PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

rwxw
09-03-2011, 20:07
Ale raczej grzejniki ma większość na poddaszu.
No, i plują sobie w brodę do dziś i uważają że to była największa głupota...

ja14
09-03-2011, 20:27
Witam.
No niestety opis tej pompy 7 kW z allegro niezupełnie odpowiada rzeczywistości. COP = 2 osiąga przy około -10 stopniach, przy zerze ma około COP = 2,5 a przy +5 COP przekracza 3. Wszystko to bez uwzględnienia odszraniania więc w rzeczywistości będzie jeszcze gorzej. Odszranianie jednak następuje poprzez odwrócenie obiegu.
Pozdrawiam.

P.S. Najprawdopodobniej wyższe modele osiągają COP=2 przy -15.

Liwko
09-03-2011, 20:32
Witam.
No niestety opis tej pompy 7 kW z allegro niezupełnie odpowiada rzeczywistości. COP = 2 osiąga przy około -10 stopniach, przy zerze ma około COP = 2,5 a przy +5 COP przekracza 3. Wszystko to bez uwzględnienia odszraniania więc w rzeczywistości będzie jeszcze gorzej. Odszranianie jednak następuje poprzez odwrócenie obiegu.
Pozdrawiam.

To i tak lepiej niż grzanie prądem. Przy bardzo dobrze ocieplonych małych domach taka pompa za takie pieniądze ma sens.

wlodek.k
09-03-2011, 22:13
Witam ,dnia 14 .10.2010 r. uruchomili mi pompę ciepła NIBE Fighter 10 kw . I jak na razie nie ma z nią problemu grzeje i w tęgie mrozy dawała sobie radę .Odwierty mamy wykonane trzy na głębokości 70 m. Pionowo razem łącznie około 210 m.b. .Dom jest wielkości 200 m2 wybudowany w technologi trójwarstwowej cegła Max styropian 15 cm . Poddasze użytkowe ze skosami ocieplone 25 cm wełny .Jesteśmy na etapie wykańczania i temperatura zadana to 20 stopni C. Muszę powiedzieć , że gdy mróz utrzymywał się na poziomie -25 i więcej , to nic się nie działo i temperatura nie spadała w domu .Kominka nie posiadamy na razie brak funduszy , może kiedyś . Koszty tej inwestycji podłogówka ,kaloryfery do łazienek 3 szt. odwierty +pompa ciepła instalacja kotłowni i podłączenie wody ,hydraulika domu 78 tys. złotych ,trochę sporo . Za przyłącze gazu krzyknęli mi ponad 9 tys. więc myślę sobie ( chrzanić ruskich i cały ten gaz z tego tylko rak , koklusz i szkorbut ;).Zużycie na pod liczniku prądu przez pięć miesięcy to jakieś 2300 kw. licząc prąd budowlany po 0,57 za kilowat wychodzi jakieś 1311 pln. Będzie taniej jak zrobią nam przyłącze .Chciałem jeszcze dodać że na parterze jest położony gres zaś na poddaszu podłoga drewniana szweckiej firmy Karhs tak zwany parkiet trójwarstwowy . Bardzo dobrze oddający ciepło klejony do podłoża na klej elastyczny .Mam w tej dziedzinie nie małe doświadczenie bo kilka lat kleję takie podłogi i nic a nic się nie dzieję w dobrym słowa tego znaczeniu .Pozdrawiam W.

peter12
09-03-2011, 23:07
Zrwacam sie z zapytaniem do doswiadczonych monterow oraz posiadaczy PC a mianowicie jestem na etapie projektu ale juz teraz chcialbym wybrac ogrzewanie, wiadomo zmiany projektu i eliminowanie kosztow z zbytecznymi kominami. Sprawa przedstawia sie tak mam zamiar zainstalowac PC, dzialka 1200 dom bedzie mial 160m2 z poddaszem uzytkowym. teraz pytanie PC+ odwiert pionowy mysle ze najlepiej i zastanawiam sie nad wentylacja mechaniczną z rekuperatorem- co myslicie jest sens tej wentylacji? Czekam na jakiegokolwiek porady w sprawie takiego zestawu i ewentualnych kosztow od firm instalujących. Ma byc to jedyne źródło CO oraz CW.
Pozdrawiam

peter12
10-03-2011, 09:37
Witam
Zapotrzebowanie 30-50kWh/m2 chyba troche ciezko uzyskac u nas ale wtedy i tak wentylacja mechaniczna musi byc, przy takim zapotrzebowaniu PC jest nie oplacalna? W jakis sposob trzeba ogrzewac dom ktory ma zapotrzebowanie powiedzmy 80kWh.
Moze cos nie tak ale jestem narazie w tych sprawach nowicjuszem, poprostu mam zamiar zbudowac dom aby kwestia ogrzewania nie byla zbyt droga i powiedzmy prawie jak PC bez palenia w piecu :D

Liwko
10-03-2011, 09:59
Witam
Zapotrzebowanie 30-50kWh/m2 chyba troche ciezko uzyskac u nas ale wtedy i tak wentylacja mechaniczna musi byc, przy takim zapotrzebowaniu PC jest nie oplacalna? W jakis sposob trzeba ogrzewac dom ktory ma zapotrzebowanie powiedzmy 80kWh.
Moze cos nie tak ale jestem narazie w tych sprawach nowicjuszem, poprostu mam zamiar zbudowac dom aby kwestia ogrzewania nie byla zbyt droga i powiedzmy prawie jak PC bez palenia w piecu :D

Napisz coś więcej o swoim domu. Pokaż projekt. Napisz też jakie masz warunki gruntowe.

piwopijca
10-03-2011, 11:57
Masz na mysli zapotrzebowanie domu na energie czy na "prad" np. do PCi?
To sa dwie rozne sprawy i nie mozna ich traktowac jako te sama wartosc.
Mozna miec 50 kWh/m2/rok zapotrzebowania na prad do PCi ale w rzeczywistosci dom potrzebuje np. 3x wiecej

Pzdr.

Liwko
10-03-2011, 12:02
akurat na tym forum wielokrotnie zostało udowodnione, że osiągnięcie domu na poziomie 50kwh/m2*rok jest bez problemu do osiągnięcia...wystarczy 20cm styro i wentylacja mechaniczna

Żeby to było takie proste...

rydzadam
10-03-2011, 12:37
ża przyłącze gazu krzyknęli mi 9 tysia więc myślę sobie ( chrzanić róskich i cały ten gaz z tego tylko rak , koklusz i szkorbut ).

Gaz to akurat chyba jedno z najzdrowszych źródełek energii, za to prąd potrzebny do napędu naszych pomp ciepła wytwarza się głównie z węgla :) i tak będzie jeszcze przez długie długie lata. A co do kosztów przyłącza - faktycznie "sporo"

peter12
10-03-2011, 13:08
Witam
Tak jak pisalem na wstepie jestem na etapie projektu dom bedzie mial 150 160 m2 bedzie to prawdopodobnie dom w chabrach 2 lub w kokosach ze znanej firmy projektowej.Zakladajac temat chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC i moze kontakt jakiejs firmy instalacyjnej co do kosztu oraz porade od uzytkownikow tych technologi. Budynek jest oceniany przez projektanta w podstawowej wersji 140 kWh(m2 rok) bez pakietu energooszczednego. Jak wspomniałem wczesniej jestem nowicjuszem tak wiec kazda porada jest dla mnie wazna . Wiem ze jesli sie zdecyduje to w projekcie nie potrzebuje kominów i jeden koszt odchodzi
Pozdrawiam

Liwko
10-03-2011, 13:19
WM i ogrzewanie podłogowe to jest to co będę miał w każdym następnym domu który wybuduję:)
Nie zastanawiaj się nad WM tylko ją rób. Cenowo wychodzi niewiele drożej od grawitacyjnej a komfort o niebo lepszy.

peter12
10-03-2011, 14:30
Niskie nie będą to rozumie przeciez za darmo domu nie ogrzeje ale czy aby nie beda duzo wieksze od tradycyjnego ogrzewania ? Jezeli tak to trzeba by bylo sie zatsanowic poniewaz inwestycja w PC i WM jest spora wlasnie dostalem pierwsze kalkulacje i troche mnie to szokuje ale nie rezygnuje szukam dalej.
Koledzy a jezeli montujac PC i WM to do wentylacji potrzebny jest GWC? Tak jak pisalem wczesniej jestem zielony? Czy lepsze odwierty pionowe?
Czekam na porady kazda na wage zlota:D

Liwko
10-03-2011, 14:49
Niskie nie będą to rozumie przeciez za darmo domu nie ogrzeje ale czy aby nie beda duzo wieksze od tradycyjnego ogrzewania ? Jezeli tak to trzeba by bylo sie zatsanowic poniewaz inwestycja w PC i WM jest spora wlasnie dostalem pierwsze kalkulacje i troche mnie to szokuje ale nie rezygnuje szukam dalej.
Koledzy a jezeli montujac PC i WM to do wentylacji potrzebny jest GWC? Tak jak pisalem wczesniej jestem zielony? Czy lepsze odwierty pionowe?
Czekam na porady kazda na wage zlota:D

Mało czytasz.
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

Do wentylacji mechanicznej nie jest potrzebny GWC. Czy będzie ci on potrzebny, możesz w późniejszym czasie zadecydować.

peter12
10-03-2011, 14:53
Dzieki Poczytam wiecej , tak pytalem poniewaz wczesniej czytalem o zamarzaniu a z GWC powietrze niby ma byc cieplejsze zimą

Jani_63
10-03-2011, 15:03
WM to przede wszystkim komfort i sterowalność wymianą powietrza.
Dopiero ją mając przechodzisz do kolejnych wersji "wyposażenia
- rekuperacji
- GWC.
Im "wyposażenie dodatkowe" bogatsze, tym więcej możesz od niej oczekiwać.
Odwierty pionowe są (powinny być) lepsze, bardziej wydajne, ale wcale, po pierwsze nie jest to regułą,
a po drugie, nie zawsze uzasadnione, choćby ekonomicznie.
Kolektor poziomy jeśli jest ułożony w odpowiednim gruncie, i dobrze wyliczony, będzie dawał taki sam efekt, jak znacznie droższy odwiert.
Kolejny warunek jaki musi być spełniony w przypadku kolektora poziomego, to odpowiednia wielkość działki, no i psychicznie :) musisz się przygotować na dosyć poważna jej dewastację przy zakopywaniu.

Liwko
10-03-2011, 15:03
Dzieki Poczytam wiecej , tak pytalem poniewaz wczesniej czytalem o zamarzaniu a z GWC powietrze niby ma byc cieplejsze zimą

To prawda, ale to jeszcze zależy od umiejscowienia rekuperatora. Są jeszcze inne czynniki. O GWC zadecydujesz później, chyba że chcesz go zrobić pod budynkiem.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153301-GWC-wodny-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

Liwko
10-03-2011, 16:13
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a&p=4622146#post4622146
;)

peter12
11-03-2011, 12:39
Witam
co sadzicie o cenie kolektora pionowego 2x 90 za 18 0000 a cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke, tak jak wspominalem jestem na etapie projektu moze za wczesnie mysle kolektorach ale jak zrobie projekt domu pod PC i WM to nie bedzie odwrotu.
Ktoś moze zna firma ktora wieci taniej pionowe, myslicie ze na 90 m uda sie bez pozwolenia ?podobno tylko do 30 m mozna wiercic
Pozdrawiam

Liwko
11-03-2011, 12:42
Zanim się wybudujesz czytając to forum samemu zrobisz poziomy ;)

rydzadam
11-03-2011, 13:53
Witam
co sadzicie o cenie kolektora pionowego 2x 90 za 18 0000 a cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke, tak jak wspominalem jestem na etapie projektu moze za wczesnie mysle kolektorach ale jak zrobie projekt domu pod PC i WM to nie bedzie odwrotu.
Ktoś moze zna firma ktora wieci taniej pionowe, myslicie ze na 90 m uda sie bez pozwolenia ?podobno tylko do 30 m mozna wiercic
Pozdrawiam

Jest nawet osobny wątek o odwiertach na naszym forum jakby co. W każdym razie za 80 zł brutto/mb powinieneś się zmieścić z odwiertami, tylko dobrze popytaj, podzwoń po firmach. Jeżeli chcesz mieć wszystko legalnie - dolicz ok. 1500-2000 zł na dokumentację i kogoś, kto Ci te papiery przygotuje. O tym też było ze 2 miesiące temu na forum. Co do kosztu 10.800 za poziomy 600 mb - zdzierstwo do kwadratu.

peter12
11-03-2011, 17:34
Dzieki, tez mi sie wydaje ze poziomy drogo bo moja koparka, szukam szukam i sa efekty za okolo 59tys instalacja podlogowa, pionowy odwiert 190mb z projektem geolog i PC VIESSMANN VITOCAL 222-G 7,7KW 400V VITOTRONIC 200 co myslicie wystarczy na 150m2

peter12
11-03-2011, 17:44
Jeszcze jedno, koledzy czy PC moze byc jedynym zrodlem CO w dmu???

Phant0mas
11-03-2011, 17:58
Wiekszosc uzytkownikow PCi ma system monowalentny :) PCi jak najbardziej moze byc jedynym zrodlem CO :)) Po co komplikowac zycie :)

hydraulik_
11-03-2011, 18:12
Jest nawet osobny wątek o odwiertach na naszym forum jakby co. W każdym razie za 80 zł brutto/mb powinieneś się zmieścić z odwiertami, tylko dobrze popytaj, podzwoń po firmach. Jeżeli chcesz mieć wszystko legalnie - dolicz ok. 1500-2000 zł na dokumentację i kogoś, kto Ci te papiery przygotuje. O tym też było ze 2 miesiące temu na forum. Co do kosztu 10.800 za poziomy 600 mb - zdzierstwo do kwadratu.

Zrobisz taniej ,a jak nie to dlaczego?

Jani_63
11-03-2011, 19:20
PC VIESSMANN VITOCAL 222-G 7,7KW 400V VITOTRONIC 200 co myslicie wystarczy na 150m2
Na to pytanie odpowie Ci albo projekt, który podaje (powinien przynajmniej) zapotrzebowanie na ciepło, albo OZC
Jeśli z projektu wynikałoby większe, ale wprowadziłeś zmiany głównie w termoizolacji, to tylko OZC.
Przy tej ilości danych (powierzchnia) to wróżenie z fusów.

peter12
11-03-2011, 20:13
czekam na obliczenia z firmy projektowej co do zapotrzebowania na cieplo mojego przyszlego domu

peter12
11-03-2011, 20:20
Ale z tego co doczytalem to i tak zbiornik buforowy musi byc

peter12
11-03-2011, 20:28
koledzy ale mecze co? znalazłem cos takiego tez mi sie rzuciło to w oczy ze PC nie jest jedyny źródłem CO cytat:
"Zapraszam na strone Viessmann'a tam jest pokazana praca pompy "na zywo".
Jakos do niedawna byla tam PC jako jedyne zrodlo ciepla w budynku.
Jakos nie zdawalo to egzaminu (z wyjsciem 65st nie wiele mozna zdzialac sama PC)
Od pewnego czasu pojawil sie piec na paliwo stale i ku zdziwieniu co niekturych przy -15 stopniach PC stala bezuzyteczna gdyz pracowal tylko piec.

Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu (podobnie jak kolektory sloneczne) dlatego wydawanie 60k na instalacje nie zwroci sie przez najblizsze 15 lat.

Z drugiej strony jest tylko 2 znaczacych producentow sprezarek do PC.
Kosztuja ok 3-4k wiec jest tylko kwestia czasu kiedy ceny PC spadna do 50%.
Moze wtedy przy rosnacych kosztach elektr. gra bedzie warta swieczki.

CO WY NA TO, PYTAM UŻYTKOWNIKÓW GDZIE PC JEST JAKO JEDYN ŹRÓDŁO

peter12
11-03-2011, 20:33
A tak pozatym to nie należe do tych co mysla aby to sie zwrocilo bo nic sie nie zwraca, chodzi mi aby koszta byly nie za wysokie, wiadomo nic nie ma za darmo ale aby taka PC byla jedynym zrodlem i wydajny, czekam na odpowiedzi posiadaczy gdzie PC jest jedynym zródl stawiam na PC jezeli bedzie wydajna poniewaz podoba mi sie jej bezobsługowość

Jani_63
11-03-2011, 21:05
Przecież ten wątek jest właśnie o tym, że PCi się sprawdza.
Może zamiast prosić userów o powielanie swoich wpisów, cofnij się do dowolnie wybranego fragmentu, 10, 20 czy 50 stron wstecz i poczytaj.
PCi jako jedyne źródło ciepła sprawdza się doskonale, ale...
instalacja musi być dobrze zaprojektowana

rwxw
11-03-2011, 21:07
cena poziomego 600mb za 10800 do poziomego trzeba doliczyc koparke
To przepraszam, ale co konkretnie kosztuje te 10800 skoro jeszcze trzeba do tego zapłacić za koparkę ? Jeśli jesteś na etapie projektu to bardzo dobrze, że się za to zabierasz. Będziesz miał koparkę - weź sobie poszukaj jakiejś innej ekipy, która Ci przy okazji położy rury w ogródku. Wykonanie fundamentów to idealny moment na założenie dz. Poszukaj wśród lokalnych hydraulików, którzy potrafią położyc rury do wody - kolektor to żadna filozofia.

rwxw
11-03-2011, 21:24
koledzy ale mecze co? Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu
Bajki piszecie. Dobrze zaprojektowana, dobrana i wykoanana instalacja pc może być jedynym źródlem ciepła w domu. Poczytaj co piszą posiadacze pc w tym wątku. Ja od początku tej zimy zużyłem 4 paczki po 10kg brykietów do kominka, więc nie można tego nazwać wspomaganiem ogrzewania. Grzeję więc tylko pc i dobrze się to sprawdza - do końca lutego rachunek za ogrzewanie wyniósł poniżej 1000zł, więc nie narzekam.

peter12
11-03-2011, 22:21
no i wlasnie o to chodzi, jezeli da sie ogrzać to jestem na tak, czytalem prawie cale forum ale roznie sie wypowiadaja ale i tak duzo sie juz dowiedzialem np. ze tak jak ja w projekcie kominy moge sobie podarowac. Myslalem nad wykorzystaniem koparki odrazu do kolektora poziomego ale duzo czytalem i bardziej wszyscy przemawiają za pionowym.

Phant0mas
11-03-2011, 22:42
ehhhh .... petr12
No przeciez Ci pisza forumowicze, ze nie zawsze pionowe DZ jest najlepsze (finansowo) :) Zrob OZC dla domu, sprawdz warunki glebowe, rozwaz co i jak wstepnie planujesz na dzialce a potem podejmij decyzje co do DZ. Moze jednak pomyslisz o powietrznej PCi? A co do czytania FM to jakos cienko :) Bo zwolennikow i przeciwnikow DZ w postaci odwiertow jest tyle samo :)

Arturo72
11-03-2011, 22:45
Zrob OZC dla domu
To jest podstawa ! A dopiero potem licz i decyduj czy kupujesz PCi czy po OZC jednak nie ;)

Liwko
12-03-2011, 09:19
koledzy ale mecze co? znalazłem cos takiego tez mi sie rzuciło to w oczy ze PC nie jest jedyny źródłem CO cytat:
"Zapraszam na strone Viessmann'a tam jest pokazana praca pompy "na zywo".
Jakos do niedawna byla tam PC jako jedyne zrodlo ciepla w budynku.
Jakos nie zdawalo to egzaminu (z wyjsciem 65st nie wiele mozna zdzialac sama PC)
Od pewnego czasu pojawil sie piec na paliwo stale i ku zdziwieniu co niekturych przy -15 stopniach PC stala bezuzyteczna gdyz pracowal tylko piec.

Pompa ciepla to proste rozwiazanie ale nie nadaje sie jako jedyne zrodlo ciepla w domu (podobnie jak kolektory sloneczne) dlatego wydawanie 60k na instalacje nie zwroci sie przez najblizsze 15 lat.

Z drugiej strony jest tylko 2 znaczacych producentow sprezarek do PC.
Kosztuja ok 3-4k wiec jest tylko kwestia czasu kiedy ceny PC spadna do 50%.
Moze wtedy przy rosnacych kosztach elektr. gra bedzie warta swieczki.

CO WY NA TO, PYTAM UŻYTKOWNIKÓW GDZIE PC JEST JAKO JEDYN ŹRÓDŁO

Matko jedyna
Mam tylko PC (kominek rekreacyjny) i przy -27 było w domu +22oC. PC jeśli chodzi o grzanie nie różni się niczym od pieca na bele co, kociołka na gaz, na olej, na prąd, na....

rwxw
12-03-2011, 09:31
duzo czytalem i bardziej wszyscy przemawiają za pionowym.
Zacznij od ozc - będziesz znał potrzebną moc. Sprawdź jaki masz grunt (glina, piach itd.). Na podstawie tych danych będziesz mógł obliczyć wymaganą długość kolektorów poziomego i pionowego. Jeśli nie masz miejsca na poziomy, chcesz działkę inaczej zagospodarować, to trudno - pozostaje pionowy. Mając te dane poszukaj ofert na oba rodzaje kolektorów (o ile możesz mieć poziomy) i porównaj o ile się różnią. Zastanów się na czym polega ta "lepszość" kolektorów pionowych. Jeśli mają dawać większe cop pompy, to policz sobie za ile czasu różnica w cenie dz się zwróci. Jeśli będzie to coś w okolicach 100 lat lub więcej, to w ten sposób dowiedziesz, że ta "lepszość" jest mitem. Zerknij do archiwum forum i poszukaj jakie temperatury dz mają właściciele kolektorów poziomych i pionowych. Koniecznie odszukaj te posty, gdzie właściciele pionowych narzekali na -6 stopni na dz. Przeczytaj artykuł w numerze 3 (151) marzec 2011 cyt. za Henokiem:
"W ostatnim numerze Magazynu Instalatora (http://www.instalator.pl/), można poczytać jak można zamrozić dolne źródło"
Wyciągnij samodzielne wnioski nie kierując się teoretycznymi rozważaniami marketingowców. Na tej podstawie, a nie naszych czy innych opowieści podejmij decyzję.

peter12
12-03-2011, 11:17
Dzieki , ciekawy artyk. ale chyba jak narazie zostane przy pionowym tylko taki plan a cenowo to juz nie ma takiej duzej roznicy
pozdrawiam

Phant0mas
12-03-2011, 12:38
adiqq nie torpeduj pomyslow peter12 Najpierw musi i tak zrobic OZC a potem bedzie dopiero liczyl :) Jak mu wyjdzie 300mb odwiertu bo takie warunki glebowe to podejdzie do DZ z innej strony. A moze juz wie, ze same piaski i tylko odwiert da rade. A moze ma znajomosci i zrobia mu odwierty "po kosztach" :) peter12 zrob rozeznanie co do kosztow DZ poziomego i pionowego zebys potem sie nie rozczarowal bo w praktyce roznice beda znaczne (finansowo) :)

Jani_63
12-03-2011, 13:04
Ja to w ogóle odnoszę wrażenie że peter12 już podjął decyzję tyko się z nami przekomarza :)

aadamuss24
12-03-2011, 13:18
peter12 pompa ciepła da radę na tyle na ile jest dolne i górne źródło pozwoli (jak będzie dobrze dobrana). Jeśli wychodzi za duża/droga to dodając ocieplenia można zmniejszyć jej moc. Taniej wychodzi dodać ocieplenia niż zwiększać moc pompy.
Cytat wyrwany z kontekstu :) Można z buforem, można bez bufora, zależy od rodzaju kotłowni i sterowania. Cena pompy to nie tylko sprężarka, choć nie zdziwię się jeśli za chwilę producenci będą robić tanie pompy ciepła które będą miały tylko jeden wymiennik i sprężarkę a reszta będzie w gestii inwestora :) pozdrawiam adam

peter12
12-03-2011, 14:07
Widze poruszenie sie zrobiło, wiem poziomy duzo taniej jak sie samemu zrobi bo jezeli chodzi o firmę to duzej roznicy nie ma. Koledzy a jak wyliczyć OZC na podstawie projektu? Czekam na odpowiedź biura projektowego w sprawie charakterystyki energetycznej niby do 3 tyg mam otrzymac wiadomosć. Dzialke mam glina moze głebiej jakiś ił pewnie odpowiednia pod poziomy.
Jestem Świerzy na forum tak wiec po poradach postawie na poziomy tylko przy 1200 m2 dzialki zbytnio nie bedzie gdzie drzewek posadzić jezeli zakopie 800mb rury, co wy na to??

peter12
12-03-2011, 14:15
Napisze jeszcze ze dostałem wstepne koszta z dwoch firm i propozycja jest pompa okolo 10KW DZ poziome 600mb pionowe 180 mb, wytypowali to na podstawie projektu i danych ktore przedstawiłem czyli na 4 osoby,rodzaj gruntu . Piszecie ze trzeba obliczyć OZC aby dobrac PC oraz DZ

Jastrząb
12-03-2011, 15:42
Piszecie ze trzeba obliczyć OZC aby dobrac PC oraz DZ
Jak ktos ma np piec gazowy, to wstawienie pieca 2x za duzego, to praktycznie zaden koszt. Wiec mozna to zrobic na oko (bez OZC) solidnie przewymiarowujac ten piec.

W przypadku PC 2x wiekszej mocy, to juz jest duza roznica w koszcie, a co wazniejsze, powieksza sie tez kolektor(poziomy badz pionowy), co sprawia, ze cala impreza robi sie solidnie drozsza. Dlatego w przypadku dobory PC warto miec solidnie obliczone OZC.

A czy PC da rade jako jedno zrodlo ciepla? Jak bys do domu wstawil 2x za maly piec gazowy,to tez sam nie da rady.
KWh ciepla z pompy i z pieca spalajacego paliwo, "grzeja tak samo".

marcin

Jani_63
12-03-2011, 16:20
Koszty, kosztami.
Przewymiarowanie PCi powyżej zdrowego rozsądku, a to bardzo cienka granica :D niesie ze sobą również zagrożenie skrócenia żywotności samej PCi.
Zbyt mocna będzie się zbyt często włączała (krótkie cykle pracy) co wcale dla niej takie zdrowe nie jest.
Fakt że przy starcie pobiera najwięcej prądu, przez co staje się jeszcze mniej ekonomiczna pomijam.

Możesz oczywiście pójść na skróty i zapodać sobie na stan PCi invertorową, której inteligencja wrodzona będzie dobierała moc grzewczą zgodnie z aktualnym zapotrzebowanie na ciepło.
Wtedy na OZC możesz nawet patrzeć z przymrużeniem oka, bo mocy takiej jednostce raczej nie zbraknie (one maja dojść duże spektrum).
Jedyny feler takiego rozwiązania, po za ceną samej PCi to fakt że DZ i tak musisz wykonać praktycznie dla maksymalnej mocy.
Widzisz więc że bez OZC tez można (na leniucha) , ale tanio nie będzie.
Ktoś za inteligencję takiej jednostki musi zapłacić :)

deratus
12-03-2011, 19:09
Doradźcie jak można solidnie obliczyć OZC ? Czy najlepiej zlecić to firmie np. od audytu energetycznego czy można to zrobić we własnym zakresie ?

peter12
12-03-2011, 19:16
Tak koledzy moze i macie racje ale czy firma instalująca potrafi wyliczyc paramtery PC i DZ na podstawie projektu?? Poniewaz piszecie o OZC, moze firmy ktore mi wystawiaja taka kalkulacje juz sobie wyliczyly te OZC, mozliwe??? Bo ja sie nie znam. Wyliczenia wygladaly jak wyżej. Z waszych postow wychodzi ze to nie taka prosta sprawa ale zobaczymy do realizacj jeszcze mam sporo czasu tak wiec bede sledzil forum i wyciągał wnioski. Za 2 tyg podjade do gościa ktory ma PC w mojej okolicy i sie rozeznam, wiem ze on mial problemy z PC ale teraz podobno OK.

rwxw
12-03-2011, 23:06
Doradźcie jak można solidnie obliczyć OZC ?
Ściągasz sobie programik do liczenia ozc, wpisujesz parametry ścian, fundamentów, dachu, klikasz i sam wylicza. Czym dokładniej wpiszesz dane, tym dokładniejsze wyniki otrzymasz. Jeśli nie masz szczególnie skomplikowanej bryły, to dom możesz uprościć do powierzchni 4 ścian bez okien, podłogi, sufitu oraz powierzchni okien+drzwi. Trochę trzeba się naklikać, ale daje to pogląd na dziłnie ocieplenia domu, więc myslę że warto.

rwxw
12-03-2011, 23:16
Dzialke mam glina moze głebiej jakiś ił
To dobry grunt na poziomy. Skoro już mniej więcej wiesz jaki duży ma byc kolektor, to spróbuj go gdzieś upchnąć na działce (na kartce) wraz z planem innych rzeczy, które chcesz mieć. Ty to musisz zrobić, bo ekipy nie wiedzą co i gdzie chcesz mieć na działce. Jak się uda, to szukaj lepszych ofert na poziomy, jak się nie uda, to trudno - pozostanie pionowy. Jedna firma nie musi Ci robić wszystkiego.

deratus
13-03-2011, 09:18
Czy program Audytor OZC firmy Sankom w wersji demo nada sie do obliczenia OZC ? Czy są może inne lepsze/prostsze ?

peter12
13-03-2011, 10:38
42kwh/m2*rok bardzo male zapotrzebowanie, wczoraj probowalem liczyc OZC ale cos mi nie wychodzi. Tak naprawde 42kWh to chyba juz domy pasywne

peter12
13-03-2011, 11:43
Prawda, poczytałem i faktycznie takie zapotrzebowanie

peter12
13-03-2011, 11:51
Koledzy a EP to to samo co OZC

ana-76
13-03-2011, 22:59
Ja od początku tej zimy zużyłem 4 paczki po 10kg brykietów do kominka, więc nie można tego nazwać wspomaganiem ogrzewania. Grzeję więc tylko pc i dobrze się to sprawdza - do końca lutego rachunek za ogrzewanie wyniósł poniżej 1000zł, więc nie narzekam.
a dlaczego? żeby zniwelować mostek termiczny?

ana-76
13-03-2011, 23:16
Witam
Tak jak pisalem na wstepie jestem na etapie projektu dom bedzie mial 150 160 m2 bedzie to prawdopodobnie dom w chabrach 2 lub w kokosach ze znanej firmy projektowej.Zakladajac temat chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC i moze kontakt jakiejs firmy instalacyjnej co do kosztu oraz porade od uzytkownikow tych technologi. Budynek jest oceniany przez projektanta w podstawowej wersji 140 kWh(m2 rok) bez pakietu energooszczednego. Jak wspomniałem wczesniej jestem nowicjuszem tak wiec kazda porada jest dla mnie wazna . Wiem ze jesli sie zdecyduje to w projekcie nie potrzebuje kominów i jeden koszt odchodzi
Pozdrawiam
mam dom rozmiarowo zbliżony i PC PW jako jedyne źródło ciepła i nie narzekam, pompa śmiga elegancko, w domu temperatura taka jaką lubię czyli 22-23st i łazienki 25st, mam również rekuperator i z rozwiązań jakie mi zaproponowano jestem zadowolona ;))

rwxw
14-03-2011, 21:22
chodzilo mi o porade czy ma sens PC+ WM+GWC
Pc i wm to dwa niezależne układy. Wentylację mechaniczną bardzo, bardzo warto mieć - masz w domu zawsze świeże powietrze, co jest bezcenne. Przy okazji masz odzysk ciepła który jest niewątpliwie miły dla kieszeni, ale dla mnie w tym wypadku komfort i świeże powietrze jest dużo ważniejsze. Żeby oszczędności z wm były sensowne a nie iluzoryczne, to musisz zadbać o wykonanie szczelnego domu. TY musisz zadbać, bo żadna ekipa Ci tego nie zrobi. U nas obowiązuje standard domu-sita z szczelinami/pęknięciami przy drzwiach, oknach, parapetach, gips-kartonach itp. Z tym warto powalczyć stosując np. obklejenie szczelin między ścianą a oknami i drzwiami przed tynkowaniem odpowiednią taśmą i stosując coś innego niż pękające na poddaszu gips-kartony.

rwxw
14-03-2011, 21:22
a dlaczego? żeby zniwelować mostek termiczny?
Ano ;-)

rume
15-03-2011, 10:42
Wentylację mechaniczną bardzo, bardzo warto mieć - masz w domu zawsze świeże powietrze, co jest bezcenne.

Jak taka instalacja się ma do sytuacji gdy sąsiedzi palą śmieciuchami. Należy ją wyłączać czy są jakieś filtry ?

Liwko
15-03-2011, 11:02
Jak taka instalacja się ma do sytuacji gdy sąsiedzi palą śmieciuchami. Należy ją wyłączać czy są jakieś filtry ?

Czerpnie należy umieścić jak najdalej od takich niespodzianek. Filtry sprawy nie załatwią. Raz rozpaliłem ognisko blisko czerpni i zapomniałem wyłączyć WM, po kilku minutach w domu było czuć dym.

rume
15-03-2011, 11:11
Czerpnie należy umieścić jak najdalej od takich niespodzianek.

Niestety wiatry są zmienne.

Liwko
15-03-2011, 11:17
Niestety wiatry są zmienne.

Ale jak im dalej ją umieścisz tym mniej dymu do niej doleci. Innej rady nie ma.

rume
15-03-2011, 11:25
Myślisz że wszyscy? A co z oczyszczalniami? Co prawda częstość ich wybierania jest bardzo rzadka.

Havena
15-03-2011, 14:29
Czerpnie należy umieścić jak najdalej od takich niespodzianek. Filtry sprawy nie załatwią. Raz rozpaliłem ognisko blisko czerpni i zapomniałem wyłączyć WM, po kilku minutach w domu było czuć dym.

Oj, bardzo mnie tym zalamales... U nas wszyscy sasiedzi potwornie kopca i 'zasysa' nam te smrody do domu... Bylam przekonana, ze filtry zalatwia sprawe... Teraz wylaczamy WM, ale to nie jest wyjscie. A niech to...

Liwko
15-03-2011, 14:57
Oj, bardzo mnie tym zalamales... U nas wszyscy sasiedzi potwornie kopca i 'zasysa' nam te smrody do domu... Bylam przekonana, ze filtry zalatwia sprawe... Teraz wylaczamy WM, ale to nie jest wyjscie. A niech to...

Dlatego szlag mnie trafia jak widzę kolejny budujący się dom z kominem. Te stare idzie jeszcze zrozumieć ale nowe? XXI wiek:(

HenoK
15-03-2011, 16:06
Oj, bardzo mnie tym zalamales... U nas wszyscy sasiedzi potwornie kopca i 'zasysa' nam te smrody do domu... Bylam przekonana, ze filtry zalatwia sprawe... Teraz wylaczamy WM, ale to nie jest wyjscie. A niech to...
Filtry załatwią sprawę. Tylko muszą to być odpowiednie filtry.
Zobacz np. tutaj : http://www.smokesolution.pl/jak-dziala .

Liwko
15-03-2011, 16:26
Filtry załatwią sprawę. Tylko muszą to być odpowiednie filtry.
Zobacz np. tutaj : http://www.smokesolution.pl/jak-dziala .

W sumie piszemy nie w temacie ale jak o pompach nie ma co pisać to możemy o wentylacji:)
Ciekawe jakie opory są przy takich filtrach i czy są wersje dla wentylacji domowych.

niedowiarek
15-03-2011, 16:45
Filtry załatwią sprawę. Tylko muszą to być odpowiednie filtry.

No to chyba se ciepne maskę p-gaz na czerpnię i będzie git :P

HenoK
15-03-2011, 17:01
Ciekawe jakie opory są przy takich filtrach i czy są wersje dla wentylacji domowych.
Opory nie mogą być zbyt wielkie, jeżeli taka kabina potrzebuje :

# Oczyszczanie 400 m3 powietrza/h: 90 W
# Oczyszczanie 600 m3 powietrza/h: 135 W
Przy 100m3/h powinna sobie z tym poradzić typowa centrala wentylacyjna.

rwxw
15-03-2011, 17:31
Jak taka instalacja się ma do sytuacji gdy sąsiedzi palą śmieciuchami. Należy ją wyłączać czy są jakieś filtry ?
Wentylacja grawitacyjna działa najlepiej zimą i wtedy naciągnie ci i tak tego syfu wszelkimi szczelinami - nie ma wyjścia, ot pech w lokalizacji domu. W dodatku jej nie wyłączysz na czas rozpalania pieca przez sąsiada. Przy mechanicznej zawsze możesz zmniejszyć nawiew lub wyłączać w najtrudniejszych momentach, o filtrach nie wspominając. A w pozostałych porach roku to tylko radość i brak komarów ;-)

HenoK
15-03-2011, 18:51
Ciekawe jakie opory są przy takich filtrach i czy są wersje dla wentylacji domowych.
Znalazłem takie cudo : http://allegro.pl/filtr-weglowy-economy-160-240m3-h-growbox-hps-i1461257476.html
Używają tego jako filtra antyodorowego przy uprawach (podobno papryczek chili, ale coś mi to dziwnie wygląda ;) ).
Myślę, w układzie wentylacji też by był skuteczny.

Liwko
15-03-2011, 19:48
Ja sprawdzać tego nie będę, ale może to nie być głupi pomysł z tym filtrem.

wit74
17-03-2011, 18:40
Jeśli dobrze pamiętam to już ta strona się pojawiła kiedyś. Ale może ją przypomnę,baza użytkowników z zużyciami PCi jest dużo większa niż nasza
http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?lang=pl

rwxw
17-03-2011, 21:48
baza użytkowników z zużyciami PCi jest dużo większa niż nasza
Link do niej jest też u góry w arkuszu.

Tom OP
19-03-2011, 09:53
Użytkownicy: czy zdecydowaliście się na pompy jedno- czy trójfazowe i dlaczego?
Planuję zamontowanie PC P-W i obecność grzałek 6 kW może "zburzyć" moje warunki przyłączenia prądu (zamówiona moc to 13 kW - przy takiej grzałce może być niewystarczająca :-( ). Zabezpieczenie 25A.
Każda uwaga będzie cenna.
Pozdrawiam,
Tom

rydzadam
19-03-2011, 10:44
Proponuję zwiększyć zabezpieczenie i warunki przyłączenia. 13 kW może być przymało. Chyba, że instalacja już zrobiona, kable zakopane...

rwxw
19-03-2011, 10:46
jedno- czy trójfazowe i dlaczego?
Wszystkie większe silniki są trójfazowe, bo mają lepszą sprawność i dla tej samej mocy mniejsze prądy płyną w kablach. Proponuję 3-fazową.

QQQQ
19-03-2011, 10:57
Użytkownicy: czy zdecydowaliście się na pompy jedno- czy trójfazowe i dlaczego?
Planuję zamontowanie PC P-W i obecność grzałek 6 kW może "zburzyć" moje warunki przyłączenia prądu (zamówiona moc to 13 kW - przy takiej grzałce może być niewystarczająca :-( ). Zabezpieczenie 25A.
Każda uwaga będzie cenna.
Pozdrawiam,
Tom

mam PC P-W 11,2kW- grzalki 6kW - jednofazowa, min zabezpieczenie 32A
zalecam 3fazowa(380V) - nie jestem pewien ale 25A powinno Ci wystarczyc

Tom OP
19-03-2011, 12:14
Proponuję zwiększyć zabezpieczenie i warunki przyłączenia. 13 kW może być przymało. Chyba, że instalacja już zrobiona, kable zakopane...Kable jeszcze nie są zakopane. Instalacji jeszcze nie ma.
Jeden błąd już zrobiłem: mam komin. Kolejnych wielkich wpadek chciałbym uniknąć. Wiem, optymista ze mnie :-) .

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i rzeczowe podpowiedzi. Jest się nad czym zastanawiać.
Pozdrawiam,
Tom

HenoK
19-03-2011, 12:34
Jeden błąd już zrobiłem: mam komin.
Komin, oczywiście jeżeli już jest wybudowany, może przydać się na etapie suszenia budynku.
Podłączona do niego "koza" zapewnia bardzo dobre przewentylowanie budynku dostarczając sporą ilość ciepła.
Oczywiście można do tego celu wykorzystać pompę ciepła, ale często budynek jest jeszcze nie do końca zaizolowany i mamy wtedy taryfę budowlaną, więc można wykorzystać nieopatrznie wybudowany komin. Przynajmniej częściowo zwrócą się jego koszty :).

Monoceros
19-03-2011, 20:01
Panowie i Panie ..
Jaka mam iść rurą w ziemi ? Mam około 2000 tys metrów tego cuda..
25 , 32 czy 40 i jaką grubość ?

Pompę na jaką się zdecydowałem to VISSMAN geoTHERM VWS 220/2 21.6KW
I czy nie za mało wykopów ? Dom 540 m2

rwxw
19-03-2011, 22:18
Jeśli kolektor ma mieć 2km, to tylko rura PE40 i pewnie z 8 sekcji. Ogólnie grubsza sprawa, więc dobrze to zaplanuj.

Phant0mas
19-03-2011, 22:30
Mam około 2000 tys metrów tego cuda..

Moze przy takiej wielkosci DZ poziomego warto rozwazyc opcje odwiertow?

Monoceros
20-03-2011, 08:09
Moze przy takiej wielkosci DZ poziomego warto rozwazyc opcje odwiertow?

A jest jakas roznica oprocz ceny oczywiscie?

rwxw
20-03-2011, 13:14
A jest jakas roznica oprocz ceny oczywiscie?
Zajmowana powierzchnia.

Jani_63
20-03-2011, 13:22
Noo, znacznie mniejsza długość, tak z połowę :)
Mogłoby się wydawać że to mało istotne bo i tak tego nie widzisz, ale...
Odwierty pionowe generują mniejsze opory hydrauliczne,
do ich wykonania potrzeba znacznie mniej powierzchni działki,
z tego wynika znacznie mniejsza dewastacja działki.
W Polsce pojawiła się możliwość wykonywania odwiertów promienistych, co jeszcze dodatkowo zmniejsza ilość dziur w ziemi.
Teoria mówi również, że stabilność temperaturowa DZ w postaci sond pionowych jest większa.

Liwko
20-03-2011, 13:28
Z miejscem u Monocerosa na poziomy nie ma problemu, w dodatku dysponuje koparką więc trzeba mu pomóc zrobić ten poziomy.

rwxw
20-03-2011, 18:16
trzeba mu pomóc zrobić ten poziomy.
Jeśli już nie ma wątpliwości co do mocy pc, długości kolektora, to przed przystąpieniem do robót proponuję zacząć od przejrzenia instrukcji instalacji i wymiarowania pc oraz kolektorów, np. czegoś w rodzaju: www.helec.co.uk/Vitocal300G_tech.pdf .Są tam podane m.in. opory rur o różnych średnicach przy wymaganym przepływie. Z instrukcji Wieśka wynika, że PC BW220 21kW wymaga przepływu na kolektorze rzędu 5.5 m3/h a więc dosyć sporego. Trzeba by sprawdzić w danych pomp obiegowych (Wilo ma dobre katalogi online), jakie obiegówki dadzą radę tyle wyciągnąć przy nie małych oporach układu. Nie ma cudów, dla takiej instalacji trzeba policzyć opory dz. Z katalogu wybranej pc trzeba wziąć opory wymiennika przy przepływie nominalnym, do tego dodać policzone opory kolektora w kilku wariantach (np. PE40: 8x250m, 6x350, 4x500m, PE32: 20x100, 14x150), dodać opory przepływów 5.5m3/h od studzienki do pc (np. rura PE50, PE60) i sparować to z istniejącą na rynku obiegówką. To tak mniej więcej. Później można się zastanawiać jak to położyć.
Opór kolektora=opór wymiennika pc dla nom. przep. + opór rury od pc do studzienki dla nom. przep. + opór 1 sekcji dla (nominalnego przepływu podzielonego przez ilość sekcji).

Monoceros
20-03-2011, 19:05
Proponują mi wykopy 6 x 400 rura PE 40 . Na dodatek prosto idąc aby zminimalizować opory na pętlach. Liwko ma rację. Mam sporą działkę i swoją koparkę.. :)

Chce zakopywać to na głębokości 140 -150 cm ..
Zostawię sobie jeden obieg zapasowy.. Myślę, że to dobre rozwiązanie..

rwxw
20-03-2011, 19:42
Proponują mi wykopy 6 x 400 rura PE 40
400m rury PE40 to opory u Ciebie wynoszą mniej więcej 4m słupa wody na sekcji. Nie wiem co jest dalej. Sprawdź jak długą masz rurę od studzienki do pc i daj odpowiednio grubą rurę. Jeśli bardzo krótką to 50, jeśli nie to 63.

ARS
20-03-2011, 20:14
Witam
Chciałbym podzielić się spostrzeżeniami w użytkowaniu pompy ciepła. Od miesiąca jestem użytkownikiem pompy ciepła Alpha Innotec 10 KW, która zastąpiła kocioł na paliwo stałe i ogrzewa piętrowy dom o pow. 190 m2. Temperatura utrzymywana w całym domu od 21 - 22 stopni. Cały dom jest ogrzewany podłogówką, temperatura na zasilaniu od 32 - 35 stopni. Średnie zużycie energii elektrycznej wynosi od 14.02.2011 do 20.03.2011 - 21 KW/dobę i ostatnio z uwagi, że ociepla się temperatura na zewnątrz spada zużycie energii elektrycznej. Do tej pory zużywałem do ogrzania domu od 3,5-4 ton węgla plus niewielką ilość drewna. Dolne źródło składa się z trzech sond pionowych po 90 m każda turbulence firmy "Muovitech" - celowo przewymiarowane. Temperatura na wejściu dolnego źródła kilka minut po starcie PC ok 9 stopni na zakończenie pracy po ok 3 godzinach 4 stopnie. Po miesiącu użytkowania nie zauważyłem zmian temperatury w DZC.
Jeśli mogę z moich doświadczeń coś doradzić to projektując podłogówkę szczególnie większe pętle grzewcze radzę zastosować większe średnice rurek grzewczych minimum 18 mm - znacznie obniży to opory hydrauliczne. U mnie zastosowano wszędzie 16 mm co spowodowało, że pomieszczenia z małym rozstawem rur grzewczych - co za tym idzie dużą długością pętli grzewczej mają sporą różnicę temperatur zasilanie/powrót, założyłem przepływomierze co pomogło, ale nie do końca. Nadal występuje różnica temperatur. Dlatego zdecydowałem się na wymianę w PC pompki obiegowej na większą. Szkoda, że sprzedawca i instalator nie poinformowali mnie o takiej możliwości przy zakupie. Pompa jest zainstalowana w piwnicy więc na pierwsze piętro plus długie pętle ma sporo oporów do pokonania. W sumie temperatura po wyregulowaniu jest w całym domu ok, ale można było to zaprojektować lepiej.
Uzgadniając z wykonawcą cenę za wykonanie instalacji DZC radzę wykonanie w pierwszej kolejności opracowanie projektu przez niezależnego geologa. Ja w ostatniej chwili dopatrzyłem się że dolne źródło byłoby mało wydajne i zdecydowałem o wykonaniu 3 sondy czego naprawdę nie żałuję.
Ogólnie pompa ciepła to był jak na dzisiaj strzał w dziesiątkę, jestem pomimo drobnych problemów projektowych bardzo zadowolony. Problemy prawie całkiem zlikwidowałem, po wymianie pompki obiegowej powinny całkowicie zniknąć.
Jeśli ktoś posiada podobną instalację proszę o spostrzeżenia lub ewentualne pytania. Nie jestem oczywiście specjalistą, ale sporo podczas nadzorowania mojej inwestycji nabyłem wiedzy, którą chętnie się podzielę.

rwxw
20-03-2011, 21:56
U mnie zastosowano wszędzie 16 mm co spowodowało, że pomieszczenia z małym rozstawem rur grzewczych - co za tym idzie dużą długością pętli grzewczej mają sporą różnicę temperatur zasilanie/powrót
Bo łoś instalator powinien takie pętle dzielić na 2 lub więcej mniejszych, nie przekraczając 100m dla jednej pętli. A oni układają rury jak sznurek do snopowiązałki, będzie kilometr, to będzie, a co tam... U mnie w największych pomieszczeniach jest to samo.

rwxw
20-03-2011, 23:50
Nie wyobrażam sobie wykonywanie podłogówki bez podstawowych obliczeń nt długości pętli i ich liczby.
Bo widocznie nie jesteś instalatorem ;-)

Monoceros
21-03-2011, 09:41
Jeśli bardzo krótką to 50, jeśli nie to 63.

A jak do pc jest wejscie 40 to jak dam wieksze bedzie dobrze?

rwxw
21-03-2011, 11:04
Przy pc dasz redukcję i będzie dobrze. Opory przepływu wzrastają wraz z długością rury, zmniejszeniem jej średnicy i zwiększeniem przepływu. Nie wiem ile metrów masz od rozdzielacza do pc, ale wymagany przepływ to około 5-6m3/h, a więc spory. Wg. cytowanych wcześniej materiałów, przy PE40 daje to koło 2000Pa/m rury, a więc koło 0.2 m słupa wody na 1m rury. Gdy będziesz miał np. 10m do rozdzielacza, czyli 20m rury, opory wzrosną o niepotrzebne 4m słupa wody. Rura PE50, to już tylko 600Pa/m, PE63, to zaledwie 200Pa/m, a więc 10x mniej niż dla PE40 i z 4m zrobi się 0.4 m do pokonania przez obiegówkę. Przelicz jak daleko masz od rozdzielacza do pc i podejmij decyzję.
Z tych wyliczeń/szacunków wynika, że opory tłoczenia przez wszystkie 6 równoległych sekcji po 400m rury PE40 będą porównywalne z oporami tłoczenia przez marne 20m rury zbiorczej PE40 :-)

ARS
21-03-2011, 16:24
U mnie pętle mają w większości równe długości i są zaprojektowane prawidłowo. Projekt pierwotny oparty był na kolektorze z własną pompą obiegową i układem mieszającym. Było to konieczne przy kotle na paliwo stałe. Po zmianie na pompę ciepła i usunięciu pomp obiegowych przy kolektorach wystąpił problem. Dodatkowo ciśnienie słupa wody z piwnicy na I piętro też robi swoje. Pompa obiegowa z PC jest trochę słaba i będzie wymieniona. Na pewno zastosowanie rurek o większej średnicy dużo by pomogło.

niedowiarek
21-03-2011, 17:27
Ciśnienie słupa wody nie ma żadnego oddziaływania na opory przepływu. Jedynie przy duuuużych wartościach należałoby uwzględnić je w obliczeniach wytrzymałościowych na rozerwanie (szczelność), ale nie przy ciśnieniu z piętra do piwnicy - to wszak ułamek atmosfery (lub jak ktoś woli - bara).

Jani_63
21-03-2011, 17:42
Jakiego słupa wody? W obiegu zamkniętym?

niedowiarek
21-03-2011, 18:02
Dodatkowo ciśnienie słupa wody z piwnicy na I piętro też robi swoje.

Chodziło mi o to stwierdzenie, ale co racja to racja. Tak czy inaczej ciśnienie w układzie nie ma wpływu na opory przepływu. Przynajmniej tak mi się wydaje. Opory przepływu zależą na pewno od długości rury, jej przekroju, chropowatości, i gęstości przetłaczanego medium. Wysokość podnoszenia pompy musi pokonać właśnie te opory. A czy instalacja jest rozwleczona poziomo, czy po piętrach to bez znaczenia.

hydraulik_
21-03-2011, 20:08
Masz racje .Przepływ wody powodowany jest różnicą ciśnień na pompie cyrkulacyjnej (Ciśnienie dyspozycyjne).Ciśnienie statyczne wynika z wysokości instalacji.

hydraulik_
21-03-2011, 20:13
Jakiego słupa wody? W obiegu zamkniętym?

Ciśnienie można podawać w różnych jednostkach ,bez względu na to jakiej instalacji dotyczy.Można podać w mm Hg(słupa rtęci) ,barach ,Pa,itp

Jani_63
22-03-2011, 00:40
Jaszcze nie widziałem żeby ciśnienie hydrauliczne było podawane w Hg, ale może, może ... :)

rume
22-03-2011, 11:45
Cały czas mnie gryzie to chłodzenie pasywne - a ciepło się zaczyna robić.

Henok - czy warto te tysiąc złoty w to wrzucić ? W sumie koszt nie jest wielki.

rydzadam
22-03-2011, 12:22
Cały czas mnie gryzie to chłodzenie pasywne - a ciepło się zaczyna robić.

Henok - czy warto te tysiąc złoty w to wrzucić ? W sumie koszt nie jest wielki.

Ja bym dał.... Tysiąc zł to nie majątek. A jeśli masz DZ poziome to tym bardziej - dogrzejesz nieco grunt i na zimę będzie lepiej przygotowany.

Liwko
22-03-2011, 12:39
A jeśli masz DZ poziome to tym bardziej - dogrzejesz nieco grunt i na zimę będzie lepiej przygotowany.

Przy poziomym raczej to wpływu nie będzie miało, bardziej przy pionowym.

Liwko
22-03-2011, 12:44
HenoK - pytanie do ciebie - ile cie kosztowało chłodzenie paswyne?
bo zastanawiam się co zrobić - czy GWC glikolowy do reku, czy chłodzenie pasywne...

Glikolowy do reku przyda się zimą;)

Liwko
22-03-2011, 12:45
Ups, to było pytanie do HenoKa

HenoK
22-03-2011, 13:07
HenoK - pytanie do ciebie - ile cie kosztowało chłodzenie paswyne?
bo zastanawiam się co zrobić - czy GWC glikolowy do reku, czy chłodzenie pasywne...
mnie jest to prosty wymiennik płytowy wpięty "równolegle" z pompą ciepła.
Pierwotna strona równolegle z dolnym źródłem, a wtórna, równolegle z górnym źródłem.
Do tego oczywiście zawory przełączające. U siebie mam zawory trójdrogowe z siłownikami, ale przy sporadycznym wykorzystaniu wystarczą zawory unieruchamiane ręcznie.
Wymiennik ma moc nominalną 22kW, ale oczywiście przy zupełnie innych parametrach.
W przypadku chłodzenia pasywnego można się spodziewać mocy chłodniczej 2-4kW.
Koszt materiałów nie powinien przekroczyć 500zł, ale niestety dłubania trochę przy tym jest, zwłaszcza w już istniejącej instalacji.

rydzadam
22-03-2011, 15:12
Przy poziomym raczej to wpływu nie będzie miało, bardziej przy pionowym.

Mi się wydaje, że przy poziomym jak najbardziej. Możemy spokojnie "pompować" do gruntu ciepło z natężeniem dajmy na to 1,5 kW przez powiedzmy dwa miesiące bez przerwy = 2 megawaty ciepła, z czego jakiś procent "zostanie" w gruncie na zimę.... Na pewno pomoże to słońcu, zwłaszcza jak grunt jest suchy, bo przy mokrym faktycznie nie ma to większego znaczenia.

HenoK
22-03-2011, 15:30
Henok - czy warto te tysiąc złoty w to wrzucić ? W sumie koszt nie jest wielki.
Jeżeli nie masz w inny sposób rozwiązanego chłodzenia dom latem (GWC do wentylacji lub klima), to IMHO - warto.

HenoK
22-03-2011, 15:34
z czego jakiś procent "zostanie" w gruncie na zimę....
Niestety będzie to bardzo niewielki procent. Słońce dostarcza w głąb gruntu w słoneczny dzień nawet 400W/m2, latem słonecznych dni jest wiele. Do tego dochodzi woda deszczowa, która wsiąkając w grunt przenosi spore ilości ciepła. Na powierzchni np. 300m2 (tyle u mnie obejmuje dolne źródło) daje to 120kW mocy grzewczej. W porównaniu z tym te 1,5kW to pryszcz...

hydraulik_
22-03-2011, 18:48
Jaszcze nie widziałem żeby ciśnienie hydrauliczne było podawane w Hg, ale może, może ... :)

a w funtach na stopę kwadratową -jednostka jak jednostka.Dlatego może być w metrach słupa wody:bye:

rume
22-03-2011, 21:13
Do tego oczywiście zawory przełączające. U siebie mam zawory trójdrogowe z siłownikami, ale przy sporadycznym wykorzystaniu wystarczą zawory unieruchamiane ręcznie.


Mam rozumieć, że zawory trójdrożne dałeś po obu stronach wymiennika ? A nie wystarczy tylko po jednej? Zawory ręczne nie wchodzą w grę gdyż u mnie pompa pracuje również na cwu


Jeżeli nie masz w inny sposób rozwiązanego chłodzenia dom latem (GWC do wentylacji lub klima), to IMHO - warto.
Mam wentylację grawitacyjną i myślę tylko o chłodzeniu poddasza bez łazienki.

HenoK
22-03-2011, 22:52
HenoK - a tobie robiła to firma od PC? czy sam robiłeś?
Wymiennik sam kupiłem wcześniej, ale zamontowany był razem z PCi przez firmę.

HenoK
22-03-2011, 22:55
Mam rozumieć, że zawory trójdrożne dałeś po obu stronach wymiennika ?
Teoretycznie można by jedną stronę wymiennika połączyć szeregowo z pompą ciepła, ale powodowałoby to znaczne opory hydrauliczne.

kbab
23-03-2011, 08:56
Niestety będzie to bardzo niewielki procent. Słońce dostarcza w głąb gruntu w słoneczny dzień nawet 400W/m2, latem słonecznych dni jest wiele. Do tego dochodzi woda deszczowa, która wsiąkając w grunt przenosi spore ilości ciepła. Na powierzchni np. 300m2 (tyle u mnie obejmuje dolne źródło) daje to 120kW mocy grzewczej. W porównaniu z tym te 1,5kW to pryszcz...

coś trochę przesadziłeś, bo z takiej działki wyciągnąć 12kW to już dobrze - ale 120 - to bzdura, popraw rachunki.

rume
23-03-2011, 09:17
coś trochę przesadziłeś, bo z takiej działki wyciągnąć 12kW to już dobrze - ale 120 - to bzdura, popraw rachunki.

Zależy co masz na myśli. Sądzę że Henok nie pisał o energii jaką wciągnie PCi lecz o energii jaka jest skumulowana w gruncie oraz o jej dostarczaniu przez promienie słoneczne.

Za wiki:
Do Ziemi dociera promieniowanie słoneczne zbliżone widmowo do promieniowania ciała doskonale czarnego o temperaturze ok. 5700 K. Przed wejściem do atmosfery moc promieniowania jest równa 1367 W/m² powierzchni prostopadłej do promieniowania słonecznego. Część tej energii jest odbijana i pochłaniana przez atmosferę, do powierzchni Ziemi w słoneczny dzień dociera około 1000 W/m².

Ilość energii słonecznej docierającej do danego miejsca zależy od szerokości geograficznej oraz od czynników pogodowych. Średnie roczne nasłonecznienie obszaru Polski wynosi ~3500 MJ*m-2*rok-1 (~1100 kWh*m-2*rok-1) na poziomą powierzchnię, co odpowiada wartości opałowej 120 kg paliwa umownego[1].

HenoK
23-03-2011, 12:47
coś trochę przesadziłeś, bo z takiej działki wyciągnąć 12kW to już dobrze - ale 120 - to bzdura, popraw rachunki.
Popatrz na ten schemat :
http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/images/stories/ogrzewanie/geotermia/geotermia1/geotermia18.jpg
Średnia wartość stałej słonecznej wynosi około 1366,1 W/m².
Przyjmując 400W/m2 zaniżyłem ilość energii.
0,4kW x 300m2 = 120kW.

HenoK
23-03-2011, 12:52
Ilość energii słonecznej docierającej do danego miejsca zależy od szerokości geograficznej oraz od czynników pogodowych. Średnie roczne nasłonecznienie obszaru Polski wynosi ~3500 MJ*m-2*rok-1 (~1100 kWh*m-2*rok-1) na poziomą powierzchnię, co odpowiada wartości opałowej 120 kg paliwa umownego[1].Dokładnie o to mi chodziło :).
Większość tak gromadzonej energii jest wypromieniowana już podczas następnej nocy (zwłaszcza przy wyżowej, bezchmurnej pogodzie), ale mimo wszystko spora część zostaje.

Basia_KRK
31-03-2011, 13:28
U nas 9,7kW i dwa odwierty po 105m....


A jaką macie glebę na działce?
Pewnie humus, a pod nim trochę piasku lub gliny.

Dokładnie - ale z przewagą gliny...

kbab
31-03-2011, 15:44
Na powierzchni np. 300m2 (tyle u mnie obejmuje dolne źródło) daje to 120kW mocy grzewczej..
Czy to jest jednoznaczne z mocą dolnego źródła? Jeśli tak to pc o mocy 120kW zrobi z tej działki wieczną zmarzlinę, oczywiście nie ma szans na wykorzystanie takiej mocy, przeciętnie moc DZ poziomego przelicza się na 40W/m2, w tym przypadku max 12kW.

Średnie roczne nasłonecznienie obszaru Polski wynosi ~3500 MJ*m-2*rok-1 (~1100 kWh*m-2*rok-1) na poziomą powierzchnię, co odpowiada wartości opałowej 120 kg paliwa umownego[1].
wg moich wyliczeń wypada 976,67kWh/m2, ale ta średnia w różnych latach różniła się nawet o 26% i tak
" Na przykład dla Warszawy:
• średnia to ok. 3500 MJ/m2 (ok. 975 kWh/m2) rocznie
(uwaga: średnia niższa niż na mapie bo dodatkowe zanieczyszczenie powietrza w samym mieście)
• ale odnotowano też w 1980 roku średnią roczną wynoszącą jedynie ok. 3160 MJ/m2 (ok. 880 kWh/m2) rocznie
• ale odnotowano też w 1994 roku średnią roczną wynoszącą aż ok. 4000 MJ/m2 (ok. 1110 kWh/m2) rocznie"
http://www.solareko.com/index.php?option=com_content&view=article&id=117%3Awiadomoi-ogolne-na-temat-soca-i-promieniowania-sonecznego&catid=53%3Aenergia-soca&Itemid=119&lang=pl
problemem jest wykorzystanie tej energii
"ludzkość zużywa w ciągu roku jedynie 0,00002 tego co nam daje słońce w ciągu roku"

Jani_63
31-03-2011, 17:24
Nie.
Jest to energia jaką przyjmuje grunt o powierzchni 300m2 w ciągu słonecznego dnia, ale nie jest równoznaczna z energią jaką akumuluje, a tym bardziej oddaje.

peter12
31-03-2011, 18:01
witam, koledzy jakie przełacze elektryczne do PC 10kW o ile pisac do zakladu energetycznego

rume
31-03-2011, 19:14
Ja bym nic nie przełączał ;) a tak an serio to przyłącze.
Ważne jaka jest moc zainstalowana tej pompy - czym są tam grzałki i jakiej mocy?
Czy to jest jedyne urządzenie elektryczne dużej mocy? Jak z kuchnią?

HenoK
31-03-2011, 19:15
witam, koledzy jakie przełacze elektryczne do PC 10kW o ile pisac do zakladu energetycznego
Na samą pompę ciepła, o ile nie będzie musiała być wspomagana grzałkami wystarczy ~3,5kW. Decydujące znaczenie mają inne odbiorniki : pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, czajnik, odkurzacz.
Przeważnie ze znacznym zapasem wystarczy przyłącze trójfazowe o mocy 14kW z zabezpieczeniami 20A.

andrzej_der
31-03-2011, 20:06
Witam,
Parę osób pytało, więc ogólnie na początek:

Jestem po pierwszym sezonie Niebe 1245 8kW
500 m kolektora poziomego,
Powierzchnia ogrzewana 160m2
Przy temperaturze w domu przez całą zimę 21oC i temp. CWU 50oC koszty wyniosły na dzień 31.03.2011 niecałe 1200 zł
Ani razu nie korzystałem z grzałek. Dodam, że budynek nowy i cały czas wietrzony.
Jeśli kogoś interesuje więcej informacji piszcie na priw. [email protected] bęzie szybciej

PiotrTok
31-03-2011, 20:56
Na samą pompę ciepła, o ile nie będzie musiała być wspomagana grzałkami wystarczy ~3,5kW. Decydujące znaczenie mają inne odbiorniki : pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna, czajnik, odkurzacz.
Przeważnie ze znacznym zapasem wystarczy przyłącze trójfazowe o mocy 14kW z zabezpieczeniami 20A.

od 13kW dają zabezpieczenie przedlicznikowe 25A więc nie ma potrzeby zgłaszać 14 czy nawet 17 bo i tak zabezpieczenie będzie miało 25A

Arturo72
31-03-2011, 21:13
od 13kW dają zabezpieczenie przedlicznikowe 25A więc nie ma potrzeby zgłaszać 14 czy nawet 17 bo i tak zabezpieczenie będzie miało 25A
Jeśli tak to nie wszędzie,Vattenfall 25A daje od 17,3kW

peter12
31-03-2011, 21:20
Dzieki, sorki za pomyłeke z przyłaczem, dowiem sie o zabezpieczeniu ale wydaje mi sie ze u nas daja 25A.
Koledzy a uzywa ktos PC Vikersønn Bjørn lub ma znajomych co to cudo posiadają

Liwko
31-03-2011, 21:21
Witam,
Parę osób pytało, więc ogólnie na początek:

Jestem po pierwszym sezonie Niebe 1245 8kW
500 m kolektora poziomego,
Powierzchnia ogrzewana 160m2
Przy temperaturze w domu przez całą zimę 21oC i temp. CWU 50oC koszty wyniosły na dzień 31.03.2011 niecałe 1200 zł
Ani razu nie korzystałem z grzałek. Dodam, że budynek nowy i cały czas wietrzony.
Jeśli kogoś interesuje więcej informacji piszcie na priw. [email protected] bęzie szybciej

Masz podlicznik?

Jacek150
01-04-2011, 00:00
Moja Nibe 1245 12kw , kolektor pionowy 300mb, pierwszy sezon, do grzania 300 m2 z cwu na dzień dzisiejszy od początku listopada 2120 zł, od 1 marca zalozyłem podlicznik i za marzec wyszlo ok 250 zł z cwu ( 485 kwh ) Mysle że jak na pierwszy sezon to ok

laki 11
01-04-2011, 00:17
Witam
Chciałbym zasięgnąć opinii ,wybudowałem sobie domek i jestem na etapie wyboru instalacji na 99% jestem zdecydowany na pompę ciepła jednak nurtuje mnie jedna sprawa.
Domek 220 m2 z poddaszem użytkowym , cały parter w podłogówce i znaczna część poddasza. Praktycznie wszędzie poza sypialniami. Niestety instalator od podłogówki na 170m2 położył tylko 850m Peksy. Co sądzicie, czy pompa ciepła przy dużych mrozach utrzyma temperaturę?
Czy mogę również wykorzystać w tej sytuacji tanią taryfę? Dodam tylko, że dom bardzo dobrze ocieplony, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Z góry dzięki za posty

Jani_63
01-04-2011, 00:45
Powiedz dokładnie jakie to ocieplenie, to będzie wszystko jasne 100%.
850m Pexa na 170m2 doje rozstaw co 20cm, więc dla domu energooszczędnego wystarczy 99% ;)
Daj se spokój z grzejnikami w sypialniach, chyba że już nie masz odwrotu.

Jacek150
01-04-2011, 08:02
Jakiej mocy masz pompe kolego ?

wit74
01-04-2011, 08:21
Jakiej mocy masz pompe kolego ?

Zerknij do arkusza zużyć ze stopki kolegi :-)

Jacek150
Jakie utrzymujesz temp w domu?
Ja takie zużycie w marcu (478 kWh,100% II taryfa) mam dla 160m kw pow ogrzewanej z garażem,więc twój wynik jest interesujący

piwopijca
01-04-2011, 08:22
Mnie ta przyjemnosc kosztuje za okres 01/10/2010 - 31/03/2011 1 359 zl. - bez kosztow stalych za en. elektryczna.
Powyzsze dotyczy co + cwu, wychodza 182 dni.
Najwiecej zuzylem w grudniu 2010 (902 kWh) a pozniej w lutym 2011 (751 kWh), trzeci na podium zalapal sie styczen 2011 (644 kwh)

* pow. podlog ogrzewanych: 215m2
* pow.uzytkowej: 175m2
* srednia temp. wewnatrz: 22*C
Wychodzi mi zuzycie I / II taryfa: 30% / 70%

Pzdr.

Liwko
01-04-2011, 08:28
czas na małe podsumowanie kosztów za okres od 1.11.2010 do 1.04.2011
zuzycie wg podlicznika PC (CO+CWU)
1T=1394,2 kwh = 38% = 761zł
2T=2275,3 kwh = 62% = 670zl
suma=3669,5 kwh = 1431zł


Masz dobrą taryfę. W mojej zapłaciłbyś 1560zł

Za marzec wyszło mi 170zł (88% w II)

HenoK
01-04-2011, 10:48
Dobierająć moc PC tak jak ja, to trzeba liczyć się z takim zużyciem w 1T - żeby PC pracowała tylko w 2T to trzeba ja sporo przewymiarowywac (i DZ też) a to dodatkowo kosztuje...no ale można policzyc 100% w 2T, to nic nie kosztuje :P
.....
to w koncu temat o PC P-W...
Patrzysz na pompę ciepła przez pryzmat swojej instalacji.
Przy gruntowych pompach ciepła rzeczywiście nie byłoby ekonomiczne znaczne przewymiarowanie instalacji, tak aby PCi mogła pracować tylko w 2 taryfie (pompa ciepła o większej mocy nie jest co prawda dużo droższa, ale konieczne jest bardziej wydajne dolne źródło).
Przy pompa powietrznych, zwłaszcza takich, jak miałem okazje oglądać w Pucku, jest to zupełnie inna bajka.
Zamiast PCi o mocy 7kW (4900zł, chociaż można ją kupić jeszcze taniej, np. http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1507278440.html ; przy okazji zobaczcie, kto tą pompę ciepła za taką cenę kupił - nikt inny tylko j...j ;) ), która w zupełności wystarczyłaby na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody, można dać PCi o mocy 12kW (7900zł), czy nawet 18,4kW (11 000zł).
Trzeba się wtedy liczyć z minimalnie gorszym COP, ale za to można wykorzystywać prawie w 100% 2 taryfę.

Takie PCi nie sprawdzą się może w każdym rejonie Polski, ale na pewno są alternatywą wartą rozważenia w stosunku do ogrzewania "czystą" energią elektryczną.

Jani_63
01-04-2011, 10:56
Chodził, chodził i wychodził :)

Liwko
01-04-2011, 10:56
Żałowałem ciepła na pomieszczenie gospodarcze gdzie jest PC a okazało się że po dogrzaniu spadło mi zużycie jak i wzrósł procent pracy w II taryfie. Raz że zbiorniki CWU tak szybko się nie wychładzały a dwa że czujnik temperatury od podłogówki zaizolowany tylko otuliną z pianki miał błędne wskazania.
Nie żałujcie ciepła na pomieszczenia z PC, to tylko kilka metrów (przynajmniej u mnie;))

wit74
01-04-2011, 11:24
Nie żałujcie ciepła na pomieszczenia z PC, to tylko kilka metrów (przynajmniej u mnie;))

Nooo,mnie to nieżałowanie w I sezonie kosztowało i nerwów i PLN bo PCi w garażu miała zimą 18oC :-) a garaż wyciąga.Podocieplałem,poregulowałem.
Teraz utrzymuje tam 8oC(zimą) i 15oC( wiosną) i też to pewnie kosztuje.....ale Twoja obserwacja ciekawa jest

Liwko
01-04-2011, 11:30
Zamiast PCi o mocy 7kW (4900zł, chociaż można ją kupić jeszcze taniej, np. http://allegro.pl/pompa-ciepla-7kw-panasonic-powietrze-woda-i1507278440.html ; przy okazji zobaczcie, kto tą pompę ciepła za taką cenę kupił - nikt inny tylko j...j ;) )

Pamiętam jak po jakiejś naszej kłótni na forum, wkleił sobie na dole by mi dokopać a podlizać się mpoplawowi jego cytat:

""...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

Okazuje się że życie szybko weryfikuje założenia:)

HenoK
01-04-2011, 11:39
Okazuje się że życie szybko weryfikuje założenia:)
Do kabli grzewczych trudno mu będzie tą PCi podłączyć, ale do ciepłej wody jak znalazł :).

Liwko
01-04-2011, 11:41
Do kabli grzewczych trudno mu będzie tą PCi podłączyć, ale do ciepłej wody jak znalazł :).

Jak pamiętam o tym bardzo zaciekle dyskutowaliśmy. Ciekawe czy teraz nie żałuje że nie ma rurek?:)

HenoK
01-04-2011, 12:34
jeśli to oczywiście ten j-j - bo znamy tylko 1 i ostatnia literę nicka...
No chociaż jeden nie dał się nabrać ;). W końcu dzisiaj prima aprilis :).

Arturo72 z tego co pisał to zamierza podłogówkę wodną robić...ten będzie mieć już łatwiej...tylko długo czekać będzie aż ceny PC spadną do poziomu lodówki (mam na myśli taką za 1,5tys)
Arturo na pewno pójdzie na całość i będzie czekał, aż ceny spadną PCi do takiego poziomu : http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Flodow ko-zamrazarka-beko-a-energy-wys-185cm-biala-i1537387845.html

Liwko
01-04-2011, 12:42
No chociaż jeden nie dał się nabrać ;). W końcu dzisiaj prima aprilis :).


http://emoty.blox.pl/resource/mixedsmiley042.gif

kbab
01-04-2011, 14:26
Arturo72 z tego co pisał to zamierza podłogówkę wodną robić...ten będzie mieć już łatwiej...tylko długo czekać będzie aż ceny PC spadną do poziomu lodówki (mam na myśli taką za 1,5tys)
to nie pima aprilis kupiłem pc p-p taniej bo za 976 zł i to inwerter.

abuelo
01-04-2011, 20:13
Witam,

jestem na etapie projektowania małego 80 - 90m2 domu. Zastanawiam się nad ogrzewaniem PC. Jaką pompę najlepiej wybrać na taki mały dom?

hydraulik_
01-04-2011, 20:36
Witam,

jestem na etapie projektowania małego 80 - 90m2 domu. Zastanawiam się nad ogrzewaniem PC. Jaką pompę najlepiej wybrać na taki mały dom?

Np grzanie klimatyzatorem kanałowym .Ogrzewanie cwu tanią pompą typu split CHIGO.
Albo ogrzewanie podłogowe i pc p-w altantic Alfea 8S (z dużym zapasem)

rwxw
01-04-2011, 22:58
Też się pochwalę, a co. Za okres 01/10/2010 - 31/03/2011 wyszło mi 1110zl za samo ogrzewanie bez cwu. 93% w taryfie nocnej. Temperatura zimą mniej więcej dół 21-22, góra 20-21. 196m2 po połodze. Zdeydowanie najgorszy był grudzień, ciut lepszy styczeń. Jestem bardo zadowolony z wyniku, choć jest minimalnie wyzszy niz rok temu, ale cóż prąd nie chciał stanieć...

abuelo
02-04-2011, 03:13
Prowokacja czy prima aprilis ;)

Ani jedno ani drugie.

Dlatego zadałem to pytanie, jak czytam każdy ma większe domy dlatego nie wiem czy się opłaca inwestować w PC przy tak małej powierzchni domu. Stąd moje pytanie.

rydzadam
02-04-2011, 08:34
Ani jedno ani drugie.

Dlatego zadałem to pytanie, jak czytam każdy ma większe domy dlatego nie wiem czy się opłaca inwestować w PC przy tak małej powierzchni domu. Stąd moje pytanie.

Oczywiście, że się opłaca, ale w przypadku tak niedużego domu, do tego dobrze ocieplonego, wystarczy fajna pompa powietrze-woda, jak pisał hydrauli połączona z podłogówką w całym domu oraz zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową. Chyba, że fundusze nie są problemem - małą pompę glikol-woda i np. dwa odwierty, które przy małej mocy pompie nie powinny kosztować majątku.

rwxw
02-04-2011, 15:18
rwxw - a ile za ten okres wyniósł cię koszt CWU ?
Trudno mi powiedzieć, bo cwu grzeję gazem - gaz miałem wcześniej i tak zostało. Na gazie też gotuję, a nie mam podlicznika ;-) Ostatni rachunek za gaz od 7II do 29III wyszedł 20m3 i zapłaciłem 50zł razem z abonamentem, ale chyba już mi zaczęły nieco pomagać solary.

Liwko
02-04-2011, 17:23
Trudno mi powiedzieć, bo cwu grzeję gazem - gaz miałem wcześniej i tak zostało. Na gazie też gotuję, a nie mam podlicznika ;-) Ostatni rachunek za gaz od 7II do 29III wyszedł 20m3 i zapłaciłem 50zł razem z abonamentem, ale chyba już mi zaczęły nieco pomagać solary.

Olej gaz:D

peter12
02-04-2011, 19:22
Witam , slyszał ktos moze o PC EKO DOM z Grudziadza??? moze ktoś użytkuje takie cudo??

rwxw
02-04-2011, 21:30
Olej gaz:D
Teraz to już nie warto tego przerabiać. Zresztą skoro już gaz mam, to koszt jego posiadania jest żaden, a jakoś wolę gotować na gazie.

rwxw
02-04-2011, 22:40
płacisz haracz
10 zł i 60gr miesięcznie najtańszego abonamentu, to stać mnie. Pewnie tyle bym wydał więcej za prąd na gotowanie. Za to jaka dywersyfikacja, może gdy wybudują port lng, wykopią łupkowy, to będzie za darmo :-)

Kejti30
03-04-2011, 13:32
a ja pytanie mam, nie dotyczy PC bezpośrednio ale zadam tutaj bo myślę że otrzymam konkretną odpowiedź :D
w każdym razie zastanawiam się czy wyłaz dachowy może być dużym mostkiem termicznym? u mnie będzie poddasze nieużywane na poczatku, ale docelowo chcemy coś tam zrobić, w każdym razie dach będzie ocieplony (wełna poziomo i w poprzek jakieś rozsądne grubości) na stropie też wełna 20cm, i ogólnie dom dobrze zaizolowany (20cm styro ściany, 15 posadzka, 20 fundament, okna < 1.0, ogrzewany PC), jak zaczęłam czytać o tym wyłazie - np fakro to one raczej nie są produkowane z myślą o izolacji termicznej, znalazłam jedne takie http://www.oknadachowe.net/sklep,7,2,257,wylazy-dachowe,roto,0.html droższe od fakro o 800 zł i teraz pytanie, czy jest sens zawracac sobie tym głowe? bo to jednak b.mały otwór jest i czy takie cos moze być znaczącym mostkiem, macie jakieś specjalne wyłazy? czy tez macie dobre okna połaciowe i wtedy nie potrzeba już wyłazu? może lepiej po prostu zrobić okno? :rolleyes:

rume
03-04-2011, 17:01
Nie ma kominów to nie ma wyłazów ;). Dla mnie większym problemem jeśli chodzi o termikę to jest wyłaz na strych, żeby tą drabinę zaizolować to niezłą skrzynię trzeba zbudować

Liwko
03-04-2011, 17:05
A po co wyłaz?

Renatka
03-04-2011, 19:37
Ja też mam wyłaz na dach, ponieważ mam komin spalinowy od kominka.

Grzeję pierwszy sezon tj od 20 listopada 2010 pompą Thermogolv Zirius M-2 5kW 115 m2 powierzchni użytkowej (bez garażu, który nie jest ogrzewany). Dom w trakcie wykańczania, jeszcze bardzo nieszczelny tzn. prowizoryczne progi, zatkane watą wloty i wyloty powietrza od wentylacji mechanicznej, bo brak jeszcze rekuperatora, sporo wilgoci z gładzi gipsowych wykonywanych w styczniu. Regulowałam ręcznie pompę zadawaną temperaturą na podłogówkę. W zależności od potrzeb temeratura na podłogówce ustawiana była podtrzymująco 21 st ( około 14 st. w pokojach) nawet do 35 st. gdy potrzebowałam wygrzać podłogę przed położeniem kafli (temp. wewnątrz 23 st.) Zużycie na dzień 26.03.2011 to 2882 kW wraz z CWU .
Rachunku jeszcze nie płaciłam, więc nie wiem ile to uczyni.
Szczerze mówiąc liczyłam, że pobór będzie mniejszy. Serwisant uspokaja, że to tak dramatycznie w pierwszym sezonie wygląda.
Jakie macie zdanie doświadczeni użytkownicy PC?
Nie miałam dotychczas okazji podziękować osobom, które pomogły mi w decyzji o zakupie pompy. Dziekuję szczególnie HenoK, Agduś i panda.
Cały wątek ten i jeszcze inny o pompach okazał się być niezwykle pożyteczny.
Tak więc kochani piszmy szczerze, bo wiele dobra z tego płynie. :)

rume
03-04-2011, 20:43
Ja też mam wyłaz na dach, ponieważ mam komin spalinowy od kominka.
Zużycie na dzień 26.03.2011 to 2882 kW wraz z CWU .
Rachunku jeszcze nie płaciłam, więc nie wiem ile to uczyni.
Szczerze mówiąc liczyłam, że pobór będzie mniejszy.

2882 kWh średnio po 0,4 zł/kWh to daje 1150 PLN faktycznie idzie się zastrzelić jak na pierwszy sezon :D

Liwko
04-04-2011, 00:36
Ale po co właz?

vega1
04-04-2011, 10:18
na Allegro pojawiły się te pompy:
http://www.vicengineering.co.uk/

ktoś coś słyszał o nich wcześniej? Cena wydaje się atrakcyjna. Mają miękki start, dobre sprężarki.

Liwko
04-04-2011, 10:26
Ja też mam wyłaz na dach, ponieważ mam komin spalinowy od kominka.


Ja też mam komin do kominka ale wyłazu nie mam. Spytałem kominiarza i powiedział że nie potrzebny;)

remond
04-04-2011, 21:03
Witaj,

mam zamiar zamontować pompę ciepła do domu 100 m2. Czy możesz podac blizsze dane na temat swojej pompy.
- jaki producent
- jakie dolne źródło
- jakie koszty zainstalowania
- jaki system ogrzewania wewnatrz domu
będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.
pozdrawiam

Liwko
04-04-2011, 21:15
Witaj,

mam zamiar zamontować pompę ciepła do domu 100 m2. Czy możesz podac blizsze dane na temat swojej pompy.
- jaki producent
- jakie dolne źródło
- jakie koszty zainstalowania
- jaki system ogrzewania wewnatrz domu
będę bardzo wdzięczny za podpowiedź.
pozdrawiam

Pompę mam firmy http://ppcpompy.eu/page15.php Zgadnij gdzie je robią?:)
Mam odwierty ale jeżeli masz miejsce zrób kolektor poziomy, wyjdzie taniej. W całym domu mam podłogówkę, a o kosztach możemy porozmawiać jak będziesz wiedział jakie DZ będziesz robił. Na poziomy kolektor "na oko" potrzebujesz około 300m2
Pzdr

remond
04-04-2011, 23:13
Dzieki za podpowiedz.
Ciągle niestety mam wątpliwości czy na tak małą powierzchnię zamontować pompę ciepła
czy ogrzewanie elektryczne podłogowe. Instalator pompy ciepła sama pompę ciepła wycenił na ca. 10 -14 000 zł.
Oczywicie trzeba doliczyc DZ i podłogówkę.
Jaką masz pow. domu i jaki był koszt systemu grzewczego ?

remond
04-04-2011, 23:15
Aha, jako dolne źródło chcę wykorzystać kolektor poziomy.

Liwko
04-04-2011, 23:27
W 25-26tyś powinieneś bez problemu się zamknąć, plus oczywiście podłogówka jakieś 3tyś.
Zrób przede wszystkim podłogówkę wodną a nad prądem czy PC będziesz miał czas się zastanowić. Może prąd, może PC glikolowa a może powietrzna. Przy prądzie musisz być absolutnie pewien co budujesz. Dodatkowe ocieplenie też kosztuje. Przy PC tak duża staranność nie jest już musem. Oczywiście najlepiej zrobić wszystko staranie ale ewentualne błędy zostaną nieco wybaczone;)
Pzdr

Jastrząb
05-04-2011, 08:08
Zrób przede wszystkim podłogówkę wodną a nad prądem czy PC będziesz miał czas się zastanowić.Popieram. Pod podlogowke wodna mozna podpiac wszystko - prad, dowolna PC, piec na smieci, gaz z butli. W przypadku elektrycznej jestes na nia skazany na prad az .... do zerwania podlog i wylewki. Kto to wie, ile bedzie prad kosztowal za 10 czy 15 lat. Podlogowka wodna, daje Ci wiele mozliwosci.

marcin

wedel141
07-04-2011, 20:01
Cześć Wszystkim:)
mam pytanie do państwa co doradzacie mi,jaki system wybrać do ogrzewania itd.
dom 146m : www.z500.pl ;"z29" czyli 2 piętra ocieplony 15cm styropian,oraz strop ocieplony, pustak max,podłogówka tylko łazienki i kuchnia i "sień" .
jest już w sumie komin przygotowany pod co i gaz,plus wentylacja grawitacyjna.
Ale zastanawiam się nad pompą ,jakie koszty?również bralem pod uwage tylko pompe powietrzna firmy ochsner do ogrzania wody,
i tak sobie licze :piec z podajnikiem -7000zł,gaz kondesacyjny 5000,cwu ochsner 8000.zastanawiam się nad pompą która to ogarnie wszystko i jaki koszt instalacji?dodam dom bez kominka.
oraz koszty za prąd za okres grzewczy jak sie przedstawia.
dziekuje za wszelkie pomysly i opinie.pozdrawiam

rwxw
07-04-2011, 21:16
doradzacie mi,jaki system wybrać do ogrzewania
Jak nie masz podłogówki na grubo ponad 50% powierzchni, to z pc sobie głowy nie zawracaj.

niedowiarek
07-04-2011, 23:54
Jak nie masz podłogówki na grubo ponad 50% powierzchni, to z pc sobie głowy nie zawracaj.

Dlaczego? Ja też mam 15 cm styro i też podłogówkę tylko w kuchni, łazienkach i w przedsionku. No jeszcze kawałek przy dzwiach na taras. Przy pompie ciepła ważne jest niskotemperaturowe źródło ciepła dla domu. Ale przecież to nie tylko podłogówka. Owszem ta ma dodatkowo potężną akumulacyjność co jest w tym przypadku korzystne, choć dla niektórych nie do przyjęcia ze względu na powolne reakcje na sterowanie. Jeżeli nie ma jeszcze tynków to polecam system taki jak u mnie: podłogówka tam gdzie już jest, a na pozostałej powierzchni ogrzewanie ścienne. Odczucie ciepła bardzo przyjemne. Ciepła ściana to jak kobieta - można się do niej przytulić ;).

Jani_63
08-04-2011, 00:03
No nie przesadzaj. Kobieta ma jednak więcej wypukłości niż gładź, nawet spartolona :D
Wedel nic nie wspomina o przewymiarowanych grzejnikach, więc de facto ciężko wyczuć czy PCi całkowicie odrzucić, czy jednak jest wstanie na niskich temperaturach pracować.

niedowiarek
08-04-2011, 00:09
Jani. A może wedel jest (jak można by domniemać po nicku) na tyle słodki, że kobiety lgną doń jak do łakoci i go ogrzeją. To może i na cholerę te instalacje. Wedel zastanów się, czy nie byłoby warto ;). Tylko nie wiem jakie byłyby "koszty eksploatacyjne"......

Jani_63
08-04-2011, 00:18
Niewyobrażalne z pozycji normalnego śmiertelnika :D

OK. Przestajemy śmiecić.

Kejti30
08-04-2011, 20:12
dzięki za komentarze w sprawie włazu, tudzież wyłazu :)
jakoś mi sie do tej pory wydawało, że skoro bedzie komin - a bedzie - to i wyłaz musi być, ale widze że Liwko nie ma i żyje :jawdrop:
Liwko rozumiem ze w razie potrzeby przebywania na dachu po prostu drabina?

rwxw
08-04-2011, 21:56
podłogówka tam gdzie już jest, a na pozostałej powierzchni ogrzewanie ścienne
Masz rację, o tym nie pomyślałem, lecz miałem na myśli zwykłe grzejniki które są kiepskim rozwiązaniem.

Naevia
09-04-2011, 00:04
Witam!

Budujemy domek 130m i jesteśmy zdecydowani na PC. Wątek "męczę" od paru miesięcy, niestety całego nie ogarnęłam :P. Jesteśmy na etapie poszukiwania instalatorów PC w obrębie Dolnego Śląska. Rozważamy na razie dwie oferty firm instalujących PC Viessmanna oraz Nibe. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Chętnie podzielę się proponowanym nam wycenami. W poszukiwaniach na razie ograniczamy się do firm, które instalują PC na naszych terenach, z polecenia itp. Zastanawiamy się także nad wentylacją mech. z rekuperatorem. Niby pięknie ładnie, jedno pobiera ciepło z ziemi drugie odzyskuje, ale boję się co będzie jak to wszystko zacznie ciągnąć prąd...może sobie odpuścić i skupić się tylko na PC??
Pozdrawiam

Jani_63
09-04-2011, 00:16
Dobre reku to około 25-30zł miesięcznie. Udźwigniesz to w skali wydatków na dom? ;)

rydzadam
09-04-2011, 07:15
Witam!

Budujemy domek 130m i jesteśmy zdecydowani na PC. Wątek "męczę" od paru miesięcy, niestety całego nie ogarnęłam :P. Jesteśmy na etapie poszukiwania instalatorów PC w obrębie Dolnego Śląska. Rozważamy na razie dwie oferty firm instalujących PC Viessmanna oraz Nibe. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Chętnie podzielę się proponowanym nam wycenami. W poszukiwaniach na razie ograniczamy się do firm, które instalują PC na naszych terenach, z polecenia itp. Zastanawiamy się także nad wentylacją mech. z rekuperatorem. Niby pięknie ładnie, jedno pobiera ciepło z ziemi drugie odzyskuje, ale boję się co będzie jak to wszystko zacznie ciągnąć prąd...może sobie odpuścić i skupić się tylko na PC??
Pozdrawiam

Może trochę nie ten wątek, bo jest osobny dział na forum o wentylacja, ale:
1. Kosztu nie liczyłem, ale kolega pisze, że to 20-30 zł miesięcznie, więc myślę, że więcej ciepła odzyskasz, niż wydasz na prąd potrzebny do napędu wiatraków w rekuperatorze.
2. Możesz zrezygnować całkowicie z kominów, albo ograniczyć do jednego małego dla potrzeb kominka. Zalety - mniejszy koszt budowy - od fundamentów, aż po wykończenie komina klinkierem, obróbki, itp i mniejsze straty ciepła przez dach, bo każdy komin jest dużym mostkiem cieplnym.
3. Można zrezygnować z niektórych otwieranych okien i zostawić samo przeszklenie bez możliwości otwierania, oczywiście w miejscach, gdzie będzie to możliwe. Przy WM (went.mech.) generalnie nie trzeba wietrzyć domu (choć można) i jeśli są w projekcie blisko siebie np. 3 okna, to spokojnie jedno-dwa można zamienić na nieotwierane, o ile to nie zmieni wyglądu elewacji. Zalety - mniejszy koszt i nieco większy dopływ światła przez takie "okno" z cieńszymi ramami.
4. W lato można się praktycznie całkowicie odciąć od komarów i much oraz od hałasu, szczekających po nocach psów, itp., bo nie trzeba otwierać okien, żeby mieć chłodne świeże powietrze.
5. Można, a nawet warto, wykonać wymiennik gruntowy do WM, dzięki czeku w lato mamy namiastkę klimatyzacji, no może przesadzam, ale na pewno dużo chłodniejsze, świeże powietrze kierowane do domu nawet w największym upale.
To tak w skrócie...

Naevia
09-04-2011, 09:41
Sorki, że tak wyskoczyłam z tą went. niemniej dzięki za porady. Mam trochę mało czasu aby poczytać dokładniej o reku, więc wykorzystuję wiedzę tych bardziej oczytanych:) Rekuperacji początkowo nie braliśmy pod uwagę, dlatego nie bardzo się orientuję kosztach. Hmmm te 20-30 zł raczej pociągniemy ;) Temat pompy jest oczywiście priorytetem. Planujemy sondy pionowe. Ponoć odwierty taniej wykonują Czesi, może uda się nam z nimi dogadać.
Pozdrawiam

Liwko
09-04-2011, 09:47
dzięki za komentarze w sprawie włazu, tudzież wyłazu :)
jakoś mi sie do tej pory wydawało, że skoro bedzie komin - a bedzie - to i wyłaz musi być, ale widze że Liwko nie ma i żyje :jawdrop:
Liwko rozumiem ze w razie potrzeby przebywania na dachu po prostu drabina?

Ja nie widzę potrzeby przebywania na dachu;)

Liwko
09-04-2011, 09:49
Ponoć odwierty taniej wykonują Czesi, może uda się nam z nimi dogadać.
Pozdrawiam

Wiertacze, słyszycie? Dlaczego Czesi zarabiają na Polakach a nie odwrotnie?

wihajster
09-04-2011, 10:29
Ja się ich nie boję, na mój teren nie przyjadą raczej bo dojazd i czas też kosztuje ;)

>> Naevia - nie masz warunków na poziomy czy masz ale instalatorzy zbajerowali? ;)

Liwko
09-04-2011, 10:34
Ja się ich nie boję, na mój teren nie przyjadą raczej bo dojazd i czas też kosztuje ;)


Wiem, wiem. Po za tym, w Toruniu macie duże doświadczenie jeżeli chodzi o odwierty:D

Naevia
09-04-2011, 11:48
Do pepików mam niedaleko. Dlaczego mam się bać ich odwiertów, przecież każdy wie skąd się Krecik wywodzi :D A tak na poważnie, to może i mam teren na kolektory poziome, nikt nas do nich specjalnie nie namawiał i to jest nasz świadomy wybór.Pomińmy koszty, bo są one niezaprzeczalnie największym mankamentem tego rozwiązania.Trudno,trzeba gdzieś zaoszczędzić i szukać taniej choćby u krecików.Może się uda. Czy są jeszcze jakieś argumenty przeciw?

Liwko
09-04-2011, 12:08
Krecik to raczej ma do czynienia z poziomym. Złap kreta, przywiąż mu do d... rurę i daj mu działać. Nie wiem z jaką prędkością i na jakiej głębokości ryje ale po pewnym czasie będziesz miał kolektorek jak się patrzy:D

Jani_63
09-04-2011, 12:15
Jeśli myślisz już w tym kierunku, to rozważ przewymiarowanie kolektora (sond pionowych) na potrzeby GWC.
To się da spiąć w całość przy dobrym zaplanowaniu, a robota jedna.
Właściwie pozostaje tylko kwestia ceny.

Liwko
09-04-2011, 12:22
Jeśli myślisz już w tym kierunku, to rozważ przewymiarowanie kolektora (sond pionowych) na potrzeby GWC.
To się da spiąć w całość przy dobrym zaplanowaniu, a robota jedna.
Właściwie pozostaje tylko kwestia ceny.

No właśnie niby tak ale
Pc wychładza dość znacznie kolektor jaki by nie był. Latem super bo dostarczamy do niego ciepło ale zimą chyba lepiej jak to jest osobna nitka.

Jani_63
09-04-2011, 13:06
To w niczym nie powinno przeszkadzać.
Na potrzeby wentylacji zimą potrzebujesz dodatkowo do 1kW mocy kolektora żeby zapewnić brak szronienia na wymienniku.
Przypomnij sobie jakie temperatury miałeś na zasilaniu PCi.
Przewymiarowanie DZ aby glikol po wyjściu z gruntu miał dodatnią temperaturę nie powinno też zabić kosztowo.
Wystarczy tylko nie iść w oszczędności, a kasę z GWC przerzucić na DZ
Za to latem mamy GWC o niesamowitej mocy.

Liwko
09-04-2011, 13:09
No właśnie miałem na wejściu +2°C. Gdyby była to osobna nitka miałbym o kilka więcej.

wihajster
09-04-2011, 13:55
>> Jani_63
Tak przy okazji:
Masz może kontakt do dystrybutora wymienników glikolowych (chłodnic/nagrzewnic powietrza) w nie zabijającej cenie?

Jani_63
09-04-2011, 14:12
Wpisz w Googlarkę "Juwent" lub "Promont"
Konstrukcje wielokrotnie sprawdzone.

ARS
09-04-2011, 14:17
Rozważamy na razie dwie oferty firm instalujących PC Viessmanna oraz Nibe. Mam nadzieję, że mogę liczyć na Państwa pomoc. Chętnie podzielę się proponowanym nam wycenami. W poszukiwaniach na razie ograniczamy się do firm, które instalują PC na naszych terenach, z polecenia itp. Zastanawiamy się także nad wentylacją mech. z rekuperatorem. Niby pięknie ładnie, jedno pobiera ciepło z ziemi drugie odzyskuje, ale boję się co będzie jak to wszystko zacznie ciągnąć prąd...może sobie odpuścić i skupić się tylko na PC??

Witam
Od prawie 2-ch miesięcy jesteśmy użytkownikami pompy ciepła firmy Alpha-Innotec. Rozważaliśmy dużo ofert różnych firm.
Firmę Alpha-Innotec polecił nam dystrybutor Viessmanna, firma Nibe jest na pewno dobra z doświadczeniem i gdyby nie polecenie dystrybutora wybrałbym NIBE ewentualnie myślałem o firmie Ochsner lub Vaillant . Alpha-Innotec wg. nas ma znacznie lepszy sterownik, więcej możliwości, główny jednak czynnik to lepsze parametry. Alpha jest dość drogą firmą, ale otrzymaliśmy dość duży upust i cena praktycznie zrównała się z ceną firmy NIBE na którą również zaproponowano upust, ale mniejszy.
Jednak bardziej polecił bym się zastanowić nad DZC - wykonaniem projektu przez geologa ( długości, ilości sond oraz z czego wykonane są sondy ). W naszym przypadku po opracowaniu obliczeń do projektu w prowadziliśmy kilka zmian. Sondy zaś wykonane są z rur firmy mouvitech - turbulence co znacznie poprawia wydajność dolnego źródła. Za projekt z zatwierdzeniem w starostwie zapłaciłem ok 1600 zł - na pewno warto było to przy tak dużej inwestycji uczynić. Dzisiaj cieszymy się bardzo dobrym współczynnikiem COP 5,38. Radzę porównywać wydajności pomp ciepła i dobrze dobrać DZC zanim podejmą Państwo decyzję.
Zaprosiłbym państwu sprawdzenie jak funkcjonuje nasza PC, ale niestety mieszkamy na wybrzeżu.
Życzę dobrego wyboru.

Sabina i Grzegorz
09-04-2011, 14:37
ARS
Pytanko skąd wiesz że masz taki COP 5,38
Czy masz jakis wskazanie na wyswietlaczu czy z ulotki przepisałes lub z jakis oliczeń ...?!
Pozdro

Jani_63
09-04-2011, 15:03
Wysoki Ci ten COP wyszedł. Wyższy niż w materiałach dostępnych w necie.
Dla jakich parametrów był liczony?

ARS
09-04-2011, 15:38
Jeśli chodzi o wynik COP to mam wraz z PC zainstalowany licznik energii cieplnej.
COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni. Ciepłą wodę użytkową mam z innego źródła. Przyznam, że sam zaskoczony jestem wynikiem, i sprawdzałem czy wszystko jest ustawione jak powinno tz. załączone odpowiednie opcje pomiarowe. Wszystko jest w jak najlepszym porządku i tak faktycznie jest.

hydraulik_
09-04-2011, 21:33
Jeśli chodzi o wynik COP to mam wraz z PC zainstalowany licznik energii cieplnej.
COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni. Ciepłą wodę użytkową mam z innego źródła. Przyznam, że sam zaskoczony jestem wynikiem, i sprawdzałem czy wszystko jest ustawione jak powinno tz. załączone odpowiednie opcje pomiarowe. Wszystko jest w jak najlepszym porządku i tak faktycznie jest.
DZ 5-6 C
DG 25 C(podłogówka teraz)
To realne

Liwko
09-04-2011, 21:54
Co to jest DG?

eniu
09-04-2011, 22:30
Co to jest DG?

Dozgonne Grzanie.

Liwko
09-04-2011, 23:18
Dozgonne Grzanie.

A to nie wiedziałem. Człowiek całe życie się uczy:)

Jani_63
10-04-2011, 01:56
:D

rwxw
10-04-2011, 10:56
COP jest wysokie z powodu dość dobrego DZC, wyłącznie ogrzewanie podłogowe oraz braku podgrzewania CWU. Średnia temperatura na wejściu DZC wynosi ok 5-6 stopni.
Dość dobrego ? Masz świetne DZ, 270m odwiertów dla 10kW daje bardzo dobre rezultaty. Jesteś przykładem tego, że podstawą dla pc jest odpowiednie wykonanie instalacji z której na pewno będziesz zadowolony. W takim przypadku jak Twój kolektor pionowy pozwoli na lepszy cop niż kolektor poziomy, jednak zostało to okupione odpowiednią ceną pionowego.

Tatarak
10-04-2011, 17:55
Hejka.
Zebrałam kilka ofert od różnych firm na instalację pc z wykonaniem dolnego źródła pionowego. Nie będę się rozpisywać o kwotach. Mój podstawowy wniosek jest następujący: firmy oferujące polskie pompy niestety chyba nie wiedzą o tym, że odpowiedni dobór i wykonanie DZ jest najważniejsze. Mam 152 m powierzchni ogrzewanej, instalatorzy szewdzkich firm proponowali od 170 do 190 mb odwiertów, natomiast instalatorzy polskich 120-130 mb. Żeby było zabawnie, wykonanie 170 mb przez dilera Nibe czy Buderusa kosztuje tyle samo lub mniej niż 120 mb w ofercie Nateo czy PPC :(

Naevia
10-04-2011, 17:57
ARS dzięki za podpowiedzi. Prawdopodobnie kupimy pompę Nibe ponieważ instalatorzy dają nam naprawdę dobrą cenę za nią (sprzedają także ITV, ale z firmą Nibe po prostu lepiej im się współpracuje). O pompę tak bardzo się nie martwię, tylko tak jak mówisz najważniejsze DZ. Pomysł z geologiem ciekawy. Proszę wytłumacz mi jak to załatwiałeś? Był to geolog ze starostwa czy wyszukałeś sobie specjalistę od PC?Bo jakoś mi się nie chce wierzyć, że pierwszy lepszy geolog potrafi wyliczyć długość, ilość sond i jeszcze wybierze mi materiały.
Pozdrawiam

Naevia
10-04-2011, 18:08
Tatarak tutaj się z Tobą zgodzę. Także odnoszę wrażenie, że niektórzy instalatorzy podchodzą lightowo do kwestii doboru DZ. Słyszałam jak jedna ekipa proponowała zawsze po kilka odwiertów po 30m. Okazywało się, że po prostu nie mieli możliwości sprzętowych aby wiercić głębiej :D

Tatarak
10-04-2011, 18:25
Naevia - chyba nawet miałam do czynienia z tą właśnie ekipą. I moi znajomi też. Wszystkim "dobierają" DZ jednakowo :/

ARS
10-04-2011, 19:03
Naevia - projekt wykonał geolog na zlecenie firmy wykonującej odwierty i montaż PC. Po wykonaniu projektu został on z nami uzgodniony i wprowadziliśmy zmiany. Zamiast 2-ch sond po 120 mb wykonano 3 sondy po 90 mb. Oczywiście wykonawca miał możliwość wykonania odwiertów 120 metrowych, wodonośne pokłady były w wyższych partiach ziemi i wiercenie poniżej 100m byłoby mało efektywne. Zatwierdzanie i formalności były po stronie firmy. Dodatkowo zastosowaliśmy sondy turbulencyjne, zwiększają wydajność DZC jak podają niektóre źródła nawet o 15 %, ale myślę, że to trochę przesadzone. Co się tyczy wyboru PC to firma przedstawiła mi pełną gamę prawie wszystkich popularnych producentów. NIBE była faworytem i na pewno Wam się sprawdzi. Jak Pisałem wybraliśmy Alpha innotec bo ma trochę lepsze parametry ( należy porównywać wg. tych samych norm - NIBE podaje wg. starych ) poza tym PC Alpha innotec łatwiej programować celem ewentualnego ustawienia w nocnej taryfie ( każdy dzień tygodnia z konkretną godziną wyłączenia/ włączenia - obniżanie temperatury, kolega ma nibe i tego mu brak - no może teraz już jest. Poza tym na Alphe dostaliśmy większy upust niż na pozostałe co zrównało się z ceną NIBE. Na marginesie na NIBE upust był od oficjalnego cennnika 25%. A co z pozostałymi sprawami? Wszystko już macie? Podłogówka jest?

Pozdrawiam

Naevia
10-04-2011, 20:10
O, super ARS. Dzięki wielkie, chociaż nie wiem czy uda mi się znaleźć takich fachowców :/.Na razie nie mamy tak naprawdę NIC. Jesteśmy na etapie poszukiwania instalatorów, wiertaczy itd.Mamy szczegółową ofertę instalatorów pomp Viessmana i czekamy jeszcze na kosztorys kolesi od Nibe. Pompę Nibe oferują nam w tej samej cenie co Viessmana po rabacie, więc czekamy z niecierpliwością jak nam wycenią podłogówkę, reku. Musimy te dwie oferty porównać, rozgryźć, może szukać dalej. Na pewno podłogówka będzie w całym domu.

ARS
11-04-2011, 18:06
Naevia, jedno co wiem na pewno, nie można ufać najlepszemu fachowcowi i najlepszej firmie. Najlepiej wszystko samemu sprawdzić, żądać wyjaśnienia dlaczego tak a nie inaczej. Porównanie cen powinno się odbywać sprowadzając wszystko do jednego mianownika tz: rodzaj używanych materiałów, firmy itd. Nawet drobna różnica może skutkować złą oceną oferty lub odwrotnie a faktycznie może być inaczej. Poza tym jeśli mogę doradzić coś więcej to proponuję:
1.) Podłogówkę wykonać w całości z rurek o średnicy 18 mm - opory znacznie mniejsze a cena nie dużo większa. Ja mam 16 mm i wynikły drobne problemy ( opanowane, ale były )
2.) Nie montować żadnych rozdzielaczy z mieszalnikiem. Przy PC nie ma to sensu.
3.) Myślę, że zamontowanie wszędzie podłogówki to dobry pomysł - ja dodatkowo mam drabinki w łazience do suszenia ręczników- pracują na tej samej temperaturze co podłogówka i dobrze się sprawdzają.
4.) Sprawdzić jak pracuje PC - obiegówki w pompie ciepa, jakiej są wydajności oraz czy stale mielą na okrągło czy tylko w chwili pracy PC a w pozostałym czasie na wolnych obrotach lub całkiem się wyłączają.

zbiq
11-04-2011, 18:53
Witam
Jestem właśnie po rozmowie z człowiekiem, który zajmuje się odwiertami do PC. Usłyszałem, że w miejscu gdzie chcę się budować gleba to głównie warstwa glinna a pod nią warstwa wodonośna. Średni z metra wychodzi 40 W.
W związku z tym mam pytanie czy to dobre warunki pod PC ?

Pozdrawiam

robert35
11-04-2011, 22:35
Witam,
Jestem przed wyborem pompy ciepła i nie wiem na którą się zdecydować (NIBE F1245 czy IVT HE C) Może ktoś coś doradzi.

klimaw
12-04-2011, 10:03
zbiq
Warunki masz więcej niz idealne.
Oby każdy miał takie.;)
robert35
Po pierwsze zastanów się czy zintegrowany zbiornik CWU w kompaktowej PC ci wystarczy?

zbiq
12-04-2011, 11:08
zbiq - idealne warunki pod kolektor poziomy...troche sie dziwie ze chcesz droższe odwierty (no chyba że miejsca nie ma)
sam mam na większosci dzialki gline i najmniejsze temperatury na zasilaniu miałem 1,5-2C

Działkę ma sporą bo 0,5 ha, jak z doświadczenia zachowuje się kolektor poziomy tzn, czy można na nim coś posadzić? czy tylko trawę?

Jani_63
12-04-2011, 11:25
W sumie to każdą o płytkim ukorzenieniu, z tym że przy kolektorze poziomym dojść ważne jest docieranie do gruntu promieni słonecznych dla jego regeneracji.

zbiq
12-04-2011, 12:42
kolektor nie zajmie ci przeciez całej działki, jak masz 5tysm2 - ja mam coś koło 550mb kolektora - niech bedzie ze to jest 600m2...ja akurat i tak chcialem w wiekszosci trawke posiac ;) kwiaty,krzewy możesz bez problemu sadzic...

Dzięki za podpowiedź, zastanawiam się tylko, czy do ogrzania 340 m2 po podłodze poziomy kolektor zda egzamin.....?

wihajster
12-04-2011, 12:55
Zda egzamin tak samo jak przy 100m2.
Przy większych obiektach nie wykonuje się kolektorów poziomych z prostego powodu - potrzeba dużej powierzchni. I tylko tyle.
Ty masz tyle wolnego miejsca że spokojnie możesz sobie pozwolić na dość duże oszczędności (poziomy zamiast pionowego).
Nie wiadomo jeszcze czy na pewno masz dobre warunki na poziomy, że jest glina nic nie znaczy, ważne jaki grunt jest na wierzchniej warstwie do 2m.

zbiq
12-04-2011, 13:34
Nie wiadomo jeszcze czy na pewno masz dobre warunki na poziomy, że jest glina nic nie znaczy, ważne jaki grunt jest na wierzchniej warstwie do 2m.

Czy w takim razie proponujesz wykonać badania geologiczne?
Kontaktowałem się z jedną z lokalnych firm i robią takie badania za 1200 zł polegające na wywierceniu 3 dziur po 3- 4 m, czy to wystarczy ?

zbiq
12-04-2011, 14:34
takie badanie to możesz we własnym zakresie zrobic - koparka i heja...

Koparka już była, ale.....ręczna :) w ostatni weekend wykopałem rowek na około 1,5 m, na glebie się generalnie nie znam, ale pod warstwa humusu była moim zdaniem glina, nie wiem tylko jak głęboko sięga. Może powinienem pokopać głębiej ?

niedowiarek
12-04-2011, 14:45
Zwróć uwagę na wilgotność gleby. Jakbym miał do wyboru suchą jak pieprz glinę na górce albo pokłady piasku z ciągle płynącą wodą to na potrzeby dz wolałbym to drugie. To tylko tak dla "ułatwienia" ;).

zbiq
12-04-2011, 14:51
Zwróć uwagę na wilgotność gleby. Jakbym miał do wyboru suchą jak pieprz glinę na górce albo pokłady piasku z ciągle płynącą wodą to na potrzeby dz wolałbym to drugie. To tylko tak dla "ułatwienia" ;).

W moim odczuciu glina była wilgotna, na tyle wilgotna, że mogłem ulepić z niej gałkę i nie rozpadała się

Jani_63
12-04-2011, 17:04
Wszystko wskazuje że masz idealne warunki pod kolektor.
Jeśli Cie czas nie goni to powtórz takie badanie gruntu gdzieś za miesiąc, dwa.
Wiosna to dojść wilgotny okres dla gruntu, a tak będziesz miał pełniejszy obraz.

rwxw
12-04-2011, 17:21
W moim odczuciu glina była wilgotna, na tyle wilgotna, że mogłem ulepić z niej gałkę i nie rozpadała się
No to masz idealny grunt dla poziomego, więc nic tylko kopać ;-)

Liwko
12-04-2011, 17:28
Jak tam, grzejecie jeszcze czy nie? Ja z końcem marca przełączyłem PC na tryb lato i do dzisiaj musiałem dwa razy przepalić w kominku bo temperatura zaczęła spadać poniżej 20°C.

Liwko
12-04-2011, 17:51
Zapomniałem napisać że mam wieczorami włączone lekko grzałki w drabinkach łazienkowych.
Jak jest słońce to jest ok, gorzej jak dwa, trzy dni jest pochmurno.

niedowiarek
12-04-2011, 17:58
Ja czekam aż sterownik zdecyduje, że zima się skończyła :cool:. Bardziej dla testu niż z potrzeby, bo jeszcze nie mieszkamy. Niedługo więcej prądu pożre pompa obiegowa c.o. niż sprężarka :P.

peter12
12-04-2011, 19:55
witam koledzy, dostalem wlasnie wyliczone zapotrzebowanie na energie dla mojego przyszlego domu i wychodzi ze bedzie to okolo 17000 kW na rok. Jaką moc PC musiałbym instalowac nie ukrywam ze to zapotrzebowanie zmaleje bo liczone bylo na wentylacje grawitacyjna a ja mysle o WM . Tak wiec czeka na info jaka moc PC wystarczy

niedowiarek
12-04-2011, 20:00
... wychodzi ze bedzie to okolo 17000 kW ....

Skoro tak - to właśnie tyle. Ciekawe gdzie znajdziesz taką pompę. Budujesz osiedle z fortyfikacją czy co?

rwxw
12-04-2011, 20:47
Jak tam, grzejecie jeszcze czy nie?
Jeszcze czasem w nocy się włącza (nastawione 22 na górze), ale już nie za wiele. Dziś uzupełniłem arkusz i wyszło mi do dziś niecałe 80kWh wraz z obiegówkami za kwiecień, więc trudno to nazwać grzaniem

rwxw
12-04-2011, 20:58
dostalem wlasnie wyliczone zapotrzebowanie na energie .. 17000 kW
17000kW, czy kWh ? Czy to zapotrzebowanie na rok, czy maksymalne (17kW) w czasie 20 stopniowych mrozów ? Jeśli 17MWh/rok (czyli 17000kWh/rok)to na oko daje koło 5MWh zużytego prądu. Tyle jest w stanie zużyć 8-10kW pompa, skoro moja 8kW zużyła 4MWh w ciągu roku. Sprawdź potrzebną maksymalną moc grzewczą w czasie mrozów.

niedowiarek
12-04-2011, 21:21
17000kW, czy kWh ? Czy to zapotrzebowanie na rok, czy maksymalne (17kW) w czasie 20 stopniowych mrozów ? Jeśli 17MWh/rok, to na oko daje koło 5MWh zużytego prądu. Tyle jest w stanie zużyć 8-10kW pompa, skoro moja 8kW zużyła 4MWh w ciągu roku. Sprawdź potrzebną maksymalną moc grzewczą w czasie mrozów.

I to się nazywa wykład. Sorki, że włożyłem kij w mrowisko, ale musimy się trochę pilnować, bo od mylenia pojęć powstaje sporo zamieszania. Tak dla przypomnienia: moc wyrażamy w jednostkach mocy W, najczęściej kW=1000 W, czasami MW=1000 kW. Energię w kWh, ciepłownicy częściej operują GJ lub MJ. Często czytamy o piecach c.o. - ja jeszcze nie widziałem takiego ustrojstwa. No chyba, że jakiś system nadmuchowy z centralnym piecem by się pod to dał podciągnąć. Jak coś grzeje wodę - to jest to kocioł. Piece miały nasze babcie do wypieku chleba, gotowania na blasze i kaflowe w pokojach. Obecnie częściej spotykamy elektryczne - akumulacyjne. No dobra. Dość wymądrzania się....

peter12
13-04-2011, 06:17
Witam, dzieki za odpowiedzi moze co nie tak podalem tak wiec jeszcze raz Roczne zapotrzebowanie na energię końcową przez system grzewczy i wentylacyjny do ogrzewania i
wentylacji Q{K,H}17102,09 [kWh/rok]
Mysle ze to zapotrzebowanie moze troche zmalec poniewaz mysle o WM a liczone bylo na grawitacje oraz mam zamiar wstawic okna ponizek U=1,5
W/(m2K) a takie byly liczone

niedowiarek
13-04-2011, 08:36
Szacunkowo podał Ci adiqq. W obliczeniach powinno być również zapotrzebowanie na moc szczytową. Dla przykładu w mojej chałupie przy rocznym zapotrzebowaniu na energię 21,8 MWh obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyniosło 7,7 kW. Ew. do tego jeszcze trzeba uwzględnić zapas mocy na cwu. "Na oko" budynki o średnim standardzie budowane dzisiaj nie przekraczają zapotrzebowania 50W/m2.

maysee
13-04-2011, 12:02
Mam pytanie ogólne. Jaki poziom reprezentuje sobą producent Stiebel Eltron? Jaka to klasa PC, która półka? Pytam bo wcześniej się nie spotkałem a trzymam w dłoni ich folder. A może ktoś użytkuje?

maysee
13-04-2011, 12:15
rozumiem ze masz na mysli poziom cenowy?

Oczywizm.

piwopijca
13-04-2011, 13:43
Jeszcze czasem w nocy się włącza (nastawione 22 na górze), ale już nie za wiele. Dziś uzupełniłem arkusz i wyszło mi do dziś niecałe 80kWh wraz z obiegówkami za kwiecień, więc trudno to nazwać grzaniem

Niezly wynik.
Ja zuzylem w kwietniu juz 122 kWh na co + cwu.
Byl czasem mroze delikatny w nocy a i w dzien po kilka stopni na plusie nie pomaga w oszczedzaniu
Temp. wewnetrz ustawoiona mam caly czas na 22*C - gora i dol.

Pzdr.

Sabina i Grzegorz
13-04-2011, 16:29
Jak Wam wyszły certyfikaty energetyczne na Waszych domkach przy udziale PC ???
Ja właśnie mam odebrać swój !
Jak dostane to opiszę

rwxw
13-04-2011, 22:46
Niezly wynik.
Mam sporo okien od południowego wschodu i zachodu, a słońca nie brakowało i to pewnie jest tego efekt. W dodatku cwu nie grzeję za pomocą pc lecz aktualnie słońcem.

hydraulik_
14-04-2011, 08:03
A u mnie na 250 m2 170 kWh bez cwu

Jani_63
14-04-2011, 12:13
Może się kogoś zainteresuje
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/promocje-pompy-ciepla/menu-id-297.html

maysee
15-04-2011, 08:21
A u mnie na 250 m2 170 kWh bez cwu

A ile to dokladnie w polskich nowych?

rydzadam
15-04-2011, 09:08
Może się kogoś zainteresuje
http://www.biawar.com.pl/index.php/aktualnosci/promocje-pompy-ciepla/menu-id-297.html

Marketing nic więcej. I dobrze, niech każdy producent coś proponuje, byle było taniej. I tak przy wyborze producenta i kupnie trzeba wybrać złoty środek cena/jakość/funkcjonalność/parametry i patrzeć na cenę końcową, a czy to się będzie zwało dotacja, czy po prostu "rabat" - co za różnica.

krzysztof5426
15-04-2011, 10:52
Jasne, że marketing. Ale dotacja tak pięknie brzmi w uchu Polaka.

QQQQ
15-04-2011, 20:12
U mnie do wczoraj 220kWh z cwu od 31.03 :(

maysee
15-04-2011, 20:23
A ile to pieniedzy? (ponawiam pytanie gdyz aktualnie znajduje sie poza granicami).

Liwko
15-04-2011, 20:38
A ile to pieniedzy? (ponawiam pytanie gdyz aktualnie znajduje sie poza granicami).

To zależy od taryf. U mnie średnia za kWh to około 35gr.

rume
15-04-2011, 22:16
A u mnie już 44 gr :(

Liwko
15-04-2011, 22:27
A u mnie już 44 gr :(

Tak dużo PC ci pracuje w I taryfie?
Ja mam I-27gr, II-68gr ale praca PC to około 35gr.