PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

kbab
05-02-2011, 12:08
re Jastrząb - wręcz przeciwnie - zwróci się najszybciej, niektórzy piszą o jej sprawności ponad 75%, co przy kosztach wentylacji bez odzysku może sporo zaoszczędzić

photos
05-02-2011, 12:57
re Jastrząb - wręcz przeciwnie - zwróci się najszybciej, niektórzy piszą o jej sprawności ponad 75%, co przy kosztach wentylacji bez odzysku może sporo zaoszczędzić

Chyba nie załapałem dowcipu...jak wentylacja mechaniczna ma się zwrócić, opłacać ekonomicznie ?? O rekuperacji można już dyskutować ale sama wentylacja mechaniczna ??

photos
05-02-2011, 13:03
Panowie w tych waszych tabelkach od zużycia energii daty się chyba poprzestawiały poprzestawiały. Albo ja ostro zabalowałem na sylwestra i przespałem pół roku :)

rwxw
05-02-2011, 13:10
..pionowe będzie zawsze bezpieczniejsze - mniejsze prawdopodobieństwo wychłodzenia.
Moim zdaniem to mit. Granica zamarzania w Polsce to koło 1m, a kolektor jest zdecydowanie głębiej, bliżej 2m i tam warunki są wystarczająco stabilne, żeby nie spaść poniżej zera. Jaki wybrać to kwestia rozmiaru działki, planów jej zagospodarowania - a więc posiadania odpowiedniej ilości miejsca na poziomy i wreszcie ceny kolektora. Reszta to opowieści drzewa sandałowego ;-)

Liwko
05-02-2011, 15:13
Ja mam troszkę inne spostrzeżenie.
Na innych forach gdzie pisałem o swoich solarach i paleniu zimą drewnem byłem zarzucany argumentami, że koszty ogrzewania są podobne, że przy kopciuchu trzeba się narobić, bo trzeba komin wyczyścić, do pieca dokładać itd.
Jak liczyłem przy moim domu ok 230m2 różnica pomiędzy moim staroświeckim systemie grzania z gazem i solarami do CWU do systemu opartego na PC to różnica wychodziła 15-20 tyś.
Gdy pisałem o opłacalności mojego systemu to byłem jechany przez pompiarzy, że naprawdę warto dołożyć więcej kasy na początku i mieć komfort z paleniem, czysta kotłownia itd. Tylko ja się pytam czy te 15-20tyś równie przyjemnie wam przyszło?

Mi te 15-20tyś na pewno łatwo nie przyszło ale było warto. Za to na 230m2 to już na pewno by mnie nie było stać. A tak z 10 metrów mniej by ci nie wystarczyło?

Liwko
05-02-2011, 15:20
Wcześniej jeden z pompiarzy namiętnie udzielał się na forach odnośnie kolektorów słonecznych i na siłę próbował udowadniać jaka PC to wspaniała i nic innego się nie opłaca a reszta to be. Wy jesteście inni i za to pełen szacun dla was. Ten mały off-topic uważam za zamknięty i można przejść dalej do przewodniej myśli tego wątku POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi

Trudno nie zgadnąć że do mnie pijesz. Podaj mi choć jeden przykład gdzie napisałem nieprawdę? To że nie mam solarów świadczy tylko o tym że umiałem policzyć sobie ich opłacalność a niestety wielu tego nie robi i pakuje się w kilka systemów które razem często kosztują więcej niż PC!!! Czy nie należy ludziom o tym pisać? Wedle ciebie skoro ktoś ma źle to inny ma tak samo zrobić?
Przez jakiś czas był z tobą spokój ale widzę że toporek odkopujesz.

lukasza
05-02-2011, 16:54
czy ktoś próbował zgrać pobór powietrza wewnętrznej pompy ciepła powietrze/woda z wyrzutem powietrza z wentylacji mechanicznej (rekuperacji).
Wiem, że ten wyrzut z rekuperacji to może być (?) od 20 do 30% powietrza pobieranego przez pompę, ale zawsze to coś szczególnie przy temp minusowej.
Mnie by dzieliło i to 3 metry od wyrzutu powietrza z reku do miejsca poboru powietrza dla pompy. Pewnie trzeba dać tam jakiś trójnik z klapą i coś do zasterowania, aby powietrze wyrzucane z rekuperacji szło na pompę ciepła jak ta pracuje a jak nie pracuje to powietrze wyrzucamy poza system.
Tylko ile można zaoszczędzić a ile trzeba na to wydać ... ktoś liczył.

kbab
05-02-2011, 17:07
nic nie stoi na przeszkodzie aby wyrzut powietrza z reku zainstalować pod zewnętrznym elementem pc, niewątpliwie pc na pewno je dodatkowo schłodzi poprawiając swój cop, może mieć to pozytywny wpływ na zamarzanie tego skraplacza, tym samym rzadsze włączanie grzałki. Podoba mi się ten pomysł, gdybym miał zainstalować większą pc rozważyłbym taką propozycję

niedowiarek
05-02-2011, 19:11
re niedowiarek, COP jest przyzwoity, czy przy przy mrozach listopadowych spadał poniżej 2?
Nigdy!!!!!!! Ale może to tylko dlatego, że
Ogrzewam pompą dopiero od 18 stycznia ;)

v-oko
05-02-2011, 19:18
czy potrzebne są zezwolenia na odwierty kolektora pionowego i czy takie mieliście?

Sławek...
05-02-2011, 20:12
Moim zdaniem to mit. Granica zamarzania w Polsce to koło 1m, a kolektor jest zdecydowanie głębiej, bliżej 2m i tam warunki są wystarczająco stabilne, żeby nie spaść poniżej zera. Jaki wybrać to kwestia rozmiaru działki, planów jej zagospodarowania - a więc posiadania odpowiedniej ilości miejsca na poziomy i wreszcie ceny kolektora. Reszta to opowieści drzewa sandałowego ;-)

opowieści drzewa sandałowego to jest to co napisałeś... proponuję zagłębić się w problem i trochę poczytać....

okobar
05-02-2011, 20:52
czy potrzebne są zezwolenia na odwierty kolektora pionowego i czy takie mieliście?

potrzebne, nie miałem bo nie ro`iłem jeszcze

Phant0mas
05-02-2011, 21:25
v-oko zobacz wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170225-Odwierty-krótkie-i-długie-dolne-źródło Jarobiłem odwierty i niestety musialem w Gminie wyszarpac pozwolenie

v-oko
05-02-2011, 21:56
v-oko zobacz wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170225-Odwierty-krótkie-i-długie-dolne-źródło Jarobiłem odwierty i niestety musialem w Gminie wyszarpac pozwolenie

hehe tak jak przypuszczałem za piękne żeby było prawdziwe wiercić w ziemi kilkaset metrów bez żadnej decyzji , zezwolenia itp. Ciekawe ile procentowo w polsce PC jest zainstalowane z DZ pionowym bez tych wszystkich papierków, i ilu instalatorów nie wspomina o tym aby tylko nie zwiększać i tak DUŻYCH nakładów finansowych po stronie inwestora

a można wiedzieć PhantOmas ile Cię to kosztowało?

...nie ma to jak fałszywa sympatia ze stron instalatorów i zapewnienia ,że wszystko jest OK. :-)

Phant0mas
05-02-2011, 22:10
v-oko no malo to nie bylo :( 2 kzl za wszystkie oplaty, mapki, inwentaryzacje powykonawcza itp. Moglbym kombinowac i robic bez pozwolenia, ale mam dosc "uczynnych" sasiadow na ulicy :) wolalem nie miec problemow przy odbiorze domu i zaliczyc "samowole budowlana"

v-oko
05-02-2011, 22:27
...PhantOmas...

wiem coś o tym hehe... ale dzięki temu możemy zaoszczędzić na monitoringu do posesji (żartuję oczywiście) :-)

a&zb
05-02-2011, 23:54
opowieści drzewa sandałowego to jest to co napisałeś... proponuję zagłębić się w problem i trochę poczytać....

Skoro na m2 gruntu przypada w Polsce średnio 1000 kWh pochłoniętej energii promieniowania słonecznego, to wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%...

1igor1
06-02-2011, 09:26
MW - ten skrót na FM oznacza mechaniczna wentylacja
re niedowiarek, COP jest przyzwoity, czy przy przy mrozach listopadowych spadał poniżej 2?
No właśnie tak jak napisał adiqq, na wentylację mechaniczna na całym forum piszą skrót WM a nie MW. Dla tego pytałem co ten skrót oznacza :)

grzegorzsto1
06-02-2011, 09:48
powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.
Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

sledz98
06-02-2011, 09:59
Nie ma sensu. Gaz załatwi Ci wszystko.

Liwko
06-02-2011, 09:59
powiedzcie mi taką rzecz będę posiadał kocioł kondensacyjny + kominek z płaszczem, czy jest sens kupować pompę ciepła ( i jaką ewentualnie) czy jest to po prostu nie opłacalne, tylko nie piszcie jak masz pieniądze to kup.
Chodzi mi głownie żeby powiedzmy jak będzie już ciepło (wiosna-jesień) nie uruchamiać kotła tylko może pompą byłoby taniej co o tym sądzicie.

Zrób albo jedno albo drugie bo łączenie tego jest bez sensu. Jak będziesz miał PC to ani kocioł ani kominek do niczego ci nie będą potrzebne

grzegorzsto1
06-02-2011, 10:04
tzn że jeśli będę miał kocioł kondensacyjny i kominek to wystarczy w zupełności, to powiedzcie jeszcze czy lepiej do tego zestawu kupić bufor czy nie?

Liwko
06-02-2011, 10:39
tzn że jeśli będę miał kocioł kondensacyjny i kominek to wystarczy w zupełności, to powiedzcie jeszcze czy lepiej do tego zestawu kupić bufor czy nie?

Przy gazie nie, przy kominku tak.
Ogólnie jestem przeciwnikiem łączenia systemów bo często inwestycyjnie wychodzą podobnie co PC więc po co.

Sławek...
06-02-2011, 14:10
Skoro na m2 gruntu przypada w Polsce średnio 1000 kWh pochłoniętej energii promieniowania słonecznego, to wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%...

...rozumiem, że sugerujesz, że kolektor poziomy jest the best, bo posiada taki zapas mocy, że jest nawet sprawniejszy niż pionowy ???
taka wydawałoby się prosta i zwykła matematyka nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość...

Sławek...
06-02-2011, 14:35
adiqq...jeszcze raz powtórzę: nie jestem przeciwnikiem kolektorów poziomych i nikogo na siłę nie namawiam na pionowy (nie mam wiertnicy jeśli o to chodzi hehe, chociaż nie ukrywam, że chciałbym mieć)
zawsze staram się przedstawiać wady i zalety jakiegoś rozwiązania - chyba tutaj zgodzimy się, że nie ma rozwiązania pozbawionego wad...
nie lubię też zwykłego przekłamywania i nieścisłego przekazywania jakiejś informacji (dla mnie to jest manipulacja klientem)...
stąd też moja riposta na post a&zb, no bo jak laik zrozumie zdanie? : cyt "wychodzi na to że przeciętny kolektor poziomy wykorzysta z tego jakieś 3%"
ja jako laik uznałbym ,że to rozwiązanie doskonałe, mało tego jego sprawność jest niewyczerpalna - przecież ma jeszcze 97 % zapasu... idąc tym tropem to może ograniczyć długość tego kolektora do tych 3 % to wtedy energii pozyska tyle ile potrzeba a koszty wykonania będą w zasadzie darmowe (na wkopanie 10-15 m rury to i koparka niepotrzebna...)

saab1
06-02-2011, 17:22
bzdury . prawdziwa geotermia w Polsce wystepuje tylko w kilku rejonach, na 99 % pow. Polski nie ma geotermi, sa tylko temperatury powierzchniowe od +12 do +7C .
Odwiert jest idealny , ale tylko jeśli wykonawca go nie zaniży ze względu niską propozycje ceny .
Stąd w zeszłą zimę 60% odwietów w Polsce zeszła na nawet -8C , a nawet zamarzła gdyż nie była wstanie odebrać mocy chłodniczej.
Klient ma mało kasy , organizuje konkurs ofert i wybiera najtańszy i krótki odwiert, dostaje np. 6KW PC na dom 200MKW + 9KW grzałka elektryczna i myśli że jest super.
Potem wstydzi sie wyjść z domu.
Płaski jeśli jest odp. przewymiarowany osiąga te same temperatury co odwiert

swimmer
06-02-2011, 17:32
ja mam płaski, piach na działce i 2400 zł. za zeszły rok w sumie za cały prąd( dom 168m). mieszkam w najzimniejszej częsci Polski i jak na razie jestem bardzo, ale to bardzo zadowolony. kolektor mam oczywiście przewymiarowany i tu dostałem po dupie, ale jakie to ma znaczenie skoro porównując koszt koparki i odwiertów i tak pewnie by wyszło na 0.

Bamek
06-02-2011, 20:41
potrzebne, nie miałem bo nie ro`iłem jeszcze

Odwierty do DZ dla PCI nie wymagają zezwolenia.
Natomiast wymagają zgłoszenia z mapką geologiczną i jeśli urząd przez 30 dni nie oprotestuje można wiercić.

rume
06-02-2011, 21:20
Ja się pokusiłem o coś takiego. Ogrzewam pompą dopiero od 18 stycznia, zatem wyników nie ma wiele, można je zobaczyć tutaj https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0
Jest tam zużycie prąduw kWh, produkcja ciepła w GJ, i COP. Jeżeli przydatne są jakieś inne informacje, to postaram się je uzupełnić.

Te COP co podajesz to jest z udziałem pomp obiegowych ?

niedowiarek
06-02-2011, 21:47
Te COP co podajesz to jest z udziałem pomp obiegowych ?

Tak. Jednak mam świadomość, że tak dobrze w normalnych warunkach to nie będzie :no:.
A to z kilku powodów.
- instalacja odpalona 18 stycznia, zatem dz dziewicze,
- temp. gz ograniczona do 25C - w praktyce dochodzi do 27C ( muszę rozgryźć algorytm sterownika, bo na razie nie mam pewności dlaczego tak jest),
- dom w budowie, brak wentylacji no to i mniejsze zapotrzebowanie na ciepełko ( częściowo, mam nadzieję, skompensuje się osuszeniem wilgoci budowlanej).

Wpływ pomp obiegowych na cop widać ładnie w ostatnich dwóch dobach. Mimo krótszej pracy sprężarki cop poleciał poniżej czwórki :(, bo Pompa c.o. pracuje non stop. Niby tylko sto parę watów, a robi różnicę :p.

Jani_63
07-02-2011, 02:57
Na rynku producentów Pomp Ciepła (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fs trony%2Fpowietrzna-pompa-ciepla.html) doszedł jeszcze jeden i to polski :yes:
Już jakiś czas temu miał w swojej ofercie PCi o małej mocy do grzania CWU,
a teraz rozszerzył swoją ofertę.
Nie znalazłem :( niestety ceny tych produktów.

Tatarak
07-02-2011, 08:25
Podobno bank ochrony środowiska rozważa dopłaty do pc, ale wtedy trzeba będzie wszystkie formalności załatwiać co do joty - włącznie z pnb, projektem odwiertów i innymi szykanami.

rydzadam
07-02-2011, 08:44
Podobno bank ochrony środowiska rozważa dopłaty do pc, ale wtedy trzeba będzie wszystkie formalności załatwiać co do joty - włącznie z pnb, projektem odwiertów i innymi szykanami.

Więc wzorem kolektorów słonecznych - kompletnie się to nie będzie opłacało, wliczając czas stracony na bieganie za papierkami :) Zarobi jedynie BOŚ na niemałych odsetkach kosztem skarbu państwa (czyli nas). Proponuję dalsze rozważania przenieść do wątku "dofinansowania na PC", czy jakoś tak

rydzadam
07-02-2011, 14:42
Na rynku producentów Pomp Ciepła (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fs trony%2Fpowietrzna-pompa-ciepla.html) doszedł jeszcze jeden i to polski :yes:
Już jakiś czas temu miał w swojej ofercie PCi o małej mocy do grzania CWU,
a teraz rozszerzył swoją ofertę.
Nie znalazłem :( niestety ceny tych produktów.

Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.

HenoK
07-02-2011, 15:01
Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.
Masz rację nigdzie nie wspominają, że używają glikolu. Tytuł tej strony też brzmi jednoznacznie "Powietrzna pompa ciepła" ;).
PS. Jest informacja o temperaturze "solanki".

AdamAlicjaWRO
07-02-2011, 15:24
A jakie masz dolne źródło? poziome czy pionowe?

Pionowo 150m w odwiertach 5x30m. Dom mam 220m2, wszędzie podlogówka. Ściany 24cm Keramzyt, 10cm Styro. Dach : 30cm wełna. Podłoga : 10cm styro
Także raczej takie nieciekawe ocieplenie. Może i za skąpe odwierty. Ale w domu bezproblemowo ciepło a nawet czasami bardzo ciepło. Koszty mnie nie zabijają.

pozdro

Jani_63
07-02-2011, 17:49
Mają w ofercie PC glikol-woda ? Nie widzę takich, są tylko Powietrze-woda.
Tytuł strony jest rzeczywiście mylący ;)
Na samym dale strony jest produkt oznaczony symbolem WKE-H-A-P. To ta właściwa. :)
Typoszereg 10- 16kW mocy nie będzie każdemu pasował.
Trzeba by ewentualnie zapytać czy planują słabsze jednostki 6-8kW mocy grzewczej.

Phant0mas
07-02-2011, 22:06
mylisz się - wymagają - jesli odwierty sa powyżej 30m, to trzeba zezwolenie - Prawo geologiczne i górnicze. Inna kwestia jest czy to ktoś sprawdza...

Uwierz mi ze czasem sprawdzaja :) Moze Ci sie zdarzyc, ze na odbior domu zjawi sie inspektor i widzac PCi glikol-woda zarzada projektu budowlanego na odwierty zatwierdzonego przez uprawniongo hydrologa, zgloszenia do Okregowego Urzedu Gorniczego oraz zawiadomienia ze Starostwa Powiatowego o zatwierdzeniu ww projektu wraz z informacja dla Urzedu Marszalkowskiego oraz dla Ministerstwa Środowiska. Papierologii troche jest :) Sam na wlasnej skorze to przerobilem :)

aadamuss24
07-02-2011, 22:56
Phantomas jak ktoś sprawdził, że masz kolektor pionowy a nie poziomy? :) pozdr adam

Phant0mas
07-02-2011, 23:04
aadamuss24
Mam "uczynnych" sasiadow :) i dlatego zapytal o projekt :)

rwxw
08-02-2011, 21:24
nie jestem przeciwnikiem kolektorów poziomych i nikogo na siłę nie namawiam na pionowy ...tutaj zgodzimy się, że nie ma rozwiązania pozbawionego wad
Oczywiście, że nie ma rozwiązań bez wad. Wadą poziomego jest zajmowana powierzchnia, którą trzeba mieć. Kolejna wada, to wzrost powierzchni przy kiepskim gruncie (piach), a więc tym samym wzrost jego ceny, a więc spadek opłacalności w stosunku do poziomego. Jeśli się nie ma tyle placu co trzeba lub chce się tak zagospodarować działkę, że się poziomy nie zmieści, to ten rodzaj kolektora po prostu odpada i nie ma wyjścia, trzeba robić pionowy. Natomiast co do, jak piszesz, "zapasu mocy" to liczy się tylko długość i tyle. Ma być odpowiednia, dobrana do pompy - wtedy zapas mocy będzie wystarczający w każdym przypadku. Tak, że liczenie na większy "zapas mocy" po prostu nie ma sensu, bo w każdym przypadku trzeba mieć odpowiedni rozmiar. Nie ma też sensu liczenie na wyższe temperatury dz, bo trzeba więcej wiercić i koszt pionowego szybko rośnie. Nieco wyższe temperatury dz nie spowodują zwrotu poniesionych nakładów na np. kolejne 100m odwiertów. Niestety ze względu na wysoką cenę odwiertów nie każdy ma odpowiednią długość pionowego rekompensującą wiele większy koszt wykonania, chyba że jak np. Liwko sprytnie wykona tanie odwierty. Poziomy dużo łatwiej jest przewymiarować, bo tak nie bije po kieszeni. Napisz mi gdzie są te moje opowieści drzewa sandałowego ? Ciekaw jestem, czy są na forum osoby, które nie są zadowolone z kolektora poziomego ze względu na jego parametry ? Jeszcze raz powtórzę jaki algorytm wyboru kolektora jest optymalny. Mamy na zbyciu miejsce czy nie. Jeśli nie, to pionowy. Jeśli tak, to wybieramy tańszy o odpowiedniej długości, bo po co przepłacać ? Nie sugerujemy się bajaniem handlowców o lepszych czy gorszych parametrach. Mnie nie zależy na tym jaki kolektor kto sobie wykona. Nie mam też w tym żadnego interesu, bo nie sprzedaję ani nie montuję pomp.

Liwko
08-02-2011, 21:29
Liwko zrobiłby dzisiaj samemu poziomy, ma na to i miejsce i dobre warunki gruntowe;)

aadamuss24
09-02-2011, 09:55
Ocieplenie-ogrzewanie-pompa ciepła - spostrzeżenia - uwagi.
Ktoś tam pisze, że przy grubej izoloacji możnaby zrezygnować z ogrzewania lub tylko dogrzewać. Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh. Licząc po normalnym prądzie czyli ok. 0,55 pln za kWh daje nam ok. 380 pln na miesiąc, przy jakimś tam COP pompy choćyby tylko 3. Czyli 6 miesięcy grzania po 380 pln daje nam 2300 pln. Niby tanio ale gdybym zdecydował się tylko na dogrzewanie lub proste ogrzewania elektryczne to kosztowałoby mnie to na rok już 6900 (nie licząc pozostałego pół roku gdzie zużywałbym cwu). Czyli rocznie z grubsza licząc jestem do przodu 4600 rocznie (nadal nie liczę cwu bo to już będzie mocno dyskusyjne kto ile zużywa). Ile więcej musiałbym jeszcze zapłacić dając mniej ocieplenia ? np. tylko 20 cm ? Powiedzmy, że tysiąc złoty rocznie, co przy dzisiejszych cenach styropianu pokazuje, że warto dać więcej ocieplenia. To wszystko to są tylko takie luźne przemyślenia bez żadnych obliczeń, tylko wskazania licznika elektrycznego. Cenę źródła ciepła każdy może sobie podstawić dowolną. Praktycznie brak jest u mnie zysków bytowych które są dosyć istotne ale to co wychodzi to czyste ogrzewanie, czyli nie można dyskutować co komu dogrzewa dom :)
Podsumowując, w moim przypadku jednak pompa ciepła jako ogrzewanie może się przydać. Tym bardziej jeśli nie ma gazu, gdy jest gaz szkoda bawić się w wykopki :) Przy gazie i kotle kondensacyjnym zakładnie pompy ciepła jest bez sensu. pozdr adam

7tonik
09-02-2011, 11:21
Z tym gazem to bym tak jednoznacznie nie przesądzał. Ja np. miałem gaz przy drodze, jednak nie zdecydowałem się na doprowadzenie do swojej posesji. Zdecydowałem się na pompę powietrze-woda i kuchenkę indukcyjną. Następnym razem wybrałbym tak samo, no może bardziej poważnie bym rozważył grzanie czystym prądem.
Co do zysków bytowych i dogrzewania rekreacyjnego kominkiem (takie u mnie występuje), to miałem okazję zweryfikować ich wpływ na ogólne koszty grzania. Cały poprzedni tydzień dom był niezamieszkały, wiec nie było kominka i zysków bytowych (poza lodówką). Ustawiłem temp na PC 30C. Czas grzania 22-06 i 13-15 (tania taryfa).
Po przyjeździe temperatura pomieszczeń to 20C. Przy normalnym zamieszkaniu i takich warunkach pogodowych grzałbym 22-04 temp 32C i 13-14:30 temp 33C. (w pozostałym czasie taniej taryfy grzeję CWU). To plus zyski bytowe plus kominek daje mi ok 23C w pomieszczeniach. Zważywszy, że podczas wyjazdu obniżyłem temp zasilania o 2-3C (przy lekkim wydłużeniu czasu) widać, że spadek temp otoczenia jest niewielki, zatem zyski bytowe i kominek nie wpływają wyraźnie na całokształt grzania. Dla ciekawości dane z ostatniego rachunku za okres 03.11.2010-10.01.2011:
I taryfa - 251kWh
II taryfa - 1641kWh
Rachunek całkowity 703,08 zł
Z moich szacunków wynika, że z tego na CO poszło 1000kWh, na CWU 400kWh wszystko w tańszej taryfie

Jastrząb
09-02-2011, 11:49
Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh.
O kurcze, gdzie Ty mieszkasz, na syberii?

Ja z dziurawym domem, ocieplonym 15/15/30, z WM, spalilem PC na ogrzewanie 2100KWh tej zimy. Owszem, jestesmy zimnolubni, jak ostatnio bylo +5. to zona cala noc przy otwartym oknie spala. Ale po za sypialnia mamy 20-21C. Dom 150m2.
Ja w najzimniejszym grudniu zuzywlem na CO 700KWh.

marcin

HenoK
09-02-2011, 12:37
Izolacji mam na ścianach 33 cm, na stropie 63, WM, w miarę ciepłe okna, podłogówka wszędzie, dom na płycie i nie wyborażam sobie tego domu bez ogrzewania czy tylko z dogrzewaniem. Może gdyby wystarczyła mi temp. w pmoieszczeniach w granicach 19-20 stopni to jeszcze by to dało radę. Utrzymanie temp. 22-23 stopni wymaga już normalnego ogrzewania a nie tylko dogrzewania. Od listopada do końca lutego zużyłem ok, 2100 kWh czyli średnio 700 kWh.
Można by pomyśleć : niemożliwe ;).
Tylko nic nie piszesz o wentylacji Twojego domu i o ... podgrzewanym podjeździe (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152847-podgrzewany-woda-podjazd&p=4455028&viewfull=1#post4455028) .

andstach1
09-02-2011, 12:51
Zapraszam sympatyków zastosowania Bufora do Pompy Ciepła na poniższe forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4562755&posted=1#post4562755
Temat:
BUFOR Z INSTALACJĄ GRAWITACYJNĄ - krok po kroku str.187
Pozdrawiam.

aadamuss24
09-02-2011, 13:23
Henok podjazd podgrzewany tylko próbnie (50 kWh?) :( bo źle to mam zrobione, wentylacja już poprawiona. Raz przez kilka dni nagrzewałem na maxa czyli do 25 stopni. Może jeszcze będzie trochę zimna i będę miał okazję sprawdzić jakie będzie zużycie. Nawet jeśli brałbym pod uwagę tylko styczeń to i tak zużycie byłoby podobne. Wentylacja robiła jakieś straty ale nie wiem na ile to były duże straty, dodatkowo to pierwszy sezon gdzie podłoga i mury mogą jeszcze trochę schnąć. O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?
Jastrząb te trochę wyższe temp. czyli 22-23 stopnie wymagają już większego zużycia prądu. Chyba się nie odważę sprawdzać ile weźmie przy 20 stopniach :) Przyszły sezon pokaże. pozdr adam

HenoK
09-02-2011, 13:47
Henok podjazd podgrzewany tylko próbnie (50 kWh?) :( bo źle to mam zrobione, wentylacja już poprawiona. Raz przez kilka dni nagrzewałem na maxa czyli do 25 stopni. Może jeszcze będzie trochę zimna i będę miał okazję sprawdzić jakie będzie zużycie. Nawet jeśli brałbym pod uwagę tylko styczeń to i tak zużycie byłoby podobne. Wentylacja robiła jakieś straty ale nie wiem na ile to były duże straty, dodatkowo to pierwszy sezon gdzie podłoga i mury mogą jeszcze trochę schnąć. O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?
Przegrody masz praktycznie domu pasywnego. Próby szczelności budynku z tego co pamiętam nie robiłeś. Może tu tkwi przyczyna.
No i niestety pierwszy sezon, to zdecydowanie wyższe zużycie energii, Zwłaszcza w domu budowanym w czasie jednego sezonu.
Zakładając nawet stosunkowo niewielką wilgotność materiałów budowlanych, odparowanie jej wymaga włożenia grubo ponad 1000kWh. Ile jest tej wilgoci, najlepiej widać po wilgotności w pomieszczeniach przy wyłączonej wentylacji.
Przy pompie ciepła ta ilość energii będzie oczywiście pomniejszona w zależności od COP, ale i tak nie jest to mało.
Część tej energii odzyskuje się w rekuperatorze w postaci skroplin. Przy braku rekuperacji wylatuje ona bezpowrotnie przez komin.

Jastrząb
09-02-2011, 14:03
O ile może się zmniejszyć zużycie w przyszłym sezonie ? 100,200kWh ?
Jastrząb te trochę wyższe temp. czyli 22-23 stopnie wymagają już większego zużycia prądu. Chyba się nie odważę sprawdzać ile weźmie przy 20 stopniach :) Przyszły sezon pokaże. pozdr adam
Ja mam spisywane cotygodniowe zuzycie pradu i srednia temperature w mojej okolicy. Zaleznosc spalonych KWh od roznicy temp. miedzy domem a dworem/polem, biegnie mniej wiecej liniowo.

Powiedzmy zae masz srednio 2,5C cieplej w domu.
Jak patrze na swoje uzycie pradu, wychodzi mi ze spalibym 17%wiecej pradu przy wzroscie dT 0 2.5C.
Czyli zamiast 2100 KWh mialby 2450KWh.

Nadal twierdze, ze masz bardzo duze zuzcie pradu przy takim ociepleniu.

marcin

piwopijca
09-02-2011, 14:15
Ja w tym roku, od poczatku listopada 2010 do konca stycznia br. zuzylem ok. 2 333 kWh za kwote ok. 900 zl.
Nie jest to malo, ale teraz dopiero widac realne koszty. Obliczeniowo temp. wewn. zalozylem na 20*C a realnie jest ok. 21,5* - 22*C.
Oczywiscie drobne nieszczelnosci stwierdzam dodatkowo a pow. grzana, juz pare razy podawalem ok. 215m2 przy kubaturze ok. 500m3.
went. mam ustawiona na 100m3/h i pracuje non-stop z GWC.
PCi 5,9kW z DZ 100mb odwiertow wystarcza i na szczescie jej apetyt na prund jest w miare maly bo ok. 1,4 kWh na cele co. dla parametrow 0*/35*C.

Pierwszy sezon jest przereklamowany, wcale nie ma tak wielkich roznic jak to "mowia na miescie".
Oczywiscie drobne roznice beda ale mysle ze rzedu 10-15%.
Ja mialem mokre sciany w pierwszym, niezamieszkalym sezonie (BK400 36cm grubosci) a teraz mam zbyt suche powietrze w domu, oznacza to chyba, ze sciany sa juz suche.
Nie chce mi sie odkrecac zraszania GWC - jakos zapominam wieczorem to zrobic i wilgotnosc mam na poziomie ok. 25%. Ciekawe ile czasu musiala by sie "lac" woda na kamienie zeby podniesc wilgotnosc do poziomu chociazby 40% przy wentylacji 100m3/h ...

Pzdr.

7tonik
09-02-2011, 14:42
Henok, jak wykonać próbę szczelności? Gromnicą? Przy włączonej WM?

aadamuss24
09-02-2011, 14:49
adiqq a w kWh to ile to ?
7 tonik jest firma która robi takie próby, pompują dom i mierzą spadek ciśnienia. pozdra adam

7tonik
09-02-2011, 14:53
Dzięki, czyli przy kosztach rocznych ogrzewania na poziomie 1000zł raczej się nie opłaci fundowanie takiej próby.

piwopijca
09-02-2011, 14:57
Czesc nieszczelnosci sam wylapiesz i poprawisz bez badan.
Proba szczelnosci moze sie nie oplacac o ile nawet wykrycie czegos i "zalatanie" bedzie rzedu 50 zl rocznie.

Pzdr.

piwopijca
09-02-2011, 15:00
Zapomnialem dodac, ze zona spalila juz ok. 0,5m3 drewna za jakies 80zl zeby sobie popodnosic temp. w salonie na jakies 23-24*C.
Dla mnie jest to raczej rekompensata strat na kominie, no ale dla scisloci ...

@Liwko
Przypomniales mi zeby dopisac, ze moje dane dotycza rowniez co + cwu :)

Pzdr.

Liwko
09-02-2011, 15:02
Od 1.10 do dzisiaj 3000kWh (75%II)na CO i CWU co daje średnią kwotę przed i po podwyżce około 1080zł. Wentylacja z reku ale dalej bez GWC. Do końca grudnia miałem za wysoko ustawioną krzywą i im większy mróz tym było u mnie cieplej. He, he to jest argument dla tych czy pompa ciepła daje radę w duże mrozy:) W łazience miałem 28oC.

niedowiarek
09-02-2011, 15:18
Liwko. Czy masz może sterownik Frisko. Jeżeli tak, to która krzywa okazała się właściwa i czy stosujesz współczynnik korygujący do nastaw c.o.??

HenoK
09-02-2011, 15:25
Henok, jak wykonać próbę szczelności? Gromnicą? Przy włączonej WM?
Wentylację mechaniczną można do tego wykorzystać. Wyłączasz wywiew w centrali, zatykasz dodatkowo wyrzutnię.
Włączasz nawiew i na czerpni mierzysz ile powietrza Ci wlatuje (anemometrem). Sprawdzasz przy tym różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem i atmosferą zewnętrzną (można to zrobić np. za pomocą U-rurki z wodą - 50Pa, to różnica poziomów wody w U-rurce 5mm).
Wykorzystanie nawiewu jest bezpieczniejsze, bo przy wykorzystaniu wywiewu może być problem z uszczelnieniami paroizolacji (na każdy 1m2 paroizolacji przy podciśnieniu 50Pa działa siła 5kg).

Nie tyle jednak ważny jest dokładny pomiar (chociaż doje on konkretną ocenę szczelności), co wychwycenie wszystkich nieszczelności - okien, drzwi, dziurek od kluczy, puszek elektrycznych, przejść rur przez przegrody, nieszczelności w przewodach wentylacyjnych (zwłaszcza tych przechodzących przez niezaizolowane poddasze). Wszystkie te miejsca można przy takiej próbie wykryć i po kolei zlikwidować.
Brak szczelności budynku najlepiej widać podczas silnych wiatrów w zimie - taki budynek dużo szybciej się wychładza w porównaniu z dobrze uszczelnionym.

martadela
09-02-2011, 16:56
od 13.10.10 do teraz PC nakręciła 1810,03kWh - dom 105m2, tylko podłogówka, nieszczelności.

Odnośnie moich problemów po przeglądzie gwarancyjnym...
Mój protokół niestety zaginął w bezkresnych czeluściach biurokracji... Nie szkodzi, bo dzisiaj pod dyktando innego i bardzo profesjonalnego serwismena - tego który dokonywał pierwszego uruchomienia - poprzestawiałam krzywą... Pożyjemy zobaczymy.

Liwko
09-02-2011, 17:35
Liwko. Czy masz może sterownik Frisko. Jeżeli tak, to która krzywa okazała się właściwa i czy stosujesz współczynnik korygujący do nastaw c.o.??

Tak, mam Frisko RX77-S706. Z krzywą zjechałem do 0 i nareszcie jest ok. W zeszłej zimy miałem 1 i było dobrze ale latem dociepliłem kilka miejsc i musiałem ją obniżyć. O jaki współczynnik ci chodzi?

niedowiarek
09-02-2011, 22:46
Ja mam RX910 i w trybie serwisowym można w parametrach CO ustawić współczynnik korekcji (WspKor) w zakresie od 0 do 9. Jak pogrzebałem w sieci to wynalazłem jak to działa. Wg instrukcji do innych sterowników Frisko ten współczynnik powoduje korekcję temp. zasilania CO w zależności od różnicy temp. wewn. zadanej i pomierzonej. Tzn jeżeli ustawiłem 22C, a jest 18C w domu to z krzywej wynika np. 28C zasilanie CO, z tym, że zasilanie zostanie skorygowane o 4C * WspKor. Zatem dla WspKor=1 zamiast 28C pompa będzie grzała do 32C. Ma to przyśpieszyć nagrzewanie wychłodzonego budynku np. po feriach. Tylko pytanie czy ma to sens w budynku z dużą bezwładnością (np. wszędzie podłogówka) :o

Liwko
10-02-2011, 09:25
Ten program ferie jest trochę bez sensu. Skoro obniżysz wszystkie parametry do "ekonomicznych" to PC nie rozróżni taryfy taniej i drogiej i suma sumarum na jedno wyjdzie. Ja tego nie używam.

niedowiarek
10-02-2011, 16:25
Faktycznie! Nie wyłapałem tego. Może dlatego, że puki co mam G11 i program ferie w tym przypadku jest w miarę sensowny przy dłuższych okresach obniżenia. Co gorsza nie mam konceptu jakby to obejść w razie potrzeby. Obniżenie temp. komfortowej i ekonomicznej na wyjazd to, z założenia, widmo powrotu do zimnych murów :(.

Jani_63
10-02-2011, 16:31
Albo sterownik który przyjmie SMS-a z poleceniem że ma podnieść temperaturę :)

Liwko
10-02-2011, 17:34
Faktycznie! Nie wyłapałem tego. Może dlatego, że puki co mam G11 i program ferie w tym przypadku jest w miarę sensowny przy dłuższych okresach obniżenia. Co gorsza nie mam konceptu jakby to obejść w razie potrzeby. Obniżenie temp. komfortowej i ekonomicznej na wyjazd to, z założenia, widmo powrotu do zimnych murów :(.

No w G11 ma to jakiś sens ale zastanów się ile na tym możesz zaoszczędzić. Przykładowo na 1 tydzień obniżysz temperatury. Zakładając że przez tydzień PC pobiera 200kWh a po obniżeniu zużyje 150. Następnie musi tą temp. podnieść więc zużyje w następnym tygodniu ponad 200. Myślę że jeżeli będą jakieś oszczędności to bardzo niewielkie.

Liwko
10-02-2011, 17:36
Albo sterownik który przyjmie SMS-a z poleceniem że ma podnieść temperaturę :)

Taki bajer kosztuje więcej niż można z tego tytułu zaoszczędzić:)

niedowiarek
10-02-2011, 17:49
SMS - fajna funkcja, ale pewnikiem oszczędności nie pokryją abonamentu. Z tego co wiem Frisko tego nie ma, a dokładanie też darmowe nie będzie. Zobaczymy po okresie gwarancji na pompę, czy się jeszcze będzie chciało;)

Jani_63
10-02-2011, 18:00
Moduł (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cyfronika.com. pl%2Fpoltronic%2FmodemGSM.htm) można kupić za 200zł Do tego karta prepaid 50zł/3miesiące (17zł/miesiąc) w przypadku wysyłania komunikatów o urządzeniu. Wygadana umożliwia przyjmowanie połączeń jeszcze przez rok.
Tu koszty nie muszą zabijać Komfort za to bezcenny. :)

Jani_63
10-02-2011, 18:09
Odnośnie postu o PCi (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4557943&viewfull=1#post4557943) znalazłem info o cenach tego produktu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach&p=4565663&viewfull=1#post4565663

1igor1
10-02-2011, 18:14
Moduł (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cyfronika.com. pl%2Fpoltronic%2FmodemGSM.htm) można kupić za 200zł Do tego karta prepaid 50zł/3miesiące (17zł/miesiąc) w przypadku wysyłania komunikatów o urządzeniu. Wygadana umożliwia przyjmowanie połączeń jeszcze przez rok.
Tu koszty nie muszą zabijać Komfort za to bezcenny. :)
w play za 10 zł masz rok

niedowiarek
10-02-2011, 18:28
A posiadacie koncept, jak to cholerstwo zmusić do zmiany ustawień istniejącego sterownika? Bo ja widzę tylko możliwość wpięcia tym urządzonkiem dodatkowej rezystancji w obwód pomiaru temperatury coby oszukać sygnały na wejściach.

Liwko
10-02-2011, 18:46
Moduł (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.cyfronika.com. pl%2Fpoltronic%2FmodemGSM.htm) można kupić za 200zł Do tego karta prepaid 50zł/3miesiące (17zł/miesiąc) w przypadku wysyłania komunikatów o urządzeniu. Wygadana umożliwia przyjmowanie połączeń jeszcze przez rok.
Tu koszty nie muszą zabijać Komfort za to bezcenny. :)

Rok pomieszkaj z PC bez tego bajeru i zdecyduj czy jest on do czegoś potrzebny. Ja w to nie wchodzę ale może dla kogoś będzie to pomocne.

Liwko
10-02-2011, 18:47
Odnośnie postu o PCi (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4557943&viewfull=1#post4557943) znalazłem info o cenach tego produktu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35339-wzorem-Grze%C5%9Bka-kot%C5%82y-i-nie-tylko-w-dobrych-cenach&p=4565663&viewfull=1#post4565663

Można? Można.
Oby więcej takich cen a kominy znikną z naszych osiedli.

Mr_Mabram
11-02-2011, 20:26
Witam. Mam prośbę do pompiarzy :) konkretnie do tych co mają kolektor poziomy na działce.
Mam 1000m/kw działkę i nie wiem czy zmieścił by się kolektor poziomy spiralny ok. 600m/b. Dom 200m/kw. Czy możecie napisać jakiej długości "rowy" kopaliście, żeby zmieścić w nich spiralę 200m/b rury fi 40?
A może coś takiego?
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-1920.html
Ktoś tam zrobił wymienniki "koszowe" jestem ciekaw jak to się sprawdza.

Jani_63
11-02-2011, 21:05
Ten kolektor koszowy to domowa wersja takiego (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.rehau.pl%2F55E 726CD503F9438C12575DA002FDF96.shtml) rozwiązania systemowego.
Poczytać o tym można jeszcze Tu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.matrix-bausysteme.de%2Fklimafundamente%2Fspiralkollektore n.html)
Aż taka nowość to nie jest, ale użytkowników może być trudno znaleźć ;)

Tatarak
11-02-2011, 21:19
Zwrócono mi uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym (najczęściej robionym na całości podłóg przy ogrzewaniu pompą ciepła, o ile mi wiadomo) na oknach połaciowych na poddaszu użytkowym występuję efekt skraplania pary, kapanie i ogólnie syf :( czy możecie powiedzieć z Waszego doświadczenia, czy faktycznie efekt ten występuje zawsze, czy też można go uniknąć - jeśli można, to w jaki sposób? zdaję sobie sprawę, że ten problem mógł zostać już rozgryziony na przykład na 117 stronie, ale bądźcie ludźmi i powiedzcie jeszcze raz :)

rwxw
11-02-2011, 21:26
jakiej długości "rowy" kopaliście, żeby zmieścić w nich spiralę 200m/b rury fi 40?
Ja mam 4x 25-30m spirali - opis w stopce. Możesz poeksperymentować z koszem, wykonanie nie powinno być trudne - bierzesz zwój rury, kilka rur na pionowe wsporniki, wiercisz w nich dziury i plastikowymi opaskami zaciskowymi łapiesz pętle do wsporników. Tanie jak barszcz, a miejsca zaoszczędzisz. Jak będzie z wydajnością, to trudno mi powiedzieć - trzeba by poczytać ile mają fabryczne konstrukcje tego typu - amatorska będzie miała podobnie.
O spiralach poczytaj artykuły źródełko na http://hubomag.pl/do_pobrania.php

rwxw
11-02-2011, 21:35
że przy ogrzewaniu podłogowym na oknach połaciowych na poddaszu użytkowym występuję efekt skraplania pary, kapanie i ogólnie syf :( czy możecie powiedzieć z Waszego doświadczenia, czy faktycznie efekt ten występuje zawsze, czy też można go uniknąć - jeśli można, to w jaki sposób?
Można za pomocą sprawnej wentylacji, najlepiej mechanicznej, którą polecam. To co piszesz, to pewnie opowieści osób z domów po wymianie okien na szczelne i tym samym zepsuciu wentylacji. U mnie tylko przy -20 na rogach okien pojawia się trochę rosy, która nie spływa tylko odparowuje, więc problemu nie ma. W łazience po kąpieli okno trochę paruje, ale na krótko. Jeśli się boisz, to na wszelki wypadek możesz położyć rurki pod ewentualne grzejniki które, gdyby zaszła potrzeba, zamontujesz pod oknami. Pewnie nie będzie trzeba, więc grzejników nigdy nie zamontujesz ;-). 1m rury to 2 zł, więc koszt żaden, a poczucie bezpieczeństwa większe. Rurki takie możesz wpiąć jak normalne pętle podłogówki do rozdzielacza. Grzejniki tak podłączone mocno grzać nie będą, ale okna na pewno osuszą.

maysee
11-02-2011, 22:04
Zwrócono mi uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym (najczęściej robionym na całości podłóg przy ogrzewaniu pompą ciepła, o ile mi wiadomo) na oknach połaciowych na poddaszu użytkowym występuję efekt skraplania pary, kapanie i ogólnie syf :( czy możecie powiedzieć z Waszego doświadczenia, czy faktycznie efekt ten występuje zawsze, czy też można go uniknąć - jeśli można, to w jaki sposób? zdaję sobie sprawę, że ten problem mógł zostać już rozgryziony na przykład na 117 stronie, ale bądźcie ludźmi i powiedzcie jeszcze raz :)

Podlaczam sie do pytania. Oprocz maksymalnego zageszczenia rurek pod polaciowka mozna cos jeszcze?

Markus_II
11-02-2011, 23:49
Witam jestem nowy na tym forum chociaż już od jakiegoś już czasu czytam, w kwietniu lub w maju chciałbym ruszyć z budową więc próbuje się do tego przygotować. Chciałbym się dowiedzieć kto ma u siebie PC firmy ECOPOL jak się sprawdza sama pompa oraz jakie wrażenia w kontakcie z przedstawicielami firmy, jak z montażem i ewentualnym serwisem. W całym wątku przewinęło się kilku użytkowników ale te ponad 700 stron nie do przeczytania. Na domek 160m2 ocieplenie podłoga i ściany 20 cm dach 30 cm całość podłogówka dostałem ofertę: kolektor poziomy 580m lub odwierty pionowe 190m (dla rury 32) lub 170m (dla rury 40) 16,5kzł (cena łączna z rurami glikolem doprowadzeniem do budynku i 2 rozdzielaczami na 3 obwody DZ); pompa 8kW z montażem 12,5kzł; kotłownia 9kzł ( w tym zasobnik CWU 300 l stal nierdzewna, rurki pompki naczynie przeponowe zawory itp.) instalacja do 2 czujników 0,6kzł jest jeszcze oferta na podłogówkę 100zł/m2 przy 10mb/m2 lub 80zł/m2 przy 8mb/m2 ale podłogówkę bym wykonał niezależnie od systemu ogrzewania. Wszystkie ceny netto + VAT 8% (oferta z grudnia było jeszcze 7%) co sądzicie o ofercie. Wiem że to forum o pompach ciepła ale chciałbym poznać wasze zdanie jak się ma PC do pieca gazowego jeżeli gaz jest w drodze 8m od granicy działki. Gratuluję wszystkim co posiadają PC. Pozdrawiam Markus_II

maysee
12-02-2011, 08:26
@Markus Zapodaj sobie takie zaklecie w googlach: <pompy ciepla ecopol>site:forum.muratordom.pl
Bedzie duzo latwiej.

Liwko
12-02-2011, 08:31
Zwrócono mi uwagę, że przy ogrzewaniu podłogowym (najczęściej robionym na całości podłóg przy ogrzewaniu pompą ciepła, o ile mi wiadomo) na oknach połaciowych na poddaszu użytkowym występuję efekt skraplania pary, kapanie i ogólnie syf :( czy możecie powiedzieć z Waszego doświadczenia, czy faktycznie efekt ten występuje zawsze, czy też można go uniknąć - jeśli można, to w jaki sposób? zdaję sobie sprawę, że ten problem mógł zostać już rozgryziony na przykład na 117 stronie, ale bądźcie ludźmi i powiedzcie jeszcze raz :)

Tak jak napisał rwxw, wentylacja jest w tym przypadku najważniejsza i najlepiej mechaniczna. Po kąpieli dosłownie po paru minutach para znika.

Liwko
12-02-2011, 08:37
Pozwoliłem sobie przenieść dwa posty 1950


pompy ciepła powietrze-woda Hewalex o mocach od 5,6 kW - do 18,5 kW
na przykład WBC-5,6 H_B2P o COP 3,8 kosztuje 7118 zł z VAT 23%

solankowe pompy ciepła o mocach od 10 kW - 16.0 kW
przykładowo WKE-10,0 H-A-P z COP 4,1 cena brutto z VAT 23 %12791 zł


zgodnie z obietnicą, podaję rodzaje sprężarek i czynnik chłodniczy

pompy ciepła do grzania cwu PCWU 3,8H-A3 sprężarka Toshiba, czynnik chłodniczy R407C,

powietrzne pompy ciepła serii WBC,
do mocy 7,8 kW sprężarka rotacyjna Toshiba, czynnik chłodniczy R407C,
od mocy 9,5 kW, sprężarka spiralna (scroll) Toshiby, czynnik chłodniczy R407C,

basenowe pompy ciepła, do grzania i chłodzenia wody w basenie, serii WBR,
do mocy 10,5 kW rotacyjna Sanyo, czynnik R410A,
od mocy 12,8 kW, spiralna (scroll) Sanyo, czynnik R410A,

gruntowe pompy ciepłą (solanka-woda) serii WKE,
2 sprężarki rotacyjne Toshiba, czynnik R410A,

Co można o tych PC powiedzieć? Rozłoży ktoś to na czynniki pierwsze?

maysee
12-02-2011, 09:08
Tak jak napisał rwxw, wentylacja jest w tym przypadku najważniejsza i najlepiej mechaniczna. Po kąpieli dosłownie po paru minutach para znika.

A jak ktos nie planuje tego typu rozwiazan?

hydraulik_
12-02-2011, 09:18
Pozwoliłem sobie przenieść dwa posty 1950





Co można o tych PC powiedzieć? Rozłoży ktoś to na czynniki pierwsze?

Te PC są do dupy .Rozłożyłem na czynniki pierwsze i nie działają.Zobaczę może uda się poskładać:(

Liwko
12-02-2011, 09:21
A jak ktos nie planuje tego typu rozwiazan?

Wentylacja tak czy siak być musi. Czy to mechaniczna czy grawitacyjna. Jak grawitacyjna będzie dobrze działać to też nie będzie problemu z tym że grawitacyjna nie zawsze dobrze działa. Szkoda że nie myślisz o mechanicznej bo można ją zrobić w podobnych pieniądzach a komfort nieporównywalny.

Mr_Mabram
12-02-2011, 10:36
Wiem że to forum o pompach ciepła ale chciałbym poznać wasze zdanie jak się ma PC do pieca gazowego jeżeli gaz jest w drodze 8m od granicy działki. Gratuluję wszystkim co posiadają PC. Pozdrawiam Markus_II

Markus II ja mam podobna wycena z eco-pol. Też się zastanawiam czy jest sens montować PC skoro gaz mam przed działką 2metry ale muszę powiedzieć, że mnie strasznie kusi :). Kotłownia gazowa to w sumnie ok 10k. Jak liczyłem pod siebie to stosunek gaz a pompa - różnica ok 10K. Dolne żródło i tak bym wykonał sam pytałem się parę postów wyżej jak to jest z kolektorem spiralnym.

kurm28
12-02-2011, 16:16
Z moich dotychczasowych doświadczeń - nie wyobrażam sobie mieszkania w domu bez wentylacji mechancznej.
W dużym domu rodziców, w moim pokoju na piętrze zawsze miałem zaduch - nie działała wentylacja grawitacyjna. W mieszkaniu na blokach - podobnie.
Teraz jestem bardzo zadowolony, zresztą nie tylko ja, cała moja rodzina :)

Na pewno went mechaniczna to jest to.
Aczkolwiek ja nie byłem na tyle przewidujący i pozostałem przy grawitacyjnej.
Mało tego - na odbiorze kominiarskim pan kominiarz mi pokazał, ze ta moja wentylacja nie działa w zasadzie wcale....
(Teraz się zaczynam zastanawiać, czy przypadkiem ten wiatraczek do mierzenia nie był taki, żeby pokazywać, ze nie działa, co by mogło mieć przełożenie na gratyfikację za odebranie kominów, ;)) )
Jednak życie jak to życie idzie swoim torem i jak na razie, ta "nie działająca wentylacja" działa całkiem sprawnie.
W łazienkach po kąpieli pary w zasadzie nie ma (kratka jest nad prysznicem - nie wiem, czy to pomaga, czy nie, ale tak jest).
Na oknach połaciowych skroplin tyle, ze przez tydzień to by sie może łyżeczka ze wszystkich uzbierała (a może i nie) i to tylko w duże mrozy.
Wilgoci nie ma, zaduchu też nie.
Mogę tylko wspomnieć, ze w oknach ma zainstalowane higrocos (higrowentylacja?, ale taka marna, bo braliśmy najtańszą) tam ;) i być może to robi jakąś dobrą robotę.
Oczywiście w całym domu podłogówka (parter i poddasze).

To tak w kwestii odpowiedzi na pytanie Tatarak i maysee.

pzdr
k

Tatarak
12-02-2011, 16:38
Tak jak napisał rwxw, wentylacja jest w tym przypadku najważniejsza i najlepiej mechaniczna. Po kąpieli dosłownie po paru minutach para znika.

dziewczyna, która mi opowiedziała, że ma taki problem, ma wentylację mechaniczną i rekuperator. zastanawiam się teraz, z czego mogą wynikać różnice w jej i Waszych doświadczeniach. czy ma tę wilgoć, ponieważ mieszkają i grzeją w domu pierwszy sezon? czy ma źle zrobioną WM? (wszystko robiła jaj polecana na naszej grupie firma - od projektu po regulowanie anemostatów) czy problem może wynikać z nieprawidłowego montażu okien? jak myślicie?

Jani_63
12-02-2011, 17:37
To nie wątek żeby rozwodzić się nad wentylacją, ale sprawy mają się tak:
kurm28, powinieneś sie cieszyć bo jeśli jest tak jak piszesz to znaczy że nasz dobrze zrobiona wentylacje grawitacyjną. Ona zimą zawsze działa sprawnie, powiedziałbym że nawet nadgorliwie :)(wentyluje znacznie więcej niż potrzeba), a swoje niedostatki ujawnia dopiero latem praktycznie zanikając. Ale jeśli masz klamki w oknach to sobie jakoś poradzisz. ;)
Tatarak, przyczyną najpewniej jest tak jak piszesz pierwszy rok użytkowania domu w którym jest bardzo dużo wilgoci technologicznej i WM pracująca ze zbyt małą wydajnością w stosunku do obecnych potrzeb. Higrometr prawdę Ci powie :)
Druga przyczyną może być rzeczywiście niedokładne uszczelnienie okien przy montażu co powoduje przemarzanie wokół ramy.
Jakiś termometr elektroniczny przylgowy pozwoli ewentualnie rozwiać te wątpliwości.

Pozdrawiam

maysee
12-02-2011, 20:47
To tak w kwestii odpowiedzi na pytanie Tatarak i maysee.

pzdr
k

Slicznie dziekuje. Wiem, ze sa rozne wynalazki na poprawe wentylacji ale my sie chcemy bez nich obejsc.

kurm28
12-02-2011, 20:58
To nie wątek żeby rozwodzić się nad wentylacją, ale sprawy mają się tak:
kurm28, powinieneś sie cieszyć bo jeśli jest tak jak piszesz to znaczy że nasz dobrze zrobiona wentylacje grawitacyjną. Ona zimą zawsze działa sprawnie, powiedziałbym że nawet nadgorliwie :)(wentyluje znacznie więcej niż potrzeba), a swoje niedostatki ujawnia dopiero latem praktycznie zanikając. Ale jeśli masz klamki w oknach to sobie jakoś poradzisz. ;)...ciach..
Pozdrawiam

To pewnie jest tak jak mówisz, bo odbiór był latem. czyli jednak panowie kominiarze nie naciągali. ;)
Inna sprawa, że lato tez już przeżyłem i faktycznie klamki w oknach sie przydają, a do tego otwarte higronawiewniki i jest OK.
Zima tylko ciepła szkoda, co kominami spyla. ;)

pzdr
k

maysee
13-02-2011, 08:47
Zima tylko ciepła szkoda, co kominami spyla. ;)
k

Ale straty MUSZA byc jak mowili w "Alternatywach".

Liwko
13-02-2011, 10:14
Dobrze radzę i dobrze życzę wszystkim którzy się jeszcze nie wybudowali by zrobili wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Koszt niemal identyczny jak wentylacji grawitacyjnej. Ja tylko dobrze radzę;)
Wracajmy do tematu. Co z tymi PC Hewalexa?

rwxw
13-02-2011, 10:49
A jak ktos nie planuje tego typu rozwiazan?
Napisałem sprawnej wentylacji, najlepiej (ale nie napisałem że koniecznie) mechanicznej. Nie planujesz sprawnej wentylacji ? ;-) Problem rosy na szybach może pojawiać się tylko zimą, a grawitacyjna zimą będzie działać pod warunkiem zachowania napływu zimnego powietrza z zewnątrz przez nawiewniki (czyli dziury w oknach), nieszczelne okna lub jakiekolwiek inne odpowiednio duże nieszczelności. Też polecam mechaniczną, bo miałem grawitaqcyjną ale się jej szczęśliwie pozbyłem.

Markus_II
13-02-2011, 14:32
Markus, ja rozumiem ze nie chce ci sie czytac wszystkich stron, ale troche rozejrzec to by sie wypadalo....przeczytac kilka ostatnich stron...jest nawet watek o PC z Ecopol...tylko trzeba sie rozejrzec....

Trochę czytałem i kilku użytkowników PC Ecopol wychwyciłem, między innymi ciebie HenoK TypeR co do wątku o PC Ecopol to dzięki będę go śledził bo jeszcze chwilę potrwa zanim wybuduję dom i zajmę sie systemem CO i CWU, ale chciałem poznać wasze wrażenia z użytkowania jak również montażu i serwisu, prosiłem również o ocenę oferty nadmienię że brak miejsca na kolektor poziomy bo ten na pewno wykonałbym sam


@Markus Zapodaj sobie takie zaklecie w googlach: <pompy ciepla ecopol>site:forum.muratordom.pl
Bedzie duzo latwiej.

w forum murator wyszukiwarka jest do bani


... Też się zastanawiam czy jest sens montować PC skoro gaz mam przed działką 2metry ale muszę powiedzieć, że mnie strasznie kusi :). Kotłownia gazowa to w sumie ok 10k. Jak liczyłem pod siebie to stosunek gaz a pompa - różnica ok 10K. ...

Mnie też strasznie kusi też mi wychodzi ok 10k więcej - na samej PC i instalacji przeinwestować trzeba około 20k ale oszczędzam nie wykonując przyłącza gazowego, instalacji gazowej i komina o bezpieczeństwie już nie wspomnę zatrucie czadem czy ekstremalnie wybuch

rydzadam
13-02-2011, 16:10
Słyszeliście o tych gościach: http://www.ekolodzy.eu/ ?
Chodzi mi o ich pompy glikol-woda

HenoK
13-02-2011, 16:23
Słyszeliście o tych gościach: http://www.ekolodzy.eu/ ?
Chodzi mi o ich pompy glikol-woda
Może ten link coś Ci wyjaśni : http://www.made-in-china.com/showroom/linacai/product-detailfoVmsxnTqepS/China-Water-Water-Heat-Pump-European-Style-DE-27W-S-.html

Tatarak
13-02-2011, 20:19
Dziękuję za odpowiedź na moje rozterki z oknami połaciowymi :)

rydzadam
14-02-2011, 09:07
Może ten link coś Ci wyjaśni : http://www.made-in-china.com/showroom/linacai/product-detailfoVmsxnTqepS/China-Water-Water-Heat-Pump-European-Style-DE-27W-S-.html

No, interesujące... Co nie znaczy, że są do d... Warto się rozeznać, czego są warte, jakie mają rupiecie w środku, itp. W każdym razie cena interesująca, z tym że minimalna moc jest dość spora - byłaby przewymiarowana w większości nowych domów.

aadamuss24
14-02-2011, 09:13
Markus_II - zapraszam do wątku "Ecopolowego"

Z montażu i serwisu też jestem zadowolony

adiqq a miałeś coś zepsute ? pozdr adam

Jani_63
15-02-2011, 02:52
Jakiś czas temu Danfoss zaczął produkować PCi grzejące "bardzo wysoko" bo aż do 90oC ze średniorocznym COP - 4,8
Pojawił się więc konkurent dla Ziriusa który do tej pory był liderem wśród domowych PCi jeśli chodzi o wysokość osiąganych temperatur.
http://instalacjeb2b.pl/produkty/p/11698-DHP-Opti-Pro
http://www.e-instalacje.pl/a/4111,pompy-ciepla-wieksza-wydajnosc
Niestety cena "trochę" :) zaporowa (35-44kzł):P, ale może ktoś się skusi.

HenoK
15-02-2011, 07:16
Jakiś czas temu Danfoss zaczął produkować PCi grzejące "bardzo wysoko" bo aż do 90oC ze średniorocznym COP - 4,8
Fizyki nie przeskoczysz. COP=4,8 te pompy ciepła maja dla parametrów B0W35 i to bez uwzględnienia energii zużywanej przez pompy obiegowe : http://heating.danfoss.com/PCMPDF/DHP-H_OptiPro_ulotka_techniczna.pdf .
Przy takich warunkach pracy mogą produkować niewielkie ilości gorącej wody, ale nie są w stanie dostarczyć takiej temperatury do układu centralnego ogrzewania. Tu wartość ta ograniczona jest do 55 st. C. Powyżej tej wartości używane są grzałki elektryczne (nazwane dodatkowym podgrzewaczem).

Swoja drogą nie jest to żadna wielka nowość. Tego typu rozwiązanie od wielu już lat stosuje polska firma z Wadowic - Hibernatus.

niedowiarek
15-02-2011, 11:07
Wybaczcie, jeżeli już było, ale nie potrafię znaleźć :oops:. Jak prawidłowo czytać "B0W35". 35 - to temp. zasilania GZ (?), a 0 to temperatura czego? wejścia z DZ na PC, powrotu czynnika z pompy do DZ, czy średnia tych temperatur, czy jeszcze co innego?

aadamuss24
15-02-2011, 12:35
0 zasilanie z DZ, 35 temp. na zasilaniu ogrzewania.

Jani_63
15-02-2011, 13:02
Fizyki nie przeskoczysz. COP=4,8 te pompy ciepła maja dla parametrów B0W35...

No nie, o co Ty mnie podejrzewasz :D
Zdaję sobie sprawę, że COP -4,8 nie jest uzyskiwany przy tak wysokim grzaniu, dlatego napisałem ( w ślad za za artykułem) że COP średnioroczny, a temperatura 90oC jest uzyskiwana tylko dla układu CWU.
Technologia TGG pozwalająca na równoczesne przygotowywanie gorącej wody na potrzeby CWU jest pewnego rodzaju nowością, ale już "technologia Opti" to nic innego jak zastosowanie inwertera ( ach ten marketing) :D
Ale przyznaję że uległem :) trochę temu marketingowi i nie wpadłem na to ( może ze względu na późną porę) że dodatkowy podgrzewacz to nic innego jak dołożenie do układu CWU grzałki elektrycznej. :D

Dzięki za PDF-a ze schematem poglądowym.

Pozdrawiam

maysee
15-02-2011, 16:13
A pompy Danfossa kto jeszcze montuje, pamietam tylko firme Nano-Term...

Phant0mas
15-02-2011, 18:01
Jak prawidłowo czytać "B0W35". ?

B - brine (solanka) czyli ile z DZ
W - water (woda) czyli ile do GZ

Bamek
15-02-2011, 21:19
mylisz się - wymagają - jesli odwierty sa powyżej 30m, to trzeba zezwolenie - Prawo geologiczne i górnicze. Inna kwestia jest czy to ktoś sprawdza...

Mylisz się, tak było przedtem. Obecnie czyli od początku roku odwierty do DZ pomp ciepła wymagają tylko zgłoszenia.

Phant0mas
15-02-2011, 22:27
Mylisz się, tak było przedtem. Obecnie czyli od początku roku odwierty do DZ pomp ciepła wymagają tylko zgłoszenia.

To teraz nie trzeba robic projektu prac geologicznych? Wystarczy tylko zgloszenie i juz? Znaczyloby to, ze Starostwo Powiatowe nie musi wystawiac zawiadomienia o "braku sprzeciwu" do wykonania odwiertow. Jezeli tak jest to "pare zlotych " zostaje w kieszeni :)

pooley
15-02-2011, 22:29
Mylisz się, tak było przedtem. Obecnie czyli od początku roku odwierty do DZ pomp ciepła wymagają tylko zgłoszenia.

Rozmawialem dzisiaj z osoba odpowiedzialna za odwierty u nas w powiecie, i z tego co mnie poinformowal, to potrzeba projek, potem nadzor i po odwiertach dokumentacja... tak wiec watpie zeby cos sie zmienilo. Tak wiec jezeli twierdzisz ze jest inaczej to na podstawie czego? Chetnie bym taka wiedze posiadl, bo po co wydawac tyle kasy na zbedna biurokracje.

Bamek
15-02-2011, 23:43
To teraz nie trzeba robic projektu prac geologicznych? Wystarczy tylko zgloszenie i juz? Znaczyloby to, ze Starostwo Powiatowe nie musi wystawiac zawiadomienia o "braku sprzeciwu" do wykonania odwiertow. Jezeli tak jest to "pare zlotych " zostaje w kieszeni :)

Tak jak napisałem wcześniej do zgłoszenia dołączamy mapkę-projekt wykonany przez uprawnionego geologa. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie oprotestuje koniec tematu i wiercimy.

Bamek
15-02-2011, 23:51
Rozmawialem dzisiaj z osoba odpowiedzialna za odwierty u nas w powiecie, i z tego co mnie poinformowal, to potrzeba projek, potem nadzor i po odwiertach dokumentacja... tak wiec watpie zeby cos sie zmienilo. Tak wiec jezeli twierdzisz ze jest inaczej to na podstawie czego? Chetnie bym taka wiedze posiadl, bo po co wydawac tyle kasy na zbedna biurokracje.

Ma trochę przestarzałe informacje. W przypadku odwiertów do "GZ pomp ciepła" (tylko) obowiązuje procedura uproszczona bez nadzoru i dokumentacji powykonawczej. Zresztą firmy wiertnicze mają uprawnienia i ch potwierdzenie powykonawcze wystarcza. Widocznie moje Starostwo jest bardziej na bieżąco :-)

Phant0mas
16-02-2011, 00:16
... do zgłoszenia dołączamy mapkę-projekt wykonany przez uprawnionego geologa. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie oprotestuje koniec tematu i wiercimy.

:) No to nic sie nie zmienilo :) Ja w zeszlym roku robilem odwierty i musialem dostarczyc mapke-projekt od geologa oraz poinformowac "odpowiednie wladze" Dalej trzeba zaplacic geologowi za "projekt-mapke" i dalej trzeba czekac 30 dni az w gminie ktos wystawi zaswiadczenie o "braku sprzeciwow" Wynika z tego ze procedura sie nie zmienila :) jakby tego nie nazywal (pozwolenie czy zgloszenie)

Bamek
16-02-2011, 00:25
:) ... dalej trzeba czekac 30 dni az w gminie ktos wystawi zaswiadczenie o "braku sprzeciwow"

Urząd ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli nie zgłosi nie musi wystawiać żadnego papierka o "braku sprzeciwu".

reraham
16-02-2011, 10:07
czy ktoś z Was słyszał coś dobrego bądź złego o firmie MIR z Wrocławia.

tutaj tez napisze! Unikajcie firmy MIR Pompy Ciepla! ta firma to pomylka! Robia u mnie instalacje i jak na prace za taka kase, jest zbyt duzo bledow, potkniec no i totalna partyzantka!

Phant0mas
16-02-2011, 12:41
Jeśli nie zgłosi nie musi wystawiać żadnego papierka o "braku sprzeciwu".

Co kraj to obyczaj :) Ja dostalem poleconym wlasnie zaswiadczenie o braku sprzeciwu i o taki papier zapytali mnie przy odbiorze domu. Widac nieslusznie :)

pooley
16-02-2011, 14:12
Ma trochę przestarzałe informacje. W przypadku odwiertów do "GZ pomp ciepła" (tylko) obowiązuje procedura uproszczona bez nadzoru i dokumentacji powykonawczej. Zresztą firmy wiertnicze mają uprawnienia i ch potwierdzenie powykonawcze wystarcza. Widocznie moje Starostwo jest bardziej na bieżąco :-)

Nie no, wszystko cacy, moze i masz racje, ale jak do nich pojde i powiem ze nie trzeba robic dokumentacji i projektu powykonawczego i mnie jegomosc wysmieje, to chcialbym miec jakies konkretne informacje na podstawie czego twierdze ze jest inaczej. Bo to, ze mu powiem, ze Bemek na forum tak mowi to mu raczej nie wystarczy ;)

HenoK
16-02-2011, 17:42
Bo to, ze mu powiem, ze Bemek na forum tak mowi to mu raczej nie wystarczy ;)
Skąd wiesz, może Bamka tam znają ;).
Sejm uchwalił co prawda zmianę ustawy Prawo budowlane w tym zakresie 23 kwietnia 2009 r., ale niestety trafiła ona do Trybunału Konstytucyjnego, i jak wiem to jeszcze nie została rozpatrzona.

Havena
17-02-2011, 11:44
tutaj tez napisze! Unikajcie firmy MIR Pompy Ciepla! ta firma to pomylka! Robia u mnie instalacje i jak na prace za taka kase, jest zbyt duzo bledow, potkniec no i totalna partyzantka!

Hej, nam tez robil MIR (hydraulika i PC). Poczytalam sobie Twoj dziennik - faktycznie masakra jakas... Na szczescie rekuperacje robila nam inna firma :) Jestes zadowolony z robionej przez nich podlogowki ?

maysee
17-02-2011, 11:56
A czy szanowne towarzystwo mogloby sie odniesc do PC z Exothermu --> EXT12G HITACHI/Siemens, czy to wlasnie jest wspominana wczesniej chinszczyzna? Przyznam, ze dostalem od nich najtansza na razie wycene. Dom ok 200m2, wspomniana PC + zbiornik CWu 300L + 210m odwiertow pionowych ponizej 40tys (przed negocjacjami!).

plusz730
17-02-2011, 12:51
A czy szanowne towarzystwo mogloby sie odniesc do PC z Exothermu --> EXT12G HITACHI/Siemens, czy to wlasnie jest wspominana wczesniej chinszczyzna? Przyznam, ze dostalem od nich najtansza na razie wycene. Dom ok 200m2, wspomniana PC + zbiornik CWu 300L + 210m odwiertow pionowych ponizej 40tys (przed negocjacjami!).

Tak to jest chińszczyzna w bardzo dobrym wykonaniu. Drugi sezon użytkuję ich pompę tylko, że taką (http://hiseer.en.made-in-china.com/product/mehnQbWUOlcM/China-Geothermal-Heat-Pump-and-Hot-Water-Heater-R410A-GHP10-13-15-20-.html)
W środku same markowe elementy, jakoś wykonania na wysokim poziomie. Pompa bez wodotrysków,ale podstawowe funkcje ma (włącznie z komunikacją przez internet) oraz co ważne ma czujnik zaniku faz a z tego co wiem niektóre pompy tego nie mają . W porównaniu z pompą sąsiada (NIBE FIGHTER 1240), pomijam zintegrowany zbiornik, to uważam, że stosunek ceny do jakości wykonania jest tutaj zdecydowanie na korzyść chińszczyzny.. Z ciekawostek powiem,że jest cichsza od NIBE.
Co do firmy EXOTHERM to się nie wypowiem bo nie wiem. Ja tylko od nich kupiłem samą pomę bez montażu.
Pozdrawiam

figurka01
17-02-2011, 13:57
Witam,

Ja też jestem zainteresowany pompami sprzedawanymi przez firmę z gdańska EXOTHERM. Jakby ktoś był z okolic gdańska to chętnie bym zobaczył gotową instalację.
Coś nie mogę się zdecydować czy warto w to wchodzić. Posiadam zbiornik ze stali nierdzewnej od Viessmana z jedną wężownicą(160l) i tylko ta firma zgodziła się aby go wykorzystać. (że ich pompa ciepła da spokojnie radę).

Ekopol twierdzi że by musiała byc weżownica ok 3m2 aby odebrać moc. -Nic mi to nie mówi ale można by było to przez jakis wymiennik płytowy puścić??
PPC- Oni z kolei twierdzą że potrzena jest wężownica ok 1,5m2 to o połowę mniej i tego nie rozumiem.
Jestem laikem ale chciałbym wykorzystać posiadany zbiornik, może jakieś sugestie??
Mógłbym dokupic jeszcze jeden taki zbiornik ale dwupłaszczowy i spiąć razem co o tym sądzicie??

reraham
17-02-2011, 14:24
Hej, nam tez robil MIR (hydraulika i PC). Poczytalam sobie Twoj dziennik - faktycznie masakra jakas... Na szczescie rekuperacje robila nam inna firma :) Jestes zadowolony z robionej przez nich podlogowki ?

czesc,

wiesz, ciezko powiedziec. Bo nie jest do konca zrobione tak, jak byc powinno. Mielismy zrobiony porzadny projekt wykonawczy podlogowki, MIR go oczywiscie dostal, ale jak to bywa w przypadku tej firmy: "oni wiedza lepiej!" no i zrobili po swojemu... ja wtedy jeszcze nie bylem do konca swiadom, z czym to sie wiazalo, bo zaczalem o tym czytac dopiero, jak skonczyli... o rozkladlach petli, wplywie na temperature w pomieszczeniu itd... skutek ich wolenej amerykanki jest taki, ze podlogowka nam nie grzeje rowno. Mozna to latwo sprawdzic pirometrem laserowym w roznych pomieszczeniach. No i odczowalna temperatura w pomieszczeniach tez jest rozna. kazalem sobie w zwiazku z tym zrobic dokuemntacje powykonawcza do podlogowki i tym wzbudzilem poploch w tej firmie, bo oni nie byli w stanie odtworzyc rozkladu rur ;) heh, mistrzostwo swiata ;) kazalem sobie zrobic dokumentacje powykonawcza z policzeniem przeplywow na poszczegolnych petlach. Pomine juz fakt, ze w chwili obecnej mam smiesznie male, bo oczywiscie oni nie wpadli na to, ze pompa obiegowa gornego zrodla w mojej pompie ciepla, ktora mi sprzedali, nie bedzie w stanie przetloczyc wody z odpowiednia predkoscia przez 2200m podlogowki w 23 petlach, jakie mamy.

ale w podsumowaniu moge powiedziec, ze chyba sobie na razie z nimi radze. niemniej, moge powiedziec tylko: MIR Pompy Ciepła - UNIKAC JAK OGNIA! ;)

aadamuss24
17-02-2011, 17:35
reraham jaki pirometr i jak sobie radzi z pomiarami ? pozdr adam

Jacek150
17-02-2011, 18:30
A czym sie to objawia , że pompa obiegowa GZ nie radzi sobie z Twoją podłogówka ? Tylko nierównomiernymi temperaturami w pokojach ? Mam pytanie o pompe Nibe. ile masz ustwionych stopniominut ? U mnie serwisant ustawił na 150. Ze zdjęc umieszczonych w twoim dzienniku wynika , że masz chyba ustawione na 250 ? Twoja pompa pracuje ok 2 godzin a później odpoczywa ok 2 godzin? Jak jest ? Ile Kw masz pompe ? u mnie na 300 m2 podlogówki wyliczyli 12 kw 1245 Nibe.

reraham
17-02-2011, 18:46
reraham jaki pirometr i jak sobie radzi z pomiarami ? pozdr adam

mam taki pirometr:
PIROMETR ST-8829

tutaj link na allegro:
http://allegro.pl/pirometr-st-8829-do-1000st-c-rozdz-50-1-promocja-i1425999133.html

moge o nim powiedziec tyle, ze dziala calkiem przyzwoicie. Moj ojciec potrzebuje go w pracy, a ja przy okazji zabieram go czasem na budowe.

reraham
17-02-2011, 18:52
A czym sie to objawia , że pompa obiegowa GZ nie radzi sobie z Twoją podłogówka ?

przede wszystkim tym, ze mam zabyt slabe przeplywy na poszczegolnych petlach.


ile masz ustwionych stopniominut ?

u mnie jest ustawione 220. a cykle pracy sa zalezne od pogody :) wiadomo, ze im cieplej, tym krocej pracuje, a dluzej odpoczywa :) no i w moim przypadku slonce robi jeszcze kawal roboty. Bo jak tylko blysnie, od razu pompa sie wylacza.

a pompe mam 10kW. Moj dom dla 22C w srodku i -25C na zewnatrz ma straty ciepla na poziomie 5kW, do tego dochdzi jeszcze 2kW na CWU i 1kW na ogrzanie garazu, zeby nic tam nie zamarzlo. Tak wiec, jak widzisz, moja pompa jest przeszacowana. Ale to akurat nie jest problem, bo dzieki temu chodzi na mniejszej delcie i wyzszym COP :) Mam bardzo przyzwoita temperature z dolnego zrodla. Zwlaszcza, jak na pierwszy rok, gdzie wszyscy strasza, ze bedzie zle ;)

HenoK
17-02-2011, 19:20
Tak wiec, jak widzisz, moja pompa jest przeszacowana. Ale to akurat nie jest problem, bo dzieki temu chodzi na mniejszej delcie i wyzszym COP :) Jest akurat odwrotnie - im większa moc PCi, tym większa "delta" i mniejsze COP (oczywiście dla takiej samej instalacji dolnego i górnego źródła).
Ale zyskuje się w tym wypadku na lepszym wykorzystaniu 2 taryfy.

Jacek150
17-02-2011, 19:22
Jakie masz temperatury dolnego źródła gdy pompa pracuje ? Np mniej więcej gdy wartoś stopniominut osiąga wartośc -10 ? czyli niedługo sie wyłączy.

reraham
17-02-2011, 19:35
+6C

tak wiec pompa mi chodzi na naprawde malej delcie i COP mam naprawde spore :) wbrew temu, co pisze HenoK.

Jacek150
17-02-2011, 20:06
Plus 6 no to sporo. Ja mam 2 na wejsciu i minus 2 na wyjściu. Odwiertów ze 300 m.

reraham
17-02-2011, 20:10
jak pompa mi sie wlacza, to temperatura z dolu zaczyna sie od powyzej +8C, tuz przed wylaczeniem ma ok +6C. Temperatura podlogowki jest niska, bo grzeje na 1wszej krzywej, wiec na podloge idzie mi cos kolo 25C. COP wyznacza sie dla delty miedzy dolnym i gornym zrodlem. U mnie ta delta jest malutka, wiec COP mam powyzej 5 dla mojej NIBE.

Jacek150
17-02-2011, 21:19
Ja mam na 3 krzywej grzania. Temperatura w domu ok 19.5 stopni. grzeje tylko pompa. Wprowadzam sie za ok miesiąc ale prace wykończeniowe w pełni. Mysle, że COP tez mam powyzej 5 , sa spelnione warunki : temp DZ powyżej 0 stopni a temp GZ poniżej 35 , myslę że to jest najważniejsze. A jaka masz temperaturę w domu przy 1 krzywej grzania ? Tylko pompa grzejesz ?

reraham
17-02-2011, 21:21
tak, tylko pompa. temperatura w domu 19,5 do 20C. Jak blysnie slonce, mam 23C ;)

tak, tylko pompa grzeje. jesli nie liczyc slonca w pogodne dni ;)

AdamC
18-02-2011, 08:01
Wiem, ze o tym juz bylo ale niestety nie mam czasu na szukanie po calym forum :(

napiszcie prosze jakie zabezpieczenia elektryczne macie do PC
i jakie podliczniki energii? czy licznik dwutaryfowy bedzie sie przestawial zgodnie ze zmianami taryfy w rzeczywistosci? czy trzeba jeszcze jakies timery do tego wstawiac?a

rume
18-02-2011, 09:11
Wiem, ze o tym juz bylo ale niestety nie mam czasu na szukanie po calym forum :(

napiszcie prosze jakie zabezpieczenia elektryczne macie do PC
i jakie podliczniki energii? czy licznik dwutaryfowy bedzie sie przestawial zgodnie ze zmianami taryfy w rzeczywistosci? czy trzeba jeszcze jakies timery do tego wstawiac?a

Jeśli chodzi a zabezpieczenia to co masz na myśli? Rodzaj czy amperarz.
Podliczniki dwutaryfowe są z zegarem wewnątrz lub sterowane zewnętrznie. Na ogół tańsze rozwiązania zegarów trzeba pilnować (przeprogramowywać gdyż mogą sobie nie radzić ze świętami w tygodniu). Wydaje mi się że podlicznik powinien pomóc w optymalizacji pracy dla drugiej taryfy, a że jeden dzień policzy inaczej można to sobie przeliczyć i po kłopocie. Ja osobiście bym za dużo nie inwestował i kupił coś podobnego co ma adiqq, chyba że nie masz miejsca w rozdzielni to coś cyfrowego małego.

Tatarak
18-02-2011, 09:16
Aż się boję spytać: co to jest delta? Tylko poproszę tak wytłumaczyć jak blondynce. :o

AdamC
18-02-2011, 09:24
interesuje mnie oczywiscie rodzaj zabezpieczen a nie ich moc, dzieki za odpowiedzi

niedowiarek
18-02-2011, 09:32
Aż się boję spytać: co to jest delta? Tylko poproszę tak wytłumaczyć jak blondynce. :o
Jeżeli w kontekście temperatur, to nic skomplikowanego. Chodzi o pojęcie z lekcji matematyki (fizyki), i oznacza różnicę. Wiem, bo byłem akurat na tej lekcji:-P

Tatarak
18-02-2011, 09:34
dobra, różnica to pojęcie dla mnie zrozumiałe :) między temperaturą zasilania z DZ i powrotu?

niedowiarek
18-02-2011, 09:44
W różnych postach używane różnie. Czasem ciężko wywnioskować, co autor miał na myśli. Ale jeżeli w nawiązaniu do COP - to często zasilanie GZ - przyjście z DZ. Jak delta kilka stopni - to przy pompie gruntowej wiadomo, że na tym samym obiegu (DZ albo GZ).

Tatarak
18-02-2011, 09:48
i lepiej żeby delta była większa czy mniejsza?

niedowiarek
18-02-2011, 10:01
Jeżeli chodzi o różnicę między temp. DZ i GZ to jak najmniejsza - ma to kapitalny wpływ na COP. GZ jest uzależnione od parametrów instalacji c.o. DZ natomiast - dobrze jak jest nisko, ale nie kosztem ogromnej pompy obiegowej, bo się nie opłaci. Każda pompa ciepła ma jakieś optimum i najlepiej skonsultować z wytwórcą.

Tatarak
18-02-2011, 10:03
OK, mniej więcej rozumiem :) dzięki za cierpliwość :)

reraham
18-02-2011, 13:35
i lepiej żeby delta była większa czy mniejsza?

to ja jeszcze napisze dwa slowa. Wspolczynnik COP, czyli coefficient of performance jest zalezny przede wszystkim, tak jak tutaj to zostalo wspomniane od tak zwanej "delty", czyli roznicy temperatur pomiedzy dolnym a gornym zrodlem. temepratura dolnego zrodla jest zalezna od zalezna od wlasciwego jego wykonania oraz od sposobu eksploatacji, jesli jest niewlasciwie wykoanane/zaprojektowane. natomiast temperatura gornego zrodla jest zalezna przede wszystkim od systemu ogrzewania w budynku, a mianowicie, czy ogrzewamy dom grzejnikami wysoko temperaturowymi, czy moze nisko, a moze podlogowka. Kazdy z tych systemow ogrzewania wymaga innych temperatur obliczonych dla poszczegolnych obiektow. Wracajac do samej delty i COP, to w zasadzie podaje sie najczesciej dla dwoch delt (wlasnie dla systemow nisko i wysoko temperaturowych):

(B0/W35) - co oznacza temperature DZ = 0C, a temperature GZ = 35C
(B0/W50) - co oznacza temperature DZ = 0C, a temperature GZ = 50C

ostatnio coraz czesciej mozna sie spotkac z COP podawanym dla B5/W35, co oznacza temperature DZ = 5C, a temperature GZ = 35C. Poniewaz przy prawidlowo wykonanej instalacji DZ z pionowymi kolektorami temperatura DZ nie powinna spasc ponizej 5C.

prducenci pomp ciepla czesto podaja COP swojego produktu nie uwzgledniajac przy tym energii zuzytej na prace pomp obiegowych dolnego i gornego zrodla. Wiec trzeba uwaznie przegladac specyfikacje, jesli chce sie porownywac te parametry.

Tatarak
18-02-2011, 13:55
Dziękuję, Reraham :)

reraham
18-02-2011, 13:57
Dziękuję, Reraham :)

wszystko jasne? :)

Tatarak
18-02-2011, 14:01
na pewno duuużo jaśniejsze :)

reraham
18-02-2011, 14:15
na pewno duuużo jaśniejsze :)

moge jeszcze dodac tyle, ze COP = 5, oznacza sprawnosc pompy ciepla rowna 500%. Co oznacza, ze z 1kW doprowadzonej energii elektrycznej, pompa ciepla "produkuje" 5kW ciepla. W zasadzie przy obecnych instalacjach walka toczy sie o COP powyzej 5, bo w najgorszym wypadku mozna miec np cos kolo 4.5. Napisalem w cudzyslowiu, poniewaz pompa ciepla tak naprawde nie produkuje energii, ale przekazuje cieplo z chlodniejszego srodowiska do cieplejszego. I wlasnie na to zuzywa doprowadzona energie elektryczna. Dla bardziej wtajemniczonych i lubiacych fzyke, zasade dzialania pompy opisuje po prostu Cykl Carnota:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_Carnota

dla porownania, sprawnosc innych, klasycznych zrodel ciepla, na paliwa kopalne, albo klasycznych piecow elektrycznych, zawsze jest mniejsza od 1, czyli mniej niz 100%

niedowiarek
18-02-2011, 14:31
Tatarak. Pochwal się z jakiej pompy ciągniesz ciepło, i jakie osiągasz parametry? Ten COP pow. 5 mnie zaintrygował, czy to są warunki rzeczywiste w praktyce, czy też dla konkretnych ustalonych parametrów?

Tatarak
18-02-2011, 14:40
Niedowiarek, z kimś mnie pomyliłeś :) ja jeszcze nie mam pompy i żadnym COP się nie chwaliłam :)

niedowiarek
18-02-2011, 14:46
Sorki. Istotnie! Życzę Ci COP-u powyżej 6. Pytanie było do reraham-a:oops:

reraham
18-02-2011, 14:51
Sorki. Istotnie! Życzę Ci COP-u powyżej 6. Pytanie było do reraham-a:oops:

czesc,

mam dokladniej to opisane u siebie w dzienniku. Natomiast mysle, ze spokojnie osiagam COP powyzej 5. Grzeje na 1wszej krzywej grzania, w domu mam ok. 20C, a dolne zrodlo waha sie miedzy +8 a +5.5C. Zeby policzyc COP trzeba znac straty ciepla swojego budynku i policzyc ilosc ciepla doprowadzonego przez PC. NIe jest to takie trudne. Oczywiscie nie sa to super precyzyjne pomiary laboratoryjne, natomiast mozna to dosc przyzwoicie oszacowac.

niedowiarek
18-02-2011, 14:53
No to mam lekturę. Dzięki:D

rume
18-02-2011, 15:15
. Co oznacza, ze z 1kW doprowadzonej energii elektrycznej, pompa ciepla "produkuje" 5kW ciepla.

Taki fajny wykład a moc z energią pokręciłeś. ;) Jak już to 1 i 5 kWh.

Liwko
18-02-2011, 15:19
reraham, muszę się odnieść do tego co napisałeś bo jak komuś temp. dolnego źródła spadnie poniżej 5oC a większości spada, to mogą być jakieś nieporozumienia.
Po pierwsze.
Grzejesz od 5 grudnia więc o dwa miesiące krócej niż większość. Grzejąc przez cały okres miałbyś na pewno niższą tą temperaturę.
Po drugie.
Dom masz nad rzeką więc zapewne regeneracja DZ następuje szybciej.
Po trzecie.
Mieszkasz we Wrocławiu a to najcieplejszy rejon w Polsce.

rume
18-02-2011, 15:19
interesuje mnie oczywiscie rodzaj zabezpieczen a nie ich moc, dzieki za odpowiedzi

Jeśli chodzi o rodzaj to posiadam takie:
1. Dzieci i kobiety nie dotykać ;)
2. Mam pompę 3 fazową więc mam kolejność faz. chociaż pompa Nibe ma to w środku dodatkowo.
3. Normalny przeciążeniowy wyłącznik typu S
4. Mam przepięciówkę klasy B ale to też z myślą o innych urządzeniach domowych

Jacek150
18-02-2011, 16:45
Zgadzam sie z kolegą LIWKO. Producent podaje parametry B0W35 wiec mysle że temperatura na wejściu DZ może oscylowac ok. 0 stopni. Więc chyba nijak sie to ma do tego , że może byc cos nie tak z pracą jak temperatura DZ spadnie poniżej plus 5 stopni. Ja mam ok 2 a na wyjściu -2. Jak zaczynałem grzac w LIstopadzie to tez mialem ok 7-5 stopni . Jak sprężarka nie pracuje to mam 8 stopni po 20 minutach lecz podczas pracy spada . Chyba to normalne . Poniżej zera nigdy nie mialem. Kolega sezon temu podczas mrozów mial temperature na wejściu -5 stopni ( pompa Junkers ) podczas dużych mrozów i wszystko było ok.

reraham
18-02-2011, 17:25
Taki fajny wykład a moc z energią pokręciłeś. ;) Jak już to 1 i 5 kWh.

przepraszam, moj blad. Masz racje. Mialem na mysli cos innego, a mianowicie, ze 1kW mocy elektrycznej pompy ciepla, daje nam 5kW mocy znamionowej. Nie chcialem tutaj pisac o kWh, chociaz mozna to ujac w ten wlasnie sposob. Nie ma znaczenia, czy pisze sie o mocy i podaje kW, czy o energii i podaje kWh, bo dochodzimy do tego samego :)

ale jak juz powiedzialem, masz racje, bo trzeba byc konsekwentnym :)

reraham
18-02-2011, 17:38
reraham, muszę się odnieść do tego co napisałeś bo jak komuś temp. dolnego źródła spadnie poniżej 5oC a większości spada, to mogą być jakieś nieporozumienia.


masz racje, to, ze temp. DZ spada ponizej 5C, to nie jest tragedia. Aczkolwiek, dobrze jest miec instalacje tak zaprojektowana i tak dobrana do domu, zeby jednak nie spadala. Tak na marginesie polecam strone:

www.wpz.ch

Instytut pomp ciepla - Szwajcaria. Testuja tam rozne pompy i robia fajne zestawienia. Miedzy innymi oni testuja pompy dla temperatury dolnego zrodla 5C

https://institute.ntb.ch/fileadmin/Institute/IES/pdf/WPZ%20Bulletin%2001-2010%20DE.pdf


Po pierwsze.
Grzejesz od 5 grudnia więc o dwa miesiące krócej niż większość. Grzejąc przez cały okres miałbyś na pewno niższą tą temperaturę.


tak, ale wygrzewalem w tym czasie posadzki i suszylem dom. Przez pierwsze dwa tygodnie pompa chodzila na pelen gwizdek bez przerd. Pozniej tez grzalem zdecydowanie mocniej, niz normalnie z ostrym wietrzeniem budynku. Musialem go wysuszyc - a wszyscy wiemy, jaki mielismy przelom grudnia i stycznia. Wiec pompa chodzila naprawde duzo w tym okresie, chyba wiecej, niz w przecietnym domu.


Po drugie.
Dom masz nad rzeką więc zapewne regeneracja DZ następuje szybciej.


Nie wiem, dlaczego dolne zrodlo mialoby sie szybciej regenrowac, ale zapewne chodzi Ci o wody gruntowe. No wiec u mnie takich NIE MA do glebokosci 65m, a dalej nie wiem, bo glebiej nie wiercilismy. Chcialem miec studnie wiercona - niestety nie da sie! :( przynajmniej nie do takiej glebokosci. Mam pierwsze 2-8m piasek, a pozniej glina.... glina... glina...


Po trzecie.
Mieszkasz we Wrocławiu a to najcieplejszy rejon w Polsce.


zgadza sie, mieszkamy we Wroclawiu i jest tutaj cieplo! ;) z czego sie oczywiscie ciesze. Natomiast nie zgodze sie, ze dzieki temu mam dobre parametry temperaturowe na powrocie z DZ. Po prostu, jakbym mieszkal w Bialymstoku, musialbym miec wieksze dolne zrodlo, zeby mialo wieksza wydajnosc.

Liwko
18-02-2011, 18:13
masz racje, to, ze temp. DZ spada ponizej 5C, to nie jest tragedia. Aczkolwiek, dobrze jest miec instalacje tak zaprojektowana i tak dobrana do domu, zeby jednak nie spadala.
Pewnie że się da, tylko jest jeden problem, to kosztuje. Ja mam 120m odwiertów i 2oC na wejściu po kilku godzinach pracy. Żeby mieć powyżej 5 musiał bym zrobić odwierty około połowę dłuższe (strzelam) więc wydałbym 5tyś więcej by mieć rachunki o 100-200zł mniejsze. Trzeba po prostu znaleźć ten złoty środek.


Nie wiem, dlaczego dolne zrodlo mialoby sie szybciej regenrowac, ale zapewne chodzi Ci o wody gruntowe.
Przez wody gruntowe można się co najwyżej przebić i blisko rzeki czy jeziora można o nich pomarzyć. Ale pod rzeką i w jej okolicy w tej glinie zmagazynowane są olbrzymie ilości ciepła i dlatego osiągnięcie tych temperatur nie wiąże się ze znacznie większym DZ. Prawdę mówiąc mógłbyś je wykonać nawet nieco mniejsze.
Wiem że masz w dzienniku wiele informacji na ten temat ale opisz tutaj swój dom, DZ, PC, GZ, ile kosztowało, jakie temperatury, zużycie. Tu jest dobre miejsce na to.

reraham
18-02-2011, 20:50
Ale pod rzeką i w jej okolicy w tej glinie zmagazynowane są olbrzymie ilości ciepła i dlatego osiągnięcie tych temperatur nie wiąże się ze znacznie większym DZ.

Wiesz, nie jestem geologiem, wiec nie bede tutaj kwestionowal tego, co piszesz, bo po prostu sie na tym nie znam. Nie mam tez pojecia, jak daleko siega (jesli w ogole) strefa oddzialywania rzeki. Niemniej, Ty tez nie wiesz, jak mam daleko do rzeki i jaka dokladnie jest struktura gruntu na mojej dzialce, wiec to co piszesz, to bardziej gdybanie.



Prawdę mówiąc mógłbyś je wykonać nawet nieco mniejsze.

przez przypadek wyszly wieksze ;) w kazdym razie mnie to wiecej nie kosztowalo :)



Wiem że masz w dzienniku wiele informacji na ten temat ale opisz tutaj swój dom, DZ, PC, GZ, ile kosztowało, jakie temperatury, zużycie.

przykro mi, ale kosztow nie podaje na forum. Jest to tajemnica handlowa. Podalem tylko nazwe firmy, ale tylko dlatego, zeby przestrzec przed nia innych.

jesli natomiast chodzi o podanie parametrow domu itd... zdecydowanie lepszym miejscem jest dziennik budowy. Tutaj to rzuce i zaraz utonie w potoku roznych informacji.

Jacek150
18-02-2011, 21:06
A ja mam odmienne doswiadczenie z firma MIR Pompy ciepła. W zeszlym roku w okolicach Polkowic MIR wykonywał dwie inwestycje. Dla mnie i dla kolegi oddalonego o 700 metrów. Wykonywali podłogówke w domu , odwierty , dostarczenie i montaż pompy ciepła . Dla mnie NIbe 1245 12kw na 320m2 podłłogi a dla kolegi Nibe 1245 8kw na ok 150 m2 podłogi. Jak miałbym jeszcze raz z tą firmą współpracowac to bym to zrobil ponownie. Szwagier w okolicach Lubina będzie w tym roku montowal pompe u siebie i na pewno skorzysta z usług firmy MIR. Nie powiem , że wszystko bylo tip top lecz wszystko zostało poprawione i działa bez zarzutu ( bardzo drobne estetyczne sprawy) Z Twoich zdjęc zamieszczonych w dzienniku widziałem iz ci sami wiertacze wiercili u mnie odwierty. Ekipa Pana Adama z okolic Łodzi. Wcześniej rozkladali u mnie podlogówkę. Moze miałem szczęście ale awarii wiertnicy u mnie nie było , a prąd do wiertnicy uznalem jako koszty które mogę ponieśc. Nie wiem za ile Tobie wykonywali DZ ale mnie naprawde bardzo korzystnie. Mialem miec 4x60 ale zrobili 6x50 za kase jak 4x60 (nawet kiedys obiad im postawiłem ;) I nawet wiem skąd klucz francuski znalazł sie w beczce z glikolem.... U mnie instalowali pompę 3-6 listopada a więc przed Tobą:yes:

Jani_63
18-02-2011, 21:44
Mieli wywiercić 240mb, wywiercili 200mb, a zadowolony klient nie upomina się o marne 3,5 klocka :D
Bo tak mi wychodzi,i że stuknęli Cię na 3200-4400zł, skoro za ta samą kasę brakuje 40m odwiertów.
Ale prawdziwi mężczyźni podobno o pieniądzach nie dyskutują :D

Jacek150
18-02-2011, 21:56
No własnie 4x60 to 240 a 6x50 to 300 tak dla przypomnienia

rwxw
18-02-2011, 23:08
Nie mam tez pojecia, jak daleko siega (jesli w ogole) strefa oddzialywania rzeki. Niemniej,
Może to nie rzeka, tylko jakaś wyjątkowo korzystna struktura ziemi i duży stopień geotermiczny. Tak, czy inaczej nic tylko się cieszyć.

Jani_63
19-02-2011, 01:15
No to strzeliłem babola. Musiałem źle przetrzeć to oko którym normalnie lepiej widzę. :D
Teraz za to przecieram oba.
Ze zdziwienia że zrobili Ci dwa dodatkowe odwierty (przestawianie maszyny, podłączanie), ale mniejsza o ilość :), ważne że wywiercili za free 60m.
Ale podobno cuda się zdarzają i wiertacz wpadł w trans przy borowaniu, że zanim udało się go przywołać do rzeczywistości z rozpędu klepnął CI dodatkowe 60m odwiertu,
albo...
i tu następuje śmiech na sali :lol2:
Coś mi to zalatuje kryptoreklamą grubymi nićmi szytą :P

Jani_63
19-02-2011, 01:25
Może to nie rzeka, tylko jakaś wyjątkowo korzystna struktura ziemi i duży stopień geotermiczny. Tak, czy inaczej nic tylko się cieszyć.
Tereny na północ od Wrocławia to obszar o największym strumieniu energii geotermalnej w Polsce, gdzie jeszcze dodatkowo występują ogniska o podwyższonym strumieniu cieplnym.

HenoK
19-02-2011, 07:58
Tereny na północ od Wrocławia to obszar o największym strumieniu energii geotermalnej w Polsce, gdzie jeszcze dodatkowo występują ogniska o podwyższonym strumieniu cieplnym.
Ciepło docierające z wnętrza ziemi nie przekracza 1W/m2. Praktycznie 99% ciepła wykorzystywanego przez pompy ciepła z gruntu pochodzi ze Słońca (latem słońce ogrzewa powierzchnie ziemi z mocą nawet 1000W/m2).

Jani_63
19-02-2011, 08:49
Przy kolektorach płaskich i owszem.
Rożne źródła różnie podają, ale między 10-15m ppt wpływ promieniowania słonecznego na zmiany temperatury gruntu zanika.
Fakt że strumień cieplny górotworu jest mały, ale na mapie geotermalnej Polski obszar o którym pisałem jest wręcz gorący :), choć wartości tech strumieni nawet nie osiągają 1W/m2 :)
43949
Z ciekawostek z kolei mamy w naszym kraju na Suwalszczyźnie wieczną zmarzlinę zalegającą na głębokości niecałych 360m ppt.
Jest to jedyne takie miejsce w Europie środkowej.

Jacek150
19-02-2011, 10:13
Nie mam zamiaru reklamowac firmy MIR. Co do odwiertow to bylo tak. Koniecznie chcialem miec głęgokie odwierty , przynakmniej do 60 m. Ale podczas wiercenia nie mozna bylo głębiej jak 50 metrów wywiercic. Może sprzęt nie domagal albo skala:D Więc wiertacz zaproponował , że zrobi plytsze ale za to wiecej odwiertów o większej lącznej długości. A cena dalej bedzie obowiązywala jak za 240m.

Jacek150
19-02-2011, 10:26
Dodam jeszcze , że wlaściciel firmy MIR napewno o tym nie wiedział

Jacek150
19-02-2011, 10:34
Mam pytanie do kolegi z " domku nad odrą" ; czy MIR zainstalowal Ci bufor do podlogowki ? Ja i kolega mamy zainstalowany 100 litrow Biawar-a. Nie wiem czy to potrzebne czy nie.

Jacek150
19-02-2011, 23:16
Cicho coś dzisiaj. Może przez ten mróż :yes:

kbab
19-02-2011, 23:33
Cicho coś dzisiaj. Może przez ten mróż :yes:

No to może ja - nieśmiało...
Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

Jacek150
19-02-2011, 23:51
Można i tak . Ale po co jak sie chce pompe ciepła ?

kbab
20-02-2011, 00:29
jak to po co? żeby było taniej i bardziej komfortowo, jeśli ktoś uważa, że klimatyzacja jest mniej komfortowa od gruntowej PC to dlaczego?

Jani_63
20-02-2011, 03:24
Klimatyzator multisplit rewersyjny do 3000zł dla całego domu?
Nawet nie przypuszczałem że ceny tak spadły :D

rume
20-02-2011, 08:19
A ja nie przypuszczałem że ceny pomp tak wzrosły :)

Liwko
20-02-2011, 09:18
No to może ja - nieśmiało...
Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

Fajny temat do pogadania.
60tyś to tak z palcem w d... instalacja na 250m2 domu. Kable na ten metraż to około 25tyś plus klima około 10tyś=35tyś. Rzeczywiście taniej. Moja średnia za kWh przy COP=4 to 10gr. twoja 27gr.
Teraz, działkę mamy w Suwałkach i większość okien od strony północnej. Do tego jeszcze 4 balkony bo taki akurat projekt nam się spodobał. Od strony południowej mamy las a od północnej pole. Zużywamy bardzo dużo CWU bo jest nas ośmiu. Mamy dużą wannę z jakuzzi i basen.
Jak uważasz kbab, kto jest sprite a kto pragnienie?

kbab
20-02-2011, 09:58
jeśli chcesz podjąć temat to proszę bez "kilkudziesięciu tv, pralek, mikrofalówek i innych dupereli" zacznijmy od rzeczy najważniejszej tj, ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię w kWh - potem możemy podyskutować o alternatywnych nośnikach energii i jej cenie, w końcu o kosztach inwestycyjnych, bo w ten sposób jak to do tej pory przedstawiasz to do niczego nie doprowadzi oprócz chaosu.

kbab
20-02-2011, 10:14
ok wyjściowe to 16000kWh rocznie, teraz jakiej mocy pc do zaspokojenia tych potrzeb,

Liwko
20-02-2011, 10:19
No to może ja - nieśmiało...
Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? Dodam, że w takim systemie komfort również jest korzystniejszy.

A czy to nie jest chaos???

Liwko
20-02-2011, 10:24
ok wyjściowe to 16000kWh rocznie, teraz jakiej mocy pc do zaspokojenia tych potrzeb,

Powiedzmy że cała instalacja DZ, PC, GZ i kotłowni to 30tyś. Kable + klima 20tyś. PC=10gr/kWh, prąd=27gr/kWh. Nie mam więcej pytań.

kbab
20-02-2011, 10:26
Powiedzmy że cała instalacja DZ, PC, GZ i kotłowni to 30tyś. Kable + klima 20tyś. PC=10gr/kWh, prąd=27gr/kWh. Nie mam więcej pytań.

po prostu nie mieszaj tylko podaj moc pc, nie zrozumiałeś tak prosto postawionego pytania, mam je powtórzyć??? Pomijam fakt, że już o tym wspominałeś na tej stronie

Liwko
20-02-2011, 10:34
po prostu nie mieszaj tylko podaj moc pc, nie zrozumiałeś tak prosto postawionego pytania, mam je powtórzyć??? Pomijam fakt, że już o tym wspominałeś na tej stronie

No powtórz bo nie zrozumiałem. Po co ci moc PC?
16000kWh przy PC COP4=1600zł (średnia za kWh 40gr)
kable = 4320zł (27gr/kWh)
Nie liczę klimy bo po co.
4320-1600=2720
Czas zwrotu większych nakładów o 10tyś zł = niecałe 4 lata.

kbab
20-02-2011, 10:38
ok, wyjaśniam - moc pc jest mi potrzebna aby odpowiednio dopasować moce alternatywnych pieców, zakładam że moce mogą być podobne lub nawet większe aby zapewnić większy komfort, na razie nie powtarzaj tych wyliczeń - do tego też dojdziemy - trochę później jak ustalimy podstawy do tych wyliczeń

Liwko
20-02-2011, 11:06
Podstawą do tych wyliczeń jest zapotrzebowanie a nie moc. Kompletnie nie czaję po co ci ta moc?
Masz zapotrzebowanie i to w zupełności wystarczy.
PC-COP=4
Kable=1
Koniec dyskusji.
Rosnące ceny energii wpływają na niekorzyść kabli.

HenoK
20-02-2011, 11:17
ok, wyjaśniam - moc pc jest mi potrzebna aby odpowiednio dopasować moce alternatywnych pieców, zakładam że moce mogą być podobne lub nawet większe aby zapewnić większy komfort, na razie nie powtarzaj tych wyliczeń - do tego też dojdziemy - trochę później jak ustalimy podstawy do tych wyliczeń
Czyżbyś nie potrafił na podstawie takich danych dobrać urządzenia grzewczego?

Instalacja grzewcza z pompą ciepła będzie najbardziej ekonomiczna, gdy zostanie dobrana "na styk", to znaczy, że powinna pokryć zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania przy założonych warunkach. Warunki te wynikają temperatur założonych w pomieszczeniach i warunków klimatycznych zależnych od lokalizacji budynku.
Jeżeli założymy średnią temperaturę w pomieszczeniach 21 st. C, a dla konkretnej lokalizacji sezon grzewczy będzie trwał np. 200 dni, w czasie których średnia temperatura powietrza zewnętrznego wyniesie np. 4 st. C, zaś temperatura obliczeniowa powietrza zewnetrznego w tym miejscu wynosi -18 st. C, to obliczenia te mogą wyglądać następująco:
12000 kWh / 200 dni / 24h / (21 st. C - 4 st. C) = 147W/K
O tyle musimy zwiększyć moc grzewczą, gdy różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i środowiskiem zewnętrznym wzrośnie o 1K.
Stąd proste wyliczenie minimalnej mocy grzewczej urządzenia, które będzie pracowało 24h w ciągu doby :
147 W/K x (21 - (-18 ) ) = 5733 W.
Jeśli urządzenie to ma dostarczyć też ciepło do przygotowania ciepłej wody w ilości 4000kWh rocznie, to przy założeniu ilości dni 335 (30 dni na ew. urlop) otrzymamy dziennie 11,9kWh, czyli przy ciągłym grzaniu dodatkową moc ~500W.
Tak więc np. pompa ciepła o mocy grzewczej 6233W zapewni ogrzanie tego domu jako źródło monowalentne.
W praktyce istnieją typoszeregi pomp ciepła i w tym przypadku przyjęta by była PCi o mocy 7 lub 8kW.
Taki wybór nie musi się wiązać z powiększeniem np. dolnego źródła, w końcu budynek nie zwiększy swojego zapotrzebowania na ciepło.

Sposób doboru PCi opisany powyżej ma jedną zaletę - pozwala na wykorzystanie ~80% energii elektrycznej w 2 taryfie, a podczas niskich temperatur zewnętrznych przerwy w ogrzewaniu są stosunkowo krótkie, co wiąże się ze stabilnością temperatury w pomieszczeniu.

Przy stosowaniu znacznie droższego w eksploatacji ogrzewania elektrycznego dąży się do działania ogrzewania wyłącznie w 2 taryfie.
Jest to stosunkowo łatwe do osiągnięcia, bo różnice inwestycyjne urządzeń o kilkukrotnie wyższej mocy są niewielkie (myślę tu o ogrzewaniu podłogowym, ściennym lub grzejnikach konwektorowych).

kbab
20-02-2011, 12:05
Podstawą do tych wyliczeń jest zapotrzebowanie a nie moc. Kompletnie nie czaję po co ci ta moc?
Masz zapotrzebowanie i to w zupełności wystarczy.
PC-COP=4
Kable=1
Koniec dyskusji.
Rosnące ceny energii wpływają na niekorzyść kabli.
już chcesz kończyć, czemu czepiłeś się jakichś kabli - przecież nawet o tym nie wspomniałem, jak również nie pozwoliłeś mi zaproponować jakiejkolwiek alternatywy dla drogiej pc,

kbab
20-02-2011, 12:10
re Henok, dzięki, ok przyjmujemy pc o mocy 8kW, ustalmy jej cenę - zaznaczam od razu - cena pc + DZ (całość do uruchomienia), bez podłogówki i zbiornika cwu.

Liwko
20-02-2011, 12:22
17tyś

kbab
20-02-2011, 12:23
17tyś

podaj firmę i jej aktualną ofertę

vega1
20-02-2011, 12:24
ho ho, jest wiele...

kbab zadziwia mnie Twoja indolencja :(

kbab
20-02-2011, 12:29
ho ho, jest wiele...

kbab zadziwia mnie Twoja indolencja :(

podaj jakie, wybierzmy średnią, nie musi być od razu z górnej półki

nie wiem, może zasługuję na taką opinię,
"indolencja niedołęstwo, nieudolność, niezaradność, nieporadność; ślmazarność; bierność"
nie zamierzam do tego się odnosić - przyjmuję twoje zdanie po prostu do wiadomości
ale jak już coś napisałeś to podaj coś konkretnego, może skorzystamy z propozycji

Liwko
20-02-2011, 12:39
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś
DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś
Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.

vega1
20-02-2011, 12:41
podaj jakie, wybierzmy średnią, nie musi być od razu z górnej półki

nie wiem, może zasługuję na taką opinię,
"indolencja niedołęstwo, nieudolność, niezaradność, nieporadność; ślmazarność; bierność"
nie zamierzam do tego się odnosić - przyjmuję twoje zdanie po prostu do wiadomości
ale jak już coś napisałeś to podaj coś konkretnego, może skorzystamy z propozycji
a gdybyśmy wszyscy na raz przyznali Ci rację i powiedzieli, tak kbab - wychodzimy źle na PC i ta inwestycja była do bani, dałbyś spokój?

Jani_63
20-02-2011, 12:45
już chcesz kończyć, czemu czepiłeś się jakichś kabli - przecież nawet o tym nie wspomniałem, jak również nie pozwoliłeś mi zaproponować jakiejkolwiek alternatywy dla drogiej pc,
Chyba jednak wspomniałeś na początku


Żadna wciskana przez sprzedawców PC za ponad 60 tys zł nie przebije kosztowo taniego klimatyzatora (do 3 tys zł) plus podgrzewanej podłogi prądem w 2 taryfie, czy ktoś ma inne zdanie??? ...
wywołując dyskusję, dla której nota bene właściwszym miejscem byłby wątek
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!
Ale posłuchajmy (poczytajmy) też tutaj :)

kbab
20-02-2011, 12:57
re Liwko, te są z tej dolnej półki, inni zachwalają takie
http://vikersonn.pl/kalkulator
http://www.buderus.pl/files/201010121252440.01_pompy_ciepla.pdf
są nieco droższe, ale jak widać są ich zwolennicy
re Jani_63 - masz coś tu o jakichś kablach, nawet nie wspomniałem?
chciałbym, aby posiadacze pc zaproponowali jakąś nowoczesną, odpowiednią o dobrych parametrach jak również z przyjaznym oprogramowaniem

kbab
20-02-2011, 13:07
a gdybyśmy wszyscy na raz przyznali Ci rację i powiedzieli, tak kbab - wychodzimy źle na PC i ta inwestycja była do bani, dałbyś spokój?

aby była jasność to nie jestem przeciwnikiem pc - wręcz przeciwnie - również fascynuje mnie dobrodziejstwo COP

rume
20-02-2011, 13:12
kbab przestań bredzić. Piszesz o jakiejś pompie za 60 tyś więc pokaż mi ofertę takiej pompy.

Liwko
20-02-2011, 13:13
chciałbym, aby posiadacze pc zaproponowali jakąś nowoczesną, odpowiednią o dobrych parametrach jak również z przyjaznym oprogramowaniem
No to taką ci zaproponowałem. Nie ma co prawda znaczka Viessmanna ale bebechy ma podobne.

kbab
20-02-2011, 13:17
kbab przestań bredzić. Piszesz o jakiejś pompie za 60 tyś więc pokaż mi ofertę takiej pompy.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173570-Pompa-ciepla-BUDERUS-WPS-7-K-%28-lub-6-8-9-11-K%29-moja-opinia

rume
20-02-2011, 13:22
Widzisz nie doczytałeś - Calosc robot od A-Z ( hydraulka caly dom,podlogowki,kolektory,pc ,bufor,montaz 63000zl ) Mi chodzi o samą pompę bo tak fajnie porównałeś do jakiegoś śmiesznego multisplita za 3 tyś.

Ja się rozglądam za klimą więc poszukaj mi kogoś co mi zrobi za 3 tyś :)

Jani_63
20-02-2011, 13:26
Fakt, mówiąc o ogrzewanej podłodze w II taryfie nie wspomniałeś o kablach.
Tylko niejako z automatu wychodzi że jak ma być inwestycyjnie najtaniej to ten właśnie rodzaj dostarczania energii dla podłogówki bierze się pod uwagę.:)
Każdy inny niesie już znacznie większy koszty samego systemu.
Z drugiej strony jeśli jesteś zwolennikiem PCi która ze względu na ~400% sprawność jest najbardziej wydajnym urządzeniem grzewczym jakiej szukasz alternatywy?
Na dzień dzisiejszy nie ma dostępnych urządzeń grzewczych o sprawności rzędu 600-1000% ( choć w necie taki jeden pisał że takie produkuje :lol2:), więc raczej nie w tą stronę zwraca się Twój wzrok.
Ma być taniej ale o podobnej sprawności?
Szukaj używanej PCi z importu. Zejdziesz z ceny o >8000zł za samą pompę.

kbab
20-02-2011, 13:29
jeszcze nie porównałem, najpierw chciałbym ustalić bezsporny koszt inwestycyjny przeciętnej pc z DZ, z modułem mieszającym, dobrze byłoby mieć również zestaw do chłodzenia pasywnego, aby dorównać komfortowi klimatyzacji

rume
20-02-2011, 13:32
Przecież ci podali 23 tyś z chłodzeniem pasywnym. Teraz ty się pochwal.

kbab
20-02-2011, 13:45
ok, jeśli co do ceny pc jest zgoda i wynosi ona 23 tys, z kolektorem poziomym, ustalmy średni cop w roku - jaka propozycja, najlepsza byłaby tych co mają taki dokładny pomiar, ale możemy ustalić jakiś bezsporny - to ile?

Liwko
20-02-2011, 13:45
4

kbab
20-02-2011, 14:27
ok - przyjmujemy średni cop na 4, zatem aby otrzymać założone wcześniej 16000 kWh musimy zakupić 4000kWh energii elektrycznej, bez podawanie ceny, aby nie mieszać. Teraz moja propozycja to Klimatyzator kanałowy McQuay seria C za 2990zł, do tego dodam 1200zł na instalację i uruchomienie
http://allegro.pl/klimatyzator-kanalowy-pompa-ciepla-mcquay-5-3-kw-i1451902272.html
dla niego przyjmuję średni cop na 3,4, do tego mała pc z Hewalexu za 3590zł, chociaż ktoś już pisał, że taką kupił za 2800zł
http://allegro.pl/hewalex-pompa-ciepla-pcwu-3-8-i1455250139.html
ta pc byłaby nie tylko do cwu, ponieważ ma sporą moc to nadwyżką podgrzewałbym podłogówkę, chociaż na niej miałbym wyższy cop, ale do wyliczeń przyjmuję również tylko 3,4.
W ostatecznym wyniku ten komfortowy system zużyłby 4705 kWh, czyli 700kWh więcej.
Policzmy różnicę w kosztach inwestycyjnych, mój koszt nie przekroczyłby 8000 zł, ale za to komfort wyższy, rocznie w eksploatacji płaciłbym o 700kWh więcej, teraz porównajmy oba systemy,
Różnica w kosztach to 23 - 8 =15 tys zł na korzyść mojego systemu, policzmy zwrot tj czy kiedykolwiek różnica się zwróci?
do obliczeń zastosowałem swój kalkulator
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
http://img207.imageshack.us/img207/7694/capturehd.jpg
jak wynika z obliczeń zwrot nastąpi po 64 latach,
dodam tylko, że przyjmując do obliczeń cenę 25gr/kWh (niektórzy tak tu liczą) okres zwrotu wydłuża się do 84 lat, natomiast przy cenie 55gr/kWh wynosi 38 lat

hydraulik_
20-02-2011, 14:52
Dla pompy powietrze woda nie można przyjąć COP 4 -występuje tylko w specyficznych warunkach.
Srednie roczne wynosi 3.Ale dla pomp ogrzwających budynki i cwu.
Hewalex nie popracuje przy ogrzewaniu domu przy niskich temp .Najniższa to 0C
a.niska moc
b niski cop
c.Znaczny spręż drastycznie skraca czas życia sprężarki.

Liwko
20-02-2011, 15:01
Za cholerę nie mogę znaleźć do jakich temperatur to działa.

kbab
20-02-2011, 15:21
re hydrauli, pc z Hewalexu byłaby głównie do cwu, ale moc 3,8 kW to sporo, dlatego nadwyżką ogrzewałbym podłogi, które w trym systemie jedynie stabilizowałyby temperaturę w domu. Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).
re Liwko, Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC.

HenoK
20-02-2011, 15:43
Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).
Jeżeli nie chcesz mieć w domu wilgotności znacznie poniżej 40% nie masz szans na uzyskanie strumienia wentylacji większego niż 150m3/h. W czasie mrozów będzie to prawdopodobnie jeszcze mniej, bo ~100m3/h. Obniżając temperaturę powietrza z 20 do 0 st. C przy strumieniu 150m3/h odzyskasz ~1kW mocy. Jeżeli pompa Hewalexu ma moc 3,8kW i COP 3,4, to potrzebuje ona z powietrza pobrać 2,7kW mocy. Skąd weźmiesz te dodatkowe 1,7kW mocy?

Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC
Jesteś pewien, że ten klimatyzator MCQUAY będzie pracował do -20 st. C? Bo ja mam wątpliwości, czy wytrzyma -5 st. C.

jedyna pc z jakiej korzystam to - mały przenośny klimatyzator
Możesz się przekonać. Wystaw swój klimatyzator na zewnątrz przy mrozie i sprawdź, przy jakiej temperaturze będzie jeszcze grzał. No i jak długo potrwa, zanim "wyzionie on ducha".

Owszem są rozwiązania do -20 st. C (np. Zubadan), ale kosztują wielokrotnie więcej niż 3 tys. zł.

Jani_63
20-02-2011, 15:50
Cena za kanałówkę, to cena jednostki wewnętrznej.
Zobacz ile kosztują jednostki zewnętrzne.
Do -20st to i owszem ten typ urządzeń może pracować, ale bardzo wątpię żeby ta akurat mogła. :)
Są to produkty dojść zaawansowane technologicznie i na pewno ich bajecznie tanio nie kupisz.
Tu bym stawiał na wydatek przy potrzebnej mocy 5,5kW rzędu 5000-7000zł za jednostkę zewnętrzna klimy (piszę z głowy więc sprawdź).
Dla pompy Hawelexu patrzyłeś (liczyłeś) jaki potrzebny jest strumień powietrza?
Skąd zamierzasz go pobrać? O rekuperacji zapomnij na dzień dobry.
Sam Hewalex pisze że w okresie niskich temperatur trzeba dogrzewać grzałką elektryczną.
Układ który proponujesz do się postawić, ale nie za takie pieniądze jakie myślałeś na niego przeznaczyć.

kbab
20-02-2011, 16:00
na aukcji są wystawione 2 komplety jak na załączonym rysunku
http://img145.imageshack.us/img145/241/capturevpg.jpg

rume
20-02-2011, 16:23
To zamontuj taki układ i się pochwal jak ładnie pracuje. Jestem pewien że bez kominka się nie obejdzie i co wtedy z rozprowadzeniem ciepła - koszty rosną ? Żywotność tego sprzętu stoi pod wielkim znakiem zapytania.
Ja osobiście takiego klamota na zewnątrz nie chciałem mieć dlatego zastanawiam się nad chłodzeniem pasywnym.
Jak myślisz jakie COP ma chłodzenie pasywne?

HenoK
20-02-2011, 16:25
na aukcji są wystawione 2 komplety jak na załączonym rysunku

Coś przeoczyłeś - w komplecie dają jeszcze plazmę i komplet mebli :
http://www.geneza.biz/allegro/wnetrze04.jpg

Jani_63
20-02-2011, 16:28
W opisie nie ma ani słowa że cena dotyczy kompletu, a jednostki kanałowe sprzedawane są jako oddzielne moduły.
Ale może to dotyczy innych produktów a nie MCQUAY .
Jeśli to cena kompletu, to rzeczywiście jest bardzo niska. Podejrzanie niska :)
Ale dla jasności. Zakres temperatur pracy w trybie grzania dla tego modelu to od -8 do +24 oC.
Stawianie systemu grzewczego na takich parametrach wymaga dużo odwagi :D

HenoK
20-02-2011, 16:34
Stawianie systemu grzewczego na takich parametrach wymaga dużo odwagi :D
Bez przesady. Wystarczy uzupełnić go nagrzewnicami elektrycznymi o podobnej mocy i nie ma się czego bać.
Tylko, że wtedy zużycie energii elektrycznej nie będzie 4705kWh, ale jakieś 6000-7000kWh.
No i jeszcze jedno - pompa ciepła powietrze-powietrze (klimatyzator kanałowy) wymaga do ogrzewania energii przez całą dobę.
Raczej nie da się tu wykorzystać w 80% 2 taryfy. A to już ekonomie tego rozwiązania kładzie na plecy :(.

kbab
20-02-2011, 17:19
ekonomia odnośnie taryfy G-11 i G-12 jest prosta - np przy zużyciu 5000kWh rocznie przy wykorzystaniu NT/WT w 50% zapłacimy ok 330 zł mniej od G11. To od inwestora zależy w jaki sposób ogrzewania wybierze, przy całodobowej może ogrzewać się farelką wtedy kiedy chce i nie inwestować w drogie akumulatory ciepła, jak również może ogrzewać bufor czy podłogę w taniej taryfie, ale w taki system musi włożyć więcej kasy, przy wykorzystaniu powyżej 60% energii droższej G12 przestaje być korzystna, bo niestety stawka w 1 jest wyższa niż w G11.

reraham
20-02-2011, 19:05
Ale jest jeszcze jedna fajna firma, ktora robi bardzo ciekawe rzeczy! co wiecej, jest to polska firma i chlopaki naprawde znaja sie tam na rzeczy. Moze to zabrzmi jak "reklama", ale niestety nie znam innego producenta, ktory ma w swojej ofercie podobne rozwiazanie.

http://www.pro-vent.pl/gwc-pompa-ciepla,0.html

jest to firma Pro-Vent :) i ma w swojej ofercie centrale wentylacyjne z pompa ciepla! wspolpracujace z GWC (GWC jest niezbedny do pracy takiej centrali). Bylem w budynku ogrzewanym wlasnie taka centrala i musze przyznac, ze jest to fantastyczne. Caly bajer polega na tym, ze im bardziej sie taki budynek wietrzy/wentyluje, tym bardziej jest on ogrzewany ;) albo moze inaczej.... jesli chcemy go bardziej ogrzac, musimy wiecej wentylowac ;) Na chwile obecna maja dostepne dwie takie centrale, niestety tylko przemyslowe, o wydajnosci 2000 i 3000m3/h, ta wieksza o mocy grzewczej ok 20kW. Natomiast obecnie jest przygotowywana do wprowadzenia na rynek w tym roku na wiosne (marzec, kwiecien) centrala dla domkow jednorodzinnych.

modrzew2
20-02-2011, 19:36
Hej,
Czy ktoś zna przykłady ułożenia poziomego wymiennika ciepła od PC pod rozsączeniem od oczyszczalni przydomowej?
Wdzięczny będę za komentaż co do funkcjonalności takiego rozwiązania.

Pozdrawiam!

Sławek...
20-02-2011, 20:11
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś
DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś
Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.

...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?
już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....
jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????
jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????
DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....
bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....

dudik
20-02-2011, 21:08
Ratujcie! Firma Ekoinstalcje z Zielonej Góry zainstalowała mi pompę ciepła GSH21 powietrze-woda. Koszt miesięczny zużycia energii elektrycznej kształtuje się na poziomie około 2000zł!!! A miało być oszczędnie.... Gdzie tkwi błąd, bo przecież niemożliwe jest ażeby poprawnie zainstalowana pompa tego typu "żarła" tyle prądu!!!

Jani_63
20-02-2011, 21:14
Prawdopodobnie grzałka pracuje non stop

reraham
20-02-2011, 21:17
Gdzie tkwi błąd, bo przecież niemożliwe jest ażeby poprawnie zainstalowana pompa tego typu "żarła" tyle prądu!!!


czesc,

tu jest specyfikacja tej pompy.. nie wiem, jakie zapotrzebowanie na cieplo ma Twoj budynek, ale to co piszesz, jest bardzo prawdopodobne. Przy temperaturach panujacych tej zimy, ta pompa ma kiepska sprawnosc... i sadzac po jej mocy, a w zwiazku z tym, zapotrzebowaniu Twojego budynku na cieplo, rachunek za prad 2000PLN jest realny.

reraham
20-02-2011, 21:19
zapomnialem zapiac linka:

http://www.gdh-energy.pl/download/gsh21_data_2009.pdf

yaiba83
21-02-2011, 17:41
http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś
DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś
Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.


...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?
już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....
jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????
jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????
DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....
bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....

Po pierwsze nie wiem czy kolega Liwko zauważył, iż ceny na tej stronie są z 2008 roku, więc firma dba o rzetelność i wizerunek

Dziś za 20tyś to można dostać samą PC firmy Galmet (11kW), wg mnie średnia półka produktów.
2 tyś za kotłownię - podaj namiary na fachowców tak tanio to w całej Polsce nie ma.
Sam zbiornik na ciepłą wodę kosztuje więcej. Pompy obiegowe to koszt ok 500zł a trochę ich musi być.
Mało kto ma możliwość zabudowania kolektora poziomego a ile pionowe kosztuję każdy wie, a do w/w pompy chyba nikt by się nie odważył na odwierty 2x50m...

hydraulik_
22-02-2011, 13:50
re hydrauli, pc z Hewalexu byłaby głównie do cwu, ale moc 3,8 kW to sporo, dlatego nadwyżką ogrzewałbym podłogi, które w trym systemie jedynie stabilizowałyby temperaturę w domu. Nie byłaby zasilana powietrzem z zewnątrz a głównie odzyskiwałaby ciepło z wentylacji, w takim przypadku liczyłbym na wysoki cop (chociaż w swoich obliczeniach założyłem średnio 3,4).
re Liwko, Tego typu klimatyzacje działają sprawnie do -20stC.

Jeżeli chcesz brać ciepło z domu do ogrzewania domu to wnioskuję o NOBLA wtedy wystarczy na jakąś szkołę.

HenoK
22-02-2011, 14:15
re Henok, dzięki, ok przyjmujemy pc o mocy 8kW, ustalmy jej cenę - zaznaczam od razu - cena pc + DZ (całość do uruchomienia), bez podłogówki i zbiornika cwu.


http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
Przy niewielkich zdolnościach negocjacyjnych wyjdzie 10tyś
DZ 5 tyś + kotłownia 2tyś
Ale żeby ci nieco ulżyć napiszmy że za całość 20tyś.


...Liwko wyjaw wreszcie jaki masz cel w podawaniu nieprawdziwych danych (lub mocno zmanipulowanych oględnie mówiąc) i reklamie ecopolu?
już nie tylko ja sprawdziłem, że 10 tys to jest przede wszystkim cena netto za pompę z 2-letnią gwarancją - za samą pompę....
jak chcesz zrobić kotłownię za 2 tys ???????
jak za te pieniądze kupisz pompy obiegowe górnego i dolnego źródła/pompy CWU/grupy bezpieczeństwa/separatory powietrza/naczynia/rurki i złączki miedziane/zasobnik CWU ?????
DZ za 5 tys jeżeli w ogóle się da to tylko wykonując samemu i tylko kolektor poziomy.....
bądź bardziej precyzyjny i bliższy prawdy....


Po pierwsze nie wiem czy kolega Liwko zauważył, iż ceny na tej stronie są z 2008 roku, więc firma dba o rzetelność i wizerunek

Dziś za 20tyś to można dostać samą PC firmy Galmet (11kW), wg mnie średnia półka produktów.
2 tyś za kotłownię - podaj namiary na fachowców tak tanio to w całej Polsce nie ma.
Sam zbiornik na ciepłą wodę kosztuje więcej. Pompy obiegowe to koszt ok 500zł a trochę ich musi być.
Mało kto ma możliwość zabudowania kolektora poziomego a ile pionowe kosztuję każdy wie, a do w/w pompy chyba nikt by się nie odważył na odwierty 2x50m...
Jeżeli już chcecie poddawać pod wątpliwość czyjeś wypowiedzi, to wypadałoby zapoznać się z całością dyskusji, w której one padły.

To, że w firmie Galmet można kupić PCi za 20tys. zł, nie znaczy, że gdzie indziej nie można kupić jej taniej.
Nie każda też firma co kilka miesięcy zmienia ceny.

Arturo72
22-02-2011, 15:12
Jeżeli chcesz brać ciepło z domu do ogrzewania domu to wnioskuję o NOBLA wtedy wystarczy na jakąś szkołę.
Zawsze można wykorzystać wyrzucane ciepło z domu np.z reku,o to chyba chodziło.
Ja mam w zamyśle wyrzut powietrza z reku do garażu a PCi do cwu będzie pobierała sobie to powietrze dla siebie.Przy przepływie 400m3/h PCi nie powinno być wilgotno w garażu a cop byłby wyższy.
Także mam w zamiarze wykorzystać 3,8kW z PCi do podłogówki (jeśli takowa będzie)

aadamuss24
22-02-2011, 15:47
Jakie duże musiałoby być gwc aby dało radę obsłużyć powietrzną pompę do cwu ? pozdr adam

vega1
22-02-2011, 16:05
około 10x większe niż do reku (oczywiście zawsze zależy jaka pompa)

kbab
22-02-2011, 16:35
Jakie duże musiałoby być gwc aby dało radę obsłużyć powietrzną pompę do cwu ? pozdr adam

jeśli tylko do cwu (przy temp powyżej 5stC lepiej chyba zasilić powietrzem bez gwc) to wystarczyłoby kilkadziesiąt m2, ale jeśli miałoby pracować zimą ciągle (częściowo zasilać podłogówkę czy bufor) to ok 250 - 300m2 aby nie zamrozić złoża. Do pc 7,3kW wymagane jest 620m2 DZ poziomego.

kbab
22-02-2011, 16:38
To, że w firmie Galmet można kupić PCi za 20tys. zł, nie znaczy, że gdzie indziej nie można kupić jej taniej.
a dodają plazmę i komplet mebli biurowych??

HenoK
22-02-2011, 19:02
a dodają plazmę i komplet mebli biurowych??
Dowiadywałeś się już jaką kanałową pompę ciepła możesz dostać za te 3 tys. zł?

hydraulik_
22-02-2011, 20:13
Zawsze można wykorzystać wyrzucane ciepło z domu np.z reku,o to chyba chodziło.
Ja mam w zamyśle wyrzut powietrza z reku do garażu a PCi do cwu będzie pobierała sobie to powietrze dla siebie.Przy przepływie 400m3/h PCi nie powinno być wilgotno w garażu a cop byłby wyższy.
Także mam w zamiarze wykorzystać 3,8kW z PCi do podłogówki (jeśli takowa będzie)

Jeżeli uznamy garaż za swoisty akumulator ciepła dla PC to ok. Garaż ma pojemność około 60 m3 + masa przegród -da sie naładować około 200 l wody na dobę:D A samochód wolniej rdzewieje:yes:

Tom OP
23-02-2011, 00:38
Witam (po raz pierwszy w tym wątku),
Zamierzałem ogrzać dom rozwiązaniem bezobsługowym i chciałem mieć w domu czysto. Początkowo wybór padł na pompę ciepła powietrze-woda, z uwagi na zdecydowanie niższy koszt inwestycji w porównaniu do pompy z kolektorem pionowym. Założyłem również, że rozwiązanie takie będzie się wiązało z nieporównywalnie mniejszym kosztem eksploatacji w porównaniu do grzania prądem. Z uwagi na warunki gruntowe na mojej działce, kolektor poziomy niestety nie wchodził w grę. Gazu ziemnego w okolicy niet:(.
Po wnikliwej lekturze 742 stron tego tematu (plus zapewne kilku tysięcy po przekierowaniu z pojawiających się w nim linków) dochodzę do wniosku, że...
z uwagi na późną porę oraz proces ciągłego parowania mojego górnego źródła - czacha nie wydala od nadmiaru (przykro mi to pisać, ale czasem sprzecznych ze sobą, niestety) informacji...
muszę jeszcze raz zweryfikować mój wybór.
Powodów jest co najmniej kilka.
Nie będę się teraz rozpisywał, ale gdy obserwuję temperaturę za oknem - aktualnie -10oC, to nie nastraja ona pozytywnie. Gdybym właśnie taką pompą próbował ogrzać mój dom, to zakładam, że teraz grzałka pracowałaby prawie non-stop i z otrzymaniem niskich rachunków za prąd musiałbym poczekać najwcześniej do łagodniejszej zimy, która przybędzie do nas już w 20?? roku.
Porównując szacowane koszty poszczególnych urządzeń, analizując wykresy przedstawiające krzywą COP, próbowałem ustalić średnie roczne COP dla danych PPC, ale nie znalazłem prostej metody, jak to uczciwie zrobić. Początkowo podstawiałem średnią roczną temperaturę (może nawet w sezonie grzewczym), ale to nie dało wyniku zbliżonego do prawdy. Niestety tak się nieszczęśliwie składa, że w okresie największego zapotrzebowania na ciepło, COP pompy powietrze-woda spada dość porządnie a przy z góry określonej ujemnej temperaturze działa tylko grzałka i wtedy COP całego układu spada w okolice 1,0...
Czy macie może jakąś (prostą) receptę, jak w dużym przybliżeniu ustalić średnie COP do dalszych wyliczeń?
Przy pompach z kolektorem pionowym jest to zdecydowanie łatwiejsze.

yaiba83
23-02-2011, 07:38
Też śledzę ten wątek od dłuższego czasu i stwierdzam, że PC powietrze-woda to strzał w kolano. Niby taniej o kolektor, ale przy niskich temperaturach (u nas aktualnie -18*C) to COP wygląda mizernie a grzałka elektryczna weryfikuje te pozorne oszczędności.
PC solanka - woda będzie grzała dużo sprawniej bo grunt tak drastycznie się nie wyziębia.

Były już wątki gdzie właściciele PC powietrze woda płakali, że mają po tysiąc złotych za prąd miesięcznie do płacenia a przy takich rachunkach to nawet gazem taniej wychodzi (jak się ma)

vega1
23-02-2011, 08:20
powietrzna pompa ciepła to taka maszyna że jeśli dobra - nie może być tania. Niestety jak ktoś chce aby nie załączała grzałek przy byle mrozie, to musi wyłożyć więcej pieniędzy i kupić jakiś markowy sprzęt. Takie pompy robi np. Mitsbishi. I jeśli np. nie miałbym możliwości na kolektor poziomy, to taką pompę bym sobie właśnie kupił.

rydzadam
23-02-2011, 09:34
Dokładnie. Porządna PC powietrzna z prawdziwego zdarzenia kosztuje tyle, co tanie, a dobre polskie pompy ciepła glikolowe. Jak nam np. Viessmann zrobił ofertę na porządną PC pow-woda, to wyszło mniej więcej tak samo co (również ich) Vitocal glikolowy (!) Świadczy to o tym, że co dobre, przeważnie kosztuje sporo, zwłaszcza, jak ma mieć jeszcze jako taki COP przy powiedzmy minus 10. Ja już przestałem wierzyć w pompy pow-woda po ostatniej i obecnej zimie. Normą stają się temperatury rzędu -25 (np. wczoraj i dzisiaj, a jutro rano ma być jeszcze zimniej). Jaka jest gwarancja, że przez następne parę lat będą łagodne zimy ? Przy glikolowej przynajmniej można orientacyjnie przewidzieć, ile zapłacimy za prąd. Reasumując - przy pompie pow-woda oszczędzamy jedynie da instalacji dolnego źródła - powiedzmy 5 tys. dla poziomego i 15 tys. dla odwiertów.

andstach1
23-02-2011, 10:53
Panowie, mam do was pytanko, dotyczące mojej ITV 7015, może ma tu ktoś taki zabytek?
W związku z obszernością wątku, a małym pojęciem na temat obliczeń, COP-ów itp itd, interesuje mnie Wasze zdanie na temat częstotliwości uruchamiania i pracy PC. Moja uruchamia się prawie co 2 godziny (różnica 5 - 10min.) na około 20 - 27min. Interesuje mnie co z tego wynika ... I proszę o wyrozumiałość ...
pozdrawiam i dziękuję ...

HenoK
23-02-2011, 11:32
Panowie, mam do was pytanko, dotyczące mojej ITV 7015, może ma tu ktoś taki zabytek?
W związku z obszernością wątku, a małym pojęciem na temat obliczeń, COP-ów itp itd, interesuje mnie Wasze zdanie na temat częstotliwości uruchamiania i pracy PC. Moja uruchamia się prawie co 2 godziny (różnica 5 - 10min.) na około 20 - 27min. Interesuje mnie co z tego wynika ... I proszę o wyrozumiałość ...
pozdrawiam i dziękuję ...
Jest to całkiem przyzwoita częstotliwość załączania, a wynika ona ze znacznego przewymiarowania Twojej PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania.
Moja uruchamia się praktycznie 2 razy na dobę, ale ja mam zupełnie inną instalację.

Jastrząb
23-02-2011, 11:45
Witam (po raz pierwszy w tym wątku),

Czy macie może jakąś (prostą) receptę, jak w dużym przybliżeniu ustalić średnie COP do dalszych wyliczeń?
Przy pompach z kolektorem pionowym jest to zdecydowanie łatwiejsze.
Wejsc na strone:
wunderground.com.

Znalezc dane historyczne o temperaturach dla miasta z Twojej okolicy W bazie sa duze miasta, lotniska. Temperatura zapisana co pol godziny.
I bedziesz wiedzial ile srednio u ciebie jest dni z -5, z -10 itd.
A jak znasz COP zazleznie od temp powietrza, znasz zapotrzebowanie domu na cieplo, to w pare minut w excelu wyliczysz ile by Cie grzanie zima kosztowalo.
Co to KWh nie policzysz, ale jakis poglad sobie wyrobisz.

marcin

aadamuss24
23-02-2011, 12:07
Moim zdaniem nie da się sensownie określić COP dla pomp powietrznych. Trafią się mrozy przez dłuższy czas i może się okazać, że ciężko dom ogrzać nawet grzałką. pozdr adam

andstach1
23-02-2011, 12:29
Jest to całkiem przyzwoita częstotliwość załączania, a wynika ona ze znacznego przewymiarowania Twojej PCi w stosunku do zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania.
Moja uruchamia się praktycznie 2 razy na dobę, ale ja mam zupełnie inną instalację.

... i dużo większe pojęcie ... niestety ... tzn .. stety ... :)
tylko, czy zechcesz się podzielić wiedzą ... :)
może jakaś podpowiedź ... podsumowanie ... co można by lepiej ... cokolwiek .... :)
pozdrawiam serdecznie .. i dziękuję

HenoK
23-02-2011, 12:54
może jakaś podpowiedź ... podsumowanie ... co można by lepiej
Z tego co pamiętam z opisu Twojej instalacji, to zbyt wiele tam nie poprawisz. Masz instalację wysokotemperaturową z buforem.
PCi właściwie współpracuje z buforem, a grzejniki pracują niezależnie.
Tak jak napisałem wyżej ponad 2 godzinny cykl pracy PCi nie jest cyklem wadliwym.
Najlepiej PCi współpracuje z podłogówką (wysokie COP), co nie znaczy, że nie można jej wykorzystać inaczej, w zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona jedynym źródłem ciepła.