PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

andstach1
23-02-2011, 12:03
Z tego co pamiętam z opisu Twojej instalacji, to zbyt wiele tam nie poprawisz. Masz instalację wysokotemperaturową z buforem.
PCi właściwie współpracuje z buforem, a grzejniki pracują niezależnie.
Tak jak napisałem wyżej ponad 2 godzinny cykl pracy PCi nie jest cyklem wadliwym.
Najlepiej PCi współpracuje z podłogówką (wysokie COP), co nie znaczy, że nie można jej wykorzystać inaczej, w zwłaszcza wtedy, gdy nie jest ona jedynym źródłem ciepła.

U mnie jeszcze nie ma bufora, tzn jest ale jeszcze nie przerobiony i nie wpięty ... pompa chodzi tylko na podłogówce pracuje 30min i 2 godz. przerwy i tak w kółko ....

Tom OP
23-02-2011, 12:31
Witam ponownie,
Nick" niedowiarek" jest już zajęty, a szkoda, bo najlepiej opisuje moje spostrzeżenia w temacie średniorocznego COP pompy powietrze-woda na poziomie 3.
Dzięki linkowi podanemu przez @Jastrząb (dziękuję bardzo :)), mam już podgląd średnich/najwyższe/najniższe historyczne temperatury zewnętrzne i inne niezbędne dane - m.in. wykres sprawności pompy (niestety dane producenta), jestem w trakcie obliczania zapotrzebowania na ciepło mojego budynku (nie jest to łatwe za pierwszym razem). Nie jestem biegły w tym temacie i mam problem z tym, że zapotrzebowanie to jest funkcją temperatury zewnętrznej (Temperaturę GZ przyjąłem stałą - na poziomie 30oC, ale zastanawiam się, czy to nie za nisko, mimo że będzie podłogówka w całym domu).
Jestem w trakcie obliczeń i jeśli czas pozwoli oraz znajdę tyle samozaparcia, by sprawdzić ten współczynnik do końca (danych do podstawienia naprawdę jest sporo), to na pewno wkleję stosowny arkusz do opiniowania.
Dobra, spytam wprost:
Może już ktoś to liczył?
Pozdrawiam,
Tom

Jani_63
23-02-2011, 13:24
Środnioroczny COP-3 wydaje się możliwy.
Przy PPC może osiągać wartość "6" w "bardzo" ciepłych dniach okresu grzewczego (10-15oC), choć w ekstremalnych warunkach będzie oscylował w okolicach "2", a nawet sporadycznie może spaść (kilka dni w roku) do "1,0"
GZ raczej nie zaniżaj do 30oC bo możesz się później niemiło zdziwić.
Temperatura 35oC wydaje się bardziej adekwatna ;)

aadamuss24
23-02-2011, 14:14
http://allegro.pl/bojler-zasobnik-pompa-ciepla-viessmann-rudocell-i1461278859.html
link dla tych co lubią tanio :) i może będzie działać. Gdybym miał jeszcze miejsce to chyba bym się skusił do osuszania garażu :)

Tom OP
23-02-2011, 14:16
O.K., ale zapotrzebowanie na ciepło w zimie jest nieporównywalnie wyższe niż w lecie.
Jestem jeszcze na początku swojej drogi, ale już teraz wydaje mi się, że COP w okolicach 3 to średnia zmierzona wydajność takiej pompy, ale w funkcji czasu, a nie zużytej energii. Tym bardziej, jeśli rzeczywiście podstawię temp GZ = 35 stopni (taka była moja pierwsza myśl i tak zrobię). Mam nadzieję, że się mylę, więc w wolnych chwilach postanowiłem liczyć dalej.
Pozdrawiam,
Tom

lukasza
23-02-2011, 14:52
O.K., ale zapotrzebowanie na ciepło w zimie jest nieporównywalnie wyższe niż w lecie.
Jestem jeszcze na początku swojej drogi, ale już teraz wydaje mi się, że COP w okolicach 3 to średnia zmierzona wydajność takiej pompy, ale w funkcji czasu, a nie zużytej energii. Tym bardziej, jeśli rzeczywiście podstawię temp GZ = 35 stopni (taka była moja pierwsza myśl i tak zrobię). Mam nadzieję, że się mylę, więc w wolnych chwilach postanowiłem liczyć dalej.
Pozdrawiam,
Tom

Licz, licz i jeszcze raz licz a potem podziel się swoimi wynikami. Ja o to samo co Ty pytałem i mi odpowiedzieli, że COP policzony dla energii. Tak być winno bo w czasie to mnie mało interesuje. Jeśli mam to policzyć sam z 3 ostatnich lat to będę miał na to czas w sierpniu podczas urlopu (jak będę miał urlop). . Weź może 7 miesięcy grzania: 4 miesiące po 32 st GZ, a 3 miesiące (XII, I, II) po 35 st. (a jak można to i 1 miesiąc bym liczył po 38 st GZ). Dorzuć do tego wodę na 48 st (ja lubię taką cieplejszą).

good luck!

vega1
23-02-2011, 15:12
http://allegro.pl/rewelacyjna-pompa-ciepla-nateo-vega-g5-najtaniej-i1473199112.html
wiecie coś na temat tych pomp? Mi kojarzy się nazwa NATEA i są to podobno bardzo dobre pompy. Ale NATEO???

kurm28
23-02-2011, 15:21
Mam NATEO, ale nie tę wersje tylko poprzednią - SMART+ z zasobnikiem CWU.
Nie narzekam.
Polska firma z ze Świdnicy (teraz sa w Żarowie).

pzdr
k

vega1
23-02-2011, 15:46
pierwsze co się rzuca to bardzo ładny design tych urządzeń. No i cena chyba nie-najgorsza. Czyli propozycja warta rozważenia.

HenoK
23-02-2011, 17:57
pierwsze co się rzuca to bardzo ładny design tych urządzeń. No i cena chyba nie-najgorsza. Czyli propozycja warta rozważenia.
Ty się lepiej przyznaj, że jesteś producentem tych pomp ;). Czy nie nazywają się one przypadkiem VEGA ?

vega1
23-02-2011, 18:06
no tak. Ale wtopa :(

Tom OP
23-02-2011, 19:01
@lukasza, do sierpnia niestety nie mogę czekać z decyzją, a szkoda, bo dużo łatwiej byłoby odczytać i przerobić dane z faktycznego zużycia niż podstawiać hipotetyczne dane producenta do wzoru :( Nawet można to nałożyć na siatkę temperatur z 3 ostatnich lat.
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że próbuję wyważać już dawno otwarte drzwi...
To sobie popisałem. Teraz do roboty :(.
Zastanawiałem się dlaczego w ogóle chcę to wyliczyć i przypomniałem sobie, że stawką jest koszt odwiertów, więc moim zdaniem warto iść dalej.

rydzadam
23-02-2011, 19:04
Witam ponownie,
Nick" niedowiarek" jest już zajęty, a szkoda, bo najlepiej opisuje moje spostrzeżenia w temacie średniorocznego COP pompy powietrze-woda na poziomie 3.
Dzięki linkowi podanemu przez @Jastrząb (dziękuję bardzo :)), mam już podgląd średnich/najwyższe/najniższe historyczne temperatury zewnętrzne i inne niezbędne dane - m.in. wykres sprawności pompy (niestety dane producenta), jestem w trakcie obliczania zapotrzebowania na ciepło mojego budynku (nie jest to łatwe za pierwszym razem). Nie jestem biegły w tym temacie i mam problem z tym, że zapotrzebowanie to jest funkcją temperatury zewnętrznej (Temperaturę GZ przyjąłem stałą - na poziomie 30oC, ale zastanawiam się, czy to nie za nisko, mimo że będzie podłogówka w całym domu).
Jestem w trakcie obliczeń i jeśli czas pozwoli oraz znajdę tyle samozaparcia, by sprawdzić ten współczynnik do końca (danych do podstawienia naprawdę jest sporo), to na pewno wkleję stosowny arkusz do opiniowania.
Dobra, spytam wprost:
Może już ktoś to liczył?
Pozdrawiam,
Tom

COP przy PC pow-woda na poziomie średnim 3,0 jest moim skromnym zdaniem niemożliwy do osiągnięcia, chyba, że mieszkasz dajmy na to na włoskiej riwierze :) Co do liczenia, wszystko da się oszacować, na pewno nie wyliczyć dokładnie. Do tego rodzaju szacunków trzeba w danych dniach (okresach), jak już znamy średnie temp. zewnętrzne, przyporządkować temperatury GZ. Wiadomo - czym zimniej na dworze, tym wyższe GZ musi być. Np. dla temp. zewn. 10-20 C dajesz w Excelu GZ na 27 C, wtedy COP wychodzi Ci rewelacyjny. Dla dni kiedy jest 5-10 dajesz GZ na powiedzmy 30, dla 0-5 dajesz GZ na np. 33, dla -5 do 0 GZ na 35, dla -10 do -5 GZ na 37, dla -15 do -10 GZ na 40, poniżej -15 założyłbym z automatu COP=1,0. Tymi liczbami tylko strzelam, sam je sobie jakoś dobierz. Idziemy dalej - dla każdego zakresu temp. zewn. określasz ile kWh ciepła PC ma wyprodukować. Wyjdzie Ci to z zapotrzebowania domu na ciepło, tylko trzeba to wpierw wyliczyć/określić dla danej delta T (np. -10 / +21), dalej robisz formułkę dla każdego dnia (czy tygodnia) roku: ilość potrzebnych do ogrzania kWh podzielić na wartość COP jaki osiągniesz danego dnia - otrzymujesz wynik w kWh prądu, za jaki zapłacisz. To tyle. Na dole robisz sumę jednego, sumę drugiego, dzielisz przez siebie i masz średnioroczny COP. Powodzenia...

lukasza
23-02-2011, 22:14
@lukasza, do sierpnia niestety nie mogę czekać z decyzją, a szkoda, bo dużo łatwiej byłoby odczytać i przerobić dane z faktycznego zużycia niż podstawiać hipotetyczne dane producenta do wzoru :( Nawet można to nałożyć na siatkę temperatur z 3 ostatnich lat.
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że próbuję wyważać już dawno otwarte drzwi...
To sobie popisałem. Teraz do roboty :(.
Zastanawiałem się dlaczego w ogóle chcę to wyliczyć i przypomniałem sobie, że stawką jest koszt odwiertów, więc moim zdaniem warto iść dalej.

ja bym to policzył bo ten COP średnioroczny na poziomie 3 a nawet pisali 3,2 plus inne zalety PC P-W powoduję, że dziś nie opłaca się robić PC z kolektorami poziomymi a tym bardziej pionowymi (nawet jak warunki glebowe są dobre). Bo po co inwestować w te poziomy i piony od 8 do 18 tys skoro COP się poprawi tylko z 3 do 4, czyli rachunek podskoczy dajmy na to z 1500 zł do 2000 zł. Te 500 zł to będzie się zwracać od 16 do 36 lat! Dalej - jak porównać koszt inwestycji w piec na ekogroszek ze sterowaniem + zbiornikiem + solary na lato lub do dobrego pieca kumulacyjnego na olej plus zbiorniki, czy nawet do gazu ziemnego z przyłączem to inwestycja w PC PW za 22 tys + COP 3 + 80 prądu w drugiej taryfie to prawie bezkonkurencyjne jest do wszystkiego ... :) lub :(

Do TomOP:
oczywista sprawa, że im niższa temperatura to dostajesz po dupie kosztami z 2 stron. Raz za spadek COP, dwa za konieczność podniesienia temp GZ i tak to trzeba liczyć. Liczenie zapotrzebowania budynku na ciepło to dla mnie jest ważne przy doborze mocy PC, ale co do rachunków to mniej ważne bo mogę sobie założyć w przybliżeniu zapotrzebowanie ciepła na m2 i do takiego podstawiać gaz, PC PW, PC glikol woda, olej czy prąd - aby uzyskać proporcję cen. Bo to na podstawie tej proporcji dokonam wyboru źródła grzania domu a sprawa ostatecznego zapotrzebowania na ciepło i ostatecznych kosztów to i tak dopiero wyjdzie w praktyce. Oczywiście nie robię domu super pasywnego z tak niskim zapotrzebowaniem na ciepło, że najlepiej w takim domu to dorzucić jakąś nagrzewnice na prąd do rekuperacji bo i tak zapłacimy za jej użycie tyle co za kuchenkę na prąd :)

lukasza
23-02-2011, 23:07
@Tom OP
skoro brak Ci czasu to najszybciej możesz podeprzeć się danymi Panów użytkujących Daikina: QQQQ i rzufik1. Oni za zimne miesiące jak XII, I, zużywają ok 900-1000kWh za miesiąc na CO i CWU (coś tam chyba dopalają w kominku), niech im na te 7 miesięcy wyjdzie 5800-6000 kWh na 200m2 grzania, z czego 80% G12 to jest dobrze i zmieszczą się w 2000 zł. Z koleji ana-76 na Mitsubishi wydała do domek 140m2 na prąd co CO i CWU 1500 zł za 3 miesiące od połowy Xi do połowy II - czyli najgorsze mrozy, a lubi mieć 22,5-23 a łazienki 25 (dla mnie optimum), na sezon jej wyjdzie z 2600 zł. Czyli są różnice: od 2000 zł za 200m2 do 2600 zł za 140m2. Czy ana-76 ma G12? - nie wiem. Jakie izolacje nie wnikałem, czy może kominek robi różnice .... dopytaj i skonfrontuj.
Chociaż przewidywane przez mnie 2600 zł za ciepło w 140m2 i CWU za 7 miesięczny sezon grzewczy to nie ma co narzekać. Jak nie masz gazu ziemnego 5m od granicy to tylko PC PW (z COP 3, oby)

rydzadam
24-02-2011, 06:00
Jak będzie Ci się chciało to wszystko policzyć, to proszę o info. Sam bym się za to zabrał, ale trochę czasu teraz nie mam. Interesuje mnie właśnie to, jaki średnioroczny COP ma PC P-W (dobra, markowa). Tylko tam jak pisałem - w miarę rzetelnie trzeba określić temp. GZ w zależności od temp. na zewnątrz domu no i oczywiście COP samej pompy (wg wykresu producenta) w zależności od temp. pow. Korekta na wilgotność też jest ważna, bo w zimie potrafi zejść do 20%.

Rafał_
24-02-2011, 08:10
Spróbujcie w programie Daikin Altherma Simulator - do ściągnięcia ze stron Daikina. Można wybrać miasto, a program szacuje zużycie i COP na podstawie danych klimatycznych. Ogólnie wychodzi u mnie sezonowy COP w granicach 2,2 do 2,4 w zależności od modelu pompy.

clarnet
24-02-2011, 13:35
@rydzadam
Zauważ, że temp. GZ nie zależy tylko od temp. zewnętrznej, ale głównie od instalacji wewnętrznej.
Założenie GZ 40 stopni dla -10-15 jest dość wysokie. Przy posadzce ceramicznej i rozstawie podłogówki 10cm przy +40 dostaniesz z 1m2 90 Wat. To bardzo dużo jak na taką temp. zewnętrzną. Przy -20 potrzebowałbyś wtedy ze 120 Wat. A to by oznaczało, że dom raczej ma kiepską izolację.
Przy pracy 35/30 dostaniesz ok. 50 Wat i przy -20 stopniach może nie jest to standard, ale dla większość ciepłych domów jest to wystarczająca temperatura.
Tak więc zakres podłogówki można spokojnie przyjąć 25 do góra 35 stopni.

@Rafał_
W tym programie wpływ na wyniki COP ma nie tylko temperatura zasilania, ale i powrotu i zazwyczaj nie ma problemu by tak dobrać parametry ( i instalację) by wyjść powyżej 3.

Krótko mówiąc tania podłogówka (mało rury i mało pętli, mniejsze szafki bo mniej obiegów) z rozstawem 15 czy 20 cm obniży to COP bo będzie wymagało zasilania właśnie na poziomie 40 stopni przy -20.

łos
24-02-2011, 14:14
Witam
Posiadam PC wieśka vicocal 242g 10 kw, sterowanie tylko pogodowe i mam pewnego zgryza.
Temp. zew którą pokazywała mi pompa a ta która faktycznie była na dworze różniła się od siebie. 1,5 do 2 oC. ( pompa pokazywała wyższą ).
Czy może wiecie skąd takie rozbieżności i jak to się może mieć do pozostałych czujników?.
O ile te wskazania można wyregulować i sprawdzić o tyle pozostałe już ciężko.
Kupiłem sobie pirometr ale on na miedzi pokazuje dziwne wyniki (zresztą sam ma dokładność do 2oC)
Sprawa o tyle mnie irytuje że na wejściu DZ mam już 0 oC ( według pompy) i jeśli te termometry się tak samo mylą to wychodzi mi że mam realnie - 2 a to już uważam za problem.
Pozdrawiam wytrwałych w wątku.

Sławek...
24-02-2011, 14:32
nie sadze, ze czujnik źle odczytuje.... na której ścianie jest umieszczony? może na południowej i dlatego temp wyższa? zaobserwuj czy po zachodzie słońca tez są różnice w odczycie - no i sprawdź czy termometr do którego porównujesz jest dobrze skalibrowany...

łos
24-02-2011, 19:29
Czujka pogodowa faktycznie jest źle umieszczona ( na południowej stronie - do przeniesienia jak będzie cieplej ) ale temp sprawdzałem w nocy i w dzień, ponadto termometr kładłem w tym samym miejscu gdzie jest czujka obecnie...
Chciałbym wierzyć że wszystkie odczyty które mam są prawdziwe ale coraz więcej widzie niedociągnięć w mojej pompie i instalacji stąd takie pytania.
Drugą ciekawostką będzie to ile biorą prądu wasze PC na godzinę?. Moja powinna pobierać 2,2 kw jak patrzę na licznik i liczę to wychodzi mi co najmniej 2,4 po odjęciu pomp obiegowej DZ i GZ. Wie ktoś skąd te różnice ?

kurm28
24-02-2011, 20:48
Witam

Mam pytanie techniczne.
Jak pewnie niektórzy z Was, mam w studzience z rozdzielaczami z pętli ZD wodę.
Jest jej tak dużo, ze przykrywa rozdzielacze.
Powierzchnia wody zamarzła i chociaż lód nie pokrywa rozdzielaczy, to jednak woda raczej nie ma zbawiennego wpływu na nie, jak również na temp przepływającego przez nie glicolu.

Pytanie:
1) Czy ktoś rozwiązał w jakś sensowny sposób problem przeciskającej studzienki?
2) Co myślicie o takiej idei zabezpieczenia rozdzielaczy, która polega na pokryciu tychże grubą warstwą pianki montażowej (zrobienie takiej grubej otuliny) tak, ze na wierzchu zostaną jedynie ramiona od zaworów? (Oczywiście tak, żeby można było zawory zamykać.)
A może po prostu zignorować ten problem, bo nie ma to wielkiego wpływu na całość?

pzdr
k

Sławek...
24-02-2011, 21:11
Moja powinna pobierać 2,2 kw jak patrzę na licznik i liczę to wychodzi mi co najmniej 2,4 po odjęciu pomp obiegowej DZ i GZ. Wie ktoś skąd te różnice ?

sprężarka pobiera różną moc w zależności od różnicy temp GZ i DZ... w parametrach technicznych pompy powinno być podane dla jakich parametrów DZ/GZ określono napędową moc pompy....

rwxw
24-02-2011, 21:33
U mnie jeszcze nie ma bufora, tzn jest ale jeszcze nie przerobiony i nie wpięty ... pompa chodzi tylko na podłogówce pracuje 30min i 2 godz. przerwy i tak w kółko ....
Innym problemem niż napisał Henok może być ustawiona za mała histereza na sterowniku pc i wtedy pc się włącza, podgrzewa wodę w podłogówce np. o 2 stopnie i wyłącza się. Sprawdź jaką masz histerezę na sterowniku, ale takie wyniki jak piszesz nie są wcale złe i nie ma się czym przejmować, chyba, że chcesz lepiej wykorzystać tanią taryfę. Z tego że pc pracuje koło 20% czasu a w domu jest ciepło, możemy wnioskować że, jak pisał Henok, jest przewymiarowana. Mógłbyś coś więcej napisać o układzie i sterowaniu albo przypomnieć gdzie to opisałeś ?

aadamuss24
25-02-2011, 07:28
sprężarka pobiera różną moc w zależności od różnicy temp GZ i DZ... w parametrach technicznych pompy powinno być podane dla jakich parametrów DZ/GZ określono napędową moc pompy....

Parametry te to 0/35, przy innych zawsze zużycie prądu będzie większe, zwłaszcza przy grzniu cwu. Odczyty temeratur z różnych czujników zawsze będą się różnić, południowa ściana bardziej się nagrzewa i nawet w nocy będzie tam trochę cieplej.

Kurm jak zaizolujesz całe i wleci tam woda to będzie stała wiecznie. Jak zawory masz plastik to nie robi to róźnicy ale przy metalowych będą korodować. Może lepiej wykopać ziemię pod rozdzilaczami i zasypać wszystko żwirem. pozdr adam

łos
25-02-2011, 09:31
Faktycznie macie rację po przejrzeniu Dok Tech wyszło że jak podgrzewam GZ do 35 to pobiera 2,2 kw a przy 45 już 2,9 uśredniając już wiem gdzie ucieka mi moje 200 W. Zaśmiecam temat ale pytałem się instalatora czy moc jaką pobiera pompa jest stała czy zmienna i zaklinał się że stała jedynie przy rozruchu może być większa ale to chwilowe... .
Odpowiem sobie jeszcze na 2 pyt. z książki serwisowej wychodzi że różnice przezemnie zauważone mogą być spowodowane różną długością kabli oraz ich oporem ( szczególnie tyczy się to czujki pogodowej). Wychodzi na to że pozostałe czujki skoro mają firmowe kable powinny działać dobrze. Ale chciałbym się upewnić i teraz pytanie czym i jak to zmierzyć.
Piromert na rury odpada ( głupieje na nich)
Termometr samochodowy z czujką przyłożony do rury zakłamuje temp - miesza ją z temp otoczenia - podobnie zwykłe termometry.
Macie w miarę coś dokładnego i pomysł jak to zmierzyć ?
Chodzi o pomiary DZ, GZ i CUW wyjście i powrót.

HenoK
25-02-2011, 09:33
Parametry te to 0/35, przy innych zawsze zużycie prądu będzie większe, zwłaszcza przy grzniu cwu.
Precyzyjniej, to im wyższa temperatura GZ, tym większa moc pobierana przez sprężarkę. Na początku grzania CWU, gdy zasobnik ma 10 st. C, moc będzie z pewnością niższa, podobnie jak na początku sezonu grzewczego przy "rozruchu" podłogówki.

HenoK
25-02-2011, 09:35
Macie w miarę coś dokładnego i pomysł jak to zmierzyć ?
Mieszanina wody z lodem ma z dosyć dobrą dokładnością 0st. C (niewielkie odchyłki wynikają z różnic ciśnienia atmosferycznego).

kurm28
25-02-2011, 09:46
....ciach...
Kurm jak zaizolujesz całe i wleci tam woda to będzie stała wiecznie. Jak zawory masz plastik to nie robi to róźnicy ale przy metalowych będą korodować. Może lepiej wykopać ziemię pod rozdzilaczami i zasypać wszystko żwirem. pozdr adam

obawiam się, zę zaizolowanie tego nie wchodzi w grę, ponieważ nawet jak bym jakoś zadziałał dookoła, to od dołu juz nic nie zrobie.
izolowanie od wewnątrz chyba nic nie da, bo woda i tak sie przebije.
ewentualnie jakaś izolacja na dno i druga warstwa betonu a na ściany jakis lepik, folia w płynie.... ale nie sądzę....

co do pianki - to fakt, może woda wejść, ale z drugiej strony jak by tej pianki było bardo dużo, a może jeszcze potem całość jakoś klejem do styropianu uszczelnić, to by coś dało. w końcu tym sie uszczelnia okna przed wiatrem, to chyba szczelne przy odpowiedniej grubości jest..... czy nie???
inna sprawa, ze i tak zawsze część zaworu i ramiona będą na zewnątrz...

rydzadam
25-02-2011, 11:26
Mieszanina wody z lodem ma z dosyć dobrą dokładnością 0st. C (niewielkie odchyłki wynikają z różnic ciśnienia atmosferycznego).

Dokładnie bym tak zrobił. Kruszysz lód, dolewasz do niego zimną wodę, mieszasz, czekasz z 10 minut aż lód przestanie się już topić, mieszasz, wsadzasz termometr - powinno być na nim 0 st.C. Ciśnienie specjalnie nie ma na to wpływu, przynajmniej nie na taką skalę dokładności jak my potrzebujemy. Poza tym większość nawet tanich termometrów ma dość dokładne wskazania (np. stacje pogody). Zostaw kilka termometrów w dokładnie tym samym miejscu, tych samych warunkach na godzinkę i zobacz, czy są różnice i na ile istotne. Nie powinny się różnić więcej niż 0,5 st.C.

niedowiarek
25-02-2011, 12:01
Witam

Pytanie:
1) Czy ktoś rozwiązał w jakś sensowny sposób problem przeciskającej studzienki?
2) Co myślicie o takiej idei zabezpieczenia rozdzielaczy, która polega na pokryciu tychże grubą warstwą pianki montażowej (zrobienie takiej grubej otuliny) tak, ze na wierzchu zostaną jedynie ramiona od zaworów? (Oczywiście tak, żeby można było zawory zamykać.)
A może po prostu zignorować ten problem, bo nie ma to wielkiego wpływu na całość?

Ja bym nie próbował na siłę wyganiać wody. Ty masz lepiej niż ja, bo pod wodą na pewno jest temperaturka dodatnia. Ja mam trochę wody, taflę lodu, ale zawory i rozdzielacze na wierzchu. To i mam chłodzenie glikolu w tym miejscu. Nie robię z tego problemu, ale na zaś myślę zrobić pokrywę docelową z włazem i chyba ją ocieplę jakimś styrodurem. To i może przestanie zamarzać? A jak trza będzie manewrować zaworami (oby nie) to se rozkujesz trochę lodu i odpompujesz wodę. No chyba, że kręcisz nimi bez przerwy...

kurm28
25-02-2011, 12:45
No racja, ze tam temp dodatnia jest.
Skoro to nie jest najgorzej jeżeli chodzi o temp, to pozostaje tylko pytanie co z ewentualną rdzą.
Wprawdzie te elementy sa robione z bardzo grubych.... nie wiem jak to nazwać, ale solidne są, to jednak po jakimś czasie może skorodować.
Tak sobie myślę, zę może mocna, odporna pompa by dała radę, zęby to wypompowywać jak za bardzo podejdzie?

Zaworami wcale nie kręćę. Jedynie latem co jakiś czas zamykam jeden żeby regenerować źródło lepiej (ak fachowcy kazali).

pzdr
k

aadamuss24
25-02-2011, 12:45
Precyzyjniej, to im wyższa temperatura GZ, tym wyższa temperatura..

Święta racja :) Lepiej nie można tego ująć :)


Wychodzi na to że pozostałe czujki skoro mają firmowe kable powinny działać dobrze.
Chodzi o pomiary DZ, GZ i CUW wyjście i powrót.

łoś to nie ma znaczenia ile one pokazują i tak wszystko działa na różnicach temperatur i szukanie czy któryś czujnik przekłamuje jest moim zdaniem stratą czasu. Inna sprawa, że starsze regulatory miały możliowść dokładnej kalibracji każdego czujnika :) w nowych już tego nie ma :( bo miały być tańsze.

Kurm a o tym żwirze poniżej rozdzielaczy nie myślałeś ?

pozdr adam

kurm28
25-02-2011, 13:01
Kurm a o tym żwirze poniżej rozdzielaczy nie myślałeś ?
pozdr adam

aaa właśnie - miałem zapytać i mi umknęło.
nie bardzo rozumiem jak to ma działać i gdzie ten żwir dać.

możesz to mi rozjaśnić?
dzieki

r

niedowiarek
25-02-2011, 13:07
Ja, jak robiłem studnię rozsączającą do POŚ, to wykopałem dołek, zasypałem żwirkiem i na tym postawiłem studzienkę. Ale jak teren paskudny (wysoki poziom wód gruntowych) to i taką konstrukcję utopi:(

aadamuss24
25-02-2011, 14:09
Żwir pod rozdzielacz jeśli masz jeszcze możlwość wybrania ziemi. Pomysł z pompą jest bez sensu bo zrobisz sobie studnię :) i cały czas będzie napływać. pozdr adam

piwopijca
25-02-2011, 14:20
Z innej beczki niz poruszacie teraz.
Udalo mi sie "przylapac" moja PCi w stanie gdy nie bylo nikogo w domu i sprawdzic jak szybko wychladza sie zbiornik cwu.
Woda w zbiorniku ma temp. 50*C a po godzinach temperatura byla juz 47,5*C tj. 2,5*C przez osiem godzin wystudzil sie zbironik w pomieszczeniu gospodarczy w ktorym z kolei panuje temp. ok. 19*-20*C.
Jest przy garazu a drzwi do niego sa stalowe ze wsp. przenikania ok. 2,0, pomieszczenie nie jest ogrzewane ale mam tam rozdzielacz podlogowki od parteru, centrala wentylacyjna, PCi, zbiornik hydroforu wody pitnej no i komin od kominka salonowego. Pom. znajduje sie w samym srodku budynku -brak scian zewnetrznych.
To tak dla jasnosci...

PCi przez trzy dni (21-24/02/2011) zalaczyla sie 9 razy i pracowala lacznie az 64 godziny, ok. 4 godziny na cwu i ok. 60 godzin na cele co, temp. wewnatrz srednia to 21,5*C i wahala sie +-,25*C w ciagu tych trzech dni za to temp. zewnetrzne byly dosyc niskie, i tak:
21/02 - dzien -8,5*C
22/02 - dzien - 8,5*C
23/02 - dzien - 7*C
24/02 - dzien - 5,5*C
Noc 21/22 -20*C, 22/23 -17*C, 23/24 -18,5*C
Pomiary dokonane pomiedzy godzina 15 21/02 a godzina 15 24/02

Wiem chyba dlaczego PCi pracowala az tak dlugo, hm... w poniedzialek, poznym wieczorkiem przez ok. 3 godziny mialem otwarta brame garazowa a na zewnatrz bylo ok. -13*C musialo niezle wychlodzic mi dom -nad garazem mam sypielnie, lazienke i pralnie a obok salon, gabinet i pom. gospodarcze -niezla kicha :(
Spawdzilem jeszcze z podliczniekiem ile zuzylem kWh przez te nieszczesne trzy dni i wyszlo ich 111kWh co daje nam srednia 37kWh na dobe -raczej marnie wychodzi ta trzydniowka.
Energii z gruntu pobralem w tym czasie ok. 277 kWh.
Moj dom zuzyl 388 kWh energii odnawialnej i elektrycznej przez trzy w miare chlodne dni.
Teraz mury od nowa msza sie nagrzac do stalych warunkow, jak widac za bledy/gapiostwo trzeba slono placic.

Pzdr.

jareks999
25-02-2011, 14:40
Witam serdecznie
Mam pytanie, nie potrafie dojsc gdzie tkwi problem
pompa ciepła NIBE 8,2 kW, powierzchnia grzania - na parterze w całości podlogówka o pow. ok. 80 m2 + kilka grzejników na poddaszu,
wystartowała 1 października 2010, ale mieszkamy od stycznia 2011, i na pełnych obrotach dopiero od ok. 2 miesięcy.
Dolne źródło pracuje na wejsciu w zakresie od +1 do min -2. W czasie ostatnich długotrwałych mrozów, kilka dni poniżej -10, pompa pracując po ok. 20 godzin na dobę z wyłączonym podgrzewaczem, nie była w stanie dać na zasilaniu temp. wyższą niż 36 stopni, temp. powrotu ok. 30 stopni.
36 stopni na zasilaniu wystarcza jedynie na max. 19 stopni na parterze, na pietrze było w tym czasie ok. 20 stopni, mówiąc krótko pompa bez podgrzewacza nie była w stanie wyciagnąc takiej temp jakiej oczekiwałbym czyli ok. 40 stopni na zasilaniu, to dawałoby ok. 21-22 stopnie na caly dom.
Czy to oznacza ze takich warunkach przy temp. poniżej -10 jestem skazany na podgrzewacz ?
Parametry domu: Do drewniany z bali, grubość 25 cm, góra ocieplona ekofibrem – 25 cm, podłogówka na 12 cm styropianu, 7 obwodów podłogówki, w sumie 450 m, czyli srednio ok. 65 m na obwód, pow. uzytk. domu ok. 140 m2, kubatura – ok. 660 m
Podejrzewam wiatrołap, o pow. 4 m2 z temp. +16 z powodu nieszczelnych drzwi zewnetrznych, gdzie znajduje sie rozdzielacz podłogówki, i gdzie wszystkie obwody podłogówki się schodzą.

kurm28
25-02-2011, 15:01
Żwir pod rozdzielacz jeśli masz jeszcze możlwość wybrania ziemi. Pomysł z pompą jest bez sensu bo zrobisz sobie studnię :) i cały czas będzie napływać. pozdr adam

no właśnie nie bardzo, bo studzienka wymurowana, a na dnie beton.
pompka tam była - od wiosny do jesieni i dawała radę.
coś się chyba jednak skopało i jak mrozy pościły i zrobiło sie ciepło początkiem stycznia, to juz nie wypompowała wody - pewnie zdechła. :))


coś widzę, ze chyba przestanę sie tym przejmować i zacznę zbierać na nowe rozdzielacze żeby wymienić jak je za kilka lat rdza zeżre. ;))

pzdr
k

kurm28
25-02-2011, 15:07
Witam serdecznie
Mam pytanie, nie potrafie dojsc gdzie tkwi problem
...ciach....

to odetnij na jakiś czas wiatrołap i zobacz co się będzie działo.
inna sprawa, ze raczej mało prawdopodobne, zeby przez jeden mały wiatrołap, pompa nie mogła podnieść temp.

jesteś pewien ustawień?
jak sterujesz tą pompą?
krzywa grzania z czujnikiem zew, czy czujnik pokojowy, czy jeszcze jakoś inaczej?

mam podobną moc pompy - nawet mniejszą, deczko większy domek, temp na DZ również w tych okolicach i 40 stopni nie stanowi problemu (też mniej więcej tyle potrzebuję, żeby mieć w domku około 21.5, ale pompa chodzi coś około 10h dziennie - tylko II taryfa, nawet przy obecnych temp.)

pzdr
k

Sławek...
25-02-2011, 18:14
W czasie ostatnich długotrwałych mrozów, kilka dni poniżej -10, pompa pracując po ok. 20 godzin na dobę z wyłączonym podgrzewaczem, nie była w stanie dać na zasilaniu temp. wyższą niż 36 stopni, temp. powrotu ok. 30 stopni.
36 stopni na zasilaniu wystarcza jedynie na max. 19 stopni na parterze, na pietrze było w tym czasie ok. 20 stopni, mówiąc krótko pompa bez podgrzewacza nie była w stanie wyciagnąc takiej temp jakiej oczekiwałbym czyli ok. 40 stopni na zasilaniu, to dawałoby ok. 21-22 stopnie na caly dom.
Czy to oznacza ze takich warunkach przy temp. poniżej -10 jestem skazany na podgrzewacz ?
Parametry domu: Do drewniany z bali, grubość 25 cm, góra ocieplona ekofibrem – 25 cm, .

objawy wskazują ewidentnie na to, że przyczyną jest słaba izolacja dołu co powoduje na tyle duże straty ciepła, że przy takich parametrach pracy jak u Ciebie grzejnik podłogowy nie jest w stanie zrównoważyć tych strat...
na górze temp są oki, ale napisałeś, że góra jest docieplona ekofibrem i od razu widać efekt...
podłogówkę do PC liczy się na parametry 35/30 więc nie szedłbym w kierunku podnoszenia temp zasilania (przegrzało by to górę) a w kierunku docieplenia dołu... oczywiście możliwe jest złe dobranie zagęszczenia rurek podłogówki na dole - jeżeli rurek jest ewidentnie za mało ( na podstawie zużycia rury masz rozstaw co ok 20 cm) to masz problem... niech instalator da Ci projekt wg którego robił instalację z obliczoną mocą grzejnika podłogowego i obliczenia zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń ...możesz jeszcze spróbować wyregulować pętle podłogówki na rozdzielaczach w taki sposób żeby przytłumić przepływy na górze, a zwiększyć na dole... może to być pudrowanie trupa, ale może zadziałać ;)

rwxw
25-02-2011, 22:19
termometr samochodowy z czujką przyłożony do rury zakłamuje temp - miesza ją z temp otoczenia - podobnie zwykłe termometry.
Przyłóż czujkę do rury i owiń całość pianką do ocieplania rur, a następnie ściśnij dwoma opaskami zaciskowymi, tak by odizolować czujkę od wpływu otoczenia i będziesz miał super dokładne pomiary.

rwxw
25-02-2011, 22:23
Zaworami wcale nie kręćę. Jedynie latem co jakiś czas zamykam jeden żeby regenerować źródło lepiej (ak fachowcy kazali).
Ech, fachowcy... Dobrze, że nie kazali odtańczyć co tydzień tańca deszczu nad kolektorem ;-) Możesz sobie odpuścić to zakręcanie, bo nie sądzę, żeby było do czegokolwiek potrzebne.

rwxw
25-02-2011, 22:33
Podejrzewam wiatrołap, o pow. 4 m2 z temp. +16 z powodu nieszczelnych drzwi zewnetrznych, gdzie znajduje sie rozdzielacz podłogówki, i gdzie wszystkie obwody podłogówki się schodzą.
Jeśli uważasz, że wiatrołap jest pożeraczem ciepła, to możesz jeszcze poza zakręceniem wiatrołapu ocieplić wełną rozdzielacz w szafce. Da to parę W, ale cudów raczej nie można się spodziewać. Z tego co piszesz, to wygląda na to, że pc grzeje pełną mocą, ale tej mocy niestety zaczyna brakować. Dz jest ok, gz mogło by mieć niższą temperaturę (gęstsze rurki w podłodze), a tego nie zmienisz. Zastanów się, czy nie można wyeliminować jeszcze jakichś strat ciepła w domu, może da się coś jeszcze uszczelnić ?

kurm28
26-02-2011, 09:02
Ech, fachowcy... Dobrze, że nie kazali odtańczyć co tydzień tańca deszczu nad kolektorem ;-) .......

kazali, ale wydało mi sie podejrzane, ze co tydzień, wiec ograniczyłem sie do tańca raz w miesiącu. ;) :D:D:D:D

a tak na poważnie, to dzięki - odpuszczam kręcenie.
pzdr
k

jareks999
26-02-2011, 20:52
objawy wskazują ewidentnie na to, że przyczyną jest słaba izolacja dołu co powoduje na tyle duże straty ciepła, że przy takich parametrach pracy jak u Ciebie grzejnik podłogowy nie jest w stanie zrównoważyć tych strat...


I pewnie w tym tkwi przyczyna, odległość rurek w podłogówce 13-15 cm, w łazienkach 10-12, także chyba nie jest źle, w tej chwili na podłogówkę i na grzejniki idzie ta sama temperatura, próbowałem odłączać wiatrołap z układu, ale niewiele to zmieniało, odłączyłem natomiast podłogówkę na dole, i pozostawiłem wyłącznie grzejniki w układzie, 40 stopni na zasilaniu pompa wyciągnęła w ciągu godziny, a pracując juz z podłogówką niestety wszystko wracało do punktu wyjścia, pożyczyłem kamerę termowizyjną i niestety jest trochę mostków termicznych na dole, zwłaszcza na węgłach (dół wyłącznie drewniane bale - 25 cm grubości), a zatem bale do uszczelnienia, i powinno być dobrze, mam nadzieję...

ARS
27-02-2011, 20:07
Witam
Od dwóch tygodni mam zainstalowane pompę ciepła firmy Alpha Innotec SWC 100. Mam drobny problem z jej właściwym wyregulowaniem.
Po uruchomieniu pracowała ładnych kilka godzin i temperatura w domu doszła do prawie 25 stopni, po kilku korektach została prawidłowo nastawiona.
Podczas siarczystych mrozów przez ostatni tydzień wszystko było ok temperatura w domu ok 21,5 - 22 stopni. Teraz gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie wyższa i na zewnątrz jest w minusie tylko 2-4 stopni, temperatura wewnątrz domu spada do 20 stopni.
W całym domu jest podłogówka, temperatura na zasilaniu wcześniej była ok 35 stopni teraz ok 32 stopnie. Krzywa ustawiona na 29stopni przy -20 stopni, obniżenie temperatury w nocy nastawione na 4,5 stopnia niżej ( od 20.00-5.00 oraz od 9.00 do 13.00)
Dolne źródło waha się od 8 stopni w momencie startu pompy do 4 stopni na zakończenie fazy grzania przez PC.
Grzałki tak ustawione by wyeliminować ich włączanie się.

kurm28
28-02-2011, 07:41
Witam
Od dwóch tygodni mam zainstalowane pompę ciepła firmy Alpha Innotec SWC 100. Mam drobny problem z jej właściwym wyregulowaniem.
Po uruchomieniu pracowała ładnych kilka godzin i temperatura w domu doszła do prawie 25 stopni, po kilku korektach została prawidłowo nastawiona.
Podczas siarczystych mrozów przez ostatni tydzień wszystko było ok temperatura w domu ok 21,5 - 22 stopni. Teraz gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie wyższa i na zewnątrz jest w minusie tylko 2-4 stopni, temperatura wewnątrz domu spada do 20 stopni.
W całym domu jest podłogówka, temperatura na zasilaniu wcześniej była ok 35 stopni teraz ok 32 stopnie. Krzywa ustawiona na 29stopni przy -20 stopni, obniżenie temperatury w nocy nastawione na 4,5 stopnia niżej ( od 20.00-5.00 oraz od 9.00 do 13.00)
Dolne źródło waha się od 8 stopni w momencie startu pompy do 4 stopni na zakończenie fazy grzania przez PC.
Grzałki tak ustawione by wyeliminować ich włączanie się.

Moim skromnym zdaniem musisz podbić krzywą grzania tak, żeby przy wyższych temp na dworze, dawała trochę więcej niż obecnie temp na zasilanie.
Technicznie to pewnie trzeba zrobić tak, że zmniejszasz pochylenie, ale podnosisz cała krzywą.
(Sprawdź jakie masz temp zasilania dla "siarczyste mrozy" i potem postaraj się tak zadziałać na krzywą, żeby temp zasilania na siarczyste mrozy została taka jak teraz, a na małe mrozy i okolice 0 podniosła sie.
Nie dużo - zaczynaj od 0.5 - 1 stopień więcej i czekaj 2-3 dni.)

Osobiście nie rozumiem tego kawałka:
W całym domu jest podłogówka, temperatura na zasilaniu wcześniej była ok 35 stopni teraz ok 32 stopnie. Krzywa ustawiona na 29stopni przy -20 stopni, obniżenie temperatury w nocy nastawione na 4,5 stopnia niżej ( od 20.00-5.00 oraz od 9.00 do 13.00)

Jak przy -20 masz zasilanie ustawione na 29 stopni... to skąd te 35?
Tak z ciekawości pytam.
Poza tym - nie bardzo rozumiem sens obniżania na noc i podnoszenia na dzień.
Podłogówka to ogrzewanie akumulacyjne.
Grzejąc w dzień robisz sobie temp na noc, a w nocy kiedy ogrzewanie nie chodzi, ochładzasz dom na rano i na cały dzień.
Trochę to moim zdaniem bez sensu jest.
To nie kaloryfery, gdzie grzejesz jak jest zimno i w 30 min masz podniesioną temp.

Poczytaj może troszke o tym.


Aha - jak pisze głupoty to sorry, ale tyle się w tym orientuję co sam przerobiłem u siebie.

pzr
k

aadamuss24
28-02-2011, 08:38
Kurm czasami ta temperatura odnosi się do powrotu na pompę ciepła. pozdr adam

kurm28
28-02-2011, 08:55
no tak.... to by znaczyło, ze kolega trochę miesza temperaturami, ale ma to sens.

dzięki
r

Daga&Adam
28-02-2011, 10:11
spisałem właśnie liczniki
podlicznik PC+obiegówki - od 1.11 do 28.02
1T=1192,6kwh
2T=1831,3kwh
suma=3023,9kwh
2T%=60,5%
koszt=1242zł

2T% z licznika głównego=53%

Ladnie! Marzec, kwiecien i maj to juz bedzie lajcik. Jeszcze z tydzien, dwa chlodu i przyjdzie wiosna :-)

aadamuss24
28-02-2011, 10:20
U mnie od 01.11.10 do 28.02.11 zużycie na c.o. wynosi 2540 kWh. Czy 380 kWh na miesiąc na resztę prądu to dużo ? pozdr adam

Jani_63
28-02-2011, 14:12
Wiesz, to zależy od stylu życia i zgromadzanych odbiorników.
Oszczędny emeryt w mieszkaniu potrafi się zmieścić w 80-90kWh (znam kilku :) )
Dom z marszu generuje większe zapotrzebowanie, a do tego wraz obniżeniem progu wieku wzrasta niechęć do wyłączania wszystkiego co zbędne w danej chwili :D
U mnie tylko TV i komputery "żrą" około 100-120kWh :((to tak ze średniego czasu pracy)

rzufik1
28-02-2011, 14:52
spisałem właśnie liczniki
podlicznik PC+obiegówki - od 1.11 do 28.02
1T=1192,6kwh
2T=1831,3kwh
suma=3023,9kwh
2T%=60,5%
koszt=1242zł

2T% z licznika głównego=53%

a tak apropo uwzględniłeś podwyżkę od 1 stycznia ?
i jak wychodzi cię kWh w taniej i drogiej taryfie?
u mnie było 0.27 i 0.58

Liwko
28-02-2011, 15:23
a tak apropo uwzględniłeś podwyżkę od 1 stycznia ?
i jak wychodzi cię kWh w taniej i drogiej taryfie?
u mnie było 0.27 i 0.58

chyba 0,68?

androzek
28-02-2011, 18:05
01.03.2010 założyłem podlicznik na Nibe Fighter 1240 10 kW - dom z poddaszem użytkowym 223 m2 po podłodze ( 2 km rurek,wszędzie podłogówka ) , ściana jednowarstwowa Ytong 36,5,dach 23 cm wełny,podłoga 13 cm styro,okna - szyba 1.0.Kolektor pionowy 4x60 m.

Koszt za 12 miesięcy to 1962 zł CO+CWU czyli ok.163 zł średniomiesięcznie.Zużycie prądu łacznie 5521 kWh ( 4006 kWh tania taryfa i 1515 kWh droga ) czyli 73% zużycia taniej taryfy.
Temperatura w domu od 21 do 23 C.Kominek rozpalany kilka razy.
Publikuję te dane do dyskusji bo ciagle na forum pojawia się pytanie - ile kosztuje eksploatacja PC

Bad
28-02-2011, 18:12
Dostałem wycenę na kompleksową instalację pompy Danfoss dhp o mocy 6kW. Czy ktoś użytkuje pompę ciepła Danfoss? Cena wydaje się nie najgorsza ale nie mam żadnego doświadczenia z pompami Danfossa i w okolicy nikt takiej pompy nie użytkuje. Będę wdzięczny za informacje.

rwxw
28-02-2011, 18:44
nie mam żadnego doświadczenia z pompami Danfossa i w okolicy nikt takiej pompy nie użytkuje.
Nie przejmuj się tym, Danfoss to nie firma kogucik, choć i pompy takich firm dobrze działają jeśli są dobrze zrobione, a zwykle są. W instalacji najważniejsze jest dz i gz, bo to można spieprzyć, czy zrobić za małe i cały system będzie wtedy kiepsko działać. Twoja pc nie będzie pierwszą na linii produkcyjnej, więc ktoś ją już sprawdził, a gz i dz będzie robione indywidualnie, więc zapoznaj się z podstawowymi obowiązującymi zasadami przy ich konstrukcji i pilnuj wykonawców.

Bad
28-02-2011, 19:36
Nie przejmuj się tym, Danfoss to nie firma kogucik, choć i pompy takich firm dobrze działają jeśli są dobrze zrobione, a zwykle są. W instalacji najważniejsze jest dz i gz, bo to można spieprzyć, czy zrobić za małe i cały system będzie wtedy kiepsko działać. Twoja pc nie będzie pierwszą na linii produkcyjnej, więc ktoś ją już sprawdził, a gz i dz będzie robione indywidualnie, więc zapoznaj się z podstawowymi obowiązującymi zasadami przy ich konstrukcji i pilnuj wykonawców.

Dzięki za wskazówki, będziemy jeszcze oglądać dom z zainstalowaną przez firmę od tej wyceny pompą. Ta sama firma ma też zrobić podłogówkę i kolektor poziomy, nie będzie więc spychania winy na kogoś innego.

1igor1
28-02-2011, 19:37
skąd wy macie takie fajne ceny 1T za 55 a druga za 29 groszy, U mnie w G11 51 groszy, gdzie takie ceny bo to nawet jakbym miał 20% 2T to już mi się opłaci

niedowiarek
28-02-2011, 22:23
Kochani. Chyba ktoś grzebał w arkuszu:mad:. Jakiś taki rozjechany:(.

bekaert
01-03-2011, 06:07
Dostałem wycenę na kompleksową instalację pompy Danfoss dhp o mocy 6kW. Czy ktoś użytkuje pompę ciepła Danfoss? Cena wydaje się nie najgorsza ale nie mam żadnego doświadczenia z pompami Danfossa i w okolicy nikt takiej pompy nie użytkuje. Będę wdzięczny za informacje.

Użytkuję DHP-C 8kW od 2 lat i można się doczepić do sterownika (nie da się ustawić pracy w określonych godzinach, aby optymalnie wykorzystać 2 taryfę, bez użycia zewnętrznego sterownika np Danfossa CF2) oraz instrukcji która jest bardzo lakoniczna i w każdym przypadku odsyła do instalatora. W firmie są inne osoby od tych sterowania podłogówką i pompy więc samemu trzeba poświęcić mnóstwo czasu aby ogarnąć ten temat jak i ograniczyć załączanie się sprężarki (w okresach +5 - -5 miałem takich załączeń powyżej 20 wg ustawień fabrycznych załączenie na 30min, stop15-30 i znowu)

kbab
01-03-2011, 07:29
G11 miałem 45gr - produkt z gwarancją ceny, tzn miałem takie ceny w zeszłym roku - teraz są wyższe...ale do końca listopada będę płacić wg tych stawek....
Vattenfall

uważam, że każdy inny koszt nie wyliczony prawidłowo z faktury wprowadza w błąd, wg moich faktur za lata 2006/2010 koszt kWh był następujący
http://img850.imageshack.us/img850/5025/capture.jpg
jak widać w 2010 zapłaciłem o 41,46% drożej niż w 2006, tylko kwota z faktury podzielona przez zużyte kWh (nie prognoza, ale za okres rozliczeniowy) określa RZECZYWISTĄ CENĘ 1KWH - i nie inna.

kbab
01-03-2011, 08:04
skan mi nie potrzebny, ale dostawcy energii nie różnicują tak swoich odbiorców, że w tej samej taryfie jeden płaci 54gr/kWh, drugi tylko 45, aż takich różnic w ubiegłym roku nie było. Wg aktualnego kalkulatora
http://www.eprad.pl/01,04/policz
każdy odbiorca w G11 płaci ponad 50gr/kWh

Liwko
01-03-2011, 08:26
Jest łatwiejszy sposób na policzenie 1kWh w danej taryfie. Z faktury rozdzielamy I taryfę od drugiej i sprawdzamy ile procentowo one wychodzą. Następnie kwotę rachunku rozbijamy na te same procenty i dzielimy kwoty przez ilości zużytych kWh w poszczególnych taryfach.

kbab
01-03-2011, 08:27
po co się wysilać i tyle wklepywać, kiedy wystarczy jedynie kwotę zapłaconą na fakturze podzielić przez ilość zużytych kWh - ta i tylko ta jest rzeczywiście zapłaconą kwotą w rachunkach, jest prosta do wyliczenia, jak również nie wprowadza nikogo w błąd, już dożo więcej mówią zużyte kWh, ale niektórzy wolą podać jedynie koszt wyliczony wg własnych zasad - tylko w jakim celu?

Liwko
01-03-2011, 08:29
W celu podania kwoty za ogrzewanie a nie za telewizor.

kbab
01-03-2011, 08:32
odnośnie liczenia wg taryfy G12 już pisałem wielokrotnie, każdy się zachwyca ceną nocną, ale o haraczu płaconym w cenie dziennej w stos do G11 to już nie wspomina - jaki on jest to łatwo się przekonać w w/w kalkulatorze wystarczy wstawić zużycie w dziennej 100% - wówczas jak na dłoni widać ten haracz - polecam ku uwadze.

Liwko
01-03-2011, 08:35
odnośnie liczenia wg taryfy G12 już pisałem wielokrotnie, każdy się zachwyca ceną nocną, ale o haraczu płaconym w cenie dziennej w stos do G11 to już nie wspomina - jaki on jest to łatwo się przekonać w w/w kalkulatorze wystarczy wstawić zużycie w dziennej 100% - wówczas jak na dłoni widać ten haracz - polecam ku uwadze.

Ale my doskonale o tym wiemy, z tym że jak się okazuje to nawet latem gdy PC nie pracuje prawie wcale 1kWh wychodzi mi o około 20% taniej niż w G11. Zimą jest jeszcze lepiej:)

kbab
01-03-2011, 08:36
re Liwko, zostaw te swoje telewizory, lodówki i inne po kilkadziesiąt szt jakie używasz w domu, zaakceptuj w końcu formułę co to jest "koszt poniesiony wg faktury" - jest naprawdę prosty w wyliczeniu, a przede wszystkim bezsporny.

wit74
01-03-2011, 08:36
jak znajdziesz kalkulator co pokaże ci ceny z zeszłego roku, to będziemy mogli wrócić do dyskusji....
EOT
Sęk w tym,że kbab właśnie podał ceny z zeszłego roku :) Ta strona nie jest raczej zaktualizowana
płaciłem 0,25 PLN brutto za kWh w taniej ,składało sie na to:
- składnik zmiennej stawki sieciowej 0,065 PLN brutto
-stawka opłaty systemowej 0,009 PLN brutto
-opłata za energię 0,176 PLN

Powyższe razem 0,25 PLN
Teraz płace 0,271 PLN w G12 za kWh w taniej

kbab
01-03-2011, 08:42
Ale my doskonale o tym wiemy, z tym że jak się okazuje to nawet latem gdy PC nie pracuje prawie wcale 1kWh wychodzi mi o około 20% taniej niż w G11. Zimą jest jeszcze lepiej:)
Płacisz za to komfortem, dostawca zmusza Ciebie abyś ze swoich setek sprzętu elektrycznego w domu korzystał w dogodnych dla niego godzinach, nie bez znaczenia jest również fakt, że przywilej korzystania z G12 dotyczy odbiorców ponad 3000kWh rocznie. Podobno teraz zmiana taryfy z G11 na G12 jest nieodpłatnie - kiedyś płaciłem za to ok 600zł.

wit74
01-03-2011, 08:49
odnośnie liczenia wg taryfy G12 już pisałem wielokrotnie, każdy się zachwyca ceną nocną, ale o haraczu płaconym w cenie dziennej w stos do G11 to już nie wspomina - jaki on jest to łatwo się przekonać w w/w kalkulatorze wystarczy wstawić zużycie w dziennej 100% - wówczas jak na dłoni widać ten haracz - polecam ku uwadze.

Nie uważam,że oszukuję Ciebie czy siebie licząc koszt co i CWU wg kWh w określonych taryfach po określonych cenach. Już o tym było w wątku obok ale ty ciągle wracasz do tego by udowodnić chyba sobie,że ze swoimi systemami co i CWU płacisz prawie tyle co użytkownicy PCi.....
Podałem Tobie już ,że gdyby nie G12 to inne niż ogrzewanie zużycia kosztowały by mnie więcej w G11,a dlaczego? A dlatego,że G12 opłaca się już od 31% w II taryfie i 69% w I taryfie.Polecam kalkulator ( w moim przypadku) http://www.enea.pl/page_print.php?page_id=727

kbab
01-03-2011, 08:58
ok - wymiękam, ale cieszę się, że większość uczestników tego FM obok kosztu podaje również ilość kWh - oby taki zwyczaj zaszczepił się u każdego.

Liwko
01-03-2011, 09:12
Płacisz za to komfortem, dostawca zmusza Ciebie abyś ze swoich setek sprzętu elektrycznego w domu korzystał w dogodnych dla niego godzinach, nie bez znaczenia jest również fakt, że przywilej korzystania z G12 dotyczy odbiorców ponad 3000kWh rocznie. Podobno teraz zmiana taryfy z G11 na G12 jest nieodpłatnie - kiedyś płaciłem za to ok 600zł.

Tak, pralka i zmywarka pracuje u mnie tylko w II taryfie. Wymaga to ode mnie 5 sekund na ustawienie czasu:)
Reszta sprzętów normalnie.

kbab, jak chcesz to ja ci mogę podawać od następnej faktury dwie kwoty, na ogrzewanie i na resztę domu. Suma będzie się zgadzać. Tak jakbym nie miał PC tylko groch grawitacyjnie.

kbab
01-03-2011, 09:19
podawaj ilość kWh, jeśli już średniej z faktury ni chcesz wyliczyć.

wit74
01-03-2011, 09:25
Faktem jest ,że godz obowiązywania taniej taryfy są wtedy gdy zapotrzebowanie/zużycie ogólne jest najmniejsze.Powstające w ten sposób nadwyżki sprzedaje się po niższych cenach.Nie wiem czy nie można by nazwać tych nadwyżek odpadem który pozostaje i ceny powinny być jeszcze niższe,ale nie są. Sprzedawca nie zmusza nas do niczego, on zarabia a my możemy jedynie wykalkulować co nam się bardziej opłaca z jego oferty i wybrać.Wybór oczywiście ograniczony. Droga taryfa w G12 jest faktycznie droga,ale dążymy przecież do ograniczenia kosztów,więc nawet jeśli jeden składnik jest droższy a całość tańsza to .........

Liwko
01-03-2011, 09:35
podawaj ilość kWh, jeśli już średniej z faktury ni chcesz wyliczyć.

Tylko którą ilość? Podlicznika PC całą czy rozbitą, pozostałą całą czy rozbitą czy całą zużytą?

kbab
01-03-2011, 09:40
oczywiście jestem za korzyściami z G12, przeciwny jestem jedynie w sposobie naliczania kosztu w oparciu o wybrane składniki z faktury, a pomijaniu zapłaconej kwoty, która jest bezspornym poniesionym kosztem, dyskomfort korzystania z prądu w taniej taryfie jest sowicie wynagradzany jej ceną, ale nie bez znaczenia jest w/w haracz płacony w dziennej, dlatego średnia za faktury jest rzeczywistym kosztem,

kbab
01-03-2011, 09:52
Tylko którą ilość? Podlicznika PC całą czy rozbitą, pozostałą całą czy rozbitą czy całą zużytą?

w dziale ogrzewanie tylko zapytałem "za luty policzyłeś średnią za 0,3852zł/kWh, od 1.10 policzyłeś 0,3579zł/kWh, czy takie różnice wynikają z zapłaconej faktury?" dotyczyło Twoich wcześniej podany danych, odpowiedziałeś "Do końca roku liczyłem według starych stawek a od stycznia nowych" - temat wałkujemy już w różnych wątkach od dawna, do tej pory kombinujesz na wiele sposobów, ale nigdy nie podałeś średniej z faktury - masz z problem z jej policzeniem? W tych podanych kwotach nie naliczasz opłat stałych - jesteś z nich zwolniony? Jak już o takie podstawy pytasz to rzeczywistym kosztem jest ilość kWh pomnożona przez średnią z faktury, wówczas niska średnia świadczy o dobrej proporcji NT/WT, a koszt jest bezdyskusyjny.

wit74
01-03-2011, 10:02
Kończąc ten wątek. Mnie interesuje wartość ostateczna do zapłaty. Czy wyjdzie co i CWU po 0,3434 a reszta po 0,41 lub jak ty liczysz co i CWU drożej bo po 0,3796PLN oraz reszta taniej bo 0,3796PLN - wychodzi rocznie na jedno. Faktyczne koszty pozostałych zużyć są zaniżone wg mnie......a samo co. zawyżone bo wiem,ze tak nie było.Jeśli komuś potrzebne jest jednak takie podawanie cen to w domach pasywnych dogrzewanych prądem chyba wychodzi sporo więcej niz 400PLN/rok .

niedowiarek
01-03-2011, 10:08
A całość jest tańsza. Robiłem porównanie w kilku przypadkach dla G11 i G12. Porównywałem faktury za ten sam okres w różnych budynkach z różnymi taryfami. Zaznaczam, że w wszystkich tych budynkach nie ma pompy ciepła. W żadnym z tych przypadków nikt nie był niewolnikiem niskiej taryfy i nikt nikogo nie zmuszał do szczególnego trybu życia dostosowanego do czasu obowiązywania poszczególnych stref czasowych. W każdym z tych przypadków tańsza była energia w G12. I dla mnie jest obojętne czy przeliczenie jest na średnią (najprostsze do wykonania), czy ktoś potrafi to rozliczyć bardziej szczegółowo. Jak potrzebuję szybkiego porównania z faktur za okresy przeszłe - wyciągam średnią, jak chcę zdecydować co robić na przyszłość przeliczam wg cenników (zakładając planowane zużycie w poszczególnych strefach). Spór o jedynie słuszny sposób kalkulacji upodabnia forum do (nie przyrównując) obrad komisji sejmowej:-x. Wiem, że prąd drożeje, ale wiem też, że wszystko inne też. Podejmując decyzję na przyszłość nie kieruję się tym co było, tylko aktualnymi stawkami, a porównując wstecz jest mi obojętne, czy zrobię to taką, czy inną metodą bo jak by nie liczył G12 wychodzi taniej. A jak ktoś chce czuć się "zniewolonym" przez zmuszanie do określonego trybu życia jak sugeruje kbab, to może mieć sporo taniej:P.

rume
01-03-2011, 10:14
oczywiście jestem za korzyściami z G12, przeciwny jestem jedynie w sposobie naliczania kosztu w oparciu o wybrane składniki z faktury, a pomijaniu zapłaconej kwoty, która jest bezspornym poniesionym kosztem, dyskomfort korzystania z prądu w taniej taryfie jest sowicie wynagradzany jej ceną, ale nie bez znaczenia jest w/w haracz płacony w dziennej, dlatego średnia za faktury jest rzeczywistym kosztem,

A co powiesz kebab o układzie gdy ma ktoś cały czas taryfę G12 i montuje sobie teraz pompę ciepła, czy też sprawiedliwym jest uśrednianie ceny energii czy tylko faktyczne jej zużycie ?

kbab
01-03-2011, 10:16
Już o tym było w wątku obok ale ty ciągle wracasz do tego by udowodnić chyba sobie,że ze swoimi systemami co i CWU płacisz prawie tyle co użytkownicy PCi.....
nie zamierzam niczego udowadniać, o swoim system decydowałem 10 lat temu, były nieco inne warunki, może dzisiaj zdecydowałbym inaczej, dziwi mnie jedynie zachwyt świeżych użytkowników pc, przecież one są od dawna, nikt nie szuka opinii tych którzy je posiadają od 5 czy 10 lat - ich zdanie może być bardziej wartościowe. Natomiast nakłanianie kogoś do rezygnacji z kominów (zwłaszcza, że propozycje takie składają ci co je mają) to trochę przesada, Takie systemy to "nowa technologia" nikt w takich warunkach nie przebywał kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, zatem opinie na ten temat są aż nadto przedwczesne, bo nawet jeśli obniżymy koszt inwestycji, czy potem eksploatacji to nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć utraty zdrowia żyjąc w takich warunkach.

niedowiarek
01-03-2011, 10:21
A jakie to oddziaływanie na zdrowie może hipotetycznie mieć pompa ciepła:confused:

wit74
01-03-2011, 10:26
adiqq

Akurat o zyskach słonecznych,bytowych nie myślałem

niedowiarek
01-03-2011, 10:30
To kogo mam odwiedzić? Jakieś sugestie? Kardiolog?, neurolog?, a może psychoterapeuta?...

rzufik1
01-03-2011, 10:31
chyba 0,68?
widzisz Liwko taką informację mam od swojego dostawcy.
Normalnie by było 0,54 i to z 2010 r info a teraz i tak od stycznia byłą podwyzka i taryfy i vata.

kbab
01-03-2011, 10:31
Pc to ogrzewanie podłogowe (jest sporo przeciwników tego systemu w innych wątkach FM), ale miałem na myśli nowe systemy wentylacji i odzysku ciepła w domach pasywnych bez kominów, czy są zdrowe i wskazane dla nas to dopiero czas pokaże, obecnie większość projektów jest z kominami

Liwko
01-03-2011, 10:35
w dziale ogrzewanie tylko zapytałem "za luty policzyłeś średnią za 0,3852zł/kWh, od 1.10 policzyłeś 0,3579zł/kWh, czy takie różnice wynikają z zapłaconej faktury?" dotyczyło Twoich wcześniej podany danych, odpowiedziałeś "Do końca roku liczyłem według starych stawek a od stycznia nowych" - temat wałkujemy już w różnych wątkach od dawna, do tej pory kombinujesz na wiele sposobów, ale nigdy nie podałeś średniej z faktury - masz z problem z jej policzeniem? W tych podanych kwotach nie naliczasz opłat stałych - jesteś z nich zwolniony? Jak już o takie podstawy pytasz to rzeczywistym kosztem jest ilość kWh pomnożona przez średnią z faktury, wówczas niska średnia świadczy o dobrej proporcji NT/WT, a koszt jest bezdyskusyjny.

kbab, bo nie wytrzymam. Zastanów się. Mamy dom z PC, dom zużywa 1000kWh 50% w taniej taryfie, PC zużywa 1000kWh 80% w taniej. Tania 0,28zł, droga0,68 z wszystkimi składowymi. Za dom zapłacę 0,28x500=140, 0,68x500=340, całość 480
Za PC zapłacę 0,28x800=224, 0,68x200=136, całość 360
Czy jak wyrzucę z domu PC i zostanę przy G12 to zapłacę mniej czy więcej niż 480zł???
Nigdy przy podawaniu kwoty za ogrzewanie nie powinno się podawać kwoty pozostałego zużycia i nigdy mnie do tego nie zmusisz! TO BŁĄD

kurm28
01-03-2011, 10:40
kbab - uparłeś się na to liczenie średniej ceny, ale nie wspominasz, czy w przypadku G12 to liczyć należy cenę średnią, czy może średnią ważoną? czy może jakaś inna średnią?
Już kilka stron temu wykazałem Ci na rzeczywistych danych z moich faktur, że liczenie, które ma pewnie sens dla G11, dla G12 jest bez sensu, bo zawyża faktyczny koszt.
Że cena podana na fakturze jest niezmienna dla jednostki (no chyba, zę będą podwyżki) i jest to tak jasno tam opisane, ze można sobie samemu wszystko wyliczyć (oczywiście dodając odpowiednie składniki stałe itd).
Jeżeli uważasz, że używając np 30% w I taryfie i 70% w II, powinno sie jednak liczyć średnią arytmetyczna cenę za kWh, to przepraszam, ale chyba masz spore braki w wiedzy tajemnej zwanej matematyką.


Co do kominów, to mam cieplutki przykład z wczoraj (badanie kamerą termowizyjną):
Stawiając dom celowałem w ogrzewanie olejowe, wiec elegancki komin powstał.
Zmieniła sie koncepcja - mam pompę ciepła i w efekcie nie używany komin.
"Dzięki" temu, w pokoju córki gdzie ten komin idzie, różnica w temp miedzy narożnikiem komina ( i samym kominem), a resztą pokoju wynosi 4-5 stopni, a w narożniku pojawiły sie zalążki pleśni, bo sie tam robi wilgoć (jak zamknąłem higronawiewniki, bo mi wiatr zimne powietrze wwiewał).
Że nie wspomnę jak wychładza pokój.

Faktycznie - potrzebny ten komin.
Teraz sie muszę zastanowić, co zrobić, żeby tę różnice choć trochę zniwelować.
Ponieważ komin nie jest używany, pewnie go zaślepię od góry, przez co wiatr nie będzie wiał do środka i może to coś pomoże.

pzdr
k

niedowiarek
01-03-2011, 10:41
A kto ma rację, ten stawia!
Że tak bezczelnie zapytam: to kto mnie zaprasza???:hug:

Sławek...
01-03-2011, 10:46
......przepraszam, że wtrącę dwa słowa jeśli chodzi o opłacalność (bądź nieopłacalność) taniej taryfy... dla mnie sprawa wyliczanek jest oczywista... jeżeli kwota do zapłaty za zużycie jest mniejsza przy dwu taryfach niż wyniosła by przy zużyciu tej samej liczby kWh w jednej taryfie to znaczy, że dwie taryfy się opłacają.... i po co tu dorabiać jakieś ideologie, wyliczać średnie, wymyślać wzory matematyczne, skoro najważniejsze jest ile ubywa z kieszeni....
jak ktoś już tą taryfę ma to też oczywistym jest, że stara się zwiększyć zużycie w taniej jeśli się da i wcale nie oznacza to, że jest niewolnikiem tanich godzin ;)

wit74
01-03-2011, 10:49
kurm28

Jeżeli możesz to ociepl ten komin na poddaszu nieużytkowym prócz zatkania wywiewu......

Liwko
01-03-2011, 10:54
kurm28

Jeżeli możesz to ociepl ten komin na poddaszu nieużytkowym prócz zatkania wywiewu......

A wsyp do niego jakiś granulat i zatkaj od góry:)

wit74
01-03-2011, 10:58
A wsyp do niego jakiś granulat i zatkaj od góry:)

może zacznie wtedy grzać :)

W każdym razie to jedyny ratunek

kurm28
01-03-2011, 11:31
może zacznie wtedy grzać :)

W każdym razie to jedyny ratunek

Aaaa wiecie, ze z tym granulatem, to by może nie było takie złe...... i ocieplenie na poddaszu też...
Macie jakiś pomysł jaki granulat i skąd wziąć?
To by było optymalne, bo w razie Niemca można granulat odessać i komin jak nowy. :)
Tylko coś raczej chyba drobnego niż grubego, żeby wypełniło szczelniej.....

Dzięki za pomysła.

pzdr
k

Liwko
01-03-2011, 11:37
ekofiber, ale ciężko znaleźć bez usługi.

łos
01-03-2011, 11:42
Może trochę namieszam wtrącając się do wątku ale chyba rozumiem o co wam chodzi.
Niepodważalną racją jest że mając PC opłaca się mieć taryfę G12 i tu nie ma dyskusji.
Natomiast w pozostałych przypadkach ( innym ludziom) używanie tary G12 już nie do końca tak się opłaci. Rachunki będą wyższe niż przy G11.
Wykorzystanie w życiu codziennym (pomijam PC) taryfy 50% na 50% jest raczej mało realne. Zobaczcie po godz 22 w ilu mieszkaniach gaśnie światło. Ja bym tu proporcje odwrócił 80% w drogiej 20% w taniej ( pralka i zmywarka ).Wtedy średni koszt prądu zużyty na dom kosztuje ok 0,60zł. I wydaje mi się że koledze kbab chodzi o to że jeśli dom zużywa powiedzmy 400 kwh miesięcznie ( poza PC) to do kosztów PC powinniśmy dodać różnice tych 3 groszy co przepłaciliśmy na liczniku 2 taryfowym tj 400kwh*0,03zł=12zł.
Taka pierdółka a tyle o nią szumu.
Tak czy siak ja na C11 za grudzień i styczeń zapłaciłem 1600 zł i zaraz lecę załatwiać sprawy meldunkowe żeby przejść na G12 szacunkowo mój rachunek powinien spaść co najmniej o połowę.
Podłoga 100% 220 m2. Nie mam jeszcze drzwi wew.
I jeszcze jedna cenna uwaga. Zeby zrezygnować z taryfy budowlanej nie trzeba mieć odbioru domu wystarczy się tam zameldować i napisać oświadczenie że prąd będzie szedł na cele mieszkaniowe. Mnie brak tej wiedzy sporo kosztował.

Pozdrawiam

kbab
01-03-2011, 12:31
re Kurm28, jak nie masz to zrób drzwiczki rewizyjne na poddaszu i zablokuj tam komin kawałkiem styro i dodatkowo ociepl go na poddaszu (zlikwiduj mostek)
re łos G12 jest dla każdego opłacalna, jeśli w dziennej wykorzystuje do 60%, ale dostęp do niej tylko powyżej 3000kWh zużycia rocznie.

niedowiarek
01-03-2011, 12:43
Wykorzystanie w życiu codziennym (pomijam PC) taryfy 50% na 50% jest raczej mało realne.

Też tak myślałem. Ale okazuje się, że wystarczy 1/3 prądu zużyć w taniej taryfie, żeby już zaczynało się opłacać. W praktyce zawsze jest to nieco więcej. No chyba, że ktoś prowadzi zupełnie nietypowy tryb życia.


G12 jest dla każdego opłacalna, jeśli w dziennej wykorzystuje do 60%, ale dostęp do niej tylko powyżej 3000kWh zużycia rocznie.

Dziwne. Ja do tej pory miałem bardzo marne zużycie, a bez problemu zmieniłem na G12 i nikt się nie spytał, czy zużyję więcej, a z historii miałem grubo poniżej 3000 kWh/rok.

kurm28
01-03-2011, 12:45
re Kurm28, jak nie masz to zrób drzwiczki rewizyjne na poddaszu i zablokuj tam komin kawałkiem styro i dodatkowo ociepl go na poddaszu (zlikwiduj mostek)...

też dobry pomysł.....od tego zacznę chyba, bo mimo wszystko łatwiej bedzie niż znaleźć granulat.
i taniej....
chociaz jak nie zabangla to granulat trzeba bedzie poszukać.:(

dzieki

kurm28
01-03-2011, 12:48
...ciach...
I jeszcze jedna cenna uwaga. Zeby zrezygnować z taryfy budowlanej nie trzeba mieć odbioru domu wystarczy się tam zameldować i napisać oświadczenie że prąd będzie szedł na cele mieszkaniowe. Mnie brak tej wiedzy sporo kosztował.
Pozdrawiam

a to można sie zameldować w domu bez odbioru?

niedowiarek
01-03-2011, 12:53
Co tam komin. Ja byłem w szoku jak z puszek na gniazdka wypłynęła woda, a w jednym miejscu wyszła wilgoć przez tynk. Okazało się, że skropliła się para w rurkach biegnących na nieużytkowy strych. No takich mostków to ja nie przewidziałem :lol2:. Też pewnie zaślepię końcówki.

niedowiarek
01-03-2011, 12:59
Nie wiecie kto tak ładnie wysprzątał radosną twórczość w arkuszu? Chciałbym dostać uprawnienia do swoich danych i nie wiem komu się pokłonić ;)

kurm28
01-03-2011, 14:38
ekofiber, ale ciężko znaleźć bez usługi.

Znalazłem na Alledrogo granulat styropian - groszowe sprawy (ty;lko pewnie transport by był drogi).
myślę, że by się nadało....

Liwko
01-03-2011, 14:47
Znalazłem na Alledrogo granulat styropian - groszowe sprawy (ty;lko pewnie transport by był drogi).
myślę, że by się nadało....

Taki granulat samemu sobie zrobisz za darmo. Poczekaj aż będą ocieplać domy to odpady chętnie ci dadzą a do zrobienia granulatu wystarczy wiadro, wiertarka i wiertło do wiercenia gniazd na puszki;)

photos
01-03-2011, 14:56
Taki granulat samemu sobie zrobisz za darmo. Poczekaj aż będą ocieplać domy to odpady chętnie ci dadzą a do zrobienia granulatu wystarczy wiadro, wiertarka i wiertło do wiercenia gniazd na puszki;)

Mam lepszy patent :) znaczy szybszy i bardziej wydajny. Otóż w moim domu mam ściankę kolankową cofnięta do środka budynku i powstała tam pustkę powietrza zamierzam wypełnić właśnie zmielonym styro. Pożyczyłem od kolegi rębak do gałęzi. Taki naprawdę nie wielki dla ogrodnika raczej nie dla drwala. I pięknie mieli styropian. Mało tego założyłem mu taki 2 metrowy rękaw i od razu wdmuchuje mi ten styropian w tę pustkę. Już sprawdziłem że to działa i czekam do wiosny aż się ociepli, a wtedy do mielenia pełna parą :)

łos
01-03-2011, 15:47
a to można sie zameldować w domu bez odbioru?
Bez problemu musisz mieć tylko nadany numer domu a to też robi się bez odbioru.
A wracając jeszcze do zmiany taryfy bez odbioru to jestem pierwszym w moim mieście, no i w jednym urzędzie są różne opinie zależnie od pokoju do którego się wejdzie.
Na szczęście pukałem wszędzie ;)

Liwko
01-03-2011, 15:52
Mam lepszy patent :) znaczy szybszy i bardziej wydajny. Otóż w moim domu mam ściankę kolankową cofnięta do środka budynku i powstała tam pustkę powietrza zamierzam wypełnić właśnie zmielonym styro. Pożyczyłem od kolegi rębak do gałęzi. Taki naprawdę nie wielki dla ogrodnika raczej nie dla drwala. I pięknie mieli styropian. Mało tego założyłem mu taki 2 metrowy rękaw i od razu wdmuchuje mi ten styropian w tę pustkę. Już sprawdziłem że to działa i czekam do wiosny aż się ociepli, a wtedy do mielenia pełna parą :)

Nie każdy ma do tego dostęp a kosztuje nie mało. Wiertarkę i wiadro ma prawie każdy:)

rydzadam
01-03-2011, 16:23
nikt nie szuka opinii tych którzy je posiadają od 5 czy 10 lat - ich zdanie może być bardziej wartościowe. Natomiast nakłanianie kogoś do rezygnacji z kominów (zwłaszcza, że propozycje takie składają ci co je mają) to trochę przesada, Takie systemy to "nowa technologia" nikt w takich warunkach nie przebywał kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, zatem opinie na ten temat są aż nadto przedwczesne, bo nawet jeśli obniżymy koszt inwestycji, czy potem eksploatacji to nikt dzisiaj nie jest w stanie przewidzieć utraty zdrowia żyjąc w takich warunkach.

Po pierwsze ci, co mają PC już jakiś czas (parę latek), zapomnieli o sprawie. O czym mają pisać, czym się chwalić ? Działa i już. Nie wyobrażam sobie śledzenia tematu przez 2-3-4 lata. Teraz mnie to interesuje, bo zdobywam wiedzę, wybieram rodzaj systemu, itp. Jak wybuduję dom i wystartuję C.O. to po roku też pewnie nie będzie mnie to interesowało i zajmę się innymi wątkami na FM, np. jakie kwiatki sadzić w ogródku :)
Po drugie - do rezygnacji z kominów nakłaniają Ci, co je mają, bo wiedzą, że te kominy do niczego nie są im potrzebne, a tylko powodują ucieczkę ciepła z domu i oskubały ich nieco z kasy podczas budowy. To tak jak ze mną - odradzam ekogroszek, bo go mam :)
Po trzecie - z tą utratą zdrowia to trochę popłynąłeś :)
Pozdrawiam

ana-76
01-03-2011, 16:47
mam kominy (bo dom który kupiliśmy miał w planach ekogroszek), w tej chwili są zabezpieczone (pozatykane) od góry i służą jako 'skrytka' dla rurek do wentylacji i klimatyzacji ;)) sami nigdy byśmy ich nie robili.

1igor1
01-03-2011, 19:54
Bez problemu musisz mieć tylko nadany numer domu a to też robi się bez odbioru.
A wracając jeszcze do zmiany taryfy bez odbioru to jestem pierwszym w moim mieście, no i w jednym urzędzie są różne opinie zależnie od pokoju do którego się wejdzie.
Na szczęście pukałem wszędzie ;)
To u mnie bylo tak że nie mogłem się zameldować mimo że miałem nr budynku dopóki nie miałem odbioru - w meldunkowym pytali o odbiór, za to na taryfę G11 mogłem przejść bez meldunku i bez odbioru, wystarczyło jedno pismo i dostałem G11 ale to było 4 lata temu

kbab
01-03-2011, 20:05
na aledrogo wklepałem piec kaflowy - szok - na jakiego klienta liczy sprzedawca pieca za 95tys zł? Ofert na piece po kilkanaście czy kilkadziesiąt tys jest sporo - czy nabywca takiego myśli o zatkaniu komina? Coś w tym systemie ogrzewania jest, paliłem w takich piecach kilkanaście lat, teraz mi tego brakuje - może stąd ten sentyment do palenia w kominku, jak sobie przypominam udręki z paleniem w piecu kaflowym to teraz doceniam ciepło z takiego systemu, było po prostu inne. Tak mnie naszło, bo ktoś wcześniej krytykował piece kaflowe.

1igor1
01-03-2011, 20:12
re adiqq: No właśnie ja też mam Vatenfall, ale dziwi mnie tylko skąd masz takie fajne stawki za 1kw/h, ja dostałem fakturę za zeszły rok i wyszło mi że w G11 płacę 0,51g za kw/h. a ty piszesz o 45gr, czyżby różne ceny były??

Sławek...
01-03-2011, 20:39
...Wy znowu z tym liczeniem... podzielcie koszt całkowity z f-ry brutto przez ilość zużytych kWh (jak dwutaryfowa to z podziałem na taryfy) i wyjdzie wynik sam...
nie można brać samej ceny bez opłat przesyłowych bo wyjdą przekłamane dane (faktycznie do zapłaty i tak więcej)...

wit74
02-03-2011, 06:26
adigg

Te stawki to jakby lekko obok tematu, ale tutaj u Ciebie obecna G12 wychodzi II- 0,2957 PLN, I - 0,558PLN Natomiast stawka za G11 jest nieaktualna i wynosi 0,449PLN.Dziś aktualną ma 1igor1 :)
I zdaje się,że gwarancję ceny masz tylko na energię,nie dotyczy to drugiego składnika zm.stawki sieciowej oraz stawki jakościowej( tu akurat inplus).

kurm28
02-03-2011, 07:36
Taki granulat samemu sobie zrobisz za darmo. Poczekaj aż będą ocieplać domy to odpady chętnie ci dadzą a do zrobienia granulatu wystarczy wiadro, wiertarka i wiertło do wiercenia gniazd na puszki;)

niby brzmi prosto, ale:
- gdzie znaleźć tyle styropianu?
- trzeba relatywnie długo czekać, żeby uzbierać wymaganą ilość styro (w sumie nie bardzo wiem ile tego potrzebuje - muszę jakos tę objętość policzyć, tylko wymiarów nie mem ;)) ) i sie trochę najeździć (a jak znam życie, to zaraz i tak połowa powie, ze może sprzedać,ale dać to nie ;)))) )

Wydaje mi się, że sprawniej i pewnie niewiele drożej wyjdzie kupić. :D

kurm28
02-03-2011, 07:52
(dubel)

1igor1
02-03-2011, 08:01
wit74 - ale mam fakture na G11 z mieszkania które wynajmuję i tam mam takie same stawki jak tutaj na G11 - tam też mam gwarancję ceny...fakturę mam z lutego..może 1igor1 nie ma gwarancji ceny lub dostał gwarancję ceny już po podwyżkach....
Mam też taryfę komfort online. w tej chwili mam wystawione rachunki prognozowane i tam mam tak 2772kw/h i f-ra wystawiona na kwotę1491zł prognozowane, ale ta kwota odpowiada 2772 kw/h czyli 1 kw/h wychodzi 0,537zł na rok 2011 za 2010 wyszło 0,51, więc nie wiem jak ty to liczysz

wit74
02-03-2011, 08:03
wit74 - ale mam fakture na G11 z mieszkania które wynajmuję i tam mam takie same stawki jak tutaj na G11 - tam też mam gwarancję ceny...fakturę mam z lutego..może 1igor1 nie ma gwarancji ceny lub dostał gwarancję ceny już po podwyżkach....

Ok.Z wklejonej faktury widzę tylko G11 z Vatem 22% i do 31/12/10 ,nie widać co w tym roku....
Wprawdzie to zmiany kosmetyczne w G12 ale są , tylko składnik energii elektrycznej jest stały 0,2979PLN w I i 0,2085 PLN w II,reszta uległa bardzo małej zmianie.Inaczej: płaciłeś 0,54PLN w I i 0,2910 PLN w II za kWh ,oczywiście Vat też się zmienił

1igor1
02-03-2011, 08:08
daj tą 1 strone, bo z tej nic nie wynika, daj tą gdzie masz kwotę i ilość zużytych kw/h
u mnie stawki sa jeszcze mniejsze niż u ciebie, więc raczej coś źle liczysz
u mnie np, energią kosztuje 0,2533 za kw/h a u ciebie 0,2550 i inne stawki tez mam mniejsze niż ty
chyba że Vattenfall coś .....

wit74
02-03-2011, 08:16
adiqq

Zerknij proszę na pozycje: skl.zm.stawki sieciowej oraz na stawkę jakościowa, to elementy brane pod uwagę w liczeniu kosztu kWh. Bez Vat netto płaciłes za G11 0,366PLN a teraz 0,3733 PLN

kbab
02-03-2011, 08:57
widzę, że lubicie sobie proste sprawy mocno komplikować, dostawca energii może dostarczyć o wiele więcej tematów do dyskusji, wystarczy że wprowadzi jakieś "nowe korzystne" taryfy, i zamiast kilkunastu pozycji na fakturze wstawi kilkadziesiąt - to dopiero będzie temat. Z każdej faktury najważniejsze są tylko 2 pozycje tj zapłaciłem/zużyłem, zł/kWh, tylko przy G12 dodatkowa czynność to zsumować NT+WT. G12 ma przewagę nad G11 - można idąc na rękę dostawcy obniżyć koszt energii nawet o kilkadziesiąt %. W Holandii oświetlają autostrady, bo mają "wyjątkową okazję" zrobić coś z prądem, który żeby nie to oświetlenie zmarnowałby się. Czy energia będzie ciągle drożeć - nie musi - społeczeństwa zwykle tylko do pewnego pułapu akceptują podwyżki cen, kiedyś zaczną je obniżać - już Pawlak coś przebąkuje na temat obniżki podatków na nośniki energii. W styczniu wkleiłem link do informacji o małych generatorach prądu testowanych we Włoszech, które wytwarzają bardzo tanio prąd z zimnej syntezy, czy się rozpowszechnią, czas pokaże.
Odszukałem link
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/301716,Wloski-domowy-reaktor-termojadrowy

kbab
02-03-2011, 09:21
widzisz - płacisz po prawie 60gr, a podajesz 45, uważasz że ten podawany wcześniej to rzeczywisty koszt bo masz "cenę gwarantowaną"??? Z G12 też łatwo policzysz rzeczywisty koszt, czy będzie to 25 czy 27gr?? TYLKO KWOTA/KWH przy G12 zł/kWh, gdzie kWh to suma NT i WT - nie inaczej.

kbab
02-03-2011, 10:06
już teraz rozumiem skoro "tak czy siak ponosisz" to uważasz, że do oglądania tv doliczasz ten koszt, a już do co i cwu nie - bo go wliczyłeś w tv - czy tak liczysz, dobrze zrozumiałem? To w takim razie do rozliczania kosztów w domu do różnych odbiorników energii stosujesz inną średnią? Nie gubisz się w tym. A z innej strony to licząc w ten sposób zaniżasz koszt co i cwu - wyjaśnij proszę w jakim to celu robisz?

piwopijca
02-03-2011, 10:17
Doliczanie kosztow stalych za prad do kosztow co czy cwu nie jest uzasadnione.
Kazdy ma koszty stale za prad, bez wzgledu na to czym grzeje dem a nikt nie dolicza tego do np. kosztow ogrzewania gazem czy ekogroszkiem a przeciez tam pracuje pompki cyrkulacyjne -na prad.
Telewizje kazdy oglada, lodowke czy pralke tez kazdy ma.
Koszty grzania "czystym" pradem czy PCi nalepiej liczyc bez kosztow stalych - te koszty ma KAZDY.
Roznica w kostach stalyc pomiedzy G11 a G12 w RWE w Warszawie wynosi 1,28 zl wiec nie ma o co kopii kruszyc :)

Pzdr.

wit74
02-03-2011, 10:36
Dla choćby jednej żarowki ponieść muszę:
1.STAŁĄ stawkę opłat abonamentowych,
2.stawkę opłat przesyłowych stała dla zużycia do 500kWh/rok, do 1200kWh/rok i powyżej 1200 różnica 4,16 PLN, dla G11 i G12 to samo
3.STAŁA opłata usług dystrybucji,tutaj jest składnik STAŁY oraz zmienny pomnożony przez ilość kWh w I i II taryfie
4. Cena za kWh energii pomnożona przez ilość w I i II taryfie.
Pkt 1,2 Ponosimy zawsze bo nawet w mieszkaniu limit 1200kWh na rok to abstrakcja
Pkt 3,4 zależą od ilości zużycia i tu mamy dokładne przeliczniki

Nie wiem czy na potrzeby co i CWU trzeba doliczać pkt 1,2.Jeżeli tak to czy nie przypadkiem w takim % jaki jest ich udział w całkowitym zużyciu energii w domu...
Ja tych pkt nie liczę bo zakładając ,że nie ma zmian cen energii przy rożnym zużyciu np: listopad a styczeń znając ilość kWh w taryfach wyliczam koszt tego zużycia bez względu na miesiąc.Udział stałych kosztów w całości jest zmienny i musiałbym sporo kombinować tylko nie wiem po co ....nie akceptuje pomysłu dzielenia faktury przez kWh w styczniu i listopadzie by wyliczyć koszt co i CWU, bo mogłoby wyjść ,że w listopadzie ogrzewanie było droższe niż w styczniu - to oczywiście przerysowanie sprawy,ale tak powstaje fałszywy obraz

kurm28
02-03-2011, 10:50
Wydaje mi się, ze jako koszty stałe kbab określa te elementy z faktury, które tam jako koszty stałe widnieją.
Koszt prądu zużytego na TV, pralkę itp nie sa kosztami stałymi, ponieważ sa zależne od prądożerności, użycia itd tych urządzeń, ale oczywiście nie można ich wliczać do kosztów ogrzewania.
Na fakturze są wyszczególnione koszty stałe np za przesył itd i te należało by proporcjonalnie do kosztów ogrzewania doliczyć.
Osobiście licząc koszt zużycia prądu przez PC doliczam je w całości bo stanowią relatywnie małą część kosztu, a mnie nie chce się bawić w ułamki.

Co zaś do samego liczenia z faktury:
Cena za jednostkę na fakturze jest stała i podana netto.
Pozostałe pozycje też sa podane i widać, gdzie należy zużycie pomnożyć a gdzie zastosować miesięcznie stała kwotę.
To pozwala doskonale policzyć sobie ponoszone koszty i nie trzeba nic kombinować z liczeniem jakichś średnich, bo to nic do sprawy nie wnosi.
Przynajmniej dla G12.

pzdr
k

kurm28
02-03-2011, 10:50
( znowu dubel :(( )

rume
02-03-2011, 11:01
Ja zamiast styropianu do zasypania komina proponuję polietylen spieniony - pomielony na zrębkę (kawałki średnio 0,5cm). To taki polietylen z którego są zrobione szare otuliny do c.o. Osobiście pracuję w takiej firmie która robi taki tzw odpad. Nie żeby mi zależało bo zysk żaden ale warto brać takie rozwiązanie pod uwagę. Granulat ze styropianu to odnoszę wrażenie że znika z czasem.

Jastrząb
02-03-2011, 11:05
W styczniu wkleiłem link do informacji o małych generatorach prądu testowanych we Włoszech, które wytwarzają bardzo tanio prąd z zimnej syntezy, czy się rozpowszechnią, czas pokaże.
Odszukałem link
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/301716,Wloski-domowy-reaktor-termojadrowy
Hahaha. Dobre z ta fuzja. Ale Tys jest naiwny ;-) To juz lepiej licz te swoje srednie z faktury ;-)

marcin

kurm28
02-03-2011, 11:29
Ja zamiast styropianu do zasypania komina proponuję polietylen spieniony - pomielony na zrębkę (kawałki średnio 0,5cm). To taki polietylen z którego są zrobione szare otuliny do c.o. Osobiście pracuję w takiej firmie która robi taki tzw odpad. Nie żeby mi zależało bo zysk żaden ale warto brać takie rozwiązanie pod uwagę. Granulat ze styropianu to odnoszę wrażenie że znika z czasem.

dzieki za odp.

a możesz podać jakieś detale, namiary czy cenę....?
pzdr
k

rydzadam
02-03-2011, 12:24
już teraz rozumiem skoro "tak czy siak ponosisz" to uważasz, że do oglądania tv doliczasz ten koszt, a już do co i cwu nie - bo go wliczyłeś w tv - czy tak liczysz, dobrze zrozumiałem? To w takim razie do rozliczania kosztów w domu do różnych odbiorników energii stosujesz inną średnią? Nie gubisz się w tym. A z innej strony to licząc w ten sposób zaniżasz koszt co i cwu - wyjaśnij proszę w jakim to celu robisz?

Co ma telewizor do ogrzewania? Po co i dlaczego doliczać koszty stałe z faktury do kosztu ogrzewania w domu ? Jaki w tym sens? Jak czytam te bezsensowne dyskusje to mi się nóż w kieszeni otwiera. W takim razie do ceny ekogroszku czy gazu mamy też doliczać koszt stały z faktury za energię elektryczną czy jakieś dziwne średnie liczyć ? Przecież jak zmodernizuję kotłownię (hipotetycznie), to koszt ogrzewania prądem będzie kosztował dokładnie tyle co X zł/kWh energii, czy wzrośnie koszt stały (abonamentowy) ? NIE. Mało tego - porównując koszty ogrzewania, przy PC przeważnie podajemy całe zużycie, łącznie z pompami GZ, CWU, C.CWU, bo tak jest podlicznik podłączony. Przy innych nośnikach - jedynie cenę x za kg czy za m3, prądu już skrzętnie nie wliczając...

rume
02-03-2011, 12:52
kurm28 - poszło na PW

rydzadam - święta racja. Popieram

aadamuss24
02-03-2011, 12:57
[Przy innych nośnikach - jedynie cenę x za kg czy za m3, prądu już skrzętnie nie wliczając...[/QUOTE]
np. przy kominkach gdzie dwie albo trzy pompy hulają :)

HenoK
02-03-2011, 13:12
Hahaha. Dobre z ta fuzja. Ale Tys jest naiwny ;-) To juz lepiej licz te swoje srednie z faktury ;-)
Ja też nie wierzę w takie cuda.
Gdyby to była prawda, sprawa byłaby już mocno nagłośniona, a całe to zjawisko skrzętnie przebadane.
Potem pewnie położyłaby na tym swoje ręce armia i na następnych kilkadziesiąt lat byśmy o tym zapomnieli.

Liwko
02-03-2011, 13:30
Potem pewnie położyłaby na tym swoje ręce armia i na następnych kilkadziesiąt lat byśmy o tym zapomnieli.

Armia??? Państwo by dowaliło 1 000 000% akcyzy i tyle byśmy widzieli z tych oszczędności.

kbab
02-03-2011, 15:04
wypij sobie każdy piwko i pomyśl - czy potrafię policzyć zużycie prądu przez jakikolwiek odbiornik (w tym również "pompki cyrkulacyjne -na prąd"), jeśli tak to czy potrafię policzyć koszt eksploatacji tego odbiornika, jeśli tak to wg jakiej ceny, czy wg taryfy 1 czy 2, doliczyć koszt stały czy nie, może tylko jego część, jeśli tak to jaką, może tylko wg wybranego składnika faktury - o tak tu sobie nawet wybiorę z jakiej pozycji, teraz dla kogo ten koszt, dla domowników, żeby mniej prądu zużywali, bo tak drogo płacę za faktury, czy dla FM żeby pokazać wszystkim jak tanio ogrzewam dom i cwu, a jako koszt dla skarbówki to po najwyższej stawce. Przy takim podejściu inaczej tego nie można nazwać jak manipulacja, prawidłowo wyliczonym kosztem jest zużycie pomnożone przez cenę (cena dla każdego odbiornika jest równa i jedna) przy czym wg G12 im większe jej zużycie w 2 t tym jest niższa, jeśli ktoś liczy inaczej to niech nie zapomina przy podawaniu "swojego" kosztu o podaniu zużycia w kWh. Z całym szacunkiem ale więcej do tego tematu nie wracam.

kbab
02-03-2011, 15:11
Ja też nie wierzę w takie cuda.
wiara i cuda to nie to forum, jest wiele wynalazków, które są blokowane przed rozpowszechnieniem - przy czym głównym zainteresowanym przed ich upublicznieniem są niestety rządy każdego państwa - wystarczy poczytać o wynalazkach z wolnej energii, głównym problemem dla w/w zainteresowanych jest niemożliwość opodatkowania tej energii.

Liwko
02-03-2011, 15:34
prawidłowo wyliczonym kosztem jest zużycie pomnożone przez cenę (cena dla każdego odbiornika jest równa i jedna) przy czym wg G12 im większe jej zużycie w 2 t tym jest niższa, jeśli ktoś liczy inaczej to niech nie zapomina przy podawaniu "swojego" kosztu o podaniu zużycia w kWh. Z całym szacunkiem ale więcej do tego tematu nie wracam.

Dlaczego nie możesz zrozumieć jednego? To oczywista oczywistość że im większe zużycie w II tym niższa średnia za kWh ale mając podlicznik mogę tą średnią policzyć i dla PC i osobno dla reszty domu. Dla PC zazwyczaj będzie niższa a dla reszty wyższa i to jest normalne. Zsumowane te średnie dadzą średnią dla całości ale nie będzie to średnia dla pozostałej części domu!!! Gdybym wywalił PC to według ciebie która średnia dla domu będzie bliższa, twoja liczona z PC czy moja liczona bez PC???

niedowiarek
02-03-2011, 15:44
wypij sobie każdy piwko i pomyśl ...

Myślę, że prąd w domu miałbym niezależnie od posiadania PC i opłaty stałe ponosiłbym te same, a spór o sposób wyliczanek traktuję z coraz większym niesmakiem. Chodzi o groszowe różnice. Przy takich wyliczankach możnaby raczej porównywać koszty utrzymana budynku sumując wszystkie media, podatki itd.... I też się zacietrzewić.... Ale to nie to forum.


Z całym szacunkiem ale więcej do tego tematu nie wracam.

Jak najbardziej pochwalam.:bye:

Liwko
02-03-2011, 15:57
Ja też.

kbab
02-03-2011, 16:15
Chodzi o groszowe różnice. :
jeśli liczysz koszt po 45gr/kWh zamiast po 60 - to rzeczywiście tylko grosze, ale zafałszują wynik o 1/3, Liwko podał koszt w wys 1300zł, wyliczony z średniej wyniósł 1489,12zł to już nie są grosze, różnica 15%, ale każdy liczy jak potrafi, najdokładniej liczy się w skarbówce, tam nie ma takiej dowolności, za groszowe różnice są sankcje - dla nich warto umieć liczyć prawidłowo.

Jastrząb
02-03-2011, 16:30
wypij sobie każdy piwko i pomyśl - czy potrafię policzyć zużycie prądu przez jakikolwiek odbiornik (w tym również "pompki cyrkulacyjne -na prąd"), jeśli tak to czy potrafię policzyć koszt eksploatacji tego odbiornika, Oczywiscie ze potrafisz. Zainstaluj sobie podlicznik 2-taryfowy. nie trzeba bedzie liczyc. Wystaczy przeczytac z wyswietlacza.


teraz dla kogo ten koszt, dla domowników, żeby mniej prądu zużywali, bo tak drogo płacę za faktury, czy dla FM żeby pokazać wszystkim jak tanio ogrzewam dom i cwu. Tu Cie boli!!



Przy takim podejściu inaczej tego nie można nazwać jak manipulacja, prawidłowo wyliczonym kosztem jest zużycie pomnożone przez cenę (cena dla każdego odbiornika jest równa i jedna) przy czym wg G12 im większe jej zużycie w 2 t tym jest niższa, jeśli ktoś liczy inaczej to niech nie zapomina przy podawaniu "swojego" kosztu o podaniu zużycia w kWh. Manipulacja jest liczenie takie jak Ty piszesz. Kazde urzadzenie w domu w inny sposob pracuje w 1 i 2 tarfie. Liczenie sredniej ze wszystkich urzadzen jest manipulacja wlasnie. Zeby to byl prawidlowy wynik, to kazde urzadzenie powinno miec 2-taryfowy podlicznik.
W praktyce tylko PC maja takie podliczniki. Nikt nie zrobi podlicznika do lodowki. Chyba ze pasjnat jakis. W praktyce masz zuzycie odczytane z licznikow dla PC i dla calej reszty. Co w tym zlego. I prosze nie czepiaj sie tych kosztow stalych, ktroe sa jak kilkanascie zlotych do kilkuset.

Juz Ci kiedys pisalem, ale nie odpowiedziales. Przy Twoim liczeniu, uzytkowanie tego samego TV w identycznych godzinach zima (chodzi PC) i latem kosztuje roznie. A jest to wierutna bzdura. TV mnie kosztuje tyle ile zuzyje pradu w 1 i 2 taryfie, bez wzgledu na to, ile w tym samym czasie chodzi PC. To ze nie umiesz zmierzyc ile TV zuzywa w 1 i 2 to inna sprawa. Dla PC majac podlicznik, mozna to latwo ustalic, wiec co w tym zlego?



Z całym szacunkiem ale więcej do tego tematu nie wracam.
Trzymam za slowo :P ;-)

marcin

Liwko
02-03-2011, 16:35
Z siedemdziesiąt postów napisaliśmy, i tak nie załapał:(

Jastrząb
02-03-2011, 16:41
Z siedemdziesiąt postów napisaliśmy, i tak nie załapał:(

On nie chce zalapac:
"czy dla FM żeby pokazać wszystkim jak tanio ogrzewam dom i cwu."

marcin

Sławek...
02-03-2011, 16:50
...może wreszcie jakiś post na temat PC-spostrzeżenia, uwagi a nie kurs przeliczania kosztu kWh w zależności od różnych zmiennych? ;)

Liwko
02-03-2011, 16:54
...może wreszcie jakiś post na temat PC-spostrzeżenia, uwagi a nie kurs przeliczania kosztu kWh w zależności od różnych zmiennych? ;)

A o czym tu pisać? Sezon się kończy, PC po raz kolejny dały radę:), niskie rachunki. Nuda. Tak to przynajmniej z kbabem można się podroczyć;)

lukasza
02-03-2011, 17:22
wyjąłeś mi to z gardła,m a dokładniej wystukałeś z kalwiatury.

Panowi ja się tu chcę douczyć o PC, poznać odczucia użytkowników, i dobre rozwiązania przy PC i te złe, żeby się poczuć na błędach innych a nie swoich. Tymczasem tylko cena prądu. Pan kbab już mnie tak w cenach prądu wyedukował, że do jego liczenia przy planowaniu PC mi wystarczy wiedzy (nie piszę tego złośliwie).

A co do relacji najbardziej ostatnio zażartej ceny prądu, G11 a G12, koszt inwestycji to każdy musi sobie policzyć sam czy mu się opłaca dać 10 tys na system elektryczny czy 36 tys na PC p/w. Skoro ja liczę, że na prąd CO i CWU w sezonie wydam 2 tys z PC to przy prądzie to będzie x COP (liczony oszczędnie 2,7) jakieś 5400 zł. Oszczędzam 3400 zł, wydaję na start o 26 tys więcej, czyli zakładając wzrost cen prądu jak w ostatnich latach to mi się PC wyzeruje za 6 lat.
A to ile pójdzie w g11 a g12 to zakładam, że może to być na poziomie bardzo zbliżonym PC i elektryki. Ocieplenia domu podobne (nawet więcej bym dał przy elektryce). Z resztą ja z planowaną kuchnią na prąd i pracą kobiety zawodowo w domu to może i przy g11 zostanę.

i jak pięknie pominąłem temat inwestycji w podłogówkę :) Więc wróćmy do PC :)

Jani_63
02-03-2011, 20:35
To już nie będzie o królowej nauk? :D
Ostatnie kilka stron to wątek matematyczno-energetyczny.

rwxw
02-03-2011, 20:39
i jak pięknie pominąłem temat inwestycji w podłogówkę :)
Bo to inwestycja porównywalna do inwestycji w grzejniki, więc nie ma o czym pisać...

Tom OP
02-03-2011, 22:07
Po lekturze Waszych doświadczeń z pompami ciepła dalej celuję w to rozwiązanie, ale jeśli dalej będę tutaj czytał na temat 1 kWh, to będę zmuszony wybrać ekogroszek i pozostanie mi założyć grzejniki na piętrze i faktycznie przerzucić kilka forumowych kartek na temat zagospodarowania działki... Proszę, zlitujcie się nad biednym niedowiarkiem!

@lukasza: dlaczego przyjąłeś 36 tys? COP dla PC p/w przyjmij sobie lepiej 2,3 (chyba że liczysz Zubadana, bo wtedy to może i 3,0 albo i lepiej), bo zapewne i tak nie zmieni to Twojej decyzji. A średnia cena 1 kWh...
Na forum motoryzacyjnym spieraliśmy się w temacie średniego spalania, czy do kosztu przejechania 1 km wliczać koszt oleju, który żre (tudzież gubi) nasz samochód...
Dobra, lepiej już nie zaczynam...

lukasza
03-03-2011, 09:03
Proponuję Wszystkim czytelnikom tego wątku przenieść się na wątek z Ogrzewania "Ogrzewający elektrycznością WYSTĄP", i dla odwetu po zaśmiecajmy im o PC. Pisze to w pełni złośliwie!

Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.
POLSKA MASAKRA PIŁĄ , ups PIŁKĄ OD BRZESZCZOTA!!

Liwko
03-03-2011, 09:21
Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.
POLSKA MASAKRA PIŁĄ , ups PIŁKĄ OD BRZESZCZOTA!!

No niestety, ludzie piszą jaka to PC droga a sami łączą kilka systemów często w wyższej cenie. Nie dość że wszystko komplikują to często mają wyższe rachunki i mniejszy komfort:(

HenoK
03-03-2011, 09:41
No niestety, ludzie piszą jaka to PC droga a sami łączą kilka systemów często w wyższej cenie. Nie dość że wszystko komplikują to często mają wyższe rachunki i mniejszy komfort:(
Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .
Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).

ja14
03-03-2011, 10:04
Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .
Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).
Henryk - Ty masz chyba blisko do Pucka. Jezeli rzeczywiscie przy -15 COP wynosi 2 to ma to chyba szanse ogrzac niewielki dom.
Gdyby Ci sie chcialo to sprawdzic bylbym bardzo wdzieczny:-)
Pozdrawiam.

Liwko
03-03-2011, 10:19
Albo wierzą w cuda, uważając, że PCi PW za 5tys. zł ogrzeje im dom przy temperaturze -15 st. C : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4596345&viewfull=1#post4596345 .
Z ciekawości chyba odwiedzę tego sprzedawcę ;).

Hmmm... HenoK, nic tylko czekamy na relację.

HenoK
03-03-2011, 10:31
Henryk - Ty masz chyba blisko do Pucka. Jezeli rzeczywiscie przy -15 COP wynosi 2 to ma to chyba szanse ogrzac niewielki dom.
Kawałek mam, ale tak się składa, że w najbliższych dniach wybieram się tam "służbowo" :).
Przy pompach ciepła PW oprócz COP istotna jest też moc grzewcza, którą PCi osiąga przy tak niskiej temperaturze zewnętrznej. Podejrzewam, że dla tej PCi może ona spadać nawet do 4kW.
Do tego dochodzą problemy z oszranianiem parownika, no i zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w wymienniku przy przerwie w dostawie energii elektrycznej (kbab pisał, że chce dać dodatkową wężownicę w buforze, ale to już komplikuje i podraża cały układ; prościej byłoby już wypełnić cała instalacje CO glikolem).

Arturo72
03-03-2011, 10:57
Proponuję Wszystkim czytelnikom tego wątku przenieść się na wątek z Ogrzewania "Ogrzewający elektrycznością WYSTĄP", i dla odwetu po zaśmiecajmy im o PC.
Ja tam widzę jakiś karmagedon. Tam co drugi użytkownik robi podłogówkę na wypadek jak sobie "po dotacji podłączy PC", albo jak prąd zdrożeje to on kupi najtańszy piec na ekogroszek. Do tego obowiązkowo kominek, a skoro kominek to najlepiej z PW, no i to trzeba ładnie wykończyć: $$$. A co z latem i CWU? tania PC PW albo solary Połączmy to ... ach buforkiem: $$$, dorzućmy fundament Legalett $$$. A i komin z wkładem dla kominka, wykończony klinkierem to kolejne 5 tys.

:)

Spróbuję:)
Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.
Trzeba coś do tego podpiąć.
a) piecyk elektryczny+bojler=3tys.zł
Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.
Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU
b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) =8tys.zł
Inwestycja większa ale niższe rachunki.
c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU=30-40tys.zł
Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.

Liwko
03-03-2011, 11:09
I mówisz Arturo72 że w przypadku a i b to już cała inwestycja? Brawo! Ja za CO i CWU płacę 1500-1700zł. Ile potrzebujesz pieniędzy by zejść do tego punktu ogrzewając prądem? Zaznaczam, projekt bez zmian.

kbab
03-03-2011, 11:17
re HenoK, wysłałem Ci wiadomość, nie wiem czy doszła?

kurm28
03-03-2011, 11:30
Z porad praktycznych - może nie stricte dot PC, ale podłogówki juz tak.
Z badania termowizją wyszło mi, że od zewnątrz mam spory mostek w miejscu, gdzie ściana zew łączy się z kostką chodniczka i płytkami na tarasie itd.


Budującym zwracam uwagę na to, żeby to miejsce odpowiedni styropianem zaizolować i odgrodzić od kostek i płytek.

Proszę mi nie pisać tutaj, że to oczywista oczywistość, bo jak sie okazuje nie jest. Również dla fachofcuf. ;) :D:D:D

pzdr
k

rume
03-03-2011, 11:41
Wystarczą ceny i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co wybierze.
Zakładając Twój dom,Twoje zapotrzebowanie na ciepło,Twoje zużycie to gdybyś nie zainwestował 45tys.zł w PCi a w opcję a to przy COP 3((1100co+500cwu)x3=4800-1600=3200)
To dopiero za 13lat osiągnął byś amortyzację PCi


Arturo pogadamy za rok jak URE uwolni ceny energii elektrycznej dla prywatnych odbiorców. Zobaczymy jak wtedy z tą amortyzacją będzie. Do tego trzeba będzie doliczyć kilka wizyt u kardiologa i psychologa.

http://img508.imageshack.us/img508/3198/2161863cenypradu1.jpg
Tak się kształtują ceny energii w ostatnich latach w zł/MWh

Liwko
03-03-2011, 11:42
Oczywiście,że to cała inwestycja,na powieszenie na ścianie piecyka i bojlera i wpięcie do instalacji nie trzeba dużo kasy,myślę,że 500zł z pieczątkami.
Co do opłacalności nie chcę mi się już po raz któryś tam pisać.Wystarczą ceny i każdy musi sobie sam odpowiedzieć co wybierze.
Zakładając Twój dom,Twoje zapotrzebowanie na ciepło,Twoje zużycie to gdybyś nie zainwestował 45tys.zł w PCi a w opcję a to przy COP 3((1100co+500cwu)x3=4800-1600=3200)
To dopiero za 13lat osiągnął byś amortyzację PCi
Nie muszę chyba pisać,że gdybyś zainwestował "tylko" w dodatkowe 5cm ocieplenia,wynik byłby bardziej odległy.
Twój wybór :)

Po pierwsze. Kto ci powiedział że zainwestowałem 45tyś???
A po drugie ile kosztowało by doprowadzenie mojego domu do stanu by rachunki za CO i CWU były identyczne z grzaniem prądem???

Liwko
03-03-2011, 12:00
Przeliczyłem Twoje zużycie przy obecnym stanie termoizolacji x3...

x3? Ty chyba sam nie wiesz co piszesz. Z Marcinem Cetera wyliczyliśmy różnicę w inwestycji na poziomie 18tyś. Ja na same lepsze okna i drzwi bym wydał minimum 10tyś więcej. Do tego drogi montaż. Następnie styropiany i lepszy reku. Wydał bym bez problemu te 18tyś a dom nadal by nie zszedł do poziomu Marcina!!! Chyba wiesz dlaczego? I jeszcze jedna uwaga, Marcin ma większe rachunki ode mnie więc powinien jeszcze zainwestować by do takich zejść. Pytanie ile?

lukasza
03-03-2011, 12:06
:)Cytat Napisał Liwko Zobacz post
Spróbuję
Masz zrobione ogrzewanie podłogowe wodne. I ok.
Trzeba coś do tego podpiąć.
a) piecyk elektryczny+bojler=3tys.zł
Mała inwestycja w piecyk ale trzeba pamiętać o bardzo dobrym ociepleni. Trzeba naprawdę wiedzieć co się robi.
Ogrzewasz dom w drugiej taryfie i ładujesz zbiornik na ciepłą wodę użytkową (CWU) Rachunki będą zależeć od zapotrzebowania domu na ciepło i na CWU
b) piecyk elektryczny+pompa ciepła(PC) =8tys.zł
Inwestycja większa ale niższe rachunki.
c) PC do ogrzewania i domu (CO) i CWU=30-40tys.zł
Inwestycja większa ale bardzo małe rachunki przy tym samym zapotrzebowaniu na ciepło w tych trzech przypadkach.


czyli jak ja mam potrzeby w domu na CO i CWU 12000 kwh, to za grzenia prądem płacę 6000 zł rocznie a za PC 2000 zł. Oszczędzam 4000 zł rocznie.
inwestuję w prąd 3 tys, w PC 35 tys (moje wyceny z dni ostatnich). Rożnica 32 tys. Zwrot niby po 8 latach - wynik przyzwoity! bo jak policzę wzrost stawki ceny prądu na poziomie z ostatnich 5 lat, to zwrot nastąpi po 5 maks 6 latach. Zwrot po 6 latach to niby długo??

coś pomyliłem? gdzieś kłamię? Ty dajesz ceny inwestycji za prąd - 3 tys, ja za PC -35 tys bo takie mam. Jakbym Ci doliczył to maks ocieplenie domu to bym mi się ta PC jeszcze szybciej zwróciła.

rume
03-03-2011, 12:24
Dlatego stawiam na energooszczędność przy budowie a z tym uwolnieniem to nie do końca tak będzie :)

Nie zauważyłem tego w twoich kalkulacjach co do inwestycji - pływasz jak Ci wygodniej. A jak się odniesiesz do domu w którym drzwi są otwierane kilkadziesiąt razy dziennie

kbab
03-03-2011, 12:29
coś pomyliłem? gdzieś kłamię? Ty dajesz ceny inwestycji za prąd - 3 tys, ja za PC -35 tys bo takie mam. Jakbym Ci doliczył to maks ocieplenie domu to bym mi się ta PC jeszcze szybciej zwróciła.
Pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu, do tych założeń (cop3 zapotrzebowanie 12000kWh), jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach, bo Twoim marzeniem będzie zapłacić za kWh po 42gr/kWh, wówczas koszt to 1680zł, natomiast w drugim przypadku bez problemu cena wyniesie 32gr/kWh przy koszcie 3840zł, zatem różnica to nie 4k a jedynie 2160zł, ale to nie problem bo tylko okres zwrotu się nieco wydłuży - policzyłem 15lat.
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

lukasza
03-03-2011, 12:49
Pozwól, że wyprowadzę Cię z błędu, do tych założeń (cop3 zapotrzebowanie 12000kWh), jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach, bo Twoim marzeniem będzie zapłacić za kWh po 42gr/kWh, wówczas koszt to 1680zł, natomiast w drugim przypadku bez problemu cena wyniesie 32gr/kWh przy koszcie 3840zł, zatem różnica to nie 4k a jedynie 2160zł, ale to nie problem bo tylko okres zwrotu się nieco wydłuży - policzyłem 15lat.
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

Ach to ja przepraszam, że wszystkich wprowadziłem w błąd! Pan Kbab twierdzi, że piecyk za 3 tysiące, sam obniża cenę energii z 42 gr do 32 gr (no i jest w tej cenie też zbiornik na wodę bo jak inaczej. Chyba, że koledzy niedoszacowali inwestycji w prąd). No bo przecież skoro w obu układach jest podłogówka jako bufor - taka sama, to pozostaje jedynie ten magiczny piecyk za 3 tys co tak magicznie zatrzymuje ciepło tylko w II taryfie. Swoją droga cała inwestycja w kotłownie 3 tys :)

No i w ogóle ekspert od prądu Kbab policzył sobie na 15 lat 1 stawkę, niezmienna za prąd (choć sam wstawia tabelki jak to na jego przykładzie i wyliczeniach prąd w ostatnich 5 latach (chyba) zdrożał o 40% (coś koło tych danych). Sam zainwestował jeszcze w PC do CWU, i o ile dobrze pamiętam ma kominek (czyli i komin, czyli i kliknkier, czyli i wkład, czyli to jakoś wykończył w domu itp).

może dobrze, że kończy mi się zaległe wolne, wracam do pracy. Zaoszczędzę na kalwiaturze

pozdrawiam wszystkich serdecznie

lukasza
03-03-2011, 12:59
zobaczyłem stopkę Kbkb, ma coś innego do grzania - gaz i kominek PW, coś o PC PW do CWU często pisał. No ale rachunki za prąd z tym wzrostem to były na 99% od niego.

kbab
03-03-2011, 13:06
tego wątku nie będę zaśmiecał cenami, a w tym inny z Twoją ostrą krytyką dopiero jak "odszczekasz"

piwopijca
03-03-2011, 13:40
Ty chyba nie doczytałeś,nie porównuję nic,po prostu w obecnym domu grzejąc PCi płacisz 1600zł,grzejąc prądem bez inwestycji płaciłbyś 4800zł.Różnica 3200zł i tyle.


Nie jestem pewien czy nie powinienes policzyc troszke inaczej, tj.:
1 600 + (2,5 x 1 400) = 5 600 [zl]
Bardziej realne koszty Ci wyjda niz te zanizone :)
1kWh placisz a 2,5 kWh dostajesz z gruntu (policz je jakbys mial za nie tez zaplacic) to powinno wyjsc jak powyzej -w uproszczeniu lekkim bo zuzycie jest raczej dynamiczne.moze w waskim zakresie ale jednak.

Rozumiem ze w tych 1 600zl jest co i cwu za caly rok kalendarzowy.
Palacy "kopciuchami" powinni doliczyc ewentualne koszty grzania cwu latem w bojlerach itp.

Pzdr.

Liwko
03-03-2011, 13:52
Wiesz Liwko, masz tego pecha, że i ja ten wątek podglądam (a i od pokrewnych nie stronię).

Pokaż mi więc wycenę dokonaną przez firmę, umieszczoną przez któregoś z użytkowników forum w tym wątku (lub pokrewnym), która nie jest według Ciebie droga.
Tylko proszę o wycenę FIRMY - bez wycieczek, że sam sobie zrobisz podłogówkę, rozłożysz dolne źródło i kupisz PC Ecopolu czy Ecopower.
Całościową wycenę FIRMY. I nie pisz proszę, że to tylko wyceny i trzeba negocjować.

Bardzo proszę....

Czy ja mam pecha? Raczej nie:)
Po co mam szukać tych wycen, w jakim celu?
To do czego się odniosłeś to moje zdanie na temat łączenia systemów i zdania nie zmienię. Często zwyczajnie inwestycyjnie wychodzą drożej niż PC.

Liwko
03-03-2011, 14:02
Ty chyba nie doczytałeś,nie porównuję nic,po prostu w obecnym domu grzejąc PCi płacisz 1600zł,grzejąc prądem bez inwestycji płaciłbyś 4800zł.Różnica 3200zł i tyle.

13 lat piszesz. inwestycja w piec i kable to 10 tyś. Inwestycja w materiały do ogrzewania podłogowego to 3-4tyś. Zbiornik CWU dodam 500zł bo powinien być przy PC większy. PC mnie kosztowało 10tyś i odwierty 10. Kotłownia 4. Liczę same materiały, choć odwierty robiła firma.
28,5tyś-10tyś=18,5
Mi wychodzi niecałe 6 lat.

piwopijca
03-03-2011, 14:24
Ja chyba naleze do tych rozrzutnych bo sredni koszt wyszedl mi za calosc co -kompletna instalacje ok. 65 000zl.
65 000 - 10 000 = 55 000 zl -roznica spora.
Rachunki mam ok. 1 600 zl/rok a mialbym przy "czystym" pradzie 2,5 razy wieksze, tj. o 4 000 zl wyzsze.
Zwrot liczony w ten sposob nastapi jeszcze za mojego zycia, wg statystyk :)
55 000 / 4 000 = 13, 75 roku.
No, ale dodam tylko, ze przy instalacji nic nie robilem sam -wszystko robila firma. Nie wiem jak koszty przy elektrycznym ogrzewaniu, czy sa podane z wlasna robocizna czy wykonane przez firme.

Pzdr.

Liwko
03-03-2011, 14:25
No i pozytywnie,tak trzymać ;)

Ale nawet jak by to miało być i 13 lat to warto. Pomyśl sam o tym;)

piwopijca
03-03-2011, 14:48
Ciekawe jak zdrowotnie, cz sa jakies przeciwskazania przy zuywaniu mat elektrycznych np. dla "sercowych" z zastawka lub rozrusznikiem.
Moja sasiadka powiedziala kiedys, ze nie moze miec plyty grzejnej elektrycznej w kuchni wlasnie z tego powodu -to ja pytam czy owe maty nie sa jakas przeszkoda?
Czy nalezy powaznie brac taki argument pod uwage?
Wiem ze byly stereotypy odnosnie wodnego podlogowego, ale to jednak inna juz kwestia ...

Pzdr.

Liwko
03-03-2011, 14:51
Wiem, że to nie do mnie.
Ale myślę o tym.
Zamiast 6000 kWh na CO i 1000 kWh na CWU, byłoby odpowiednio 1500 i 330 kWh (bo widzę, że liczymy COP 4 dla ogrzewania, jednak dla CWU stawiam na 3).
Zamiast 2100 zł. byłoby 550 zł.
Zamiast 16.000 zł. byłoby 45.000 zł.
29.000 / 1550 zł. = prawie 19 lat (statystycznie też winienem żyć, ale czy będę pamiętał po co się budowałem ??.........)

pzdr

Doliczałeś do tych kWh drewno?
Idąc dalej z ocieplaniem ta granica się jeszcze bardziej wydłuży jednak to też kosztuje.

Liwko
03-03-2011, 15:11
Ciekawa pozycja
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

niedowiarek
03-03-2011, 15:12
Ciekawe jak zdrowotnie, cz sa jakies przeciwskazania przy zuywaniu mat elektrycznych np. dla "sercowych" z zastawka lub rozrusznikiem.
Moja sasiadka powiedziala kiedys, ze nie moze miec plyty grzejnej elektrycznej w kuchni wlasnie z tego powodu....

Chyba tylko wprzypadku indukcyjnej. Inaczej nie mogłaby też prasować. Ale czy ktoś potrafi znaleźć miejsce uskodzenia kabelka w przypadku awarii, czy trzeba zrywać całą podłogę?

piwopijca
03-03-2011, 15:47
Wiesz, moze byc cos takiego jak czas wystawienia na dzialanie.
Zelazko uzywa sie raczej przez krotki okres czasu a ogrzewanie w domu to juz sporawy "czaso-okres"
No, ale moze to jest wogole na wyrost...

Pzdr.

Jastrząb
03-03-2011, 16:58
No widzisz,nawet byś nie przypuszczał,że jest to możliwe :)

Tak jak Ty nie przypuszczasz, ze inwestycja w PC glikolowa to moze byc 25tys. No, ale i tak juz Toba lepiej. Piszesz o 45tys. Pare miesicy temu to waliles cenami po 90tys za PC.


marcin

Jani_63
04-03-2011, 02:42
Henryk - Ty masz chyba blisko do Pucka. Jezeli rzeczywiscie przy -15 COP wynosi 2 to ma to chyba szanse ogrzac niewielki dom.
Gdyby Ci sie chcialo to sprawdzic bylbym bardzo wdzieczny:-)
Pozdrawiam.
Ja bym takiej wiary nie pokładał w to co pisze ten akurat sprzedawca.
Podaje że to PCi Panasonic, a tym czasem Panasonica jest tylko sprężarka.
Pompa jest raczej No Name, a na plus można mu dopisać tylko to, że sprzedaje ją dojść tanio w stosunku do innych oferentów
http://keno-energy.istore.pl/pl/powietrzna-pompa-ciepla-kd20-z-sprezarka-panasonic-7-kw.html

Pozdrawiam

ja14
04-03-2011, 06:04
Ja bym takiej wiary nie pokładał w to co pisze ten akurat sprzedawca.
Podaje że to PCi Panasonic, a tym czasem Panasonica jest tylko sprężarka.
Pompa jest raczej No Name, a na plus można mu dopisać tylko to, że sprzedaje ją dojść tanio w stosunku do innych oferentów
http://keno-energy.istore.pl/pl/powietrzna-pompa-ciepla-kd20-z-sprezarka-panasonic-7-kw.html

Pozdrawiam
Tez mi sie wydaje, ze to zbyt piekne aby moglo byc prawdziwe;-) Pobiera 1,8 kW wiec przy COP = 2 grzalaby z moca 3,6 kW co przy domach o malym zapotrzebowaniu na cieplo byloby calkiem OK.
Nawet jezeli trzeba samodzielnie rozwiazac problem odszraniania to przy tej cenie i tak warto.

kbab
04-03-2011, 07:01
7kW to nie wszystko, ma też 12kW za 7900zł i 18kW za 11000zł (ten ostatni model ma zainstalowany i można obejrzeć.

k***a*z
04-03-2011, 07:44
Witam

W jaki sposób można określić COP pompy ? Sprężarka ma silnik o mocy 3,7kw , temperatura DZ +4/-0.5 , temperatura GZ na wyjściu 32 na powrocie niestety nie wiem bo pompa nie pokazuje tego parametru .

rydzadam
04-03-2011, 09:00
Arturo, zapominasz o różnicy w kosztach jakie ty musisz dodatkowo ponieść w ocieplenie, bo Liwko(o ile dobrze pamiętam ma dom 9-10 litrowy) ma dom trochę inaczej docieplony a ty celujesz w 5 litrowy. Dolicz to do kosztów ogólnych...wtedy rachunek wyjdzie trochę inaczej. Skoro wszystko liczymy, to wszystko...a COP=3 też trochę zaniżasz IMHO

Napiszcie proszę o co chodzi z tymi "litrami" ? Jak to cię ma do OZC ? Jakiś przelicznik dacie ?

yaiba83
04-03-2011, 10:17
Gdzieś się z tym spotkałem, iż jest to ilość litrów oleju opałowego potrzebna do ogrzania metra kwadratowego domu w skali roku.
Dla przykładu:
1kWh = 3,6MJ
Wartość opałowa ok 42MJ/kg
Gęstość oleju to ok 0,83g/cm3 czyli 0,83kg/dm3
Zatem wartość opałowa litra to 34,86MJ tj 9,61kWh.
Dom pięciolitrowy to taki który zużyje 9,61x5=48,05kWh na metr kwadratowy.

Dla domu np 120m2 wyjdzie 600l opałowego czyli zapotrzebowanie energetyczne 5766kWh.
/porównianie/ Dla gazu 27MJ/m3 przy sprawności pieca 95% i cenie 1,6zł/m3 wyjdzie ok 1290zł za roczne ogrzewanie. Czyli dom całkiem sympatyczny.

Jeżeli coś nie tak policzyłem to proszę o korektę.

rydzadam
04-03-2011, 11:35
Octopus pisze u siebie na stronie: "Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu (rurek ogrzewania podłogowego) na warstwie chudego podkładu betonowego - bez poziomej izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie jak i te pokazane powyżej umożliwia nam wykorzystanie 8oC, które otrzymujemy w "prezencie" od natury, a które ciągle emituje z gruntu. Odcięcie warstwą izolującą w postaci np. styropianu pozbawia budynek takiej możliwości, a użytkownicy za uzyskanie tych 8 stopni muszą zapłacić." Jak widzicie proponuję nie kłaść styro pod posadzkę na gruncie (!?). Może to trochę nie na temat w wątku, ale zaciekawiło mnie to co goście z Octopusa napisali.

Liwko
04-03-2011, 11:45
Octopus pisze u siebie na stronie: "Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu (rurek ogrzewania podłogowego) na warstwie chudego podkładu betonowego - bez poziomej izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie jak i te pokazane powyżej umożliwia nam wykorzystanie 8oC, które otrzymujemy w "prezencie" od natury, a które ciągle emituje z gruntu. Odcięcie warstwą izolującą w postaci np. styropianu pozbawia budynek takiej możliwości, a użytkownicy za uzyskanie tych 8 stopni muszą zapłacić." Jak widzicie proponuję nie kłaść styro pod posadzkę na gruncie (!?). Może to trochę nie na temat w wątku, ale zaciekawiło mnie to co goście z Octopusa napisali.

W nieocieplanym garażu jak najbardziej ale w domu wolę ogrzewać dom a nie grunt. Grunt będzie to ciepło odbierał i schładzał. Dla mnie bzdury.

HenoK
04-03-2011, 11:54
Octopus pisze u siebie na stronie: "Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie systemu (rurek ogrzewania podłogowego) na warstwie chudego podkładu betonowego - bez poziomej izolacji cieplnej. Takie rozwiązanie jak i te pokazane powyżej umożliwia nam wykorzystanie 8oC, które otrzymujemy w "prezencie" od natury, a które ciągle emituje z gruntu. Odcięcie warstwą izolującą w postaci np. styropianu pozbawia budynek takiej możliwości, a użytkownicy za uzyskanie tych 8 stopni muszą zapłacić." Jak widzicie proponuję nie kłaść styro pod posadzkę na gruncie (!?). Może to trochę nie na temat w wątku, ale zaciekawiło mnie to co goście z Octopusa napisali.Widzę, że "odgrzałem starego kotleta" (pokazując ogrzewanie podłogowe firmy Octopus) ;).
Niedawno była dyskusja na temat wpływu izolacji posadzki na zużycie energii w dużej hali. Problem ten był tematem jednej pracy dyplomowej. Z wniosków końcowych wynikało, że izolacja taka jest praktycznie nieopłacalna, bo w okresie kilkunastu lat suma kosztów izolacji posadzki i kosztów ogrzewania zrównają się.
Tylko, że w pierwszym roku eksploatacji koszty energii zużywanej do ogrzania hali były kilkukrotnie wyższe i hala, to nie dom jednorodzinny, tu wpływ stref brzegowych jest znacznie większy.

Nie jest prawdą, że grunt o temperaturze 8 st. C ogrzewa budynek. Co najwyżej zmniejsza straty ciepła. Im lepsza izolacja posadzki, tym straty do gruntu będą mniejsze, chociaż nie ma tu takiej zależności liniowej jak przy ścianach, czy przy dachu.
Jeżeli dom może mieć zużycie energii na poziomie 150kWh/m2 rocznie, to straty do gruntu nawet niezaizolowanej posadzki (pomijając fakt, że aktualne przepisy nie dopuszczają takiego rozwiązania) będą stanowiły niewielką część strat cieplnych budynku. W domach energooszczędnych, nie mówiąc juz o domach pasywnych taka sytuacja jest nie do przyjęcia.

Natomiast można niezaizolowana posadzkę wykorzystać do ogrzewania np. garażu, oczywiście o ile zadowolimy się w nim temperaturami rzędu 0 st. C podczas kilkunastostopniowych mrozów.

HenoK
04-03-2011, 11:56
Grunt będzie to ciepło odbierał i schładzał. Dla mnie bzdury.
Latem akurat schładzanie jest korzystne, więc niekoniecznie są to bzdury.
Trzeba tylko zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać.

Liwko
04-03-2011, 12:40
Latem akurat schładzanie jest korzystne, więc niekoniecznie są to bzdury.
Trzeba tylko zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać.

No to trzeba pomyśleć nad wyciąganiem tego styro latem na zewnątrz:) Skoro płyty boisk można to i styro się da;)

Jani_63
04-03-2011, 13:48
Łatwo nie będzie, ale po kawałku, po kawałku... :)

niedowiarek
04-03-2011, 13:57
Można łatwiej. kilka dziurek i wlać aceton albo atrakcyjną benzynkę. Trzeba tylko po tym wykonać porządne wiosenne wietrzenie:D.

kbab
04-03-2011, 14:04
Rzeczywiście bardzo stary kotlet, prawda jest taka, że aby wykorzystać ciepło z jakiegokolwiek źródła to zrobimy to tylko w kierunku chłodniejszym. W garażu nie wymagamy wyższych temperatur, wystarczy >0, ale już w mieszkaniu wymagamy więcej, ponad 20. Podłoga na gruncie nie może być chłodniejsza od 8stC (tylko wtedy odbierałaby ciepło z ziemi). Ponieważ ma wyższą temperaturę to jest grzejnikiem ziemi i przekazuje jej ciepło, zatem pytanie ile? Przy dobrze izolowanych fundamentach (niskie straty brzegowe) straty ciepła byłyby niewielkie, wynika to z warstwowego rozkładu temperatur, tzn na jakiejś głębokości ustaliłaby się stała temperatura, która byłaby niezmienna w okresie wielu lat. Teraz pytanie czy to się opłaci, ze względu na niższy koszt inwestycyjny tak, dodatkowo uzyskamy stabilizator temperatury, dom się tak szybko nie wychłodzi bo mielibyśmy ciepło zmagazynowane nie tylko w płycie ale i w gruncie pod nią, oczywiście latem klima za free. Podstawa to niski poziom wód gruntowych, ich przepływ może te korzyści zlikwidować, ogrzewanie ich mogłoby się okazać kosztowne.

Liwko
04-03-2011, 14:07
Można łatwiej. kilka dziurek i wlać aceton albo atrakcyjną benzynkę. Trzeba tylko po tym wykonać porządne wiosenne wietrzenie:D.

A jesienią wtrysnąć piankę montażową i gitarra:)

rydzadam
05-03-2011, 08:54
Czyli w odniesieniu do nowoczesnego domu Octopus pisze bzdury o tych "rurkach na piasku". Tak myślałem, ale chciałem się upewnić, bo całe życie człowiek się uczy :)

kbab
05-03-2011, 09:44
Czyli w odniesieniu do nowoczesnego domu Octopus pisze bzdury o tych "rurkach na piasku". Tak myślałem, ale chciałem się upewnić, bo całe życie człowiek się uczy :)
To nie do końca są bzdury, ponieważ latem można tanio podnieść temp gleby (w tym przypadku poprawniej to nazwać odpowiednio przygotowanym buforem ciepła) pod domem, tam zakumulować ciepło, które wykorzystamy w sezonie grzewczym, ale wówczas ta w/w głębokość przy której temperatury będą się równały będzie miała spore roczne wahania, tj to przygotowane złoże pod domem wykorzystamy jako spory bufor w tym przypadku sezonowy. Ale jak wcześniej wspomniałem warunki glebowe mają tu decydujące znaczenie.

Liwko
07-03-2011, 07:30
http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/tansze-pompy-ciepla-i-kolektory-sloneczne-gmina-doplaci-do-zakupu-i-montazu,117_6636.html

kbab
07-03-2011, 08:45
http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/tansze-pompy-ciepla-i-kolektory-sloneczne-gmina-doplaci-do-zakupu-i-montazu,117_6636.html
gdzie, ile, za co, na jakich warunkach, czy to się opłaci?????? Ja zwykle najważniejsze są szczegóły, szybka odpowiedź to - jeśli ktoś skorzysta to będą wyłącznie "wybrańcy", dla reszty tekst jeden " Gmina na to wyczerpała już fundusze"

Liwko
07-03-2011, 09:19
gdzie, ile, za co, na jakich warunkach, czy to się opłaci?????? Ja zwykle najważniejsze są szczegóły, szybka odpowiedź to - jeśli ktoś skorzysta to będą wyłącznie "wybrańcy", dla reszty tekst jeden " Gmina na to wyczerpała już fundusze"

No jest na tym forum trochę ludzi którzy otrzymali od gmin dofinansowanie do kolektorów słonecznych. Teraz gmina nie będzie miała przynajmniej wymówki.

Jani_63
07-03-2011, 10:19
Obawiam się że jednak nic nie będziesz musiał "odszczekiwać" :no:
Jeszcze się taki urzędnik nie urodził który by chętnie dopłacał.
Wystarczy, że zinterpretuje dokładnie:
- montażu kolektorów słonecznych
- instalacji pompy ciepła
:P
Za całą resztę zapłacisz kartą ... :)

Liwko
07-03-2011, 10:29
już to pisałem, ale powtórzę - w moją gminę to ja pod tym względem nie wierzę...co z tego że nie będzie miała wymówki, skoro nie będzie miała kasy...ustalą jakieś śmieszne granice na max wysokość dopłaty np. 3tys - oczywiście za samą PC i tak się to skończy...
a do wszystkiego trzeba będzie mieć projekt i masę papierków, tak więc podejrzewam, że papierkologia zje ewentualną korzyść.
No chyba że te kwoty będą dużo wyższe, wtedy jestem gotów to odszczekać ;)

Z tego co wyczytałem nie każda pompa ciepła będzie mogła być dotowana. Problemy będą miały w większości pompy P-W ze względu na niższy COP.
I tutaj myślę że najlepszym pomysłem były by dotacje do DZ bo raczej nie miało by to wpływu na ceny pomp a jak już to większe zapotrzebowanie wpłynęło by na większą konkurencyjność firm i te ceny mogły by nawet spaść.

rydzadam
07-03-2011, 11:00
To nie do końca są bzdury, ponieważ latem można tanio podnieść temp gleby (w tym przypadku poprawniej to nazwać odpowiednio przygotowanym buforem ciepła) pod domem, tam zakumulować ciepło, które wykorzystamy w sezonie grzewczym, ale wówczas ta w/w głębokość przy której temperatury będą się równały będzie miała spore roczne wahania, tj to przygotowane złoże pod domem wykorzystamy jako spory bufor w tym przypadku sezonowy. Ale jak wcześniej wspomniałem warunki glebowe mają tu decydujące znaczenie.

Bzdura w odniesieniu do nowoczesnych domków jednorodzinnych. W innych przypadkach - do rozważenia i przeliczenia.

Liwko
07-03-2011, 12:22
http://www.rehau.pl/55E726CD503F9438C12575DA002FDF96.shtml
Ciekawe nawet do GWC

HenoK
07-03-2011, 17:23
Hmmm... HenoK, nic tylko czekamy na relację.
Byłem dzisiaj w Pucku, więc odwiedziłem sprzedawcę.
W swoim domu ma rzeczywiście różne "wynalazki". Oprócz pompy ciepła powietrze o mocy grzewczej 18kW dom ogrzewa kotłem na paliwo stałe.
Ma też panele fotowoltaniczne dogrzewające (poprzez grzałkę) ciepłą wodę, a także kolektory słoneczne.

PCi PW o mocy 7kW widziałem przy innym, mniejszym domku (100-120 m2).

Tą większą PCi widziałem i słyszałem w działaniu.

Oczywiście trudno wyrokować po takich oględzinach jak te urządzenia będą sprawdzały się przy temperaturze -15 st. C.
Sprzedawca deklaruje, że przy takiej temperaturze zewnętrznej PCi 7kW powinna działać z COP=2,0, dając moc grzewczą 4,4kW.
Jeżeli by rzeczywiście takie parametry zachowywała, to moim zdaniem jest warta swojej ceny.

ja14
07-03-2011, 18:56
Byłem dzisiaj w Pucku, więc odwiedziłem sprzedawcę.
W swoim domu ma rzeczywiście różne "wynalazki". Oprócz pompy ciepła powietrze o mocy grzewczej 18kW dom ogrzewa kotłem na paliwo stałe.
Ma też panele fotowoltaniczne dogrzewające (poprzez grzałkę) ciepłą wodę, a także kolektory słoneczne.

PCi PW o mocy 7kW widziałem przy innym, mniejszym domku (100-120 m2).

Tą większą PCi widziałem i słyszałem w działaniu.

Oczywiście trudno wyrokować po takich oględzinach jak te urządzenia będą sprawdzały się przy temperaturze -15 st. C.
Sprzedawca deklaruje, że przy takiej temperaturze zewnętrznej PCi 7kW powinna działać z COP=2,0, dając moc grzewczą 4,4kW.
Jeżeli by rzeczywiście takie parametry zachowywała, to moim zdaniem jest warta swojej ceny.
Działanie pompy ciepła raczej trudno ocenić oglądając ją z zewnątrz ale ciekawi mnie jakie wrażenie wywarł na Tobie sprzedawca. Zna się na rzeczy? Ściemnia?
Widziałeś może jak rozwiązanie jest odszranianie? Dzięki za podzielenie się wrażeniami i poświęcony czas.:-)
Pozdrawiam.

HenoK
07-03-2011, 19:19
Działanie pompy ciepła raczej trudno ocenić oglądając ją z zewnątrz ale ciekawi mnie jakie wrażenie wywarł na Tobie sprzedawca. Zna się na rzeczy? Ściemnia?
Widziałeś może jak rozwiązanie jest odszranianie? Dzięki za podzielenie się wrażeniami i poświęcony czas.:-)
Pozdrawiam.
Sprzedawca ma bardzo szerokie zainteresowania. Zresztą zobacz co sprzedaje a Allegro, to się przekonasz.
Odszranianie realizuje sterownik pompy ciepła. Z tego co mówił odszraniannie ma ustawione co 99 minut, no chyba, że zaszronienie jest na tle duże, że wentylator ma za duże opory, to włącza się częściej.

W sumie taka pompa ciepła we współpracy z kotłem elektrycznym może spokojnie pokryć zapotrzebowanie energooszczędnego domu na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody przy niewygórowanym koszcie inwestycyjnym i niskich kosztach eksploatacji (w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym koszty eksploatacyjne mogą spaść minimum 2 krotnie). Z domu 3 litrowego można dojść do domu 1,5 litrowego.

Liwko
07-03-2011, 19:28
A jakbyś u siebie HenoK dwie sztuki takie powiesił. Nie lepiej by było?

ja14
07-03-2011, 19:56
...
Odszranianie realizuje sterownik pompy ciepła. Z tego co mówił odszraniannie ma ustawione co 99 minut, no chyba, że zaszronienie jest na tle duże, że wentylator ma za duże opory, to włącza się częściej.

...
Nie znam się za bardzo wieć przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania - to znaczy, że odszranianie realizowane jest przez odwrócenie obiegu? Czy jakieś maty grzewcze sterowane sterownikiem pompy?
I czy taka pompa może dostarczać wodę lodową w lecie gdyby mi się klimy zachciało?

kbab
07-03-2011, 20:59
Brzmi zachęcająco, oferta konkurencyjna do Hewalexu. Właśnie ostatnio pojawiło się na rynku sporo ciekawych ofert na pc pw, z czego to wynika, z braku chętnych na te produkty, czy może ucieczka przed wejściem na rynek konkurencyjnego wyrobu? Jeśli tak to może warto z decyzją poczekać?

Bamek
07-03-2011, 21:26
PCi PW o mocy 7kW widziałem przy innym, mniejszym domku (100-120 m2).

Tą większą PCi widziałem i słyszałem w działaniu.

A czy mógłbyś przybliżyć to "słyszałem w działaniu"? Czy to szum letniego powiewu czy też startujacy F-16? :-)

HenoK
07-03-2011, 21:31
Nie znam się za bardzo wieć przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania - to znaczy, że odszranianie realizowane jest przez odwrócenie obiegu? Czy jakieś maty grzewcze sterowane sterownikiem pompy?
I czy taka pompa może dostarczać wodę lodową w lecie gdyby mi się klimy zachciało?
Aż tak głęboko nie wnikałem w ten proces odmrażania.
Niestety, ta pompa ciepła posiada jednie funkcję grzania. Nie można w niej odwrócić obiegu chłodniczego, więc jako klima się nie nada. No chyba, że jednostkę zewnętrzną wstawisz do pomieszczenia, a ciepłą wodę skierujesz do basenu :).

HenoK
07-03-2011, 21:37
A jakbyś u siebie HenoK dwie sztuki takie powiesił. Nie lepiej by było?
Ja nie mam takiej potrzeby. Moja pompa ciepła doskonale sobie radzi. W którymś momencie zimy obawiałem się, czy dolne źródło nie jest zbyt małe, ale obecnie obawy te minęły - temperatura ustabilizowała się i od ok. miesiąca, pomimo silnych mrozów nie spada, a nawet zauważyłem już oznaki jego regeneracji - wiosna się zbliża :).

HenoK
07-03-2011, 21:42
A czy mógłbyś przybliżyć to "słyszałem w działaniu"? Czy to szum letniego powiewu czy też startujacy F-16? :-)
Miałem wcześniej do czynienia z klimatyzatorem firmy Abatronic (przerobionym później na pompę ciepła PW, GW). Wrażenia słuchowe były podobne.
Nie postawiłbym tego bezpośrednio przy oknie sypialni, ale trochę dalej spokojnie może funkcjonować.

HenoK
07-03-2011, 21:47
Właśnie ostatnio pojawiło się na rynku sporo ciekawych ofert na pc pw, z czego to wynika, z braku chętnych na te produkty, czy może ucieczka przed wejściem na rynek konkurencyjnego wyrobu?
Też się nad tym zastanawiałem. Niska cena jest wynikiem pewnych kompromisów:
- pogodzeniem się z tym, że taka pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ciepła,
- zastsosowaniem tańszych sprężarek rotacyjnych,
- rezygnacją z funkcji chłodzenia.
Niska cena może też być wynikiem masowej produkcji (jest to technologia podobna do tej, w jakiej masowo produkuje się klimatyzatory).

Liwko
07-03-2011, 21:56
Ja nie mam takiej potrzeby. Moja pompa ciepła doskonale sobie radzi. W którymś momencie zimy obawiałem się, czy dolne źródło nie jest zbyt małe, ale obecnie obawy te minęły - temperatura ustabilizowała się i od ok. miesiąca, pomimo silnych mrozów nie spada, a nawet zauważyłem już oznaki jego regeneracji - wiosna się zbliża :).

No ja tak czysto hipotetycznie :)
Mamy dom 150m. Nie mamy działki na poziomy a odwierty drogie. Dwie takie pompy chyba nie były by głupim rozwiązaniem za taką cenę? Właśnie o takiej cenie myślałbym w moim przypadku by zrezygnować z G-W na rzecz P-W. Hipotetycznie oczywiście:)

HenoK
07-03-2011, 22:17
Dwie takie pompy chyba nie były by głupim rozwiązaniem za taką cenę?
Zamiast dwóch mniejszych możesz taniej kupić jedną większą.

Jani_63
07-03-2011, 23:35
A jakby spróbować je ostawić w kaskadę?
W takim układzie obie by pracowały z wysokim COP

ja14
07-03-2011, 23:45
Tak sobie mysle, ze odszranianie musi byc jednak realizowane bez odwracania obiegu bo groziloby to zamrozeniem wody/glikolu w obiegu grzewczym w warunkach duzych mrozow. Zatem nawet przy zblizonym COP taka pompa bedzie chyba mniej "efektywna" niz typowy split.
Spadek cen niewatpliwie wywolany jest przez wieksza skale produkcji i zastosowanie ujednoliconych komponentow z tymi stosowanymi w klimatyzacjach.
Ceny pewnie jeszcze beda spadac ale z tego poziomu co w tej ofercie to juz duzego potencjalu do spadku nie ma. No bo ile kosztuje klima o zblizonej mocy? Okolo 3 tysiecy - to jest prawdopodobnie poziom minimalny do ktorego kiedys zejda.
Pozdrawiam.
P.S. Powiem wam, ze lekko sie napalilem.
Na temperatury ponizej -15 mam calkiem sprawny kominek, ewentualnie moge rezerwowo wpiac w uklad przeplywowy podgrzewacz wody;-)

ja14
07-03-2011, 23:48
A jakby spróbować je ostawić w kaskadę?
W takim układzie obie by pracowały z wysokim COP

Nie bardzo rozumiem. Jaki jest wplyw kaskady na COP?

HenoK
08-03-2011, 07:10
A jakby spróbować je ostawić w kaskadę?
W takim układzie obie by pracowały z wysokim COP
Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?
Na upartego można jedną dać na zewnątrz z nagrzewnicą umieszczoną np. w garażu, a drugą w tak ogrzewanym pomieszczeniu, dostarczającą ciepło do ogrzewanego domu ;).

rwxw
08-03-2011, 07:31
Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?
2 połączone równolegle. Gdy jest potrzebna mała moc - grzeje jedna, gdy duża, bo zimno, grzeją obie. Można by je sterować dwoma termostatami, np. gdy w domu jest +21, grzeje jedna, gdy spadło poniżej 20.5 grzeją dwie. Nie wiem tylko jaki to by miało sens ;-)

piwopijca
08-03-2011, 08:30
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174632-Teoria-domu-energo-oszczednego-a-realia&p=4616863&viewfull=1#post4616863

Pzdr.

Jani_63
08-03-2011, 12:15
Jak sobie wyobrażasz ustawienie dwóch pomp PW w kaskadę?
Na upartego można jedną dać na zewnątrz z nagrzewnicą umieszczoną np. w garażu, a drugą w tak ogrzewanym pomieszczeniu, dostarczającą ciepło do ogrzewanego domu ;).
Właśnie mniej więcej coś takiego..
Pierwsza PCi np. podgrzewa nagrzewnicę umieszczoną bezpośrednio przed parownikiem drugiej lub powiedzmy w garażu i uruchamia się tylko w temperaturach ujemnych.
Pracuje w zakresach B -1-(-15)/W 10-20
Druga grzeje bezpośrednio dom i pracuje w temperaturach dodatnich.
W takim układzie osiągany COP dla każdego stopnia tej "kaskady" powinien być na przyzwoitym poziomie.
Taka myśl mi przyszła do głowy, ale trzeba by się nad tym jeszcze dokładnie zastanowić. ;)

HenoK
08-03-2011, 12:18
2 połączone równolegle. Gdy jest potrzebna mała moc - grzeje jedna, gdy duża, bo zimno, grzeją obie. Można by je sterować dwoma termostatami, np. gdy w domu jest +21, grzeje jedna, gdy spadło poniżej 20.5 grzeją dwie. Nie wiem tylko jaki to by miało sens ;-)
Oczywiście, że ma to sens. Na podobnej zasadzie działają pompy ciepła z dwiema sprężarkami.
Umiejętnie włączając pompy ciepła można ich żywotność znacznie przedłużyć, no i w razie awarii jednej zawsze jest druga w rezerwie :).

Liwko
08-03-2011, 12:21
Oczywiście, że ma to sens. Na podobnej zasadzie działają pompy ciepła z dwiema sprężarkami.
Umiejętnie włączając pompy ciepła można ich żywotność znacznie przedłużyć, no i w razie awarii jednej zawsze jest druga w rezerwie :).

W takim razie lepsza jedna większej mocy czy dwie mniejszej?

HenoK
08-03-2011, 12:22
Właśnie mniej więcej coś takiego..
Pierwsza PCi np. podgrzewa nagrzewnicę umieszczoną bezpośrednio przed parownikiem drugiej lub powiedzmy w garażu i uruchamia się tylko w temperaturach ujemnych.
Pracuje w zakresach B -1-(-15)/W 10-20
Druga grzeje bezpośrednio dom i pracuje w temperaturach dodatnich.
W takim układzie osiągany COP dla każdego stopnia tej "kaskady" powinien być na przyzwoitym poziomie.
Taka myśl mi przyszła do głowy, ale trzeba by się nad tym jeszcze dokładnie zastanowić. ;)
COP w ten sposób nie oszukasz. Co z tego, że każda z pomp będzie miała COP=4,0, jeżeli razem zużyją do "przepompowania" tej samej ilości ciepła 2 razy więcej energii.
Całkowity COP będzie dwukrotnie niższy, czyli ~2,0.

Gratuluję zaszczytnego tytułu :
NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA

Liwko
08-03-2011, 12:25
Jeszcze się tak zastanawiam czy nie lepiej w tym układzie będzie można wykorzystać tanią taryfę. Ustawiamy pracę tylko w taniej taryfie i gdy jedna nie daje rady załącza się druga. Hmm...

HenoK
08-03-2011, 12:25
W takim razie lepsza jedna większej mocy czy dwie mniejszej?
Dwie mniejsze wyjdą prawdopodobnie drożej niż jedna duża.
Ale za to maja zalety, o których pisałem wyżej.

HenoK
08-03-2011, 12:27
Jeszcze się tak zastanawiam czy nie lepiej w tym układzie będzie można wykorzystać tanią taryfę. Ustawiamy pracę tylko w taniej taryfie i gdy jedna nie daje rady załącza się druga. Hmm...
Na takiej zasadzie działają PCi z inverterem - dostosowują swoja moc do aktualnych potrzeb grzewczych.

Liwko
08-03-2011, 12:40
Na takiej zasadzie działają PCi z inverterem - dostosowują swoja moc do aktualnych potrzeb grzewczych.

Więc za 2x5tyś mamy coś co normalnie kosztuje dużo dużo więcej. Powiem szczerze że jakbym dzisiaj miał robić odwierty chyba bym się nad tym mocno zastanowił.

HenoK
08-03-2011, 12:55
Więc za 2x5tyś mamy coś co normalnie kosztuje dużo dużo więcej. Powiem szczerze że jakbym dzisiaj miał robić odwierty chyba bym się nad tym mocno zastanowił.Nie wiem jak ty to liczysz :(.
U tego samego sprzedawcy PCi PW 7kW kosztuje 4900zł, czyli 700zł/kW, PCi 12kW 7900zł, czyli 658zł/kW, a PCi 18,4kW kosztuje 11 000zł, czyli 600zł/kW.
Im większa PCi, tym niższy koszt, więc dwie pompy, wykonane w podobnej technologii, będą droższe od jednej większej

rydzadam
08-03-2011, 13:14
Dwie mniejsze wyjdą prawdopodobnie drożej niż jedna duża.
Ale za to maja zalety, o których pisałem wyżej.

Dwie mniejsze zamiast jednej większej to rozwiązanie stosowane np. w przemyśle w chillerach, gdzie nie ma bata - musi w razie awarii chodzić chociaż jedna, żeby podtrzymać produkcję. Wyobrażam sobie takie rozwiązania również przy zbiorczych "kotłowniach" obsługujących ileś domków, czy mieszkań. Tam nie można sobie pozwolić na całkowite wyłączenie ciepła i stąd redundancja urządzeń - dwie pompy ciepła, po dwie pompy obiegowe, które można przełączać między sobą, itp. Wtedy koszt inwestycyjny to sprawa drugorzędna i robi się urządzenia z więcej jak jedną sprężarką lub dwa całe urządzenia.

Jani_63
08-03-2011, 13:53
COP w ten sposób nie oszukasz. Co z tego, że każda z pomp będzie miała COP=4,0, jeżeli razem zużyją do "przepompowania" tej samej ilości ciepła 2 razy więcej energii.
Całkowity COP będzie dwukrotnie niższy, czyli ~2,0.

Czyżby?
Nie są to pompy invertorowe, ale w jakimś małym zakresie moc pobierana przez sprężarkę zależma jest od obciążenia.
Pierwsza pracująca na znacznie niższych parametrach GZ powinna pobierać mniej prądu osiągać COP powyżej 2.
Druga przy wysokiej temperaturze DZ powinna osiągać COP deklarowany.
Sumarycznie może rzeczywiście jakiegoś znaczącego wzrostu by nie było,
ale za to układ będzie (powinien) w całym zakresie osiągać moc deklarowaną (7kW), co w przypadku pojedynczej jednostki jest niemożliwe.
Zasadność ekonomiczna takiego układu to już inna sprawa :)

PS
Dziękuje za poparcie i gratulacje.
Tytuł jest zaszczytny i bardzo sobie go cenię.
Obym tylko Go udźwignął :)

Liwko
08-03-2011, 15:17
Nie wiem jak ty to liczysz :(.
U tego samego sprzedawcy PCi PW 7kW kosztuje 4900zł, czyli 700zł/kW, PCi 12kW 7900zł, czyli 658zł/kW, a PCi 18,4kW kosztuje 11 000zł, czyli 600zł/kW.
Im większa PCi, tym niższy koszt, więc dwie pompy, wykonane w podobnej technologii, będą droższe od jednej większej

Liczę się z tym że będą droższe ale jak wyglądać będzie ich praca jeśli chodzi o rachunki w stosunku do jednej? COP, taryfy i ilość kWh
Załóżmy dom 150m2, 80W/m2
Bardzo mnie to ciekawi ponieważ kolega zaczyna budowę i mam coś mu poszukać.

tomek131
08-03-2011, 15:48
Za 11tys pompa 18.4kW to naprawdę dobra cena.To już przyzwoitą chałupę ogrzeje.Jeśli nie ma gazu na działce,nie chcemy węgla i boimy się prądu a dodatkowo nie mamy zbyt wiele kasy do wydania to naprawdę warto się zastanowić.Pytanie,czy i gdzie jest haczyk.Kocioł kondensat sam kosztuje też ze 7tys pewnie.Jeśli jak powiedziałem nie ma gazu na działce,a przy tej pompie koszt ogrzewania wyszedłby tyle co gazem to w/g mnie jest b.dobrze.
Pytałem i nie odpowiada nikt ,co zrobić przy takiej pompie na poddaszu??Podłogówkę też czy jak.Jak grzejniki to Ile trzeba przewymiarować ?50%?Ile spadnie COP?

kbab
08-03-2011, 15:56
osobiście zamiast 18 wybrałbym 12 i 7, a to dlatego, że można byłoby wykorzystywać moc układu niemal idealnie wg nominalnych możliwości obu pc tj 7 lub 12 albo 19 w zależności od zapotrzebowania. Przy pc zawsze podłogówka, dodatkowo nawet ścienne - im większy grzejnik tym wyższy cop - co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji układu.

Liwko
08-03-2011, 16:08
osobiście zamiast 18 wybrałbym 12 i 7, a to dlatego, że można byłoby wykorzystywać moc układu niemal idealnie wg nominalnych możliwości obu pc tj 7 lub 12 albo 19 w zależności od zapotrzebowania. Przy pc zawsze podłogówka, dodatkowo nawet ścienne - im większy grzejnik tym wyższy cop - co bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacji układu.

No nie zawsze wyższy COP to mniejsze koszty. Czasami lepiej jest mieć niższy COP a lepiej wykorzystaną tanią taryfę.

hydraulik_
08-03-2011, 16:56
Za 11tys pompa 18.4kW to naprawdę dobra cena.To już przyzwoitą chałupę ogrzeje.Jeśli nie ma gazu na działce,nie chcemy węgla i boimy się prądu a dodatkowo nie mamy zbyt wiele kasy do wydania to naprawdę warto się zastanowić.Pytanie,czy i gdzie jest haczyk.Kocioł kondensat sam kosztuje też ze 7tys pewnie.Jeśli jak powiedziałem nie ma gazu na działce,a przy tej pompie koszt ogrzewania wyszedłby tyle co gazem to w/g mnie jest b.dobrze.
Pytałem i nie odpowiada nikt ,co zrobić przy takiej pompie na poddaszu??Podłogówkę też czy jak.Jak grzejniki to Ile trzeba przewymiarować ?50%?Ile spadnie COP?

spadnie też moc pompy .18 kW to moc w pewnych warunkach
Najlepsza jest podłogówka ,ale grzejniki też dobre ale (nie przewymiarować )dobrać wg tabel na parametry jak najniższe, ale możliwe do zamontowania.
Ideałem są te samie parametry dla podłogi i grzejników.Warunek -dobra izolacja termiczna - 40cm w dachu .Naprawdę dział super.
Nie wiem jak zachowa się PC P-W w niskich temp .sprawdź dane techniczne.Mogą być problemy z odszranianiem , ale są czasem dobre metody

rwxw
08-03-2011, 20:17
Pytałem i nie odpowiada nikt ,co zrobić przy takiej pompie na poddaszu??Podłogówkę też czy jak.
Nie ma się nad czym zastanawiać - tylko i wyłącznie podłogówkę.

tomek131
08-03-2011, 21:38
Ale raczej grzejniki ma większość na poddaszu.To o ile je przewymiarować trzeba?50% 100% .Nie chce zaczynac dyskusji czy podlogowka w sypialniach to dobry pomysl.....

kbab
08-03-2011, 21:48
do czego mają być przewymiarowane? najlepiej je dopasować zgodnie z zapotrzebowaniem pomieszczenia na ciepło przy zakładanej temperaturze nośnika na zasilaniu i powrocie, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że grzejniki nie akumulują ciepła jak podłogówka, zatem potrzebują zasilania przez całą dobę, albo z pc lub z bufora, co niewątpliwie wpłynie na koszt eksploatacji takiego systemu.

HenoK
09-03-2011, 06:13
Ale raczej grzejniki ma większość na poddaszu.To o ile je przewymiarować trzeba?50% 100% .Nie chce zaczynac dyskusji czy podlogowka w sypialniach to dobry pomysl.....
Większość z tych, którzy mogą się pochwalić niskimi kosztami eksploatacji domu z pompą ciepła ma podłogówkę na całości. Wyjątek stanowią dodatkowe grzejniki w łazienkach.

Tomaszu, opisz w skrócie założenia swojego domu i umieść je w stopce (np. tak jak ma to zrobione kbab, albo ja). Łatwiej będzie dyskutować :).

ferrit
09-03-2011, 06:45
Czy pomieszczenie z pompą ciepła (zwane czasami kotłownią), nieposiadające żadnego innego źródła ciepła (piec węglowy, gazowy, inny, nie ma tam też żadnego komina) nie musi mieć drzwi otwieranych na zewnątrz ?

rydzadam
09-03-2011, 07:11
Czy pomieszczenie z pompą ciepła (zwane czasami kotłownią), nieposiadające żadnego innego źródła ciepła (piec węglowy, gazowy, inny, nie ma tam też żadnego komina) nie musi mieć drzwi otwieranych na zewnątrz ?

Nie musi

HenoK
09-03-2011, 07:56
Czy pomieszczenie z pompą ciepła (zwane czasami kotłownią), nieposiadające żadnego innego źródła ciepła (piec węglowy, gazowy, inny, nie ma tam też żadnego komina) nie musi mieć drzwi otwieranych na zewnątrz ?
To zależy od mocy kotłowni. Dla kotłowni w domu jednorodzinnym nie musi.

pokles
09-03-2011, 09:33
jak idziemy torem kaskad to moze 3 takie?:
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw

w sumie maja razem moc grzewcza 12,6kW, plus razem dodatkowo - 6kW grzalek, kosztuja 15 600, ale maja cos ciekawego czyli zbiorniki wody, w taniej taryfie podgrzeja w sumie razem 900 l bufor, z ktorego mazna czerpac nastepnego dnia....