PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Liwko
12-10-2010, 11:30
W Polsce raczej nie będziemy mieć doplat do pomp ciepła bo energetyka oprta jest na węglu - jest niekologiczna, pc nie jest także źródłem zmniejszającym emisję CO2 (patrz energetyka).

Ale to nie pompa jest nieekologiczna tylko nasze elektrownie. Idąc twoim tokiem rozumowania pompa będzie ekologiczna jak wytworzony prąd będzie ze źródeł odnawialnych? Przecież to będzie ta sama pompa. Więc nie w pompie tkwi problem.

Yarecky
12-10-2010, 12:03
Oczywiście nie w pompie tkwi problem tylko w źródle en. elektr., co jest przyczyną braku dofinansowania do pc. Np. na kolektory słoneczne jest dofinansowanie bo pozwala na ograniczenie emisji co2, którego limity są ograniczane.

Liwko
12-10-2010, 12:16
Zacytuję jeszcze raz
"Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady po 05.12.2010 Polska będzie musiała uznać pompy ciepła za odnawialne źródło ciepła. Czyli otwiera się droga do dopłat."

piwopijca
12-10-2010, 12:44
Oczywiście nie w pompie tkwi problem tylko w źródle en. elektr., co jest przyczyną braku dofinansowania do pc. Np. na kolektory słoneczne jest dofinansowanie bo pozwala na ograniczenie emisji co2, którego limity są ograniczane.

... ze niby kolektory nie potrzebuja tej "nieczystej" energii elektrycznej?
Ciekawe ile energii tak naprawde potrzebuja solary np. dla rodziny 2-osobowej w roku i jak wobec tego wychodzi ich sprawnosc w skali roku -mam na mysli polskie warunki klimatyczne.
Wydaje mi sie, ze glownym zadaniem solarow jest dostarczenie cwu dla mieszkancow a zima i tak czesc ludzi pali piecami opalowymi na "wszystko" -jakie jest tutaj zmniejszenie CO2?
Pompa ciepla zmniejsza zapotrzebowanie na en. elektryczna przez caly rok a i tak jest uznawana za malo-ekologiczna przez niektorych tutaj.

Pzdr.

sSiwy12
12-10-2010, 15:25
Dopłata w wys. 45% do kolektorów, to w zasadzie fikcja – w sumie „odbiorca” może zapłacić nawet więcej niż bez tej „dopłaty”.

Jeśli na takiej samej zasadzie co przy dopłatach do kolektorów, będzie dopłata do PCi, to nie ma się z czego cieszyć, bo w większości będzie to dopłata do kredytu, a fiskusowi trzeba będzie zapłacić niemałe pieniądze gotówką „od zaraz”.
W sumie może wystąpić takie samo „zjawisko”, że bez dopłaty, PCi mogą być tańsze.

Liwko
12-10-2010, 15:38
Niektóre gminy dotując solary nie wymagają tak wiele to i może z pompami będzie podobnie.
Najlepiej jakby dotacjami objąć dolne źródła. Poziome i tak by mocno nie skoczyły bo łatwo jest je zrobić samemu a w pionowych może by wymusiło większą konkurencję. Co do samych pomp to pewniej ceny by wzrosły. Ale może się mylę.

HenoK
12-10-2010, 16:05
Ciekawe ile energii tak naprawde potrzebuja solary np. dla rodziny 2-osobowej w roku i jak wobec tego wychodzi ich sprawnosc w skali roku -mam na mysli polskie warunki klimatyczne. W słoneczny dzień moje kolektory słoneczne zapewniają 100% ciepłej wody (ok. 200litrów) przy zużyciu energii 0,3-0,4kWh.
Na podgrzanie takiej samej ilości ciepłej wody pompa ciepła zużywa ~2kWh. Przy ogrzewaniu elektrycznym byłoby to ~6kWh.
U mnie nie ma tego problemu. Zastosowanie kolektorów słonecznych (wspomaganych pompą ciepła) zdecydowanie zmniejsza emisję CO2.

visMajor
14-10-2010, 09:20
Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?

Liwko
14-10-2010, 09:59
Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?

Na tak postawione pytanie nikt na bank ci nie odpowie. Zbyt dużo niewiadomych.

HenoK
14-10-2010, 13:15
Zainstalowałem około 3 tyg. temu pompe ciepła IVT 11KW (powierzchnia budynku 280m2, w tym garaż i kotłownia 40m2 gdzie będzie utrzymywana niższa temp. część mieszkalna to ok 240m2 w tym ok.80m2 podłogówki i około 160m2 grzejników(bufor 300L) ) Przy takich parametrach jakich moge spodziewać się rachunków za prąd w okresie zimowym i letnim?
Na to pytanie odpowie Ci, z dosyć dobrą dokładnością, rzetelnie wykonane świadectwo charakterystyki energetycznej.

photos
14-10-2010, 14:36
Witam wszystkich. Co prawda jestem juz na etapie realizacji ogrzewania za pomocą pompy ciepła...Kolega Liwko wie o tym z innego forum (pozdrawiam), ale w woli informacji i tez zaprzeczenia pewnym mitom postanowiłem przedstawic wycenę a raczej juz cenę mojej instalacji. Otóż Ktoś z forumowiczów wczesniej pisał o Taniej instalacji z firmy Ecopol czy jakos tak. Ale z cen które przytoczył cała taniość gdzies się gubi. Ja nie neguję ze ta pompa jest zła, słaba, ani tym bardziej ze naszej produkcji...przykładem moze byc wspomniany kolega Liwko. Ale Kupując sprzęt tanszego mniej znanego, krajowego producenta chciałoby się zauważyć odbicie w cenie...a tego tu akurat nie widac...Dlatego zrezygnowałem z Montaży PCi Nateo a także Ecopol. Może przybiliże swoją instalacjję. Budynek mieszkalny pow po podłogach ok 170 m2. Wyłącznie podłogówka. DZ kolektor Pionowy 160 mb.(2x80) Pompa Viessmann 7,7 z wbudowanym zbiornikiem 170 ltr. CWU. Wykonanie Instalacji WOD-KAN w całym budynku, Rekuperator nie pamietam nazwy ale tez Viessmann 400m3, no i oczywiscie podłogówka. Odejmijmy koszt reku około 17 tys i instal wod-kan ok 3 tys to cała instalacja pompy ciepła wynosi 53 tys. Dadam ze kompletna z glikolem, wszelakim napełnieniem i uruchomieniem. Wykonuje mi całość Salon firmowy Viessmanna z Białegostoku. Ja uważam ze trzeba mocno negocjowac. I niekoniecznie "markowe" pompy wychodzą bardzo drogo.

Liwko
14-10-2010, 14:57
Witaj photos
No nieźle musiałeś się natargować żeby zejść z Wieśkiem do takiego poziomu.
Parę uwag.
Coś trochę mała ta twoja pompa na taką powierzchnię albo masz bardzo dobrze ocieplony domek-jednak, uważam że będziesz mieć problemy z maksymalnym wykorzystaniem taniej taryfy. Druga sprawa to CWU. Jeżeli masz rodzinkę powyżej dwóch ludków to może czasami braknąć ciepłej wody a o magazynowaniu w taniej taryfie nie ma mowy.
Życzę ci jak najlepiej ale myślę że zaoszczędziłeś bardziej na parametrach niż na samej cenie a to błąd bo będziesz płacić większe rachunki.
Pzdr

piwopijca
14-10-2010, 15:45
Nie sadze zeby byla zbyt slaba.
Ja mam PCi 5,9kW dla powierzchni ok. 175 m2 uzytkowej (ok. 215 m2 po podlogach calosc), kolektro pionowy 100mb -tyle ze Vaillanta geoTherm z modemem GSM (vrnetDialog) do laczenia sie z pompa przez internet (kontrole, ustawienia) ze zbiornikiem 175l cwu grzanym do 55*C max.

Czasami taniej wychodzi dogrzewac nawet w ciagu dnia ale na minimum niz na max w tanszej taryfie.

Pzdr.

Liwko
14-10-2010, 15:58
No właśnie dużo zależy tu od ocieplenia. Jednak jeśli będzie niezbyt dokładne to pompa będzie musiała pracować na wyższych parametrach co wiąże się ze spadkiem COP. Życie pokaże. Co do CWU to ja mam dwa zbiorniki po 120L i grzeję dwa razy na dobę do 45oC (Po 15min w II taryfie) a w pozostałym czasie do 40. Niestety cyrkulacja szybko zjada te dodatkowe stopnie i dzisiaj brałbym jeszcze większy 300 litrowy. Właśnie ze względu na rok szkolny zmieniłem ustawienia CCWU i pompa bierze 2kWh w taniej i jedną w drogiej taryfie (mowa o CWU). We wakacje wychodziło 2kWh i to tylko w taniej.

photos
14-10-2010, 20:26
dachbedzie ocieplony 25 cm welny sciany 20 cm styro grafit. Dom w kwadracie. Typowa koperta bez zadnych lukarn tylko okna dachowe...czyli zmniejszone straty ciepla. Parter bez zadnych wykuszy. czysta niezalamana bryla. Mysle ze bedzie ok. Nie oszczedzalem kosztem jakosci i parametrow. Taki system mi zaproponowano. Zreszta w wielu firmach w ktorych wycenialem system wszystko krazylo w podobnych parametrach. Wiadomo kto jaka zblizona jednostka dysponuje taka oferuje.

Jezeli parametry mojej instalacji czyli pompa 7,7 kw i kolektor 160 mb, zasobnik na cwu 170 ltr sa za male w stosunku do powierzchni to teoretycznie inastalacja piiwopijcy nie powinna w ogole dzialac. A jak widzimy a przynajmniej czytamy pracuje bardzo dobrze :)

rwxw
14-10-2010, 21:03
Czasami taniej wychodzi dogrzewac nawet w ciagu dnia ale na minimum niz na max w tanszej taryfie.
Oj, chyba trudno osiągnąć 2x lepsze COP, a tyle właśnie daje tania taryfa. Nawet grzejąc na maxa, przy podłogówce nie osiąga się wysokich temperatur.

HenoK
14-10-2010, 21:09
Otóż Ktoś z forumowiczów wczesniej pisał o Taniej instalacji z firmy Ecopol czy jakos tak. Ale z cen które przytoczył cała taniość gdzies się gubi. Ja nie neguję ze ta pompa jest zła, słaba, ani tym bardziej ze naszej produkcji...przykładem moze byc wspomniany kolega Liwko. Ale Kupując sprzęt tanszego mniej znanego, krajowego producenta chciałoby się zauważyć odbicie w cenie...a tego tu akurat nie widac...
Nie wiem, czy mnie miałeś na myśli, ale od prawie roku mam zainstalowana pompę ciepła firmy Ecopol-System. Piszesz, że nie da się zauważyć odbicia w cenie ...
Ja za zakres instalacji podobny do Twojego zapłaciłem ~33tys. zł. Masz prawo nie nie zauważać różnicy w koszcie ~20tys. zł, chociaż jest to o ok. 60% więcej.
Jeżeli to do Ciebie nie przemawia, to dodam jeszcze, że moja PCi zużywa rocznie energię elektryczną za kwotę rzędu 1300-1400zł, więc za te 20tys. różnicy w koszcie będę mógł ogrzewać dom i cieszyć się ciepłą wodą przez min. 15 lat.
Życzę Ci rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę nie wyższych niż moje. Mam nadzieję, że po sezonie grzewczym pochwalisz się ile płacisz koszty za energię elektryczną.

Liwko
14-10-2010, 21:23
Obawiam się photos, że zapłaciłeś więcej niż my i rachunki będziesz miał większe:( No ale może się mylę. Oby.
A typowa parterówka ma większe zapotrzebowanie od typowego domku z poddaszem:(
Nie zrozum mnie źle ale ja i wielu innych na tym forum by zrobiło inaczej.
Pzdr

photos
14-10-2010, 22:01
ale moj dom jest typowym domem zpoddaszem...parterowka mialem na mysli ze to jest tylko parter i poddasze...

A piszac o ekopolu nie mialen na mysli Ciebie Henok. kilka stron wczesniej ktos napisal ze z pompe z kotlownia tej marki zaplacil 27 tys. Na tym się opieralem piszac wczesniejszy post. Ja wiem ze nikt zle nikomu nie zyczy a przynajmniej nie powinien, ale dlaczego Liwko twierdzisz ze bede mial wieksze rachunki od ciebie?? Calkiem mozliwe ze tak bedzie nie twierdze ze nie ale raczej nie dla tego ze kupilem pompe taka jaka kupilem, ale z wielu innych przyczyn np. Temperatury jakie sa na podlasiu.
Poza tym roznicy dopatrywalbym sie tylko w cenie samej pompy. A moja pompa to koszt 21 tys razem z kotlownia uruchomieniem i glikolem wiec roznica w cenie najtanszej na polskim rynku wcale nie powala. Tez potrafie liczyc i gdyby bylo inaczej napewno bym sie niezdecydowal(az z ciekawosci sprawdzilem w umowie)Kolektor pionowy i podlogowka raczej wszedzie bedzie podobnie. Chyba ze ktos to wykona sam. Ale w twn sposob raczej nie powinno sie okreslac kosztow. Bo ja np sam z bracmi wybudowalem dom i nic mnie robocizna nie kosztowala. Wiec zaoszczedzilem ponad 30 tys. I bede sie za to grzal 20 lat....ale chyba nie tedy droga

Liwko
15-10-2010, 06:41
Masz dom na planie koperty więc zyski od słońca będziesz miał bardziej ograniczone niż dom tradycyjny. Masz więcej ścian i większy dach. Więc straty będą większe przy porównywalnym ociepleniu.
Nie wiem ilu osobową masz rodzinę bo od tego zależy zużycie CWU. 170l zbiornik to komfort przy PC dla dwóch osób.

Liwko
15-10-2010, 06:43
wiec roznica w cenie najtanszej na polskim rynku wcale nie powala

Za niższą cenę miałbyś pompę o większej mocy ze zbiornikiem np. 300l.

HenoK
15-10-2010, 06:57
Ja wiem ze nikt zle nikomu nie zyczy a przynajmniej nie powinien, ale dlaczego Liwko twierdzisz ze bede mial wieksze rachunki od ciebie?? Calkiem mozliwe ze tak bedzie nie twierdze ze nie ale raczej nie dla tego ze kupilem pompe taka jaka kupilem, ale z wielu innych przyczyn np. Temperatury jakie sa na podlasiu. Co do wyboru pompy mają temperatury na Podlasiu? Mogą one mieć wpływ co najwyżej na dobór mocy pompy ciepła i sposób wykonania dolnego źródła.

rydzadam
15-10-2010, 07:00
W Polsce raczej nie będziemy mieć doplat do pomp ciepła bo energetyka oprta jest na węglu - jest niekologiczna, pc nie jest także źródłem zmniejszającym emisję CO2 (patrz energetyka).

No tak, ale na wyprodukowanie energii elektrycznej do napędu pompy ciepła zużywa się w elektrowni 1/4 - 1/3 węgla z tego, co ja muszę sypać do zasobnika mojego kotła na ekogroszek. Rachunek jest więc prosty - węgla idzie bez porównania mniej, a więc mniej jest też emisji CO2 o co najmniej 50% i na tym opiera się ekologiczność PC. Ja mam to szczęście, że nowy dom będę budował za ok. dwa lata i mam szczerą nadzieję, że dopłaty do PC będą, pewnie w postaci takiej jak na solary, czyli w rzeczywistości będzie można zaoszczędzić jakieś 35% inwestycji - zawsze coś, do tego rozłożone na raty o niskim oprocentowaniu. W takim wypadku całkowity koszt instalacji (z dopłatą) praktycznie zrówna się z kosztem kotłowni i instalacji z wykorzystaniem miału, czy ekogroszku. Trzeba jeszcze trochę poczekać - rok lub dwa.

HenoK
15-10-2010, 07:18
No tak, ale na wyprodukowanie energii elektrycznej do napędu pompy ciepła zużywa się w elektrowni 1/4 - 1/3 węgla z tego, co ja muszę sypać do zasobnika mojego kotła na ekogroszek.Niestety tak dobrze nie jest. Zakładając, że masz nowy kocioł węglowy o dobrej sprawności rzędu 80%, a sprawność wytwarzania energii elektrycznej z węgla nie przekracza 35%, w elektrowni z tej samej ilości węgla zostanie wytworzone 40-50% energii elektrycznej w stosunku do energii cieplnej uzyskanej z kotła domowego. Przy założeniu COP=4,0 instalacja z pompą ciepła dla wytworzenia tej samej ilości ciepła spowoduje zużycie 40-50% węgla zużytego w kotłowni.
Jest to oczywiście zysk ekologiczny, chociaż nie tak spektakularny jak ty podałeś. Innym zyskiem jest lepsze odpylanie spalin i usuwanie szkodliwych gazów, np. tlenków siarki w elektrowniach (w instalacjach domowych aby uzyskać podobny efekt spala się dużo lepsze gatunki węgla).

piwopijca
15-10-2010, 07:25
widzę zę to o mnie tu mowa ;) Tylko że ja mam zbiornik 300l. I jak dla mnie w ofercie ważna jest sumaryczna kwota, bo ja mimo wszystko zapłaciłem te 33-34tys. A ty piszesz że 53tys. Co z tego że dostałeś niższa cene na PC z montażem itp skoro wiecej skroili cię na reszcie?!?

Fakt, trzeba brac pod uwage koszt koncowy (calkowity) a nie tylko poszczegolnych elemwntow systemu/ukladu.
Ja zaplacilem za komplet CO (bez kolektora pionowego 100mb lacznie - pod Warszawa sa juz po 85 zl/mb odwierty) ok. 66 tys. PLN
W cene wliczone byly: folia (na parterze), styropiany pod wylewke na caly dom (ok. 215m2) i garaz (ok. 27-28m2)- (parter 30cm, poddasze 10cm, garaz 10cm), folia, siatka stalowa , instalacja CO (garaz nieogrzewany) podlogowa, trzy grzejniki drabinkowe do lazienek i pralni z grzalkami dodatkowymi, podlaczenie kolektora pionowego (z odwiertow na dzialce do domu) i napelnienie instalacji glikolem, PCi geoTherm 6kW Vaillanta z osprzetem, uruchomieniem i dostepem do PCi przez internet (vrnetDialog), -bez betonu na wylewki i dodatkowow hydrofor (zbiornik 100l) z pompa zatapialna/zanurzeniowa tzw. glebinowa, pompka cyrkulacji CWU
Sam nie mialem czasu tego robic wiec musialem znalezc wykonawce. Dostalem kilka ofert i wybralem firme Ekoemiter - zaoferowali najlepsze warunki a jak sie pozniej okazalo to i porzadna "robote".

Pzdr.

piwopijca
15-10-2010, 07:27
Niestety tak dobrze nie jest. Zakładając, że masz nowy kocioł węglowy o dobrej sprawności rzędu 80%, a sprawność wytwarzania energii elektrycznej z węgla nie przekracza 35%, w elektrowni z tej samej ilości węgla zostanie wytworzone 40-50% energii elektrycznej w stosunku do energii cieplnej uzyskanej z kotła domowego. Przy założeniu COP=4,0 instalacja z pompą ciepła dla wytworzenia tej samej ilości ciepła spowoduje zużycie 40-50% węgla zużytego w kotłowni.
Jest to oczywiście zysk ekologiczny, chociaż nie tak spektakularny jak ty podałeś. Innym zyskiem jest lepsze odpylanie spalin i usuwanie szkodliwych gazów, np. tlenków siarki w elektrowniach (w instalacjach domowych aby uzyskać podobny efekt spala się dużo lepsze gatunki węgla).

W Polsce mamy zazwyczaj elektro-cieplownie i straty wydaja sie byc mniejsze globalnie bo jest dodatkowy zysk na przesyle ciepla do instalacji domowych czy zakladowych.
Wydaje mi sie ze podnosi to troche sprawnosc calej elektro-cieplowni, kompleksowo jako "instytucji".

Pzdr.

rydzadam
15-10-2010, 07:30
Niestety tak dobrze nie jest. Zakładając, że masz nowy kocioł węglowy o dobrej sprawności rzędu 80%, a sprawność wytwarzania energii elektrycznej z węgla nie przekracza 35%, w elektrowni z tej samej ilości węgla zostanie wytworzone 40-50% energii elektrycznej w stosunku do energii cieplnej uzyskanej z kotła domowego. Przy założeniu COP=4,0 instalacja z pompą ciepła dla wytworzenia tej samej ilości ciepła spowoduje zużycie 40-50% węgla zużytego w kotłowni.
Jest to oczywiście zysk ekologiczny, chociaż nie tak spektakularny jak ty podałeś. Innym zyskiem jest lepsze odpylanie spalin i usuwanie szkodliwych gazów, np. tlenków siarki w elektrowniach (w instalacjach domowych aby uzyskać podobny efekt spala się dużo lepsze gatunki węgla).

Zgadza się. W rzeczywistości faktycznie wychodzi około 50% mniej CO2 niż przy kotle węglowym w domu. Najważniejsze jest jednak to co wspomniałeś - nie CO2 (w którego "szkodliwość" specjalnie nie wierzę), tylko brak spalin i pyłu w otoczeniu domu, brak popiołu i żużla, itp. W elektrowni spaliny są odpylane, podczyszczane, kontrolowany ich skład, a wysoka temperatura spalania pozwala na mniejsze ilości najbardziej toksycznych związków chemicznych. Reasumując - PC jest z pewnościa rozwiązaniem bardzo ekologicznym tak, jak i solary i wszystko inne co ciągnie energię z ziemi, słońca, wiatru, itp. Kwestia ekonomiczności to całkiem inna sprawa i nie należy jej mylić z ekologicznością danego rozwiązania. Przykładem są ogniwa fotowoltaniczne - kompletnie w Polsce nieopłacalne, jednak najbardziej ekologiczne jako źródło energii elektrycznej=cieplnej.

photos
15-10-2010, 08:11
widzę zę to o mnie tu mowa ;) Tylko że ja mam zbiornik 300l. I jak dla mnie w ofercie ważna jest sumaryczna kwota, bo ja mimo wszystko zapłaciłem te 33-34tys. A ty piszesz że 53tys. Co z tego że dostałeś niższa cene na PC z montażem itp skoro wiecej skroili cię na reszcie?!?

Oj chyba gdzieś jest niejasność. Napisałeś wcześniej ze za kotłownie zapłaciłeś 27 tys. Wychodzi więc że za podłogówkę i za dolne źródło zapłaciłeś 7 tys...no to rzeczywiście gdzie ja miałem oczy...hehe mogłem wziac swoją pompę i za 7 tys ktoś by mi reszte wykonał...cos nie halo

photos
15-10-2010, 08:32
Masz dom na planie koperty więc zyski od słońca będziesz miał bardziej ograniczone niż dom tradycyjny. Masz więcej ścian i większy dach. Więc straty będą większe przy porównywalnym ociepleniu.
Nie wiem ilu osobową masz rodzinę bo od tego zależy zużycie CWU. 170l zbiornik to komfort przy PC dla dwóch osób.
Mam dom na planie prostokąta, tak jak ty. Powierzchnia dachu 200 m2 załoze sie ze masz podobna...mam wiecej scian???? no prosze cie ten argument mnie powalił...Raczej ty masz ich wiecej bo dochodza ci szczyty. Rozmawiajmy merytorycznie bo starasz sie na siłe chyba mi cos udowodnic. ja nawet nie mam scianki kolankowej w domu dzieki temu wysokość scian nie przekracza 3 m. A u ciebie jest duzo ponad. Jedynym słusznym argumentem moze byc za mała pojemnosc zbiornika cwu i tu sie moge zgodzic, ale dlaczego uwazasz ze jest mi potrzna pompa o wiekszej mocy. Piwopijca jest dobitnym przykładem. I dalej pomijasz w swojej argumentacji dolne i gorne zrodlo. Napisalem wczesniej ze roznica w cenie napewno wynika tylko z wartosci samej pompy, gdzie moja z kotlownia kosztuje 21 a twoja 12 bez kotlowni czyli mozemy przyjac 15. Podlogowka i DZ napewno nie sa w takich roznicach. Chyba ze masz poziomy kolektor. Ja po prostu chcialem pionowy

photos
15-10-2010, 08:36
Co do wyboru pompy mają temperatury na Podlasiu? Mogą one mieć wpływ co najwyżej na dobór mocy pompy ciepła i sposób wykonania dolnego źródła.
Henok czytamy ze zrozumieniem, wlasnie to napisalem. Chodzi mi o to ze moge miec przez to wieksze rachunki, ale nie przez wybor takiej czy innej pompy

TypeR
15-10-2010, 08:43
cześć,
kiedyś już w tym temacie pisałem o całkowitych kosztach instalacji Ecopola. Powiedzmy że cenowo wyszło podobnie ~ 55 tys. zł, ale odwiertów 240 m, pompa 10 KW, zbiornik 300 L z nierdzewki, podłogówki na ~ 180 m2 (tu dokładnie już nie pamiętam ile tych metrów jest). Sama pompa to koszt 13 190 zł netto.
Zapytaj przy wycenie, jakiej firmy będzie pex położony, jak gęsto układany, ile sekcji na rozdzielaczach, jaką przyjmują wydajność z dolnego źródła 160 m i jak to się ma do Twojej powierzchni grzania i zapotrzebowania domu (mocy pompy), itp.
Jeżeli wszystko wykona jedna firma i da gwarancję to naprawdę dobra cena.
Pozdrawiam - Daniel

photos
15-10-2010, 09:34
cześć,
kiedyś już w tym temacie pisałem o całkowitych kosztach instalacji Ecopola. Powiedzmy że cenowo wyszło podobnie ~ 55 tys. zł, ale odwiertów 240 m, pompa 10 KW, zbiornik 300 L z nierdzewki, podłogówki na ~ 180 m2 (tu dokładnie już nie pamiętam ile tych metrów jest). Sama pompa to koszt 13 190 zł netto.
Zapytaj przy wycenie, jakiej firmy będzie pex położony, jak gęsto układany, ile sekcji na rozdzielaczach, jaką przyjmują wydajność z dolnego źródła 160 m i jak to się ma do Twojej powierzchni grzania i zapotrzebowania domu (mocy pompy), itp.
Jeżeli wszystko wykona jedna firma i da gwarancję to naprawdę dobra cena.
Pozdrawiam - Daniel
jak najbardziej jedna firma Mam z nimi umowę na całość i juz mi prawie całość wykonali pozostało wsatawienie pompy i uruchominie. Ale to zostawiam na drugi rok.

sSiwy12
15-10-2010, 09:37
Niestety tak dobrze nie jest. Zakładając, że masz nowy kocioł węglowy o dobrej sprawności rzędu 80%, a sprawność wytwarzania energii elektrycznej z węgla nie przekracza 35%, w elektrowni z tej samej ilości węgla zostanie wytworzone 40-50% energii elektrycznej w stosunku do energii cieplnej uzyskanej z kotła domowego. Przy założeniu COP=4,0 instalacja z pompą ciepła dla wytworzenia tej samej ilości ciepła spowoduje zużycie 40-50% węgla zużytego w kotłowni.


A do tego dodać należy fakt, że wartość opałowa węgla spalanego przez elektrociepłownie lub (i) elektrownie, jest zdecydowanie niższa od węgla spalanego w kotłach „domowych”.

photos
15-10-2010, 09:46
Sumując wszystko ja uważam ze 53 tys za ta instalacje to wcale nie dużo. W tym roku mozna zapomniec juz o takiej cenie...Macie racje ze gdybym wybrał krajowego producenta mógłbym miec mocniejszą pompę większy zbiornik na cwu. O ile do zbiornika przekonalibyscie mnie to do pompy nie wiem...ale tylko w kwesti mocy...bo po co mi wieksza. ktoś tam siędział w Vissmannie i to obliczał. Podpisał umowę wiec reczy za to...ja niestety nie mam kompetencji i nie znam sie na tym za bardzo.
Zgodze się z wami że Można było zaoszczedzic ale ja jak wspomniałem zaoszczedziłem na innych rzeczach sama budowa domu to kupa kasy do przodu dla mnie. jako ze sprzedaję pokrycia dachowe materiał na dach miałem dużo taniej, i wykonała mi go ekipa dekarska która na co dzien wykonuje dachy na moje zlecenie, a co za tym idzie zrobili mi to prawie za połowe ceny. Jest jeszcze jedna wazna kwestia. u mnie Pompa bedzie jedynym zródłem ciepła...Bądz co bądz o pompach wiem tyle o ile...czyli nie wiele...internet, forum, no i rozmowy oczywiscie ale do experta mi daleko heh. Dlatego wolałem naprawdę coś sprawdzonego. ja wiem że ten sprzet rzadko sie psuje ale tak psychicznie jestem spokojniejszy. A że udało mi się naprawde osiągnąć dobrą cene, bo naprawde tak uważam to zdecydowałem sie na Viessmanna. Teraz ta pompa stoi 24 tys netto i raczej pewne jest ze nie zdecydowałbym sie na ten zakup.

Liwko
15-10-2010, 16:52
mam wiecej scian????

Nie zamierzam się photos z tobą kłócić ale policz sobie ilość ścian dla typowego domu na planie kwadratu bez szczytów i tradycyjnego ze szczytami o takiej samej powierzchni użytkowej bez ścianek kolankowych (ja takich nie mam). Jest to bardzo proste do policzenia.


bo po co mi wieksza

Po to aby lepiej wykorzystać tanią taryfę.


Ja po prostu chcialem pionowy

Mam pionowy za 80zł za metr razem z glikolem

sSiwy12
15-10-2010, 17:36
Po to aby lepiej wykorzystać tanią taryfę.



A niby jak?

Liwko
15-10-2010, 18:06
A niby jak?

To zależy na jakie dolne temperatury była wyliczona i przy jakiej temp. zabraknie taniej taryfy. Ale oczywiście dużo jeszcze zależy od staranności ocieplenia.

photos
15-10-2010, 18:28
Nie zamierzam się photos z tobą kłócić ale policz sobie ilość ścian dla typowego domu na planie kwadratu bez szczytów i tradycyjnego ze szczytami o takiej samej powierzchni użytkowej bez ścianek kolankowych (ja takich nie mam). Jest to bardzo proste do policzenia.



Po to aby lepiej wykorzystać tanią taryfę.


Mam pionowy za 80zł za metr razem z glikolem

Ale ja też nie zamierzam sie kłócic. Jeszcze raz tłumaczę że ja nie posiadam scianki kolankowej a Ty z tego co widze na zdjeciach masz.. Na poddaszu sciany zewnetrzne masz wciagniete w srodek budynku?? napewno nie...masz około 1m wysokości po lini prostej z zewnetrznymi scianami i według Ciebie co to jest jak nie scianka kolankowa???
Powierzchnia moich ścian zewnetrznych to:
budynek ma 10,5x11,5 czyli 44 mb * 3m wysokość = 132 m2
A u ciebie przyjmując ze masz np 10x8:
sciana frontowa wysokość napewno masz 3,5 m jak nie wyżej czyli 36mb * 3,5 wychodzi 126 m2 plus szczyty wysokosc szczytu tez masz napewno 3 albo 3,5 m ale przyjmijmy 3 m wys. 8*3 tak wiec 2 szczyty masz o pow. 24 m2. 126 +24 = 150m2. Powtarzam liwko dom ze szczytami o tej samej pow uzytkowej bedzie miał wiecej scian zewnetrznych. Liwko probujesz mi na siłe udowodnic ze moje jest be a Twoje cacy...ok Moze nie znam się na sprawach związanych z ogrzewaniem, wpuscili mnie w maliny sprzedajac mi słabszą pompę za wieksze pieniadze niz ty masz ok, nie bedzie przez to grzac tak jak u Ciebie ok to są sprawy dyskusyjny moge się zgodzic lub nie. Zweryfikuje życie. Ale nie wmawiaj mi ze moj kopertowy budynek ma większą powierzchnie scien zewnetrznych. Liwko absolutnie nie chce argumentowac tego tym ze mam wykształcenie budowlane, ale ja projektowałem domy jednorodzinne i ani razu jeszcze nie wyszło mi inaczej, koperta w układzie zamknietym bez zadnych wydziwien zawsze bedzie miec mniejsze powierzchnie scian zewnetrznych od budynku ze szczytami i koniec kropka.

Liwko
15-10-2010, 21:16
http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5464706202888943058

Wskaż mi na tym zdjęciu gdzie widzisz ściankę kolankową??? Mam wieniec a ścianki wewnątrz z karton-gipsu


A teraz trochę matematyki. Mamy dwa domy o powierzchni użytkowej 100m2. Wysokość ścian 3m. W domu parterowym wyjdzie 10x4x3=120m2
Mamy dom z poddaszem. Dół 60m2, góra 40. 9 długość i 6,7 szerokość. 9x2x3=54 + 6,7x2x3=40,2 + szczyty 19,2 Czyli razem 113,4
Przy stu metrowym różnica niewielka ale przy 200 już dość wyraźna.
Pzdr

photos
16-10-2010, 05:02
http://picasaweb.google.com/107207850370140244581/Dom2#5464706202888943058

Wskaż mi na tym zdjęciu gdzie widzisz ściankę kolankową??? Mam wieniec a ścianki wewnątrz z karton-gipsu


A teraz trochę matematyki. Mamy dwa domy o powierzchni użytkowej 100m2. Wysokość ścian 3m. W domu parterowym wyjdzie 10x4x3=120m2
Mamy dom z poddaszem. Dół 60m2, góra 40. 9 długość i 6,7 szerokość. 9x2x3=54 + 6,7x2x3=40,2 + szczyty 19,2 Czyli razem 113,4
Przy stu metrowym różnica niewielka ale przy 200 już dość wyraźna.
Pzdr

Ale kto ci powiedzial ze ja nie mam poddasza uzytkowego?? Wrecz o tym pisalem we wczesniejszych postach...nie czytales uwaznie tego co napisalem i stad biora sie te nieprawidlowosci w tym co piszesz.

Liwko
16-10-2010, 07:46
dachbedzie ocieplony 25 cm welny sciany 20 cm styro grafit. Dom w kwadracie.


Mam dom na planie prostokąta, tak jak ty.

Podaj link do projektu albo pokaż jakieś zdjęcia bo napiszesz że znowu nie doczytałem więc wolę to zobaczyć.


ale ja projektowałem domy jednorodzinne i ani razu jeszcze nie wyszło mi inaczej, koperta w układzie zamknietym bez zadnych wydziwien zawsze bedzie miec mniejsze powierzchnie scian zewnetrznych od budynku ze szczytami i koniec kropka.

Dom parterowy na planie kwadratu o tej samej powierzchni co dom z poddaszem i ze szczytami na planie prostokąta będzie mieć zawsze więcej ścian zewnętrznych.
Ok. Ty napisałeś, że poddasze masz ale ja dalej twierdze że taki dom będzie bardziej energochłonny ze względu na większe fundamenty, większy dach i mniej zysków od słońca (zapytaj np.ProStasia). Na taki dach w twoim rejonie te 25cm wełny to może być trochę mało.

sSiwy12
16-10-2010, 09:19
W całej tej dyskusji o wyższości ………, w zasadzie problem sprowadza się do sposobu doboru PCi.

Photos, ma dobraną PCi na zasadzie „niedowymiarowania” mocy PCi, lub na „styk” – czyli tak jak wszystkie mądre głowy od PCi zalecają.

Dla odmiany Liwko, ma dobraną moc PCi z zapasem na wszelki wypadek, czyli zgodnie z zasadą i praktyką doboru wszelkich innych kotłów grzewczych.

Że zabraknie, w taryfie nocnej? A ile takich dni jest w roku, kiedy może (ewentualnie) zabraknąć – mając na uwadze, że ta PCi może w „nocy” wyprodukować 70kWh (odliczając energię na CWU) ?
Pomijam tu pozostałe zagadnienia związane z ewentualnym „magazynowaniem ciepła” w przypadku PCi o większej mocy.

Liwko
16-10-2010, 09:44
W całej tej dyskusji o wyższości ………, w zasadzie problem sprowadza się do sposobu doboru PCi.

Photos, ma dobraną PCi na zasadzie „niedowymiarowania” mocy PCi, lub na „styk” – czyli tak jak wszystkie mądre głowy od PCi zalecają.

Dla odmiany Liwko, ma dobraną moc PCi z zapasem na wszelki wypadek, czyli zgodnie z zasadą i praktyką doboru wszelkich innych kotłów grzewczych.

Że zabraknie, w taryfie nocnej? A ile takich dni jest w roku, kiedy może (ewentualnie) zabraknąć – mając na uwadze, że ta PCi może w „nocy” wyprodukować 70kWh (odliczając energię na CWU) ?
Pomijam tu pozostałe zagadnienia związane z ewentualnym „magazynowaniem ciepła” w przypadku PCi o większej mocy.

Oczywiście.
Jednak jeżeli w tej samej cenie a nawet niższej możemy kupić pompę nieco większej mocy i z większym zbiornikiem CWU to należy tak zrobić.
Pamiętaj on mieszka w zimnym rejonie Polski i w dodatku nie ma nawet kominka żeby w razie większych mrozów dogrzać.
Pytanie. Czy w tym przypadku nie rozsądniejsze było by przewymiarowanie PC?


ta PCi może w „nocy” wyprodukować 70kWh
Tu się chyba "trochę" pomyliłeś.

sSiwy12
16-10-2010, 10:37
Nie bardzo wiem, gdzie się „troszeczkę” pomyliłem.
Z opisu wnioskuję, że photos posiada pompę ciepła Vitocal 222-G BWY 108, która moc 7,7kW osiąga przy parametrach 2/35 przy różnicy temperatur 5 stopni.

Na ewentualną okoliczność „braku mocy” (np. w ciągu tych ewentualnych, bardzo zimnych dni, lub awarii samej PCi) posiada trójstopniowa grzałkę elektryczną (2,4 i 6kW), która może pracować w trybie automatycznym, awaryjnym, lub zostać wyłączona.

Co do ceny samej pompy – może faktycznie warto porównać, ale akurat ta posiada kilka "bajerów", które wpływają na cenę np. emaliowany zbiornik CWU, rozbudowany sterownik, dwa niezależne obiegi grzewcze (poza CWU), pompy obiegowe i cyrkulacyjną, itp.

Liwko
16-10-2010, 11:45
No właśnie te grzałki. Grzałki to nie pompa ciepła więc nie ma sensu ich liczyć. Czy naprawdę uważasz że na jego miejscu mieszkając na Podlasiu, mając niemal kwadratowy dom, dach kopertę, 25cm wełny na dachu i 170m2 nie lepiej wziąć pompę większej mocy bez grzałek?
Photos, napisz do jakich temperatur wyliczyli ci tą pompę i ilu ludków będzie mieszkać.

sSiwy12
16-10-2010, 12:17
Oczywiście.
Pamiętaj on mieszka w zimnym rejonie Polski i w dodatku nie ma nawet kominka żeby w razie większych mrozów dogrzać.


Można mieć kominek, a można posiłkować się grzałkami – to była odpowiedź na poprzednie Twoje stwierdzenie.


Czy naprawdę uważasz że na jego miejscu mieszkając na Podlasiu, mając niemal kwadratowy dom, dach kopertę, 25cm wełny na dachu i 170m2 nie lepiej wziąć pompę większej mocy bez grzałek?


Uważam, że pompa została dobrana właściwie, a grzałki (akurat tak „skonfigurowane”) też są dobrym rozwiązaniem.
Powiem więcej.
Jeśli ta rodzina nie liczy więcej niż 4 osoby, to ten 170 litrowy zasobnik CWU też wystarczy (daje około 250l CWU/h o temp. 40 stopni). W przypadku (okazjonalnym) większej ilości osób np. goście, dodatkowe CWU dostarczą grzałki – co w sumie wyjdzie taniej, niż utrzymywanie (podgrzewanie) zbiornika CWU o większej pojemności.

Dla wyjaśnienia, uważam i jestem „wyznawcą” poglądu, że w sumie taniej jest niedowymiarowanie pompy ciepła i uzupełnienie okazjonalnych niedoborów grzałką elektryczną (lub kominkiem) , niż przewymiarowanie PCi i zasobnika CWU.

Liwko
16-10-2010, 12:57
Jeśli ta rodzina nie liczy więcej niż 4 osoby, to ten 170 litrowy zasobnik CWU też wystarczy

Jasne że wystarczy ale będzie często pracować w I taryfie. I lepiej nie tykać CCWU bo będzie pracować non stop.


Uważam, że pompa została dobrana właściwie

O tym się photos przekona po pierwszej zimie.
Fakt, ja mam pompę przewymiarowaną. Miała zapewnić komfort do -20 a w poprzednią zimę nawet przy -27 nie trzeba było dogrzewać kominkiem. Ale to już był kres jej możliwości. I przy takiej cenie za pompę wolę zapłacić 100-150zł rocznie więcej za prąd do CO a 100-150zł mniej za CWU i mieć komfort i pewność co do pracy w niskich temperaturach.

sSiwy12
16-10-2010, 14:06
Dom w górach Sowich, powierzchnia po podłogach 250m2, z dachem kopertowym, też na planie kwadratu, na otwartej przestrzeni. Ściany Ytong 36,5 + 7cm wełny. W dachu około 20cm + dwustronnie ALUFOX. Ściana kolankowa około 40cm. Częściowo podpiwniczony. Okna dość dobre (U=1,1). Wentylacja grawitacyjna (nawiewniki „ręczne”). Ogrzewanie tylko podłogowe w sumie ponad 220m2 – też wyliczone.

Pompa ciepła Vitocal 222G BWT 110 (moc 10kW). Kolektor pionowy 2 x 70m i 1 x 50m (razem 190mb) w litej skale.
PCi zamontowana w zeszłym roku. Rodzina 4 osobowa.

Nigdy nie włączyły się grzałki (były w poz. Wyłączonej) , a w najcięższe mrozy (-35) czas pracy PCi w ciągu doby nie przekroczył 16 godzin. Takich dni było (zeszłej zimy) 14. W pozostałych pompa pracowała około (średnio) 10 godzin w ciągu doby. Kominek był rozpalany kilka razy, okazjonalnie(dla nastroju), a nie z potrzeby dogrzewania. Temperatura powietrza w pomieszczeniach od 20 do 22 stopni.

Pompa pracuje tylko w normalnej taryfie, bo domownicy nie chcieli być „uwiązani” ograniczeniami wynikającymi z dwóch taryf (w domu tylko prąd), a z przeprowadzonej analizy wynikało, że stosunek wykorzystania taryfy nocnej do dziennej (w ciągu całego roku) wynosiłby około 40/60.

Pierwszy specjalista dobrał i proponował PCi o mocy 23kW + 300l zasobnik CWU + 460m odwiertów – oceniając sytuacje na oko i z własnego doświadczenia.
Różnica w cenie – bagatela, ponad 40.000zł.

Dobór tej PCi poprzedzony był dokładną analizą i wyliczeniami i takie zamówienie zostało przedstawione instalatorowi. Jako ciekawostka – instalator poprosił o oświadczenie od inwestora, że ma świadomość, że ta PCi ma za małą moc, a w związku z tym …..

Co w tym ważne. Inwestor (mój przyjaciel) akceptował i akceptuje fakt, że istnieje możliwość dogrzewania tymi grzałkami w sytuacjach ekstremalnych – w wyliczeniach przyjęliśmy, że może „zabraknąć” około 1.000kWh – życie pokazało, że na wyrost.

Liwko
16-10-2010, 14:21
Co innego przewymiarować o 10% dla świętego spokoju a co innego trafić na naciągacza co przewymiaruje o 150%. Gościu pewnie wcześniej montował jakieś kopciuchy.
Myślę jednak że photos będzie bardzo chciał wykorzystywać w pełni taryfę nocną.

photos
17-10-2010, 06:07
linku ni dam bo projekt robilem wlasnorecznie wiec nie mozna go nigdzie luknac. Z tym kwadratem to takie uogolnienie dom ma wymiary 11,5x10,5. Dach mysle ze mam porownywalny do twojego, wiec straty beda podobne chyba ze z natury koperta bardziej oddaje cieplo. Fundamenty...hmm moze mam z 5 m wiecej. Moja rodzina liczy 3 osoby (ja, zona i 2letni synek). Wiedze ze ktos tu "stanal w mojej obronie", bo jeszcze troche i Liwko przekonalby mnie ze musze w salonie rozpalac ognisko, bo dom mam o duzo gorszych parametrach jak i C.O

Ja wlasnie zdecydowalem sie na grzalki ze wzgledu na to ze kominka w ogole nie chcialem, zaoszczedzona w ten sopsob kase i to wcale nie mala moge przeznaczyc na grzalki, ktore wierze ze tak czesto chpdzic nie beda. Powiem szczerze polegam troche na fachowosci viessmanna. Wkoncu to oni robia takie instalacje codziennie.

HenoK
17-10-2010, 07:16
uważam i jestem „wyznawcą” poglądu, że w sumie taniej jest niedowymiarowanie pompy ciepła i uzupełnienie okazjonalnych niedoborów grzałką elektryczną (lub kominkiem) , niż przewymiarowanie PCi i zasobnika CWU.Jestem tego samego zdania.
W tym wątku wcześniej były przeprowadzane analizy (można poszukać po wypowiedziach terplace). Wynikało z nich jednoznacznie, że lepszym sposobem jest powiększenie dolnego źródła niż wybranie pompy ciepła o większej mocy grzewczej.
Większa pompa ciepła będzie przy tym samym dolnym i górnym źródle pracowała z gorszym COP (wynika to głownie z wytwarzania większej różnicy temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem). Ponieważ taka sytuacja będzie występowała przez cały rok, a poza sezonem grzewczym pompa ciepła może w 100% pracować w tańszej taryfie, nie warto wybierać takiego rozwiązania.
Moja pompa ciepła w poprzednim sezonie grzewczym przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych pracowała nawet ponad 20h w ciągu doby (z tego 10h w tańszej taryfie i ponad 10h w droższej). Dni w sezonie grzewczym z taką ilością kilkanaście.
Nie miałem jeszcze podlicznika na samą pompę ciepła, ale w ciągu sezonu grzewczego kiedy pracowała pompa ciepła, tj. od 14 listopada do 26 kwietnia (164 dni) zuzyłem 1688kWh w 1 taryfie (10,3kWh/dobę) i 2899kWh w 2 taryfie (17,7kWh/dobę). Poza sezonem grzewczym zużywam w ciągu doby ~6,7kWh w 1 taryfie i podobną ilość w 2 taryfie. Razem w ciągu doby jest to ~13,4kWh z czego 1-2kWh dotyczy podgrzewania ciepłej wody.
Z szacunkowych obliczeń wynika, że pompa ciepła w sezonie grzewczym zużyła w 1 taryfie 590kWh energii.
Różnica w koszcie tej energii pomiędzy 1 i 2 taryfą wynosi 165zł.
Oczywiście, żeby mieć możliwość pracy pompy ciepła tylko w 2 taryfie musiałbym mieć pompę ciepła o 2 krotnie większej mocy. Sama pompa ciepła kosztowałaby min. 3tys. zł więcej. Jak widać koszt tej inwestycji zwróciłby się po 18 latach, gdyby nie gorszy COP pompy ciepła. Po jego uwzględnieniu może okazać się, że te 3tys. zł, to pieniądze wyrzucone w błoto.

Pozostaje jeszcze inny aspekt pracy pompy ciepła tylko w 2 taryfie. Przerwy w pracy ogrzewania wynoszą wtedy min. 7h (od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00). Zmagazynowanie ilości ciepła potrzebnej do pokrycia strat budynku w tym czasie (u mnie przy najniższych temperaturach dochodziło do 50W/m2) wiąże się z koniecznością podwyższenia temperatury posadzki, a to podwyższa też temperaturę w pomieszczeniach. O ile trzeba podwyższyć temperaturę będzie zależało od pojemności cieplnej podłogówki i budynku, ale może to być 1-2K. Wykorzystanie w tym czasie także 1 taryfy skutecznie eliminuje ten problem (przerwy w czasie działania podłogówki można zniwelować do 1-2h).

Liwko
17-10-2010, 07:48
Różnica w koszcie tej energii pomiędzy 1 i 2 taryfą wynosi 165zł.
Oczywiście, żeby mieć możliwość pracy pompy ciepła tylko w 2 taryfie musiałbym mieć pompę ciepła o 2 krotnie większej mocy. Sama pompa ciepła kosztowałaby min. 3tys. zł więcej. Jak widać koszt tej inwestycji zwróciłby się po 18 latach, gdyby nie gorszy COP pompy ciepła. Po jego uwzględnieniu może okazać się, że te 3tys. zł, to pieniądze wyrzucone w błoto.

To wszystko prawda, tylko ja z uporem maniaka:) będę twierdził że nie warto przepłacać na markowych pompach tylko dlatego że są markowe. Za te same pieniądze można mieć lekko przewymiarowaną pompę z większym zbiornikiem CWU i te pieniądze które niby stracę na CO zaoszczędzę na CWU. Bilans wyjdzie na 0 a komfort większy.
Różnica w cenie pompy 7kW czy 8 to tylko 1000zł.
Photos, wszystko możliwe że ta pompa ci się sprawdzi i będziesz z niej zadowolony. Ja jednak po rocznym doświadczeniu życia z pompą polskiej produkcji i wiedzy na ich temat wiem że nie warto przepłacać. Musisz sam na własnej skórze przekonać się do jej wad i zalet.
Pzdr

photos
17-10-2010, 08:20
Musisz sam na własnej skórze przekonać się do jej wad i zalet.

Wiesz wadą może byc to że nie dogrzeje, ale czy to wada...nie mając kominka czyli nie budując dodatkowego źródła ciepła powiedzmy za 6-7 tys ( strzeloam bo nie orientuje sie ile taki temat kosztuje) wydam tą kasę na dodatkową energię, bilans moze wyjsc na zero. Co do tego przepłacania to sam widzisz ze nie była to jakas ogromna kwota.Prawdopodbnie w granicach 8 tys nie wiecej. Wiesz zaczynając budowę musiałem sobie odpowiedziec na jedno pytanie...Czy buduje mi ten dom ekipa i mam ogrzewanie w domu tradycyjne, czy męcze się ja i moi bracia (budowa trwała od wrzesnia do grudnia i od kwietnia do czerwca, więc nie najgorzej nam to poszło, dodam ze budowaliśmy tylko weekendami i popołudniami, oczywiście instalacje zostawiłem fachowcom, my zakonczylismy na więźbie.) I montuję za zaoszczędzoną kasę dobry system w oparciu o pompę ciepła. Tak jak pisałem wvczesniej jako ze wybrałem tylko takią formę ogrzewania chciałem byc pewny (chociaż psychicznie), ze jest to dobrego i sprawdzonego producenta. Ale też przy okazji aby wystarczyło mi tych "oszczędności". Jak będzie zycie pokaże ale wielu ludzi korzysta z systemów ogrzewan Viessmann i sa zadowoleni. takze jakos przeboleję te 8-10 tys. Pisałem wczesniej ze czasem trzeba dac wiare fachowcom , jako ze ja na ogrzewaniu domu, tych wszystkich parametrach nieznam się w ogóle.

HenoK
17-10-2010, 09:45
Za te same pieniądze można mieć lekko przewymiarowaną pompę z większym zbiornikiem CWU i te pieniądze które niby stracę na CO zaoszczędzę na CWU. Bilans wyjdzie na 0 a komfort większy.
Różnica w cenie pompy 7kW czy 8 to tylko 1000zł.
W jaki sposób, Twoim zdaniem, zaoszczędzisz na CWU przy pompie ciepła o większej mocy?
Większy zasobnik, grzany do tej samej temperatury, to większe straty (istotne poza sezonem grzewczym, jeżeli zasobnik jest umieszczony w ogrzewanym budynku).

Liwko
17-10-2010, 09:59
No jak to w jaki? Przy 170l (grzanych np. do 40-45oC) nie ma szans dla 3 osobowej rodziny na korzystanie tylko z taniej taryfy. Po to są np. bufory by zmagazynować ciepełko w taniej taryfie.

Liwko
17-10-2010, 10:05
Większy zasobnik, grzany do tej samej temperatury, to większe straty (istotne poza sezonem grzewczym, jeżeli zasobnik jest umieszczony w ogrzewanym budynku)
HenoK, jakie straty? W lipcu za CWU zapłaciłem 20zł. To ile bym zapłacił bez tych niby strat. Nie przesadzaj.

sSiwy12
17-10-2010, 11:20
Kilka luźnych uwag – takich w celu „rozjaśnienia”.

1. Zastosowanie „nocnej” taryfy jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy sumaryczne zużycie prądu w „nocy” jest większe, od sumarycznego zużycia prądu „dziennego”. Niesie to też za sobą konieczność wprowadzenia w swoim domu pewnych rygorów „bytowych”.

2. Porównywanie cen pomp ciepła, na zasadzie takiej jak tu, uważam za mało miarodajne. Najprawdopodobniej porównuje się tu koszt zakupu „gołej” PCi z kompaktem, którego należy tylko podpiąć w istniejącą instalację CO i CWU.

3. Należałoby też porównać sterowniki (programatory) i ich możliwości zarówno w obsłudze jak i informacjach i diagnostyce – a elektronika do PCi jest droga.

4. Pozostaje pytanie, czy każdy ma konieczność stosowania rozbudowanych sterowników i ich możliwości ale to jest już zupełnie inne zagadnienie, choć wpływ na cenę PCi może być istotny.

5.Dla przyzwoitości dodam, że dedykowane sterowniki, pompy obiegowe, itp. zapewne mogą mieć wpływ na pracę samej PCi (bo dobrane zostały” fabrycznie”), ale z drugiej strony, w przypadku awarii, koszt ich wymiany może być wyższy – no ale jest to element wtórny.

HenoK
17-10-2010, 13:17
No jak to w jaki? Przy 170l (grzanych np. do 40-45oC) nie ma szans dla 3 osobowej rodziny na korzystanie tylko z taniej taryfy. Po to są np. bufory by zmagazynować ciepełko w taniej taryfie.
Ja mam podgrzewacz ACV SMART Multi Energy 200, w którym zasobnik ciepłej wody to 100litrów + 100litrów wody kotłowej w "płaszczu". Można więc powiedzieć, że mam zapas ciepłej wody 200litrów. Raczej nie zdarza się, żeby zabrakło ciepłej wody przy 4 osobach, a podgrzewanie ciepłej wody mam ustawione tylko w 2 taryfie.
Jeżeli już, to wystarczy zamontować większy zasobnik ciepłej wody, np. 300 litrów lub nawet podłączyć równolegle drugi, dodatkowy zasobnik (dotyczy to głownie pomp ciepła z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody).

HenoK
17-10-2010, 13:53
HenoK, jakie straty? W lipcu za CWU zapłaciłem 20zł. To ile bym zapłacił bez tych niby strat. Nie przesadzaj.
Jakie to są straty, możesz się przekonać mierząc temperaturę w pomieszczeniu, w którym masz zasobnik i porównując z temperaturą w innych pomieszczeniach.
Zapewniam Cię, że chociażby z tego powodu warto je zminimalizować.

sSiwy12
17-10-2010, 14:22
HenoK, jakie straty? W lipcu za CWU zapłaciłem 20zł. To ile bym zapłacił bez tych niby strat. Nie przesadzaj.

„Przeliczając” to na CWU, to wychodzi, około 6m3 ciepłej wody – chyba, że PCi ma COP mniejszy od 3,5

Liwko
17-10-2010, 14:54
wystarczy zamontować większy zasobnik ciepłej wody, np. 300 litrów lub nawet podłączyć równolegle drugi, dodatkowy zasobnik

Jasne, tylko że to są dodatkowe koszta.

Liwko
17-10-2010, 14:57
„Przeliczając” to na CWU, to wychodzi, około 6m3 ciepłej wody – chyba, że PCi ma COP mniejszy od 3,5

Czyli 200l dziennie na 3 osoby. Ale jednego dnia pójdzie więcej a drugiego mniej. Mam dwa zbiorniki po 120l i wody nigdy nie zabrakło ale ze względu na CCWU dzisiaj dałbym minimum 300.

Liwko
17-10-2010, 15:00
Jakie to są straty, możesz się przekonać mierząc temperaturę w pomieszczeniu, w którym masz zasobnik i porównując z temperaturą w innych pomieszczeniach.
Zapewniam Cię, że chociażby z tego powodu warto je zminimalizować.

No pewnie jakieś są ale ile mniej bym zapłacił? 2-3zł?

sSiwy12
17-10-2010, 15:10
...Mam dwa zbiorniki po 120l ....

A te zbiorniki są izolowane termicznie? Jeśli tak, to czym i jaka grubość tej izolacji?

Liwko
17-10-2010, 15:25
A te zbiorniki są izolowane termicznie? Jeśli tak, to czym i jaka grubość tej izolacji?

http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-.24s/menu-id-313.html

sSiwy12
17-10-2010, 15:57
No i wszystko jasne, bo zużycie CWU wydawało się mało prawdopodobne.
Na jednym zbiorniku masz stałe straty dobowe w wys. 1,75kWh (dane producenta, z podanej strony).
Czyli na 2 szt, to już strata taka jak podgrzanie prawie 100l CWU na dobę!

Jak sobie wszystko policzysz, tj. straty, koszt zakupu drugiego zbiornika, mniejszy COP (wynikowy) PCi, to może okazać się, że bardziej opłacalne byłoby dogrzewanie CWU także w taryfie dziennej, przy mniejszym zasobniku.

Duże i przewymiarowane, nie zawsze jest lepsze.:)

Liwko
17-10-2010, 17:31
No proszę cię. Nie wiem gdzie to doczytałeś o tych stratach ale jakim sposobem są tak duże jak latem pompa dziennie na CWU pobierała dwie kWh!!!

Liwko
17-10-2010, 17:36
No już znalazłem.
Rzeczywiście 1,7 ale przy temp. znamionowej 80oC! Nie wiem dokładnie jak to liczą ale pewnie dla temp. otoczenia 0oC. Więc jakie według ciebie będą straty gdy grzeję wodę do temp. 45oC a w pomieszczeniu jest 25???

rwxw
17-10-2010, 23:14
1. Zastosowanie „nocnej” taryfy jest uzasadnione tylko wtedy, kiedy sumaryczne zużycie prądu w „nocy” jest większe, od sumarycznego zużycia prądu „dziennego”.
3. Należałoby też porównać sterowniki (programatory) i ich możliwości zarówno w obsłudze jak i informacjach i diagnostyce – a elektronika do PCi jest droga.
5.Dla przyzwoitości dodam, że dedykowane sterowniki, pompy obiegowe, itp. zapewne mogą mieć wpływ na pracę samej PCi (bo dobrane zostały” fabrycznie”).
Powalczę trochę z mitami....
Punkt 1 to kompletny mit. Sprawdź ceny taryf i policz to sobie. Zastosowanie taniej taryfy ma sens jeśli zużycie w drogiej będzie mniejsze niż koło 70%. Do tego wcale nie trzeba zmieniać żadnych przyzwyczajeń.
Punkt 3 też jest "nieco" przesadzony. Do pc jest potrzebny sterownik tak prosty jak budowa cepa. Sterowanie polega tylko na włącz/wyłącz i niczym więcej - dokładnie jak w lodówce. Z powodzeniem może być stosowany nawet prosty sterownik pokojowy za 100zł. Inna możliwość to sterowanie pogodowe, które wyłącza pc gdy temperatura wody w instalacji osiągnie odpowiednią wartość w zależności od temperatury na zewnątrz - sterowanie mniej prymitywne, ale też bardzo proste. Ewentualnie połączenie obu. Do cwu wystarczy zwykły termostat plus ograniczenie temperatury wody grzewczej. Nic więcej nie jest potrzebne i reszta to wodotryski.
Punk 5... Coż za specjalistyczny osprzęt ? Pompy obiegowe są standardowe do co - byle pracowały z glikowem (prawie każda może), bo cóż więcej można tu wykombinować ? Przepływ cieczy po obu stronach pompy jest stały - wyliczony przy projektowaniu pompy, więc nawet nie jest potrzebne sterowanie obiegówką jak może się to odbywać przy grzejnikach z zaworami termostatycznymi (np. pompy Wilo Stratos Eco). Dobór obiegówek przez producenta moim zdaniem to pomyłka, bo producent nie wie, do układu o jakich oporach przepływu pc będzie podpięta. Producent powinien podać w instrukcji wymagany przepływ (i zalecane różnice temperatur zasilanie/powrót) i obiegówki powinny być tak dobrane, żeby zapewnić nominalny przepływ cieczy po obu stronach pc. Do weryfikacji przepływu nawet nie jest potrzebny przepływomierz, bo można go sobie policzyć na kartce znając temperatury zasilania i powrotu obu stron. W ten sposób można samodzielnie dobrać obiegówkę do instalacji.

rwxw
17-10-2010, 23:18
Nie wiem dokładnie jak to liczą ale pewnie dla temp. otoczenia 0oC.
Raczej dla temperatury standardowej czyli 20 stopni. Zasobnik nie stoi na dworze, tylko w pomieszczeniu. Jeśli komuś te straty wydają się za wysokie i woda za szybko stygnie, to może owinąć zasobnik np. 15-ką wełny i stretch folią, a parametry znacznie się poprawią.

Liwko
18-10-2010, 07:13
Raczej dla temperatury standardowej czyli 20 stopni. Zasobnik nie stoi na dworze, tylko w pomieszczeniu. Jeśli komuś te straty wydają się za wysokie i woda za szybko stygnie, to może owinąć zasobnik np. 15-ką wełny i stretch folią, a parametry znacznie się poprawią.

Zbiornik jest naprawdę dobrze zaizolowany i jeżeli jakieś są to na tyle małe że pomijalne. Bo ile można mniej zapłacić bez tych strat płacąc za CWU dla 3 osób w lipcu 20zł?
Chodzi mi o to że nawet jakbym miał parę zł więcej wydać na grzanie zbiornika 300l to ze względu na komfort CCWU warto, a przy okazji zaoszczędził bym na wodzie.

sSiwy12
18-10-2010, 10:10
Powalczę trochę z mitami....
Punkt 1 to kompletny mit. Sprawdź ceny taryf i policz to sobie. Zastosowanie taniej taryfy ma sens jeśli zużycie w drogiej będzie mniejsze niż koło 70%. Do tego wcale nie trzeba zmieniać żadnych przyzwyczajeń.


Ależ proszę bardzo, liczmy – zgodnie z cennikiem VATTEFALL (bez opłat stałych, nie wiem czy są też „rozbite”, ale zakładam, że ich wpływ nie jest istotny:)
Taryfa całodzienna 0,3143 + przesył 0,1354 = 0,4497zł za 1kWh
Taryfa dzień/noc :
- dzień 0,3634 + przesył 0,1780 = 0,5414zł za 1kWh
- noc 0,2544 + przesył 0,0376 = 0,292zł za 1kWh.

Dla 1000kWh w taryfie całodziennej rachunek 449,7 zł.
Dla dzień noc przy proporcjach zużycia:
30/70 wyniesie 87,6zł + 378,98zł = 466,58zł czyli o 16,80 więcej niż przy taryfie całodziennej.
40/60 wyniesie 116,8 + 324,84 = 441,64zł , czyli mniej o 8zł niż w taryfie całodziennej
50/50 wyniesie 146 + 270,7 = 416,7zł, czyli o 33zł mniej niż w taryfie całodziennej.

Co do pozostałych punktów Twojej wypowiedzi, to zauważ, że pisałem w kontekście porównywania cen, a nie tego co komu jest potrzebne.


No już znalazłem.
Rzeczywiście 1,7 ale przy temp. znamionowej 80oC!

Przyznaję się bez bicia, że posłużyłem się retoryką, Takiego Jednego Pana, ale tylko w celu uświadomienia, że takie straty też istnieją i nie są wcale aż tak małe, jak by się wydawało.

sSiwy12
18-10-2010, 10:34
Z przedstawionych wyżej wyliczeń – jeszcze jeden wniosek.

Nie można, podczas wyliczeń „opłacalności” stosowania taryfy dzień/noc podawać kosztu 1kWh jako tylko tej cennikowej, nocnej – czyli w tym przypadku 0,292zł.

Taka wartość ma uzasadnienie tylko wtedy, gdyby wszystko w domu „pracowało” tylko w „nocy”.

Jako przykład koszt 1kWh przy:
- taryfie całodziennej wynosi 0,4497zł

- noc/ dzień:
przy proporcjach 30/70 daje koszt 0,4666zł
„ „ 40/60 = 0,4416zł
„ „ 50/50 = 0,4167zł
„ „ 60/40 = 0,3918zł
„ „ 70/30 = 0,3668zł

Takie są rzeczywiste koszty 1kWh pobieranej energii elektrycznej przez PCi w taryfie nocnej.

Liwko
18-10-2010, 11:00
Ostatni mój rachunek. taryfa G12W
-Szczytowa 281kWh
-Pozaszczytowa 455
Razem 736kWh
Kwota do zapłaty 335,51
Dzielimy tę kwotę na kWh i wychodzi 0,45gr


Rodzice mają całodobową i licząc w ten sposób płacą 0,55gr za kWh
Teraz te wyliczenia wyjdą nieco inaczej.

mery26
18-10-2010, 11:10
niom... a na 2011 energetycy chcą podwyżki 10-15% :-( Może URE ograniczy do 6-7%
a powracając do tematu: mi wychodzi cena 1 kWh (droga/tania) - 0,63zł/0,37zł w strukturze zużycia 45/55.

sSiwy12
18-10-2010, 11:16
Właśnie – tak powinno się liczyć, bo to są rzeczywiste koszty za 1kWh (bez względu co i kiedy „pracuje”), płacone w danym domu.
W stosunku rocznym jest jeszcze bardziej miarodajne.

Liwko
18-10-2010, 11:25
Właśnie – tak powinno się liczyć, bo to są rzeczywiste koszty za 1kWh (bez względu co i kiedy „pracuje”), płacone w danym domu.
W stosunku rocznym jest jeszcze bardziej miarodajne.

I tak i nie. Łatwo w ten sposób sobie policzyć rzeczywisty koszt kWh dla całego gospodarstwa, ale wyłączając pompę z tego rachunku wyjdzie cena podobna do taryfy całodziennej więc tak jakbyśmy byli bez pompy. Nawet wtedy może nam się to opłacać. To wszystko zależy od trybu życia w domu.
Jednak wyłączając z rachunku wszystkie pozostałe urządzenia (przecież różnice między domami mogą tu być bardzo duże) i zostawiając samą pompę w II taryfie wyjdzie już coś około 0,30gr za kWh
Jeżeli mamy liczyć koszt grzania CO i CWU raczej stosował bym tę drugą opcję.

rwxw
18-10-2010, 11:52
Ależ proszę bardzo, liczmy.
Ale masz płaską płaską taryfę, ale i tak punkt zerowy jest powyżej 60% drogiej. U mnie (Enion) na zero wychodzi się przy prawie 80% zużyciu dziennej. Mając pc łatwo jest zwiększyć zastosowanie tanej taryfy bez zmiany przyzwyczajeń.
Odnośnie pozostałych punktów, to też pisałem o porównaniu cen. Chciałem zwrócić uwagę na to, żeby nie sugerować się za bardzo wypowiedziemi handlowców, prospektami reklamowymi i bajerami, lecz tym co w rzeczywistości jest w środku i jaki to ma sens - właśnie w kontekście porównywania cen, co w końcu jest dla nas najważniejsze. Dla przykładu: moim zdaniem bajerem jest "specjalizowana", pewnie nie tania, obiegówka zamontowana i "dobrana" we wnętrzu pompy, gdzie pompa jest tylko połową układu, a producent nie ma pojęcia, czy założysz sobie jedną długą sekcję, czy 4 krótkie, gdzie opory przepływu będą sporo mniejsze. Oczywiście wszystko jest kwestią ceny, ale nie za wszystko warto dodatkowo płacić...

Liwko
18-10-2010, 14:01
W pewnym sensie masz rację, ale nie do końca. Do kosztów PC (tak mi się wydaje, jak się mylę proszę o sprostowanie) wliczyć należy koszt prądu na pokrycie pracy nie tylko sprężarki, ale pomp obiegowych, sterowników, cyrkulacji, podświetleń, czujników temp. itp.

Cyrkulacji bym tu nie wliczał a pozostałe "bajery" są w przeciągu miesiąca dość marginalne.


Przy standardowym ociepleniu domu i trybie auto (jak tu czytam) PC chodzi też w drogiej.
Właśnie ze względu na cyrkulacje (rok szkolny:() około 1kWh dziennie idzie mi w drogiej. A jeśli chodzi o CO to taniej taryfy zacznie mi brakować w w okolicach -15oC. Musze poczekać na takie mrozy bo w zeszłym roku miałem dość sporo mostków których mam nadzieje się pozbyłem.


Od 15.09 do 15.10.2010 r. za prąd zapłacę 265 zł. (nie wliczam abonamentu), tania - 721 kWh (z tego ok. 511 kWh to ogrzewanie za 143 zł.), droga - 97 kWh. Średni koszt kWh=0,32 zł.

Ja liczyłem całą kwotę do zapłaty.

sSiwy12
18-10-2010, 14:31
Pompa obiegowa ogrzewania w zasadzie jest wszędzie – bez względu na rodzaj kotła, tak więc przy podawaniu kosztów ogrzewania, też bym pominął.
Natomiast 2 pompy obiegowe PCi jak najbardziej powinny być liczone – zwłaszcza, że ma to wpływ na COP PCi.

Liwko
18-10-2010, 15:06
Nie wiem, czy są one liczone przez PC lub podlicznik
No właśnie mnie uprzedziłeś. Podlicznik liczy mi pracę wszystkich podzespołów oprócz grzałki do przegrzewania raz w tygodniu CWU.
Nie wiem jak u innych ale ja mam tak zrobione.

photos
18-10-2010, 15:19
AA własnie jak to jest z tym podlicznikiem bo ja u siebie jeszcze nie mam zamontowanego...warto?? Moze tak bo jak wyskoczy mi duzy rachunek to bedzie wiadomo gdzie szukac czy to wina pompy czy moze jakis inny odbiornik...z kolei jak rachunki beda niskie czyli do zaakceptowania to nikt nie liczy i nie szuka gdzie ta energia poszła, no chyba ze ktos sobie notuje zeby pozniej wiedziec ile go np sezon ogrzewania domu kosztował. Nie jestem jeszcze zdecydowany...ile kosztuje taka przyjemnosc??

Liwko
18-10-2010, 15:52
Podlicznik warto mieć i to od samego początku bo korygując ustawienia PC będziesz widział od razu jak wpływają na zużycie prądu. Pierwsze tygodnie a nawet miesiące to nauka życia z pompą. Kiedy grzać, kiedy nie, do ilu, jaka temp. CWU i o których godzinach, w jakich godzinach CCWU, jakie prędkości pomp obiegowych itp.
Czasami idzie dostać na Alledrogo. Koszt około 100-120 ze sterownikiem.

QQQQ
18-10-2010, 19:26
Podlicznik warto mieć i to od samego początku bo korygując ustawienia PC będziesz widział od razu jak wpływają na zużycie prądu. Pierwsze tygodnie a nawet miesiące to nauka życia z pompą. Kiedy grzać, kiedy nie, do ilu, jaka temp. CWU i o których godzinach, w jakich godzinach CCWU, jakie prędkości pomp obiegowych itp.
Czasami idzie dostać na Alledrogo. Koszt około 100-120 ze sterownikiem.

też myśle że warto - ale ja nie zaszalałem zamontowałem jednotaryfowy za 60zł - żeby wiedzieć ile kWh zużywa pompa razem z cwu

HenoK
19-10-2010, 06:21
a możecie polecić jakiś konkretny model? na razie mam jednotaryfowo, ale chciałbym podlicznik dwutaryfowy, żeby sprawdzić czy mi się opłaca przejść na 2 aryfy....
najlepiej model w potaci linka ;)
Potrzebujesz zapewne model trójfazowy, dwutaryfowy.
W zależności od tego, ile chcesz na to wydać, i na ile zależy Ci na jego wyglądzie:
http://allegro.pl/licznik-energii-trojfazowyeem34elc-3x65a-1lub2tar-i1265950456.html (mały, zgrabny, z LCD, na szynę),
http://allegro.pl/licznik-energii-pradu-3-faz-2-taryfowy-zegar-i1274297563.html (znacznie większy, ale w zupełności wystarczający).
Ja u siebie mam ten drugi.

Liwko
19-10-2010, 11:47
Tylko poproś o instrukcje do tego sterownika bo nigdzie nie idzie jej ściągnąć i ja do dzisiaj nie mogę sobie z nim dać rady. Muszę do nich zadzwonić.

rume
19-10-2010, 12:39
Podlicznik liczy mi pracę wszystkich podzespołów oprócz grzałki do przegrzewania raz w tygodniu CWU.
Nie wiem jak u innych ale ja mam tak zrobione.

Dlaczego jest tak u Ciebie? Do grzałek masz poprowadzone oddzielne zasilanie? U mnie wszystko liczy.

Liwko
19-10-2010, 12:57
Dlaczego jest tak u Ciebie? Do grzałek masz poprowadzone oddzielne zasilanie? U mnie wszystko liczy.

Grzałka jest wpięta w osobne gniazdko a pompa tylko steruje jej załączaniem.

photos
19-10-2010, 14:49
Wlaczam byle jaki grzejnik 2kw na godzine i mam clepelko przez caly dzien za 0.50zl.pozdrawiam
2 kw to bedzie koło 1zł. Musisz ukratkiem z domu wychodzic bo jak te 2kw sie zorientuje ze moze wyjsc z Tobą drzwiami to cały plan w łeb weźmie :)
A jak na obiad jest fasola to moze nawet przez dwa dni byc ciepło :)

piwopijca
19-10-2010, 15:58
Po pierwsze 'primo', jest taka funkcja jak "Edycja" zamiast walic bezsensownie nowymi postami.
Po drugie 'primo', zdaje sie, ze Liwko podal koszt za sezon a nie za miesiac :)

Pzdr.

sSiwy12
19-10-2010, 16:33
Po trzecie „primo” jak zbudujesz dom (u nas) o zużyciu około 400kWh w ciągu całego sezonu grzewczego, i w nim zamieszkasz, to koniecznie napisz.

HenoK
19-10-2010, 17:58
Po trzecie „primo” jak zbudujesz dom (u nas) o zużyciu około 400kWh w ciągu całego sezonu grzewczego, i w nim zamieszkasz, to koniecznie napisz.
Nie przesadzaj.
Dom o powierzchni 10m2, taka trochę większą budę dla psa, da się wybudować z takim zużyciem. gorzej już będzie z oknami, czy z drzwiami.
Skąd ja znam te liczby - 40cm izolacji?

photos
19-10-2010, 22:36
ahahahahah nie no nie moge gosc jest dobry... :)

miejski
20-10-2010, 07:19
Jak ktoś sobie taki nick (venom (ang.) -> jad) na forum wybiera, to czego się spodziewacie...

Liwko
20-10-2010, 07:43
I jak miejski, na jaką pompę się zdecydowałeś? Ja zaufałem twoim ziomkom i jak na razie jestem na TAK:)

tomek131
20-10-2010, 08:53
ProStas ty masz pompę czy prądem grzejesz bo nie pamiętam?Jak pompę to jaką i ile płaciłes jak nie tajemnica.Coś kiedyś o Thermoglov pisałeś
A w ogóle to jakieś dziwne wyliczenia tu widzę-parterówka i podłogówka na całości czyli robię wszystko a potem myślę czy dać piec na węgiel za parę kilo złotych czy pompę ciepła za paredziesiąt kilo złotych.Powiedzmy ,że pompa 25tys odwiert 10 tys to mamy 35tys a piec na węgiel dajmy na to 8tys (to jakiś wypas już chyba bardzo)więc różnica jakieś ok 30tys.Kotłownia na węgiel zajmie całe pom gosp. bo pompę to się powiesi i można spoko pralnie jeszcze zrobić.Tak więc ze 6m zajętego pomieszczenia to z 12 tys.Więc różnica jakieś 15-20tys faktyczna.Więc to chyba zależy ,jak ktoś ma to zrobi a jak ktoś nie ma i buduje dom sam ze szwagrem i rodziną i oszczędza każdy grosz to nie zrobi.Ja bym chyba zrobił.Tylko nie wiem czy nie powietrze/woda

Liwko
20-10-2010, 09:01
ProStas ty masz pompę czy prądem grzejesz bo nie pamiętam?Jak pompę to jaką i ile płaciłes jak nie tajemnica.Coś kiedyś o Thermoglov pisałeś
A w ogóle to jakieś dziwne wyliczenia tu widzę-parterówka i podłogówka na całości czyli robię wszystko a potem myślę czy dać piec na węgiel za parę kilo złotych czy pompę ciepła za paredziesiąt kilo złotych.Powiedzmy ,że pompa 25tys odwiert 10 tys to mamy 35tys a piec na węgiel dajmy na to 8tys (to jakiś wypas już chyba bardzo)więc różnica jakieś ok 30tys.Kotłownia na węgiel zajmie całe pom gosp. bo pompę to się powiesi i można spoko pralnie jeszcze zrobić.Tak więc ze 6m zajętego pomieszczenia to z 12 tys.Więc różnica jakieś 15-20tys faktyczna.Więc to chyba zależy ,jak ktoś ma to zrobi a jak ktoś nie ma i buduje dom sam ze szwagrem i rodziną i oszczędza każdy grosz to nie zrobi.Ja bym chyba zrobił.Tylko nie wiem czy nie powietrze/woda

ProStaś grzeje prądem.
Tu masz linki do pomp w przystępnych cenach.
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
http://www.ppcpompy.eu/page13.php

miejski
20-10-2010, 09:54
I jak miejski, na jaką pompę się zdecydowałeś? Ja zaufałem twoim ziomkom i jak na razie jestem na TAK:)

Pewnie będzie PPC Ecopower, ale to dopiero późną wiosną 2011. Choć konsultacje co do poprowadzenie przepustów w fundamencie na doprowadzenie DZ już z p. Jarkiem były. Może też coś stanieje ... :-)

Rozumiem, że na razie nie narzekasz na PPC?

7tonik
20-10-2010, 10:05
Wracając do opłacalności II taryfy. W enei dla Bydgoszczy zużycie dla II taryfy powyżej 30% staje się opłacalne przy wyborze tej taryfy. U mnie latem mam 45% w tańszej taryfie, a dla całego sezonu 70%. Bez jakichś specjalnych zabiegów.

Liwko
20-10-2010, 10:18
Rozumiem, że na razie nie narzekasz na PPC?

Nie nie narzekam. Dzisiaj jedynie sam zrobił bym poziomy kolektor bo to żadna filozofia. Jak to się pierwszy raz słyszy to się robi wielkie oczy ale wystarczy nieco poczytać i nieco popytać a temat zaczyna być bardzo przejrzysty. Sama pompa jak najbardziej ok. Jak na razie nie było z jej pracą żadnych problemów, trzeba było tylko się nauczyć z czym to się je i o co w tym chodzi:) ale jest to raczej ciekawa nauka choć na początku nieco kosztowna.
Ps. Bierz z miękkim startem.

miejski
20-10-2010, 10:26
Ps. Bierz z miękkim startem.

A co? "Korki" wywala?
O ile ma to znaczenie, będę miał prąd z "siłą".

Co do poziomego DZ to też sądzę, że to nie jest wielka filozofia. Ale chcę mieć święty spokój, aby nikt nie zganiał, że pompa źle pracuje, bo sam położyłem DZ.

Liwko
20-10-2010, 10:30
Nie nie wywala:) tylko słychać "uderzenie" jak się włącza i wyłącza. No chyba że będziesz ją mieć w dobrze wyizolowanym pomieszczeniu to w tedy nie warto. Zresztą najlepiej jak zrobisz jak weźmiesz bez bo przecież firmę masz pod nosem i jak cię to będzie wkurzało to poprosisz by ci założyli. To nie jest problem.

miejski
20-10-2010, 10:35
Liwko,
A jaki masz sterownik w tej pompie i jakie ma funkcje?

Liwko
20-10-2010, 10:45
Liwko,
A jaki masz sterownik w tej pompie i jakie ma funkcje?

A to już ci wieczorem napiszę jak będą w domku bo nie pamiętam symbolu. Nie wiem czy to jest ten sam co teraz mają. Ogólnie bez kosztownych wodotrysków ale w zupełności wystarcza.

Liwko
21-10-2010, 14:06
Mam sterownik Frisko RX77 Jest łatwy w obsłudze ale ten co teraz mają jest nieco lepszy.

rydzadam
22-10-2010, 08:27
ProStas ty masz pompę czy prądem grzejesz bo nie pamiętam?Jak pompę to jaką i ile płaciłes jak nie tajemnica.Coś kiedyś o Thermoglov pisałeś
A w ogóle to jakieś dziwne wyliczenia tu widzę-parterówka i podłogówka na całości czyli robię wszystko a potem myślę czy dać piec na węgiel za parę kilo złotych czy pompę ciepła za paredziesiąt kilo złotych.Powiedzmy ,że pompa 25tys odwiert 10 tys to mamy 35tys a piec na węgiel dajmy na to 8tys (to jakiś wypas już chyba bardzo)więc różnica jakieś ok 30tys.Kotłownia na węgiel zajmie całe pom gosp. bo pompę to się powiesi i można spoko pralnie jeszcze zrobić.Tak więc ze 6m zajętego pomieszczenia to z 12 tys.Więc różnica jakieś 15-20tys faktyczna.Więc to chyba zależy ,jak ktoś ma to zrobi a jak ktoś nie ma i buduje dom sam ze szwagrem i rodziną i oszczędza każdy grosz to nie zrobi.Ja bym chyba zrobił.Tylko nie wiem czy nie powietrze/woda

Co do kosztów: pompa ciepła np. Ecopolu 8 kW 13.000 brutto, odwierty około 12.000, natomiast kocioł na ekogroszek 7.000, dodatkowy ciąg/komin około 3.000, min. 6 m2 więcej powierzchni (kocioł + mały skład węgla luzem lub w workach i wieczny bajzel w kotłowni mimo szczerych chęci) x min. 2.500 zł/m2 = 15.000. Wychodzi inwestycja jakby nie patrzeć 25.000 zł pompa ciepła = 25.000 zł ekogroszek. Eksploatacja: koszt grzania pompą = kosztowi grzania ekogroszkiem (mniej więcej). Odpada natomiast w sezonie średnio 4 godziny w tygodniu na: kupno węgla, wpakowanie go do kotłowni/zasobnika, wywalanie popiołu i żużla, sprzątanie piwnicy, odpowietrzanie układu, dopuszczanie wody do CO, kominiarz, itp.itd. Chyba łatwiej wieczorkiem zrobić przelew do dostawcy prądu :) Może się mylę ? Ale byłem głupi, że dałem się nabrać na ekogroszek dwa lata temu. Taka była moda. Całkiem ciekawie jest jak zapomnę dosypać do zasobnika albo wręcz kupić węgiel, a tu mróz, sobota wieczór, kocioł zimny. Pozostaje pożyczać węgiel od sąsiada i rozpalać później godzinę i ustawiać parametry kotła :)

Liwko
22-10-2010, 09:18
Mówisz dokładnie tak jak mój kolega:). Marcin???

Aaa i jeszcze jedno, masz te rydze?

rume
22-10-2010, 13:49
Henok
W innym wątku pisałeś że masz zastosowane chłodzenie pasywne.
Pytanka. :)
Czy masz wentylację mechaniczną?
Jak z punktem rosy?
Czy PCi przełącza się automatycznie na cwu?
Czy warto sobie tym tematem zawracać głowę, bo w sumie koszt nie duży i może warto.

krolik2002
25-10-2010, 21:52
stało się....ten wątek przeraża mnie swoją objętością i aż strach się tu udzielać :) ale mam pytanie o funkcję odczytu temperatury DZ. Mój sterownik pokazuje tylko temperaturę glikolu wypływającego (schłodzonego) z pompy. Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu. Jak to jest u Was? Czy mój instalator ma rację? Może sprawić sobie termometr opaskowy i umocować go na wężu wpływu glikolu....o ile jest sens

QQQQ
25-10-2010, 22:18
sprawiłem sobie 3 czujniki - termometry - 2 na wy/wej do podlogowki zakladane na rury od temp. GZ i 1 dolepiany chinski elektroniczny do wejcia czynnika z zewnatrz
calosc inwestycji ( 2x18zł + 15zł) 51zł - dla zaspokojenia mojej ciekawości - pomiar .... cóż tylko orientacyjny,bo ciężko mowic o dokładnosci

Liwko
26-10-2010, 07:23
Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu
Fajnie by było gdyby tak było zawsze. Niestety może ta temperatura się dość rozjechać co jest spowodowane na przykład brudnym filterkiem do glikolu i skąd niby o tym się dowiesz jak nie z odczytu temp. Zainwestuj w jakiś termometr i kontroluj bo właśnie na początku pracy wymiennika tego brudu jest najwięcej.

rume
26-10-2010, 07:30
Instalator twierdzi, że wystarczy dodać 4stC i będę znał temperaturę wpływu. Jak to jest u Was? Czy mój instalator ma rację?

Instalator nie ma racji. Przy produkcji c.w.u. jest inna różnica temperatur niż przy produkcji c.o. Tak samo jak Liwko wspomniał zabrudzanie się filtra powoduje zmianę dtDZ.

pies123
26-10-2010, 13:46
Witam. Mam pytanie czy w moim przypadku było by zasadne zastosowanie pompy ciepła jako alternatywy dla ekogroszku lub peletów?

Dom będę budował według tego projektu http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty3/index.php z pewnymi zmianami. Poddasze będzie nie użytkowe gdyż w mojej sytuacji dodatkowe pomieszczenia nie będą mi potrzebne. Jednak gdybym kiedyś zauważył potrzebę zwiększenia przestrzeni mieszkalnej to zostawiam sobie otwartą furtkę do adaptacji poddasza (wypuszczone rury CO i elektryka).

Dom będzie położony w okolicach Wieliczki czyli w regionie chyba dość zimnym. Wybudowany będzie z Cegły MAX.
Mam zamiar ocieplić dom styropianem o grubości 20 lub 25cm, na sufit i strych po 30cm wełny. Okna trójwarstwowe, Ogrzewanie podłogowe chce zamontować na całej powierzchni domu. Wentylacja grawitacyjna.
Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie energetyczne i nie wiem jak to obliczyć więc jeśli ktoś by mi powiedział to będę wdzięczny.

I czy teraz przy takim domu jest sens kupować pompę ciepła?

Jaki byłby koszt zakupu PC wraz ze wszystkimi pracami i elementami? Mam dość dużą działkę więc była by możliwość położenia podobno tańszego kolektora poziomego. Jednak słyszałem że PC jest bardziej efektywna z kolektorem pionowym czy to prawda? Do jakiej temperatury można podgrzać CWU?

I jaki byłby koszt ogrzewania PC? Czy są jakieś koszty serwisowe?

Dziękuje i pozdrawiam

Liwko
26-10-2010, 15:12
Witaj
Trochę dużo na raz.
Zacznijmy od tego że masz bardzo podobnej wielkości dom co ja (mam 133m2 użytkowej) więc na swoim konkretnym przykładzie odpowiem.
Wertując ten oto temat FM doszedłem do wniosku że nie ma sensu pchać się w drogie pompy a raczej trzeba skupić się na dobrych podzespołach.
Mam pompę firmy http://ppcpompy.eu/ppc.php (masz do nich 100 kilka coś tam km wiec możesz do nich zajechać, ja tam nigdy nie byłem bo za daleko)
Jak ją kupowałem były nieco inne i o innych parametrach. Dla twojego przykładu weźmiemy pompę ECOPOWER 7.
Dobrze działający układ z pompą ciepła to trzy rzeczy. Górne źródło (GZ), pompa i dolne źródło (DZ)
Górne źródło będziesz miał najlepsze bo niskotemperaturowe dla pompy ciepła, więc na razie sobie je odpuścimy (jak się zdecydujesz to do wykonania wrócimy)
Dolne źródło to grunt (poziome lub pionowe), woda, powietrze. Masz dużą działkę więc najlepiej zrobić poziome (jest też tu wielu zwolenników pomp powietrze-woda ale w twoim regionie nie wiem czy odpowiednie)
Pozostaje pompa ciepła. I tutaj wybór jest ogromny ale pozostaniemy przy tej wyżej
Koszt.
GZ będziesz robił tak czy siak więc go nie liczę
DZ samemu 5-6tyś.(jest to dość łatwe ale trzeba się w temat nieco wgłębić) przez firmę od 10tyś.Pionowe w stosunku do poziomych nie są warte tak dużej różnicy w cenie.
Pompa ciepła 13.5tyś z 7VAT
W tej pompie masz już pompy obiegowe co i cwu ,naczynka przeponowe i zawory bezpieczeństwa, dokupić musisz praktycznie tylko zbiornik CWU za 2700.
Łącznie bez robocizny (cena może być niższa niż przy standardowej kotłowni)wyjdzie ci około 22-26tyś.
Teraz sam musisz policzyć koszt układu z piecem (policz piec, wszystkie elementy kotłowni, komin i te kilka metrów domu na skład opału.
Jak widzisz różnica wychodzi niewielka a czasami żadna jak się kupi projekt bez tradycyjnej kotłowni.
Co do ocieplenia to przy PC grubsze jak 20cm na ścianie nie ma ekonomicznego sensu.
Dach dobrze dać 25-30.
Ja CWU grzeję do max45oC co w zupełności wystarcza. Bardziej gorącą wodę trzeba już mieszać ze zimną.
Nie ma żadnych kosztów serwisowych a roczny koszt ogrzania twojego domu to około 1200-1500zł + około 100zł na CWU dla jednej osoby rocznie.
Uff. :) Pytaj i czytaj.
Pzdr

Liwko
26-10-2010, 15:16
Przy podłogówce realne będą koszta ogrzewania c.o. i c.w.u. prze cały rok rzędu 2500 zł
To już będą raczej wysokie!
Ten wątek ani inny o pompach na FM nie służy do reklamowania swojej firmy.

pies123
26-10-2010, 15:46
Co to jest górne źródło??

Ja CWU grzeję do max45oC co w zupełności wystarcza. Bardziej gorącą wodę trzeba już mieszać ze zimną.
Gdzieś czytałem że przy 45 rozwijają się jakieś bakterie i należy utrzymywać 60 stopni czy to prawda?


Łącznie bez robocizny (cena może być niższa niż przy standardowej kotłowni)wyjdzie ci około 22-26 tyś.
Rozumiem że Vat jeszcze muszę doliczyć? A robocizna pewnie ok 8 tys?


Co do ocieplenia to przy PC grubsze jak 20cm na ścianie nie ma ekonomicznego sensu.
Dlaczego więcej niże 20cm nie ma sensu?

RJjr
26-10-2010, 17:07
Witam,

właśnie napisałem wczoraj zapytanie do ppc o ofertę dom 130m2 plus garaż kotłownia ok.5,5m2, i w związku że w przed zimą chcę wyrównać dość pochyłą działkę chciałbym żeby mi ułożyli DZ poziome i za jednym razem również bym załatwił sprawę kanalizacji i deszczówki.
Oferta ppc mówi coś o 29 netto czyli ok 35 tyś. za kotłownie i DZ. Czy to jest dużo czy można jeszcze się potargować.
Liwko mówisz o 22-26 tys. 35 to troszkę więcej ale wciąż mniej niż konkurencja.
Najlepiej do nich zadzwonić bo chyba na maile nie odpowiadają a zależy mi na czasie.
Jaka w moim przypadku by była najlepsza umowa skoro i tak wykończeniówka na wiosne. DZ przed zimą czyli tylko zapłace za to a może umowę spisać w tym roku na wszystko i w przyszłym roku dopłacić ciekawe czy się zgodziliby Panowie z ppc bo jak znam życie to ceny pójdą troszkę albo wręcz przeciwnie nie spieszyć się?

proszę o poradę

Liwko
26-10-2010, 17:25
Co to jest górne źródło??
To nic innego jak podłogówka.


Gdzieś czytałem że przy 45 rozwijają się jakieś bakterie i należy utrzymywać 60 stopni czy to prawda?
Prawie prawda. Rozwijają się bakterie legionelli. W zbiorniku CWU znajduje się grzałka, którą sterownik PC raz w tygodniu załącza by przegrzała wodę do 65-70oC. To eliminuje problem.


Rozumiem że Vat jeszcze muszę doliczyć? A robocizna pewnie ok 8 tys?
Te ceny to z VAT-em. Są u nich na stronie. A co do robocizny to zależy czy z DZ czy bez. Masz czas na zastanowienie się czy zrobisz samemu czy powierzysz firmie. Czasami lepiej zapłacić żeby nie mieli na kogo zgonić jak coś spartolą ale jest to dość łatwe do zrobienia.
Jak bez DZ to za robociznę nie powinni za dużo śpiewać bo to jest kilka godzin roboty i ogrzewanie działa.
Pzdr

Liwko
26-10-2010, 17:33
Oferta ppc mówi coś o 29 netto czyli ok 35 tyś. za kotłownie i DZ. Czy to jest dużo czy można jeszcze się potargować.
Na to jest 7% VAT więc nie 35 a 31. Ale można zrobić taniej bo pewno dużo chcą za DZ. Spytaj się ile za kotłownie bez DZ i ile za DZ. Samemu robiąc dolne źródło można zrobić tak jak pisałem za 5-6tyś. Jednak firma musi czasami jechać z koparką wiele kilometrów a to też kosztuje. Inna sprawa będzie jak znajomy koparkowy wykopie ci rów za paliwo i pół litra i z kolegą rozwiniesz 400-500m rury a oni tylko to zaakceptują i podłączom do PC. W takim przypadku można wiele zaoszczędzić.

pies123
26-10-2010, 17:36
Te ceny to z VAT-em. Są u nich na stronie. A co do robocizny to zależy czy z DZ czy bez. Masz czas na zastanowienie się czy zrobisz samemu czy powierzysz firmie. Czasami lepiej zapłacić żeby nie mieli na kogo zgonić jak coś spartolą ale jest to dość łatwe do zrobienia.
Jak bez DZ to za robociznę nie powinni za dużo śpiewać bo to jest kilka godzin roboty i ogrzewanie działa.
Pzdr

Coś tu kręcisz ;) bo u nich na stronie na dole pisze że do podanych cen należy doliczyć podatek VAT.

U mnie z pewnych przyczyn wykonanie samemu odpada więc cena wzrasta a ile dla ciebie to jest "nie powinni za dużo zaśpiewać"?

Bo wiesz dla mnie 200 tys to kupa forsy a Gates tyle dziecku kieszonkowego daje dziennie :)

Liwko
26-10-2010, 18:37
pies123, zobacz ceny http://ppcpompy.eu/page13.php 12600+7%VAT to tyle ile ci napisałem, zasobnik tak samo. A RJjr wycenili za Kotłownie i PC 31tyś. Ja bym się jeszcze potargował a DZ załatw chociaż taniej koparkę to już zaoszczędzisz. Chociaż do wiosny będziesz już miał taką wiedzę że zrobisz samemu:)
Różnice między piecem a PC jeśli wyjdą to niewielkie ale nie będziesz miał w domu kotłowni tylko pomieszczenie gospodarcze w którym będziesz mógł jeszcze wiele rzeczy zmieścić.

RJjr
26-10-2010, 20:00
Liwko tzn. nie wyceniili mi na 31 tysiecy tylko to przeczytalem na stronie. Wciaz czekam na wycene.
Chyba tam zadzwonie juz bym to dawno zrobil ale jestem zagranica.
Moge poczekac na wiosne tesciu ma koparke i moze chocby tam dwa tygodnie kopac swoja kopareczka za paliwo i pol litra ale polozyc DZ pewnie sie bede bal zeby nie zwalili pozniej na mnie w razie problemow. Wiedzy jeszcze nie mam ale pewnie wszystko w sieci szkice izolacje itp.
Niektorzy instalatorzy wymagaja udzialu przy kopaniu przynajmniej nadzoru bo jednak biora odpowiedzialnosc za sprawnosc systemu.
Jak mowisz ja tam nie mam zamiaru dać się naciągać na drogie pompy pieniadze wole przeznaczyc na inne cele.
Kwestia wygladu to śmieszna rzecz , kto to podziwia?:) jedno i drugie skrzynka.
Kwestia COP to chyba malutka różnica na stronie pisza rozne rozpietosci 3,8 -4,2 czy jakos tak ale cos wspominaja o 4,5 do 5,0 ktos to rozszyfrował??

rwxw
26-10-2010, 22:41
Moge poczekac na wiosne tesciu ma koparke i moze chocby tam dwa tygodnie kopac swoja kopareczka za paliwo i pol litra ale polozyc DZ pewnie sie bede bal zeby nie zwalili pozniej na mnie w razie problemow.
Poproś, żeby Ci rozpisali szczegółowo co ile ma kosztować, to będziesz wiedział na czym warto spróbować zaoszczędzić. Jeśli masz koparę, to narzuca się zaoszczędzenie na kolektorze. Bać się nie ma co - producent powinien Ci pomóc dobrać dolne źródło do pompy i poradzić jak je zrobić. Skoro teść ma koparkę, to pewnie też wie, jak się kładzie rury do wody - to i bedzie umiał położyć kolektor zgodnie z zaleceniami producenta i opismi z sieci. Podstawa, to żeby był drożny i nie dziurawy. To jakby długi wodociąg z którego oba końce rury wprowadzone są do domu i nic więcej...
Odnośnie wcześniejszych pytań:
Dlaczego miało by sie nie opłacać zakładanie pc (chyba że jakiejś super drogiej). Lepiej paprać się z węglem ? Nie słuchaj plotek, tylko policz sobie. Koszty ogrzewania pc powinny się zamknąć nieco ponad 1000zł, zobacz w arkuszu jakie mają inni, Odnośnie szacowania zapotrzebowania na ciepło, to ściągnij sobie programik kisan ozc. Większą sprawnością odwiertów się nie martw, bo nie do końca jest to prawdą (były tu dyskusje na ten temat), a koszty są dużo, dużo wyższe. Jeśli jakiś sprzedawca tak argumentuje wykonanie kolektora pionowego, to zwykle nie dopowiada, że chodzi mu o "sprawność" wykonania kolektora pionowego a więc ilość zarobionej gotówki, a nie sprawnośc eksploatacji kolektora przez klienta ;-). Jeśli zdążysz, to DZ możesz zrobić i przed zima, przynajmniej ziemia sie osiądzie i łatwiej będzie w przyszłym roku równać działkę, ale zrób jak Ci wygodniej.

rydzadam
27-10-2010, 07:31
Witam. Mam pytanie czy w moim przypadku było by zasadne zastosowanie pompy ciepła jako alternatywy dla ekogroszku lub peletów?

Dom będę budował według tego projektu http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty3/index.php z pewnymi zmianami. Poddasze będzie nie użytkowe gdyż w mojej sytuacji dodatkowe pomieszczenia nie będą mi potrzebne. Jednak gdybym kiedyś zauważył potrzebę zwiększenia przestrzeni mieszkalnej to zostawiam sobie otwartą furtkę do adaptacji poddasza (wypuszczone rury CO i elektryka).

Dom będzie położony w okolicach Wieliczki czyli w regionie chyba dość zimnym. Wybudowany będzie z Cegły MAX.
Mam zamiar ocieplić dom styropianem o grubości 20 lub 25cm, na sufit i strych po 30cm wełny. Okna trójwarstwowe, Ogrzewanie podłogowe chce zamontować na całej powierzchni domu. Wentylacja grawitacyjna.
Nie wiem jakie jest zapotrzebowanie energetyczne i nie wiem jak to obliczyć więc jeśli ktoś by mi powiedział to będę wdzięczny.

I czy teraz przy takim domu jest sens kupować pompę ciepła?

Jaki byłby koszt zakupu PC wraz ze wszystkimi pracami i elementami? Mam dość dużą działkę więc była by możliwość położenia podobno tańszego kolektora poziomego. Jednak słyszałem że PC jest bardziej efektywna z kolektorem pionowym czy to prawda? Do jakiej temperatury można podgrzać CWU?

I jaki byłby koszt ogrzewania PC? Czy są jakieś koszty serwisowe?

Dziękuje i pozdrawiam

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru pompa ciepła/ekogroszek, to cofnij się do mojego postu w tym wątku z 22.10.2010. Ja postawiłem na ekogroszek i to był wielki błąd.

pies123
27-10-2010, 08:25
Jeśli masz wątpliwości co do wyboru pompa ciepła/ekogroszek, to cofnij się do mojego postu w tym wątku z 22.10.2010. Ja postawiłem na ekogroszek i to był wielki błąd.

A czy mógłbyś napisać jaką powierzchnie domu ogrzewasz?

Cofnąłem się do twojego postu i mam tylko jedna uwagę u mnie koszt dodatkowego pomieszczenia odpada ponieważ i tak mam takie pomieszczenie wliczone do planu domu. A to daje minus 15 000zł
Co do brudu i pyłu i smrodu to alternatywą jest też piec na pelety lub biopaliwo. I koszt użytkowania tez cię wyjdzie podobny. Co do kosztów to trochę też mnie martwi i zastanawia, jak będą wyglądały ceny prądu w przyszłości. Zwłaszcza że w Polsce nie ma konkurencji i w perspektywie jest uwolnienie cen energii. A znając zachłanność i kombinatorstwo polskich niby różnych dostarczycieli energii to może nie być ciekawie.

Liwko
27-10-2010, 08:38
Co do kosztów to trochę też mnie martwi i zastanawia, jak będą wyglądały ceny prądu w przyszłości. Zwłaszcza że w Polsce nie ma konkurencji i w perspektywie jest uwolnienie cen energii. A znając zachłanność i kombinatorstwo polskich niby różnych dostarczycieli energii to może nie być ciekawie.

Za cały sezon planuję zapłacić za CO 1000zł (drugi sezon grzewczy) a jak za 10 lat zapłacę nawet 1500 gdzie inne źródła też podrożeją a różnica niech nawet będzie 200zł. to za bezobsługowość jestem w stanie się szarpnąć na te 200zł za 10 lat.
Mamy i tak prawie najdroższy prąd w europie, wyprzedzają nas tylko Węgrzy.

Liwko
27-10-2010, 08:41
dodatkowego pomieszczenia odpada ponieważ i tak mam takie pomieszczenie wliczone do planu domu. A to daje minus 15 000zł
A czy nie lepiej te metry wykorzystać w innym celu? Nie wiem, pralnia, suszarnia, pokój wędkarski;)

rydzadam
27-10-2010, 10:13
A czy mógłbyś napisać jaką powierzchnie domu ogrzewasz?

Cofnąłem się do twojego postu i mam tylko jedna uwagę u mnie koszt dodatkowego pomieszczenia odpada ponieważ i tak mam takie pomieszczenie wliczone do planu domu. A to daje minus 15 000zł
Co do brudu i pyłu i smrodu to alternatywą jest też piec na pelety lub biopaliwo. I koszt użytkowania tez cię wyjdzie podobny. Co do kosztów to trochę też mnie martwi i zastanawia, jak będą wyglądały ceny prądu w przyszłości. Zwłaszcza że w Polsce nie ma konkurencji i w perspektywie jest uwolnienie cen energii. A znając zachłanność i kombinatorstwo polskich niby różnych dostarczycieli energii to może nie być ciekawie.
Co do dodatkowego pomieszczenia - też miałem wydzielone na kotłownię, ale oczywistą oczywistością (jak mawia Prezes) jest to, że jakbym tam nie postawił kotła, tylko PC, miałbym fajną pralnię/suszarnię/warsztacik lub coś podobnego. A tak - kocioł, węgiel, bałagan...
Co do peletów i innych biopaliw - syfu jest połowa z tego co od węgla, ale jednak jest i to nieunikniony. O reszcie kosztów nie dyskutuję. W moim przypadku na samym czasie miałbym realne oszczędności, bo zamiast paprać się z węglem, popiołem i obsługą kotła mógłbym parę godzinek dłużej popracować = większa pensja.

7tonik
27-10-2010, 12:46
Co do kosztów to trochę też mnie martwi i zastanawia, jak będą wyglądały ceny prądu w przyszłości.
Dzisiaj czytałem, że eksperci szacują, że w ciągu 10 lat ceny energi elektrycznej wzrosną 2-krotnie.

Liwko
27-10-2010, 12:56
Dzisiaj czytałem, że eksperci szacują, że w ciągu 10 lat ceny energi elektrycznej wzrosną 2-krotnie.

Może, jednak pozostałe surowce też w miejscu stać nie będą, a mając pompę w większości korzystamy z II taryfy i nawet w miesiącach letnich nam to się opłaca.
Poza tym prąd będzie zawsze dostępny z tego czy innego źródła a co do innych surowców już nie był bym taki pewien. Wystarczy się cofnąć dwa lata wstecz jakie były problemy z np. eko-groszkiem.

piwopijca
27-10-2010, 14:21
Moze w tym czasie (10 lat) powstanie wreszcie elektrownia jadrowa, jesli nie u nas to u naszych bliskich sasiadow :) i "kapnie" nam stamtad cos "prundu".

Pzdr.

Liwko
27-10-2010, 14:33
Podobno w obrębie 100km od elektrowni atomowych prąd jest na preferencyjnych warunkach ze względu na to że ona tam tylko stoi.
Kurcze ja mieszkam blisko Klempicza:)

Ps. Nie chce ktoś na zapas? :) http://allegro.pl/sprezarka-chlodnicza-copeland-scrol-i1291797300.html

Liwko
27-10-2010, 14:35
Cofnijcie się stronę wstecz i pousuwajcie swoje posty dotyczące tego pajaca co się tu pojawił. Gościa zbanowano i teraz tam nie ma ani ładu ani składu.
Pzdr

pies123
27-10-2010, 17:24
Witam. Napisałem do tego Pana który mi oferował wycenę PC jak bym był zainteresowany.
(nie wiem czemu ale nie widzę jego postu)

I dostałem wycenę kwota brutto za całość przy kolektorze pionowym59 000 zł i poziomym 51 000. :):)
I wcale mi się ta kwota nie podoba.

sledz98
27-10-2010, 21:40
Podobno w obrębie 100km od elektrowni atomowych prąd jest na preferencyjnych warunkach ze względu na to że ona tam tylko stoi.
Kurcze ja mieszkam blisko Klempicza:)

jak żre, to żre :) Ja mieszkam około 40 km od Żarnowca :D

Mogę się przy okazji pochwalić - obecnie zużywam około 19-20kWh na dobę. Jak na pierwszy sezon grzewczy nie jest chyba najgorzej.

photos
28-10-2010, 12:14
brutto za całość przy kolektorze pionowym59 000 zł i poziomym 51 000
Ale to jest z podłogówką czy sama pompa z kotłownią i dolnym źródłem. Jak z podłogówką to uważam że jeszcze nie jest tak tragicznie, aczkolwiek można jeszcze lekko taniej

Elstir
28-10-2010, 12:48
jak żre, to żre :) Ja mieszkam około 40 km od Żarnowca :D

Mogę się przy okazji pochwalić - obecnie zużywam około 19-20kWh na dobę. Jak na pierwszy sezon grzewczy nie jest chyba najgorzej.

tak sobie....
jak masz pompę 9kw to oznacza, że pompa chodzi 9-10 godz/dobę więc o ile nie wygrzewasz teraz domu to jak będzie -20'C to doba może być za krótka

Monoceros
28-10-2010, 13:47
Mam takie wyceny..

Dom 600 m2

1. WĘZEŁ CIEPLNY
1 Pompa ciepła BUDERUS WPS22 kW (2 sprężarki) 44 000 zł
2 Zasobnik cwu BUDERUS SH 450 RW 1 6 500 zł
3 Zasobnik buforowy 500L + izolacja + osłona 1 3 152 zł
4 Zawór 3-drogowy + siłownik 1 1 200 zł
5 Źródło szczytowe - z regulacją mocy (przegrzew CWU) 1 4 200 zł
6 Kształtki, rury, zawory odcinające, zwrotne, izolacje, filtry
termometry, manometry, elektryka kpl. 14 080 zł
7 Instalacja kotłowni, rozruch systemu grzewczego 1 6 130 zł
79 262 zł
84 810,08 zł
DOLNE ŹRÓDŁO:
8 Studzienka + rozdzielacze dolnego źródła 6 obw. z reg. przep. 1 szt. 6 340 zł
9 Dolne źródło: kolektor pionowy 6 x 75m 40 500 zł
Koszt dolnego źródła netto: 46 840 zł
Koszt dolnego źródła brutto: 57 144,80 zł
Suma kosztów brutto: 141 954,88 zł

Wykonanie wykopów pod węŜownice 75zł/h (netto) lub we własnym zakresie.
Koszt wykopów podano osobno, gdyŜ czas pracy koparki uzaleŜniony jest od warunków terenu,
na którym wykonywane są wykopy. Jeśli wykopy przebiegają bez problemów, przybliŜony koszt
wykopów wyniesie 5400zł netto (72h).

2. Druga wycena...
1. Pompa ciepła: BUDERUS Logatherm WPS 33 51 100,00
2.Zasobnik c.w.u. BUDERUS SH 450 RW 7 127,00
3. Zbiornik buforowy BUDERUS PS 500 3 800,00
4. Zawór 3-drogowy wraz z siłownikiem 1 200,00
5. Źródło szczytowe - z regulacją mocy 4 200,00
6.Materiały instalacyjne: rury, kształtki, zawory (kulowe, bezpieczeństwa,
z filtrem), odpowietrzniki, izolacja, manometry, itp. 16350,00
7. Montaż pompy ciepła i rozruch systemu grzewczego 7053,00
Źródło dolne (22% VAT
1. Studzienka rozdzielaczowa źródła dolnego 7 obwodowa 6722,61
2. Kolektor poziomy 2100mb 33600,00

Łączna wartość instalacji (brutto):146 383,82


Pomozcie mi. Czy nie chca za drogo ?

Co mozna jeszcze stargowac?

Liwko
28-10-2010, 14:01
Jakie będziesz mieć górne źródło? Wszędzie podłogówka?
Na twoim miejscu zastanowił bym się jeszcze nad pompami powietrze-woda. Mieszkasz nad morzem a to najlepszy rejon dla tego typu pomp i wyjdzie dużo taniej.

rydzadam
28-10-2010, 14:15
Monoceros, ceny naciągane. Chcą zdecydowanie ZA DROGO. I te zbiorniki, zasobniki - przegięcie. A same pompy ciepła - ceny koszmarne. Wiem, że to Buderus..., ale i tak przegięcie i to poważne. Jeszcze dodatkowo przy takich marżach liczą sobie za "montaż i rozruch systemu" - to już kpina. Studzienka dolnego źródła 6722 zł !!!!! Odpuść ich sobie.

pies123
28-10-2010, 14:33
Ale to jest z podłogówką czy sama pompa z kotłownią i dolnym źródłem. Jak z podłogówką to uważam że jeszcze nie jest tak tragicznie, aczkolwiek można jeszcze lekko taniej

Bez podłogówki.

clarnet
28-10-2010, 15:05
Mam takie wyceny..

Dom 600 m2............


Pomyśl jak pisał Liwko o pompach powietrze/woda
Tutaj masz przykład instalacji w podobnym budynku (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/olej-na-pompe-ciepla-zamienie/). Też 600m2 i też początkowo analizowano pompę ciepła gruntową z odwiertami.

photos
28-10-2010, 15:35
Bez podłogówki.

No nie żartuj??? ja zapłaciłem koło 54 tysiące za Viessmanna z podłogówką i kolektorem pionowym 160 mb. dom 170m2
Kolega Liwko założył pompę polskiego producenta i ma jeszcze taniej... 59 tys bez podłogówki?? daruj sobie, jak dla mnie ktoś chce Cie naciągnąć.

sledz98
28-10-2010, 15:38
tak sobie....
jak masz pompę 9kw to oznacza, że pompa chodzi 9-10 godz/dobę więc o ile nie wygrzewasz teraz domu to jak będzie -20'C to doba może być za krótka

Powiedz mi jak wyliczyłeś te 10godzin na dobę? Bo mi wychodzi około 7. 20kWh/2,77kWh (moc sprężarki) to jest 7,22h. Domu nie wygrzewam, ale nie działa jeszcze wentylacja mechaniczna. Na razie przede wszystkim wietrzę dom oknami...

Liwko
28-10-2010, 15:50
Domu nie wygrzewam
A kiedy zakończyłeś mokre prace?

sledz98
28-10-2010, 17:02
W maju wylałem posadzki, do końca lipca malowałem. Tynki były położone w 2009 w sierpniu.

pies123
28-10-2010, 17:04
No nie żartuj??? ja zapłaciłem koło 54 tysiące za Viessmanna z podłogówką i kolektorem pionowym 160 mb. dom 170m2
Kolega Liwko założył pompę polskiego producenta i ma jeszcze taniej... 59 tys bez podłogówki?? daruj sobie, jak dla mnie ktoś chce Cie naciągnąć.

Hmm no to rzeczywiście trochę cena wygórowana jak ty za za swój metraż zapłaciłeś 54 tys.
Zadzwoniłem do drugiej firmy i tam mi powiedzieli wstępnie 31tys bez podłogówki co już bardziej mi się podoba. Ale dokładnie jeszcze nie wiem ile bo nie jestem w stanie im podać zapotrzebowania na ciepło. Dopiero w następnym tygodniu im powiem.
Czy 31 tys to dobra cena czy można jeszcze by coś było zbić? Jak bym w tym 31 tyś zmieścił się z podłogówką to było by git :):)


Jeszcze pytanie ile u was wykonawcy brali za 1m2 podłogówki??

Liwko
28-10-2010, 17:58
Rozbij tą cenę na czynniki pierwsze to będzie nam łatwiej się do tego odnieść, ale tak czy siak już masz 20tyś w kieszeni;)

Monoceros
28-10-2010, 17:59
Jakie będziesz mieć górne źródło? Wszędzie podłogówka?


Wszedzie podlogowka .
Nie wiem co sie kryje zabardzo pod pojeciem gorne zrodlo...

Jeszcze laik ze mnie w tym temacie..

A pompa powietrze-woda ... Jak to wyglada z kosztami i czy da rade to ogrzac?

Liwko
28-10-2010, 18:06
Górne źródło to nic innego jak właśnie ta podłogówka. A jeżeli masz wszędzie podłogówkę to spokojnie możesz podarować sobie bufor. Coś mi się zdaje że chcą cię nieźle naciągnąć.:(
Na twoim miejscu nie zawracał bym sobie nimi głowy.
Na twoim miejscu bardzo interesował bym się pompami powietrze-woda. Będzie to najtańsze rozwiązanie a w twoim przypadku bardzo dobre. Zostanie ci kuuuupa kasy w kieszeni i będziesz mógł nas w podzięce zaprosić na jakiś weekend do tego wielkiego domu;)

Monoceros
28-10-2010, 18:28
he he :)
na pewno zaprosze :)
Tylko niech to szalenstwo sie skonczy ...

Planujemy sie wprowadzic na przyszla jesien...

Czyli tym to sie rozni ze zamiast wykopow jest urzadzenie na zewnatrz ?

Liwko
28-10-2010, 18:50
Tak, bo zamiast odzyskiwania ciepła z gruntu będzie odzyskiwane z powietrza a pamiętaj że dla takiej pompy czasami nawet -15oC to ciepłe powietrze:)
Mieszkasz nad morzem i to należy wykorzystać. Jak ktoś ci powie że taka pompa się nie nadaje to spytaj się jaki procent takich pomp pracuje w zimniejszej Szwecji.
Ja ci podpowiem, około 90% i spisują się świetnie.
A jak ci jakaś firma tak odpowie to podaruj sobie dalszą rozmowę.

rwxw
28-10-2010, 20:36
Mam takie wyceny.. Czy nie chca za drogo ?
Masakra... Szukaj innych wykonawców, bo ci Cię puszczą z torbami. Obawiam się że zostałeś potraktowany - stać go na 600m(domu, firmy, hali, czegokolwiek) i jeszcze chce pompę , to musi go być stać i na nas. Jeśli się nie znasz, to albo się poznasz, albo kupisz kit w cenie złota. Niestety :-( ... Jeśli będziesz rozmawiał z firmami, to przynajmniej udawaj, że się znasz. Co możesz pokombinować ? Poszukać innych producentów pomp i wykonawców, popytać o kaskadę 2 mniejszych pomp (może będą tańsze niż 1 duża), zrezygnować z "bufora" bo nie ma sensu przy podłogówce, regulacji przepływów dolnego źródła (sekcje mają być tej samej długości, powinny być zwykłe zawory po 30zł/szt do zamykania sekcji a nie jakieś cuda). Materiały instalacyjne są zdecydowanie zawyżone w obu przypadkach, Co to jest żródło szczytowe - grzałka 5kW ? Za 4kzł ? Studzienka też nie tania, sprawdź ile kosztują wodomierzowe. Trochę duża rozbieżność mocy, bo między 22 i 33kW jest dosyć spora różnica. Daj do policznia ozc, będziesz wiedział na czym stoisz, a nie pływał w wymysłach wykonawców. W zasadzie do wszystkiego można się przyczepić, za wyjątkiem ceny koparki: 75zł/h.

rwxw
28-10-2010, 20:42
I wcale mi się ta kwota nie podoba.
To szukaj dalej, niech rozbijają cenę na szczegółowe składowe, wtedy łatwiej coś urwać.

dekar
29-10-2010, 12:45
Mam prośbę do fachowców i praktyków.

W listopadzie będę miał montowaną pompę ciepła. Ponieważ w tym roku budynek będzie jeszcze nieocieplony od zewnątrz zastanawiam się w jaki sposób sprawdzić prawidłowość montażu i doboru mocy pompy i dolnego źródła.

Mam zrobione ok. 100m odwiertów i zastanawiam się, czy to jest wystarczająca ilość do pompy o mocy 9kW (ok. 140m2 powierzchni do ogrzania).
Firma daje gwarancję jakości działania i stwierdzili, że grunt ma dobre parametry i tyle wystarczy, wydaje mi się jednak, że ciężko będzie to zweryfikować przy nieocieplonym budynku gdzie straty ciepła będą znaczne.

Czy są jakieś skuteczne sposoby zorientowania się czy pompa pracuje prawidłowo i odpowiednio wydajnie, czy będę musiał z tym poczekać do przyszłego roku kiedy budynek będzie już wykończony i zamieszkany?

HenoK
29-10-2010, 14:02
Czy są jakieś skuteczne sposoby zorientowania się czy pompa pracuje prawidłowo i odpowiednio wydajnie, czy będę musiał z tym poczekać do przyszłego roku kiedy budynek będzie już wykończony i zamieszkany?Zainstaluj ciepłomierz i licznik energii elektrycznej oraz dodatkowo termometry na dolnym źródle. Być może nie zagrzejesz budynku do temperatury normowej w największe mrozy, ale w okresach przejściowych powinno się to udać. Aby taki pomiar był wiarygodny, musiałby trwać min. kilka dni. Jeżeli po tych kilku dniach temperatura na dolnym źródle wyraźnie zmaleje, to znak, że coś jest nie tak.

rydzadam
29-10-2010, 14:06
Mam prośbę do fachowców i praktyków.

W listopadzie będę miał montowaną pompę ciepła. Ponieważ w tym roku budynek będzie jeszcze nieocieplony od zewnątrz zastanawiam się w jaki sposób sprawdzić prawidłowość montażu i doboru mocy pompy i dolnego źródła.

Mam zrobione ok. 100m odwiertów i zastanawiam się, że to jest wystarczająca ilość do pompy o mocy 9kW (ok. 140m2 powierzchni do ogrzania).
Firma daje gwarancję jakości działania i stwierdzili, że grunt ma dobre parametry i tyle wystarczy, wydaje mi się jednak, że ciężko będzie to zweryfikować przy nieocieplonym budynku gdzie straty ciepła będą znaczne.

Czy są jakieś skuteczne sposoby zorientowania się czy pompa pracuje prawidłowo i odpowiednio wydajnie, czy będę musiał z tym poczekać do przyszłego roku kiedy budynek będzie już wykończony i zamieszkany?

100 metrów odwiertu dla pompy 9kW to według mojej wiedzy POŁOWĘ za mało. Nie wiem jak to skutecznie sprawdzić i udowodnić firmie, że nie ma racji. Jeżeli jest to zalane glikolem można ewentualnie podłączyć pompę ciepła w ramach testów i mierzyć temperaturę na wlocie i wylocie glikolu z pompy. Ale to trochę bez sensu. Że 100 metrów to za mało, okaże się pewnie dopiero w środku zimy kiedy potrzebna będzie pełna wydajność ogrzewania. Poza tym nawet jak pompa będzie grzała jakimś cudem jak należy, duża różnica temperatur na wejściu i wyjściu glikolu z pompy spowoduje przemarzanie gleby wokół rurek w odwiercie i tym bardziej spadnie wydajność takiego dolnego źródła. Do tego COP (sprawność) pompy mocno spadnie, więc dostaniesz dwa razy taki rachunek za prąd, niż powinieneś. Reasumując: metr odwiertu daje 35-45 wat mocy cieplnej, więc do pompy 9 kW potrzeba min.200 metrów odwiertu nawet przy bardzo dobrym wilgotnym gruncie.

JacekW_BB
29-10-2010, 14:58
Zgadzam się z przedmówcą. dla 9kW powinni Ci wywiercić 180-200 m. Moim zdaniem powinieneś poradzić się prawnika, jak wywalczyć od tej firmy odszkodowanie, może spróbuj z tytuły rękojmi. Pompa nie będzie Ci dobrze działać.

piwopijca
29-10-2010, 15:10
He, a ja doleje lyzke oliwy itd...
100 mb dla PCi 9kW to moze byc za malo, ale ni robcie tragedii bo nie zawsze musi byc 200mb czy wiecej.
Ja mam 100 mb ale dla pompy 5,9kW i w zupelnosci wystarcza, zeszlej -przeciez dosyc ostrej zimy w skrajnym przypadku moje DZ uzyskalo na powrocie -2,5*C. Raz chyba czy dwa razy zlapalem je na -3,5*C na powrocie.
Nie uwazam zeby dzialo sie cos zlego, duzo zalezy od rodzaju gruntu. Pamietajmy ze byl to moj pierwszy sezon grzewczy a dom mocno wiilgotny w zwiazku z czym zapotrzebowanie "ciut" zwiekszone.

Pzdr.

dekar
29-10-2010, 15:50
Na prawnika to chyba jeszcze dużo za wcześnie.

Na razie zobaczę co odpowie mi firma, bo zadałem jej pytanie posiłkując się informacjami uzyskanymi od Was. Za co pięknie dziękuję :)
Poza tym dopóki nie udowodnię, że system jest niesprawny to i tak nic nie wskóram i stąd moje pytanie.

HenoK czy te temperatury o których piszesz nie odczytam ze sterownika?

Z góry przepraszam za być moje naiwne pytania, ale jestem laikiem w kwestiach techniczno-instalacyjnych, jakoś ta wiedza nie "wchodzi" mi do głowy.

Liwko
29-10-2010, 15:51
No to ja jestem następny z "za małym" DZ, bo pompa 8kW a odwiertów tylko 120 i to jeszcze do tego 3x40 gdzie niby pierwsze 10m źle działa. faktycznie na powrocie zdarzało się u mnie -4 a nawet -5 ale nauka kosztuje:( Ale czy mam teraz wiercić za 4000 dodatkowe metry? Ile będę miał z tego zysku? A może faktycznie warto. Zobaczymy jak będzie wyglądało zapotrzebowanie w drugim roku.

piwopijca
29-10-2010, 15:59
Nie sadze zeby przy -4*C na powrocie - o ile jest to tylko w wyjatkowych momentach,przeciazeniach, stwarzalo jakies specjalne problemy.
Jesli juz poprzednia zima za Toba i ogrzales dom to znaczy ze wystarczy Ci 120 mb, moze chwilowo COP bedzie gorsze ale przeciez nie jest to element staly i poprawia sie wraz ze wzrostem temperatury DZ
Jesli nagminnie beda zbyt niskie temperatury (zbyt duza delta) to moze nie byc za ciekawie z rachunkami, no ale ...

Pzdr.

rwxw
29-10-2010, 17:35
Czy są jakieś skuteczne sposoby zorientowania się czy pompa pracuje prawidłowo i odpowiednio wydajnie,?
Moim zdaniem 100m to za mało i w pełni sezonu grzewczego temperatury DZ spadną poniżej 0, co nie jest zbyt ekonomiczne. Będziesz wtedy przykładem mniej ekonomicznego kolektora pionowego niż odpowiednio dobrany kolektor poziomy. Jednak może Ci to wystarczy do zagrzania chaty.
Odnośnie metod weryfikacji pc. Zacznij od zakupu 4 jakichkolwiek termometrów byle z sondą na kabelku. Sondy przypij bezpośrednio do rurek (np. paskiem zaciskowym) i owiń jakąś pianką np. do izolowania rur i zaciśnij ją czymś (sznurkiem, drutem, paskami zaciskowymi). Mierz temperatury na zasilaniu i powrocie DZ i GZ.Obserwuj co się będzie działo z temperaturami. Różnica na zasilanie-powrót DZ powinna być koło 4-5 stopni lub mniej. Jeśli tak jest, to dz ma dobre przepływy dla Twojej pompy. Różnice zas-pow GZ mogą być rzędu 5-8 stopni lub mniej. Jeśli tak jest, to system działa poprwnie. Jak pisał Henok ciepłomierzem możesz dokładnie zmierzyć ile ciepła generuje pc. W tańszej wersji możesz użyć przepływomierza i znając różnicę temeratur szacować moc grzewczą. W jeszcze tańszej, do szacunków możesz wykorzystać te 4 termometry i wykres mocy grzewczej dla różnych temperatur pracy dostarczony w instrukcji przez producenta producenta pc.
Czy wystarczy Ci mocy po ociepleniu, trudno będzie teraz zweryfikować. Co najwyżej możesz sprawdzać, czy grzejąc tak jak będziesz grzał, temperatury DZ nie spadną poniżej 0. Ujemne temperatury DZ to nie tylko większy rachunek za prąd z powodu mniejszego COP i gorszego wykorzystania taniej taryfy, ale także mniejsza moc grzewcza pc i to wtedy, kiedy najbardziej tego potrzeba, a więc zmą w największe mrozy... Niestety będziesz musiał sprawdzić eksperymentalnie, czy tej mocy Ci wystarczy, mając jednak policzone ozc domu po ociepleniu, możesz to z grubsza oszacować.
Podlicznik tez sobie zainstaluj, koszt od 100zł, a będziesz wiedział ile zeżarła pc.

Liwko
29-10-2010, 17:50
dekar co spowodowało że nie ocieplasz z zewnątrz? Mam nadzieję że nie brak funduszy bo w tym momencie zapłacisz dwa razy:(

A odnośnie delty DZ to ostatnio musiałem przeczyścić sitka bo skoczyła do 6. Faktycznie były trochę zabrudzone.
Ale jeszcze jeden numer był u mnie. W sumie nie dotyczy to pompy ale warto chyba tu o tym napisać. Otóż jesienią zeszłego roku jak wyregulowałem wszędzie podłogówkę to od tamtego czasu jej nie tykałem. I kilka dni temu zauważyłem że w pomieszczeniu gospodarczym robi się coraz zimniej. Ogólnie ma być nieco chłodniej ale nie zimno. Odkręciłem pętle o 1/4 obrotu i tego dnia pompa zżarła mi 3x więcej kWh, normalnie ze 20! Wychodzi na to że się coś zapaskudziło na zaworze więc zrobiłem tak ze wszystkimi i następnego dnia wróciłem do pierwotnych ustawień. Jak na razie jest spokój bo pompa odwdzięczyła mi się następnego dnia poborem 6kWh.

tomek131
29-10-2010, 19:13
Liwko mam pytanie,czy ty jestes w jakis sposob (jakikolwiek) zwiazany z polskimi producentami pomp ciepla ,czy kieruje Toba wylacznie samarytanska troska aby pozostali zainteresowani pompami ciepla nie przeplacali za nie u zagranicznej konkurencji?

JacekW_BB
29-10-2010, 19:25
Ależ Ci ludzie podejrzliwi w dzisiejszych czasach:-)

maysee
29-10-2010, 19:41
Komisje trza by jaka...

Arturo72
29-10-2010, 19:43
Toba wylacznie samarytanska troska aby pozostali zainteresowani pompami ciepla nie przeplacali za nie u zagranicznej konkurencji?
To się chyba samo przez się rozumie.
No chyba,żeś Ty z tych snobków co to nie patrzą na cenę byleby pci i firma była :)
To ma również same plusy,polska konkurencja sprawi (jeśli będzie coraz mniej snobów),że ceny PCi pójdą w dół a wtedy może i ja się skuszę(chociaż nie sądzę) ;)

Liwko
29-10-2010, 20:04
Ja tam prosty chłop jestem i jak Bandi sprzedaję buty, a że klientów nie za wielu to i dużo czasu na pierdoły. Sorki, Weekend się zaczął i moja mi coś dolała do herbatki.;)
tomek131, pamiętasz "niewidzialną rękę"? jest wielu tu nas anonimowych i bezinteresownych. Jesteśmy duchaaami. Upss, to dopiero w niedzielę .

dekar
29-10-2010, 20:36
dekar co spowodowało że nie ocieplasz z zewnątrz? Mam nadzieję że nie brak funduszy bo w tym momencie zapłacisz dwa razy:(


Tak sobie zaplanowałem, budynek tej zimy będzie niezamieszkany, a temperaturę chcę utrzymywać tylko na poziomie paru stopni powyżej zera.
Bez ocieplenia z zewnątrz budynek szybciej się osuszy, a jednocześnie będzie można prowadzić jakieś drobne prace wykończeniowe. Niestety taka sytuacja dodatkowo utrudni mi zadanie bo z założenia w domu ma być "zimno".

Dzięki rwxw za łopatologiczne wskazówki.

kamyk68
29-10-2010, 21:27
Może ktoś pamięta ilu procentowy jest roztwór glikolu którym napełnia się kolektory??????

Liwko
29-10-2010, 21:42
2:1 (dwie części wody)

JacekW_BB
29-10-2010, 21:43
33%, choć widzę, że Liwko już mnie wyprzedził:-)

Liwko
29-10-2010, 21:44
Tak sobie zaplanowałem, budynek tej zimy będzie niezamieszkany, a temperaturę chcę utrzymywać tylko na poziomie paru stopni powyżej zera.
Bez ocieplenia z zewnątrz budynek szybciej się osuszy, a jednocześnie będzie można prowadzić jakieś drobne prace wykończeniowe. Niestety taka sytuacja dodatkowo utrudni mi zadanie bo z założenia w domu ma być "zimno".

Dzięki rwxw za łopatologiczne wskazówki.

No to nie widzę problemu. Te kilka stopni powyżej "0" będzie bez dużej straty dla portfela.

kamyk68
29-10-2010, 23:23
2:1 (dwie części wody)


a jeśli np ten roztwór będzie np.20% jakie mogą być konsekwencje???????

kowaliusz
30-10-2010, 03:58
Witam seredcznie
mam pytanie co oznacza migająca na czerwono lampka błędu a na wyświetlaczu napis:
komunikaty o błędach
38: podst. czujnik wł.
posiadam PC Viesmann 242 G
(zdarzyło sie to pierwszy raz i zaobserwowałem żę czasami ten bład znika ale po chwili znów sie pojawia)
proszę o pomoc co ztym robić
pozdrawiam

rydzadam
30-10-2010, 09:56
a jeśli np ten roztwór będzie np.20% jakie mogą być konsekwencje???????


20-procentowy zamarza w okolicach -10 st.C, 33-procentowy w okolicach -22 st.C - ot i cała różnica. 33% jest bezpieczniejszy, choć teoretycznie temp. nie powinna spadać na wymienniku PC do -10 st.C. Lepiej jednak dmuchać na....zimne. Jestem za 33%

rydzadam
30-10-2010, 10:01
Witam seredcznie
mam pytanie co oznacza migająca na czerwono lampka błędu a na wyświetlaczu napis:
komunikaty o błędach
38: podst. czujnik wł.
posiadam PC Viesmann 242 G
(zdarzyło sie to pierwszy raz i zaobserwowałem żę czasami ten bład znika ale po chwili znów sie pojawia)
proszę o pomoc co ztym robić
pozdrawiam

Zadzwonić do ich infolinii albo doradcy technicznego. Pomogą zapewne szybciej niż któryś z forumowiczów.

sSiwy12
30-10-2010, 10:17
Chcę sprostować, kilka obiegowych opinii, które „wygłoszono” wcześniej.

1. Przy takich mocach, jakie osiągają pompy ciepła nie ma możliwości, aby odwierty, lub ich cześć, zamarzła.

2. Nie jest też prawdą, że pierwsze 10mb odwiertu „nie grzeje”. Grzeje, bo gdyby było inaczej, to nie „grzałyby” kolektory poziome (glikolowe).

3. W sprzyjających warunkach z 1mb odwiertu pionowego można uzyskać ponad 200W. Zależy to od budowy geologicznej formacji „otaczającej” odwiert i materiału jakim ten odwiert wypełniono, oraz regionu w którym ten odwiert wykonano (np. w Suwałkach muszą być „dłuższe” (pozostałości po zmarzlinie), a w Cieplicach „krótsze” .
Niestety u nas liczy się „równo” po 50W/mb bez względu czy jest to suchy piasek (może być zbyt optymistycznie) czy też w warstwach wodonośnych lub (i) np. w granicie (gdzie można spokojnie „uzyskać” i 200W/mb)

JacekW_BB
30-10-2010, 12:02
Każdy instalator powinien znać rodzaj gruntu, przed wykonaniem ostatecznej wyceny. Generalnie przy suchym piasku można założyć mniej niż 25W/mb, przy żwirze, glebie wilgotnej, nasączonej wodą spokojnie 80 W/mb.

sSiwy12
30-10-2010, 12:57
W ciągu paru tych ubiegłych lat, instalatorzy „nauczyli się” (choć nie wszyscy) prawidłowego „wymiarowania” pomp ciepła – w czym akurat ten wątek ma swój znaczący udział.

A przypomnę, że dobierano PCi na zasadzie im większa tym lepiej, bo …. – co skutkowało propozycją PCi o mocy 15kW dla domu o powierzchni 100m2 dla projektowanego domu, bez względu na ocieplenie, rodzaj ogrzewania, itp.

Myślę, że nadszedł już czas „nauczyć” ich (instalatorów) prawidłowego „doboru” GZ i DZ, bo jak widać „plaża” całkowita – choć przyznać muszę, że takie postępowanie „przewymiarowanie” (na wszelki wypadek i z braku wiedzy) oprócz tego, że „boli” inwestycyjnie, to większych „szkód” nie powoduje.

rwxw
30-10-2010, 20:09
a jeśli np ten roztwór będzie np.20% jakie mogą być konsekwencje???????
Jeśli Ci np. padnie obiegówka DZ, zatka się filtr itp,, to roztwór zamarzając przy -10 może uszkodzić wymiennik pc, Gdy roztwór zamarza przy -15-20, to pc się wyłączy zanim zamarznie roztwór w wymienniku.

Basia_KRK
30-10-2010, 21:47
Zgadzam się z przedmówcą. dla 9kW powinni Ci wywiercić 180-200 m. Moim zdaniem powinieneś poradzić się prawnika, jak wywalczyć od tej firmy odszkodowanie, może spróbuj z tytuły rękojmi. Pompa nie będzie Ci dobrze działać.
U nas 9,7kW i dwa odwierty po 105m....

kamyk68
31-10-2010, 06:31
Jeśli Ci np. padnie obiegówka DZ, zatka się filtr itp,, to roztwór zamarzając przy -10 może uszkodzić wymiennik pc, Gdy roztwór zamarza przy -15-20, to pc się wyłączy zanim zamarznie roztwór w wymienniku.


to musiałby być" cholerny zbieg okoliczności" ,ale chodzi o to czy oprócz temperatury zamarzania ,są jakieś inne konsekwencje?????

rwxw
31-10-2010, 07:27
Czemu cholerny zbieg okoliczności ? Filtry się nie zatykają a obiegówki nie psują ? Innych konsekwencji nie ma. Możesz wlać samą wodę, ale musisz zadbać, żeby nie zamarzła w wymienniku. Każda pc solanka-woda może pracować jako woda-woda, musi mieć tylko włączone zabezpieczenie wyłączające pc gdy temperatura wody na zasilaniu spadnie poniżej 5 stopni.

JacekW_BB
31-10-2010, 07:59
U nas 9,7kW i dwa odwierty po 105m....

A jaką macie glebę na działce?

Liwko
31-10-2010, 08:25
A jaką macie glebę na działce?

Pewnie humus, a pod nim trochę piasku lub gliny.

aadamuss24
31-10-2010, 18:00
Witam. Czy ma ktoś na DZ zamontowaną pompę elektroniczną np. Alfa ? Czy taka pompa ustawiona na stałe na jakąś prędkość będzie działała prawidłowo czy są jakieś przeciwskazania ? pozdrawiam adam

Rafał_
31-10-2010, 20:14
Witam. Czy ma ktoś na DZ zamontowaną pompę elektroniczną np. Alfa ?
Zastanawiałem się nad zakupem Alfa 2 lub Stratos Pico i w końcu kupiłem LFP Efekta. Też jest typu EC, ale nie posiada zbędnego balastu jakim jest automatyczne sterowanie wydajnością - dodatkowo cena jest atrakcyjniejsza niż konkurencji. Zużycie energii ok. 30% niższe w porównaniu do poprzedniczki (Wilo Star RS 25/60) przy tej samej lub może nawet trochę lepszej wydajności.

rume
31-10-2010, 22:20
może jeszcze za wczesnie na takie pytania, ale jakie macie temperatury na DZ?

U mnie przy produkcji c.o. 6,4/2,7 kolektory pionowe.

Henok - zadałem wcześniej pytanie odnośnie chłodzenia pasywnego - proszę o odpowiedź bo nie wiem czy warto sobie głowę tym zawracać :) . Pozdrawiam

HenoK
01-11-2010, 06:53
Henok
W innym wątku pisałeś że masz zastosowane chłodzenie pasywne.
Pytanka. :)
Czy masz wentylację mechaniczną?
Jak z punktem rosy?
Czy PCi przełącza się automatycznie na cwu?
Czy warto sobie tym tematem zawracać głowę, bo w sumie koszt nie duży i może warto.
Moje ogrzewanie pasywne składa się z DZ PCi, wymiennika płytowego, mniej więcej takiego : http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-plytowy-secespol-la14-10-etna-i1284603179.html, oraz ogrzewania podłogowego. Do tego dochodzą pompy obiegowe DZ i GZ PCi.
Pomiędzy trybem ogrzewania przez pompę ciepła, a trybem chłodzenia pasywnego przełączam się za pomocą zaworów trójdrogowych :
http://allegro.pl/zawor-trojdrogowy-mieszajacy-mieszacz-silownik-i1282118490.html
Cały układ technologiczny jest jeszcze bardziej skomplikowany, bo do niego są podłączone też kolektory słoneczne, które umożliwiają oprócz grzania CWU, także grzanie podłogówki.
Teraz odpowiedzi :
1. Tak mam wentylację mechaniczną : centrala Daytona 250 Dospela, niestety nie posiadająca bypassu. Dlatego też zrezygnowałem z podłączenia chłodzenia pod układ wentylacji.
2. Tak rozwiązane chłodzenie pasywne nie ma oszałamiającej wydajności. Nie udało mi się nigdy przekroczyć punktu rosy (roszenia posadzki w wyniku jego działania). Punkt rosy wystąpił tylko w krótkim okresie na posadzce w spiżarni - tam nie mam izolacji od gruntu i przy temperaturze posadzki rzędu 18 st. C była ona niekiedy wilgotna. Temperatura posadzki w pozostałych pomieszczeniach nie spadała poniżej 21 st. C.
Mierzyłem temperatury DZ do lipca br. były one rzędu 14-15 st. C.
3.PCi przełącza się automatycznie pomiędzy trybem podgrzewania ciepłej wody przez solary (priorytet) i podgrzewaniem ciepłej wody przez PCi. Przełączenie pomiędzy grzaniem podłogówki przez PCi, a chłodzeniem pasywnym zrealizowane jest ręcznie (przełącznik "chłodzenie pasywne").

Czy warto? Przez całe lato temperatura w moim domu nie spadała poniżej 23 st. C. Gdy wzrastała powyżej 24 st. C włączałem chłodzenie pasywne. Ponieważ ta sama pompa obiegowa obsługiwała solary, chłodzenie to działało głownie w nocy (obecnie zastosowałbym dwie odrębne pompy obiegowe, ale przeróbka układu nie jest taka prosta :(), ale pozwalało na utrzymanie temperatury w domu poniżej 25 st. C, przy upałach rzędu 30 st. C.

Podejrzewam, że podobny efekt można przy wentylacji mechanicznej z bypassem, włączanym w nocy dla ochłodzenia pomieszczeń.

rwxw
01-11-2010, 12:06
jakie macie temperatury na DZ?
kolektor poziomy 9.5/6.5.

rume
01-11-2010, 22:29
Czy warto? Przez całe lato temperatura w moim domu nie spadała poniżej 23 st. C. Gdy wzrastała powyżej 24 st. C włączałem chłodzenie pasywne. Ponieważ ta sama pompa obiegowa obsługiwała solary, chłodzenie to działało głownie w nocy (obecnie zastosowałbym dwie odrębne pompy obiegowe, ale przeróbka układu nie jest taka prosta :(), ale pozwalało na utrzymanie temperatury w domu poniżej 25 st. C, przy upałach rzędu 30 st. C.

Podejrzewam, że podobny efekt można przy wentylacji mechanicznej z bypassem, włączanym w nocy dla ochłodzenia pomieszczeń.

Dziękuję za odpowiedź.
U mnie wentylacji mechanicznej brak. Najbardziej się bałem punktu rosy ale jak widać nie jest tak źle. Czy dyskomfort chłodnej podłogi jest duży?


Mierzyłem temperatury DZ do lipca br. były one rzędu 14-15 st. C.
Z tego co pamiętam to u Ciebie kolektory poziome. Latem chyba skuteczność chłodzenia będzie lepsza w pionowych, ale może się mylę.

sjk
02-11-2010, 02:04
witam, co myślicie o wykonaniu takiego glikolowego gwc żeby poza pracy z rekuperatorem wstępnie podgrzewał powietrze na wejściu powietrznej pompy ciepła. miało by to pracować w warunkach poniżej -5 stopni tak aby dogrzewać to powietrze do tych ok -5 stopni może zera. planuje coś w stylu PCi ALTERMA lub LG TERMA o mocy ok 12KW do ok 0 stopni.

rydzadam
02-11-2010, 07:18
Każdy instalator powinien znać rodzaj gruntu, przed wykonaniem ostatecznej wyceny. Generalnie przy suchym piasku można założyć mniej niż 25W/mb, przy żwirze, glebie wilgotnej, nasączonej wodą spokojnie 80 W/mb.

Co do tego muszę się zgodzić. Rozmawiałem z przedstawicielem znanej firmy produkującej PC. Powiedział, że jak przez nich załatwia się również odwierty, zawsze pytają o numer działki i w bazie geologicznej (czy jakoś tak) orientacyjnie sprawdzają przekrój gleby, żeby wstępnie dobrać rodzaj odwiertów a o ich długości decydują już na miejscu podczas wiercenia. Preferują dwa lub trzy długie odwierty, np. 2 x 100 metrów, 2 x 120 m, 3 x 80 m - oczywiście dla mocy rzędu 8-12 kW (edit).

Liwko
02-11-2010, 07:30
Sprawdzają to też między innymi żeby przy tak długich odwiertach nie trafić na wody wgłębne. Może to czasem oznaczać budowę domku od początku:(
"Zwierciadło wód wgłębnych może być swobodne lub, najczęściej, napięte, co znaczy, że woda znajduje się między dwiema warstwami nieprzepuszczalnymi pod ciśnieniem. Jeżeli warstwa przykrywająca taką wodę zostanie przewiercona, wówczas woda podnosi się w rurze wiertniczej do wysokości ciśnienia statycznego. Wody te nazywa się artezyjskimi lub naporowymi. Jeżeli zwierciadło statyczne wody wznosi się ponad powierzchnię terenu (po nawierceniu otworu woda samoczynnie wypływa na powierzchnię gruntu), wówczas mówimy o ciśnieniu artezyjskim; jeżeli jednak zwierciadło wody ustali się po podniesieniu poniżej powierzchni terenu, mówimy o ciśnieniu subartezyjskim. Ta sama woda zależnie od ukształtowania terenu może być artezyjską lub subartezyjską."

dekar
02-11-2010, 10:32
Trochę "pomęczyłem" instalatora mojej pompy i uzyskałem informacje na temat wydajności DZ i wyliczeń dla systemu ogrzewania.

W związku z tym mam prośbę o wyjaśnienie mi przez szanownych forumowiczów pewnego elementu którego nie potrafię zinterpretować.

Wymagane zapotrzebowanie mocy cieplnej DZ zostało określone na niższym poziomie niż zapotrzebowanie cieplne budynku. To faktycznie tak jest, że wymagana moc cieplna DZ nie musi być równa zapotrzebowaniu cieplnemu budynku? Różnica to ok. 30% więc dość spora.
Wydajność maksymalna DZ również jest wyliczona na poziomie niższym niż zapotrzebowanie mocy cieplnej budynku, chociaż tu róznica jest mniejsza i wynosi ok. 10%

Pompa ciepła ma być jedynym źródłem ciepła, chociaż planuję wentylację mechaniczną z rekuperacją.

rume
02-11-2010, 12:55
dekar

Nie jestem specjalistą, ale na moje wydajność DZ powinno się dobierać do mocy pompy. Są instalatorzy którzy preferują mniejsze pompy od zapotrzebowania budynku i odwrotnie, ale błędem jest jak DZ jest niedowymiarowane do mocy pompy - tak mi się wydaje.
Więc napisz jaką masz pompę i jakie DZ.

HenoK
02-11-2010, 13:13
Wymagane zapotrzebowanie mocy cieplnej DZ zostało określone na niższym poziomie niż zapotrzebowanie cieplne budynku. To faktycznie tak jest, że wymagana moc cieplna DZ nie musi być równa zapotrzebowaniu cieplnemu budynku? Różnica to ok. 30% więc dość spora. Moc cieplna DZ powinna odpowiadać mocy chłodniczej PCi. Natomiast moc grzewcza PCi powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania budynku. Różnica pomiędzy mocą grzewczą PCi a jej mocą chłodniczą to moc elektryczna, dostarczana do PCi. Im wyższe COP PCi, tym bardziej zbliżona jest moc chłodnicza PCi do jej mocy grzewczej.
Np. Moc grzewcza PCi wynosi 8kW (przy określonych temperaturach dolnego i górnego źródła). COP pompy ciepła w tych samych warunkach wynosi 4,0. Moc elektryczna wyniesie 8,0kW/4,0=2,0kW. Moc chłodnicza wyniesie 8,0-2,0=6kW.

Liwko
02-11-2010, 13:24
Czyli jeśli mam 120m odwiertów i moc chłodniczą 6kW a metr odwiertu obliczono optymistycznie 50W to jest ok?

HenoK
02-11-2010, 14:33
Czyli jeśli mam 120m odwiertów i moc chłodniczą 6kW a metr odwiertu obliczono optymistycznie 50W to jest ok?
To czy jest OK, najlepiej widać pod koniec sezonu grzewczego, a jeszcze lepiej po kilku sezonach grzewczych. W jednych warunkach te 50W/m może być założeniem optymistycznym (np. grunty słabo nawodnione), a w innych spokojnie można "wycisnąć" z DZ znacznie więcej.

Liwko
02-11-2010, 14:36
No akurat u mnie przebijali się przez dwie warstwy wodonośne więc powinno być dobrze. Ale tak jak piszesz, pożyjemy zobaczymy.

dekar
02-11-2010, 16:40
(...)Np. Moc grzewcza PCi wynosi 8kW (przy określonych temperaturach dolnego i górnego źródła). COP pompy ciepła w tych samych warunkach wynosi 4,0. Moc elektryczna wyniesie 8,0kW/4,0=2,0kW. Moc chłodnicza wyniesie 8,0-2,0=6kW.

No to już chyba wiem jak instalator wyszedł na moje liczby.
Przy określonym zapotrzebowaniu cieplnym budynku na poziomie 7kW i COP=3,9 (dane z karty katalogowej) wychodzi potrzebna moc chłodnicza około 5,2kW i na tyle zostało określone zapotrzebowanie mocy cieplnej DZ, co przy maksymalnej wydajności DZ na poziomie 6,4kW powinno wystarczyć z nawiązką.
Pytanie tylko, czy te wyliczenia mają sens skoro moc cieplna pompy to 8,8kW????

piwopijca
03-11-2010, 06:51
Jako "malutka" przerwa ciekawostka -znana wiekszosci posiadaczy PCI.
Mam pompe 5,9kW no i przy bardzo sprzyjajacych warunkach ale chwilowe, jakies 2-4 minuty PCi zwiekszyla swoja moc do 9kW.
Owe warunki to DZ 9*C, GZ 24*C. Jak to w zyciu bywa radosc trwala krotko i PCi wrocila na "stare smieci" -czyli do 6kW
To tak na marginesie :)

Ja pompe dobieralem do mocy chlodniczej. Z obliczen wychodzi mi zapotrzebowanie 3,5kW.

Przy okazji pytanko, ktos kombinowal jak zaslonic "dziurke" od klucza w drzwiach wejsciowych? Tak wali z niej 'zimnem", ze teraz po likwidacji "znaczacych " mostkow to stalo sie mostkiem termicznym i to juz odczuwalnym.
Jakby czlowiek nie pilnowal to sa rzeczy o ktorych "fizjologom sie nie snilo" i nie jest w stanie wczesniej zareagowac. To wychodzi dopiero podczas uzytkowania no i chlodnych i wietrznych dni.

Pzdr.

Liwko
03-11-2010, 07:31
Przy okazji pytanko, ktos kombinowal jak zaslonic "dziurke" od klucza w drzwiach wejsciowych? Tak wali z niej 'zimnem", ze teraz po likwidacji "znaczacych " mostkow to stalo sie mostkiem termicznym i to juz odczuwalnym.
Jakby czlowiek nie pilnowal to sa rzeczy o ktorych "fizjologom sie nie snilo" i nie jest w stanie wczesniej zareagowac. To wychodzi dopiero podczas uzytkowania no i chlodnych i wietrznych dni.
He, he...
Są czasami przy zamkach takie blaszki którymi się zasłania. Ale łatwiejszym sposobem ale mało praktycznym jest guma do żucia :)

piwopijca
03-11-2010, 07:37
Powaznie? hehe...
Takie czarcie zapadki mam w drzwiach do garazu (wewnetrznych antywlamaniowych, ale niestety bardziej estetyczne wersje drzwi juz maja "drobne" niedociagniecia.
Jesli mam wkladke wymienna do zamka drzwi grubosci 9cm to wkladka z jenej strony wystaje ok. 0,5cm ale z drugiej juz 1,5cm.
gdyby to bylo takie proste to pewnie nie zadawal bym pytania...

Myslalem o silikonie, uszczelnic na polaczeniu wkladki i zamka -pod szyldem, zmniejszy to ale nie zlikwiduje problemu.
Musze poszukac jakiejs "patentowej" wkladki (dla ubezpieczalni) o "zmiennej" dlogosci z obu stron.

Pzdr.

Liwko
03-11-2010, 07:51
Musze poszukac jakiejs "patentowej" wkladki (dla ubezpieczalni) o "zmiennej" dlogosci z obu stron.
Znajdziesz bez problemu.

piwopijca
03-11-2010, 07:58
Tylko nie bardzo moge znalezc jakies oslonki na bebenek, sa gotowe szyldy z oslonkami al samych oslonek jak na lekarstwo a gotowe nie spelniaja oczekiwan estetycznych mojej zony :)

Pzdr.

Liwko
03-11-2010, 08:05
Jak kiedyś nie było patentów tylko tych dużych kluczy się używało to pamiętam że mój dziadek zlikwidował mostek ciepła taką grubszą wiszącą skórką. Ale to chyba też twojej połowicy się nie spodoba:)
Musisz coś opatentować i sprzedawać pod nazwą "Dla domów pasywnych" wtedy to za taką "blaszkę" na pewno dostaniesz kupę kasy;)

sjk
03-11-2010, 10:57
Witam ja jeszcze raz poprosił bym o rade, ale tym razem troche dokładniej opisze problem :D

mnie sytuacja wygląda w ten sposób, że moge przeznaczyć na wyminnik gruntowy ok 400-450 metrow kwadratowych. glebe mam gliniastą w okresach przejsciowych z opadami saczenia juz od 0.5 metra ale latem nawet z 1.5 - 2 metra suche. Licze wydajnosc z ewntualnego wymiennika ok 25-30 W/m2 co razem daje 10-13 kW mocy. Na zime jeszcze chcoałbym ten wymiennik wykorzystać do rekuperatora ale jak to bylo juz na forum wielokrotnie liczone nie powinno zabrac to wiecej niz ok 1KW mocy. domek mam policzony na 10 kW wiec w sumie chyba powinno wystarczyć, ale pewien do końca nie jestem a najgupsze co można chyba zrobić w PC to za małe DZ.
Moje rozważania polegały na tym co by bylo gdyby mialo byc tej ziemi za mało. Sama idea glikolowego GWC jest dla mnie genialna i bardzo chcę mieć takie coś I stąd ten pomysł by zamontować pompe powietrzna która do ok 0 a -5 stopni jest w miare samodzielna. dopiero poniżej tej temperatury załączałby się GWC glikolowy do wstępnego podgrzania powietrza na wejściu do PC do tych -5 moze 0 stopni. W ten sposób GWC byłoby znacznie mniej eksploatowane niż w przypadku pompy glikolowej która od pierwszego dnia grzania zabiera mu ciepło. Nie wspomnę już o lecie gdzie odpoczywał by całkowicie (PC powietrze) zamiast grzać CWU (PC glikol). Do tego wszystkiego nie wiem czemu, ale pomijając najtańsze polskie PC glikolowe (które biore pod uwage w przypodki pompy glikolowej) to pompy lepszych marek są tańsze w wersjach powietrznych??

koszt wymiennika robionego samemu/pod wlasnym nadzorem powinien w 10000pln się zamknąć z napełnieniem ??

nagrzewnice na wejsciu PC powietrznej może stanowić pajęczyne rurem miedzianych czy cos....

Czy według Szanownych Forumowiczów ma to szanse podziałać i czy ktoś może coś podobnego robił??

proszę o uwagi i opinie

sjk
03-11-2010, 11:22
HenoK czy to ty nierobiłeś przypadkiem PC z jakimś własnym patentem co nie do końca zadziałał, coś mi się kojarzy ale nie mogę teraz tego na forum odszukać??

dekar
03-11-2010, 12:25
Mam znowu pytanie, zapewne naiwne, ale nie natrafiłem nigdzie na jasną odpowiedź.

Czy przy wyliczaniu wydajności energetycznej kolektora pionowego powinno się dodawać oprócz uzysku z odcinków pionowych również wydajność odcinków poziomych? Na logikę to dlaczego nie, tylko czy to nie inna technologia?

rwxw
03-11-2010, 14:08
proszę o uwagi i opinie
Moim zdaniem ogrzewanie powietrza pompy p-w za pomocą wymiennika gruntowego nie będzie opłacalne, gdyż dojdą straty kolejnej wymiany ciepła i działania dodatkowych urządzeń, więc podaruj sobie taką koncepcję. Dodatkowo, nagrzewnica zbudowana z rurek miedzianych nie wystarczy. Będziesz potrzebował z lamelkami i to dużą (jak dużą, to by trzeba policzyc), a więc i nie tanią. O mniejszą lub większą eksploatację ziemi sie nie martw, przy 4 arach wystarczy.
Jeśli masz dom policzony na 10kW, a więc na pompę 10-11kW, to potrzebujesz kolektor na około 8-9kW (75% to mocy grzewczej pc to moc chłodnicza ciągnięta z ziemi, pozostałe koło 25% dostarczasz z gniazdka sieciowego w czasie działania sprężarki pc), więc bez obaw kolektor na 10-13kW na pewno wystarczy.
Koszt kolektora gruntowego na 4arach powinien się zamknąć w 10kzł. Policz sobie ile rury PE40 tam wejdzie (4 sekcje po 200m?), do 1mb rury wchodzi około 1l glikolu. Koparka to koło 3 dni pracy.
Łącząc reku z kolektorem ziemnym warto by się chyba zastanowić nad rozdzieleniem obiegów gwc i pc, gdyż zimą temperatura spada poniżej -25stopni, a glikol w kolektorze dla pc ma wyższą temperaturę zamarzania (owszem, można wlać gęstszy, ale to drogo, zwłaszcza przy 800l roztworu). Ewentualnie można zastosować wymiennik płytowy rozdzielający oba obiegi, ale spada nam sprawność układu... Sam też się nad czymś takim zastanawiam, ale na razie jestem na etapie koncepcji.

Liwko
03-11-2010, 14:18
Moim zdaniem to bez sensu. O ile latem kolektor od PC sprawdzi się bardzo dobrze do chłodzenia przed rekuperatorem (nawet lepiej go zregeneruje) o tyle zimą kiedy kolektor jest nam najbardziej potrzebny będzie go zbyt wychładzać i pod koniec zimy może tej energii zabraknąć. Ja jestem w trakcie tworzenia osobnego DZ dla reku. Zakopałem 150m rury fi25 i latem będę przełączać na PC a zimą na ten drugi.
Moja rada to jeśli mieszkasz w Szczecinie to zakładaj powietrzną a kolektor zrób dla chłodnicy rekuperatora. Myślę że to jest najrozsądniejsze w twoim wypadku.

Liwko
03-11-2010, 14:22
Mam znowu pytanie, zapewne naiwne, ale nie natrafiłem nigdzie na jasną odpowiedź.

Czy przy wyliczaniu wydajności energetycznej kolektora pionowego powinno się dodawać oprócz uzysku z odcinków pionowych również wydajność odcinków poziomych? Na logikę to dlaczego nie, tylko czy to nie inna technologia?

Myślę że zdecydowanie powinno się to doliczać.

rwxw
03-11-2010, 14:23
jestem w trakcie tworzenia osobnego DZ dla reku. Zakopałem 150m rury fi25
To jest chyba najbardziej rozsądne wyjście, ale ja juz kopał więcej nie będę...

Liwko
03-11-2010, 14:27
To jest chyba najbardziej rozsądne wyjście, ale ja juz kopał więcej nie będę...

No działka zryta jak na froncie:(

rydzadam
04-11-2010, 06:51
domek mam policzony na 10 kW wiec w sumie chyba powinno wystarczyć, ale pewien do końca nie jestem a najgupsze co można chyba zrobić w PC to za małe DZ.
Moje rozważania polegały na tym co by bylo gdyby mialo byc tej ziemi za mało.

Od biedy, jak już zabraknie powierzchni na działce, można do wymiennika poziomego "dołożyć" 1-2 odwierty, powiedzmy 30-metrowe i spiąć to na rozdzielaczu w jedną całość. Powinno działać jak należy a koszt pozostanie rozsądny.

HenoK
04-11-2010, 10:33
HenoK czy to ty nierobiłeś przypadkiem PC z jakimś własnym patentem co nie do końca zadziałał, coś mi się kojarzy ale nie mogę teraz tego na forum odszukać??
Na początku rzeczywiście tak kombinowałem. Znajdziesz gdzieś na Forum moje wypowiedzi, a nawet szkice.
Obecnie mam zainstalowaną pompę ciepła glikol-woda, która sprawdza się bardzo dobrze.
Moim zdaniem niepotrzebnie komplikujesz całą instalację.
Piszesz, że masz policzone zapotrzebowanie na moc do ogrzewania 10kW. Dlaczego nie ograniczysz tego zapotrzebowania.
Daj lepszą izolację posadzki, ścian, dachu (lepszy materiał lub grubszą izolację), lepsze okna. Zejdziesz z zapotrzebowaniem budynku na ciepła i nie będziesz potrzebował wspomagania pompy ciepła. Nawet gdy przy najniższych temperaturach musiałbyś wspomagać się grzałkami elektrycznymi, to przy mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło nie będzie to bolało.
To co kombinujesz, to niepotrzebna komplikacja całej instalacji. W zasadzie chcesz mieć dwie pompy ciepła : glikol-woda i powietrze-woda. Sądzisz, że wyjdzie to taniej niż jedna? Jak możesz tanio wykonać DZ to inwestuj w PCi glikolową.

Liwko
04-11-2010, 10:44
HenoK, ja wiem że Szczecin leży 50-60km od morza ale czy nie warto na jego miejscu przemyśleć pompy p-w, a kolektor wykorzystać jako GWC do reku?

sSiwy12
04-11-2010, 10:55
Jako ciekawostka.

Jest taka pompa ciepła „Sopel Lodu”, hybryda, która w zasadzie jest pompą powietrzną, ale bez wentylatora, ale ze szczątkowym kolektorem (30 – 60mb) gruntowym bezpośredniego odparowania.

W zasadzie spełnia ona wymagania (założenia) sjk.

Ciekawa od strony konstrukcyjnej, ale cena zaporowa.

HenoK
04-11-2010, 13:18
HenoK, ja wiem że Szczecin leży 50-60km od morza ale czy nie warto na jego miejscu przemyśleć pompy p-w, a kolektor wykorzystać jako GWC do reku?Oczywiście, że tak. Można ewentualnie powietrze z rekuperatora skierować na pompę ciepła p.-w., zawsze to nieco poprawi jej osiągi.
W okolicach Szczecina pompa ciepła powietrze-woda powinna sobie poradzić bez żadnego wspomagania.

sjk
04-11-2010, 15:42
no z tym powietrzem z reku do takiej altermy jak stoi na zewnątrz to wcale też nie tak łatwo.

mam jednak nową idee :D

nie pisałem o tym ale u mnie w sumie dom bedzie dwu mieszkaniowy, że tak powiem, ale że wszystko w rodzinie to ogrzewanie planowałem wspólne jednak cwu już osobno, bo to dużo wygodniej. Przeglądając allegro wpadłem na takie coś

http://www.hewalex.pl/pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=130&category_id=27

i tak pomyślałem, że to ustrojstwo poza cwu można by zaprzedz do podłogówki też. zanim każecie mi się w głowe stukać to na swoje usprawiedliwienie powiem, że bede mial takie dwa po jednej na mieszkanko co daje 8 kW a to już blisko mojego zapotrzebowanie (10kW, które myśle że przy 250 metrach w domu z rekuperacja(2 osobnymi notabene) i przegrodami policzonymi na mniej niż 0.15 w/m2k no moze poza posadzką bo tam tylko 13-15 styro uda misie wcisnąć jest lekko nadmiarowe). Dodatkowo cena takiej jednej ze sterownikiem ponizej 4000. można ją umieścic na stryszku lub w garażu co ułatwi mieszanie powietrza z wyjścia reku no i te piekne rury wlotowe w sam raz na nagrzewnice z glikolem z GWC za jakies 500 :D

teoretycznie jeszcze bede musiał całość podłogówy pod jakieś gazowy piecyk (ok 4000-5000) podłączyć w razie -20. gaz i tak mam na działce

co Szanowni Forumowicze o tym myślą??

Liwko
04-11-2010, 15:52
Czytaj uważnie
Minimalna temperatura powietrza: O st. C
Za dużo kombinujesz. Jeszcze ten gaz nie potrzebnie wymyślasz. Chcesz mieć tanie CO i CWU z pompy i dodatkowo bez sensu płacić jakieś durne opłaty za gaz.
Możesz wstawić osobno dla każdego mieszkania taką pompę do CWU plus jedną inną do CO. Pytanie, ilu ludków będzie mieszkać tu i tu? Bo nie wiem czy jest jakiś sens.

Liwko
04-11-2010, 15:57
Albo wstawić jedną do CO i CWU a do drugiego mieszkania taką co podałeś.

sjk
04-11-2010, 15:58
Czytaj uważnie
Minimalna temperatura powietrza: O st. C
Za dużo kombinujesz. Jeszcze ten gaz nie potrzebnie wymyślasz. Chcesz mieć tanie CO i CWU z pompy i dodatkowo bez sensu płacić jakieś durne opłaty za gaz.

co do durnych opłat za gaz sie całkowicie zgadzam i wolałbym tego badziewia wogóle nie używać

co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.

ale niestety ztymi pompkami hawelexa i tak gazu nie przeskocze.... strzelają to może ogarną z 80 pare procent sezonu grzewczego i pory przejściowe i cwu oczywiście...

Liwko
04-11-2010, 16:06
co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.


Nie pociągnie, a jak pociągnie to słabiutko. Ta pompa jest dobrą alternatywą dla solarów. Działa najlepiej w wyższych temp. Jest możliwe grzanie tą pompą CWU nawet zimą ale musi stać i pobierać ciepło z ogrzewanego pomieszczenia..

Rafał_
04-11-2010, 17:00
co do 0 stopni to właśnie po to nagrzewnica z glikolem i pomieszczenie magazynyjące ciepło wylatujące z reku aby do jakichś -5 może -10 to mogło pociągnąć. Nawet jak dam pompe ziemna to i tak mam jeden lokal do zrobienia cwu.

Za bardzo kombinujesz. Inwestycja będzie kosztowała troszkę mniej, a eksploatacja będzie droższa. Sprawdź jakich przepływów powietrza wymagają powietrzne pompy ciepła i porównaj to do typowej wymiany powietrza w domku jednorodzinnym zimą. Moim zdaniem nie tędy droga. Masz gaz, instaluj jeden piec na 2 lokale mieszkalne. Inwestycja w miarę tania, a koszty stałe rozbiją się na 2 rodziny. Chcesz koniecznie pompę ciepła to zainstaluj 1 powietrzną lub gruntową i po kłopocie. Zbiornik CWU też bym dał jeden tylko odpowiednio większy. Jedynie przy wentylacji mech. zastanowiłbym się nad 2 odrębnymi systemami. Ale to należałoby przeanalizować biorąc pod uwagę zwyczaje obydwu rodzin i rozkład pomieszczeń.

sjk
04-11-2010, 17:55
Za bardzo kombinujesz. Inwestycja będzie kosztowała troszkę mniej, a eksploatacja będzie droższa. Sprawdź jakich przepływów powietrza wymagają powietrzne pompy ciepła i porównaj to do typowej wymiany powietrza w domku jednorodzinnym zimą. Moim zdaniem nie tędy droga. Masz gaz, instaluj jeden piec na 2 lokale mieszkalne. Inwestycja w miarę tania, a koszty stałe rozbiją się na 2 rodziny. Chcesz koniecznie pompę ciepła to zainstaluj 1 powietrzną lub gruntową i po kłopocie. Zbiornik CWU też bym dał jeden tylko odpowiednio większy. Jedynie przy wentylacji mech. zastanowiłbym się nad 2 odrębnymi systemami. Ale to należałoby przeanalizować biorąc pod uwagę zwyczaje obydwu rodzin i rozkład pomieszczeń.

cwu i zasobniki koniecznie osobno bo to zabardzo zależy już jak kto lubi - nawet temperatury ewentualnie można inne dać. pozatym kazdy lokal z 2 łazienkami i kuchnią więc chyba za dużo ujęć jak na jeden zasobnik.

rozkminiam w najprostszej wersji bedzie to gaz z kotłem kondensacyjnym i po jednej takiej pompce (wtedy kompakt z zasobnikiem) na lokal...

Rafał_
04-11-2010, 21:23
cwu i zasobniki koniecznie osobno bo to zabardzo zależy już jak kto lubi - nawet temperatury ewentualnie można inne dać. pozatym kazdy lokal z 2 łazienkami i kuchnią więc chyba za dużo ujęć jak na jeden zasobnik.

Jeden zasobnik spokojnie wystarczy, musi tylko być odpowiedniej wielkości, jak chcesz różnicować temperatury to możesz dać 2 zawory mieszające. Po co pompa ciepła do CWU prz kotle gazowym?

aadamuss24
05-11-2010, 12:28
Witam. Uruchomiłem w końcu pompę ciepła i chodzi prawie non stop :) W domu ok 24 stopnie, zewnętrzna 11 stopni, dolne źródło 7/4, zasilanie na podłogówkę ok 30 stopni. Ćwiczyłem dwie pompy obiegowe dolnego źródła i trochę czegoś nie rozumiem. Czy pompa słabsza / mocniejsza powinna mieć wpływ na temp. dolnego źródła ? Jeśli patrzeć na przepływ na słabszej pompie to jest ok 1000 l/h na przy zalecanym przez producenta 1600. Przy większej pompie jest 1600l/h ale większej różnicy na temperaturach nie widzę. Mniejsza pompa to 25/60 większa to 25/80, zużycie prądu zauważalnie większe przez drugą pompę 160W. Może przepływomierze oszukują ?
Jakie macie czasy pracy sprężarki, średnio na dobę ? pozdr adam

Liwko
05-11-2010, 12:51
Jakie macie czasy pracy sprężarki, średnio na dobę ?
Średnia za październik to 6h, a te ciepłe pierwsze dni listopada 3,5 z czego 1,5 na CWU

7tonik
05-11-2010, 13:50
Średnia za październik to 6h, a te ciepłe pierwsze dni listopada 3,5 z czego 1,5 na CWU
U mnie za październik wyszło zużycie na CO 70,62 kW. Zakładając, że pompa chodziła pełną mocą (nie działał inwerter), to wychodzi 70,62/2,6/31*60=53 min, czyli niecała godzina dziennie. W praktyce działał inwerter, więc PC pracowała dłużej z mniejszą mocą. Do tego ok 1,5 godz /dobę na CWU. (pompa ciepła Altherma).

Liwko
05-11-2010, 14:09
No, no niezły wynik:) Ja i tak jestem z mojego bardzo zadowolony bo rok temu przy podobnych temp. było dwa razy więcej. Byłem załamany. Wiadomo wygrzewanie musiało zaboleć. No i ta nieszczęsna CCWU była ustawiona na prawie cały dzień i pompa szalała.

photos
05-11-2010, 14:26
No i ta nieszczęsna CCWU była ustawiona na prawie cały dzień i pompa szalała.

Moi instalatorzy też mi proponowali założyć cyrkulację, Powiedziałem im aby zrobili wszystko co do tego jest potrzebne, tak abym mógł później zamontować tylko pompę obiegową i żeby działało, a na razie nie chce tego dobrodziejstwa. I okazuje się że miałem rację

Liwko
05-11-2010, 14:31
Nie, nie do końca tak jest. Teraz też mam CCWU tylko w niezbędnych okresach. Rano 20min i wieczorem 2h. Raz że zaoszczędzi się na wodzie a dwa to dla komfortu nie warto czasami oszczędzać.

photos
05-11-2010, 14:56
ale wiesz u mnie woda kosztuje 1,8 za m3...nie ma kanalizacji tylko własna oczyszczalnia lub szambo czyli pojedyncza stawka. Więc wole oszczędzać na energii :)

Liwko
05-11-2010, 15:03
ale wiesz u mnie woda kosztuje 1,8 za m3...nie ma kanalizacji tylko własna oczyszczalnia lub szambo czyli pojedyncza stawka. Więc wole oszczędzać na energii :)

Znowu może ci się szybko te szambo zapełniać no i nie zapominaj o komforcie. Czasami w dzień zdarza mi się brać prysznic i czekanie na ciepłą wodę jest trochę irytujące. Będziesz musiał sam się przekonać co dla ciebie lepsze.

rwxw
05-11-2010, 19:50
.po 2-3 godzinach pc miałem na DZ temperatury 5,7/0,8
Za wysokie na pewno nie są. Jaki masz kolektor i jakiej mocy pompę? Dodatkowo masz chyba nieco za dużą różnice temperatur we/wy, co świadczy o zatkanym filtrze albo za słabej obiegówce.

wihajster
05-11-2010, 20:10
Za wysokie na pewno nie są. Jaki masz kolektor i jakiej mocy pompę? Dodatkowo masz chyba nieco za dużą różnice temperatur we/wy, co świadczy o zatkanym filtrze albo za słabej obiegówce.


Niekoniecznie, zależy jakie wysokie skraplanie (wyjście górnego). Przy "niskim skraplaniu" (np. wygrzewanie zimnej podłogówki) pompa ciepła ma wyższą moc chłodniczą i wtedy różnice we/wy wzrastają.
Przepraszam jeśli sprawa była opisywana ale nie śledzę na bieżąco forum, nadmiar pracy przed zimą ;)

rwxw
05-11-2010, 20:45
Fakt, moc jest nieco większa, ale te temperatury by świadczyły, że obieg dz jest dobrany mniej więcej "na styk", choć różnica 5 stopni nie jest jakaś bardzo duża. Dopiero zimą okaże się jak system działa, a teraz nie pozostaje nic innego jak go obserwować.

sjk
05-11-2010, 21:56
Jeden zasobnik spokojnie wystarczy, musi tylko być odpowiedniej wielkości, jak chcesz różnicować temperatury to możesz dać 2 zawory mieszające. Po co pompa ciepła do CWU prz kotle gazowym?

miałem na myśli takie ustrojstwo zintegrowane z zasobnikiem, jako alternatywa dla solarów, żeby rachunki były niższe :D

Rafał_
06-11-2010, 21:09
Czy pompa słabsza / mocniejsza powinna mieć wpływ na temp. dolnego źródła ? Jeśli patrzeć na przepływ na słabszej pompie to jest ok 1000 l/h na przy zalecanym przez producenta 1600. Przy większej pompie jest 1600l/h ale większej różnicy na temperaturach nie widzę. Mniejsza pompa to 25/60 większa to 25/80, zużycie prądu zauważalnie większe przez drugą pompę 160W. Może przepływomierze oszukują ?
Jakie macie czasy pracy sprężarki, średnio na dobę ? pozdr adam
Pompa/przepływ mają wpływ na temp. dolnego źródła. Wybierz pompę i bieg przy której zużycie prądu będzie jak najmniejsze, a delta na dolnym źródle przyzwoita. Zrobiłem u siebie dzisiaj test i po ograniczeniu mocy pompy o ok. 1/3 spadły mi parametry po kilkunastu minutach z 7,1/3,6 na 7,1/2,5. Temp. odparowania też mi spadła o 1st. C. co dało mi spadek mocy grzewczej o ok.100W (zużycie pompy dolnego źródła spadło o 20W). Mam malutką pompę (niecałe 5kW), więc spadek mocy nie był duży, ale przy większej, było by to bardziej widoczne.
Moja PC chodzi 2h/dobę, ale mam ustawione 14st.C :-)


miałem na myśli takie ustrojstwo zintegrowane z zasobnikiem, jako alternatywa dla solarów, żeby rachunki były niższe :D
Domyślałem się, że chodzi o dodatkową powietrzną pompę do CWU, tylko zastanawia mnie sens ekonomiczny takiego przedsięwzięcia :-) Nie mówię, że to się nikomu nie opłaci tylko trzeba to policzyć (koszt podgrzania wody gazem, pompą ciepła i zużycie wody)

Monoceros
07-11-2010, 08:27
Przyjechał kolejny magik o wyceny pompy..

Narzucił nam własna robociznę i swój materiał..
U niego tylko 3 pompy wchodzą w grę,
NIBE IVT BUDERUS.

Zamiast glikolu alkohol..

Zaproponował pompę dwu sprężarkową z miękim startem.
Chyba taka pompa do dobre rozwiązanie ?
Cena podłogówki za metr z materiałem 120 pln :D
Cena za godzinę pracy koparki 100 pln

I zamiast odwiertów poziomych namawia nas na pionowe..

Czym to się różni ?
Stwierdził ze nie ma sensu ogrzewać garażu wiec odeszło 70 m2 i poddasza użytkowego tez nie chce ogrzewać to kolejne 80 m2.
Liwko i pompa powietrze woda ponoć nie da rady według tego fachowca....
Jak mu powiedziałem ze dam mu swój towar i zrobię sam cała podłogówkę oraz dam mu swoją koparkę to powiedział ze to nie ma sensu rozdzielać a towar pewnie mu dam najtańszy wiec on nie da mi pełnej gwarancji ..

Masakra z tymi wykonawcami ..

Liwko
07-11-2010, 09:10
Pogadaj z kimś z tego wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page4
Może dadzą ci jakieś namiary na wykonawce. I niby dlaczego pompa p-w w Koszalinie nie ma dać rady? Powiedział ci to?

aadamuss24
07-11-2010, 11:43
Rafał_ tylko ma dylemat czy trzymać się wytycznych producenta odnośnie przepływu (1600) czy patrzeć na deltę. Różnica w poborze prądu jest dosyć duża 90/160 W przy mocy pompy 6,4 kW. Czyli mniejsza pompa, spadek przepływu, spadek mocy, większa pompa, przepływ zgodny z zaleceniami, moc normalna, większe zużycie prądu więc wychodzi prawie na to samo. Czyba zostawię tę większą pompę bo tak na ucho to przy większej pompie sprężarka lepiej brzmi :) pozdr adam

HenoK
07-11-2010, 12:51
Czyba zostawię tę większą pompę bo tak na ucho to przy większej pompie sprężarka lepiej brzmi :) pozdr adamCałej prawdy dowiedziałbyś się dopiero instalując licznik energii elektrycznej (do którego podłączona byłaby PCi i pompy obiegowe) i ciepłomierz pokazujący ilość produkowanej energii cieplnej. Na tej podstawie mógłbyś określić jaka wydajność pompy obiegowej jest optymalna (daje najwyższy COP).
Chociaż jak ktoś ma czuły słuch, to melodia sprężarki też jest istotna ;).

rwxw
07-11-2010, 15:29
kolektor poziomy długość 550mb, pompa 8kw
Jak masz dobry grunt, to powinno niby starczyć. Zobaczymy, ale mam nadzieję, że będzie ok.

Monoceros
07-11-2010, 15:55
Livko powiedział ze to ma sens w Szwecji i jej klimacie a nie u nas..

rwxw
07-11-2010, 15:56
Narzucił nam własna robociznę i swój materiał..
Skoro nie jest elastyczny, to niezbyt dobrze.

Zamiast glikolu alkohol..
Jest sporo tańszy, nietoksyczny, ma małe opory przepływu i bardzo dobrze działa, więc z tego bym problemu nie robił.

Zaproponował pompę dwu sprężarkową z miękim startem. Chyba taka pompa do dobre rozwiązanie ?
Jeśli wymagana jest większa moc, to można mieć albo dużą sprężarkę, albo 2 mniejsze w jednej obudowie tworzącej pompę albo 2 mniejsze pompy połączone równolegle i sterowane z jednego sterownika. Co lepsze to zależy od ceny, bo w sumie dla użytkownika to chyba wszystko jedno. Tak samo jest z kotłami gazowymi - też można je łączyć w kaskady.

I zamiast odwiertów poziomych namawia nas na pionowe.. Czym to się różni ?
Chyba zamiast kolektorów poziomych namawia was na odwierty. Co wybrać to kwestia ceny i rozmiaru działki, którą przeznacza się na kolektor. Dużo by pisać o różnicach. Dla użytkownika (jeśli ma dużą działkę) w zasadzie wszystko jedno, nie sugeruj się teoretyczną większą sprawnością pionowych, bo różnie z tym bywa.

Stwierdził ze nie ma sensu ogrzewać garażu wiec odeszło 70 m2 i poddasza użytkowego tez nie chce ogrzewać to kolejne 80 m2.
Z garażem bym się zgodził, natomiast z poddaszem niekoniecznie. Zależy co rozumiesz przez "poddasze". Może warto tam doprowadzić rurki podłogówki (nie jest to drogie, a później nie do odkręcenia), gdybyś czasem zmienił kiedyś zdanie ? Chyba że to nie poddasze użytkowe lecz nieogrzewany strych, to wtedy rzeczywiście nie ma sensu.

...wiec on nie da mi pełnej gwarancji ..
Cena za podłogówkę mnie rozwaliła, koparka w miarę ok. Co do reszty, to rzeczywiście magik... Szukaj kolejnego, oby tym razem mugola ;-)