PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

rwxw
05-04-2010, 11:32
To by było najlepsze rozwiązanie, choć nie wiem, czy się doczekamy... Może założyć nowy wątek o tym samym tytule i na początku wkleić link do tego jako archiwum ? Tylko trzeba by kontnuować dyskusję w tym nowym wątku. Jednak usenet ma tą wyższość nad jakimkolwiek forum, że nie da się go ani zamknąć, ani poprzewracać...

LKJ
05-04-2010, 14:39
Witam wszystkich po chwili :) nieobecności :))

Trochę się zestresowałem jak nie mogłem znaleźć najlepszego jak dla mnie wontku na tym forum po face liftingu....

No do źeczy.
Obecnie na swojej działeczce prowadzę wyprzedzające badania archeologiczne, :( nie nie nie z własnej woli tylko że stanowisko jest w granicach całej mojej działki.
Mam tam 3 wykopy po 100m2 o wymiarach 5x20 czyli razem 300m2.
No i moje pytanie bo nie dokopię się gdzie to było jakie powinny być odległości między spiralami wymiennika gruntowego i czy jak pokombinuję to w wykopie 5x20 zmieszczę 200m rurki ( w spirali ) w coś w rodzaju U ze zruźnicowaniem poziomów czy udało by się trochę poszeźając wykopy wsadzić tam 800m.
no i jeszcze jedno jaka jest bespieczna odległość od granicy budynku wszystkie wykopy oczywiśćie bendą pogłębione tak na 1,6 -1,8

Dzięki za pomoc no i wesołych jajeczek.. :)
L

LKJ
05-04-2010, 15:07
A w sumie no miał bym jeszcze pytanko:

Rurka pp 32 czy 40 ?
Narazie wykopy mają 60cm głębokości i puki co w 2 piaseczek a w 3 ilasto gliniasta mazia:) ciekawe co bendzie na 1,6 ?
Zastanawiam się nad wsypaniem tam gliny na dno jak bendzie 1,8 (bo mam tak z 80 ton na zbyciu wyżucone na drogę dojazdową a jak doświadczeni mówią to najgorsze co może być na wjazd tylko proszę się nie śmiać to jest pierwsza wtopa budowlana spora no ale trzeba się z nią jakoś uporać :) )
Co do odległości od fundametów to istotne pytanie bo w jednym wykopie 1m od krawędzi mam takie sliczne paliki co pokazują gdzie będzie się zaczynał garaż :(
Jak zrobić studzienke zbiorczą a może raczej z czego i czy dobrze kombinuję wejscie od studzienki do pompowni rurka pp50 czy lepiej 60
Wejscie do budynku tych rurek to pod płytą fundamentową czy w bloczkach fundamentowych no i ile odsunąć od siebie wejście i powrót?

Dzięki wszystkim i pozdrawiam
L.

klimaw
06-04-2010, 22:10
Cholerka po tym lifcie życie tu zamarło.
Jesteście tu , czy też błądzicie po omacku?:)

marchab
06-04-2010, 23:30
Cholerka po tym lifcie życie tu zamarło.
Jesteście tu , czy też błądzicie po omacku?:)
2 dni wątka szukałem... dopiero jak google zaindeksował nowe forum to się wszystko odnalazło ;-)

klimaw a tak przy okazji- przypomnij mi jak masz ustawione grzanie cwu w menu 1.*
Ja mam tak:
1.2 60
1.3 30
1.4 38
1.5 50
1.6 52
1.7 52
Niepokoi mnie ilość włączeń na podgrzewanie samej CWU. PC włącza się ok 8 razy przy znikomym poborze wody- rano wyjście do pracy , wieczorem prysznic- 3 osoby... Mam VPA 200/70 może zbiornik jednak troszkę za mały...
Jakieś pomysły?

LKJ
07-04-2010, 11:02
no to nie tylko ja mialem prolem z wyszukaniem wontku, na szczęscie jest :))

klimaw
07-04-2010, 20:47
Marchab

1.2 59
1.3 50
1.4 30
1.5 47
1.6 55

Posiłkuję się przy wyganianiu CWU w 2T ustawieniami DCWU-może tu pokombinuj.:)
Ja mam 300/200 więc mi łatwiej to ustawić.

TTASZT
08-04-2010, 08:40
Witam wszystkich pompiarzy,
czy ktoś z Was słyszał coś dobrego bądź złego o firmie MIR z Wrocławia. Na stronie 162 dwóch kolegów pisało ale mało konkretnie. A może możecie polecić firmę która porządnie wykonuje instalacje najlepiej z dolnośląskiego. Do końca nie zdecydowałem się jeszcze którą pompę wybiorę. Mam wyceny z CK i z MIR na nibe 1245 8kW. Jestem na etapie fundamentów. Jestem zainteresowany kompleksową usługą.

rwxw
08-04-2010, 09:42
jakie powinny być odległości między spiralami wymiennika gruntowego i czy jak pokombinuję to w wykopie 5x20 zmieszczę 200m rurki ( w spirali ) w coś w rodzaju U ze zruźnicowaniem poziomów czy udało by się trochę poszeźając wykopy wsadzić tam 800m.
jaka jest bespieczna odległość od granicy budynku wszystkie wykopy oczywiśćie bendą pogłębione tak na 1,6 -1,8
Rurka pp 32 czy 40 ?
Zastanawiam się nad wsypaniem tam gliny na dno jak bendzie 1,8 (bo mam tak z 80 ton na zbyciu
Co do odległości od fundametów to istotne pytanie bo w jednym wykopie 1m od krawędzi mam takie sliczne paliki co pokazują gdzie będzie się zaczynał garaż :(
Jak zrobić studzienke zbiorczą a może raczej z czego i czy dobrze kombinuję wejscie od studzienki do pompowni rurka pp50 czy lepiej 60
Wejscie do budynku tych rurek to pod płytą fundamentową czy w bloczkach fundamentowych no i ile odsunąć od siebie wejście i powrót?

Między osiami spiral powinno być 4-5m odległości (2-3 m od brzegów rur). W tak szerokim wykopie jak 5x20 bez problemów ułożysz 200m spirali a nawet więcej tak, że pokuś się na położenie 800m rury. Przy sekcjach dłuższych niż 125m, max 150m rura tylko 40-ka. Jak chcesz 32-kę, to daj więcej krótszych sekcji, wtedy na brzegach wykopu 5x20 ułożysz niezależne 2 spirale, bo promień gięcia 32-ki to koło 1-1.5m, 40-ki 2m. Mimimalna bezpieczna odległość kolektora to 1m od budowli, ale dobrze by było zaizolować fundamenty. Ja bym na wszelki wypadek kładł rurę1.5-2m od fundamentów. Nie jestem pewien, czy wsypanie gliny na dno wykopu przy piasku będzie dobrym rozwiązaniem. Czy woda nie będzie wtedy omijać nieprzepuszczalnej grudy ziemi ? Na drogę dojazdową daj ogłoszenie "przyjmę gruz" i za darmo z pocałowaniem ręki ci przywiozą świetny materiał podkładowy. Może zrezygnuj ze studzienki i wprowadź wszystkie rury do pompowni ? Łatwiej i taniej będzie to wykonać monitorować, ewentualnie poprawiać, woda Ci się nie naleje itd. Nie wiem jaka może byc zaleta studzienki, jeśli kolektor masz blisko domu. Wejście rur jakkolwiek, byle zaizolowane, jak Ci bedzie wygodniej. Możesz oba zrobić nawet w jednym otworze, oddzielając np. ciepłą od zimnej styropianem. Możesz przygotować 2 przepusty z odpowiednio grubej rury kanalizacyjnej, a potem przez nie przełożyć rury kolektora i zapiankować. Jeśli przepust z rury kanalizacyjnej bedziesz chciał wygiąć, to zastosuj grubszą rurę i kilka kolanek o jak najbardziej rozwartym kącie. Zanim zabetonujesz przetestuj, czy rury kolektora przez taki łuk przejdą.

mati__
08-04-2010, 18:34
Witam, przepraszam, że wejdę w słowo może nie w temacie, ale mam prośbę do posiadaczy pomp Altherma lub innych pomp powietrze-woda. Wczoraj widziałem taką pompę na żywo (woj. śląskie), w domu ok.160m2, która jest jedynym źródłem ogrzewania. Dom ocieplony standardowo, brak rekuperatora, wszystko w domu na prąd. Pompa działa od dwóch sezonów, właściciel sobie ją bardzo chwali. Grzeje CO i CWU dla 2 osób (w weekendy 4 osoby bo dzieci zjeżdżają). Koszty energii elektrycznej za cały sezon to mniej niż 3000 zł, za ostatnią zimę wg licznika też wyjdzie podobnie. Czy możecie potwierdzić, że u Was wychodzi to podobnie? Jestem zainteresowany taką pompą bo przede wszystkim odpadają odwierty co oznacza duże oszczędności. Że będzie pompa ciepła to wiem na pewno tylko jeszcze myślę jaka. Jeśli koszt energii wyniósłby nawet 4000 zł/rok byłbym wniebowzięty bo teraz za prąd w mieszkaniu płacę podobnie, dodatkowo dokupuję drewno do kominka żeby oszczędzać...

klimaw
08-04-2010, 20:07
Mam pytanie techniczne.:cool:
Czy po lifcie forum dostajecie powiadomienia o nowych postach na maila?
Ustawiłem wszystko co by pasowało do tego i nie mam powiadomień.:(

wihajster
08-04-2010, 22:07
Nie dostaję żadnych powiadomień, niestety bardzo nie podoba mi się nowy wystrój.
Mimo jakichś ulepszeń (?) dla mnie nowe forum jest o wiele mniej czytelne.
Nie miejsce na takie wpisy, ale nie polubię tej zmiany. Brakuje łatwo dostępnych przycisków, np. PW, strona www , no i wszyscy są anonimowi, nie ma pola "skąd"...

...Ostatnio coś się poprawiło ;)

Marcinn73
08-04-2010, 23:42
Do mnie też nie przychodzą powiadomienia - może dopiero je zaimplementują w nowym wydaniu...

LKJ
08-04-2010, 23:59
rwxw

Masz 100% racji zmiesci się spokojnie, jesli chodzi o sekcje to jeden z instalatorów powiedział że oni robią po 200m spirali PE32 w wykopie 1,2m x 18<20m i głębokości min 1,6 co ciekawe dziś byłem na wykopaliskach i dół 60cm głębokości i na dnie stała woda wienc na 1,6m woda będzie na bank a do tego miejscowi mówią że podspodem to sporo gliny można znaleźć albo piaku to się sprawdzi jak już bendziemy pogłębiać te doły i wtedy podejmę decyzje, jesli tam będzie piasek to zrobie 800m a jak glina to 600m to chyba słuszne założenie, tylko mam tu rozbieżność bo ty piszesz że sekcje z 32 to max 150 a ty robiłeś DZ poziome sam? no i zjakiej rurki?
Co ważne to trzeba by te rury zalać choćby wodą żeby przy zasypywaniu trzymały ciśnienie i nie zostały gdzieś przygiecione taka rada.
Przepusty mi wyjdą pod ławami i prosto do pompowni i bendzie bez studzienki, tam mam tylko 3m2 wienc bendzie ciasnawo z tym manewrować i podłączać ale to nie moja robota :) (znajomemu zrobili cieply i zimnu tak obok siebie i kuli ławe zimową porą rozdziele to na 1m
Odsuniemy sie z 2m od fundamentu dla bespieczeństwa.
Czy nad DZ można zrobić podjazd do garażu???????
Co ciekawe z jego oferty która wydawała mi się rozsądna (netto dla 600m)
1. Rura PE 32 - 1680,00 zostaje
2. Studzienka 1200 - 800,00 -
3. Rura PE 50 - 450,00 zostaje
4. Rozdzielacz - 550,00 -
5. Złączki - 170,00 zostaje
6. Rura ochronna - 84,00 zostaje
7. Koparka - 3000,00 (napisał 30-32h) na moje obliczenia to wszystko będzie max 15h ok niech będzie 1500
8. Robocizna - 600,00 - jego nadzór 100
RAZEM 7334,00 kontra 3984 to nieźle można zaoszczędzić 3350 patrz zarobić, chętnie zagospodaruję tę kwote ja a nie on:)

No i naważniejsza lekcja rozbierając żeczy na czynniki pierwsze(a do tego je zracjinalizuje) ma się jasny obraz i zyski :) YES I LIKE IT :)

Pomysł z "przyjmę gruz" zacny tak zrobię widziałęm wiele takich ale niewieżyłem że to działą :o

Pozdawiam wszystkich pompiaży
L

wihajster
09-04-2010, 00:14
> LKJ
Jedno pytanie - rezygnujesz z rozdzielacza DZ, tak wynika z opisu, to jak połączysz wszystkie odcinki?

Ja robię studzienki, zwłaszcza przy większej ilości "nitek".
Jeśli miałbyś 2 - 3 to można się bawić w kotłowni.

HenoK
09-04-2010, 07:56
W zasadzie już koniec sezonu grzewczego, dla mnie pierwszego z nową pompą ciepła (6kW Ecopol-System). Najniższe parametry jakie mi wychodziły na dolnym źródle to -3,8/0,8st. C. Mam wymiennik poziomy umieszczony na głębokości 1,5m.
Zastanawiam się nad sensem dołożenia jeszcze jednej pętli, czyli zwiększeniem DZ z 270 na 360m rury PE 32mm. Mam jeszcze tyle miejsca na niezagospodarowanej jeszcze części działki. Tylko czy to ma sens ekonomiczny? Ile mogę na tym zyskać przy eksploatacji PC?

kamyk68
09-04-2010, 08:08
No właśnie z Ecopolu u nas w poniedziałek zaczynają robić odwierty

rwxw
09-04-2010, 10:39
oni robią po 200m spirali PE32 w wykopie 1,2m x 18<20m i głębokości min 1, .....Czy nad DZ można zrobić podjazd do garażu???????
4. Rozdzielacz - 550,00 -
Napisz jeszcze jakiej mocy pompa, bo mi uciekło. Jeśli masz wodę w wykopach to bardzo dobrze. Ja robiłem sam wszystko, w tym i DZ (opis w linku w stopce). Pętle mam 4x200m z rury pe42 takiej do wody SDR-xx już nie pamiętam ile. Przed zasypaniem nie napełniałem ich wodą i nie słyszałem o takiej konieczności, spytaj jakichś macherów od wodociągów, czy napełniają rury przed zakopaniem. Na pewno to nie zaszkodzi. Ja nic o tym nie wiem, ale do specjalistów się nie zaliczam. Może chcą Ci dać jakieś miękksze rury, np. do podlewania ?
Sekcja 200m z pe32 to za dużo, bo będą duże opory przepływu i bedziesz musiał dać większą obiegówkę, która będzie zużywać więcej prądu. W instrukcji do mojej pompy piszą, że pe32 nadaje się do 125m, a ja im wierzę. Więc proponuję albo więcej krótszych sekcji, albo grubszą rurę. Rozdzielacz i tak musisz dać tylko, że nie w studzience, lecz pomieszczeniu gospodarczym. Od rozdzielacza do pc może być rura pe40, jeśli będzie to tylko parę metrów.
Co do podjazdu, to zależy z czego podjazd. Ziemia będzie w niektórych miejscach bardziej przemarzać, a w niektórych mniej, więc bardziej się będzie wybrzuszać. Jeśli na podjeździe będzie wysypany tylko kamień, to wszystko jedno, jeśli zabetonowane na równo, to może bardziej popękać. Jeśli kostka, to trudno mi powiedzieć jak się zachowa, ale chyba może się powybrzuszać.
Przyjmę gruz działa, najlepiej dać do jakiejś lokalnej gazetki z ogłoszeniami budowlanymi typu "Jarmark" na Śląsku. Gruz przywożą i nawet czasem za darmo równają po sobie.

terplace
09-04-2010, 16:30
Sekcja 200m z pe32 to za dużo, bo będą duże opory przepływu i bedziesz musiał dać większą obiegówkę, która będzie zużywać więcej prądu. W instrukcji do mojej pompy piszą, że pe32 nadaje się do 125m, a ja im wierzę.

Ciekawe na podstawie jakiego kryterium jest to oceniane, kiedy jest długość dobra a kiedy za duża? A dlaczego nie przyjąć 80m , czy 100m czy też 200m?

rwxw
09-04-2010, 21:11
Trudno mi powiedzieć na jakiej podstawie StE wydaje takie rekomendacje, ale pewnie na podstawie oporów przy wymaganym przepływie. A co Ty byś polecił ?

LKJ
10-04-2010, 00:35
rwxw skożystam z okazji że forum troszkę cichutkie i ponowie mój post ze stycznia apropo oceny moich przemyśleń co do mojej PC dodam że przeczytałem cały wontek wienc mam nadzieję jestem wmiarę świadom tematu ale to wy ocenicie ?? mam nadzieje że nie na 1 ;)

Spróbuje coś o swoim domku naskrobać
- 220m użytkowej, 100% podłogówka
- +50m ale tam tylko mały konwektor zasilany z obiegu podłogówki (garaż w bryle)
- 3 drabinki Łazienki i pralnia (pewnie na lato grzałki w nich)
Rekuperator jeszcze nie zdecydowałem jaki ale chyba Renovent z ASK
GWC chyba żwirowca bo jak dostałem wycenę za Akwadukt to mnie ścięło
15 cm ściana
8 cm podłoga (po przeczytaniu forum 15cm )
20 cm dach ( dach płaski więc na spadki jeszcze trochę dojdzie)
3 szybowe okna ( poprawiły wynik OZC z 14KW na 10 KW ciekawe ile za to zabulę )
Po pierwszej rozmowie z panem z E... wyczułem że bada czym jest Jeleń czy nie
Poszedłem po rozum do głowy Dzięki wam Kochani i zrobiłem niezależnie OZC, i teraz nikt nie będzie mi robił wody sodowej z mózgu.
Wyszło 10000 W
No i teraz schody Jaką pompke wybrać ??????
10KW + 1KW na CWU = 11KW dobrze rozumkuję??
Miejsca trochę na działce mam ale tak na 600 spiralnego a lepiej było by jeszcze 200 wtedy bym był bezpieczny z DZ
Moje przemyślenia apropo PC
Pośrednie parowanie 11KW
500l na CWU
600-800 m spiralnego ( może dam radę samemu ??)
Tak dla dowcipu napiszę co mi się marzy sterowanie Luxtronik II, cena jak PPC,
100 Lat grarancji no a co nie wolno pomarzyć
Jaką pompke wybrać ??
Przepraszam że się tak rozpisałem ale lepiej to dokładnie opisać co by nie było niepewności.
Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie uwagi i pomoc
( no ale prace domową odrobiłem 100% )

No i mnie trochę zmartwiłeś że podjazd na DZ (może obrazowo falować) choć myślałem o kostce jak by się udało to granitowej?
Może ktoś podzielił by się swoimi doświadczeniami jesli tak ma, i czy to faktycznie faluje??

Ciekawi mnie co Terplace powie co do tych sekcji z 32x 200m wkońcu to pedagog tego grona jeśli nie dok. ;)

Pozdrawiam
L.

tomek_glw
10-04-2010, 03:44
Witam wszystkich Forumowiczów,

czy w moim domu jest możliwość instalacji pompy ciepła z wymiennikiem poziomym? Załączam plan domu z zaznaczonym położeniem wyprowadzeniem kolektora - czarne koło - na zewnątrz pomieszczenia gospodarczego [1.13], zamiast wejścia i schodów [1.16], z których mam zamiar zrezygnować.
Pytanie moje dotyczy kolektora poziomego, ponieważ od krawędzi budynku do granicy działki jest tylko 4 metry. Czy da się wyprowadzić kolektor pasem ziemi o szerokości tylko 4 metrów i długości 13m do części ogrodowej - tak jak na rysunku - i dalej już bez ograniczeń - na szerokości 26,5m wkopać w ziemię? Inna możliwość to wyprowadzenie części kolektora tak jak poprzednio a drugiej części w stronę garażu a dalej wkopanie jej w części frontowej działki - przed domem? Działka ma szerokość 26,5metra a długość 117m, powierzchnia ok 3000m kw.
Niestety nie bardzo widzę inne umiejscowienie pompy wewnątrz budynku.
Przewiduję moc pompy na około 10KW. Wiem, że technicznie nie ma problemu z ułożeniem kolektora na szerokości 4 metrów ale obawiam się czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?
Pozdrawiam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...44d6c676f.html

wihajster
10-04-2010, 12:12
(...)czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?

Nie wiadomo gdzie odpowiadać ;)
Rodzi się mała schizofrenia, był sobie jeden wątek o pompach i było dobrze.
Teraz będzie wszystko posortowane, czy lepiej?...
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?158591-pytanie-o-kolektor-poziomy

wihajster
10-04-2010, 14:34
(....) Tylko czy to ma sens ekonomiczny? Ile mogę na tym zyskać przy eksploatacji PC?

Raczej się nie opłaca, +0,8 to wcale nie taki zły wynik dla kolektora poziomego, ewentualnie można powalczyć nad zmniejszeniem Dt niewielkim kosztem, o czym już była mowa wcześniej.
Jeżeli uda się podnieść temp. dolnego źródła o 1K, w co wątpię przy tak małym przewymiarowaniu, to można liczyć na wzrost COP na poziomie około 0,1
To bardzo niewiele, przy rocznym zapotrzebowaniu 10000kWh oszczędności będą śmieszne, poniżej 50zł.

sys35
10-04-2010, 22:58
Witam po dłuzszej przerwie nieobecności. Widzę, że jakieś zmiany tu zaszły i jakoś obco się tu czuje. Co tam nowego na rynku pomp? Jakieś szczególne nowiny macie?
Pozdrawiam w tym smutnym dla Polski dniu.

Aron_1980
12-04-2010, 19:01
Witam!
Gdzie można znaleźć ten licznik? szukałem na allegro i chyba już go nie ma. Można prosić więcej szczegółów na jego temat?

Aron_1980
12-04-2010, 19:15
Ja trochę z innej beczki dla posiadaczy Nibe 1240 - wczoraj założyłem podlicznik ( SchellCount kupiony na Alledrogo ).Fajny bo podaje oprócz zużycia w dwóch taryfach ,aktualną moc w Kw i aktualne natężenie i napięcie prądu.Informuję,że pompa w spoczynku zużywa od 90 do 100 W,podczas grzania CO ok.2,4 kW a CWU do 3,0 kW.Na tej podstawie można ( znając czas pracy ) obliczyć orientacyjne zużycie energii .

Proszę wybaczyć ten spam ale za pierwszym razem nie udało mi się poprawnie zacytować posta jednego z użytkowników :)
Można prosić o więcej informacji na temat tego licznika? jestem zainteresowany ceną i możliwościami, patrzyłem przy okazji na allegro i nie znalazłem.
Z góry dzięki :)

androzek
13-04-2010, 17:54
Jeśli nie ma na Alledrogo to jutro znajdę fakturę i dam bezpośrednie namiary na firmę która to sprzedaje.

Ale mnie wkurza to nowe forum !!!!!!!!!!!!!!!!!!

LKJ
13-04-2010, 20:30
wihajster

No trochę się chyba zapędziłem rozdzielacz musi jakiś być ale wolał bym bez studzienki, tylko w pompowni a skłaniam się do 3 no może max 4 nitek ale to wyjdzie jak zrobimy pogłębienie wykopu do tych 1,8 jak pisałem wcześniej.

P.S.
A jak twoja konstrukcja PC ?

wihajster
13-04-2010, 21:42
P.S.
A jak twoja konstrukcja PC ?

To znaczy? Pod jakim względem "jak"?

LKJ
14-04-2010, 11:20
wihajster

Wydaje mi się że swego czasu działałeś pod nikiem pompaxxx czy jakoś tak i pisałeś o tym że konstrujesz własnej roboty PC?
No chyba że coś mi się pomerdało, jeśli tak to sorki

wihajster
14-04-2010, 11:48
LKJ

Nie pomerdało Ci się, teraz mam już ostateczny docelowy nick, tamten pompxxla powstał w wyniku ingerencji Moderatora w mój pierwszy nick pompy-ciepla (był nieregulaminowy).
Mam nadzieję że do wihajstra nikt się nie przyczepi ;)

Co do pomp to prawda, zajmuję się tym tematem. Dzięki temu że to zajęcie jest jednocześnie moim hobby, można powiedzieć że nie muszę pracować ;)

LKJ
14-04-2010, 12:18
No to nie ściemniaj tylko pwiedz jak tam są sukcesy

wihajster
14-04-2010, 17:50
Sukcesy są, co zrobione to działa. Początki były trudne, jak wszędzie. Teraz to już z górki, zresztą każdy kto działa w tym temacie miał jakieś, większe czy mniejsze trudności, ja miałem kiedyś ze sterowaniem, to jest chyba najbardziej złożony temat. Jak zająłem się sterownikiem osobiście od podstaw, to dopiero wszystko działa tak jak sobie założę a nie jak elektronikowi czy informatykowi wyjdzie. Fakt, że była to ciężka nauka bo poświęciłem ponad rok dość intensywnej pracy na samą elektronikę. Teraz też "dłubię" jak jest potrzeba ale to już drobne zmiany algorytmu. W kwestii chłodniczej, to obecnie wszystkie pompy są na podobnym poziomie, nie ma o czym pisać.
Ale nie będę już zanudzać ;)

LKJ
14-04-2010, 21:01
No to skoro działa i się steruje to nie bywały sukces Gratuluję !!!
Podziwiam takie zdolności u innych mi bozia nie dala takiego talentu tylko inny i podziwiam, podziwiam, no i życzę wysokiego COP-u

Pozostaje pytanie kiedy produkcja seryjna bo pewnie nadejdzie ten dzień wkońcu, Ekontech czy PPC terz musieli jakoś zacząć, trzymam kciuki
No brend zaczynasz twożyć najlepiej jak można bo tu..

Pozdrawiam

klimaw
14-04-2010, 21:58
Ale mnie wkurza to nowe forum !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie tylko ciebie-wszystko jakby wymarło.:(
Ciekawe czy moderatorzy porównują ruch na forum w starej i nowej odsłonie?:jawdrop:
Podejrzewam , że klapło chyba o połowę.

aadamuss24
15-04-2010, 00:31
a widać może gdzieś kto jest na forum ? pozdr adam

androzek
15-04-2010, 09:10
Proszę wybaczyć ten spam ale za pierwszym razem nie udało mi się poprawnie zacytować posta jednego z użytkowników :)
Można prosić o więcej informacji na temat tego licznika? jestem zainteresowany ceną i możliwościami, patrzyłem przy okazji na allegro i nie znalazłem.
Z góry dzięki :)
www.lackmann.pl - tam kupiłem,tam będą namiary...

klimaw
15-04-2010, 11:04
a widać może gdzieś kto jest na forum ? pozdr adam
Obecność można utajnić więc zależy to od osobistych ustawień użytkownika.:)

andrzej_der
15-04-2010, 20:54
Witam wszystkich,
Czy jest może wśród Was ktoś, kto posiada Niebe F1245 i juz jakiś czas ją użytkuje?
Zastanawiam się nad zakupem i szukam wszystkich możliwych opinii.
Wybór będzie teoretycznie pomiędzy 8 a 10kW.

Wirecki
15-04-2010, 22:54
Ponieważ wbrew zapewnieniom/deklaracjom/obitniom jakoś nie widać gazociągu w mojej ulicy a sprawa ciągnie się już trzeci rok - zastanawiam się na pompą ciepła, której wcześniej nie planowałem.
Działka ma kilkaset m2 niezabudowanej powierzchni, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Raczej nie zamierzam samodzielnie wykonywać instalacji. Od czego zacząć, z kim rozmawiać, gdzie znaleźć rzetelne doradztwo?

mario0658
15-04-2010, 23:48
hej
Posiadam 1245 Nibe z pinowym wymiennikiem 12Kw.
Niestety dziala od 2 tygodni dopiero , wiec za duzo powiedziec nie moge . ale ogolne wrazenie pozytywne. cicha, niewielkie rozmiary, czytelny wyswietlacz.

andrzej_der
16-04-2010, 01:03
Ja mam 5 x 100 m wymiennika poziomego leżącego na glinie i mokrej pospółce, a przez część roku w wodzie.
Planuję do tego pompę ok. 8-10kW, tylko nie mogę sie zdecydować na model.
Ostatnio właśnie mam na oku Niebe F1245, tylko nie mogę znaleźć żadnych opinii o niej.
Wcześniej planowałem Nateo Smart+, ale ktoś mi stanowczo odradził, do końca nie wiem dlaczego.

wihajster
16-04-2010, 08:57
Pewnie pieniążki bardzo podobne, a jakość nieporównywalna. Do tego hałas, na stronie internetowej Nateo pisze że ich pompy są "ciche" a w danych katalogowych które do mnie dotarły napisali 53dB, Nibe podaje 43dB. Jest to ogromna różnica.

rwxw
16-04-2010, 14:33
20 cm dach ( dach płaski więc na spadki jeszcze trochę dojdzie).... 600-800 m spiralnego ( może dam radę samemu ??)
Jeśli tylko możesz, to na dach daj min. 30cm, może być i granulatu wełny, to niewiele kosztuje, a przez sufit ucieka najwięcej ciepła. Stosując reku zadbaj o szczelność montażu okien, drzwi, paraizolacji pod dachem, okien dachowych itp. koszt żaden, tylko trochę staranności.
Na 11kW, to się nie zastanawiaj, tylko zrób 800m, koszt nie taki duży, a będziesz miał pewność, że dz nie zamarznie. Proponuję 4x200m, rurę o długości 200m łatwo pociągniesz do kotłowni bez dużej straty długości. Przy 11kW będziesz miał wymagany spory przepływ rzędu 2.4m3/h więc ja bym się dalej upierał przy 40-ce przy 4-rech sekcjach. Może wystarczy wtedy obiegówka 100W ? Ciekawe jaką dają przy 4x200m rury 32 ? Zrobienie DZ we własnym zakresie nie jest jakoś super skomplikowane. Ze sterowaniem bez przesady, wybierz takie, które pozwala na dobre wykorzystanie taniej tayfy. Co do konkretnej pc, to trudno mi coś doradzić...

rwxw
16-04-2010, 14:41
technicznie nie ma problemu z ułożeniem kolektora na szerokości 4 metrów ale obawiam się czy nie wystąpi duży spadek jego skuteczności z powodu zbytniego zagęszczęnia 'nitek'?
Coś ten fotosik nie działa... W pasie 4m bez problemów zmieścisz wyprowadzenie kolektora do ogródka. Oddziel od siebie rury ciepłe od zimnych o przynajmniej metr i wydajność kolektora nie spadnie.

wihajster
16-04-2010, 19:29
Wyprowadzenie oczywiście na czterech metrach spokojnie da się zrobić, ale można efektywniej wykorzystać ten 4-metrowy pasek niż przy równolegle ciągniętych kilku pętlach w jednym kanale.

rume
16-04-2010, 20:55
Witam wszystkich,
Czy jest może wśród Was ktoś, kto posiada Niebe F1245 i juz jakiś czas ją użytkuje?
Zastanawiam się nad zakupem i szukam wszystkich możliwych opinii.
Wybór będzie teoretycznie pomiędzy 8 a 10kW.

Ja mam F1240 moi znajomi mają 1245 którą się troszku pobawiłem :). Bajerancki wyświetlacz robi tylko wrażenie na pierwszy rzut oka, zmiana co niektórych parametrów i ustawień nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. W 1240 jest to zdecydowanie bardziej poukładane. 1245 ma jeszcze większy zbiornik cwu o 20 litrów i to chyba jedyne różnice. Myślę, że warto również przemyśleć zakup 1240 - nie wiem jaka jest różnica w cenie.

LKJ
19-04-2010, 16:33
rexw

U mnie dach jest płaski (2% spadku) i po obliczeniach ozc to z powodzeniem wystarcza, narazie nie planuje wiencej zobaczymy w trakcie budowy może dożucimy 5 może 10 cm tak na wszelki wypadek.
Dzięki za spostrzeżenie co do szczelności montarzu okien etc.. masz racje że to jest kluczowe przy reku i napewno mószę tego dobrze przypilnować.
Co do rury to łatwo by mi weszła 32 w 4 sekcjach po 200m w te wykopy ale 40 gnie się na 2m wienc trzeba poszeżyć wykopy i zostawić między sekcjami te min 2 m wienc się nie wyrabiam w tych wykopach, co zatym idzie trzeba to poszeżac no ale i tak koparka będzie wienc 1H w tą czy w tą.
Rozumiem że 100W obiegówka zje mniej prondziku, dopytam instalatora jaką dają obiegówkę do 32 i do 40 obie po 800m

Co do PC to jeszcze nie zdecydowałem no ale chyba bendę szedł w polską myśl twórczą. Ekontech lub PPC to bardzo podobne produkty niewiele je rużni nawet cena :)
Mam kolege który 3 sezon kożysta z ekontechu i wszystko śmiga bez problemu tylko ten jego instalator jest do bani klasyka nie odbiera nie oddzwania, wienc namieżyłem innego jeszcze muszę poprosić o offertę PPC żeby sobie porównać.
Firmówki mnie trochę nie krencą, bo stosunek ceny do osiągów wypada słabo skoro wszystkie środek mają identychny, a pompownia ma działać a nie wyglondać.

piwopijca
19-04-2010, 16:48
P.S. Dla dociekliwych robię "byki" jak by przeszkadzało to sorki !! Tak mają dyslektycy.
Sorki, ale mozesz uzywac jakiegos narzedzia do sprawdzania pisowni, nie wystarczy napisac ze jest sie dyslektykiem i to zwalnia ze wszystkiego!!!!!!!!!!!
Zwykly edytor tekstu i zanim odpowiesz napisz w nim a on sprawdzi pisownie i dopiero wklajasz teks -juz sprawdzony. Czasem zdarza sie ze gdy szybko piszesz popelniasz jakies literowki etc. no ale bez jaj nie na taka skale. To forum czytaja w roznym wieku forumowicze wiec...

Pzdr.

Jastrząb
19-04-2010, 19:18
rexw

wiencej
dożucimy
montarzu
napewno
mószę
wienc
poszeżyć
zatym
poszeżac
bendę
rużni
kożysta
namieżyłem
krencą
wyglondać.

Litości!! Tego nie można czytać.

Mam propozycje. Zainstaluj sobie Mozillę.
Na czerwono będziesz miał podkreślone błędy, bez kopiowania do edytora tekstu. Pisząc wiadomość na forum, będziesz widział, które wyrazy są "podejrzane".

Może to nie najlepszy przykład, ale czy jak się najesz grochówki, to też za przeproszeniem, pierdzisz w towarzystwie, mówiąc, ze po grochówce tak już jest i sorry, ale muszą to wszyscy znosić??
Czy może robisz coś, żeby oszczędzić otoczeniu "atrakcji".


pozdrawiam,
Marcin

LKJ
19-04-2010, 19:55
Marcin, ja tego wogle nie widzę :( możesz nie czytać jesli ci to pomoże.. Mozilla nie działa na mac-u (a na takim działam), nie wiem co mam ci chłopie napisać twoje porównanie z grocówką dość obrazowe.. a jak ktoś jest "kulawy" (bez obrazy dla kogokolwiek) to dla ciebie nie może kuśtykać bo cie to odpycha??
Naprawdę Przepraszam jeśli kogo kolwiek moje byki gryzą w oczy. Naszczęście to nie forum o ortografi. Sorki za sarkaz i w dodatku nie w temacie.

HenoK
19-04-2010, 20:35
Mozilla nie działa na mac-u (a na takim działam)A jakiej przeglądarki używasz? Zawsze mozna pisać w edytorze tekstu i po sprawdzeniu pisowni wklejać do przeglądarki.

rwxw
19-04-2010, 22:09
U mnie dach jest płaski (2% spadku) i po obliczeniach ozc to z powodzeniem wystarcza, narazie nie planuje wiencej zobaczymy w trakcie budowy może dożucimy 5 może 10 cm tak na wszelki wypadek.
Dorzućcie, jak weźmiesz pod uwagę różne niedoróbki, niedokładności, to te 10-15cm będzie w sam raz, a koszt w skali budowy żaden.

LKJ
19-04-2010, 22:36
Ok dziękuję za wyrozumiałość, używam Safari postaram się coś z tym fantem zrobić aby nie druzgotać wszych oczu tu-dziesz uszu, proszę o chwile cierpliwości pracuje nad tym.

rexw dzięki za rade z pewnością stanę na głowie aby było więcej,
PE 32 zmieszczę ale 40 będzie i trudniej i drożej :(

@d@m
20-04-2010, 13:20
LKJ nie dawaj się :) - oczywiście zaraz mnie stali bywalcy objadą, że koleś, który jest nieaktywny nagle się wtrąca.
To, że nie piszę nie oznacza, że nie czytam, a czytam na bieżąco (no może przesadziłem - od czasu do czasu) i mi to nie przeszkadza, że ktoś robi byki - tym bardziej, że LKJ w stopce napisał, że nie umie...
Czy to, że się nie znam zbyt dobrze na PC determinuje zakaz pisania TU? Bez przesady.
Nie "śmiećcie" piszcie o pompach ;)
I bez urazy - nie mam zamiaru nikogo obrażać (nawiasem mówiąc mój post to też spam).
Pozdrawiam wszystkich

Jastrząb
20-04-2010, 15:28
Marcin, ja tego wogle nie widzę :( możesz nie czytać jesli ci to pomoże.. Mozilla nie działa na mac-u (a na takim działam), nie wiem co mam ci chłopie napisać twoje porównanie z grocówką dość obrazowe.. a jak ktoś jest "kulawy" (bez obrazy dla kogokolwiek) to dla ciebie nie może kuśtykać bo cie to odpycha??
Naprawdę Przepraszam jeśli kogo kolwiek moje byki gryzą w oczy. Naszczęście to nie forum o ortografi. Sorki za sarkaz i w dodatku nie w temacie.

Na stronie Mozilli piszą, że działa na mac os X. To nie Ty czasem?
Ja rozumiem, że tego nie widzisz i daleki jestem od nabijania się.
Ale parę osób napisało Ci, że im to przeszkadza. Kulawego nie "odkulawisz" ale Twoją ułomność można łatwo pokonać, używając edytora lub takiej Mozilli., np.
Są na pewno inne możliwości, podałem tylko przykład. Dla chcącego nic trudnego, ale to zależy wyłącznie od Ciebie.
Koniec OT.

pozdr,
marcin

maysee
20-04-2010, 16:51
Witam. Moj pierwszy raz w tym watku i na pewno nie ostatni. Moje pytanie z tych naiwnych: ile miejsca srednio zajmuje instalacja PC w kotlowni (tak plus-minus, jesli oczywiscie mozna tak ogolnie oszacowac). W naszym przypadku nie bedzie to rasowa kotlownia, to raczej pomieszczenie gospodarcze = 12m^2. Pozdrawiam.

Jastrząb
20-04-2010, 20:29
Witam. Moj pierwszy raz w tym watku i na pewno nie ostatni. Moje pytanie z tych naiwnych: ile miejsca srednio zajmuje instalacja PC w kotlowni (tak plus-minus, jesli oczywiscie mozna tak ogolnie oszacowac). W naszym przypadku nie bedzie to rasowa kotlownia, to raczej pomieszczenie gospodarcze = 12m^2. Pozdrawiam.

Pompy dla domu jednorodzinnego, to mniej wiecej b. duza lodowka. Do tego rury od dolnego zrodla i od gornego wiec po za powierchnia pomieszczenia na sama pompe zjada to tez powierzchnie scian po ktorych biegna te rury. A rury musza wyjsc na zewnatrz, wiec to troche zalezy od ukladu pomieszczenia.

marcin

klimaw
20-04-2010, 21:42
maysee
U mnie pompownia 2m x 2m i stoi jeszcze pralka , sterownik do oczyszczalni i centralny odkurzacz.:cool:
Nie jest źle.:D

mario0658
21-04-2010, 00:31
u mnie 3 na 2 i jest pompa 12Kw bufor 120L rekuperator oraz szafa elektryczna 350 polowa (monstrum) do tego 2 skrzynki alarmowe oraz szafa rack (wielkosc 2 stacjonarnych komputerow) , roszdzielacze na 14 obiegow , pompy , rury od dolnego zrodla, zmieci sie bez problemu pralka oraz kosze na rzeczy do prania :) bedzie jeszcze suszarka (podwieszana do sufitu) a i tak mniejszy fotel by wstawil :)

Liwko
21-04-2010, 12:00
U mnie na 5m2 (zobacz "Ciekawy Wariant 1) jest pompa 8KW, dwa zbiorniki na CWU po 120l, uzdatniacz wody, pralka, suszarka stojąca i wisząca, kosz na brudy,zlew i miejsce na miotły.

Bartek_Sl
21-04-2010, 14:11
hej,

mam do Was wielka prosbę - potrzebuję przykładowy schemat kotłowni z PC
podeśle ktoś - plissss

rwxw
22-04-2010, 11:33
Odnośnie schematów instalcji, to napisz w google: instrukcja instalacji pompy ciepła lub poszukaj instrukcji instalacji dla wybranej pompy, np. pierwsze z brzegu:
http://www.euteris.pl/gallery/38.pdf
http://www.nibeonline.com/pdf/031078-4.pdf
Nie wiemy za bardzo co Cię interesuje. Najprostszy schemat to =O= a więc 2 rury do DZ i 2 rury do GZ, do tego 2 obiegówki, 2 filtry, 2 zbiorniki przeponowe i tyle.
Odnośnie podlicznika, to jakikolwiek, nawet z "kręciołkiem" w zależności od funduszy, byle przynajmniej 3-fazowy. Dobrze, żeby był dwutaryfowy, jeszcze lepiej elektroniczny. Idealny by był elektroniczny dualny liczący oddzielnie 3 i 1 fazę odzielnie w taniej i drogiej taryfie. Kwestia ceny.

piwopijca
22-04-2010, 11:57
Ja mam Bemko trojfazowy ale bez taryf i wystarcza zeby okreslic zuzycie energii na potrzeby PCi. Nie obliczysz z tego dokladnie kosztow ale mozna oszacowac
Pzdr.

klimaw
22-04-2010, 12:09
Chce miec podlicznik pod PC. Możecie mi polecic jakis konkretny model? typ?
Ja mam ten
http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/sea.pdf

rwxw
22-04-2010, 12:35
Skoro już się chwalimy to ja mam 2 ;-) i żaden dwutaryfowy bo miało być tanio:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona&p=3943299&viewfull=1#post3943299

kamyk68
22-04-2010, 21:51
Ja mam pytanko.Jak lepiej doprowadzić rurki od odwiertów do budynku?Z trzech odwiertów do budynku bezpośrednio czy robić rozdzielacz( na zewnątrz i z rozdzielacza do budynku????

aadamuss24
22-04-2010, 22:05
Moim zdaniem lepiej rodzielacz w pomieszczeniu. Wszystko lepiej widać, łatwiej zaizolować. pozdr adam

rwxw
22-04-2010, 22:11
Popieram, przy 3 sekcjach nie ma się co zastanawiać i kombinować ze studzienką zbiorczą poza budynkiem.

kamyk68
22-04-2010, 22:24
ok. a mniej więcej na jakiej głębokości powinny być prowadzone te rury od odwiertu ?

aadamuss24
22-04-2010, 22:58
tak aby łatwo było odpowietrzyć w kotlowni, czyli ze spadkiem od pompy ciepła w stronę odwiertów. pozdr adam

rwxw
23-04-2010, 11:33
I lepiej nie pod ławą, tylko przez dziurę w fundamencie na wysokości takiej jak wyjdzie z zachowaniem spadków.

Bartek_Sl
25-04-2010, 14:45
Odnośnie schematów instalcji, to napisz w google: instrukcja instalacji pompy ciepła lub poszukaj instrukcji instalacji dla wybranej pompy, np. pierwsze z brzegu:
http://www.euteris.pl/gallery/38.pdf
http://www.nibeonline.com/pdf/031078-4.pdf
Nie wiemy za bardzo co Cię interesuje. Najprostszy schemat to =O= a więc 2 rury do DZ i 2 rury do GZ, do tego 2 obiegówki, 2 filtry, 2 zbiorniki przeponowe i tyle.
Odnośnie podlicznika, to jakikolwiek, nawet z "kręciołkiem" w zależności od funduszy, byle przynajmniej 3-fazowy. Dobrze, żeby był dwutaryfowy, jeszcze lepiej elektroniczny. Idealny by był elektroniczny dualny liczący oddzielnie 3 i 1 fazę odzielnie w taniej i drogiej taryfie. Kwestia ceny.

zależy mi na schemacie kotłowni z PC z podłogówką na parterze i piętrze - taki schemat jaki jest dołączany do projektów budowlanych. Nieważny model PC i inne parametry - chodzi o sam przykładowy projekt

vico
25-04-2010, 15:56
Kto z Was ma licznik energii elektrycznej elektroniczny na szynę DIN który szło kupić na allegro za około 400,-
i obsługuje 2 taryfy.
Nie mogę go już znaleźć na aukcjach a był to ciekawy produkt.
Ktoś się nim chwalił jakiś czas temu na forum.
Jaki to typ i jak się nazywa producent ?

rume
26-04-2010, 11:22
Cytuję androżka :)

Ja w kwestii monitoringu zużycia prądu przez PC.Jak w jakimś poście wcześniej napisałem zamontowałem sobie podlicznik.Sprzęt kupiony na alledrogo za ok.400 zł ( SchellCount EEM34ELC ) - dwutaryfowy ( do tego zegar sterujący za 25 zł i skrzyneczka za 30 zł i własna robocizna ).Orientowałem się w innym sprzęcie ale licznik dwutaryfowy firmy F&F kosztuje 700 zł.

To chyba chodziło o ten licznik, nie wiem jak zachowuje się w święta bo zegar świąt pewnie nie wyczuje ;)
Ciekawie się prezentuje ten co ma klimaw http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/sea.pdf ,ale chyba droższy.

klimaw
26-04-2010, 13:07
1,5 roku temu dałem za niego coś około 650 zł.

rwxw
26-04-2010, 21:59
zależy mi na schemacie kotłowni z PC z podłogówką na parterze i piętrze
To najprostszy schemat typu dwe rury do rozdzielacza, pompa, dwie rury do rozdzielacza czyli: =PC=. W instrukcji http://www.euteris.pl/gallery/38.pdf na stronie 4 i górze 5-tej masz dokładnie taki schemat jak trzeba. Jeśli pompa nie będzie miała obiegówek, to powinny się znaleźć za filtrem zanieczyszczeń po stronie DZ oraz GZ i gotowe.

seba_x
27-04-2010, 09:07
Powoli zabieram się za zrobienie dolnego źródła (poziomo) , mam dylemat otóż nie wiem jak ułożyć rury , na rysunku na czerwono zaznaczyłem budynek , niebieski to wejście rur do kotłowni , zielone to drzewa , żółte to max granice działki

http://img143.imageshack.us/img143/1165/planc.th.jpg (http://img143.imageshack.us/i/planc.jpg/)



Czy długości poszczególnych pętli mogą się różnić ?

Ze względu na to że teren jest bardzo mokry i na poziomie gdzie występuje już woda podczas kopania wykop się obsówa (zasypuje) myślałem żeby ułożyć rurę liniowo . czy to dobrze ?

Ile zastosować pętli , jakiej długości ?

Pompa ciepła będzie o mocy 14kw , do ogrzania około 250m2 podłogówki + cwu , 750m3 kubatury.

Możecie zaproponować układ rur na moim rysunku ?

aDw
27-04-2010, 20:08
Obawiam sie , że jeśli nie zwiekszysz rozmiary DZ to możesz być baardzo niezadowolony 300 mb to dla 6 kw a nie 14. Mimo dobrych warunków gruntowych dałbym jakieś 500 metrów

kamyk68
27-04-2010, 22:54
Rury u mnie przeszły pod ławą (spadki udało siem zachować)!!!!Szczerze powiem to wqrwa złapałem odpowiedniego .Panowie jedną z rurek ucięli za krótko (normalnie ze 150cm) i teraz muszą łączyć.Normalnie siem zastanawiałem czy nie powiedzieć żeby wyciągali całą rurę z odwieru,ale żal mi się zrobiło .Jak myślicie jak dadzą złączkę i "doczepią" te 150cm rury to chyba szkody mojej nie bęedzie?????

wihajster
27-04-2010, 22:57
Ze złączką pod ziemią to lekka przesada, ale połączenie zgrzewane może być.

kamyk68
27-04-2010, 22:59
Ze złączką pod ziemią to lekka przesada, ale połączenie zgrzewane może być.



No właśnie tek sobie myślałem że może to lepiej zgrzać!!!! I chyba taką koncepcję im zarzucę:rolleyes:

wihajster
27-04-2010, 23:08
Wszędzie wszyscy klepią o tych spadkach, ale nie popadajmy w paranoję. Robiłem instalacje w różnych warunkach terenowych i czasami żadnych spadków nie daje się zachować.
Problem ma potem tylko wykonawca przy uruchamianiu instalacji, ale wszystko jest do opanowania. Odpowietrzenie jest tylko kwestią czasu (ale nieraz też trzeba kombinować z odpowietrzaniem po kolei każdego odcinka).

kamyk68
27-04-2010, 23:14
Odpowietrzenia jak odpowietrzenia .Ja tego odpowietrzał nie będę:)(czyli mnie to grzeje;)) .Niepokoi mnie ta rura tylko cholera wie dlaczego tak niefortunnie ucięta.....



Jeśli ma mieć pompę 13KW .To 375m odwieretów wystarczy???????

wihajster
27-04-2010, 23:22
Tak jakby lekko przesadzone? ;)
Ale z drugiej strony nadwyżka DZ jest zawsze na plus, nie biorąc pod uwagę kosztów inwestycyjnych. Nie tylko metry bieżące odwiertów, również objętość czynnika, to też kosztuje.

kamyk68
27-04-2010, 23:28
Tak jakby lekko przesadzone? ;)
Ale z drugiej strony nadwyżka DZ jest zawsze na plus, nie biorąc pod uwagę kosztów inwestycyjnych. Nie tylko metry bieżące odwiertów, również objętość czynnika, to też kosztuje.


Najważniejsze dla mnie ,że nie za mało:rolleyes:te parę setek na ten czynnik i odwierty jakoś przełkne;);)

wihajster
27-04-2010, 23:37
(....)Czy długości poszczególnych pętli mogą się różnić ?(...)
Ile zastosować pętli , jakiej długości ?(....)
Ja mam do tych pytań jedno pytanie: co na to Twój wykonawca instalacji???
On jest pierwszą osobą do takich rozważań.
On zapewne widział stan w naturze, my nie. On także powinien odpowiedzieć że równoległe pętle powinny być tej samej długości lub zaproponować rotametry....
Liniowy układ ma mniejsze opory przepływu, więc to daje do myślenia...

LKJ
28-04-2010, 21:29
Co się dzieje ten wontek uciekł aż na 5 str ?????

rwxw
28-04-2010, 21:57
No właśnie tek sobie myślałem że może to lepiej zgrzać!!!!
Nie daj się wpuścić w złączki skręcane pod ziemią. Tylko zgrzewanie.

vico
29-04-2010, 22:25
Ja znalazłem coś takiego jak w poniższym linku
http://www.jmtronik.pl/produkty-EVO3.html

wersja bez legalizacji kosztuję 390,- netto
Całkiem ciekawie się prezentuję

MIGacZ
30-04-2010, 08:53
Interesuje mnie (książkowe) najlepsze umieszczenie modułu zewn. pompy ciepła powietrze/woda. Wg mnie to bardzo ważny „szczegół” aby pompa spełniała swoje zadanie latem i zimą bez poroblemów. Zimą wiadomo, aby moduł nie był narażony na wiatr wiejący bezpośrednio na nie, niosący śnieg- najlepsze miejsce wg mnie to strona południowa budynku. Rzadko wiejące wiatry i poza tym jeśli juz to cieplejsze. U mnie akurat od strony południowej jest budynek sąsiada więc nie wieje w ogóle. Natomiast latem gdy ma być uruchomiona funkcja chłodzenia strona południowa odpada bo duże nasłonecznienie i wysoka temp. Jednak te urządzenia nie znoszą za wysokich temp. bo wzrasta ciśnienie i presostat wyłączy pompę.
Jeśli ktoś ma proszę napisać jak i gdzie ma umieszczony ten moduł.
Poza tym interesuje mnie hałas spowodowany pracą urządzenia. Jak myślicie sąsiad będzie mógł spać gdy 7 metrów od niego będzie pracował moduł z wentylatorami.

mati__
30-04-2010, 16:43
W temacie umiejscowienia modułu zewnętrznego mogę Ci napisać tyle ile widziałem (sam jestem na 90% zdecydowany na Althermę). Człowiek u którego widziałem tą pompę na żywo ma ją zainstalowaną jakieś 1.5 m nad ziemią, po stronie wschodniej budynku - pierwszej zimy podnosił z wysokości 40cm ponieważ zdarzyło się zasypanie części modułu śniegiem. Od momentu podniesienia nie ma problemów. Czy wiatr wieje nie wiem, od tej strony stoi inny dom w odległości ok.20m od modułu. Hałas jaki wydaje nie jest słyszalny w pokoju na poddaszu (okno oddalone jakieś 5 metrów od modułu). Stałem przy tym module kiedy zaczął pracować i naprawdę nie jest to głośne urządzenie, trudno mi do czegoś przyrównać, ale sąsiad nie będzie miał prawa narzekać. Nie wiem za to czy taki sam odgłos wydaje moduł w trakcie odszraniania i sam chętnie bym się dowiedział...

kamyk68
01-05-2010, 16:53
Zgodnie z zaleceniami rurkę zgrzali !!!! W końcu kolektor mam skończony!!!!!!

MIGacZ
03-05-2010, 18:19
W temacie umiejscowienia modułu zewnętrznego mogę Ci napisać tyle ile widziałem (sam jestem na 90% zdecydowany na Althermę). Człowiek u którego widziałem tą pompę na żywo ma ją zainstalowaną jakieś 1.5 m nad ziemią, po stronie wschodniej budynku - pierwszej zimy podnosił z wysokości 40cm ponieważ zdarzyło się zasypanie części modułu śniegiem. Od momentu podniesienia nie ma problemów. Czy wiatr wieje nie wiem, od tej strony stoi inny dom w odległości ok.20m od modułu. Hałas jaki wydaje nie jest słyszalny w pokoju na poddaszu (okno oddalone jakieś 5 metrów od modułu). Stałem przy tym module kiedy zaczął pracować i naprawdę nie jest to głośne urządzenie, trudno mi do czegoś przyrównać, ale sąsiad nie będzie miał prawa narzekać. Nie wiem za to czy taki sam odgłos wydaje moduł w trakcie odszraniania i sam chętnie bym się dowiedział...

Dzięki. Może jakiś użytkownik się odezwie. Ja wybrałem LG Therme ze względu na cenę i lepsze wyniki. Przynajmiej teoretycznie. Ale używana będzie w połączeniu do już instniejącego kotła na paliwo stałę.

Marley1
04-05-2010, 00:03
witam,
chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....
mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.
dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...
Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?
Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.
Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...
Pozdrawiam wszystkich...

MIGacZ
04-05-2010, 10:37
witam,
chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....
mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.
dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...
Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?
Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.
Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...
Pozdrawiam wszystkich...

Podziwiam ilość ocielenia. Teraz też bym dał większe ilości styro. Szczególnie w podłogę bo mam 13 cm.
Jednak zastanów się nad podłogówką. Świetne rozwiązanie. Ciepła posadzka aż miło. Mam porównanie bo na parterze podłogówka a na poddaszu grzejniki. Uważam to za mój błąd budowlany. Teraz dał bym przynajmniej na korytarzu u góry też podłogówkę, a nawet w sypianiach.

Tomek_Wen
04-05-2010, 13:14
Witam.
Jestem na etapie wyboru pompy ciepła.
Dom jednorodzinny 200 m2 użytkowych, rodzina 4 osobowa.
Na dzisiaj wybór padł na NIBE 1245.
Jeżeli ktoś użytkuję tą pompę to proszę o opinie.
Czy warto inwestować w Układ chłodzenia pasywnego ?????
pozdrawiam

a&zb
04-05-2010, 21:53
witam,
chcialbym dolaczyc do tematu pomp ciepla a zwlaszcza powietrze-woda....
mam pomysl na ogrzewanie pompa+reku+nagrzewnica wodna+kolektor sloneczny+parownik+ GWC rura 50mb...+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.
dom 150 m2 uzytku, sciana komorka 24+ styro 20 (25?), posadzka 2x 15 styro, dach plaski 2x15 styro, okna 0,8 tytan thermo MS + tasmy i3+ rolety, ulozenie budynku: pld/zach taras i najwieksze przeszklenia+zaluzje stale poziome nad oknami...
Czy ktos moze cos w tej sprawie z doswiadczenia cokolwiek powiedziec?
Bede wdzieczny za kazda rade czy opinie lub sugestie.
Chcialbym uniknac podlogowki bo wg wszelakich rozwazan i przeliczen bedzie zbednym nakladem inwestycyjnym...
Pozdrawiam wszystkich...

Przy tym wszystkim powyżej podłogówka to pryszcz.... Po pierwsze nie jest nakładem inwestycyjnym tylko rozwiązaniem technicznym ;-) Dobrze zrobiona jest ponoć na zawsze, co zapewne nie jest domeną niedrogich grzejników, a te droższe i ładniejsze będą kosztowały drożej niż podłogówka. Grzejniki się kurzą, zajmują miejsce, wymagają większych (a zatem i droższych) parapetów. Podłogówka zapewnia ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze, zatem powoli i nieubłaganie się zwraca w stosunku do grzejników. Bardzo stabilnie utrzymuje nastawioną temperaturę bez względu na wietrzenia i inne przeciągi.

Ile ma kosztować ten cały zestawik pompa+...z grzałką?

stasiek&gośka
05-05-2010, 00:24
Witam
Chciałbym również stać się posiadaczem p.c ale jeszcze trochę. Na razie kładę kable elektryczne - co przewidzieć pod pompę ciepła?
Może też ktoś ma jeszcze Kominek z pł. wodnym razem z pompą ciepłóa czy w takim przypadku trzeba o czymś pomyśleć z elektryki bądź automatyki?

pozdrawiam

piwopijca
05-05-2010, 07:49
Pompa ciepla pracuje najlepiej na niskich temperaturach a kominek raczej odwrotnie -jak chcesz to polaczyc i z czym? Rozumiem ze mowa o co to woczas musisz jakis mieszacz dodac albo oddzielne instalacje nisko- i wysoko-temperaturowe do grzejnikow i np. do podlogowki jesli je posiadasz (bedziesz posiadal).

Pzdr.

stasiek&gośka
05-05-2010, 09:02
Myślałem że się da ,gdzieś o tym czytałem . A tak fajnie się zapowiadało!

wihajster
05-05-2010, 11:29
(...)+ lazienki maty grzejne+ drabinki na olej z grzalka.

To jest niepotrzebnym nakładem inwestycyjnym jeśli planujesz pompę ciepła. No i kłóci się strasznie z ideą stosowania pompy ciepła.

> stasiek&gośka
Wszystko jest do zrobienia, jeśli bardzo chcesz mieć takie rozwiązanie to nic nie stoi na przeszkodzie. Tylko jak bym osobiście polecił Wam kominek w wersji "zwyczajnej" dla celów rekreacyjno-awaryjnych (działa bez prądu ;) ).

Liwko
05-05-2010, 20:27
stasiek&gośka
Ja podobnie myślę jak wihajster. Odpuście sobie ten płaszczyk. Mam zwykły kominek i tej zimy rozpaliłem w nim z 10 razy dla klimatu-nigdy dla temperatury. Poza tym kominek z płaszczem ma tą wadę, że nie stwarza klimatu bo strasznie brudzi szybę i nie widać płomienia. Widziałem kilka u znajomych i żal mi się ich zrobiło.

wihajster
05-05-2010, 23:21
(...)rodzina 4 osobowa.
Na dzisiaj wybór padł na NIBE 1245.
Ja bym zasugerował osobny zasobnik i 1145.


Czy warto inwestować w Układ chłodzenia pasywnego ?????
Jeśli już jest to naprawdę konieczne, to tylko przy dolnym źródle pionowym. Przy poziomym się nie sprawdzi ze względu na wyższe temperatury kiedy potrzebne są jak najniższe.
Moje subiektywne zdanie, nie warto.

stasiek&gośka
05-05-2010, 23:42
Witam ponownie
Wszystko byłoby cacy gdybym wiedział na 100% że będę miał p.c. Ale tak bardzo chcę że najwyżej kredyt na nią wezmę.
Dlatego myślałem o kominku z płaszczykiem- w razie jakbym nie podołał tej inwestycji .Pewnie macie rację że to bez sensu by było z pompą ciepła.
Jeśli ktoś ostatnio zakładał u siebie p.c na domek ok 220m2 to jaki to kredyt trzeba by trzasnąć.
U mnie w grę wchodzi tylko ten wymiennik gruntowy na 40metrach czy coś takiego. Studnie z wodą odpadają i poziomy też.
Sprzęt normalny działający nie musi być z najwyższej półki .

Jastrząb
06-05-2010, 08:56
Jeśli ktoś ostatnio zakładał u siebie p.c na domek ok 220m2 to jaki to kredyt trzeba by trzasnąć.


Po pierwsze moje zdanie jest takie, ze ogrzewanie domu kominkiem z plaszczem to jakas pomylka jest. Masz nie salon w domu tylko kotlownie. Musisz targac to drewno, palic, popiol wynosic, komin czysic, itp. Musisz miec jakis dodatkowy system grzewczy na wypadek dluzszej nieobecnosci w domu. Dla mnie, kominek to dla klimatu jest. Nie potrafie zrozumiec, jak mozna budowac duzy (dla mnie) i pewnie drogi dom 220m i robic kotlownie z salonu. To troche jakby ferriari na gaz przerobic ;-)

Co do kosztow to jest to bardzo trudne pytanie, bo trzeba wziasc pod uwage wiele rzeczy za ktore trzeba zaplacic lub nie w przypadku PC lub innego ogrzewania.
Nie wiem czy jako alternatywe rozwazasz tylko kominek, czy w rachube tez wchodzi olej, gaz, itp.
W przypadku PC, nie potrzebujesz komina w kotlowni, (pare tys na minus), przylacza gazowego (jesli alternatywa to gaz) itp.

Zrob liste wszystkich alternatyw jakie bierzesz pod uwage (kominek, gaz?, PC itp), i zrobi liste rzeczy za ktrore musisz zaplacic przy kazdym rozwiazaniu (koszt przylacza, koszt komina, zakup kominka z palszczem, zakup PC, kolektro itp). Wtedy bedziesz mial jasna sytuacje ile Cie kazde rozwiazeni bedzie kosztowac.

pozdrawiam
marcin

stasiek&gośka
06-05-2010, 09:13
Witam
Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.
Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.
Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

Arturo72
06-05-2010, 10:01
Witam
Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.
Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.
Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

40tys.zł może być znacznie za mało na PCi z odwiertami i podłączeniem.Jakie masz zapotrzebowanie domu na ciepło,jakie rachunki przewidujesz skoro obawiasz się gazu ? Jeśli miałbyś niewielkie zapotrzebowanie to pomyślałbym nad prądem w II taryfie z uwagi na niski koszt instalacji.Kiedy różnica w rachunkach i i kosztach instalacji za gaz czy prąd w II taryfie wyrówna się z całościowymi kosztami PCi ? Zamiast kominka z płaszczem ja pomyślałbym o DGP,na pewno tańsze rozwiązanie bez konieczności kombinowania.

Liwko
06-05-2010, 11:23
40tyś. styknie ci jeśli kupisz polską pompę. Odwierty z całym "badziewiem" jakieś 20tyś. + pompa za 15tyś+ reszta w kotłowni, którą i tak i tak musisz zrobić. Nie obawiaj się polskich produktów. Mi w czasie tak mroźnej zimy pompka spisała się świetnie.

Jastrząb
06-05-2010, 13:06
Witam
Nie chciałem nigdy grzać tylko kominkiem z płaszczem.
Komin w kotłowni jest w razie czego, i gaz też będzie , myślałem że skoro rozpalę kominek to niech on już grzeje jak piec wtedy p.c sobie odpocznie, a w razie jakbym nie miał p.c to z piecem gazowym by współpracował, chociaż to rozwiązanie jest przerażające ze wzgl. na rachunki za radziecki gaz.
Dobra nieważne wiem że to głupie pytanie było o koszty takiego ustrojstwa. Ale myślę że 40tysi by stykło chyba czy nie ( na pompę z wymiennikim gruntowym odwiertem i podłączeniem)?

Nie rozumiem jednej rzeczy. Skoro chcesz to zrobic jak najtaniej, to czemu chcesz koniecznie laczysz 2 systemy grzewcze (kominek z plaszczem + plus gaz/komin)??
Nie prosciej/taniej zrobic sam gaz do ogrzewania i kominek tylko dekoracyjny??

Jesli obawiasz sie rachunkow za gaz, a chesz je zmniejszyc dogrzewajac sie kominkiem z plaszczem, to policz dokladnie ile Cie bedzie kosztowalo:
- przylzcze gazowe + komin + kominek z plaszczem + piec gazowy + eksploatacja, a ile
- brak przylaca gazowego, brak komina, zwykly kominek, i pompa Ciepla + eksploatacja

Do pierwszego oszacowania mozesz zalozyc ze w tym samym domu rachunek za prad PC bedzie o polowe nizszy niz za gaz (COP~3)

Bo to wyglada jakbys chcial zainwestowac w 2 systemy grzewcze z czego jeden malo wygodny w eksploatacji (kominek) zeby bylo tanio w uzytkowaniu.
To nie lepiej zainwestowac tylko w jedna drozsza pompe i miec dzieki temu nizsze rachunki??

Posiadanie PC kloci sie z gazem, bo dublujesz sie inwestycyjnie: przylacze gazowe, instalacja gazowa. Kuchnia wysmienicie (i czysto!!) funkcjonuje bez gazu. No chyba ze jestes z tych co czuja roznice w smaku zupy ugotowanej na gazie i pradzie ;-)

Oczywiscie wszystko mozna policzyc. Moze gaz masz "w plocie" i przylacze to maly koszt. U mnie gaz byl 150m dalej, wiec za koszt przylacznia gazu to ja prawie PC kupilem ;-)

40.000 za PC z DZ pionowym, to sa stany dolne. Pewnie wyjdzie ciut wiecej 5-10k PLN. Ja za PC 10kw z kolektorem poziomym i montazem, z Climy Komfort (droga firma) zaplacilem 45kPLN jakeis 1.5 roku temu (ale przy kursie EUR 3.6). Do tego trzeba dolozyc gorne zrodlo (podlogowk,a kaloryfery itp), ale to trza miec zawsze. A koszt dobrych kaloryferow to praktycznie koszt podlogowki. Przy czym jesli PC to raczej podlogowka i to wszedzie. PC + kaloryfery = zly pomysl. PC polaczona z wysokotemperaturowym zrodlem (kominek), to tez zly pomysl co juz Ci powidzieli inni.
A brak widoku kaloryferow w domu i cieplo niewiadomo skad = bezcenne.
Komfort nie-zimnej podlogi zima = bezcenne
Bezobslugowosc PC = bezcenne

Aha, PC nie musi odpoczywac. Wylaczasz raz na jakis czas lodowke zeby se "odpoczela"??


Marcin

P.S.
Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: "PC je be, bo tak".

Liwko
06-05-2010, 16:05
Podpisuję się pod Jastrzębiem obiema rękoma. Jeżeli stać cię na to wszystko to stać cię na pompkę.

piwopijca
06-05-2010, 16:14
Koszt zalezny jest od regionu kraju, wielkosci pompy (jej mocy) no i od samego urzadzenia (marki PCi).
Ja za geoTherm z Vaillant'a 6kW z montazem itp. itd. od odwiertow do uruchomienia pompy wlacznie zaplacilem ok. 33k, do tego odwierty dochodza a to juz zalezy rowniez od mocy pompy (mb odwiertow) i warunkow gruntu w miejscu docelowym. Ja mam piachy z kilkoma pokladami wody (stare koryto Wisly) to i 100mb mnie wystarczylo -sprawdzone tej zimy.
Jakas firma z Łomianek pod Warszawa wykonuje odwierty po 85zl/mb rury 40 i z glikolem.

Pzdr.

wihajster
06-05-2010, 23:52
(...)To nie lepiej zainwestowac tylko w jedna drozsza pompe i miec dzieki temu nizsze rachunki??

Niestety, takie stwierdzenie to zbyt duże uproszczenie.
To nie działa w ten sposób. Nie pompa ciepła daje wynikowy COP ogólny tylko instalacja z pompą ciepła.

Tak można powiedzieć w odniesieniu do innych zakupów, np. "kup droższy sprzęt audio, będziesz cieszyć się lepszą jakością dźwięku" I z dużym prawdopodobieństwem tak będzie. Sprzęt audio rozpakowujesz, włączasz i w każdym domu działa tak samo. Pompa ciepła najdroższego producenta może być droższa w eksploatacji niż pierwszy lepszy "składak" jeśli instalator/projektant będzie ignorantem.

Arturo72
06-05-2010, 23:58
P.S.
Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: "PC je be, bo tak".
Absolutnie nie jestem przeciwnikiem PC :eek:
Na dzisiaj moja opinia o PC to "be,bo to droga impreza" w porównaniu do innych źródeł ciepła.
Nie wykluczone,że za 2,3 czy 5 lat jak PC będzie w cenie lodówki to sobie założe,na dzień dzisiejszy są znacznie tańsze sposoby na ogrzanie lub nie wypuszczenie ciepła z domku :)
Przez te 2,3 czy 5 lat na pewno nie wydam 50 czy 40tys.zł na ogrzewanie ;)
P.S.
Pamiętacie jak plazma 50 calowa kosztowała kilka ładnych lat temu 99.999zł ? :D

stasiek&gośka
07-05-2010, 01:20
Ojej jaka dyskusja się zrobiła z mojej niewiedzy przepraszam.

ja se po prostu tak wymyśliłem , pomyślałem że to fajne jak kominek grzeje c.o i już . Co do gazu to mam go już od 15 lat i jeszcze sam se go pociągnę bom też mogę i gaz robić także to nie problem. Problem taki jest to fakt że nienawidzę płyt grzewczych wolę gaz jakoś na gazie szybciej pyry dochodzą (tak mi się wydaje) i ciAgłe szorowanie tego jak się pozalewa poprzypala itp.l trzeba by co chwilę przecierać.
Ale mam większy problem - a taki że nie wiem jak wykończę te chałupę dlatego p.c to odległy temat jeszcze, a dlatego że nie mam kasy tyle coby starczało i dlatego musiałem wybudować komin mimo tego że nie wiem czy będę go używał i czy stać mnie będzie na p.c. Bo jak bym nie wybudował komina niemiałbym alternatywy -taki los biedaka, ale gdybym miał dużo dziengów rzeczywiście mógłbym pozwolić sobie na eliminację komina a nawet dwóch , zapomnieć o gazie i w ogóle przejść na prąd .

Teraz powiem Wam czym jest p.c z mojej perspektywy. Wy tutaj głównie rozprawiacie o kosztach w sensie takim (ile lat to się będzie zwracać w stosunku do pieca gazowego lub innego) Czy się opłaca czy nie itd.Dla mnie to nieważne ile lat. Ja teraz mieszkam również w domu jednorodzinnym niestarym dobrze ocieplonym itd. Bałem sie gdy w zimę widziałem Pana od liczników, z moimi zarobkami na 4 os rodzinę w wysokości 2800zł/miech. To się po prostu nie da, albo płaciłem to albo to ,musiałem wybierać mniejsze zło. To straszne ! Dwa lata na zad jakoś wystarczało a teraz koniec dupa i już . Srajnie napieta już ta struna w relacjach zarobki -wydatki GRECJA chyba!
Dlatego w pompie ciepła mimo iż raz wydam dużo kasy (trochę pożyczki ,trochę darowizny, jakies saksy i się uzbiera)to mam taką nadzieję że przynajmniej rachunki miesięczne które będę dostawał pokazywały będą wartości bardziej przyjazne normalnemu człowiekowi niż te które widnieją na rachunkach za radziecki gaz ,gdzie nasz rząd skutecznie negocjuje(czyt.pawlak) a jego cena jest już powalająca i ma powalać dalej.
Może wtedy sobie będę mógł nawet pożyć jak zostaną ze dwie stówki w portfelu. Tak ironizuje ale mam powody niestety.
Dziękuje za podpowiedzi i sugestie i nie wyżywajcie się na mnia za tą płytę grzewczą (jest ok, ładnie się prezentuje). Poza tym chyba mnie przekonaliściie do rezygnacji z płaszcza wodnego - rzeczywiście to byłoby głupie.

A teraz znowu wejdę Wam drodzy forumowicze w słowo i zapytam tak:
Skoro uzbieram tyle że jednak będę miał tą p.c to jak rozwiązać temat podłóg na górze. Bo pewno lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

stasiek&gośka
07-05-2010, 01:28
I jeszcze raz
Z tym odpoczywaniem p.c to był żarcik, nie na poważnie ,nie jestem aż tak oszczędny żeby pompę ciepła oszczędzać haha.
Dzięki Jastrząb

mery26
07-05-2010, 08:19
lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?
ano lepiej i taniej dać tylko podłogówkę. Ja na ten przykład na dole mam tylko gresy (bo praktyczne a dla ładności to i drewno udające robią) a na górze najtańsze wykładziny (jak się znudzą, zabrudzą łatwo i tanio wymienić).

Jastrząb
07-05-2010, 08:57
Ojej jaka dyskusja się zrobiła z mojej niewiedzy przepraszam.

Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

1. Na plycie indukcyjnej nic sie nie przypala i jest rownie szybka co gaz ;-) Mialem kiedys zwykla elektryczna i to faktycznie byl koszmar. A wole raz dziennie plyte po gotowaniu przetrzec jak sie cos wychlapie z gara niz szorowac kuchnie z tego tlustego po-gazowego nalotu.

2. Po pierwsze musisz miec wylewke okolo 6cm.

3. Na podlogowke najlepiej plytki bo dobrze przewodza cieplo. Jak panele to najciensze zeby mniej izolowaly. Smialo mozna tez polozyc lite drewno, w stylu mozaiki ktora jest cieniutka (10mm?), ale gatunki ktore dobrze znosza zmiany wilgotnosci. Przy ciemnym kolorze mniej bedzie widac ewnetualne szpary jak sie toto troche rozeschnie zima. Producenci klejow podaja czy nadaja sie ogrzewani podlogowego takze producenci paneli. Wszelakiej masci cienkie wykladziny tez sie beda nadawac. Jesli parkiet wartwowy ( w stylu deski barlineckiej) to tez jak najcienszy (sa 11mm), i z gatunkow drewna dobrze znoszacych zmiany wiglotnosci.

W zasadzie nalezy sie wystrzegaz grubych warstw drewna (tradycyjny 2cm=2.5cm parkiet), grubych puszystych dywanow, i gatunkow drewna ktore zle znosza zmiany wilgotnosci (to mozna latwo w necie znalezc).

Rodzaj pokrycie nalezy uwzglednic w projekcie ogrzewania. Mimo wszystko panele ciut bardziej ogranicza cieplo niz plytki

pozdrawiam,
marcin

Jastrząb
07-05-2010, 09:02
Na dzisiaj moja opinia o PC to "be,bo to droga impreza" w porównaniu do innych źródeł ciepła.


Ja Ci kiedys podawalem moje wyliczenia, ile mnie rocznie kosztuje splata kredytu za PC i eksploatacja a ile by to wynioslo w przypadku gazu.
Wychodzilo jasno, ze PC lacznie (kredyt + eksploatacja) kosztuje mnie mniej niz gaz (kredyt + ksploatacja). Sporo mniej.
Ale Ty swoje, wiec podtrzymuje, ze:

"Arturo72 to znany przeciwnik pomp ciepla, negujacy wszelkie obliczenia wzglednie dopasowujacy je do opini: PC jest be, bo tak".

pozdrawiam
Marcin

Liwko
07-05-2010, 13:22
Skoro uzbieram tyle że jednak będę miał tą p.c to jak rozwiązać temat podłóg na górze. Bo pewno lepiej zrobić podłogówkę wszędzie ,a więc zostanie temat wykończenia podłóg w pokojach. Ponoć są takie panele co znoszą takie grzanie i posadzki a Wy co macie i za ile?

Ja mam na górze wykładziny i jest ok.
http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom#5462601849899012946
W sypialni mam nawet grubą wykładzinę bo się moja żonka uparła a efekt jest taki, że jest ciut chłodniej czyli tak jak powinno być w sypialni.
http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5464706155365100594

rume
07-05-2010, 21:14
Nie wykluczone,że za 2,3 czy 5 lat jak PC będzie w cenie lodówki to sobie założe,na dzień dzisiejszy są znacznie tańsze sposoby na ogrzanie lub nie wypuszczenie ciepła z domku :)
Przez te 2,3 czy 5 lat na pewno nie wydam 50 czy 40tys.zł na ogrzewanie ;)
P.S.
Pamiętacie jak plazma 50 calowa kosztowała kilka ładnych lat temu 99.999zł ? :D

Moja pompa jest tańsza od tej lodówki :) http://www.ceneo.pl/230686. A tak na serio to liczysz na to że PCi będzie w cenie lodówki ? Kosiarka i samochód mają silnik spalinowy a ceny jakże inne.

Marley1
07-05-2010, 23:51
[QUOTE=wihajster;4100423]To jest niepotrzebnym nakładem inwestycyjnym jeśli planujesz pompę ciepła. No i kłóci się strasznie z ideą stosowania pompy ciepła.




niestety nie moge sie zgodzic z tym stwierdzeniem... w domu pasywnym jest pewna niedoskonalosc... tzw komfort cieplny w pomieszczeniach takich jak lazienka.
temp dostarczana do pomieszczen jest w miare rowna czyli np 23st.C. w lazienkach temp komfortu powinna byc na poziomie 25-28stC. Bez dodatkowej ingerencji nie da sie jej uzyskac... stad moj pomysl na chwilowe dogrzanie na czas uzytkowania pomieszczenia tzn wchodzac do lazienki wlaczam ogrzewanie np wraz z zapalanym swiatlem... podloga sie podgrzewa w czasie gdy biore prysznic a wychodzac spod niego temp jest wystarczajaca b y odczuwac komfort cieplny w takim miejscu... wychodzac wylaczam ogrzewanie wraz z wylaczeniem swiatla...
a drabinka z grzalka to nie wielki koszt natomiast przydatny i funkcjonalny element w lazience...

stasiek&gośka
09-05-2010, 23:44
W końcu nie dostałem odp. na temat: czy w kotłowni gdzie ma stać p.c przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.
Czy tylko aby zwykłe gniazdko było w pobliżu?

mery26
10-05-2010, 08:25
czy w kotłowni gdzie ma stać p.c przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.

Przewidzieć, na pewno 3 -fazowy. Najlepiej wiedzieć co chcesz brać i pod konkretne urządzenia zaplanować zasilanie, rurki

piwopijca
10-05-2010, 09:52
"Sila" powinna wystarczyc, w puszce zwyklej ale pamietac nalezy tez o przewodach dodatkowych jesli ma byc jakies zdalne sterowanie pompa i do czujnika zewnetrznego wzglednie wewnetrznego.

Pzdr.

Jastrząb
10-05-2010, 12:46
W końcu nie dostałem odp. na temat: czy w kotłowni gdzie ma stać p.c przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.
Czy tylko aby zwykłe gniazdko było w pobliżu?
Pewne rzeczy beda zalezaly od konkretnego rozwiazania PC.
Ale raczej na pewno zasilanie 3-fazowe. U mnie jest pod osobnym zabezpieczeniem roznicowym, i takim ktore reaguje na brak ktorejs fazy (nie wiem jak sie takie cus nazywa). Generalnie sa wtedy albo 3 fazy albo zadnej.
Druga sprawa to sterowanie. Pompa mozna sterowac zaleznie od pogody, czyli byc moze jakis kabel na zewnatrz do czujnika temperatury (nie wiem, moze sa bezprzewodowe).
Moze byc tez sterowanie pokojowe, wiec wtedy kabel sygnalowy do czujnika temperatury w mieszkaniu (np salon).

U mnie musily byc 4 kable. 3 fazowy do pompy, 3-fazowy do awaryjnego kociolka elektrycznego, 1 fazowy do zasialania elektroniki, i sygnalowy do sterowanika pokojowego.

marcin

rwxw
10-05-2010, 14:51
przewidzieć pod nią jakieś specjalne ,przewody ,kable gniazdka itp.Czy tylko aby zwykłe gniazdko było w pobliżu?
Jeśli chodzi o prąd to zwykłe + 3fazy, z 3 faz można zrobić zwykłe, ale w drugą stronę nie. GZ to normalnie jak do czegokolwiek innego, z tym, że trzeba przewidzieć większe przepływy niż przy ogrzewaniu wysokotemperaturowym, a więc zastosować grubsze rurki do rozdzielaczy. Warto też przewidzieć wcześniej przepusty do podłączenia DZ, bo jak nie, to trzeba będzie kuć.

rwxw
10-05-2010, 14:54
osobnym zabezpieczeniem roznicowym, i takim ktore reaguje na brak ktorejs fazy (nie wiem jak sie takie cus nazywa). Generalnie sa wtedy albo 3 fazy albo zadnej.
Czujnik zaniku i kolejności faz. Można zainstalować później w skrzynce przy pc, jeśli pc nie posiada. Kabelki do sterowania z pokoju/ów i zewnątrz też nie zaszkodzą, jak przy każdym źródle ciepła.

wihajster
10-05-2010, 23:00
To jaka pompa ciepła nie posiada czujnika zaniku fazy że użytkownik ma sam instalować????

Jastrząb
11-05-2010, 09:25
To jaka pompa ciepła nie posiada czujnika zaniku fazy że użytkownik ma sam instalować????

W sumie jak sprawdzam, to firma od pompy tego w specyfikacji nie napisala, ze musi byc zewnetrzny czujnik zaniku fazy. Stad wniosek, ze mi to elektryk z wlasnej inicjatywy wstawil bo wiedzial, ze bedzie tam pompa ciepla. ;)

Jeszcze mi przychodzi do glowy jedna rzecz. Moja pompa jest wyposazona w falownik, przez co ma plynna regulacje obrotow od 50% do 100%. W takim przypadku zabezpieczenie roznicowo-pradowe musi byc na prady impulsowe. Jak mialem zwykla roznicowke to co chwile ja wywalalo.

pozdr
marcin

rwxw
11-05-2010, 14:37
To jaka pompa ciepła nie posiada czujnika zaniku fazy że użytkownik ma sam instalować????
Np. moja. Koszt instalacji takiego wynalazku to 100-200zł, więc żaden problem.

rwxw
11-05-2010, 14:50
W sumie jak sprawdzam, to firma od pompy tego w specyfikacji nie napisala, ze musi byc zewnetrzny czujnik zaniku fazy.
U mnie też to nie było napisane, że trzeba, może producent zakłada dobrą jakość prądu. Jednak przy tak niskich kosztach (na allegro są nawet po 50zł), to na wszelki wypadek lepiej wstawić, jeśli pc nie ma zainstalowanego fabrycznie - na pewno nie zaszkodzi, a w przypadku zaniku, czy niesymetrii faz sprężarka może (choć nie musi) się popsuć bez takiego wynalazku.

Jastrząb
11-05-2010, 15:24
U mnie też to nie było napisane, że trzeba, może producent zakłada dobrą jakość prądu. .
Od razu widac ze producent nie z Polski ;-)
U mnie czasem sie zdarza, ze ten czujnik kolejnosci fazy zalacza sie i wylacza co kilkanascie sekund, przez pare minut ;-))

Marcin

wihajster
11-05-2010, 18:26
Teraz to się tutaj pomieszały czujniki ;)
Czujnik kolejności faz nie wszędzie jest konieczny, tylko dla sprężarek scroll. Dla tłokówek stosowanych w "domowych" pompach ciepła kierunek obrotów jest bez znaczenia.
Nie wierzę natomiast żeby w jakiejkolwiek pompie ciepła producent nie zastosował czujnika zaniku fazy (przy wersji trójfazowej).

rwxw
11-05-2010, 21:24
Ja mam wprawdzie tłokówkę, ale opinie paru elektryków co się stanie gdy źle podłączę były różne, więc nie chciałem ryzykować, że coś spartolę i podłączyłem czujnik kolejności i zaniku fazy, Może moja pc ma czujnik zaniku fazy, bo coś tam w środku przed kompresorem jest realizowane na przekaźnikach, ale w instrukcji nic na ten temat sensownego nie pisze.

marchab
15-05-2010, 14:31
Podliczaliście może ile energii zużywacie na grzanie ciepłej wody?
Od początku maja grzeję tylko CWU i wychodzi mi że na podgrzanie wody w zbiorniku 200L do temp. max 52 potrzebuję ok 6kWh.
4 osoby w domu, wanny nie mamy- tylko prysznic więc zużycie nie powinno chyba być aż takie duże.
A może to standard?

wihajster
15-05-2010, 17:06
Podniesienie temp. od 15 do 52 st. C. dla 200l wody wymaga około 8,6kWh więc jeśli takie masz zużycie energii el. jak piszesz to ja bym się przyjrzał najpierw dokładności tych obliczeń ;) (COP prawie grzałkowy)

marchab
15-05-2010, 21:40
Dokładnie...
Niestety pomiary raczej nie kłamią (mam zainstalowany podlicznik). Fakt że oprócz PC pod ten licznik jest podpięta również pompa głębinowa do wody, ale to raczej nie powinno mieć dużego wpływu na zużycie. Ogródka nie podlewam bo go nie mam ;-)

Liwko
16-05-2010, 08:35
Podliczaliście może ile energii zużywacie na grzanie ciepłej wody?
Od początku maja grzeję tylko CWU i wychodzi mi że na podgrzanie wody w zbiorniku 200L do temp. max 52 potrzebuję ok 6kWh.
4 osoby w domu, wanny nie mamy- tylko prysznic więc zużycie nie powinno chyba być aż takie duże.
A może to standard?

A dlaczego grzejesz aż do 52 stopni? Mi w zupełności na wannę wystarcza 45 a na prysznic 40.

wihajster
16-05-2010, 10:59
Miałem na myśli bardziej drugą stronę pomiaru, bo prawdopodobnie zużywasz więcej ciepłej wody niż te 200l.
Jeśli bardzo chcesz "zbadać" efektywność samej pompy to najprościej w takim samym okresie i w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach włącz grzałkę w zasobniku zamiast pompy ciepła, o ile masz zainstalowaną. Wtedy masz proste porównanie.

marchab
16-05-2010, 23:29
A dlaczego grzejesz aż do 52 stopni?
Wodę grzeję aż do 52 stopni aby zoptymalizować ilość załączeń PC (38 start 52 stop).


Miałem na myśli bardziej drugą stronę pomiaru, bo prawdopodobnie zużywasz więcej ciepłej wody niż te 200l.
Jeśli bardzo chcesz "zbadać" efektywność samej pompy to najprościej w takim samym okresie i w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach włącz grzałkę w zasobniku zamiast pompy ciepła, o ile masz zainstalowaną. Wtedy masz proste porównanie.
Nie sądzę żeby to było > 200l. Niestety nie mam licznika aby to sprawdzić. Zazwyczaj CWU w ciągu dnia zużywamy na 3 prysznice, 1 zmywarka (też cwu) okazjonalnie w zlewie i wieczorami w łazience. Recyrkulacja 7-22. Temp wody zasilającej 8 stopni.

Faktycznie- mogę puścić PC na samej grzałce i zobaczyć co z tego wyjdzie.
Podejrzewam jednak że zużycie będzie po prostu... większe. Gdzieś mi chyba to ciepło z CWU ucieka. Mogę jedynie zgadywać. Błędy w instalacji? Sam już nie wiem.

Jastrząb
17-05-2010, 07:19
Wodę grzeję aż do 52 stopni aby zoptymalizować ilość załączeń PC (38 start 52 stop).


Nie sądzę żeby to było > 200l. Niestety nie mam licznika aby to sprawdzić. Zazwyczaj CWU w ciągu dnia zużywamy na 3 prysznice, 1 zmywarka (też cwu) okazjonalnie w zlewie i wieczorami w łazience. Recyrkulacja 7-22. Temp wody zasilającej 8 stopni.

Faktycznie- mogę puścić PC na samej grzałce i zobaczyć co z tego wyjdzie.
Podejrzewam jednak że zużycie będzie po prostu... większe. Gdzieś mi chyba to ciepło z CWU ucieka. Mogę jedynie zgadywać. Błędy w instalacji? Sam już nie wiem.

Wylacz na probe cyrkulacje CWU.
Mam wrazenie, ze nawet jak rurki sa ocieplone, to przy cyrkulacji sporo ciepla ucieka dosc sporo.
Ja mam do CWU pompe powietrze-woda, ktora lekko slysze gdy sie wlacza. Gdy chodzi cyrkulacja pompa chodzila bardzo czesto (bez poboru cieplej wody). Gdy cyrkulacjajest wylaczona pompa sie zalcza zzuwazalnie rzadziej.

marcin

Liwko
17-05-2010, 08:56
Recyrkulacja 7-22

Jastrząb ma rację. U mnie był podobny problem. Gdy miałem włączoną cyrkulację pompa włączała się co 10 minut. Teraz mam ustawioną 7.00-9.00 i 19.00-23.00. Załącza się w tych godzinach co 10 minut na jedną minutę i problem zniknął. Cyrkulacja jest fajną rzeczą ale niestety energochłonną.

maciejzi
18-05-2010, 21:43
Mam pytanie - jakiej mniej więcej sprawności (COP) można oczekiwać przy ogrzewaniu grzejnikowym? Tzn. myślę o założeniu grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?

Pytam, bo nie chcę, aby w sypialni, pokoju dziecka czy salonie była 'goła' podłoga, bez dywanu... Jakoś tak lubię miękką podłogę, może to źle :-) Można liczyć na COP całkowity równy 3? Czy to zbyt optymistyczne założenie?

Maciej

Liwko
18-05-2010, 22:47
Pytam, bo nie chcę, aby w sypialni, pokoju dziecka czy salonie była 'goła' podłoga, bez dywanu...

U mnie na podłogówce na pięterku leży wykładzina (w sypialni nawet gruba) i nie ma problemu.

rwxw
18-05-2010, 23:28
grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?
COP wyniesie koło 2, więc bez sensu - za mało podłogi. Ja mam grzejniki i podłogówkę i drugi raz takiego błędu bym nie zrobił, tylko bym założył wszędzie podłogówkę. Dużo mniejsza komplikacja (podłączasz pc wprost do rozdzielacza bez jakichkolwiek mieszaczy zasobników czy innych cudów) i grzanie dużo stabilniejsze przez całą dobę, a nie tylko gdy grzejniki są ciepłe (dużo lepsze wykorzystanie taniej taryfy). Jeśli możesz decydować, to załóż wszędzie podłogówkę i nie przejmuj się gołymi podłogami. Położysz na nich co będziesz chciał. Jeśli boisz się, że podłogówka nie wystarczy, to załóż same rurki do ewentualnego podłączenia grzejników - koszt żaden (1m rury pez to 1,5-2zł), a w razie czego będziesz mógł coś popodłączać, choć wątpię, że z tego skorzystasz. Nie wiem, czemu ludzie się upierają przy grzejnikach, ani tańsze, ani ładniejsze, ani bardziej ustawne. Nie widzę zalet. Jeśli chcesz mieć przewagę grzejników to zrezygnuj z pc.

Jastrząb
19-05-2010, 16:00
Mam pytanie - jakiej mniej więcej sprawności (COP) można oczekiwać przy ogrzewaniu grzejnikowym? Tzn. myślę o założeniu grzejników w pokojach i ogrzewania podłogowego w przedpokoju i łazience. Na jaką sprawność mogę liczyć?

Pytam, bo nie chcę, aby w sypialni, pokoju dziecka czy salonie była 'goła' podłoga, bez dywanu... Jakoś tak lubię miękką podłogę, może to źle :-) Można liczyć na COP całkowity równy 3? Czy to zbyt optymistyczne założenie?

Maciej

Gola podloga to kwestia gustu rzecz jasna. Ja sobie np. nie wyobrazam jak mozna wydac kupe kasy na parkiet i go chowac pod dywanami, ktore na dodatek nic tylko kurz zbieraja :-)
Ale rozumiem Twoje obawy. Ja nie nie lubie np, golej terakoty w salonie a i tak niektorzy sobie robia.

Pare pomyslow. W pokoju dziecka poloz jakas tania i cienka wykladzine. Podlogowka bedzie z tym dzialac dobrze.
W salonie walnij kawalek dywanu skoro musisz, ale wspomoz sie ogrzewaniem sciennym, ktore mozna polaczyc z podlogowym.

marcin

anwist
20-05-2010, 20:55
Z uwagi ze jest to mój pierwszy post to sie przywitam ,dzień dobry wszystkim . troche tego tu napisaliscie a ze całosci przeczytać nie sposób zapytam o takś sprawe, 1 ...GZ, rozumiem nie wazne jakie , czyli nie musi byc podłogówki byle grzejniki były sporo przewymiarowane , czy dobrze mysle , i 2 DZ jezeli go zrobie na ,,oko,, np.4 razy po 150 m, w glinie to bedzie ok , nie mówie tu o kosztach zbednie poniesionych w przypadku przewymiarowania , tylko czy nie bedzie to zle dla pompy >> za duzo DZ??, pytam dlarego ze, jestem na etapie równania ,,garbatej działki , i chciałbym rury DZ ,,zakopać ,, przy okazji tych robót

wihajster
20-05-2010, 23:45
Instalacja z grzejnikami będzie miała niższą efektywność. Nie dość że dochodzi bufor (czy nawet coś w formie sprzęgła), co oznacza dodatkową pompę obiegową, to jeszcze zapomnij raczej o drugiej tańszej taryfie. Ale jeśli wykluczyłeś podłogówkę to nie ma problemu, działać (grzać) będzie wszystko.
Dolne źródło zawsze będzie lepsze przewymiarowane niż "na styk" (jeśli chodzi o powierzchnię gruntu). Pod jednym warunkiem, jeśli hydraulicznie będzie dobrze zaprojektowane ;)

rwxw
21-05-2010, 19:53
1 ...GZ, rozumiem nie wazne jakie , czyli nie musi byc podłogówki byle grzejniki były sporo przewymiarowane
Niestety to nie tak. Rezygnując z podłogówki po pierwsze rezygnujesz z grzania w 2-giej taryfie, bo grzejniki nie akumulują ciepła, a "bufory" o rozmiarach 300-600l to zawracanie gitary, bo zakumulują ciepło z grubsza na pół godziny grzania. Po drugie pc będzie pracować na sporo wyższej temperaturze, więc jej sprawność będzie słabsza. Podsumowując taka instalacja jest bez sensu, gdyż jest nieopłacalna przy sporej inwestycji w pc. Jeśli nie możesz zrobić podłogówki lub ogrzewania ściennego to podaruj sobie pc, bo nie będziesz zadowolony z rezultatów jej pracy. Ad.2 wymagany rozmiar dz zależy od mocy pc, a tej nie podałeś (albo nie zauważyłem). 4x150m rury PE32 powinno być bez problemów wystarczające dla 8kW. Nie ma za dużych dolnych źródeł, więc się nie martw, że Twoje takie będzie ;-)

anwist
21-05-2010, 21:21
obecnie korzystam z kotła na eko groszek , wiekszą czesc zimy ustawiona była temp na wyjsciu z kotła 38......40 stopni , nie mówie tu o -20 ,,,,,25 na zew , bo wtedy faktycznie trzeba było podniesc temp do 50 stopni , ale to było kilka dni tej zimy , czy w takim przypadku, te 40 stopni to juz duzy wysiłek dla PC ??, eksperymentując w zimie i robiąc obliczenia i mierząc temp na instalacji wyszło mi ze potrzebuje ok 10 kw mocy grzewczej ,a co do podłogówki to korci mnie wymiana płytek w kuchni i przedpokoju , bo juz sie kolor znudził ;), tak ze kawałek takiego ogrzewania tez by juz było :)

Jastrząb
22-05-2010, 11:56
obecnie korzystam z kotła na eko groszek , wiekszą czesc zimy ustawiona była temp na wyjsciu z kotła 38......40 stopni , nie mówie tu o -20 ,,,,,25 na zew , bo wtedy faktycznie trzeba było podniesc temp do 50 stopni , ale to było kilka dni tej zimy , czy w takim przypadku, te 40 stopni to juz duzy wysiłek dla PC ??, eksperymentując w zimie i robiąc obliczenia i mierząc temp na instalacji wyszło mi ze potrzebuje ok 10 kw mocy grzewczej ,a co do podłogówki to korci mnie wymiana płytek w kuchni i przedpokoju , bo juz sie kolor znudził ;), tak ze kawałek takiego ogrzewania tez by juz było :)

Pompa oczywiscie dogrzeje wode do tych 38-40 stopni bez problemu. Choc lepiej zeby grzala do 30. Miedzy 30 a 40 stopni jej sprawnosc troche spadnie.
Ale to nie w tym jest najwiekszy problem.
Podlogowka to duzy akumulator ciepla wiec PC moze dzialac w nocy na taniej taryfie, a oddawac cieplo bedzie przez caly dzien. Z kaloryferami ta sztuka sie nie udaje, i zeby miec w miare stabilna temperature trzeba grzac takze w dzien.
Z podlogowka spokojnie mozna z grzaniem sie wyrobic w 80-90% w tarfie nocnej.
Czeste uzywanie taryfy dziennej bedzie mialo znacznie wiekszy wplyw na koszt uzytklowania niz grzanie PC do 40C (zamiast np 30C).


marcin

marchab
23-05-2010, 23:34
Wylacz na probe cyrkulacje CWU.
Mam wrazenie, ze nawet jak rurki sa ocieplone, to przy cyrkulacji sporo ciepla ucieka dosc sporo.
Wyłączyłem. Zużycie energii spadło z 6kWh do ok 4kWh. Zastanawiam się jak by tu jeszcze ten wynik poprawić...

rzufik1
24-05-2010, 11:21
mam pytanie... jakie macie wymienniki .. pojemnośc typ rodzaj wężownicy . akurat jestm na kupnie PC powietrze woda... i zastanawiam się nad zbiornikiem.
300 L powinno wystarczyc ( nawet też taki proponowali do pc) z tym że dużo tansze sa z Galmetu , Lemetu;Biawaru.
I teraz się zastanawiam nad takim http://www.allegro.pl/item1041693359_bojler_ogrzewacz_pionowy_z_wezownic a_300l_lemet.html
czym się różni od tych które do pomp dokładaja.
solaru nie przewiduje wiec jedna wężownica wystarczy.

maysee
24-05-2010, 22:35
Witam. Pisze bo znowu naszly mnie watpliwosci co do wyboru PC jako zrodla CO i CWU. Dom sie buduje na uboczu miasta, na nowym osiedlu. Nie ma mowy o gazie z rurki, nie chce typowej kotlowni (ekogroch, wegiel) a i olej nie jest najlepszym pomyslem. Dom 225m2 po podlodze (wszedzie podlogowka docelowo) o kubaturze 565,5m3. Z OZC zapotrzebowanie na cieplo 8,5kW. PC mialaby wspolpracowac z solarami (firma od PC i solarow jeszcze nie wybrana). Byla ostatnio u mnie ekipa ktora bedzie wykonywac instalacje wod-kan i podlogowke i niestety ale ostudzili moje zapaly na nowoczesnosc w polu i zagrodzie. Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Szczeka mi opadla i zaczalem sie wahac. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie. Najgorsze jest to, ze zaczalem wymyslac inne rozwiazania (ktore sa beznadziejne) zamiast stac przy swoim. Pomozcie, prosze...

mery26
25-05-2010, 09:32
Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie.
Wyjątki potwierdzają regułę...
Sam sobie odpowiadasz. Jak masz dobry projekt, zatrudnisz dobrego wykonawcę - musi hulać! Jesteś w komfortowej sytuacji, bo masz wielu, wielosezonowych użytkowników skrupulatnie notujących zuzycie energii w warunkach konkretnego budynku i modelu PC (jest link do arkusza na forum - patrz rwxw). Teraz tylko pozostaje Ci podjąć decyzję.

7tonik
25-05-2010, 10:02
...czym się różni od tych które do pomp dokładaja.

W uproszczeniu: pompa ciepła musi potrafić odczytać temperaturę wody w zbiorniku. Poza tym wężownica musi zapewnić odpowiedni przepływ wody, aby PC nie zgłaszała błędu przepływu.

TypeR
25-05-2010, 11:10
mam pytanie... jakie macie wymienniki .. pojemnośc typ rodzaj wężownicy . akurat jestm na kupnie PC powietrze woda... i zastanawiam się nad zbiornikiem.
300 L powinno wystarczyc ( nawet też taki proponowali do pc) z tym że dużo tansze sa z Galmetu , Lemetu;Biawaru.
I teraz się zastanawiam nad takim http://www.allegro.pl/item1041693359_bojler_ogrzewacz_pionowy_z_wezownic a_300l_lemet.html
czym się różni od tych które do pomp dokładaja.
solaru nie przewiduje wiec jedna wężownica wystarczy.


Cześć,
ja miałem z wężownicą 300 L, ale producent pompy wymienił na dwu płaszczowy. Trochę mało wydajnie odbierał ciepło z pompy 10 KW.
Obydwa z firmy Chełchowski ze stali nierdzewnej, jak z jakością zobaczymy, producent miał u mnie wpadkę, musiał wymienić ten dwu płaszczowy bo przyjechał wadliwy, więc jest u mnie na cenzurowanym :).

A jak już tutaj zawitałem to napiszę kilka słów po pierwszym sezonie z pompą Ecopol-System.
Sezon od 12.12.09 do 21.04.10 zamknął się kwotą ~ 1800 zł za cały prąd w domu, gdzie wszystko jest na prąd. Jedna taryfa, zmieniam przed drugim sezonem grzewczym na dwutaryfową.
Producent pompy wymienił sterownik i oprogramowanie. Stary sterownik czasami jakieś krzaki wyświetlał, teraz nie ma już tego problemu. Samo oprogramowanie również jest inne, ale tu nie ma co się rozpisywać, ustawienia ciepłej wody, cyrkulacji, przegrzewania zbiornika, zabezpieczenia na temperaturze DZ i GZ itp.
Problemów z funkcjonowaniem całego układu nie było, wymiana zbiornika poprawiła wydajność ciepłej wody, tzn. przy starym grzała się warstwowo i przy dużym zużyciu np. napełnianiu wanny pod koniec woda miała zauważalnie mniejszą temperaturę.
Podział na oddzielne obwody grzania, czyli parter i poddasze ma zalety ale i małą wadę a mianowicie jeżeli jeden obwód jest wyłączony to pompa i tak pracuje z całą mocą i na zasilaniu podłogi temperatura dochodzi do 42 C, co mnie drażni a mojej żonie się podoba bo wtedy podłoga wyczuwalnie ciepła. Taka sytuacja ma miejsce jeżeli będzie ustawiona duża różnica między temperaturą parteru i poddasza. Przy równych temperaturach problem nie występuje bo różnice w czasie grzania nie są większe jak 1,5 godz.
Temperatury zasilania oscylują w granicach 28-34 C w zależności od długości pracy pompy, temperatury na zewnątrz i temperatury w domu (21 C wydaje się optymalnie).
I to w skrócie było by tyle, jak na razie jestem zadowolony, problemów cały układ nie sprawia (no może uciążliwość spowodowana dwukrotną wizytą serwisu na wymianę zbiornika), koszty ogrzewania na przewidywanym poziomie.
Pozdrawiam - Daniel

Jastrząb
25-05-2010, 12:42
Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace. Szczeka mi opadla i zaczalem sie wahac. Ale z drugiej strony, jesli projekt i instalacja PC bylaby zrobiona dobrze, to musi dzialac wlasciwie. Najgorsze jest to, ze zaczalem wymyslac inne rozwiazania (ktore sa beznadziejne) zamiast stac przy swoim. Pomozcie, prosze...

A ja znam przypadek gdy piec gazowy nie daje rady domu dogrzac. Kotluje 100% czasu a w domu i tak zimno. Bo niestety okazalo sie ze developer, "zapomnial" ocieplic kawalka sciany ktorego nie widac.

Wszystko mozna spieprzyc. PC tez.

marcin

maysee
25-05-2010, 13:26
Glupio mi pytac ale zapytam ponownie: rejon Wielkopolska - polecane firmy? A co z konkretnym producentem PC? Jako osoba z wyksztalceniem technicznym to moge tylko tyle sobie odpowiedziec, ze sercem PC jest sprezarka i to na nia powinno sie zwracac najwieksza uwage, ale jakie sa "topowe" to pojecia nie mam (Mitschubishi?). Poprawcie mnie jesli sie myle:
1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego
2) warto przewymiarowac pompe?
3) czy standardowa firma od PC poradzi sobie z wpieciem w uklad wezownicy solarowej i regulacji nowego ukladu?
4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)

Przepraszam za te amatorskie pytania i dziekuje za wszelka pomoc, jednakze w tym watku zadomowie sie na dluzej.

Jastrząb
25-05-2010, 14:49
1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego
Ale i duzo drozsze wykonanie. COP przy poziomym mocno zalezy od rodzaju gruntu, zwlaszcza jego wilgotnosci. Pionowy jest stabilny w przeciagu sezonu. Poziomy moze byc gorszy pod koniec sozonu gdy sie grunt wychlodzi. Ale zawsze warto wiedziec jaki sie ma grunt. Ja mam 60metrow gliny i ilow. Pierwsza warstwa wodonosna jest na 60m. Nie odwazylem sie na kolektor pionowy, nie przecinajacy warstw wodonosnej. Do tego nad tymi 60-metrami gliny jest mokryu piach gliniasty bo wody opadowe wolno wsiakaja, wiec wydawalo sie to dobre pod kolektor pionowy. Jesli nie masz wslasnej studni (woda) i nie wiesz jak wygladaja warswy wodonosne, to propnpuje za pare stowek zrobic badaie geologiczne elektroporowe, ktore pokaze jakie masz wartwy ziemi, wartwy wodonosne itp. U mnie sprawdzilo sie bardzo dokladnie przywierceniu studni.



2) warto przewymiarowac pompe?IMHO nie. Droga zabawa. Po za tym nie tylko pompe ale i dolne zrodlo, a wtedy koszt juz duzy,


3) czy standardowa firma od PC poradzi sobie z wpieciem w uklad wezownicy solarowej i regulacji nowego ukladu?Jesli Ci na tym zalezy to pewnie sa rozwiazania przygotowane na to.



4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)I
- Przejcie przez fundament na zewnatrz pod ruru od dolnego zrodla. Ale, pompy propanowe sa montowane na zewnatrz. Wtedy przejscie przez fundament musi byc odpowiednio duze bo rury bignac mocno ocieplone wtedy.
- jakies kable od miejsca gdzie stoi PC do sterownika pokojowego lub pogodowego na zewnatrz. Jaki zalezy od pompy
- pewnie zasilanie 3-fazowe z odpowiednim zabezpieczeniem w okolicy PC
- moze przejscia pod rury ogrzewania przez sciany/stropy??
-miejsca pod rozdzielacze jesli podlogowka a szafki wpuszczane w sciane?? Lepiej kuc teraz niz po tynkach :-)


marcin

maysee
25-05-2010, 18:25
Jesli nie masz wslasnej studni (woda) i nie wiesz jak wygladaja warswy wodonosne, to propnpuje za pare stowek zrobic badaie geologiczne elektroporowe, ktore pokaze jakie masz wartwy ziemi, wartwy wodonosne itp.
marcin

Tak samo radzila mi ciotka na stale mieszkajaca w Szwecji. Tam kazda firma od PC, jeszcze przed rozpoczeciem kalkulacji, robi badania gruntu i dopiero na tej podstawie dokonuja obliczen wlasciwych. Dobra wskazowka, na pewno tak zrobie. Mam tylko nadzieje, ze nasi krajowi projektanci PC beda umieli wykorzystac dane geologiczne.

Jastrząb
25-05-2010, 19:37
Tak samo radzila mi ciotka na stale mieszkajaca w Szwecji. Tam kazda firma od PC, jeszcze przed rozpoczeciem kalkulacji, robi badania gruntu i dopiero na tej podstawie dokonuja obliczen wlasciwych. Dobra wskazowka, na pewno tak zrobie. Mam tylko nadzieje, ze nasi krajowi projektanci PC beda umieli wykorzystac dane geologiczne.

To o czym pisalem, badanie elektrooporowe, to badanie geofizyczne. NIe wymaga zadnego wiercenia w ziemi, i daje tylko przyblizony wglad w rodzaj warstw. Jak mi wyslesz na priv adres mailowy to Ci moge podeslac wynik takiego badania.

Ale wiem tez, ze niektore polskie firmy maja w ofercie probne odwierty:
wierca dwie dziury oddalone od siebie (pewnie waskie wiec raczej to szybkie i tansze niz docelowy odwiert), jedna z nich chlodza (lub grzeja?) i mierza faktyczne przewodnictwo cieplne gruntu. Ale moze sa to odwiert docelowe, tylko ze przed ostateczna decyzja ile i jak glebokie odwierty maja byc, mierza i dopiero na tej podstawie decyduja czy wiercic glebiej lub wiecej. Szczegolow nie znam.

pzdr,
marcin

rzufik1
26-05-2010, 12:52
W uproszczeniu: pompa ciepła musi potrafić odczytać temperaturę wody w zbiorniku. Poza tym wężownica musi zapewnić odpowiedni przepływ wody, aby PC nie zgłaszała błędu przepływu.

Hm to nie kłopot ... każdy zbiornik ma krócce gdzie mogę zamontowac czujnik temp. Bardziej interesuje mnie powierzchnia węzownicy... Ty masz alterme... i zbiornik ale nie podaja nigdzie jaka jest powierzchnia wężownicy... gdzies udało mi sie znależ papier na 1.06m2 i podobna wartosc uzyskalem w odpowiedzi od daikina...
a podany wczesniej w linku zbiornik ma 1.5 m2 i kosztuje jakies 1500 zł..... Jest tez Firma Galmet ktora robi zbiorniki tzw MAXI i wężownica w 300 l ma 3.8 m2 a to juz oddaje nieżle ciepło:) tylko po rabatach kosztuje jakies 3500.
wsumie i tak taniej niz w Daikinie.
To mnie troche zastanawia czemu tyle każą sobie płaci.

Sylwia i Tomasz
26-05-2010, 22:38
Witam po dłuższej przerwie. Zabrałem się właśnie do kończenia mojej studni kolektorowej i mam mały problem. Rozdzielacze co je sobie przygotowałem rok temu trochę nie pasują do tego co zostało wykonane. Potrzebuję połączyć te moje rurki pe z rozdzielaczem jakimiś elastycznymi rurami fi32 i fi40. Ma ktoś pomysł jaka rura będzie trwała i w miarę tania? Może wąż PCV się nada? Parametry ma całkie dobre, temp.pracy od -20 tylko jak z żywnotnością?

http://www.progbit.pl/www/04/pol/wezepcv.htm

rwxw
27-05-2010, 11:27
Mowili, ze znaja kilka przypadkow niedogrzania domow przez PC oraz maksymalizacji rachunkow pradowych przez grzalki wspomagajace.
Dobre, przecież wszystkim możesz niedogrzać, wystarczy kupić źródło ciepła o zbyt małej mocy w stosunku do zapotrzebowania na ciepło lub mieć aż tak duże zapotrzebowanie na ciepło, żeby źródło ciepła nie wydalało. I to obojętnie, czy ekogroch, gaz czy pc. Z pc jest łatwiej popełnić błąd, bo moce są mniejsze. Co zrobić ? Dobrać źródło ciepła do zapotrzebowania i zminimalizować zapotrzebowanie na ciepło. Odnośnie grzałek, to jeśli są, to każdy użytkownik może je albo włączyć albo wyłączyć i zablokować ich używanie, więc nie widzę problemu - nie będą niekontrolowanie nakręcać licznika. Decyzja należy do użytkownika. Odrębna sprawa, to czym wtedy ewentualnie dogrzać, gdy się zrobi za zimno - u mnie się nie robi ;-) . Może np. kominkiem, czy czymkolwiek innym.

rwxw
27-05-2010, 11:48
jakie sa "topowe" to pojecia nie mam (Mitschubishi?).
copeland

1) kolektor pionowy to wiekszy COP pompy w porownaniu do poziomego
Teoretycznie tak, ale w praktyce okazuje się (poczytaj wcześniej w tym wątku) że część osób (nie wszyscy) mają problem z temperaturami na pionowym i osiągają temperatury ujemne. Dlaczego ? Bo ze względu na cenę łatwiej jest niedowymiarować pionowy niż poziomy i teoria często nie chce się sprawdzać. Nie bój się poziomych.

2) warto przewymiarowac pompe?
Zależy jakim kosztem - tanim tak. Lepiej wtedy korzystasz z taniej taryfy, gdzie prąd jest tańszy o połowę, a więc "finansowy COP" rośnie z okolic 4 przy jednotaryfowej do okolic 7 przy taniej taryfie w okolicach 90%.

4) co moge jeszcze przygotowac pod pompe majac surowy otwarty (w projekcie PC nie byla planowana)
Przede wszystkim podłogówkę w 100% ogrzewanych pomieszczeń (poza garażem) i doprowadzenie od rozdzielaczy do pompowni grubszą rurą (np.28 lub więcej) zwłaszcza jeśli rozdzielacze masz daleko od przyszłej pompowni. Jeśli są w pompowni, to zrobisz to na etapie podłączenia pc. Resztę da się zrobić w każdej chwili. Choć przydadzą się 3-fazy w pompowni, przepusty w fundamentach i w zasadzie tyle.

maysee
27-05-2010, 12:22
Dziekuje za odpowiedzi. Wszystkie zapisuje bo mozna te wszystkie sprawy pozalatwiac (przepusty pod fundamentem-bez problemu, elektryka, itd.). Jesli chodzi zas o rodzaj zrodla to ja dlatego mam mieszane odczucia do poziomego, ze naczytalem sie o wychladzaniu gruntu i ze drzewek na da takim kolektorem nie posadze i ze w ogole tam moze byc kicha ze wzrostem czegokolwiek (chociaz dzialka duza, 1600m2). Myle sie? Przeczytalem "czarnowidzkie" posty? Poza tym jako rezerwe taktyczna planuje kominek z turbinka rozprowadzajaca cieple powietrze (nagrzane od rury spalinowej). Z OZC dom wychodzi 5cio litrowy (niech bedzie 6cio w realu). Chyba trzeba sie umocnic psychicznie bo ciagle slysze rozne narzekania na ta technologie. A jakbyscie mi firme zaproponowali z duzym doswiadczeniem to tez bym sie nie pogniewal. Pozdrawiam.

anwist
27-05-2010, 12:28
a ja dopytam o taką sprawe , jedna sekacja DZ tj ok 150 mb rury fi 32 jaką powierzchnie powinna,, zając ,,, to znaczy w ilu m kwadratowych powinna być rozprowadzona??

Pinok
27-05-2010, 13:30
maysee: z tym sadzeniem nad kolektorem poziomym to też jakieś zabobony.
U mnie praktycznie cały teren poza budynkiem znajduje się nad kolektorem.
Temp w ziemi do końca zimy ( a jaka była każdy widział) nie spadła poniżej 0.
Roślinność mi tak wystrzeliła na wiosnę że muszę szybko szukać podkaszarki bo niedługo ogrodzenia nie będę widział :P

U mnie sama mokra glina więc na poziomy idealne warunki, w piachu może nie być tak różowo.

Jastrząb
27-05-2010, 15:22
Jesli chodzi zas o rodzaj zrodla to ja dlatego mam mieszane odczucia do poziomego, ze naczytalem sie o wychladzaniu gruntu i ze drzewek na da takim kolektorem nie posadze i ze w ogole tam moze byc kicha ze wzrostem czegokolwiek (chociaz dzialka duza, 1600m2)..

Zarowno kolektor poziomy jak i pionowy, zeby dzialal dobrze musi byc dobrany pod wzgledem wydajnosci i zapotrzebowania na energie. Jak pionowy bedzie za maly do rodzaju gruntu i zapotrzbowania na cieplo, to tez sie bedzie wychladzal grunt. Bez wzgledu czy to jest poziomy na 1.5m, czy pionowy na 30m, cieplo musi do niego doplywac - i jak to cieplo bedziesz za szybko odbieral to bedzie kiszka.
Czyli krotko, nie powinno byc miedzy nimi duzej roznicy jesli sa dobrze dobrane.
Moim zdaniem, jesli dzialka jest duza, a grunt odpowiedni to nie ma sie po co pakowac w pionowy (bo drozej).
Pionowy gdy nie ma miejsca nadzialce, lub grunt do luftu.

Poziomy sie szybciej i latwiej zregeneruje latem od sloneczka.

Drzew na poziomym nie posadzisz, ale krzewy i insze badyle jak najbardziej.


marcin

Liwko
28-05-2010, 12:55
Kolektor czy to poziomy czy pionowy to jednorazowy wydatek. Uważam, że jeżeli dla kogoś nie jest problemem wydatek kilku tysięcy więcej to powinien zrobić pionowy. Mam dużą 15 arową działkę i nie było problemy z miejscem na poziomy. Jednak wybrałem drugie rozwiązanie bo nie byłem pewien czy za kilka lat mając tanie ogrzewanie PCi nie wykopie sobie np. basenu lub wybuduję coś na miejscu gdzie powinien być kolektor. Plułbym sobie w gębę gdybym nie zdecydował się na pionowy, a tak święty spokój za kilka tyś. złotych-bezcenne.

Pinok
29-05-2010, 13:28
Kilka tyś tu kilka tyś tam a na koniec brakuje na kostkę na podjazd :(

wihajster
30-05-2010, 00:10
Dla małego domku może to kilka tysięcy, dla większego będzie kilkanaście albo kilkadziesiąt różnicy.
Argumenty typu "może za kilka lat wybuduję sobie basen" są dla mnie niepoważne, takie inwestycje planuje się razem z domem.
Dla niewielkiego przeciętnego domku poziomy kolektor daje wyższe koszty roczne o jedynie 100, góra 200zł więc sensowne jest rozważanie poziomego jeśli tylko teren pozwala. Jeśli działka mała lub suchy piach to trzeba kombinować.

Liwko
30-05-2010, 09:45
Pinok mam podobny problem do ciebie. Organze w łazience czy tam alabastrino, woodentic w salonie ale na podjazd zabrakło. Czuje, że fajny kumpel by był z ciebie :)

Liwko
30-05-2010, 09:48
wihajster dla mnie lepszym rozwiązaniem jest kupienie tańszej o 15 tyś polskiej pompy i kolektor pionowy niż odwrotnie. Czy nie mam racji?

rwxw
30-05-2010, 13:09
Może i masz, ale dla mnie lepszym rozwiązaniem by było kupienie tańszej pompy i tańszego kolektora i tym samym zaoszczędzenie 30tys, a nie 15 ;-) Ja mam poziomy i temperatury gruntu już w maju wzrosły do 9 stopni, więc z tym wychładzaniem to zabobon. Parę małych drzewek owocowych też mam między rurami, obecnie można bez problemu kupić niskopienne, owocówki o słabym wzroście, więc i małym systemem korzeniowym.
Co do 150m rury PE32, to można ją rozciągnąć w spiralę np. 1,5x20m. Fajny opis wraz z wymiarowaniem jest na http://www.hubomag.pl/do_pobrania.html w serii źródełko energii.

wihajster
30-05-2010, 18:30
wihajster dla mnie lepszym rozwiązaniem jest kupienie tańszej o 15 tyś polskiej pompy i kolektor pionowy niż odwrotnie. Czy nie mam racji?

Ja bym zaproponował tańszą pompę i kolektor poziomy, podwójne oszczędności ;)
Chyba że, jak pisałem, nie ma warunków na poziomy.

mati__
30-05-2010, 21:15
Ja znowu nie w temacie ale mam takie pytanie: czy ogrzewacie kotłownię? Pewnie już gdzieś to było, ale choć przeczytałem cały wątek nie skupiłem się na tym a znowu czytać wszystko...hmmmm... więc pytam czy jest sens ogrzewania tego pomieszczenia, a jeśli tak to przy kłaść tam podłogówkę czy może mały kaloryferek żeby tylko nie zamarzło? Przewiduję instalację Althermy i na pewno w kotłowni oprócz samej pompy będzie zbiornik CWU. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

piwopijca
31-05-2010, 09:55
Ja nie ogrzewam -i cale szczescie bo to jest jedno z najcieplejszych miejsc w domu :)
Ja mam tam rozdzielacz instalacji z parteru, PCi, reku, hydrofornie,skrzynke elektr. a dodatkowo drzwi do garazu, metalowe antywl. , komin (wieksze straty ciepla).
Urzadzenia sporo ciepla generuja, dalem w pom. gospodarczym wyciag wentylacji mech. zeby troszke tego ciepla odzyskac
Zapomnialbym, w zimie nie mialem drzwi wewnetrznych i bylo cieplo to co dopiero z drzwiami...

Pzdr.

7tonik
31-05-2010, 10:06
Ja przy Althermie mam w kotłowni podłogówkę (wspólną z wiatrołapem). Miałem ją trochę przydławioną.

piwopijca
31-05-2010, 10:53
Zalezy jeszcze jaka powierzchnie masz pom. gospodarczego :)
Ja mam male pomieszczenie ok. 5,5m2 wiec nie potrzebuje dodatkowo dogrzewac

Pzdr.

Liwko
31-05-2010, 11:10
Mam zrobioną podłogówke ale jak 7tonik mam ją przydławioną. W tym pomieszczeniu u mnie jest jeszcze pralnia i suszarnia więc fajnie jak trochę ciepła od spodu promieniuje.

mati__
31-05-2010, 11:20
Dzięki za odpowiedzi. Moja kotłownia będzie miała ok 6-7 m2. Chodzi mi raczej o to czy bez ogrzewania to pomieszczenie się za bardzo nie wyziębi i nie wpłynie to jakoś na pracę samej pompy. W kotłowni będzie też rozdzielacz na podłogówkę na parterze i komin. Myślałem też o kaloryferku na ścianę, ale z temperaturą wody z pompy chyba nie zdałoby to egzaminu.

Liwko
31-05-2010, 11:27
Myślałem też o kaloryferku na ścianę, ale z temperaturą wody z pompy chyba nie zdałoby to egzaminu.

Zawsze lepszym rozwiązaniem będzie podłogówka niż kaloryfer. Zainwestuj w te parę metrów. Ja dałem tylko na połowie czyli na jakichś 3m2. Jest to ta sama pętla co w korytarzu.

Jeti
01-06-2010, 00:12
Witam szanownych pompowiczów.

Mam następujący dylemat: czy możliwe jest wykonanie dolnego źródła poziomego z rury PE 25mm ? Zmieniła mi się nieco koncepcja ogrzewania domu i już zakopane 200m rury chciałbym wykorzystać nie jako GWC glikolowe tylko jako dolne źródło (zapewne potrzebne będzie dorzucenie jednej/dwóch pętli po 100m). Z obliczeń wychodzi mi, że będę potrzebował pompy o mocy 9-10kW.

Co o tym sadzicie ?

k***a*z
01-06-2010, 08:42
fi25 może być za mało , tzn. będziesz miał duże opory . Też tak chciałem zrobić ale mi odradzono tu na forum .

rwxw
01-06-2010, 21:56
czy możliwe jest wykonanie dolnego źródła poziomego z rury PE 25mm ?
Możliwe jest, ale musisz zrobić dużo krótkich sekcji, tak na oko np. 50-cio metrowych, więc raczej nie warto... Lepiej zastosować do 125-150m rurę 32, a powyżej 40-kę. Jeśli masz te 200m pe25 w jednym kawałku, to raczej zapomnij. Żeby nie mieć wątpliwości możesz zrobić eksperyment wyliczając jaki uzyskasz przepływ wody przy posiadanej obiegówce (nalać wodę do kolektora, włożyć rury we/wy do dużego wiadra, włączyć obiegówkę, odpowietrzyć, policzyć jak szybko napełnia się drugie pomocnicze wiadro). Następnie wynik (jeśli będzie satysfakcjonujący) przeliczyć uwzględniając opory wymiennika pc i glikolu.

ciasteczka
02-06-2010, 23:22
Witajcie po długiej przerwie...
Chciałbym Was prosić o opinię..
otóż mam kilka bardzo ciekawych ofert pomp ciepła...
jedynym problemem jest teraz wybór...
do wyboru mam :
Nateo smart + 8 kW + zbiornik 310 l
IVT HT plus C7 ze zbiornikiem 185 l
Dimplexa SI 7TE
Niba Figther 1245 - 8 kW

i przyznam się bez bicia,że nie wiem która wybrać...
prosze Was o opinie..
z góry dziekuję

wihajster
03-06-2010, 13:18
(...) przyznam się bez bicia,że nie wiem która wybrać...

A my skąd mamy wiedzieć?
Należy wziąć pod uwagę cenę, parametry (w tym poziom hałasu), gwarancję i najważniejsze: instalatora ;)

kkdarch
06-06-2010, 21:10
Witam
Ciężko się przebić przez cały wątek więc mam pytanie jak rozwiązaliście problem z zasilaniem drabinek w łazienkach przy całej podłogówce i pompie ciepła?Z uwagi na temperaturę medium około 30-35*C to chyba drabinka nic nie daje a po drugie wykorzystując 2 taryfę drabinki i tak nie będą grzały .Czy nie lepiej dać drabinkę z grzałką i jakiś wyłącznik czasowy który by tym sterował?Proszę o szybką odpowiedź gdyż jutro wchodzą tynkarze i nie wiem czy wyprowadzić pexy do drabinek.

wihajster
06-06-2010, 21:42
Jaki masz zasobnik do użytkowej?

kkdarch
06-06-2010, 22:10
200 litrów

wihajster
06-06-2010, 22:17
Nie chodziło mi o pojemność tylko rodzaj, ale jak piszesz 200l to chyba wiadomo. Pewnie jeszcze ładowany przez wężownicę... ?
Jakbyś pomyślał o tym wcześniej, to można dać zasobnik z mamką i sprawa rozwiązana, a tak zostają grzałki w drabinkach.

kkdarch
06-06-2010, 22:26
A gdyby tak wykorzystać wężownicę w zasobniku (będę wykorzystywał płaszcz wodny) do przepływu tylko do drabinek ale pozostaje jeszcze kwestia sterowania tym ustrojstwem.Innym rozwiązaniem wydaje się być ogrzewanie ścienne jako dodatkowe ciepło zakumulowane w ścianie działowej z pralnią która jest przy łazience.

wihajster
06-06-2010, 22:32
Pokaż ten zasobnik bo nie wiadomo o czym mówimy (np. link)
Jak ładujesz go z pompy ciepła że masz wężownicę wolną?
Jeżeli chcesz drabinki tylko po to aby dogrzać łazienkę do temp. wymaganej to faktycznie lepiej dołożyć ścienne, chociaż nie wiem czy to konieczne.
Jeśli chcesz gadżet do suszenia ręczników to zostają te nieszczęsne drabinki.

kkdarch
06-06-2010, 22:56
Mój zasobnik to zasobnik z kwasówki wissmana z dorobionym płaszczem a wężownica jest wolna.Faktycznie to ścienne ogrzewanie chyba byłoby lepsze gdyż wykorzystując tanią taryfę drabinka będzie zimna a gdy będzie grzała to nie będę jej już potrzebował(chyba że do suszenia ręcznika).Właśnie tynkarz mnie poinformował że ma dwa dni opóźnienia i jutro nie przyjdzie więc mam jeszcze dwa dni na rozwiązanie problemu.Według mnie powinna wystarczyć podłogówka tylko moja połowa (jest ciepłolubna )ma obawy .Może ktoś się jeszcze odezwie kto ma tylko podłogówkę z pompą ciepła jak wyglądają temperatury w zimie w łazience.

Liwko
07-06-2010, 07:46
Mam drabinki (przewymiarowane) w łazienkach i założone w nich grzałki. W największe mrozy pompa i tak pracuje w drogiej taryfie więc nie ma problemu. A gdy jest cieplej nie ma potrzeby by grzały drabinki. Z grzałek korzystam bardzo rzadko ale się zdarza w okresach przejściowych. Pętle podłogówki mam położone gęściej i moja druga ciepłolubna połowa czasami mówiła, że jest za ciepło :)

maysee
07-06-2010, 14:50
Witam. Kolejnych kilka naiwnych pytan. Zalozmy hipotetycznie, ze mam juz wybrana PC i kotlownia jest zrobiona. Teraz jesli chodzi o podlogowke (docelowo w calym domu) to na 90% powierzchni maja byc panele. Pytania moje:

1) Panele uwzgledniam w projekcie podlogowki i stosuje np. gestszy rozklad rurek?
2) Jaka jest minimalna odleglosc rurek podlogowki? Pytam bo nasz pokoj dzienny-antresola ma 33m2 i 124m3 i razem z drewnianymi panelami moze byc zimny jesli zle zostanie zaprojektowane jego ogrzewanie (planuje nawet ocieplenie scienne w poblizu duzego przeszklenia 7.3m2, drzwi tarasowych). Jako rezerwa taktyczna kominek rekreacyjny.
3) Jesli grubosc wylewki z rurkami ma zwiazek z akumulacyjnoscia grzejnika to czy zaproponowane mi 6cm przez ekipe to nie jest za malo?
Sorry za te banaly, ale musze byc pewny swoich.

Liwko
07-06-2010, 15:50
Też chciałem panele ale raczej byłby to błąd. Chodzi o to że aby PCi była opłacalnym gadżetem trzeba ogrzewać dom jak najniższą temperaturą. Panele nie za bardzo przewodzą ciepło. Ja wybrałem więc to http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Domm#5464036828919181570

Jastrząb
07-06-2010, 17:19
Też chciałem panele ale raczej byłby to błąd. Chodzi o to że aby PCi była opłacalnym gadżetem trzeba ogrzewać dom jak najniższą temperaturą. Panele nie za bardzo przewodzą ciepło.
Jeszcze taniej bedzie ogrzewac, jak sie okien nie zrobi.
Nie wariujmy z ta "oplacalnoscia". To jest dom. Czlowiek ma sie w nim dobrze czuc, i ma byc zrobiony z tego co nam sie podoba i uwazmy za komfotowe a nie co jest "oplacalne dla ogrzewania."
PC nie jest zadnym gadzetem, tylko ustrojstwem ktore ma dac cieplo w domu.
I nie ja dla pompy, tylko pompa dla mnie.
Panele sa na pewno mniej optymalne od wszelakiej ceramiki, ale jak mialbym zgadywac to to sa roznice w kosztach ogrzewania rzedu 10%?? Jak ktos umie to niech policzy.


marcin

Liwko
07-06-2010, 17:43
Tak po części masz rację tylko co będzie jeśli temperatura zasilania będzie musiała być dużo wyższa żeby w domu było cieplutko? Ja na pięterku mam wykładziny, u syna i na korytarzu cienkie a w sypialni grubszą. Przy cienkich jest ok, ale przy grubszej jest już znacznie chłodniej (co mi akurat w sypialni nie przeszkadza). Instalacja z PCI jest instalacją niskotemperaturową, i taką ma być żeby to miało jakiś sens.

hirek59
07-06-2010, 18:46
Witam może ktoś mnie oświeci i popisze coś na temat takiej pompy ciepła wody użytkowej czy to opłaca się WIELKIE DZIĘKI Z GÓRY
http://www.allegro.pl/item1071603464_pompa_ciepla_z_wezownica_do_cwu_zbi ornik_300l.html

Liwko
07-06-2010, 19:04
Opłaca się. W przeciwieństwie do solarów masz gwarancję ciepłej wody przez cały rok niewielkim kosztem. Pompy ciepła są naprawdę świetnym rozwiązaniem a my tu na forum jesteśmy tego dobitnym przykładem.
Pozdrawiam

Jastrząb
07-06-2010, 20:51
Tak po części masz rację tylko co będzie jeśli temperatura zasilania będzie musiała być dużo wyższa żeby w domu było cieplutko?
Jakie "jesli"?? To nie jest firma ubezpieczeniowa zeby sie zastanawic coby bylo gdyby...
To sie da policzyc. Nikt nie instaluje PC, czy czegokolwiek, majac nadzieje, ze "bedzie dzialac".

Po za tym dlaczego uwazasz ze musi byc temp. wyzsza. Moze wystarczy zeby PC chodzila ciut dluzej?? Albo zeby bylo wieksze zageszczenie rurek??
A nawet jesli, to jak mowilem, strzelam ze temp bedzei wyzsza o 1st, moze 2?? Niech ktos uczony w teamcie policzy.



Ja na pięterku mam wykładziny, u syna i na korytarzu cienkie a w sypialni grubszą. Przy cienkich jest ok, ale przy grubszej jest już znacznie chłodniej
A to tego nie mozna na rozdzielaczu wyregulowac??



Instalacja z PCI jest instalacją niskotemperaturową, i taką ma być żeby to miało jakiś sens. Mam wszedzie po za kuchnia/laziekami/pom. technicznym drewno 11mm. Cieplo bylo tak jak chcialem. Nie pamietam tez (tej zimy) wyzszej temp zasilania niz 33/34 stopnie, gdy pompa chodzila na 100%. Przy 50% obrotow, temperatura byla kolo 28stopni na zasilaniu

marcin

Jastrząb
08-06-2010, 06:53
Witam może ktoś mnie oświeci i popisze coś na temat takiej pompy ciepła wody użytkowej czy to opłaca się WIELKIE DZIĘKI Z GÓRY
http://www.allegro.pl/item1071603464_pompa_ciepla_z_wezownica_do_cwu_zbi ornik_300l.html
Mam podobne, uzytkuje, jestem zadowolony. Koszty uzytkowania niskie, szczegolow na ta chwile nie podam, bo dla ciekawosci zalozylem elektroniczny podlicznik, ale chodzi dopiero kilka dni. Moge powiedziec po miesiacu. Ale grzejac CWU tylko pradem wydalbym 3x wiecej. Czy sie oplaca to zalezy od ilosci potrzbnej wody i zakladanego okresu amortyzacji wzgledem zkupu grzejnika elektrycznego, bo samo uzadzenie tanie nie jest.

Pare uwag:
- toto halasuje zauwazalnie, slychac przez zamkniete drzwi
- potrzebuje odejscia do kanalizacji na skropliny (gdy teraz latem chodzi, to jest kropla wody co 1-2 sekundy)
- schladza pomieszczenie, wiec dobrze by bylo zeby pomieszczenie bylo solidnie duze. U mnie jest tylko 6m^2 i jest wyraznie chlodniej o kilka stopni

marcin

TTASZT
09-06-2010, 13:40
a co powiecie o centrali Zehnder ComfoBox ?? dostałem wstępną wycenę i tak się zastanawiam.
http://www.zehnder.pl/comfosystems/index.php?pageID=177

sys35
10-06-2010, 23:20
Wskazane byłyby rury osłonowe ze wzgledu na kondensację wody i dodatkowo wejście ze spadkiem na zewnątrz budynku.

sys35
10-06-2010, 23:23
Jest to bardziej opłacalna inwestycja niż kolektory słoneczne. W tej cenie kupisz znacznie lepsze urządzenie:)

odpowiedz na post hirka:)

bekaert
14-06-2010, 11:13
Witam, czy ktoś z forumowiczów użytkuje pompę z pasywnym chłodzeniem np. Danfoss DHP-C? Jak się sprawdziło podczas zeszłotygodniowych tropików? Proszę o opinie

dagmar_24
15-06-2010, 11:58
Witam

Ja po raz pierwszy ale od razu z konkretnym pytaniem.
budujemy dom czesciowo pasywny i zdecydowalismy sie na pc i rekuperacje,
po kontakcie z kilkoma firmami wybralismy trzy oferty które naszym zdaniem nie zrujnuja nam kieszeni i beda odpowiednie do domu:
Oto one:
1- Ekoinstal - pc danfoss typ DHP-H Opti Pro 8 z caLym wykonaniem cena 68tyS - system glikol-woda (ale to chyba wicie :)) - najdroższy
2-Begom - pc gejzer kompakt W8 (podobno sami roba te pompy od 3 lat na postawie pomp termi, której sa przedstawicielem), też komplet - 54tys
3-Alterma - pc Natea MT 5.10 tutaj bez robót ziemnych 16tys Euro

I zatem nasuwaja sie pytania:
1- co lepsze glikol, czy bezposrednie odparowanie jak w natea???
2 - to sa wszystko nowosci na rynku czy sie bac którejs???
3- brac firme z daleka czy lepiej ta pod domem, w razie problemów???
4- bedzie wymiennik poziomy, to czy czesto bedziemy mieli dogrzewanie grzalka???, jestesmy cieplolubni, teraz w domu w zima mamy ok 24-25C, czy uda sie taka temp uzyskac i nie zrujnuje nam to portfela, wiem że w natea nie ma dod grzalki dla czynnika jest tylko dla cwu
5- chcemy zamontowac regulacje temp w 4 sypialniach i salonie, Begom i Ekoinstal bez problemu, alterma tylko podzia�l na dwie strefy, jak to ugryzc???

A teraz to co jeszcze wiem:
- dom ytong 24 ten cieplejszy 0,04, styropian na to 20cmm, okna na kotwy po za licem scian (brak motków), rekuperacja, ocieplenie podloga grunt 20cm, fundament 15cm, bez podpiwniczenia, prosta zwarta bryla, tzw ul, dach dwuspadowy, zero wykuszy, lozarn, jeden balkon to wszystko spowodowalo dobór takich pomp na 202m2 podlogi i 170m2 użytku.
- każda firma dostarczyl mi liste referencyjna podzwonilam w pare miejsc ludzie sa zadowoleni, każdy swoje rozwiazanie chwali,

Co zatem zrobic, postawic na marke danfoss ?? Czy pompa begonu też sie sprawdzi ?? Problem jest tylko w tym że każdy podaje co innego dla swoich pomp a ja nie za bardzo umiem to rozszyfrowac :(
Czy calkiem inny system bedzie dla nas lepszy jak bezposrednie odparowanie Natea???

z góry dzieki za odpowiedz

laik pc

Liwko
15-06-2010, 13:43
Z tą pompą to ciężko coś doradzić bo każdy z nas ma inną. Ja np. mam polskiej produkcji i też spisuje się świetnie. Najważniejsze jest prawidłowe zwymiarowanie i wykonanie dolnego i górnego źródła. Zakładam, że wszędzie będziesz miał ogrzewanie podłogowe więc pamiętaj o zrobieniu w miarę równych pętli. Podłogówka ma też to do siebie, że temperatura odczuwalna jest o jakieś dwa stopnie wyższa więc z temperaturą rzędu 24-25 stopni nie ma problemu. Jeśli regulacja rozdzielaczy to tylko ręczna. Zaufaj nam, poregulujesz trochę na początku i o niej zapomnisz. A tak poza tym jeśli piszesz, że budujesz dom prawie pasywny to kup pompę powietrze-woda. Nie ma sensu pakować takich pieniędzy w ogrzewanie domu, który jest w stanie prawie sam się ogrzać.

7tonik
15-06-2010, 13:58
Jeszcze jak dasz odpowiednie ocieplenie dachu (sprawa najważniejsza) conajmniej 40cm waty i zadbasz o minimalizacje mostków cieplnych, to wystarczy ogrzewanie elektryczne, a już w ostateczności najwyżej PC powietrze-woda.

dagmar_24
15-06-2010, 21:13
tak tylko ja się boję trochę tej pompy powietrze woda, bo mamy znajomych w tej okolicy, co mają taką pompę na lato do cwu i nie za bardzo są zadowoleni, gdyż dane techniczne sobie a praktyka sobie, teraz mówią że gdyby się decydowali drugi raz to tylko kolektory,
My się już zdecydowaliśmy na pc, kasa też na to wygospodarowana,
A co to są te regulatory ręczne to takie z siłownikami do instalacji, na ścianie nie radiowe??? Bo takie nam proponują??
dolne źródło poziome firmy glikol-woda wymiarują na 400m2 a natea na 180m2 to nie wiem czy jest ok przy kubaturze domu.
A jeszcze jedno jaki poziomy wymiennik lepszy zwykły, taki nam proponują, czy spiralny??

vega1
15-06-2010, 21:20
a na co konkretnie narzekają w tej pompie do CWU ci znajomi?

dagmar_24
16-06-2010, 09:41
że przy niskich temp słabo mają podgrzaną cwu i musieli włączać grzałkę, już wtedy gdy jeszcze nie chodziła instalacja ogrzewania domu, nie wiem czy źle dobrana, czy po prostu muszą mieć wrzątek w kranie :) Nie dociekałam aż tak bardzo tym bardziej że jest to system wspomagający a nie główny.
Trochę zeszliśmy z tematu, bardziej interesuje mnie co sądzicie na temat tych sys które wybraliśmy, gdyż przyznam szczerze trochę już nad goni czas i nie będziemy już oglądać się za innymi rozwiązaniami

Jastrząb
16-06-2010, 10:19
że przy niskich temp słabo mają podgrzaną cwu i musieli włączać grzałkę, już wtedy gdy jeszcze nie chodziła instalacja ogrzewania domu, nie wiem czy źle dobrana, czy po prostu muszą mieć wrzątek w kranie :) Ja mam tak PC pow-woda do CWU. W ciagu tygodnia dla srednio 1.5 osoby, prysznic nie wanna, zuzyla 8kWh, czyli chodzila 16h, czyli ciut ponad 2h dziennie. Zuzycie wody musialobybyc dramatycznie wieksze, zeby pompa nie wyrabiala.



Trochę zeszliśmy z tematu, bardziej interesuje mnie co sądzicie na temat tych sys które wybraliśmy, gdyż przyznam szczerze trochę już nad goni czas i nie będziemy już
oglądać się za innymi rozwiązaniami
Tylko napisze to co inni. Zapomnij o jakiejs automatycznej regulacji na bazie czujnikow temp. w kazdym pomieszczeniu osobno. Wydasz kase na cos co potem pewnie wylaczysz bo i tak nie bedzie dzialac.
Podlogowka ma duza bezwladnosc. To sie reguluje raz na dzien, raz na 2 dni i tylko na poczatku uzytkowania. Niestety to taki urok podlogowki.
Nie da sie tak jak z kaloryferem, ze bedzie sloneczny dzien i jakis pokoj Ci sie rozgrzeje od slonca przez okno, to mozna przykrecic ogrzewanie. Podlogowka zareaguje dopiero gdy sloneczko dawno zajdzie, i efekt bedzie odwrotny od zamierzonego czyli zrobi sie chlodniej.

To co moge doradzic ze swojego doswiadczenia, to w rozdzielaczach na pewno musza przeplywomierze, ktore znacznie ulatwia ustawienie kazdje petli.


marcin

Liwko
16-06-2010, 10:43
A co to są te regulatory ręczne to takie z siłownikami do instalacji, na ścianie nie radiowe??? Bo takie nam proponują??

To takie które ręcznie imbusikiem przez pierwsze dni poustawiasz i koniec.
I jeszcze jedno. Chcesz wydać kupę kasy i być zadowolony, czy wydać dwa razy mniej(albo i lepiej) i też być zadowolony?

W jakim rejonie się budujesz?

7tonik
16-06-2010, 12:07
Pozostawmy jednak decyzję inwestorowi. Wyraziliśmy swoje opinie na podstawie własnych doświadczeń. Dalej, to już jego decyzja. Może chce dołączyć do klubu hobbistów, w praktyce może się okazać, że dom nie jest tak energooszczędny jak miał być albo ceny paliw i energii tak drastycznie pójda w górę, że jednak PC gruntowa się opłaci. :)

Liwko
16-06-2010, 13:57
Ok, tylko po co on i jemu podobni mają dalej płacić frycowe za niewiedzę? Po to między innymi my użytkownicy tu jesteśmy żeby nie pozwolić na jawne okradanie inwestorów! Naciąganie przez "fachowców" jest nagminne i trzeba z tym walczyć.

dagmar_24 napisz z jakiego regionu jesteś to spróbuję Ci pomóc.

dagmar_24
16-06-2010, 21:04
Po pierwsze jestem kobietą :)
Po drugie z sobieszewa koło gdańska, taka wyspa sobie leży od 103 lat :)
Po trzecie patrzcie na mundial jak u nas cały rok będzie śnieg to jak mi ta pompa wydoli, albo ja o czymś nie wiem :)
Dziękuję za te regulatory że wybijacie mi je z głowy, bo to koszt dod ok 3-4 tyś,
A nie wiem jak to będzie z tą praktyką, domu energooszczędnego, bo sami decydujemy o wszystkim, a wykonawcy się tylko z nas śmieją np "Pani po co Pani 20cm styropianu na podłodze, albo po co cieńkościenna zaprawa, przecież droga, nie lepsza zwykła, a najlepsze : po co takie grube krokwie od tego może się dach zawalić, bo 35cm waty go dod obciąży :)
to co z tą pc????
dlaczego uważacie że wymyślamy ze zwykłą woda-glikol i wymiennikiem płaskim, dodam że chcemy jak najmniej wydawać na rachunki za energię, bo niestety w domu będzie wszystko na prąd, bo nie ma u nas np. gazu, rekuperator też pociągnie dod swoje

Liwko
16-06-2010, 22:16
sobieszewa koło gdańska, taka wyspa sobie leży od 103 lat

To teraz słuchaj kobito :)
Wybrzeże jest najlepszym rejonem w Polsce do zainstalowania pompy powietrze-woda. Ja mam odwierty ale na twoim miejscu na bank brałbym powietrze-woda, a jakieś30tyś. w kieszeni. Przy wykończeniówce będą ci one bardzo potrzebne :).Nawet jak rachunek za całą zimę wyjdzie ci 500zł większy (w co nie wierzę)to i tak się opłaca. Wyobraź sobie, że w zimniejszej Norwegii większość pomp jest właśnie na powietrze.

dagmar_24
17-06-2010, 08:39
To teraz pytanie jakich pomp najlepiej szukać??
Chodzi mi o tą pow-woda, czy te same firmy mogą się także liczyć czy lepiej szukać gdzie indziej ??

7tonik
17-06-2010, 10:04
Jeśli się jednak zdecydujesz na PC gruntową, to zwróć uwagę, że te z bezpośrednim odparowaniem nie grzeją CWU, A ponieważ w domu jak stwierdziłaś prawie pasywnym roczne zapotrzebowanie energii na CWU będzie porównywalne, a może nawet większe niż na CO, więc wypada dodatkowo (aby zachować konsekwencję) zainstalować solary albo PC powietrze-woda.

Liwko
17-06-2010, 10:45
Jak pisałem, mam pompę glikol-woda więc nie zagłębiałem się zbytnio w temat ale poszukaj kilka stron wstecz, ktoś ma właśnie powietrzną i bardzo sobie ją chwali.
Albo pierwszą z brzegu http://www.allegro.pl/item1067117486_pompa_ciepla_dla_c_o_lg_therma_dom_ 120_190_mk.html
W Poznaniu wiem że produkują takie pompy jeszcze taniej. Chyba przy ul. Sprzecznej ,ale głowy nie dam.

7tonik
17-06-2010, 13:17
Ja mam Althermę Daikina i jestem zadowolony. Dom mam podobny, ocieplenie prawie identyczne. Od początku września do dzisiaj Altherma zużyła niecałe 5100kWh (łącznie z grzałką w największe mrozy) wyłącznie w II taryfie. Ogrzewanie podłogowo-ścienne. Preferowana temp. wewnątrz 23 C

dagmar_24
17-06-2010, 16:34
Już podgrzewają te nowe natea mają dod obieg i jakoś to hula podobno :)

dagmar_24
17-06-2010, 16:43
Jak pisałem, mam pompę glikol-woda więc nie zagłębiałem się zbytnio w temat ale poszukaj kilka stron wstecz, ktoś ma właśnie powietrzną i bardzo sobie ją chwali.
Albo pierwszą z brzegu http://www.allegro.pl/item1067117486_pompa_ciepla_dla_c_o_lg_therma_dom_ 120_190_mk.html
W Poznaniu wiem że produkują takie pompy jeszcze taniej. Chyba przy ul. Sprzecznej ,ale głowy nie dam.

To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??
Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.

Jastrząb
17-06-2010, 17:19
Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.
W domu jest stado urzadzen ktore pobieraja sporo pradu praktycznie 24h.
Sama elektronia, czy sterownik PC tez bedzie cos zzeral 24h, smiem twierdzic ze w sakli roku wiecej niz ten komputer 10h/dobe. No chyba ze to jakis potezny kkomputer do specyficznych zastosowan (grfika etc).
Rekuperator zezre z 50W ciagiem.
Komp Ci podwyzszy rachunek, ale mysle ze nijak sie to bedzie mialo do kosztu ogrzewania.

Raz do roku czy jakos tak mozna zmienic taryfe. Dlatego warto zainwestowac te 200 czy 300PLN w podlicznik dla urzadzen, ktore mozesz i zamierzasz ustawic tylko do pracy w nocy - ogrzewanie, CWU.
Po roku czasu, a najlepiej po 2 sezona grzewczych, dobierzesz sobie optymalna taryfe dla siebie.
Wyliczenia ile cos pradu pozre, a praktyka to jednak 2 rozne rzeczy.

marcin

Jastrząb
17-06-2010, 17:27
To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??

Sama budowa domu rozbebesza dzialke lepiej niz 3 kolektory poziome ;-)

On Ci proponuje powietrze-woda, bo mieszkasz w najcieplejszym (zima) regionie kraju.
Powietrze-woda jest mniej sprawna przy ujemnych temperaturach (a te u Ciebie rzadziej), ale koszt inwestycji drastycznie mniejszy od glikolowej.
Do glikolowej "poziomej", badz bezposredniego odparowania, trzeba miec duza dzialke, z mokrym gruntem.
Jesli masz suchy piach na dzialce, to moze sie okazac ze drastycznie tansza pompa powietrzna da tylko nieznacznie gorsze rezultaty niz drozsza glikolowa w suchym gruncie.

Masz pojecie jaki masz grunt?? Na szybko zeby oszacowac wykop dziure, albo popytaj sasiadow jak bylo z woda jak robili fundamenty.

marcin

dagmar_24
17-06-2010, 17:52
Sama budowa domu rozbebesza dzialke lepiej niz 3 kolektory poziome ;-)

On Ci proponuje powietrze-woda, bo mieszkasz w najcieplejszym (zima) regionie kraju.

Masz pojecie jaki masz grunt?? Na szybko zeby oszacowac wykop dziure, albo popytaj sasiadow jak bylo z woda jak robili fundamenty.

marcin

u mnie niestety jest specyficzny mikroklimat i zawsze tem w zimie jest o 3-4C mniejsza niż np. w Gdańsku, wiemy to z czujnika tem w aucie


Grunt wygląda tak:
do 1m pod gleba brunatnoszara,
1,1 -1,5 (1,6) - torf czarny
poniżej piasek średni jasnoszary do około 1,8
później ten sam piasek tylko rdzawy i ciemnożółty - ale tak głęboko to już nie ma znaczenia
woda na poziomie 2,1 do 2,3 w zależności gdzie był odwiert
Robiliśmy to przy fundamentach to machnęliśmy już całą działkę żeby wiedzieć co się dzieje ewentualnie dla pc

To jak może taki być ??

Jastrząb
18-06-2010, 08:37
Grunt wygląda tak:
do 1m pod gleba brunatnoszara,
1,1 -1,5 (1,6) - torf czarny
poniżej piasek średni jasnoszary do około 1,8
później ten sam piasek tylko rdzawy i ciemnożółty - ale tak głęboko to już nie ma znaczenia
woda na poziomie 2,1 do 2,3 w zależności gdzie był odwiert
Robiliśmy to przy fundamentach to machnęliśmy już całą działkę żeby wiedzieć co się dzieje ewentualnie dla pc

To jak może taki być ??
Spotkalem sie z roznymi szkolami zakopyawania kolektroa poziomego. Tak od 1-1.8 metra gleboko.
Za plytko to zle, bo sie wychlodzi z powierzchni.
Gleboko tez zle, bo sie latem nie zregeneruje od sloneczka.
Prawda jak zwykle lezy gdzies po srodku. Nie spotkalem sie z jakims sensowmym wyliczeniem, ktore by dawalo optymalna dla danego przypadku glebokosc zalezna od np, rodzaju gruntu, strefy klimatycznej, glebokosci przemarzania itp.

Ale jakbym mial zgadywac, grunty organiczne (gleba, torf) sa najgorsze z mozliwych. Ma to w sobie duzo powietrza, i jest lekkie. Woda przez to przeleci a zima bedzie przemarzac glebiej niz mokra glina. Gorzej tez pewnie przewodzi cieplo niz mokry piach z racji ze jest "luzne".
Ale ja tylko zgaduje i biore to na chlopski rozum, nie jestem specjalista. Powaznie bym sie przy takim gruncie zastanowil nad pionowym lub powietrze-woda.

Pogadaj z doswiadczonymi firmami instalacyjnymi, ale nie mow im jaki masz ten grunt. Wybadaj podstepnie, jaki wedlug nich jest dobry, jaki zly, czy bardzo zly. itp. Jak zapytasz czy Twoj moze byc, to Ci odpowiedza ze tak :-)

A po za tym, wydaje sie ze wazne jest nie tylko grunt na glebokosci zakopania, ale takze nad i pod, nie wiem np, +/- metr. Kolektor czerpie cieplo nie tylko z miejsca zakopania ale i okolicy swojej. Cieplo musi wiec swobodnie do niego doplywac. Jak bedzie doplywalo zbyt wolno, to grunt sie wychlodzi szybko. Wtedy potrzebny wiekszy kolektor.

marcin

dagmar_24
18-06-2010, 09:31
Dzieki za wszystko, w pn przyjeżdża pierwsza z tych firm które wybralismy i zobaczymy jak to bedzie teraz wygladac, po zapoznaniu sie ich z terenem i domem :)

Liwko
18-06-2010, 10:09
To jak to jest masz glikol woda a proponujesz inną , może ludzie wstawiają tą powietrzną bo nie chcą rozbebeszać całej działki??
Co do pompy powietrznej ja nie mogę przejść na II taryfę, gdyż pracuję w domu i to na kompie przez co rachunki przy takiej taryfie strasznie mi by podskoczyły mimo oszczędności na pompie.

Ręczę Ci, że jak bym był na twoim miejscu na 90% zakładałbym powietrzną. Na nieszczęście dla mnie, nie jestem. Oprócz temperatury inną bardzo pożądaną rzeczą dla powietrznej jest wilgotność. Im większa tym lepiej. Dlatego wybrzeże jest wymarzonym miejscem dla pompy powietrze-woda. A z tymi taryfami to się wszystko da poukładać. Nie mam racji 7tonik:)?

7tonik
18-06-2010, 12:07
U mnie od początku września mam zuzycie I taryfa 1840kWh i II 5099,8. Obecnie, gdy grzeje tylko CWU mam 50% w II taryfie. Więc całorocznie nie ma zagrożenia, aby się nie opłaciło. Przy takiej proporcji komputer nie miałby wpływu. U mnie np. plasma 50" jest włączona prawie cały dzień.

dagmar_24
20-06-2010, 14:08
Ręczę Ci, że jak bym był na twoim miejscu na 90% zakładałbym powietrzną. Na nieszczęście dla mnie, nie jestem. Oprócz temperatury inną bardzo pożądaną rzeczą dla powietrznej jest wilgotność. Im większa tym lepiej. Dlatego wybrzeże jest wymarzonym miejscem dla pompy powietrze-woda. A z tymi taryfami to się wszystko da poukładać. Nie mam racji 7tonik:)?

ok dajcie mi pogadać z tymi specjalistami na temat tych pomp, prawie mnie już przekonaliście, teraz ja mam gorzej bo muszę przekonać męża :)

sledz98
22-06-2010, 22:49
Jak mówił mój wychowawca z podstawówki: "nadejszła wielkopomna chwila". Dziś odpaliłem pompę ciepła Zirius M2-9. Nagrzała wodę bez grzałki do 40st i się wyłączyła. Moja radość jest tym większa, że sam położyłem kolektor do niej. Jutro podłączę rozdzielacz do CWU i podłogówkę. Zaczyna się liczenie kWh :D

Liwko
22-06-2010, 23:06
Witaj w klubie:):):)

HenoK
23-06-2010, 08:42
Jak mówił mój wychowawca z podstawówki: "nadejszła wielkopomna chwila". Dziś odpaliłem pompę ciepła Zirius M2-9.Gratuluję!

Liwko
24-06-2010, 10:17
Fajną opcją jest możliwość sterowania temp. za pomocą tel. kom.

Bzdet, za który trzeba pewnie nie mało zapłacić. Po pierwszym sezonie wiem, że ani razu by mi się to nie przydało.

piwopijca
24-06-2010, 12:15
Ja w swojej moge"grzebac" za pomoca tel. z internetem ale prawda jest ze bardziej niz samo ustawianie -to robi sie tylko na poczatku, jest informowanie o ewentualnych awariach ukladu.
Mialem juz chyba ze dwa przypadki gdy spadlo cisnienie w instalacji co a PCi zawiadomila mnie o tym i w necie sprawdzilem o co chodzi dokladniej.
Bedac w domu uzupelnilem wode w ukladzie i wszystko wrocilo do normy. Mozna monitorowac temperature w domu i na zewnatrz, wzglednie zmieniac krzywa etc.i to na poczatku moze byc przydatne -ja jak na razie korzystam z tego. Pozniej pwnie gdy juz naucze sie "domu" nie bede zbyt wiele "grzebal, no moze gdy wyjade to przyda sie do sprawdzania stanu PCi.
Zapomnialbym, cazasem zamiast ustawiac zegar z konkretnym terminem wlaczenie (bedac poza domem) mozna to zrobic on-line

Pzdr.

Liwko
24-06-2010, 12:57
Nie, no czasem fajnie jest pogrzebać:), ale bez tego, bez problemu byś przeżył?

piwopijca
24-06-2010, 13:34
Oczywiscie ze mozna zyc bz tego.
Bardziej zwrocic chcialem uwage nie na grzebanie ale na informowanie o ewentualnych awariach -gdyby nie taka mozliwosc to nie wiedzialbym ze PCi nie pracuje z powodu zbyt niskiego cisnienia w co - jeszcze nie mieszkalem w zimie. No ale to odosobnione przypadki zapewne...

Pzdr.

waz_2000
26-06-2010, 13:11
Witam
Czy można określić w jakiś widełkach cenowych ile by kosztowała pompa ciepła sprzęt + instalacja do takiego domu : http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=555&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m42&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=1
Ogrzewany podłogowo, materiały jak na stronie.
Tylko nie piszcie że 10 000 - 80 000 bo to mi nie ułatwi rozważań.

Arturo72
26-06-2010, 13:54
Witam
Czy można określić w jakiś widełkach cenowych ile by kosztowała pompa ciepła sprzęt + instalacja do takiego domu : http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=555&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m42&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=1
Ogrzewany podłogowo, materiały jak na stronie.
Tylko nie piszcie że 10 000 - 80 000 bo to mi nie ułatwi rozważań.
Dużo za dużo ;)
Cena zależy od rodzaju pompy ciepła a także samej pompy ciepła.
W takim małym domu moimi zdaniem instalacja pompy ciepła będzie nieopłacalna,nawet jeśli koszt będzie poniżej 40tys.zł,spokojnie przy tym domku możesz ,zejść z zapotrzebowaniem ciepła na 6-7tys.kWh i nawet grzejąc prądem rachunki będą niskie.

Sama gruntowa pompa ciepła to koszt od 15-40tys.zł,odwierty,kolektory poziome ok.10-30tys.zł,montaż od 5-10tys.zł,GZ zakładam,że tak czy tak będziesz miał także tego nie liczę.

waz_2000
26-06-2010, 14:16
To może wystarczy taka powietrze-woda, mieszkam w mazowieckim

Liwko
26-06-2010, 15:19
Nie słuchaj Arturo72, to jest forumowy naciągacz na ogrzewanie elektryczne. Chyba ma w tym interes. Ja za ten sezon grzewczy zapłaciłem niecałe 2000zł. Zakładając cop 4 to za grzanie samym prądem zapłaciłbym 8000! Poczytaj moje posty a zobaczysz jak tanio można zrobić instalację z PC. Sorki ale nie mam czasu dzisiaj się rozpisywać.

Arturo72
26-06-2010, 15:50
Nie słuchaj Arturo72, to jest forumowy naciągacz na ogrzewanie elektryczne. Poczytaj moje posty a zobaczysz jak tanio można zrobić instalację z PC. Sorki ale nie mam czasu dzisiaj się rozpisywać.
BZDURY Waść piszesz,także proponuję przed napisaniem posta podrapać się w głowę i pomyśleć,to nie boli ale może pomoże,no chyba,że głowa pusta.
Jako,że nie masz czasu się rozpisywać,pozwoliłem sobie przytoczyć Twoje posty:

Tak to jest z tymi pompami. Niekiedy bardziej opłaca się wybrać "gorsze" rozwiązanie i płacić więcej za prąd, niż wykładać 15-20k więcej żeby mieć mniejsze o jakieś nawet 500zł roczne zużycie. Sam wybrałem chyba jedną z najtańszych pomp na rynku i powiem szczerze jak na razie nie wygląda to za różowo. Dzienne zużycie w ostatnich dwóch miesiącach na poziomie około 35kwh.
Jednak cena za pompę 10k to nie 25 lub nawet 30. Co jest przyczyną takich cen? Oczywiście kurs euro. Gdy kurs wynosił około 3.3 to można było myśleć o tych droższych pompach. W dzisiejszej sytuacji pytam się jaki jest sens?
A tutaj widzę,że nawet logika,kalkulator i wyliczenia Ci nie pomogły,bo nie mogły z tego względu:

Od początku myślałem o pompie ciepła i żadna siła nie była w stanie mnie od tego oderwać.
Nie dziwie się,bo przecież zrobiłeś to tylko dla własnego ja,dla mody,dla sąsiadów a nie dla oszczędnosci :)
Jakie różnice widzisz w moim wyliczeniu powyżej do Twojego z tego posta ? :

40tyś. styknie ci jeśli kupisz polską pompę. Odwierty z całym "badziewiem" jakieś 20tyś. + pompa za 15tyś+ reszta w kotłowni, którą i tak i tak musisz zrobić. Nie obawiaj się polskich produktów. Mi w czasie tak mroźnej zimy pompka spisała się świetnie.
Najtańszą oferta pompy gruntowej ma polski Ecopol-6kW-12tys.zł,odwierty min.80-100zł/mb=pow.10tys.zł,montaż ok.5tys.zł=ok.30tys.zł Czyż nie dobrze policzyłem ? To o co ci chodzi ?

Gdzie ta oszczędność pompy ciepła na Twoim przykładzie ? :

Ta zima kosztowała mnie łącznie z ciepłą wodą 2000zł..
Tak ma wyglądać TANIA pompa ciepła ? ;)
Kolego Liwko,jeszze raz radzę przed napisaniem posta pomyśleć lekko nie tylko nad sobą ale także nad innymi aspektami życia codziennego bo widzę,że u Ciebie oj ciężko z tym ;)

Arturo72
26-06-2010, 16:03
Nie słuchaj Arturo72, to jest forumowy naciągacz na ogrzewanie elektryczne. Chyba ma w tym interes. Ja za ten sezon grzewczy zapłaciłem niecałe 2000zł. Zakładając cop 4 to za grzanie samym prądem zapłaciłbym 8000! Poczytaj moje posty a zobaczysz jak tanio można zrobić instalację z PC. Sorki ale nie mam czasu dzisiaj się rozpisywać.

Jak liczysz tak jak myślisz to nie dziwie Ci się,ze zapłaciłbyś za prąd 8tys.zł (no chyba,że masz durszlak zamiast domu ;) )
Jeszcze raz weź kalkulator do ręki,przyjmij śrenio zaizolowany dom z zapotrzebowaniem 8tys.kWh,przyjmij grzanie w II taryfie (wodna podłogówka na płycie fundamentowej 20cm betonu),cwu także w II taryfie (bojler 140l 2x1,2kW-grzanie od 4-6 do temp.50st i od 13-15 do temp 70st.).
Wyniki za dobę możesz podać tutaj na forum,bo jak ja to zrobie to będzie niesprawiedliwe ;)
Koszt prądu w II taryfie to ok. 0.33zł/kWh.
P.S.
Nie chcę nikogo dołować przed wakacjami ale odpowiadam na bezmyślne doradzanie i dopieprzanie się do mnie.