PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

niktspecjalny
09-01-2011, 08:01
Pompa powinna mieć taką samą temperaturę jak woda w instalacji. Im większe ciśnienie tym łatwiej odpowietrzyć. Może jest jeszcze zapowietrzone lub coś innego blokuje przepływ. pozdr a

Przyznam ,że tego to ja jeszcze nie słyszałem a za fachowca nie uchodzę.

aadamuss24
09-01-2011, 12:07
Niktspecjalny tak jaśniej proszę :) bo nie wiem czy kpisz czy coś za mało jasno piszę ? pozdr adam

niktspecjalny
09-01-2011, 19:41
Niktspecjalny tak jaśniej proszę :) bo nie wiem czy kpisz czy coś za mało jasno piszę ? pozdr adam

Nie kpię tylko nie rozumie kilku sformułowań ,a mianowicie

ad1."Pompa powinna mieć taką samą temperaturę jak woda w instalacji." jak to mierzysz?
ad2."Im większe ciśnienie tym łatwiej odpowietrzyć." do jakiego ciś (większego) wpompowujesz wodę w celu odpowietrz.instalacji???
ad3."Może jest jeszcze zapowietrzone lub coś innego blokuje przepływ." w który miejscu blokuje przepływ i jak to zlokalizujesz???

a&zb
09-01-2011, 19:49
Musisz się wpiąć powrotem z cyrkulacji w wejście zimnej wody z wodociągów do PC z zastosowaniem zaworu zwrotnego. Trzeba pamięta, że cyrkulacja znacznie powiększa zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Takie rozwiązanie się logicznie nasuwa, tylko pytanie czy tak można i dlaczego zatem na schematach powrót cyrkulacji ma oddzielne wejście do zbiornika cwu? Zawór zwrotny za pompką cyrkulacji musi być tak czy inaczej.

Jani_63
09-01-2011, 21:13
Chodzi o to żeby w buforze gdzie następuje pełne uwarstwienie temperaturowe zładu nie podgrzewać warstw o niższej temperaturze powrotem z cyrkulacji, czyli go nie wychładzać a następnie podgrzewać w wyższych (cieplejszych) warstwach zładu.

aadamuss24
09-01-2011, 23:25
Ok, niktspecjalny rozwinę swoje niezbyt udane skróty myślowe :)

1. Jeśli pompa nie tłoczy to rury przed i za pompą są letnie a pompa wyczuwalnie cieplejsza ( nie podaję temperatur w stopniach) jest to wyczuwalne na dotyk :)
2. Aby łatwiej odpowietrzyć warto dobić ciśnienie prawie do otwarcia zaworu bezpieczeństwa np. 2,5 bara, Jakoś tak jest powietrze wtedy ma mniejszy wymiar i łatwiej przelatuje w strumieniu wody :)
3. Przepływ może blokować np. zablokowany zawór zwrotny, brudny filtr, brudny wirnik pompy nagromadzenie brudu na zmniejszonym przekroju. Lokalizacja często organoleptyczna :) Zapowietrzony układ nie pozwala na przepływ wody i pompa będzie mieliła w miejscu grzejac się. Aby ułatwić odpowietrzenie warto każdy układ przelać wodą z sieci aż przestanie powietrze wylatywać.
pozdr adam

niktspecjalny
10-01-2011, 01:37
Ok, niktspecjalny rozwinę swoje niezbyt udane skróty myślowe :)

1. Jeśli pompa nie tłoczy to rury przed i za pompą są letnie a pompa wyczuwalnie cieplejsza ( nie podaję temperatur w stopniach) jest to wyczuwalne na dotyk :)
2. Aby łatwiej odpowietrzyć warto dobić ciśnienie prawie do otwarcia zaworu bezpieczeństwa np. 2,5 bara, Jakoś tak jest powietrze wtedy ma mniejszy wymiar i łatwiej przelatuje w strumieniu wody :)
3. Przepływ może blokować np. zablokowany zawór zwrotny, brudny filtr, brudny wirnik pompy nagromadzenie brudu na zmniejszonym przekroju. Lokalizacja często organoleptyczna :) Zapowietrzony układ nie pozwala na przepływ wody i pompa będzie mieliła w miejscu grzejac się. Aby ułatwić odpowietrzenie warto każdy układ przelać wodą z sieci aż przestanie powietrze wylatywać.
pozdr adam

Jest ok.Ja odpowietrzam sobie jeszcze samą pompę .2 bary na moją instalacje zupełnie wystarczają a przy odpowietrzaniu (jeśli mi się przydarzy z deczka zagotować układ) pompa nie pracuje.Filtry czyszczę dość często tak dla swojego spokoju.

serd.pozdro

7tonik
10-01-2011, 10:10
Jakie to były koszty że zrezygnowali?? To w jaki sposób chłodzisz swój dom - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników. Fancoile jak doliczysz do swojej instalacji to juz wychodzi to drogo. I to co ty wydasz na instalację to ja będę miał na x lat użytkowania.Wymiennikiem w wentylacji mechanicznej raczej też nieschłodzisz domu. A CWU niestety grzeję na razie grzałką :(
1. Jakie były koszty? - Nie wiem, nie interesowałem się tym zbytnio. W tym wątku chyba Wihajster pisał, że likwidował u klienta nadmuchowe na rzecz PC i podłogówki ze względu na koszty eksploatacyjne, może pamięta więcej szczegółów.

2. Latem rekuperator daje z GWC 400m3/h, rolety zewnętrzne zasłonięte przy nieobecności w domu, podczas pobytu regulacja rolet wg potrzeb + wspomaganie roletami wewnętrznymi (również ze względu na ochronę mebli przed słońcem). Aby w krytycznych momentach utrzymać maks. 24C z tego co pamiętam musiałem 2 lub 3 razy w sezonie załączyć chłodzenie podłogowo-ścienne. Było włączane na noc, tak, aby podłoga do rana osiągnęła znośną temperaturę. Na pewno w taki sposób nie da się sterować temperaturą latem, ale na pewno można utrzymać komfort. Jednak w domach standardowo ocieplonych może być to trudne.

3. Mówiłem jakie są możliwości. A co do cen, to z tego co pamiętam moja wycena z fankoilami, które proponowano mi do sypialni i pokoi dziecięcych (razem 5 pokoi - ostatecznie mam podłogowo-ścienne) nie zbliżyła się cenowo do kosmicznej wyceny Polskiego Ko.... na ogrzewanie nadmuchowe :)

4. Należy też sobie zdać sprawę, że nie każdy może znosić prawidłowo hulające powietrze w ilości 2-3 tys m3/h. Niby nie czuć jeśli prawidłowo zrobione, ale? Niektórzy widzą już problem przy WM dla 100-400m3/h. Chociaż są też plusy, np. centralny nawilżacz powietrza z jonizatorem.

rume
10-01-2011, 13:33
...... - zastanawia mnie jak działa chłodzenie podlogą i jaki jest wtedy komfort dla użytkowników :(

Ja przed następnym sezonem letnim zamierzam uruchomić chłodzenie poddasza posadzką. Henok ma takie rozwiązanie i troszkę o nim napisał tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4370543&viewfull=1#post4370543

albertos
10-01-2011, 16:59
A możesz opisać co się stało i dlaczego nie chcą naprawić?

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia co się dzieje - nie działa, a ja się na tym nie znam. Problem nie wynika na pewno z naszej winy, a to jest nam sugerowane.

Liwko
10-01-2011, 18:04
A co to za pompa i skąd firma która to instalowała. Nie bój się o tym napisać na forum, może coś wymyślimy wspólnymi siłami.
Piszesz że nie działa ale co nie działa? Pompa nie pracuje czy jest za zimno? Dlaczego twierdzą że to wasza wina? Więcej informacji.

kany
10-01-2011, 18:24
Witam

Wlasnie dostalem wycene z firmy PPC Pompy Ciepła podalem im projekt budynku ( Muza 2 ) i tam mam dodatkowo pod polowa domu piwnice i o tym nie wspomnialem i zrobili mi wycene na 120 m2 .Jak myslicie moze sie duzo zmienic wycene ,piwnica ma okolo 40 m2 /??

I pytanie najwazniejsze co sadzicie o cenie ???

W nawiązaniu do Pana(i) zapytania przesyłam ofertę na wykonanie instalacji pompy ciepła Ecopower C9 glikol/woda o mocy cieplnej 8,8kW, kotłownia CO/CWU, kolektor poziomy


1. Oferta została sporządzona szacunkowo na podstawie otrzymanych parametrów:

Typ obiektu: Dom mieszkalny
Powierzchnia użytkowa obiektu: ok.120m2 garaż 30
Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania: 52[W/m2] garaż 25
Ciepła woda użytkowa: tak
Rodzaj dolnego źródła: kolektor poziomy 600mb
Rodzaj instalacji CO: podłogowe
Ilość użytkowników CWU 4

2. Opis przygotowanego zakresu oferty

Dane techniczne instalacji
Zalecana moc grzewcza pompy: 9kW]
Pobór mocy elektrycznej przez pompę ciepła: 2,3[kW]
Dolne źródło ciepła: kolektor poziomy
Zapotrzebowanie ciepła na CO 7,0 kW
Zapotrzebowanie ciepła na CWU 1,0kW
Zapotrzebowanie łączne CO+CWU 8,0kW
Grzałka CO/CWU 0/1,5kW

Maksymalna temperatura górnego źródła CO do 45 [°C]
Temperatura ciepłej wody użytkowej CWU do 50 [°C]

3. Wycena pompy ciepła i elementów kotłowni

W skład instalacji wchodzą:
pompa ciepła dwu wymiennikowa o mocy cieplnej 8,8kW – Ecopower C 9( sprężarka typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym RX910)
pompy obiegowe, zasobniki CWU 300ltr
zbiorniki wyrównawcze,pompki obiegowe, zawory .


Cena pompy ciepła Ecopower C9 – 14600 zł netto
Cena kotłowni – 7200 zł netto

4. Dolne źródło kolektor poziomy 600m2- 9900zł/netto

- wykonanie 4 pętli po 150m rura PE 40
- wykonanie rozdzielacza 4x + studnia z kręgów betonowych
- zalanie alkoholem /glikolem 30%



5. Łączny koszt inwestycji netto

Kotłownia z pompą ciepła 9kW glikol/woda.............……………..……..21800,00 zł/netto
Dolne źródło poziome .................................................. ............9900,00zł/netto
Kwota łączna ....................…….…………………� �…………………… 31700,00 zł/netto


6. Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni




7. Termin ważności oferty: 90 dni

8. Termin realizacji oferty: rok 2011

9. Terminy i warunki płatności:
- przedpłata w wysokości 10 [%] wartości oferty w dniu podpisania umowy
- dopłata do pełnej wysokości faktury w dniu uruchomienia instalacji

10. Okres gwarancji:
- pompa ciepła (kotłownia) 24 miesiące + 12 (po wykonaniu przeglądu instalacji)

Uwagi Końcowe:

- dopłata do soft startu sprężarki -700zł/netto
- wykonanie 1m2 ogrzewania podłogowego z materiałami -80zł/netto
- w przypadku zamówienia instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego udzielamy rabatu 4% na całość- wykonanych prac.

kany
10-01-2011, 18:26
Dalsza czesc postu


Kwota łączna ....................…….…………………� �…………………… 31700,00 zł/netto


6. Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni




7. Termin ważności oferty: 90 dni

8. Termin realizacji oferty: rok 2011

9. Terminy i warunki płatności:
- przedpłata w wysokości 10 [%] wartości oferty w dniu podpisania umowy
- dopłata do pełnej wysokości faktury w dniu uruchomienia instalacji

10. Okres gwarancji:
- pompa ciepła (kotłownia) 24 miesiące + 12 (po wykonaniu przeglądu instalacji)

Uwagi Końcowe:

- dopłata do soft startu sprężarki -700zł/netto
- wykonanie 1m2 ogrzewania podłogowego z materiałami -80zł/netto
- w przypadku zamówienia instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego udzielamy rabatu 4% na całość- wykonanych prac.

Liwko
10-01-2011, 19:28
Co to za zasobnik CWU 300l? Piwnica ma być ogrzewana? Coś w niej będziesz robił czy raczej na graty i słoiki, piwko?

fanta001
10-01-2011, 20:10
Witam.
Na początku chciałbym podziękować Liwko oraz sledz98 którzy pomogli mi na PW. Wczoraj rozesłałem oferty na PC do kilku firm. Dzisiaj jednak żadna nie wysłała mi oferty więc pewnie jutro. Jednak zniecierpliwiony zadzwoniłem do jednej z nich czyli do ppc pompy ciepła (eco power) i porozmawiałem. Szczegółową ofertę mam dostać jutro, a oto co usłyszałem dzisiaj.

Na mój dom tzn http://www.dobredomy.pl/projekt/ambrozjaII pompa ECOPOWER C9. Dolne źródło jeszcze nie wiadomo, ja wolałbym poziomy ale nie wiem dokładania jaka jest ziemia na działce. Działka ma 11 arów więc chyba się da.
Cenę mniej więcej oczywiście przy źródle dolnym poziomym wraz z podłogówką w całym domu dał około 44tyś. Przy pionowym około 50tyś.
Wiem że to nie jest strasznie drogo ale ciekaw jestem czy da się z tego coś urwać. Poczekam jeszcze na oficjalną ofertę na maila i tu przedstawię.

Z kolei kilka godzin później zadzwonił do mnie konsultant z Viessmann bo do nich też wysłałem zapytanie i jego cena mniej więcej to 65-70 tyś przy poziomym kolektorze.

Oczywiście z tej oferty na pewno nie skorzystam ale co dziwne jak duże są rozbieżności bądź niewiedza konsultanta. Zapytałem go ile m2 na kolektor poziomy to powiedział że przy domu ok. 150m2 będzie to około 250m2.

Z tego co ja wyczytałem na forum i w rozmowie z ppc pompy to raczej jest to 3x wielkość domu. Ale może ja czegoś nie wiem.

Kolejna sprawa to cena za odwierty pionowe. W tej chwili znam 2 ceny:
65netto za metr - ppc pompy
95netto za metr - Viessmann oraz u mnie lokalna firma która zakłada pompy.

Skąd taka rozbieżność?

Jani_63
10-01-2011, 20:50
Kolejna sprawa to cena za odwierty pionowe. W tej chwili znam 2 ceny:
65netto ppc pompy
95netto Viessmann oraz u mnie lokalna firma która zakłada pompy.

Skąd taka rozbieżność?
A który samochód firmowy w oczach sąsiadów będzie lepiej wyglądał? :D
A poważnie, szacować wielkość DZ według powierzchni podłóg można tylko zgrubnie.
Podstawowym kryterium jest zapotrzebowanie na moc grzewczą, a co za tym idzie na moc PCi.
Do niej się dobiera wielkość DZ i to zależnie od warunków gruntowych.
Lekkie przewymiarowanie jest wskazane, ale robienie "tak na wszelki wypadek" generuje tylko niepotrzebne koszty.
A'propos kosztów. Możesz znacznie zejść z ich wielkości decydując się na samodzielne wykonanie kolektora poziomego DZ.

aadamuss24
10-01-2011, 22:31
Opieranie się na konsultacjach telefonicznych mija się z celem :( Lepiej rozmawiać z konkretnymi firmami które montują urządzenia danej firmy i wycenią wszystko jako całość i wykonają wszystko od początku do końca. Tania firma jak trafi na problem to się szybko zwinie, przy droższej/może lepszej/ ryzyko jest mniejsze. Czasami możę trafić na taką wodę, że zaleje okolicę i kto ma się z tym bujać dalej ? Inwestor ? Rożnice w cenie mogą wynikać z zastosowanego osprzętu, jedna firma coś uwzględnia inna nie, naczynia, manometry, armatura i inne pierdoły które można założyć lub nie.
Jani 63 samodzielne wykonanie czegokolwiek może skutkować tym, że jeśli coś nie zagra to nikt nie będzie szukał przyczyny bo ktoś sobie sam radzi. Na takie pcoś trzeba być przygotowanym bo to może robić dodatkowe koszty. pozdr adam

fanta001
10-01-2011, 22:45
Tzn ja rozmawiałem z konkretnymi firmami do których wysłałem zapytanie mailem. Pełne oferty mam otrzymać do środy najpóźniej.
Z tego co wyczytałem na forum i zapytałem na PW to po prostu płaci się dużo za firmę/naklejkę i stąd wynikają te różnice cenowe. Trochę bardziej mnie dziwi sama cena za odwiert bo różnica 30pln na metrze to naprawdę dużo.

W każdym razie na dzień dzisiejszy o ile oferta pełna i szczegółowa będzie rozsądna to wybiorę ECOPOWER C9.

a&zb
10-01-2011, 23:36
Na mój dom tzn http://www.dobredomy.pl/projekt/ambrozjaII pompa ECOPOWER C9. Dolne źródło jeszcze nie wiadomo, ja wolałbym poziomy ale nie wiem dokładania jaka jest ziemia na działce. Działka ma 11 arów więc chyba się da.
Cenę mniej więcej oczywiście przy źródle dolnym poziomym wraz z podłogówką w całym domu dał około 44tyś. Przy pionowym około 50tyś.
Wiem że to nie jest strasznie drogo ale ciekaw jestem czy da się z tego coś urwać. Poczekam jeszcze na oficjalną ofertę na maila i tu przedstawię.

Z kolei kilka godzin później zadzwonił do mnie konsultant z Viessmann bo do nich też wysłałem zapytanie i jego cena mniej więcej to 65-70 tyś przy poziomym kolektorze.

Oczywiście z tej oferty na pewno nie skorzystam ale co dziwne jak duże są rozbieżności bądź niewiedza konsultanta. Zapytałem go ile m2 na kolektor poziomy to powiedział że przy domu ok. 150m2 będzie to około 250m2.


Jakiś kretyn. Albo łowca jeleni. Tak jak piszą koledzy, powinno się wyliczyć moc pompy z zapotrzebowania energetycznego domu, i odpowiednio dobrać kolektor uwzględniając też warunki glebowe.

Przeciętnie dla przyzwoicie izolowanego domu tej wielkości z poddaszem użytkowym powinna wystarczyć pompa 7-8 kW, kompaktowa lub z zewnętrznym zasobnikiem cwu stosownie do zapotrzebowania domowników. Do tego kolektor pionowy ok 120-140 mb albo poziomy 350-400 mb. To tak na moje oko i własne doświadczenie.

fanta001
11-01-2011, 07:25
To przyznam szczerze zaczynam się gubić. Bo wcześniej tutaj na forum czytałem że dla poziomego kolektora to powinna być powierzchnia domu x 3 i tak mi zasugerowano w ppc pompy więc uznałem że jest ok. Najlepiej jak poczekam na oficjalne oferty i tutaj je przedstawię. Później i tak będą musieli przyjechać ewentualnie aby zobaczyć dom, jego usytuwanie i jaka jest ziemia.

ProStaś
11-01-2011, 09:05
To przyznam szczerze zaczynam się gubić. Bo wcześniej tutaj na forum czytałem że dla poziomego kolektora to powinna być powierzchnia domu x 3 i tak mi zasugerowano w ppc pompy więc uznałem że jest ok. Najlepiej jak poczekam na oficjalne oferty i tutaj je przedstawię. Później i tak będą musieli przyjechać ewentualnie aby zobaczyć dom, jego usytuwanie i jaka jest ziemia.

Jak rozumiem przy pionowym DZ olałeś sprawę badań gruntu.
Ujdzie bo to jaką masz na działce glebę będzie miało wówczas marginalne znaczenie.

Ale jak zastanawiasz się nad poziomym kolektorem, to jest ono (badanie gruntu) nieodzowne i to w kilku miejscach działki.

I odpowiadając Ci na pytanie, grunt może dać skromne 10W/m, a może i max. 40W/m. Ten pierwszy to suchutki piasek, ten drugi to solidna warstwa gliny na ok. 1,5 m. i płynącą tamtędy podwodna rzeka, w której leży kolektor.

No to jaki kolektor dla Ciebie ?

1. oceń zapotrzebowanie domu na ciepło i CWU
2. zbadaj grunt i przyjmij określony parametr jego wydajności cieplnej
3. dobierz GZ
4. wybierz samą PC

pzdr

niktspecjalny
11-01-2011, 09:34
Jak rozumiem przy pionowym DZ olałeś sprawę badań gruntu.
Ujdzie bo to jaką masz na działce glebę będzie miało wówczas marginalne znaczenie.

Ale jak zastanawiasz się nad poziomym kolektorem, to jest ono (badanie gruntu) nieodzowne i to w kilku miejscach działki.

I odpowiadając Ci na pytanie, grunt może dać skromne 10W/m, a może i max. 40W/m. Ten pierwszy to suchutki piasek, ten drugi to solidna warstwa gliny na ok. 1,5 m. i płynącą tamtędy podwodna rzeka, w której leży kolektor.

No to jaki kolektor dla Ciebie ?

1. oceń zapotrzebowanie domu na ciepło i CWU
2. zbadaj grunt i przyjmij określony parametr jego wydajności cieplnej
3. dobierz GZ
4. wybierz samą PC

pzdr

A ja jak mam ze 3m margielu potem dużo wody i znowu margiel to jak by to u mnie było?

niktspecjalny
11-01-2011, 10:22
O moje temp. latem to się nie pytaj. Nie miałem do reku wkładu letniego i nie miałem zrobionego GWC. Zapytaj za kilka miesięcy.

Interesuje mnie ten wkład letni do rekuperacji.Czym on się charakteryzuje...ale taki jaki chcesz zastosować u siebie?Te okresy przejściowe to według ciebie jakie?Uściślij to proszę.Piszesz ,że domu nie da się schłodzić tylko powstrzymać jego nagrzewanie w zależności od akumulacji budynku.Jak według ciebie przebiegać ma ten proces?Czy reku może być zapachowe?Wyciąga zło wonne-wilgotne powietrze a wpompowuje świeże np o zapachu wanilii.Czy tak można?

niktspecjalny
11-01-2011, 10:25
Dla pionowego bez większego znaczenia, dla poziomego woda na 3 m. też jest bez znaczenia (chyba że chcesz mieć odkrywkę na działce).
Jak na tym marglu 20 w/m. wyciągniesz to wszystko.
Pytanie tylko po co pytasz ?

Temat PC spostrzeżenia i uwagi więc chciałem zapytać czy i u mnie PC przy takim stanie ziemi będzie wydajna-wydolna.Jakie osiągnięcia przedstawi przyszłemu nabywcy PC sprzedający znając tylko takie parametry ?No i co to jest ta odkrywka na działce?

HenoK
11-01-2011, 10:39
ten drugi to solidna warstwa gliny na ok. 1,5 m. i płynącą tamtędy podwodna rzeka, w której leży kolektor.
Te dwa warunki są nie do pogodzenia - przez solidną warstwę gliny nie przepłynie żadna podziemna rzeka :(.

fanta001
11-01-2011, 10:50
Jak rozumiem przy pionowym DZ olałeś sprawę badań gruntu.
Ujdzie bo to jaką masz na działce glebę będzie miało wówczas marginalne znaczenie.

Ale jak zastanawiasz się nad poziomym kolektorem, to jest ono (badanie gruntu) nieodzowne i to w kilku miejscach działki.

I odpowiadając Ci na pytanie, grunt może dać skromne 10W/m, a może i max. 40W/m. Ten pierwszy to suchutki piasek, ten drugi to solidna warstwa gliny na ok. 1,5 m. i płynącą tamtędy podwodna rzeka, w której leży kolektor.
pzdr

Hej
Nie tyle olałem badania gruntu co jeszcze tego po prostu nie robiłem bo nie wiedziałem że trzeba. Ile takie badania gruntu kosztują?
Na razie wysyłam zapytania cenowe bo i tak PC byłaby montowana wiosną więc jeszcze trochę czasu jest.
A grunt na działce jest raczej gliniasty bo podczas wykopu pod fundamenty było dość dużo gliny. Podoba sytuacja miała miejsce podczas kopania pod ogrodzenie. Ale rzeczywiście najlepiej będzie zbadać grunt.

ProStaś
11-01-2011, 10:51
Te dwa warunki są nie do pogodzenia - przez solidną warstwę gliny nie przepłynie żadna podziemna rzeka :(.

No właśnie płynie sobie na (a nie pod) glinie.

pzdr

ProStaś
11-01-2011, 10:54
Hej
Nie tyle olałem badania gruntu co jeszcze tego po prostu nie robiłem bo nie wiedziałem że trzeba. Ile takie badania gruntu kosztują?
Na razie wysyłam zapytania cenowe bo i tak PC byłaby montowana wiosną więc jeszcze trochę czasu jest.
A grunt na działce jest raczej gliniasty bo podczas wykopu pod fundamenty było dość dużo gliny. Podoba sytuacja miała miejsce podczas kopania pod ogrodzenie. Ale rzeczywiście najlepiej będzie zbadać grunt.

Jak glina wysoko, to i wody gruntowe wysoko.
Q-wska robota, wspaniały efekt. COP całoroczny nie mniej niż 4.

Ale zrób badanie, koszt różny, od 300 zł. w górę.

pzdr

niktspecjalny
11-01-2011, 11:23
Każda ziemia będzie wydolna, o ile instalator dobierze Ci odpowiednią (do "mocy" gruntu) długość kolektora poziomego lub zrobi odpowiedniej długości odwiert.
Moc po stronie DZ nie powinna być mniejsza niż zapotrzebowanie na ciepło domu.

Jakie osiągnięcia ? Załóżmy, że Twój dom potrzebuje 10 kW mocy szczytowej, grunt daje 20W/m, stąd poziomy kolektor o dł. ok. 500 m.

Odkrywka ? No cóż zakopanie 500 m. kolektora na głębokości 3 m. to nie lada wyczyn finansowy i organizacyjny pozostawiający po sobie mega bałagan, a w trakcie działka będzie wyglądać jak otoczenie kopalni odkrywkowej z imponującymi hałdami.

Przecież kuźwa li mówi ,że to da się wszędzie i każdy sobie może sobie pozwolić na taką inwestycję która obecnie na rynku według niego i jego wyliczeń jest inwestycja na długie lata i jest jak najbardziej trafiona z pośród wszystkich inwestycji tu na FM prezentowanych.16 ar działka ma się zamienić w kopalnie odkrywkową?Powiedz mi ...czy jak przyjedzie do mnie ekspert to mogę z jego ust usłyszeć ,że PC u mnie na posesji będzie nieopłacalna i ,że wsadzę pieniądze jak psu w .....???

maysee
11-01-2011, 11:39
Ale zrób badanie, koszt różny, od 300 zł. w górę.

pzdr

Serdecznie przepraszam za naiwnosc ale komu (moze nawet konkretnie firma z nazwy), mozna zlecic badanie gruntu na dzialeczce?

Liwko
11-01-2011, 11:52
Interesuje mnie ten wkład letni do rekuperacji.Czym on się charakteryzuje...ale taki jaki chcesz zastosować u siebie?Te okresy przejściowe to według ciebie jakie?Uściślij to proszę.Piszesz ,że domu nie da się schłodzić tylko powstrzymać jego nagrzewanie w zależności od akumulacji budynku.Jak według ciebie przebiegać ma ten proces?Czy reku może być zapachowe?Wyciąga zło wonne-wilgotne powietrze a wpompowuje świeże np o zapachu wanilii.Czy tak można?

Wkład letni do reku Dospel Daytona to nic innego jak kasetka wkładana zamiast wkładu rekuperacyjnego. Strumień powietrza nawiewanego i wywiewanego mija się z sobą bez odzysku ciepła. Latem nie ma sensu odzyskiwać ciepła z wewnątrz domu. Jeżeli w domu zrobi się 25oC a na zewnątrz zrobi się 20 (szczególnie w nocy) to aby schłodzić dom nie może być odzysku ciepła z powietrza wywiewanego. Dobre rekuperatory mają tzw. bypass automatyczny. (pożałowałem kasy i mam jak mam:()
Okres przejściowy to taki w którym w domu jest temp. niby dobra ale ogrzewanie jeszcze nie pracuje więc temperatura odczuwalna jest niekomfortowa. Tak u mnie było we wrześniu. Niby 21oC ale przy działającej podłogówce te 21 jest odczuwane jak 23. Każdy dom ma taki okres a im bardziej dom energooszczędny tym ten okres trwa dłużej.
W tym momencie idealnie u mnie się sprawdza zwykły kominek.
To tak prosto opisując te zjawisko.
Co do nawiewu z zapachem wanilli to nie mam takich pomysłów:)

Liwko
11-01-2011, 11:57
Przecież kuźwa li mówi ,że to da się wszędzie i każdy sobie może sobie pozwolić na taką inwestycję która obecnie na rynku według niego i jego wyliczeń jest inwestycja na długie lata i jest jak najbardziej trafiona z pośród wszystkich inwestycji tu na FM prezentowanych.16 ar działka ma się zamienić w kopalnie odkrywkową?Powiedz mi ...czy jak przyjedzie do mnie ekspert to mogę z jego ust usłyszeć ,że PC u mnie na posesji będzie nieopłacalna i ,że wsadzę pieniądze jak psu w .....???

Chcesz przerabiać czy szukasz zaczepki? Bo w jednym i w drugim przypadku nie radzę:)

niktspecjalny
11-01-2011, 12:10
Jak mi tak nagadałeś to zaczepiać cię nie chcę bo dziwny gościu i nieraz nie kumasz o co cię pytam.Nie strasz nie strasz bo się ....itd.Wiesz co ja to bym chciał takiego fachmana jak ty.Przyjechałbyś do mnie ocenił środowisko zagłębił się co można w tym konkretnym przypadku zrobić itd.....cały czas mowa o PC.

Liwko
11-01-2011, 12:22
Jak mi tak nagadałeś to zaczepiać cię nie chcę bo dziwny gościu i nieraz nie kumasz o co cię pytam.Nie strasz nie strasz bo się ....itd.Wiesz co ja to bym chciał takiego fachmana jak ty.Przyjechałbyś do mnie ocenił środowisko zagłębił się co można w tym konkretnym przypadku zrobić itd.....cały czas mowa o PC.

:D
Dawaj namiary, chętnie cię poznam:D
Nigdy nikomu nie radziłem by przerabiał już coś istniejącego na PC bo to zwyczajnie się już nie kalkuluje. Trzeba było o tym wcześniej pomyśleć. Wydałeś raz pieniądze i teraz chcesz je wydać jeszcze raz? To bez sensu. Ale jak nie masz co z pieniędzmi robić a nie chce ci się palić w kominku by nie wskoczyć na W-3 to oczywiście że możesz, z tym że gdybyś pomyślał o tym wcześniej to pewnie jakieś 20-30tyś byś miał w kieszeni. Twój wybór.

kany
11-01-2011, 12:30
Co to za zasobnik CWU 300l? Piwnica ma być ogrzewana? Coś w niej będziesz robił czy raczej na graty i słoiki, piwko?

Witam

Co do piwnicy to raczej tam bedzie owa kotlownia , pralnia z suszarnia i pomieszczenie gospodarcze sadze ze troszke ciepla sie przyda.Zasobik 300l poprostu taki dali w wycenie ,czyli zbyt wielki czy zamaly ??

Ogolnie co sadzicie o tej wycenie ?

Liwko
11-01-2011, 12:41
300l to fajny zasobnik dla 3-4 ludków ale nie wiadomo co to za zasobnik bo to ważne przy wycenie za kotłownie. Może kosztować normalnie 1tyś a może ze 4. Jak możesz to się dowiedz co to za zasobnik, jakiej firmy i czy dwu płaszczowy czy z wężownicą.
Ogólnie wycena OK.
Pzdr

kany
11-01-2011, 12:52
Dzieki bardzo dzisiaj tam zadzwonie i sie dowiem

A co do pana Liwko sadze ze murator powinien Cie nagrodzic i przyjac na etat jako doradca PC i zalozyc ifolinie w twoim domu :cool:

niktspecjalny
11-01-2011, 13:11
:D
Dawaj namiary, chętnie cię poznam:D
Nigdy nikomu nie radziłem by przerabiał już coś istniejącego na PC bo to zwyczajnie się już nie kalkuluje. Trzeba było o tym wcześniej pomyśleć. Wydałeś raz pieniądze i teraz chcesz je wydać jeszcze raz? To bez sensu. Ale jak nie masz co z pieniędzmi robić a nie chce ci się palić w kominku by nie wskoczyć na W-3 to oczywiście że możesz, z tym że gdybyś pomyślał o tym wcześniej to pewnie jakieś 20-30tyś byś miał w kieszeni. Twój wybór.

Kuźwa z podchodami wreszcie zatrybiłeś i wiesz gdzie kaman.Zrozumiałeś ,że jak już wier....pieniądze i mam to co mam to se teraz będę płakał bo przeróbka mi się nie opłaci.Tyle skakania po topikach aż wreszcie Pan Liwko doszedł do wniosku ,że ci którzy mają w domu wszystko oprócz PC są skazani tylko na te pomysły ,które to 5 lat temu łyknęli z rynku jak gąsiory.


:D 20-30tyś byś miał w kieszeni. Twój wybór.
Przecież ta inwestycja kosztuje według twoich obliczeń dużo taniej.Przeróbka wyniosła by mnie drożej???Nie kumam czaczy i nie wiem o co kaman.

Liwko
11-01-2011, 13:12
A co do pana Liwko sadze ze murator powinien Cie nagrodzic i przyjac na etat jako doradca PC i zalozyc ifolinie w twoim domu :cool:
Eee, to wtedy zaczną pisać że mam w tym jakiś interes:) Mi wystarczy satysfakcja z zadowolonych inwestorów. Poza tym spłacam dług wdzięczności bo to forum również mi wiele pomogło w podejmowaniu decyzji. Aż się boje pomyśleć co bym wybudował gdyby nie FM;)
Moja rada; czytać, czytać i pytać. Nawet z kłótni często się coś dobrego wyciśnie:)
Pzdr

Liwko
11-01-2011, 13:22
Panie nikt, nie mam już siły na pana. Czy ja kiedyś napisałem ci byś wywalił to co masz i wstawił PC? Chyba nie. To forum czytają ludzie którzy dopiero chcą się zacząć budować i twój przykład jest idealny do pokazania jak nie należy robić i tyle. Znowu cię zdołowałem? Trudno, taka jest prawda. Czyli co mam pisać ludziom by robili tak jak ty? Podłączyli się do gazu, wstawili kominek z płaszczem i dokupili solary??? Nigdy tak nikomu w życiu nie doradzę bo to jest bez sensu. No powiedz czy dzisiaj sam inaczej byś tego nie wymyślił?

Jastrząb
11-01-2011, 13:25
Witam,

Mam 2 pytania o podlogowki Wasze.

1. Jaka macie orientacyjna dlugosc rurek od podlogowki i jaka pompa obiegowa to pedziecie (wysokosc podnoszenia, wydajsnoc)
2. Maci jedna centralna pompe obiegowa, czy osobno dla jkazdego rozdzielacza.

Chce ustalic czemu mi to troche niedomaga (petle na pietrze troche mi gorzej grzeja - maja mniejsze przeplywy).

dzieki
marcin

aadamuss24
11-01-2011, 13:35
Jastrząb mam około 2000 metrów i pompa Alpha 40 dawała radę jednak nie było widać ruchu na przepływomierzach. Założyłem Alpha 60 też daje radę, też nie widać ruchu na przepływomierzach :) ale więcej prądu bierze :) Jedna pompa na parter i piętro. pozdr adam

Jastrząb
11-01-2011, 13:57
Jastrząb mam około 2000 metrów i pompa Alpha 40 dawała radę jednak nie było widać ruchu na przepływomierzach. Założyłem Alpha 60 też daje radę, też nie widać ruchu na przepływomierzach :) ale więcej prądu bierze :) Jedna pompa na parter i piętro. pozdr adam
Dzieki za odzew.
Ja mam tez w okolicach 2000m rury w 24petlach. (parter i pietro plus 4 petle w 2/3 wysokosci.
Pompa 25/7,5. Przeplywy na rotametrach widac, generlanie w okolicy 1l/min. Ale na kilku petlach na pietrze jest gorzej, i nie mam juz czym krecic zeby to doregulowac.
Pomysly moje sa dwa:
1. wsadzic jeszcze mocniejsza pompe (taka 25/10 czy 30/10 jeszcze mozna kupic za ludzkie pieniadze), lub
2. do rozdzielacza na gorze dolozyc mniejsza pompke.

Druga wersja ma 1 zasadnicza wade. Musze z kotlowni podciagnac kabel zasilajacy, a dom juz wykonczony w wiekszosci i nie mam za bardzo jak tego zrobic choc by sie pewnie dalo :-/.

Nie wiem ktora opcja jest lepsza ze wzgledu na regulacje przeplywowo przez poszczegolne petle.

marcin

niktspecjalny
11-01-2011, 14:08
Panie nikt, nie mam już siły na pana. Czy ja kiedyś napisałem ci byś wywalił to co masz i wstawił PC? Chyba nie. To forum czytają ludzie którzy dopiero chcą się zacząć budować i twój przykład jest idealny do pokazania jak nie należy robić i tyle. Znowu cię zdołowałem? Trudno, taka jest prawda. Czyli co mam pisać ludziom by robili tak jak ty? Podłączyli się do gazu, wstawili kominek z płaszczem i dokupili solary??? Nigdy tak nikomu w życiu nie doradzę bo to jest bez sensu. No powiedz czy dzisiaj sam inaczej byś tego nie wymyślił?

Napisałem ci abyś założył temat dla przyszłych inwestorów dla tych którzy kuźwa maja tylko działkę i tam im wkładaj w łeb ,że tylko PC i nic więcej rozumiesz drobny ludziku???????????Pieprzysz mi już od kilku dni ,że PC ok ,że solary do dupy ,drzesz ryjka i domagasz się by wszyscy skupili się nad PC a solary i inne badziewie wyrzucili z myśli.Nie zdołowałeś mnie tylko sam się zapętlasz.Masz PC to se miej ale nie odbieraj ludziom nadziei ,że jak zainwestowali kilka lat temu w inne źródło bo wtedy było "trendi".to co teraz mają się porżnąć????

Liwko
11-01-2011, 14:36
Ja ci pieprze? To ty za mną wszędzie łazisz jak smród w gaciach.

niktspecjalny
11-01-2011, 14:41
Ja ci pieprze? To ty za mną wszędzie łazisz jak smród w gaciach.

Ty....... no nie cukruj se sam ,nie dorabiaj tu swojej ideologi bo nie za takimi się chadzało bo mądrze gadali.To ty li jesteś jak wrzód ...wszędzie cie pełno.Musisz to przyjąć z honorem jeśli go masz.

Liwko
11-01-2011, 14:44
Jastrząb, tak mi się wydaje że jak dasz większą moc na górę to spadnie na dolę. Ja miałem odwrotny problem. Na dole nie chciało dogrzać za to na górze nie miałem problemów. Przykręciłem nieco górę i podniosłem ogrzewanie o 1oC i teraz jest ok. Zanim coś kupisz sprawdź czy u ciebie to zda egzamin.

Liwko
11-01-2011, 14:46
Mam pytanie do forumowiczów, czy jest na tym forum opcja ignoruj?

Jastrząb
11-01-2011, 14:58
Jastrząb, tak mi się wydaje że jak dasz większą moc na górę to spadnie na dolę. Ja miałem odwrotny problem. Na dole nie chciało dogrzać za to na górze nie miałem problemów. Przykręciłem nieco górę i podniosłem ogrzewanie o 1oC i teraz jest ok. Zanim coś kupisz sprawdź czy u ciebie to zda egzamin.

Na dole nic nie spadnie. Jak wiecej ciepla by poszlo na gore, to PC bedzie tylko dluzej pracowac, bo jest sterowana czujnikeim temperatury na dole w salonie wlasnie.
Problem stanowia opory przeplywu w podlogowce ktore sa na tyle duze, ze nie moge wyregulowac przeplywow a gorze (juz nie moge bardziej przykrecic dolu zeby wiecej poszlo na gore).

Nadal aktualne pytanie:
3 rozdzialcze. Jedna pompa obiegowa centralnie zamontowana.
Czy lepiej dac:
- wieksza pompe obiegowa
- czy dolozyc mniejsza pompke tylko do jednego rozdziealacza.

2 opcja jest mieszana troche i nie wiem czy poprawna. Jedna centralna pompa plus jedna w rozdzialczu. Rozumiem, gdyby byly 3 mniejsze pompki (dobrane do potrzeb) w kazdym rodziealczu, bez tej jednej centralnej to wtedy OK.

marcin

Jastrząb
11-01-2011, 15:02
Mam pytanie do forumowiczów, czy jest na tym forum opcja ignoruj?
Wlasnie. Zignorujcie sie nawzajem i po problemie :P

Liwko
11-01-2011, 15:12
Ja mam podobną pompkę na około 1000m rurki więc myślę że po prostu masz ją za słabą albo powinieneś mieć je dwie. Nie chcę ci tu źle podpowiadać bo nie jestem w tym temacie mocny więc lepiej popytaj w tematach na ten temat.

1igor1
11-01-2011, 16:33
Ty....... no nie cukruj se sam ,nie dorabiaj tu swojej ideologi bo nie za takimi się chadzało bo mądrze gadali.To ty li jesteś jak wrzód ...wszędzie cie pełno.Musisz to przyjąć z honorem jeśli go masz.
Nie wiem o co ci człowieku chodzi, ale strasznie zasmiecasz to forum, jak ci sie nie podoba co ktoś wypisuje to dowidzenia. I strasznie wulgarnie piszesz i myślę że moderator powinien cię w końcu zbanować

niktspecjalny
11-01-2011, 16:46
Nie wiem o co ci człowieku chodzi, ale strasznie zasmiecasz to forum, jak ci sie nie podoba co ktoś wypisuje to dowidzenia. I strasznie wulgarnie piszesz i myślę że moderator powinien cię w końcu zbanować

PC jest złą inwestycją.Bardzo droga i to jeszcze nie w każdym miejscu może być.PC jest dla ludzi zamożnych ,dla tych którzy lubią luksus i nic nie robienie.Moje spostrzeżenia są takie: gdyby przed kupnem działki(2006) ktoś mi powiedział ,że PC to super rozwiązanie na przyszłość zapewne bym ją zakupił.Ale kurna bym się później obudził i staną przed dylematem dlaczego przy -30 stC jest mi w domu zimno.

Liwko
11-01-2011, 16:47
Najlepiej będzie jak faktycznie go zignorujemy.

Jastrząb
11-01-2011, 17:10
PC jest dla ludzi zamożnych ,dla tych którzy lubią luksus i nic nie robienie.
Czyli nie mozna byc biednym i nie-lubić noszenia opalu i popiolu? Aha.



Ale kurna bym się później obudził i staną przed dylematem dlaczego przy -30 stC jest mi w domu zimno.
Ja tam przy -25C mialem cieplo. A -30C jak zyje nie pamietam w moich terenach.

marcin
P.S.
Niespecjalnie rozumiem o co Ci chodzi. To jest watek o wymianie doswiadczen. Czyli pomagaja sobie tu ludzi ktorzy juz wdepneli w to gowno, i dali sie namowic na tą zla i droga inwestycje. Wzglednie "leniwi bogacze", ktorym Twoje dylematy lataja kolo dupy. Wez se idz stad, i zostaw ich wlasnemu marnemu losowi. Ani jednym ani drugim nie pomozesz w zaden spodob juz ;-)

dekar
11-01-2011, 17:14
I pytanie najwazniejsze co sadzicie o cenie ???
31700,00 zł/netto


To pierwsza wycena z tego co piszesz, więc cena jest wejściowa, negocjuj, ja za niewiele wyższą kwotę dostałem C9 z odwiertami pionowymi, które są przecież znacznie droższe.

albertos
11-01-2011, 17:44
A co to za pompa i skąd firma która to instalowała. Nie bój się o tym napisać na forum, może coś wymyślimy wspólnymi siłami.
Piszesz że nie działa ale co nie działa? Pompa nie pracuje czy jest za zimno? Dlaczego twierdzą że to wasza wina? Więcej informacji.

Nie chcę podawać nazwy firmy, by nie narobić sobie dodatkowych problemów. Pompa po prostu nie działa. Skierowałem zapytanie do http://szukajeksperta.com/ i zostawiłem ogłoszenia na innych forach. Jeśli pojawi się ktoś, kto może to sprawdzić i wystawić odpowiedni dokument to proszę o informacje (najlepiej przez PW)

niktspecjalny
11-01-2011, 19:57
Czyli nie można być biednym i nie-lubić noszenia opalu i popiołu? Aha.


Napisałem ,że PC jak dla mnie jest do dupy????Napisałem.Napisałem ,że dla zamożnych ....???Napisałem.Jak na dworze będzie -30 stC to się nie sprawdzi przy domu np.200m2....Napisałem.Biednych zostaw w spokoju .Wyraziłem swoją opinię na temat pompy bo jej nie mogę mieć i tyle.Podałem co mam w glebie to mi odpowiedziano.....Też tego nie rozumiesz....




To jest watek o wymianie doswiadczen. Czyli pomagaja sobie tu ludzi ktorzy juz wdepneli w to gowno,.

To jest wątek o PC-spostrzeżenia,uwagi
Wymieniać się doświadczeniami można na wiele sposobów.


leniwi bogacze", którym Twoje dylematy latają kolo dupy.

Moje dylematy to solary to nie PC i powiem ,że większość bogaczy jak ich tu nazywasz czytają to i wcale nie mają tego w dupie



Weź se idź stad, i zostaw ich własnemu marnemu losowi.

Topik jest o uwagach wiec uważam ,że nie mogę stąd pójść dopóki nie zrozumie ,że PC była w 2006 r dla mnie najbardziej intratnym interesem.[/QUOTE]

poniał????

rwxw
11-01-2011, 20:13
Odkrywka ? No cóż zakopanie 500 m. kolektora na głębokości 3 m. to nie lada wyczyn finansowy i organizacyjny pozostawiający po sobie mega bałagan, a w trakcie działka będzie wyglądać jak otoczenie kopalni odkrywkowej z imponującymi hałdami.
Nie przesadzajmy z tą demolką i kosztami, ja zakopałem 800m rury w 3 dni z ułożeniem i wyrównaniem działki. Żadna filozofia. 1 koparkowiec, koło 20 koparkogodzin wtedy po 75zł/h + 3 osoby (wraz ze mną) układające rurę pe40. Fakt, że kolektor spiralny łatwiej się zakopuje, ale też dobrze działa.

rwxw
11-01-2011, 20:15
A grunt na działce jest raczej gliniasty bo podczas wykopu pod fundamenty było dość dużo gliny. Podoba sytuacja miała miejsce podczas kopania pod ogrodzenie. Ale rzeczywiście najlepiej będzie zbadać grunt.
Właśnie to już zrobiłeś ;-)

kany
11-01-2011, 20:48
Dalsza czesc postu niewiem dlaczego tam nie bylo widac


Kwota łączna ...........…… 31700,00 zł/netto


6. Zakres usług i urządzeń nie ujęty w ofercie:

- doprowadzenie instalacji elektrycznej do pomieszczenia kotłowni

7. Termin ważności oferty: 90 dni

8. Termin realizacji oferty: rok 2011

9. Terminy i warunki płatności:
- przedpłata w wysokości 10 [%] wartości oferty w dniu podpisania umowy
- dopłata do pełnej wysokości faktury w dniu uruchomienia instalacji

10. Okres gwarancji:
- pompa ciepła (kotłownia) 24 miesiące + 12 (po wykonaniu przeglądu instalacji)

Uwagi Końcowe:
- dopłata do soft startu sprężarki -700zł/netto
- wykonanie 1m2 ogrzewania podłogowego z materiałami -80zł/netto
- w przypadku zamówienia instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego udzielamy rabatu 4% na całość- wykonanych prac.

aadamuss24
11-01-2011, 21:57
Jastrząb przy kilku pompach powinno być już sprzęgło inaczej do ładu możesz nie dojść i będzie gorzej niż na jednej. pozdr adam

fanta001
12-01-2011, 07:34
A ja wczoraj dostałem pierwszą oficjalną ofertę która mnie przeraziła.


System ogrzewania wewnątrz budynku: 14.850
Kompletna kotłownia pod klucz (w tym pompa, kolektor, kotłownia pod klucz, studnia zbiorcza dolnego źródła): 48.135
Posadzki: 10.235

Łącznie : 73.220 + vat

Tutaj wpisałem w wielkim skrócie ofertę ale mam wszystko element po elemencie.

Cena mnie zniechęciła trochę ale mam nadzieję że inne oferty będą bardziej przyjemne.

sledz98
12-01-2011, 08:40
A ja wczoraj dostałem pierwszą oficjalną ofertę która mnie przeraziła.


System ogrzewania wewnątrz budynku: 14.850
Kompletna kotłownia pod klucz (w tym pompa, kolektor, kotłownia pod klucz, studnia zbiorcza dolnego źródła): 48.135
Posadzki: 10.235

Łącznie : 73.220 + vat

Tutaj wpisałem w wielkim skrócie ofertę ale mam wszystko element po elemencie.

Cena mnie zniechęciła trochę ale mam nadzieję że inne oferty będą bardziej przyjemne.

Masz dom 140m2 i za posadzki wołają Ci 10 235 - przecież to złodziejstwo. Ja za 170 m2 w czerwcu 2010 zapłaciłem: 1800 za styropian, 3000 za robocizne, 2000 za materiały. Razem 6800.
Tak wogóle to skąd jestes?

Jastrząb
12-01-2011, 08:50
Jastrząb przy kilku pompach powinno być już sprzęgło inaczej do ładu możesz nie dojść i będzie gorzej niż na jednej. pozdr adam

Dzieki za podpowiedz. Rzeczywiscie czegos takiego sie obawiam, ze kilka pomp sie ze soba tak po prostu nie zegra.

Jako ze problemem (niedogrzanym) jest poddasze, to zrobie rzecz nastepujaca.

Zakrece przeplyw na dole i na pol-pietrze. Cala wysokosc podoszenia pompy (obecnie 7.5) powinna pojsc na gore. Zobacze czy uda mi sie zrownowazyc przeplywy przez petle wtedy i ustawic na jakims sensownym poziomie.
Jesli sie uda, to beda z powrotem wlaczal po jednej petli na dole i patrzyl co sie dzieje na gorze. Mam nadziej, ze da mi to pewien obraz tego ile mocy mojej pompce brakuje.

Bo niestety kupic pompe o wysokosci podnoszenia 10m. to koszt 1500PLN
Ale 12m, to okolo 3000PLN.

marcin

aadamuss24
12-01-2011, 09:19
"Posadzki " co to obejmuje ? za mało chyba danych aby oceniać czy drogo czy tanio.

Jastrząb jak już zamkniesz wszystko i zostawisz tylko górę to musisz tam ustawiać bardzo MINIMALNE przepływy, jak ustawisz tam za dużo to na dole nie wyregulujesz. pozdr adam

za duża pompa wypłucze Ci rury :(

fanta001
12-01-2011, 09:31
Masz dom 140m2 i za posadzki wołają Ci 10 235 - przecież to złodziejstwo. Ja za 170 m2 w czerwcu 2010 zapłaciłem: 1800 za styropian, 3000 za robocizne, 2000 za materiały. Razem 6800.
Tak wogóle to skąd jestes?

Doliczono jeszcze 36m2 nad garażem i garaż i wyszło 190m2.

WEWNETRZNA INSTALACJA GRZEWCZA
148,5 m2 posadzki grzejnej - 14.850 zł

POSADZKI MASZYNOWE
Oferta przewiduje rozłożenie izolacji przeciwwilgociowej, twardego styropianu podkładowego (10cm EPS 100
dół, 5 cm EPS 100 góra, 10cm EPS 200 garaż), siatki zbrojeniowej i wykonanie kompletnej posadzki z robocizną pod
klucz. W cenie uwzględniono koszt wszystkich niezbędnych materiałów i sprzętu. Posadzka w garażu dodatkowo
wzmacniana.
Parter – 74m2 x 55zł = 4.070zł netto
Piętro – 81m2 x 45zł = 3.645zł netto
Garaż – 36m 2 x 70zł = 2.520zł netto
Razem - 191m2
= 10.235zł netto

POMPA CIEPŁA
Pompa ciepła Alpha-InnoTec WZS 81H - 28.500 zł
Kolektor poziomy (600mb) - 8.400 zł
Studnia zbiorcza dolnego źródła - 3.235 zł
Montaż kotłowni z materiałem 8.000

Tak to wygląda ze szczegółami. Nie biorę tej oferty w ogóle pod uwagę, bo najzwyczajniej mnie na to nie stać.

Czekam nadal na szczegółowe oferty od 3 innych firm.

Jestem ze Szczytna (40km od Olsztyna)

Jastrząb
12-01-2011, 09:34
za duża pompa wypłucze Ci rury :(
Co zrobi??

marcin

Jastrząb
12-01-2011, 09:43
Doliczono jeszcze 36m2 nad garażem i garaż i wyszło 190m2.

WEWNETRZNA INSTALACJA GRZEWCZA
148,5 m2 posadzki grzejnej - 14.850 zł


Taka jedna uwaga.
Mialem robione tzw sucha posadzke. Maja taka maszyne z podajniekime, na budowie mieszaja cement z piaskeim i woda i tacha pol-sucha mase podaje do pomieszczen, rozgarniaja i zacieraja.
Dzisiaj bym zrobil wylewke anhydrytowa. Bo taka wylewka jest plynna i latwiejsza w ypozimowaniu. Co moje fachamny mi zrobily z ta polsucha wylewka to tragedia. Podlog sie na tym nie dalo potem poukladac.
Ludzie od pompy odradzali zas wylewani na gore wylewek samopoziomujacych, bo przy rozgrzewaniu po czasie jakims lubia takie wylewki zlazic.
Sa wylewki ktore gwarantuja ze to bedzie sie trzymac, ale sa drogie jak nieszczescie i trzeba to robic w bardzo cwany spososb:
- gruntowanie zywicami celem zwiazania i wzmocnienia
- na swiezy grunt sypanie piasku zeby powierchnia byla chropowata
- potem siatka jakas plastikowa i na to drooga wylewka

marcin

fanta001
12-01-2011, 09:58
A czy pompy ecopower z ppc pompy nie są firmowe? Są firmowe ale produkowane w Polsce co nie znaczy że gorsze.
A wyceny chciałem aby zobaczyć jak duże są różnice i w którym momencie się przepłaca i za co.
Nie jestem zdziwiony ale 100tyś brutto (bo podane ceny są netto) to nawet jak na firmową jak nazywasz trochę przegięcie wg mnie.

aadamuss24
12-01-2011, 10:02
Jastrząb z czego masz instalację ?

Liwko
12-01-2011, 10:02
Jastrząb, to wszystko zależy od ekipy. U mnie zrobili taką posadzkę jak u ciebie i na 50m2 pod płytki poszły 3 worki kleju:) Płytkarz który 20 lat się bawi z klejeniem w życiu takiej posadzki nie widział:)

Liwko
12-01-2011, 10:04
A czy pompy ecopower z ppc pompy nie są firmowe?
Nie mają naklejki Viessmann;)

Jastrząb
12-01-2011, 10:12
Jastrząb z czego masz instalację ?

Cytat z ofert:
rura LPE 18 x 2


marcin

Jastrząb
12-01-2011, 10:14
Jastrząb, to wszystko zależy od ekipy. U mnie zrobili taką posadzkę jak u ciebie i na 50m2 pod płytki poszły 3 worki kleju:) Płytkarz który 20 lat się bawi z klejeniem w życiu takiej posadzki nie widział:)
Gratulujacje ze dobrze trafiles :-)
Niestety ekipy nie maja na czole wypisane: robie dobrze, lub, odwalam tandete.
Wiec jak jest mozliowsc wybrania technologii bardziej partaczo-odpornej, to ja bym taka wybral.

marcin

aadamuss24
12-01-2011, 10:17
Sama rura raczej ma grubą ściankę ale kolanka czy inne zakręty już nie. Przy dużej pompie przepływ jest tak mocny, że zawirowania na zakretach są tak duże, że potrafią wypłukać ściankę. Widziałem takie cuda na miedzi po kilku latach pracy. Może przy innych systemach coś takiego nie wystąpi. Nie przesadzałbym z mocą pompy. pozdr adam

Liwko
12-01-2011, 10:19
Takie ekipy trzeba szukać z polecenia od zaufanych budowlańców:)
Pzdr
Jak ktoś szuka z okolic Wielkopolski to mogę nakierować.

Jastrząb
12-01-2011, 10:27
Takie ekipy trzeba szukać z polecenia od zaufanych budowlańców:)
Pzdr
Jak ktoś szuka z okolic Wielkopolski to mogę nakierować.
Ja sie z polecanymi i zaufanymi ekipami sadze obecnie :-/
Jedna zufana i sprawzona ekipa zostawilas mi jakas dziur w ociepleniu dachu. Wytapia mi sie snieg na dachu na powierzchni 0,5x 0,5 metra.

To nie jest zadna metoda.
Jedyna metoda to kasa.
Siedzisz na dupie wykonawcy i patrzysz na rece non-stop.
A przed tym jak sie dotknal do roboty zastrzegasz na pismie jak dokladnie ma byc robota zrobiona i jaka jest metoda pomiaru itd.
I ze kase to zobacza jak to tak zrobia zgodnie z tym.
Do tego klac, rzucam miesem i traktowac i z buta. Zobacza zes miekki to koniec z Toba.

marcin

Jastrząb
12-01-2011, 10:32
Sama rura raczej ma grubą ściankę ale kolanka czy inne zakręty już nie. Przy dużej pompie przepływ jest tak mocny, że zawirowania na zakretach są tak duże, że potrafią wypłukać ściankę. Widziałem takie cuda na miedzi po kilku latach pracy. Może przy innych systemach coś takiego nie wystąpi. Nie przesadzałbym z mocą pompy. pozdr adam
Jestem w stanie uwierzyc ze cos takiego moze sie zdarzyc w miedzi. Z prostej przyczyny. W miedzi dziala jeszcze chemia. Znaczenie dla trwalosci ma pH wody, jej agreywnosc dla miedzi.
Ale zeby sie plastik wyplukal, to mi sie nie chce wierzyc. Obys sie myli.

Po za tym, ja predkosci przeplywu wody nie zmienie drastycznie. Ja chce zeby on byl maly, rzedu 1l/minute w kazdej petli.

marcin

Liwko
12-01-2011, 10:36
Wszystko zależy od ekipy;) ale ekipa to już nie zależy od nikogo.
http://www.youtube.com/watch?v=avXkvWDXFg0
Na poprawę humoru:)

kany
12-01-2011, 11:03
Panowie jak wyglada sprawa mianowicie o rurke podlogowa ,doszly mnie sluche ze firmy ktore zakladaja PC i do tego zgodzimy sie na instalacje podlogowki to robia to z chinskich rurek ,ktore po kilku latach moga nie trzymać szczelnosci.Slyszal ktos o tym ?
Mi firma PPC Polska dala taka wycene jest to 80zl za m2 i jezeli zgodze sie na ta podlogowke to od calej inwestycji dostane jeszcze 4 % upustu.

Jeszcze jedno ta cena 80zl wiecie co wchodzi w sklad tej ceny ,niby napisali ze z materialem ale co dokladnie taka firma wykonuje w danej cenie ???

kany
12-01-2011, 11:18
kany - tutaj już musisz się firmy zapytać z jakich materiałów robi...ja osobiście robiłem z ????????????

Z ??????

I tez masz tej firmy pompe??

Panie liwko jak nazywa sie ten pan z mazowieckiego pamietasz moze???

Liwko
12-01-2011, 11:21
Na forum jesteśmy wszyscy na ty;)
Ja z mazowieckiego chyba nie polecałem, mi instalował przedstawiciel na Wielkopolskę.

Elstir
12-01-2011, 14:11
Z ??????

I tez masz tej firmy pompe??

Panie liwko jak nazywa sie ten pan z mazowieckiego pamietasz moze???

z kan, przecież napisał :)
dla niewtajemniczonych podpowiedź... wystarczy zerknąć w google: http://new.kan.com.pl/
swoja drogą 80pln/m2 to rozbój w biały dzień :))
40pln/m2 to byłaby uczciwa cena

HenoK
12-01-2011, 14:23
sama PC jest masakrycznie droga...ja dla trochę mniejszej powierzchni za 8kw zapłaciłem coś koło 12tys brutto, a za twoja chca 28500
studnia zbiorcza DZ - nie mam, mam rurki bezpośrednio do piwnicy wprowadzone...
Do tych 12tys. zł dolicz jeszcze koszt zasobnika cwu, i pompy obiegowe DZ i GZ i różnica nie będzie już tak wielka :(.
Są na FM tacy, którym się nie podoba wykonanie Twojej kotłowni (o mojej mają podobne zdanie).
Przed wyborem konkretnej oferty warto się zastanowić co jest dla nas ważne : wygląd pompy ciepła, kotłowni, czy firmowej studzienki zbiorczej za kilka tysięcy, czy prosta, ale sprawnie działająca instalacja ;).

fanta001
12-01-2011, 14:24
Nie mają naklejki Viessmann;)

No to ja jednak wybiorę nie firmową pompę:)

HenoK
12-01-2011, 14:29
swoja drogą 80pln/m2 to rozbój w biały dzień :))
40pln/m2 to byłaby uczciwa cenaWykonujesz takie instalacje za 40pln/m2? Myślę, że znalazłbyś sporo chętnych klientów ;).

aadamuss24
12-01-2011, 14:47
W tej cenie tez mogę polecać :)
Panowie od naklejek czasami się mylą :) pozdr adam

Liwko
12-01-2011, 14:58
Wykonujesz takie instalacje za 40pln/m2? Myślę, że znalazłbyś sporo chętnych klientów ;).

Tyle to chyba za materiał wyjdzie.

rwxw
12-01-2011, 20:33
Tak to wygląda ze szczegółami. Nie biorę tej oferty w ogóle pod uwagę, bo najzwyczajniej mnie na to nie stać.
Oferta jak oferta. Możesz zrezygnować ze studzienki, bo przy 600 m nie będziesz mieć 10 sekcji. Kolektor jeśli wraz z glikolem, to w miarę dobra cena (może niech zrobią sam kolektor?), kotłownia nie za tania, ale chyba już z zasobnikiem cwu - trzeba by się dowiedzieć co tam jest, pompa, no cóż ceny są różne, a ta do tanich nie należy. Odnośnie wylewek, to i tak musisz je zrobić i trudno je wliczać w koszt pc. 10cm styropianu na parterze pod podłogówką to nie za wiele, lepiej dać 15. Wylewki nie muszą być zrobione jakimiś kosmicznymi technologiami (wystarczy zwykły beton + plastyfikator) i możesz do tego wziąć dowolną firmę. Układanie rurek do podłogówki za 15kzł to paranoja (też bym chciał zarobić 10kzł za tydzień pracy jednej osoby - chyba muszę zmienić zajęcie ;-) ), ale do tego też możesz wziąć dowolną ekipę. Wybierz sobie z oferty te elementy, które Cię interesują, a nie te, które Ci wciska firma. Dotyczy to też każdej innej oferty.

swimmer
12-01-2011, 20:41
tylko, że niektóre firmy nie udzielą gwarancji na system jeśli podłogówka jest wykonana przez innego instalatora lub samodzielnie.

rwxw
12-01-2011, 21:21
tylko, że niektóre firmy nie udzielą gwarancji na system jeśli podłogówka jest wykonana przez innego instalatora lub samodzielnie.
Jeśli wątpią w kompetencje innego układacza, to niech dadzą swoje wytyczne do instalacji, a jak nie, to wypad i niech się one martwią. Mamy wolny rynek i wykonawców jest dużo. Chyba że cena jest ok.

dekar
13-01-2011, 10:21
A ja wręcz szukałem firmy która zrobi mi wszystko kompleksowo. Im więcej wykonawców tym bardzie rozmywa się odpowiedzialność a system grzewczy PC to przecież łącznie DZ+kotłownia+GZ i jak każdy będzie robił inną część to w razie kłopotów typowa "spychologia odpowiedzialności" murowana.

kany
13-01-2011, 14:22
Kolejna wycena

Przesyłam wycenę pomy ciepła wraz z montażem.

Do wyceny przyjęto założenia : ciepła woda dla 4 osób, pow.do ogrzania ok 160m. kw. ogrzewanie podłogowe temperatura wewnątrz pomieszczeń 21 stopni.

Dobór urządzeń:

* Urządzenie producenta Danfoss ,pompa ciepła DHP-H 8kW
* Łączny koszt inwestycji: 46 860 (poziomy kolektor gruntowy), 56 360 (pionowy kolektor gruntowy)

1) Cena produktu: Pompa ciepła Danfoss DHP-H 8kW - koszt urządzenia: 27 860 zł brutto (VAT 8%).

2) Cena wykonania kolektora gruntowego poziomego lub pionowego:
a) Poziomy kolektor gruntowy o długości 660 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora poziomego wynosi około 25 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania poziomego kolektora gruntowego około 16 500 zł brutto
b) Pionowy kolektor gruntowy o długości 260 m , 2 odwiert o głębokości 130m lub 3 odwierty po 90 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora pionowego wynosi około 100 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania pionowego kolektora gruntowego około 26 000 zł brutto
3) Cena montażu: koszt montażu około 2500 zł



* Urządzenie producenta Danfoss ,pompa ciepła DHP-H 8KW Opi Pro
* Łączny koszt inwestycji: 52 480 (poziomy kolektor gruntowy), 61 980 (pionowy kolektor gruntowy)

1) Cena produktu: Pompa ciepła Danfoss DHP-H 8kW - koszt urządzenia: 33 480 zł brutto (VAT 8%)
2) Cena wykonania kolektora gruntowego poziomego lub pionowego:
a) Poziomy kolektor gruntowy o długości 660 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora poziomego wynosi około 25 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania poziomego kolektora gruntowego około 16 500 zł brutto
b) Pionowy kolektor gruntowy o długości 260 m , 2 odwiert o głębokości 130m lub 3 odwierty po 90 m â�� Całkowity koszt wykonania metra bieżącego kolektora pionowego wynosi około 100 zł/mb, co daje łączny koszt wykonania pionowego kolektora gruntowego około 26 000 zł brutto
3) Cena montażu: koszt montażu około 2500 zł

Liwko
13-01-2011, 14:28
Raz to droga pompa ale dwa to 16500 za poziomy??? i 100zł za metr odwiertu??? Czy oni poszaleli z tymi cenami, szukają jelenia??? Powiedz im że za poziomy dziękujesz a za odwierty możesz dać góra 80. Najlepiej to w ogóle ich sobie odpuść bo chcą cię wydoić.

rydzadam
13-01-2011, 14:37
No niestety, znowu drogo.... Pompa ciepła Danfosa, jestem przekonany że dobra, ale chyba nie warta aż takich pieniędzy za moc 8kW. Nie warto, już Viessmann jak się nie mylę taniej wychodzi, chociaż pewności nie mam. Nie wspominając o PPC, Ekopol-u, Hubomag-u, czy innych podobnych też sprawdzonych pompach, tyle, że bez firmowej naklejki na obudowie :) Dolne źródło poziome - zdecydowanie za drogo. Warto jednak zrobić we własnym zakresie za 1/3 - 1/2 tej kwoty. Odwierty - przesadzili moim zdaniem z długością 260 metrów. Praktyka m.in. z naszego forum wskazuje, że starczyłoby 150-200 metrów. Do tego koszt metra 100 zł też za wysoki. Można wiercić już za 70-80 zł / metr.

photos
13-01-2011, 14:40
powiem szczerze ze jak czytam te wyceny, nie tylko tę ale i wiele innych, jakie teraz ludzie otrzymują to zwala mnie z nóg. Za samą pompę i kolektor poziomy 52 tys zł. Szok. Jakbym dziś miał się zdecydować i miałbym takie wyceny to raczej bym zrezygnował. Toż ja z podłogówką 170 m2 pompa viessmanna i kolektorem pionowym zapłaciłem 56 tys brutto. Szukaj dalej. Są o wiele tańsze firmy i może się okazać że za tej samej marki pompę zapłacisz sporo mniej. Chodzi o to że dealerzy nie bawią się w rabaty na urządzenia. Oczywiście sami je dostają ale zostawiają je dla siebie. Bo klient i tak zapłaci. Swego czasu robiłem wycenę w pewnej firmie na pompę Nibe.
Akurat pracuję w branży budowlanej a bardziej handlowej i moja firma współpracuje z Biawarem. Okazało się że mogę mieć na Pompę rabat 24 %. Tak więc instalator też ma podobny. Bo jak zadzwoniłem do gości i powiedziałem ze mogę mieć to urządzenie o 7 tys taniej to gość postawił oczy i nie chciał mi wierzyć. Bo on tak właśnie kupuje i za tyle to mi nie sprzeda. Ja rozumiem że on musi coś zarobić bo takie firmy nie działają charytatywnie ale nie zaraz takie kwoty. Jego głównym zarobkiem była robocizna i to też spora.

Jani_63
13-01-2011, 14:46
A jaki masz grunt na działce?
12W/mb dla kolektora poziomego to bardzo ostrożne kalkulowanie kub nabijanie "licznika".
Chyba że masz sam piach.

Jani_63
13-01-2011, 16:49
:) Tylko mamy dwie podobne oferty.
Dla fanta001 (tu już coś wiemy) i kany (moje pytanie)

kany
13-01-2011, 17:18
Co do guntu to kopalem piwnice wiem doskonale ,30 cm zimia czarna 170cm piach nawet jednego kamyczka nie bylo i ponizej glina glina glina .Teren raczej podmokly zrobilem dookola drenaze ,bo woda stala w piwnicy jakies 50 cm

Kejti30
13-01-2011, 21:08
Witam bogaczy czyli aktualnych i przyszłych właścicieli PC hehe, jak widac jestem nowa na FM w pisaniu - ale w czytaniu to z pewnością elita forum :cool: dobrnęłam własnie do konca wątku i nawet mi się troche sumtno zrobiło ze lektura na wieczór mi sie skonczyła ;-). Ale do rzeczy. Planuję PC i potrzebuję porady. Widzę, że rozmawiamy o cenach – poniżej wklejam oferty jakie otrzymałam.

Opis domu:
160m2 powierzchni użytkowej, kubatura 490m3, projekt typowy „dom przy zamkowej” w zasadzie bez zmian. Robimy tylko dół, bez poddasza użytkowego.
http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb171-dom-przy-zamkowej,117L.html

Działka 2520m2 w Wielkopolsce z gruntem opisanym jako:

Od powierzchni terenu do głębokości 0,3 – 0,4 m wystepuja utwory holocenskie w postaci gleby zbudowanej z piasków drobnoziarnistych z humusem.
Poniżej zalegają utwory plejstocenskie zwiazane z działalnoscia wodnolodowcowa. Sa to grunty niespoiste w postaci piasków srednioziarnistych przewarstwionych piaskiem drobnoziarnistym. Lokalnie wystepuja przewarstwienia gliny piaszczystej o miąższości 10 – 20 cm. Utwory wodnolodowcowe występują przynajmniej do głebokosci wiercen, ich spagu do głebokosci 4,0 m p.p.t. nie nawiercono. Gleba zbudowana z utworów piaszczystych oraz piaski srednioziarniste z przewarstwieniami piasków drobnoziarnistych zaliczaja sie do utworów dobrzeprzepuszczalnych. W listopadzie 2010 r. (wysokie stany wód podziemnych), na analizowanym terenie nie nawiercono zwierciadła wody gruntowej do głebokosci
4,0 m p.p.t.

Ocieplenie: fundament 15 cm styro, ściany 24 cm+20 cm styro, strop – 25 cm wełny, okna – tu jeszcze nie wiem ale celuje w coś o niskim U, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, okna tarasowe od zachodu, kominek rekreacyjnie, wszędzie podłogówka, na podłodze płytki (łazienki + wiatrołap + pom gosp) + panele drewniane.

Oferty (wpisuje te około i poniżej 60k za komplet):

Thermogolv – najpierw dostałam ofertę na 11kWh, ale po proteście zmniejszono ją na M2-9:
PC Zirius M2 -9 + 4 pętle kolektora ziemnego (4x60m)– 36k pln
Koszt montażu i uruchomienia zestawu PC do zbiornika wraz z zakopaniem kolektorów ziemnych wynosi - 5k PLN brutto
Montaż kotłowni – 3k pln
Montaż ogrzewania podłogowego – 16k pln (100 pln/m2 * 160m2)
SUMA: 61k pln brutto

IVT
HT Plus C7 + materiały węzła kotłowni + wymiennik poziomy ok. 500m – 37k
Podłogówka – 7,2k
Rozdzielacz ogrzewania podłogowego wraz z przepływomierzami – 2 szt – 2k
Uzbrojenie rozdzielaczy, szafka, rury do rozdzielaczy – 1.2k
Materiały pomocnicze – 0.7k
Robocizna -7k
Razem – 55.1k + 8% VAT = 59.5k

PPC
Kotłownia z PC C9– 29.46k
W tym:

Kolektor poziomiy spiralny 600mb – 8.4k
Kolektor źródła – 0.8k
PC C9 (8,8 KW) – 13.8k
Zasobnik CWU 240L – 2.4k
Materiały instalacyjne kotłowni – 1.85k
Montaż i uruchomienie – 1k
Soft start + zespół cyrkulacji CWU (opcja) – 1.3k
Podłogówka: 11.7k
Suma: 41.1k + 8% VAT = 44.4k

Moje kryteria doboru PC to dobra jakość serwisu i cena oczywiście. Tylko jak tu sprawdzić czy instalatorzy, którzy przedstawili oferty tacy własnie są?

Pytania:
1. Rozmyślam czy zrobić porządnie OZC – ale tak sobie myślę, że w sumie na podstawie tego co przeczytałam tutaj sama jestem w stanie stwierdzic mniej-wiecej jaką moc powinna mieć PC a w ozc np. nie będzie start z mostków termicznych których w sumie się najbardziej boję bo dom budować będą fachowcy :/.
2. Proszę o komentarz dotyczący ofert, wg mnie na sam dół wystarczyłoby 6kW, ale ponieważ w jakiejś nieokreślonej przyszłości (np. za 10 lat) zaadoptujemy poddasze (ok. 60m2) oraz dochodzi CWU dla 3 osób to chyba skłonie się ku 7-8kW – co myślicie?
3. Znacie jakiś innych ciekawych dostawców z Wlkp do których warto byłoby się zgłosić po ofertę? Liwko – Ty pisałeś że jestes b zadowolony z instalatorów PPC z wlkp – mógłbys podac namiary? Bo znalazłam ze w Wielkopolsce jest 2 dystrybutorów PPC i zastanawiam się który to.
4. Chcemy mieć kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?

Pozdrawiam

a&zb
13-01-2011, 22:57
Moje kryteria doboru PC to dobra jakość serwisu i cena oczywiście. Tylko jak tu sprawdzić czy instalatorzy, którzy przedstawili oferty tacy własnie są?



Po pierwsze porównujesz oferty, oceniasz kompletność, profesjonalizm, aktywność w uzyskiwaniu danych wejściowych. Po drugie rozmawiasz, zadajesz pytania, oceniasz czy odpowiadają chętnie, wyczerpująco, zrozumiale, na temat. Po trzecie prosisz o referencje. Można też zadzwonić do dystrybutora / producenta i zapytać kogo poleca z Twojej okolicy. Im więcej ofert zbierzesz tym lepszego wyboru dokonasz, trzy to minimum, ja jak pamiętam zebrałem kilkanaście.

Zwróć uwagę na funkcjonalność sterowania. IVT na przykład, o ile nie zmodyfikowali oprogramowania, ma tylko jeden nastawialny okres dziennie, w którym możesz wyłączyć grzanie cwu.

fanta001
13-01-2011, 22:57
:) Tylko mamy dwie podobne oferty.
Dla fanta001 (tu już coś wiemy) i kany (moje pytanie)

Ja wciąż czekam na oficjalną i pełną ofertę od 2 firm (w tym ppc). Dzisiaj dzwonił do mnie przedstawiciel z białegostoku i powiedział że jutro będzie na pewno.
poczekamy zobaczymy. Jutro też będę wiedział ile u nas kosztuje zbadanie gruntu i datę kiedy to zrobią.
Dobrze że jest zima i jest jeszcze trochę czasu.

Kejti30
13-01-2011, 23:10
a&zb tak zrobię - zamierzam wszystkich odwiedzić i pogadać, ale jak sprawdzić referencje? W sumie to podają adresy klientów? raczej pewnie nie...
a ofert mam więcej ale dla mnie za drogie - viessman, danfoss, CK i na nibe czekam jeszcze - a jakby ktoś polecił dystrybutorów/ instalatorów w wielkopolsce? Chętnie bym popytała więcej :)
to ciekawe z tym ivt napisałam zeby mi karte katalogową produktu przysłali coby coś poczytac

fanta001 ja robiłam badania gruntu i zapłaciłam 1100 za 4 otwory na głębokość 4m.

a jeszcze a propos wycen, to na PPC dostałam 2 (napisałam do 2 dystrybutorów na wlkp) i jeden mi przysłał tę co wkleiłam, a drugi jakies 16k droższą :yes:

fanta001
13-01-2011, 23:22
a&zb
fanta001 ja robiłam badania gruntu i zapłaciłam 1100 za 4 otwory na głębokość 4m.


Kurcze to bardzo dużo, myślałem że około 500-600 max, a wcześniej widziałem że nawet padały kwoty 300-400 pln. Ale zobaczymy jak to będzie.

pooley
14-01-2011, 00:57
czy ktos ma moze jakas opinie o firmie sanito.pl z W-wy? Mysle o wykonaniu iststalacji PC u mnie w domu, wydaja sie kompetentni, zawsze sluza fachowa porada... ale dobrze by bylo jak by juz ktos mial z nimi do czynienia :)

piwopijca
14-01-2011, 07:27
@Kejti30
Tak z ciekawosci, czy wysylalas zapytanie ofertowe np. do Vaillanta? Ciekawe jak wygladaja u Ciebie koszty PCi geoTherm, ja robilem ponad rok temu ale o mocy 5,9 kW wersje bez chlodzenia.
Ceny pewnie roznia sie w zaleznosci od regionu itp. Ja do takiej pompy mam lacznie 100mb odwiertow i temp. DZ zeszlej zimy nie spadla ponizej -3*C (chyba pare razy miala -2,5*C).

Pzdr.

filus
14-01-2011, 08:52
Takie porównywanie ile kto zużył itp nie ma sensu, bo to żadne pkt odniesienia. Punkt odniesienia jest koszt wytworzenia 1 kwh energi plus koszty instalacji. To jest miarodajna miara. I tak dla PC możemy teoretycznie ząłożyc średnią sprawność 3-4, czyli koszt jest 3-4 mniejszy od kosztów w przypadku energii elektrycznej.

Energia elektryczna: 0.60PLN
PC: 0.18PLN
Gaz ziemny: 0.20PLN (Wartość opałowa 1 m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego przeliczona na kWh wynosi 10 kWh/m sześc.)
Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN (chyba ze jednoczesnie palimy smieciami drewnem, wowczas dużo mniej :) )


Tak to trzeba liczyć, są to obliczenia teoretyczne, przy założeniach uśrednionych cen nośników, ale jako podstawa do porównania są prawidłowe.

Porównywanie kosztów na podstawie ile zużył jeden drugi trzeci czy czwarty użytkownik nie ma sensu, bo każdy przypadek jest indywidualny, choćby kwestia szczelności, izolacji czy wreszcie zakresu utrzymywania temperatury.



Można pokazywać cuda, wykresy i animacje, jakie to PC super ekologiczne urzadzenia, ale nie zapominajmy ze to nie jest perpetum mobile i do działania potrzebuje energii.


Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!

rume
14-01-2011, 09:13
Żeby podawać koszt wytworzenia 1kWh należy mieć zamontowany licznik ciepła, którego prawie nikt nie ma.
Czyli co mamy podawać ?
Czy użytkownicy kotłowni na inne paliwa są w stanie podać koszt wytworzenia 1kWh bez licznika ciepła?


I tak dla PC możemy teoretycznie ząłożyc średnią sprawność 3-4, czyli koszt jest 3-4 mniejszy od kosztów w przypadku energii elektrycznej.

Energia elektryczna: 0.60PLN
PC: 0.18PLN
Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!

Z tym liczeniem masz rację tylko kto ma energię za 0,60 PLN
U mnie średnia cena energii elektrycznej przy liczniku dwutaryfowym to 0,37 PLN. Zmierzone COP dla centralnego ogrzewania wraz z pompami obiegowymi to 3,5.
W tym przypadku cena 1kWh wynosi 0,1057 PLN więc trochę się różni od twojej ;) raptem prawie razy dwa.

HenoK
14-01-2011, 09:21
Energia elektryczna: 0.60PLN
PC: 0.18PLN
Gaz ziemny: 0.20PLN (Wartość opałowa 1 m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego przeliczona na kWh wynosi 10 kWh/m sześc.)
Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN (chyba ze jednoczesnie palimy smieciami drewnem, wowczas dużo mniej :) )
...
Nie ulegajmy modzie, tylko nauczmy się liczyć!!!
Jak już liczysz, to licz z sensem.
Przy ogrzewaniu energią elektryczną kalkuluje się wykorzystać 2 taryfę.
Np. u mnie ceny w tej taryfie (G12) wyglądają tak :
1 taryfa (przez 14h dziennie) 0,58792zł/kWh
2 taryfa 0,30793zł/kWh (przez 10h dziennie)
średnio, uwzględniając zużycie energii w taryfach jest to ~0,41 zł/kWh.
Biorąc to po uwagę o ~50% zawyżyłeś ceny energii elektrycznej.
Dla PC Będzie to 0,12zł/kWh.

piwopijca
14-01-2011, 09:32
Moja PCi potrzebuje 1,4 kWh juz z pompkami DZ i GZ, sprezarka i sterownikami a ma moc cieplna 5,9 kW.
Srednie cop dla mojego przypadku jak na razie wychodzi w okolicach 4,0 - usrednienie z wliczeniem cwu.

Koszt 1 kWh w Warszawie dla RWE (nowe ceny) to 0,4556 zl/kWh ale w G11 (calodobowa taryfa), dla G12 (dwie taryfy) sredni koszt 1 kWh to 0,4102 zl/kWh zakladajc zuzycie pradu 50/50

Dla cop 4.0 daje to sredni koszt 0,1025 zl/kWh - proporcje mam jednak rzedu 70/30 (tania/droga), ale niech Ci bedzie.

Tak juz z czystej ciekawosci sprawdzilem i sredni koszt 1 kWh w moim przypadku wynosi 0,38 zl/kWh.
Dla cop 3,5 daje mi koszt 1 kWh zuzytej do ogrzania domu 0,1086 zl/kWh, dla cop 4,0 daje juz 0,095 zl/kWh

Pzdr.

rume
14-01-2011, 09:50
Moja PCi potrzebuje 1,4 kWh juz z pompkami DZ i GZ, sprezarka i sterownikami a ma moc cieplna 5,9 kW.
Srednie cop dla mojego przypadku jak na razie wychodzi w okolicach 4,0 - usrednienie z wliczeniem cwu.

1.4kW a nie kWh chyba że na godzinę ;). Skąd masz takie COP - policzyłeś to?

Ale wyskoczyliśmy od razy z kontrą dla wyliczeń filusa :D

rume
14-01-2011, 10:05
Jak fama pójdzie to i tak więcej za ogrzewanie nie zapłacę ;)

piwopijca
14-01-2011, 11:02
1.4kW a nie kWh chyba że na godzinę ;). Skąd masz takie COP - policzyłeś to?

Ale wyskoczyliśmy od razy z kontrą dla wyliczeń filusa :D

No raczej 1,4 kW to z rozpedu, wczesniej podawalem koszty 1 kWh w RWE i tak mi zostalo :).
cop mozna sobie policzyc, w pompach sa liczniki energii uzyskanej z gruntu i majac podlicznik pradu, znajc moc pompy (z wykresow) mozna sobie podliczyc samemu.

Pzdr.

rume
14-01-2011, 11:25
Ja nie mam licznika w pompie, a jaką masz pompę. Jestem ciekaw na jakiej zasadzie działa taki licznik.

piwopijca
14-01-2011, 11:42
Jak to nie masz?
Pzeciez pompa podaje ile energii pobrano z gruntu, mozna sprawdzic w kazdym miesiacu ilosc owej energii jak i codziennie ile przybylo od poczatku.
Ja mam Vaillant geoTherm ale chyba w wiekszosci pomp tak jest..
W mojej pompie widok przez internet wyglada tak:

http://img156.imageshack.us/img156/9559/iloscenergiipobranejzot.jpg (http://img156.imageshack.us/i/iloscenergiipobranejzot.jpg/)


http://img828.imageshack.us/img828/9559/iloscenergiipobranejzot.jpg (http://img828.imageshack.us/i/iloscenergiipobranejzot.jpg/)



Pzdr.

filus
14-01-2011, 11:47
Jak już liczysz, to licz z sensem.
Przy ogrzewaniu energią elektryczną kalkuluje się wykorzystać 2 taryfę.
Np. u mnie ceny w tej taryfie (G12) wyglądają tak :
1 taryfa (przez 14h dziennie) 0,58792zł/kWh
2 taryfa 0,30793zł/kWh (przez 10h dziennie)
średnio, uwzględniając zużycie energii w taryfach jest to ~0,41 zł/kWh.
Biorąc to po uwagę o ~50% zawyżyłeś ceny energii elektrycznej.
Dla PC Będzie to 0,12zł/kWh.

Być może nie wszyscy potrafią analizować umowe na dostawę energi, koszt 0,60 PLN przyjalem ogolnie, tak samo jak koszt gazu, ktory jest rozny w zaleznosci od rejonu . Polecam lektyre wlasnego rachunku i artykułu poniżej.

http://forsal.pl/artykuly/107202,dostales_rachunek_za_prad_to_zobacz_za_co_n aprawde_placisz.html

tak więc kwota 0.60 jest kwotą realna, która możemy przyjac do obliczeń.

Kwestia taryfy nocnej i dziennej, jeżeli chcemy wykorzystywac urzadzenia aby dziaało w nocy to potrzebujemy dodatkowego zbiornika akumulacyjnego czyli dodatkowe koszty. Komfort tego typu rozwiązania powinnien zapewnić jego użytkowanie przez 24h.

Jezeli ktos potrafi to lepiej wyliczycc bede wdzieczny

Kejti30
14-01-2011, 12:04
@Kejti30
Tak z ciekawosci, czy wysylalas zapytanie ofertowe np. do Vaillanta? Ciekawe jak wygladaja u Ciebie koszty PCi geoTherm, ja robilem ponad rok temu ale o mocy 5,9 kW wersje bez chlodzenia.


wybieram się do nich osobiście bo mam bardzo blisko, może nawet jutro sie uda skoczyć

poznawiam pytanie:
4. Chcemy mieć kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?

są jakieś myki na to?

fanta001 chyba 300-400 za otwór liczą, ja się dużo targowałam i to najtańsza opcja jaką znalazłam

filus
14-01-2011, 12:11
Zmieniając załozenia cen energii elektrycznej mamy:

Energia elektryczna: 0.40PLN
PC: 0.1PLN
Gaz ziemny: 0.20PLN
Węgiel kamienny: 0.17-0.2 PLN

Roczne zapotrzebowanie na cieplo w domu jednorodzinnym 100 kWh/m2 rocznie,
Dom 140m2 = > 140*100 = 14 000kwh, przeliczajac na PLN


Energia elektryczna: 5600PLN
PC: 1400PLN
Gaz ziemny: 2800PLN
Węgiel kamienny: 2500PLN

Czyli rocznie na PC możemy zaoszczedzic 1400zł, przyjmijmy z górką i niech to jest 2000

Teraz nalezy wyznaczyć róznice w instalacji PC wzgledem innych zrodle ogrzewania

Jastrząb
14-01-2011, 12:40
Czyli rocznie na PC możemy zaoszczedzic 1400zł, przyjmijmy z górką i niech to jest 2000

Teraz nalezy wyznaczyć róznice w instalacji PC wzgledem innych zrodle ogrzewania
Prosze bardzo. U mnie paliw stalych zgodnie z planem zagospodarowania przestrz. uzywac nie mozna.
U mnie koszt przylacza gazowego okolo 10.000 (daleko do rury).
Wiec instalacja z PC drozsza o okolo 10.000 (nie licze instalacji gazowej i budowy komina!!)
Przyjmuj roznice na ogrzewaniu 1400PLN rocznie, okres zwrotu roznicy 7 lat.

Znaczy sie ze uleglem modzie??

marcin

mery26
14-01-2011, 12:47
kominek w celach rekreacyjnych – jak zminimalizować taki mostek termiczny? Czy można – podczas nieużywania jakoś go „zamykać”?


jedyne co "można" zrobić to przepustnica na doprowadzeniu powietrza z zewnątrz i druga na czopuchu. Tylko z drugą trzeba ostrożnie i pamiętać o otwieraniu.

Liwko
14-01-2011, 13:00
I właśnie tej drugiej nie mam i nie wiem jak się za to zabrać i czy warto.
Co do porównywania z gazem to jeszcze zależy jaki kociołek kupimy, ale zakładając że zarąbisty za 10tyś (koszt mojej PC taki sam)+ przyłącze 3tyś (kolektor poziomy 6tyś)=3tyś na niekorzyść PC Do tego parę dupereli których nie ma przy gazie dajmy na to 2tyś. Czyli 5tyś. na niekorzyść PC. Ile będzie wynosił czas zwrotu?

krzysztof5426
14-01-2011, 13:06
Na działce, nie dom całoroczny, mam dwie przepustnice w szeregu. Ta pierwsza to moje dzieło. Jest porządna, ciężka z uszczelką. To w zupełności wystarcza.

filus
14-01-2011, 13:26
.
Co do porównywania z gazem to jeszcze zależy jaki kociołek kupimy, ale zakładając że zarąbisty za 10tyś (koszt mojej PC taki sam)+ przyłącze 3tyś (kolektor poziomy 6tyś)=3tyś na niekorzyść PC Do tego parę dupereli których nie ma przy gazie dajmy na to 2tyś. Czyli 5tyś. na niekorzyść PC. Ile będzie wynosił czas zwrotu?

NIe porownuj zarabistego kociolka z najtansza pompa :)

Podam Ci na swim przykłądzie: koszt przyłącza gazu 3tys z wszystkimi formalnosciami, materiałami i robocizna, a sa promocje gdzie koszty bierze na sibie dostawca. Piec kondensacyjny ze sredniej polki 4-5tys, tradycyjny 2-3tys. W moim przypadku koszty kotla i przylacza to 6tys.

Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.

filus
14-01-2011, 13:28
Prosze bardzo. U mnie paliw stalych zgodnie z planem zagospodarowania przestrz. uzywac nie mozna.
marcin

Gaz ziemny nie jest paliwem stałym :), chyba ze zmieniła sie defynicja paliwa stałego :)

Liwko
14-01-2011, 13:38
Jastrząb napisał że ma daleko do rury więc koszt przyłącza 10tyś. Szczerze mówiąc to u mnie było by podobnie ale rozpatrujmy przypadek gazu przy granicy działki. Dlaczego nie mam porównywać drogiego kotła do taniej PC? Przecież nawet najgorsza PC (takiej nie mam) jest duuużo lepsza od najlepszego kotła na gaz. Ale ok, załóżmy tak jak chcesz. PC 10tyś, kolektor 6tyś, pierdoły 2tyś=18tyś-6tyś w twoim przypadku=12tyś różnicy. Ja wybieram PC.

rydzadam
14-01-2011, 13:47
80 % w taryfie "nocnej" + 20% w taryfie "dziennej", przy COP, wliczając pompy obiegowe, równym 3,0 (czyli realnym) wychodzi mi 0,11 zł/kWh

Liwko
14-01-2011, 13:55
Taki COP to mają pompy powietrzne. W zdecydowanej większości PC gruntowe mają COP powyżej 4, jedynie grzejąc CWU mają niższy ale nie gorszy niż 3,5.

filus
14-01-2011, 14:22
Jastrząb napisał że ma daleko do rury więc koszt przyłącza 10tyś. Szczerze mówiąc to u mnie było by podobnie ale rozpatrujmy przypadek gazu przy granicy działki. Dlaczego nie mam porównywać drogiego kotła do taniej PC? Przecież nawet najgorsza PC (takiej nie mam) jest duuużo lepsza od najlepszego kotła na gaz. Ale ok, załóżmy tak jak chcesz. PC 10tyś, kolektor 6tyś, pierdoły 2tyś=18tyś-6tyś w twoim przypadku=12tyś różnicy. Ja wybieram PC.

Jaki to model PC ze kosztuje 10tys ?? i jaki kolektor, bo raczej nie pionowy, a w poziomym sprawnosc jest znacznie mniejsza.

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html

W cennikujakos nie znalazlem pompu ponizej 20tys

Jastrząb
14-01-2011, 14:25
NIe porownuj zarabistego kociolka z najtansza pompa :)

Podam Ci na swim przykłądzie: koszt przyłącza gazu 3tys z wszystkimi formalnosciami, materiałami i robocizna, a sa promocje gdzie koszty bierze na sibie dostawca. Piec kondensacyjny ze sredniej polki 4-5tys, tradycyjny 2-3tys. W moim przypadku koszty kotla i przylacza to 6tys.

Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.
A gdzie budowa komina? Za darmo sie postawil? To tez pare ladnych tysiecy.
Z kominem to zaokraglam do 10.000.
Polska PC z kolektorem poziomym, mozna jak pokazuje Liwko, zanabyc za jakies 20.000.
PC nie gorsza, tyle ze mniej w bajery i kolorowe wyswietlacze zaopatrzona.
Fakt ze nie zawsze kolektor poziomy sie sprawdzi, zalezy od terenu.

Po za tym nikt tu nigdy nie twierdzil, ze PC to lek na kazde zlo.
Ale jak sie nie ma gazu, to jest to warta rozpatrzenia alternatywa.

marcin

Jani_63
14-01-2011, 14:30
Kwestia taryfy nocnej i dziennej, jeżeli chcemy wykorzystywac urzadzenia aby dziaało w nocy to potrzebujemy dodatkowego zbiornika akumulacyjnego czyli dodatkowe koszty. Komfort tego typu rozwiązania powinnien zapewnić jego użytkowanie przez 24h.

Jezeli ktos potrafi to lepiej wyliczycc bede wdzieczny
Zacznijmy od tego że rolę "zbiornika" akumulacyjnego może bardzo dobrze pełnić wylewka.
Dla domu energooszczędnego dobrze policzona wystarcza dla zapewnienia komfortu w trybie dobowym (24h)

HenoK
14-01-2011, 14:32
A gdzie budowa komina? Za darmo sie postawil?
Podobno takie jak ten : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?102903-Ceg%C5%82a-klinkierowa-pe%C5%82na-czy-zawsze-jest-konieczna-na-komin&p=4389357&viewfull=1#post4389357 , dają gratis do kotła ;).

Jastrząb
14-01-2011, 14:34
Jaki to model PC ze kosztuje 10tys ?? i jaki kolektor, bo raczej nie pionowy, a w poziomym sprawnosc jest znacznie mniejsza.

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/pompy-ciepla/menu-id-23.html

W cennikujakos nie znalazlem pompu ponizej 20tys
A co to biawar to jedyna firma?

marcin

Jastrząb
14-01-2011, 14:44
Gaz ziemny nie jest paliwem stałym :), chyba ze zmieniła sie defynicja paliwa stałego :)
Nie kumama o co Ci chodzi.

Chcesz porownac koszt instalcji 4 opcji (prad, PC, wegiel i gaz ziemny).
No to pisze, jak to u mnie wyglada.
- wegla nie wolno - wiec odpada
- koszt instalacji PC
- koszt instaalcji Gazu (PC - 10000PLN)
- pradu nie biore pod uwage bo to kosmos cenowy w uzytkowniu


Chcesz dyskutowac/porownywac czy za slowka lapac?

marcin

filus
14-01-2011, 14:45
A co to biawar to jedyna firma?

marcin

Pewnie ze nei jedyna, ale jesli sa tansze to jestem ciekaw alternatyw, jezeli sa tansze.

Zgadzam sie z tym ze jezeli nie ma gazu to PC jest swietna alternatywa, jezeli zalezy nam na komforcie i bezobslugowej kotlowni.

I nie przesadzajmy z kosztami budowy komina :) napewno nie sa takie jak podaja producenci rekuperatorow :)

Jastrząb
14-01-2011, 14:52
Kwestia taryfy nocnej i dziennej, jeżeli chcemy wykorzystywac urzadzenia aby dziaało w nocy to potrzebujemy dodatkowego zbiornika akumulacyjnego czyli dodatkowe koszty. Komfort tego typu rozwiązania powinnien zapewnić jego użytkowanie przez 24h.
Tu tez jestes w bledzie.
PC jest niskotemperaturowa. Z moich wyliczen, 500l bufor zmagazynowalbym mi cieplo wyprodukowane przez PC przez 2h. Wiec zaden to bufor.
A podloga stanowi bufor rownowazny pewnie jakim paru tysiacom litow wody.
W przypadku PC i ogrzewania podlogowego bufor to wyrzucone pieniadze.

marcin

Liwko
14-01-2011, 14:53
Pewnie ze nei jedyna, ale jesli sa tansze to jestem ciekaw alternatyw, jezeli sa tansze.


A proszę bardzo.
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Swoją drogą wlazłem na stronę PPC i pompy podrożały:(
http://ppcpompy.eu/page13.php
Ja jeszcze dwa lata temu kupiłem za 10.

aadamuss24
14-01-2011, 16:18
Kejti30 jeśli wykonawca jest dobry to bez trudu poda Ci namiary na dwie, trzy osoby u których wykonywał instalację. Naprawdę warto się przejechać o posłuchać jak w całości przebiegały prace. Kiedyś było trudno o pokazanie poprzednich prac bo firmy dopiero zaczynały, teraz już robią coraz więcej. Warto też popytać czy Ci sami pracownicy będą wykonywali pracę, jeśli co chwilę zmieniają się pracownicy to też nie za dobrze.
Badanie gruntu robiłem w cenie 400-600, słabo pamietam bo kwota mała :) Odwierty ok. 100 pln to dobrze pamiętam :) ale firmy mogę polecić śmiało. I badanie i wiercenie wszystko ok.
Ciekawe kiedy pojawią się pierwsze posty o awaryjności pomp ciepła :) i wtedy się okaże, że ...... :( pozdr adam

rume
14-01-2011, 17:26
Jak to nie masz?
Pzeciez pompa podaje ile energii pobrano z gruntu, mozna sprawdzic w kazdym miesiacu ilosc owej energii jak i codziennie ile przybylo od poczatku.
Ja mam Vaillant geoTherm ale chyba w wiekszosci pomp tak jest..


Dobre :)
Masz najbardziej wypasioną pompę i myślisz że wszystkiei tak mają ;)

AdamC
14-01-2011, 17:43
Czy ktos moglby porownc pompy IVT i Alpha Innotec?
Czy to prwda ze tam sa te same sprezarki?
A co ze sterownikami? ktora ma lepszy, przyjemniejszy czy jakby to powiedziec prostszy w obsludze?
dodam jeszcze ze w domu bedzie podlogowka na parterze, grzejniki na poddaszu i cwu jak tym sterowac czy to bez roznicy ktora pompa, ktory sterownik???

filus
14-01-2011, 18:01
Tu tez jestes w bledzie.
PC jest niskotemperaturowa. Z moich wyliczen, 500l bufor zmagazynowalbym mi cieplo wyprodukowane przez PC przez 2h. Wiec zaden to bufor.
A podloga stanowi bufor rownowazny pewnie jakim paru tysiacom litow wody.
W przypadku PC i ogrzewania podlogowego bufor to wyrzucone pieniadze.

marcin

Tak podloga jest buforem, ale jednoczesnie oddaje cieplo bo takie jest jej zadanie
angrzewanie domu w trakcie godzin nocnych i uzwanie podlogi jako budfora to nieporozumienie!!!

To tak jak kiedys w grzejnikach mielismy 200-300litrow i palilismy w piecuu 4-5godzin a potem kilka godizn trzymalo cieplo, Tylko nie tedy droga, bo takim tokiem rozumowania cofamu sie w rozmwoju i trocimuy kontrole nad temperatura w budynku. Bufor w postaci zasobnika wodnego to bufor w dokladnym slowa tego znaczeniu, bo mozemy nim dowolnie zarzadzac. Jeszcze raz podloga to nie jest bufor, to grzejnik co najwyzje o zdolnosciach ograniczonego kumulowania ciepla. No chyba ze mamy podloge z cegly szamotowej :).

Jezeli porownujemy rozne systemy, to porownyjmu je dla rownych parametrow. A tutaj parametr komfortu i precyzji sterowania temperatura mija sie z zalozeniami

Liwko
14-01-2011, 18:05
Oj kolego pojechałeś, nie pisz tak więcej o podłogówce bo cię zmielimy na mielone razem z budą:)
Podłogówka to jest pierwsza z rzeczy jakie chciałbym mieć w każdym następnym domu i to bez jakiegokolwiek bufora. Wahania temp. w ciągu doby 0,3 0,5oC

Jani_63
14-01-2011, 18:07
Tak podloga jest buforem, ale jednoczesnie oddaje cieplo bo takie jest jej zadanie
angrzewanie domu w trakcie godzin nocnych i uzwanie podlogi jako budfora to nieporozumienie!!!

:o
To Twoje zdanie, czy dysponujesz jakimiś materiałami w których to jest udowodnione (wyliczone).

filus
14-01-2011, 18:20
:o
To Twoje zdanie, czy dysponujesz jakimiś materiałami w których to jest udowodnione (wyliczone).

Jak bediesz mial podlogowke do sprawdzisz empirycznie tak jak ja. Grzejnik bo ogrzewa pomieszczenie, a bufor, bo ma duza powierzchnie o kubature grzewcza i w tym snsie jest buforem - czyli po odloczeniu zasilania stopniowo oddaje zgromadzone cieplo. tera zjuz wszystko jasne ? Czy moze potrzeba jakiegos opracowania naukowego.

filus
14-01-2011, 18:25
Oj kolego pojechałeś, nie pisz tak więcej o podłogówce bo cię zmielimy na mielone razem z budą:)
Podłogówka to jest pierwsza z rzeczy jakie chciałbym mieć w każdym następnym domu i to bez jakiegokolwiek bufora. Wahania temp. w ciągu doby 0,3 0,5oC

Możesz mielić, ale nie miel maszynką tylko argumentami :) Podlogowke mam i ma ona swoje plusy i minusy, o ktorych mozna dyskutowac w nieskonczonosc, ale jedno jest pewne nie jest to bufor, a jesli juz sie upierasz ze bufor to niech to jest bufor, ale istota ogrzewania podlogowego nie jest jego nagrzewanie i wychladzanie a ma to miejsce jesli bedzieuzywac tego jak bufora.

Liwko
14-01-2011, 18:36
A masz też grzejniki czy samą podłogówkę?

filus
14-01-2011, 18:39
W syipalnicha grejniki, reszta podlogowka

HenoK
14-01-2011, 18:41
istota ogrzewania podlogowego nie jest jego nagrzewanie i wychladzanie a ma to miejsce jesli bedzieuzywac tego jak bufora.Mam ogrzewanie podłogowe współpracujące z pompą ciepła. Przez większość sezonu grzewczego pompa ciepła działa wyłącznie w 2 taryfie (do 10h w ciągu doby, maksymalne przerwy w ogrzewaniu to 7h) i wahania temperatury w pomieszczeniach nie przekraczają 0,5K. Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło pompa ciepła działa także w 1 taryfie. Skracają się wtedy okresy przerw w ogrzewaniu, ale nadal wahania temperatury nie przekraczają 0,5K. Temperatura w moim domu waha się od 21,5 do 22 st. C.
Bufor ciepła, a właściwie dwupłaszczowy podgrzewacz ciepłej wody wykorzystuję do zasilania jedynego grzejnika w domu - grzejnika-suszarki w łazience. On zresztą także jest podgrzewany wyłącznie w 2 taryfie.

hydraulik_
14-01-2011, 18:55
Tu tez jestes w bledzie.
PC jest niskotemperaturowa. Z moich wyliczen, 500l bufor zmagazynowalbym mi cieplo wyprodukowane przez PC przez 2h. Wiec zaden to bufor.
A podloga stanowi bufor rownowazny pewnie jakim paru tysiacom litow wody.
W przypadku PC i ogrzewania podlogowego bufor to wyrzucone pieniadze.

marcin

pojemność 1m3 wody = 5 m3 betonu

hydraulik_
14-01-2011, 19:00
Nie kumama o co Ci chodzi.

Chcesz porownac koszt instalcji 4 opcji (prad, PC, wegiel i gaz ziemny).
No to pisze, jak to u mnie wyglada.
- wegla nie wolno - wiec odpada
- koszt instalacji PC
- koszt instaalcji Gazu (PC - 10000PLN)
- pradu nie biore pod uwage bo to kosmos cenowy w uzytkowniu


Chcesz dyskutowac/porownywac czy za slowka lapac?

marcin
Koszt montażu kotłowni z wkładem kominowym to około 10000 zł (kondensat 24 kW)
Koszt montażu pompy ciepła typ16 25000-27000

filus
14-01-2011, 19:23
W tej kwocie to mozna sie zmiescic razem z przylaczem, ale mozna tez wydac zancznie wiecej. Wklad kominowy nie jest konieczny, tak samo jako komin. Wystarczy piec z zamknieta komora spalania oraz wyrzutem bocznym, ale o tym juz firmy sprzedajace PC nie wspominaja, a ich klienci powtarzaja :)

Jani_63
14-01-2011, 19:35
Ten tani wyrzut boczny musi fajnie wyglądać jak ktoś ma kotłownię od frontu :)
I pomyśleć że niektórzy płacą ładnych kilka złoty za sztukaterię, bonie i inne pieprzoty :)

filus
14-01-2011, 19:46
Ten tani wyrzut boczny musi fajnie wyglądać jak ktoś ma kotłownię od frontu :)
I pomyśleć że niektórzy płacą ładnych kilka złoty za sztukaterię, bonie i inne pieprzoty :)

Jak ktos ma problem z wyrzutem bocznym i zaklada ze kotlownia zawsze jest od forntu to cyba mam problemy z osobowością.

Ten tani to złe stwierdzenie. Bo tu nie chodzi oto czy tani czy drogi, chyba ze ktos lubi sie dowartoscowac to moze najdrozszy. Rozwiazanie z wyrzutem bocznym to alternatywa do komina, i riposta dla tych którzy twierdza ze przy tradycyjncyh kotlowniach niezbedny jest komin, otoz nie jest on niezbedny. To tak samo jakbym sie czepial do wyrzutni od wentylacji oraz do tego ze przy wymienniku poziomym nie mozemy sadzin drzew i krzewow :)

Jani_63
14-01-2011, 20:09
Jak ktos ma problem z wyrzutem bocznym i zaklada ze kotlownia zawsze jest od forntu to cyba mam problemy z osobowością.

Egzamin z czytania ze zrozumieniem to chyba w gimnazjum się zdaje.
Zresztą nieważne. Grunt to dużo czytać. Zrozumienie przyjdzie z czasem. Głowa do góry. :)
Żeby przyśpieszyć ten proces.
Nie każdy ma możliwość zastosować tani wariant komina, więc nie należy przytaczać tego rozwiązania jako argument że koszty budowy komina są rozdmuchane.
Że się da to jedno, ale często się właśnie nie da i wtedy koszty postawienia kanału spalinowego mogą bez problemu sięgnąć 10 tysi, tym bardziej, że część inwestorów nie dopuszcza innego rozwiązanie jak wykończenie części zewnętrznej klinkierem.
A ta może mieć wysokość bardzo różną.
To tak w skrócie, żeby Cię nie przemęczać.

wit74
14-01-2011, 20:09
To tak samo jakbym sie czepial do wyrzutni od wentylacji oraz do tego ze przy wymienniku poziomym nie mozemy sadzin krzewow :)

Jesteś pewien,tych krzewów? Ja mam nawet ścieżki gdzie trzeba z bruku nad kolektorem i jakoś to działa.....

filus
14-01-2011, 20:42
Egzamin z czytania ze zrozumieniem to chyba w gimnazjum się zdaje.
Zresztą nieważne. Grunt to dużo czytać. Zrozumienie przyjdzie z czasem. Głowa do góry. :)
Żeby przyśpieszyć ten proces.


Czasami zanim coś się napisze lepiej pomyśleć. A jeśli ktoś nie znam podstawowych wzorów z matematyki to ma duży problem.
Prosże bardzo, komin systemowy: http://allegro.pl/pustaki-komin-systemowy-leier-pustaki-fi-20-10-m-i1399786977.html Kwota 3000tys, czy wykonczenie klinkierem i robocizna to 7tys ? Bo jeśli tak to chyba fuga będize pozłacana. Ja potrafie liczyć i dgyby komin kosztował mnie 10tys zł to nie decydowałbym sie na jego budowe, a mam w domu 3 kominy. I jeszcze raz, jeśli nie potrafi ktoś czytać to nie jest tani komin, tylko alternatywne, bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

wit74
14-01-2011, 20:44
Kurcze,siebie też czytać trzeba :)
Działają krzewy,kolektor i ścieżki

filus
14-01-2011, 20:46
skoro masz grzejniki, to nie dziwię sie że piszesz o buforze....ja mam podłogówkę po całości i jest tak jak napisał HenoK

jesli chodzi o koszt PC, to mam z Ecopol-System 8kw=11329,2 z vat 8%

A koszty kolektora ?

filus
14-01-2011, 20:49
Kurcze,siebie też czytać trzeba :)
Działają krzewy,kolektor i ścieżki

Kwestia drzew i krzewó to zalecania od producentow PC, wiec nie do mnie te zale :)

filus
14-01-2011, 20:54
No dobra filus, sam tego chciałeś.

Ile płacisz za sam przesył gazu, w której grupie jesteś W2 czy W3 ?

NIe mam przed soba rachunku, ale usredniony koszt z wszystkimi oplatami przesylowymi abonament itp to 1.60 za m3 - dostawca GEN GAZ

wit74
14-01-2011, 21:18
Takie porównywanie ile kto zużył itp nie ma sensu, bo to żadne pkt odniesienia. Punkt odniesienia jest koszt wytworzenia 1 kwh energi plus koszty instalacji. To jest miarodajna miara.

Właściwie to o co konkretnie Tobie chodzi? To jest wątek o PCi i wszystkim co z nią związane.Ma ona służyć do utrzymywania komfortowej temp w domu i grzać CWU. Dlaczego by nie podawać jak w tabeli zużyć informacyjnie danych o domu,położeniu i właśnie tych KWh? Być może każdy porównuje swoje wyniki do innych,ale to nie po to by ustawiać się w wyścigu o zwycięstwo z innymi.To są dane użytkowników takie prawdziwe,nie wyczytane,dla siebie i tych bez PCi którzy także porównują......porównują z różnych względów.Czy jesteś kolejnym który chce wykazać ,że PCi się nie opłaca w porównaniu do np: gazu jeśli się go ma?To też już było

filus
14-01-2011, 21:25
Nie interesuje mnie Twój średni koszt. Podaj proszę koszty samego przesyłu.

A jak nie, to ja Ci podam, dla Łodzi i grupy W3.
To 70 zł./miesiąc. Przez 12 miesięcy, a to 840 zł.
Tyle płaci mój znajomy, który się wykańcza tzn. dom wykańcza.

Od 30.09. do 07.01 wydałem na ogrzewanie dokładnie 20 zł. więcej, bo 860 zł.
A Ty ?

No wiec poszukałem i mam :)

Abonament: 3,06PLN
Dystrybucja 5,27PLN
Gaz: 1,11PLN z m3

czyli stale koszty miesieczne: 8,33 :) jesli nie wierzysz zadzown do GEN Gaz

filus
14-01-2011, 21:27
Jeszcz zuzycie gazu od 22,10 do 22.11 = 38m3
Dodam ze dom zaczalem budowac w kwietniu i nie zdarzylem ocieplic

filus
14-01-2011, 21:31
Bo to porównanie na poziomie dizeci w szkole pdostawowej kto ma lepszy telefon. Nie da sie w ten sposob porownac bo kazdy dom jest inny, inna technologia powierzchnia wykonannie izolacja, temp utryzmywana w pomieszczeniu (bo nie kazdy lubi 22 ) itp, zby wiele czynników. Koszt wytworzenia energi danym systemem jest najbardziej miarodajny przy dezycji o wyborze PC i to wedlug mnie jest niepodwazalne.

Rafał_
14-01-2011, 22:03
No wiec poszukałem i mam :)

Abonament: 3,06PLN
Dystrybucja 5,27PLN
Gaz: 1,11PLN z m3

czyli stale koszty miesieczne: 8,33 :) jesli nie wierzysz zadzown do GEN Gaz

Hmm aż sprawdziłem czy rzeczywiście gdzieś w PL można tak tanio dostać gaz. Sprawdź dokładnie w cenniku bo ja widzę przy W-2 1,0682 (gaz) + 0,6713 (dystrybucja) w sumie 1,74zł/m3 netto - 2,14zł/m3 brutto (23%VAT)

wit74
14-01-2011, 22:07
filus

Ale o jakim konkretnie porównaniu ty piszesz.Kogo z kim czego z czym?Chodzi Tobie o wspólną tabelę czy jakieś wpisy?Oczywiście,że ta sama PCi w innym domu w innym miejscu będzie pracować inaczej.Tym bardziej różne PCi,ale już wiele razy pisano,że nie one decydują o wyniku ale wiele elementów.Nieczego tu nie odkryłeś,mało tego wiedzą o tym także ci którzy nadal swe dane podają.Widać jak to różnie może być właścnie z powodu tych różnych czynników,to daje spory obraz czego można się spodziwać po instalacjach z PCi.

filus
14-01-2011, 22:26
Hmm aż sprawdziłem czy rzeczywiście gdzieś w PL można tak tanio dostać gaz. Sprawdź dokładnie w cenniku bo ja widzę przy W-2 1,0682 (gaz) + 0,6713 (dystrybucja) w sumie 1,74zł/m3 netto - 2,14zł/m3 brutto (23%VAT)

No widzisz a jednak mozna, fakture mam od 04,10 do 22,11 z tym ze orzewanie ruszylo od 20 pazniernika a to byly jeszcze cieple dni.
Wartosc faktury 64zł za 38m3 gazu w tym abonament za 2 miesiace. czyli (64-3)/38 daje na okolo 1,6zł za m3 . Co ma skan faktury przeslac ?

filus
14-01-2011, 22:28
Tak ale wiekszosc z tych czynnikow wplywa ogolnie na koszty ogrzewania, a bezposrednie czynniki wplywajace na koszt ogrzwania PC to sama pompa oraz kolektor i usredniajac parametry ednego i drugiego mozna wyznaczyc szacunkowy koszt wytworzenia energii. Tak samo jak przy innych zrodlach.

filus
14-01-2011, 22:36
do razu widać że masz niewielkie pojęcie o grzaniu gazem - skoro nie doliczyłeś kosztów dytrybucji/m3 a może i vatu (gazownie lubią podawać ceny netto)..a koszty stałe które podałeś, to dla taryfy W-1, czyli dla zużycia<600m3

podaj może fajkturę za listopad/grudzien lub grudzien/styczen...a najlepiej podaj jak ci gazownia wg zużycia zmieni z automatu taryfe na W-2 lub W-3 (mogą to zrobić) - wtedy pewnie się zdziwisz....


Powatarzam faktura: 61zł za 38m3 co daje nam 1,6 brutto za 1m3 - duzej filozofi tutaj nie ma. Ja mam taka umowe a nie inna.

wit74
14-01-2011, 22:36
Czyli chcesz nam pokazać,że w Twoim i innym przypadku( może w każdym?) inwestycja w PCi nie jest opłacalna.U mnie średni koszt KWh brutto z wszystkimi opłatami dystrybucyjnymi wychodzi 0,386PLN ale to ze zużycia za całą energię w domu.Dla samej PCi to jest jeszcze taniej.Ale weżmy te 0,386 COP 3,5-4 to około 0,11-0,0965 PLN.

filus
14-01-2011, 22:38
ograniczenia w poborze gazu to 6,m3/h co daje rocznie max 51840 m3 :)

filus
14-01-2011, 23:04
po cenach widzę że masz S-2...faktycznie ceny są jak piszesz...
ale gaz masz zaazotowany, jest on tańszy od wysokometanowego(grupa W) ale zużywa się go więcej - na to samo wyjdzie
abonament masz faktycznie niski...a o takim zużyciu jak pisałes, to mozesz zapomnieć, no chyba że "zapomniałeś" napisać, że codziennie grzejesz np. kominkiem ;)

http://www.gen.com.pl/download/Taryfa%20G.EN.SA%20nr%208_zm.nr%202_tekst%20jednol ity.pdf

To zuzycie abstrakcyjne :) bo odnosi sie do cieplych dni i bez CWU, ale empirycznie chociaz nie lubie sie tym poslugiwac, domek obok mnie powierzchnia 140m2 roczne koszty gazu to 2400zł CO plus CWU, temp w domu 22, wlaścicielme jest stolarz wiec ma dostep do taniego drewna, ale nie oplcaca mu sie bawic w palenie drewnem przy tkich cenach.

Kominek mam i czasami uzywam. Pale w nim brykietem po 600zł za tone i koszty sa 20% wieksze jak przy gazie, wiec pale tylko dla bajeru zeby sobie posiedziec przy kominku.

a&zb
15-01-2011, 01:14
Być może nie wszyscy potrafią analizować umowe na dostawę energi, koszt 0,60 PLN przyjalem ogolnie, tak samo jak koszt gazu, ktory jest rozny w zaleznosci od rejonu . Polecam lektyre wlasnego rachunku i artykułu poniżej.

http://forsal.pl/artykuly/107202,dostales_rachunek_za_prad_to_zobacz_za_co_n aprawde_placisz.html



Bez przesady, podziały na opłaty zmienne i stałe, energię i dystrybucję, itp. są od dawna. Aby sprawdzić rachunek znając stany liczników, potrzebna jest znajomość elementarnej matematyki. Dla leniwych na stronach www są kalkulatory. W ZEWT który jest jednym z najdroższych dostawców w 2011 wychodzi 0,57 zł / kWh - do kosztów zużycia prądu przez instalację grzewczą PCi bierze się tylko opłaty zmienne bo prąd i tak musisz mieć. W gazie dla porównania trzeba uwzględnić wszystkie składowe taryfy.

a&zb
15-01-2011, 01:33
Bufor ciepła, a właściwie dwupłaszczowy podgrzewacz ciepłej wody wykorzystuję do zasilania jedynego grzejnika w domu - grzejnika-suszarki w łazience. On zresztą także jest podgrzewany wyłącznie w 2 taryfie.

Czy schemat twojej instalacji jest gdzieś dostępny?

a&zb
15-01-2011, 01:48
Kurcze,siebie też czytać trzeba :)
Działają krzewy,kolektor i ścieżki

A czemu niby nad kolektorem nie można sadzić krzewów ani robić ścieżek? Jakaś kolejna urban legend?

a&zb
15-01-2011, 02:17
Okres zwrotu nie liczymy w prosty sposob, bo trzeba do tego dodac koszt pieniadza i amortyzacje.

Liczenie kosztu pieniądza i amortyzacji tak jak w przypadku inwestycji biznesowych tam gdzie mamy do czynienia z konsumpcją jest dla mnie zupełnym nieporozumieniem, zwłaszcza że 99% prywatnych inwestorów "zaoszczędzone" pieniądze nie zainwestuje ale wyda, tylko nie na pompę ciepła ale np. na droższe parkiety.

Należy uwzględnić średnią inflację rzędu powiedzmy 3% oraz wzrost cen nośników energii rzędu 5-7% - czyli stopa dyskontowa wychodzi jakby nie było ujemna :-)

Jastrząb
15-01-2011, 07:42
Jezeli porownujemy rozne systemy, to porownyjmu je dla rownych parametrow. A tutaj parametr komfortu i precyzji sterowania temperatura mija sie z zalozeniamiPrzejedz sie kiedys do domu z podlogowka i PC i pomiekszaj 2 dni i wtedy sie wypowiedz o komforcie, OK?? Bo cos mi sie widzi ze teoretyzujesz, zeby na sile cos udowodnic.

Po drugie u mnie nic sie nie mija.
Grzejac w przewazajacej czesci tania taryfa zawsze w domu mam tyle ile chce z dokladnoscia do 0.5C (takie zalozenie komfortu). W strefie dziennej okolo 21, w srefie nocnej raczej w okolicy 19.

Ale tak, przy podlogowce nie da sie zrobic pstryk: i za 2h mam 2C wiecej. Tylko ze nie ma takiej potrzeby bo zawsze jest tyle ile byc powinno, tzn nie zdarza mi sie miec w salonie 19C.

marcin

Jastrząb
15-01-2011, 07:46
pojemność 1m3 wody = 5 m3 betonu
No to wychodzi ze pojemnosc mojego jastrychu to jakeis 2,5m3 wody.

marcin

Jastrząb
15-01-2011, 07:48
Koszt montażu kotłowni z wkładem kominowym to około 10000 zł (kondensat 24 kW)
Koszt montażu pompy ciepła typ16 25000-27000
I nigdy nie twierdzilem nic innego. Tylko u mnie trzeb byloby dolozyc 10.000 na przylacze gazowe.

marcin

HenoK
15-01-2011, 09:03
Czy schemat twojej instalacji jest gdzieś dostępny?
Nie publikowałem go nigdzie, bo ... dzisiaj zrobiłbym to nieco inaczej.

fanta001
15-01-2011, 10:01
Ale się przez 2 dni rozpisaliście.
A ja w końcu dostałem ofertę z ppc pompy na ecopower:

1. Pompa ciepła ecopower c9- 9kW (cena samej pompy 16100 pln), zasobnik
CWU 300L, wykonanie instalacji w kotłowni, glikol oraz napełnienie
instalacji dolnego źródła glikolem, uruchomienie pompy ciepła - 25500pln brutto

2. Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego składającej się z rur
fi16 tupu pex/alu/pex firmy Vipex (dystrybucja Viessmann) rozłożonych co
10 cm oraz z rozdzielaczy z przepływomierzami. - 12000 pln

3. Wykonanie gruntowego kolektora poziomego składającego się z 700mb rur
PE fi32 rozłożonych na powierzchi ok. 500m2 na głębokości 1,5 -1,8 m ;
rozdzielacza siedmioobwodowego umieszconego w studni betonowej z
przykrywą stalową oraz instalacji przyłączeniowej do budynku wykonanej
z rur fi50 - 10500 pln

4. Wykonanie kolektora pionowego składającego się z dwóch odwiertów po
90 m każdy z rurą fi 40 - 18000 pln

Punkty 3 i 4 oczywiście zamiennie w zależności od wyboru dolnego źródła.

Trochę drogo za odwiert - powód jest taki że musi przyjechać maszyna około 150km i
z 80pln wzrosło na 93. Trochę mi się to nie podoba.
Przedstawiciel odradzał kolektor poziomy. Że mniejsza wydajność, że nic nie posadzę itp itd...

Nie wiem na razie co o tym myśleć, na razie trawię. Z kolektorem pionowym wcale nie jest to tak tanio.

Liwko
15-01-2011, 11:15
W syipalnicha grejniki, reszta podlogowka

No to po to ci ten bufor. Jakbyś miał samą podłogówkę byłby ci nie potrzebny.
Ale przy grzaniu gazem bufor też jest bez sensu.

wit74
15-01-2011, 13:54
Tak od tematu.
Wczoraj przyszedł rachunek za energię(Enea G12). 571kWh I taryfa ,1226kWh II taryfa od 09/11/10 do 14/01/11 - 65 dni.Wyjechałem w I poza 30% odkąd moja droga :) teściowa z nami pomieszkuje,ale i tak mniej niż 32% w I taryfie. Teraz płacę 0,271 PLN za kWh w II i 0,633 za kWh w I - jakaś droga mi się wydaje, no ale cóż.....

filus
15-01-2011, 16:51
Ale się przez 2 dni rozpisaliście.
A ja w końcu dostałem ofertę z ppc pompy na ecopower:



Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek. I kolejny argument przeciwko PC :)
Ktos powie, ze ceny paliw kopalnych beda rosly, ale pamietac nalezy ze cena pradu od tych cen jest bezposrednio zalezna, plus dochodzi jeden bardzo istotny argument, oplaty za emisje CO2 spowoduja wzrost kosztow energii elektrycznej o kilkadziesiat % dlatego wszystkich, ktorzy chca PC przestrzegam, aby przeliczycli to kilka razu sie zastanowili. Cena gazu w Polsce w tym roku symbolicznie o 3.5% spadla, czyli doliczajac inflacje to jakies 5% w dol na orgodlo, a cena energi elektrycznej w styczniu niestety wzorsla i taka tendencje bedzie miec. Natomiast cena gazu na rynkach swiatowych, tymbardziej w perspektywie nowych zloz gazu lupkowego nie ma perpspekltyw do duzych wzorstow a wrecz przeciwnie.

Liwko
15-01-2011, 17:00
E tam, głupoty piszesz. Dzięki PC mam taryfę G12W i średnia za kWh to 40gr. U ciebie około 60. Kto jest teraz sprite a kto pragnienie;)

Jani_63
15-01-2011, 17:19
Co do paliw kopalnych, to są takie miejsca na ziemi, nawet w tym kraju, gdzie PZP zakazuje budowy nowych domów korzystających z tych paliw.
W takim przypadku na polu walki pozostaje PCi i gaz.
Zdaję sobie sprawę że to woda na Twój młyn, ale nie staraj się na siłę ubezwłasnowolniać inwestorów którzy wybrali inną drogę niż TY.
Inwestor to jednak istota myśląca. mająca własną wolę i decydująca co dla niej najlepsze.
Takich od jedynie słusznej drogi już starczy :)

filus
15-01-2011, 17:31
E tam, głupoty piszesz. Dzięki PC mam taryfę G12W i średnia za kWh to 40gr. U ciebie około 60. Kto jest teraz sprite a kto pragnienie;)

Moze jestes sprite, ale nie homo sapiens sapiens :), czyli co ma piernik do wiatraka ?

filus
15-01-2011, 17:35
Co do paliw kopalnych, to są takie miejsca na ziemi, nawet w tym kraju, gdzie PZP zakazuje budowy nowych domów korzystających z tych paliw.
W takim przypadku na polu walki pozostaje PCi i gaz.
:)

Gaz (ten bedacy w dystrybucji w Polsce) tez jest paliwem kopalnym, ale to tak na marginesie. Ja nie nie twierdze ze jestem nie omylny, ma sowje zdanie i bede je prezentowal. Pokazuje im pewne fakty, a wnioski niech sami wyciagna.

Swego czasu przy wyborze rekuperacji i wentylacji zapytalem wprost w jaki sposob licza okres zwrotu inwestycji, po 10 minutach wlasciciel firmy produkujacej reku przyznal, ze wyliczenia sa naciagniete i tak naprawde to inwestycja bez szansy na zwrot poniesionych kosztów

wit74
15-01-2011, 17:52
Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek.

Tak podejrzewałem......możesz oczywiście pisać co chesz, większość tu piszących nie miała i nie ma gazu,części nie można było kopciuchować lub poprostu nie chcieli woreczków w garażu......popiołów itp.
Ale może załóż osobny wątek w którym będziesz misyjnie przestrzegał przyszłych inwestorów by nie popełnili aby jakiego błędu z PCi.Może zrobisz jakieś fajne zestawienie z wyliczeniami tylko bądż wiarygodny,bo będziemy cie mieć na oku :)Tak byłoby przejrzyściej dla twojej myśli i dla tych co chcą dzielić się w sprawach PCi,bo tak mieszają się tu te sprawy

Kejti30
15-01-2011, 18:01
Niom faktycznie instalacja za 30-40tys czyli 20-30tys drozej niz instalacja Pod GAZ lub Ekogroszek. I kolejny argument przeciwko PC :)


to ja moze wkleje moją wycenę jakoś dziwnie przemilczaną przez kolegę :D
PPC
Kotłownia z PC C9– 29.46k
W tym:
Kolektor poziomiy spiralny 600mb – 8.4k
Kolektor źródła – 0.8k
PC C9 (8,8 KW) – 13.8k
Zasobnik CWU 240L – 2.4k
Materiały instalacyjne kotłowni – 1.85k
Montaż i uruchomienie – 1k
Soft start + zespół cyrkulacji CWU (opcja) – 1.3k
Podłogówka: 11.7k
Suma: 41.1k + 8% VAT = 44.4k

coś pewnie jeszcze mam nadzieję urwac
ad went mech to będę miała ze względu na komfort panujący w domu a zwrot z inwestycji mnie mało interesuje. Zresztą wiele już było tu dyskusji na ten temat po prostu każdy dopasowuje dom do swoich możliwosci i potrzeb i trzeba się z tym pogodzić :cry:.

filus
15-01-2011, 19:45
Ja jako zagorzały przeciwnik PCI jak i bardzo słaby zwolennik gazu upominam,że nie możesz w taką grę angażować ekogroszku,bo to jest bez sensu.Nie jest to bezobsługowe źródło ciepła i z racji tego nie można o nim tutaj wspominać ;)

Co nie znaczy,że za 20-30tys.zł mniej niż najtańsza wycena PCi nie możemy mieć innego bezobsługowego źródła ciepła :)

Tak to nie jest bezobslugowe, ale oblsuga polegajaca na wizycie w kotlowni raz na kilka dni to nie jest jakis problem, ale fakt tego nie mozna brac pod uwage. W takim razie jakiego rozwiazania jestes zwolennikiem ?

Mr_Mabram
15-01-2011, 20:54
Witam.
Pozwolicie, że wtrącę się trochę w temat. Planuję u mnie również zamontowanie PCi. Rozważam firmę ecopol-system ale nie o to mi chodzi. Powierzchnia po podłogach do ogrzania to ok. 180m2. razem 1400m/b rury. Mam po jednym rozdzielaczu 12 obwodów na piętro i osobne wyprowadzenia w kotłowni z parteru i piętra.
Czy możecie mi napisać jak macie rozwiązane zasilanie - mam namyśli czy jedna pompa obsłuży to wszystko np: taka "60" czy lepiej dać dwie mniejsze po jednej na każdy rozdzielacz.
Jeszcze jedno odnośnie zasobnika na c.w.u. - może ktoś napisać co polecacie (raczej tylko dwupłaszczowy - jaka firma i pojemność dla 4 osób).

Pozdrawiam
Mabram

Kejti30
15-01-2011, 21:01
Dla myślących ;)
Nie napiszę,bo będę tutaj zaraz zjechany,zresztą nie poraz pierwszy :)
Widzę,że przeważają tutaj ludzie,którzy ok..40-50tys.zł wolą dać innej,obcej osobie niż zrobić coś dla siebie,dla WŁASNEGO domu,dla polepszenia komforu :)

ale dlaczego "niż"? ja wole dać 50k pln za pompe i drugie tyle tudzież więcej jeśli bedzie taka potrzeba zostawić dla WŁASNEGO domu :wave:

niektórzy mogą i chcą a to forum służy im/nam do wymiany doświaczeń w zakresie optymalizacji wyboru/korzystania z PC

vega58
15-01-2011, 22:36
Witam,
Pozwolę sobie również wtrącić swoje "trzy grosze". Ja również jestem na etapie wyboru systemu ogrzewania, ale tak naprawdę to jest to już tylko kwestia wyboru dolnego źródła dla PC. Dom jest już w stanie surowym zamkniętym bez kotłowni i komina. Gdy rozważałem kwestię GZ czy PCi, do głosu doszła moja małżonka która autorytatywnie stwierdziła że w domu chce się czuć komfortowo, tzn. również bez stresów czy coś się nam gdzieś tam nie ulatnia i czy na pewno nie wybuchnie. Na moje twierdzenia że obecnie produkowane urządzenia mają systemy bezpieczeństwa które eliminują takie niebezpieczeństwo, pokazała mi materiał z ubiegłego roku, gdzie kilkanaście rodzin musiało opuścić swoje mieszkania z powodu zagrożenia eksplozją bądź zatruciem GZ. Dla takich argumentów PCi wygrała bezdyskusyjnie. Poza tym w grudniu weszły nowe regulacje które pozwolą samorządom gmin dofinansowywać również kupno i montaż PCi. O dofinansowywaniu kotłowni na GZ nie słyszałem. Czyżby znowu jakiś lobbysta?

Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników PC

Liwko
15-01-2011, 22:59
A ja powiem tak. Arturo72 to forumowy pajac który jeszcze sam sie nie wybudował a wszystkim daje rady. Ot taki g... wiedzący człek. Masz jakiś problem ze swoim ego? Wiele razy prosiliśmy ci byś się nie w.. tematy które cię ni dotyczą. Szukasz zaczepki? Jestem przygotowany, zapraszam.
Sorry wszystkich forumowiczów ale nie wytrzymałem, na idiotyzmy nie daję rady.

rwxw
15-01-2011, 23:15
Przedstawiciel odradzał kolektor poziomy. Że mniejsza wydajność, że nic nie posadzę itp itd...Nie wiem na razie co o tym myśleć, na razie trawię.
Nie przejmuj się takimi gadkami, miałby mniej pracy za więcej pieniędzy. Wydajność poziomego będzie taka jak trzeba jeśli będzie odpowiednio dobrany do mocy pompy - to samo dotyczy pionowego. Z wydajnościami kolektorów pionowch baardzo różnie bywa, o czym świadczą posty kilku użytkowników w tym wątku (niektórzy uzyskiwali np. minus 6 stopni na kolektorze, a niektórym osobom pionowe sprawują się dobrze), a co przeczy teorii o lepszej sprawności pionowych. Zamiast zastanawiać się nad tym co lepsze, a co gorsze, zastanów się jak umieścić kolektor poziomy na działce, tak, żeby nie przeszkadzał (może być nad nim trawka, krzaki, staw, lekkie budowle bez fundamentów itp., nie mogą być duże drzewa, budowle z fundamentami). Jeśli się uda, to wybierz poziomy, jeśli nie, to pionowy. Moim zdaniem kolektor poziomy jest rozwiązaniem z wyboru, pionowy z musu, gdy poziomego nie da się zastosować.

vega58
15-01-2011, 23:26
Mam nadzieję że Arturo72 i TB to dwie różne osoby.

Co do dopłat to wystarczy przejrzeć stronę tytułową Muratora, była też już mowa o tym w Grudniu.
Właśnie z tego względu zacząłem ponownie rozważać kwestię odwiertów. Kolektor poziomy nie wchodzi w grę. Buduję w otoczeniu drzew, a poza tym jak w piosence "Bajmu" "tylko piach". Prawie byłem zdecydowany na powietrze-woda, ale ten zimny grudzień mnie trochę wystraszył. Dobrze że chociaż teraz odpuściło, ale jakie będą następne sezony wbrew obawom o "globalne ocieplenie'?
Czy jest tu ktoś kto ma PC powietrze-woda i jakie koszty CO poniósł za grudzień?

rwxw
15-01-2011, 23:40
Ja zamierzałem umieścić kolektor spiralny pod domem(180m2 pow.zabudowy,płyta fundamentowa).Jeśli na pewno musi być PCi to zastanów się nad tym.
Jak to mówią jest ryzyko jest zabawa. Zrobisz jak uważasz, ale nie polecaj tego rozwiązania innym. Zaleca się oddalenie kolektora o 1-2m od budynku i nigdy bym pod swoim budynkiem czegoś takiego nie umieścił. Kolektor może zamrozić ziemię, która zwiększy swoją objętość, i nie chciałbym sprawdzać, co się po jakimś czasie stanie z budynkiem. Może nic, a może jednak nie...

Daga&Adam
15-01-2011, 23:55
Nie polecam,napisałem,że "zamierzałem" do przemyślenia to raz,dwa-nad kolektorem byłaby p.fundamentowa z 20cm styro,

A jak ten kolektor mialby sie regenerowac? Wiesz, ze kolektora nie mozna zabudowywac? Ze on regeneruje sie przede wszystkim z deszczu i slonca ktore pada na "goly" grunt? Dziwne rady dajesz.. Czemu wogole jestes w tym watku skoro nie masz i nie bedziesz mial PCi? :) Wogole nie wiem czemu polecasz komus rozwiazanie, ktore znasz tylko z forum od jakiegos uzytkownika, ktorego to rozwiazania wogole nie wyprobowales na wlasnej skorze.. Troche pokory! Jeszcze nie zaczales budowy a juz wiesz co jest najlepsze :)
pozdr.

Daga&Adam
16-01-2011, 00:03
ludki wolą wywalić 70tys.zł i dać zarobić obcej osobie zamiast te 60 tys.zł przeznaczyć w izolację i ocieplenie własnego domu !

Juz Ci w naszym "regionalnym" forum / grupie pisalem ale sie powtorze. PC polskiej produkcji to nie 70 tys tylko 25 tys pln. Na "pasywniaka" wydasz 60 tys pln. Zamiast tego kup pompe za 25k, zostanie Ci 35k pln. Daj to na fundusz stabilnego wzrostu. Zysk rzedu 7% bedzie Ci pokrywal koszt grzania CO+CWU na dokladnie caly rok, a oprocz tego masz "poduszke" bezpieczenstwa w postaci 35k pln na koncie (na wypadek awarii, czy na zakup nowej pompy za 20-25 lat).

Przy czym dom nie musi miec 100m2, nie musi byc maly, nie musi wygladac jak stodola etc. Wiec sorry panie Arturo - po raz kolejny Ci powtorze - KAZDY z nas SWOJE pieniadze DOBRZE wie, na co wydac. Ty uwazasz, ze wiesz lepiej, ze jestes najmadrzejszy, bo PRZECZYTALES jakis jeden czy dwa dzienniki budowy.. Nawet nie wybudowales jeszcze swojego domu.. Ja bym sie wstydzil zabierac glos. Jestes zwyklym teoretykiem!
pozdr.

rwxw
16-01-2011, 00:08
i przestań wciskać ludziom kit w postaci "PCi jest tania"
Przestałbyś już ze swoimi chamskimi odzywkami i udowadnianiem jak to źle i drogo mieć pc, bo jest to już nudne i żenujące. Załóż sobie wątek na ten temat i tam się produkuj. Pc jest jednym z rozwiązań i każdy decyduje sam, czy w jego przypadku jest to rozwiązanie słuszne. Chwalebne jest dążenie do uzyskania domu w standardzie pasywnym lub zbliżonym do niego - też bym tak chciał. Jednak z tego co obserwuję dookoła, nie każdemu się to udaje, choć każdy chciałby mało płacić za ogrzewanie. Problemy są od samego początku - od projektu, gdyż większość projektów jest tak oddalona od pasywnego, jak Kozia Wólka od Nowego Yorku. Kolejny problem do pokonania to wykonawcy plus ich dokładności. W efekcie wychodzi to co wychodzi w większości przypadków i tam sama myśl o grzaniu prądem jest abstrakcją. Oczywiście nabywanie wiedzy przez przyszłych inwestorów jest tu kluczową sprawą, ale mało kto, już po nabyciu doświadczenia i wiedzy będzie budował kolejny dom, więc wszystkie błędy popełnia przy pierwszym. Ja Ci życzę, żeby Twoja koncepcja się sprawdziła i żebyś zdołał zbudować to co planujesz. Jak zbudujesz, podziel się swoim doświadczeniem z innymi, wtedy chętnie poczytamy. Odnosząc się do Twojej koncepcji: ja nigdy bym się nie zdecydował na elektryczne ogrzewanie podłogowe z zatopionymi matami grzejnymi, bo system ten nie daje żadnej alternatywy - nawet założenia kopciucha gdyby zaszła taka konieczność. I ten argument go całkowicie dyskwalifikuje w moich oczach, gdyż w życiu tylko jedna zasada pozostaje niezmienna: "cały czas wszystko się zmienia". Z tego powodu nikt nie ma pojęcia co się sprawdzi za 5-10 lat i należy pozostawić sobie na przyszłość jakieś pole do manewru.

rwxw
16-01-2011, 00:15
Nie tyle olałem badania gruntu co jeszcze tego po prostu nie robiłem...podczas wykopu pod fundamenty było dość dużo gliny. Podoba sytuacja miała miejsce podczas kopania pod ogrodzenie
No to badanie gruntu masz już zrobione i takie do projektowania kolektora poziomego wystarczy - to nie apteka. Patrz jakie wyszło tanie ;-)

Daga&Adam
16-01-2011, 00:20
Sorki,ale naucz się czytać ze zrozumieniem:

Ale ja Cie wyraznie zacytowalem:


ludki wolą wywalić 70tys.zł i dać zarobić obcej osobie

To o czym bylo te 70 tys zl ? :)
pozdr.

Daga&Adam
16-01-2011, 00:22
Nie muszę mieć manewru przy niskim zużyciu prądu i postępuję tak samo jak użytkownicy PCi ze sprężarką,która wytrzyma 5 lat ;)

Rotfl. Wiesz jaka jest zywotnosc sprezarek spiralnych ? Ja znam instalacje na pompie Hibernatusa, ktora dziala od '97r i nie miala ZADNEJ awarii, zapewne podziala jeszcze drugie tyle :-)
pozdr.

Daga&Adam
16-01-2011, 00:36
Adam,no proszę Cię(na czerwono) :


Ale ja pytam o 70 tys o ktorych napisales wczesniej.. Czemu na sile wyciagasz inny cytat na wierzch ? :) Ja sie odnosilem do innego.

Daga&Adam
16-01-2011, 00:39
ludki wolą wywalić 70tys.zł i dać zarobić obcej osobie zamiast te 60 tys.zł przeznaczyć w izolację i ocieplenie własnego domu !

O ten cytat wlasnie pytam.. Pozatym jaka jest roznica z punktu widzenia naszego portfela czy wydamy 70k w pompe, czy 70k w ocieplenie? Co to znaczy dac zarobic "obcej osobie"? A ocieplenie i izolacje sam bedziesz ukladal (haha - pytam retorycznie bo juz mi ostatnio pisales, ze nie) i nikomu na tym nie dasz zarobic ? ;) Dasz zarobic firmie ktora produkuje welne, styropian, dasz zarobic ludziom ktorzy beda Ci to ocieplenie ukladac etc..
pozdr.

rwxw
16-01-2011, 00:45
Na ile możemy zbliżyć się do pasywnego za 60tys.zł ?
od 0% do 100%, więc zakres jest bardzo szeroki, ale to nie jest tematem tego wątku.

Nie muszę mieć manewru
Oj naiwny to Ty jeszcze jesteś. Życzę Ci, żeby zmieniająca się rzeczywistość nie wyleczyła Cię z tej cechy...

ze sprężarką,która wytrzyma 5 lat
W lodówce też Ci się psuje co 5 lat ? Nawet jeśli sprężarka się zepsuje, to nowa kosztuje 2-3kzł, więc można ją bez problemów wymienić, Dobrej nocy życzę i EOT

Daga&Adam
16-01-2011, 00:50
Obojętnie z jakiego byśmy korzystali źródła ciepła ale w przyszłości każde medium pódzie do góry.
Pytanie czy zależy nam na jak najmniejszym zużyciu energii czy jak najtańszym w dniu dzisiejszym...

Jezeli zalezy nam na najmniejszym zuzyciu energii bez wzgledu na koszty to zrobimy dom pasywny z PCi. Nie rozumiem wogole Twojego podejscia - PCi jest tansze w eksploatacji od pradu 3-4 krotnie, a napedzana jest tym samym "paliwem" (pradem) i tu nie ma chyba co dyskutowac. Ja uwazam ze najrozsadniej (dla normalnego domu) jest zrobic dom energooszczedny (moj wyszedl w granicy 50kWh/m2/rok i uwazam ze jest OK) i wyposazyc go w PC. Koszt uczynienia go pasywnym zwykle przekracza (im wiekszy dom tym mocniej) koszt zakupu PC wiec taniej jest kupic PC.

Wogole trzeba zaprzegnac jakiegos psychologa, socjologa czy innego -loga zeby wytlumaczyl ten fenomen nienawisci niektorych ludzi (ktorzy PC widzieli tylko na obrazku) do urzadzenia jakim jest pompa ciepla - poprostu moj mozg tego nie pojmuje :-)
pozdr.

Daga&Adam
16-01-2011, 01:04
Z tego co zdążyłem zauważyć to w tym wątku z nowych użytkowników mało jest osób takich jak Ty z 300m2,większość jest jednak z domami do 150m2,którzy usłyszeli,że PCi za taką kasę jest jak najbardziej "opłacalna"
Nie jestem przeciwnikiem PCi jako takich,nie raz podkreślałem,sam zresztą będę miał PCi do cwu ale jak czytam wycenę na ponad 70tys,zł to szok...

No szok szok. Ale nikt przeciez takiej pompy sobie nie dal zrobic, to tylko wycena. Ja tu widze wyceny na 25k rowniez. Czemu w swoich porownaniach nie biezesz TYCH wycen, tylko zawsze te za 70k ? :-)
pozdr.

Daga&Adam
16-01-2011, 01:07
Z tego co zdążyłem zauważyć to w tym wątku z nowych użytkowników mało jest osób takich jak Ty z 300m2,większość jest jednak z domami do 150m2,

A po czym to wnosisz? Patrzac na linka ze zuzyciem energii:

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0

Ja widze jednak bardzo duzo domow powyzej 170m2 :)
pozdr.

Jani_63
16-01-2011, 01:17
A co powiesz na komfortowe ogrzewanie,każde pomieszczenie sterowane osobno tzn. ustawiasz sobie temp.każdego pomieszczenia wg własnego uznania np.sypialnia 18st.C,salon 21st.C,kuchnia 20st.C,pom.gosp.16st.C za 10tys.zł dla 150m2 i nie jest to GZ ani PCi ?Komfort ponad wszystko ;)

Powiedziałbym że jest to ogrzewanie niecentralne elektryczne.
Nie rozumiem tylko skąd taka fascynacja różnorodnością temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.
Jak kto lubi, to może to zrealizować również korzystając z podłogówki wodnej zasilanej.... czym kto tam chce.
Podstawową zaletą ogrzewania niecentralnego ma być sterowalność.
Innymi słowy, ma to być ogrzewanie dynamiczne.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe elektryczne, niejako dobrowolnie rezygnujemy z tej cechy, bo ten typ ogrzewania jest akceptowalny w momencie wykorzystywania wylewki w formie akumulatora ciepła (kable zatopione w grubej wylewce lub w płycie, jeśli ktoś się decyduje na takie rozwiązanie), który jest ładowany w tańszej taryfie. Inaczej to nie ma sensu.
Upajanie się w tym momencie różnymi temperaturami w poszczególnych pomieszczeniach jest pozbawione podstaw, bo na zmianę tej temperatury trzeba czekać co najmniej kilka godzin.
Tabela którą przytoczyłeś podaje tylko zużycie prądu nic nie wspominając o ilościach spalonego drewna w kominku.
Kominek o mocy 11kW to właściwie sam wystarczy do ogrzania domu dobrze ocieplonego.
Więc jakie to porównanie skoro na jednej szali stawiasz PCI, a na drugiej ogrzewanie elektryczne i kominek (dziwnie przemilczany przez Ciebie).
Moc grzewcza tego tandemu wynosi w przytoczonym przykładzie 24kW.
To całkiem niezła fabryka ciepła :)

Daga&Adam
16-01-2011, 01:29
Zerknij na stronę wcześniej,dwie wyceny na PPC i każda powyżej 40tys.zł(bliżej 50)

Ja tam widze co innego.. Ale ja potrafie zauwazyc, ze tam tez jest wliczona np. podlogowka za 14k pln ;) Wiem wiem, napiszesz ze Ty jej nie potrzebujesz. To ja napisze jak Ty -> "wiekszosc jednak woli wodne centralne" ;)

No dobra, nie wiem po co wywolalem te dyskusje (wybaczcie pozostali ;) ). Bedziesz uparcie trwal przy swoim. Nie wiem tylko co robisz w tym watku skoro tak PC Ci sie nie podoba. Jak sam tytul mowi - spostrzezenia, uwagi. Ty nie mozesz zadnych uwag wniesc bo ich nie masz :)
pozdr.

wit74
16-01-2011, 02:32
Dla myślących ;)
Nie napiszę,bo będę tutaj zaraz zjechany,zresztą nie poraz pierwszy :)
Widzę,że przeważają tutaj ludzie,którzy ok..40-50tys.zł wolą dać innej,obcej osobie niż zrobić coś dla siebie,dla WŁASNEGO domu,dla polepszenia komforu :)

Ja ciebie też szanuję jako rozmówcę.
Ale proszę ja was przeciwnicy, w tej sprawie utwórzcie osobny wątek.Tam będziecie pisać i udowadniać co chcecie.Mnie osobiście coraz mniej chce się tu zaglądać i pisać.To był i chciałbym by tak było nadal wątek dla tych co mogą coś o PCi powiedzieć.Rok temu tak przyjemnie, bo w temacie się to czytało.Wy jesteście teoretykakami tylko w kwestii opłacalności wyboru PCi.To tak jak bym wyszedł do mojego sąsiada i powiedział mu,że z całym szacunkiem ale wtopił z tymi dwoma Mercedesami bo mógł kilka razy tańsze Peugeoty czy coś tam jeżdzącego fajnego ale tańszego.Jego wybór jego kalkulacja.Prowokujecie posiadaczy PCi sami porównując się do nich we własnym dokonanym lub nie wyborze.Nie rozumiem dlaczego taka zawiść, bo inaczej już nie mogę napisać.Czepcie się może też tych co budują 250 i więcej m kw,przecież to nie uzasadnione ekonomicznie - chyba ,że tam 10 osób ma mieszkać.Czepcie się tych co mają marmury,włoskie meble, urzadzenia w klasie A+++,inteligentne domy.........to się nie zwróci.Już o tym pisałem nie raz , gdybym zaoszczędził na PCi wydałbym na energooszczędność w innym rozumieniu,to wszytko dla komfortu i niższych póżniejszych rachunków.Nawet jeżeli wybrałem tak, to w dobrym tonie jest nie wytykać,negować mi i innym.
Może Pci jest dla bogatych,może dla tych co przekalkólowali,może dla naiwnych,może dla tych co nie mieli za bardzo wyboru,może dla tych co wybrali świadomie i przekalulowali - nie wiecie kto czym się kierował.Ale zawsze się czymś kierował.
Żegnam i witam mam nadzieję w nowym wątku

yaiba83
16-01-2011, 09:43
wit74 - zajrzyj na wątek o solarach. Tam posiadacze PC tak samo negują tych co postawili na kolektory słoneczne. Szczególnie aktywny jest tam kolega Liwko.

Cały czas byłem przeciwny stwierdzeniu z forum "właściciele PC to bufony", ale już zaczynam zmieniać zdanie. Bo na innych forach/wątkach właściciele PC nachalnie się wciskają i udowadniają jakie to wspaniałe i "ekonomiczne" urządzenia a reszta to be. Akurat posiadamy w firmie PC do CWU Vitocal-160A i wiem co to za shit i na wiosnę dokupujemy 2 panele do układu.
Ale na wątku o PC to nikt inny już niech się nie wypowiada co ich nie posiada...

rume
16-01-2011, 09:48
Arturo daj spokój z pasywnym. Ja nie mam zamiaru się bać drzwi otwierać. Mało to stresu jest w życiu codziennym? U mnie pies wyskakuje z chałupy kilkanaście razy dziennie nie mówiąc już o dzieciakach.

Jani_63
16-01-2011, 11:13
Pozwolę sobie ten cytat uwypuklić


...pewien poziom wypowiedzi trzeba trzymać zawsze

yaiba83
16-01-2011, 13:51
A czemu jesteś przeciwnikiem PC? Naprawdę rzadko zdarza się aby ktoś przyznawał się do błędów, które każdemu się zdarzają.

niktspecjalny
16-01-2011, 14:25
To nie tak.
PC mam do CWU i jestem z niej zadowolony. Mój egzem. ma wady, ale ogólnie OK.

Jestem przeciwnikiem kosztów inwestycyjnych PC do ogrzewania.
Więc grzeje prądem bezp. bo dla mnie było to bardziej opłacalne.

I b. proszę nie zapominać co pogrubiłem.

pzdr

Masz PC tylko do CWU? a dlaczego nie do CO i ile za nią zapłaciłeś?

Jani_63
16-01-2011, 14:54
Masz PC tylko do CWU? a dlaczego nie do CO ?
:DAle się uśmiałem. Zadajesz pytanie do postu w którym padła na nie odpowiedź.


Jestem przeciwnikiem kosztów inwestycyjnych PC do ogrzewania.
Więc grzeje prądem bezp. bo dla mnie było to bardziej opłacalne.

I b. proszę nie zapominać co pogrubiłem.

pzdr

niktspecjalny
16-01-2011, 15:29
:DAle się uśmiałem. Zadajesz pytanie do postu w którym padła na nie odpowiedź.

No to czego się tak hihrasz???Ta odp. jest nie kompletna ,nie wystarczająca.Na przyszłość nie skracaj cytowanej wypowiedzi bo na nią też chciałem co nieco usłyszeć.Jest przeciwnikiem kosztów do CO ale ja zapytałem dlaczego?Gdybyś mnie np zapytał? .Masz PG tylko do CWU? a dlaczego nie do CO i ile za niego zapłaciłeś?To tobie wystarczyłoby : Jestem przeciwnikiem kosztów inwestycyjnych PG do ogrzewania.
Więc grzeje KZPŁW bo dla mnie było to bardziej opłacalne.Kapelusz???

A już zaczaiłem cię ty lubisz krótko.Ile kosztowała twoja PC i jak ci się sprawdza w opłatach itp?????? Odp......trochę....dobrze. ech.szkoda gadać bo się zagalopuje.

Daga&Adam
16-01-2011, 16:41
To nie tak.
PC mam do CWU i jestem z niej zadowolony. Mój egzem. ma wady, ale ogólnie OK.

Jestem przeciwnikiem kosztów inwestycyjnych PC do ogrzewania.
Więc grzeje prądem bezp. bo dla mnie było to bardziej opłacalne.


No wlasnie! Skoro grzejesz pradem wiec masz na pewno dom bliski pasywnemu (lub poprostu bardzo energooszczedny). Czemu nie wykorzystujesz tej juz posiadanej pompy takze do grzania CO ? Przeciez nawet jakby miala grzac z COPem 1,5 to i tak byloby to 1,5x taniej niz pradem! No, chyba ze masz elektryczne maty i nie masz tej pompy w co wpiac.
pozdr.

filus
16-01-2011, 17:46
PCi jest tansze w eksploatacji od pradu 3-4 krotnie

To są tylko koszty bezposrednie, do ktorych doliczamy koszty amortyzacji. TO tak jak porownywmanie zarowki tradycyjnej do swietlowki (pseudo ekologicznej z beznadziejnym światlem).

Koszt obslugi kredytyu 30tys zł rocznie to okolo 1800zł, czyli w prosty sposob mozna stwierdzi ze rocznie dokladamy do kosztow grzania 1800zł (900m3 gazu, 10m3 drewna opalowego, 3 tony ekogroszku - czyli w domu o pow 140m2 to okolo roczne zapotrzebowanie). Jeszcze gorzej wypada ta relacja jesli inwestycje realizujemy z wlasnych srodkow.

QQQQ
16-01-2011, 18:43
To są tylko koszty bezposrednie, do ktorych doliczamy koszty amortyzacji. TO tak jak porownywmanie zarowki tradycyjnej do swietlowki (pseudo ekologicznej z beznadziejnym światlem).

Koszt obslugi kredytyu 30tys zł rocznie to okolo 1800zł, czyli w prosty sposob mozna stwierdzi ze rocznie dokladamy do kosztow grzania 1800zł (900m3 gazu, 10m3 drewna opalowego, 3 tony ekogroszku - czyli w domu o pow 140m2 to okolo roczne zapotrzebowanie). Jeszcze gorzej wypada ta relacja jesli inwestycje realizujemy z wlasnych srodkow.

nie wiem jak to polczyłes, ale mnie wychodzi 84zl rata kapitalowa + 95 zł odsetki - piszę o hipotecznym :)

Liwko
16-01-2011, 18:49
To są tylko koszty bezposrednie, do ktorych doliczamy koszty amortyzacji. TO tak jak porownywmanie zarowki tradycyjnej do swietlowki (pseudo ekologicznej z beznadziejnym światlem).

Koszt obslugi kredytyu 30tys zł rocznie to okolo 1800zł, czyli w prosty sposob mozna stwierdzi ze rocznie dokladamy do kosztow grzania 1800zł (900m3 gazu, 10m3 drewna opalowego, 3 tony ekogroszku - czyli w domu o pow 140m2 to okolo roczne zapotrzebowanie). Jeszcze gorzej wypada ta relacja jesli inwestycje realizujemy z wlasnych srodkow.

Ale bzdury wypisujesz. Czyli tamte systemy co wymieniłeś nic nie kosztują? Jak już będzie jakaś różnica w kosztach to raczej niewielka. Znowu mamy to liczyć?

Jastrząb
16-01-2011, 19:52
Koszt obslugi kredytyu 30tys zł rocznie to okolo 1800zł,
O kurka. 6%. Wspoczuje kredytu :-(
Moj jest obecnie oprocentowany 2,4%

I wtedy obslga kredytu 30.000 na PC to 720PLN a nie 1800.

marcin

KrzysztofLis2
16-01-2011, 19:58
W te 2,4% wliczasz zmianę ceny waluty i spread, czy nie?

Mr_Mabram
16-01-2011, 20:05
Ponawiam moje pytanie do wszystkich "pompiarzy" :) Czy możecie mi polecić jakis zasobnik do c.w.u. (rodzina 3 osobowa na razie:) ) - producent, pojemność, typ. Będę bardzo wdzięczny.

Jastrząb
16-01-2011, 20:10
W te 2,4% wliczasz zmianę ceny waluty i spread, czy nie?
Nie.
Bo zarabiam w takiej walucie w jakiej splacam kredyt.

marcin

Liwko
16-01-2011, 20:12
W te 2,4% wliczasz zmianę ceny waluty i spread, czy nie?

Ale dlaczego 30tyś? Nie rozumiem tego. Nawet jak ktoś chce grzać prądem i mieć podobne rachunki co PC to musi zainwestować w lepsze ocieplenie i czasami na jedno wychodzi.

Liwko
16-01-2011, 20:44
Ponawiam moje pytanie do wszystkich "pompiarzy" :) Czy możecie mi polecić jakis zasobnik do c.w.u. (rodzina 3 osobowa na razie:) ) - producent, pojemność, typ. Będę bardzo wdzięczny.

Ja mam takie dwa połączone szeregowo bo by mi jeden duży nie wszedł i dla 3 osób jest ok.
http://allegro.pl/biawar-bojler-120l-wymiennik-dwuplaszczowy-120-24-i1382835100.html

a&zb
16-01-2011, 21:08
Arturo72

Mnie nie musisz przekonywać.
Teraz to będą dwie głowy do ścięcia i to w takim wątku.....

pzdr

Panowie "antypompiarze", z całym szacunkiem, zamierzacie się tu tak wpier... między wódkę a zakąskę w nieskończoność ;-)? Czy jak lubicie grać w kręgle, to zamiast do kręgielni chadzacie uparcie na pole golfowe i tam przekonujecie wszystkich że golf jest do d... bo przecież gra w kręgle jest o wiele tańsza a sportowe emocje tak samo wysokie?

Nie mówię, że jesteście tu niemile widziani, ale trochę umiaru proszę, bo jak dla mnie to wygląda jakbyście mieli jakąś obsesję na punkcie pomp ciepła. Uczestnicy tego wątku, którzy użytkują lub zamierzają użytkować pompy ciepła chcieliby sobie móc w spokoju podyskutować zamiast poszukiwać wpisów na temat pomiędzy długotrwałym biciem piany co chwilę.

P.S. Moje powyższe uwagi w najmniejszym stopniu odnoszą się do ProStasia, który umie się tu odnaleźć i nie prowadzi osobistej krucjaty, o innych niestety nie da się tego powiedzieć.

EDIT: Jak widzę ProStaś jest "świadomym pompiarzem antyekonomicznym" :-) - nie zauważyłem wcześniej.

Liwko
16-01-2011, 21:18
Panowie "antypompiarze", z całym szacunkiem, zamierzacie się tu tak wpier... między wódkę a zakąskę w nieskończoność ;-)? Czy jak lubicie grać w kręgle, to zamiast do kręgielni chadzacie uparcie na pole golfowe i tam przekonujecie wszystkich że golf jest do d... bo przecież gra w kręgle jest o wiele tańsza a sportowe emocje tak samo wysokie?

Nie mówię, że jesteście tu niemile widziani, ale trochę umiaru proszę, bo jak dla mnie to wygląda jakbyście mieli jakąś obsesję na punkcie pomp ciepła. Uczestnicy tego wątku, którzy użytkują lub zamierzają użytkować pompy ciepła chcieliby sobie móc w spokoju podyskutować zamiast poszukiwać wpisów na temat pomiędzy długotrwałym biciem piany co chwilę.

P.S. Moje powyższe uwagi w najmniejszym stopniu odnoszą się do ProStasia, który umie się tu odnaleźć i nie prowadzi osobistej krucjaty, o innych niestety nie da się tego powiedzieć.

EDIT: Jak widzę ProStaś jest "świadomym pompiarzem antyekonomicznym" :-) - nie zauważyłem wcześniej.

Z ProStasiem kiedyś szliśmy prawie na noże ale obydwoje ustaliliśmy że nie ma co porównywać naszych domów i ok. Natomiast Arturo72 jest nadal teoretykiem i wróży z przysłowiowych fusów. Dla mnie osobiście może sobie wróżyć bo życie mu to zweryfikuje i jak nie będzie za fajnie pewnie się o tym nie dowiemy ale argumenty jakimi się posługuje są po prostu naciągane w jednym tylko celu.

JurekM
16-01-2011, 21:21
zdublowane posty .... już skasowałem.

JurekM
16-01-2011, 21:22
Witam!
Od soboty jestem posiadaczem pompy Danfoss DHP-H.
Jak narazie podłączona jest tylko na grzanie (nie mam podłączonej wody więc wody do mycia i kąpieli nie używam :) )
Napiszcie mi proszę na co powinienem zwracać teraz uwagę przy oglądaniu menu pompy?

Z tego co wiem narazie przy wygrzaniu domu ustawiona jest płaska krzywa grzania tj. 24stopnie cokolwiek to znaczy.
Z tego co widzę sam to:
- max temperatura, która idzie do podgrzewania podłogówki to 26 stopni
- temperatura dolnego źródła 0/4 stopnie

Na termometrze w domu na parterze jest 10stopni, a na piętrze 11 stopni.

Mam nadzieję, że za pare dni dane, szczególnie ta o temperaturze wewnątrz będą inne :)

Liwko
16-01-2011, 21:29
Na razie co powinieneś robić to nie grzebać i czekać;)

a&zb
16-01-2011, 21:44
wit74 - zajrzyj na wątek o solarach. Tam posiadacze PC tak samo negują tych co postawili na kolektory słoneczne. Szczególnie aktywny jest tam kolega Liwko.

Cały czas byłem przeciwny stwierdzeniu z forum "właściciele PC to bufony", ale już zaczynam zmieniać zdanie. Bo na innych forach/wątkach właściciele PC nachalnie się wciskają i udowadniają jakie to wspaniałe i "ekonomiczne" urządzenia a reszta to be.

To nie za ładnie kolega Liwko robi, jeśli to prawda. Jak się przyjrzysz różnym wątkom, niekoniecznie dotyczącym instalacji grzewczych, to wszędzie niestety znajdziesz głoszących jedyną prawdę objawioną na temat rozwiązań nie będących tematem wątku. Nie sądzę aby liczba "bufonów" wśród posiadaczy pomp ciepła różniła się od średniej.

Liwko
16-01-2011, 22:03
To nie za ładnie kolega Liwko robi, jeśli to prawda. Jak się przyjrzysz różnym wątkom, niekoniecznie dotyczącym instalacji grzewczych, to wszędzie niestety znajdziesz głoszących jedyną prawdę objawioną na temat rozwiązań nie będących tematem wątku. Nie sądzę aby liczba "bufonów" wśród posiadaczy pomp ciepła różniła się od średniej.

Piszę w temacie opłacalności solarów. Nie mam pisać tylko dlatego że ich nie posiadam? Dlaczego piszę mając PC a nie solary? Otóż niesamowicie drażni mnie jedno, solary to tylko coś dodatkowego do pozostałych elementów a często tym pozostałym elementem są piece na paliwa stałe. Często tak jest że ci którzy piszą jakie to PC są drogie budują kotłownie, komin, kupują piec i dokupują solary. Przecież ewidentnie to się kupy nie trzyma. Całość często kosztuje więcej niż instalacja PC. Powtarzam solary to jest tylko dodatek i nie można o tym zapominać jak chętnie robią to marketingowcy.
To tyle wyjaśnień i wracamy do tematu.

yaiba83
16-01-2011, 23:39
A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.
Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

a&zb
17-01-2011, 01:07
A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.
Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

Pompa ciepła do cwu jest porównywalna z GZ jeżeli chodzi o koszt 1kWh - w przypadku kolektora ziemnego. Nie wiem jak wychodzi z powietrzną średniorocznie, być może lepiej. Z doświadczeń naukowych na realnych instalacjach pomp ciepła wynikało, że w przypadku układów co lekkie niedowymiarowanie pompy ciepła jest korzystne, tzn. niższy koszt instalacji i wyższy COP dzięki dłuższym cyklom pracy daje większą oszczędność niż straty z tytułu włączania się grzałki w najzimniejsze dni zimy.

Tak czy inaczej, trochę się dziwię że firma zainstalowała pompy ciepła. W dzisiejszych czasach w biznesie rzadko inwestuje się w środki trwałe które nie dają zwrotu w czasie do 2-4 lat, podczas gdy od pompy ciepła oczekiwałbym okresu 6-10 lat. No i wygląda, że projektanci i/lub instalatorzy cokolwiek spieprzyli...

Liwko
17-01-2011, 06:54
A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.
Więc już nie piernicz takich głupot, bo koledzy już wyżej zwrócili na to uwagę. Równie dobrze mogę udowodnić (na rzeczywistym przykładzie Viessmanna), że pompa ciepła do CWU jest do dupy.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149688-Solar-a-powietrza-pompa-ciep%C5%82a
Przeczytaj jeszcze raz uważnie bo nie chcę się powtarzać. Inwestycja skopana i nieprzemyślana.

Jastrząb
17-01-2011, 07:45
A ty dalej swoje - jakby PC do CWU cały rok zapewniała ciepłą wodę, ale tak nie jest. Równie dobrze można powiedzieć o PC, że jest tylko dodatkiem do innego systemu. U nas w firmie przez okres zimowy jak temperatura w kotłowni spadła poniżej 15oC to koniecznym było załączenie grzałek elektrycznych, więc de facto grzanie wody wychodzi dużo gorzej aniżeli byśmy grzali gazem.

To ze Wam w firmie spierdzielono instalacje, dobrano za duzą PC do CWU do pomieszczenia, wzglednie nie policzono zapotrzenowania na cieplo itd, to nie znaczy automatycznie, ze PC to CWU nie zapewnia tanio cieplej wody przez caly rok. U mnie ma to miejsce, dziala caly rok i jest tanio.
Wiec prosze nie generalizuj.

Druga rzecz. Jesli PC Wam przestaje dzialac gdy w kotlowni jest 15C to sorry, ale jakis straszny chłam Wam sprzedano.

Czyli reasujmujac. Z tego co piszesz sprzedano Wam kiepskie urzadzenie do tego zle dobrane do potrzeb i mozliwosci. Czy to automatycznie dyskwalifikuje takie urzadzenie??

marcin

KrzysztofLis2
17-01-2011, 08:06
Nie.
Bo zarabiam w takiej walucie w jakiej splacam kredyt.
Nie dziw się więc, że ludzie przyjmują 6% oprocentowania kredytu.

rydzadam
17-01-2011, 08:20
Rotfl. Wiesz jaka jest zywotnosc sprezarek spiralnych ? Ja znam instalacje na pompie Hibernatusa, ktora dziala od '97r i nie miala ZADNEJ awarii, zapewne podziala jeszcze drugie tyle :-)
pozdr.

Swoją drogą sprężarka, jak i cała PCi działa u mojej rodziny w Niemczech od 1983 roku (!!!). Odwiertom też nic nie brakuje po tych 28 latach. Wszystko działa jak należy... Muszę w wakacje, jak tam pojadę, zobaczyć jakiej firmy jest ta pompa, ale obsługuje chyba 10 mieszkań w ich bloku za pośrednictwem podłogówki.

Liwko
17-01-2011, 08:24
Zrób kilka fotek. Ciekawe jak to kiedyś wyglądało;)

niktspecjalny
17-01-2011, 08:30
W te 2,4% wliczasz zmianę ceny waluty i spread, czy nie?

Nie wlicza bo mu na PC zawsze spadają.

rydzadam
17-01-2011, 08:41
Poprawka - pompa obsługuje dwa bloki, czyli 20 mieszkań. Przypuszczam, że ma sprężarkę tłokową, ale nie będę gdybać. Jak będę miał możliwość, zobaczę, co to jest za ustrojstwo. Znając życie - jakiś Vailant, albo Viessmann. A tak przy okazji - widać, jak się wszystko w czasie zmienia i niczego nie można być pewnym. Wtedy była to pilotażowa instalacja wykonana na fali oszczędności z powodu kryzysu energetycznego w latach 70-tych. Niemcy (jako państwo) myśleli, że PC rozpowszechnią się ekspresowo i na przełomie lat 80/90-tych PC będzie podstawowym źródłem ogrzewania. Ceny gazu (chyba) spadły, ludzie zaczęli więcej zarabiać i zapomnieli o PC i ekologii. Temat powrócił dopiero jakieś 10 (nie pamiętam) lat temu, jak ropa podrożała kilkakrotnie. Moim zdaniem obecnie od geotermii nie ma już odwrotu w krajach w miarę cywilizowanych. Paliwa kopalne będą natomiast jeszcze dłuuugo stosowane w biednych krajach ze względu na brak kasy w inwestycje w urządzenia, odwierty, itp.

Liwko
17-01-2011, 08:46
Panie nikt, a pan liczy swoje odsetki czy nie? Cały pana system kosztował więcej a pan tego nie liczy???
Człowieku odpuść sobie, proszę.

Jastrząb
17-01-2011, 09:13
Nie wlicza bo mu na PC zawsze spadają.
Zwyczajowo nie potrafisz napisac pelnym zdaniem, tak, zeby bez zgadywania mozna bylo zalapac o co Ci chodzi. Wiesz, wieszkosc ludzi tu na forum to takie glupki ze za Twoim genialnym tokiem rozumowania po prostu nie nadazaja. Zlituj sie wiec i pisz jak dla idiotow, pelnym rozwinietym do bolu zdaniem.

A jak zgaduje Twoja wypowiedz, to nie raty mi nie spadaja, sa stale. I takie beda przez te 20 lat. Nie wiem skad idiotyczny pomysl, ze raty kredytu na PC maja w jakis cudowy sposob spadac.

marcin

photos
17-01-2011, 09:31
Tak się trochę wetnę w lincz, a jak to jest nikt specjalny to chyba mogę :) Mam pytanie czy do pompy kompaktowej ze zbiornikiem CWU 170 litr da się podpiąć jeszcze jeden zbiornik jakoś szeregowo?? pytam zachowawczo w razie jakby okazało się ciut mało tej wody??

Jastrząb
17-01-2011, 09:41
Tak się trochę wetnę w lincz, a jak to jest nikt specjalny to chyba mogę :) Mam pytanie czy do pompy kompaktowej ze zbiornikiem CWU 170 litr da się podpiąć jeszcze jeden zbiornik jakoś szeregowo?? pytam zachowawczo w razie jakby okazało się ciut mało tej wody??
Wydaje sie ze tak. Jedynie co trzeba bedzie zrobic, to przeganiac nagrzana wode ze zbiornika 170l do tego dodatkowego. Bo sama sie chyba nie wymiesza, a wezownica grzejaca zostanie przeciez we wbudowanym zbiorniku 170l.

Liwko chyba ma PC bez firmowego zbiornika i do tego 2 zasobniki. Niech sie wypowie jak wode grzeje w obu naraz.

marcin