PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

kamyk68
18-12-2010, 23:26
Arturo72 a Ty pracujesz w firmie sprzedającej ogrzewanie elektryczne?????

rume
18-12-2010, 23:29
Nie wiem co macie na celu..

Ja wiem co ty masz na celu. Próbowałeś się dowartościować w twoich teoriach ale Ci nie wyszło.
Odnieś się proszę do tych Naszych nieszczęsnych danych w Excellu? Pewnie nie masz do czego bo zużycia Tobie nie pasują.

marchab
750 zł w I taryfie to około 1400kWh oczywiście że nie jest mało ale dla 300m2 zupełnej tragedii też nie ma. Niech mario założy podlicznik wtedy coś więcej powiedzieć będzie można.

kamyk68
18-12-2010, 23:36
Nie ,mam tylko styczność z dresami,którzy myślą podobnie i wiadomo czym jeżdżą ;)

znaczy mafia węglowa i wszystko jasne;)

rume
18-12-2010, 23:44
Jeśli prądem 1800zł to PCi 1800/3,5 = 515 zł, a nie 800. U mnie COP jest 3,5.

kamyk68
18-12-2010, 23:53
Wierzę na słowo,chociaż mam wątpliwości co do COP 3,5 wg mnie całoroczny poniżej 3,0.Teraz powiedz ile by to było gdyby grzanie PCi w takim przypadku odbywało się tylko w I taryfie a o czym się tutaj się nie mówi !!
Przypominam,że rozpatrujemy zapotrzebowanie domu na ciepło tylko 20kWh/m2.
Nie roztrząsam się nad kosztami instalacji..



Kolego sam sobie zaprzeczasz dopiero napisałeś że ogrzewanie prądem też liczyłeś dla II taryfy ;) Oj ty z innej bajki jesteś :yes:

rume
19-12-2010, 00:02
Wierzę na słowo,chociaż mam wątpliwości co do COP 3,5 wg mnie całoroczny poniżej 3,0.Teraz powiedz ile by to było gdyby grzanie PCi w takim przypadku odbywało się tylko w I taryfie a o czym się tutaj się nie mówi !!
Przypominam,że rozpatrujemy zapotrzebowanie domu na ciepło tylko 20kWh/m2.
Nie roztrząsam się nad kosztami instalacji..

Ja mam COP powyżej 4. COP 3,5 to jest całkowite zużycie prau Pci (pompy, sterowanie),
A co ma COP do taryfy ;) ?
Takiego wariata nie znajdziesz co będzie tak ustawiał pracę PCi żeby chodziła tylko w I taryfie :).
Najwyżej takiego co ma jedną taryfę a to co innego. .

Tutaj artykuł z mojego regionu jak można skopac instalację z PCi
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1696&NrSection=1&NrArticle=191114

kamyk68
19-12-2010, 00:10
No ja może i mało wiedzący jestem ,ale Ty z innej bajki to napewno.Już gdzieś na jakimś forum spotkałem takiego "magika" który wszystkim udowadniał swoją rację pod tytułem "prąd tylko prąd i jeszcze raz prąd" zapewne to byłeś Ty!!!! :offtopic:Twoje prawo:yes:

rume
19-12-2010, 00:17
Nic nie ma :)
Ale jestem ciekawy rachunków za grzanie PCi w I taryfie tak jak to robił mario0658.
Dla potomnych,którzy w przyszłości chcą wpakować PCi i nie wiedzą,że tylko w II taryfie może być opłacalna :)

Przepraszam bardzo czy wzięcie licznika II taryfowego to przestępstwo? Tak samo grzejący prądem i PCi korzystają z tego dobrodziejstwa.
Ciekaw jestem miny grzejących prądem gdyby przedsiębiorstwa energetyczne zlikwidowały liczniki dwutaryfowe.


Co z użytkownikami,którzy nie zamierzają korzystać z II taryfy ?

To taka forma masochizmu ?

kamyk68
19-12-2010, 00:19
Ale ja nie mówię prąd i tylko prąd !! Dla domów o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło pompa ciepła może się sprawdzić ale co z domami o małym i średnim zapotrzebowaniu na ciepło ? Co z użytkownikami,którzy nie zamierzają korzystać z II taryfy ? Dla nich tak samo odpowiednia i jedynie słuszna będzie PCi ??
Przykład macie powyżej...


No cos ty do ciebie zadzwonia i zrobisz im ogrzewanie na prad:lol::lol::lol:

kamyk68
19-12-2010, 00:25
Arturo72 Ty wez czapke zakladaj jak z domu wzchodzisz:yes:

rume
19-12-2010, 00:29
,ja to wiem i inni grzejący prądem to wiedzą,ale użytkownicy PCi tego nie wiedzą,że gdyby mieli grzać w I taryfie
Czyli uważasz, że grzejący prądem są inaczej inteligentni. Mario pisał że ma prąd od sąsiada - dyskusja nie ma sensu gdyż jesteś nie przygotowany do lekcji ..

mario0658
19-12-2010, 00:46
wiec uscisle :)

prad od sasiada na kabelku raczej lichym (pewnie dosc wysokiei na nim sa straty)
to jest calkowity koszt pradu i tylko w tej drozszej taryfie
Sasiad pokazuje rachunek z energetyki , odlicza ok 3 stowki bo tyle zuzyl (tu wrozy z fusow) i wychodzi ile ja mam zaplacic ....
Jest to caly prad jaki zuzywam a wiec akwarium non stop laptop i tv i pare pierdol :) wczesniej w bloku przy podobnym sprzecie bylo to ponizej 2 stowek miesiecznie
Wiem ,ze teraz mam raczej duze rachunki bo jest ,jak jest - czekam na przylacze i od razu biore 2 taryfowy licznik
Chatka ma dosc duza akumulacje bo ok 10 cm posadzki.....
garaz to max 15 stopni , owszem przewiewy sa w nim ale petle podlogowki sa skrecone tak aby tylko byl jakis przeplyw (aby nie zamarzly)

Ocieplenie robilem sam a wiec najdokladniej jak sie dalo - 20cm na frez z lambda 0,40
welna ciut lepsza min 32cm
fundament 15 styro
i tu wazne temperatura to minumum 22 stopnie (22-23)

....a odpowiadalem na pytanie czy PC daje rady w domu 300m2 :)

edit:
dodam jeszcze ze zdaje sobie sprawe ,ze teraz to jest masakra wlasnie ze wzgledu na ta nieszczesna taryfe sasiada :)
i powiem krotko w bloku 63m2 placilem 650 zl plus ok 170 prad (no w czynszu byl jeszcze wywoz smieci i fundusz remontowy 80zl) caly rok
Wiec smie twierdzic ,ze juz nie jest zle :) a potem bedzie 2 taryfa i te 10 cm posadzki sie wykaze oraz miesiace letnie =zero ogrzewania

nie ma tragedii - i nie zaluje PC a jak zobaczylem rachunek sasiada za gaz to te 1500zl zaplace bez mrugniecia okiem....

Jani_63
19-12-2010, 01:10
Witam
Tak się przysłuchuję :) tej dyskusji i uważam że była trochę bezprzedmiotowa.
Coś w moczu czułem że ten rachunek za prąd jest na "oko", a nie obrazuje faktycznego zużycia energii.


Sasiad pokazuje rachunek z energetyki , odlicza ok 3 stowki bo tyle zuzyl (tu wrozy z fusow) i wychodzi ile ja mam zaplacic ....

mario0658 jeśli w tej cenie za energię są też kW zużywane w życiu codziennym tak jak zauważasz nie ma tragedii.
Domek mały nie jest, więc światła też trochę wymaga żebyś po nim się nie poruszał jak po katakumbach :).
Jak z łaski energetyki będziesz miał już licznik dwutaryfowy to powinno być tylko lepiej.
Znacznie lepiej. :yes:

Pozdrawiam

Daga&Adam
19-12-2010, 02:02
Konkluzja-grzanie PCi w I taryfie jest droższe od grzania prądem w II taryfie.
Tego tutaj mi brakuje...

Jak Ci to wyszlo ? :-) Jezeli 1kWh pradu w jednej taryfie kosztuje 0,45 pln, to koszt wyprodukowania 1kWh pompa ciepla przy COP3 = 0,15 pln / 1kWh. Koszt 1kWh w nocy w przypadku dwutaryfowego licznika to 0,25 pln. 0,25 > 0,15 pln o blisko 70% :-)

No i koszt PC to nie 50 tys tylko blizej 15tys (np. dla mnie, kto sobie dolne zrodlo zrobi po kosztach paliwka koparkowego sam ;)

Moj przypadek - zuzycie w sezonie 16 tys kWh -> II taryfa 0,25 pln = 4 tys pln. I taryfa pompa ciepla przy COP 3 - 2,4 tys pln. II taryfa pompa ciepla COP3 - 1,3k pln. Jakby nie patrzec grzanie pradem w dowolnej taryfie bedzie drozsze niz grzanie za pomoca pompy ciepla w dowolnej, nawet najdrozszej (jednej) taryfie :)
pozdr.

Jastrząb
19-12-2010, 07:26
Arturo72 nie podniecaj się tak. Serwis24 grzał na maksa ile wlezie i sprawdza swój nowy dom pod kątem akumulacyjności. Jakby zużył tyle energii na miesiąc jak piszesz to mógłby wędzarnie zrobić ze swojego domu.
To zadne podniecanie ze stroy Arturo.
To normalne dla nie - wyrywanie z kontekstu tego kawlaka wypowiedzi, ktory mu pasuje, czytaj takiego ktory "udowadnia" ze PC jest be.
To oszlom bez najomosci tabliczki mnozenia, nie warto czytac.

pozdr,
marcin

Jastrząb
19-12-2010, 07:34
za ogrzewanie PCi zapłacimy-800zł(w obu przypadkach mówimy tylko o II taryfie),PCi I taryfa 2400zł,

Prośba o douczenie się ;)
Alez Ty potrafisz koloryzowac i naciagac. Arturo - idz do PISu. Przyjma Cie z otwartymi rekami ;-)))
Tania taryfa 3 razy tansza od drogiej ? Gdzie. Przeprowadze sie.
hehe. i kto tu mowi o douczaniu sie ;-)

marcin
P.S.
Powtorze po raz kolejny. Won, wypad stad. Idz buduj ten swoj dom 20W/m2 ogrzewany pradem. Co Cie obchodza ludzie ktorzy "wyrzucaja pieniadze" na PC. Nie Twoje pieniadze. Cos Ty taka siostra milosierdzia i o cudza kieszen sie martwisz.

StolarzS
19-12-2010, 08:49
Sledzę wątek i nie bardzo rozumiem dlaczego odpowiadacie na tak durne posty?
Dyskusja robi się jałowa i raczej nie wiele wnosi do tematu, a Arturo i tak wie lepiej...

Liwko
19-12-2010, 10:12
A ja tak jeszcze od siebie. Arturo72 a co z CWU?

TypeR
19-12-2010, 10:30
Nic nie ma :)
Ale jestem ciekawy rachunków za grzanie PCi w I taryfie tak jak to robił mario0658.
Dla potomnych,którzy w przyszłości chcą wpakować PCi i nie wiedzą,że tylko w II taryfie może być opłacalna :)

cześć,
ja w zeszłym roku grzałem tylko w I taryfie, był to pierwszy sezon grzania, dom bez drzwi wewnętrznych (nieszczelności itp.) Od grudnia 2009 do końca kwietnia 2010 coś ok. 2000 zł w sumie było rachunków za prąd, nie mam podlicznika na pompę więc trzeba odjąć normalne zużycie prądu, delikatnie licząc 100 zł/miesiąc, zostaje 1500 zł na ogrzewanie za 5 miesięcy. Kominkiem nie dogrzewam, sporadycznie napalone w sobotę itp.
W tym sezonie dopiero wczoraj pierwszy raz kominek rozpalony, jakoś tak świątecznie się robi to i chce się przy ogniu winka napić :).
W tym roku przy drugiej taryfie, do początków grudnia, średnio wychodziło 12 KW/doba, ale już tylko II taryfie.
Przy mrozach -10 C do -18 C można liczyć zużycie 25 KW w II taryfie + 5 KW w taryfie (licząc ilość godzin pracy pompy na dobę). Gdyby takie mrozy były cały miesiąc to rachunek za ogrzewanie w granicach 340 zł powinien wyjść. A jeżeli tylko jedna taryfa to coś ok. 500 zł.
Pozdrawiam - Daniel

aadamuss24
19-12-2010, 12:29
Witam Moja pompa ciepła to 6,4 kW. Zużycie 67 kWh na dobę było duże ale teraz już drugi dzień po wyłączeniu ogrzewania temp. nie może spaść do 21. Z drugiej strony taki grzanie do 25 po to aby dwa dni nie grzać to lekka głupota, bo komfort żaden przy takich różnicach temperatur. Dodatkowo COP idzie w kosmos bo temp. zasilania strasznie wysokie. Nie wiem czy warto mi zmieniać na dwie taryfy kosztem komfortu. Jeśli wahania temperatur będą niewielkie to jeszcze jest to do przyjęcia ale jeśli miałbym dużą różnicę temp. to wolę trochę większe rachunki niż żyć bardzo oszczędnie i ciepło :) Różnica będzie pewnie mniejsza niż kwota jaką niektórzy na fajki wydają. Teraz grzeję nawet nie I taryfą tylko budowlaną :) i raczej nikt tu nie podaje zużycia w złotówkach tylko w kWh bo tak jest bardziej porównywalnie.
Rachunek mario za 300 m2 ogrzawanej powierzchni i mierzony okiem sąsiada to raczej taki mały jest niż duży i przy temperaturach mocno komfortowych. Po nowym roku zacznę utrzymywać stałą temperaturę na poziomie 21 stopni i zobaczymy co się okaże.
Fanatykiem pompy ciepła nie jestem, wolałbym ogrzewanie gazowe ( nawet z zapasowym kotłem w razie awarii :) ale gazu u mnie brak a płynny kosztuje drogo więc z oszczędności padło na pompę ciepła.
Z drugiej strony aby było tanio to najlepiej domek 30m2 i wtedy ogrzewanie niewiele będzie kosztowało. Zależy od priorytetów, dla jedngo tanio dla drugiego wygodnie ( dla mnie wygodnie jest ważniejsze :)
pozdr adam

adiqq jaką powierzchnię ogrzewasz bo zużycie mam podobne i mogłbym trochę porównać ?

ProStaś
20-12-2010, 09:14
.
Powtorze po raz kolejny. Won, wypad stad. Idz buduj ten swoj dom 20W/m2 ogrzewany pradem. Co Cie obchodza ludzie ktorzy "wyrzucaja pieniadze" na PC. Nie Twoje pieniadze. Cos Ty taka siostra milosierdzia i o cudza kieszen sie martwisz.

Co za przyjacielski wątek, naprawdę chcecie się wzajemnie poklepywać po plecach w amwayowskiej atmosferze potęgi sukcesu ???
Nic refleksji ??

Liwko
20-12-2010, 09:51
A czy według ciebie wszystkie domy da się zbudować dwu litrowe?

Jastrząb
20-12-2010, 10:06
Co za przyjacielski wątek, naprawdę chcecie się wzajemnie poklepywać po plecach w amwayowskiej atmosferze potęgi sukcesu ???
Nic refleksji ??
Sorry ale albo nie przesledziles tego watklu i dokonac np Arturo, albo sam nalezysz do amwayowskiego kolka wzajemnej adoracji anty-PC.
Tu sie ludzie wymieniaja spostrzezeniami i doswiadczeniem co jest cenne i pomocne dla wielu osob.

Ale od czasu do czasu wpada tu taki oszlom jak Arturo, manipuluje liczbami udawadniajac na sile ze PC jest do dupy w kazdej sytuacji.
Czepia sie tylko przypadkow szczegolnych, spieprzonych instalacji, mocno naciaga dane.
Czyli nie pomaga, wprowadza tylko chaos i generuje pyskowki.

Nie poslucha jak ladnie go poporosic zeby sobie poszedl, jesli nie ma nic konstruktownego do dodatnia w temacie.
A nie ma. Nie zbudowal jeszcze domu. PC zna z internetu i folderow. A zawsze wie najlepiej.
On na precyzyjnie pokazane dane i trafne argumenty poprostu nie odpowiada.
Z trolem sie nie da inaczej jak pogonic, bo proba dyskusji i pokazywania ze czasem jednak nie ma racji, prowadzi tylko do kolejnej pyskowki.


marcin

ProStaś
20-12-2010, 10:11
A czy według ciebie wszystkie domy da się zbudować dwu litrowe?

Nie odpowiada się pytaniem na pytanie. :)

Nigdy i nigdzie nie napisałem, że się da.
Ba mało tego, wiele razy powtarzałem, że graniczną pow. dla grzania prądem jest ok. 150 m.kw (netto), w miarę prostego, zwartego budynku. I to pod warunkiem, że od początku (najlepiej od projektowania) zrobi się założenie, że będzie on 3-5 litrowy.

Odgrzebałem swoją wycenę na Ziriusa jaką dostałem z Thermogolv. Na gotowo ok. 42.000 zł. (po moje stronie tylko koszt koparki) razem z podłogówką. Był to koniec 2007 r.
Oferta dla mojego domu z ociepleniem jak w projekcie: ściana jednowarstwowa Ytong 36,5 cm, wełna 25 cm., went. grawitacyjna, podłoga 8 cm (pewnie przy podłogówce byłaby to grubsza warstwa). ścian fund. 6 cm. foamglasu, okna 2 szybowe.
Ja szacowałem taki budynek na 12 litrów plus ok. 3000 kWh na CWU. Razem: ok. 20.000 kWh
Mam dobry, mokry grunt (woda na 1 - 1,2 m.), więc COP pompy byłoby w granicach 4.
Zatem 5000 kWh z sieci. Przy tym ociepleniu nie da się zejść tylko do taniej taryfy. Zakładając szacunkowo koszt kWh na 0,4 zł. Byłoby to 2000 zł. Co zgadzałoby się mniej więcej z informacją od właściciela Thermogolv, który podawał ogólny, roczny koszt na 10 - 12 zł./m2 ogrzewanej powierzchni.


pzdr

PS. Tak przed Świętami, trochę więcej tolerancji.

ProStaś
20-12-2010, 10:17
Sorry ale albo nie przesledziles tego watklu i dokonac np Arturo, albo sam nalezysz do amwayowskiego kolka wzajemnej adoracji anty-PC.
Tu sie ludzie wymieniaja spostrzezeniami i doswiadczeniem co jest cenne i pomocne dla wielu osob.


marcin

Szanowny, szlachetny Jastrzębiu vel Marcinie.

Naprawdę uważasz mnie za bezrefleksyjnego agitatora ? Wskaż proszę te moje wypowiedzi. Może pochylę się nad nimi i w zadumie przemyślę jeszcze raz.

pzdr

Liwko
20-12-2010, 10:23
Nigdy i nigdzie nie napisałem, że się da.
No ty może i nie ale dla Arturo72 pewnie innej drogi nie ma jak budowanie tylko takiego więc dyskusja z nim nie ma sensu. I w dodatku nie odpisał mi jak będzie grzał CWU i ile go to będzie kosztowało.

PS. Tak przed Świętami, trochę więcej tolerancji.
Topór zakopany;)

Jastrząb
20-12-2010, 14:58
Szanowny, szlachetny Jastrzębiu vel Marcinie.

Naprawdę uważasz mnie za bezrefleksyjnego agitatora ? Wskaż proszę te moje wypowiedzi. Może pochylę się nad nimi i w zadumie przemyślę jeszcze raz.

pzdr
Szlachetny ProStaś'u, ;-)

Nigdzie nie napisalem, ze jestes agitatorem.

A jesli moja probe pogonienia Troll'a Arturo, uwazasz za Amwayowskie poklepywanie po plecach, to tak, podtrzymuje: albo nie przesledziles radosnej tworczosci Arturo, albo co gorsza zgadzasz sie z jego wielce kontrowersyjnymi i jednostronnie naciganymi "wywodami". A wtedy faktycznie sugerowalbym zadume ale nad calym watkiem, zwlaszcza pod katem zestawienia teoretyzmow Arturo z wypowiedziamy faktycznych posiadczy i uzytkownikow pompa ciepla.

pozdr,
marcin

P.S.
Plsssss. Rozmawiajamy o Pompach Ciepla.

ProStaś
20-12-2010, 15:16
P.S.
Plsssss. Rozmawiajamy o Pompach Ciepla.

W duchu szlachetności ? Rozmawiajmy. Prawmy o zaletach i wadach. Nie uciekajmy przed wadami, chwalmy zalety. Dajmy możliwość wypowiadania się i zwolennikom i przeciwnikom.
Czyż nie ?

Napisałem poprzednio ile by mnie kosztowała PC. Moje extra ocieplenie to koszt ok. 16.000 zł. (nie chcę przekłamywać, dokładnie nie pamiętam). Dotychczasowe moje wskazania co do zużycia prądu na ogrzewanie wskazuje, że (PRAWDOPODOBNIE) udało mi się zbudować dom 5 litrowy i zużyję 7000 kWh/rok.
Gdybym miał pieniądze nie wahałbym się zainstalować Ziriusa. Gdybym je miał i nie musiał liczyć każdego grosza uwzględniając masę innych czynników.
COP = 4
CO = 1750 kWh x 0,28 zł. (bez problemów tylko tania taryfa) = 490 zł.
CWU = 3500/4 = 875 kWh x 0,28 zł. = 245 zł.
Razem 735 zł.

Byłoby pięknie.

pzdr

Jastrząb
20-12-2010, 16:47
W duchu szlachetności ? Rozmawiajmy. Prawmy o zaletach i wadach. Nie uciekajmy przed wadami, chwalmy zalety. Dajmy możliwość wypowiadania się i zwolennikom i przeciwnikom.
Czyż nie ?

100% Racja.
Ale jak przeciwnik PC mi pisze ze PC w taniej taryfie zuzywa 800PLN, albo w drogiej 2400PLN (i krzyczy OJ JAK DROGO!), to nie jest to uczciwe postawienie sprawy i dyskusja o waletach i zadach PC. Bo prad tani i drogi to u mnie nie ma sie nawet jak 2:1, ze o 3:1 nie wspomne.

Albo jak pisze ze PC jest be bo:
XXX PLN miesiecznie za ogrzewanie PC "danego domu" to jest drogo, bo jakbys zbudowal dom pasywny to bys zaplacil mniej za grzanie samym pradem.
to sorry, ale bede prostestowal bo to nie jest rzetelne dyskutowanie, a na pewno nie jest to dyskutowanie o PC, tylko udawadnianie na sile wyzszosci jednych swiat nad drugimi.



Napisałem poprzednio ile by mnie kosztowała PC. Moje extra ocieplenie to koszt ok. 16.000 zł. (nie chcę przekłamywać, dokładnie nie pamiętam). Dotychczasowe moje wskazania co do zużycia prądu na ogrzewanie wskazuje, że (PRAWDOPODOBNIE) udało mi się zbudować dom 5 litrowy i zużyję 7000 kWh/rok.
Gdybym miał pieniądze nie wahałbym się zainstalować Ziriusa. Gdybym je miał i nie musiał liczyć każdego grosza uwzględniając masę innych czynników.
COP = 4
CO = 1750 kWh x 0,28 zł. (bez problemów tylko tania taryfa) = 490 zł.
CWU = 3500/4 = 875 kWh x 0,28 zł. = 245 zł.
Razem 735 zł.
Byłoby pięknie.
pzdr
Mi sie osobiscie bardzo podoba koncepcja tak docieplonego domu, zeby sie w nim oplacalo grzac pradem. Ale tak to ja zbuduje 3 dom (wlasnie postawielm pierwszy, zgodnie z powiedzeniem dla wroga lub tesciowej ;-) Bo juz pierwsza zima pokazala, ile dziur pozostawialy ekipy od ocieplenia. Nie wiem czy wszystkie dam rade zalatac. Wiec do kosztow dodatkowych materialow ociepleniowych ja bym dolozyc koszt takiej ekipy, ktora tego nie spitoli. Z mojego doswiadczenia budowlanego wynika, ze taka ekipa nie istnieje ;-)

Z tego co piszesz nawet majac b. cieply dom, zaoszcedzilbys rocznie z PC (na CWU i CO) 3/4 z 10500kWh, liczac wsio po 0,28 wychodzi 2200PLN.
Przemnozyc to przez 10lat.......
Ja majac mozliwosc, wzialbys kredyt o te 15-20tys wiekszy i robil to z PC.
Ale to jest moje zdanie.

marcin

Liwko
20-12-2010, 17:00
Poza tym większości projektów nie da się przerobić na pasywne lub energooszczędne. Do tego jeszcze dochodzi położenie działki względem kierunków lub wzniesień. Do tego dochodzą inne budynki lub drzewa zasłaniające stronę południową.

rume
20-12-2010, 17:45
I do tego dochodzą dzieci i pies, co latają non stop na dwór i wachlują drzwiami zewnętrznymi ( a pies lata nawet po kilkanaście razy dziennie). Przy pasywnym bym nie wyrobił i co ja dzieciom miałbym powiedzieć ;)

Liwko
20-12-2010, 19:38
Ale pamiętaj że godząc się na PC do CWU będziesz mieć straty na ogrzewaniu:D I co ty na to powiesz?

wit74
20-12-2010, 19:43
Serwis24
Właściwie to jakie Tobie wyszło zapotrzebowanie na energię/litrowość budynku? Czytając Twój dziennik myślałem,że będzie blisko pasywniaka.Masz chyba mocną PCi,II taryfa powinna wyrobić choć do pełni komfortu lekkie pociągnięcia w I powinny wystarczyć.Ale wszystko zależy od trybu życia,preferencji czy odczuć komfortu cieplnego no i akumulacyjności. To są rzeczy których każdy doświadcza u siebie zanim coś optymalnego wybierze.Ja walczyłem połowę pierwszego sezonu,ale właściwie dopiero w drugim byłem przygotowany.

Zatwierdzono nowe stawki w URE.Niestety nie tylko energia skoczy,dystrybucja lekko też.Rachunki wzrosną więc tak jak to obserwuje od 3 lat, dobre 5% rocznie a konkretnie od 3,8 do 7,4%,zależnie od dystrybutora i operatora.Na wyrok :) czekają klienci RWE Stoen - nie podano ostatecznych stawek.
Muszę zerknąć czy II taryfa posdkoczy bardziej niż całodobowa -ostatnio tak było nie wiedzieć dlaczego....

bob12
20-12-2010, 21:05
Witam
Czy ktoś z Was użytkuje pompę Buderusa Logatherm WPS11 ?
Mam problem z ustawieniem pracy w II taryfie (tańszej). Sterownik umożliwia ustawienie jednego przedziału dobowego ze zmienioną (zwiększoną) temp.
Dogrzewacz na sztywno wypięty.
Kilka istotnych danych PCI:
- pompa Buderus Logatherm WPS 11
- kolektor pionowy 2 x 115m
- p.u. 215m2 (100% - podłogówka)
- bufor c.o. 500l

Liwko
20-12-2010, 21:29
Bo taka pompa schładza pomieszczenie w którym pracuje i z którego pobiera powietrze więc trzeba je czymś dogrzać. ;)

aadamuss24
20-12-2010, 21:31
Wit74 na świadectwie wyszło mi 35 kWh/m2 - jaka to litrowość ? w praktyce się okaże jak będzie ale to chyba po drugiej zimie jak już przestanę kombinować. Cały sprzęt grzejący mam w podziemnym nieogrzewanym garażu gdzie jest dosyć ciepło 5-7 stopni i nie wiem czy to straty od ogrzewania czy ciepło z ziemi ?

bob12 ze sterownikami do pomp ciepła to jest jedna wielka niewiadoma :( nawet producenci do końca nie wiedzą po co są wszystkie cuda, jak je ustawić i jaki to będzie miało wpływ na pracę i inne kodowania. Dodatkowo wszystkie wprowadzone zmiany są słabo widoczne i wymagają masy czasu aby coś zauważyć.
Buderus to Junkers a Junkers to IVT więc może tak szukaj ? pozdr adam

piwopijca
20-12-2010, 21:35
W zeszlym roku (pierwszy, nie zamieszkaly sezon grzewczy) "wyciagnalem" z gruntu ok. 8 000 kWh energii -nie ma znaczenia ile pradu poszlo, ale gdybym te wartosc mial przeliczyc na kWh "czystego" pradu to wyszlo by mi min. 3 000 zl wiecej na ogrzewanie.
Nie wiem jak mocno trzeba sie starac zeby udowadniac a takich sytuacjach ze grzanie pradem jest bardziej oplacalne niz PCi?
Teraz gdy sobie analizuje to PCi szybciej by mi sie zwrocila niz myslalem, gdybym w tych kategoriach tylko operowal!
Mam ok. 215 m2 podlog do ogrzania (ok. 175m2 pow. uzytkowej), 20cm styro na scianach, 30cm PUR w dachu, 30cm styro w podlodze na gruncie i 10cm w podlodze na poddaszu, wszystkie okna o wsp. ok. 0,9 i "przegwizdy" w lukarnie i drzwiach wejsciowych

Proponuje w ten sposob dodatkowo szacowac koszty - energia z gruntu, ile by to dodatkowo kosztowalo z innego zrodla ciepla?

Pzdr.

kamyk68
20-12-2010, 22:11
Dodatkowo w razie palenia w kominku,mam nadzieję,że o ileś tam stopni powietrze w kanale się podgrzeje i w duże mrozy będzie działała bez grzałek ;)



Co będzie działało bez grzałek??????Reku czy pompa????

kamyk68
20-12-2010, 22:19
No przecie,że pompa,grzałki w reku ??


Z tego co mi wiadomo to nie jeden rekuperatorr zaopatrzony jest w grzałeczki:P

Liwko
20-12-2010, 22:37
To ty Arturo72 w energooszczędnym domu będziesz miał kominek??? I chcesz w nim palić od czasu do czasu? Już to widzę. Kominek to olbrzymi mostek termiczny i wiem że w moim przypadku (palenie tylko w okresach przejściowych i to sporadyczne) powoduje tylko straty. Będziesz palił często, idę o zakład.

kamyk68
20-12-2010, 22:52
Arturo72 ty weż nie pij bo pewnie jak wypijesz to dopiero pi...dolisz głupoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol2:

Liwko
20-12-2010, 22:57
http://biznes.interia.pl/news/twoj-rachunek-o-ile-wyzszy,1573468
No i dupa, moje rachunki roczne za ogrzewanie i CWU w górę o około 100zł:(

Palenie kilka razy w tygodniu to aż prosi się o kominek z płaszczem i tyle. Zresztą zobaczysz jak po pewnym czasie ochota na palenie ci zmaleje. No ale wtedy rachunki za prąd w górę. Coś za coś. Nisko energetyczny dom z mostkiem ciepła, ciekawa koncepcja:)

Jastrząb
21-12-2010, 07:00
grzałki w reku ??Wiesz co sie stanie jak na zewnatrz bedzie -25C?A wytraci Ci sie w wymienniku woda kolego. No a skoro -25 to zamarznie. Wiec reku od czasu do czasu wlaczy grzaleczke. Producenci rzadko o tym pisza, bo nie ladnie wyglada.
No chyba ze masz super warunki gruntowe i zrobisz tak dobry GWC ze nigdy do reku nie doprowadisz powietrza ponizej 0C, czego Ci zycze.


marcin

wit74
21-12-2010, 07:48
Witam

Mam problem z ustawieniem pracy w II taryfie (tańszej). Sterownik umożliwia ustawienie jednego przedziału dobowego ze zmienioną (zwiększoną) temp.


Jeżeli jest tak jak podał Serwis24 ,że Buderus to Junkers a Junkers to IVT to może zerknij do instrukcji obsługi lub zadzwoń do Przedstawiciela Buderusa by zorientować się, czy masz możliwość podłączenia urzadzenia zewnętrznego do sterowania PCi.Ja u siebie w IVT też mam jeden przedział ale, w Menu Serwisowm znalazłem opcję w której po włączeniu sterownika zewnętrznego mogę kazać pompie pracować w dowolnym przedziale czasu np:22:00-6:00,13:00-17:00 i wybieram w menu : -tylko co, - tylko CWU, - co i CWU bez grzałki i coś tam jeszcze....Ten zegar/programator pozwala na ustawienie pewnie ze 100 programów.Podłączenia przy wiedzy automatyka z IVT wg jego wskazówek zrobił mój elektryk i działa..

7tonik
21-12-2010, 08:30
Z drugiej strony taki grzanie do 25 po to aby dwa dni nie grzać to lekka głupota, bo komfort żaden przy takich różnicach temperatur.
Zdecydowanie źle podszedłeś do sprawy. Jak najbardziej taki sposób akumulacji ciepła jest nie do przyjęcia. Jeśli wystarcza ci 21C do komfortu, to naprawdę masz ogromne szanse wyrobić się w tańszej taryfie. Musisz znaleźć optymalną temp. zasilania podłogówki przy ostrych mrozach, tak aby grzanie w tańszej taryfie wystarczyło. Im ta temp. będzie niższa, tym temp. otoczenia stabilniejsza. Dla twoich warunków pewnie wystarczy maks. 30C. W cieplejszych okresach można skracać czas grzania lub obniżać temp. zasilania.
Dla porównania u mnie komfort to 23C ( w sypialniach 22). Grzeję wyłącznie w tańszej taryfie. W ostre mrozy mam ustawione na zasilaniu 34C (efektywnie jest mniej, gdyż mam PC powietrzną, która do takiej temp. rozkręca się w kilka godzin przy mrozach). W efekcie na parterze temp utrzymuje się 21,5 - 23, a na poddaszu 21-22,5. Najgorzej jest wieczorem, gdy temp. spada do granicznej 21,5, ale wtedy najczęściej uruchamiany jest kominek. Myślę więc, że u ciebie utrzymanie stabilnej temp. 21C nie powinno być problemem. Im niższa temp. zasilania, tym stabilniejsza temp. otoczenia.

ProStaś
21-12-2010, 08:33
Z tego co piszesz nawet majac b. cieply dom, zaoszcedzilbys rocznie z PC (na CWU i CO) 3/4 z 10500kWh, liczac wsio po 0,28 wychodzi 2200PLN.
Przemnozyc to przez 10lat.......
Ja majac mozliwosc, wzialbys kredyt o te 15-20tys wiekszy i robil to z PC.
Ale to jest moje zdanie.

marcin

Minimalnie inaczej.
Teraz (PRAWDOPODOBNIE - powtarzam to bo za chwilę ktoś wypali, że manipuluję liczbami) wyjdzie mi CO i CWU ok. 2400 zł/rok. Czyli jakieś 1600 zł. różnicy. Różnica inwestycyjna ok. 27.000 zł. To prawie 17 lat. Długo.
Nie kryję też że celowałem w dom max. 4 litrowy, ale podobnie jak Ty mam niedoróbki i dopiero teraz je widzę. Część z nich uda się małym kosztem poprawić (dorzucenie wełny na strop, poprawa szczelności okien), część z nich będzie już trudniejsza (wycięcia styro w podłodze pod odpływ z prysznica itp.).

Zgadzam się, że pod tym względem PC jest bezpieczniejsza.
Jeszcze jedno, gdzieś już o tym było. Postęp w dziedzinie PC jest ogromny. Jest co raz więcej firm ZNAJĄCYCH się na rzeczy, rośnie ich doświadczenie. I te 3 lata różnicy, to nie przepaść rzec jasna, ale spory szmat czasu w tej dziedzinie.

pzdr

Jastrząb
21-12-2010, 08:54
Minimalnie inaczej.
Zgadzam się, że pod tym względem PC jest bezpieczniejsza.
Jeszcze jedno, gdzieś już o tym było. Postęp w dziedzinie PC jest ogromny. Jest co raz więcej firm ZNAJĄCYCH się na rzeczy, rośnie ich doświadczenie. I te 3 lata różnicy, to nie przepaść rzec jasna, ale spory szmat czasu w tej dziedzinie.
pzdrNie rozumiem tego przekonania ze postep w PC jest ogromny.
Nikt za 3 lata nie wyprodukuje PC dajcej jakos drastycznie wyzsze COP. Fizyka jest niezmianna i nie do przeskoczenia.
Zachodz (zwlaszcza skandynawia), uzywa PC od wielu lat. Co mieli zrobic w dziedzinie sprawnoscii sprezarek juz zrobiono (tak mi sie wydaje) i juz cudow sie nie nalezy spodziewac. Napiszc prosze skad to przekonanie, ze bedzie jakis postep.
Ja tez nie licze, ze moj nastepny samochod bedzie pali 2l/100

Owszem, maja szanse ceny PC spadac z czasem, ale na drastyczna obnizke bym nie liczyl. Pewnie z 90% kluczowych elementow PC jest produkowana po za polska. Naswet jak ktos w PL sklada te pompy to one bede tak drogie jak drogie sa komponenty.
Obnizka cen moze pochodzic tylko z upowszechnienia sie rozwiazania, zwiekszenia produkcji itd.

marcin

ProStaś
21-12-2010, 09:47
Nie rozumiem tego przekonania ze postep w PC jest ogromny.
Nikt za 3 lata nie wyprodukuje PC dajcej jakos drastycznie wyzsze COP. Fizyka jest niezmianna i nie do przeskoczenia.
Zachodz (zwlaszcza skandynawia), uzywa PC od wielu lat. Co mieli zrobic w dziedzinie sprawnoscii sprezarek juz zrobiono (tak mi sie wydaje) i juz cudow sie nie nalezy spodziewac. Napiszc prosze skad to przekonanie, ze bedzie jakis postep.




Oj zupełnie nie o to mi chodziło.
Pompa - jeśli chodzi o zasadę działania (abstrahując od elektroniki sterującej) - to urządzenie bardzo proste i tu nie spodziewam się jakiegoś milowego kroku. Wbrew pozorom jest to czynnik, który w przyszłości można najprościej zmienić, wymienić, usprawnić.

Kluczem do prawidłowego działania PC jest prawidłowe dobranie dolnego źródła, górnego źródła i mocy grzewczej samego urządzenia.
Poczytaj w tym wątku hydrola, bonetkę i innych. A zobaczysz, że nie jest to sprawa prosta.
A do tego dochodzi kwestia prawidłowego montażu.
Więcej udanych realizacji przez daną firmę = wzrost doświadczenia i mniejsze ryzyko popełnienia kosztownego błędu w przyszłości.

Grzanie PC to nie zakup samego urządzenia.

Kiedy ja szukałem w Łodzi i okolicach (pod koniec 2007 r., kiedy projektowałem ogrzewanie) wybór był mały. Prawie żadnych realizacji na forum, nie znalazłem też znajomych, którzy mogliby kogoś polecić (nie chciałbym napisać, że takich firm nie było, ja po prostu nie znalazłem nikogo "zarekomendowanego").

pzdr

Liwko
21-12-2010, 09:58
Kiedy ja szukałem w Łodzi i okolicach (pod koniec 2007 r., kiedy projektowałem ogrzewanie) wybór był mały. Prawie żadnych realizacji na forum, nie znalazłem też znajomych, którzy mogliby kogoś polecić (nie chciałbym napisać, że takich firm nie było, ja po prostu nie znalazłem nikogo "zarekomendowanego").
A to się zgadza. Ja swoją pompę kupiłem w 2008r choć czytałem o nich już wcześniej ale właśnie od 2008 nastąpił olbrzymi wysyp informacji na ich temat. Byłem jednym z nielicznych na tym forum który odważył się nie przepłacać i kupić polską PC na zachodnich podzespołach i tego kroku nie żałuję. Ale tak naprawdę do tego kroku przekonał mnie właśnie ten temat. Zacząłem go czytać jak miał dopiero 50 stron więc przeczytanie od początku nie było tak wielkim wyzwaniem;)

Jastrząb
21-12-2010, 10:12
Oj zupełnie nie o to mi chodziło.

Kluczem do prawidłowego działania PC jest prawidłowe dobranie dolnego źródła, górnego źródła i mocy grzewczej samego urządzenia.

pzdrZ tym absolutna zgoda.
Faktycznie firmy sie ucza PC i zdarzaja sie tak spaprane instalacje, ze ludzie w domu maja zimno. I tu jest miejsce na duzy postep (w PL).
W przypadku wszelakiej masci piecow spalajacych paliwo, te piece sa duzo przewymiarowne. PC ma 10kw a piec jak wieszac to od razu 25kW. Roznica w cenie pieca minimalna. I wtedy ewentualne bledy nadrabia zapas mocy. Najwyzej zuzycie paliwa jest duze, a to mnie mniej boli niz 15C w domu.

Mozliwosc spaprania instalacji PC nie przekresla zas samej idei PC, ktora w pewnych przypadkach jest bardzo oplacalna.
Spprac tragicznie mozna wszystko. Dom, tesciowej mojego kolegi budowany przez developera. Piec gazowy, duzy, kotlujacy prawie non-stop, a temp w domu 17C! A rachunki miesieczne za gaz idace w tysiace.
A jak sie okazalo, tam gdzie nie widac, ocieplenia brak - np, oceplenie dachu dociagniete do scianki kolankowej!! Za scianka kolankowa tylko deskowanie dachu!! Czy sa 2 warstwy ocieplenia - karton-gips i deska :-(

Marcin

dekar
21-12-2010, 14:56
Spadło mi drastycznie ciśnienie w DZ. Wcześniej niby też spadało, ale nie tak gwałtownie. Serwis tłumaczy, że to przez temperaturę, glikol zmienia gęstość i dlatego taka różnica.
Jak to u Was wygląda? Spada Wam ciśnienie przy takich temperaturach jak były ostatnio? Jeżeli tak to o ile?

Liwko
21-12-2010, 15:07
Szczerze mówiąc nie zauważyłem. Ostatni raz uzupełniałem małą ilością wody jakiś rok temu i od tej pory nic się nie działo. A o ile spadło?

kurm28
21-12-2010, 16:05
Spadło mi drastycznie ciśnienie w DZ. Wcześniej niby też spadało, ale nie tak gwałtownie. Serwis tłumaczy, że to przez temperaturę, glikol zmienia gęstość i dlatego taka różnica.
Jak to u Was wygląda? Spada Wam ciśnienie przy takich temperaturach jak były ostatnio? Jeżeli tak to o ile?
U mnie trochę spadło - z nie całych 2 do około 1.7-1.6.

Liwko
21-12-2010, 16:17
U mnie trochę spadło - z nie całych 2 do około 1.7-1.6.

Eee, to nie problem. Pytanie ile dekarowi spadło.

Elstir
21-12-2010, 16:25
Możesz to rozwinąć?

?:) ale co konkretniej?:) okręcasz czujnik zewnętrzny kocem i wrzucasz do zimnego pomieszczenia, w ten sposób pokazuje przy takich temperaturach te +5 lub nawet +8 'C co oznacza, że pompa nie będzie włączała antyzamarzania, jak mówiłem dotyczy to vaillanta

osobiście to nie wiem po co pogodówka w PCi przy ich bezwładności...

Jastrząb
21-12-2010, 16:51
osobiście to nie wiem po co pogodówka w PCi przy ich bezwładności...
Lepsze by bylo gdyby PC miala dostep on-line do jakiejs krotkoterminowej (wiec i dosyc precyzyjnej) prognozy pogody z temperatura i wiatrem.
Zeby grznie przy bezwladnosci podlogowki bylo odrobine wyprzedzajace spadek temperatury.

marcin

aadamuss24
21-12-2010, 17:48
7tonic masz rację i tak będę kombinował, tylko obwawiam się straty 2,5 w dzień, choć ostatnio grzeję coraz słabiej a spadek temp. coraz mniejszy więc już jest lepiej. Trudno trafić z temperaturą i krzywą, cały czas mam za ciepło. Będę próbował dalej. pozdr adam

Tlobo
21-12-2010, 18:12
7tonic masz rację i tak będę kombinował, tylko obwawiam się straty 2,5 w dzień, choć ostatnio grzeję coraz słabiej a spadek temp. coraz mniejszy więc już jest lepiej. Trudno trafić z temperaturą i krzywą, cały czas mam za ciepło. Będę próbował dalej. pozdr adam

Zazdroszczę Ci. Ja ciągle mam za zimno :(
Dzisiaj odmrażam rozdzielacz na dworze, grzeje do studzienki od 13.00 do teraz i jeszcze cały się nie odmroził.
Najbardziej boli mnie to, że wody gruntowe znowu go zaleją i przy jego ujemnych temperaturach znowu zacznie zamarzać. :(

Tlobo
21-12-2010, 18:15
Czy macie może jakiś miernik temperatury, który mierzy jednocześnie temperaturę w 3 miejscach, a najlepiej w 6ciu.
Mógłbym naraz zapiąć sondy na wszystkie zasilania i powroty i dokładnie ustawić przepływy na DZ.
Szukałem na allegro i innych portalach i nie znalazłem.

HenoK
21-12-2010, 18:59
Czy macie może jakiś miernik temperatury, który mierzy jednocześnie temperaturę w 3 miejscach, a najlepiej w 6ciu.
Mógłbym naraz zapiąć sondy na wszystkie zasilania i powroty i dokładnie ustawić przepływy na DZ.
Szukałem na allegro i innych portalach i nie znalazłem.
http://allegro.pl/termometr-1-2-3-4-kanalowy-ds18b20-lcdkolor-i1359056725.html

Jastrząb
21-12-2010, 21:09
Czy macie może jakiś miernik temperatury, który mierzy jednocześnie temperaturę w 3 miejscach, a najlepiej w 6ciu.
Mógłbym naraz zapiąć sondy na wszystkie zasilania i powroty i dokładnie ustawić przepływy na DZ.
Szukałem na allegro i innych portalach i nie znalazłem.
Wrzuc do gogla DS1820. To jest czujnik temp, ktory sie podpina pod port szeregowy do komputera. A najlepsze jest to,ze na jednym kablu mozesz powiesic w zasadzie dowolna ilosc czujnikow. Kazdy czujnik ma adres.
Potrzebna jest tylko prejsciowka z portu szeregowego na ten czujnik. Ale perwnie mozna cos wyszukac na allegro.

marcin

dekar
22-12-2010, 08:38
Przy pracującej sprężarce spadło do 0 z 2 bar, jak nie pracuje to mam 0,5 bara. Serwis już przyjechał i dopełnił znowu do 2 bar, zobaczymy czy teraz też spadnie...

Liwko
22-12-2010, 10:01
Przy pracującej sprężarce spadło do 0 z 2 bar, jak nie pracuje to mam 0,5 bara. Serwis już przyjechał i dopełnił znowu do 2 bar, zobaczymy czy teraz też spadnie...
Z 2 bar do 0? Mi to wygląda na wyciek. Obym się mylił.

Tlobo
22-12-2010, 11:27
Dzięki za pomoc
Henok znalazłem kit z AVT - AVT570 na pomiar 8 miejsc i ten chcę kupić.
Jastrzab i układ, który wrzucił Henok i mój są oparte na tych układach.
Będę mierzył wszystkie wejścia i wyjścia w ziemi oraz wyloty z rozdzielacza do domu.

aadamuss24
22-12-2010, 11:59
http://img805.imageshack.us/img805/3157/2979.jpg (http://img805.imageshack.us/i/2979.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

w miarę dokładnie pokazują temperaturę, mam ich ponad dwadzieścia i tylko jeden odbiegał ponad 1 stopień, szybka reagują na zmianę temp. pozdr adam

kurm28
22-12-2010, 12:20
?:) ale co konkretniej?:) okręcasz czujnik zewnętrzny kocem i wrzucasz do zimnego pomieszczenia, w ten sposób pokazuje przy takich temperaturach te +5 lub nawet +8 'C co oznacza, że pompa nie będzie włączała antyzamarzania, jak mówiłem dotyczy to vaillanta

osobiście to nie wiem po co pogodówka w PCi przy ich bezwładności...

tak z zupełneuj ciekawosci - jak sterujesz temperatura w pomieszczeniach, kiedy na zewnątrz temp skacze z -18 na -4 i znowu na -10 itd?jak to działa bez sterowania?

kkdarch
23-12-2010, 08:31
Ja też się wypowiem mam proste sterowanie to znaczy ograniczenie maksymalnej temperatury CO na powrocie i sterownik w holu.Mam 0,4st C histerezę i tak trzyma bez względu na wahania temperatury na zewnątrz i przy podłogówce to chyba wystarczy.
Pytanie do posiadaczy kolektora spiralnego jakie macie temperatury DZ na dzień dzisiejszy podczas startu i po na przykład dwóch godzinach pracy?

kurm28
23-12-2010, 08:47
ano własnie - nie ma problemu, jak sie ma czujnik temp wewnetrznej, który dba o zapewnienie odpowiedniego komfortu (i nie mówie tu tylko o za niskiej ale równiez o za wysokiej temp) i reguluje temp na zasilaniu. ale chyba nawet wtedy warto miec czujnik na zewnatrz, zeby odpowiednio ustawiał to zasilanie.
w mojej PC nie mam takiego czujnika wewnetrznego i mogę:
- ustawic temp max na pompie i grzać co noc i 2h w dzien (w II taryfie) ile wlezie, ale wtedy jakos nie wierzę w miare stałe temp wewnatrz, jezeli na zewnątrz pogoda szaleje
- ustawić krzywą i grzać w zależności od temp na zewnatrz, co jak na razie np. u mnie się sprawdza.

pzdr
k

wit74
23-12-2010, 10:50
J
Pytanie do posiadaczy kolektora spiralnego jakie macie temperatury DZ na dzień dzisiejszy podczas startu i po na przykład dwóch godzinach pracy?

Co prawda nie spiralny ale też poziomy, po około 8h grzania mam temp w DZ 3,3oC/0,1oC,temp. startu nie złapałem ostatnio, bo za rzadko bywam przy PCi :-), w weekend może wyłapię

kkdarch
23-12-2010, 11:08
Co prawda nie spiralny ale też poziomy, po około 8h grzania mam temp w DZ 3,3oC/0,1oC,temp. startu nie złapałem ostatnio, bo za rzadko bywam przy PCi :-), w weekend może wyłapię
Ja mam tak 2,5 / 1st C więc chyba nie jest źle .Zauważyłem że jedna z trzech nitek na rozdzielaczu nie szronieje a dwie pozostałe mają lekki szron (mam nie zaizolowany rozdzielacz).Dlaczego tak się może dziać?

7tonik
23-12-2010, 12:42
ano własnie - nie ma problemu, jak sie ma czujnik temp wewnetrznej

Ja mam czujnik wewnętrzny dla PC, ale z niego zrezygnowałem. U mnie nie ma problemu ze zbyt dużymi wahaniami temp. Wszystko jednak zależy od zapotrzebowania na ciepło i wielkością akumulacji podłogówki. Im niższa temp. zasilania, tym temp. stabilniejsza niezależnie od wahań na zewnątrz. Wprawdzie od czasu do czasu trzeba zaingerować w ustawienia, ale tylko wówczas, gdy drastycznie zmienia się pogoda na dłuższy czas.

Bamek
23-12-2010, 16:44
.....gdyż mam PC powietrzną, która do takiej temp. rozkręca się w kilka godzin przy mrozach)..

Jesli można chciałbym Cię trochę podpytać, gdyż też skłaniam się ku P-W. Mam jeszcze trochę czasu, choć nie za dużo, gdyż na wiosnę chciałbym zamknąć ten temat. Dlatego skrupulatnie zbieram okruchy wiadomości. Dom z poddaszem użytkowym będzie miał 170 m2 powierzni użytkowej, 210 m2 po podłodze. Wszędzie podłogówka, ewentualnie (na wszeki wypadek) przewymiarowany grzejnik w garażui. Ściany poroterm 44, dach lekki+ wata. Mam dobrą ekipę, która wie dużo o mostkach i zwraca na to szczególną uwagę, Trochę drożej kosztuje to teraz, ale pewnie później będzie szybki zwrot z tej części inwestycji. Zastanawiałem się na PCi z DZ, ale po lekturze doszedłem do wniosku, że jak skandynawowie wytrzymują, to pewnie my też. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wolę przeznaczyć na dobre wykończenie i ocieplenie. Pozdrawiam forumowiczów.

Liwko
23-12-2010, 16:48
Nie możesz generalizować że pompa P-W zawsze wyjdzie taniej.
http://www.ppcpompy.eu/page13.php

Liwko
23-12-2010, 16:54
po lekturze doszedłem do wniosku, że jak skandynawowie wytrzymują, to pewnie my też.
Nie mam zamiaru cie do tego zniechęcać lecz trzeba napisać całą prawdę dlaczego Skandynawowie tak dużo montują P-W
1. Powietrze mimo że mroźne niesie dużo wilgoci a to duży plus.
2. Energia jest stosunkowo tania.
3. Podłoże trudne do DZ
4. Robocizna droga.

Bamek
27-12-2010, 20:39
Nie mam zamiaru cie do tego zniechęcać lecz trzeba napisać całą prawdę dlaczego Skandynawowie tak dużo montują P-W
1. Powietrze mimo że mroźne niesie dużo wilgoci a to duży plus.
2. Energia jest stosunkowo tania.
3. Podłoże trudne do DZ
4. Robocizna droga.

To wszystko prawda, ale:
1. Powietrze u nas jest suchsze, ale za to naprawdę mroźnych dni jest dużo mniej.
2. Sama energia jako taka jest tania, natomiast 70% opłat to koszty przesyłowe i inne dodatki.
Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.
3 i 4. Podłoże łatwiejsze, ale robocizna wcale nie tania, Za 3 odwierty 100m zawołali 25 tys. Nie jest to kwota, koło której mogę przejść obojętnie, nie tylko w trakcie budowy domu. Z prostych wyliczeń wychodzi mi, że dogrzewając w najmroźniejsze dni grzałką kwota nie wydana na odwierty starczy mi na kilkanaście lat.
Ale to na razie tylko kalkulacje. Pompy z PCC mają rzeczywiście bardzo korzystną cenę, porównywalną z pompami P-W, ale ta reszta...

Liwko
27-12-2010, 23:08
Jaka reszta? Ile kosztuje dobra PC P-W?

Bamek
28-12-2010, 09:17
Jaka reszta? Ile kosztuje dobra PC P-W?

Dobra PC P-W kosztuje prawie tyle samo co dobra PW G-W. Natomiast ta reszta to koszt dobrego DZ w przypadku pionowego bardzo znacząca.

Liwko
28-12-2010, 09:29
Czyli tyle?
http://ppcpompy.eu/page13.php
Czy tyle?
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Pamiętaj tylko że nawet najlepsza P-W im nie dorówna.

Liwko
28-12-2010, 09:34
2. Sama energia jako taka jest tania, natomiast 70% opłat to koszty przesyłowe i inne dodatki.
Nie prawda, ma się to zupełnie odwrotnie.

Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.
Dla jakich temp. liczony jest COP pomp P-W? Kiedy pomp najbardziej nam potrzeba i kiedy żrą najwięcej prądu?

sledz98
28-12-2010, 09:56
Jakie macie ustawione w litrach przepływy na pętlach? Czy przepływy powinny być wszędzie równe? Ciężko idzie mi ustawienie różnicy na zasilaniu i powrocie na 5 stopni. Zazwyczaj jest to około 8 stopni.

rume
28-12-2010, 12:59
To wszystko prawda, ale:
Przy temperaturach od -5 wzwyż COP pompy P-W rośnie i jest wyższy od pomp z DZ, czyli koszt ogrzewania spada.


Dlaczego od minus 5 ? U mnie DZ na powrocie ma około 4 stopni w plusie, więc dopiero powyżej +4 PCi P-W ma lepsze COP, a to już prawie ciepło ;).


Jakie macie ustawione w litrach przepływy na pętlach? Czy przepływy powinny być wszędzie równe? Ciężko idzie mi ustawienie różnicy na zasilaniu i powrocie na 5 stopni. Zazwyczaj jest to około 8 stopni.
Zbyt mały przepływ - wygląda na to że za słaba pompa obiegowa lub filtry zabrudzone.

Liwko
28-12-2010, 13:15
Mój dom zużywa rocznie około 5000kWh. Latem gdy nie grzeję CO na CWU idzie około 300kWh. Wtedy właśnie COP pompy P-W jest wyższy ale pozostałe 4700kWh COP P-W jest średnio 2,5 za sezon więc zapłaciłbym około 850zł więcej. Cena mojej gruntowej PC była podobna do pompy P-W. Gdzie tu sens?

HenoK
28-12-2010, 14:13
Mój dom zużywa rocznie około 5000kWh. Latem gdy nie grzeję CO na CWU idzie około 300kWh. Wtedy właśnie COP pompy P-W jest wyższy ale pozostałe 4700kWh COP P-W jest średnio 2,5 za sezon więc zapłaciłbym około 850zł więcej. Cena mojej gruntowej PC była podobna do pompy P-W. Gdzie tu sens?
Nie jest to wcale takie jednoznaczne. Przy glikolowych pompach ciepła istotnym kosztem jest wykonanie wydajnego dolnego źródła ciepła. Stąd też za ekonomiczne uznaje się instalacje z pompą ciepła, w których pompa ciepła zużywa ok. 80% energii elektrycznej w 2 taryfie.
Przy pompie ciepła PW nie ma ograniczenia wielkości DZ. Można więc sobie pozwolić na pompę ciepła o większej mocy, która będzie prawie w 100% korzystała z 2 taryfy.
Przy opcji 80/20 średnia cena energii wyniesie (wg moich cen energii) 0,364zł/kWh, czyli będzie o 18% wyższa niż cena w 2 taryfie.
Nawet biorąc pod uwagę COP=2,5 dla pompy PW i COP=3,5 dla pompy GW otrzymamy w przypadku pompy PW koszty eksploatacji wyższe tylko o 18% wyższe, czyli dla zużycia 4700kWh będzie to odpowiednio dla GW ~1700zł, a dla PW ~2000zł.

Liwko
28-12-2010, 14:45
Oczywiście masz rację, jednak liczenie dla pompy GW COP 3,5 jest błędem. Jeżeli ta pompa przy 0-35 osiąga 4 to zazwyczaj osiąga wyższy COP bo raz że rzadko na wyjściu ociąga 35 i rzadko na wejściu spada poniżej 0. Co innego CWU ale to jest tylko 20% pracy pompy w moim przypadku i myślę że ten wyższy COP na CO to zrównoważy.

Liwko
28-12-2010, 14:51
I zgodzisz się ze mną że jak inwestycja będzie podobna powinno się montować GW. Im większe zapotrzebowanie domu tym te różnice będą większe bo nawet zakładając przy moim różnicę 500zł to przy trzy razy większym i podobnym zapotrzebowaniu na m2 to już będzie suma 1500zł a to już czuć w portfelu.
pzdr

rume
28-12-2010, 15:16
Nie jest to wcale takie jednoznaczne. Przy glikolowych pompach ciepła istotnym kosztem jest wykonanie wydajnego dolnego źródła ciepła. Stąd też za ekonomiczne uznaje się instalacje z pompą ciepła, w których pompa ciepła zużywa ok. 80% energii elektrycznej w 2 taryfie.
Przy pompie ciepła PW nie ma ograniczenia wielkości DZ. Można więc sobie pozwolić na pompę ciepła o większej mocy, która będzie prawie w 100% korzystała z 2 taryfy.
Przy opcji 80/20 średnia cena energii wyniesie (wg moich cen energii) 0,364zł/kWh, czyli będzie o 18% wyższa niż cena w 2 taryfie.

Zgadza się, ale tak też nie można liczyć. Sprawność pompy P-W spada w drugiej taryfie gdyż w nocy jest dużo chłodniej niż w dzień. Przy pompie gruntowej tego problemu nie ma.

Liwko
28-12-2010, 15:29
Za 3 odwierty 100m zawołali 25 tys. Nie jest to kwota, koło której mogę przejść obojętnie, nie tylko w trakcie budowy domu. Z prostych wyliczeń wychodzi mi, że dogrzewając w najmroźniejsze dni grzałką kwota nie wydana na odwierty starczy mi na kilkanaście lat.
Ile taka pompa P-W do twojego domu kosztuje? Ilu metrowy dom będziesz miał i czy wiesz jakie będzie zapotrzebowanie na m2?

sledz98
28-12-2010, 15:49
Dlaczego od minus 5 ? U mnie DZ na powrocie ma około 4 stopni w plusie, więc dopiero powyżej +4 PCi P-W ma lepsze COP, a to już prawie ciepło ;).


Zbyt mały przepływ - wygląda na to że za słaba pompa obiegowa lub filtry zabrudzone.

Dzięki za sugestie. Pompa ma wysokość wzonszenia słupa wody na 6m (Wilo 25/6). Mam 11 pętli i właśnie tak podejrzewam, że to za słabo. Jak miałem wszystko popuszczone na maksa, to u góry przepływy były na poziomie 2 l/min/pętle a góry około 1l/min/pętle. I tak się zastanawiam, czy nie przywalić większej mocy pompki obiegowej.

HenoK
28-12-2010, 16:14
Zgadza się, ale tak też nie można liczyć. Sprawność pompy P-W spada w drugiej taryfie gdyż w nocy jest dużo chłodniej niż w dzień. Przy pompie gruntowej tego problemu nie ma.Przeliczałem to kiedyś. Bardziej opłaca się wykorzystywać PC PW w nocy nawet licząc się z gorszym COP, ale za to korzystając z 2 taryfy, niż w dzień, kiedy co prawda COP jest wyższe, ale energia droga. Wystarczy zauważyć, że COP w dzień nie jest 2 krotnie wyższe niż w nocy, a ceny w drugiej taryfie są znacznie niższe niż w pierwszej.

rume
29-12-2010, 12:50
Tutaj jest ciekawa analiza na temat pomp P-W http://www.mech.pg.gda.pl/ktc/wtargans/literatura/Koniszewski2.pdf

dagmar_24
29-12-2010, 13:27
Witam
Mam takie pytanie - ile powinna być teraz temperatura na wejściu glikolu do układu, z dolnego źródła ciepła???

Wstawiono mi 2 tyg temu pompę 8KW, dla 470m kolektora poziomego i 170m^2 podłogówki, na razie pompa chodzi bez grzałek i mam na wejściu do układu 17,4C na wyjściu 14,2 a tem wchodząca glikolu to -2C czy to dobrze???
A ostatnio były u nas mrozy -18C i te same parametry były, czy to nie jest za niska temp glikolu wchodząca do pompy???
Pytam bo Panowie nie moga się zabrać za dobre odizolowanie studzienki z zaworami kolektora poziomego która jest na dworzu, czy to ma jakiś wpływ???

Pozdrawiam

Liwko
29-12-2010, 13:32
Jeżeli wstawiono pompę dwa tygodnie temu to zapewne chodzi non stop więc tyle może być faktycznie.

dagmar_24
29-12-2010, 19:58
Czy nie lepiej by było żeby włączyć te grzałki na trochę np na tydzień, żeby podgrzać trochę ten glikol, i potem on by już sobie tą temperaturę trzymał wyższą, czy to nie ma sensu,
A co z tą studzienką, mam taką czarną rurę dwuścienną ocieplaną w środku, wkopaną w ziemię i tam są te wszystkie zawory.
Mam to dodatkowo obłożyć watą to coś pomoże , rury są w otulinach, ale wchodząca do domu już w domu nie jest na razie obłożona i mam na niej lód.
A i czy to nakryć bo Panowie na razie zakryli mi to od góry płytą styropianową, w przyszłości mam to zakryć blachą i przysypać jakieś 5cm ziemią, czy takie rozwiązanie jest ok???

Pozdrawiam
.

aadamuss24
30-12-2010, 11:17
Grzałki nie grzeją glikolu tylko wodę w instalacji. -2 na powrocie może trochę mrozić. Jeśli nie mieszkasz i nie potrzebujesz teraz ciepła to lepiej ustawić na niższe temperatury a z mocnym grzaniem poczeakać jak będzie cieplej. Rury warto ocieplić. pozdr adam

dagmar_24
30-12-2010, 22:07
adiqq

Dolne źródło stosunkowo dawno, tak mi się wydaje bo w lipcu, niestety temp wchodząca glikolu jest -2C to co ja mam z tym robić???
A co do mrożenia to mam zaszronione rury wchodzące do domu, czy jest nie tak coś z układem, radźcie teraz, bo jeszcze można wszystko naprawić lub poprawić, tak myślę :confused:

Pozdrawiam

Liwko
30-12-2010, 22:39
Szron będzie ci się odkładał bo występuje tzw. punkt rosy. Otul te rury. Co do temp. to możesz mieć zbyt małe DZ. Czy pompa pracuje non stop czy ma przerwy?

Jani_63
31-12-2010, 00:44
470m kolektora płaskiego dla PCi 8kW wydaje się dobrze dobranym DZ (17w/mb), co dla mocy chłodniczej zapewne gdzieś koło 6,1kW będzie dawało jeszcze lepszy wynik (13W/mb).
Dla gruntów piaszczystych moc DZ przyjmuje się 15-20W/mb kolektora, a wszystkie inne grunty są już bardziej wydajne ;)
Przyczyna tak niskich temperatur na zasilaniu może być zapowietrzenie któreś nitki kolektora (przypuszczam że masz ich w sumie 3), co drastycznie zmniejsza wydajność DZ.

kurm28
31-12-2010, 01:49
Witam
Mam pytanko.
Właśnie obserwuje sobie moja PC przy pracy nocnej i stwierdzam, że się skubana trochę męczy - albo mi sie wydaje.
Otóż PC ma 8kW - 300mb kolektora poziomego w ziemi żwirowo/piaszczysto/wodnej (zakopane na 1.80 z wysokim stanem wód gruntowych).
Jak pompa ma oddech, to temp ZD rośnie obecnie do około 13-14 stopni (bywa 16), ale teraz, przy pracy od 22.00, ma na wejściu 1.4 a na wyjściu -1.2 (jak stanie kompresor, to sie zregeneruje na jakieś 3-3.5 stopni).
Temp max mam ustawioną na 38 stopni (w buforze - takie rozwiązanie jest zastosowane w pompie) i widzę, że jest to dla PC wyzwanie. Sprężarka podnosi do tej temp wodę w około 18 min.
(Jak było ustawione max 39, to chwilę patrzyłem jak walczy, ale mi się jej żal zrobiło i obniżyłem temp max. ;) )
Teraz pytanie - czy to normalne zachowanie PC, czy może coś nie za bardzo i należy się układowi przyglądnąć - mam na myśli filtry itd?

pzdr
k.

dla poszukiwaczy taniej sensacji ;) mam niestety złe wieści - jak na razie pompa utrzymuje w domu temp w okolicy 21.5 stopnia, pracując 85% w II taryfie przy około -15 na dworze (a jak jest cieplej, czyli do -5 to chyba nawet 100% w II), a od 1.10, zużyła prądu za jakieś 400 pln (CO i CWU) ;), wiec to pytanie powyżej to tylko mój pęd do optymalizacji, a nie wołanie o ratunek. ;) :D:D:D
k.

jeszcze jedno - różnica na zasilaniu i powrocie z podłogi wynosi około 4.5 stopni.
czy to jest OK, czy za dożo?

pzdr
k

Liwko
31-12-2010, 09:05
Masz wszystko ok. Lepiej ode mnie;) W prawdzie u mnie na wejściu 1,7 a na wyjściu -1,5 ale o takich % w taniej mogę zapomnieć;)

aadamuss24
31-12-2010, 09:12
kurm28 podaj zużycie w kWh będzie łatwiej porównać. Jak pompa ma oddech to nie ma obiegu i temperatura rośnie tylko na czujnikach od ciepła sprężarki i wymiennika. Jaki masz spadek temperatury w ciągu dnia przy wyłączonym ogrzewaniu ? ile m2 ? Jaka wielkość bufora i zasobnika cwu ? Płaszczowy czy wężownica czy wymiennik?
Max 38 w buforze - mierzone w buforze czy na podstawie temperatury powrotu ? Przy wyższych temperaturach sprężarki jęczą :)

Teraz moje spostrzeżenia. Pompa, bufor 750, zasobnik cwu120 obok. Trzymając parametry pompy/bufora na styk dla temperatury 21 stopni w pomieszczeniu wyraźnie widać spadek temperatury zasilania (22) na ogrzewanie podczas podrzewu cwu. Do tego stopnia, że przy dużym zużyciu cwu zaczyna spadać temp. pom (20,5). Lepszym rozwiązaniem byłby dużo zasobnik cwu (300) tak aby przerwy w ogrzewaniu były realizowane głównie w nocy, ale i tak myślę, że problemem jest długi czas nagrzewania cwu małą mocą. Może przy mniejszym zużyciu cwu problem by nie istniał. Na kilka dni ustawię wyższe parametry pompy/bufora i sprawdzę jak się to będzie miało do komfortu i zużycia prądu. Obecnie pompa zużywa ok. 25 kWh/24h/-8oC/21oC/155m2 ----- nowy wymiar :) pozdr adam

jamagg
31-12-2010, 15:46
Witam
Uruchomiłem PC dwa dni temu. Pompa od tego czasu pracuje bez przerwy. W domu jest tylko podłogówka. Przez cały ten czas temp. na wyj. i na powrocie z obiegu wzrosła tylko o parę stopni, wzrost temp. w pomieszczeniu tylko o 2.5 stopnia. Budynek jest nie zamieszkały. Czy może ktoś udzielić mi informacji czy taka praca jest normą czy muszę zacząć się martwić.

rume
31-12-2010, 16:33
jamagg
Podaj więcej szczegółów.
Jaka pompa (moc), powierzchnia ogrzewana, rodzaj kolektora DZ, i jakie masz temperatury DZ i GZ

jamagg
31-12-2010, 16:39
Witam

PC o mocy 11KW, dolne źródło to odwierty (180m), aktualna tem. DZ na we -1.1 na wyj. -3.5, tem. GZ na wyj. 29 stopni na powrocie 22 stopnie.

Pozdrawiam

kurm28
31-12-2010, 17:50
kurm28 podaj zużycie w kWh będzie łatwiej porównać. Jak pompa ma oddech to nie ma obiegu i temperatura rośnie tylko na czujnikach od ciepła sprężarki i wymiennika. Jaki masz spadek temperatury w ciągu dnia przy wyłączonym ogrzewaniu ? ile m2 ? Jaka wielkość bufora i zasobnika cwu ? Płaszczowy czy wężownica czy wymiennik?
Max 38 w buforze - mierzone w buforze czy na podstawie temperatury powrotu ? Przy wyższych temperaturach sprężarki jęczą :)


Witam

Wiec tak:
Pierwsza zima grzania na powaznie. Temp utrzymywane w dzien około 21 stopnia.
- zuzycie srednie za grudzień - 22 kWh. Zuzycie średnie od 1.10 - 15kWh.
Całkowite od 1.10 do 31.12 (17:50) - 1318kWh
- spadek w ciagu dnia nie jest chyba duży i wynosi około 1 do 1.5 stopnia i najwięcej z tego spadku obserwuje wieczorem.
Gorzej jest jak wieje mocny wiatr i jest mróz. Wtedy nawet 2 stopnie potrafi spaść.
- m2 podłogówki (góra i poddasze) - około 140m2. Użytkowej 119m2
-zasobnik CWU 300l - max 45 stopni - histereza 6 - do grzania 3x dzienie (rano, w poludnie w II taryfie) i wieczorem o 18.
niestety nie wiem ile jest w buforze, ani czy to wężownica czy płyta (ale chyba to pierwsze).
Pompa to NATEO SMART+

Inna sprawa, że mam na 100% przewiewy w oknach - niewyregulowane i dramacik na stryszku, gdzie wiatr hula - robota na wiosne. :))

pzdr
k

Rafal Mieczkowski
31-12-2010, 22:43
Witam.

Sledze watek juz jakis czas i niestety nie moge znalezc odpowiedzi na dwie frapujace mnie sprawy, mam pytania odnosnie IVT 11.
1.Teraz pompa chodzi mi srednio 13 godzin na dobe, jaka jest mozliwosc ustawienia jej, zeby chodzila jak najwiecej w taniej taryfie(mozna ja tylko raz na dobe zaprogramowac, po godzinie 00:00 nowy dzien ), moze ktos wpadl na pomysl, jak to zrobic "po polsku"?
2.Niedlugo czas zamieszkac, teraz nastawa chyba jest na 0,5 i temp w domu 19st srednio, pytanie co bedzie lepsze, bo pewnie to sprawdzaliscie,podczas zamieszkiwania np. nastawa 2,0 i dokl reg +1, czy nastawa 2,5 i dokl reg -1, oczywiscie chodzi tu o optymalizacje czasu pracy pompy przy jak najlepszych parametrach? To oczywiscie przyklad nastaw. Jak juz wspomnialem czas niebawem zamieszkac i czas dopasowac optymalne nastawy, bede probowal oczywiscie wielu mozliwosci nastaw i regulacji, ale ktos z Was moze ma to juz przerobione. Z gory dzieki wielkie za kazda odpowiedz i podpowiedz.
Pozdrawiam.
Rafal

rwxw
01-01-2011, 15:16
A co do mrożenia to mam zaszronione rury wchodzące do domu, czy jest nie tak coś z układem, radźcie teraz, bo jeszcze można wszystko naprawić lub poprawić,
Skoro masz ujemne temperatury na rurach, to muszą się one zaszraniać, chyba że je czymś zaizolujesz. To zaszranianie jest bez znaczenia jeśli chodzi o wydajność pc. Zaizolować warto, gdy szron się pojawia podczas działania pc, a topnieje gdy pc nie działa i z rur kapie woda która zbiera się na podłodze/ścianie. Jeśli tylko rury są oszronione, a potem szybko woda z nich paruje i nie kapie, to nie ma się czym przejmować, ale izolacja nie zaszkodzi. Co do układu dz, to sprawdź, czy wszystkie rury mają taką samą temperaturę. Jeśli temperatury nie są równe, to masz zapowietrzoną jakąś sekcję i glikol przez nią nie płynie (płynie wolniej), a dz nie pracuje pełną mocą. Rozwiązaniem jest odpowietrzenie tej niedziałającej sekcji dz. Gorzej. gdy temperatury są równe. Oznacza to, że DZ działa z pełną mocą i nie jest za duże... Jedyną poprawkę którą można wtedy zrobić to dołożenie kolejnej pętli do dz, żeby temperatury były wyższe. Czy się opłaca robić takie zmiany ? Chyba nie, ale trzeba by policzyć ile będzie kosztowała rozbudowa dz, o ile wzrośnie sprawność pc i ile ewentualnie na tym zyskasz. U mnie aktualnie temperatury dz wynoszą 2.9/1.5, więc lepszych pewnie nie uzyskasz i możesz takie przyjąć przy obliczeniach w wariancie optymistycznym. Nie znaczy, że musisz robić rozbudowę dz, bo teraz masz wygrzewanie zimnego domu (tak sądzę po temperaturach gz) i pc pracuje non stop (?) grzejąc ile się da i pobierając ile się da ciepa z gruntu. Później gdy dom się wygrzeje, to zapotrzebowanie na dostarczane ciepło spadnie i może to dz będzie wystarczające i będzie dobrze działać. Grzałek nie włączaj, bo szkoda kasy na prąd.

rwxw
01-01-2011, 15:23
Uruchomiłem PC dwa dni temu.... czy taka praca jest normą czy muszę zacząć się martwić.
Masz zimny budynek i powoli go wygrzewasz. Taka praca jest normą i nie musisz się na razie niczym przejmować. Z ciekawości możesz sobie pomierzyć temperatury poszczególnych sekcji dz.

rwxw
01-01-2011, 15:29
moze ktos wpadl na pomysl, jak to zrobic "po polsku"?
Dziwny taki sterownik nie pozwalający na programowanie... Poszukaj dokładniej w instrukcji obsługi. Jeśli nic tam jednak nie będzie, to sięgnij do instrukcji instalacji, gdzie są opisane podłączenia elektryczne, może tam będzie się dało podpiąć jakiś zewnętrzny sterownik typu włącz/wyłącz?

aadamuss24
01-01-2011, 17:54
Gdzieś ktoś wcześniej pisał, że te sterowniki tak mają :( w okolicy 200 strony :) pozdr adam

wihajster
01-01-2011, 23:34
Witam

PC o mocy 11KW, dolne źródło to odwierty (180m), aktualna tem. DZ na we -1.1 na wyj. -3.5, tem. GZ na wyj. 29 stopni na powrocie 22 stopnie.

Pozdrawiam
Wygląda na to, że Twój instalator zbyt optymistycznie podszedł do długości łącznej DZ.
Jak obserwuję, to czasami i 250 metrów odwiertów dla podobnej pompy może nie wystarczyć. Zależy jaki teren.

kerado28
01-01-2011, 23:55
Mój dom zużywa rocznie około 5000kWh. Latem gdy nie grzeję CO na CWU idzie około 300kWh. Wtedy właśnie COP pompy P-W jest wyższy ale pozostałe 4700kWh COP P-W jest średnio 2,5 za sezon więc zapłaciłbym około 850zł więcej. Cena mojej gruntowej PC była podobna do pompy P-W. Gdzie tu sens?

Rozumiem, że 5000KWh to dla samej PC?
Henock - jakiego masz dystrybutora energii, że wychodzi u Ciebie tak tanio?

Rafal Mieczkowski
01-01-2011, 23:58
Witam.
Dzieki rwxw i Serwis24, trzeba bedzie cos glebiej poszukac a najlepiej chyba elektryka jakiegos spytac. Druciki i prady to nie moja dzialka.
Pozdrawiam.
Rafal.

rume
02-01-2011, 07:37
Witam.

Sledze watek juz jakis czas i niestety nie moge znalezc odpowiedzi na dwie frapujace mnie sprawy, mam pytania odnosnie IVT 11.
1.Teraz pompa chodzi mi srednio 13 godzin na dobe, jaka jest mozliwosc ustawienia jej, zeby chodzila jak najwiecej w taniej taryfie(mozna ja tylko raz na dobe zaprogramowac, po godzinie 00:00 nowy dzien ), moze ktos wpadl na pomysl, jak to zrobic "po polsku"?


Na moje to powinno wystarczyć
Robisz to odwrotnie. Ustalasz krzywa grzania trochę wyższą czyli taką jak ma mieć podbicie nocne. Programujesz czas taryfy droższej np. od 6:00 do 21:00 i obniżasz krzywa o kilka stopni w tym okresie.
Jeżeli masz taryfę "weekendową" to całą sobotę i niedzielę obniżasz w mniejszym stopniu niż pozostałe dni

Slawwos
02-01-2011, 09:01
Jak rozumiem wasze pompy nie pracuja 24h na dobe, moja po prostu sie dalej nie wylacza, obojetne czy mam ustawiona na tryb pracy auto czy pompa ciepla tylko, wszytskie aprametry podawalem/pozmienialem w/g waszych uwag i dalej nic. Od paru dni na dworze jest okolo 0C a mi dalej kotluje:)

rume
02-01-2011, 09:23
Grzałki nadal się włączają?
Proponuję ci sprawdzić moc pompy ciepła z jaką pracuje. Włącz tylko grzałkę o znanej mocy odczekaj jakieś20 minut i sprawdź różnicę temperatur na co, następnie wyłącz grzałkę i włącz samą pompę i też po około 20 minutach sprawdź różnicę temp. co. Z porównania wyjdzie ci z jaką mocą pompa pracuje. Jeżeli wyjdzie że moc pompy jest ok to znaczy że zapotrzebowanie budynku jest większe.

wit74
02-01-2011, 19:56
Rafal Mieczkowski
Zapytaj swego instalatora czy wie ,że można podłączyć zegar do dodatkowego sterowania pracą PCi i czy umie to zrobić.Podawałem kilka stron wcześniej komuś by skontaktował się z SUN ENERGY w Gdańsku z głównym automatykiem.O tym jak ustawiać krzywe było wiele razy 2-3 lata temu w tym wątku.Najwiecej informacji wyciągniesz z wpisów Bonetki. Pamiętaj ,że na krzywej możesz ustawiać garby samemu.

Rafal Mieczkowski
02-01-2011, 23:22
Witam.
Dzieki wielkie za odpowiedzi i podpowiedzi, caly czas przekopuje watek, troche ciezko to idzie duzo tego,rada z ustawieniem od rume, to chyba to o co mi chodzilo, sprytne, za kilka dni powrot do domu wiec bede testowal, poki co wielkie dzieki raz jeszcze.
Pozdrawiam.
Rafal

AdamC
03-01-2011, 13:27
Witam :)

Jestem na etapie wyboru pompy i chcialbym uzyskac odpowiedz an pare pytan.

Na poczatek moze o domu:
Dom drewniany z bala 12cm ocieplony welna 10cm i wykonczony w drewnie 4cm, dach 20cm welny (wlsciwie to strop nad poddaszem) dach docelowo tez bede chcial ocieplic ale to w blizej nieokreslonej przyszlosci, podloga na parterze wylewka ocieplenie 10cm styropian (moze bedzie 12)
powierzchnia domu 250m2 po podlogach znacznie wiecej. na parterze bedzie podlogowka okolo 100-110m, garaz chcialem dac jakis kaloryfer ale chyba tez podlogowka 45m2, poddasze to kaloryfery.
Wntylacja grawitacyjna, w domu jest jeszcze kominek, bedzie rozprowadzenie grawitacyjne - ale chce by pompa pokrywala cale zapotrzebowanie na cieplo

Prosze nie piszcie ze kaloryfery sie nie nadja, zdaje sobie sprawe z tego ze rachunki za prad bede mial wyzsze ale i tak lizce ze beda one porownywalne z rachunkami jakie musialbym zaplacic za np ogrzewanie gazowe.

mam juz kilka wycen i propozycji i prosze o Wasze opinie:

IVT - bardzo mi sie podoba poza cena :(, z tego co tu piszecie to sa tez zastrzezenia do sterownika? czy jest nieprzyjazny urzytkownikowi?

Dimplex Si14TE z tego co widze to do mojego domu mogla by wystarczyc 11kW pompa? do dimpleksa proponuja mi tez bufor tylko 200l z informacji z forum wychodzi mi ze pommpa bedzie pracowac w obu taryfach co nie jest najszczesliwsze

Czekam jeszcze na wycene Junkersa - nie znalazlem zadnych pinii o nich, instalator, ktory mi ja proponuje twierdzi ze to to samo co IVT, sugeruje wlasnie 11kW bo twierdzi ze te 14 to wyliczane z powierzchni a poniewaz ja mam spore skosy to kubatura nie za duza (650m3) i spokojnie mozna 11dac?

moje takie rozwazania - czesc pomp chyba wszystkie ze sprezarka mitsubishi moga miec na wyjsciu 65stopni, pompy ze sprezarkami copelanda 55-58 czy w moim przypadku decydowalibyscie sie na te z reguly drozsze ale podgrzewajace do wyzszych temp czy moge rozwazyc rowniez PC polecane tu na forum naszych rodzimych producentow?

Co do dolnego zrodla to beda odwierty bo nie chce sie zastanawic w przyszlosci czy moge posadzic jakies drzewko czy nie a poza tym dzialke mam juz troche zagospodarowana wiec rozkopanie jej raczej nie wchodzi w rachube...

Pozdrwaiam Adam

Liwko
03-01-2011, 13:37
moje takie rozwazania - czesc pomp chyba wszystkie ze sprezarka mitsubishi moga miec na wyjsciu 65stopni, pompy ze sprezarkami copelanda 55-58 czy w moim przypadku decydowalibyscie sie na te z reguly drozsze ale podgrzewajace do wyzszych temp czy moge rozwazyc rowniez PC polecane tu na forum naszych rodzimych producentow?
Nie ma takiej potrzeby by grzać wodę więcej niż 45-47oC, do wanny taka w zupełności wystarcza a pod prysznic wystarczy 40. Nigdy wyżej jej nie grzałem.
Ja i parę osób na tym forum posiada PC polskich producentów i chyba nie było przypadku by coś z nimi było nie tak. Podstawa to dobrze wykonane DZ i GZ to 99% pomp będzie dobrze pracować. Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać.
Pzdr

Daga&Adam
03-01-2011, 13:50
PC o mocy 11KW, dolne źródło to odwierty (180m), aktualna tem. DZ na we -1.1 na wyj. -3.5, tem. GZ na wyj. 29 stopni na powrocie 22 stopnie.


Wszystko gra - ja coprawda PC u siebie bede mial dopiero w przyszlym sezonie ale jezeli dopiero zamontowales ogrzewanie to szykuj sie na tydzien lub wiecej grzania non-stop, zeby doprowadzic temperatury wewnatrz do normalnych. W tym czasie DZ mocno Ci sie wychlodzi i z gorszym COPem pompa bedzie przez najblizsze moze i tygodnie pracowac. DZ regeneruje sie stosunkowo wolno. Ty na ten tydzien potrzebujesz wyciagnac kilka razy wiecej, niz to DZ potrafi dac. W miare mozliwosci wspomagaj grzanie w pierwszym okresie czym mozesz - kominek, nawet jakies nagrzewnice gazowe, olejowe - DZ sie odwdzieczy wyzszym COPem, a w domku szybciej zapanuja mieszkalne temperatury :)

AdamC
03-01-2011, 14:42
Liwko dzieki za odpowiedz, u mnie nie chodzi o grzanie CWU bo to rozumiem ze nie musze powyzej 50ciu ale ja bede mial kaloryfery na poddaszu...
i tu cale moje rozterki...

Daga&Adam
03-01-2011, 14:44
Liwko dzieki za odpowiedz, u mnie nie chodzi o grzanie CWU bo to rozumiem ze nie musze powyzej 50ciu ale ja bede mial kaloryfery na poddaszu...
i tu cale moje rozterki...

Czemu kaloryfery - ze wzgledow technicznych, ze dom z bala ? Czy chcesz tam jakies wykonczenia fikusne podlogi z drewna miec ?:) Bo jak tylko wzgledy technologiczne to sa przeciez rozne rozwiazania na zrobienie podlogowki na drewnianym stropie (suchy jastrych czy rozne inne technologie - nigdy sie nie wglebialem).
pozdr.

Liwko
03-01-2011, 14:52
Jeżeli kaloryfery to muszą być one przewymiarowane i nie będą one zasilane inną temp. jak dolna część z podłogówką. Będzie to zasilanie w okolicach 35oC przy największych mrozach i to w zupełności wystarcza. Z własnego doświadczenia wiem że poddasze potrzebuje mniej grzania niż dół bo takie są prawa fizyki więc nie powinieneś mieć żadnych problemów z grzaniem.

AdamC
03-01-2011, 15:46
podloga drewniana - deska podlogowa wiec sucha zabudowa ewentualnie w lazience co by w stopki cieplo bylo ;)

temp zasilnia 35 na kaloryfery to chyba troche malo??? ale jezeli nawet to na ile jej liczyc bo ja to tak obstawialem 55/45 stopni ale z tego co piszesz to chyba powinny byc policzone z jeszcze wiekszym zapasem

Liwko
03-01-2011, 15:53
Musisz dobrać kaloryfery na temp. zasilania 35oC. Będą dużo większe ale nawet przy tak niskiej temp. zasilania będzie ciepło.
Piwopijca ma podobnie więc poproś o poradę.

piwopijca
03-01-2011, 17:03
Najlepszego w NOWYM ROKU :)

Nie mam grzejnikow w zadnym pomieszczeniu, sama podlogowka.
Drabinki w lazienkach ale jako suszarki.

Tak z innej beczki, odczytywalem teraz licznik i wyszlo mi ze I taryfa zuwya mi 30% a druga 70% - wychodzi na to ze sie oplaca miec dwie taryfy w moim przypadku.
Od 16/10/2010 do disiaj (03/01/2011) zuzycie srednio- dzienne wychodzi mi prawie 25 kWh/dobe za wszystko.
Powtorze, ok. 215 m2 podlog (ok. 175 m2 uzytkowych)

Pzdr.

AdamC
03-01-2011, 17:10
Niestety piwopijca tk nie ma :(
niestety oczywiscie da mnie

pobawie sie troche w liczenie jak to na te 35oC wychodzi zobaczymy co za kolosy mi wyjda ;)

edit: nie zauwazylem ze juz odpisales ;)

Liwko
03-01-2011, 17:47
Kurcze, ktoś tak tu z piszących ma taki układ a moja skleroza jednak jest większa niż myślałem. Za dużo masła.
Pzdr

wit74
03-01-2011, 18:06
Kurcze, ktoś tak tu z piszących ma taki układ a moja skleroza jednak jest większa niż myślałem. Za dużo masła.
Pzdr

Może chodziło o rwxw :)?

aadamuss24
03-01-2011, 18:15
Liwko czy 40 stopni wystarczy do kąpieli to kwestia mocno indywidualna :) Nawet 45 na zasobniku nie jest za wiele jeśli odejdzie jeszcze trochę straty na przesyle to pod prysznicem leci już chłodniejsza. pozdr adam

krewetka
03-01-2011, 18:18
z jakim kosztem ( oczywiście mniej więcej) należy się liczyć : dom 130m2 ( parterówka), kolektor poziomy?

Tlobo
03-01-2011, 18:19
Witam. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, ciepła w domu, małych rachunków i zadowolenia z pomp ciepła :)
Chcę trochę usystematyzować wiedzę bo się gubię:)
Jeżeli chcę podnieść temp. w pokoju to zwiększam przepływ rotametrem. Jeżeli chcę podnieść temp. całego piętra to podnoszę przepływy na wszystkich pętlach.
Może to jednak spowodować zbyt duże różnice w temp. na zasilaniu i powrocie w GZ - co jest niepożądane.
Jak waszym zdaniem podnieść skutecznie temp. całego piętra?
Teraz DZ. Czy uważacie, że można regulować temp. pętli na DZ zaworami, czy należy tam też mieć rotametry.
Mój instalator ma mi w ten sposób regulować przepływy na DZ.
Na koniec zeszłego roku był u mnie serwis Viessmanna wymienić grzałkę w pompie i zdaniem fachowca, nie da się wyregulować pompy na podstawie wskazań termometrów zapiętych do sekcji DZ. Podobno pomiar temperatury glikolu na rurach PCV nie jest miarodajny. W sumie jak się zastanawiam to nie wiem dlaczego by nie.
Co o tym sądzicie?

Liwko
03-01-2011, 18:38
Jeżeli chcę podnieść temp. w pokoju to zwiększam przepływ rotametrem. Jeżeli chcę podnieść temp. całego piętra to podnoszę przepływy na wszystkich pętlach.
Może to jednak spowodować zbyt duże różnice w temp. na zasilaniu i powrocie w GZ - co jest niepożądane.
Jak waszym zdaniem podnieść skutecznie temp. całego piętra?
Teraz DZ. Czy uważacie, że można regulować temp. pętli na DZ zaworami, czy należy tam też mieć rotametry.
Mój instalator ma mi w ten sposób regulować przepływy na DZ.
Najlepiej wykonana instalacja PC to taka przy której wszystkie pętle są otwarte na maksa a temp. w pomieszczeniach takie jakie chcemy. Jest to jednak trudne do zrobienia i nie pozostaje nic innego jak regulacja podłogówki na zaworach rozdzielacza. Każde przykręcenie wpływa na opory przepływu ale nie ma się za bardzo czym przejmować bo w sumie wyjdą groszowo większe rachunki. Tak myślę. Z DZ nie ma takiego problemu więc wszystkie pętle powinny być całkowicie otwarte.

Liwko
03-01-2011, 18:42
z jakim kosztem ( oczywiście mniej więcej) należy się liczyć : dom 130m2 ( parterówka), kolektor poziomy?

Pompę możesz już kupić od 10tyś., kolektor samemu od 5-6tyś lub firma około 10. Kotłownia w okolicach 5 z całą robocizną, montażem i uruchomieniem. Podłogówka zależy od robocizny ale materiał 3,5-4tyś.

Jani_63
03-01-2011, 18:46
AdamC wszystkie ściany planujesz wykańczać drewnem?
Bo jeśli nie, to alternatywą może być jeszcze ogrzewanie ścienne, choć może i przy panelach drewnianych sobie poradzi.
http://www.paradigma.pl/11,OGRZEWANIE_sCIENNE_ABAKUS.html
Żeby powierzchni kaloryferów nie rozwijać do nieprzyzwoitych rozmiarów możesz się posiłkować grzejnikami kanałowymi.
Tylko te koszty. :rolleyes:

Liwko
03-01-2011, 18:46
Liwko czy 40 stopni wystarczy do kąpieli to kwestia mocno indywidualna :) Nawet 45 na zasobniku nie jest za wiele jeśli odejdzie jeszcze trochę straty na przesyle to pod prysznicem leci już chłodniejsza. pozdr adam

Jasne że indywidualna;) W sieci w blokach jest temp. około 60oC i zawsze trzeba ją mieszać w wannie do temp. około 45. Idealna temp. dla człowieka pod prysznicem to 38oC ale nie ma problemu i można grzać i ją do 45.
Ja przez większą część dnia mam 40oC i wiem że zawsze mogę wejść pod prysznic ale do wanny musi być dogrzana u mnie do 45 i mam ją rano i wieczorem.
Pzdr

krewetka
03-01-2011, 18:47
Liwko dziękuję, czyli jest szansa ze nie zbankrutuje....

kany
03-01-2011, 18:49
Dostalem 1 z 10 wyslanych wycen pomp ciepla co powiecie na ten temat

W przypadku Państwa domu (oferta sporządzona została na podstawie
otrzymanych informacji, przy zapotrzebowaniu cwu dla ok. 4 osób) należy zainstalować pompę ciepła szwedzkiej firmy
MEGATHERM. Zirius M2-9 (scroll) to pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem
czynnika roboczego w ziemi oraz bezpośrednim skraplaniem w zbiorniku
akumulacyjnym o mocy grzewczej 9,37 kW dla temp.oddawania 0/50 st. C. Pompy
tego typu służą do ogrzewania oraz przygotowywania CWU. Układy grzewcze pomp
ciepła z bezpośrednim parowaniem ze względu na brak wymienników pośrednich
oraz pomp obiegowych dolnego i górnego źródła charakteryzują się najwyższymi
współczynnikami grzewczymi w swojej klasie (sprawność takiego systemu
grzewczego jest większa nawet o 20% w stosunku do innych systemów grzewczych
z pompami ciepła). Systemy pompy ciepła Zirius M2-9 scroll nie wymagają
przeglądów ani serwisowania. W skład zestawu wchodzi: 3 pętle kolektora
ziemnego o dl. 70 m każdy rozkładane w układzie poziomym (głębokość
zakopania ok. 0,8 - 1,0m), pompa ciepła o mocy
grzewczej 9,37 kW dla temperatury oddawania 0/50 st. C, zbiornik
akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz sterowanie. Dzięki takiemu
rozwiązaniu, ze CWU otrzymuje się jako przepływową, nie ma możliwości
powstawania bakterii Legionella oraz potrzeby wymian anody magnezowej. CWU
może osiągać temp.nawet ponad 70 st C (z samej pompy ciepła) a jej wydajność
wynosi ok. 12 l/min. Koszt zestawu w podstawowej wersji wraz z regulatorem
oraz trzema rurami kolektora ziemnego wynosi 72.800 SEK netto ~ 33.500 PLN
brutto (VAT na
kolektor ziemny wynosi 22%). Zbiornik na etapie produkcji może zostać
wyposażony w dodatkowy wymiennik a służący do współpracy z kolektorami
słonecznymi lub kominkiem z płaszczem wodnym. Cena dodatkowego wymiennika
wynosi 5.400 SEK netto ~ 2.450 PLN brutto. Koszt montażu i uruchomienia
zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych
wynosi 5.000 PLN brutto. Rurki kolektora
ziemnego rozkłada się w ten sposób, że odległość miedzy nimi wynosi ok. 1m,
a od wodociągu, kanalizacji, ogrodzenia, budynku, należy odstąpić co
najmniej 1,5m. Do zakopania kolektora ziemnego dla zaproponowanej pompy
ciepła jest potrzebna działka o pow. ok. 200 - 250m2. Na terenie zajętym
przez kolektor ziemny nie będzie można posadowić żadnych budowli trwałych
typu wiata, basen, garaż, podjazd (bruk) natomiast można wykonywać wszystkie
nasadzenia. Na naszej stronie przedstawione są zawsze aktualne ceny w SEK
oraz w PLN. Nie wymagamy zaliczek ani przedpłat. Istnieje możliwość zapłaty
za zestaw pompy ciepła w SEK. Na zestaw pompy ciepła jest udzielany 5 letni
okres gwarancji. W opcji za dopłatą (6.500 PLN brutto) zastosowany może być
również sterownik najnowszej generacji z bardzo prostym w obsłudze panelem
dotykowym posiadającym możliwość sterowania pompą ciepła, kolektorem
słonecznym, basenem, kominkiem, krzywymi grzania. Jest on również wyposażony
w regulator pogodowy oraz licznik zużytej energii. Tego typu system
sterowania posiada możliwość monitorowania pracy pompy ciepła za
pomocą sieci internetowej oraz wiele innych ciekawych funkcji jak temp.
komfortowa, urlop itp. Moduł do przesyłania danych za pomocą internetu jest
obecnie w fazie wdrażania. Przewidywany koszt to kwota ok. 500 PLN.
Koszt montażu kotłowni wynosi ok. 3.300 PLN brutto, materiały i robocizna.
Koszt wykonania ogrzewania podłogowego (materiały, folia, rurki, rozdzielacze, szafki rozdzielaczy itp.
wraz z robocizną) wynosi 100 PLN/m2 brutto.

Liwko
03-01-2011, 18:49
Może chodziło o rwxw :)?

O widzisz, chyba faktycznie o niego:) AdamC, poszukaj go w tym temacie i zapytaj na priva bo ostatnio coś tu rzadko bywa.
Pzdr

Liwko
03-01-2011, 18:52
Liwko dziękuję, czyli jest szansa ze nie zbankrutuje....
Mało tego że nie zbankrutujesz ale jeszcze może wyjść taniej niż nie jedno inne rozwiązanie tylko trzeba o tym wcześnie pomyśleć. Najlepiej na etapie projektu.

Liwko
03-01-2011, 19:05
Na Arturo72 nie zwracajcie uwagi, on już tak po prostu ma. Chciałby PC ale pisał że zrobi DZ i GZ a pompę kupi jak stanieje. Podobają mu się pompy tylko cena go nie zachęca więc będzie grzał prądem. Musimy poczekać na jego rachunki ale coś mi się zdaje że nie prędko to będzie bo oprócz głupot jakie tu wypisuje niewiele w temacie domu się u niego dzieje. Ot taki forumowy cwaniaczek. Ci co go znają już na niego nie zwracają uwagi a ci co go nie znają szybko dołączają do tych pierwszych.

krewetka
03-01-2011, 19:07
Mało tego że nie zbankrutujesz ale jeszcze może wyjść taniej niż nie jedno inne rozwiązanie tylko trzeba o tym wcześnie pomyśleć. Najlepiej na etapie projektu.

zapewne tak zrobię, zwłaszcza ze gazu u nas nie ma...

dlaczego na etapie projektu?

Liwko
03-01-2011, 19:25
zapewne tak zrobię, zwłaszcza ze gazu u nas nie ma...

dlaczego na etapie projektu?

Bo przede wszystkim nie będzie potrzebny komin. Masz link do swojego projektu?

krewetka
03-01-2011, 19:36
http://www.z500.pl/projekt/z35,Projekt,domu,parterowego,z,przestronnym,salone m,i,duzym,garazem.html

kotlownia za garazem, maz chce zostawic komin tak na wszelki wypadek bo nie jest do końca przekonany do PC

Liwko
03-01-2011, 20:07
Komin należy wywalić bo to będzie tylko niepotrzebny mostek ciepła. Nie chodzi tutaj o komin do kominka bo to wedle uznania. Powiedz mężowi że szkoda pieniędzy bo i tak nigdy go nie wykorzysta.
W projekcie masz podane zapotrzebowanie na ciepło tego domu. Musisz teraz zdecydować czy tak zostawiasz czy robisz lepsze ocieplenie i zmniejszasz moc PC. Ile osób będzie mieszkać? Wannę dużą planujecie? Prysznice długie czy raczej krótkie?

krewetka
03-01-2011, 20:13
projekt jeszcze nie zamówiony wiec nie wiem jakie jest zapotrzebowanie na ciepło

kominek będzie,lepsze ocieplenie tzn jakie? na początku będzie 2+1, po ok roku 2+2, wanna malutka ( tylko dla dzieci) dla nas prysznic ( raczej krótki)

Liwko
03-01-2011, 20:19
Tak zerknąłem do twoich postów i czy nie będziesz mieć agroturystyki? Chodzi mi o to czy tej ciepłej wody czasami nie będzie iść więcej?
I jeszcze dwa pytania, w jakim regionie się budujesz i jak będzie stał dom względem stron świata?

krewetka
03-01-2011, 20:24
nie, nie z agroturystyki rezygnujemy, tzn na działce stoi stary dom, może kiedyś- ale to wtedy może kolektory...

dom będzie stal w południowo-wschodniej Małopolsce ( blisko granicy wiec zimy dość mroźne, lato gorące), wejście będzie od strony północno-wschodniej

projekt w odbiciu lustrzanym

maysee
03-01-2011, 20:26
@Liwko. Uwazam, ze ryzykownym jest odwodzic kogos od wybudowania sobie komina. A co jesli sie kiedys zmienia realia i komin jednak bedzie potrzebny? U mnie docelowo ma byc PC a mimo to kominy mam az dwa.

Liwko
03-01-2011, 20:39
dom będzie stal w południowo-wschodniej Małopolsce ( blisko granicy wiec zimy dość mroźne, lato gorące), wejście będzie od strony północno-wschodniej

projekt w odbiciu lustrzanym

Moim zdaniem to lustrzane odbicie w waszym przypadku nie będzie najszczęśliwsze ale nie wiem dlaczego właśnie na nie się zdecydowaliście. Ok, zostawmy to. W waszym regionie faktycznie poszedłbym w pompę grunt-woda. Niedaleko was znajduje się producent PC którą sam posiadam więc nic tylko pojechać i pogadać;)
http://ppcpompy.eu/page15.php

Liwko
03-01-2011, 20:45
@Liwko. Uwazam, ze ryzykownym jest odwodzic kogos od wybudowania sobie komina. A co jesli sie kiedys zmienia realia i komin jednak bedzie potrzebny? U mnie docelowo ma byc PC a mimo to kominy mam az dwa.

Ja jak większość włascicieli PC komina nie posiadam i dzisiaj zrobiłbym to samo ale w razie wojny;) zawsze można go dobudować. Będzie to ciut bardziej problematyczne ale po co od razu płacić za coś z czego nie będziemy korzystać. W jej przypadku kotłownia ma się znajdować za garażem więc w każdej chwili można go postawić bo tylko trzeba będzie się przez dach przebić. Ja bym nie budował.

kany
03-01-2011, 20:59
Dostalem 1 z 10 wyslanych wycen pomp ciepla co powiecie na ten temat

W przypadku Państwa domu (oferta sporządzona została na podstawie
otrzymanych informacji, przy zapotrzebowaniu cwu dla ok. 4 osób) należy zainstalować pompę ciepła szwedzkiej firmy
MEGATHERM. Zirius M2-9 (scroll) to pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem
czynnika roboczego w ziemi oraz bezpośrednim skraplaniem w zbiorniku
akumulacyjnym o mocy grzewczej 9,37 kW dla temp.oddawania 0/50 st. C. Pompy
tego typu służą do ogrzewania oraz przygotowywania CWU. Układy grzewcze pomp
ciepła z bezpośrednim parowaniem ze względu na brak wymienników pośrednich
oraz pomp obiegowych dolnego i górnego źródła charakteryzują się najwyższymi
współczynnikami grzewczymi w swojej klasie (sprawność takiego systemu
grzewczego jest większa nawet o 20% w stosunku do innych systemów grzewczych
z pompami ciepła). Systemy pompy ciepła Zirius M2-9 scroll nie wymagają
przeglądów ani serwisowania. W skład zestawu wchodzi: 3 pętle kolektora
ziemnego o dl. 70 m każdy rozkładane w układzie poziomym (głębokość
zakopania ok. 0,8 - 1,0m), pompa ciepła o mocy
grzewczej 9,37 kW dla temperatury oddawania 0/50 st. C, zbiornik
akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz sterowanie. Dzięki takiemu
rozwiązaniu, ze CWU otrzymuje się jako przepływową, nie ma możliwości
powstawania bakterii Legionella oraz potrzeby wymian anody magnezowej. CWU
może osiągać temp.nawet ponad 70 st C (z samej pompy ciepła) a jej wydajność
wynosi ok. 12 l/min. Koszt zestawu w podstawowej wersji wraz z regulatorem
oraz trzema rurami kolektora ziemnego wynosi 72.800 SEK netto ~ 33.500 PLN
brutto (VAT na
kolektor ziemny wynosi 22%). Zbiornik na etapie produkcji może zostać
wyposażony w dodatkowy wymiennik a służący do współpracy z kolektorami
słonecznymi lub kominkiem z płaszczem wodnym. Cena dodatkowego wymiennika
wynosi 5.400 SEK netto ~ 2.450 PLN brutto. Koszt montażu i uruchomienia
zestawu pompy ciepła do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych
wynosi 5.000 PLN brutto. Rurki kolektora
ziemnego rozkłada się w ten sposób, że odległość miedzy nimi wynosi ok. 1m,
a od wodociągu, kanalizacji, ogrodzenia, budynku, należy odstąpić co
najmniej 1,5m. Do zakopania kolektora ziemnego dla zaproponowanej pompy
ciepła jest potrzebna działka o pow. ok. 200 - 250m2. Na terenie zajętym
przez kolektor ziemny nie będzie można posadowić żadnych budowli trwałych
typu wiata, basen, garaż, podjazd (bruk) natomiast można wykonywać wszystkie
nasadzenia. Na naszej stronie przedstawione są zawsze aktualne ceny w SEK
oraz w PLN. Nie wymagamy zaliczek ani przedpłat. Istnieje możliwość zapłaty
za zestaw pompy ciepła w SEK. Na zestaw pompy ciepła jest udzielany 5 letni
okres gwarancji. W opcji za dopłatą (6.500 PLN brutto) zastosowany może być
również sterownik najnowszej generacji z bardzo prostym w obsłudze panelem
dotykowym posiadającym możliwość sterowania pompą ciepła, kolektorem
słonecznym, basenem, kominkiem, krzywymi grzania. Jest on również wyposażony
w regulator pogodowy oraz licznik zużytej energii. Tego typu system
sterowania posiada możliwość monitorowania pracy pompy ciepła za
pomocą sieci internetowej oraz wiele innych ciekawych funkcji jak temp.
komfortowa, urlop itp. Moduł do przesyłania danych za pomocą internetu jest
obecnie w fazie wdrażania. Przewidywany koszt to kwota ok. 500 PLN.
Koszt montażu kotłowni wynosi ok. 3.300 PLN brutto, materiały i robocizna.
Koszt wykonania ogrzewania podłogowego (materiały, folia, rurki, rozdzielacze, szafki rozdzielaczy itp.
wraz z robocizną) wynosi 100 PLN/m2 brutto.

Panowie co sadzicie o tej wycenie i tej firmie ???

Liwko
03-01-2011, 21:06
Jedyne rozsądne rozwiązanie w tych warunkach :)
Widać Twoje doradztwo w każdej dziedzinie jest bardzo celne,gratulacje ;)
Ale rozumiem,niektórzy inaczej pojmują komfort i ekonomię ;)

A widzisz Arturo72, gdy ja mam garaż z drugiej strony to słonko rano mnie pięknie wita a latem gdy świeci mocno i go nie za bardzo potrzebuję nie włazi mi po południu za mocno do domu więc nie muszę zasłon zasłaniać by nas nie oślepiało przy oglądaniu TV. To jest według mnie komfort, a o ekonomię dba moja PC i nie muszę się trzymać rygoru pod budowę domu ogrzewanego prądem.

ProStaś
03-01-2011, 21:51
Panowie co sadzicie o tej wycenie i tej firmie ???

Jak rozumiem jest to wycena z Thermogolv ?

Jeśli tak jest to cena komfortu i pewności. Jeszcze się nie spotkałem, aby ta PC zamontowana przez tą firmę nie zadziałała.
Siadaj do liczydła i licz, 50.000 zł. na inwestycji się uzbiera.

Twoje pieniądze, Twój wybór.
Będzie działać i będzie tanio w eksploatacji.

pzdr

sledz98
03-01-2011, 21:55
Kany - ja mam dokładnie tę pompę. Nie mam co prawda tego dotykowego panelu sterującego, tylko starszy model (zdecydowanie bardziej ubogi w funkcje). Sama pompa chodzi bez zarzutu. Firma Thermogolv jest bardzo pomocna. Kiedy nie zadzwonisz, to zawsze właściciel Ci pomoże wiedzą. Ja jestem naprawdę bardzo zadowolony z ich PC.Jeśli masz jakieś pytania to chętnie Ci odpowiem.

Jej zaletą jest to, że długość kolektora jest zdecydowanie mniejsza niż w pompach glikolowych. Przy mojej małej (696m2) działce rozwiązanie jak znalazł.

Rafał_
03-01-2011, 22:28
http://www.z500.pl/projekt/z35,Projekt,domu,parterowego,z,przestronnym,salone m,i,duzym,garazem.html

kotlownia za garazem, maz chce zostawic komin tak na wszelki wypadek bo nie jest do końca przekonany do PC

Na wszelki wypadek przy ogrzewaniu elektrycznym jakim PC niewątpliwie jest to proponowałbym agregat prądotwórczy. Koszt porównywalny do komina, a napędzi PC, jakąś lampkę i czajniczek na gorącą herbatę :-)

rzufik1
03-01-2011, 22:33
podloga drewniana - deska podlogowa wiec sucha zabudowa ewentualnie w lazience co by w stopki cieplo bylo ;)

temp zasilnia 35 na kaloryfery to chyba troche malo??? ale jezeli nawet to na ile jej liczyc bo ja to tak obstawialem 55/45 stopni ale z tego co piszesz to chyba powinny byc policzone z jeszcze wiekszym zapasem

etam 35 na kaloryfer to i tak bardzo dużo:) u mnie PC PW dół owszem podłogi ale poddasze kaloryfery... i to przewymiarowane największy ma chyba coś 2.3m wysokosc 60 cm. hydraulik chyba się trochę pomylił ale muszę mu tu przyznać plus:) jak do tej pory góra zawsze cieplejsza od dołu a obecnie obcinam temperaturę zasilania ... i zjeżdzam z 35 . od wczoraj zasilałęm 32 stopniam i w pokojach dzieciakow było około 22 stopnie a u mnie w sypialni 20.5 ( skręcone na głowicy termostatycznej którą ma każdy grzejnik) dziś zjechałęm na zasilaniu na 31 C zobaczymy. pompa chodzi teraz w trybie auto więc 24 h i tak zamykam się w 40 kWh przy obecnych temperaturach.Z tym że u mnie to nie temperatury niskie stanowią problem tylko błędy ekip ( w tym przypadku ocieplenie) i WIATR... ten niestety działą najgorzej... jak wieje to czuje po karku siedząc w salonie:( i tu sporo ucieka.

rzufik1
03-01-2011, 22:38
Z komina ( kominów) nie rezygnowałem :) a i wentylacja grawitacyjna. Jeden komin wykorzystany do kominka a drugi..... ech ten bym zlikwidowal:) gdybym wiedział że ak go spier...... Ciągle sie po nim leje:( a koleś już telefonów nie odbiera. Z tym że tu już prawnik wkroczył

dagmar_24
03-01-2011, 23:14
Skoro masz ujemne temperatury na rurach, to muszą się one zaszraniać, chyba że je czymś zaizolujesz. To zaszranianie jest bez znaczenia jeśli chodzi o wydajność pc. Zaizolować warto, gdy szron się pojawia podczas działania pc, a topnieje gdy pc nie działa i z rur kapie woda która zbiera się na podłodze/ścianie. Jeśli tylko rury są oszronione, a potem szybko woda z nich paruje i nie kapie, to nie ma się czym przejmować, ale izolacja nie zaszkodzi. Co do układu dz, to sprawdź, czy wszystkie rury mają taką samą temperaturę. Jeśli temperatury nie są równe, to masz zapowietrzoną jakąś sekcję i glikol przez nią nie płynie (płynie wolniej), a dz nie pracuje pełną mocą. Rozwiązaniem jest odpowietrzenie tej niedziałającej sekcji dz. Gorzej. gdy temperatury są równe. Oznacza to, że DZ działa z pełną mocą i nie jest za duże... Jedyną poprawkę którą można wtedy zrobić to dołożenie kolejnej pętli do dz, żeby temperatury były wyższe. Czy się opłaca robić takie zmiany ? Chyba nie, ale trzeba by policzyć ile będzie kosztowała rozbudowa dz, o ile wzrośnie sprawność pc i ile ewentualnie na tym zyskasz. U mnie aktualnie temperatury dz wynoszą 2.9/1.5, więc lepszych pewnie nie uzyskasz i możesz takie przyjąć przy obliczeniach w wariancie optymistycznym. Nie znaczy, że musisz robić rozbudowę dz, bo teraz masz wygrzewanie zimnego domu (tak sądzę po temperaturach gz) i pc pracuje non stop (?) grzejąc ile się da i pobierając ile się da ciepa z gruntu. Później gdy dom się wygrzeje, to zapotrzebowanie na dostarczane ciepło spadnie i może to dz będzie wystarczające i będzie dobrze działać. Grzałek nie włączaj, bo szkoda kasy na prąd.

dzięki,
Powiem szczerze że nie wiem jeszcze jak to wszystko sprawdzać, czy są zapowietrzone czy nie, dziś okazało się że dwie nitki na domu są zapowietrzone, pogonię instalatora żeby to sprawdził, bo ja wszystko nadzoruję przez telefon i nie mogę na razie tego sprawdzić w realu,

Co do nitek DZ to mam 4 na prawie 600m^2 poszło 470mb rury, nie wiem czy to ok, ale niestety wiecej miejsca już nieb mam :(
rurki w domu już zaizolowane :)

Temperatura dz utrzymuje się cały czad tak samo na -2, wejście 17,8 na dom powrót 13,6, ale zapomniałam o najważniejszym dom owszem jest ocieplony 25cm styro, ale jeszcze nie mam zaizolowanego dachu, bo 20.12 skończyli tynkować i na razie wszystko schnie,

Pompa chodzi non stop, i jak tak dalej pójdzie to załamie mnie rachunek za prąd, bo mam tylko budowlany, gdyż niestety jest za zimno na zrobienie przyłącza docelowego :(
Czy jakbym ustawiła ją jakoś z przerwami, znacząco miało by to wpływ na temperaturę w domu, i czy dało by się coś zaoszczędzić na prądzie??

Pozdrawiam

rydzadam
04-01-2011, 07:44
Co do komina spalinowego w przypadku planowania pompy ciepła, to ja bym sobie odpuścił. Jestem przekonany, że PC i ewentualnie prąd w przyszłości wyprą inne systemy grzania (oprócz gazu ziemnego). Jeżeli kiedyś warto albo trzeba będzie z jakichś powodów zamienić PC na gaz ziemny, komina i tak nie potrzeba, bo nowoczesne kotły mają przewody koncentryczne prowadzone np. poziomo przez ścianę zewnętrzną. Ciągi wentylacyjne są potrzebne jedynie przy grawitacyjnej, jeśli ktoś robi rekuperację, to do wentylacji też komin jest niepotrzebny. Jedyny ciąg jaki bym wybudował to mały niedrogi komin systemowy do kominka i obok niego - dość spory kanał ( powiedzmy 30x80) łączący wszystkie kondygnacje łącznie ze strychem, w którym wygodnie można pociągnąć wszystkie piony: C.O., solary, może woda i kanaliza, prąd, nawiew i wyciąg wentylacji mechanicznej, odkurzanie centralne, TV-SAT, itp.

7tonik
04-01-2011, 08:58
...odczytywalem teraz licznik i wyszlo mi ze I taryfa zuwya mi 30% a druga 70% - wychodzi na to ze sie oplaca miec dwie taryfy w moim przypadku.
Od 16/10/2010 do disiaj (03/01/2011) zuzycie srednio- dzienne wychodzi mi prawie 25 kWh/dobe za wszystko.
Powtorze, ok. 215 m2 podlog (ok. 175 m2 uzytkowych)

Pzdr.
Ja przy bardzo podobnej wielkości domu mam następujące proporcje całościowego zużycia :
sezon 01.09.2009 - 31.08.2010 : I - 2357kWh, II - 5651kWh (29% / 71%)
01.09.2010 - 04.01.2011: I - 973kWh, II - 1727kWh (36% / 64%)
dla ostatniego tygodnia proporcje są następujące: 27% / 73%.

Dla ciekawości od 01.09.2010 oszczędność z posiadania tańszej taryfy wyniosła 323zł, jest to mniej więcej koszt CO i CWU od września. Stanowi to 32% całościowych kosztów za energię(koszt obecny: 1010zł, koszt przy standardowej taryfie: 1333zł - oczywiście całościowe koszty za prąd od września.
Przyjmując ceny prądu z grudnia 2010, w sezonie 09.2009-08.2010 oszczędność z tańszej taryfy wyniosła 1140 zł (40% całościowych kosztów za prąd), również jest to kwota kosztów CWU i CO za ten okres (nie liczę buzowania w kominku :) ).
Przypomnę PC powietrze-woda Altherma.

krewetka
04-01-2011, 09:13
Moim zdaniem to lustrzane odbicie w waszym przypadku nie będzie najszczęśliwsze ale nie wiem dlaczego właśnie na nie się zdecydowaliście. Ok, zostawmy to. W waszym regionie faktycznie poszedłbym w pompę grunt-woda. Niedaleko was znajduje się producent PC którą sam posiadam więc nic tylko pojechać i pogadać;)
http://ppcpompy.eu/page15.php

dlaczego lustrzane odbicie jest złe? dom bedzie stal bokiem do drogi wiec wjazd ( strona północno-zachodnia) jest po łuku, na dodatek na działce stoi stary dom co nas troche ogranicza( drzewa, skarpa), jezeli bylaby wersja podstawowa to wjazd bylby bardzo ciasny. Kolektor poziomy ze wzgledu na powierzchnia działki ( 50ar)

maysee
04-01-2011, 09:18
Panowie co sadzicie o tej wycenie i tej firmie ???

Tez mam wycene od Thermogolv i musze powiedziec, ze na 10 otrzymanych wycen (powaznych, niepowaznych jest wiecej) cenowo jest ona trzecia od konca z Cirusem 14kW. Wyglada naprawde ciekawie ale troche mi nie pasujeplytkie gorne zrodlo o duzej powierzchni. Ochsner z pompa 12kW, razem z odwiertami pionowymi (8x75mb) jest "tylko" o 3tys drozszy. Nie mowiac o pozostalych 8 wycenach. Chyba opaska na oczy i losowanie...

Liwko
04-01-2011, 09:27
dlaczego lustrzane odbicie jest złe? dom bedzie stal bokiem do drogi wiec wjazd ( strona północno-zachodnia) jest po łuku, na dodatek na działce stoi stary dom co nas troche ogranicza( drzewa, skarpa), jezeli bylaby wersja podstawowa to wjazd bylby bardzo ciasny. Kolektor poziomy ze wzgledu na powierzchnia działki ( 50ar)

Nie no spoko, nie wiedziałem nic w tej sprawie więc nie ma problemu. Zimą z grzaniem nie będzie problemów tylko latem sypialnie mogą się wam mocno nagrzewać. Spróbujcie zejść tak nisko z okapami by latem jak słońce jest wysoko nie wchodziło wam do pomieszczeń a zimą przeszywało je całe.

7tonik
04-01-2011, 10:17
Przeliczyłem dotychczasowe zużycie wg nowych cen. Za poprzedni sezon wyszłoby 213zł drożej w porównaniu do cen grudniowych.
W obecnym sezonie od września wyszłoby 72zł więcej. Generalnie w G12 I taryfa wzrosła o 6,7%, II o 8,4%(kanalie). G11 wzrosła o 6,9%. Dostawca: Enea.

Jastrząb
04-01-2011, 10:57
Przeliczyłem dotychczasowe zużycie wg nowych cen. Za poprzedni sezon wyszłoby 213zł drożej w porównaniu do cen grudniowych.
W obecnym sezonie od września wyszłoby 72zł więcej. Generalnie w G12 I taryfa wzrosła o 6,7%, II o 8,4%(kanalie). G11 wzrosła o 6,9%. Dostawca: Enea.
Jesli dobrze licze, to PGE Warszawa, ceny sie zmienily:
0,34 -> 0,37 (8,8%)
0,59 -> 0,63 (6,8%)
Czyli podobnie :-/

marcin

Daga&Adam
04-01-2011, 12:47
@Liwko. Uwazam, ze ryzykownym jest odwodzic kogos od wybudowania sobie komina. A co jesli sie kiedys zmienia realia i komin jednak bedzie potrzebny? U mnie docelowo ma byc PC a mimo to kominy mam az dwa.

Ja bym zbudowal komin ale tylko do dachu - tj. nie wystawialbym go nad dach. No i oczywiscie uwazal z budowa wiezby aby nie bylo ew. pozniej konfliktu typu komin/krokwia. W razie czego dobudowanie takiego komina to maly problem, a poki co - nie bedzie stanowil mostka cieplnego i bedzie tani w budowie (najdrozsze jest jednak wykonczenie nad dachem - klinkierka etc :)
pozdr.

AdamC
04-01-2011, 13:15
Dzieki za rady ;)

policzylem sobie kaloryferki tak oczywiscie mocno orientacyjnie na podstawie danych z purmo
liczylem dla tz 45 i 40oC, dla 35 nie maja wspolczynnikow korekcyjnych

i tak orientacyjnie dla pokoju 15m2 wychodzi mi:
dla t=45oC grzejnik: 1600x60 CV22
dla t=40oC grzejnik 2300x60 CV22

male nie sa ale to jeszcze nie tragedia :D na sciane sie zmieszcza

co do wykonczenia domu to calosc bedzie w drewnie wiec ogrzewania plaszczysnowe na poddaszu nie wchodza w gre

czekam teraz na wyceny az mi poschodza wszystkie no i trzeba bedzie decyzje podjac

zapytam jeszcze raz ale juz tylko o jedna pompe
co sadzicie o junkersie? ktos ma moze na forum?

Liwko
04-01-2011, 13:36
Ja bym zbudowal komin ale tylko do dachu - tj. nie wystawialbym go nad dach. No i oczywiscie uwazal z budowa wiezby aby nie bylo ew. pozniej konfliktu typu komin/krokwia. W razie czego dobudowanie takiego komina to maly problem, a poki co - nie bedzie stanowil mostka cieplnego i bedzie tani w budowie (najdrozsze jest jednak wykonczenie nad dachem - klinkierka etc :)
pozdr.
Ewentualnie dla strachliwych jest to jakiś pomysł;)

AdamC
04-01-2011, 13:57
rzufik1 a czy moglbys napisac jaka masz pompe , jaki dom i jak sie maja wielkosci kaloryferow do wielkosci pomiesczen?

mery26
04-01-2011, 14:46
Jesli dobrze licze, to PGE Warszawa, ceny sie zmienily:
0,34 -> 0,37 (8,8%)
0,59 -> 0,63 (6,8%)
marcin
no by ich...
a opłaty stałe +8,69% :-(
średnio licząc w plecy na ogrzewaniu ok. 150 zł/sezon i ogółem jakieś 300-350 zł rocznie

maysee
04-01-2011, 15:57
Dzieki Donek... :(

Liwko
04-01-2011, 16:06
Gdyby nie Donek (nie bronię go) to by skubańce o 15% podnieśli.

dagmar_24
04-01-2011, 19:16
Dagmar24 - jak masz nieocieplony dach, to nic dziwnego że nie możesz dogrzać, bo całę ciepło ci dachem ucieka....ja miałem podobną sytuację rok temu, tzn dogrzewałem dom kozą (sciany i dach bez ocieplenia) i to miało tylko taki efekt, że po robocie można się było troche przy piecyku ogrzać, ciepła z tego wiele nie było...wszystko schło (świeżo po tynkach) i całe ciepło od razu uciekało na zewnątrz...
Ja dla PC 8KW mam około 550mb kolektora poziomego i jest ok, ale 2 petle musialem przykręcic trochę, bo były dużo słabsze niż te 2 pozostałe - i od razu poprawiły mi się temperatury na DZ...nie ważna jest ilość mb DZ ale jakość gruntu, a ja np. wiem, trochę metrów mam straconych, bo np. wkopaliśmy się koparką w pyły (wybrana glina, zasypane pyłami i troche ziemi na gorze), pozniej szybko z tego uciekalismy, ale kilkanascie mb jest w takim gruncie, czyli same straty, do tego momentami jest piach na działce....planowałem 3 nitki po 150mb, ale jak zobaczylem co w ziemi siedzi, to od razu dorobiłem 4 - wyszło 550, bo na każdej petli trochę trzeba było uciąć...

Dagmar, skoro nie mieszkasz, to ustaw naprawe temperatury na niższą, po co dodatkowo płacić?!?
ja podczas wykonczeniowki mialem nastawione duuużo niższe temperatury niż teraz jak mieszkam, bo po co?

dzięki
dogrzewamy na razie kominkiem i dlatego mamy tak wysoko ustawione temp wyjściowe bo inaczej czujniki wyłapywały temp od kominka i pompa się wyłączała, a to też powodowało zamieszanie bo instalacja się wychładzała, jak kominek nie grzał to zanim pc się rozhulało to znów paliliśmy w kominku, i baliśmy się o podłogówkę żeby tam przy tych mrozach coś nie zamarzło

co do gruntu to też mam kiepski, piasek taki sypki, potem ten taki brunatny i trochę czarnoziemu, tak że niestety jedna nitka wyszła prawie cała w piasku, ale mi mówiono że to w zupełności wystarczy te 470mb przy tym gruncie na 170m^2 podłogówki, pod koniec styczna ocieplimy dach to zobaczymy jaka będzie różnica o ile będzie :) Gooorąco w to wierzę

Pozdfrawiam

dagmar_24
04-01-2011, 19:24
Ja bym zbudowal komin ale tylko do dachu - tj. nie wystawialbym go nad dach. No i oczywiscie uwazal z budowa wiezby aby nie bylo ew. pozniej konfliktu typu komin/krokwia. W razie czego dobudowanie takiego komina to maly problem, a poki co - nie bedzie stanowil mostka cieplnego i bedzie tani w budowie (najdrozsze jest jednak wykonczenie nad dachem - klinkierka etc :)
pozdr.

Tak czytam o tych kominach i jest to dla mnie dziwne, my zrezygnowaliśmy z jednego ale jeden został pod kominek, co do mostków cieplnych to przy nieogrzewanym poddaszu nie ma to dużego znaczenia, a co do wykończenia komina, to moga to być grosze, nasz komin jest wykończony styro siatka klej i tynk mozajkowy (kamyczki drobne), blacha na górę wygięta przy okazji przez dekarzy, koszt 550 całość, nie wiem czy nie drożej wyjdzie wcinanie się później w dach szukanie odpowiedniej blachy lub dachówki do zakończenia i wystawianie tego komina wyżej , ale decyzja należy do każdego :)

Pozdrawiam

grzegorzsto
04-01-2011, 20:17
witam wszystkich mam takie pytanie dotyczące pomp ciepła powietrze powietrze wiem, że temat jest szeroko opisany ale nie do końca czy ktoś może się podzielić info jak to się spisuje ile płaci i jak w zimę dzięki

rume
04-01-2011, 21:39
Ja bym zbudowal komin ale tylko do dachu - tj. nie wystawialbym go nad dach. No i oczywiscie uwazal z budowa wiezby aby nie bylo ew. pozniej konfliktu typu komin/krokwia. W razie czego dobudowanie takiego komina to maly problem, a poki co - nie bedzie stanowil mostka cieplnego i bedzie tani w budowie (najdrozsze jest jednak wykonczenie nad dachem - klinkierka etc :)
pozdr.

A ja mam zupełnie na odwrót :D. Fakt że komin miałem już wybudowany kiedy zapadła decyzja o PCi.
Wywaliłem komin z domu a została sama góra podwieszona na konstrukcji stalowej - przeszkadzał mi w domu :)

rzufik1
04-01-2011, 22:00
rzufik1 a czy moglbys napisac jaka masz pompe , jaki dom i jak sie maja wielkosci kaloryferow do wielkosci pomiesczen?

hm. o pompie i domku już pisałęm.. ale powtórze. PW Fujitsu Highpower 11.2kW ( trójfazowa).
co do wielkości pomieszczeń i grzejników to największe ... 2300x60 cv33 znajdują się w pokojach blisko 20m2; w piwnicy 2300x60 cv22w podobnym pomieszczeniu
.a tak to kilka mniejszych wsumie jest ich 12 szt.
mam 6 okien dachowym wiec to też powód dla którego pojawiły sie grzejniki. chciałęm aby jednak skraplanie mnie omineło... udało się częściowo.

piwopijca
04-01-2011, 22:37
W RWE Warszawa nowy cennik na energie elektryczna.

G11:
* koszt 1 kWh: 0,4736 zl/kWh
* rozliczenie w cyklu 6-cio miesiecznym: 0,59 zl/m-c
* licznik trojfazowy: 9,90 zl/m-c
* stala oplata: 5,54 zl/m-c
* oplata handlowa w cyklu 6 -m-cy: 4,29 zl/m-c

G12:
* koszt 1 kWh:
- taryfa dzienna: 0,5064 zl/kWh
-taryfa nocna: 0,3390 zl/kWh
* rozliczenie w cyklu 6-cio miesiecznym: 0,59 zl/m-c
* licznik trojfazowy: 9,90 zl/m-c
* stala oplata: 5,54 zl/m-c
* oplata handlowa w cyklu 6 -m-cy: 5,58 zl/m-c

Koszty stale za m-c:
G11: 20,32 zl/m-c
G12: 21,60 zl/m-c

Roznica w taryfie G11 i G12 dziennej: -0,0328 zl/kWh
Roznica w taryfie G11 i G12 nocnej: 0,1346 zl/kWh

Zdrozalo w 2011 roku:
G11:
oplaty stale: + 0,40 zl
kWh: +0,018 zl
G12:
oplaty stale: +0,40 zl
kWh:
I taryfa: +0,0197 zl
II taryfa: +0,0054 zl

Pzdr.

7tonik
05-01-2011, 08:50
witam wszystkich mam takie pytanie dotyczące pomp ciepła powietrze powietrze
Z wypowiedzi jakie czytałem wynika, że spisują się znacznie gorzej niż np. powietrze-woda. Generalnie ogrzewanie nadmuchowe raczej słabo się spisuje (może bardzo trudno je dobrze wykonać). Nie mówię tu o DGP, lecz o ogrzewaniu niskotemperaturowym.

aadamuss24
05-01-2011, 09:20
Rozliczenie w cyklu 6 miesięcznym - od czego jest to zależne ? można samemu wybrać ? pozdr adam

aadamuss24
05-01-2011, 16:16
Witam. Czy mógłby mi ktoś rozszyfrować ile u mnie kosztuje kWh ? czy to jest cena osbobna czy wszystko razem podzielone przez liczbę kWh ? Czy ta kWh to jest energia czynna ????
http://img3.imageshack.us/img3/5944/scannedimage3nz.jpg (http://img3.imageshack.us/i/scannedimage3nz.jpg/) Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

wihajster
05-01-2011, 16:30
Sumujesz wartości które mają w rubryce "J.M" kWh i mnożysz przez ilość kilowatogodzin. Do tego masz te opłaty stałe, niezależne od zużycia, za odpowiednią ilość miesięcy (tutaj 2)
Na szczęście nie naliczają nam jeszcze za energię bierną ;)

aadamuss24
05-01-2011, 17:05
Proszę tak bardziej łopatologicznie, JM to jednostki mam :( pozdr adam

wihajster
05-01-2011, 17:57
Płacisz za energię 0,2967zł/ikWh plus za ogólnie mówiąc przesył (0,1316żł + 0,0077zł)/1kWh co daje łącznie 0,436zł/kWh netto. Brutto 0,53628zł.

aadamuss24
05-01-2011, 18:21
W RWE Warszawa nowy cennik na energie elektryczna.

G11:
* koszt 1 kWh: 0,4736 zl/kWh
* rozliczenie w cyklu 6-cio miesiecznym: 0,59 zl/m-c
* licznik trojfazowy: 9,90 zl/m-c
* stala oplata: 5,54 zl/m-c
* oplata handlowa w cyklu 6 -m-cy: 4,29 zl/m-c

G12:
* koszt 1 kWh:
- taryfa dzienna: 0,5064 zl/kWh
-taryfa nocna: 0,3390 zl/kWh
* rozliczenie w cyklu 6-cio miesiecznym: 0,59 zl/m-c
* licznik trojfazowy: 9,90 zl/m-c
* stala oplata: 5,54 zl/m-c
* oplata handlowa w cyklu 6 -m-cy: 5,58 zl/m-c

Koszty stale za m-c:
G11: 20,32 zl/m-c
G12: 21,60 zl/m-c

Roznica w taryfie G11 i G12 dziennej: -0,0328 zl/kWh
Roznica w taryfie G11 i G12 nocnej: 0,1346 zl/kWh

Zdrozalo w 2011 roku:
G11:
oplaty stale: + 0,40 zl
kWh: +0,018 zl
G12:
oplaty stale: +0,40 zl
kWh:
I taryfa: +0,0197 zl
II taryfa: +0,0054 zl

Pzdr.

Czyli jak się to ma np. do tych cen. Czy tu kWh jest już po dodaniu dodatków czy przed ? Czy moja kWh godzina jest tańsza niż kWh w G12 nocna taryfa ? Coś mi tu nie gro :)

wit74
05-01-2011, 19:39
Proszę tak bardziej łopatologicznie, JM to jednostki mam :( pozdr adam

U Ciebie wychodzi 0,53192 PLN brutto za kWh jeśli mnie kalkulator nie kiwa.Ale ty masz G11 czy budowlaną? Poza tym to chyba rachunek z grudnia,więc już ceny inne. 7tonik podał wcześniej o ile wzrosła energia w Enea -bo stąd ją chyba masz w wlkp ,coś koło 6,9%. Piwopijca ma innego sprzedawcę RWE i inne ceny,ale wychodzi że I taryfa w G12 u niego jest tańsza niż uciebie w Enea całodobowa - dziwne.Zmieniać sprzedawcę,zmieniać:)

QQQQ
05-01-2011, 19:42
u mnie bylo do konca roku w Enerdze taryfa G12W
1 taryfa 0,6487/ kWh brutto
2 taryfa 0,3021/ kWh brutto

teraz podniesli ( od 1 stycznia)
1. 0,69
2. 0,34 brutto
nie wiem dokladniej - bo nie dostalem jeszcze rachunku

+ oplaty za abonament i jakas oplata przejsciowa razem okolo 20zł

piwopijca
05-01-2011, 19:53
To sa koszty stale i za kWh brutto .
Mozna dowiedziec sie dzwoniac na infolinie RWE i podaja calkowity koszt 1kWh brutto dla wybranej grupy (G11,G12)

U innych dostawcow nalezy zsumowac wszystkie koszty za 1kWh zeby sie nie oszukac.
Podobno w Warszawie RWE nie jest najdrozsza, ale nie sprawdzalem u innych dostawcow.

Pzdr.

jamagg
05-01-2011, 20:30
Witam

Po kilkudniowej pracy PC się wyłączyła co było spowodowane zmianą krzywej grzewczej a nie wzrostem tem. która przez jakiś czas praktycznie nie ulegała zmianie. Po 2 godzinach tem. w obiegu spadła o kilka stopni i pompa ponownie pracuje już kilkanaście godzin podbijając tem. w obiegu bardzo powoli. Czy to nadal prawidłowe działanie?
Czy kolektory pionowe można łączyć w układzie z poziomymi (jeśli tak to co z długościami pętli)?

Pozdrawiam

grzegorzsto
05-01-2011, 21:04
a powiedzcie mi czy lepiej zastosować solary czy pompę ciepła powietrze powietrze, bo w zasiedzie chodzi mi o dogrzewanie wody użytkowej w lato co będzie lepsze, aczkolwiek pompa to do 6stopni powinna grzać

Jastrząb
05-01-2011, 22:44
a powiedzcie mi czy lepiej zastosować solary czy pompę ciepła powietrze powietrze, bo w zasiedzie chodzi mi o dogrzewanie wody użytkowej w lato co będzie lepsze, aczkolwiek pompa to do 6stopni powinna grzać
Wiesz, ze wlozyles tym pytaniem kij w mrowisko??
Ponizej moj punkt widzenia.

Pompa powietrze-woda do CWU:
zalety:
- w miare przewidywalny koszt, staly przez caly okres uzytkowania
- mozna grzac caly rok, nie potrzebuje dogrewania samym pradem, chyba ze zle zwymiarowana do potrzeb
wady:
- halasuje
- potrzebuje powietrza w miare cieplego
- idealnie gdy chodzi w taniej taryfie (wtedy wymaga odpowiedniego do zapotrzebowania zasobnika)


Solar:
Wady:
- nie grzeje gdyu brak slonko, wiec tez w okresach wiosennym i jesiennym skotecznosc spada, wtedy trzeba sie dogrzewac pradem - nie dajace sie przewidziec koszty
- nawet w okresie letnim nie pokrywa 100% zapotrzebowania CWU, i zawsze trzeba sie dogrzewac prudem,
- CWU jest wtedy gdy swieci slonko a nie gdy ta woda jest potrzeba, wiec tez trzeba miec jakis duzy zasobnik

Zalety:
- jak juz swieci Slonce to CWU b. tania


Zdecydowac musisz sam.
marcin

aadamuss24
05-01-2011, 22:45
Pompa może być lepsza choć dłuższy czas nagrzewania. Solary szybciej grzeją ale słońce nie zawsze. Wolałbym pompę. pozdr adam

aadamuss24
05-01-2011, 23:02
Pomiary z ostatniej chwili :-) Zasobnik cwu 120 litrów podgrzany pompą ciepła do 45-46 stopni. Prysznic z głowicą teromostatyczną. Na początku pomiaru cwu o tem. 43 stopni, po 6 minutach temp. 38 stopni-( da się jeszcze wytrzymać pod prysznicem) po 10 minutach 34 stopnie ( nie da się wytrzymać pod prysznicem :( ) Na kolejną wodę o temp. 45 stopni trzeba poczekać pewnie z godzinę :) Większy zasobnik poprawiłby trochę sprawę ale jak więcej osób do kąpieli i wyższe temperatury to średnio dobrze to widzę. Wkrótce porównam to z podgrzewem przepływowym przez wężownicę w buforze, ciekawe jak wyjdzie ? pozdr adam

a&zb
06-01-2011, 02:39
Witam,

Kto z Was ma cyrkulację cwu, i w jaki sposób jej powrót jest podłączony do pompy ciepła?

Liwko
06-01-2011, 08:49
Serwis24, dokup drugi zbiornik 120l i połącz je szeregowo i będzie po kłopocie. 120l dla 45oC to bardzo mało.

Liwko
06-01-2011, 08:50
Witam,

Kto z Was ma cyrkulację cwu, i w jaki sposób jej powrót jest podłączony do pompy ciepła?

Mam cyrkulacje ale powrót jest podłączony do zbiornika CWU a nie do pompy ciepła:)

1igor1
06-01-2011, 08:56
Z wypowiedzi jakie czytałem wynika, że spisują się znacznie gorzej niż np. powietrze-woda. Generalnie ogrzewanie nadmuchowe raczej słabo się spisuje (może bardzo trudno je dobrze wykonać). Nie mówię tu o DGP, lecz o ogrzewaniu niskotemperaturowym.

Ja mam takie ogrzewanie i ciężko mi powiedzieć (i tobie pewnie też) czy jest gorsze bo nie mam porównania do systemu powietrze woda. Ale jesli chodzi o to ogrzewanie to sprawdza się u mnie nawet do -22 st, - takie były temperatury u mnie w tym roku i pompa jeszcze hulała. Czemu sądzisz że ogrzewanie nadmuchowe słabo się spisuje to nie wiem. U mnie wszystko działa aż milo. A latem kiedy u ciebie bedzie wieczorem 26-28st u mnie będzie 23-22 st i się dobrze wyśpie. Także ja ogólnie polecam to ogrzewanie. Mam system ogrzewania klimatyzacji i wentylacji w jednym. Jeżeli grzegorzsto masz jakieg pytania to na priv lub zapraszam na watki o ogrzewaniu nadmuchowym.

Liwko
06-01-2011, 09:05
1igor1, a jak z akumulacją ciepła w II taryfie?

grzegorzsto
06-01-2011, 09:10
no to troszkę już jestem mądrzejszy tak myślałem, że z solarami to trochę u nas jest kłopot zbyt mało słońca a pompa może być alternatywą.
Rzeczywiście poczekam na porównanie poczekam aż SERWIS zrobi porównanie zz wężownicą.
A powiedzcie bo będzie rekuperator czy to jeszcze lepiej współpracuje z pompą i co powiedzie na taką którą tu sprzedają
http://allegro.pl/pompa-ciepla-grzeje-nawet-przy-25c-evi-scroll-i1386089768.html

Liwko
06-01-2011, 09:22
Rekuperator nie ma nic wspólnego z grzaniem a grzejąc pompą prawdopodobnie nigdy się nie spłaci, za to komfort mieszkania w domu z rekuperacją jest wart wydania tych pieniędzy. Jeżeli jeszcze raz się będę budował to WM jest jedną z rzeczy które na pewno zrobię jeszcze raz.
Co do pompy z allegro to może jednak lepiej którąś z tych
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
http://ppcpompy.eu/page13.php

grzegorzsto
06-01-2011, 09:30
a powiedz mi czy może lepiej jednak zrezygnować z pompy jak będę miał rekuperator na jesień i wiosnę wystarczy a do tego kocioł kondensacyjny

wihajster
06-01-2011, 09:34
.... i co powiedzie na taką którą tu sprzedają
http://allegro.pl/pompa-ciepla-grzeje-nawet-przy-25c-evi-scroll-i1386089768.html

Te urządzenia nie nadają się na nasze warunki, ponieważ w przypadku braku zasilania przez kilka godzin na mrozie zamarza woda w wymienniku, pompie obiegowej i przewodach. Chyba że masz skłonności hazardzisty...

Liwko
06-01-2011, 09:37
a powiedz mi czy może lepiej jednak zrezygnować z pompy jak będę miał rekuperator na jesień i wiosnę wystarczy a do tego kocioł kondensacyjny

Rozwiń bo cię nie za bardzo rozumiem.

grzegorzsto
06-01-2011, 09:49
bo tak się zastanawiam w projekcie mam co prawda kocioł na paliwa stałe eko-groszek ale zastanawiam się na gazem kocioł kondensacyjny do tego napewno czy to będzie węgiel czy gaz będzie kominek z płaszczem wodnym plus bufor także zastanawiam się czy kupować pompę na ogrzewanie wody użytkowej przez wiosnę do jesieni gdzie włączy się kocioł, chyba że jest inne wyjście z sytuacji proszę o wnioski.

grzegorzsto
06-01-2011, 10:06
ok już chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie na stronie muratora od autorów znalazłem taki tekst cytuje:
Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami. Liczą, że będą płacić miesięcznie o 300-400 zł mniej niż osoby, które ogrzewają dom prądem. Dlaczego właśnie prądem? Ponieważ pompy ciepła są instalowane w domach, w których zwykle nie ma możliwości ogrzewania gazem. Jeśli można doprowadzić do niego rurę z gazem, inwestowanie w pompę ciepła nie będzie opłacalne.

Liwko
06-01-2011, 10:06
Jeżeli będziesz miał gaz z sieci to zapomnij o PC do CWU, to nie ma sensu bo i tak przesyłowe będziesz za gaz płacił i tak. Jeżeli będziesz miał piec to PC do CWU jest dobrym rozwiązaniem. Ja bym wybrał na twoim miejscu gaz. Mamy w końcu XXI wiek i bycie palaczem we własnym domu nie za bardzo mi odpowiada.

Liwko
06-01-2011, 10:08
Nie do końca się z tamtym cytatem zgodzę ale jak masz gaz to z niego korzystaj.

grzegorzsto
06-01-2011, 10:17
dzięki za info ale mam pytanie czemu piszesz, że jak będzie piec na eko-groszek to jednak zamontowałbyś pompę, przecież węgiel jest prawie najtańszą alternatywą ogrzewania a jeśli chodzi oto, że będzie musiał chodzić cały rok to dowiadywałem się że to nawet lepiej jak to widzicie.

Liwko
06-01-2011, 10:25
Chodzi ci żeby było taniej czy komfortowo? Nad tym się zastanów. Ja w życiu nie chciałbym żadnego z pieców na paliwa stałe. Nigdy nikt by mnie do tego już nie namówił, nawet jakbym miał ten opał za darmo dostawać.

grzegorzsto
06-01-2011, 10:30
aha no wiem trochę jest kłopot z magazynowaniem i czyszczeniem ok dziękuję i pozdrawiam

1igor1
06-01-2011, 11:02
1igor1, a jak z akumulacją ciepła w II taryfie?

Ja mam dom szkieletowy więc akumulacji prawie wcale nie mam. Także u mnie I taryfa do ogrzewania jest jedynym wyjściem, wiąże się to również z tym że żona pracuje głównie w nocy, no i klimatyzacja w lato chodzi głównie w dzień. więc jak ktoś ma klime to II taryfy odpadają. Ja wybrałem komfort, mimo iż trochę więcej za to płacę. Długo się zastanawiałem nad zmianą taryfy gdyż w dzień żona grzeje kominkiem, a pompa chodzi głównie w nocy, ale właśnie ta klima latem przeważyła że jednak zostaje przy I taryfie.

Liwko
06-01-2011, 11:10
To troszku nie za bardzo mi się to podoba ale tak niestety będzie przy domku szkieletowym. Dla murowanego jednak bym takiego rozwiązania nie zastosował bo lepiej akumuluje i ciepło i chłód. Latem wentylacja z GWC powinna wystarczyć by się dom mocno nie nagrzał.

1igor1
06-01-2011, 11:16
Masz rację, przy domu murowanym trochę inaczej to wygląda, ale mnie osobiście kumulowanie ciepła w II taryfie nie odpowiada - ciepło rano chłodzniej wieczorem to nie dla mnie i nawet gdybym miał murowany dom to wybrałbym ten sam rodzaj ogrzewania. Wentylacja z GWC nigdy nie będzie spełniała funkcji klimy, ile to GWC może obinżyć temperaturę?? Poza tym z II taryfą trzeba się nauczyć żyć, a ja korzystam z dobrodziejstw prądu kiedy ja mam ochotę a nie kiedy mam II taryfę. Nie chcę tu z tobą Liwko przepychanek słownych, ale różni ludzie różne upodobania itd. Także dla mnie najlepszym wyjściem było takie ogrzewanie dla ciebie takie jak ty masz. Nie podlega dyskusji iż oba rodzaje ogrzewania mają jakieś minusy no i plusy :)

Liwko
06-01-2011, 11:49
Ok, ok ale to nie prawda że mam ciepło rano a chłodniej wieczorem. Ogólnie gdy nie ma słońca temp. waha się w okolicach 0,3-0,5oC. A co do życia z II taryfą to jedynie pralka i zmywarka są włączane po 21 a reszta normalnie tak jak inni. U mnie w domu prawie zawsze w dzień ktoś jest więc w I i tak idzie dużo prądu a mimo wszystko nawet latem gdy PC pracuje tylko 1h dziennie G12W mi się opłaca bo średnia za kWh wychodzi 0,40zł.
GWC raczej nigdy nie obniży temp. za to nie dopuści do jej nadmiernego podniesienia. Klima to klima ale wysusza powietrze a to też nie jest dla mnie dobre bo mam kłopoty z gardełkiem.

1igor1
06-01-2011, 11:59
Jeżeli jest takie wahanie temp to ok. Ale niektórzy maja po 2-3st a to juz sporo. Tak jak pisałem wcześniej gdyby nie klima zdecydowałbym się na II taryfe ale tak to bym dopłacił do interesu. Mówisz że klima wysusza i masz kłopoty z gardłem. A w aucie masz klime?? używasz?? jeszcze nie używałem klimy jak mieszkam - na razie chodziła w trakcie wykańczania, ale myślę że nie powinno być problemu z wilgotnością, po pierwsze dużo większa wilgotność za oknem, po drugie klima nie chodzi non stop. Od 2004 roku pracuje cały czas w lokalach klimatyzowanych i żadnych problemow nie mam. fakt że pierwsze miesiące były cięzkie, ale potem się człowiek przyzwyczaił. Myślę że za nie długo klima będzie tak popularna w domach jak dziś w autach. prawie każdy ją ma :)

Liwko
06-01-2011, 12:11
Fakt, nie wyobrażam sobie jazdy latem bez klimy, używam ją nawet zimą bo szybciej szyby odparowują, jednak płacę za to notoryczną chrypą. Dom murowany i dobrze ocieplony się bardzo wolno nagrzewa i należy tylko powstrzymać to nagrzewanie przez GWC i żadna klim nie będzie potrzebna. Co innego w szkieletowym.

1igor1
06-01-2011, 12:20
Ja również w aucie klimy w ogóle nie wyłączam. chodzi non stop.
Nie za bardzo się z tobą zgodzę że się wolno nagrzewają - chyba że masz cały czas okna zasłoniete i w domu ciemno, ale to nie jest wątek o klimie i GWC także zostawmy to. Ale daj znać jak już będziesz miał w domu swoją klimę ... może za rok ... może za 10 lat, ale jestem przekonany że w końcu sobie ją zalożysz. Bo spanie w nocy w temp 22-23st a 26-28st to jest spora różnica

Liwko
06-01-2011, 12:25
Dobra, dam znać;)

a&zb
06-01-2011, 21:18
Mam cyrkulacje ale powrót jest podłączony do zbiornika CWU a nie do pompy ciepła:)

Moja jest kompaktem, więc zbiornik się w niej zawiera :-)

Na znanych mi schematach pokazujących działanie recyrkulacji, powrót jest bezpośrednio do zbiornika oddzielnym wejściem. W IVT HT+ C9 niczego takiego nie znalazłem, więc pytanie jak to powinno być podłączone i czy w ogóle da się zaimplementować poprawnie?

7tonik
07-01-2011, 08:29
Czemu sądzisz że ogrzewanie nadmuchowe słabo się spisuje to nie wiem. ..... Jeżeli grzegorzsto masz jakieg pytania ....
Tylko w moim mieście znam 2 przypadki rezygnacji z takiego ogrzewania ze względu na koszty, fakt, że w domach murowanych. W szkieletach może mieć to sens. Osobiście bardzo poważnie rozważałem ogrzewanie nadmuchowe oparte na SkyAir Daikina. Zalety takiego rozwiązania to klimatyzacja, ale za to brak CWU. Wybrałem Althermę z chłodzeniem. Można chłodzić przez fankoile, podłogówke lub wymiennik w kanale wentylacji mechanicznej.
Grzegorzsto raczej pomylił pompę P-P z P-W. Chce nią grzać CWU, więc chodziło mu o powietrze-woda :)

7tonik
07-01-2011, 08:51
Moja jest kompaktem, więc zbiornik się w niej zawiera :-)

Musisz się wpiąć powrotem z cyrkulacji w wejście zimnej wody z wodociągów do PC z zastosowaniem zaworu zwrotnego. Trzeba pamięta, że cyrkulacja znacznie powiększa zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

kurm28
07-01-2011, 15:53
Witam

Mam pytanie - jaki wpł♦yw na temp ma prędkośc pracy pompki obiegowej?
Mam problem z dogrzaniem poddasza i dotychczas zwalałem to na nieszczelności dachu itd.
Jednak jak się tak zastanowić, to sie to troszke kupy nie trzyma, ponieważ wprawdzie słabo sie tam nagrzewa, ale z kolei jakos tak dramatycznie temp sie nie obniża w ciagu dnia - prawie dokładnie tak jak na dole.
Ergo - chyba jednak raczej kłopot z dostarczeniem odpowiedniej ilosci ciepła, a nie przedmuchy w dachu.

W związku z tym zaczałem sie zastanawiać, czy być może woda deczko za wolno sobie tam bryka i przez to nie może dogrzać góry?
Mam dwie osobne pompki na dół i górę i na dole jest OK, a góra kuleje.

Macie jakieś sugestie?

pzdr
k

Liwko
07-01-2011, 16:05
A pompkę masz już na najwyższym biegu? Jak nie to srrru na najwyższy.

Liwko
07-01-2011, 16:09
Co wy na to?
http://www.viessmann.lublin.pl/odwierty_GRD_pompy_ciepla.php

aadamuss24
07-01-2011, 17:24
Pomiary z ostatniej chwili :-) Zasobnik cwu 120 litrów podgrzany pompą ciepła do 45-46 stopni. Prysznic z głowicą teromostatyczną. Na początku pomiaru cwu o tem. 43 stopni, po 6 minutach temp. 38 stopni-( da się jeszcze wytrzymać pod prysznicem) po 10 minutach 34 stopnie ( nie da się wytrzymać pod prysznicem :( ) Na kolejną wodę o temp. 45 stopni trzeba poczekać pewnie z godzinę :) Większy zasobnik poprawiłby trochę sprawę ale jak więcej osób do kąpieli i wyższe temperatury to średnio dobrze to widzę. Wkrótce porównam to z podgrzewem przepływowym przez wężownicę w buforze, ciekawe jak wyjdzie ? pozdr adam

Cytuję samego siebie :) czy już się martwić ? :)
Nowe pomiary po odłączeniu małego zasobnika cwu 120 i korzystaniu tylko z cwu z wężownicy w buforze. Podgrzewając mały zasobnik zwu była wstępnie podgrzana do ok. 30 stopni w buforze, jednak to nie ma wpływu na komfort.
Bufor podgrzany do temp. 47 stopni w górnej części, pobór na c.o. z połowy wysokości bufora. Bufor normalny dostępny w handlu a nie robiony we własnym zakresie. W buforze wężownica z karbowanej rury ( fi 32 ? ) o pojemności 32 litrów. Temp. początkowa to 43 stopnie, taki sam przepływ wody jak przy poprzedniej próbie. Po sześciu minutach spadek do 42,8 stopnia (wcześniej było to 38 stopni ). Po 10 minutach spadek to 42,6 stopnia :) Czas próby taki sam więc nie wiem jak długo jeszcze leciałaby dobrze ciepła woda ale jeszcze to sprawdzę : ) Co ciekawe przy zmniejszeniu przepływu temp. podnosiła się do 45 stopni :) co już jest dobrze ciepłą wodą. Temp. w buforze w górnej części nadal 47 ale w dolnej spadła z 40 na 32 stopnie. :) :) :)
Ogólnie jestem pod wrażeniem bo już chciałem bufor wykopać :) a tak wykopie mały zasobnik. Nie spodziewałem się tak długo, tak stabilnej temperatury i to przy podgrzaniu bufora pompą ciepła a nie kominkiem czy gazem.
Teraz tylko jeszcze jakieś małe porównanie zużycia energii ale to już może być trudniejsze do w miarę wiarygodnego pomiaru. Muszę jeszcze tylko się pobawić w inne schematy, ustawienia i podłączenia hydrauliczne.
Mogę śmiało polecić takie rozwiązanie do cwu myślę, że wydajność jest większa niż z pojemnościowego podgrzewacza - nie wiem jak z kosztami podgrzewu.
pozdr adam

albertos
07-01-2011, 17:28
Witam,
poszukuję eksperta, który może wydać opinię o przyczynie awarii pompy ciepła. Mamy problem z uzyskaniem naprawy gwarancyjnej. Czy możecie podać kontakt do odpowiedniej osoby?

Liwko
07-01-2011, 17:45
Witam,
poszukuję eksperta, który może wydać opinię o przyczynie awarii pompy ciepła. Mamy problem z uzyskaniem naprawy gwarancyjnej. Czy możecie podać kontakt do odpowiedniej osoby?

A możesz opisać co się stało i dlaczego nie chcą naprawić?

Liwko
07-01-2011, 17:46
Serwis24, poczekać musisz do końca okresu grzewczego to będziesz wiedział ile PC pobiera na CWU.

1igor1
07-01-2011, 21:17
Tylko w moim mieście znam 2 przypadki rezygnacji z takiego ogrzewania ze względu na koszty, fakt, że w domach murowanych. W szkieletach może mieć to sens. Osobiście bardzo poważnie rozważałem ogrzewanie nadmuchowe oparte na SkyAir Daikina. Zalety takiego rozwiązania to klimatyzacja, ale za to brak CWU. Wybrałem Althermę z chłodzeniem. Można chłodzić przez fankoile, podłogówke lub wymiennik w kanale wentylacji mechanicznej.
Grzegorzsto raczej pomylił pompę P-P z P-W. Chce nią grzać CWU, więc chodziło mu o powietrze-woda :)

Jakie to były koszty że zrezygnowali?? To w jaki sposób chłodzisz swój dom - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników. Fancoile jak doliczysz do swojej instalacji to juz wychodzi to drogo. I to co ty wydasz na instalację to ja będę miał na x lat użytkowania.Wymiennikiem w wentylacji mechanicznej raczej też nieschłodzisz domu. A CWU niestety grzeję na razie grzałką :(

Liwko
07-01-2011, 21:19
Ale tu nie chodzi przy domach murowanych o schładzanie domu tylko o zapobieganie jego nagrzewaniu. To wystarczy by było miło przez całe lato.

1igor1
08-01-2011, 08:33
No nie jestem liwko przekonany, tak samo mógłbyś powiedzieć że zimą wystarczy zapobiegać wychłodzeniu domu i będzie przyjemnie. Ja jestem raczej zdania że dom tak samo jak się wychładza to i też się tak samo nagrzewa a latem dochodzę również zyski ze słońca i z domowników. a przecież nie grzejemy naszych domów farelką tylko PCI o znacznie większej mocy. Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...

Liwko
08-01-2011, 10:16
Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...
Prawda, wentylacja w moim przypadku to 400-500m3 ale jest jedna zasadnicza różnica miedzy wentylacją a klimatyzacją-wentylacja pracuje cały czas a klima od czasu do czasu. Ciągłe dostarczanie do domu schłodzonego powietrza na bank ograniczy nagrzewanie domu a czasami nawet zupełnie zapobiegnie, ale to jeszcze zależy od wielu czynników.

1igor1
08-01-2011, 11:14
ale żeby schładzać powietrze cały czas, to cały czas by musiała PCI pracować a wtedy na pewno doszło by do przemrożenia układu. Czyli w praktyce i tak by chodziło to cyklami przerywanymi lub pompa by sie co chilę włączała i wyłaczała. Z drugiej strony patrząc w taki sposób, można by ogrzewać dom, nagrzewnice za reku i grzać, a jednak takiego systemu nikt nie stosuje bo jest nie wydajny. A przecież tak samo do ogrzania jak i do chłodzenia potrzeba podobnej energii, skoro uważasz że tak można schłodzić to czemu by w ten sam sposób nie grzać?? to po co ci była podłogówka za 10tys.

Daga&Adam
08-01-2011, 11:29
No nie jestem liwko przekonany, tak samo mógłbyś powiedzieć że zimą wystarczy zapobiegać wychłodzeniu domu i będzie przyjemnie. Ja jestem raczej zdania że dom tak samo jak się wychładza to i też się tak samo nagrzewa a latem dochodzę również zyski ze słońca i z domowników.

Ale w zimie w domu masz +20 a na zewnatrz -20st - roznica 40stC. W lato w domu wystarczy 22-24stC, a na zew. tylko w dzien bywa 30-35stC (w nocy zwykle duzo chlodniej), wiec roznica max 6-13stC. Czyli do chlodzenia wystarczy moc 3-4 x mniejsza niz do grzania :) GWC moze dac ok 2-3kW chlodu, wiec w duzym skrocie - jezeli Twoj dom w zimie ma zapotrzebowanie 6-12kW, to GWC powinno w znacznym stopniu schlodzic dom (tylko trzeba te 300-400m2/h w dzien przepuszczac non stop :)
pozdr.

Liwko
08-01-2011, 11:29
Jeszcze raz po raz ostatni powtarzam, tak się nie da schłodzić domu ale da się powstrzymać jego nagrzewanie w mniejszym lub w większym stopniu w zależności od akumulacji budynku.
Zrozum, mamy dwa identyczne domy murowane, w jednym chodzie wentylacja mechaniczna z chłodnicą z GWC i okna pozamykane, w drugim wentylacja grawitacyjna i okna rozszczelnione. Który dom się szybciej nagrzeje? W którym będzie większy komfort? W sprzyjających warunkach (odpowiednia akumulacja, nie dopuszczenie popołudniowego słonka do domu, normalne lato itd.) to powinno wystarczyć. Za to zimą ta chłodnica nagrzewa powietrze przed reku więc zysk jest i zimą i latem poza okresami przejściowymi.

Jani_63
08-01-2011, 12:17
Także nie wierzę że przez wentylację gdzie masz max 400-500m3 przepływu powietrza schłodzisz cały dom. Oczywiście wyjątkiem pewnie będą domy pasywne, ale ilu ludzie je ma ...
Cały czas popełniasz zasadniczy błąd.
GWC obniżając temperaturą nawiewanego powietrza nie schładza nagrzanego domu, bo taka sytuacja nie ma miejsca, tylko utrzymuje (przynajmniej się stara) :) komfortową temperaturę.
A ta zależna jest od temperatury zewnętrznej i wcale nie musi być stała tak jak w przypadku ogrzewania (20-22oC), tylko wystarcza żeby była zachowana różnica około 10K.
Poza tym, co zostało już napisane, jest to układ składający się, jeśli oczywiście ma być wydajny, z kilku elementów, choć właściwie elementem spinającym jest konstrukcja domu.
Ale na nią składa się:
akumulacyjność
izolacja termiczna
odpowiednie osadzenie okien niedopuszczające do przegrzewania latem.
To że słońce nie świeci całą dobę też jest czynnikiem, podobnie jak różnica pomiędzy "t"Z a "t"W, wpływającym na fakt że moc wykorzystywana do takiego stałego schładzania może być znacznie mniejsza, niż moc urządzenia chłodzącego potrzebna do obniżenia, często w krótkim czasie, temperatury, która zdążyła już "naciągnąć'.
Różnice między tymi dwoma układami są zasadnicze, ale oba będą spełniać swoje zadanie jeśli będą od początku przemyślane, a nie dołożone, czyt, dołożone zadania w oderwaniu od pozostałych elementów.

1igor1
08-01-2011, 13:35
Ale w zimie w domu masz +20 a na zewnatrz -20st - roznica 40stC. W lato w domu wystarczy 22-24stC, a na zew. tylko w dzien bywa 30-35stC (w nocy zwykle duzo chlodniej), wiec roznica max 6-13stC. Czyli do chlodzenia wystarczy moc 3-4 x mniejsza niz do grzania :) GWC moze dac ok 2-3kW chlodu, wiec w duzym skrocie - jezeli Twoj dom w zimie ma zapotrzebowanie 6-12kW, to GWC powinno w znacznym stopniu schlodzic dom (tylko trzeba te 300-400m2/h w dzien przepuszczac non stop :)
pozdr.

Ile dni w sezon zimowy masz -20st? i to co jest zima na +czyli zyski bytowe i ze słońca, latem działa znacząca na niekorzyść. Tak jak napisał liwko może uda ci sie powstrzymać nagrzewanie ale czy rzeczywiście?? Liwko masz reku, to jakie byly u ciebie temp latem??

Liwko
08-01-2011, 13:50
O moje temp. latem to się nie pytaj. Nie miałem do reku wkładu letniego i nie miałem zrobionego GWC. Zapytaj za kilka miesięcy.

1igor1
08-01-2011, 14:04
to podaj te temp będziemy mieli później porównanie. a jak to jest u osób które maja GWC, jakie u was byly temp. latem??

Liwko
08-01-2011, 14:14
No w końcowym okresie upałów miałem 27oC i byłem zmuszony do otwarcia okien na noc co się wiązało z wlotem wszelkiej maści robactwa:(

Jani_63
08-01-2011, 14:17
Cześć danych o które pytasz masz w tym wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC
poczynając od tego jeśli chodzi o lato 2010
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153216-temperatura-za-GWC&p=4161910&viewfull=1#post4161910

1igor1
08-01-2011, 14:40
24st to jeszcze jest ok. Więc może jednak ma to jakiś sens. zwłaszcza jesli była mała wilgotność.

Liwko
08-01-2011, 14:46
Ooo, o to chodzi:) Nie dopuszczenie do zbytniego nagrzania a nie chłodzenie domu:)

niktspecjalny
08-01-2011, 16:34
No w końcowym okresie upałów miałem 27oC i byłem zmuszony do otwarcia okien na noc co się wiązało z wlotem wszelkiej maści robactwa:(

Pierdziut z tym robactwem jak rozumiem na początku upałów miałeś ponad 30 stC.PC przecież może działać także jak klima po huk ci tyle ciepła w lecie.W zimie przy -20 stC ile masz w domu bez wspomagaczy???

Liwko
08-01-2011, 17:30
Na początku upałów panie nikt miałem 21oC a gruntowa PC może mieć tzw. chłodzenie pasywne czego nie chciałem. Chodzenie latem po zimnej podłodze nie za bardzo mi odpowiada. Zimą przy -20 w tym roku miałem 23,5oC a w łazienkach 28:D bo dociepliłem latem domek i miałem krzywą za wysoko. :)

niktspecjalny
08-01-2011, 18:10
Na początku upałów panie nikt miałem 21oC a gruntowa PC może mieć tzw. chłodzenie pasywne czego nie chciałem. Chodzenie latem po zimnej podłodze nie za bardzo mi odpowiada. Zimą przy -20 w tym roku miałem 23,5oC a w łazienkach 28:D bo dociepliłem latem domek i miałem krzywą za wysoko. :)

Ja przepraszam ,wymiękam panie li i nie mam więcej pytań.

QQQQ
08-01-2011, 20:08
a ja mam zapytanie z takiej beczki:
czy cisnienie w podlogowce ma wplyw na opory tloczenia wody przez pompe wodna?? - jakie powinno byc optymalne cisnienie w instalacji?
czy mniejsze lepsze, czy wieksze?? - obecnie mam niecałe 2bary i bardzo grzeje mi sie pompa wodna

aadamuss24
08-01-2011, 20:58
Pompa powinna mieć taką samą temperaturę jak woda w instalacji. Im większe ciśnienie tym łatwiej odpowietrzyć. Może jest jeszcze zapowietrzone lub coś innego blokuje przepływ. pozdr a

rwxw
08-01-2011, 23:21
czy cisnienie w podlogowce ma wplyw na opory tloczenia wody przez pompe wodna??
Nie ma. 2 bary są ok. Ciśnienie nie może być za niskie bo pojawia się kawitacja na łopatkach turbiny i obiegówka szybciej się zużywa. Czym wyższa temperatura wody, tym musi być wyższe minimalne ciśnienie. Problem z odpowietrzeniem to kolejna sprawa.