PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

puzondm
04-10-2011, 13:29
Nawet gdyby, to różnica w cenie, w moim przypadku zwracała by się z 50 lat. Za długo.

tu się nie ma co zwracać, posiadanie domu i ziemi jest luksusem, ogrzewanie kosztuje im większy dom, a każdy kupuje to na co go stać, a PC to niewątpliwy luksus bez względu na to jaka już by nie była, byle się tylko nie psuła.

Liwko
04-10-2011, 13:40
tu się nie ma co zwracać, posiadanie domu i ziemi jest luksusem, ogrzewanie kosztuje im większy dom, a każdy kupuje to na co go stać, a PC to niewątpliwy luksus bez względu na to jaka już by nie była, byle się tylko nie psuła.

Więc po co przepłacać?;)

miejski
04-10-2011, 14:07
aa nie chwaliłem się mam już od ponad miesiąca 2 taryfy 1-0,63 2-0,28,

A u którego dostawcy takie ceny masz? Moje w ZEORK dla G12 to: dzień: 0,6089 zł/kWh, noc: 0,3583 zł/kWh (wliczona opłata dystrybucyjna). Też wolałbym taniej w II taryfie i drożej w I.

puzondm
04-10-2011, 14:42
dla upodobań, wyglądu, estetyki, sprawności, sterowników, własnych widzi mi się, jedni kupują diesla drudzy benzynę, dla zbiornika z CWU przepływową, dla braku konieczności serwisowania, dla braku konieczności wymiany anody magnezowej, dla gwarancji pięcioletniej, dla wielu rzeczy które okazały się być lepsze jak się przyjrzałem z bliska odwiedzając szczęśliwych posiadaczy pomp ciepła, to że ktoś powiedział że serwisant zjawił się na drugi dzień po tym jak presostat wywalił, niby pierdoły a tak się uzbiera, czytamy na tym forum nie raz "co mam zrobić wywaliło mi błąd taki a taki - bo się ktoś odbił od serwisu.

puzondm
04-10-2011, 14:44
A u którego dostawcy takie ceny masz? Moje w ZEORK dla G12 to: dzień: 0,6089 zł/kWh, noc: 0,3583 zł/kWh (wliczona opłata dystrybucyjna). Też wolałbym taniej w II taryfie i drożej w I.

Tauron, okręg oborniki śląskie

Liwko
04-10-2011, 14:49
dla upodobań, wyglądu, estetyki, sprawności, sterowników, własnych widzi mi się, jedni kupują diesla drudzy benzynę, dla zbiornika z CWU przepływową, dla braku konieczności serwisowania, dla braku konieczności wymiany anody magnezowej, dla gwarancji pięcioletniej, dla wielu rzeczy które okazały się być lepsze jak się przyjrzałem z bliska odwiedzając szczęśliwych posiadaczy pomp ciepła, to że ktoś powiedział że serwisant zjawił się na drugi dzień po tym jak presostat wywalił, niby pierdoły a tak się uzbiera, czytamy na tym forum nie raz "co mam zrobić wywaliło mi błąd taki a taki - bo się ktoś odbił od serwisu.

Czy grzejesz tanią czy drogą PC, czy grzejesz gazem lub węglem, czy grzejesz prądem czy drewnem, ciepło się niczym nie różni. Z wielu doświadczeń wiem, że im droższy wyrób, tym droższy serwis.

puzondm
04-10-2011, 15:11
to prawda tak własnie jest choćby Ochsner, Viesman, dlatego ja wybrałem Ziriusa bo serwis nie jest potrzebny wcale

Liwko
04-10-2011, 15:27
Dlatego ja wybrałem PPC, bo serwis też nie jest potrzebny;)

żona m
04-10-2011, 16:27
Gdy czytam komentarze odnośnie pompy ciepła w stylu: ''kiedy mi się to zwróci?'' , zawsze zastanawiam się, czy dane osoby, wszystko przeliczają w ten sposób. Np: kupno auta, zainstalowanie dobrej jakości pieca co, czy instalacji gazowej. Zauważyłam, ze tylko w przypadku pompy ciepła, padają argumenty w stylu : eeeeee nie opłaca się bo drogi gips, kiedy mi się to zwróci?'' a przecież wszystko kosztuje. Generalnie rzecz biorąc, wolę wydać raz większą sumę a potem płacić mniejsze rachunki, niż zaoszczędzić na instalacji pompy a solić za gaz rachunki w czasie sezonu grzewczego po 500 zł.

tomek131
04-10-2011, 16:56
Dobra już chłopaki ,nie kłóćcie się już która lepsza,rzućcie dziewczynie co pyta cenami ,a nie tam ją będziecie odsyłać do centrali.Rabat jakiś dajcie jak dla forumowicza (w subaru forumowicze mają zniżki na częśći i robociznę w serwisie )

QQQQ
04-10-2011, 17:56
Mam pytanko z innej beczki

A mianowicie - posiadam w domu poddasze użytkowe, którego nie zamierzam użytkować,
mylę o tym cały czas, czy ogrzewać je, czy też nie
1. jeżelibym ogrzewał to powinienem mieć wieksze zużycie prądu, ale może niekoniecznie - dlaczego? - bo mniej ciepła uciekałoby na poddasze, co powodowaloby zatrzymaniem większej ilości ciepła na parterze
2. jeżeli nie ogrzewałbym poddasza rachunki za prąd powinny być niższe, ale może niekoniecznie - bo więcej ciepła przenika na poddasze, na którym w tamtym roku miałem całą zimę ok. 10-11stC ogrzewając tylko parter
Może ktoś już przerabiał taką sytuację?
A może ktoś potrafi fachowo coś o tym napisać
Dziekuję za podpowiedzi

P.S. Poddasz ocieplone, PCi powietrze- woda

QQQQ
04-10-2011, 22:54
Oj nie bardzo :)
Jeśli miesięcznie płaci się ok.700zł czynszu+media to za nie dużo większą kasę można mieszkać we własnym domu a nie w blokowisku i nie sądzę,że za c.o+cwu+prąd zapłacę więcej niż 10800zł rocznie :)
Także inwestycja jak najbardziej opłacalna,tym bardziej,że M4 można za niezła kasę wynająć :)
obiecalem sobie ze nie bede odpisywal na twoje posty, ale musze zlamac ta obiecanke - wiesz nie kazdy placi 700zł czynszu i mysle ze kazdy z forum ma inne przeslanki zeby zamieszkac w domu jednorodzinnym - dales sie zlapac w czynsz 700zl + media to twoja sprawa
znam ludzi dla ktorych 1000 + liczniki to nic strasznego i wola blokowisko bo tak wygodniej dla nich - mysle ze trzeba to uszanowac
to bylo tak ogolnie
ja mieszkalem w mieszkaniu 120m2 i placilem 70zl/m-c + liczniki(ok. 300zł/m-c zima) - zdziwiony - tak tez mozna- tylko trza myslec
w obecnych czasach wynajecie takiego mieszkania graniczy z cudem
sprzedaz - niewykonalna
moja przeslanka zeby sie po raz 2gi budowac- mam corke 8lat i dla niej wszystko, a powietrza i ruchu nigdy nie za malo
jak bedziesz grzal to wklej rachunki za prad ;)

p.s. - jak czegos nie wiesz to po prostu zapytaj - a nie wkrecaj ludzi w dyskusje

jasiek71
04-10-2011, 23:18
jak bedziesz grzal to wklej rachunki za prad ;)

ja grzeje prądem, zerknij do mojego dziennika tam jest zestawienie z ostatnich lat...
nie taki diabeł straszny...

QQQQ
04-10-2011, 23:28
ja grzeje prądem, zerknij do mojego dziennika tam jest zestawienie z ostatnich lat...
nie taki diabeł straszny...
ladnie w srodku :)
a jaka powierzchnia i kubatura?

jasiek71
04-10-2011, 23:34
ladnie w srodku :)
a jaka powierzchnia i kubatura?
154m2, coś koło 400m3
jak coś to pisz w dzienniku:)

QQQQ
04-10-2011, 23:48
154m2, coś koło 400m3
jak coś to pisz w dzienniku:)
no i to jest caly widz - dla domow powyzej 600m3 kubatury sam prad jest nieoplacalny
moze od tego trzeba zaczac - a nie toczyc dyskusje - ze dla kazdego albo prad, albo PCi jest najlepszym rozwiazaniem
moim zdaniem - male kubatury powinny isc w prad , a wieksze szukac innych rozwiazan, bo maja wieksze straty ciepla
pozdrawiam

p.s. co nie neguje instlacji PCi w mniejszych domach, bo nawet COP = 2 powoduje 1/2 rachunku za prad
przy takim samym ociepleniu moze nawet 1/4:)

jasiek71
05-10-2011, 00:12
p.s. co nie neguje instlacji PCi w mniejszych domach, bo nawet COP = 2 powoduje 1/2 rachunku za prad
przy takim samym ociepleniu moze nawet 1/4:)
a o ile będzie większy nakład na instalację i ile rocznie na tym zyskamy?

żona m
05-10-2011, 10:56
W moim przypadku idiotyzmem by było wydanie 40 czy 50 tys.zł na pompę ciepła tylko dlatego,żeby mieć trzy razy niższe rachunki za ogrzewanie :)

A jak jesteśmy przy kredycie to PCi kupiona na kredyt nie jest za bardzo opłacalna ;)

Idąc tym tokiem myślenia idiotyzmem jest w ogóle budowa, bo przecież kredyt spłaci się dopiero na stare lata a jak nie dożyjemy w razie czego, to długi dzieciom zostawiamy...

rydzadam
05-10-2011, 14:35
Dlatego trzeba kupować dla niedużego domu (jak większość naszych domów) "zestaw" pompa + kolektor + kotłownia do 30.000 zł :) , po co drożej ?

jo-aska
05-10-2011, 15:06
Gdy czytam komentarze odnośnie pompy ciepła w stylu: ''kiedy mi się to zwróci?'' , zawsze zastanawiam się, czy dane osoby, wszystko przeliczają w ten sposób. Np: kupno auta, zainstalowanie dobrej jakości pieca co, czy instalacji gazowej. Zauważyłam, ze tylko w przypadku pompy ciepła, padają argumenty w stylu : eeeeee nie opłaca się bo drogi gips, kiedy mi się to zwróci?'' a przecież wszystko kosztuje. Generalnie rzecz biorąc, wolę wydać raz większą sumę a potem płacić mniejsze rachunki, niż zaoszczędzić na instalacji pompy a solić za gaz rachunki w czasie sezonu grzewczego po 500 zł.

Podpisuje sie pod całością, podczas budowy wydać 10 tyś więcej czy mniej i biorąc na to kredyt na 30 lat to już jest naprawde niewielka róznica w ratach miesięcznym może to będzie z 20-30 zł na miesiąc, a płacą mniejsze rachunki o 100-200 zł miesięcznie a zimą nawet i więcej to jest już różnica, a jak pisłam w tku o polskich pomach do pompy (w naszym przpadku) wcale tak wiele nie "dopłacimy" bo:
Eliminując:
- komin do kominka ( wliczając obróbki komina, jakies wykończenie i te ujstrojstwa na gorze)z -5 tyś,
- kominek z płaszczem, solary, piec kondensacyjny - 26 tyś
- instalację tego wszystkiego - z 4-5 tyś.
- instalację gazową, podłączenie do gazu sama gazownia chce 2 tyś + instalacja 1 tyś.
no to ja juz sobie naliczyłam 38-39 tyś.
Kosztów podłogówki nie liczę bo i tak planujemy ja w całym domu niezależnie od wyboru sposobu grzania.
Tak że inwestując w pompę wydaje się że albo zmieścimy się w tych samych kosztach.
Bo przeciez jak ktoś robi pompe to wielu rzeczy nie robi, ale o tym wiele osób zapomina przeliczając opłacalność inwestycji.

jo-aska
05-10-2011, 15:35
Ale ja nie twierdzę ze wszyscy muszą myśleć podobnie jak ja, wręcz przeciwnie, pokazałam mój punkt widzenia i moje kalkulacje, każdy ma prawo wyboru i tak jak można kupić baterię do umywalki za 80 zł tak można kupic za 400 lub więcej -rzecz tak samo działającą , kwestia wyboru a działanie identyczne. W NASZYM PRZYPADKU zamiast planowanej kotłowni gazowej planujemy w tych samych planowanych pieniądzach zrobić pompę ciepła i nam się to kalkuluje. Tak samo jak nie wierzę, że ogrzewanie elektryczne będzie tańsze od ogrzewania pompą ciepła - ale w wolnym kraju mieszkam i wolno mi nie wierzyć.
Jednakże jeśli to się sprawdzi to będzie oznaczało że zaoszczędziłeś 30 tyś.

jo-aska
05-10-2011, 15:44
Jak juz będziesz miał te rachunki to wtedy będę zadzrościć, bo o wirtualnych pieniądzach i rachunkach to można poematy pisać. Pożyjemy zobaczymy.

Daga&Adam
05-10-2011, 15:55
Oczywiście nie omieszkam ale ja nie jestem jedyny grzejący z COP1:

A widziales jego zuzycie ? Bo mi wychodzi srednia 4-5k pln / rok i wiecej. Troche drogawo :)
pozdr.

Daga&Adam
05-10-2011, 16:00
Dom budowany kilka lat temu bez fajerwerków termoizolacyjnych drogawo ? eeetam :)

Tyle ze te fajerwerki kosztuja ;) Mozna z nich zrezygnowac i zainstalowac PCI. Bedzie taniej.

plusfoto
05-10-2011, 16:03
Poczekaj Arturo jak prąd będzie po zecie za kw wtedy porozmawiamy. Ponadto pamiętaj - latka lecą - a emeryturka może być cienka. Dlatego ja teraz chcę zrobić wszystko aby się na starość wypłacić. Teraz powiedzmy że mnie stać na tą inwestycję. A potem chcę spokojnie żyć. Choć do wolności emeryta została mi dycha z okładem to na razie ZUS podsumował mnie na 325 zł pomimo że od 30 lat płacę regularne składki.

photos
05-10-2011, 16:17
człowiek jest sobie w stanie wytłumaczyć wszystko. Czasami nawet mocno naciągać informacje, fakty aby usprawiedliwić wybór. "pompiarze" widzą plusy swojego systemu mimo iż czasem naciągane a cała reszta przelicza ceny pomp i to ile zaoszczędzili nie robiąc pompy. Pisałem już kiedyś że to wszystko mija się z celem. Każdy ma inne priorytety. Artoro i jemu podobni zapłacą mniej za system CO ale np żona przykładowego arturo powie ze nie wyobraża sobie kuchni bez dębowych mebli, skórzanego wypoczynku czy wielkiej plazmy na ścianie. ITP. Wówczas potencjalnie zaoszczędzone pieniądze pójdą np na te dodatki. Ja wolę położyć panele na podłodze bo pod tym względem nie jestem wymagający, ale system ogrzewania musiał być ekonomiczny w użytkowaniu. Te porównania do niczego nie prowadzą. Opisując ekonomie wybudowania jednej z instalacji domu nic sobie nie udowodnimy. Z kolei nie ma sensu opisywać ekonomi budowy całego domu, bo każdy dom jest inny i każdy inwestor czego innego oczekuje. Reasumując co z tego że ktoś wydał na instalacje CO mniej niz "znajomy" ale na cały dom wydał znacznie więcej. A dlaczego tyle wydał to już długi i niekończący się temat. Pytam więc po co te przekomarzanie się itd.

primi
05-10-2011, 17:46
(w subaru forumowicze mają zniżki na częśći i robociznę w serwisie )Kolega z kropki czy z kreski? ;)

OK, dość długo tu tzn na forum nie zaglądałem, ale przyszedł czas by skorzystać w Waszych rad :-)
Mam prośbę o wstępną pomoc w doborze pompy ciepła.
Obecnie dom ogrzewam olejem opałowym i roczny koszt blisko 9000 zł zaczyna "powoli" mnie męczyć. Początkowo myślałem o solarach, ale jak się przyjrzałem bliżej tematowi i kosztom to zacząłem rozważać powietrzną pompę ciepła jako źródło wspomagające CO i CWU. Sęk w tym, że po przeczytaniu wszystkich opinii doszedłem do wniosku, że w moim przypadku musiałaby to być albo bardzo tania pompa tylko CWU albo porządna, której byłbym pewny, że spełni moje oczekiwania. Taki sprzęt jest niestety jeszcze wg mnie zbyt drogi i w obecnym momencie skłaniam się w stronę pompy ciepła z pionowymi odwiertami. Koszt takiego DZ jest już wg mnie do przyjęcia, a korzyści warte dopłaty dodatkowej kwoty.

Tyle tytułem wstępu, a teraz pytania do instalatorów ;)

Budynek to dom zbudowany w 1995 (ściana 3 warstwowa) i rozbudowany w 2007. Przy okazji remontu wymienione wszystkie okna, drzwi, pokrycie dachu, elewacja i dodatkowo docieplony. To dodatkowe docieplenie miało raczej być podkładem pod nowy tynk i miało pomóc połączyć nową część domu (ytong) ze starą. Efekt jest taki, że w starej części ogrzewanej olejem opałowym (podłogówka) ściany mają ok 50cm grubości ;)
Pomieszczenia w nowej części domu ogrzewane częściowo matami elektrycznymi i częściowo włączone do CO z pieca olejowego. Pomimo większej powierzchni zużycie oleju opałowego spadło i wynosi średnio za ostatnie 3 lata 2200 litrów. Sądziłem, że kupuję więcej ropy ok 2600 na sezon, jednak sprawdziłem rachunki i wychodzi właśnie tyle, ja zakładam, że i 2400 litrów na rok na CO i CWU byłbym wstanie przepalić ;)
Czy można założyć, że zapotrzebowanie budynku to ok. 24000kWh czyli odpowiednik 2400l oleju opałowego?
Jeżeli tak to jaką moc pompy dobrać do takiego zapotrzebowania?
Rozmawiałem z przedstawicielem jednego z producentów i wypytywał mnie o powierzchnię, jaki budynek, jaka temp wew itd, ale wg mnie chyba lepiej skorzystać z danych, które pokazują ile faktycznie energii zużywam.

Powierzchnia domu to ok 230m2, ale ... piwnica 48m2 nie jest ogrzewana (jest podłogówka, ale włączyłem ją przez 10 lat może 2-3 razy na max tydzień), garaże 36m2 nie są ogrzewane, nowe 2 pomieszczenia ok 20m2 są ogrzewane prądem z tego wszystkiego pozostaje raptem 120m2 po podłodze, które ogrzewają ok 140m2 domu poprzez ogrzewanie podłogowe podłączone do pieca olejowego.
Jeśli chodzi o temp. wew to masakra, moja żona lubi ciepełko 23-24 stopnie są dla niej ok.
W domu jest kominek, ale rzadko korzystamy chociaż można nim ładnie dogrzać dom, ale za dużo z tym roboty :-|
Podłogówka w starej części nie jest chyba zbyt gęsto położona i wymaga przy największych mrozach 40 st na wyjściu, żeby uzyskać komfort cieplny.

Drugie pytanie jaka głębokość DZ? Chciałbym raczej przewymiarować DZ np. 220m? Czy taki układ (pompa np. 11-13kW, DZ 220mb) przy moich warunkach będzie OK?

Z góry dzięki za odp., oferty też mile widziane ;)

hydraulik_
05-10-2011, 18:02
Poczekaj Arturo jak prąd będzie po zecie za kw wtedy porozmawiamy. Ponadto pamiętaj - latka lecą - a emeryturka może być cienka. Dlatego ja teraz chcę zrobić wszystko aby się na starość wypłacić. Teraz powiedzmy że mnie stać na tą inwestycję. A potem chcę spokojnie żyć. Choć do wolności emeryta została mi dycha z okładem to na razie ZUS podsumował mnie na 325 zł pomimo że od 30 lat płacę regularne składki.
Będzie gaz łupkowy i emeryci pojadą do na egzotyczne urlopy z funduszu gazowego .A elektrownie atomowe ,wodne i gazowe wyprodukują prąd po 20 gr/kWh.
Ciekawe które proroctwo się sprawdzi.Poczekajmy z budową :)

hydraulik_
05-10-2011, 18:18
Kolega z kropki czy z kreski? ;)

OK, dość długo tu tzn na forum nie zaglądałem, ale przyszedł czas by skorzystać w Waszych rad :-)
Mam prośbę o wstępną pomoc w doborze pompy ciepła.
Obecnie dom ogrzewam olejem opałowym i roczny koszt blisko 9000 zł zaczyna "powoli" mnie męczyć. Początkowo myślałem o solarach, ale jak się przyjrzałem bliżej tematowi i kosztom to zacząłem rozważać powietrzną pompę ciepła jako źródło wspomagające CO i CWU. Sęk w tym, że po przeczytaniu wszystkich opinii doszedłem do wniosku, że w moim przypadku musiałaby to być albo bardzo tania pompa tylko CWU albo porządna, której byłbym pewny, że spełni moje oczekiwania. Taki sprzęt jest niestety jeszcze wg mnie zbyt drogi i w obecnym momencie skłaniam się w stronę pompy ciepła z pionowymi odwiertami. Koszt takiego DZ jest już wg mnie do przyjęcia, a korzyści warte dopłaty dodatkowej kwoty.

Tyle tytułem wstępu, a teraz pytania do instalatorów ;)

Budynek to dom zbudowany w 1995 (ściana 3 warstwowa) i rozbudowany w 2007. Przy okazji remontu wymienione wszystkie okna, drzwi, pokrycie dachu, elewacja i dodatkowo docieplony. To dodatkowe docieplenie miało raczej być podkładem pod nowy tynk i miało pomóc połączyć nową część domu (ytong) ze starą. Efekt jest taki, że w starej części ogrzewanej olejem opałowym (podłogówka) ściany mają ok 50cm grubości ;)
Pomieszczenia w nowej części domu ogrzewane częściowo matami elektrycznymi i częściowo włączone do CO z pieca olejowego. Pomimo większej powierzchni zużycie oleju opałowego spadło i wynosi średnio za ostatnie 3 lata 2200 litrów. Sądziłem, że kupuję więcej ropy ok 2600 na sezon, jednak sprawdziłem rachunki i wychodzi właśnie tyle, ja zakładam, że i 2400 litrów na rok na CO i CWU byłbym wstanie przepalić ;)
Czy można założyć, że zapotrzebowanie budynku to ok. 24000kWh czyli odpowiednik 2400l oleju opałowego?
Jeżeli tak to jaką moc pompy dobrać do takiego zapotrzebowania?
Rozmawiałem z przedstawicielem jednego z producentów i wypytywał mnie o powierzchnię, jaki budynek, jaka temp wew itd, ale wg mnie chyba lepiej skorzystać z danych, które pokazują ile faktycznie energii zużywam.

Powierzchnia domu to ok 230m2, ale ... piwnica 48m2 nie jest ogrzewana (jest podłogówka, ale włączyłem ją przez 10 lat może 2-3 razy na max tydzień), garaże 36m2 nie są ogrzewane, nowe 2 pomieszczenia ok 20m2 są ogrzewane prądem z tego wszystkiego pozostaje raptem 120m2 po podłodze, które ogrzewają ok 140m2 domu poprzez ogrzewanie podłogowe podłączone do pieca olejowego.
Jeśli chodzi o temp. wew to masakra, moja żona lubi ciepełko 23-24 stopnie są dla niej ok.
W domu jest kominek, ale rzadko korzystamy chociaż można nim ładnie dogrzać dom, ale za dużo z tym roboty :-|
Podłogówka w starej części nie jest chyba zbyt gęsto położona i wymaga przy największych mrozach 40 st na wyjściu, żeby uzyskać komfort cieplny.

Drugie pytanie jaka głębokość DZ? Chciałbym raczej przewymiarować DZ np. 220m? Czy taki układ (pompa np. 11-13kW, DZ 220mb) przy moich warunkach będzie OK?

Z góry dzięki za odp., oferty też mile widziane ;)
Podajesz dane historyczne dość dokładne.Ale to nie wystarczy .To ,że zaizolowana ściana i trzy warstwowa ,to trochę mało.
Czy ten olej to na CO czy CO i CWU.
Podłogówka ułożona tak sobie , bo u mnie nie przekraczam 35 na zasilaniu i mam 23 w pomieszczeniach.
A z tym zużyciem oleju - to jest jakaś informacja jeżeli grzejesz zgodnie z normą .To znaczy 20 *C i tyle dni ile w twoim rejonie jest przyjęte.Wtedy można policzyć zapotrzebowanie ciepła dla wartości obliczeniowej np -16 lub -20*C .
Reszta jest prosta i oczywista.
Wymieniłeś okna -nawiewniki czy rekuperacja.Bo tu też różnie ze stratami

primi
05-10-2011, 19:12
Czy ten olej to na CO czy CO i CWU.
Ten olej to CO i CWU.

Podłogówka ułożona tak sobie , bo u mnie nie przekraczam 35 na zasilaniu i mam 23 w pomieszczeniach To wiem, ale nie ja układałem ;)
Taki dom już kupiłem, w rozbudowanej części podłogówka ułożona gęściej. Faktycznie jak ja mam 40 na zasilaniu to sąsiad (nowa instalacja z PC) ma 32, ale u mnie jest cieplej.

A z tym zużyciem oleju - to jest jakaś informacja jeżeli grzejesz zgodnie z normą .To znaczy 20 *C i tyle dni ile w twoim rejonie jest przyjęte.Wtedy można policzyć zapotrzebowanie ciepła dla wartości obliczeniowej np -16 lub -20*C .
No właśnie chciałem wyjść z doborem pompy od strony dotychczasowego zużycia oleju. Te "historyczne" dane dają wg mnie właśnie sprawdzone info ile energii potrzebuję.


Reszta jest prosta i oczywista.
Wymieniłeś okna -nawiewniki czy rekuperacja.Bo tu też różnie ze stratamiWentylacja tradycyjna grawitacyjna, okna M&S, współczynnik chyba 1,1.

hydrauli, Twoja opinia mnie interesuje, ale powietrznej pompy ciepła raczej nie kupię ;) Chociaż temat wg mnie ciekawy i za kilka lat kto wie. Ja jednak zbyt dużo płacę za opał i za kilka lat mam nadzieję, ze inwestycja w PC mi się zwróci.
Chcę odwierty na DZ, mogą być przewymiarowane, a pompę to jeszcze nie wiem. Na pewno nie zależy mi na bajerach, marce, kolorze obudowy. Ma być prosta, z dostępnym serwisem i przede wszystkim dobrze dobrana.

Jak trzeba więcej danych to podam, będę wdzięczny za niezależną opinię :)

jasiek71
05-10-2011, 20:17
A widziales jego zuzycie ? Bo mi wychodzi srednia 4-5k pln / rok i wiecej. Troche drogawo :)
pozdr.

jeżeli to o moich rachunkach...
te zestawienia to całe zużycie prądu na posesji a nie samo ogrzewanie;)

jasiek71
05-10-2011, 20:45
nie, to jest o jego domu :)
Adam grzał prądem 2 lata, dom około 300m2(albo i większy, nie wiem dokładnie - zapotrzebowanie około 50kwh/m2*rok), wie dokładnie ile płaci...jest w trakcie montażu PC
ok.
dla tej wielkości domu PC ma sens, w małych nie bardzo się opłaca..., ale co kto lubi i chce;)

Daga&Adam
05-10-2011, 20:47
nie, to jest o jego domu :)
Adam grzał prądem 2 lata, dom około 300m2(albo i większy, nie wiem dokładnie - zapotrzebowanie około 50kwh/m2*rok), wie dokładnie ile płaci...jest w trakcie montażu PC

Nie nie - pisalem o Jaska zuzyciu - w swoim dzienniku podal zuzycie i wychodzi kolo 12-13 tys kWh w sumie czyli (juz po podziale na taryfy) ok 4-5k pln. Ja zuzywam tak jak piszesz okolo 50kWh/m2 bo na CO+CWU okolo 16 tys kWh / sezon czyli w jednej taryfie okolo 8k pln. W dwoch pewnie zszedlbym do 5k pln ale wole ponizej 2k pln dzieki pompie, a ile mnie ona bedzie kosztowac to powiem na sam koniec, jak juz ja odpale ;) Mysle jednak ze arturowe 30k pln bedzie trzeba podzielic na troche mniej niz dwa ;-)

jasiek71
05-10-2011, 20:56
Nie nie - pisalem o Jaska zuzyciu - w swoim dzienniku podal zuzycie i wychodzi kolo 12-13 tys kWh w sumie czyli (juz po podziale na taryfy) ok 4-5k pln.
samo ogrzewanie to 7-8 tys. kwh nocnej taryfy
od tego sezonu mam zamontowane pod liczniki do ogrzewania,( będę co jakiś czas uaktualniał w dzienniku) więc będzie można poobserwować jakie jest zużycie np. w danym miesiącu...

primi
05-10-2011, 21:02
podstawa do jak najdokładniej oszacować zapotrzebowanie na CO i CWU
ile osób w domu? jakie jest zapotrzebowanie na CWU?
tu masz link do arkusza kbaba, pomoże ci trochę bardziej sprecyzować zapotrzebowanie na CO
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?authkey=CPfu-_8B&pli=1&key=0AmIvzeh1jpYadFFBbXNqUk5pQjJQNjF1STgxNkVRd2c&authkey=CPfu-_8B#gid=35adiqq rodzina standardowa 2+2 ;)

Czegoś jednak nie rozumiem, jakie znaczenie ma stosunek CO do CWU skoro wiemy ile energii zużywam? Teraz tą energię produkuje piec olejowy, po modernizacji będzie to pompa ciepła, jednak zapotrzebowanie będzie takie samo.
Jak jestem w błędzie to z chęcią posłucham Waszej opinii.
Ja nie wiem ile % z zakupionego oleju piec zużywa na CWU (stawiałbym na 1/3 czyli 800l = 8000kWh), celowo też nie uwzględniam innych źródeł ciepła np. kominka, sauny, grzejników elektrycznych itp.itd.
Straty też pewnie są, budynek nie jest na pewno idealny, ale przy obecnych warunkach właśnie tyle energii zużywam, to jest chyba lepsza informacja niż liczenie z parametrów i danych projektowych budynków?

Moje pytanie właśnie odnosiło do tego czy takie podejście do sprawy od drugiej strony tzn uwzględniając obecne zużycie oleju opałowego ma sens?
Większość osób/ofert opiera się na szczegółowych wyliczeniach uwzględniających maksymalną ilość danych dot budynku itp., tylko że większość sprzedaży to jak sądzę dot głównie nowych budynków i nie ma innej możliwości.
Ja mieszkam w tym domu już 10 lat i wiem ile płacę/kupuję energii, a z drugiej strony nie wiem dokładnie jak "stara" część domu została wykonana.

Jeśli chodzi o CWU to zapotrzebowanie nie jest duże chwilowo tzn nie korzystamy w jednym momencie wszyscy bo np wychodzimy do pracy o jednej porze.
Dodatkowo mamy taryfę weekendową z której intensywnie korzystamy, również w dziennym okienku ;)
W ogóle zakładam, że PC będzie mogła w większości pracować na II taryfie, a biorąc pod uwagę, że przy obecnej cenie za olej opałowy (3,92), prąd na II taryfie jest tańszy niż ropa 8) to ja po prostu nie mam wyjścia i muszę zmienić źródło ciepła ;)

adiqq ten arkusz nie jest edytowalny, próbowałem go pobrać jako excel, ale się rozsypuje. Gdzie to można znaleźć bo bym sobie "posymulował" :-)

QQQQ
05-10-2011, 22:18
ponowie zapytanie


Mam pytanko z innej beczki

A mianowicie - posiadam w domu poddasze użytkowe, którego nie zamierzam użytkować,
mylę o tym cały czas, czy ogrzewać je, czy też nie
1. jeżelibym ogrzewał to powinienem mieć wieksze zużycie prądu, ale może niekoniecznie - dlaczego? - bo mniej ciepła uciekałoby na poddasze, co powodowaloby zatrzymaniem większej ilości ciepła na parterze
2. jeżeli nie ogrzewałbym poddasza rachunki za prąd powinny być niższe, ale może niekoniecznie - bo więcej ciepła przenika na poddasze, na którym w tamtym roku miałem całą zimę ok. 10-11stC ogrzewając tylko parter
Może ktoś już przerabiał taką sytuację?
A może ktoś potrafi fachowo coś o tym napisać
Dziekuję za podpowiedzi

P.S. Poddasz ocieplone, PCi powietrze- woda

kbab
05-10-2011, 22:19
ten arkusz nie jest edytowalny, próbowałem go pobrać jako excel, ale się rozsypuje. Gdzie to można znaleźć bo bym sobie "posymulował" :-)
arkusz działa prawidłowo - dane wstawiać w szare pola, są tam 2 arkusze do obliczania kosztu i zużycia nośników energii oraz do zapotrzebowania "OZC dla laika".
Dla 4 osób cwu przyjmuje się po 4000kWh/rok tj 362l oleju przy sprawności kotła 93%, 2400l oleju to przy tej sprawności 26500kWh.

celowo też nie uwzględniam innych źródeł ciepła np. kominka, sauny, grzejników elektrycznych itp.itd.
bez tych danych zapotrzebowanie będzie mocno zaniżone i zdając się tylko na pc można się mocno pomylić - nie da sobie rady z rzeczywistym zapotrzebowaniem.
Osobiście w takim przypadku (jako wspomaganie systemu) rozpatrzyłbym pc pw - np z Hewalexu serię WBC. Przy przerzuceniu na taką pc 2/3 zapotrzebowania miało by to sens ekonomiczny i szybki zwrot z takiej inwestycji. Wpięcie takiej pc do aktualnego układu byłoby najprostszym i najszybszym rozwiązaniem.

wihajster
05-10-2011, 22:39
ponowie zapytanie


Jeśli nie chcesz użytkować poddasza, to nie ogrzewaj. Rachunki będą niższe.

primi
05-10-2011, 23:35
adiqq, dzięki 8), zawsze jakiś punkt zaczepienia. Miałem propozycję na pompę 8kW i wg mnie to była zaniżona moc, ale 22kW to z drugiej strony więcej niż się spodziewałem. Teraz piec ma 20kW i nie chodzi przecież non stop. Dom jest stary, ale wg mnie dość ciepły. Generalny remont sprzed 4 lat wyniósł więcej niż cena domu. Z pewnością można coś jeszcze poprawić, ale ściany mają 50cm grubości, nie ma dużo okien. Duże zapotrzebowanie na m2 bierze się raczej z wysokiej temp wew ok 24*C, ale może się mylę.
Podobnie jeśli chodzi o CWU podane przez kbab - 362l na sezon na 4 osoby to chyba zbyt mało w moim przypadku. Jeśli dobrze kojarzę to tankuję na koniec sezonu grzewczego 500l i zawsze we wrześniu mam już sucho w zbiorniku. Sądzę, że zużywam min 600l, a może nawet 800l, a to przecież nie ma nic wspólnego z tym jak dobrze ocieplony jest dom. No wanna jest dość duża i używana dość często. Temp CWU też zbyt wysoka, być może to też ma negatywny wpływ na wynik końcowy. Podłogi w salonie, kuchni łazienkach to płytki (87m2), a w sypialniach parkiet (32m2).

Odnośnie podłogówki to w całym domu jest taki rodzaj ogrzewania, nie ma innych grzejników. Pomijając maty elektryczne to mam jakby 2 systemy podłogówki: stary, którego nie mogę opisać szczegółowo, ale mam świadomość, że może nie być idealny. Tak jak wcześniej pisałem potrzebuje przy dużych mrozach nawet 40*C na wyjściu oraz
nowy, ale to tylko w 2 pomieszczeniach i tutaj są rurki rozłożone co ok 10-15 cm i przy tej samej temp na wyjściu (40*C) temp w tych pomieszczeniach jest wyższa.

Piec olejowy zostawiam ;) nigdy nie wiadomo czy się nie przyda i faktycznie może on być wykorzystany jako wsparcie przy dużym zapotrzebowaniu, ale robiąc PC chciałbym taką instalację, która byłaby samowystarczalna.
Odnośnie PC powietrznej hewalexu to rozważałem taką opcję, mam nawet ofertę na WBC 7,8 + zbiornik SIS500 i z montażem cena netto 23000.
Wolę zapłacić więcej i mieć spokój i móc odciąć się od cen oleju całkowicie.

Aha, przypomniałem sobie, że po rozbudowie musiałem zrobić certyfikat energetyczny budynku i tam było chyba zapotrzebowanie coś ok. 120W/m2, ale tego wyniku bym zbytnio nie brał pod uwagę.

OK czy wg Was można jeszcze jakoś zweryfikować realne zapotrzebowanie. Spróbuję sprawdzić sprawność pieca olejowego, kiedyś serwisant mi to jakoś mierzył i wynik był podobno dość wysoki.

rwxw
05-10-2011, 23:41
Proponuję zadzwonić do Sochaczewa (Boryszew) i spytać o cenę zwykłego glikolu etylenowego w beczce
Można też spytać w POCh czyli Polskich Odczynnikach Chemicznych w Gliwicach, też sprzedają na beczki. Jednak jak się orientowałem parę lat temu, to spirytus wychodził taniej, a Boryszew drożej. Super ta promocja z Tesco ;-)

primi
06-10-2011, 08:52
a jeszcze w kwestii CWU 0 orientujesz się ile zużywasz zimnej wody/miesiąc?
ktoś kiedyś pisał, że 55% zużycia ZWU to jest CWU - da to pogląd czy ci naprawdę dużo tej wody idzie....
jak piszesz że ten olejowy ma 20kw, to PC powinny wystarczyć takie jak pisze wyżej - ze względu na lepsze wykorzystanie taniej taryfy wziałbym tę o większej mocyNiestety nie wiem ile wody zużywam. Mam własną studnię głębinową bez licznika.
Może znajdę gdzieś jakiś licznik wody to podłączę ;)

Odnośnie Twoich obliczeń to liczyłeś przy 2400 l oleju, bo tak sugerowałem. Wg fv które znalazłem to wychodzi za ostatnie 3 lata średnio 2200 (spadek zużycia po modernizacji budynku) to też daje pewną różnicę + być może wyższa sprawność pieca olejowego i wynik liczony "od tyłu" będzie korzystniejszy.

Trochę intryguje mnie kwestia CWU u mnie ;) Wg moich obliczeń to zużycie opału jest dość znaczne, na poziomie powiedzmy średnio 600-800l na sezon to jest jakieś 7000-8000 kWh czyli chyba dość dużo na 4 osoby.
Czy za wysoka temp CWU może mieć negatywny wpływ na "sprawność energetyczną" mam na myśli wszelkiego rodzaju straty, nie wiem przesyłowe, utrzymywanie wysokiej temp w zbiorniku, obniżanie temp CO przy dużym poborze CWU np. wanna?
Dodam tylko jeszcze jak jest u mnie rozwiązana kwestia CWU. Ciepła woda powstaje poprzez przepływowy wymiennik ciepła zamontowany w zbiorniku wody kotłowej CO. Nie mam typowego zbiornika na CWU.
Jeśli chodzi o temp CWU to jest ona na poziomie 65*C, kiedyś był zawór mieszający, ale się zepsuł i go wyciąłem i tak już chyba z 5 lat minęło ;)

kbab
06-10-2011, 09:07
Podobnie jeśli chodzi o CWU podane przez kbab - 362l na sezon na 4 osoby to chyba zbyt mało w moim przypadku. Jeśli dobrze kojarzę to tankuję na koniec sezonu grzewczego 500l i zawsze we wrześniu mam już sucho w zbiorniku. Sądzę, że zużywam min 600l, a może nawet 800l, a to przecież nie ma nic wspólnego z tym jak dobrze ocieplony jest dom. No wanna jest dość duża i używana dość często. Temp CWU też zbyt wysoka, być może to też ma negatywny wpływ na wynik końcowy.
Przy w/w ilości oleju na cwu dla 4 osób uwzględniłem tylko sprawność kotła. Jeśli rzeczywiście zużycie oleju na cwu sięga 800l/rok to jest to równoznaczne z zapotrzebowaniem 9000kWh/rok na cwu zatem jest wyższe od przeciętnego o 125%!!! Szukałbym przyczyn w stratach systemu cwu tj przewymiarowany bojler źle izolowany, źle izolowane rury cwu oraz nieodpowiednio dopasowany system cyrkulacji (prawdą jest, że w sezonie grzewczym większa cześć tych start ogrzewa dom). W takim przypadku bojler cwu ogrzewany w tańszej taryfie byłby bardziej ekonomiczny. Wysoka temp cwu nie ma dużego znaczenia (oprócz strat systemowych) - nikt nie kąpie się we wrzątku, chociaż przy pc zmniejszy jej sprawność.
Duże znaczenie w zapotrzebowaniu na ciepło ma wentylacja (o tej nic nie wiemy).

Ja mieszkam w tym domu już 10 lat i wiem ile płacę/kupuję energii, a z drugiej strony nie wiem dokładnie jak "stara" część domu została wykonana.
Tego też nikt nie wie, ale przy dokładnym określeniu zapotrzebowania (całkowitego na podstawie poniesionych kosztów) przynajmniej można policzyć współczynnik U dla przegród - wtedy dopiero można zweryfikować w/w 120kWhm2 z certyfikatu energetycznego (chociaż w tym certyfikacie muszą być te dane). Jak by na to nie patrzył to roczny koszt wszystkich nośników energii (olej, drewno, prąd) jest spory, warto pomyśleć nad jego zmniejszeniem. Jak w/w nawet mała pc pw do 8kW mogłaby rocznie dostarczyć do systemu ponad 16000kWh taniego ciepła - co od razu byłoby odczuwalne w kieszeni.

puzondm
06-10-2011, 09:51
@primi
wg mnie to 11 kw (zapomnieliście podzielić zapotrzebowanie przez COP) jest na styk w przypadku pc z bezpośrednim parowaniem, ważne jest też jaki typ gruntu posiadasz wokół domu, jeśli masz na 1m głębokości mokro to 11kw wystarczy jeśli masz sucho to wstawiłbym 14 kw i byłoby lekko przewymiarowane co dałoby ci możliwość grzania tylko w 2 taryfie, co do DZ pionowego to moim skromnym zdaniem to od 200-240 m zależnie od tego czy mokro czy sucho dla 11 kw, dla 13 kw nie dawałbym mniej niż 300 mb odwiertu. Na cenę ma wpływ także ile obiegów grzewczych będziesz miał, jeśli jeden czyli pełna podłogówka na cały dom to zamkniesz się z materiałami kotłowni w 3500 zł, natomiast jeśli chcesz mieć 2 obiegi o różnych temperaturach czyli niskotemperaturowy na podłogówkę i wysoko temperaturowy na grzejniki które posiadasz 55C+ to cena kotłowni kotłowni X2. Jeśli masz wokół domu około 450 m2 wolnej powierzchni to polecam PC zirius na bezpośrednim parowaniu 14 kw spokojnie udźwignie 2 obiegi i zapotrzebowanie na 6 osób CWU, wydajność min 12l /min. CWU

primi
06-10-2011, 09:51
9000kWh/rok na cwu zatem jest wyższe od przeciętnego o 125%!!! Szukałbym przyczyn w stratach systemu cwu tj przewymiarowany bojler źle izolowany, źle izolowane rury cwu oraz nieodpowiednio dopasowany system cyrkulacji (prawdą jest, że w sezonie grzewczym większa cześć tych start ogrzewa dom). W takim przypadku bojler cwu ogrzewany w tańszej taryfie byłby bardziej ekonomiczny.kbab, bojler nie jest źle zaizolowany ponieważ w ogóle go nie ma dla CWU, ale faktycznie jest zbiornik wody kotłowej na piecu w którym jest wymiennik dla CWU i on posiada izolację z wełny mineralnej. Kiedyś zdejmowałem obudowę z pieca i było chyba 5cm być może to za mało i straty są większe przy 65*C niż byłyby przy np. 45*C w nowym zbiorniku pracującym z PC. Ta ewentualna strata na piecu to grzeje piwnicę więc korzyść z oddania ciepła do domu wątpliwa ;)


Duże znaczenie w zapotrzebowaniu na ciepło ma wentylacja (o tej nic nie wiemy).Wentylacja grawitacyjna, 1 kratka na salon, 1 na kuchnię, 1 na łazienkę i tyle.


Jak by na to nie patrzył to roczny koszt wszystkich nośników energii (olej, drewno, prąd) jest spory, warto pomyśleć nad jego zmniejszeniem. Jak w/w nawet mała pc pw do 8kW mogłaby rocznie dostarczyć do systemu ponad 16000kWh taniego ciepła - co od razu byłoby odczuwalne w kieszeni.Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że mam piec, który działa i generalnie jestem z niego zadowolony tylko rachunki są zbyt wysokie. Mogę zaryzykować i jeżeli pompa będzie za mała to dogrzeję piecem, jednak wolałbym taki dobór, który pokryje 100% zapotrzebowania z PC. Piec olejowy zostawiam awaryjnie, wyrzucę tylko 1 z 2 zbiorników z piwnicy.

kbab
06-10-2011, 10:20
Wymiennik dla cwu zwłaszcza jak jest cwu przepływowa może generować spore straty (w innych tematach użytkownicy sporo piszą o ich sprawności), głównie chodzi o temperaturę cwu w kranie, aby ją utrzymać to na kotle musi być ona sporo wyższa. W Twoim przypadku 5000kWh strat rocznie na cwu to koszt 1700zł, za taką kwotę można zainstalować zbiornik cwu z pominięciem w/w wymiennika (może nawet grawitacyjnie) - zyskałby na tym komfort cwu a przede wszystkim pomniejszenie strat, ponieważ kocioł pracowałby z nominalną mocą przy niższej temp wody kotłowej.
Wentylacja grawitacyjna zwłaszcza w duże mrozy pracuje wyjątkowo "wydajnie" - ile można stracić - policzy mój kalkulator w stopce (w sprawności reku wstawić 0). Osobiście zacząłbym od tańszych modernizacji ograniczających zapotrzebowanie, mogłoby się później okazać, że moc pc nie musiałaby przekroczyć 8-10kW.

primi
06-10-2011, 10:24
jakie temperatury panują w tych opisywanych przez Ciebie pomieszczeniach, rzekomo, nie ogrzewanych (garaż 36 m2, piwnica 48 m2) ????

Bo po mojemu - jak jest w nich dobrze na plusie (przy mrozach na zewn.) - to grzejesz nie 140 m2, ale te 220 m2 !!! (tyle, że do różnych temp.).ProStaś, dobra uwaga. Jeśli chodzi o garaż to nie ma wpływu na straty. To jest garaż tylko częściowo "przyklejony" do budynku, nie ma nawet drzwi pomiędzy domem, a garażem.
Piwnica - dom stoi na małym wzniesieniu opadającym w stronę południa. Piwnica od północnej strony całkowicie zakopana w ziemi, a od południa lekko ok 70 cm ponad poziomem gruntu. W piwnicy 3 pomieszczenia: skrajne to kotłownia 15m2, środkowe pralnia 24m2 i kolejne skrajne warsztat 10m2 w każdym pomieszczeniu małe okno. Wg mnie piwnica ogrzewa się od pieca, w każdym z pomieszczeń jest inna temp. Najcieplej oczywiście w kotłowni, teraz w środkowym pomieszczeniu jest 18,6*C. Jeszcze nie zacząłem sezonu grzewczego i piec pracuje tylko dla CWU. W zimie w kotłowni jest na pewno dodatnia temp sądzę, że dobrze pow 15*C. Ewidentnie najzimniej jest w oddalonym najbardziej od pieca miejscu czyli w warsztacie. Wynika z tego chyba, że ciepło przenika z kotłowni, ale ile go tam tracimy to nie wiem.


Przed modernizacją ogrzewania ociepliłbym (w takim wypadku j.w.) ściany od zimnej strony (strop piwnicy, ściany garażu) o ile to możliwe - nie wiem jak wygląda sytuacja z domem.Jeśli chodzi o ocieplenie stropu piwnicy to jest taka możliwość, tylko czy to jest aby na pewno konieczne. Jeżeli grzeje się ona bardziej od pieca to może lepiej najpierw wstawić PC i obserwować wtedy temp w piwnicy.
Jak takie ocieplenie można wykonać? Od strony piwnicy na sufit jakiś styropian z folią aluminiową jak pod podłogówkę wkleić?


Ponadto wywaliłbym ten bufor i grzanie przepływowe. Dla PC (poza Ziriusem) nie jest to najzdrowsze rozwiązanie, szczególnie poza sezonem grzewczym. Taki jest cel. Przepływowe grzanie przejąłem razem z domem. Taka jest po prostu konstrukcja tego pieca (Jaspi).


Jak wyeliminujesz (na ile się da) z ogrzewania tą piwnicę i garaż, możesz śmiało kupić 11 kW PC (odpowiednio dobrać DZ - sugerowałbym je przewymiarować z uwagi na brak wiedzy o GZ) i zasobnik 200-300 l. na CWU. Bez utarty komfortu termicznego spokojnie wystarczy Ci 1/3 sumy, którą uprzednio wydawałeś.O to to :-) Tak właśnie planuję. Przewymiarować DZ, kwestia tylko jeszcze jaką PC wybrać? Jakiej firmy i przede wszystkim jakiej mocy. Też zakładam, że po zmianie rachunki za prąd powinny być na poziomie 1/3 kosztów ropy. Jak na razie to olej opałowy drożeje w szybszym tempie od prądu i jest mniej przewidywalny. Dodatkowo trzeba jednorazowo wyskoczyć z większej kwoty przy zakupie i trochę czuć zapach ropy w piwnicy.

kbab
06-10-2011, 10:36
kbab - problem z twoim arkuszem też mam - tez nie potrafie w szare pola wpisać żadnych wartości....
u mnie przyjmuje dane prawidłowo, może z innej przeglądarki, lub zresetować tą stronę, albo spróbować z sąsiednim arkuszem. Już kiedyś chyba jakaś kobieta włamała się do mojego konta i zmieniła uprawnienia, ale teraz dostęp ma każdy kto ma ten link.

primi
06-10-2011, 10:38
adiqq, no właśnie myślałem o ecopolu ;) Pisząc 100% miałem na myśli sytuację w której nie muszę dogrzewać olejem. Grzałki oczywiście mogą być i mogą się włączyć na II taryfie jak będzie baaardzo zimno.


@primi
wg mnie to 11 kw (zapomnieliście podzielić zapotrzebowanie przez COP) jest na styk w przypadku pc z bezpośrednim parowaniem, ważne jest też jaki typ gruntu posiadasz wokół domu, jeśli masz na 1m głębokości mokro to 11kw wystarczy jeśli masz sucho to wstawiłbym 14 kw i byłoby lekko przewymiarowane co dałoby ci możliwość grzania tylko w 2 taryfie, co do DZ pionowego to moim skromnym zdaniem to od 200-240 m zależnie od tego czy mokro czy sucho dla 11 kw, dla 13 kw nie dawałbym mniej niż 300 mb odwiertu. Na cenę ma wpływ także ile obiegów grzewczych będziesz miał, jeśli jeden czyli pełna podłogówka na cały dom to zamkniesz się z materiałami kotłowni w 3500 zł, natomiast jeśli chcesz mieć 2 obiegi o różnych temperaturach czyli niskotemperaturowy na podłogówkę i wysoko temperaturowy na grzejniki które posiadasz 55C+ to cena kotłowni kotłowni X2. Jeśli masz wokół domu około 450 m2 wolnej powierzchni to polecam PC zirius na bezpośrednim parowaniu 14 kw spokojnie udźwignie 2 obiegi i zapotrzebowanie na 6 osób CWU, wydajność min 12l /min. CWU Mam jeden obieg, dom już stoi od 1995 :), a DZ źródło raczej pionowe. Jakoś bardziej mi pasuje. Działka mniej ucierpi ;) Na poziomy to nie wiem czy mam wystarczająco dużo miejsca, a gleba raczej sucha. W gminie jest dużo żwirowni ;)

primi
06-10-2011, 11:07
mam mozillę i jak wchodzę przez link z twojej stopki, to nie ma możliwości edycji
w IE w ogóle nie działa, sprawdze jeszcze w chromie
dotyczy to wszystkich twoich arkuszy....

w google chrome też nie działa....u mnie w chrome też nie działało, ale coś zrobiłem, chyba kopiuj plik i zaskoczyło ;)

pablitoWLKP
06-10-2011, 11:12
Witam wszystkich.
Jest tu może ktoś z wielkopolski, kto poleciłby jakąś sprawdzoną firmę do montażu pompy i odwiertów!?
Pozdrawiam

ferrit
06-10-2011, 12:46
Na podstawie arkusza OZC od kbab zrobiłem osobny plik arkusza w excelu 2003, bo też nie mogłem wpisywac żadnych danych. Kto chciałby go to mogę podesłać. Chętni proszeni na priva.

autorus
06-10-2011, 13:11
u mnie, firefox tez nie przyjmuje danych. A przyjmowało bo liczyłem sobie.

Daga&Adam
06-10-2011, 13:14
na 100% się nie opłaca - bo te 100% potrzebujesz tylko kilka dni w roku. Najlepiej dobrać np na 90% i wtedy te brakujące 10% występujące przez kilka dni można pokryć grzałkami...inwestycyjnie wyjdzie dużo taniej...dam może przykład
http://www.ecopol-system.pl/polskienormy/polskienormy.html
PC 10kw pokrywa 93% do -5C
PC 19kw pokrywa 100% do -20C
nwięcej zapłaciśz w przypadku pokrycia 100% za mocniejszą PC+DZ a koszty eksploatacyjne będą podobne

No i trzeba pamietac ze tak mocna pompa byc moze bedzie sie czesciej wlaczac i wylaczac - szczegolnie w porach jesienno-wiosennych. A start-stop to najbardziej wykanczajaca sprezarke operacja :) Pompe powinno sie nawet lekko niedoszacowac, zamiast przewymiarowac. Wtedy bedzie dlugo sluzyc. Adiqq ma racje :-)

puzondm
06-10-2011, 13:19
Wymiennik dla cwu zwłaszcza jak jest cwu przepływowa może generować spore straty (w innych tematach użytkownicy sporo piszą o ich sprawności), głównie chodzi o temperaturę cwu w kranie, aby ją utrzymać to na kotle musi być ona sporo wyższa. W Twoim przypadku 5000kWh strat rocznie na cwu to koszt 1700zł, za taką kwotę można zainstalować zbiornik cwu z pominięciem w/w wymiennika (może nawet grawitacyjnie) - zyskałby na tym komfort cwu a przede wszystkim pomniejszenie strat, ponieważ kocioł pracowałby z nominalną mocą przy niższej temp wody kotłowej.


nie wiem na jakiej podstawie piszesz takie rzeczy, ale jedno jest pewne są nieprawdziwe jeśli chodzi o straty na zbiorniku przepływowym, zużycie dla mojego domu ponad 200 m2 z CWU dla 5 osób, zjadło łącznie za rok czasu (najzimniejszej zimy od 13 lat) 5700 kwh, zbiornik Ziriusa jest zajebisty grzeje go tylko w drugiej taryfie i trzyma temp bardzo długo, poza tym odpada kwestia legionelli i wymiany anody magnezowej czyli serwisowania, zbiornik musi być odpowiednio dobrany wielkością. Na CWU przeznaczam miesięcznie około 100 KWh.

autorus
06-10-2011, 13:21
Nie rozumiem z tym nieoszacowaniem? Czemu?

autorus
06-10-2011, 14:02
Dzięki za wyjaśnienie, kumam i zarejestrowałem :)

mam jeszcze pytanko gdzie w necie znaleźć statystyki temperatur abym sobie sprawdził ile u mnie średnio było jakiej temperatury w zimie?

autorus
06-10-2011, 14:19
no tak a cos dokładniejszego?

Konkretnie interesowało by mnie cały rok z podziałem na temperatury. Oczywiście interesują mnie najniższe z dnia :)
Potem bym sobie zliczył ile jest dni z tep ponad -10st. I tak np z 10 lat :)
Chciałbym wiedzieć ile konkretnie będzie działała grzałka. Może jest jakis serwis płatny?

kbab
06-10-2011, 14:23
nie wiem na jakiej podstawie piszesz takie rzeczy, ale jedno jest pewne są nieprawdziwe jeśli chodzi o straty na zbiorniku przepływowym, zużycie dla mojego domu ponad 200 m2 z CWU dla 5 osób, zjadło łącznie za rok czasu (najzimniejszej zimy od 13 lat) 5700 kwh, zbiornik Ziriusa jest zajebisty grzeje go tylko w drugiej taryfie i trzyma temp bardzo długo, poza tym odpada kwestia legionelli i wymiany anody magnezowej czyli serwisowania, zbiornik musi być odpowiednio dobrany wielkością. Na CWU przeznaczam miesięcznie około 100 KWh.
W tym konkretnym przypadku rozważam straty systemu bez zbiornika cwu, taki ma primi. W innym temacie ktoś opisywał zwiększanie temperatury na kotle ponieważ za wymiennikiem system nie mógł osiągnąć zadanej temperatury (mała sprawność wymiennika), była spora różnica temperatury wody kotłowej i na zasilaniu ogrzewania za wymiennikiem - taki system może generować straty - może u prima tak jest, ponieważ zużycie na cwu rocznie dla 4 osób ocenia na 9000kWh.

Daga&Adam
07-10-2011, 00:19
no tak a cos dokładniejszego?

Konkretnie interesowało by mnie cały rok z podziałem na temperatury. Oczywiście interesują mnie najniższe z dnia :)
Potem bym sobie zliczył ile jest dni z tep ponad -10st. I tak np z 10 lat :)
Chciałbym wiedzieć ile konkretnie będzie działała grzałka. Może jest jakis serwis płatny?

Ja bym nie robil az takiego niedoszacowania. Poprostu zrob solidny OZC swojego domu dla swojej strefy klimatycznej (my na slasku mamy -20stC) i dokladnie taka pompe kup. Moze sie okazac ze tu mostek, tam mostek, tu mysz wlazla i wygryzla ocieplenie, tu przyjdzie w koncu ta zapowiadana zima stulecia i wtedy pojawi sie te minimalne niedoszacowanie. Wtedy albo wlaczysz grzalki albo napalisz w kominku :) Ale takich dni nie powinno byc za wiele no i musisz miec ta grzalke czy kominek. Jak nie masz to nie kombinuj - dodaj do wyniku OZC jakies 5-10% i taka pompe zaloz. Nie bedziesz przeciez marzl!

EDIT: Tak sobie mysle ze Ty zeby zrobic OZC swojego domku to chyba jakiegos inzyniera matematyka bedziesz musial wynajac i kupic mu duza tablice do wyprowadzania wzorow na te pola powierzchni kul i innych figur :D ;)

Daga&Adam
07-10-2011, 00:30
pompa ciepla - zrob to sam ;) odcinek pt "rozdzielacz":

klocki dla duzych chlopcow:
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/1.jpg

Trojniki 5/4', nyple redukcyjne 5/4' na 1' i inne cudenka ;) Wszystko w ocynku bo rozdzielacz bedzie w studzience na zewnatrz:
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/2.jpg

Szesnascie polaczen skrecanych pozniej (gdyby klucze mialy jezyki to by im juz wisialy, choc nawet bez nich widac rozdziawione ze zmeczenia japy ;)
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/3.jpg

Kolejnych szesnascie polaczen skrecanych pozniej. Przy okazji widze ze zona ma jeszcze bieznik w kolach w calkiem niezlym stanie!
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/4.jpg

Jestem artysta!
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/5.jpg

Zaworki - glowne to 5/4', a na poszczegolne petle - 1'.
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/6.jpg

Serio jestem artysta :D
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/7.jpg

Ta dam! Rozdzielacze w pelnej krasie, glowne doplywy to PE40, a poszczegolne petle - PE32. Jutro im zrobie probe cisnieniowa.
http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/8.jpg

http://szyna.civ.pl/rozdzielaczPC/9.jpg

Mimo ze od kotlowni do studzienki gdzie bedzie rozdzielacz mam ok 40mb, to zdecydowalem sie na PE40 na glowna rozdzielke. Dla mojej pompy (9kW) wymagany przeplyw to okolo 1,5-1,8m3/h, dla 15% roztworu glikolu i dla takich rur, obliczeniowa strata cisnienia dla calego kolektora to tylko 12kPa. Pociagnie to byle obiegowka na II biegu. Choc nie wliczam tu strat na rozdzielaczu, kilku dodatkowych ksztaltkach no i samym wymienniku w pompie ciepla - szacuje jednak patrzac na charakterystyke pracy standardowych obiegowek 40'tek ze na III biegu bedzie perfekt :-)

C.D.N.

rudy_36
07-10-2011, 07:33
no tak a cos dokładniejszego?

Konkretnie interesowało by mnie cały rok z podziałem na temperatury. Oczywiście interesują mnie najniższe z dnia :)
Potem bym sobie zliczył ile jest dni z tep ponad -10st. I tak np z 10 lat :)
Chciałbym wiedzieć ile konkretnie będzie działała grzałka. Może jest jakis serwis płatny?

Spróbuj tutaj: www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po
Stacja rejestruje temperatury i inne parametr od wielu lat - chyba dość blisko od Ciebie

ferrit
07-10-2011, 14:36
Do Daga@Adam jaki był koszt zakupu tych części do rozdzielacza ?

Daga&Adam
07-10-2011, 14:40
Do Daga@Adam jaki był koszt zakupu tych części do rozdzielacza ?

Sama stal tj. trojniki, nyple, zawory, odpowietrzniki -> 550 pln.
Do tego doszly przejscia PE<>GZ po ok 9 pln (PE32) i chyba kolo 12 pln (PE40). Do tego bzdury jak pakuly i pasta (oj duzo tego idzie na taki rozdzielacz!), w sumie okolo 700 pln.

autorus
07-10-2011, 14:51
Spróbuj tutaj: www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po
Stacja rejestruje temperatury i inne parametr od wielu lat - chyba dość blisko od Ciebie

Dzięki wielkie, wiec sprawdziłem ze mojej okolicy w 2010 roku było:

- 6 dni z temperaturą poniżej -15st :)
- 27dni z temperaturą poniżej -10st :)
- 52 dni z temperaturą poniżej -5st :)

A w 2010 roku było
- 11 dni poniżej -20stopni :)

Wychodzi na to że pompa ma sens jak działa do max -15st, potem szkoda kasy, przez te kilka dni można odpalić grzałki.

Liwko
07-10-2011, 15:09
To też nie tak. Wszystko by się zgadzało gdybyś grzał w G11. Natomiast jeżeli chcesz w dużym stopniu wykorzystać tanią taryfę, musisz tą pompę przewymiarować.

Daga&Adam
07-10-2011, 15:14
To też nie tak. Wszystko by się zgadzało gdybyś grzał w G11. Natomiast jeżeli chcesz w dużym stopniu wykorzystać tanią taryfę, musisz tą pompę przewymiarować.

Dla wiekszosci okresu grzewczego pompa dobrana do dokladnie obliczonego OZC domu bedzie przeciez przewymiarowana :) Dobierajac pompe dla -20stC, przy -10stC na zewnatrz mamy juz przerwymiarowana o 25%. Przy 0stC mamy przewymiarowana o 50%. Przy +10stC mamy przewymiarowana o 75%. Tylko dla -20stC pompa bedzie "akurat" i nie pozwoli wykorzystac II taryfy. A nie zapominajmy jaka jest srednia okresu grzewczego - powyzej 0stC !

Daga&Adam
07-10-2011, 15:28
też mi się wydaje że nie ma sensu przewymiarowywać PC tylko żeby uzyskać max zużycie w taniej taryfie - bo użyję sakramentalnego sformułowania - kiedy to się zwróci? ;) Większa moc PC, to większy koszt PC i większy koszt DZ

A jesienia i na wiosne pompa bedzie robila start.. stop... start.. stop (chyba ze lubimy duze wahania temperatury). A to gwozdz do trumny sprezarki!

Liwko
07-10-2011, 15:40
Są i zwolennicy, są i przeciwnicy. Ja zaliczam się do tych pierwszych. Załóżmy zapotrzebowanie domu na 5000kWh rocznie. Grzejąc 100% w taniej=1500zł. Grzejąc 50% w taniej=2450. Grzejąc w G11=2900.
Jest jeszcze drugi powód. Niemcy swoje pompy przewymiarowują. Robią tak ze względu na to, że ich PC mają osobne taryfy. Całą dobę mają obniżoną taryfę, jednak godzą się na kilku godzinny brak zasilania w szczycie. Kto nam zagwarantuje, że i u nas tak nie będzie? Ja jestem jak najbardziej za;)

U mnie inwestycja w większą PC była niewiele droższa.

Liwko
07-10-2011, 15:44
A jesienia i na wiosne pompa bedzie robila start.. stop... start.. stop (chyba ze lubimy duze wahania temperatury). A to gwozdz do trumny sprezarki!

Okresy przejściowe, to doskonały moment dla kominka;)

Daga&Adam
07-10-2011, 15:47
Okresy przejściowe, to doskonały moment dla kominka;)

I potem sie biora stereotypy ze posiadacze pomp tylko w kominkach pala bo ich pompy nie wyrabiaja!! ;D PC to komfort i ma takowy ma zapewniac przez caly okres grzewczy. Nie po to przeciez je instalujemy zeby na starosc musiec rabac drewno bo jesien idzie ;) Rownie dobrze moznaby powiedziec - po co przewymiarowywac, przeciez momenty kiedy robi sie bardzo mrozno to idealny moment dla kominka :D

plusfoto
07-10-2011, 16:12
Nie wiem czemu wszyscy się upieracie przy przewymiarowywaniu pomp skoro wszyscy ich producenci przed tym przestrzegają. W/g tego co mówią i piszą to wiążę się to raz ze znacznym wzrostem zużycia energii i dwa z obniżeniem żywotności pompy.

Liwko
07-10-2011, 17:34
I potem sie biora stereotypy ze posiadacze pomp tylko w kominkach pala bo ich pompy nie wyrabiaja!! ;D PC to komfort i ma takowy ma zapewniac przez caly okres grzewczy. Nie po to przeciez je instalujemy zeby na starosc musiec rabac drewno bo jesien idzie ;) Rownie dobrze moznaby powiedziec - po co przewymiarowywac, przeciez momenty kiedy robi sie bardzo mrozno to idealny moment dla kominka :D

Tutaj problem dotyczy raczej ogrzewania podłogowego niż PC. Po co mam grzać podłogę, skoro dzisiaj jest chłodno a jutro ma być piękne słonce? Nazajutrz było by za gorąco. Jak ktoś ma duże okna od południa to zrozumie o co chodzi. Kominek jest tylko po to, by w nim przepalić właśnie w takich momentach. Sprawdza się idealnie.

I problem raczej dotyczy jesieni niż wiosny.

Liwko
07-10-2011, 17:40
i może przykład złego doboru PC ze strony Ecopol-system

10kw - pokrycie 93%,zużycie 7674kwh/r, czas pracy 3349h,koszt 2302zł
13kw - pokrycie 98% zużycie 8469kwh/r, czas pracy 2872h, koszt 2540zł

tylko ten koszt trzeba by dokładnie przeliczyć...

A ile będzie kosztowało te brakujące 5% grzałką? Wynik, jeżeli chodzi o kWh będzie niemal identyczny, natomiast zmieni się radykalnie stosunek pracy w taniej do drogiej taryfy.
Nikt nie mówi o jakimś wielkim przewymiarowaniu, ale przyzwoity stosunek taniej do drogiej to 90%/10%

Liwko
07-10-2011, 17:41
No i jeszcze, żeby nie wyszło na moje z tymi taryfami niemieckimi:)

rudy_36
07-10-2011, 18:25
A jesienia i na wiosne pompa bedzie robila start.. stop... start.. stop (chyba ze lubimy duze wahania temperatury). A to gwozdz do trumny sprezarki!
Czemu start stop jest aż tak szkodliwy. Np samochody już seryjnie są wyposażane w start stop - a kiedyś się mówiło że to takie niezdrowe. Czy przykładowo jeżeli pompa wyłączy się np na 5 minut -temperatury wewnątrz sprężarki prawie się nie zmienią, olej też jeszcze może będzie sie tzrymał to czy faktycznie będzie to bardzo szkodliwe ?
pozdr

Daga&Adam
07-10-2011, 19:00
Czemu start stop jest aż tak szkodliwy. Np samochody już seryjnie są wyposażane w start stop - a kiedyś się mówiło że to takie niezdrowe. Czy przykładowo jeżeli pompa wyłączy się np na 5 minut -temperatury wewnątrz sprężarki prawie się nie zmienią, olej też jeszcze może będzie sie tzrymał to czy faktycznie będzie to bardzo szkodliwe ?


Nawet na stronie ecopolu stoi jak byk:


Podczas testów w laboratorium w Texasie, sprężarki Copeland Scroll model ZH (przeznaczonych wyłącznie do stosowania w pompach ciepła), przepracowały bezawaryjnie ponad 100.000h w tym 50.000razy Start Stop), co daje nam średnio ok. 30lat pracy po 8godz. dziennie.

Jezeli sezon grzewczy trwa ~220 dni i pompa bedzie startowac dwa razy w ciagu doby (=440) to daje trwalosc sprezarki 113 lat :) Ale jezeli bedzie startowac 20 razy na dobe (=4400 na sezon) to juz tylko 11 lat.

Viessmann na szkoleniach tez uczy ze to podstawowy parametr o jakim trzeba pamietac przy projektowaniu / instalowaniu pomp i bardzo mocno wplywa on na trwalosc pompy.

Moja wiedza na temat dzialania pompy od srodka jest na pewno nizsza niz od panow ecopolowcow czy viessmannowcow wiec przyjmuje to jako fakt :)

piotrmak
08-10-2011, 09:00
Nie do końca rozumiem te starty. Moja lodówka startuje kiedy chce i ciągle żyje. Miałem w życiu trochę do czynienia z chłodnictwem i dużymi agregatami o mocach w okolicy PC i też startowały kiedy była potrzeba, ale "padały" często i gęsto jak były upały. Raczej wysoka temp. je wykańczała a nie jakieś starty jesienią, zimą czy wiosną

Daga&Adam
08-10-2011, 10:27
Nie do końca rozumiem te starty. Moja lodówka startuje kiedy chce i ciągle żyje.

A ma 30 lat i 5-6kW mocy chlodniczej ? Ja bym chcial zeby moja PC tyle pochodzila :)


Miałem w życiu trochę do czynienia z chłodnictwem i dużymi agregatami o mocach w okolicy PC i też startowały kiedy była potrzeba, ale "padały" często i gęsto jak były upały. Raczej wysoka temp. je wykańczała a nie jakieś starty jesienią, zimą czy wiosną

A moze wlasnie duza ilosc start-stopow ? :) Nie wiem - nie bede sie klocil bo nie jestem specem od sprezarek ale skoro duzo madrzejsi odemnie twierdza, ze tak jest, to tak byc widocznie musi :)

Liwko
08-10-2011, 10:27
Ale jezeli bedzie startowac 20 razy na dobe (=4400 na sezon) to juz tylko 11 lat.



Startowała. Nie wiedziałem co jest grane, że tak często się włączała. Przyczyna? CCWU!

HenoK
08-10-2011, 12:25
Nawet na stronie ecopolu stoi jak byk:
....
Jezeli sezon grzewczy trwa ~220 dni i pompa bedzie startowac dwa razy w ciagu doby (=440) to daje trwalosc sprezarki 113 lat :) Ale jezeli bedzie startowac 20 razy na dobe (=4400 na sezon) to juz tylko 11 lat.Zauważ jednak, że bezawaryjna praca przez 100 tys. godzin i 50 tys. startów nie oznacza wcale, że po tym czasie sprężarka "padła". Być może pracowałaby przez następny taki okres.
Ale oczywiście należy dążyć do zminimalizowania ilości startów sprężarki w ciągu doby.
U mnie wychodzą 2-4 starty sprężarki w ciągu doby.

Daga&Adam
08-10-2011, 12:29
Zauważ jednak, że bezawaryjna praca przez 100 tys. godzin i 50 tys. startów nie oznacza wcale, że po tym czasie sprężarka "padła". Być może pracowałaby przez następny taki okres.

Lepiej jednak przyjac pesymistyczne zalozenie ze producent jest optymista w sprawach niezawodnosci swoich urzadzen i podzespolow i dane ktore podaje sa zwykle lekko ponaciagane na jego korzysc :-)

Daga&Adam
08-10-2011, 12:31
Startowała. Nie wiedziałem co jest grane, że tak często się włączała. Przyczyna? CCWU!

Noooo.. To jest lekki bol, ja poki co grzeje CWU pradem i CCWU chodzi mi 24/h, jak podepne pompe ciepla to jednak wepne jakis programator czy czujki zeby cyrkulacje w jakis "inteligentny" sposob ograniczyc :)

Liwko
08-10-2011, 12:34
No dobra, za 20 lat padnie mi sprężarka z powyższych względów. Kupie nową, pewnie lepszą i po problemie. Dzisiaj nie jest to kosmiczny wydatek, a jak pisze Arturo72, pewnie za dwadzieścia lat taka sprężarka będzie w cenie paczki fajek:D

Liwko
08-10-2011, 12:37
Noooo.. To jest lekki bol, ja poki co grzeje CWU pradem i CCWU chodzi mi 24/h, jak podepne pompe ciepla to jednak wepne jakis programator czy czujki zeby cyrkulacje w jakis "inteligentny" sposob ograniczyc :)

Zastanawiałem się nad czujnikiem ruchu, ale moja potrafi w łazience przebywać około 2h, więc nie był by to dobry pomysł:D.
Latem wyłączyłem zupełnie i jak na razie nikt u mnie nie marudzi;)

autorus
08-10-2011, 14:37
W takim razie czy w ogóle warto grzać cw pompą?
Jeśli założymy te 220dni grzania PC w ciągu roku, tylko na tańszej taryfie to może to będzie optymalne?

Daga&Adam
08-10-2011, 14:40
W takim razie czy w ogóle warto grzać cw pompą?

Wolisz grzac CW z COPem 1 zamiast 3 ?:) To nie jest lepsze ;-)

autorus
08-10-2011, 14:46
Chodzi mi raczej o trwałość PC. Oraz straty na cyrkulacji ciepłej wody. U mnie max odcinek rury to jest 13m :(

autorus
08-10-2011, 15:01
2x15? znaczy sie wciągu 1h?

autorus
08-10-2011, 15:31
hm toś mi dał do rozważań. I PC ci w ciągu 15 min podgrzeje wodę? Czy ta woda jest grzana cały czas a cyrkulację włączasz tylko w tych godzinach?

A co w innych godzinach jak nie działa cyrkulacja?

Liwko
08-10-2011, 15:34
O tym należy pamiętać przed zakupem projektu. Ja mam 3-4m do odbiorników więc nie ma problemu. Gorzej z kuchnią, ale tam ciepła woda nie jest aż tak potrzebna. No chyba że ktoś nie ma zmywarki.

autorus
08-10-2011, 15:51
A jaka masz max odległość od PC do kranu? I jak izolowałeś rury?

autorus
09-10-2011, 09:44
To mam jeszcze jedno pytanie odnośnie PC powietrznej. Konkretnie, jak z hałasem wentylatora zewnętrznego?
Planuje go na ścianie garażu. W tedy od sąsiada mam jakieś 3-4m. Nie chciałbym sobie zrobić zaciekłego wroga do końca życia.

QQQQ
09-10-2011, 10:11
hałas jest taki sam jak od zwykłego klimatyzatora - słychać go tylko w bezwietrzne wieczory, noce.
pamietajcie ze z jednostki zew leci sporo wody

autorus
09-10-2011, 10:40
Szkoda że już jest dośc zimno, bo bym sobie klimatyzator włączył i posłuchał ;)

rwxw
09-10-2011, 12:38
jeżeli pompa wyłączy się np na 5 minut.....będzie to bardzo szkodliwe ?
Może zależy to od sprężarki (mam tłokową). U mnie jest parametr określający ile czasu po wyłączeniu sprężarka musi odpoczywać. Domyślnie jest to 20 czy 30 min i w instrukcji nie zalecają skracać tego parametru. Przy okazji ogranicza to ilość możliwych włączeń na dobę.

Liwko
09-10-2011, 13:06
ja mam w PC ustawione, że po wyłączeniu, najwcześniej załączy się po około 10-15m (nie pamiętam teraz dokładnie)

Mam podobnie.

photos
09-10-2011, 13:29
Mam podobnie.

A to mozna sobie ustawic??

photos
09-10-2011, 13:48
no u mnie wlasnie tez nie mozna...jest fabrycznie ustawione. Wiem ze jest bo jak zmienialem kiedys jakies ustawienia i wylączalem pompe, bo akurat chodzila, to pozniej trzeba bylo poczekac jakis czas zanim ponownie zacznie grzac.
A odnosnie tego czestego zalaczania sie....u mnie to sam nie wiem jak to jest...tzn na razie za dlugo nie pracuje i ciezko mi to okreslic ale zauwazylem ze szybko osiaga zadana temp na zasilaniu i sie wylacza. obiegowki ganiaja wode, ona oczywiscie sie wychladza i po jakims czasie pompa znowu startuje. Tak sobie to tlumacze ze na razie pompa bardzo szybko osiaga temp bo podlogowka nie musi jej tak szybko oddawac, gdyz w domu jest jeszcze w miare cieplo. w zime podloga pewnie bedzie szybciej oddawac temp i pompa nie bedzie sie tak szybko wylaczac...jak uwazacie??

Liwko
09-10-2011, 13:51
Trzeba wejść w menu instalatora. Ale trzeba mieć do niego dostęp (hasło). Tak przynajmniej jest w moim sterowniku.

rwxw
09-10-2011, 18:08
Ale trzeba mieć do niego dostęp (hasło)
W moim też. Może zadziała domyślne hasło, np. u mnie to 4 zera.

Liwko
09-10-2011, 18:10
W moim też. Może zadziała domyślne hasło, np. u mnie to 4 zera.

A u mnie bitwa pod Grunwaldem:D

photos
09-10-2011, 18:28
A na ten temat się wypowiecie?? może trzeba cos ustawić??


no u mnie wlasnie tez nie mozna...jest fabrycznie ustawione. Wiem ze jest bo jak zmienialem kiedys jakies ustawienia i wylączalem pompe, bo akurat chodzila, to pozniej trzeba bylo poczekac jakis czas zanim ponownie zacznie grzac.
A odnosnie tego czestego zalaczania sie....u mnie to sam nie wiem jak to jest...tzn na razie za dlugo nie pracuje i ciezko mi to okreslic ale zauwazylem ze szybko osiaga zadana temp na zasilaniu i sie wylacza. obiegowki ganiaja wode, ona oczywiscie sie wychladza i po jakims czasie pompa znowu startuje. Tak sobie to tlumacze ze na razie pompa bardzo szybko osiaga temp bo podlogowka nie musi jej tak szybko oddawac, gdyz w domu jest jeszcze w miare cieplo. w zime podloga pewnie bedzie szybciej oddawac temp i pompa nie bedzie sie tak szybko wylaczac...jak uwazacie??

Liwko
09-10-2011, 18:34
Spróbuj obniżyć temperaturę w drogich godzinach a podwyższyć w tanich. Co z CWU? Masz cyrkulację?

photos
09-10-2011, 19:42
nie nie mam. Ale ja ja wlaczylem wczoraj na caly dzien i noc. Dzis przyjechalem sprawdzic co i jak i zauwazylem ze wlasnie pracuje w ten sposob. Tzn tepm na zasilaniu spada powiedzmy do 25 i pompa ponownie sie zalacza. Ale ze ona dziala z pogodowka i wedlug krzywej ma podgrzac wode do 33 st aby w domu byla temp 21 stopni. Temp 33 st osiaga bardzo szybko po czym sie wylacza...sam nie wiem co z tym dalej robic...jak zmienie krzywa to to samo co bym podniosl temp na pompie, czyli bedzie grzala wode do wiekszych temperatur. A chyba nie o to chodzi. Ona ma grzac wode tak dlugo az w domu bedzie taka temp jak chce...

Liwko
09-10-2011, 19:49
Jeżeli zrobisz tak jak napisałem pompa będzie pracowała "kulturalniej". Zadaj jej wyższą temp. w tanich godzinach a niższą w drogich. Nawet jak nie masz dwóch taryf, to jak tak zrobisz, to PC to zrozumie;)

bartosz-w
09-10-2011, 20:07
rozpoczeliście już sezon grzewczy? U mnie ciągle ciepło w domu, a ja nie mogę się doczekać odpalenia podłogówki.

Liwko
09-10-2011, 20:10
Nawet w kominku jeszcze nie paliłem:) Jutro ma nie być słońca to chyba przepale. W zeszłym roku już we wrześniu musiałem kilka razy przepalić.

photos
09-10-2011, 20:11
czyli co mowisz zeby jej zadac na noc 22 st a na dzien 21 i to wplynie na czestotliwosc jej zalaczen?? No mi sie nie wydaje. Bo jak podniose temp na noc czyli podnise tez temp zasilania. Pompa ja osiagnie i tez sie wylaczy, a wdomu ravcej jeszcze nie bedzie zadanej temp. Moim zfaniem to ona powinna grzac do tych 33 stopni tyle czasu az w domu zostanie osiagnieta temp. Po czym zostana odlaczone obiegowki i pompa tez sie wylaczy. To jest do osiagniecia poprzes sterownik pokojowy a z pogodowka moze byc ciezko, no ale moze wypowie sie ktos kto ma taka instalacje i jak to u niego dziala

Liwko
09-10-2011, 20:14
To tak nie działa. Podłoga jest jeszcze ciepła po lecie i nie odbiera zbytnio ciepła. Podbij na noc do np. 23 a w dzień do 20. Nie martw się, nie przegrzejesz chałupy. Właśnie zacząłeś się uczyć grzania PC:)

jasiek71
09-10-2011, 20:14
czyli co mowisz zeby jej zadac na noc 22 st a na dzien 21 i to wplynie na czestotliwosc jej zalaczen?? No mi sie nie wydaje. Bo jak podniose temp na noc czyli podnise tez temp zasilania. Pompa ja osiagnie i tez sie wylaczy, a wdomu ravcej jeszcze nie bedzie zadanej temp. Moim zfaniem to ona powinna grzac do tych 33 stopni tyle czasu az w domu zostanie osiagnieta temp. Po czym zostana odlaczone obiegowki i pompa tez sie wylaczy. To jest do osiagniecia poprzes sterownik pokojowy a z pogodowka moze byc ciezko, no ale moze wypowie sie ktos kto ma taka instalacje i jak to u niego dziala
jaką masz temp. powrotu z podłogówki?

Liwko
09-10-2011, 20:15
jaką masz temp. powrotu z podłogówki?

No od tego trzeba zacząć;)

photos
09-10-2011, 20:17
27 stopni a zasilanie 33

Liwko
09-10-2011, 20:18
A wszystkie pętle otwarte?

piotrmak
09-10-2011, 20:20
No od tego trzeba zacząć;)
Prawdopodobnie kolega "nie ma" odbioru ciepła i każdy piec się wyłączy. Nawet jak podniesie temp. wody zasilającej to po chwili zacznie wracać powrotem jeszcze cieplejsza i piec STOP

Liwko
09-10-2011, 20:23
Skoro na wyjściu ma 33 a na powrocie 27 to ma odbiór ciepła, ale jest jeszcze za ciepło i PC nie ma po co dłużej pracować. Rozwiązaniem jest ustawienie temperatur tak jak napisałem.

jasiek71
09-10-2011, 20:24
Prawdopodobnie kolega "nie ma" odbioru ciepła i każdy piec się wyłączy
właśnie o to mi chodziło...

photos
09-10-2011, 20:25
wszystkie otwarte. Odbior raczej powinien byc...w domu mam po 24 godz grzania dopiero 19,5 st. Jest wiele powodow dlaczego tylko tyle, np dopiero czesciowe ocieplenie, ale nie o tym mowimy. Takze odbior jest. Potrzeba grzac. A ona sie wylacza.

jasiek71
09-10-2011, 20:26
Skoro na wyjściu ma 33 a na powrocie 27 to ma odbiór ciepła,

może coś źle wyregulowane na rozdzielaczu?

photos
09-10-2011, 20:27
czyli co jak bedzie zimno to pompa tak szybk nie nagrzeje do tych 33?? No ale ja zadalem 21 i nie osiagnalem tej temp a pompa sie wylacza, bo osiagnela swoja temp zasilania.

photos
09-10-2011, 20:29
może coś źle wyregulowane na rozdzielaczu?

no tego nie wiem. Wszystkie petle na razie sa ustawione identycznie

Liwko
09-10-2011, 20:30
czyli co jak bedzie zimno to pompa tak szybk nie nagrzeje do tych 33?? No ale ja zadalem 21 i nie osiagnalem tej temp a pompa sie wylacza, bo osiagnela swoja temp zasilania.

Poczujesz, poczujesz, ale dopiero pewnie rano. Mułowatość podłogówki:)

photos
09-10-2011, 20:33
Poczujesz, poczujesz, ale dopiero pewnie rano. Mułowatość podłogówki:)

A to moze byc wyjasnienie...
Ale nie podoba mi sie te jej czeste zalaczanie. Bo szybko nagrzewa do tych 33 st ale tez szybko traci te temp. A co za tym idzie po tych kilkunastu minutach pompa ponownie sie zalacza

Liwko
09-10-2011, 20:36
no tego nie wiem. Wszystkie petle na razie sa ustawione identycznie

Porozkręcaj je na maksa. Później będziesz korygował przykręcając te które trzeba.

jasiek71
09-10-2011, 20:38
no tego nie wiem. Wszystkie petle na razie sa ustawione identycznie
nie znam twojej instalacji, ale może być taka sytuacja że jakiś obwód (pętla) stawia znacznie mniejszy opór więc woda szybciej w niej krąży i wraca za ciepła przez to wyłącza się ogrzewanie

photos
09-10-2011, 20:39
Porozkręcaj je na maksa. Później będziesz korygował przykręcając te które trzeba.
Na to jeszcze za wczesnie. Nie ma drzwi podlog. Ogolnie jeszcze tam nie meiszkam i raczej jeszcze w te zime nie bede takze nie dam rady tego tak poustawiac.

photos
09-10-2011, 20:40
Poczujesz, poczujesz, ale dopiero pewnie rano. Mułowatość podłogówki:)

A to moze byc wyjasnienie...

piotrmak
09-10-2011, 20:41
czyli co jak bedzie zimno to pompa tak szybk nie nagrzeje do tych 33?? No ale ja zadalem 21 i nie osiagnalem tej temp a pompa sie wylacza, bo osiagnela swoja temp zasilania.
Ja to odbieram jako za mały odbiór ciepła z PC. Co z tego, że nie osiągnięto temp w pomieszczeniach jak przekroczono temp. wody na wyjściu. Dom temp. osiągnie ale kosztem częstych startów a może spróbuj szybciej popędzić tą wodę. Może większy przepływ pomoże

Liwko
09-10-2011, 20:41
Na to jeszcze za wczesnie. Nie ma drzwi podlog. Ogolnie jeszcze tam nie meiszkam i raczej jeszcze w te zime nie bede takze nie dam rady tego tak poustawiac.

Tak czy siak je porozkręcaj.

Liwko
09-10-2011, 20:44
Ja to odbieram jako za mały odbiór ciepła z PC. Co z tego, że nie osiągnięto temp w pomieszczeniach jak przekroczono temp. wody na wyjściu. Dom temp. osiągnie ale kosztem częstych startów a może spróbuj szybciej popędzić tą wodę. Może większy przepływ pomoże

Pogodówka nie pozwoli na dłuższą pracę przy tej temperaturze i tych parametrach. Podbicie i obniżenie temp. w poszczególnych okresach trochę na to pomoże. Tylko tak.

photos
09-10-2011, 20:45
nie znam twojej instalacji, ale może być taka sytuacja że jakiś obwód (pętla) stawia znacznie mniejszy opór więc woda szybciej w niej krąży i wraca za ciepła przez to wyłącza się ogrzewanie

No ale temp na powrocie jest nizsza, tak jak pisalem. Tu bardziej chodzi o to ze ona pracuje przy pomocy czujnika pogodowego, czyli jakis tam algorytm jej wylicza do jakiej temp ma ogrzac wode xasilajaca aby uzsykac zadana temp. Io ona uzyskuje te temp ale chwile po tym sie wylacza, a wdomu jeszcze nie mam zadanej temp. Moze byc tak jak napisal liwko ze to jest mulowatosc podlogowki, ale ona za chwile tracie temp zasilania, wiadomo obiegowki dalej chodza a posadzka dalej odbiera cieplo i pompa ponownie za chwile sie uruchamia i to mnie niepokoi

Liwko
09-10-2011, 20:56
No ale temp na powrocie jest nizsza, tak jak pisalem. Tu bardziej chodzi o to ze ona pracuje przy pomocy czujnika pogodowego, czyli jakis tam algorytm jej wylicza do jakiej temp ma ogrzac wode xasilajaca aby uzsykac zadana temp. Io ona uzyskuje te temp ale chwile po tym sie wylacza, a wdomu jeszcze nie mam zadanej temp. Moze byc tak jak napisal liwko ze to jest mulowatosc podlogowki, ale ona za chwile tracie temp zasilania, wiadomo obiegowki dalej chodza a posadzka dalej odbiera cieplo i pompa ponownie za chwile sie uruchamia i to mnie niepokoi

No bo właśnie podłoga się wygrzewa. Jak się wygrzeje to ten proces się spowolni.

photos
09-10-2011, 21:02
no moze racja. pompa szybko nagrzewa bo takie ma zadanie, a ze posadzka nie byla jeazcze ogrzewana, mimo iz ma juz prawie rok to troche tego ciepla odbiera, dlatego tez szybko spada temp wody w podlogowce i pompa ponownie sie zalacza....no to na razie nie bede jej wylaczal i zobaczymy co bedzie

photos
09-10-2011, 21:14
no moze sprawa wyjasni sie za okolo dzien. Zobaczymy jak podloga sie nagrzeje. Czy wowczas woda tak szybko bedzie tracila temp.

puzondm
10-10-2011, 11:35
A u mnie bitwa pod Grunwaldem:D

lol u mnie w ziriusie tez 1410:D

puzondm
10-10-2011, 11:38
no moze racja. pompa szybko nagrzewa bo takie ma zadanie, a ze posadzka nie byla jeazcze ogrzewana, mimo iz ma juz prawie rok to troche tego ciepla odbiera, dlatego tez szybko spada temp wody w podlogowce i pompa ponownie sie zalacza....no to na razie nie bede jej wylaczal i zobaczymy co bedzie
musisz zwiększyć histerezę i deltę CO bedzię miała mniej startów, wyjdzie jej na zdrowie

niedowiarek
10-10-2011, 13:40
A u mnie bitwa pod Grunwaldem:D


lol u mnie w ziriusie tez 1410:D

A u mnie przepis na zacier ;)

Liwko
10-10-2011, 14:32
A u mnie przepis na zacier ;)

:D Podaj.

photos
10-10-2011, 19:47
musisz zwiększyć histerezę i deltę CO bedzię miała mniej startów, wyjdzie jej na zdrowie

Niestety takie rzeczy nie sa dostepne w menu a w manu serwisowym jakos boje sie grzebac...histereza to toznica miedzy zasilaniem a powrotem...a delta??

rwxw
10-10-2011, 21:45
A chyba nie o to chodzi. Ona ma grzac wode tak dlugo az w domu bedzie taka temp jak chce...
Żeby tak było potrzebny jest sterownik pokojowy, który zmierzy tą temperaturę w pokoju i wyłączy pompę gdy temperatura pokoju osiągnie zadaną wartość. Jeśli nie masz sterownika pokojowego, to pc gra trochę w ciepło-zimno, a do celu prowadzą ją krzywe. Pc jest na tyle prymitywnym urządzeniem, że nie ma regulacji mocy, tylko opcję grzej na full lub nie grzej. Skoro u Ciebie szybko osiągalna jest temperatura maksymalna (33 ustawione na krzywych) to pc się wyłącza. Przyczyn może być kilka:
- woda płynie tylko przez część pętli które bocznikują instalację (nierówne pętle) - wyreguluj podłogówkę: rozkręć wszystkie pętle na max i sprawdź, czy wszystkie powroty mają podobną temperaturę. Jeśli są powroty gorące i zimne, to przykręć gorące na tyle, aż zimne zrobią się ciepłe.
- za mała histereza - pc co chwilę się włącza podgrzeje wodę o parę stopni i wyłącza się - zwiększ histerezę, będzie zdrowiej dla pc
- za płaska krzywa grzania - podnieś ją wysoko, niech pc grzeje do wyższych temperatur, w końcu dowiesz się jaka jest temperatura równowagi w Twoim układzie, gdzie pc dostarcza tyle ciepła ile podłoga oddaje i już nie podniesie bardziej temperatury wody, nawet jak pc będzie grzała 24h non-stop. U mnie jest to chyba koło 35 stopni, dokładnie nie pamiętam, ale w tym wątku gdzieś są moje wykresy z pomiarów. Ogólnie czym mniejsza moc do powierzchni, tym niższa ta temperatura równowagi. Jak już się dowiedz, to będziesz obniżał krzywą, aż osiągniesz satysfakcjonujące rezultaty.
- jeszcze coś innego, ale nie wiem co...
Ja mam ustawioną krzywą na "ile fabryka dała" i nie przejmuję się do ilu stopni pc dociągnie. Tzn. gdy termostat pokojowy włącza pompę, to grzeje ona non-stop dopóki termostat jej nie wyłączy. Jeśli masz tylko pogodówkę, to polecam pomyślenie o zainstalowaniu jakiegokolwiek termostatu pokojowego i ograniczanie nim grzania pc.

photos
11-10-2011, 04:18
dzieki za rady. Ja mam tez termostaty pokojowe, eurostery. Jak w domu osiagne zadana temp to euroster rozlacza obiegowke dla danej kondygnacji. Wiec u mnie pompa moze grzc ile wlezie ale boje sie tych wysokich temperatur grzania, ze mi rachunek naciagnie

Liwko
11-10-2011, 08:04
I jak to teraz wygląda? Podłoga się wygrzała?

tomwojko
11-10-2011, 09:26
Czy ktoś spotkał się z pompą ciepła firmy austriackiej Ochsner? Proszę o opinie

photos
11-10-2011, 11:33
I jak to teraz wygląda? Podłoga się wygrzała?
No było odczuwalnie ciepło jak się wchodziło do domu. Ale Nie mogłem nabić więcej jak 19,5 stopnia. Oczywiście przy tej krzywej jaka była zastosowana. A zasilanie miało już 35 stopni bo na zewnątrz rano było 5 stopni. (aż się boje jaka temp zasilania będzie przy -15, pójdę z torbami) Przyczyn może być wiele, np nieocieplony dom (właśnie jest w trakcie), jeszcze brakuje kilku pól w ociepleniu poddasza, ale małych no i jest to dopiero pierwsza warstwa 15 cm jeszcze będzie drugie 15. No i pewnie otwarte okno w piwnicy i brak drzwi z piwnicy na parter i między pomieszczeniami. Rano było 5 stopni więc chłodno. Wówczas pompa sobie wyliczyła że zasilanie ma mieć 35 stopni. Jak pisałem w domu było ciepło mimo tego wszystkiego. No i plus jest rzeczywiście taki że jak podłoga złapała temp to pompa nie załączała się tyle razy. W sobotę będę u moich vissmanowców bo wystawiają mi końcowa fakturę i się z nimi rozmowie na te wszystkie tematy.

Liwko
11-10-2011, 11:39
Jak na razie to masz durszlak z tego domu. Usuń przyczynę a potem gadaj z instalatorem.

photos
11-10-2011, 11:48
Ale ja to wiem...właśnie ocieplam dom. Piwnica będzie nieogrzewana więc drzwi wstawię jakieś ocieplane. Poddasze, wiadomo ze również trafi tam tyle wełny ile powinno. Mnie nie chodzi o to że pompa nie daje rady ogrzać bo mimo wszystko daje. Mi chodziło o te starty ale wygrzana podłoga już to trochę zminimalizowała. No i tak jak pisałem ta temp zasilania. Nie uważacie że jest trochę za wysoka?? Skoro przy +5 jest 35 stopni to przy -15 będzie ponad 40 a to już będzie mało ekonomiczne.
Może później jak dom już się ogrzeje, podłoga tez uzyska odpowiednią temp można będzie zmniejszyć temp zasilania, na razie krzywa jest ustawiona tak jak jest bo dom mocno odbiera ciepło i nie można zbytnio dogrzać. Kiedy wszystko będzie już jak trzeba wówczas będzie potrzeba mniej tej energii a co za tym idzie zasilanie tez może być niższe...dobrze rozumuję??

Liwko
11-10-2011, 11:59
Dobrze:)

Liwko
11-10-2011, 12:00
Ja po roku, jak poprawiłem niedoróbki w ociepleniu, musiałem od razu obniżyć krzywą, bo miałem w domu tropik:)

niedowiarek
11-10-2011, 12:01
:D Podaj.

1410!

1 - kg cukru
4 - l wody
10 - dag drożdży

Przepis z czasów podziemia bimbiarskiego :cool:

Liwko
11-10-2011, 12:13
1410!

1 - kg cukru
4 - l wody
10 - dag drożdży

Przepis z czasów podziemia bimbiarskiego :cool:

Wtedy nie trzeba było PC, berbelucha podczas produkcji i kosztowania rozgrzewała. Ech.. i komu to przeszkadzało?:)

Tomek_Wen
11-10-2011, 13:48
Mam pytanko: Jak macie ustawioną temperaturę na zasilaniu podłogówki względem temperatury zewnętrznej?
przy
10
5
0
-5
-10
Pozdrawiam

Liwko
11-10-2011, 14:29
A ja nie mam pojęcia. Pospisuje, tylko musisz poczekać do -10:)

photos
11-10-2011, 15:29
A ja nie mam pojęcia. Pospisuje, tylko musisz poczekać do -10:)

A to nie możesz przestawiać sobie krzywej?? u mniej jest napisane do jakiej temp musi podgrzać wodę, aby przy tej wartości krzywej uzyskać w domu zadaną temp.
Np ja mam teraz ustawiona krzywą na 0,6. I jak chcę miec w domu 21 stopni to przy + 10 stopni na zewnątrz pompa podgrzewa wodę do 34 stopni. przy 0 do 38 st a przy - 10 do 41 stopni. tylko ja nie wiem czy ta krzywa jest dla mnie optymalna wiec z "doświadczenia" nie podpowiem. Podejrzewam ze bedą za wysokie temperatury ale tak to mniej więcej wygląda. Zresztą na stronie Viessmanna jest taki symulator sterownika i można się tym pobawić. Przestawiać zadaną temp i krzywą i będzie wiadomo do jakich temp musi podgrzewać wodę.

O tak wyglądają nastawy dla 21 stopni i krzywa 0,6
http://img850.imageshack.us/img850/3374/beztytuurpi.png (http://imageshack.us/photo/my-images/850/beztytuurpi.png/)

Liwko
11-10-2011, 16:10
Pamiętaj photos, że moja pompa kosztowała 10tyś. i jej sterownik nie posiada takich wodotrysków. Owszem, to jest fajne ale można się bez tego obyć. Po kilku latach zrozumiesz o czym mówię;)

photos
11-10-2011, 16:21
heh mnie takie rzeczy nie bawią jest to jest. Myślałem że wszyscy maja graficzną krzywą. Ale skoro nie, to można zobaczyć na fotce którą wrzuciłem ewentualnie wejść na stronkę i sobie poprzestawiać. Tak teraz patrzę to nawet przy minus 20 nie ma tragedii z tym grzaniem przy tej krzywej ale liczę po cichu że jak już dom ocieplę i uszczelnię jak należy to jeszcze niższa krzywa będzie okej.

Liwko
11-10-2011, 16:24
Im bardziej będziesz ocieplał, tym bardziej będziesz obniżał krzywą.

photos
11-10-2011, 16:36
zapomnisz o kotłowni :)

Niee. W lato zaniosę tam kanapę i będę sączył browara...bo to najchłodniejsze miejsce w domu:)

Liwko
11-10-2011, 16:41
Ja pivko trzymam w nieogrzewanym garażu. Zimą aż zęby trzeszczą:)

puzondm
11-10-2011, 20:52
ja całą zimę jechałem na najmniejszej krzywej "0" przy -19 na dworze i temp ustawionej w domu 23C w górnej części zbiornika miałem temp 90C, dobry grunt to podstawa:D

Liwko
11-10-2011, 21:27
Ja krzywą "0" miałem od końca grudnia, bo gdy miałem "1" w grudniu gdy było -20 to w salonie było+24 a w łazienkach 28:D.

wihajster
12-10-2011, 00:14
pompa ciepla - zrob to sam ;) odcinek pt "rozdzielacz":

klocki dla duzych chlopcow: (....)


Muszę Cię zmartwić - cynk nie lubi glikolu......

Daga&Adam
12-10-2011, 01:10
Muszę Cię zmartwić - cynk nie lubi glikolu......

Z inhibitorami korozji, tak malym stezeniu i niskich temperaturach nic mu nie bedzie :-)

Liwko
12-10-2011, 08:20
Z inhibitorami korozji, tak malym stezeniu i niskich temperaturach nic mu nie bedzie :-)

Jestem podobnego zdania.

pablitoWLKP
12-10-2011, 13:50
witam,

co możecie napisać o ofertach cenowych tych użytkowników:
http://allegro.pl/odwierty-do-pomp-ciepla-pompy-ciepla-studnie-i1846887603.html
http://allegro.pl/odwierty-pionowe-do-pomp-ciepla-pompa-ciepla-i1857140196.html

ceny wydają się OK, jednak na pewno czegoś brakuje w tej usłudze

photos
12-10-2011, 14:06
witam,

co możecie napisać o ofertach cenowych tych użytkowników:
http://allegro.pl/odwierty-do-pomp-ciepla-pompy-ciepla-studnie-i1846887603.html
http://allegro.pl/odwierty-pionowe-do-pomp-ciepla-pompa-ciepla-i1857140196.html

ceny wydają się OK, jednak na pewno czegoś brakuje w tej usłudze

Dlaczego od razu sądzisz że czegoś brakuje ? :) trzeba zadzwonić i zapytać. W pierwszym przypadku nie ma słowa o glikolu więc o to wypadałoby dopytać. W drugiej ofercie jest już on ujęty. Oczywiście są to ceny za odwiert i wprowadzenie sądy, czyli u-rurki, wraz z kosztem tej rurki. oczywiście razem z glikolem co w II ofercie jest napisane. I to wszystko. Studzienka to dodatkowy koszt, czasem zupełnie zbędny, bo dla przeciętnego domu nawet tą krótką wiertnicą czyli do 80 mb to 2 - 3 odwierty to góra. A 6 rurek to spokojnie można wprowadzić do budynku nie robiąc żadnej studzienki.
No 65 zł z glikolem to już naprawdę dobra cena

Liwko
12-10-2011, 14:11
65 - 70zł/mb - Liwko kiedyś pisał że jego sasiad ma jeszcze taniej...

65 na gotowo;)

kowaliusz
13-10-2011, 10:51
Witam
Mam taką sprawe: Jeden serwisant stwierdził że temperatura zamarzalności glikolu jest ok -4 w instalacji która ma niecałe trzy lata. Zadzwoniłem więc do wykonawcy odwiertów z pytaniem co mogło sie stać. Przyjechał serwisant wykonawcy odwiertu stwierdził że rzeczywiście jest ok 0 (badał refraktometrem) i wlał 120 ltr substancji i wystawił rachunek 1200 zł netto. Zainteresowałem sie bliżej tym co zostało wlane i okazuje sie że to co było jest klarowne i ma temperaturę zamarzania ok -4 a to co zostało wlane jest bardzo mętne i.... badając aerometrem (nie wiem czy to sie dokładnie tak nazywa) bańka którą zanurzam wyskalowana dla glikolu etylowego zupełnie sie topi. Nie wiem co mam o tym myśleć i co dalej zrobić jeśli ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć. pozdrawiam

Daga&Adam
13-10-2011, 10:54
Witam
Mam taką sprawe: Jeden serwisant stwierdził że temperatura zamarzalności glikolu jest ok -4 w instalacji która ma niecałe trzy lata. Zadzwoniłem więc do wykonawcy odwiertów z pytaniem co mogło sie stać. Przyjechał serwisant wykonawcy odwiertu stwierdził że rzeczywiście jest ok 0 (badał refraktometrem) i wlał 120 ltr substancji i wystawił rachunek 1200 zł netto. Zainteresowałem sie bliżej tym co zostało wlane i okazuje sie że to co było jest klarowne i ma temperaturę zamarzania ok -4 a to co zostało wlane jest bardzo mętne i.... badając aerometrem (nie wiem czy to sie dokładnie tak nazywa) bańka którą zanurzam wyskalowana dla glikolu etylowego zupełnie sie topi. Nie wiem co mam o tym myśleć i co dalej zrobić jeśli ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć. pozdrawiam

Nie patrzyles / nie spytales co wlewal ??
Wez kawalek i wsadz do zamrazalnika to sie przekonasz, czy zamarznie :)

autorus
13-10-2011, 11:11
dla tego właśnie ma takie obawy przed pionowymi odwiertami. Jak coś się walnie to koszta są duże. :(

kowaliusz
13-10-2011, 11:27
Nie patrzyles / nie spytales co wlewal ??
Wez kawalek i wsadz do zamrazalnika to sie przekonasz, czy zamarznie :)

pytałem mówiłe że wlewa koncentrat

Daga&Adam
13-10-2011, 11:31
pytałem mówiłe że wlewa koncentrat

Ale koncentrat czego? Glikolu? Jaki mial kolor widziales - zielony? Niebieski? :)

kowaliusz
13-10-2011, 11:52
Ale koncentrat czego? Glikolu? Jaki mial kolor widziales - zielony? Niebieski? :)

miał kolor słomkowy

Daga&Adam
13-10-2011, 11:56
miał kolor słomkowy

Rany.. Jak baba! ;-) ;-) Jaki to jest slomkowy ? :D

photos
13-10-2011, 12:01
Za taka kasę to było jechać do Tesco po płyn do chłodnic. Ktoś tu opisywał taki manewr, poza tym miałbyś wymieniony cały płyn.


dla tego właśnie ma takie obawy przed pionowymi odwiertami. Jak coś się walnie to koszta są duże. :(
Te wszystkie ceny to jest jedno wielkie nieporozumienie. Zrobiłby to pierwszy lepszy hydraulik z pompa kaciajka aby lekkie ciśnienie wytworzyć.
I nie ma tu różnicy czy jest to pionowy czy poziomy kolektor. Zwykła pompa ogrodowa jest w stanie opróżnić ten kolektor.

kowaliusz
13-10-2011, 12:12
Rany.. Jak baba! ;-) ;-) Jaki to jest slomkowy ? :D
jak szampan albo białe wino żółtawy taki:-)

kowaliusz
13-10-2011, 12:20
jest dokładnie tak jak pisze photos - naciągneli cię kowaliusz na grubą kasę, a spokojnie mógłbyś to sobie zrobić sam...

ok to wiem tylko jak to udowodnić?

plusfoto
13-10-2011, 12:29
wyciągnąć trochę i dać do analizy. A swoją drogą litr glikolu do -30 można kupić za 7 zł do -15 za 6, koncentrat około 15 i to pierwsza lepsza oferta.

kowaliusz
13-10-2011, 12:33
wyciągnąć trochę i dać do analizy. A swoją drogą litr glikolu do -30 można kupić za 7 zł do -15 za 6

właśnie wyciągnąłem tylko nie wiem gdzie dać to zbadać

plusfoto
13-10-2011, 12:39
Choćby tu http://ekochem-tech.pl/badania_plynow.html. Jak poszukasz to znajdziesz dużo więcej

A tak dla wszystkich cytat:
"Po montażu, a przed napełnieniem należy bezwzględnie wyczyścić instalację z resztek pozostawionych tam cieczy oraz zanieczyszczeń. W przypadku przygotowania instalacji zalanej poprzednio wodą, należy usunąć znajdujące się wewnątrz produkty korozji. Jest to bardzo istotne, bo znajdująca się w układzie rdza może związać do 20 % inhibitorów znajdujących się w Ergolidzie. To samo dotyczy układu napełnionego dotychczas solanką. Niedostateczne wymycie spowoduje, że pozostawione tam chlorki ”zużyją” pakiet inhibitorów."

kowaliusz
13-10-2011, 13:17
Choćby tu http://ekochem-tech.pl/badania_plynow.html. Jak poszukasz to znajdziesz dużo więcej

."

dzwoniłem za takie badanie tam chcą prawie 400 zł

niedowiarek
13-10-2011, 14:19
Pamiętaj photos, że moja pompa kosztowała 10tyś. i jej sterownik nie posiada takich wodotrysków. Owszem, to jest fajne ale można się bez tego obyć. Po kilku latach zrozumiesz o czym mówię;)

Też jest sterowanie krzywą i nawet można sobie którąś wybrać po numerze. A wodotryski są na papierze w de-te-erce. Cała rodzina charakterystyk do wyboru. Wiem, bo jeszcze niedawno nabyłem pompę, a Liwko pewnie już zapomniał o omiataniu pająków z wyświetlacza:cool:.

Liwko
13-10-2011, 14:35
a Liwko pewnie już zapomniał o omiataniu pająków z wyświetlacza:cool:.

Nie śmiej się. Wczoraj autentycznie go musiałem przetrzeć by coś zobaczyć:D Ustawiałem CCWU. Latem bez cyrkulacji da się obejść, woda w rurach nagrzewa się od domu, a po za tym przyjemniejsza jest chłodniejsza. Ale ewidentnie nadszedł czas to zmienić.

Liwko
13-10-2011, 14:36
Też jest sterowanie krzywą i nawet można sobie którąś wybrać po numerze.

Pamiętaj, że ja mam starszy sterownik;)

plusfoto
13-10-2011, 15:38
dzwoniłem za takie badanie tam chcą prawie 400 zł
Tanie pewnie nie jest ale będziesz w razie czego miał podstawę do reklamacji usługi a biorąc pod uwagę mój cytat z poprzedniego posta to coś było na początku przy napełnianiu nie tak i płyn szlak trafił.

dargoth
14-10-2011, 19:07
Zamieściłem tego posta w innym wątku. Ten jest jednak najbardziej popularny, więc chciałbym poszukać rady również tutaj. Przepraszam za dublowanie. Jeśli to problem, proszę zwrócić mi uwagę i usunę jeden z postów.
Zdecydowałem się na pompę ciepła już dawno. Miała być gruntowa, ale teraz również rozważam powietrzną.
Czy wybór tego urządzenia może być lepszym rozwiązaniem niż instalacja pompy glikol-woda:
http://www.dimplex.de/pl/p-ciepla/po...j/la-17tu.html
Dla mnie to rozwiązanie ma kilka zalet:
- Powietrzna ma dwie sprężarki, przy czym ta druga zbyt często nie powinna się uruchamiać. Powinno to dać w całym roku zbliżoną ekonomikę pracy do pompy gruntowej, a może nawet eksploatacja będzie tańsza. Znika też problem przewymiarowania urządzenia.
- Zakup i instalacja powietrznej powinna być tańszy niż gruntowej z kolektorem pionowym. (na urządzenia mogę załatwić sobie dobry rabat, na dolne źródło już nie)
- Mniejsza szansa na popełnienie błędów wykonawczych.
- Mogę kotłownię uruchomić w tym roku i wykańczać w zimie dom. Przy gruntowej muszę długo czekać na pozwolenie na odwierty i w tym roku się raczej nie wyrobię.
Wad tego rozwiązania chwilowo nie widzę, ale tematu pomp powietrznych jeszcze nie rozpracowywałem, więc może coś mi umyka.
Czy moje przemyślenia są słuszne? Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wyborem PPC, którego sobie nie uświadamiam? Będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi.

dargoth
14-10-2011, 20:47
PC dlatego że gaz daleko (wykonanie przyłącza nieznacznie tańsze od kolektora pionowego) i mam złe doświadczenia z piecykiem gazowym. Chcę mieć instalację bezobsługową. Buduję duży dom i choć wiele robię sam to jest sporo miejsca na błędy wykonawców i wiele mostków termicznych itp. dlatego ogrzewanie prądem z COP 1 to dla mnie za duże ryzyko.
Co do domu to p.c. ok. 370m2 w tym ogrzewana ok. 300m2. Częściowo podpiwniczony, parter i poddasze użytkowe. Fundamenty i piwnice do 1,2 m ocieplone 14cm XPS 0,036. Piwnice poniżej 1m ocieplone 8 cm tego samego XPSa. Ściany z silikatów, ocieplone 18 cm styro 0,032. Skosy dachu wełna 0,032 15 cm między krokwiami i 10 cm pod krokwiami. Strop nad poddaszem 38 cm wełny 0,039. WM z rekuperatorem o teoretycznej sprawności 95%. Okna ok. 0,8 - duże przeszklenia głównie od strony południowej i zachodniej. Po całości podłogówka plus kilka drabinek grzanych niskimi temperaturami.
PC z linka będzie zdecydowanie droższa niż Twoja granica opłacalności.

W zasadzie to nie chodziło mi o rozważania czy się opłaci, czy nie, ale czy PPC może być lepsza w moim przypadku od PC glikol-woda i jakie są minusy wyboru tej pierwszej.

dargoth
14-10-2011, 21:16
Zerknij na parametry tej pompy z linka. To jest wysokowydajna pompa i średnioroczny COP, uwzględniając pracę tylko jednej sprężarki przez większość roku, mógłby być teoretycznie lepszy od większości pomp gruntowych.

dargoth
14-10-2011, 21:25
http://www.dimplex.de/pl/p-ciepla/powietrzewoda/do-instalacji-zewnetrznej/la-17tu.html
Mam nadzieję, że będzie działać. Jak nie to wpisz w wyszukiwarce i powinno wyskoczyć.

edit.: sprawdziłem i link działa

jasiek71
14-10-2011, 21:35
Na wschodzie są mroźne noce i zimy ;)

o tych mroźnych zimach to ja coś wiem;)

dargoth
14-10-2011, 22:27
Tak jak pisałem,przy -7st.C masz COP2,9 a ile będzie przy -15 st.C ? Na wschodzie są mroźne noce i zimy ;)

Ale ja mam tego świadomość. Jednak całą wiosnę i jesień i część zimy COP będzie między 3,8 a 4,9 i będzie chodzić tylko jedna sprężarka, co da znacznie mniejsze zużycie prądu. Latem grzanie CWU też będzie tańsze. Oszczędności przyniesie również brak pompy obiegowej DZ. Dlatego chodzi mi o całokształt a nie dni, kiedy temperatura spada grubo poniżej zera. Odnoszę wrażenie, że ta pompa może być porównywalna w kosztach użytkowania z pompą glikol-woda i do tego ma kilka zalet, o których pisałem wcześniej. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Jeśli są jakieś wady rozwiązania z PPC to pokażcie mi je. Będę zobowiązany, bo jak już się zdecyduję na powietrzną, to będę musiał szybko działać, żeby się przed zimą wyrobić.

tomek131
14-10-2011, 22:42
Moze hydrauli wpadnie,on montuje takie pompy.
Jaka byla by cena takiej pompy na 150m dom dosc dobrye ocieplony,orientujesz sie

dargoth
14-10-2011, 22:58
http://energomiar.pl/files/pdf/20113006084235Cennik_Technika_Grzewcza__DIMPLEX_KV S_3_2011.pdf
Tutaj jest aktualny cennik Dimplexa. Mają też wysokowydajne pompy glikol-woda.
Pompa dla mnie jest wyceniana na 51700 pln netto, ale im mniejsza moc tym cena dużo niższa. Z rabatem powinienem się zmieścić w tej kwocie z całą kotłownią i do tego brutto. Wyceny na wersję pompy gruntowej wraz z dolnym źródłem zaczynają się od 70 kpln. Mógłbym ze swoim materiałem mieć taniej, ale nie tak tanio, jak kotłownię z pompą powietrzną. Jeśli koszty użytkowania były by zbliżone, to mam jakieś 10-15kpln na ewentualne naprawy.

kowaliusz
15-10-2011, 07:05
Witam
Uruchomiłem pompę po wymianie glikolu. Zauważyłem a raczej usłyszałem że bardzo słychać pompowany glikol. Wcześniej (przed wymianą tego nie było) Ciśnienie dolnego źródła poniżej 1 wcześniej miałem wyższe. Prosze o radę czy może tak zostać czy musze coś z tym robić?

dargoth
15-10-2011, 10:13
Drogie to oni maja pompy wysokowydajne, ale też nie droższe niż konkurencja np. Viessman ze swoim vitocalem 300G. Pompa zwykła np Si 9te, o i tak dobrych parametrach to koszt 20900 netto wg cennika czyli podobnie jak u markowej konkurencji. Z rabatem niewiele drożej by wyszło od Twojej, a w komplecie jest zbiornik do CWU i parę drobiazgów. Największym kosztem w przypadku PC gruntowej jest w moim przypadku dolne źródło. Z projektem geologicznym, studzienką rozdzielczą i wprowadzeniem do kotłowni, to koszt ponad 25kpln. Tak naprawdę gdybym wybrał pompę z serii TE, to zamknął bym się z inwestycją w 45-50 kpln brutto i nie wyszło by drożej niż ta wysokowydajna pompa powietrzna, ale dla mnie powietrzna ma kilka innych zalet. I chciałbym dojść z waszą pomocą do odpowiedzi na pytanie, czy warto wziąć ta powietrzną. Dla mnie to oszczędność czasu i działki. Mniejsza szansa na błędy, bo odpada DZ i z uwagi na dwie sprężarki nie powinienem przewymiarować urządzenia. Również dwie sprężarki i wysoka wydajność powinny pozwolić na ekonomiczną pracę urządzenia. Może nawet była by ekonomiczniejsza od zwykłych pomp gruntowych.
Nie wiem tylko jak jest z awaryjnością tego typu urządzeń. Czy są bardziej awaryjne niż gruntowe? Czy sprawiają inne problemy? Może ktoś zna odpowiedzi i pomoże podjąć decyzje?

Liwko
15-10-2011, 10:53
Nie można liczyć samego COP i podawać średniorocznego dla pomp P-W!!!!!!!! Niech ci któryś mądry policzy COP zimowy w taniej taryfie!!!!

kamyk68
15-10-2011, 11:11
ja płaciłem 11tys brutto.


ale płaciłeś tyle za samą pompę czy też z zasobnikiem??

Liwko
15-10-2011, 11:21
ale płaciłeś tyle za samą pompę czy też z zasobnikiem??

Ja mam dwa zasobniki z mamką 120l (na jeden nie było miejsca) po 800zł za sztukę.

kamyk68
15-10-2011, 11:40
[QUOTE=adiqq;4948567]kamyk68 - a tak na marginesie, rozwiązałeś już problem z brakiem ciepłej wody? czy też nie działającej cyrkulacji? kiedyś coś pisałeś na ten temat...[/

problem jest rozwiązany napiszę coś więcej wieczorem

dargoth
15-10-2011, 12:11
przecież pisałem że za samą pompę...ale nawet jak do tego doliczysz zasobnik(mój to dwupłaszczowy 300/100 za 2,2tys - nie wiem jaki jest w komplecie do tej pc dimplexa) to i tak wyjdzie taniej...poza tym jak do tego 20900 doliczysz vat, to już masz 22572 brutto

To już masz 13200 plus te kilka pierdółek i wyjdzie 14 za pompę 8 kw. Jak uwzględnię rabat to różnica będzie poniżej 1kpln, a pompa 9kw. Więc reansumując wychodzi mniej więcej to samo. Ale to nieistotne szczegóły, bo nie zależało mi na porównywaniu cen, tylko produktów.

Liwko
15-10-2011, 12:17
Coś ci wytłumaczę. Teraz mamy taką pogodę, że w nocy jest 0 a w dzień +12 stopni. Kiedy powietrzna będzie miała lepszy COP, w dzień czy w nocy?

dargoth
15-10-2011, 12:32
Nie można liczyć samego COP i podawać średniorocznego dla pomp P-W!!!!!!!! Niech ci któryś mądry policzy COP zimowy w taniej taryfie!!!!

COP jest policzony dla różnych temperatur powietrza, a w instrukcji montażu i obsługi jest jego wykres dla całego zakresu temperatur w jakich pracuje pompa, dla jednej sprężarki, dla obu i dla trzech różnych temperatur GZ. Zdaję sobie sprawę, że zimą, szczególnie w duże mrozy COP będzie niski, ale dla -7 st. C wynosi on ok. 3. Myślę, że to bardzo dobry wynik jak na PPC. Całe lato, jesień i wiosnę pompa powinna pracować tylko na jednej sprężarce (pobór mocy ok 2kw) z COP między 4, a 5. Alternatywą jest gruntowa PC, która cały rok będzie pobierała ponad 3kw/h. Średnie temperatury roczne na Lubelszczyźnie to 7-8st. C więc nie jest tak źle. Ostatnie zimy to kilka, kilkanaście naprawdę zimnych dni, w które mogę wspomóc PC kominkiem. Średnie temperatury z zimowych miesięcy to -1,5 - -2,8 st. C, czyli średni COP w zimowe miesiące 3,2-3,5.

dargoth
15-10-2011, 12:41
Coś ci wytłumaczę. Teraz mamy taką pogodę, że w nocy jest 0 a w dzień +12 stopni. Kiedy powietrzna będzie miała lepszy COP, w dzień czy w nocy?

Tego nie wziąłem pod uwagę. Z PPC raczej wielkich oszczędności nie będzie z dwóch taryf. Mimo to praca jednej sprężarki to tylko 2 kw w PPC (moc grzewcza przy +7 to ok. 13-14 kw), a w GPC 3 kw, więc większość roku 50% mniejsze zużycie energii. Może się to kompensować.

Liwko
15-10-2011, 12:57
W większości roku może tak ale procentowo tylko około 10-20%. Moja PC zużyła przez rok 4500kWh z czego tylko około 360 od kwietnia do dzisiaj. Niech cię te liczby nie zwiodą.

Zigobar
15-10-2011, 16:26
Witam
Uruchomiłem pompę po wymianie glikolu. Zauważyłem a raczej usłyszałem że bardzo słychać pompowany glikol. Wcześniej (przed wymianą tego nie było) Ciśnienie dolnego źródła poniżej 1 wcześniej miałem wyższe. Prosze o radę czy może tak zostać czy musze coś z tym robić?
Jeden z fachowców na tym forum ["terplace"] zalecał kiedyś minimalną wartość ciśnienia w DZ na ok. 1-1,5 atm. Chodzi o uniknięcie możliwości wystąpienia kawitacji. Zwiększ ciśnienie i napisz czy pomogło.

dargoth
15-10-2011, 17:47
Dargoth - doczytałem trochę,ten zestaw za 20900 netto, to jest zestaw goły....z zasobnikiem+drobiazgi to jest zestaw te 10tys roższy..:) to robi różnice...całę 11,5tys brutto różnicy między moją 8kw a twoją 9kw...chyba że faktycznie dostaniesz bardzo duży rabat...
Dargoth, dlaczego uważasz, że gruntowa będzie cała zimę pobierała 3kwh? podam przykład dla mojej PC 8kw
dla 0/35 moja PC bierze 1,8kw, dodam, że minimalna temperatura na zasilaniu DZ to było 1,5C pod koniec okresu grzewczego. Teraz mam ponad 15C na zasilaniu, czyli weznie w okoliach 1,6-1,7. Wiosną temperatury beda troche niższe,zanim sie grunt zregeneruje...latem miałem na zasilaniu 20C, więc nawet przy grzaniu CWU do 48C COP bardzo wysoki...
Masz rację źle zinterpretowałem kartę z wyposażeniem urządzenia. Ale oczywiście nie ma konieczności zakupu tej droższej pompy skoro można zakupić do niej osprzęt w takiej samej cenie jak do Twojej, a z rabatami nawet taniej. Różnica cenowa tak czy inaczej na korzyść Twojej pompy będzie, ale niezbyt duża.
Co do poboru mocy, to wydawało mi się, że jest mniej więcej stały dla danej pompy, a różnice temperatur na wejściu i wyjściu zmieniają jedynie moc grzewczą i tym samym COP. Przy lepszych parametrach praca pompy jest po prostu krótsza dla uzyskania tego samego efektu. Ale nie jestem pewien czy tak jest w rzeczywistości.

dargoth
15-10-2011, 17:57
W większości roku może tak ale procentowo tylko około 10-20%. Moja PC zużyła przez rok 4500kWh z czego tylko około 360 od kwietnia do dzisiaj. Niech cię te liczby nie zwiodą.
Im więcej rozmawiamy, tym więcej ciekawych rzeczy się dowiaduję. Muszę sobie zrobić symulację w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli bym wybrał PPC to dobrym rozwiązaniem było by wymuszenie pracy w II taryfie w ciągu dnia. Zdaje się, że są to godziny o najwyższych temperaturach.
Wiem że wasze pompy są bardzo dobre i jesteście z nich zadowoleni i nie chcę wykazywać wyższości PPC nad GPC. Muszę jedynie sprawdzić, czy w moim przypadku, wybór tej konkretnej pompy powietrznej nie będzie gorszym rozwiązaniem.

dargoth
15-10-2011, 18:06
Tak jak ci pisałem wcześniej, nie zamykaj się tylko na ofertę kolegi, tylko wyślij kilka zapytan ofertowych do innych firm...
z własnego doświadczenia powiem, ze oferty znajomych(do różnych prac) niekoniecznie były najlepsze...wręcz przeciwnie...
Mam kilka ofert, a kolega tylko handluje tym sprzętem i go nie montuje. Wiem, że nigdzie nie dostanę takich rabatów jak u niego, co nie znaczy, że nie kupię taniej np. pomp rodzimej produkcji. Co do ofert od znajomych, czy znajomych znajomych to wiem, że różnie z tym bywa. Dostałem np. przyzwoitą ofertę na kotłownię, ale podłogówkę wyceniono mi na ponad 50 kpln!!!. Jak to zobaczyłem to z trudem powstrzymałem śmiech. Nawet się nie targowałem, ten pan na mnie nie zarobi nawet złotówki.

Liwko
15-10-2011, 20:12
COP powinien dla powietrznej być liczony w ten sposób.
100%, z czego w styczniu tyle procent, w lutym tyle, w marcu tyle itd. Okaże się wtedy, że te miesiące zimowe są niemal wynikiem COP bo letnie to margines. Jeżeli chcemy wykorzystać tanią taryfę, to musimy liczyć temperatury nocne i 2h dzienne.
Jak znajdę chwilę, to postaram się podać ten procentowy wynik rozpisany na miesiące w moim przypadku.

dargoth
15-10-2011, 21:02
Liwko byłbym zobowiązany. Takie dane przybliżą mnie do prawdy. Łatwiej będzie to wszystko policzyć.

@ Adiqq
Te 9 kw wziąłem, żeby lepiej porównać cenę Dimplexa z ceną Twojej pompy. W moim przypadku wchodziła by w grę pompa glikol-woda 14 kw, a viessman zaproponował nawet 16 kw. Pobór znamionowy w przypadku tej pierwszej to 3,37 kw i to jest zasadnicza różnica.
Pozdrawiam

kamyk68
15-10-2011, 23:14
dargoth

ja mam zamontowaną pompę Dimplexa 14stkę i jeśli porównać koszt montażu tej pompy (mówimy o wykonaniu kotłowni) z kosztem montażu pompy takiej jak ma Adiqq (też o mocy 14)to różnica jest znikoma zamknie się w sumie do 10% a może nawet mniej!!!

dargoth
16-10-2011, 08:30
Liczyłem, że firmy dobierające urządzenie zrobią to za mnie, ale razi brak profesjonalizmu. Rozstrzał jest ogromny i wszyscy dobierają na oko. Dzwoniłem do trzech firm zajmujących się audytami energetycznymi, ale nikt się nie podjął obliczenia OZC. Jeden człowiek mi szczerze powiedział, że to co robią to taśmowa produkcja świadectw energetycznych. Drugi powiedział, że jak nikogo nie znajdę to może ewentualnie spróbować. Teraz jestem w trakcie samodzielnego obliczania przy pomocy programu ściągniętego ze strony rockwoola, jak sobie nie poradzę to jeszcze poszukam jakiegoś fachowca. Wstępnie policzyłem na arkuszu kbaba i wyszło 30w/m2 przy -20st C, ale nie mogę się opierać na tych obliczeniach.

dargoth
16-10-2011, 08:34
dargoth

ja mam zamontowaną pompę Dimplexa 14stkę i jeśli porównać koszt montażu tej pompy (mówimy o wykonaniu kotłowni) z kosztem montażu pompy takiej jak ma Adiqq (też o mocy 14)to różnica jest znikoma zamknie się w sumie do 10% a może nawet mniej!!!

Mógłbyś dać więcej szczegółów? Jaka to pompa? Jakie DZ? Jak się spisuje w praktyce? Jesteś zadowolony z tego wyboru? Do jakiego domu dobierałeś?

kamyk68
16-10-2011, 10:32
Mógłbyś dać więcej szczegółów? Jaka to pompa? Jakie DZ? Jak się spisuje w praktyce? Jesteś zadowolony z tego wyboru? Do jakiego domu dobierałeś?



Pompa Dimplex SI14 TU która służy też do podgrzewania CWU .Dolne żródło 360 m w odwiertach .Dom 330m2 użytkowej .W praktyce to będę mógł powiedzieć za jakiś czas bo mam zamontowaną od miesiąca ale jeśli chodzi o CWU to jest super mam większy zasobnik i nie ma problemu z napełnieniem wanny.

dargoth
16-10-2011, 10:41
Pompa parametry ma świetne i to jest jedna z moich opcji. 360m? To bardzo dużo jak na tą pompę. W Viessmanie zaproponowali mi 240 m odwiertów dla pompy o większej mocy. Jaki zasobnik do CWU dałeś? Mógłbyś coś napisać o zapotrzebowaniu cieplnym Twojego domu i w jaki sposób zadbałeś by było małe?

kamyk68
16-10-2011, 11:06
Pompa parametry ma świetne i to jest jedna z moich opcji. 360m? To bardzo dużo jak na tą pompę. W Viessmanie zaproponowali mi 240 m odwiertów dla pompy o większej mocy. Jaki zasobnik do CWU dałeś? Mógłbyś coś napisać o zapotrzebowaniu cieplnym Twojego domu i w jaki sposób zadbałeś by było małe?

Dlaczego tyle odwiertu to długo by tu pisać tyle miałem i dlatego tyle jest.Zasobnik mam też z Dimplexa WWSP 900 jest to 500l z wężownicą co strikte użytkowej wody daje ok 400l .Dom mam ocieplony styro 20 cm termoorganika szary , dach 40cm wełny okna 3 szybowe drewno

dargoth
16-10-2011, 11:15
A wełnę o jakim współczynniku przewodzenia ciepła dawałeś i z jakiego materiału masz ściany?

kamyk68
16-10-2011, 11:18
A wełnę o jakim współczynniku przewodzenia ciepła dawałeś i z jakiego materiału masz ściany?


W tej chwili nie pamiętam jaka to wełna ściany porotherm 25

primi
16-10-2011, 11:30
firmy dobierają na oko i wolą zawyżyć moc, bo wtedy klientowi na pewno nie będzie zimno i sprzedadzą PC o większej mocy (czyli drozszą)
Proponuję ci samemu zrobić sobie OZC...poślij mi na priv maila, to podeślę ci OZC+2 pliki z domem moim i kolegi - jak podglądając dom kolegi zrobiłem na tej postawie swój dom...i to co policzyłem w OZC pokrywa się dośyć dobrze z realnym zużyciem...napisałem dość dobrze, bo nie wiem jakie dokładnie mam COP - bo nie mam ciepłomierza w PC. Wielu osobom tutaj na forum które grzeją prądem, wyszły wyniki prawie identycze w OZC i później takie mieli zużycie w kwhadiqq, mógłbym prosić też o pliki z OZC, podeślę Ci na PW maila. Spróbuje się z tym zmierzyć.

Na chwilę zamilkłem na forum, ale temat mam cały czas w głowie. Mam problem z wyborem właściwego dla mnie rozwiązania. Inaczej podejmuje się decyzję na etapie projektu, a inaczej jak u mnie, jak jest już system Co i CWU i dom stoi już kilkanaście lat.
Początkowo skłaniałem się w stronę PPC, ale idea całkowitego zastąpienia oleju opałowego gruntową PC zaczęła zwyciężać, pytanie tylko czy w moim przypadku warto.
Pionowe odwierty musiałbym już robić, kilka dni temu przywieźli mi nową kostkę i jak ją położę to już tylko poziome DZ będę mógł zrobić z tyłu domu, gdzie nie ma możliwości wjechać autem z wiertnicą - to raz.
Druga sprawa - olej już jest i w przypadku duuużych mrozów można z niego skorzystać, szczególnie w I taryfie. Lepsze to niż grzałki ;)

Jak tak się dłużej zastanawiam to może takie rozwiązanie z PPC byłoby lepsze. Jakbym się zmieścił np. z takim Zubadanem w kwocie 25000 to chyba bym się skusił, tylko instalatorów takich pomp zbytnio nie znam :(

Kolega namawia mnie gruntową Thermię, a w zasadzie na sprawdzonego instalatora (Begom). W jego przypadku zrealizowali 3 GPC, które już kilka pracują bez żadnych problemów. Widzę na ich stronie również PPC Thermia Atella. Czy ktoś zna to urządzenie ?

Z innej beczki, moja wanna ma 265l, czy taki standardowy zbiornik CWU np 300l wystarczy i ile czasu PC nagrzewa taką ilość wody?
Teraz mogę praktycznie napełniać jedną wannę po drugiej bez problemu z temp. nie chciałbym tracić tego komfortu, z tego też powodu zastanawiam się nad hybrydą olejową/PPC :)

hydrauli, co sądzisz o takim rozwiązaniu? Montowałeś już takie mieszane rozwiązania?

Jeszcze jedno, mieszkam w okolicach Gdyni, ale ok 160mnpm. Jak oceniacie taką lokalizację dla PPC?

dargoth
16-10-2011, 11:33
Bardzo ciepły dom zbudowałeś. Ja parametry przenikania ciepła będę miał trochę gorsze (18cm szarego), ale akumulacyjność będę miał większą, bo ściany są z silikatów. W dachu na skosach nie mogę dać więcej niż 25 cm wełny, nad stropem poddasza będzie 38cm.
Czy PC dobierali Ci na podstawie dokładnych obliczeń zapotrzebowania cieplnego , czy na oko?

Daga&Adam
16-10-2011, 11:44
Czy PC dobierali Ci na podstawie dokładnych obliczeń zapotrzebowania cieplnego , czy na oko?

Przy PC zawsze trzeba bardzo dokladnie policzyc OZC - tu nie ma miejsca na pomylki :) I trzeba to zrobic bardzo dokladnie. Jak juz pisales - goscie od swiadectw energetycznych robia to po lebkach, ich obliczen wogole bym nie bral pod uwage. To zreszta paranoja jest bo uprawnienia do wystawiania takich swiadectw maja filozofowie i inni wszelkiej masci polonisci - przez pierwsze miesiace zeby zdac egzamin i otrzymac uprawnienia do wystawiania swiadectw wystarczylo byc magistrem. Byle czego! :) Dopiero z czasem wprowadzili poprawki i ktorymstam rozporzadzeniem ustalili ze musza to byc magistrowie kierunkow zwiazanych z budownictwem, inzynieria srodowiska, energeryki etc. Zreszta czego mozna wymagac za 70 pln (za tyle mozna na allegro obecnie uzyskac swiadectwo ;-) skoro bardzo dokladne wprowadzenie danych do OZC to przynajmniej jeden pelny dzien roboczy ?? :-)

dargoth
16-10-2011, 12:05
Sam zamierzam tak zrobić i trochę martwi mnie mało profesjonalne podejście instalatorów czy dystrybutorów PC. Np. pani w salonie Buderusa zapytała jedynie o powierzchnię domu, po czym powiedziała że 11 kw będzie w sam raz. Jak zapytałem czy na pewno wystarczy to postukała coś w komputerze i poprawiła się na 14 kw. Kiedy dopytywałem dlaczego dobierają pompy na oko, to powiedziała, że mają do tego profesjonalny program i to on zaproponował moc urządzenia. Żadne dane dotyczące budynku nie były potrzebne. Taki program to musi być coś!

autorus
16-10-2011, 12:13
po prostu nie chce i sie :) Bo to dużo roboty żeby wszystko policzyć.

Daga&Adam
16-10-2011, 12:26
Sam zamierzam tak zrobić i trochę martwi mnie mało profesjonalne podejście instalatorów czy dystrybutorów PC.

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka :) Widac poprostu na porzadnych instalatorow jeszcze nie trafiles! Szukaj dalej ;)


Np. pani w salonie Buderusa zapytała jedynie o powierzchnię domu, po czym powiedziała że 11 kw będzie w sam raz. Jak zapytałem czy na pewno wystarczy to postukała coś w komputerze i poprawiła się na 14 kw. Kiedy dopytywałem dlaczego dobierają pompy na oko, to powiedziała, że mają do tego profesjonalny program i to on zaproponował moc urządzenia. Żadne dane dotyczące budynku nie były potrzebne. Taki program to musi być coś!

He he :) Dlatego szukaj mniejszych instalatorow, a nie takie korporacyjne kobyly. Babka z ktora rozmawiales to typowy handlowiec - to robocik ktory zostal zaprogramowany na sprzedaz ;) Z technikiem tam pewnie nie pogadasz bo on nie zostal zaprogramowany na rozmawianie z klientem :-)

dargoth
16-10-2011, 12:26
Ale już przygotować wycenę na 80-90kpln to nie ma problemu. Pracownicy są na etacie, siedzą po 8 godzin dziennie za biurkiem i wypadało by coś w tym czasie porobić. W każdej firmie jaką odwiedziłem byłem jedynym klientem. Jeśli firma chce zdobyć klienta na którym może zarobić kilkadziesiąt tysięcy pln to powinna wykazać minimum profesjonalizmu i poświęcić mu trochę czasu.

dargoth
16-10-2011, 12:33
Nie wrzucam wszystkich do jednego worka. Opisuję jedynie moje własne doświadczenia.
Miałem poleconego mniejszego instalatora, ale jak długość odwiertów wyliczał od mocy grzewczej a nie chłodniczej, pompę dobierał na oko, a za podłogówkę zażyczył sobie 50kpln to sobie odpuściłem. W moim regionie PC to jeszcze rzadkość i brak doświadczonych instalatorów, a klientów, którzy mówią o OZC w wielu salonach jeszcze nie widzieli.

Liwko
16-10-2011, 14:17
Podaję procentowe zużycie mojej pompy na każdy miesiąc.

1. 20,81%
2. 16%
3. 12,06%
4. 1,31%
5. 1,31%
6. 1,31%
7. 1,31%
8. 1,31%
9. 1,31%
10. 8,11%
11. 12,27%
12. 22,90%

Proszę zauważyć, że praca pompy w okresie letnim to niecałe 8%. Warto przy wyborze pompy powietrze woda patrzeć tylko na COP w poszczególnych miesiącach zimowych, bo COP letni to margines. Jeżeli ktoś chce korzystać z taniej taryfy, warto prześledzić temperatury nocne.

piotrmak
16-10-2011, 14:36
Przez 6 miesięcy masz takie samo zużycie CWU:) Albo nie byłeś na urlopie albo zwyczajnie bajki opowiadasz. Myślę, że to drugie

jasiek71
16-10-2011, 14:39
Przez 6 miesięcy masz takie samo zużycie CWU:) Albo nie byłeś na urlopie albo zwyczajnie bajki opowiadasz. Myślę, że to drugie

:D

Liwko
16-10-2011, 14:52
Przez 6 miesięcy masz takie samo zużycie CWU:) Albo nie byłeś na urlopie albo zwyczajnie bajki opowiadasz. Myślę, że to drugie

Od kwietnia do września nie grzałem CO więc na całe zużycie na CWU policzyłem średnią. Sorry, powinienem był o tym napisać.

Liwko
16-10-2011, 14:54
Tak, czy siak, nie zmienia to rzeczy, że na CWU w okresie poza grzewczym PC zużywa marginalne ilości energii.

Liwko
16-10-2011, 15:04
No tak, ale grzałeś CO. Dość duże masz te zużycie na CWU latem. Cyrkulacja?

Liwko
16-10-2011, 15:22
No faktycznie, to by się niemal zgadzało.

dargoth
16-10-2011, 17:38
Dzięki za te wszystkie dane i rady. Jestem coraz bliżej wypracowania optymalnego rozwiązania.
Pozdrawiam

hydraulik_
16-10-2011, 18:57
Myślę ,że to dobrze jak mało bierze energii w lecie ( bo ma wriacko dużą sprawność ).
A zimą i gruntowa łyknie swoje.

rwxw
16-10-2011, 19:51
Mimo to praca jednej sprężarki to tylko 2 kw w PPC, a w GPC 3 kw, więc większość roku 50% mniejsze zużycie energii.... Pobór znamionowy w przypadku tej pierwszej to 3,37 kw i to jest zasadnicza różnica
Nie przejmuj się poborem znamionowym prądu, bo nie ma on żadnego znaczenia z punktu widzenia oszczędności, ma tylko z punktu widzenia mocy przyłączeniowej. Zakładając ten sam COP pompy, sprężarka o poborze znamionowym 5kW będzie pracowała 2 razy krócej niż o poborze znamionowym 2.5kW i sumarycznie obie zużyją mniej więcej tyle samo kWh w ciągu doby. Nie szukaj oszczędności w tym, że jedna pc pobiera 2kW, a druga 3kW, bo tam oszczędności nie znajdziesz. Zamiast tego weź pod uwagę wykorzystanie 2 taryf i to o czym pisał Liwko, czyli niskich temperaturach w czasie taniej taryfy, czyli w nocy.

dargoth
16-10-2011, 22:24
Dziękuję wszystkim. Bardzo mi pomogliście. Muszę jeszcze tylko obliczyć sobie zapotrzebowanie cieplne i szczytowe zapotrzebowanie na moc i już wszystko będę wiedział. Dla mnie lepszym rozwiązaniem będzie jednak pompa gruntowa. Ze wstępnych obliczeń wynika, że 11 kw w zupełności wystarczy. W związku z tym, że najprawdopodobniej będzie mniejsze urządzenie niż wcześniej zakładałem rozważam teraz wykonanie kolektora poziomego. Czy dla mocy chłodniczej pompy ok. 9 kw wystarczy 8 rzędów rury pe 40 o długości 70 m oddalonych od siebie o 0,7 m i zakopanych w zwykłej glinie? Czy taki kolektor można wykonać w jednej pętli? PC 11kw na potrzeby CO nie powinna pracować dłużej niż 1400 h w roku, więc nie będzie zbyt intensywnie eksploatować DZ.

wihajster
16-10-2011, 23:01
Dziękuję wszystkim. Bardzo mi pomogliście. Muszę jeszcze tylko obliczyć sobie zapotrzebowanie cieplne i szczytowe zapotrzebowanie na moc i już wszystko będę wiedział. Dla mnie lepszym rozwiązaniem będzie jednak pompa gruntowa. Ze wstępnych obliczeń wynika, że 11 kw w zupełności wystarczy. W związku z tym, że najprawdopodobniej będzie mniejsze urządzenie niż wcześniej zakładałem rozważam teraz wykonanie kolektora poziomego. Czy dla mocy chłodniczej pompy ok. 9 kw wystarczy 8 rzędów rury pe 40 o długości 70 m oddalonych od siebie o 0,7 m i zakopanych w zwykłej glinie? Czy taki kolektor można wykonać w jednej pętli? PC 11kw na potrzeby CO nie powinna pracować dłużej niż 1400 h w roku, więc nie będzie zbyt intensywnie eksploatować DZ.

W glinie to i dla "dwunastki" robiłem już nawet tylko 600mb PE32 i działa nadzwyczaj dobrze. Fakt, że lepiej przewymiarować.
Jeden odcinek jest trudny technicznie do wykonania. Poza tym kilka równoległych to mniejsze opory, moim zdaniem lepiej dać kilka równolegle.

piwopijca
17-10-2011, 07:32
Nie przejmuj się poborem znamionowym prądu, bo nie ma on żadnego znaczenia z punktu widzenia oszczędności, ma tylko z punktu widzenia mocy przyłączeniowej. Zakładając ten sam COP pompy, sprężarka o poborze znamionowym 5kW będzie pracowała 2 razy krócej niż o poborze znamionowym 2.5kW i sumarycznie obie zużyją mniej więcej tyle samo kWh w ciągu doby. Nie szukaj oszczędności w tym, że jedna pc pobiera 2kW, a druga 3kW, bo tam oszczędności nie znajdziesz. Zamiast tego weź pod uwagę wykorzystanie 2 taryf i to o czym pisał Liwko, czyli niskich temperaturach w czasie taniej taryfy, czyli w nocy.

Hm... chyba nie do konca tak jest.
Jesli jedna pompa zuzywa 1,6kWh a druga 3kWh to ogrzewanie wody w co do temp. 35*C szybciej odbedzie sie w tej wiekszej ale to nie jest cala praca tej pompy.
Przeciez to zalezy nie od predkosci nagrzania tej wody w ukladzie co ale ilosci potrzebnego ciepla w domu.
Zanim ogrzejemy dom woda o temp. 35*C to potrzeba czasu i obie pompy beda pracowaly tyle samo czasu wiec ktora zuzyje wiecej energii elektrycznej?
Moze przy cwu nie bedzie "drastycznych" roznic bo woda zagrzeje sie szybciej do zadanej temp. ale w systemie co powiekszanie mocy ma juz znaczenie i to chyba wymierne?

Pzdr.

Liwko
17-10-2011, 08:26
Do podgrzania jednego litra wody potrzeba tyle samo energii, czy to będzie grzałka o większej czy o mniejszej mocy.

kbab
17-10-2011, 09:24
Do podgrzania jednego litra wody potrzeba tyle samo energii, czy to będzie grzałka o większej czy o mniejszej mocy.
Tu zgoda w systemie "idealnym" - bez strat - ale słaba grzałka nie zagotuje 1 litra wody nawet jak będzie go podgrzewać przez tydzień i pobierze więcej energii niż mocniejsza, która zagotuje go w 5 minut (słaba tutaj nie jest w stanie podnieść temp wody do 100stC ponieważ strat ciepła w pojemniku nie równoważy jej moc).

Liwko
17-10-2011, 09:42
Tu zgoda w systemie "idealnym" - bez strat - ale słaba grzałka nie zagotuje 1 litra wody nawet jak będzie go podgrzewać przez tydzień i pobierze więcej energii niż mocniejsza, która zagotuje go w 5 minut (słaba tutaj nie jest w stanie podnieść temp wody do 100stC ponieważ strat ciepła w pojemniku nie równoważy jej moc).

Czyli tym bardziej mocniejsza PC będzie miała mniejsze straty od słabszej.

piwopijca
17-10-2011, 10:39
Dla warunkow B0W35 pompa 5,9kW potrzebuje 1,4kWh, 8,0 potrzebuje 1,9kWh a pompa 10kW potrzebuje 2,4kWh.
Nie bedzie roznicy w zuzyciu energii dlugoterminowym w warunkach domowych, tj. dla temp. DZ 0*C i GZ 35*C?
Zakladamy, ze dom ma zapotrzebowanie na najmniejsza PCi tj. 5,9kW to zamieniajac pompe na wieksza np. 8kW nie zwieksza sie koszty uzytkowania systemu co?

Nie mowie tutaj o grzaniu wody do temp. wrzenia etc... tylko o realnych warunkach pracy pompy ciepla w domu z przewymiarowana PCi.

Pzdr.

Liwko
17-10-2011, 10:55
Moim zdaniem użytkowania nie. Różnica jest tylko w koszcie inwestycji i w czasie działania PC.

primi
17-10-2011, 11:30
ja mam 550mb większość w glinie dla PE40 dla 8kw :) Szybkie pytanie: jaka jest dopuszczalna minimalna odległość pomiędzy takimi rurkami PE40?

primi
17-10-2011, 11:58
zaleca się 1m, ja osobiście w 1 pętli mam 0,8m, bo nie było więcej miejsca
No to krucho u mnie z miejscem na poziomy. Zaczynam skłaniać się w stronę PPC.

puzondm
17-10-2011, 12:02
poziomy się zmieści ale dla pompy z bezpośrednim parowaniem potrzbujesz max 350 m2

kurm28
17-10-2011, 12:14
Witajcie

Mam pytanie - może głupie, ale...
Odpaliłem moja pompę do drugiego sezonu grzania i zauważyłem, że chyba non stop chodzą pompki obiegowe CO.
Nie pamiętam, czy w ubiegłym sezonie było tak samo czy nie.

Jak to jest u Was?

dzieki
pozdrawiam
k

Liwko
17-10-2011, 12:19
Witajcie

Mam pytanie - może głupie, ale...
Odpaliłem moja pompę do drugiego sezonu grzania i zauważyłem, że chyba non stop chodzą pompki obiegowe CO.
Nie pamiętam, czy w ubiegłym sezonie było tak samo czy nie.

Jak to jest u Was?

dzieki
pozdrawiam
k

[QUOTE=kurm28;4951875]

U mnie też tak jest. Nie przejmuj się tym. Obliczyłem, że zużycie prądu w tym wypadku zwiększa się o jakieś 30-40zł w całym sezonie, ale raczej pozytywnie to wpływa na trwałość pompki. W dodatku, przy takich słonecznych dniach, podłoga w pomieszczeniach nasłonecznionych odbiera ciepło i równomiernie rozprowadza je na resztę domu. Gdyby w tym czasie pompka stała tego byś nie miał. Suma summarum, myślę, że wychodzi gdzieś na zero.

Yarecky
17-10-2011, 12:25
Czy ktoś mi podpowie jak w pompie Nibe 1240 Fighter zwiększyć histerezę jej włączania, najlepiej prosze o wyjaśnienie łopatologiczne. Pozdrawiam.

puzondm
17-10-2011, 13:00
Czy ktoś mi podpowie jak w pompie Nibe 1240 Fighter zwiększyć histerezę jej włączania, najlepiej prosze o wyjaśnienie łopatologiczne. Pozdrawiam.

najlepiej zadzwoń do firmy która ci to montowała dostaniesz info od ręki

kurm28
17-10-2011, 15:13
[QUOTE=kurm28;4951875]
U mnie też tak jest. Nie przejmuj się tym. Obliczyłem, że zużycie prądu w tym wypadku zwiększa się o jakieś 30-40zł w całym sezonie, ale raczej pozytywnie to wpływa na trwałość pompki. W dodatku, przy takich słonecznych dniach, podłoga w pomieszczeniach nasłonecznionych odbiera ciepło i równomiernie rozprowadza je na resztę domu. Gdyby w tym czasie pompka stała tego byś nie miał. Suma summarum, myślę, że wychodzi gdzieś na zero.
Mniej więcej tak to sobie tłumaczyłem.
Problem (?) w tym, ze dziennie nakręca mi to około 2kW/h w pierwszej taryfie, co daje około 43 PLN ale miesięcznie.
Pompki są dwie - około 73 W każda.
Zastanawia mnie jak jest realizowane sterowanie prędkościami działania tych pompek.
Dzwonie do serwisu producenta, ale jakoś mają wyłączony tel. ;))))))