PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Arturo72
26-06-2010, 17:11
Arturo72 - przesadzasz
O ile PC Ecopol faktycznie kosztuje 12tys, to ceny DZ przesadzone.Dz pionowe to 70+7%/metr dla rurki 32 lub 80+7%/metr dla rurki 40.
DZ zakładając że zrobisz sam wychodzi połowę taniej - wiem, bo właśnie jestem w trakcie. mnie 550m DZ poziomego wyjdzie 6000 (i to przewymiarowane sporo)
No nie wiem,nie wiem,ceny wierceń ok ale *120m dla małej pompy czy *180m dla większej to już porządna suma się uzbiera :)
Co do kolektora poziomego to wiem,że własnymi rękami wyjdzie taniej.
Także zamierzam samemu zrobić poziomy spiralny przy okazji wykopu pod płytę ok.300-400m rurki i obliczyłem,że może wyjść zdecydowanie mniej niż 5tys.zł
Kolektor będzie czekał na dobre ceny PC,za kilka lat na pewno cena będzie na poziomie zwykłej lodówki i DZ będzie jak znalazł :)
A do tej pory jak to kiedyś mówił Fr.Dolas w filmie "Ludzie,ludzie,zwariowałem" będę miał ciepło w domu i ciepłą wodę dzięki najdroższemu medium czyli dzięki prądowi :)

waz_2000
26-06-2010, 17:38
Ponawiam:

To może wystarczy taka powietrze-woda, mieszkam w mazowieckim ??

mati__
26-06-2010, 18:50
Ponawiam:

To może wystarczy taka powietrze-woda, mieszkam w mazowieckim ??

Ja bym się na Twoim miejscu nimi zainteresował. Na razie nie mam doświadczenia z taką pompą, ale w przyszłym roku planuję montaż jak już dom się wybuduje. Dość długo zgłębiam temat pomp ciepła, trochę poszperałem w pompach powietrze-woda, rozmawiałem z użytkownikami i koniec końców mi wyszło, że taka pompa będzie rozsądnym rozwiązaniem. Te urządzenia są coraz lepsze i potrzebują wspomagania grzałkami przy coraz niższych temperaturach, a różnica w rocznych opłatach za prąd w stosunku do pomp gruntowych nie jest powalająca (z tego co czytam ok 600-800 zł rocznie). Cena w stosunku do pompy z kolektorami pionowymi jest dużo niższa (u mnie tylko takie wchodzą w grę), trochę mniejsza dla kolektorów poziomych, ale dla mnie ważna jest też prostota układu przy pompie powietrznej.
Jestem ze śląska, byłem u człowieka używającego pompy Daikin Altherma w domu 160m2, gdzie wszystko ma na prąd, pompa grzeje podłogówkę w całym domu i CWU na 3 osoby - roczne opłaty zamknęły się w 3000 zł za 2008 rok, za 2009 wg liczników niewiele więcej. Jest Mitsubishi Zubadan, LG Therma V - z tych, którymi się interesowałem. Może poszukaj jakiegoś lokalnego instalatora, niech Cię skontaktuje z kimś komu instalował - pogadasz, zobaczysz co i jak -ja tak zrobiłem i się przekonałem. A jak będzie się to sprawowało zobaczę za jakiś rok, półtora:)
Pozdrawiam!

waz_2000
26-06-2010, 21:22
Wiesz ja dopiero będę zaczynał budowę ale coś mnie ciągnie do takich nowinek.. Jak nie to tylko węgiel... (W moim wypadku)

Arturo72
26-06-2010, 21:26
Wiesz ja dopiero będę zaczynał budowę ale coś mnie ciągnie do takich nowinek.. Jak nie to tylko węgiel... (W moim wypadku)
A czemu tylko węgiel wchodzi w rachubę ?Czemu nie pellet,nie ekogroszek,nie gaz,nie prąd ?
Z czego budujesz,jaką izolację planujesz,jaka wentylacja,czy bedzie kominek i czy z DGP ? Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło ?

Arturo72
26-06-2010, 22:51
Jestem ze śląska, byłem u człowieka używającego pompy Daikin Altherma w domu 160m2, gdzie wszystko ma na prąd, pompa grzeje podłogówkę w całym domu i CWU na 3 osoby - roczne opłaty zamknęły się w 3000 zł za 2008 rok, za 2009 wg liczników niewiele więcej. Jest Mitsubishi Zubadan, LG Therma V - z tych, którymi się interesowałem. !
Czy uważasz,że 3000zł za ogrzewanie i cwu to jest mało ? Średnio wychodzi miesięcznie 250zł a w sezonie zimowym 400zł miesięcznie,to jest mało ?
Czy warto płacić za PC ponad 30tys.zł(zamiast 3tys.zł),która daje nam rachunki rzędu 400zł miesięcznie w okresie zimowym ?

Dom dobrze izoluje się,zkłada WM z rekuperacją,DGP itp. dlatego,żeby straty ciepła były jak najmniejsze a nie odwrotnie tzn.PC montuje się dlatego,żeby nie izolować i żeby przy bardzo dużych stratach ciepła (durszlaku) koszt ogrzewania był mniejszy.
Czyli podstawą jest dobrze zaizolowany i przemyślany dom i wtedy rachunki za ogrzewanie będą niskie niezależnie od tego czy mamy PC czy najdroższe medium ;)

I to jest klucz do tego,mamy "durszlak",potężne straty ciepła,słabą izolację i dlatego opłaca nam się dla niskich rachunków wydać 40-80tys.zł tys.zł za PC albo mamy dobrą izolację gdzie za instalację płacimy tylko 3tys.zł a rachunki mamy podobne :)
Innej przyczyny(oprócz snobizmu,mody,zabłyśnięcia wśród znajomych,chęci bycia trendy ) nie widzę,żeby pakować taką kasę w PC.

mati__
27-06-2010, 10:10
Arturo72: tak, uważam, że 3000zł za ogrzewanie i CWU przy domu 160m2 to BARDZO MAŁO. Obecnie w mieszkaniu 54m2 przy ogrzewaniu prądem płacę więcej, do tego mam kominek, który pochłania jakieś 1000 zł dodatkowo. Jeśli w domu mam płacić 3000 na rok - będę bardzo szczęśliwy.
Jakaś straszna agresja z Ciebie wychodzi na tym forum, nie wiem jaki masz w tym cel. Ludzie chcą się dowiedzieć tutaj coś na temat pomp ciepła, a nie ogrzewania prądem - od tego jest inne forum więc Twoje w większości naciągane komentarze nie są tu ani pomocne, ani wskazane.
Po pierwsze Althermę mogę dzisiaj zainstalować za 23000 zł, a nie jak piszesz ponad 30000 (cała instalacja do mojego domu ok.180m2 wg oferty, którą otrzymałem), a po drugie czy dobra izolacja, WM z rekuperacją DGP itd. to są za darmo? Po trzecie te swoje 3000 zł za instalację to kiepski żart...
Zaczynasz przypominać niejakiego T.Brzęczkowskiego z pokrewnego forum... (właśnie zobaczyłem, że Adiqq ma podobne skojarzenie:) W kółko to samo, a żadnych konkretów. Ja nie chcę mieszkać w termosie, nie muszę ogrzewać domu za darmo, a porównując pompę powietrze-woda do np. instalacji np. na eko-groszek nie jest to chyba porażająca różnica cenowa, a wygoda użytkowania nie do porównania.

mati__
27-06-2010, 10:14
Wiesz ja dopiero będę zaczynał budowę ale coś mnie ciągnie do takich nowinek.. Jak nie to tylko węgiel... (W moim wypadku)

I coroczne zamawianie, przerzucanie, palenie, brud? O nie, dziękuję:)

Arturo72
27-06-2010, 11:59
Arturo72: tak, uważam, że 3000zł za ogrzewanie i CWU przy domu 160m2 to BARDZO MAŁO. Obecnie w mieszkaniu 54m2 przy ogrzewaniu prądem płacę więcej, do tego mam kominek, który pochłania jakieś 1000 zł dodatkowo. Jeśli w domu mam płacić 3000 na rok - będę bardzo szczęśliwy..
No widzisz jak dajesz się manipulować albo sam manipulujesz ;) To nie jest 3tys.zł rocznie,stawiam,że jeśli jesteś w tym wątku to PC wrzucisz w kredyt (płacący gotówką 30czy 70tys.zł nie mają takich dylematów )
Roczna obsługa za spłatę kredytu za PC ile wyniesie ? Może ok.3tys.zł,czy tak ? Czyli masz już nie 3 a 6tys.zł .
Wiem,że PC kupuje się żeby poczynić oszczędności czy tak ? Gdzie jest tu i na czym oszczędność ?
Idźmy do miesięcznego rozliczenia,czyli za PC miesięcznie wychodzi 400zł+obsługa kredytu 250zł=650zł miesięcznie w okresie zimowym,to jest wg Ciebie tanio ? Jeśli tak to gratuluję samopoczucia :)


a po drugie czy dobra izolacja, WM z rekuperacją DGP itd. to są za darmo? Po trzecie te swoje 3000 zł za instalację to kiepski żart...
.
Oczywiście dobra izolacja,dobre rozwiązania nie są za darmo ale za kasę o wiele mniejszą niż wartość PC.Tak na dobrą sprawę wolałbym mieć dla siebie dobrze zaizolowany dom a nie chatę pełną dziur ;)
Co do WM z rekuperacją to wiadomo,ze jest to standart w dzisiejszym budowaniu niezaleźnie czy ma się PC czy się jej nie ma.


Po trzecie te swoje 3000 zł za instalację to kiepski żart...
W kółko to samo, a żadnych konkretów. Ja nie chcę mieszkać w termosie, nie muszę ogrzewać domu za darmo, a porównując pompę powietrze-woda do np. instalacji np. na eko-groszek nie jest to chyba porażająca różnica cenowa, a wygoda użytkowania nie do porównania.
Żeby nie było,że bez konkretów-zsumuj sobie koszt tej instalacji i porównaj komfort użytkowania,możliwość awarii itp do PC i rachunków za nią na poziomie 700zł miesięcznie(4,2tys.zł za okres zimowy a koszt samej PC przy kredycie za kilkanaście lat wyniesie 80tys.zł) :
http://www.kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcolp.html
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/
Dlatego prąd bo gaz ziemny przy dobrym kotle kondensacyjnym nie jest alternatywą.
P.S.
Gdyby ktoś mnie na siłę zmusił do PC to wybrałbym jednak gruntową polskiej produkcji z własnoręcznie robionym kolektorem poziomym .
Tutaj koszt samej PC nie byłby oszałamiający.

Arturo72
27-06-2010, 12:06
Arturo72 - nie moge sie z tobą zgodzic - tzn ze PC montuje się po to żeby nie izolować. Ja osobiście izoluję dużo,mam WM i montuję PC - zresztą jak większość forumowiczów co ma PCj. Dobra izolacja nie stoi w sprzeczności z PC jak próbują to imputować przeciwnicy PC.
Inna kwestia że 80tys w życiu nie dałbym na PC, ale już30tys jak najbardziej.
Dobra izolacja nie wyklucza PC ale znacznie wydłuża czas jej amortyzacji do nieskończoności,to po pierwsze a po drugie przy dobrej izolacji wątpliwa jest celowość instalacji PC skoro różnica w rachunkach za ogrzewanie między pozostałymi źródłami ciepła będzie minimalna :)
Czy jeśli różnica miała by być 100-200zł miesięcznie w okresie zimowym to wyrzucisz 40tys.zł w instalację PC zamiast 3tys.zł ?
P.S.
Nie jestem zwolennikiem ani izolacji od wewnątrz ani sprzedawcą urządzeń prądowych ani przedstawicielem elektrowni,chociaż gdybym miał wybierać między gazem a prądem wybrałbym prąd ze względu właśnie na niski koszt inslatacji.
Różnicę w kosztach przeznaczę na doprowadzenie domu do energooszczędności :)

HenoK
27-06-2010, 12:29
Czy uważasz,że 3000zł za ogrzewanie i cwu to jest mało ? Średnio wychodzi miesięcznie 250zł a w sezonie zimowym 400zł miesięcznie,to jest mało ?
Czy warto płacić za PC ponad 30tys.zł(zamiast 3tys.zł),która daje nam rachunki rzędu 400zł miesięcznie w okresie zimowym ?

Dom dobrze izoluje się,zkłada WM z rekuperacją,DGP itp. dlatego,żeby straty ciepła były jak najmniejsze a nie odwrotnie tzn.PC montuje się dlatego,żeby nie izolować i żeby przy bardzo dużych stratach ciepła (durszlaku) koszt ogrzewania był mniejszy.
Czyli podstawą jest dobrze zaizolowany i przemyślany dom i wtedy rachunki za ogrzewanie będą niskie niezależnie od tego czy mamy PC czy najdroższe medium ;)

I to jest klucz do tego,mamy "durszlak",potężne straty ciepła,słabą izolację i dlatego opłaca nam się dla niskich rachunków wydać 40-80tys.zł tys.zł za PC albo mamy dobrą izolację gdzie za instalację płacimy tylko 3tys.zł a rachunki mamy podobne :)
Innej przyczyny(oprócz snobizmu,mody,zabłyśnięcia wśród znajomych,chęci bycia trendy ) nie widzę,żeby pakować taką kasę w PC.
Założenia masz świetne, co więcej są one do zrealizowania.
Tylko, że ciągle jesteś teoretykiem w tej dziedzinie. O tym, czy jest tak prosto jak to piszesz wybudować dom, który będzie zużywał 6-7tys. kWh na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody możemy podyskutować, jak już taki dom wybudujesz.
Po wybudowaniu swojego domu i zaprojektowaniu kilku innych domów jednorodzinnych oraz z własnej praktyki w budownictwie mogę Ci napisać, że droga do takiego domu nie jest ani prosta, ani łatwa. Jeżeli dodatkowo musisz liczyć się z każdym groszem lub co gorsza podpierasz się przy budowie domu kredytem, to sprawa jeszcze bardziej się komplikuje.
Dostępne są co prawda opisy budowy domów pasywnych, chociażby dom pasywny Lipińskich, czy dom budowany przez Przewodnik Budowlany, ale przy projektowaniu i budowie tych domów zatrudniona była cała "armia" fachowców z różnych dziedzin budownictwa, którzy często swoje usługi wykonywali po bardzo promocyjnych cenach licząc na reklamę. Budując dom sposobem gospodarczym, a tak buduje się większość domów jednorodzinnych w Polsce, można o takim zapleczu tylko pomarzyć.

Domy energooszczędne opisane chociażby na Forum Muratora, powstały głownie dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu ich inwestorów.
Pomimo tego prawie w każdym z nich można doszukać się błędów, które odbijają się na efekcie końcowym.

Korzystając ze swojego doświadczenia zaprojektowałem i obecnie nadzoruję wykonanie domu energooszczędnego, który byłby domem pasywnym, gdyby nie to, że jest ogrzewany wyłącznie energią elektryczną. Poza tym posiada on wszelkie cechy domu pasywnego. Wystarczy w miejsce kotła elektrycznego wstawić pompę ciepła gruntową (są pozostawione przepusty na podłączenie dolnego źródła lub powietrze-woda, i ze zużycia na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody z 4000kWh/rok dojdzie się do wartości 1000-1500kWh/rok, co zapewni "pasywność" tego domu. Jeszcze lepszy efekt uzyskałoby się stosując mały kocioł na pelety, przy którym EP na ogrzewanie spadłoby do 4-5kWh/m2 rocznie. Tylko oczywiście zarówno pompa ciepła jak kocioł na biopaliwo, czy nawet kolektory słoneczne pod względem ekonomicznym w tym domu będą porażką. Przy zużyciu 4000kWh/rok w 2 taryfie wychodzą koszty rzędu 1200zł rocznie, a każda z w/w instalacji to koszt o min. 10tys. wyższy (przy pompie ciepła nawet więcej).
Mimo wszystko uważam, że to przed takimi energooszczędnymi domami jest przyszłość.
Czy w przyszłości cena pomp ciepła spadnie na tyle, że będą one mogły konkurować z lepszą izolacją?
IMHO, raczej wzrost cen energii spowoduje, że ich instalacja będzie się bardziej kalkulowała.
Na dzień dzisiejszy np. zainstalowanie pompy ciepła uważam za lepszą inwestycję niż zakup i montaż kolektorów słonecznych.

HenoK
27-06-2010, 13:58
W parterze moim zdaniem łatwiej jest osiągnąć zużycie na poziomie 7tys.kWh niż w domu z poddaszem.
Wg mnie,ciężko jest spieprzyć płytę fundamentową,okna montowane w warstwie ocieplenia też nie będzie robiła ekipa,która robi to po raz pierwszy,identyczna sytuacja z reku czy GWC aczkolwiek oczywiście trzeba uważnie się przyglądać jakości robót ;)

Akurat dom z poddaszem użytkowym przy takiej samej izolacji przegród ma gorszą charakterystykę energetyczną.
Fakt, że z kolei łatwiej w nim poprawić np. izolacyjność stropu w porównaniu z izolacją poddasza.
Nawet nie wiesz jak wiele rzeczy można na takiej budowie "spieprzyć", zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa.
Mogę Ci tylko podpowiedzieć, że lepiej zaprojektować dom jako pasywny. Wbrew pozorom różnica w cenie nie jest wielka.
Dużo większy wpływ na energooszczędność ma dbałość o szczegóły (mostki cieplne, szczelność budynku) niż stosowanie bardzo drogich materiałów.
Mimo wszystko życzę Ci powodzenia w realizacji Twojego energooszczędnego domu.

mati__
27-06-2010, 14:42
Arturo72: nie będę cytował Twojej wypowiedzi żeby nie zaśmiecać tu forum, ale odniosę się do jednej rzeczy: ja nie liczę kredytu, jego obsługi itp. bo akurat pompę za 23000 zł mogę kupić za gotówkę, więc doliczanie tego jest tu bez sensu. Piszę, że jeśli będę płacił 3000 nawet 4000 rocznie przy urządzeniu praktycznie bezobsługowym jest to dla mnie jak najbardziej do przyjęcia. Nie rozumiem gdzie tu manipulacja?!
Czy rekuperacja to standard? Zastanowiłbym się nad tą tezą. Nikt spośród czwórki moich znajomych, którzy budują właśnie dom tego nie przewiduje. Nie mam nic przeciwko rekuperacji, ale trochę naciągasz.
Ja nie neguję rozwiązań, o których piszesz, ale tak jak napisał Henok - droga do takiego domu jest trudna i też swoje kosztuje. Dla mnie wymienione przeze mnie kwoty są zadowalające i nie mam zamiaru ani wiedzy budować domu pasywnego, albo super energooszczędnego i dlatego nie będę grzał prądem, gazu nie mam, a ekogroszku nie chcę.

Wirecki
27-06-2010, 16:46
Nie trzeba być ekspertem od pomp, żeby zobaczyć jak Ci do nich daleko. W pełni profesjonalna odpowiedź....
Nie wiem czy wiesz, że powierzchnia do ogrzania nie jest tu decydująca i to nie ona przesądza o opłacalności inwestycji.
A z tymi szacunkami od.... do.... to pojechałeś po bandzie. Robisz to na codzień, czy co? Pozdr.


Dużo za dużo ;)
Cena zależy od rodzaju pompy ciepła a także samej pompy ciepła.
W takim małym domu moimi zdaniem instalacja pompy ciepła będzie nieopłacalna,nawet jeśli koszt będzie poniżej 40tys.zł,spokojnie przy tym domku możesz ,zejść z zapotrzebowaniem ciepła na 6-7tys.kWh i nawet grzejąc prądem rachunki będą niskie.

Sama gruntowa pompa ciepła to koszt od 15-40tys.zł,odwierty,kolektory poziome ok.10-30tys.zł,montaż od 5-10tys.zł,GZ zakładam,że tak czy tak będziesz miał także tego nie liczę.

Liwko
27-06-2010, 19:08
Sorki ale właśnie wróciłem z poprawin więc literowanie sprawia mi jakąś trudność ale Arturo72 jak ktoś kiedyś na tym forum cię prosił WY...... z tego forum!!! Malkontencie jeden!!!! Już nie mamy na ciebie siły. Co mamy zrobić, żebyś dał nam wreszcie spokój???
A jutro jak się wyśpię napiszę coś na temat mojej pompy.
Jeszcze raz sorki koledzy:)

waz_2000
27-06-2010, 20:14
Sorki ale właśnie wróciłem z poprawin więc literowanie sprawia mi jakąś trudność ale Arturo72 jak ktoś kiedyś na tym forum cię prosił WY...... z tego forum!!! Malkontencie jeden!!!! Już nie mamy na ciebie siły. Co mamy zrobić, żebyś dał nam wreszcie spokój???
A jutro jak się wyśpię napiszę coś na temat mojej pompy.
Jeszcze raz sorki koledzy:)

Czytałem i się nie odzywam bo się nie znam, więc poczytam dalej. nie wiem co wybrać i na pewno się w mgnieniu oka nie dowiem. Nie o to chodzi. wiem że będę się budował i przerabiam teraz papierkologię, Dzięki za wypowiedzi są bardzo cenne.

mati__
27-06-2010, 22:24
Jeśli się chce mieć tanie grzanie to jednak jest to standart.
Widocznie Ty jak i Twoi zanjomi nie potrzebują oszczędności :)
Jeśli się nie zważa na duże straty ciepła przy wentylacji grawitacyjnej to pompa ciepła jak najbardzie jest potrzebna żeby zbliżyć się do "normalnych" rachunków za ogrzewanie.
Oczywiście ani gaz ani prąd ani inne żródło ciepła nie zapewnią w takim wypadku oszczędnego grzania..
Rozsądny rekuperator do mojego domu to koszt 10-15 tys zł jeśli nie więcej. Bądźmy obiektywni. Pompa ciepła tania nie jest, ale Twoje żeby Twoje rozwiązania się sprawdziły trzeba wpakować też kupę kasy. Nie rozumiem tylko skąd to Twoje zacięcie w negowaniu sensu instalacji pomp. Są na tym forum tematy z pompami nie związane więc tam się możesz powyżywać w kwestii ogrzewania...

Tatarak
27-06-2010, 22:57
Witam serdecznie :)
Czytałam Wasze porady dla użytkowniczki znad morza i mam pytanie, czy w takim razie w rejonie Dolnego Śląska (jednego z cieplejszych w kraju) też można rozważać PC powietrzną do ogrzania domku o pow. 135m2. Bo jak spojrzałam w allegro, to jest w ofercie taka pompa w cenie kilkunastu tys. - koszt w zasadzie porównywalny do dobrego kotła gazowego (a zaznaczam, że musiałabym używać gazu płynnego) Na zupełnie pierwszy rzut oka wygląda to mega kusząco. Czy Waszym zdaniem warto zgłębiać temat?

tomek_glw
27-06-2010, 23:08
Mam pytanie natury technicznej:

w jaki sposób odbywa się regulacja temperatury w górnym źródle?
Zakładam, że mam pompę bez modulowanej mocy, czyli silnik sprężarki pracuje zawsze z maksymalną mocą lub wcale (w systemie zero-jedynkowym).
Chcę mieć pompę tylko do CO i ma mi dawać 35st.C.
Po jakimś czasie zmieniam zdanie, podłączam zasobnik i chcę mieć na wyjściu 55 st.C.
Co technicznie "dzieje się" w pompie, że przy tych samych obrotach, czyli tej samej mocy elektrycznej doprowadzonej do silnika sprężarki, daje ona inną temperaturę na wyjściu?

Pozdrawiam.

piwopijca
28-06-2010, 08:54
Woda od co przeplywa przez uklad "grzejny" i zwieksza swoja temperature, gdy osiagnie juz zadana temp. to pompa wylacza sie a w obiegu krazy woda z zadana temp. do mementu gdy owa temp. spadnie ponizej zdefiniowanej w PCi. Wowczas znowu PCi wlacza sie i grzeje wode w ukladzie.

Pzdr.

tomek_glw
28-06-2010, 09:30
Czyli pompa wg Ciebie daje zawsze "wysoką" temperaturę - powiedzmy ok 50-60st.C. a jej obniżenie do celów podłogówki polega tylko na okresowym wyłączaniu PC?
Coś mi się tu nie zgadza, ponieważ taka pompa pracowałaby zawsze z kiepskim COP, a idealnym przypadkiem jest właśnie ogrzewanie niskotemperaturowe 35-40stC za pomocą pompy ciepła.

Liwko
28-06-2010, 11:06
BZDURY Waść piszesz,także proponuję przed napisaniem posta podrapać się w głowę i pomyśleć,to nie boli ale może pomoże,no chyba,że głowa pusta.
Jako,że nie masz czasu się rozpisywać,pozwoliłem sobie przytoczyć Twoje posty:
Cytat Napisał Liwko Zobacz post
Tak to jest z tymi pompami. Niekiedy bardziej opłaca się wybrać "gorsze" rozwiązanie i płacić więcej za prąd, niż wykładać 15-20k więcej żeby mieć mniejsze o jakieś nawet 500zł roczne zużycie. Sam wybrałem chyba jedną z najtańszych pomp na rynku i powiem szczerze jak na razie nie wygląda to za różowo. Dzienne zużycie w ostatnich dwóch miesiącach na poziomie około 35kwh.
Jednak cena za pompę 10k to nie 25 lub nawet 30. Co jest przyczyną takich cen? Oczywiście kurs euro. Gdy kurs wynosił około 3.3 to można było myśleć o tych droższych pompach. W dzisiejszej sytuacji pytam się jaki jest sens?

Czytaj ze zrozumieniem tekstu. Jest to wiedza z pierwszej klasy szkoły podstawowej!
Gdy pisałem o gorszym rozwiązaniu myślałem o tańszej pompie ciepła, np. o powietrze-woda lub taniej polskiej zamiast drogich zachodnich. A jeżeli chodzi o "mało różowo" to okazało się, że przyczyna tkwi w cyrkulacji CWU. Była ustawiona przez całą dobę i były duże straty. Nawet przy tak dużych stratach pompa zużyła jakieś 5000KWh co jest i tak dobrym wynikiem. Idę o zakład, że następna zima wyjdzie poniżej 4000 a to już jest jakieś 1300-1400zł. w zależności od czasu pracy w taniej taryfie.
Zakładając, że różnica w inwestycji w stosunku do ogrzewania prądem wyszła mnie jakieś 20tyś.to zwrotu nakładów spodziewam się po jakichś pięciu latach.
Radzę ci Arturo nie zatruwać nam forum twoją wiedzą na temat kosztów PCi i wyższości grzania prądem.

HenoK
28-06-2010, 12:12
Czyli pompa wg Ciebie daje zawsze "wysoką" temperaturę - powiedzmy ok 50-60st.C. a jej obniżenie do celów podłogówki polega tylko na okresowym wyłączaniu PC?
Coś mi się tu nie zgadza, ponieważ taka pompa pracowałaby zawsze z kiepskim COP, a idealnym przypadkiem jest właśnie ogrzewanie niskotemperaturowe 35-40stC za pomocą pompy ciepła.
Pompa ciepła ma określoną moc grzewczą. Co prawda, moc ta zmienia się wraz z temperaturą dolnego i górnego źródła, ale przy małych zmianach temperatur możemy ją uznać za stałą. Przy stałym przepływie w górnym źródle ta moc grzewcza powoduje podniesienie temperatury czynnika grzewczego o określoną wartość. Np. mamy wychłodzoną podłogówkę i na powrocie z podłogówki mamy 18st. C, moc grzewcza pompy ciepła wynosi 6kW przy określonym przepływie podnosi jej temperaturę np. dT=5K, czyli do podłogówki trafia woda o temperaturze 23st. C. Ta woda stopniowo podgrzewa podłogówkę i po jakimś czasie temperatura powrotu wzrośnie do np. 20st. C. Wtedy z pompy ciepła będzie wychodziła woda o temperaturze 25st. C, itd, aż dojdziemy do temperatury zadanej, np. 35st.C, kiedy regulator wyłączy pompę ciepła. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury będzie malało COP, czyli np. przy 35 st. C moc pompy spadnie np. do 5,5kW, stąd też dT będzie mniejsza (4,6K)
Podobnie jest z podgrzewaniem CWU, tylko granicą wyłączenia jest np. 50 st. C.
Oczywiście nie da się podnosić temperatury w nieskończoność - sprężarka ma określone parametry graniczne (temperatura i ciśnienie) po przekroczeniu których zadziałają zabezpieczenia PCi.

mati__
28-06-2010, 12:22
:) a koszt wentylacji grawitacyjnej+kominy jaki ? A komfort ? A brak wilgoci ?
Zgadzam się, że to też kosztuje, ale dużo mniej (przynajmniej wg ofert, które zbierałem i informacji od wykonawcy mojego domu). Co do komfortu to słyszałem różne opinie, a dobrze zrobiona wentylacja grawitacyjna jest bezobsługowa i spełnia swoje zadanie.

Krytykujesz ludzi za wydawanie pieniędzy na pompy ciepła, ale przecież dom taki, o którym piszesz nie jest za darmo. Sam dostałem ofertę na dom energooszczędny i koszt mnie powalił. Bardziej by się kalkulowała ta pompa nawet za 80 tysięcy w kredycie. A sam nie wybuduję bo nie potrafię, więc wybieram dla mnie optymalne rozwiązanie. W końcu rocznie będę płacił więcej niż Ty, mam tego świadomość i się na to godzę, ale nie będą to też horrendalne kwoty.
Różnice sumarycznych wydatków (koszt budowy domu, instalacja ogrzewania) w przypadku domu energooszczędnego i zwykłego, wg moich ofert, będą duże na korzyść tego drugiego. Potem w tym pierwszym te koszty będą się zwracać, ale tak daleko w przyszłość nie sięgam więc wolę rozwiązanie z domem + PCi.

Liwko
28-06-2010, 13:20
Witam serdecznie :)
Czytałam Wasze porady dla użytkowniczki znad morza i mam pytanie, czy w takim razie w rejonie Dolnego Śląska (jednego z cieplejszych w kraju) też można rozważać PC powietrzną do ogrzania domku o pow. 135m2. Bo jak spojrzałam w allegro, to jest w ofercie taka pompa w cenie kilkunastu tys. - koszt w zasadzie porównywalny do dobrego kotła gazowego (a zaznaczam, że musiałabym używać gazu płynnego) Na zupełnie pierwszy rzut oka wygląda to mega kusząco. Czy Waszym zdaniem warto zgłębiać temat?

Według mnie wybrzeże jest najlepszym miejscem na PCi powietrze-woda ale Dolny Śląsk jest niewiele gorszym. A nie myślałeś o kolektorze poziomym? Pompę glikolową też można kupić za taką cenę. Jak dużą masz działkę?

Tatarak
28-06-2010, 13:43
Działka prawie 17 arów. Właśnie zlecam geotechnikom badanie gruntu - robią odwierty do 3 m. Czy pod PC trzeba głębiej?

Liwko
28-06-2010, 14:30
Szkoda kasy. Weź szpadel i wykop dół na głębokość 1,5m bo na takiej robi się kolektor poziomy. Im wilgotniej tym lepiej. Najgorzej jak trafisz na samą glinę. Masz dosyć miejsca na taki kolektor. Jak nie trafisz na ździerusa to powinien cię kosztować jakieś 5-6tyś. Ja na twoim miejscu bym się nie zastanawiał.

Tatarak
28-06-2010, 14:51
Szkoda kasy. Weź szpadel i wykop dół na głębokość 1,5m bo na takiej robi się kolektor poziomy. Im wilgotniej tym lepiej. Najgorzej jak trafisz na samą glinę. Masz dosyć miejsca na taki kolektor. Jak nie trafisz na ździerusa to powinien cię kosztować jakieś 5-6tyś. Ja na twoim miejscu bym się nie zastanawiał.

Badanie robię pod posadowienie całego budynku, nie pod pompę jako taką, nie sądzę żeby na to było szkoda kasy.

Najgorzej, jak samą glinę? Wszędzie czytam, że tak najlepiej.

5-6 tys, to za sam kolektor poziomy, tak?

Liwko
28-06-2010, 15:02
Glina pod kolektorem jest ok, nad niedobrze a na wysokości kolektora najgorzej! Jak jest pod to będzie utrzymywała wilgoć przy kolektorze. Jak jest nad to nie przepuści wody deszczowej. A jak jest na poziomie kolektora to będzie mała wymiana ciepła i szybko może powstać zmarźlina.

5-6tyś. to za sam kolektor (samemu robiąc wyjdzie jeszcze taniej), do tego polska pompa za 12tyś. i reszta kotłowni co i tak byś musiał zrobić. Wychodzi całkiem przyjemna kwota, nie sądzisz?

Tatarak
28-06-2010, 15:47
5-6tyś. to za sam kolektor (samemu robiąc wyjdzie jeszcze taniej), do tego polska pompa za 12tyś. i reszta kotłowni co i tak byś musiał zrobić. Wychodzi całkiem przyjemna kwota, nie sądzisz?

Sądzę;) Z tym że samemu = "rękami męża". Nie wiem, czy on będzie sądzić tak samo:) A możesz polecić jakiegoś dobrego i sprawdzonego polskiego producenta pomp?

Liwko
28-06-2010, 16:06
Ja mam od października pompę tej firmy http://ppcpompy.eu/
Spisała się bardzo dobrze. Nie ma sensu moim zdaniem pakować się w drogie zachodnie produkty bo i tak podzespoły są w nich takie same lub prawie takie same. W następną zimę mam zamiar zejść poniżej 1500zł razem z CWU. Więc wydając 15tyś więcej za niby lepszą pompę (bo to wcale nie takie oczywiste) żeby mieć rachunek o 100 zł. mniejszy nie ma najmniejszego sensu. Tylko uważaj na wykonawców! Znam przypadek właśnie z Wrocławia, że źle wykonano kolektor i gościu płaci za prąd jak za zboże. Ale to nie jest wina samej pompy. Na tej stronie producenta znajdziesz namiary na przedstawicieli i zadzwoń do tego z Wielkopolski. Facet jest dokładny i uczciwy. Zna się na robocie i przy tym nie zdziera:)

Liwko
28-06-2010, 16:34
Arturo72, coś drogo te twoje grzanie prądem CWU. 100zł miesięcznie za samą wodę to jakiś koszmar. Ja pompą grzeję za 25.
I jeszcze jedno, jeśli chcesz żeby pompy staniały musisz być ich gorącym orędownikiem a nie przeciwnikiem. Stanieją jak staną się powszechne! Jak te twoje nieszczęsne lodówki.

Tatarak
28-06-2010, 18:08
Ja mam od października pompę tej firmy http://ppcpompy.eu/
Spisała się bardzo dobrze. Nie ma sensu moim zdaniem pakować się w drogie zachodnie produkty bo i tak podzespoły są w nich takie same lub prawie takie same. W następną zimę mam zamiar zejść poniżej 1500zł razem z CWU. Więc wydając 15tyś więcej za niby lepszą pompę (bo to wcale nie takie oczywiste) żeby mieć rachunek o 100 zł. mniejszy nie ma najmniejszego sensu. Tylko uważaj na wykonawców! Znam przypadek właśnie z Wrocławia, że źle wykonano kolektor i gościu płaci za prąd jak za zboże. Ale to nie jest wina samej pompy. Na tej stronie producenta znajdziesz namiary na przedstawicieli i zadzwoń do tego z Wielkopolski. Facet jest dokładny i uczciwy. Zna się na robocie i przy tym nie zdziera:)
Dzięki za namiary. Ale Twoim zdaniem źle wykonay kolektor to wina wrocławskiego przedstawiciela? Czyli przedstawiciel nie tylko sprzedaje sprzęt, ale też zajmuje się od razu instalacją, tak?

Tatarak
28-06-2010, 18:13
I jeszcze jedno pytanie totalnego laika - czy jak sobie zakopię ten kolektor poziomy, to mogę nad nim założyć normalny ogródek? Rozumiem, że bez drzew, ale z roślinami płytko ukorzenionymi, jakąś ścieżynką? Bo altanka raczej odpada? Ile - w bardzo ogólnym przybliżeniu - trzeba miejsca na taki kolektor dla dobrze ocieplonego domu o pow. 135 m2?

Liwko
28-06-2010, 18:31
Tak, przedstawiciel z Wrocka skopał sprawę. Ten z Wielkopolski co mi zakładał jechał poprawiać "fachowca". Sama pompa jest jak najbardziej ok.
Z ogrodem to jak najbardziej, odpadają tylko drzewa z pionowym systemem korzeniowym. Mówią, że na oko to gość w szpitalu zmarł:) ale na moje oko 400-500 metrów w zależności od warunków glebowych. I altanka nie zaszkodzi takiemu kolektorowi tylko oby to nie była altana:)
Zadzwoń do gościa i się umów na spotkanie. Wyjaśni ci wszystkie wątpliwości.
Jeżeli jesteś jak mówisz świeża w temacie to pamiętaj, że najbardziej pożądanym przy pompie jest ogrzewanie podłogowe. Ja mam w całym domu. Nie obawiaj się kładzenia ogrzewania podłogowego w sypialni. Temperatura podłogi jest ledwie wyczuwalna. Dodatkowo dwie drabinki w łazienkach. W łazienkach lepiej dać nieco gęściej rurki to będzie cieplej i zrobić wszystkie pętle podłogówki w miarę równych odcinkach (około 80m). Na dolnym poziomie dałem płytki drewnopodobne a na poddaszu wykładziny.
Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało:)

maysee
28-06-2010, 18:45
Ja rowniez sledze temat bo w przyszlym roku chcialbym juz PC u siebie zakladac. Liwko jak u Ciebie te wykladziny na poddaszu, maja jakis wplyw na dzialanie podlogowki? U mnie mam zaplanowane panele na parterze i niektorzy mnie chca od tego odwiesc ale przecie podlogowka musi dzialac nawet pod panelami!

Liwko
28-06-2010, 18:53
Tak będzie działać, tylko będzie działać gorzej. Będziesz płacił większe roczne rachunki. O ile? Tego niestety nie wiem. Z wykładziną jest podobnie ale bez jaj, nie dam przecież w sypialni i pokoju dziecka płytek:) W sypialni mam grubszą wykładzinę http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5464706155365100594 i jest wyraźnie chłodniej co mi akurat pasuje. A w korytarzu i u syna dałem cienkie i jest ok. http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom#5462601849899012946

rwxw
29-06-2010, 20:19
I jeszcze jedno pytanie totalnego laika - czy jak sobie zakopię ten kolektor poziomy, to mogę nad nim założyć normalny ogródek?
Oczywiście, że tak. Niebezpieczne mogą być drzewa z głębokim systemem korzeniowym. Jakąś delikatną altankę bez fundamentów, też można by raczej zaryzykować, kolektorowi to na pewno nie zaszkodzi. Co do rozmiarów kolektora to zależy od mocy pompy i gruntu, to trudno Ci bezpośrednio doradzić. Moc pompy dobierasz na podstawie wyliczeń zapotrzebowania na ciepło, a nie powierzchni domu (ściągnij sobie program OZC i oszacuj zapotrzebowanie na ciepło dla prostokąta o rozmiarach Twojego domu). Następnie w zależności od gruntu (suchy/mokry/piach/glina) liczy się długość/powierzchnię kolektora w zależności od jego budowy (spiralny, meandrowy itd.). Na oko powinno Ci wystarczyć 2-4ary na kolektor.

rwxw
29-06-2010, 20:24
Tylko nie piszcie że 10 000 - 80 000 bo to mi nie ułatwi rozważań.
Muszę Cię skorygować. W zależności od sposobu montażu (własny/firma), zakupu pompy itd szacuję od 20000 (wszystko sam) do nieskończoności przy wyborze dojącej firmy.

waz_2000
29-06-2010, 23:18
Czyli przynajmniej dolną granicę mam określoną.

tomek_glw
30-06-2010, 00:49
Pompa ciepła ma określoną moc grzewczą. Co prawda, moc ta zmienia się wraz z temperaturą dolnego i górnego źródła, ale przy małych zmianach temperatur możemy ją uznać za stałą. Przy stałym przepływie w górnym źródle ta moc grzewcza powoduje podniesienie temperatury czynnika grzewczego o określoną wartość. Np. mamy wychłodzoną podłogówkę i na powrocie z podłogówki mamy 18st. C, moc grzewcza pompy ciepła wynosi 6kW przy określonym przepływie podnosi jej temperaturę np. dT=5K, czyli do podłogówki trafia woda o temperaturze 23st. C. Ta woda stopniowo podgrzewa podłogówkę i po jakimś czasie temperatura powrotu wzrośnie do np. 20st. C. Wtedy z pompy ciepła będzie wychodziła woda o temperaturze 25st. C, itd, aż dojdziemy do temperatury zadanej, np. 35st.C, kiedy regulator wyłączy pompę ciepła. Oczywiście wraz ze wzrostem temperatury będzie malało COP, czyli np. przy 35 st. C moc pompy spadnie np. do 5,5kW, stąd też dT będzie mniejsza (4,6K)
Podobnie jest z podgrzewaniem CWU, tylko granicą wyłączenia jest np. 50 st. C.
Oczywiście nie da się podnosić temperatury w nieskończoność - sprężarka ma określone parametry graniczne (temperatura i ciśnienie) po przekroczeniu których zadziałają zabezpieczenia PCi.

Dzięki!!
Teraz zrozumiałem. Świetnie wyjaśnione.
Pozdrawiam.

Tatarak
30-06-2010, 10:35
Oczywiście, że tak. Niebezpieczne mogą być drzewa z głębokim systemem korzeniowym. Jakąś delikatną altankę bez fundamentów, też można by raczej zaryzykować, kolektorowi to na pewno nie zaszkodzi. Co do rozmiarów kolektora to zależy od mocy pompy i gruntu, to trudno Ci bezpośrednio doradzić. Moc pompy dobierasz na podstawie wyliczeń zapotrzebowania na ciepło, a nie powierzchni domu (ściągnij sobie program OZC i oszacuj zapotrzebowanie na ciepło dla prostokąta o rozmiarach Twojego domu). Następnie w zależności od gruntu (suchy/mokry/piach/glina) liczy się długość/powierzchnię kolektora w zależności od jego budowy (spiralny, meandrowy itd.). Na oko powinno Ci wystarczyć 2-4ary na kolektor.

Dzięki bardzo za odpowiedź :)

Jastrząb
30-06-2010, 22:01
Sam zastanawiam się nad gruntową PC robiąc kolektor poziomy w czasie fundamentów (przyda się za kilka lat) ale a nie za 40 czy 70tys.zł tylko za 2tys.zł za 5 lat :D
Ty powaznie uwazasz, ze za 5 lat, PC bedzie kosztowala 2 tys?? :-)))
Bo ja uwazam, ze za 15 lat popatrzysz na cene PC (ciagle dosyc wysoka), podsumujesz rachunki za grzanie pradem za 15 lat i.....spluniesz se w brode, ze nie kupiles jej 15 lat wczesniej.
PC nie stanieja.
PC sa stosowane intensywnie np w Skandynawii od wielu lat. Jakby ta cena miala spasc, to by juz spadla.



Do tej pory prądzik mnie będzie grzał ;)
Zycze Ci, zeby sie zona od Ciebie nie wyprowadzila pierwszej zimy, jak bedziesz utrzymywal w domu 15C, bo przeciez pradem ma/musi byc tanio ;-)


Tylko co powiedzą sąsiedzi czy znajomi jak się dowiedzą,że nie mam PC...katastrofa !!
Przeciez to niewazne co powiedza sasiedzi, co policza sasiedzi, tudzez co pokaze eksploatacja.
Ty przeciez i tak bedziez wiedzial lepiej, a kazde wyliczenie, "podrasujesz" pod jedyne sluszne ogrzewanie elektryczne "za 3 tysiace".

Przyklad?? Prosze bardzo. z poczatku tego Twojego posta na ktorego odpisuje. Piszesz ze sama pompa (bo kolektor juz masz zrobiony), to koszt 40-70tys!! (dla parterowego domu 118m^2. Jesli koszt samej PC do istniejacego juz kolektora, to wedlug CIebie jest taki koszt, to ja przepraszam. I jesli to nie jest podrasowywanie kosztow i wynikow pod swoja koncepcje, to ja jestem krolowa angielska.

pozdr,
marcin

Blacky
30-06-2010, 23:22
Witajcie,
Cieszę się że dyskusja nie zanika bo można się ciekawych rzeczy dowiedzieć :)

Niedługo zaczynamy budowę, od początku wiem (i już ;) ) że chcemy mieć w całym domu podłogówkę, wentylację z reku + GWC (choćby dla komfortu chłodzącego latem), żadnego komina, no i oczywiście PC (nigdy więcej żadnego brudasa - obecne utrapienia z węglowcem wystarczą nam do końca żywota).

Wcześniej myślałem że wilgotne gliny są dobrym otoczeniem dla kolektora poziomego ale kilka postów wstecz nieco mnie zasmuciło.
Robiliśmy badanie geotechniczne pod posadowienie domu i się okazało, że mamy glinę i tylko glinę (odwierty były do 4m). Pierwsze 40 cm to gleby mieszane ale niżej to już wyłącznie glina o nast. parametrach: Wilgotność naturalna: 23%, ciężar objętościowy =1,98T/m3, Stan gruntu=IL=0,20 IL/ID

Czy wg Was warto dalej rozważać kol. poziomy czy raczej nastawić się muszę na odwierty ? Chciałem rodzimą pompę i większość prac samodzielnych żeby koszt wychodził rozsądny ale z odwiertami to już może być kwota odstraszająca... Działkę mamy sporą=1694m2 więc możliwości jako takie są. Region Warmińsko-Mazurski (tuż obok Olsztyna) więc zbyt ciepło to tu nie bywa.

Pozdrowienia!

wihajster
01-07-2010, 00:11
> Blacky
Masz dobre warunki na kolektor poziomy więc nie wydziwiaj.
Ciekawe co byś musiał napisać gdybyś miał suche piachy??? To by była dopiero katastrofa.
"Robiłem" już instalacje w podobnych warunkach i nikt nie narzeka.
Jak masz obawy to dla spokojności dołóż ze 30%, koszt symboliczny jeśli chcesz dolne wykonać sam.

Rafał_
01-07-2010, 18:21
Rób poziomy. Buduję się obok Ciebie i grunt podobny. Warunki idealne na poziomy, grunt wilgotny i nie ma strachu w wykopie robić (nic się nie obsypuje). Mogę Ci polecić koparkę z operatorem, prawie 400mb zakopał w 1 dzień :-)

Tatarak
01-07-2010, 19:07
Glina pod kolektorem jest ok, nad niedobrze a na wysokości kolektora najgorzej! Jak jest pod to będzie utrzymywała wilgoć przy kolektorze. Jak jest nad to nie przepuści wody deszczowej. A jak jest na poziomie kolektora to będzie mała wymiana ciepła i szybko może powstać zmarźlina.


Geotechnik robił dziś odwierty i już wiem, że mam 60 (a miejscami do 80) cm humusu, potem 20 cm gliny a dalej piasek, piasek, piasek, z niewielkimi kawałkami gliny i woda na 1,8.
Czy to są dobre warunki na kolektor poziomy?

Liwko
01-07-2010, 20:09
Jak masz wodę na 1.8m to zapewne piasek na 1.5m masz mokry a to bardzo dobrze. Twój kolektor poziomy będzie bardzo dobrze działać:)

Tatarak
02-07-2010, 11:24
Jak masz wodę na 1.8m to zapewne piasek na 1.5m masz mokry a to bardzo dobrze. Twój kolektor poziomy będzie bardzo dobrze działać:)

Bo jeszcze sobie tak myślę, że jak zrobimy wykop pod kolektor, to mi nikt nie każe go zasypywać z powrotem tą gliną, prawda? więc tę 20-cm warstwę gliny po prostu muszę osobno odkładać i potem się jej pozbyć, a najwyżej dowieźć piasku nad kolektor i potem humusem nakryć od samej góry. dobrze koncypuję?

7tonik
02-07-2010, 12:33
Akurat dom z poddaszem użytkowym przy takiej samej izolacji przegród ma gorszą charakterystykę energetyczną.

Ooo, a byłem przekonany, że jest wprost przeciwnie. Czy to nie jest pomyłka?


Wystarczy w miejsce kotła elektrycznego wstawić pompę ciepła gruntową.... co zapewni "pasywność" tego domu.

Przyznam, że specyficzne podejście do pasywności. Raczej już centralne ogrzewanie dyskwalifikuje dom jako pasywny. Przeciez to ciepło bytowe i odpowiednie nasłonecznienie mają byc dominującym źródłem ciepła w domu pasywnym.

Liwko
02-07-2010, 13:09
Bo jeszcze sobie tak myślę, że jak zrobimy wykop pod kolektor, to mi nikt nie każe go zasypywać z powrotem tą gliną, prawda? więc tę 20-cm warstwę gliny po prostu muszę osobno odkładać i potem się jej pozbyć, a najwyżej dowieźć piasku nad kolektor i potem humusem nakryć od samej góry. dobrze koncypuję?

Na pewno będzie to miało pozytywny wpływ. Ale nie jestem na tyle mocny by obliczyć czy cała operacja jest ekonomicznie uzasadniona. Jeżeli to dla ciebie nie jest problemem to możesz tak zrobić. Ale myślę, że łatwiej by było lekko przewymiarować kolektor.

7tonik
05-07-2010, 11:06
Czy warto płacić za PC ponad 30tys.zł......
..........Dom dobrze izoluje się,zkłada WM z rekuperacją .....
....I to jest klucz do tego,mamy "durszlak",potężne straty ciepła,słabą izolację i dlatego opłaca nam się dla niskich rachunków wydać 40-80tys.zł tys.zł za PC
Powiem tak. Sam mam PC powietrze-woda. Sezon zakończył się kosztem ok. 1000zł za co. Obliczyłem, że ogrzewanie samymi grzałkami byłoby do przyjecia, a koszt całościowy instalacja + eksploatacja wyszedłby na przestrzeni kilkunastu lat porównywalnie z moją PC. Nie ulega wątpliwości, że w moim przypadku PC glikolowa to byłby absolutnie nietrafiony wybór. Ale nie można uogólniać. Należy wziąść pod uwagę, że inwestor podejmując decyzję ma niezły mętlik w głowie. Sporo sprzecznych stwierdzeń wypowiadanych przez fachowców. Najczęściej wolą wydać wiecej aby się zabezpieczyć. Wielu jest takich, że nawet przy PC glikolowych projektują dodatkowo kotłownię z kominem tak na wszelki wypadek.
Sam zresztą jesteś bardzo niekonsekwentny. Z jednej strony wytykasz jako błąd ekonomiczny zakup PC, a z drugiej zachwalasz WM z odzyskiem jako receptę na oszczędzanie. Ponieważ koszt PC szacujesz wg cen wykonawców, więc policzmy koszt WM również wg cen oferowanych przez wykonawców. Ja miałem wycenę za ok. 27tys. Myślę, że porównywanie takiej kwoty z kosztem kominów wentylacyjnych jest nadużyciem. Czy się ta kwota zwróci?
popatrzmy, czy faktycznie WM z odzyskiem może się zwrócić przy jakiejkolwiek jej cenie:
Załóżmy, że centrala pracuje ciągle przy zużyciu pracu 50kW/h. W moim przypadku jest to koszt ok. 200zł rocznie(I i II taryfa). Rekuperator założyłem kilka dni temu, więc sezon grzewczy był bez odzysku. Jak pisałem wcześniej koszt ogrzewania za sezon u mnie wyniósł ok. 1000zł. Koszty eksploatacji rekuperatora: 200zł (prąd) +4x40zł (filtry-4 wymiany w roku)=360zł. Więc aby zrekompensować koszty eksploatacyjne rekuperator musiałby u mnie zmniejszyć koszt ogrzewania o 36%. Czy da radę? Jeśli tak, to dopiero wyjdzie na zero. A przeciez piszesz, że odzysk, to super oszczędność. Zatem chciałbym jakieś 30% zysku z rekuperacji. Ale wtedy mój koszt za ogrzewanie rocznie musiałby wynieść ok 340 zł. No raczej nierealne.
Widzisz więc, że jeśli podchodzisz tak materialnie do wszystkich rozwiązań, to nie powinieneś polecać rekuperacji, bo ona nie daje oszczędności. Rekuperacja ma za zadanie podnieść komfort poprzez skuteczną wentylację bez strat ciepła przy większej wymianie powietrza.

HenoK
05-07-2010, 13:15
Akurat dom z poddaszem użytkowym przy takiej samej izolacji przegród ma gorszą charakterystykę energetyczną. Ooo, a byłem przekonany, że jest wprost przeciwnie. Czy to nie jest pomyłka?
To nie jest pomyłka, dom z poddaszem użytkowym ma bardziej zwartą bryłę, tj. przy tej samej powierzchni użytkowej (ogrzewanej) ma mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych.


Wystarczy w miejsce kotła elektrycznego wstawić pompę ciepła gruntową.... co zapewni "pasywność" tego domu.
Przyznam, że specyficzne podejście do pasywności. Raczej już centralne ogrzewanie dyskwalifikuje dom jako pasywny. Przeciez to ciepło bytowe i odpowiednie nasłonecznienie mają byc dominującym źródłem ciepła w domu pasywnym.Niestety definicja pasywności mówi o zużywaniu nie więcej jak 15kWh/m2 rocznie energii pierwotnej, a to oznacza w przypadku energii elektrycznej (w=3,0) nie więcej jak 5kWh/m2 rocznie, przy gazie i oleju opałowym <13,6kWh/m2 rocznie (w=1,1), a w przypadku biomasy (np. peletty) 75kWh/m2 rocznie (w=0,2). Jeszcze ciekawiej wygląda to przy zastosowaniu energii słonecznej, bo tu nie mamy żadnych ograniczeń (w=0).

Natomiast sposób dostarczenia ciepła do pomieszczeń (centralne, czy miejscowe źródło ciepła) nie ma tu żadnego wpływu na wynik pasywności. Może mieć wpływ tylko wtedy, gdy źródło ciepła jest poza zewnętrzną osłoną termiczną budynku (np. kotłownia zlokalizowana w innym budynku) - wtedy dochodzą straty na przesyle, które trzeba uwzględnić.

7tonik
05-07-2010, 14:31
Arturo,
pisanie o kosztach CO i CWU bez danych o powierzchni domu i ilości osób zużywających ciepłą wodę (a raczej o upodobaniach tych osób- można się kąpać kilka razy dziennie albo co tydzień, można grzać pomieszczenia do 20C lub tak jak ja 24 C.
Nierealność kwoty 1400 zł przy prądzie łatwo wykazać na przykładzie CWU. Ja przy PC zużywam rocznie ok. 1400kWh na podgrzanie ciepłej wody. Przy średnim COP=3,5 przy podgrzewaniu prądem wyszłoby 4900kWh. To już jest kwotowo zbliżona wartość do wymienianej kwoty 1400zł. A gdzie tu jeszcze ogrzewanie?

HenoK,
ale podobno największe straty są przez dach. A budynek z poddaszem użytkowym ma mniejszą jego powierzchnię w przeliczeniu na kubaturę czy metraż. A co do definicji pasywności, to wynika z tego, że aby spełnić wymagania, to należy mieszkać samotnie i najlepiej się nie myć w ciepłej wodzie no i zdrowo mieszkać w temp. 18C.

HenoK
05-07-2010, 14:54
No widzisz,HenoK na innym forum opisuje aktualnie budowany dom i twierdzi,że przy odpowiedniej budowie domu (koncepcja domu i ogrzewania podobna do mojej) koszt ogrzewania za sezon grzewczy wyniesie 1400zł.

Jeśli myślimy ekonomicznie to pytanie czy warto za rocznie 400zł mniej instalować PC ?
Jeśli PC traktujemy jako modę,chęć zabłyśnięcia to nie ma takiego pytania.
Projekt tego domu powstał przez adaptację domu typowego. W projekcie typowym zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosiło 9690kWh rocznie, zaś na przygotowanie ciepłej wody 9670 kWh rocznie (z uwzględnieniem sprawności kotła gazowego).
Przy obliczeniach sezonowego zapotrzebowania na ciepło uwzględnia się zyski słoneczne i bytowe. Nie są one małe bo dla tego budynku wynoszą ok. 6500kWh w ciągu roku, jednak nie wszystkie są wykorzystane (ograniczeniem jest wielkość akumulacji ciepła w budynku), można przyjąć, że wykorzystuje się ok. 60% tych zysków ciepła, czyli ok. 3900kWh. Straty cieplne budynku w sezonie grzewczym (przez ścianym stolarkę drzwiową okienną, przez strop, straty do gruntu i straty na wentylacje) wynoszą ok. 13600kWh.
W budynku, który zaprojektowałem straty te zmniejszyłem ok. 2,5krotnie (lepsza izolacja, likwidacja mostków cieplnych, lepsza szczelność budynku, lepsza stolarka okienna i drzwiowa, wentylacja z odzyskiem ciepła), czyli spadły one do poziomu ok. 5500kWh w ciągu roku. Jednak zyski w budynku (bytowe i słoneczne) niewiele się zmieniły (jest nieco mniejsze ze względu na słabsze przepuszczanie ciepła od słońca i przesłanianie części słońca przez grubsze przegrody) i jest z nich wykorzystane ok. 3500kWh w ciągu roku, więc zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania spadło do ok. 2000kWh. Przy powierzchni ogrzewanej 102m2 daje to wskaźnik ~20kWh/m2 rocznie. Przy cenie energii elektrycznej (II taryfa) 0,31zł/kWh, roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 620zł.
Z ciepłą wodą trudno zejść do takich wartości, ale przy pojemnościowym podgrzewaczu wody grzanym w II taryfie koszt przygotowania 35l cwu dla 3 osób nie przekroczy 700zł rocznie, co daje opisywany wcześniej koszt 1300-1400zł/rok.

O ile wyższy jest koszt takiego domu w porównaniu z domem typowym?
Podstawowy koszt to większa ilość izolacji (ok. 120m3 izolacji po ok. 150zł/m3, to koszt ok. 18tys. zł). Droższa jest też stolarka okienna i drzwiowa (o ok. 10tys. zł).
Instalacja ogrzewania właściwie nie różni się od tej do pompy ciepła (ogrzewanie podłogowe). Nieco droższa od grawitacyjnej jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Razem wszystkie te zmiany to dodatkowy koszt 35-40tys. zł.

Jak to się ma do pompy ciepła?
Przy jej zastosowaniu (zamiast w/w zmian w projekcie domu) koszty ogrzewania spadłyby do ok.
Jej zastosowanie dałoby w efekcie końcowym podobne koszty eksploatacji (ogrzewanie - 9690kWh / 3,5 x 0,35zł/kWh = 969zł, ciepła woda ok. 240zł rocznie; razem ok. 1210zł).

Koszty instalacji pompy ciepła do CO i CWU wyniosłyby min. 35-40 tys. zł, czyli byłyby podobne do kosztów zaproponowanych przeze mnie zmian w projekcie.
Jest jedna istotna różnica w obu wariantach budowy domu - w przypadku braku energii elektrycznej dom dobrze zaizolowany będzie "stygł" kilkukrotnie dłużej niż dom z pompą ciepła. No i przy gruntowej pompie ciepła trzeba by zająć kawałek działki (ok. 300m2), który trudno byłoby później zagospodarować. Można oczywiście zastosować pompę powietrze-woda, ale to z kolei oznacza hałas przy budynku, który nie każdemu odpowiada.

rume
07-07-2010, 09:21
Henok - we wnioskach bym uwzględnił zmianę cen energii co już przeważa za inwestycją w PCi.

Jastrząb
07-07-2010, 09:56
Henok - we wnioskach bym uwzględnił zmianę cen energii co już przeważa za inwestycją w PCi.
Jest tez jeden argument przeciw PC. Dodatkowe ocieplenie, cieplejsze okna itp, to sie raczej nie zepsuje. PC, predzej czy pozniej jakiegos serwisu wymagac bedzie. Czy to bedzie 10 czy 20 lat, tego poki co chyba nikt nie umie stwierdzic na dobra sprawe.

Jak widac z tych wyliczen, oba rozwiazania sa podobne kosztowo (choc zaraz przyjdzie Arturo i bedzie faktom przeczyl).

Dla mnie jednak najwazniejszym argumentem za PC, jest to, ze biorac dobra firme od PC, bede mial dzialajaca instalacje z PC. Jak cos spitola, to poprawia i w koncu bedzie to dzialac.

Moje doswiadczenia z budowy zas mowia, ze zeby miec perfekcyjnie wykonane ocieplenie, brak mostkow, super osadzone okna itd, to trzeba stac nad wykonawcami tychze non-stop, albo zrobic to samemu. Odwroc glowe to robole zaczna pieprzyc. Niestety w dzisiejszych czasach nie kazdy ma na to czas.

Mowiac krotko, moim zdaniem, latwiej jest spieprzyc wykonanie super energooszczednego domu niz instalacje PC.

marcin

rume
07-07-2010, 10:06
Mowiac krotko, moim zdaniem, latwiej jest spieprzyc wykonanie super energooszczednego domu niz instalacje PC.

marcin

Ja też przyjąłem takie założenia.

rwxw
07-07-2010, 23:16
mamy glinę i tylko glinę... Działkę mamy sporą=1694m2
Nie zastanawiaj się tylko rób poziomy. Glina bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli masz wątpliwości co do wymiarowania, to zrób kolektor nieco większy, np. o 1 nitkę. Koszt w porównaniu z całością żaden, a zawsze lepiej mieć pewność, że dobrze zadziała.

Havena
08-07-2010, 11:02
Witajcie :)
Wczoraj wykonali nam odwierty: 3x53m, 1x40 i 1x30. Mialo byc 4x53m, ale napotkali jakies powazne przeszkody na czterdziestym metrze ostatniego odwiertu. Zapewniaja, ze bedzie dobrze... A Wy jak uwazacie?

Liwko
08-07-2010, 11:42
Witajcie :)
Wczoraj wykonali nam odwierty: 3x53m, 1x40 i 1x30. Mialo byc 4x53m, ale napotkali jakies powazne przeszkody na czterdziestym metrze ostatniego odwiertu. Zapewniaja, ze bedzie dobrze... A Wy jak uwazacie?

Będzie dobrze:) Te dodatkowe metry zrobili ci gratis?

Havena
09-07-2010, 09:22
Będzie dobrze:) Te dodatkowe metry zrobili ci gratis?

Tak :D

Liwko
09-07-2010, 10:12
Tak :D

Szczęściarze:)

grzegorz961
11-07-2010, 15:33
Od niedawna BOŚ oferuje tani kredyt hipoteczny na budowe, remont, kupno nieruchomości w ktorej będzie lub jest odnawialne źródło energii, w tym wymienia się pompę ciepła. Jak sie dowiadywałem koszt kredytu to ok 4% rocznie.

Wiadomo ze rynek czeka na dotację, ale czy Waszym zdaniem taki kredyt może coś zmienić? Czy będzie w miarę popularny?

Zapraszam do dyskusji:)

gg 3702876

KrzysztofLis2
11-07-2010, 19:22
IMHO nie, to tylko jedna z ofert kredytów hipotecznych na rynku.

grzegorz961
13-07-2010, 14:38
POMPY CIEPŁĄ VICKERSON, ktos z Was słyszał? Cos mozecie powiedziec?

tutaj link http://vikersonn.pl/oferta-pompy-ciepla-ceny

to norweskie pompy, ale nic wiecej nie wiem, tyle ze niedrogie....

klimaw
13-07-2010, 21:22
Oferta całkiem , całkiem choć marka u nas raczej nieznana , co nie znaczy , że zła.:cool:

HenoK
13-07-2010, 23:18
Oferta całkiem , całkiem choć marka u nas raczej nieznana , co nie znaczy , że zła.:cool:
Chyba wręcz odwrotnie. Tam marka jest znana jedynie w Polsce. Spróbuj znaleźć coś na jej temat na stronach norweskich.

Jastrząb
14-07-2010, 08:01
POMPY CIEPŁĄ VICKERSON, ktos z Was słyszał? Cos mozecie powiedziec?

tutaj link http://vikersonn.pl/oferta-pompy-ciepla-ceny

to norweskie pompy, ale nic wiecej nie wiem, tyle ze niedrogie....

Nie lubie jak firmy podaja COP nie piszac przy jakich temperaturach dolnego/gornego zrodla.
Mi to zawsze smierdzi naciaganiem klienta, na niewiadomo jakie parametry/wydajnosc. Nie jest to uczciwe bo probuje wykorzystac niewiedze potencjalnego klienta.

marcin

klimaw
14-07-2010, 15:15
Chyba wręcz odwrotnie. Tam marka jest znana jedynie w Polsce. Spróbuj znaleźć coś na jej temat na stronach norweskich.
Niestety masz rację-te PC składane są w Polsce , a o firmie niby źródłowej Vikersonn nic nie można znaleźć.:???:

Liwko
14-07-2010, 15:31
Niestety masz rację-te PC składane są w Polsce , a o firmie niby źródłowej Vikersonn nic nie można znaleźć.:???:

Co nie znaczy że są do d... Podoba mi się w nich np. programator.

HenoK
14-07-2010, 16:54
Co nie znaczy że są do d... Podoba mi się w nich np. programator.Czy gdzieś napisałem, że są one do d... ?
Chodzi mi tylko o to, że w Polsce ciągle lepiej sprzedają się "zagraniczne" rozwiązania, chociaż jest to zupełnie nowa marka, niż nasze rodzime, często istniejące już od wielu lat.

Liwko
14-07-2010, 17:37
Sorki, nie piję tu do ciebie ani do nikogo. Jest to po prostu nowość na rynku i ma już dość przystępną cenę. Ale i tak polskie pompy na tych samych podzespołach można kupić jakieś 5 tyś. taniej. Tak naprawdę z tym COP przy pompach jest odchyłki nawet ze 20%. Teraz załóżmy, że kupuję najtańszą z najniższym COP (co absolutnie nie musi być prawdą, ale załóżmy) Na ogrzewanie domu wydałem 1500zł. Gdybym miał tą najlepszą z najlepszym COP zapłaciłbym jakieś 250-300zł mniej. Różnica w cenie pompy sięga nawet 20tyś. (i to nie koniecznie musi być ta najlepsza). Niech mi ktoś teraz poda sens (oprócz zysku dla sprzedawców) pchania kasy w tak drogie produkty??? Czy nie lepszym rozwiązaniem jest szukać pomp najtańszych, jednak z dobrymi podzespołami? Najlepsze jest to, że te najdroższe mają najdroższy serwis pogwarancyjny! Jedne i drugie mogą się popsuć i trzeba będzie wymienić jakąś część albo po iluś latach całą pompę i co wtedy? Znowu wydamy 30tyś? Nie dajmy się zwariować! Ludzie kupujcie polskie. Nie jestem w żaden sposób związany z branżą ale mam polską pompę i działa naprawdę świetnie. Warunek to dobrze zrobione dolne i górne źródło i to też nie musi być wcale za dużą kasę.

Liwko
15-07-2010, 10:25
PC+kotłowniakoło 27tys.

Kotłownia kosztowała cię aż 15tyś?

Tatarak
15-07-2010, 20:36
PC 8kw +montaz 13000
kotłownia 8900
dodatkowo 2 strefy+cyrkulacja 2000 (wycena standardowa była dla 1 kondygnacji)
glikol 2000
rurki+rozdzielacze DZ: 1800
czyli całość około 27700 + DZ 6000

Adiqq, a jaką masz powierzchnię ogrzewaną, czy dom dobrze ocieplony i jakiej produkcji PC?

Tatarak
16-07-2010, 08:57
Adiqq - serdeczne dzięki za szczegółową odpowiedź:). Coś się to łącze nie otwiera, ale poczytam sobie na str. producenta.

TypeR
16-07-2010, 11:04
PC 8kw +montaz 13000
kotłownia 8900
dodatkowo 2 strefy+cyrkulacja 2000 (wycena standardowa była dla 1 kondygnacji)
glikol 2000
rurki+rozdzielacze DZ: 1800
czyli całość około 27700 + DZ 6000

cześć,
no to jest nas chyba już trzech z tą pompą. Chyba od Ciebie wracając chłopaki wjechali jeszcze do mnie zmienić soft na nowszy i wziąć prysznic :).
Pozdrawiam - Daniel

Tatarak
16-07-2010, 11:15
TypeR, też masz kolektor poziomy?

TypeR
16-07-2010, 11:37
TypeR, też masz kolektor poziomy?

Niestety musiałem wiercić bo miejsca za mało na poziomy, 6 dziurek w sumie na 240 m.
Pozdrawiam - Daniel

Tatarak
16-07-2010, 11:46
Niestety musiałem wiercić bo miejsca za mało na poziomy, 6 dziurek w sumie na 240 m.
Pozdrawiam - Daniel

I jak Cię to wyniosło kosztowo? Odwierty robiła ta sama firma od PC?

Pozdrawiam, Monika :)

TypeR
16-07-2010, 12:48
I jak Cię to wyniosło kosztowo? Odwierty robiła ta sama firma od PC?

Pozdrawiam, Monika :)

Odwierty robiła firma-podwykonawca Ecopola, po 60 zł/m z rurką fi 40 mm bez kosztów glikolu, od rozdzielacza do domu chyba fi 60 mm (lub 50 mm). We wcześniejszych wpisach w tym wątku podawałem koszty całej instalacji i koszty grzania w pierwszym sezonie. Całość z podłogówką i kotłownią to z tego co pamiętam to 54-56 tys. zł. Te dwa tysiące rozbieżności wynika z tego że teraz nie pamiętam czy doliczałem koszt studzienki z kręgów i rozdzielacza. Pompa 10 KW, podłogówki ~ 187 m2, zbiornik CWU 300 L z nierdzewki, cyrkulacja, cztery pompki obiegowe, do dolnego źródła, do CWU, do parteru i do poddasza.
Glikol zamawiany w łódzkiej Organice na ul. Ciasnej, 150 l. Znowu nie pamiętam ile weszło z wodą w cały układ, ale proporcje na -20 C były robione.
Pozdrawiam - Daniel

Tatarak
17-07-2010, 10:53
Jesli jeszcze chodzi o koszty - nie podawałem kosztów podłogówki z PC, bo i tak ją bym robił.
Robił mi znajomy z bratem, 215m2 kosztowało mnie około 13-14tys..nie pamietam dokładnie, ale wychodziło około 60zł/m2 (na rurkach z kana) + do tego styropian
Nie wyraziłam się dokładnie, chodziło mi w tym ostatnim pytaniu o koszty samych odwiertów :) wiadomo, że podłogówkę czy jakieś tam grzejniki trzeba montować tak czy inaczej :)

Tatarak
17-07-2010, 10:54
Odwierty robiła firma-podwykonawca Ecopola, po 60 zł/m z rurką fi 40 mm bez kosztów glikolu, od rozdzielacza do domu chyba fi 60 mm (lub 50 mm). We wcześniejszych wpisach w tym wątku podawałem koszty całej instalacji i koszty grzania w pierwszym sezonie.

o to pytałam, dziękuję za odopwiedź :)

Jeti
21-07-2010, 07:47
Witam ! Jestem na etapie robienia różnych przepustów pod płytą fundamentową. O jakiej średnicy rurki powinienem dać pomiędzy rozdzielaczem umieszczonym na zewnątrz w studzience a kotłownią ? Izolować jakoś te rury w ziemi ?

maysee
21-07-2010, 13:11
Witam. Bardzo prosze doswiadczonych pompiarzy o ustosunkowanie sie do cytowanego wpisu ponizej. Cytat z "zaprzyjaznionego" forum dokonany przez uzytkownika wyder84 w dniu 10.03.2010

"Ktoś wcześniej zauważył, że na zachodzie powoli zaczyna się sceptycznie podchodzić do wodnych pomp ciepła.

W Polsce zaczęto je "masowo" instalować jakieś 5 lat temu. I u nas dopiero Ci pierwsi, którzy się zdecydowali zaczynają mieć problemy.

Dlaczego po takim czasie?
To bardzo proste - tyle czasu trzeba (czasem 3, czasem 7 lat) by dolne źródło w postaci pionowych sond, czy tez kolektora poziomego "się wyczerpało".

Co się kryje pod tym enigmatycznym stwierdzeniem "się wyczerpało"?
Najbardziej zgubny jest proces erozji zamrożeniowej, który zachodzi wokół rur pod ziemią. Powoli pokrywają się one szronem, lodem. Lód rozpycha grunt wokół rur, jeśli po ustąpieniu lodu grunt samoistnie się nie obsypie (zaciśnie) to wokół rury mamy pustkę powietrzną (na dużych głębokościach - praktycznie próżnia), czyli dobry izolator.
W oczywisty sposób wpływa to na wydajność układu.

Już o tym pisałem na forum ale przeszło bez echa.

Przekonanie inwestorów że pompy z takimi dolnymi źródłami mają stałą wydajność w czasie jest bardzo logiczne. Mają ale tylko jeśli popatrzymy na krótkie okresy czasu np. w ramach jednego sezonu grzewczego.
Jeśli popatrzymy na dłuższe okresy czasu - ta wydajność będzie zawsze spadać. Jak bardzo to zależy głównie o rodzaju gruntu.

Dlatego jeśli jakaś firma od razu podaje cenę pompy + dolne źródło, to jest albo nieuczciwa, albo niekompetentna.

Żeby dobrze wykonać dolne źródło trzeba najpierw wykonać odwiert próbny i poznać przekrój gruntu na danej działce. Dopiero wtedy można dobrać odpowiednią ilość i głębokość odwiertów z uwzględnieniem spadków wydajności przy zastanych warunkach geologicznych.
To trudna i KOSZTOWNA praca.
Z tego co się orientuję większość instalatorów jej nie wykonuje.
Bo w sumie co ich obchodzi że komuś za 5 lat instalacja podgrzeje dom do maks 19stC a po 7 latach to 17stC itd.
Gwarancja już minęła... zresztą urządzenie jest sprawne tylko dolne źródło nie...
Ważne żeby sprzedać tu i teraz.

Wiadomo, że w pierwszych 2-3latach inwestor będzie super zadowolony i będzie miał niskie rachunki. Nawet bardzo źle wykonana instalacja musi wtedy działać, a procesy o których mówię dopiero zaczynają zachodzić.

Na zachodzie, i mam tu na myśli daleki zachód tzn USA i Kanadę (lub z drugiej strony świata Japonię) jeśli pompy ciepła to głównie powietrze-woda, lub powietrze-powietrze.
Oczywiście wydajność tych źródeł jest zależna od temperatury zewnętrznej i w ekstremalnych przypadkach musi być wspomagana grzałkami elektrycznymi ale w takich układach nie ma się co popsuć (poza urządzeniem).
Poza tym dostępne na tamtych rynkach urządzenia mają znacznie lepsze wydajności - zachowują nominalną moc nawet przy -10 do -15stC.
Pompy wodne pozostają tam tylko jeśli ktoś ma staw, rzekę, jezioro itp. na działce.

Europejskie koncerny (głównie rodem z Niemiec) na razie są daleko w tyle. Dlaczego?
Tego nie wiem.. może za dużo zainwestowały w technologię wodną i musza ją jeszcze trochę ludziom powciskać..
Albo nie stać ich na patenty pochodzące głównie z Japonii...
Coś musi w tym być że pompy o najwyższej sprawności produkują firmy, będące potentatami na rynku klimatyzacji.
Pompa ciepła powietrzna to przecież klimatyzator z odwróconym obiegiem..."

Prowokacja?

Jastrząb
21-07-2010, 16:09
Witam. Bardzo prosze doswiadczonych pompiarzy o ustosunkowanie sie do cytowanego wpisu ponizej. Cytat z "zaprzyjaznionego" forum dokonany przez uzytkownika wyder84 w dniu 10.03.2010 Zadna prowokacja. Pewnie facet sprzedaje pompy powietrze-woda ;-)



"Ktoś wcześniej zauważył, że na zachodzie powoli zaczyna się sceptycznie podchodzić do wodnych pomp ciepła.
W Polsce zaczęto je "masowo" instalować jakieś 5 lat temu. I u nas dopiero Ci pierwsi, którzy się zdecydowali zaczynają mieć problemy.
Bo polacy zaczeli pare lat temu masowo zarabiac na tyle ze moga sobie pozwolic na nie noszenie wegla :-)



a zachodzie, i mam tu na myśli daleki zachód tzn USA i Kanadę (lub z drugiej strony świata Japonię) jeśli pompy ciepła to głównie powietrze-woda, lub powietrze-powietrze.
[...]
Poza tym dostępne na tamtych rynkach urządzenia mają znacznie lepsze wydajności - zachowują nominalną moc nawet przy -10 do -15stC.

To jasne, ze PC pwoietrzna przy -15 potrafi miec nominalna moc. Zadna sztuka. Tylko zamiast nazywac to PC, nazwijmy to po imieniu grzalka elektryczna ;-)



marcin

HenoK
21-07-2010, 18:15
W Polsce zaczęto je "masowo" instalować jakieś 5 lat temu. I u nas dopiero Ci pierwsi, którzy się zdecydowali zaczynają mieć problemy.
Podstawowym problemem użytkowników gruntowych pomp ciepła po 5 latach jest przypomnienie sobie, gdzie w ich domu pompa ciepła została zainstalowana ;-).
Tego problemu rzeczywiście nie mają posiadacze kotów wszelkiej "maści", czy nawet pomp ciepła powietrze-woda (do nich jednak od czasu do czasu, zwłaszcza w czasie zimy trzeba zaglądać - usuwanie oblodzenia, oczyszczenie parownika z kurzu i brudu, itp.).

Tatarak
22-07-2010, 09:05
A od jak dawna mają zainstalowaną PC "najstarsi stażem pompiarze" na forum?
Tak w kwestii formalnej:)

kuba2929
24-07-2010, 16:43
przepraszam za wpis o tej treści, ale lepiej czasem coś pomacać niż przeczytac tylko w katalogu.

jeżeli kogoś intersuje temat pompy ciepła powietrze-woda i ma nie daleko do Koszalina to zapraszam, będzie można zobaczyc Hitachi Yutaki

Witam.
Planuję założenie pompy ciepła powietrze-woda w okolicach Szczecina. Chętnie bym zobaczył jak to działa w praktyce. Jeśli zaproszenie jest aktualne, to proszę o kontakt.

Sabina i Grzegorz
24-07-2010, 23:01
Witam wszystkich posiadaczy PC .
Wlasnie 2tyg temu zalozono mi PC z Buderusa 7.3 kw z kolektorem poziomym (500mb) . Dom swiezo budowany o powierzchni 150m2 +garaz 20m2.
Za ok. m-c sie wprowadzam wtedy zobacze jak to dokladnie pracuje. Dom ocieplam 15 cm styro ,dach 25cm welny o wsp.0,33 .
Czy ktos z fomuowiczow ma takowa PC z Buderusa ?

Pozdrawiam

rwxw
26-07-2010, 22:54
Witam. Bardzo prosze doswiadczonych pompiarzy o ustosunkowanie sie do cytowanego wpisu ponizej
Odnośnie wieloletniego wykorzystania pomp, to na razie u nas nie ma zbyt wielu użytkowników. Więcej można znaleźć na http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=anlagen&lang=pl . Możesz tam kogoś spytać, kto ma instalację od wielu lat. Można tam również porównać instalacje pomp powietrze-woda i solanka-woda. Wracając jednak do artykułu, to dla kolektorów poziomych takiego zagrożenia absolutnie nie ma, a kolektory regenerują się błyskawicznie gdy tylko na wiosnę trochę popada. Czy jest dla pionowych, też wątpię, ale trzeba by zbadać lub poszukać badań - jeśli takie zjawisko by występowało, to pewnie jest gdzieś opisane. Dodatkowo kolektory pionowe mają niby pracować przy wyższych temperaturach niż poziome, a poziome u mnie tej zimy nie osiągnęły ujemnych temperatur (choć nie każdy ma aż tak dobrze). Problem obmarzania rur może więc występować przy kolektorach za krótkich, gdzie dodatkowo lód będzie izolował kolektor i powodował spadek jego wydajności, lecz przy dobrze dobranych nie powinno być problemów. Za to na pewno wytworzenie próżni dookoła rury jest totalną bzdurą. Wracając do pomp powietrze-woda, to będą one świetnie działać przy łagodnym klimacie, np, angielskim, irlandzkim, holenderskim itp a u nas ich sprawność będzie zimą zdecydowanie gorsza. Nominalną moc mogą osiągać, ale z jakim cop, 1 ? Jak ktoś chce, to może grzać i grzałką. Czy w artykule sprecyzowano dokładniej gdzie w USA mało kto stosuje pc solanka-woda ? Czy nie czasem na Florydzie ? ;-) Nie będę się spierał, czy w Polsce pomp powietrze-woda się nie opłaca stosować. Na pewno nad naszym morzem warunki są dużo lepsze niż na wschodzie, czy w górach. Zaletą na pewno są mniejsze koszty instalacji, wadą droższa eksploatacja. Każdy niech wybiera co będzie uważał za stosowne, dobierając rozwiązanie do własnych potrzeb i możliwości. Ja wybrałem solanka-woda i jestem w 100% zadowolony.

rydzadam
27-07-2010, 08:49
Sam PC nie mam, planuję zainstalować w nowym domu, który będę prawdopodobnie budował za 2-3 lata. Będzie to pompa możliwie prostej konstrukcji (tania, Polska). Dlaczego ? W dobrze zrobionej pompie praktycznie nie ma się co zepsuć, pod warunkiem, że kompresor jest porządny. Poza tym za parę do dziesięciu lat pompy zdecydowanie potanieją, nawet te firmowe, wypasione. Szkoda więc ładować 20-30 tys.zł w urządzenie renomowanej firmy. To tak, jakby kupić komputer za 5.000 zł, który to za parę lat będzie wart 1000 zł, a za 10 lat i tak go trzeba wymienić na nowy. Co do wymiennika gruntowego - planuję poziomy o powierzchni 400-700 m2, w zależności od odkrywki (rodzaju gruntu). Dom będzie nieduży. Bezpośrednio nad rurami z glikolem planuję zakopać rury GWC. Tak sobie wykombinowałem, że latem gleba wraz z wymiennikiem glikolowym będzie zimniejsza niż w innych miejscach, więc rekuperator dostanie z gruntu możliwie chłodne powietrze. Poza tym szybciej i skuteczniej zregeneruje się dolne źródło. W zimę można się ewentualnie przełączyć na inną "nitkę" GWC, która zakopana będzie np. wokół domu, więc taką, która nie będzie wychłodzona przez glikol z wymiennika pompy ciepła.
Co do przeliczania, czy to wszystko się opłaca (rekuperator, pompa ciepła, itp.) przestałem się tym przejmować. Nie chodzi mi o finanse, tylko o wygodę, stabilne ciepło w domu, brak grzejników (podłogówka), świeże powietrze, zwłaszcza w upalne dni (GWC). Poza tym przeliczcie sobie proszę ile potrzeba m2 na tradycyjną kotłownię, zwłaszcza na ekogroszek, czy pelety i skład opału. Zapylone wiecznie pomieszczenie o powierzchni 10-15 m2 x 3000 zł za m2 = minimum 30.000 zł. Pomieszczenie z PC można wykorzystać w nieco bardziej cywilizowany sposób, więc zyskujemy realne metry kwadratowe, które niemało kosztują, albo budujemy nieco mniejszy dom.
Co do trwałości dolnego źródła z glikolem, to ja bym nie miał obaw w przypadku wymiennika poziomego. Nie ma opcji, żeby robiła się wolna przestrzeń wokół rurek, chyba, że jest to wyjątkowo specyficzny rodzaj gruntu. O jakiejś "próżni" w ogóle nie ma mowy. Jeśli chodzi o wymiennik pionowy - nie wiem, ale u mojej rodziny, która mieszka w Niemczech całe bloki są ogrzewane PC z wymiennikami pionowymi. Była to chyba jedna z pierwszych takich instalacji wykonana w 1983 (!!!) roku. Pracuje bez zarzutu do dzisiaj, jakby nie było prawie 30 lat :)

Tatarak
27-07-2010, 14:25
Czy PC mogę zainstalować w jednym pomieszczeniu gospodarczym z rekuperatorem i pralnią? Ile metrów kwadratowych na nią potrzeba?

rydzadam
27-07-2010, 14:57
Czy PC mogę zainstalować w jednym pomieszczeniu gospodarczym z rekuperatorem i pralnią? Ile metrów kwadratowych na nią potrzeba?

Odpowiedź: tak. Właśnie to, że pompę można zamontować praktycznie w dowolnym pomieszczeniu (gospodarczym), jest jej wielką zaletą. Przeciętna pompa ciepła jest wielkości pralki, do tego zasobnik na wodę użytkową, centrala wentylacyjna - też wielkości pralki + wychodzące z niej kanały wentylacyjne. Do tego dołożyć orurowanie, pralkę, jakiś zlew, kosz na pranie - moim zdaniem spokojnie wystarczy pomieszczenie 3 x 2 metry, a dla pełnej wygody - 10-12 m2. A jak jest naprawdę mało miejsca - centralę wentylacyjną wiesza się pod sufitem nad innymi urządzeniami i wtedy wystarczy jeszcze mniejsze pomieszczenie.

Tatarak
27-07-2010, 15:54
Super, to na ośmiu z kawałkiem będzie chyba całkiem sympatycznie :)
Dzięki za odpowiedź.

Liwko
27-07-2010, 16:51
Ja na 5,3m2 upchnąłem pompę, dwa zasobniki po 120l, cały badziewiej do pompy, uzdatniacz wody, pralkę, suszarkę, zlew, kosz na pranie i jeszcze trochę miejsca zostało:)
http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=317

vega1
27-07-2010, 17:52
ba butle z winem? :D

Liwko
27-07-2010, 18:09
ba butle z winem? :D

Niezły pomysł:)

kuba2929
27-07-2010, 19:41
Witam.
Zarejestrowałem się na Forum niedawno, ale czytam już z 60 godzin (oczywiście z przerwami). Planuję założyć PCi woda-powietrze. Może ktoś ma to zamontowane i podzieli się uwagami.

Wirecki
27-07-2010, 22:57
Szukam kogoś z Katowic i okolic z pompą i odwiertami. Chciałbym podjechać, pogadać, uslyszeć jakie za i przeciw. Pozdr.

zender
28-07-2010, 18:12
Witam

Pro 7/ 14 zapłaciłem 40tys plus koparka 5tys. Ogrzewam ta pompka 330m2 przy średniej wysokości pomieszczenia h=2,8m, do tego mam 52m2 powierzchni okiennej w domu- tak ze ciepełko ma którędy uciekać. Koszt jak patrze na ceny węgla był by wyższy, a bezobsługowość urządzenia poprostu PC zachwyca. Dziwne ze ludzie mówią o jakieś modzie , w moim przypadku nie było innego rozwiązania nie widzę siebie ani zona biegającego z wiaderkami węgla :D a gazzzzzz , no cóż ten wycenili mi na 80 tys cena przyłącza a po jego wykonaniu jeszcze miałem scedować to na gazociąg. Niektórzy właściciele owe urządzenie porostu maja bo takie jest logiczne i ekonomiczne wyjście.

Jastrząb
29-07-2010, 15:40
Witam

Pro 7/ 14 zapłaciłem 40tys plus koparka 5tys. Ogrzewam ta pompka 330m2 przy średniej wysokości pomieszczenia h=2,8m, do tego mam 52m2 powierzchni okiennej w domu- tak ze ciepełko ma którędy uciekać. Koszt jak patrze na ceny węgla był by wyższy, a bezobsługowość urządzenia poprostu PC zachwyca. Dziwne ze ludzie mówią o jakieś modzie , w moim przypadku nie było innego rozwiązania nie widzę siebie ani zona biegającego z wiaderkami węgla :D a gazzzzzz , no cóż ten wycenili mi na 80 tys cena przyłącza a po jego wykonaniu jeszcze miałem scedować to na gazociąg. Niektórzy właściciele owe urządzenie porostu maja bo takie jest logiczne i ekonomiczne wyjście.
No to zaraz sie posypia zatrwazajace w swej logice i spojnosci argument typu:
- jakbys bardziej ocieplil dom, to samym pradem bylo by taniej grzac (niewspominajc nic o koszcie dodatkowego ocieplenia)
albo,
- u mojego sasiada / znajomego grzanie PC wychodzi drozej niz u mnie gazem!! (znowu nie wspominajac i wielkosci domu temperaturze, ociepleniu),
tudziez,
- jakbys wlozyl te 40 tys na fundusz, i ponosil przez 10 lat wegiel/drewno, to po 10 latach ta pompa by kosztowala 30tys!! I kiedy Ci sie te 10.000 nadplaty zwroci!! ;-))

i tak w kolo macieja,
marcin

Liwko
29-07-2010, 15:47
Jastrząb nie kracz! Chyba już Arturo72 się w końcu wyniósł z tego wątku:)

mery26
29-07-2010, 15:52
Jastrząb-masz rację. Osobiście na to już nie zwracam uwagi i jeżeli mogę staram się pomóc własnym doświadczeniem tym, którzy szukają. Sam miałem pierta wchodząc w PCi. Kilka lat temu nie było działu poświęconego tej problematyce. Inwestycja znacząca, wiedzy praktyków jak na lekarstwo - ryzyko ogromne. Kto chce (musi z braku innego medium, lub niechęci do paliw stałych, płynnych i jak kto woli) zdecyduje się - tym warto pomóc w decyzji. Malkontentów-olać!

Jastrząb
30-07-2010, 07:51
Jastrząb nie kracz! Chyba już Arturo72 się w końcu wyniósł z tego wątku:)
:-) Arturo72 to jak smok z 3 glowami. Jak tu utniesz jedna, to na innym forum odrosnal 3 :-/
A i tu predzej czy pozniej wroci zaprezentowac swoje "wyliczenia" i wizje, jak to PC za 5 lat bedzie kosztowac 5tys.
Niestety zawsze bedzie stado ludzi, ktore z roznych pobudek, nie bedzie akceptowac liczb, przeczyc faktom, i uparcie twierdzic, ze to ich rozwiazanie jest najlepsze i to w kazdym przypadku bez wzgledu na warunku i ograniczenia!!

marcin

7tonik
30-07-2010, 08:35
Ja bym aż tak stanowczo się nie wypowiadał. Bo może się okazać, że ten opis pasuje również do ciebie tylko po drugiej stronie barykady. A prawda jak to w większości przypadków bywa leży gdzieś po środku :). Każdy przypadek jest inny. Czasem lepiej grzac pradem, czasem PC.

Tatarak
30-07-2010, 09:01
Jastrząb-masz rację. Osobiście na to już nie zwracam uwagi i jeżeli mogę staram się pomóc własnym doświadczeniem tym, którzy szukają. Sam miałem pierta wchodząc w PCi. Kilka lat temu nie było działu poświęconego tej problematyce. Inwestycja znacząca, wiedzy praktyków jak na lekarstwo - ryzyko ogromne. Kto chce (musi z braku innego medium, lub niechęci do paliw stałych, płynnych i jak kto woli) zdecyduje się - tym warto pomóc w decyzji. Malkontentów-olać!

Mery26 - masz pc w domu? od jak dawna?

Pytałam już, ile lat używają pc najbardziej doświadczeniu właściciele na tym forum - ale przeszło bez echa.

mery26
30-07-2010, 10:11
Mery26 - masz pc w domu? od jak dawna?Pytałam już, ile lat używają pc najbardziej doświadczeniu właściciele na tym forum - ale przeszło bez echa.
Widziałem, że pytałaś. Jednak jak tu odpowiedzieć jak pytanie dotyczy "najbardziej doświadczonych"? Zapewniam, że są "bardziej". Ja raczkuję 3 sezon. Jeszcze podłogówki nie ustawiłem z braku cierpliwości (za duża bezwładność). Jest link w tym wątku do arkusza prezentujacego zużycie energii PC kilkunastu użytkowników. Zauważyłem, że wielu forumowiczów którzy byli pionierami PC zniknęło (na szczęście wielu jest aktywnych). Najprawdopodobniej zapomnieli co ogrzewa ich dom :-) .
Jest to wygodne urządzenie. Od 3 lat nikt z serwisu u mnie nie był. Zdarzały się "zawieszenia" systemu. Interwencja odbywała się na tel. - pomagał reset. Ostatnio 2 razy wyskoczył mi presostat cwu(naprawa na tel. - wcisnąłem guziczek) i maszyna chodzi dalej. Do kotłowni zaglądam w sezonie grzewczym z ciekawości, żeby notować pracę dobową. Kalkuluję, liczę - jak wielu, żeby praktycznie zweryfikować mity. Na wiosnę rozmawiałem z sąsiadem jak "zamknął się" z ogrzewaniem w ostatnim sezonie. Jak mu powiedziałem, że wyszło mi ok. 1,8 kzł to spytał czy za m-c.

Tatarak
30-07-2010, 10:36
Dzięki za odpowiedź:) Klikałam te arkusze zużycia, ale ja jestem humanistka, jak widzę takie kolumny cyferek, wykresiki... to zaczyna mi się robić ciemno przed oczami :) Chciałabym, żeby ktoś kto ma za sobą naprawdę sensowny okres użytkowania pc - nie wiem, 10 lat? - powiedział jasno (inna sprawa, że całkiem subiektywnie), że to rozwiązanie pomimo początkowych dużych nakładów jest opłacalne bo: ekonomiczne w eksploatacji, bezawaryjne, łatwe w obsłudze, której właściwie nie wymaga, nie tracące z czasem wydajności itd. To wszystko jest napisane na stronach producentów i dystrybutorów. Chciałabym potwierdzenia od autentycznego użytkownika :) tylko tyle i aż tyle.

pozdrawiam serdecznie!

p.s. 1,8k?! dwa razy więcej wydałam na węgiel w starym nieocieplonym domu! dlatego w nowym stawiam na ocieplenie i szukam sensownego ogrzewania :)

Jastrząb
30-07-2010, 10:47
Ja bym aż tak stanowczo się nie wypowiadał. Bo może się okazać, że ten opis pasuje również do ciebie tylko po drugiej stronie barykady. A prawda jak to w większości przypadków bywa leży gdzieś po środku :). Każdy przypadek jest inny. Czasem lepiej grzac pradem, czasem PC.
A czy ja gdzies napisalem, ze PC jest najlepszym rozwiazaniem dla kazdego i w kazdym przypadku??
Ba, ja twierdze, ze nie istniej zadna barykada, ktora dzieli na tych dobrych (co maja PC) i tych "niewiernych".

Ja tylko pije do tego, ze do niektorych z zalozenia nie dociera fakt, ze dane rozwiazenie w konkretnym przypadku moze byc najtansze, najmniej uciazliwe w eksploatacji, slowem optymalne. I raz bedze do grzanie pradem, innym razem weglem, czy gazem.

Do wspomnianego Artura72, np nie dociera fakt, ze mnie przylacze gazowe kosztowalo by 30.000 a PC 35000 a stalymi paliwami gmina nie pozwala palic w nowych domach nawet jakbym lubil popiol nosic. Slowem, PC w moim przypadku to wybor najlepszy. Ale wspomniany forumowicz, jak mantre powtarza, ze PC jest be bo droga, i kazdy kto ja instaluje przeplaca.

marcin

Jastrząb
30-07-2010, 11:01
,8k?! dwa razy więcej wydałam na węgiel w starym nieocieplonym domu! dlatego w nowym stawiam na ocieplenie i szukam sensownego ogrzewania :)
sensownym ogrzewaniem, moze byc chocby czysta elektryka, jesli dom jest mega zaizolowany.

Tylko na rozwiazanie trzeba sie zdecydowac na etapie wyboru projektu. Nie w kazdym poddaszu da sie "bezkarnie" wstawic powiedzmy 40 czy wiecej cm welny w dach. Co wiecej, grube ocieplenie kosztuje wiecej. Czesto ciezko jest wcisnac rekuperator. Przed wbiciem lopaty trzeba wziasc kalkulator i to policzyc.

Mozna zbudowac mega ocieplony dom, na plycie fundamentowej, z oknami U=0,5 itp, i grzac pradem.
Mozna zbudowac normalnie ocieplony dom, jesli w drodze jest rurka z gazem.
Mozna zbudowac normalnie ocieplony dom i nosic wegiel, czy zaintalowac PC.
Wszystko ma swoje plusy dodatnie i ujemne.

Ja wybralem normalnie ocielony dom z droga PC. I z doswiadczenia, jakby te ekipy co mi dom budowaly, mialy zbudowac mega ocieplony dom, bez dziur i mostkow, to na pewno by sie to nie udalo :-))

marcin

Tatarak
30-07-2010, 11:14
Właśnie kupuję działkę i rozmyślam nad projektem, więc uważam, że to dobry moment na wybór ogrzewania. Gazu sieciowego u mnie póki co nie ma, za węgiel dziękuję, jak mnie najdzie nadmiar sił to rozładuję rozpalając okazjonalnie w kominku.
W tej chwili myślimy o domu ocieplonym trochę lepiej niż normalnie i... no właśnie - może pompie.
Widzę, że w tym wątku solidne ocieplenie i pc rozważa się trochę na zasadzie alternatywy, co nie do końca rozumiem. Czy lepsze docieplenie nie wpłynie na niższe zużycie energii przy pc? Przy każdym innym sposobie ogrzewania wpływa. Chodzi o to, że będzie się to dodatkowe ocieplenie (nie wiem, strzelam: 16 cm styro zamiast 10cm na elewacji?) "amortyzować" przez parę lat dłużej, czy jak?
Wytłumaczcie mi jak humanistce :)

Jastrząb
30-07-2010, 11:42
Właśnie kupuję działkę i rozmyślam nad projektem, więc uważam, że to dobry moment na wybór ogrzewania. Gazu sieciowego u mnie póki co nie ma, za węgiel dziękuję, jak mnie najdzie nadmiar sił to rozładuję rozpalając okazjonalnie w kominku.
W tej chwili myślimy o domu ocieplonym trochę lepiej niż normalnie i... no właśnie - może pompie.
Widzę, że w tym wątku solidne ocieplenie i pc rozważa się trochę na zasadzie alternatywy, co nie do końca rozumiem. Czy lepsze docieplenie nie wpłynie na niższe zużycie energii przy pc? Przy każdym innym sposobie ogrzewania wpływa. Chodzi o to, że będzie się to dodatkowe ocieplenie (nie wiem, strzelam: 16 cm styro zamiast 10cm na elewacji?) "amortyzować" przez parę lat dłużej, czy jak?
Wytłumaczcie mi jak humanistce :)

PC tanio produkuje cieplo. Ale sama jest droga wiec ma sens, gdy trzeba ciepla wyprodukowac duzo. Wtedy oszczednosci wzgledem grzania drozszym paliwem beda wieksze.

Solidne ocieplenie, jest drogie, ale potrzeba przy nim malo ciepla. Skoro zapotrzeowanie na cieplo jest male, to nie ma sensu inwestowac w drogie urzadzenie, ktore sie nie bedzie przepracowywac, bo oszcednosci beda male i mialy sie nijak do duzego kosztu urzadzenia.

To troche jak kupic b.drogi samochod, ktory pali 2l/100km, ale jezdzic nim raz na tydzien. Skoro jezdzi sie rzadko, to lepiej kupic tanszy co pali 7l/100. Przy jezdzie raz na tydzien koszt bedzie i tak nieduzy.

marcin

P.S.
16cm ocieplenia scian to w zasadzie standard. Kolo 12cm wynika z przepisow dla nowo budowanych domow. Solidnie to 20cm. Domy nie potrzujace praktycznie centralnego ogrzewania, to raczej 25-30cm na scianach i ze 2x tyle w dachu.

Tatarak
30-07-2010, 11:57
Porównanie do auta do mnie trafia :)

Ale kiedy myślę o dobrym ociepleniu, biorę też pod uwagę sytuacje awaryjne. Pompa potrzebuje prądu. Załóżmy, że chcę w zimie wyjechać na wakacje (na dwa tygodnie na seszele lub do zakopanego). ok. ustawiam pompę, żeby mi grzała dom nieco mniej, wyłączam reku, bo najwyżej przewietrzę po powrocie, wsiadam do samolotu (niech będą seszele), i w tym momencie na moim Dolnym Śląskiem przechodzi śnieżna nawałnica, która niszczy sieć, a energetycy naprawiają ją przez dwa tygodnie, podczas których temperatury nie przekraczają minus 10 stopni (była taka sytuacja tej zimy na Śląsku, prawda?). czy mogę mieć nadzieję, że solidnie ocieplony dom (dajmy mu 20 cm na ściany i po 30 na podłogę i dach), nie przemarznie przez te dwa tygodnie tak, że mi woda w rurach zamarznie?

Może to głupio brzmi, ale teraz mieszkam w starym domu bez ocieplenia i ilekroć wyjeżdżam na święta, zastanawiam się, do ilu mi się wystudzi i czy aby nie za bardzo? Nawet do kotła na węgiel potrzebny je prąd i w przypadku braku zasilania podczas dużych mrozów spadek temperatury jest odczuwalny już po kilku godzinach.

Jak dla mnie ocieplenie jest nie tylko po to, żeby dom tanio ogrzać, ale żeby się szybko nie studził. Źle myślę?


P.S. Z tymi centymetrami ocieplenia tak sobie rzuciłam bez namysłu :)

Jastrząb
30-07-2010, 12:31
Porównanie do auta do mnie trafia :)
Ale kiedy myślę o dobrym ociepleniu, biorę też pod uwagę sytuacje awaryjne. Pompa potrzebuje prądu. Załóżmy, że chcę w zimie wyjechać na wakacje

W zasadzie kazdy wspolczesny piec, czy to gazowy, czy na olej i insze paliwa, potrzebuje prundu do dzialania, wiec problem nie dotyczy li tylko PC.



[...]nie przemarznie przez te dwa tygodnie tak, że mi woda w rurach zamarznie?
NIe potrafie odpowiedziec, po jakim czasie przy -10, i solidnym ociepleniu, dom zamarznie. Ja jak wyjezdzam na szeszele, to ktos, zaufani sasiedzi, czy rodzina, posiada klucze do domu, zeby jakby co zareagowac.O tym ze iles tam godzin nie ma pradu poinformuje mnie telefonczinie firma ochorniarska, jak sie akumulator w alarmie skonczy.



Może to głupio brzmi, ale teraz mieszkam w starym domu bez ocieplenia i ilekroć wyjeżdżam na święta, zastanawiam się, do ilu mi się wystudzi i czy aby nie za bardzo? Nawet do kotła na węgiel potrzebny je prąd i w przypadku braku zasilania podczas dużych mrozów spadek temperatury jest odczuwalny już po kilku godzinach.
Przy ociepleniu typu 15cm sciana, 30 dach, czyli powiedzialby ze norma, temperatura nie bedzie spadac tak drastycznie. Jak wylaczyz ogrzewanie, to po 24h, bedzie pewnie ze 2stopnie mniej przy minus 10. Pamitaj tez, ze PC zeby dziala optymalnie, powinna dzialc na niskich temperaturach grzania, co niejako narzuca ogrzewanie podlogowe/scienne. Nawet grzejac tylko w nocy tania tarfya, podolga dlugo oddaje cieplo, i stabilizuje temperature w domu. Przy czym jak to zwykle kij ma 2 konce i po za tym ze stabilizuje, to bardzo wolno reaguje - trzeba godzin zeby podniesc w domu temp.



Jak dla mnie ocieplenie jest nie tylko po to, żeby dom tanio ogrzać, ale żeby się szybko nie studził. Źle myślę?
Jak dla mnie dotyczy to tylko splotu 2 sytuacji: Ty na szeszelach, a w domu kleska zywiolowa i brak pradu przez 2 tygodnie. Dosyc wyjatkowy splot wydarzen. Jak jestes w domu bedziesz sie ratowac w klesce np kominkiem, czy jakim generator prundu na rope.

marcin

mery26
30-07-2010, 12:39
Ale kiedy myślę o dobrym ociepleniu, biorę też pod uwagę sytuacje awaryjne. czy mogę mieć nadzieję, że solidnie ocieplony dom (dajmy mu 20 cm na ściany i po 30 na podłogę i dach), nie przemarznie przez te dwa tygodnie tak, że mi woda w rurach zamarznie?
Możesz :-)
Byłem w podobnej sytuacji, nie pamiętam dokładnie ale temp. spadła ok. 1 stC przez dobę.

Tatarak
30-07-2010, 12:47
Możesz :-)
Byłem w podobnej sytuacji, nie pamiętam dokładnie ale temp. spadła ok. 1 stC przez dobę.

I to jest bardzo krzepiąca odpowiedź :) A jakie masz ocieplenie? Takie jak w moich założeniach (20 ściana, 30 dach), czy jeszcze lepsze?

Tatarak
30-07-2010, 12:51
W zasadzie kazdy wspolczesny piec, czy to gazowy, czy na olej i insze paliwa, potrzebuje prundu do dzialania, wiec problem nie dotyczy li tylko PC.

...

Jak dla mnie dotyczy to tylko splotu 2 sytuacji: Ty na szeszelach, a w domu kleska zywiolowa i brak pradu przez 2 tygodnie. Dosyc wyjatkowy splot wydarzen. Jak jestes w domu bedziesz sie ratowac w klesce np kominkiem, czy jakim generator prundu na rope.

marcin

Zgadza się, sama pisałam powyżej: "Nawet do kotła na węgiel potrzebny je prąd..." i ponieważ bez tego prądu ani rusz, myślę o dobrym ociepleniu na wypadek opisanej przez nas klęski typu seszele/klęska żywiołowa. Wydaje się, ze taka sytuacja zdarza się raz na milion, ale jak udowodnił panTerry Prachett "szansa jedna na milion spełnia się w dziewięciu przypadkach na dziesięć" :D

mery26
30-07-2010, 14:39
A jakie masz ocieplenie?
gorsze (20/25) do tego pełno mostków, błędów, dziur, przeszkleń, duża kubatura i rozjechana bryła.
Jak ma się wolno wychładzać to z betonu buduj (duża akumulacyjność cieplna)

Liwko
30-07-2010, 14:49
Jak tam u was zużycie prądu latem na CWU? Ja zszedłem do 60kWh za lipiec:) Jednak żeby to osiągnąć musiałem ograniczyć cyrkulację do niezbędnego minimum.

mery26
30-07-2010, 14:57
Jak tam u was zużycie prądu latem na CWU? Ja zszedłem do 60kWh za lipiec:)
nie ciesz, nie ciesz-jeszcze 1,5 dnia zostało do pełnego m-ca :-)
ja spisuje na 30, 31
ups... ostatnie dane za maj - 84 kWh

Liwko
30-07-2010, 15:00
nie ciesz, nie ciesz-jeszcze 1,5 dnia zostało do pełnego m-ca :-)
ja spisuje na 30, 31
ups... ostatnie dane za maj - 84 kWh

Sorry, to wyjdzie 63. To już przegięcie:):)

Liwko
30-07-2010, 15:05
Czyli jakieś 20zł:) A taki jeden co będzie grzał prądem wyliczył sobie że będzie miał za 100 zł i to jest świetny wynik he, he.

mrufka
30-07-2010, 17:43
Witam !
Czytuję FORUM od kilku miesięcy z dużym zaangażowaniem - przymierzamy się z Moją Drugą Połówką do budowy dużego domu i jesteśmy zapatrzeni w różne nowinki technologiczne (zwłaszcza ja:):)
Szperam i szukam ale wypowiedzi, które znajduję a propos PC dotyczą przeważnie domów o pow. od 120 do 200-parę metrów...
Czy ktoś może się podzielić wiedzą a najlepiej doświadczeniami jak wygląda taka instalacja w domu ok. 500 powierzchni użytkowej ? Taki nowy wątek....
Dodam, że mam już nawet dwie oferty od niezależnych firm, jedna proponuje pompę 29 kW a druga 37 kW, odwiertu od 550 do 630 m, delikatnie rzecz określając jestem zdezorientowana...
Dla uszczegółowienia : dom 3 kondygnacyjny, przewidziana wentylacja mech. z odzyskiem, może GWC ... grzanie podłogowe
Jeszcze się nie znalazł fachowiec co zaproponowałby przekonująco jakieś kompleksowe rozwiązanie...
W zasadzie może trochę na siłę ta pompa skoro obok działki jest gaz, może po prostu dobry kocioł kondensacyjny ??...
Aha . zapomniałabym - basen 8x4 czyli kubatura ok. 50 m3..
Z góry dzięki i pozdrawiam

rwxw
30-07-2010, 22:23
Właśnie kupuję działkę i rozmyślam nad projektem
To dobrze porozmyślaj, bo błędów zrobionych na tym etapie już nie zmienisz. Unikaj komplikacji bryły, dachu, lukarn itp., staraj się uwzględnić w projekcie jak najwięcej cech domu pasywnego. To nic nie kosztuje, a efekty będą znaczące. Zwróć też uwagę na ustawienie domu i okien względem stron świata.

Widzę, że w tym wątku solidne ocieplenie i pc rozważa się trochę na zasadzie alternatywy
Nie zgodzę się z tym. Moim zdaniem najlepiej zrobić jedno i drugie. Cena samych materiałów izolacyjnych - styropiani i wełny w stosunku do całości prac ociepleniowych, klejów, siatek, tynków itd. jest bardzo mała - rzędu 20-30%. A co dopiero z stosunku do całej budowy. Na tym nie warto oszczędzać. I tak w czasie prac wyjdzie sporo błędów, mostków, niedokładności itd. bo budowlańcy to specyficzna ekipa. Mimo to miło jest później płacić 1000zł za zimę stulecia, no nie ? ;-) Co do tego czy pc jest droga, czy nie, to zależy od wielu innych uwarunkowań, jak np. dostępność i obsługa innych źródeł energii niż prąd, a nie tylko od ceny pc, która też się waha od przystępnych do kosmicznych wartości...

rwxw
30-07-2010, 22:35
Czy ktoś może się podzielić wiedzą a najlepiej doświadczeniami jak wygląda taka instalacja w domu ok. 500 powierzchni użytkowej ?
Jak to jak wygląda ? Tak samo, tyko pompa i dolne źródło są większe. Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło może być zastosowana jedna pompa o większej mocy, lub kaskada kilku (u Ciebie wystarczą 2) pomp ciepła. W układach kaskadowych moc grzewczą można skalować do bardzo dużych wartości. Tak samo robi się z kotłami kondensacyjnymi, jeśli moc jednego jest za mała, to łączy się kilka w kaskadę. Jaka u Ciebie będzie wymagana moc grzewcza zależy od projektu, ocieplenia i można ją z grubsza oszacować licząc ozc i proponuję od tego zacząć. Bez policzenia ozc oferty są brane z księżyca. Przy okazji liczenia ozc można się pokusić o wprowadzenie paru poprawek do projektu, które zmniejszą energochłonność przyszłego domu. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, to nie licz na to, że zrobi to architekt...

mrufka
30-07-2010, 23:32
Dzięki rwxw
No właśnie - czytałam o tych układach kaskadowych, gdzieniegdzie doradzają 2 pompy właśnie po to , żeby jedna ogrzewała dla podłogówki (40-45 st) a osobno do cwu gdzie potrzebna wyższa temperatura. Zupełnie nie wiem co o tym sądzić.
O ozc jak na razie żaden FACHOWIEC mnie nie pytał i dlatego przyznaję szczególnie architekta o to nie dusiłam,... Może właśnie tacy FACHOWCY - wszystko wyliczone na oko, dlatego takie różnice w ofertach co do mocy pompy ! Jedną ofertę to dostałam w 3 godziny po wypełnieniu takiego śmiesznego formularza internetowego gdzie wymagali tylko żeby podać powierzchnię użytkową, rodzaj ogrzewania i ilość osób. !!! I co do złotóweczki wszystko wyliczyli !!! He he
Szczerze mówiąc liczyłam na jakąś firmę która nie zacznie od wypytywania mnie jakie zaplanowałam grzejniki tylko zaproponuje wydajne i możliwie ekonomiczne źródło ciepła a w drugiej kolejności poleci z czym to będzie optymalnie współpracowało. Mam wrażenie że większość firm z którymi rozmawiam zaczyna temat od delikatnie rzecz określając "odwrotnej strony". :bash: Ja nie jestem klientem który chce kupić za wszelką cenę PC (choć mocno o tym myślę) tylko mieć w domu w którym pewnie będę już mieszkać do końca życia (jeden dom już zbudowaliśmy) globalne i optymalne rozwiązanie. No i żeby jeszcze na szafki do kuchni starczyło :)

rwxw
31-07-2010, 00:36
2 kaskadowo, to nie znaczy 1 do cwu, druga do ogrzewania, lecz. np. 2x 14kW, zamiast pojedynczej 28kW, bo nie każdy producent takie duże robi i może być to taniej. Architekta pomęcz, podyskutuj z nim na takie tematy, bo warto, może trochę się przyłoży i wymyśli jakieś energooszczędne poprawki. Pomarudź mu że chcesz iść w stronę domu pasywnego - jak nie będzie wiedział o co chodzi, to go zmień ;-). To prawda, że większość "wyliczeń" i ofert jest niestety z kapelusza... Jeśli myślisz o pc, to zapomnij o grzejnikach. Z resztą przy kondensacyjnym gazie podłogówka też będzie lepsza, w dodatku ma same plusy, nie zajmuje miejsca, nie brudzi się nad grzejnikami, możesz meble stawiać gdzie chcesz, nie szpeci, daje lepsze wrażenie komfortu cieplnego itd.

mrufka
31-07-2010, 11:57
No dzięki raz jeszcze rwxw, człowiek się całe życie uczy i głupim umiera...
O energooszczędnym domu truję architektowi non stop, i niby ma być: izolacje na tip top, żadnych mostków cieplnych, okna to byśmy chcieli nawet U= 0,8 tylko nie wiem czy nie pójdziemy na tym z torbami bo przeszklenia mamy naprawdę spore i chyba 80 % okien wyjdzie niestandardowych.
O takim naprawdę pasywnym mogę zapomnieć - bryła jest mocno wydłużona a nie zwarta - taki "jamnik" ale mamy wąską działkę i głupią obowiązującą linię zabudowy. Ale orientacja wg stron świata jest za to optymalna - żadnych okien od północnej strony !!! Wielka ściana :) No dobra, jedno małe od łazienki....
O grzejnikach klasycznych to w ogóle nie myślałam - podłogówka jest the best. Teraz mam w domu w łazienkach, kuchni i wiatrołapie - super się sprawdza !!! Tylko ze względu na te przeszklenia chyba w paru miejscach będę musiała dać kratki nadmuchowe przy oknach. No i na basenie też nadmuch, z osuszaniem bo inaczej wszystko mi zaparuje....
A ja biedna humanistka z wykształcenia jestem :bash:

swimmer
31-07-2010, 21:32
no to witajcie po długiej przerwie, cieszy, że forum kwitnie. Ja dorzucę do tego, że też już 3 rok szczęśliwie użytkuję, a rachunek za prąd od 22.11.2009 do 22.05.2010 wyniósł 1300 zł za cały dom. Niestety nie wiem ile w tym kosztowało ogrzewanie bo nie mam podlicznika. Zważywszy jednak, że zima była tęga :) myślę, że to nieźle. Na razie śpię spokojnie bez kontaktów z serwisem, ale zaciekawił mnie post któregoś z Was na temat "pięciolatki". Ciekawe jak długo będzie to urządzenie bezawaryjne....pozdrawiam serdecznie całe forum. swimmer

Tatarak
01-08-2010, 21:35
To dobrze porozmyślaj, bo błędów zrobionych na tym etapie już nie zmienisz. Unikaj komplikacji bryły, dachu, lukarn itp., staraj się uwzględnić w projekcie jak najwięcej cech domu pasywnego. To nic nie kosztuje, a efekty będą znaczące. Zwróć też uwagę na ustawienie domu i okien względem stron świata.

Nie zgodzę się z tym. Moim zdaniem najlepiej zrobić jedno i drugie. Cena samych materiałów izolacyjnych - styropiani i wełny w stosunku do całości prac ociepleniowych, klejów, siatek, tynków itd. jest bardzo mała - rzędu 20-30%. A co dopiero z stosunku do całej budowy. Na tym nie warto oszczędzać. I tak w czasie prac wyjdzie sporo błędów, mostków, niedokładności itd. bo budowlańcy to specyficzna ekipa. Mimo to miło jest później płacić 1000zł za zimę stulecia, no nie ? ;-) Co do tego czy pc jest droga, czy nie, to zależy od wielu innych uwarunkowań, jak np. dostępność i obsługa innych źródeł energii niż prąd, a nie tylko od ceny pc, która też się waha od przystępnych do kosmicznych wartości...

Hej,
Myślimy o domu parterowym bez poddasza użytkowego, powierzchnia ok. 130 m, wszystkie pomieszczenia "dzienne" z oknami na południe, tylko łazienki i pom. gosp. mają wychodzić na północ. Wiem, że dom dwukondygnacyjny o tej powierzchni byłby bardziej "zwarty", ale z pewnych względów nie chcemy mieć schodów w domu.

Też jestem zdania, że dobre ocieplenie nie zaszkodzi i nie należy myśleć: albo pc albo ocieplenie. cieszę się, że ktoś potwierdza moją opinię :)

rume
03-08-2010, 14:09
Hej,
Myślimy o domu parterowym bez poddasza użytkowego, powierzchnia ok. 130 m, wszystkie pomieszczenia "dzienne" z oknami na południe, tylko łazienki i pom. gosp. mają wychodzić na północ.

Pomyśl o czymś na lato, gdyż u mnie jedyny pokój w którym dało się spać w te upały to ten z oknami na północ. U mnie bez klimy chyba się nie obędzie.

Tatarak
03-08-2010, 14:13
Sypialnia Synka będzie mieć okna płd/zach, a nasza zachód. Mam nadzieję, że GWP da trochę ochłody. Jak nie, to będziemy myśleć o markizach...

a&zb
16-08-2010, 01:35
Jest tez jeden argument przeciw PC. Dodatkowe ocieplenie, cieplejsze okna itp, to sie raczej nie zepsuje. PC, predzej czy pozniej jakiegos serwisu wymagac bedzie. Czy to bedzie 10 czy 20 lat, tego poki co chyba nikt nie umie stwierdzic na dobra sprawe.



Wszystko ulega degradacji. Stolarka okienna i drzwiowa, styropian, centrala rekuperacyjna, wieczne nie są. Jedyne co nie ulegnie degradacji, lecz wręcz przeciwnie wzrośnie, to będą ceny energii.

Jeszcze dodam, że roczne koszty grzania cwu prądem rzędu 700 zł uważam za mocno naciągane. To jest oczywiście możliwe, jak się ciepłą wodę dawkuje po aptekarsku, przecież można się umyć dwoma litrami dziennie, bo taki był przydział na osobę na pustyni podczas wojny.

sSiwy12
16-08-2010, 11:41
Jeszcze dodam, że roczne koszty grzania cwu prądem rzędu 700 zł uważam za mocno naciągane. To jest oczywiście możliwe, jak się ciepłą wodę dawkuje po aptekarsku, przecież można się umyć dwoma litrami dziennie, bo taki był przydział na osobę na pustyni podczas wojny.

Można zaryzykować twierdzenie, że” potrzeby” na CWU, o temp. około 45 stopni, zamykają się w wartościach od 35 do 50l/dobę/1osobę. W stosunku rocznym daje to zużycie energii (około) od 500 do 720kWh/1osobę.

7tonik
18-08-2010, 07:50
Dobiega rok od momentu, gdy zacząłem spisywać zużycie pradu. Moja PC Altherma powietrze-woda zużyła przez ten czas prawie 5000kWh wszystko w II taryfie więc przy cenie 0,25 zł wyszło 1250 zł.Pow. całkowita 220m3, kubatura netto 450m3, kubatura brutto 640m3, zasobnik cwu 300l przy 5-6 osobach (zazwyczaj wystarczało podgrzać raz dziennnie do 40C). Ogrzewanie podłogowo-ścienne. Kilka razy było załączone chłodzenie. Utrzymywana temperatura zimą w pomieszczeniach średnio 24C. W następnym sezonie będę mógł porównać zużycie przy działającym rekuperatorze, który niedawno zainstalowałem. Dotychczas miałem WM opartą na wentylatorach bez odzysku i rurowym GWC.

rume
25-08-2010, 10:23
Dobiega rok od momentu, gdy zacząłem spisywać zużycie pradu. Moja PC Altherma powietrze-woda zużyła przez ten czas prawie 5000kWh wszystko w II taryfie więc przy cenie 0,25 zł wyszło 1250 zł..

Uważam że powinno się podawać średnią cenę energii elektrycznej dla całego domu (dla dwóch taryf), a nie tylko w drugiej taryfie. Jest to lekkie naciąganie no chyba, że za pozostałe rachunki płaci teściowa ;).

7tonik
25-08-2010, 12:59
Ja nie podałem całościowego zużycia prądu, tylko zużycie dla PC, która jak napisałem pracowała wyłącznie w II taryfie, więc po co mam podawać średnią cenę?
Ale co mi tam, mogę podać całościowe roczne zużycie prądu dla domu:
I taryfa 2295kWh=1362zł, II taryfa 5597kWh=1401zł. Czyli razem rocznie za prąd wyszło 2763zł. Z tego jak pisałem wyżej 1250 zł na CO i CWU dla 5-6 osób.

rume
25-08-2010, 15:04
Średnia cena energii u Ciebie to 0,35 zł, więc dla 5000 kWh na PCi wynosi 1750 zł a nie 1250 zł. Tłumaczę to tym że po to założyłeś licznik dwutaryfowy żeby obniżyć cenę energii elektrycznej, którą udało ci się obniżyć do poziomu 0,35 zł/kWh.

piwopijca
25-08-2010, 15:53
Ja przyznam sie ze nie bardzo rozumiem podawanie sredniego kosztu kWh jesli PCi pracowala tylko w II taryfie.
Jaki to ma cel?
Moze udowodnienie, ze PCi nie jest taka tania w eksploatacji, a moze jakis inny cel?

Grzanie cwu i co w II taryfie to podawac powinnismy koszty z II taryfy.
Nawet koszt dla calego domu mozna podac dla II taryf i zsumowac, tez nie ma sensu usredniach, rozne sa % zuzycia w obydwu taryfach

Pzdr.

Liwko
25-08-2010, 16:02
Cena kWh w drugiej taryfie G12W z wszystkimi przesyłowymi w Enea to około 0,30gr.

rume
25-08-2010, 19:54
Ja przyznam sie ze nie bardzo rozumiem podawanie sredniego kosztu kWh jesli PCi pracowala tylko w II taryfie.
Jaki to ma cel?
Moze udowodnienie, ze PCi nie jest taka tania w eksploatacji, a moze jakis inny cel?


Większość, użytkowników pomp ciepła (jeżeli nie wszyscy) zakładają liczniki dwutaryfowe właśnie dlatego że mają pompy ciepła.
Rachunek jest prosty na przykładzie 7tonik'a - Cena energii w pierwszej taryfie to 0,60 zł przy zużyciu 2295 kWh, zaś cena energii w układzie jednotaryfowym to około 0,44 zł. Więc już płacimy więcej o około 370 zł za pierwszą taryfę tak na szybko licząc.

Pisząc jaśniej:
Przypadek 1: Nie posiadamy pompy ciepła: zużywamy 2300 kWh za co płacimy 1012 zł (w cenie 0,44).
Przypadek 2: Kupujemy sobie pompę ciepła która zużywa nam 5000 kWh za co płacimy 1500 zł ( w cenie 0,30 zł) plus za energię w pierwszej taryfie 2300kWh za co płacimy 1380 zł(w cenie 0.60zł) Całkowity rachunek to 2880 zł.

Więc porównajmy rachunki przypadek pierwszy 1012 zł przypadek drugi 2880 zł - Różnica to nie jest 1500 zł jak określił to 7tonik lecz 1868 zł.

Wielu sprzedawców pomp ciepła sprytnie podaje cenę drugiej taryfy, nie biorąc pod uwagę że wzrośnie nam koszt energii w pierwszej.
Ja tu nic nie chcę udowadniać, też mam pompę ciepła ale jako koszt eksploatacji podaję średnią cenę energii dla dwóch taryf. Nie jest to też czysty koszt ale z pewnością bliżej prawdy niż przypadek wyliczenia dla samej 2 taryfy.

HenoK
25-08-2010, 20:26
Pisząc jaśniej:
Przypadek 1: Nie posiadamy pompy ciepła: zużywamy 2300 kWh za co płacimy 1012 zł (w cenie 0,44).
Przypadek 2: Kupujemy sobie pompę ciepła która zużywa nam 5000 kWh za co płacimy 1500 zł ( w cenie 0,30 zł) plus za energię w pierwszej taryfie 2300kWh za co płacimy 1380 zł(w cenie 0.60zł) Całkowity rachunek to 2880 zł.

Więc porównajmy rachunki przypadek pierwszy 1012 zł przypadek drugi 2880 zł - Różnica to nie jest 1500 zł jak określił to 7tonik lecz 1868 zł.Tym razem przesadziłeś w drugą stronę. Trudno byłoby całe zużycie energii poza pompą ciepła wykorzystywać w 1 taryfie. W końcu jest to 10 godzin w ciągu doby. Bez żadnych specjalnych zabiegów 25% tej energii zużyjemy w 2 taryfie. Wtedy rachunek wygląda już inaczej :
0,25x2300x0,30+0,75*2300*0,60+5000*0,30=2707zł
2707-1012=1695zł.

Jeżeli chcemy oszczędzać, to możemy bardziej energożerne urządzenia wykorzystać w 2 taryfie. Jeżeli zużyjemy w niej 50% energii, co też nie jest takie trudne, to rachunek będzie taki : 0,5*2300*0,3+0,5*2300*0,6+5000*0,3=2535zł
2535-1012=1523zł.

rume
25-08-2010, 22:23
Henok ja w zupełności się z tobą zgadzam.
Oczywiście, że poszedłem na maksa w drugą stronę żeby to uwypuklić, dlatego uważam że najlepszą opcją jest przyjąć średnią cenę energii dla dwóch taryf. Jeżeli będziemy zużywać tylko energię w drugiej taryfie to cena kWh będzie optymalnie niska.

7tonik
26-08-2010, 07:45
W takim razie trzeba to policzyć inaczej. Ceny dla Bydgoszczy:I taryfa: 0,5934, II taryfa: 0,2504, taryfa całodobowa: 0,4937.
Zuzycie na dzisiaj: I taryfa: 2312kWh, PC II taryfa 5000kWh, pozostałe II taryfa: 608kWh.
Koszt PC wg II taryfy: 1250zł
Pozostałe zużycie wg aktualnej taryfy: 2312*0,5934+608*0,2504=1524zł
A wg taryfy całodniowej: (2312+608 )*0,4937=1442
Zatem do kosztu PC doliczam 1524-1442=82zł.

Ostateczny koszt PC=1332zł (900zł CO i 432zł CWU)

Kurcze, tylko przy takim podejściu aby być konsekwentnym, musiałbym też doliczyć rocznie powiedzmy 1/10 różnicy mojej instalacji PC a np. instalacją gazową. U mnie byłoby to ok. 1500zł/rok. Zatem koszt roczny PC ostatecznie wyniósłby 2832zł :).

piwopijca
26-08-2010, 08:09
Oczywiscie kazdy moze podawac co i jak chce, ale nie bedzie mozna porownywac poniewaz moga byc rozne wartosci zalezne od sposobu podawania.
Podajac koszt dla calego domu mozna usrednic koszt 1kwh zeby bylo prosciej.
Podajac koszt PCipracujacej w II taryfie nalezy podawac realny koszt jej pracy a nie usrednianie.
Jaki sens ma wogole usrednianie zuzycie pradu przez PCI skoro znamy jej realne koszty?
Wogole najlepiej podawac zuzycie w kWh PCi na poszczegolne cele, wowczas nie rodza sie takie bezsensowne "lamiglowki". Kazdy moze przeliczyc wg wlasnej taryfy ile by go kosztowalo ogrzewanie PCi czy cwu dla danego zuzycia.

BTW: Ja mam zuzyci w tej chwili ok. 50%/50%, mieszkam od miesiaca. Mam jeszcze prace wykonczeniowe wewnatrz czy tz na zewnatrz wiec zuzycie calkowite dla domu nie bedzie miarodajne.
Dzienna taryfe zawyzaja powyzsze prace.

Pzdr.

1andy2
26-08-2010, 21:55
czy ma ktoś pc na wodę ze studni.
wywiercili mi studnię głębinową na 15 m i stwierdzili , że mam w podłożu niezbywalne źródło wody ( bardzo wodonośne żwiry ) , napływy do 6 m3 na godzinę , i stwierdzili, że po co mi inne odwierty ( czyt. kolektor pionowy), skoro mogę to wodę wykorzystać jako dolne żródło dla pc .
Mam teraz zgryz , nie wiem co wybrać.
Sprawdziłem , że np pc alphainnotec może być podpięta do studni .

k***a*z
27-08-2010, 08:01
i w tym momencie na moim Dolnym Śląskiem przechodzi śnieżna nawałnica, która niszczy sieć, a energetycy naprawiają ją przez dwa tygodnie, podczas których temperatury nie przekraczają minus 10 stopni (była taka sytuacja tej zimy na Śląsku, prawda?). czy mogę mieć nadzieję, że solidnie ocieplony dom (dajmy mu 20 cm na ściany i po 30 na podłogę i dach), nie przemarznie przez te dwa tygodnie tak, że mi woda w rurach zamarznie?

Spokojnie , ja też mieszkam na Dolnymśląsku i w tym roku mieliśmy przecież 2 tygodnie po -20 stopni , w moim domu ocieplonym tylko na ścianach 20cm styro woda nie zamarzła w rurkach cwo , domu nie ogrzewałem bo nie miałem czym , dach nie ocieplony jedynie regipsy dzieliły mnie od mrozu a od dołu czyli w podłodze był tylko chudziak i papa . Przyznać jednak muszę że pod koniec drugiego tygodnia temp. wewnątrz spadła do -0,5 stopnia a w garażu przymarzło wiadro z wodą .
Normalnie użytkowany i wygrzany dom raczej nie zamarznie w dwa tygodnie .

k***a*z
27-08-2010, 08:04
czy ma ktoś pc na wodę ze studni.
wywiercili mi studnię głębinową na 15 m i stwierdzili , że mam w podłożu niezbywalne źródło wody ( bardzo wodonośne żwiry ) , napływy do 6 m3 na godzinę , i stwierdzili, że po co mi inne odwierty ( czyt. kolektor pionowy), skoro mogę to wodę wykorzystać jako dolne żródło dla pc .
Mam teraz zgryz , nie wiem co wybrać.
Sprawdziłem , że np pc alphainnotec może być podpięta do studni .

Ja miałem mieć tak samo , u mnie też wody od cholery , sąsiad od dwóch lat tak miał zrobione i niestety :zonk: coś tam przy studni zamarzło i pompę szlag trafił , teraz ma odwierty pionowe . Zrób badania wody bo może się okazać że jest bogata w żelazo i inne tam takie pierwiastki które z czasem zapchają wymiennik .

Tatarak
27-08-2010, 09:13
Spokojnie , ja też mieszkam na Dolnymśląsku i w tym roku mieliśmy przecież 2 tygodnie po -20 stopni , w moim domu ocieplonym tylko na ścianach 20cm styro woda nie zamarzła w rurkach cwo , domu nie ogrzewałem bo nie miałem czym , dach nie ocieplony jedynie regipsy dzieliły mnie od mrozu a od dołu czyli w podłodze był tylko chudziak i papa . Przyznać jednak muszę że pod koniec drugiego tygodnia temp. wewnątrz spadła do -0,5 stopnia a w garażu przymarzło wiadro z wodą .
Normalnie użytkowany i wygrzany dom raczej nie zamarznie w dwa tygodnie .

dzięki Kamieniarz za otuchę :)

MN68
28-08-2010, 11:30
Jako , że jestem tutaj nowym użytkownikiem to pozwolicie że się przedstawię.
3 lata temu kupiłem połowę poniemieckiego domu w okolicach Wrocławia. Stan techniczny domu był tragiczny. Wilgoć i mokra cegła pod nieudolnie połozonymi regipsami.Ale powolutku udało się wszystko wyprostować. Założenie drenażu oraz rynien jak równiez czas spowodowały osuszenie budynku.Największym problemem był wybór sposobu ogrzewania. Po namysle wybór padł na pompę ciepła.Od ponad roku jestem więc posiadaczem pompy PPC Ecopower wraz kolektorem pionowym ( 4 x ok 30 m ) . Co do samej pompy nie mam żadnych zastrzeżeń w przeciwieństwie do firmy ,która mi ją instalowała.Spełniły sięmoje obawy , o braku rzetelnych i doświadczonych firm w tym temacie a zwłaszca jeśli chodzi o stare budynki.
W miarę mozliwości i wolnego czasu będę się starał podzielić swoimi doswiadczeniami w tym temacie.

miejski
28-08-2010, 11:42
Od ponad roku jestem więc posiadaczem pompy PPC Ecopower wraz kolektorem pionowym ( 4 x ok 30 m ) . Co do samej pompy nie mam żadnych zastrzeżeń w przeciwieństwie do firmy ,która mi ją instalowała.Spełniły sięmoje obawy , o braku rzetelnych i doświadczonych firm w tym temacie a zwłaszca jeśli chodzi o stare budynki.


A mogę prosić na PW info o tej firmie, która PC instalowała, bo ja też na 99% procent będę instalował PPC Ecopower, tyle że w innym regionie kraju. Mam nadzieję, że nie ci sami mi bedą instalować.

Liwko
28-08-2010, 12:05
A mogę prosić na PW info o tej firmie, która PC instalowała, bo ja też na 99% procent będę instalował PPC Ecopower, tyle że w innym regionie kraju. Mam nadzieję, że nie ci sami mi bedą instalować.

Jeśli jesteś z Wielkopolski to możesz spać spokojnie. A jeżeli blisko tego regionu to właśnie dzwoń do niego. Polecam.

Ps. A odnośnie Wrocławia to kiedyś na tym forum ktoś opisywał problemy z fachowcami. Jak się okazało ci ludzie mieszkają koło mojego kolegi. Mają dom 250m a odwiertów tylko 120. I teraz pytanie czy firma tak zaleciła czy inwestor chciał zaoszczędzić?

HenoK
28-08-2010, 12:46
Mają dom 250m a odwiertów tylko 120. I teraz pytanie czy firma tak zaleciła czy inwestor chciał zaoszczędzić?Wielkość domu nie jest dobrym wyznacznikiem do oceny dolnego źródła PCi. Dom o takiej samej powierzchni użytkowej może wymagać do ogrzania 5kW lub 15kW. Zależy to od bardzo wielu czynników :
kształtu domu, izolacji przegród, wielkości przeszkleń, rodzaju i intensywności wentylacji, itp.).

Liwko
28-08-2010, 14:12
HenoK, całkowicie się z tobą zgadzam. Chciałem tylko powiedzieć, że nie byli zadowoleni bo ewidentnie było coś skopane, tylko nie wiadomo co. Przestali pisywać na tym forum więc się raczej niczego nie dowiemy.

piwopijca
30-08-2010, 08:47
Hm... jakby nie kombonowac to 120mb pionowego kolektroa raczej nie wystarczy dla domu 250m2.
Ja mam dom o pow. ok. 175 m2 uzytkowej (ok. 215m2 po podlodze) i mam odwierty na 100mb dla PCi 5,9kW
Domek raczej energo-oszczedny i bez wiekszych mostkow termicznych.
Ostatnia zima temp. spadla min. do -2*C przy mrozach -28*C trwajacych kilka dni i ustabilizowala sie -nizej juz nie zeszlo.

Pzdr.

Anielka Q
01-09-2010, 00:22
Cześć,
Otrzymałam ofertę na pompę ciepła Sofath Termeo Cap (glikol -woda, parowanie pośrednie). Ponieważ firma oferuje kompleksowo dostawę i montaż pompy, ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną, to biorę tę pompę pod uwagę. Niepokoi mnie natomiast informacja wyczytana w materiałach reklamowych: pompa przygotowuje c.w.u tylko w sezonie grzewczym a w lecie wodę ogrzewa grzałka elektryczna zamontowana w zasobniku c.wu.
Chciałam się upewnić, że nie jest to rozwiązanie typowe. Wydaje mi się, że np. Nibe pracuje także poza sezonem grzewczym tylko na potrzeby ogrzewania wody.

Czy wasze pompy (chodzi mi o pompy z parowaniem pośrednim) ogrzewają ciepłą wodę użytkową w lecie?

Liwko
01-09-2010, 08:23
No i do tego musisz dokupić drugą pompę do CWU:( Dla mnie nie do przyjęcia.

piwopijca
01-09-2010, 08:29
"Normalne" PCi to mozliwosc cwu przez caly rok, bez uzycia dodatkowych grzalek elektrycznych - ja grzeje ciepla wode w ten sposob (geoTherm od Vaillant'a) i chyba wiekszosc uzytkownikow roznych pomp ciepla.

Pzdr.

Anielka Q
02-09-2010, 15:41
"Normalne" PCi to mozliwosc cwu przez caly rok, bez uzycia dodatkowych grzalek elektrycznych - ja grzeje ciepla wode w ten sposob (geoTherm od Vaillant'a) i chyba wiekszosc uzytkownikow roznych pomp ciepla.

Pzdr.

Dziękuję bardzo. Tak mi się wydawało, że wszystkie pompy z parowaniem pośrednim mogą pracować cały rok i grzać c.w.u., ale pan przedstawiciel Sofath trochę mi namieszał w głowie.

dargoth
02-09-2010, 18:43
Witam!

Zaczynam w tym miesiącu budowę domu i rozważam zakup pompy ciepła (solanka/woda) do ogrzewania i CWU. Chciałbym zapytać czy ktoś może zrecenzować urządzenia firm Dimplex lub De Dietrich? Czy ktoś mógłby sie podzielić opiniami wyrobionymi na własnych doświadczeniach lub zasłyszanymi? Również interesuje mnie czy skuteczne jest latem chłodzenie pasywne, przez pompę ciepła i czy warto rozważyć uwzględnienie tej opcji w projektowaniu kotłowni?
Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi.

QQQQ
02-09-2010, 21:22
Witam wszystkich,
jestem nowy na forum - zarejestrowałem się :) - natomiast prawie wszystkie posty przeczytałem - ale cześci nie pamiętam tak dużo postów :)
mam domek 250m2 p.użytk. parter i pietro - piętra nie bedę użytkował - na całości rozłożona podłogówka
dom nie jest super ocieplony - 15cm styro na scianie i 20 - 30 cm welny na dachu
południowa wielkopolska - okolice Kalisza

mam pytanie do użytkowników PC - powietrze-woda( nie chcę i również nie mogę zamontować kolektorów poziomych, a pionowe zbyt drogie :( )
czy ktoś używa i może coś napisać o takich typach pomp:
- EXOTHERM EXT13EVI
- LG THERMA H12SNE
wybieram między tymi pompami i mam dylemat - zaufanie do LG i EVI w EXOtermie :?:rolleyes:
bardzo proszę o podpowieź :)

rume
03-09-2010, 15:25
Czy ktoś z użytkowników dorzucił sobie grzanie basenu. Wymiennik to koszt około 200 zł jakaś automatyka troszkę rurek i można śmigać. COP to chyba bliskie 5 będzie w takich warunkach. Czy są jakieś przesłanki na NIE?

Liwko
03-09-2010, 15:35
W tegorocznych upałach raczej dolewałem zimnej wody:) do rozstawianego basenu. Ale jak kiedyś (kiedy to będzie?) sobie zrobię porządny na pewno o tym pomyślę.
Jak są jacyś praktykanci to również się chętnie czegoś dowiem.

QQQQ
04-09-2010, 10:40
jeżeli nikt nie używa takich PC powietrze-woda:
- EXOTHERM EXT13EVI
- LG THERMA H12SNE,
to może mi ktoś zaproponować PC p-w około 12-13kW do 25kzł - razem z cwu
bardzo proszę o podpowiedź - nie mogę sie zdecydować - a to dość duża kwota i mam dylemat

Liwko
05-09-2010, 18:36
jeżeli nikt nie używa takich PC powietrze-woda:
- EXOTHERM EXT13EVI
- LG THERMA H12SNE,
to może mi ktoś zaproponować PC p-w około 12-13kW do 25kzł - razem z cwu
bardzo proszę o podpowiedź - nie mogę sie zdecydować - a to dość duża kwota i mam dylemat

A proszę bardzo, i to w dodatku dużo poniżej 25. http://ppcpompy.eu/page13.php
Mam ją od roku i jest The Best :)

QQQQ
05-09-2010, 18:41
dzieki, ale to są pompy G/W a ja czekam na podpowiedzi o pompach P/W :)

Liwko
05-09-2010, 19:04
Pod Poznaniem, chyba w Suchym Lesie ktoś produkuje takie pompy. Jak pamiętam, bo też się przymierzałem cena była poniżej 10tyś. Jak byś był zainteresowany to wyjaśnię jak tam dokładnie dojechać.

QQQQ
06-09-2010, 11:47
Pod Poznaniem, chyba w Suchym Lesie ktoś produkuje takie pompy. Jak pamiętam, bo też się przymierzałem cena była poniżej 10tyś. Jak byś był zainteresowany to wyjaśnię jak tam dokładnie dojechać.

poproszę

Liwko
06-09-2010, 11:55
Na 99% jest to ul. Sprzeczna. http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=woj.+Wielkopolskie%2C+Suchy+Las&cId=cfbc7acde4767f00e81a00bee8008c9e00f905086100a8 49&sId=&Submit=Szukaj&moreCities=1
I na 99% to jest ta firma http://gdansk.katalog.pf.pl/Suchy-Las/Energo-Clima-Przedsi%C4%99biorstwo-Innowacyjno-Wdro%C5%BCeniowe-F7722329G0B107-m19.html

QQQQ
06-09-2010, 12:09
znalazłem firmę energo clima - o tej firmie pisałes?
nie mogę sie dodzwonić :(

Liwko
06-09-2010, 12:16
Powiem ci, ze dawno tamtędy nie przejeżdżałem więc nie wiem czy dalej tam ta firma istnieje czy gdzieś się przenieśli. Poszukaj jakiejś firmy obok i poproś o sprawdzenie.

7tonik
06-09-2010, 16:48
jeżeli nikt nie używa takich PC powietrze-woda:
- EXOTHERM EXT13EVI
- LG THERMA H12SNE,
to może mi ktoś zaproponować PC p-w około 12-13kW do 25kzł - razem z cwu
bardzo proszę o podpowiedź - nie mogę sie zdecydować - a to dość duża kwota i mam dylemat
Ja mam Althermę Daikina, wprawdzie mniejszą, ale takie chyba też są.

QQQQ
06-09-2010, 20:48
Ja mam Althermę Daikina, wprawdzie mniejszą, ale takie chyba też są.


a na jaką powierzchnie i jakiej mocy pc?
mam 15cm styro i 20-30cm waty na poddaszu, którego nie będę użytkował - dom 250m2 uzytku
na parterze mam 170m2, które dla mojej rodzinki wystarczą

Castaway
06-09-2010, 23:23
Też mam Althermę Daikina ..... i narazie z nią walcze.
8,4kW, 160m2 - podłogówka i jeden klima-konwektor.
30cm dach wełna , 20cm ściany, 16cm fundament i 20 cm podłoga.......styropianu

QQQQ
07-09-2010, 13:54
znalazlem P/W Altherme 11,4kw ze zbiornikiem na cwu za 25tys :)
z montazem - chyba sie zdecyduje

ruxy
08-09-2010, 00:32
Co do wymiennika gruntowego - planuję poziomy o powierzchni 400-700 m2, w zależności od odkrywki (rodzaju gruntu). Dom będzie nieduży. Bezpośrednio nad rurami z glikolem planuję zakopać rury GWC. Tak sobie wykombinowałem, że latem gleba wraz z wymiennikiem glikolowym będzie zimniejsza niż w innych miejscach, więc rekuperator dostanie z gruntu możliwie chłodne powietrze. Poza tym szybciej i skuteczniej zregeneruje się dolne źródło. W zimę można się ewentualnie przełączyć na inną "nitkę" GWC, która zakopana będzie np. wokół domu, więc taką, która nie będzie wychłodzona przez glikol z wymiennika pompy ciepła.

Pomysł przemknął nieco niezauważony, zatem podnoszę.
Czy ktoś z Forumowiczów ma jakieś praktyczne/teoretyczne uwagi do takiego rozwiązania ?
Kwestie GWC są mi niezbyt bliskie, uznałem że w domu z PC z letnim pasywnym chłodzeniem i WM nie do końca jest sens dodatkowego inwestowania w GWC, ale może to błędne założenie ?
Wiem że wątek dotyczy PC, jednak w nowych domach zwykle te zagadnienia pojawiają się razem.

rx

QQQQ
08-09-2010, 08:43
czy macie jakieś sugestie jak najlepiej usytuować jednostkę zew do PC P/W?
oraz jakieś podpowiedzi dot. ustawień samej pompy?

QQQQ
09-09-2010, 22:53
zamowilem
zobaczymy jak wyglada real przy moich ociepleniach
tak czy siak bede pisal w temacie "daikin - altherma"
liczyl i pisal - dla tych co po mnie beda montowac ...
pozdrawiam

ryszardus
18-09-2010, 13:25
Czy juz decyzja podjeta?
Bo ja tez chce taka pompe.
Moj dom to Apis3 i niedlugo musze kupic pompe P-W.
Jest jeszcze szwedzka NIBE,czy sprawdzales ja?
Richard

QQQQ
19-09-2010, 01:28
Czy juz decyzja podjeta?
Bo ja tez chce taka pompe.
Moj dom to Apis3 i niedlugo musze kupic pompe P-W.
Jest jeszcze szwedzka NIBE,czy sprawdzales ja?
Richard

myslałem o zakupie :
LG 12kw
Exotherm
obydwie wraz ze zbiornikiem do cwu miały kosztować ok. 25tys.
sprawdzałem co jest z każdą z nich i:
LG - według instalatorów klimatyzacji - firma zaniedbała jakość dostarczanych jednostek - poobijane i brak reakcji ze strony LG
Exotherm - nie wiem - ale jakoś nie przemawia - myślę że to tania chińszczyzna - chociaż spręzarka EVI zachęcała mnie do zakupu i pewnie tak by się stało, gdyby nie oferta na daikina 11.2kw za 25tys ze zbiornikiem cwu - piszę o cenie żeby wszyscy wiedzieli - z montażem bez pierwszego uruchomienia
za ok. 10-12 dni bedę miał podłączoną
nie spawdzałem nibe
Q

plusz730
19-09-2010, 08:28
Exotherm - nie wiem - ale jakoś nie przemawia - myślę że to tania chińszczyzna
Q


Witam!
Posiadam od roku pompę, co prawda glikolową, sprzedawaną przez Exotherm i nie mogę powiedzieć złego słowa o niej. Fakt , jest to chińszczyzna, ale bo ja wiem czy tania?
Pozdrawiam

plusz730
19-09-2010, 08:55
Jak tam u was zużycie prądu latem na CWU? Ja zszedłem do 60kWh za lipiec:) .

Witam
Ja za sierpień 68 kWh :)
Pozdrawiam

mery26
20-09-2010, 13:27
a mi zjadło w sierpniu 84 kWh (temp. na zasobniku 51 stC) :-(

Liwko
20-09-2010, 13:40
A po co ci tak duża temperatura? Jak duży masz zasobnik i ilu osobową rodzinę?
Ale nawet te 84 to i tak śmieszna ilość, oczywiście jak w II taryfie.

mery26
20-09-2010, 15:38
A po co ci tak duża temperatura?
a no właściwie to nie wiem :-)
testowałem sobie różne temp. tego gorącego lata, nawet 55 st. i tak już zostało. Generalnie to wystarcza 47st. Jednak wody było na styk, teraz znaczący zapas zostaje. Jak się ochłodzi to zmniejszę, albo jeszcze poobserwuje zużycie.
zauważyłem, że zmiany temp. nie wpływają jakoś znacząco na zużycie kWh. jakieś +/- 10 kWh /m-c.
zasobnik 270 l dla 2+2
I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie w trakcie byłych już upałów, kiedy temp. powietrza (gdyż PCi powietrze/woda) wynosiła ok. 25-28 st. pompa kilka razy odmówiła współpracy poprzez wyłączenie presostatu. temp. spadła i problem minął. macie jakieś pomysły w tym zakresie? Czy błędnie rozumuję z tą temp.?

saab1
20-09-2010, 15:39
tak jak ostatnio pisałem ta firma EXOTHERM z Gdańska montowała u mnie dość dużą kaskadę , nie sądzę , że to "tanie urządzenia" .Dość mało kosztowały, ale wszystkie u mnie pompy są na sprężarkach scroll Mitsubishi i jedna na dwóch Hitachi ( w oddzielnej do CWU), sterowniki mam Carela i Siemensa. W lipcu zakładali u mojego brata w Wałczu w jakiś nowy model pow/woda EXT14EVI Nordic w nierdzewce. Wraz z zbiornikiem CWU 500l wyszło wszystko 24 tyś pln, za 14KW ze spręarką EVI to mało.
On myślał o Daikinie ale Daikin to klimatyzatory ze zwykłymi scrolami, do tej z Gdańska to im bardzo daleko .
Exotherm robili nawet kilka bloków wielorodzinnych na swoich PC pow/woda , jak chcesz to oni ci pokażą kilka dużych inwestycji po 200KW , ja widziałem dwie , troche mnie zamurowało..

Liwko
20-09-2010, 16:00
a no właściwie to nie wiem :-)
testowałem sobie różne temp. tego gorącego lata, nawet 55 st. i tak już zostało. Generalnie to wystarcza 47st. Jednak wody było na styk, teraz znaczący zapas zostaje. Jak się ochłodzi to zmniejszę, albo jeszcze poobserwuje zużycie.
zauważyłem, że zmiany temp. nie wpływają jakoś znacząco na zużycie kWh. jakieś +/- 10 kWh /m-c.
zasobnik 270 l dla 2+2
I jeszcze jedna sprawa. Mianowicie w trakcie byłych już upałów, kiedy temp. powietrza (gdyż PCi powietrze/woda) wynosiła ok. 25-28 st. pompa kilka razy odmówiła współpracy poprzez wyłączenie presostatu. temp. spadła i problem minął. macie jakieś pomysły w tym zakresie? Czy błędnie rozumuję z tą temp.?

No to masz super bo 1 członek rodziny więcej:) A o te parę kilowatów nie będziemy sobie paluchów męczyć na pisanie co z tym począć.:)
A co do pompy to ja nie miałem takich problemów więc nie wiem o co lata:(

LKJ
22-09-2010, 20:54
Glina pod kolektorem jest ok, nad niedobrze a na wysokości kolektora najgorzej! Jak jest pod to będzie utrzymywała wilgoć przy kolektorze. Jak jest nad to nie przepuści wody deszczowej. A jak jest na poziomie kolektora to będzie mała wymiana ciepła i szybko może powstać zmarźlina.


Witam kolege Liwko i cale grono PC

Jak że mnie twoj post zdziwil bo to pierwszy raz w tym wontku ktos cos takiego napisał.. ?

Z 1000 razy bylo w tym wontku że glina to idealne do DZ

Chyba w takim razie mam problemik juz mam pieknie zakopane DZ (600m) na poziomie 1,8~1,6 własnie w glinie bo ona u mnie jest Od 0,7 m
I zamiast w takim razie sie cieszyc to trzeba sie chyba smucic :((

Jaka jest wasza opinja co teraz, no przeciez ni-huhu zeby to odkopac...

Czy to bendzie grzac???

HenoK
22-09-2010, 23:04
Chyba w takim razie mam problemik juz mam pieknie zakopane DZ (600m) na poziomie 1,8~1,6 własnie w glinie bo ona u mnie jest Od 0,7 m
I zamiast w takim razie sie cieszyc to trzeba sie chyba smucic :((
Jeżeli dopilnowałeś tego, żeby podczas zasypywania wykopu idealnie odtworzyli strukturę gruntu rodzimego (uwarstwienie, zagęszczenie, wilgotność), to możesz zacząć się bać, albo ... odkopywać rury.
W praktyce jednak jest to niemożliwe. Wykonując wykopy, nawet wąsko przestrzenne naruszasz strukturę gruntu, więc nad rurami nie będziesz miał gliny, tylko mieszankę gliny z innym gruntem, w dodatku mocno porowatą. Miną dziesiątki, a może nawet setki lat, zanim ten grunt odzyska swoją pierwotna strukturę, w tym charakterystyczną dla glin słabą przepuszczalność wody.

LKJ
23-09-2010, 11:32
No to odetchnołem z ulga... Dziesiatki lat to moze pozyje ale zeby setki... e tam

No fakt zasypywane bylo jak leci bez wiekszej dbalosci..

Moge miec jedynie obawy co Do jednej sekcji bo tam dalem na wiezch spora ilosc gliny, ale dla bespieczenstwa przy okazji jakichś koparkowań
przesunę to gdzies obok dz jako niwelacje terenu pod trawniczki.

Dzięki Henok na ciebie zawsze mozna liczyc..

Pozdrawiam wszystkich i Życze wszystkim i sobie słabiutkiej zimy
(sobie bo chciał bym jak najwiencej zbudowac a wam żeby wiencej pln na np Urlopik zostało w kieszonkach)

Liwko
23-09-2010, 14:18
W twoim przypadku zrobił bym lekko przewymiarowane DZ. Tak zrobiłeś?

LKJ
23-09-2010, 15:39
Czy ja wiem z OZC wychodzi pc 10-11kw, 220m pu 100% podłogowka + przewymiarowane drabinki w lazienkach i pralni zasilane z podlogowki + garaz w bryle domu (42) ale tam to symbolicznie przewymiarowany scienny zasilany z podlogowki jesli wogle bende tam ogrzewal no i Do tego dz 600m pe 32

Powinno to chulac !?

Liwko
23-09-2010, 17:18
Po pierwsze to trochę za głęboko zrobiłeś ten kolektor. Słoneczko może mieć problemy z przebiciem się na taką głębokość. Po drugie przy takim gruncie myślę że zrobiłeś go na styk. Napisz jeszcze czy zrobiłeś ten kolektor liniowy czy spiralny i czy na takiej głębokości nie miałeś już wód gruntowych.

LKJ
23-09-2010, 19:09
Jak wczesniej pisalem mam na 0,7 metra wode, spiralny temi rencami robiony..a teraz jak zrobilem wyrwe na dz w glinie to tam bendzie splywac jak Do wanny..
I prosze nie badz takim pesymista.. pewnie bylo by lepiej 800 i o tym myslałem no ale decyzja zapadla zreszta poruszana swego czsu tu na Forum i zrobione,
Jak nie bedzie chulac to sie bede martwil jak mi dz na koniec 1 sezonu pokaze -3 no ale to jeszcze troche bo trzeba jeszcze domek zbudowac a jakos wszystko pod gore nam idzie..
A czemu myslisz ze za głęboko, 1,8 w najgłembszym najbardziej oddalonym miejscu od domu do 1,6 i do domku wchodzi gdzies na 1,5 no moze 1,4 to przeciez tak wszyscy robia

Liwko
23-09-2010, 19:28
To jak ty to hopie zrobiłeś że na 0,7m masz wodę a kopałeś na 1,8? Ogólnie dobrze tylko jak ci się to udało? Metr pod wodą kładłeś te rury? Niesamowite. Ja jak kładłem GWC na granicy wód gruntowych to wszystko mi się zawalało.
Jestem daleki od pesymizmu bo tak naprawdę to wyjdzie dopiero w praniu czy dobrze czy nie, ale 800m było by bardzo dobrze.

LKJ
23-09-2010, 20:31
Gwoli wyjasnienia od 0,7 w dół jest glina, wienc jak jest mokro to sobie Woda na 0,7 az do 0,2 potrafi stac a jak sucho to nie..
Wienc czekalem czekalem az 3 tyg susza jak pieprz byla, bo byla.. I ciach za kopare szbki wykop i ukladamy zanim skonczylismy kopac 1 sekcje tam gdzie najglebiej, wody bylo po kosteczki wienc gazem rozwijanko pentelki i powrocik pod koniec to faktycznie nie bylo ruzowo po kolana sie zebralo i grzezlo i taplalo, troche sie osuwalo z bokow tam gdzie lekkie przewarstwienia piachu byly " co teraz sobie uswiadomilem że to nawet dobrze bo lepiej woda w tych miejscach bendzie penetrowac DZ" sie niezle osuwalo.. Pan Rysiu pomocnik jak zobaczyl ten wykop 1,8 (robi wrazenie) to za boga niechcial tam wlazic ze go zasypie etc zartowalismy ze Koparka jest to sie go odkopie.. ;)

Wiesz glina bardzo powoli przepuszcza wode i to nam bardzo pomogło no i to ze dosc sprawnie to zalatwilismy wykop i ulozenie 1 sekcji 2h zasypywalismy nastempnego dnia ale to juz byl pikus

Liwko
23-09-2010, 20:57
No nieźle, nieźle. Mnie jak do pasa przywaliło to nie było mi do śmiechu:( I jeszcze kalosza zostawiłem na 1,5m:) Trzeba pamiętać by nigdy takich rzeczy nie robić samemu.

LKJ
23-09-2010, 22:04
No samemu to nie w 2h ;)

Co miales na mysli piszac ze za głęboko ??

Liwko
23-09-2010, 22:38
Kolektor powinien być na głębokości granicy przemarzania, a to około 1,4-1,5m. Słońce musi wiosną i latem zregenerować DZ. Przy większej głębokości będzie to trwało dłużej. Jeżeli kolektor będzie oklejony gliną to może wystąpić tzw. zmarźlina. Dlatego lepiej byś zrobił zasypując go warstwą żwiru a dopiero na to ziemią z wykopu. Woda mogła by swobodnie penetrować w każdą stronę. Czas jednak pokaże jak będzie działać w praktyce.

LKJ
24-09-2010, 12:18
To co piszesz Ma sens, w obecnej chwili pozostaje liczyc na to ze wykop w glinie zachowa sie jak wanna z wymieszanymi glina i piachem co pozwoli na lepsza penetracje wiosna, a to zweryfikuje zecie.. Bondzmy optymistami

am76
24-09-2010, 23:45
tak jak ostatnio pisałem ta firma EXOTHERM z Gdańska montowała u mnie dość dużą kaskadę , nie sądzę , że to "tanie urządzenia" .Dość mało kosztowały, ale wszystkie u mnie pompy są na sprężarkach scroll Mitsubishi i jedna na dwóch Hitachi ( w oddzielnej do CWU), sterowniki mam Carela i Siemensa. W lipcu zakładali u mojego brata w Wałczu w jakiś nowy model pow/woda EXT14EVI Nordic w nierdzewce. Wraz z zbiornikiem CWU 500l wyszło wszystko 24 tyś pln, za 14KW ze spręarką EVI to mało.
On myślał o Daikinie ale Daikin to klimatyzatory ze zwykłymi scrolami, do tej z Gdańska to im bardzo daleko .
Exotherm robili nawet kilka bloków wielorodzinnych na swoich PC pow/woda , jak chcesz to oni ci pokażą kilka dużych inwestycji po 200KW , ja widziałem dwie , troche mnie zamurowało..

A co się dzieje z taką pompą jak braknie prądu? Przy -25oC awarie sieci energetycznych nie są żadkością. Czy zamarzająca woda nie uszkodzi takiej pompy? Daikin ma osobną jednostkę wewnętrzną i osobną zewnętrzną a więc problmeu nie ma.

kkdarch
27-09-2010, 08:12
Witam
Ja robiłem spiralny też w glinie na 1,5-1,6m głęboko i niestety tak jak kolega LKJ zasypałem to pomieszanymi warstwami (glina ,ił ,żwir ) i też było wilgotno jak kończyłem też było błotko. na dwóch nitkach trafiłem na przerosty żwiru więc woda deszczowa czy to z roztopów powinna penetrować rury a poza tym jeśli nawet kolektor przymarznie to teoretycznie rozepchnie glinę i wypełni się ta szczelina wodą .Teraz gdy sprawdzałem temperatura wokół DZ wynosi około 15*C(tyle pokazuje termometr gdy pracuje pompka obiegowa) i po około 2 godzinach pracy spada do 12,7*C ale za kilka minut wraca do poprzedniego poziomu.Myślę więc że nie ma co się martwić na zapas a pierwsza zima zweryfikuje wszystko.Mam pompę samoróbkę :rolleyes: i przy tej temperaturze mam odparowanie na +4*C.

Liwko
27-09-2010, 08:21
A co się dzieje z taką pompą jak braknie prądu? Przy -25oC awarie sieci energetycznych nie są żadkością. Czy zamarzająca woda nie uszkodzi takiej pompy? Daikin ma osobną jednostkę wewnętrzną i osobną zewnętrzną a więc problmeu nie ma.
Do zamarznięcia takiej pompy potrzeba by było minimum dwóch tygodni awarii sieci. Dom się wolno wychładza więc to jest raczej nierealne.

clarnet
27-09-2010, 10:45
Mała uwaga do DZ odnośnie żwiru.
Kolektor jest z nazwy wymiennikiem. I ta wymiana ciepła zachodzi nie tylko na drodze penetracji i infiltracji wód powierzchniowych, ale głównie na drodze przepływu ciepła, jego konwekcji przez grunt.
I tutaj im bardziej grunt jest zwięzły i wilgotny, tym rośnie jego pojemność cieplna oraz tym wyższy jest współczynnik przewodzenia ciepła.
Oczywiście jeśli mamy cieki wodne (wody podziemne, podskórne, stale płynące) to żwir nam ułatwia sprawę.
Ale to rzadkość by na 1,5m takie cieki były stałe. Najczęściej zimą, poziom wód gwałtownie opada. Rura wymiennika pozostanie wtedy w suchym żwirze i zmniejszy się jej kontakt z gruntem, przez co będzie oddawała do niego mniej chłodu.
Argument lepszej i szybszej regeneracji wiosną (infiltracja) do mnie nie przemawia. Ten wymiennik i tak się zregeneruje przez przepływ ciepła przez grunt.
Ponadto grunt z wymiennikiem gruntowym pracuje. Mamy przecież stałe zmiany temperatury. Przypuszczam, że żwir może nam na skutek tarcia uszkodzić rurę, choć tego nigdy nie spotkałem.
Wymiennik powinien być zasypany warstwą piasku względnie piasku z gliną.

Havena
27-09-2010, 11:32
Witajcie!
Nieskromnie sie pochwale, ze pompa od ubieglej srody wygrzewa nam podlogowke :) Nibe Fighter 1245, 10kW. Kolektory pionowe: 3x53m, 1x40m i 1x30m. O kosztach calej instalacji nie mam ochoty pisac, bo niektorzy madrale mogliby powiedziec, ze za ta cene, to oni caly domek wybudowali... Mam za to gleboka nadzieje, ze przetrwamy te zime tysiaclecia...

Liwko
27-09-2010, 11:46
Ten kij ma dwa końce. Jeżeli rura będzie otulona gliną i poziom wód zimą opadnie i temp. na wyjściu spadnie poniżej zera to taki kolektor będzie szybciej zamarzał. Jeżeli będzie koło rury jeszcze kołderka powietrza ukrytego w żwirze efekt zamarzania będzie mocno spowolniony. W dłuższej perspektywie nie wiem co lepsze.

Liwko
27-09-2010, 11:47
Witajcie!
Nieskromnie sie pochwale, ze pompa od ubieglej srody wygrzewa nam podlogowke :) Nibe Fighter 1245, 10kW. Kolektory pionowe: 3x53m, 1x40m i 1x30m. O kosztach calej instalacji nie mam ochoty pisac, bo niektorzy madrale mogliby powiedziec, ze za ta cene, to oni caly domek wybudowali... Mam za to gleboka nadzieje, ze przetrwamy te zime tysiaclecia...

Witaj w rodzinie:)

clarnet
27-09-2010, 12:27
Ten kij ma dwa końce. Jeżeli rura będzie otulona gliną i poziom wód zimą opadnie i temp. na wyjściu spadnie poniżej zera to taki kolektor będzie szybciej zamarzał. Jeżeli będzie koło rury jeszcze kołderka powietrza ukrytego w żwirze efekt zamarzania będzie mocno spowolniony. W dłuższej perspektywie nie wiem co lepsze.
Kolektor na koniec zimy i tak zamarznie (trochę poniżej 0) i jest to normalne.
Czy jest "kołderka" czy nie, to nie ma żadnego znaczenia bo i tak w tych pustkach przy rurze spadnie temperatura poniżej 0.
Te pustki tylko utrudniają, będąc świetnym izolatorem, przenoszenie tego chłodu dalej i tym samym powraca nam z dolnego źródła chłodniejszy czynnik.

Liwko
27-09-2010, 13:20
Może nie cały domek ale połowę na pewno...SSO ;)

Dom z instalacją pompy ciepła można zbudować niewiele drożej niż z innymi systemami a czasami nawet taniej!

anderian
28-09-2010, 09:55
Witam kolegów

Po przeczytaniu większości postów zdecydowaliśmy się instalację w projektowanym domu PC i wymiennika poziomego -spiralny 600m (mamy działkę 1400m2 więc spokojnie się zmieści) jednak zrobiliśmy odwierty na działce i okazało się iż mamy 30cm ziemi a dalej już tylko glina do ok 4m, woda pojawiła się w jednym odwiercie na głębokości 3,8m więc można powiedzieć iż wody gruntowej nie ma.

Czy glina nadaje się do wymiennika poziomego bez mieszania z piaskiem ?

Domek 170m2 pow. ogrzewanej

rzufik1
28-09-2010, 11:18
myslałem o zakupie :
LG 12kw
Exotherm
obydwie wraz ze zbiornikiem do cwu miały kosztować ok. 25tys.
sprawdzałem co jest z każdą z nich i:
LG - według instalatorów klimatyzacji - firma zaniedbała jakość dostarczanych jednostek - poobijane i brak reakcji ze strony LG
Exotherm - nie wiem - ale jakoś nie przemawia - myślę że to tania chińszczyzna - chociaż spręzarka EVI zachęcała mnie do zakupu i pewnie tak by się stało, gdyby nie oferta na daikina 11.2kw za 25tys ze zbiornikiem cwu - piszę o cenie żeby wszyscy wiedzieli - z montażem bez pierwszego uruchomienia
za ok. 10-12 dni bedę miał podłączoną
nie spawdzałem nibe
Q

jak już robimy jawną reklame ... to i ja zareklamuje:) według mnie lepsze rozwiązanie niz altherma ( niestety dystrybutorzy z krakowa mnie nie przekonali a i parametry ma słabsze) to Fujitsu Waterstage High Power a u mnie zaczeła prace pompa o mocy 11.2 kW ze zbriornikiem Galmetu ( 2 wężownice) 300 l z opcją chłodzenia i wierz mi jeszcze mi sporo zostało na rachunki za prąd w stosunku do twojej althermy

clarnet
28-09-2010, 11:24
Nadaje się glina, nadaje. I nie musisz jej mieszać z piaskiem. Pierwszą warstwę możesz dać z piasku jak masz taką możliwość. Dużo o tym na forum.
Ale popatrz na to inaczej. Załóżmy, że się nadaje mniej (lub bardziej). Czy zrezygnujesz z pompy ciepła i wymiennika?
A co do wymiennika to 170m2 i 600 m - o niczym nie świadczy. W uproszczeniu przyjmuje się 2-3 krotna powierzchnia domu jako wymiennik poziomy i w większości się sprawdza.
Ale tak dokładniej to musisz wiedzieć jaką moc grzewczą i z jakiej pompy chcesz uzyskać, na jakim parametrze planujesz instalację wewnętrzną i jaki chłód chcesz zrzucić do gruntu.
Ponieważ doświadczalnie właściwości gruntu jest trudno sprawdzić (koszty), to przyjmuje się pewne założenia z takich czy innych tabel oraz własnych doświadczeń. A ilość ciepła jakie może oddać grunt, nieco się zaniża. W zależności od tych założeń oblicza, czy też dobiera się wymiennik.
Akurat spiralny jest najtańszy i najprostszy do wykonania. Ale ta plątanina w wykopie, przygniatanie, układanie :( Co kto lubi i może zrobić.
My akurat robimy liniowe i meandryczno-sekcyjne.
I taka praktyczna uwaga. Skoro tuż pod powierzchnią (30cm) masz samą glinę, to ziemię sobie ładnie ściągnij i odłóż na bok, żeby potem przykryć glinę.
Bo jak w ferworze walki przy robieniu wymiennika, potem zasypiesz wszystko samą gliną, to po lekkim deszczu na działce będziesz się taplał w glinianym błocie. (przerabialiśmy:)
pozdrawiam

anderian
28-09-2010, 14:25
dzięki za odpowiedź

myślałem o Polskiej pompie ciepła - mają dość przystępne ceny ok 13tyś za 9kW

grzanie w całym domu podłogowe więc niskotemperaturowe

Liwko
28-09-2010, 15:10
dzięki za odpowiedź

myślałem o Polskiej pompie ciepła - mają dość przystępne ceny ok 13tyś za 9kW

grzanie w całym domu podłogowe więc niskotemperaturowe

Słuszna koncepcja.

QQQQ
29-09-2010, 10:45
jak już robimy jawną reklame ... to i ja zareklamuje:) według mnie lepsze rozwiązanie niz altherma ( niestety dystrybutorzy z krakowa mnie nie przekonali a i parametry ma słabsze) to Fujitsu Waterstage High Power a u mnie zaczeła prace pompa o mocy 11.2 kW ze zbriornikiem Galmetu ( 2 wężownice) 300 l z opcją chłodzenia i wierz mi jeszcze mi sporo zostało na rachunki za prąd w stosunku do twojej althermy

wiesz,
daleki jestem od reklamowania czegokolwiek na forum,
sądziłem że może ktoś mi podpowie jaką jeszcze pompę można wziąść pod rozwagę do określonej kwoty

p.s. szkoda że tak poźno napisałeś o swoim rozwiązaniu- jeżeli komplecik byłby tańszy od althermy to bym sie zdecydował na fujitsu

QQQQ
29-09-2010, 21:16
mam pytanko do użytkowników PC i rekuperacji - jaką macie centralę i jaka wymiana powietrza/h - jak możliwe podajcie również dla jakiej kubatury
pytam, bo jeszcze mogę zrobić rekuperację - na tym etapie
z góry dziękuję
Q

Liwko
29-09-2010, 21:45
Mam Daytonę 350 Dospela (nie polecam za brak automatycznego bypassa) 350m3/h dla 500m3 kubatury. Wydajność jest ok ale sama centrala nie za bardzo.

am76
30-09-2010, 00:02
Do zamarznięcia takiej pompy potrzeba by było minimum dwóch tygodni awarii sieci. Dom się wolno wychładza więc to jest raczej nierealne.

Ale ja pisałem o pompie powietrznej EXOTHERM. Ona w całości stoi na zewnątrz budynku, chyba się nawet chwalą że ma w sobie pompę obiegową CO. Co się więc stanie jeśli przy -25oC wystąpi awaria zasilania?

marchab
30-09-2010, 07:32
mam pytanko do użytkowników PC i rekuperacji - jaką macie centralę i jaka wymiana powietrza/h
Brink Renovent HR 400. Maksymalnie 400m3/h. Kubatura 500m3. Centrala najczęściej działa na 200m3/h, w razie potrzeby 300m3/h

agarti1
30-09-2010, 09:49
Proponuję zajrzeć na stronę www.odnawialne-w-domu.pl

Liwko
30-09-2010, 11:43
Proponuję zajrzeć na stronę www.odnawialne-w-domu.pl

Na tej stronie jest tyle błędów, że aż szkoda gadać. Dlaczego przy elektryce czy pompie ciepła zakłada się taryfę G11? Dlaczego dla solarów nie zrobiono porównania z pompą ciepła w II taryfie? Dlaczego podano górne półki cenowe dla pomp ciepła? Dalej już mi się odechciało czytać.

Mizgal
30-09-2010, 12:25
witam,

trafiłem na Forum, wrzucę swoje:
a) Pompa Vitocall 300, 14 kW, działająca nieprzerwanie od 9 lat,
b) otwarty obieg woda-woda, temp.7-8'C, redukcja temperatury do 4'C
c) temp. wody na wyjściu do zasobnika/ogrzewania: 48'C
d) dom 250 m2 o ponadstandardowej kubaturze i dużych przeszkleniach,
e) w całości ogrzewanie podłogowe,
f) w lecie CWU mam z solarów, więc pompa działa od października do kwietnia,
g) rekordowy wynik elektryczny: 2.500 zł za styczeń 2009, z czego 400 zł to był rachunek za elektrykę domową.

dotychczasowe problemy:
- osuszony poziom wody -6 metrów po pierwszym sezonie, musiałem pogłębić studnie.
- zapychające się filtry wody obiegu dolnego raz na 2-3 lata,
- przy temp spadającej <-25'C dogrzewam wodę w podłodze grzałką 6kW

Myślę o rekuperatorze z gruntowym wymiennikiem ciepła (klima/ogrzewanie), jakieś sugestie?

pozdrawiam,

Marcin

Liwko
30-09-2010, 13:09
g) rekordowy wynik elektryczny: 2.500 zł za styczeń 2009, z czego 400 zł to był rachunek za elektrykę domową.

Nie rozumiem. Czyli za jeden miesiąc pracy pompy 2100zł?

Marcin_72
30-09-2010, 16:37
Tak. To był mój "rekord" - temperatura regularnie spadała do -25'C i dopiero po tygodniu serwis odkrył, że zapchane są filtry miedzy pompą a zasobnikiem. W perspektywie ostatnich 3 lat średnie wydatki na elektryczność dla całego domu są <500 zł miesięcznie, z czego w lecie (solary) robi się 120-160 zł.

Marcin

rzufik1
02-10-2010, 21:52
wiesz,
daleki jestem od reklamowania czegokolwiek na forum,
sądziłem że może ktoś mi podpowie jaką jeszcze pompę można wziąść pod rozwagę do określonej kwoty

p.s. szkoda że tak poźno napisałeś o swoim rozwiązaniu- jeżeli komplecik byłby tańszy od althermy to bym sie zdecydował na fujitsu

pisałem w którymś poście o tym.. ale wiedz że na forum w zasadzie omawiana jest najczęściej altherma... to tak jak w motoryzacji.... najlepszy to niemiec:) ( cieszę się że u mnie francuz)
a teraz akurat jak w temperaturki są na poziomie 10 do 2 testuję różne ustawienia... zobaczymy co pokaże podlicznik.
Z tym że u mnie instalacja podłogowa w połowie występuje w drugiej przewymiarowane grzejniki ( sporo okien dachowych i chciałem uniknąć skraplania)

LKJ
03-10-2010, 00:13
Witam
Ja robiłem spiralny też w glinie na 1,5-1,6m głęboko i niestety tak jak kolega LKJ zasypałem to pomieszanymi warstwami (glina ,ił ,żwir ) i też było wilgotno jak kończyłem też było błotko. na dwóch nitkach trafiłem na przerosty żwiru więc woda deszczowa czy to z roztopów powinna penetrować rury a poza tym jeśli nawet kolektor przymarznie to teoretycznie rozepchnie glinę i wypełni się ta szczelina wodą .Teraz gdy sprawdzałem temperatura wokół DZ wynosi około 15*C(tyle pokazuje termometr gdy pracuje pompka obiegowa) i po około 2 godzinach pracy spada do 12,7*C ale za kilka minut wraca do poprzedniego poziomu.Myślę więc że nie ma co się martwić na zapas a pierwsza zima zweryfikuje wszystko.Mam pompę samoróbkę :rolleyes: i przy tej temperaturze mam odparowanie na +4*C.

To bardzo pocieszajace, 2,3 stopnia to nie duzo no ale jak napisałeś zima wszystko wyjasni. Bendę trzymał kciuki za ciebie i tym samym za siebie. ;)
Pozdro

QQQQ
03-10-2010, 19:26
Z tym że u mnie instalacja podłogowa w połowie występuje w drugiej przewymiarowane grzejniki ( sporo okien dachowych i chciałem uniknąć skraplania)
u mnie do grzania tylko parter - ok 170m2 bez garażu - całość podłogówka ( poddasze będę kończył zimą )
pompa miała być w mijającym tygodniu - jeszcze nie dotarła :(

jak powinno się ustawiać temperatury na sterowniku pokojowym - zakładając że chcę mieć w domu 22st - zastanawiam się bo podłogówka nie reaguje tak szybko jak grzejniki
nigdy nie miałem podłogówki

clarnet
03-10-2010, 20:33
Dokładnie tyle ile chcesz mieć czyli 22 stopnie. Po to są sterowniki.
Żebyś był zadowolony z podłogówki, to ważne jest byś rozumiał czym ten sterownik(i?) steruje. Pętlami czy też masz jeden sterownik, który steruje pompą.
A jak pompą to czy na zasadzie on/off czy przesuwa krzywą grzania (pogodówka).
A jak krzywą grzania, to musisz ją ustawić jak najniżej i w trakcie sezonu skorygować. Chyba, że sterownik ma automatyczną korektę krzywej grzania w oparciu o temperaturę wewnętrzną.
Pierwszy sezon trochę poeksperymentujesz, a w następnym już będziesz wiedział co i jak.
Bezwład podłogówki to 1 do maksymalnie 3h. Zazwyczaj ok 2h.

rwxw
03-10-2010, 20:36
jak powinno się ustawiać temperatury na sterowniku pokojowym - zakładając że chcę mieć w domu 22st -
Jeśli używasz prądu jednotaryfowego to normalnie, czyli na 22 stopnie przez całą dobę i już. Jeśli korzystasz z 2 taryf, to czeka Cię więcej kombinowania. Musisz poeksperymentować godząc maksymalny czas pracy w taniej taryfie z wahaniami temperatury obniżającymi komfort (wahania zależą od bezwładności danego budynku). Możesz ustawić np. 22-23 w taniej i 21 w drogiej, następnie obserwować przez np tydzień co z tego wyniknie, gdy komfort będzie za mały, możesz wydłużyć cykl 13:00-15:00 do np. 13:00-17:00. W takim przypadku warto też ustawić pogodówkę (jeśli masz), żeby w taniej taryfie pompa grzała na maxa, bo w taniej taryfie "finansowy COP" zbliża się do 8 ;-)

rzufik1
03-10-2010, 21:12
ja poki co eksperymentuje. i jak dalej tak pojdzie to caly sezon nauki jeszcze mam przed soba:)

QQQQ
03-10-2010, 21:47
dzieki za podpowiedzi - sprawdzę jaki będzie sterownik, ale raczej zalecany przez daikina
niezła zabawa sie zapowiada :)
czyli raczej tak jak rzufik1 - metoda prób i błedów - no to sobie hobby znalazłem :)

clarnet
03-10-2010, 22:47
Jeśli zalecany to znaczy, że z Daikina. I ma to sens. Inny sobie odpuść, bo jaki byś nie wziął (najtańszy czy najdroższy), to będzie działał jak on/off na Althermę i tak naprawdę to nie ma sensu. Warto wziąć do niego dodatkowy (opcja) czujnik temperatury podłogi.

QQQQ
03-10-2010, 23:13
o, cenna uwaga - jeżeli nie będzie zbyt drogi - wezmę na pewno :)

StolarzS
08-10-2010, 20:04
Cześć!

Śledziłem ten wątek dość uważnie rok temu, kiedy przygotowywałem się do budowy i wybierałem PCi. W końcu wybrałem z bezpośrednim odparowaniem od znanej tu firmy z Grudziądza. Dobrano pompę 8kW i 4 nitki kolektora po 75m każda, co wydawało się to w zupełności wystarczające.

Zbudowałem ciepły dom: na płycie fundamentowej (pod nią 20cm styro fundamentowy), wstawiłem ciepłe okna, daję 20cm styro na ściany i 30cm wełny pod dach.

I co się dzieje? Dostawca PCi przed realizacją zmienia zdanie i zaleca pompę 10kW. W tej samej cenie, droższy jest kolektor o 500zł (jedna nitka więcej).

Uzasadniają to zbyt małą ilością rury w podłodze. Proponowali 2300m rury 18mm na 185m2 podłogi. Dałem około 1200m rury 16mm, co zdaniem wielu liczących zapotrzebowanie w OZC i tak jest przesadą.

Mam wątpliwości, czy dawanie większej pompy ma sens? Grzanie podłogówki powyżej 35st C nie ma sensu, a oni proponują większą pompę, bo ma większy zapas mocy i można wyżej grzać, czyli drożej. Grunt mam nasączony wodą, poziom wody to -0,5m.

Będę wdzięczny za rzeczowe komentarze. Podejrzewam, że nie mają 8kW i dlatego wciskają dziesiątkę.

Liwko
09-10-2010, 11:45
Jak duży masz ten dom i ilu ludków będzie w nim mieszkać?
Czasami lepiej jest wziąć pompę o większej mocy celem lepszego wykorzystania II taryfy.

HenoK
09-10-2010, 15:06
Jak duży masz ten dom i ilu ludków będzie w nim mieszkać?
Czasami lepiej jest wziąć pompę o większej mocy celem lepszego wykorzystania II taryfy.
Ilość ludków nie ma tu znaczenia, bo ... ta pompa ciepła nie zapewnia przygotowania ciepłej wody.

Dyskusje na temat tego czy lepsza pompa o mniejszej, czy większej mocy już w tym wątku były.
Wnioski były takie, że przy takim samym dolnym i górnym źródle PCi o większej mocy oznacza gorsze COP,
Przy zwiększeniu dolnego źródła sprawa nie jest już taka jednoznaczna. Tak jak piszesz, mocniejsza PCi to lepsze wykorzystanie II taryfy.
Do mocy PCi musi być jednak dopasowane także górne źródło. Firma z Grudziądza z reguły daje bardzo rozbudowane górne źródło.
W takich warunkach PCi pracuje komfortowo. Żeby móc stwierdzić, czy można zastosować skromniejszą podłogówkę trzeba by znać znać m.in. parametry hydrauliczne wymienników w pompie ciepła.
Tak jak już ktoś wcześniej napisał w razie problemów firma umyje ręce :(.

Liwko
09-10-2010, 15:45
Ilość ludków nie ma tu znaczenia, bo ... ta pompa ciepła nie zapewnia przygotowania ciepłej wody.
No faktycznie.

rwxw
09-10-2010, 20:22
Będę wdzięczny za rzeczowe komentarze.
Moim zdaniem jeśli jest w tej samej cenie (500zł to nie różnica), to w sumie czemu nie. Bedzie lepiej działać w taniej taryfie co jest dużo ważniejsze niż ewentualny spadek COP o np. 0,2, czy nawet 0,5 o ile taki nastąpi. Większa moc przyda się zwłaszcza w godzinach od 13-00 do 15-00.

Liwko
11-10-2010, 11:02
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:01:PL:HTML

Czyżby szykowały się dopłaty od grudnia?

HenoK
11-10-2010, 11:45
Czyżby szykowały się dopłaty od grudnia?Którego roku ?

Liwko
11-10-2010, 11:50
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady po 05.12.2010 Polska będzie musiała uznać pompy ciepła za odnawialne źródło ciepła. Czyli otwiera się droga do dopłat.

mery26
11-10-2010, 13:46
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady po 05.12.2010 Polska będzie musiała ..
jak dyrektywa to powinna uznać

HenoK
11-10-2010, 14:11
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady po 05.12.2010 Polska będzie musiała uznać pompy ciepła za odnawialne źródło ciepła.
Z drobnym zastrzeżeniem :
bierze się pod uwagę jedynie pompy cieplne, dla których SPF > 1,15 * 1/η
η - sprawność wytwarzania energii elektrycznej na dzień dzisiejszy ~1/3, stąd pompy ciepła muszą wykazać SPF>3,45
SPF - szacunkowy przeciętny czynnik wydajności sezonowej.

Liwko
11-10-2010, 14:14
Czyli większość pomp gruntowych się łapie. Gorzej z powietrznymi.

piwopijca
11-10-2010, 15:16
Hm, ciekawe czy nie zostanie znowu w sferze "marzen".
Dzownilem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i na przyszly rok nie ma zadnych wytycznych zeby PCi lapaly sie na jakiekolwiek doplaty. Moze bedzie to z innego fundusze w co watpie bo kolektory tez Oni doplacaja no ale to juz od Ministra (ich szefa) zalezy.
Na stronie mozna znalez priorytety na 2011 rok i nie ma tam pomp ciepla.

Pzdr.

Liwko
11-10-2010, 15:39
No w te 40% to ja osobiście nie wierzę jak dał przykład sławetnych solarów:(

HenoK
11-10-2010, 15:51
No w te 40% to ja osobiście nie wierzę jak dał przykład sławetnych solarów:(
W cytowanym przez Ciebie dokumencie już widać przesłanki do tego. Zapewne firmy instalujące odnawialne źródła energii będą musiały posiadać stosowane certyfikaty.
Z jednej strony to dobrze - dodatkowa wiedza z pewnością instalatorom się przyda, ale z drugiej strony, taniej z tego powodu z pewnością nie będzie.

Liwko
11-10-2010, 15:56
W cytowanym przez Ciebie dokumencie już widać przesłanki do tego. Zapewne firmy instalujące odnawialne źródła energii będą musiały posiadać stosowane certyfikaty.
Z jednej strony to dobrze - dodatkowa wiedza z pewnością instalatorom się przyda, ale z drugiej strony, taniej z tego powodu z pewnością nie będzie.

No HenoK ale to daje wolną rękę gminom na dofinansowania. Tak jak w twoim przypadku było z solarami.

Yarecky
12-10-2010, 10:41
W Polsce raczej nie będziemy mieć doplat do pomp ciepła bo energetyka oprta jest na węglu - jest niekologiczna, pc nie jest także źródłem zmniejszającym emisję CO2 (patrz energetyka).