PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

QQQQ
15-04-2011, 23:13
moja dziala w 100% w taniej taryfie wlacznie z cwu - g12w - 32,5gr za kWh

Jacek150
15-04-2011, 23:18
A u mnie 245 kwh od 1-04 do teraz z cwu na 300m2 , 21 stopni

Sabina i Grzegorz
16-04-2011, 07:56
U mnie taryfa budowlana 0,70grosza kwh..........! ale calkowity koszt za 7 m-cy grzania 3680kwh x 0,70=2576zl lacznie z c.w.u w pirwszym sezonie

rume
16-04-2011, 09:54
Tak dużo PC ci pracuje w I taryfie?
Ja mam I-27gr, II-68gr ale praca PC to około 35gr.

To jest moja średnia cena energii dla całego domu. Mam podlicznik do pompy tylko jednotaryfowy.

Liwko
16-04-2011, 10:11
To jest moja średnia cena energii dla całego domu. Mam podlicznik do pompy tylko jednotaryfowy.

To zapewne dla PC masz mniej ale dla reszty domu więcej. Mimo to dla reszty domu zapewne i tak masz mniej niż mając G11.

Naevia
20-04-2011, 20:40
Witam!

Jako, że na razie jesteśmy olewani przez pewnych instalatorów, gdyż mają pełno pracy i brak czasu na sporządzenie nam oferty, poszukujemy nadal (jedyne co nam zaproponowali jak na razie to zakup samej pompy - hurrra). Poszukuję opinii na temat firmy z Wrocławia NANOTERM oraz pomp ciepła Danfossa (tylko te instalują). Dostaliśmy ofertę kompleksowego zainstalowania PC Danfoss Opti Pro, odwiertów (10 lat gwarancji) łącznie z opracowaniem górniczo-geologicznym (chyba ten geolog;) ),podłogówki, rekuperacji z chłodnicą geotermalną (jakaś klimatyzacja chyba ;P ).Jest to jak na razie jedyna tak profesjonalnie, szybko i dokładnie przygotowana oferta wstępna. Wszystko od A do Z wykonuje jedna firma co jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o szczegóły oferty to pewnie jeszcze Was pognębię, ale na początku chciałabym wiedzieć czy jest ktoś, kto korzystał z usług tej firmy i co sądzicie o pompach Danfossa? O tych pompach w sumie mało słyszałam i tak trochę nieufnie podchodzę do tematu. AHA! Jest jeden babol, tzn coś co mnie od razu zmroziło.Podczas rozmowy tel. mówili, że robią nawet i 90-metrowe odwierty. Natomiast w ofercie jest napisane:łączna głębokość odwiertów pionowych ok.120 m, max głębokość jednego odwiertu 30 m. Oby to nie była ta słynna firma od specjalizacji w trzydziestometrowych odwiertach.
OJEJ.Sorki jeżeli pewne pytania, problemy się powtarzają. Ale to forum jest dla mnie (totalnego laika :P) głównym źródłem informacji od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam :)

rydzadam
21-04-2011, 09:29
Danfoss to pompy "średnia półka cenowa", na pewno się nie zawiedziesz, o ile dobrze to wszystko zmontują. Co do odwiertów - przy jedynych 120 metrach optymalnie jest zrobić 2 x 60 metrów, będzie nieco lepsza wydajność cieplna, niż z 4 x 60 m, no i kolektor łączący poszczególne nitki o połowę mniejszy (może i tańszy). Dla jakiej mocy pompy ciepła (w kW) za proponowali 120 metrów odwiertów ? Pasuje do mniej więcej 6 kW pompy.

kbab
21-04-2011, 10:27
w innym temacie poruszyłem pewien problem, mianowicie zadałem pytanie; czy zwolennicy systemów z pc nadal byliby jej zwolennikami jeśli koszt przystosowania domu do pasywnego pokrywałby się z kosztem pc - czy może taki koszt powinien być wyznacznikiem opłacalności tego systemu? Producenci pc zachwalają swój produkt i polecają go inwestorom bardzo ciepłych domów (w domach z dużym zapotrzebowaniem na energię pc nie daje rady), ale zapominają o tym, że przystosowanie takiego domu do pasywnego i całkowita rezygnacja z systemu ogrzewania może okazać się tańsza w inwestycji od pc, jak również porównanie kosztów eksploatacji tych systemów zdecydowanie eliminuje pc.

Liwko
21-04-2011, 10:44
w innym temacie poruszyłem pewien problem, mianowicie zadałem pytanie; czy zwolennicy systemów z pc nadal byliby jej zwolennikami jeśli koszt przystosowania domu do pasywnego pokrywałby się z kosztem pc - czy może taki koszt powinien być wyznacznikiem opłacalności tego systemu? Producenci pc zachwalają swój produkt i polecają go inwestorom bardzo ciepłych domów (w domach z dużym zapotrzebowaniem na energię pc nie daje rady), ale zapominają o tym, że przystosowanie takiego domu do pasywnego i całkowita rezygnacja z systemu ogrzewania może okazać się tańsza w inwestycji od pc, jak również porównanie kosztów eksploatacji tych systemów zdecydowanie eliminuje pc.

Tylko jest jeszcze kilka pytań, czy chcesz mieć dom pasywny bo to nie tylko niskie koszty ale i pewne wyrzeczenia, czy każdy projekt i działka się do tego nadaje, czy lubisz kominek itd?

PiotrTok
21-04-2011, 10:44
Witam!

Jako, że na razie jesteśmy olewani przez pewnych instalatorów, gdyż mają pełno pracy i brak czasu na sporządzenie nam oferty, poszukujemy nadal (jedyne co nam zaproponowali jak na razie to zakup samej pompy - hurrra). Poszukuję opinii na temat firmy z Wrocławia NANOTERM oraz pomp ciepła Danfossa (tylko te instalują). Dostaliśmy ofertę kompleksowego zainstalowania PC Danfoss Opti Pro, odwiertów (10 lat gwarancji) łącznie z opracowaniem górniczo-geologicznym (chyba ten geolog;) ),podłogówki, rekuperacji z chłodnicą geotermalną (jakaś klimatyzacja chyba ;P ).Jest to jak na razie jedyna tak profesjonalnie, szybko i dokładnie przygotowana oferta wstępna. Wszystko od A do Z wykonuje jedna firma co jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o szczegóły oferty to pewnie jeszcze Was pognębię, ale na początku chciałabym wiedzieć czy jest ktoś, kto korzystał z usług tej firmy i co sądzicie o pompach Danfossa? O tych pompach w sumie mało słyszałam i tak trochę nieufnie podchodzę do tematu. AHA! Jest jeden babol, tzn coś co mnie od razu zmroziło.Podczas rozmowy tel. mówili, że robią nawet i 90-metrowe odwierty. Natomiast w ofercie jest napisane:łączna głębokość odwiertów pionowych ok.120 m, max głębokość jednego odwiertu 30 m. Oby to nie była ta słynna firma od specjalizacji w trzydziestometrowych odwiertach.
OJEJ.Sorki jeżeli pewne pytania, problemy się powtarzają. Ale to forum jest dla mnie (totalnego laika :P) głównym źródłem informacji od jakiegoś czasu.
Pozdrawiam :)
piszą o 30m ponieważ do tej głębokości nie trzeba robić projektów i uzgodnień. Jeżeli zrobią więcej to i tak tego nikt nie sprawdzi.

okobar
21-04-2011, 12:22
a nanoterm nie ma jeszcze pomp z ppc? widnieją na stronie ppc jako ich przedstawiciele regionalni

http://www.ppcpompy.eu/page14.php

rydzadam
21-04-2011, 13:32
......w domach z dużym zapotrzebowaniem na energię pc nie daje rady....

A niby czemu ma nie dać rady ?

rydzadam
21-04-2011, 13:41
nie sprawdzi?!? jak nie? - wystarczy spojrzeć jaką moc ma PC i jak ma np 10kw, to oczywiste jest że te 2 odwierty po 30m na pewno nie mają - tylko np po 90m
a jak będzie trzeba, to rzeczoznawce zatrudnią - koszty i tak ty pokryjesz (np, jak sprawa oprze się o sąd)

W sprawie odwiertów i ich legalności - koszty dokumentacji sukcesywnie spadają i teraz można papiery zrobić już za 1500-2000 zł. Nie jest to jakiś straszny koszt, choć korci, żeby nie płacić. Jest jednak pewne ryzyko, np. "uczynny sąsiad" zadzwoni, gdzie trzeba. Pamiętajcie, że nawet krótkie odwierty trzeba zgłaszać, ale na głębsze jakieś inne papiery są potrzebne, szczegółów nie znam. Jest jeszcze inne ryzyko - przewiercenie napiętej warstwy wodonośnej i przez to powstanie szkód u sąsiada lub w mieniu państwowym. Jak mamy dokumentację, to jesteśmy kryci, zdarzyć się może, ale przynajmniej projekt i pozwolenie jest, a tak to jak jazda samochodem bez ważnego OC i badań technicznych. Sto razy się uda, sto-pierwszy - nie. Są też miejsca, gdzie wiercić w ogóle nie można, np. chronione ujęcia wód, czy coś w tym rodzaju. Jak w takich miejscach zaczniemy grzebać, może to słono kosztować.

Jastrząb
21-04-2011, 15:31
w domach z dużym zapotrzebowaniem na energię pc nie daje radyA to czemu niby??

marcin

kbab
21-04-2011, 17:51
A to czemu niby??

marcin

Często w domach ludzie mają kotły 35kW, czasem więcej - proszę o taką pc konkurencyjną cenowo? Jaki będzie koszt jej eksploatacji, czy będzie konkurowała z kotłem na węgiel? Jakie potrzebuje DZ?

Jani_63
21-04-2011, 18:12
Zapominasz że moc PCi dobiera się trochę inaczej niż moc kotła gazowego.

kbab
21-04-2011, 22:55
Zapominasz że moc PCi dobiera się trochę inaczej niż moc kotła gazowego.

Ok - to w czym moc PCi przewyższa moc jakiegokolwiek innego kotła, w czym tkwi różnica doboru mocy kotła???? Moje zdanie jest - w niczym....

rydzadam
22-04-2011, 07:26
Ok - to w czym moc PCi przewyższa moc jakiegokolwiek innego kotła, w czym tkwi różnica doboru mocy kotła???? Moje zdanie jest - w niczym....

Masło maślane, przecież możesz sobie kupić pompę ciepła nawet 1 MW (kaskadę), co tanie oczywiście nie będzie i ogrzać całe osiedle... Zgodzić się muszę z jednym - czym większa PC i dolne źródło tym bardziej rośnie dysproporcja w koszcie inwestycyjnym w stosunku do np. gazu, ale z drugiej strony - późniejsza różnica w kosztach grzania domu mocą np. 25 kW będzie ogromna na korzyść PC. Każdy musi to sobie sam przeliczyć.
A co do doboru mocy kotła gazowego, czy na paliwo stałe - przeważnie robi się to na wyrost. Np. do domu o zapotrzebowaniu 8kW i tak wstawia się kocioł na ekogroszek 17, czy nawet 24 kW, co nie znaczy, że z taką średnią mocą on będzie pracował. Podobnie jest z gazem, choć tu pomaga modulacja mocy w lepszych kociołkach. Nikt się nie przejmuję, bo różnica w kosztach kotłów między 15, czy 20 kW jest niewielka, a czasem żadna. W PC jest inaczej. Choć różnice w cenach urządzeń nie są porażające, to już dolne źródło (odwierty) dla PC załóżmy 25 kW może zabić cenowo.

HenoK
22-04-2011, 08:10
A co do doboru mocy kotła gazowego, czy na paliwo stałe - przeważnie robi się to na wyrost. Np. do domu o zapotrzebowaniu 8kW i tak wstawia się kocioł na ekogroszek 17, czy nawet 24 kW, co nie znaczy, że z taką średnią mocą on będzie pracował.
To "na wyrost" wynika przeważnie z możliwości zapewnienia dostawy dużej ilości ciepłej wody w krótkim czasie lub z przepływowego podgrzewania ciepłej wody.
Na potrzeby ogrzewania domu wystarczyłaby moc wielokrotnie mniejsza.

kbab
22-04-2011, 08:53
poza tym nie produkuje się chyba kotłów na paliwa stałe poniżej 15kw...

proszę - 5kW,
http://allegro.pl/kociol-kotly-piec-piece-5kw-spala-wszystko-okazja-i1552615735.html
mogą być jeszcze mniejsze, najważniejsza różnica w kotłach na paliwa stałe i pc to temperatura pracy przy nominalnej wydajności, pc nie ma szans uzyskać nominalnej mocy na grzejnikach panelowych (90/70stC), w takim systemie się nie sprawdzi. Z tym przewymiarowaniem kotłów na paliwa stałe to też nie tak, ponieważ kocioł zbyt duży nie pracuje z nominalną mocą co jest powodem jego niskiej sprawności i "przepału". Dzisiaj nowoczesny kocioł na paliwo stałe w dobrze zaprojektowanym systemie nie jest przewymiarowany a koszt eksploatacji jest konkurencyjny do pc, powiem więcej jest niższy, nie mam tu na myśli rocznych wydatków użytkowników porównywanych systemów (tu zwykle różnice wynikają z zapotrzebowania), ale koszt 1kWh. Możemy to porównywać w moim kalkulatorze - czy ktoś ma inne zdanie???
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0

kbab
22-04-2011, 09:00
Masło maślane, przecież możesz sobie kupić pompę ciepła nawet 1 MW (kaskadę), co tanie oczywiście nie będzie i ogrzać całe osiedle... Zgodzić się muszę z jednym - czym większa PC i dolne źródło tym bardziej rośnie dysproporcja w koszcie inwestycyjnym w stosunku do np. gazu, ale z drugiej strony - późniejsza różnica w kosztach grzania domu mocą np. 25 kW będzie ogromna na korzyść PC. Każdy musi to sobie sam przeliczyć.
Może najpierw porównaj koszt inwestycyjny takich kotłowni następnie koszt eksploatacji, jestem przekonany o Twoim błędzie. Jeśli miałbyś rację to nie budowano by elektrociepłowni na węgiel ale na pc.

niedowiarek
22-04-2011, 09:14
Może najpierw porównaj koszt inwestycyjny takich kotłowni następnie koszt eksploatacji, jestem przekonany o Twoim błędzie. Jeśli miałbyś rację to nie budowano by elektrociepłowni na węgiel ale na pc.

A to ciekawe. Swoiste perpetum mobile. Elektrociepłownia napędzana prądem ;).

rydzadam
22-04-2011, 09:19
Dlatego piszę, że każdy musi to sobie sam przeliczyć włączając oczywiście aspekt eksploatacji (węgiel, popiół, żużel, dodatkowa powierzchnia, spędzony czas w kotłowni, sprzątanie, transport opału, itp., itd., a przy gazie - przyłącze, projekt, opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy, obsługa kotła przez serwisanta - też jakiś koszt, kominiarz, itp). Nie zawsze musi być taniej, primo to wygoda, brak zmartwień i bezpieczeństwo. Liczcie i decydujcie sami.
Ja zdecydowałem parę lat temu źle i teraz się pie.... z ekogroszkiem i kominkiem. W następnym domu, mam nadzieję za 3 lata, będzie PC i ZERO kominów.

kbab
22-04-2011, 09:24
A to ciekawe. Swoiste perpetum mobile. Elektrociepłownia napędzana prądem ;).

Przy cop=4 może 3 razy tyle wyprodukować energii (ekologicznej) co sama zużyje - skoro mają być "kaskady" po 1MW.

HenoK
22-04-2011, 09:31
Dzisiaj nowoczesny kocioł na paliwo stałe w dobrze zaprojektowanym systemie nie jest przewymiarowany a koszt eksploatacji jest konkurencyjny do pc, powiem więcej jest niższy, nie mam tu na myśli rocznych wydatków użytkowników porównywanych systemów (tu zwykle różnice wynikają z zapotrzebowania), ale koszt 1kWh. Możemy to porównywać w moim kalkulatorze - czy ktoś ma inne zdanie???
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=0
U mnie koszt ogrzewania nie przekracza 1200zł rocznie. Zużyłem w sezonie grzewczym na ogrzewanie 3063kWh energii.
Mój dom spokojnie mógłby ogrzać kociołek węglowy o mocy 5kW. Przy ogrzewaniu węglem zapłaciłbym o 200-300zł więcej (zgodnie z Twoim kalkulatorem).
Rozumiem, że chciałbyś mi dopłacić te 200-300zł i jeszcze przez prawie 200 dni sezon grzewczego obsługiwać kocioł ;).
Dopiero wtedy mógłbym powiedzieć, że koszt jest taki sam.

kbab
22-04-2011, 09:40
U mnie koszt ogrzewania nie przekracza 1200zł rocznie. Zużyłem w sezonie grzewczym na ogrzewanie 3063kWh energii.
Mój dom spokojnie mógłby ogrzać kociołek węglowy o mocy 5kW. Przy ogrzewaniu węglem zapłaciłbym o 200-300zł więcej (zgodnie z Twoim kalkulatorem).
Rozumiem, że chciałbyś mi dopłacić te 200-300zł i jeszcze przez prawie 200 dni sezon grzewczego obsługiwać kocioł ;).
Dopiero wtedy mógłbym powiedzieć, że koszt jest taki sam.
"Diabeł" jak zwykle tkwi w szczegółach tj cena prądu, węgla i sprawność kotłów - przy prawidłowo wypełnionych komórkach pc wypadnie drożej.

HenoK
22-04-2011, 09:43
opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy,
Na podstawie zużycia z poprzedniego roku policzyłem średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Wyszedł mi roczny koszt energii elektrycznej (na wszystkie potrzeby) ~3500zł. Płacę więc co dwa miesiące stałą kwotę 600zł, co daje mi niewielką nadpłatę w ciągu roku, którą praktycznie zniwelują podwyżki cen energii.
Teoretycznie mógłbym płacić np. 2 razy po 400zł (poza sezonem grzewczym) i 3 razy po 900zł (w sezonie grzewczym).

HenoK
22-04-2011, 09:50
"Diabeł" jak zwykle tkwi w szczegółach tj cena prądu, węgla i sprawność kotłów - przy prawidłowo wypełnionych komórkach pc wypadnie drożej.
OK. Wypełnij prawidłowo komórki. Możesz założyć COP PCi 4,0, bo tyle u mnie wychodzi.
Za różnicę w kosztach (może uda Ci się zejść do 1000zł w sezonie grzewczym) zgadzasz się przez 200 dni obsługiwać mój kocioł, wyczyścić 2 razy w roku komin i zadbać o porządek w kotłowni ?
Nie biorę tu pod uwagę przygotowania ciepłej wody przez pozostałe ponad 5 miesięcy (załóżmy, że dostarcza ją w tym okresie kolektory słoneczne).

kbab
22-04-2011, 09:52
re HenoK, 3,5k za ile kWh i jaki rozkład I/II? O ile nie jest to tajemnicą...Wydałem w 2010r podobnie 3474zł (prąd G11, gaz drewno) , ale zużyłem mniej drewna, zostało ponad 1mp. Do swojego komfortu zużyłem ok 18500kWh (po odliczeniu kosztu pozostałego drewna wypada ok 17gr/kWh).
Odnośnie wyliczenia podstaw tylko sprawność nowoczesnego kotła np 0,9 - tyle mogą osiągnąć przy wykorzystaniu nominalnej mocy - i co???

HenoK
22-04-2011, 10:04
re HenoK, 3,5k za ile kWh i jaki rozkład I/II? O ile nie jest to tajemnicą...
Z ostatni rok wyszło mniej :).
2713,1kWh w I taryfie, 4524,3kWh w II taryfie przy cenach 0,58792/0,64760 0,30793/0,31857 (ceny w ubiegłym roku i po podwyżce styczniowej), co daje kwotę 3 072,67 zł. Do tego dochodzą koszty stałe 194zł rocznie. Roczny koszt energii elektrycznej wynosi 3266,67 zł.

niedowiarek
22-04-2011, 10:13
Skoro już te dane mają być bardzo prawidłowe, to do ogrzewania kotłem trzeba doliczyć zużycie prądu na zasilanie pompki obiegowej i sterownika. W PCi na podliczniku mam wszystko. Mam też opomiarowaną produkcję ciepła. Jak wyliczę koszt (teoretyczny) zakładając bardzo wysokie wartości opałowe wsadu i nominalne sprawności kotłów ( a wiadomo, że nominalne są tylko w warunkach zakładanych do testów) to wychodzi, że mam taniej. Nie teoretyzuję. Mierzę i udostępniam wyniki w arkuszu. Chętnie dowiedziałbym się jakie są wyniki pomiarów w domach z gazem, węglem, ekogroszkiem. To by było porównanie w warunkach rzeczywistych. A tak to zawsze będzie przekonywanie, że moje na pewno jest lepsze bo inni to naciągają w obliczeniach.

kbab
22-04-2011, 10:30
re niedowiarek, masz koszt 2 domów, jeśli odejmę pozostałe drewno to mój koszt jest równy z kosztem HenoKa, oczywiście dostarczyłem więcej kWh, ale za to taniej, bo 17gr/45gr przy 18500/7237 - w tym jest wszystko (również pompki i sterowniki), najważniejsze jest to, że to koszt faktyczny nie teoretyczny, u mnie na 3 osoby dom jak w stopce. Wydałeś mniej, więcej czy tak samo - możesz porównać.

niedowiarek
22-04-2011, 10:43
Naturalnie, że mam wysoki koszt, bo nie wszystko jeszcze ocieplone, chałupa w trakcie budowy. Ale żeby dwa razy drożej? Jakie Ty masz wobec tego koszty wyprodukowania 1 GJ, albo 1 kWh energii cieplnej? Jakoś nie mieści mi się w głowie, żeby można było to zrobić dwukrotnie taniej niż ja za pomocą ogólnie dostępnych źródeł ciepła.

kbab
22-04-2011, 10:50
Jakie Ty masz wobec tego koszty wyprodukowania 1 GJ, albo 1 kWh energii cieplnej?
dokładne dane kosztów z mojego domu podawałem w temacie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4536647&viewfull=1#post4536647
najtaniej bo 0,0667zł/kWh mam z kominka, 0,2302zł/kWh z gazu i 0,5400zł/kWh z prądu

niedowiarek
22-04-2011, 10:55
OK. Ale wytłumacz mi w jaki sposób wynika z tego, że mam u siebie koszt dwóch domów. Przecież mój koszt kWh jest niższy niż u Ciebie, a nie dwukrotnie wyższy.

kbab
22-04-2011, 11:06
OK. Ale wytłumacz mi w jaki sposób wynika z tego, że mam u siebie koszt dwóch domów. Przecież mój koszt kWh jest niższy niż u Ciebie, a nie dwukrotnie wyższy.

O właśnie, widzisz i tu jest "pies pogrzebany", wyliczony sobie koszt z tylko wybranych pozycji faktury nie jest adekwatny do zapłaconej kwoty, temat chyba znasz, bo był ostro "wałkowany". Jeśli np HenoK policzy swoją pc po 25gr/kWh, to wcale nie znaczy że tyle go kosztuje ogrzewanie, skoro z faktur wynika średni koszt 45gr/kWh.

HenoK
22-04-2011, 11:14
Jeśli np HenoK policzy swoją pc po 25gr/kWh, to wcale nie znaczy że tyle go kosztuje ogrzewanie, skoro z faktur wynika średni koszt 45gr/kWh.Liczyłem po 40gr/kWh. Oszacowałem, że 80% energii do pompy ciepła zużywam w 2 taryfie. Dla całego domu wychodzi 62,5% energii w 2 taryfie.
Nie widzę najmniejszego powodu, żeby liczyć wg Twojej metody. Jeżeli zamieniłbym pompę ciepła na kocioł elektryczny wykorzystałbym 2 taryfę w 100% (wystarczyłby do tego kocioł o mocy ~10kW).

niedowiarek
22-04-2011, 11:17
Tylko, że ja nie obliczam. To nie są teoretyczne rozważania. Pomierzyłem ilość energii do zasilania pompy i pomierzyłem ilość energii wypuszczonej przez pompę. Nie ma tu miejsca na "pogrzebanego psa". Całkowity brak możliwości interpretacji. Pomiar, czysty pomiar i wyniki. Zapewniam, że odczytywane rzetelnie. Zapraszam na kontrolę.

kbab
22-04-2011, 11:26
Bez przesady, tu nie chodzi o kontrolę, od tego są inkasenci i wystawiają papier z adekwatną kwotą, która to " Pomiar, czysty pomiar i wyniki" odpowiednio zbilansuje, a zapłacona kwota może mieć niewiele wspólnego z naszymi kalkulacjami. Ale lepiej nie wracajmy do tego tematu, niech sobie każdy liczy jak chce, ważne jest aby nie zapominać o podawaniu ilości zużytej energii.

kbab
22-04-2011, 11:35
Nie widzę najmniejszego powodu, żeby liczyć wg Twojej metody.
Metody liczenia nie są aż tak ważne, jeśli w ub roku wydaliśmy dokładnie tyle samo, domy są również porównywalne, o kosztach inwestycyjnych nie mówmy bo moje były poniesione ok 10 lat temu i były naprawdę "niewielkie" w stosunku do dzisiejszych wycen.

kbab
22-04-2011, 11:38
problem z tym ze kbab lubi "grzebac psa" ;)

może nie tak, zapytał to uprzejmie udzieliłem odpowiedzi bez jakiejkolwiek ściemy, swoje rachunki prowadzę od lat i są szczegółowe, a to FM jest do wymiany takich poglądów.

rydzadam
22-04-2011, 12:05
opłaty abonamentowe, dużo wyższe rachunki w zimę, które potrafią zabić budżet domowy,



Na podstawie zużycia z poprzedniego roku policzyłem średnie roczne zużycie energii elektrycznej. Wyszedł mi roczny koszt energii elektrycznej (na wszystkie potrzeby) ~3500zł. Płacę więc co dwa miesiące stałą kwotę 600zł, co daje mi niewielką nadpłatę w ciągu roku, którą praktycznie zniwelują podwyżki cen energii.
Teoretycznie mógłbym płacić np. 2 razy po 400zł (poza sezonem grzewczym) i 3 razy po 900zł (w sezonie grzewczym).

HenoK, ja o gazie piszę z tymi zabijającymi rachunkami, nie o prądzie z PC. Jeśli chodzi o prąd, to można spać spokojnie, bo nie przewiduję, żeby w średnim domu dobrze ocieplonym przekraczać 400 zł za CO+CWU nawet w najzimniejsze miesiące z -20 C na dworze. Ale już przy gazie można się nieźle naciąć. Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!

wit74
22-04-2011, 12:11
kbab

Co daje Twoje porównywania kosztów utrzymania zupełnie różnych domów,z różną ilością ludzi z różnymi przyzwyczajeniami,trybami życia?
Ty masz zużycia energii elektrycznej rocznie za 1240 PLN i to po 54 gr - to bardzo mało.Gdyby nawet policzyć Henoka zużycie PCi 3063 kWh po średniej z jego faktur to daje 1380 PLN.Zatem w tamtym domu zużywa się energii na cele nie związane z co i CWU za 1900PLN i to po niższej cenie niz twoja
Ty na światło 1240 PLN czyli 2290 kWh, całość była 3474PLN ,około 2200 PLN na co poszło?
Henok na światło 1890 PLN czyli 4222 kWh, 1380 PLN już wiadomo na co i CWU...
Przy proporcjach 4222kWh do 2290kWh na jeden cel, średnia połączona z pozostałymi celami( co i CWU) wyjdzie jak wyszła.Wniosek jaki z tego płynie?

niedowiarek
22-04-2011, 12:16
... od tego są inkasenci i wystawiają papier z adekwatną kwotą, która to " Pomiar, czysty pomiar i wyniki" odpowiednio zbilansuje, a zapłacona kwota może mieć niewiele wspólnego z naszymi kalkulacjami....

Dlatego właśnie w arkuszu do momentu wymiany licznika wychodzi 13 gr za kWh, bo od inkasenta wyszło na fakturze 0,53 zł za kWh. Teraz mam tańszą energię, ale COP gorszy. Średnio za sezon będę miał za rok. I też będzie "od inkasenta". A tak sobie teraz myślę, że jakbyśmy się zebrali w jednym miejscu, to temperatura by tak wzrosła, że trzeba by pomyśleć o jakimś studzeniu.... I to całkiem za friko:)

Wszystkim zwolennikom taniego ogrzewania, onergooszczędzania, poszukiwaczom ciekawych sposobów na mieszkanie, ogrzewanie, odpoczynek i całej braci forumowej Zdrowych, pogodnych i bardzo rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy

kbab
22-04-2011, 14:22
kbab
Co daje Twoje porównywania kosztów utrzymania zupełnie różnych domów,z różną ilością ludzi z różnymi przyzwyczajeniami,trybami życia?
Ty masz zużycia energii elektrycznej rocznie za 1240 PLN i to po 54 gr - to bardzo mało.Gdyby nawet policzyć Henoka zużycie PCi 3063 kWh po średniej z jego faktur to daje 1380 PLN.Zatem w tamtym domu zużywa się energii na cele nie związane z co i CWU za 1900PLN i to po niższej cenie niz twoja
Ty na światło 1240 PLN czyli 2290 kWh, całość była 3474PLN ,około 2200 PLN na co poszło?
Henok na światło 1890 PLN czyli 4222 kWh, 1380 PLN już wiadomo na co i CWU...
Przy proporcjach 4222kWh do 2290kWh na jeden cel, średnia połączona z pozostałymi celami( co i CWU) wyjdzie jak wyszła.Wniosek jaki z tego płynie?
zauważ, że dopiero od 2 lat u mnie zużycie prądu spadło poniżej 3k rocznie, w poprzednich latach zużywałem sporo ponad 3k, o ile pamiętam to w 4 i 5 roku przekraczało 3,6k, ale w końcu udało się zejść nawet poniżej 2,5k w ubiegłym roku. Pozostałe 2200 PLN to koszt gazu i drewna. Jeśli u HenoKa zużycie pc pomnożyć przez cop to wypada 12252kWh +4222=16474kWh. Teraz jeśli ja odejmę od zużytych w tabeli 21000 straty kominowe to przyjmuję 16750kWh netto - tu też wypada podobnie, zatem zapotrzebowanie na energię w obu domach jest niemal jednakowe, tylko systemy różne, za to koszt jest również taki sam. Przyłączam się do życzeń i również
Zdrowych, pogodnych i bardzo rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy i mokrego poniedziałku.

niedowiarek
22-04-2011, 14:38
kbab. Gratuluję awansu do elity. :D

wit74
22-04-2011, 14:41
kbab. Gratuluję awansu do elity. :D

Sprowokowałem go do napisania 1000-nego postu :-)

Radosnych i Zdrowych Świąt

kbab
22-04-2011, 20:08
Dzięki, widać że trochę wpisów naprodukowałem.

rwxw
22-04-2011, 21:48
Przy cop=4 może 3 razy tyle wyprodukować energii (ekologicznej) co sama zużyje - skoro mają być "kaskady" po 1MW.
Zauważ, że elektrociepłownia ma za zadanie produkować PRĄD, ciepło jest tylko odpadem. PC nie produkuje prądu.

Liwko
22-04-2011, 22:53
Wesołych Świąt a nie tylko te pompy;)

http://img3.wikary.pl/img/ea/4b/ea4b6e211beea227e5127d94e7d19482.jpg

Pilnujcie psy bo inaczej z prezentów nici:D

Sabina i Grzegorz
23-04-2011, 09:10
Witam !
U mnie wyszło zuzycie 3680kwh od poczatku wrzesnia do 20 kwietnia (w tym jeszcze wygrzewanie jastrychu na etapie budowy) lacznie z c.w.u
na bud.taryfie liczac gdzies po 0,70gr daje =2570zł nastepnie reszta na oswietlenie ,lodowki itd 3320kwh od 20pażdz do 20kwietnia.
Teraz mam podpisywac umowe na prad juz nie budowlany i zastanawiam sie czy brac 1taryfe czy 2taryfy bo ztego co wiem to 2tarfa musi przynajmniej
popracować 35% aby się zaczelo oplacać mi . W domu 4 osoby duzo ledów i halogenow ale sam tv lyka 480w do tego pralka,zmywarka ,lodowka ,mikrowela ,kompy2,no i PC ktore pracowalo przy mrozach po 20-23 godziny (ale dom jeszcze do konca niedocieplony i 2 mostki termiczne duze mialem teraz dopiero je zrobię )
Certyfikat energetyczny wyszedł : Ep 95,40 , Ek 30,34 chyba dobrze ....?????
Także zastanawiam się co bardziej korzystne jak taryfa choc chyba 2 ... bo do Pc mam jeszcze bufor 300l
Pozdrawiam i wesolych swiąt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Liwko
23-04-2011, 09:34
Nad drugą taryfą się nie zastanawiaj, zastanów się tylko czy zwykła czy weekendowa.

Sabina i Grzegorz
23-04-2011, 11:48
Liwko

Dlaczego ?

Liwko
23-04-2011, 12:12
bo to się po prostu opłaci :)

:yes:

Mając PC trzeba by było mocno kombinować by to się nie opłaciło;)

kbab
26-04-2011, 13:28
znalazłem w necie takie dane klimatyzatora z inverterem
http://img828.imageshack.us/img828/556/capturedpm.jpg
jak odczytać dane cop, pewnie zależne od temp na zewnątrz, ale również od poboru prądu - im mniejsze zasilanie tym wyższy cop?

Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!
Policzmy: zakładam że ma spore zapotrzebowanie (co najmniej 30000kWh rocznie) i jest w taryfie W-3, zatem przy kotle gazowym koszt był 0,1875zł/kWh, co przekłada się na dostarczenie 9600kWh ciepła w tym miesiącu, jeśli to zapotrzebowanie zaspokoić pc przy średnim cop 3,2 potrzeba 3000kWh prądu, przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh koszt w analizowanym miesiącu wyniósłby 1260zł, oczywiście pomijam tu moc pc (musiałaby przekroczyć 15kW aby dać radę, ale pracowałaby niemal bez przerwy co skutkowałoby niższym cop oraz wyższą ceną prądu ok 45-49gr/kWh), w takim układzie koszt mógłby przekroczyć 1400zł. Jak widać jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, ale wówczas również zużycie gazu spadnie, czy pc jest aż tak bardzo konkurencyjna w tym konkretnym przypadku - każdy ocenia sam.

Sabina i Grzegorz
26-04-2011, 14:50
Nad drugą taryfą się nie zastanawiaj, zastanów się tylko czy zwykła czy weekendowa.

Liwko dlaczego II taryfa sie nie oplaci ?
Piszesz tylko zwykla lub weekendowa .

Sabina i Grzegorz
26-04-2011, 15:47
Sprawdzilem ceny energi w opolskim ;
G11 zwykla taryfa caly dzień 0,2682 + 0,1688 =0,4370 zł
G12 dzień od 6-13 ,15-22 0,3385 + 0,1763 =0,5148 zł
noc od 13-15,22-6 0,1637+0,0675 = 0,2312zł
G12g dzień 0,3643+0,1790 = 0,5433zł
noc + sobota od 14-7rano pondz 0,1637 +0,0675 =0,2312zł
+ vat wszystko oraz abonamenty
Liczac prace pompy za cały okres grzewczy od wrzesnia do kwietnia łącznie mamy7 m-cy grzania co i c.w.u średnia praca pompy na 24h to okolo 15 godzin
w najwieksze mrozy 23h .
g11 15h x 0,4370zł =6,55zł netto
g12 5h dzień x 0,5148zł=2,57zł netto
10h noc x 0,2312= 2,31zł netto
g12g w zasadzie mniej wiecej to samo ale za dnia parę groszy wiecej ale weekend taniej sobota od 14.00 do poniedzilku 7.00
Decyduje sie na g12 bo g11 za drogie a g12g przekombinowane a itak pradu na zapas nie nalapięv !!

kbab
26-04-2011, 16:04
Decyduje sie na g12 bo g11 za drogie a g12g przekombinowane a itak pradu na zapas nie nalapięv !!
Policzyłbym jeszcze raz g12 i g12g, ale pod nieco innym kątem, mianowicie ustaliłbym wskaźnik godzin w tygodniu tańszej taryfy do droższej, większa ilość godzin w tańszej taryfie pozwoli lepiej wykorzystać % tańszej energii - to może się opłacić, zwłaszcza jeśli w duże mrozy dobrze dogrzejemy dom w weckend. Prądu się może nie nałapie, ale podłogówkę można doładować na dłużej.

Elstir
26-04-2011, 16:32
..... pc przy średnim cop 3,2 ...., przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh ... każdy ocenia sam.

to chyba taka matematyka z cyklu PO o OFE, nieprawdaż?:)
to rozminiemy się o 20% (COP=4) a tu o 15% (prąd 0,36)
w sumie w ten sposób "zaokrąglając" rozmijasz się o blisko 50% (procent składany)

jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%

:)
powodzenia w dalszych analizach!

Liwko
26-04-2011, 16:43
Liwko miał chyba na myśli że nie ma się co zastanawiać - 2T zawsze się opłaci- pytanie tylko czy zwykła 2T czy weekendowa :)
tak ja to zrozumiałem...

:yes:

kbab
26-04-2011, 17:23
to chyba taka matematyka z cyklu PO o OFE, nieprawdaż?:)
to rozminiemy się o 20% (COP=4) a tu o 15% (prąd 0,36)
w sumie w ten sposób "zaokrąglając" rozmijasz się o blisko 50% (procent składany)

jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%

:)
powodzenia w dalszych analizach!

to była moja odpowiedź na zdanie
"Tej zimy było przerąbane, koledzy płacili za miesiąc grzania nawet po 1800 zł !!!"
Przypomnę, może nie czytałeś, chodziło ogrzewanie gazem, przedstaw swoje porównanie systemu ogrzewanego gazem do pc w tym przypadku - rozumiesz, abyśmy mieli jakiś punkt odniesienia, a skoro nie masz takowego to jakieś powyrywane wyrazy z mojego postu możesz sobie poukładać również w inny sposób - będzie bardziej "śmiesznie". Jeśli widzisz jakieś błędy w moim arkuszu to je wskaż, jak będę mógł to poprawię, chyba że masz jakiś swój arkusz - lepszy - pokaż, chętnie skorzystam, może inni też? Jeśli myślisz, że sprowokujesz mnie do wypowiedzi politycznych, to od razu zastrzegam - to nie to forum.
powodzenia w skleceniu jakiejkolwiek analizy.

kazjan
26-04-2011, 21:08
znalazłem w necie takie dane klimatyzatora z inverterem
http://img828.imageshack.us/img828/556/capturedpm.jpg
jak odczytać dane cop, pewnie zależne od temp na zewnątrz, ale również od poboru prądu - im mniejsze zasilanie tym wyższy cop?

Policzmy: zakładam że ma spore zapotrzebowanie (co najmniej 30000kWh rocznie) i jest w taryfie W-3, zatem przy kotle gazowym koszt był 0,1875zł/kWh, co przekłada się na dostarczenie 9600kWh ciepła w tym miesiącu, jeśli to zapotrzebowanie zaspokoić pc przy średnim cop 3,2 potrzeba 3000kWh prądu, przy przeciętnej z taryfy G12 42gr/kWh koszt w analizowanym miesiącu wyniósłby 1260zł, oczywiście pomijam tu moc pc (musiałaby przekroczyć 15kW aby dać radę, ale pracowałaby niemal bez przerwy co skutkowałoby niższym cop oraz wyższą ceną prądu ok 45-49gr/kWh), w takim układzie koszt mógłby przekroczyć 1400zł. Jak widać jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, ale wówczas również zużycie gazu spadnie, czy pc jest aż tak bardzo konkurencyjna w tym konkretnym przypadku - każdy ocenia sam.

Witam,
COP jest to stopniń wykorzystania energii elektrycznej w stosunku do wytworzonego ciepła/chłodu.
Jak pobierzesz 2000W energii elektrycznej a otrzymasz 4000W energii cieplnej to COP=2;
COP zależny jest od temperatury DZ i od temperatury GZ oraz temperatury powrotu z GZ
Nie wiem jak załącznik z rozszerzeniem mapa bitowa?
Kazjan

kbab
27-04-2011, 09:25
re kazjan, to jest klimatyzator czyli pc p-p, w instrukcji podano cop 2,28 - 3,61 - 4,89, nigdzie nie doszukałem się dla jakich warunków są podane wartości, najprawdopodobniej najniższy jest dla temp -15stC, podobno w takiej jeszcze działa, ale reszta zwłaszcza 4,89 - może w okresach przejściowych od -5 do +5? To jest inverter, pobór mocy podano dla grzania 245, 760 i 1400 (W) - najprawdopodobniej cop również będzie zależał od poboru prądu, ale szczegółów nigdzie nie mogę znaleźć. Dodam, że w testach przy temp na zewnątrz -2, -3stC (niżej już nie było) w pomieszczeniu 16m2 pobór energii spadał do tej podanej najniższej już po kilku minutach, w tym czasie podnosił temp w pokoju o 5/6stC, po ok 15min klimatyzator przechodził do stanu czuwania.

Elstir
27-04-2011, 10:49
Jeśli widzisz jakieś błędy w moim arkuszu to je wskaż, jak będę mógł to poprawię, chyba że masz jakiś swój arkusz - lepszy - pokaż, chętnie skorzystam, może inni też? Jeśli myślisz, że sprowokujesz mnie do wypowiedzi politycznych, to od razu zastrzegam - to nie to forum.
powodzenia w skleceniu jakiejkolwiek analizy.

Hejka

Nie miałem zamiaru cie obrażać :) ani tym bardziej prowokować do jakiś dyskusji politycznych :)
Chodziło mi o to, że wiele osób starając się przeforsować swój punkt widzenia naginają trochę założenia pod swoje teorie.

Nie jestem specjalistą od ogrzewania ale wiem, że nieprofesjonalnie wykonane DZi GZ dają efekt cop=4,0 i grzanie w 90% czasu w taryfie nocnej.
Podejrzewam, że profesjonalnie wykonany system grzewczy na PCi mógłby dać efekty o te 10% lepsze więc chyba lepiej przyjąć takie założenia :)

Jeszcze raz pozdrawiam i przepraszam jeśli cie uraziłem.

kbab
27-04-2011, 12:47
Podejrzewam, że profesjonalnie wykonany system grzewczy na PCi mógłby dać efekty o te 10% lepsze więc chyba lepiej przyjąć takie założenia :)
Wydane 1800zł w miesiącu na gaz przeliczyłem na 9600kWh zapotrzebowania na energię - proszę wykaż się i zaproponuj coś "bardziej profesjonalnego". Moje wypociny oceniłeś tak
"jeśli w podobny sposób rozminiesz się z prawdą przy liczeniu węgla i drewna to w sumie Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"
Zauważ, że w moim kalkulatorze każdy może podstawić swoją cenę, sprawność kotła, zapotrzebowanie, lub tak wstawiać dane, aż uzyska swój poniesiony koszt (np z faktury) lub ilość nośnika energii - tu nie ma dowolności i błędu, jak takie widzisz to wspólnie je poprawmy - wszyscy na tym skorzystają. Odnośnie przyjętego w mojej analizie cop to i tak go zawyżyłem, bo średnia pc pracując przez ponad 20 godz na dobę mocno wychłodzi DZ i może podanej sprawności nie osiągnąć, zwłaszcza w przypadkach np zwiększonego zużycia cwu, kiedy GZ musi pracować w wyższej temperaturze.

wit74
27-04-2011, 14:00
Zauważ, że w moim kalkulatorze każdy może podstawić swoją cenę, sprawność kotła, zapotrzebowanie, lub tak wstawiać dane, aż uzyska swój poniesiony koszt (np z faktury) lub ilość nośnika energii - tu nie ma dowolności

To jak to w końcu jest.
Każdy może podstawić swoje ale dowolności nie ma? :-)

kbab
27-04-2011, 14:47
To jak to w końcu jest.
Każdy może podstawić swoje ale dowolności nie ma? :-)
Tu chodzi o wyniki z arkusza, jeśli dobrze wstawisz sprawność kotła, cenę a w rubryce koszt, lub ilość pojawi się liczba zgodna z fakturą to w polu zapotrzebowanie na energię musi się zgadzać z rzeczywistym, a nie jak Elstir zarzucił mi
"Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"
to prosty arkusz i ma spore powodzenie, chociaż często ktoś go psuje a nawet ktoś go zupełnie skasował - myślę , że nieumyślnie
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B#gid=13

wit74
27-04-2011, 14:59
Jeśli dobrze wstawisz sprawność kotła, cenę a w rubryce koszt, lub ilość pojawi się liczba zgodna z fakturą to w polu zapotrzebowanie na energię musi się zgadzać z rzeczywistym, a nie jak Elstir zarzucił mi
"Twoja "analiza" jest obarczona błędem 100%"
to prosty arkusz

Oczywiście wiem.
Ale Twoje przełożenie zużycia i kosztów, z gazu na PCi mnie nie przekonało.Bo Ty nie wiesz jaki mógłby być COP,jakie % zużycie w taryfach, cenę kWh w taryfach.A do tego Ty inaczej liczysz znane nam użytkownikom PCI zużycia w taryfach w godz szczytu i poza.Tobie wyszło 1400PLN nawet, innemu mogło wyjść 840 PLN.
Analiza ta ma ten plus,że nie narzuciłeś swojego toku myślenia a dałeś dowolność w podstawianiu. Wyniki dają ogólny pogląd ale mogą się sporo różnić.

kbab
27-04-2011, 15:14
re adiqq, uważam że pc pracująca ciągle przez 24 godz na dobę, przez 30 dni będzie osiągała niższą sprawność. W analizowanym przypadku 9600kWh potrzeba dostarczać przez cały miesiąc prawie 14kWh/godz - jaki system z pc to wytrzyma ile musi być DZ przewymiarowane? Chociaż pc 18-20kW z odwiertami 500m dałaby radę, ale koszt takiej inwestycji w stosunku do kotła gazowego byłby nieuzasadniony, tak że jak zwykle powinno się zacząć od zmniejszenia zapotrzebowania.
re wit74, tylko przewymiarowana pc i DZ może pracować tylko w tańszej taryfie, w tym przypadku miała by moc 2x większą o DZ lepiej nie mówić.

Sabina i Grzegorz
28-04-2011, 12:41
Ja dziś podpisalem umowę na g12 w końcu ....żegnaj drogi prądzie !!

niedowiarek
28-04-2011, 12:45
... tylko przewymiarowana pc i DZ może pracować tylko w tańszej taryfie, w tym przypadku miała by moc 2x większą o DZ lepiej nie mówić ...

I tu jest sporo racji. Nie zgodzę się natomiast z 2x większą mocą. Jeżeli zapotrzebowanie budynku wynosi np. Y to przy jednotaryfowej energii wcale nie potrzebujemy pompy o mocy Y. Zapotrzebowanie jest określone dla warunków maksymalnych (najczęściej -20/+20). W znakomitej większości czasu trwania sezonu grzewczego moc wystarczająca do ogrzania budynku jest znacznie mniejsza. Na czas, kiedy temperatury na zewnątrz są niskie można się wspomóc źródłem biwalentnym (kominek, grzałki elektryczne) i to się opłaci w końcowym rozrachunku, nawet przy grzałkach na prąd. Tym bardziej nie musi być 2x więcej mocy PCi do eksploatacji w taryfie dwuczłonowej. Nawet jeżeli weźmiemy nieznacznie mocniejszą pompę (żeby nie przepłacać) to i tak w większości czasu będzie pracować w taniej taryfie. A jak jest bardzo zimno, to dodatkowo w drogiej - ile potrzeba. Kwestia nastaw sterownika. Ja mam zapotrzebowanie na poziomie 7 kW + ciepła woda, a pompa ma 8,8 kW i spokojnie wystarcza. Nie pracowała w drogiej taryfie wcale. Jak zacznę mieszkać, być może trzeba będzie sporadycznie pogonić grzanie dodatkowo też za dnia, ale dawanie pompy 14 kW byłoby bez sensu. A dz mam dobrane do mocy pompy i też tylko z niewielkim zapasem.

photos
28-04-2011, 13:55
Ja dziś podpisalem umowę na g12 w końcu ....żegnaj drogi prądzie !!

hej mógłbyś jakiś wzór tej umowy podania podesłać. Bo nigdzie nie mogę znaleźć formularza, a też chcę zmienić. Zakład każe wysłać mi pocztą.

kbab
28-04-2011, 14:13
I tu jest sporo racji. Nie zgodzę się natomiast z 2x większą mocą.
Będę bardziej precyzyjny - moc powinna być 2,4 razy większa, ponieważ w tygodniu mamy 14godz droższej i 10 godz tańszej taryfy co dziennie, pobieżny dowód jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=4704420&viewfull=1#post4704420

photos
28-04-2011, 15:20
Nooo muszę się pochwalić...wczoraj przywieźli mi w końcu pompę i rekuperator. W sobotę montaż :) Pompa stoi na parterze a trzeba ja wnieść do piwnicy. Zostawiam to moim fachowcom bo nie sądziłem że to jest taki ciężar. W końcu kompakt.

rzufik1
28-04-2011, 16:44
Będę bardziej precyzyjny - moc powinna być 2,4 razy większa, ponieważ w tygodniu mamy 14godz droższej i 10 godz tańszej taryfy co dziennie, pobieżny dowód jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=4704420&viewfull=1#post4704420

u mnie jest 12 na 12 ... ale to zalezy od miejsca i eniona/taurona i innego pierona:)
więc w każdym rejonie Polski inaczej z tym maja
G12e w Małopolsce to tani prąd od 21 do 7 i od 13 do 15

niedowiarek
28-04-2011, 16:50
Będę bardziej precyzyjny - moc powinna być 2,4 razy większa, ponieważ w tygodniu mamy 14godz droższej i 10 godz tańszej taryfy co dziennie, pobieżny dowód jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-WYST%C4%84P-!!!&p=4704420&viewfull=1#post4704420

Trochę mniej pobieżnie jest np. tutaj http://www.termo24.pl/strona,111,144,Efektywne_wspolczynniki_optymalny_d obor_pompy_ciepla,pl.htm. Przy inwestowaniu w pompę ciepła trzeba trochę bardziej odrobić lekcję z rachunków. Tutaj nie da się bezkarnie rozpędzać z mocą urządzenia. Trzeba zapomnieć o uproszczeniach typu "zapotrzebowanie 10 kW, ale ma nagrzać w ciągu 8 godzin to walniemy 30 kW i będzie git". Przy takim podejściu lepiej od razu zdecydować się na grzałki elektryczne, chyba, że jest cokolwiek innego (gaz, węgiel, miał albo i chrust). Taki dobór prowadzi wprost do przeinwestowania (dla PCi 2 razy większa moc to z reguły więcej niż 2 razy tyle kaski). Dla kotła gazowego taka inwestycja jest niewiele (albo wcale) droższa - tu się tak nie da. Ponadto fundujemy sobie wyższe koszty eksploatacyjne - przewymiarowana pompa powoduje spadek sprawności systemu. Jeżeli już ktoś musi robić na zapas, to najlepiej przewymiarować dz i gz. Pompę jednak dobrać dokładnie. W większości przypadków ekonomiczniejsza będzie pompa niedowymiarowana nawet kosztem wspomagania grzałkami elektrycznymi, co przy trafionej mocy wystąpi bardzo sporadycznie.

photos
28-04-2011, 20:22
taniej??? A zrobilbys mi za za 23 tys brutto kotlownie z pompa viessmanna?

photos
28-04-2011, 22:17
dom okolo 160 m2 uzytkowego. Pompa 7,7 kw.
Piszesz ze taniej jest osobno. Ale nie do konca tak jest. Sama pompa viessmann o podobnej mocy na all to koszt okolo 24 tys. Plus kotlownia pewnie w granicach 5-6 tysiecy. Wiec gdzie tu taniej?? Nawet jak wezmiemy tansza pompe powiedzmy danfosa (chociaz pewnie nie wiele jest tansza) to i tak wyjdzie drozej. Wszystko jest kwestia dogadania sie. Ja nie upieralem sie ze koniecznie chce miec kompakt. Glowna role grala cena za konkretny produkt, a ze ta byla taka, ze do tej pory malo kto taka moze zaoferowac wiec dlugo sie nie zastanawialem.

niedowiarek
01-05-2011, 13:37
fajny artykuł, tyle że napisany 7 lat temu :)

:). Już 7 lat temu było wiadomo, że nie warto przesadzać! Przykro tylko, że do dzisiaj niewiele potaniało :(.

kazjan
02-05-2011, 01:35
Faktycznie fajna cena. Zależy jaki masz dom;-) Pompy z zasobnikami są droższe niż zestaw : p.c. + zewnętrzny zasobnik.

Jacek Walewski
tel. 601096066
[email protected]

Skoro zajmujesz się projektowaniem i montażem PCi, to prosze o dobór dom 200 m kw.(z użytkowym poddaszem) ściany 24Poroterm +15 styropian, strych 30 cm wełna rockwool parter podłogówka poddasze grzejniki o 50% większe, na DZ 600 m kw. giniastego podłoża pod kolektor poziomy PE 32, przeznaczony dla 5 osób co + cwu, WM + Reku.
DZ chciałbym wykonać sam ale PCI + kotłownię zlece wykonawcy okolice Lublina.
pozdrawiam Kazjan :eek:

vega1
02-05-2011, 11:31
http://www.medson-spartec.pl/oferta.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.medson-spartec.pl%2Foferta.php)

czy ktokolwiek ma pompę tej firmy?
Firma nie odpowiada na maile. Numer kontaktowy ze strony jest non-stop niedostępny.

rydzadam
02-05-2011, 13:25
http://www.medson-spartec.pl/oferta.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.medson-spartec.pl%2Foferta.php)

czy ktokolwiek ma pompę tej firmy?
Firma nie odpowiada na maile. Numer kontaktowy ze strony jest non-stop niedostępny.

Skoro na starcie firma nie odpowiada na maile i telefony, to taką firmę bez skrupułów warto za przeproszeniem olać.

vega1
03-05-2011, 11:53
może kogoś zainteresuje pompa ciepła z centralą wentylacyjną w jednym:
http://www.radwanpolska.pl/index.php/pl/restor-p.html

i specyfikacja techniczna:
http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CGQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwentylacja.com.pl%2FAttachmentUse rPresentation%2FRadwan-Restor-P-DTR-2010-10-v3-pdf-47&rct=j&q=pompa%20ciep%C5%82a%20RESTOR%20P&ei=EM-_TZu7JsrqOan1ifME&usg=AFQjCNEHEA3V-mXNKYQ84DENeMaq_dpDIw&sig2=OE-aWbNJ6t1eodijmCP5eg&cad=rja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fur l%3Fsa%3Dt%26source%3Dweb%26cd%3D3%26ved%3D0CGQQFj AC%26url%3Dhttp%253A%252F%252Fwentylacja.com.pl%25 2FAttachmentUserPresentation%252FRadwan-Restor-P-DTR-2010-10-v3-pdf-47%26rct%3Dj%26q%3Dpompa%2520ciep%25C5%2582a%2520R ESTOR%2520P%26ei%3DEM-_TZu7JsrqOan1ifME%26usg%3DAFQjCNEHEA3V-mXNKYQ84DENeMaq_dpDIw%26sig2%3DOE-aWbNJ6t1eodijmCP5eg%26cad%3Drja)

hydraulik_
03-05-2011, 12:33
Skoro zajmujesz się projektowaniem i montażem PCi, to prosze o dobór dom 200 m kw.(z użytkowym poddaszem) ściany 24Poroterm +15 styropian, strych 30 cm wełna rockwool parter podłogówka poddasze grzejniki o 50% większe, na DZ 600 m kw. giniastego podłoża pod kolektor poziomy PE 32, przeznaczony dla 5 osób co + cwu, WM + Reku.
DZ chciałbym wykonać sam ale PCI + kotłownię zlece wykonawcy okolice Lublina.
pozdrawiam Kazjan :eek:
PC P-W dla -20 c 10 kW i z ciepła wodą do -20 C bez załączania grzałek .3 fazowa .za 33000 zł

wihajster
03-05-2011, 17:00
PC P-W dla -20 c 10 kW i z ciepła wodą do -20 C bez załączania grzałek .3 fazowa .za 33000 zł

SPORO poniżej tej kwoty można zrobić gruntową pompę z 5-letnią gwarancją, tym bardziej z samodzielnie wykonanym przez inwestora DZ ;)
Z możliwością naprawy tej pompy za 30 lat za niewielkie pieniądze. Pompę pow-woda się WYMIENIA a nie naprawia, o ile zdarzy się cud i dociągnie do ćwierćwiecza ;)

deratus
03-05-2011, 19:32
SPORO poniżej tej kwoty można zrobić gruntową pompę z 5-letnią gwarancją, tym bardziej z samodzielnie wykonanym przez inwestora DZ ;)
wihajster czy możesz troszkę rozwinąć ten temat :-)

wihajster
03-05-2011, 19:36
W jakim kierunku mam "rozwinąć"? ;)

hydraulik_
03-05-2011, 19:46
SPORO poniżej tej kwoty można zrobić gruntową pompę z 5-letnią gwarancją, tym bardziej z samodzielnie wykonanym przez inwestora DZ ;)
Z możliwością naprawy tej pompy za 30 lat za niewielkie pieniądze. Pompę pow-woda się WYMIENIA a nie naprawia, o ile zdarzy się cud i dociągnie do ćwierćwiecza ;)

Ciekawe czemu 30 lat daj 50 albo lepiej 120.
Ciekawe jaka jest różnica miedzy pompą gruntową i powietrzną .Szczególnie jeśli chodzi o naprawę .
Ile pomp PC powietrze woda widziałeś popsutych a ile gruntowych(łacznie z DZ).
Ja już naprawiałem 3 osobiscie i jedną naprawiał serwis(sprężarka)
W powietrznej starego typu (nie split ) rozszczelnił się wziernik oleju w sprężarce po 7 latach (on -OFF)
Nic nie robiłem jeszcze w splitach inwerterowych. W klimatyzatorach też nic.Inna rzecz ,że trzeba dopieścić,
Ale można udowodni ,że gruntowe są złe i tu się powinieneś zgodzić gdy pracują na studniach czerpalnej i zrzutowej (bez wymiennika pośredniego).
Ja uważam ,że powietrzne mają tcztery zalety .Prosty montaż ,cena ,zajmują mało miejsca i obniżenie cen gruntowych.

deratus
03-05-2011, 23:27
W jakim kierunku mam "rozwinąć"? ;)
jaka to pompa z 5-letnią gwarancją ?

photos
04-05-2011, 09:27
I polskie NATEO też daje 5 lat gwarancji. Ogólnie z tymi gwarancjami to nie ma problemu. Standardowo dają dwa lata bo tyle muszą. Wiadomo ze nikt się nie wychyla bo po co...szkoda kasy. A le jak klient koniecznie chce to dają płatne przeglądy i bez problemu przedłużą gwarancję. IVT rzeczywiście przy swoich cenach powinno już przekonywać klienta nie tylko renomą, niezawodnością, bo w ten sposób to już większość o wiele tańszych producentów reklamuje swoje produkty, ale także dłuższą gwarancją. Wspomniane wyżej Nateo daje dłuższą gwarancję ale to jest wliczone w cenę. Wystarczy porównać właśnie ceny ich produktów z innymi polskimi producentami i wszystko będzie jasne. Tyle że Nateo na razie Designem wyprzedza krajową konkurencję, ale za taką różnicę to wolałbym mieć skromniejszy wygląd.

Liwko
04-05-2011, 09:34
I polskie NATEO też daje 5 lat gwarancji. Ogólnie z tymi gwarancjami to nie ma problemu. Standardowo dają dwa lata bo tyle muszą. Wiadomo ze nikt się nie wychyla bo po co...szkoda kasy. A le jak klient koniecznie chce to dają płatne przeglądy i bez problemu przedłużą gwarancję. IVT rzeczywiście przy swoich cenach powinno już przekonywać klienta nie tylko renomą, niezawodnością, bo w ten sposób to już większość o wiele tańszych producentów reklamuje swoje produkty, ale także dłuższą gwarancją. Wspomniane wyżej Nateo daje dłuższą gwarancję ale to jest wliczone w cenę. Wystarczy porównać właśnie ceny ich produktów z innymi polskimi producentami i wszystko będzie jasne. Tyle że Nateo na razie Designem wyprzedza krajową konkurencję, ale za taką różnicę to wolałbym mieć skromniejszy wygląd.

Warto oprócz gwarancji zapytać ile kosztuje naprawa kilku podstawowych elementów już po okresie gwarancyjnym. Czasami można się nieźle zdziwić.

wihajster
04-05-2011, 21:16
jaka to pompa z 5-letnią gwarancją ?

To już pasuje na PW, bo pachniałoby reklamą. Już się mnie czepiano o stopkę więc teraz mam neutralną ;)

rydzadam
05-05-2011, 07:12
To już pasuje na PW, bo pachniałoby reklamą. Już się mnie czepiano o stopkę więc teraz mam neutralną ;)

Twoja "stopka" ? To chyba nic w porównaniu do JackaW.. :)

aadamuss24
05-05-2011, 09:15
Liwko ceny napraw też się zmieniają. Warto pamietać, że kompakty są "trudniej dostępne" jeśli idzie o naprawy.
Wracając do spostrzeżeń, to od 01.11.2010. do 01.05.2011 zużyłem na ogrzewanie i cwu 2950 kWh. Ogrzewanie domu (poza łazienką i pralnią) wyłączone od 01.03.11. W dni słoneczne kolektory wspomagają ogrzewanie, w nocy pompa ciepła. Temp. dolnego źródła na początku marca 6/2, teraz dużo wyższa. Ogólnie w domu temp. ponad 22 stopnie. pozdr adam

wihajster
05-05-2011, 22:31
Aadamuss - moim zdaniem słaby wynik, wiem że to pierwszy sezon ale u mojego ostatniego inwestora "moja" PC zużyła podobnie również w pierwszym sezonie zimowym w domu ok. 240m2 (200m2 ogrzewanych standardowo plus pokój nad garażem 40m2 do +12C).
Fakt, instalacja zoptymalizowana pod kątem oszczędności i pompa ciepła 11kW "niestandardowa" z przewymiarowanymi wymiennikami ;)
A ściany tylko 15cm i zwykłe okna... No i zwykły kolektor poziomy!
Jak masz podłączoną pompę ciepła, jakieś sprzęgło hydrauliczne i mieszacz do podłogówki??? Ciekawi mnie taki wynik dla takiej malutkiej pompy i tak zaizolowanego domu....

Jastrząb
06-05-2011, 00:58
Liwko ceny napraw też się zmieniają. Warto pamietać, że kompakty są "trudniej dostępne" jeśli idzie o naprawy.
Wracając do spostrzeżeń, to od 01.11.2010. do 01.05.2011 zużyłem na ogrzewanie i cwu 2950 kWh. Ogrzewanie domu (poza łazienką i pralnią) wyłączone od 01.03.11. W dni słoneczne kolektory wspomagają ogrzewanie, w nocy pompa ciepła. Temp. dolnego źródła na początku marca 6/2, teraz dużo wyższa. Ogólnie w domu temp. ponad 22 stopnie. pozdr adam
Potwierdzam, ze bez rewelacji. Tyle mi poszlo w domu ocieplonym 15/30cm. 150m pow,. uzytkowej. Drugi sezon. A dom dziurawy jak ser szwajcarski. Temp 21C.

marcin

wit74
06-05-2011, 07:43
Wczoraj otrzymałem fakturę za energię 07/03/11-05/05/11 - 378 PLN, I - 281 kWh,II - 623 kWh - sądziłem,że będzie więcej, w tym okresie PCi chodziła tylko w II taryfie.
Zliczyłem koszt i energię z faktur za okres 11/05/10 - 05/05/11 - 2505 PLN, I - 1853 kWh, II - 3773 kWh
To mój 3 sezon,zima nie ustępowała poprzedniej. Dla mnie pierwszy okres grzewczy był najgorszy,ale też i poprawek w ociepleniu kilka było,nadal mam do poprawienia.

Liwko
06-05-2011, 11:27
Liwko ceny napraw też się zmieniają.

Mówisz? Pewnie tak ale...

Przedruk z innego forum:

"Buduje właśnie dom i analizuje zakup pompy ciepła do ogrzewania domu oraz przygotowania CWU.
Zadzwoniłem dzisiaj do znajomego który zakupił takie urządzenie 3 lata temu. Ma on dom ok. 240 m2 i pompę wiesmann-a 15kW do CO i CWU. Wszystko pracowało dobrze do 2 lat. Niestety po upływie 2.5 roku sprężarka doznała awarii. Rozszczelnieniu uległ wewnętrzny wymiennik co spowodowało przedostanie sie czynnika dolnego źródła do sprężarki i tym samym całkowite jej uszkodzenie. Znajomy interweniował u lokalnego dystrybutora jak również u przedstawiciela krajowego niestety BEZSKUTECZNIE. Reasumując naprawa kosztowała 20000pln. a jedna z najlepszych firm na rynku nie poczuwała sie do jakiejkolwiek odpowiedzialności ponieważ okres gwarancji minął. "

vega1
06-05-2011, 12:26
20000 za sprężarkę?
:jawdrop:

Liwko
06-05-2011, 12:42
20000 za sprężarkę?
:jawdrop:

Dlatego trzeba pytać ile kosztuje serwis pogwarancyjny, bo dzisiejsze produkty są tak robione, by psuły się już po gwarancji.
Nawiasem mówiąc to nie naprawa tylko złodziejstwo w ramach prawa.

Jani_63
06-05-2011, 12:48
Oprócz sprężarki jeszcze kilka innych elementów trzeba było wymieć, ale i tak kwota 20000 zł jest absurdalna :o.
Postawę firmy na razie przemilczmy.

Edit
A swoją drogą zakochał się w tej PCi, czy jak, że nie zdecydował się na zmianę modelu czy producenta.
Jakieś dziwne podejście do sprawy.

wihajster
06-05-2011, 13:17
Oprócz sprężarki jeszcze kilka innych elementów trzeba było wymieć,
W tym przypadku pewnie policzyli wymianę całego modułu chłodniczego a nie naprawę.
Ostatnio naprawiałem Viessmanna ale tam sprężarka przeżyła jakimś cudem, tylko parownik wymieniłem, z tych grubszych rzeczy. Serwis zawołał 80% wartości pompy...
Przy takich uszkodzeniach woła się chłodniarza a nie serwis firmowy ;)

Liwko
06-05-2011, 13:35
W tym przypadku pewnie policzyli wymianę całego modułu chłodniczego a nie naprawę.
Ostatnio naprawiałem Viessmanna ale tam sprężarka przeżyła jakimś cudem, tylko parownik wymieniłem, z tych grubszych rzeczy. Serwis zawołał 80% wartości pompy...
Przy takich uszkodzeniach woła się chłodniarza a nie serwis firmowy ;)

Pogrubić i podkreślić
I mamy kolejny dowód na zdzierstwo znanej nam wszystkim firmy. 80% wartości pompyhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/jawdrop.gif

niedowiarek
06-05-2011, 13:54
Wężykiem ;).

photos
06-05-2011, 13:58
Czy ja wiem czy to jest złodziejstwo....może bardziej naciąganie. Ale Liwko, jakby Tobie udało się sprzedać produkt, którym handlujesz za 3 a nawet 4 krotną wartość tego produktu i klient wyraziłby na to zgodę to miałby prawo nazwać Ciebie złodziejem?? Ja myślę że niech najpierw określi sam siebie mianem barana. Trzeba było popytać w innych sklepach i zorientować się ile taki produkt kosztuje. Podobnie jest w tym przypadku. A ten gość prawdopodobnie zaganiany nie ma czasu, pompa przestała działać to wyjął komórę jak "siara" w kilerze memory find serwis i wszystko jasne. Gość w serwisie wyczuł że może przytulić kupę kasy i pewnie tyle z teorii o drogich częściach.
To serwis tyle kosztował, nie części :)
Zresztą podobnie jest przy samochodach. Mało kto pogwarancyjne samochody dalej naprawia w serwisie z wiadomych przyczyn. Np sprzęgło kosztuje komplet 500 zł a w serwisie 2,5 tys. Mało tego to jest ten sam produkt, bo robiony na zamówienie dla konkretnej marki. Ale na wolnym rynku nie wolno im Sprzedawać z logo producenta samochodu więc występuje jako zamiennik i 5-cio krotnie tańszy.
Ja myślę że to jest najwłaściwsze wytłumaczenie tamtej sytuacji.

niedowiarek
06-05-2011, 14:07
A mnie się zdaje, że pewnikiem naprawa polegała na demontażu i wysyłce do producenta. Producent wysłał pewnie do Chin do fabryki. Wróciła tą samą drogą. Z tych 20 kPLN z 5 za naprawę - a reszta za wycieczki, ciekawe statkiem, czy samolotem?

Liwko
06-05-2011, 15:25
Czy ja wiem czy to jest złodziejstwo....może bardziej naciąganie. Ale Liwko, jakby Tobie udało się sprzedać produkt, którym handlujesz za 3 a nawet 4 krotną wartość tego produktu i klient wyraziłby na to zgodę to miałby prawo nazwać Ciebie złodziejem??


Ma to swoją fachową nazwę, chwilowo wyleciało mi z głowy.
Ja rozumiem photos że masz właśnie PC tej firmy, więc z ciekawości anonimowo zadzwoń do nich i popytaj ile kosztuje pogwarancyjna wymiana sprężarki.
Dla mnie 20000zł za naprawę to zdzierstwo i złodziejstwo. Zapewne sprawa znalazła by swój finał w sądzie. Zrobił bym im taką reklamę że by się nie pozbierali.

aadamuss24
06-05-2011, 16:04
Wihajster, układ mam na buforze grzanym solarami i pompą ciepła, mieszacz na podłogówkę jest ale działa raczej jako zamknięcie c.o. przy podgrzewie cwu. Jako mieszacz działa głównie wtedy kiedy działają solary i puszczam ciepło na łazienkę. Robiłem trochę eksperymentów i w domu raczej bardzo ciepło było. Przy temperaturach ok 20-21 stopni byłoby zużycie dużo mniejsze, zależało mi na sprawdzeniu zużycia przy maksymalnych temperaturach w domu. Ogólnie nie jest źle :)

PS Co do cen napraw, ktoś już pisał w porównaniu do aut, tak już jest, że wymiana podzespołu często kosztuje dużą kwotę ( np. skrzynia automatyczna, silnik, ) ale i tak są ludzie którzy chcą to naprawiać w autoryzowanym serwisie bo ich na to stać. Są też warsztaty które zrobią to samo ale taniej, klient wybiera. Dziwnym trafem serwisy BMW, Volvo, Merc cały czas mają co robić a tanie nie są.
Pisanie, że to zdzierstwo czy złodziejstwo to lekkie przegięcie, zawsze klient ma mozliwość wyboru i sam decyduje co wybiera, nigdy nie jest postawiony pod ścianą bo serwis szybko wymienił sprężarkę i teraz chce kasę.
Może ktoś kompetentny poda ceny sprężarek i będzie wiadomo o jakich kwotach rozmawiamy, bo dyskusja na temat wpisu z innego forum to dyskusja o niczym.
Sprężarka np. Viessman ok 6 kW cena ok 1000 E katalog, ile kosztuje taka sprężarka na rynku ?
Często awariia pompy ciepła/ czy sprężarki to tylko ostatni element a przyczyna leży po stronie dolnego źródła lub instalacji, zamrożenie źródła czy inne kombinacje z wieloma źródłami ciepła.
pozdr adam

photos
06-05-2011, 16:06
z ciekawości anonimowo zadzwoń do nich i popytaj ile kosztuje pogwarancyjna wymiana sprężarki

Nie będę kusił losu :)

niedowiarek
06-05-2011, 17:09
Często awariia pompy ciepła/ czy sprężarki to tylko ostatni element a przyczyna leży po stronie dolnego źródła lub instalacji, zamrożenie źródła czy inne kombinacje z wieloma źródłami ciepła.


Z tym, że sytuacje anormalne w sprzęcie tej klasy powinny zostać rozpoznane przez sterownik. Miałem u siebie awarię w pompie ciepła i zadziałały zabezpieczenia. Jak zamarzł wymiennik to sterownik zablokował pracę spężarki i wystarczyło zadziałać zwykłą syszarką do włosów. Sprężarka uratowana, reszta też... A pompa nie z tych jajwyższych półek cenowych tylko nasza, krajowa.

wihajster
06-05-2011, 17:52
Zgadza się, ale tylko przy glikolu. Tu wystarczy presostat niskiego ciśnienia.
Jeśli układ woda-woda to już tak różowo nie jest. Presostat nie zabezpieczy przed zamrożeniem parownika.
Ten ostatni Viessmann którego naprawiałem właśnie po zamrożeniu wody w parowniku miał założony fabryczny "kit" do układu woda-woda, tylko czujnik termostatu w takim miejscu zamontowany że zadziałał jak już było po wszystkim...
Założyłem swojego patentu zabezpieczenie (elektroniczny 3-punktowy kontroler temperatury) plus jeszcze zmodyfikowałem nieco producenta, żeby sytuacja się nie powtórzyła ;)

puzondm
06-05-2011, 18:00
Witam,
jestem po pierwszym sezonie grzewczym,
od 07.10.2010 do 06.05.2011 na taryfie G11 zużyłem 5230kw/h,
pompa Zirius M2 9kw firmy thermogolf na bezpośrednim parowaniu R407,
dom 200m2 pełna podłogówka, temperatura non stop 23+, liczba osób 5,
na pewno błędem było niepodpisanie umowy na 2 taryfę,
ale jakoś się nie mogłem wybrać do energetyki byłoby 1 tys mniej,
Zawór rozprężny wywaliłem na zewnątrz na 15m dzięki temu temperatura
powracającego gazu nigdy nie spadła poniżej 10 C, pompa pracowała nawet w
mroźne noce na krzywej "0" maxymalna temperatura która weszła w podłogówke to 31 C,
długość dolnego kolektora 3 X 60m zakopane na głębokości 90-110 cm na wysokości drenarzu pola, dzięki czemu DZ świetnie się regeneruje,
za pompe i 500 litrowy zbiornik z osprzętem zapłaciłem 38 tys za instalacje i wykonanie dolnego źródła 5 tys, czyli łącznie 43 tys brutto.
Zainteresowanych obejrzeniem instalacji z Wrocławia i okolic zapraszam na oględziny:D, chętnie służę pomocą dla wahających się w tym temacie
pytania najlepiej mailem na danielmatkowski(małpa)gmail.com, pozdrawiam i dziękuje forumowiczom zwłaszcza tym z przed 2 lat za porady i wskazówki

Liwko
06-05-2011, 18:54
Witamy w klubie kolejnego zadowolonego;)

Jani_63
06-05-2011, 21:30
A mnie się zdaje, że pewnikiem naprawa polegała na demontażu i wysyłce do producenta. Producent wysłał pewnie do Chin do fabryki. Wróciła tą samą drogą. Z tych 20 kPLN z 5 za naprawę - a reszta za wycieczki, ciekawe statkiem, czy samolotem?
Nieważne. Może byc i pociągiem.
W każdym razie pisałbym się na taka delegację, gdyby trzeba by tą sprężarkę eskortować żeby nikt firmowego znaczka nie odkleił :D



Może ktoś kompetentny poda ceny sprężarek i będzie wiadomo o jakich kwotach rozmawiamy, bo dyskusja na temat wpisu z innego forum to dyskusja o niczym.
Sprężarka np. Viessman ok 6 kW cena ok 1000 E katalog, ile kosztuje taka sprężarka na rynku ?

A niech kosztuje tyle samo, to i tak daleko jeszcze do 5000€ (20000zł) jakie policzył autoryzowany? serwis.
Fakt że do ceny usługi wielokrotnie przewyższającej wartość elementu w przypadku elektroniki się przyzwyczailiśmy, ale przy rzeczach mechanicznych dalej się to w głowie nie chce mieścić.

niedowiarek
06-05-2011, 21:35
:)

photos
06-05-2011, 23:39
za 19 tys to ja kupilem soja pompe vitocal 222-G. Jakbym mial tyle za naprawe zaplacic to wiadomo co bym zrobil. A stara zostalaby na ewentualne czesci :)

rydzadam
07-05-2011, 07:15
za 19 tys to ja kupilem soja pompe vitocal 222-G. Jakbym mial tyle za naprawe zaplacic to wiadomo co bym zrobil. A stara zostalaby na ewentualne czesci :)

Niby tak, tylko koleś miał o ile dobrze pamiętam, dwa razy większą moc Vieśka, a to kosztuje. W każdym razie jeśli na prawdę zapłacił 20 kawałków za naprawę, jest to czyste złodziejstwo, ale jak już pisali koledzy - jest tak, jak z samochodami w ASO. Na auto warte 20 tys. zł można spokojnie wydać drugie 20 w ASO, zwłaszcza, jak jest to w miarę nowoczesny diesel, do tego z automatem, do tego 4x4... itd.
Za około 20 tys. to my kupiliśmy w firmie używaną PC P-W o mocy 90 kW (!!), sprawną, zalaną R407, z dwoma sprężarkami Danfosa i prostą automatyką, a za taką naprawę jak piszecie dałbym najwyżej 8-10 tys. i to trzy razy bym się zastanowił, czy nie można jeszcze taniej.
Co do Viessmanna - byłem na kolejnym szkoleniu, tym razem "Projektowanie układów z pompą ciepła", czy jakoś tak. Całkiem fajne te szkolenia mają - jakieś 8 godzin, w tym obiadek, kawka i takie tam "standardy", dofinansowane z Unii, wychodzi jakieś 40 zł. Spodziewałem się typowego naciągania i marketingu pod kątem kupna ich urządzeń, ale wbrew pozorom szkolą dość merytorycznie. Poziom wiedzy generalnie nie wykracza poza to, czego można się dowiedzieć na naszym Forum, ale zawsze jakieś szczegóły i ciekawostki wpadną w ucho. To co trzeba przyznać Wieśkowi, to pomimo wygórowanych cen sprzętu, jak i widzę - serwisu, obsługa techniczna i materiały, jakie udostępniają na swojej stronie, to bajka - popatrzcie na ich "dokumentację techniczną", np. "wytyczne projektowe" - wszystko jak na dłoni :) Żeby nie było - nie mam nic wspólnego z nimi, ani nie handluję pompami, nie montuję ich, itp., ale urzekli mnie podejściem do tematu. Tylko te ceny...

hydraulik_
07-05-2011, 11:21
Ja mam od niedawna Altermę 16 i od 14 ,01.2011 poszło 2400 kWh.
mam 250 m2 podłoga i grzejniki .Dom po termomodernizacji .
mam też rekuperator.Chyba nieźle.Teraz też grzeję .Mam w domu 23 C

jamagg
07-05-2011, 15:11
Witam

Zdecydowałem umieścić moje pytanie na tym forum, gdyż liczę na konkretną odpowiedź od wielu bardziej doświadczonych posiadaczy pomp ciepła. Mój problem dotyczy budowy instalacji którą posiadam. Cała instalacja opiera się na jednym obiegu w który wpięte jest tylko ogrzewanie podłogowe. Nie ma zainstalowanej żadnej zew. pompy obiegowej a cały obieg wymuszony jest przez pompę obiegową zamontowaną w pompie ciepła. Moje pytanie jest następujące: czy taka instalacja może mieć wpływ na bardzo wolny wzrost temperatury w obiegu ok 1 stopień na godzinę ale tylko do pewnego pułapu po którym następuje prawie niezauważalny przyrost temperatury co z kolei powoduje ciągłą pracę pompy, gdyż nie może ona dogrzać do określonego poziomu założonego w krzywej grzewczej. Czy wina leży po stronie przekroju rur (22mm) w obiegu (jak sugerowano mi na innym forum). Przyłącze o takiej średnicy wyprowadzone jest oryginalnie z pompy ciepła. Proszę o trafne spostrzeżenia które pozwolą uratować tę instalację i ograniczą moje wydatki.

Z góry dziękuję

hydraulik_
07-05-2011, 17:50
Witam

Zdecydowałem umieścić moje pytanie na tym forum, gdyż liczę na konkretną odpowiedź od wielu bardziej doświadczonych posiadaczy pomp ciepła. Mój problem dotyczy budowy instalacji którą posiadam. Cała instalacja opiera się na jednym obiegu w który wpięte jest tylko ogrzewanie podłogowe. Nie ma zainstalowanej żadnej zew. pompy obiegowej a cały obieg wymuszony jest przez pompę obiegową zamontowaną w pompie ciepła. Moje pytanie jest następujące: czy taka instalacja może mieć wpływ na bardzo wolny wzrost temperatury w obiegu ok 1 stopień na godzinę ale tylko do pewnego pułapu po którym następuje prawie niezauważalny przyrost temperatury co z kolei powoduje ciągłą pracę pompy, gdyż nie może ona dogrzać do określonego poziomu założonego w krzywej grzewczej. Czy wina leży po stronie przekroju rur (22mm) w obiegu (jak sugerowano mi na innym forum). Przyłącze o takiej średnicy wyprowadzone jest oryginalnie z pompy ciepła. Proszę o trafne spostrzeżenia które pozwolą uratować tę instalację i ograniczą moje wydatki.

Z góry dziękuję

skoro pompa pracuje ciągle a temperatura nie rośnie to właśnie ilość energii dostarczanej do budynku i traconej wyrównały się.Sprawdź jaka jest różnica temperatur pomiędzy powrotem a zasilaniem .Powinna wynosić mniej niż 5 stopni. jeżeli ten warunek jest spełniony to rury są wystarczajacej średnicy.Co nie znaczy dobrej .Wieksza średnica mniej prądu na przetłaczanie wody.
Pompa podnosząc temperaturę obiektu musi go naładować energią nie tylko powietrze , ale i ściany.
trochę to trwa bo zapas mocy jest niewielki. A w twoim przypadku może być gorzej.

andriuss
07-05-2011, 23:01
Szanowni,

Jestem co prawda dopiero na etapie planów, ale chciałem podzielić się wynikami swojej wielogodzinnej pracy analitycznej, zapewne wielu z przeglądających mogą dać wiele do myślenia. Mam dane meteorologiczne archiwalne za ostanie 12 lat, w tym dobową temperaturę max, min i średnią powietrza. Interesuje mnie pompa powietrze - woda, założyłem, że jej COP spada liniowo od 4,4 przy 25C o 0,3 na każde 5 stopni, do 1,7 przy -20C. Są to parametry jak najbardziej do uzyskania, np. na sprężarkach Copeland. Chodzi o dom o trzech kondygnacjach po 108 m2, gdzie ponad połowa 1. kondygnacji - piwnicy - zajmuje basen i hala basenowa, środkowa, wiadomo, salon, kuchnia, itd., góra, wiadomo, same sypialnie. Na całości podłogówka, potężne ocieplenie + reku. Wszystko mam wyliczone na >4000 rekordów arkusza kalk., założenia są następujące: zapotrzebowanie proporcjonalnie do temp. zewn. na co + stałe 10kwh / dobę na cwu, średnio 22 000 kwh rocznie. Z analiz wynikają następujące wnioski:

1. Straszenie tęgimi mrozami jest kompletnie nieuzasadnione, na 12 lat w trakcie kilkunastu dni na W-wa Okęcie temperatura spadła poniżej -20C, w trakcie ca. 60 poniżej -15C. Wobec tej częstotliwości, jestem w przypadku ekstremów gotowy dogrzewać dom czajnikiem ;)
2. Pompa o mocy nominalnej 4,6kW (nominalna * COP = grzewcza), poza II taryfą włącza się na średnio 20 minut dziennie. Średnioroczny COP wynosi grubo ponad 3, dobijając do 3,5.
3. Przyjmując stałe 10kwh na CWU oraz 10 kwh na inne, bytowe zużycie prądu, całkowity rachunek średni miesięczny powinien wynieść poniżej 400 PLN (I - 55gr, II - 39 gr).
4. Pompę powietrze woda o mocy nominalnej 4,6 można kupić za ca. 11 500 PLN; stawia to pod dużym znakiem zapytania wszelkie glikole, odwierty, i takie tam, stojąc w ewidentnej sprzeczności z mitem, że pompa to od 50 KPLN w górę.

Pytania i wątpliwości:
1. Zapotrzebowanie dałem trochę na czuja, przyjmując 22 000 kwh rocznie na 324 m2, co prawda rewelacyjnie ocieplonego, ale z basenem. Daje to 170-180 kwh dziennie w najtęższe mrozy i ca. 65 kwh / m2 / rok. Abstrahując od OZC, myślicie, że to rozsądne wartości, czy też macie inne doświadczenia lub są dokładniejsze metody? Oczywiście wszelkie środki ostrożności, typu zakrywanie basenu, kiedy nie jest używany, są przewidziane.
2. Co myślicie o 10 kwh dziennie odpowiednio na CWU i prąd bytowy? Przy założeniu, że nikt sobie nie będzie odmawiał kąpieli w wannie, ale wszelkie oświetlenie będzie energooszczędne a sprzęty klasy A+?
3. Mam też dane odnośnie wilgnotności i wiatru, ale nie mam pojęcia jak je dołożyć do modelu i czy w ogóle są istone. Ktoś wie?
4. Moglibyście skierować do obliczeń, które potwierdzają lub obalają moją tezę: że pompy glikolowe to przerost formy nad treścią, w tym klimacie w zupełności wystarczą powietrzne? Do obliczeń, bo mam tę przewagę, że spędziłem wiele godzin na danych archiwalnych, żeby nie opierać się na stereotypach powtarzanych przez pana Staszka lub Heńka albo materiałach marketingowych.

Wszelkie inne komentarze bardzo mile widziane. Proszę o kontakt na priv jeśli komuś przyda się mój arkusz kalkulacyjny.

puzondm
08-05-2011, 10:28
Witam

Zdecydowałem umieścić moje pytanie na tym forum, gdyż liczę na konkretną odpowiedź od wielu bardziej doświadczonych posiadaczy pomp ciepła. Mój problem dotyczy budowy instalacji którą posiadam. Cała instalacja opiera się na jednym obiegu w który wpięte jest tylko ogrzewanie podłogowe. Nie ma zainstalowanej żadnej zew. pompy obiegowej a cały obieg wymuszony jest przez pompę obiegową zamontowaną w pompie ciepła. Moje pytanie jest następujące: czy taka instalacja może mieć wpływ na bardzo wolny wzrost temperatury w obiegu ok 1 stopień na godzinę ale tylko do pewnego pułapu po którym następuje prawie niezauważalny przyrost temperatury co z kolei powoduje ciągłą pracę pompy, gdyż nie może ona dogrzać do określonego poziomu założonego w krzywej grzewczej. Czy wina leży po stronie przekroju rur (22mm) w obiegu (jak sugerowano mi na innym forum). Przyłącze o takiej średnicy wyprowadzone jest oryginalnie z pompy ciepła. Proszę o trafne spostrzeżenia które pozwolą uratować tę instalację i ograniczą moje wydatki.

Z góry dziękuję

Witam,
by odpowiedzieć na pana pytanie potrzeba więcej danych by ustalić powód niepoprawnego działania instalacji, zbyt wiele rzeczy ma na to wpływ, wypisywanie listy takich hipotetycznych powodów jest żmudne ale ich ilość na szczęście jest ograniczona:D dlatego mogę pomóc telefonicznie 693 133 300.

puzondm
08-05-2011, 10:35
Szanowni,

Jestem co prawda dopiero na etapie planów, ale chciałem podzielić się wynikami swojej wielogodzinnej pracy analitycznej, zapewne wielu z przeglądających mogą dać wiele do myślenia. Mam dane meteorologiczne archiwalne za ostanie 12 lat, w tym dobową temperaturę max, min i średnią powietrza. Interesuje mnie pompa powietrze - woda, założyłem, że jej COP spada liniowo od 4,4 przy 25C o 0,3 na każde 5 stopni, do 1,7 przy -20C. Są to parametry jak najbardziej do uzyskania, np. na sprężarkach Copeland. Chodzi o dom o trzech kondygnacjach po 108 m2, gdzie ponad połowa 1. kondygnacji - piwnicy - zajmuje basen i hala basenowa, środkowa, wiadomo, salon, kuchnia, itd., góra, wiadomo, same sypialnie. Na całości podłogówka, potężne ocieplenie + reku. Wszystko mam wyliczone na >4000 rekordów arkusza kalk., założenia są następujące: zapotrzebowanie proporcjonalnie do temp. zewn. na co + stałe 10kwh / dobę na cwu, średnio 22 000 kwh rocznie. Z analiz wynikają następujące wnioski:

1. Straszenie tęgimi mrozami jest kompletnie nieuzasadnione, na 12 lat w trakcie kilkunastu dni na W-wa Okęcie temperatura spadła poniżej -20C, w trakcie ca. 60 poniżej -15C. Wobec tej częstotliwości, jestem w przypadku ekstremów gotowy dogrzewać dom czajnikiem ;)
2. Pompa o mocy nominalnej 4,6kW (nominalna * COP = grzewcza), poza II taryfą włącza się na średnio 20 minut dziennie. Średnioroczny COP wynosi grubo ponad 3, dobijając do 3,5.
3. Przyjmując stałe 10kwh na CWU oraz 10 kwh na inne, bytowe zużycie prądu, całkowity rachunek średni miesięczny powinien wynieść poniżej 400 PLN (I - 55gr, II - 39 gr).
4. Pompę powietrze woda o mocy nominalnej 4,6 można kupić za ca. 11 500 PLN; stawia to pod dużym znakiem zapytania wszelkie glikole, odwierty, i takie tam, stojąc w ewidentnej sprzeczności z mitem, że pompa to od 50 KPLN w górę.

Pytania i wątpliwości:
1. Zapotrzebowanie dałem trochę na czuja, przyjmując 22 000 kwh rocznie na 324 m2, co prawda rewelacyjnie ocieplonego, ale z basenem. Daje to 170-180 kwh dziennie w najtęższe mrozy i ca. 65 kwh / m2 / rok. Abstrahując od OZC, myślicie, że to rozsądne wartości, czy też macie inne doświadczenia lub są dokładniejsze metody? Oczywiście wszelkie środki ostrożności, typu zakrywanie basenu, kiedy nie jest używany, są przewidziane.
2. Co myślicie o 10 kwh dziennie odpowiednio na CWU i prąd bytowy? Przy założeniu, że nikt sobie nie będzie odmawiał kąpieli w wannie, ale wszelkie oświetlenie będzie energooszczędne a sprzęty klasy A+?
3. Mam też dane odnośnie wilgnotności i wiatru, ale nie mam pojęcia jak je dołożyć do modelu i czy w ogóle są istone. Ktoś wie?
4. Moglibyście skierować do obliczeń, które potwierdzają lub obalają moją tezę: że pompy glikolowe to przerost formy nad treścią, w tym klimacie w zupełności wystarczą powietrzne? Do obliczeń, bo mam tę przewagę, że spędziłem wiele godzin na danych archiwalnych, żeby nie opierać się na stereotypach powtarzanych przez pana Staszka lub Heńka albo materiałach marketingowych.

Wszelkie inne komentarze bardzo mile widziane. Proszę o kontakt na priv jeśli komuś przyda się mój arkusz kalkulacyjny.

dając zapotrzebowanie na czuja cała reszta jest na czuja, moim skromnym zdaniem, wykonywanie modelu dla niego samego jest tylko i wyłącznie przyjemne, użyteczne będzie tylko wtedy kiedy będzie miało związek z rzeczywistością czyli z konkretnym domem, na czuja mogę powiedzieć ze pompa będzie za mała do tego obiektu no chyba ze chce pan uzyskać 5C-10C i to będzie satysfakcjonować

andriuss
08-05-2011, 12:13
"dając zapotrzebowanie na czuja cała reszta jest na czuja, moim skromnym zdaniem, wykonywanie modelu dla niego samego jest tylko i wyłącznie przyjemne"

Fakt, bardzo się zaangażowałem ;). Model miał mi udowodnić raczej, że nie ma sensu kombinować z glikolem, powietrze wystarczy - mam na to mocne dowody ;). OZC jak najbardziej się dokończy, kiedy będę miał pewność, że przejdzie płaski zielony dach, zamiast spadzistego. Przy pełnej woli wydania majątku na ocieplenia, wartość 65 kwh / m2 / rok jest z powodzeniem możliwa do osiągnięcia, na tym etapie szukam jednak spostrzeżeń bardziej empirycznych, np. jak to jest ze szczytowym zapotrzebowaniem dziennym - czy ca. 200 kwh to realna wartość. Albo jak się ma obliczeniowe zapotrzebowanie na cwu do praktyki. Albo czy ktoś ma doświadczenia z basenami, które sprawiają, że obliczenia OZC biorą w łeb?

bartosz-w
08-05-2011, 13:22
Jestem w trakcie wykonywania dolnego źródła pionowego. 2x 60m. Zastanawiam się czym ją zalać, wiertacze mówią, że standardowo zalewają glikolem propylenowym, instalator pompy chce aby był to albo glikol etylenowy albo alkohol. Poradźcie proszę czym to ustrojstwo zalać. Mam czas do poniedziałku, bo wtedy mi kończą kolektor. Nie biorę pod uwagę różnic cenowych, instalatorowi chodzi o opory przepływu (propylenowy ma sporo większe), ale z drugiej strony ta smarowalność pompki obiegowej.

aadamuss24
08-05-2011, 21:00
Propylenowy do -15 i będzie ok. pozdr adam

puzondm
08-05-2011, 22:10
"dając zapotrzebowanie na czuja cała reszta jest na czuja, moim skromnym zdaniem, wykonywanie modelu dla niego samego jest tylko i wyłącznie przyjemne"

Fakt, bardzo się zaangażowałem ;). Model miał mi udowodnić raczej, że nie ma sensu kombinować z glikolem, powietrze wystarczy - mam na to mocne dowody ;). OZC jak najbardziej się dokończy, kiedy będę miał pewność, że przejdzie płaski zielony dach, zamiast spadzistego. Przy pełnej woli wydania majątku na ocieplenia, wartość 65 kwh / m2 / rok jest z powodzeniem możliwa do osiągnięcia, na tym etapie szukam jednak spostrzeżeń bardziej empirycznych, np. jak to jest ze szczytowym zapotrzebowaniem dziennym - czy ca. 200 kwh to realna wartość. Albo jak się ma obliczeniowe zapotrzebowanie na cwu do praktyki. Albo czy ktoś ma doświadczenia z basenami, które sprawiają, że obliczenia OZC biorą w łeb?

Na pewno taka wartość 65 jest do osiągnięcia, np myszy mieszkające w styropianie maja mniejsze zapotrzebowanie:D ale nie będziemy ich przeciecz naśladować
tutaj chodzi o coś innego, racjonalność tego modelu dyktuje pewna krzywa opłacalności wykonania takiego budynku, by pozwalała na komfort cieplny i ergonomiczny, co z tego że wyśrubujesz ocieplenie np ściany będą miały prawie metr etc...., chodzi o to żeby nie pójść w nadmierne koszty i wykonać budynek w dostępnej technologii w relatywnie niskiej cenie, i do tego by spełniał wymogi estetyczne które nie będą kojarzyły się z tzw dziwactwem, więc na ogół nie jesteś w stanie na dzień dzisiejszy korzystając z dostępnych materiałów na ścianie zejść poniżej 0,20 podobne na dachu, na oknach 1 by nie iść w nadmierne koszty lub dziwactwa, a to dyktuje przy wspomnianym metrażu pewne zapotrzebowanie cieplne i na pewno przy wspomnianych parametrach 5kw to za mało nawet jak zbudujesz dom nad brzegiem Bałtyku, no chyba że masz mniejsze oczekiwania cieplne te 18C+, moim skromnym zdaniem to sukcesem będzie pompa 11KW, lub kaskada powietrze woda czyli 2 sztuki ale to jest moim zdaniem niepotrzebna kombinatoryka, wydaje się że oszczędzasz na czymś jednym a płacisz ciut więcej za wiele i wychodzi na to samo, no ale trzeba się do tego narobić i to jeszcze nie spieprzyć, bo fachowcy robią dobrze coś co robią po raz enty, a pierwsze razy to eksperymenty, ja bym zrobił 14 kw, jeśli zachowasz wspomniane współczynniki, o basen się nie martw, woda przewodzi ciepło lepiej niż powietrze, no chyba że nie będziesz ogrzewał ścian basenu to tak będzie zbyt duża bezwładność grzania wody w zbiorniku, dogrzanie metraży zależy bardziej od zachowania reguł przy wykonaniu podłogówki, ilość obiegów, nie przekraczanie długości pętli, no i wyeliminowanie mostków cieplnych. Ale i tak bez oparcia się na realnym zapotrzebowaniu wyliczonym z realnego obiektu wszytko to słoma na wietrze:D Co do CWU to zależy od bardzo wielu czynników, przyzwyczajenia wanny czy prysznice, ilość osób, jeśli pompa nie będzie dogrzewać domu to na kąpiel ci wody zabraknie jeśli te 2 rzeczy będą na jednym buforze, jeśli CWU ma być oddzielnie to energia do wytworzenia cieplej wody zostanie zabrana z CO i o tyle stracisz mobilność podgrzania domu a koszty instalacji wzrosną...

bartosz-w
08-05-2011, 22:17
Dzięki za odpowiedź. Kurcze juro zadzwonię do instalatora od pompy i z nim przegadam ten propylenowy. To ja się tyle Ciebie naszukałem, a Ty chłopie zmieniłeś nick:)

andriuss
08-05-2011, 22:31
@puzondm

Dziękuję bardzo za wskazówki, najbardziej się obawiam mitów o basenie, że to zawsze musi kosztować 10 razy tyle co grzanie domu, jednak nijak nie wychodzi to z obliczeń. Nie wiem czy się dobrze rozumiemy - ja pisałem o pompie, która pobiera 4,6 kW prądu z gniazdka, a nie o jej wydajności grzewczej. Taka pompa w opisie ma 16 kW mocy grzewczej, przypuszczam, że przy A7/A35. Pompa 11 kW nominalnej przy COP = 4 dawałaby 44 kW mocy grzewczej, a chyba nie o to Ci chodzi?

andriuss
08-05-2011, 22:33
Errata: miało być oczywiście A7/W35.

Jani_63
09-05-2011, 03:35
(...)
więc na ogół nie jesteś w stanie na dzień dzisiejszy korzystając z dostępnych materiałów na ścianie zejść poniżej 0,20 podobne na dachu, na oknach 1 by nie iść w nadmierne koszty lub dziwactwa...
A to ciekawe co prawisz.
Co według Ciebie jest dziwactwem, styropian o lambdzie 0,032W/mK, czy pakiet szybowy U-0,5W/mK?

piwopijca
09-05-2011, 08:27
Hm...
Sciana zewnetrzna BK 400 36cm, styropian 20cm o lambda 0,04 klejony np. EOS-em, siatka z klejem i tynk silikatowy. Jaki to taka sciana moze miec wspolczynnik?
Dach z 30cm PUR o lambda 0,035 w podlodze 30cm styropianu o lambda 0,04 a okna pionowe z szybami 0,6 i roletami zewnetrznymi, okna polaciowe o lambda calego okna 0,09.
Moze sie myle ale moim skromnym zdaniem da sie za 'rozsadne" pieniadze cos poprawnego uzyskac.

Pzdr.

aadamuss24
09-05-2011, 10:15
Przy podgrzewaniu basenu trzeba brać pod uwagę nie tylko grzanie wody ale również powietrza które wymaga dogrzania do temperatury dosyć wysokiej. Uzyskanie wysokiej temp. na nagrzewnice powietrza może się sprawdzić wiosną i latem przy dogrzewaniu ale zimą nie da rady. Obawiam się że pompa ciepła 11 kW może nie dać rady dogrzać wody i powietrza jednocześnie. Wszystko zależy jeszcze od tego czy basen z roletą czy bez i wielu innych czynników (przeszklenia). pozdr

kbab
09-05-2011, 10:29
W tym konkretnym przypadku jest za mało danych, mianowicie dla pomieszczenia z basenem trzeba zrobić osobne wyliczenie w OZC, gdzie temperatura wody i pomieszczenia ma największe znaczenie, najważniejsze będą straty ciepła przez basen, ściany, dno, jeśli będzie spora różnica temperatury wody w basenie i powietrza w pomieszczeniu to tony wody mogą być zarówno grzejnikiem jak i pobierać ciepło z pomieszczenia, również należy dokładnie policzyć straty ciepła na wentylacji takiego pomieszczenia - ta musi spełniać odpowiednie warunki (więcej wymian na godzinę). Najprawdopodobniej w takim domu powinno się zastosować dwa osobne systemy ogrzewania, dla domu i basenu, moc 11Kw może być dobra dla domu, ale pomieszczenie z basenem może wymagać dużo większej mocy.

andriuss
09-05-2011, 11:29
Dzięki Panowie za odpowiedzi, w związku z tym jak bardzo basen jest energochłonny, oraz że ma być w piwnicy, planuję dlań 30 cm styro na ścianach zewnętrznych i podłodze. Roleta jak najbardziej, z roletą czy bez należy utrzymywać temp. powietrza o 2 stopnie wyższą niż wody (W27 / A29) - wtedy parowanie jest najmniejsze. Ogrzewanie to tylko gęsta podłogówka, zarówno dla basenu jak i hali. Najtrudniejsza sprawa to przeszklenia, i tutaj chyba nie ma co kombinować, tylko dać elektryczne nagrzewnice powietrzne pod okna i włączać je na czas kąpieli. Pociesza mnie to, że energię zarówno z ponadnormatywnej temperatury jak i parowania odzyskam na reku, choć nie mam pewności, czy to takie proste jak mi się wydaje. No i nie wiem co oznaczają takie temperatury dla niskotemperaturowej podłogówki. Są jakieś niekorzystne zależności w związku z niewielką deltaT? Gwoli ścisłości ja liczyłem dla pompy 16kW, a nie 11, a jak będzie trzeba, to z powodu 20 kW też się nie potnę.

puzondm
09-05-2011, 13:27
@puzondm

Dziękuję bardzo za wskazówki, najbardziej się obawiam mitów o basenie, że to zawsze musi kosztować 10 razy tyle co grzanie domu, jednak nijak nie wychodzi to z obliczeń. Nie wiem czy się dobrze rozumiemy - ja pisałem o pompie, która pobiera 4,6 kW prądu z gniazdka, a nie o jej wydajności grzewczej. Taka pompa w opisie ma 16 kW mocy grzewczej, przypuszczam, że przy A7/A35. Pompa 11 kW nominalnej przy COP = 4 dawałaby 44 kW mocy grzewczej, a chyba nie o to Ci chodzi?
źle zrozumiałem 16 stka jest ok, liczyłeś ile średnio trzeba będzie dopłacać w sezonie grzewczym ze względu na spadki temperatur poniżej zaleceń dla pompy? bo jestem ciekaw ile ci wyszło, chyba trzeba przyjąć do takich wyliczeń ostanie 10 lat co?

puzondm
09-05-2011, 13:36
A to ciekawe co prawisz.
Co według Ciebie jest dziwactwem, styropian o lambdzie 0,032W/mK, czy pakiet szybowy U-0,5W/mK?

nadmierne koszty lub dziwactwa... tak brzmiało ta cześć zdania, należy je odnieść do kontekstu postu, nie chodziło o to że się nie da, ale o to że to robiąc nie zaoszczędzisz w relacji do wspomnianej pompy, bo trzeba będzie zapłacić za spadek COPu

aadamuss24
09-05-2011, 13:52
Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego przez nagrzewnicę wysokotemperaturową może byc konieczne. Obawiam się, że nawet 20 kW nie da rady obrobić i domu i basenu, jestem prawie pewien. Nagrzewnice powietrzne uruchamiane okresowo musiałyby być dużej mocy. Pozostaje jeszcze skraplanie na zimnych elementach. Dużo tych rzeczy trzeba brać pod uwagę. pozdr adam

andriuss
09-05-2011, 14:06
@puzondm

Liczyłem dla 4 tysięcy iluś tam dni i jestem wewnętrznie przekonany, że mamy na tyle ciepły klimat w centralnej Polsce, że w domach energooszczędnych instalowanie pomp glikolowych mija się z celem - w życiu nie zwróci się różnica w cenie i koszcie. Nie wspominając już o kombinacjach typu glikol do ogrzewania + powietrzna do CWU. Nie wspominając już o mojej charakterystyce zapotrzebowania na ciepło przez ten basen.

puzondm
09-05-2011, 20:25
W tym konkretnym przypadku jest za mało danych, mianowicie dla pomieszczenia z basenem trzeba zrobić osobne wyliczenie w OZC, gdzie temperatura wody i pomieszczenia ma największe znaczenie, najważniejsze będą straty ciepła przez basen, ściany, dno, jeśli będzie spora różnica temperatury wody w basenie i powietrza w pomieszczeniu to tony wody mogą być zarówno grzejnikiem jak i pobierać ciepło z pomieszczenia, również należy dokładnie policzyć straty ciepła na wentylacji takiego pomieszczenia - ta musi spełniać odpowiednie warunki (więcej wymian na godzinę). Najprawdopodobniej w takim domu powinno się zastosować dwa osobne systemy ogrzewania, dla domu i basenu, moc 11Kw może być dobra dla domu, ale pomieszczenie z basenem może wymagać dużo większej mocy.


Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego przez nagrzewnicę wysokotemperaturową może byc konieczne. Obawiam się, że nawet 20 kW nie da rady obrobić i domu i basenu, jestem prawie pewien. Nagrzewnice powietrzne uruchamiane okresowo musiałyby być dużej mocy. Pozostaje jeszcze skraplanie na zimnych elementach. Dużo tych rzeczy trzeba brać pod uwagę. pozdr adam

ja bym to zrobił na jednej pompie lub kaskadzie i na jednym buforze ale z dwoma mieszaczami, czyli CO na jednym mieszaczu a basen na drugim, na stronie thermogolfa masz pokazany taki zbiornik buforowy, jest na nim tez CWU, tylko zamiast 500 l trzeba by było dac 700l lub 1000l wiec do tego tylko trzeba policzyć jaka moc pomp będzie potrzebna

puzondm
09-05-2011, 20:37
Dzięki Panowie za odpowiedzi, w związku z tym jak bardzo basen jest energochłonny, oraz że ma być w piwnicy, planuję dlań 30 cm styro na ścianach zewnętrznych i podłodze. Roleta jak najbardziej, z roletą czy bez należy utrzymywać temp. powietrza o 2 stopnie wyższą niż wody (W27 / A29) - wtedy parowanie jest najmniejsze. Ogrzewanie to tylko gęsta podłogówka, zarówno dla basenu jak i hali. Najtrudniejsza sprawa to przeszklenia, i tutaj chyba nie ma co kombinować, tylko dać elektryczne nagrzewnice powietrzne pod okna i włączać je na czas kąpieli. Pociesza mnie to, że energię zarówno z ponadnormatywnej temperatury jak i parowania odzyskam na reku, choć nie mam pewności, czy to takie proste jak mi się wydaje. No i nie wiem co oznaczają takie temperatury dla niskotemperaturowej podłogówki. Są jakieś niekorzystne zależności w związku z niewielką deltaT? Gwoli ścisłości ja liczyłem dla pompy 16kW, a nie 11, a jak będzie trzeba, to z powodu 20 kW też się nie potnę.

pewien facet ma chatę 500 m2 i do tego basen 5/10 w zimie basen zjadał mu dokładnie 2 X tyle energii co dom, ma koleś kaskadę 3 pomp 11stek, jakbyś potrzebował dam ci do niego namiar ogrzewał basen już 3 sezony więc może ci pomóc spostrzeżeniami

1igor1
09-05-2011, 21:36
polecam lekturkę, kominek+pompa Altherma+basen http://www.blog.karbon.com.pl/wentylacja/altherma-kominek-i-basen/

photos
10-05-2011, 07:12
instalowanie pomp glikolowych mija się z celem - w życiu nie zwróci się różnica w cenie i koszcie

ja mam zupełnie inne zdanie na ten temat. Jakbym robił ogrzewanie za pomocą ekogroszku, bo gazu nie mogę mieć to również robiłbym podłogówkę, wiec ten koszt odpada. Za system PC zapłaciłem 53 tys minus 20 za podłogówkę to jest 33 tys. Dobry piec z zasobnikiem na groszek to koszt około 10 tys. Powiedzmy ze już z kotłownia, aby nie naciągać za bardzo. Wiec nadpłaciłem 23 tys...max 6 lat i te pieniądze wracają do mnie.
Pompy powietrznej nie biorę pod uwagę bo moim priorytetem są jak najniższe rachunki.

puzondm
10-05-2011, 09:03
ja mam zupelnie inne zdanie na ten temat. Jakbym robil ogrzewanie za pomoca ekogroszu , bo gazu nia moge miec to rowniez robilbym podlogowke, wiec ten koszt odpada. Za system zaplacilem 53 tys minus 20 za podlogowke to jest 33 tys. Dopry piec z zasobnikiem na groszek to koszt okolo 10 tys. Powiedzmy ze juz z kotlownia, aby nie naciagac za bardzo. Wiec nadplacilem 23 tys...max 6 lat i te pieniadze wracaja do mnie.
Pompy powietrznej nie biore pod uwage bo moim priorytetem sa jak najnizsze rachunki.

Nie liczysz swojej pracy czyszczenia pieca co 2 tygodnie i noszenia worów, ja osobiście wole się w sobotę zając zoną niż piecem:D

puzondm
10-05-2011, 09:07
a dokładnie wszyscy znajomi co maja ekogroszek latem jadą na bojlerze, i zawsze są problemy z ciepłą wodą, bo żeby było tanio to szybka kąpiel i w wyznaczonym czasie, mało to komfortowe

photos
10-05-2011, 09:25
puzondm w mój wcześniejszy post wstawiłem magiczny skrót PC. Ale tak czytam i czytam i nie wiem skąd wywnioskowałeś że noszę wory z czymś tam

andriuss
10-05-2011, 10:47
@photos
Innego ogrzewania niż pompa nie rozważam - nie to forum ;). Twierdzę, że w moim przypadku różnica w rachunkach rocznie na rzecz glikolowej nie przekroczy 500 złotych, jeśli w ogóle wystąpi, i sporo się naliczyłem, żeby do tych wniosków dojść. Oczywiście przy założeniu że klimat się nam nie zmieni. Także ja mam swojego excel-a, Ty swoje przekonania (zapewne że przez 3 miesiące zimowe średnia temp. to -20C), ja kupię dobrą powietrzną za kilkanaście KPLN, Ty na swoją wydałeś prawie 20 KPLN więcej, tak więc rozumiem, że musisz bronić historycznej decyzji. Jakbyś jednak budował się ponownie, polecam serdecznie analizę temperatur dobowych wybranej stacji meteorologicznej ;).

photos
10-05-2011, 12:01
Twierdzę, że w moim przypadku różnica w rachunkach rocznie na rzecz glikolowej nie przekroczy 500 złotych
Przeliczyłeś to po kilowatach. Ale w gruntowej wykorzystujesz tanią taryfę i różnica może wyjść znacznie większa.


Także ja mam swojego excel-a, Ty swoje przekonania
Ja mam takie przekonania bo mnie 53 tys kosztowała instalacja z gruntową :)


ja kupię dobrą powietrzną za kilkanaście KPLN
Ja tez zapłaciłem za swoją dobrą pompę kilkanaście tysięcy :)



Ty na swoją wydałeś prawie 20 KPLN więcej
Nie wiem skąd takie informacje ale ktoś Cie okłamał :)

Napisz mi ile kosztuje Cie cały system z tą dobrą pompą PW z podłogówka na całosci z kotłownią, zbiornikiem CWU. W komplecie cały system CO w Twoim domu

rydzadam
10-05-2011, 12:10
Nie ma sensu powracać do odwiecznej dyskusji, czy glikol, czy powietrze. Jednym wychodzi tak, drugim inaczej. Zależy od konkretnego domu, od tego, gdzie się mieszka, od dostępnej powierzchni działki, od tego, czy na kredyt, czy nie, a w końcu od samej chęci posiadania satysfakcji z "dziur" w ziemi o głębokości np. trzech wieżowców :) Na mnie to też robi wrażenie. Po konfrontacji kosztów powietrznej i glikolowej wychodziło mi mniej więcej tyle samo (sumarycznie wszystkich kosztów włącznie z finansowaniem kredytu), więc padło na gruntową z odwiertami i tyle :)

rydzadam
10-05-2011, 12:13
Poza tym prąd tanieć na pewno nie będzie, więc lepszy COP się przyda...

puzondm
10-05-2011, 12:20
Nie ma sensu powracać do odwiecznej dyskusji, czy glikol, czy powietrze. Jednym wychodzi tak, drugim inaczej. Zależy od konkretnego domu, od tego, gdzie się mieszka, od dostępnej powierzchni działki, od tego, czy na kredyt, czy nie, a w końcu od samej chęci posiadania satysfakcji z "dziur" w ziemi o głębokości np. trzech wieżowców :) Na mnie to też robi wrażenie. Po konfrontacji kosztów powietrznej i glikolowej wychodziło mi mniej więcej tyle samo (sumarycznie wszystkich kosztów włącznie z finansowaniem kredytu), więc padło na gruntową z odwiertami i tyle :)

hehe dobre bardzo dobre coś na kryzys wieku średniego:D

puzondm
10-05-2011, 12:24
puzondm w mój wcześniejszy post wstawiłem magiczny skrót PC. Ale tak czytam i czytam i nie wiem skąd wywnioskowałeś że noszę wory z czymś tam

źle zrozumiałem myślałem że reprezentujesz front groszkowców

puzondm
10-05-2011, 12:34
mnie od glikolowych odstraszyło DZ, a praktycznie przez ostanie 3 lata zanim kupiłem pompę ziriusa -thermogolf z bezpośrednim parowaniem przerobiłem wszystkie koncepcje, bo w moim środowisku na czele z rodziną wszyscy reprezentują front gazowo-groszkowy, także zakup pompy ciepła był kojarzony ze światem magii heheh, a teraz jak przychodzą na wódkę to jak mówię ile zapłaciłem za sezon ostatni to nie dowierzają, myślą że wkręcam, także problem nawet nie leży po stronie argumentów, to chyba kwestia pokoleniowa, młodzi ludzi są otwarci na nowe technologie a starsi mniej, chociaż takie generalizowanie też nie jest zgodne do końca z prawdą.

andriuss
10-05-2011, 19:23
@Arturo72, po pierwsze primo, to jeśli na kredyt, to hipoteczny. Przyjmując dla uproszczenia, że ktoś bierze pod hipotekę 23 tys. nawet na 7%, to za wszystkie sześć lat zapłaci ca. 4900 odsetek. Po drugie to nieistotne, bo gdyby mieć bańkę gotówki, to przy odrobinie szczęścia i ryzyka można by z niej wyciągnąć więcej niż 7% rocznie. Ja w każdym razie gdybym miał, to nie ładowałbym całej w dom, tzw. pojęcie utraconych korzyści. Długo można by opowiadać - ekonomistą jestem.

Po drugie primo, rzeczywiście bezsensownie jest porównywać system bezobsługowy do takiego wymagającego codziennej opieki. Jeśli wycenię nieskromnie wartość swojej godziny na 100 PLN i spędzę przy groszku tylko 50 godzin w roku, będę czuł się 5 KPLN w plecy. Na szczęście nie będę musiał ich wydawać na 2 tyg. na nartach lub w Egipcie w grudniu, bo nie będę miał z kim zostawić domu. Tak więc porównujmy ze sobą systemy bezobsługowe. Poza tym to off-topic jest.

rwxw
10-05-2011, 21:00
Sprężarka np. Viessman ok 6 kW cena ok 1000 E katalog, ile kosztuje taka sprężarka na rynku ?
Nie ma sprężarek Viessman. Może być Coopeland itp. Jak Cię ciekawi ile kosztuje sprężarka od Twojej pompy, to znajdź typ i poszukaj w necie. Takiej samej lub zamiennika. Cena firmowej nie powinna przekroczyć 1000E.

rwxw
10-05-2011, 21:48
Mój problem dotyczy budowy instalacji którą posiadam......Proszę o trafne spostrzeżenia które pozwolą uratować tę instalację i ograniczą moje wydatki.
Nic nie piszesz co się dzieje z temperaturą w domu. U mnie podniesienie temperatury całego domu o 1 stopień trwa mniej więcej dobę, a jak u ciebie ? Pc ma małą moc - dopasowaną do strat ciepła budynku, a nie do nagrzewania go. Kocioł gazowy tonp. 24kW, więc ma nadmiar mocy, pc zazwyczaj nadmiaru mocy nie ma i trzeba być cierpliwym przy nagrzewaniu domu. Krzywa grzewcza krzywą, ale co się dzieje w domu ?
To, że temperatura wody w podłogówce rośnie do pewnego momentu i potem już nie lub słabo to normalne. Możesz sobie zobaczyć w historii tego wątku moje wykresy temperatury wody GZ:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=3905270#post3905270
U Ciebie wynika to z tego, że podłogówka oddaje tyle ciepła ile wytwarza pc i stan się stabilizuje. Żeby dowiedzieć się, czy układ działa poprawnie zmierz temperatury zasilania i powrotu gz i dz. Jeśli różnice na dz będą poniżej 5 stopni, to działa ok. Jeśli na gz różnice będą koło 5-7 max 10 stopni, to też jest ok. Co do przekroju rur, to nie piszesz, czy masz tylko 1 sekcję, czy wiele. Przy pc ważne jest zachowanie wymaganych przepływów wody gz i dz przez pompę, więc jeśli masz 1 sekcję to rura jest za cienka, jeśli sekcji masz wiele, to rura 22 powinna być dobra.

photos
10-05-2011, 21:54
arturo pamietaj ze kazdy przypadek jest inny. Ale zalozmy ze dwie osoby wziely kredyt w takiej samej kwocie na swoj dom. Jeden z nich jako ze ma pojecie o budowaniu domow sam byl swoim wykonawca, a zaoszczedzone w ten sposob pieniadze przeznaczyl na pompe ciepla. Drugi niestety nie ma tyle szczescia i cala kase wydaje na budowe wiec i ogrzewanie z nizszej polki, niech bedzie wspomniany groszek czy wegiel. I co teraz wyliczysz?? Ile dluzej ten modny jak to okresliles bedzie splacal, albo o ile wiecej bedzie go kosztowala obsluga kredytu od tego drugiego??

photos
10-05-2011, 22:25
heh nie idzie z toba dyskutowac...Skoro tak to przeliczasz to zobacz ile by zaoszczedzi jakby w ogole sie nie budowal...
Ja probuje ci uswiadomic ze roznych ludzi dom wyposazony w instalacje z pompa ciepla moze kosztowac nawet mniej niz kogos kto ma kopciucha w piwnicy. I bez sensu jest przeliczanie ze moglo jeszcze mniej jakby pompy nie montowal. Rownie dobrze moglby obejsc sie bez telewizora kanapy, piekarnika, halogenikow przy suficie, terrakoty i parkietu na podlodze...byloby jeszcze taniej. Ale chyba oto chodzi aby zrobic sobie w miare komfortowy, nowoczesny, bezobslugowy i energooszczedny dom za mozliwie jak najnizsze pieniadze. Ale ty zaraz wyliczysz ze mozna taniej i wyliczasz to na podstawie systemu ogrzewania. Twoje taniej moze sie okazac jeszcze o wiele drozej od mojego. I mam tu na mysli cala inwestycja jaka jest budowa domu

Liwko
10-05-2011, 22:46
Arturo72, kiedy się wreszcie wybudujesz i będziesz pisał jako praktyk a nie jako teoretyk?

QQQQ
10-05-2011, 22:47
Bład w myśleniu,nie porównuj różnych systemów grzewczych i dwóch sposobów istnienia,bo tak nie można !!
Kedyś zapodałem małe porwnanie,małe ale jakże trafne:
Porównujemy równorzędne systemy grzejne a dom vs mieszkanie ma się jak Insigna do Corsy. (dop.teraz-ekogroch a PCi tak samo)
Jedynie można porównać Insignę 3,2 z Insigną 3,2 z dopłatą za instalację gazową wartą 20tys.zł (obie kupione na kredyt przez "normalnego" użytkownika a nie jako flota) x3

Insigna z gazem będzie mniej spalała niż zwykła ale wydane dodatkowe 20tys.zł poprzez spłatę i odsetki będzie wyrównywało tą różnicę do zera a przy tym instalacja gazowa wymaga przeglądów i z czasem może się również zepsuć co oczywiście będzie kosztowało.
Także nie widzę w tym logicznego myślenia,no może patrząc od strony sprzedawcy,który nabierze nas na marketingowy chwyt tańszego gazu ;).


Kolejny błąd w myśleniu.Wyjaśnienie jw.

arturo,
a jak u Ciebie zuzycie?
a moze caly czas teoria?

photos
10-05-2011, 22:52
czlowieku...przeczytaj dokladnie co ja napisalem na dole...mnie interesuje cala inwestycja...a to ze tam siedzi pompa wcale nie czyni tej inwestycji drozsza nawet gdy zamiast pompy bedzie grzane pradem, gazem, czy czymkolwiek innym. Tu jest istota i logika...co z tego ze twoj system ogrzewania bedzie tanszy jak za taka sama budowe, dom zaplacisz sporo wiecej. Czy wtedy bedzie to dla ciebie pocieszajace??? Watpie.

photos
10-05-2011, 23:05
poleglem...
Czytanie ze zrozumieniem boli mocno, albo juz za pozno jest i nie kontaktujesz. Skoro przeliczasz to w ten sopsob to ja cie zagne z innej strony. Otoz ja mialem spory wklad wlasny, czyli nie robie calosci na kredyt. Podobnie zreszta jak wiekszosc kredytobiorcow, bo wklad jest wymagany. I za ten wklad wlasnie kupilem pompe. Mozemy tez przyjac ze wiekszosc postapila podobnie...zeby nie placic odsetek za pompe, ot tacy spryciaze :) teraz maja tanszy system ogrzewania :) i co wychodzi ze nie mam odsetek

Liwko
10-05-2011, 23:10
To teraz policzmy ile mnie ten kredyt tak na prawdę kosztuje. Wyliczyliśmy z Marcinem że na PC wydałem 18tyś więcej. Ile twoim zdaniem z tych 18tyś musiałbym zainwestować w ocieplenie by móc grzać prądem i mieć takie same rachunki??? NIE STARCZYŁO BY PIENIĄŻKÓW. Na samą stolarkę poszło by minimum 10tyś więcej. Dociepleni wszystkich elementów, drogi montaż okien. Co z wiatrołapem? Itd, itd.
To ile by mnie kosztował rocznie ten kredyt?

Liwko
10-05-2011, 23:23
To teraz policzmy ile mnie ten kredyt tak na prawdę kosztuje. Wyliczyliśmy z Marcinem że na PC wydałem 18tyś więcej. Ile twoim zdaniem z tych 18tyś musiałbym zainwestować w ocieplenie by móc grzać prądem i mieć takie same rachunki??? NIE STARCZYŁO BY PIENIĄŻKÓW. Na samą stolarkę poszło by minimum 10tyś więcej. Dociepleni wszystkich elementów, drogi montaż okien. Co z wiatrołapem? Itd, itd.
To ile by mnie kosztował rocznie ten kredyt?

Jeszcze raz przeczytaj ze zrozumieniem.

Liwko
10-05-2011, 23:24
Idąc twoim tokiem rozumowania najlepiej w ogóle nie ocieplać bo szkoda kasy:lol2:

photos
10-05-2011, 23:33
Jeszcze raz przeczytaj ze zrozumieniem.

to nie jest mocna strona arturo

photos
10-05-2011, 23:39
a przeczytales to co napisalem wyzej czy nie?? Nie mam odsetek na pompe :)
ale ja napisalem ze 6 lat w stosunku do ekogroszu do innych nie mam pojecia bo nie interesowalem sie :)
ale ocieplenie musi byc bardzo solidne jesli chce sie ogrzewac pradem, stolarka bedzie miala znacznie wyzsza cene...
Nie wiem co chcesz przeliczac, przeciez w kazdym budynku wyjdzie to zupelnie inaczej, mam tu na mysli ilosc okien, drzwi, brama, welna na dachu, styro na scianach, pod podloga itd.

pawciu
10-05-2011, 23:47
A czy ktoś może policzyć mój przypadek?

Dom 155 m2 PU.

Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh

chcę mieć podłogówkę wodną.

otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN

warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?

Lobo_M
10-05-2011, 23:54
jesli chce sie ogrzewac pradem, stolarka bedzie miala znacznie wyzsza cene...
Jaką masz stolarke u siebie? Jakie to są wyzsze ceny? wyzsze w porównaniu do czego? jaka jest różnica w cenie między oknami 5-komorowymi z wkładem 2-szybowym, a takimi samymi tylko z wkładem 3-szybowym?

Jastrząb
10-05-2011, 23:55
??
Jeśli budowałeś na kredyt ...

Strzelam z 23tys.zł jakieś 170zł/miesiąc a na rok 2000zł (oprócz rachunków za PCi)? Czy tak ?Rany Arturo, gdzie Ty taki drogi kredyt znalazles 8,9%!!. Ja place od 23000 rocznie 600PLN.
Wiem, ze jestes znanym przeciwniekim PC, ale nie naciagaj.

marcin

photos
10-05-2011, 23:56
utwierdzasz mnie w przekonaniu ze nie czytasz w calosci tego co ktos pisze i wybierasz sobie to co ci pasuje. Albo najzwyczjaniej w swiecie naie potrafisz czytac ze zrozumieniem, co juz wczesnie zauwazylem ja i Liwko :) Napisalem wyzej ze pompe kupilem za wlasna kase.

Lobo_M
11-05-2011, 00:10
utwierdzasz mnie w przekonaniu ze nie czytasz w calosci tego co ktos pisze i wybierasz sobie to co ci pasuje. Albo najzwyczjaniej w swiecie naie potrafisz czytac ze zrozumieniem, co juz wczesnie zauwazylem ja i Liwko :) Napisalem wyzej ze pompe kupilem za wlasna kase.
Photos, odpowiedz na moje pytanie!
"Jaką masz stolarke u siebie? Jakie to są wyzsze ceny? wyzsze w porównaniu do czego? jaka jest różnica w cenie między oknami 5-komorowymi z wkładem 2-szybowym, a takimi samymi tylko z wkładem 3-szybowym?"

Jastrząb
11-05-2011, 00:13
No to dałem się wciągnąć w bambuko,ja za 100000zł płacę 570zł miesięcznie z tego wychodzi,że za 25000 rocznie 1700zł (kredyt hipoteczny na 30lat w EU)
Gdzie dają takie oprocentowanie ?No masz moim zdaniem drogi ten kredyt - 6,8%. Ale widac takie czasy. Jak bralem 2.5 lata temu taniej bylo.

Powiedz mi teraz tylko, czemu liczac jaka to pompa jest NIEOPLACALNA, zalozyles kredyt 8,9%. Tak Ci sie od czapy napisalo, czy te specjalnie, zeby wykazac jaka to PC jest be, i nieoplacalna.
Sorry, ale jak czytam Twoje wyliczenia, to do takiego wniosku dochodze. Liczac dla PC zawyzszasz koszty, liczac nie-PC zanizasz.

marcin

P.S.
Wez sie w koncu wybuduj :-)

pawciu
11-05-2011, 00:16
To musisz sobie sam policzyć.Ja jestem nie obiektywny ;)
Za rachunki przy prądzie za ogrzewnie+cwu płacisz ok.3 razy więcej niż za rachunki przy PCi ale do rachunków za PCi musisz dodać spłatę różnicy między instalacją prądową a PCi.
Przyjmij koszt instalacji prądu ok.10tys.zł a więc rata miesięczna za PCi będzie od 31tys.zł (o tyle musisz wziąść więcej kredytu)
12tys.kWh przy prądzie to ok.3,6-4tys.zł,przy PCi 1,2tys.zł za rachunki +ok.2tys.zł za obsługę kredytu=3,2tys.zł (zależy na ile lat bierzesz)
Odpowiedz sobie sam :)
Moja rada,zejść z zapotrzebowaniem rocznym domu na ciepło do 8-9tys.kWh i wtedy policzyć.

Dzięki za odp,

Wg moich obliczeń w OZC, aby zejść do takiego zapotrzebowania musiałbym uzyskać wsp. przenikania ciepła U dla ścian, dachu i podłogi poniżej 0,1 a z oknami zejść poniżej 0,8. Teraz mam 18 cm styro lamba 0,04 na ścianach, 20 cm styro 0,038 na podłodze i 30 cm wełny 0,04. Okna o U=1. Więc chyba zostanę przy PCi.

Lobo_M
11-05-2011, 00:17
Ja place od 23000 rocznie 600PLN.
marcin
600zł to jest suma rocznych rat, czy czego? na ile lat jest kredyt?

Lobo_M
11-05-2011, 00:28
A czy ktoś może policzyć mój przypadek?

Dom 155 m2 PU.

Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh

chcę mieć podłogówkę wodną.

otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN

warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?
Pawciu poznajesz te wpisy, powienieneś bo to twoje wpisy:


Hej,

Nie wiem czy pomogę ale jestem właśnie na etapie doboru sposobu ogrzewania i zacząłem się bawić OZC (lepiej późno niż wcale : ) ).

1. Buduję lekko zmodifkowany dom "pod katalpą" Archonu - ok. 155 m2 PU
2. Mam 32 m2 okien

Na próbę wstawiłem do OZC różne parametry okien:

i tak:

dla Okien o wsp. U=1,1 W/(m2*K) zapotrzebowanie roczne na ciepło do ogrzewania wyszło: ok 7650 kWh
dla Okien o wsp. U=0,8 W/(m2*K) zapotrzebowanie roczne na ciepło do ogrzewania wyszło: ok 6950 kWh

Różnica to 700 kwh, co przy ogrzewaniu prądem daje różnicę ok 220 PLN rocznie. Przy innych sposobach ogrzewania pewnie byłoby mniej.

Tutaj nawet w nawiązaniu do mojego wpisu:

...
Moc zainstalowana 12,8KW
...
Marcin,

w moich wyliczeniach (OZC) wyszło mi:
Projektowe obciążenie cieplne budynku : 5874 W

Rozumiem, że to jest wartość wyjściowa do wyliczenia mocy ogrzewania.

Jak to było u Ciebie? Nie sądzę, że miałeś Projektowe obciążenie cieplne budynku=12800 W

Jak to się przelicza?

Aby to odnieść do siebie powinieneś poznać U okien P4 i "ciepłych".

Generalnie polecam OZC - omijałem to z daleka od roku bo myślałem że program jest trudny, ale nie jest źle

Więc jakie w końcu masz zapotrzebowanie wyliczone w OZC??? Powiem Ci tylko że po wyliczeniu kilku domów w OZC, przy takim poziomie ocieplenia jaki napisałeś 8000kWh to max bez liczenia będziesz miał.

Jastrząb
11-05-2011, 00:39
pawciu oszczędza na PCi ok.800zł(niech będzie 1tys.zł) rocznie przy wyższej inwestycji a mimo to wybiera pompę,no cóż jego wybór,ale nie można cały czas cukierkować jaka to PCi jest cudowna dla oszczędnego grzania.
Pawciu kazdego roku bedzie placic za ogrzewanie 1000PLN mniej. To, zle?? Od jakiej kwoty zaczynaloby sie "dobrze" wedlug CIebie, Od 2000rocznie? Czy moze od 3000??

Ja tez musialem wziasc 20.000 wyzszy kredyt zeby zrobic PC zamiast gazu. I podobnie rok w rok, ogrzewanie PC + wyzszy koszt kredytu kosztuje mnie o jakies 1000PLN mniej niz by to bylo dla gazu. Kazego roku CO kosztuje mnie to 1000PLN mniej. Nic tylko sie cieszyc. A kiedy sie "zwroci". A co mnie to. To nie jest inwestycja gieldowa. Co roku jest taniej niz dla systemu gazowego.

marcin

Lobo_M
11-05-2011, 01:12
Pawciu kazdego roku bedzie placic za ogrzewanie 1000PLN mniej. To, zle?? Od jakiej kwoty zaczynaloby sie "dobrze" wedlug CIebie, Od 2000rocznie? Czy moze od 3000??

Ja tez musialem wziasc 20.000 wyzszy kredyt zeby zrobic PC zamiast gazu. I podobnie rok w rok, ogrzewanie PC + wyzszy koszt kredytu kosztuje mnie o jakies 1000PLN mniej niz by to bylo dla gazu. Kazego roku CO kosztuje mnie to 1000PLN mniej. Nic tylko sie cieszyc. A kiedy sie "zwroci". A co mnie to. To nie jest inwestycja gieldowa. Co roku jest taniej niz dla systemu gazowego.

marcinPierw niech pawciu sie zdecyduje ile kWh on zuzywa bo ma jakies roztrojenie jaźni. po drugie żeby mieć te 1000zł oszczędności to
zakładając że twój dom zużywa xkWh en. el (założenie jest że x>0, bo inaczej być nie może), koszt kWh to I taryfa 27gr, II taryfa 68gr, wykorzystanie PCi w II taryfie 80%, pprzez co koszt kWh dla PCi to 35gr (jak to Liwko napisał matematyka z II klasy szkoły podstawowej), koszt kWh z GZ50 z uwzględnieniem kosztów eksploatacyjnych 24gr (dane z muratora z przed kilku miesięcy)
taki dom musiłby mięć zapotrzebowanie minimum 8000kWh
Więc podstawmy to do wzoru jaki nam podałeś
0,33*XkWh*0,35gr = XkWh*0,24gr - 1000zł -> X = 8030[kWh].
a to juz nie jest powód do radości tylko do wstydu!

rydzadam
11-05-2011, 08:24
Ale macie natchnienie, żeby ciągle debatować i to po nocach, czy się opłaca, czy nie, a tyle razy już o tym pisaliśmy. Wypowiedzi naszych forumowych malkontentów nie ma co brać na poważnie. Niech sobie liczą co chcą. Ja nie mam wątpliwości, że niedroga PC, zwłaszcza glikol-woda bezwzględnie się opłaca, nawet przy odwiertach, nawet przy kredycie hipotecznym, nawet przy dobrze ocieplonym domu, nawet bez jakiegokolwiek dofinansowania jak w Polsce. Przecież to jasne jak słońce, umiem liczyć, to liczę. Załóżmy koszt grzania prądem 6000 zł/rok, czyli przy średnim COP=3 (absolutne minimum) = 2000 zł dla glikolowej pompy ciepła. Różnica inwestycji między prądem, a PC z odwiertami to 30.000 minus 8.000 (cała kotłownia z osprzętem) = 22.000 więcej. Koszt całego kredytu (kapitał+odsetki na 20 lat w PLN) to 1.900 zł rocznie przez 20 lat dla kwoty 22.000. Całość łącznie z kredytem wychodzi zatem 6000-2000-1900 = 2100 zł taniej rocznie za ogrzewanie. Warto ? No chyba tak :) Żeby się nie opłacało, trzeba by zejść z zapotrzebowaniem na ciepło budynku dokładnie o połowę, czyli mamy wtedy: 3000(prąd)-1000(PC)-1900(kredyt)=mniej więcej na zero. Ale żeby wyszło połowę mniejsze zapotrzebowanie, rzędu 8.000 kWh na rok z CWU (!!), trzeba sporo więcej kasy wpakować w ocieplenie i stolarkę. Umiem liczyć, czy może bzdury piszę ?? :)

piwopijca
11-05-2011, 08:27
Sorki ale jak czytam ostatnie kilka stron to istna zenada.
Widze tylko zalosne proby udowodnienia ze PCi jest do bani i to przez osoby ktore tylko slyszaly lub naczytaly sie pierdol o pompach.
Pare osob z dyskutujacych ma PCi a pozostali sa kiepsko zorientowanymi teoretykami.
Dlaczego udzielacie sie jako znawcy?
Gdybyscie pytali, dociekali etc... to OK, ale Wy (Ci ktorzy sa teoretykami tylko) udzielacie sie jako znawcy tematu!!!!!!!!!!!

@Marcin Cetera
Odnosze wrazenie, ze chcesz komus koniecznie dokpopac - z ostatnich Twoich wpisow to wynika i to koniecznie jakiemus "pompiarzowi"

@Arturo72
Wybuduj sie a zobaczysz ze nie wszystko jest takie proste jak Ci sie wydaje.
Nie wystarczy przytoczyc wyrwane z kontekstu fragmenty wypowiedzi i odnosci sie do nich.
Wiem, to nic nie kosztuje a mozna niezly ferment wprowadzic w temacie, kous dolozyc itp.
Juz zauwazylem, ze liczyc to tylko Ty umiesz a reszta to debile i kretyni naciagnieci przez "porzadny" marketing producentow PCi.
Wynika z tego ze ja tez nie umiem liczyc bo odczuwam zazenowanie czytajac Twoje wypowiedzi.
Chetnie zagladasz innym do portfela i szastasz opiniami na ich temat a nie masz pojecia co kim kierowalo przy wyborze zrodla ciepla.

Dla Twojej informacji, w jednym z bankow wyliczone dokladne raty dla przykladowej kwoty 500 000 zl wynosic mialy by 2 500 zl - calkowity koszt kredytu do splaty. Poprosilem o podanie wiarygodnych wysokosci rat (odsetki+kapital - rosnaco) jak przeczytalem Twoje wyliczenia. To sa wartosci dla mnie, jako "starego", dobrego i wiarygodnego klienta banku, nie wiem jak w przypadku innych, potencjalnych klientow.

Pzdr.

rydzadam
11-05-2011, 08:35
Zaraz mnie "praktycy" przechrzczą za ten COP=3, więc koryguję: COP=4 bez uwzględnienia pompek obiegowych, itp. bo niby czemu je uwzględniać, jeśli porównujemy PC do innych źródeł ciepła, nawet "czystego" prądu. Tam też są potrzebne pompki i sterownik. Wychodzi więc jeszcze ciekawiej. Zapotrzebowanie na ciepło musiałoby wynosić około 6000 kWh rocznie łącznie z CWU, żeby grzane prądem się opłaciło :)

kbab
11-05-2011, 08:49
Strasznie się to zagmatwało , ale policzmy - po pierwsze 1000zł/rok oszczędności zwróci różnicę w poniesionym koszcie nie po 6 latach, ale po 23 (do zwrotu różnicy w ciągu 6 lat potrzeba mieć koszt niższy prawie o 4000zł/rok) , jeśli przyjmiemy cenę prądu jak wyżej 35gr/kWh to 1000zł jednoznaczne jest z większym zużyciem prądu o 2857kWh/rok, co przy pc (dla uproszczenia przyjmuję cop=4) wyznacza 952kWh/rok, a przy innym systemie na prąd 3809,5kWh/rok (roczne zapotrzebowanie - pasywniaki) - jak to się ma do rzeczywistości - każdy ocenia sam.

vega1
11-05-2011, 08:49
piwopijca - nic dodać, nic ująć... (http://forum.muratordom.pl/member.php?42562-piwopijca)
(http://forum.muratordom.pl/member.php?42562-piwopijca)

pawciu
11-05-2011, 08:58
Marcin,

Przyznaję, nie jestem guru w wyliczeniach OZC i wciąż się uczę, ale już tłumaczę:

1. 7650 kWh dotyczyło samego CO i nie uwzględniało CWU. W swoim dalszych męczarniach z OZC wyszło mi ostatecznie 8820 kWh (dodałem m.in. ogrzewanie garażu). Dla CWU założyłem dzienne zużycie na 150 l i otrzymałem 2960 kWh.

2. Projektowe obciążenie cieplne budynku : 5874 W wyszło, gdy zakładałem znaczną poprawę ocieplenia i również nie uwzględniało CWU.

pawciu
11-05-2011, 08:59
Pierw niech pawciu sie zdecyduje ile kWh on zuzywa bo ma jakies roztrojenie jaźni. po drugie żeby mieć te 1000zł oszczędności to
zakładając że twój dom zużywa xkWh en. el (założenie jest że x>0, bo inaczej być nie może), koszt kWh to I taryfa 27gr, II taryfa 68gr, wykorzystanie PCi w II taryfie 80%, pprzez co koszt kWh dla PCi to 35gr (jak to Liwko napisał matematyka z II klasy szkoły podstawowej), koszt kWh z GZ50 z uwzględnieniem kosztów eksploatacyjnych 24gr (dane z muratora z przed kilku miesięcy)
taki dom musiłby mięć zapotrzebowanie minimum 8000kWh
Więc podstawmy to do wzoru jaki nam podałeś
0,33*XkWh*0,35gr = XkWh*0,24gr - 1000zł -> X = 8030[kWh].
a to juz nie jest powód do radości tylko do wstydu!

Widzę, że dyskusja jest gorąca. Nie chciałem nikogo urazić, a jedynie się poradzić. Koszty kredytu na PCi dały mi do myślenia i stąd moje pytania.
Z mojej strony koniec tematu. Poszukam porad w innych źródłach.

piwopijca
11-05-2011, 09:00
@rydzadam
cop=3 mozesz pozostawic spokojnie bo grzanie "czystym" pradem np. matami elektrycznymi nie potrzebuje zadnych pompek.
cop srednio wychdzi wyzsze niz 3,0, ale wliczajac w to cwu to jest juz realne -mnie wyszlo najnizesz w grudniu 2010 - 3,19 a najwyzsze w styczniu 2011- 4,03 (co + cwu)

Pzdr.

niedowiarek
11-05-2011, 09:04
Dostałem fakturkę za prądki. Zużyłem wszystkiego 387kWh w I taryfie i 1259 kWh w II. Za to trza wybulić 666,51 PLN.
Pompa zużyła z tego 1241 kWh (prawie wszystko w II taryfie), a wyprodukowała w tym czasie 16,539 GJ energii cieplnej. W tym jest wszystko: pompki obiegowe, sprężarka i inne takie...
Nie podaję przeliczeń, bo każdy lubi po swojemu naginać ;). Zostawiam interpretację do wykonania we własnym zakresie.

piwopijca
11-05-2011, 09:10
Za jaki okres to bylo?

Pzdr.

rydzadam
11-05-2011, 09:11
cop=3 mozesz pozostawic spokojnie bo grzanie "czystym" pradem np. matami elektrycznymi nie potrzebuje zadnych pompek.
cop srednio wychdzi wyzsze niz 3,0, ale wliczajac w to cwu to jest juz realne -mnie wyszlo najnizesz w grudniu 2010 - 3,19 a najwyzsze w styczniu 2011- 4,03 (co + cwu)

Pzdr.

Dlatego faktycznie bezpiecznie brać COP=3 jako średnioroczny i to z duuużym zapasem, bo w rzeczywistości powinien wyjść większy jak 3,0, nawet z pompkami i całą resztą. U przykładowego Wieśka wychodzi razem z pompkami (a jest tam bufor i sporo innych rupieci) COP=3,2. Co do kabli racja - one nie potrzebują nic więcej jak "napięcia", ale z tego co pamiętam Arturo planuje (bo On wciąż tylko planuje) wstawić kociołek wodny i rurki w podłodze :) Do tego osobną PC do CWU, więc koszt inwestycji powiększy się o min. 5.000 za tą pompę, którą i tak pewnie wepnie w dogrzewanie CO, żeby taniej było. Zresztą sam bym też tak zrobił. To jest typowe oszukiwanie samego siebie, udowadnianie swoich racji, a później i tak robienie inaczej, bo w efekcie końcowym będzie i tak CO grzane pompą ciepła, a jedynie "wspomagane" czystym prądem. Podobno w planach była też PC powietrze-woda, więc jak w końcu z tym prądem ? Sam gorący zwolennik odchodzi od swoich pomysłów i przekonań. Życie weryfikuje nierealne plany...

kbab
11-05-2011, 09:19
koszt kWh z GZ50 z uwzględnieniem kosztów eksploatacyjnych 24gr (dane z muratora z przed kilku miesięcy)
Jest szansa zapłacić poniżej 20gr/kWh w W-2 przy rocznym zużyciu GZ50 między 1100-1200m3, wg cen z Dolnego Śląska. Niestety W-3 podnosi cenę o prawie 4gr/kWh po przekroczeniu 1200m3
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B&pli=1#gid=13

kbab
11-05-2011, 09:27
Dostałem fakturkę za prądki. Zużyłem wszystkiego 387kWh w I taryfie i 1259 kWh w II. Za to trza wybulić 666,51 PLN.
Pompa zużyła z tego 1241 kWh (prawie wszystko w II taryfie), a wyprodukowała w tym czasie 16,539 GJ energii cieplnej. W tym jest wszystko: pompki obiegowe, sprężarka i inne takie...
Nie podaję przeliczeń, bo każdy lubi po swojemu naginać ;). Zostawiam interpretację do wykonania we własnym zakresie.
ok to policzyłem - średni cop=3,7023 - niezły (również ładna średnia 0,4049zł/kWh - poza sezonem grzewczym będzie wyższa, w roku może przebić 45gr). Może warto dodać za jaki okres jest faktura?

wit74
11-05-2011, 09:51
Strasznie się to zagmatwało , ale policzmy - po pierwsze 1000zł/rok oszczędności zwróci różnicę w poniesionym koszcie nie po 6 latach, ale po 23

No strasznie się to zagmatwało.
Jeżeli nie biorę kredytu,czyli miałem te 23 tys to wg wcześniejszego wyliczenia mniejsze rachunki roczne pozwolą mniej więcej po 6 latach na wyrównanie sumy inwestycji i rachunków pomiędzy dwoma źródłami ogrzewania( nie wnikam czy te 6 lat jest prawidłowo) - to jedno podejście.
Drugie to takie,że od momentu uruchomienia płacę zawsze o X.... mniej miesięcznie/rocznie - jeśli ktoś chce tak sobie zakłada i już.
Ale jeżeli biorę kredyt na 23 tys to nic nie wykładam/wykłada bank,liczę roczny koszt obsługi kredytu plus roczny rachunek w całym okresie kredytowania te 30 lat.W tym przypadku zyskuję 1000 PLN/rok - choć to może nie powalający zysk, ale na plus każdego roku.I tu patrzę po spłacie mam PCi i np: 30 tys w kieszeni,na naprawę lub na nową :-).
Każdy ocenia sam jak na to patrzeć

puzondm
11-05-2011, 10:05
A czy ktoś może policzyć mój przypadek?

Dom 155 m2 PU.

Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh

chcę mieć podłogówkę wodną.

otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN

warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?

LOL:D pradem? znaczy grzałką?

kbab
11-05-2011, 10:10
re wit24, zostaw te banki, kredyty i inne wymyślone koszty w spokoju, musisz policzyć koszt inwestycji, nie zrobisz błędu jak tu właśnie dodasz koszt kredytu. Błędem jest dodawać ten koszt do kosztu eksploatacji - to mocno go zniekształca, ponieważ jest to koszt inwestycji i o tą kwotę powinien być wyższy, ale niestety od razu wydłuży się okres zwrotu przy porównaniu tańszego systemu ogrzewania. Jeśli zakładasz różnicę w kosztach inwestycyjnych np 24kzł (w całości łącznie z obsługą ewentualnego kredytu) to aby zwrot nastąpił do 6 lat koszt rocznej eksploatacji wybranego systemu musi być niższy o co najmniej 4kzł/rok - innej matematyki nie znam.

Lobo_M
11-05-2011, 10:16
Ale macie natchnienie, żeby ciągle debatować i to po nocach, czy się opłaca, czy nie, a tyle razy już o tym pisaliśmy. Wypowiedzi naszych forumowych malkontentów nie ma co brać na poważnie. Niech sobie liczą co chcą. Ja nie mam wątpliwości, że niedroga PC, zwłaszcza glikol-woda bezwzględnie się opłaca, nawet przy odwiertach, nawet przy kredycie hipotecznym, nawet przy dobrze ocieplonym domu, nawet bez jakiegokolwiek dofinansowania jak w Polsce. Przecież to jasne jak słońce, umiem liczyć, to liczę. Załóżmy koszt grzania prądem 6000 zł/rok, czyli przy średnim COP=3 (absolutne minimum) = 2000 zł dla glikolowej pompy ciepła. Różnica inwestycji między prądem, a PC z odwiertami to 30.000 minus 8.000 (cała kotłownia z osprzętem) = 22.000 więcej. Koszt całego kredytu (kapitał+odsetki na 20 lat w PLN) to 1.900 zł rocznie przez 20 lat dla kwoty 22.000. Całość łącznie z kredytem wychodzi zatem 6000-2000-1900 = 2100 zł taniej rocznie za ogrzewanie. Warto ? No chyba tak :) Żeby się nie opłacało, trzeba by zejść z zapotrzebowaniem na ciepło budynku dokładnie o połowę, czyli mamy wtedy: 3000(prąd)-1000(PC)-1900(kredyt)=mniej więcej na zero. Ale żeby wyszło połowę mniejsze zapotrzebowanie, rzędu 8.000 kWh na rok z CWU (!!), trzeba sporo więcej kasy wpakować w ocieplenie i stolarkę. Umiem liczyć, czy może bzdury piszę ?? :)
Bzdury piszesz i to takie że aż głowa boli. Naprawdę ludzie od PCi tworzą własny odłam matematyki, tylko po to żeby usprawiedliwić soje wydatki
Skoro przy oszczędnośći 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh, to żeby oszczedzić 2000zł rocznie względem gazu musiałby zużywać 16000kWh/rocznie!!! ktoś kiedyś powiedział "w dupach wam się poprzewracało" Ale ok dalej tkwijcie w przekonaniu ile to rocznie nie oszczędzacie. jaki dom zużywa 16000kWh/rocznie Chyba posiadaczy PCi, juz specjalnie budujecie energetyczne buble żeby tylko pokazać że opłacało się kupić PCi, hehehe, brawo. macie jeszcze jakies przykłady oszczędności?

Lobo_M
11-05-2011, 10:22
Jeśli zakładasz różnicę w kosztach inwestycyjnych np 24kzł (w całości łącznie z obsługą ewentualnego kredytu) to aby zwrot nastąpił do 6 lat koszt rocznej eksploatacji wybranego systemu musi być niższy o co najmniej 4kzł/rok - innej matematyki nie znam.
idąc za ciosem żeby tak było dom musiałby zużywać astronomiczna ilość 32 000kWh/rok. Chyba tylko domy bez okien tyle zużywają:)

kbab
11-05-2011, 10:28
Rachunek jest prosty jeśli ktoś inwestuje w system swój kapitał to może liczyć koszt systemu, ale ktoś z kredytem powinien przynajmniej zapytać w banku ile do kredytu musi dopłacić w całości, jeśli tą kwotę doda do kosztu (pożyczonego kapitału) otrzyma całkowity koszt inwestycji, niestety podwyższony o koszt kredytu, dopiero taką koszt inwestycji można porównywać do innych systemów, a porównanie kosztów ich eksploatacji będzie pozbawione błędu.

wit74
11-05-2011, 10:31
kbab
Zostaw te zwroty. Dobrze wiesz,że budowa dla siebie jest bezzwrotna.
Jeżeli wychodzi miesięcznie i na zawsze mniej w danym rozwiązaniu z mojego budżetu domowego, to choć z kredytem przepłaciłem wartość początkowa czegoś, warte jest to rozważenia. Można było kombinować inaczej albo tak.Wszystko co w obsłudze ogólnej każdego dnia mnie mniej kosztuje, jest dla mnie do rozpatrzenia.Ja tak na to patrzę.

kbab
11-05-2011, 10:32
idąc za ciosem żeby tak było dom musiałby zużywać astronomiczna ilość 32 000kWh/rok. Chyba tylko domy bez okien tyle zużywają:)
trochę nie tak - dokładnie policzyłem na poprzedniej str, wystarczy podane cyfry pomnożyć przez 4
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4722532&viewfull=1#post4722532

puzondm
11-05-2011, 10:46
AD.: Arturo72
Chciałem zauważyć, że branie pod uwagę odsetek w kalkulacji opłacalności PC jest mówiąc delikatnie błędem metodologicznym biorąc pod uwagę kredytowanie całej inwestycji domu, wyjątkiem jest sytuacja kiedy ktoś bierze tylko PC na kredyt a cała reszta jest wynikiem jego pracy i finansowania bez kredytowań wszelakich.
Biorąc pod uwagę czasy w których większość ludzi bierze kredyt na całą inwestycję -dom, i załóżmy jest to te wspomniane 500 tys. to nie możesz generalizując przypinać do każdej pompy przy całej inwestycji odsetek, ponieważ jest taka ilość składowych kosztów gdzie wszyscy zarządzając nimi indywidualnie robią na rożnych rzeczach oszczędności lub ich w ogóle nie robią, dla przykładu czysto hipotetycznie zlecisz budowę i wykończenie domu, zostanie ci np 10 tys wiec kupujesz na co cię stać czyli np jedziesz na gazie (nadmieńmy iż koszty przyłączenia są bardzo różne dla rożnych lokalizacji), a inny będzie cześć robót robił sam, bo albo lubi albo chce albo z innego powodu i zostanie mu nawet 100 tys, i jak będzie chciał to za to wszytko kupi PC, ale proszę zwrócić uwagę że zarządzając całą inwestycją, każdy może robić oszczędności w jakich miejscach chce, niejako zarabiając na te wspomniane odsetki.

Z innego punku nie rozumiem twoich negatywnych emocji w stosunku do użytkowników PC, każdy ma rozum i wolno mu instalować co chce bo to jego zarobione czy pożyczone pieniądze, a pisanie takich rzeczy na tym forum przypomina mi wkładanie kija w mrowisko, to tak jak bym ja teraz napisał posta na forum dla użytkowników gazu jadąc tam ostro po bandzie.

I przykład z życia: znałem kolesia który obrażał ludzi jeżdżących samochodami marki BMW jeździł chyba jakimś oplem, jak się dorobił to kupił se BMW:D

Powracając do tematu gazu pamiętajcie że gaz jest wybuchowy hehehh, odrywamy wężyk od piekarnika i wkładamy gazetę do tostownicy,
co za emocje:D

niedowiarek
11-05-2011, 10:56
Za jaki okres to bylo?

Pzdr.

3 mies. od lutego. Ogrzewanie do połowy kwietnia mniej więcej.

kbab
11-05-2011, 10:59
A czy ktoś może policzyć mój przypadek?
Dom 155 m2 PU.
Zapotrzebowanie roczne na CO+CWU = 12000 kwh
chcę mieć podłogówkę wodną.
otrzymałem wycenę kompletnej kotłowni z PCi + DZ poziome za 41kPLN
warto brać? czy rozważyć ogrzewanie prądem?
oczywiście wszystko można porównać, ale trzeba nieco więcej danych, kocioł na prąd to też jakiś koszt - nie podałeś, skoro boisz się kredytu to również powinieneś podać jego ewentualny koszt i dodać go do kosztu inwestycji. To co podałeś może mieć jedynie jakiś pogląd na koszt eksploatacji, wstaw 12000 w moim arkuszu w H2 i jakiś ogólny pogląd wyskoczy, ale musisz przy wyborze nośnika dokładnie oznaczyć sprawność systemu i koszt jednostkowy
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=tQAmsjRNiB2P61uI816EQwg&authkey=CPfu-_8B&pli=1#gid=13
co do ewentualnego zwrotu - bez podania kosztu innych systemów - nie da rady.

puzondm
11-05-2011, 11:00
Ale bezsprzecznie należy przyznać przewagę ogrzewania gazowego nad PC, iż w sytuacji zagrożenia i braku jakiejkolwiek nadziei, w łatwy sposób można skorzystac z opcji auto destrukcji domu i z tym argumentem nie da się dyskutować to fakt.

Liwko
11-05-2011, 11:14
Podajecie roczny koszt odsetek od kredytu na poziomie około 8% ale zapomnieliście w swoich wyliczeniach podać ile rocznie % występuje wzrost cen energii. Wkładając te niby te zaoszczędzone pieniądze na lokatę zapominacie o inflacji.
Można przy wzroście cen energii tych odsetek dla twojego porównania Arturo72 w ogóle nie brać pod uwagę.

niedowiarek
11-05-2011, 11:21
Ale bezsprzecznie należy przyznać przewagę ogrzewania gazowego nad PC, iż w sytuacji zagrożenia i braku jakiejkolwiek nadziei, w łatwy sposób można skorzystac z opcji auto destrukcji domu i z tym argumentem nie da się dyskutować to fakt.

Bzdety Waćpan piszesz! Jak se zrobię elektrolizę wody prądem, to dopiero wszystkich zdziwko jak chałupa bez gazu poleciiiiiiiii w kosmos :)

rydzadam
11-05-2011, 12:02
Bzdury piszesz i to takie że aż głowa boli. Naprawdę ludzie od PCi tworzą własny odłam matematyki, tylko po to żeby usprawiedliwić soje wydatki
Skoro przy oszczędnośći 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh, to żeby oszczedzić 2000zł rocznie względem gazu musiałby zużywać 16000kWh/rocznie!!! ktoś kiedyś powiedział "w dupach wam się poprzewracało" Ale ok dalej tkwijcie w przekonaniu ile to rocznie nie oszczędzacie. jaki dom zużywa 16000kWh/rocznie Chyba posiadaczy PCi, juz specjalnie budujecie energetyczne buble żeby tylko pokazać że opłacało się kupić PCi, hehehe, brawo. macie jeszcze jakies przykłady oszczędności?

Sam bzdury piszesz nie czytając uważnie tego co wyliczyłem. Gdzie ja mówiłem o gazie ? Gdzie piszę, że: "...przy oszczędności 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh..." ? Po pierwsze porównuję PRĄD do PC, a nie gaz do PC, a po drugie napisałem, że aby instalacja na prąd się opłaciła na równi z instalacją opartą na PC, musielibyśmy mieć roczne zapotrzebowanie nie większe, jak 8000 kWh, ale ŁĄCZNIE (!) z CWU. I tu się chyba wszystko zgadza, bo jeśli nie - proszę zdementować :)

Lobo_M
11-05-2011, 12:10
Sam bzdury piszesz nie czytając uważnie tego co wyliczyłem. Gdzie ja mówiłem o gazie ? Gdzie piszę, że: "...przy oszczędności 1000zł rocznie dom musi zużywać minimum 8000kWh..." ? Po pierwsze porównuję PRĄD do PC, a nie gaz do PC, a po drugie napisałem, że aby instalacja na prąd się opłaciła na równi z instalacją opartą na PC, musielibyśmy mieć roczne zapotrzebowanie nie większe, jak 8000 kWh, ale ŁĄCZNIE (!) z CWU. I tu się chyba wszystko zgadza, bo jeśli nie - proszę zdementować :)
Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.
Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

Liwko
11-05-2011, 12:20
Marcin tylko zapomniał podać 3000kWh na drewno do kominka. (2m3)
Taką ilością drewna jestem w stanie ogrzewać swój dom przez jeden mroźny miesiąc. czyli od mojego wyniku mógłbym śmiało odjąć około 800kWh.

rydzadam
11-05-2011, 12:43
Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.
Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

No więc o co chodzi ? Przecież piszę trzeci już raz - poniżej 8000 kWh rocznie łącznie z CWU, czyli tak jak u Ciebie - taniej ma prawo wyjść koszt grzania prądem niż pompą c. Cieszę się, że wybudowałeś z głową i dbasz o koszty grzania i środowisko, ale przyznać musisz, że dom jest ocieplony duuużo "ponadstandardowo", co widzę w stopce pod Twoimi postami. Nic za darmo. Wpakowałeś (i chwała Ci za to) w dodatkową izolację kupę kasy. Wtedy można spokojnie bawić się w kable grzejne, nie zaprzeczam, ale nie wciskaj opowieści z mchu i paproci, że PC jest nieopłacalną inwestycją w porównaniu z np. kablami grzejnymi, policz sobie koszty inwestycyjne dodatkowego ocieplenia, i masz odpowiedź.

rydzadam
11-05-2011, 12:52
Nie ty porównywałeś do gazu tylko jeden z twoich kolegów, który to pisał że jego sąsiedzi z gazem płacą 5-6 tysięcy.
Porównując PCi do prądu powiem Ci że u mnie łaćznie na rok zużywane jest 6086kWh w tym 4261 na CO a reszta tzn 1825 na CWU. Więc mam jeszcze 2000 zapasu wg twoich wyliczeń. Nie mam domu pasywnego, mam dom wybudowany z głową.

Swoją drogą - bardzo fajne pomysły wyczaiłem na podstawie Waszego domu, nawet je sobie wynotowałem - jakiś tydzień temu w Muratorze, np. witryny zamiast otwieranych okien, coraz bardziej też przekonuję się do EPS z grafitem. Musisz jednak oceniać i porównywać porównywalne, a nie bezpodstawnie negować czyjeś analizy i wyliczenia. Ty jesteś elektroenergetykiem, ja chemikiem z dużym doświadczeniem w przemyśle, Ty masz woje racje, ale ja też. Wybacz, ale potrafię liczyć jak też staram się uważnie czytać, co piszą inni.

Lobo_M
11-05-2011, 12:56
Marcin tylko zapomniał podać 3000kWh na drewno do kominka. (2m3)
Taką ilością drewna jestem w stanie ogrzewać swój dom przez jeden mroźny miesiąc. czyli od mojego wyniku mógłbym śmiało odjąć około 800kWh.
A ile ja powinienem dodac skoro u mnie temp w tomu śrenio to 22-22,5, a przy wieczorny rozpaleniu w kominku 24 stopnie. Ile kwh więcej zuzywa się na podniesienie temp w domu o 1oC? Liwko nie licytuj się, bo sam powiedziałeś że nastepny dom będziesz ogrzewał wodna podłogówką napędzana kospelem alpo PCi pow-woda, chyba to o czymś siwadczy, potrafisz jednak wyciągac wnioski z błedów jakie popełniłeś przy budowie tego domu.

rydzadam
11-05-2011, 12:57
Mam jeszcze tylko drobny żal do redakcji "Muratora" - piszą, że "...za pompę z instalacją trzeba zapłacić około 50 tys. zł więcej niż za ogrzewanie elektryczne..." Można i 100 tys. więcej, ale można i za 25-30 tys. więcej (licząc z podłogówką). Podejście Muratora trochę zniechęcające potencjalnych inwestorów.

Lobo_M
11-05-2011, 13:02
Mam jeszcze tylko drobny żal do redakcji "Muratora" - piszą, że "...za pompę z instalacją trzeba zapłacić około 50 tys. zł więcej niż za ogrzewanie elektryczne..." Można i 100 tys. więcej, ale można i za 25-30 tys. więcej (licząc z podłogówką). Podejście Muratora trochę zniechęcające potencjalnych inwestorów.
Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.
Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?
1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?
2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?
jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

Liwko
11-05-2011, 13:08
A ile ja powinienem dodac skoro u mnie temp w tomu śrenio to 22-22,5, a przy wieczorny rozpaleniu w kominku 24 stopnie. Ile kwh więcej zuzywa się na podniesienie temp w domu o 1oC? Liwko nie licytuj się, bo sam powiedziałeś że nastepny dom będziesz ogrzewał wodna podłogówką napędzana kospelem alpo PCi pow-woda, chyba to o czymś siwadczy, potrafisz jednak wyciągac wnioski z błedów jakie popełniłeś przy budowie tego domu.

Prawda jest taka, że ciepło z kominka zostaje w około 70% w domu. Te 3000kWh już są policzone z tą stratą. Taką ilością drewna ogrzeję swój dom przez jeden mroźny miesiąc a temperatura będzie wyższa niż przy grzaniu niskotemperaturowym, z tego względu że ogrzewam powietrze a nadmiar akumuluje się we wszystkich przegrodach. To powietrze ogrzewa mi przegrody a nie na odwrót.
Żeby to łatwiej zrozumieć. Żeby ogrzać swój dom przy podłogówce do np. 22oC muszę dostarczyć do rurek wodę o kilka stopni cieplejszą. W przypadku kominka to nagrzane powietrze podgrzewa mi podłogę więc powietrze będzie od niej cieplejsze.
Nie rozumiem tylko Marcin z czym ty dyskutujesz? Z tym że dwoma metrami sześciennymi ogrzejesz dom przez cały mroźny miesiąc???

Liwko
11-05-2011, 13:12
Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.
Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?
1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?
2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?
jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

Najlepiej i jeden i drugi.
By zlikwidować wszechobecne kominy należy promować i jedno i drugie, najlepiej razem.

andriuss
11-05-2011, 13:41
Ciekawe uproszczenie wzoru się wyłoniło z tej jakże burzliwej dyskusji: pompa oszczędza średnio 1000 PLN / 8000 kWh. Zakładając, że pompa + podłogówka wodna jest tańsza od kabli grzejnych o 30 KPLN, można za to kupić ze 250 m3 styropianu, czyli dać dodatkowe 30 cm na ściany, podłogi i stropy w przeciętnym domu. Ja się nie skuszę, bo, a) prognozuję dość potężne zapotrzebowanie 24+ MWh, b) nie chcę mieszkać w bunkrze, gdzie każde okno będzie przypominało szczelinę strzelniczą. Ale dla niezdecydowanych kierunek na pasywność może być kuszący.

niedowiarek
11-05-2011, 13:56
A czy przypadkiem za jakiś czas nie dowiemy się, że przesadnie mikroenergooszczędny budynek jest owszem bardzo pasywny ale posiada całą listę wad? Każda nowinka jest rewelacyjna dopuki nie zweryfikuje jej życie. Klima w aucie była dawniej bardzo cacy, a potem już mniej jak kużden jeden szczęśliwy posiadacz takowej chrypiał jak stary nałogowy palacz. Umiar we wszystkim. Budowa to sztuka kompromisów. Coś mi się zdaje, że i mieszkanie w domu superpasywnym też nakłada jakieś rygory. Pewnikiem nie da się otwierać okien kiej mi się zachce - bo spadnie niskoenergetyczność, albo rozpalić sobie w kominku dla nastroju - bo będzie za ciepło... . Nie mam - to się tylko domyślam, ale ja tam niedowierzam w same zalety (PCi też - chociaż mam i sobie na razie chwalę):cool:

Liwko
11-05-2011, 14:04
Najgorsze są okresy przejściowe, grzać czy nie grzać. Im dom lepiej zaizolowany tym dłużej ten okres trwa. Najlepiej jakby zima była "włącz/wyłącz" ;)

niedowiarek
11-05-2011, 14:11
Liwko. Moja wersja sterownika sama decyduje, kiedy załączyć lato, a kiedy zimę. A takie okresy jak wiosna czy jesień wogóle nie istnieją :p. Najwyżej co drugi dzień mam lato na przemian z zimą :wiggle:

niedowiarek
11-05-2011, 14:33
Ta funkcja nie jest taka głupia. Jak w lecie temp. na kondygnacji spadnie do 20C, ale na zewnątrz jest ciepło, to ogrzewanie się nie załączy (no bo i po kiego?). I odwrotnie jak na polu mróz to zaczyna grzać jak tylko spadnie na 21C wewnątrz.

Liwko
11-05-2011, 14:48
Mam, mam niedowiarek;) Jednak ta funkcja u mnie super spisuje się jesienią jak jest mniej słoneczka. Wiosną jest go dużo więcej i wystarczająco dobrze mi nagrzewa dom. Wystarczy że jest temperatura powyżej +10 i słońce by ogrzewanie nie było potrzebne. Wiosną wolę przełączyć na "Lato" i ewentualnie gdy przez kilka dni nie ma słońca przepalić w kominku.

Aleks_82
11-05-2011, 14:59
Czy jest tu ktoś z okolic Błonia? Potrzebuje sie skonsultować w sprawie PC.

niedowiarek
11-05-2011, 15:03
W mojej okolicy Błonia - to przysiółki w każdej wiosce ;). A o które idzie?

Lobo_M
11-05-2011, 15:13
Ciekawe uproszczenie wzoru się wyłoniło z tej jakże burzliwej dyskusji: pompa oszczędza średnio 1000 PLN / 8000 kWh. Zakładając, że pompa + podłogówka wodna jest tańsza od kabli grzejnych o 30 KPLN, można za to kupić ze 250 m3 styropianu, czyli dać dodatkowe 30 cm na ściany, podłogi i stropy w przeciętnym domu. Ja się nie skuszę, bo, a) prognozuję dość potężne zapotrzebowanie 24+ MWh, b) nie chcę mieszkać w bunkrze, gdzie każde okno będzie przypominało szczelinę strzelniczą. Ale dla niezdecydowanych kierunek na pasywność może być kuszący.
U mnie okna w pokojach mają wymiar 200x150cm a w salonie sa dwa 300x230cm.

rpilski
11-05-2011, 15:52
Czy jest tu ktoś z okolic Błonia? Potrzebuje sie skonsultować w sprawie PC.

Próbowałem się kontaktować z jedną z poniższych firm ?
http://www.pamar.waw.pl/
http://www.hubomag.pl/

aadamuss24
11-05-2011, 23:37
Nie ma sprężarek Viessman. Może być Coopeland itp. Jak Cię ciekawi ile kosztuje sprężarka od Twojej pompy, to znajdź typ i poszukaj w necie. Takiej samej lub zamiennika. Cena firmowej nie powinna przekroczyć 1000E.

Tak się domyślam, że Viessmann nie produkuje sprężarek :) Pisałem o cenach w kontekście naprawy pompy za 20k, nie wiadomo jakiej :) Podałem cenę Viessmana dla sprężarki jako części zamiennej. pozdr adam

rydzadam
12-05-2011, 07:25
Jak widać po czasach ogólnego zachwytu PCi wydawnictwa przyszedł czas na refleksje. jak na razie to w Polsce najwięcej pożytku z PCi maja wykonawcy i sprzedawcy, klient jest na szarym końcu.
Pytanie: w jakim kierunku powinna się rozwijać myśl budowlana?
1. w kierunku zwiększenia instalowanych PCi?
2. W kierunku zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie domów, tzn ogólnie pojęte zwiekszenie izolacji?
jaki z kierunków jest lepszy przy zwiększajacych się cenach nośników energii?

Wszystko zależy jaki jest "trend" w danej chwili. Teraz jest parcie (Muratora m.in.) na domy energooszczędne i pasywne. Wcześniej było na PC, potem - kolektory, jeszcze kiedyś - na kanadyjczyki. O czymś muszą pisać. Czasem zdarzają się im błędy w artykułach i niedomówienia, jak z tymi 50 tys. zł, tak bywa. Zobaczymy, co będzie za rok..., może wiatraki albo inne średnioopłacalne cuda. Co do rozwoju "myśli budowlanej":
Ad.1. Czemu niby ma służyć "zwiększanie" instalowanych pomp ciepła ? PC dobiera się do danego budynku i mają być takie "duże", jak wymaga tego OZC i doświadczenie instalatorów.
Ad.2. Jak najbardziej, ale w granicach zdrowego rozsądku i kalkulacji kosztów. Dodać do tego trzeba estetykę i praktyczność domu. W wielu przypadkach nie warto popadać w "ociepleniową paranoję" i ładować np. 30 cm EPS na ściany, czy obniżać skosy o pół metra, żeby zyskać więcej na izolacji dachu. Wszystko ma swój umiar i ja zacznę od drugiej strony - założę koszt ogrzewania, jaki chcę wydać rocznie na dom i tak dostosuję stolarkę, ocieplenia i przegrody, żeby dążyć do upatrzonych powiedzmy 2000 zł rocznie łącznie z CWU. Nie mam zamiaru wywalić dodatkowo kilkadziesiąt tys. na stolarkę i ocieplenia (np. XPS, wypasione pianki poliuretanowe, czy okna "pasywne"). Wszystko z rozsądkiem, a kasę wolę włożyć w nieco dłuższe odwierty, porządną podłogówkę również w piwnicy i garażu z dobrym sterowaniem, porządny reku z wymiennikiem gruntowym i wypasioną kuchnię, żeby małżonka była szczęśliwa. A jak będzie rosła cena energii (a będzie), to mam nadzieję, że również nasze dochody z biegiem czasu wzrosną :)
3. Jestem przekonany, że za kilka do 10 lat połowa nowo budowanych domów w Polsce będzie miała jako podstawowe lub jedyne źródło ciepła właśnie PC. I nie chodzi tu o modę czy marketing, a o kalkulację kosztów.

aadamuss24
12-05-2011, 10:45
Rydzadam obawiam się, że aby zejść z kosztami za c.o. i c.w.u. do 2000 pln rocznie i tak musiałbyś już mieć te wszystkie rzeczy typu xps,pianki, okna :)

QQQQ
12-05-2011, 16:38
czyli moj wynik w postaci niecalych 7000kWh jest niezly :)
chocby ze wzgledu na to ze na poczatku sezonu nie mialem jeszcze drzwi wejsciowych (atrapa)
ocieplenie poddasza i karton gipsy kladzone do kwietnia
okna 1,1
sciana 15cm styro
poddasze 30cm - 40cm welny
posadzka 5+5 cm styro
na calosci podlogowka
170m2 + niogrzewane poddasze
1 sezon
pompa powietrze -woda 11kW

puzondm
12-05-2011, 17:54
czyli moj wynik w postaci niecalych 7000kWh jest niezly :)
chocby ze wzgledu na to ze na poczatku sezonu nie mialem jeszcze drzwi wejsciowych (atrapa)
ocieplenie poddasza i karton gipsy kladzone do kwietnia
okna 1,1
sciana 15cm styro
poddasze 30cm - 40cm welny
posadzka 5+5 cm styro
na calosci podlogowka
170m2 + niogrzewane poddasze
1 sezon
pompa powietrze -woda 11kW

czy twój wynik jest dobry to zależy jeszcze od dodatkowych nie podanych przez ciebie czynników,
od kiedy do kiedy liczone,
temperatura zadana w domu,
ilość osób do CWU,
jak doprecyzujesz to będzie można porównać,
na czuja powiem, że 2K za dużo, ale typ pompy którą masz zależy od klimatu w którym się ona znajduje, więc jak mieszkasz w górach to twój COp dostał w dupsko i dlatego ci pociągnęło, a jak na pomorzu to musisz sobie powiedzieć ze to pierwszy sezon grzewczy albo wyjątkowo mroźna zima od 13 lat (bo taka była) i COp też dostał w dupsko, generalnie chociaż o 1k mogłoby być mniej (no chyba że was w domu jest 12scioro i wszyscy biora prysznic pasjami:D), ale pomyśl sobie że przynajmniej nie płaciłeś za DZ wielkości mogiły zbiorowej. pozdr

QQQQ
12-05-2011, 18:12
od 1.10 do dzis
temp w domu 22-21,5stC
3 osoby do cwu
rachunek za prad 2240zł :)

puzondm
12-05-2011, 21:47
od 1.10 do dzis
temp w domu 22-21,5stC
3 osoby do cwu
rachunek za prad 2240zł :)

ja od 7.10.2011 mam 5270 kwh temperatura 23, 5 osób cwu, wale non stop na taryfie g11 czyli po 0,55 zł za kwh, czyli nawaliłem już 2900 zł, i do grudnia wybieram się do energetyki żeby zmienić na g12g ale mi nie po drodze chyba wygonie żonę jutro żeby to załatwiła:D

piwopijca
13-05-2011, 09:37
Moja PCi zuzyla na cele co + cwu (2 os.) 3 762 kWh od 01/10/2010 - 12/05/2011 (224 dni).
Srednio 30% w I taryfie i 70% w II taryfie.
Zuzycie energii z gruntu w tym okresie wynosi 9 852 kWh.
Lacznie energii na co+cwu zuzylem (elektryczna i odnawialna) = 13 614 kWh.
Srednia temperatura w domu to 22*C.
Koszt za zuzycie mojej PCi na dzien dzisiejszy to ok. 1 480 zl.

Pzdr.

Liwko
13-05-2011, 09:55
Od 1.10 do dzisiaj coś koło 4300kWh na CO i CWU (nie ma mnie w domu). Dom 133m2, temperatury w okolicach 22. Koszt 1500zł. 80% II taryfa.

rydzadam
13-05-2011, 10:11
Rydzadam obawiam się, że aby zejść z kosztami za c.o. i c.w.u. do 2000 pln rocznie i tak musiałbyś już mieć te wszystkie rzeczy typu xps,pianki, okna :)

Jestem dobrej myśli. Zobacz wyniki Liwko albo Piwopijcy - w okolicach 1500 zł rocznie, a wodotrysków u siebie też nie mają typu styro grafit 25 cm i dwa metry wełny w dachu :) Po prostu porządnie ocieplone domy, ale nie przesadnie.
Za moje przyszłe około 150 m2 po podłodze (22 st.C) plus garaż leciutko dogrzewany i piwnicę ok. 15 st.C + 5 osób do CWU chciałbym się zmieścić w max. 2500 zł, a najlepiej 2000.

Liwko
13-05-2011, 10:16
Jestem dobrej myśli. Zobacz wyniki Liwko albo Piwopijcy - w okolicach 1500 zł rocznie, a wodotrysków u siebie też nie mają typu styro grafit 25 cm i dwa metry wełny w dachu :) Po prostu porządnie ocieplone domy, ale nie przesadnie.
Za moje przyszłe około 150 m2 po podłodze (22 st.C) plus garaż leciutko dogrzewany i piwnicę ok. 15 st.C + 5 osób do CWU chciałbym się zmieścić w max. 2500 zł, a najlepiej 2000.

Nie bądź takim pesymistą. Jak nic nie spitolisz to spokojnie zejdziesz poniżej 2000;)

puzondm
13-05-2011, 11:59
dokładnie jak pisze Liwko z pacem w d... powinieneś zejść poniżej, oczywiście jak uda ci się zrobić szybki odbiór i podpisać umowę na II taryfe, ważne tez jest pilnowanie ekip, i pozbycie się mostów termicznych takich jak posadzka pod drzwiami, pod schodami lanymi, drzwi tarasowe... Napiszcie proszę jak u was ze zużyciem prądu latem, opłaca mi się przechodzić na II taryfę latem?, czy może poczekać do końca września, trochę się boje konieczności mieszczenia się w godzinach, ze zużyciem wody, pranie, gotowanie, za bardzo spontaniczny jestem:D, teraz CWU mam ustawioną na 55C, to jeśli będę miał II taryfą to trzeba będzie grzać mocniej żeby do tej 13.00 styknęło, a na wieczór to w sumie tylko dzieci się kąpią, napiszcie jak u was z tą II taryfa jest.

Liwko
13-05-2011, 12:16
55 stopni?? Ja grzeję trzydzieści minut przed I taryfą i 30 minut po do 45oC. W pozostałym okresie do 40 co spokojnie wystarcza na kąpiel pod prysznicem.
Latem średnia dla całości domu wyszła mi 44gr, więc warto. Jedynie zmywarka i pralka programowana jest na II taryfę. Pozostałe zużycie zupełnie normalnie. Mam G12W.

aadamuss24
13-05-2011, 16:01
od 01.11.10 do dziś 2960kW na c.o. i cwu - o kwocie nie wspominam bo prąd budowlany :) pozdr adam

hydraulik_
14-05-2011, 09:07
czyli moj wynik w postaci niecalych 7000kWh jest niezly :)
chocby ze wzgledu na to ze na poczatku sezonu nie mialem jeszcze drzwi wejsciowych (atrapa)
ocieplenie poddasza i karton gipsy kladzone do kwietnia
okna 1,1
sciana 15cm styro
poddasze 30cm - 40cm welny
posadzka 5+5 cm styro
na calosci podlogowka
170m2 + niogrzewane poddasze
1 sezon
pompa powietrze -woda 11kW
Trudno powiedzieć ile będzie w przyszłości .Pewne ,że mniej.Bo bez drzwi ,izolacji,i w czasie budowy .Kompletnie nie miarodajne i jeszcze pierwszy sezon

hydraulik_
14-05-2011, 09:11
Mam proziepkę jak podajecie koszty piszcie jaki typ pompy powietrzna czy gruntowa i jaki budynek.Wtedy to coś wniesie do dyskusji

peter12
14-05-2011, 20:51
Witam
Koledzy co wy na to:
Wykonana z dwóch rur PE SDR13,6 fi 40mm. Grubość ścianek 3,0mm. Sonda o głębokości do 50mb. Na życzenie klienta wykonujemy sondy głębsze nawet do 150mb - wtedy cena końcowa całego wymiennika może być niższa. Uwaga! sondy głębsze niż 50mb są mniej trwałe i narażone na szybsze zużycie z uwagi na zachodzące wewnątrz niekorzystne zjawiska hydrauliczne. W przypadku sond głębszych niż 50mb dajemy gwarancję tylko 2 lata.


Ja ma zamiar 2x 100mb pradwa ze slabsze???

aadamuss24
15-05-2011, 00:12
Jakie to zjawiska hydrauliczne ?

QQQQ
15-05-2011, 00:31
Witam
Koledzy co wy na to:
Wykonana z dwóch rur PE SDR13,6 fi 40mm. Grubość ścianek 3,0mm. Sonda o głębokości do 50mb. Na życzenie klienta wykonujemy sondy głębsze nawet do 150mb - wtedy cena końcowa całego wymiennika może być niższa. Uwaga! sondy głębsze niż 50mb są mniej trwałe i narażone na szybsze zużycie z uwagi na zachodzące wewnątrz niekorzystne zjawiska hydrauliczne. W przypadku sond głębszych niż 50mb dajemy gwarancję tylko 2 lata.


Ja ma zamiar 2x 100mb pradwa ze slabsze???

ja mialem do pompy gruntowej (w koncowym efekcie zalozylem Pc P-W) na 250m2 pow uzytkowej policzone 270 mb odwiertow - 3x 90mb
wiec uwazam ze Cie sciemniaja, albo nie maja odpowiedniego sprzetu na odwierty.

p.s. a ktos daje dluzsza gwarancje na odwierty? czy to glebsze, czy plytsze?
to takie pytani ogolne, bo poza pompka co moze sie zepsuc lub miec wplyw na zepsucie sie glebiej wierconych i dobrze wykonanych sond?

peter12
15-05-2011, 13:29
wlasnie , to jest cytat z oferty ktora namierzyłem w necie i dlatego troche mnie zdziwila ta gwarancja, co tam moze sie zepsuć.
Pozdr

Jastrząb
15-05-2011, 14:37
Napiszcie proszę jak u was ze zużyciem prądu latem, opłaca mi się przechodzić na II taryfę latem?, czy może poczekać do końca września, trochę się boje konieczności mieszczenia się w godzinach, ze zużyciem wody, pranie, gotowanie, za bardzo spontaniczny jestem:D,Policz. U mnie oplaca sie miec prad II taryfowy jesli w nocnej taryfie zuzywam tylko 20-kilka procent. Wiec mi sie oplaca bez specjalnego kombinowania. CWU grzeje w taniej, non-stop chodzi wentylacja (kilkadziesiat wat), lamp UV do wody, lodowka chodzi w nocy, zmywarke bez kombinowania puszczam w nocy, itd, itp. Spokojnie wyrabiam 20% w taniej taryfie.
Po drugie. Przynajmniej w moim skorumpowanym zakladzie energetyczny to nie bylo takie proste zmienic taryfy :-) Zeby to bylo zrobione "sprawnie" trza bylo posmarowac. Jak w starych dobrych czasach. Bez smarowania, nie ma licznika na stanie i trzeba czekac 2 miesiace :-/

marcin

wit74
16-05-2011, 07:52
Zastanawiałem się nad zmianą operatora,sprawdzałem na eprad.pl



Na tej stronie jest porównanie cen dla klientów poprzedzielanych z urzędu.Przy próbie zmiany sprzedawcy istotna jest oferta indywidualna nigdzie nie ujęta dla każdego przypadku osobno negocjowana.Gdyby nawet Enea dała Tobie cenę jaką mam ja od nich, to przy Twoim rocznym rozłożeniu zużycia byłoby:
50% X 27 gr - 0,135PLN
50%X63 gr- 0,3165 PLN
Razem 0,4515 PLN/Kwh

U Ciebie średnia wychodzi 0,425 PLN

Warto też zerknąć jakie godz. wchodzą w grę w taryfie taniej.Bo PGE G12NN nie jest tak atrakcyjna godzinowo, a jednak u mnie wychodzi wg tej strony jako najciekawsza.

wit74
16-05-2011, 11:08
To wklej info co uzyskałeś
Mnie jeśli już odpowiedzieli,to albo nie mieli oferty dla klientów z poza obszaru/podziału ustalonego urzędowo albo ceny były inne - czytaj wyższe.

peter12
16-05-2011, 13:35
Witam, koledzy jaki Vat placicie za odwierty poniewaz dostalem jedna oferte na 23%Vatu mysle ze powinno byc 8%

rydzadam
16-05-2011, 13:41
A co powiecie na taką ofertę ?
http://allegro.onet.pl/oferta-specjalna-pompa-ciepla-glikol-woda-woda13kw-i1609855903.html
Jeszcze odwierty niech spadną do 30zł/mb i luksus :)

"Wysoki COP powyżej 5 w W15/W40" - niezłe jaja, tylko skąd wziąć +15 st.C na wejściu, bo na pewno nie z gruntu i to w zimę ? :)