PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

sys35
04-01-2010, 23:59
Witam Noworocznie :) życząc wszystkim wielu milych doświadczeń z pompami ciepła i nie tylko pompami :lol: . Trochę przymroziło i zrobiło się tu baaaardzo ciasno :)

sys35
05-01-2010, 00:03
jesień, a nie masz przypadkiem cyrkulacji, która działa cały dzień ?

U mnie pompa obecnie działa 18h/dobę w domu 17stC.

To chyba zbyt gorąco nie masz a ponoc IVT to najgorętsza pompa na rynku :)

Ramot
05-01-2010, 09:07
pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

To nie wygląda na niedowymiarowanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. IVT przewiduje w instrukcji 6 przyczyn do tego typu alarmu, Nibe pewnie się nie różni:

1.Zapowietrzone dolne źródło – czy w naczyniu wzbiorczym utrzymuje się w miarę stały poziom glikolu?
2.Zatkany filtr dolnego źródła – sprawdzali?
3.Brak czynnika chłodniczego w wewnętrznym obiegu pompy – widać bąbelki we wzierniku?
4.Pompa dolnego źródła nastawiona na zbyt niską prędkość – na którym biegu chodzi?
5.Oblodzony parownik
6.Wadliwy zawór rozprężny

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.
Glikol jest ok, czynnik chłodniczy też. Pompa chodzi na 2 biegu (aczkolwiek nie wiem ile ich jest :oops: ).
Filtra i zaworu chyba nie sprawdzali.

Przez telefon instalator doradził przesunięcie krzywej z 7 na 5. Pomogło chyba... Pompa się nie wyłącza, ale za to znacznie podniosła się temp CW. Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

a&zb
05-01-2010, 09:42
pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

To nie wygląda na niedowymiarowanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. IVT przewiduje w instrukcji 6 przyczyn do tego typu alarmu, Nibe pewnie się nie różni:

1.Zapowietrzone dolne źródło – czy w naczyniu wzbiorczym utrzymuje się w miarę stały poziom glikolu?
2.Zatkany filtr dolnego źródła – sprawdzali?
3.Brak czynnika chłodniczego w wewnętrznym obiegu pompy – widać bąbelki we wzierniku?
4.Pompa dolnego źródła nastawiona na zbyt niską prędkość – na którym biegu chodzi?
5.Oblodzony parownik
6.Wadliwy zawór rozprężny

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.
Glikol jest ok, czynnik chłodniczy też. Pompa chodzi na 2 biegu (aczkolwiek nie wiem ile ich jest :oops: ).
Filtra i zaworu chyba nie sprawdzali.

Przez telefon instalator doradził przesunięcie krzywej z 7 na 5. Pomogło chyba... Pompa się nie wyłącza, ale za to znacznie podniosła się temp CW. Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

Dosyć mała ta delta na dolnym źródle. Aby ją zwiększyć należałoby chyba zwolnić obroty pompy obiegowej jak rozumiem - to się jednak kłóci z punktem 4 powyżej. Może instalator powinien sprawdzić przepływy na dolnym źródle?

Zmiana krzywej grzania co nie powinna mieć wpływu na ustawienia cwu, dziwne...

a&zb
05-01-2010, 09:50
mam rozdzielnię.... ale nie mam mieszacza...grzejniki duże
pompa stoi na takich nóżkach plastikowych...

dylatacja - mówili że zrobili.... czy jest? kurka nie sprawdzę już wszystko wykończone.....



Plastikowe? Z twardego plastiku? U mnie są takie dosyć grube okrągłe gumowe podkładki o średnicy 4-5cm.

Może spróbuj podłożyć coś lub użyć podnośnika samochodowego i po kolei skrócić nóżki regulacją i podsunąć podkładki z gumy pod każdą?

a&zb
05-01-2010, 09:58
co do odczytów w trakcie działania pompy:
-Powrót z CO GT1 Wł-32.3st; Akt-37,3st

-Temp zew. -3,2

-Odczyt temp CUW GT3: Nast - 50st; Akt- 51,3st

-Odczyt temp.sprężarka GT6: 52,7st

-Odczyt temp. wyj. na CO GT8: 35,4st

-Odczyt temp. powrotu z CO GT9: 34,6st
-Odczyt temp. Wej C/Chł GT10: 3,6st
-Odczyt temp. wyj C/Chł GT11: 1,7st

Na pewno robiłeś te odczyty jednocześnie w czasie pracy cyklu co?

Na wyjściu z pompy masz GT8 35,4, na powrocie GT1 37,3 i na powrocie GT9 34,6. Coś nie tak.

rwxw
05-01-2010, 10:06
temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.... Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...
Różnica temperatur jest niewielka, a to chyba świadczy o dobrym przepływie. Jeśli jest za duży, to nic negatywnego się z PC nie dzieje, po prostu obiegówka zużywa trochę więcej prądu i tyle. Do wyjaśnienia problemu proponuję nie zmniejszać biegu obiegówki. Dziwne są te pozostałe objawy, ale nie potrafię ich wyjaśnić... coś chyba jest dziwnego...

a&zb
05-01-2010, 10:50
temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.... Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...
Różnica temperatur jest niewielka, a to chyba świadczy o dobrym przepływie. Jeśli jest za duży, to nic negatywnego się z PC nie dzieje, po prostu obiegówka zużywa trochę więcej prądu i tyle. Do wyjaśnienia problemu proponuję nie zmniejszać biegu obiegówki. Dziwne są te pozostałe objawy, ale nie potrafię ich wyjaśnić... coś chyba jest dziwnego...

Skoro przepływy ok to skąd te alarmy na niskie ciśnienie? I dlaczego taka niska temperatura dolnego źródła przy sporym przecież kolektorze pionowym?

a&zb
05-01-2010, 10:54
Witam Noworocznie :) życząc wszystkim wielu milych doświadczeń z pompami ciepła i nie tylko pompami :lol: . Trochę przymroziło i zrobiło się tu baaaardzo ciasno :)

Bo to jedyny ciepły wątek. Pozostałe pozamarzały :wink:

Elstir
05-01-2010, 12:14
Pinok:

dobra i zła nowina....

zła to taka, że jak pompa chodzi 18h/d i masz 17'C to raczej nienajlepiej....
albo wychłodzisz DZ pod koniec sezonu i żeby mieć temp 20'C będziesz musiał się posiłkować w wiekszym stopniu grzałką (z arkusza widać, że już korzystałeś z niej)
poza tym jak będziesz grzał całą dobę na okrągło to słabo wykorzystasz różnicę cen w taryfie G12 o ile się na nią zdecydujesz

no a dobra nowina to taka, że pompa zużywa ci coraz mniej prądu :)
na początku to było 2,05kW/h a ostatnie dni to blisko 1,8kW/h :)

rume
05-01-2010, 14:06
no a dobra nowina to taka, że pompa zużywa ci coraz mniej prądu
na początku to było 2,05kW/h a ostatnie dni to blisko 1,8kW/h

A może to się wiąże właśnie z mniejszym wykorzystaniem grzałek.

Pinok
05-01-2010, 14:41
Ja w tym domu jeszcze nie mieszkam, pod drzwiami wejściowymi mam taki przewiew że sople się robią w wiatrołapie,
zero drzwi wew. w domu, podbitki brak wiatr trochę przez wełnę na poddaszu wieje,
okresy w moim wykresie kiedy załączała się grzałka to czas kiedy glazurnicy mieli pół dnia otwarte okna na przestrzał bo płytki cięli,akurat wtedy były niezłe mrozy :D
więc tragedii niema :D

szosz
05-01-2010, 18:55
pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,[/quote]

byc moze sie myle ale jezeli kolektor pionowy sklada sie z pieciu odwiertow dajacych w sumie 190m czyli kazdy z nich powinien miec oklo 40m, z tym ze kazde 15 m nie powinnis my brac pod uwage poniewaz temp. tam jest nizsza czyli byc moze w tym tkwi problem jezeli nawet odliczymy tylko po 10m na kazdy odwiert daje to 50 m czyli w sumie 140m a nie 190. jezeli sie myle to mnie poprawcie ale uwazam ze lepiej jest zrobic mniej odwiertow ale glebiej bo sa mniejsze straty, fakt koszt moze byc wiekszy ale nie ma takich problemow.

kris_ST
05-01-2010, 19:39
http://images44.fotosik.pl/244/eacf50b87f61b26d.jpg
Jak myślicie, zmieszczę kolektor poziomy na zaznaczonym kawałku działki (24x25m)?
Dom według projektu 168 m2, ale spore skosy i po podłogach grubo ponad 200. Kopałem ostatnio wodociąg i na 1,80 m była glinka a raczej taki iłek no i niestety (dla wodociągu) zalał nas strumyk wody. Warunki niby dobre, ale powierzchnia niezbyt duża. Co do reszty działki to mam inne plany, które uniemożliwiają wykorzystanie jej na kolektor. I jeszcze jedna uwaga, w miejscu, które zaznaczyłem teren jest ze spadkiem około 0.60 m w kierunku północnym (od budynku). Czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na przepływy w kolektorze poziomym?

bonetka
05-01-2010, 19:46
Ramotki ...
a co tzn na drugim biegu ? a od kiedy w Nibe są biegi? ( biegi dwa to są w CK ) ..a moze chodzi Ci o pompę wewnętrzną w PC ? a moze masz przesunięcie na +2 i to nazywasz biegiem ?
Owszem Sys się śmieje z IVT :) ( kazdy jakiś slogan reklamowy może wymysleć a że dają się laiki nabrać to inne sprawa ) a co z NIbe? ..przecież Oni zawsze byli super ( serwis ) i pozwoliłeś sobie żeby Cię zostawili z problemem akurat jak jest tak zimno ??? ...
może nie działa cały kolektor DZ .? ( wszystkie nitki ) ..niska temp DZ a Oni co na to ???
czy taka temp. to jest po pracy PC np. 3 czy 5 godzinach ...czy np. po pół godzinie pracy ( czyli na początku po ustabilizowaniu się po dłuzszej przerwie ) ?
Wydaje mi się że ten alarm to cos zdecydowanie nie tak z DZ
owszem kazali zmiejszyć krzywą ..czyli z 7 na 5 ..leci mniej ( wizualnie z wykresu co najmniej o 8 *C ) czyli niżej dogrzewa i bardziej daje radę przy tych niskich tem .DZ ...a ciekawe czy masz ustawioną jakąs min . temp na DZ bo u Was taką można ustawić .....
i ta ciepła woda ., sama się zmieniła ? tak było napisane w okienku ? a moze obok była jakaś wartośc w nawiasie ? ( jak nie w okienku to skąd byś wiedział że akurat tyle ma . przeciez nie zmierzyłeś termometrem )....
Nie poddawaj się ....niech przychodzą i działają ....i to raz dwa ..bo zimno a co na lato czekają ? ....

JurekM
05-01-2010, 20:49
Witajcie!
Mam zamiar zamontować pompę ciepła z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).
Podłogówka ma być w całym domu (ok. 190 m2).
Poradźcie mi jak się zabrać do tego, jaką pompę wybrać i orientacyjnie ile może to wszystko kosztować (zakładam, że niezależnie czy się wybiera PC czy inny kocioł za podłogówkę trzeba zapłacić)?
Dziękuję za pomoc, a może ktoś zna dobrą firmę w Białymstoku, która się tym bawi?
Pozdrawiam

Sabina i Grzegorz
05-01-2010, 20:55
Czesc ! Wracajac do watku jaka pompe ciepla polecacie bo pisalem o Buderusie mam serwis na miejscu i cena z montazem podlogowki ,kolektora i samej pompy oczywiscie . Chyba taniej sie nie da ??? !!

telmunia
05-01-2010, 21:20
Dziękuję za odpowiedzi.

A są może gdzieś w necie zdjęcia wnętrz domów ogrzewanych PC? Chodzi mi o koncepcje podłogi (drewno/płytki). Może ktoś z szanownych forumowiczów umieścił gdzieś galerię wnętrz swojego domku? :-) Ciekaw jestem jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

Maciej

Witam wszystkich pompiarzy. :) Wcześnie nie zabierałem głosu, bo nie miałem się ani czym pochwalić, ani czym poskarżyć. Nie mam też pompy żadnej ze znanych firm. Zwykła home-made o mocy chyba 16kW, kolektor poziomy o długości 800m, w kolektorze roztwór denaturatu (kolektor ułożony w dwóch warstwach na głębokości około 2m i 1,2m).
Zdjęcia z realizacji, ułożenia podłóg, a nawet rozkładania kolektora można znaleźć w naszym dzienniku.
Wczoraj otrzymaliśmy pierwszy rachunek za prąd (taryfa G12) na kwotę 2025zł (od 15.08 do 15.12). Dom ma ponad 200m powierzchni użytkowej, w srodku panuje wszędzie temperatura 21st. CWU ustawiona na 41-43 stopnie (w zupełności wystarcza, a mamy 4 letnią córeczkę, która przez godzinę potrafi nie wychodzić z wanny).
Na razie pompa spełnia oczekiwania, ale oczywiście chciałoby się jeszcze bardziej ograniczyć zużycie prądu. Zaznaczę, że do połowy grudnia ptrzez cały czas trwały prace wykończeniowe (m.in. włączone halogeny 500W, itp.). Aha, w pompie mamy sterownik Compit R324, w którym nie wszystkie ustawienia są dla mnie jasne. NIe wiecie może , czy jest mozliwość wykorzystania w większym stopniu II taryfy? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Życzę jak najniższych rachunków w Nowym Roku. :)

sys35
05-01-2010, 22:30
Jak myślicie, zmieszczę kolektor poziomy na zaznaczonym kawałku działki (24x25m)?
Dom według projektu 168 m2, ale spore skosy i po podłogach grubo ponad 200. Kopałem ostatnio wodociąg i na 1,80 m była glinka a raczej taki iłek no i niestety (dla wodociągu) zalał nas strumyk wody. Warunki niby dobre, ale powierzchnia niezbyt duża. Co do reszty działki to mam inne plany, które uniemożliwiają wykorzystanie jej na kolektor. I jeszcze jedna uwaga, w miejscu, które zaznaczyłem teren jest ze spadkiem około 0.60 m w kierunku północnym (od budynku). Czy nie będzie to miało negatywnego wpływu na przepływy w kolektorze poziomym?

Masz idealne warunki na spirale :)

sys35
05-01-2010, 22:35
pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

byc moze sie myle ale jezeli kolektor pionowy sklada sie z pieciu odwiertow dajacych w sumie 190m czyli kazdy z nich powinien miec oklo 40m, z tym ze kazde 15 m nie powinnis my brac pod uwage poniewaz temp. tam jest nizsza czyli byc moze w tym tkwi problem jezeli nawet odliczymy tylko po 10m na kazdy odwiert daje to 50 m czyli w sumie 140m a nie 190. jezeli sie myle to mnie poprawcie ale uwazam ze lepiej jest zrobic mniej odwiertow ale glebiej bo sa mniejsze straty, fakt koszt moze byc wiekszy ale nie ma takich problemow.[/quote]

Zmniejsz pompę do 10kW, wywierc np. 3x60 i bedzie dobrze :)

sys35
05-01-2010, 22:42
Witajcie!
Mam zamiar zamontować pompę ciepła z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).
Podłogówka ma być w całym domu (ok. 190 m2).
Poradźcie mi jak się zabrać do tego, jaką pompę wybrać i orientacyjnie ile może to wszystko kosztować (zakładam, że niezależnie czy się wybiera PC czy inny kocioł za podłogówkę trzeba zapłacić)?
Dziękuję za pomoc, a może ktoś zna dobrą firmę w Białymstoku, która się tym bawi?
Pozdrawiam

Tam zapewne nic innego nie pozostaje jak odwiert i to dobrze przewymiarowany :wink: Pompa min. 12kW i z 240 mb odwiertu, ale to tylko moje sugestie.

sys35
05-01-2010, 22:52
Owszem Sys się śmieje z IVT :) ( kazdy jakiś slogan reklamowy może wymysleć a że dają się laiki nabrać to inne sprawa )
Oj Bonciu ja się nie śmieję :) tylko współczuje tym laikom :wink:

sys35
05-01-2010, 23:00
Przejrzałem informację o pompach Buderusa i wygląda na to ze to są te same pompy które produkuje IVT tylko tabliczka inna.
Piszą że maja sprężarki Mitsubishi, które na wyłączność ma IVT, sterownik ten sam, parametry techniczne również.
Moze Buderus produkuje dla IVT :). Wyłączności żadnej na spreżarki nie ma :) To zwykły slogan reklamowy dla laików:) jak to nasza Boncia ujmuje:)

piwopijca
05-01-2010, 23:03
@sys35
Jesli chodzi o odwierty to zapomniales o lokalnych warunkach, ktore moga byc rozne dla roznych rejonow.
Nie wiem dlaczego napisales ze po 15mb nalezy odjac?
Ja mam juz na glebokosci 2,3m wode wiec nie widze sensu przeplacac za powiekszone odwierty.

Pompa ciepla 5,9kW chodzi dosyc intensywnie bo i zima jest "normalna". Temp. w domu 20,6*C, temp. zasilania 36,6*C, temp. DZ (wejscie) -0,3*C a wyjscie do gruntu DZ -2,4*C. Oczywiscie cwu pracuje ale wszystko bez grzalki (wylaczona),
temp. na zewnatrz -11,4*C.
Kolektor pionowy o lacznej dlugosci 100 mb, powierzchnia podlog do ogrzania ok. 175m2 a dodam ze to pierwszy sezon i dom jest dopiero suszony i wygrzewany od 25/11/2009 -pierwsze uruchomienie PCi.

Pzdr.

Pinok
05-01-2010, 23:12
Moze Buderus produkuje dla IVT :). Wyłączności żadnej na spreżarki nie ma :) To zwykły slogan reklamowy dla laików:) jak to nasza Boncia ujmuje:)

Sugerujesz że kłamią na swoich stronach ?

"Mitsubishi Electric has received a number of awards for its revolutionary new technology. Now this technology is available only in IVT heat pumps, for many years to come!"

sys35
05-01-2010, 23:30
Sugerujesz że kłamią na swoich stronach ?

"Mitsubishi Electric has received a number of awards for its revolutionary new technology. Now this technology is available only in IVT heat pumps, for many years to come!"

Sam sie zdziwiłem jak zobaczyłem setki tych sprężarek w fabryce Alphy. Najwidoczniej tak nie jest.

sys35
05-01-2010, 23:39
@sys35
Jesli chodzi o odwierty to zapomniales o lokalnych warunkach, ktore moga byc rozne dla roznych rejonow.
Nie wiem dlaczego napisales ze po 15mb nalezy odjac?
Ja mam juz na glebokosci 2,3m wode wiec nie widze sensu przeplacac za powiekszone odwierty.

Pompa ciepla 5,9kW chodzi dosyc intensywnie bo i zima jest "normalna". Temp. w domu 20,6*C, temp. zasilania 36,6*C, temp. DZ (wejscie) -0,3*C a wyjscie do gruntu DZ -2,4*C. Oczywiscie cwu pracuje ale wszystko bez grzalki (wylaczona),
temp. na zewnatrz -11,4*C.
Kolektor pionowy o lacznej dlugosci 100 mb, powierzchnia podlog do ogrzania ok. 175m2 a dodam ze to pierwszy sezon i dom jest dopiero suszony i wygrzewany od 25/11/2009 -pierwsze uruchomienie PCi.

Pzdr.
Alez nic nie zapomniałem tylko widzę co koledzy z Białegostoku piszą i nic nie odejmowałem, tylko tak jakoś dziwnie się zaznaczyło :) Powiem Ci że jak na te 5,9 kW i 100 m to niezly wynik. Zapewne jest to dom półpasywny 8) albo kominek rozpalasz za winklem :)

rwxw
06-01-2010, 00:22
z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).
Teoretycznie tak, ale w praktyce nie do końca. Popatrz sobie na temperatury glikolu osiągane w kolektorach pionowych i poziomych osób mających pc na tym forum. Na paru ostatnich stronach jest kilka przykładów ujemnych temperatur glikolu przy odwiertach. wiadczy to o tym, że kolektory są zrobione "na styk", lub za krótkie. Wynika to niestety z ceny odwiertów i z małej chęci inwestorów do przewymiarowania kolektora pionowego. Przewymiarowanie jest bardzo kosztowne i po prostu nigdy się nie zwróci. Przy poziomych, kolektor zazwyczaj robiony jest z większym rozmachem (bo jest tani), a więc i lepiej działa. I tak to teoria pozostaje tylko teorią,,,

a&zb
06-01-2010, 08:55
z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).
Teoretycznie tak, ale w praktyce nie do końca. Popatrz sobie na temperatury glikolu osiągane w kolektorach pionowych i poziomych osób mających pc na tym forum. Na paru ostatnich stronach jest kilka przykładów ujemnych temperatur glikolu przy odwiertach. wiadczy to o tym, że kolektory są zrobione "na styk", lub za krótkie. Wynika to niestety z ceny odwiertów i z małej chęci inwestorów do przewymiarowania kolektora pionowego. Przewymiarowanie jest bardzo kosztowne i po prostu nigdy się nie zwróci. Przy poziomych, kolektor zazwyczaj robiony jest z większym rozmachem (bo jest tani), a więc i lepiej działa. I tak to teoria pozostaje tylko teorią,,,

Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami :wink:

Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy.

Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ?

Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.

JurekM
06-01-2010, 09:09
z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).
Teoretycznie tak, ale w praktyce nie do końca. Popatrz sobie na temperatury glikolu osiągane w kolektorach pionowych i poziomych osób mających pc na tym forum. Na paru ostatnich stronach jest kilka przykładów ujemnych temperatur glikolu przy odwiertach. wiadczy to o tym, że kolektory są zrobione "na styk", lub za krótkie. Wynika to niestety z ceny odwiertów i z małej chęci inwestorów do przewymiarowania kolektora pionowego. Przewymiarowanie jest bardzo kosztowne i po prostu nigdy się nie zwróci. Przy poziomych, kolektor zazwyczaj robiony jest z większym rozmachem (bo jest tani), a więc i lepiej działa. I tak to teoria pozostaje tylko teorią,,,

Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami :wink:

Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy.

Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ?

Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.

Ale czy upraszczając (nie wnikając za bardzo w rodzaje pomp i pieców) różnica pomiędzy innym rodzajem ogrzewania będzie:
1. wartość kolektora pionowego np. 10-12 tys pln
2. różnica ceny zakupu pompy w stosunku do pieca na inny materiał np. 20 tys.
Czyli, czy dobrze mi się wydaje, że inwestując w pompę ciepła przepłaca się w stosunku do innego rodzaju ogrzewania ok. 30 tys pln ???

dorota21
06-01-2010, 09:56
Do 'ramotki'
Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.
Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.
Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.
Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

TypeR
06-01-2010, 11:07
Do 'ramotki'
Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.
Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.
Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.
Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

Cześć,
z tym dolnym źródłem to ciśnienie nie spada? Jeżeli jest powietrze to powinno przez odpowietrznik na DZ uchodzić i ciśnienie by spadało, no chyba że pętle nie pracują.
Jak wcześniej pisałem sprawdziłem poszczególne pętle. Mogę w pompie wyłączyć sprężarkę. Zaznaczyłem na zaworach w rozdzielaczu ustawienia, żeby potem ewentualnie wrócić do takich samych. Potem pompa obiegowa DZ w ruch i zakręcenie wszystkich pętli i otwarcie tylko jednej. I tak po godzinie każda pętla, przy okazji na pompie widać temperaturę jaka jest na każdej pętli, więc wiadomo która pracuje, różnice temperatur między pętlami nie powinny być duże jak przepływy dobrze wyregulowane. Tak u siebie poprawiłem jedną pętle bo za mocno była skręcona.
Pozdrawiam - Daniel Sikora

a&zb
06-01-2010, 11:40
Ale czy upraszczając (nie wnikając za bardzo w rodzaje pomp i pieców) różnica pomiędzy innym rodzajem ogrzewania będzie:
1. wartość kolektora pionowego np. 10-12 tys pln
2. różnica ceny zakupu pompy w stosunku do pieca na inny materiał np. 20 tys.
Czyli, czy dobrze mi się wydaje, że inwestując w pompę ciepła przepłaca się w stosunku do innego rodzaju ogrzewania ok. 30 tys pln ???

Bardzo upraszczając kupując skuter zaoszczędza się 30 lub więcej tysięcy w stosunku do dowolnego samochodu. Skuterem do pracy dojeżdża się równie szybko albo i szybciej.

Sąsiad planował gaz ziemny ale jak mu za samo przyłącze do płota zaśpiewali 16 tysięcy to wymiękł. Niestety już pozakładał grzejniki. No i lata z drewnem od plandeki w ogrodzie do kominka.

a&zb
06-01-2010, 11:58
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.


A to wy go kupowaliście czy instalator zapewniał w cenie? To nie glikol zamarza tylko mieszanina glikolu z wodą. Powinno się mieszać czysty glikol propylenowy (96%) z wodą w proporcji 35/65. W przypadku rury 40/35 wychodzi ok. 4-5 zł za metr czyli przy 200 metrowym kolektorze 800-1000 zł - pokusa aby zaoszczędzić kosztem klienta całkiem spora.

Jak wlał w mniejszej proporcji to powinien dolać na swój koszt albo zwrócić kasę, bo to zwykłe oszustwo.

dorota21
06-01-2010, 12:41
Wiem, że czysty glikol nie zamarza - to był skrót myślowy - nie jestem aż takim ignorantem :-? . A jednak dałam się podpuścić, zamarza, tylko w bardzo niskiej temperaturze coś ok. -50st. nie ważne, nie w tym rzecz.
Ponieważ baliśmy się zrzucania odpowiedzialności na wykonawców poszczególnych elementow instalacji, jesli coś będzie nie tak, wszystko zleciliśmy jednej firmie. Nie dopłacaliśmy za glikol, byliśmy umówieni na ostatnią płatność po uruchomieniu pompy z sukcesem. Faktycznie gdzieś tam z tyłu głowy krążyła myśl, że ktoś chciał zaoszczędzić... Może jednak nie...
Z tego co wyliczyłeś, taka oszczędność naprawdę by się nie opłacała, zwłaszcza, że zanim ustalono co jest nie tak, pracownicy instalatora i sam instalator spędzili u nas wiele godzin, podczas których mogli zarabiać pieniądze gdzieś indziej. Nie mam pretensji, bo nie zostawiono nas samych z problemem. Poza jakimiś drobnymi, negatywnymi sygnałami z obu stron, świadczącymi o zmęczeniu sobą nawzajem, nie jest źle.
Bardzo dziękuję za podpowiedź.

rwxw
06-01-2010, 14:36
Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy. Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ? Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.
No, to porównajmy. Możesz to zebrać w tabelkę, żeby nie było że nie jestem obiektywny. Jak się orientowałem jakiś czas temu, to cena za odwierty wynosi koło 100zł/mb. Nie w każdym gruncie za tyle chcieli robić. Do tego dochodzi geolog i inne papiery, które za darmo nie są. Z opisów na forum sama papierkologia to kilka tysięcy. Dodatkowo byle kto tego nie wykona bo trzeba mieć sprzęt specjalistyczny.
Kolektor poziomy z rurą o długości 800mb wykonałem za około 5000zł (rura PE40 za 2300, koparka 1600, piach 500, pomocnicy 600 - do układania rury PE40 w spiralę są potrzebne 3 osoby, do PE32 wystarczą 2). Praca dla niewykwalifikowanych układaczy robiących to pierwszy raz w życiu zajęła koło 2 dni. Firma powinna założyć taki bez problemów za 8-10kzł. Do tego trzeba policzyć różnicę w napełnieniu płynem, czyli koło 1-2.5kzł, zależy jak długi się z jak długim po porówna. Kolektor poziomy można wykonać bez dostępu do specjalistycznego sprzętu, a więc dużo łatwiej skompletować wykonawców.
Z tymi pompami obiegowymi to też niby prawda. Mam 100W obiegówkę Wilo, która całkowicie wystarcza do przegonienia płynu przez 4 sekcje rury PE40. Viessman na wizualizacji ma obiegówkę TOP S 30/7, a więc wg. katalogu 195W (w wizualizacji piszą, że 200W). Fakt, że ja mam 8kW, a Vies 11kW, ale mogę zmniejszyć moc obiegówki, bo mam małą różnicę na pc u mnie 1/2.7, u nich przed chwilą -0.7/3.7, teraz -1.4/3.2. Ciekaw jestem jakie obiegówki dz mają inni, dołożę taki parametr do arkusza zużycia energii.
Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:

SuperFunk
06-01-2010, 15:59
Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
I want to believe ... :(

zuzu
06-01-2010, 16:00
Mam dwa tzw. "lamerskie" pytania ;)

Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ? Czy można przyjąć , że jeśli nic nt. wentylacji nie piszą to mają grawitacyjną ?

I jeszcze jedno pyt. a raczej prośba o potwierdzenie toku myślowego - jeśli mam went. grawitacyjną to muszę mieć pompę o większej mocy ?

rwxw
06-01-2010, 16:39
Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie
Nie załamuj się. Zerknij do arkusza ze zużyciem energii, gdzie jest paru szczęśliwych użytkowników :wink: Pomyśl, że tu trafiają tylko ci którzy mają problem lub są zainteresowani tematem.

StolarzS
06-01-2010, 17:01
Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
I want to believe ... :(

Gdybyś przeczytał chociaż 7 ostatnich stron, wiedziałbyś że Twoje wątpliwości są bezzasadne.

klimaw
06-01-2010, 17:16
Bardzo krótkie odpowiedzi:


Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:
Ja mam!!!!!!!!!


Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
U mnie!!!!!!!!!!!


Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ?
Ja mam!!!!!!!!!

a&zb
06-01-2010, 17:40
Mam dwa tzw. "lamerskie" pytania ;)

Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ? Czy można przyjąć , że jeśli nic nt. wentylacji nie piszą to mają grawitacyjną ?

I jeszcze jedno pyt. a raczej prośba o potwierdzenie toku myślowego - jeśli mam went. grawitacyjną to muszę mieć pompę o większej mocy ?

Ja mam grawitacyjną ale jeszcze się nie dopisałem do arkusza zużycia. Ale wyniki wkrótce opublikuję.

Moc pompy powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło i cwu. To czy wentylacja jest grawitacyjna czy mechaniczna nie wnosi istotnej różnicy dopóki nie ma rekuperatora.

rwxw
06-01-2010, 17:40
kto ma przewymiarowany... Ja mam!!!!!!!!!
Wiem, miałem Cię na końcu języka. Nie skorzystałeś też ze standardowej ceny 100zl/mb, lecz kombinowałeś inaczej. Czyli jak zwykle kombinacja popłaca. :wink: A jeszcze ktoś ?

a&zb
06-01-2010, 18:13
Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy. Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ? Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.
No, to porównajmy. Możesz to zebrać w tabelkę, żeby nie było że nie jestem obiektywny. Jak się orientowałem jakiś czas temu, to cena za odwierty wynosi koło 100zł/mb. Nie w każdym gruncie za tyle chcieli robić. Do tego dochodzi geolog i inne papiery, które za darmo nie są. Z opisów na forum sama papierkologia to kilka tysięcy. Dodatkowo byle kto tego nie wykona bo trzeba mieć sprzęt specjalistyczny.
Kolektor poziomy z rurą o długości 800mb wykonałem za około 5000zł (rura PE40 za 2300, koparka 1600, piach 500, pomocnicy 600 - do układania rury PE40 w spiralę są potrzebne 3 osoby, do PE32 wystarczą 2). Praca dla niewykwalifikowanych układaczy robiących to pierwszy raz w życiu zajęła koło 2 dni. Firma powinna założyć taki bez problemów za 8-10kzł. Do tego trzeba policzyć różnicę w napełnieniu płynem, czyli koło 1-2.5kzł, zależy jak długi się z jak długim po porówna. Kolektor poziomy można wykonać bez dostępu do specjalistycznego sprzętu, a więc dużo łatwiej skompletować wykonawców.
Z tymi pompami obiegowymi to też niby prawda. Mam 100W obiegówkę Wilo, która całkowicie wystarcza do przegonienia płynu przez 4 sekcje rury PE40. Viessman na wizualizacji ma obiegówkę TOP S 30/7, a więc wg. katalogu 195W (w wizualizacji piszą, że 200W). Fakt, że ja mam 8kW, a Vies 11kW, ale mogę zmniejszyć moc obiegówki, bo mam małą różnicę na pc u mnie 1/2.7, u nich przed chwilą -0.7/3.7, teraz -1.4/3.2. Ciekaw jestem jakie obiegówki dz mają inni, dołożę taki parametr do arkusza zużycia energii.
Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:

Ok, OK, nie oskarżam absolutnie o brak obiektywizmu :)

Sam uważam że poziomy jest lepszym rozwiązaniem w większości przypadków. Nie porównujmy jednak własnego wykonawstwa z firmą bo to zawsze wyjdzie taniej. Jak pamiętam z ofert które otrzymałem, u mnie różnica ceny z kolektorem poziomym i pionowym była niewielka. Wiele osób ma małe działki, i będzie miało coraz więcej bo ziemia coraz droższa. Albo tak jak u mnie - sucho i dużo drzew, na upartego by się dało, ale spora rujnacja i ryzyko uszkodzenia / podmarzania korzeni.

Z tym porównywaniem temperatur dolnego źródła to bym uważał bo to silnie zależy od wielu czynników, aktualnej temperatury zewnętrznej, zwymiarowania kolektora względem pompy i faktycznego zapotrzebowania co/cwu,...

100W wystarcza na 800m i delta dz=1,7 - pięknie.

Jeszcze jedno - czy glikol w kolektorze trzeba wymieniać i co ile lat?

A, geolog - mnie kosztował 1700 zł i dwie wizyty w starostwie.

TypeR
06-01-2010, 18:19
kto ma przewymiarowany... Ja mam!!!!!!!!!
Wiem, miałem Cię na końcu języka. Nie skorzystałeś też ze standardowej ceny 100zl/mb, lecz kombinowałeś inaczej. Czyli jak zwykle kombinacja popłaca. :wink: A jeszcze ktoś ?

No może trochę ja :lol: , pompa 10 KW, odwiertów 240 m miało być mniej ale ze względu na 6 dziurek zamiast czterech jest trochę więcej, tyle że ja płaciłem 60 zł.

Co do bezproblemowści, to ja tak mogę powiedzieć, sam sobie je stwarzam bo trochę gmeram w ustwieniach itp. Na rachunki 150 zł za ogrzanie domu przez miesiąc raczej nie liczę przy temp. 0 do -18 C ~180 m2 podłogi ogrzewanej.
Wynik w granicach 300 zł będę uważał za dobry, na razie się kręcę w granicach 400 zł, zobaczymy ile wyjdzie ok. 12.01 (to będzie pierwszy miesiąc grzania).
Płacąc za bloki 60m2 450 zł jakoś nie narzekałem więc zapłacenie zimą za grzanie domu takich pieniędzy jest opłacalne.....

Ciekawe czy zejdziemy niżej ze zużyciem KW, w tej chwili wigotność w domu na poziomie 32-43% więc sucho (gdzie ta wilgoć technologiczna zwiała?), KW idą w ogrzanie a nie suszenie chałupy.
Pozdrawiam - Daniel

kris_ST
06-01-2010, 18:21
Pytanie do rwxw. Jak długie masz pętle kolektora (chodzi mi o długości wykopów) i w jakim rozstawie są zrobione? Podobno u mnie są idealne warunki na spiralny (przynajmniej tak twierdzi Sys32, którego pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź) i chciałbym to skonfrontować z twoją instalacją. W necie znalazłem informacje, że spiralny powinno się robić w wykopach około 15 m i w rozstawie minimum, według różnych źródeł, 3 lub 5 metrów. Powiem szczerze, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić twoich 200 m rury w 15 metrowym wykopie :).

a&zb
06-01-2010, 18:38
Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
I want to believe ... :(

150 zł??? Przy obecnych cenach energii to jest ok. 300kWh. Razy 6 mies sezonu grzewczego i razy 350% sprawności - mamy 6300 kWh. Jak odjąc cwu to zostaje (w moim przypadku) ok. 4500 kWh. Powiedzmy że dom 150 m2 - wychodzi 30kWh/m2. To już niemal dom pasywny musiałby być.

Elstir
06-01-2010, 20:33
TypeR, klimaw - to czy macie przewymiarowane czy nie to chyba zależy od struktury gruntu a nie tylko od mb. poza tym przy odwiertach chyba nie całą długość się liczy tylko dopada te 5mb przy każdym odwiercie na przemarzanie? coś takiego mi się obiło o uszy tzn. o oczy, bo był gdzieś wykres taki jakiś :)

poza tym łatwo zejść do 150pln jak się ma taryfę nocną po 0,23 :P:P

klimaw
06-01-2010, 20:43
Grunt mam bardzo mokry , bo odwierty są 10-15 mb od rzeki przy której mieszkam. :D
Jasne więc , że jest przewymiarowany. 8)
O moim DZ niech świadczy też to , że nigdy jeszcze nie zdarzyła mi się temperatura na DZ poniżej zera stopni. 8)
Dodatkowo na 70cm mam juz wodę , i musiałem pompować przy laniu ławy. :cry:
Od kiedy grunt przemarza na 5 mb???? :o :o :o

margask
06-01-2010, 21:00
Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... (

Wyciąganie takich wniosków jest ... ryzykowne.

Jak wejdziesz na forum użytkowników dowolnego samochodu, to przerazisz się jak wiele problemów, mankamentów, niedoróbek i usterek mają te wspaniałe pojazdy. Podobnie rozumując - nie kupiłbyś żadnego samochodu! A zapewne jakiś pojazd posiadasz :-)

Forum służy wymianie doświadczeń i rozwiązywaniu problemów, a nie chwaleniu się, że "u mnie wszystko działa perfekcyjnie" :-)

Jak komuś działa perfekcyjnie i nie jest pasjonatem, a zwykłym użytkownikiem, to nigdy na forum się nie pojawi, a jeśli już to tylko jako czytelnik.

klimaw
06-01-2010, 21:10
Jak komuś działa perfekcyjnie i nie jest pasjonatem, a zwykłym użytkownikiem, to nigdy na forum się nie pojawi, a jeśli już to tylko jako czytelnik.
Prawda na całej linii. 8)
Gdyby nie to forum , nawet nie wiem czy miałbym PC. :D

Jastrząb
06-01-2010, 21:17
Mam pytanie do uzytkownikow pompy z Climy Komfort. Mam pompe 5/10 z kolektorem poziomym. W sterowniku optima 10, jest opcja odczytu roznych temperatur. Ale widze tam tylko temperature w mieszkaniu (odczytana ze sterownika pokojowego), temperature zasilenia i powrotu gornego zrodla. Przy dolnym zrodle mam tajemniczy napis: "zwarcie".

Czy ktos z uzytkownikow pompy z CK moze mi sprawdzic czy u niego sa widzoczne w sterowniku temperatury dolnego zrodla?? Czy to ja jestem jakis poszkodowany, tudziez chlopaki czegos tam nie dopatrzyli przy instalacji??

dzieki
Marcin

bonetka
06-01-2010, 22:07
Hejka :)
hm jestem zdegustowana :( ..kto jak kto ale Nibe ??? takie numery z glikolem :o ...to nie wiedzą co kupują w jakim stężeniu z jakimi dodatkami i od kogo ??? ..a co to była ich piewsza instalacja ? nie mają stałych dostawców ? ....

Dobór PC przy grawitacyjnej jest normalny to przy mechanicznej ( rekuperator ) można zastosować mniejsżą .
Jak nie jest zaznaczone w arkuszu tzn że wentylacja grawitacyjna .

Glikolu w kolektorze się nie wymienia owszem moze coś się zacząć dziać ale wtedy o tym powie temp. DZ ( przykład ze złym glikolem ) moze wyłączać się awaryjnie PC ( niskie ciśnienie ) lub dt DZ bedzie nie taka jak trzeba . Może utworzyć się lód w instalacji wtedy pompa obiegowa DZ jest rozgrzana . Zjawiska związane z korozją występują w minimalnym stopniu więc nie ma potrzeby wymiany trzeba tylko wyeliminować te usterki ( np. odpwiedni glikol , odpowiednie ciśnienie , odpowietrzenie - te sprawy to raczej na początku eksploatacji )

rwxw
06-01-2010, 23:00
Pytanie do rwxw. Jak długie masz pętle kolektora ....nie mogę sobie wyobrazić twoich 200 m rury w 15 metrowym wykopie :).
W arkuszu zużycia na dole jest zakładka, w której opisałem moją instalację. Muszę to wrzucić w jakieś inne miejsce, chyba do nowego wątku typu "instalacja pc tymi ręcami" :wink:. Rozstaw spiral mam co 4-5m, długość rowów 25-30m. Nie ma studzienki, więc trochę metrów rur poszło na podłączenie do domu.

Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?
Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

100W wystarcza na 800m i delta dz=1,7 - pięknie.
Teraz mam 0.4/2.5, pompa Wilo Star RS25/6, pracuje na 3-cim biegu i zużywa 93W. Też mnie to dziwi. Może taki efekt daje tańszy i mniej lepki roztwór spirytusu ? Mam nadzieję, że się nie zrobi ocet...

Gorgio
06-01-2010, 23:21
Witam.



Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?

Oj chyba faktycznie trzeba zmienić okulistę :lol: A swój post usunąłem, jak tabelki się pojawiły.


Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Paskuda jakaś albo "zazdrosny gazownik"?

Pinok
06-01-2010, 23:35
Eee nie, gazownicy też tam się wpisują, pewnie jaki "eko"groszek, po kolejnych taczkach z węglem albo kolejnym wiaderku wyniesionego popiołu nie wytrzymał. ;)

rume
07-01-2010, 00:33
kto ma przewymiarowany... Ja mam!!!!!!!!!
Wiem, miałem Cię na końcu języka. Nie skorzystałeś też ze standardowej ceny 100zl/mb, lecz kombinowałeś inaczej. Czyli jak zwykle kombinacja popłaca. :wink: A jeszcze ktoś ?

Ja też mam .


hm jestem zdegustowana undefined ..kto jak kto ale Nibe ??? takie numery z glikolem ...to nie wiedzą co kupują w jakim stężeniu z jakimi dodatkami i od kogo ??? ..a co to była ich piewsza instalacja ? nie mają stałych dostawców ? ....

Niektórzy instalatorzy Nibe do wykonania kolektorów korzystają z podwykonawców, wtedy to oni leją glikol lub biorą na siebie tylko sam montaż pompy i podłogówki.

HenoK
07-01-2010, 07:50
Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
I want to believe ... :(Pytanie co prawda jest mało precyzyjne, bo to w końcu zależy od wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło, ale moja PC mieści się w tych granicach. W grudniu, gdy temperatury przez ok. tydzień spadły poniżej -15st. C koszt energii zużytej przez pompę ciepła wynosił ok. 180zł (nie mam niestety podlicznika), ale średnia miesięczna opłata w sezonie grzewvzym nie powinna przekroczyć 150zł.

wit74
07-01-2010, 08:24
Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?
I want to believe ... :(

Myślę ,że mogę napisać,że u mnie pracuje bez kłopotu.Nie mam podlicznika na PCi ale szacunkowo wyszło u mnie w grudniu troszke wiecej niż te 150 zł o jakieś 10 -15zł :wink:
To prawda co napisano wyżej,ciekawi,zainteresowani nie posiadający i Ci którzy maja jakiś problem tu najczęściej zagladają. Najczęściej po pomoc,upewnienie się itp.Tak było i ze mną ,teraz śledzę sobie wpisy z ciekawości.
U mnie w tej chwili DZ 2,5C/-0,3C, kolektor poziomy

Ramot
07-01-2010, 08:52
pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

byc moze sie myle ale jezeli kolektor pionowy sklada sie z pieciu odwiertow dajacych w sumie 190m czyli kazdy z nich powinien miec oklo 40m, z tym ze kazde 15 m nie powinnis my brac pod uwage poniewaz temp. tam jest nizsza czyli byc moze w tym tkwi problem jezeli nawet odliczymy tylko po 10m na kazdy odwiert daje to 50 m czyli w sumie 140m a nie 190. jezeli sie myle to mnie poprawcie ale uwazam ze lepiej jest zrobic mniej odwiertow ale glebiej bo sa mniejsze straty, fakt koszt moze byc wiekszy ale nie ma takich problemow.[/quote]

dzięki.
Niestety warunki gruntowe nie pozwalały na głębsze wiercenie (iły i kamienie blokujące wiertło)

Ramot
07-01-2010, 08:55
Ramotki ...
a co tzn na drugim biegu ? a od kiedy w Nibe są biegi? ( biegi dwa to są w CK ) ..a moze chodzi Ci o pompę wewnętrzną w PC ? a moze masz przesunięcie na +2 i to nazywasz biegiem ?
Owszem Sys się śmieje z IVT :) ( kazdy jakiś slogan reklamowy może wymysleć a że dają się laiki nabrać to inne sprawa ) a co z NIbe? ..przecież Oni zawsze byli super ( serwis ) i pozwoliłeś sobie żeby Cię zostawili z problemem akurat jak jest tak zimno ??? ...
może nie działa cały kolektor DZ .? ( wszystkie nitki ) ..niska temp DZ a Oni co na to ???
czy taka temp. to jest po pracy PC np. 3 czy 5 godzinach ...czy np. po pół godzinie pracy ( czyli na początku po ustabilizowaniu się po dłuzszej przerwie ) ?
Wydaje mi się że ten alarm to cos zdecydowanie nie tak z DZ
owszem kazali zmiejszyć krzywą ..czyli z 7 na 5 ..leci mniej ( wizualnie z wykresu co najmniej o 8 *C ) czyli niżej dogrzewa i bardziej daje radę przy tych niskich tem .DZ ...a ciekawe czy masz ustawioną jakąs min . temp na DZ bo u Was taką można ustawić .....
i ta ciepła woda ., sama się zmieniła ? tak było napisane w okienku ? a moze obok była jakaś wartośc w nawiasie ? ( jak nie w okienku to skąd byś wiedział że akurat tyle ma . przeciez nie zmierzyłeś termometrem )....
Nie poddawaj się ....niech przychodzą i działają ....i to raz dwa ..bo zimno a co na lato czekają ? ....

tak, te biegi to na pompie wewnętrznej
temperatury, które podałem to odczyt z momentu wystąpienia alarmu.
Temp. DZ muszę sprawdzić, na pewno jest opcja jej ustawienia.
Co do CW, teraz jest już w normie, nie wiem czemu na krótko tak skoczyła. To był po prostu komunikat "temp. CW 54 st." i rzeczywiście była gorąca. Ale teraz jest już w zadanej normie.

Ramot
07-01-2010, 09:04
Do 'ramotki'
Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.
Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.
Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.
Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

cholera, zmartwiłaś mnie tym glikolem. Muszę ściągnąć tego instalatora jak najszybciej, bo wkurza mnie jak coś za co zapłaciłem kupę kasy nie działa na 100%.
Temp. gazu gorącego nie jest stała. U mnie przy grzaniu CW rośnie do ok. 90 stopni, potem spada do ok 40 i tak w kółko. Nie wiem czy tak ma być :roll:
Dzięki za wskazówki

a&zb
07-01-2010, 09:06
Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?
Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.


Dywersanci z PeGeNiGe :wink: ?

bonetka
07-01-2010, 09:55
Wydaje mi się ze nie nalezy przesadzać ..owszem w Szwecji tak liczą że odejmują te 15 metrów i w Solis jest wykres to pokazujący ( że ta warstwa jest obojętna bo raz podnosi się temp. w lecie a raz obniża w zimnie ) ale przecież poziomy też działa na indentycznej zasadzie .
U Ramotki owszem mozna uznać że na taki dom (170 mkw ) jest jakby przwymiarowana w/g zasad o których tu mówimy ( liczymy przeważnie 50 W z metra kw ...czyli 170x50= 8,5 kW )
ale z drugiej strony skoro ma 11,7/2,5 kW ( 0/35 *C ) czyli moc chłodnicza 9,2 kW ..czyli 9200W:50 W =184 mb kolektora ..oczywiscie że w zaleznosci jaka gleba moze być go mniej i wiecej ale przyjmują 50 W /m przy poniowych i wtedy 190 odwiertów jest ok ...i jeszcze pewnie jest połączony jakoś więc ma i poziome odcinki .
Pewnie że można byłoby zrobić i dużo wiecej ale nie zawsze jest to możliwe i nie tylko ze względu na cenę ale i na podłoże .
Uważam że nie jest problemem taka wilelkość kolektora ale to jaką osiaga temp. ..a jak wiemy z róznych powodów moze być taka ( nieodpowiednio zasklepione otwory, ciśnienie , zapowietrzenie , jakaś nitka moze w ogóle nie działać ..)
Tu art ...jak działa kolektor pionowo-poziomy ...i jakie osiagają temp. poszczególne nitki ....( poziome :)
http://www.fulereny.blink.pl/mum/w.p-p.pdf

JurekM
07-01-2010, 10:02
Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC, a nie jakiś inny piec olejowy.
To proszę jeszcze o informację, kiedy najpóźniej muszę załatwiać sprawę wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?
Z tego co wyczytałem, to jednak chyba powinienem dać sobie spokój z kolektorem pionowym. Działkę mam ok. 1800m, a więc jest gdzie kopać, tylko z tego co wiem, to nic nad kolektorem nie można sadzić oprócz trawki, czy są jakieś odstępstwa ??
Pozdrawiam
Laik

swimmer
07-01-2010, 11:18
Ja mam posadzone karłowe drzewa iglaste - takie do max. 3 m wysokości. Z tego co wiem nadaj się też karłowe jabłonie i inne rosliny sadownicze. można też robić ogródek warzywny. zasada jest prosta - nie mogą to być drzewa o głębokim systemie korzeniowym -czytaj palowym, a więc sosny, jodły, dęby. Ale i w tej zasadzie jest odstępstwo.Otóż jeśli będą dobrze nawodnione - np.linią kroplującą to nie będą miały potrzeby szukania wody głęboko,a co za tym idzie nie wytworzą głębokiego systemu korzeniowego. Generalnie jednak mimo to nie powinno się sadzić drzew dużych. dlatego ja mam u siebie sosnę bośniacką compact gem, kosodrzewiny, karłowe świerki:białobok, maigold, lucky strike czy jodłę koreańską -też karłową. oprócz tego dużo zncznie mniejszych krzaczorów: igri, cyprysy, berberysy itd. pozdrawiam. swimmer

rwxw
07-01-2010, 11:30
Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC.....
wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?
To zależy jak będziesz chciał to zrobić. Masz 3 możliwości:
1) kupić wszystko "w pudełku" - jak widać po kilku ostatnich postach też nie ma gwarancji sukcesu
2) rozbić na wykonanie kolektora i instalację pc, instalację kolektora wykonać we własnym zakresie - ryzyko że coś spartolisz
3) zrobić wszstko we własnym zakresie i a kupić tylko pc - nieco większe ryzyko że coś spartolisz
W przypadkach 2 i 3 nie powinno być problemu z uzyskaniem porad i konsultacji od sprzedawcy, ja muszę pochwalić StE, że można się było od nich trochę dowiedzieć. Bazując na swoim eksperymencie z pc i wyborem drogi nr 3, mogę stwierdzić, że minimalny koszt wykonania instalacji dla pomp o mocy rzędu 6-11kW to około 8-10kzł + cena pompy + cena zbiornika na cwu jeśli chcesz mieć cwu z pc. Jest to koszt instalacji wykonanej we własnym zakresie z kolektorem poziomym i samodzielnym zakupem pc. Najtańsze nowe pc można zneleźć w necie za kilkanaście kzł. Ten koszt nie obejmuje instalacji podłogówki. Może też być dowolnie zaokrąglony w górę przez różne firmy/wykonawców. Jeśli sam nie chcesz nic robić, to musisz pytać wykonawców zakładających instalacje pc o oferty. Na paru ostatnich stronach ludzie pisali jakie oferty mieli i za ile. Jeśli będziesz miał inne źródło ciepła to podłogówkę też warto mieć, więc jej nie wliczam. Trudno mi też powiedzieć, czy instalacja podłogówki będzie o wiele droższa niż zwykłych grzejników, jeśli tak, to różnice nie powinny być duże.
Na pc możesz się zdecydować mając starą kamienicę. Jeśli zaczynasz budowę, to w fundamentach warto zrobić przepust (w sumie zwykłą dziurę) na rury ewentualnego kolektora, żeby później nie kuć. Ja wpadłem na pomysł instalacji pc już w gotowym domu i też nie było wielkich problemów z zaciągnięciem 8 końców rury kolektora do środka.

a&zb
07-01-2010, 11:47
Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC, a nie jakiś inny piec olejowy.
To proszę jeszcze o informację, kiedy najpóźniej muszę załatwiać sprawę wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?
Z tego co wyczytałem, to jednak chyba powinienem dać sobie spokój z kolektorem pionowym. Działkę mam ok. 1800m, a więc jest gdzie kopać, tylko z tego co wiem, to nic nad kolektorem nie można sadzić oprócz trawki, czy są jakieś odstępstwa ??
Pozdrawiam
Laik

Trochę mało danych podałeś, poza tym od tego są firmy wykonujące instalacje grzewcze. Ile poprosiłeś o oferty i co dostałeś?

Dojścia kolektorów zazwyczaj robi się po wykonaniu ścian fundamentowych ale przed wylaniem chudziaka. Można też zrobić przepusty w ścianach fundamentowych. Wszystko powinien wykonać / nadzorować instalator więc należy go odpowiednio wcześnie wybrać.

Jak masz warunki na poziomy to rób poziomy.

Pinok
07-01-2010, 11:50
Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

http://img3.imageshack.us/img3/2784/ofertypci.jpg

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

maciejzi
07-01-2010, 12:45
Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

Brakuje w zestawieniu Climakomfortu
Z przedstawionych najtaniej wychodzi Thermogolv, Ecopower i Ecopol. To dobre pompy? Mają wysoki COP?


Maciej

Pinok
07-01-2010, 12:50
Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

Brakuje w zestawieniu Climakomfortu
Z przedstawionych najtaniej wychodzi Thermogolv, Ecopower i Ecopol. To dobre pompy? Mają wysoki COP?


Maciej

Nie brakuje, po prostu nie chciałem kupować drugiej pompy do cwu, skoro większość urządzeń ma grzanie cwu w cenie.

a&zb
07-01-2010, 13:32
Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

...

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

a&zb
07-01-2010, 13:44
Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

...

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

Co obejmują te oferty :o ? - bo u mnie do domu 141m2 wyszło 60 tys zł razem za IVT 9kW z kolektorem 160m i podłogówką pokrywającą 120m2

To było co prawda w 2007, złotówka była mocniejsza, ale też wtedy była absolutna górka cenowa w budowlance, za bloczki BK24cm płaciłem po 16 zł...

Pinok
07-01-2010, 13:45
Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

Każdy sam powinien sobie zrobić podobną tabelkę żeby wybrać odpowiednio dla swoich warunków, ja to robiłem z rok temu jak sam musiałem podjąć decyzję.

Kiedy po jakimś czasie firmy do mnie dzwoniły porozmawiać odnośnie oferty wystarczyło zerknąć do tabelki i wszystko w jednym miejscu widać.

a&zb
07-01-2010, 13:53
Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

Każdy sam powinien sobie zrobić podobną tabelkę żeby wybrać odpowiednio dla swoich warunków, ja to robiłem z rok temu jak sam musiałem podjąć decyzję.

Kiedy po jakimś czasie firmy do mnie dzwoniły porozmawiać odnośnie oferty wystarczyło zerknąć do tabelki i wszystko w jednym miejscu widać.

Oczywiście że tak, też robiłem tabelkę, chodzi mi o to, że oferta może być pozornie tańsza jeśli np. jedna zakłada 120 mb kolektora i jest za 50 tys a druga za 54 tys zakłada 200 mb kolektora.

SuperFunk
07-01-2010, 14:06
rwxw, klimaw, wit74, HenoK
dzięki za podbudowujące odpowiedzi !

Rozumiem, że jak wszystko gra, to forum bardziej się czyta (bo o czym tu pisać) - tym nie mniej jednak potencjalny inwestor może zniechęcić się opisywanymi problemami .. Nie każdy jest przecież mechanikiem, modelarzem, byłym harcerzem czy złotą rączką - i nie każdy wyssał z mlekiem matki zdolności techniczne ... Są też piwowarzy, piekarze i muzycy na tym świecie, dla których budowlanka jest czarną magią - a domy tez chcą posiadać ;-) ... dodatkowo moja żona uwielbia ciepło i jak PC nie sprawdzi się, rozwód murowany


To już niemal dom pasywny musiałby być.
Pasywny nie jest, ale też i nie taki normalny - mieliśmy na myśli budowę tego energooszczędnego maluszka
http://www.lipinscy.pl/pl/project/details/id/51
Mamy zamiar budować z silki (bo zachęcają na tym forum) - a jeśli już PC, to i reku i inne wynalazki. Rejon dość ciepły - okolice Wrocławia.

A czy znajdzie się dobra dusza z okolic Wrocławia, która ma już PC i jest zadowolona (lub nie) i może pokazać to cudo w działaniu? Lub też wrocławski spec od PC (i nie tylko) oraz domów energooszczędnych, który bezpłatnie (lub odpłatnie) wspomoże swoją wiedzą ? Nie chciałbym otwierać drzwi już otwartych - a nie damy rady z żoną przeryć całego forum i miliona wątków, by ustrzec się błędów (już na poziomie projektu ..)... Wiem, że jest wątek "wrocławski", ale tu są sami "pompiarze" i pytanie nadaje się bardziej do tego wątku ..

a&zb
07-01-2010, 16:28
To już niemal dom pasywny musiałby być.
Pasywny nie jest, ale też i nie taki normalny - mieliśmy na myśli budowę tego energooszczędnego maluszka
http://www.lipinscy.pl/pl/project/details/id/51
Mamy zamiar budować z silki (bo zachęcają na tym forum) - a jeśli już PC, to i reku i inne wynalazki. Rejon dość ciepły - okolice Wrocławia.


Przy takim metrażu i z rekuperacją to z PCi 150zł/miesiąc w sezonie grzewczym da się zrobić. Za to koszt budowy domu za m2 trochę skoczy...

zuzu
07-01-2010, 18:13
Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -
jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?
W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?
Z góry dziękuję za odp.

maciejzi
07-01-2010, 18:29
Czyli najtańsze są polskie pompy Ecopol i Ecopower. Obie mają sprężarki Scroll firmy Copeland, chyba podobny COP (przynajmniej Ecopower podaje na stronie dane techniczne COP = ok. 4,1).

Jeśli się ma gaz ziemny przy granicy działki, to takie rozwiązanie jest jednak tańsze, bo różnica między pompą ciepła a piecem na gaz ziemny (ok. 10-20 tys. przy najtańszej pompie ciepła) może się zwrócić (o ile ceny gazu/prądu się nie zmienią) za 10-15 lat.

Chyba że założy się tak jak Ecopol na swojej stronie, że komin pieca gazowego trzeba poddawać przeglądom, instalacje grzejnikową i piec wymieniać co 15 lat, natomiast pompę ciepła co 30 lat, a dolne źródło i podłogówkę w ogóle nie wymieniać w całym czasie eksploatacji budynku...
Ciekawe...
Z kolei instalacja pompy ciepła ma pewne wady/ograniczenia:
1. Konieczność przeznaczenia sporej części działki na ogród - nawet altany postawić na kolektorze poziomym nie można (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji). Albo droższa jeszcze instalacja z kolektorem pionowym.
2. Żeby PC działała efektywnie, to tylko podłogówka. Idę o zakład, że kafle/panele podłogowe zużywają się szybciej w salonie i sypialniach, gdy nie są przykryte dywanem lub wykładziną, stąd pewnie konieczność ich częstszej wymiany (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji).
3. Spanie na "ciekach wodnych" w postaci podłogówki (to argument "przeciw" mojej żony). Jaki to ma wpływ to nie wiem.
4. W 30-letni bezawaryjny i bezproblemowy okres eksploatacji pompy ciepła nie chcę mi się wierzyć. Tzn. jest to możliwe, ale na pewno nie w każdym przypadku, dlatego zakładanie tego z góry, to tak jakbym kupował lodówkę, żeby miała służyć przez 30 lat. Nie robię tego, zakładam z góry, że pochodzi ok. 10 lat, może 15 lat, potem jej używanie będzie nieekonomiczne ze względu na wysokie zużycie energii i ew. naprawy. A instalacja PC/CO jest przecież większa i bardziej skomplikowana niż lodówka, choć co do zasady działa podobnie... 15-20 lat to chyba maksymalne rozsądne założenie.

Czyli pompa ciepła ze względu na wysokość inwestycji jest droższym rozwiązaniem niż gaz ziemny, jeśli przyłącze jest krótkie. Różnicę bym określił na jakieś 20 tys. PC jest za to bardziej "czystym" rozwiązaniem, nowocześniejszym, i jeśli instalacja byłaby wykonana prawidłowo, to za te 10-15 lat można wymienić pompę ciepła na nowszą, bez zmiany dolnego źródła i podłogówki.

Jeszcze jedno - im większy dom, tym różnica w kosztach w stosunku do ogólnego kosztu budowy domu jest mniejsza. Dla domu 200-250 m2 różnica 10-20 tys. za instalację CO/CWU nie jest jakaś przytłaczająca... Wygoda i bezpieczeństwo (zatrucie czadem/wybuch) są większe w przypadku PC...

Maciej

a&zb
07-01-2010, 19:32
chyba podobny COP ...

o ile ceny gazu/prądu się nie zmienią) za 10-15 lat.

...
nawet altany postawić na kolektorze poziomym nie można (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji).
...
. Idę o zakład, że kafle/panele podłogowe zużywają się szybciej w salonie i sypialniach, gdy nie są przykryte dywanem lub wykładziną,
...
3. Spanie na "ciekach wodnych" w postaci podłogówki (to argument "przeciw" mojej żony).
...
4. W 30-letni bezawaryjny i bezproblemowy okres eksploatacji pompy ciepła nie chcę mi się wierzyć.



Te różnice w COP to są zdaje się jak zużycie paliwa w samochodach klasy kompakt z silnikiem o tej samej mocy. Więcej zależy od poprawności dobrania i instalacji dolnego i górnego źródła.

Ceny prądu i gazu się zmienią, i to bardzo

bez przesady z tą altaną

Wszytkiego dywanami nie przykryjesz. Poza tym z podłogówką jest sympatycznie i bez dywanów. I dużo łatwiej wtedy utrzymać czystość.

Pomijając że "cieki" to bzdura zwracam uwagę że podłogówka działa w układzie zamkniętym.

20 lat zupełnie wystarczy ale ponoć sprężarki spiralne wytrzymują bez problemu 70-80 tys godzin pracy, a koszt wymiany pozostałych elementów jak pompki, zawory jest raczej niewielki, tak że to 30 lat nie jest takie całkiem nierealne.

Elstir
07-01-2010, 20:11
Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -
jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?
W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?
Z góry dziękuję za odp.

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

generalnie pompa plus bufor = 3m2

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

maciejzi
07-01-2010, 20:13
Te różnice w COP to są zdaje się jak zużycie paliwa w samochodach klasy kompakt z silnikiem o tej samej mocy. Więcej zależy od poprawności dobrania i instalacji dolnego i górnego źródła.


No to sporo się różnią. Jeśli chodzi o COP, to chyba najlepsza propozycja to Zirius, bo pracuje na zasadzie bezpośredniego parowania, a więc o jedną wymianę ciepła mniej w układzie. Podobnie działa Clima Komfort (bezpośrednie parowanie), ale tylko w przypadku kolektora poziomego.
Ciekawe, czy można kolektor Ziriusa w odwiert pionowy włożyć?




Ceny prądu i gazu się zmienią, i to bardzo



Uważam, że gazu wzrosną (bo ograniczona ilość jeszcze została), prądu spadną (bo powoli zastępuje inne formy energii).

Pinok
07-01-2010, 20:19
Kolektory przy bezpośrednim parowaniu są krótsze i zakopane dużo bliżej powierzchni, i cały zysk z jednego wymiennika mniej bierze w łeb.

A dlatego są poziome bo tam olej ze sprężarki lata w DZ i przy pionowym nie wróciłby do sprężarki co skutkuje zatarciem.

(Chociaż coś mi się kołacze po głowie że ktoś miał z pionowym w ofercie. Pewnie Bonetka będzie wiedziała ;) )

maciejzi
07-01-2010, 20:30
Kolektory przy bezpośrednim parowaniu są krótsze i zakopane dużo bliżej powierzchni, i cały zysk z jednego wymiennika mniej bierze w łeb.

A dlatego są poziome bo tam olej ze sprężarki lata w DZ i przy pionowym nie wróciłby do sprężarki co skutkuje zatarciem.

(Chociaż coś mi się kołacze po głowie że ktoś miał z pionowym w ofercie. Pewnie Bonetka będzie wiedziała ;) )

No właśnie - jaki producent oferuje pompę z bezpośrednim parowaniem przystosowaną do kolektora pionowego?

Clima Komfort i Oschner na pewno nie, Zirius nie wiem, a poza tym to jakie jeszcze są pompy z bezpośrednim parowaniem?

Maciej

bonetka
07-01-2010, 20:50
chociażby:
Geothermia
http://www.geothermie.pl/pg-11-23.html:
http://www.geothermie.pl/acms-11.html&mod=Gallery&shprod=74&shcatc=2&shquery=&shwhere=&sorttype=&resultcol=
Fonko
http://www.geoterm.com.pl/fonko.html
Zirius nie robi z pionowym bezposredniego ...owszem ma w ofercie i z posrednim ale chyba na polski rynek nie sprowadzają ( jest tyle innych z pośrednim i tu nie byliby konkurencyjni ...a z bezpośrednim są :)

wiecie , byłam dzisiaj z wizytą u jednego z czołowych instalatorów . Montują rózne PC ..i uciełam sobie dyskusję na temat temp. dolnego zródła. Oni mają praktykę ...okazuje się że pionowe w/g nich jednak mają obecnie wyzszą temp. niż poziome o 1-2 *C ..
szkoda że nie możemy zrobić takich badań sami ...np. jednego dnia ( wiem ze różne kolektory i rózne PC i różna pogoda ...ale jednak gdyby w jakimś czasie np. wieczorem ...każdy odczytał np. po pół godzinie pracy spręzarki ( żeby się ustabilizowała ) temp. wejściową DZ ...dało by to jakiś obraz ....
no wiem że Kimawek :) biłby wszytkich na głowę ...ale tak ogólnie moglibyśmy zobaczyć jak to się kształtuje .....i czy rzeczywiście występuje taka prawidłowość

w.m.
07-01-2010, 21:17
Ja też myślę o pompie ciepła. Mam kilka wycen, ale z uwagi na warunki gruntowe jakie mam tj. woda na głębokości 80-100 cm skłaniam się do pomp z bezpośrednim odparowaniem. Nie wyobrażam sobie kopania pod rurę z glikolem na poiomie 150-200 cm. Do końca nie mogę się jednak zdecydować. Na działce mam staw oddalony od domu o 80 m ale wszyscy mówią, że daleko od domu by w nim położyć kolektor poziomy ( po wypompowaniu wody oczywiście)
Jeśli chodzi o bezpośrednie odparowanie skłaniam się ku
- Neuraterm - Clima Comfort ( droższa, czy lepsza ?)
- Zirrius - Terrmoglov ( sporo tańsza )

Jeśli chodzi o normalne pompy to porównujac oferty, najlepszą cenowo posiada Firma Nateo. Komplet pompa Smart+ 14 kW + kolektor poziomy + montaż ~ 40-42 tys. Mało osób jednak ma tę pompę albo nie chce się dzlielić opiniami na jej temat. Inni producenci jak IVT, Viesmann poza moim zasięgiem.

Dom mam już na wykończeniu. Powierzchnia 200 m 2 (4 osoby), wszędzie podłogówka. W łazience grzejnik drabinkowy. Rurki położone wszędzie co 12,5 cm w łazienkach co 10 cm. Wylewki zrobione, tynki również, poddasze też. Czas na "piec" a ja nie mogę podjać decyzji którą pompę wybrać ?
Czy decydować sie na bezpośrednie odparowanie czy tradycyjną. Która ma będzie miała lepszy COP w moich warunkach gruntowych.
Proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

w.m.

maciejzi
07-01-2010, 22:07
chociażby:
Geothermia
http://www.geothermie.pl/pg-11-23.html:
http://www.geothermie.pl/acms-11.html&mod=Gallery&shprod=74&shcatc=2&shquery=&shwhere=&sorttype=&resultcol=
Fonko
http://www.geoterm.com.pl/fonko.html
Zirius nie robi z pionowym bezposredniego ...owszem ma w ofercie i z posrednim ale chyba na polski rynek nie sprowadzają ( jest tyle innych z pośrednim i tu nie byliby konkurencyjni ...a z bezpośrednim są :)


O, dziękuję bardzo :-) Ale to Fonko i geothermie to jakiś wynalazki chyba, mało popularne? Gdzie indziej o nich nie spotkałem informacji



wiecie , byłam dzisiaj z wizytą u jednego z czołowych instalatorów . Montują rózne PC ..i uciełam sobie dyskusję na temat temp. dolnego zródła. Oni mają praktykę ...okazuje się że pionowe w/g nich jednak mają obecnie wyzszą temp. niż poziome o 1-2 *C ..
szkoda że nie możemy zrobić takich badań sami ...np. jednego dnia ( wiem ze różne kolektory i rózne PC i różna pogoda ...ale jednak gdyby w jakimś czasie np. wieczorem ...każdy odczytał np. po pół godzinie pracy spręzarki ( żeby się ustabilizowała ) temp. wejściową DZ ...dało by to jakiś obraz ....
no wiem że Kimawek :) biłby wszytkich na głowę ...ale tak ogólnie moglibyśmy zobaczyć jak to się kształtuje .....i czy rzeczywiście występuje taka prawidłowość


Jakby porównać takiej samej długości pionowy z poziomym, to pionowy by miał wyższą temperaturę. Tyle że nikt nie robi pionowego o długości 1,5-2,0 x powierzchnia ogrzewana, tak jak w przypadku poziomych, a raczej trochę powyżej 1,0 x powierzchnia ogrzewana (bo starcza).


Maciej

bonetka
07-01-2010, 22:28
nie chodzi o takie same długości jednego i drugiego ...chodzi o temp. w pionowych i poziomych obecnie ..nie ważne jakich i gdzie i jak dobranych ( lepiej czy gorzej ) .....po prostu jaką temp. mają DZ ..u mnie np. 3,5 *C ...( po ustabilizowaniu się - pionowy )
a ciekawe jaką mają w bezposrednim ...o nim też nie mozna zapominać :)) ...

maciejzi
07-01-2010, 22:33
nie chodzi o takie same długości jednego i drugiego ...chodzi o temp. w pionowych i poziomych obecnie ..nie ważne jakich i gdzie i jak dobranych ( lepiej czy gorzej ) .....po prostu jaką temp. mają DZ ..u mnie np. 3,5 *C ...( po ustabilizowaniu się - pionowy )
a ciekawe jaką mają w bezposrednim ...o nim też nie mozna zapominać :)) ...

Acha, chyba że tak :-)

Podejrzewam - ja, laik - że w poziomych będzie lekko poniżej zera. Stąd w przypadku pionowego lepszy COP. Oj, żeby mieć tak w rodzinie stryjka wiertacza :-D co by za połówkę wywiercił


Różnica w temp. pionowego i poziomego to kilka stopni. Tyle też wynosi różnica temperatur przy przemianie temperatury medium pośredniego (glikolu) na temperaturę czynnika chłodniczego. Czyli w przypadku bezpośredniego parowania COP jest zbliżony do glikolowego (pośredniego parowania) z sondą pionową. Za bezpośredniego parowania przemawia jeszcze brak pompy obiegowej DZ. Chyba się nie mylę?

Thermogolf the way to go! 8) Thermogolf jest propanowy (bezp. parowania), nie wymaga pompki obiegowej i grzeje CWU (w przeciwieństwie do Neuratherm Clima Komfort). No chyba że ktoś ma małą działkę albo warunki gruntowe niepozwalające na położenie poziomego kolektora... Tak mi się przynajmniej wydaje po lekturze kilku artykułów nt. PC :-)

Maciej

Pinok
07-01-2010, 22:36
U mnie 1,5 na plusie wejście.

Poziomy 400m na strasznie mokrej gliniastej działce.

Wykopy pod kolektor, dodam że nie padało od jakiegoś czasu ;)

http://img697.imageshack.us/img697/8894/kolektorr.jpg

rwxw
07-01-2010, 22:56
po prostu jaką temp. mają DZ
U mnie dziś o 5rano po całej nocy pracy było 0.5/2.5

Na działce mam staw oddalony od domu o 80 m ale wszyscy mówią, że daleko od domu by w nim położyć kolektor poziomy ( po wypompowaniu wody oczywiście)
To masz rewelacje, też bym tak chciał mieć. Kolektor zakładasz w zasadzie w cenie rury i paru pustaków, a masz gwarantowają dużą wydajność:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Pond_Loop_Being_Sunk.jpg/800px-Pond_Loop_Being_Sunk.jpg

nie wyobrażam sobie kopania pod rurę z glikolem na poiomie 150-200 cm.
Nie jest to problem dla jakiegokolwiek koparkowca. Jeśli grunt się nie osypuje bo jest gliniasty, kopie się szeroki rów i tyle. Jeśli się osypuje, to pracy jest trochę więcej, bo rów trzeba wykopać szerszy, a na jego dnie dopiero węższy.

bonetka
07-01-2010, 22:59
Maciejzi
no tak precyzjnie to Thermoglov ( Zirius ) jest bezpośredniego parowania ale nie jest propanowy . Proponowy czyli mający medium robocze R 290 ( propan ) jest CK ...Zirius chodzi na R 407C ( mieszanka 3 składników)
Pionk
dziękuję :) ...ciekawa jestem jak reszta i jaką ma Klimaw
RWXW
ale ładnie :D i temperatura po całej nocy i to zdjęcie ....

a tak robią staw z wyspą w środku niedaleko mnie
http://www.budujemydom.pl/images/stories/instalacje/wygoda_uzytkowania2_200.jpg

rwxw
07-01-2010, 23:07
i to zdjęcie ....
Niestety z wikipedii, a nie mojej instalacji :cry: Temperatura +2.5/+0.5 - jeszcze mi się nie szroni tylko rosi, więc termometr jest ok. Co 800m rury to 800m rury :wink:

maciejzi
07-01-2010, 23:25
Maciejzi
no tak precyzjnie to Thermoglov ( Zirius ) jest bezpośredniego parowania ale nie jest propanowy . Proponowy czyli mający medium robocze R 290 ( propan ) jest CK ...Zirius chodzi na R 407C ( mieszanka 3 składników)


Acha, chyba że tak :-)


Maciej

ska
07-01-2010, 23:33
Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC, a nie jakiś inny piec olejowy.
To proszę jeszcze o informację, kiedy najpóźniej muszę załatwiać sprawę wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?
Z tego co wyczytałem, to jednak chyba powinienem dać sobie spokój z kolektorem pionowym. Działkę mam ok. 1800m, a więc jest gdzie kopać, tylko z tego co wiem, to nic nad kolektorem nie można sadzić oprócz trawki, czy są jakieś odstępstwa ??
Pozdrawiam
Laik
Też jestem z okolic Białegostoku; mam PC i po początkowych kłopotach (wyimaginowanych na szczęście) jestem bardzo zadowolony. Jeśli chcesz więcej informacji napisz na priv. A tak w ogóle, to jeszcze raz dziękuję forumowiczom za cenne uwagi. Spóźnione, ale szczere życzenia wszystkiego dobrego w Nowym Roku. PS Jakoś nie mogę się oderwać od czytania tego forum chociaż na szczęście nie mam już kłopotów... Od serca pozdrawiam, Wojtek

Black&Zaba
07-01-2010, 23:41
Temperatura +2.5/+0.5 - jeszcze mi się nie szroni tylko rosi, więc termometr jest ok. Co 800m rury to 800m rury :wink:
"lekko" przewymiarowane 8)
mój poziomy własnoręcznie kładziony kolektorek 600mb - pod koniec pracy (teraz tak 2,5-3h pracy, trochę przerwy)
-0,3/-3,5, czyli bez rewelacji, a raczej normalnie jak na pobór 12kW pompą i grzanie 300m2 do 21-22C :P
(po 15-30min pracy to też mam ciągle >+1C na wejściu do PC;-)
(w zeszłym roku pierwszy sezon, zszedłem w najgorszym momencie (koniec lutego) do -1,1 na wejściu na koniec pracy, za to latem i >+17 było :-), działka też dość mokra: z tym że glina zaczyna się od 1,2-1,8m w dół, wody podskórne na 0,8-1,2 więc kolektor kopany na 1,5m leży sobie "na niej" w non-stop mokrym piaseczku)

StolarzS
08-01-2010, 00:59
Ja też myślę o pompie ciepła. Mam kilka wycen, ale z uwagi na warunki gruntowe jakie mam tj. woda na głębokości 80-100 cm skłaniam się do pomp z bezpośrednim odparowaniem. Nie wyobrażam sobie kopania pod rurę z glikolem na poiomie 150-200 cm. Do końca nie mogę się jednak zdecydować. Na działce mam staw oddalony od domu o 80 m ale wszyscy mówią, że daleko od domu by w nim położyć kolektor poziomy ( po wypompowaniu wody oczywiście)
w.m.

Odpuść sobie staw - masz idealne warunki na poziomy gruntowy.

1. Pamiętaj, że przewodność ciepła w mokrym gruncie jest bez porównania lepsza niż w wodzie.
2. Woda ma stałą temp na dnie zbiornika ~4stC, grunt około dwa razy wyższą.
3. Ponadto kolektor zatopiony w stawie wychładza wodę, co przy silnych mrozach może doprowadzić do zamarznięcia stawu.

Skuteczność DZ zatopionego w stawie będzie zatem gorsza.

maciejzi
08-01-2010, 01:43
Trochę zmieniam temat, ale z tego prostego porównania:

http://www.spednet.pl/Pompyciep%C5%82a/Kalkulatorkoszt%C3%B3wogrzewania.aspx

wynika, że PC jest rozwiązaniem najtańszym (co nie dziwi, bo porównanie na stronie firmy montującej PC). Mimo to gaz wychodzi o kilka tys. PLN na rok drożej. Przy takich założeniach PC zwraca się w kilka lat, nawet w porównaniu do pieca na ekogroszek.


Maciej

wit74
08-01-2010, 07:37
U mnie po pół godz pracy było w DZ 2,8C/-0,1C.Dziś rano o godz 6.00 po 9h pracy było 2,3C/-0,6C. 600mb kolektora poziomego wkopanego na 1,6-1,8m.Mam glebę gliniastą.

Ramot
08-01-2010, 08:24
Do 'ramotki'
Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.
Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.
Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.
Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

cholera, zmartwiłaś mnie tym glikolem. Muszę ściągnąć tego instalatora jak najszybciej, bo wkurza mnie jak coś za co zapłaciłem kupę kasy nie działa na 100%.
Temp. gazu gorącego nie jest stała. U mnie przy grzaniu CW rośnie do ok. 90 stopni, potem spada do ok 40 i tak w kółko. Nie wiem czy tak ma być :roll:
Dzięki za wskazówki

Przestawiłem wczoraj wieczorem krzywą na 6 i było ok do dziś do 7 rano :( Wówczas pompa znowu się wyłączyła, znów alarm niskie ciśnienie.
Odczyt:
temp. DZ -0,2/-1,4
temp. gazu gorącego 86 st
temp. gazu zasysanego 4,6 st (po wyłączeniu się pompy szybko wzrosła do lekko ponad 20)
ustawiona temp. min. wyjścia DZ -10 st.

nie wiem co jest :evil:
Wg instalatora zamarznięcie glikolu nie jest możliwe, bo wówczas nie dałoby się od razu ponownie załączyć pompy (musiałby wpierw glikol odmarznąć)

StolarzS
08-01-2010, 08:41
http://www.spednet.pl/Pompyciep%C5%82a/Kalkulatorkoszt%C3%B3wogrzewania.aspx
Maciej

Baardzo mocno naciągane wyliczenia.
W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.
No i cena oleju chyba jakaś wysoka... :-?

TypeR
08-01-2010, 08:44
Witam,
pionowy, po pół godziny pracy, wejście 4,1 C wyjście 0,4 C

po 6 godzinach pracy wejście 2,8 C, wyjście - 0,8 C.
Kolektor działa od miesiąca.

Pozdrawiam - Daniel

ana_a
08-01-2010, 09:28
My też jesteśmy przed decyzją. Co prawda w niedalekiej przyszłości będzie w naszej miejscowości gaz ziemny jednak...Po przeliczeniu kosztów CO i CW - wychodziłoby to około 800 zł/mc/sezon (dom o pow. 240m2). Czyli, licząc od października do kwietnia około 6000 zł! Zatem skłaniamy się ku PC.

terplace
08-01-2010, 09:45
Wg instalatora zamarznięcie glikolu nie jest możliwe, bo wówczas nie dałoby się od razu ponownie załączyć pompy (musiałby wpierw glikol odmarznąć)

Da się. Tylko, że jak dłużej PCi będzie stała wyłączona to dłużej pochodzi. Jeśli włączysz zaraz po wyłączeniu to popracuje kilka, kilkanaście min i się wyłączy.
Roztwór glikolu nie zamarza tak jak woda, tylko tworzy "kaszkę", która osadza się na sciankach wymiennika utrudniając wymianę ciepła. Podczas pracy ta "kaszka" osadza się na ściankach lub tamuje niektóre kanały w wymienniku. Jak się wyłączy sprężarka to ziarenka zaczynają się dość szybko odrywać i są porywane w układ dolnego źródła. Bardzo ważną obserwacją (wymagającą niestety trochę czasu) jest obserwacja dT na dolnym i dT na górnym źródle, zaraz po włączeniu a potem w czasie pracy.

Typowym objawem w tej sytuacji jest sukcesywny spadek dT gz i/lub dT dz w czasie pracy lub falowanie dT.

Doświadczony instalator wykryje że coś jest nie tak po odgłosie pracy pompy ciepła lub po temp. pompy obiegowej dz.

Problemy te mogą być spowodowane tak jak pisane było wcześniej zbyt niskim stężeniem glikolu w roztworze, ale także nieprawidłową pracą zaworu rozprężnego.

Nie wiem czy to sprawa instalatora czy serwisu, ale ktoś powinien sprawdzić także jak zachowuje się ciśnienie ssania w układzie chłodniczym podczas pracy. I niech tą awarię usuną pilnie, bo mocno w kość dostaje sprężarka, grzejąc cwu do 50stC przy temp. parowania -kilkanaście stC. To już "spore wyjście" z bezpiecznego zakresem pracy sprężarki. Mocno w kość dostaje także twoja kieszeń, bo jak wyskakuje ci niskie ciśnienie to oznacza bardzo niską temp. parowania.

Jak PCi pracowała w krótszych cyklach (było cieplej) to ten postępujący powoli proces nie powodował jeszcze wyłączenia PCI. Jak się robiło chłodniej i PCi pracowała w dłuższym cyklu to proces ten pogłębiał się bardziej. Niesiety wraz ze spadkiem temp. dz w czasie sezonu grzewczego, czas pracy bez wyłączenia na niskim ciśnieu będzie się skracał.

Nie można także przyjmować, że jak nie wyrzuci na niskim ciśnieniu to pracuje bez awarii. Najprawdopodobniej także wtedy zachodzą "wrogie" zjawiska, obniżające temp. parowania.

rwxw
08-01-2010, 10:25
Bardzo ważną obserwacją (wymagającą niestety trochę czasu) jest obserwacja dT na dolnym i dT na górnym źródle, zaraz po włączeniu a potem w czasie pracy.
Dla chcących w łatwy sposób monitorować temperaturę polecam termometry oparte na czujniku DS1820 i oprogramowanie pod Windows http://elektroniikka.org/thermometer/?page=screenshots lub pod Linuxa http://www.digitemp.com/. Termometr można sobie łatwo samodzielnie zmontować na 2-żyłowym kablu lub za parę zł kupić gotowy, choćby na allegro. Do jednego dwużyłowego kabla może być podłączone nawet kilkadziesiąt czujników DS1820. Trzeba tylko mieć jakiś komputer z portem szeregowym, który zarejestruje wyniki pomiarów.

rwxw
08-01-2010, 10:50
Skuteczność DZ zatopionego w stawie będzie zatem gorsza
Tego nie jestem pewien. +4 stopnie przy dnie utrzymują się przez cały rok poniżej paru metrów głębokosci (7-8). Zauważ, że w wodzie występuje konwekcja i mieszanie się wód. Ochłodzona poniżej +4 stopni woda będzie wypływać na powierzchnię tworząc cyrkulację, a na dnie cały czas będą +4 stopnie lub więcej (latem, jesienią), chyba że staw jest mały i płytki, to kiszka...

maciejzi
08-01-2010, 13:07
Trzeba tylko mieć jakiś komputer z portem szeregowym, który zarejestruje wyniki pomiarów.

Są chyba przejściówki portu szeregowego na USB na allegro za kilka złotych, mam taką, działa

Maciej

maciejzi
08-01-2010, 13:09
http://www.spednet.pl/Pompyciep%C5%82a/Kalkulatorkoszt%C3%B3wogrzewania.aspx
Maciej

Baardzo mocno naciągane wyliczenia.
W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.



Patrząc na forumowy arkusz zużycia energii i gazu można odnieść inne wrażenie...


Maciej

dorota21
08-01-2010, 14:16
Do 'ramotki'
Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.
Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.
Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.
Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.
Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

cholera, zmartwiłaś mnie tym glikolem. Muszę ściągnąć tego instalatora jak najszybciej, bo wkurza mnie jak coś za co zapłaciłem kupę kasy nie działa na 100%.
Temp. gazu gorącego nie jest stała. U mnie przy grzaniu CW rośnie do ok. 90 stopni, potem spada do ok 40 i tak w kółko. Nie wiem czy tak ma być :roll:
Dzięki za wskazówki

Przestawiłem wczoraj wieczorem krzywą na 6 i było ok do dziś do 7 rano :( Wówczas pompa znowu się wyłączyła, znów alarm niskie ciśnienie.
Odczyt:
temp. DZ -0,2/-1,4
temp. gazu gorącego 86 st
temp. gazu zasysanego 4,6 st (po wyłączeniu się pompy szybko wzrosła do lekko ponad 20)
ustawiona temp. min. wyjścia DZ -10 st.

nie wiem co jest :evil:
Wg instalatora zamarznięcie glikolu nie jest możliwe, bo wówczas nie dałoby się od razu ponownie załączyć pompy (musiałby wpierw glikol odmarznąć)

Spróbuj przedzwonić do Nibe. Jest tam serwisant Pan Karol Szubzda, powinien pomóc. Bezpośredni telefon do niego znajdziesz na stronie Nibe. U nas temperatura zasysanego gazu spadała grubo poniżej zera, co bezpośrednio wskazywało na niewłaściwe stężenie glikolu.

rume
08-01-2010, 14:45
Baardzo mocno naciągane wyliczenia.
W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.



Patrząc na forumowy arkusz zużycia energii i gazu można odnieść inne wrażenie...


Maciej

Myślę że cena 0,06 zł/kWh to bardzo trudna do uzyskania, praktycznie nie możliwa. Można to uzyskać grzejąc 100% w taniej taryfie przy dużym COP. Ja uważam że należy przyjmować średnią cenę prądu z eksploatacji całego domu a to jest około 0,09. U mnie to wynosi 0,097. W tabeli tam podanej wartość opałowa GZ też jest wyższa co spłaszcza przewagę PC.

maciejzi
08-01-2010, 15:31
Baardzo mocno naciągane wyliczenia.
W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.


Patrząc na forumowy arkusz zużycia energii i gazu można odnieść inne wrażenie...

Maciej

Myślę że cena 0,06 zł/kWh to bardzo trudna do uzyskania, praktycznie nie możliwa. Można to uzyskać grzejąc 100% w taniej taryfie przy dużym COP. Ja uważam że należy przyjmować średnią cenę prądu z eksploatacji całego domu a to jest około 0,09. U mnie to wynosi 0,097. W tabeli tam podanej wartość opałowa GZ też jest wyższa co spłaszcza przewagę PC.


http://img189.imageshack.us/img189/8145/cenyogrzewania.jpg

(cały obrazek tutaj: http://img189.imageshack.us/img189/8145/cenyogrzewania.jpg )

To jest tabela stąd: http://www.wtb.pl/hot_issues/DoborUrzadzenGrzewczych.htm , do której wstawiłem aktualne dane.

Wynika stąd, że przy COP 4,1 nawet na taryfie dziennej jest ciut taniej niż na gazie ziemnym (zresztą nawet przy danych historycznych z 2001 roku, też wtedy przy COP powyżej 4 najtaniej było pompą ciepła).

Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.


Pozdrawiam
Maciej

Ramot
08-01-2010, 16:20
Wielkie dzięki za wszystkie rady. Co ciekawe, instalator zgodził się z Waszymi przypuszczeniami (poza zamarznięciem glikolu) i w przyszłym tygodniu ma ściągnąć serwis z Nibe. Zobaczymy jaka będzie diagnoza.

rume
08-01-2010, 17:46
Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.

Otóż tak nie jest, sprawność kotłów kondensacyjnych jest na poziomie 96%,więc przez komin ucieka kilka %. Zauważ, że w tej tabeli co podałeś kocioł kondensacyjny w przypadku LPG produkuje energię z niczego :)

maciejzi
08-01-2010, 19:29
Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.

Otóż tak nie jest, sprawność kotłów kondensacyjnych jest na poziomie 96%,więc przez komin ucieka kilka %. Zauważ, że w tej tabeli co podałeś kocioł kondensacyjny w przypadku LPG produkuje energię z niczego :)

Co by nie powiedzieć, to "palenie" pompą ciepła wychodzi najtaniej. Ale jest to sprzęt za niemałą sumkę.

Maciej

StolarzS
08-01-2010, 22:01
Skuteczność DZ zatopionego w stawie będzie zatem gorsza
Tego nie jestem pewien. +4 stopnie przy dnie utrzymują się przez cały rok poniżej paru metrów głębokosci (7-8). Zauważ, że w wodzie występuje konwekcja i mieszanie się wód. Ochłodzona poniżej +4 stopni woda będzie wypływać na powierzchnię tworząc cyrkulację, a na dnie cały czas będą +4 stopnie lub więcej (latem, jesienią), chyba że staw jest mały i płytki, to kiszka...

Nie pamiętam już dokładnie gdzie, ale na początku tego wątku (20-40str) ten temat był mocno wałkowany m.in. przez hydrola (a facet zna się na wodzie).
Wnioski były jednoznaczne: aby taki system przewyższał wymiennik gruntowy to trzeba go umieścić tylko w bardzo dużym i głębokim stawie, a najlepiej w płynącej wodzie, co w praktyce jest nie możliwe.

flatronka
09-01-2010, 17:01
witam

Co myślicie o tym ?

http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/opinie-o-pompach-ciepla-blog/317-ile-ciepla-daje-pompa-ciepla.html

Pinok
09-01-2010, 18:15
Artykuł tendencyjny, wykazali tylko to co większość czytających to forum wie od dawna, czyli że nie opłaca się instalować pompę ciepła do ogrzewania kaloryferami.

zuzu
09-01-2010, 19:02
Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -
jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?
W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?
Z góry dziękuję za odp.

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

generalnie pompa plus bufor = 3m2

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

Czyli co ?? bez buforka ?? ale jakis zasobnik cwu musi być ?
Doczytałam właśnie , że jak chatka ma dużą bezwładność (podłogówka na całości , silikaty) to rzeczywiście wielki bufor niepotrzebny - to prawda ?
Z góry dzięki za "oświecenie"

StolarzS
09-01-2010, 20:37
Cicho na forum, wszyscy odgarniają śnieg...

zuzu, jak masz dobrą izolację poziomą, to podłogówka (posadzka, a najlepiej płyta fundamentowa) robi za bufor.

Artykuł - w sumie nie wiem co miał na celu. No bo która PCi ma na dole 30stC??? :o
I kto ma u góry 50stC???
Nie trzeba tęgich głów na uczelni, aby wiedzieć to co zawarto w podsumowaniu.
Czyli nie ma tam nic ponad to co na FM.
A może Oni nie wiedzą, że jest forum z tak obszernym wątkiem...? :roll:

zuzu
09-01-2010, 20:53
Cicho na forum, wszyscy odgarniają śnieg...
albo śpią snem zimowym ;)


zuzu, jak masz dobrą izolację poziomą, to podłogówka (posadzka, a najlepiej płyta fundamentowa) robi za bufor.


no mam.. w planach płytę z podłogówką ;) czyli już bufora nie potrzeba do grzania , ale co z cwu ?

I jeszcze mini pyt. - czemu gościu z Thermoglov-a wpisał mi bufor 500 l w ofertę ?

p.s. wiem ,że to takie prymitywne pytania są ;) obiecuję , że w przyszłości postaram się o bardziej wydumane ;)

RolandB
09-01-2010, 23:02
Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -
jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?
W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?
Z góry dziękuję za odp.

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

generalnie pompa plus bufor = 3m2

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

Czyli co ?? bez buforka ?? ale jakis zasobnik cwu musi być ?
Doczytałam właśnie , że jak chatka ma dużą bezwładność (podłogówka na całości , silikaty) to rzeczywiście wielki bufor niepotrzebny - to prawda ?
Z góry dzięki za "oświecenie"

u mnie to zajmuje tylko tyle ile zajmuje bufor czyli 1m2 ... Reszta jest poza domem :wink:

Widze, że temat nie wygasa ...

pozdrawiam
Roland

Pinok
09-01-2010, 23:04
zuzu: w termoglov cwu jest grzane przepływowo właśnie w tym buforze. To jest wyposażenie standardowe u nich.

terplace
10-01-2010, 11:53
witam

Co myślicie o tym ?

http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/opinie-o-pompach-ciepla-blog/317-ile-ciepla-daje-pompa-ciepla.html]

Najbardziej rozbawił mnie sposób szacowania temp. parowania i skraplania na podstawie pomiaru temp. w rurociągach oraz przyjmowanie nominalnych warunków pracy z wymiennikiem gruntowym na poziomie 10°C.

No i jeśli PCi jest zoptymalizowana na pracę np. w temp. 0/50, to jasne że wsp. "doskonałości obiegu" jest najwyższy w tych temp. Natomiast w temp. parowania wyższej lub w temp. skraplania niższej jest gorszy co wynika z doboru elementu dławiącego, który ma ograniczony zakres regulacji, a spory wzrost wydajności chłodniczej powoduje, że dławienie jest zbyt duże. Dobór elementów automatyki, średnice rurociągów powinny być dobrane na parametry pracy w jakich urządzenie będzie pracowało głównie. Jeśli urządzenie jest zoptymalizowane na dane warunki pracy, to testowanie jego efektywności w tak skrajnie róznych warunkach jest nieporozumieniem. To tak jakby testować zużycie paliwa w samochodzie pod górę, pod wiatr i z otwartymi szybami.

Oczywiście bezpośrednie odnoszenie temp. skr. i par. w stosunku do temp. cieczy dla tak szerokiej zmiany warunków pracy jest ingnoranctwem. Różnice te zależą bowiem także od wielkości przepływu oraz aktualnej mocy "przenoszonej przez wymienniki".

Oczywiście dla użytkownika nie jest ważne jak pracuje urządzenie lecz jego rzeczywiste osiągi. Jednak jak ktoś próbuje podejść naukowo do zagadnienia to niech będzie rzetelny w tym co robi, gdyż takowa publikacja nie dość że nie "wnosi nic do świata wiedzy" to jeszcze może wprowadzić czytelnika w błąd.

StolarzS
10-01-2010, 12:42
no mam.. w planach płytę z podłogówką ;) czyli już bufora nie potrzeba do grzania , ale co z cwu ?

I jeszcze mini pyt. - czemu gościu z Thermoglov-a wpisał mi bufor 500 l w ofertę ?

p.s. wiem ,że to takie prymitywne pytania są ;) obiecuję , że w przyszłości postaram się o bardziej wydumane ;)

Kto pyta nie błądzi. Nie masz jeszcze PCi, więc podobnie jak mnie, nieco trudniej jest Ci dyskutować z jej użytkownikami.

Poszukaj innych instalacji bez bufora. Po co płacić za bufor, który przy duużej bezwładności podłogi traci sens?

maciejzi
10-01-2010, 15:04
Mam pytanie, na które od kilku dni nie mogę znaleźć odpowiedzi. :oops: Czy szanowni forumowicze 8) orientują się, jakie są wady i zalety systemów z parowaniem bezpośrednim w porównaniu do wad i zalet systemów z glikolem czy innym płynem niezamarzającym?

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

Do wad chyba można zaliczyć to, że system jest z rury miedzianej, nie plastikowej, a więc bardziej podatny z korozję i mniej trwały. Są jeszcze jakieś inne wady/zalety?

Maciej

terplace
10-01-2010, 16:30
Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

Maciej

O tym było już nie raz na tym forum, ale dość dawno.

W skrócie wady:
- pracę pompy obiegowej wykonuje sprężarka,
- niskie temp. parowania związane z małymi rozmiarami wymienników, "neutralizują" one korzystny wpływ braku jednego stopnia wymiany,
- często brak możliwości pracy z wysoką temp. skraplania z uwagi na niską temp. parowania (grzejniki,cwu) (dlatego w ofercie są osobne PCi lub grzanie cwu z wykorzystaniem ciepła przegrzania czynnika chłodniczego).

swimmer
10-01-2010, 18:47
Mam pytanie, na które od kilku dni nie mogę znaleźć odpowiedzi. :oops: Czy szanowni forumowicze 8) orientują się, jakie są wady i zalety systemów z parowaniem bezpośrednim w porównaniu do wad i zalet systemów z glikolem czy innym płynem niezamarzającym?

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

Do wad chyba można zaliczyć to, że system jest z rury miedzianej, nie plastikowej, a więc bardziej podatny z korozję i mniej trwały. Są jeszcze jakieś inne wady/zalety?

Maciej
co do rur to owszem są one miedziane, ale w osłonce/ powlekane plastikiem, a gwarancja na kolektor w przypadku Ck to 30 lat.

bonetka
11-01-2010, 15:09
Hej ...jak tam nie zasypało Was :D

no chyba jednak pionowe mają ciut wyższą temp ale poziome spisują sie świetnie ,,i nawet nie ma zbytniego ubytku temp. mimo długogodzinnej pracy .
Zupełnie zapmniałam o Themogolv bo Oni nie mają gdzie przeczytać na sterowniku tej temp. no chyba że Fido który ma czujniki zakopane z kolektorem napisałby jak to tam wygląda .
Natomiast Terplace jesli mogę Cię prosić o kilka słów ...
chodzi o PC Danfoss...wprowadzili niedawno PC "półinwerterową " ( ja to tak nazwałam ) ( OPTI - PRO) mianowicie to PC mająca pompy obiegowe o zmiennej mocy ale sprężarka nadal jest o stałej ...
A wiecie że kiedys ich chwaliłam że mają za darmo moduł komunikacyjny ..owszem dawali tylko w lecie ( przez dwa miesiące jako dodatek gratisowo do każdej PC zamontowanej ) a teraz jak ktoś chce sobie zamontować to coś około 1300 pln z groszami ....
Inaczej też grzeją zbiorniki ..mają dodatkowy wymiennik w ramach TGG ( technologia goracego gazu ) ( TWS ) ..bo starsze grzeją jak Thermia technologią TWS.

rume
11-01-2010, 15:28
chodzi o PC Danfoss...wprowadzili niedawno PC "półinwerterową " ( ja to tak nazwałam ) mianowicie to PC mająca pompy obiegowe o zmiennej mocy ale sprężarka nadal jest o stałej ...

Odnoszę wrażenie ,że jako producent przetwornic mogą je sprzedać w pakiecie z PC ;)

terplace
11-01-2010, 18:41
Natomiast Terplace jesli mogę Cię prosić o kilka słów ...
chodzi o PC Danfoss...wprowadzili niedawno PC "półinwerterową " ( ja to tak nazwałam ) ( OPTI - PRO) mianowicie to PC mająca pompy obiegowe o zmiennej mocy ale sprężarka nadal jest o stałej ...

Czyściutki marketing. Chodzi o słowo inwerterowy, choć nawet określenie półinwerterowa pompa ciepła nie jest uzasadnione.
A nie lepiej dobrać odpowiednie pompy do układu i już (wtedy sprawność jest największa, a nie duże pompy i inwertery)? Zupełnie bez sensu. To zresztą stosuje Solis od zawsze.

bonetka
11-01-2010, 21:17
Nazwałam tak nie ze wzgledu na znaczenie w układzie a raczej czysto matematycznie sprężarka pół wyrażenia ...2 pompy obiegowe drugie pół :)
Moze też bardziej chodziło im o zaznaczenie tego dodatkowego wymiennika a ponieważ nie mogą się pochwailić inwenterową więc chociaż takie szczątkowe poprawki zastosowali .
LG wprowadziło w ubiegłym roku w lipcu Thermę V ( powietrzną PC ) ale teraz chyba chce zawojować rynek kolektorów słonecznych (200 km od Seulu uruchomili potęzną linię produkcyjną ) więc zapowiada się że wkrótce ich produkt bedzie tak znany jak klimatyzatory LG .

terplace
12-01-2010, 07:49
Nazwałam tak nie ze wzgledu na znaczenie w układzie a raczej czysto matematycznie sprężarka pół wyrażenia ...2 pompy obiegowe drugie pół :)


Wybacz, nie doczytałem ze zmęczenia i znużenia "( ja to tak nazwałam )" i myślałem że to oni tak nazwali swój produkt.

maciejzi
12-01-2010, 18:07
Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

Maciej

O tym było już nie raz na tym forum, ale dość dawno.

W skrócie wady:
- pracę pompy obiegowej wykonuje sprężarka,
- niskie temp. parowania związane z małymi rozmiarami wymienników, "neutralizują" one korzystny wpływ braku jednego stopnia wymiany,


Czyli to coś pośredniego między kolektorem pionowym a poziomym glikolowym, bo zajmuje mniej miejsca niż glikolowy, a więcej niż pionowy, a sprawność podobna?


Maciej

bonetka
12-01-2010, 18:49
Terplace bardzo jesteśmy wdzięczni że mimo obowiązków i zmęczenia chcesz tu pisać http://www.emotikony.friko.pl/emots/14.gif
Maciejzi
nie ujełabym tego w ten sposób . To zupełnie inne systemy jeden bezposredni gdzie parownikiem jest cały kolektor i tam albo np. propan czy R 407C ...a drugi pośredni gdzie parownik ( wymiennik) jest w środku PC a kolektor jest glikolowy poziomy lub pionowy.

wiecie tak myslę że nie mamy jakiś szczególnych porównań ( konkretnych danych liczbowych ) jeśli chodzi o inwerterowe i o stałej mocy w temacie np. oszczędności przekłądających się na r-ki elektryczne . Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .

maciejzi
12-01-2010, 19:12
Terplace bardzo jesteśmy wdzięczni że mimo obowiązków i zmęczenia chcesz tu pisać http://www.emotikony.friko.pl/emots/14.gif
Maciejzi
nie ujełabym tego w ten sposób . To zupełnie inne systemy jeden bezposredni gdzie parownikiem jest cały kolektor i tam albo np. propan czy R 407C ...a drugi pośredni gdzie parownik ( wymiennik) jest w środku PC a kolektor jest glikolowy poziomy lub pionowy.

Zaleta taka, że nie trzeba medium wymieniać i mniejsza powierzchnia, ale ciekawe, jak to się przekłada na COP. Nie spotkałem jeszcze nigdzie porównania różnych pomp ciepła pod względem efektywności energetycznej




wiecie tak myslę że nie mamy jakiś szczególnych porównań ( konkretnych danych liczbowych ) jeśli chodzi o inwerterowe i o stałej mocy w temacie np. oszczędności przekłądających się na r-ki elektryczne . Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .


Ja, laik, to bym nawet powiedział, że niewiadomo, które mniej energii zużyją: bez inwertera, włączające się rzadziej, ale na "full" (co też daje być może więcej czasu DZ, żeby się zregenerowało), czy inwerterowe, które pracują częściej i dłużej, ale na część mocy

Maciej

bonetka
12-01-2010, 19:38
Maciejzi
a KTo powiedział że glkol trzeba wymieniać ? owszem jest napisane w kilku miejscach ale nie wszystko co jest napisane jest absolutną prawdą w każdych warunkach ...
nie znajdziesz nigdzie takiego porównania bo nawet gdyby postawić obok siebie dwa identyczne domy ( na dwóch sąsiednich działkach ) to i tak nie będą spełnione inne warunki indentycznosci ..no chyba żeby zbudować model matematyczny ( zasymulować ) i obliczyć w różnych konfiguracjach ...to wtedy jak najbardziej tak , ale kto to zrobi ?
argument sprzedających inwertery jest np. mniejszy pobór prądu , ja wolałabym konkretnie :) na liczbach

a teraz coś takiego ......
jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?
http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf
to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

maciejzi
12-01-2010, 20:50
Maciejzi
nie znajdziesz nigdzie takiego porównania bo nawet gdyby postawić obok siebie dwa identyczne domy ( na dwóch sąsiednich działkach ) to i tak nie będą spełnione inne warunki indentycznosci ..no chyba żeby zbudować model matematyczny ( zasymulować ) i obliczyć w różnych konfiguracjach ...to wtedy jak najbardziej tak , ale kto to zrobi ?
argument sprzedających inwertery jest np. mniejszy pobór prądu , ja wolałabym konkretnie :) na liczbach


Skoro robi się crash-testy samochodów i przyznaje gwiazdki, skoro testuje się drukarki, ile energii pobierają podczas druku, procesory komputerowe i inne urządzenia, to można też pompy ciepła. Po prostu - zmontować układ pompy ciepła, ustalić stałą temperaturę glikolu za pomocą układu jakiegoś (jakiejś grzałko-lodówki), wyjście pompy podłączyć do buforu 500 l wody o temperaturze 25 stopni (podłogówka) i zobaczyć, ile pompa pobierze energii, by podnieść temperaturę wody o 5 stopni i ile to czasu zajmie. Taki przykład, bo nie znam się na tym. Skoro można sprawdzać wydajność pieców CO na węgiel czy gaz, to sprawność pomp ciepła też powinna mieć jakąś normę czy normatyw. Bo teraz to producent może sobie pisać, że jego pompa jest taka wspaniała, że na pewno - tak na oko - ma COP=5, a w praktyce się okazuje że ledwie 3. No i wtedy producent rozkłada ręce i mówi 'sorki, ale testowałem ją w innych warunkach'




a teraz coś takiego ......
jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?
http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf
to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

Fajne, coś jakby spiralny pionowy kolektor

Maciej

ewadora
12-01-2010, 21:15
a teraz coś takiego ......
jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?
Jestem zupełnym lajkoniem w kwestii pomp ciepła :(. Nawet własnej pompy jeszcze nie mam ale szukam :).
Dla mnie te sondy geotermiczne to nie powiem ciekawa rzecz. Zwłaszcza,że miejsca na działce mało zostało:( . DZiwne , ale nie dalej jak kilka dni temu kombinowałam jak tu jeszcze zmniejszyć powierzchnię konieczną dla kolektorów spiralnych i wtedy pomyślałam właśnie,że warto by je było zwinąć w taką właśnie trójwymiarową sprężynę. Tylko powstała zaraz inna myśl -jeśli niechcący wjedzie na nią ciężki sprzęt ( np. wywrotka z ziemią dla podsypania wokół domu) to całą instalację diabli wzięli .Czyli wypada zainstalować ,a potem otoczyć płotkiem ;).
Sama wiem ile nerwów kosztowało mnie wykonywanie odwodnienia z rur spustowych wokół domu do zbiornika na deszczówkę.Pan koparkowy najpierw zakopał rury ( nie powiem niby te lepsze - pomarańczowe ) a potem po świeżo zakopanej ziemi jeżdził :o .Az boję się pomyśleć co tam teraz pod ziemią leży - sprawny system czy też miazga :roll: ( a koparka -stara białoruska :x )

StolarzS
12-01-2010, 22:03
( a koparka -stara białoruska :x )

I to jest największy pozytyw w tej sytuacji!
Ten sprzęt jest znacznie lżejszy od współczesnych maszym, bądź spokojna - to tak jakbyś porządnie poskakała po tej ziemi :wink:

ewadora
12-01-2010, 23:37
DZięki za pociechę :D

sys35
13-01-2010, 23:01
a teraz coś takiego ......
jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?
http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf
to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam
http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

Witaj Boncia :)
skąd to wygrzebałaś? Interesowałem sie tym kiedyś ale ceny takie, że taniej wiercenie wychodzi. Chyba że cos się zmieniło.
Pozdrawiam

sys35
13-01-2010, 23:04
Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .
dla Polski :)

szejens
14-01-2010, 09:32
Mam takie może banalne pytanie ale chciałbym skonfrontować mój tok myślenia. Nie chce mi się instalować dodatkowego podlicznika raz ze względu na koszty dwa na ilość miejsca. W menu pompy jest zakładka "Czas pracy" podaje tam czas pracy pompy, podział % na CO i CWU i czas pracy podgrzewacza elektrycznego. Wiedząc, że sprężarka pobiera 2,14 KW i spisując czas pracy pompy w okresach np miesięcznych i mnożąc to przez koszt 1 KWh powinienem uzyskać koszt tak samo jak mając podlicznik. Zgadza się czy nie?

HenoK
14-01-2010, 09:41
Wiedząc, że sprężarka pobiera 2,14 KW i spisując czas pracy pompy w okresach np miesięcznych i mnożąc to przez koszt 1 KWh powinienem uzyskać koszt tak samo jak mając podlicznik. Zgadza się czy nie?Niestety nie.
Moc pobierana przez sprężarkę nie jest stała. Zależy od temperatury parowania i skraplania.
Przykład dla konkretnej pompy ciepła pokazano na stronie : http://www.hubomag.pl/pdf/moce_eco6d.pdf
Rysunki 5 i 6 pokazują moc elektryczną. Moce te zależą od konstrukcji pompy ciepła.
Nawet pompy z taką samą sprężarką ale innymi wymiennikami moga mieć inną charakterystykę.

szejens
14-01-2010, 09:45
Czyli zakładając, że sprężarka nominalnie ma 2,14 KW to jest to jej maksymalna moc jaką pobiera. Wiec jeżeli przyjmę to 2,14 to jest to najczarniejszy scenariusz?W realu może być tylko lepiej

piwopijca
14-01-2010, 09:48
Dokladnie jak napisal HenoK, niemniej jednak mozna oszacowac na podstawie czasu pracy.
Trzeba brac pod uwage nie tylko sprezarke ale i dodatkowe urzadzenia ktore w niej sie znajduja a pobieraja prad.
W moim przypadku dla warunkow 0/35*C sprezarka pobiera 1,4kWh, ale mam wbudowane pompki DZ i GZ i juz sobie obliczylem ze w sumie moja PCi zuzywa srednio 1,6kWh a nie jak wspomnialem katalogowe 1,4kWh.
Wyniki szacunkow w moim przypadko na podstawie czasu pracy jest zblizony do tego co wskazuje moj podlicznik, roznica siega rzedu 5-10 kWh na m-c a widoczne bedzie to gdy korzystamy rowniez z cwu.

Pzdr.

HenoK
14-01-2010, 09:56
Czyli zakładając, że sprężarka nominalnie ma 2,14 KW to jest to jej maksymalna moc jaką pobiera.Moc nominalna, to nie moc maksymalna, tylko moc sprężarki przy określonych warunkach pracy - powinny one być podane w katalogu.

rume
14-01-2010, 11:38
Co myślicie o izolowaniu rurociągu powrotnego z odwiertów pionowych już w ziemi na odcinku odwiert pompa ciepła? Czy ma to sens bo na moje tak na tym odcinku praktycznie glikol się wychładza.

piwopijca
14-01-2010, 11:45
Raczej to pozytywnie wplywa na temp. DZ.
Zakladam ze zakopane masz/bedziesz mial na min. 1,5m glebokosci.
Ja ten odcinek rzedu kilkunastu mb traktuje jako dodatkowy (extra) kolektor a nie jako straty.

Pzdr.

wihajster
14-01-2010, 11:53
Co myślicie o izolowaniu rurociągu powrotnego z odwiertów pionowych już w ziemi na odcinku odwiert pompa ciepła? Czy ma to sens bo na moje tak na tym odcinku praktycznie glikol się wychładza.

Teoretycznie izolacja poprawi nieznacznie sytuację zimą.
Natomiast PRAKTYCZNIE wygląda to tak, że nawet najlepszy materiał izolacyjny zakopany w ziemi nasiąknie wodą po kilku latach i izolacji nie będzie żadnej.
Lepiej moim zdaniem nieco głębiej umieścić odcinki między odwiertami a domem niż inwestować w izolacje rur :)

am76
14-01-2010, 12:31
Witam, czy mogę prosić o namiary na sprzedawców tzw. gotowych studzienek kolektorowych. Chodzi mi o takie studzienki z plastiku z wbuowanym rozdzielaczem na kilka pętli. Mój wykonawca podał mi cenę 3,2 tyś netto co wydaje mi się być dość dużą kwotą.

TypeR
14-01-2010, 12:45
Witam, czy mogę prosić o namiary na sprzedawców tzw. gotowych studzienek kolektorowych. Chodzi mi o takie studzienki z plastiku z wbuowanym rozdzielaczem na kilka pętli. Mój wykonawca podał mi cenę 3,2 tyś netto co wydaje mi się być dość dużą kwotą.

cześć,
łódzki Aspol (chyba aspol.com.pl), ale tam cena zwala z nóg.
Pozdrawiam - Daniel

a&zb
14-01-2010, 13:37
Natomiast PRAKTYCZNIE wygląda to tak, że nawet najlepszy materiał izolacyjny zakopany w ziemi nasiąknie wodą po kilku latach i izolacji nie będzie żadnej.


To mi akurat wygląda na herezję. W takim razie trzeba by wymieniać co parę lat izolację cieplną budynków.

wihajster
14-01-2010, 17:13
To mi akurat wygląda na herezję. W takim razie trzeba by wymieniać co parę lat izolację cieplną budynków.
Gdybym tego nie zaobserwował osobiście, to herezji na forum bym nie rozsiewał.

Nawet izolacja "chłodnicza" nasiąka wodą po 10-15 latach, chociaż powinna być odporna.
Podtrzymuję zatem zdanie, że nie warto inwestować w izolowanie tych rur.

a&zb
14-01-2010, 17:31
To mi akurat wygląda na herezję. W takim razie trzeba by wymieniać co parę lat izolację cieplną budynków.
Gdybym tego nie zaobserwował osobiście, to herezji na forum bym nie rozsiewał.

Nawet izolacja "chłodnicza" nasiąka wodą po 10-15 latach, chociaż powinna być odporna.
Podtrzymuję zatem zdanie, że nie warto inwestować w izolowanie tych rur.

Może obecne materiały są lepsze niż te sprzed 15 lat? Poza tym te piankowe rurki nie są chyba takie drogie i może się zwrócą zanim nasiąkną?

maciejzi
14-01-2010, 18:16
Mam takie pytanie, może z innej beczki... Czy w domu z instalacją podłogową jest tzw. echo? Tzn. dywany i wykładziny wygłuszają echo, a gdy ich brak - czy jest pogłos?


Na marginesie prasówka: Złe wieści dla gazowców - cena gazu ma pójść w górę. Dobre wieści dla pompiarzy - 28 gmin bije się o lokalizację pierwszej elektrowni atomowej.


Maciej[/i]

a&zb
14-01-2010, 18:21
Mam takie pytanie, może z innej beczki... Czy w domu z instalacją podłogową jest tzw. echo? Tzn. dywany i wykładziny wygłuszają echo, a gdy ich brak - czy jest pogłos?


Na marginesie prasówka: Złe wieści dla gazowców - cena gazu ma pójść w górę. Dobre wieści dla pompiarzy - 28 gmin bije się o lokalizację pierwszej elektrowni atomowej.


Maciej[/i]

Tzw. grające rury kojarzą mi się raczej z grzejnikami niż z podłogówką.

Biją się z użyciem środków konwencjonalnych mam nadzieję :wink:

Elstir
15-01-2010, 09:33
rwxwrw: mam pytanie, w arkuszu wpisałeś, że pompa zużyła ci w taryfie nocnej 289kwh przez 12 dni, to daje ponad 24kwh na dobę. Czy masz jakąś taryfę, w której jest więcej niż 10godz/dobę taryfy nocnej?

rwxw
15-01-2010, 09:53
Słuszna uwaga. Mam w Enionie następujące godziny nocne: 13-15 oraz 21-7, a więc 12h. Moje maksymalne dobowe zużycie prądu w taryfie nocnej to 26-27kWh. Niestety podliczniki które mam są jednotaryfowe i zużycie w taryfie dziennej muszę liczyć ręcznie. Nie jest to problem, bo pc nigdy się nie włącza w dziennej, gdy wystarczało jej nocnej - zalety sterowania pokojowego. Jeśli jestem w domu to codziennie rano spisuję liczniki, takie hobby :wink:

piwopijca
15-01-2010, 09:55
@Elstir
Zakadasz ze ta pompa zuzywa 1KW na godzine?
Moze PCi zuzywac np. 2,4kWh etc. i wowczas na dobe przez kilka godzin wyjdzie sporo.

Pzdr.

Pinok
15-01-2010, 10:35
Może też załączyć się dogrzewacz i wtedy w 10h to może że hoho ;)

rwxw
15-01-2010, 10:52
U mnie na szczęście jest prosta pompa bez takich wynalazków jak dogrzewacz, więc nie mam z tym problemów :wink:

Elstir
15-01-2010, 14:59
piwopijca:
nic nie zakładam, ale skoro rwxw ma pompę 8khw to wyyglądało na to, że powinien mieć około 12godz taryfy nocnej na dobę, dlatego się spytałem :)

rwxw: dobre hobby :)) ja też wychodząc do pracy zawsze pod drodze rzucam okiem na wyświetlacz :)

kat125
15-01-2010, 17:05
Witam,
mam pytanie do użytkowników Nibe Fighter 1245.
Czy wbudowany zbiornik wystarcza Wam do produkcji ciepłej wody? czy np. gdy 1 osoba korzysta z kąpieli w wannie, druga w tym czasie w 2-iej łazience bierze prysznic, to kolejna osoba chcąca skorzystać z prysznica musi czekać na podgrzanie wody, czy bez problemu może się od razu wykąpać?
Jednym słowem, czy dla 3-4 osobowej rodzinny, ceniącej komfort nieczekania na ciepłą wodę :-) wystarczy zbiornik 160 l , czy jednak polecalibyście ukłąd: pompa 1145 + zbiornik 200l?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
:-)
Pozdrawiam

wihajster
15-01-2010, 17:44
Ja polecam i montuję osobno zasobnik, koniecznie dwupłaszczowy, producent już mniej istotny.
I tak cenowo lepiej wychodzi taka 1140 plus zasobnik niż kompakt.
Jest poza tym możliwość podłączenia np. kominka z płaszczem wodnym (jeśli ktoś lubi mieć kotłownię w salonie) czy solarów (opłacalność pomijam).

Chyba że naprawdę nie ma miejsca w "kotłowni". Ale to się rzadko zdarza.

bonetka
15-01-2010, 19:06
Sysiu :)
jesli chodzi o kosz ..to wydaje mi się że teraz cenowo jest być może porównywalny z poziomym no i miejsca tyle nie trzeba .
Interesuje mnie inna sprawa . Wolałabym jakieś dane odnośnie dokładnego projektowania ale niczego nie mogę znależć . Oprócz tego ( Sano ) śa też inne kształtowo ...
http://www.fulereny.blink.pl/mum/basket.jpg.gif
i co o tym myslicie ?
zakopuje się takich np. 16 szt (np. 500 W jedna szt ) żeby dało moc chłodniczą 8 kW ...
tylko w/g mnie to nie sztuka zamotać rurę ( ilośc rury też się liczy ) ...ale gleby obok, ja wiem czy tak dużo? a przecież chodzi też o pojemność gruntu z jakiej czerpie się energię . Porównując to slinky ( poziomy spiralny ) ale nawet on nie jest tak gęsto zwój na zwoju jak ten tutaj.
Ciekawa jestem jak to jest ..jak się dobiera takie kosze ( rózne kształtowo ) ?...jaką daje temp.? czy odcinki 3 czy 5 metrowe łączone po 2 czy 3szt szeregowo i ile ich razem są w stanie być efektywnym DZ .
Sysiu ale przecież Polit.W jako osrodek naukowy też może dołożyć cegiełkę od siebie ...

Ktoś pytał o pogłos ....nie zauważyłam takiej zależnosci ..to raczej meble , zasłony ...w/g mnie bardziej mają znaczenie ...

zuzu
15-01-2010, 19:41
Witam,
mam pytanie do użytkowników Nibe Fighter 1245.
Czy wbudowany zbiornik wystarcza Wam do produkcji ciepłej wody? czy np. gdy 1 osoba korzysta z kąpieli w wannie, druga w tym czasie w 2-iej łazience bierze prysznic, to kolejna osoba chcąca skorzystać z prysznica musi czekać na podgrzanie wody, czy bez problemu może się od razu wykąpać?
Jednym słowem, czy dla 3-4 osobowej rodzinny, ceniącej komfort nieczekania na ciepłą wodę :-) wystarczy zbiornik 160 l , czy jednak polecalibyście ukłąd: pompa 1145 + zbiornik 200l?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
:-)
Pozdrawiam
Zbieg okoliczności - ja też dostałam ofertę na tę pompę i tez się zastanawiam czy ten wbudowany zasobnik wystarczy ?
Wogóle to ile czasu potrzebuje taka pompa na zagrzanie takiego zasobnika ponownie , tzn po wykorzystaniu całej ciepłej wody ?


kat125 Można widzieć jak cenowo wyliczyli ci tę pompę ?

kamyk68
15-01-2010, 19:58
Witam,
mam pytanie do użytkowników Nibe Fighter 1245.
Czy wbudowany zbiornik wystarcza Wam do produkcji ciepłej wody? czy np. gdy 1 osoba korzysta z kąpieli w wannie, druga w tym czasie w 2-iej łazience bierze prysznic, to kolejna osoba chcąca skorzystać z prysznica musi czekać na podgrzanie wody, czy bez problemu może się od razu wykąpać?
Jednym słowem, czy dla 3-4 osobowej rodzinny, ceniącej komfort nieczekania na ciepłą wodę :-) wystarczy zbiornik 160 l , czy jednak polecalibyście ukłąd: pompa 1145 + zbiornik 200l?
Z góry dziękuję za odpowiedzi
:-)
Pozdrawiam


Może być ciężko w takiej sytuacji!! :roll:Aczkolwiek wpływ na to będzie miała temperatura wody w zasobniku

wihajster
15-01-2010, 20:32
i co o tym myslicie ?
zakopuje się takich np. 16 szt (np. 500 W jedna szt ) żeby dało moc chłodniczą 8 kW ...

Żadna rewelacja. Będzie to bardzo obciążało cieplnie grunt w miejscach zakopania poszczególnych "takich".
Jeżeli teren bardzo wilgotny i jest jakiś ruch wody to można ryzykować.
Jeżeli glina to zrobią się korki lodowe i tyle.

Lepszy jest tradycyjny kolektor poziomy.

Jeżeli ma to pobierać energię z głębiej niż z powierzchni to takie walce należałoby zrobić dłuższe, przynajmniej 3m. Jakaś niemiecka firma promuje takie sondy.

sys35
15-01-2010, 21:07
Bonciu mam gdzieś wszystkie dane do tych koszy :). Co do cen to byś sie trochę pewnie zdziwiła ile może kosztowac zwoj takiej niemieckiej rurki 8)

rume
15-01-2010, 23:44
Ja mam Fighter 1240 - 160l na 4 osoby. Nie zauważyłem braku cwu, a zawsze można podnieść cwu o kilka stopni stosując funkcję DCW gdy mamy zamiar skorzystać z większej ilości cwu. Dla mnie 160 l jest OK.

JurekM
16-01-2010, 09:52
Witam!
Pompa ciepła Stiebel – Eltron WPF 16M solanka / woda, dolne źródło kolektory spiralne - poziome
Co myślicie o takim składzie?
Czy warto o tym myśleć?

Pinok
16-01-2010, 15:15
Znalazłem w twoim dzienniku że domek masz ok 140m2, 16kW pompa to dużo za dużo.

JurekM
16-01-2010, 15:48
Znalazłem w twoim dzienniku że domek masz ok 140m2, 16kW pompa to dużo za dużo.

Planuję 215m2, w tym garaż 33m2 nieogrzewany.
Ale 16kW rzeczywiście za dużo.

Czy ktoś użytkuję pompę Stiebel-Eltron? Jak się to sprawuje, czy ew. powinienem innej pompie myśleć?

wihajster
16-01-2010, 16:54
czy ew. powinienem innej pompie myśleć?

Masz blisko do NIBE-BIAWAR, blisko firmowy serwis, brałeś pod uwagę?

StolarzS
16-01-2010, 18:25
Czy to będzie tańsz alternatywa...?
Wątpię, ale nie zaszkodzi zapytać.

pompiarz, a Ty co instalujesz? Z Torunia masz blisko do mnie.

P.S. Sorry, ale nick jakiś pokrętny zrobiłeś :wink:

wihajster
16-01-2010, 21:45
P.S. Sorry, ale nick jakiś pokrętny zrobiłeś :wink:

Sorry, nie ja zrobiłem tylko Pan Moderator, chyba mój pierwotny nick był nieregulaminowy.
Teraz czekam na zmianę ;)



Czy to będzie tańsz alternatywa...?
Wątpię, ale nie zaszkodzi zapytać.

pompiarz, a Ty co instalujesz? Z Torunia masz blisko do mnie.

Z "firmówek" mam autoryzację właśnie NIBE. Cenowo wychodzą ciekawie, ale na scroll'u są dopiero od 10kW wzwyż.

Natomiast większość moich klientów wybiera moje konstrukcje, z uwagi na lepsze ceny mówiąc wprost, lepsze warunki gwarancyjne (pełne 5 lat bez udziwnień) i niższe koszty serwisu i ewentualnych napraw po gwarancji.
Do wyboru, do koloru.

Nie montuję tradycyjnych kotłowni, zajmuję się wyłącznie pompami ciepła i chłodnictwem.
Od 1993 roku.

W każdym razie, zapraszam do mnie na konsultacje. Mogę zaproponować bardzo ciekawe rozwiązania i bardzo konkurencyjne ceny.
Faktycznie masz niedaleko ;)
Pozdrawiam, Piotr

PS. Proszę pytać, podpowiem co nieco w temacie PC.

ska
16-01-2010, 23:10
Znalazłem w twoim dzienniku że domek masz ok 140m2, 16kW pompa to dużo za dużo.

Planuję 215m2, w tym garaż 33m2 nieogrzewany.
Ale 16kW rzeczywiście za dużo.

Czy ktoś użytkuję pompę Stiebel-Eltron? Jak się to sprawuje, czy ew. powinienem innej pompie myśleć?

Mam 220 m, garaż 33 m nieogrzewany, kotłownia nieogrzewana. 10 kw całkowicie wystarcza.

cooler
17-01-2010, 02:27
Czy ktoś kojarzy czy były rozważania w tym wątku o dolnym źródle w postaci zbiornika wodnego? Jeżeli tak to na której mniej więcej stronie?

HenoK
17-01-2010, 10:44
Czy ktoś kojarzy czy były rozważania w tym wątku o dolnym źródle w postaci zbiornika wodnego? Jeżeli tak to na której mniej więcej stronie?
http://forum.muratordom.pl/post3926260.htm#3926260

kowaliusz
18-01-2010, 12:38
witam
poszukuję ludzi którzy korzystają z pompy viessmana 242 g lub kogos kto sie w niej orientuje. Otóż kompletnie nie moge poradzic sobie z jej ustawieniem.
Przegrzewa mi dom załączając przy tym grzałki. Nie reaguje na osiągniętą temperature na czujniku wewnetrznym. Przez to mam cały czas za ciepło. Proszę o pomoc podpowiedź cie mi jakich parametrów pilnować co sprawdzić jak ustawić aby mieć całą dobę w domu 19-20 stopni - taka temperatura jest dla nas komfortowa pozdrawiam i czekam n apodpowiedzi

irtad
18-01-2010, 12:54
Nie reaguje na osiągniętą temperature na czujniku wewnetrznym.

czujnik bezprzewodowy? U mnie dziwnie się zachowywał i wymiana baterii pomogła.

kowaliusz
18-01-2010, 13:03
przewodowy (pompa go widzi bo mogę zmienić nim temperature ale to nic ni edaje)

a&zb
18-01-2010, 15:49
witam
poszukuję ludzi którzy korzystają z pompy viessmana 242 g lub kogos kto sie w niej orientuje. Otóż kompletnie nie moge poradzic sobie z jej ustawieniem.
Przegrzewa mi dom załączając przy tym grzałki. Nie reaguje na osiągniętą temperature na czujniku wewnetrznym. Przez to mam cały czas za ciepło. Proszę o pomoc podpowiedź cie mi jakich parametrów pilnować co sprawdzić jak ustawić aby mieć całą dobę w domu 19-20 stopni - taka temperatura jest dla nas komfortowa pozdrawiam i czekam n apodpowiedzi

A czujnik temperatury zewnętrznej posiada czy tylko bazuje na wewnętrznym?

Masz samą podłogówkę czy kombinację podłogówki i grzejników?

kowaliusz
18-01-2010, 16:42
witam
poszukuję ludzi którzy korzystają z pompy viessmana 242 g lub kogos kto sie w niej orientuje. Otóż kompletnie nie moge poradzic sobie z jej ustawieniem.
Przegrzewa mi dom załączając przy tym grzałki. Nie reaguje na osiągniętą temperature na czujniku wewnetrznym. Przez to mam cały czas za ciepło. Proszę o pomoc podpowiedź cie mi jakich parametrów pilnować co sprawdzić jak ustawić aby mieć całą dobę w domu 19-20 stopni - taka temperatura jest dla nas komfortowa pozdrawiam i czekam n apodpowiedzi

A czujnik temperatury zewnętrznej posiada czy tylko bazuje na wewnętrznym?

Masz samą podłogówkę czy kombinację podłogówki i grzejników?

Jest czujnik zewnetrzny i wewnętrzny u góry i na dole jest podłogówka

a&zb
18-01-2010, 17:59
Jest czujnik zewnetrzny i wewnętrzny u góry i na dole jest podłogówka

Spróbuj wyłączyć w ogóle wewnętrzny i sterować wyłącznie zewnętrznym.

Albo, jeśli to możliwe, zmienić maksymalnie proporcje wpływu na sterowanie na korzyść zewnętrznego.

Prawdopodobnie bezwładność układu jest zbyt duża i pompa nie mogąc osiągnąć nastawionej temperatury na czujniku wewn. załącza grzałki, nagrzewa podłogę nadmiernie, która potem jeszcze przez kilka godzin oddaje ciepło przekraczając nastawioną temperaturę o parę stopni.

cooler
18-01-2010, 19:04
Czy ktoś kojarzy czy były rozważania w tym wątku o dolnym źródle w postaci zbiornika wodnego? Jeżeli tak to na której mniej więcej stronie?
http://forum.muratordom.pl/post3926260.htm#3926260

Mało tam jednak jest. To teraz zapytam czy było rozważane coś takiego jak na tym szkicu i co o tym myślicie? Ponieważ stoję przed decyzją zakupu działki i muszę osiągnąć jakiś kompromis pomiędzy jej wielkością, ceną i koniecznością wygospodarowania miejsca na DZ. PC już posiadam a nie będę korzystał z usług firm zajmujących się tym zawodowo rozważam inny sposób na zbudowanie DZ przy małych wymiarach działki. To co jest na szkicu to taki bufor i DZ w jednym. Proszę o krytykę tego "czegoś".
Gzie są słabe strony?

Dodam, że myślę o zestawie trzech takich buforów na których stałyby kolektory i cały sezon letni wciskałyby ciepło do tych baniaków. Tak aby na jesieni mieć 60m3 ciepłej wody i trochę ciepłego gruntu wokół baniaków. W zimie wężownica pracowałaby dla PC.

Inna opcja jest taka że kolektory pracowałyby bez wężownicy bezpośrednio pobierając wodę z baniaka.

Co o tym myślicie?

http://img517.imageshack.us/img517/8301/20100118232855x641.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/20100118232855x641.jpg/)

rume
18-01-2010, 21:16
Nie chciałbym do tego wpaść - 2m średnicy i tylko styro w deklu :o .
Szczerze to nie wiem czy to nie zamarźnie, jaka duża pompa?

wihajster
18-01-2010, 21:56
A ja na razie pominę czy taka ilość wody wystarczy do zgromadzenia wymaganej energii.
Zapytam od strony technicznej - jak sobie wyobrażasz kopanie ponad 7-metrowego dołu???? I wykonanie tego betonowego zbiornika? To będzie składane z kręgów, jeśli tak to nie będzie szczelne.
A może szalunki i wylanie betonu?
Naprawdę nie wyobrażam sobie tego.
Cała ta akcja będzie droższa od odwiertów. Przy tym ryzykowna i kłopotliwa w używaniu.

kowaliusz
19-01-2010, 09:08
Drodzy forumowicze
Czy uważacie że grzałki wspierające ogrzewanie powinny być wyłączone i co zrobić jeśli do tej funkcji jest dostęp tylko z poziomu serwisowego do którego nie mam dostępu?

a&zb
19-01-2010, 09:49
Drodzy forumowicze
Czy uważacie że grzałki wspierające ogrzewanie powinny być wyłączone i co zrobić jeśli do tej funkcji jest dostęp tylko z poziomu serwisowego do którego nie mam dostępu?

Przyciskasz jednocześnie OK i klawisz z trzema kreskami przez ok. 4 sekundy i wchodzisz. Instrukcja jest tu, str. 82:

EDIT: trzeba sobie znaleźć bo to kretyńskie forum rozpieprza adres do pliku wstawiając buźkę w okularach w środek. Czasem można tu cholery dostać, a wyszukiwarki to się lepiej nie dotykać w trosce o zdrowie psychiczne :evil:

http://www.viessmann.pl/pl/dokumentacja_techniczna.html

Ustawienia grzałek zaczynają się na stronie 103

irtad
19-01-2010, 09:50
W mojej PC grzałki są wyłączone i nie zdarzyło się jeszcze żebym musiał je uruchomić. One powinny służyć wyłącznie w nagłych wypadkach tzn . awaria sprężarki , ekstremalne mrozy utrzymujące się bardzo długo.

kowaliusz
19-01-2010, 10:07
Nie moge otworzyć tej instrukcji a co do drugiej części pytania czy powinienem grzałki te wyłączyć? i jeszcze jedno teraz mam ustwione od godz 4 do 17 19 stopni. reszta czasu tryb oczekiwania ok 17 mam około 22 stopni - czy nie jest tak że pompa próbuje tak nagrzać żeby ciepła starczyło do ponownegoi jej załaczenia - czy nie powinienem wydłużyć czasu pracy - moje oczekiwanie to temperatura w granicach 19 20 stopni przez całą dobę pozdrawiam i czekam na pomoc

kowaliusz
19-01-2010, 10:36
otworzyłem ale w swojej pompie mam inny zupełnie wyświetlacz ni ewiedziałem że 242 g mogą mieć dwa rozne programatory

a&zb
19-01-2010, 11:58
otworzyłem ale w swojej pompie mam inny zupełnie wyświetlacz ni ewiedziałem że 242 g mogą mieć dwa rozne programatory

A jak twój wygląda? Na 99% wejście w tryb serwisowy jest przez przytrzymanie jednego lub pary klawiszy.

bonetka
19-01-2010, 12:02
To zalezy jaką PC się kupi czy starszą czy młodszą :
"Nowa wersja kompaktowej pompy ciepła Vitocal 242-G bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych dotychczas, a przy tym wprowadza nowe funkcje, w tym przede wszystkim nowy regulator elektroniczny Vitotronic 200 , oferujący maksymalnie wygodną obsługę i szeroki zakres opcji regulacji - w standardzie. "
http://www.viessmann.pl/pl/products/regelungstechnik/Neue_Vitotronic.html
( symulator )
podobno starsze były bardziej zrozumiałe ( opinia instalatora )
w/g mnie to kwestia odpowiedniego ustawienia pod waruniekm że PC jest dobrze uruchomiona ( cała procedura sprawdzająca )
Niestety nie zawsze instrukcje pisane są tak aby szybko pojąć o co chodzi :(
Sysiu
nie myślałam o koszcie rury tylko o robociźnie

a&zb
19-01-2010, 12:06
Nie moge otworzyć tej instrukcji

A jak szybki masz internet? Ona ma 13MB, więc trochę może potrwać zanim się ściągnie przy słabym transferze.

a&zb
19-01-2010, 12:14
To zalezy jaką PC się kupi czy starszą czy młodszą :
"Nowa wersja kompaktowej pompy ciepła Vitocal 242-G bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych dotychczas, a przy tym wprowadza nowe funkcje, w tym przede wszystkim nowy regulator elektroniczny Vitotronic 200 , oferujący maksymalnie wygodną obsługę i szeroki zakres opcji regulacji - w standardzie. "
http://www.viessmann.pl/pl/products/regelungstechnik/Neue_Vitotronic.html
( symulator )
podobno starsze były bardziej zrozumiałe ( opinia instalatora )


A wiesz jak się nazywał sterownik w poprzedniej wersji? Może jest plik w archiwum dokumentacji na stronie Viessmanna?

HenoK
19-01-2010, 12:43
Dodam, że myślę o zestawie trzech takich buforów na których stałyby kolektory i cały sezon letni wciskałyby ciepło do tych baniaków. Tak aby na jesieni mieć 60m3 ciepłej wody i trochę ciepłego gruntu wokół baniaków. W zimie wężownica pracowałaby dla PC.
http://img517.imageshack.us/img517/8301/20100118232855x641.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/20100118232855x641.jpg/)O trudnościach z wykonaniem takich szczelnych zbiorników pisali już inni.
Ja zajmę się strona cieplną. Wezmę przy tym pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło przez mój dom : http://forum.muratordom.pl/post3787046.htm#3787046 .
Na ogrzewanie domu potrzebuję ok. 8000kWh energii. Ważny jest też rozkład tego zapotrzebowania w czasie - w przypadku mojego domu wygląda to tak:
wrzesień : 70kWh
październik :510kWh
listopad : 1050kWh
grudzień : 1570kWh
styczeń : 1710kWh
luty: 1270kWh
marzec : 1020kWh
kwiecień : 600kWh
maj : 200kWh
Założyłem, pojemność zbiorników 60m3, oraz straty ciepła ze zbiorników w ciągu miesiąca równe 20% (to ciepło w większości jest akumulowane przez otaczający zbiorniki grunt - jest w ten sposób wykorzystywane w okresie, gdy temperatura zbiorników spadnie). Założyłem korzystne położenie kolektorów kierunek południowy, pochylenie 45st. oraz uzysk roczny z kolektorów 500kWh/m2.
Z obliczeń wyszło mi, że przy powierzchni kolektorów 30m2 uzyskam pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Kolektory te wyprodukują w ciągu roku ok. 15tys. kWh energii. W sierpniu i we wrześniu temperatura w zbiornikach osiągnie 80st. C. Ciepła do ogrzewania podłogowego (wystarczy do końca grudnia - +28st. C). Od stycznia do kwietnia będzie musiała pracować pompa ciepła.
Założyłem, że pompa obiegowa podłogówki pobiera 100W, podobnie jak pompa obiegowa solarów. COP pompy ciepła równe 4,0. Przy takich założeniach zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody osiągnie ok. 1600kWh, czyli 14,7kWh/m2 rocznie. Koszt ogrzewania ok. 600-700zł.

Czy można by zrezygnować z pompy ciepła?
Tak, ale należałoby zwiększyć pojemność zbiorników lub lepiej je zaizolować (sprawność energetyczna zbiorników jest rzędu 60%).

Czy to się opłaca?
Koszt kolektorów słonecznych min. 500zł/m2 - 15tys. zł.
Koszt pompy ciepła - min. 10tys. zł.
Koszt zbiorników szacuje na min. 6tys.zł.

Dla porównania do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody moja pompa ciepła zużyje rocznie ok. 2700kWh energii. (koszt 800-1000zł).
Do pompy ciepła o mocy grzewczej 6kW w większości przypadków wystarczy wymiennik gruntowy pionowy 120mb. Koszt odwiertu 100-120zł/mb - 12-14,4tys. zł.
Przy wymienniku poziomym koszt będzie mniejszy, ale nie na każdej działce jest on do wykonania.

bonetka
19-01-2010, 12:48
A&zb

cd 70
nie zaglądałam .ale pewnie wszystkie w archiwum śa ze starym sterownikiem ..az tacy szybcy to Oni nie są :wink:

nie miałam racji ..są szybcy :) ( i bardzo dobrze ) ]
a tu jest stary sterownik i do niego instrukcja obsługi
http://www.serwis-viessmann.pl/instrukcje_pdf/popmy_ciepla/Vitocal222G_242G.pdf

Tlobo
19-01-2010, 15:14
Chciałem tylko poinformować, że od wczoraj mam uruchomioną pompę ciepła Vitocal 222G (nowa wersja) 8). Na razie wygrzewam jastrych więc chodzi tylko na grzałce :cry: Mam nadzieję, że mnie nie wykończy finansowo, zobaczymy. Za miesiąc będę mógł się przełączyć na dolne źródło i wtedy napiszę jak się sprawuje.
Pozdrawiam

kowaliusz
19-01-2010, 17:13
Udało mi sie wyłączyć grzałki. Będę obserwował co sie dzieje narazie ustawiłem 19 stopni 24h/dobę

JurekM
19-01-2010, 22:01
Witajcie!
Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.
NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT
Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

Co o tym zestawie myślicie ?
Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

am76
19-01-2010, 23:12
Witajcie!
Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.
NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT
Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

Co o tym zestawie myślicie ?
Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

Do tego podłogówka i wychodzi 80tyś. Ciekawe co o tym zestawie myślą ludze z wątku "czy wybuduję dom za 200tyś" albo z wątku o domach energooszczędnych gdzie instalacja grzewcza kosztuje 5tyś?

Jeśli kolektor poziomy to ja bym brał tylko i wyłącznie bezpośrednie parowanie - niższa cena, mniejszy kolektor, ponoć lepsza sprawność.

a&zb
19-01-2010, 23:26
Witajcie!
Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.
NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT
Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

Co o tym zestawie myślicie ?
Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

41 zł za mb kolektora poziomego? To jacyś łowcy jeleni są.

Wczoraj rozmawiałem ze swoim instalatorem, który ma nawet własną wiertnicę i wyraźnie powiedział, że ceny spadły. SPADŁY. Wytłumacz to swoim oferentom, a jeśli trzeba to przeliteruj :wink:

am76
19-01-2010, 23:45
Witajcie!
Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.
NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT
Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

Co o tym zestawie myślicie ?
Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

41 zł za mb kolektora poziomego? To jacyś łowcy jeleni są.

Wczoraj rozmawiałem ze swoim instalatorem, który ma nawet własną wiertnicę i wyraźnie powiedział, że ceny spadły. SPADŁY. Wytłumacz to swoim oferentom, a jeśli trzeba to przeliteruj :wink:

A poza tym - 38tyś za pompę ciepła z montażem??? Bez problemu znajdziesz o 10tyś tańszą. Wystarczy wpisać na allegrowej wyszukiwarce "pompa ciepła".

Pinok
19-01-2010, 23:47
Do tego podłogówka i wychodzi 80tyś. Ciekawe co o tym zestawie myślą ludze z wątku "czy wybuduję dom za 200tyś" albo z wątku o domach energooszczędnych gdzie instalacja grzewcza kosztuje 5tyś?

Jeśli kolektor poziomy to ja bym brał tylko i wyłącznie bezpośrednie parowanie - niższa cena, mniejszy kolektor, ponoć lepsza sprawność.

Z naciskiem na ponoć ;)

JurekM: strasznie drogo wołają, zerknij na oferty jakie wklejałem wcześniej.

kowaliusz
20-01-2010, 08:10
mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

JurekM
20-01-2010, 08:33
Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Będę z nimi walczył, aczkolwiek czekam na inne oferty i jak będę miał komplet to jeszcze raz ew. Was zapytam.
Pozdrawiam

piwopijca
20-01-2010, 08:44
mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

Nie wnikalem jaka masz PCi, ale geoTHERM z Vaillant'a 5,9kW moze ogrzac cwu do max. temp. 62*C-65*C -informacje od pracownika firmy.
Nie jest to takie proste i zalezy od wielu czynnikow, np. temp. DZ, czasu pracy PCi dla cwu.
Ja mam ustawiona min. temp. zasobnika na 44*C a max na 65*C a grzalke mam na auto zeby wygrzewala raz w tygodniu (ochrona przed legionella) zbiornik cwu.

Pzdr.

a&zb
20-01-2010, 09:53
mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

Mi spadło do zera zaufanie do tego co Ci instalował.

Ile czasu pompa pracuje na dobę? Nawet jeśli 24h co nie powinno mieć miejsca w tych temperaturach, to cwu powinno mieć priorytet, chyba że to się w Viessmannie da wyłączyć. To nie powinno mieć nic wspólnego z ustawieniami co. Jakie są nastawienia cwu? PCi spokojnie grzeje do 55 stopni a niektóre więcej.

kowaliusz
20-01-2010, 10:22
to jescze jedno z pytań laika gdzie mogę sprawdzić jaka mam moc pompy?

aadamuss24
20-01-2010, 10:25
Na tabliczce znamionowej. pozdr adam

kowaliusz
20-01-2010, 11:29
tak myślałem tylko gdzie ona jest?

bonetka
20-01-2010, 11:56
w IVT, NIBE jest na wierzchu obudowy ....u Was może być gdzie indziej ..obejrzyj całą dookoła ! .bo powinna być gdzieś na obudowie !.....jesli nie będzie tzn że jest w srodku po zdjęciu obudowy ...cos takiego jak tu
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/3b9d88ddc2f9.jpg

kowaliusz
20-01-2010, 13:15
niedobrze sie dzieje wczoraj wyłaczyłem grzałki ustawiając 24 godziny na dobę 19 stopni a mam teraz w pomieszczeniu 17n stopni i zaczynamy marznąć kurcze nie wiem co robić pomocy

kowaliusz
20-01-2010, 13:17
i jescze jedno czy możliwe jest że temperatura na czujniku obiegu wtórnego na powrocie może być wyższa od zasilania obiegu wtórnego ???

kowaliusz
20-01-2010, 13:35
Powiedzcie czy pomoże mi ktoś poustawiac tą pompe jest to Viessmann 242 g z zainstalowanym czujnikiem wewnętrznym z poprzednim wyświetlaczem prosze to pilne

Ryska
20-01-2010, 14:18
Witam.
Już wiem jaką pompę chcę, ile odwiertów, ile podłogówki, itp.
Chciałabym zlecić wykonanie firmie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EKO-TECH woj. zachodniopomorskie 78-314 Sławoborze, ul. Leśna 1/6.

Czy ktoś miał do czynienia z tą firmą ? a jeśli tak to jak się sprawdzili przy wykonywaniu instalacji. Będę wdzięczna za podzielenie się opinią.

bonetka
20-01-2010, 16:29
Kowalisz
tu jest dużo Ludków ale nikt nie siedzi non stop przy kompie tylko z doskoku .
Pewnie Kazdy coś by podpowiedział ale jak ? ..skoro Twoje informację są takie skąpe . Napisz konretnie jaki dom . pow , ocieplenie czy masz garaż ( ogrzewasz czy nie .. jaka PC ( moc ) . z buforem moze czy bez .. i podaj wskazania np. jaka krzywa , jakie nachylenie ..i wszytkie czujniki jakie masz na str. 44 tej instrukcji
http://www.serwis-viessmann.pl/instrukcje_pdf/popmy_ciepla/Vitocal222G_242G.pdf
wtedy coś bedzie można powiedzieć ....a tak to nie wiadomo zbytnio o co chodzi ...
Poza tym wszytkim ...hm nie sztuka ustawić PC z grzałkami zeby kientowi było ciepło najwyżej okno sobie otworzy tylko tak aby zapłacił jak najmniej i miiał komfort cieplny . Jedna z czynnosci tzw . protokołu odbioru to tzw przeszkolenie kienta ...wiec nie wiem jak to się ma do tej sytuacji .
To obowiązek serwisu przeszkolić i wytłumaczyc kientowi co i jak ...i być przez jakiś czas na linii telef . i nie załować pomocy w ramach gwarancji .
Jesli to poczatek ogrzwania w nowym domu i PC jest w pewien sposób niewydolna bo jest duzo wilgoci technologicznej i nie można bez grzałek ponieść temp. przy niskich temp. zewnętrznych to też należy to otwarcie powiedzieć kientowi .

a&zb
20-01-2010, 16:42
niedobrze sie dzieje wczoraj wyłaczyłem grzałki ustawiając 24 godziny na dobę 19 stopni a mam teraz w pomieszczeniu 17n stopni i zaczynamy marznąć kurcze nie wiem co robić pomocy

Jakie masz ustawienia krzywych grzewczych? Jak chodzi pompa, co ile się załącza, ile pracuje na dobę w trybie co? Jakie są temperatury na wejściu i powrocie górnego i dolenego źródła w trakcie cyklu grzania co?

a&zb
20-01-2010, 16:44
i jescze jedno czy możliwe jest że temperatura na czujniku obiegu wtórnego na powrocie może być wyższa od zasilania obiegu wtórnego ???

Jeśli czujniki są odwrotnie podłączone to jak najbardziej...

JurekM
20-01-2010, 16:48
Teraz dodatkowo mam ofertę na Viessmann Vitocal 222-G o mocy 9,6kW z montażem za 32100, ale po Waszych postach mam dwa wnioski:
1. Gorsza pompa, niż NIBE 1145 10 kW
2. Znacznie za drogo. Ta pompa z montażem powinna kosztować nie więcej jak 27000.
3. ad sond pionowych to mam zagwostkę. W jednej ofercie mam 2 sondy pionowe z rury PE32 mm o głębokości 105 m (25 tys brutto), a w drugiej 3 sondy z rury PE40 mm o głębokości 80m (18 tys brutto), ale pierwsza cena to domyślam się "szukają jelenia" :)

Czekam na następne.

aDw
20-01-2010, 18:53
Uzytkuje moze ktos pompe wraz z buforem ciepła takim 750-1000 L ? Jest sens inwestowania w taki bufor ? bo teoretycznie to bardzo ciekawe rozwiazanie , ale jestem ciekawey jak to sie ma w praktyce

a&zb
20-01-2010, 18:57
Teraz dodatkowo mam ofertę na Viessmann Vitocal 222-G o mocy 9,6kW z montażem za 32100, ale po Waszych postach mam dwa wnioski:
1. Gorsza pompa, niż NIBE 1145 10 kW
2. Znacznie za drogo. Ta pompa z montażem powinna kosztować nie więcej jak 27000.
3. ad sond pionowych to mam zagwostkę. W jednej ofercie mam 2 sondy pionowe z rury PE32 mm o głębokości 105 m (25 tys brutto), a w drugiej 3 sondy z rury PE40 mm o głębokości 80m (18 tys brutto), ale pierwsza cena to domyślam się "szukają jelenia" :)

Czekam na następne.

To co opisuje kowaliusz to raczej nie wina pompy.

32+18=50 tys za kompletną instalację PCi 9,6 kW z 240 m kolektorem pionowym to jest niezła cena - jeśli to jest pod klucz, wciskasz guzik i grzeje.

wihajster
20-01-2010, 19:15
Uzytkuje moze ktos pompe wraz z buforem ciepła takim 750-1000 L ? Jest sens inwestowania w taki bufor ? bo teoretycznie to bardzo ciekawe rozwiazanie , ale jestem ciekawey jak to sie ma w praktyce

Użytkować nie użytkuję, tylko montuję, czasami.
Do podłogówki nie ma sensu, w typowym układzie.
Do grzejników powinien być, a gdy jest większy to korzystasz przez większą część sezonu z tańszej energii (jeśli masz taką taryfę). Poza tym trwałość PC jest wtedy wyższa. Minimalne zalecenia to 20 litrów wody w układzie na każdy kW mocy grzewczej PC.

hydrol
20-01-2010, 20:09
zanim udzielisz takiej odpowiedzi policz do jakiej temperatury warto podgrzac wode w buforze i ile mozna zakumulować energii w 20 litrach wody. To bezsensowne wydawanie pieniedzy. Bufor, a w zasadzie zasobnik ciepła z układem ładowania i rozładowania, ma sens jedynie w przypadku stosowania dodatkowego , wysokotemperaturowego źródła ciepła : kotłowni, kominka z płaszczem itd. Montowanie bufora o pojemności nawet 1000 l nie ma żadnego sensu, a montowanie przepływowego baniaka 200l powinno nawet podlegać karze. Nic nie zastąpi podłogówki, więc warto ją zainstalowac co najmniej w pomieszczeniach sanitarnych , kuchni itd. To prawdziwy bufor zwiększający istotnie bezwładność instalacji,która jest właśnie porządaną przez pomy ciepła właściowścią.

wihajster
20-01-2010, 21:24
zanim udzielisz takiej odpowiedzi

Wszystko co piszesz się zgadza, ale tylko jeżeli bufor miałby być dołożony do podłogówki. Wtedy oczywiście nie ma sensu, bo pojemność cieplna 1000 litrów wody nijak się ma do pojemności cieplnej płyty betonowej na jednym poziomie domu.

Niestety w życiu bywa tak, że nie wszyscy mają podłogówkę. Jedni nie chcą podłogówki, bo "cośtam cośtam" (tylko w hallu, w łazienkach i w kuchni), drudzy mają już wykonaną instalację np. mieszaną w połowie na grzejnikach i przechodzą z oleju na PC, i tak dalej.
Koszt i bałagan w domu przy zmianie instalacji grzejnikowej na podłogową na całym piętrze w domu użytkowanym od 5-10 lat są nie do przyjęcia!
W takich przypadkach, aby wykorzystać tańszą energię napędową w 2 taryfie trzeba zastosować bufor. Nie ma innego wyjścia.
Mam znajomego instalatora który zakłada bufory 2000l w domku jednorodzinnym...

Poza tym, taniej jest podgrzewać bufor do 45-50C za 0,35PLN/1kWh niż do 35-40C przy cenie 0,52PLN/1kWh. A o koszty eksploatacji głównie chodzi przy PC, poza oczywistym komfortem.

HenoK
21-01-2010, 08:06
Wracając jeszcze do mojej wcześniejszej wypowiedzi : http://forum.muratordom.pl/post3957756.htm#3957756 na temat buforów, akumulatorów ciepła jako dolnego źródła PCi, proponuję zapoznać sie z moja wypowiedzią w wątku : AKUMULATOR CIEPŁA (http://forum.muratordom.pl/post3962719.htm#3962719).
Co o tym pomyśle sądzicie ?

piwopijca
21-01-2010, 10:58
Mala dygresja
Jak zauwazyliscie w obliczeniach OZC srednia temp. na dany miesiac jest w mojej strefie nastepujaca:
grudzien: -0,8*C
styczen: -3,4*C
Sprawdzcie sobie gdzies w statystye ile wyszlo w tym roku :lol:
Mnie to sporo odbiega od sredniej w danym miesiacu wiec i koszty beda w tym sezonie wyzsze niz obliczeniowe na sredniorocznych.
Ciekawe jakim stanem zamknie sie zima, jaka srednia temp. wyjdzie do jej konca.
Mnie juz zuzycie wyszlo wiecej niz obliczone, troche to wina niewysuszonego/niewygrzanego domu, ale przy takich mrozach to i tak musi wyjsc wiecej.

Pzdr.

Elstir
21-01-2010, 11:05
Henok:
sądzę, że róznica temperatur będzie mniejsza niż 10K
sądzę, że porównywalnie cenowo byłoby zrobienie odwiertów a wówczas - mniej miejsca zajęte na działce oraz wyższy COP
kwestia szczelności tak zrobionego zbiornika i ewentualnego wycieku solanki zwłaszcza w sytuacji kiedy woda zmieniając stan zwiększy swoją objętość (jasne, że można zrobić zbiorniki przelewowe, zawory bezpieczeńśtwa etc, ale to zwiększy koszty
musisz odjąć od pojemności zbiornika ilość solanki, a to będzie sporo więc i większy zbiornik trzeba
kolejna rzecz, to w związku z ograniczoną pojemnością lepiej przewymiarowywać


JurekM
Ja bym w takiej sytuacji wybrał 3x80
gdzieś słyszałem, że powyżej 70-80mb należy stosować rurę 40mm ze względu na opory przepływu
ale... jakby zrobili 2x105mb z pe40 i dali taką samą cenę jak za 3x80 to bym wziął 2x105
jeśli firmy nie zmienią ofert to w tym wypadku 3x80 :)

kowaliusz
21-01-2010, 11:19
Prosze odpowiedzcie jaką macie ustawioną max temperature na zasilaniu obiegu wtórnego. (ja chcąc uniknąć efektu ciepłej podlogi ustawiłem 35 stopni i sprężarka mi się wcale nie wyłącza. Zastanawiam sie też czy jest różnica w poborze prądu dla różnych temperatur zasilania obiegu wtórnego.

SEBA32
21-01-2010, 11:50
Prosze odpowiedzcie jaką macie ustawioną max temperature na zasilaniu obiegu wtórnego. (ja chcąc uniknąć efektu ciepłej podlogi ustawiłem 35 stopni i sprężarka mi się wcale nie wyłącza. Zastanawiam sie też czy jest różnica w poborze prądu dla różnych temperatur zasilania obiegu wtórnego.


Ja mam na zasilaniu 29-30 stopni

SEBA32
21-01-2010, 11:50
Prosze odpowiedzcie jaką macie ustawioną max temperature na zasilaniu obiegu wtórnego. (ja chcąc uniknąć efektu ciepłej podlogi ustawiłem 35 stopni i sprężarka mi się wcale nie wyłącza. Zastanawiam sie też czy jest różnica w poborze prądu dla różnych temperatur zasilania obiegu wtórnego.


Ja mam teraz zasilaniu 29-30 stopni zależy od temperatury zewnętrznej im zimniej tym temperatura wzrasta.

HenoK
21-01-2010, 11:50
Mala dygresja
Jak zauwazyliscie w obliczeniach OZC srednia temp. na dany miesiac jest w mojej strefie nastepujaca:
grudzien: -0,8*C
styczen: -3,4*C
Sprawdzcie sobie gdzies w statystye ile wyszlo w tym roku :lol:
http://polish.wunderground.com/history/station/12375/2010/1/21/MonthlyHistory.html
grudzień: -2st. C
styczeń: -7st.C

HenoK
21-01-2010, 11:54
Henok:
sądzę, że róznica temperatur będzie mniejsza niż 10K
sądzę, że porównywalnie cenowo byłoby zrobienie odwiertów a wówczas - mniej miejsca zajęte na działce oraz wyższy COP
kwestia szczelności tak zrobionego zbiornika i ewentualnego wycieku solanki zwłaszcza w sytuacji kiedy woda zmieniając stan zwiększy swoją objętość (jasne, że można zrobić zbiorniki przelewowe, zawory bezpieczeńśtwa etc, ale to zwiększy koszty
musisz odjąć od pojemności zbiornika ilość solanki, a to będzie sporo więc i większy zbiornik trzeba
kolejna rzecz, to w związku z ograniczoną pojemnością lepiej przewymiarowywać
O podobnym rozwiązaniu pisał swego czasu sys35 :
http://forum.muratordom.pl/post3178701.htm#3178701
http://www.consolar.de/consolar-solaera.html
http://forum.muratordom.pl/post3179350.htm#3179350
Sys, może masz coś więcej na ten temat ?

klimaw
21-01-2010, 11:59
Jakie macie teraz temp. DZ w stanie ustabilizowanym? 8)

HenoK
21-01-2010, 12:26
Jakie macie teraz temp. DZ w stanie ustabilizowanym? 8)-3,5/+1,2, po całonocnej pracy pompy ciepła :(.
Jednak moje DZ jest nieco za słabe (3x90m wymiennika poziomego) przy pompie ciepła 6kW.
Dlatego myślę o jego wspomaganiu. Sporo dają kolektory słoneczne - podwyższają temperaturę DZ o ok. 1st. C.(-2,5/+2,5), oczywiście w słoneczny dzień.

wihajster
21-01-2010, 12:40
Jakie macie teraz temp. DZ w stanie ustabilizowanym? 8)-3,5/+1,2, po całonocnej pracy pompy ciepła :(.
Jednak moje DZ jest nieco za słabe (3x90m wymiennika poziomego) przy pompie ciepła 6kW.
Dlatego myślę o jego wspomaganiu. Sporo dają kolektory słoneczne - podwyższają temperaturę DZ o ok. 1st. C.(-2,5/+2,5), oczywiście w słoneczny dzień.

Wcale nie jest tak źle, te +1,2C.
Ja bym zwiększył tylko wydajność na pompie DZ, o ile można. Parowanie nieco wzrośnie.
Z tego co pamiętam, masz dużą działkę? Dlaczego nie przewymiarowałeś kolektora gruntowego?

piwopijca
21-01-2010, 12:45
Przy ogrzewaniu do temp. 17-18*C w domu temp. DZ mam na wejsciu +0,5 *C a na wyjsciu z pompy -1,5 *C
Pompa caly czas pracuje jako system ochrony przed zamarzaniem i wode CO mam na zasilaniu temp. 30,5*C a powrot na 25,2*C

Pzdr.

wit74
21-01-2010, 12:54
Po 9h pracy było -1,5*C/+1,6*C

klimaw
21-01-2010, 13:01
U mnie wczoraj było -0,2/+4,1 :D

SEBA32
21-01-2010, 13:29
Teraz mam +2,8 /+5,0

Elstir
21-01-2010, 13:38
po 10h spada do +2/-1

TypeR
21-01-2010, 14:28
U mnie DZ 2,2/-1,3 po 7 godz. pracy.

Klimaw ty masz śnieg na działce czy go stopiło? :).
Pozdrawiam - Daniel

klimaw
21-01-2010, 14:30
Odwierty kolektora są 15-20 mb od rzeki więc stąd takie temperatury. :D

HenoK
21-01-2010, 15:37
Odwierty kolektora są 15-20 mb od rzeki więc stąd takie temperatury. :DZabierasz ciepło z rzeki, a potem się zatory lodowe tworzą :lol: .

klimaw
21-01-2010, 15:52
Nie jest tak źle.
Jeszcze nie udało mi się przejść suchą stopą na drugi brzeg. :D

a&zb
21-01-2010, 16:58
Najniższa, którą zaobserwowałem wczoraj, przy -12,5 na zewnątrz to +3,0/+0,4

klimaw
21-01-2010, 17:03
Po ilu godzinach pracy?