PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

sSiwy12
30-06-2011, 21:24
@siwy trzeba wziąć pod uwagę że jak np zaizolujemy rurę z gazem o temp. 50C to po rozprężeniu będzie mieć mniejszą entalpie wskutek czego przeniesie mniejsza ilość ciepła, gdyby jej nie izolować (i tak było to robione przez instalatorów do tej pory) ciepło było wytracane na tych 15 m. na drodze do zaworu rozprężnego, więc moim skromnym zdanie nie powinno się izolować, a jak ma oddać ciepło to lepiej to ciepło przenieść na rurę czyli naturalnym się być wydaje "rekuperacja".
.


Nie mam wystarczającej wiedzy fachowej w tym zakresie, ale bazując na swoich miernych wiadomościach, mam wątpliwości:
- gdyby tak było, to producenci PCi, w każdej pompie ciepła (nie tylko z bezpośrednim odparowaniem) w jakiś sposób taką prostą „rekuperację” by zastosowali – a z tego co wiem, nie stosują,
- samo zbudowanie PCi nie jest problemem, problemem jest jej „zrównoważenie” cieplne wokół sprężarki.

Może warto zasięgnąć opinii u jakiegoś „chłodnika”?

andriuss
01-07-2011, 10:54
bo rura znajduje się poza domem gdzie jest zimno, a bufor nie jest w stanie odebrać całego ciepła gazu, wiec nie rozumiem dlaczego musi być tracone poza domem, a jego wytworzenie kosztuje.
Pozostaje w nadziei że mnie zrozumiecie.:D Ewentualnie będę dzwonił do Szwecji.

Czyli żeby być mądrzejszym na przyszłość: wymiennik masz 15 m od domu, i przez te 15 metrów lecą sobie w ziemi rurki zasilania i powrotu z czynnikiem? Tak na chłopski rozum, to słabo. Chyba najlepsze co możesz zrobić, to przesunąć zawór rozprężny jak najbliżej strefy ciepłej, czyli bufora albo ściany domu, tym samym trochę "wydłużając sobie trochę DZ". Bo z rekuperacją, to chyba podpada pod zasadę zachowania energii - zyskasz tyle ile stracisz minus inne straty. No chyba że sprężarka lepiej się czuje w proporcjonalnie wyższych ciśnieniach na obu końcach, co wydaje się wątpliwe.

sSiwy12
01-07-2011, 11:37
wymiennik masz 15 m od domu, i przez te 15 metrów lecą sobie w ziemi rurki zasilania i powrotu z czynnikiem?

W tej PCi nie ma (dodatkowego) wymiennika. Kolektorem (DZ) jest parownik, w postaci rurek miedzianych z czynnikiem "chłodniczym" sprężarki, umieszczonych w ziemi.

andriuss
01-07-2011, 13:20
W tej PCi nie ma (dodatkowego) wymiennika. Kolektorem (DZ) jest parownik, w postaci rurek miedzianych z czynnikiem "chłodniczym" sprężarki, umieszczonych w ziemi.

Przepraszam, coś mi się z tą studzienką uroiło, ale to tym bardziej ;).
BTW. @puzondm - ile kg czynnika wchodzi w cały Twój układ i ile to kosztuje?

sSiwy12
01-07-2011, 13:53
Tam jest czynnik chłodniczy R-407C – na takiej samej zasadzie co w każdej innej PCi, czyli nie płaci się za niego dodatkowo, jest „fabryczny”, w cenie PCi - tak jak kolektor i zbiornik akumulacyjny z przepływowym ogrzewaniem CWU.

andriuss
01-07-2011, 14:01
Tam jest czynnik chłodniczy R-407C – na takiej samej zasadzie co w każdej innej PCi, czyli nie płaci się za niego dodatkowo, jest „fabryczny”, w cenie PCi - tak jak kolektor i zbiornik akumulacyjny z przepływowym ogrzewaniem CWU.

Wiem, ale zważywszy, że trochę on kosztuje (http://www.nokaut.pl/pozostale-klimatyzacyjne-i-wentylacyjne/czynnik-chlodniczy-r407c-10-5-kg.html), ciekawy jestem (akademicko) jak to wpływa na koszt pompy z parowaniem bezpośrednim. Innymi słowy, jaka jest składowa kosztu samego czynnika chłodniczego. A że kupując pompę płaci się za całość równiutkie 30 tysi, to sprawa wtórna.

Albo np. na okoliczność kiedy z powodu jakiegoś totalnego wycieku trzeba by było uzupełnić.

sledz98
01-07-2011, 14:31
Jeśli mnie pamięć nie myli to w układ 3x70m wchodzi coś koło 5kg tego czynnika.

rydzadam
01-07-2011, 14:55
Jeśli mnie pamięć nie myli to w układ 3x70m wchodzi coś koło 5kg tego czynnika.

Kupowałem niedawno 407-kę 10 kg, kosztuje coś w granicach 70-80 zł netto/kg, ale dokładnie nie pamiętam, więc nie jest to majątek w porównaniu do całej instalacji.

puzondm
01-07-2011, 15:37
Jeśli mnie pamięć nie myli to w układ 3x70m wchodzi coś koło 5kg tego czynnika.

też masz zawór na zewnątrz? bo widzę że masz tą sama PC co ja? Ja zużycie prądu w sezonie?

sledz98
01-07-2011, 16:18
też masz zawór na zewnątrz? bo widzę że masz tą sama PC co ja? Ja zużycie prądu w sezonie?
Tak, mam zawór na zewnątrz, rury idą do kotłowni izolowane, jedna obok drugiej w rurze fi=110. Od kotłowni do zaworu mam jakies 8m.
Prądu zużyłem za 2250PLN czyli trochę ponad 5000kWh za okres od 30 sierpnia 2010 do 31 maja 2011. Jestem zadowolony z PC.

wihajster
01-07-2011, 21:56
Albo np. na okoliczność kiedy z powodu jakiegoś totalnego wycieku trzeba by było uzupełnić.
W takim przypadku głównym problemem byłoby znalezienie nieszczelności, koszt czynnika to przy tym Pan P. ;)

PS.
Czynnika R407C się nie uzupełnia.

kazjan
01-07-2011, 23:09
W takim przypadku głównym problemem byłoby znalezienie nieszczelności, koszt czynnika to przy tym Pan P. ;)

PS.
Czynnika R407C się nie uzupełnia.

Witaj Wihajster,
Dlaczego piszesz że czynnika R407C się nie uzupełnia? W przypadku rozszczelnienia się PCi bezpośredniego odparowania z kolektorem w gruncie to duży problem!
Dlatego uważam, że z wymiennikiem glikolowym są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu i tańsze w eksploatacji. Uważam że PCi z krótszą i prostszą instalacją freonową jest tańsza w eksploatacji i naprawie. Sprawność wymienników jest tak duża ze lepiej jest zastosować układ pośredni glikol/freon pomimo mniejsze sprawności układu.
Kazjan :yes:

wihajster
02-07-2011, 00:46
Nie uzupełnia się bo to jest mieszanina kilku czynników!
Przy nieszczelności zmieniają się proporcje składu i zmieniają się właściwości "nowej" mieszaniny.

rydzadam
02-07-2011, 10:38
Nie uzupełnia się bo to jest mieszanina kilku czynników!
Przy nieszczelności zmieniają się proporcje składu i zmieniają się właściwości "nowej" mieszaniny.

407 to mieszanina trzech czynników, ale właśnie tą mieszaninę kupuję się (najczęściej w butlach 5 kg) i uzupełnia układ. To samo dotyczy 410-tki.

... chyba, że ucieknie przez dłuuuuuuugi czas przez mikro nieszczelność np. połowa czynnika, wtedy jest opcja, że ucieknie nieco więcej najbardziej lotnego składnika mieszaniny, ale generalnie przy ubytku podłączamy butlę z nowym 407 lub 410 (w zależności od urządzenia) i uzupełniamy układ, dobrze jak posługujemy się przy okazji wagą do ważenia butli

puzondm
02-07-2011, 11:42
Witaj Wihajster,
W przypadku rozszczelnienia się PCi bezpośredniego odparowania z kolektorem w gruncie to duży problem!
Dlatego uważam, że z wymiennikiem glikolowym są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu i tańsze w eksploatacji.
Kazjan :yes:

Litości! przez 20 lat firma thermogolv miała 3 rozszczelnienia na ponad 400 instalacji spowodowane mechanicznym uszkodzeniem przewodu przez koparkę lub inne akcje kiedy właściciel domu zapomniał gdzie ma DZ, wstawiasz mufę lutowanie na twardo, i zakopujesz, jesteś w plecy 500 zł na r 407, nadmieniam iż pętle miedziane są z całych rur nie ma łączeń, jedyne łączenia są przy ZR, teraz porównaj te statystyki do glikolówką. Większe ryzyko rozszczelnienia masz w lodówce lub zamrażarce która stoi u ciebie w domu.

sSiwy12
02-07-2011, 13:39
Jest pewna różnica, kolektor bezpośredniego odparowania, jest „fabryczny” i raczej nikt nie idzie na skróty.
Z glikolowym jest różnie, bo pozwala na „radosną twórczość” inwestora lub (i) wykonawcy.

kazjan
03-07-2011, 00:18
Jest pewna różnica, kolektor bezpośredniego odparowania, jest „fabryczny” i raczej nikt nie idzie na skróty.
Z glikolowym jest różnie, bo pozwala na „radosną twórczość” inwestora lub (i) wykonawcy.

sSiwy12, każda sroczka swój ogonek chwali, co to znaczy "radosna twórczość inwestora" albo co ta znaczy fabryczny???
Każdy kolektor glikolowy czy miedziany robi się z rury fabrycznej i chodzi o staranność wykonania. Znam wykonawców instalacji, którzy nie mają podstawowych informacji o układaniu rurociągów i to robią... Stosowanie się do zasad prowadzenia rur dalej lepszą jakość wykonania. Staranie wykonane pętle mogą być i przez inwestora i przez fabrycznego montera, ale i odwrotnie. Bezpośrednie odparowanie jest prostszą instalacją i o większej sprawności choć zużycie energii nie robi wrażenia pod względem niskiego poziomu. Ja wybrałem DZ z kolektorem glikolowym i układ pośredni, może ze względu na wysokie ceny rur miedzianych i wzrostu czynników chłodniczych przez ostatni rok ponad 100%. :o
Kazjan

sSiwy12
03-07-2011, 11:30
Akurat nie swój wybór „chwaliłem”.

Kolektor bezpośredniego odparowania „fabryczny” jest dostarczony razem z PCi.
Jest jego integralną częścią (stanowi całość z PCi), objętą gwarancją producenta PCi (bywało, że dłuższą niż na samą PCi).
Z powodu tego, że jest nieodzownym elementem samej PCi (jest jej parownikiem) musi być (i jest) wykonany ze sprawdzonych materiałów, o odpowiedniej jakości.

Kolektor glikolowy jest dodatkowym elementem PCi, co prawda nieodzownym ale nie „wykonany” i dedykowany przez producenta PCi.
Jest elementem, który jest „dobierany” przez instalatora lub (i) inwestora – a inwestor bardzo często wybiera materiał „zamienny”, czyli tańszy.
Nie posiada gwarancji fabrycznej producenta PCi. Z jakiego materiału będzie kolektor, czy będzie „jednorodny”, czy łączony – o tym nie decyduje producent PCi.

To i tylko to, miałem na myśli pisząc swój poprzedni post.

puzondm
03-07-2011, 17:26
Bezpośrednie odparowanie jest prostszą instalacją i o większej sprawności choć zużycie energii nie robi wrażenia pod względem niskiego poziomu.
Kazjan

każdy grzeje według własnych upodobań ja muszę mieć 23C i nie oszczędzam DZ, a większość jedzie max do 22C, żeby porównać rodzaje pomp trzeba by było testu, jestem chętny na taki test, przy w miarę jednorodnych warunkach, od glebowych przez ocieplenie do temperatury zadanej w domu, jakbym grzał na 21 nie przekroczyłbym 3500 KW w 7miu miesiącach sezonu.

piwopijca
04-07-2011, 08:32
Potestuj a zobaczysz ze podniesienie temp. o 1*C lub nawet 2*C nie zmiania Ci zuzycia np. o 30% tylko o sporo mniej.
To ze zwieszky sie zuzycie energii elektrycznej jest oczywiste, ale to o ile juz nie jest takie oczywiste.
Ja testowalem w sezonie i najpierw mialem temp. 20,5*C a pozniej 22*C juz na stale i zuzycie wzroslo ale o jakies 10-15% maksymalnie.
Udawadnianie, ze cos z besposrednim parowaniem jest lepsze czy gorsze rozwiazanie (nizsze lub wyzsze koszty) jest bez sensu jesli sa rozne warunki brane pod uwage.
Temp. wewnetrzna jest istotnym czynnikiem, ale wspomniane warunki glebowe, temperatury w okolicy domu itp. sa nie mniej wazne.
W samej Warszawie sa rozne temp., np. w blokowisach sa o pare stopni wyzsze niz w rejonach "jednorodzinnych" a i w tych bywa roznie, zeleznie od zageszczenia zabudowy, topologi terenu, blizej wisly czy dalej itd.
Mozna jedynie szacowac ale nie "podniecac" sie ze tak tanio w porownaniu do tego czy tamtego. Byc moze w tych samych warunkach okazalo by sie ze wychozi ciut gorzej lub jeszcze lepiej.

Pzdr.

niedowiarek
04-07-2011, 13:16
Miałem wielką ochotę na Ziriusa. Pompka całkiem zgrabna, cena niewygórowana, mniej miejsca potrzebnego dla dz, no i podgrzewanie cwu przepływowo - to chyba jedyny producent proponujący takie rozwiązanie (i ponoć się sprawdza). Tyle tylko że za ciut niższą cenę dostałem pompę glikolową o mocy 8,8 kW zamiast 5,5 kW z montażem i uruchomieniem. Nawet jeżeli COP Ziriusa byłoby znacząco wyższe to nie miałbym możliwości grzania tylko w II taryfie. Dlatego wybrałem glikolową....

puzondm
04-07-2011, 16:49
coś ludzie mówią że od 2013 r maja być dofinansowania do PC na podobnych zasadach co teraz do kolektorów słonecznych, ktoś coś słyszał konkretnego?

kazjan
04-07-2011, 18:51
coś ludzie mówią że od 2013 r maja być dofinansowania do PC na podobnych zasadach co teraz do kolektorów słonecznych, ktoś coś słyszał konkretnego?

Szanowni Państwo,
Jeżeli chodzi o wsparcie dla PCi to powinniśmy lobbować za rozwiązaniami na wzór szwedzki lub za wzorem programu amerykańskiego wspierania geotermii niskotemperaturowej! Mogę tylko wspomnieć, że było klika europejskich programów szkolenie i popularyzowania PCi w UE, ale jedynie firma Hibernatus z Wadowic uczestniczyła w jednym programie. Inni "zero" tak słaby wynik w szkoleniach miała tylko Polska i Rumunia?!? A mamy przecież Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich, NOT, Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Chłodnictwa i Klimatyzacji, itd i.t. p. Już pisałem w Szwecji prawie 90% PCi w nowo budowanych domach, Szwajcaria prawie 2/3 a u nas 0,2% może 0,3 %. Nie jest to przecież takie trudne... a na pewno jest zbyt drogie!!! :mad::mad::mad:, szczególnie w wykonaniach renomowanych producentów.
Pozdrawiam! Kazjan :bye:

rydzadam
05-07-2011, 09:33
coś ludzie mówią że od 2013 r maja być dofinansowania do PC na podobnych zasadach co teraz do kolektorów słonecznych, ktoś coś słyszał konkretnego?

Jeśli ma być na takich zasadach jak solary, to skończy się spektakularną porażką, bo dotacje tego typu wspierają BANKI, a nie inwestora. Jakby co, mamy osobny wątek dot. dotacji do PC.

puzondm
07-07-2011, 13:40
Potestuj a zobaczysz ze podniesienie temp. o 1*C lub nawet 2*C nie zmiania Ci zuzycia np. o 30% tylko o sporo mniej.
To ze zwieszky sie zuzycie energii elektrycznej jest oczywiste, ale to o ile juz nie jest takie oczywiste.
Ja testowalem w sezonie i najpierw mialem temp. 20,5*C a pozniej 22*C juz na stale i zuzycie wzroslo ale o jakies 10-15% maksymalnie.
Udawadnianie, ze cos z besposrednim parowaniem jest lepsze czy gorsze rozwiazanie (nizsze lub wyzsze koszty) jest bez sensu jesli sa rozne warunki brane pod uwage.
Temp. wewnetrzna jest istotnym czynnikiem, ale wspomniane warunki glebowe, temperatury w okolicy domu itp. sa nie mniej wazne.
W samej Warszawie sa rozne temp., np. w blokowisach sa o pare stopni wyzsze niz w rejonach "jednorodzinnych" a i w tych bywa roznie, zeleznie od zageszczenia zabudowy, topologi terenu, blizej wisly czy dalej itd.
Mozna jedynie szacowac ale nie "podniecac" sie ze tak tanio w porownaniu do tego czy tamtego. Byc moze w tych samych warunkach okazalo by sie ze wychozi ciut gorzej lub jeszcze lepiej.

Pzdr.

nie no przecież bez podnoszenia kalkulatora glikolówka ma mniejsza sprawność, bo pompy obiegowe mielą ci non stop czy zima czy lato, i brak wymienników pośrednich, nie ma tu co udowadniać bo glikolówka bezpośredniego parowania nigdy sprawnością nie dogoni, a co do oszczędności na obniżaniu temperatury, to przecież jest to indywidualna sprawa każdego domu bo zależy to od strat, w moim zużyciu (5100+/za 7mcy) mieści się: rozgrzewanie zawilgoconego domu, posadzek z 12C, brak ocieplenia domu przez październik i listopad i do grudnia miałem blaszane drzwi z castoramy, nie mam też rekuperatora, także spokojnie mogę chlapnąc na forum że będzie teraz lepiej o 30% z palcem w D...

sSiwy12
07-07-2011, 16:24
nie no przecież bez podnoszenia kalkulatora glikolówka ma mniejsza sprawność, bo pompy obiegowe mielą ci non stop czy zima czy lato, i brak wymienników pośrednich,...

Nie jest to tak ani proste, ani oczywiste.
Zauważ, że w obiegu PCi z bezpośrednim parowaniem (i skraplaniem), jest większy „obieg” i więcej czynnika do przepompowania – czyli sprężarka wykonać musi większą pracę.

aadamuss24
07-07-2011, 16:48
A gra się toczy raptem o kilka złotych różnicy :) Moim zdaniem różnice są "niemierzalne". Przy dzisiejszych systemach grzewczych, ociepleniu, oknach i reku koszty ogrzewania nie są już takie duże. Dużo gorzej wypada na tym tle zwykłe zużycie prądu na całą resztę urządzeń co już jest dosyć trudno zmniejszyć. Każde urządzenie grzewcze będzie ekonomiczne pod warunkiem, że montaż będzie prawidłowy i dostosowany do warunków. Rachunki za gaz czy prąd na ogrzewanie na poziomie 2-3 tys na rok to już żaden wyczyn dla typowego domu. Pozostaje jeszcze kwestia szczęścia kiedy urządzenie się zepsuje i ile będzie kosztowała naprawa :) pozdr adam

puzondm
07-07-2011, 18:17
pierwsze słyszę żeby mi obiegówki non stop chodziły....pójde sprawdzić.....
byłem, muszę cię rozczarować, obiegówki stoją, włączą się za 15 minut jak będzie grzanie CWU...

źle się wyraziłem, taki kolokwializm mi wyszedł, chodziło mi o to że pracując obniżają sprawność glikolówki, ile macie gazu w swoich glikolówkach tak przy okazji porównamy? u mnie w całym systemie jest około 3,5kg.

kazjan
07-07-2011, 18:53
źle się wyraziłem, taki kolokwializm mi wyszedł, chodziło mi o to że pracując obniżają sprawność glikolówki, ile macie gazu w swoich glikolówkach tak przy okazji porównamy? u mnie w całym systemie jest około 3,5kg.

Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!
Kazjan

rydzadam
08-07-2011, 07:14
Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!
Kazjan

Mamy osobny wątek o bezpośrednim parowaniu....

puzondm
09-07-2011, 10:48
Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!
Kazjan

odpowiedz przeniosłem na wątek o BP

jonek2
16-07-2011, 08:19
Witam.
Jestem nowy na tym forum, chociaz od kilku dni próbuję znaleźć podobny problem do mojego.
Od tygodnia mam założoną PC powietrze woda. Po włączeniu jej załancza się pompa obiegowa,
a następnie na sterowniku wyświetla się błąd 03 -czujnik ciśnienia przepływu.
Czy ktoś może mi cos doradzić?

puzondm
16-07-2011, 10:01
Witam.
na sterowniku wyświetla się błąd 03 -czujnik ciśnienia przepływu.
Czy ktoś może mi cos doradzić?

to chyba powinna być na gwarancji jak dopiero tydzień pracuje, co na to serwis?

jonek2
16-07-2011, 16:20
Jeszcze nie zgłaszałem, mam nadzieję, że to może być jakaś prosta sprawa.

puzondm
16-07-2011, 16:50
no błąd dotyczy nieprawidłowości działania sytemu, więc naprawia serwis, sam zaczniesz to stracisz gwarancje,
nawet jak wykasujesz błąd, to pojawi się ponowie, zadzwoń do serwisu

photos
17-07-2011, 09:36
U mnie co prawda przy glikolowej na samym początku wyskakiwał błąd i unieruchamiał system. Jak się okazało zapowietrzona była podłogówka i spadało ciśnienie. Może coś podobnego jest u Ciebie

Zigobar
17-07-2011, 10:45
jonek2, jestem tylko użytkownikiem PC p-w [nie serwisantem] i wiem o nich niewiele. Jeśli to czujnik ciśnienia przepływu wody, a nie czynnika chłodniczego, to możesz sprawdzić odpowietrzenie układu oraz filtr wody przed PC. Jeśli jednak problem nie dotyczy obiegu wody, to [jak już koledzy radzili] pozostaje serwis. Jak długo PC pracowała prawidłowo? Dzieje się tak od początku? Masz tam zawór zwrotny [może się nie otwiera]?

jonek2
17-07-2011, 12:49
Nie pracowała ani jednego dnia. Wyczytałem na forum wcześniej na temat ciśnienia w instalacj. Ciśnienie podniosłem do 1 bara, bo miałem 0,5.
Nie mam zawrów zwrotnych. Zauważyłem, że dopuki nie włączy się pompa obiegowa, to nie wyświetla się ten błąd.
W tym tygodniu ma podjechać inny instalator, który montuje pompy i sprawdzi czy nie mam gdzieś jakiegoś błędu na instalacji.

QQQQ
18-07-2011, 11:00
Nie pracowała ani jednego dnia. Wyczytałem na forum wcześniej na temat ciśnienia w instalacj. Ciśnienie podniosłem do 1 bara, bo miałem 0,5.
Nie mam zawrów zwrotnych. Zauważyłem, że dopuki nie włączy się pompa obiegowa, to nie wyświetla się ten błąd.
W tym tygodniu ma podjechać inny instalator, który montuje pompy i sprawdzi czy nie mam gdzieś jakiegoś błędu na instalacji.

na moje oko cos jest zapchane lub zapowietrzone - ale opinia fachowca bedzie duzo dokladniejsza
a moze - jezeli masz oczywiscie- zasobnik do cwu , to wina zle podlaczonego zaworu 3-drogowego
ja mialem tak na poczatku
u mnie cisnienie jest 2bary
mam tez PCi P-W

Yesko
19-07-2011, 15:38
Pozdrawiam wszystkich tu obecnych i proszę o podpowiedź, której nie mogę znaleźć za pomocą "przeszukaj temat" - zaczynam budowę - budynek jest wytyczony /bez piwnic/, będzie dolne źródło pionowe / 3 x ok 70m /. Czy pod ławą fundamentową oprócz wodociągu i enn położyć również peszla /jakiego?/ dla kolektorów pionowych? Potem wyprowadzić go w kotłowni i na zewnątrz budynku?
Warunki gruntowo-wodne mam złe - wysoki poziom wód gruntowych i gliny piaszczyste.
Czy ktoś w Was tak zrobił, czy macie jakieś inne doświadczenia w tym zakresie?

niedowiarek
19-07-2011, 19:22
Jeżeli masz tak złe warunki gruntowo wodne, to wykorzystaj je. Paradoksalnie to idealne warunki do kolektora pompy ciepła. Możesz śmiało wykonać poziomy (tańszy), a jeżeli działka jest niezbyt duża - to możesz zastosować pompę z bezpośrednim parowaniem gdzie kolektor jest sporo mniejszy. Przejście przez fundament dla kolektora nie musi być pod ławą, ale rury osłonowe warto zabetonować w trakcie wylewania. Im mniej kucia potem tym szybciej i taniej, a i uszczelnić można lepiej zalane przejście w trakcie betonowania. Przy wysokim poziomie wód gruntowych jest to dość istotne.

Yesko
19-07-2011, 20:29
Powierzchnia działki, którą mógłbym ewentualnie wykorzystać na kolektor poziomy wynosi ok 250mk. Z tego co wyczytałem tu na forum to na 1mkw podłogi potrzeba około 3-4mkw kolektora gruntowego poziomego zatem u mnie potrzeba ok 450-600mkw. Dlatego będzie kolektor pionowy. Nie wiem czy dobrze wnioskuję ale wstawiam peszla który prowadzi od kotłowni w dół, dalej pod ławą i na zewnątrz od budynku np jakieś 3-4m. Pytanie - jakiej powinien być średnicy i jak później uszczelnić peszla, po umieszczeniu w nim kolektora? Czy nie powinny to być 3 niezależne peszle, w związku z planowanymi odwiertami 3 x 70m?

niedowiarek
19-07-2011, 20:46
Ja mam kolektor 600 m2 z studzieką rozdzielczą. Do budynku wprowadzony kolektor zbiorczy 2 x 50 mm w peszlach 90 mm. Jeżeli jest możliwość wykonania rozdzielacza w pompowni/kotłowni to osłonówki odpowiednio dostosuj. Dla mojego budynku alternatywnie można było zastosować pompę Zirius (bezp. parowanie) z kolektorem 3x70 m. Cena w porównaniu z odwiertami atrakcyjna. Trzeba mieć jednak miejsce na działce. Przy 250 m2 miejsca na kolektor warto się zastanowić. Kupił, nie kupił potargować można. Podzwoń do dystrybutorów, popytaj w wątkach dot. bezp. parowania i zdecyduj. Ta ostatnia sprawa jest najtrudniejsza, ale nikt nie zrobi tego lepiej niż Ty sam:bye:

photos
19-07-2011, 21:52
jezeli masz 3x70 to musisz dac 6 peszli. Kazda sonda to tzw dwururka, bo musi byc obieg. nie znam dokladnie srednicy jutro zmierze i napisze ale cos kolo 4-5 cm. Moim zdaniem nie jest potrzebna studzienka. Ja mam 2x85 i sa wprowadzone bezposrednio do piwnicy. Odpada koszt studzienki

kazjan
19-07-2011, 22:04
jezeli masz 3x70 to musisz dac 6 peszli. Kazda sonda to tzw dwururka, bo musi byc obieg. nie znam dokladnie srednicy jutro zmierze i napisze ale cos kolo 4-5 cm. Moim zdaniem nie jest potrzebna studzienka. Ja mam 2x85 i sa wprowadzone bezposrednio do piwnicy. Odpada koszt studzienki

Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i ma zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów
Kazjan :D

kazjan
19-07-2011, 22:05
jezeli masz 3x70 to musisz dac 6 peszli. Kazda sonda to tzw dwururka, bo musi byc obieg. nie znam dokladnie srednicy jutro zmierze i napisze ale cos kolo 4-5 cm. Moim zdaniem nie jest potrzebna studzienka. Ja mam 2x85 i sa wprowadzone bezposrednio do piwnicy. Odpada koszt studzienki

Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i mam zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów
Kazjan :D

photos
20-07-2011, 06:40
Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i ma zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów
Kazjan :D

nie wiem co to za studzienka ale mi liczyli jakos sporo wiecej. W przypadku wysokich wod gruntowych istnieje mozliwoac zalewania studzienki...ogolnie jesli da sie bez to lepiej nie robic.

rydzadam
20-07-2011, 07:29
nie wiem co to za studzienka ale mi liczyli jakos sporo wiecej. W przypadku wysokich wod gruntowych istnieje mozliwoac zalewania studzienki...ogolnie jesli da sie bez to lepiej nie robic.

Osobiście dałbym dwa przepusty, a w każdym po trzy rury. Jeden peszel byłby do wyjść glikolu, drugi do powrotów z odwiertów. Prawdopodobnie będą to rury fi 40. Kup albo utnij na próbę z hurtowni kawałek takiej niebieskiej rury, złóż do kupy trzy odcinki i dobierz do tego średnicę "peszela". Przypuszczam, że wystarczy fi110.

HenoK
20-07-2011, 08:09
Przypuszczam, że wystarczy fi110.Przy trzech rurach racze fi 160mm. W końcu powinno to być jeszcze zaizolowane.

sledz98
20-07-2011, 08:24
Powierzchnia działki, którą mógłbym ewentualnie wykorzystać na kolektor poziomy wynosi ok 250mk. Z tego co wyczytałem tu na forum to na 1mkw podłogi potrzeba około 3-4mkw kolektora gruntowego poziomego zatem u mnie potrzeba ok 450-600mkw. Dlatego będzie kolektor pionowy. Nie wiem czy dobrze wnioskuję ale wstawiam peszla który prowadzi od kotłowni w dół, dalej pod ławą i na zewnątrz od budynku np jakieś 3-4m. Pytanie - jakiej powinien być średnicy i jak później uszczelnić peszla, po umieszczeniu w nim kolektora? Czy nie powinny to być 3 niezależne peszle, w związku z planowanymi odwiertami 3 x 70m?
Ja mam takie same warunki glebowe jak Ty. Mój kolektor zajmuje około 220m2 a PC ma moc 9kW. Tyle, że ja mam pompę bezpośrdniego parowania. W moim przypadku musiałem zmieścić na działce 3 pętle, każda po 70m bieżących. Rozważ taką opcję, zanim ostatecznie powiesz sobie że to ma być odwiert. Poza tym jedyne czego nie będziesz mógł robić nad takim kolektorem to stawiać budynków stałych, które będą wymagać fundamentów. A resztę - drzewka owocowe, krzewy, trawa, kwiaty, altanki - nie ma z tym problemu.

rydzadam
20-07-2011, 08:50
Ja mam takie same warunki glebowe jak Ty. Mój kolektor zajmuje około 220m2 a PC ma moc 9kW. Tyle, że ja mam pompę bezpośrdniego parowania. W moim przypadku musiałem zmieścić na działce 3 pętle, każda po 70m bieżących. Rozważ taką opcję, zanim ostatecznie powiesz sobie że to ma być odwiert. Poza tym jedyne czego nie będziesz mógł robić nad takim kolektorem to stawiać budynków stałych, które będą wymagać fundamentów. A resztę - drzewka owocowe, krzewy, trawa, kwiaty, altanki - nie ma z tym problemu.

Bezpośrednie parowanie to faktycznie ciekawa alternatywa dla odwiertów. Z tego co się orientuję - wydajność (COP) porównywalna z odwiertami, miejsca specjalnie dużo nie wymaga. Pozostaje kwestia ceny. Trzeba porównać oferty całościowo. Zirius to niezła sprawdzona pompa z dobrym sterownikiem. Może z powodzeniem konkurować "w kategorii" cena/jakość z tanią pompą połączoną z odwiertami. Jakby co - mamy osobny wątek na forum o bezp. parowaniu.

puzondm
20-07-2011, 10:04
jeśli chodzi o cenę Ziriusa to za podstawowy komplet czyli: PC 9kw, zbiornik akumulacyjny, dolne źródło 3x70m wychodzi +/- 40 tys z uruchomieniem, a najtańsza oferta na rynku z pionowym dolnym źródłem "na styk moim zdaniem" 56 tys z pc junkersa, jak masz 250 -300m2 na działce na DZ to te 15 tys nawet lepiej przepić :D, dochodzą jeszcze dodatkowe plusy, 5 letnia gwarancja ale ogólnie bezawaryjność nie trzeba nic serwisować, nie ma wymiany anody magnezowej, CWU na spirali przepływowej czyli nie ma mnożenia legionelli, no i większa sprawność systemu podobno o 25% ale na ten temat glikolowcy mają inne zdanie heheh jak chcesz więcej info to na priv bo to nie wątek o bezpośrednim parowaniu, u mnie w stopce masz foto jak wygląda pompa i zbiornik.

Liwko
20-07-2011, 10:08
jeśli chodzi o cenę Ziriusa to za podstawowy komplet czyli: PC 9kw, zbiornik akumulacyjny, dolne źródło 3x70m wychodzi +/- 40 tys z uruchomieniem, a najtańsza oferta na rynku z pionowym dolnym źródłem "na styk moim zdaniem" 56 tys z pc junkersa,

Nie pisz takich bzdur bo ci udowodnię, że z odwiertem wyjdzie taniej od Zirusa

puzondm
20-07-2011, 10:12
a z ciekawostek dropsa byłem ostatnio na jednej inwestycji we Wrocławiu wrocławska firma zamontowała kolesiowi nibe 10kw na sondzie 210, budynek 175m2 użytkowych, po podłogach 250 lub więcej, sciany 24+10, i garaż z bramą 5m+ pod stropem, niech się glikolowcy wypowiedzą czy nie za małą pc mu dali i coś mi się wydaje że DZ też na styk.

puzondm
20-07-2011, 10:17
Nie pisz takich bzdur bo ci udowodnię, że z odwiertem wyjdzie taniej od Zirusa

udowodnij bo pisze o faktach a nie opiniach, zaofertowałem wszystkie firmy we Wrocławiu i okolicach w poprzednim sezonie i niedostałem lepszej ceny, za odwiert liczą sobie min 80 zł za m a wiekszośc 100 zł, a nadal ceny za odwir nie spadły, więc czekam na publikacje oferty poniżej 40 tys brutto dla pc 9KW z pionowym odwiertem 3x70

Liwko
20-07-2011, 10:25
Jak poszukasz to z łatwością znajdziesz firmę poniżej 80zł/m odwiertu. Do tego np. http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html albo http://www.ppcpompy.eu/page13.php i zejdziesz spokojnie poniżej 40;)

sledz98
20-07-2011, 11:21
Nie szczypcie się. Ja za swojego Ziriusa dałem dużo poniżej 40 tysięcy. Da się. Ecopol z odwiertami w 2009 roku wychodził mi ponad 40000 tysięcy. Tu nie jest ważny koszt odwiertu, ale do tego dochodzi jeszcze coś takiego jak koszt dojazdu maszyny do miejsca, gdzie ma być odwiert. Sam koszt dojazdu do mnie wyszedł ponad 2500 tysiąca czyli 1/3 ceny poziomego kolektora w Ziriusie.

Liwko
20-07-2011, 11:29
Sam koszt dojazdu do mnie wyszedł ponad 2500 tysiąca

Ile??? Ciekaw jestem co na to HenoK, ma do ciebie kilkadziesiąt km.

Niezła stawka. 2500zł za 400km

puzondm
20-07-2011, 11:47
Jak poszukasz to z łatwością znajdziesz firmę poniżej 80zł/m odwiertu. Do tego np. http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html albo http://www.ppcpompy.eu/page13.php i zejdziesz spokojnie poniżej 40;)

chodziło mi o konkretną ofertę nie na składaka ale na całość dz pc kotłownią, bo jeśli znasz się na pc to możesz sobie nawet dz zrobić sam, ale większość ludzi chce mieć gwarancje na całość, i serwis w wigilie lub sylwestra, dlatego napisałem że pod tym względem jest to najlepsza oferta, bo nie ma się co psuć, a po drugie jest w super cenie jak ma się 300m2 wolnego miejsca, a ty od razu piszesz że to bzdury, a ja oferty zbierałem przez 3 miesiące i żadna firma nie dała takiej ceny za całość, najtańszy był ecopol ale miał 3 instalacje więc se odpuściłem, potem był junkers 56, a na końcu ochsner 68 tys. cała reszta w środku. Łącznie dostałem około 30 ofert z całej polski, narobiłem się przy tym bo trzeba było się w większości prosić żeby ofertę wysłali. Mi się zawsze marzyło przewymiarowane DZ pionowe ale było ze względu na cenę poza zasięgiem a jako laik tematu nie byłem w stanie zrobić składaka bez gwarancji. Nie mówiąc już o braku czasu.

Liwko
20-07-2011, 12:02
Słuchaj, negocjować, negocjować i jeszcze raz negocjować:) Ja za kompletny system (bez GZ) z PC 8kW i odwiertami 120m zapłaciłem około 27tyś. Dzisiaj zapewne było by podobnie;)
Negocjować a będzie pan zadowolooony:)

puzondm
20-07-2011, 12:08
@Liwko - Ecopower K 9 - cena 18900 zł/netto z Vatem - 23 247 zł + najniższa stawka za mb 65 netto +23Vat daje 16 800 zł brutto do tego koszt dojazdu 2,5 netto za km 500 zł brutto, do tego kotłownia 3500 zł brutto, gwarancja na dolne źródło max 10 lat, co 5 lat wymiana anody magnezowej, trzeba nadmienić że to seria najczęściej psujących się pomp w Polsce wg opinii instalatora który te pompy montuje. wynik 44 tys zł brutto, czyli kiepska pompa strata czasu na nadzorowanie składaka, bo każdy etap wykonuje inna firma, i wyższa cena to samo wychodziło mi rok temu, a jak trafisz na dojazd 600 km to już nie mówię. Dawaj następną ofertę.

puzondm
20-07-2011, 12:12
Słuchaj, negocjować, negocjować i jeszcze raz negocjować:) Ja za kompletny system (bez GZ) z PC 8kW i odwiertami 120m zapłaciłem około 27tyś. Dzisiaj zapewne było by podobnie;)
Negocjować a będzie pan zadowolooony:)
coś mało masz tego odwiertu wg mnie to masz odwiert na 5KW, a powinieneś mieć min 160 mb a jakbym miał robić dla siebie to bym zrobił 180 i to byłoby leciutko przewymiarowane
14 300 zł brutto za sam odwiert wychodzi i dojazd jeszcze plus

photos
20-07-2011, 12:45
coś mało masz tego odwiertu wg mnie to masz odwiert na 5KW

Dobrze że jego pompa o tym nie wie bo jeszcze się zacznie buntować....A tak w błogiej nieświadomości spokojnie daje radę ogrzać jego domek

No to Ja Ci napisze że za komplecik czyli pompa 7,7 222-G Viessmann, dwa odwierty po 80, bądź 85 mb ale chyba 80 :), kompletna kotłownia, kompletna podłogówka (mój styropian i wylewki) montaż i uruchomienie wszystkiego - zapłaciłem 54 tyś brutto...albo 53 już nie pamiętam :)

Liwko
20-07-2011, 16:37
@Liwko - Ecopower K 9 - cena 18900 zł/netto z Vatem - 23 247 zł + najniższa stawka za mb 65 netto +23Vat daje 16 800 zł brutto do tego koszt dojazdu 2,5 netto za km 500 zł brutto, do tego kotłownia 3500 zł brutto, gwarancja na dolne źródło max 10 lat, co 5 lat wymiana anody magnezowej, trzeba nadmienić że to seria najczęściej psujących się pomp w Polsce wg opinii instalatora który te pompy montuje. wynik 44 tys zł brutto, czyli kiepska pompa strata czasu na nadzorowanie składaka, bo każdy etap wykonuje inna firma, i wyższa cena to samo wychodziło mi rok temu, a jak trafisz na dojazd 600 km to już nie mówię. Dawaj następną ofertę.

C9 z watem kosztuje 15622zł ale bez negocjacji. Na marginesie, dlaczego liczysz 23% Vatu?. Do tego za 7tyś. zbajerowana kotłownia i odwierty z palcem w d... za 70zł/m i to z VATem dają 12600zł. Razem=35222zł. Gdy się potargujemy z ceną pompy zejdziemy jeszcze z tej ceny. Ale oczywiście, można i za 50tyś to zrobić:)

ps. Liczyłem aż 180m odwiertu. Na swoim przykładzie wiem, że nie zawsze warto aż tyle. Wszystko zależy od warunków.

Liwko
20-07-2011, 16:41
coś mało masz tego odwiertu wg mnie to masz odwiert na 5KW, a powinieneś mieć min 160 mb a jakbym miał robić dla siebie to bym zrobił 180 i to byłoby leciutko przewymiarowane
14 300 zł brutto za sam odwiert wychodzi i dojazd jeszcze plus

Ilość odwiertu nie zależy od mocy pompy a od warunków gruntowych. To samo z poziomym. Z początku też miałem obiekcje ale jak się okazało odwiery przechodzą przez dwie warstwy wodonośne a temperatura na wejściu nawet podczas długotrwałych, silnych mrozów nie spadła poniżej 1,5-2°C

Liwko
20-07-2011, 17:04
1,5-2C na zasilaniu to chyba kiepski wynik przy pionowych?!?
ja pod koniec lutego miałem tyle przy poziomym....

A kto powiedział, że pionowe DZ jest lepsze od poziomego?;)

Liwko
20-07-2011, 17:23
gwarancja na dolne źródło max 10 lat, co 5 lat wymiana anody magnezowej, trzeba nadmienić że to seria najczęściej psujących się pomp w Polsce wg opinii instalatora który te pompy montuje.

Gwarancja na DZ max 10 lat. Hmm, ciekawe co się z nim takiego stanie potem.
Wymiana anody magnezowej. Hmm, http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=anoda+magnezowa
Najczęściej psujące się pompy??? Od kilku lat czytam to forum i nie było ani jednego przypadku awarii tej pompy. Może instalator woli zarobić po prostu na droższych produktach. Uwierz mi, drogie firmy dają duuużo zarobić instalatorom, mają z czego płacić:D

rydzadam
21-07-2011, 09:15
A kto powiedział, że pionowe DZ jest lepsze od poziomego?;)

Bez przesady, nie siejmy propagandy i nie naciągajmy faktów. Sprawa jest rozstrzygnięta już od dawien dawna: odwierty są lepsze pod względem COP - około 5 st.C wyższa temp w zimie, możliwości zagospodarowania działki - zajmują po wykonaniu praktycznie 0 m2 powierzchni. Wszystko pod warunkiem odpowiedniej ich długości. Wada jest oczywista - CENA, choć ostatnio różnica spada coraz bardziej. Poczekajcie 2-3 lata - jestem przekonany, że odwierty i ewentualnie bezp. parowanie będą przeważały na naszym rynku.
Jednocześnie nie neguję poziomych, jestem jak najbardziej ZA. Każdy robi, co mu pasuje.

Liwko
21-07-2011, 10:15
Oczywiście że cena jest tu kryterium co będzie lepsze. Ja twierdzę tylko, że jeżeli mamy miejsce na poziomy i dobre warunki gruntowe, to nie ma sensu pchać się w odwierty, szczególnie że wtedy dobieramy je na styk. Gdybym dołożył jeszcze kilkadziesiąt metrów odwiertów zapewne rachunki roczne spadły by mi o jakieś 100-200zł, no ale zapłacił bym za to kilka tyś więcej. Bardzo trudno znaleźć tę granicę opłacalności.

puzondm
21-07-2011, 10:21
No to masz odpowiedź, jesli masz 2 warstwy wodonośne to temp na tej głębokości nie powinna ci spadać poniżej 5C, ale z tym można życ ważniejsze - rób pomiar temp DZ na rozpoczęcie sezonu i obserwuj czy temperatura nie jest niższa co rok czy DZ daje rade się po sezonie zupełnie zregenerować, dla porównania u mnie na 0,80 m miałem min temp w lutym 3,5C przy mrożeniu gruntu na ZR od -3,5C do -6,5C i mam jedna warstwę wodonośną i nie ma wód termalnych moim skromnym zdaniem masz za małe DZ, albo inaczej za ja bym sobie zrobił do tej mocy pompy 180.

puzondm
21-07-2011, 10:24
Oczywiście że cena jest tu kryterium co będzie lepsze. Ja twierdzę tylko, że jeżeli mamy miejsce na poziomy i dobre warunki gruntowe, to nie ma sensu pchać się w odwierty, szczególnie że wtedy dobieramy je na styk. Gdybym dołożył jeszcze kilkadziesiąt metrów odwiertów zapewne rachunki roczne spadły by mi o jakieś 100-200zł, no ale zapłacił bym za to kilka tyś więcej. Bardzo trudno znaleźć tę granicę opłacalności.

masz racje czasami w newralgicznych dobach gdzie temperatury są najniższe warto podratować się grzałką albo kominkiem niż np robić dodatkowe inwestycje które idą w tysiące

puzondm
21-07-2011, 10:51
Gwarancja na DZ max 10 lat. Hmm, ciekawe co się z nim takiego stanie potem.
Wymiana anody magnezowej. Hmm, http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=anoda+magnezowa
Najczęściej psujące się pompy??? Od kilku lat czytam to forum i nie było ani jednego przypadku awarii tej pompy. Może instalator woli zarobić po prostu na droższych produktach. Uwierz mi, drogie firmy dają duuużo zarobić instalatorom, mają z czego płacić:D

no nie wiem tego z własnego doświadczenia, ale jeśli serwisant mówi takie rzeczy to coś musi być na rzeczy, teraz zakłada danfosy, a serwisanci najlepiej lubią rzeczy do których nie musza jeździć.

Liwko
21-07-2011, 10:52
moim skromnym zdaniem masz za małe DZ, albo inaczej za ja bym sobie zrobił do tej mocy pompy 180.

Już się zaczynam bać.
Można i 250, tylko po co? Bo rachunki spadną o 100zł rocznie??? Jeżeli, w co bardzo wątpię przy tych dwóch warstwach wodonośnych, będzie występował problem z regeneracją DZ, to podepnę pod niego chłodnicę reku i będzie po problemie. Jeżeli i to nie wystarczy, podepnę 150m GWC glikolowego:D
Chciałbym tylko zaznaczyć, że to były moje dwie pierwsze zimy, i powiedziałbym, że były one mocno niestandardowe;)

Liwko
21-07-2011, 10:57
no nie wiem tego z własnego doświadczenia, ale jeśli serwisant mówi takie rzeczy to coś musi być na rzeczy, teraz zakłada danfosy, a serwisanci najlepiej lubią rzeczy do których nie musza jeździć.

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że rozmawiałem z instalatorem i odradził mi Ziriusy. Mówił, że to największy chłam na rynku. Teraz montuje piece na eko-coś tam.
Wiesz, kierownik budowy też kiwał głową jak montowałem wentylację mechaniczną i PC. Podejrzewam, że tej pompy to twój instalator na oczy nie widział:)

puzondm
21-07-2011, 10:58
Gwarancja na DZ max 10 lat. Hmm, ciekawe co się z nim takiego stanie potem.
Wymiana anody magnezowej. Hmm, http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=anoda+magnezowa
Najczęściej psujące się pompy??? Od kilku lat czytam to forum i nie było ani jednego przypadku awarii tej pompy. Może instalator woli zarobić po prostu na droższych produktach. Uwierz mi, drogie firmy dają duuużo zarobić instalatorom, mają z czego płacić:D

gwarancja na DZ w firmie która robi całą instalacje kompleksowo polega na tym że bierze na siebie koszty związane ze złym doborem DZ i dlatego takie firmy dają zazwyczaj 30 lat, nie chodzi tu o to że miałoby się coś psuć ale o to że jak co roku temp DZ jest niższa to firma musi to naprawić. Co do wymiany anody samo to że coś trzeba wymieniać serwisować pamiętać, jest dyskomfortowe w ziriusie możesz równie dobrze zamurować :D kotłownie i o niej zapomnieć.

Liwko
21-07-2011, 11:01
Co do wymiany anody samo to że coś trzeba wymieniać serwisować pamiętać, jest dyskomfortowe w ziriusie możesz równie dobrze zamurować :D kotłownie i o niej zapomnieć.

No to ja zrobiłem kuchę. Mogłem przecież zrobić jakikolwiek system przepływowy i bym nie musiał wymieniać anody co kilka lat. Ale ze mnie debil. I pewnie nie tylko ze mnie:(

niedowiarek
21-07-2011, 13:37
Co do wymiany anody samo to że coś trzeba wymieniać serwisować pamiętać, jest dyskomfortowe w ziriusie możesz równie dobrze zamurować :D kotłownie i o niej zapomnieć.

A to coś nowego. Nie dowierzam temu :no:. Byłem swego czasu w Nowym Sączu - rozważałem zakup Ziriusa. Całkiem zgrabne rozwiązanie. I pewnie już byłbym w klubie użytkowników, ale.... za podobne funkcjonalnie rozwiązanie na bazie Ecopowera wydałem parę grosików mniej. Za porównywalne pieniążki mogłem mieć Ziriusa o sporo mniejszej mocy i nie dałoby rady nastawić się na II taryfę prądków. A z tym zamurowaniem - to pojechałeś po bandzie. Takie samo ryzyko jak przy każdej innej PCi. Nie dowierzam temu :no:

photos
21-07-2011, 14:48
bo to jest czysto teoretyczna "gadka". Chodzi o to że jak jesteśmy czymś zainteresowani to owszem zbieramy oferty i kto da na coś dobrego interesującą dla nas cenę to z nim zaczynamy dopiero rozmawiać. I o ile Na papierku wstępnym oferty za systemy o których mowa mogą być bardzo podobne o tyle po negocjacjach może się okazać że różnice są już znaczne. Zwykłe "kompletowanie" systemu z cennika detalicznego ze stronki tak naprawdę niewiele da.

sledz98
21-07-2011, 18:37
Za porównywalne pieniążki mogłem mieć Ziriusa o sporo mniejszej mocy i nie dałoby rady nastawić się na II taryfę prądków.
Dlaczego uważasz, że nie dałoby rady z II taryfą? Ja głównie używam PC w II taryfie, niemniej latem kiedy PC pracuje tylko po to, aby grzać CWU zużywam średnio (dane za lipiec) 3kWh. W sezonie grzewczym 80% czasu PC pracuje w II taryfie.

niedowiarek
21-07-2011, 20:45
Dlaczego uważasz, że nie dałoby rady z II taryfą?

W cenie glikolówki o mocy 8,8 kW miałem ofertę na Ziriusa M2-5. Dobór na zasadzie pokrycia zapotrzebowania na styk, a przy największych mrozach wspomaganie elektryczne lub innym źródłem (kominek). Ma to swój sens, ale nastawienie się głównie na II taryfę odpada. Przy 9 kW to już możliwe, ale Zirius wtenczas za drogi. Ja się nie ma co się lubi.....

rwxw
21-07-2011, 22:12
gwarancja na DZ w firmie która robi całą instalacje kompleksowo polega na tym że bierze na siebie koszty związane ze złym doborem DZ i dlatego takie firmy dają zazwyczaj 30 lat
Papier jest cierpliwy, wiele rzeczy można na nim napisać, ale co innego to wyegzekwować. Znajdziesz za 30 lat taką firmę ? Wątpię... A już nie wspomnę o wydębieniu od firmy poszerzenia dz. Zaraz znajdzie się dziesięciu expertów, którzy stwierdzą, że pc może działać na temperaturach dz -5/-10, a zimą trzeba się dogrzewać grzałką, bo po to ona jest. I sądź się z nimi. Poczytaj sobie jak niektórzy wozili się z firmami, które coś mocno spieprzyły, a Twoja wiara w 30 letnią gwarancję pewnie nieco osłabnie.

arus666
27-07-2011, 11:03
witam
jestem przed wyborem systemu ogrzewania mojego przyszłego domu, a że skłaniam się do pompy ciepła miałbym kilka pytań:
(interesuje mnie pompa z dolnym źródłem w postaci pionowej/pionowych sond):

1. czy potrzebowaliście "projektu badań geologicznych" ?
2. czy przed złożeniem dokumentacji na pozwolenie na budowę dostosowywaliście projekt domu do PC, czy może PnB było z ogrzewaniem np. gazowym a dopiero na etapie realizacji zaadaptowaliście do PC ?

zorba-
29-07-2011, 22:44
:welcome:Witam wszystkich forumowiczów PC .Po przeczytaniu obszernych wypowiedzi będę miał spory dylemat nad PC i o jej zamontowaniu w moim domu. NO i tu będę was męczył pytaniami ,na które oczekuję odpowiedzi. NO to zaczynamy:1.jakie są koszty np jakiejś usterki w czasie gwarancji i wymiany tej części , 2.czy gwarancja jest na całość PC ,dz,gz,sterowniki bufor itd. 3. po ilu latach musowa jest wymiana czegokolwiek np.glikolu,itd. :confused: 4.czy podłączenie panel słonecznych jest na tyle opłacalne skoro latem PC może pracować w 2 taryfie tylko na cwu przy małym zużyciu prądu.:bye:

rwxw
30-07-2011, 10:55
będę was męczył pytaniami
A męcz sobie, nas trudno jest zmęczyć ;-).
1) w czasie gwarancji nie powinno być kosztów likwidacji usterki. Co innego po gwarancji. Może spytajmy inaczej komu coś się zepsuło i ile zapłacił za naprawę ?
2) powinna być na całą instalację z tym, że na urządzenia tyle ile daje ich producent, a na resztę tyle na ile się dogadasz z wykonawcą.
3) trudno powiedzieć, ja bym się skłaniał do stwierdzenia nigdy, ale stan płynu (odczyn, stężenie) warto monitorować co parę lat
4) podłączenie paneli do grania cwu jest kompletnie nieopłacalne dla posiadacza pc, ale można to zrobić z innych względów niż finansowe.

puzondm
01-08-2011, 10:02
1 w większości rozwiązań związanych z przygotowywaniem CWU wymienia się anodę magnezową i to jest płatne prawie u wszystkich nawet w okresie gwarancji kosztuje to w rożnych firmach rożnie od 150 zł do 500 zł, dlatego wybrałem zbiornik akumulacyjny gdzie wytwarzana jest CWU przepływowo. Sprężarki Copeland typu ZH to koszt od 1 tys do 3,5 tys euro, taka informacje dostałem kiedyś u dystrybutora plus koszt montażu.
2. Ja mam w moim Ziriusie gwarancje 5 lat na wszystko.
3. po 5 latach zazwyczaj trzeba wymienić anodę magnezową o innych rzeczach nie słyszałem, co do glikolu nie mam doświadczenia bo mam PC z bezpośrednim parowaniem więc mam gaz w układzie DZ.
4. za przygotowanie CWU w miesiącu czerwcu zapłaciłem 55 zł brutto, w mcu lipcu 47 zł brutto dla pięcioosobowej rodziny a woda grzana jest non stop, także wnioski wyciągnij sam czy się opłaca.

jak masz pytania na temat mojej instalacji to na prv bo to nie wątek o PC z bezpośrednim parowaniem

photos
04-08-2011, 09:32
Mam pytanie. Jak wasze pompy "dowiadują się" o temperaturze wewnątrz domu?? Już tłumaczę o co chodzi. Nurtuje mnie pewne zagadnienie, pewnie jak nadejdzie pierwszy sezon grzewczy to się wyjaśni. Otóż u mnie instalatorzy założyli eurostery. Jak się od nich dowiedziałem sterują one pracą pomp obiegowych. Czyli maja wbudowane czujniki temperatury i jak pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę to wyłączają obiegówkę. Wszystko jest okej ale jak to ma się do pracy pompy ciepła? Wszak na niej też ustawiam temperaturę...Ciekawi mnie czy to się pokryje, to czyli temp zadana na pompie i na eurosterze. na logikę to się nie pokryje bo niby skąd pompa będzie wiedziała że jest już te 20 stopni w domu, które na niej ustawiłem? Czujnik temp wewnątrz w eurosterze nie jest z nią połączony. Pompa jest z czujnikiem pogodowym, czyli będzie grzała według własnego algorytmu. Boję się o taki oto efekt że pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę, eurostery wyłączą obiegówki ale pompa będzie dalej grzać np według jej wyliczeń nie ma jeszcze zadanej temp, albo może być odwrotnie, czyli wyłączyć się wcześniej. Obiegówki są podłączone pod pompę...czy one będą swoim wyłączeniem dawać sygnał dla pompy że jest już zadana temperatura??
Może piszę lekko chaotycznie ale zwyczajnie się na tym nie znam. Instalatorzy uruchomili i pojechali a ja mam coraz więcej pytań.
Pomożecie?? :)

HenoK
04-08-2011, 10:17
Mam pytanie. Jak wasze pompy "dowiadują się" o temperaturze wewnątrz domu??
Napisz coś więcej o swojej instalacji. Może opisz ją w skrócie w stopce, albo w jakimś poscie do którego w stopce podasz link.

Sterowanie instalacją zależy do jej schematu. Inaczej steruje się instalacją tylko z ogrzewaniem podłogowym, a inaczej w instalacji mieszanej (z grzejnikami).
Jeszcze inaczej, w przypadku gdy występuje bufor lub sprzęgło hydrauliczne.
No i wreszcie jest sterowanie pokojowe i pogodowe.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, i sterowanie każdego wygląda inaczej.

Na dodatek, praktycznie w każdej pompie ciepła jest inny sterownik.

puzondm
04-08-2011, 10:49
jest tylko jedno racjonalne rozwiązanie twojej zagwózdki :D : musisz mieć bufor CO, na PC ustawiasz temperaturę bufora a nie temperaturę "w DOMU", powinna to być najwyższa temperatura jaka chcesz osiągnąć w domu np w łazience lub większa np 35 bo jak będzie -15 to PC za często będzie się włączać, musisz tak ustawić temp na buforze żeby nie przegrzewać bufora (bo spadnie ci COP) a żeby też pompa nie włączała się zbyt często, dla sprężarki w PC lepiej jest jak pracuje w ciągu nieprzerwanie niż włącza się często w krótszym czasie pracy, eurostery zabierają ciepło z bufora aż nagrzeją pomieszczenia, jak nie potrzebują ciepła to nie wychładzają bufora, termostat bufora nie włącza PC bo temp. w buforze się utrzymuje, no chyba że masz sterownik w PC radiowy który się komunikuje z eurosterami, a buforem jest podłogówka, ale obstawiam pierwsze rozwiązanie, ciekawe czy wygrałem flachę :D, poza tym takiej informacji powinien ci udzielić instalator lub serwisant od twojej PC.

puzondm
04-08-2011, 10:53
jak u was CWU u mnie w G11 dla 5 osób, 6.2011 -55 zł brutto, 7.2011, 47 zł brutto (uwaga nie myjemy się tylko w soboty:D)

photos
04-08-2011, 13:54
Napisz coś więcej o swojej instalacji. Może opisz ją w skrócie w stopce, albo w jakimś poscie do którego w stopce podasz link.

Sterowanie instalacją zależy do jej schematu. Inaczej steruje się instalacją tylko z ogrzewaniem podłogowym, a inaczej w instalacji mieszanej (z grzejnikami).
Jeszcze inaczej, w przypadku gdy występuje bufor lub sprzęgło hydrauliczne.
No i wreszcie jest sterowanie pokojowe i pogodowe.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, i sterowanie każdego wygląda inaczej.

Na dodatek, praktycznie w każdej pompie ciepła jest inny sterownik.

Moja instalacja jest bardzo prosta.
Pompa Viessmann 222-G
dwa odwierty po 80 mb
Podłogówka około 170 m2 (na całości domu.
Brak jakichkolwiek buforów itp. Pompa ma czujnik temperatury zewnętrznej czyli tzw pogodówka. Parter i poddasze mają osobne pompy obiegowe a co za tym idzie są dwa eurostery. Nie mogę rozkminic tych zależności. Nie są one drogie więc o naciąganiu tu nie może być mowy. Ładnie wskazują temperaturę i rozłączają obiegówki. Ale przydałaby się jeszcze komunikacja z pompą ciepła...tak na mój rozum. Aby po wyłączeniu obiegówek daremnie nie grzała. Nie rozumiem jak pompa właśnie dowie się, że już może przestać grzać bo jest osiągnięta zadana temperatura. Tak jak pisałem obiegówki od ogrzewania podłogowego sa podłączone do pompy ale czy to cos daje?? nie wiem

Liwko
04-08-2011, 14:29
jak u was CWU u mnie w G11 dla 5 osób, 6.2011 -55 zł brutto, 7.2011, 47 zł brutto (uwaga nie myjemy się tylko w soboty:D)

G12W-3 osoby VI-20zł, VII-22zł Całej wody idzie około 10m3 miesięcznie.

puzondm
04-08-2011, 14:49
to masz Viessmana i pytasz o poradę na forum? szybciej będzie jak zadzwonisz na infolinie a potem napiszesz jak to jest u ciebie.

photos
04-08-2011, 14:59
No pytam...a co niby mi na infolinii powiedzą?? przecież każda instalacja jest inna. Skąd niby maja wiedzieć ja to sobie wymyślił instalator u mnie? Viessmann produkuje tylko urządzenia

puzondm
04-08-2011, 16:18
to zadzwoń do instalatora musi być autoryzowany i na pewno ci odpowie, będzie prościej, a wtedy napiszesz o tym rozwiązaniu na forum, a tak będziemy gdybać.

clarnet
04-08-2011, 17:40
@photos
Nie ma co rozkminiać
Jak masz sprzęgło hydrauliczne, to masz po prostu "miłe" sterowanie dwoma strefami parter/poddasze za pomocą eurosterów niezależne od pompy. (ale dlaczego akurat tak???)
Jak nie masz sprzęgła lub chociaż zaworu upustowego... to masz instalacje do przerobienia :(

photos
04-08-2011, 21:31
a co to jest sprzeglo hydrauliczne?? Wybaczcie ale ja sie na tym kompletnie nie znam...pytam na forum bo moze ktos sie orientuje i wie o co chodzi w takim rozwiazaniu. Poza tym lepiej miec jakas wiedze przy rozmowie z instalatorem. Nie wiem tez co to jest zawor upustowy

rwxw
04-08-2011, 21:55
Nie mogę rozkminic tych zależności....jak pompa właśnie dowie się, że już może przestać grzać bo jest osiągnięta zadana temperatura.
Ja stawiam na to, że niedokładnie Ci powiedzieli o co chodzi. W takim układzie jak twój (a jest to układ idealny-pc rozdzielacz i podłogówka bez zbędnego bufora i mieszacza, czy innych kombinacji) widzę tylko taką mozliwość, że jeśli którykolwiek euroster jest włączony, to włącza się pc oraz jego obiegówka. Pc nie może działać bez odbioru ciepła, więc przynajniej jedna obiegówka musi pracować. Dodatkowo sterowanie pompą grzeje zgodnie z krzywymi, a eurostery odcinają pc, gdy z jakiegoś powodu temperatura pomieszczeń wzrośnie (np. od słońca). Jak to osiągnęli, trzeba by albo spytać, albo popatrzeć w kabelki i instrukcję montażu pc i sterownika.
Sprzęgło to bufor.

photos
04-08-2011, 22:09
chyba zasypie ich pytaniami. Ale watpie aby instalator wiedzial o co chodzi... On tylko zzamontowal wedlug ustalonego schematu, a podlaczenia i uruchomienie wszystkiego dokonal autoryazwany serwis, wiec pewnie to do nich mnie odesle...no nic niedlugo maja u mnie byc wiec moze sie czegos dowiem

rwxw
04-08-2011, 22:18
watpie aby instalator wiedzial o co chodzi.
Nie da się zrobić dobrze czegoś, o czym nie ma się pojęcia. Więcej wiary w ludzi ;-)

clarnet
05-08-2011, 00:11
Sprzęgło to sprzęgło, a bufor to bufor, który zazwyczaj pełni rolę sprzęgła, ale niekoniecznie.
Z instalacją jest jak z wozem z końmi. Jak zaprzęgniesz do niej pompy, to wszystkie muszą równo ciągnąć, żeby wóz równo jechał.
Pompa obiegowa z PC pcha wodę do instalacji w jakiejś ilości i z jakimś ciśnieniem. photos ma za tą pompą w szeregu wpięte dwie inne pracujące zapewne równolegle parter/poddasze. O ile nie ma sprzęgła, to praca tych dwóch pomp musi równoważyć pracę tej z PC.
Jak ma to robić, skoro może pracować raz jedna, raz druga, a raz wcale?
Napisał przecież, że przydała by się komunikacja z PC, więc raczej jej nie ma.
Jeśli miedzy PC a obiegówkami jest sprzęgło, to przy wyłączonych obiegówkach, pompa obiegowa z PC może pracować, bo na sprzęgle woda do niej zawróci.
A jak nie ma sprzęgła, to obiegowa z PC będzie pchać na wyłączone obiegówki parter/poddasze - czyli będzie rosło ciśnienie za pc, obciążając pompę i uniemożliwiając odbiór ciepła z PC.
Czasem na PC instalator daje spinkę pomiędzy zasilaniem a powrotem a w niej zawór upustowy z określoną nastawą ciśnienia. Obiegówki stoją, cisnienie rośnie do określonej wartości, zawór się otwiera i woda wraca do pompy.
W układzie jak u photosa konieczność własnych obiegówek może być podyktowana tylko i wyłącznie dużymi oporami instalacji parteru/poddasza lub chęcią niezależnego sterowania parterem/poddaszem
To pierwsze mało prawdopodobne, a to drugie realizuje się taniej i prościej na zaworach rozdzielaczy.

photos
05-08-2011, 06:37
no to jak to jest sprzeglo to cos takiego chyba mam. Otoz wlasnie w piwnicy w miejscu gdzie stoi pompa podlaczyli mi pod obieg wlasnie maly grzejnik. Tlumaczac to w podobny soosob jak kolega wyzej...
O komunikacji napisalem ze przydalaby sie bo faktycznie nie wiem czy jest. Widze tylko daw przewody od obiegowek wpiete do pompy...chyba ze za ich pomoca to sie dzieje

clarnet
05-08-2011, 08:00
Grzejnik to grzejnik. Został wymyślony do ogrzewania, a nie równoważenia instalacji. Czy jest w stanie przejąć cały przepływ PC przy nie pracujących podłogówkach?
Wpisz w Googlach sprzęgło hydrauliczne, wybierz grafikę i znajdziesz masę schematów pokazujących jak to powinno działać i wyglądać.

photos
05-08-2011, 08:55
ok to będzie takie gdybanie, muszę rzeczywiście porozmawiać z instalatorem

photos
05-08-2011, 10:35
No i dzwoniłem do serwisanta, który uruchamiał u mnie całość. Powiedział właśnie że po to zamontowali ten grzejnik. Otóż po osiągnięciu zadanej temperatury euroster wyłączy daną obiegówkę. Jeżeli obie się wyłączą wówczas obiegiem będzie właśnie ten grzejnik. Jest to bardzo mały układ gdyż ten grzejnik jest wpięty zaraz za pompa i temperatura wody w obiegu bardzo szybko się podniesie, co będzie skutkowało wyłączeniem pompy. Czyli ten temat już załatwiony.
Ale pojawiła się nowa wątpliwość :) Chociaż to nie wątpliwość a stwierdzenie, miałem nie mieć ogrzewania w piwnicy a teraz będę miał, może to nie gorzej. Otóż w grzejniku ta woda będzie szybciej tracić temperaturę co będzie skutkowało częstszym załączaniem pompy tylko na potrzeby tego właśnie grzejnika..dobrze rozumuję?? No zobaczymy w zimę jak to wyjdzie, zawsze można go lekko przydławić. Zapytałem tez gościa co zrobić jak będzie z zimno w domu...czy przestawiać krzywą itd. On mi na to powiedział że wystarczy podnieść zadaną temperaturę na pompie. Jak tak myślę to jest w tym sens. Przecież zwiększanie wartości krzywej skutkuje identycznie czyli zwiększaniem temperatury zasilania, a eurostery i tak nie pozwolą nagrzać się więcej niż mają zadane...powoli się wyjaśnia schemat mojej instalacji. Powiem szczerze że za bardzo nieobecny byłem podczas montażu (taka praca niestety) i nie mogłem zadawać pytań na bieżąco. Stąd moja niewiedza w temacie, niektórzy interesujący się dopiero montażem takiego systemu maja większa wiedzę niż ja już po :) Rekuperator już rozgryzłem więc to tez dam radę :)

puzondm
05-08-2011, 11:21
czyli masz tak jak napisałem masz bufor CO, sory coś co udaje bufor CO - ten grzejnik, co do rozwiązania to zrób proszę zdjęcie i opublikuj jak wygląda twoja kotłownia, może się okazać że masz więcej takich dziadowskich rozwiązań, napisz jak wyłącza się pompa po przegrzaniu grzejnika, gdzie jest czujnik albo termostat.

photos
05-08-2011, 11:44
Photos, z tego co czytam o twojej instalacji, to u mnie chyba jest prościej - 3 sterowniki pokojowe (piwnica,parter,poddasze) i sprawa załatwiona. Ten twój sterownik pogodowy to właściwie rzadko się przyda...
Wiesz mogę ostawić na pracę ręczną, czyli pompia grzeje wodę do 45 st na zasilaniu niezależnie od temperatury na zewnątrz. A kiedy wewnątrz temperatura zostanie osiągnięta wówczas eurostery zadziałają. Reszta tak samo, czyli zmniejszony obieg szybciej temperatura idzie w górę i wyłączenie pompy. Ale to chyba jest mniej ekonomiczne, bo podłogówka szybko nie zareaguje i pompa będzie grzała do tej wysokiej temp.

photos
05-08-2011, 11:47
czyli masz tak jak napisałem masz bufor CO, sory coś co udaje bufor CO - ten grzejnik, co do rozwiązania to zrób proszę zdjęcie i opublikuj jak wygląda twoja kotłownia, może się okazać że masz więcej takich dziadowskich rozwiązań, napisz jak wyłącza się pompa po przegrzaniu grzejnika, gdzie jest czujnik albo termostat.
Pompa ma czujniki na zasilaniu i powrocie, jak dobrze rozumiem kiedy osiągnie wyliczoną przez siebie temperaturę sama się wyłączy

Dlaczego uważasz że jest to dziadowskie rozwiązanie??
Jak ty byś rozwiązał sterowanie takim systemem. Czyli pogodówka.Nie wiem czy da się pod pompę podpiąć czujnik temperatury wewnętrznej, bo to by było najprostsze rozwiązanie. Po prost ma grzać aż uzyska zadaną temp w domu i się wyłącza, nie potrzeba tego dodatkowego obiegu bo obiegówka w pompie również będzie wyłączona.
Tylko wówczas byłby problem jeśli np na w którymś z obiegów nie została jeszcze osiągnięta temp. No w sumie można by się wówczas bawić w regulowanie na rozdzielaczu. czyli jeden lekko przydławić aby w miarę jednocześnie uzyskiwały temperaturę. Ale załatwiają to za mnie eurostery. Jest temp wyłącza obiegówkę, nie ma grzeje dalej. Jak jest w obu obiegach to wyłączają sie obie, a za chwile po nich pompa bo w małym obiegu temperatura szybko sie podniesie...
Tak myślę że to wcale nie jest złe rozwiązanie...może bardziej skomplikowane ale nie będę musiał sie bawić w ustawienia poszczególnych obiegów
A może się mylę?? :)

puzondm
05-08-2011, 12:51
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie ponawiam: napisz jak wyłącza się pompa po przegrzaniu grzejnika, gdzie jest czujnik albo termostat.
tu zobacz jak wygląda moja kotłownia: http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg zrób zdjęcie swojej i pokaz ludzie się wypowiedzą lepsza prawda od błogiej nieświadomości, moja pompa grzeje według krzywych ma czujkę na zewnątrz i w domu, skoro twoja ma też sterowanie wg krzywych, to też na zdrowy rozum musi mieć możliwość podpięcia przynajmniej tych dwóch czujek, no chyba że to inaczej nazywasz, a dziadostwo dlatego że grzejnik-bufor i po drugie że instalacja nie wykorzystuje możliwości sterownika PC, ale to nie twoja wina ale raczej instalatora, a raczej tego kto mu dał autoryzację.

photos
05-08-2011, 13:07
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie ponawiam: napisz jak wyłącza się pompa po przegrzaniu grzejnika, gdzie jest czujnik albo termostat.
tu zobacz jak wygląda moja kotłownia: http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg zrób zdjęcie swojej i pokaz ludzie się wypowiedzą lepsza prawda od błogiej nieświadomości, moja pompa grzeje według krzywych ma czujkę na zewnątrz i w domu, skoro twoja ma też sterowanie wg krzywych, to też na zdrowy rozum musi mieć możliwość podpięcia przynajmniej tych dwóch czujek, no chyba że to inaczej nazywasz, a dziadostwo dlatego że grzejnik-bufor i po drugie że instalacja nie wykorzystuje możliwości sterownika PC, ale to nie twoja wina ale raczej instalatora, a raczej tego kto mu dał autoryzację.

No nie odpowiedziałem bo nie wiem...wyżej napisałem jak ja to widzę. Pompa to vitocal 222-g. W instrukcji obsługi nie jest słowem wspomniane o czujnikach temperatury wewnętrznej.
Pytam jeszcze raz dlaczego grzejnik użyty w ten sposób uważasz za dziadostwo??
Coś mi sie wydaje że próbujesz mi udowodnic że Twoje do cacy a moje jest do dupy.
Pisz jasno i konkretnie dlaczego uważasz że dany element jest żle zrobiony, a wówczas będę mógł sie do tego odnieść. Już napisałem Eurostery jednak mogą okazać się pomocne, w przypadku gdy pompa nie ma tych czujników, nie muszę sam ustawiać sobie rozdzielaczy w szafkach, mam pewność że oba obiegi osiągną zadana temperaturę. Pytanie właśnie w jaki sposób wyłączy sie pompa. Tego nie wiem i o to pytam od samego początku jak zwróciłeś może uwagę, ale chyba nie

photos
05-08-2011, 14:02
Z ciekawości aż zadzwoniłem na infolinię viessmanna. Powiedzieli mi że w tym sposobie montażu nie ma nic złego, ale jak dla mnie ma on jedna dużą wadę. Otóż jeżeli w tym małym obiegu podniesie się znacznie temperatura a tak się stanie kiedy wyłączą się obiegówki parteru i poddasza, wówczas rzeczywiście pompa się wyłączy, czyli nie będzie produkować ciepłej wody co jest zrozumiałe, po co skoro jest wystarczająco ciepła ale będzie działać wbudowana obiegówka. Czyli woda w układzie z grzejnikiem będzie cięgle krążyć, a to dlatego że do sterownika pompy nie dotrze informacja iż już pomieszczenie osiągnęło zadaną temperaturę i należy odłączyć obiegówkę. Nie dotrze info bo nie ma czujnika wewnątrz i tak koło się zamyka. To mi nie odpowiada bo po jaka cholerę ta obiegówka ma ciągle chodzić. Zadzwoniłem do mojego instalatora z takim pytaniem. Stwierdził że serwismen prawdopodobnie podłączył to wszystko tak, że jak obie obiegówki czyli parter i poddasze się wyłączą to wyłącza się również pompa ciepła. Powiedziałem mu aby zadzwonił do serwisanta i się upewnił. No i czekam teraz na informacje. Jeżeli tak jest to okej. Jeżeli nie czyli eurostery nie komunikują się z pompa to czeka mnie zakup dodatkowego sterownika który nazywa się Vitotrol i podłączenia go bezpośrednio do pompy. Ma on właśnie czujnik temperatury wewnętrznej i on będzie sygnałem do wyłączenia instalacji...koszt około 400-500 zł. do zniesienia. Wolę to niż ciągle pracującą obiegówkę.

Ależ się tu rozpisałem...no ale może przydadzą się komuś te informacje. Wynika z tego że przy pogodówce i tak musi być czujnik temperatury wewnętrznej, który będzie sygnałem dla pompy że może już się wyłączyć. Patrząc na to z drugiej strony to po co ten czujnik pogodowy...ustawiamy na pompie temperaturę jaką chcemy mieć wewnątrz, jak osiągniemy to czujnik wewnętrzny poda info, pompa się wyłączy i koniec. Układ idealny. Ale może pogodówka pozwoli instalacji zareagować wcześniej, aby nagle w domu nie zrobiło sie zimno...
ehhh z węglem było prościej...nawet obiegówki nie mam tylko grawitacja :)

aadamuss24
05-08-2011, 17:02
Eurostery nie współpracują z Vitocalem. Czujnik pogodowy jest po to żeby pompa pracowała na takich temperaturach jakie są potrzebne a nie non stop na 45 stopni. Można było puścić całą instalację tylko na pogodówce i dopiero potem zobaczyć czy jest coś potrzebne do korekty temperatury. Zazwyczaj sama pogodówka daje radę - nie daje rady jak jest dużo przeszkleń które nagrzewają pomieszczenia. pozdr adam

Kocioł
05-08-2011, 19:14
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przystawki MZ01 dostępnej w ofercie Urlich ( 221zł netto) http://www.urlich.com.pl//uploads/cennik_ulrich_ver_2011-06-02.pdf w zakładce cennik.Można do tej przystawki
podłączyć do trzech regulatorów pokojowych a jeden przewód wpinamy do sterownika PC w miejsce regulatora pokojowego. Zasada działania jest taka ,że wystarczy sygnał od jednego lub dwóch (trzech) regulatorów pokojowych a pompa ciepła dostaje sygnał zapotrzebowania na ciepło i się załącza.Gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło ,PC zostaje rozłączona , jest to sygnał bezpotencjałowy / czyli taki jak w eurosterach. Ponadto do przystawki można podłączyć pompy obiegowe

clarnet
05-08-2011, 19:36
puzondm - nie myl sprzęgła, grzejnika i bufora (http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/) - to naprawdę trzy różne rzeczy :)

Photos - Jak w Viessmannie takie rzeczy mówią to strach się bać.
Scenariusz twojej instalacji przypuszczalnie wyglądał tak.
Robimy gościowi podłogówkę, a ta nie zawsze jest prosta; coś nie dogrzeje, opory, zapowietrzy się itp. lepiej dajmy mu na każda kondygnacje po pompie. Przegonią wodę na 100%. Do tego wrzucimy eurostery i klient jeszcze happy będzie że ma sterowanie.
Ktoś już wtedy wiedział, że dzwoni tylko nie wiedział gdzie.
A jak klient sobie oba eurostery wyłączy to co???
No to dajmy mu grzejnik do piwnicy w kotłowni. Też se go kupi i szczęśliwy będzie że kotłownia grzana jest. Pójdzie woda przez grzejnik, przegrzeje i na 100% pompę wyłączy.
Klient pyta a jak cieplej zrobić - podkręć se Pan ręcznie na pompie wyżej, np. 45 stopni (jak w piecu węglowym - też dołożyć trzeba), a eurosterk wyłączy.
W rezultacie klient ma 3 niestabilnie działające pompy, nie wykorzystaną automatykę pogodową i bezsensowny grzejnik.
Bo jak w tym grzejniku jest głowica to i tak przepływ zamknie. A jak nie ma to niepotrzebnie cały czas podczas pracy PC przegrzewa piwnicę.
Tymczasem wystarczyło zostawić jedną pompę z PC bo z poprawnie zrobioną podłogówka na 170m2 na 100% da sobie radę.
Do tego dedykowany sterownik producenta względnie sterowanie na pętlach lub niezależnie na zaworach trójdrożnych na szafkach.
Nie dziw się więc, że ktoś Ci napisał o dziadowskim rozwiązaniu.
Działać działa, ale po co w taki skomplikowany sposób?

puzondm
05-08-2011, 19:50
[QUOTE=clarnet;4843509]puzondm - nie myl sprzęgła, grzejnika i bufora (http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/jaki-powinien-byc-bufor-do-pompy-ciepla/) - to naprawdę trzy różne rzeczy :)

Nie no nie mylę ale u Photosa kaloryfer robi za wszystkie te trzy rzeczy:D

clarnet
05-08-2011, 20:33
Nie no nie mylę ale u Photosa kaloryfer robi za wszystkie te trzy rzeczy:D

No w zasadzie tak :) próbuje robić

rwxw
05-08-2011, 20:52
ma za tą pompą w szeregu wpięte dwie inne pracujące zapewne równolegle parter/poddasze. O ile nie ma sprzęgła, to praca tych dwóch pomp musi równoważyć pracę tej z PC. Jak ma to robić, skoro może pracować raz jedna, raz druga, a raz wcale?
Tylko po co aż 3 pompy obiegowe w takiej instalacji ? To chyba uśmiech w stronę dostawcy prądu. W zupełności wystarczą 2 odpowiednio dobrane + zawory zwrotne, żeby woda w wyłączonym obiegu się nie cofała, albo jedna odpowiednio duża. Wtedy nie ma problemu z szeregowym łączeniem obiegówek, które nie jest dobrym rozwiązaniem.

photos
05-08-2011, 20:54
heh no rzeczywiscie jest to troche skomplikowane...no nic bede czekal na odaew instalatora i to co mi powie...w kazdym razie bede nalegal aby wyrzucili te aurostery a zamontowali sterownik dedykowany...juz wiem ze nazywa sie vitotrol i ma wbudowany czujnik temperatury. I to on wlasnie steruje praca pompy.

clarnet
05-08-2011, 21:03
@rwxw
No właśnie wyżej piszę, że te 3 pompy są na grzyba :)

rwxw
05-08-2011, 21:45
Powiedzieli mi że w tym sposobie montażu nie ma nic złego
Ale wykombinowali z tym grzejnikiem. Odwalili kiszkę. Gdy w pokojach będziesz miał ciepło, to pompa będzie się co chwilę włączać (co minimalny czas ustawiony na sterowniku) grzać przez 2 min grzejnik i wyłączać się. Eurostery mogą komunikować się z dowolną pompą która ma jakieś wejście typu włącz/wyłacz. Moja ma coś takiego i Twoja chyba też. U Ciebie prawdopodobnie można użyć np. zworki "Odłączenie zasilania przez ZE poprzez odbiornik sterowania okrężnego" (http://www.serwis-viessmann.pl/projektant/Vitocal200_projektant.pdf str. 71), która rozwarta zablokuje działanie pompy - służy to do blokowania działania w drogiej taryfie. Twoje eurostery mogą taką blokadę pc robić, ale z tego co widzę, to instalator poszedł na łatwiznę i nie sądzę, żeby takie coś wykonał. Ale może jednak...

ustawiamy na pompie temperaturę jaką chcemy mieć wewnątrz, jak osiągniemy to czujnik wewnętrzny poda info, pompa się wyłączy i koniec. Układ idealny.
To załatwi euroster blokujący działanie pompy gdy zrobi się za ciepło. Tak właśnie mam u siebie. Jak się ochłodzi, to pc zacznie grzać. Wahania temperatury rzędu 0.5-1 stopnia są niezauważalne.

rwxw
05-08-2011, 21:54
nie myl sprzęgła, grzejnika i bufora- to naprawdę trzy różne rzeczy
Nie zawsze. Bufor rzędu 300l w instalacji niskotemperaturowej to w zasadzie tylko sprzęgło, bo za wiele nie zabuforuje.

A jak klient sobie oba eurostery wyłączy to co??? No to dajmy mu grzejnik do piwnicy w kotłowni.
A można by wtedy całkiem wyłączać pc co by było najsensowniejsze, tylko trzeba by nad tym chwilę się zastanowić i podłączyć 2 kabelki więcej...

photos
05-08-2011, 22:00
no wlasnie to chce osiagnac. Jak wylacza sie obie obiegowki to powinna sie tez wylaczyc pompa...wiec mowisz ze eurostry maja mozliwosc sterowania pompa...

QQQQ
05-08-2011, 22:20
no wlasnie to chce osiagnac. Jak wylacza sie obie obiegowki to powinna sie tez wylaczyc pompa...wiec mowisz ze eurostry maja mozliwosc sterowania pompa...

ja mam 1 euroster centralnie podpiety do pompy, jak sie nagrzeje pomieszczenie do nastawy to wylacza pompe
rozwiazanie dobre w okresach przejsciowych
zima powoduje ze nie nastawiam nic w panelu przy pompie, a i tak PCi pracuje cala noc (odpowiednie nastawienie temp w eurosterze)

photos
05-08-2011, 23:13
okej to juz wiem ze nie wszystko stracone z tym moim sterowaniem...pytanie tylko czy sterownik mojej pompy zagada z eurosterem...jezeli nie to zwyczajnie trzeba bedzie zakupic sterownik viessmana i po klopocie...

rwxw
05-08-2011, 23:21
Euroster może zewrzeć lub rozewrzeć obwód, albo zewrzeć lub rozewrzeć kabel z doprowadzoną fazą. Sprawdź w instrukcji dla instalatora lub w serwisie, czy Twoja pc ma taki obwód, którego otwarcie lub brak na nim fazy (u mnie pc wyłącza brak fazy na jednym ze sterujących złączy) wyłączy w kulturalny sposób pc. Ja takie coś chyba znalazłem na str. 71 cytowanej instrukcji. Jeśli to coś rzeczywiście jest i działa (opis w instrukcji jest marny), to odpowiednie połączenie kabelków, ewentualnie +1 przekaźnik załatwi sprawę.

photos
05-08-2011, 23:27
musi miec wejscie bo na infolini kobieta powiedziala mi abym zakupil wlasnie ten sterownik vitotrol, dziala on na tej samej zasadzie co euroster ale podlacza sie go bezposrednio pod pompe i kiedy pomieszczenie osiagnie zadana temp to wbudowany w sterownik czujnik podaje sygnal do pompy, co skutkuje jej wylaczeniem. Tak wiec wyjscie jest. Ale czy to sie dogada razem...zobacze co mi w poniedzialek instalator powie...zapytalem go jak podlaczyli te eurostery i ma rozmawiac z serwismenem.

rwxw
05-08-2011, 23:29
ja mam 1 euroster...nie nastawiam nic w panelu przy pompie, a i tak PCi pracuje cala noc
I pewnie dzięki temu masz bardzo dobre wykorzystanie taniej taryfy, czego sama pogodówka by nie dała.

photos
05-08-2011, 23:32
jest jeszcze jedna rzecz...te obiegowki, otoz sa one podlaczone pod pompe...jak myslicie czy tylko po to aby miec zasilanie??

puzondm
06-08-2011, 09:35
@photos opublikuj zdjęcie kotłowni, wrzucimy to na ruszt przed sezonem grzewczym i będziesz spał spokojnie później.

HenoK
06-08-2011, 09:43
tu zobacz jak wygląda moja kotłownia: http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg
Jeżeli tak wygląda Twoja kotłownia, to niezaizolowane rurki grzeją w niej lepiej niż grzejnik photosa ;).

puzondm
06-08-2011, 09:58
@henok oj tam czepiasz się:D, chodzi o merytorykę instalacji, ciągły brak czasu, kotłownie mam w domu nie w piwnicy ani nie w garażu więc nie boli to tak.

photos
06-08-2011, 10:18
nie mam zdjec...i nie jestem na budowie wiec nie mam teraz mozliwosci, ale co ci da ze zrobie fotki?? Przeciez nie oto chodzi jak wyglada kotlownia tylko jak zrobic sterowanie.

peter12
08-08-2011, 18:53
witam, koledzy jaki Vat płaciliście za pionowe DZ, podobno 23%, czy to normalne???

pooley
08-08-2011, 19:56
Wydaje mi sie ze nie jest to normalne, VAT powinien byc 8-procentowy. W moim przypadku jest kompletna instalacja: DZ, podlogowka itp. i mam VAT 8%.

peter12
08-08-2011, 20:05
Własnie tez tak mysle ze DZ to czesc instalacji PC, co mi da PC bez DZ lub odwrotnie.Pozdrawiam

photos
08-08-2011, 20:22
wiesz 8 % to zawsze wieksze komplikacje, umowy itp. Cwaniackie firmy nie chca miec problemow i oferuja albo netto albo 23.

puzondm
09-08-2011, 00:28
zgodnie z ustawą w budownictwie mieszkaniowym:
za PC z montażem - 8% znajdującą się na terenie domu mieszkalnego, lub 23% i zwrot różnicy.
dolne źródło mimo iż jest niezbędne do działania PC to znajdując się poza budynkiem mieszkalnym i nawet z montażem ma 23%,
i każdy urzędas w US ci to zakwestionuje jak zrobisz 8% ponieważ jest poza budynkiem mieszkalnym,
a za to jest dla firmy kara plus odsetki od czasu wykroczenia do roszczenia zwrotu.
Jak postawisz PC w garażu (osobnym budynku) obok domu mieszkalnego i mimo iż ta PC będzie podłączona do domu to zapomnij o 8% lub zwrocie.
Takie mamy pojebane prawo w naszym socjalistycznym kraju rad, na pohybel lewakom.

wihajster
09-08-2011, 01:01
To trochę nie tak.
W praktyce to ryzyko dla firmy stosującej obniżoną stawkę na dolne źródło gdyż jeden US może zinterpretować tę samą ustawę na korzyść a inny na niekorzyść.
Widziałem dwie skrajne interpretacje z dwóch województw.

puzondm
09-08-2011, 02:17
ja niestety nie spotkałem się z interpretacją na korzyść dla żadnej rzeczy którą kupiłem do swojego garażu który jest osobnym budynkiem, zaczynając od bramy garażowej z montażem, kończąc na tynkach z materiałem instalacji elektrycznej etc, jedynym nadużyciem o którym słyszałem było wykonanie opaski brukowej (ścieżki) bezpośrednio przylegającej do budynku mieszkalnego na 8%, natomiast podjazd na 23%, mimo iż wszystkie ścieżki się razem łączą w sensie dosłownym. Moje DZ w całości wykonane jest z miedzi i bezpośrednio "wychodzi z PC" a mimo to urzędas zakwalifikował po nr produktu na stawkę 23%.

peter12
09-08-2011, 14:27
No widzę ze trzeba płacić te 23% a to koszt DZ znacznie wzrasta.
Dzięki za odp.
Pozdrawiam

hydraulik_
10-08-2011, 05:46
zgodnie z ustawą w budownictwie mieszkaniowym:
za PC z montażem - 8% znajdującą się na terenie domu mieszkalnego, lub 23% i zwrot różnicy.
dolne źródło mimo iż jest niezbędne do działania PC to znajdując się poza budynkiem mieszkalnym i nawet z montażem ma 23%,
i każdy urzędas w US ci to zakwestionuje jak zrobisz 8% ponieważ jest poza budynkiem mieszkalnym,
a za to jest dla firmy kara plus odsetki od czasu wykroczenia do roszczenia zwrotu.
Jak postawisz PC w garażu (osobnym budynku) obok domu mieszkalnego i mimo iż ta PC będzie podłączona do domu to zapomnij o 8% lub zwrocie.
Takie mamy pojebane prawo w naszym socjalistycznym kraju rad, na pohybel lewakom.
Infrastruktura dla budynków mieszkalnych ma też 8%.
Naliczenie stawki 23 % zamiast 8% też jest niezgodne z ustawą .Skoro ustawodawca tak ustali to tak ma być.

hydraulik_
10-08-2011, 05:49
ja niestety nie spotkałem się z interpretacją na korzyść dla żadnej rzeczy którą kupiłem do swojego garażu który jest osobnym budynkiem, zaczynając od bramy garażowej z montażem, kończąc na tynkach z materiałem instalacji elektrycznej etc, jedynym nadużyciem o którym słyszałem było wykonanie opaski brukowej (ścieżki) bezpośrednio przylegającej do budynku mieszkalnego na 8%, natomiast podjazd na 23%, mimo iż wszystkie ścieżki się razem łączą w sensie dosłownym. Moje DZ w całości wykonane jest z miedzi i bezpośrednio "wychodzi z PC" a mimo to urzędas zakwalifikował po nr produktu na stawkę 23%.
Garaż wolno stojący nie jest budynkiem mieszkalnym i nie jest ifrastrukturą

puzondm
10-08-2011, 09:25
"Infrastruktura dla budynków mieszkalnych ma też 8%."

to może powołaj się na literę w oparciu o którą będzie można przekonać urzędasa, z chęcią odzyskam Vat z mojego DZ.

peter12
10-08-2011, 16:03
Koledzy z tym Vat to roznie licza, wybiore taka firme ktora policzy 8%, a teraz pytanie dotyczace PC Danfoss DHP-H 10 czy ktoś ma taki sprzet zamontowany???

swimmer
10-08-2011, 16:49
a ja tak z innej bajki spytam. Użytkuję pc już 4 rok. wtedy była już dość spora liczba stron na forum. chciałem więc spytać ile lat ma najstarsza pompa użytkowana przez nas i jak z jej i podłogówki awaryjnością. Tak sobie ostatnio dumałem co sie stanie jak wysiadzie pompa?? ryć ogród i kłaść nowy kolektor czy to się da jakoś naprawić?? Jak długo mniej więcej funkcjonują te urzadzenia i jaka jest żywotność podłogówki ( gwarancja 10 lat) a potem rycie okładzien czy jak?? jak Wy to widzicie?? pozdrawaim, swimmer

jasiek71
10-08-2011, 16:56
a ja tak z innej bajki spytam. Użytkuję pc już 4 rok. wtedy była już dość spora liczba stron na forum. chciałem więc spytać ile lat ma najstarsza pompa użytkowana przez nas i jak z jej i podłogówki awaryjnością. Tak sobie ostatnio dumałem co sie stanie jak wysiadzie pompa?? ryć ogród i kłaść nowy kolektor czy to się da jakoś naprawić?? Jak długo mniej więcej funkcjonują te urzadzenia i jaka jest żywotność podłogówki ( gwarancja 10 lat) a potem rycie okładzien czy jak?? jak Wy to widzicie?? pozdrawaim, swimmer

a co ci ma paść w tej rurze w ogrodzie czy w podłodze ?, jak już to sprężarka lub jakiś bzdet w samej pompie...

swimmer
10-08-2011, 17:09
no dobra jasiek, a jak nie rura to ten bzdet - ile może kosztować wymiana jakiegoś bzdeta??? lub sprężarki. tak ogólnikowo bez wynurzeń proszę...nie żebym upierdliwy był , ale jak każdy użytkownik pc mam lepsze i gorsze dni.

puzondm
10-08-2011, 19:53
napisałem na temat kosztów sprężarek parę stron wcześniej

photos
10-08-2011, 21:43
na allegro sprezarke copelanda mozna miec juz od dwoch tys z groszami...a za kilkanascie lat beda napewno tansze

tokar71
10-08-2011, 23:02
Cześć

Przebrnąłem przez Wasze wyczerpujące wymiany pomysłów, wiedzy i doświadczeń, jednak nie znalazłem odpowiedzi i omówienia tematu gdzie powiązane będą ze sobą pompa ciepła powietrze-woda z rekuperacją. I tylko tyle. Żadnej podłogówki czy też grzejników. Planuję w domu, około 140m2 z użytkowym poddaszem zainstalowanie pompy Sanyo CO2 (czynnik w pompie zamiast R410A lub R407C używany jest CO2) oraz rekuperatora. Z rekuperatora ciepła powietrze będzie dostarczane do pokoi przez system nawiewów zainstalowanych w podłodze.
Podłoga na gruncie ocieplona 20cm styropianu ewentualnie styroduru a ściany 30cm styropianu. Czy macie doświadczenie z tego typu kombinacjami? Jak regulować temperaturą w pomieszczeniach?
Dodatkowo planuję budowę żwirowego GWC tak aby zwłaszcza w zimie, pomimo że PC pracuje z COP około 1.5 przy -25C dostarczać jej do wejścia podgrzanego przez GWC powietrza. Każde kilka stopni w górę to kilka zł w kieszeni :-) zwłaszcza że energia będzie rosła coraz szybciej.

Liczę na Wasze doświadczenie i pomoc.

swimmer
11-08-2011, 09:33
napisałem na temat kosztów sprężarek parę stron wcześniej
witaj - przebrnąłem przez wcześniejsze posty i najbardziej jestem zadowolony ze zdjęcia tej miedzianej rury od Kołodzieja oraz o koszcie sprężarki w razie awarii. mam pompę z bezpośrednim parowaniem CK. dziękuję i pozdrawiam

Liwko
11-08-2011, 15:29
a ja tak z innej bajki spytam. Użytkuję pc już 4 rok. wtedy była już dość spora liczba stron na forum. chciałem więc spytać ile lat ma najstarsza pompa użytkowana przez nas i jak z jej i podłogówki awaryjnością. Tak sobie ostatnio dumałem co sie stanie jak wysiadzie pompa?? ryć ogród i kłaść nowy kolektor czy to się da jakoś naprawić?? Jak długo mniej więcej funkcjonują te urzadzenia i jaka jest żywotność podłogówki ( gwarancja 10 lat) a potem rycie okładzien czy jak?? jak Wy to widzicie?? pozdrawaim, swimmer

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a :)

Liwko
11-08-2011, 15:31
Cześć

Przebrnąłem przez Wasze wyczerpujące wymiany pomysłów, wiedzy i doświadczeń, jednak nie znalazłem odpowiedzi i omówienia tematu gdzie powiązane będą ze sobą pompa ciepła powietrze-woda z rekuperacją. I tylko tyle. Żadnej podłogówki czy też grzejników. Planuję w domu, około 140m2 z użytkowym poddaszem zainstalowanie pompy Sanyo CO2 (czynnik w pompie zamiast R410A lub R407C używany jest CO2) oraz rekuperatora. Z rekuperatora ciepła powietrze będzie dostarczane do pokoi przez system nawiewów zainstalowanych w podłodze.
Podłoga na gruncie ocieplona 20cm styropianu ewentualnie styroduru a ściany 30cm styropianu. Czy macie doświadczenie z tego typu kombinacjami? Jak regulować temperaturą w pomieszczeniach?
Dodatkowo planuję budowę żwirowego GWC tak aby zwłaszcza w zimie, pomimo że PC pracuje z COP około 1.5 przy -25C dostarczać jej do wejścia podgrzanego przez GWC powietrza. Każde kilka stopni w górę to kilka zł w kieszeni :-) zwłaszcza że energia będzie rosła coraz szybciej.

Liczę na Wasze doświadczenie i pomoc.

Przez nawiewy będziesz miał małą akumulację. Ciężko będzie dobrze wykorzystać tanią taryfę. No chyba, że ci na tym nie zależy...

swimmer
11-08-2011, 16:37
dzieki Liwko

aadamuss24
12-08-2011, 15:40
musi miec wejscie bo na infolini kobieta powiedziala mi abym zakupil wlasnie ten sterownik vitotrol, dziala on na tej samej zasadzie co euroster ale podlacza sie go bezposrednio pod pompe i kiedy pomieszczenie osiagnie zadana temp to wbudowany w sterownik czujnik podaje sygnal do pompy, co skutkuje jej wylaczeniem. Tak wiec wyjscie jest. Ale czy to sie dogada razem...zobacze co mi w poniedzialek instalator powie...zapytalem go jak podlaczyli te eurostery i ma rozmawiac z serwismenem.

Vitotrol nie działa na tej samej zasadzie co euroster. Euroster to prawie to samo co Vitotrol jednak euroster to tylko włącz/wyłącz a vitotrol działa bardziej "inteligentnie". Nie można podłączyć Eurostera pod wyjście Vitotrola. pozdr adam

tokar71
12-08-2011, 16:14
Przez nawiewy będziesz miał małą akumulację. Ciężko będzie dobrze wykorzystać tanią taryfę. No chyba, że ci na tym nie zależy...

Generalnie i docelowo chce dążyć do tego aby się odciąć od wszech panującej Energii i zainstalować fotowoltaikę z akumulatorami oraz turbinką wiatrową. Tak więc akumulować będę nie ciepło w podłodze ale energię elektryczną. Mając własną w dzień i w nocy będzie dobrze ze sobą grało. Obecnie to jeszcze mało opłacalne bo sama fotowoltaika będzie się spłacała przy obecnych cenach energii ok 22 lat, ale przecież buduje dom na dużo dłużej. A jak zacznie sie naliczanie kar za emisje CO2 to ceny zaczną szybciej rosnąć.

Natomiast pytanie jako prawidłowo dobrać poszczególne puzzle w układance jaką opisałem.

zorba-
13-08-2011, 22:23
A to coś nowego. Nie dowierzam temu :no:. Byłem swego czasu w Nowym Sączu - rozważałem zakup Ziriusa. Całkiem zgrabne rozwiązanie. I pewnie już byłbym w klubie użytkowników, ale.... za podobne funkcjonalnie rozwiązanie na bazie Ecopowera wydałem parę grosików mniej. Za porównywalne pieniążki mogłem mieć Ziriusa o sporo mniejszej mocy i nie dałoby rady nastawić się na II taryfę prądków. A z tym zamurowaniem - to pojechałeś po bandzie. Takie samo ryzyko jak przy każdej innej PCi. Nie dowierzam temu :no:

:welcome:rozwin wiecej ta wypowiedz,co miales na mysli... , co oznacza PCi , co to jest czyrkulacja:???:

kbab
14-08-2011, 09:41
coś nowego w pc pw
http://www.panasonic.pl/html/pl_PL/Produkty/Aquarea+%E2%80%93+systemy+grzewcze/Wst%C4%99p/3+nowe+serie/7543490/index.html

rydzadam
16-08-2011, 08:20
"Infrastruktura dla budynków mieszkalnych ma też 8%."

to może powołaj się na literę w oparciu o którą będzie można przekonać urzędasa, z chęcią odzyskam Vat z mojego DZ.

Sam nic nie odzyskasz, musiałbyś dostać od wykonawcy fakturę korygującą, a na to nie licz...

puzondm
16-08-2011, 10:28
własnie się dowiedziałem w US że tylko korygująca :(

zorba-
17-08-2011, 21:18
To że będę montował pc to pewne ,wybór będzie w nastepnym roku między PPC a ZIriusem( bezpośrednim odpa.) w sumie Rzeszów bliżej Jasła ( serwis),poczytamy i dowiemy się więcej na temat. Nie będę wysyłał ofert do 20 czy30 firm o oferty bo to będzie więcej męczące niż pożyteczne. Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. Do tego jak najbardziej rekuperator ale system solarny (słoneczny )odpada bo to nie ma sensu przy takich niskich oplatach za pc w lecie.I tu mam rozwiane te moje wątpliwości. ALE MAM PYTANIE : 1[/SIZE]czy kotłownia 2,8m2 wystarczy na pc ?,choć obok garaż ,może by tam coś rzucić, 2 czy ocieplać podłogę garażu i dać skromną podłogówkę ?,3gdzie będzie stał silnik rekuperatora? na poddaszu nad korytarzem ? A tak prywatnie wielkie dzięki dla LIWKO ,że zechciał udostępnić zdjecia domu i mam pytanie co do podłogi czy to drewniana a jeśli tak to jak przewodzi ciepło ,czy to panele i jaka firma ,[COLOR="red"]wielkie dzięki[/COLOR ale was wymęczę:D

piwopijca
18-08-2011, 08:08
Skad te ceny bierzecie, 60-70 tys zl za pompe ciepla?
Nigdy nie dostalem az tak wysokiej wyceny za sama PCi a tutaj prosze, powielane ciagle te same bzdury....
Ktos cos palnie z czapy i od razu staje sie to jakims wyznacznikiem dla niektorych.
Nalezy pamietac ze internet to wielki smietnik i trzeba uwaznie wyszukiwac informacje a nie pierwsze lepsze i juz ...
Ja mam PCi glikolowa Vaillanta i kosztowala mnie jakies 28 k z instalacja i sterowanikami.
70k to wychodzi kompletna instalacja co dla calego domu z kotlownia, podlogowka, drabinki w lazienkach, styropianem na podlogach itd... - tylko bez wylewek, dodatkowo hydrofornia (pompa wody glebinowa i zbiornik przeponowy 150l - poziomy)

1. 2,8m2 niewiele mowi, ale wyobraz sobie taka lodowke 60x60 i dodatkowo troche luzu na podlaczenia, np. 40cm wiec daje to 100x60 cm potrzebnego miejsca na podlodze a wysokosc PCi zalezy czy ze zbironikiem czy sama (za zbiornikiem srednio do 2m wysokosci).
2. Ja docieplalem podloge w garazu 10cm styropianu ale mam tam GWC zwirowe.
3. tam gdzie go postawisz, ale jesli w nieogrzewanym pomieszczeniu to musisz go dodatkowo ocieplic, ja centrale mam w pom. gospodarczym na parterze.

Pzdr.

rydzadam
18-08-2011, 08:13
To że będę montował pc to pewne ,wybór będzie w nastepnym roku między PPC a ZIriusem( bezpośrednim odpa.) w sumie Rzeszów bliżej Jasła ( serwis),poczytamy i dowiemy się więcej na temat. Nie będę wysyłał ofert do 20 czy30 firm o oferty bo to będzie więcej męczące niż pożyteczne. Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. Do tego jak najbardziej rekuperator ale system solarny (słoneczny )odpada bo to nie ma sensu przy takich niskich oplatach za pc w lecie.I tu mam rozwiane te moje wątpliwości. ALE MAM PYTANIE : 1[/SIZE]czy kotłownia 2,8m2 wystarczy na pc ?,choć obok garaż ,może by tam coś rzucić, 2 czy ocieplać podłogę garażu i dać skromną podłogówkę ?,3gdzie będzie stał silnik rekuperatora? na poddaszu nad korytarzem ? A tak prywatnie wielkie dzięki dla LIWKO ,że zechciał udostępnić zdjecia domu i mam pytanie co do podłogi czy to drewniana a jeśli tak to jak przewodzi ciepło ,czy to panele i jaka firma ,[COLOR="red"]wielkie dzięki[/COLOR ale was wymęczę:D

"Kotłownia" 2,8 m2 w zupełności wystarczy, choć oprócz pompy, zasobnika i orurowania, wiele już tam nie wejdzie. Powinien za to zmieścić się tam rekuperator podwieszony pod sufitem. Innym rozwiązaniem dla reku jest poddasze nieużytkowe lub strych nad poddaszem. Kwestia indywidualna - trzeba wziąć pod uwagę łatwość obsługi, wymiany filtrów, itp. Jak będzie w kotłowni - nie musisz go izolować, na nieużytkowym poddaszu - trzeba obłożyć izolacją.
Co do garażu są różne "szkoły". Zależy, czy planujesz oprócz stawiania auta coś innego tam robić, np. majsterkować, czy przechowywać zaprawy, itp. Nie wiem, jak inni, ale ja bym chciał w garażu zrobić podłogówkę z dużym rozstawem rurek, np. co 30 cm i zaizolować podłogę, ale jednocześnie oddzielić termicznie garaż od części mieszkalnej min. 10cm styro. W razie czego można dogrzać garaż do np. 10 st.C, albo też - całkowicie zamknąć ogrzewanie zaworem na rozdzielaczu.

Liwko
18-08-2011, 08:24
mam pytanie co do podłogi czy to drewniana a jeśli tak to jak przewodzi ciepło ,czy to panele i jaka firma

To są płytki Woodentic z Paradyża. Nie ty pierwszy się nabrałeś:)

Liwko
18-08-2011, 13:05
Tak poczytałem sobie osobny temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184058-Czy-PC-8-4kw-wystarczy-na-dom-170m2 i zastanowiło mnie czy nie lepiej jest dobierać moc pompy do ilości procentowej pracy w tanich godzinach. Chodzi o to, że ilość zużytych kWh jeszcze niewiele nam mówi, ważny jest procent pracy w taniej taryfie! Czasami lepiej mieć większą moc pompy i zużywać rocznie więcej kWh ale za to większy procent II taryfy. Nie chodzi o to by pompa pracowała 100% w taniej przy -30, ale gdzieś jest ten punkt opłacalności przy większej mocy. Umie to ktoś policzyć?

piwopijca
18-08-2011, 16:18
Tylko nasuwa sie jedno pytanie, czy np. za 5, 10 lat nadal beda dwie taryfy?
Moze lepiej pozostac przy obecnych sposobach optymalizacji, przynajmniej nie bedzie wielkiego zdziwienia gdy zostana np. zlikwidowane taryfikacje.
"Dobrze" jest "dobrze" docieplic budynek zeby pozniej miec swiadomosc, ze "dobrze" sie zrobilo "dobrze" ocieplajac :)

Pzdr.

puzondm
18-08-2011, 17:12
taryfikacja jest wynikiem dostosowania się do zmiennych obciążenia poboru prądu, więc będzie postępować, a nie ustępować, bo ma to związek z efektywniejszym wykorzystywaniem potencjału energetycznego, wdrażany obecnie jest projekt bardziej szczegółowej taryfikacji, dojdzie tzw taryfa zielona czyli ze źródeł odnawialnych, wprowadzane są nowe liczniki które będą informować o wielkości obciążenia sieci i cena będzie uzależniona od koloru na liczniku w danej chwili, czyli licznik będzie cie informował o tym kiedy jest tani prąd a ty będziesz miał wybór czy wstać o 1 w nocy i włączyć pranie

puzondm
18-08-2011, 17:20
ogrzewanie podłogowe w garażu to marnotrawstwo energii cieplnej CO, do złamania temp stosuje się grzejnik. W garażu istnieje największy mostek cieplny w posadce pod drzwiami garażowymi, powinno się dać grzejnik i docieplić garaż od środka jeśli jest pod jednym stropem pod częścią mieszkalną, jeśli się tego nie zrobi trzeba założyć większą moc PC nie mówiąc o stracie w sezonie około 1/3 wytworzonej energii cieplnej - mocno uśredniając.

puzondm
18-08-2011, 17:33
puzondm - a gdzie można coś więcej na ten temat poczytać?
mam nadzieję że właściele PC coś na tym skorzystają...

słyszałem 3 tygodnie temu audycje w tokfm na ten temat z koordynatorem tego projektu był wywiad, chyba enea realizuje ten projekt w jakimś województwie na masowa skale

autorus
18-08-2011, 19:04
To może perpetum mobile?

Pompa powietrze-woda. Zimą ma nadmuch zużytego powietrza z rekuperatora. Powietrze jest o temp dodatniej i wilgotne :)

wihajster
18-08-2011, 22:24
ogrzewanie podłogowe w garażu to marnotrawstwo energii cieplnej CO, do złamania temp stosuje się grzejnik. W garażu istnieje największy mostek cieplny w posadce pod drzwiami garażowymi, powinno się dać grzejnik i docieplić garaż od środka jeśli jest pod jednym stropem pod częścią mieszkalną, jeśli się tego nie zrobi trzeba założyć większą moc PC nie mówiąc o stracie w sezonie około 1/3 wytworzonej energii cieplnej - mocno uśredniając.

Niestety zupełnie się z tym nie zgadzam, jest zupełnie odwrotnie, gdyż grzejnika przy reszcie 100% podłogówki właściwie nie ma jak sensownie podłączyć. Jeśli podłączymy równolegle z podłogówką będzie miał śmiesznie niską moc.

Dwa: nawet jeśli będzie grzać dostatecznie to będą wahania temperatury gdyż na ogół staramy się "gonić" PC w godzinach tańszej energii a to oznacza że pompa ciepła przy niezbyt niskich temperaturach zewnętrznych pracuje wyłącznie w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W pozostałych godzinach grzanie garażu będzie żadne.

Trzy: jeśli ma być inaczej to musi być bufor i częste załączenia pompy ciepła. Bufor wiadomo wprowadza straty i należy go unikać jak tylko się da.
Nie chodzi o straty energii przez izolację zbiornika tylko o dodatkowe pompy obiegowe które należy wszystkie zsumować łącznie ze sprężarką i wychodzi nam wtedy MARNY COP. I chodzi również o niższy COP spowodowany wyższą temp. skraplania.
Jeśli jeszcze ktoś "mądry inaczej" zastosuje mieszacz do tego bufora i będzie "gonił" non-stop pompę ciepła do temperatury wymaganej przez grzejnik (względem temp. zewn. oczywiście) a podłogówkę będzie zasilał niższą temp. dzięki zmieszaniu z zimną wodą to jest według mnie PROFANACJA całej idei pompy ciepła.
Dodam tylko że jeszcze ani jednej sztuki pompy ciepła nie podłączyłem z mieszaczem do podłogówki bo to jest zwyczajnie idiotyczne. Tylko i wyłącznie bezpośrednio z PC. A jak ktoś chce takie rozwiązanie tradycyjne "kotłowe" to od razu odsyłam do konkurencji....

Cztery: jeśli jest ogrzewanie garażu to i tak bardzo często jest wyłączone. Tak obserwuję u moich klientów.
Wspomniane straty przez mostki termiczne posadzki są tak naprawdę niewielkie w porównaniu do koszmarnej izolacji bram garażowych. A to są OGROMNE powierzchnie, prawda???

Moim skromnym zdaniem: jeśli ma być koniecznie z jakichś powodów ogrzewany garaż to przy pompie ciepła wyłącznie podłogówka.
Ja proponuję tylko na około 1/3 powierzchni i to najdalej od strony wjazdowej. Odpada problem mostków termicznych.

rydzadam
19-08-2011, 08:33
Poza tym podłogówka o małym rozstawie rurek to żaden koszt, a grzejnik na, powiedzmy, 35 stopni w dużym garażu musiałby zająć pół ściany. Nie neguję - do dogrzania o parę stopni się nadaje, ale po co ? Zwłaszcza, że w garażu ważne jest żeby ścian na szerokość nic nie ograniczało (drzwi auta, półki, narty, rupiecie...)
Niemniej pomysł, żeby zrobić podłogówkę na np. 1/2 powierzchni najdalej od bramy jest interesujący.

autorus
19-08-2011, 08:38
Tez nie rozumiem po co grzać garaż? Tam zawsze będzie dodatnia temperatura jesli nie ocieplimy podłogi. A jak już ktoś chciałby koniecznie tam pracować to lepiej zamontować elektryczne promienniki na ten czas niż cały czas grzać.

rydzadam
19-08-2011, 08:50
Tez nie rozumiem po co grzać garaż? Tam zawsze będzie dodatnia temperatura jesli nie ocieplimy podłogi. A jak już ktoś chciałby koniecznie tam pracować to lepiej zamontować elektryczne promienniki na ten czas niż cały czas grzać.

Skoro już mamy ciepełko za 1/4 ceny prądu, to czemu nie :) zwłaszcza w "nieprzeszkadzającej" postaci (podłogówka). Poza tym nagrzane opony mają lepszą przyczepność do asfaltu. Elektryczne promienniki są fajne, ale kosztują sporo (min. parę stówek jeden) i nic im na drodze nie może stanąć, bo może się to źle skończyć. Rurki w podłodze będą kosztować może z 200 zł i zawsze warto je tam dać, jeśli planujemy zaizolować posadzkę w garażu.
Z tymi oponami to żartowałem...

autorus
19-08-2011, 08:54
To nie o koszt podłogówki a o warunki dla samochodu który nie lubi ciepłych wilgotnych miejsc :)

rydzadam
19-08-2011, 09:17
To nie o koszt podłogówki a o warunki dla samochodu który nie lubi ciepłych wilgotnych miejsc :)

W zimę jest bardzo suche powietrze obojętnie, czy się grzeje, czy nie, wilgotność spada nawet poniżej 25%. Za to od wiosny do jesieni, kiedy już w garażu nie grzejemy, panuje duża wilgoć, nawet do 80%. Poza tym auto niech sobie samo radzi, nic mu nie będzie, ważniejsi domownicy :)

autorus
19-08-2011, 10:19
:) no domownicy na pewno są najważniejsi :)

piwopijca
19-08-2011, 11:00
Z czego składa się instalacja PCi ? Czyż nie z samej pompy ciepła,dolnego i górnego źródła ? GZ można przyjąć jako wspólne dla różnych mediów ale DZ trzeba doliczać do PCi a wtedy to raczej nie będziesz się dziwił z takiej wyceny...

Czy wogole wiesz o co chodzi, do ktorego watku jest ta odpowiedz?

..Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. ...
Przeczytaj uwaznie to moze zrozumiesz.!!!



Coś tanio te 28tys.zł za Vailanta z odwiertami,zasobnikiem,glikolem itp...
Jeśli źle zrozumiałem to podaj cenę PCi łącznie z DZ,zasobnikiem i kotłownią,wtedy cena instalacji PCi będzie miarodajna,bo można pomyśleć,że chcesz wprowadzić kogoś w błąd.

Sorki, ale nie chrzan mi tu ze za tanio cos dalem.
Dlaczego najwiecej do powiedzenia maja Ci ktorzy niewiele sie orientuja kub wogole!!!!!!!!!!!!!!!
Brak slow, po raz kolejny "prosba" zacznij czytac ze zrozumieniem to co napisane.

Kto Ci powiedzial ze musze dokupowac zasobnik? Ta PCi jest juz z zasobnikiem 175l a ja napisalem, ze PCi z instalacja (instalacje owej PCi w moim domu) i sterownik zdalny oraz "pogodynka" do niej, ale nie napisalem rowniez nic o zalaniu glikolem. Nic nie napisalem tez o DZ czy GZ wiec dlaczego manipulujesz informacjami?
Nie wiem czy specjalnie brniesz dalej w te swoje "zadumania" czy moze faktycznie nie wiesz o czym napisac, zreszta zwisa mi to, Ci ktorzy sa zainteresowani to przeczytaja uwaznie i zrozumieja a malkontenci, no coz...

Pzdr.

puzondm
19-08-2011, 12:22
Niestety zupełnie się z tym nie zgadzam, jest zupełnie odwrotnie, gdyż grzejnika przy reszcie 100% podłogówki właściwie nie ma jak sensownie podłączyć. Jeśli podłączymy równolegle z podłogówką będzie miał śmiesznie niską moc.

Dwa: nawet jeśli będzie grzać dostatecznie to będą wahania temperatury gdyż na ogół staramy się "gonić" PC w godzinach tańszej energii a to oznacza że pompa ciepła przy niezbyt niskich temperaturach zewnętrznych pracuje wyłącznie w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W pozostałych godzinach grzanie garażu będzie żadne.

Trzy: jeśli ma być inaczej to musi być bufor i częste załączenia pompy ciepła. Bufor wiadomo wprowadza straty i należy go unikać jak tylko się da.
Nie chodzi o straty energii przez izolację zbiornika tylko o dodatkowe pompy obiegowe które należy wszystkie zsumować łącznie ze sprężarką i wychodzi nam wtedy MARNY COP. I chodzi również o niższy COP spowodowany wyższą temp. skraplania.
Jeśli jeszcze ktoś "mądry inaczej" zastosuje mieszacz do tego bufora i będzie "gonił" non-stop pompę ciepła do temperatury wymaganej przez grzejnik (względem temp. zewn. oczywiście) a podłogówkę będzie zasilał niższą temp. dzięki zmieszaniu z zimną wodą to jest według mnie PROFANACJA całej idei pompy ciepła.
Dodam tylko że jeszcze ani jednej sztuki pompy ciepła nie podłączyłem z mieszaczem do podłogówki bo to jest zwyczajnie idiotyczne. Tylko i wyłącznie bezpośrednio z PC. A jak ktoś chce takie rozwiązanie tradycyjne "kotłowe" to od razu odsyłam do konkurencji....

Cztery: jeśli jest ogrzewanie garażu to i tak bardzo często jest wyłączone. Tak obserwuję u moich klientów.
Wspomniane straty przez mostki termiczne posadzki są tak naprawdę niewielkie w porównaniu do koszmarnej izolacji bram garażowych. A to są OGROMNE powierzchnie, prawda???

Moim skromnym zdaniem: jeśli ma być koniecznie z jakichś powodów ogrzewany garaż to przy pompie ciepła wyłącznie podłogówka.
Ja proponuję tylko na około 1/3 powierzchni i to najdalej od strony wjazdowej. Odpada problem mostków termicznych.

mniemam iż opierasz się tylko na swojej wydedukowanej opinii, bo to co napisałeś nijak się ma do praw termodynamiki, jeśli ktoś sobie zrobi tak jak doradziłeś, to skończy się to tym że pompa nie wydoli z ogrzewaniem budynku, chyba że ktoś założy od razu większą moc pompy i pogodzi się z utrata 1/3 ciepła w sezonie. Jest to zwykły szkolny błąd młodych firm które montują PC, widziałem kilka takich instalacji we Wrocławiu nie chce mi się to tym nawet pisać, po prostu pomyśli o mostu cieplnym pod drzwiami garażowymi i poszukaj jakie współczynniki mają drzwi garażowe, zwróć też uwagę że grzejnik ogrzewa powietrze i cyrkulacja powietrza nie doprowadza do spadku temperatury poniżej zera, a zanim rozgrzejesz podłogę to wpakujesz tam mase pieniędzy a mostek i tak zrobi swoje

autorus
19-08-2011, 12:30
A jak to jest z przewymiarowaniem pompy? czy straty związane z tym to "tylko" różnica w gotówce? Czy taka pompa będzie się załączała rzadziej co dobrze wpłynie na jej żywotność?

bartosz-w
19-08-2011, 12:38
Po za tym w garażu często montuje się odpływ liniowy. Jeśli się go zamontuje równolegle do bramy i przez całą szerokość posadzki to on skutecznie odetnie nam ogrzewaną posadzkę od nieogrzewanej która wychodzi pod drzwiami na zewnątrz.

puzondm
19-08-2011, 12:53
smuci mnie twój brak elementarnej wiedzy z zakresu termodynamiki, grzejnik nie służy do ogrzewania garażu w wysokiej temperaturze ale włącza się go aby temp nie spadła poniżej zera, czytaj ze zrozumieniem, jeśli garaż jest pod jednym stropem z częścią mieszkalną i nie jest docieplony od środka to uśredniając zabiera 1/3 energii w sezonie w rozwiązaniu z twoją podłogówką, jeśli jesteś instalatorem i robisz takie rzeczy i namawiasz jeszcze do tego innych to wcześniej czy później ktoś zmusi cię do poprawiania takiej instalacji

puzondm
19-08-2011, 13:10
dlatego na tej ścianie instaluje się grzejnik, służy on tylko do złamania temperatury aby nie była poniżej zera, nie jest potrzebny gdy garaż od wewnątrz nie jest ocieplony ogrzewa go cześć mieszkalna i strop, ale to strata energii.

puzondm
19-08-2011, 13:11
Po za tym w garażu często montuje się odpływ liniowy. Jeśli się go zamontuje równolegle do bramy i przez całą szerokość posadzki to on skutecznie odetnie nam ogrzewaną posadzkę od nieogrzewanej która wychodzi pod drzwiami na zewnątrz.

zmniejszy tylko stratę energii która będzie i tak bardzo duża

puzondm
19-08-2011, 13:17
A jak to jest z przewymiarowaniem pompy? czy straty związane z tym to "tylko" różnica w gotówce? Czy taka pompa będzie się załączała rzadziej co dobrze wpłynie na jej żywotność?

jeśli chcesz grzać tylko w 2 taryfie to musisz mieć PC lekko przewymiarowaną chodzi o to by szybciej nagrzała, im większa moc sprężarki tym większa cena, na żywotnośc PC ma wpływ bardzo wiele rzeczy ale nie ma istotnego wpływu kiedy różnica będzie wynosić kilka KW.

puzondm
19-08-2011, 13:25
usunąłem to co napisałem bo chyba się za bardzo wkręciłem:D

rydzadam
19-08-2011, 13:48
Nie przesadzajmy. Dobrze zrobiony garaż nie musi wcale powodować dużej ucieczki ciepła. Wystarczy pomyśleć i np. oddzielić termicznie płytę garażu od zjazdu a na tym oddzieleniu zrobić najazdowe odwodnienie liniowe z tworzywa umocowane od dołu na elementach stalowych, żeby się nie zapadło od nacisku kół. Do tego brama z 10 cm XPS albo poliuretanem, czy fenolem, podłogówka na jednej krótkiej pętli z regulacją przepływu i ustawiamy doświadczalnie taki przepływ, żeby uzyskać plus 5, czy plus 10, albo ile sobie zażyczymy... Na pewno na tym nikt nie zbankrutuje, a nawet jeśli pójdzie parę stówek rocznie więcej na ogrzewanie to trudno. Komfort kosztuje. Nie po to się buduje chałupę za pół miliona albo więcej i wstawia do niej auto często warte ponad stówkę, żeby później liczyć kilowaty i marznąć w garażu.

piwopijca
19-08-2011, 14:35
Jednak nie czytales uwaznie.
Nie bede po raz koleiny wklejal tego samego fragmentu.
Tam napisane ze DZ i GZ wykona czlowiek sam ( w celu obnizenia kosztow) a PCi to raczej powietrzna bo firmowe glikolowe sa bardzo drogie (tutaj przewinela sie kwota 60-70k zl).
Teraz jesli DZ i GZ sam wykona to kad taka kwota sie pojawila? Do czego ja wogole porownuje-odnosi?
Skoro do PCi powietrznej sam wykona GZ i DZ i wyjdzie taniej to dlaczego nie zrobi tego do PCi glikolowej i nie dodaje tego jako wyolbrzymionego kosztu?
Sam napisales ze GZ to w wiekszosci przypadkow i tak trzeba wykonac -koszty sa bez wzgledu na zrodlo ciepla, a teraz znowu 60-70k zl za calosc to taka kwota ze hoho...

Ja wydalem ok. 70k zl ale jak wspomnialem wczesniej za CALOSC, czyli DZ, GZ (kompletne bez wylewek tj. 30cm styro na parterze i 10cm na pietrze + siatka+folia+rurki itd.), PCi kompletna z uruchomieniem (ze sterownikiem pokojowym i pogodowym oraz dostepem do PCi przez internet bezplatnym przez 5 lat, hydrofornia (zbiornik i pompa glebimowa), styropian w calym garazu (10cm) i pom. ogrodowym (30cm).

W pazdzierniku minie dwa lata jak pracuje moja PCi, wyniki w tabeli zuzycia. Powierzchnia podlog grzanych ok. 215m2 + ok. 26 m2 garazu

Pzdr.

piwopijca
19-08-2011, 15:15
To że będę montował pc to pewne ,wybór będzie w nastepnym roku między PPC a ZIriusem( bezpośrednim odpa.) w sumie Rzeszów bliżej Jasła ( serwis),poczytamy i dowiemy się więcej na temat. Nie będę wysyłał ofert do 20 czy30 firm o oferty bo to będzie więcej męczące niż pożyteczne. Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. ...

Teraz przelecmy teks o ktorym mowa.

* Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej.
To jest jasne, chce wykonac DZ i GZ sam zeby wyszlo taniej

* Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja
Tego zdanie ja albo Ty nie rozumiemy prawda?
Drogo za renomowana firme -producenta pompy ciepla a nie wykonawcy poniewaz dalej padaja slowa: "np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja", co oznacza z ma na mysli producenta (montownie) pomp ciepla a nie wykonawce calej instalacji.
Tak wiec porownuje inne rzeczy do siebie, skoro moze DZ i GZ sam wykonac to niech to zrobi jako rzetelby koszt i do tzw. renomowanej pompy ciepla np. Viesiek lub inna.
Przeciez np. Vaillant jako producent nie wykonuje instalacji czy montazu pomp ale firmy zewnetrzne.
Mysle a nawet jestem pewien, ze przy instalacji juz samej pompy nie bedzie jakis kolosalnych roznic w kosztach pomiedzy tzw. pompa ciepla renomowana a np. PPC.
Dlaczego porownuje sie w jednym przypadku po obnizeniu kosztow DZ i GZ i tania PCi a w drugim wykonuje wszystko firma zewnetrza i drozsza PCi.
W ten sposob zawsze mozna udowodnic wyzszosc jednej formy nad druga tyle ze niezbyt uczciwie wobec siebie i innych jesli porownuje sie na forum publicznym w ten sposob.
Jest to tlumaczenie sobie wlasnej decyzji - wlasnego wyboru tego a nie innego urzadzenia a przy okazji krzywdzac tych tzw. renomowanych sugerujac ze sa az tak drodzy.

Uczciwie bedzie gdy podaje sie calkowity koszt tzw. renomowanej PCi i np. PPC ale kompletnie wykonanych w obu przypadkach przez firme zewnetrzna.

Pzdr.

zorba-
19-08-2011, 17:20
No to rzeczywiście was wymęczyłem -co tego nie chciałem w pełnym tego słowa znaczeniu- . A jeśli chodzi o pc to miałem namyśli po prostu to ,że co będzie możliwe to zrobię we własnym zakresie(aczkolwiek takie posiadam) aby obniżyć koszty ogólnej instalacji grzewczej w moim domu opartą o pc.Prawdę mówiąc może to być nie wielka suma, bo jeszcze nie pytałem o żadną ofertę ,a wnioskuję to tutaj po waszych wypowiedziach .Powtarzam ,że moim atutem jest mieć PC w moim domu. Jeśli chodzi o garaż to są 2 rozwiązania : pytam tych co po prostu mają taki garaż w domu ,i mają PC i mogą mi doradzić jak było w czasie zimy ,i jak zachowywała się PC . W tym miejscu nie ma opcji o spekulacji tych co nie mają ani jednej ani drugiej rzeczy to nie mogą się wypowiedzieć. 1.dobrze ocieplony garaż i lekko ogrzewany (mam przez garaż wejście do kotłowni pc) , 2. tylko budynek w całości ocieplony, posadzka garażu nie ocieplona ,ani ściany wewnątrz garażu nie ocieplone. W garażu nic nie będę majsterkował w czasie zimy , a chodzi mi głównie a przymarzanie w garażu bo na końcu gar.mam kotłownię pc.:D

kazjan
19-08-2011, 20:04
Dalej wiem,że nic nie wiem ;)
Musisz zdać sobie sprawę,że nawet przy zakupie PCi np.ppc koszt całościowy PCi+DZ+GZ+instalacja+kotłownia,przy własnoręcznym DZ i GZ to koszt ok.
40-50tys.zł :)

Nie mam PCi,nie mam nawet domu ale ogrzewanie garażu nawet przez PCi wg.mnie jest bez sensu.

Arturo,
W Szwecji będziesz miał kupę roboty, bo tam bez sensu buduje 90% ludzi, dlatego że na 10 nowych domów prawie 9 ma ogrzewanie z pompy ciepła!!!
Kazjan;)

miejski
19-08-2011, 20:06
No to ja tutaj będę wdzięcznym obiektem doświadczalnym i być może waszym rozjemcą :-)

U mnie będzie wszystko wykonane przez PPC, a dokładniej część (DZ - 600m kolektora poziomego i GZ - 142 m2 podłogówki) już jest wykonana.
Na wrzesień w planie zakończenie (kotłownia na bazie Ecopowera C11, zbiornik CWU 300l, sterownik pokojowy i pogodowy) i uruchomienie PCi. Wszystko wyniesie mniej deczko mniej niż 50 tyś. zł.

kazjan
19-08-2011, 20:14
No to ja tutaj będę wdzięcznym obiektem doświadczalnym i być może waszym rozjemcą :-)

U mnie będzie wszystko wykonane przez PPC, a dokładniej część (DZ - 600m kolektora poziomego i GZ - 142 m2 podłogówki) już jest wykonana.
Na wrzesień w planie zakończenie (kotłownia na bazie Ecopowera C11, zbiornik CWU 300l, sterownik pokojowy i pogodowy) i uruchomienie PCi. Wszystko wyniesie mniej deczko mniej niż 50 tyś. zł.

I Brawo czyli masz wykonawców miejscowych lokalnych tak myślą Niemcy jestem patriota bo kupuję niemieckie produkty, samochody idt...
To postawa postępu technologicznego i dobre prognozy dla narodowej gospodarki.
Chińczycy mają około 150 tyś szpiegów gospodarczych opłacanych w sposób bezpośredni i pośredni z budżetu państwa.
Ja też zamotuję polską pompę ciepła albo jeszcze lepiej sam zmontuję!!!
Kazjan :)

kazjan
19-08-2011, 23:00
Kazjan,strzał kulą w płot ;)
Nie potwierdzaj,że posiadacze PCi są bezmyślni ;)
Szwed kupi PCi za 5 miesięczych zarobków a Polak PCi musi wyłożyć aż 15 swoich miesięcznych zarobków,jest różnica ?
Na tyle jest różnica,że Polak bierze PCi z regóły na kredyt na 30 lat co daje ok.2tys.zł rocznie obsługi samego kredytu za PCi...dodając do tego rachunki za ogrzewanie to...matematykę uczyliśmy się w podstawówce :)
Ale myślę,że posiadacze PCi chyba powinni umieć doliczyć 2tys.zł do swoich przyszłych rachunków za ogrzewanie :D

Potwierdzenia dla zorby :)

Arturo,
Używasz przede wszystkim kryterium ekonomicznego z obecnego poziomu cen, a kto może przedstawić jak ułożą się ceny w okresie eksploatacji na 10-15lat w przyszłość??? Ile będzie kosztować KWh za5 lub 10lat. Cena za ekogroszek wciągu 5 lat lat wzgosła o 180% !!!
A tak poważniej to GZ nie jest częścią pompy ciepła czy palę ekogroszkiem czy gazem czy olejem muszę mieć kaloryfery.
Pompa ciepła to DZ + kotłownia = maszynownia.
Kazjan
Kazja

Liwko
20-08-2011, 08:47
Arturo72, po raz kolejny się pytam, jaka jest różnica w kwocie inwestycji między PC a prądem? Tylko nie pisz mi, że PC 40 a prąd 10tyś!!! Podaj różnicę!

autorus
20-08-2011, 09:10
To może ja trochę oszacuję.

- podłogówka wodna, rozkładanie i materiał jest na moje oko porównywalna z podłogówka z kabli + termostaty.

Więc różnica to jest koszt samej pompy + zainstalowanie.

Dla pompy powietrznej , bo taka mam chwilowo na tapecie to koszt 30-35tys z boilerem 300l.

Dla tego na początek myślę o zainstalowaniu kotła elektrycznego. Koszt to ok 2500zł

kbab
20-08-2011, 12:58
Dla pompy powietrznej , bo taka mam chwilowo na tapecie to koszt 30-35tys z boilerem 300l.
Dla tego na początek myślę o zainstalowaniu kotła elektrycznego. Koszt to ok 2500zł
Dobry temat, jeśli tani kocioł elektryczny jest podstawą to czy instalacja takiej pc ma sens??? Najpierw ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię, proponuję dla 4 osobowej rodziny 11000kWh/rok na cwu i ogrzewanie (dom 120m2, Ep = 60kWh/m2, czyli 7200kWh na ogrzewanie i 3800kWh na cwu), zakładam że system jest tak dopasowany aby w/w kocioł pracował tylko w tańszej taryfie. Dopasujmy pc jaka i za ile? W tym temacie zdania nie zmieniłem - oczywiście tania pc do 5-6k to strzał w dziesiątkę ale za ponad 30k jest mniej opłacalna.

hydraulik_
20-08-2011, 13:03
Dobry temat, jeśli tani kocioł elektryczny jest podstawą to czy instalacja takiej pc ma sens??? Najpierw ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię, proponuję dla 4 osobowej rodziny 11000kWh/rok na cwu i ogrzewanie (dom 120m2, Ep = 60kWh/m2, czyli 7200kWh na ogrzewanie i 3800kWh na cwu), zakładam że system jest tak dopasowany aby w/w kocioł pracował tylko w tańszej taryfie. Dopasujmy pc jaka i za ile? W tym temacie zdania nie zmieniłem - oczywiście tania pc do 5-6k to strzał w dziesiątkę ale za ponad 30k jest mniej opłacalna.
Pompa ciepła na taki domek kosztuje około 16000 zł a nie 35000zł
Jak porównać kocioł za 2500 zł z pompą z montażem i zasobnikiem 300 .Trochę dziwne porównanie -jakby tendencyjne

autorus
20-08-2011, 13:43
ja liczylem moj konkretnie tj 300m2 i wtedy PC 16kw. t to jest ten koszt ok 35tys i pompa powietrza.

wihajster
20-08-2011, 14:17
(....) jeśli ktoś sobie zrobi tak jak doradziłeś, to skończy się to tym że pompa nie wydoli z ogrzewaniem budynku, chyba że ktoś założy od razu większą moc pompy i pogodzi się z utrata 1/3 ciepła w sezonie. (....)

Garaż dostaje tyle energii ile MY chcemy, nie żadne 1/3 całkowitej energii jak nas tutaj przekonujesz.
Jakbyś nie wiedział, są regulatory przepływu na rozdzielaczach podłogówki (tzw. rotametry) i nimi ustawia się żądane przepływy (które bezpośrednio przekładają się na moc grzewczą) dla każdej pętli.
A jeśli komuś przeszkadza że regulacja za bardzo się "rozjeżdża" przy wahaniach temp. zewn. to nic prostszego jak dać oddzielny termostat w garażu współpracujący z siłownikiem na rozdzielaczu. I tyle.

kbab
20-08-2011, 14:17
Pompa ciepła na taki domek kosztuje około 16000 zł a nie 35000zł
Jak porównać kocioł za 2500 zł z pompą z montażem i zasobnikiem 300 .Trochę dziwne porównanie -jakby tendencyjne
To nie tak, w założeniu jest kompletny system z kociołkiem elektrycznym, i postawione pytanie czy jest sens instalować dodatkowo pc, jeśli tak to jaką? Bez żadnych założeń tendencyjnych i podtekstów - temat czysto ekonomiczny. Oczywiście taką pc w tej cenie również możemy rozpatrzyć.

ja liczylem moj konkretnie tj 300m2 i wtedy PC 16kw. t to jest ten koszt ok 35tys i pompa powietrza.
to nie problem - określ tylko zapotrzebowanie.

kbab
20-08-2011, 14:56
jak dla mnie odgrzewanie starego kotleta, czyli standardowa dyskusja z Arturo72
Arturo72 w innym temacie przedstawił system w którym połączył tanią pc=pw z kominkiem, wystarczy w podobnym systemie zamiast kominka wpiąć elektryczny kocioł
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najta%C5%84sze-pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda-(AW)-Wasze-do%C5%9Bwiadczenia&p=4845455&viewfull=1#post4845455
taki system z powodzeniem dałby radę w w/w przykładzie, zakładając że 75% zapotrzebowania tj 8250kWh dostarczy pc przy średnim cop 3,5 tj pobierze 2360kWh energii el, reszta 2750 pobierze kocioł, zatem całkowite zużycie prądu wyniesie 5110kWh - jak widać solidna różnica bo oszczędność wyniesie 5890kWh rocznie, przy średniej cenie 42gr/kWh oszczędność wyniesie 2473zł.

hydraulik_
20-08-2011, 16:10
To nie tak, w założeniu jest kompletny system z kociołkiem elektrycznym, i postawione pytanie czy jest sens instalować dodatkowo pc, jeśli tak to jaką? Bez żadnych założeń tendencyjnych i podtekstów - temat czysto ekonomiczny. Oczywiście taką pc w tej cenie również możemy rozpatrzyć.
.

PC ma już kociołek elektryczny w sobie .Więc nie musisz go już kupować (2500 zarobione)
Ja złożę ofertę na pc typ 8 na taki domek .
pc+ zasobnik 200 l za 23000 zł
a montaż kociołka elektrycznego i zasobnika to koszt 9000zł.
Różnica w kosztach eksploatacji to około 2000 złAlbo lepiej jak bo cwu jest bardzo tania w temperaturach dodatnich.

kbab
20-08-2011, 17:52
PC ma już kociołek elektryczny w sobie .Więc nie musisz go już kupować (2500 zarobione)
Ja złożę ofertę na pc typ 8 na taki domek .
pc+ zasobnik 200 l za 23000 zł
a montaż kociołka elektrycznego i zasobnika to koszt 9000zł.
Różnica w kosztach eksploatacji to około 2000 złAlbo lepiej jak bo cwu jest bardzo tania w temperaturach dodatnich.
Policzmy tą inwestycję
pc - pw za 3550
http://allegro.pl/pompa-ciepla-cwu-powietrze-woda-ulrich-lodz-hit-i1758679120.html
kocioł elektryczny 12kW za 1970zł
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-ekw-asp-12-kw-piec-elterm-i1774449533.html
bojler z 2 wężownicami za 2050zł
http://allegro.pl/pionowy-bojler-2-wezownice-200-l-promocja-hit-i1758510464.html
koszt inwestycyjny 7570zł
roczny koszt eksploatacyjny jw policzony 5110kWh x 0,42zł = 2146zł/rok
proszę przedstaw swój koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny

Liwko
21-08-2011, 10:00
kbab, a czy nie zapomniałeś dodać do kosztów dostosowania budynku do poziomu by takie "gówienko" w 75% pokrywało nam zapotrzebowanie roczne?

noucamp
21-08-2011, 12:12
Hey!

mam problem, musze zdecydować się na ogrzewanie. Jest opcja podłączenia gazu ziemnego ale różnice w instalacjach nie są strasznie duże

Gaz całe CO + kolektory słoneczne+wprowadzenie na działkę gazu = 45 tyś
Pompa ciepła (całą instalacja) = 60 tyś

co wybrać ??

Czytałem że jak jest gaz to lepiej brać gaz ale czy w przypadku takiej różnicy nie wybrać PC ??

sledz98
21-08-2011, 12:13
Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń. No i jeszcze jedno. Ten kocioł elektryczny jest co parę lat do wymiany, bo grzałki zarosną kamieniem i ich efektywność będzie malała, na ściankach też będzie się odkładał kamień. To też proszę doliczyć.

Liwko
21-08-2011, 12:22
Gaz całe CO + kolektory słoneczne+wprowadzenie na działkę gazu = 45 tyś
Pompa ciepła (całą instalacja) = 60 tyś

co wybrać ??


Po pierwsze, po co ci przy gazie kolektory słoneczne? ZA przesył gazu tak czy siak będziesz latem płacił, samego gazu pójdzie niewiele.
Po drugie, co znaczy cała instalacja? Co jest w to wliczone?

Liwko
21-08-2011, 12:27
Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń.

Kiedyś obliczałem to z Marcinem Ceterą. Okazało się, że moja inwestycja była droższa od jego o 18tyś. jeżeli chodzi PC-prąd. Ale, jak zaczęliśmy liczyć dostosowanie mojego domu do poziomu grzania prądem, to różnica malała w oczach. Jestem pewien, że wydatki na to przerosły by tę różnicę. I pytanie raczej retoryczne, kto płaci niższe rachunki?

noucamp
21-08-2011, 12:32
to też fakt,

wiec
-wykop na wezownice
-montaz wezownicy dolnego zrudla ciepla
-montaz rozdzielaczy dolnego zrudla ciepla
-montaz pompy ciepla natea-sofath mt 11,1KM, montaż pompy sofath do CWO
-monraz zrbiornik ana ciepla wode 300l
-montaz ogrzewania podlogowego
-montaz uklady sterowania (2-stery regualacji)
-szafka podtynkowa do ogrzewania podlogowego
-klipsy montazowe do OP
-wypelnienie uklady czynnikiem r-410a

co o tym sądzić ??

Liwko
21-08-2011, 12:42
Jeżeli obie instalacje liczyłeś podobnie, czyli wszystko robione przez firmę, i upierasz się na te solary, to zdecydowanie wybrał bym PC. Ale jeżeli wywalisz solary, różnica w inwestycji zaczyna być większa. Tyle, że jeżeli chodzi o gaz, niewiele z tą ceną już idzie zrobić. Natomiast przy PC można ruszyć głową i zejść z nakładami sporo w dół.
Tu znajdziesz większość informacji. Przyjemnej lektury;)
http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

tomwojko
21-08-2011, 12:57
Czy ktoś spotkał się z rozwiązaniem: zamiast wymiennika poziomego lub pionowego tzw. koszów energetycznych. Jeden z instalatorów wycenił mi: wymiennik poziomy 11tys, pionowy 21tys, kosze energetyczne 14 tys.

kbab
21-08-2011, 13:15
kbab, a czy nie zapomniałeś dodać do kosztów dostosowania budynku do poziomu by takie "gówienko" w 75% pokrywało nam zapotrzebowanie roczne?
warunki zostały ustalone na początku (Ep=60kWh/m2), zauważ że takie 2 "gówienka mają moc przyzwoitej drogiej pc, ale w tym przykładzie wystarczy jedna.

Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń. No i jeszcze jedno. Ten kocioł elektryczny jest co parę lat do wymiany, bo grzałki zarosną kamieniem i ich efektywność będzie malała, na ściankach też będzie się odkładał kamień. To też proszę doliczyć.
żadna manipulacja, ceny policzone z dostawą, porównywalne systemy są dla tego samego domu, kocioł elektryczny w obiegu zamkniętym (można zasilić wodą destylowaną, poza tym są środki na kamień w takich systemach) będzie służył dłużej niż droga pc (jeśli nie to zawsze można tanio naprawić lub nawet kupić nowszy o lepszej sprawności)
Jeśli Arturo72 zrealizuje swój projekt - zobaczymy w praktyce.
Dodam, że Hydrauli podał jedynie cenę bez wskazania oferty, ale bez problemu wyliczył (chyba z chmurki) różnicę w kosztach inwestycji i eksploatacji, natomiast w swoim zaproponowanym systemie mogę udowodnić sporo więcej jeśli chodzi o eksploatację. Czy to kompletna bzdura - zapytaj fachowca - może Hydrauli by się wypowiedział czy taki system można tak wykonać, czy będzie działał czy można go tak zaprogramować, żeby z takiej małej pc wycisnąć maksymalną ilość taniej energii (może z takiego systemu da się wycisnąć więcej niż zakładane 75%).
Wyjaśnij proszę dlaczego pc firmy Urlich jest "byle co", tak samo z resztą, podaj inne oferty do takiego zestawu - może okażą się korzystniejsze????
Ja dopasowałem pierwsze z brzegu w cenach aktualnych ogólnie dostępnych.

autorus
21-08-2011, 13:21
Teraz juz w przepływowych ogrzewaczach wody jest system tak zrobiony że sie kamień nie odkłada. Inna sprawa ze to bez sensu nie mieć zmiękczacza wody w domu.

Liwko
21-08-2011, 14:22
Co Wy z tym dostosowaniem domu !! W głowach Wam się poprzewracało ?? Budujecie sobie szałas czy dom na całe życie ?? Dla kogo będziecie ocieplać,dla siebie czy dla jaskiniowców ?

To ja zadam ci inne pytanie. Dlaczego nie budujesz domu pasywnego???
Przy budowie domu szuka się złotego środka. Załóżmy, że rocznie płacę za CO i CWU 1600zł, z czego 300 na CWU. Pomijając GZ na resztę wydałem 27tyś. I teraz po raz setny się pytam, ile trzeba wydać pieniędzy dodatkowo, na ocieplenie, na tanią PC p-w, na kociołek elektryczny i kotłownie by rachunki były na identycznym poziomie.
Gdzie Arturo72 te twoje, za przeproszeniem, pieprzone 30tyś kredytu się pytam???? Proszę, znajdź mi te pieniądze, bo ja za cholerę ich nie widzę!

kbab
21-08-2011, 14:56
To ja zadam ci inne pytanie. Dlaczego nie budujesz domu pasywnego???
Przy budowie domu szuka się złotego środka. Załóżmy, że rocznie płacę za CO i CWU 1600zł, z czego 300 na CWU. Pomijając GZ na resztę wydałem 27tyś. I teraz po raz setny się pytam, ile trzeba wydać pieniędzy dodatkowo, na ocieplenie, na tanią PC p-w, na kociołek elektryczny i kotłownie by rachunki były na identycznym poziomie.
Gdzie Arturo72 te twoje, za przeproszeniem, pieprzone 30tyś kredytu się pytam???? Proszę, znajdź mi te pieniądze, bo ja za cholerę ich nie widzę!
to chyba ci coś na wzrok padło, analizujemy 2 systemy do jednego domu o Ep=60kWh/m2, zakładany koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny proponowanego systemu podobnego do Arturo72 podałem w kWh i zł, (o czym zawsze zapominasz), podaj proszę system alternatywny - porównamy. W tym założeniu oba porównywalne systemy mają dostarczyć energią do zaspokojenia potrzeb w ilości 11000kWh/rok, jeśli masz jakąś propozycję (oczywiście dostępną dla wszystkich) to porównajmy, jeśli nie to przestań obrzucać kogoś błotem bo aby coś zaproponować to "trzeba przysiąść fałdów bo braki wiedzy staną się zbyt widoczne". W analizowany przykładzie nie są ważne Twoje koszty tylko koszt systemu alternatywnego - pc - zatem podaj gdzie kupić, za ile, czy podoła wymaganiom, oraz ile energii zużyje - potrafisz??? Za podaną kwotę eksploatacyjną (1600zł) można przy w/w cenie (0,42zł/kWh) zużyć 3810kWh, aby w/w zapotrzebowanie 11000kWh zaspokoić pc to średni cop wypada na 2,89 - można tak przyjąć, ale podaj w/w koszt inwestycyjny - wtedy porównamy.

Liwko
21-08-2011, 15:09
Szwed kupi PCi za 5 miesięczych zarobków a Polak PCi musi wyłożyć aż 15 swoich miesięcznych zarobków,jest różnica ?
Na tyle jest różnica,że Polak bierze PCi z regóły na kredyt na 30 lat co daje ok.2tys.zł rocznie obsługi samego kredytu za PCi...dodając do tego rachunki za ogrzewanie to...matematykę uczyliśmy się w podstawówce :)
Ale myślę,że posiadacze PCi chyba powinni umieć doliczyć 2tys.zł do swoich przyszłych rachunków za ogrzewanie :D


Dlaczego mam doliczać 2tyś zł do swoich rachunków??? Wytłumacz mi to kbab!!!

HenoK
21-08-2011, 17:34
sledz98-wiesz jaka jest różnica ilościowa i cenowa między moim projektowym ociepleniem 15cm ze ścianami 0,26 a faktycznym z 20cm i U=0,13 ? To jest 8,4m3 styropianu co daje 1680 zł przy styropianie grafitowym 0,32 W/mK.
Po pierwsze, jakim cudem zmiana grubości styropianu z 15cm na 20cm da Ci zmianę współczynnika U z 0,26W/(m2*K) na 0,13W/(m2*K)?
Coś z Toimi rachunkami nie tak :(.

autorus
21-08-2011, 19:32
to w końcu czym będziesz grzać? ja zrozumiałem że piecem elektrycznym. Masz już jakiś upatrzony model?

kbab
21-08-2011, 20:26
Dlaczego mam doliczać 2tyś zł do swoich rachunków??? Wytłumacz mi to kbab!!!
nie wiem, może dlatego że On tak chce. Ja nic nie doliczam, budowałem za gotówkę, nie jestem zadłużony.
re Arturo72, przeanalizuj swój wybór zbiornika cwu, ja wybrałbym osobny zbiornik i zewnętrzną pc Urlicha, taka pc pracuje do -20stC, efektywnie (przyzwoity cop) do -5, zdecydowanie więcej z takiej da się wyciągnąć tańszego ciepła.

Daga&Adam
21-08-2011, 21:33
Naprawdę tego nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć ?
Wydaliśmy 300tys.zł kredytu na budowę domu a teraz czeka nas inwestycja w instalację grzewczą.GZ czyli podłogówkę już mamy zrobioną,trzeba pomyśleć o źródle zasilania.
Bierzemy dodatkowe 3tys.zł kredytu na kociołek+bojler lub bierzemy dodatkowe 30tys.zł na PCi+DZ.


A Ty jak zwykle probujesz zamieszac myslac ze nikt nie zauwazy bledu :)

NIE BIERZEMY dodatkowych 30 tys kredytu, bo tyle nam zostalo w kieszeni! Nie kupowalismy 30cm styro grafitowego, nie mamy wypas drogich okien montowanych w warstwie ocieplenia, nie mamy 60cm welny w dachu tylko 30 i tak dalej. Na tym wszystkim zaoszczedzilismy. Wybudowalismy swiadomie dom o gorszych parametrach niz Ty, za to zostalo nam akurat 30 tys pln na zrodlo ciepla, ktore bedzie ogrzewac nam TANIEJ nasz dom! Gdybys Ty tez taki dom wybudowal i ogrzewal go pradem to wydawalbys 3 x wiecej na ogrzewanie.

PS. Moje roczne zuzycie to 16 tys kWh - chata jakies 300m2 ogrzewane (20cm styro sciany, 30cm welna w dachu, wentylacja z WM - wyniki wyszly zgodnie z OZC), poki co drugi sezon grzeje kupionym za 1k pln w stanie idealnym (ale uzywanym) piecykiem KOSPELa 12kW. Tyle ze moje rachunki rzedu 8 tys pln / rok troche mnie denerwuja i dlatego w tym roku kupuje PC za 15 tys pln. Wezme kredyt na dwa lata, w trzecim lub czwartym roku PC zacznie juz przynosic zyski. Dolne zrodlo akurat sobie sam zrobie wiec wyjdzie mnie dosc tanio.

Bierzcie poprawki na Arturo72 -> on poki co na swojej budowie jedynie wywiercil dziury pod slupki tymczasowego ogrodzenia, wiedzy praktycznej ma ZERO, wszystkie jego obliczenia to czysta teoria. Jak w praktyce mu chata bedzie zuzywac 2 x wiecej niz wyliczyl to szybko sie z PC przywita :)

kbab
21-08-2011, 21:43
Pomyślę,ale zamierzałem podpiąć do pompy przez trójniki powietrze wywiewu z reku,powietrze z garażu, i z poddasza,gdzie sądze,że temperatura będzie zawsze dodatnia.Drugi plus to możliwość wprowadzenia chłodnego powietrza w lecie do domu :) W zewnętrznej tego się raczej nie da zrobić.
W ten sposób wykorzystasz tylko ciepło już dostarczone do domu (albo z pc lub kotła el), a schładzając powietrze zewnętrzne dodajesz do systemu ciepło odebrane atmosferze - przy wydajnej pc jest go zdecydowanie więcej. Jeśli w wybranej przez Ciebie pc ze zbiornikiem cwu będziesz chciał pozyskać więcej ciepła niż do podgrzania cwu- tj nadwyżkę skierować do co to musisz je najpierw do domu dostarczyć z innego źródła, nie bez znaczenia będzie tu fakt, że taka pc będzie musiała wymusić olbrzymią wymianę powietrza przez wentylację, które będziesz musiał ogrzać - i koło się zamyka, dlatego jestem zwolennikiem odebrania ciepła atmosferze i to maksymalnie ile się da. Nie oszukuj się, ciepła tylko z wentylacji nie wystarczy do ogrzania nawet cwu jeśli pc będzie je odzyskiwać poza rekuperatorem. Nie ma problemu wykorzystać chłodne powietrze z pc zewnętrznej do chłodzenia domu latem - po prostu wystarczy je skierować do systemu wentylacyjnego - ale czy będzie taka potrzeba???

kbab
21-08-2011, 22:05
wracając do tematu to mocno się zagmatwał, a to o dodatkowe ocieplenia, jakieś kredyty, niepotrzebne zaczepki, a nikt jak dotąd nie odważył się zaproponować systemu pc alternatywnego do zaproponowanego przeze mnie - brak odwagi czy nie ma takiej pc na rynku? Przypomnę, jest dom z podłogówką dla 4 osób, rocznie potrzebuje 11000kWh ciepła - jaka do niego pc przebije w/w system? Tylko bez tekstów o "gówienkach" czy nazywaniu produktów Urlicha "byle czym" bez podania lepszych producentów.

sledz98
21-08-2011, 22:16
Napisałem głupoty, które nie powinny się tu znaleźć. Firmę Ulrich przepraszam.

kbab
21-08-2011, 22:16
Moje roczne zuzycie to 16 tys kWh - chata jakies 300m2 ogrzewane (20cm styro sciany, 30cm welna w dachu, wentylacja z WM - wyniki wyszly zgodnie z OZC), poki co drugi sezon grzeje kupionym za 1k pln w stanie idealnym (ale uzywanym) piecykiem KOSPELa 12kW. Tyle ze moje rachunki rzedu 8 tys pln / rok troche mnie denerwuja i dlatego w tym roku kupuje PC za 15 tys pln. Wezme kredyt na dwa lata, w trzecim lub czwartym roku PC zacznie juz przynosic zyski.
policz ile taniego ciepła potrafi dostarczyć tani klimatyzator w okresach przejściowych, jeśli potrafiłby wytworzyć tylko 6000kWh ciepła pobierając 1500, a jaka ulga byłaby na kieszeni i zyski po 1 sezonie?

kbab
21-08-2011, 22:19
kbab - Ulrich to syf, zdania nie zmienie. Moi znajomi przerabiali kotly gazowe ich produkcji. Syf i na dodatek wieczne klopoty. Szybko zmieniali na polskiego Termeta. Poza tym nie byli jedyni. Poczytaj w internecie jak sie ludzie wypowiadaja o tej firmie.
i znów nie na temat, nie mówimy o kotłach gazowych a Termet jeszcze nie produkuje pc, proszę podaj jakiś alternatywny system, może w końcu coś porównamy?

kbab
21-08-2011, 22:54
Chwila - przecież to wątek Pompa Ciepła - spostrzeżenia-uwagi -->więc dlaczego mamy rozmawiać o alternatywnych systemach? :)
bo dokładnie chodzi o taką pc która byłaby korzystniejsza do tego domu - znasz taką? porównamy

Liwko
22-08-2011, 07:55
Arturo72, nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. Dlaczego nie budujesz pasywniaka, tylko wydajesz pieniądze z kredytu na podłogówkę, PC i kociołek? Doliczasz roczny koszt obsługi tego kredytu?

Liwko
22-08-2011, 07:59
Naprawdę tego nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć ?
Wydaliśmy 300tys.zł kredytu na budowę domu a teraz czeka nas inwestycja w instalację grzewczą.GZ czyli podłogówkę już mamy zrobioną,trzeba pomyśleć o źródle zasilania.
Bierzemy dodatkowe 3tys.zł kredytu na kociołek+bojler lub bierzemy dodatkowe 30tys.zł na PCi+DZ.
Do tej pory czytelnie i zrozumiale chyba piszę ?
Niestety musimy spłacać owe kredyty,które są z reguły hipoteczne na 20-30lat.3tys.zł daje nam ok.ratę w wysokości 15zł miesięcznie a 30tys.zł daje nam ratę w wysokości 150zł miesięcznie.Co znaczy,że za chęć grzania pompą ciepła płacimy dodatkowo 2tys.zł rocznie jako spłatę kredytu,kasę tą wliczamy w koszt eksploatacji PCi bo takowym jest ;)
Bo gdyby nie było PCi to nie musielibyśmy płacić 2tys.zł rocznie za 30tys.zł kredytu...
Prosto i zrozumiale ?
Uprzedzając twierdzenie,że PCi kupujemy za gotówkę powiem,że spłacając 30tys.zł na poczet wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego,rata nasza zmniejsza się o 2tys.zł rocznie,które możemy spożytkować na wyższe rachunki za ogrzewanie lub 10tys.zł wkładamy w termoizolację a za pozostałe 20tys.zł spłacamy kredyt :)



Dawno większych bzdur nie czytałem,nawet nie chce mi się tego komentować.

HenoK
22-08-2011, 08:50
wiesz jaka jest różnica ilościowa i cenowa między moim projektowym ociepleniem 15cm ze ścianami 0,26 a faktycznym z 20cm i U=0,13 ? To jest 8,4m3 styropianu co daje 1680 zł przy styropianie grafitowym 0,32 W/mK.

Fakt,sprawdziłem dokładnie w projekcie jest BK 24 odm.600 z 12cm zwykłego styro z lambdą 0,42 a ja policzyłem 20cm styro z lambdą 0,31.
Plączesz się w "zeznaniach" ;).
Z poprzedniego wyliczenia wynika, że masz tych ścian 168m2.
12cm styropianu 042 da 20,16m3 po 100zł/m3 to koszt 2016zł.
20cm styropianu 031 da 33,6m3 po 180zł/m3 to koszt 6048zł.
Różnica w cenie wynosi więc 4032zł.
To "trochę" więcej niż 1680zł, o których pisałeś.
Zakładając, że zmniejszysz U ściany o 0,13W/(m2*K) przy 168m2 ścian, średniej temperaturze powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym 2,6 st. C (dla Katowic) i długości sezonu grzewczego 210 dni oraz temperaturze w domu 21 st. C, zaoszczędzisz w sezonie grzewczym 2025kWh energii na ogrzewanie.
Przy cenie energii 0,32zł/kWh (ja akurat tyle płacę za energię w 2 taryfie), da to oszczędność 648zł rocznie.
Mimo wszystko nie jest to zły wynik, bo włożony kapitał zwróci się już po 7 latach (jeżeli będzie na to wzięty kredyt, to niestety będzie to znacznie dłużej - zgodnie z Twoimi wyliczeniami miesięczna rata od takiego kredytu wynosiłaby 20,16zł, co rocznie dałoby 242zł; o tyle musielibyśmy pomniejszyć oszczędności - okres zwrotu wydłużyłby się się do 10lat).

Trudno porównywać taki wynik z inwestycją w pompę ciepła, ponieważ pompa ciepła spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię w znacznie większym zakresie (straty przez stolarkę okienną i drzwiową, do gruntu i przez dach, straty na wentylację oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energie do ciepłej wody).
Jeżeli założymy straty całego domu 11 000kWh/rok - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4864996&viewfull=1#post4864996 , to do ogrzewania po zmianie ocieplenia ścian zewnętrznych będzie potrzeba 8975kWh/rok, co da koszt 2872zł, a po doliczeniu rat kredytu (242zł) 3114zł. Nie jest to zły wynik, bo bez tego ocieplenia zapłacilibyśmy za ogrzewanie 3520zł rocznie.

Pozostawienie ściany w takiej postaci jak w projekcie (U=0,26W/(m2*K) ) i grzanie pompą ciepła spowoduje zmniejszenie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ok. 4 razy (współczynnik COP), czyli na ogrzewanie będziemy potrzebowali 2750kWh energii w cenie ok. 0,40zł/kWh (częściowo wykorzystana będzie też 1 taryfa), co da koszt roczny ok. 1100zł.
Trudno powiedzieć jakie będą nakłady inwestycyjne na pompę ciepła wraz z dolnym źródłem. Zakładając, że będzie to PCi o małej mocy (6kW) przy poziomym DZ można się zmieścić w kwocie 20tys. zł.
Zgodnie z Twoimi wcześniejszymi wyliczeniami od takiej inwestycji zapłacimy miesięczną ratę 100zł, czyli rocznie 1200zł.
Całkowity roczny koszt ogrzewania z uwzględnieniem kredytu wyniesie więc 2300zł.

Jak widać, przy takich założeniach inwestycja w pompę ciepła będzie korzystniejsza niż inwestycja w lepsze ocieplenie.
Dopiero przy koszcie PCi z DZ równym 35tys. zł, rata wzrośnie do 175zł miesięcznie, czyli 2100zł rocznie, co da roczne koszty ogrzewania 3200zł, czyli wyższe niż przy Twojej "opłacalnej" inwestycji w ocieplenie.

Nadal jednak dodatkowym bonusem inwestycji w PCi będzie tańsze przygotowanie ciepłej wody.

kbab
22-08-2011, 09:56
z tymi ratami to nie tak, bo przy takim podejściu spłacana rata jest wliczana tylko do kosztu eksploatacji - a to poważny błąd, ponieważ spłata kapitału pożyczonego jest kosztem inwestycyjnym (zakup pc), natomiast koszt obsługi zadłużenia jest kosztem eksploatacyjnym - i tylko ta kwota powinna być doliczona do eksploatacji systemu, tj odsetki, prowizje, ew spredy, zatem jeśli spłacamy rocznie te 2000zł kredytu to tylko ok 7% tej kwoty jest kosztem eksploatacyjnym, reszta to inwestycja, każde inne podejście jest nieprawidłowe.
Odnośnie tematu to projektanci domów mocno przeginają wciskając do domów pasywnych pc,
http://knaufinsulation.pl/files/ki_pl/upload/documents/budynki%20pasywne%202.pdf
chociaż zapewniają że zwykła suszarka do włosów taki dom ogrzeje, zatem należy postawić pytanie - co mają na celu wciskając ludziom tak drogie rozwiązanie - jestem w stanie udowodnić, że nie tylko suszarka, ale zwykła średnia lodówka, lub mała zamrażarka (to też są pc) wystarczy do ogrzania takiego domu - różnica w kosztach inwestycji - pod rozwagę.

Liwko
22-08-2011, 10:14
z tymi ratami to nie tak, bo przy takim podejściu spłacana rata jest wliczana tylko do kosztu eksploatacji - a to poważny błąd, ponieważ spłata kapitału pożyczonego jest kosztem inwestycyjnym (zakup pc), natomiast koszt obsługi zadłużenia jest kosztem eksploatacyjnym - i tylko ta kwota powinna być doliczona do eksploatacji systemu, tj odsetki, prowizje, ew spredy, zatem jeśli spłacamy rocznie te 2000zł kredytu to tylko ok 7% tej kwoty jest kosztem eksploatacyjnym, reszta to inwestycja, każde inne podejście jest nieprawidłowe.

Dokładnie!
Po za tym, należy pamiętać, że liczy się CO i CWU razem. Jeżeli ta kwota rocznego grzania wychodzi większa przy innym źródle niż PC, to w miarę wzrostu cen energii będzie się tylko zwiększać.
Obcinając zapotrzebowanie budynku o kolejne litry, ponosimy nakłady inwestycyjne, które też należy uwzględnić przy źródle ogrzewania. Nie można pisać, że przy porównywalnych rocznych rachunkach, system prądowy kosztował 10tyś a z PC 30. Musieliśmy przecież ponieść koszty dostosowania tego domu do takich rachunków. Często przewyższają one inwestycję w PC. Pamiętać również należy, że zbliżając się do punktu domu pasywnego, jakikolwiek system grzania robi się nieopłacalny. Dlatego idąc w PC, świadomie można nie przekraczać granicy np. 7-miu litrów. Po prostu, na dzień dzisiejszy się to nie opłaca. Za 30 lat pewnie będzie inaczej.

kbab
22-08-2011, 10:29
Za 30 lat pewnie będzie inaczej.
Tak szybko to nie będzie, bo dzisiaj sporo ludzi mieszka w domach nieocieplonych i dla nich sporym wyzwaniem jest doklejenie 10cm styro do ścian, chociaż taka modernizacja ogranicza koszty ogrzewania o 75% (tak twierdzą fachowcy), zatem jeśli ci zostaną w końcu zmuszeni do takiej inwestycji to po kilkudziesięciu latach nie będą budować nowych domów, ale również mogą mieć opory do dodatkowego ocieplenia domu - efekt finansowy już nie będzie tak zachęcający.

Liwko
22-08-2011, 10:48
Teraz co nieco dla Arturo72. Może w końcu to zrozumie.
Ty budujesz dom i kolega buduje koło ciebie identyczny dom. Ty idziesz w prąd i PC do CWU i częściowo do CO. Kolega idzie w PC. Żebyście spotkali się z rachunkami co do złotówki, ty musisz ponieść dodatkowe koszta na docieplenie domu!!! Im dom bardziej skomplikowany, z większą np. ilością okien czy dużych drzwi, tym będą większe!
Rozumiesz teraz, że to nie jest 10 do 30?

kbab
22-08-2011, 11:21
Ty budujesz dom i kolega buduje koło ciebie identyczny dom.
nie kombinuj - jest jeden dom jak w/w, i inwestor się zastanawia jaką pc wybrać podaj tylko przykład wybranej przez Ciebie, ew stronę inter, model, cena, moc - i już liczymy, bo tak to dalej możemy przez kilka stron o "gówienkach" i "byle czym". Czy rzeczywiście to taki trudny wybór takiej pc, która zaspokoi potrzeby 11000kWh/rok?

Liwko
22-08-2011, 11:37
nie kombinuj - jest jeden dom jak w/w, i inwestor się zastanawia jaką pc wybrać podaj tylko przykład wybranej przez Ciebie, ew stronę inter, model, cena, moc - i już liczymy, bo tak to dalej możemy przez kilka stron o "gówienkach" i "byle czym"

Czy ty rozumiesz kbab o co mi chodzi? W wielu tematach Arturo72 powtarza jak mantrę, że na PC potrzebne są dodatkowe nakłady, a zmniejszanie zapotrzebowania domu to są groszowe sprawy!!!

I nie czepiaj się jak rzep psiego ogona. W ani jednym poście nie odniosłem się do tego czy twoje rozwiązanie jest dobre czy złe. Inwestycyjnie zapewne wyjdzie na podobnym poziomie co tania gruntowa, z nieco słabszym ociepleniem domu. Według mnie to one ch...:)

kbab
22-08-2011, 11:59
W ani jednym poście nie odniosłem się do tego czy twoje rozwiązanie jest dobre czy złe.
a "gówienko" to czyje???
ok będę bardziej odważny - żadna pc czy to gruntowa czy pw nie zrówna się z w/w systemem.

autorus
22-08-2011, 12:43
Ja was widzę jak się nawalacie przewodem od podłogówki, albo wentylatorem od reku :) Normalnie jak dzieci :)

HenoK
22-08-2011, 12:49
ok będę bardziej odważny - żadna pc czy to gruntowa czy pw nie zrówna się z w/w systemem.
Tylko o który z systemów wymienionych w w/w 16549 postach Ci chodzi ?

Liwko
22-08-2011, 13:02
Ja was widzę jak się nawalacie przewodem od podłogówki, albo wentylatorem od reku :) Normalnie jak dzieci :)

Mamy demokrację, wolno nam:D

kbab
22-08-2011, 13:02
Tylko o który z systemów wymienionych w w/w 16549 postach Ci chodzi ?
ten
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4864186&viewfull=1#post4864186

autorus
22-08-2011, 13:28
Kolega Liwko ma rację:

"Obcinając zapotrzebowanie budynku o kolejne litry, ponosimy nakłady inwestycyjne, które też należy uwzględnić przy źródle ogrzewania. Nie można pisać, że przy porównywalnych rocznych rachunkach, system prądowy kosztował 10tyś a z PC 30. Musieliśmy przecież ponieść koszty dostosowania tego domu do takich rachunków. Często przewyższają one inwestycję w PC. Pamiętać również należy, że zbliżając się do punktu domu pasywnego, jakikolwiek system grzania robi się nieopłacalny. Dlatego idąc w PC, świadomie można nie przekraczać granicy np. 7-miu litrów. Po prostu, na dzień dzisiejszy się to nie opłaca."

HenoK
22-08-2011, 15:45
Policzmy tą inwestycję
pc - pw za 3550
http://allegro.pl/pompa-ciepla-cwu-powietrze-woda-ulrich-lodz-hit-i1758679120.html
kocioł elektryczny 12kW za 1970zł
http://allegro.pl/kociol-elektryczny-ekw-asp-12-kw-piec-elterm-i1774449533.html
bojler z 2 wężownicami za 2050zł
http://allegro.pl/pionowy-bojler-2-wezownice-200-l-promocja-hit-i1758510464.html
koszt inwestycyjny 7570zł
roczny koszt eksploatacyjny jw policzony 5110kWh x 0,42zł = 2146zł/rok
proszę przedstaw swój koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny
Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.
Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.

Daga&Adam
22-08-2011, 15:52
policz ile taniego ciepła potrafi dostarczyć tani klimatyzator w okresach przejściowych, jeśli potrafiłby wytworzyć tylko 6000kWh ciepła pobierając 1500, a jaka ulga byłaby na kieszeni i zyski po 1 sezonie?

Problem w tym ze ja mam 300m2 podlogowki na trzech poziomach - jak to pogodzic z jednym tanim klimatyzatorkiem ? :)

Liwko
22-08-2011, 16:01
Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.
Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.

Więc wychodzi kwota niemal taniej polskiej PC gruntowej. Robiąc samemu DZ i tanio kotłownie różnica w inwestycji wyjdzie około 10tyś. Ale to jest różnica tylko dla tego konkretnego przypadku.
Co do tamtej PC, pytanie brzmi, w jakim stosunku jest w stanie przy tych zakładanych 75% pokrycia zapotrzebowania pracować w taniej taryfie???

kbab
22-08-2011, 17:10
Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.
Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.
to są przykładowe kotły, można je zmienić, idea systemu to standardowy kocioł elektryczny z dodatkową małą pc (nie zauważyłem, że kotły są bez pomp, ale można dopasować inne) zakładając że całość ma się zmieścić do 10k zł z robocizną . System miałby być tak zaprogramowany aby pc była wykorzystana w max jej możliwościach tj latem tylko do cwu (przez 165 dni ma dać po 10-11kWh tj ok 1800kWh, pracowałaby z max cop po 2,5godz dziennie) - tu bez problemu da radę sama, sezon grzewczy (200dni) dzielę na 2 okresy przejściowe (100dni z temp ok 0stC), wtedy wymagałbym aby pc pracowała po 11 godz dając do systemu po 38,5kWh/dobę (10 na cwu, reszta na co) wtedy ma dać 3850kWh, 50 dni z temp dodatnią również ma dać do systemu po 38,5kWh tj 1900kWh, w okresie większych mrozów przy wykorzystaniu sprzyjających warunków powinna w ciągu 50 dni dać 750kWh co w sumie daje 8500kWh (odnośnie tańszej taryfy to dodatkowo można ładować system w weckendy). Resztę potrzeb zaspakaja kocioł elektryczny - niemożliwe - dlaczego? Oczywiście zewnętrzna pc zainstalowana po południowej, nasłonecznionej stronie domu. Uważam, że jeśli producent tej pc się nie myli to system ma prawo tak zadziałać.

kbab
22-08-2011, 17:23
Problem w tym ze ja mam 300m2 podlogowki na trzech poziomach - jak to pogodzic z jednym tanim klimatyzatorkiem ? :)
Przecież masz "wentylację z WM" - dostarczone do systemu ciepło z klimy rozejdzie się po cały domu, za to w czasie kiedy klima będzie dostarczać ciepło nie będzie go oddawała podłogówka - to powinno zadziałać - na początek można przetestować na klimatyzatorze przenośnym, taki też grzeje taniej.

Liwko
22-08-2011, 17:30
Oczywiście zewnętrzna pc zainstalowana po południowej, nasłonecznionej stronie domu.

Oczywiście latem będziesz ją zacieniał?

Liwko
22-08-2011, 17:38
Dlatego,że nie ma sensu,po pierwsze,po drugie dom pasywny nie jest do końca komfortowy,po trzecie nie mam abmicji,żeby płacić 500zł rocznie za ogrzewanie,wystarczy mi ok.2tys.zł,koszt kredytu oczywiście doliczam :)

Dlatego będzie jednak PCi do cwu ;)

No przeciez ja to rozumiem ale Ty tego nie rozumiesz,że ja to rozumiem ;)
Ja wydałem na cały dom,identyczny jak kolega,z identycznym zapotrzebowaniem,tylko,że z prądem 300tys.zł a on z PCi 330-340tys.zł.
Ja płacę 3-4 razy wyższe rachunki za ogrzewanie niż on,ale on spłaca o 2-2,5tys.zł więcej rocznie za ten dom niż ja(zakładamy,że i ja i on budowaliśmy na kredyt hipoteczny na 30lat).Czyż nie ?
Dlatego,żeby zmniejszyć rachunki biorę dodatkowy kredyt ok.15tys.zł i zmniejszam zapotrzebowanie swojego domu oraz kupuję PCi do cwu...

Czyli już nie 30 a 15tyś różnicy. Pytanie czy wystarczy. Ale już coś zaczynasz łapać.
Teraz wyobraź sobie, że ktoś ma okna dachowe. Za jedno cieplejsze okno trzeba dopłacić 1tyś zł. x np. 5= 5tyś. Różnica już wychodzi 10tyś. Dolicz do tego lepszą stolarkę i kilka innych "drobiazgów" i z ceną spotykacie się w jednym miejscu.
Więc po raz ostatni cię proszę, nie pisz, że ci co mają PC płacą dodatkowo za obsługę kredytu!!! To jest zbyt daleko idące uogólnienie!
Jest jeszcze jedna kwestia. Zaoszczędzone pieniądze na CO i CWU można też wpłacać w banku aby pracowały. Choć to jest moim zdaniem głupi pomysł.

Daga&Adam
22-08-2011, 17:38
No przeciez ja to rozumiem ale Ty tego nie rozumiesz.Ja wydałem na cały dom,identyczny jak kolega,z identycznym zapotrzebowaniem,tylko,że z prądem 300tys.zł a on z PCi 330-340tys.zł.


30-40 tys *drozej* od instalacji z pradem tzn. ze przyjmujesz cene DZ + PC na poziomie 50 tys pln. Zaiscie tendencyjne porownanie :D
Pozatym owy kolega wybierajac PCi wybudowal o 30 tys tanszy dom. Nie wybral drogich rozwiazan energooszczednych i wlasnie dzieki temu zarobil na pompe ciepla. Caly czas nie dociera do Ciebie ze budujac dom energooszczedny wydajesz DUZO wiecej niz "standardowy". Juz pisalem - ja zuzywam 16 tys kWh mimo IMHO solidnego ocieplenia i wykonania. Ile musialbym dolozyc tys. PLN zeby moje zapotrzebowanie spadlo do np. 5 tys kWh kiedy to rzeczywiscie wybor pradu bylby bardziej sluszny ? Bo IMHO wlasnie rownowartosc PCi. To ja wole PCi i miec jeszcze nizsze rachunki :)

Liwko
22-08-2011, 17:40
O to się boję w zewnętrznej PCi,dlatego kombinuję w wewnętrznej z pobieraniem powietrza z wywiewu reku,z garażu,z nieużytkowego powietrza.To jest ciepło "stratowe",które moim zdaniem przyczyni się do zwiększenia COP w II taryfie.
Ja zamierzam wykorzystać 100% taniej taryfy.

No to na wiele bym nie liczył z tej PC. Ale ciekaw jestem efektów w praktyce. Bardzo ciekaw.