PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

andstach1
30-01-2011, 01:21
Nie, mam tam poradziecką pompę ciepła na baterie, dlatego tyle miejsca zajmuje ;-P

14x14x3 daje powierzchnię 560m2

Nie dość, że się porządnie dokuczyć nie umiesz, to jeszcze czytać, pisać i liczyć ....
pozdrawiam.
P.S. Pompa jest szwedzka, starą ma tylko obudowę, a wynik mnożenia to 588 ...

hydraulik_
30-01-2011, 08:33
Zapewne starczy nawet na dłużej, tylko po co?
Współpracując z podłogówką (30 st. C) masz pewnie COP ~4,0. Przy podgrzaniu bufora do 55 st. COP spadnie Ci do 3,0, albo jeszcze niżej.
Nie ma więc sensu grzać bufor więcej, niż jest to potrzebne. Stąd to sterowanie pogodowe, o którym pisałem. Pozwoli ono na oszczędność energii.
Ciekawe jaki masz ten bufor .
Ale nie wchodząc w fizykę .:mad:
Kiedy chcesz go zagrzać ,żeby starczyło .
Pompę masz dobrano z jakimś niedoborem.Powinna dostarczać ciepło w sposób ciągły przy -15C.
Czy pracójąc na II taryfie przez parę godzin jest w stanie wytworzyć zapas energii przy jednoczesnym grzaniu budynku.Ponadto jaka pojemność bufora ??
Nikt nie dobiera wiecej niż 20 l/1Kw PC.A to odpowiada dla dt =55-30 max 2h.Możesz zmierzyć czas ładowania od 30 do 55.

Madel
30-01-2011, 08:43
Witam,

Mam do osób znających bardzo dobrze temat pytanie. Od niedawna (ok miesiąca) pompa (buderus) działa na full. Wcześniej ok roku pracowała w trybie wygrzewania. Po zamieszkaniu z ciekawością obserwuje i staram się zrozumieć co z pc się dzieje i jak zoptymalizować jej pracę. Przeczytałem prawie cały wątek ale nie rzuciła mi się w oczy odp na pytanie, dlaczego w pompie kiedy podgrzewa cwu temperatura sprężarki dochodzi np do 90st a przy grzaniu co ok 68 st? czy to normalne?. Dziękuję za odpowiedź.

kemot72
30-01-2011, 08:53
Dom parterowy z poddaszem użytkowym bez piwnicy, dach dwuspadowy z jedna lukarną: 160m2, podłogówka w całym domu - 200m2, pustak 24+styro 15, parter: płyta+styro 15, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna bez GWC. Strefa klimatyczna III. 3 osoby.

Powiedzcie mi proszę czy przy pompie pow-woda (konkretnie Toshiba Estia - inwerterowa typu split - ale to chyba raczej nie ma znaczenia) warto wziąć przewymiarowaną w stosunku do mojego budynku. A mianowicie mam zamontować jednostkę 11,2 kW z grzałkami 9kW (3x3kW) + zbiornik CWU 300l.

Kominek... i tu mam właśnie dylemat.
Wstawiać kominek z płaszczem wodnym + bufor 500l (skomplikowana instalacja no i koszty) czy przewymiarować pompę i wstawić zwykły kominek w punktem wyciągu z reku w pobliżu licząc na jako takie rozprowadzenie ciepła poprzez rekuperację. Od razu zaznaczę, że kominek ma pełnić rolę tylko wspomagającą i estetyczną.

Jani_63
30-01-2011, 09:31
Kiedy chcesz go zagrzać ,żeby starczyło .
Pompę masz dobrano z jakimś niedoborem.Powinna dostarczać ciepło w sposób ciągły przy -15C.
.
Najprościej by było zapytać - O czym Ty do mnie rozmawiasz? :D
Proponuję cofnąć się kilkanaście postów wcześniej żeby zrozumieć o czym dyskusja się toczy i z jakich komponentów układ jest zrobiony.
Zrozumiesz wtedy że zabieranie głosu opiniotwórczego pod koniec dyskusji w momencie kiedy nie wie się o czym mowa trochę Cię ośmiesza, tym bardziej że zdaje się pomyliłeś pojemność bufora z pojemnością zasobnika CWU.:D

kamil777
30-01-2011, 12:52
Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,jeśli sąsiad w domu 190m2 ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 30kWh/m2 i płaci 512zł,to Ty przy takim samym metrażu,grzejąc PCi ale przy zapotrzebowaniu 90kWh/m2 będziesz płacił tyle samo...
Odpowiedz sobie czy wogóle Ci się zwróci instalacja w PCi ;)
HenoK wspominał,że interesowałeś się swego czasu ekogroszkiem,to powiem Ci,że takie ogrzewanie nie ma sensu ;)
Rzeczywiscie ogrzewanie PCi nie ma sensu a kosz który podałem czyli 512 zl miesiecznie w 4miesiace zimowe jest wygorowany i po kalkulacjach koszty Pci zwrocily by sie po 15 latach,po uplywie tego czasu sadze na rynku bedzie wiele bardziej alternatywnych rozwiazan jak PCi

Liwko
30-01-2011, 12:56
Rzeczywiscie ogrzewanie PCi nie ma sensu a kosz który podałem czyli 512 zl miesiecznie w 4miesiace zimowe jest wygorowany i po kalkulacjach koszty Pci zwrocily by sie po 15 latach,po uplywie tego czasu sadze na rynku bedzie wiele bardziej alternatywnych rozwiazan jak PCi

Nie 4 miesiące a około 7, tyle trwa w Polsce okres grzewczy. Jeszcze o jednej rzeczy zapomniałeś jaką jest CWU.

kamil777
30-01-2011, 14:51
Pisze o tych najzimniejszych miesiacach kiedy zapotrzebowanie jest najwieksze.Porownuje dom sasiada do swojego gdyz powierzchnia podobna.Sciany gazobeton 25 cm +styropian 13cm,posdzki 10 cm styro,poddasze welna 25 cm okna plastiki 2 szybowe,nie rozumiem czemu zapotrzebowanie na cieplo ma byc tak zroznicowane jesli budownictwo jest podobne,ja nie pisze na FM by z kims sie przekomarzac tylko szukam porady czy gra jest warta swieczki,moje pytanie jest bardzo proste ile musze wydac na pompe wraz z montarzem i wykopem instalacji CO w domu nie licze pominiewarz musze i tak ja wykonac bez roznicy jaki system ogrzewania wybiore i w jakim czasie wedlug was zwroci wam sie koszt instalacji PC
POZDRAWIAM

kamil777
30-01-2011, 14:57
Nie 4 miesiące a około 7, tyle trwa w Polsce okres grzewczy. Jeszcze o jednej rzeczy zapomniałeś jaką jest CWU.
Nie zapomniałem 512 razem z CWU z sezonie letnim miesieczny koszt 4 osobowej rodziny to 150 zł moje ceny sa jak najbardziej obiektywne podzielcie sie swoimi spostrzezeniami

Sławek...
30-01-2011, 15:10
a nie pisze na FM by z kims sie przekomarzac tylko szukam porady czy gra jest warta swieczki,moje pytanie jest bardzo proste ile musze wydac na pompe wraz z montarzem i wykopem i w jakim czasie wedlug was zwroci wam sie koszt instalacji PC
POZDRAWIAM

...powiedz czy na prawdę dobierasz sposób ogrzewania domu wg kryterium "kiedy mi się zwróci" ????? jeśli tak to kupuj najtańszy kociołek na wyngiel i szufluj/rusztuj codziennie ....
na PC wydasz pewnie kilkadziesiąt tys - na taki wydatek musisz się przygotować chyba że kupisz używkę i sam wkopiesz rury dolnego źródła.... sam musisz oszacować czy gra jest warta świeczki , nikt za Ciebie decyzji nie podejmie...

kamil777
30-01-2011, 15:21
...powiedz czy na prawdę dobierasz sposób ogrzewania domu wg kryterium "kiedy mi się zwróci" ????? jeśli tak to kupuj najtańszy kociołek na wyngiel i szufluj/rusztuj codziennie ....
na PC wydasz pewnie kilkadziesiąt tys - na taki wydatek musisz się przygotować chyba że kupisz używkę i sam wkopiesz rury dolnego źródła.... sam musisz oszacować czy gra jest warta świeczki , nikt za Ciebie decyzji nie podejmie...
Oczywiscie ze nie ale jesli inwestujemy to zawsze liczymy na zyski,i dlatego pytam jesli to taka rewelacja to moze napiszesz jakie sa twoje koszy ogrzewania,wszyscy pisza lecz brak konkretów, a ja tu nie przyszedlem po to by udawac madrego tylko sie dowiedziec od was uzytkownikow jak to jest naprawde, bo firmy instalujace zawsze beda chwalic swoje produkty.A co do szuflowannie i czyszczenia to wymeniony przezemnie sasiad musi poswiecic okolo 30 minut na piec dni by uzupelnic zasobnik i przeczyscic kocioł.

kamil777
30-01-2011, 15:33
Arturo 72 budje zgodnie z projektem firmy Dobre Domy sadzilem ze to dosc powazne biuro projektowe lecz ty piszesz ze to malo wiec ile wzgledem ciebie wystarczy i jakie masz koszty ogrzewania w twoim super docieplonym domu?
POZDRAWIAM

kamil777
30-01-2011, 15:39
Na tym forum tak naprawde nie mozna sie niczego dowiedziec, nie szukam domnieman i domysłow tylko przykladowych sum plus minus srednia pompa srednie koszty

kamil777
30-01-2011, 15:45
:)
wypadałoby nie skomentować ale...
...czy uwieżysz,że grzejąc prądem można za cały sezon grzewczy zamknąć w kwocie 500zł (pięćset złotych) ? ;)
Znajdź użytkownika j-j,zobacz jak to zapotrzebowanie na ciepło ma wpływ na nasze rachunki...
Czy te "poważne biuro" będzie płaciło Tobie rachunki za ogrzewanie ?
Pisanie na tym forum to taka Syzyfowa praca i tak sie nic nie dowiesz.
palac ekogroszkiem to koszt 512zł miesiecnie w okresie listopad -luty naisze ktos obiektywnie ile placi w tym kresie i w jakim metrazu.

1igor1
30-01-2011, 15:47
kamil777, nikt ci nie poda konkretnie bo każdy ma inny dom i inaczej go użytkuje. u mnie PC zużywa średnio 7-9kW na dobę. koszt tego u mnie to 3,5 do 4,5zł na dobę. Ale - no właśnie jest to ale - codziennie palę 12h w kominku. I już moje dane są mocno zniekształcone, a jak bym podał takie zużycie to wiele osób by myślało że mam dobrze ocieplony dom, i niskie koszty ogrzewania. a wcale tak nie jest. Myślę że teraz rozumiesz że nikt nie chce tego podawać. Ale zawsze korzystając z OZC jesteś sobie w stanie policzyć mniej więcej ile ten koszt wyniesie u ciebie

kamil777
30-01-2011, 15:48
Bo to jest bez sensu,nikt nie ma identycznego względem siebie domu.Koszt PCi znasz,reszta zeleży od Ciebie.
Koszty PCi znam ale nie znam kosztow utrzymania ja nie pytam ile ja bede placił w swoim domu tylko ile wy placicie czy to takie trudne pytanie?

kamil777
30-01-2011, 15:51
kamil777, nikt ci nie poda konkretnie bo każdy ma inny dom i inaczej go użytkuje. u mnie PC zużywa średnio 7-9kW na dobę. koszt tego u mnie to 3,5 do 4,5zł na dobę. Ale - no właśnie jest to ale - codziennie palę 12h w kominku. I już moje dane są mocno zniekształcone, a jak bym podał takie zużycie to wiele osób by myślało że mam dobrze ocieplony dom, i niskie koszty ogrzewania. a wcale tak nie jest. Myślę że teraz rozumiesz że nikt nie chce tego podawać. Ale zawsze korzystając z OZC jesteś sobie w stanie policzyć mniej więcej ile ten koszt wyniesie u ciebie

Chodzi mi o wlasnie takie wypowiedzi,bardzo dziekuje za odpowiedz.

Liwko
30-01-2011, 16:03
Dom 133m2, standardowo ocieplony, trzy osoby, 1600-1800zł za cały rok na CO i CWU. Miałem zamiar zmieścić się w kwocie 1500zł ale niestety się nie udało raz to z mojego powodu, dwa że zeszła zima była moją pierwszą a do tego mroźną i wietrzną.

kamil777
30-01-2011, 16:24
Liwko wydaje mi sie ze to super wynik 1800 za caly rok to super sprawa ,pozdrawiam i bardzo dziekuje za odpowiedz,moze jest ktos na forum kto ogrzewa 190 m i jakie sa z tym zwiazane koszty

Jastrząb
30-01-2011, 16:27
Na tym forum tak naprawde nie mozna sie niczego dowiedziec, nie szukam domnieman i domysłow tylko przykladowych sum plus minus srednia pompa srednie koszty
Nic dziwnego.
Ktos przychodzi i zadaje pytanie dotyczace Pomp ciepla.
Zaraz wpada tu Arturo72, i od razu glosi ze ocieplac a nie kupowac drogie PC.

Nie neguje jego metody na cieply dom, ale nie jest watek: co lepsze dom pasywny czy PC, tylko watek o pompah wlasnie.

Prawie kazde pytanie zadane prze kogos ko szuka wiadomosci o PC konczy sie w ten sam sposob :-/

marcin

kamil777
30-01-2011, 16:35
Jastrzab tak to jest jak ktos z forum robi sobie własny folwark, kolega mowi ze docieplenie elewacyjne 13 cm posadzka 10cm a poddasze 25 cm welna to tak sie nie buduje to moze wypowiedz sie jak sie buduje?

Jastrząb
30-01-2011, 17:15
Jastrzab tak to jest jak ktos z forum robi sobie własny folwark, kolega mowi ze docieplenie elewacyjne 13 cm posadzka 10cm a poddasze 25 cm welna to tak sie nie buduje to moze wypowiedz sie jak sie buduje?
Niestety masz racje z tym folwarkiem :-(

Takie ocieplenie jakie podales tak naprawde gwarantuje, ze dom bedzie spelnial to co ustawa przewiduje, czyli jesli mnie pamiec nie myli cos kolo 130KWh/m2.

Moj dom ocieplony 15//15/30cm (podloga, sciana, dach), z 3-szybowami oknami, rekuperatorm, chce okolo 80KWh/m2 na rok.
Jakbym ten sam dom ocieplil nawet 2x grubiej, to nie zagwarantuje mi to 40KWh/m2. Duzo wazeniejsze od zwiekszenia ocieplenia jest dokladnosc wykonania, szczelnosc budynku i brak mostkow. Brak mostkow to czesto nie dom taki jak Ci sie podoba, tylko taki ktory ma ospowiednia konstrukcje,

Jesli masz zwiekszyc ocieplenie scian z 15 na 20cm, i nie zadbac o mostki cieplne, dziury i dokladnosc wykonania, to nie warto zachodu. Z domu z kominem/kominkeim nie zrobisz domu pasywnego.

Zeby dom potrzebowal 20KWh/m2 to musi byc po za grubym ociepleniem przedewszystkim dokladnie ocieplony, miec wentylacje mechaniczna, pewnie byc na zaizolowane plycie fundamentowej, itd. A to wszystko do kupy moim zdaniem, nie znaczeni trudniejsze do zrealizoawania (obecnie w PL), niz standardowe ocieplenie i zakup zrodla ciepla.

marcin

kamil777
30-01-2011, 19:19
Panowie stoje pod trudnym wyborem praktycznie bylem zdecydowany na kocioł na paliwo stale z zasobnikiem,na kocioł wydam 10 tys na pompe 50 tys nie jestem milionerem i dla mnie kazde pieniadze stanowia wartosc ,pisze na FM by dokonac wyboru lecz jesli PC ma mi sie zwrocic po 15 latach mozna o tym przeczytac na innym forum Ukryte koszty PC ,czekam na obiektywna opinie uzytkownka ktory ogrzewa dom 190 przy PC

Jastrząb
30-01-2011, 19:41
Znaj moje dobre serce kamil777,przy pow.190m2 i przy takim ociepleniu wychodzi Ci zużycie energii na poziomie 24700kWh.
Teraz niech koledzy z folwarku przeliczą Ci to na złotówki przy grzaniu PCi...
...ale skoro "poważne biuro" tak dobrze zaprojektowało to podziękuj im ;)
To jest prawda..."oni sami się rodzą" :)
Ech, Arturo, Arturo. Czasem mam wrazenie, ze zyjesz po to zeby przeinaczac, celem pokazania jaka to PC jest be.

Napisalem, ze biura projektowe projektujac standardowe domy, nie jakies mega-energooszczedne, robia tyle, zeby dom spelnial ustawe.
Jestem, swiecie przekonany ze dom ocieplony 10/13/25 bedzie potrzebowal mniej ciepla niz wspomniane 130KWh/m2. Ba, ide o zaklada, ze taki guru od ocieplania jak Ty tez to doskolale wie :-)

Jak wielokrotnie pisalem, moj dziurawy dom ocieplony 15/15/30, wiec nie jakos wiele lepiej, potrzebuje 80KWh/m2. Fakt, ze z Reku, ale 2 kominami i kupa bledow ocieplnia poddasza.

A to przy 190 domu juz jest 15000KWh na CO, dzielone na COP 3,5 = 4300KWh.
A to jest koszt sezonu grzewczego w okolicach 2000PLN.

@kamil777
Sam musisz policzyc i zdecydowac.
Koszt grzania groszkiem bedzie porownywalny do PC.
Gaz ziemny bedzie prawie 2x drozysz niz PC w grzaniu.
Olej. gaz z butli, nie umiem powiedziec, ale zgaduje, ze niebedzie tanszy od gazu ziemnego.

Jesli Ci odpowiada noszenie opalu i popiolu, a w Twojej gminie wolno takiego paliwa uzywac w nowych domach, to bierz ekogroszek.
Jesli chcesz miec czysto i bezobslugowo to gaz albo PC.
Nikt tu za Ciebie nie zadecyduje.


marcin

Sławek...
30-01-2011, 19:44
....pop swoje i chłop swoje... ;)
nikt nie odpowie Ci od ręki kiedy zwróci Ci się zakup pompy ciepła bez OZC ( jeżeli w ogóle kiedykolwiek się zwróci)....
na pewno nie zwróci Ci się taka inwestycja w porównaniu do kotła na ekogroszek bo tak na prawdę późniejsze koszty eksploatacyjne są na bardzo zbliżonym poziomie, czyli inaczej mówiąc zapłacisz podobne pieniądze za prąd do pompy jak za groszek do kotła....oczywiście mówimy o cenach dzisiejszych - co będzie za kilka lat tego nie wie nikt.... inwestycyjnie wydasz na PC załóżmy ok 40 000 więcej - przy porównaniu tego nakładu do ekogroszku nie ma to szans się zwrócić w pieniądzach - za to masz komfort, czyste ręce i święty spokój....

Jani_63
30-01-2011, 19:57
Panowie stoje pod trudnym wyborem ...
Inwestując w PCi, inwestujesz w ekonomie działania, nowoczesność technologii, wygodę użytkowania, ekologię.
Tu naprawdę ciężko powiedzieć czy Ci to opłaci, bo jak już było mówione wcześniej to pojęcie bardzo względne.
Stać Cię na takie rozwiązanie, chcesz je mieć, widzisz w nim plusy na przyszłość to bierz pompę ciepła.
Masz się zarżnąć finansowo i uważasz że czas zwrotu inwestycji jest dla Ciebie zbyt długi, dopasuj system grzewczy do swoich możliwości.
To żaden dyshonor nie mieć PCi i nikt nie powinien Ci mówić że źle postąpiłeś. Miałeś wybór, dokonałeś wyboru i masz to co uznałeś za zasadne dla siebie na obecną chwilę.

Z drugiej strony szukanie za wszelką cenę uzasadnienia ekonomicznego na zasadzie - wydam więcej ale muszę zacząć na tym zarabiać po po góra 5-ciu latach jest dziwne.
Bo, bez obrazy, ale zastanawiałeś się kiedy Ci się zwróci dom o powierzchni 190m2 w stosunku do domu o powierzchni 140-150m2.
Taki zapragnąłeś mieć i taki sobie postawiłeś, choć gdyby był o 15m2 mniejszy to zostałoby na PCi lub dołożenie do termoizolacji zmniejszającej o połowę zapotrzebowanie na ciepło. A wtedy być może dołączyłbyś do "krezusów" :Dgrzejącym prądem za 2000-2500zł, a system grzewczy kosztowałby Cię 6-8kzł.

Czytasz co ludzie (użytkownicy) piszą o swoich doświadczeniach, więc wyciągnij wnioski dla siebie
Co by Ci nie mówić, ostateczny wybór musisz podjąć sam. ;)

Liwko
30-01-2011, 20:00
... inwestycyjnie wydasz na PC załóżmy ok 40 000 więcej - przy porównaniu tego nakładu do ekogroszku nie ma to szans się zwrócić w pieniądzach - za to masz komfort, czyste ręce i święty spokój....

Może wydać 10-15tyś więcej. Musi trochę poczytać.
Dla miłośników węgla
http://biznes.interia.pl/news/placimy-juz-1000-zl-za-tone,1588447

Sławek...
30-01-2011, 20:05
Może wydać 10-15tyś więcej. Musi trochę poczytać.
Dla miłośników węgla
http://biznes.interia.pl/news/placimy-juz-1000-zl-za-tone,1588447

...ja podałem kwotę o której mówił kamil...
mówiłem też, że da się taniej, ale musiałby część robót wykonać we własnym zakresie no i za samą pompę można zapłacić 10k a można ponad 30

Jastrząb
30-01-2011, 21:08
Nie wiem,nie mam danych,ale dużo od 130kWh/m2 się nie urwie ;)
13cm styro...:)

Czyli wedlug CIebie,

15cm = 80KWh
13cm "niewiele mniej" niz 130KWh?

Widze ze z Toba nadal mozna powaznie podyskutowac :-)

marcin

lelelek
30-01-2011, 21:22
Jastrząb, tylko tam znajdziesz odpowiedź
http://www.purmo.com/pl/pobierz-pliki/programy-komputerowe.htm

po instalacji dwa wieczory klikania i wszystko będzie jasne

kamil777
30-01-2011, 21:53
No ok, "poważne biuro projektów" kamila777 skoro zaprojektowało 13cm styro na ściany to na 100% nie zaprojektowało wm z rekuperatorem,nie zaprojektowało 3szyb,dalej ?
Zwykły "normowy" dom,adiqq powyżej przedstawial przykłady.

witam
czasami staram sie zrozumiec mentalnosc ludzi piszacych po to nie by komus pomuc tylko by udowodic ze swiat jest szary i zły i tu musze sie zgodzic z kolega A-----72 tylko trzeba dostrzegac tez pozytywnne strony.Arturo jako specjalista w tym temacie ,bo zauwazyłem ze sie za takiego uwazasz napisz jak Ty masz docieplony dom i jakie sa koszy jego ogrzania!

compi
30-01-2011, 21:58
Weź edytuj jeszcze raz, bo aż boli.

kamil777
30-01-2011, 22:03
Weź edytuj jeszcze raz, bo aż boli.

wiem ze nic nie wiem i to jest prawdziwa cnota,ale czy stac mnie na to by uczyc INNYCH,na forach jest wielu userow nie po to by cos madrego napisac tylko dostrzegac to co inni pisza
pozdrawiam i miłej nocy

kamil777
30-01-2011, 22:08
Na tyle jestem specjalistą,że wiem,że 13cm w ściany i 130kWh/m2 to tragedia w dzisiejszych czasach !
Zamierzam na ściany zewnętrzne zapodać szary styropian 20cm,domek będzie posadowiony na płycie fundamentowej z 20cm styropianu,w strop planuję wsadzić min.30cm wełny,okna U=0,8,reku i takie tam ;)

zamierzasz wiec powodenia,czyli piszesz jako nie uztytkownik tylko jako kto?????? slyszalem opinie ludzi ze elewacja 15cm to dom akwarium?

kamil777
30-01-2011, 22:24
Arturo z tego co przeczytałem to dla Ciebie PC to przereklamowany przezytek,ja szukam na tym forum informacji warto czy nie,nie mozesz mi naisac jakie sa koszty w Twoim domu bo nie jestes uzytkownikiem PC to tak jak bys pisal o samochodzie ktorym nigdy nie jezdziłeś.pozdrawiam i do jutra

kurm28
30-01-2011, 22:32
kamil777

Wprawdzie nie mam 190m, a tylko 120, ale moge podać konkretne dane:
Pompa 8kW ruszyła od 1.10.2010 z CO.
Od tego czasu, do 26.01.2011 wg podlicznika założonego tylko dla PC, zużyła prądu za około 650 PLN (CO i CWU).
Taryfa G12 - zużycie około 80% w 2taryfie i 20% w pierwszej.

Na minus - czyli zwiększenie kosztów miało zapewne wpływ:
- pierwszy sezon grzewczy
- zabawa z ustawieniami
- grzanie CO na początku było ustawione tak, że w zasadzie cały czas trzymało temp w histerezie około 3 stopnie - niepotrzebnie. Ustawienie było kompletnie nieekonomiczne.

Na plus - czyli zmniejszenie kosztów - tak gwoli uczciwości - spaliłem w tym czasie jakieś 2m3 drewna w kominku, bo w soboty i w niedziele żona lubi jak sie pali.

pzdr
k

aadamuss24
30-01-2011, 23:39
Byłoby miło gdyby wszyscy określali zużycie w kWh :) kurm28 :)pozdr adam

a&zb
30-01-2011, 23:51
:) Chyba raczej 588 m3, a to już inna wartość, bo nie powierzchni o objętości :D

Prostopadłościan 14x14x3 MA powierzchnię 560. Dyskusja była o powierzchni przegród zewnętrznych nie o kubaturze.

a&zb
31-01-2011, 00:39
Arturo z tego co przeczytałem to dla Ciebie PC to przereklamowany przezytek,ja szukam na tym forum informacji warto czy nie,nie mozesz mi naisac jakie sa koszty w Twoim domu bo nie jestes uzytkownikiem PC to tak jak bys pisal o samochodzie ktorym nigdy nie jezdziłeś.pozdrawiam i do jutra

O matko, co tu się dzieje...

Kamil,

Jak chcesz cokolwiek porównać, to musisz uwzględnić ŁĄCZNE koszty izolacji termicznych i likwidacji mostków cieplnych, źródeł i instalacji grzewczych, odzysku ciepła i cwu. Inwestycyjne i eksploatacyjne. Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzesz, musisz dołożyć do bazowego projektu o parametrach 100-120 kWh/m2/rok kilkadziesiąt tysięcy. Każde rozwiązanie posiada wady i zalety, koszty są porównywalne, poziomy ryzyka również.

Tak naprawdę najwięcej zależy od własnych preferencji i indywidualnych uwarunkowań. Dobrze jest poczytać dzienniki budowy gdzie proporcja pomiędzy dobrze udokumentowanymi faktami a poziomem zacietrzewienia dyskutantów jest znacznie korzystniejsza niż w zbiorczych wątkach tematycznych jak ten.

Pamiętaj, że bez względu na to jak bardzo Cię tu ktokolwiek namawia na takie czy inne rozwiązanie, nie bierze za to ŻADNEJ odpowiedzialności a decyzja będzie tylko i wyłącznie Twoja.

a&zb
31-01-2011, 01:01
Nie dość, że się porządnie dokuczyć nie umiesz, to jeszcze czytać, pisać i liczyć ....
pozdrawiam.
P.S. Pompa jest szwedzka, starą ma tylko obudowę, a wynik mnożenia to 588 ...

Och sorki, ale przecież ja pisałem o moim garażu (którego zresztą nie mam) a nie o Twoim, więc to nie żadna aluzja.

Pompę też mam szwedzką, a wynik obliczenia powierzchni a nie objętości podanego prostopadłościanu to 560 = (2*14*14)+(4*14*3). Widzę że muszę tu uważać ze skrótami myślowymi ;-)

rydzadam
31-01-2011, 09:40
Panowie stoje pod trudnym wyborem praktycznie bylem zdecydowany na kocioł na paliwo stale z zasobnikiem,na kocioł wydam 10 tys na pompe 50 tys nie jestem milionerem i dla mnie kazde pieniadze stanowia wartosc ,pisze na FM by dokonac wyboru lecz jesli PC ma mi sie zwrocic po 15 latach mozna o tym przeczytac na innym forum Ukryte koszty PC ,czekam na obiektywna opinie uzytkownka ktory ogrzewa dom 190 przy PC

Zapomnij o tym ekogroszku. Proponuję najtańszą z możliwych (polską) pompę ciepła, np. Ecopol lub Ekosystem (ok. 15.000 na 190 m2 standardowego domu), jak jest możliwość - kolektor poziomy (ok. 5.000), jak nie ma możliwości - odwierty (ok. 15.000 niestety). Do tego oczywiście montaż parę groszy, zasobnik CWU, pompki, cała reszta co i tak w ekogroszku jest potrzebne. Teraz dla porównania - kocioł na "eko" 8.000, komin lub dodatkowy ciąg kominowy min. 3.000, dodatkowe min. 6 m2 powierzchni w domu, garażu lub piwnicy na opał (min. 12.000 - mało kto bierze pod uwagę ten koszt). Sam sobie policz - moim zdaniem wychodzi za PC przy kolektorze poziomym na to samo. Co do eksploatacji - w tej chwili ekogroszek wychodzi drożej niż pompa ciepła i to nawet przy marnym współczynniku COP=3,0. Za dobre eko w workach płaciłem w zeszłym tygodniu 940 zł !!!!! Buk kupiony w lesie surowy niepocięty kosztuje teraz 155 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie ma się nad czym zastanawiać. Przebolejesz te koszty, założysz pompę ciepła i na pewno nie będziesz żałować. Do tego ewentualnie tani prosty kominek awaryjnie i rekreacyjnie używany. Ale to tylko moje zdanie. Każdy musi sam zdecydować.

Sławek...
31-01-2011, 09:57
dodatkowe min. 6 m2 powierzchni w domu, garażu lub piwnicy na opał (min. 12.000 - mało kto bierze pod uwagę ten koszt). .

...sorki, ale z tym to już poleciałeś ;)
czyli jak rozumiem : mając już dom, który jest wybudowany i rezygnując z ekogroszku na rzecz PC ktoś mi odda 12 000 ? (bo na tym etapie jest już za późno na zmiany w projekcie)...
...będąc zwolennikiem PC muszę przyznać, że to jest lekko naciągana matematyka...

rydzadam
31-01-2011, 10:05
...sorki, ale z tym to już poleciałeś ;)
czyli jak rozumiem : mając już dom, który jest wybudowany i rezygnując z ekogroszku na rzecz PC ktoś mi odda 12 000 ? (bo na tym etapie jest już za późno na zmiany w projekcie)...

Piszę o decyzji podczas projektowania lub budowy NOWEGO domu. Mi kotłownia zajmuje wraz ze składzikiem na węgiel jakieś 12 m2. Jakbym zdecydował się na np. PCi, zrobiłbym z tej kotłowni np. pralnie/suszarnię/warsztacik, czy cokolwiek innego. Jak ktoś ma dom parterowy, to co, jest błędem liczenie tego kosztu ?? I tak pojechałem po minimum 2.000 zł/m2. Można o tą powierzchnię mniejszy dom wybudować albo powiększyć salon lub cokolwiek innego.

Sławek...
31-01-2011, 10:14
...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:
zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...
takie liczenie to bezsens....
...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....
uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

martadela
31-01-2011, 10:27
Potrzebuję Waszej pomocy, po wizycie serwisanta moja pompa szaleje... Coś przestawił nie wiem czemu, nie wiem co, mówiłam mu że wszystko jest ok.
Powiedział mi że przestawił krzywą, ale krzywa miała takie parametry jak przed jego wizytą POZIOM 1,0 NACHYLENIE 0,5. Pompa jednak zaczęła przegrzewać dom, przy ustawieniu na PC 21oC, w domu było 23,5oC.
Teraz jest POZIOM 0,0 NACHYLENIE 0,6
Efekt:
- 16 na dzień włącza się sprężarka :(
- ciągnie ok 18kWh na dobę :(

Pompa to VITOCAL 222G 7,7kW, tylko podłogówka w domu, nie ma wyznaczonych czasów pracy.

Ja wiem że pewnie moje pytanie jest meega laickie ale pomóżcie proszę.

kbab
31-01-2011, 10:32
"spłodziłem" arkusz porównawczy dla kosztów eksploatacji PC i innych systemów grzewczych, jeśli będą jakieś propozycje to chętnie go "dopracuję", jest tu,
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4541934&viewfull=1#post4541934

Sławek...
31-01-2011, 10:35
...martadela sprawdź jak masz ustawioną histerezę... ona decyduje w dużej mierze o częstotliwości załączeń i wyłączeń pompy... ustaw na wyższą wartość to pompa nie będzie co chwila się włączać...

Sławek...
31-01-2011, 10:44
Nie zgodzę się.
Dla kotła MUSISZ tą powierzchnię przygotować i do wykorzystania dla innych celów jest ona wysoce problematyczna.
Dla rowerów, grilla etc. MOŻESZ tą powierzchnię wznieść i ponieść jej koszt.

Widać różnicę ?

pzdr

..tak... różnicę widać gołym okiem...
to może ja powiem o moich obserwacjach : rozmawiam z kilkoma użytkownikami PC i pytam ich dlaczego skoro planowali PC wybudowali w kotłowni komin spalinowy (który notabene często cieknie ;) )no i po co ta kotłownia i w 100% odpowiedź jest identyczna: a bo to tak na wszelki wypadek, bo nigdy nie wiadomo co będzie za kilka lat, bo może wstawię kiedyś piec na ekogroszek, itp....
mało tego, nie znam ani jednego użytkownika PC, który zrobiłby w ten sposób jak mówicie, czyli zrezygnował z kotłowni czy pomniejszył sobie budynek ze względu na PC...
i dlatego uważam, że argumentu o oszczędności powierzchni nie powinno się przytaczać, bo to brzmi tak samo jak tłumaczenie komuś kto ma kotłownię na węgiel i kominek w salonie, że może zaoszczędzić na kominach montując wentylację mech....
teoria sobie, a życie sobie...

a&zb
31-01-2011, 10:44
...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:
zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...
takie liczenie to bezsens....
...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....
uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

Nie można mówić że bezsens. Nawet jak dom już wybudowany, jeżeli ktoś dojdzie do wniosku, że ta dodatkowa powierzchnia którą zwolni zmiana systemu grzewczego jest mu potrzebna, wyceni to sobie odpowiednio i wliczy do bilansu kosztów i zysków, to jego prawo. Dla kogoś kto ma nadmiar przestrzeni bo np. kupił tanio duży dom nie to może nie mieć wartości, ale wielu inwestorów ciepi na deficyt powierzchni. Znowu jest to kwestia indywidualnej wyceny i decyzji.

rydzadam
31-01-2011, 10:45
...sami dobrze zdajecie sobie sprawę, że część budujących podejmuje decyzje o ogrzewaniu jak dom już stoi... poza tym chyba nikt nie pomniejszył powierzchni domu ze względu na to, że niepotrzebne mu miejsce na worki w garażu... zawsze znajdzie się alternatywa wykorzystania tego miejsca, np na rowery i wtedy mamy sytuację taką:
zyskujemy 12 000 bo niepotrzebne nam miejsce na ekogroszek a w zamian za to mamy parking na rowery albo na grilla za 12 000...
takie liczenie to bezsens....
...ale to jest oczywiście moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgadzać....
uważam, że wybór PC powinien być decyzją świadomą i przemyślaną.... nie ma sensu mydlenie komuś oczu, że zaoszczędzamy 12 000 na powierzchni użytkowej bo to przekłamanie.... wybierając PC trzeba się zgodzić na wyższe koszty inwestycyjne w zamian za bezobsługowość i niższe koszty eksploatacji w porównaniu do innych źródeł ciepła i tyle....

Ja zakładam, że ktoś kto czyta nasze forum myśli logicznie i planuje system grzewczy ZANIM wybuduje dom. Do takich użytkowników kieruję moje, mam nadzieję dobre, rady. Wybierając PCi już na etapie projektowania rozkładu pomieszczeń w domu bezapelacyjnie zyskujemy powierzchnię do wykorzystania w domu, obojętnie, czy postawimy tam rowery, pralkę, czy fotel i telewizor. Chyba, że komuś obojętnie, że wyda 10-15 tys. mniej na C.O., ale za to wybuduje mniejszą kuchnię o przykładowe 6m2.

Sławek...
31-01-2011, 10:47
...uwierz, że świadomych inwestorów jest jakiś ułamek procenta, niestety.....

a&zb
31-01-2011, 10:51
Potrzebuję Waszej pomocy, po wizycie serwisanta moja pompa szaleje... Coś przestawił nie wiem czemu, nie wiem co, mówiłam mu że wszystko jest ok.
Powiedział mi że przestawił krzywą, ale krzywa miała takie parametry jak przed jego wizytą POZIOM 1,0 NACHYLENIE 0,5. .

To znaczy że przestawił coś innego. Ja chyba zacznę doradzać aby sobie zapisywać wszystkie ustawienia przed wizytą serwisu i potem sprawdzać, bo już któryś raz słyszę podobną historię.

Złożyłaś reklamację? Serwis podlega gwarancji tak samo jak serwisowany produkt.

a&zb
31-01-2011, 10:54
...uwierz, że świadomych inwestorów jest jakiś ułamek procenta, niestety.....

Robiłeś jakieś badania? Nawet jeśli to tym bardziej nalezy uświadamiać.

Sławek...
31-01-2011, 11:06
badań nie robiłem, ale coś o tym wiem
...najbardziej świadomi są Ci którzy już zakończyli inwestycję i niestety tutaj też doskonale sprawdza się powiedzenie, że mądry Polak po szkodzie ;)

a&zb
31-01-2011, 11:14
badań nie robiłem, ale coś o tym wiem
...najbardziej świadomi są Ci którzy już zakończyli inwestycję i niestety tutaj też doskonale sprawdza się powiedzenie, że mądry Polak po szkodzie ;)

I tak już ma pozostać? Nie rozumiem idei.

rydzadam
31-01-2011, 11:57
To masz szczęście, bo ja się pospieszyłem, jako "półświadomy" inwestor i w ogóle nie brałem pod uwagę PC w 2008 roku, a powinienem, bo jestem pewien, że wybrałbym to rozwiązanie, zwłaszcza, że mam kupę wolnego terenu pod kolektor poziomy. Ale mądry Polak po szkodzie. Teraz zapieprzam z ekogroszkiem po prawie tysiąc zł za tonę i co tydzień worek żużla wywalam :) W następnym domu będzie tania PC, może nawet jakaś uszkodzona sprowadzona z zachodu (czemu by nie), 2 odwierty, bo na poziomy średnio z miejscem na nowej działce, rekuperacja i jeden cieniutki komin do kominka "rekreacyjnego".

piwopijca
31-01-2011, 12:07
Dodam swoje 5 groszy.
Ja wiedzialem od poczatku budowy ze urzadzenie grzewcze to PCi.
Zaplanowane juz miejsce na kolektor pionowy, GWC zwirowe i centrale rekuperatora. Komin jeden z 4 szybami zostawilem poniewamam kominek w salonie i kratke do niego, wyrzutnie wentylacji i jeden szyb do garazu.
Zlikwidowalem dwa pozostale kominy (z projektu) a pom. gospodarcze mialo byc od poczatku na centralke wentylacyjna, PCi, zbiornik wody pitnej od hydroforu i skrzynke elektro-techniczna oraz techniczne przejscie do garazu.

Pzdr.

martadela
31-01-2011, 14:03
...martadela sprawdź jak masz ustawioną histerezę... ona decyduje w dużej mierze o częstotliwości załączeń i wyłączeń pompy... ustaw na wyższą wartość to pompa nie będzie co chwila się włączać...

Mogę tylko przestawiać krzywą i nachylenie. Nie mam dojścia nigdzie głębiej. (chyba że przy ich pomocy moge wpłynąć na histerezę?)


To znaczy że przestawił coś innego. Ja chyba zacznę doradzać aby sobie zapisywać wszystkie ustawienia przed wizytą serwisu i potem sprawdzać, bo już któryś raz słyszę podobną historię.

Złożyłaś reklamację? Serwis podlega gwarancji tak samo jak serwisowany produkt.

Na szczęście ja spisałam sobie wcześniejsze ustawienia.
Faktycznie ewidentnie widać że coś było dłubane przy histerezie, tylko po co???

Chyba złożę reklamację., a napewno zadzwonie do gościa. Najgorsze jest to że z mojego dostępu do programatora wszystko wygląda jak wcześniej, tylko PC wariuje. IO na str producenta uboga do bulu.

dekar
31-01-2011, 14:08
Ja również nie zgadzam się z podejściem prezentowanym przez Sławek...

Moim zdaniem FM powinno służyć radą i wiedzą nie tylko tym co się budują ale i tym co planują się budować.
Brak wyboru źródła ogrzewania przed rozpoczęciem budowy to nie norma, którą powinno pomijać się milczeniem tylko patologia.
Dlatego zwracanie uwagi na ten często jak widać z Waszych postów błąd powinno mieć jak najczęściej miejsce, m.in. właśnie poprzez wskazywanie oszczędności lub dodatkowego kosztu jaki trzeba ponieść w konsekwencji wyboru.

martadela
31-01-2011, 14:41
Rozmowa z serwismanem cytuję:
- "Tak on "coś" przestawił ale żeby mi nie tłumaczyć, bo to dość skomplikowane, powiedział że krzywą, której tak naprawdę nie ruszał"
Wytyczne od serwisanta:
- "mam sobie ustawić poziom na 1,0, krzywą na 0,5 i regulować temperaturę tylko pokręcadełkiem na panelu. Na rozbieżność między wskazaniem termometru w domu a ustawieniem temp zadanej na PC mam nie zwracać uwagi, bo to chodzi o mój komfort cieplny a nie wskazania temperatury które się zmieniają wraz ze zmianą wilgotności."

Przecież to jest kpina jakaś.
Przy takim ustawieniu jakie zaleca i temp na PC 21oC w domu mam 23oC. Skąd mam wiedzieć jak ustwaić temp zadaną na czas wyjazdu z domu skoro jest taka rozbieżność.
Już wiem że przestawił definicję "temp zredukowanej" i "temp normalnej" co spowodowało zmianę zaktresu temperatur na "pokręcadle":
- wcześniej na środkowym ustawieniu na pokręcadle było 20oC , teraz pokazuje 21 dla temp. normalnej
To akurat kosmetyka ale po co???

aadamuss24
31-01-2011, 14:54
martadela czy to już długo trwa? jak podniesiesz poziom to będziesz miała jeszcze cieplej. Środkowe ustawienie na pokrętle ? w pompie czy na regulatorze ? Wyraźnie za wysokie masz parametry. Jeśli masz regulator temp. w pomieszczeniu to może gość wyłączył pomiar ? pozdr adam

martadela
31-01-2011, 15:21
martadela czy to już długo trwa? jak podniesiesz poziom to będziesz miała jeszcze cieplej. Środkowe ustawienie na pokrętle ? w pompie czy na regulatorze ? Wyraźnie za wysokie masz parametry. Jeśli masz regulator temp. w pomieszczeniu to może gość wyłączył pomiar ? pozdr adam

Od środy 26.01 ale reakcja PC była natychmiastowa.
Nie mam regulatora pokojowego, na panelu pompy są pokrętła - to taki regulator podstawowy by w ustawieniach nie mieszać.
To jest mój drugi sezon na PC, nic w instalacji nie zmieniałam, wszystko było super do tej felernej środy.
Facet w ogóle traktuje mnie jak idiotkę jak się go zapytałam czy grzebał przy histerezie to mi powiedział że chyba IO czytałam że takich fachowych słów używam. Kazał wrócić do ustawień standardowych (poziom 0,0 krzywa 0,6 i wtedy przy temp.zadanej na PC 22oC w miałabym na podłodze 35oC)
W tej chwili:
Poziom -1,0, Krzywa 0,5.
Temperatura na zewnątrz -1oC
Temp zadana 22oC na regulatorze na PC - w domu 23,5oC
Jak wejdę w schemat układu z temperaturami to mam w tej chwili na podłogówce 32oC a zadaną 34oC.

Dzięki za odzew.

aadamuss24
31-01-2011, 16:35
Martadela nie zmieniaj tak często bo reakcja trwa dobę albo dwie. Moim zdaniem powinnaś zacząć regulację od poziomu 0 i krzywej 05 i na regulatorze 21 aby zobaczyć w ciągu dwóch, trzech dni co się bedzie działo. Częstsze zmiany nic nie pokażą. pozdr adam

Jaki masz regulator na pompie ?

martadela
31-01-2011, 17:15
OK.
Ustawię poziom na 0,0 , krzywą na 0,5 i zadaną na 21oC. (na schemacie pokazuje na tym ustawieniu zadaną na zasilaniu podłogówki 34oC przy -2oC na zewnątrz)
Zobaczymy co będzie.

"Sterowany pogodowo regulator pompy ciepła CD 70"

Kejti30
31-01-2011, 17:59
martadela ale masakra z tym gościem z viessmana :(

jestem dopiero na etapie wyboru PC ale odnoszę wrażenie że rzeczywiście dystrybytorzy/instalatorzy traktują inwestorów, a już niestety b czesto inwestorki jak idiotów, ja zaczęłam z nimi rozmawiać po przeczytaniu tego wątku więc co-nieco wiedziałam ale jak rozmawiałam z dystrybutorami pomp to mi ręce opadały jak słyszałam dobierane moce, ceny, usilne namawianie na kolektory pionowe itp. Przykre to niestety, na szczescie jest kilku porządnych ale to naprawde mała grupa.
a co do podejmowania decyzji nt ogrzewania to wydaje mi się, że jednak ludzie myślą nad tym troche wczesniej niż po SSZ, to jednak spory wydatek (niezależnie od tego czym grzejemy no chyba ze prądem) i nie wyobrazam sobie podejmowac decyzji na podstawie 3 rozmów z przedstawicielami i opinii sąsiadów :o - nie doceniacie siły tego wątku chyba :) myślę że jest wiele osób które czyta ale sie nie uaktywnia, obyyyy w każdym razie :yes:
Jeszcze instalatorom trzeba doradzić zeby je czytali OBOWIĄZKOWO hehe
Pozdrawiam

martadela
31-01-2011, 19:37
Nie no, ja mam świadomość że nie wiele wiem. Wydaje mi się jednak że pan serwisowy powinien mi powiedzieć co ma zamiar przestawić i czemu - znaczy się jak krowie na rowie wytłumaczyć jakie parametry chce zmienići jakie ma mi to przynieść korzyści. W końcu przed jego przeglądem wszystko działało jak należy...
Poza tym kupując sprzęt za prawie 30tys, po kontakcie z Panem który sprzęt uruchamiał, który wszystko wyjaśnił jak trzeba i dostroił do naszych potrzeb, ufałam że i tym razem jestem w dobrych fachowych rekach.

Ehh teraz test, zobaczymy co będzie tak jak napisał aadamuss24(serwis24).Potem wniski, a na końcu działanie.

HenoK
31-01-2011, 21:01
Wydaje mi się jednak że pan serwisowy powinien mi powiedzieć co ma zamiar przestawić i czemu - znaczy się jak krowie na rowie wytłumaczyć jakie parametry chce zmienići jakie ma mi to przynieść korzyści.
Jest prostsze rozwiązanie - zeszyt (książka) przeglądów instalacji. Warto coś takiego założyć i wyegzekwować od serwisanta wpisanie tam zmian jakie dokonał.
W końcu serwisanci także się mogą zmienić i przy takiej "partyzantce" nikt nie będzie wiedział jaka jest przyczyna niewłaściwego działania instalacji.

Sławek...
31-01-2011, 21:20
Od środy 26.01 jak się go zapytałam czy grzebał przy histerezie to mi powiedział że chyba IO czytałam że takich fachowych słów używam. .

...zadzwoń do niego jeszcze raz i zażądaj ponownej wizyty i ustawienia poprzednich parametrów pracy pompy, które były dla Ciebie komfortowe...
jeżeli byłby problem to spytaj czy firma Viessmann wymieni Ci sprężarkę gdy ta się zużyje szybciej niż powinna przez to, że pompa załącza się kilkanaście razy na dobę podczas gdy powinna to robić dosłownie kilka... możesz wspomnieć, że właśnie doczytałaś , że częste cykle załączania i wyłączania sprężarki znacznie zmniejszają jej żywotność i chcesz mieć na piśmie, że Viessmann bierze na siebie wszystkie skutki złej regulacji pompy przez serwisanta....
może pomoże, czego Ci życzę... ;)

Sławek...
31-01-2011, 21:25
Ja również nie zgadzam się z podejściem prezentowanym przez Sławek...


...przepraszam a z czym konkretnie się nie zgadzasz??? mógłbyś mi to przybliżyć...?

krzysztof5426
31-01-2011, 21:55
Martadela !
Napisz i wyślij listem poleconym zatytułowanym : reklamacja na podstawie prawa konsumenckiego " . Zażądaj ponownej wizyty i ustawienia poprzednich parametrów pracy pompy, które były prawidłowe i zażądaj oświadczenia
czy firma Viessmann wymieni Ci sprężarkę gdy ta się zużyje szybciej niż powinna przez to, że pompa załącza się kilkanaście razy na dobę podczas gdy powinna to robić dosłownie kilka... możesz wspomnieć, że właśnie doczytałaś , że częste cykle załączania i wyłączania sprężarki znacznie zmniejszają jej żywotność i chcesz mieć na piśmie, że Viessmann bierze na siebie wszystkie skutki złej regulacji pompy przez serwisanta....
na pewno pomoże, czego Ci życzę.

krzysztof5426
31-01-2011, 21:59
... a i jeszcze dopisz " że zastrzegasz sobie wszystkie skutki prawne wynikające z niniejszego pisma "

aadamuss24
31-01-2011, 22:22
Jaaaasne :( i niby na podstawie czego mają być te parametry przywrócone ? "zużyje szybciej niż powinna" - bardzo precyzyjne określenie :) ehhh

Martadela daj znać czy po zmianie temperatura rzeczywista odpowiada temp. z wykresu. pozdr adam

krzysztof5426
31-01-2011, 22:41
Adamie !
Może i masz rację. Takie pismo, po zastanowieniu należałoby napisać precyzyjniej. OK. Ale myślę, że wywoła ono zamierzony skutek.
Nasza Koleżanka zleciła i zapłaciła firmie za wykonanie i serwis określone pieniądze. Oni nie nawiedzają jej za friko.
Swoją pracę mają wykonać zgodnie ze sztuką i profesjonalnie, a tak się nie stało.

martadela
31-01-2011, 22:57
Dokładnie 516zł za przegląd.

Ten zeszyt to dobry pomysł - tak trzeba będzie zrobić.
Odnośnie częstego załączania sprężarki to pan sam w trakcie przeglądu tłumaczył mi że najważniejsze to żeby PC nie taktowała - no coments.

Jutro od rana zaczynam okres testowy, postaram się też upolować kilka załączeń i zmierzyć ile czasu chodzi sprężarka. Czy oprócz temperatur, liczby oraz czasu załączeń i kWh jest jeszcze jakiś parametr który w tym czasie należało by kontolować?

Sławek...
31-01-2011, 23:15
Jaaaasne :( "zużyje szybciej niż powinna" - bardzo precyzyjne określenie :) ehhh



a potrafisz to bardziej trafnie ująć??? to proszę, powiedz jak należałoby to określić, bo wyliczyć się nie da o ile zmniejszy się żywotność sprężarki przy kilkunastu cyklach na dobę, ale jedno jest pewne - na pewno się zmniejszy...

aadamuss24
31-01-2011, 23:16
Nie potrzeba zeszytu, jest dokumentacja pompy gdzie wszystkie istotne parametry są wypunktowane.
Martadela zwróć uwagę co grzeje pompa, czy cwu czy c.o. Praca na cwu może znacznie zwiększyć ilość włączeń i na to nie mamy wielkiego wpływu. Jak masz zaprogramowane godziny grzania co, cwu, temp. wyższą, niższą, masz tylko podłogówkę czy też grzejniki? To co przy zwykłych kotłach gazowych nie ma znaczenia przy pompach jest już bardzo isotne, małe zmiany wprowadzają duże różnice w pracy urządzenia i potrzeba więcej czasu na stabilizację po zmianach. powodzenia, myślę, że to jakaś pierdoła :) pozdr adam

dekar
31-01-2011, 23:56
...przepraszam a z czym konkretnie się nie zgadzasz??? mógłbyś mi to przybliżyć...?
Gwoli doprecyzowania...
Tak jak napisałem nie zgadzam się z Twoim podejściem czy też argumentacją do kwestii pomijania oszczędności z tytułu budowy mniejszej kotłowni w przypadku decyzji o ogrzewaniu PC czy też innym nie wymagającym składowania paliwa piecu.
Wydaje mi się, że najbardziej reprezentatywnym cytatem z Twoich wypowiedzi do których się ustosunkowałem i który zawiera sedno Twojego stanowiska jest:

(...)i dlatego uważam, że argumentu o oszczędności powierzchni nie powinno się przytaczać, bo to brzmi tak samo jak tłumaczenie komuś kto ma kotłownię na węgiel i kominek w salonie, że może zaoszczędzić na kominach montując wentylację mech....
teoria sobie, a życie sobie...
Mam nadzieję, że teraz jest jasne...
Moim zdaniem to że teoria sobie a życie sobie to żaden argument jeżeli taka sytuacja jest nieprawidłowa.
Ja już na etapie projektowania wykluczyłem piec na paliwo stałe i gaz, dzięki czemu mogłem zaprojektować mniejszą kotłownię i wyszedł mi mniejszy metraż budynku. Czy to wirtualny pieniądz? Nie bardziej jak "witrualna" jest oszczędność z tytułu niewybudowania komina na spaliny z pieca. To konkretne kwoty których NIE WYDAŁEM, jak dla mnie to właśnie jest definicja oszczędności. Poza tym mówienie o takich rzeczach pomaga osobom które zaczynają budowę zwracać uwagę na takie niuanse jak wielkość kotłowni w zależności od rodzaju ogrzewania.
To, że ktoś zaplanował dużą kotłownię a potem znalazł zastosowanie dla niewykorzystanej przestrzeni to dowód jedynie na to, że potrafimy się adaptować do sytuacji, a nie, że jest to bez znaczenia z punktu widzenia inwestycyjnego...

aadamuss24
01-02-2011, 00:09
a potrafisz to bardziej trafnie ująć??? to proszę, powiedz jak należałoby to określić, bo wyliczyć się nie da o ile zmniejszy się żywotność sprężarki przy kilkunastu cyklach na dobę, ale jedno jest pewne - na pewno się zmniejszy...

Sławek nie da się tego trafniej ująć bo nie nikt nigdzie nie pisze jak często ma się coś uruchamiać bądź nie. Jeśli nie jest to jasno napisane w DTR to nie można się na to powoływać. Możemy pisać,myśleć, wiedzieć co innego ale dla producentów nie ma to wielkiego znaczenia. pozdr adam

Sławek...
01-02-2011, 00:13
...wiesz co, możesz nie wierzyć, ale każdemu inwestorowi staram się wpoić i wytłumaczyć, że najważniejszą rzeczą przy budowie domu jest projekt i odpowiednio wcześnie podejmowane decyzje... mówię i tłumaczę, że to tutaj jest największe pole do szukania oszczędności, na pewno lepiej ich szukać tutaj niż później w postaci zatrudniania najtańszych wykonawców na rynku... niestety mało kto przyznaje mi rację i to podejście będzie baaardzo trudno zmienić, chociaż oczywiście warto próbować...
w sytuacji jaką opisałeś oczywiście masz rację - udało Ci się zaoszczędzić, w większości przypadków jednak oszczędności nie ma bo decyzje zapadają w momencie kiedy dom już dawno stoi ;)

Sławek...
01-02-2011, 00:25
nikt nigdzie nie pisze jak często ma się coś uruchamiać bądź nie. Jeśli nie jest to jasno napisane w DTR to nie można się na to powoływać. Możemy pisać,myśleć, wiedzieć co innego ale dla producentów nie ma to wielkiego znaczenia. pozdr adam

...formalnie masz rację, ale można próbować iść tym tropem na zasadzie, że może się uda kogoś skłonić do poprawy ustawień jeżeli użytkownik nie daje sobie rady, a dobrze wie, że przed wizytą serwisanta wszystko było ok...
i tutaj rozumiem wzburzenie martadeli i murem za nią stoję bo jej PC pracowała w zupełnie inny sposób dopóki nie zjawił się serwisant...nawet temperatury jej poprzestawiał (o innych parametrach nie wspominając) a niby dlaczego? tego wymagały prace serwisowe ? chciałbyś żeby np przy serwisowaniu komputera ktoś sformatował Ci w nim dyski lub zmienił jakieś osobiste ustawienia ?
uważam, że parametry pracy pompy powinny pozostać identyczne przed i po czynnościach serwisowych...

krzysztof5426
01-02-2011, 06:53
Należałoby przede wszystkim tu powiedzieć, jakie czynności powinien wykonać mechanik przychodzący na serwis. O co powinien zapytać właściciela, jakie ustawienia pozmieniać i czy może wykonać je bez konsultacji z właścicielem. Mam wrażenie, że pan serwisant potraktował naszą koleżankę na zasadzie " blondynki ".

aadamuss24
01-02-2011, 08:44
Sławek, Krzysztof ja nie przeczę, że tu serwisnant dał ciała i pozmieniał, macie rację w tym co piszecie. Tym bardziej, że często dojście do właściwych ustawień to długie tygodnie kręcenia i próbowania. Wystarczy, że została zmieniona temp. cwu czy histereza cwu, czy sposób podgrzewu i juz będą znacznie inne cykle pracy. U mnie zmiana temp żądanej w górę zmieniła znacznie ilość startów, z 7 na 1 w ciągu 9 godzin, a temp. w pomieszczeniu nadal jest komfortowa. pozdr adam

sławek, post z 00:13 to do mnie ?

martadela
01-02-2011, 08:46
Martadela zwróć uwagę co grzeje pompa, czy cwu czy c.o.
Jak masz zaprogramowane godziny grzania co, cwu, temp. wyższą, niższą, masz tylko podłogówkę czy też grzejniki?

Pompa Vitocal 222G, bufor do CO 200l , dom 105m2 tylko podłogówka, brak parapetów wewn i zewn - straty. Duże przeszlenie od Pd - zyski solarne w słoneczny dzień, w taki jak dziś straty. Trzeci sezon grzewczy, przyczym drugi na PC.
- tylko podłogówka, rozdzielacze otwarte na max przepust, pompa obiegowa na max biegu- od zawsze.
- nie ma ustalonych godzin grzania, tzn ma 24h/dobę i 7 dni w tygodniu tak CO jak i CWU - od zawsze.
- nie mam ustawionych jakichś skoków temperatury, CWU 47oC, CO w tej chwili na PC 21oC.
CWU ładuje się średnio RAZ na dobę.

Dziękuję Wam za odzew, mam nadzieję że dojdziemy co i jak...

martadela
01-02-2011, 09:03
sławek..., krzysztof5426
Cieszę się że stoicie za mną murem ;)
Niema nic bardziej irytującego gdy ktoś, rozgrzebie coś, co działało.
Muszę przyznać że wkurza mnie to do potęgi, bo 2 lata temu poświęciłam dużo czasu na czytanie o PC i na jej zestrojenie, a teraz muszę zaczynać od nowa, z tym że jeszcze mam czynnik X - czyli tajne zmiany serwismena.
Jeżeli ktoś się mnie pyta czy PC działa prawidłowo, czy nie ma jakichś negatywnych symptomów, czy nie pogorszyły się jakieś parametry - a ja cały czas mówię że jest super, że wszystko jest ok - to domniemam że nic nie będzie przestawiał. Tymczasem pan z uśmiechem mówi że przestawił "coś" i nie będzie mi tłumaczył co bo to skomplikowane...

Wytrzymam te 3 dni będę śledzić parametry, a jak się potweirdzi czarno na białym że mi się cokolwiek pogorszyło to serwismena utłukę - dla zasady.

PS pracuję w domu więc nawet słyszę że częściej chodzi...

aadamuss24
01-02-2011, 09:29
Przy takim zestawie ograniczeń brak :) Czy na podłogówkę masz jakiś mieszacz czy idzie to bezpośrednio z bufora ? Trochę wysoka jest temp. cwu ale jak ładowanie jest tylko raz na dobę to nie powinno być to problemem. Brak parapetów działa jedynie na plus w tym przypadku :) Lepiej jednak niech ten gość co nagrzebał cudownie sobie przypomni co zmienił. Zaproś go ponownie jak trochę popatrzy na ustawienia to myślę, że sobie przypomni, chyba, że grzebał a nie za bardzo wiedziała co zmienia :( pozdr adam

martadela
01-02-2011, 09:38
Jest mieszacz za buforem, viessmannowski:
http://e-instalpl.home.pl/pictures/products/big/827_9.JPG

martadela
01-02-2011, 09:41
Brak parapetów działa jedynie na plus w tym przypadku :)
...chyba, że grzebał a nie za bardzo wiedziała co zmienia :( pozdr adam

Jak brak parapetów działa na plus?? W sensie że jak bedą to jeszcze spadnie pobór kW?

Tego się najbardziej boję - że sam nie wie co poprzestawiał, bo jakoś dziwnie się z nim rozmawia.

aadamuss24
01-02-2011, 09:48
Martadel, czyli ustawiasz osobno krzywą grzewczą dla układu pompy ciepła a osobno dla układu mieszacza ? chyba tak

aadamuss24
01-02-2011, 09:53
Piszę dalej :) Musisz tak ustawić aby krzywa pompy ciepła nie była za wysoka w stosunku do tego co mieszacz jest w stanie puścić na instalację. W innym przypadku mieszacz będzie przymykał co powoduje dogrzanie obiegu pompy i wyłączenie sprężarki. Poszukaj regulacji dla obiegu pompy i sprawdź jakie tam masz krzywe i temperatury.

martadela
01-02-2011, 10:01
Z mojego, super wypasionego, dostępu do ustawień mam tylko jedną Krzywą.
W równie wypasionej IO jest napisane tylko, że służy ona do "korekty sposobu pracy obiegów grzewczych" - więc nie wiem czy ta krzywa dlamnie dostępna dotyczy PC czy mieszacza.
Jak to sprawdzić organoleptycznie?

HenoK
01-02-2011, 10:20
Z mojego, super wypasionego, dostępu do ustawień mam tylko jedną Krzywą.
Tu masz instrukcję seerwisową : http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/2D3DFAF3F4318794C12576860058D0BD/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20222-G%20%282009,08%29.pdf?OpenElement
Jak ją przestudiujesz, to serwisanta w "kozi róg" zagonisz ;).

aadamuss24
01-02-2011, 10:27
http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/BEB85CCEDC3C9B38C125757B0079F20F/$FILE/IM%20IS%20Vitocal%20242-G%20i%20222-G%20(09,2007).pdf?OpenElement

jak Ci mało :)

martadela
01-02-2011, 10:57
Ściągam instrukcję zaraz zatopię się w lekturze.
Wkleję 3 zdjęcia z mojego panelu na PC - nie wiem czy coś wniosą do sparwy, ale podłoga tak mnie "parzy" w nogi że muszę się nimi podzielić:
Krzywa:
http://img96.imageshack.us/img96/3850/dsc07552u.jpg
zadana: (przy ust na PC 21oC)
http://img218.imageshack.us/img218/226/dsc07548x.jpg
Efekt pracy pompy od 9:51-10:30 (w domu 23oC)
http://img151.imageshack.us/img151/8867/dsc07549m.jpg

a&zb
01-02-2011, 11:04
a potrafisz to bardziej trafnie ująć??? to proszę, powiedz jak należałoby to określić, bo wyliczyć się nie da o ile zmniejszy się żywotność sprężarki przy kilkunastu cyklach na dobę, ale jedno jest pewne - na pewno się zmniejszy...

Pewnie jakieś 10%... czyli zamiast 100 000 h popracuje 90 000...

aadamuss24
01-02-2011, 11:12
martadel zdejmij trochę poziomem tak aby przy zero mieć np. 28 stopni wtedy przy -10 powinno wyjść ok 31. Teraz przy -4 masz 35 i dlatego jest za ciepło. Nie potrzebujesz mieć zasilania 39 stopni przy -20. pozdr adam

martadela
01-02-2011, 11:14
A co z testem??
Czy już wystarczy??
Jeżeli teraz mam zero na 31 to by zejść do 28, musiałbym mieć poziom -3... Właśnie znowu pompa wystrtowała.... po 40min postoju...

Edit:
spróbuję odnaleźć meeega stare zdjęcia,zobacze jak tam wyglądała krzywa - to powinno być ciekawe.

aadamuss24
01-02-2011, 11:30
już widać, że podaje za wysoko więc nie masz co dalej czekać tylko zmniejszyć i dalej obserwować.

Sławek...
01-02-2011, 12:13
dokładnie... zasada jest taka: pompa przegrzewa - obniżasz nachylenie krzywej, jeżeli to nie przynosi oczekiwanych rezultatów - obniżasz krzywą - spowoduje to zmniejszenie temperatury w obiegu podłogówki... jeżeli pompa załącza się często - podwyższasz histerezę...
jeżeli histereza jest ustawiona na 1 to oznacza, że pompa załącza się i wyłącza przy temp wynikającej z krzywej +- 1/2 nastawu histerezy czyli zał -0,5 st wył
+ 0,5 st.... jak ustawisz na przykładowo 5 to zał masz przy -2,5 st a wył przy +2,5 st od wartości wynikającej z krzywej , czyli znacznie rzadziej....

martadela
01-02-2011, 12:13
Raport przy powyższych ustawieniach:
Start PC | Stop PC | temp: zasil podł | bufor: zasil | powrót | zewn. | w domu |
9:06 | 9:23 | 36oC | 36oC | 33oC | -5oC | 23oC |
9:51 | 10:30 | 36oC | 38oC | 35oC | -4oC | 23,5oC |
11:15 | 11:53 | 36oC | 38oC | 35oC | -2oC | 24oC |

Od 8:30 do 12 pożarła 3kWh - 1kWh na godzinę...

O 12:00 zmiana
poziom na -3, krzywa 0,5 (przy zero na krzywej jest teraz 28 stopni)
reszta ustawień bez zmian.

martadela
01-02-2011, 12:17
jeżeli pompa załącza się często - podwyższasz histerezę...
jeżeli histereza jest ustawiona na 1 to oznacza, że pompa załącza się i wyłącza przy temp wynikającej z krzywej +- 1/2 nastawu histerezy czyli zał -0,5 st wył
+ 0,5 st.... jak ustawisz na przykładowo 5 to zał masz przy -2,5 st a wył przy +2,5 st od wartości wynikającej z krzywej , czyli znacznie rzadziej....
Nie widzę u siebie możliwości zmiany histerezy - chyba że robi się to pośrednio krzywą. Jeżeli jest to osobny parametr to ja nie mam do niego dostępu...

a&zb
01-02-2011, 13:19
Nie widzę u siebie możliwości zmiany histerezy - chyba że robi się to pośrednio krzywą. Jeżeli jest to osobny parametr to ja nie mam do niego dostępu...

Trzeba wejść na poziom serwisowy (str 82 instr) i sprawdzić nastawienia:

> Różnica temperatury ogrzewania - kod 7003 (str 85)

oraz ewentualnie

> Histereza ogrzewania podgrzewacza buforowego - kod 7203 (str 112)

martadela
01-02-2011, 13:31
Właśnie pisałam o tym posta. Takie dane udało mi się odczytać:
Pompa Ciepła
- Maks temp zasil 60
- Min temp powrotu 5
- min temp pier. wł -4
- Hist temp pierw 5
- minimalny zas pracy 2:00
- min czas wył spręż 10:00
- zasilanie pompy pierw 2:00
- zasilanie pompy wtórnej 2:00
- optymalny czas pracy 2:00

Bufor:
- progr. podgrz bufor TAK (standard NIE)
- temp. stała 50
- Hist. temp. 5.0
- Maks. temp. 60
- Optymalizacja wyłączania NIE (standard TAK)
- Reakcja nadmiaru 2

Obieg grzewczy:
- maks temp zasil. 35 (standard 40oC)
- min temp zasil 10
...
- czas pracy mieszacza 0:10
- parametry mieszacza 0
- funkcja jastrychu 0
- pasmo modulacji mieszacza 4
- pasmo nieczynne 1

Ps. Większość jest w ustawiona na tzw "standard". Nasuwa się pytanie - czy naciśnięcie przycisku "standard" w panelu użytkownika powoduje zmianę ustawień wprowadzonych przez serwisanta???

martadela
01-02-2011, 14:01
Granica ogrzewania < temp. pomieszcz mam 4 (standard)
Temperatura graniczna zredukowanego rodzaju pracy mam -30 (standard)

Ps Mam wcześniejszy model 222G - ten z IM i IS 242G i 222G

Sama sobie odpowiem na wcześniejsze pytanie:
"Reset włączony przez klienta z poziomu obsługowego powoduje przywrócenie
ustawień do ustawień fabrycznych tylko na poziomie obsługowym klienta. Aby
zresetować wszystkie parametry, należy skontaktować się z firmą instalatorską"

aadamuss24
01-02-2011, 14:34
Jeszcze nic nie resetuj.
Granica ogrzewania - jeśli na zewnątrz będzie mniej o 4 stopnie od wymaganej pomieszczenia to uruchomi Ci się ogrzewanie jesienią.
Temp. graniczna - Ciebie nie dotyczy - bo nie używasz obniżonej - jest to temp. poniżej której pompa ciepła przestaje stosować podział na temp. wyższą i niższą.

martadela
01-02-2011, 14:48
Pytałam o reset bo serwismen mi go zalecił jeszcze w ubiegły piątek - i się zmartwiłam czy nie przestawiło to jego "grzebania" ale na szczęście nie.
Właśnie się staram zdobyć protokół z pirwszego uruchomienia PC - będzie można go porównać z tymi ustawieniami jakie są teraz... O ile go zdobędę.

HenoK
01-02-2011, 15:09
Pytałam o reset bo serwismen mi go zalecił jeszcze w ubiegły piątek - i się zmartwiłam czy nie przestawiło to jego "grzebania" ale na szczęście nie.
Właśnie się staram zdobyć protokół z pirwszego uruchomienia PC - będzie można go porównać z tymi ustawieniami jakie są teraz... O ile go zdobędę.
Viessmann chwali się swoją infolinią serwisową : http://www.viessmann.pl/pl/service/kontakt/00.html .
Może warto tam zadzwonić ?

martadela
01-02-2011, 15:11
Ping-pong trwa.
Już jestem w trakcie oczekiwania na protokół.

aadamuss24
01-02-2011, 15:36
Jakoś małą wiarę mam w ten protokół :( lepiej studiuj instrukcję bo na przyszłość się przyda :)

martadela
01-02-2011, 15:49
No tak, czytam instrukcję, z tym że tam jest zapis o utracie gwarancji w przypadku ingerencji w poziom serwisowy osoby nieautoryzowanej. Więc czytam dla wiedzy, ale realnie nie mogę nic zmieniać.
Jeżeli uda mi się dostać ten protokół to będę mogła go porównać z tym co spisałam dzisiaj i podałam na poprzedniej stronie. Może wtedy coś się wyjaśni.
Bo jak na razie to nic nie wiem oprócz tego że PC strasznie przegrzewa.

kurm28
01-02-2011, 18:22
Skąd masz tak dokładne dane o kwocie w PLN jaką zjadła Ci PC oraz o stosunku zużycia energii taniej (80%) do drogiej (20%) ?

ProStaś, przecież nawet w załączonym przez Ciebie cytacie masz to napisane - z podlicznika, który jest tylko dla pompy.

pzdr
k

Madel
01-02-2011, 19:05
Witam ponownie,

Dyskusja i pomoc innym idzie pełną para - szacun, gdyby jednak ktoś spróbował mi pomóc i odpowiedzieć będę niezmiernie wdzięczny...

Od niedawna (ok miesiąca) pompa (buderus ) działa na full. Wcześniej ok roku pracowała w trybie wygrzewania. Po zamieszkaniu z ciekawością obserwuje i staram się zrozumieć co z pc się dzieje i jak zoptymalizować jej pracę. Przeczytałem prawie cały wątek ale nie rzuciła mi się w oczy odp na pytanie, dlaczego w pompie kiedy podgrzewa cwu temperatura sprężarki dochodzi np do 90st a przy grzaniu co ok 68 st? czy to normalne?. Dziękuję za odpowiedź.

HenoK
01-02-2011, 19:29
Przeczytałem prawie cały wątek ale nie rzuciła mi się w oczy odp na pytanie, dlaczego w pompie kiedy podgrzewa cwu temperatura sprężarki dochodzi np do 90st a przy grzaniu co ok 68 st? czy to normalne?To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).
Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

martadela
01-02-2011, 19:36
Czytam instrukcję tą dla instalatora, aleja chyba jakaś ciemna jednak jestem...
No bo wszystkie parametry mam w zakresie standardu... A jednak pompa musi mieć poziom na -3 by w domu można było wytrzymać.
Czyli że??? Cuś jest za dużo, ale co?
Jak to możliwe że serwisman tak mi PC rozstroił że usiłowała mieć nawet 37oC na zasilaniu podłogi jak bufor jest zdławiony do 35???.
Jutro rano drugie czytanie IM - ze zrozumieniem mam nadzieję.

Jastrząb
01-02-2011, 19:42
Czytam instrukcję tą dla instalatora, aleja chyba jakaś ciemna jednak jestem...
No bo wszystkie parametry mam w zakresie standardu... A jednak pompa musi mieć poziom na -3 by w domu można było wytrzymać.
Czyli że??? Cuś jest za dużo, ale co?
Jak to możliwe że serwisman tak mi PC rozstroił że usiłowała mieć nawet 37oC na zasilaniu podłogi jak bufor jest zdławiony do 35???.
Jutro rano drugie czytanie IM - ze zrozumieniem mam nadzieję.

Ja kiedys probowalem przeczytac instrukcje przetlumaczona przez polskiego dystrybutora pompy ciepla.
Bez pol litra nie podchodz.
Dopiero jak sciagnalem angielska, to szlo zrozumiec.
Chyba im automat ta instrukcje na polski jezyk tlumaczyl, a juz z cala pewnoscia ktos totlanie nietechniczny.


marcin

Madel
01-02-2011, 20:12
To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).
Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

HenoK,
Prosze Cię o trochę mniej arogancji!!!
Gdybyś chwilkę zastanowił się i dopiero odpowiedział, pewnie nie wzbudzałbyś niechęci do siebie od pierwszego postu!!!:
"Od niedawna (ok miesiąca) pompa (buderus ) działa na full. Wcześniej ok roku pracowała w trybie wygrzewania...

Myślisz, że forum zacząłem czytać wczoraj???
Zerknij na datę rejestracji!!!
Decyzję o wyborze PC jako źródła ciepła podjąłem na podstawie lektury właśnie tego forum.
Prosze Cię nie obrażaj inteligencji "innych Forumowiczów", krórzy mogli zwrócić uwagę na te drobne szczegóły.

A TERAZ DZIĘKUJĘ CI ZA ZAITERESOWANIE I ODPOWIOEDŹ ;-)

HenoK
01-02-2011, 20:53
- skąd zatem wiedza na koniec stycznia o wzajemnej proporcji tania-droga
- skąd wiedza o cenie kWh

Jestem akurat w podobnej sytuacji. Mam podlicznik dwutaryfowy, ale nie podłączyłem jeszcze do niego sterowania taryfami.
Stąd zlicza mi całość zużycia PCi wraz z pompami obiegowymi na jednym liczydle.
Jednak podstawowy licznik mam też dwutaryfowy i porównując te dwa liczniki mogę dosyć dokładnie oszacować proporcje zużycia energii przez PCi w poszczególnych taryfach.

ska
01-02-2011, 22:23
Mortadelo, jeśli chodzi o ilość włączeń, to musisz przestawić histerezę na wyższą. Mama taką samą pompę tylko o większej mocy, ale to nie ma znaczenia. U mnie początkowo pompa włączała się nawet 25-28 razy na dobę; po zmianie histerezy z 1 na 4 włącza się 2-3 razy. Rzeczywiście jeśli chcesz zmienić histerezę musisz wejść w poziom serwisowy i niech Ci nie pieprzy instalator, że tracisz gwarancję (która i tak niedługo się kończy). Żeby zmienić histerezę zrób tak: wybierasz - ustawienia urządzeń następnie - poziom serwisowy, wtedy wpisujesz kod -SERVICE (po kolei, gdzie są poszczególne litery) - następnie wybierasz programowanie, następnie - hydraulika wewnętrzna - wtedy zobaczysz histerezę. Podwyż ją co najmniej o dwa punkty, a reakcja będzie natychmiastowa.

Sławek...
01-02-2011, 22:38
temperatura sprężarki dochodzi np do 90st

temperatura sprężarki może osiągnąć ponad 100 st i nie jest to objaw awarii...

navi
01-02-2011, 22:39
To poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4538832&viewfull=1#post4538832 ;).
Swoją drogą deklarację różnych osób, że przeczytały cały ten wątek (ponad 14 tys. postów) zakrawa trochę na kpinę z inteligencji innych Forumowiczów. Znam "prawie" cały ten wątek, ale "prawie" czyni wielką różnicę :).

Ja na 720 stron przeczytałem ostatnie 620 czyli prawie wszystko.
Są więc tacy "wariaci". Czytałem to chyba 2 miesiące a żona już mnie chciała z domu wyrzucić. ;)
pozdrawiam,

Sławek...
01-02-2011, 22:43
Ja na 720 stron przeczytałem ostatnie 620 ,

wow, gratulacje ;) trzeba mieć samozaparcie ;)

martadela
01-02-2011, 23:02
Mortadelo, jeśli chodzi o ilość włączeń, to musisz przestawić histerezę na wyższą. Mama taką samą pompę tylko o większej mocy, ale to nie ma znaczenia. U mnie początkowo pompa włączała się nawet 25-28 razy na dobę; po zmianie histerezy z 1 na 4 włącza się 2-3 razy. Rzeczywiście jeśli chcesz zmienić histerezę musisz wejść w poziom serwisowy i niech Ci nie pieprzy instalator, że tracisz gwarancję (która i tak niedługo się kończy).
Piszesz o histerezie zasilania?? - bo ta jest w hydraulice wewnętrznej - mam ją teraz ustawioną na 2. Ok wybadam jak to jest z tą gwarancją i wtedy pogrzebię.

cyt z IM:
"Histereza zasilania
Temperatura wymagana na zasilaniu obiegu wtórnego ustalana jest przez regulator
na podstawie aktualnego zapotrzebowania na ciepło.
Ustawienie „Histerezy zasilania” ustala, przy jakiej różnicy od obliczanej wewnętrznie
wymaganej temperatury zasilania, włączane lub wyłączane jest jedno
z urządzeń wytwarzających ciepło (pompa ciepła, kolektor słoneczny, przepływowy
podgrzewacz wody grzewczej)."

Dzięki.

Madel
01-02-2011, 23:25
temperatura sprężarki może osiągnąć ponad 100 st i nie jest to objaw awarii...

Tak, wiem. Problem w tym, że w instrukcji producent podaje prawidłową pracę sprężarki w przedziale 70-120st. Przy pracy CWU wszystko się zgadza - obserwując pracę pompy przy temp. np 90st temeratura w zbiorniku bardzo szybko się podnosi - wszytko mi pasuje. Zaczynam zastanawiać się w momencie gdy obserwuję pracę co. Czy gdyby sprężarka pracowała w podobne temp jak przy CWU anie 67st, to czy szybciej nie podgrzewała by wody w podłogówce? To co próbuję zrozumieć to dlaczego przy CWU może osiągnąć taką tem a przy CO nie. Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tego tematu i rozwanie wątpliwości.:-)

HenoK
02-02-2011, 07:21
Tak, wiem. Problem w tym, że w instrukcji producent podaje prawidłową pracę sprężarki w przedziale 70-120st. Przy pracy CWU wszystko się zgadza - obserwując pracę pompy przy temp. np 90st temeratura w zbiorniku bardzo szybko się podnosi - wszytko mi pasuje. Zaczynam zastanawiać się w momencie gdy obserwuję pracę co. Czy gdyby sprężarka pracowała w podobne temp jak przy CWU anie 67st, to czy szybciej nie podgrzewała by wody w podłogówce? To co próbuję zrozumieć to dlaczego przy CWU może osiągnąć taką tem a przy CO nie. Będę bardzo wdzięczny za rozjaśnienie mi tego tematu i rozwanie wątpliwości.:-)Temperatura przy podgrzewie cwu bardzo szybko się podnosi, bo PCi podgrzewa tylko ograniczoną objętość dobrze zaizolowanego zasobnika (np. 300 litrów). Przy podłogówce ciepło jest rozprowadzane w dużo większej objętości (np. 150m2 wylewki o grubości 6cm to 9000 litrów betonu) i na bieżąco oddawane jest do pomieszczeń.
Wbrew pozorom (powolne podnoszenie temperatury), przy zasilaniu podłogówki pompa ciepła dostarcza nawet o 50% więcej ciepła niż przy podgrzewie ciepłej wody (zwłaszcza, gdy grzejemy do dosyć wysokich temperatur, np. 55 st. C).

Madel
02-02-2011, 08:02
Temperatura przy podgrzewie cwu bardzo szybko się podnosi, bo PCi podgrzewa tylko ograniczoną objętość dobrze zaizolowanego zasobnika (np. 300 litrów). Przy podłogówce ciepło jest rozprowadzane w dużo większej objętości (np. 150m2 wylewki o grubości 6cm to 9000 litrów betonu) i na bieżąco oddawane jest do pomieszczeń.
Wbrew pozorom (powolne podnoszenie temperatury), przy zasilaniu podłogówki pompa ciepła dostarcza nawet o 50% więcej ciepła niż przy podgrzewie ciepłej wody (zwłaszcza, gdy grzejemy do dosyć wysokich temperatur, np. 55 st. C).

Dzięki za odp.
To o czym piszesz jest dla mnie zrozumiałe. Logiczne są różnice w objętości - pytanie dotyczy bardziej różnicy w temperaturze sprężarki. Dlaczego przy pracy CWU jest wyższa - dużo mniejsza objętość do ogrzania, a przy CO dużo mniejsza - o wiele większa objętość. Być może tak zawsze jest - tego nie wiem.
Przepraszam, że tak drąże ten szczegół-proszę o wyrozumiałość i cierpilwość, ale ten typ już tak ma - musze mieć jasność i nie pozostawiać sobie wątpliwości aby móc iść dalej... ;-)

Sławek...
02-02-2011, 08:54
...nie wiem gdzie chcesz iść i co Ci w tym spacerze przeszkadza, ale chyba sam sobie szukasz drogi pod górę ;) odpowiedź HenoKa mało Cię satysfakcjonuje?

HenoK
02-02-2011, 09:16
...nie wiem gdzie chcesz iść i co Ci w tym spacerze przeszkadza...
Dalsza droga to już zagłębianie się zagadnienia chłodnictwa, obiegów termodynamicznych, czynników chłodniczych, charakterystyk zaworów rozprężnych i sprężarek, itd. itp.
Do normalnej eksploatacji pompy ciepła z pewnością nie jest to potrzebne, no ale jak ktoś chce tę wiedzę zgłębić, to nie widzę przeszkód. Ale to już chyba nie to forum :(.
Możesz popytać np. tutaj : http://www.forum.klimatyzacja.pl/ czy tutaj : http://www.pompaciepla.net/ .
Są też wątki na tym forum : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110203&highlight=

Madel
02-02-2011, 09:27
...nie wiem gdzie chcesz iść i co Ci w tym spacerze przeszkadza, ale chyba sam sobie szukasz drogi pod górę ;) odpowiedź HenoKa mało Cię satysfakcjonuje?

Sławek
Nie wiem jak dosadniej zadać to pytanie. Może niejasno się wyrażam? PYTANIE: CZY TAK MA BYĆ, ŻE PRZY GRZANIU CWU SPRĘŻARKA OSIĄGA TEMP X, A PRZY CO TEM Y? (widze, że nie budzi to niczyich wątpliwości, więc wnioskuję, że tak) - ale gdyby ktoś jeszcze mi wyjaśnił dlaczego - byłoby super . Do chwili obecnej moja wiedza jest taka, że oba te "obiegi" (co i cwu) "pobierają ciepło" z tego samego miejsca - nie są to jakieś dwa źródła (jedna sprężarka itd) - nie mam wiedzy dlaczego przy podgrzewaniu co i cwu sprężarka osiąga różne temperatury. Nie podważam, że to źle i umnie coś jest nie tak. Chcę tyklo zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

Swoją drogą są ludzie dla, których dociekliwość i chęć poznania to cechy pozytywne, inni mówią na to drobiazgowość i upierdliwość...

Madel
02-02-2011, 09:29
Dalsza droga to już zagłębianie się zagadnienia chłodnictwa, obiegów termodynamicznych, czynników chłodniczych, charakterystyk zaworów rozprężnych i sprężarek, itd. itp.
Do normalnej eksploatacji pompy ciepła z pewnością nie jest to potrzebne, no ale jak ktoś chce tę wiedzę zgłębić, to nie widzę przeszkód. Ale to już chyba nie to forum :(.
Możesz popytać np. tutaj : http://www.forum.klimatyzacja.pl/ czy tutaj : http://www.pompaciepla.net/ .
Są też wątki na tym forum : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=110203&highlight=

Dzięki.

marchab
02-02-2011, 10:07
Może troszkę nie na temat, ale liczę na pomoc :-)
Ostatnio zaobserwowałem dziwną sytuację- po zakończeniu grzania CWU (do 50 oC) gdy pompa przełącza się na grzanie CO powolutku rosnie ciśnienie w obiegu CWU... aż o 2 bar-y.
Czyli mam sytuację że na wejściu do instalacji (hydrofor) mam np. ciśnienie rzędu 4 bar, a w obiegu CWU 6 bar... To raczej dość sporo- zaczyna działać reduktor.
Rozumiem że ciśnienie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury... ale czy powinno wzrastać aż o tyle?
Może tak się działo od samego początku a ja nie zwróciłem na to uwagi.
Czy jest to normalna sytuacja?

yaiba83
02-02-2011, 13:58
To wygląda tak jakby naczynie przeponowe nie działało poprawnie nie przyjmując na siebie nadwyżki ciśnienia.

HenoK
02-02-2011, 17:03
To wygląda tak jakby naczynie przeponowe nie działało poprawnie nie przyjmując na siebie nadwyżki ciśnienia.
O ile w ogóle jest zainstalowane ;);
Jeśli jest, to może w nim brakować gazu.

marchab
02-02-2011, 19:20
Jest zainstalowane :-)
Mam 2 takie naczynia. Jedno na wodę kotłową (tak to się chyba nazywa...), drugie na wodę użytkową.
Spróbuję dopompować powietrza.. o ile znajdę pompkę.
Dziękuję za pomoc!!!

v-oko
02-02-2011, 21:26
Witam wszystkich,

Potrzebowal bym porady jesli chodzi o kolektory pionowe i poziome.

na wiosne bede zakladal pompe ciepla, z tym ze dostalem dwie rozne oferty:

jedna od viessmann z kolektorem pionowym, pompa FIGHTER 1250 moc modulowana 4-16 kW

druga od vassermann z kolektorem poziomym z bezposrednim odparowaniem, pompa sofath 16kW

i tutaj zaczyna sie moj problem, prosze o jakies podpowiedzi, sugestie, rady itp.

moze ma ktos takie pompy zamontowane?

z gory dziekuje i pozdrawiam

Sławek...
02-02-2011, 21:42
...no i tak już zupełnie na marginesie to o kolektorach poziomych czy pionowych to znajdziesz informacje praktycznie wszędzie....
...pompy z mocą modulowaną dopiero wchodzą na rynek więc są droższe od zwykłych.... widzę po składowych ofert, że jedna jest opcją tanią, a druga full wypas ;)
zastanawia mnie jeszcze moc pompy; 16 kW oznacza, że albo masz wielką chałupę albo "standardowy" domek prawie nieocieplony, albo ten kto składał Ci ofertę nie potrafi dobrać wielkości urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło....

kurm28
02-02-2011, 21:54
@ProStaś
Więc tak:
Faktycznie zakupiłem zegar do sterowania licznikiem przed świętami.
W związku z tym, od końca grudnia i w styczniu mam pełną kontrolę nad tym, co sie dzieje w I a co w II taryfie.
Uzbrojony w tę wiedzę oraz rachunek za prąd (dostałem takowy kiedy przechodziłem z taryfy C na G i stąd wiedza o cenie za kWh), mogę z bardzo dużym prawdopodobieństwem wyliczyć jak to wyglądało w październiku, listopadzie i części grudnia.
Do tego dołożyłem obserwacje takie zwykłe, "naoczne" kiedy pompa chodzi, a kiedy nie.
W zasadzie w temp do -10 na zewnątrz, nie zdarzało się, żeby odpalała w dzień. Przy większych minusach - ze 4-5 dni było -18 odpalała czasami w I taryfie, ale wiążę to z dosyć wysokimi nastawami temp CO jakie mam, w porównaniu do tego co koledzy tutaj piszą, przez co nawet w obniżeniach, łapało konieczność podgrzania.
(U mnie do ogrzania na rano do 22 stopni, przy 0 na zewnątrz, musi być na zasilaniu wg krzywej grzania jakieś 35 stopni, a od -8 dochodzę do max, czyli 38.)
Mimo to, dodałem do kosztów I tar10%, tytułem ewentualnych dziennych załączeń, których nie rejestrowałem.

Mój całkowity pobór prądu w domu za okres od października do 26 stycznia (z licznika w skrzynce energetyki), to 3260 kWh, z czego I tar - 1081, a II 1903. - kwotowo jakieś 1160 pln.
PC z tego to 652 PLN, reszta idzie na żarówki, TV, które chodzi bardzo dużo - w domu jest cały dzień babcia z młodszym dzieckiem, gotowanie, zmywarka, lodówka, narzędzia AGD, halogeny w łazienkach (8x50W), które moje dziewczyny palą bez opamiętania itd.
Przyjmuję, ze mogłem sie machnąć w tych wyliczeniach PC, ale nie więcej niż kolejne 10%, co przy tej kwocie wydaje sie być bez znaczenia.

Poza tym jak pisałem, to pierwsza zima i ponad dwa miesiące ostro w tych ustawieniach mieszałem, co nie wpływało na poprawę ekonomiczności. :)

Wentylacja - grawitacja.
Okna - plastiki, trzykomorowe chyba - zwykłe takie.
Ocieplenie - styro 15cm - Organika Platinium; dach - 15cm wełny (ale poddasze zarąbiście nieszczelne i niestety wiatr hula), natomiast poddasze użytkowe, czyli tam gdzie są pokoje - 15 wełny miedzy krokwie, plus 5 w poprzek co by krokwie przykryć.
Dom nie jest specjalnie osłonięty, więc jak wiatr wieje, to da się to odczuć - a wieje tutaj często. Taki folklor.

Z grubsza to tyle.

pzdr
k

kbab
02-02-2011, 22:31
re kurm28, oczywiście że się machnąłeś w wyliczeniach (chodzi o cenę), do czasu ostatecznego rozliczenia przez dostawcę to zawsze jest cena szacunkowa (prognoza), dopiero wg rozliczenia przez dostawcę można wyliczyć rzeczywistą kwotę i nie inaczej jak średnia za kWh wartość z faktury brutto podzielona przez zużytą energię (NT + WT), dzisiaj otrzymałem fakturę (G12) za drugą połowę ub roku i wyszła mi bardzo dobra średnia cena tj 0,3562 zł/kWh przy WT/NT 22,6%/77,4%, ale to przy piecach akumulacyjnych, do tej pory jeszcze takiego podziału nie miałem. Cena podawana przez innych 26 do 28gr/kWh jest nieporozumieniem. Już lepiej podawać samo zużycie kWh, jeśli jest osobny licznik. Dodatkowo przy takim sposobie rozliczenia mniej ważna jest w jakiej taryfie pc chodzi bo i tak średnia cena to wyrówna (oczywiście w interesie każdego jest aby była najniższa)

QQQQ
02-02-2011, 23:50
nie wiem jak wy to liczycie, ale mnie wyszlo tak:
do 8.01.2011 zuzylem na caly dom:
1 taryfa dzienna 1877kWh * 0,695= 1304zł
2 taryfa weekeend 2842kWh * 0,35=995zł
RAZEM 2299/ 3m-ce = 766,50zł - zuzycie dla całego domu( wszystko na prad)
teraz jest mniej bo wyzsze temperatury

kurm28
03-02-2011, 08:23
re kurm28, oczywiście że się machnąłeś w wyliczeniach (chodzi o cenę), do czasu ostatecznego rozliczenia przez dostawcę to zawsze jest cena szacunkowa (prognoza), dopiero wg rozliczenia przez dostawcę można wyliczyć rzeczywistą kwotę i nie inaczej jak średnia za kWh wartość z faktury brutto podzielona przez zużytą energię (NT + WT), dzisiaj otrzymałem fakturę (G12) za drugą połowę ub roku i wyszła mi bardzo dobra średnia cena tj 0,3562 zł/kWh przy WT/NT 22,6%/77,4%, ale to przy piecach akumulacyjnych, do tej pory jeszcze takiego podziału nie miałem. Cena podawana przez innych 26 do 28gr/kWh jest nieporozumieniem. Już lepiej podawać samo zużycie kWh, jeśli jest osobny licznik. Dodatkowo przy takim sposobie rozliczenia mniej ważna jest w jakiej taryfie pc chodzi bo i tak średnia cena to wyrówna (oczywiście w interesie każdego jest aby była najniższa)

Eee.... chyba nie zrozumiałem Cie dobrze, to dopytam.
Uważasz/wiesz, że cena z kWh podana nafakturze to cena szacunkowa????
Chyba cos pomieszałeś kolego.
Szacunkowa jest wartość w prognozie, a nie cena za jednostkę. W jaki cudowny sposób może się zmieniac cena?
Zwłaszcza, że nawet w regulaminie dołaczonym do umowy, podawane są stawki z kWh, które zgadzają się z tym co jest na fakturze.
O ile dobrze pamietam z faktur jakie mialem za prąd w mieszkaniu, to stawka jest zawsze taka sama.
Poza tym podałeś u siebie jedną stawkę - jakąś średnią.
Możesz wyjasnic skąd to wziąłeś?
Ja na fakturze mam stawke za kWh I taryfie, stawke za kWh w II taryfie plus jakies opłaty stałe.

Byc moze nie mam racji - czekam na fakture już za zużycie, bo podałem stan licznika do energetyki, to wtedy sie dowiem na 100%, ale jakos dziwne dla mnie jest to co piszesz.

pzdr
k

kurm28
03-02-2011, 08:28
nie wiem jak wy to liczycie, ale mnie wyszlo tak:
do 8.01.2011 zuzylem na caly dom:
1 taryfa dzienna 1877kWh * 0,695= 1304zł
2 taryfa weekeend 2842kWh * 0,35=995zł
RAZEM 2299/ 3m-ce = 766,50zł - zuzycie dla całego domu( wszystko na prad)
teraz jest mniej bo wyzsze temperatury

ja dokładnie tak samo licze u siebie, plus dodaje opłaty stałe, bo tez takie są (chociaż to relatywnie niewielkie kwoty miesięcznie).
inna sprawa, ze masz coś strasznie prądożerny ten dom... no chyba, ze ma 300m2, to wtedy sie nie wypowiadam, bo być moze to norma.

pzdr
k

kbab
03-02-2011, 08:33
ok wyjaśnię jeszcze raz, cenę jednostkową należy policzyć z faktury, najważniejsza jest wartość brutto z rubryki ogółem, następnie odszukać w kolumnie ilość zużytych kWh według dziennej i nocnej. Naliczona wartość brutto podzielona przez sumę zużytych kWh da nam jednostkowy koszt za 1 kWh. Oczywiście w interesie każdego jest aby cena ta była jak najniższa (większy % wg taryfy nocnej). Tylko tak wyliczona wartość pokazuje rzeczywiście poniesiony koszt, każda inaczej wyliczona będzie szacunkową (niedokładną) czasem mocno odbiegającą od faktycznie zapłaconej. Każda faktura płacona na bieżąco jest prognozą, dopiero po otrzymaniu następnej faktury korygującej poprzedni okres rozliczeniowy (zawsze ta górna tabela faktury) możemy wyliczyć w/w cenę 1kWh.Często przy zmianie cen energii mamy sporo różnych rubryk, ale wybierając jedynie kwotę naliczoną i zużytą ilość kWh nie popełniamy błędu, w wyliczona wartość będzie zawsze kosztem rzeczywiście poniesionym wg fakrury.

v-oko
03-02-2011, 08:37
Witam,
Działka 22 ary, dom pow. użytkowa 284m2, ściana jednowarstwowa Ytong bądż Solbet 42 cm U=0,23W dla obydwóch, działka położona w odległości około 20m od rzeki, różnica poziomów między działką a rzeką wynosi ok 10m.

viessmann:

NIBE Pompa ciepła Fighter 1250 - 3,9 - 15,9 kW
ogrzewanie podłogowe Viess ViPEX rura 16x2 Pex-Al-Pex 3100mb
Wykonanie dolnego źródła K. pionowy 280m

wassermann:

Sredni współczynnik przenikania ciepła G 0,43
Temperatura zewnetrzna: -18
Poziomy:
Parter
Powierzchnia mieszkalna: 184m2
Wysokosc pomieszczen: 2,75m
Zapotrzebowana moc grzewcza: 9767W
pompa SOFATH NATEA typ MT 9,1
Moc oddana: 9500W

PODDASZE

Powierzchnia mieszkalna: 100m2
Wysokosc pomieszczen: 2,60m
Zapotrzebowana moc grzewcza: 5098W
pompa SOFATH NATEA typ MT 5,1
Moc oddana: 5500W

OGRZEWANIE PODŁOGOWE (OP) Parter
Liczba obiegów 5

OP zasilanie Srednica rury 5/8'' 25 m
Izolacja 9/16 25 m
OP powrót Srednica rury 1/2'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
Obieg OP Izolacja 9/14 20m

Liczba obiegów 3 Poddasze

OP zasilanie Srednica rury 1/2'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
OP powrót Srednica rury 3/8'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
Obieg OP Izolacja 9/14 20m

czynnik roboczy R410A
POWIERZCHNIA GRUNTU DO ROZŁOŻENIA KOLEKTORA POZIOMEGO 330m2

Kwestie finansowe odłóżmy na razie na dalszy plan, jeśli mam inwestować nie małe pieniądze w PC to chciałbym wybrać najbardziej optymalną opcje dlatego liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam :-)

v-oko
03-02-2011, 08:39
Witam,
Działka 22 ary, dom pow. użytkowa 284m2, ściana jednowarstwowa Ytong bądż Solbet 42 cm U=0,23W dla obydwóch, działka położona w odległości około 20m od rzeki, różnica poziomów między działką a rzeką wynosi ok 10m.

viessmann:

NIBE Pompa ciepła Fighter 1250 - 3,9 - 15,9 kW
ogrzewanie podłogowe Viess ViPEX rura 16x2 Pex-Al-Pex 3100mb
Wykonanie dolnego źródła K. pionowy 280m

wassermann:

Sredni współczynnik przenikania ciepła G 0,43
Temperatura zewnetrzna: -18
Poziomy:
Parter
Powierzchnia mieszkalna: 184m2
Wysokosc pomieszczen: 2,75m
Zapotrzebowana moc grzewcza: 9767W
pompa SOFATH NATEA typ MT 9,1
Moc oddana: 9500W

PODDASZE

Powierzchnia mieszkalna: 100m2
Wysokosc pomieszczen: 2,60m
Zapotrzebowana moc grzewcza: 5098W
pompa SOFATH NATEA typ MT 5,1
Moc oddana: 5500W

OGRZEWANIE PODŁOGOWE (OP) Parter
Liczba obiegów 5

OP zasilanie Srednica rury 5/8'' 25 m
Izolacja 9/16 25 m
OP powrót Srednica rury 1/2'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
Obieg OP Izolacja 9/14 20m

Liczba obiegów 3 Poddasze

OP zasilanie Srednica rury 1/2'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
OP powrót Srednica rury 3/8'' 25 m
Izolacja 9/14 25 m
Obieg OP Izolacja 9/14 20m

czynnik roboczy R410A
POWIERZCHNIA GRUNTU DO ROZŁOŻENIA KOLEKTORA POZIOMEGO 330m2

Kwestie finansowe odłóżmy na razie na dalszy plan, jeśli mam inwestować nie małe pieniądze w PC to chciałbym wybrać najbardziej optymalną opcje dlatego liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam :-)

przepraszam mała pomyłka:
odległość od rzeki nie 20m a około 200 sorki:-)

kbab
03-02-2011, 08:56
pokażę to na prostym arkuszu, którego używam do obliczeń, za ostatnie 2 lata, w nim nie wpisuję składników cen z taryfy - są dla mniej ważne, ale wartość jednostkowa jest rzeczywistym kosztem dokładnie wyliczonym z 4 miejscem po przecinku. Dodam, że obliczając cenę jednostkową dodając jej poszczególne składniki z faktury możemy otrzymać wynik mniej dokładny, a to dlatego że ceny podawane są netto, jak również koszty stałe mocno zmieniają wynik

http://img715.imageshack.us/img715/5008/captureiea.jpg

kurm28
03-02-2011, 09:09
ok wyjaśnię jeszcze raz, cenę jednostkową należy policzyć z faktury, najważniejsza jest wartość brutto z rubryki ogółem, następnie odszukać w kolumnie ilość zużytych kWh według dziennej i nocnej. Naliczona wartość brutto podzielona przez sumę zużytych kWh da nam jednostkowy koszt za 1 kWh. Oczywiście w interesie każdego jest aby cena ta była jak najniższa (większy % wg taryfy nocnej). Tylko tak wyliczona wartość pokazuje rzeczywiście poniesiony koszt, każda inaczej wyliczona będzie szacunkową (niedokładną) czasem mocno odbiegającą od faktycznie zapłaconej. Każda faktura płacona na bieżąco jest prognozą, dopiero po otrzymaniu następnej faktury korygującej poprzedni okres rozliczeniowy (zawsze ta górna tabela faktury) możemy wyliczyć w/w cenę 1kWh.Często przy zmianie cen energii mamy sporo różnych rubryk, ale wybierając jedynie kwotę naliczoną i zużytą ilość kWh nie popełniamy błędu, w wyliczona wartość będzie zawsze kosztem rzeczywiście poniesionym wg fakrury.

Hmmm... wciąż nie rozumiem, po co mam szukac i dzielic, skoro wartośc za kWh mam podaną na fakturze?????
Może nie napisałem doładnie - w momencie przejścia z taryfy C na G dostałem fakture rozliczającą C, ale również - na tej samej fakturze, załapało się kilka kWh zuzytych juz w nowej taryfie G, przez co mam dokładnie podaną stawkę za kWh w I oraz w II taryfie.
Robiąc tak jak piszesz otrzymuje dokładnie te same wartości za kWh, ktore mam na fakturze.
Poza tym zupełnie nie interesuje mnie srednia wartość (z I i II taryfy) z kWh, bo zuzycie rozliczane jest wg faktycznego stanu licznika dla I i II taryfy.

Z drugiej strony, nawet jak by liczona była jakaś średnia wartość za kWh z tych dwóch taryf, to i tak wartość końcowa MUSI być taka sama, jak by policzyć zużycie w I taryfie x koszt jednostkowy I taryfy + zuzycie w II taryfie x koszt jednostkowy II taryfy.


Odnosze wrażenie, ze rozmawiamy o dwóch róznych rzeczach, tylko ja nie rozumiem co do mnie piszesz. :((
Nie chcę się spierać - poczekam na fakture - powinna byc na dniach to sprawdzę, ale przyznaję, ze się zdziwię maksymalnie, jezeli ceny za kWh beąda inne (oczywiście uwzględniając podwyżkę cen prądu, która miała ostatnio miejsce).

pzdr
k

[edyta]
Niestety nie widze co załaczyłeś. Być moze to wina sieci w firmie - sprawdze po powrocie do domu.
Koszty stałe doliczyłem i nie są one tak znowu znaczace.

Generalnie napiszę jeszcze, ze wyliczenia, które zrobiłem w zasadzie do 20 PLN zgadzają się z tym, co naliczyła energetyka w nowej fakturze, której jeszcze nie dostałem, ale której wartość pani podała przez tel (przy kwocie calkowitej, podanej w poscie wyzej).

Jeszcze jedna edyta:
napisz prosze, jeżeli mozesz, jakie masz ceny brutto za kWh na fakturze za I i II taryfe.

pzdr
k

kbab
03-02-2011, 09:25
to jest cytat z poprzedniej str
"Mój całkowity pobór prądu w domu za okres od października do 26 stycznia (z licznika w skrzynce energetyki), to 3260 kWh, z czego I tar - 1081, a II 1903. - kwotowo jakieś 1160 pln.
PC z tego to 652 PLN"
jak otrzymasz fakturę to przelicz to i zobaczysz różnice, przynajmniej zniknie słowo "jakieś", do tego cena będzie z faktury a nie z "(z licznika w skrzynce energetyki)", bo nasz odczyt nie musi być zgodny z odczytem inkasenta. Cen brutto poszczególnych składników faktury nie mam, jest wyliczona całkowita wartość netto w rubryce "ogółem" i do niej doliczony jest VAT, kolumna "wartość brutto" jest wyliczona tylko dla naliczonej opłaty należnej za rozliczany okres

kurm28
03-02-2011, 09:41
przeliczę na pewno, bo mnie zaintrygpowałeś.
co do odczytu - :) - na 100% bedzie taki sam, bo sam odczytałem licznik, po czym zadzwoniłem do energetyki, podałem wyniki i na tej podstawie pani wystawiła mi fakture. ;)

odezwę się jak już bede miał fakture.

pzdr
k

ups - własnie zauważyłem, coś namieszałem w tym co napisałem.
I tar + Ii tar nie daje 3260. :(
Musze dokładniej sprawdzić zapiski, odnosnie całości, bo coś namieszałem z wartością całkowitą, aczkolwiek pewien jestem wartości zuzycia w poszczególnych taryfach. ;)

pzdr
k

kbab
03-02-2011, 10:13
nie żebym się czepiał, dobrze jak ktoś podaje zużycie energii w kWh, czy poda kwotę z rachunku to już jego dobra wola, czy ją prawidłowo wyliczył - to pomijam, ale najbardziej wkurzają mnie posty "za cwu zapłaciłem 40zł, za ogrzewanie 120zł" - dlaczego, bo ktoś ma cudopiec, i nie ważne zapotrzebowanie domu na energię, czy zużyte kWh, cenne są posty z obliczeń OZC, ale czy takie wyliczenia teoretyczne są z praktyką, tego możemy dowieść sami na podstawie rzeczywistych poniesionych kosztów najlepiej za okresy roczne z lat ubiegłych, tylko tu jest problem - niewiele osób chce podać (czy wyliczyć) wyniki na postawie danych z faktur, bo jedni zacytuję z innego tematu np "jest 6 TV, 7 pralek, 11 lodówek, 15 komputerów i do tego jeszcze 20 piekarników i mikrofalówek", nie jest ważne kto ile czego włącza ale jaka cena 1kWh, oraz ile ich zużywa, jeśli potrafi to wyliczyć dla wszystkich swoich nośników energii to można wtedy mówić o EF - energia zużyta na podstawie zapłaconych faktur, taki wskaźnik dla swojego domu przedstawiłem w temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne

kurm28
03-02-2011, 10:43
wiesz, zużycie na CO i CWU mam z podlicznika(kwh), ceny za 1T i 2T mam faktury. Reszta to prosta matematyka...faktura nie przychodzi mi na podlicznik tylko na licznik główny..a przecież rozmawiamy tutaj o kosztach CO i CWU a nie kosztach lodówek,mikrofalówek etc.

przeczytaj co kolega kbab pisze nt wyliczania kosztów za 1T i za 2T (post na dole poprzedniej strony i kilka na tej).
podobno nie mozna policzyć wg cen z faktry, bo to nie oddaje prawdy (przynajmniej ja to tak zrozumiałem, ale jak przeczytasz to moze zrozumiesz inaczej).

możesz się do tego jakoś odnieść.
ja musze poczekać az dostane fakture za ostatnie zużycie.

pzdr
k

kbab
03-02-2011, 10:45
tylko zauważ że wszystkie sprzęty działające w 1 taryfie podnoszą cenę jednostkową energii, natomiast pracujące w 2 taryfie ją obniżają, w każdym bądź razie z faktury najważniejsza jest cena średnia energii i w interesie użytkownika leży aby ona była jak najniższa. Powtarzam się ale systemy taryfowe dostawców są dzisiaj bardzo zróżnicowane, nawet można kilka różnych spotkać u jednego dostawcy (np sobotnio-niedzielne), ale jedynie porównanie średnich cen z kalkulatora energii
http://www.eprad.pl/01,04
pozwala wybrać najkorzystniejszą taryfę, nie jest wykluczone, że możliwe byłoby wynegocjować przy odpowiednio dopasowanej dziennej i kosztach stałych cenę nocnej np 1gr/kWh - ale czy taką będziemy rozliczać koszty ogrzewania, czy będzie ona rzeczywiście poniesionym kosztem? Dokładnie tak samo jest obliczanie kosztu energii po 26czy 28gr/kWh - jeśli ktoś taką cenę płaci w realu - to wielki szacun, ja taką cenę płaciłem może na początku tego stulecia.

kbab
03-02-2011, 10:51
re kurm28
poczytaj dokładnie, górna tabela faktury jest rozliczeniową za poprzedni okres (zwykle 6 miesięcy) - na podstawie tych danych obliczamy w/w cenę, dolna jest prognozą, która będzie rozliczona dokładnie w następnej fakturze - dokładną cenę tego okresu możemy wyliczyć na podstawie przyszłej (rozliczeniowej) prognozowany okres (bieżące faktury są jedynie zaliczką bieżącego zużycia energii). Mówiąc krótko, o ile bieżące zużycie kWh jest faktem, to cenę poznamy dopiero po rozliczeniu, każda inna jest obarczona błędem.

kbab
03-02-2011, 11:10
ups, za energię rozliczam się w EnergiaPro - rocznie licznik jest odczytywany 2 razy i otrzymuję 2 faktury, oczywiście za faktyczne zużycie rozliczany jestem pierwszą fakturą po odczycie licznika, każda następna jest prognozą. Vattenfall jak wynika z kalkulatora ma niekorzystne ceny. Czy Twoja średnia cena jest niższa od 40gr/kWh?
http://www.eprad.pl/01,04
Rozmawiamy tylko o G12 (rozliczam takie mieszkanie), w G11 (całodobowa) ostatnia moja średnia to 0,5523 zł/kWh

kurm28
03-02-2011, 11:16
kbab, ja tez mam EP i też 2x w roku, ALE mozesz spisać licznik, zadzwonic do nich i ten stan podać, a oni na tej podstawie wystawią od ręki fakture za realne zuzycie.
nawet co miesiąc możesz sobie zadzwonić i tak zrobić.

tak własnie postapiłem na koniec stycznia, gdzie do konca okresu rozliczeniowego miałem jeszcze jakieś 2.5 miesiaca.

kurm28
03-02-2011, 11:30
re kurm28
poczytaj dokładnie, górna tabela faktury jest rozliczeniową za poprzedni okres (zwykle 6 miesięcy) - na podstawie tych danych obliczamy w/w cenę, dolna jest prognozą, która będzie rozliczona dokładnie w następnej fakturze - dokładną cenę tego okresu możemy wyliczyć na podstawie przyszłej (rozliczeniowej) prognozowany okres (bieżące faktury są jedynie zaliczką bieżącego zużycia energii). Mówiąc krótko, o ile bieżące zużycie kWh jest faktem, to cenę poznamy dopiero po rozliczeniu, każda inna jest obarczona błędem.



jezeli mam poczytać tabele, którą załączyłeś, to niestety nie widzę jej.
jezeli mam poczytać fakture, którą mam, to jest dokładnie tak jak piszesz i w własnie tam jest stawka z jednostkę kWh.
zanim bede w stanie dyskutować dalej, musze dostac do ręki fakture i zobaczyc jak sie to ma do tego, co mi sie teraz wydaje. ;)

v-oko
03-02-2011, 11:33
Re ... do adiqq i Sławek...

podałem trochę więcej szczegółów jak prosiliście, będę wdzięczny za jakiekolwiek komentarze sugestie i porady.
Dziękuję i Pozdrawiam :-)

v-oko
03-02-2011, 12:01
adiqq

wycen miałem troszkę więcej ale postanowiłem wybrać pomiędzy tymi dwoma. i zależy mi właśnie na kompleksowej usłudze.
kwestia tylko ,która będzię lepsza pod względem wydajności jak i żywotności owych kolektorów.
Pozdrawiam :-)

Tatarak
03-02-2011, 12:02
Ja mam PC polskiego producenta, całośc wyszła mnie 34tys, a miałem wyceny i za 60tys...



czy możesz zdradzić, jaki to producent, jaka pompa i jaki kolektor miałeś w tej cenie?
rozważamy cały czas zainstalowanie pc, ale 60 tyś to dla nas zdecydowanie za dużo, 34 byłoby do przyjęcia :) pewnie już pisałeś o swojej instalacji, ale ten wątek ma milion stron a doba tylko 24 godziny :)

Sławek...
03-02-2011, 12:11
adiqq

wycen miałem troszkę więcej ale postanowiłem wybrać pomiędzy tymi dwoma. i zależy mi właśnie na kompleksowej usłudze.
kwestia tylko ,która będzię lepsza pod względem wydajności jak i żywotności owych kolektorów.
Pozdrawiam :-)

zdecydowanie pewniejsze kolektory pionowe... do poziomych najlepsze gleby gliniaste...

kurm28
03-02-2011, 12:13
zdecydowanie pewniejsze kolektory pionowe... do poziomych najlepsze gleby gliniaste...

gliniaste?
dlaczego?

pzdr
k

v-oko
03-02-2011, 12:13
Sławek...

nie, domek dopiero będzię, masz jakieś lepsze rozwiązanie co do współczynnika i ściany jednowarstwowej?

Pozdrawiam :-)

aadamuss24
03-02-2011, 12:55
v oko przy ofercie Viessmann podajesz pompę Nibe a rury Viessmann to oferta jest Viessmann czy Nibe ? takie to mało spójne jest :( pozdr adam

Kejti30
03-02-2011, 13:11
czy możesz zdradzić, jaki to producent, jaka pompa i jaki kolektor miałeś w tej cenie?
rozważamy cały czas zainstalowanie pc, ale 60 tyś to dla nas zdecydowanie za dużo, 34 byłoby do przyjęcia :) pewnie już pisałeś o swojej instalacji, ale ten wątek ma milion stron a doba tylko 24 godziny :)

to ja może podzielę się swoją wyceną, bo może ci sie przyda - dla domu 160m2, went mech, ociepl 15/20/25 (fund/ściany/strop), tylko podłogówka.
Kotłownia z pompą ciepła PPC C9 (8,8kW) - 30k netto (w tym kolektor poziomy spiralny 600mb, zasobnik cwu 240l, soft start sprezarki, cyrkulacja cwu, montaz uruchomienie) + podłogówka 12k netto.

v-oko
03-02-2011, 13:12
aadamuss24

Viessmann ma także w swojej ofercie pompy z firmy Nibe wytłumaczyli mi to dokładnie
tak więc nie będzie żadnego problemu wszystko należy do nich
serwis usterki itp.

Pozdrawiam :-)

aadamuss24
03-02-2011, 13:23
v oko a możesz podać jakiegoś linka gdzie Viessmann podaje, że ma w swojej ofercie pompy NIBE ? pozdr adam

Tatarak
03-02-2011, 13:24
to ja może podzielę się swoją wyceną, bo może ci sie przyda - dla domu 160m2, went mech, ociepl 15/20/25 (fund/ściany/strop), tylko podłogówka.
Kotłownia z pompą ciepła PPC C9 (8,8kW) - 30k netto (w tym kolektor poziomy spiralny 600mb, zasobnik cwu 240l, soft start sprezarki, cyrkulacja cwu, montaz uruchomienie) + podłogówka 12k netto.

Kejti30 - bardzo Ci dziękuję za odpowiedź :) czy już masz to wszystko zrobione, czy tylko wycenę na papierze? wentylację masz z reku? a nie masz zbiornika buforowego? ile miejsca działki zajmie/zajął Ci ten kolektor?

u nas będzie 142 m powierzchni użytkowej plus 32 pomocniczej (garaż, pralnia itp). działkę mamy sporą ale zastanawiamy się nad kolektorem pionowym, który ma być wydajniejszym tylko cenowo zabija :(

kbab
03-02-2011, 13:29
wycen miałem troszkę więcej ale postanowiłem wybrać pomiędzy tymi dwoma. i zależy mi właśnie na kompleksowej usłudze.

chętnie bym poznał te wyceny, mógłbyś podać jak są wycenione takie inwestycje?

Tatarak
03-02-2011, 14:14
Adiqq - dzięki za PW. a ja mam pod humusem ok 30 gliny a potem piaski gliniaste, pyły i trochę glin piaszczystych. zwierciadło wody z reguły swobodne na poziomie od 1,5 do 3 m. to Waszym zdaniem jaki kolektor będzie lepszy?

v-oko
03-02-2011, 14:16
v oko a możesz podać jakiegoś linka gdzie Viessmann podaje, że ma w swojej ofercie pompy NIBE ? pozdr adam

niestety nie moge Ci pomoc w tej sprawie, poniewaz rozmawialem z przedstawicielem viessmann o tej inwestycji (tak jest szybciej jesli zalezy na kompleksowej usludze) a na jakich zasadach oni wspolgraja ze soba to tego nie wiem.

Pozdrawiam :-)

v-oko
03-02-2011, 14:19
chętnie bym poznał te wyceny, mógłbyś podać jak są wycenione takie inwestycje?

kbab

cena w tym przypadku jak i w kazdym innym jest conajmniej pojeciem wzglednym, jak zapewne wiesz wiele czynnikow wplywa na to

Pozdrawiam :-)

Tatarak
03-02-2011, 14:36
dzięki Adiqq, no właśnie glinę mam raczej tam, gdzie ma dom stać, a piasek w ogrodzie... a ta woda to nie zamarznie, jak kolektor z niej ciepło odbierze?

edit: a guzik, sprawdziłam dokładnie w dokumentach, między 1,1 a 1,8 mam wszędzie piasek, między 1,8 a 2,5 przeważnie piasek trochę gliny

v-oko
03-02-2011, 14:37
adiqq
tak wiem , ze kolektor poziomy + woda to prawie idealne rozwiazanie ale raczej na gline bym na mojej dzialce nie liczyl.
a jaki ty masz kolektor poziomy z bezposrednim odparowaniem?
Pozdrawiam :-)

kbab
03-02-2011, 14:41
kbab

cena w tym przypadku jak i w kazdym innym jest conajmniej pojeciem wzglednym, jak zapewne wiesz wiele czynnikow wplywa na to

Pozdrawiam :-)

jeśli to tajemnica to sory, za to widzę, że inni przez ciebie zapytani odpowiadają bez problemu (nawet nie pytałeś o ceny), może nie wiesz ile taka pc kosztuje, ale mieć wyceny i nie wiedzieć???? Szkoda bo jak twierdzisz, że masz sporo wycen i chcesz zachować je tylko dla siebie, a inni niech szukają sobie dalej. Zadałem tylko proste pytanie - ile to kosztuje wg twoich wycen napisałeś, że "wycen miałem troszkę więcej", ale może źle zrozumiałem.

v-oko
03-02-2011, 14:51
nie, ja mam zwykły poziomy - 550mb rurki PE-40 zalanej glikolem z woda :)

a czy mozesz bardziej mi przyblizyc roznice pomiedzy takim jak ty masz zwyklym a z bezposrednim odparowaniem?
Pozdrawiam:-)

v-oko
03-02-2011, 14:57
jeśli to tajemnica to sory, za to widzę, że inni przez ciebie zapytani odpowiadają bez problemu (nawet nie pytałeś o ceny), może nie wiesz ile taka pc kosztuje, ale mieć wyceny i nie wiedzieć???? Szkoda bo jak twierdzisz, że masz sporo wycen i chcesz zachować je tylko dla siebie, a inni niech szukają sobie dalej. Zadałem tylko proste pytanie - ile to kosztuje wg twoich wycen napisałeś, że "wycen miałem troszkę więcej", ale może źle zrozumiałem.

zadna tajemnica;-) poprostu tylko te firmy zaproponowaly mi kompleks bez zadnych moich dodatkowych staran i przy nich sie zatrzymalem ,a nadzor nad wykonaniem tej inwestycji bedzie mial zarowno kier. bud jak i technik instalator z firmy ,ktora wybiore.
viessmann 110.000zl
wasserman 24000 euro
Pozdrawiam :-)

rydzadam
03-02-2011, 15:15
Straszne zdzierstwo !!! Wierz mi, że da się to dużo taniej i równie dobrze zrobić, nawet w tak sporym domu, jak Twój. Viessmann tyle zaproponował ? Oszaleli. Chyba najbardziej wypaśne rozwiązania Ci zaproponowali. Na prawdę można dużo taniej to wszystko zrobić, a za resztę kasy polecieć do Egiptu
Ten Egipt to żart oczywiście...

v-oko
03-02-2011, 15:29
slyszalem ,ze przy kolektorach pionowych temp cieczy nie rozklada cie rownomiernie w ukladzie, glikol trafia do pompy o nierownomiernym rozkladzie temp , w takim celu stosuje sie glowice ze wzburzeniem ,ktore mieszaja ciecz wyrownujac temp , dzieki czemu mozna odzyskac wiecej ciepla i podniesc wydajnosc pompy.
czy jest cos w tym, czy naprawde podnosi wydajnosc pomp i jest godne uwagi?
Pozdrawiam :-)

v-oko
03-02-2011, 15:32
Straszne zdzierstwo !!! Wierz mi, że da się to dużo taniej i równie dobrze zrobić, nawet w tak sporym domu, jak Twój. Viessmann tyle zaproponował ? Oszaleli. Chyba najbardziej wypaśne rozwiązania Ci zaproponowali. Na prawdę można dużo taniej to wszystko zrobić, a za resztę kasy polecieć do Egiptu
Ten Egipt to żart oczywiście...

w jaki sposob mozna zmiejszyc o polowe taka inwestycje?? jestem bardzo ciekaw
Pozdrawiam :-)

v-oko
03-02-2011, 15:34
gdzie to słyszałeś? nie tak czasem u przedstawiciela Viessmana? mówił ile coś takiego kosztuje?
pierwszy raz coś takiego słysze...

to akurat wyczytaem w necie
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,11129/Itemid,255/
Pozdrawiam:-)

kbab
03-02-2011, 15:40
cena którą podałeś jest łącznie z podłogówką w całym domu , czy tyko sama PC bez systemu grzewczego?

v-oko
03-02-2011, 15:44
cena którą podałeś jest łącznie z podłogówką w całym domu , czy tyko sama PC bez systemu grzewczego?

wszystko od A do Z razem z uruchomieniem
Pozdrawiam:-)

kbab
03-02-2011, 15:52
jakie jest roczne zapotrzebowanie na ciepło w tym domu, wcześniej podana była moc, może być bez cwu, oraz planowany średni COP

v-oko
03-02-2011, 16:07
jakie jest roczne zapotrzebowanie na ciepło w tym domu, wcześniej podana była moc, może być bez cwu, oraz planowany średni COP

okolo 15000W
temp wew bud. 22
obliczeniowa temp c.o 35
temp. c.w.u.60
obliczeniowa temp dolnego zrodla ciepla -10

martadela
03-02-2011, 16:08
Viessmann nie jest tani przy domu o pow 105m2 płaciłam
za PC Vitocall 222G 7,7kW, Vitorol 200, napęd mieszacza, bufor Vitocel 200l, jakieś pompy, czujniki, naczynia wzbiorcze - w sumie około 29tyś,
za odwiert 22tyś
to już jest 51tyś, bez podłogówki...

kbab
03-02-2011, 16:13
moc była wcześniej podane, ale czy ogrzewanie tego domu zmieści się rocznie w 15000kWh?

v-oko
03-02-2011, 16:16
w ofercie od wassermann podalem kwote 24000 euro

PRZEPRASZAM ZA WPROWADZENIE W BLAD

powinno byc 20400 euro ,

PRZEPRASZAM!

v-oko
03-02-2011, 16:25
moc była wcześniej podane, ale czy ogrzewanie tego domu zmieści się rocznie w 15000kWh?

uwazasz ze to zbyt malo?

czy masz PC , jaki duzy dom i jakie zapotrzebowanie jesli mozna wiedziec?

v-oko
03-02-2011, 16:40
co masz na mysli "naprawde" dobrze ocieplony?
styropian na elewacje czy wata na ocieplenie dachu,
bo okna bede mial o wspolczynniku U = 0.9 do 1.0 ( cale okna nie tylko szyby)

v-oko
03-02-2011, 16:45
u mnie solbet 42cm U=0,23 (bez docieplenia juz)
dach 30cm welna
ok 15cm podloga

v-oko
03-02-2011, 17:08
a jak dlugo juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki itp.

aadamuss24
03-02-2011, 17:10
Witam. Z tego co się orientuję to Viessmann nie ma w ofercie pomp NIBE, to są firmy konkurujące a nie współpracujące :) Jest to prawdopodobnie oferta jakiejś firmy instalacyjnej którą v-oko opisuje jako Viessmann. Słaba znajomość tematu przez inwestora może prowadzić do późniejszych nieporozumień, Żaden serwis Viessmana nie przyjedzie do pompy Nibe jako serwis Viessmann, więc takie argumenty też słabo wypadają. V oko lepiej dobrze dopytaj co masz mieć w tej ofercie bo mi to wygląda mało jasno. pozdr adam

v-oko
03-02-2011, 17:19
Witam. Z tego co się orientuję to Viessmann nie ma w ofercie pomp NIBE, to są firmy konkurujące a nie współpracujące :) Jest to prawdopodobnie oferta jakiejś firmy instalacyjnej którą v-oko opisuje jako Viessmann. Słaba znajomość tematu przez inwestora może prowadzić do późniejszych nieporozumień, Żaden serwis Viessmana nie przyjedzie do pompy Nibe jako serwis Viessmann, więc takie argumenty też słabo wypadają. V oko lepiej dobrze dopytaj co masz mieć w tej ofercie bo mi to wygląda mało jasno. pozdr adam



na stronie viessmann.pl jest mapa salonow firmowych w polsce z tam tez znalazlem najblizej mojego miejsca salon firmowy i umowilem sie na spotkanie i od nich tez taka oferte dostalem, wiec opisuje owa firme instalacyjna jako viessmann skoro sa na mapie jako salon firmowy na str. viessmann.pl

v-oko
03-02-2011, 17:41
re...adiqq

a jak dlugo juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki itp.

piwopijca
03-02-2011, 17:42
Hm...
Mnie materialy i robocizna, tj. geoTHERM plus VWS 62-2 (5,9kW) z Vaillant'a ze sterownikiem pokojowym i pogodowym, z dostepem przez internet vrnetDialog , kompletny osprzet, montaz i uruchomienie, DZ - dwierty (100 mb), zalanie glikolem, GZ (kompletna podlogowka), 3 szt. grzejnikow drabinkowych z dodatkowymi grzalkami elektrycznymi, szczelnie polozony styropian w calym domu i garazu (30cm parter,10cm poddasze,10cm garaz,30cm pom.ogrodowe za garazem -razem ponad 240m2), folie, siatka stalowa i kompletny hydrfor (pompa glebinowa,zbiornik,dodatkowa pompka ccwu) i wylewki z miksokreta w calym domu (w garazu rowniez) wyszly cos ok. 77 k zl.
Powierzchnia podlog w domu 215 m2 a w garazu i ogrodniczym ok. 27m2 (uzytkowa 175m2).
Moze nie jest to najmniej, ale sam nie musialem nic robic -nie mialem wogole na to czasu.

Pzdr.

v-oko
03-02-2011, 17:54
Hm...
Mnie materialy i robocizna, tj. geoTHERM plus VWS 62-2 (5,9kW) z Vaillant'a ze sterownikiem pokojowym i pogodowym, z dostepem przez internet vrnetDialog , kompletny osprzet, montaz i uruchomienie, DZ - dwierty (100 mb), zalanie glikolem, GZ (kompletna podlogowka), 3 szt. grzejnikow drabinkowych z dodatkowymi grzalkami elektrycznymi, szczelnie polozony styropian w calym domu i garazu (30cm parter,10cm poddasze,10cm garaz,30cm pom.ogrodowe za garazem -razem ponad 240m2), folie, siatka stalowa i kompletny hydrfor (pompa glebinowa,zbiornik,dodatkowa pompka ccwu) i wylewki z miksokreta w calym domu (w garazu rowniez) wyszly cos ok. 77 k zl.
Powierzchnia podlog w domu 215 m2 a w garazu i ogrodniczym ok. 27m2 (uzytkowa 175m2).
Moze nie jest to najmniej, ale sam nie musialem nic robic -nie mialem wogole na to czasu.

Pzdr.
a jak dlugo ty juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki, jak wyglada serwis itp. no i czemu zalozyles pionowe a nie poziome np.?

v-oko
03-02-2011, 18:18
re...adiqq

dlaczego wybrales poziomy zamiast pionowego , czym sie kierowales przy wyborze ?

kurm28
03-02-2011, 18:30
@kbab
Dzisiaj czekała na mnie w skrzynce fakturka za zużycie od 13.10.2010 do 26.01.2011.
(Mała niedogodność polega na tym, ze to za okres przejściowy pomiędzy zmiana cen oraz zmianą VAT.)

Sprawdziłem jednak cenę jednostkową z przed podwyżki w tar I i II i sa identyczne jak te, wg których liczyłem zużycie prądu przez PC - tak jak myślałem.
Licząc Twoim sposobem - czyli kwota 1215,66 pln dzielone przez całkowite zużycie dla domu czyli 2986 kWh, wychodzi cena średnia za kWh 0,40711... tyle tylko, ze to nijak ma się do liczenia kosztów zużycia przez PC (czy kosztów zuzycia dla innych urządzeń), ponieważ PC (oraz np: pralka, zmywarka) nie chodzą równo przez cały dzień, ale w 80% (a nawet więcej) w II taryfie (zmywara i pralka prawie 100% w II tar), gdzie cena jednostkowa (zsumowane wszystkie składniki, jakie liczone sa dla zużytych jednostek) wynosi obecnie 0,284376 PLN brutto (w I tar 0,610326).
Pomijam na razie koszty stałe, gdyż miesięcznie wychodzi jakieś 14 PLN i akcyzę, która w tym rach za ponad 3 miesiące wyniosła 47 PLN.

Reasumując, licząc samemu przed otrzymaniem rachunku, pomijając zmianę ceny po podwyżce, pomijając zmianę VAT oraz nie ujmując akcyzy (bo o tym zapomniałem, a nawet jak bym pamiętał, to bym nie wiedział jak policzyć), wyliczyłem sobie za ten okres od 13.10.2010 do 26.01.2011 kwotę brutto 1159,87.
Na rachunku od dostawcy wyszło 1215,66, czyli machnąłem się o 55 PLN (przypominam - sama akcyza to 47 PLN).
Pozostaję więc przy zdaniu, ze coś kolega kombinuje z tym liczeniem i że można to dokładnie policzyć biorąc dane z faktury.

pzdr
k

v-oko
03-02-2011, 18:47
kurm28

a moze ty mogl bys napisac mi jaka masz pompe chodzi mi bardziej o DZ i dlaczego akurat takie wybrales?

kurm28
03-02-2011, 19:07
pompa 8KW firmy NATEO z zasobnikiem CWU 300L
kolektor poziomy - 300mb (ale żałuje, że nie położyłem 400. 500 by mi na działkę nie weszło).

dlaczego poziomy? w sumie nie brałem pod uwagę innego, ale nawet jak bym brał, to przy tych cenach odwiertów bym się nie zdecydował.
poza tym ma dosyć wysoko wody gruntowe, a kolektor jest zakopany na 1.80, wiec całość daje rade i nie było potrzeby wydawać fortuny na wiercenie).

pzdr
k

piwopijca
03-02-2011, 20:46
a jak dlugo ty juz masz PC i czy nie miales zadnych problemow, typu wyciek glikolu ,zle smarowanie sprezarki, jak wyglada serwis itp. no i czemu zalozyles pionowe a nie poziome np.?

Ja mam PCi drugi sezon ale pierwszy juz jako zamieszkaly.
Jak dotad nie mialem zadnych problemow z instalacja czy tez sama pompa ciepla. Serwis? Nie wiem co to jest :) (zartuje oczywiscie) Nie mialem zadnego serwisu bo niby po co?
Pionowy kolektor poniewaz:
1-mala dzialka
2-stabilne jako dolne zrodlo
Sprawdzam sobie i zmieniam ustawienia przez internet i nie zauwazylem zadnych problemow do ktorych bym nie przylozyl reki :) tzn.. caly czas delikatne zmiany zeby znalezc optimum ustawien.

Pzdr.

Kejti30
03-02-2011, 20:50
Kejti30 - bardzo Ci dziękuję za odpowiedź :) czy już masz to wszystko zrobione, czy tylko wycenę na papierze? wentylację masz z reku? a nie masz zbiornika buforowego? ile miejsca działki zajmie/zajął Ci ten kolektor?

u nas będzie 142 m powierzchni użytkowej plus 32 pomocniczej (garaż, pralnia itp). działkę mamy sporą ale zastanawiamy się nad kolektorem pionowym, który ma być wydajniejszym tylko cenowo zabija :(

jak na razie wszystko na papierze :) ale zebrałam sporo ofert, przeczytałam cały wątek i doszłam do wniosku ze wybiorę między ziriusem a PPC. Pierwszy sprawdzony, wiele osób z forum go mai kosztuje koło 60k zł ze wszystkim (też z podłogówką) a PPC też ma kilka osób z forum i generalnie hula a cena naprawdę zachęcająca. Decyzję podejmę po wizycie u przedstawiciela PPC na wielkopolskę- zobaczę jakie zrobi na mnie wrażenie, może uda się odwiedzić kogoś kto to ma. Dla mnie b ważne jest tzw zaufanie do instalatora - chcę mieć pewność ze mi dobrze poustawia i w razie problemów zjawi się i naprawi co trzeba.
wentylacja będzie z reku, kolektor spiralny ale nie wiem ile zajmie miejsca z pewnością mniej niż normalny poziomy- mam dużą działke wiec nawet nie myślałam o tym. Nie chcę zbiornika buforowego bo zgadzam się, że podłogówka ma wystarczające możliwości akumulacji ciepła, ale widzę ,że wielu dystrybutorów go oferuje - wiadomo z jakich powodów ;-). Jak macie możliwość to ja bym po prostu przewymiarowała poziomy - pewnie i tak wyjdzie duzo taniej niz pionowy - a na pionowy generalnie namawiają bo to większy zarobek dla dystrybutora.

czytałam ze pisaliscie o viessmanie - ja sie bardzo zraziłam do nich - napisałam do 2 przedstawicieli na wielkopolske i obydwaj namawiali mnie na wizyte - ja ze spoko na pewno sie wybiore ale najpierw niech cos przyslą zebysmy mieli o czym rozmawiac - no i sie obrazili :o jeden przysłał oferte jakąs z kosmosu na jakies 90k (z podłogówką) i z elaboratem dlaczego powinnam mieć kolektory pionowe, a drugi mi napisał że potrzebuje 1,5 tygodnia na przygotowanie oferty - i czekam od 2 tyg i nic - wiec mam ich gdzies, raczej mnie nie zachęcili do spotkania. Moje wrażenie jest takie , że lepiej rozmawiać z dystrybutorem, który jednocześnie wie jak przeprowadzić instalacje (tak ogólnie mówiąc) niz z przedstawicielem który w większości nigdy nie widział instalacji na oczy i wykorzystuje niewiedzę inwestora. Pewnie to mało odkrywcze, ale lepiej pozno niż wcale :P

Tatarak
03-02-2011, 20:59
Dzięki Kejti.Najpóźniej na początku następnego tygodnia będę mieć w ręce projekt, to zaczynam atak na pompiarzy :) Dam znać, co mi zaproponują.

Sławek...
03-02-2011, 21:08
Sławek...

nie, domek dopiero będzię, masz jakieś lepsze rozwiązanie co do współczynnika i ściany jednowarstwowej?

Pozdrawiam :-)

..uważam, że nie opłaci Ci się taka ściana jak planujesz...
pobuduj z jakiejś ceramiki i daj dobre ocieplenie to uzyskasz bez problemu ścianę w granicach 0,15 a to spowoduje znaczne zmniejszenie zapotrzebowanie budynku na ciepło a co za tym idzie znacznie mniejszą pompę czyli mniejsze koszty eksploatacyjne, mniejszą ilość odwiertów.....
czyli krótko mówiąc będziesz miał o wiele taniej.... nie wiem kto Ci doradził ścianę 1W...chyba ten kto ma Ci robić CO za 100 klocków, hehe....
z jakiego rejonu jestes?

Sławek...
03-02-2011, 21:10
a moze ty mogl bys napisac mi jaka masz pompe chodzi mi bardziej o DZ i dlaczego akurat takie wybrales?

..pionowe będzie zawsze bezpieczniejsze - mniejsze prawdopodobieństwo wychłodzenia - niżej są bardziej stabilne warunki temp i nie zależą one od pogody...
przy poziomym chłodny rok może spowodować niedostateczną regenerację źródła a co za tym idzie kłopoty w zimie... to tak w skrócie....

kbab
03-02-2011, 21:23
re kurm28
licz energię dokładnie jak wyliczyłeś, nie kombinuj w rozliczanie procentowo wg 2 i 1, przecież ja w G11 oglądam tv i mam światło teoretycznie taniej od ciebie (twoja 1), ale tak nie jest bo za każdą kWh zapłaciłeś nieco ponad 40gr, jeśli uda ci się zejść z ceną poniżej 40gr to już sukces. Różne taryfy dostawców to ich kombinacje aby w pełni wykorzystać swoje moce, niższa średnia cena w G12 od G11 to nic innego tylko rabat dla większych odbiorców (ponad 3000 kWh rocznie), a średnia cena zmusza odbiorcę do kombinowania aby była niska jednocześnie lepiej była wykorzystana moc dostawców energii.

Sławek...
03-02-2011, 21:24
mam na myśli to, że niektórzy ludzie mają 12cm styro na ścianie i uważają że mają dobrze ocieplony dom ( a w rzeczywistości ledwo mieszczą się w normie U<0,3)
Dla mnie standard to 20cm na ścianie i 30cm na dachu, 15cm pod podłogą - mam na myśli izolacje.
Dobre izolacje to wszystko więcej niż to co napisałem ;)

jak byś miał takie izolacje o jakich mówisz to nie miałbyś zapotrzebowania 12 k na 130 m powierzchni ;)

v-oko
03-02-2011, 21:37
ok widze , ze bez dokladnych badan geo na mojej dzielce sie nie obejdzie, mam nadzieje ,ze po otrzymaniu wynikow polowa albo i wiecej moich watpliwosci co do DZ sie rozwiaze sama, jutro tel do geo. i czekanie. o wynikach i decyzji napisze juz po ..tak dla info.
dziekuje bardzo.

kbab
03-02-2011, 21:41
uwazasz ze to zbyt malo?

czy masz PC , jaki duzy dom i jakie zapotrzebowanie jesli mozna wiedziec?

nie mało i nie dużo, dla dobrze ocieplonego domu o tych gabarytach w sam raz przy dobrym komforcie cieplnym (ok21/22stC). Dopracowuję swój wskaźnik EF (energia zużyta z faktur), to nie prognozy, obliczenia teoretyczne, ale energia zużyta i udokumentowana fakturami, za ostatnie lata wychodzi mi ok 21000 kWh rocznie, w tym energia elektryczna początkowo 3600, ostatnio ponad 2200 kWh w roku, dom 130m2, zresztą wszystko jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647
Temat pc interesuje mnie wyłącznie kasowo, jeśli mi się opłaci to wejdę w pc ale w klimie lub odzysk ciepła do cwu (jak na razie), ale dla mnie decydującym warunkiem będzie opłacalność, bo mam dostęp do wielu nośników energii, a przy cenie podanej przez ciebie od razu zapaliła mi się "żółta lampka" i najprawdopodobniej przekalkulowałbym dokładnie porównując z ogrzewaniem elektrycznym, chociaż pc to również system elektryczny ale z większa sprawnością, chociaż ta sprawność nie jest do końca udokumentowana (COP gwarantowany)

Jastrząb
03-02-2011, 21:53
powtarzasz slogany instalatorów namawiających na odwierty - przy dobrych warunkach glebowych nie ma przeciwskazań dla kolektora poziomego...a koszty wykoniania nieporównywalnie niższe...
Powiedzcie mi jedna rzecz. Od czego sie regeneruje kolektor pionowy?
Poziomy ponoc potrzebuje slonca i lata zeby sie gleba zregenerowac. Czemu to pionowy nie potrzebuje sie regenerowac?

marcin

kbab
03-02-2011, 22:11
Powiedzcie mi jedna rzecz. Od czego sie regeneruje kolektor pionowy?
Poziomy ponoc potrzebuje slonca i lata zeby sie gleba zregenerowac. Czemu to pionowy nie potrzebuje sie regenerowac?

marcin

oba układy regeneruje ciepło z wnętrza ziemi, słońce nie regeneruje temp gleby na tych głębokościach. Aby się o tym przekonać (warstwowy rozkład temperatur) wystarczy postawić włączone żelazko na stosie np z cegieł, przy której od góry gorące żelazko nie podnosi temperatury? A to są nie te same różnice temperatur.

Sławek...
03-02-2011, 22:29
powtarzasz slogany instalatorów namawiających na odwierty - przy dobrych warunkach glebowych nie ma przeciwskazań dla kolektora poziomego...a koszty wykoniania nieporównywalnie niższe...

...nie powtarzam sloganów - takie są fakty.... nikogo nie chcę odwracać od kolektorów poziomych jednak muszą sobie zdawać sprawę z ryzyka...
niestety co byśmy nie mówili, to chyba nie da się podważyć faktu, że przy odwiertach warunki temp na głębokościach o jakich mówimy są względnie stałe.... na głębokości -1,8m mogą się wydarzyć anomalie.... tutaj regeneracja źródła niestety zależy od temp powietrza/nasłonecznienia/ilości opadów w okresie wiosna-jesień....
co do Twojego budynku to może i Ci tak wyszło przy piwnicy... pewnie sama piwnica generuje dość spore zapotrzebowanie, do tego garaż...
jeżeli tak Ci wyszło to widocznie tak jest....

Jani_63
03-02-2011, 22:46
oba układy regeneruje ciepło z wnętrza ziemi, słońce nie regeneruje temp gleby na tych głębokościach. Aby się o tym przekonać (warstwowy rozkład temperatur) wystarczy postawić włączone żelazko na stosie np z cegieł, przy której od góry gorące żelazko nie podnosi temperatury? A to są nie te same różnice temperatur.
Dla żelazka tak, ale dla warstw powierzchniowych gruntu już nie :D
Na każdy metr2 powierzchnie gruntu przypada w skali roku około 1000kWh energii z promieniowania słonecznego.
Wynik sumaryczny zależy tu od np intensywności roślinności jaka występuje na danym terenie.
Warstwy powierzchniowe nagrzewają się od promieniowania słonecznego nawet do 18oC dla głębokości -0,5m ppt).
Ponieważ ciepło zawsze przenika od ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej temperaturze, część tego ciepła przedostaje się w głębsze warstwy gruntu.
Ale głównym transporterem tego ciepła jest woda, która przenikając podczas opadów z warstw płytszych do głębszych transportuje ciepło w głąb gruntu.
Proces ten odbywa się że tak powiem w cyklu półrocznym.
Głębokość na której ustają zmiany temperaturowe zależne od temperatury zewnętrznej to około 10m ppt.

W przypadku sond głębinowych ciepło jest pobierane z ciepła górotworu przez promieniowanie (radiacje) i konwekcję.
Grunt jako akumulator (zasobnik) ciepła dąży samoistnie do wyrównania stanów temperaturowych zakłóconych odbiorem tego ciepło przez sondę DZ.
Tutaj regeneracja gruntu następuje znacznie szybciej niż w przypadku warstw płytszych (do 5-7m ppt).

kurm28
04-02-2011, 08:55
re kurm28
licz energię dokładnie jak wyliczyłeś, nie kombinuj w rozliczanie procentowo wg 2 i 1, przecież ja w G11 oglądam tv i mam światło teoretycznie taniej od ciebie (twoja 1), ale tak nie jest bo za każdą kWh zapłaciłeś nieco ponad 40gr, jeśli uda ci się zejść z ceną poniżej 40gr to już sukces. Różne taryfy dostawców to ich kombinacje aby w pełni wykorzystać swoje moce, niższa średnia cena w G12 od G11 to nic innego tylko rabat dla większych odbiorców (ponad 3000 kWh rocznie), a średnia cena zmusza odbiorcę do kombinowania aby była niska jednocześnie lepiej była wykorzystana moc dostawców energii.

To co piszesz ma znaczenie jedynie dla całości zużytej energi.
Natomiast aby policzyć faktyczne zuzycie np PC musze opierac sie na T1 iT2, ponieważ wyciągając średniią cenę za jednostkę (tak jak pisałem u mnie - te 0,40 (na około) wyjda mi bzdury.
Patrz:
Zużycie całkowite PC w badanym okresie wg średniej ceny za kWh - 1890 * 0.4711 = 870,379PLN

Zuzycie całkowite PC liczone wg faktycznej pracy w taryfach I oraz II:
- Tar I - 378 kWh * 0,610326=230,70 PLN
- Tar II - 1512*0,284376 = 429,98
Suma Tar I i II = 660,68 PLN

Wg Ciebie za ile PLN PC zuzyla prądu?

Napisałem już w poprzednim poście, że licząc tak jak liczę otrzymałem w 99% wynik zbiezny z wyliczeniami dostawcy, a bład wynikał z niedoliczenia akcyzy, zmian cen i zmian VAT.
Twój sposób ma zapewne zastosowanie dla G11 gdzie masz jedną stawkę za cały dzień, ale nawet wtedy to co wyliczasz musi być zgodne z ceną brutto za jednostke z faktury - innego wyjscia nie ma (no chyba, ze G11 działa jakoś inaczej).

Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

pzdr
k

Jastrząb
04-02-2011, 09:28
Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.
kMi sie osobiscie po malu juz nie chce. Jak kiedys napisalem, ku wielkiemu oburzeniu anty-pompiarzy, na ogrzewanie domu150m wydaje rocznie mniej niz na piwo. Lub mowiac inaczej, kolo dupy mi lata, czy ktos se to policzy tak czy inaczej i czy mu wyjdzie 200PLN wiecej, czy mniej.

marcin

kbab
04-02-2011, 09:54
dokładnie tyle ile wyliczyłeś w 1 wariancie. Jakoś nikt nie ma pretensji do dostawcy energii o to, że jako średni odbiorca (ponad 3000 kWh) drożej płaci za energię w godzinach szczytu od drobnego odbiorcy z G11, a to dlatego ze ma możliwość odrobić z nawiązką tą różnicę większym zużyciem energii poza szczytem. Kończąc temat wyjaśnij po co masz kombinować z cenami i proporcjami zużycie w 1 i 2, skoro nic nie zmieni tego, że za 1kWh zapłacisz i tak w końcu średnią z faktury (którą wyliczy nawet laik bez problemu, a który miałby problem w przeliczaniu na 1 i 2 oraz % zużycie), poza tym równie prawidłowa cena energii to średnia wyliczona bezpośrednio z kalkulatora dostawcy, dzieląc kwotę końcową przez ilość energii, przy okazji liczy oszczędności jakie można osiągnąć powiększając zużycie w tańszej taryfie. Ktoś już próbował z zejściem z ceną poniżej 30gr/kWh wykorzystując G12 i G11 w jednym gospodarstwie - i niestety nic nie wyszło. Ostatecznie każdy niech liczy po swojemu, ale w takim przypadku powinien oprócz kwoty podać zużycie kWh, bo samo stwierdzenie, że np za cwu płaci 50zł, a za ogrzewanie 150 - jest nieporozumieniem, a podane kwoty obarczone sporym błędem.
http://www.eprad.pl/01,04
zachęcam użytkowników pc do wyliczenia zwrotu z inwestycji przy zastosowaniu różnych nośników energii, wystarczy w H2 wpisać roczne zapotrzebowanie na kWh, w dolnych rubrykach koszt inwestycji w pc i alternatywny w inny kocioł, zapraszam na str mojego kalkulatora

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

ManiuF
04-02-2011, 10:12
Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.


Miałem zamiar nie wdawać się w tą dyskusję, ale skoro wywołałeś...

Wydaje mi się, że rozumiem dokąd kbab zmierzasz z tym sposobem liczenia, ale nie do końca się z tym zgadzam. Racja, że przyjmowanie 0,28PLN w kalkulacjach ekonomiczności pompy ciepła jest nadużyciem (chyba, że ktoś rzeczywiście w 100% grzeje w taniej taryfie co jest raczej wyjątkiem, a nie regułą patrząc na wypowiedzi na FM), ale wrzucanie energii zużytej na cele bytowe do tego samego worka również wypacza koszta ogrzewania. I tak byś oglądał telewizję, czy oświetlał dom niezależnie od tego czy grzejesz prądem, czy innym nośnikiem energii. Według mnie powinno się liczyć osobno średnią cenę kWh na te dwa cele. Osobno średnią ważoną podlicznikiem PC oraz osobno średnią ważoną różnicą między licznikiem głównym a podlicznikiem PC.
Jedyną poprawką jaką można by uwzględnić w kosztach ogrzewania jest przypadek gdy koszt energii na cele bytowe będzie wyższy niż by był w taryfie G11 (bo taką pewnie byśmy mieli nie grzejąc prądem). Kwestie abonamentu i opłat stałych dla uproszczenia pomijam.

kurm28
04-02-2011, 10:31
dokładnie tyle ile wyliczyłeś w 1 wariancie. Jakoś nikt nie ma pretensji do dostawcy energii o to, że jako średni odbiorca (ponad 3000 kWh) drożej płaci za energię w godzinach szczytu od drobnego odbiorcy z G11, a to dlatego ze ma możliwość odrobić z nawiązką tą różnicę większym zużyciem energii poza szczytem. Kończąc temat wyjaśnij po co masz kombinować z cenami i proporcjami zużycie w 1 i 2, skoro nic nie zmieni tego, że za 1kWh zapłacisz i tak w końcu średnią z faktury (którą wyliczy nawet laik bez problemu, a który miałby problem w przeliczaniu na 1 i 2 oraz % zużycie), poza tym równie prawidłowa cena energii to średnia wyliczona bezpośrednio z kalkulatora dostawcy, dzieląc kwotę końcową przez ilość energii, przy okazji liczy oszczędności jakie można osiągnąć powiększając zużycie w tańszej taryfie. Ktoś już próbował z zejściem z ceną poniżej 30gr/kWh wykorzystując G12 i G11 w jednym gospodarstwie - i niestety nic nie wyszło. Ostatecznie każdy niech liczy po swojemu, ale w takim przypadku powinien oprócz kwoty podać zużycie kWh, bo samo stwierdzenie, że np za cwu płaci 50zł, a za ogrzewanie 150 - jest nieporozumieniem, a podane kwoty obarczone sporym błędem.
http://www.eprad.pl/01,04
zachęcam użytkowników pc do wyliczenia zwrotu z inwestycji przy zastosowaniu różnych nośników energii, wystarczy w H2 wpisać roczne zapotrzebowanie na kWh, w dolnych rubrykach koszt inwestycji w pc i alternatywny w inny kocioł, zapraszam na str mojego kalkulatora

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Alez kolego szanowny - nie rozmawiamy o całkowitych kosztach za energie, tylko o kosztach jakie przynoszą nam konkretne urządzenia - w tym przypadku PC i tak konkretnie, ze bardziej sie nie da wiem ile PC zuzyła w I ile w II tar i dokładnie tak liczę jej zuzycie.
Co innego, gdybyśmy rozmawiali o kosztach całkowitych prądu w domu, to wtedy mozna policzyć srednią cene itd.
Tutaj rozmawiamy JEDYNIE o kosztach ogrzewania i CWU, więc wrzucanie do tego kosztów generowanych przez inne urządzenia jest w tym przypadku pomyłką.

Napisałeś, ze moje wyliczenia zuzycia prądu przez PC są obarczone błędem, co jest nieprawdą, bo sa dokładne.

@ManiuF
Mam nadzieję, ze zauwazyłeś, ze w wyliczeniach po pierwsze nie wziąłem 0,28 tylko koszt w II taryfie brutto, a po drugie nie dałem tam 100% zużycia PC w II tar, ale wg faktycznego zuzycia.
Poza tym zgadzam sie w 100%, chociaz wciąz nie rozumiem po co liczyć średnią cenę, skoro ma sie podana dokaldną?
inna sprawa, ze tak jak piszesz musi być to średnia wazona, co w efekcie da dokładnie taki sam koszt, jak uzycie cen tar I i II.

pzdr
k

kbab
04-02-2011, 10:35
ok to jak rozliczysz energię którą pobierają sprzęty zasilane ciągle?, np lodówka, inne zasilane całą dobę, będziesz kombinował z taryfami, %zużyciem, wyliczaniem sobotnio-niedzielnym, przecież to sprzęty które rozliczyć powinniśmy tak samo jak pc, jeśli nie to dlaczego pc w tym ma być uprzywilejowana, z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury,

kbab
04-02-2011, 10:38
bez zbędnych wpisów, powinniśmy poza kosztem podawać faktyczne zużycie w kWh i będzie ok

ManiuF
04-02-2011, 10:47
@ManiuF
Mam nadzieję, ze zauwazyłeś, ze w wyliczeniach po pierwsze nie wziąłem 0,28 tylko koszt w II taryfie brutto, a po drugie nie dałem tam 100% zużycia PC w II tar, ale wg faktycznego zuzycia.


To 0,28PLN nie odnosiło się do twojej kalkulacji, tylko do zarzutu który pojawił się ileś tam postów wstecz, że niektórzy (chyba głównie sprzedawcy) używają takiej stawki. :)



z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury


Te zyski będą się nam pojawiały niezależnie od nośnika energii i zmniejszają zapotrzebowanie domu na ogrzewanie (dogrzewanie), więc wydaje mi się zasadne pominięcie ich w tych obliczeniach.


bez zbędnych wpisów, powinniśmy poza kosztem podawać faktyczne zużycie w kWh i będzie ok

Tak będzie najpoprawniej politycznie. :)

Jastrząb
04-02-2011, 10:58
ok to jak rozliczysz energię którą pobierają sprzęty zasilane ciągle?, np lodówka, inne zasilane całą dobę, będziesz kombinował z taryfami, %zużyciem, wyliczaniem sobotnio-niedzielnym, przecież to sprzęty które rozliczyć powinniśmy tak samo jak pc, jeśli nie to dlaczego pc w tym ma być uprzywilejowana, z drugiej strony w dzisiejszych ciepłych domach dużą rolę odgrywa ciepło z odzysku, często wydzielane przez sprzęty zużywające droższą energię z 1 taryfy, oczywiście nikt nie policzy jego kosztu po cenach z 1, a przecież o tyle mniej ciepła dostarczy nam pc, zatem to również przemawia za rozliczaniem zużycia energii średnią wg faktury,

kbab, to jest watek o ogrzewaniu. MIedzy innymi kosztach ogrzewania. Co ma do tego TV czy lodowka? ROzmawiamy o tym, ile kosztuje nas ogrzewanie, a nie chlodzenie piwa i kielbasy. DLatego wszyscy z uporem maniaka, probuja Ci wytluamczyzc, zeby nie wrzucac lodowki, plazmy i PC do jednego worka z PC.

PC moze zuzywac np 80% w taniej i 20% w drogiej taryfie. Koszt KWh wyjdzie wtedy np 40gr. Ludzie maja do tego podliczniki i widza faktyczny, zmierzony podzial na tania i droga taryfe.
Wszystko inne bedzie zuzywac np 60% w drogiej, a 40% w taniej. Koszt 1 KWh na Plazmy, lodowki i swiatelka, wyniesie wiec np 50gr.

Majac podlicznik 2taryfowy na PC, do tego licznik glowny 2taryfowy, latwo mozna policzyc (2 odejmowania wystarcza!!), jakie bylo procentowe zuzycie pradu w taniej/drogiej taryfie na cele po-za grzewcze.

Jak policzysz srednia z fakury za calosc jak sie upierasz, to sie okaze, ze godzina ogladania TV zima (gdy chodzi pompa) wyjdzie Ci nizsza niz latem, gdy PC nie chodzi. A przeciez ta plazma zawsze zre tyle samo pradu, wiec koszt jej ogladania zima/latem jest taki sam.


Kolejny przyklad. Ta plazma moze zima chodzic 1h dziennie lub 10h dziennie.
W tym samym czasie pompa chodzi zawsze 10h. Skoro pompa chodzila zawsze taka sama ilosc czasu, to dlaczego koszt ogrzewania ma ( wedlug Twojego sredniego liczenia), zalezec od tego na ile godzin wlaczylem plazme (abstahujac od ilosci ciepla ktore plazma wyprodukowala,). Bo zakladam, ze plazma chodzi glownie w dzien w drogiej taryfie i niejako podbija srednia cena KWh. PC chodzi glownie w taryfie taniej.

marcin

piwopijca
04-02-2011, 10:59
Przeciez to jest chore, wliczac zuzycie AGD do ogrzewania domu przy PCI.
Jak juz wspomniano, KAZDY ma w domu jakies agd i powinien do kosztow ogrzewania czy to gazem czy eko-groszkiem je doliczac.
Przeciez te urzadzenia grzeja kazdy dom a nie tylko domy pompiarzy!!!!!!!!!!
"kurm28" jak najardziej prawidlowo wyliczyl realne koszty a jak widze to "kbab" jest czystym teoretykiem, ot taka teoria matematyki dla samej teorii.
Moze podawajmy zuzycie w [kwh] i jesli ktos ma mozliowsc z podzialem na taryfy I i II.
Te nasze wpisy nie sa po to, zeby doktorat na tym zrobic ale pomoc innym w analizie ich przypadku i "naukowe udowadnianie zalozen jakiejs teorii" nie ma sensu.


Pzdr.

kurm28
04-02-2011, 11:03
bez zbędnych wpisów, powinniśmy poza kosztem podawać faktyczne zużycie w kWh i będzie ok

Tutaj sie zgadzam, dlatego też w wyliczeniach podałem faktyczne zużycie w kWh (te które użyłem w przykładzie).
Uwazam jednak również, że należy też podawać koszty poniesione realnie,aby uniknąć manipulacji typu - 1890 kWh po średniej cenie 0,4017. ;) :)

Natomiast pytanie o rozliczanie energii TV, lodówki itd akuratnie w tym watku uwazam za bezzasadne, ponieważ tutaj rozmawiamy o kosztach ogzrewania i kosztach zuzycia prądu przez PC i tylko o tym, a nie o prądożerności urządzeń AGD.

Jeszcze raz napisze - napisałeś ze moje wyliczenia są błedne, a to nie jest prawda - są prawdziwe, ponieważ pokazują faktyczne zuzycie prądu przez PC w moim przypadku. Zarówno w kWh jak i PLN.
(Ciekawy jestem, czy licząc koszty ogrzewania węglem, gazem itp, dolicza się koszt ciepła z odzysku, o których wspominasz wyżej, czy to tylko dotyczy PC? ;) )

OK, widzę, ze dyskusja zaczyna zmierzać w nieśmiertelnym kierunku opłacalności PC (tak z ciekawości kbab - czym grzejesz?), a mnie taka dyskusja nie interesuje, bo mnie sie podoba to co mam i moją wiedzą praktyczną sie dzielę.
Nikogo do PC nie namawiam.
Kazdy ma głowe i mysleć potrafi i wybierze to, co mu najbardziej odpowiada.

pzdr
k

kbab
04-02-2011, 11:20
czym grzeję?, na poprzedniej stronie podałem dokładne rozliczenie z ostatnich kilku lat, ale podam powtórnie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647
pc jakiej obecnie używam to mała klima, ale zamierzam zaprojektować hubrydę tj połączenia tunelowego klimatyzatora (oczywiście z pc) z rekuperatorem, jeśli taka inwestycja będzie ekonomicznie uzasadniona to ją zrealizuję

kurm28
04-02-2011, 11:41
dziekuje za odp

kbab
04-02-2011, 13:30
wcześniej był wklejany artykuł
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,11129/Itemid,255/
ostatni cytat z niego
"Koszty eksploatacyjne w przypadku drugiej inwestycji wyniosły 12 950 zł od 17 grudnia 2007 roku do 23 stycznia 2010 roku (niecałe 3 sezony grzewcze) – przy wcześniejszych kosztach na poziomie 13 800 zł za gaz za jeden sezon!"
czy na tej podstawie można stwierdzić, że średnioroczny COP jest niższy od 3? Już pytałem o średni COP ale nie było odpowiedzi, następnie czy jest możliwość odczytania w programatorze pc dostarczonego ciepła w roku, może innym interwale?

kurm28
04-02-2011, 14:35
tak z ciekawości (bo na postawione pytania nie potrafie odpowiedzieć) - do czego zmierzasz?

kbab
04-02-2011, 14:51
w końcu należałoby podliczyć ile ciepła dostarcza pc - jakoś nie trafiłem na konkretną odpowiedź, w czasie kiedy program OZC wylicza z dokładnością po przecinku zapotrzebowanie domu na ciepło powinniśmy też w miarę przyzwoicie policzyć dostarczane ciepło przez pc. Spotykam w wielu postach, że cwu kosztuje 50, nawet 20zł, ogrzewanie 120 czy 150zł, ale ile kWh (może być inna jednostka) pc dostarczyła - sory, chyba powinienem pójść do okulisty - nie widzałem.

rume
04-02-2011, 15:17
Kbab - ja ci odpowiem jeżeli Ty mi powiesz ile ciepła dostarczył kocioł na ekogroszek do domu, ile uciekło przez komin i ile było w węglu :D

Jani_63
04-02-2011, 15:19
Co mnie dziwi, to brak reakcji innych forumowiczów, którzy nie są skorzy do podzielenia sie swoimi przemyśleniami w tej kwesti.

:sleep:
W ogóle to proponuję przenieś tą dyskusję do wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!
gdziem miejsce kWh i złotówek za nie. :bye:

kbab
04-02-2011, 15:36
re rume
wstaw odpowiednie wartości do mojego kalkulatora, czy cena się zgadza, oraz czy sprawność kotła odpowiednia,

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

jedno ale, ta średnia PC w roku - chociaż tyle

Jastrząb
04-02-2011, 16:19
re rume
wstaw odpowiednie wartości do mojego kalkulatora, czy cena się zgadza, oraz czy sprawność kotła odpowiednia,

https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

jedno ale, ta średnia PC w roku - chociaż tyle

Wiesz co? Zmien se ksywe na forum, z kbab na "srednia". ;-)

marcin

AdamAlicjaWRO
04-02-2011, 16:41
Pochwalę się styczniem i osiągami:

PC czyli grzanie i woda : I taryfa - 124KWH II taryfa - 942KWH - czyli stosunek w % 18/82 :)))) koszt 350zł
Zużycie domowe : I taryfa - 114Kwh II taryfa - 155 KWH - czyli stosunek w % 42/58 koszt : 121zł

Za prąd zatem w styczniu 471 PLN.

Pozdrawiam

photos
04-02-2011, 16:41
Viessmann nie jest tani przy domu o pow 105m2 płaciłam
za PC Vitocall 222G 7,7kW, Vitorol 200, napęd mieszacza, bufor Vitocel 200l, jakieś pompy, czujniki, naczynia wzbiorcze - w sumie około 29tyś,
za odwiert 22tyś
to już jest 51tyś, bez podłogówki...

A ja za taka samą pompę kolektor pionowy 160 mb, podłogówka na całości ( 170-180 m2 niepamiętam dokładnie), instalacja wod-kan w całym domu i rekuperator z automatycznym baypasem zapłaciłem 73 tys. Oczywiście montaż całości i uruchomienie. Czyli zdecydowanie taniej. No nie mam bufora. Ceny zatem zależą od humoru i chęci współpracy salonu montującego

Jani_63
04-02-2011, 16:59
Bo to była wyprzedaż starego rocznika :lol2:,
a trafić na taki dobry humor montażysty to jak wygrana Totka, bo przecież cuda się zdarzają :D

photos
04-02-2011, 17:03
heh no nie wiem może i ze starego rocznika...:) dla zobrazowania napisze tylko że reku z montażem to koszt około 17 tys. tak liczę bo w ofercie tego nie uściślili. A liczę tak dlatego że wówczas widziałem cennik i sam reku kosztował 15 netto. No niestety za to liczą sobie sporo. Czyli w sumie 56 tys - 2 za wod kan w sumie około 54 mogą być jakieś rozbieżności w tych sumach ale raczej nie wielkie

yaiba83
04-02-2011, 17:05
Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.
Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.
Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.
Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.
PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

AdamAlicjaWRO
04-02-2011, 17:15
Ja nie liczyłem w żadną stronę czy mi się zwróci, kiedy itp.

Szejkiem nie jestem ale nie miałem zamiaru się cofać do 19 wieku i ładować szuflą, albo stać się drwalem.

Tylko to przyświecało mojemu zakupowi PC, bo gazu po prostu u mnie nie było i nie będzie.

pozdro

Jastrząb
04-02-2011, 17:24
Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.
Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.
Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.
Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.
PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)
No Ty tez sie zaliczasz w takim razie do wyznawcow swojego systemu.
Z calej Twojej wypowiedzi wynika jedna rzecz:
- mam gorzej platna prace, nie mialem kasy na PC, wiec lubie nosic opal a PC jest drogim gadzetem.

To mala uwaga z mojej strony.
Nie wszedzie mozna palic paliwami stalymi, weglem, drewnem itp.
A budujac dom z kredytu, i wydajac 20.000 wiecej na instalcje PC niz na gazowa, powoduje, ze roczny koszty splaty kredytu (tych dodatkowych 20.000) i ogrzewania jest w przypadku PC..... mniejszy. WIec powtarzam. Wybralem najtanszy system grzewczy jaki moglem. Przy okazji jest super bezobslugowy.


marcin

P.S.
nie pal drewnem. Chodz do lasu chrust zbieraj. Jeszcze mniej Cie ogrzewanie bedzie kosztowac, jeszcze mniej bedziesz musial przy tej tasmie stac.



marcin

Jani_63
04-02-2011, 17:39
Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.
(...)
Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)
Tylko po co.
Każdy trzeźwo myślący człowiek zdaje sobie sprawę że każdy z systemów grzewczych ma swoje plusy i minusy.
Optymalnego dla wszystkich jeszcze nie wymyślono.
Każdy też dobiera taki rodzaj dostarczania ciepła dla domu jaki mu pasuje (czyt. dostępność nośników energii, stać go na niego, podoba się, jest dopasowany do stylu życia)
Jak kto kupuje działkę uzbrojona w gaz to raczej nie montuje PCi, jak musi zrobić przyłącze gazowe ze 100m to raczej z niego rezygnuje.
Są ludzie którzy mają i PCi i solary, i kocioł stałopalny jeszcze do tego. I co z tego wynika?
O żródłach ciepła sie dyskutuje, porównuje, szczególnie jak sie stoi przed wyborem tego źródła.
Ale są też "mesjasze" którzy będą próbować nawracać "zbłądzone owce" na jedynie słuszny system.
Mam nadzieję że nie o taki efekt Ci chodził pisząc swoje porównanie ;)

Tatarak
04-02-2011, 19:39
Pochwalę się styczniem i osiągami:

PC czyli grzanie i woda : I taryfa - 124KWH II taryfa - 942KWH - czyli stosunek w % 18/82 :)))) koszt 350zł
Zużycie domowe : I taryfa - 114Kwh II taryfa - 155 KWH - czyli stosunek w % 42/58 koszt : 121zł

Za prąd zatem w styczniu 471 PLN.

Pozdrawiam

A jakie masz dolne źródło? poziome czy pionowe?

Sławek...
04-02-2011, 20:10
[QUOTE=Jani_63;4553337]
Każdy trzeźwo myślący człowiek zdaje sobie sprawę że każdy z systemów grzewczych ma swoje plusy i minusy.
Optymalnego dla wszystkich jeszcze nie wymyślono.
/QUOTE]

...zgadzam się, równości nigdy nie było i nie będzie...nie wymyślono idealnego ustroju to i systemu ogrzewania idealnego nie ma... ;)
zawsze jest coś za coś... w systemach grzewczych jeden jest tani inwestycyjnie/mało komfortowy i droższy w eksploatacji, inny droższy inwestycyjnie, ale tańszy w eksploatacji i bezobsługowy....
każdy musi dobrać odpowiedni do potrzeb, oczekiwań, ilości gotówki...
każdy spełni swoją rolę - będzie grzał dom.... i tyle....

kurm28
04-02-2011, 21:26
Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.
Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.
Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.
Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło? Dla niektórych to jest rok a nawet dwa odkładania. Teraz ja się pytam jak się ma te dokładanie z 4 razy dziennie przez okres zimowy do 2 lat pracy w zakładzie pracy. Nie każdy jest prezesem, wielu na pewno popyla na taśmie itp.
PC to fajny gadżet, ale kosztowny. PC to tak jakby sobie kupić mercedesa i się cieszyć luksusem za cenę wyższej kasy. Rozważania, że tradycyjny system jest do d..py jest niepoprawny i udowadnianie, że całkowicie nieekonomiczny także. Bo na różnicę w luksusie też trzeba zapracować. Bo albo robisz w fabryce albo dokładasz do pieca :D

Ot taka mała uwaga dla wszystkich wyznawców swoich systemów :)

No racja, ale ta uwaga dotyczy czego? (Czy to takie wolne wnioski?)
Kto tutaj napisał, ze do dupy inne a PC najlepsze?
Temat jest o PC - wymiana uwag, opinii itd.
Czasami pojawi sie jakiś teoretyk, co PC nie ma, ale wszystko wie i zaczyna wyliczać i udowadniać... tylko po co?
Nikt nikogo nie namawia, nie przekonuje, nie naciąga - chcesz mieć PC - kup PC, chcesz solary i kominek - kup solary i kominek.... itd.

Jedna rzecz mi się tylko spodobała bardzo - ktos opisał przykład kolegi, który nie kupił PC bo za drogo i się nie zwróci.
Kupił inny system - zaoszczędził około 40K... po czym wydał to na meble kuchenne :D:D:D:D:D:D

Inna sprawa jak ktoś nie ma za co, ale ja też nie miałem za co, ale stwierdziłem, zę inne rzeczy mogą poczekać, a kaska niech idzie na PC.
Z tym, że to nie było na zasadzie - muszę mieć PC bo inni mają, tylko jako alternatywę miałem ekogroszek - odpadał z marszu, albo olej/gaz z butli.
Nawet w sklepie z piecami pukali sie w głowę, jak pytałem o piec na olej i to mi dało do myślenia.

pzdr
k

okobar
04-02-2011, 21:29
przeczhytałem cały topik

zajęło mi to 3 miesiące ale dałem radę:lol2:

photos
04-02-2011, 21:59
kurm28 - u mnie było podobnie(miałem identyczny wybór), wolałem mniej wydać na panele,kafelki ,generalnie wykończeniówkę, a więcej wydać na instalacje. Panele zawsze mogę wymienić niewielkim kosztem, a z instalacjami już tak prosto nie jest...

Jakbym cytował siebie :) tez wolę meble wymienic za 5 lat na lepsze jak mnie bedzie stac. A teraz kupie tansze ale wolę miec w domu lepsze instalacje...

kbab
04-02-2011, 22:50
pc to piec jak każdy inny, tylko o wyjątkowej sprawności, ale jeśli ktoś nie zdecyduje się od razu na ten system to po 5, 10 latach możliwości ma ograniczone, chodzi o prace ziemne na zagospodarowanej działce, za to nic nie stoi na przeszkodzie brać pod uwagę pc powietrznej, zwłaszcza ze te nowsze mogą pracować nawet przy -20stC, dodatkowym atutem pc są niższe ceny niż te sprzed 10 lat. W dobrze ocieplonym domu mała pc w systemie MW może załatwić ogrzewanie bez potrzeby DZ, zwłaszcza że jej wydajność może podnieść temperatura zużytego powietrza z reku. Chciałem spytać czy ktoś ma zainstalowany klimatyzator kanałowy w systemie MW.

kurm28
04-02-2011, 23:07
przeczhytałem cały topik

zajęło mi to 3 miesiące ale dałem radę:lol2:

my hero!!!!!! ;) :D:D

trzeba było napisać wcześniej, ze czytasz, to byśmy nie pisali jakis czas, żeby zajączek nie uciekał. :) :D

yaiba83
04-02-2011, 23:08
Ależ udało mi się atmosferę podgrzać, bo już jakoś nudnawo się robiło :)

A tak (pół)serio - chrustem nie będę palił, bo więcej czasu bym stracił na jego zebranie niż na przepracowanie na drewno w zakładzie pracy ;p

U mnie nie ma zakazów co do palenia, mam wszystkie media. Jeżeli chodzi o opłacalność to gdybym miał palić gazem (nawet kondesatem) to bez mrugnięcia oka zamontowałbym PC nawet gdybym miał się dodatkowo zadłużyć, bo stosunkowo szybko by się to zwróciło.

Jeżeli chodzi o ogólne wnioski to widzę, że jednak nie jesteście te przysłowiowe bufony i trzeźwo myślicie. Wcześniej jeden z pompiarzy namiętnie udzielał się na forach odnośnie kolektorów słonecznych i na siłę próbował udowadniać jaka PC to wspaniała i nic innego się nie opłaca a reszta to be. Wy jesteście inni i za to pełen szacun dla was. Ten mały off-topic uważam za zamknięty i można przejść dalej do przewodniej myśli tego wątku POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi

niedowiarek
04-02-2011, 23:26
w końcu należałoby podliczyć ile ciepła dostarcza pc - jakoś nie trafiłem na konkretną odpowiedź, w czasie kiedy program OZC wylicza z dokładnością po przecinku zapotrzebowanie domu na ciepło powinniśmy też w miarę przyzwoicie policzyć dostarczane ciepło przez pc. Spotykam w wielu postach, że cwu kosztuje 50, nawet 20zł, ogrzewanie 120 czy 150zł, ale ile kWh (może być inna jednostka) pc dostarczyła - sory, chyba powinienem pójść do okulisty - nie widzałem.

Ja się pokusiłem o coś takiego. Ogrzewam pompą dopiero od 18 stycznia, zatem wyników nie ma wiele, można je zobaczyć tutaj https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0
Jest tam zużycie prąduw kWh, produkcja ciepła w GJ, i COP. Jeżeli przydatne są jakieś inne informacje, to postaram się je uzupełnić.

1igor1
05-02-2011, 08:16
pc to piec jak każdy inny, tylko o wyjątkowej sprawności, ale jeśli ktoś nie zdecyduje się od razu na ten system to po 5, 10 latach możliwości ma ograniczone, chodzi o prace ziemne na zagospodarowanej działce, za to nic nie stoi na przeszkodzie brać pod uwagę pc powietrznej, zwłaszcza ze te nowsze mogą pracować nawet przy -20stC, dodatkowym atutem pc są niższe ceny niż te sprzed 10 lat. W dobrze ocieplonym domu mała pc w systemie MW może załatwić ogrzewanie bez potrzeby DZ, zwłaszcza że jej wydajność może podnieść temperatura zużytego powietrza z reku. Chciałem spytać czy ktoś ma zainstalowany klimatyzator kanałowy w systemie MW.
Jestem nie douczony, możesz rozwinąć skrót MW

kbab
05-02-2011, 11:12
MW - ten skrót na FM oznacza mechaniczna wentylacja
re niedowiarek, COP jest przyzwoity, czy przy przy mrozach listopadowych spadał poniżej 2?

Jastrząb
05-02-2011, 11:50
MW może być mylące, znacznie częściej jako określenie wentylacji mechanicznej używa się WM :)
Ja praponuje zmienic na BMW - Bufoniasta Mechaniczna Wentylacja.
Wszak wiadomo ze wentylacja mechaniczna nigdy "sie nie zwraca" ;-)

marcin