PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

7tonik
21-02-2010, 22:06
Życie z grzybem może być bardziej kosztowne (zdrowie) :).
Co do ocieplenia, to na twoim miejscu dodałbym conajmniej 5-10 cm. Podłoge też bym wzmocnił (20cm). No i dach conajmniej 30-40 cm. Wentylacja niestety obowiązkowa (nie ta grawitacyjna :) )

klimaw
21-02-2010, 22:08
Życie z grzybem może być bardziej kosztowne (zdrowie) :).Bez przesady. :o
Całe życie mieszkam bez mechanicznej i jakoś odpukać nie choruję. :P

HenoK
21-02-2010, 22:12
Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.
Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.
Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

7tonik
21-02-2010, 22:14
Całe życie mieszkam bez mechanicznej i jakoś odpukać nie choruję. :P
Masz w każdym pomieszczeniu komin wentylacyjny, czy sciany oddychają :). To był oczywiscie żart. Można zdać się na nieustanne wietrzenie. Ale wtedy jest konflikt w mysleniu. Fundujemy sobie PC dla komfortu, a wentylacji nie bo można co godzinę przewietrzyć ?

bartosz-w
21-02-2010, 22:18
Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.
Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.
Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

Jeszcze się zastanawiam nad nawiewno wywiewną zrównoważoną. Z tego rekuperatora to chyba zbyt dużego pożytku przy mojej chałupce nie będzie.

7tonik
21-02-2010, 22:28
Tak naprawdę rekuperator nie przynosi dodatkowych oszczedności w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Ma on za zadanie odzyskac ciepło tracone przy skutecznej wentylacji. Przy słabej wentylacji odzysk nie jest potrzebny, bo nie ma duzych strat ciepła :)

bartosz-w
21-02-2010, 22:35
Zostawmy już tą wentylację. Jaka dla mnie będzie najlepsza pompka

HenoK
21-02-2010, 22:40
Tak naprawdę rekuperator nie przynosi dodatkowych oszczedności w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Ma on za zadanie odzyskac ciepło tracone przy skutecznej wentylacji. Przy słabej wentylacji odzysk nie jest potrzebny, bo nie ma duzych strat ciepła :)To zależy od ceny energii używanej do ogrzewania domu.

bartosz-w
21-02-2010, 22:41
II taryfa

kerado28
21-02-2010, 22:51
Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.
Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.
Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

Jeszcze się zastanawiam nad nawiewno wywiewną zrównoważoną. Z tego rekuperatora to chyba zbyt dużego pożytku przy mojej chałupce nie będzie.
Jesli nie chcesz kupować drogich urządzeń, to kup jednostkę dospela jak doradza Henok - koszt niewielki, a zyski duże :wink:

kerado28
21-02-2010, 22:52
Zostawmy już tą wentylację. Jaka dla mnie będzie najlepsza pompka
ktoś mądrze powiedział..
nie ma złych pompa - są TYLKO źli instalatorzy.

bartosz-w
21-02-2010, 23:08
Czytałem...czytałem hasło przewodnie, ale z tą wentylacją to sobie wymyśliłem, że gdybym miał pompę powietrze woda i wentylację mechaniczną zrównoważoną bez rekuperatora i tak ustawił wyrzut powietrza z domu aby leciał wprost na wymiennik z pompy znajdujący się na zewnątrz to chyba poprawi cop pompy. Nie ma perpetum mobile, ale nie wywalam kasy na reku a w jakiś sposób odzyskuję tą energię.

bartosz-w
21-02-2010, 23:11
Taki swoisty rekuperator z wymiennikiem.

7tonik
21-02-2010, 23:15
Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy?
Ja ma Pc powietrze-woda i dom jakies 2 razy większy. W największe mrozy (-22st) wychodziło mi ok. 70kWh dziennie (załaczała się grzałka buforowa-jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza :) ) wszystko w 2 taryfie (podłogówka + ścienne dobrze buforują i oddaja stopniowo). Obecnie dziennie wychodzi 18kWh tez w 2 taryfie. Nie ma sie czego bać. No ale kazdy dom jest inny. Utrzymywane sa różne temperatury. Jedni lubia 19-20 stopni. Ja utrzymuje 23-24 stopnie.

i tak ustawił wyrzut powietrza z domu aby leciał wprost na wymiennik z pompy znajdujący się na zewnątrz to chyba poprawi cop pompy. .
Ja tak właśnie zrobiłem. Jednak mam GWC coby mi nie dmuchało -20 wprost do pokoju :)
Jednak przy takim rozwiązaniu odzysk jest tylko wtedy, gdy działa PC (u mnie zimą od 6 do 10 godz)

7tonik
21-02-2010, 23:18
Do usunięcia

7tonik
21-02-2010, 23:21
Do usunięcia

bartosz-w
21-02-2010, 23:24
Jednak przy takim rozwiązaniu odzysk jest tylko wtedy, gdy działa PC (u mnie zimą od 6 do 10 godz)

To prawda, ale gdyby pompa nie wyrobiła w taniej taryfie...

Jeszcze z tym gwc pomyśle. Mam blisko do Adama mk może coś pomoże chłopina. W końcu to nie jest taki ogromny koszt

Tomi78__
22-02-2010, 09:01
Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy?
Ja ma Pc powietrze-woda i dom jakies 2 razy większy. W największe mrozy (-22st) wychodziło mi ok. 70kWh dziennie (załaczała się grzałka buforowa-jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza :) ) wszystko w 2 taryfie (podłogówka + ścienne dobrze buforują i oddaja stopniowo). Obecnie dziennie wychodzi 18kWh tez w 2 taryfie. Nie ma sie czego bać. No ale kazdy dom jest inny. Utrzymywane sa różne temperatury. Jedni lubia 19-20 stopni. Ja utrzymuje 23-24 stopnie.

Witam
Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?
I jakie masz to scienne ogrzewanie?


Ostatnio coraz czesciej spogladam na PCI powietrze-woda, wiec musze troszke do was pozagladac:)

7tonik
22-02-2010, 09:41
Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?
I jakie masz to scienne ogrzewanie?

Wyszedłem z prostego założenia. Zamiast płacić za projektowanie i wykonanie podłogówki zrobiłem ją sam. Wydałem trochę więcej za rurki i większe rozdzielacze, ale zagęściłem na maksa (do rozsądnych granic-10cm) dodając jeszcze rurki na ścianach kolankowych i jednej ścianie w salonie i kuchni. Co uzyskałem takim podejściem:
1. większą powierzchnie akumulacji (grzehję wyłącznie w II taryfie nawet przy ekstremalnych mrozach)
2. Uzyskuję zamierzonny efekt przy niższych temp. zasilania (większy COP)
3. Mniejsze temp. zasilania powoduję większą stabilność temp. przy grzaniu w II taryfie (nieodczuwalne spadki temp otoczenia między cyklami-maks. 1-1,5 st)
4. rurki w scianie umożliwią mi ewentualne chłodzenie latem (PC ma taką możliwość) bez nieprzyjemnego efektu zimnej podłogi

Na razie się sprawdza. Obecnie przy temp. w nocy lekko ponizej zera grzeję od 2 do 6 (4 godz.)przy zasilaniu 30st. W domu 23 st.

Tomi78__
22-02-2010, 10:09
Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?
I jakie masz to scienne ogrzewanie?

Wyszedłem z prostego założenia. Zamiast płacić za projektowanie i wykonanie podłogówki zrobiłem ją sam. Wydałem trochę więcej za rurki i większe rozdzielacze, ale zagęściłem na maksa (do rozsądnych granic-10cm) dodając jeszcze rurki na ścianach kolankowych i jednej ścianie w salonie i kuchni. Co uzyskałem takim podejściem:
1. większą powierzchnie akumulacji (grzehję wyłącznie w II taryfie nawet przy ekstremalnych mrozach)
2. Uzyskuję zamierzonny efekt przy niższych temp. zasilania (większy COP)
3. Mniejsze temp. zasilania powoduję większą stabilność temp. przy grzaniu w II taryfie (nieodczuwalne spadki temp otoczenia między cyklami-maks. 1-1,5 st)
4. rurki w scianie umożliwią mi ewentualne chłodzenie latem (PC ma taką możliwość) bez nieprzyjemnego efektu zimnej podłogi

Na razie się sprawdza. Obecnie przy temp. w nocy lekko ponizej zera grzeję od 2 do 6 (4 godz.)przy zasilaniu 30st. W domu 23 st.

A jak wychodzisz z kosztami?

I jak wyglada sprawa sprawnosci jak na zewnatrz tegi mroz? sama grzalka chodzi?

7tonik
22-02-2010, 10:19
Koszty już opisywałem. Gdy temp. ok. 0 st, to dziennie 4,5 zł, przy -22 diennie ok. 17,50zł. Grzałka tylko uzupełnia potrzebną moc grzania. Załącza się równolegle z PC w zależności od potrzeb na odpowiednim "biegu". Ja przeważnie mam grzałki wyłączone bezpiecznikiem (osobny obwód). Nawet jak PC uzna, że włącza grzałkę, ona nie grzeje, a PC sobie radzi :). Od -10 st. dopuszczam załączanie grzałki.

bonetka
22-02-2010, 10:49
Dzień dobry :)
ja w kwestii organizacyjneij ...czy mogłabym prosić aby odpowiadać w jednym poscie JEDNEJ osobie ? a nie pisać kika postów JEDEN ZA DRUGIM do tej samej Osoby odpowiadając na JEDEN post który był wyżej.
Proszę spojrzeć na posty Hydrolka ( serdecznie pozdrawiam :D ) pisał w jednym poscie do KILKU OSÓB i kazdy znalazł i było dobrze ( i kazdy czytał jak biblię )
Tutaj nigdy tak nie było ! Pomijam już takie posty które nic nie wnoszą do sprawy :wink:
Nie bedę już wspominać o ciągłym cytowaniu długich postów skoro dyskusja toczy się na jeden temat ...rozumiem jak się do czegos wraca i nie wiadomo o co chodzi ..ale przeciez wystaczy napisać ...w temacie wentylacji takiej czy siakiej i wiadomo o co chodzi ...czy nawet zacytować czy pierwsze zdanie czy akapit ale niekoniecznie całośc ..to zle się czyta .....i niepotrzenie zajmuje miejsce ...
Tu tyle razy mówilismy żeby tak nie robić i Klimawek :D tyle razy zwaracał uwagę ..ale to jak walka z wiatrakami :cry:

" jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza "
mam nadzieję że to nie argument za powietrznymi PC , ( był emotikonek :)
grzałki wczęsniej nie ustawione nie włączą się ..złoże? tylko w jakiś wybranych przypadkach ...a u Was w powietrznych PC nie jest to proces permanentny odszraniania wymiennika ( częsci zewnętrznej ) ? mało tego za częsty ( i jak oszronienie jest zerowe i jak duże ) i co ciekawe sam proces odszraniania trwa krótko ( odwrócenie obiegu ) ale powrót do normalnych warunków pracy 2 do 3 razy tyle czasu co sam proces odszraniania i w tym czasie GZ nie działa .

" Można zdać się na nieustanne wietrzenie. Ale wtedy jest konflikt w mysleniu. Fundujemy sobie PC dla komfortu, a wentylacji nie bo można co godzinę przewietrzyć ?"
komfort dla każdego znacży zupełnie co innego , logiczne myśenie też kazdy ma inne i dla niektórych w danych warunkach mechaniczna była bez sensu. ( dziwne ??? :)
Pozwólmy każdemu zdecydować co chce a czego nie .

Tlobo ..a jaki wyciek ? czego ? gdzie ?

Tomi78__
22-02-2010, 11:23
A ja wlasnie dostalem wycene instalacji PCI powietrze -woda Daikin Altherma o mocy 5,75kW do mojego 'kurnika' (83m2 uz.).
Cena to 20.240zl brutto - w tym:
PCI jednostka zew + hydrobox z grzalkami 6kW
Zasobnik CWU 200l
Dostawa i montaz z materialem

Firma ze Szczecina.

Instalacja tylko pod podlogowke i cwu bez cyrkulacji (opcja 450zl)

Jak Panie i Panowie mysla, oferta warta uwagi?

klimaw
22-02-2010, 11:28
A zdradzisz jaka firma? :o
Jak z cokołem pod tą PC-sam musisz zrobić?
Zasobnik CWU jak na powietrze-woda trochę chyba mały-zależy jeszcze ile osób w chatce.
bonetko
Nic dodać ,nic ująć. 8)

Tomi78__
22-02-2010, 11:38
A zdradzisz jaka firma? :o
Jak z cokołem pod tą PC-sam musisz zrobić?
Zasobnik CWU jak na powietrze-woda trochę chyba mały-zależy jeszcze ile osób w chatce.
bonetko
Nic dodać ,nic ująć. 8)

Roboty budowlane we wlasnym zakresie a zb CWU chyba wystarczy, narazie dla dwoch osob ale rodzina rozwojowa :)

seba_x
22-02-2010, 12:23
Czy mogę kolektor poziomy zrobić z rur PE25 ? W takim przypadku musiał bym chyba dać więcej krótszych pętli ?

klimaw
22-02-2010, 12:54
A z czego wynika taka konieczność? :o
Weź pod uwagę opory przepływu , a także związaną z tym konieczność wzrostu mocy pompki obiegowej DZ. 8)
Nie jest to chyba dobry pomysł. :cry:

7tonik
22-02-2010, 13:31
Nawet mi na myśl nie przyszło, aby udowadniać braku wyższości PC glikolowych nad powietrznymi. Każdy kto troche poczyta zna "miejsce w szeregu" tych pomp. Odpowiadałem tylko na pytanie o PC powietrzna kontra duże mrozy. Obaliłem tylko na podstawie swoich doświadczeń błędny (wyolbrzymiany) problem w tym zakresie. Jeśli zabrzmiało inaczej to było niezamierzone. Odszranianie w pewnych temp. zewnętrznych i określonej wilgotności oczywiście występują (nawet czasem 2 razy w ciągu godziny). Wliczam to jednak w ogólny wynik, który przynajmniej u mnie jakoś bardzo wyraźnie nie odbiega od innych użytkoników różnych PC. Nie miałem jeszcze okazji badać wydajności mojej PC dla temp. powyżej 10 st (a takich dni w sezonie grzewczym jest sporo). Podejrzewam, że tutaj nadrobię ewentualne straty w niższych temperaturach. Nie mówię juz o grzaniu CWU latem :).

Co do cytatów, to mam nadzieję, że nie było to do mnie, bo ja się staram maksymalnie ciąć cytaty, ale Najdociekliwsza pewnie to zauważyła :)

vega1
22-02-2010, 13:33
Dzień dobry :)
ja w kwestii organizacyjneij ...czy mogłabym prosić aby odpowiadać w jednym poscie JEDNEJ osobie ? a nie pisać kika postów JEDEN ZA DRUGIM do tej samej Osoby odpowiadając na JEDEN post który był wyżej.
Proszę spojrzeć na posty Hydrolka ( serdecznie pozdrawiam :D ) pisał w jednym poscie do KILKU OSÓB i kazdy znalazł i było dobrze ( i kazdy czytał jak biblię )
Tutaj nigdy tak nie było ! Pomijam już takie posty które nic nie wnoszą do sprawy :wink:
Nie bedę już wspominać o ciągłym cytowaniu długich postów skoro dyskusja toczy się na jeden temat

już dawno się nosiłem z zamiarem napisania tego. Na większości forów cytowanie posta zaraz nad naszym jest zabronione. Dlatego tematy nie mają po 200 stron. Tak naprawdę ten temat już jest nie do ogarnięcia.
A wystarczyło by troszkę schludniej pisać i nie cytować czego popadnie i ile wlezie.

PS. Mój post do usunięcia. Sorry za OT.

seba_x
22-02-2010, 14:03
A z czego wynika taka konieczność? :o

Tak tylko pomyślałem bo znalazłem rure PE25 za 1,48zł/1mb , najtaniej PE32 jest po 2,42zł/1mb .

klimaw
22-02-2010, 14:07
Przy np.500mb rury oszczędzasz 500 zł. :roll:
Pamietaj , że nie ma później możliwości zmiany kolektora , więc te 500 zł nie jest warte zachodu. :wink:

7tonik
22-02-2010, 14:14
Przy daniu większej ilości pętli opory niekoniecznie będą większe, ale po przeliczeniu ile wiecej trzeba byłoby dac rury wyjdzie pewnie drożej :)

klimaw
22-02-2010, 14:24
Ale przy większej ilości pętli potrzeba więcej zajętego na kolektor terenu , czyli dodatkowych prac ziemnych. 8)
Suma sumarum nieopłacalne. 8)

irtad
22-02-2010, 14:57
Trochę macie racji z tym bałaganem , ale nie do końca. Zauważcie że ten wątek niedługo skończy 4 lata. Czyli około 1 strona na tydzień, czyli nie ma tragedii ;). Dzięki temu trzymamy się na na pierwszej stronie forum a dzięki temu nie ma 100 wątków. :D .

swimmer
22-02-2010, 18:04
dokładnie. zanim kupiłem pc, teraz kiedy ją mam i pewnie jeszcze długo będę czytał tylko ten wątek na temat pc, a nie latał po całym forum. Po co skoro tu jest wszystko. :lol:

Arek-L
22-02-2010, 18:39
Skontaktowałem się ze swoim instalatorem - stwierdził, że przy takich warunkach, jakie u mnie jak na razie panują, jeszcze nie jest aż tak źle z tą ilością załączeń (tak jak pisał sSiwy). Mają być na przeglądzie to przy okazji sprawdzą ustawienia. Ja nie wiem, czy średnio 20/dobę to dużo czy mało. ale chyba jednak sporo, skoro jest PC 8kW czyli troszkę mniej niż powinno być...

wihajster
22-02-2010, 18:57
(...) stwierdził, że przy takich warunkach, jakie u mnie jak na razie panują, jeszcze nie jest aż tak źle z tą ilością załączeń (tak jak pisał sSiwy).

Bzdura, powtarzam się. Jest tragicznie.
Ale możesz słuchać swojego instalatora...
I nie zdziw się gdy sprężarka padnie 3x szybciej.
Możesz mieć problemy z przedłużeniem gwarancji do 5lat, jak Ci tak licznik kręci...

klimaw
22-02-2010, 20:30
Arek-L
Bez paniki. 8)
W początkowym okresie pracy PC, gdzie optymalne ustawienia nie są jeszcze przez użytkownika znalezione (oraz biorąc pod uwagę opisany stan twojego domu) dopuszczalna jest większa niż normalnie ilość załączeń. 8)
Pytanie jest tylko jedno-czy wynika to z tych ustawień , czy też z błędów wykonawczych? :o
Jeśli to pierwsze , to spokojnie dojdziesz do ładu sam po jakimś czasie.
U mnie początkowo przy różnych eksperymentach wychodziło około 20 na dobę ( rekord to 35 ) , a teraz np. za styczeń 7,5 załaczenia na dobę.

Black&Zaba
22-02-2010, 21:48
NIBE tak ma... w sensie nie wiedzieć czemu zarówno instrukcja, jak instalatorzy, jak i oryginalny serwis Biawaru z Białegostoku zalecają nie ruszanie fabrycznego ustawienia stopniominut -60,
ja jako kolejny "niepokorny" użytkownik zmieniłem to na -180 i teraz mam 3x mniej cykli dziennie i jak poprzednicy innym będę taką zmianę polecał dla 100% podłogówki, te -60 to by się pewnie przy grzejnikach sprawdzało

bartosz-w
22-02-2010, 23:01
Mnie jednak instalatorzy odwodzą od pompy powietrze woda. Twierdzą, że poniżej 5 oC wydajność dramatycznie spada i pompa sobie nie radzi. Twierdzą, że na śląsku to nie zda egzaminu. Sam nie wiem co o tym sądzić.

irtad
23-02-2010, 07:45
I mają rację. IMHO pompy powietrze woda nadają się do grzania CWU i to jeszcze jak stoi w domu ;) . Ale żeby ogrzać dom w Polskich warunkach ? No nie wiem ja bym nie ryzykował.

7tonik
23-02-2010, 08:29
Jeśli na twoim terenie temperatury poniżej -20 stopni utrzymują się kilka miesięcy i do tego jest bardzo duża wilgotność powietrza, to faktrycznie podaruj sobie pompę powietrze-woda :). W przeciwnym wypadku spokojnie zdaje egzamin.

swimmer
23-02-2010, 08:55
A Ty mieszkasz oczywiście w Szczecinie - najcieplejszym mieście w kraju?

Tomi78__
23-02-2010, 08:59
W moim przypadku nawet grzanie samym pradem nie zwalalo by z nog a jesli przez 60-70% okresu grzewczego moge kozystac z PCI to i tak sie oplaca a CWU latem PCI mi produkuje z najwiekszym COP-em, skoro bede mial wydatek na co i cwu 7000kWh na rok (calkiem realne) to nawet jak COP srednioroczny dla calej instalacji wyjdzie 2 to mam o polowe nizsze rachunki na te cele...
Racja?

7000kWh*0,55gr=3850zl/2(cop)=1925zl rocznie co+cwu

a co jak COP srednioroczny jest wyzszy?

Tomi78__
23-02-2010, 09:01
A Ty mieszkasz oczywiście w Szczecinie - najcieplejszym mieście w kraju?

Cala zachodnia czesc kraju od Szczecina az po Wroclaw to ciepla czesc kraju, i tu mozemy PCI pow-woda wykozystywac

7tonik
23-02-2010, 09:04
Przy podogówce i twoim domu całość będzie w niższej taryfie, więc podziel to przez 2.

Tomi78__
23-02-2010, 09:33
Ja zalozylem wersje pesymistyczna badz realna naciagana do gory :D
Ale jak zmieni sie w dol ponizej mojej kwoty akceptowalnej to bede niezykle szczeliwy :)

swimmer
23-02-2010, 10:12
Ja mam pc powietrze - woda tylko do cwu :lol: Moja pc do co od maja do października jest wyłączona :lol: stoi w domu, a jej sprawność wg producenta to 3,5 chyba. powietrze, które zasysa jest wyborne -22 st . i dość duza wilgotnośc, bo suszę pranie w tym pomieszczeniu. życzę Wam powodzenia w podnoszeniu sobie samopoczucia, to w końcu Wasz wybór ja już swojego dokonałem i nie żałuję :lol:

Tomi78__
23-02-2010, 10:20
Ja mam pc powietrze - woda tylko do cwu :lol: Moja pc do co od maja do października jest wyłączona :lol: stoi w domu, a jej sprawność wg producenta to 3,5 chyba. powietrze, które zasysa jest wyborne -22 st . i dość duza wilgotnośc, bo suszę pranie w tym pomieszczeniu. życzę Wam powodzenia w podnoszeniu sobie samopoczucia, to w końcu Wasz wybór ja już swojego dokonałem i nie żałuję :lol:

Nie porownuj Augustowa do Gorzowa, sprawdz sobie caloroczny rozklad temperatur, u Ciebie napewno zimą nie zdaloby to egzaminu, a skoro Ty juz wybrales to musisz to chwalic, a co napiszesz, ze wywaliles 50tys w bloto? My dopiero przed takim wyborem stoimy, i nie musimy tego czy innego rozwiazania wybrac, ja zbieram informacje i kalkuluje a decyzje musze podjac wczesna jesienia :)

7tonik
23-02-2010, 10:33
Swimmer mimo iż moja edukacja nie zakończyła sie na szkole podstawowej nie mogę zrozumieć o czym piszesz. Jaki jest sens twojej wypowiedzi? Masz PC, która jest wyłączona i w tym czasie ma CP=3,5 i zasysa powietrze z pomieszczenia, gdzie suszysz pranie przy temp -22st?

swimmer
23-02-2010, 10:36
to też nie neguję Twojego wyboru - czytaj uważnie. Chodzi mi tylko o sprawnośc pompy, która u mnie stoi w pomieszczeniu. Jeśli producent podaje, że w warunkach które ma, a które są wg niego prawie idealne jej sprawnośc to "tylko" 3,5 to nie mów, że tej waszej będzie podobna przy +10. zakładając, że straty będą przy - 5, -10? A średnio ma wyjść 2. zauważ, że ja tym grzeję tylko cuw. Ty będziesz grzał również co. Ja rozumiem jest wiele względów, które za tą pompą przemawiają. A najbardziej cena 8) w porównaniu do jakiejkolwiek innej z tradycyjnym kolektorem. nie neguję Twojego wyboru w razie czego będziesz mógł wstawić piec na konwencjonalne paliwo do domu i po sprawie. pozdrawiam. bez urazy swimmer

swimmer
23-02-2010, 10:39
Swimmer mimo iż moja edukacja nie zakończyła sie na szkole podstawowej nie mogę zrozumieć o czym piszesz. Jaki jest sens twojej wypowiedzi? Masz PC, która jest wyłączona i w tym czasie ma CP=3,5 i zasysa powietrze z pomieszczenia, gdzie suszysz pranie przy temp -22st?
moja nie zakończyła się nawet na szkole średniej - przeczytaj jeszcze raz post.

7tonik
23-02-2010, 10:51
Ja mam pc powietrze - woda tylko do cwu :lol: Moja pc do co od maja do października jest wyłączona :lol: stoi w domu, a jej sprawność wg producenta to 3,5 chyba. powietrze, które zasysa jest wyborne -22 st . i dość duza wilgotnośc, bo suszę pranie w tym pomieszczeniu. życzę Wam powodzenia w podnoszeniu sobie samopoczucia, to w końcu Wasz wybór ja już swojego dokonałem i nie żałuję :lol:
Czytam uważnie. Gdyby nie było wtrącenia o pompie do co, to można by wysnuć wniosek, że pompa powietrze-woda zasysa powietrze nie z zewnątrz lecz z pomieszczenia. Mało tego oddaje równiez schłodzone powietrze do tegoż pomieszczenia. Ludzie o czym my mówimy? Szkoda fatygi na komentowanie tego ZJAWISKA.

Tomi masz identyczny tok myślenia, jak ja, gdy podejmowałem decyzję. Przypuszczałem, że na pradzie globalnie będzie najtaniej, lecz mity zwyciężyły i wybrałem rozwiązanie pośrednie. Nie żałuję, choć widze, że prąd był bardziej opłacalny mysląc całościowo. Jak kogoś interesuje wyłącznie oszczędzanie na bieżących rachunkach, to można kupić ZEC i wtedy ogrzewanie juz będzie za darmo :). Znam takich, co kupili samochód za 100tys. i wyjeżdzają 2 razy w roku. Ale liczy się niezależność. Kwestia podejścia. Nie można negować żadnego rozwiązania, ale wybierać optymalne do swojej osobowości.
ps.
przez ostatni tydzień średni koszt Co + CWU wyszedł mi 4,6 zł /dobę. Od początku listopada (od wtedy mierzę) wychodzi srednio 6,7zł/dobę (220 m2 w podłodze). Każdy musi sobie odpowiedzieć, czy warto dołożyć kilkadziesiąt tysięcy, aby zejść o kilka procent na rachunkach. A swoją droga nie rozumię, dlaczego posiadacze PC gruntowych nie zasilają z nich cwu, tylko inwestuja w dodatkowe urządzenia?

HenoK
23-02-2010, 11:35
Gdyby nie było wtrącenia o pompie do co, to można by wysnuć wniosek, że pompa powietrze-woda zasysa powietrze nie z zewnątrz lecz z pomieszczenia. Mało tego oddaje równiez schłodzone powietrze do tegoż pomieszczenia. Ludzie o czym my mówimy? Szkoda fatygi na komentowanie tego ZJAWISKA.Wszystko zależy od tego, ile ciepła potrzebujesz do ogrzania domu. Jeżeli po zapaleniu 20 świeczek w domu robi się wyraźnie cieplej, to wykorzystanie takiej małej pompy ciepła powietrze-woda również do ogrzewania domu przestaje być absurdem ;).
Można wtedy wykorzystać PC, która przez cały rok służy do podgrzewania cwu również do wspomagania centralnego ogrzewania.
Oczywiście czerpanie ciepła z pomieszczeń ogrzewanych mijałoby się w tym momencie z celem, ale wykorzystanie odpadowego ciepła z wentylacji i np. z pomieszczeń nieogrzewanych (piwnicy, garażu, poddasza nieużytkowego) może być już sensowne.
Jeszcze bardziej sensowne staje się to wtedy, gdy w ten sposób zapewnimy w tych pomieszczeniach wentylację.

Oczywiście piszę tu o domu, który zużywa na ogrzewanie nie więcej jak 30kWh/m2 rocznie. Dzięki takiemu zastosowaniu pompy ciepła można zejść z tym zapotrzebowaniem do 20, a nawet 15kWh/m2 rocznie.

7tonik
23-02-2010, 11:41
Co innego jest wykorzystywanie ciepła odpadowego przez PC powietrzną, a co innego montowanie jej wewnatrz domu, gdzie schłodzone powietrze pozostaje w pomieszczeniu. Wtedy jest jak było napisane -22 w pomieszczeniu. Ciekawi mnie jak można tam suszyc pranie?

HenoK
23-02-2010, 11:49
Co innego jest wykorzystywanie ciepła odpadowego przez PC powietrzną, a co innego montowanie jej wewnatrz domu, gdzie schłodzone powietrze pozostaje w pomieszczeniu. Wtedy jest jak było napisane -22 w pomieszczeniu. Ciekawi mnie jak można tam suszyc pranie?
Nie -22, a +22st. C. U niego to ma sens. Z tego co pamiętam, to do ogrzewania ma PC z bezpośrednim parowaniem (CK), która przy podłogówce osiąga COP>4.
Suszy się bardzo dobrze - taka pompa ciepła działa jak znakomity osuszacz.

7tonik
23-02-2010, 12:03
Jednak z tego wynika, że nie jest zadowolony z tej PC do cwu. Nadal mi nie pasuje, dlaczego schłodzone powietrze ma pozostawać w pomieszczeniu (a wydawało mi się, że mniej więcej znam zasadę działania PC). O połączeniu rekuperacji z PC słyszałem, ale takie rozwiązanie to dla mnie nowość. No ale na podstawie tego wynalazku nie można kształtować opinii o pompach ciepła powietrze-woda.

Tomi78__
23-02-2010, 12:05
Tomi masz identyczny tok myślenia, jak ja, gdy podejmowałem decyzję. Przypuszczałem, że na pradzie globalnie będzie najtaniej, lecz mity zwyciężyły i wybrałem rozwiązanie pośrednie. Nie żałuję, choć widze, że prąd był bardziej opłacalny mysląc całościowo. Jak kogoś interesuje wyłącznie oszczędzanie na bieżących rachunkach, to można kupić ZEC i wtedy ogrzewanie juz będzie za darmo :). Znam takich, co kupili samochód za 100tys. i wyjeżdzają 2 razy w roku. Ale liczy się niezależność. Kwestia podejścia. Nie można negować żadnego rozwiązania, ale wybierać optymalne do swojej osobowości.
ps.
przez ostatni tydzień średni koszt Co + CWU wyszedł mi 4,6 zł /dobę. Od początku listopada (od wtedy mierzę) wychodzi srednio 6,7zł/dobę (220 m2 w podłodze). Każdy musi sobie odpowiedzieć, czy warto dołożyć kilkadziesiąt tysięcy, aby zejść o kilka procent na rachunkach. A swoją droga nie rozumię, dlaczego posiadacze PC gruntowych nie zasilają z nich cwu, tylko inwestuja w dodatkowe urządzenia?

No wlasnie chodzi o to ze na pradzie i tak nie bylo by zle ale zwiekszajac koszt inwestycji o nie cale 10tys mamy PCI pow-woda ktore nam te koszty znacznie obniza, sa jeszcze bardziej ekonomiczne formy ogrzewania nie patrzac oczywiscie na koszty inwestycji, ale m moim przypadku jest to najlepsze rozwiazanie patrzac na koszt ogrzewania w stosunku do ceny inwestycji i ten kompromis najbardziej mi odpowiada.


Oczywiście piszę tu o domu, który zużywa na ogrzewanie nie więcej jak 30kWh/m2 rocznie. Dzięki takiemu zastosowaniu pompy ciepła można zejść z tym zapotrzebowaniem do 20, a nawet 15kWh/m2 rocznie.

No i do tego celu zmierzam :)

klimaw
23-02-2010, 12:55
Po pierwsze może jeszcze raz powtórzę apel bonetki
Ludziska:
Nie cytujcie aż tyle. :cry: :cry: :cry:
Przecież można wykroić część czyjejś wypowiedzi , a resztę usunąć.
Wszystko wtedy będzie jakoś do strawienia. :P
Pisaliśmy też , że jeśli odpowiadasz na post powyżej to nie cytuj go wcale-po co? :o
A teraz do tematu.

A swoją droga nie rozumię, dlaczego posiadacze PC gruntowych nie zasilają z nich cwu, tylko inwestuja w dodatkowe urządzenia?
Tylko ci co mają bezpośrednie parowanie (oprócz Ziriusa).

HenoK
23-02-2010, 13:07
Niekiedy dyskusja ma takie tempo, że nie wiadomo, który z kolei po cytowanym poscie będzie przez nas pisany :(. Dlatego ja z reguły stosuje cytowanie, ale staram się ograniczyć je do minimum (jeden, dwa akapity). Jeżeli cytuję jakiś odległy w czasie post, to dodatkowo daję link do niego. To jednak ułatwia poruszanie się po FM.

seba_x
23-02-2010, 15:38
Nie chcę tu wprowadzać reklamy ale muszę :wink: czy na kolektor poziomy mogę wykorzystać taką rurę ? : http://www.rainbird.com.pl/przewody.html#thumb

rwxw
23-02-2010, 16:30
Jest pewne ryzyko, bo rura do podlewania jest dużo bardziej miękka niż taka do wodociągu, aczkolwiek trudno mi wyrokować czy się nadaje, czy nie. Ja bym się trochę obawiał. Instalacje do podlewania zwykle zakopuje się na niewielkiej głębokości, kolektor na 1.5-2m.

aadamuss24
23-02-2010, 16:36
Bardziej miękka i cienkie ścianki. Nie wiadomo czy się nie wypłuczą od ciągłej pracy pompy obiegowej. Nie ryzykowałbym. pozdr adam

swimmer
23-02-2010, 20:10
dzięki HenoK za wytłumaczenie za mnie na czym polega moja instalacja. -22 to nie "-" tylko myślnik!!!! A pompa nie wywiewa powietrza do pomieszczenia, w którym stoi ( nie przypominam sobie żebym coś takiego napisał) tylko do garażu!! nieogrzewanego zresztą. nie wiem gdzie tu brak sensu???A pranie jak już wspomniał HenoK schnie rewelacyjnie :lol: Jeszcze raz wielkie dzieki.

rwxw
23-02-2010, 20:30
Nawiązując do umieszczania wylotu z rekuperatora w okolicach parownika pompy powietrze-woda, mam parę danych technicznych pewnego wynalazku, który jest zarówno centralką wentylacyjną jak i pompą ciepła powietrze-cwu. Uwagę zwraca wymagane natężenie przepływu powietrza w ilości 550m3/h i moc grzewcza pompy ciepła czyli około 1,6kW. Jak widać niewiele można wyciągnąć z powietrza usuwanego z domu, bo 550m3/h to dosyć spory przeciąg :wink: a i moc nie powala na kolana, choć do cwu na pewno wystarczy.
http://img96.imageshack.us/img96/43/73931676.jpg
Cały skrócony folder dla ciekawych znajduje się tu:
http://www.stiebel-eltron.pl/getFile.php?id=2&fm=1

wihajster
23-02-2010, 21:02
Wiele firm ma w ofercie PC do CWU "na powietrze" wentylacyjne, ale moim zdaniem biorąc pod uwagę ceny tych rozwiązań można lepiej zagospodarować te pieniążki...

7tonik
23-02-2010, 21:45
A pompa nie wywiewa powietrza do pomieszczenia, w którym stoi ( nie przypominam sobie żebym coś takiego napisał) tylko do garażu!! nieogrzewanego zresztą
Możesz zdradzić, w jakim celu wywiew następuje do garażu, a nie na zewnątrz? Pompę do cwu stosujesz przez cały rok, czy tylko latem? Jakie temperatury panują w garażu w czasie działania tej pompy (z pewnością napływ wywiewanego powietrza jest wielokrotnością kubatury garażu) ? Skąd pobierane jest powietrze do pomieszczenia, gdzie "stoi" PC cwu? Jeśli z zewnątrz, to jakie temperatury panują tam zimą (jeśli jest ona zimą używana)?

kerado28
23-02-2010, 22:14
Jednak z tego wynika, że nie jest zadowolony z tej PC do cwu. Nadal mi nie pasuje, dlaczego schłodzone powietrze ma pozostawać w pomieszczeniu (a wydawało mi się, że mniej więcej znam zasadę działania PC). O połączeniu rekuperacji z PC słyszałem, ale takie rozwiązanie to dla mnie nowość. No ale na podstawie tego wynalazku nie można kształtować opinii o pompach ciepła powietrze-woda.
Pompy do CWU cytat ze strony producenta jedej z takich pomp..."Cecha szczególna: pompy ciepła do przygotowania c.w.u. odbierają ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego przy temperaturze tego powietrza powyżej +8 st. "
współczynnik wydajności powietrznych pomp ciepła COP prawie ZAWSZE podawany jest w przedziale temp. od +8 do +15 stopni i najczęściej wynosi od 3,5 (+8st C) do 4,05 przy temp. +15st. C
Nie jestem przeciwnikiem powietrznych pomp ciepła, ale jeśli zapotrzebowanie budynku na ciepło mamy bardzo małe to po co przepłacać na PC zamontujmy np. maty grzewcze - za taki układ zapłacimy 3tys.
Można poczytać na ten temat w dzienniku j-j

Tomi78__
23-02-2010, 22:22
Z tym ze jak masz kable to nie masz mozliwosci zmiany nosnika energi a przy ukladzie wodnym, masz taka mozliwosc, zawsze moge wpiac jakis kociol stalopalny bo z komina nie rezygnuje :)

kerado28
23-02-2010, 22:24
Układ ogrzewania podłogowego wodnego możesz zawsze zastosować wcześniej.

7tonik
23-02-2010, 22:25
Mam również takie zdanie (wynika to zresztą z moich postów). Jednak maty niezbyt by mi odpowiadały. Podłogowe wodne to jest to.
A j-j zdaje się wybudował dom pasywny. Z tego co pamiętam (interesowałem się tematem kilka lat temu), to pasywne nie wymagają zadnego ogrzewania. Ciepło bytowe wystarczy (jak wychodzimy z domu trzeba zostawić psa lub kota :), albo włączoną żarówkę )

kerado28
23-02-2010, 22:28
Albo zostawić zapaloną świeczke... :wink:

wihajster
23-02-2010, 22:39
(....) zamontujmy np. maty grzewcze - za taki układ zapłacimy 3tys.
Można poczytać na ten temat w dzienniku j-j

Można też poczytać jak fajnie jest gdy taki jeden drucik oporowy w niewiadomym miejscu "strzeli" i cały obwód staje się martwy.
Np. po 5 - 10 latach.

Owszem, zaraz ktoś powie że maty grzewcze mają xxx lat gwarancji (???) - kto tę gwarancję wyegzekwuje i od kogo???
Pytam jak myślicie, w praktyce, jest to realne?
A jeśli nawet, to tak szczerze, kto z Was wyobraża sobie kucie posadzki np. w salonie po 7 latach "mieszkania"?

Załóżmy że producent/sprzedawca/instalator uzna Waszą reklamację, to
dostarczy tylko nową matę grzejną. Koszty przywrócenia podłogi do pierwotnego stanu spada na kogo?

Nie piszcie proszę o elektrycznej podłogówce jako o panaceum na wyższe koszty tradycyjnych systemów wodnych bo moim zdaniem to iluzja.

Jeszcze nie słyszałem o samoistnym uszkodzeniu rur wodnej podłogówki, poza mrozem albo uszkodzeniem po ułożeniu rur przez inną ekipę (jeszcze przed zalaniem betonem).

Najgorsze jest to, że jesteśmy skazani "dożywotnio" na jedno źródło energii bez możliwości przejścia na inne (na pocieszenie dostawcę można już zmienić....).

kerado28
23-02-2010, 22:45
Najgorsze jest to, że jesteśmy skazani "dożywotnio" na jedno źródło energii bez możliwości przejścia na inne (na pocieszenie dostawcę można już zmienić....).

Biorąc ten tok rozumowania to wszystko się może zespuć...

kerado28
23-02-2010, 22:47
Jeszcze nie wymyślono perpetum mobile, trzeba tylko znależć system, który będzie pasował do twojego domu oraz potrzeb i najlepiej byłoby gdyby mało kosztowało w inwestycji i w eksploatacji :wink:

wihajster
23-02-2010, 23:00
Biorąc ten tok rozumowania to wszystko się może zespuć...

Oczywiście.
Tylko przy wodnym prawdopodobieństwo takiej awarii jest niesamowicie bliskie zeru, a przy kilometrach cieniutkich drucików oporowych przerażająco nieprzewidywalne.

Ja bym na czymś takim nie oparł funkcjonowania domu.
Moim zdaniem takie rozwiązania są bardzo dobre np. dla podniesienia komfortu w łazienkach w blokowiskach (i nie tylko) przy okazji remontu, nie jako jedyne główne dożywotnie źródło ciepła w domu przy świadomym planowaniu inwestycji od zera.

Jastrząb
24-02-2010, 08:21
Nie jestem przeciwnikiem powietrznych pomp ciepła, ale jeśli zapotrzebowanie budynku na ciepło mamy bardzo małe to po co przepłacać na PC zamontujmy np. maty grzewcze - za taki układ zapłacimy 3tys.
Można poczytać na ten temat w dzienniku j-j
To trzeba siasc i policzyc czy sie komus oplaca czy nie zdawac sie na przeczucie czy "zdaje mi sie".

Do tego stosowanie mat grzewczych w calym domu to moim zdaniem b. niedobry pomysl. To ma niestety pewna awarayjnosc, ktora potiwerdzaja przypadki wsrod mojej rodziny/znajomych. Nigdy bym sie na cos takiego niezdecydowal jako glowny system ogrzewania.

A jak porownac PC+wodna podlogowe z ogrzewaniem elektrycznym+wodna podlogowk,a to juz to zestawienie nie jest takie rozowe jakby niektorzy chcieli.

Ale z wyliczen dla mojego domu wychodzi tez, ze pompa powietrzna do CO to marny pomysl.

Mam za to PC powietrzna do CWU, ktora stoi w pomieszczeniu o powierchni 6m^2. Z racji mechanicznej wentylacji nie moge wyrzucac zimnego powietrza na zewnatrz domu, wiec zostaje w pomieszczeniu. Przy 2 osobach, temp. w pomieszczeniu jest nizsza o 2-3 stopnie. Do przezycia bo myslalem ze bedzie znacznie gorzej.

marcin

Tomi78__
24-02-2010, 09:08
Elektryka - zle
PCI powietrzna - zle,
PCI gruntowa - droga
Paliwo stale - brudne i niewygodne
Gaz - nie mam
LPG - masakra


Trzeba sie wyprowadzic do jakiegos cieplego kraju i po problemie :)

klimaw
24-02-2010, 09:16
A może olej ? :D

Tomi78__
24-02-2010, 09:20
no wlasnie lepiej to olej :D

kerado28
24-02-2010, 09:42
Elektryka - zle
PCI powietrzna - zle,
PCI gruntowa - droga
Paliwo stale - brudne i niewygodne
Gaz - nie mam
LPG - masakra
Olej - drogi

I dlatego z tej rozpiski trzeba znależć dla siebie alternatywe.

Tomi78__
24-02-2010, 09:50
Zostawie dziure w dachu i bede ognisko w salonie palil :)

Jaka tania inwestycja :)

vega1
24-02-2010, 10:11
Mam za to PC powietrzna do CWU, ktora stoi w pomieszczeniu o powierchni 6m^2. Z racji mechanicznej wentylacji nie moge wyrzucac zimnego powietrza na zewnatrz domu, wiec zostaje w pomieszczeniu. Przy 2 osobach, temp. w pomieszczeniu jest nizsza o 2-3 stopnie. Do przezycia bo myslalem ze bedzie znacznie gorzej.

marcin

przepraszam że może odrobinkę nie w temacie, ale dlaczego jedno wyklucza drugie?
Pytam bo planuje tą pompę:
http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=3&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=a6f3456aa7
i wentylację mechaniczną, ale mało uśmiecha mi się powietrze z pompy zostawiać w domu zamiast wywiewać na zewnątrz.

swimmer
24-02-2010, 10:19
Możesz zdradzić, w jakim celu wywiew następuje do garażu, a nie na zewnątrz? Pompę do cwu stosujesz przez cały rok, czy tylko latem? Jakie temperatury panują w garażu w czasie działania tej pompy (z pewnością napływ wywiewanego powietrza jest wielokrotnością kubatury garażu) ? Skąd pobierane jest powietrze do pomieszczenia, gdzie "stoi" PC cwu? Jeśli z zewnątrz, to jakie temperatury panują tam zimą (jeśli jest ona zimą używana)?[/quote]
Mam ten sam system co Jastrząb. Pompę użytkuję cały rok, bo służy do grzania wody i tylko do tego.wywiewam do garażu, bo nie chcę by wychładzała pomieszczenie w którym stoi. W zimie dzieki temu chłodnemu, ale nie zimnemu całkowicie powietrzu w garażu jest dodatnia temp. pomimo mrozów dużych na zewnątrz.co do poboru powietrza, było już pisane: pobiera je z wnętrza budynku. Nie czuję, żeby sie przez to robiła próżnia tam gdzie stoi :wink:

kerado28
24-02-2010, 10:29
Vega pomyliłeś cytat, gdyż jego autorem jest jastrzab :P

Jastrząb
24-02-2010, 10:48
przepraszam że może odrobinkę nie w temacie, ale dlaczego jedno wyklucza drugie?
Pytam bo planuje tą pompę:
http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=3&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=a6f3456aa7
i wentylację mechaniczną, ale mało uśmiecha mi się powietrze z pompy zostawiać w domu zamiast wywiewać na zewnątrz.

Bo wentylacja mechaniczna jest zrownowazona. Sa tam 2 wentylatory, tyle nawiewa do domu co wywiewa z domu. Jak nagle "na boku" pozbedziesz sie z domu paruset m^3 powietrza, to nie ma cudow, jakimis szparami itp, to powietrze bedzie sie musialo do domu dostac, z pominieciem wentylacji, co nie pozostanie bez wplywu na jej dzialanie, nie wiem, zywotnosc wentylator itp. Nie mowiac juz o kominku jesli planujesz. Wtedy dym zamiast uciekac kominem, bedzie Ci lecial do srodka.

Zeby to mialo rece i nogi, to jak chcesz wywiewac powietrze z ogrzewacza na zewnatrz, powinienes ja takze z zewnatrz czerpac. Czyli dziala to odseparowae od wentylacj (ale to raczej nie zima).

marcin

vega1
24-02-2010, 12:10
a nie ma wentylacji, która radzi sobie z takimi problemami? Przecież wywiewanie chłodnego powietrza wewnątrz domu (zimą szczególnie) jest bez sensu. Myślałem że wentylacja sama sobie to zrównoważy. Czyli dalej jestem w czarnej d... i znowu muszę myśleć co pozmieniać aby było dobrze. Ech...

7tonik
24-02-2010, 12:26
Mam ten sam system co Jastrząb.
Jednak nie ten sam. Gdybyś chciał mieć ten sam, to do mieszkania musiałbyś zaciągać powietrze z garażu :). A z tego co piszesz wynika, że nie masz wentylacji zrównoważonej lecz wywiewną. PC zaciąga powietrze poprzez pomieszczenie w którym stoi z mieszkania (inaczej nie byłoby 22 st.), a wydmuchuje do garażu (a dalej pewnie na zewnątrz). Do pomieszczeń uzupełniane jest powietrze pewnie przez wywiewniki w oknach? Zastanawia mnie tylko, co z wentylacją, gdy PC nie grzeje wody (pewnie przez większość dnia).

W systemie Jastrzębia tak naprawdę grzanie wody jest chyba drogie. Na ogrzanie pracuje PC powietrzna i system ogrzewania (pewnie pompa gruntowa - wyrównanie temperatury otoczenia)

Jastrząb
24-02-2010, 12:42
a nie ma wentylacji, która radzi sobie z takimi problemami? Przecież wywiewanie chłodnego powietrza wewnątrz domu (zimą szczególnie) jest bez sensu. Myślałem że wentylacja sama sobie to zrównoważy. Czyli dalej jestem w czarnej d... i znowu muszę myśleć co pozmieniać aby było dobrze. Ech...
Wentylacaj sobie sama tego nie zrownowzy. Tam jest wentylator ktory przy danych obrotach tloczy x m^3 powietrza. Jak zaczniesz wiecej powietrza wyrzucac to wentylator nie zacznie sie sam z siebie szybciej krecic.
Nie spotkalem sie z systemem wentylacji, ktory by se z tym poradzila. Musialoby byc tak, ze wlaczenie ogrzewacza, przestawia wentylacje (ale tylko nawiew), na odpowiednie wyzdze obroty, zeby toto dostarczalo te pareset metrow powietrza wiecej.

Ale jak pisalem nie jest do konca tak tragicznie. U mnie temp. pomieszczeniu obniza sie z tego powodu o pare stopni. w b. malym pomieszczeniu. W pomieszczeniu jest wyciag wentlacji mechancznej.

Po za tym, nie wiem czy zostawianie zimnego powietrza w srodku jeast do konca bez sensu, zwlaszca zima!!

Zakladajac, ze na zewnatrz jest 0C. Wpuszczasz to powietrze do domu, ogrzewasz do 20. Ogrzewacz CWU obniza temperature do powiedzmy (zgaduje) 15C. I co, tak po prostu wywalasz te 15C stopni na zewnatrz.? Jakby je przepuscic na wylocie z domu przez rekuperator, to ono czesc ciepla z tych 15C jeszcze odda nawiewanemu z zewnatrz powietrzu o temp 0C. Przestaje to miec sens dopiero gdy na zewn jest te 15C.
Chyba. Niech mnie ktos poprawi jesli glupoty opowiadam :-)


marcin

vega1
24-02-2010, 12:57
przyszło mi coś do łba, ale proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie:

jak długi może być kanał/rękaw który wyrzuca to powietrze z pompy? W instrukcjach jest tylko napisane że max. długość rękawa doprowadzającego powietrze wynosi 10 metrów. Ale nic nie piszę o wylocie. Czy on może być długi na np. 30 metrów? Czy taki długi rękaw nie spowoduje oporów w wydalaniu powietrza co może doprowadzić do awarii PC (jej wentylatora)?

7tonik
24-02-2010, 12:59
Mi coś nie pasuje. Pompa ma przepływ jakieś 500-600m3/h. Jeśli to pomieszczenie stanowi nawet jedyny wywiew went. mechanicznej, to będzie dużo mniej.

generalnie nie podoba mi się to rozwiązanie(pompo-rekuperator-tylko gdy interesuje nas wentylacja wywiewna). W przeciwnym razie dużo lepsza byłaby tradycyjna, najmniejsza PC powietrze-woda (zewnętrzna).

Jastrząb
24-02-2010, 13:04
W systemie Jastrzębia tak naprawdę grzanie wody jest chyba drogie. Na ogrzanie pracuje PC powietrzna i system ogrzewania (pewnie pompa gruntowa - wyrównanie temperatury otoczenia)

Nie wiem nie liczylem :) Ale jesli z tego powodu rachunek za grzenie jest wyzszy to nie sadze zeby bardziej niz o pare procent. 5% z 300PLN to grosze sa. Po za tym powietrze do ogrzewacza CWU musze skas brac :-) Zima go nie wezme z zewnatrz, bo jest b. zimne, i dochodzily by problemy szronienia i niskiego COP.

Ale patrz moj post wyzej. CO tylko dogrzewa to co zuzywa ogrzewacz CWU (nieduzo). Gdybym sie chlodnego powietrza wychodzacego z podgrzewacza CWU pozbywal na zewnatrz, to CO musialo by dogrzac (zima) zdecydowanie wiecej - to co zabiera CWU i to co wyrzucam na zewnatrz :-)

Czyli zostawianie schlodzonego powietrza w domu i wyrzucanie go poprzez rekuperator, ma sens dopoki temp zewnetrzna jest nizsza niz temp. tego schlodzonego przez CWU powietrza.

Nie wiem, o ile taki ogrzewacz CWU obniza temperature (jaka kest dT) :-)
Spotkal ktos z takimi wartosciami??Przy najblizszej okazji zmierze. Ale nie sadze zeby to bylo wiec niz 10C.

marcin

wihajster
24-02-2010, 13:10
Nie może schładzać zbyt mocno, bo:

-powodowałoby obniżenie COP (niższa tem. parowania),
-powodowałoby zaszranianie parownika (komplikuje układ chłodniczy, bardzo prosty zresztą.

Jastrząb
24-02-2010, 13:16
Mi coś nie pasuje. Pompa ma przepływ jakieś 500-600m3/h. Jeśli to pomieszczenie stanowi nawet jedyny wywiew went. mechanicznej, to będzie dużo mniej.
.

Moja pompa powietrze-woda do CWU gdy grzeje ma przeplyw okolo 250m^3/h. A nie chodzi przeciez non-stop. Gdyby chodzila caly czas, to pewnie temp. by sie obnizyla wiecj niz te pare stopni o ktorych wspominalem.

Wyciag wentylacji mechanicznej nie jest jedynym wyciagiem w domu, of coz. Ten jest jedynie troche "przewymiarowany". Ja mowie jak wyglada to w praktyce.

marcin

7tonik
24-02-2010, 17:08
Jak dokładniej przemysleć, to takie rozwiązanie ma sens. Stoi sobie ta PC w pomieszczeniu i przemiata na godz. 250m3. Ustawiona jest pewnie tak, aby napływajace powietrze went. mechanicznej było "zabierane" przez nią, natomiast wylot PC skierowany jest na anemostat wywiewny. Załóżmy, że przez to pomieszczenie jest przepływ 150m3 powietrza WM. Zatem 100m3 schłodzonego powietrza pozostaje i ono obniża temp. Po wyłączeniu PC, gdy woda nagrzana, WM wyrównuje temp. w tym pomieszczeniu.

No jedynie znacznie zmniejsza (ten sposób) sprawność rekuperatora (duża utrata ciepła w powietrzu wywiewanym przed dotarciem do centrali)

swimmer
24-02-2010, 19:00
7tonik Ty albo nie przeczytałeś całego lub znacznej części forum albo jesteś kompletnym ignorantem. Jeśli piszę, że mam ten sam system to zn ., że mam bo tak jak Jastrząb mam 2 pc tej samej firmy. Jedyna jeśli chodzi o pc( nie wiem zresztą czy na pewno ) różnica tkwi w jej mocy. może mieć inną niż ja. Druga różnica polega na wentylacji - ON ma mechaniczną, ja niestety nie. nie zmienia faktu, że za zeszły sezon zapłaciłem za co + cuw 1100 złotych. I JESTEM ZADOWOLONY Z TAKIEGO STANU CZYLI OBU POMP. A nie jak sobie dopowiedziałeś, że z tej do cuw nie. I jeszcze jedno grzanie tym ustojstwem wody jest bardzo tanie. Poczytaj forum, a znajdziesz wszystko.

klimaw
24-02-2010, 19:14
swimmer
Nie masz przypadkiem podlicznika na CWU?
Grzanie tą PC CWU musi być tanie ,bo przecież wykorzystuje powietrze wejściowe o temperaturze 20-24 stopnie. 8)
A z tego bierze się spory COP. :wink:

mati__
24-02-2010, 20:12
Witam. Ja znowu ni z gruchy ni z pietruchy nie w temacie, ale mam tym razem pytanie do oferty, którą otrzymałem (dokładnie mój kolega, który ma trochę mniejszy dom, ale nie o to chodzi).
Oferta na instalację pompy ciepła Dimplex - nie slyszałem o nich więc byłbym wdzięczny za jakiekolwiek opinie na jej temat.

Oferta jest mniej więcej taka:

Pompa ciepła DIMPLEX 9,2KW 17 000,00
DIMPLEX PSW 100 zbiornik buforowy 1600,00

-Kolektor gruntowy,w tym
Sondy 40 mm 200mb 76/mb 15 200,00
Studzienka rozdzielcza i rozdzielacze 720,00
Glikol (koncentrat) 20kg 8,50
Wykopy ziemne mechaniczne 600,00
Roboty ręczne (układanie kolektora) 600,00

-Kotłownia, w tym:
Pompa obiegowa dolnego źródła 820,00
Pompa obiegowa CO WILO 350,00
Pompa obiegowa CWU WILO 350,00
Zasobnik biwalentny CWU 300l. 2100,00
Rury, armatura, zabezpieczenia 1900,00
Roboty montażowe 2150,00
Instalacja podłogowa Herz 160 m2 77/m2 12 320,00

w sumie ok 60000 całość

Wątpliwe jest stosowanie bufora, ale o tym pogadam już z ofertodawcą, bardziej chciałbym usłyszeć jakies opinie na temat czy czegoś tu brakuje lub czy czegoś jest za dużo.
Z góry dziękuję!

wihajster
24-02-2010, 20:27
Koncentrat glikolu w ilości 20kg to chyba jakiś żart?

mati__
24-02-2010, 20:36
Koncentrat glikolu w ilości 20kg to chyba jakiś żart?
Tak jest w ofercie ale myślę, że to błąd bo w ofercie na kolektory poziome (co mnie nie interesuje) przy 600mb rur jest 120kg więc tu raczej nastąpiła pomyłka ale dziękuję za zwrócenie uwagi, zapytam o to.

pomarszczonyfred
24-02-2010, 20:47
powiem tak dimplex :roll: -

pompa ciepła powietrze woda DC inverter (markowa nominalne cop < 4) skorygowana wydajność 9 kW przy -20C (wersja bez kotłowni)
cena ok 23000 zł
pompa obiegowa wilo (duża :)) - ok 1400 zł
zasobnik cwu - 2100 zł
rury, armatura.. 1900 zł
roboty montażowe 2150 zł
instalacjia podłogowa 12320 zł
daje to razem 42 870 - 60 000zł = 17 000 zł
roczny koszt eksploatacji wyższy o ok. 1500 zł
dla przykładu P-W/Dimplex 3500/2000 - roczny koszt
po 10 latach zakup + eksploatacja:
dimplex ok. 80000 zł
P-W ok. 77870 zł
:wink:

wihajster
24-02-2010, 21:26
> pomarszczonyfred

Możesz jaśniej, bo nie rozumiem co masz właściwie na myśli?

>mati__

Pompa dolnego źródła przyzwoitej klasy, nadająca się do DZ wg producenta, nie wg instalatora, kosztuje zdaje się ponad 1000zł netto

Tyle szybkich uwag.

mati__
24-02-2010, 21:28
powiem tak dimplex :roll: -
po 10 latach zakup + eksploatacja:
dimplex ok. 80000 zł
P-W ok. 77870 zł
:wink:

I to własnie mnie dobija:( Z jednej strony nie skreślam pomp P-W, a z drugiej wszyscy na nich psy wieszają. W sumie gdybym był pewny, że bedzie ciepło, a nie muszę robic odwiertów itd. byłbym w stanie przełknąć tą różnicę w eksploatacji. Tylko jakoś nie ufam w to rozwiązanie, może źle robię...

Poprawiłem 8000 na 80000 w cytacie bo to chyba pomyłka była:)

7tonik
24-02-2010, 21:29
Swimmer
1. Dla mnie system to równiez sposób zamontowania, a nie tylko typ urządzeń. I właśnie sposób zamontowania powoduje, że masz inny niż Jastrząb (zresztą tak własnie napisałem). On ma układ zrównoważony, natomiast u ciebie PC powietrzna tworzy wentylacje wywiewną.

2. Masz rację nie przeczytałem nawet małej części tego forum, nawet w tym wątku tylko kilka może kilkanaście stron :).

3. czy jestem IGNORANTEM? Jeśli miarą tego jest zrozumienie "co autor miał na myśli" w nastepującej wypowiedzi (wypowiedzianej w kontekście dyskusji nad wyborem PC powietrznej do co i cwu):

Ja mam pc powietrze - woda tylko do cwu :lol: Moja pc do co od maja do października jest wyłączona :lol: stoi w domu, a jej sprawność wg producenta to 3,5 chyba. powietrze, które zasysa jest wyborne -22 st . i dość duza wilgotnośc, bo suszę pranie w tym pomieszczeniu. życzę Wam powodzenia w podnoszeniu sobie samopoczucia, to w końcu Wasz wybór ja już swojego dokonałem i nie żałuję :lol:
to tak. Przyznaję bez bicia, że dla mnie ta wypowiedź jest łagodnie mówiąc nieczytelna. Zresztą jak się okazało nie tylko dla mnie :). No i przepraszam, że szybciutko nie przeczytałem całego wątku, aby się dowiedzieć w szczegółach jaki dokładnie masz system.


Nie może schładzać zbyt mocno, bo:
-powodowałoby obniżenie COP (niższa tem. parowania),
-powodowałoby zaszranianie parownika (komplikuje układ chłodniczy, bardzo prosty zresztą.
Nie do końca
ad.1 nie obniżałoby COP lecz wręcz przeciwnie. Im większe schłodzenie tym większy odzysk ciepła. Pamiętajmy też, że założeniem tych PC jest wydalanie na zewnątrz schłodzonego powietrza. Tak jest nawet w wiekszej części u Jastrzębia
ad2. zaszronienie może wystąpić od strony zaciągania powietrza, a tu jest wysoka temp. czyli nie ma zagrożenia


a z drugiej wszyscy na nich psy wieszają.
Nie wszyscy :) :). Raczej ci, którzy nie mają. Nie spotkałem wypowiedzi negatywnej na ich temat od osób, które je stosują.

kerado28
24-02-2010, 21:58
powiem tak dimplex :roll: -

W Niemczech Dimplex jest na tej samej półce co Vaillant czy Viessmann. Tylko w Polske ruszyli z opóźnieniem :P

mati__
24-02-2010, 22:00
Swimmer

a z drugiej wszyscy na nich psy wieszają.
Nie wszyscy :) :). Raczej ci, którzy nie mają. Nie spotkałem wypowiedzi negatywnej na ich temat od osób, które je stosują.

Muszę Ci przyznać rację...

pomarszczonyfred
24-02-2010, 22:01
powiem, szczerze za co przepraszam, dać więcej opcji do przemyślenia nad kwestią ogrzewania, może dobra pompa powietrzna.
porównanie, inna opcja, rozszerzenie możliwości...

jeżeli podejdzie się z właściwymi informacjami do doboru pomp powietrze/woda to nie ma co się martwić, że nie zadziała.

lobby pomp gruntowych jest dość mocne i rozbudowane.
pompy gruntowe są stosunkowo prostą konstrukcją, natomiast dobre powietrzne mają bardziej zaawansowana automatykę.

hydraulicy montujący ogrzewanie nie mają pojęcia o zachowywaniu się tych urządzeń w niskich temperaturach i wolą nie ryzykować.


1. należy spojżeć na dobór pod względem ekstermalnym nie nominalnym.
jeżeli Twój dom będzie potrzebował 50W/2 x 160m = 8 kw, to nie możesz patrzeć, że urządzenie w +7 ma 8 kW, bo często w -20 ma mniej niż 4kW i wtedy jest problem.
inverter (urządzenie ze zmienną wydajnością) w temp dodatnich będzie zmiejszał swoja wydajność i pobór energii utrzymując stałe parametry, nie należy się obawiać zakupu urządzenia o za dużej wydajności, bo jak nie będziesz potrzebowałe to jej nie będziesz używał ale będzie pod ręką.
powiem tak urządzenie o którym napisałem ma zakres pracy od 6.9 do 15 kW.

należy zapomnieć o urządzeniach fix speed, technologia sprężarek "EVI" też nie jest rozwijana, wszyscy idą w invertery

należy uważnie czytać dokumenty techniczne nie marketingowe, na allegro nr aukcji 935598675, podają że 16 kW ogrzej 260m2, ale przy +7, przy -20C ta pompa ma zaledwie ok. 9 kW, a zapotrzebowanie jest 13 kW a gdzie reszta kW? fakt jest grzała 9 kW :)
więc pytajcie o dokumenty szczegółowe.

Tlobo
24-02-2010, 22:54
Użytkownicy pomp z odwiertami napiszcie proszę jakie mieliście temperatury DZ na początku pracy pompy, a jakie macie teraz.
W moim przypadku pompa po niecałym miesiącu użytkowania, pracuje na temperaturach od 0 do -3 i wydaje mi się, że to bardzo nisko.
Dziękuję
Pozdrawiam

Phant0mas
24-02-2010, 22:59
Tlobo PCi uruchomiona 13.01.2010 Na poczatku mialem 6/2 teraz 4/0 Zapomnialem dopisac ze odwierty 3 x 100m PE40

Pinok
24-02-2010, 23:07
Uruchomiona 17 listopada 2009, na początku 7/3, obecnie 0,8/-2,3, chwilami było 0,4 na wejściu.
Jak na zewnątrz temp dodatnie przyszły to już działka mi się zregenerowała.
Kolektor poziomy 400mb PE40.

kerado28
24-02-2010, 23:43
a Czy ktoś liczył COP na początku zimy oraz teraz, prawie na końcu?

wihajster
24-02-2010, 23:48
A jak sobie wyobrażasz policzenie COP?
Jaką metodę dla użytkownika zaproponujesz?
Realną do wykonania w praktyce dla przeciętnego człowieka, nie pisz o teorii bo to akurat znam w miarę przyzwoicie w tym temacie, jak wiele osób tu zaglądających..

kerado28
24-02-2010, 23:56
To zależy czy masz bufor czy nie

terplace
25-02-2010, 07:53
Raczej jak masz sprzęgło a nie bufor. Tylko że to metoda słaba, gdyż COP zmienia się silnie wraz ze zmianą temp. w zbiorniku. Po drugie dochodzi do "uwarstwienia" w zbiorniku, co powoduje że odczyt dT podgrzania zbiornika nie jest proporcjonalny do ilości dostarczonego ciepła. No i jeszcze duży błąd spowodowany stratami i trudnościami w określeniu faktycznej pojemności cieplnej zbiornika.

Lepsza metoda to opisywana już na forum min. 2 razy. Czyli pomiar mocy PCi przy pomocy grzałek i pomiar mocy el. za pomocą licznika en. w miarę stabilnych warunkach temperaturowych w czasie odczytu.

pomarszczonyfred
25-02-2010, 08:25
mam pytanko do Pinok'a.
czy ten pomiar zużycie energii robisz ręcznie czy masz jakiś układ monitorujący.
chcę również na jednej pompie zrobić coś takiego.
może ktoś ma założone coś takiego co monitoruje temperatury i zuzycie energii i jeszcze można to oglądać w internecie online?

Pinok
25-02-2010, 08:29
Może Bonetka coś podpowie.

Tu są pompy on-line, głównie IVT, pewnie jakieś ustrojstwo może dokupić ale nie wiem jakie i gdzie.

Ja wklepuję ręcznie.

http://www2.husdata.se/UserList.asp

kerado28
25-02-2010, 08:59
Lepsza metoda to opisywana już na forum min. 2 razy. Czyli pomiar mocy PCi przy pomocy grzałek i pomiar mocy el. za pomocą licznika en. w miarę stabilnych warunkach temperaturowych w czasie odczytu.

Jak najbardziej masz racje te obliczenia są dokładniejsze, ale metoda, którą opisałem wcześniej jest metodą poglądową.

7tonik
25-02-2010, 10:09
Ale nie wnoszącą więcej niż znajomość COP-u teoretycznego.

bonetka
25-02-2010, 13:50
Hejka :)
Pinok
ale mi zaimponowałeś takimi szczegółowymi danymi za każdy dzień :P
odnosnie tego
http://www2.husdata.se/UserList.asp
niestety było to w ramach programu IVT i tylko w Szwecji . U nas nie jest dostępne . Można sobie kupić moduł kosztuje 2500 zł ( jakoś staniał :wink: ) i podglądać swoją PC w internecie i sterować nią zdalnie w ramach poziomu K1 ( jest jeszcze K2 i serwisowy ) trzeba mieć stałe łacze internetowe .
Natomiast RWXW ma rózne czujniki popodłączane do swojej PC i moze robić rózne wykresy itd .
http://forum.muratordom.pl/post4005340.htm#4005340
Podejrzewam że nawet jesli dokupimy te moduły do sterownia PC to ..typowo zuzycia energii jako wyniku nie bedą miały ...owszem ile czasu pracowała jak najbardziej ...( nie wszystkie podają w minutach ( czyli dokładnie ..niektóre w godzianch i) ale np. IVT bez podziału na taryfy ...tylko ogólnie razem . Tu już trzeba byłoby mieć swój program w komputerze gdzie podając kwotę za 1 kWh w jednej taryfie i drugiej ..sam by szczytywał, liczył i podawał wynik .

ps, 7Tonik najdociekliwsza 8) wszystko widzi ..i docenia :D

rwxw
25-02-2010, 21:00
może ktoś ma założone coś takiego co monitoruje temperatury i zuzycie energii i jeszcze można to oglądać w internecie online?
Jak pisała Bonetka, mam u siebie monitoring temperatur. Nie chciało mi się go konfigurować, żeby był online, ale jak chcę coś pomierzyć, to włączam starego laptopa w piwnicy i mam. Niemniej jednak dosyć łatwo to zrobić korzystając z czujników ds1820, bazy mysql oraz serwera www apache (sporo opisów w sieci). Nie mam niestety podłączonego do kompa licznika i spisuję go (w zasadzie je, bo mam 2) ręcznie, ale w sieci jest sporo wynalazków, od tego jak podłączyć gotowe urządzenia aż do metody "zrób to sam". Metody zapisu stanu licznika na kompie są od czytania migających diodek przy liczniku po np. coś takiego:
http://labs.moto.com/wp-content/uploads/2009/06/diy-android-home-energy-monitor-instructions_v5_web.pdf

swimmer
25-02-2010, 22:36
dość ciekawe rzeczy ze strony ck - może kogoś zainteresują...
Sprawność sezonowa (SPF) pomp ciepła,
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=443

Jastrząb
26-02-2010, 07:59
dość ciekawe rzeczy ze strony ck - może kogoś zainteresują...
Sprawność sezonowa (SPF) pomp ciepła,
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=443

Nie jest to ciekawe dopoki nie podadza jakich temperatur DZ to badanie dotyczylo. Bo jak widze pompe powietrze-woda z COP>3, to z calym szacunkiem do profesora ktory sie pod tym podpisal, ale wyglada mi to na precyzyjnie dobrane parametry "badan" celem "udowodnienia" tego co powinno byc udowodnione.

marcin

pomarszczonyfred
26-02-2010, 08:20
z tymi DS1820 to już jakiś czas temu ćiwiczyłem i to nie jest większy problem zrobić temperatury online, ale ja chce zrobić na jednym wykresie temperaturę: zasilania, pomieszczenia, zewnętrzną i powrotu w powiązaniu z zuzyciem energii, wyszstko online i tu trochę sprawa się komplikuje.
bez spisywanie ręcznego, bo jakby nie było jest to uciążliwe i pojawia się ryzyko niedokładnego pomiaru spowodu spisania w różnych odstępach czasowych

mati__
26-02-2010, 12:06
pomarszczonyfred: ja mam jeszcze pytanie w sprawie pomp powietrze-woda bo widzę, że chyba masz wiedzę na ich temat. Czy taka pompa (zakładam, że wspomagana grzałką w najzimniejszym okresie, liczę się z wyższymi wydatkami za prąd niż przy pompach gruntowych) jest w stanie zapewnić ciepło w domu 180m2 przy rachunkach rocznych wyższych o 1500-2000 zł?

Jeszcze pytanie w sprawie bufora CO bo nadal niejasna jest dla mnie kwestia stosowania go lub nie. Około strony 120 tego wątku ktoś podał taki argument, że przy stosowaniu pompy ciepła do CO i CWU w okresie letnim bufor przydaje się do obniżenia cykli włączenia sprężarki (lub cos w tym rodzaju) i przez to wydłużenia jej żywotności. Ja zamierzam mieć układ CO+CWU na jednej pompie i czytając co piszecie skłaniam się ku wersji bez bufora (wszędzie podłogówka). Mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości i łopatologicznie wytłumaczyć kiedy i czy w ogóle jest sens stosowania bufora? (przy założeniu, że nie stosuję automatyki do sterowania temperaturami w pomieszczeniach). Z góry dzięki za odpowiedź bo już mi głowa pęka od tych przemyśleń...

Pońko M.
26-02-2010, 13:31
Coś na temat buforów i sensu ich stosowania na przywołanej powyżej przez swimmera stronie. Jest tam artykuł z Polskiego Instalatora.
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=443

mati__
26-02-2010, 14:16
Pońko: Dzięki za link, przeczytałem, ale nie ma tam opisu przypadku pompy grzejącej CO + CWU. Wiem, że buforów nalezy unikać, ale chcialbym się upewnić, że nie ma takiej sytuacji, w której ten bufor jest potrzebny (oprócz tych, które wymieniłem w poście wyżej).

7tonik
26-02-2010, 14:24
Mati nie jest istotna wielkość domu, tylko zapotrzebowanie na ciepło. Przy dobrym ociepleniu za 1500 -2000zł ogrzejesz swój dom na samym prądzie (w drugiej taryfie). Ja z doświadczenia ci podam, że dla mojego domu (220m2 w podłodze) do dnia dzisiejszego wydałem na CWU + CO ok 950 zł przy PC powietrznej (utrzymywana temp. ok 23 st-to jest też ważne potczas porównywania zużyć). Zauważ, że część strat z okresu bardzo chłodnego zostanie wyrównana w dni cieplejsze(sezon grzewczy trwa kilka miesięcy). Tutaj gdy jest +15 to tyle jest na DZ.
Bufor (sprzęgło) będzie potrzebne przy znacznym przewymiarowaniu, gdy inwerter nie będzie w stanie w takim stopniu zmniejszyć wydajności PC.

Przynajmniej w mojej PC CO i CWU nie grzeją się jednocześnie zatem nie ma konfliktu miedzy wymaganiami temperaturowymi dla nich

pomarszczonyfred
26-02-2010, 14:29
w kwestii pomp powietrznych należy rozgraniczyć pompy standardowe "fix sped" i dc inverter - nie biorę pod uwagę dopału w postaci grzałek! tylko freon zawany czynnikiem ekologicznym r410, r407...
fix speed to technologia nie dająca oczekiwanych paramatrów w niskich temperaturach, jakaś firma wymyśliła sobie sprężarki EVI ale jakoś nie widziałem aby poza jedną czy dwoma firmami ktoś rozwijał tą technologie.

urządzenia dc inverter to takie których automatyka steruje sprężarka i zmienia jej wydajność w zależności od parametrów temperatury zewn., temperatury zasilania i powrotu, temperatura powrotu jest istotna ponieważ urządzenie wykrywa na ile jego praca pokrywa zapotrzebowanie i albo zmniejsza alebo zwiększa wydajność. w urządzeniu którym dysponuję ustawiam temperaturę na poziomie np. 35C i mam tyle na zaileniu bez stosowania mieszacza. urządzenie nie produkuje 50C a ja nie obniżam do 35C, tylko tyle ile zaprogramuje bez względu na parametr temperatury zewneytrznej, dlatego też w temperaturach rzędu -20C bez grzałek elektrycznych utrzymywaliśmy na zasileniu 35-36C bez problemu.

reasumując dobre urządzenie, dobrze dobrane nie potrzebuje grzałek wspomagających na niskie temperatury.
kiedy grzałki?
jeżeli mam dom 250m2 podłogówka, ok. 50W/2 zapotrzebowania czyli potrzebuje urządzenie o wydajności w tej temp 12.5 kW ale mam urządzenie które ma wydajność 8 kW w -20C czyli brakuje mi 4,5 kW mocy wtegdy grzałka, która uzupełni niedobór.
ale jeżeli masz 180 m2 x 50W/2 = 9 kW, czyli jak pompa w tej temp będzie miała nawet ok. 8kW to grzałki mogą być nie potrzebne.

osobiście przetestowane 200m2 tej zimy, pierwszy rok, pompa powietrzna bez grzałek + cwu 200l, pompa nominalnie ok. 11,2kW w -20C ma 8 kW nie miała problemów z uzyskaniem temperatur.


z chłodniczego punktu widzenia aby układ pracował prawidłowo musi ustabilizowac się praca układu chłodniczego, jeżeli będzie zbyt częste włączenie i wyłączenie to szybko poleci sprężarka, krążenie oleju, ciśnienia...
urządzenie chłodnicze prawidłowo pracują jeżeli pracują min 3 minuty, dlatego bufor w fix speed ja naj bardziej.
natomiast inna kwestia w urządzeniach inverterowych urządzenie nie potrzebuje bufora bo ono samo dopasowuje się do wydajność i parametrów jeżeli ma jest niedobór mocy zwiększy swoją wydajność, generalnie automatyka jest tak skonstruowana aby nie było zbyt częstych wyłączeń. często bywa tak że urządzenie ledwo się kręci a pracuje non stop.

przypadek przećwiczony to urządzenie wpięte bezpośrednio w podłogówkę bez bufora na zasileniu zawór trójdrogowy, praktycznie nie ma czegoś takiego jak kotłownia
do co pompa generuje 35C a do cwu 55C.

jak się dobrze zaprojektuje układ do można bez bufora, taniej i więcej miejsca w "kotłowni".

mati__
26-02-2010, 14:43
Dziękuję za wyczerpujące informacje. O bufor pytałem raczej w kontekście pomp gruntowych bo na razie jakoś bardziej się ku nim skłaniam, ale że mam jeszcze czas interesują mnie też te powietrzne i z tego co piszecie są warte tego zainteresowania.
7tonik piszesz o tym, że Twoja pompa nie grzeje na raz CO i CWU więc nie ma potrzeby stosowania bufora. Czy to norma czy są też układy grzejące naraz i czy mają jakąś przewagę oprócz tego, że w przypadku zapotrzebowania na CWU obieg CO jest również grzany?

7tonik
26-02-2010, 14:55
Nie spotkałem się z takim rozwiązaniem (jednocześnie CO i CWU).

Co do inverteru, to u mnie się nie potwierdziło (Altherma), że jest on w stanie dowolnie zmniejszyć wydajność. Gdy utrzymywałem w ubiegłym sezonie 15 st (bez zamieszkania), gdy ustawiłem na zasilaniu 27 st , to przy częściowym włączeniu pętli podłogówki restarty robiły się co 3-4 minuty. Musiałem zwiększyć temp. lub włączyć więcej obwodów. Tak więc byłbym ostrożny z doborem mocy do maksymalnych mrozów. Już lepsza grzałka w te dni :)

pomarszczonyfred
26-02-2010, 15:18
zależy ja sterujesz pompą, zależy jak nisko schodzi z wydajnością... polemizował bym z tymi dodatkowymi grzałkami

Tomi78__
26-02-2010, 17:51
zależy ja sterujesz pompą, zależy jak nisko schodzi z wydajnością... polemizował bym z tymi dodatkowymi grzałkami

Tp jak wg Was dobierac taka PCI? niedowymiarowac, czy lekko przewymiarowac?

I lepszy inverter czy evi?

stmario
26-02-2010, 18:54
w styczniu odpaliłem pompę darpina 8kW,na dwóch odwiertach 90m każdy. dom jest ma docieplone ściany i w większości dach (w trakcie prac-brak funduszy). Bez względu jaką krzywą ustawię temperatura na podłogówkę nie przekracza 22-24C. zarówno przy zewnętrznych temp.-25c jak i +5c. w budynku mam temp od 10 do 18 st.Mało tego, pc pracuje bez przerwy (do dziś 1000h pracy). temperatura gliolu we 3stC wy-1stC. Nie wiem czy praca bez przerwy to wina pompy, nie do końca docieplonego budynku czy złych nastawów. Doradźcie proszę

wihajster
26-02-2010, 19:01
Z pompą ciepła na 99,99% wszystko dobrze (twierdzę tak na podstawie różnicy DZ - jeśli odbiera energię z glikolu to na pewno oddaje do GZ z nawiązką ;) ).
Miałem przypadek że PC pracowała chyba miesiąc non-stop, ale była uruchomiona w listopadzie i w dodatku inwestor wykańczał poddasze (na początku tylko na połowie była położona wełna). Też mnie pytał czy to normalne... Dzisiaj jest wszystko dobrze.

stmario
26-02-2010, 19:04
wihajster
czy regulowałeś nastawy czy po prostu samo zaczęło się normować? U mnie to już prawie 2 miechy a poprawy nie widać

wihajster
26-02-2010, 19:07
Budynek był świeży, mokry. Przez jakieś 2 tyg. na połowie nie było wełny, a to działa jak komin. PC pracowała na pokrycie ogromnych strat i nie było wzrostu temp.
Dokończona izolacja to podstawa.

stmario
26-02-2010, 19:45
dzięki wihajster
Przejrzałem parę stronek wstecz i Twoje poprzednie wypowiedzi sugerują obycie z tematem. nie ukrywam że trochę mnie uspokoiłeś, ale wątpliwości zostały.

Pońko M.
26-02-2010, 21:00
stmario, generalnie pompy ciepła nie powinno się używać do suszenia domu i choć pewnie świadomie nie zakładałeś, że do tego ma służyć pompa to teraz bez dwóch zdań tak jest. Do tego dach miałeś niedocieplony w całości. Pompa to nie kocioł. Zakładając skrajne warunki można sobie wyobrazić, że przy uruchomieniu pompy ciepła np. w grudniu przy nie do końca ocieplonym domu w pewnym momencie pompa mogła by wręcz zacząć schładzać dom, a nie ogrzewać. Spowodowane by to było znacznym obniżeniem temperatury dolnego źródła ciepła, np. gruntu wokół kolektora gruntowego poziomego lub pionowego. Wraz ze spadkiem temp. dolnego źródła spadałaby wydajność pompy, dom potrzebował by cały czas dużo, dużo za dużo ciepła no i w efekcie przy dużych mrozach temp. wewnątrz budynku by spadała. Nie ma co się martwić, w przyszłym roku będzie wszystko OK.

wihajster
27-02-2010, 12:09
Tp jak wg Was dobierac taka PCI? niedowymiarowac, czy lekko przewymiarowac?

I lepszy inverter czy evi?

Czy lepszy inverter czy EVI...

Zależy. W większości przypadków montując PC mamy podłogówkę, czy ogólnie instalację o dużej bezwładności. W większości chcemy też wykorzystać tańszy prąd, więc lepiej gdy pracuje z całą mocą podczas tańszej taryfy, a wcale w droższej o ile temp. zewn. na to pozwolą.
Moje zdanie jest takie, że w tym przypadku nie wykorzystamy zalet jakie daje zmienna wydajność.
Inverter dobrze za to sprawdza się do grzania CWU latem przy wysokich temperaturach.

Inverter ma sens gdy chcemy PC do instalacji o małej bezwładności i chcemy jedną taryfę całodobową. Wtedy, przy małym zapotrzebowaniu, inverter osiąga wyższą efektywność (w końcu, tak jakby, mamy przewymiarowane wymienniki).

Co do EVI, przy podłogówce i rozliczeniu dwutaryfowym zdecydowanie korzystniej wziąć PC z EVI niż inverterową.

mery26
27-02-2010, 14:58
Nie wiem, o ile taki ogrzewacz CWU obniza temperature (jaka kest dT) :-)
Spotkal ktos z takimi wartosciami??Ale nie sadze zeby to bylo wiec niz 10C.
podgrzewacz obniża temp o około 5 st.,

stmario
27-02-2010, 15:38
[quote="Pońko M."]
Nawet mi to przez myśl nie przeszło. nie dopisałem jeszcze że wszystko się dział przy świeżych wylewkach które robiłem 5-6 stycznia.

7tonik
27-02-2010, 16:36
Moje zdanie jest takie, że w tym przypadku nie wykorzystamy zalet jakie daje zmienna wydajność.
Inverter dobrze za to sprawdza się do grzania CWU latem przy wysokich temperaturach.

Absolutnie dementuję (na podstawie swoich doświadczeń). Mimo, iż nie mam przewymiarowanej PC powietrznej, bardzo często jest wykorzystywany inwerter. Korzystam wyłącznie z drugiej taryfy. Obecnie wystarczy grzać podłogówkę 4 godz. w nocy, aby "trzymała" całą dobę. Nastawiona jest temp. 31 st. na wyjściu, co powoduje, że PC musi dostosować wydajność. Jedynie przy mrozach poniżej -10 chodziła na maksymalnej mocy. Nie radzę grzać pełną mocą aby "naładować" podłogówkę, gdyż nie otrzymamy wtedy stabilnej temperatury przez całą dobę. No i podłoga zacznie "parzyć" :)

mati__
27-02-2010, 21:53
Witam,
czy ktoś z Was widzial takie rozwiązanie:
http://www.rehau.pl/55E726CD503F9438C12575DA002FDF96.shtml

To sondy mogące zastąpić kolektory pionowe tylko nie wiem ile kosztują, z obliczeń wynika, że na dom ok.180m2 potrzeba 12-15 sond (o ile się nie pomyliłem w wyliczeniach).
O cenę dowiem się w poniedziałek to wrzucę tutaj dla informacji, ale może ktoś już zna i może powiedzieć czy warto się tym zainteresować?

pomarszczonyfred
27-02-2010, 23:06
po co magazynować wodę, mam w podłodze ponad 200 L, po co jeszcze grzać drugie 200L, czy zdąże jak będzie mróz? zawsze szybciej i taniej podnieść o 5C 200litów jak 400litrów, inwerter w miarę dochodzenia do parametru zmniejsza pobór mocy, niedobór mocy może spowodować problemy z odmrażaniem a od tego już bardzo mały krok do katastrofy.

jako pompa ciepła powietrze woda tylko inverter:
po 1. tańsza eksplatacja w każdych warunkach,
po 2. precyzyjne sterowanie temperaturą, regulacja nadążna,
po 3. tańsza instalacja, mniej armatury, brak konieczności budowy dużej kotłowni, możliwość wpięcia bezpośredniego, bez bufora,
po 4. cwu bez konieczności grzania bufora latem,
po 5. wymiennik ciepła agregatu invertera jest wyposażony w bardziej zaawansowana automatykę, zawory bypass, czujniki cisnienia co pozwala na jego utrzymanie w "czystości" od lodu,


kto robi na EVI? piszą, że mają sprężarki hitachi ale hitachi nie stosuje tej technologii dlaczego?


nurtuje mnie jedna kwestia:
pytanie do osób z kolektorem poziomym czy zauważyliście, że wysycha wam gleba? oczywiście nie po roku eksploatacji ale dłużej.

Pońko M.
27-02-2010, 23:58
Gleba może wysychać, być degradowana jeśli przy kolektorze poziomym realizuje się latem funkcję klimatyzacji. Otóż przy suchym lecie jak dodatkowo do gruntu oddaje się ciepło po prostu dodatkowo jeszcze suszymy ziemię. Stąd prosta droga do "Arizony" w naszym ogrodzie. W niektórych krajach funkcję klimatyzacji realizuje się wyłącznie na kolektorach pionowych z powyższego względu.
Przy eksploatacji tylko w funkcji grzania nie widzę powodów dla wysychania. Zbyt mały pobór energii w okresie letnim gdy tylko realizujemy c.w.u. No, ale niech powiedzą też osoby, które użytkują kolektor poziomy co tam na działce się dzieje wiosną i latem.

margask
28-02-2010, 00:44
="Pońko M."(...) Pompa to nie kocioł. Zakładając skrajne warunki można sobie wyobrazić, że przy uruchomieniu pompy ciepła np. w grudniu przy nie do końca ocieplonym domu w pewnym momencie pompa mogła by wręcz zacząć schładzać dom, a nie ogrzewać. Spowodowane by to było znacznym obniżeniem temperatury dolnego źródła ciepła, np. gruntu wokół kolektora gruntowego poziomego lub pionowego. Wraz ze spadkiem temp. dolnego źródła spadałaby wydajność pompy, dom potrzebował by cały czas dużo, dużo za dużo ciepła no i w efekcie przy dużych mrozach temp. wewnątrz budynku by spadała. (...).

:o :o :o :o :o
Przyznam, że fizyki uczyłem się dawno, ale to brzmi jak jakaś herezja!
To może - jak już schładza - po prostu wyłączyć ?

miksamar
28-02-2010, 08:25
... ja mam jeszcze pytanie w sprawie pomp powietrze-woda ...... Czy taka pompa (zakładam, że wspomagana grzałką w najzimniejszym okresie, liczę się z wyższymi wydatkami za prąd niż przy pompach gruntowych) jest w stanie zapewnić ciepło w domu 180m2 przy rachunkach rocznych wyższych o 1500-2000 zł?

Odpowiedz brzmi-rachunki będą wyższe od 150 do 600 rocznie dla pompy powietrznej.
http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9080&st=20
od postu 23 do postu 40
Tu ma pan policzone koszty ogrzewania dla powietrznej i glikolowej.Proszę zwrócić uwagę na nocne temperatury obliczeniowe(pazdz -5 listopad -9 grudzień -15 styczeń -10 luty -15 marzec -15 kwiecień -4) ,takich temperatur to nawet tej zimy nie mieliśmy.

Pońko M.
28-02-2010, 10:12
margask, nie należy tutaj rozumieć dosłownie słowa "schładza". W przypadku kiedy pompa była uruchamiana w grudniu, dach był nieocieplony, a budynek mokry to zapotrzebowanie na moc cieplną domu nie wynosiło obliczeniowe np. 10 kW tylko pewnie ok. 20 kW, a nawet więcej. Specyfika doboru pompy ciepła jak jest wiemy. Tak więc urządzenie posiadające wydajność ok. 10 kW musi dostarczyć ok. 2 razy więcej mocy cieplnej do budynku. Co oznacza, że będziemy niejako "zajeżdżać" dolne źródło ciepła, czyli mocno obniżać jego temperaturę. Dlaczego? Jak w opisanym przypadku pompa ciepła będzie chodziła 24h/dobę a zadanej temperatury powietrza nie osiągnie. Tak dzień po dniu, a temperatura dolnego źródła będzie spadać. Z tym będzie spadać wydajność. Z tygodnia na tydzień pompa ciepła będzie w stanie zapewnić coraz niższą temperaturę powietrza w budynku. W tym sensie pompa zaczyna schładzać budynek. Rozpatrując ekstremalny przypadek możemy zakładać, że przy nadmiernym obciążeniu cieplnym pompy (wysokie zapotrzebowanie, niskie temperatury zew.) moglibyśmy doprowadzić do zatrzymania pracy pompy ciepła.
Tak więc masz rację. Należałoby wyłączyć! Włączyć inne źródło ciepła. Stąd uruchamianie pompy ciepła w grudniu, styczniu zaraz po robotach mokrych, przy nie do końca ocieplonym domu nie jest właściwe.

Pońko M.
28-02-2010, 10:34
miksamar - pytanie, skoro opieraliście się na danych technicznych pomp to dlaczego dla pompy glikolowej przyjęto COP zaledwie 3,5? Dla warunków zgodnych z normą B0/W35 COP chyba dla wszystkich produktów jest wyższe.

Poza tym, na pewno właściwsze byłoby posłużenie się współczynnikiem SPF, o którym była mowa w artykule chyba w styczniowym, bądź lutowym wydaniu muratora. Zresztą ponoć niedługo (za rok, albo dwa) firmy będę mogły posługiwać się wyłącznie tym parametrem, a nie COP, co jest bardzo dobrym posunięciem.

terplace
28-02-2010, 10:50
Tak więc masz rację. Należałoby wyłączyć! Włączyć inne źródło ciepła. Stąd uruchamianie pompy ciepła w grudniu, styczniu zaraz po robotach mokrych, przy nie do końca ocieplonym domu nie jest właściwe.

To naciągana teoria instalatorów, którzy skąpią na dolnym źródle. Przy odpowiednio wykonanym dolnym źródle, nie powinno dojść do zatrzymania PCi nawet jakby chodziła non-stop przez 3 miesiące. Oczywiście temp. dz spadnie, ale nie będzie to proces postępujący z taką samą dynamiką cały czas, a poziom temp. nie będzie aż tak strasznie niski. Po to się inwestuje w PCi aby także podczas wygrzewania i suszenia budynku zapłacić mniej za ogrzewanie. Nawet jesli zapotrzebowanie jest 20kW a PCi ma 10kW to nie rozumiem dlaczego mamy wyłączyć PCi i przejść na same grzałki np.10kW i płacić np. 3,5x więcej a dostarczać tyle samo energii. Pomysł z suszeniem budynku grzałkami to asekuranckie postępowanie wykonawcy za pieniądze użytkownika.

Pońko M.
28-02-2010, 12:03
Nie sądzę. Popatrzmy chociaż jak przy normalnej eksploatacji użytkowników pomp z tego forum wygląda temp. dolnego źródła na początku sezonu, a jak wyglądała w styczniu. Przy pracy 3 miesiące 24h/dobę dojdzie do takiego zjawiska o jakim pisałem. Przy Qco=10kW dolne źródło ciepła dobiera się do pompy ciepła dobranej do tego zapotrzebowania. Po co dobierać dolne źródło na 3 miesiące, a przy tym pompę ciepła? W pompę absolutnie nie inwestuje się aby suszyć dom. Przy suszeniu należy się liczyć, że eksploatacja będzie kosztowała sporo, a temp. dolnego źródła wyraźnie spadnie. Wychodzenie z założenia, że po 3 miesiącach eksploatacji 24h/dobę temp. dolnego źródła ciepła będzie taka sama jak na początku eksploatacji jest niesłuszne. To by oznaczało, że warunki były takie, że przez 3 miesiące grunt cały czas otrzymywał z zewnątrz porcje energii wystarczające na jego bieżącą regenerację i stałe utrzymanie temperatury, a przecież trzeba pamiętać, że przy suszeniu i pracy 24/dobę intensywność poboru ciepła z gruntu będzie bardzo duża.
Poziom temperatury będzie strasznie niski jeśli "strasznie" więcej ciepła będzie potrzebował budynek niż obliczeniowa wartość. To tak jak zamontować pompę ciepła o mocy 10 kW do budynku o zapotrzebowaniu na moc cieplną 25 kW. Temperatura strasznie by nie spadła...?

Pońko M.
28-02-2010, 12:06
Zakładający pompę ciepła musi wiedzieć, że jeśli będzie ją montował w grudniu w niewykończonym domu (bez należytego ocieplenia) i zaraz po pracach mokrych to musi liczyć się z dużymi wydatkami na ogrzewanie, znacznie przekraczającymi szacunki. Szacunki będą się sprawdzać dopiero w kolejnych zimach.

Pońko M.
28-02-2010, 13:01
Przy okazji na ten temat również w przywoływanym wcześniej an forum artykule w Polskim Instalatorze:
http://www.climakomfort.pl/index.php?page=443

terplace
28-02-2010, 13:56
Nie sądzę.

Sądzisz czy to wiesz i masz doświadczenie.



Popatrzmy chociaż jak przy normalnej eksploatacji użytkowników pomp z tego forum wygląda temp. dolnego źródła na początku sezonu, a jak wyglądała w styczniu.

Nie temp. dolnego źródła a temp. glikolu, a to różnica. Zauważ że spadek temp. następuje najpierw szybciej a potem coraz wolniej. Spore znaczenie ma także spadek naturalny temp. gruntu związany ze zmianą temp. powietrza (oczywiście w poziomych większy a w pionowych mnijeszy).



Przy pracy 3 miesiące 24h/dobę dojdzie do takiego zjawiska o jakim pisałem.

Przy zbyt małym wymienniku i gruntu, w którym przewodność cieplna silnie zależy od temp. tegoż gruntu. W typowych warunkach i przy typowym zwymiarowaniu wymiennika nie. Sytuacje, gdy PCi jest uruchamiana w grudniu czy styczniu lub/i przy zacznie większym zapotrzbowaniu na ciepło niż obliczeniowe i gdy pracuja w zasadzie 2,3 miesiące non-stop są dość częste. I nie ma takich problemów, którymi straszysz.



Przy Qco=10kW dolne źródło ciepła dobiera się do pompy ciepła dobranej do tego zapotrzebowania. Po co dobierać dolne źródło na 3 miesiące, a przy tym pompę ciepła? W pompę absolutnie nie inwestuje się aby suszyć dom.


Jeśli DZ dobrane jest tak jak piszesz, przy założeniu współczynników dostępnych na stronach traktujących o PCi w tym na forum, to problemów takich nie będzie. 3 miesiące ciągłej pracy spowodują spadek temp. dz o 2,3 może 4 stopnie. Chyba że dz jest bardzo skromne, są będy w wykonaniu lub jest to bezpośrednie parowanie, bo wtedy spadek może wynieść np. 10stC w porównaniu do "normalnego" użytkowania a to już może być problem.

Jeśli wymiennik dobiera się do pow. mocy czy zapotrzebowania na ciepło to jak wytłumaczysz różnicę pomiędzy wymiennikiem bezp. parowania i pośredniego dla podobnej mocy PCi czy podobnego budynku.
Prawda jest taka:
Moc wymiennika a także jego wydajność cieplna dostosuje się do mocy PCi. I odwrotnie. Wzrosną różnice temp. w wymienniku a moc PCi spadnie. Ustali się zatem. inny quasistatyczny punkt równowagi. Wględna zmiana będzie zależała od parametrów gruntu ale przede wszytskim od wielkości wymiennika. Grunt nie jest odizolowanym zasobnikiem ciepła, który można całkowicie "wydoić".



Przy suszeniu należy się liczyć, że eksploatacja będzie kosztowała sporo, a temp. dolnego źródła wyraźnie spadnie.


Ale nie rozumiem dlaczego robić to grzałką a nie PCi. Nawet jak wymiennik kiepski i temp. spadnie drastycznie to i tak lepiej suszyć PCi niż "żywym prądem".



Wychodzenie z założenia, że po 3 miesiącach eksploatacji 24h/dobę temp. dolnego źródła ciepła będzie taka sama jak na początku eksploatacji jest niesłuszne. .


Ale ja nic takiego nie twierdziłem.



To tak jak zamontować pompę ciepła o mocy 10 kW do budynku o zapotrzebowaniu na moc cieplną 25 kW. Temperatura strasznie by nie spadła...?

A to zależy właśnie od dz. Znam systemy biwalentne (według mnie nieracjonalne ekonomicznie, czasem wykonywane z premedytacją ale także i z konieczności), gdzie PCi pokrywa tylko część zapotrzebowania a dz jest dobrana standardowo. Pci zasuwa niesiącami prawie non-stop, i nie ma jakiś katastrofalnych sutuacji którymi ty straszysz. Znam też sytuacje takie, w których PCi wymieniana była na 40% "silniejszą" z uwagi na błędy wykonawcze izolacji budynku i temp. dz była niższa pod koniec sezonu o 2,3 stopnie.

Pońko M.
28-02-2010, 15:27
Nikt nikogo nie straszy, tylko nie należy się dziwić, że w takim przypadku jak opisany powyżej pompa chodziła przez długi czas non-stop i temperatura w budynku zamiast rosnąć spadała, a użytkownik widział, że tanie nie jest to suszenie. Chodzi o to aby być świadomym, że tak jest i nie oczekiwać "cudów" gdy się uruchamia pompę zimą, krótko po mokrych pracach i przy niezaizolowanym do końca budynku.

Oczywiście, że dolnego źródła nie "wydoimy", kto o tym mówi. Grunt to nie miska z ziemią odizolowana od warunków zewnętrznych. Jednego tylko nie bierzesz pod uwagę. Zdolność do przekazywania określonej ilości ciepła będzie zmieniała się w czasie zimy. Każdej zimy będzie inaczej. Zależy jakie będą temperatury na zewnątrz, jak długo będą trwały wysokie mrozy, jak mocno przemarźnie grunt, czy zima będzie wilgotna i mokra czy sucha i mroźna i wreszcie nawet co ma znaczenie dla poziomego kolektora czy będzie śniegu dużo, czy może wcale. Jak sądzisz, dlaczego szacuje się, ze należy wymiarować sezon grzewczy na poziomie 2000 h? Popatrz, że trzy miesiące pracy pompy non-stop to 2160 h. Gdzie reszta sezonu. 2000 godzin nie wynikają z tego, że ktoś spojrzał w sufit i tak sobie strzelił. Wynika to z tego, że jest to liczba godzin przy, której nie doprowadzamy do nadmiernego spadku i temp. gruntu i w konsekwencji temp. glikolu, a więc i spadku SPF wraz z wydajnością włącznie.

Ustalenie się punktu równowagi, o którym piszesz następuje, ale co z tego. Wydajności to nie zwiększa.

To, że wymiennik gruntowy w bezpośrednim odparowaniu może być mniejszy jest naturalne i oczywiste (różnica w intensywności i równomierności poboru ciepła - przemiana fazowa). Można nawet założyć, że gdyby użyć czynnika i układu, który będzie pracował przy odparowaniu ok. -50 st.C to kolektor byłby kilkakrotnie mniejszy jak w glikolu. Tylko pewnie grunt nie zdążyłby się zregenerować.

Nie ma co się denerwować, chodzi wyłącznie o świadomość, że taki sezon grzewczy, o którym wspominamy nie będzie nigdy tani i dzięki temu użytkujący nie musi się denerwować, że coś jest nie tak, a i następne osoby będą wiedziały, że taki sezon to jeszcze nie jest miarodajny na przyszłość.

Pońko M.
28-02-2010, 15:55
terplace napisał:

A to zależy właśnie od dz. Znam systemy biwalentne (według mnie nieracjonalne ekonomicznie, czasem wykonywane z premedytacją ale także i z konieczności), gdzie PCi pokrywa tylko część zapotrzebowania a dz jest dobrana standardowo. Pci zasuwa niesiącami prawie non-stop, i nie ma jakiś katastrofalnych sutuacji którymi ty straszysz. Znam też sytuacje takie, w których PCi wymieniana była na 40% "silniejszą" z uwagi na błędy wykonawcze izolacji budynku i temp. dz była niższa pod koniec sezonu o 2,3 stopnie.

Mówimy o gruncie jako dz. Jeśli jest system biwalentny to w zależności od jego konfiguracji pompa ciepła nie pokrywa 100% zapotrzebowania na moc cieplną. W związku z tym liczba godzin pracy w sezonie systemu pc będzie mniejsza niż w przypadku 100% pokrycia przez pc. Natomiast przy montażu pompy 10kW dla budynku o Qco 25 kW temperaturę glikolu (także gruntu) będziemy mieć dużo niższą, SPF mniejsze. To jest oczywiste.
Skoro sytuacje nie są katastrofalne to dlaczego nie montuje się pomp 10 kW do budynków o Qco 25 kW? Chyba, że miałeś zupełnie co innego na myśli.

terplace
28-02-2010, 16:19
Nikt nikogo nie straszy, tylko nie należy się dziwić, że w takim przypadku jak opisany powyżej pompa chodziła przez długi czas non-stop i temperatura w budynku zamiast rosnąć spadała................


Ale przecież tego nikt nie neguje, tylko nie zgadzam się z teorią, że należy wtedy wyłączyć PCi i "zasuwać grzałkami".



Oczywiście, że dolnego źródła nie "wydoimy", kto o tym mówi. Grunt to nie miska z ziemią odizolowana od warunków zewnętrznych. Jednego tylko nie bierzesz pod uwagę. Zdolność do przekazywania określonej ilości ciepła będzie zmieniała się w czasie zimy. Każdej zimy będzie inaczej. Zależy jakie będą temperatury na zewnątrz, jak długo będą trwały wysokie mrozy, jak mocno przemarźnie grunt, czy zima będzie wilgotna i mokra czy sucha i mroźna i wreszcie nawet co ma znaczenie dla poziomego kolektora czy będzie śniegu dużo, czy może wcale. Jak sądzisz, dlaczego szacuje się, ze należy wymiarować sezon grzewczy na poziomie 2000 h? Popatrz, że trzy miesiące pracy pompy non-stop to 2160 h. Gdzie reszta sezonu. 2000 godzin nie wynikają z tego, że ktoś spojrzał w sufit i tak sobie strzelił. Wynika to z tego, że jest to liczba godzin przy, której nie doprowadzamy do nadmiernego spadku i temp. gruntu i w konsekwencji temp. glikolu, a więc i spadku SPF wraz z wydajnością włącznie.


Posługujesz się teorią mając małe doświadczenie praktyczne. Godziny o których piszesz przyjmu się aby miec bazę do obliczeń, ale nie oznaczają one w żadnym wypadku rzeczywistych granic. Co to znaczy nadmierne wychłodzenie?
Czy sądzisz że jak system pracuje 2000h to nie może pracować np. 3000h i trzeba go zastępować grzałkami? Zresztą to że przyjmuje się 2000h pracy to nie ma nic wspólnego z dz, tylko z uśrednianiem temp. sezonowej i założeniem że PCi dobiera sie na na warunki -20/20 a średnia temp. wynosi 0stC i zima trwa 6 miesięcy. Niestety jest to wielkośc bardzo teoretyczna bo w jednym układzie będzie to 1000h pracy a w innym 3000h pracy urządzenia.



Ustalenie się punktu równowagi, o którym piszesz następuje, ale co z tego. Wydajności to nie zwiększa.


Także o tym nikt nie pisał. To jasne że wydajność się zmniejsza ale czy od razu należy zastępować PCi grzałkami?



To, że wymiennik gruntowy w bezpośrednim odparowaniu może być mniejszy jest naturalne i oczywiste (różnica w intensywności i równomierności poboru ciepła - przemiana fazowa). Można nawet założyć, że gdyby użyć czynnika i układu, który będzie pracował przy odparowaniu ok. -50 st.C to kolektor byłby kilkakrotnie mniejszy jak w glikolu. Tylko pewnie grunt nie zdążyłby się zregenerować.


Co to za bzdury?
Intensywność poboru ciepła? - nowa wielkość fizyczna.
Układ o tej samej mocy w jednostce czasu przeniesie taką samą energię niezależnie gdzie odbywa się parowanie. Ciepło parowania (pomijając ciepło przegrzania i straty) musi być równe ciepłu odebranym z gruntu niezależnie jaki jest system. Magazynem tego ciepła jest grunt i jak to się ma do tzw. "intensywności wymiany". To co dla ciebie jest naturalne i oczywiste jest
bajką.To że wymiennik w bezpośrednim parowaniu jest mniejszy wynika z aspektów technicznych wykonania samego wymiennika, o których pisane było już na forum. W bezpośrednim aby dostarczyć potrzebną ilkość ciepła musi być większy gradient temperatur w gruncie.
A jeśli chodzi o równomierność wymiany to większa jest w pośrednim, gdyż w bezpośrednim w części wymiennika zachodzi parowanie a w części tylko przegrzanie.



Nie ma co się denerwować, chodzi wyłącznie o świadomość, że taki sezon grzewczy, o którym wspominamy nie będzie nigdy tani i dzięki temu użytkujący nie musi się denerwować, że coś jest nie tak, a i następne osoby będą wiedziały, że taki sezon to jeszcze nie jest miarodajny na przyszłość.

Słusznie, tylko dlaczego "psuć go" jeszcze grzałkami.

Pońko M.
28-02-2010, 16:39
Intensywność wymiany ciepła na całej długości wymiennika. W glikolowym się zmniejsza według mnie wraz z długością pętli kolektora, bowiem zmniejsza się różnica temperatur między gruntem, a glikolem. Na początku pętli grunt wokół rury będzie bardziej wychłodzony niż na końcu. Analogicznie patrz temperatura wody w pętli ogrzewania podłogowego. Na końcu pętli chłodniejsza.
W bezpośrednim parowaniu odbywa się to równomiernie.

Zdolność przekazywania ciepła przez grunt, a możliwość pozyskania tego ciepła to dwie różne rzeczy. Weźmy ten sam kolektor wypełniony 30% roztworem glikolu, 50% roztworem, denaturatem, wodą, itd. Czy pozyskamy tę samą ilość ciepła?

Czy jak odparowuje alkohol z naszej skóry to na każdym kawałku ręki odparowuje przy innej temperaturze? Czy zagotowana woda w dużym naczyniu w poszczególnych fragmentach naczynia odparowuje w innej temperaturze?

terplace
28-02-2010, 16:55
Mówimy o gruncie jako dz. Jeśli jest system biwalentny to w zależności od jego konfiguracji pompa ciepła nie pokrywa 100% zapotrzebowania na moc cieplną. W związku z tym liczba godzin pracy w sezonie systemu pc będzie mniejsza niż w przypadku 100% pokrycia przez pc.

Co ty wypisujesz. ?
Czym mnijesza moc PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku tym liczba godzin pracy wzrośnie. Przeczysz sobie. Wcześniej pisałeś że jak budynek wilgotny izolacje niedokończone to PCi pracuje długo, a teraz piszesz, że jak PCi nie pokrywa w 100% strat to pracuje krócej.



Natomiast przy montażu pompy 10kW dla budynku o Qco 25 kW temperaturę glikolu (także gruntu) będziemy mieć dużo niższą, SPF mniejsze. To jest oczywiste.

Co to znaczy magiczne słowo dużo niższą?. Napisałem też przecież, że abstrahuję od sensu ekonomicznego takiego rozwiązania. Chodziło mi o aspekt techniczny, a mianowicie o przytaczaną przez ciebie możliwośc awaryjnego wyłączania PCi w takim przypadku. Jesteś niekonsekwentny, gdyż teraz piszesz o SPF a zalecasz używanie grzałki zamiast PCi w sytuacjach gdy moc PCi jest za mała w stosunku do aktualnego zapotrzebowania. W ten sposób to pewne chcesz maksymalizowac SPF? Co do SPF jak się wypowiadasz to traktuj je całościowo, czyli także zauważ co sie dzieje po stronie gz w takim przypadku. Tak się składa że SPF będzie nie niższe lecz wyższe tyle że w domu będzie zimno.




Skoro sytuacje nie są katastrofalne to dlaczego nie montuje się pomp 10 kW do budynków o Qco 25 kW? Chyba, że miałeś zupełnie co innego na myśli.

Bo większość lubi jak w domu przy -20 ma +20 a nie -4stC, a potem także -20 po rury porozsadza.

rwxw
28-02-2010, 17:00
nie należy się dziwić, że w takim przypadku jak opisany powyżej pompa chodziła przez długi czas non-stop ..., a użytkownik widział, że tanie nie jest to suszenie.
Gdyby grzał gazem, węglem, czy czymkolwiek innym, to zauważyłby dokładanie to samo. Bez sensu jest w takim przypadku wyłączać pc i włączać grzałkę, chyba że ktoś ma za dużo kasy, ale tą można wydać na jakiś bardziej zbożny cel niż rachunek za prąd.

terplace
28-02-2010, 17:39
Intensywność wymiany ciepła na całej długości wymiennika. W glikolowym się zmniejsza według mnie wraz z długością pętli kolektora, bowiem zmniejsza się różnica temperatur między gruntem, a glikolem. Na początku pętli grunt wokół rury będzie bardziej wychłodzony niż na końcu. Analogicznie patrz temperatura wody w pętli ogrzewania podłogowego. Na końcu pętli chłodniejsza.
W bezpośrednim parowaniu odbywa się to równomiernie.


1. Na "parowaniu" pracuje tylko część wymiennika, pozostała to tylko podgrzewający się w rurze gaz. Z uwagi na małą gęstość medium i małe ciepło właściwe ciepło pobierane przez tą część wymiennika jest bardzo niewielkie. W takim przypadku trudno mówić o równomierności.
2. Parowanie odbywa się w stałej temp. tylko dla czynników jednorodnych, w innym przypadku (np. R407C) poślizg temp. przy bezpośrednim może być znacznie większy niż różnica na zasilaniu i powrocie temp. glikolu w pośrednim.
3. W bezpośrednim tak samo różnica temp. zmniejsza się wraz z długością pętli kolektora. Większa jest na początku, mniejsza na końcu, tak zresztą jak w np. parowniku płytowym w systemie pośrednim.



Zdolność przekazywania ciepła przez grunt, a możliwość pozyskania tego ciepła to dwie różne rzeczy. Weźmy ten sam kolektor wypełniony 30% roztworem glikolu, 50% roztworem, denaturatem, wodą, itd. Czy pozyskamy tę samą ilość ciepła?

Oczywiście że tak. Inne będą tylko rozkłady temp. Zmieni się zatem temp. parowania, moc, ale to rzecz wtórna związana z PCi a nie z samym wymiennikiem.



Czy jak odparowuje alkohol z naszej skóry to na każdym kawałku ręki odparowuje przy innej temperaturze? Czy zagotowana woda w dużym naczyniu w poszczególnych fragmentach naczynia odparowuje w innej temperaturze?

Tylko, że każdy wymiennik ma dwie strony, a nie jedną. A ty najwyraźniej w analizie ograniczasz się do jednej. A przykład z parowaniem z powierzchni nie jest na miejscu w analizie z przemieszczającym się medium. Odnosząc się do twojego przykładu ze skórą. Jak rękę ustawisz pod kątem 45stC i polejesz się sobie np. freonem, który zacznie spływać i parować, to czy "odmrozisz" sobie skórę w jednakowym stopniu wzdłuż trasy po jakie spływa?

7tonik
28-02-2010, 17:46
miksamar - pytanie, skoro opieraliście się na danych technicznych pomp to dlaczego dla pompy glikolowej przyjęto COP zaledwie 3,5?
I dlaczego za pewnik przyjęto, że pompami powietrznymi tak mały procent wychodzi dla taryfy nocnej. Praktyka dowodzi, że można grzać nimi 100% w tej taryfie.

terplace
28-02-2010, 17:48
Gdyby grzał gazem, węglem, czy czymkolwiek innym, to zauważyłby dokładanie to samo. Bez sensu jest w takim przypadku wyłączać pc i włączać grzałkę, chyba że ktoś ma za dużo kasy, ale tą można wydać na jakiś bardziej zbożny cel niż rachunek za prąd.

No chyba że temp. wymiennika przy długotrwałej pracy spadnie do takiego poziomu, że temp. parowania będzie na tyle niska, iż PCi przestanie działać bądź to z uwagi na zabezpieczenie temp. lub ciśnieniowe lub z uwagi na brak możliwości "pokrycia" warunków pracy przez zawór rozprężny lub brak dostatecznego chłodzenia sprężarki czy też jej wyjścia poza dopuszcalny zakres pracy. Ale przy prawidłowym zwymiarowaniu i wykonaniu wymiennika nie powinno do tego dojść.

terplace
28-02-2010, 17:53
I dlaczego za pewnik przyjęto, że pompami powietrznymi tak mały procent wychodzi dla taryfy nocnej. Praktyka dowodzi, że można grzać nimi 100% w tej taryfie.

7tonik twój przykład należy traktować jako ciekawostkę, ale raczej nie można uogólniać, z uwagi na bardzo niskie zapotrzebowanie twojego budynku na ciepło. Nie jest ono niestety typowe.

rwxw
28-02-2010, 18:31
No chyba że temp. wymiennika przy długotrwałej pracy spadnie do takiego poziomu
No tak, ale to będzie źle świadczyć o wymiarowaniu instalacji lub innych usterkach. Rekord dz na forum chyba wynosił -3/-6, więc to chyba już blisko. Fakt, że węgiel takiego efektu nie da. Z kataklizmów, to może się co najwyżej komin zapalić co jednak dodatkowo zwiększy moc grzewczą :wink:

Pońko M.
28-02-2010, 20:43
terplace napisał:


Co ty wypisujesz. ?
Czym mnijesza moc PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku tym liczba godzin pracy wzrośnie. Przeczysz sobie. Wcześniej pisałeś że jak budynek wilgotny izolacje niedokończone to PCi pracuje długo, a teraz piszesz, że jak PCi nie pokrywa w 100% strat to pracuje krócej.

Nie czytasz, ale za szybko czytasz. Pisałem w odpowiedzi o układzie biwalentnym na, który się powoływałeś. Więc jeżeli zakładamy pompę w układzie biwalentnym, np. z kotłem gazowym to taka niedowymiarowana pompa w tym układzie przepracuje mniej godzin w sezonie niż jako samodzielne źródło ciepła.

terplace
28-02-2010, 22:20
To ty nie wiesz co piszesz albo nie rozumiesz co piszesz. Przykład:

I. Qbud=20kW, PCi=20kW.
3doby: 1 doba temp. -10st, 2 doba +10stC, 3 doba 0stC.
PCi pracuje 1 doby 18h, 2 doby 6h, 3 doby 12h czyli razem: 36h
dostarcza 720kWh en.cieplnej.

II.Qbud 20kW, PCi=10kW.
3doby: 1 doba temp. -10st, 2 doba +10stC, 3 doba 0stC.
PCi pacuje 1 doby 24h, 2 doby 12h, 3 doby 24h czyli razem: 60h
dostarcza 600kWh en. cieplnej.

Progiem samodzielnej pracy PCi 10kW jest temp. zewn. 0stC. Gdy >0 pracuje sama PCi 10kW tylko że ok 2x dłużej niż PCi o mocy 20kW.

Gdy temp. zewn. =0 pracuje sama PCi 10kW 24h na dobę.

Gdy temp. zewn<0 to PCi 10kW pracuje non-stop, a deficyt uzupełnia źródło szczytowe.

W przykładzie w pierwszej dobie powstanie deficyt 120kWh, bo budynek potrzebuje 360kWh, a PCi 10kW jest w stanie dostarczyć 240kWh. Czyli np. gdy źródło szczytowe ma 10kW musi tej doby popracować 12h. Ale to PCi pozostaje źródłem wiodącym, więc jasne, że przy mniejszej mocy będzie pracowało dłużej.

Więc masz przykład. W układzie biwalentnym PCi jest niedowymiarowana, czylki taka sama sytuacja jak przy wygrzewaniu, suszeniu, niedokończonej izolacji o czym pisałeś. Pisałeś, że niebezpieczne dla dolnego źródła jest długotrwała praca w takich warunkach. A teraz piszesz, że niedowymiarowana PCi (mniejsza niż zapotrzebowanie budynku jak to typowo się robi w układach biwalentnych) to krótsza praca. Zdecyduj się bo dyskusja staje się dla mnie zbyt trudna. :-?

Bartosz32
28-02-2010, 23:39
Witam.
Przesyłam dane pompy powietrze-woda z sprężarką EVI. Może ktoś powie skąd tak dobre COP w stosunku do Invertera?

POMPA POWIETRZE-WODA EXT12EVI EXT13EVI
Moc/pobór prądu przy 7/35&ordm;C kW 12,3/3.0 13.4/3.3
Moc/pobór prądu przy 7/45&ordm;C kW 11.6/3.6 12.7/3.9
Moc/pobór prądu przy 7/65&ordm;C kW 11.1/4.5 12.3/5.0
Moc/pobór prądu przy -7/35&ordm;C kW 9.8/3.2 10.7/3.4
Moc/pobór prądu przy -7/45&ordm;C kW 9,4/4.0 9,9/4.1
Moc/pobór prądu przy -7/65&ordm;C kW 8.8/4.2 9,1/4.3
Natężenie startowe A 36 52

Ogranicznik prądu rozruchowego Zawiera w standardzie
Zasilanie prądowe 220-240V/1PH/50Hz 380-415V/3PH/50Hz
Sprężarka HITACHI EVI Scroll/Japan
Skraplacz Wymiennik ciepła płytowy, lutowany AISI 316 stal nierdzewna
Zalecany przepływ wody grzewczej I/s 0.28 0.31
Spadek ciśnienia na nominalnym przepływie kPa 5 5
Przepływ powietrza m&sup3;/h 5000 5000
Pobór prądu przez wentylatory W 300 300
Maksymalna temperatura wody na wyjściu (praca ciągła) &ordm;C 65
Wymiary (wys.szer.dł.) mm 1075x1105x505
Wymiary przyłączeń wody DN25
Waga kg 170 170

Przepraszam za taką "wklejkę", jak ktoś chce mogę na priva wysłać wiecej informacj+wyceny, które mam z dwóch firm oferujących pompy powietrze-woda z sprężarką EVI.[/img][/list]

pomarszczonyfred
01-03-2010, 00:02
Witam.
Przesyłam dane pompy powietrze-woda z sprężarką EVI. Może ktoś powie skąd tak dobre COP w stosunku do Invertera?

POMPA POWIETRZE-WODA EXT12EVI EXT13EVI
Moc/pobór prądu przy 7/35&ordm;C kW 12,3/3.0 13.4/3.3
Moc/pobór prądu przy 7/45&ordm;C kW 11.6/3.6 12.7/3.9
Moc/pobór prądu przy 7/65&ordm;C kW 11.1/4.5 12.3/5.0
Moc/pobór prądu przy -7/35&ordm;C kW 9.8/3.2 10.7/3.4
Moc/pobór prądu przy -7/45&ordm;C kW 9,4/4.0 9,9/4.1
Moc/pobór prądu przy -7/65&ordm;C kW 8.8/4.2 9,1/4.3
Natężenie startowe A 36 52

Ogranicznik prądu rozruchowego Zawiera w standardzie
Zasilanie prądowe 220-240V/1PH/50Hz 380-415V/3PH/50Hz
Sprężarka HITACHI EVI Scroll/Japan
Skraplacz Wymiennik ciepła płytowy, lutowany AISI 316 stal nierdzewna
Zalecany przepływ wody grzewczej I/s 0.28 0.31
Spadek ciśnienia na nominalnym przepływie kPa 5 5
Przepływ powietrza m&sup3;/h 5000 5000
Pobór prądu przez wentylatory W 300 300
Maksymalna temperatura wody na wyjściu (praca ciągła) &ordm;C 65
Wymiary (wys.szer.dł.) mm 1075x1105x505
Wymiary przyłączeń wody DN25
Waga kg 170 170

Przepraszam za taką "wklejkę", jak ktoś chce mogę na priva wysłać wiecej informacj+wyceny, które mam z dwóch firm oferujących pompy powietrze-woda z sprężarką EVI.[/img][/list]

w którym miejscu są te dobre parametry?
czy ma to urządzenie jakieś certyfikaty np Eurovent?
jakoś Hitachi nie stosuje tych sprężarek w swoich pompach.
czy czasem czynnik roboczy to nie R404a, zastępczy za wycofany R22.
R22 może i by wyciągnoł 65C ale na R404a? nie wiem czy parametry nie są z urządzeń na R22 a teraz w związku wymogami wymienili czynnik na R404a.
gdyby była nowa konstrukcja to by była na przynajmniej R407c

vega1
01-03-2010, 10:09
tak czytam i czytam ten wątek, i im więcej wiem tym mniej :(

Planowałem kupić tą pompę:
http://exotherm.pl/index.php?page_id=pompy-exotherm-polska-bez

czy te sprężarki scroll Copeland są dobre?
Piszą że pompa działa do -25 C' ale nic nie jest napisane o dodatkowych grzałkach. To jak to działa przy takich mrozach?

wihajster
01-03-2010, 11:03
Sprężarki są dobre, tylko sprawa przy porównywaniu pomp tego typu jest trudna.

O ile pompy gruntowe są bardzo zbliżone parametrami, jeśli mają np. identyczne sprężarki scroll i wymienniki ciepła podobnej powierzchni wymiany, dobrą automatykę chłodniczą, to w zasadzie nie ma między nimi istotnych różnic. Różnicą jest "opakowanie" (tutaj bywa różnie, sprawy poziomu hałasu, wibracji) oraz sterowanie elektroniczne (tu są dużo większe różnice - różne bardziej lub mniej zaawansowane algorytmy, łatwość konfiguracji do konkretnej instalacji, łączenia w kaskady itd itd, temat rzeka).

Bardzo trudno jest zaprojektować dobrą pompę powietrze-woda gdyż tutaj na ogólne parametry ma wpływ wiele czynników. Między innymi dlatego nie zajmuję się takimi urządzeniami, i raczej zostanę przy poczciwym glikolu...
To że jest zamontowana sprężarka Copeland tak naprawdę wiele nie znaczy. Jeśli ktoś miał do czynienia z chłodnictwem zawodowo, zwłaszcza w serwisie, wie o czym mówię.

Odnośnie tego co widnieje na zdjęciach, niestety nie jest to Copeland scroll tylko coś innego. Czy to pomyłka ze wstawieniem innego zdjęcia czy celowe mijanie się z prawdą w opisie to pytanie do producenta.

Jak dla mnie, coś mi tu mocno zajeżdża chińszczyzną niezbyt wysokich lotów, te sterowniki z linku już gdzieś widziałem przy innych urządzeniach.....
Ale, jak ktoś odważny niech próbuje ;)

vega1
01-03-2010, 11:36
odważny to może i ja jestem, ale nie chcę wyjść na głupca. Zawsze myślałem że nie ma nic prostszego niż PC powietrze-woda. Cena tych pomp jest bardzo przystępna. Dodatkowo, skoro mogą pracować do -25 dawało mi podstawy do myślenia że to solidny produkt. A teraz sam nie wiem.

pomarszczonyfred
01-03-2010, 12:15
jak sam procesor nie robi z komputer super maszyny,
jak sam silnik nie robi z samochodu super samochodu,
tak sama sprężarka nie robi z pompy super pompy.

na allegro już je sprzedają z r417a, dlaczego?
urządzenia zaprojektowane na r22 (montaż urządzeń nowych na r22 zakazany od 2004 roku)
czynnik retrofit r417a- masz stare urządzenie na r22 dajesz ten czynnik i w zgodzie z przepisami puszczasz dalej..

ja słuszałem, że robią je na ukrainie?

certyfikat ce i tuv to tylko dopuszczenie do sprzedaży w europie, certyfikat Eurovent to potwierdzenie faktycznych parametrów.

Tomi78__
01-03-2010, 12:22
pomarszczonyfred

A co mozesz powiedziec o PCI powietrznej Daikin Altherma???? mam wycene na te cudo i chcialbym jakas opinie - mam juz ja od 7tonik i czekam na dalsze opinie

7tonik
01-03-2010, 12:40
Do usunięcia - coś się zawiesiło

7tonik
01-03-2010, 12:40
do usunięcia

7tonik
01-03-2010, 12:40
Do usunięcia

7tonik
01-03-2010, 12:40
Do usunięcia

7tonik
01-03-2010, 12:40
Do usunięcia

pomarszczonyfred
01-03-2010, 12:43
Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.
jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).
obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.
razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.
w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).
dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

Bartosz32
01-03-2010, 13:13
Po południu postaram sie wrzucić dane techniczne pomp powietrznych z EVI
Jedna z nich, czego sprzedawca nie ukrywa jest z Chin, ale jak tłumaczy zrobiona jest na firmowych podzespołach.

moni_veron
01-03-2010, 13:16
Witam wszystkich na tym forum, jestem tutaj nowa i mimo tego, że czytałam ten post od prawie początku mam kilka pytań.
Dostałam dzisiaj fotke pompy ciepła, która mnie interresuje (na 2 inne zdjęcia innych modeli czekam)(a raczej ich wnętrzności) czy jesli uda mi się ją wkleić, to czy ktoś jest w stanie mi opisać jej działanie.

Tomi78__
01-03-2010, 13:20
Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.
jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).
obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.
razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.
w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).
dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

Daikin Altherma

- agregat ERHQ006AD39 (230V, moc nominalna 5,75kW)

- hydrobox EKBH008AA6WN (400V, grzałka wspomagająca 6 kW)

Hydrobox do zasilania CO i CWU

dostalem wycene na montaz 'kotlowni' za 20200zl z robocizna juz i materialem i zasob CWU

7tonik
01-03-2010, 13:43
Proszę o usunięcie mojej "serii" sprzed kilku postów (komputer zaszwankował)



7tonik twój przykład należy traktować jako ciekawostkę, ale raczej nie można uogólniać, z uwagi na bardzo niskie zapotrzebowanie twojego budynku na ciepło. Nie jest ono niestety typowe.
Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia. W tym przypadku ważny jest właściwy dobór odpowiedniej mocy i rozstrzygnięcie, czy przy "powietrznych" w nocy jest na tyle duży spadek COP, że nie opłaca się 2 taryfa.
Druga kwestia, czy dobierać PC powietrzne dla maksymalnych mrozów. Ja jednak uważam, że nie ma takiej potrzeby. Ja mam niedowymiarowaną (gdy kupowałem Althermę nie było większych niż 8,4kW). Zliczyłem swoje odczyty i wynika z nich, że do dnia dzisiejszego grzałka pochłonęła 180 zł dodatkowo. Zważywszy, że w temperaturach poniżej -10, dla których grzałka się załączała COP mógł byc nawet mniejszy niż 2, to tak naprawdę z PC większej mocy możnaby zyskać połowąę tej kwoty, czyli 90 zł. Czy warto więc dopłacać do przewymiarowania PC ?

vega1
01-03-2010, 16:30
Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia. W tym przypadku ważny jest właściwy dobór odpowiedniej mocy i rozstrzygnięcie, czy przy "powietrznych" w nocy jest na tyle duży spadek COP, że nie opłaca się 2 taryfa.


bardzo wartościowe zagadnienie. Czy faktycznie opłaci się mieć II taryfę dla powietrznej PC skoro właśnie w nocy jej COP jest najsłabszy? Jednak w dzień ta temperatura zawsze jest o dobre kilka stopni C' wyższa.

androzek
01-03-2010, 16:52
Ja trochę z innej beczki dla posiadaczy Nibe 1240 - wczoraj założyłem podlicznik ( SchellCount kupiony na Alledrogo ).Fajny bo podaje oprócz zużycia w dwóch taryfach ,aktualną moc w Kw i aktualne natężenie i napięcie prądu.Informuję,że pompa w spoczynku zużywa od 90 do 100 W,podczas grzania CO ok.2,4 kW a CWU do 3,0 kW.Na tej podstawie można ( znając czas pracy ) obliczyć orientacyjne zużycie energii .

pomarszczonyfred
01-03-2010, 17:25
Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.
jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).
obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.
razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.
w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).
dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

Daikin Altherma

- agregat ERHQ006AD39 (230V, moc nominalna 5,75kW)

- hydrobox EKBH008AA6WN (400V, grzałka wspomagająca 6 kW)

Hydrobox do zasilania CO i CWU

dostalem wycene na montaz 'kotlowni' za 20200zl z robocizna juz i materialem i zasob CWU

powiem szczerze nie wiem co o tym myśleć.
wydajność w +7 tej maszyny maksymalna to ok. 8,79kW (zaczerpnięte z modelu poprzedniiego prawdopodobnie bo końcowe oznaczenia ma inne) ale myślę że w tym konkretnym modelu napewno nie jest gorzej.
w:
2C ma 6,55 kW max (COP = 3,29) z grzałką na full COP = 1,56
- 7C ma 5 kW max (COP = 2,2) z grzałką na full COP = 1,4
-15C ma 4 kW max (COP = 2,64) z grzałką na full COP= 1,28
przy podłogówce powinno się dom do 100m2 ogrzać.
pytanie od jakie temp. będzie się załączała grzałka?
jaki duży dom?
hm...
a jak zapotrzebowanie na ciepło będzie 55W-60W?

miejski
01-03-2010, 17:50
Witam,

Będę budował dom wg. projektu Praktyczny 1 (wersja lustrzana) pracowni Domy z wizją na działce prawie 900m2 z ogrzewaniem podłogowym wszędzie poza garażem (+ po jednym kaloryferze drabinkowym w łazienkach). Planowane źródło ogrzewania to pompa ciepła.

Prosiłbym o ocenę ofert, które dostałem:

Oferta nr 1:
- kotłownia w oparciu o IVT Greenline HT Plus C11 + zasobnik CWU 185l - 38 735 zł
- dolne źródło - kolektor pionowy o łącznej dł. 250m - 41 724 zł
RAZEM - 80 459 zł

Oferta nr 2:
- IVT Greenline HT Plus C9 + zasobnik CWU 185l - 29 335 zł,
- kolektor poziomy 2x250 m - 15 250 zł,
lub
- kolektor pionowy 2x70 m - 31 720 zł,
- wyposażenie przyłączeniowe - 2 487 zł,
- roboty montażowe - 4 922 zł.
RAZEM (w zależności od kolektora, odpowiednio) - 51 994 zł lub 65 292 zł

Oferta nr 3:
- Nibe F1245 + kolektor poziomy (brak innych danych, na które czekam) - ok. 46 000 zł.

Oferta nr 4:
- PPC Ecopower C11 + zasobnik CWU 300l - 24 400 zł,
- kolektor poziomy 600m - 13 500 zł,
RAZEM - 37900 zł

Wszystkie ceny brutto.

Moje spostrzeżenia:
- Oferta nr 1 - cena jakby z kosmosu, nawet uwzględniając, że z kolektorem pionowym,
- 5 lat gwarancji na IVT,
- Najtaniej wychodzi Ecopower z PPC (firma z mojego miasta).

Co byście wybrali (niezawodność, łatwość obsługi, serwis)? Co sądzicie o doborze parametrów pomp i dolnych źródeł?

Tomi78__
01-03-2010, 18:48
powiem szczerze nie wiem co o tym myśleć.
wydajność w +7 tej maszyny maksymalna to ok. 8,79kW (zaczerpnięte z modelu poprzedniiego prawdopodobnie bo końcowe oznaczenia ma inne) ale myślę że w tym konkretnym modelu napewno nie jest gorzej.
w:
2C ma 6,55 kW max (COP = 3,29) z grzałką na full COP = 1,56
- 7C ma 5 kW max (COP = 2,2) z grzałką na full COP = 1,4
-15C ma 4 kW max (COP = 2,64) z grzałką na full COP= 1,28
przy podłogówce powinno się dom do 100m2 ogrzać.
pytanie od jakie temp. będzie się załączała grzałka?
jaki duży dom?
hm...
a jak zapotrzebowanie na ciepło będzie 55W-60W?

Domek maleniki -z poddaszem, 83m2 uzytku, 94m2 po podlodze, mysle ze zejde ponizej 40Wm2/rok, rekuperacja i dobrze ocieplony podpiwniczony (prawdopodobnie ocieple strop nad piwnica rowniez od dolu) calosc ogrz. podlogowe

NOMIS
01-03-2010, 19:10
Witam serdecznie,

Pytanie może naiwne, ale nie znalazłem jeszcze na nie odpowiedzi.

W jaki sposób zabezpieczyć instalacje ogrzewania podłogowego przed zamarznięciem? (np. dłuższa nieobecność w domu - dom letniskowy, przerwy w dostawie prądu-po huraganie Xantina itd.).

Czy można stosować rozwiazania glikol-glikol.

Pozdrawiam :o

terplace
01-03-2010, 20:43
Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia.........

Ma zasadnicze. Im mniejsze zapotrzebowanie tym wszyskie rozważania toczone na forum mają mniejsze znaczenie a najważniejsza staje się cena urządzenia. W skrajnym przypadku w domu "prawie-pasywnym" farelka da zadawalające rezultaty ekonomiczne.

terplace
01-03-2010, 20:52
Czy można stosować rozwiazania glikol-glikol.
Pozdrawiam :o

Można. Tylko preparat musi byt odpowiedni (odpowiednie inhibitory korozji).
No i w zależności od stężenia i rodzaju glikolu musi być skorygowany dobór pompy obiegowej c.o.

Bartosz32
01-03-2010, 22:24
1 oferta: E.S.E ELECTRIC APPLIANCES CO.,LTD.
Czynnik R417A
8kw 10kw 12kw 15kw 17kw
Heating Capacity / cop
At A -7 / W35 C KW/-- 5.9/3.1 7.3/3.2 8.8/3.1 11.0/3.2 12.5/3.1
At A -7 / W45 C KW/-- 5.7/3.0 7.1/3.1 8.5/3.0 10.7/3.1 12.1/3.0
At A -7 / W65 C KW/-- 5.3/2.2 6.6/2.1 7.9/2.2 9.8/3.2 11.2/2.2
At A 7 / W35 C KW/-- 8.3/4.1 10.3/4.0 12.3/4.0 15.5/4.1 17.6/4.0

Compressor EVI Scroll Hitachi

Black&Zaba
01-03-2010, 22:24
Witam serdecznie,

Pytanie może naiwne, ale nie znalazłem jeszcze na nie odpowiedzi.

W jaki sposób zabezpieczyć instalacje ogrzewania podłogowego przed zamarznięciem? (np. dłuższa nieobecność w domu - dom letniskowy, przerwy w dostawie prądu-po huraganie Xantina itd.).

Czy można stosować rozwiazania glikol-glikol.

Pozdrawiam :o

można też użyć w GZ specjalnych do tego przeznaczonych środków (przeznaczone do "profesjonalnych" zasotosowań, a jednak dużo tańsze od roztworu glikolu), nie pamiętam dokładnie nazwy preparatu antyzamrożeniowego, ale ja np. dałem do swojej podłogówki Fernox MB1, sprawdź to hasełko w google znajdziesz tego samego producenta środek antyzamrożeniowy, dolewa się to w odpowiednim stężeniu do instalacji i spokój na kilka lat

rwxw
01-03-2010, 22:30
Czy faktycznie opłaci się mieć II taryfę dla powietrznej PC skoro właśnie w nocy jej COP jest najsłabszy? Jednak w dzień ta temperatura zawsze jest o dobre kilka stopni C' wyższa.
II taryfa to COP razy 2, więc można powiedzieć, że prawie zawsze się opłaci dla jakiejkolwiek pc.

kerado28
01-03-2010, 22:51
Oferta nr 4:
- PPC Ecopower C11 + zasobnik CWU 300l - 24 400 zł,
- kolektor poziomy 600m - 13 500 zł,
RAZEM - 37900 zł

Wszystkie ceny brutto.

Moje spostrzeżenia:
- Oferta nr 1 - cena jakby z kosmosu, nawet uwzględniając, że z kolektorem pionowym,
- 5 lat gwarancji na IVT,
- Najtaniej wychodzi Ecopower z PPC (firma z mojego miasta).

Co byście wybrali (niezawodność, łatwość obsługi, serwis)? Co sądzicie o doborze parametrów pomp i dolnych źródeł?

A czy 13500zł za dolne źródło to nie jest wygórowana troszkę cena?

miejski
01-03-2010, 22:56
A czy 13500zł za dolne źródło to nie jest wygórowana troszkę cena?

No właśnie wygląda, że z tych 4 ofert i tak DZ wychodzi najtaniej. To ile powinno być za 600m DZ, żeby można powiedzieć, że cena OK?

kerado28
01-03-2010, 23:02
Zrób sam (trochę chęci i nie jesteś w stanie zepsuć) koszt rury niebieskiej wodnej do DZ ok. 3zł/mb plus koszt koparki 2 dni po 8h= ok. 1500, dasz dodatkowo pomocnikom za pomoc w ułożeniu 500zł - Do tego kilka złączek, odpowietrzniki itp. Zostaje Tobie ok. 8000zł na waciki dla żony :wink:

miejski
01-03-2010, 23:08
Gdzie buduję jest w dzienniku.

Co do rur kolektora to może i bym sobie poradził, ale z jakimś nadzorem. Bo ile zrobić pętli (3x200m?), jak to potem napełnić i podłączyć do PC - to nie mam bladego pojęcia :roll:

P.S. A którą konfigurację Ty byś wybrał z 4 proponowanych (pomijając ceny)?
P.S2. Czy o taką (http://www.allegro.pl/item936238267_rura_40_pe_do_wody_rury_pe100_sdr11_ pn16.html) rurę chodzi?

wihajster
01-03-2010, 23:58
C11 to oznacza 11kW?
Jeżeli tak, to może się okazać za mało DZ dla takiej PC, tyle to ja staram się dawać dla "ósemki" (o ile jest miejsce, chyba że ciężki mokry grunt to wystarczy mniej)
W każdym razie lepiej przewymiarować poziomy kolektor o ile jest miejsce, tak w skrócie.

Pompa jak pompa, jeśli dobrze zbudowana bez szukania oszczędności to wielkich różnic nie będzie w porównaniu do firmówki, zwróć uwagę na sprężarkę i jak najmniej połączeń skręcanych w układzie chłodniczym, jeśli ktoś Ci udostępni takie informacje. Ale jeśli to prawie Twój "sąsiad", to warto przyjrzeć się z bliska :) Do siebie nie zaproszę bo odległość straszna ;)

.:ZABA:.
02-03-2010, 00:06
Mam pytanie do obecnych użytkowników pompy ciepła. Jakie macie rachunki za prąd w sezonie?
Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?
Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

klimaw
02-03-2010, 07:04
Kliknij na guzik www poniżej mojego posta ,to zobaczysz nasze zużycia energii. :D

mery26
02-03-2010, 07:49
Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.
powiedz co "to" wnosi do tematu? Skąd takie "miarodajne" zużycie?Gdzie to "widzisz"? Po wypowiedzi rozumiem, że mamy do czynienia z "ekspertem" PC.

miejski
02-03-2010, 07:55
C11 to oznacza 11kW?
Jeżeli tak, to może się okazać za mało DZ dla takiej PC, tyle to ja staram się dawać dla "ósemki" (o ile jest miejsce, chyba że ciężki mokry grunt to wystarczy mniej)
W każdym razie lepiej przewymiarować poziomy kolektor o ile jest miejsce, tak w skrócie.


Firma określiła te 600m orientacyjnie. Wstępnie była mowa o 800m, generalnie powiedziano, że ile wlezie na działkę prawie 9 arów.

Co do pompy to te C11 to rzeczywiście 11 kW. Sprężarka Copeland typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss.

terplace
02-03-2010, 08:03
można też użyć w GZ specjalnych do tego przeznaczonych środków (przeznaczone do "profesjonalnych" zasotosowań, a jednak dużo tańsze od roztworu glikolu), nie pamiętam dokładnie nazwy preparatu antyzamrożeniowego, ale ja np. dałem do swojej podłogówki Fernox MB1, sprawdź to hasełko w google znajdziesz tego samego producenta środek antyzamrożeniowy, dolewa się to w odpowiednim stężeniu do instalacji i spokój na kilka lat

Fernox MB1 nie jest preparatem antyzamrożeniowym. Preparaty antyzamrożeniowe Fernoxa także są oparte o roztwór glikolu. Są katastrofalnie drogie. Za litr liczą sobie kilkadziesiąt zł. Litr czystego glikolu to kilka zł. A tam jest tylko 40%. Litr gotowego preparatu 40% z inhibitorami np. Ergolid to koszt także kilku zł.

Roztwory glikolu są najmniej kosztownymi substancjami nie powodującymi znacznego spadku właściwości fizykochemicznych istotnych w instalacjach "transportu ciepła".

terplace
02-03-2010, 08:17
Firma określiła te 600m orientacyjnie. Wstępnie była mowa o 800m, generalnie powiedziano, że ile wlezie na działkę prawie 9 arów.

Co do pompy to te C11 to rzeczywiście 11 kW. Sprężarka Copeland typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss.

9 arów do PCi 11kW?? Niech nie presadzają. 600m powinno starczyć dla takiej PCi nawet przy niezbyt ciekawym gruncie przy odpowiednim ułożeniu. Ale nie sama długość rury jest najważniejsza, ale:
- głebokość zakopania,
- powierzchnia wymiennika (nie wystarczy 600m wrzucić do jednej dziury :wink: )
- sposób układania,
- sposób podziału na sekcje.

Sprężarka ok.
Osprzęt ok.
Wymienniki choć drogie i firmowe to mniej ok., ale najczęściej stosowane w PCi. Oczywiście pozostaje kwestia doboru konkretnych elementów i ich typ, no ale to już pewnie tajemnica.

ad. oferty nr 1. 250m odwiertów do takiej PCi to dość dużo. Albo nie wiedzą co czynią, albo doskonale wiedzą (zapłacisz za 250 a będziesz miał tyle ile starczy czyli mniej).

ad, oferty nr 2. 140m m odwiertów to bardzo mało, a jeśli chodzi o poziomy to niech ci przedstawią wyliczenie spadków ciśnienia na tym wymienniku przy założonym dT.

ad. 4. Oferta wydaje się rozsądna. 12,13 tyś br za wymiennik poziomy do PCi 11kW to jest cena uczciwa, czyli taka która pozwala zarobić wykonawcy i dobrze wykonać robotę bez konieczności zaoszczędzenia tu i tam.

7tonik
02-03-2010, 08:22
Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia.........

Ma zasadnicze. Im mniejsze zapotrzebowanie tym wszyskie rozważania toczone na forum mają mniejsze znaczenie a najważniejsza staje się cena urządzenia. W skrajnym przypadku w domu "prawie-pasywnym" farelka da zadawalające rezultaty ekonomiczne.
Wszystko to prawda, tylko jakby nie na temat :)

miejski
02-03-2010, 08:35
9 arów do PCi 11kW?? Niech nie presadzają. 600m powinno starczyć dla takiej PCi nawet przy niezbyt ciekawym gruncie przy odpowiednim ułożeniu. n

Co do gruntu, to warunki są OK. Grunty orne 1 kl. o dużej wilgotności. Więc chyba te 600m powinno wystarczyć nawet na mroźną zimę.

HenoK
02-03-2010, 08:47
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?
Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...To ciekawe co piszesz :).
Jednak po Twój dom to jakiś wyjątek pod tym względem :
http://forum.muratordom.pl/post2981714.htm#2981714

Przy tych mrozach temperatura w pomieszczeniach spadla mi do bolesnych 16st. :( Zasilam podlogowke woda o temp. 40st. Ile wlewacie przy tych temperaturach, bo nie mam na razie termostatow, wiec wszystkim steruje recznie.
Nadal mam nieocieplony strop, a nad nim poddasze nieuzytkowe... jaka warstwe ocieplenia nalezaloby tam polozyc, bo nie mam wzmianki w projekcie?
Piec na ekogroszek spala ponad 50kg/doba. Chyba bede pierwsza osoba niezadowolona z podlogowki :( Chyba cos jest nie tak z ta nasza instalacja...
50kg ekogroszku o wartości opałowej 25MJ/kg, to w przeliczeniu 347kWh.
Moja instalacja z pompą ciepła w ciągu doby może pochłonąć maksymalnie 50kWh energii. Zakładając sprawność wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej 30% mój dom "spala" maksymalnie 24kg ekogroszku lub nieco więcej węgla gorszej jakości. Temperatura w moim domu nawet w największe mrozy nie spadała poniżej 20 st. C.

terplace
02-03-2010, 09:12
Wszystko to prawda, tylko jakby nie na temat :)

Na temat, na temat. Odnosiłem się do ogółu twoich wypowiedzi. Próbowałem zaznaczyć iż wszystkie wnioski, które wyciągasz są wnioskami szczególnymi dla twojego przypadku, nie mozna ich traktować ogólnie. Gratuluję tak "ciepłego domu", ale nie jest to niestety sytuacja typowa. Wszystkie rozważania dot. wymiarowania, typu PCi, grzałek, taryf, kosztów mają znaczenie tym istotniejsze im większe jest zapotrzebowanie na ciepło jeśli chodzi o wartości bezwzględne (domy "bardzo ciepłe" albo "bardzo małe"). W takich obiektach to należy się zastanowić czy jest w ogóle sens inwestowania w PCi, w skrajmym przypadku mogą to być świeczki jak pisał Henok. Poprostu im mniejsze zapotrzebowanie to wszystkie wady systemów grzewczych i urządzeń mają mniejsze znaczenie (są mniej zauwazalne lub wcale), a zalety innych systemów grzewczych są wtedy "mało przydatne".

terplace
02-03-2010, 09:55
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.


Przy prawidłowo pracującej PCi to odpowiada:
prawie tonie "grochu" i 2,5 t. "grochu" czyli 750 i 1900zł + brudna obsługa+trochę en. el do "napędu kociołka".
Czyli koszty teoretycznie porównywalne.
Przy PCi dodatkowo można skorzstac z taniego prądu, a to oznacza że będzie mniej niż te 750zł i 2000zł o których pisałeś. Realnie w cieplejsze miesiące przy PCi może to być nawet 2x mniej. Przy takiej pogodzie jak jest teraz to PCi może wyjść 2x taniej niż węgiel.



Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?
Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

Weź pod uwagę, że pomimo spr. przesyłu en. el. i samego generatora, to:
- spr. en samego kotła przemysłowego jest znacznie większa niż spr. prymitywnego kotła domowego,
- proces spalania przemysłowego jest optymalizowany pod kątem emisji tych najbardziej szkodliwych związków (pyłów, związków siarki i azotu), począwszy od przygotowania opału, poprzez sam proces właściwy, a skończywszy na filtrowaniu i wychwytywaniu zanieczyszczeń,
- odpady procesu spalania są w części wykorzystywane (np. w budownictwie) a w części składowane profesjonalnie (a nie wywalane na drogę "pod swój nos").

7tonik
02-03-2010, 09:57
Mowa była o wyliczeniach tutaj:
http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9080&st=20
dla przyjętego zapotrzebowania na ciepło.
A swoją drogą ocieplenie mojego domu nie odbiega od większości opisywanych w tym wątku przypadków.

.:ZABA:.
02-03-2010, 10:49
Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.
powiedz co "to" wnosi do tematu? Skąd takie "miarodajne" zużycie?Gdzie to "widzisz"? Po wypowiedzi rozumiem, że mamy do czynienia z "ekspertem" PC.

Zabawna odpowiedz. W kwestii wyjaśnienia: "widzę" to na fakturach klientów za energię elektryczną. Od jakiegoś czasu w Biurach Obsługi pojawia się ich co raz więcej i mam informację z "pierwszej ręki" jakie mają zużycie i w co zainwestowali, żeby było "ekologicznie". Ja nie wątpię, że rozwiązanie jest wygodne dla domowników i wiele osób stać na to rozwiązanie, ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią".
Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.

terplace
02-03-2010, 10:50
Mowa była o wyliczeniach tutaj:
http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9080&st=20
dla przyjętego zapotrzebowania na ciepło.
A swoją drogą ocieplenie mojego domu nie odbiega od większości opisywanych w tym wątku przypadków.

Mam wątpliwości co do wsp. COP tych systemów.Ale zostawmy to.
Są to wyliczenia dla 10000kWh. To są bardzo małe ilości energii. (albo dom bardzo ciepły, albo mały, albo ciepła zima). Dla jeszcze mniejszych zużyć można dojść do wniosku, że nawet powietrzna PCi sie nie opłaci i słusznie moim zdaniem. Jednak dla domu ponad 220m2 typowo potrzeba 25000 do 35000kWh energii (z praktyki). Są i przypadki gorsze. A wtedy wyniki takich wyliczeń przyjmują zupełnie inny wymiar.
Jeśli chodzi o ocieplenie to sama jego grubość nie determinuje efektów końcowych. Dużo zależy od:
- typu materiałów,
- sposobu wykonania,
- jakości i staranności wykonania,
- układu funkcjonalnego budynku (duże znaczenie ma garaż),
- bryły budynku,
- ilości żelbetów i sposobu ich izolowania,
- rodzaju i pow. okien, drzwi. i sposobu ich mocowania i uszczelniania,
- ciepła bytowego i zysków en.,
- wilgotności przegród (sican, el. żelbetowych,izolacji),
- etc,etc.
- wentylacji (w zbyt szczelnych domach powstaje bardzo często zjawisko ciągu wstecznego w niektórych kominach - część kominów nawiewa a część wywiewa, przepływy pow. mogą być bardzo duże)
A jak czytam twoje wypowiedzi czy Henoka to mam wrażenie że jesteście ludźmi rozsądnymi, którzy liczą, kombinują, zgłębiają wiedzę i w pewnym stopniu panują nad budową i użytkowaniem swego domu. Tak jak zresztą większość aktywnych użytkowników tego forum. Niestety 95% inwestorów liczy na fachowców, projektantów i instytucje nadzoru, a sami są jedynie w stanie ocenić czy fugi w glazurze mają równe czy nie.

swimmer
02-03-2010, 11:07
Zabawna odpowiedz. W kwestii wyjaśnienia: "widzę" to na fakturach klientów za energię elektryczną. Od jakiegoś czasu w Biurach Obsługi pojawia się ich co raz więcej i mam informację z "pierwszej ręki" jakie mają zużycie i w co zainwestowali, żeby było "ekologicznie". Ja nie wątpię, że rozwiązanie jest wygodne dla domowników i wiele osób stać na to rozwiązanie, ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią".
Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.[/quote]
Mam znajomych, którzy mają pompę Niebe w systemie woda - woda. otóż mają oni rachunki za prąd rzędu 700 -800 zlotych miesięcznie...tyle, że jeden z nich ma do ogrzania klinikę dla zwierząt o powierzchni 700m, a drugi hotel 1400m. Tego już w fakturach za EE na pewno nie piszą :o A w kwestii ekologii odpowiedź masz wyżej

kerado28
02-03-2010, 11:09
Mam pytanie do obecnych użytkowników pompy ciepła. Jakie macie rachunki za prąd w sezonie?
Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?
Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

140KW to chyba raczej prawie niemożliwe....
Skoro PC o mocy 11KW pobiera ok. 3,5KW, to musiałaby pracować 40 godzin na dobe :P

rwxw
02-03-2010, 11:27
ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią". Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.
Widocznie mają duże zapotrzebowanie na energię. Oglądając same rachunki nie wiesz za co mają takie zużycie. Może jeszcze uruchamiają młockarnię na noc, albo mają działające non-stop 4 plazmy po 400W każda, a może małą serwerownię w piwnicy :wink: ? Wydaje mi się, że w miarę miarodajne wyniki dla zwykłych domów mieszkalnych są w naszym arkuszu (jak pisał Klimaw kliknij na przycisk www). Zdecydowanie większą ilość danych można znaleźć np. na stronie naszych zachodnich sąsiadów:
http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl
gdzie też zapraszam do dopisywania się bieżących użytkowników PC z naszego pięknego kraju.

.:ZABA:.
02-03-2010, 11:29
50kg ekogroszku o wartości opałowej 25MJ/kg, to w przeliczeniu 347kWh.
Moja instalacja z pompą ciepła w ciągu doby może pochłonąć maksymalnie 50kWh energii. Zakładając sprawność wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej 30% mój dom "spala" maksymalnie 24kg ekogroszku lub nieco więcej węgla gorszej jakości. Temperatura w moim domu nawet w największe mrozy nie spadała poniżej 20 st. C.

Pierwszy sezon był dramatyczny, bo dom miał nieocieplone poddasze i był wilgotny. W tej chwili kończę drugi sezon paląc od października, poszly nam 4 tony ekogroszku - max. 750kg na miesiąc. Podłogówka chodziła przy największych mrozach na max. 33st.C. Komfort jest nieporównywalny z poprzednim sezonem (21stC). Swoje robi również ocieplenie poddasza. Teraz proszę o porównanie parametrów.
Umieszczam małe sprostowanie, po przeliczeniu worków w kotłowni, poszło oczywiście 2,8t. Mamy jeszcze zapas z zamówionych 4t

.:ZABA:.
02-03-2010, 12:00
140KW to chyba raczej prawie niemożliwe....
Skoro PC o mocy 11KW pobiera ok. 3,5KW, to musiałaby pracować 40 godzin na dobe :P

Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii.
Rozumiem, że ekogroszek uwalnia do atmosfery wiele syfu, ale elektownie też. Nie ma cudów, a przy tym poborze energii, PC pobiera ponad 5 razy więcej prądu niż przeciętne gospodarstwo. Jak to porównać?

irtad
02-03-2010, 12:12
w moim przypadku ten wskaźnik jest bardziej bliski 2 niż 5. Średnie dzienne zużycie prądu (wszystko w domu na prąd) to 26kW/h. W sezonie gdy nie ma grzania domu zużycie wynosi od 11 do 15 kW/h dziennie. przyjmijmy średnią 13 kW/h dziennie czyli na ogrzewanie wydaję tyle co na (tv, gotowanie, komputery i takie tam). Sory że tyle poprawiam ale żeby było ściśle to w skali roku

HenoK
02-03-2010, 12:19
Pierwszy sezon był dramatyczny, bo dom miał nieocieplone poddasze i był wilgotny. W tej chwili kończę drugi sezon paląc od października, poszly nam 4 tony ekogorskzu - max. 750kg na miesiąc. Podłogówka chodziła przy największych mrozach na max. 33st.C. Komfort jest nieporównywalny z poprzednim sezonem (21stC). Swoje robi również ocieplenie poddasza. Teraz proszę o porównanie parametrów.Nie bardzo wiem, co mam porównywać.
Te 4 tony, to nadal zużycie energii do ogrzewania prawie 28tys. kWh, a to jeszcze nie koniec sezonu. Oprócz tego pewnie z innych źródeł energii tez korzystasz, np. z energii elektrycznej.
Nie wiem jak duży jest Twój dom.
Dla porównania w podobnym okresie zużyłem ok. 5200kWh energii elektrycznej, której koszt wynosi ok. 2000zł. Nie mam innego źródła ciepła, a ogrzewam 109m2.

piwopijca
02-03-2010, 12:25
...Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii. ...

Zdziwil bys sie i to niezle :lol: :wink:
Wiekszosc z Nas ma przedlicznik dla PCi, taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

Pzdr.

rwxw
02-03-2010, 12:45
taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"
No właśnie, jednak są obiegówki, sterowanie, dmuchawy itd., których nikt nie bierze pod uwagę jeśli ma inne źródło ciepła niż pc. Kocioł gazowy potrafi ciągnąć 150W. Sama obiegówka do węglowca to praca 24h/dobę po np. 100W co daje ponad 200zł zużycia energii w sezonie zimowym, dodajmy do tego drugą do podłogówki, dmuchawę 60W i pewnie ponad pół tony węgla popłynie z rachunkiem za prąd. U mnie przy dwutaryfowej optymalizacji ogrzewania 250zł to ponad miesiąc grzania wraz z pracą 3 obiegówek...
Wracajac do tematu pc: gdzie jest zakopany kolektor dolny po zimie?
http://img41.imageshack.us/img41/32/sniegcr.jpg

.:ZABA:.
02-03-2010, 13:09
...Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii. ...

Zdziwil bys sie i to niezle :lol: :wink:
Wiekszosc z Nas ma przedlicznik dla PCi, taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

Pzdr.

Wow, to jestem pozytywnie zaskoczona. Grunt to świadomość.

.:ZABA:.
02-03-2010, 14:03
taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"
No właśnie, jednak są obiegówki, sterowanie, dmuchawy itd., których nikt nie bierze pod uwagę jeśli ma inne źródło ciepła niż pc. Kocioł gazowy potrafi ciągnąć 150W. Sama obiegówka do węglowca to praca 24h/dobę po np. 100W co daje ponad 200zł zużycia energii w sezonie zimowym, dodajmy do tego drugą do podłogówki, dmuchawę 60W i pewnie ponad pół tony węgla popłynie z rachunkiem za prąd. U mnie przy dwutaryfowej optymalizacji ogrzewania 250zł to ponad miesiąc grzania wraz z pracą 3 obiegówek...


Nie zgodzę się z tymi wyliczeniami i z tym, że nie bierze się pod uwagę pozostałych urządzeń w kotłowni. Moje rachunki za prąd nie są większe niż 170zł -200zł, po uwzględnieniu wszystkiego co chodzi na prąd. Moje CO i CWU pochłania 750kg groszku mieś. zimą. Po wyłączeniu CO w kwietniu, do października zużycie to max. 1t ekogroszku.
Generalnie nie chodzi o licytowanie się. Znami minusy ekogroszku, ale koszty prądu przy PC nie są małe. Wasze wyliczenia, które przeglądałam nastrajają wręcz optymistycznie, ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo. Może ma tam w domu całą masę sprzętów na prąd, ale nie jest to odosobniony przypadek, ale jeden z wielu.

irtad
02-03-2010, 14:31
jest ekologiczna bo moja zużywa tylko prąd z wiatraków :lol: a ci co palą ekogroszkiem zużywają ten z elektrowni opalanych węglem

.:ZABA:.
02-03-2010, 14:41
jest ekologiczna bo moja zużywa tylko prąd z wiatraków :lol: a ci co palą ekogroszkiem zużywają ten z elektrowni opalanych węglem

Tak przypuszczałam :P Na pewno każdy stawia sobie mini elektrownie wiatrową na podwórku. W ostateczności wspólnie z sąsiadami. :)

irtad
02-03-2010, 14:42
:lol:

piwopijca
02-03-2010, 14:49
Hm...
Zastanawia mnie jedno, co robia tutaj wypowiedzi ludzi ktorzy nie maja i nie zamierzaja miec PCi?
Czyzby nie zrozumieli tematu?
Opinie i spostrzezenia moga miec Ci ktorzy pompe ciapla maja a nie Ci ktorzy uwazaja ze ich piece sa lepsze, tansze czy oszczedniejsze.
To nie jest watek do pocieszania sie inwestorow, ktorzy kupili inne rozwiazanie niz pompa ciepla.
Proby udowodnienia ze ich rozwiazanie jest lepsze jest co najmniej nie na miejscu
Elektrownie maja (musza miec) filtry na kominach ograniczajace emisje zanieczyszczen, co robia indywidualni inwestorzy zeby ograniczyc zanieczyszczenia?
Zima i tak pracuja elektro-cieplownie zeby dostarczyc cieplo do domow w miastach, produkuja wiec i prad z ktorym trzeba cos zrobic -mozna i tak podejsc do zagadnienia :lol:

BTW: Czy np. 600kWh w miesiacu to duzo czy malo na calkowite zuzycie PCi, tj. sprezarki, pompki DZ i GZ?

Pzdr.

Phant0mas
02-03-2010, 14:53
ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo

no to klient albo nie policzyl sobie zapotrzebowania budynku na cieplo albo policzyl i w trakcie budowy "przyoszczedzil"
z reszta jak juz rwxw napisal wysokosc rachunku nie ozdwierciedla zuzycia pradu przez PCi
Mam prawie 300mkw po podlodzie i 1400m3 kubatury, tynki skonczone w listopadzie, posadzka w grudniu a PCi odpalona w polowie stycznia tego roku. Srednio w ciagu doby pompka zjada 50kW. Nie mam jeszcze podlicznika :evil: ale juz niedlugo Wtedy dopiero bede mogl powiedziec ile faktycznie idzie na samo ogrzewanie (suszenie budynku ) :D

mery26
02-03-2010, 14:54
gdzie jest zakopany kolektor dolny po zimie?
mam to samo-wszystkie działki dookoła pozbyły sie białej kołderki ino moja nie :cry:

rume
02-03-2010, 14:56
Elektrownie maja (musza miec) filtry na kominach ograniczajace emisje zanieczyszczen, co robia indywidualni inwestorzy zeby ograniczyc zanieczyszczenia?
Zima i tak pracuja elektro-cieplownie zeby dostarczyc cieplo do domow w miastach, produkuja wiec i prad z ktorym trzeba cos zrobic -mozna i tak podejsc do zagadnienia

Wyjąłeś mi z ust właśnie o tym pisałem. :) Skasowałem post żeby się nie powtarzać.

marcin.nowacki
02-03-2010, 14:56
wpadłem ostatnio w sieci na nową, tak mi się zdaję, pompę ciepła Toshiba Estia, znacie ten produkt, ktoś już to ma ?

Tutaj jest ulotka o tym: http://www.estia.pl/Toshiba_estia_heat_pump.pdf

wit74
02-03-2010, 14:59
Sam rachunek powie tylko tyle ile trzeba zapłacić za energię.Na co ta energia poszło to już trzeba pytac włascicieli rachunków - inaczej nic się nie wywnioskuje.
U mnie w lutym cała energia w domu to 774 KWh,czyli 27,6KWh/dobę.
Co do ekologii.Szczerze to nie było moje podstawowe kryterium wyboru PCi.
I nie wiem czy 1/5-ej, z tych którzy ją wybrali.

7tonik
02-03-2010, 15:01
ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo
Odejmując trochę na inne zużycie i uwzględniając przyjmijmy COP=3, to zapotrzebowanie na ciepło wyjdzie jakieś 7000kWh/mies . Co to za domy? Gdyby grzać czystym prądem, to dopiero byłyby rachunki :)

pomarszczonyfred
02-03-2010, 15:04
wpadłem ostatnio w sieci na nową, tak mi się zdaję, pompę ciepła Toshiba Estia, znacie ten produkt, ktoś już to ma ?

Tutaj jest ulotka o tym: http://www.estia.pl/Toshiba_estia_heat_pump.pdf

tu masz szczegól:
http://toshiba-klimasysteme.de/wp-content/uploads/PDF/Estia_Leistungsangaben.pdf

Jastrząb
02-03-2010, 15:05
Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Bo PCi jest "trendy" i jest czym pochwalić się wśród znajomych ile toto kosztuje ;)
Na to nie ma wyjaśnienia :)

Szczerze mowiac to ja juz wole sie pochwalic wsrod znajomych ile "toto" kosztowalo, niz wmawiac im ze wynoszenie popiolu i noszenie workow z weglem to taka zajebista sprawa jest - ze siłownia nie potrzebna, ze hartuje, wzmacnia ducha bojowego.... :P ;-)


marcin

marcin.nowacki
02-03-2010, 15:20
wpadłem ostatnio w sieci na nową, tak mi się zdaję, pompę ciepła Toshiba Estia, znacie ten produkt, ktoś już to ma ?

Tutaj jest ulotka o tym: http://www.estia.pl/Toshiba_estia_heat_pump.pdf

tu masz szczegól:
http://toshiba-klimasysteme.de/wp-content/uploads/PDF/Estia_Leistungsangaben.pdf

Tak, szczegółów to ja się już naczytałem, zastanawiam się czy ktoś już to ma ?

Jastrząb
02-03-2010, 15:29
Po raz kolejny nie domyślasz się o czym mowa ;) Prąd do ogrzania domu może zasilać nie tylko PCi ;) Są różne opcje grzania bez wynoszenia popiołu i bez noszenia worków...

Oswiec mnie wiec prosze glupiego czego to ja sie nie domyslilem.

Tak tylko dodam, ze w moim przypadku, inwestcyjnie PC byla drozsza od gazu o okolo 15000 PLN. Dla mojego domu roznica w kosztach ogrzewania gaz/PC to jakies 2500PLN na sezon (na korzysc PC jakbys sie nie domyslal!!). Nadplata aka inwestycja w PC zwraca mi sie po 6 latach.

marcin

pomarszczonyfred
02-03-2010, 15:31
wpadłem ostatnio w sieci na nową, tak mi się zdaję, pompę ciepła Toshiba Estia, znacie ten produkt, ktoś już to ma ?

Tutaj jest ulotka o tym: http://www.estia.pl/Toshiba_estia_heat_pump.pdf

tu masz szczegól:
http://toshiba-klimasysteme.de/wp-content/uploads/PDF/Estia_Leistungsangaben.pdf

Tak, szczegółów to ja się już naczytałem, zastanawiam się czy ktoś już to ma ?

jak nowość to chyba słabe parametry jak na toshibe, w porównianiu z Hitachi, Daikinem i LG.

rume
02-03-2010, 15:38
Skończcie już z tym liczeniem PC kontra prąd :). Czy ktoś wie o ile prąd zdrożeje choćby w tym roku, a co dopiero za kilka lat? Każda podwyżka prądu działa na korzyść PC.

Jastrząb
02-03-2010, 15:39
Tak tylko dodam, ze w moim przypadku, inwestcyjnie PC byla drozsza od gazu o okolo 15000 PLN. Dla mojego domu roznica w kosztach ogrzewania gaz/PC to jakies 2500PLN na sezon (na korzysc PC jakbys sie nie domyslal!!). Nadplata aka inwestycja w PC zwraca mi sie po 6 latach.
marcin

6 lat :D
A liczyłeś przy ogrzewaniu prądem (również jest coś takiego) przez ile lat by się zwróciło ?

Oczywiscie ze liczylem.
Okolo 7 lat (zalozylem koszt kotlowni el. na 10.000PLN)
Za to na sama mysl o rachunkach za ogrzewanie po tych 7 latach......

Powiedz mi dlaczego odnosze wrazenie, ze Ty wychodzisz z zalozenia ze PC jest be, droga, dla frajerow, i zadne argumenty Cie nie przekonaja?

Marcin

terplace
02-03-2010, 15:42
Generalnie nie chodzi o licytowanie się. Znami minusy ekogroszku, ale koszty prądu przy PC nie są małe. Wasze wyliczenia, które przeglądałam nastrajają wręcz optymistycznie, ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo.

To znaczy że w tym samym domu ten klient spali grubo ponad 2t węgla na miesiąc, czyli zapłaci jeszczę więcej. A wtedy to już garb albo palacz. :wink:

mandm7
02-03-2010, 15:57
jak nowość to chyba słabe parametry jak na toshibe, w porównianiu z Hitachi, Daikinem i LG.
Rzeczywiście Mitsubishi Zubadan na papierze wygląda znacznie lepiej. Do -15 utrzymuje stałą moc cieplną a Toshiba tylko ok. 60 %.
Tylko ta cena Zubadana :(

.:ZABA:.
02-03-2010, 15:58
Już napisałam, że nie chodzi o licytowanie się. To nie ja wyciągnełam informacje na temat mojego rozwiązania i jak piszę, znam jego minusy. Chciałam wiedzieć, od Was Forumowiczów, jak jest z tym zużyciem energii w praktyce? Chciałam zbadać temat i trochę go podrążyć, z racji tego co obserwuję w pracy.
Według mnie jest to zastanawiające, ale nikt do tej pory nie potwierdził, żeby miał rachunki takie, jak niektórzy odbiorcy, którzy jakoś szczególnie podkreślają, że mają u siebie zamontowaną PC.
Jako anegdotkę powiem, że jest odbiorca ze zużyciem 70kW na dobę, który ma w domu 3 akwaria słodkowodne. Kosztowne hobby, ale za to jakie atrakcyjne dla oka. Wierze, że wiele osób stać na takie rozwiązania, czy to jest PC, czy akwarium z rybkami :P Podziwiam zaradność tych ludzi i nie odbierajcie tego jako jakąś moją uszczypliwość.
Jakby co to znikam z Waszego wątku, jeśli komuś nie pdobała się ta dyskusja.

Jastrząb
02-03-2010, 16:04
PCi nie jest be,nie jest dla frajerów ale jest droga.
Argumentem przekonującym dla mnie byłaby cena.Jeśli mam zainwestować kupę kasy i wyjść na 0 dopiero po kilkunastu latach,to wolę za tą kasę lepiej ocieplić dom,wybrać bardziej energooszczędne rozwiązania,strzelić sobie płytę fundamentową czy wpakować w bardziej komfortowe rzeczy do domu.
Tracę tylko możliwość bycia trendy i chwalenia się przed znajomymi ;) Ale z tym sobie poradzę,pochwalę się niskimi rachunkami za prąd ;)

Przekrecasz moje slowa. Nie po kilkunastu latach, tylko po 6 jak napisalem. To nie wiecznosc. Oczywiscie nie mowie ze w kazdym przypadku to bedzie 6 lat. W moim przypadku wychodzi 6. Do tego to wszystko jest na kredyt. Kredyt wiekszy o 15.000PLN na PC to rata wyzsza o 60PLN (w moim przypadku!!). Ja wiecej miesiecznie na piwo wydaje ;-)

Z uporem maniaka twierdzisz ze tu chodzi o bycie trendy. Nie rozumiem czemu?? Cos sie tak uczepil tego. To zwykla kalkulacja kosztow. Mozesz 6-letnia "inwestycje" zaakcpetowac lub nie. Ale co to ma wspolnego z jakimis przyziemnymi instyktami jak chwalenie sie kolegom ile to nie wydalem PC??


A jakbym dobrze domu nie dociepli, to nie ma bata, stosunek kosztow grzania pradem/gazem/PC, beda w przyblizeniu jak 3/2/1.


marcin

Jastrząb
02-03-2010, 16:06
Tracę tylko możliwość bycia trendy i chwalenia się przed znajomymi ;) Ale z tym sobie poradzę,pochwalę się niskimi rachunkami za prąd ;)

i przemilczysz rachunki za gaz zeby nie psuc idealnej wizji??

marcin

zett75
02-03-2010, 17:10
Chwalic to można się basenem, kortem ale PC ?
To tak jakby chwalic się lodówką, ciekawe masz podejscie.
Jesli poszukasz to jest watek ogrzewających elektrycznością, zgubiles sie ?






Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.
Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Bo PCi jest "trendy" i jest czym pochwalić się wśród znajomych ile toto kosztuje ;)
Na to nie ma wyjaśnienia :)

Szczerze mowiac to ja juz wole sie pochwalic wsrod znajomych ile "toto" kosztowalo, niz wmawiac im ze wynoszenie popiolu i noszenie workow z weglem to taka zajebista sprawa jest - ze siłownia nie potrzebna, ze hartuje, wzmacnia ducha bojowego.... :P ;-)


marcin

Po raz kolejny nie domyślasz się o czym mowa ;) Prąd do ogrzania domu może zasilać nie tylko PCi ;) Są różne opcje grzania bez wynoszenia popiołu i bez noszenia worków...Widzę,że dla ciebie istnieje tylko PCi i paliwa stałe.Zalecane wczytanie się w forum ;)

Jastrząb
02-03-2010, 17:14
Według mnie jest to zastanawiające, ale nikt do tej pory nie potwierdził, żeby miał rachunki takie, jak niektórzy odbiorcy, którzy jakoś szczególnie podkreślają, że mają u siebie zamontowaną PC.
Jako anegdotkę powiem, że jest odbiorca ze zużyciem 70kW na dobę,

70KWh na dobe to moze byc malo lub duzo. Zalezy jak duzy to dom, ilu domownikow, ile i jakie wielkosci "plazmy" na scianach wisza i ile czasu "grzeja".

Caly czas pamietaj o jednej rzecz. Zakladajac sprawnosc pompy na 3, ogrzanie tego samego domu gazem bedzie okolo 2 razy drozsze niz PC. Jak bedzie to duuuzy dom to bedzie to 2000/1000PLN. Jak bedzie maly, lub mega ocieplony to bedzie 600 i 300. Dopoki pompa jest dobrze dobrana, a dolne zrodlo wydajne, instalacja poprawnie wykonana, to nie ma znaczenia ile ktos placi za prad. WAzne jest ze analogiczny rachunek za gaz bylby i tak 2x wyzszy.

A teraz czy sie to komus oplaca, czy inwestycja w PC wzgledem tanszego inwestycyjnie rozwiazania sie zwroci za 5 czy 25 lat, zalezy od indywidualnego zapoitrzebowania na cieplo kazdego domu, wielkosci tego domu etc.

Nie ma co demonizowac jednego czy drugiego rozwiazania. Tylko usiasc i policzyc. Ja bym sie nie zdecydowal na PC, gdyby "roznica zwrocila" sie po 20 latach. Ale w moim przypadku to jest 6 lat.

Ale te wyliczenia dla innych paliw (np wegiel) beda inne. Tylko ze niektorzy z zalozenia komfotowym domu nie akcpetuja wegla itp. Niektorzy paliwami stalymi nie moga palic.

Nie ma jednego idealnego rozwiazania!!

marcin

androzek
02-03-2010, 17:51
Pompa dla szpanu ?! A to dobre.Jak ją montowali u mnie prawie 3 lata temu to majster się nabijał,że to "atomowe" ogrzewanie nie wypali,w rodzinie hasło PC nic nie mówiło albo uśmiech politowania,kolega mówił ( a miał ogrzewanie nadmuchowe ) ,że pompa zimą nie wydoli.Przed nikim nie mogłem poszpanować!!!!A mój wybór miał zapewnić komfort i realne do przełkniecia koszty ogrzewania - czyli to co staram się w życiu wybierać - optymalna jakośc do ceny.
Węgiel nie - bo nie chciałem się bawić w palacza.
Gazu sieciowego brak.
Gaz z butli cholernie drogi.
Elektryczność - rozważałem piece z dynamicznym rozładowaniem ale nie podobały mi się takie klocki w pomieszczeniach,kabelki w podłodze odpadły w przedbiegach.
Kominek z płaszczem nie - bo nie chciałem mieć kotłowni w salonie.
Dom pasywny - z różnych niestety przyczyn nie wypalił - a to jest prawdziwa alternatywa dla różnych metod ogrzewania.
I co zostało - PC ....