkim za wypowiedzi ....
Nie wiedzialam , ze istnieje niepisane prawo nie ujawniania korespondencji na forum (tresci oferty przedstawianej przez firme ).
Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi :wink: - a konkurencja nie spi

Edyta M
17-10-2009, 04:43
Ze względu na specyfikę propanu w Szwecji zaniechano jego stosowania.



???
Sorrki , ale to nie moja wypowiedz 8) tylko cytat z oferty jaka dostalam od firmy

klimaw
17-10-2009, 07:23
Wydaje mi się że jak dobrze dociepli, da porządne okna, itp., to 9kW i 200 mb odwiertów wystarczą spokojnie. Albo kolektor poziomy jeślie jest gdzie i gleba nie jest sucha.
Tu niestety wróżymy z fusów , więc nie ma sie co podniecać konkretnymi liczbami. 8)
Tak czy tak będzie drożej o 15-20k . :cry:

bonetka
18-10-2009, 13:14
Edytko
nie martw się ....nieprawda , ze nie były tu prezentowane oferty bo były i z ceną też jak najbardziej . Skoro ceny są podane na stronie internetowej to co to za tajemnica ? ..chyba żadna , cena za instalację tez była tu kiedyś podawana .
A jaka konkurencja ? i dla Kogo ? ...przecież to tylko Thermogolv ma "wyłączność "na te akurat PC ( nikt inny ich nie ma , owszem kiedyś jeszcze w jednym miejscu były ale to była raczej firma kooperujaca z Therm. a nie jakaś zupełnie inna ) i ze względu na specyfikę grzania i przygotowywania cwu w M2 jest to PC jedyna na rynku... i tyle .
Trzeba przyznac że Thermogolv jest zawsze w czołówce ( serdeczne pozdrowienia dla P. Tomka ) i Climakomfort też, ich sprzedaje się najwięcej jeśli chodzi o bezposrednie parowanie, mimo że na rynku są i PC bezposrednie innych producentów .

tak myślę o tym ze nie trzeba w bezposrednim parowaniu pompy DZ...i przypomniało mi sie coś ....był taki projekt prowadzony przez EnBW Baden-Württemberg AG w miejscowości Triberg w Schwarzwaldzie. Pokrótce, to PC ale kolektor wypełniony CO2 ..w stalowym odwiercie ( 250 m , najgłebszy tego typu na świecie ) otoczony specjalną masą mineralną aby jak najlepiej przewodzić ciepło . W odwiercie "na dole przebiega gotowanie (odparowanie), a na górze kondensacja (skraplanie) opar CO2.”. ( ciśnieniem 40 barów )( na górze jest cieczą 2-3*C )
Co byłoby gdyby nie było tych 10 *C ( bo w takiej temp. następuje odparowanie ) ?
jak wpływa głębokość sondy na temp. odparowania , jaka jest wtedy sprawność PC , jak się to przekłada na instalację ( wielkośc PC , dł odwiertu )
czy u nas do przemysłu się przyjmą PC z takim kolektorem ? bo że ekologiczne to jak najbardziej (możliwość rozszczelnienia , pęknięcia kolektora glikolowego ) no i brak pompy DZ .....w dużych instalacjach ...duża oszczędność ale ewidentnie droższe .
Może coś na ten temat ....

Fonko kończy realizację w Macedonii ( budynek 30.000mkw ) 280 PC W/W ..1600kW ....
robi wrażenie ..nie ?:)

rwxw
18-10-2009, 19:13
Masz podlicznik?
Mam, zalozylem nawet dwa. Jeden na 3 fazy, 2-gi na 1-faze, czyli obiegowki.


czy macie grzejniki w łazienkach czy tylko podłoga bo rozumiem że dobre jest mieć to
Ja mam w lazience i podlogowke i grzejnik. Podlogowka by wystarczyla, ale na grzejniku dobrze sie suszy rozne rzeczy. a koszt zamontowania zaden. Zawsze mozesz zostawic sobie rurki wystajace ze sciany, a dolozyc je to juz jest problem. Drabinka powinna byc dosyc dluga (dobrze dziala 180-200cm), a wtedy wyjscia ze sciany powinny byc nisko nad podloga - mi macher zamontowal metr nad podloga i to jest do kitu.

klimaw
18-10-2009, 19:23
Mam, zalozylem nawet dwa. Jeden na 3 fazy, 2-gi na 1-faze, czyli obiegowki.

To co ty masz za obwody , że masz obiegówki poza PC? i jaka to PC? :o

Bonetko witaj :wink:
Prosimy niniejszym o częstsze odwiedziny , bo jakoś brakuje tych nowości przez ciebie zbieranych. 8)
Wiesz dobrze , że na takie zadania to tylko "Bednarski" :D

rwxw
18-10-2009, 20:22
To co ty masz za obwody , że masz obiegówki poza PC? i jaka to PC? :o
Tez pewnie masz przynajmniej 2 obiegowki: z dolnego źródła i podłogi. Ja mam jeszcze niestety na górze kaloryfery gdzie obieg wymusza 3-cia obiegówka. Moja PC podłączana jest do 3-faz oddzielnym kablem i oddzielnym do prądu 1-fazowego, wiec łatwo mi było założyć 2 podliczniki. PC Stiebel Eltron WPWE 8k.

klimaw
18-10-2009, 20:27
rwxw
Zgadza się. 8)
Dwie to standard , więc ze względu na to , że obie siedzą w środku PC mam tylko jeden podlicznik. 8)
Nie lepiej było pociągnąć kabelek elektryczny od licznika trójfazowego do góry i jechać na jednym podliczniku? :P

rwxw
18-10-2009, 20:33
Nie lepiej było pociągnąć kabelek elektryczny od licznika trójfazowego do góry i jechać na jednym podliczniku? :P
Można było, ale wolałem mieć oddzielone podłączenie 3 faz i reszty,więc tak zrobiłem. Potem z ciekawości zamontowałem podliczniki i teraz widzę ile żrą obiegowki.

a&zb
18-10-2009, 20:55
A filterki wyczyściliście przez sezonem?

Bo ja zapomniałem i właśnie mi się dzisiaj zapchał :oops:

klimaw
18-10-2009, 20:58
a&zb
A od czego po lecie miałyby się zabrudzić? :roll:

a&zb
18-10-2009, 21:32
a&zb
A od czego po lecie miałyby się zabrudzić? :roll:

Ostatnio był czyszczony przed poprzednim sezonem, więc się nazbierało.

PC pracuje cały rok z c.w.u., to jest wspólny obieg, zawór trójdrogowy się przełącza za każdym razem, teraz jak ruszyły pompy obiegowe c.o. to wymiotły wszystko co się nazbierało. Zresztą nie było tego dużo ale ten filterek wygląda jak naparstek, niewiele trzeba aby go przytkać.

klimaw
18-10-2009, 21:34
W wolnej chwili będę musiał spojrzeć. 8)

TomcioB
19-10-2009, 07:20
Mimo wszystko bym dał. W łazience nigdy za ciepło. ;)
Jasne tylku tu właśnie sens mojego pytania czy grzejnik będzie choć ciepły aby je oddawał :)

Witam

Mam grzejnik łazienkowy w łazience i bardzo sobie chwalę. W instalacji płynie obecnie woda ok 32 stopnei i grzejnik jest wyczuwalnie ciepły, więc jeżeli masz na niego miejsce to montuj.

A jeżeli będzie w łazience za zimno to zgadzam się z Klimaw, że zwykły nawiewowy grzejnik za 60 -70 zł przez 2 minuty czyni cuda.

klimaw
19-10-2009, 07:26
W instalacji płynie obecnie woda ok 32 stopnie...
Jaką masz dT GZ oraz temp. zasilającą , że masz teraz kiedy nie ma jeszcze zimy aż 32*. :roll:

TomcioB
19-10-2009, 07:54
5.Koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi ok. 5.000 PLN brutto.
6.Koszt materiałów i wykonawstwa ogrzewania podłogowego wynosi 100 PLN/m2. Koszt montażu kotłowni (połączenie systemu źródła ciepła - zbiornika akumulacyjnego z instalacją wewnętrzną) wynosi ok. 3.000 PLN. Cena za montaż kotłowni zawiera koszt materiałów i robocizny (pompy cyrkulacyjne co, CWU, zawory, filtry, grupy bezpieczeństwa, izolacje itp). Wszystkie ceny za roboty instalacyjne i montażowe podano przykładowo a ich wartość należy uzgadniać z naszym instalatorem .


Edyta
Pomyśl czy M2-11 nie jest za duża skoro masz mieć dom bardzo dobrze ocieplony. Może M2-9 wystarczy. Większa pompa to większe bieżące zużycie, a pompy te są dość energożerne.

Kolektory można zamontować samemu, Pan Tomasz chętnie telefonicznie pomagał. Z teściem + koparka zajęło nam to ok. 6 godzin (3 pętle). Oszczędnosć finansowa znaczna.
Podłogówkę zrobisz znacznie taniej niż 100zł/m2. Podłączenie zbiornika z podłogówką zrobi kazdy instalator od podłogówki. Moim instalatorom zajęło to kilka godzin. Jest to bardzo proste podłączenie, bez zbędnych mieszaczy, zaworów itd.
Na podłączeniu- napełnieniu pętli kolektora i uruchomeniu pompy zna się mała ilość osób, więc kasują bez zmiłowania i tego nie unikniesz.

Mam pompę M2-9. Na razie jest cieplutko. Czekam na styczniowe mrozy, żeby porównać zużycie z zeszłym budowlanym rokiem, w którym m.in. Bonetka próbowała ukoić moje żale nad uciekającymi kilowatami.

TomcioB
19-10-2009, 08:54
W instalacji płynie obecnie woda ok 32 stopnie...
Jaką masz dT GZ oraz temp. zasilającą , że masz teraz kiedy nie ma jeszcze zimy aż 32*. :roll:

Pompa po załączeniu tłoczy wodę ok 25-26 stopni, powrót ok 20, po kilku godzinach pracy dochodzi do ok 30-32 stopnie.dT ok 5-6 stopni.

wobil
19-10-2009, 12:43
witam, szukam osób które użytkują pompę ciepła z firmy EKONTECH wiem że wątek się przewijał ale nie mam czasu a muszę szybko podjąć decyzję, wiem że cenowo są konkurencyjnie a także nie jest to cud techniki ale czy warto?
jeśli ktoś może mi coś, więcej powiedzieć albo doradzić bardzo proszę o pomoc

moje gg: 3764038
mail: [email protected]

z góry dzięki za wszelką pomoc

rzufik1
19-10-2009, 15:27
A czy jest już ktoś kto odpalił powietrze -woda?
ciągle myślę nad Altermą Daikina..... ale jakoś wątek o powietrznych padł... i opini brak.
A podobno montuje się tego dużo:( tylko jakoś mało kto chce coś napisać.

zbu3yn
19-10-2009, 15:33
Hejka,
Dobry pomysl, rowniez jestem zywo zainteresowany. Nie wstydzcie sie i klepnijcie wiecej info na rozpoczecie sezonu :-). Caly czas sie waham czy szukac ropy czy kupic "lodowkie" :-)
Pozdrawiam.
Artur

klimaw
19-10-2009, 19:04
To ciekawe. :wink:
Dużo montują , a nikt nic nie chce powiedzieć. :roll:
Wstydzą się swojego wyboru ? :D :lol: :D

sys35
19-10-2009, 21:29
piwopijca
Bierz porawkę , że Edyta M potrzebuje przy 11kW około 280mb odwiertu i mnożąc to przez nawet 85 zł wychodzi około 24k za kolektor.
W wycenie ma podane 5k za kolektor , więc różnica na samym kolektorze to około 20k. 8)

280 m odwiertu daje ok. 12-14 kW mocy chlodniczej, więc z powodzeniem wystarcza do PCi np. 16 kW. Skąd wziąłeś więc 280 m?

sys35
19-10-2009, 21:32
Witam

Mam grzejnik łazienkowy w łazience i bardzo sobie chwalę. W instalacji płynie obecnie woda ok 32 stopnei i grzejnik jest wyczuwalnie ciepły, więc jeżeli masz na niego miejsce to montuj.

A jeżeli będzie w łazience za zimno to zgadzam się z Klimaw, że zwykły nawiewowy grzejnik za 60 -70 zł przez 2 minuty czyni cuda.

Wystarczy wmontowac w grzejnik grzałke i nie trzeba żadnych nawiewowych grzejników 8)

TomcioB
20-10-2009, 07:16
Witam

Mam grzejnik łazienkowy w łazience i bardzo sobie chwalę. W instalacji płynie obecnie woda ok 32 stopnei i grzejnik jest wyczuwalnie ciepły, więc jeżeli masz na niego miejsce to montuj.

A jeżeli będzie w łazience za zimno to zgadzam się z Klimaw, że zwykły nawiewowy grzejnik za 60 -70 zł przez 2 minuty czyni cuda.

Wystarczy wmontowac w grzejnik grzałke i nie trzeba żadnych nawiewowych grzejników 8)

Witam

Grzałkę też mam, ale jej nie używam. Raz że ciągnie sporo prądu, a w porównaniu z wentylatorkiem jednak nie daje tyle ciepła, zwłaszcza jeżeli potrzebujesz go w 2 minuty przed kąpielą dziecka.

KiR
20-10-2009, 09:27
witam,

Tyle tu stron, ze nie dam rady znaleźć... Czy ktoś miał styczność z firmą Geo-term Polska z Oświęcimia?
Jestem ciekawa opinii o nich.
Dziękuję z góry :)

bonetka
20-10-2009, 12:56
KiR

nie miałam styczności ale wiem ze robią dużo duzych instalacji . Ostatnio na Mazurach - Kościół .

PC powietrzne ..mówiliśmy dużo .....
ostatnio ukazał się raport ( wrzesień 2009 ) powietrznej Oschner ...16 kW ( GMLW19 ) zaisnstalowanej w Irladiii w żłobku o powierzchni 400 mkw , ( cwu zb . 800 l ) ..na prawo i lewo jest tu opisane co i jak ...
ale też jest zaznaczone że klimat Irlandii jest morski i temp. nie spadaja tak jak w Europejskich krajach o klimacie kontynentalnym ..niemniej jesli Ktoś chce się zapoznać to proszę .....
http://www.ehpa.org/script/tool/forg/doc669/DKIT%20report%20on%20Igen%20Ochsner%20installation .pdf

rzufik1
20-10-2009, 14:16
i dzieki Bonetce wiem więcej fakt że dalej nie nasz klimat:(
ale i tak Dziękuje.

klimaw
20-10-2009, 17:11
280 m odwiertu daje ok. 12-14 kW mocy chlodniczej, więc z powodzeniem wystarcza do PCi np. 16 kW. Skąd wziąłeś więc 280 m?
Policzyłem delikatnie 40W/mb odwiertu. 8)
Nic nie wiemy o gruncie.

KiR
20-10-2009, 19:15
bonetka dzięki!

My myślimy o pc z kolektorami pionowymi właśnie i chyba Geoterm daje najlepszą ofertę. 8kw + odwierty plus osprzę, ale bez podłogówki 45 903,00 brutto.

A jaka jest opinia o pompach NIbe?

Co do powietrznych to znajomi mają, przeszło rok temu się wprowadzili. Nie znam parametró, ale są zadoloweni.

klimaw
20-10-2009, 19:20
A jaka jest opinia o pompach Nibe?
Mam ponad rok 1140 6kW+VPA300/200. 8)
Nie mam porównania z innymi producentami,ale osobiście jestem zadowolony-zwłaszcza z poboru energii-zobacz moje wcześniejsze posty. :D :lol: :D

sys35
20-10-2009, 20:36
bonetka dzięki!

My myślimy o pc z kolektorami pionowymi właśnie i chyba Geoterm daje najlepszą ofertę. 8kw + odwierty plus osprzę, ale bez podłogówki 45 903,00 brutto.

A jaka jest opinia o pompach NIbe?

Co do powietrznych to znajomi mają, przeszło rok temu się wprowadzili. Nie znam parametró, ale są zadoloweni.

Jaką pompę w tej cenie daja? ile metrów odwiertu? i jaki osprzęt? :wink:

KiR
21-10-2009, 15:37
bonetka dzięki!

My myślimy o pc z kolektorami pionowymi właśnie i chyba Geoterm daje najlepszą ofertę. 8kw + odwierty plus osprzę, ale bez podłogówki 45 903,00 brutto.

A jaka jest opinia o pompach NIbe?

Co do powietrznych to znajomi mają, przeszło rok temu się wprowadzili. Nie znam parametró, ale są zadoloweni.

Jaką pompę w tej cenie daja? ile metrów odwiertu? i jaki osprzęt? :wink:

Oto oferta:

W odpowiedzi na zapytanie ofertowe przedstawiam oferte realizacji kolektora gruntowego
pionowego wraz z pompa ciepła NIBE Fighter 1240 [8].
Budynek: dom jednorodzinny
projekt:
Powierzchnia uytkowa: 133 m2
Miejsce inwestycji: Rybnik
Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody uytkowej dobrana
została pomp ciepła NIBE Fighter 1240 [8] o parametrach:
- moc grzewcza B0/W35 8.20 kW;
- maksymalny pobór mocy elektrycznej przez pompe ciepła: 4,8 kW;
- współczynnik COP 4.8 dla B0/W35;
- maksymalna temperatura na zasilaniu: 65 oC;
- napiecie robocze: 400V (3-fazowy);
- czynnik chłodniczy: R407C;.
- pojemnosc zbiornika cieplej wody uytkowej 160 dm3;
- pojemnosc płaszcza zewnetrznego 45 dm3.
Kolektor gruntowy pionowy o łacznej długosci odwiertów 160 m.
Cena całosci instalacji z kolektorem pionowym: 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00 zł
brutto. Cena zawiera: budowe kolektora gruntowego, dostawe, monta i uruchomienie pompy
ciepła NIBE Fighter 1240-8 kW.
Dodatkowe wyposaenie (ceny brutto z montaem):
- moduł mieszajacy ESV 21 (niezbedne w przypadku ogrzewania mieszanego
podłogówka/grzejniki) -- 2200 zł
- moduł cyrkulacji c.w.u. z programatorem -- 1 600 zł,
- moduł cyrkulacji c.w.u. bez programatora -- 850 zł,
- moduł chłodzenia PKM05 -- 3 900 zł,
- czujnik pokojowy RG 10 wraz ze sterownikiem (tzw. pokojówka) -- 400 zł,
- dodatkowy zbiornik buforowy: 1 500 zł,
- naczynie przeponowe Reflex: 500 zł.
Całosc prac wykonuja pracownicy u nas zatrudnieni oraz własnym sprzetem (wiertnica).


Proszę o opinie :)

klimaw
21-10-2009, 16:18
KiR
Jak liczna rodzina będzie mieszkać w twoim domu? 8)

a&zb
21-10-2009, 16:41
Cena wygląda ok. Dobór PCi i kolektora też - chyba lekko przewymiarowane ale mniejsza w typoszeregu jest zfaje się 6kW - ta chyba z kolei ciut za mała. Zasobnik cwu 160 l starczy dla 2-3 osób, dla 4-5 zastanowiłbym się nad pompą z osobnym zasobnikiem 300 l.

sys35
21-10-2009, 19:36
opinia :wink:

1. Dobór pompy na podstawie wrózenia z "fusów" :) prawda Henok 8)
133 m2 pow. uzytkowej nie świadczy jeszcze o tym iż zapotrzebowanie na cieplo jest rzędu 8 kW. Dodatkowo pompa ta przy takim dolnym zródle osiągnie spokojnie moc 9 kW. Pytanie czy GZ nadąży odebrac wytworzone ciepło.
2. Dolne zródło zdaje sie niepotrzebnie az takie ogromne.
3. Zasobnik c.w.u. 160l może okazac sie zbyt mały, ale problem ten pewnie rozwiązuje się nagrzewając wode do wyższej temp. tracąc na COP-ie.
W zimie nie ma problemu ponieważ pompa tak czy tak chodzi.
Z kolei latem może sie załączyc kilka razy dziennie, co ujemnie wpływa na żywotnośc pompy. Dodatkowo grzejemy niepotrzebnie 45 l niewykorzystanej wody.
Jednak ich typoszereg faktycznie nie pozwala na dobór mniejszej pompy, więc trzeba przy takim rozwiązaniu pozostac:), albo zmienic na coś innego :wink:

[/code]

klimaw
21-10-2009, 19:47
Dodatkowo pompa ta przy takim dolnym zródle osiągnie spokojnie moc 9 kW. Pytanie czy GZ nadąży odebrac wytworzone ciepło.

sys , co ty wypisujesz?
A jak będzie jeszcze większe DZ to osiągnie może i 15kW? :D :D :D
Jak GZ nie zdąży odebrać tego ciepła to może dać grzejniki-one odbiorą? :D :D :D

sys35
21-10-2009, 20:53
Dodatkowo pompa ta przy takim dolnym zródle osiągnie spokojnie moc 9 kW. Pytanie czy GZ nadąży odebrac wytworzone ciepło.

sys , co ty wypisujesz?
A jak będzie jeszcze większe DZ to osiągnie może i 15kW? :D :D :D
Jak GZ nie zdąży odebrać tego ciepła to może dać grzejniki-one odbiorą? :D :D :D

Moc pompy podana jest dla B0/W35, czyli w zasadzie dla kolektora poziomego. Ta sama pompa ciepła ma niestety inną moc dla kolektora pionowego a jeszcze inną dla systemu woda/ woda i rośnie adekwatnie do temp. DZ. Tak więc przyjmujac B+3/W35 pompa ta osiągnie moc grzewczą ok. 9kW. Czy zdąży to odebrac GZ (133m2 podłogi) zakladajac max. temp zasilania 35C (to miałem na myśli), bo może się okazac że wzrośnie znacznie temp. zasilania podłogówki co przeniesie się adekwatnie ujemnie na COP układu. Można oczywiscie ograniczyc temp. zasilania do 35C, ale wtedy PCi zacznie troszke "świrowac", czyli po osiągnieciu zadanej temp. zasilania lub powrotu się będzie zbyt czesto zalańczac.
To takie moje niepotrzebne filozofie.
Moim zdaniem, które troszke zmieniłem :) lepiej niedowymiarowac troszkę PCi i ustawic grzałke jako wspomaganie np. od -15 C.

HenoK
21-10-2009, 21:15
Dobór pompy na podstawie wrózenia z "fusów" :) prawda Henok 8) Niestety prawda :(.
Podają np. wysokie COP pompy ciepła, a jednocześnie podają wysoką temperaturę osiąganą przez PCi sugerując, że nadaje się ona do instalacji grzejnikowej. Tylko, że przy pracy z taką instalacją COP leci "na łeb".

hydrol
21-10-2009, 21:30
nawet jak instalacja ma moc obliczeniową 5 kW to "zdąży" odebrac ciepło od pompy ciepła 9 kW, tyle że cykl pracy będzie o połowę krótszy niż instalacji o mocy 10kW. Krótkie cykle pracy to niski COP w dłuzszym przedziale czasu, identycznie jak sprawność samochodu w cyklu jazdy miejskiej. Warto to brać po uwagę przy doborze mocy i nie wymiarować na styk bo może siię okazać że instalacja nigdy nie będzie potrzebowała mocy obliczeniowej. Wydane zostana niepotrzebnie pieniążki na inwestycję a potem przez cały okres eksploatacji zapłacimy za zminiejszony COP. W technice takie zjawisko określa się działaniem współczynnika strachu , który działa na inwestorów ale i na wykoanwców bo najważniejswzy jest święty sppokój. Nikt nie ma COPomierza i ulega sugestiom folderu informacyjnego. Magia marketingu albo zwykłe szachrajstwo.

sys35
21-10-2009, 21:53
Niestety przyjął się głupi nawyk doboru pompy ciepła do powierzchni użytkowej, która wcale nie jest adekwatna ani do powierzchni grzeczej a tym bardziej do kubatury wewnętrznej budynku.
Na na pozór wszystko jest takie proste 8) a jednak bardzo skomplikowane.
Przy układzie KiR wskazany jak dla mnie byłby bufor który zaakumluje nadmiar ciepełka, moduł mieszający 8) lub inaczej prawdopodobnie 4-drogowy zawór, :wink: no i jakiś czujnik temperatury dla bufora, aby sterownik miał się na czym się oprzec.
Co to da? podniesie sprawnosc układu, wydłuzy cykle pracy pompy i pozwoli optymalnie wykorzystac nocną taryfę.

NIBE jak widac nie chce dalej ujawnic COP-ow wg. nowej normy, a dobór wielkości DZ dla pompy o tej samej mocy z różnymi sprężarkami (1- i 3-fazowymi ) różni się nawet o 25%.
Wygląda na to iż lepsza jest sprężarka 1 -fazowa 8).

sys35
21-10-2009, 22:00
nawet jak instalacja ma moc obliczeniową 5 kW to "zdąży" odebrac ciepło od pompy ciepła 9 kW

Jasne, że zdąży tylko jaką osiągnie temp zasilania. Ustawienie optymalnych krzywych grzewczych dla niejednego fachowca jest problemem. A jeśli ktos pokusi się na sterownik pokojowy to tym bardziej nie ograniczy temp. zasilania.

bonetka
21-10-2009, 22:33
No dobrze Panowie :)))
ja bedę teraz adwokatem diabła :) to konkretnie ...
co uważacie ??? za duża ..bo licząć 133 mkw x50W/mkw=6.650 kW ...czyli do standardowego ocieplenia w dzisiejszych czasach powinna być 6 KW
ale nie znamy domu ( kubatura , ocieplenie ) ( ale pewnie projekt był przesyłany ) ( może 6 KW spokonie by wystaczyła właśnie lekko niedowymiarowana do 7 KW ).
Odnośnie liczenia mocy i tego co napisał Sys ...przecież biorą to z parametrów ( instrukcja czy na stronie ) i nikt nie bawi się w nic innego . ...no chyba że powietzrne PC i tam jest +7/35 ...i woda/ woda .. 10/35 a oba kolektory pionowy i poziomy nie maja rozróżnienia...( ale z drugiej strony kiedys były tu polemiki ze jest taki sam jeden i drugi ...a skoro tak to i od identycznej cyfry na początku powinny się zaczynać :) czyż nie ???.
Powiem jeszcze tak ze owszem przyjmuje się srednio 50 W/mb odwiertu ale też rózne firmy różnie liczą ( zachowawczo np. 40 W/mb tak jak tu też ).
Jeszcze argument że musi grzać 45 litów wody ..no dobrze a jak są 300,litrowe cwu i pływają w 200 litrwym płaszczu zewnetrzym to co ? ...skoro są dwupłaszczowe to tylko w ten sposób może odbywać się grzanie i wymiana ciepła .
...65 *C ....a co mają pisać ? to parametr określajacy do jakiej temp.może działać ( no ciekawe czy niektórzy nie woleliby miec nawet 70 *C ..zeby od czasu do czasu przegrzać legionellę ? )
W kadym razie cenowo jest ok ....
odwierty wyszły ok. 73 zł a nawet mniej bo przecież podłaczenie też się liczy.
No to jak , kto jest na tyle odważny że zaleci ....6 KW .??? ...( w Rybniku )
o ludkach do kąpieli było :) ( osobny zb cwu jeśli są ku temu wskazania )

Terplace ...a gdzie Ty się podziewasz ? chyba wszystko w porządku ?

.....czekamy

HenoK
22-10-2009, 06:02
No to jak , kto jest na tyle odważny że zaleci ....6 KW .??? ...( w
Rybniku ) Pozwolę sobie zacytować to co niedawno napisałem jednemu z Forumowiczom w odpowiedzi na jego pytanie, co jest istotne przy doborze pompy ciepła


Niestety dobór pompy ciepła, to nie jest "wróżenie z fusów". Sam projekt gotowy to za mało. Przy tym projekcie macie możliwość policzenia charakterystyki energetycznej dla różnych wariantów. Już nawet rozpatrzenie tych wariantów pokazuje w jak szerokim zakresie może zmieniać się zapotrzebowanie budynku na ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.
Zapotrzebowanie budynku na ciepło przy doborze pompy ciepła to podstawa, ale nie wszystko. Trzeba jeszcze uwzględnić lokalizację budynku (strefę klimatyczną), ustawienie budynku względem stron świata, rodzaj gruntu, możliwości wykonania dolnego źródła (kolektor poziomy, czy pionowy).
Bardzo wiele zależy od wyboru rodzaju ogrzewania (podłogowe, ścienne czy grzejnikowe).
Najlepiej, żeby firma, która będzie montowała pompę ciepła zajęła się tematem kompleksowo (od projektu instalacji do wykonanie jej "pod klucz").

Jeżeli jakaś firma dobiera pompę ciepła bez pytania o te wszystkie elementy, to można powiedzieć, że daleko jej do fachowości.
Kto się z tym zgadza, a kto nie?

Kot66
22-10-2009, 08:17
Witam,
zgadzam się z HenoK w 100% osobiście przerobiłem kilka wariantów i na podstawie obliczeń dobrałem grubości izolacji, rodzaj okien itp.
Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.
Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?

pozdrawiam

HenoK
22-10-2009, 08:42
Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.
Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?Nie pogorszy, jeżeli zrobi to "z głową". Długości pętli nie dłuższe niż 100m, wskazana też większa średnica niż 16/2. Pętle o zbliżonej długości.
Zanim zacznie to robić fizycznie niech przedstawi Ci projekt podaniem długości poszczególnych pętli, sposobem podłączenia do rozdzielaczy, itp.

TTASZT
22-10-2009, 10:16
Co o tym sądzicie dostałem taką ofertę od Firmy ECOMOTYL:

"Z powodu coraz większego zainteresowania pompami ciepła Ochsner chcielibyśmy zaoferować promocyjne warunki na wykonanie odwiertów pionowych pod pompy ciepła. Odwierty są najskuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii z gruntu i dają 100% satysfakcje z użytkowania. Dzieki zastosowaniu tej technologii mogą Państwo zredukować koszty ogrzewania do zupełnego minimum. Dlatego proponujemy atrakcyjne warunki na wykonanie odwiertów pod pompy ciepła.

PROMOCYJNA CENA ZA 1mb odwiertu 80,00 PLN netto (do tej pory było 105,00 PLN netto)
DODATKOWO PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH - GRATIS!!! (konieczny do uzyskania pozwolenia - procedurę wykonuje nasza firma w Panstwa imieniu) - (rynkowa cena 2 500,00 PLN netto)

Gwarancja na odwierty - 50 lat ! (wysokiej jakości sondy Mouvitech)"

bonetka
22-10-2009, 10:21
To wszytko się zgadza co napisał Henoczek ale ...skąd wiadomo czy dostając projekt od KIR ......tego wszytkiego firma nie wzięła pod uwagę? skąd wiadomo czy nie zrobiła swojego projektu ? uwzględnijąc te wszystkie czynniki .....
Skąd wiadomo jakich specjalistów zatrudnia ??? czy potrafią dobrze dobrać moc PC do warunków czy nie ?
dlatego właśnie napisałam kto ma odwagę zalecić taką czy inną kW i wziąc za to odpowiedzialność nie znając wszystkich danych ......bo my tutaj możemy sobie gdybać ...i nam może się wydawać ......itd ....
Dlatego takie oferty mozna sprawdzać tylko pod wzglądem atrakcyjnosci finansowej i ..tyle ...no chyba że ewidentnie coś odbiega i to dużo co widać gołym okiem .to można cos zasygnalizować ....
Całościowo oceniać można tylko wtedy gdy mamy WSZYSTKO co raczej się tutaj nie zdarzy ...
Geotherm ma w ofecie i Nibe i Alha Inno tec i niestety i tu i tu jest podobnie tzn. nie ma np. 7 kW ....( tylko 6 i 8 )

mam pomysł :)
wiem że są Osoby które mają zrobiony projekt instalacji pod PC lub które same je robią ...czy Ktoś zechciałby zeskanować taki projekt oczywisice bez strony tytułowej a wiec danych osoby .....
zobaczylibyśmy jak wygląda i moglbysmy posunąc się w dyskusjach dalej i byłaby to fajna sprawa ...to jak ......Kto pokaże ?:) wszyscy byliby wdzieczni ..
( jesli problem w serwerze to prosze do mnie a ja umieszczę tutaj )

KiR
22-10-2009, 17:24
KiR
Jak liczna rodzina będzie mieszkać w twoim domu? 8)

sztuk 4 :)


Kubatura przed zmianami wynosi 548 m3

Co do zasobnika to znajomi o 4 lat mają 160l (4 osoby w rodzinie) i ponoć wystarczy. No kwestia przemyślenia.

Ogrzewanie tylko podłogowe.

Ponieważ projekt dopiero się zrobi (czekamy na mapy do celów projektowych) nic nie powiem na temat ocieplenia, okien itp.


Dobrze, że mamy jeszcze czas do przemyśleń, bo mam niezły mętlik w głowie 8)

sys35
22-10-2009, 17:44
Co o tym sądzicie dostałem taką ofertę od Firmy ECOMOTYL:

"Z powodu coraz większego zainteresowania pompami ciepła Ochsner chcielibyśmy zaoferować promocyjne warunki na wykonanie odwiertów pionowych pod pompy ciepła. Odwierty są najskuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii z gruntu i dają 100% satysfakcje z użytkowania. Dzieki zastosowaniu tej technologii mogą Państwo zredukować koszty ogrzewania do zupełnego minimum. Dlatego proponujemy atrakcyjne warunki na wykonanie odwiertów pod pompy ciepła.

PROMOCYJNA CENA ZA 1mb odwiertu 80,00 PLN netto (do tej pory było 105,00 PLN netto)
DODATKOWO PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH - GRATIS!!! (konieczny do uzyskania pozwolenia - procedurę wykonuje nasza firma w Panstwa imieniu) - (rynkowa cena 2 500,00 PLN netto)

Gwarancja na odwierty - 50 lat ! (wysokiej jakości sondy Mouvitech)"

Jeśli chcesz to sprzedam Ci za pół darmo używaną pompę Ochsnera i będziesz miał instalację za grosze :)

sys35
22-10-2009, 17:46
Ja z tej samej firmy mam wycenę i dla 130m2 pow. użytkowej zaproponowali mi te sama pompe.
Mieli dane o ociepleniu,reku itp
natomiast po wizycie na budowie, zaproponowali mi zwiekszenie pompy do 10kw
(podniosłem ścianke kolankową, trochę mi się dom powiększył o jakieś 10m2 pow. uż.) do tej pompy zaproponowali 200m kolektora pionowego.
w ogóle nie robią już poziomych
pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto

a to bardzo ciekawe :wink: i zgodziłeś się?

sys35
22-10-2009, 18:53
Witam,
zgadzam się z HenoK w 100% osobiście przerobiłem kilka wariantów i na podstawie obliczeń dobrałem grubości izolacji, rodzaj okien itp.
Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.
Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?

pozdrawiam

no i tak sie stosują instalatorzy do projektów 8) Skoro już jest projekt to dlaczego wszędzie co 7,5 cm???
Prosciej chyba jest zmniejszyc adekwatnie w każdym pomieszczeniu odleglości np. o 30%.
Jeśli się układa podlogowkę bez projektu to zagęszcza się pętle przy ścianach zewnetrzych np. do 10 cm a dalej np. co 12,5. Lazienki tak gęsto jak tylko się da :). Dobry instalator ma to we krwi i nie potrzebuje żadnych projektów :wink:

rwxw
22-10-2009, 21:10
zasilania 35C (to miałem na myśli), bo może się okazac że wzrośnie znacznie temp. zasilania podłogówki co przeniesie się adekwatnie ujemnie na COP układu.
To ja doloze jeszcze troche filozofii. Nieco wieksza moc to nieco wiecej pracy w nocnej taryfie, a wiec na dzien dobry ze wspolczynnikiem COP 2x wiekszym niz w taryfie dziennej czy calodobowej. W koncu prad "nocny" jest mniej wiecej 2 razy tanszy niz dzienny czy calodobowy. Tyle jest tych parametrow, ze trudno wyliczyc co bedzie optymalne w danych warunkach...


kolektora pionowego. w ogóle nie robią już poziomych
pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto
No tak, lepiej sie kroi klientów na pionowych...

sys35
22-10-2009, 21:47
To ja doloze jeszcze troche filozofii. Nieco wieksza moc to nieco wiecej pracy w nocnej taryfie, a wiec na dzien dobry ze wspolczynnikiem COP 2x wiekszym niz w taryfie dziennej czy calodobowej. W koncu prad "nocny" jest mniej wiecej 2 razy tanszy niz dzienny czy calodobowy. Tyle jest tych parametrow, ze trudno wyliczyc co bedzie optymalne w danych warunkach...


kolektora pionowego. w ogóle nie robią już poziomych
pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto
No tak, lepiej sie kroi klientów na pionowych...

Nieco większa moc owszem, ale nie ze sterownikiem pogodowym bo i tak tego nie wykorzstasz. Można owszem podbic temp. w taryfie nocnej ale wtedy wzrośnie temp. zasilania. Optymalnym rozwiązaniem zdaje się w tym wypadku bufor, sterownik pokojowy i ograniczenie temp. zasilania, ale czy jest to optymalna inwestycja? Pakujesz kasę w większe DZ większą PCi i rozbudowę kotłowni. Jest to kwota kilku tysięcy. Czy aby se to opłaca?
Co do krojenia to masz rację 8) tym bardziej jeśli się wierci 200 m dla 10 kW :roll:.

bonetka
22-10-2009, 22:04
Hej :)
a ja z inf. ( wrzesień 2009 ale projekt obejmuje lata 2006-2010 a to pierwsze wyniki z pierwszej fazy projektu ) może Kogos zainteresuje
że powstały dwa nowe projekty jeden to bad. zainstalowanych PC i wnioski ich dotyczace a drugi to ankiety ( nie da rady się dostać :( bo to tylko dla uczestników projektu :( ) zadowolenia z marki danej PC . Myslę że po zakończeniu opublikują wyniki .
( trzeba jak się otworzy trochę przewinąc do przodu ...do "Pompy ciepła w działaniu" ..przetłumaczył system ..)
http://www.fulereny.blink.pl/mum/now.PCi.doc
tu oryginał :
http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2009/10/heat-pumps-in-action#
natmiast tu coś dla naszych NOWYCH :) sympatyków ....Danfoss ( Thermia w działaniu ) ...wizualizacja .. ...
http://www.youtube.com/watch?v=y4Bqxx1dc3o&feature=PlayList&p=1706A5046404C45E&playnext=1&playnext_from=PL&index=1
..

Daga&Adam
22-10-2009, 23:49
Hej!

Nie wiem, czy temat juz byl poruszany, czy nie, bo przesledzilem kilkanascie stron, a watek jest mega dlugi i "ciezki" (tj. zeby z sensem przeczytac i zrozumiec to trzeba poswiecic troche czasu na niego :) ale chcialem spytac, czy ktos z Was "kombinowal" z uruchomieniem dwoch przylaczy energetycznych - jedno z taryfa "dzien/noc", drugie z normalna taryfa calodobowa. Moj elektryk powiedzial, ze niektorzy tak robia - oczywiscie wszystko jest 100% legalne. Stycznik w momencie nadejscia drogiej taryfy przelacza instalacje na drugi przylacz, gdzie prad jest o te ok ~12gr / kWh tanszy.

Wady - musimy zaplacic za nowy przylacz (u mnie to ok 120 pln / kazdy kW) oraz ponosic podwojne stale oplaty. Nie wiem tez z jakim tempem stycznik przelacza prad i czy urzadzenia w tym czasie nie glupieja (ale mysle ze nie powinno byc z tym problemu).

Ja dopiero jestem przed zakupem / uruchomieniem PC, poki co przez 2-3 miesiace musze wytrzymac na pradzie :-) Planuje dlatego wstawienie buforka 1000l ktory bedzie w przyszlosci pelnil glownie role "sprzegla" dla pompy - tak aby nie musiala sie wlaczac/wylaczac zbyt czesto. Na wielka akumulacje ciepla nie licze, choc w 1000l przy roznicy temp. ~15st (40-25) mozna zakumulowac te ~17kWh, co powinno w jesienno-zimowe dni wystarczyc na te 3-4h grzania i dotrwania do II taryfy :-)
pozdr.

Daga&Adam
23-10-2009, 01:01
Tak wogole to zapomnialem sie przywitac.. Wiec czynie to -> CZESC WSZYSTKIM maniakom PC ale i ogolnie zafascynowanych ukladem CO w swoich domach :-)

Mysle, ze zagoszcze w tym watku na dlugo, bo mi odpowiada - duzo techniki, duzo praktyki, duzo ciekawych rozwazan nt. oszczedzania energii :)

Troche o mnie -> informatyk, (troszke z'geek'owany) elektronik-amator, "zlota raczka". Buduje domek, wlasnie koncze rozkladac instalacje podlogowki (doslownie - jutro ostatnia petla ;) Ogrzewanie docelowe - PC, tymczasowe (a w przyszlosci jako awaryjne) - prad (udalo sie kupic prawie nowiutkiego Kospela 12kW za 1k pln :-). Powierzchnia ogrzewana - jakies 360m2 ale w tym 140m2 piwnic, ktorych ogrzewanie (szczegolnie PC) kosztuje tyle co nic ;-) i dodatkowo dwa garaze w bryle budynku po 30m2 kazdy - ledwo podgrzewane do tych 12-14st C. Obliczone zapotrzebowanie na cieplo - ok 19 tys kWh / sezon, wymagana moc ok 9kW. Co do domku - 18cm styro na scianach (lambda 0,036), 25cm welny w dachu (lambda 0,035), rekuperator.

No skoro sie juz tak ladnie i tresciwie przedstawilem to spytam Was co sadzicie o mojej koncepcji sterowania ogrzewaniem. Przez pare stron w zeszlym roku ciagnal sie watek o tym jak zrobic, zeby pompa nie chodzila w I taryfie i ogolnie jak to wszystko zoptymalizowac, zeby chodzilo w taryfie taniej, a jednoczesnie zeby sterowanie nie kosztowalo majatku. Oczywiscie to co pisze to poki co teoria, wiec moze tylko mi sie to takie proste wydaje - dlatego czekam na konstruktywna krytyke, kotlownie dopiero urzadzam (sam, a co! nie bedzie mi obcy w rurach grzebal :) :) :)

A wiec mamy PC jako zrodlo zasilania. Ja pewnie wybiore jakas prosta, polskiej produkcji, najchetniej bez zadnego sterownika bo to tylko zwykle mocno podraza uklad a szkoda potem to wywalac jak sie juz zaplacilo :-) Byle tylko moc w jakis prosty (np. napieciowo czy inaczej) sposob sterowac temperatura zasilania. Ale przyjmijmy narazie, ze nawet takiego sterowania nie chcemy. Czyli mamy pompe z mozliwoscia sterowania on/off i ustawiona na sztywno temperatura zasilania na obliczeniowa temperature jaka nam bedzie potrzebna w najwieksze mrozy - np. 40st C (wiem - to obniza COP pompy ale narazie to pominmy).

Za pompa ciepla stawiamy bufor - mysle, ze 1000l bedzie najodpowiedniejszy. Taki bufor mozna kupic za 1,5k pln bez izolacji, a izolacje zrobic samemu z odpadkow styropianu / welny - zwykle nie ma co z nimi zrobic wiec voila, pozbywamy sie ich gratis.

Mamy pompe, duzy bufor. Do bufora podlaczamy *prosty* sterowniczek, ktory przy spadku temperatury w buforze do ~27st C uruchomi PC zeby ta naladowala go spowrotem do 40st C. Zakladajac, ze w tym momencie nie bedzie z niego odbierane cieplo - mamy 13st C roznicy, czyli ok 15kWh do naladowania - przy pompie ~9kW daje to ok 1,5h ciaglej pracy pompy, po ktorym ta sie wylacza i czeka przynajmniej kilkadziesiat minut na rozladowanie bufora. Fajnie bo sprezarka nas za to na pewno polubi, a sama pompa odwdzieczy sie dlugim, bezawaryjnym czasem pracy. Sterowniczek wyposazylbym w prosty programator ktory uruchamialby caly mechanizm tylko w godzinach II taryfy (22-6, 13-15).

Do tej pory wszystko proste, tanie i nieskomplikowane? Jasne, takie przeciez ma byc!

Lecimy dalej. Mamy bufor i jego kontrolowane ladowanie z glowy. Podlaczamy w pokoju reprezentatywnym termostacik! Ustawiamy go na 21st C i podlaczamy go do pompy obiegowej podlogowki, pompy zainstalowanej tuz za buforem. Termostat w najprostszej wersji dziala cala dobe - czyli nawet jak wyczerpie juz caly bufor, a temperatura nie wzrosnie do 21st C to bedzie mielil pompa caly czas. Ale pompa ciepla sie nie wlaczy bo jej sterowniczek nie pozwala na dzialanie w I taryfie..

Teraz mozliwe usprawnienia..

1. Termostat zamieniamy na sterownik typu euroster i ustawiamy na nim podbicie temperatury w nocy - czyli pompa zacznie nam na pewno chodzic w nocy, rozladowujac bufor, a ten bedzie sie z kolei probowal regenerowac - jednak przy ciaglym odbiorze ciepla przez podlogowke moze byc tak, ze chodzi caly czas az do wylaczenia o 6.00 przez sterownik :) W ten sposob mamy naladowana w nocy podlogowke, ktorej cieplo powinno byc oddawane w dzien.

2. Czujnik temperatury na zasilaniu tuz za pompa obiegowa podlogowki - jezeli temperatura zasilania spadnie ponizej ~20st C - pompa sie wylacza (to zabezpieczenie przed tym zeby pompa nie chodzila niepotrzebnie i nie brala pradu, jezeli bufor zostal rozladowany np. pod koniec dnia i wlaczy sie dopiero za np. 2-3h).

3. Sterownik pogodowy - wywalamy sterownik, ktory ma nam utrzymac temperature 40st C w buforze. Zastepujemy go pogodowka. Umieszczamy czujnik na zewnatrz i on za pomoca doboru odpowiedniej krzywej grzewczej grzeje nam BUFOR do danej temperatury. Dzieki temu oszczedzamy na COPie pompy - bo jak jest +10st C na zewnatrz to w buforze mamy 25st. (przykladowo - moze mniej, moze wiecej), a nie stale 40st.

Mozliwe bledy w dzialaniu:

1. Zimno pod koniec dnia! Bufor sie wyladuje, pompa stanie (bo temperatura zasilania spadnie ponizej 20 st) i marzniemy. Ale ktos tu pisal, ze srednio jego pompa chodzi przez 6-8h w ciagu doby, a temperatura w ciagu dnia spada ledwo o 0,5st C :) Wszystko zalezy od ocieplenia i akumulacji domku.

Mozna ew. ten prosty sterowniczek co wylacza pompe w I taryfie wyposazyc w uklad "awaryjny", ktory przy spadku temperatury w pomieszczeniach ponizej np. 19st C uruchomi pompe mimo wszystko w taryfie I.


No.. Zapewne teraz mnie zjecie na kolacje (ups, albo juz sniadanie) i powiecie ze to wszystko juz bylo i ze kazde urzadzenie albo sterownik takie mozliwosci w sobie posiada :) Ale to tylko moje zalozenia i projekt narazie "w glowie". Calosc sterowania w/w nawet malo doswiadczony elektronik posklada za parenascie, paredziesiat PLN (nie liczac ew. sterownika pogodowego) :)

Uprzedzam tez pytania o bufor -> osobiscie uwazam, ze jest potrzebny bo redukuje ilosc wlaczen / wylaczen pompy, mi on osobiscie jest jeszcze potrzebny bo pelni prosta role sprzegla przy drugim zrodle ciepla (piec elektryczny), da sie tez do niego w prosty sposob podlaczyc np. kominek z plaszczem, czy solary (choc to juz uwazam za przegiecie) - oczywiscie pamietajac wtedy o mieszaczu lub przynajmniej termicznym zaworze mieszajacym na wejsciu do obiegu podlogowki :) Niemniej - podlaczajac np. kominek - pomijajac zabezpieczenia samego kominka, nie trzeba tu juz dodawac ZADNEJ automatyki - bo jak temperatura w buforze wzrosnie to nasz "sterowniczek" pompy poprostu wogole nie wlaczy.

Uff, musialem to z siebie wyrzucic, bo tak sie czaje i robie podchody malutkimi kroczkami w mojej glowie do tej mojej instalacji, a tu moze ktos z wiekszym doswiadczeniem odrazu podpowie, skrytykuje, pochwali, zgani te moje zamysly.. :)
pozdr.

HenoK
23-10-2009, 06:52
Uff, musialem to z siebie wyrzucic, bo tak sie czaje i robie podchody malutkimi kroczkami w mojej glowie do tej mojej instalacji, a tu moze ktos z wiekszym doswiadczeniem odrazu podpowie, skrytykuje, pochwali, zgani te moje zamysly.. :)Napisałeś się co niemiara ;).
Pozwolę sobie trochę pokrytykować. Bufor ciepła w układzie z pompą ciepła nie jest IMHO, zbyt dobrym rozwiązaniem. Żeby zgromadzić w nim energię musisz znacznie podnieść parametry, a tym samym spada COP. Masz dosyć dobrze ocieplony dom. Jeżeli jeszcze ma on sporą akumulacyjność, to przy ogrzewaniu podłogowym tylko w II taryfie nie musisz obawiać się znacznych spadków temperatury. Nie ma więc najmniejszego powodu, aby stosować bufor. Oczywiście jeżeli chcesz dodatkowo używać innych źródeł ciepła, to zastosowanie bufora jest w pełni uzasadnione.
Przy pominięciu bufora sterowanie układem jest banalnie proste - sterujesz temperaturą w pomieszczeniach. Euroster jest dobrym rozwiązaniem - w II taryfie wymuszasz temperaturę w pomieszczeniach o 1K wyższą niż w I taryfie i nic więcej nie potrzeba. Jeżeli ustawisz histerezę na eurosterze na np. 0,5K, to nie musisz obawiać się częstego załączania i wyłączania PC.

rwxw
23-10-2009, 08:48
oraz ponosic podwojne stale oplaty. Nie wiem tez z jakim tempem stycznik przelacza prad i czy urządzenia w tym czasie nie glupieja
Pewnie da się to zrobić, ale musisz mieć 3-fazówke w całodobowej taryfie. Musiałbys przeliczyć ile kWh musisz zużyć w całodobówce, żebyś wyszedł na zero. Jak byś miał wątpliwości, to możesz na chwilę przełączenia (+ około 20min na odpoczynek sprężarki) wyłączać PC, żeby się coś z nią nie stało.
Co do dużego bufora to policz sobie ile m3 ma podłogówka - np. 100m2 x 10cm grubości to 10m3, fakt że beton ma nieco inny współczynnik, ale za to objętości są duże. Najpierw możesz zacząć od podłączenia bezpośredniego, a jak to Ci nie wystarczy zawsze możesz dołożyć bufor. Problem jest gdy są grzejniki, bo w tych pomieszczeniach szybciej się wychładza, ale do PC zaleca się mieć wszędzie podłogówkę i wtedy problem znika. W dobrze izolowanym domu temperatura w pokoju w ciągu kilku godzin nie spadnie bardziej niż o 1 stopień. HenoK dobrze radzi ;-) Dodatkowo jak masz różnie wychładzające się poddasze i parter możesz ewentualnie zastosować 2 eurostery.

Daga&Adam
23-10-2009, 09:53
Pozwolę sobie trochę pokrytykować.


Na to liczylem ;-)


Bufor ciepła w układzie z pompą ciepła nie jest IMHO, zbyt dobrym rozwiązaniem. Żeby zgromadzić w nim energię musisz znacznie podnieść parametry, a tym samym spada COP.


No wlasnie ten zbiornik mialby u mnie sluzyc glownie jako zabezpieczenie pompy przed zbyt czestym wlaczaniem / wylaczaniem, a takze jako sprzeglo z uwagi na to, ze planuje jeszcze jakies dodatkowe zrodlo ciepla :) Chce np. na stale miec podlaczony piec elektryczny - w razie awarii pompy lub sytuacjach kiedy przyjdzie -30st C i pompa nie wyrobi :-) Generalnie dobieram pompe "na styk", a z uwagi na raczej spore zuzycie CWU (lubie ciepelko) moze byc tak, ze jej moc bedzie za mala:) Wtedy odpali sie z automatu piecyk elektryczny.

Poooozatym przez najblizsze 3-4 miesiace bede grzal TYLKO piecem elektrycznym i obawiam sie, ze bez bufora dostane ostro po kieszeni bo moze mi sie odrazu nie udac wyregulowac wszystkiego tak, zeby chodzilo w II taryfie :) A tak to sobie bufor w nocy zagrzeje do 70-80st C (dla pieca COP i tak bedzie 1 bez wzgledu na temperatury ;-) i bede mial 100% pewnosci, ze taka ilosc energii (~55kWh) wystarczy mi zeby nie zmarznac w dzien :-) Przypuszczam, ze przez te 3-4 miesiace bufor mi sie dzieki temu zwroci - to moj pierwszy sezon grzewczy wiec moze nie byc za ciekawie :-)


Masz dosyć dobrze ocieplony dom. Jeżeli jeszcze ma on sporą akumulacyjność, to przy ogrzewaniu podłogowym tylko w II taryfie nie musisz obawiać się znacznych spadków temperatury. Nie ma więc najmniejszego powodu, aby stosować bufor. Oczywiście jeżeli chcesz dodatkowo używać innych źródeł ciepła, to zastosowanie bufora jest w pełni uzasadnione.


Co do akumulacyjnosci to trudno powiedziec - sciany mam dosc cienkie - porotherm 25, wylewki beda grube na 7cm. Czytalem gdzies opinie ze mozna przyjac, ze 1cm wylewki = 1h akumulacji, wiec wychodziloby, ze jednak popoludniu / wieczorem pompa powinna sie wlaczyc i troche dogrzac:) Jak bedzie w praktyce - tego nie wiem.


Przy pominięciu bufora sterowanie układem jest banalnie proste - sterujesz temperaturą w pomieszczeniach. Euroster jest dobrym rozwiązaniem - w II taryfie wymuszasz temperaturę w pomieszczeniach o 1K wyższą niż w I taryfie i nic więcej nie potrzeba. Jeżeli ustawisz histerezę na eurosterze na np. 0,5K, to nie musisz obawiać się częstego załączania i wyłączania PC.

Tylko gro osob tutaj piszacych pisalo (w 2008 - moze teraz juz sie nauczyli?;) ze nie potrafia sobie dac rady z ustawieniem i pompa mimo wszystko wlacza sie tez w I taryfie.

Ja to bym najchetniej sobie zrobil swoj sterownik na jakims PLC ;-)
pozdr.

Daga&Adam
23-10-2009, 10:06
Pewnie da się to zrobić, ale musisz mieć 3-fazówke w całodobowej taryfie.


No. Ale to zaden problem przeciez :) Oplaty miesieczne chyba tylko sa minimalnie wyzsze niz przy 1 fazowym przylaczu, sam przylacz kosztuje tyle samo.



Musiałbys przeliczyć ile kWh musisz zużyć w całodobówce, żebyś wyszedł na zero.


No wlasnie - ja narazie nie mam zadnych danych ale widzialem ze gro osob z tego watku notuje sobie dokladne zuzycia w I i II taryfie - podzielcie sie tymi danymi to przeliczymy w skali roku jakie to by moglo dac oszczednosci lub straty i czy gra jest warta swieczki :)



Jak byś miał wątpliwości, to możesz na chwilę przełączenia (+ około 20min na odpoczynek sprężarki) wyłączać PC, żeby się coś z nią nie stało.


Trzebaby wogole sprawdzic czas przelaczania stycznikow - zapewne sa tez jakies z szybkim przelaczaniem ktore nie wprowadza wiekszych zaklocen do naszej instalacji :)



Co do dużego bufora to policz sobie ile m3 ma podłogówka - np. 100m2 x 10cm grubości to 10m3, fakt że beton ma nieco inny współczynnik, ale za to objętości są duże.


Owszem, zdaje sobie sprawe ze podlogowka to spory bufor - ale mimo wszystko nie zawsze jak widac wystarczajacy - a taki buforek moze przedluzyc ten nieszczesny czas przerwy w I taryfie o 2-3-4h :)



Najpierw możesz zacząć od podłączenia bezpośredniego, a jak to Ci nie wystarczy zawsze możesz dołożyć bufor. Problem jest gdy są grzejniki, bo w tych pomieszczeniach szybciej się wychładza, ale do PC zaleca się mieć wszędzie podłogówkę i wtedy problem znika.


Mam 100% podlogowki oczywiscie :-) No - tylko jeden grzejniczek drabinkowy w lazience ale to tylko do suszenia recznikow :)



W dobrze izolowanym domu temperatura w pokoju w ciągu kilku godzin nie spadnie bardziej niż o 1 stopień. HenoK dobrze radzi ;-) Dodatkowo jak masz różnie wychładzające się poddasze i parter możesz ewentualnie zastosować 2 eurostery.

O tym nie pomyslalem - o ile straty ciepla na poddaszu mam bardzo podobne do parteru, to na poddaszu wylewka bedzie mniejsza (mam duze przedscianki) - zamiast 140m2 bedzie ok 90m2. Dodatkowo praktycznie znikome ilosci murowanych scian (kolankowa ma 25cm wysokosci ;-))) - same nieakumulacyjne skosy z KG :) No no, trzeba to rzeczywiscie przemyslec!
pozdr.

HenoK
23-10-2009, 10:31
Poooozatym przez najblizsze 3-4 miesiace bede grzal TYLKO piecem elektrycznym i obawiam sie, ze bez bufora dostane ostro po kieszeni bo moze mi sie odrazu nie udac wyregulowac wszystkiego tak, zeby chodzilo w II taryfie :) A tak to sobie bufor w nocy zagrzeje do 70-80st C (dla pieca COP i tak bedzie 1 bez wzgledu na temperatury ;-) i bede mial 100% pewnosci, ze taka ilosc energii (~55kWh) wystarczy mi zeby nie zmarznac w dzien :-) Przypuszczam, ze przez te 3-4 miesiace bufor mi sie dzieki temu zwroci - to moj pierwszy sezon grzewczy wiec moze nie byc za ciekawie :-)To zupełnie zmienia postać rzeczy. W takim przypadku bufor jest jak najbardziej sensowny. Natomiast przy pompie ciepła proponowałby go odłączać, np. elektrozaworem. Podłogówka bez problemu może pracować z dużo większą mocą. Moją mam obliczoną na 6kW, a na początku podawałem do niej 15kW i bez problemu to odbierała. Ważna rzecz - o ile przy buforze zagrzanym do wysokiej temperatury podmieszanie przy podłogówce jest konieczne, to przy pompie ciepła wręcz przeszkadza. Przy grzaniu podłogówki cały przepływ z pompy ciepła powinien iść bezpośrednio na rozdzielacze podłogówki. Uzyskasz wtedy niskie parametry grzania, a tym samym wysokie COP.

klimaw
23-10-2009, 10:35
Chce np. na stale miec podlaczony piec elektryczny - w razie awarii pompy lub sytuacjach kiedy przyjdzie -30st C i pompa nie wyrobi :-)
Przeważnie PC mają grzałki wewnętrzne więc piec el.jako źródło awaryjne jest zbędne. 8)

Daga&Adam
23-10-2009, 10:43
Chce np. na stale miec podlaczony piec elektryczny - w razie awarii pompy lub sytuacjach kiedy przyjdzie -30st C i pompa nie wyrobi :-)
Przeważnie PC mają grzałki wewnętrzne więc piec el.jako źródło awaryjne jest zbędne. 8)

Ja bym napisal, ze nie "przewaznie", a "jak sobie za to zaplacisz" ;) ;) Pozatym jak padnie pompa (jej sterownik czy inny kawalek elektroniki) to zapewne i grzalka sie nie wlaczy :)
pozdr.

piwopijca
23-10-2009, 10:43
Chce np. na stale miec podlaczony piec elektryczny - w razie awarii pompy lub sytuacjach kiedy przyjdzie -30st C i pompa nie wyrobi :-)
Przeważnie PC mają grzałki wewnętrzne więc piec el.jako źródło awaryjne jest zbędne. 8)

Dobrze kombinuje :lol: :wink:
Tylko wzialbym cos jeszcze bo gdy piec elektryczne tez sie popsuje albo prundu nie bedzie to lepiej miec jakis koksiak!!!
Tylko tak sie zastanawiam co bedzie gdy i koksiak nawali ...? :wink:

Pzdr.

Daga&Adam
23-10-2009, 10:48
[...]
Natomiast przy pompie ciepła proponowałby go odłączać, np. elektrozaworem.

Ale dlaczego wlasciwie? Ja rozumiem, ze bufor przy typowym zastosowaniu moze byc zbedny (jako dodatkowy, niepotrzebny koszt) ale jak juz jest to czy nie warto jednak z niego skorzystac ? Dlaczego - o tym piszesz sam nizej :-)


[...]
Przy grzaniu podłogówki cały przepływ z pompy ciepła powinien iść bezpośrednio na rozdzielacze podłogówki. Uzyskasz wtedy niskie parametry grzania, a tym samym wysokie COP.

No wlasnie - jezeli pompa bedzie grzala tylko i wylacznie bufor - to zapewniam jej duzy przeplyw z praktycznie zerowymi oporami - czy wlasnie takie grzanie nie bedzie jeszcze bardziej ekonomiczne ?:)

Instalacje CO mam obliczona z oporami rzedu 15kPa i przeplywem ponizej 1m3/h - obsluzy to kazda pompka na I lub maksymalnie II biegu :)
pozdr.

Daga&Adam
23-10-2009, 10:49
Dobrze kombinuje :lol: :wink:
Tylko wzialbym cos jeszcze bo gdy piec elektryczne tez sie popsuje albo prundu nie bedzie to lepiej miec jakis koksiak!!!
Tylko tak sie zastanawiam co bedzie gdy i koksiak nawali ...? :wink:

Nie mam za bardzo komina pod koksiak ;-) Dlatego mysle o ew. kominku z plaszczem. Pozatym wszedzie wentylacja mechaniczna i brak kanalow wentylacji grawitacyjnej (mam jeden ale szczelny - puscilem nim sobie kable do anten ;-))
pozdr.

klimaw
23-10-2009, 10:50
Ja bym napisal, ze nie "przewaznie", a "jak sobie za to zaplacisz"
To uogólnianie to nieprawda. :cry:
Gdzie ci każą dopłacić za grzałki? :roll:
U mnie były w standardzie. 8)

klimaw
23-10-2009, 10:51
Tylko tak sie zastanawiam co bedzie gdy i koksiak nawali ...?
Kołeczek i sznureczek . :D :lol: :D

HenoK
23-10-2009, 11:02
[...]
Natomiast przy pompie ciepła proponowałby go odłączać, np. elektrozaworem.

Ale dlaczego wlasciwie? Ja rozumiem, ze bufor przy typowym zastosowaniu moze byc zbedny (jako dodatkowy, niepotrzebny koszt) ale jak juz jest to czy nie warto jednak z niego skorzystac ? Dlaczego - o tym piszesz sam nizej :-)


[...]
Przy grzaniu podłogówki cały przepływ z pompy ciepła powinien iść bezpośrednio na rozdzielacze podłogówki. Uzyskasz wtedy niskie parametry grzania, a tym samym wysokie COP.

No wlasnie - jezeli pompa bedzie grzala tylko i wylacznie bufor - to zapewniam jej duzy przeplyw z praktycznie zerowymi oporami - czy wlasnie takie grzanie nie bedzie jeszcze bardziej ekonomiczne ?:)

Instalacje CO mam obliczona z oporami rzedu 15kPa i przeplywem ponizej 1m3/h - obsluzy to kazda pompka na I lub maksymalnie II biegu :)
pozdr.Żeby dalej na ten temat dyskutować, musiałbyś pokazać jak chcesz to połączyć (schemat instalacji).

Daga&Adam
23-10-2009, 11:08
Żeby dalej na ten temat dyskutować, musiałbyś pokazać jak chcesz to połączyć (schemat instalacji).

No, masz racje. Poki co nie mam rozrysowanego schematu i nie mam za wiele czasu zeby go przygotowac :( Ale zalozenie jest proste - pompa grzeje tylko i wylacznie bufor (wiec nie ma tu za bardzo zadnej innej armatury procz pompy obiegowej wbudowanej w PC) wedlug np. sterownika pogodowego (do danej temperatury w buforze), a sterownik pokojowy (np euroster) steruje pompa obiegowa ZA buforem. Za buforem w przypadku podlaczenia kominka musialby jeszcze wystepowac zawor mieszajacy - najprosciej to chyba termostatyczny, ustawiony stale na 40st C.

Czyli mamy jakby dwa obiegi rozdzielone buforem - jeden z PC ktory tylko ogrzewa bufor i sterowany jest pogodowo, drugi to podlogowka - sterowana "pokojowo" :)
pozdr.

HenoK
23-10-2009, 11:20
Poki co nie mam rozrysowanego schematu i nie mam za wiele czasu zeby go przygotowac :( Ale zalozenie jest proste - pompa grzeje tylko i wylacznie bufor (wiec nie ma tu za bardzo zadnej innej armatury procz pompy obiegowej wbudowanej w PC) wedlug np. sterownika pogodowego (do danej temperatury w buforze), a sterownik pokojowy (np euroster) steruje pompa obiegowa ZA buforem. Za buforem w przypadku podlaczenia kominka musialby jeszcze wystepowac zawor mieszajacy - najprosciej to chyba termostatyczny, ustawiony stale na 40st C.

Czyli mamy jakby dwa obiegi rozdzielone buforem - jeden z PC ktory tylko ogrzewa bufor i sterowany jest pogodowo, drugi to podlogowka - sterowana "pokojowo" :)
pozdr.Wygląda to sensownie. Jak chcesz grzać ciepłą wodę ?

Daga&Adam
23-10-2009, 11:33
Wygląda to sensownie. Jak chcesz grzać ciepłą wodę ?

Poki nie bedzie PC to sprawa jest prosta - grzalka wbudowana w bojler, grzana w II taryfie :) Mam juz kupiony bojler 300l z dwoma wezownicami - udalo sie dorwac nowiutki zbiornik blomberga z izolacja za 1,5k pln - z wyprzedazy po likwidowanym sklepie w Niemczech :-) Dorobilem sobie do niego mufke z nierdzewki 1 1/2' do wkrecenia grzaly wiec poki co problem CWU mam z glowy.

Docelowo z PC to trzebaby dolozyc zawor rozdzielajacy i w czasie kiedy pompa przestanie podgrzewac bufor - przelaczac na ladowanie CWU :) Docelowo jak juz "wycyrklujemy" jaka musi byc temperatura w zbiorniczku, zeby cieplej wody wystarczylo na caly dzien - do takiej bedziemy grzali buforek w nocy (nawet jakby "szczyt" temperatury mial pokryc piecyk elektryczny.
pozdr.

HenoK
23-10-2009, 12:03
Poki nie bedzie PC to sprawa jest prosta - grzalka wbudowana w bojler, grzana w II taryfie :) Mam juz kupiony bojler 300l z dwoma wezownicami - udalo sie dorwac nowiutki zbiornik blomberga z izolacja za 1,5k pln - z wyprzedazy po likwidowanym sklepie w Niemczech :-) Dorobilem sobie do niego mufke z nierdzewki 1 1/2' do wkrecenia grzaly wiec poki co problem CWU mam z glowy.Wężownica przeniesie Ci 9kW mocy z pompy ciepła?

bartbk
23-10-2009, 13:54
[quote="klimaw"]Bonetka

Dziekuję za podjęcie tematu.
Rzeczywiście jest 7.3.0 i 7.4.0 ale ja mam tylko jeden obieg ( również jeden rozdzielacz ) w związku z czym nie mogę pojąć jak można zrobić taki program-przecież wiadomo , że chodzi o zmaksymalizowanie oszczędności poprzez II taryfę.

Wydaje mi się, że nowszy sterownik do Nibe ma większe możliwości...
Zobaczcie proszę http://www.nibeonline.com/pdf/031334-1.pdf
tutaj na stronie 29 jest możliwość ustawienia scheduli dla różnych dni itp.

Poprawcie jeżeli to nie jest to... Generalnie ten sterownik wydaje sie super - czy ktoś zna PC z jeszcze lepszym? :)

klimaw
23-10-2009, 14:52
Rzeczywiście jest 7.3.0 i 7.4.0 ale ja mam tylko jeden obieg ( również jeden rozdzielacz )
Poprawiam. 8)
7.3.0 i 7.4.0 działa również na jeden obieg. :lol:
Też mam jeden obieg i jeden rozdzielacz.
Na 7.3.0 ustawiam podbicie +2 w nocy , a na 7.4.0 obniżenie -1 w dzień.
Poustawiaj-będzie OK. :wink:

a&zb
23-10-2009, 15:50
Przy pominięciu bufora sterowanie układem jest banalnie proste - sterujesz temperaturą w pomieszczeniach. Euroster jest dobrym rozwiązaniem - w II taryfie wymuszasz temperaturę w pomieszczeniach o 1K wyższą niż w I taryfie i nic więcej nie potrzeba. Jeżeli ustawisz histerezę na eurosterze na np. 0,5K, to nie musisz obawiać się częstego załączania i wyłączania PC.

To w końcu podłogówką daje się sensownie sterować na bazie pomiaru temperatury w pomieszczeniach? Nie za duża bezwładność?

rwxw
23-10-2009, 17:27
To w końcu podłogówką daje się sensownie sterować na bazie pomiaru temperatury w pomieszczeniach? Nie za duża bezwładność?
Da się. Długo grzejesz, długo stygnie, a wahania temperatury niewielkie - same zalety. Idealne na 2 taryfy.

Daga&Adam
23-10-2009, 17:29
Wężownica przeniesie Ci 9kW mocy z pompy ciepła?

Zabiles mnie tym pytaniem bo nie myslalem o tym - ale mysle ze bez zadnego problemu - to jest w koncu zbiornik przeznaczony pod solary i dodatkowe zrodlo ciepla (kociol, piec) - wezownice sa dosc dlugie (musze znalezc dokumentacje tego bojlerka zeby to dokladnie sprawdzic). Zamierzam zmostkowac dwie wezownice i grzac przez obie naraz - tym bardziej mysle, ze nie bedzie problemu z odbiorem 9kW z pompy :)
pozdr.

klimaw
23-10-2009, 17:29
HenoK-owi zapewne chodzi o sterowanie czasem włączania i wyłączania PC w funkcji temperatury w pomieszczeniu oraz w zależności od pory dnia ( II taryfa). 8)
Sterowanie podłogówką ( elektrozawory ) nie zdają egzaminu przy PC. :cry:
Przerobiłem to w zeszłym roku. :P
Mając na rozdzielaczu zawory , ale nie używając ich miałem dT GZ w granicach 5,2-5,6. :-?
Teraz wywaliłem elektrozawory i wkręciłem w rozdzielacz zwykłe korki. :roll:
Przepływ jest pełną rurą i regulowany tylko przepływomierzami. :D
dT GZ spadło do 5,0. :D :lol: :D
Myślę , że w ten sposób spadnie temp.zasilania , a co się z tym wiąże wzrośnie COP, a co się z tym wiąże zostanie trochę więcej kaski w portfelu np. na ...... :D :D :D
Tylko bez głupich myśli :wink:

HenoK
23-10-2009, 18:35
To w końcu podłogówką daje się sensownie sterować na bazie pomiaru temperatury w pomieszczeniach? Nie za duża bezwładność?To jest właśnie różnica w sterowaniu ogrzewaniem z pompą ciepła i z innymi, wysokotemperaturowymi źródłami ciepła. Pompa ciepła ma zazwyczaj sporo mniejszą moc w porównaniu z np. kotłem gazowym. Wynika to głównie z ekonomi - duża pompa ciepła to znacznie większy koszt, natomiast przewymiarowanie kotła gazowego tak nie uderza po kieszeni, a daje dodatkowe korzyści. Przy mniejszej pompie ciepła oprócz aspektu inwestycyjnego, dochodzi aspekt eksploatacyjny - mniejsza moc, to niższe przepływy i niższe temperatury, a więc wyższe COP lub współczynnik sezonowej wydajności (SPF). Jak to się przekłada na sterowanie?
Przy kotle gazowym dysponujemy dużą mocą, która powoduje szybki wzrost temperatury ogrzewania podłogowego. Przy tym szybkim wzroście zanim zareaguje czujnik sterownika pokojowego, posadzka zakumuluje znaczną ilość ciepła i pomimo wyłączenia grzania następuje przegrzanie pomieszczenia. Przy mniejszej mocy źródła ciepła (pompa ciepła) przyrost temperatury następuje na tyle wolno, że ryzyko przegrzania pomieszczenia nie grozi. Wiąże się to z jeszcze jedną cechą - przy pompie ciepła zazwyczaj stosuje się ogrzewanie podłogowe o większej akumulacyjości, aby lepiej wykorzystać II taryfę.
Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne.

HenoK
23-10-2009, 19:01
Zabiles mnie tym pytaniem bo nie myslalem o tym - ale mysle ze bez zadnego problemu - to jest w koncu zbiornik przeznaczony pod solary i dodatkowe zrodlo ciepla (kociol, piec) - wezownice sa dosc dlugie (musze znalezc dokumentacje tego bojlerka zeby to dokladnie sprawdzic). Zamierzam zmostkowac dwie wezownice i grzac przez obie naraz - tym bardziej mysle, ze nie bedzie problemu z odbiorem 9kW z pompy :)
Pompa ciepła bardzo słabo działa z wężownicą, nawet podwójną. Wężownice bardzo dobrze sprawdzają się przy wysokotemperaturowych źródłach ciepła : kotłach, kolektorach słonecznych. Tam nie ma problemu, żeby wytworzyć odpowiednio dużą różnicę temperatur pomiędzy woda grzewczą w wężownicy i w zasobnku (np. 10K). Dla pompy ciepła wytworzenie tak dużej różnicy temperatur jest już problemem. Większość pomp ciepła daje temperaturę do 55 st. C. Oznacza to, że ciepła wodę podgrzeją do temperatury np. 45 st. C.
Dla pompy ciepła lepszy rozwiązaniem jest tzw. zbiornik "z mamką" - podgrzewacz dwupłaszczowy, w którym stosunkowo mały zasobnik ciepłej wody (160-200L) jest umieszczony w dużym zasobniku wody grzewczej (500-750L). Aleternatywą jest zastosowanie takiego podgrzewacza jak Twój, jednak odwrócenie jego funkcji - podgrzewa się zawartość zasobnika wypełnionego wodą kotłową, a wodę grzeje się przepływowo w wężownicy.

Daga&Adam
23-10-2009, 19:17
Aleternatywą jest zastosowanie takiego podgrzewacza jak Twój, jednak odwrócenie jego funkcji - podgrzewa się zawartość zasobnika wypełnionego wodą kotłową, a wodę grzeje się przepływowo w wężownicy.

To moze byc dosc ciekawe, pytanie tylko czy taka wezownica da rade nagrzac wystarczajaco wode przeplywowo. Ewentualnie pompa bedzie nagrzewac CWU do tych ~40-45st C, a wyzej dogrzeje grzalka :)
pozdr.

HenoK
23-10-2009, 19:38
To moze byc dosc ciekawe, pytanie tylko czy taka wezownica da rade nagrzac wystarczajaco wode przeplywowo. Ewentualnie pompa bedzie nagrzewac CWU do tych ~40-45st C, a wyzej dogrzeje grzalka :)
pozdr.Poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3727796.htm#3727796

bonetka
23-10-2009, 22:12
Hej :)
Henoczku napisałeś : "Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne "
no to można by wymazać z instrukcji wszystkie rozdziały ze sterowaniem pogodowym ..zostawić tylko pokojowe ? czy tak ??? .
Ciekawe Kto ma tylko pokojowe ? i jakie PC nie mają na zewnatrz czujnika pogodowego ? ( nie mówię o np. Thermogolv gdzie trzeba sobie sterowanie w cześci zorganizować samemu )
Wydawało mi się że ....pogodówka , jak ktoś chce precyzyjniej to pogodówka + pokojówka ( co prawda własnie ze wzgędu na bezwładność podłogowki zanim wszystko zadziała czynnika który to wywołał ( np. gosci ) może już dawno nie być ) .
Chyba że się pomyliłeś i zdane miało brzmieć ....Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika ... pokojowego .... przeważnie jest zbyteczne "
To jak ???
Bartbk
nie czytałam całości ale tam są 3 przedziały czasowe ...a np. Viessmann może mieć zmiany co 3 godziny.., są i takie co mają częściej jeśli już o tym mówimy i nie jeste ważne czy jest to potrzebne czy nie ..mówimy o możliwościach ...
z nowości :
Stiebel Eltron ma nową kosntrukcyjnie i wizualnie PC ...WPF-E i WPF-Cool ...w obudowie zmieścili to co do tej pory było na zewnatrz
http://www.stiebel-eltron.pl/index.php?page=product&group=eo_pc_sw&type=wpf-e
Ponieważ wszyscy teraz chcą być pasywni :) to mam ciekawostkę ...
największy budynek pasywny w Europie powstanie w ....Górnosląskim Parku Przemysłowym w Katowicach 11-12 tys.m2 ...do tej pory największy był w Niemczech ( Ludwigshofen) 11.250 mkw..no patrzecie , patrzcie jakie dziwy :)

HenoK
24-10-2009, 06:26
Henoczku napisałeś : "Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne "
no to można by wymazać z instrukcji wszystkie rozdziały ze sterowaniem pogodowym ..zostawić tylko pokojowe ? czy tak ??? .
Ciekawe Kto ma tylko pokojowe ? i jakie PC nie mają na zewnatrz czujnika pogodowego ? ( nie mówię o np. Thermogolv gdzie trzeba sobie sterowanie w cześci zorganizować samemu )
Wydawało mi się że ....pogodówka , jak ktoś chce precyzyjniej to pogodówka + pokojówka ( co prawda własnie ze wzgędu na bezwładność podłogowki zanim wszystko zadziała czynnika który to wywołał ( np. gosci ) może już dawno nie być ) .
Chyba że się pomyliłeś i zdane miało brzmieć ....Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika ... pokojowego .... przeważnie jest zbyteczne "
To jak ??? Nie pomyliłem się. Moja wypowiedź dotyczyła konkretnej sytuacji : dobrze ocieplonego domu z ogrzewaniem podłogowym ogrzewanym pompą ciepła bez dodatkowych źródeł ciepła. W takiej sytuacji wystarczy sterownik pokojowy posiadający funkcję termostatu + programowanie czasowe temperatury.
Tego typu instalacje w nowych domach stanowią większość, ale masz rację nie można jej uogólniać. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie będzie spełniony, i taki sposób sterowania się nie sprawdzi. Dlatego seryjnie sprzedawane pompy ciepła są wyposażone w mniej lub bardziej rozbudowane sterowniki pogodowe, a niektóre oferują dodatkowo sterowane pokojowe.

Podsumowując: Daga&Adam mają instalację, w której moim zdaniem taki sposób sterowania się sprawdzi (chociaż ze względu na zastosowanie bufora-sprzęgła sterownik pogodowy może się już przydać).

Kto ma tak zrobione sterowanie? Ja mam i dlatego mogę powiedzieć, że to bez problemu działa.

bonetka
24-10-2009, 11:23
Henoczku ..ok ...rozumiem ...
ale w takim razie wyjaśnij mi proszę w jaki sposób zamierzałbyś sterować ...ciepłem w domu mają tylko PC i pokojówkę ( czyli jeden czujnk umieszczany w reprezentatywnym miejscu ....połączony kabelkiem z PC ..zmieniający wpływ krzywej na temp. do podłogówki ) ...bez dodatkowych urzadzeń ..właśnie sterownika + i programatora czasowego temp. ......a to dodatkowe koszty i wydaje mi się że nie po to ktos kupił urzadządznie za tyle pieniędzy żeby nie korzystać ze sterownia w PC ( pogodowego i czasowego ) tylko ...robić sobie "swoje" sterowanie .
Tym bardziej że w instrukcji PC jest wyraznie napisane że sterownik PC oferuje takie rodzaje sterownia jak : pogodówka ...ew. pogodówka + pokojówka .
Owszem Ty tak sterujesz ale o ile wiem nie miałes chyba PC standardowej i może nie miała wcale pogodówki ...wiem też że tak sterują osoby mające Thermogolv ...ale ona własnie nie ma pogodówki ....więc sterują ogrzewaniem za pomocą pokojówki .
Moze jakiś schemat bys zamieścił i napisał dodatkowo ...jak obejść ( podłączyć do PC ..gdzie konkretnie wpiąć ..co zablokować itd , czy wiąze się to ze sterowaniem w każdym pokoju czy nie itd , itp , rozważamy dom z poddaszem uzytkowym ) żeby realizować ogrzewanie w/g zupełnie innej koncepcji ...
Poza tym nie zapominajmy że "pokojówka" sensu stricte to sterownie za pomocą temp. wewnętrznej ( utrzymanie jej na zadanym poziomie i w okreslonych godzinach ) a pokojówka z PC jest zupełnie inna ( wyjasniłam na górze ..w innym pokoju jej wpływ nie siega czy np. na piętrze ) .
Są jeszcze osoby które mają PC , i mają programator w każdym pokoju i siłowniki na rozdzielaczu ..ale nie rezygnują ze sterownia PC czyli jednak mają pogodówkę a tylko dodatkowo " pokojówkę " . ( pokojówkę z PC też mogą przy tym mieć ).
Odnośnie tego co jest lepsze mozna byłoby podyskutować :) moje zdanie jest ugruntowane ale ..moze mnie przekonasz :)

rwxw
24-10-2009, 12:14
Kto ma tak zrobione sterowanie? Ja mam i dlatego mogę powiedzieć, że to bez problemu działa.
Też tak mam i na razie się sprawdza, choć przydały by się 3 temperatury: taryfa nocna, taryfa dzienna (1stopień niżej), priorytet (pół stopnia wyżej) by włączyć np. od 13-00 do 15-00, czy nad ranem na godzinę przed wyłączeniem nocnej taryfy. Chyba to zrealizuję drugim termostatem. Z regulacją dwustopniową jak zagrzeje od 21-00 do 1-00, to do rana PC się już nie włącza i musi dotrwać bez grzania do 13-00, czyli 12h. Pogodówka u mnie też jest, ale na razie z niej nie korzystam bo jest dobrze, choć zimą z nią chyba poeksperymentuję.
W ubiegłym sezonie miałem licznik jednotaryfowy i sterowanie pogodówką + odcięcie PC termostatem pokojowym jak słonko nagrzało - było ok. Teraz przy liczniku dwutaryfowym chcę zmagazynować jak najwięcej energii w taniej taryfie i na razie to działa ;-)

Daga&Adam
24-10-2009, 15:28
Odnośnie tego co jest lepsze mozna byłoby podyskutować :) moje zdanie jest ugruntowane ale ..moze mnie przekonasz :)

Ja uwazam, ze pogodowka jest niezbedna w PC, bo ta steruje temperatura zasilania - a od niej przeciez bardzo zalezy COP pompy! Im nizsza, tym COP wyzszy. Bez pogodowki pompa bedzie IMHO chodzic zawsze na dosc wysokich temperaturach LUB na mniejszych ale wlaczac sie czesciej (co nam tez nie sluzy - bo to znaczy ze prawdopodobnie bedzie sie wlaczac czesciej w I taryfie).

Wezmy przyklad - dosc cieply dzien, w domu ciepelko. W nocy przychodzi nagle ochlodzenie i mroz. W domku dalej panuje ciepelko, bo energia siedzi zakumulowana w ogolnie pojetych "murach". Sterownik pokojowy gdzies np. o 3.00 daje sygnal, ze zrobilo sie troche za zimno i pompa zaczyna grzac. I teraz jezeli bylaby pogodowka - to pompa zacznie grzac wysokim parametrem (bo na dworze zimno) i dostarczy do "murow" wiecej energii (nim wylaczy ja sterownik pokojowy), ktora w nich zakumulowana - pozwoli na wydluzenie cyklu bez ponownego wlaczania pompy. Jezeli nie ma pogodowki to pompa wlaczy grzanie na mniejszym parametrze i "na styk" dogrzeje pomieszczenie, nie zostawiajac zbyt wiele zakumulowanego ciepla w murach. A poniewaz temperatura na zewnatrz mocno spadla, straty ciepla wzrosly, pompa bedzie musiala sie wlaczyc niedlugo ponownie.

Tak ja to widze:) Wszystko polega na tym, zeby dostarczyc jak najwiecej ciepla do "murow" nim sterownik pokojowy wylaczy grzanie. Oczywiscie nie mozna tez przegiac - bo przegrzejemy pomieszczenia.
pozdr.

terplace
24-10-2009, 18:27
Pogodówka pozwala na zminimalizowanie temp. zasilania instalacji (grzejemy grzejnik podłogowy tylko do takiej temp. aby miał on moc odpowiedmią do chwiloego zapotrzebowania bydynku na ciepło, które zależy od temp. zewnętrznej). Temp. pokojowa nie powinna brać udziału w regulacji, a pogodówka powinna być tak wyprofilowana aby w domu był komfort cieplny dla pełnego zakresy temp. zewnętrznych. Mamy wtedy pewność, że "grzejemy minimalną możliwą temp. zasilania".
Czym dom lepiej zaizolowany tym "przesunięcie czasowe pomiędzy zmianą zapotrzebowania bydunku na ciepło" (z powodu zmiany temp. zewnętrznej) a zmianą temp. wewnętrznej jest większe. Pogodówka daje możliwość natychmiastowej reakcji na zmianę "pogody". Gdy nie mamy zapasu mocy (a tak jest najczęściej w przypadku PCi) może dojść do chwilowego niedogrzania budynku. Przy szybkich zmianach temp. zewnętrznej pomiar temp. wewnętrznej ma się nijak do zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło.
I jeszcze jedno. Pomiar temp. powietrza poprzez czujnik pokojowy nie jest do końca adekwatny do odczucia komfortu cielnego w przypadku ogrzewania podłogowego. Może dochodzić do sytuacji że pomomo że np, w domu jest 21 stC i "nie działa podłogówka" jest niższy komfort niż przy pracującej podłogówce i 19stC.

HenoK
24-10-2009, 18:36
Ja uwazam, ze pogodowka jest niezbedna w PC, bo ta steruje temperatura zasilania - a od niej przeciez bardzo zalezy COP pompy! Im nizsza, tym COP wyzszy. Bez pogodowki pompa bedzie IMHO chodzic zawsze na dosc wysokich temperaturach LUB na mniejszych ale wlaczac sie czesciej (co nam tez nie sluzy - bo to znaczy ze prawdopodobnie bedzie sie wlaczac czesciej w I taryfie).

Wezmy przyklad - dosc cieply dzien, w domu ciepelko. W nocy przychodzi nagle ochlodzenie i mroz. W domku dalej panuje ciepelko, bo energia siedzi zakumulowana w ogolnie pojetych "murach". Sterownik pokojowy gdzies np. o 3.00 daje sygnal, ze zrobilo sie troche za zimno i pompa zaczyna grzac. I teraz jezeli bylaby pogodowka - to pompa zacznie grzac wysokim parametrem (bo na dworze zimno) i dostarczy do "murow" wiecej energii (nim wylaczy ja sterownik pokojowy), ktora w nich zakumulowana - pozwoli na wydluzenie cyklu bez ponownego wlaczania pompy. Jezeli nie ma pogodowki to pompa wlaczy grzanie na mniejszym parametrze i "na styk" dogrzeje pomieszczenie, nie zostawiajac zbyt wiele zakumulowanego ciepla w murach. A poniewaz temperatura na zewnatrz mocno spadla, straty ciepla wzrosly, pompa bedzie musiala sie wlaczyc niedlugo ponownie.

Tak ja to widze:) Wszystko polega na tym, zeby dostarczyc jak najwiecej ciepla do "murow" nim sterownik pokojowy wylaczy grzanie. Oczywiscie nie mozna tez przegiac - bo przegrzejemy pomieszczenia.
pozdr.
Typowa pogodówka nie w każdej sytuacji się sprawdzi. Oto przykład. W nocy była niska temperatura na zewnątrz (np. 16 st. C), pompa ciepłą zakumulowała sporą ilość ciepła, ale w dzień nadal w cieniu jest -10st. C, co wskazuje na konieczność grzania. Jest jednak piękna zimowa wyżowa pogoda, i mamy sporo słońca. Od południa mamy duże okna (zgodnie z zasadami domów energooszczędnych), i zyski słoneczne znacznie przewyższają zapotrzebowanie na ciepła. Na dodatek jest weekend i gospodyni zabrała się za pieczenie ciasta. Temperatura w pomieszczeniach wzrosła do 23 st. C, ale sterownik pogodowy dla temperatury zewnętrznej -10 st. C nakazuje pompie ciepła grzać posadzkę do temperatury 30 st. C.
Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że oprócz sterowania pogodowego wskazany jest także sterowanie pokojowe. Jednak, gdy wstawimy sterownik pokojowy, to nie dopuści on do grzania w sposób w jaki opisałeś.

Napisałem kiedy do sterowania wystarczy sterownik pokojowy - dobrze ocieplonego domu z ogrzewaniem podłogowym ogrzewanym pompą ciepła bez dodatkowych źródeł ciepła.
Dodam może jeszcze jedno odpowiednio duża akumulacyjność cieplna domu (sama posadzka może nie wystarczyć).
Jeżeli te warunki są spełnione, a w nowych domach są one spełnione w 90% przypadków, to sterowanie pokojowe wystarczy. Zaletą sterowania pokojowego, oprócz prostoty i niskiej ceny jest także uwzględnianie zysków energtycznych w domu. Im bardziej energooszczędny dom, tym wpływ tych zysków na ogrzewanie domu większy.

terplace
24-10-2009, 19:09
Oczywiście, ze czujnik pokojowy musi być właśnie dla takich sytuacji jak napisałeś. Weź jednak pod uwagę to, że jeśli są jakies "zyski energetyczne" i rośnie temp. wewnętrza to spada moc płyty grzewczej i pompa ciepła szybciej osiągnie temp. zadaną zgodnie z pogodówką. Natomiast jak pogodówki nie ma to nie ma jakiejkolwiek kontroli nad temp. wody w instalacji. To właśnie wtedy pompa ciepła niepotrzebnie "dobija" wodę w instalacji do wysokiej temp.

Zupełnie nie rozumiem poglądu że dla dobrze zaizolowanego domu i pompy ciepła pogodówka jest niepotrzebna. Według mnie jest odwrotnie. Nie potrzebna jest dla domów słabo izolowanych, gdzie opóźnienie pomiędzy zmianą temp. zewn. i wewnętrznej jest małe. Oraz tam gdzie jest zapas mocy i są "szybkie grzejniki". Czyli tak jak to było "kiedyś"

Natomiast w przypadku PCi pogodówka pozwala precyzyjnie ograniczać temp. zasilania dla wyższych temp. zewnętrznych co ma nie mały wpływ na koszty eksploatacji.

Konkluzja jest taka:
- wykorzystanie sterowania pogodowego pozwala ograniczyć koszty eksploatacji,
- przy sterowaniu tylko pogodowym może łatwo dojść do przegrzania,
- przy sterowaniu tylko pokojowym do wychłodzenia jak i przegrzania.

Dlatego nawet średnio zaawansowany sterownik PCi powinien łączyć sterowanie pogodowe, pokojowe i czasowe (druga taryfa).

I jeszcze jedno. Sterowanie czasowe (dogrzewanie w II taryfie) lepiej jest oprzeć na sterowniu pogodowym, przez co łatwo można zmaksymalizować ilość ciepła magazynowanego w II taryfie bez zbytniego podnoszenia temp. zasilania jak i bez zbytnich fluktuacji temp. wewn. przy dość wysokiej temp. zewnętrznej.

HenoK
24-10-2009, 19:36
Przy szybkich zmianach temp. zewnętrznej pomiar temp. zewnętrznej ma się nijak do zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło. Sterowanie takie działa dużo stabilniej, gdy jest uzależnione od temperatury zewnętrznej ale uśrednionej w dłuższym okresie czasu. Jeżeli czas uśrednienia jest porównywalny z czasem reakcji budynku na temperaturę zewnętrzną nie występują praktycznie przegrzewania i wychłodzenia budynku.

kowale
24-10-2009, 19:43
Witam wszystkich Forumowiczów

Od pewnego czasu śledzę wątek wymiany doświadczeń na temat pomp ciepła z myślą o wykorzystaniu takiego źródła ogrzewania w moim domu.
Z tego co czytałem to nie zauważyłem zdecydowanch przeciwników pomp ciepła wśród ich użytkowników (chodzi o pompy gruntowe) i to jest duży plus dla pomp.
Jednak jest kilka pytań, które mnie nurtują.

1) Czy przy zastosowaniu pompy ciepła i ogrzewania podłogowego w całym domu nie ma problemów z sterowniem temperaturą wewnątrz. Chodzi tu o dużą bezwładność podłogówki i ewentualne nagłe zmiany temperatury na zewnątrz. Np. bardzo słoneczny dzień po chłodnej nocy lub nagły mróz w nocy po słonecznym dniu.

2) Jak się ma ogrzewanie pompą ciepła do korzystania z kominka z dystrybucją gorącego powietrza. Czy nie następuje przegrzewanie pomieszczeń. A może wogóle nie ma sensu stosowanie kominka z DGP przy ogrzewaniu pompą ciepła?

3) Czy jest możliwość zróżnicowania temperatury w różnych pomieszczeniach lub chociaż zróżnicowanie temperatury na parterze poddaszu.

I jeszcze jedno. Dla mojego domu i rodziny 4 osobowej

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-szafirkach/m41ad974cefa4a

dostałem oferty na pompy ciepła o mocy 8kW. Czy nie sądzicie, że jest ona przewymiarowana?

Proszę o opinie i pozdrawiam

klimaw
25-10-2009, 11:14
kowale
Ad.1-Odpowiedź jest nawet częściowo na tej stronie-poczytaj ją od początku. 8)
Ad.2-Moim zdaniem nie ma sensu-drewno będzie chyba więcej kosztować i ten brud,czarne ściany przy wylotach itp...... :cry:
Ad.3-Możesz sterować poprzez elektrozawory , jak również rozdzielenie obiegów,a także przydławiać na przepływomierzach ( przeważnie dla stałego obniżenia temp.) :wink:
Za mało danych do określenia mocy PC dla twojego domu.
Konieczny OZC i dobranie PC przez firmę na jego podstawie. 8)

terplace
25-10-2009, 11:54
Sterowanie takie działa dużo stabilniej, gdy jest uzależnione od temperatury zewnętrznej ale uśrednionej w dłuższym okresie czasu. Jeżeli czas uśrednienia jest porównywalny z czasem reakcji budynku na temperaturę zewnętrzną nie występują praktycznie przegrzewania i wychłodzenia budynku.

Od kiedy pomiar temp. wewn. uśrednia temp. zewnętrzną. Sam sobie przeczysz bo wcześniej pisałeś o dodatkowych uzyskach wpływających na temp. wewnętrzną a nie związanych z temp. zewnętrzną.

Stosując najprostszy dwustanowy układ regulacji opsany członem inercyjnym z opźnieniem (podłogówka) musisz mieć zawsze zapas mocy. Im większa stała czasowa opźnienia i inercji tym ten zapas musi być większy. A przy podłogówce te stałe czasowe sa znaczne. Co to oznacza? Ano to, że przy skrajnych temp. zewn. musisz mieć przewymiarowaną instalację a przy wyższych temp. musisz dysponować mocą większą aby pokryć nie tylko chwilowe zapotrzebowanie energetyczne na straty ale także na podniesienie temp. wewnętrznej. W przypadku grzejnika podłogowego odbywa się to poprzez podniesienie temp. w instalacji (im wyższa temp. tym wyższa moc grzejnika). To podstawy dwustanowej regulacji automatycznej.
Oczywiście jest to układ wygodny bo nie wymaga znajomości transmitancji układu, a całą robotę odwala regulator poprzez pętle sprzeżenia zwrotnego. Ale niestety nie jest to sposób optymalny dla obiektów o dużych stałych czasowych z uwagi na jakość regulacji. Oczywiście wymagania użytkowników są różne wobec różnych parametrów jakości regulacji. To co jednych zadawala, innym nie wystarcza. Ale ważniejszą sprawą są tutaj koszty eksploatacji. Układ regulacji ze sprzężeniem zwrotnym w tym przypadku podniesie średnią temp. skraplania.

Jeśli znana jest transmitacja obiektu a zakłócenia występują incydentalnie i mają mały wpływ na obiekt, to można zastosować regulację bezpośrednią. Z dużą dokładnością można stwierdzić, że transmitacja ukladu budynek-podłogówka jest inercją drugiego rzędu. Jest to więc obiekt prosty, dla którego nie jest konieczna znajomość stałych czasowych a jedynie doświadczalnie ustawiona tzw. charakterystyka pogodowa. Dzięki temu reagujemy natychmiast na zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło odpowiednią mocą płyty grzeczej, przez co dostarczamy ciepło do budynku przy najniższej mozliwej temp. zasilania instalacji.

I teraz tak jak pisałeś, dla domów o małym zapotrzebowaniu energetycznym wpływ względny ew. uzysków energetycznych jest większy niż dla domów "zimnych". Dlatego regulacja bezpośrednia (pogodówka)powinna "współpracować" z regulacją ze sprzężeniem zwrotnym (pokojówka).
Tylko, że priorytetowo należy traktować regulację pogodową, gdyż uzyski występują, tak jak napisałem wczęśniej, incydentalnie. Tak jak np. przytoczone przez ciebie gotowanie (bo ile się gotuje dziennie a ile trwa doba).

W przypadku ogrzewania podłogowego jest jeszcze inna kwestia związana z pomiarem temp. wewnętrzej. Czujnik Twewn. mierzy temp. powietrza a jak wiadomo sporą część ciepła grzejnik podłogowy dostarcza poprzez promieniowanie IR, które absorbowane przez materię (ciało ludzkie, przegrody, meble, etc.) podgrzewa powietrze pośrednio, ale oddając też tylko część tego ciepła na podgrzanie powietrza. Stąd właśnie ta znana właściwość podłgowki, że przy tej samej temp. wewnętrzej inaczej odczuwa się komfort.

bonetka
25-10-2009, 12:08
Terplace
witaj ...cieszymy się bardzo ze Jesteś :)
tak myslałam czy poprawisz ( rano czytałam ale się spieszyłam .) niby jedna literka "z "na "w " ...ale jaką robi róznicę ........

martas_sa
25-10-2009, 17:21
mam zamiar przybrac sie do tego watku i przeczytac od dechy do dechy ale na razie czasu brak 8) my za rok planujemy pompe ciepla jeszcze tak sie w ten temat nie zaglebialismy dlatego pisze moze ktos z was kto jest w tym temacie fachowcem moze mi tak w miare wytlumaczyc co i jak ???? Interesuje mnie jaka jest temperatura w domu z takim ogrzewaniem ?? my mamy domek 220 m2 Czy rzeczywiscie to sie bardzej oplaca niz ogrzewanie normalne w naszym przypadku wegiel ????

Pinok
25-10-2009, 20:03
martas_sa: temperatura w domu jest taka jaką sobie nastawisz.
Gdzie wyczytałaś że "to" się bardziej opłaca niż normalne w waszym wypadku czyli węgiel ?

martas_sa
25-10-2009, 20:45
no tak na roznych forach i nie wiem czy to prawda wole dowiedziec sie od fachowca 8)

Daga&Adam
25-10-2009, 22:03
no tak na roznych forach i nie wiem czy to prawda wole dowiedziec sie od fachowca 8)

Na tansza eksploatacje niz weglem bym nie liczyl. Moze byc porownywalnie. Ale nieporownywalny jest komfort ;)
pozdr.

Inka Opole
26-10-2009, 08:11
Na tansza eksploatacje niz weglem bym nie liczyl. Moze byc porownywalnie. Ale nieporownywalny jest komfort ;)
pozdr.

Witam
a to zalezy:)
przez rok wynajmowalem pol domu ktory ogrzewalem weglem..i niestety na miesiac schodzilo mi prawie tona wegla za 550 zl plus prad 150 zl..tak wiec placilem 700zl miesiecznie..porownujac do dzisiejszych rachunkow to mam prawie 50 % nizsze:)
oczywiscie to byl stary don cienko uszczelniony z stara instalacja CO
co nie zmienia faktu ze i na weglu mozna przeplacac
pozdr
rafal

Pinok
26-10-2009, 08:25
Ale tutaj rozmawiamy o tym samym domu ogrzewanym węglem i pompą.

Jak ma być tanio inwestycyjnie i tanio w użytkowaniu to węgiel/drewno, ale jeśli ma być komfortowo bez biegania z workami/wiadrami/taczkami z opałem i popiołem to pompa, tylko koszt inwestycji większy.

Za wygodę trzeba zapłacić niestety. ;)

AdamAlicjaWRO
26-10-2009, 10:31
Witajcie Pompiarze,

Od poniedziałku ruszyła u mnie pompa Ecopower 11KW z PPC. Dz - 150m odwiertów. 5 x 30m. Do ogrzania jest 220m plus CWU zbiornik 280ltr.

Dom 24cm keramzyt + 10cm styro
Dach 35cm wełny
Okna na stronie południowej, sporo przeszklenia
Podłogówka na całym domu(garaż i pomieszczenia gospodarcze też)

Między temp wej a wys mam przeciętnie 5stopni w dół. Czyli na przykład :
Tempwej 9st Temp wyj 4.5st

Mam kilka pytań:
- czy to normalna róznica,
- czy krzywa 2 jest odpowiednia dla mojego domu(jak w ogóle to zrozumieć, o co tam chodzi,
- jakie jest średnie zużycie KW dziennie przy pracy PC
- czy pompa jest odpowiednio dobrana i te odwierty.

Dziękuję z góry. Przebrnąlem większość tematu, ale w sumie odpowiedzi same się nie nasunęly.
-
-

HenoK
26-10-2009, 10:40
Ale tutaj rozmawiamy o tym samym domu ogrzewanym węglem i pompą.

Jak ma być tanio inwestycyjnie i tanio w użytkowaniu to węgiel/drewno, ale jeśli ma być komfortowo bez biegania z workami/wiadrami/taczkami z opałem i popiołem to pompa, tylko koszt inwestycji większy.

Za wygodę trzeba zapłacić niestety. ;)Jeżeli zupełnie nie liczymy kosztu naszej pracy, to być może ogrzewanie węglem, czy drewnem wyjdzie taniej. Jeżeli jednak policzymy, że obsługa kotła to ok. 0,5h dziennie przy nawet minimalnej stawce robocizny, to wygląda to już zupełnie inaczej.
Chociaż pompa ciepła poprawnie dobrana i w zamontowana osiąga COP rzędu 4,0 (wg danych z badań udostępnionych przez bonetkę. Przy ogrzewaniu wyłącznie w II taryfie daje to cenę 0,08zł/kWh.
Przy paleniu węglem o kaloryczności 5,9kWh/kg przy sprawności kotła 80% i cenie węgla 800zł/tonę otrzymujemy 0,11zł/kWh. Dopiero przy cenie węgla 590zł/tonę oba koszty się zrównają.

Pinok
26-10-2009, 13:37
Nawet jeśli sama eksploatacja wychodzi taniej niż węgiel to i tak niestety musimy wyskoczyć z potężnej kwoty na początku.

Ja wiem co to palenie w piecu węglowym bo obecnie w tak ogrzewanym domu mieszkam i świadomie wydaję więcej na PCi po to żeby nie latać z węglarką już więcej.

bonetka
26-10-2009, 15:05
Hejka :)
mam zagadkę ..co to takiego ?......
http://www.fulereny.blink.pl/mum/pc.gif
jako podopowiedz .....to PC...bardziej energochłonna ....coś do niej jest potrzebne (dodatkowo ) ...do tej pory były takie ale dużej mocy ..ostatnio Vaillant pracuje nad małymi mocami ......

ppiszc
26-10-2009, 15:44
A gdyby do sterowania uzyc systemu sterowania podlogowka, np: Danfoss CF2.
Gdy slonko dogrzeje, petle i pompy obiegowe automatycznie sie wylaczaja. Problem wystepuje w momencie szybkiego spadku temp. na zewnatrz, ale zakladajac ze budynek jest dobrze zaizolowany to spadek temperatury jest wynikiem opoznienia ktore wnosi czas rozgrzania podlogowki.
W takim systemie oczywiscie wachniecia temp sa, ale luksus tez jest bo mozna kazdym pomieszczeniem oddzielnie sterowac a dodatkowo na noc mozna w niektorych pomieszczeniach obnizac temperature o np: 2C
Wada jaka moze miec takie sterowanie to slaby algorytm sterowania podloga (brak wyprzedzenia w reakcji na parametry zewnetrzne) np: robi sie zimno na dworze i temp wewnatrz zaczyna spadac z szybkoscia 0.1C na h - jezeli na sterowniku mamy ustawione 21.5C to jak dla mnie ogrzewanie podlogowe aby zniwelowac bezwladnosc podlogowki powinno wlaczyc sie juz gdy tem spadnie do wartosci ~21.7C (ale te niby inteligente systemy sterowania niestety tak nie dzialaja).

Pzdr,
ppiszc

Daga&Adam
26-10-2009, 16:33
W takim systemie oczywiscie wachniecia temp sa, ale luksus tez jest bo mozna kazdym pomieszczeniem oddzielnie sterowac a dodatkowo na noc mozna w niektorych pomieszczeniach obnizac temperature o np: 2C


Jaki tam luksus - ja to uwazam za zbedny wydatek! W sypialni zawsze bede mial zimniej niz w reszcie pomieszczen, w lazience cieplej. I to sobie wyreguluje na rotametrach i koniec - luksus to miec wymagana temperature zawsze i wszedzie, obnizanie 2stC przy podlogowce jest IMO bezsensu - nim o tyle spadnie i nim znowu zagrzejemy to minie doba ;)

Ja sobie chyba zaprzegne PLC jako sterownik pogodowki + grzania CWU + ustawiania temp. zasilania na PC i sterowania cyrkulacja. Wisi mi juz jako obsluga oswietlenia i drobnej automatyki to te pare wyjsc/wejsc poswiece na zrobienie samemu sterownika zgodnie z wlasnymi "widzimisie" :)

AdamAlicjaWRO - tez zamierzam kupic Ecopowera - ile placiliscie za sama pompe (bez wliczania robocizny, zbiornika CWU, dolnego zrodla) ?? Czy ta pompa ma juz sterowanie pogodowe, czy mozna z niego zrezygnowac i zaplacic mniej nie wiecie ? :)

pozdr.