PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

kerado28
11-02-2010, 13:02
I tu sie możesz mylisz - jestem szczęśliwym posiadaczem solarow próżniowych i od kwietnia do wrzesnia zeszlego roku moja PC byla wyłączona a ciepla woda w kranach zawsze byla. Z tym ze zbiornik na ciepla wode jest 450 litrów - cieplej wody było nawet na kilka dni pochmurnych.

Mimo to jak ktos nie ma możliwości na solary to PC woda/powietrze jest według mnie b.dobrym rozwiązanie na CWU.
Ponowie pytanie:
A ile masz próżniówek do takiego zasobnika?

Pońko M.
11-02-2010, 13:07
Notoco napisał:


Ten wątek zaczyna zmieniać się w czarnobiala listę wykonawców ..

I niech nikt nie mówi, że czarne jest czarne, a białe jest białe!

Jeszcze trochę i wyzbędziemy się szarej codzienności :lol:

Notoco
11-02-2010, 13:26
Ponowie pytanie:
A ile masz próżniówek do takiego zasobnika?
Musialem przegapic wczesniej pytanie ...
3 panele jak na zdjeciu... 40° pochyl dachu i kierunek 186° - krótko prawie idealne położenie.
http://img705.imageshack.us/img705/1791/panelebmale.jpg (http://img705.imageshack.us/i/panelebmale.jpg/)

irtad
11-02-2010, 14:02
Z panem Tomaszem z Thermogolv miałem okazje rozmawiać wiele razy i nie spotkałem się u niego z brakiem wiedzy w zagadnieniach PC.

A ja nie powiedziałem że nie ma wiedzy. A tylko moje subiektywne zdanie. Czyli mogę być posądzony o stronniczość. Ale co mi tam. Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.

vico
11-02-2010, 14:52
Co do badań TRT wykonywanych przez CK to są to badania na gotowych dolnych źródłach a koszt jest dosyć duży 5000,- + koszty dojazdu nie wiem czy będzie wielu chętnych na to mając gotowe DZ chyba że są jakieś problemy.

kerado28
11-02-2010, 15:03
Z panem Tomaszem z Thermogolv miałem okazje rozmawiać wiele razy i nie spotkałem się u niego z brakiem wiedzy w zagadnieniach PC.

A ja nie powiedziałem że nie ma wiedzy. A tylko moje subiektywne zdanie. Czyli mogę być posądzony o stronniczość. Ale co mi tam. Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.
Hmmm, aż dziwne, z tego co wiem w Poznaniu jest conajmniej kilkanaście instalacji, jak nie kilkadziesiąt...
Pewnie ma taką polityke firmy.
Wystarczy poszukać nawet na tym forum a znajdziesz conajmniej kilkadziesiąt osób.

sSiwy12
11-02-2010, 15:11
Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.

A niby, co miał odpowiedzieć? Po pierwsze, obowiązuje Go, jak wszystkich, Ustawa o danych osobowych.
A po drugie jak to sobie wyobrażasz, tzn. te „wycieczki” chętnych do obejrzenia takiej instalacji w swoim domu.

irtad
11-02-2010, 15:12
No być może. Ja tylko przedstawiłem swoje doświadczenia przy wyborze PC. Jak Ja interesowałem się kupnem czyli przełom 2005/2006 tylko CK podeszła do tematu jak należy przynajmniej z mojego punktu widzenia. Ja wcale nie bronię żadnej firmy. Każdy ma swoje za uszami i zależy jak się trafi. Ja trafiłem bardzo dobrze.

Pozdrawiam

irtad
11-02-2010, 15:15
A niby, co miał odpowiedzieć? Po pierwsze, obowiązuje Go, jak wszystkich, Ustawa o danych osobowych.
A po drugie jak to sobie wyobrażasz, tzn. te „wycieczki” chętnych do obejrzenia takiej instalacji w swoim domu.

Ja uważam że jak ktoś ma się czym pochwalić to się pochwali. To nie jest żaden problem żeby się dogadać z klientem i poprosić go czy nie przedstawił by swoich doświadczeń innemu chętnemu. Już tak wszyscy sobie nie podcierajcie tych tyłków tą ochroną danych osobowych. TO jest tylko dobra wola dwóch stron i nic więcej. Sam "gościłem" u siebie takie wycieczki i jakoś mi to nie przeszkadzało i nie przeszkadza

Jastrząb
11-02-2010, 15:34
Ostatnio kilka osób pisało że są niezadowoleni z CK . A Ja mam CK 4 zimę i jestem zadowolony ;). Jedyna firma u której chciałem kupić PC i potraktowała mnie poważnie i na dodatek zrobili swoją robotę jak należy. Oschner Kraków miał zlew na maksa. Thermogolv motał się w wyjaśnieniach co i jak. CK zrobiła wszystko jak należy ;).

No to pozazdroscic.
Jestes z nich zadowolony, bo Twoja instalacja nie miala zadnych problemow.

Ja mam ciagle jakies problemy. Moze mam pecha? Fakt ze sie staraja pomoc. Ale fakt tez, ze czasem trzeba ostro ponarzekac, zeby zaczeli sie starac.

Poki co z ich starania sie niewiele wyniklo. Wczoraj u mnie byli i wymienili mi pompke cyrkulacyjna na mocniejsza, i wlozyli dlawik na cala rozdzielacz na paretrze, bo obwody na parterze byly przymkniete ile sie dalo, a gora domu ciagle niedogrzana. Z lazienki nie idzie korzystacm 18 stopni max i zimna podloga.

Do tego poustawiali wczoraj wszystkie petle grzewcze z godnie z wyliczeniami. No i dzien pozniej, znowu 16stopni na pietrze :-(
mam wrazenie ze cos jest tam ostro nie tak, a sami nie wiedza co :-(

Bede walczyl dalej z ta podlogowka, co wyniknie sie pochwale

marcin

Jastrząb
11-02-2010, 15:38
[quote=swimmer]
Jednakże "serwis", moim zdaniem stanowi łyżkę dziegciu w beczce miodu. Lepiej zgłaszać ewentualne usterki handlowcom niż bezpośrednio jak logika wskazuje.
Do tych samych wnioskow doszedlem.
Handlowiec potrafi serwis jakos zmobilizowac do dzialania :-)


marcin

irtad
11-02-2010, 15:43
Powodzenia i daj znać czy sobie poradzili. To wygląda na to że jestem tu jako jedyny zadowolony z tej firmy. No i swimmer jeszcze. Pytanie tylko dlaczego taka różnica w jakości usługi skoro sprzedają to samo? Może ekipy monterów się popsuły? Skoro PC jest prosta jak budowa cepa i wystarczy tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie i do tego dobrać odpowiednią moc pompy to skąd tyle tych problemów?

sSiwy12
11-02-2010, 15:55
Problem jest, jak rozumiem słowo pisane, w ogrzewaniu podłogowym, a nie w pompie ciepła.

Jastrząb
11-02-2010, 15:57
Powodzenia i daj znać czy sobie poradzili. To wygląda na to że jestem tu jako jedyny zadowolony z tej firmy. No i swimmer jeszcze. Pytanie tylko dlaczego taka różnica w jakości usługi skoro sprzedają to samo? Może ekipy monterów się popsuły? Skoro PC jest prosta jak budowa cepa i wystarczy tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie i do tego dobrać odpowiednią moc pompy to skąd tyle tych problemów?

PC jest mi w stanie dostarczyc tyle ciepla ile potrzebuje. Fakt, ze troche wiecej pradu zuzywa poki co niz sie spodziewalem, (ok, 180m podlogowki, styczen okolo 1000KWh - szacunek bo brak podlicznika), ale pierwszy sezon, mrozna zima itp. Wiec tu nie panikuje i nie narzekam. Byly problemy techniczne ze sterownikiem, ze sie wieszal, itp, ale to szybko porawili.

Glownym problemem jest dystrybucja ciepla poprzez podlogowke robiona przez nich.

marcin

irtad
11-02-2010, 15:58
Problem jest, jak rozumiem słowo pisane, w ogrzewaniu podłogowym, a nie w pompie ciepła.

No tak . Określiłem to zbyt ogólnie. Moja wina. Ale sam przyznasz że podłogówka jest jeszcze mniej skomplikowana niż PC.

Liwko
11-02-2010, 17:11
Tak się zastanawiam nad sterowaniem pompy dwoma czujnikami temp. zewnętrznym i wewnętrznym. Miało by to wyglądać w ten sposób, że w taniej taryfie włączony by był czujnik zewnętrzny i podbicie pompy o 1st.C. Rano przełączało by się to wszystko na wewnętrzny i o 1st mniej. Jak temperatura była by ok to pompka by się wyłączała. Co o tym sądzicie?

sSiwy12
11-02-2010, 17:31
Gdzieś już tak pisałem, ale chyba nie zaszkodzi, jak napiszę jeszcze raz.
Rola czujników (sterowników):
- pogodowy (zewnętrzny) przepowiada, że w związku ze zmianą temperatury zewnętrznej, istnieje możliwość, że temperatura wewnątrz budynku może wymagać korekty,
- pokojowy (wewnętrzny) stwierdza, że temperatura pomieszczenia wymaga korekty.

Wymyślono je w czasach, kiedy domy nie były tak ocieplone jak współczesne.
Dzisiaj ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku, rola czujnika pogodowego, moim zdaniem, zanika – zwłaszcza przy sterowaniu czasowym.

terplace
11-02-2010, 19:04
Gdzieś już tak pisałem, ale chyba nie zaszkodzi, jak napiszę jeszcze raz.
Rola czujników (sterowników):
- pogodowy (zewnętrzny) przepowiada, że w związku ze zmianą temperatury zewnętrznej, istnieje możliwość, że temperatura wewnątrz budynku może wymagać korekty,
- pokojowy (wewnętrzny) stwierdza, że temperatura pomieszczenia wymaga korekty.

Wymyślono je w czasach, kiedy domy nie były tak ocieplone jak współczesne.
Dzisiaj ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku, rola czujnika pogodowego, moim zdaniem, zanika – zwłaszcza przy sterowaniu czasowym.

Dokładnie wszystko jest odwrotnie jak piszesz. Czym większa bezwładność obiektu i większa bezwładność elementu wykonawczego (ogrz. podłogowe) tym rośnie uchyb regulacji i przeregulowanie w regulacji dwustanowej. Obiektem można sterować na dwa sosoby: albo typową regulacją nadążną gdzie się bada sygnał wejściowy i steruje el. wykonawczym (przypadek czujnika wewnętrznego) albo znając transmitancję obiektu (dobór char. pogodowej) na podstawie sygnału wymuszenia (przypadek pomiaru temp. zewnętrznej).

Wady sterowania temp. wewnętrzną są bardziej odczuwalne kiedy mamy do czynienia z dużymi inercjami (o tym pisałem). Szczególnie gdy el. wykonawczy pompa ciepła zasilająca podłogówkę ma także dużą inercję (organiczona moc pompy ciepła przy dużej pojemności cieplnej płyty grz.). Pomiat temp. wewnętrznej nie oddaje bowiemchwilowego zapotrzebowania obiektu na ciepło. Tzn. przy spadku temp. zapotrzebowanie budynku na ciepło będzie rosło szybciej niż da to się wykryć pomiarem temp. wewn. Przy wzroście odwrotnie.

Wadą sterowania wg. temp. zewnętrznej jest brak reakcji na sygnały zakłócające ("zyski" bytowe czy słoneczne).

Najlepiej więc jeśli te dwa podsystemy sterowania współpracują ze sobą. Pozostaje tylko kwestia wyboru tego priorytetowego. Dla leniwych jest to sterowanie tzw. wewnętrzne a dla bardziej dociekliwych tzw. "pogodowe".

W standardowych systemach grzewczych sterowanie pogodowe jest coraz częściej stosowane gdyż pozwala na zmnijeszenie strat. W ciepłownictwie zawodowym jest wymagane, a tylko kwestią czasu jest obligatoryjne stosowanie w celu podniesie efektywności en. systemów grzewczych.

W pompach ciepła sterowanie pogodowe ma jeszcze większą rolę. Pozwala kontrolować temp. zasilania instalacji grzewczej a więc maksymalizację COP-u. Temp. wody zasilającej dostosowuje się do temp. zewnętrznej tak aby zasilać instalację możliwie najniższą temp. pozwalającą na osiągnięcie wymaganego komfortu cieplnego w domu. Jeśli na zewnątrz mamy np. +5stC to po co "pchać" np. 35 ja starczy np. 29. Można przecież dostarczyć tą sama ilość ciepła po niższą tempmperaturą.

Celowo napisałem komfortu, gdyż w przypadku ogrz. podłogowego temp. nie jest jedynym wyznacznikiem komfortu. (Emisja znacznej części ciepła w postaci promieniowania). Inne jest boweim odczucie jeśli mamy np. 20stC a podłoga ma 22stC a inne gdy podłoga ma 25stC.

Co do sterowania czasowego. To najlepszym rozwiązaniem jest jeśli char. pogodowa ma także możliwość sterowania czasowego (korekcja char. pogodowej w zależności od czasu). W tanim prądzie zmienia się np. char. pogodowa i przez to wydłużamy cykl pracy w "tanim" prądzie.

Liwko
11-02-2010, 19:51
Co do sterowania czasowego. To najlepszym rozwiązaniem jest jeśli char. pogodowa ma także możliwość sterowania czasowego (korekcja char. pogodowej w zależności od czasu). W tanim prądzie zmienia się np. char. pogodowa i przez to wydłużamy cykl pracy w "tanim" prądzie.

No i właśnie czy taki czujnik pokojowy nie pełniłby roli czujnika pogodowego w drogiej taryfie? Przełączałby się gdyby temperatura w domu nie była wystarczająca nawet w drogiej taryfie bez konieczności wyłączania pompy a CWU nadal była by dostępna?

swimmer
11-02-2010, 21:04
Powodzenia i daj znać czy sobie poradzili. To wygląda na to że jestem tu jako jedyny zadowolony z tej firmy. No i swimmer jeszcze. Pytanie tylko dlaczego taka różnica w jakości usługi skoro sprzedają to samo? Może ekipy monterów się popsuły? Skoro PC jest prosta jak budowa cepa i wystarczy tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie i do tego dobrać odpowiednią moc pompy to skąd tyle tych problemów?
no i mery jeszcze...i jeszcze paru innych,którzy rzadko sie udzielaja na forum, bo i po co jak wszystko gra...nie myslą o tych co przed wyborem lub walczą... :wink:

aadamuss24
11-02-2010, 21:35
Przy niektórych automatykach można ustawić, że w dzień czujnik pokojowy a w nocy pokojowy i pogodowy lub odwrotnie.

pozdr adam

rwxw
11-02-2010, 23:00
Tak się zastanawiam nad sterowaniem pompy dwoma czujnikami
Tak mam mniej więcej zrobione u siebie i wykorzystanie nocnej taryfy w tym sezonie dochodzi umnie do 94%. Sterownik pokojowy na górze (Auraton, bo moja pc ma oryginalnie tylko czujnik zewnetrzny) włącza pc w taniej taryfie. Żeby nie marnować taniej taryfy pc w zasadzie działa non-stop, bo cop liczony w zł wynosi wtedy 7-8 i nie ma co się przejmować temperaturami, krzywymi, czy innymi bajerami. Gdyby pomieszczenia osiągnęły maksymalną temperaturę (mam obecnie ustawione 22 stopnie) sterownik pokojowy wyłączy pc. Tak się działo jesienią, gdzie wystarczało 5-6h pracy pc na dobę. Na pokojówce w drogiej taryfie obecnie mam ustawione 20 stopni. Jeśli dom się tak nie wychłodzi, to pc jest wyłączona przez całą drogą taryfę. Jeśli jednak się wychłodzi, to włączana jest pc, która pracuje wg. czujnika zewnętrznego - pogodówki, na tyle żeby zahamować dalszy spadek temperatury i dotrwać do taniej taryfy, gdzie włączy się prawdziwe grzanie. Pc pracuje wtedy cyklicznie (widać na wykresie temperatur dz/gz). Obecnie temperatura na górze po nocy grzania wynosi u mnie 20.5-21 stopni, następnie do wieczora spada do 20 stopni, gdzie pc w niektóre dni albo się włączy "na podtrzymanie" albo i nie, Jak do tej pory to najbardziej wygodne i oszczędne rozwiązanie jakie udało mi się przetestować.

terplace
12-02-2010, 07:50
Jak do tej pory to najbardziej wygodne i oszczędne rozwiązanie jakie udało mi się przetestować.

Jak byś miał sterowanie czasowe na char. pogodowej to by było jeszcze lepiej.

Jeśli tej zimy masz "wykorzystanie taniego prądu 94%" to masz dużą PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku. Nie wszyscy mają tak dobrze. A wtedy cykle pracy w drogim prądzie znacznie wpływają na rachunek, więc lepiej jest obniżyć char. pogodową w drogim prądzie.

piwopijca
12-02-2010, 08:17
Jak do tej pory to najbardziej wygodne i oszczędne rozwiązanie jakie udało mi się przetestować.

Jak byś miał sterowanie czasowe na char. pogodowej to by było jeszcze lepiej.

Jeśli tej zimy masz "wykorzystanie taniego prądu 94%" to masz dużą PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku. Nie wszyscy mają tak dobrze. A wtedy cykle pracy w drogim prądzie znacznie wpływają na rachunek, więc lepiej jest obniżyć char. pogodową w drogim prądzie.

Nie wiem jak inni ale mysle ze niewiele pomp ciepla ma taka mozliwosc. Nie wydaje mi sie celowe powtarzanie czegos co ma niewielkie znaczenie przy np. mojej PCi -ale i wiekszosci tutaj uzytkujacych.
Ja lamie sie nad wylaczeniem pogodowego sterowania, tutaj zgadzam sie z "sSiwy12".
Wlaczanie sie pompy tylko dlatego ze temp. na zewnatrz spadla jest bez sensu w domach dobrze ocieplonych -nie ma takiej potrzeby, mnie jeszcze denerwuje w Vaillancie tzw. ochrona przed zamarzaniem -wiem ze to moze byc potrzebne ale...
Jesli ustawie sobie tylko sterowanie wewnetrzne i stala temp. zasilania na 34*C i to tylko w tanich taryfach to moje COP nie straci a wydaje mi sie ze zyska.
Pompa wlacza mi sie wtedy kiedy "jej sie wydaje ze to jest konieczne" a temp. w domu nie spada tak szybko zeby musiala pracowac w ciagu dnia, szczegolnie ze jeszcze nie mieszkam

Pzdr.

HenoK
12-02-2010, 08:19
Jak byś miał sterowanie czasowe na char. pogodowej to by było jeszcze lepiej. Przypomnę tu Twoją wcześniejszą wypowiedź : http://forum.muratordom.pl/post3733398.htm#3733398 . Fakt, że jest napisana językiem zrozumiałym chyba tylko dla automatyków, ale muszę przyznać Ci rację.

U siebie mam sterowanie tylko pokojowe. Radzi sobie ono dosyć dobrze z utrzymaniem stabilnej temperatury. Było jednak kilka sytuacji gdy jego działanie było niewystarczające. Podczas słonecznego zimowego dnia pompa ciepła się wyłączyła pomimo temperatury zewnętrznej -7st. C (duże zyski solarne). Jednak ilość ciepła zgromadzonego w podłogówce + moc pompy ciepła okazała się na tyle mała, że z trudem pokrywała straty ciepła w nocy, gdy temperatura spadła do -15 st. C. Przez kilka godzin temperatura była o ok. 1st. C niższa od zadanej na regulatorze.
Nie była to oczywiście tragedia, ale automatyka pogodowa zapobiegłaby takiej sytuacji, może kosztem nieco gorszego komfortu (pompa ciepła działałby także w dzień, bo tak wynikałoby z krzywej grzewczej).
Podobnej sytuacji, tylko w drugą stronę, mogę się spodziewać na wiosnę - pompa ciepła będzie działała w nocy aby utrzymać stałą temperaturę w domu, natomiast w ciągu dnia to nagromadzona w podłogówce ciepło będzie powodowało dyskomfort.
Na szczęście zawsze można skorzystać z niezawodnego regulatora pogodowego - ręcznie skorygować nastawy sterownika ;).

7tonik
12-02-2010, 08:37
A nie uważacie, że najlepsze byłoby sterowanie temp. wody na powrocie z podłogówki. Ja np. u siebie zaobserwowałem, że jak uzyskam do 6 rano (koniec taryfy tańszej) temp 24-25 st.(na powrocie), to na pewno starczy to na podtrzymanie stabilnej temp. 23st (+ - jeden stopień) otoczenia do godzin wieczornych. Nie jest to uzależnione od temp. zewnętrznej. Wiadomo, że gdy słońce zaświeci, lub rozpalę kominek, to temp. skacze do góry, ale nie ma to wielkiego znaczenia

piwopijca
12-02-2010, 08:48
Dla mnie wydaje sie wazniejsza temp. zasilania, zeby podloga nie osiagnela zbyt wysokich temperatur.
Temp. powrotu chyba nie jest tak istotna?
Moze jest to uzaleznione jaka pompe masz, bo chyba w IVT PCi mierzy na powrocie ale w Vaillancie na zasilaniu -mowie o temp. sterowalnych/ustawialnych bo pokazuje mi obydwie, zasilania i powrotu. Podobno ustawic moge tylko temp. zasilania. Nie sprawdzalem organoleptycznie poniewaz na razie mam sterowanie "pogodynka" ustawione.

Pzdr.

7tonik
12-02-2010, 08:57
masz rację, że temp. na zasilaniu jest bardzo ważna (również ze względu na COP). Ale myślę, że ją można ustawic na stałę na podstawie doświadczeń. U mnie np. wystarcza temp 29-30 st. na zasilaniu. Natomiast utrzymuję, że dla sterowania ważniejsza jest temp. na powrocie, gdyż mówi ona w jakim stopniu "nasyciła" się podłogówka.

HenoK
12-02-2010, 09:01
A nie uważacie, że najlepsze byłoby sterowanie temp. wody na powrocie z podłogówki. Ja np. u siebie zaobserwowałem, że jak uzyskam do 6 rano (koniec taryfy tańszej) temp 24-25 st.(na powrocie), to na pewno starczy to na podtrzymanie stabilnej temp. 23st (+ - jeden stopień) otoczenia do godzin wieczornych. Nie jest to uzależnione od temp. zewnętrznej. Wiadomo, że gdy słońce zaświeci, lub rozpalę kominek, to temp. skacze do góry, ale nie ma to wielkiego znaczeniaNiestety jest to zależne od temperatury zewnętrznej. Porównaj sobie tą temperaturę podczas silnych mrozów i przy temperaturze zewnętrznej np. +5st. C, to zobaczysz różnicę. Po to właśnie jest sterowanie pogodowe.

piwopijca
12-02-2010, 09:06
Tutaj dochodzimy do punktu co bardziej bedzie sie oplacalo, czy wyzylowanie COP i praca dluzsza pompy czy ustawienie pewnej granicznej np. 30*C temp zasilania a krotsza praca pompy i zwiazane z tym nizsze koszty.
Pewnie trzeba sobie samemu to dostosowac do wlasnych warunkow, ale ciekawe czy ktos juz analizowal i doszedl do jakichs wnioskow.
Nie mowie tutaj o skrajnosciach ale o sensownym ustawieniu parametrow PCi.
- Coraz lepsze COP ale coraz dluzsza praca pompy -jaki wychodzi koszt rzeczywisty, nie obliczeniowy
- COP nizsze niz powyzej ale krotsza praca pompy, nizsze rachunki za prad?
Sa granice w dazeniach do najnizszych wartosci, ciekawe jakie ...

Pzdr.

7tonik
12-02-2010, 09:18
U mnie nie zauważyłem istotnego wpływy temp. zewnętrznej na zapotrzebowanie na ciepło. (-5 czy -20) bez różnicy. Natomiast przy dużych wiatrach owszem. Ale tutaj czujnik raczej nie pomoże. Jedyny wpływ temp. zewnętrznej jest na wydajność mojej PC (powietrze-woda). Poniżej -10 już potrzebna grzałka.

Co do temp. zasilania to przecież powiedziałem, że trzeba wyznaczyć doświadczalnie. Te które podałem z mojego doświadczenia są właśnie tak wyznaczone, aby zmieścić sie 100% w taniej taryfie. Czyli nie mam powodu aby je podwyższać. W innych przypadkach będą pewnie inne.

7tonik
12-02-2010, 09:25
ale ciekawe czy ktos juz analizowal i doszedl do jakis wnioskow.
Pzdr. Zależy co masz na myśli. Czy maksymalne wydłużenie w okresie tańszej taryfy (to się na pewno opłaca zakładając, że PC jest inwerterowa), czy przedłużanie na I taryfę, tutaj bez sensu, gdy nie ma potrzeby, chyba że w ten sposób wyeliminujemy działanie grzałki wtedy warto przeanalizować.

mati__
12-02-2010, 09:33
Znalazłem na stronie firmy Hibernatus taką informację:

"Górne źródło ciepła jest najczęściej wykorzystywane jako źródło ciepłej wody do instalacji centralnego ogrzewania, klimatyzacji i ciepłej wody. W instalacjach przemysłowych jest również wykorzystywane do procesów technologicznych wymagających ciepłej wody. W przypadku pomp ciepła temperatura medium górnego źródła nie przekracza 60 °C. Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp? Nawet jeśli to prawda to gdzie tak gorącą wodę wykorzystać?
Ogólnie w kwestii pomp produkcji polskiej miałbym taki postulat, żeby znawcy tematu (czy właściciele takich pomp) wypowiedzieli się na ten temat bo jeśli rodzima produkcja jest dobra i warta uwagi to ja i pewnie parę innych osób bardzo chętnie by z tego skorzystało. W końcu trzeba wspierać swój rynek, a często bywa tak, że zagraniczne produkty niczym się nie różnią tylko mają lepszą reklamę i postrzegamy je jako "bardziej profesjonalne", a często to nieprawda.
Pozdrawiam wszystkich!

klimaw
12-02-2010, 09:33
U mnie nie zauważyłem istotnego wpływy temp. zewnętrznej na zapotrzebowanie na ciepło. (-5 czy -20) bez różnicy.
Pewnie mówisz o wpływie chwilowym i masz rację. 8)
Wpływ w czasie dłuższym musi być , bo taka jest fizyka. :D
Przecież nikt nie zaprzecza , że przy niższych temp.zewnętrznych wszystkie PC pracują dłużej. :roll:
Dlaczego? :o
Ano właśnie dlatego , że wtedy zapotrzebowanie na ciepło rośnie. :wink:

Elstir
12-02-2010, 09:35
piwopijca: ale chyba sprężarka ma określoną moc i nie ma możliwości pracowania na pół gwizdka. jeśli dom potrzebuje X kwh do ogrzania to tyle musisz mu dać, jeśli jej pracy w danych warunkach jest na np 10 godz/dobę to najlepiej ulokować te 10godz w taniej taryfie.

rozumiem, że chciałbyś zrobić jej interwały? tzn. żeby grzała gz do temp np 28'C w godz. np 10-13 potem do temp 32'C w godz 13-15, potem znowu do temp 28 w godz 15-17 itd? jeśli tak to można zrobić i chyba wręcz należy tylko podbicie na czas tańszej taryfy a pozostałe podbicia mijają się według mnie z sensem :)

klimaw
12-02-2010, 09:37
... a pozostałe podbicia mijają się według mnie z sensem :)
Mogą być też obniżenia w droższej. :wink:

Jastrząb
12-02-2010, 09:44
Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp?

Trzeba miec tupet zeby grzalke nazywac pompa ciepla :D

A cecha faktycznie niespotykana, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie probuje forsowac PC do takich temperatu (jesli sie wogle da), bo sprawnosc bedzie praktycznie rowna grzalce elektrycznej.

marcin

7tonik
12-02-2010, 09:47
Wpływ w czasie dłuższym musi być , bo taka jest fizyka.
Masz rację, ale nie jast na tyle znaczce, aby była potrzeba zwiększanie temp. zasilania (przynajmniej u mnie). Ma wpływ natomiast na długość "regeneracji" podłogówki, czyli dochodzenia do przyjętej temp. powrotu. Ale zgodze się że na podstawie jednostkowego przykładu nie można uogólniać, dlatego ton mojej wypowiedzi był w stylu "co sądzicie"

sSiwy12
12-02-2010, 09:51
Chcę być dobrze zrozumiany. Nie podważam słuszności wypowiedzi w temacie, ale proszę o wytłumaczenie, jaką rolę ma do spełnienia sterownik pogodowy w takim przypadku:

Wg. wskazań pompy ciepła (Vitocal 222G 10kW) nie pracowała ona przez 64,5 godziny – była awaria zasilania. Przy temperaturze zewnętrznej dobrze ponad – 15 stopni, temperatura wewnątrz z +20 stopni, spadła do +17,8 stopnia na parterze i z +21 stopnia do +19,3 stopnia na poddaszu.
Dla jasności – budynek nie jest jeszcze zamieszkały i w okresie awarii zasilania nie było w nim ekipy kafelkarzy.

piwopijca
12-02-2010, 09:53
Hm...
Ja rozwazam na razie czysto teoretycznie, nie to zebym sie palil od razu do testowania :lol: :wink:
1 - moze w nocy ustawic na temp. wewn. 22*C a zasilanie max np. na 32*C a na dzien wewn. temp. na 20*C i rowniez zasilanie na 32*C w godzinach tanich zeby sie wlaczala.
2 - moze jednak "pogodynka" i w nocy rowniez na 22*C wewnatrz a w dzien 20*C ale temp. zasilania i czas pracy "dobiera" juz pompa.
W drugim przypadku nie do konca mam wplyw na czas pracy pompy, bo jesli nie osiagnie zadanej temp. to bedzie pracowala caly vzas i dodatkowo (w moim przypadku) ta nieszczesna ochrona pzed zamarzaniem :evil: podbija mi koszty.
Bezwladnosc domu nie pozwoli odczuc wyzszej temp. w nocy tylko w dzien o odwrotnie -chyba dobrze kombinuje?
Oczywsitym jest, ze nizsza temp. zasilania to dluzsza praca pompy zanim osiagnie sie zadany efekt, ale chodzilo mi o to czy ta dluzsza praca nie wyjdzie drozej niz np. temp. zasilania o 2*C wyzsza i krotsza praca pompy. Zakladamy ze w tym przypadku temp. na zasilaniu bedzie 34*C a pompa spokojnie "wyrobi sie" w tanszych taryfach.
Balansujemy na temp. rzedu 30*C-34*C -delta 4K a nie 10K

Pzdr.

rwxw
12-02-2010, 10:10
Nie wszyscy mają tak dobrze. A wtedy cykle pracy w drogim prądzie znacznie wpływają na rachunek, więc lepiej jest obniżyć char. pogodową w drogim prądzie.
Prawda, nie każdy ma taki luksus i jeśli by było większe zapotrzebowanie budynku na ciepło, to żadne sterowanie nie pomoże. Przewiduję, że ten współczynik mi jednak nieco spadnie do końca sezonu. Podobnie można powiedzieć, że niektórzy mają wspomniany przez Ciebie sterownik wewnętrzno-pogodowy i wtedy w jednym miejscu ustawiają wszystko co trzeba, a niektórzy słabszą wersję i sprawa się komplikuje, więc trzeba kombinować. Ja niestety mam wersję gorszą i w taki sposób niewielkim nakładem kosztów (auraton za 100zł) sobie z nią poradziłem rozszerzając funkcjonalność sterownika.
Wracając do sterowania, to u mnie sprawę obniżania/podbijania krzywych trochę komplikują grzejniki, które samodzielnie pracują tylko w drogiej (dzięki timerowi za 30zł, którym steruję obiegówkami), ale za to ich mała bezwładność powoduje w miarę szybki efekt podtrzymania temperatury. Masz całkowitą rację, że w drogiej taryfie należy obniżyć temperatury osiągane w obiegu, bo to wymierny efekt finansowy. Gdybym miał tylko podłogówkę, to pewnie tak bym zrobił. U mnie tylko ze względu na konieczność dogrzewania góry zrealizowaną przez samodzielną pracę grzejników na piętrze, temperatura w drogiej taryfie jest wyższa (co widać na wykresach ze strony 182). W styczniu gdy na zewnątrz było -15 do -20 wynosiła 37 stopni na zasilaniu, a w nocnej ledwie dociągała do 31, bo w nocnej pracuje podłogówka razem z grzejnikami. Po prostu gdy pracowała podłoga moja pc nie mogła w ciągu nocy zagrzać płyty do wyższej temperatury, bez względu na to co bym ustawił. Wydaje mi się, że takie rozdzielenie zasilania grzejników i dodatkowe dogrzewanie góry jest wydajniejsze niż zastosowanie mieszacza. Jak na razie się sprawdza.

rwxw
12-02-2010, 10:28
kwestii pomp produkcji polskiej miałbym taki postulat, żeby znawcy tematu (czy właściciele takich pomp) wypowiedzieli się na ten temat
Nie jestem wprawdzie ani właścicielem, ani znawcą tematu, ale mam pc zbudowaną wg. dosyć leciwej technologii, bo posiadającą kompresor tłokowy, więc mogę chyba trochę reprezentować jakieś dziwne wynalazki :wink:. Myślę, że jeśli pc jest wykonana na dobrej jakości komponentach (sprężarki się w garażu nie wyklepie i wszyscy korzystają w zasadzie z tych samych) które są z grubsza dobrze dobrane, to powinno być ok. W końcu ci producenci często mieli wcześniej jakieś doświadczenie chłodnicze i jeśli są rozsądni, to powinno być dobrze. Gorzej jeśli bierze górę bełkot marketingowy typu "niesamowita możliwość grzania do 90 stopni" oraz ukrywanie w wielkiej tajemnicy co robią i z czego robią. Takich przypadków bym się raczej obawiał. Oczywiście dobrze by było, żeby na wszelki wypadek zobaczyć jakąś na prawdę działającą instalację.

aadamuss24
12-02-2010, 10:32
Chcę być dobrze zrozumiany. Nie podważam słuszności wypowiedzi w temacie, ale proszę o wytłumaczenie, jaką rolę ma do spełnienia sterownik pogodowy w takim przypadku:

Wg. wskazań pompy ciepła (Vitocal 222G 10kW) nie pracowała ona przez 64,5 godziny – była awaria zasilania. Przy temperaturze zewnętrznej dobrze ponad – 15 stopni, temperatura wewnątrz z +20 stopni, spadła do +17,8 stopnia na parterze i z +21 stopnia do +19,3 stopnia na poddaszu.
Dla jasności – budynek nie jest jeszcze zamieszkały i w okresie awarii zasilania nie było w nim ekipy kafelkarzy.

tak nie do końca wiem o co pytasz ale odpowiem :) pompa ciepła tylko ze sterowaniem pogodowym podejmie pracę na normalnych parametrach jak gdyby nigdy nic się nie działo i po jakimś czasie osiągnie temp żądane. Przy zastosowaniu regulatora pokojowego powinna zacząć grzać do wyższych temperatur za względu na dużą różnicę pomiędzy temp. żądaną a rzeczywistą. Przy kotłach gazowych zwiększa się moc kotła i temp. wody, nie wiem jak to zareaguje przy pompie bo mocy nie zwiększy ale powinno zwiększyć temp. zasilania. Trudno będzie to zobaczyć bo czas nagrzewania będzie długi ale myślę, że tak to powinno zadziałać. Jeśli masz taką pompę to możesz sprawdzić :) pozdr adam

aadamuss24
12-02-2010, 10:57
[quote=mati__]kwestii pomp produkcji polskiej.

Niby należy wpierać polską produkcję, ale należy pamiętać o tym, że taki producent za chwilę może przestać istnieć bo mu coś nie wyjdzie i zacznie się problem z serwisem i częściami. Nawet zapis, że należy dostarczyać części przez lat 10 będzie sobie można w buty wsadzić, bo producenta już nie będzie. Czasami popsuje się pierdoła za 10 Euro i nie będzie miał kto tego zrobić. Jeśli ktoś się na tym zna i liczy się z tym, że będzie musiał sam pokombinować, poszukać fachowca i części to ok. Ale jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym to szukanie fachowca może zabic:) Parę lat temu pojawił się producent pomp w Polsce na wzór szwedzkich pomp. Niby to samo ale na 6 pomp każda miała inną instalację elektryczną w środku. Po kilku latach producent się zwinął i brak jest jakiejkolwiek dokumentacji, części trzeba dobierać i szukać na rynku. Dokumentacji nie było od początku bo ktoś to tak odebrał. Ciągłe problemy bo dużo podgrzewu cwu szło przez grzałki.
Przy kupnie pomp firm które od lat istnieją rynku jest dużo łatwiej. One muszą zapewnić dostępność części przez lata bo zepsuję sobie opinię lub poniosą inne konsekwencje działania. Różnica jest taka, że nawet te znane firmy mają różny staż jeśli idzie o produkcję, jedne mają pompy od lat kilkunastu inne dopiero od lat dwóch, bo nagle jest zapotrzebowanie to my też będziemy robić. Podobnie jest z solarami.

AdamAlicjaWRO
12-02-2010, 10:57
Witam serdecznie,

mam pytanko, czy badaliście sobie o ile temperatura w domu się obniża gdy na przykład pompa nie pracuje?

Mam na myśli, że grzała przez cała tanią taryfę. nastepnie jest wyłączona i czeka na nastepną możliwośc użycie tej taniej. No to załóżmy o 7 rano się wyłączy i o 21 się włączy. Mamy 14 godzin "wolnego".

O ile się obniża temperatura w pomieszczeniach u Was?

dziękuję

pozdrawiam

Adam

7tonik
12-02-2010, 11:29
ja dokładnie tak grzeję. Spadek maksymalnie o 1,5 st. Ale z podłogówka poszedłem po bandzie. Maksymalne zagęszczenie + wylewka z klejem i płytkami ponad 10cm. Plus dodatkowo sporo w ścianach. Czyli ma się gdze akumulować w temperaturze maksymalnie niskiej (z tego wynika stabilność) no i oczywiście bardzo dobrze ocieplony dom.

mery26
12-02-2010, 11:46
ja dokładnie tak grzeję. Spadek maksymalnie o 1,5 st. Maksymalne zagęszczenie + wylewka z klejem i płytkami ponad 10cm.
podobnie jak 7tonik. Dodam tylko, że jak wieje mocno to już jest ciut gorzej. No i pomińmy ostatnie wybryki natury (-26stC). Ale tak do -10 to się sprawdza.zasadniczo wahania dotyczą 1st.

Elstir
12-02-2010, 12:08
piwopijca:
ale chyba temp zasilania i temp wewn są ze soba fizycznie powiązane..? tzn masz powiedzmy stale te 9'C straty czyli nieważne co jak ustawisz
jak np masz temp wewn ustawioną na 22'C to temp zasilania w zakłądanym przez nas przykładzie dojdzie do 31'C i nieważne czy narzucisz jej ograniczenie 32' czy 38'C pompa się wyłączy bo spełniony będzie warunek 22'C
skorygujcie mnie jeśli się mylę

mati__
12-02-2010, 12:10
Jastrząb: nie chodzi mi nawet o jakieś dziwne wynalazki jak to nazwałeś:) ale o normalne pompy składające się i działające na tej samej zasadzie co pompy producentów zagranicznych... Niestety to co pisze Serwis24 też trzeba wziąć pod uwagę: jak długo taka firma istnieje na rynku i jak długo się utrzyma. Ja pytam raczej o producentów już znanych na rynku przynajmniej od paru lat. A co z firmami PPC Pompy Ciepła, Fonko, Vatra? Ktoś miał z nimi do czynienia? Najgorsze jest to, że często wciskane są kity typu "podgrzanie wody do 90 stopni"... Może i produkt dobry, ale taki marketing już raczej nie...
Dziękuję za odpowiedzi!

Jastrząb
12-02-2010, 12:23
Jastrząb: nie chodzi mi nawet o jakieś dziwne wynalazki jak to nazwałeś:) ale o normalne pompy składające się i działające na tej samej zasadzie co pompy producentów zagranicznych... Niestety to co pisze Serwis24 też trzeba wziąć pod uwagę: jak długo taka firma istnieje na rynku i jak długo się utrzyma. Ja pytam raczej o producentów już znanych na rynku przynajmniej od paru lat. A co z firmami PPC Pompy Ciepła, Fonko, Vatra? Ktoś miał z nimi do czynienia? Najgorsze jest to, że często wciskane są kity typu "podgrzanie wody do 90 stopni"... Może i produkt dobry, ale taki marketing już raczej nie...
Dziękuję za odpowiedzi!

Jakbym zobaczyl firme, ktora mi wciska PC z 90C, to bym podziekowal, poszedl i nigdy nie wrocil bo ewidentny kit wciskaja, liczac na niezorientowanego klienta.

Ktos kiedys stwierdzil, ze jak mi cos nie dziala jak nalezy, to trzeba dreczyc wykonawce/producenta do skutku. Jest to jakies rozwiazenie, ale ja osobiscie wole wiedziec o co chodzi, zeby moc sie zorientowac, czy wciskaja mi juz kit, czy jeszcze nie.

Wydaje mi ze nie masz zadnej gwarancji czy dana firma bedzie na rynku za lat 5 czy 10. BEz wzgledu na wielkosc. Acz wydaje sie, ze duza, znana firma z duza iloscia klientow ma mniejsza sanse zwinac sie bez sladu zostawiajac klientow samych sobie.

ja bym wybieral duzego prducenta PC.

marcin

sSiwy12
12-02-2010, 12:34
Taka mała podpowiedź. Nie kupować produktów bez znaku CE, bez względu na to, gdzie to wyprodukowano i bez względu na to, kto to wyprodukował.
W zasadzie do obrotu nie można wprowadzić produktu (tego typu) bez znaku CE.

Brak znaku CE powinien być sygnałem, aby taki produkt „obejść bokiem” – bez względu na jego cenę.
W razie wątpliwości należy poprosić sprzedawcę o „certyfikat” CE dla tego produktu.

Liwko
12-02-2010, 12:49
ja bym wybieral duzego prducenta PC.

Ja też bym wybrał dużego producenta jak by cena była o 20, 30 czy nawet 50% wyższa, ale nie 100 a nawet 200.
Powiem wam pewną ciekawą historię. Kupiłem sobie uzdatniacz wody Viessmanna. Zapłaciłem za niego 2400 i cieszyłem się, że w takiej cenie. Instalator mi go podłączył i zadzwoniłem do przedstawicielstwa żeby ktoś do mnie przyjechał na pierwsze uruchomienie (taka procedura bez dodatkowej opłaty). Przyjechał koleś i mi to ładnie uruchomił. Okazało się, że facet pracuje w firmie ostatni dzień i powiedział mi parę ciekawych rzeczy. Otóż firma zaoferowała mu dystrybucje tych uzdatniaczy, a cena dla niego wynosiła, uwaga 700zł!!! Oto odpowiedź z czego biorą się takie ceny na pompki! Przeginka na maksa. Doją nas jak się da bo mają małą konkurencję. Dlatego kupiłem pompkę polską za 10k i o dziwo wszystko działa i nawet w największe mrozy nie trzeba było rozpalać w kominku. Teraz muszę poczekać 10 lat i napiszę wam jak się sprawuje :)

Pinok
12-02-2010, 12:58
Ja świadomie zapłaciłem jakieś 15tyś więcej za gwarancję 5lat zamiast 2 i kilkadziesiąt lat doświadczeń w produkcji PCi.

Główną przyczyną takiej decyzji była wizyta u jednego z polskich producentów (oraz 1 klienta) i brak profesjonalizmu (moim zdaniem) szefa/producenta/handlowca w jednej osobie.

Po zgłębieniu zasady działania oraz budowy tego ustrojstwa kupiłbym pewnie pompę z ecopola.

Jastrząb
12-02-2010, 13:14
[quote]j Zapłaciłem za niego 2400 i cieszyłem się, że w takiej cenie.
[...]Otóż firma zaoferowała mu dystrybucje tych uzdatniaczy, a cena dla niego wynosiła, uwaga 700zł!!!
to ja pociagne OT.

Moi znajomi kupili se tez filtr odwroconej osmozy podzlewowy, ze zbiorniczkiem na czysta wode, itp itd. Zaplacili cos miedzy 3000 a 4000PLN. Koszt takiego zestawu w hurtowniach to 300-400PLN. Plakac sie chce.

Sasiad ma kolumne filtracyjna do usuwania zelaza i manganu z wlasnej studni. Zaplacil kolo 7000PLN. Ja za 6000. Mam taki sam filtr z takim samym zlozem, do tego drugi tej samej wielkosci z weglem aktywnym i lampe UV do dezynfekcji. Jemu filtr sprzedal "kolega" ;-)))

marcin

ravbc
12-02-2010, 13:18
Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp?
Trzeba miec tupet zeby grzalke nazywac pompa ciepla :D

A cecha faktycznie niespotykana, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie probuje forsowac PC do takich temperatu (jesli sie wogle da), bo sprawnosc bedzie praktycznie rowna grzalce elektrycznej.
Nie spieszył bym się tak z formułowaniem osądów. Oto cytat ze strony Hibernatusa:

Dzięki unikalnej konstrukcji trzymedialnej pompy ciepła HIBERNATUS mają dwa obiegi górnego źródła. Obieg podstawowy, o temperaturze do +55°C wykorzystywany do zasilania instalacji CO oraz obieg wysokotemperaturowy, pozwalający na uzyskanie temperatury do +80°C. Wodę o tak wysokiej temperaturze możemy używać np. do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Nie jest to może jakoś bardzo odkrywcze rozwiązanie, no i nie tylko oni takie coś robią. Niemniej jest to faktycznie rzadko spotykana konstrukcja, no i nie wymaga grzałki by uzyskać te 80 stopni na zasilaniu.

PS. Nie mam pompy Hibernatusa, ani nawet żadnego związku z tą firmą. Dla mnie byli za drodzy. ;-)

wihajster
12-02-2010, 13:20
Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp?

Trzeba miec tupet zeby grzalke nazywac pompa ciepla :D

A cecha faktycznie niespotykana, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie probuje forsowac PC do takich temperatu (jesli sie wogle da), bo sprawnosc bedzie praktycznie rowna grzalce elektrycznej.

marcin

I tutaj się bardzo mylicie :)

Tam nie ma żadnych grzałek!

Hibernatus ma na myśli układ z dwoma skraplaczami połączonymi w szereg. Ten drugi, większy to "normalny" skraplacz, a pierwszy malutki zaraz za sprężarką schładza gorące pary czynnika chłodniczego i może przy odpowiednio małym przepływie wody ogrzewać do tak wysokich temperatur.
Druga prawda jest taka, że tego "udogodnienia" się praktycznie prawie wcale nie stosuje.

Panowie i Panie, czasami przesadzacie z tymi ocenami....

Pozdrawiam.

wihajster
12-02-2010, 13:21
O, Kolega mnie uprzedził ;)

bonetka
12-02-2010, 13:51
.... z dwoma skraplaczami i ze sprzegłęm cieplnym ( zb. z dwoma przeponami ). Owszem często nie i do dużych instalacji . Przewaznie albo do zakładów gdzie wymagana jest wysoka temp ..lub dla szpitali gdzie dla legionelli minimalna temp wody to 70 *C . Na ten temat Hiberatusa i jego rozwiązań rozmawilaiśmy tutaj już dawno .

część ma co 10 cm ....częsc ściśle w/g projektu ogrzewania podłogowego ...częśc grubośc 7-10 cm częśc wiecej .....powinny być równe odcienki a długośc zalęy od średnicy rury ...

kerado28
12-02-2010, 13:55
A w jakiej odległości od siebie kładliście rurki od ogrzewania podłogowego, jakiej długości macie pętle oraz jaką grubość wylewki?

Jastrząb
12-02-2010, 14:11
I tutaj się bardzo mylicie :)

Tam nie ma żadnych grzałek!

Hibernatus ma na myśli układ z dwoma skraplaczami połączonymi w szereg. Ten drugi, większy to "normalny" skraplacz, a pierwszy malutki zaraz za sprężarką schładza gorące pary czynnika chłodniczego i może przy odpowiednio małym przepływie wody ogrzewać do tak wysokich temperatur.
Druga prawda jest taka, że tego "udogodnienia" się praktycznie prawie wcale nie stosuje.

Panowie i Panie, czasami przesadzacie z tymi ocenami....

Pozdrawiam.

OK,

"Grzalka" powinna byc w cudzyslowie, bo przy temp 0/90 to COP pewnie w okolicach, co 1,5?? Moze ktos policzyc??

marcin

terplace
12-02-2010, 15:49
Nie wiem jak inni ale mysle ze niewiele pomp ciepla ma taka mozliwosc. Nie wydaje mi sie celowe powtarzanie czegos co ma niewielkie znaczenie przy np. mojej PCi -ale i wiekszosci tutaj uzytkujacych.


Już niektóre mają. A jeszcze niedawno większość nie miała nawet sterowania czasowego na drugą taryfę albo miała tylko jedną strefę.



Jesli ustawie sobie tylko sterowanie wewnetrzne i stala temp. zasilania na 34*C i to tylko w tanich taryfach to moje COP nie straci a wydaje mi sie ze zyska.
Pompa wlacza mi sie wtedy kiedy "jej sie wydaje ze to jest konieczne" a temp. w domu nie spada tak szybko zeby musiala pracowac w ciagu dnia, szczegolnie ze jeszcze nie mieszkam


Myśl kategoriami energii a nie temperaturą. Temp. jest tylko wynikową bilansu energetycznego. Jeśli masz np. PCi 10kW to przez 10h taniego prądu możesz dobowo dostarczyć 100kWh energii. Jeśli zapotrzebowanie en. budynku będzie niższe to ok. ale jeśli wyższe to PCi musi się włączyć w drogim prądzie, nie ma siły. A wtedy ma już znaczenie do jakiej temp. "będziemy dobijali" czy to do 34 czy starczy np. 30stC. W drogim prądzie każdy stC róznicy na zasilaniu daje widoczne korzyści/straty jeśli chodzi o rachunki.

terplace
12-02-2010, 15:54
Tutaj dochodzimy do punktu co bardziej bedzie sie oplacalo, czy wyzylowanie COP i praca dluzsza pompy czy ustawienie pewnej granicznej np. 30*C temp zasilania a krotsza praca pompy i zwiazane z tym nizsze koszty.
Pewnie trzeba sobie samemu to dostosowac do wlasnych warunkow, ale ciekawe czy ktos juz analizowal i doszedl do jakichs wnioskow.
Nie mowie tutaj o skrajnosciach ale o sensownym ustawieniu parametrow PCi.
- Coraz lepsze COP ale coraz dluzsza praca pompy -jaki wychodzi koszt rzeczywisty, nie obliczeniowy
- COP nizsze niz powyzej ale krotsza praca pompy, nizsze rachunki za prad?
Sa granice w dazeniach do najnizszych wartosci, ciekawe jakie ...

Pzdr.

Długość pracy pompy ciepła w dłuższym okresie(pomijając zmiany mocy przy zmianach temp. zasilania) będzie uzależniona od zapotrzebowania budynku na en. cieplną. Tak czy tak łącznie musi pracować tyle samo, kwestia tylko jakimi cyklami i z jaką maks. temp. zasilania.

terplace
12-02-2010, 16:04
O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp? Nawet jeśli to prawda to gdzie tak gorącą wodę wykorzystać?
Ogólnie w kwestii pomp produkcji polskiej miałbym taki postulat, żeby znawcy tematu (czy właściciele takich pomp) wypowiedzieli się na ten temat bo jeśli rodzima produkcja jest dobra i warta uwagi to ja i pewnie parę innych osób bardzo chętnie by z tego skorzystało. W końcu trzeba wspierać swój rynek, a często bywa tak, że zagraniczne produkty niczym się nie różnią tylko mają lepszą reklamę i postrzegamy je jako "bardziej profesjonalne", a często to nieprawda.
Pozdrawiam wszystkich!

TO nie żadna wyjątkowa cecha lecz znana od "zawsze". W PCi jest dodatkowy wymiennik do odzysku ciepła przegrzanego gazu na wyjściu ze sprężarki. Takie wersje PCi mają też inni producenci (oczywiście droższe). Standardowe PCi Hibernatusa też tego nie mają tylko wersje na zamówienie za dopłatą.
Ilość tego ciepła nie jest duża (mała moc możliwa do odzyskania), a ciepła woda może służyć do celów podgrzewu cwu, tam gdzie jest problem z mocą wymiennika cwu przy zasilaniu temp. 55stC lub jest mały zasobnik cwu.

Polskie PCi nie ustępują a często mają bardziej markowe podzespoły od tych zagranicznych. Mówie tutaj o markowych pod kątem chłodnictwa a nie powszechnie znanych marek takicj jak Mitsubishi czy Sanyo, bo to w chłodnictwie średnie marki.

terplace
12-02-2010, 16:08
Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp?

Trzeba miec tupet zeby grzalke nazywac pompa ciepla :D

A cecha faktycznie niespotykana, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie probuje forsowac PC do takich temperatu (jesli sie wogle da), bo sprawnosc bedzie praktycznie rowna grzalce elektrycznej.

marcin

To nie chodzi o grzałkę a o ciepło przegrzania czynnika na tłoczeniu. W zależności od temp. skraplania i rodzaju czynnika chłodniczego mamy do dyspozycji niewielką ilość ciepła o temp. nawet 110stC.

terplace
12-02-2010, 16:16
Chcę być dobrze zrozumiany. Nie podważam słuszności wypowiedzi w temacie, ale proszę o wytłumaczenie, jaką rolę ma do spełnienia sterownik pogodowy w takim przypadku:

Wg. wskazań pompy ciepła (Vitocal 222G 10kW) nie pracowała ona przez 64,5 godziny – była awaria zasilania. Przy temperaturze zewnętrznej dobrze ponad – 15 stopni, temperatura wewnątrz z +20 stopni, spadła do +17,8 stopnia na parterze i z +21 stopnia do +19,3 stopnia na poddaszu.
Dla jasności – budynek nie jest jeszcze zamieszkały i w okresie awarii zasilania nie było w nim ekipy kafelkarzy.

Np. takie że jak włączą zasilanie a na zewnątrz się zrobi cieplej to ograniczy temp. zasilania PCi do możliwie najniższej a nie pozostawi ją bez kontroli póki temp. wewnątrz nie wzrośnie do zadanej.

sSiwy12
12-02-2010, 16:16
Terplace, biorąc pod uwagę to co piszesz, to dalej nie „wychodzi mi” znacząca rola sterownika pogodowego., w domu o małych stratach „energetycznych”.
Skoro dom „traci” bez ogrzewania przy tak niskich temperaturach około 1 stopnia na dobę, to jaka jest rola tego sterownika, skoro tak czy siak pompa uzupełnia w II taryfie tą ilość energii, która została stracona. Większe ilości zmagazynowanej energii, spowodują wzrost temperatury w pomieszczeniach, a temu z kolei „zapobiegają” inne czujniki i sterowniki.
Oczywiście, sprawa wygląda nieco inaczej jak jest dodatkowy bufor (zasobnik), który może zmagazynować energię niezależnie od „bufora” samej podłogówki.

terplace
12-02-2010, 16:29
piwopijca:
ale chyba temp zasilania i temp wewn są ze soba fizycznie powiązane..? tzn masz powiedzmy stale te 9'C straty czyli nieważne co jak ustawisz
jak np masz temp wewn ustawioną na 22'C to temp zasilania w zakłądanym przez nas przykładzie dojdzie do 31'C i nieważne czy narzucisz jej ograniczenie 32' czy 38'C pompa się wyłączy bo spełniony będzie warunek 22'C
skorygujcie mnie jeśli się mylę

Jest powiązana ale jest to powiązanie bardzo złożone. W zależności od wielu czynników może dojśc do sytuacji że PCi najpierw dojdzie do ograniczenia np. 32stC a później dopierów później do ogr. wewnętrzego.

terplace
12-02-2010, 16:32
Jastrząb: nie chodzi mi nawet o jakieś dziwne wynalazki jak to nazwałeś:) ale o normalne pompy składające się i działające na tej samej zasadzie co pompy producentów zagranicznych... Niestety to co pisze Serwis24 też trzeba wziąć pod uwagę: jak długo taka firma istnieje na rynku i jak długo się utrzyma. Ja pytam raczej o producentów już znanych na rynku przynajmniej od paru lat. A co z firmami PPC Pompy Ciepła, Fonko, Vatra? Ktoś miał z nimi do czynienia? Najgorsze jest to, że często wciskane są kity typu "podgrzanie wody do 90 stopni"... Może i produkt dobry, ale taki marketing już raczej nie...
Dziękuję za odpowiedzi!

Długo istniejące polskie to:
- Hibernatus,
- Vatra,
- Solis,
- Pamar,
- Nateo,
- Ekontech,
- Hubomag.

Może są jeszcze jakieś ale nie pamiętam.

terplace
12-02-2010, 16:36
Wydaje mi ze nie masz zadnej gwarancji czy dana firma bedzie na rynku za lat 5 czy 10. BEz wzgledu na wielkosc. Acz wydaje sie, ze duza, znana firma z duza iloscia klientow ma mniejsza sanse zwinac sie bez sladu zostawiajac klientow samych sobie.

marcin

Patrząc na ostatni kryzyz mozna mieć odmienne zdanie. Małe firmy jako bardziej elastyczne miały łatwiej. Wiele znanym marek "poszło z torbami", a jeśli istnieją to wykupione np. przez Chińczyków.

terplace
12-02-2010, 16:48
Terplace, biorąc pod uwagę to co piszesz, to dalej nie „wychodzi mi” znacząca rola sterownika pogodowego., w domu o małych stratach „energetycznych”.
Skoro dom „traci” bez ogrzewania przy tak niskich temperaturach około 1 stopnia na dobę, to jaka jest rola tego sterownika, skoro tak czy siak pompa uzupełnia w II taryfie tą ilość energii, która została stracona. Większe ilości zmagazynowanej energii, spowodują wzrost temperatury w pomieszczeniach, a temu z kolei „zapobiegają” inne czujniki i sterowniki.
Oczywiście, sprawa wygląda nieco inaczej jak jest dodatkowy bufor (zasobnik), który może zmagazynować energię niezależnie od „bufora” samej podłogówki.

Jeśli starcza tylko 10h pracy to ok. Ale skąd założenie że te 10h musi koniecznie starczyć. Przecież to zależy od stosunku mocy PCi do mocy zap. budynku (czyli także od temp. zewn.). A co w sytuacjii gdy np. jest +10stC i starczy 5h pracy?

Zamiast 1 cyklu 5h z podgrzaniem przykładowo do 33stC może się okazać że starczą dwa cykle z podgrzaniem do 29stC po 2,4h. A to będzie taniej, bo ilość ciepła dostarczona podobna, a wyższy średni COP i nieco krótszy czas pracy (nieco większa moc grzewcza).

terplace
12-02-2010, 16:52
"Grzalka" powinna byc w cudzyslowie, bo przy temp 0/90 to COP pewnie w okolicach, co 1,5?? Moze ktos policzyc??

marcin

COP będzie zbliżony (może nieco np. 1% mniejszy) od standardowej pompy ciepła. Ta gorąca woda jest przy okazji podczas pracy PCi w normalnych warunkach.

terplace
12-02-2010, 17:17
[quote=mati__]kwestii pomp produkcji polskiej.

Niby należy wpierać polską produkcję, ale należy pamiętać o tym, że taki producent za chwilę może przestać istnieć bo mu coś nie wyjdzie i zacznie się problem z serwisem i częściami. Nawet zapis, że należy dostarczyać części przez lat 10 będzie sobie można w buty wsadzić, bo producenta już nie będzie. Czasami popsuje się pierdoła za 10 Euro i nie będzie miał kto tego zrobić. Jeśli ktoś się na tym zna i liczy się z tym, że będzie musiał sam pokombinować, poszukać fachowca i części to ok. Ale jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym to szukanie fachowca może zabic:) Parę lat temu pojawił się producent pomp w Polsce na wzór szwedzkich pomp. Niby to samo ale na 6 pomp każda miała inną instalację elektryczną w środku. Po kilku latach producent się zwinął i brak jest jakiejkolwiek dokumentacji, części trzeba dobierać i szukać na rynku. Dokumentacji nie było od początku bo ktoś to tak odebrał. Ciągłe problemy bo dużo podgrzewu cwu szło przez grzałki.
Przy kupnie pomp firm które od lat istnieją rynku jest dużo łatwiej. One muszą zapewnić dostępność części przez lata bo zepsuję sobie opinię lub poniosą inne konsekwencje działania. Różnica jest taka, że nawet te znane firmy mają różny staż jeśli idzie o produkcję, jedne mają pompy od lat kilkunastu inne dopiero od lat dwóch, bo nagle jest zapotrzebowanie to my też będziemy robić. Podobnie jest z solarami.

Tu się zupełnie nie zgodzę. Polscy producenci, jako że są małymi producentami to korzystają z podzespołów standardowych, które w dodatku są dostępne w Polsce. PCi są tak prostymi urządzeniami, że każdy chłodnik, automatyk naprawi bez problemu.
W urządzeniach potentatów potrafią być niezłe wynalazki.
Na serwis firmowy to się mało kto będzie decydował bo go zwalą z nóg kosztami, zarówno części jak i usługi, jak w ASO. Że o jakości tych usług nie wspomnę. Tak jak przygody ma jeden z forumofowiczów z NIBE. Zamiast usunąć przyczynę awarii to "łatają tylko dziury" aby PCi nie pokazywała komunikatów o błędach.

rwxw
12-02-2010, 18:49
kwestii pomp produkcji polskie
Coś się poplątało z cytatami, bo ja nie wierzę w "autoryzowane serwisy" czegokolwiek i gwarancje na 100 lat. Najdroższe co się może w pc zepsuć to sprężarka. Identyczną jak zepsuta, czy zamiennik można kupić gdziekolwiek, a wymieni ją dowolny serwisant lad chłodniczych.

HenoK
12-02-2010, 19:28
Najdroższe co się może w pc zepsuć to sprężarka. Identyczną jak zepsuta, czy zamiennik można kupić gdziekolwiek, a wymieni ją dowolny serwisant lad chłodniczych.Tylko tu terplace ma rację - polskie "garażowe" produkty bazują na dostępnych w Polsce podzespołach, natomiast "markowe" pompy ciepła mają często dedykowane podzespoły, których na rynku nie ma, co oznacza, że jest się skazanym na serwis danej firmy.
Przykład takiej sytuacji : http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=6007&view=findpost&p=73866

aadamuss24
12-02-2010, 20:00
Wątek exxxxpreeeeesssss :)

Henok niby tak jest jak piszesz. Nawet te markowe mają typowe sprężarki i inne podzespoły tylko, że do markowego produktu serwis MUSI przyjechać i naprawić, a do mniej znanego już nie zawsze bo marka tak bardzo nie ucierpi. Ty sam jesteś w stanie coś zrobić i nawet zlokalizować przyczynę awarii ale nawet dobry serwisant nie przyjedzie do obcej pompy ciepła i nie będzie się zastanawiał czy problem jest w pompie czy w źródle, a może w instalacji bo mu się to nie opłaci aby dojść do tego co jest nie tak. Nie będzie miał pewności, że na początku wszystko było zrobione poprawnie. Piszący tutaj są choć trochę zorientowani w działaniu i obsłudze swoich urządzeń i są w stanie powiedzieć co zauważyli w przypadku jakiejś nieprawidłowości i porozmawiać z serwisem, ale jest to bardzo mały procent wszystkich użytkowników pomp ciepła. Reszta ma jakieś urządzenia założone przez instalatora które mają działać, instalator bierze kasę i się zwija a z problemami zostaje klient do którego nikt nie chce przyjechać bo instalator już kasę zabrał. Bajki o rocznym stabilizowaniu się źródła i że po tym czasie będzie ciepło często się zdarzają.

Liwko coś ten koleś chciał Cię chyba podrażnić podając cenę 700 pln za stację :) chętnie kupię każdą ilość stacji w tej cenie :)
Z drugiej strony handel polega na tym, że dystrybutor, hurtownik, instalator musi zarobić na produkcie a 20 % to się nie będą dzielić.

Pinok jaką masz pompę i na jakich warunkach 5 lat gwarancji ?

Czy ktoś już ma za sobą okres wiosenny na pompie ciepła i posadzce akumulacyjnej ? Jak zachowują się temperatury w domu przy ciepłych, słonecznych dniach i zimnych nocach ? Czy jak zaświeci słońce w dzień a podłoga jest dobrze nagrzana czy nie wzarasta mocno temperatura ? pozdr adam

HenoK
12-02-2010, 20:30
Czy ktoś już ma za sobą okres wiosenny na pompie ciepła i posadzce akumulacyjnej ? Jak zachowują się temperatury w domu przy ciepłych, słonecznych dniach i zimnych nocach ? Czy jak zaświeci słońce w dzień a podłoga jest dobrze nagrzana czy nie wzarasta mocno temperatura ?No wiosna, to to jeszcze nie jest, skoro dzisiaj przyszło mi odśnieżać wjazd do garażu ;), ale ponad tydzień temu było kilka słonecznych, chociaż mroźnych dni. Temperatura w domu wzrosła do ok. 23st. C, pomimo wyłączonej pompy ciepła, czyli ok. 1 st. powyżej tego, co mam zaprogramowane jako temperaturę w II taryfie. Zresztą trudno, żeby wzrosła wyżej, skoro w największe mrozy na powrocie z podłogówki temperatura dochodziła do 25 st. C, zaś obecnie nie przekracza 24,5st. C.
Myślę, że bardzo podobnie będzie się dom zachowywał również na wiosnę :).

Pinok
12-02-2010, 21:04
Pinok jaką masz pompę i na jakich warunkach 5 lat gwarancji ?


Wszystko w stopce ;)

terplace
12-02-2010, 21:14
Przykład takiej sytuacji : http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=6007&view=findpost&p=73866

Pęknięcie wymiennika w taki sposób to paskudna sprawa. Są wymienniki, które gwarantują z dużym prawdopodobieństwem, że rozszczelnienie nastąpi na zewnątrz. Niestety wielu producentów jeszcze nie doszło do tego.
Dostanie się wody do układu chłodniczego już dyskwalifikuje taką PCi.

Co do drugiej awarii to bardzo prawdopodobne, że jest to wina w zasilaniu, np. nadpalenie stycznika, które może powodować niepełnofazową pracę i zachowanie sprężarki tak jakby była uszkodzona lub w końcu jej uszkodzenie.

Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.

wihajster
12-02-2010, 21:21
Co do drugiej awarii to bardzo prawdopodobne, że jest to wina w zasilaniu, np. nadpalenie stycznika, które może powodować niepełnofazową pracę i zachowanie sprężarki tak jakby była uszkodzona lub w końcu jej uszkodzenie.

Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.

Może tak być jak piszesz, z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Takie rzeczy są trudne do wykrycia, stycznik przy nas może łączyć a za którymś "strzałem" nie...

Co do udzielania się w tamtym temacie ja już sobie odpuściłem, zero reakcji ze strony zainteresowanego.... Najpierw pyta potem cisza ;)

wihajster
12-02-2010, 21:25
Pęknięcie wymiennika w taki sposób to paskudna sprawa. Są wymienniki, które gwarantują z dużym prawdopodobieństwem, że rozszczelnienie nastąpi na zewnątrz. Niestety wielu producentów jeszcze nie doszło do tego.


Niektórzy producenci nie wiedzą, że lepiej (czytaj: taniej) jest zabezpieczać niż potem leczyć ;)

terplace
12-02-2010, 21:42
Może tak być jak piszesz, z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Takie rzeczy są trudne do wykrycia, stycznik przy nas może łączyć a za którymś "strzałem" nie...


Nawet nie chodzi o sam strzał. Jak jest upalony styk to może:
- nie łączyć
- powodować spadek napięcia (duża rezystancja)
- zmieniać rezystancję,
- iskrzyć.

Wtedy należy:
- miernikiem analogowym zmierzyć napięcia na wszystkich fazach (obserwować przez kilka, kilkanaście minut co się będzie działo), zaraz po włączeniu oraz po godzinach pracy jak się stycznik nagrzeje - bo także może się inaczej zachowywać,
- zgasić światło i poprzyglądać się na stycznik może zauważy się iskrzenie.

Zresztą po 7latach to warto profilaktycznie wymienić stycznik, bo to koszt kilkudziesięciu złotych a wymianan prosta. Tym bardziej że z tego co widziałem to w PCi róznie bywa z doborem styczników, pewnie specjalnie tak aby za długo nie wytrzymały. Ciekawe czy robią to celowo czy nie odróżniają kategorii pracy AC-1, AC-3 i AC-8.

HenoK
12-02-2010, 21:51
Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.Skopiowane :).

wihajster
12-02-2010, 21:52
Z napięciem na poszczególnych fazach może być problem, bo nigdy nie jest wzorcowo stabilne. Można dostać oczopląsu ;)
Ja w takim przypadku raczej mierzyłbym spadek napięcia na wszystkich stykach, to tak naprawdę odzwierciedla jakość styku - rezystancję.
Od strony praktycznej, czasami wystarcza bezpośrednio po odłączeniu zasilania zwyczajnie "pomacać" sam stycznik i przewody na zaciskach... Nawet miernik może nie być potrzebny.

terplace
12-02-2010, 22:11
Z napięciem na poszczególnych fazach może być problem, bo nigdy nie jest wzorcowo stabilne. Można dostać oczopląsu ;)
Ja w takim przypadku raczej mierzyłbym spadek napięcia na wszystkich stykach, to tak naprawdę odzwierciedla jakość styku - rezystancję.
Od strony praktycznej, czasami wystarcza bezpośrednio po odłączeniu zasilania zwyczajnie "pomacać" sam stycznik i przewody na zaciskach... Nawet miernik może nie być potrzebny.

Ale mi chodziło o napięcie na samej sprężarce za stycznikiem aby wyeliminować także brak styku na samym kablu. Wahania sieciowe są zazwyczaj wolne i niewielkie. Zbytnio nie szkodzą. Jak są zbyt duże i długotrwałe to "powinien się nimi zająć" czujnik zaniku faz.

Jak się coś dzieje ze stycznikiem to w zależności od rodzaju ustroju miernika widać nagłe wahania na poziomie przynajmniej kilkunastu V a czasem nawet i 100V. Masz rację że dobrą metodą (ale nie do końca bezpieczną) szczególnie przy dużych mocach, jest metoda na macanego, czasem wystarczy mocno powyginać i podociskać obudowę stycznika.

wihajster
12-02-2010, 22:22
Czyli - najpewniejszym rozwiązaniem byłoby zdublowanie CZF.
Jest tylko jeden problem, a w zasadzie dwa.
Pierwsze - producentom się to nie opłaca. Okres gwarancji wytrzyma, później najwyżej sprzedadzą ekstra jeden moduł chłodniczy więcej ;)
Drugie - z takim wyzwaniem jak dodatkowy czujnik na zaciskach sprężarki przeciętny instalator sobie nie poradzi, bez urazy proszę ;)
(samo podłączenie do zacisków to drobiazg, ale zastosowanie go w układzie elektrycznym wymaga paru kombinacji, nie da się go włączyć w szereg z cewką stycznika bo nigdy się nie załączy...)

terplace
12-02-2010, 22:30
Czyli - najpewniejszym rozwiązaniem byłoby zdublowanie CZF.


Niestety nie, gdyż czujniki CZF mają zwłokę czasową zadziałania liczoną w sekundach, a te impulsy mogą mieć znacznie krótszy okres nawet na poziomie kilkudziesięciu ms. Dlatego pisałem a mierniku analogowym, bo taki krótki impuls ale głęboki da się zaobserwować drgnięciem wskazówki.

Zresztą przypuszczam, że bezpośrednio (bez trafo) zasilana elektronika CZF padła by szybciej przy iskrzeniu niż sprężarka. Zresztą zły kontakt przewodów zasilających CZF (kontrolujących fazy) jest najlepszą znaną metodą na szybkie uszkodzenie CZF. Umieszczenie CZF za uszkodzonym stycznikiem dało by taki sam efekt jak brak kontaktu na przyłączach CZF.

Trzeba by było skonstruować coś swojego: dzielnik napięcia, prostownik i duża pojemność "do łapania impulsów", przerzutnik i jakiś układ alarmujący lub wykonawczy. Czyli taki swój CZF ,ale to już chyba przesada.

wihajster
12-02-2010, 22:40
Dodatkowy CZF zabezpieczy przed "ostrym" padnięciem stycznika, którego nie ma możliwości wychwycić zainstalowany fabryczny czujnik, a krótkie obniżenia rzędu kilku okresów sinusoidy co jakiś czas raczej nie zaszkodzą sprężarce. Spadki rzędu kilkudziesięciu woltów na fazie to słychać przeciętnym uchem, bez miernika :D
Spadki na stykach rzędu 100 woltów spowodują szybkie całkowite zniszczenie styku i tu zadziała ten dodatkowy.

terplace
12-02-2010, 23:49
Dodatkowy CZF zabezpieczy przed "ostrym" padnięciem stycznika, którego nie ma możliwości wychwycić zainstalowany fabryczny czujnik,

Do tego to nie trzeba stosować drugiego CZF stosuje się coś takiego:
http://www.fif.com.pl/produkt/30/418



a krótkie obniżenia rzędu kilku okresów sinusoidy co jakiś czas raczej nie zaszkodzą sprężarce.


Zależy co jakiś czas, jak będą dość często np. iskrzenie to zaszkodzą (zmniejszenie wartości skutedcznej napięcia, oddziaływanie dynamiczne, przepięcia).



Spadki rzędu kilkudziesięciu woltów na fazie to słychać przeciętnym uchem, bez miernika :D


Zgadza się. Ale trzeba mieć doświadczenie i to najlepiej przy konkretnym typie sprężarki. Wprawne ucho potrafi usłyszeć dużo, nieprawidłową pracę zaworu rozprężnego, zalewanie spr., zbyt duże przegrzanie, zadziałanie ba-passu. Ale takich informacji na forum pisanym to już się nie przekaże i dając wskazówki należy iść w innym kierunku.
Tym bardziej że spreżarki w PCi są dość dobrze wytłumione.



Spadki na stykach rzędu 100 woltów spowodują szybkie całkowite zniszczenie styku i tu zadziała ten dodatkowy.

Niekoniecznie. Tym bardziej że jeśłi to trwały spadek napięcia, to spr. nie ruszy. I wywalać może bezpiecznik.
To co piszesz jest absolutnie słuszne przy prądzie stałym lub przy silnikach dużych mocy (mała impedancja uzwojeń), co gwarantuje wydzielanie się niesamowitych ilości energii cieplnej na styku "uszkodzonym" (duża impedancja przejścia).
Znam też przypadki silników asynchr., które na jednej fazie miały 160V i niżej i normalnie chodziły,a styczniki chociaż już uszkodzone to jednak się dzielnie trzymały. Oczywiście silniki buczały i hałasowały niemiłosiernie, ale użytkownicy myśleli że to zdezelowane łożyska i się tym nie przejmowali zbytnio.

kerado28
13-02-2010, 11:39
Ponowie pytanie:
A w jakiej odległości od siebie kładliście rurki od ogrzewania podłogowego, jakiej długości macie pętle oraz jaką grubość wylewki?

Liwko
13-02-2010, 11:48
Ponowie pytanie:
A w jakiej odległości od siebie kładliście rurki od ogrzewania podłogowego, jakiej długości macie pętle oraz jaką grubość wylewki?

U mnie wszędzie co 15cm oprócz łazienek gdzie mam co 10. Długości około 80m pętla. Powinny być podobej długości. Niestety u mnie zrobili zbyt długie w salonie. Nie jest źle ale mogło być lepiej. Wylewka 7cm ale spokojnie możesz dać nawet 10. Będziesz miał gdzie więcej ciepła zakumulować.
Pozdrawiam

bonetka
13-02-2010, 12:02
Panie Kerado28 ( ja wiem że Pan tylko do Panów :)

odpowidż moze szybka udzielona została 8 miinut po zapytaniu ( akurat byłam przy kompie a że nie mam w zwyczajy pisać drugiego postu po prostu odpowiedam w tym co aktualnie napisałam ...logiczne ( przynajmniej dla mnie ) że odpowiedz jest do następnego po moim bo chyba nie do jakiegoś nie widomo skąd ...często poprawiam albo z powodu literówki albo włąsnie tak jak tu ...ja lubie szybko )
" część ma co 10 cm ....częsc ściśle w/g projektu ogrzewania podłogowego ...częśc grubośc 7-10 cm częśc wiecej .....powinny być równe odcinki a długośc zależy od średnicy rury ..."

ps. bardzo ciekawie tu było wczoraj ..i takie dyskusje bardzo lubię :P
wykraczające ...ponad zerówkę :)

kerado28
13-02-2010, 12:03
Bonetka - gdzieś umknął mi Twój post :wink: - ale dzięki już odnalazłem i przeczytałem 2 razy (abyś nie miała żalu ) :wink:
Moim rodzicom ułożyliśmy ok. 1050 metrów na domek 116 mkw, więc dość gęsto, Pętle ok. 100-110 metrów, a dwie po 50-60 m., wylewka 6 cm, teraz mam problemy, aby im to wszystko dobrze wyregulować...

rwxw
13-02-2010, 14:28
Pęknięcie wymiennika w taki sposób to paskudna sprawa. Są wymienniki, które gwarantują z dużym prawdopodobieństwem, że rozszczelnienie nastąpi na zewnątrz.
Jakie mogą być przyczyny awarii wymiennika ? Czy np. zatrzymanie/zepsucie się obiegówki dz i doprowadzenie do zamarznięcia cieczy w wymienniku ? Jak się przed tym zabezpieczać ? Czy wystarczy ciecz o odpowiednio niskiej temperatrze zamarzania, np. -15 ?

wihajster
13-02-2010, 15:32
Jakie mogą być przyczyny awarii wymiennika ? Czy np. zatrzymanie/zepsucie się obiegówki dz i doprowadzenie do zamarznięcia cieczy w wymienniku ? Jak się przed tym zabezpieczać ? Czy wystarczy ciecz o odpowiednio niskiej temperatrze zamarzania, np. -15 ?

Niska temperatura zamarzania może nie wystarczyć, bo (zależnie od ustawień i działania presostatu niskiego ciśnienia) temperatura wymiennika bardzo szybko "poleci" w dół. Jeżeli presostat by nie zadziałał, co jest mało prawdopodobne, to już po kilkunastu sekundach możemy mieć -25C i niżej.
Przy układach pośrednich nie jest tak tragicznie bo mieszanka nie zamarza od razu jak woda tylko robi się kasza, trudniej uszkodzić parownik.

Tragicznie za to bywa przy systemie woda/woda. Tu presostat nie wystarczy musi być dobra automatyka.

Ja do glikolowych PC daję dodatkowy termostat na parownik.

terplace
13-02-2010, 17:06
Jakie mogą być przyczyny awarii wymiennika ? Czy np. zatrzymanie/zepsucie się obiegówki dz i doprowadzenie do zamarznięcia cieczy w wymienniku ? Jak się przed tym zabezpieczać ? Czy wystarczy ciecz o odpowiednio niskiej temperatrze zamarzania, np. -15 ?

Mogła to być wada materiałowa i powstałe pęknięcie słabego punktu na wskutek zmęczenia materiału, choć przy parowniku to mało prawdopodobne, gdyż naprężenia nie występują tam zbyt duże w porównaniu ze skraplaczem (małe wahania i poziom ciśnień oraz temperatur).
Mógł to być roztwór glikolu z nieodpowiednimi inhibitorami korozji.
Mogło to być wreszcie brak zabezpieczenia przed zamarzaniem skroplin penetrujących parownik od zewnątrz. (Rzadko które PCi mają takie zabezpieczenie).

Gdy to nie była sprawa korozji, to niestety jeśli wymiennik rozszczelnia się "do wewnątrz" to źle świadczy o zastosowanym modelu wymiennika. Są wymienniki które do minimum ograniczają prawdopodobieństwo powstania tekiego zjawiska. Jeśli już się rozszczelniają to na zewnątrz.

Niestety "baaaardzo firmowe" Swep'y czy WTT mają skłonność do takich przykrych awarii.

Do tej pory spotkałem się (jak dobrze policzyłem z 8 przypadkami rozszczelnienia wymiennika w PCi). Nie wiem czy to zbieg okoliczności ale 4 z tych awarii skończyły się rozszczelnieniem międzykanałowym i były to wymienniki (WTT lub Swep), natomiast 4 które leciały na zewnątrz to AlfaLaval lub Thermokey).

aadamuss24
14-02-2010, 00:04
Biorąc pod uwagę konstrukcję takich wymienników to aż mnie dziwi, że tak mało się psują. Przy takiej ilości blach wydawałoby się, że co chwilę będzie się rozszczelniac a tak nie jest. Przypadki chodzą po ludziach i takie rzeczy się mogą zdarzyć tym bardziej, że zanim producent się dowie o awarich to już cała partia jest w urządzeniach. pozdr adam

Jastrząb
14-02-2010, 14:43
Mam proste pytanie dotyczace podlogowki. Opisywalem tu ostatnio swoje boje w tym wzgledzie.

Czy jak macie duzy rozdzielacz, (u mnie 10 petli), to po otwarciu go w zupelnej ciszy, slyszycie jakis szum wody??

Zostala mi wymieniona pompa cyrkulacyjna na mocniejsza, i to jest pierwszy zauwazalny efekt tej wymiany, bo poprzednio bylo ciuchutko w rozdzielaczu. Teraz walcze od nowa z ustawieniami, wiec jeszcze nie wiem, czy efekt w postaci wymaganych temperatur zostal osiagniety.

dzieki
marcin

kerado28
14-02-2010, 15:08
A jak wcześniej ustawiałeś pętle na rozdzielaczu? Na czuja? Czy jedna po drugiej?

bonetka
14-02-2010, 15:47
Hejka ..nie zasypało Was? :)
Pamiętacie jak rozmawialismy o tej instalacji Consolar co miała kolektor hybrydowy z powietrznym wymiennikiem ciepła co w nocy ( jak nie ma słońca ) może pracować jako wymiennik powierze- woda ( glikol ) http://forum.muratordom.pl/post3175252.htm#3175252
Syś ( chyba śmiga po lodowcu :) miał się dowiedzieć coś bliżej .
W kazdym razie są inne systemy bazujące na solarach i pompie ciepła
np. instalacja Westfa Therma Exlusiv
http://www.fulereny.blink.pl/mum/westfa.jpg
inny ( drogi !)jest projekt instalacji firmyGEFGA w Limburgu , dom 300mkw, zapotrzeb.mocy ciepl.15 kW ( roczne zapotrzeb bez basenu 35.750 kWh )
PC 14TMS i kolektory słoneczne 44 mkw ( 14 sond o dł. 17,5 m każda ) zb.cwu 400 l. ogrzew.podłogowe ( scienne, sufitowe ) matami kapilarnymi ( 15 mm ) dla par. 30/26 dla oblicz.-12*C)
http://www.fulereny.blink.pl/mum/west..jpg
tu ..lewa strona -geosolarthermie / prezentacja ( na dole) str. 12 jest wyrażny schemat i opis instalacji http://www.gefga.de/frameseite.htm
i tam jest jeszcze ciekawy schemat nawet jesli trochę przesadzony ..
http://www.fulereny.blink.pl/mum/kapil.jpg
ps. Kerado..wiesz że ja żartuje ...to wątek męski właściwie ...ale ja sie nie daję a co :lol: dzisiaj po różycze dla Koleżanek a dla nas Wszystkich po czekoladce walentynkowej :P
http://www.fulereny.blink.pl/mum/czekolad..jpg

Jastrząb u mnie nic nie słychać ale ja mam pompę poza rodzielaczem ale nawet, jedyne co słychać to napełnienie zasobnika cwu ( szum wpływającej wody )
Kerado ,ciężko ustawić bo masz nierówne pętle ale to nie znaczy że jest to niemożliwe

kerado28
14-02-2010, 15:54
Kerado ,ciężko ustawić bo masz nierówne pętle ale to nie znaczy że jest to niemożliwe
A może coś dla ułatwienia? Nie musi być rebus :wink:

kerado28
14-02-2010, 15:59
A to dla Ciebie za pomoc :P :P

http://www.biedermeier.com.pl/ima/bukiet.jpg

bonetka
14-02-2010, 18:48
Kerado :) oczywiscie że nie musi a kwiaty :P :P ( dziekuję :) ja zawsze staram sie pomóc jeśli mogę )
Teoretycznie rzecz biorąc to :
* instalacja powinna być odpowietrzona ( bez pecherzyków) i każda petla oddzielnie przy zamknięciu reszty pętli , miec odpowiednie ciśnienie i dt GZ
* na rozdzielaczu powinny być zrobione nastawy wstępne ( specjalnym kluczem nim się reguluje obroty ) to regulacja hydrauliczna
* z rotametrami bedzie łatwiej zeby obserwować przepływ wody przez poszczególne pętle ( ja mam chyba 1,5 l/min na każdej mam tak samo , mam równe pętle ) i je też należy odpowiednio pustawiać
ale nalezy pamietać że 2 krotne zwiększenie przepływu powoduje 4 krotny wzrost oporów hydraulicznych i pracy pompy obiegowej i dlatego powinna być minimalna ilość elementów dławiacych jak rotametry , zawory regulacyjne itd .
* jeśli woda nie odda ciepła to rura jest za krótka dlatego trzeba ustawić przepływy aby to wyrównać żeby czas przepływu przez rurę inaczej predkosc przepływu była odpowiednia
* mozna regulować w zasadzie tylko tymi nastawami lub przepływomierzami
jesli pompę obiegową podłogówki mamy na dobrym biegu ( dt DZ ) i tem. idaca na podłogówkę jest odpowiednia ( nie przekraczająca oczywście temp. max zalecanych ) ...powroty powinny być otwarte można przykręcić na zasilaniu jesli trzeba
* od kazdej regulacji powinno minąc trochę czasu aby temp. w pomieszczeniu się wyrównała i można byłoby zauważyć różnicę
* nalezy pilnować odpowiedniego nateżenia przepływu przez PC i podłogówkę ( przez skraplacz powinno być większe niż przez system grzewczy )
...nie powinno się zamykać za dużo pętli bo przepływ będzie za mały ( brak odbioru )
* regulacja nie jest prostą sprawą i zajmuje duzo czasu ..niektórzy męczyli się i m-c czasu
jesli napisałam coś nie tak ..to Koledzy pewnie poprawią ..tylko nie wiem czy to w jakiś sposób pomogło :wink:

wszystkie urządzenia dodatkowe dławiące przepływ wpływają na sprawnośc PC .( rotametry , siłowniki ) nie jest to tak ważne może przy zachowaniu odpowienich zasad przepływu jak pompa obiegowa jest w środku ( bo nie mamy wpływu na jej wielkość i zuzycie energii ) ale już na zewnątrz możemy sobie pompe odpowiednio dobrać , idelanie do naszej instalacji .

Tlobo
14-02-2010, 21:17
Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.
Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??
Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK
Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.
We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

aadamuss24
14-02-2010, 21:20
Proszę o komentarze do pierwszego schematu bonetki. co to jest zasobnik ciepła utajonego? Jakieś uwagi do takiego rozwiązania proszę bo planuję coś podobnego :) uwagi głównie krytyczne ! pozdr adam

tlobo cierpliwości!!!

Pinok
14-02-2010, 22:51
Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.
Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??
Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK
Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.
We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

Podczas przerwy prawdopodobnie nie pracuje (tak jest w większości PCi) pompa dolnego źródła więc temperatury jakie pokazuje sterownik nie mają nic wspólnego z tym co się dzieje w odwiertach.Temperatura wyrównuje się wtedy z temp otoczenia.

Te -4 to jest na wejściu z odwiertów czy na wyjściu ?

Tlobo
14-02-2010, 23:14
Te -4 to jest na wejściu z odwiertów czy na wyjściu ?
To jest temp. na zasilaniu solanki do pompy.

bonetka
15-02-2010, 09:25
Ciepło utajone jest to ciepło przemiany fazowej ( zmiana stanu skupienia ) w przeciwieństwie do jawnego ciepła które zmienia temp. obiektu .
Tlobo
poprzednio pisałam co może być przy niskiej temp. odwiertów przy okazaji Grzesia ( ze 3 str temu )
PC się wyłacza awaryjnie ze względu na minimalną temp. DZ ( takie zabezpieczenie ) DZ powinny pracować temp. wejscia do PC od +8 do -5 ...a dt około 2-3 ,,,,
czyli wychodzi że skoro wejścia masz -4 to powrotu np. -7 .
Zobacz 3 dni i 31 załączeń dziennie ( bo co dojdzie do tej tem minimalnej się wyłacza ) i 12 godzin dziennie pracy . To nowy dom i ciągnie .
Ale załączeń jest bardzo dużo ..ona tak cyka co chwilę ...chciałaby dłuzej ( dłuższe cykle ) ale temp. DZ jej nie daje .
DZ jak pracuje dłuższy czas to się wychładza . Po czasie postoju znowu wraca to tej początkowej wartosci ( mowimy o stanie ustalonym po np pół godzinie czasu pracy ..)
Cierpliwie zaczekaj na instalatora ( bo co sam jesteś w stanie zrobić ? ) i powiedz mu że nie oddaje się " takiej instalacji " :o
owszem były tu rózne historie ...ale -4 na wejsciu ...to rekord :evil:

pomyśl o COP ..podawane jest dla 0/35 ..a u Ciebie trzeba byłoby obliczyć dla -4/35 ....owszem mniejsze znaczenia ma czy to jest +3/35 czy 0/35 ...ale -4 pierwsza wartości robi już trochę róznicę
pomysl o temp. parowania Twojej instalacji ..przecież jest strata na wymienniku 3-5 *C ( zalezy jaki wymiennik ) dodaj do swojej..

chciałam dopisać do tamtego postu ( zeby było w jednym miejscu ) http://forum.muratordom.pl/post4014995.htm#4014995
ale się nie dało
wieć tutaj dopisuję ..błędy w DZ cd. jakie mogą wystąpić :
* glikol o złym składzie ( min. dolewanie wody zamiast gikolu )
* ciągła praca PC dobowa nie pozwalająca na regenerację DZ szczególnie w gruntach piaszczystych i nienawodnionych
* duże starty ciepła przez długie poziome odcinki rur prowadzone płytko pod powierzchnią przy pionowych odwiertach
* niewłaściwie wykonanie stopy sondy ( tam gdzie jest wygieta U rurka )
* niedobrana odpowiednio pompa obiegowa DZ
chyba już nic innego wymysleć nie można ... :wink:

HenoK
15-02-2010, 11:00
Pamiętacie jak rozmawialismy o tej instalacji Consolar co miała kolektor hybrydowy z powietrznym wymiennikiem ciepła co w nocy ( jak nie ma słońca ) może pracować jako wymiennik powierze- woda ( glikol ) http://forum.muratordom.pl/post3175252.htm#3175252
Syś ( chyba śmiga po lodowcu :) miał się dowiedzieć coś bliżej .
W kazdym razie są inne systemy bazujące na solarach i pompie ciepła
np. instalacja Westfa Therma Exlusiv
http://www.fulereny.blink.pl/mum/westfa.jpg
O swoim pomyśle na wykorzystanie ciepła utajonego pisałem tutaj :
http://forum.muratordom.pl/post3962719.htm#3962719 :).
Może ktoś z tego pomysłu skorzysta ;).

aadamuss24
15-02-2010, 15:10
bonetka masz jeszcze jakieś dodatkowe informacje do tego schematu? jaki duży jest ten zasobnik ? pozdr adam

bonetka
15-02-2010, 16:40
Serwis 24
tu http://www.baulinks.de/news/1frame.htm?http%3A//www.baulinks.de/firmen/westfa.de
wejsć podświetlić po prawej stronie ( pod tymi 8 punktami ) : "Latentwärmespeicher verbindet Wärmepumpe mit Solarwärme (18.6.2008) " po polsku Pompa ciepła z energii słonecznej Latent linki ( 18.06.2008 )
i otworzy się art . jest i rysunek i zdjęcie hybrydowego kolektora i wymiar tego zb. ( 80x80x205 ).

a to chyba kolektor hybrydowy solarno-fotowoltaiczny razem http://www.solarhybrid.ag/uploads/media/solarhybrid-Kollektor_PT_S250_145_02.pdf

vico
16-02-2010, 18:30
Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.
Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??
Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK
Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.
We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

Czy był dzisiaj instalator u Ciebie i coś się wyjaśniło ??

ALE CISZA NA FORUM !!!

swimmer
16-02-2010, 20:36
śnieg odgarniają 8)

vico
16-02-2010, 21:52
śnieg odgarniają 8)

TAK MNIE SIĘ WYDAJE !! :D
ALBO POMPY JUŻ POWYŁĄCZALI I NIE MA O CZYM PISAĆ

bonetka
16-02-2010, 22:41
Tlobo
myślałam o tej Twojej temp.DZ na wszystkie strony . Najpiew pomyślałam że skoro wygrzewałeś podłogówkę przy pomocy grzałki i zostały Ci tylko dwa czy trzy dni do końca ( a wiadomo że przy wygrzewaniu jest kilka dni z niską temp. pózniej wzrasta stopniwo utrzymuje się ze 4 dni wysoka i pózniej znowu maleje ) więc włączenie DZ nie powinno być w zadnym razie szkodliwe przecież od tego jest żeby grzać ..tym bardziej że niskie temp. ...tym bardziej ze jest ( nie grzeją Ci co nie mają gotowego DZ ..lub Ci w których producent w programie wyrażnie zaznacza że wygrzew musi być tylko za pomocą grzałki ).
To tylko dwa dni czy trzy dni ...skoro wychładza się tak bardzo to co bedzie pózniej ...Trzeba jak najszybciej to poprawić bo to nie jest dobrze .
Wszyscy jesteśmy ciekawi czy już wszytko ok? i martwimy się :cry:

Pamietacie kiedyś pisałam o GeoJetting maszynie do pionowych odwiertów metodą wody pod duzym ciśnieniem i oprócz pionowego wiercenia można też było wiercić kierunkowo ( pod kątem ) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..otóż zobaczcie jaką maszynę ma Viessmann
( ma też rurę perforowaną Amasond ) Geodrill 4R..
http://www.profundis.tv/tt-geothermie/index.php?content=video&kat=3&vid=254&language=de

dedykuję Wam ten film na dobranoc :D

racer
17-02-2010, 15:40
A mam pytanie, jak odporne są te rury na przesunięcia mas ziemi?

klimaw
17-02-2010, 17:25
Co masz na myśli? :o
Przecież wszystkie sieci uzbrojenia leżą w ziemi. :D

kowaliusz
17-02-2010, 17:36
racer pewnie mówi o pionowym ułożeniu a Ty myślisz o poziomych

bonetka
17-02-2010, 18:00
bentonit ( compaktonit ) pełni nie tylko rolę uszczeniającą ale i STABILIZUĄCĄ odwiertu ...to tylko wąski otwór wypełniony po bokach ..więc stabilny ..jak silne musiałoby być te ruchy aby ruszyć i przesunać te " twory " ? (nie mówimy o trzęsieniu ziemi )

sSiwy12
17-02-2010, 18:09
chyba już nic innego wymysleć nie można ... :wink:
No po Tobie, to już niezwykle trudno – wszak ten tytuł jest nie od parady. :lol:
Ale wydumałem, że problem może być spowodowany brakiem „wypełnienie” odwiertów i w takim wypadku istnieje możliwość, że kolektor pracuje na zasadzie grunt/powietrze/glikol.
Oczywiście nie odkryłem ameryki, bo wcześniej o takiej możliwości pisała Bonetka, ale takie zachowanie PCi może to sugerować.
Akurat w tej PCi 222G czujniki temperatury są „przylgowe” i umieszczone blisko wymiennika, co podczas postoju pompy daje różne dziwne odczyty, np. temperatura powrotu jest wyższa od temperatury zasilania.(na http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html przed chwila powrót wynosił 12,6 a zasilanie 12,5)
Jest jeszcze inna możliwość, że źle skalibrowano” zero w tych czujnikach.

sSiwy12
17-02-2010, 18:14
a jak się mają szkody górnicze do odwiertów pionowych? czy też tąpnięcia?

One raczej działają na konstrukcje poziome.

bonetka
17-02-2010, 18:20
tu mapa ( zapadanie i wypietrzanie )
tendencji ruchów pionowych http://www.pgi.gov.pl/images/stories/artykuly/neotektonika/ruchy_pion.jpg

po Hali tej co się zawaliła w Chorzowie zaczeli badać te ruchy pionowe chodziło o fundamenty ) ...poczytajcie
http://www.pgi.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1115&Itemid=2

macie w milimetrach co i jak na jakim terenie na rok

ps. Siwy jak miło ze nas odwiedzasz :D

kris_ST
17-02-2010, 18:36
Słyszeliście coś na temat pomp firmy Mecaterm? Podobno mają je niedługo dystrybuować w Polsce.
www.mecaterm.se

Doszły mnie słuchy, że w dużo lepszej cenie można kupić pompę ciepła za granicą, ale np. firma Biawiar umieściła na swojej stronie informację, że pompy ciepła Nibe pochodzące z zagranicy nie będą objęte gwarancją producenta. Trochę to dziwne, co za różnica w którym kraju wyprodukowano pompę.

Ostatnio pewien instalator zaoferował mi pompę ciepła Viessman Vitocal 242g w cenie 27000 netto plus oczywiście dodatkowe 10 tys. za montaż i osprzęt (?????). Z ciekawości pogrzebałem trochę w necie i okazało się, że pompę tą można kupić za 21800 brutto (z 22% Vatem). Chyba na rynku instalatorów pomp ciepła jest jeszcze zbyt mała konkurencja. Mój znajomy kilka lat wstecz chciał u siebie zainstalować pompę i zrezygnował, bo miał oferty grubo przekraczające 100 tys. zł. Ciekawe co będzie za 5 lat.

Pinok
17-02-2010, 18:45
Mecaterm also manufactured heat pumps for Autoterm/IVT but was sold in 1998

:o :o :o

androzek
17-02-2010, 18:50
Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.
Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??
Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK
Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.
We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

Jaka pompa,jak masz ustawione parametry dolnego żródła ( przy jakiej temp.PC wyłącza się),czy dom jest świeży i wilgotny....

margask
17-02-2010, 20:30
(...) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..(...)

co masz na myśli pisząc o wierceniu w kształcie spirali?

film z linku przedstawia wiercenie pod kątem, ale takie zwykłe, po linii prostej :-)

Tlobo
17-02-2010, 21:33
Tlobo
myślałam o tej Twojej temp.DZ na wszystkie strony . Najpiew pomyślałam że skoro wygrzewałeś podłogówkę przy pomocy grzałki i zostały Ci tylko dwa czy trzy dni do końca ( a wiadomo że przy wygrzewaniu jest kilka dni z niską temp. pózniej wzrasta stopniwo utrzymuje się ze 4 dni wysoka i pózniej znowu maleje ) więc włączenie DZ nie powinno być w zadnym razie szkodliwe przecież od tego jest żeby grzać ..tym bardziej że niskie temp. ...tym bardziej ze jest ( nie grzeją Ci co nie mają gotowego DZ ..lub Ci w których producent w programie wyrażnie zaznacza że wygrzew musi być tylko za pomocą grzałki ).
To tylko dwa dni czy trzy dni ...skoro wychładza się tak bardzo to co bedzie pózniej ...Trzeba jak najszybciej to poprawić bo to nie jest dobrze .
Wszyscy jesteśmy ciekawi czy już wszytko ok? i martwimy się :cry:

Pamietacie kiedyś pisałam o GeoJetting maszynie do pionowych odwiertów metodą wody pod duzym ciśnieniem i oprócz pionowego wiercenia można też było wiercić kierunkowo ( pod kątem ) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..otóż zobaczcie jaką maszynę ma Viessmann
( ma też rurę perforowaną Amasond ) Geodrill 4R..
http://www.profundis.tv/tt-geothermie/index.php?content=video&kat=3&vid=254&language=de

dedykuję Wam ten film na dobranoc :D

Niestety nie jest dobrze, jest tak jak dotąd, a instalator wczoraj nie przyjechał - dzisiaj nie przyjechał - ma być jutro :evil:
Zaczynam się bardzo denerwować.
W przeciągu ostatnich 20 godzin pompa pracowała 20razy łącznie pracowała 6 godzin. No i ta temperatura spada do minimum :cry:
Już nawet myślę, że lepiej ją wyłączyć i grzać znowu tylko grzałką.

bonetka
17-02-2010, 22:13
Margask
pisałam o tym w kwietniu ubiegłego roku ;

Z ciekawostek w .... Hokkaido Uniwer. opracowano nową metode, Która nie wierci Prosto w głąb tylko pozwala omijać obiekty będące pod powierzchnią Lub na powierzchni. Wiertło prowadzi się Mając głęb. inf.o. , Kierunku i nachyleniu. (Rura cofa się za wiertłem przy wyciąganiu). Na razie potrafią tylko na głebokśći 16 m i promieniu 12 m ale dalej prowadzą pracę aby polepszyć te wyniki.
http://fulereny.blink.pl/mum/sonda.jpg
umieszczając film miałam na mysli porównanie GeoJetting Vaillanta
http://www.fulereny.blink.pl/mum/g1.jpg
http://www.fulereny.blink.pl/mum/g2.jpg
z Geodrill 4R firmy Tracto-Technik z Południowej Westfalii ( wygąd itd ..natomiast tamten ( spralny) to zupełnie inna para koloszy :) to był prototyp, być moze prace poszły już do przodu bo trochę czasu minęło :wink:

Tlobo
ale serwis :evil: rozumiem raz moze coś wypasc ale dwa ???
trzeba włączyć grzałkę :( bo meczyć PC szkoda .
Z drugiej strony gdybyś nie przełączył na normalne grzanie nie wiedziałbyś że DZ ma tak niskie temp. ( przesumąłes w czasie do przodu tę wiadomość )

aa i jeszcze chciałam na coś zwróicć uwagę mianowicie ...wygrzewanie podłogówki . U nas w programach przebiega raz że dużo krócej a dwa przy innej sinusoidzie temperaturowej
http://forum.muratordom.pl/post4035017.htm#4035017
np. NIbe gotowy ( bo można i zrobić sobie własny ) 11 dni całość
przez 4 dni temp. stopniowo od 20 -45.* C .....3 dni 45 *C ...4 dni spada stopniowo do 25*C .......pózniej grzejemy normalnie.

mati__
18-02-2010, 14:22
Przepraszam, że wchodzę w temat, ale mam pytanie w sprawie firmy Ochsner. Jak pisałem wcześniej czytam ten wątek od początku, na razie dostarłem do strony nr. 103, więc może odpowiedź na moje pytanie już była - wtedy wybaczcie :oops:
Dostałem dzisiaj ofertę od tej firmy i powiem szczerze, że cena zbiła mnie z nóg... Na dom ok. 200m2 cena to 70000 PLN (pompa, odwierty pionowe 220m, wykonanie instalacji, podłączenie, zbiornik) i uwaga: bez VATu i bez podłogówki. Czyli wszystko razem grubo ponad 100 kawałków. Wcześniej dostałem ofertę z Climakomfortu, który z tego co wyczytałem, nie jest tanią firmą - tam było ok 20000 taniej z tym, że dwie pompy (znane chyba tu wszystkim rozwiązanie z podziałem na CO i CWU). Czy firma Ochsner słynie z takich cen czy po prostu to jakieś Maybachy wśród pomp ciepła?
Oferta jest na razie bardzo ogólna ale tak: zapotrzebowanie na ciepło przyjęto 55 W/m2, moc pompy ok 12 kW, do tego zaoferowano zbiornik buforowy 500l co Hydrol nie raz tutaj skrytykował (chcę w całym domu mieć podłogówkę). Podejrzewam, że trochę to wszystko zawyżone i pewnie dałoby się coś uszczknąć z ceny, ale i tak będzie super drogo.
Czytając ten wątek skłaniam się ku pompom Zirius albo Nibe bo chyba najwięcej z Was ich używa jednak chciałbym poznać Wasze opinie na temat cen bo wydawało mi się, że powinienem zamknąć się w 50000 - 60000 PLN za całość wraz z podłogówką? Niech mnie ktoś może naprostuje, że jestem zbyt optymistycznie nastawiony czy coś... Z góry dziękuję :)

Pinok
18-02-2010, 14:33
W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.

klimaw
18-02-2010, 14:40
W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.
Trochę przesadziłeś (chyba , że Zirius )-zobacz , ża ma 200m2 podłogówki. 8)

Pinok
18-02-2010, 15:01
W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.
Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?
Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D
Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

OK, to ja płacę Ci miesięcznie 120zł (tyle miesięcznie wydaję na większy kredyt w stosunku do instalacji na ekogroszek, którą planowałem) a Ty przez następne 35lat (chociaż mam nadzieję że pożyję dłużej) palisz, wynosisz popiół, dostarczasz węgiel (aha składujesz go u siebie bo ja niemam na to miejsca).

Jastrząb
18-02-2010, 15:02
W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.
Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?
Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D
Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

Wystarczy na ogrzewanie czym i jak?? Zeschnietym krowim lajnem palonym w palenisku z kamieni na srodku salonu??

Bo rozumiem, ze wsadzisz te CALE 60.000 na konto, a jakis piec (np. gazowy), kaloryfery itp, to za darmo razem z manna z nieba spadna??

Prosze rozpatruj to w katergoriach:
- kosztu przylacza gazowego
- kosztu kaloryferow / lub podlogowki
- kosztu pieca/pompy ciepla
- kosztu budowy/lub nie komina
- i dopiero na koncu kosztu sezonowej eksploatacji

U mnie np, roznica sie zwroci po jakichs 8 latach.

marcin

mati__
18-02-2010, 15:02
W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.
Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?
Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D
Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

A ja tam nie pytam po jakim czasie mi się to zwróci bo po pierwsze jeśli policzysz koszt instalacji gazowej czy olejowej (do tego też potrzebujesz grzejniki, rurki, sprzęt w kotłowni itd.) to nie będzie już 60 tys., a dużo mniej, a po drugie liczy się też komfort - ogrzewanie bez obsługi, cały rok, tanio.

klimaw
18-02-2010, 15:26
Arturo72
Temat opłacalności w PC był tutaj i nie tylko tutaj klepany niezliczoną ilość razy. :D
Jak ci nie pasuje - nie kupuj , przymusu nie ma , twoja kasa. :lol:
Załóż sobie elektryczne i bądź zdrów długie lata. :roll:

sSiwy12
18-02-2010, 15:33
200m2 podłogówki + kocioł + CWU za 15.000zł?
No chyba, że ERA ma coś z tym wspólnego.

A teraz policz sobie eksploatację, niech będzie tylko 80kWh/m2/rok to już daje 16.000kWh + CWU na 4 osoby, jakieś 3.000kWh.
Jakbyś nie liczył to PCi w takiej samej konfiguracji zużyje tylko 6.300kWh (i to maksymalnie, bo może być sporo mniej).
Teraz działanie matematyczne z zakresu szkoły podstawowej i (parafrazując klasyka tego powiedzenia) „widzą gały?”.

Na rękę 10% z lokaty – chyba też ERA.

klimaw
18-02-2010, 15:36
Tak zrobię,tylko chciałem wysłuchać jakiś racjonalnych przesłanek,które każą umoczyć 60tys.zł,z ciekawości,na 191 stronach jest za dużo info,żeby wyłapać czy na PC można zarobić ;)
Powodzenia w założeniu instalacji CO+CWU za 15000zł (przykładem był dom 200m2). :D

klimaw
18-02-2010, 15:44
Na rękę 10% z lokaty – chyba też ERA.
A kto piszę,że z lokaty ?? Nie ma innych możliwości ? 10% to minimum ;)
Chętnie zainwestuję w taki procent-jakieś namiary???? :D

mati__
18-02-2010, 15:47
Ja kiedyś postawiłem 5 zł na mecz i wygrałem 15zł:) Gdyby wsadził 60 patyków zamiast robić durną pompę ciepła miałbym 180... :evil:
Powracając do pytania chciałbym poznać Wasze zdanie na temat pomp Ochsnera - czy to dobry sprzęt czy po prostu tak się cenią?

sSiwy12
18-02-2010, 16:05
Chętnie zainwestuję w taki procent-jakieś namiary???? :D

Przeca napisałem, że w ERA :lol:

Jastrząb
18-02-2010, 16:10
Na rękę 10% z lokaty – chyba też ERA.
A kto piszę,że z lokaty ?? Nie ma innych możliwości ? 10% to minimum ;)
Musze przyznac ze ewenement.
Czlowiek, ktory potrafi zarobic minimum 10% zaglada na forum, kombinuje wybor systemu grzewczego, liczy koszty etc. Toz Ty powinienes lekka reka kupic gotowy, wyposazony dom, razem z palaczem nadwornym ;-)


marcin

terplace
18-02-2010, 16:33
Powracając do pytania chciałbym poznać Wasze zdanie na temat pomp Ochsnera - czy to dobry sprzęt czy po prostu tak się cenią?

Już chyba na tym forum było coś o kłopotach z Ochsnerem.
Pompa jak pompa, jak każda inna. Warta tyle ile instalator co ją montuje. A z tym jest coraz słabiej, bo biorą się za montaż już prawie wszyscy. Tylko że PCi wymaga trochę doświadczenia (te można zdobyć na kilku smutnych klientach) jak i "zaangażowania intelektualnego" (a z tym już trudniej).

7tonik
18-02-2010, 17:06
Tak zrobię,tylko chciałem wysłuchać jakiś racjonalnych przesłanek,które każą umoczyć 60tys.zł,z ciekawości,na 191 stronach jest za dużo info,żeby wyłapać czy na PC można zarobić ;)
Ten wątek jest dla posiadaczy PC, wypowiadają się na temat swych doświadczeń. Niektórzy szukają rozwiązania swych problemów. Na temat zasadności wyboru można podyskutować na innych wątkach. Tam się zdziwisz, że twoja propozycja będzie ostro skrytykowana przez przeciwników CO jako zbyt kosztowna inwestycyjnie :). Zwracam ci na to uwagę, choć sam wcześniej z podobna refleksją tutaj "wyskoczyłem", no ale ja jestem trochę usprawiedliwiony, bo jestem posiadaczem PC :).

vega1
18-02-2010, 17:33
dajcie spokój. Kpina i tyle :evil:

Ludzie kupują auta i nikt nie myśli żeby się zwróciło.
Kupują zaje... drogie telewizory i nikt nie myśli żeby się zwróciło.
Kupują mase rzeczy, ale tylko przy PC jest temat: kiedy mi się to zwróci??

tego się już nie chce czytać.

Aha, i proszę mi o wskazanie tej pięknej ( pewnej!! ) inwestycji, która przyniesie mi taki odsetek od tej kasy :D

Liwko
18-02-2010, 17:39
Tak zrobię,tylko chciałem wysłuchać jakiś racjonalnych przesłanek,które każą umoczyć 60tys.zł,z ciekawości,na 191 stronach jest za dużo info,żeby wyłapać czy na PC można zarobić

Znajdź sobie moje wyliczenie sprzed kilku stron a zobaczysz, ze może mi się to zwrócić w porównaniu z twoim systemem w jakieś 4-5 lat. Nie warto???

irtad
18-02-2010, 19:52
Liczy się komfort ?Ogrzewanie cały rok? Tanio ? Ok. Koszt instalacji wodnej elektrycznej to jaki koszt ? 10tys-15tys ? Zostaje 50tys.zł,nie mówię o lokacie bo to dla emerytów lub krótkowidzów ;)
Rocznie z 50 kawałków przybędzie 10%...wystarczy na roczne opłaty za ogrzewanie ??? A kasę ciągle mamy :D


Nie zapominaj że te 50tys co roku jest coraz mniej warte ;) . Jak liczyć to dokładnie. :D

klimaw
18-02-2010, 21:12
a nie czy jest to opłacalne bo nie jest ;)
Widzę , że dokładnie z takim nastawieniem zadałeś swoje pierwsze pytanie , więc trudno było by cię przekonać. :cry:
Poczytaj trochę więcej i doucz się , bo wielu mądrzejszych od ciebie i ode mnie stwierdziło , że to się jednak opłaca. :wink:

mati__
18-02-2010, 21:19
Wystarczy poszukać i pomyśleć
Dla ludzi z dużymi coyones :
http://fundusze.wp.pl/sort,group,typ,AK,notowania.html
Dla ludzi z jajami:
http://fundusze.wp.pl/sort,group,typ,SW,notowania.html
Dla ludzi z wydmuszkami:
http://fundusze.wp.pl/sort,group,typ,OK,notowania.html
Dla ludzi bez jaj:
LOKATA

To znaczy, że wchodzisz na to forum, żeby wyśmiać rozwiązanie ogrzewania w postaci pomp ciepła i pochwalić się, że jesteś gość z jajami:) Super fajne zajęcie, ale znałem takich, którzy też mieli jaja a potem płakali w rękaw jak wszystko zaczęło się sypać więc spokojnie. Poczekamy, zobaczymy. Powodzenia:)

rume
18-02-2010, 21:35
Prawda jest taka że wszelkie obliczenia to wróżenie z fusów.
Jak będą się kształtowały ceny nośników energii - tego chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć?
Jakie będą zimy ? W świetle ocieplenia klimatu ta w tym roku jakaś dziwna jest.
Czym bardziej zimno to szybciej się zwraca PC - w tym momencie inni płaczą ostro oszczędzają, uzupełniają magazyny opału a ceny teraz z kosmosu.
Inwestując pieniądze na jakiś funduszach i ogrzewając się prądem przeżywasz podwójny stres- 1)co się dzieje z moimi pieniędzmi 2) niech ta zima się wreszcie skończy. :)

swimmer
18-02-2010, 21:36
A piec na olej kiedy Ci sie zwróci w porównaniu do węgla??? koleżanka ma piec na odpady za...600 zł. pali doslownie wszystkimi śmieciami z domu... to dopiero jest oszczędność. To po co wywalac na piec w super hiper technologi z dopalaniem spalin o wysokiej sprawności jakieś 12000,- ( albo lepiej) i płacić koło 4 -5 ??? nie wiem ilu tysięcy rocznie za olej jak można wywalić do pieca obiery od ziemniaków i trochę chrustu z lasu :lol: A resztę ( z tej różnicy od pieca) :lol: walnąć w akcje i dostać 200% po dupie w razie krachu na giełdzie. Ale będzie lux, za 30 lat będzie po recesji to się zarobi, może życia starczy... 8)

klimaw
18-02-2010, 21:49
... przeżywasz podwójny stres- 1)co się dzieje z moimi pieniędzmi 2) niech ta zima się wreszcie skończy. :)
rume-trafiony zatopiony. :D
On jeszcze jest teoretykiem i myśli nawet o tym , że koszt pieca na pellety jest za wysoki w stosunku do kosztu pieca elektrycznego (poczytajcie jego inne posty).Cóż więc cena PC do pieca elektrycznego-kosmos. :wink:
Arturo72
Bez urazy.Ściągnij trochę klapki z oczu. :cry:
Nie tylko to jest dobre, co ty chcesz zastosować. :P

Elstir
18-02-2010, 21:53
kiedy Wam się to zwróci i jaki widzicie sens w PC bo ja nie widzę opłacalności inwestycji rzedu 60-70tys.zł ale jak ktoś wyjeżdża z głupimi tekstami to musiałem się odezwać.

co to znaczy zwróci? a kiedy zwróci się piec gazowy?
o zwrocie z inwestycji mozna mówić wówczas kiedy zyski przewyższą nakłady a wszystko co związane z ogrzewaniem nie przynosi żadnych zysków tylko kolejne koszty

nic osobistego, ale mówienie "się zwróci" jest bez sensu

opłacalność - no tu zależy co bierzemy jako najlepszą alternatywę - gaz, węgiel? pelety? a może ciepły koc?:P

ponadto wyliczanie opłacalności jest bez sensu jeśli bierze się pod uwagę alternaty zawierające w sobie ryzyko....
załóżmy... koszt domu 1mln, zakładając że na jakims funduszu otrzymamy 10% czyli 100k rocznie to nie ma sensu budować domu, bo za 60k wynajmiemy dom i 40k zostanie tzw zyskiem ekstra, nieprawdaż?

więc liczenie opłacalności rownież ma bardzo ograniczone zastosowanie

ehhh czuję że te argumenty jakiekolwiek by nie były nie przekonają większości twardogłowych :(

klimaw
18-02-2010, 21:57
w domu powiedzmy 200m.kw.
Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl
Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?
Ja kwestionuję. :roll:
Zajrzyj do naszego pliku zużycia to ujrzysz inne koszty grzania PC-rzeczywiste , a nie teoretyczne. :wink:

klimaw
18-02-2010, 22:03
Kliknij na guzik www pod moim postem ,to zobaczysz różne domy z realnym zużyciem-po co mam to przepisywać? :P

slawek66
18-02-2010, 22:08
U nas nie wydają pozwoleń na piece węglowe. Gazu ziemnego też nie chcieli podłączyć, więc pozostał gaz z butli i olej opałowy. Bez wahania zdecydowałem się na PC. Gaz i olej kiedyś się skończy, a prąd będzie zawsze! Te 60 tys. to dla jednych dużo dla innych nie. Gdyby nie PC to pewnie wydałbym te pieniądze na nowe auto, więc dziwi mnie to podejście pewnych osób odnośnie zwrotu kosztów. Jak ktoś chce całe życie oszczędzać to najlepiej niech mieszka u swoich rodziców!
:lol:

klimaw
18-02-2010, 22:12
U nas nie wydają pozwoleń na piece węglowe.
A co to za kraj? :lol:

klimaw
18-02-2010, 22:17
Arturo72
Widzę , że zmieniłeś swój poprzedni post :o , więc może na moim przykładzie.
122m2 parter za 2009 CO+CWU 1128 zł , a był to pierwszy sezon , więc najgorszy. :cry:
Prosto licząc dla 200m2 powinno być około 2000 rocznie-za dużo , czy za mało? :roll:

Inka Opole
18-02-2010, 22:17
Po części się zgodzę,przyszłośc jest mglista tym bardziej nośników energii dlatego na chłopski rozum i na szybko bez kalkulatora:
mam 70tys.zł do wydania i przy okazji zastanawiam się nad ciepłem w domu powiedzmy 200m.kw.
Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl i nie mam 70tys.zł
Pykam sobie piec elektryczny+podłogówka,itd i rachunek roczny 8-9tys.zł i mam jeszcze do dyspozycji ok.40tys.zł
Rocznie zaoszczędziłem 3-4tys.zł ?? Chyba jednak nie.
Rozpatrujemy tylko słabą lokatę 5-8% z 40tys.zł to jest 2-3tys.zł
Ile zaoszczędziłem przez rok ?Kiedy zwróci się PC ?
Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?

Nikt tego nie zakwestionuje bo niestety nie jestes pierwszy ktory na to wpadl:) kupic piec elektryczny a reszte na konto na procent ..potem sie okazuje ze wanne za 10tys dokupil i glazure po 200zl za m2..i kasa i tak sie rozeszla a rachunki trzeba placic..tak wiec chcesz oszczedzac zrob jak uwazasz przeciez nikt tu nie bedzie ciebie przekonywal ze masz wydac 60tys jak mozesz 8tys prawda..:)
kup piec elektryczny ,ekogroszek czy co tam chcesz i badz szczesliwy ze swojego wyboru
pozdr
rafal

slawek66
18-02-2010, 22:18
U nas nie wydają pozwoleń na piece węglowe.
A co to za kraj? :lol:

Ha, ha, ha! Dobre pytanie! W Polsce, miejscowość Złotów (w okolicznych wioskach nie ma jeszcze tego problemu) nie dostaniesz pozwolenia na zamontowanie pieca na węgiel. Tłumaczą to wymogami UE.
Drugi dom posiadam w Holandii i tutaj nikt nie bawi się w ogrzewanie węglem. Wszystko ogrzewane jest gazem, bo jest go tu aż nadto!

Dużo kursuję pomiędzy PL i NL i nawet gdybym miał taką możliwość to i tak olał bym piec na węgiel, bo bez zatrudnienia palacza by się nie obyło!

Pozdr. Sławek

mati__
18-02-2010, 22:25
To prawda,prąd będzie zawsze ale można go lepiej,taniej wykorzystać niż za 70tys.zł :) I nie chodzi o to,że dla jednych jest dużo dla innych nie.
Gdybym miał nawet wielokrotnośc tych 70tys.zł.wątpie,żebym zdecydował się na PC bo jest wiele bardziej komfortowych i bezobsługowych opcji :)
Jeszcze raz polecam czytanie ze zrozumieniem ;)

A wymień te bardziej komfortowe i bezobsługowe? Oprócz prądu. Pytam poważnie z ciekawości. Takich, które będą tanie w użytkowaniu. Tylko bez kombinacji prąd+giełda bo dla mnie to czarna magia i wróżenie z fusów w jednym:)
P.S. Dzięki Tobie stałem się dzisiaj Sympatykiem forum:)

klimaw
18-02-2010, 22:27
Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o
A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.
Coś tu nie gra. :o

swimmer
18-02-2010, 22:34
Ja ,Ja słyszałam :lol: elektrowania przydomowa na ogniwa wodorowe.W 2007 jak zakładaliśmy pc koszt dla naszego domu wynosił...140 tys.

klimaw
18-02-2010, 22:35
.. ale przy 122m.kw ogrzewnie prądem nie wyjdzie 8tys.zł a ok.4tys.zł,
No to życzę "panie teoretyku" takich osiągnięć jak już zakupisz ten piec elektryczny. :D
Dla mnie minimum około 5000 dla mojego i około 9500 dla 200m2 przy grzaniu prądem. :cry:
Jak byś chciał zmienić źródło CO za parę lat na PC to zapraszamy ponownie do tego wątku.

slawek66
18-02-2010, 22:36
Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o
A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.
Coś tu nie gra. :o

Na co się dokładnie powołują to niewiem, bo nie dociekałem. W moim przypadku odpada palenie w piecu, ze względu na moją pracę! Jednak z ciekawości jak będę miał chwilę czasu to podejdę i popytam co i jak.

Pinok
18-02-2010, 22:42
Arturo72
Widzę , że zmieniłeś swój poprzedni post :o , więc może na moim przykładzie.
122m2 parter za 2009 CO+CWU 1128 zł , a był to pierwszy sezon , więc najgorszy. :cry:
Prosto licząc dla 200m2 powinno być około 2000 rocznie-za dużo , czy za mało? :roll:
Wynik niezły,musze przyznać ale przy 122m.kw ogrzewnie prądem nie wyjdzie 8tys.zł a ok.4tys.zł,czyli proporcje dalej zostają podobne a nawet zwiększają się na korzyść mojego wyliczenia ;)

Jednej rzeczy jeszcze nie bierzesz pod uwagę.

W tej chwili za ogrzewanie od listopada dobijam do 1200zł, jakbym miał zapłacić za ogrzewanie tylko prądem wyszłoby ponad 4500zł, po prostu nie stać mnie na takie rachunki nawet w tej chwili a kto wie co będzie za kilka/naście lat.

lelelek
18-02-2010, 22:51
co do zakazu palenia węglem, to może być taki zapis w mpzp, a we wniosku o pozwolenie zaznacza się źródło ogrzewania (u mnie np mpzp zabrania stawiania płotów z gotowych elementów betonowych :o :lol:

swimmer
18-02-2010, 23:06
W tej chwili za ogrzewanie od listopada dobijam do 1200zł, jakbym miał zapłacić za ogrzewanie tylko prądem wyszłoby ponad 4500zł, po prostu nie stać mnie na takie rachunki nawet w tej chwili a kto wie co będzie za kilka/naście lat.
Jak możesz mówić,ze nie stać Cię na takie rachunki jak zamiast 20tys.zl wydałeś 70tys.zl ?
Ja nie mówię,że grzanie PC nie jest tańsze od prądu,tylko pytam się kiedy się to zwróci zważywszy,że za pozostałe 50tys.zł można zminimalizować różnicę prąd/PC :-?
a rozłożą mi na raty te koszty roczne??? pc wrzuciłam w kredyt. aktualne oprocentowanie 1,5%. to nie wiem gdzie będzie tanie, ale dzieki temu jak pinoka stać mnie na rachunki i będzie mam nadzieję jeszcze długo.

7tonik
18-02-2010, 23:10
Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o
A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.
Coś tu nie gra. :o
Na moim terenie plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje grzanie wyłącznie ekologicznie (prąd, gaz, olej). Tak jest ustalone, nie musza się na nic powoływać.

aadamuss24
18-02-2010, 23:16
Dlaczego upierasz się, że pompa ciepła musi kosztować 70 tyś ? Można też taniej. pozdr adam

Pinok
19-02-2010, 00:02
Napiszę po raz kolejny bo może wcześniej ktoś nie doczytał.

Rożnica między instalacją jaką planowałem z kotłem na ekogroszek a pompą ciepła to 25tyś zł.
I tylko tyle miałoby ewentualnie się zwracać.

Uważam że zwróciło mi się z początkiem zimy.
Nie ładowałem węgla nawet raz, dla mnie to jest bezcenne.

piwopijca
19-02-2010, 06:57
Zgadzam sie z przedmowca w 100%.
Kazdy ma inne priorytety, znowu porownam ale ...

Po co komus samochod skoro moze i jezdzi autobusem?
Co wychodzi taniej, jazda autobusem czy wlasnym samochodem?
Po co kupowac samochod skoro duzo taniej jest jednak jezdzic autobusami?

Tak jest z PCi, skoro komus nie przeszkadza ze musi dokladac do "pieca" to niech sobie kupi piec na paliwo stale -nic w tym zlego ale dlaczego od razu negowac tych, ktorzy nie chca "szuflowac"?
Za negowanie uwazam ciagle polemiki o zwrotach pompy ciepla w stosunku do innych zrodel ciepla.


Pzdr.

terplace
19-02-2010, 07:07
Koniec dociekania z mojej strony,nie zauważyłem racjonalnych przesłanek co do zakładania PC a widzę,że ludzie myślą o zysku tylko z lokaty a więc...j.w. ;)
Powodzenia w użytkowaniu i odebraniu części kasy z PC :)

Fundusze to loteria.
Niestety ja jestem nieszczęśliwym posiadaczem udziałów jednostek w funduszu. Jednego z lepszymi wynikami na runku. Do tej pory jestem na minusie ok 30%, a biorąc pod uwagę inflację i opłaty to jakieś 40%. Jak trafisz to zarobisz jak nie to stracisz.

terplace
19-02-2010, 07:31
Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl i nie mam 70tys.zł
Pykam sobie piec elektryczny+podłogówka,itd i rachunek roczny 8-9tys.zł i mam jeszcze do dyspozycji ok.40tys.zł
Rocznie zaoszczędziłem 3-4tys.zł ?? Chyba jednak nie.
Rozpatrujemy tylko słabą lokatę 5-8% z 40tys.zł to jest 2-3tys.zł
Ile zaoszczędziłem przez rok ?Kiedy zwróci się PC ?
Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?

Jak przy PCi zapłaciłbyś 5kPLN to przy prądzie 20kPLN. To ten "słynny COP". Blisko 4 to się spokojnie osiąga. A wtedy masz 15kPLN różnicy.......

Nie masz "bracie" pojęcia o lokatach ani o liczeniu. Lokaty na poziomie 10% to lokaty z ukrytymi gwiazdkami, np. lokaty hybrydowe, czyli z funduszami, lub z innymi kosztami. Oprocentowanie np. 20kPLN jak wpłacisz dodatkowo na fundusz 100kPLN.

Przy lokacie 5% realnego zysku po uwzględnieniu inflacji i podatku to wychodzi nieco ponad 1%. A biorąc po uwagę inflację długoterminową liczoną w/g nośników energii lub tylko samej en. el. lub też rynku budowlanego ogólnie to wychodzi się na głębokim minusie.

I jeszcze jedno. Ceny nośników energii będą rosły szybko. W tym en. el. Czym będzie wyższa cena to "PCi szybciej się zwróci". Nawet przy "ciepłym" domu 200m2 wzrost ceny en. el. o kilka % będzie powodował wzrost różnicy w ogrz. PCi i prądem na poziomie setek zł. Przy słabo zaizolowanym to już różnice będą szły w tyś. zł.

terplace
19-02-2010, 07:36
U nas nie wydają pozwoleń na piece węglowe.
A co to za kraj? :lol:

Powiem więcej. Są też miejsca gdzie nie dostaniesz pozwolenia na kocioł na paliwo stałe (nie tylko węgiel). Np. otulina PN.

androzek
19-02-2010, 08:28
A ja czekam kiedy mi się zwróci:
-budowa domu ( żeby nie tylko się zwrócił ale też dawał przychód coby zbudować nowy dom,żeby ten też się zwrócił )
- dzieci ( może na starość ?)
- żona ( chyba nie...)
- samochód ( tylko jak było za komuny - stary kosztował więcej niż nowy )
-życie ( może w nowym wcieleniu po reinkarnacji )

Każdy stosuje u siebie ogrzewanie jakie mu wygodnie,jaki mu polecił sąsiad,majster,teściowa,doświadczenie i niedoświadczenie,forum Muratora,ksiądz,kochanka....Nikt z autorów tego wątku nie piętnuje innych,że grzeją"bele cym",węglem itp.My wybraliśmy PC bo nas było stać na nieco większy początkowy wydatek,bo ta cywilizacja istnieje dzięki energii elektrycznej która obojętnie jak wyprodukowana musi być,bo w sumie jest to rozwiązanie ekonomiczne ( choć oczywiście prąd drożeje jak wszystko i to za szybko),bo PC jest bezobsługowa i dla mnie komfortem nieprzeliczalnym jest brak konieczności uzupełniania jakiekolwiek medium ).Ponadto moja żona panicznie boi się gazu i to medium również odpadło w przedbiegach.Dlatego skończmy już polemikę z kolegą bo to nie ma sensu.

Jastrząb
19-02-2010, 08:35
Powiem więcej. Są też miejsca gdzie nie dostaniesz pozwolenia na kocioł na paliwo stałe (nie tylko węgiel). Np. otulina PN.

Ja mieszkam tylko w strefie jakiegos chronionego krajobrazu, czy jakos tak.
I ani pieca na wegiel, ani oczyszczalnie przydomowej nie wolno.
Przy czym niestety ekologia w polskim wydaniu konczy sie tym, ze firmy od szamba wylewaja scieki na pola. Jak nam kopali dziure pod kolektor poziomy, to myslalem ze sie skoncze od tego smrodu.

marcin

Jastrząb
19-02-2010, 08:48
dlatego na chłopski rozum i na szybko bez kalkulatora:
mam 70tys.zł do wydania i przy okazji zastanawiam się nad ciepłem w domu powiedzmy 200m.kw.
Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl i nie mam 70tys.zł
Pykam sobie piec elektryczny+podłogówka,itd i rachunek roczny 8-9tys.zł i mam jeszcze do dyspozycji ok.40tys.zł
Rocznie zaoszczędziłem 3-4tys.zł ?? Chyba jednak nie.
Rozpatrujemy tylko słabą lokatę 5-8% z 40tys.zł to jest 2-3tys.zł
Ile zaoszczędziłem przez rok ?Kiedy zwróci się PC ?
Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?

Ja zakwestionuje :-)
Po pierwsze, dla odmiany Ty poczytaj ze zrozumieniem.
Jesli roznica w eksploatacji prad/PC wedlug Ciebie wynosi 9tys do 6 tysiecy, to zakladasz sprawnosc PC 1.5 :-) Gratuluje wiedzy o PC i umiejetnosci liczenia.

To teraz dla Twojej wiadomosci, bo najwyrazniej jednak nie doczytales ze zrozumieniem.
Sprawnosc PC w praktyce to miedzy 3-4. Niech bedzie 3.5. Przy rachunku za grzanie pradem, 9tys, grzanie "tego samego domu" PC bedzie kosztowalo 2600. Wiec rocznie nie oszczedzasz 3-4 tylko 6.5.

marcin

Jastrząb
19-02-2010, 09:23
Fundusze to loteria.
Niestety ja jestem nieszczęśliwym posiadaczem udziałów jednostek w funduszu. Jednego z lepszymi wynikami na runku. Do tej pory jestem na minusie ok 30%, a biorąc pod uwagę inflację i opłaty to jakieś 40%. Jak trafisz to zarobisz jak nie to stracisz.
Oj tam -40%.
Byc "facetem z jajami" - bezcenne ;-))

marcin

budowlany_laik
19-02-2010, 09:25
A ja uważam, że dyskusja na temat okresu czy stopy zwrotu jest jak najbardziej na miejscu. Jednak można porównywać wyłącznie rzeczy alternatywne, dające identyczne korzyści. Porównanie 'PCi-elektryka' jest akurat możliwe.

Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

Osobiście, po dokładnej analizie, instaluję ogrzewanie kotłem elektrycznym (ok. 108 m kw. pow. ogrzewanej). Jednak do potrzeb cwu będę miał PCi na powietrze wentylacyjne. Można więc powiedzieć, że dołączę do dwóch klanów: elektrycznych i pompiarzy :-)

Liwko
19-02-2010, 10:34
Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

Coś mało aktywny jest ten wątek. Dodałem posta ale czy ktoś to przeczyta? Czyżby już internet i prąd odcięli za nie płacenie rachunków po takiej zimie? :D

Jastrząb
19-02-2010, 11:11
Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

Coś mało aktywny jest ten wątek. Dodałem posta ale czy ktoś to przeczyta? Czyżby już internet i prąd odcięli za nie płacenie rachunków po takiej zimie? :D

Oni nie maja internetu, przeciez inwestycja w internet nie sie nie zwroci!! ;-)

marcin

dorota21
19-02-2010, 11:32
Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o
A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.
Coś tu nie gra. :o
Na moim terenie plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje grzanie wyłącznie ekologicznie (prąd, gaz, olej). Tak jest ustalone, nie musza się na nic powoływać.

U mnie też tylko ogrzewanie ekologiczne w WZ (gaz, prąd). Gazu nie ma więc specjalnie dlugo się nie zastanawiałam nad wyborem. Szkoda tylko, że z sąsiednich starych domów z kominów wydobywa się raczej nie dwutlenek węgla i para wodna.
Na razie zużycie prądu u nas jest wyższe niż się spodziewałam, ale dom mokry, a poza tym okazało się, że wykonawca nie rozłożył wełny nad całym przedpokojem na poddaszu, więc ucieka nam sporo ciepła. Dodatkowo taryfa budowlana i cały czas walczymy z krzywymi grzewczymi i poważnie myslimy nad zlikwidowaniem zbiornika buforowego. Orócz tego, że sens jego obecności jako akumulatoras ciepła jest wątpliwy, to jeszcze wydaje mi się, że dodatkowa pompa obiegowa, która jest za buforem zakłóca pracę PO w PC. Gdzieś wyczytałam (???), że PO w NIBE dostosowuje prędkość do róznych parametrów (temp. wewn., zewn., temp. zasilania, powrotu GZ), a PO za buforem może być ustawiana tylko ręcznie I, II lub III bieg.
Być może bredzę, ale jestem na etepie uczenia się, a im więcej czytam, tym mniej wiem. Zwłaszcza, że każdy mówi coś innego, a najgorzej, że dla laika wszystko brzmi sensownie.

klimaw
19-02-2010, 12:25
...a im więcej czytam, tym mniej wiem.
Nie przejmuj sie . :wink:
To mnie. :D
Kto ci wcisnął ten bufor-masz 100% podłogówki? :o

seba_x
19-02-2010, 12:51
Witajcie , mam do dyspozycji teren o wielkości 20x30m (600m2 tylko na kolektor) , planuję kolektor poziomy do pompy 14kw z pośrednim parowaniem (wcześniej miały być dwie studnie z których jednak muszę zrezygnować), czynnik to glikol , pow. do ogrzewania 250m2 + CWU . Na głębokości około 1,2-1,5 mam dość obfite wody gruntowe (warstwa żwiru) , możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?
Znalazłem także informację że tak na oko można pow. ogrzewaną pomnożyć przez 1,5 i taki właśnie zrobić kolektor poziomy , czy to prawda ?
Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .

dorota21
19-02-2010, 13:11
klimaw
Dobrze postawione pytanie - "wcisnął". Nie był to na szczęście duży wydatek przy całości, ale dodatkowa PO, rur oraz zaworów trochę więcej więc jakby zsumował... Oprócz 220m2 podłogówki mam 3 drabinki w łazienkach i w garażu mały grzejnik, ...i tu pojawia się problem, bo jedni twierdzą, że przy takiej powierzchni podłogówki to pryszcz inni wręcz przeciwnie. I kto ma rację?...
Na razie bufor działa jak szersza rurka, ponieważ czujnik temp. do bufora nie pasował i czekaliśmy na odpowiedni. Po zainstalowaniu właściwego, trzy tygodnie temu, pompa oszalała tzn. ustawiała się na coraz więcej stopniominut i załączała kolejne grzałki. Zrażeni i tak sporym zużyciem prądu, zdecydowaliśmy, że poczekamy z wygrzewaniem bufora do cieplejszych dni i odłączyliśmy czujnik(może to błąd?).
Na tym etapie prosiłabym o podpowiedź, i odpowiedzi na proste dla Was pytania:
- jaka jest właściwa delta na DZ bliżej 3 czy 5
- jaką macie deltę na GZ u nas 9 - 11 (wydaje mi się, że to sporo - ale te mostki termiczne)
- ile razy pompa powinna się włączać na dobę 9 to ok czy za dużo
- jak sterujecie pompą aby pracowała w II taryfie (czy na noc ustawiacie wyższą temp.)
Pewnie powinnam jeszcze raz przeczytać cały wątek, tym razem z większym zrozumieniem już jako użytkownik, a nie tylko teoretyk, nie mam jednak na razie siły. Należę niestety do tych, którym szybciej idzie nauka praktyczna, wzbogacona własnymi błędami;-) czytaj wydatkami.

klimaw
19-02-2010, 13:15
Podaj jeszcze jaką masz pompę? :wink:

dorota21
19-02-2010, 13:32
NIBE 1245 10kW

Jastrząb
19-02-2010, 13:40
Witajcie , mam do dyspozycji teren o wielkości 20x30m (600m2 tylko na kolektor) , planuję kolektor poziomy do pompy 14kw z pośrednim parowaniem (wcześniej miały być dwie studnie z których jednak muszę zrezygnować), czynnik to glikol , pow. do ogrzewania 250m2 + CWU . Na głębokości około 1,2-1,5 mam dość obfite wody gruntowe (warstwa żwiru) , możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?
Znalazłem także informację że tak na oko można pow. ogrzewaną pomnożyć przez 1,5 i taki właśnie zrobić kolektor poziomy , czy to prawda ?
Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .

Na oko, to wiesz co ;-)
Nalezy policzyc zapotrzebowanie domu na cieplo, na tej podstawie i informacji o jakosci gruntu, projektant powinien okreslic powierzchnie kolektora.


marcin

klimaw
19-02-2010, 13:44
dorota21
-dT DZ raczej bliżej 3
-dT GZ około 5-twoja 9-11 zdecydowanie za duża , ale można to częściowo skorygować
-jak na nowy dom 9 razy nie jest źle , ale ilość załączeń spadnie jak unormujesz sprawy docieplenia i optymalnego ustawienia PC
-w nocy mam podbicie +3 a w dzień obniżenie -3
Możesz spróbować przydławić max grzejnik( by woda nie zamarzła) w garażu i sam(a) zobaczysz jaki to ma wpływ na dom.
Tak przez ciekawość-jaki duży masz ten bufor? :o

seba_x
19-02-2010, 13:56
Na oko, to wiesz co ;-)
Nalezy policzyc zapotrzebowanie domu na cieplo, na tej podstawie i informacji o jakosci gruntu, projektant powinien okreslic powierzchnie kolektora.
marcin

No właśnie wiem że na "oko" ..... , zapotrzebowanie na ciepło mam policzone , 15W/m3 kubatura 767m3 , dom ocieplony 20cm styro 0,036 ściany , 20cm styro 0,034 podłoga , dach ekofiber 0,042 40cm , okna 3 szybowe rama 6 komór .
Grunt mokry , stale jest woda na poziomie około 1,2-1,5m . Ze względów finansowych całe ogrzewanie robię sam . W całym domu podłogówka + kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

krzyk123
19-02-2010, 14:03
No właśnie wiem że na "oko" ..... , zapotrzebowanie na ciepło mam policzone , 15W/m3 kubatura 767m3 , dom ocieplony 20cm styro 0,036 ściany , 20cm styro 0,034 podłoga , dach ekofiber 0,042 40cm , okna 3 szybowe rama 6 komór .
Grunt mokry , stale jest woda na poziomie około 1,2-1,5m . Ze względów finansowych całe ogrzewanie robię sam .

Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:
15*767=11,5kW.

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

dorota21
19-02-2010, 14:10
Bardzo dziękuję za podpowiedzi:
- czyli juz wiem co mam w pierwszej kolejności zrobić, zwiększyc prędkość pompy DZ
- delta GZ na razie nie zmieni się, musimy uzupełnić ocieplenie na strychu i inne dziury
- grzejnik w garażu skręcony prawie do zera, baliśmy się przemarzania, ale nawet przy tych największych mrozach przy drzwiach nie było poniżej zera, więc mozliwe, że zrezygnujemy zupełnie z grzejnika
- kiedy ja dojdę jakie jest optymalne ustawienie PC? Jeszcze trochę i się poddam.
- bufor 300l
Zajrzałam sobie do zakładki ze zużyciem Waszych pomp, niektórym zazdroszczę, ale też widzę, że u mnie nie ma tragedii. I tak jak na razie mnie wygrzewanie i ogrzewanie nowego domu przez ostatnie miesiące kosztowało tyle samo co moją mamę węgiel i miał. A dom mam większy. Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia :D , bo na pewno dużo więcej czasu spędziłam gapiąc się w panel sterowania, niż moja rodzina rozpalając w piecu, dokładając do niego i wynosząc popiół. A zapomniałam jeszcze o godzinach spędzonych na forum.

A wracając do tej pompy obiegowej za buforem, co o tym sądzicie?

klimaw
19-02-2010, 14:23
Bufor 300 l na 220 m2 podłogówki? :o :roll: :o
Gratuluję pomysłu instalatorowi. :D
Jeśli masz taką możliwość wywal to ustrojstwo. :roll:

Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia
Jak wszystko optymalnie ustawisz , to długo nie będziesz zaglądać do pompowni i zapomnisz , że PC masz w chacie. :wink:

seba_x
19-02-2010, 14:29
Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:
15*767=11,5kW.

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

I taka była właśnie w planach razem z 2xstudnia , niestety kolektor muszę dać poziomy i sprzedawca pompy stwierdził że w takim przypadku trzeba dać 14kw .
Pytam tutaj bo już sam zaraz zgłupieję , wszędzie piszą właśnie żeby dać pompę "ciut" słabszą .

Liwko
19-02-2010, 14:30
klimaw
Uważaj bo masz dwie 13 w liczbie postów!!! Dodaj coś szybko bo to w dodatku dzisiaj piątek :D

klimaw
19-02-2010, 14:36
Dodałem :D

piwopijca
19-02-2010, 14:40
Dodałem :D
Jeszcze tylko zmien te pierwsza 13-stke i bedzie OK :lol: :lol: :wink:

Pzdr.

mati__
19-02-2010, 14:55
Bufor 300 l na 220 m2 podłogówki? :o :roll: :o
Gratuluję pomysłu instalatorowi. :D
Jeśli masz taką możliwość wywal to ustrojstwo. :roll:

Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia
Jak wszystko optymalnie ustawisz , to długo nie będziesz zaglądać do pompowni i zapomnisz , że PC masz w chacie. :wink:

Właśnie ja mam pytanie w sprawie bufora przy podłogówce. Wróciłem właśnie z targów budowlanych gdzie rozmawiałem z przedstawicielami Viessmana. Na moje stwierdzenie, że bufor przy podłogówce nie jest potrzebny powiedzieli, że można go nie mieć, ale wtedy sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie nie może być zrealizowane ze względu na wielkość przepływu jaka musi być utrzymywana w pompie cały czas. Czyli jeśli np. dwa pokoje za bardzo przykręcę i przepływ spadnie poniżej wymaganego to może być problem jeśli nie będzie tego bufora. Jak to z tym jest z praktycznego punktu widzenia? (planuję dom ok.180-200m2 i podłogówkę wszędzie)

krzyk123
19-02-2010, 15:34
Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:
15*767=11,5kW.

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

I taka była właśnie w planach razem z 2xstudnia , niestety kolektor muszę dać poziomy i sprzedawca pompy stwierdził że w takim przypadku trzeba dać 14kw .
Pytam tutaj bo już sam zaraz zgłupieję , wszędzie piszą właśnie żeby dać pompę "ciut" słabszą .

No przyznam, że tego to ja nie kumam. Co ma rodzaj kolektora do mocy pompy ? :o :o

Może koledzy/koleżanki "pompiarze" się wypowiedzą o co "kaman" ?

rume
19-02-2010, 18:44
Zależność pewna jest. Moc pompy spada jeżeli spada temp DZ. Zakładając że na kolektorze poziomym będziemy mieli niższą temperaturę DZ więc moc pompy będzie niższa, ale czy aż o tyle ? Trzeba to sprawdzić - producenci pomp podają charakterystyki (tylko czy da się przewidzieć jaką będziemy mieli temperaturę na DZ?).
http://img265.imageshack.us/img265/5431/dnafoss.jpg

Nawet ktoś pracę dyplomową napisał na ten temat http://markk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=33

wihajster
19-02-2010, 19:07
Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .
Przy tym gruncie jak piszesz tyle powinno wystarczyć.
Jaka PC?

aadamuss24
19-02-2010, 19:25
mati__ jeśli będziesz miał dziesięć pętli i zamkniesz jedną, dwie to raczej nic złego się nie będzie działo ale jeśli zamknie się osiem a tylko dwie będą grzały to już jest bez sensu. pozdr adam

rwxw
19-02-2010, 19:25
Dla ludzi z dużymi coyones :
http://fundusze.wp.pl/sort,group,typ,AK,notowania.html
Eeee tam, to dla cieniarzy, graj na kontraktach terminowych, tam to dopiero można osiągnąć zyski. Podczas Twoich wyliczeń nie bierzesz pod uwagę ryzyka inwestycji, czym ryzyko większe tym potencjalny zysk/wtopa większa. Bezpieczeństwo inwestycji w pc jest porównywalne (większe?) jak w obligacje skarbowe z tym, że złotówka w każdej chwili może polecieć w maliny (jak rok temu), a energia zawsze będzie potrzebna i jakoś nie chce tanieć. Inna sprawa, to nikt nie każe ci kupić pc za 60kzł.

wihajster
19-02-2010, 19:34
(...)powiedzieli, że można go nie mieć, ale wtedy sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie nie może być zrealizowane ze względu na wielkość przepływu jaka musi być utrzymywana w pompie cały czas. Czyli jeśli np. dwa pokoje za bardzo przykręcę i przepływ spadnie poniżej wymaganego(...)

I mieli rację, ale tylko w przypadku gdy zastosujesz wypasioną drogą automatykę z siłownikami na poszczególnych pętlach.
Jeśli dasz normalne rozdzielacze ręcznie regulowane to nie zamkniesz 80% obwodów na stałe, tylko sobie z czasem wyregulujesz LEKKO przepływy aby uzyskać żądane temperatury we wszystkich pomieszczeniach.
Do pompy ciepła ja bym na Twoim miejscu nie stosował takiej wypasionej "automatyki podłogowej" ani bufora.

rwxw
19-02-2010, 19:46
(tylko czy da się przewidzieć jaką będziemy mieli temperaturę na DZ?)
Trochę się da. Przy woda/woda nie powinno się zejść poniżej 5-7 stopni, bo może zamarznąć w parowniku. Przy gruntowym poziomym temperatura powinna być w okolicach 0 stopni, przy pionowym ciut więcej (3-5?). To tak w teorii, a w praktyce jak widać po wielu postach różnie bywa...

mati__
19-02-2010, 20:10
I mieli rację, ale tylko w przypadku gdy zastosujesz wypasioną drogą automatykę z siłownikami na poszczególnych pętlach.
Jeśli dasz normalne rozdzielacze ręcznie regulowane to nie zamkniesz 80% obwodów na stałe, tylko sobie z czasem wyregulujesz LEKKO przepływy aby uzyskać żądane temperatury we wszystkich pomieszczeniach.
Do pompy ciepła ja bym na Twoim miejscu nie stosował takiej wypasionej "automatyki podłogowej" ani bufora.

Dzięki Serwis24 i pompxxla za odpowiedzi. Rozumiem, że jeśli zrezygnuję z automatyki sterowanie temperaturą w każdym pokoju oddzielnie może być zrealizowane tylko ręcznie poprzez ustawianie przepływów, czy tak? A czy jest możliwość zastosowania jakieś "prostej automatyki" czy już wchodzą w grę siłowniki i bufor? Nie wiem też czy w ogóle przy pompie ciepła zasadne jest obniżanie temperatury w tymczasowo nieużywanych pomieszczeniach.

esjot1970
19-02-2010, 20:13
Dla ludzi z dużymi coyones :
http://fundusze.wp.pl/sort,group,typ,AK,notowania.html
Eeee tam, to dla cieniarzy, graj na kontraktach terminowych, tam to dopiero można osiągnąć zyski. Podczas Twoich wyliczeń nie bierzesz pod uwagę ryzyka inwestycji, czym ryzyko większe tym potencjalny zysk/wtopa większa. Bezpieczeństwo inwestycji w pc jest porównywalne (większe?) jak w obligacje skarbowe z tym, że złotówka w każdej chwili może polecieć w maliny (jak rok temu), a energia zawsze będzie potrzebna i jakoś nie chce tanieć. Inna sprawa, to nikt nie każe ci kupić pc za 60kzł.

Można też na jednorękiego przeznaczyć, po co czekać lata na zyski.

Węglowe kosztuje mnie 2 tys/rok 150 m2, ale jak mi się rozleci ten brudas na ekogroszek i podleczę kasę wchodzę w pc.

Pozdrawiam

klimaw
19-02-2010, 20:48
Rozumiem, że jeśli zrezygnuję z automatyki sterowanie temperaturą w każdym pokoju oddzielnie może być zrealizowane tylko ręcznie poprzez ustawianie przepływów, czy tak?
Zdecydowanie NIE!!! :o
Za ich pomocą doregulowujesz tylko przepływy do optimum i koniec. 8)
Dalej żadnego kręcenia-to nie służy do regulacji temperatury w pomieszczeniu. :wink:

mati__
19-02-2010, 20:58
Rozumiem, że jeśli zrezygnuję z automatyki sterowanie temperaturą w każdym pokoju oddzielnie może być zrealizowane tylko ręcznie poprzez ustawianie przepływów, czy tak?
Zdecydowanie NIE!!! :o
Za ich pomocą doregulowujesz tylko przepływy do optimum i koniec. 8)
Dalej żadnego kręcenia-to nie służy do regulacji temperatury w pomieszczeniu. :wink:
To jak w takim razie robiona jest regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie? Musi być do tego automatyka+bufor czy jakoś inaczej bo teraz to już nic nie wiem...

klimaw
19-02-2010, 21:05
Generalnie poprzez siłowniki i elektrozawory co było opisywane już wcześniej , ale z doświadczenia nie polecam tego rozwiązania. :cry:
Jak czytasz poprzednie posty , to w zeszłym roku chyba w styczniu i lutym opisywałem swoje eksperymenty z siłownikami. 8)
Pomijając bezwładność podłogówki mocno skakała dT GZ oraz było więcej startów PC.
Siłowniki sprzedałem ,a zawory wywaliłem. :P
Wniosek jest jeden:
Pełna rura tylko z regulacją hydrauliczną przepływów. :wink:

mati__
19-02-2010, 21:11
OK dzięki Klimaw, czytam ten wątek powoli, ale tyle tego jest, że albo przeczytałem już o tym, ale nie zarejestrowałem, albo jeszcze nie doszedłem do tego bo jestem gdzieś koło strony 110 :-?
Czyli od początku nie instalowałeś żadnej automatyki z buforem. To wg Ciebie złe rozwiązanie czy po prostu kosztowne? Przepraszam, że tak męczę, ale jestem jestem jeszcze kompletnie zielony w tym temacie :oops:

klimaw
19-02-2010, 21:12
Przy 100% podłogówki zdecydowanie złe. :cry:

rwxw
19-02-2010, 21:25
możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?
Z tą powierzchnią i długością rury nie do końca prawda, bo w ekstremalnym przypadku by wystarczyło owinąć te 600m2 jedną pętlą rury. Jeśli, jak piszesz, będziesz to robił sam, to ułożenie wybierz takie, jakie najłatwiej ci się uda zrealizować uwzględniając jak najkrótszy czas kopania (zależy to też od koparki jaką sobie załatwisz). Czy zrobisz kolektor meandrowy, czy spiralny, czy jakikolwiek inny to na 6a wszystkie dobrze będą działały i nie przejmuj się teoriami o wyższości świąt... Natomiast weź pod uwagę odległości bezpieczeństwa od brzegów kolektora. Jeśli planujesz 10 rowów co metr na 20m działki to będą one o szerokości łyżki koparki, a więc też metra? Jeśli tak, to aż się prosi w nich ułożyć spiralkę z pe32 (pe40 ze względu na promień gięcia się nie zmieści). Niestety spiralka długości 30m by była dosyć rzadka ze względu na maksymalną długość rury pe32, choć sekcje 125-150m by od biedy wystarczyły. Jeśli tak, to może mniej rowów ? np. 6-7 co 2-3m ?
Weź też pod uwagę to, że korzystając z rury PE32 możesz mieć pętle po 100-125metrów, max 150m, ale za to mniej glikolu do nich wlejesz, natomiast rura PE40 spokojnie pozwala na pętle 200-250 metrowe, a więc mniejsze rozdzielacze, za to większy koszt glikolu i szerszy wykop. Około 800m możesz spokojnie zaokrąglić do 1000, bo 6 arów to sporo, a rura jest tania. Ja bym nie ryzykował z 600 metrami (10x30x2). Jak raz robisz demolkę na działce, to lepiej nie poprawiać, a różnica w kosztach dłuższych rur nie jest aż tak duża. 100 mb rury to 150 zł, więc na rurze nie ma co oszczędzać.

terplace
19-02-2010, 21:50
Nawet ktoś pracę dyplomową napisał na ten temat http://markk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=33

No nieźle. Energia cieplna w kW. :-?

rwxw
19-02-2010, 22:23
1)- jaka jest właściwa delta na DZ bliżej 3 czy 5
2)- jaką macie deltę na GZ u nas 9 - 11 (wydaje mi się, że to sporo - ale te mostki termiczne)
3)- ile razy pompa powinna się włączać na dobę 9 to ok czy za dużo
4)- jak sterujecie pompą aby pracowała w II taryfie (czy na noc ustawiacie wyższą temp.)
1) bliżej 3
2) na gz mam deltę poniżej 5. delta rzędu 9-10 to za słaby przepływ, a nie za duże zapotrzebowanie i pc musi grzać wodę o 5 stopni więcej. Delta gz się zmieni jak zwiększysz bieg obiegówki lub zamontujesz mocniejszą.
3) to zależy jak pracuje i jaki jest priorytet, jeśli priorytetem jest tania taryfa (i wahania temperatury rzędu 1 stopnia), to optymalnie powinna się włączać 2x na dobę, jeśli komfort stabilnej temperatury co do pół stopnia, to może być i 9x z krótszmi cyklami.
4) w czasie taniej taryfy mam wyższą temperaturę na sterowniku pokojowym.
Bufor wyrzuć, bo to przy Twojej instalacji tylko generator strat, a drabinki (bez tej garażowej przykręconej do minimum) niech sobie grzeją równolegle z podłogówką.

kerado28
19-02-2010, 23:10
Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:
15*767=11,5kW.

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

I taka była właśnie w planach razem z 2xstudnia , niestety kolektor muszę dać poziomy i sprzedawca pompy stwierdził że w takim przypadku trzeba dać 14kw .
Pytam tutaj bo już sam zaraz zgłupieję , wszędzie piszą właśnie żeby dać pompę "ciut" słabszą .

No to gratulacje dla Pana instalatora, przewymiaruje pompe o 3KW ze względu na poziomy kolektor...
Widać, że instalator zaebzpiecza się na wypadek braku mocy, ale co z rachunkami??

wihajster
19-02-2010, 23:48
No to gratulacje dla Pana instalatora, przewymiaruje pompe o 3KW ze względu na poziomy kolektor...
Widać, że instalator zaebzpiecza się na wypadek braku mocy, ale co z rachunkami??

Znowu falstart z oceną......
Nie wnikając w szczegóły tego konkretnego przypadku, PC dająca załóżmy 12kW na studniach nie da tyle samo na glikolu, tym bardziej na płaskim.

terplace
19-02-2010, 23:50
No to gratulacje dla Pana instalatora, przewymiaruje pompe o 3KW ze względu na poziomy kolektor...
Widać, że instalator zaebzpiecza się na wypadek braku mocy, ale co z rachunkami??

Nie można być zbyt pochopnym z ocenami, gdyż nie wiemy dla jakich waunków podana była moc PCi. Jeśli w układzie woda/woda moc wynosi ok. 14kW, to faktycznie dla układu glikol/woda z wym. poziomym przy temp. wyjścia glikolu z PCi poniżej zera, PCi może mieć moc jakieś 11 - 12kW. Zresztą to nie apteka, 10% przewymiarowania (jeśli nastąpi) to nie przewymiarowanie). Nie dajmy się zwariować. Z taką dokładnością to się nie wykona ozc. Także samo szacowanie temp. dz (wpływające na moc PCi) obarczone jest dużym błędem.
Trochę w asekuranckim podejściu instalatorów jest też sporo winy inwestorów (ich podejścia do sprawy). Bo jeśli ktoś zapłaci mniej 50 czy 150zł za sezon to tego nie odczuje i nie pochwali nikogo. Natomiast jeśli przy silniejszych mrozach będzie miał zimniej to zrobi raban, bo dla 95% użytkowników temp. wewnątrz domu jest jedyną parametrem, na podstawie którego są wstanie ocenic czy PCi działa dobrze czy źle.

Napiszę więcej, lekko przewymiarowana PCi może okazać się korzystna z uwagi
na lepsze wykorzystanie taniego prądu, gdyż niższy średni COP zostanie zrekompensowany korzystniejszym rozkładem pomiedzy I i II taryfą. Chodzi głównie o to aby nie sugerować się mocami dobieranych kotłów i nie przewymiarowywać PCi 30, 50 czy 100%.
Ale 10% ?..........to wszystko jest jeszcze w granicach błędu.

wihajster
19-02-2010, 23:55
> terplace

Lepiej bym tego nie napisał, nic dodać nic ująć....
Pozdrawiam.

seba_x
20-02-2010, 09:07
Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .
Przy tym gruncie jak piszesz tyle powinno wystarczyć.
Jaka PC?

PC z firmy ekontech

seba_x
20-02-2010, 09:15
100 mb rury to 150 zł, więc na rurze nie ma co oszczędzać.

u nas w miejscowej hurtowni PE32 kosztuje 2,90zł/1mb brutto.

czy wszystkie pętle muszą mieć identyczną długość rury ? czy są jakieś fabryczne rozdzielacze do takich rur ?

w jakiej minimalnej bezpiecznej odległości od budynku można puścić rury kolektora ?

seba_x
20-02-2010, 09:20
rozumiem że przewymiarowana pompa może mieć niższy COP , czy mocniejsza pompa żeby nagrzać wodę do zadanej temp. będzie pracować krócej niż nie dowymiarowana ?

Tlobo
20-02-2010, 09:40
W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie
ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.
Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej
temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa
pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych
pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator
twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??
Co o tym sądzicie?

wihajster
20-02-2010, 10:17
PC z firmy ekontech
Bardziej chodziło mi typ/parametry, producent tutaj akurat jest mało istotny.

wihajster
20-02-2010, 10:19
rozumiem że przewymiarowana pompa może mieć niższy COP , czy mocniejsza pompa żeby nagrzać wodę do zadanej temp. będzie pracować krócej niż nie dowymiarowana ?
Oczywiście.

Arek-L
20-02-2010, 11:06
Dawno nie zaglądałem tutaj. Podzielę się danymi z pracy PC Nibe 1240 z pionowymi odwiertami 2x75m.
dom 200mkw, wszędzie podłogówka. Jeszcze nie mieszkamy, brak drzwi (zwłaszcza tych od garażu nieogrzewanego, co najbardziej boli :(); utrzymywana temp. 16 st (a i tak jest ciepło)., woda też czasami grzana do sprzątania.

PC odpalona 27.06.2009, stan na 23.01 (czyli te największe mrozy)
ilość uruchomień: 4082
czas pracy: 1732h

w te dni gdzie było -25st, przez 3 dni pracowała non stop. Ktoś może wie, gdzie w tej NIBE można sprawdzić, czy grzałki się załączały kiedykolwiek?

Wg mnie dobrze to wygląda, niepokoi mnie tylko ta ilość załączeń: czy tak częste załączanie jest ok?

wihajster
20-02-2010, 11:21
ilość uruchomień: 4082

To jest KATASTROFA -jeszcze 100% podłogówki.
Zaproś instalatora...

sSiwy12
20-02-2010, 11:34
Statystycznie nie jest źle.
Pracowała po około 20 minut, z przerwą ponad jednej godziny.

Biorąc pod uwagę „stan” domu, nie jest tak tragicznie – moim zdaniem, oczywiście.

rume
20-02-2010, 11:41
Arek-L zmień parametry menu 5.3 i 5.4 ja mam stopniominuty -180 i czas 30 min. Też miałem dużo startów.

terplace
20-02-2010, 11:43
ilość uruchomień: 4082

To jest KATASTROFA -jeszcze 100% podłogówki.
Zaproś instalatora...

Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu. Niedługo pewnie serwisy będą miały sporo roboty.

klimaw
20-02-2010, 12:44
Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu.
To jest niestety prawda-nic nie powiedzą o ustawieniach. 8)
U mnie też puścili PC i chodu , bo nastepny klient czeka. :cry:
Sam musiałem dochodzić do optimum. :P
Szkoda też , że instrukcje pisane są beznadziejnym językiem. :roll:

rwxw
20-02-2010, 12:46
czy wszystkie pętle muszą mieć identyczną długość rury ? czy są jakieś fabryczne rozdzielacze do takich rur ? w jakiej minimalnej bezpiecznej odległości od budynku można puścić rury kolektora ?
Trochę przesadziłem :wink:, bo 2.90 to rzeczywiście "nieco" więcej, ale przy tych ilościach powinieneś dostać duży rabat, bo 2.9 wygląda jednak na detal. Tak czy inaczej przy cenie całości, cena samej rury nie ma wielkiego znaczenia i tu nie oszczędzaj. Sekcje powinny być tej samej długości, bo inaczej będzie nierównomierny przez nie przepływ i część kolektora będzie słabiej działać. Rozdzielacze fabryczne widziałem, ale po koszmarnych cenach. Z "wyrobów domowych" zastanów się nad zgrzaniem rur PP - rozdzielacz z 3-ników pp50 lub pp63, przyłącza sekcji z pp40 (gw lub gz + zawór + złączka skręcana pe32) , doprowadzenie od rozdzielacza do pc z pe50. Ewentualnie skręcane dobrej (jakiej???) firmy.
Bezpieczna odległość od jakichkolwiek budowli, rur, kabli, utwardzeń itp. to min. 1m od prostej rury kolektora, min 2m od spirali, a przy odległościach <= min zaleca się zaizolowanie takich obiektów.

Jastrząb
20-02-2010, 14:32
W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie
ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.
Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej
temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa
pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych
pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator
twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??
Co o tym sądzicie?

20godzina na dobe przy zerowych temperaturach?? Wydaje mi sie ze duzo. Co by bylo przy -10 czy -15?? U mnie obecnie pompa chodzi okolo 8h na dobe. Pierwszy sezon. W domu 21stopni. 100% podlogowki.


marcin

mati__
20-02-2010, 15:51
Przy 100% podłogówki zdecydowanie złe. :cry:
Dziękuję Klimaw za jasną odpowiedź. Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.
Rozumuję tak, że jeśli odradza się takie rozwiązania to znaczy, że koszty zainstalowania automatyki i wszystkiego co niezbędne są na tyle duże i czynią układ na tyle skomplikowanym, że lepiej po prostu grzać nieużywane pomieszczenia i nie przejmować się niczym. Poprawcie mnie proszę jeśli myślę źle...

krzyk123
20-02-2010, 15:53
Generalnie poprzez siłowniki i elektrozawory co było opisywane już wcześniej , ale z doświadczenia nie polecam tego rozwiązania. :cry:
Jak czytasz poprzednie posty , to w zeszłym roku chyba w styczniu i lutym opisywałem swoje eksperymenty z siłownikami. 8)
Pomijając bezwładność podłogówki mocno skakała dT GZ oraz było więcej startów PC.
Siłowniki sprzedałem ,a zawory wywaliłem. :P
Wniosek jest jeden:
Pełna rura tylko z regulacją hydrauliczną przepływów. :wink:

To jak w takim razie ustawiasz pożądane temperatury w różnych pomieszczeniach? Bo zakładam, że np. w sypialniach masz chłodniej niż w łazience ....

swimmer
20-02-2010, 16:22
[quote=Tlobo]W czwartek był u mnie instalator. poprawił tam gdzie
ciekło odpowietrzył DZ i podłogówkę i coś się poprawiło.
Teraz pompa już się nie wyłącza z powodu zbyt niskiej
temp. DZ ale utrzymuje ją na poziomie -2 do -3. Pompa
pracuje około 20 do 22godz. na dobę. Czy u Was doświadzconych
pompiarzy:) teżtak było na początku grzania. Instalator
twierdzi, że to normalne bo to początek iwszysko się ustabilizuje??
Co o tym sądzicie?

20godzina na dobe przy zerowych temperaturach?? Wydaje mi sie ze duzo. Co by bylo przy -10 czy -15?? U mnie obecnie pompa chodzi okolo 8h na dobe. Pierwszy sezon. W domu 21stopni. 100% podlogowki.
U mnie też Jastrząb. A czytając to forum i te wszystkie zagadnienia dotyczące pomp niebe nie masz wrażenia, że w porównaniu z nimi to my mamy jednak święty spokój? Ma grzać i grzeje. ja tam nawet nie wchodzę do pomieszczenia, w którym jest sterownik. w domu 22 stopnie. Jak mrozy zelżały to pc włącza się tylko w nocy w taniej taryfie i nie wnikam jaka temp. dolnego źródła i tym podobne tematy. I o to chyba chodzi. A jak nie daj Boże coś się skiepści to jest serwis, który będę gnębić do upadłego choć na razie nie muszę.pozdrawiam. swimmer

rwxw
20-02-2010, 16:53
Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.
Tak, widzę potrzebę, może nie sterowania każdym pokojem z osobna, ale wydzieleniem niektórych pomieszczeń np. poza głównym obrysem budynku, albo jakichś innych, które z założenia nie będą normalnie ogrzewane, a nie chcemy żeby zamarzły. Oprócz prawie 200m2 powierzchni normalnie ogrzewanej mam 40m2 pokój nad garażem tzw. "mrozownię", którego nie wliczam do powierzchni ogrzewanej i w którym zimą utrzymuję 10 stopni. Mam w nim 2 grzejniki stale zakręcone do gwiazdki. Kto powiedział, że automatyka jeśli jest to musi być wszędzie ? Przecież można założyć termostaty i siłowniki tylko w takich dziwnych pomieszczeniach, które się będzie chciało grzać inaczej. Jeśli ich nie będzie dużo (10-30%), to nie ma problemu i bufor dalej nie będzie potrzebny. Ważne żeby minimalny przepływ po zamknięciu wszystkich termostatów/zaworów był w okolicach wymaganego przez pc.

klimaw
20-02-2010, 18:33
To jak w takim razie ustawiasz pożądane temperatury w różnych pomieszczeniach? Bo zakładam, że np. w sypialniach masz chłodniej niż w łazience ....
Mam ustawione w sypialniach mniejsze przepływy , ale na stałe. 8)

7tonik
20-02-2010, 21:40
Ja tak samo. Mam trzy pokoje nie dokończone. Tam przydławiłem przepływ "na stałe".
Moim zdaniem stosowanie sterowania dla podłogówki jest sztuką dla sztuki.

dorota21
20-02-2010, 22:12
Dawno nie zaglądałem tutaj. Podzielę się danymi z pracy PC Nibe 1240 z pionowymi odwiertami 2x75m.
dom 200mkw, wszędzie podłogówka. Jeszcze nie mieszkamy, brak drzwi (zwłaszcza tych od garażu nieogrzewanego, co najbardziej boli :(); utrzymywana temp. 16 st (a i tak jest ciepło)., woda też czasami grzana do sprzątania.

PC odpalona 27.06.2009, stan na 23.01 (czyli te największe mrozy)
ilość uruchomień: 4082
czas pracy: 1732h

w te dni gdzie było -25st, przez 3 dni pracowała non stop. Ktoś może wie, gdzie w tej NIBE można sprawdzić, czy grzałki się załączały kiedykolwiek?

Wg mnie dobrze to wygląda, niepokoi mnie tylko ta ilość załączeń: czy tak częste załączanie jest ok?

My też nie mieszkamy i też brakuje u nas drzwi między garażem, a szatnią, dziurę zapchaliśmy czterema płytami styropianowymi i uzupełnilismy wełną - na razie działa.
Co do ilości uruchomień to zdaje się, że fabrycznie jest ustawione -60 stopniominut. Jeśli instalator działał tak jak nasz to popodłączał był, zostawił ustawienia fabryczne i znikł. Przestaw te stopniminuty na większą wartość jak ktoś wcześniej radził.
W modelu 1245 nie możesz sprawdzić ilości załączeń grzałki, tylko jej sumaryczny pobór kWh. Sprawdza sie to w menu 'informacje serwisowe' - 'podgrzewanie pomocnicze' - pewnie u Ciebie jest podobnie.

andy1972
21-02-2010, 07:49
Witam
Czy ktoś zna przybliżone koszty wymiany glikolu w PC?
Co jaki okres czasu trzeba wymienić glikol ?
pozdrawiam

antki2
21-02-2010, 08:08
Z moich doświadczeń wynika, że niema opcji by nie popełnić błędu,
warto dobrze wszystko przemyśleć by nie wydać kasy tam gdzie nie trzeba.
Ja zbudowałęm 12 tyś liktrowy zbiornik na deszczówkę kosztował mnie 8000 tyś
czy było warto...?
miałem problem z odprowadzeniem deszczówki, ale kiedy to się zwróci...?
to samo jest z pompą ciepła, piecami rekuperatorem itd
chce się mieć wszystko a potem...
a potem kredyt się kończy....:)
gdybym dziś zaczynał budowę, oj zrobiłbym to inaczej.

klimaw
21-02-2010, 08:15
Z moich doświadczeń wynika, że nie ma opcji by nie popełnić błędu
I po to jest właśnie to forum - trzeba je minimalizować. :wink:

margask
21-02-2010, 13:58
ilość uruchomień: 4082

To jest KATASTROFA -jeszcze 100% podłogówki.
Zaproś instalatora...

Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu. Niedługo pewnie serwisy będą miały sporo roboty.

A ja jak czytam forum, to dochodzę do wniosku, że zarówno dobór pomp jak i ich instalacja pozostawia najczęściej wiele do życzenia, a nie są to usługi tanie

Czy z tego wniosek, że aby było dobrze, to trzeba wszystko SAMODZIELNIE ?
Mam wrażenie że wielu użytkowników MUSIAŁO z konieczności zdobyć więcej wiedzy i umiejętności od swoich instalatorów, po to aby ich PC działały prawidłowo. Tyle że to już po fakcie - po instalacji i po zapłaceniu za te wątpliwej jakości usługi.
Gdyby odwrócić sytuację - edukować się PRZED zakupem, dobierać i instalować samodzielnie, to może byłoby tanio i dobrze :-)

androzek
21-02-2010, 16:51
Przy 100% podłogówki zdecydowanie złe. :cry:
Dziękuję Klimaw za jasną odpowiedź. Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.
Rozumuję tak, że jeśli odradza się takie rozwiązania to znaczy, że koszty zainstalowania automatyki i wszystkiego co niezbędne są na tyle duże i czynią układ na tyle skomplikowanym, że lepiej po prostu grzać nieużywane pomieszczenia i nie przejmować się niczym. Poprawcie mnie proszę jeśli myślę źle...

Ja nie podszedłem demonicznie do problemu automatyki.Mam ją ( jak czytałeś w tym wątku ) na przekór powszechnie panującym przekonaniom.Wiem,że prawdopodobnie powoduje to mniej ekonomiczną prace pompy ale za dodatkowy komfort się płaci a ja wolę komfort panowania nad temperaturą w każdym ( prawie) pomieszczeniu.

klimaw
21-02-2010, 17:51
androzek
Generalnie nie chodzi tylko o komfort , ale też o maksimum pracy w 2T. 8)
W nocy chałupkę można schłodzić , ale właśnie wtedy PC musi chodzić w 2T , by na rano kiedy przyjdzie czas 1T było ciepło ( uwzględniając bezwładność podłogówki) i PC zakończyła pracę. :D
Jak sobie z tym radzisz? :roll:
Jaki masz % czasu pracy w 2T? :wink:

Ja nie podszedłem demonicznie do problemu automatyki
Ja też nie , bo ją miałem. :P

rwxw
21-02-2010, 18:03
Gdyby odwrócić sytuację - edukować się PRZED zakupem, dobierać i instalować samodzielnie, to może byłoby tanio i dobrze :-)
Mogę tylko potwierdzić tą tezę, choć chyba nie da się zrobić wszystkiego za pierwszym razem bezbłędnie. Jednak w razie czego łatwiej też ewentualne błędy samemu naprawić.

bartosz-w
21-02-2010, 19:44
No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek

Pinok
21-02-2010, 20:24
No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek

Doprecyzuj.

Dodaj jeszcze jaka technologia, jaka wentylacja...

7tonik
21-02-2010, 21:42
No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek
Do tak małego domku dobrze ocieplonego (trzeba by jeszcze doprecyzowac co znaczy przyzwoicie docieplony) to jak jestes zdecydowany na PC, to moim zdaniem jedynie powietrze-woda, ale tylko przy 100% podłogówki. W przeciwnym razie rozważ ogrzewanie elektryczne.

bartosz-w
21-02-2010, 21:49
Będzie ściana z pustaka maxa + jakieś 15 cm styropianu, strop akerman ocieplony styropianem, w podłodze około 15 cm styropianu, cała chałupa w podłogówce. Wiem, że się to trochę gryzie ale w salonie i pokojach będą cienkie panele. Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy? Acha wentylacja najprawdopodobniej grawitacyjna. Jeśli zdecydował bym się na ,mechaniczną to domek bez kominów. Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.