PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

margask
19-11-2009, 22:01
Mam pytanie do praktyków.
Jestem na etapie fundamentów. Chciałbym wykonać wszystkie niezbędne przepusty, coby kucia później nie było.
Planuję PC z poziomym kolektorem gruntowym. Wg jednej z ofert kolektor to kilka pętli, które zbiegają się w studzience z rozdzielaczem. Ze studzienki idą dwie rury do budynku. I pytanie: Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
Kolektor przewidziany jest z rur fi 32, a PC ma 8 kW

HenoK
20-11-2009, 05:50
Mam pytanie do praktyków.
Jestem na etapie fundamentów. Chciałbym wykonać wszystkie niezbędne przepusty, coby kucia później nie było.
Planuję PC z poziomym kolektorem gruntowym. Wg jednej z ofert kolektor to kilka pętli, które zbiegają się w studzience z rozdzielaczem. Ze studzienki idą dwie rury do budynku. I pytanie: Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
Kolektor przewidziany jest z rur fi 32, a PC ma 8 kWZależy to od odległosci studni od pompy ciepła. Generalnie im większa średnica tym lepiej (mniejsze opory dla pompy obiegowej dolnego źródła). Realnie fi 32 lub fi 40mm.

piwopijca
20-11-2009, 07:08
Sorki ze z innej beczki, ale bylo juz wielokrotnie poruszane i chcialbym sprostowac niedomowienia.
Dotyczy pompy ciepla geoTHERM 62/2.
Na stronie 72instrukcji obslugi sa zapisy:


"9.2 Prace przeglądowe
Pompa ciepła jest tak skonstruowana, że koniecznych
jest jedynie niewiele prac przeglądowych:
VWS:
– Regularnie uruchamiać ręcznie grupy bezpieczeństwa
obiegu solanki i obiegu grzejnego.
– Sprawdzać regularnie filtr zanieczyszczeń w obiegu
solanki.
– Regularnie kontrolować ciśnienie w obiegu solanki i
obiegu grzewczym.
...
...
9.3 Konserwacja i naprawy
Pompa ciepła geoTHERM firmy Vaillant nie wymaga
przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych. ..."

Zeby nie bylo wiecej glosow o koztownych i corocznych przegladach pomp ciepla.

Pzdr.

rwxw
20-11-2009, 09:32
Jaka powinna być średnica tych rur wchodzących do budynku?
Przepusty można zrobić grubsze z rur kanalizacyjnych, można je potem uszczelnić pianką. Same rury prowadzące ze studzienki do PC powinny mieć co najmniej 40mm. 32 na rury zbiorcze to zdecydowanie za mało. Biorąc pod uwagę cenę rury 40 i złączek, nie widzę uzasadnienia użycia rury 32 jako rury zbiorczej. Jeśli studzienka jest bardzo daleko od PC, to można się ewentualnie zastanowić nad grubszymi. Rury prowadzone w ścianie/podłodze/fundamencie muszą być zaizolowane, bo na ściankach będzie się wykraplać i zamarzać woda, co musisz uwzględnić w średnicach przepustów.

SEBA32
21-11-2009, 16:53
Witajcie
Jestem na etapie wyboru taryfy i mam problem jaką wybrać :-? Mam pompę z falownikiem .I teraz tak ,cały październik i listopad utrzymywałem temperaturę 22 st ,sprężarka pracowała z częstotliwością 30-45 hz i pobór prądu był w granicach 750-850 W ,W tym tygodniu chciałem przetestować ją na ile pobiera na większych obrotach więc wychłodziłem dom przez 2 dni (jeszcze nie mieszkamy :) ). Sprężarka przez godzinę pracowała z częstotliwością 120 hz i pobierała 4000 W .Nie wiem czy wybrać system 2 taryfowy i pobawić się podbiciami itp czy zostawić jak jest w systemie jednotaryfowym .Proszę o sugestie .

HenoK
21-11-2009, 17:06
Witajcie
Jestem na etapie wyboru taryfy i mam problem jaką wybrać :-? Mam pompę z falownikiem .I teraz tak ,cały październik i listopad utrzymywałem temperaturę 22 st ,sprężarka pracowała z częstotliwością 30-45 hz i pobór prądu był w granicach 750-850 W ,W tym tygodniu chciałem przetestować ją na ile pobiera na większych obrotach więc wychłodziłem dom przez 2 dni (jeszcze nie mieszkamy :) ). Sprężarka przez godzinę pracowała z częstotliwością 120 hz i pobierała 4000 W .Nie wiem czy wybrać system 2 taryfowy i pobawić się podbiciami itp czy zostawić jak jest w systemie jednotaryfowym .Proszę o sugestie .Zainstalowałeś droższą (zapewne) pompę ciepła z inwerterem, która najlepiej sprawdza się w systemie jednotaryfowym. Oczywiście będzie pracowała także w systemie dwutaryfowym, tylko nie wykorzystasz w pełni jej możliwości.

margask
21-11-2009, 17:19
Same rury prowadzące ze studzienki do PC powinny mieć co najmniej 40mm. 32 na rury zbiorcze to zdecydowanie za mało.

OK. Dzięki za info.
W dokumentacji PC NIBE znalazłem informacje o średnicy króćców żródła dolnego - podano fi 28 mm. Domyślam się, że jest to średnica zewnętrzna gwintu na który nakręcamy złączkę rury fi 40 mm. Czy tak właśnie jest ?

klimaw
21-11-2009, 18:58
margask
Wychodzą dwie miedziane fi28 na DZ.

SEBA32
Jesteś pionierem tu na forum jeśli chodzi o PC inwerterową. :D
Proponuję ci takie rozwiązanie. 8)
Taryfę przez pierwszy rok zostaw jako jednotaryfową. :wink:
Na podliczniku jednak nastaw ( nie wiem jaki masz podlicznik) jako dwutaryfowo. :P
Będziesz wiedział na bieżąco z podlicznika ,ile idzie w 1T i 2T , a płacił będziesz za 1T.
Jeśli okaże się ze wskazań , że lepiej 2T to za rok sobie zmienisz. :D
Ja osobiście mam taryfę weekendową i sprawdza się super. :D

rwxw
21-11-2009, 22:07
która najlepiej sprawdza się w systemie jednotaryfowym. Oczywiście będzie pracowała także w systemie dwutaryfowym, tylko nie wykorzystasz w pełni jej możliwości.
Ale tu chyba chodzi o to, żeby osiągnąć komfort przy minimalnych kosztach, a nie o wykorzystywanie możliwości. Taryfa tania to 25gr/kWh, a więc COP nie 4 tylko 8, w porównaniu do taryfy całodobowej. Żadna PC tyle nie daje. Mając 2 taryfy i zużycie koło 80% w drogiej wychodzi się cenowo jak przy całodobowej. Ja bym wziął dwutaryfową (taką też mam) i na pewno drożej nie będzie. Można wtedy w dziennej nastwić np. minimalne dogrzewanie, wykorzystać podbicie w taniej itd. Jak się nie sprawdzi, to po roku zmienić ;-)

klimaw
21-11-2009, 22:16
rwxw
Na temat tych taryf ciężko coś powiedzieć , bo przecież ta PC pracuje z mocą modulowaną i pomimo tego , że jest np.tylko jedna taryfa, poprzez to obniżenie mocy może wyjść taniej , niż podbijanie z pełną mocą w systemie dwutaryfowym w taniej taryfie. 8)
To na razie jest duża zagadka i chyba tylko praktyka potwierdzi słuszność jednego lub drugiego wyboru. :wink:

rwxw
22-11-2009, 11:15
To na razie jest duża zagadka i chyba tylko praktyka potwierdzi słuszność jednego lub drugiego wyboru.
To prawda, że jest to nowość, ale sprawność takiej PC nie jest 2xwiększa, gdy pracuje z małą mocą. Trzeba by znaleźć wykres sprawności w stosunku do mocy. Może ktoś taki wykres widział ?

ska
22-11-2009, 15:27
Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?

perm
22-11-2009, 16:15
Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?
Pompa chodzi 6 godzin na dobę przy + 8 stopniach na zewnątrz? To ile będzie chodzić jak na zewnątrz będzie - 8?

rume
22-11-2009, 16:41
Taryfa tania to 25gr/kWh, a więc COP nie 4 tylko 8, w porównaniu do taryfy całodobowej. Żadna PC tyle nie daje. Mając 2 taryfy i zużycie koło 80% w drogiej wychodzi się cenowo jak przy całodobowej.

Nie przesadziłeś z tym 80% ? U mnie to lekko powyżej 60%.


Pompa chodzi 6 godzin na dobę przy + 8 stopniach na zewnątrz? To ile będzie chodzić jak na zewnątrz będzie - 8?

Myślę że około 13 :)

klimaw
22-11-2009, 17:10
ska
Jest OK. 8)
Chatka w pierwszym sezonie musi się wygrzać , więc siłą rzeczy będzie to sezon najbardziej energożerny.
2 tygodnie temu miałeś 30 załączeń na dobę , teraz jest zimniej i masz 9 więc postęp jest znaczny. :D
Powoli opanujesz temat. :wink:
Jeśli masz takie możliwości to załóż podlicznik. :P

rwxw
22-11-2009, 18:07
Nie przesadziłeś z tym 80% ?
Przesadziłem. W Enionie G12e jest 75%, czyli zużywając prąd 25% w taniej taryfie, a 75%w drogiej wychodzimy jak w całodobowej.

bartbk
22-11-2009, 20:01
Krowie mleko jako DZ ;)

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,7256124,Jak_mala_dunska_wysepka_zostala_p otentatem_zielonej.html

sys35
22-11-2009, 20:21
Drodzy forumowicze muszę się pochwalic iż miałem zaszczyt gościc w fabryce AlphaInnoTec :). Wart było 8) między innymi zobaczyc robota który zagina rurki miedziane :). Wątpię aby ktorykolwiek producent miał taki przerób 8), a Luxtronik II to nielada wyzwanie dla innych :). Od nowego roku ruszają z połączeniem swioch maszyn z internetem, ale bezpośrednio przez serwer, a nie przez jakieś modemy i oprogramowania :lol: Ciągły zapis danych na pendrivie to już przeszlosc. Innowacja trwa dalej i jest juz pompa powietrzna z rewersem 8). Seria profesjonalna o mocy jednostki 160 kW robi wrażenie 8)

sys35
22-11-2009, 20:37
Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?

Coś jest chyba dalej nie tak. Histereza 5 wydaje mi się przy podłogówce zbyt wysoka. Sprwdz gdzie jest zewnętrzny czujnik temperatury. Powinien byc na północnej scianie i przynajmiej 1,5 m nad ziemią i nie powinno świecic na niego słońce . Jeśli jest w dobrym miejscu to jest coś nie tak albo z krzywą grzewczą albo z górnym zródłem. Jeśli częściowo obiegi grzewcze są zamykane przez elektrozawory to jest za mało medium grzewczego i powinien byc dodatkowo bufor w układzie, aby wydłużyc cykle grzania. Powodem może tez byc pompa obiegowa c.o. która się nie wyłańcza, która studzi obieg i podaje zbyt częste impulsy na sterownik.

Pinok
22-11-2009, 20:45
Luxtronik II to nielada wyzwanie dla innych :)

Too late ;) U mnie od 5 dni zasuwa IVT C7,

na razie woda ze ścian mi cieknie (tynki schną).

W domu okna rozszczelnione a temp. od wtorku 8stC do dzisiaj ranka 18,5stC

Mam podlicznik tylko do PCi i robię sobie fotki, będzie jakiś fotodziennik :D

sys35
22-11-2009, 20:57
Luxtronik II to nielada wyzwanie dla innych :)

Too late ;)

U mnie od 5 dni zasuwa IVT C7, na razie woda ze ścian mi cieknie (tynki schną).

W domu okna rozszczelnione a temp. od wtorku do dzisiaj ranka 18,5stC

Mam podlicznik tylko do PCi i robię sobie fotki, będzie jakiś fotodziennik :D

to ma byc komentarz do Luxtronika :) ? Instalatorom, którzy montują IVT i byli też w fabryce w Szwecji trochę szczęki opadły :lol:

sys35
22-11-2009, 21:05
Hej ..jakoś cicho tutaj :wink:

Co myślicie o tym ? To trochę stara sprawa ( nie z ostatnich m-cy ) ale nigdy tu nie była omawiana .
To spiralny profil rury przewodowej który pozwala na kontrolowany przepływ turbulentny medium wewnątrz rur kolektora DZ . To w/g znawców jedno z najważniejszych udoskonaleń DZ na przestrzeni 30 lat .
http://www.muovitech.com/folder/pages/muovitech.pdf

Nie mogę niestety otworzyc tego folderu :( , ale z tego co kiedyś widziałem ta rura jest perforowana ale tylko w środku. Od kilku lat tzw. kosze energetyczne z rury perforowanej obustronnej produkuje i ma na to niestety patent jedna z firm austriackich. Nie jest to więc jak wspomniałąs nowością. Owszem przepływ turbulentny coś daje ale większa zewnętrzna pow. styku z otoczeniem chyba jeszcze wiecej 8)

bonetka
22-11-2009, 21:40
Sys
a czy sądzisz że oni patentu nie mają ? a która z firm na rynku polskim używa takich rur na DZ ? ( nowość w tej dziedzinie )
Muovitech to przecież firma szwedzka powstała 2002 r ( największy europejski producent przewodów kolektorowych )
a teraz powstał zakład produkcyjny w Niepołomicach ( od lipca tego roku ) .
Wiem też że pracują jeszcze nad czymś nowym w dziedzinie DZ .
Być może ktoś wykorzystuje też coś podobnego i z zewnętrzną perforacją ( kosze kojarzą mi się bardziej z rurą metalową ) .
Wracając do Twoich zachwytów ...gratulacje :)
ale ..może zechciej nam przyblizyć co takiego ma ten Luxtronic II ...bo wiem ze od jakiegos czasu wypuszczają PC z tym sterownikiem ale nie zauważyłam tam czegoś ...hm ..niezwykłego :wink:
np. powiększyli do 3 przedziałów na dobę były 2 ( o ile pamiętam )

sys35
22-11-2009, 21:56
Sys
a czy sądzisz że oni patentu nie mają ? a która z firm na rynku polskim używa takich rur na DZ ? ( nowość w tej dziedzinie )
Muovitech to przecież firma szwedzka powstała 2002 r ( największy europejski producent przewodów kolektorowych )
a teraz powstał zakład produkcyjny w Niepołomicach ( od lipca tego roku ) .
Wiem też że pracują jeszcze nad czymś nowym w dziedzinie DZ .
Być może ktoś wykorzystuje też coś podobnego i z zewnętrzną perforacją ( kosze kojarzą mi się bardziej z rurą metalową ) .
Wracając do Twoich zachwytów ...gratulacje :)
ale ..może zechciej nam przyblizyć co takiego ma ten Luxtronic II ...bo wiem ze od jakiegos czasu wypuszczają PC z tym sterownikiem ale nie zauważyłam tam czegoś ...hm ..niezwykłego :wink:
np. powiększyli do 3 przedziałów na dobę były 2 ( o ile pamiętam )

nie znam sterownika IVT ale chłopakom którzy montują IVT szczeny trochę opadły :(

sys35
22-11-2009, 22:06
Są 4 poziomy: użytkownik, instalator, serwis, producent. Menu uzytkownika bardzo proste w obsłudze. Asystent uruchomienia, ktory na podstawie nr schematu dobiera sobie parametry i rozpoznaje rodzaj PCi. Dane pracy Pci można zapisywac na pendrivie. A tak to za dużo opisu trzeba wejsc na strone i poczytac troszkę :). Możliwe jest chłodzenie aktywne.

sys35
22-11-2009, 22:24
A coś jeszcze :) IVT się chyba chwaliła iz ma wyłącznosc na spręzarki Mitsubishi. Zapewne Alpha od nich odkupuje bo widziałem że je montują 8)

bartbk
22-11-2009, 22:59
Są 4 poziomy: użytkownik, instalator, serwis, producent. Menu uzytkownika bardzo proste w obsłudze. Asystent uruchomienia, ktory na podstawie nr schematu dobiera sobie parametry i rozpoznaje rodzaj PCi. Dane pracy Pci można zapisywac na pendrivie. A tak to za dużo opisu trzeba wejsc na strone i poczytac troszkę :). Możliwe jest chłodzenie aktywne.

No ja powiem tak... Samego sterownika nie widziałem, ale przeczytałem instrukcje instalatora i usera. W porównaniu z nowym sterownikiem NIBE ma funkcje niemalże identyczne, ale NIBE ładniejszy i bardziej kolorowy ;)

Sterownika IVT nie znam tak dobrze bo już wcześniej wykluczyłem to ustrojstwo ze względu na sterownik ;)

Co do chłodzenia aktywnego - to trzeba dokupic moduł do tego, natomiast prawdą jest to że Luxtronik II to obsługuje. Natomiast od 3 tygodni czekam na odpowiedź NIBE czy do nowych PCi z nowym sterownikiem można zapodać moduł aktywnego chłodzenia i na razie cisza jak makiem zasiał ;) Może mają sterownik tylko nie wiadomo czym on ma sterować :P

Co ma takiego w sobie seksownego sprężarka Mitsu, to nie wiem, może powiesz parę słów?

bonetka
23-11-2009, 08:22
Bartbk
może gdzies zapodziali Twoje zapytanie . Wiadomo że nie każdemu potrzebne jest aktywne czy pasywne chłodzenie ..więc dodatkowe moduły ( nadstawki nad PC ) sprawdzały się jak trzeba ( po co umieszczać w PC coś co będzie niewykorzystane i płacic za całą PC wyzszą cenę )
i zawsze były sterowane z jednego sterownika ( nie zauważyłam jakiegos innego na nadstawce ) . Tym bardziej teraz w nowych sterownikach musi być sterownie wszystkim ( teraz F 1245PC ma opcję pasywną już w sobie ( ( nie trzeba nadstawki )) a aktualizacje oprogramowania oraz inne mogą zostać sparametryzowane poprzez port USB )

bartbk
23-11-2009, 15:30
No, raczej nie zgubili bo się przypominalem kilka razy. Wyobraz sobie na przyklad, ze aktywne chlodzenie nie dziala z PCi 1245. Nie da się tego tam dołożyć według NIBE i ich strony WWW.

Więc to nie jest tak że to jest kwestia tylko sterownika, ale po prostu tego czy można załączyć sprężarkę w rewersie - bo pasywne chłodzenie jest banalne po prostu sprężarka nie bierze w tym udziału.

Pozdrawiam

a&zb
23-11-2009, 16:02
Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Bez wiedzy z forum nie poradziłbym sobie z instalatorem. Wyszło, że jestem specjalistą od pomp (ha, ha, ha). Zwiększyłem histerezę z 2 na 5 (nie wiem co to znaczy), wyłączyłem grzałkę i chyba jest dobrze. Sprężarka włącza się średnio 9 razy na dobę,średni czas przebiegu 6 godzin na dobę. W domu ciepło, co prawda na zewnątrz też - 8 stopni. Pierwszy sezon grzewczy. Jeśli możecie odpowiedzcie, czy takie wyniki są ok?

Coś jest chyba dalej nie tak. Histereza 5 wydaje mi się przy podłogówce zbyt wysoka. ... Powodem może tez byc pompa obiegowa c.o. która się nie wyłańcza, która studzi obieg i podaje zbyt częste impulsy na sterownik.

Jak zmniejszysz histerezę to będzie się częściej włączało.

A pompa obiegowa powinna się wyłączać? Wydawało mi się, że pompy obiegowe gz mają chodzić na okrągło w sezonie grzewczym?

bonetka
23-11-2009, 18:46
Bartbk
oczywisice że nie tylko sterownika ale budowy PC ( jesli nie ma nie może spełniać takiej funkcji to nie da rady chociażby sterownik miał taka mozliwość tym sterować ) ...no jestem trochę zaskoczona że nie można dołożyć HPAC ( wdocznie tylko do 1140 , 1240 , 1330 ....)
myślałam że Nibe już powoli będzie odchodzić od starego designu i będzie montować nowe . Może i tak będzie tylko akurat ta 1245 PC jest taka i tyle .....
A&zb
słusznie zuważył ......pompa obiegowa GZ powinna działać cały czas bo inaczej niemozliwe byłoby prawidłowe zmierzenie temp. wody powracającej z podłogówki ....
histereza metodą prób i błedów można sobie wyregulować samemu ( nie za dużą i nie za małą )
fakt pozostaje faktem że długo chodzi a jest ciepło na zewnatrz ....ale nie wiadomo czy ma wszystko pootwierane ? ( może gdzieś jest słabszy przepływ, może coś jest zablokowane ) może gdyby wiadomo było coś wiecej o instalacji można byłoby się zastanowić co jest żle i można byłoby poprawić ale tak to ciezko powiedzieć o co chodzi . A moze jest duże zużycie cwu i jak jest pobór to i musi dogrzać i częśc załączeń to nie co. a cwu i to w dużej cześci nabija te załączenia ...

HenoK
23-11-2009, 19:16
A&zb
słusznie zuważył ......pompa obiegowa GZ powinna działać cały czas bo inaczej niemozliwe byłoby prawidłowe zmierzenie temp. wody powracającej z podłogówki ....Pod tym względem wygrywa sterowanie pokojowe - przy nim nie jest potrzebna praca pompy obiegowej "na okrągło".
U mnie pompy obiegowe DZ i GZ starują razem ze sprężarką. Przy mocy pompy obiegowej rzędu 60W w ciągu doby uzbiera się prawie 1kWh (mniej więcej połowa tego, co zużywam w ciągu doby na podgrzanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła).

Jeśli chodzi o komfort, to w tej chwili temperatura u mnie waha się od 21,75 do 22,25st. C przy grzaniu wyłącznie w II taryfie. Zdarzają się oczywiście okresy nieco wyższej temperatury, np. podczas intensywnego gotowania lub pieczenia, ale temperatura nie przekraczała jeszcze 23 st. C.
Nie mam jeszcze niestety podlicznika na samą pompe ciepła :(.

rwxw
23-11-2009, 19:52
U mnie pompy obiegowe DZ i GZ starują razem ze sprężarką. Przy mocy pompy obiegowej rzędu 60W w ciągu doby uzbiera się prawie 1kWh.
Też mi się wydawało, że praca obiegówki przez całą dobę to rozrzutność i mam tak samo. 1kWh dziennie na obiegówki, to bardzo optymistyczne założenie, u mnie tyle zżerają podczas pracy razem z PC.
Przy moim sterowaniu pokojowym komfort też podobny, cały czas 2-ga taryfa, a temperatura 21.5 - 22.5, chyba że cały dzień świeci słońce, to nagrzewa ponad 23.

Inka Opole
23-11-2009, 19:57
Witam
ja przy ziriusie tez steruja poprzez pompe CO..temp 20;5- 21,5 trzyma sie stabilnie..imho pompa obiegowa 24/h/dobe to czesto gesto niepotrzebny wydatek..
od czwartku wlaczylem w prace PC (a dokladnie bufora) solary 3 hewalexy plaskie..zobaczymy jak sie to sprawdzi
rafal

bonetka
23-11-2009, 21:56
Najważniejsze że wszyscy mamy ciepło , 23*C to ja bardzo lubię :)
ale trzeba przyznać że obiegówka trochę W pobiera .
Nibe ma i 1245 i 1245PC ( wbudowany moduł pasywnego chłodzenia ). Trzeba przyznać że to zupełnie inna jakość i wyciszenia i " spakowania " PC
http://www.fulereny.blink.pl/mum/nib.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/nib1.jpg

ska
23-11-2009, 22:00
Przez ostatnie dwa dni sprężarka włączała się średnio 4 razy na dobę, pomimo, że histerezę zmniejszyłem do 4 a krzywą zwiększyłem do 1. To już chyba przyzwoity wynik. Martwi mnie jednak, że nadal czas pracy pompy to średnio 8-9 godzin na dobę. Pocieszam się, że jest to pierwszy sezon, dom praktycznie do października był wykańczany. Rzeczywiście w garderobie (30m) i w sypialni (20m) mam ustawioną temperaturę niższą. Czy mam zwiększyć jak w pozostałych pomieszczeniach?

bartbk
23-11-2009, 22:07
bonetka

Na razie nie wiadomo, czy do nowych PCi można montować HPAC - nie wie tego nawet BIAWAR ;) a może nawet samo NIBE.

Pozdr
bk

sys35
23-11-2009, 22:16
No właśnie pompa obiegowa to nic takiego :) a jednak pożera czasami dużo kwh. W Luxtroniku jest tzw. opcja optymalizacji pracy tej pompy. Po 3 godz. po wyłączeniu sprężarki pompa obiegowa włańcza się tylko na 5 min co 30 min aby sprawdzic temp. obiegu. W przypadku gdy temp. zewn. będzie wyzsza od docelowej temp. powrotu bedzie pracowac tylko 1 min na 150h.
Więc można ją w pewnych warunkach tak skonfigurowac, że włączy się dopiero wtedy gdy będziemy chcieli 8)

bonetka
23-11-2009, 22:20
Bartbk
to niezle .. :wink: ( nikt nic nie wie ...ja porównam jeszcze wyjscia bo do tamtych pasowało idelanie .. ( no mogą je łaczyć niekoniecznie stawiając na niej )
Ska
nic nie rób , wszystko jest ok ...dom widocznie się wygrzewa ma duzo wilgosci i dlatego ......napisz tylko z ciekawości czy masz w tych pomieszczeniach na scianie pokrętło i tam masz ustawioną temperaturę ( tzn masz siłowniki na rozdzielaczu ) czy nie masz i hydraulicznie masz tak ustawione że jest idelanie tyle co chcesz .( te 18 *C ) ..
Ustawienia są ok ....

sys35
23-11-2009, 22:31
Patrząc na asortyment Nibe to tam gdzie oni kończą produkowac to AlphaInnoTec zaczyna :). Kaskada z 4 pomp daje przy wodzie blisko 800 kW.
U Nibe taka kaskada to 120kW :lol:.
Patrząc na powietrzne to nie ma czego porównywac :(

bartbk
23-11-2009, 22:34
No właśnie pompa obiegowa to nic takiego :) a jednak pożera czasami dużo kwh. W Luxtroniku jest tzw. opcja optymalizacji pracy tej pompy. Po 3 godz. po wyłączeniu sprężarki pompa obiegowa włańcza się tylko na 5 min co 30 min aby sprawdzic temp. obiegu. W przypadku gdy temp. zewn. będzie wyzsza od docelowej temp. powrotu bedzie pracowac tylko 1 min na 150h.
Więc można ją w pewnych warunkach tak skonfigurowac, że włączy się dopiero wtedy gdy będziemy chcieli 8)

Jesteś pewny, że ta opcja nie dotyczy cyrkulacji CWU? Bo takie coś znalazłem, ale do sterowania pompką cyrkulacji CWU, a nie obiegówki CO. Ale to od strony usera, może coś więcej jest w instrukcji dla insztalatora ;) Obieg CWU moim zdaniem lepiej sterowac czujnikiem ruchu w łazienkach a nie pompą ciepła... ;)
Szkoda tylko że graficzki nie zrobili takiej ładnej jak nibe - taka niemiecka gniotsja nie łamiotsja ;)

ska
23-11-2009, 22:37
Bonetko, pokrętła mam w każdym pomieszczeniu oprócz wiatrołapu.

sys35
23-11-2009, 22:57
Jesteś pewny, że ta opcja nie dotyczy cyrkulacji CWU? Bo takie coś znalazłem, ale do sterowania pompką cyrkulacji CWU, a nie obiegówki CO. Ale to od strony usera, może coś więcej jest w instrukcji dla insztalatora ;) Obieg CWU moim zdaniem lepiej sterowac czujnikiem ruchu w łazienkach a nie pompą ciepła... ;)
Szkoda tylko że graficzki nie zrobili takiej ładnej jak nibe - taka niemiecka gniotsja nie łamiotsja ;)

Tak jestem pewien :lol: Pompka cyrkulacyjna to inna bajka :)

bonetka
23-11-2009, 23:42
Sys
a ja się z Tobą poprzekomarzam :) , jest Nibe 1330 ..i jest ona 60 kW i ponieważ mozna łączyć w kaskadę do 9 jednostek ..więc 60x9 = 540 kW ....
a i jesli chodzi o asortyment to ciekawe kto wygrywa ...może porównamy ? ( tylko żeby wyróżnikiem nie było do ustawienia wewnętrznego i zewnętrznego :)
oczywiscie trzeba przyznać że Alpha przoduje jeśli chodzi o moc jednej PC dużej mocy ...bo są 33 , 108 i 160 kW w zaleznosci od tego czy powietrze czy woda czy glokol )
Ska
rozumiem ....dziękuję

a&zb
24-11-2009, 08:36
A&zb
słusznie zuważył ......pompa obiegowa GZ powinna działać cały czas bo inaczej niemozliwe byłoby prawidłowe zmierzenie temp. wody powracającej z podłogówki ....Pod tym względem wygrywa sterowanie pokojowe - przy nim nie jest potrzebna praca pompy obiegowej "na okrągło".
U mnie pompy obiegowe DZ i GZ starują razem ze sprężarką. ...Jeśli chodzi o komfort, to w tej chwili temperatura u mnie waha się od 21,75 do 22,25st. C przy grzaniu wyłącznie w II taryfie. Zdarzają się oczywiście okresy nieco wyższej temperatury, np. podczas intensywnego gotowania lub pieczenia, ale temperatura nie przekraczała jeszcze 23 st. C.


Przyznam że brzmi cokolwiek sensacyjnie jak dla mnie. Na jakie wartości temperatur czujnika pokojowego masz nastawione włączenie /wyłączenie grzania co?

Znalazłem wcześniej: "Mam nastawione progi temperatury: w taryfie nocnej 22st. C, w taryfie dziennej 20,5st.C"

Skoro Ci temperatura nie spada poniżej 21,75 st. to do czego służy ten próg 20,5st.C w dziennej?

HenoK
24-11-2009, 09:54
Skoro Ci temperatura nie spada poniżej 21,75 st. to do czego służy ten próg 20,5st.C w dziennej?Na razie nie mamy jeszcze mrozów. Pompa ciepła na ogrzewaniu chodzi przez kilka godzin w ciągu doby (ile dokładnie nie wiem). W zimie mogę spodziewać się nieco większych wahań temperatury, wtedy niewykluczone, że pompa ciepła będzie włączała się też w I taryfie. Włączy się właśnie po przekroczeniu tego progu (no, chyba, że uznam, że jest za zimno i próg zmienię ;) ).

Tylko przypomnę jeszcze raz - akumulacja mojej podłogówki jest bardzo duża. Przy obniżeniu temperatury o 1K oddaje ponad 30kWh energii (to tyle co przy grzaniu pompą ciepła przez ok. 4-5h).

a&zb
24-11-2009, 10:49
Skoro Ci temperatura nie spada poniżej 21,75 st. to do czego służy ten próg 20,5st.C w dziennej?Na razie nie mamy jeszcze mrozów. Pompa ciepła na ogrzewaniu chodzi przez kilka godzin w ciągu doby (ile dokładnie nie wiem). W zimie mogę spodziewać się nieco większych wahań temperatury, wtedy niewykluczone, że pompa ciepła będzie włączała się też w I taryfie. Włączy się właśnie po przekroczeniu tego progu (no, chyba, że uznam, że jest za zimno i próg zmienię ;) ).

Tylko przypomnę jeszcze raz - akumulacja mojej podłogówki jest bardzo duża. Przy obniżeniu temperatury o 1K oddaje ponad 30kWh energii (to tyle co przy grzaniu pompą ciepła przez ok. 4-5h).

Zaraz wyjdzie na to że się czepiam :( , ale nadal nie rozumiem.

To znaczy częściowo rozumiem ideę gdy temperatura na zewnątrz jest na tyle wysoka że czas trwania drugiej taryfy (22-6 i 13-15 czyli 10h/dobę, tak?) wystarcza do utrzymania żądanej temperatury wewnętrznej. Pomiędzy 6 a 22 pompa włączy się na maksymalnie 2 godziny 2hx7kW=14kWh. W tym czasie dom odda 16hx1,4kW=22,4kWh. Deficyt wynosi 8,4 czo by oznaczało że temperatura spadnie max o 0,3 st.C. Pomijam tu kwestię bezwładności.

W każdym razie, jak przyjdą mrozy, to będzie trzeba niewątpliwie podwyższyć ten próg dla I taryfy. Może należałoby wymyślić sterownik, w którym próg II taryfy jest sterowany czujnikime pokojowym a próg I taryfy pogodówką?

Z drugiej strony, skoro akumulacyjność jest tak wysoka, to bezwładność układu też powinna być wysoka i trochę dziwne mi się wydaje, ze przy nastawieniu w drugiej taryfie na 22st.C udaje się nei przekraczać 22,25 st.C???

Z czego wynika ta duża akumulacyjność? Z grubości jastrychu?

HenoK
24-11-2009, 11:34
Z czego wynika ta duża akumulacyjność? Z grubości jastrychu?Nie jestem aż tak rozrzutny.
Po usunięciu warstwy urodzajnej gleby i wykonaniu ścian fundamentowych konieczne jest zazwyczaj (u mnie też tak było) uzupełnienie przestrzeni pod posadzką zagęszczoną podsypką piaskową. Na to zazwyczaj wylewa się chudy beton, potem idzie izolacja termiczna i jastrych z podłogówką.

Mój pomysł na akumulacyjną posadzkę był bardzo prosty. Wyrównanie podłoża i niewielka podsypka, a następnie po kolei : izolacja termiczna z Hydromaxu - wodoodpornego styropianu, warstwa zagęszczonej podsypki piaskowej, chudy beton, izolacja przeciwwilgociowa i jastrych.
W ten sposób mam warstwę akumulacyjną o grubości ok. 50cm, która kosztowała mnie tyle samo, co innych jastrych 10cm.
Taka podłogówka idealnie współpracuje z pompą ciepła, o czym mogę się teraz w pełni przekonać :).

a&zb
24-11-2009, 11:55
[quote=a&zb]

Mój pomysł na akumulacyjną posadzkę był bardzo prosty. Wyrównanie podłoża i niewielka podsypka, a następnie po kolei : izolacja termiczna z Hydromaxu - wodoodpornego styropianu, warstwa zagęszczonej podsypki piaskowej, chudy beton, izolacja przeciwwilgociowa i jastrych.
W ten sposób mam warstwę akumulacyjną o grubości ok. 50cm, która kosztowała mnie tyle samo, co innych jastrych 10cm.
Taka podłogówka idealnie współpracuje z pompą ciepła, o czym mogę się teraz w pełni przekonać :).

Z tym że Hydromax jest dwa razy droższy niż, pozostając w Styropolu, standardowy Strong. No i pewnie musiałeś nim wyłożyć nie tylko spód ale i ściany fundamentowe od wewnątrz?

phoenix*
24-11-2009, 11:57
...
W ten sposób mam warstwę akumulacyjną o grubości ok. 50cm, która kosztowała mnie tyle samo, co innych jastrych 10cm.
Taka podłogówka idealnie współpracuje z pompą ciepła, o czym mogę się teraz w pełni przekonać :).
znaczy sie ze chudy beton a nawet podsypka pelni u ciebie role grzejnika ? w sensie ze nei tylko warstwa 6-8cm jastrychu glownego, dobrze rozumiem ?

PS
Jakie macie podliczniki do swoich PC ?
widzialem niektore 2 taryfowe za 177pln jak na takei i cos to troche duzy wydatek mi sie wydaje. Mam licznik 2 taryfowy stary taki ale bez zegara wiec nei zmierzy mi 2 taryfy ale chyba zaisntluje taki do pomairow samych kWh. a jak korzystam z 2 taryfy to zoabcze po rachunku. (mam nadzieje)[/b]

klimaw
24-11-2009, 13:06
Jakie macie podliczniki do swoich PC ?
http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/sea.pdf

HenoK
24-11-2009, 15:20
Z tym że Hydromax jest dwa razy droższy niż, pozostając w Styropolu, standardowy Strong. No i pewnie musiałeś nim wyłożyć nie tylko spód ale i ściany fundamentowe od wewnątrz?Ściany fundamentowe też mam oczywiście zaizolowane, ale ... od zewnątrz.

HenoK
24-11-2009, 15:23
znaczy sie ze chudy beton a nawet podsypka pelni u ciebie role grzejnika ? w sensie ze nei tylko warstwa 6-8cm jastrychu glownego, dobrze rozumiem ?Tak właśnie jest. Przy braku ogrzewania przez dwie doby (podczas montażu pompy ciepła) temperatura w pomieszczeniach spadła ok. 1,5K.

a&zb
24-11-2009, 15:46
Z tym że Hydromax jest dwa razy droższy niż, pozostając w Styropolu, standardowy Strong. No i pewnie musiałeś nim wyłożyć nie tylko spód ale i ściany fundamentowe od wewnątrz?Ściany fundamentowe też mam oczywiście zaizolowane, ale ... od zewnątrz.

Tak się zaleca. Niemniej twój przypadek jest trochę nietypowy, bo zwykle warstwa izolacji termicznej podłogi jest wyżej i styka się ze ścianami zewnętrznymi, które są z jakichś pustaków o znacznie lepszej izolacyjności cieplnej niż ściany fundamentowe z bloczków lub betonu.

Zastanawiałem się czy nie tworzy się mostek termiczny na styku Twojej warstwy akumulacyjnej ze ścianami fundamentowymi w dół do gruntu? Wydawało mi się że trzeba było ułożyć styropian również bo bokach warstwy akumulacyjnej.

StolarzS
24-11-2009, 16:07
Mój pomysł na akumulacyjną posadzkę był bardzo prosty. Wyrównanie podłoża i niewielka podsypka, a następnie po kolei : izolacja termiczna z Hydromaxu - wodoodpornego styropianu, warstwa zagęszczonej podsypki piaskowej, chudy beton, izolacja przeciwwilgociowa i jastrych.
W ten sposób mam warstwę akumulacyjną o grubości ok. 50cm, która kosztowała mnie tyle samo, co innych jastrych 10cm.
Taka podłogówka idealnie współpracuje z pompą ciepła, o czym mogę się teraz w pełni przekonać :).

Skoro już tak kombinowałeś to dlaczego nie postawiłeś chatki na płycie fundamentowej?
Wtedy miałbyś idealnie ciepły fundament grzewczy, który robi się szybciej i łatwiej niż tradycyjny :roll:

HenoK
24-11-2009, 16:11
Zastanawiałem się czy nie tworzy się mostek termiczny na styku Twojej warstwy akumulacyjnej ze ścianami fundamentowymi w dół do gruntu? Wydawało mi się że trzeba było ułożyć styropian również bo bokach warstwy akumulacyjnej.Nie tworzy się. Hydromax pod budynkiem łączy się z ociepleniem ścian zewnętrznych. Po prostu Hydromax został położony także na ławach fundamentowych. Oczywiście postawienie na styropianie bezpośrednio ścian nie wchodziło w grę. Dlatego najpierw został wykonany żelbetowy wieniec, który rozkłada równomiernie obciążenia od ścian na styropian. Ściany nad wieńcem mam wykonane w systemie Izodom2000 (styropianowe szalunki tracone). We wieńcu jest też zakotwione zbrojenie ścian. Razem Tworzy to sztywna tarczę.

Nie był to najlepszy sposób, ale w ten sposób pozbyłem się mostka termicznego od strony gruntu.


Skoro już tak kombinowałeś to dlaczego nie postawiłeś chatki na płycie fundamentowej?
Wtedy miałbyś idealnie ciepły fundament grzewczy, który robi się szybciej i łatwiej niż tradycyjny :roll:
Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście płyta fundamentowa. Dlaczego jej nie wykonałem ? Na rozwiązania systemowe wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę nie było mnie stać, a samemu brakowało mi doświadczenia w tej dziedzinie :(.
Zauważ, że 2 lata temu płyt fundamentowych robiło się "jak na lekarstwo".
Dzisiaj jest już inaczej. Możecie na Forum czerpać szerokimi garściami z doświadczeń nie tylko mojego ale i j-j, coulignona, geda, piczmana, adama_mk.
W tej chwili domy energooszczędne powinny powstawać jak grzyby po deszczu ;).

StolarzS
24-11-2009, 16:17
Lepszym rozwiązaniem jest oczywiście płyta fundamentowa. Dlaczego jej nie wykonałem ? Na rozwiązania systemowe wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę nie było mnie stać, a samemu brakowało mi doświadczenia w tej dziedzinie :(.

Faktycznie, nawet teraz płyta fundamentowa to dla 95% budowlańców jakiś całkiem nowy twór, a co dopiero 2-3 lata wstecz? :o
Ale może jeszcze zbudujesz jakiś dom - będzie już łatwiej :wink:

HenoK
24-11-2009, 16:51
Ale może jeszcze zbudujesz jakiś dom - będzie już łatwiej :wink:Ze swoim następnym muszę jeszcze trochę poczekać. Ale jestem na etapie projektowania energooszczędnego domu, być może nawet pasywnego, właśnie na płycie fundamentowej.

sSiwy12
24-11-2009, 16:54
Ale jestem na etapie projektowania energooszczędnego domu, być może nawet pasywnego, właśnie na płycie fundamentowej.

Mogę posłużyć za królika „doświadczalnego” :lol:

kris_ST
24-11-2009, 16:54
Spotkałem się w ubiegłym tygodniu z producentem pomp JAG NA, firma z Piotrkowa Trybunalskiego. Po przeczytaniu tego wątku mogłem z Panem konkretnie porozmawiać i zadać kilka "fachowych" pytań. A Pan z którym rozmawiałem wykazał się sporą wiedzą w dziedzinie instalacji pomp ciepła i w pewnych momentach rozmowy nawet mile mnie tym zaskoczył.
Jak się okazuje pompy ciepła JAG NA jest to produkcja "garażowa" - robią około 3 pomp na miesiąc prawdopodobnie pod konkretne instalacje. Typ pompy glikol -woda. W środku standard, sprężarka Copeland wymienniki polskiej produkcji lub szwedzkie, sterownik Luxtronik, zabezpieczenia elektryczne, osprzęt Grundfos. Pompy obiegowe nie są wbudowane - dobierane są do konkretnego źródła dolnego i górnego - wydaje mi się, że rozsądnie. Mój rozmówca przekonywał mnie do zastosowania bufora 300 L w obiegu podłogówki. Podobno ma to ograniczyć ilość załączeń pompy i zoptymalizować wykorzystanie II taryfy.
Pierwszy raz spotkałem się z dobieraniem (wyliczaniem) długości kolektora (w przypadku kolektora pionowego) na podstawie pierwszego odwiertu w trakcie którego badany jest profil glebowy - we wszystkich ofertach które dostałem miałem już wyliczony kolektor.
Najciekawsze napiszę na koniec - zaproponowana cena całej instalacji wod-kan-co to 65-70 tys. Dom około 200 m2, 2 kuchnie, 3 łazienki, w całym domu podłogówka. Cena nie jest uzależniona od rodzaju dolnego źródła. Pan zaoferował zrobienie kilku odkrywek na mojej działce i jeśli warunki glebowe będą kiepskie to w tej samej cenie zrobi kolektor pionowy. Instalacja miała by być robiona z firmowych materiałów. Cały osprzęt GRUNDFOS, podłogówka z rurek na licencji firmy Wavin + styropian systemowy. Połączenia rozdzielaczy od podłogówki rurkami miedzianymi.
Gwarancja na całą instalację, w tym pompę 5 lat. Możliwość instalacji pompy VATRA z dopłatą około 10 tys. Umówiłem się na oglądanie pompy i działającej instalacji, póki co u właściciela firmy. Pan pochwalił mi się, że ma statystyki z kilku lat dotyczące zużycia prądu przez pompę ciepła z każdego dnia, w rozbiciu na I i II taryfę z podaniem temperatury na zewnątrz budynku :).
Powiem wam, że jestem w rozterce. Pompa "garażowa", ale instalator konkretny. Czasami trudno takiego znaleźć. Rozmawiałem ostatnio z jednym instalatorem pomp Viessmana, który odradzał mi robienie podłogówki w domu "bo jest niezdrowa" :).

a&zb
24-11-2009, 17:44
Rozmawiałem ostatnio z jednym instalatorem pomp Viessmana, który odradzał mi robienie podłogówki w domu "bo jest niezdrowa" :).

Na pewno mniej niż rozmawianie z instalatorami Viessmana :lol:

bartbk
24-11-2009, 17:55
Mam odpowiedź z NIBE. Można zamontować HPAC w nowych PCi - warunek zakup dodatkowej karty. W I kw 2009 będzie dostępny nowy moduł HPAC - do instalowania bez karty.

@sys35
Możesz coś powiedziec o aktywnym chłodzeniu w Alpha Innotec? Bo ich informacje w internecie są ubożuchne, a nawet bardziej niż ubożuchne.

Pozdr,
BK

klimaw
24-11-2009, 18:14
Można zamontować HPAC w nowych PCi - warunek zakup dodatkowej karty. W I kw 2009 będzie dostępny nowy moduł HPAC - do instalowania bez karty.
A jak z twoimi czasami zwrotu jeśli chodzi o HPAC? :D
Wrzucałeś to do swojego pliku? 8)
Kiedy to się zwróci? :wink:

bartbk
24-11-2009, 18:45
Można zamontować HPAC w nowych PCi - warunek zakup dodatkowej karty. W I kw 2009 będzie dostępny nowy moduł HPAC - do instalowania bez karty.
A jak z twoimi czasami zwrotu jeśli chodzi o HPAC? :D
Wrzucałeś to do swojego pliku? 8)
Kiedy to się zwróci? :wink:

Dalej bijesz pianę.
HPAC lub podobny system aktywnego chłodzenia, jeżeli zdecyduje się na montaż pompy NIBE lub innej PCi go posiadający jest tańszy niż jego alternatywa - klimatyzacja osobna na przykład typu split. Więc akurat ma zakładany czas zwrotu. I wiem to stąd, że wrzuciłem to właśnie do mojego pliku porównując z innym niecentralnym systemem grzania / chłodzenia powietrza wewnętrznego.

Na razie u mnie wygrywa LG Thermia która ma aktwyne chłodzenie niejako "w bundle" za co w NIBE muszę dopłacić. Pochwal się jaki Ty masz system klimatyzacji?

BTW: Inwestycja w to, że Ty zrozumiesz, względem czego i jak się liczy opłacalność inwestycji ma chyba czas zwrotu dłuższy niż moje życie więc sobie chyba już daruje...

Pozdrawiam,
BartBK

HenoK
24-11-2009, 18:48
Mogę posłużyć za królika „doświadczalnego” :lol:Budujesz się ?

klimaw
24-11-2009, 19:01
Pochwal się jaki Ty masz system klimatyzacji?
Generalnie do klimy jestem uprzedzony , a może nawet uczulony. :cry:
Chyba dwa razy dawno temu zachorowałem po jej użyciu w aucie i od tego czasu bardzo rozważnie jej używam.
W domu niedoczekanie-nawet nie było takiej opcji. :D
Jak chcę się ochłodzić to wskakuję do basenu 5m od domu lub rzeki 15m od domu. :lol:

Dalej bijesz pianę
Zastanawia mnie po prostu jak ty się możesz zastanawiać nad gruntową PC( koszt) , bo HPAC jest generalnie do niej dedykowany. :o

Inwestycja w to, że Ty zrozumiesz, względem czego i jak się liczy opłacalność inwestycji ma chyba czas zwrotu dłuższy niż moje życie więc sobie chyba już daruje...
Nie pochlebiaj sobie. :x
Taki ,a nie inny wybór u mnie był głęboko przemyślany. 8)
Np.nie chciałem powietrznej,a kolektor poziomy ( sporo tańszy) ze względu na strukturę ziemi na działce odpadał. 8)
Jeśli więc nie znasz szczegółów( także innych) dlaczego tak , a nie inaczej to nie wygłaszaj takich kategorycznych opinii. :cry:

StolarzS
24-11-2009, 19:12
HPAC lub podobny system aktywnego chłodzenia, jeżeli zdecyduje się na montaż pompy NIBE lub innej PCi go posiadający jest tańszy niż jego alternatywa - klimatyzacja osobna na przykład typu split.
Pozdrawiam,
BartBK

Tańszy tzn. ile kosztuje? A nawet jeśli to nie może się równać skutecznością.
Też myślałem nad PC z modułem chłodniczym, ale myślę że to nie ma sensu - zapodam split-a w salonie - tam gdzie toczy się całe życie rodzinne, a z doświadczenia w obecnie zamieszkiwanym, kiepsko izolowanym domu wiem że wystarczy 30min jego pracy dziennie aby cały wieczór mieć przyjemny chłodek 8)
I jest niezastąpiony wiosną/jesienią (kiedy nie pracuje CO) do szybkiego ogrzania np. rano :wink:
Nie widzę dla tego urządzenia bardziej skutecznej i tańszej alternatywy.

bartbk
24-11-2009, 19:57
HPAC lub podobny system aktywnego chłodzenia, jeżeli zdecyduje się na montaż pompy NIBE lub innej PCi go posiadający jest tańszy niż jego alternatywa - klimatyzacja osobna na przykład typu split.
Pozdrawiam,
BartBK

Tańszy tzn. ile kosztuje? A nawet jeśli to nie może się równać skutecznością.
Też myślałem nad PC z modułem chłodniczym, ale myślę że to nie ma sensu - zapodam split-a w salonie - tam gdzie toczy się całe życie rodzinne, a z doświadczenia w obecnie zamieszkiwanym, kiepsko izolowanym domu wiem że wystarczy 30min jego pracy dziennie aby cały wieczór mieć przyjemny chłodek 8)
I jest niezastąpiony wiosną/jesienią (kiedy nie pracuje CO) do szybkiego ogrzania np. rano :wink:
Nie widzę dla tego urządzenia bardziej skutecznej i tańszej alternatywy.

7400 PLN. Jeżeli rozważasz 1 klimatyzator to się zgodze, że jest bez sensu, ale ja chce mieć ich więcej - w każdym pomieszczeniu, zapotrzebowanie na chłód 14-16 KW na przykład Mitsu sama jednostka zewnetrzna 5100,- ale EUR (MXZ-8A140VA) do 8 jednostek. Poza tym droższe jest użytkowanie tego ustrojstwa.

Pozdrawiam,
BartBK

bartbk
24-11-2009, 20:13
Generalnie do klimy jestem uprzedzony , a może nawet uczulony. :cry:
Chyba dwa razy dawno temu zachorowałem po jej użyciu w aucie i od tego czasu bardzo rozważnie jej używam.
W domu niedoczekanie-nawet nie było takiej opcji. :D
Jak chcę się ochłodzić to wskakuję do basenu 5m od domu lub rzeki 15m od domu. :lol:


Zaproponuję to teściowej.. Niech się mamusia dygnie do basenu, jak jej gorąco ;) Albo do rzeki ;) tylko niech mamusia kamien jaki weźmie. ;)



Zastanawia mnie po prostu jak ty się możesz zastanawiać nad gruntową PC( koszt) , bo HPAC jest generalnie do niej dedykowany. :o


Cały czas negocjuję. Jak znegocjuję instalację do 6 lat zwrotu to kupię. Nie chce zwrotu na poziomie 18 lat jak niektórzy yyyinwestorzy.


Inwestycja w to, że Ty zrozumiesz, względem czego i jak się liczy opłacalność inwestycji ma chyba czas zwrotu dłuższy niż moje życie więc sobie chyba już daruje...



Nie pochlebiaj sobie. :x
Taki ,a nie inny wybór u mnie był głęboko przemyślany. 8)


Właśnie wdizałem. Cytat wolny z ciebie: u ciebie jest lepszy okres zwrotu bo porównywałem z gazem - co za głębia ekonomii nobel po prostu.
Odlczanie komina przy prądzie w innym wątku to następny znak głebokich przemyslen.



Np.nie chciałem powietrznej,a kolektor poziomy ( sporo tańszy) ze względu na strukturę ziemi na działce odpadał. 8)


Możesz wyjaśnić, czemu na Pomorzu, gdzie prawie nie potrzeba ogrzewania ;) i gdzie są idealne dla a/w warunki nie chciałeś takiej PCi. Liczyłeś to jakoś? Pytanie retoryczne raczej.
Nie chce wygłaszać kategorycznych opinii, powiem tylko tyle, że ja gdybym miał taki dom jak Ty nigdy bym nie zainwestował w PCi taką jak Twoja za tyle ile kosztowała Twoja. Tylko tyle. Ale Ty wybraleś inaczej jestes szczesliwy ze swoim wyborem, to daj mi w spokoju powybierac i wnos cos konstruktywnego do dyskusji, zamiast pytac po co mi HPAC albo gruntowa PCi.

Pozdrawiam,
BK

Pinok
24-11-2009, 20:29
To jak już znajdziesz kogoś kto ci sprezentuje pompę i będziesz miał jakieś pytanie odnośnie obsługi to daj znać. A tymczasem pobaw się arkuszami super hiper ekonomisto i nie zawracaj gitary.

klimaw
24-11-2009, 20:46
bartbk
No ,merytorycznie to swoją odpowiedzią wniosłeś ogrom wiedzy. :D
Jakbyś nie zauważył to temat wątku jest:
POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi. 8)
Może powinieneś tu zajrzeć dopiero jak zainstalujesz PC i będziesz miał jakieś przemyślenia na tematy rzeczywistej jej pracy, bo jak na razie ,to tylko są twoje wywody ( i złośliwości pod adresem innych ) na temat czasów zwrotu. :cry:
Nudne się już to robi. :cry:

bartbk
24-11-2009, 20:53
bartbk
No ,merytorycznie to swoją odpowiedzią wniosłeś ogrom wiedzy. :D
Jakbyś nie zauważył to temat wątku jest:
POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi. 8)
Może powinieneś tu zajrzeć dopiero jak zainstalujesz PC i będziesz miał jakieś przemyślenia na tematy rzeczywistej jej pracy, bo jak na razie ,to tylko są twoje wywody ( i złośliwości pod adresem innych ) na temat czasów zwrotu. :cry:



A jak z twoimi czasami zwrotu jeśli chodzi o HPAC?
Wrzucałeś to do swojego pliku?
Kiedy to się zwróci?


Nudne się już to robi. :cry:

Nawet nie widzisz jak śmieszny jesteś... Sam się przyczepiłeś zwrotu z HAPC...

sys35
24-11-2009, 21:23
Sys
a ja się z Tobą poprzekomarzam :) , jest Nibe 1330 ..i jest ona 60 kW i ponieważ mozna łączyć w kaskadę do 9 jednostek ..więc 60x9 = 540 kW ....
a i jesli chodzi o asortyment to ciekawe kto wygrywa ...może porównamy ? ( tylko żeby wyróżnikiem nie było do ustawienia wewnętrznego i zewnętrznego :)
oczywiscie trzeba przyznać że Alpha przoduje jeśli chodzi o moc jednej PC dużej mocy ...bo są 33 , 108 i 160 kW w zaleznosci od tego czy powietrze czy woda czy glokol )


Bonetka :) się przekomarza :wink:. 9 pomp owszem może zastąpic 4 :)
Chcesz naprawdę porownywac asortyment powietrznych nawet bez wyróżnika:lol: ?

bonetka
24-11-2009, 22:30
ee nie chcę ale pożartować można :)

zobaczcie jak gdzie indziej prowadzą zapiski odnośnie instalacji i zużycia...no tam ze 100 użytkowników....
http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch
Przyznajcie że fajne :) .....można wejść na każdego zobaczyć dane tej osoby , jaki dom , jaki kolektor i inne , mapa też fajna bo od razu widać gdzie dany dom
wiecie że w/g danych z ubiegłego roku zebranych przez europejski instytut PC ...największy przyrost jest we Francji, póżniej Szwecja ,Norwegia , Niemcy , Francja , Włochy , najmniejszy w Austrii i Szwajcarii.

Sys ...policzyłeś ilu ludków ( jaki % wszystkich ) ma Apha :lol:

Panowie ...proszę ....

a tu w czasie rzeczywistym ( ale ten wyżej podoba mi się bardziej ) http://www.heliotherm.com/livedaten/live.asp

sledz98
25-11-2009, 04:44
zobaczcie jak gdzie indziej prowadzą zapiski odnośnie instalacji i zużycia...no tam ze 100 użytkowników....
http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch
Przyznajcie że fajne :) .....można wejść na każdego zobaczyć dane tej osoby , jaki dom , jaki kolektor i inne , mapa też fajna bo od razu widać gdzie dany dom


Nie znam niemieckiego, ale czy kolumna AZ to po naszemu COP? Jeśli tak, to jeden wynik znalazłem, gdzie wynosi on 7,27!

bonetka
25-11-2009, 07:51
Sami użytkownicy wpisują i wypałniają te tabelki
Tecolar 5 kW solanka ( 5,8 ) bo o niej mowa ma dla 0/35 COP 4,3 ...no ale jak ktoś ma bujną wyobrażnię albo nie umie liczyć ...to są takie kwiatki :wink:
( w tym drugim też są takie )
Sledz
a może spróbuj sobie zainstalować tłumaczenie stron przez google toolbar i ..same się bedę tłumaczyć :) ( lepszy rydz niż nic )
http://www.google.com/intl/pl/toolbar/ie/index.html

Piczman
25-11-2009, 08:28
Mogę posłużyć za królika „doświadczalnego” :lol:Budujesz się ?

No widzisz?

Najpierw Daga

... może skuszę się na budowę energooszczędnego domu małym kosztem ....
http://forum.muratordom.pl/post3779701.htm#3779701

A teraz sSiwy12 :wink:

rwxw
25-11-2009, 16:16
zobaczcie jak gdzie indziej prowadzą zapiski odnośnie instalacji i zużycia...
Rzeczywiście bardzo fajne. Jak będziemy mieć tylu użytkownikow, to też trzeba będzie zmienić sposób zapisów na poziomy :wink: . Na razie przy kliku sztukach to co mamy chyba jest bardziej czytelne. Co do dokładnych danych instalcji, to kazdy moze dolozyc linka do googlemaps, jeśli tylko chce. Jak będę miał chwilę czasu, to ujednolicę informacje o instalacjach, podobnie jak to jest u nich, ale najpierw chciałbym dokończyć relację z budowy mojej instalacji.

sys35
25-11-2009, 18:37
Bonetka niestety nie liczyłem ile ma Alpha :), ale skoro kupili robota to zapewne mają co robic :) . Jest to młoda firma bo działa na rynku dopiero 10 lat, ale już dziś produkują ok. 50 tyś sztuk rocznie. W tym ok. 50% stanowią urządzenia dużych mocy produkowane i sprzedawane z logiem SIEMENS-a.
Mloda jednak nie oznacza bez doświadczenia jak widac skądś je wynieśli a zapewne się domyślasz skąd :) [/code]
Pozdrowionka :wink:

sys35
25-11-2009, 19:42
Spotkałem się w ubiegłym tygodniu z producentem pomp JAG NA, .....
Najciekawsze napiszę na koniec - zaproponowana cena całej instalacji wod-kan-co to 65-70 tys. Dom około 200 m2,.

Jak na pompę garażową żadna rewelacja.
Odwierty pilotażowe wykonuje się dla dużych instalacji, przy ktorych można czasami zaoszczędzic trochę grosza, a nie dla 2 lub 3 odwiertów :)

bonetka
25-11-2009, 20:27
wiem tyle że
pierwsze pompy sprzedał Calmotherm Pompy AG pod szyldem jeszcze Thermotechnik Bauknecht TTB ..póżniej go przejął .
Schulthess Group w 2000 roku przejał Alpha Inno Tec z Niemiec i Calmoptherm ze Szwajcarii a w 2001 r przejeli pompy grzewcze Siemensa w Niemczech i Austrii . Pózniej przejęli jeszcze Genvex A / S, Haderslev (Dania)
( klimatyzacja , wentylacja , ) ( 2004 ) KKT Kraus Kälte-und Klimatechnik GmbH ( 2005 ) i Corona Solar GmbH ( 2007 ) Tholey-Theley (Niemcy ) .
Jest jeszcze Alpha Inno Tec Sun ( to dawna Corona Solar ) jako spółka zależna od Alphy .
RWXW
ale ja tylko tak z ciekawości chciałam pokazać .
Nie jako jakikolwiek zarzut , absolutnie . Cieszę się że jest tak jak jest , że się rozwijamy .., że jest ciekawie ...że każdy może znaleźć pomoc ...i ogólnie jesteśmy jedną Rodziną :)

Gorgio
25-11-2009, 21:04
[...]Sys ...policzyłeś ilu ludków ( jaki % wszystkich ) ma Apha :lol:

Aplha - 9
Nibe - 14



http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch

Nie znam niemieckiego[...]



Sledz
a może spróbuj sobie zainstalować tłumaczenie stron przez google toolbar
Prawy górny narożnik strony - flagi narodowe i mamy po polsku (no tak w miarę po polsku).

sys35
25-11-2009, 21:04
Bonetka :D aż takich dokładnych informacji nie oczekiwałem :)
Chodziło mi o coś innego a mianowicie o bazę fachowców, którzy doświadczali się w Kulmbach 8)

bonetka
25-11-2009, 21:45
a w Kulumbach ....to Dimpex króluje :D ( ma tam zakład )
no nie wspomnę o konferencji z 8 lipca tego roku gdzie miał wykład przedstawiciel Alpha ( chwilł się tym terminem 800 KW :lol: ) wsród 60 firm z Bawarii i Niemiec z okazji Dnia Energii
Gorgio
dziękuję za policzenie :)

ska
25-11-2009, 21:50
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Pompa załączyła się 3 razy na dobę, pracowała 5 godzin. W domu temperatura taka, jaka ustawiłem. Gdyby nie Wasze podpowiedzi nadal szalałaby prawie na okrągło.

HenoK
26-11-2009, 05:42
Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. Pompa załączyła się 3 razy na dobę, pracowała 5 godzin. W domu temperatura taka, jaka ustawiłem. Gdyby nie Wasze podpowiedzi nadal szalałaby prawie na okrągło.Nie ma tak lekko ;).
Napisz (dla potomnych), co zrobiłeś, że z tych 30 włączeń na dobę - http://forum.muratordom.pl/post3782270.htm#3782270 , doszedłeś do 3.

piwopijca
26-11-2009, 08:09
geoTHERM plus VWS 62-2

http://img510.imageshack.us/img510/6247/pc6.jpg (http://img510.imageshack.us/i/pc6.jpg/)

http://img510.imageshack.us/img510/6152/pc5y.jpg (http://img510.imageshack.us/i/pc5y.jpg/)

http://img268.imageshack.us/img268/6661/pc1e.jpg (http://img268.imageshack.us/i/pc1e.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/5231/pc1wu.jpg (http://img21.imageshack.us/i/pc1wu.jpg/)

Przed zalozeniem obudowy oczywiscie :lol:

Pzdr.

rwxw
26-11-2009, 08:14
Nie jako jakikolwiek zarzut , absolutnie
Wiem, wiem, i wcale nie potraktowałem tego jak zarzutu. Myślę, że parę rzeczy uda się zastosować i u nas.

phoenix*
26-11-2009, 08:44
czesc

takie pytanko z ciekawosci mej,
czy umiejscowienei PC ma zwiazek z wydajnoscia ukladu grzewczego ?
Chodzi mi o to czy stojaca pompa w pomieszceniu nr4 bedzie miala problem aby doporwadzic cieplo w podlogowce rownomiernie po calym domu ? (np by dT GZ byla ok)

http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_371_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

rwxw
26-11-2009, 08:53
czy umiejscowienei PC ma zwiazek z wydajnoscia ukladu grzewczego ?
Nie ma. Związek z wydajnością układu grzewczego ma instalacja grzewcza, tzn. średnice rur i długości poszczególnych sekcji.

piwopijca
26-11-2009, 09:00
Generalnie najlepiej gdy odleglosci sa jak najmniejsze, dotyczy to zarowno co jak i cwu. Niemniej jednak jest to rzecz pomijana bo nie mamy zazwyczaj takiej mozliwosci zeby ustawic PCi po srodku domu.
Sa projekty w ktorych domyslnie pom. techniczne sa umiejscowione w srodku, ale to marginalna ilosc -ja taki mam hehe... :lol: :wink:
Skracajac droge w instalacji zmniejszamy rowniez straty na "przesyle" -nie wiem jakiego rzedu moga one byc, pewnie nieznaczne przy domach jednorodzinnych bo przeciez w gre wchodza odleglosci co najwyzej kilku/ kilkunastu metrow

Pzdr.

rwxw
26-11-2009, 09:05
Skracajac droge w instalacji zmniejszamy rowniez straty na "przesyle" -nie wiem jakiego rzedu moga one byc
Przy domku jednorodzinnym strat na przesyle w zasadzie nie ma, bo rury są prowadzone w podłodze, czy ścianach tworząc dodatkowe ogrzewanie podłogowe/ścienne pomieszczeń i tak ogrzewanych. Chyba że poprowadzimy rury przez pomieszczenia nieogrzewane, ale tu taka sytuacja nie zachodzi. Fakt, że lepiej gdy źródło jest na środku, ale przy takim rozmiarze budynku znaczenie tego jest pomijalne.

klimaw
26-11-2009, 10:47
Też mi się wydawało, że praca obiegówki przez całą dobę to rozrzutność
Czy ktoś w nibe ma podobne ustawienie? 8)

phoenix*
26-11-2009, 12:20
W Nibe mam non stop obieg GZ.
Pytasz czy ktos w Nibe ma wlaczana lub wylaczana pompe GZ razem z pompa DZ ?

klimaw
26-11-2009, 12:30
Dokładnie chodzi mi o sterowanie pokojowe w systemie jaki opisywał HenoK.
Pokojówka załącza PC na podstawie zmierzonej temperatury wewnętrznej.
Pompki GZ uruchamiają się razem z PC.

rwxw
26-11-2009, 12:33
Dokładnie chodzi mi o sterowanie pokojowe w systemie jaki opisywał HenoK
Ja poradziłem sobie podłączając sterowanie pokojowe pod sygnał "taniej taryfy z elektrowni", bo coś takiego mój sterownik miał. Bezpośredniego sterowania z czujnika pokojowego nie przewidzieli...

klimaw
26-11-2009, 12:38
Ty masz Stiebla a mnie,ciekawi czy można coś podobnego odpalić w Nibe. :o

phoenix*
26-11-2009, 12:48
Nibe ma cos takiego jak room sensor wiec sterowanei pokojowka (jako dodatkowa opcja) rowniez jest, pytanie tylko czy wylacza to pompke GZ :roll:

rwxw
26-11-2009, 12:56
Ty masz Stiebla a mnie,ciekawi czy można coś podobnego odpalić w Nibe. :o
W N1140 też jest sterowanie taryfami, a więc można odciąć sprężarkę. Czy wyłączą się wtedy obiegówki, tego nie wiem - trzeba doczytać lub sprawdzić. Jest też możliwość podłączenia termostatu pokojowego (zewnętrzna kompensacja), ale wg. instrukcji on chyba zmieni tylko krzywą.

klimaw
26-11-2009, 13:08
wg. instrukcji on chyba zmieni tylko krzywą.
Dokładnie tak.

ska
26-11-2009, 19:38
HenoK, właściwie nie wiem co się stało; zgodnie z poradami z forum zwiększyłem histerezę z 2 n 4 (początkowo na 5), zwiększyłem krzywą z 0 na 1, wyłączyłem grzałki, zwiększyłem też hist. temp. powr.(taki skrót jest w menu - nie wiem co to znaczy) z 2 na 5. Wiem, że zmiana w pracy pompy jest rewolucyjna ale pewnie nigdy nie dowiem się do końca czemu to zawdzięczam.

sys35
26-11-2009, 20:26
Co wam te obiegówki tak nagle przeszkadzają :) ?

klimaw
26-11-2009, 20:28
Trochę kWh zeżerają-nieprawdaż? :cry:

sys35
26-11-2009, 20:31
HenoK, właściwie nie wiem co się stało; zgodnie z poradami z forum zwiększyłem histerezę z 2 n 4 (początkowo na 5), zwiększyłem krzywą z 0 na 1, wyłączyłem grzałki, zwiększyłem też hist. temp. powr.(taki skrót jest w menu - nie wiem co to znaczy) z 2 na 5. Wiem, że zmiana w pracy pompy jest rewolucyjna ale pewnie nigdy nie dowiem się do końca czemu to zawdzięczam.

No to jesteś mistrzem świata :)
Zapewne zmienileś hiterezy c.o i c.w.u. Za duże zwiększenie histerezy i podwyższanie krzywej nie jest dobre gdyż podwyższa parametry pracy PCi i spada troszkę COP.

sys35
26-11-2009, 20:32
Trochę kWh zeżerają-nieprawdaż? :cry:

To podłącz ja tam gdzie pompa DZ :)

sys35
26-11-2009, 20:38
czesc

takie pytanko z ciekawosci mej,
czy umiejscowienei PC ma zwiazek z wydajnoscia ukladu grzewczego ?
Chodzi mi o to czy stojaca pompa w pomieszceniu nr4 bedzie miala problem aby doporwadzic cieplo w podlogowce rownomiernie po calym domu ? (np by dT GZ byla ok)


Oczywiście że ma :), ale problemów nie będzie. Rozdzielacz powinien gdzieś byc w centralnym miejscu, a rury zasilajace od pompy dobrze zaizolowane.
Trzeba przypilnowac instalatora bo różnie z tym bywa. Czyli najczęściej cieniutka izolacja i rura na betonie.

klimaw
26-11-2009, 20:44
To podłącz ja tam gdzie pompa DZ :)
To bym dopiero nawywijał. :o :o :o

bartbk
26-11-2009, 20:45
Też mi się wydawało, że praca obiegówki przez całą dobę to rozrzutność
Czy ktoś w nibe ma podobne ustawienie? 8)

Każdy, kto ma NIBE z nowym kolorowym sterownikiem, na przykład 1245

Dostępne tryby pracy p.d.z
przerywany
ciągły
ciągły 10 dni

tryby pracy pompy czynnika grzewczego:
auto
przerywany
ciągły

auto: odpowiednio do bieżącego trybu pracy
przerywany włacza sie 20sec przed i wyłącza równocześnie ze sprężarką.
ciągły - wiadomo ;)

sys35
26-11-2009, 20:46
geoTHERM plus VWS 62-2

Przed zalozeniem obudowy oczywiscie :lol: :) Pzdr.

No ładna ta Twoja pompka :) Za dużo jednak nie widac bo wszystko pozakrywali, aż im chyba izolacji na pompę DZ brakło 8).
A jest tam też wbudowana pompa obiegowa i jakieś naczynie wyrównawcze?

klimaw
26-11-2009, 20:48
bartbk
Nie ma to nic wspólnego z tym o co pytam. :cry:

sys35
26-11-2009, 20:49
To podłącz ja tam gdzie pompa DZ :)
To bym dopiero nawywijał. :o :o :o

Mysle że nic wielkiego by się nie stało i zapewne działałyby rownocześnie :)

bartbk
26-11-2009, 20:54
bartbk
Nie ma to nic wspólnego z tym o co pytam. :cry:

Co to zatem jest obieg pracy pompy czynnika grzewczego załączanego razem ze sprężarką? Ktoś wie?

klimaw
26-11-2009, 20:56
sys35
Przecież z temperatury powrotu i temperatury zewnętrznej wyliczana jest odpowiednia wartość krzywej grzewczej. 8)
Jak włączę pompkę GZ tak jak proponujesz to PC zgłupieje , bo warość temp.powrotu będzie przekłamana.
Chodzi o sposób prosty:
1.Czujnik pokojowy(zwykły styk) z ustawioną histerezą temp+przedziały czasowe załącza PC.
2.Pompka GZ wtedy może startować 20 sekund przed sprężarką.
3.Nie chodzi tutaj o podbijanie krzywych jak jest z RT10 i RG10.

bonetka
26-11-2009, 21:21
Ska
no zobacz było żle ..mówili że zle ..jest dużo lepiej ..też mówią że żle :)
i co robić? ..:wink: :lol:
Ja powiem Ci tak ....Ty się słuchaj samego siebie :) ...a te wszystkie Copy itd ..to zobaczysz po zuzyciu kWh bo przecież to nie działa w oderwaniu tylko znajduje twarde odzwierciedlenie w rachunkach za prąd .
Do czego mozna się jedynie przyczepić to krzywa ( tzn ja bym się przyczepiła .) ....niby wydaje Ci się że 1 to jest mało ...ale widzisz u kazdego producenta znaczy ona co innego ....i akurat u Ciebie nanizsza to od 0,2 do 0,6 ...no ale skoro Ci zmno to cóż robić ...( ale miałes 0 i było Ci jakoś ciepło ) .
Poeksperymentuj trochę ...i sam zobaczysz ...czym niżej krzywa a ciepło Ci tym taniej bo do nizszej temp. PC ogrzewa wodę.
Wieksza histereza to dłuzsze cykle pracy i tu trzeba metodą prób i błędów i tak aby było ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego.

sys35
26-11-2009, 21:26
czym niżej krzywa a ciepło Ci tym taniej bo do nizszej temp. PC ogrzewa wodę.
Wieksza histereza to dłuzsze cykle pracy
Czyli co :)? niższy COP prawda :)

ska
26-11-2009, 21:32
Bonetka, poziom krzywej grzewczej mam 1, natomiast nachylenie krzywej grzewczej - 0,6. Oczywiście, że nie wiem, co to znaczy, ale czy to jest ok? Jednak ta doba nie była już taka fajna. Pompa włączyła się co prawda tylko cztery razy, ale pracowała 8 godzin.

sys35
26-11-2009, 21:33
Bonetka, poziom krzywej grzewczej mam 1, natomiast nachylenie krzywej grzewczej - 0,6. Oczywiście, że nie wiem, co to znaczy, ale czy to jest ok? Jednak ta doba nie była już taka fajna. Pompa włączyła się co prawda tylko cztery razy, ale pracowała 8 godzin.

A jakiej mocy ta pompa jest i jaką pow. ogrzewa?

klimaw
26-11-2009, 21:34
To nie jest źle.
Jakbyś miał 8 włączeń i 4 godziny pracy , to byłoby się czym martwić. :D

ska
26-11-2009, 21:44
Pompa ma 10 Kw, podłogówki mam 220 m, z tym że góra to poddasze użytkowe. Odwierty pionowe 4 razy 60 m.

Makki73
26-11-2009, 22:57
Czytam z zaciekawieniem ten temat i od miesięcy przymierzam się do opisania swojej inwestycji. Oczywiście od początku zakładałem że domek ma być w miarę energooszczędny ale jak zwykle okaże się to w „praniu”
Co do projektu to prawie standard Sekwoi z Archon-a. Zmiany dotyczą wydłużenia o 4m garażu i podniesienia ściany kolankowej o 60 cm.
Wykonanie:
1. Ściany fundamentowe – bloczek betonowy ocieplony od wew. 10 cm styropianu i 12cm od zew.
2. Ściany nośne Porotherm 30 P+W oraz 20-24 cm styropianu
3. Okna – urzędowski drewniane z szybami 0,5 niestety montowane w murze
4. Strop ocieplony 40 cm wełny
5. Dach ocieplony 30 cm wełny + okna velux + dachówka ceramiczna
6. Wentylacja mechaniczna z planowanym rekuperatorem (jeszcze nie wybrany)
7. Kominek Arysto z płaszczem wodnym
8. Podłoga na gruncie ocieplona 20 cm styropianu
9. Podłoga na piętrze 8 cm styropiany
10. Garaż od wew. ocieplony 5 cm styropianu (tez ogrzewany podłogówką) aby nie wychładzał pokoju nad nim.
11. Ogrzewanie podłogowe na całości 340 m – łącznie ok. 2,8 km rury al.-pex 16
12. Ogrzewanie pompa nibe fighter 1140 10kW + VPA-S, kolektory pionowe 4x70m PE40
Ogrzewanie działa w zasadzie od stanu surowego zamkniętego czyli listopada 2008. Służyło głównie do osuszenia budynku. Do dziś pompa działała 1295 godzin.
W grudniu planuję się w prowadzić więc mam nadzieje zdawać relacje ze zuzycia.
Przeglądając Internet znalazłem ciekawa stronę z danymi live (http://www.husdata.se/userlist.asp ) ale niestety właściciel w 2008 roku sprzedał cały dorobek IVT i nie można już kupić interface-ów do monitorowania pomp  ( http://www2.husdata.se/forum/viewtopic.php?t=213 ). Sam program jest dostępny.
Co do samego ogrzewania podłogowego to zostało wykonane zgodnie z dość precyzyjnie wyliczonym projektem. Pompę ciepła dobrałem na 70% mocy wyliczonej w OZC. Do utrzymania temp. 21 stopni (bez zysków bytowych) wystarcza ostatnio tem. zasilania na poziomie 23-27 stopni.
W celach poglądowy umieściłem kilka fotek podłogówki w trakcie wykonywania (http://www.makki.pl/sekwoja/podlogowe/ ) Moje obawy wzbudzał spory rozstaw rurek ale jak na razie się sprawdza. Może w wolnej chwili uda się zrobić foto kronikę z budowy. :D

rwxw
26-11-2009, 23:34
Rozdzielacz powinien gdzieś byc w centralnym miejscu, a rury zasilajace od pompy dobrze zaizolowane.
Tylko że w takiej konfiguracji trzeba przypilnować instalatora, żeby dał grubsze rury do rozdzielacza (np. 32 lub 40). Moim zdaniem łatwiej będzie wszystko umieścić w jednym pomieszczeniu (planowanej kotłowni), z krótkimi doprowadzeniami do rozdzielacza, bo przy takich odległościach jakie masz problem jest zaniedbywalnie mały.

bonetka
27-11-2009, 00:49
Ska
poczytaj tutaj ( zjedz do rysunków i nie jest ważne że to do kotłów ..chodzi o regułę ..i zobacz 1 rys ,.. jest krzywa ( podejrzewam że u Ciebie to nie tyle krzywa 0 jak ja nazwałeś co poziom 0 i że tak ustawiona przychodzi z fabryki ..
( czyli ogólnie krzywa jakaś umowna "n " która daje 20 *C w pomieszczeniu przy takim jej przebiegu - nachyleniu - jak na rysunku wyżej czy niżej ...ale nadal to krzywa " n " )
i moze być róznie załamana ( grubsze linie ) ..wyżej i nizej ale to nadal ta sama krzywa tylko majaca rożne nachylenie (np. od 0,2 do 3,4 czyli duzo tych nachyleń ) i tu własnie u Ciebie jest to Twoje 0,6 / ( czyli do wyższej temp jest grzna woda przy niższych temp. zewnętrznych niż przy nachyleniu 0,2
..bardziej płaska = bardziej tania .. przy podłogówce zalecana to własnie w takim zakresie 0,2-0,8 - sprawdz w instrukcji czy mam rację )
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=491&cms=261

Jesli przesunąłeś krzywą na poziom 1 to znaczy że przesunąłeś ją równolegle w górę o +1K ...czyli przy wszystkich temp. zewnętrznych PC grzeje więcej o 1 *C ....( drożej ).
Najtaniej w Twoim przypadku to zostawić poziom 0 a dobrać tak nachylenie żeby było ok ...... jak będzie zimno to bedziesz musiał ją przesunąć w górę .
Ale moze być też odwrotnie jak za gorąco mozesz ją przesunąć w dół czyli np. -1 ....( przy zachowaniu takiego samego załamania ..czyli łuku krzywej ).
Problem w tym że u różnych producentów krzywe mają rózne numery i częśc nazywa nachylenie konkretnym numerem krzywej , odniesione też śą albo do temperatury zasilania albo do powrotu .
U Ciebie powinien pokazywać się wykres jak zmieniasz te dane ...
To sztuka dobrze ustawić sobie krzywą ( nachylenie ) i często nie zmieniać ( sytem musi zdążyć zareagować) i mieć komfort cieplny. i nie za cżęsto mieć przesuniecie szczególnie na plus ( jak za czesto tzn ze pownno się zmienić nachlenie )

Wytłumaczyłam jak umiałam najlepiej i jak sama ją rozumiem ..może Ktos coś doda ....może poprawi ...może wyjasni bardziej jasno
http://www.fulereny.blink.pl/mum/k23.jpg
popatrz w instrukcję Nibe ( na poczatku ) ..tam jest krzywa nachylona ( bez przesunięcia ) i jest przesunieta o +2 i -2 ( są 3 wykresy )

piwopijca
27-11-2009, 05:50
No ładna ta Twoja pompka :) Za dużo jednak nie widac bo wszystko pozakrywali, aż im chyba izolacji na pompę DZ brakło 8).
A jest tam też wbudowana pompa obiegowa i jakieś naczynie wyrównawcze?

Trzeba im przyznac ze dobrze ja zaizolowali, ciekawe czy przed stratami czy przed inwestorem :lol:

Zawiera:
Pompa obiegu solanki, pompa obiegu ogrzewania, zawór przełączający, czujniki temperatury na zasilaniu i na powrocie obiegu ogrzewania oraz czujniki temperatury na zasilaniu i na powrocie obiegu solanki w pompach ciepła geoTHERM sa juz przyłączone fabrycznie.
Jest tez wbudowane zabezpieczenie termiczne, przelacznik faz, odpowietrzanie ukladow DZ i GZ, czujnik temp. zewnetrznej a za doplata wewnetrznej ze zdalnym (po kablu oczywiscie) panelem sterujacym VR90

http://img517.imageshack.us/img517/722/zakresdostawygeotherm62.jpg (http://img517.imageshack.us/i/zakresdostawygeotherm62.jpg/)

Zbiorniki wisza na scianie ale chyba dodatkowo dokupowal instalator -nie bylo mnie przy montazu i nie pytalem o takie szczegoly :oops:
Mialem oferte na kompletna pompe wiec ...

http://img412.imageshack.us/img412/6581/charakterystykapompciep.jpg (http://img412.imageshack.us/i/charakterystykapompciep.jpg/)

http://img522.imageshack.us/img522/6581/charakterystykapompciep.jpg (http://img522.imageshack.us/i/charakterystykapompciep.jpg/)

Schemat pompy Vaillant'a geoTHERM VWS (solanka-woda) ze zbiornikiem 175 litrow cwu.

http://img403.imageshack.us/img403/2311/schematgeotherm622.jpg (http://img403.imageshack.us/i/schematgeotherm622.jpg/)

Dane techniczne:
http://img691.imageshack.us/img691/1549/danetechnicznegeotherm6.jpg (http://img691.imageshack.us/i/danetechnicznegeotherm6.jpg/)
http://img697.imageshack.us/img697/1549/danetechnicznegeotherm6.jpg (http://img697.imageshack.us/i/danetechnicznegeotherm6.jpg/)

Pzdr.

sys35
27-11-2009, 12:17
7. Kominek Arysto z płaszczem wodnym
12. Ogrzewanie pompa nibe fighter 1140 10kW + VPA-S, kolektory pionowe 4x70m PE40

czy kominek jest wpiety w układ?

HenoK
27-11-2009, 12:39
http://img522.imageshack.us/img522/6581/charakterystykapompciep.jpg (http://img522.imageshack.us/i/charakterystykapompciep.jpg/)

Schemat pompy Vaillant'a geoTHERM VWS (solanka-woda) ze zbiornikiem 175 litrow cwu.Ładna mi solanka-woda, raczej wóda-woda ;).

Makki73
27-11-2009, 12:48
7. Kominek Arysto z płaszczem wodnym
12. Ogrzewanie pompa nibe fighter 1140 10kW + VPA-S, kolektory pionowe 4x70m PE40

czy kominek jest wpiety w układ?

Kominek jest wpiety w układ do vpa-s przez wymiennik płytowy.

piwopijca
27-11-2009, 13:08
@HenoK
To sa wykresy z instrukcji mojej pompy :lol:
Wóda byla po uruchomieniu PCi co by nie wyschly poklady wodonosne z otoczenia mojego pionowego :lol:

Pzdr.

sSiwy12
27-11-2009, 13:10
@HenoK
To sa wykresy z instrukcji mojej pompy :lol:

Pzdr.

To nie jest zalana piwem? :o :lol:

AdamAlicjaWRO
27-11-2009, 13:26
Witajcie,
mam pytanie odnosnie samego funkcjonowanie PC z ogrzewaniem podłogowym. Załóżmy że:

PC bierze 3Kwh. Ustawiamy temp w domu aby było 25st.. Załózmy że jest 0st na zewnątrz. Czyli wg krzywej PC oblicza ile ma wstrzyknąć ciepła w podłogówkę.

I ustawienie mamy takie(godziny):
6-11 PC ma pracować na 25st w domu
11-18 PC ma pracowac na 18st
18-23 znowu 25
23-6 na 18

Czyli nalezy przyjąc że PC bedzie chodziła cały czas wręcz przez 10h. Co da 30Kwh. W domu bedzie ciepło jak cholera i o to chodzi.

Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

Jaka zatem jest różnica COP czy ogólnie opłacalności PC, jeśli pogonimy ją w 10godzin w takiej czy innej zadanej temperaturze, jeśli zeżre i tak 30kwh a w domu będzie ciiiiieeeepło :)

Tak sobie właśnie kombinuje, ale nie wiem czy to ma sens. Da ktoś rade z tym tematem??

dzięki

piwopijca
27-11-2009, 13:26
:o :lol:

piwopijca
27-11-2009, 13:33
Witajcie,
mam pytanie odnosnie samego funkcjonowanie PC z ogrzewaniem podłogowym. Załóżmy że:

PC bierze 3Kwh. Ustawiamy temp w domu aby było 25st.. Załózmy że jest 0st na zewnątrz. Czyli wg krzywej PC oblicza ile ma wstrzyknąć ciepła w podłogówkę.

I ustawienie mamy takie(godziny):
6-11 PC ma pracować na 25st w domu
11-18 PC ma pracowac na 18st
18-23 znowu 25
23-6 na 18

Czyli nalezy przyjąc że PC bedzie chodziła cały czas wręcz przez 10h. Co da 30Kwh. W domu bedzie ciepło jak cholera i o to chodzi.

Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

Jaka zatem jest różnica COP czy ogólnie opłacalności PC, jeśli pogonimy ją w 10godzin w takiej czy innej zadanej temperaturze, jeśli zeżre i tak 30kwh a w domu będzie ciiiiieeeepło :)

Tak sobie właśnie kombinuje, ale nie wiem czy to ma sens. Da ktoś rade z tym tematem??

dzięki

Zalezy jak szybko dom Ci sie wychlodzi, moze zajsc koniecznosc zalaczania sie sprezarki w kazdym cyklu dogrzewania ale moze nie wlaczyc sie bo temperatura nie spadnie ponizej zadanej.
Podlogowka ma duza bezwladnosc wiec i temperatura w domu nie spada tak szybko.
Nizsza zadana temperatura wiaze sie zazwyczaj z krotsza praca pompy i odwrotnie -wiec COP bedzie inne dla roznych temp. -tak z grubsza

Pzdr.

HenoK
27-11-2009, 13:35
To nie jest zalana piwem? :o :lol:Troche mocne musiałoby być to piwo ;).

AdamAlicjaWRO
27-11-2009, 13:40
Gonie PC na wlasnie 25st. Ale robię to tak:

6-11 25st
11-17 18st
17-22 25st
22-6 18st

W sumie na tym ustawieniu na 18st, ogólny czas pracy z tych godzin to 1,5h(około 4,5Kwh) - ale kto wie ile z tego zeżarły pompki obiegowe.

Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.

I teraz pytanie: czy mam ją tak godzin w tym układzie? czy zmniejszyć prace na 25st o 2 np godziny. Na razie sobie eksperymentuje, bo i tak mam C11. Więc póki nie dostanę 2 taryfowo to mi obojętne kiedy włączam. W sumie, nie za bardzo rozumiem to akumulowanie i oddawanie ciepła w posadzce, więc nie wiem czy stosunek grzania 10 godzin do 14 godzin wypoczynku ma sens. Czy powinno się stosować : 8/16 czy moze 6/18.....

Dzięki

HenoK
27-11-2009, 14:01
Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.iJeżeli obecnie przy różnicy temperatur 25-4=21K temperatura w ciągu 8h spada o 0,8st. C, to przy temperaturze zewnętrznej -20st. C (dT=45K) możesz się spodziewać spadku temperatury w tym samym czasie o 1,7K , czyli do 23,3st. C.
Jak widzisz nie ma tu większego znaczenia, czy temperaturę I taryfy ustawisz na 18 st. C, czy na 23st. C, pompa ciepła i tak będzie pracowała tylko w II taryfie aż do czasu, gdy nie będzie w stanie w ciągu nie podnieść temperatury do 25 st. C (wyprodukuje w tym czasie mniej energii niż wyniosą straty budynku w ciagu całej doby).

rwxw
27-11-2009, 15:11
Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....
Nie do końca tak to będzie. Jeśli nastawisz niższą temperaturę, to PC będzie się włączała na krócej i pewnie rzadziej - po prostu będzie "wstrzykiwać" mniejsze porcje energii. Sumarycznie będzie więc chodziła krócej w ciągu doby i nie weźmie 30kWh tylko np. 20.

klimaw
27-11-2009, 18:03
Mam zagadkę. 8)
Szperałem by poszukać jak działa automatyczne załączanie PC w taniej taryfie bez ograniczeń czasowych ( bez sztywnych godzin) gdzie indziej , np.w skandynawii.
Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa. :roll:
Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii. :cry:
Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):
http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf
i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.
Tariffi "A" i Tariffi"B". :wink:
Kto podejmie się przetłumaczenia? :D

Makki73
27-11-2009, 18:10
Mam zagadkę. 8)
Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa. :roll:
Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii. :cry:
Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):
http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf
i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.
Tariffi "A" i Tariffi"B". :wink:
Kto podejmie się przetłumaczenia? :D

W instrukcji nibe 1140 strona 20 jest szczątkowy opis
http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html

klimaw
27-11-2009, 18:19
To nie jest to . :cry:
Na str 20 opisany jest system sterowania obciążeniem.
Nie ma to nic wspólnego z taryfami. :wink:

bonetka
27-11-2009, 18:28
Klimawku
a to nie jest przetłumaczone:
Taryfa A (TA)
Używając wejścia (TA) można dokonać wyboru dodatkowego
typu ciepła (olejowe lub elektryczne), gdy ustawione
jest dodatkowe ogrzewanie w menu 9.1.8 na „Elektrycz./
Olejowe”. Aby uzyskać więcej szczegółów, zob. „Opis
funkcji – Funkcje podstawowe” > „Dodatkowy podgrzewacz
elektryczny” oraz „Opis funkcji – Funkcje podstawowe”
> „Kocioł olejowy”.
Podłączenie wykonuje się do listew X1:5 i X1:7 na karcie
-EBV (2).
Taryfa B (TB)
Gdy przekazany zostaje sygnał (TB), całe dodatkowe ogrzewanie
elektryczne zostaje zatrzymane. Aby uzyskać więcej
szczegółów, zob. Opis funkcji > Dodatkowy podgrzewacz
elektryczny. Podłączenie wykonuje się do listew X1:6 i X1:7
na karcie -EBV (2).

klimaw
27-11-2009, 18:32
Jesteś niesamowita jak zawsze. :D
Skąd to wytargałaś? :o

No tak-teraz zauważyłem :oops: -jest to w instrukcji. 8)
W związku z tym nie służy to do załączania PC w taniej taryfie jak myślałem. :cry:

To w jaki sposób w skandynawii załączają PC poprzez impuls sieci? :roll:

Teraz jeszcze doczytałem , że to co zacytowałaś różni się od opisu na stronie 20 instrukcji.
O co tu chodzi? :roll:

Makki73
27-11-2009, 20:01
Czy w pompie nibe 1140 można poprzez ustawienia wyłączyć pompę obiegową? U mnie zapewnia ona jedynie wymianę do VPAS i raczej nie musi działać non-stop.Podłogówka jest "napędzana" oddzielną pompą sterowaną kartą przekaźnikową. Czujniki temperatury 2szt mam w VPAS zamontowane.

Jeśli nie ma opcji w ustawieniach to pozostaje chyba jedynie podpiąć ją równolegle z pompą DZ.

HenoK
27-11-2009, 20:14
W związku z tym nie służy to do załączania PC w taniej taryfie jak myślałem. :cry:
Przecież na str. 21 Instrukcji : http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html masz wyraźnie :

Styk do zmiany temperatury pomieszczenia
Urządzenie zewnętrzne, na przykład termostat pokojowy
(wyposażenie dodatkowe) lub timer, może być dołączone do
pompy ciepła FIGHTER 1140, aby zmienić temperaturę zasilania,
a przez to temperaturę pomieszczenia. Styk powinien być wolny,
nie pod napięciem i podłączony do wejść X1:3 oraz X1:4 na
karcie monitora obciążenia (2).
Po uzyskaniu styku, zmienia się przesunięcie krzywej grzania
o liczbę kroków pokazaną tutaj. Wartość można regulować
pomiędzy -10 i +10. Zmianę wartości dokonuje się w menu 2.5,
"Regulacja zewnętrzna".

Wystarczy pod styki X1:3 oraz X1:4 podpiąć np. sterownik pokojowy i/lub programator czasowy i można wymusić pracę tylko w II taryfie.

klimaw
27-11-2009, 20:20
HenoK
Masz rację ale połowicznie. 8)
To co opisałeś służy do sterowania poprzez krzywe. :cry:
W takim przypadku pompki GZ chodzą 24h. :cry:

Mi chodzi o sterowanie PC poprzez temperaturę pokojową tak jak masz u siebie w systemie załącz/wyłącz. :wink:

HenoK
27-11-2009, 21:24
HenoK
Masz rację ale połowicznie. 8)
To co opisałeś służy do sterowania poprzez krzywe. :cry:
W takim przypadku pompki GZ chodzą 24h. :cry:

Mi chodzi o sterowanie PC poprzez temperaturę pokojową tak jak masz u siebie w systemie załącz/wyłącz. :wink:
To dodatkowo zobacz to :

Menu 9.2.12 Tryb pracy pompy solankowej
Tutaj ustawia się tryb pracy pompy solankowej.
Dostępne opcje to:
Przerywany: pompa solankowa uruchamia się 20
sekund przed, a wyłącza 20 sekund po sprężarce.
Ciągły: praca ciągła.
Ciągły przez 10 dni: praca ciągła przez 10 dni.
Następnie pompa przełącza się w tryb przerywany.
Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.
20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.

sys35
27-11-2009, 22:13
Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.
20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.

To samo mu pisałem, ale nie wierzy że tak może byc :lol:

klimaw
28-11-2009, 06:54
To samo mu pisałem, ale nie wierzy że tak może byc :lol:
A gdzie napisałem . że nie wierzę? :o
Nie chciałem nic dłubać , ale jak będzie trzeba.... :wink:
Cały czas szukam sposobu załączania PC w skandynawii w róznych ( nieokreślonych) czasach drugiej taryfy.
Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.
Jeśli tak to gdzie?
Jesli to prawda , to powinien ten patent być w każdej PC,dowolnego producenta. :wink:

bonetka
28-11-2009, 07:39
Niestety nie do wszystkich są szczegółowe schematy żeby popatrzeć co i jak i gdzie ... ale np. Viessamnn ma , Herz też "gniazdo" do sterowania impulsem z elektrownii ...tylko u nas elektrownie z kolei nie są do tego przygotowane :wink:
z drugiej strony skoro tak są sterowane w skandynawii to np.IVT musi mieć bo one są stamtąd ( przecież nie robią jakiś "innych " na nasz rynek ) ......Nibe ...hm... Nibe montowane są w Polsce i być może nie ma tu tego "elementu " bo u nas nie ma do czego tego wykorzystać i lata świetlne upłyną zanim będzie można , chociaż powinno mieć i może ma ( czy opłacałby sie im zmieniac technologię dla tego elementu ?, raczej nie , tylko nie jest porządnie i jasno opisane ...

rume
28-11-2009, 10:56
Cały czas szukam sposobu załączania PC w skandynawii w róznych ( nieokreślonych) czasach drugiej taryfy.
Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.

Na moje to technicznie bezsensowne, jedyna opcja to licznik 2-taryfowy poda impuls ale to też trzeba kabel dodatkowo ciągnąć z przyłącza.
Myślę że to jest sygnał dużej częstotliwości nałożony na wszystkie fazy i w pompie czy innym urządzeniu jest odbiornik który ten sygnał odczyta oraz poda impuls informacyjny.

Tlobo
28-11-2009, 16:53
Mam pytanie z innej beczki.
Wydaje mi się, że każdy kto ma pompę ciepła ma wykonane ogrzewanie podłogowe. Wobec czego mam pytanie o izolację pod styropianem. Z czego ją wykonaliście? Z folii czy z papy. Ja chcę dać papę, ale dzisiaj się dowiedziałem, że może zniszczyć styropian, który na niej położę.
Proszę napiszcie jak to rozwiązaliście.
Sprawdziłem temat:
Styropian i papa - czy można je łączyć?
ale nie wyczerpuje mojej ciekawości i niepewności.
Pozdrawiam
Tlobo

sys35
28-11-2009, 19:17
Mam pytanie z innej beczki.
Wydaje mi się, że każdy kto ma pompę ciepła ma wykonane ogrzewanie podłogowe. Wobec czego mam pytanie o izolację pod styropianem. Z czego ją wykonaliście? Z folii czy z papy. Ja chcę dać papę, ale dzisiaj się dowiedziałem, że może zniszczyć styropian, który na niej położę.
Proszę napiszcie jak to rozwiązaliście.
Sprawdziłem temat:
Styropian i papa - czy można je łączyć?
ale nie wyczerpuje mojej ciekawości i niepewności.
Pozdrawiam
Tlobo

papa, folia i styropian

rwxw
29-11-2009, 16:14
Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.
Jeśli tak to gdzie?Jesli to prawda , to powinien ten patent być w każdej PC,dowolnego producenta. :wink:
Metoda podłączenia obiegówki GZ i DZ razem jest dobra i nie wymaga specjalnego dłubania - przełączasz jeden kabelek i już.
Dodatkową fazą załącza się PC w StE WPWE, jak w innych tego nie wiem. W zasadzie nie dodatkową fazą tylko po prostu przewodem z tą samą fazą co zasilanie sterownika. Z tego co pisza w instrukcji do Nibe na stronie 20-tej http://www.nibeonline.com/pdf/031094-6.pdf sprężarkę można wyłączyć bezpotencjałowym stycznikiem podłączonym na płycie sterującej do złączek X1:6 X1:7 i w ten sposób sterować PC zgodnie z taryfami czy czymkolwiek innym np. sterowaniem pokojowym. Możesz podłaczyć tam jakikolwiek przełącznik i sprawdzić jak to działa. Jak będzie zgodnie z oczekiwaniami, to podłączysz tam sterownik czasowy, czy pokojowy i już.

rwxw
29-11-2009, 16:22
Myślę że to jest sygnał dużej częstotliwości nałożony na wszystkie fazy i w pompie czy innym urządzeniu jest odbiornik który ten sygnał odczyta oraz poda impuls informacyjny.
W pompie Stiebel Eltron WPWE nie ma żadnego dekodera sygnału, tylko proste sterowanie - na złączu "sygnał z elektrowni" jest faza - pc działa, fazy nie ma - pc jest całkowicie wyłączona. Skąd na w innych krajach ten sygnał pochodzi tego nie wiem, czy z licznika, czy sterownika czasowego, czy jakiegoś dekodera, nie mam pojęcia. Ja sobie go generuję zwyklym sterownikiem czasowym, którego zegar muszę sobie ręcznie synchronizować z zegarem licznika :wink:

bonetka
29-11-2009, 19:18
a ja jeszcze chciałam uściślić jedną sprawę .
Owszem fabrycznie z IVT jest ustawiona praca ciągła pompy ciepłej wody ( glikolu startuje i zatrzymuje się wraz ze sprężarką ale mozna wybrać i pracę ciągłą np. przy produkcji chłodu ) ale w sytuacji gdy za mały jest minimalny przepływ przez PC wtedy robią obejście i zakładają na zewnątrz pompę dodatkową ( nazywa się wtedy to pompa główna P1 ) i wtedy ta w środku może startować ze sprężarką ( menu 5.10 ...wybierz pracę alternatywną dla P2).

tylko jesli chodzi o oszczednosci to ...hm ....co z tego że w środku obie DZ i GZ działają ze spręzarką skoro ta na zewnątrz ..jak działa ? można ją podłaczyć do płytki wyjść zewnętrznych pod P1 .i pytanie ..jak działa ciągle czy nie ? ...poza tym nawet gdyby nie ciągle to mamy 3 pompy obiegowe :wink: ( + 1 obiegówkę cwu =4 szt razem )

TypeR
29-11-2009, 19:36
Witam,
po długiej nieobecności wracam na forum. Od piątku w naszej kotłowni działa pompa z Ecopol-System. Miałem być pierwszym na tym forum userem pompy tego producenta, ale zostawiliśmy sobie montaż na sam koniec i już kilku inwestorów mnie uprzedziło :) . Tak jak obiecywałem opiszę trochę działania firmy instalującej i pracę pompy.
Pompa 10 KW + zbiornik CWU 300 L. Kotłownia, montaż pompy, rodzielacz w studzience i odpalenie całego układu wykonane przez pana Marka i Grzegorza z Ecopolu. W domu oddzielnie starowanie temepaturą parteru i poddasza. Pompa ciepła zarządza pracą pomp obiegowych parteru, poddasza, DZ, CWU i cyrkulacji (nie ustawiamy biegów na pompach obiegowych). Mam dwa programowane regulatory temperatury (poddasze i parter), które mierzą temp. powietrza i podłogi. Pracują w priorytecie pomiaru temp. powietrza.
Zaprogramowane są na pracę z II taryfą tzn. ustawiamy dwie temperatury ekonomiczną (I taryfa) i nazwijmy to normalą, do której grzeje pompa w II taryfie.
Sterownik pompy nie jest zbyt skomplikowany, wyświetla temperatury wejścia i wyjścia DZ, GZ,CWU, sprężarki (freon). Możemy ustawić temperatury CWU dla dwóch taryf, oraz zaprogramować pracę pompki cyrkulacyjnej, na każdy dzień tygodnia 4 nastawy. Raz w tygodniu przegrzewa zbiornik z CWU.
Po uruchomieniu całego układu pompa chodziła 24 godziny bez przerwy aby osiągnąć temp. 22 C zadaną na termostatach. Dom miałem lekko podgrzewany z wkładu kominkowego temp. ~ 14-15C. Dolne źródło zjechało na zasilaniu z 9,5 C na 2,5 C.
Dzisiaj praca się ustabilizowała, czyli pompa włączyła się tylko w godzinach II taryfy (13.00-15.00) dogrzała do 22 C i się wyłączyła. GZ 31,4 C na zasilaniu 24,6 na powrocie. Zobaczymy jak będzie dalej. W tej chwili temp. w domu spadła do 21,75 C., więc spokojnie chyba doczekamy do 22.00, temperaturę załączenia pompy na I taryfę mam ustawioną na 20,5 C.
Sama pompa jest cicha, trochę głośniej pracuje od zwykłej lodówki.

Tak to wygląda po pierwszych dniach pracy pompy. Z samej pompy i instalacji jestem na razie zadowolony. Panowie instalatorzy bardzo mili, odpowiadają na wszystkie pytania. Widać że znają się na swojej pracy i do tego są jeszcze fascynatami pomp ciepła i tego typu instalacji. Pan Grzegorz sam oprogramowuje sterownik pompy, słucha uwag i pewnie kolejne wersje będą modyfikowane i rozwijane uwzględniając sugestie użytkowników.

Pozdrawiam - Daniel

rwxw
29-11-2009, 21:00
Od piątku w naszej kotłowni działa pompa z Ecopol-System
A ktoś marudził o "garażowych" producentach. Oni też używają komponentów Copeland i innych renomowanych firm. Scroll to scroll, nie ma cudów - musi działać :wink: Wrzuć może dane o zużyciu energii do arkusza.

Pinok
30-11-2009, 12:13
Z tego co pisza w instrukcji do Nibe na stronie 20-tej http://www.nibeonline.com/pdf/031094-6.pdf sprężarkę można wyłączyć bezpotencjałowym stycznikiem podłączonym na płycie sterującej do złączek X1:6 X1:7 i w ten sposób sterować PC zgodnie z taryfami czy czymkolwiek innym np. sterowaniem pokojowym. Możesz podłaczyć tam jakikolwiek przełącznik i sprawdzić jak to działa. Jak będzie zgodnie z oczekiwaniami, to podłączysz tam sterownik czasowy, czy pokojowy i już.

W IVT można zrobić dokładnie tak samo, czyli do styków EXT podłączamy kabelek i po zwarciu mamy kilka opcji, które można oprogramować w sterowniku(5.7).

0: Brak oddziaływania (ustawienie fabryczne).
1 Zatrzymują się PC, dogrzewacz i ciepła woda użytkowa.
2 Brak oddziaływania na PC, zatrzymuje się dogrzewacz i c.w.u.
3 Brak oddziaływania na PC i c.w.u., zatrzymuje się dogrzewacz.
4 Brak oddziaływania na PC i dogrzewacz, zatrzymuje się c.w.u.

a&zb
30-11-2009, 14:47
Od piątku w naszej kotłowni działa pompa z Ecopol-System
A ktoś marudził o "garażowych" producentach. Oni też używają komponentów Copeland i innych renomowanych firm. Scroll to scroll, nie ma cudów - musi działać :wink: Wrzuć może dane o zużyciu energii do arkusza.

Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut, gdzie próba złożenia składaka daje koszt 3-5 razy wyższy.

sSiwy12
30-11-2009, 14:55
Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut,.........

Dobrze rozumiesz :lol:

HenoK
30-11-2009, 15:10
Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut,.........

Dobrze rozumiesz :lol:Dlaczego ceny detaliczne?
Bez problemu można kupować w cenach hurtowych.

wit74
30-11-2009, 15:26
W IVT można zrobić dokładnie tak samo, czyli do styków EXT podłączamy kabelek i po zwarciu mamy kilka opcji, które można oprogramować w sterowniku(5.7).

0: Brak oddziaływania (ustawienie fabryczne).
1 Zatrzymują się PC, dogrzewacz i ciepła woda użytkowa.
2 Brak oddziaływania na PC, zatrzymuje się dogrzewacz i c.w.u.
3 Brak oddziaływania na PC i c.w.u., zatrzymuje się dogrzewacz.
4 Brak oddziaływania na PC i dogrzewacz, zatrzymuje się c.w.u.

Dokładnie tak.U siebie mam sterownik czasowy tak wpięty i ustawioną opcję nr.1.

Pinok
30-11-2009, 17:51
Mam taki problemik:

Podłogówkę mam podzieloną na 2 rozdzielacze (parter, poddasze), obserwowałem dzisiaj temperatury w PCi i przez ponad 30min temp. powrotu nie wzrosła nawet o 0,1stC.
Jak zakręciłem jeden rozdzielacz to temp. momentalnie zaczęła rosnąć.
Rozumiem że obieg nagle zrobił się o połowę mniejszy, ale w takim razie jak 2 rozdzielacze są odkręcone to najwyżej powinno 2x wolniej rosnąć a tu ani drgnie.

W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.

rwxw
30-11-2009, 19:47
Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut, gdzie próba złożenia składaka daje koszt 3-5 razy wyższy.
Nie porównuj auta z PC. Jeśli chodzi o złożoność i trudność budowy jakiegokolwiek auta to nie ten rząd wielkości.

rwxw
01-12-2009, 10:41
W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.
Masz 24 rurki do i z podłogówki - sprawdź ręką, które rurki wychodzące z rozdzielaczy są zimne, a które ciepłe i jak to się zmienia w czasie. Czy ich temperatury są jednakowe, czy nie. Temperatury wszystkich rurek zasilania wychodzących z rozdzielacza do podłogówki powinny być równe (zbliżone). Tak samo dla wszystkich powrotów. Może to nasunie jakieś wyjaśnienie i znajdziesz felern-ą(e) pętl-ę(e). Może gdzieś grzejesz jakiś mostek termiczny, może garaż, może coś masz zakręcone, a może jeszcze coś innego ?

Pinok
01-12-2009, 11:11
Sprawdzałem organoleptycznie temp. podłogi, wszędzie temp. wydaje się być podobna, specjalnie przyjrzałem się przy samych drzwiach tarasowych i balkonowych ale nawet trochę chłodniej tam nie ma.
Łatwiej przyszłoby mi to zrozumieć jakby po zamknięciu parteru temp. rosła szybko grzejąc samo poddasze, bo chyba do gruntu straty dużo większe, ale jest odwrotnie.
Mam po 1 drabince w łazienkach ale te obwody mam zakręcone.
Garaż mam nie ogrzewany.

rwxw
01-12-2009, 11:38
Sprawdzałem organoleptycznie temp. podłogi
Różnice w temp. podłogi nie są duże i trudno je organoleptycznie dokładnie sprawdzić. Sprawdź rurki przy rozdzielaczach - dużo łatwiej zauważyć różnice.

Pinok
01-12-2009, 11:52
Z rurkami się macam przy każdej okazji, te obwody które mam zakręcone ( np. drabinki) są wyraźnie zimne. Temperatury na zasilaniach podobne i na powrotach też.
Generalnie do 20stC w ciągu kilku dni udało mi się nagrzać w domu więc ogrzewanie działa.
Różnica między parterem a poddaszem było 0,5st czyli jest OK.
Chciałem tylko zrozumieć dlaczego grzejąc połowę układu temp rośnie bardzo szybko a włączając drugą połowę zwalnia masakrycznie, chociaż powinno najwyżej 2x wolniej.

Edit: tak sobie myślę że cała ta opisana sytuacja miała miejsce po 2 godzinnym wietrzeniu domu (wszystkie okna otwarte).Może po prostu podłogę na poddaszu bardzo wychłodziłem, dużo bardziej niż na parterze ?

rwxw
01-12-2009, 12:15
Przez 2h bardzo silnego wietrzenia może rzeczywiście wychłodziłeś mocno podłogę, ale żeby aż taki był efekt ?... Chyba musisz to poobserwować w dłuższej perspektywie czasowej robiąc eksperymenty kilka razy w stabilnych warunkach bez wietrzenia. Może się to nie powtórzy. Ogrzewanie Ci działa, więc jest OK. Gdy w ubiegłym roku nagrzewałem dom z 10 do 20 stopni, to zabieg trwał tydzień, ale po 8kW trudno się było spodziewać błyskawicznego nagrzania murów :wink:.

phoenix*
01-12-2009, 20:18
Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.
20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.

jezeli wylaczymy pompe obiegowa GZ to skad ta nasza Nibe bedzie wiedziec ze czas juz na grzanie i trzeba wlaczyc pompki DZ I GZ ? wtedy bedzie opierac sie na temp wody stojacej w rurach przy samej pompie czy gdzies tam gdzei ten czujnik jest. Nie bedzie to troche falszywa temp? w pompie szybciej wystygnie niz w jastrychu chyba

klimaw
01-12-2009, 20:25
Temperatura miała być zbierana z pokojówki- o to chodziło. 8)

StolarzS
01-12-2009, 21:22
TypeR, możesz zdradzić jakieś szczegóły dot. kosztów montażu i zakupu całego układu?
Jestem na etapie wyboru, ta wiedza może być pomocna :wink:

margask
01-12-2009, 21:24
Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?

Ciekawi mnie jak to działa w praktyce.

Bo teoretycznie pomysł jest ciekawy - stosunkowo niewielkie koszty dodatkowej inwestycji, niskie koszty eksploatacji, przyjemny chłodek w letnie upały :)

Ale to teoria.

A co na to praktycy?

HenoK
01-12-2009, 21:52
Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.
Po zmianie pompy ciepła taką opcję sobie pozostawiłem. Służy do tego wymiennik płytowy (w centrum nad pompą ciepła) :
http://www.muratordom.pl/pliki/galeria/uzytkownicy/4494/1203/7289.jpg

HenoK
01-12-2009, 21:55
Temperatura miała być zbierana z pokojówki- o to chodziło. 8)Dokładnie tak. Sterownik pokojowy pełni w tym układzie rolę nadrzędną - decyduje czy trzeba grzać, czy nie. Jak już się grzanie rozpocznie, to sterownik pokojowy ustala właściwą temperaturę w obiegu grzewczym.

StolarzS
01-12-2009, 22:29
Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.


Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

Daga&Adam
01-12-2009, 22:34
Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ? :-)
pozdr.

HenoK
02-12-2009, 05:51
Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?
Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.
Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ? :-)
Oczywiście chłodzenie powietrza jest bardziej skuteczne, ale też efekt takiego działania jest krótkotrwały. Koszt energii zużywanej przez klimatyzator także nie jest bez znaczenia.
Mój dom w zasadzie radził sobie z upałami bez problemu. Stosunkowo szeroki okap i odpowiednio od południa umieszczone okna powodują, że słońce w niewielkim stopniu tylko nagrzewa dom. Dodatkowo mam rolety zewnetrzne, które wykorzystuje latem zwłaszcza d strony zachodniej.
Konieczność chłodzenia wynikała głównie z dodatkowego ciepła w prowadzonego do budynku (o ile pamiętam, to było coś pieczone ;) ).

Jak pisałem chłodzenie podłogówką jest delikatne, ale pozwala na osiągniecie dłuższego efektu (u mnie, po jednodniowym używaniu chłodzenia, nawet na kilka dni wyraźnie spadła temperatura w wnętrzu).
Czy pojawiał się punkt rosy? Nic takiego nie zauważyłem.
Punkt rosy na posadzce pojawił się u mnie w spiżarni, gdzie nie mam pod posadzka izolacji na gruncie i oczywiście nie mam także ogrzewania podłogowego Tam rzeczywiście posadzka była na tyle chłodna, że w upały kondensowała się na niej para wodna.

U siebie mam tę funkcję niejako przy okazji ;). Wymiennik płytowy wykorzystuje też do dostarczenia ciepła z kolektorów słonecznych do podłogówki. Funkcja ta przydaje się na początku i na końcu sezonu grzewczego.

TypeR
02-12-2009, 08:35
TypeR, możesz zdradzić jakieś szczegóły dot. kosztów montażu i zakupu całego układu?
Jestem na etapie wyboru, ta wiedza może być pomocna :wink:

Cześć,
w moim przypadku koszty bez ogrzewania podłogowego to ~ 42 tys. zł od wbicia łopaty (wiertła) do uruchomienia układu. A trzeba jeszcze doliczyć zakup kręgów i pokrywy na studzienkę z rozdzielaczem ~ 700 zł. Pompa 10 KW, odwiertów 240 m.
Pozdrawiam - Daniel

piogron
02-12-2009, 18:49
A możesz zdradzić tą korzystną ofertę cenową?

Bartosz32
02-12-2009, 19:32
Witam serdecznie.

Margas.
Jeśli chodzi o chłodzenie pasywne, to mój znajomy w domu ma takie rozwiazanie. Całą instalacje montowała mu niemiecka firma. Temperaturę podłogi ma ustawioną na 19 stC. W domu przez całe lato jest miły chłód.
Takimi informacjami mogę się podzielić. Szkoda, że nie moimi :wink:

Pozdawiam,
Bartosz

piogron
02-12-2009, 20:30
Czyli cena podobna jak Zirius od Thermogolv za cały zestaw.

bonetka
03-12-2009, 09:18
Adiqq
w/g mnie to zupełnie inne PC . ( np. wymienniki :ecopol płytowe .....sekut- płaszczowo rurowe nie wiem czy w każdej PC takie same ..pewnie nie w zależnosci od instalacji ) ...inny sterownik o wiele bardziej zaawansowany ( kontakt z internetem , trwają przy nim prace ) ...poza tym mają i PC powietrzne ...dłuzsza gwarancja nie 2 lata tylko wieloletnia .

swimmer
03-12-2009, 10:40
no to się pochwalę: cały rachunek za okres od 22.11.2008 do 23.11.2009 wyniósł mnie 2460 zł. różnica pomiędzy okresem 22.11-25,05 a 25.05-23.11 wyniosła....700 zł. czyli tyle mniej więcej kosztowalo mnie ogrzewanie!!! w końcu czuję, że jest fajnie!! :lol:

rume
03-12-2009, 14:20
. różnica pomiędzy okresem 22.11-25,05 a 25.05-23.11 wyniosła....700 zł. czyli tyle mniej więcej kosztowalo mnie ogrzewanie!!!

Jak to wyliczyłeś ? Dla jakiego okresu ? :roll:

swimmer
03-12-2009, 16:30
. różnica pomiędzy okresem 22.11-25,05 a 25.05-23.11 wyniosła....700 zł. czyli tyle mniej więcej kosztowalo mnie ogrzewanie!!!

Jak to wyliczyłeś ? Dla jakiego okresu ? :roll:
realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. realne zużycie od 25.05 do 23.11. 2009 to 933,12 - zakładając, że w tym okresie pompa była wyłączona ( co prawda pracowała od połowy października, ale pracowała też betoniarka w wakacje :lol: ) odjąłem sobie jedno od drugiego i tyle :lol: poszło mi ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II. latem zaś było odpowiednio: 909 kWh w I i 1410 w II. I tyle. :lol:

piogron
03-12-2009, 18:59
To jest zużycie za samą pompę, czy podajesz całkowite zużycie w domu. I drugie pytanie czy mieszkałeś już wtedy?

swimmer
03-12-2009, 19:48
to jest zużycie za cały dom i ...owszem mieszkałem już wtedy od czerwca 2008.I jeszcze jedno nie mam manii oszczędzania, ale to prawda, że zmywarka i pralka oraz pompa do c.u.w pracują z malymi wyjątkami tylko w taniej taryfie. :wink:

rume
04-12-2009, 13:46
swimmer
Twoje metoda liczenia jest oparta bardzo dużym błędem. Bez podlicznika to wróżenie z fusów. Latem więcej zużywamy na cwu, ale mniej prądu na oświetlenie no i kosiarka zasuwa. Tych okresów jak sobie podzieliłeś praktycznie nie da się porównać.

swimmer
05-12-2009, 15:09
dlatego napisałem pi x drzwi :lol: ale 2400 z hakiem za całośc to fakt wiec jaki może mieć z tego % ogrzewanie - niech będzie połowa :wink: to i tak czysta masakra w porównaniu z sąsiadami, no ale oni mają reku....320 miesięcznie za prąd + 8 ton ekogroszku :o więc myślę, że dobrze zainwestowałem :lol:

bonetka
06-12-2009, 22:27
Hej a ja Mikołajkowo :) jak tam prezenty ?
mam dla Was zagadkę ..jedna z firm o której rozmawialiśmy ostatnio daje takie warunki gwarancji ( no można to jakoś zrozumieć ) natomiast co myslicie o sewisie corocznym PC ? :wink: .
"Wykonawca udziela 24 miesięcznej gwarancji na wykonane roboty, licząc od dnia odbioru końcowego, natomiast na urządzenia udziela się gwarancji (w.g. warunków producenta).
Jest dopuszczalne przedłużenie okresu gwarancji pod warunkiem uiszczenia opłaty 5% wartości pompy za każdy następny rok, najpóźniej z wyprzedzeniem 1 miesiąca przed ukończeniem gwarancji . Koszt przeglądu serwisowego wynosi 200zł netto przeprowadzonego przed sezonem grzewczym plus dojazd 1.5 zł/km. Przedłużenie jest ważne do 5 lat.
Gwarancja jest ważna pod warunkiem przeprowadzenia przeglądu okresowego.
W skład przeglądu wchodzi:
Czyszczenie filtrów
Kontrola filtra czynnika grzewczego
Pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego i e.w. wymiana
Pomiar kwasowości oleju i ew. wymiana oleju
Pomiar ciśnień : czynnika chłodniczego e.w. uzupełnienie
Kontrola nastawu zaworu rozprężnego.
Kontrola wzrokowa urządzenia i instalacji."
Jako podpowiedz jeszcze to :
Sterownik pomp ciepła. Umożliwia jednoczesne sterowanie czterech pomp. Posiada intuicyjny graficzny (LCD VGA) interfejs z ekranym dotykowym, wbudowany modem GSM oraz serwer www.
Komunikacja z modułami wykonawczymi i pomiarowymi przez RS485 z protokołem MODBUS RTU.
http://www.fulereny.blink.pl/mum/sek.ster.jpg

nie rozumiem tylko jednej sprawy ..używają Frosko jako sterownika RX-910 i to by się zgadzało bo ..nigdzie nie widać żadnego okienka w obudowie PC ...skąd w takim razie ten drugi ( co na zdjęciu ) ? chyba że to własnie ten nowy :wink: ( ale montowany raczej osobno , nie w obudowie PC )

terplace
07-12-2009, 06:15
Koszt przeglądu serwisowego wynosi 200zł netto przeprowadzonego przed sezonem grzewczym plus dojazd 1.5 zł/km.

Kolejny sposób na wyciągnięcie kasy.



Kontrola filtra czynnika grzewczego

Nie wiem co mają na mysli pisząc o czynniku grzewczym. Ale jeśli chodzi o filtr w układzie chłodniczym to niem wiem za bardzo jak go można skontrolować.



Pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego i e.w. wymiana


Informację o zawilgoceniu czynnika daje wziernik. Przy prawidłowo zmontowanej PCi nie może być mowy o zawilgoceniu czynnika. Dopuszczenie takiej ewentualności źle świadczy o produkcie.



Pomiar kwasowości oleju i ew. wymiana oleju


Przy prawidłowym montażu i serwisie kwasowatość oleju musi być w normie. Jeśli się dopuszcza taką możliwość to j.w. źle to świadczy o produkcie albo o serwisancie, czyli albo sprężarka była wymieniana po spaleniu, albo w układzie jest niedopuszczalny poziom zawilgocenia czynnika.



Pomiar ciśnień : czynnika chłodniczego e.w. uzupełnienie


Na podstawie pomiaru ciśnień nie można w zasadzie rokować o ilości czynnika chłodniczego. Jeśli jest jego niedobór to nie powinno się go uzupełniać (przy czynnikach wieloskładnikowych) ale wymieć na nowy, a wczesniej znaleźć przyczynę ucieczki. Pomiar ciśnienia ssania i tłoczenia może być przesłanką do takiego wniosku, ale nie musi, bo przyczyną może być nieprawidłowa praca zaworu rozprężnego.



Kontrola nastawu zaworu rozprężnego.


Powinna być dokonana w pierwszych godzinach/dniach pracy PCi, a nie po roku na przeglądzie. Urządzenie powinno być zainstalowane jako pełnowartościowe, a nie poprawiane po roku, i to za dopłatą.

bonetka
07-12-2009, 08:27
Wszędzie jest napisane że PC nie wymaga serwisowania a tu .....i dlatego pozwoliłam sobie zacytować ( Terplace ..cieszymy się że Mikołaj Cię "przyniósł " :D )
Tak w ogóle o Firmie Sekut nic nie ma ( oprócz art reklamowych w Budujemy Dom , czy wypowiedzi Mediatora na forach ) .owszem piszą o swoich instalacjach i je wymieniają ( jakoś ich nie za duzo :wink: ) ...ale nic nie można znależć w sieci . ( nawet za granicą gdzie wysyłają swoje PC ..tak jest napisane na stronie www . )
Poza tym inf techniczne są mniejsze niż minimalne ( powietrzne robią na R410 A, glikolowe na R407 C )
Firma Sekut dostała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 ..prawie 200.000,-pln na projekt wyceniony na 406 tys z groszami ..tytuł "poprawa efektywnosci pomp ciepła oraz wprowadzenie nowych usług dodanych "

Chora jestem :( i trochę czytam ....
co Wy na to ? ... Terplace może zechciałbyś kilka słów ...
bo to jakieś numereczki :wink: ( robią różnie DZ )


Czy ktoś słyszał coś na temat patentu pana Franciszka Mrozka numer 195036 dotyczącym instalacji dolnego źródła do zasilania pomp ciepła?

Dostaliśmy dzisiaj jako firma wezwanie z kancelarii adwokackiej, do zaprzestania naruszania patentu mówiącego o połączeniu szeregowym dwóch nitek sond pompy ciepła (każda w układzie szeregowym) i ułożeniu ich wobec siebie w układzie szachownicy. Oczywiście wraz z wezwaniem do wypłaty korzyści z tytułu montażu sond do pomp ciepła od roku 2002

My oczywiście łączymy sondy bezpośrednio do rozdzielacza - czyli standard.

Mam nadzieję że się mylę, ale pachnie mi to jakimś naciągactwem.

Szukam osób, które spotkały się również z tego typu wezwaniem


a tu znalazłam patent :
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/pjpcasporo1ik9ih8pah4laju4/PL195036B1.pdf
_________________

terplace
07-12-2009, 18:36
a tu znalazłam patent :
http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/pjpcasporo1ik9ih8pah4laju4/PL195036B1.pdf
_________________

No nieźle. Co tam jest takiego innowacyjnego? Debilizm urzędników, którzy przyznawali patent sięgnął zenitu. Takie instalacje były nawet w Polsce wykonywane przed datą zgłoszenia patentu. Równie dobrze można opatentować szeregowo-równoległe połączenie grzejników lub rezystorów, albo sadzenie drzew w układzie szachownicy. Albo....chodzenie na palcach czy spanie na plecach.

Jakość merytoryczna uzasadnienia patentu jest nawet nie niedostateczna. Nie mieści się w żadnej skali ocen. Wygląda jak klasówka z ZPT w szkole podstawowej.

Swoją drogą współczuje klientom Pana, który zgłosił patent (firma ze Śląska instalująca pompy ciepła). Jeśli takie metody stosuje do zwalczania konkurencji, to.......... :x

margask
07-12-2009, 20:07
No nieźle. Co tam jest takiego innowacyjnego? Debilizm urzędników, którzy przyznawali patent sięgnął zenitu. Takie instalacje były nawet w Polsce wykonywane przed datą zgłoszenia patentu. Równie dobrze można opatentować szeregowo-równoległe połączenie grzejników lub rezystorów, albo sadzenie drzew w układzie szachownicy. Albo....chodzenie na palcach czy spanie na plecach.


W patencie napisano m.in. (podkreślenia moje):


"Instalacja dolnego źródła ciepła do zasilania pomp cieplnych, zawierająca pionowe gruntowe
wymienniki ciepła, wykonane z rur małośrednicowych w kształcie litery U, umieszczone w płytkich
pionowych otworach, znamienna tym, że wymienniki (1) zostały zagłębione w licznych głębokich
odwiertach"


Zaciekawiło mnie jak można umieścić wymienniki w licznych płytkich otworach, a następnie (albo uprzednio, czy też jednocześnie (???) ) zagłębić je w licznych głębokich odwiertach ??? :o :o :o

Czy ktoś mnie może oświecić w tym temacie ?

piwopijca
08-12-2009, 06:05
Spiesze z pomoca :lol:

Chodzi o to, ze tak plytkie uzasadnienie tak gleboko Was poruszylo.
Mam nadzieje ze moja wypowiedz wyjasnila wszystkim te zawilosc :lol: :lol: :wink:

Tak powaznie to .... nie da sie powaznie przejsc obok czegos takiego.
Totalne dno merytoryczne.
Moze nikt niczego nigdy nie skladal w owym urzedzie a urzednik ucieszyl sie ze wreszcie cos ma? :o

Pzdr.

tomi2703
08-12-2009, 14:48
Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

A poza tym mam pytanie jak macie ustawione regulatory pokojowe tzn. dzienne aby w domu było ciepło czyli gdzieś 21st. w nocy może być mniej ale żeby prądu brało mało i pompa nie chodziła non stop?

Narazie mam G-11 ale planuję mieć 2 taryfy i chciałbym wiedzieć jak należy ustwić programator aby pompa chodziła tylko w 2 taryfie ale żeby w dzień było ok. 20,5-21st.?

Od 26.10-25.11.09 pompa zużyła 1021 kWh czyli ok 540,00zł przy G-11. To dużo czy mało? Dom pow. użyt. 250m2. Podłogówki 330m2.

StolarzS
08-12-2009, 20:25
odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D
Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(
Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?
Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.

slawek66
08-12-2009, 21:16
Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

A poza tym mam pytanie jak macie ustawione regulatory pokojowe tzn. dzienne aby w domu było ciepło czyli gdzieś 21st. w nocy może być mniej ale żeby prądu brało mało i pompa nie chodziła non stop?

Narazie mam G-11 ale planuję mieć 2 taryfy i chciałbym wiedzieć jak należy ustwić programator aby pompa chodziła tylko w 2 taryfie ale żeby w dzień było ok. 20,5-21st.?

Od 26.10-25.11.09 pompa zużyła 1021 kWh czyli ok 540,00zł przy G-11. To dużo czy mało? Dom pow. użyt. 250m2. Podłogówki 330m2.

Ja mam dom o pow. użyt. 150 m2 ( 190 m2 po podłogach). W domu średnio 21-22 st. Odwierty 3 X 53,5 m, PC firmy IVT 9 KW, bojler 300l i rachunek za prąd 633,13 zł. (18.09 do 20.11)
Taryfa G11

bonetka
08-12-2009, 21:19
Niestety patenty przyznaje Urząd Patententowy Rz.P. a nie jakiś panoczek czy panieneczka ( z okieneczka :)
To tekst z Wiadomości Urzędu Patentowego nr.8 z sierpnia 2007r odnośnie interesującej nas sprawy

B1 (11) 195036 (41) 2004 04 19
(51) F24D 15/04 (2006.01)
F25B 30/06 (2006.01)
F24J 3/08 (2006.01)
(21) 356501 (22) 2002 10 07
(76) Mrozek Franciszek, Turza Śląska (PL)
(54) Instalacja dolnego źródła ciepła do zasilania pomp cieplnych
( 51 to symbol miedzynarodowej klasyfikacji patentowej a F ..to dział : MECHANIKA; OŚWIETLENIE; OGRZEWANIE; UZBROJENIE; TECHNIKA MINERSKA)
Teoretycznie rzecz biorąc sam zainteresowany powinien sprawdzić czy ktoś wczesniej nie opatentował danego rozwiązania no i ciekawe czy rzecznik patentowy ( jeśli był ) sprawdził tzw. czystość patentową
Ale jest jeszcze jedna ważna sprawa mianowicie uprawniony z patentu nie może zabronić :

korzystania z wynalazku osobie, która w dobrej wierze korzystała z wynalazku, w dacie jego pierwszeństwa – może ona z niego nadal bezpłatnie korzystać w swoim przedsiębiorstwie w tym samym zakresie, w jakim korzystała do tej pory (tzw. prawo uprzednio używającego)

mery26
09-12-2009, 06:53
Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm
Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.
Tomi2703 - spokojnie nie jest źle. Masz duży dom i domniemam pierwszy sezon.
U mnie 220m2 podłogówki PC 7/14 z poziomym. Miesięcznie idzie ok 200 zł na ogrzewanie - praktycznie tylko II taryfa, ale sezon III.
Odnośnie ustawień. Sterownik pokojowy stoi w najchłodniejszym pokoju, ustawiony na 21,5stC dla II taryfy i 20,5stC dla dziennej. Nie mam regulatorów na rozdzielaczach. Obecnie w domu 21-22 stC. Możesz zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku. Standardowo dają 40 stC. Wtedy PC będzie pracowała na I biegu.
W I sezonie (na C-11) PC chodziła non stop. Teraz, przy G-12 ustawiona tylko na II taryfę. Jak przymrozi to uruchamia się na I.
Masz podlicznik?

tomi2703
09-12-2009, 08:49
Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm
Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.
Tomi2703 - spokojnie nie jest źle. Masz duży dom i domniemam pierwszy sezon.
U mnie 220m2 podłogówki PC 7/14 z poziomym. Miesięcznie idzie ok 200 zł na ogrzewanie - praktycznie tylko II taryfa, ale sezon III.
Odnośnie ustawień. Sterownik pokojowy stoi w najchłodniejszym pokoju, ustawiony na 21,5stC dla II taryfy i 20,5stC dla dziennej. Nie mam regulatorów na rozdzielaczach. Obecnie w domu 21-22 stC. Możesz zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku. Standardowo dają 40 stC. Wtedy PC będzie pracowała na I biegu.
W I sezonie (na C-11) PC chodziła non stop. Teraz, przy G-12 ustawiona tylko na II taryfę. Jak przymrozi to uruchamia się na I.
Masz podlicznik?

Dziękuję za odpowiedź.
Tak to mój pierwszy sezon. Mam podlicznik - do niego podłączona pompa od c.o. oraz od c.w.u. - ale sprawdziłem pompa od c.w.u. bierze mi 2,40zł/dzień średnio. Ja mam pompę PC 9/18 też z poziomym.
Piszesz mi że mogę zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku - tzn. gdzie?
Poza tym u mnie pompa chodzi mi na I biegu tak mam narazie ustawione bo jak przestawiłem na Automat to PC brała więcej prądu a w domu tak samo.

A jak masz ustawiony regulator pokojowy? Temp. 21,5 st. przez cały dzień czy jakoś inaczej?
Ja narazie mam od 4 do 11 oraz od 15 do 20 ustawione na dzień czyli 21st. a pozostałych godzinach 19st.

Boję się że jak przyjdą mrozy a wkrótce mają być :( to licznik może zacząć się nieźle ślizgać.

tomi2703
09-12-2009, 08:59
odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D
Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(
Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?
Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.


Mieszkam od 19.09.2009 czyli krótko. PC uruchomiłem w marcu 2009.

Te 540zł u mnie to razem z pompą od C.W.U, która jak wcześniej sprawdziłem bierz gdzieś 2,40zł na dzień przy 4 osobowej rodzince.
Czyli samo C.O. jakieś 468 zł.

Odnośnie firmy CK to same superlatywy.
Owszem z ofertą trochę się gimnastykowaliśmy (ustalanie szczegółów itp.) ale potem czyli samo zakopanie oraz wykonanie podłogówki to byłem pod wielkim wrażeniem - jakbym miał wszystkie takie ekipy na budowie to nie musiałbym wogóle wszystkiego pilnować. Także od tej strony wszystko OK.

Dzwoniłem do serwisu i mają przyjechać sprawdzić PC - a raczej odpowietrzyć podłogówkę bo trochę ją zapowietrzyłem podłączając Ręcznikowce w łazienkach.

Zobaczymy.

mery26
09-12-2009, 09:58
A jak masz ustawiony regulator pokojowy? Temp. 21,5 st. przez cały dzień czy jakoś inaczej?
Ja narazie mam od 4 do 11 oraz od 15 do 20 ustawione na dzień czyli 21st. a pozostałych godzinach 19st.
Boję się że jak przyjdą mrozy a wkrótce mają być :( to licznik może zacząć się nieźle ślizgać.
Podgrzewacz c.w.u ciągnie ok. 500W. Kiedyś go mierzyłem to wyszło 470-480W. Jego mam na podliczniku bo było łatwo i tanio. Miesięcznie zużywa mi ok 40-50 zł. Praca tylko II taryfa-za wyjątkiem weekendów. Do tego cyrkulacja na programatorze.
Powracając do PC: jak miałem C-11 to sterownik był ustawiony na pracę non stop ze stałą temp. 21 stC. Nie było sensu kombinować bo cena kWh stała. Teraz ustawione mam na sterowniku godziny pracy w taniej taryfie (13-15; 22-6) z podbiciem do 21,5stC i w pozostałych godzinach 20,5stC. Temp. zasilania 40 st. C, tryb automatyczny, czyli po włączeniu 4h na I-szym biegu, reszta na II biegu. Jak włączy się o 22, to o 6 rano temp. powrotu ok 30st.C. Przy obecnych temp. zew. wystarczy na cały dzień do utrzymania wewatrz 21-22 stC.
W pierwszym sezonie grzewczym poszło mi na grzanie jakieś 5000 kWh, w drugim - ok 3600 kWh.

tomi2703
09-12-2009, 11:44
W pierwszym sezonie grzewczym poszło mi na grzanie jakieś 5000 kWh, w drugim - ok 3600 kWh.[/quote]

To mnie pocieszyłaś. Teraz muszę zmienić tylko taryfę na G12 i czekam na następny sezon.

A jaką masz pow. użyt.?
Masz rekuperator?
Jakie parametry domu?

Czy od początku, czyli od pierwszego sezonu miałaś wszystko ocieplone?

mery26
09-12-2009, 12:00
A jaką masz pow. użyt.?
Masz rekuperator?
Jakie parametry domu?
180m2. (220m2 podłogówki)
Tak.
:-? 20 cm styro na ściany, 15 w podłogi, 25 cm wełna-dach, kubatura 700 albo 800m3, duże przeszklenia (południowo-zachodnie, zimą na szczęście, latem już nieszczęście :lol: ), garaż w bryle na 2 auta ocieplony z zewnątrz nieogrzewany (grzany przez ściany wewnętrzne)

tomi2703
09-12-2009, 12:14
A jaką masz pow. użyt.?
Masz rekuperator?
Jakie parametry domu?
180m2. (220m2 podłogówki)
Tak.
:-? 20 cm styro na ściany, 15 w podłogi, 25 cm wełna-dach, kubatura 700 albo 800m3, duże przeszklenia (południowo-zachodnie, zimą na szczęście, latem już nieszczęście :lol: ), garaż w bryle na 2 auta ocieplony z zewnątrz nieogrzewany (grzany przez ściany wewnętrzne)

A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.

Bo u mnie firma która mi montowała nastawiła mi na wydajność w dzień na 80% w nocy na 20%. W lecie zmieniłem że w dzień 60%.

Teraz stwierdziłem że poco ma tak dmuchać skoro i tak w domu super świeże powietrze to zmniejszyłem na zimę na dzień 20% a w nocy 0%.

Nie wiem czy dobrze kombinuję ale się bawię.

A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?

mery26
09-12-2009, 12:37
A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.
A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?
Wentylacja chodzi 13-15; 22-23.30; 5.00-6.00 - jakoś tak, wystarcza połowa "mocy" tj. 2-gi z 3-ch biegów.Wilgotność ok 50%.
Próbowałem kiedyś mieszać na rodzielaczach ale temat mnie przerósł (za mało cierpliwy jestem). A jak ciepło w domu i nikt nie marudzi to już nie mieszam.

tomi2703
09-12-2009, 12:56
A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.
A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?
Wentylacja chodzi 13-15; 22-23.30; 5.00-6.00 - jakoś tak, wystarcza połowa "mocy" tj. 2-gi z 3-ch biegów.Wilgotność ok 50%.
Próbowałem kiedyś mieszać na rodzielaczach ale temat mnie przerósł (za mało cierpliwy jestem). A jak ciepło w domu i nikt nie marudzi to już nie mieszam.

Sorki że wziąłem Cię za kobietę ale nick mnie zmylił :) :lol:

Przestawiłem PC na automat - zobaczymy.

Dzisiaj piszę do Enionu o zmianę taryfy. I zobaczymy.

Jeszcze raz dzięki za słowa pocieszenia. Mam nadzieję że następny sezon mnie mile rozczaruje i mój wynik będzie na twoim poziome (to może trochę większy ale).

Pozdrawiam

Tlobo
09-12-2009, 19:55
Jestem na etapie wykonania podłogówki i mam pytanie.
Czy ktoś wykonywał wylewki anhydrytowe??
Mój wykonawca zaleca mi dla pompy ciepła właśnie takie wylewki na podłogówce.
Podobno znacznie lepiej oddają ciepło.
Można tutaj poczytać:

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf,20520_20197.htm
Co Wy na to??

StolarzS
09-12-2009, 21:10
Podgrzewacz c.w.u ciągnie ok. 500W. Kiedyś go mierzyłem to wyszło 470-480W. Jego mam na podliczniku bo było łatwo i tanio. Miesięcznie zużywa mi ok 40-50 zł. Praca tylko II taryfa-za wyjątkiem weekendów. Do tego cyrkulacja na programatorze.


mery, rozumiem że podgrzewacz CWU masz od CK?
Zaproponowali mi powietrzną PC VESTTHERM za nieco ponad 10kzł. I myślę sobie że to drogo. Powiedz, jak to działa, czy to urządzenie dobrze sobie radzi jak jest zimno?
Inne będą koszty grzania CWU jak jest +15, a inne jak jest -15stC (słaby COP), więc to 2,40zł nie jest chyba miarodajne.

tombzd74
09-12-2009, 21:13
odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D
Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(
Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?
Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.


Niestety ale ja miałem to samo. dopiero ko telefonie i po 3 dniach pojawila sie wycena, Chyba brakują im mocy przerobowe.

tombzd74
09-12-2009, 21:23
odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D
Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(
Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?
Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.


Niestety ale ja miałem to samo. dopiero ko telefonie i po 3 dniach pojawila sie wycena, Chyba brakują im mocy przerobowe.

StolarzS
09-12-2009, 21:35
Myślę, że warto się tam wybrać - mam <150km, więc nie ma tragedii, a mam kilka wątpliwości.
Co by nie mówić, pierwszy kontakt był bardzo dobry - inni mają kłopot z odpisaniem nawet na pierwszego maila.

Ma ktoś PC z firmy http://www.artsanit.pl/ ?
Proponują 600mb kolektora na podmokłej działce dla 174m2 podłogi. Strasznie dużo, wołają za to 15kzł (sam kolektor, kopara moja).
:o

rwxw
10-12-2009, 08:01
600mb kolektora na podmokłej działce dla 174m2 podłogi. Strasznie dużo, wołają za to 15kzł (sam kolektor, kopara moja)
Jeśli wydaje Ci się że za dużo, to przy tej cenie kolektora, metodą "zrób to sam" jesteś w stanie zaoszczędzić około 10kzł, a zrobisz to w 3-4 dni. Nie jest to takie trudne jak się wydaje. Kiedyś Terplace pisał też jakich błędów należy uniknąć żeby było dobrze. Wybór jak zwykle należy do inwestora :wink:

mery26
10-12-2009, 08:26
Powiedz, jak to działa, czy to urządzenie dobrze sobie radzi jak jest zimno?
Inne będą koszty grzania CWU jak jest +15, a inne jak jest -15stC (słaby COP), więc to 2,40zł nie jest chyba miarodajne.
mam taki VT 152:
http://www.karbon.com.pl/pdf/hoval_combival_wt%20.pdf
działa jak mała klima :lol:
w styczniu 2009 zużył 90kWh, w lutym 2009 - 92 kWh (temp. zewnętrzne cały czas poniżej 0, w porywach -15, -22)
w maju 2009 - 62kWh, w sierpniu 2009 - 81 kWh (dane z podlicznika uwzględniają cyrkulację)
Podgrzewacz zimą wykorzystuje powietrze o temp. ok 5 stC, czasami niższej. U mnie stoi praktycznie w garażu nieogrzewanym i z niego ciągnie powietrze. Zaletą jest osuszanie garażu. Przez noc wyciągnie z 90% do 60% wilgotności.
2,4 zł/dzień jak najbardziej miarodajne.Przy zastosowaniu II taryfy mi wychodzi 0,8-1,2 zł/dzień (przyjmując średnio 0,4 zł/kWh)

StolarzS
10-12-2009, 20:42
Zaproponowano mi to samo. Rozumiem że polecasz.

Co do kolektora - nie mem czasu aby się bawić w takie cuda, bardziej przekonuje mnie propozycja CK - 4 wiązki po 75m za 800EUR.
Różnica zauważalna.

rwxw
10-12-2009, 21:59
800E za cały kolektor to dobra cena, tylko ten kolektor trochę jakby krótki... Oby nie za krótki.

Inka Opole
11-12-2009, 07:32
800E za cały kolektor to dobra cena, tylko ten kolektor trochę jakby krótki... Oby nie za krótki.

to jest system bezposredniego parowania i tu kolektory sa krotsze, w ziriusie sa jeszcze krotsze
rafal

rwxw
11-12-2009, 07:53
No tak, to wyjaśnia sprawę krótszego kolektora.

sledz98
11-12-2009, 11:14
Dokładnie, ja przy 9kW PC Ziriusa mam 3x 70m kolektora. I do tego wode na poziomie zakopanego kolektora :D

am76
11-12-2009, 12:39
800E za cały kolektor to dobra cena, tylko ten kolektor trochę jakby krótki... Oby nie za krótki.
A czy można prosić o wycenę którą dostałeś na całość? Może być na prv. Ciekaw jestem bardzo jak to wychodzi w porównaniu z Zirius M2.

StolarzS
12-12-2009, 00:57
Nie widzę powodu, aby nie ujawniać takich informacji :roll:

Dom 147m2, w kolektor w bardzo mokrym gruncie (woda od 50cm), zapotrzebowanie na moc cieplną - 8,6kW, straty ciepła - 55W/m2

1. CK:

PC Pro D8 EuS z kolektorem - 6580 EUR (kolektor 800EUR)
Ciepłpciąg, węzeł cieplny, kociołek, montaż i uruchomienie - 6950 PLN
PC do CWU - 10400 PLN

Suma - około 48000 PLN

2. Eko-Tech

PC IVT HT plus C9 - 30000 PLN + kolektor - 8770 PLN
Zasobnik CWU 165l i zbiornik CO 60l - 0 PLN
Pompka, rury, art. instal. i montaż - 8000 PLN

Suma - około 47000 PLN

3. Art-Sanit

PC Buderus WPS 7 - 23000 PLN + kolektor 600mb 15000 PLN
PC WPT 300M (z zasobnikiem 300l) - 8000 PLN (sam zasobnik - 5000 PLN)
Art. instalacyjne, montaż - 2500 PLN

Suma - 48500 PLN

Ceny brutto.

Pinok
12-12-2009, 08:54
2. Eko-Tech

PC IVT HT plus C9 - 30000 PLN + kolektor - 8770 PLN
Zasobnik CWU 165l i zbiornik CO 60l - 0 PLN
Pompka, rury, art. instal. i montaż - 8000 PLN

Suma - około 47000 PLN

.

W nowych pompach IVT jest zbiornik CWU 185l i 40l CO.

am76
12-12-2009, 11:36
Ja dostałem ofertę na ZiriusM2 7kW:
- pompa wraz z rurami kolektora ziemnego ~ 29.000 PLN brutto
- regulator pogodowy ~ 1.800 PLN brutto.
- koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi ~ 5.000 PLN brutto.

czyli mniej więcej: 35,8tyś

Wychodzi o 12tyś taniej niż wcześniej przedstawione oferty. Czemu nie bierzecie tej pompy po uwagę? Pompa 9kW nie jest wiele droższa od 7KW.

zett75
12-12-2009, 20:25
Witam.
W marcu 2010 rozpoczynam budowe domu.
Bede musial zdecydować sie na wybór sposobu ogrzewania. Niestety gaz z sieci mogę uzyskać w peryspektywie 1-2 lata od ukonczenia budowy (zakladam że dom wybuduję do jesieni 2010r przez zime chce prowadzic prace wykonczeniowe wewnatrz) wiec musze myslec o ogrzewaniu już w sezonie 2010-2011. Zastanawiałem sie nad rozwiazaniem tymczasowym: gaz ze zbiornika, ogrzewanie prądem i inne sposoby. Jednak z czasem dochodze do przekonania że mój problem rozwiazuje PC.
Nie wiem ile kosztuje PC dla mojego domu ale na poczatek policzyłem gdzie mogę oszczedzic rezygnujac z II alternatywy czyli gazu
1. rezygnuje z jednego komina (ok 4000zł)
2. nie płace za przyłacze z gazowni (ok 1500zł) i przyłacze do domu (ok3500zł)
3. Nie kupuje pieca CO (ok 4000zł)
4. tymczasowe rozwiazanie rezygnuje ze zbiornika oraz wszystkich kosztów z nim zwiazanych w ciagu 2 lat (ok 5000zł)
razem daje mi to sume 18000zł
Teraz mam pytania:
Dom o pow.u. 162m kw
Garaż w bryle budynku, razem Pow.C 194m kw
Budynek piętrowy, bez skosów, ogrzewanie podłogwe.
Dom wybuduje z ceramiki, dobrze ocieple (20cm styropian) zainstaluje reku.
Pytanie do doswiadczonych, jakiej mocy PC powinienem wybrać, kogo polecacie jako sprzedawce-instalatora w/w urzadzenia. Dom buduje w okolicach Piaseczna.

rwxw
12-12-2009, 21:44
PC Buderus WPS 7 - 23000 PLN + kolektor 600mb 15000 PLN
No, to dyche za kolektor jeszcze z tego możesz urwać i wyjdzie 38kzł :wink: Trochę bez sensu jest też druga PC do cwu, niby zamiast reku, ale zastanów się, czy chcesz wentylować dom z taką wydajnością (piszą 450 m3/h a to dosyć sporo i tyle raczej będzie ciągnąć w czasie działania). Jeśli nie, to kolejne 3-4kzł do przodu. Z pozostałych ofert trudno coś urwać, no może z CK zamiast 2-iej PC do cwu odpowiedni zawór i integracja cwu z główną PC powino dać oszczędność rzędu 5kzł.

akiej mocy PC powinienem wybrać
Jak wynika z naszej tabelki z instalacjami i zuzyciem, to 7-8kw powinno wystarczyć.

a&zb
12-12-2009, 23:28
Dom wybuduje z ceramiki, dobrze ocieple (20cm styropian) zainstaluje reku.


Jak zwykle będę się upierał, że przy PCi reku się nie opłaca. Po odliczeniu kosztów energii zużytej przez centralę i wymiany filtrów, okaże się że rocznie zaoszczędzisz ze 200 zł.

am76
13-12-2009, 00:02
Dom wybuduje z ceramiki, dobrze ocieple (20cm styropian) zainstaluje reku.


Jak zwykle będę się upierał, że przy PCi reku się nie opłaca. Po odliczeniu kosztów energii zużytej przez centralę i wymiany filtrów, okaże się że rocznie zaoszczędzisz ze 200 zł.
To jest oczywista oczywistość. Reku odzyska tej energii może tyle żeby zapłacić za prąd który zjedzą wentylatory, filtry jakiś serwis być może i czyszczenie. Na pewno nie zostanie na wymianę go po 20tu latach. Zresztą przy 20cm ocieplenia PCi też się nie opłaca.

Warto jednak dodać, że reku pozwoli znacznie obniżyć moc całej instalacji PCi i CO.

Ostatnio w związku z konferencja klimatyczna w Kopenhadze jeden z naszych polityków przekonywał że jedyne co się Polakom opłaca to ryć za węglem w ziemi.

zett75
13-12-2009, 09:15
Reku zainstaluję dla komfortu, swieze powietrze jest dla mnie wazniejsze niz te kilka zl oszczednosci.
Jesli nie PC to co ?
Gaz ze zbiornika ? to mi sie opłaci ?

am76
13-12-2009, 11:00
Reku zainstaluję dla komfortu, swieze powietrze jest dla mnie wazniejsze niz te kilka zl oszczednosci.
Jesli nie PC to co ?
Gaz ze zbiornika ? to mi sie opłaci ?

Eno zbiornik to na pewno nie. Albo PCi albo prąd w drugiej taryfie. Moim zdaniem niezły może być też kominek na drewno ale to już tzreba obsługiwać, czyścić, ...

Ja jeszcze nie zrobiłem OZC ale sądzę, że czas zwrotu PCi w moim przypadku (rekuperator+dużo styropianu+ciepłe okna) bedzie wynosił około 20 lat albo i więcej.

turcin
13-12-2009, 14:31
A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?

Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku. Wpływa to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych związanych z pompą ciepła i dolnym źródłem (mniejsze zapotrzebowanie=mniejsza moc pompy=mniejsze dolne źródło ciepła=mniejsze koszty eksploatacji PC). A wiedząc, że chcemy zastosować rekuperator nie budujemy kominów wentylacyjnych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na wentylację mech.

zett75
13-12-2009, 15:00
Własnie dlatego stram sie policzyć gdzie zaoszczedze wybierajac PC.
odliczylem koszt komina, zostawiam jeden dla kominka w salonie
odliczyłem koszt kupna pieca CO
odliczyłem koszt przyłacza gazu ziemnego
odliczyłem koszt rozwiazania tymczasowego (gaz ze zbiornika)
teraz potrzebuje pomocy w wyborze własciwego wykonawcy, po przeczytaniu forum wiem że musze miec sprawdzonego fachowca.
Tego oczekuje od tego watku, nie specjalnie interesuja mnie opinie tych co PC nie maja ale wiedza lepiej bo niestety jak pewnei wszyscy sie ze mna zgodza wieli takich wypowiedzi zniecheca do poszukiwania informacji na forum.

sys35
13-12-2009, 22:18
Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku.
Teoretycznie na papierze licząc wg. norm. W praktyce nie do końca chyba tak jest. Bardziej zyskuje się na dobrym klimacie pomieszczeń niż na zmniejszeniu zapotrzebowania. Ale tu może Henok się coś wypowie :wink:

sys35
13-12-2009, 22:25
Nie widzę powodu, aby nie ujawniać takich informacji :roll:

Dom 147m2, w kolektor w bardzo mokrym gruncie (woda od 50cm), zapotrzebowanie na moc cieplną - 8,6kW, straty ciepła - 55W/m2


Skąd zapotrzebowanie 55W/m2, ktos to liczył?

HenoK
13-12-2009, 22:34
Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku.
Teoretycznie na papierze licząc wg. norm. W praktyce nie do końca chyba tak jest. Bardziej zyskuje się na dobrym klimacie pomieszczeń niż na zmniejszeniu zapotrzebowania. Ale tu może Henok się coś wypowie :wink:turcin ma rację. Można oczywiście uzyskać podobne zużycie energii w budynku bez zastosowania rekuperatora, ale kosztem znacznego zmniejszenia wentylacji, czyli zmniejszenia komfortu.
Oczywiście działa to też w drugą stronę - dobrą wentylację można uzyskać bez odzysku ciepła, ale kosztem znacznie większego zużycia energii.

a&zb
14-12-2009, 00:05
A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?

Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku. Wpływa to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych związanych z pompą ciepła i dolnym źródłem (mniejsze zapotrzebowanie=mniejsza moc pompy=mniejsze dolne źródło ciepła=mniejsze koszty eksploatacji PC). A wiedząc, że chcemy zastosować rekuperator nie budujemy kominów wentylacyjnych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na wentylację mech.

Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy. Przeciętny dom z poddaszem użytkowym ma dwa kominy i ze względu na kominek jeden zazwyczaj i tak zostaje, czyli oszczędzamy tylko na jednym. Myślę że w praktyce maksymalna oszczędność wyniesie 5-6 tys zł. Wentylacja mechaniczna z reku i GWC to jakieś 15 tys zł. Chyba, że ktoś jest tak czy inaczej zdecydowany na instalację mechaniczną, wtedy to zaczyna lepiej wyglądać, odpowiednio wyceniając sobie dodatkowe zalety płynące z GWC, to może się nawet skalkuluje. Z drugiej strony mamy opcję dołożenia modułu chłodzenia do PCi.

piwopijca
14-12-2009, 05:51
...
teraz potrzebuje pomocy w wyborze własciwego wykonawcy, po przeczytaniu forum wiem że musze miec sprawdzonego fachowca.
Tego oczekuje od tego watku, nie specjalnie interesuja mnie opinie tych co PC nie maja ale wiedza lepiej bo niestety jak pewnei wszyscy sie ze mna zgodza wieli takich wypowiedzi zniecheca do poszukiwania informacji na forum.

Nie wiem jaka PCi chcesz zastosowac etc. ale mnie pompe wraz z podlogowka instalowala firma Ekoemiter.Niedawno mialem uruchomienie swojej pompy geoTHERM plus 62/2 z Vaillant'a (5,9kW) - bez chlodzenia pasywnego.
Jak narazie wszystko dziala, czasem zalacza sie mimo tego ze zdefiniowalem prace w taniej taryfie (13-15 i 22-6), wiem ze musi tak byc bo uruchamia sie ochrona przed zamarzaniem jesli temp. zewn. spadnie ponizej okreslonej.
Mozna sobie w internecie sledzic i pozmieniac niektore poarametry swojej pompy zdalnie :o , sprawdzic temp. zewn. przy "chalupie" czy wewnetrzna w domciu, mozna zmienic krzywa grzania i kilka innych parametrow. Niektore trzeba zmienic juz lokalnie bo nie da rady zdalnie, no ale ...

Pzdr.

am76
14-12-2009, 08:30
A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?
W stosunku do prądu.



Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy.
Rekuperator powinien dać ok. 2kW oszczędności na mocy ogrzewania. Moce pomp dostępne są zazwyczaj są co 2kW.



Przeciętny dom z poddaszem użytkowym ma dwa kominy i ze względu na kominek jeden zazwyczaj i tak zostaje, czyli oszczędzamy tylko na jednym. Myślę że w praktyce maksymalna oszczędność wyniesie 5-6 tys zł.
Tak duża oszczędność to przy pompie z odwiertami pionowymi. Przy innych to raczej bliżj 2 do 3 tyś.



Wentylacja mechaniczna z reku i GWC to jakieś 15 tys zł. Chyba, że ktoś jest tak czy inaczej zdecydowany na instalację mechaniczną, wtedy to zaczyna lepiej wyglądać, odpowiednio wyceniając sobie dodatkowe zalety płynące z GWC, to może się nawet skalkuluje. Z drugiej strony mamy opcję dołożenia modułu chłodzenia do PCi.
Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).

a&zb
14-12-2009, 09:11
Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy.
Rekuperator powinien dać ok. 2kW oszczędności na mocy ogrzewania. Moce pomp dostępne są zazwyczaj są co 2kW.


Tak rzeczywiście wyjdzie w przypadku nieco większego domu, min. jakieś 200 m2, wtedy faktycznie można zejść z 10kW do 8kW.

Ale jak dom mniejszy, dobrze ocieplony i lekko niedowymiarowana pompa wychodzi bez reku 7kW to zejście na 5kW już się robi nieco problematyczne.

rwxw
14-12-2009, 12:48
Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).
Jak dasz firmie 50kzł to i za tyle Ci zrobią, ale to nie sztuka. Ceny samego sensowanego rekuperatora się nie przeskoczy i jest to 3-6kzł w zależności od wersji. Liczmy dla zaokrąglenia 5kzł, do tego troche rur zazwyczaj fleksów w izolacji z wełny, które są tanie (150-200zł/10mb) i bardzo łatwe w montażu, parę trójników, przepustnic (20-40zł/szt), może skrzynka rozprężna za 150zł. Dla standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100-200m2 nie wyjdzie więcej niż 3-4kzł. Sztywne rury spiro + izolacja wyjdą drożej. Jeśli poprowadzenie kanałów wentylacyjnych przewidzi się na wcześniejszym etapie budowy, to już całkiem nie ma problemów. Nie dajmy się zwariować, lecz wyceniajmy pracę budowlańców wg. jakichś sensownych stawek godzinowych, a nie po 300zł/h. Trudno, żeby ekipa montażowa składająca się z 2 osób zarabiała 10-12kzł w 2-3 dni pracy. Dotyczy to też prac nad kolektorami, instalacją PC, ogrzewania itd. To nie apteka i nie kosmiczne technologie wymagające nie wiadomo jakiej wiedzy. Sorry, że tak trochę off topic, ale nie moge patrzyć na takie gadanie.

am76
14-12-2009, 13:31
Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).
Jak dasz firmie 50kzł to i za tyle Ci zrobią, ale to nie sztuka. Ceny samego sensowanego rekuperatora się nie przeskoczy i jest to 3-6kzł w zależności od wersji. Liczmy dla zaokrąglenia 5kzł, do tego troche rur zazwyczaj fleksów w izolacji z wełny, które są tanie (150-200zł/10mb) i bardzo łatwe w montażu, parę trójników, przepustnic (20-40zł/szt), może skrzynka rozprężna za 150zł. Dla standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100-200m2 nie wyjdzie więcej niż 3-4kzł. Sztywne rury spiro + izolacja wyjdą drożej. Jeśli poprowadzenie kanałów wentylacyjnych przewidzi się na wcześniejszym etapie budowy, to już całkiem nie ma problemów. Nie dajmy się zwariować, lecz wyceniajmy pracę budowlańców wg. jakichś sensownych stawek godzinowych, a nie po 300zł/h. Trudno, żeby ekipa montażowa składająca się z 2 osób zarabiała 10-12kzł w 2-3 dni pracy. Dotyczy to też prac nad kolektorami, instalacją PC, ogrzewania itd. To nie apteka i nie kosmiczne technologie wymagające nie wiadomo jakiej wiedzy. Sorry, że tak trochę off topic, ale nie moge patrzyć na takie gadanie.

Ja też sorry bo to nie jest właściwe miejsce, ale na każdym etapie budowy sporo można zaoszczędzić. Np. bardzo proste są prace ziemne i fundamenty a kosztowne. Spokojnie można to wykonać samemu tylko potrzebny kierownik budowy żeby wszystko posprawdzał i zrobił wpis w dzienniku.

Co do reku to 5 tyś to dolna półka. Wydajny i energooszczędny reku to tak z 7tyś. Rożnych materiałów, kształtek, drobiazgów uzbiera się na około 5tyś. Robocizna dla kilku osób na kilka dni.

bonetka
14-12-2009, 14:16
Z pozostałych ofert trudno coś urwać, no może z CK zamiast 2-iej PC do cwu odpowiedni zawór i integracja cwu z główną PC powino dać oszczędność rzędu 5kzł.

wszytko ok ...ale praktyka CK jest taka a nie inna ...nie robią RAZEM ( co+cwu ) ..przynajmniej ja nie słyszałam .....
mówilście jeszcze o wykorzystaniu wód opadowych do dodatkowego nasącznia kolektora poziomego . Otóż ostatnio były robione badania i okazało się że rozsączanie nad kolektorem ( drenaż ułozony 60 cm nad kolektorem ) przyczynia się do zwiększenia pojemnosci cieplnej gruntu .
Wnioski były jeszcze takie :
"Przy podniesieniu temperatury dolnego źródła ciepła w ciągu sezonu grzewczego o 1°C, można podnieść wskaźnik efektywność COP pompy ciepła średnio o 2,34%, natomiast moc zwiększyć średnio o 2,20% dla temperatury na zasilaniu instalacji grzewczej równej 45°C.. ( klimakonwektory )
Pracująca pompa ciepła na stanowisku badawczym osiągnęła wskaźnik efektywności 3,55, przy średniej minimalnej temperaturze solanki na zasilaniu tSOL.= 5,0°C, natomiast po zwiększeniu tej temperatury o 1°C wskaźnik ten wyniósłby już COP = 3,86, dając z 1 kWh zużytej do napędu sprężarki w sumie 3,63 kWh energii cieplnej (2,63 kWh darmowej energii otrzymanej w wyniku przemian termodynamicznych) "
stanowisko badawcze w okolicach Wrocławia ..kolektor zakopany na 1,10 cm ( 8 PE x 100 m fi 20 )

szkoda że nie zbadano jaka była temp. solanki bez rozsączania i przy zastosowaniu drenażu rozsączajacego . Niestety jest to niemozliwe do zbadania bo pogoda nie jest constans :(

swimmer
14-12-2009, 18:00
tak sobie czytam i myślę...mam pompę CK 7/14 pro D, za cały rok wyszło mi
realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. realne zużycie od 25.05 do 23.11. 2009 to 933,12 - zakładając, że w tym okresie pompa była wyłączona ( co prawda pracowała od połowy października, ale pracowała też betoniarka w wakacje ) odjąłem sobie jedno od drugiego i tyle poszło mi ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II. latem zaś było odpowiednio: 909 kWh w I i 1410 w II. I tyle. dom o pow. 168m. sąsiedzi nie mają pompy, ale mają rekuperator...rachunki za prąd 330 zł miesięcznie i 8 ton ekogroszku. ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

zett75
14-12-2009, 19:36
Reku zrobie tylko dla komfortu, reku ma moj brat i widze jaka jest roznica miedzy jego domem a domem naszych rodzicow (bez reku).
Instalacje wykonam we wlasnym zakresie, koszt zamknie sie w 5kzł.

zett75
14-12-2009, 19:36
Reku zrobie tylko dla komfortu, reku ma moj brat i widze jaka jest roznica miedzy jego domem a domem naszych rodzicow (bez reku).
Instalacje wykonam we wlasnym zakresie, koszt zamknie sie w 5kzł.

sSiwy12
14-12-2009, 20:14
tak sobie czytam i myślę... ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

Zacząć trzeba od tego, że w zasadzie nie chodzi o rekuperacje, tylko wybór systemu wentylacyjnego. Jeśli z jakiś powodów chcesz mieć wentylację mechaniczną, ktora jest sterowalna, przewidywalna, itp - to możesz w "gratisie" otrzymać również rekuperację, która nie zużywa prądu, a daje poczucie komfortu (nie pizga) i oszczędza energię.

Nie jest istotne czym jest ogrzewany dom. Istotny jest wybór wentylacji.

terplace
14-12-2009, 20:16
ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

W zamian zyskujesz dom z działającą wentylacją, nad którą masz dodatkowo pełną kontrolę. Ten kto nie ma w szczelnym domu wentylacji wymuszonej, przekona się za kilka lub kilkanaście lat, że popełnił duży błąd. Oprócz tego, że wentylacja z reku przynosi zyski nie tylko w zimie ale i latem (wolniejsze nagrzewanie się budynku) to daje głównie komfort i zminimalizowanie niebezpieczeństwa związanego z "grzybami". Przecież dom buduje się dla komfortu. A czy dodatkowy pokój, czy drugi pokój czy większy salon lub ładna podłoga czy ładne meble się kiedyś zwrócą? Także nie...Ale meble, podłogi łatwo zmienić, instalacje już trudno. Przy budowie domu nie można oszczędzać na dwóch rzeczach:
- el. konstrukcyjnych,
- instalacjach,
gdyż zostaną one najprawdopodobniej już do "końca życia" budowli.
Nie można rozpatrywać decyzji związanych z zainstaloaniem reku czy PCi tylko na płaszczyźnie kosztów i zysków. To głównie komfort.
Tak jak nikt nie dyskutuje czy samochód się opłaci i czy się zwróci, w porównaniu ze skuterem, który jest mniej kosztowny inwestycyjnie i eksploatacyjnie, tak nie ma sensu dyskusja na tym poziomie dot. reku czy PCi.
To że Pci, reku, kolektory słoneczne sprzedają się coraz lepiej nie jest zasługą teorii ekologicznych czy ekonomicznych, ale zwyczajnie rosnącego standardu życia, które przenosi optimum pomiędzy kosztami i komfortem w zupełnie inne miejsce oraz rozwoju technicznego, który dotyka nie tylko elektroniki, informatyki czy motoryzacji ale także i budownictwa jednorodzinnego.

am76
14-12-2009, 22:54
Witam,

Mam takie pytanko - czy stoi coś na przeszkodzie aby zasilić kaloryfery drabinkowe w łazienkach obiegiem CWU? Generalnie w łazienkach zezon grzewczy jest znacznie dłuższy niż w pozostałych częściach domu i dobrze byłoby mieć jakąś możliwość dogrzania niezależnie od podłogówki ale korzystając z PCi.

Jakie mogą być potencjalne wady takiego rozwiązania?

Pozdr, AM

piwopijca
15-12-2009, 06:52
Bedziesz moze pil taka wode z grzejnika, zakamienisz szybko grzejnik daja ciagle swieza wode (normalnie co ma obieg zamkniety i kamien wytraca sie tylko raz).
Wg mnie nie jest to najlepszy pomysl, moze daj po prostu grzalke elektryczna do drabinkowego.

Pzdr.

mery26
15-12-2009, 08:00
mam pompę CK 7/14 pro D, za cały rok wyszło mi
realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II.
nie widzę sensu łączenia pc z reku.
mam podobnie jak Ty + reku, dom 180 m2 użytkowej, 220m2 podłogówki
w sezonie 2007/2008 - 4986kWh tj. jakieś 2,4 kzł
sezon 2008/2009 - 3627 kWh tj, 1,4 kzł
Na "pozostały" dom idzie miesięcznie ok 160-180 zł
moim zdaniem reku ma sens. chociażby dla komfortu. Jest różnica w temp. nawiewu równej temp. zewnętrznej (bez reku) a podwyższonej o naście stopni (z reku). Np.: t. zew.=2stC, nawiew=14stC, t.wew.=21stC, albo analogicznie zew.=-2, naw.=12, wew.=21

am76
15-12-2009, 08:06
Hmmm, a czym, się różni woda z grzejnika od wody z rurki PCV? No może na początku nie jest za czysta ale przecież pop przepłukaniu powino być wszystko OK.

A co do zakamienienia to przy temperaturach do 50oC kamienia się chyba zbyt wiele nie wytrąca z wody. Wydaje mi się, że grzejnik nie powinien zakaienić się szybciej niż instalacja CWU.

Na chwilę obecną planuję właśnie drabinki na prąd ale tak mi przyszło do głowy, że skoro mam zapłacić za PC 50 tyś to może jednak warto ją maksymalnie wykorzystać.

Będę wdzięczny za dyskuję, pozdr, AM