PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Liwko
17-10-2011, 15:19
Masz dwie pompki po 73W każda? Oby dwie są do podłogówki?

Liwko
17-10-2011, 15:27
Ja mam jedną 45W. 45Wx15h=0,675kWh. Jako, że mam G12W, to mnożę to razy 22 dni w miesiącu, co się równa niecałe 15kWh. A to daje koszt 10zł miesięcznie w drogiej taryfie. Tutaj też jest błąd, bo pompa pracuje mi około 10% też w drogiej taryfie, więc tak, czy siak ona by pracowała. Reasumując, w drogiej taryfie nadpłacam 9zł miesięcznie x 6miesięcy=54zł za sezon. W taniej taryfie dojdzie jeszcze kilkanaście złotych.

kurm28
17-10-2011, 16:34
Ja mam jedną 45W. 45Wx15h=0,675kWh. Jako, że mam G12W, to mnożę to razy 22 dni w miesiącu, co się równa niecałe 15kWh. A to daje koszt 10zł miesięcznie w drogiej taryfie. Tutaj też jest błąd, bo pompa pracuje mi około 10% też w drogiej taryfie, więc tak, czy siak ona by pracowała. Reasumując, w drogiej taryfie nadpłacam 9zł miesięcznie x 6miesięcy=54zł za sezon. W taniej taryfie dojdzie jeszcze kilkanaście złotych.

mam dwie - jedna na gorę druga na dół.
73W to maksymalne zużycie. zapewne nie chodzi max cały czas, ale jakoś tak nakręca te 2 kW/h w pierwszej na 24h działania.
zadzwonię jeszcze do serwisu, ale pewnie ta musi być.
może jeszcze poczekam, bo odpaliłem PC przed pięcioma dniami, wiec może jeszcze sie musi ułożyć na ten sezon. ;)

Aha - a dlaczego * 22 dni mnożysz? Miesiąc to raczej ma 30-31....
pzdr
k

Liwko
17-10-2011, 17:27
Mam G12W (weekendowa), Czyli przez pełne osiem dób mam tanią taryfę.
Jaką masz powierzchnię ogrzewaną, że potrzebujesz osobne pompki na dół i na górę?

Daga&Adam
17-10-2011, 18:13
No to krucho u mnie z miejscem na poziomy. Zaczynam skłaniać się w stronę PPC.

Niektorzy dopuszczaja 0,8m. Wszystko zalezy od gruntu.. Im bardziej gliniasy tym wiecej energii ma w sobie. Lepiej jednak dac te bezpieczne 1m, czyli na kazdy metr dlugosci kolektora potrzebujesz metra kwadratowego dzialki. 500mb = 500m2 zajetej dzialki.

tombzd74
17-10-2011, 19:08
Witajcie


Krótko o mnie.

Wybudowałem Opałka 2G odbicie lustrzane, po małych przeróbkach. Powierzchnia użytkowa 130, kubatury bedzie okolo 550-600 metrów. Od pażdziernika 2010 roku działa u mnie pompa ciepła nibe 1145 PC 8 KW. Od 7 stycznia 2011 roku mam zainstalowany podlicznik, stan na dzis 2652 KW.

Miałem jedna usterkę. W elektronice jedna ścieżka zaśniedziała i trzeba było zrobic obejscie. Po zatym ok. W przyszłości mam zamiar inastalować reku, instalacja juz zrobiona.

Proszę o pomoc w optymalnym ustawieniu pompy. Miałem restart ustawień i niestety wszyskie poszły w łeb. Bede wdzieczny za pomoc w razie pytan gg 4289322

pozdrawiam

puzondm
17-10-2011, 19:24
Witajcie


Krótko o mnie.

Wybudowałem Opałka 2G odbicie lustrzane, po małych przeróbkach. Powierzchnia użytkowa 130, kubatury bedzie okolo 550-600 metrów. Od pażdziernika 2010 roku działa u mnie pompa ciepła nibe 1145 PC 8 KW. Od 7 stycznia 2011 roku mam zainstalowany podlicznik, stan na dzis 2652 KW.

Miałem jedna usterkę. W elektronice jedna ścieżka zaśniedziała i trzeba było zrobic obejscie. Po zatym ok. W przyszłości mam zamiar inastalować reku, instalacja juz zrobiona.

Proszę o pomoc w optymalnym ustawieniu pompy. Miałem restart ustawień i niestety wszyskie poszły w łeb. Bede wdzieczny za pomoc w razie pytan gg 4289322

pozdrawiam
Naprawdę nie pojmuje takich postów, przecież krasnoludki nie zamontowały pompy NIBE, tylko jakiś instalator, PC jest na gwarancji, więc pierwsze co to dzwonisz do instalatora lub serwisanta, no chyba że ja sam zamontowałeś, ale to pierwsze co robisz korzystasz z instrukcja obsługi :D

tombzd74
17-10-2011, 19:34
Witaj

Ja też nie rozumiem takich odpowiedzi jak Twoje, bo nic nie wnoszą do tematu.

Instrukcje czytałem 3 razy. No sorry ale nie dociera ona do mnie. Chciałem prosic o radę. Moze faktycznie pytanie pytanie za ogólne, ale cała ta krzywa grzewcza to jakaś magia. Chciałbym ustawić pompę tak aby uruchamiała sie w taryfie nocnej. Więc co do prośby. Jeszcze raz prosze o pomoc w ustawieniach.

Co do instalatora to pewnie znasz życie. Ma dużo pracy jest daleko i moze być za tydzień, a ja chce zrozumioeć i nabrać umiejętności ustawiania pompy, bo jestem jej właśicielem.

Dziekuję i pozdrawiam

T

Daga&Adam
17-10-2011, 21:09
[...]
Co do instalatora to pewnie znasz życie. Ma dużo pracy jest daleko i moze być za tydzień, a ja chce zrozumioeć i nabrać umiejętności ustawiania pompy, bo jestem jej właśicielem.


Chcesz byc swiadomym uzytkownikiem i to sie chwali :) Puzondm co tak odrazu naskakujesz na goscia - denerwuje Cie ze ma Nibe a nie Ziriusa czy co? ;) Chce sie czegos dowiedziec to niech sie dowie - przeciez od tego jest ten watek ja mysle ? :) Ja akurat nibe ni cholery nie znam - ale moze opisz tombzd74 dokladnie jaki tam masz sterownik? Jezeli jest tam krzywa grzewcza to pewnie pogodowy. Ale moze masz dodatkowo jakies sterowanie pokojowe ?

tombzd74
17-10-2011, 21:43
Witaj

Dziek za odpowiedz.


Sterowanie jest na pompie, brak staerowania pokojowego, "bo po co - powiedział instalator", wiec go posłuchałem. Proble w tym że nie do konca rozumiem.

1. Jaka powinna być minimalan temperatura zailania i maxymalna tem. zasilania. Rozumiem że jak mam tylko podłogówke, tojest odpowiedni przedział ale ile on wynosi.

2. Wiem że pisałem, że nie rozumiem krzywej grzewczej, ale nie do konca tak jest. Wydaje mi sie że krzywa ta jakby proponuję temperaturę zailania w zależności od temp zewnętrzenej, ale w takim razie po co czujnik temp wewnetrzny? No i co to jest przesunięcie krzywej grzewczej? Może ktoś wyjasni na przykładzie, bo nie wiem "o co comone".

3.kompletnie nie rozumiem ustawienia czujnika pokojowego, tam jest taki współczynnik i nie mam pojęcia jaki on ma wpływ.

Na początek tyle.

Mogę podesłać instrukcję instalatora i użytkownika http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/nibe-f1145-pc/menu-id-514.html.

Pozdrawiam

Dzieki

puzondm
18-10-2011, 08:43
nie no za ogólnie napisał, nie chciałem urazić, po prostu instalator przez telefon mu to wyjaśni, a kto tutaj ma NIBE? żeby szczegóły sterownika opisywać. Cieszy mnie każda pc bez względu na markę :D.

puzondm
18-10-2011, 08:54
"Co do instalatora to pewnie znasz życie. Ma dużo pracy jest daleko i moze być za tydzień"

rzeczy o które pytasz instalator powinien mieć w głowie i powinien ci na te tematy pomóc chociażby przez telefon, jeśli tego nie robi to wystawia sobie sam opinię, ty mas prawo pytać o wszytko osoby która ci sprzedała PC i taka osoba powinna ci pomóc tzw szybciorem, mści się nie sprawdzanie firm, jeśli chcesz by ktoś ci pomógł na forum to musisz porobić najlepiej zdjęcia sterownika i proponowanych tam ustawień.

kurm28
18-10-2011, 09:11
tombzd74
1) na ppoczatek wyjasnij kwestie sterownika pokojowego - masz czy nie masz, bo z Twojego postu raz wynika, ze nie masz (brak staerowania pokojowego, "bo po co - powiedział instalator"), a kawałek dalej, ze masz (3.kompletnie nie rozumiem ustawienia czujnika pokojowego, tam jest taki współczynnik i nie mam pojęcia jaki on ma wpływ.)
2) kwestia ustawienia krzywej grzewczej jest oczywiście kluczowa i zrozumienie jej funkcjonowania stanowi podstawę zrozumienia systemu ;) .
idea jest w sumie prosta:
W krzywej masz dwa parametry - nachylenie krzywej i przesunięcie krzywej.
Nachylenie mówi o tym, jak szybko będzie rosła temp wody wtłaczanej w układ, w zależności od spadku temperatury na zewnątrz (nie wiem jak w innych, ale w mojej pompie dotyczy to średniej temp dobowej, czyli nie temp z danej chwili, a średniej z ostatnich 24h.)
Czyli np dla temp średniej z ostatnich 24h na dworze 0 - pompa zagrzeje wodę do np 20 stopni. dla -5 - do 22, dla -10 do 25 itd.
Jeżeli jednak zwiększysz jej nachylenie, to dla 0 dalej będzie 20, ale już dla -5 będzie 25, a dla - 10 będzie 27.
Oczywiście te temp sa zupełnie z kosmosu - chodzi o ideę.
Przesuniecie z kolei pozwala zmniejszyć lub zwiększyć o tę samą różnice temp zasilania, z zachowaniem nachylenia krzywej grzania.
Przydaje się, kiedy np temp w domu wg krzywej grzania wzrasta w domu równomiernie i np cały czas utrzymuje się w okolicy 20 stopni, ale jest to dla domowników za mało.
Oznacza to, ze krzywa ustawiona jest poprawnie, ale wymaga kompleksowego zwiększenia temp zasilania np o 1 czy 2 stopnie.

Najlepiej poszukaj sobie w necie wykresów krzywych grzewczych (no chyba, ze masz w pompie - u siebie mam pompę podłączoną do PC i w programie do obsługi ładnie to wszystko widać na wykresie, co znakomicie poprawia komfort ustawiania) i pooglądaj jak to działa.
Co do ustawień optymalnych:
Pozwolę sobie na uwagę, że skoro miałeś PC na ustawieniach fabrycznych, tudzież ustawiona na początku przez instalatora, to nie masz czego żałować, ze poszły w kosmos.
Zapewne już doczytałeś, ze nie ma jednych dobrych ustawień dla każdej pompy, ponieważ wielość zmiennych nie pozwala na opracowanie takiego czegoś.
Każdą pompę trzeba samemu ustawić, metodą prób i błędów, nauczyć się jej i empirycznie stwierdzić jak jest optymalnie (a potem przychodzi ktoś kto się zna lepiej i jeszcze coś poprawia. ;)) )
Jeżeli chodzi o temp max, to po prostu temp do jakiej max pompa podgrzeje wodę, która zostanie wpompowana w podłogę, przy bardzo niskiej temp.
Jeżeli np ustawisz temp max na 35 stopni, to od pewnego momentu zimna na zewnątrz, pompa już nie będzie podnosiła temp zasilania tylko max co zagrzeje to te 35 stopni.
Przykład - wg krzywej grzania:
0 stopni - 20 temp wody na zasilaniu podłogówki
-5 22 stopnie
-10 25 stopni
-15 27 stopni
-20 30 stopni
-25 35 stopni
-30 35 stopni
-40 35 stopni
itd
To tak łopatologicznie.
Może sie jednak okazać, ze te 35 stopni w podłogę przy -30nie daje rady i wtedy konieczne jest "powolnienie" PC na max temp np 40 stopni.
Ładnie to widać na wykresie krzywej, gdzie od pewnego momentu temp ujemnych, krzywa sie wypłaszacza.
Co do temp min - tutaj nie wiem na 100% (nie mam u siebie), ale domyślam się, ze analogicznie jest to min temp jaka będzie utrzymywała pompa w układzie, niezależnie od temp na zewnątrz.

Poza tym wszystkim pozostają jeszcze kwestie obniżeń, histerezy (to tez na pompie) i ustawienia przepływów w poszczególnych pętlach podłogówki (to już ręcznie na rozdzielaczach podłogówki), żeby przy jednej temp podawanej w podłogę przez PC, w każdym pomieszczeniu była taka temp jaka chcemy. ;)))


To z grubsza tle.
Może ktoś mnie utaj poprawi, może napisze,z ę bzdury gadam, ale to co piszę to z moich własnych doświadczeń.
Jak by co, to chętnie pomogę w miarę możliwości.


pzdr
k

kurm28
18-10-2011, 09:26
Mam G12W (weekendowa), Czyli przez pełne osiem dób mam tanią taryfę.
Jaką masz powierzchnię ogrzewaną, że potrzebujesz osobne pompki na dół i na górę?
Mam zaledwie około 120m2, ale ponieważ pompa ma w standardzie dwa obiegi, to tak po prostu jest.
W sumie wydaje sie to być rozsądne.

W kwestii poboru prądu - wczoraj dłubałem przy pompie i wyłączyłem w trakcie dłubania pompkę bufora CO (mam w pompie takie sprzęgło - wiem, ze to lipa, ale jest i nic z tym nie zrobię. ;) ), po czym zapomniałem włączyć.
Okazało się, ze:
1) pompa sie nie włączyła bo wywaliło alarm wysokiego ciśnienia
2) PC w zasadzie nie zużyła nic prądu
Wnioski sa takie, ze to nie pompki obiegowe wcinają prąd, tylko pompka bufora CO.

Chyba pozostaje znaleźć odpowiedź w serwisie na jedno pytanie - jaki pobór prądu dzienny normalny powinna mieć PC, bez uruchamiania sprężarki.
Teraz wychodzi, ze około 3.40 kW/h co wydaje się być nieco dużo.

pzdr
k

Liwko
18-10-2011, 10:04
Mam zaledwie około 120m2, ale ponieważ pompa ma w standardzie dwa obiegi, to tak po prostu jest.
W sumie wydaje sie to być rozsądne.
pzdr
k

A co w tych dwóch obiegach takiego rozsądnego? Nawet gdyby, to dwie tak duże pompki na taką powierzchnię?

kurm28
18-10-2011, 11:31
A co w tych dwóch obiegach takiego rozsądnego? Nawet gdyby, to dwie tak duże pompki na taką powierzchnię?
- Te 73W to max moc, ale ona jest modulowana, wiec pewnie nie 100% czasu chodzi na te 73W.
- Co rozsądnego - nie wiem.. tak mi się po prostu wydaje. Inna sprawa, że nie mam potrzeby o tym za bardzo myśleć, bo taka jest budowa pompy i tego nie zmienię.
Tak jak mam bufor CO (co dopiero jest durnotą) tak mam dwie pompki i muszę z tym żyć. ;))

pdr
k

Daga&Adam
18-10-2011, 11:35
A co w tych dwóch obiegach takiego rozsądnego? Nawet gdyby, to dwie tak duże pompki na taką powierzchnię?

Ja Wam powiem ze mam standardowa pompke UPS 25-40 grundfosa i ogrzewa ona poki co piwnice (110m2, bo garaz mam wylaczony) i parter (110m2 bo drugi garaz tez mam off;) i spokojnie wyrabia na pierwszym biegu. Teraz koncze poddasze (80m2) i przelacze pewnie na II bieg. To wszystko kwestia wykonania instalacji, a w szczegolnosci maksymalnych dlugosci petli w podlogowce. Zeby dobrac pompe liczysz opor najdluzszej galezi (od zasilania pompki do powrotu pompki wszystko pokolei zliczasz). Ja mam najdluzszy obwod 85mb, co z wszystkim "po drodze" daje strate cisnienia ok 12kPa (obliczone Audytorem CO). Patrzac na charakterystyke tej pompki:

http://pompy.jack.pl/pliki_ed/image/pompy/UPS_25_40_32_40/ups_25_40_charakterystyka.jpg

Widzimy ze przy oporze 12kPa daje na I biegu przeplyw 1m3/h. Przy takim przeplywie roznica temperatur miedzy zasilaniem, a powrotem jest spora i wynosi ok 8stC. Jak latwo policzyc - w roznicy 8stC i 1000l/h wody miesci sie 9,3kW. Moj dom ma zapotrzebowanie rzedu 6,5-7,5kW w najwieksze mrozy wiec jak widac w zupelnosci jedna pompka na najnizszym biegu wyrabia :) Zeby jednak temperatura podlog byla bardziej rownomierna - po odpaleniu poddasza przecykne ja na II bieg - wtedy da 2m3/h i delta miedzy zasilaniem a powrotem powinna zmalec do ok 3-4stC.

Dokladnie obliczajac i dobierajac pompke mozna sporo energii zaoszczedzic :)

Daga&Adam
18-10-2011, 12:01
ja mam 3 obiegówki, osobno dla piwnicy,parteru i poddasza. I wydaje mi się ze była to dobra decyzja. Piwnicę tylko dogrzewam, więc tutaj sprawa jest oczywista, na poddaszu mam trochę większe straty ciepła niz na parterze i czas pokazał, że dobrze że sa 2 osobne obiegi...gdyby była jedna obiegówka, to albo miałbym chłodniej na poddaszu, albo miałbym przegrzany parter, w zależności od lokalizacji sterownika...

Niekoniecznie - musialbys poprostu stlumic troche parter na rotametrach. Ale u Ciebie to w sumie inna para kaloszy bo grzejesz ze sterownikiem pokojowym, wiec pompy nie chodza caly czas. To tylko pokazuje ze kazda instalacje trzeba traktowac indywidualnie :-) U mnie podlogowka bedzie raczej sterowana pogodowo wiec pompka bedzie chodzic w zime 24/h.

kurm28
18-10-2011, 12:52
W kwestii pompek w PC nie miałem po co liczyć i się zastanawiać, ponieważ w tej, którą mam sa dwie i już. :D. Inna sprawa, ze jak ja kupowałem, to moje pojęcie o tym wszystkim było w okolicy 0, więc nie wybrzydzałem.
Dobre jest to, ze podzieliliście sie tutaj wyliczeniami i wynika z tego, muszę ustawić obydwie pompki na 1 bieg na stałe i zobaczę co będzie. ;))
Być może się okaże, ze woda popłynie wolniej i będzie oddawać więcej ciepła i będzie jeszcze fajniej. ;))
Zresztą tak właśnie podpowiedział mi dzisiaj Pan z serwisu - ustawić pompki ręcznie na najniższe biegi i zobaczyć co będzie.
Z tego co piszecie może być OK.
Pętli mam po 4 na pompkę (czyli 8) - każda około 130 m, a jak nie każda, to co najmniej 6 z nich).
Hmm.. a może pokombinować podobnie z pompka DZ?


pzdr
k

tombzd74
18-10-2011, 17:53
Witam Ponownie.

Ciekawa lektura za co BARDZO dziekuję w szczególności kurm28, oczywiście pozostałym też:)

Wyjaśniam, że czujnik pokojowy jest zainstalowany:)

Sprawa krzywej jest dla mnie raczej zrozumiała. z przesunięciem jest taki numer ze jak zmieniam ustawienie to wykres podnosi się lub opada dla jednej temperatury. Pobawię się może złapię.

Zmierzam do tego, żeby pompa włączała się jak najmniej razy, niestety wczoraj włączyła się 8 razy. Czy to dużo, bo mi się wydaje tak? Zdaje sobie spawę że u każdego to inaczej ale wiecie staram się zoptymalizowac.

Kolejne pytanie to co to są stopniominutr? Mam taki parametr ale też nie wiem z czym się to je.

Co do przepływów to wszystko jest otwarte na full na rozdzielaczach, po to żeby nie było zbytecznych oporów. Na pompie mam jedna pompę obiegowa. Teraz pytanko czy należy inastalować jeszcze jednap pompkę obiegu zasilania?, np na piętrze


Pozdrawiam T

Inne pytanie to

fotohobby
18-10-2011, 19:33
To ja trochę zmienię temat... Co sądzicie o pompach Fonko ?
Zastanawia mnie jeden fakt - jak to możliwe, że PC o mocy grzewczej 9kW http://www.fonko.pl/Shop/product/4dc30dffed44b,ZH1_DXW18_G_E4W35_90_kW_samo_ogrzewa nie "zadawala się" jednym kolektorem pionowym, o głębokości zaledwie 30m ? http://www.fonko.pl/Shop/product/4dfa737cc02fa,kolektor_ziemny_DXW18

Wiem, że to bezpośrednie parowanie, ale przecież Zirius M2 o podobnej mocy wymaga 160m...
Z drugiej strony, Fonko za te 30m liczy sobie 6000zł, co odpowiada kolektorowi pionowemu 80-100m wg cen allegro.
Nie da się tego zrobić taniej ?

Przebijam się przez ten wątek, bo PC jako źródło ciepła dla domu bardzo mi odpowiada, ale posiadaczy Fonko jakoś tu nie dostrzegam...

puzondm
18-10-2011, 20:27
nie lepiej dać opcje Auto w pompce obiegowej?

puzondm
18-10-2011, 20:41
To ja trochę zmienię temat... Co sądzicie o pompach Fonko ?

Zastanawia mnie jeden fakt - jak to możliwe, że PC o mocy grzewczej 9kW http://www.fonko.pl/Shop/product/4dc30dffed44b,ZH1_DXW18_G_E4W35_90_kW_samo_ogrzewa nie "zadawala się" jednym kolektorem pionowym, o głębokości zaledwie 30m ? http://www.fonko.pl/Shop/product/4dfa737cc02fa,kolektor_ziemny_DXW18

Wiem, że to bezpośrednie parowanie, ale przecież Zirius M2 o podobnej mocy wymaga 160m...

ten Zirius na pionowe DZ jest z wymiennikiem na glikol, także to glikolówka a nie BP

Z drugiej strony, Fonko za te 30m liczy sobie 6000zł, co odpowiada kolektorowi pionowemu 80-100m wg cen allegro.
Nie da się tego zrobić taniej ?



Przebijam się przez ten wątek, bo PC jako źródło ciepła dla domu bardzo mi odpowiada, ale posiadaczy Fonko jakoś tu nie dostrzegam...
1. ja osobiście nie polecam pionowego dolnego źródła w bezpośrednim parowaniu wynika to z tego że zbytnio skraca to żywotność sprężarki,
bo musi ona podnosić na 3- 2barach olej który spływa razem z gazem na dno odwiertu i to moim osobistym zdaniem skraca jej żywotność
w porównaniu do np poziomego DZ w niwelacji do 1,5m zakładając 50 tys startów sprężarki w Ziriusie m2 BP, powinnna sprężarka przeżyć min 20 lat,
no chyba że ktos se ustawi małą histerezę i delte na CO, wracając do fonko to oni z tego co słyszałem podnoszą ten olej z DZ regulując większy przepływ gazu
i to podobno pomaga, ale firma nie robi tego od 20 lat więc nie moza potwierdzić empirycznie czy to jest tak jak podają, natomiast Ziriusy z BP są na rynku od ponad 20 lat i się nie sypią sprężarki więc to jest sprawdzone, ja wybrałem Ziriusa bo tańszy i mniejsze ryzyko moim zdaniem

2. ten Zirius na pionowe DZ jest z wymiennikiem na glikol, także to glikolówka a nie BP
3. pewnie się ta taniej ale oni tyle chcą.
4. bo podobno 99% robią na export do francji

Zirius jest tańszy - 9KW z powiększonym DZ o jedną pętlę (4X60) kosztuje z wykonaniem kompletnym DZ i montażem 45 tys brutto pod klucz i masz 20 % bardziej wydają PC

Daga&Adam
18-10-2011, 20:55
Dobre jest to, ze podzieliliście sie tutaj wyliczeniami i wynika z tego, muszę ustawić obydwie pompki na 1 bieg na stałe i zobaczę co będzie. ;))

Pompke z gornego zrodla - jak najbardziej. Z dolnego raczej bym nie ruszal - pompa musi miec okreslony przeplyw czynnika, im bedzie nizszy tym pompa moze dzialac z nizsza sprawnoscia / COPem.


Być może się okaże, ze woda popłynie wolniej i będzie oddawać więcej ciepła i będzie jeszcze fajniej. ;))

Nie bedzie, zupelnie nie o to w tym chodzi :) Woda plynac wolniej odda w teorii taka sama ilosc ciepla (tylko poniewaz plynie jej mniejsza ilosc - efektem bedzie nizsza temperatura na powrocie). Podloga moze jednak miec nierownomierna temperature, co tez nie jest zdrowe i komfortowe ani dla wylewki ani dla nas samych :)


Zresztą tak właśnie podpowiedział mi dzisiaj Pan z serwisu - ustawić pompki ręcznie na najniższe biegi i zobaczyć co będzie.
Z tego co piszecie może być OK.


W podlogowce - najwyzej bedziesz mial niedogrzane pomieszczenia. Ustawisz na II bieg i bedzie OK :) Za to w pompce dolnego zrodla mozesz nie wyczuc roznicy, a pompa moze dzialac z gorszym COPem. Poprostu wymiennik ciepla dolnego zrodla bedzie mial srednio nizsza temperature (a nizsza temperatura dolnego zrodla to zawsze nizszy COP calej pompy).


Pętli mam po 4 na pompkę (czyli 8) - każda około 130 m, a jak nie każda, to co najmniej 6 z nich).

A tego zdania zupelnie nie rozumiem. Masz dwie pompy do dolnego zrodla, czy do podlogowki ? W podlogowce masz tylko 8 petli na caly dom ? Na ile m2 ?

Liwko
18-10-2011, 21:09
Bardzo mało. Ja mam na 133m2 aż 21.

fotohobby
18-10-2011, 21:09
1. ja osobiście nie polecam pionowego dolnego źródła w bezpośrednim parowaniu wynika to z tego że zbytnio skraca to żywotność sprężarki,
bo musi ona podnosić na 3- 2barach olej który spływa razem z gazem na dno odwiertu i to moim osobistym zdaniem skraca jej żywotność


No OK, ale chyba głębokość kolektora też ma tu znaczenie. 30 m to jednak nie 80...



2. ten Zirius na pionowe DZ jest z wymiennikiem na glikol, także to glikolówka a nie BP

a tak, teraz widzę...



Zirius jest tańszy - 9KW z powiększonym DZ o jedną pętlę (4X60) kosztuje z wykonaniem kompletnym DZ i montażem 45 tys brutto pod klucz i masz 20 % bardziej wydają PC

Bardziej wydajną z uwagi na wyższy COP ?
De facto 9kW to i tak nazbyt wiele, bo u mnie jakieś 6kW byłoby wystarczające - wchodzę w OZC w wartości, dla których realną alternatywą wydaje się być czysty prąd.
Ale mimo to szukam niewielkiej PC... A może Sotath Caliane, jak już o Francji mowa ? :)


Nie ukrywam, że Zirius też leży w kręgu zainteresowań...

Yarecky
19-10-2011, 08:24
Naprawdę nie pojmuje takich postów, przecież krasnoludki nie zamontowały pompy NIBE, tylko jakiś instalator, PC jest na gwarancji, więc pierwsze co to dzwonisz do instalatora lub serwisanta, no chyba że ja sam zamontowałeś, ale to pierwsze co robisz korzystasz z instrukcja obsługi :D
Ja na przykład robiłem instalację PC sam, od A do Z (DZ, GZ oraz kotłownię).

piwopijca
19-10-2011, 08:40
Mozna sporo oszczedzic robiac samemu, ale czesc o ile nie wiekszosc zleca to firmie specjalizujacej sie w danej dziedzinie.
Samochod tez mozna samemu naprawiac, tylko komu sie chce w to wszystko "bawic" skoro sa warsztaty do tego przeznaczone i odpowiednio przeszkoleni ludzie.
Na szczescie mija juz "epoka" Adama Slodowego ze kazdy sam sobie "wszystko" robil, w ten spsob wielu z nas nie zarobilo by na chleb.
Niech kazdy robi to co umie, na czym naprawde sie zna a nie wydaje mu sie ze sie zna lub co gorsza widzial kiedys i uwaza ze to jest w stanie sam sobie zrobic.
Tak sie "kreci" gospodarka.
Wielu jest pseudo-fachowcow, ktorzy wmawiaja nam ze wszystko umieja zrobic a okazuje sie ze ucza sie dopiero u kilenta, tacy domorosli "fachofcy" psuja rynek to, prawda i dlatego niektorzy uwazaja ze tez moga to cos robic i to czasami lepiej -to tez niestety prawda. Dlatego ja np. do wielu prac wynajmowalem firmy ktore zajmuja sie tylko okreslona dziedzina np. hydraulicy,elektrycy, wiertacze (studnia wody czy DZ),dekarze,ciesle, wylewkarze itd... a sam wykonywalem te czynnosci ktore byly proste -ciezko cos schrzanic np. malowanie scian, ukladanie paneli na podlogach.
Prace na ktore chcialem miec gwarancje dobrego wykonania i czyjejs odpowiedzialnosci zlecalem firmom - dla mnie to bylo oczywiste.
Inna sprawa, ze niewiele mialem czasu na cokolwiek.
Napisalem to dlatego, ze niektorym wydaje sie ze Ci ktorzy placa za wykonywanie licznych prac sa "jeleniami" z czym sie nie zgodze i nie ma to nic wspolnego z nieznajomocia tematu czy brakiem zdolnosci etc... Wiele prac zapewne moglbym wykonac sam, ale z powyzszego bylo inaczej.

Pzdr.

kurm28
19-10-2011, 08:58
Pompke z gornego zrodla - jak najbardziej. Z dolnego raczej bym nie ruszal - pompa musi miec okreslony przeplyw czynnika, im bedzie nizszy tym pompa moze dzialac z nizsza sprawnoscia / COPem.
Nie bedzie, zupelnie nie o to w tym chodzi :) Woda plynac wolniej odda w teorii taka sama ilosc ciepla (tylko poniewaz plynie jej mniejsza ilosc - efektem bedzie nizsza temperatura na powrocie). Podloga moze jednak miec nierownomierna temperature, co tez nie jest zdrowe i komfortowe ani dla wylewki ani dla nas samych :)
W podlogowce - najwyzej bedziesz mial niedogrzane pomieszczenia. Ustawisz na II bieg i bedzie OK :) Za to w pompce dolnego zrodla mozesz nie wyczuc roznicy, a pompa moze dzialac z gorszym COPem. Poprostu wymiennik ciepla dolnego zrodla bedzie mial srednio nizsza temperature (a nizsza temperatura dolnego zrodla to zawsze nizszy COP calej pompy).
A tego zdania zupelnie nie rozumiem. Masz dwie pompy do dolnego zrodla, czy do podlogowki ? W podlogowce masz tylko 8 petli na caly dom ? Na ile m2 ?

Więc tak:
Pan z serwisu oczywiście polecał ustawić na I bieg pompki od podłogówek. O pompce DZ nic nie wspominał.
Zresztą jak na nia spojrzałem (pompke DZ) wczoraj, to tam sie nic ustawić nie da.
Więc temat odpada. ;)
Na razie ustawiłem na pierwszy bieg pompki i będę obserwował.

Co do pętli - mam w sumie w domu 8 pętli (chociaż jak sie zastanowię, to chyba jest ich 9, bo w salonie sa dwie petle) - po 4 na gorę i 5 na dół.
Długość każdej nie przekracza 130 m, z tego chyba dwie sa krótsze.
Każde piętro obsługuje jedna pompka obiegowa CO w PC.

Powierzchnia domku "po podłogach" to jakieś 160 m2, ale oczywiście nie na całych 160 leżą rurki, bo odpadają miejsca pod meblami, w łazienkach brodziki, wanny, odstępy od ścian itd. - użytkowej coś koło 119.

Liwko - masz na 133 użytkowej 21 pętli? Dlaczego tak dużo?

pzdr
k

kurm28
19-10-2011, 09:11
Mozna sporo oszczedzic robiac samemu, ale czesc o ile nie wiekszosc zleca to firmie specjalizujacej sie w danej dziedzinie.
Samochod tez mozna samemu naprawiac, tylko komu sie chce w to wszystko "bawic" skoro sa warsztaty do tego przeznaczone i odpowiednio przeszkoleni ludzie.
Na szczescie mija juz "epoka" Adama Slodowego ze kazdy sam sobie "wszystko" robil, w ten spsob wielu z nas nie zarobilo by na chleb.
Niech kazdy robi to co umie, na czym naprawde sie zna a nie wydaje mu sie ze sie zna lub co gorsza widzial kiedys i uwaza ze to jest w stanie sam sobie zrobic.
Tak sie "kreci" gospodarka.
Wielu jest pseudo-fachowcow, ktorzy wmawiaja nam ze wszystko umieja zrobic a okazuje sie ze ucza sie dopiero u kilenta, tacy domorosli "fachofcy" psuja rynek to, prawda i dlatego niektorzy uwazaja ze tez moga to cos robic i to czasami lepiej -to tez niestety prawda. Dlatego ja np. do wielu prac wynajmowalem firmy ktore zajmuja sie tylko okreslona dziedzina np. hydraulicy,elektrycy, wiertacze (studnia wody czy DZ),dekarze,ciesle, wylewkarze itd... a sam wykonywalem te czynnosci ktore byly proste -ciezko cos schrzanic np. malowanie scian, ukladanie paneli na podlogach.
Prace na ktore chcialem miec gwarancje dobrego wykonania i czyjejs odpowiedzialnosci zlecalem firmom - dla mnie to bylo oczywiste.
Inna sprawa, ze niewiele mialem czasu na cokolwiek.
Napisalem to dlatego, ze niektorym wydaje sie ze Ci ktorzy placa za wykonywanie licznych prac sa "jeleniami" z czym sie nie zgodze i nie ma to nic wspolnego z nieznajomocia tematu czy brakiem zdolnosci etc... Wiele prac zapewne moglbym wykonac sam, ale z powyzszego bylo inaczej.
Pzdr.

Właśnie w tym problem, ze sa setki "fachofcóf", którzy spieprzą robotę za dużo większe pieniądze niż sam sobie to spieprzysz.
Mało tego - ta niby gwarancja o której wspominasz, to tylko na papierze jest, bo jak przychodzi co do czego, to nie mają czasu, albo nie można ich ściągnąć, albo, albo, albo.
Do sądu z umowa pójdziesz, to lata miną, zanim cokolwiek wskórasz, albo i nie wskórasz, bo firma w międzyczasie 15 razy zmieni nazwe, siedzibę i właściciela (swat, swatowa, teść, żona...?).

Suma sumarum okazuje się, ze oprócz robót, które wymagają specjalistycznego sprzętu, całą resztę przy odrobinie dobrej woli i chęci zrobisz sobie sam, może nie koniecznie dużo lepiej, ale przynajmniej taniej i ominą Cie uroki kontaktów z fachowcami.
Nie daj boże jeszcze, żeby coś sie wywaliło w miejscu, gdzie dwie ekipy maczały palce - leżysz, bo jeden na drugiego zrzuca winę i nikt sie nie poczuwa do odpowiedzialności.

Niestety życie pokazuje, ze jak ma sie tylko chęci i sprawne ręce, to lepiej zrobić samemu. Zwłaszcza w dobie internetu, gdzie na prawdę można sie przygotować teoretycznie i potem powoli wcielać teorie w życie.

Z samochodami sprawa nie jest taka prosta, bo w nowych bez odpowiedniego wyposażenia niewiele zdziałasz. Poza tym stopień skomplikowania budowy tychże jest taki, że bez naprawdę dużej wiedzy i osprzętu nie powalczysz.
Ale juz np wymiana klocków, czy innych części mechanicznych jest do zrobienia w garażu. ;) :D
pzdr
k

piwopijca
19-10-2011, 09:43
Z samochodami sprawa nie jest taka prosta, bo w nowych bez odpowiedniego wyposażenia niewiele zdziałasz. Poza tym stopień skomplikowania budowy tychże jest taki, że bez naprawdę dużej wiedzy i osprzętu nie powalczysz.
Ale juz np wymiana klocków, czy innych części mechanicznych jest do zrobienia w garażu. ;) :D
pzdr
k
Wlasnie o tym napisalem, ja wymiane klockwo zlecam warsztatowi w ktorym naprawiam samochod i serwisuje.
Nie mam czasu na to ani ochoty a Oni zrobia to szybciej niz mialbym sie sam "bawic" z tym.
Caly czas pokutuje (zaczyna to byc juz chyba stereotyp) opinia o "fachofcach". Jesli ktos szuka oszczednosci to wybiera tzw. niefirmowe rozwiazania i takich samych fachowcow. Niestety partaczy jest cala masa ale Ci tzw. firmowi juz niekoniecznie sa partaczami, niestety to tez kosztuje. Wybor nalezy do inwestora ale uwazam ze powinno juz zniknac przekonanie, ze sami jestesmy w stanie wszystko albo wiekszosc zrobic i to lepiej.
To sa nawyki minionej epoki a nie czasow wspolczesnych i pielegnowane min. na forach przez "domoroslych wszech-fachowcow".
Ja czsem napisze, ze mozna samemu cos wykonac zeby wyszlo taniej ale jak juz wspomnialem wiekszosc lepiej zlecic tym ktorzy sie na tym znaja.

Mialem pare sytuacji ze wykonawca " fikal" i nie poczuwal sie do odpowiedzialnosci ale jednak wykonal co do niego nalezalo -nie mozna dac sie takim po prostu splawic.

Pzdr.

kurm28
19-10-2011, 09:49
Wlasnie o tym napisalem, ja wymiane klockwo zlecam warsztatowi w ktorym naprawiam samochod i serwisuje.
Nie mam czasu na to ani ochoty a Oni zrobia to szybciej niz mialbym sie sam "bawic" z tym.
Caly czas pokutuje (zaczyna to byc juz chyba stereotyp) opinia o "fachofcach". Jesli ktos szuka oszczednosci to wybiera tzw. niefirmowe rozwiazania i takich samych fachowcow. Niestety partaczy jest cala masa ale Ci tzw. firmowi juz niekoniecznie sa partaczami, niestety to tez kosztuje. Wybor nalezy do inwestora ale uwazam ze powinno juz zniknac przekonanie, ze sami jestesmy w stanie wszystko albo wiekszosc zrobic i to lepiej.
To sa nawyki minionej epoki a nie czasow wspolczesnych i pielegnowane min. na forach przez "domoroslych wszech-fachowcow".
Ja czsem napisze, ze mozna samemu cos wykonac zeby wyszlo taniej ale jak juz wspomnialem wiekszosc lepiej zlecic tym ktorzy sie na tym znaja.

Mialem pare sytuacji ze wykonawca " fikal" i nie poczuwal sie do odpowiedzialnosci ale jednak wykonal co do niego nalezalo -nie mozna dac sie takim po prostu splawic.
Pzdr.

Bynajmniej sie nie upieram, ze każdy powinien wszystko sam - to oczywiście kwestia chęci, umiejętności, kasy, godzenia sie na ewentualne spory z wykonawcą.
Tak jak napisałeś o klockach - Ty nie masz czasu i chęci i bardzo dobrze. Oddajesz i masz zrobione.
Inny ma czas chęci, a jeszcze jak lubi sie w to bawić - pełnia szczęścia.
Natomiast daleki bym był od generalnego potępiania "samoróbstwa".
Zwyczajnie - chcesz i potrafisz - rób. Nie chcesz, nie potrafisz - zleć.

Co do pokutowania opinii o "fahofcach" - daleko nie trzeba szukać - na forum masz setki przykładów, gdzie firmy z długoletnim doświadczeniem (o zwykłych paprochach nie wspomnę), za ciężkie pieniądze odwalały taka kiszkę, że ręce opadały.
Firma to tylko znak i nazwa - tam pracują ludzie, którzy niestety sie zmieniają.
Mało tego - ten sam spec u jednego zrobi dobrze, a u innego poleci wg schematu i spitoli, bo nie weźmie pod uwagę jakiegoś specyficznego elementu, który wymaga innego podejścia do tematu.

pzdr
k

Liwko
19-10-2011, 10:10
Liwko - masz na 133 użytkowej 21 pętli? Dlaczego tak dużo?

pzdr
k

Bo jak sztuka nakazuje, pętle są długości do 80m.

kurm28
19-10-2011, 10:34
Bo jak sztuka nakazuje, pętle są długości do 80m.
aaa.... to juz chyba od sztuki zależy ;)
http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/wodne-ogrzewanie-podlogowe-jak-ukladac-rury-wodnego-ogrzewania-podlogowego,34_4785.html

pzdr
k

plusfoto
19-10-2011, 10:49
Sztuka sztuką ale chyba przy pompach ciepła dąży się do jak najmniejszej różnicy temp. między wejściem i wyjściem dlatego zaleca się robienie krótszych pętli. Dłuższe można stosować przy tradycyjnych kotłach. Przy tak długich pętlach przy PC też pompy muszą pracować z większą wydajnością aby zniwelować różnice tem. na wyjściu i wejściu co będzie skutkowało zwiększonym poborem prądu
Mnie się tylko tak wydaje

Liwko
19-10-2011, 11:15
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171544-Kto-sam-robi%C5%82-pod%C5%82og%C3%B3wk%C4%99-do-PC

kurm28
19-10-2011, 11:32
nie żebym się miał kłócić, ale dlaczego do jak najmniejszej???
przecież raczej chodzi o to, żeby zagrzać pomieszczenie i czy woda obleci dwa razy czy raz powoli to nie ma większego znaczenia.
jak mam zagrzać pomieszczenie i wpompować w niego określoną ilość energii, to sprężarka musi pracować tyle samo.
może się mylę, ale to może być nawet lepiej, bo sprężarka przy większej różnicy chodzi dłużej w cyklu i rzadziej się włącza i wyłącza, co jej dobrze robi.

Liwko
19-10-2011, 11:49
Pompa będzie miała najlepszą wydajność, gdy pętle będą w miarę równej długości i nie przekraczającej 100m. Pisano o tym tutaj już wielokrotnie. Ale u ciebie to już i tak po ptakach.

kurm28
19-10-2011, 11:54
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171544-Kto-sam-robi%C5%82-pod%C5%82og%C3%B3wk%C4%99-do-PC

Liwko - no przeleciałem ten temat, ale nic takiego tam nie ma.
Jeden z kolegów zaleca do 80m, ale tylko dlatego, że w innym przypadku - dłuższe pętle, potrzeba pokonać większe opory i mieć mocniejsza pompkę.
Natomiast na samym początku tematu jest wypowiedź innego kolegi, któremu projektantka (czyli siła fachowa ;) ), po obliczeniach, zaproponowała pętle po około 160 m.
W sumie jak bym miał już wybierać, to bym sie jednak oparł na tym co piszą w artykule w Muratorze a nie na wypowiedziach useórw na forum.
ALE - nie twierdze, ze 80 to złe jest czy coś - może nawet lepsze niż 130. ;) Ja mam po 130 i ciepło w domu jest. ;) :D:D

kurm28
19-10-2011, 11:56
Pompa będzie miała najlepszą wydajność, gdy pętle będą w miarę równej długości i nie przekraczającej 100m. Pisano o tym tutaj już wielokrotnie. Ale u ciebie to już i tak po ptakach.

niecałe 1300 pl za miniony sezon (1.10 do 20.04) - CWU i CO - w domu okolo 21-22 stopnie. :D:D
faktycznie po ptakach. ;)

kurm28
19-10-2011, 12:11
tak z ciekawości - bo się nie znam za bardzo (nie ironizuje, naprawdę naszło mnie takie pytanie):
czy jest różnica dla pompki, jeżeli chcę przepchnąć ciecz przez jedna rurkę 100m lub przez dwie po 50?
w tej dłuższej sa większe opory niz w sumie krótszych?

plusfoto
19-10-2011, 12:30
A na to jest proste doświadczenie- weź jedną rurkę 20m a potem dwie po dziesięć i zobacz przez które łatwiej się dmucha - oczywiście dmucha w dobrym znaczeniu.:) Jednak bardziej chyba tu chodzi o różnice temp. na końcu i początku pętli zwłaszcza na początku grzania. Różnica temp podłogi w obu miejscach na pewno będzie odczuwalna. Po pewnym czasie to się ustabilizuje ale przy dwóch krótszych pętlach nastąpi to szybciej.

Liwko
19-10-2011, 12:38
Tu też właśnie chodzi o dostarczenie jak najszybciej ciepła w taniej taryfie. Dłuższą rurką będzie to trwało dłużej. No chyba, że zwiekszymy prędkość na pompce, ale w tym wypadku to nam się odbija na kWh.
Jeżeli u ciebie to działa i jesteś zadowolony to ok, ale lepiej jest zrobić więcej krótszych pętli. Dodatkowo łatwiej jest to poustawiać by w każdym pomieszczeniu uzyskać odpowiednią temperaturę.

kurm28
19-10-2011, 12:40
rozumiem

dzięki

pzdr
k

sledz98
19-10-2011, 13:22
Do tych co mogą sprawdzić - jakie macie przepustowości poustawiane na petlach? Ja mam 1l/min na każdą pętlę na dole i 2l/min na górze. Czy powinienem to ustabilizować do jednej wartości? Dla ułatwienia dodam, żę mam tylko 1 pompę obiegową do podłogówki.

sledz98
19-10-2011, 13:36
Ja mam w sumie 23 pętle.
Parter: Kuchnia -50,51 m, Wiatrołap - 20m Garderoba - 32m Salon - 80m,71m, 55m,45m Klatka sch. - 36m Lazienka - 19m Pralnia - 30m Gabinet - 53m
Piętro: Pokoj 1 - 43, 36m, Pokoj 2 - 41,52m, Hol - 27m, Garderoba - 34m, Pokoj - 39 i 45, Lazienka - 28,46, Pokoj - 34, 46m.
rozstaw mam co 15cm.

autorus
19-10-2011, 13:42
U mnie będzie meksyk bo całkowita długość rurek to 1400-1600mb :)

Liwko
19-10-2011, 13:46
U mnie będzie meksyk bo całkowita długość rurek to 1400-1600mb :)

Norma. Spróbuj zrobić w ten sposób, by pętle były w miarę równe. Nawet jak ci gdzieś się któraś nie będzie mieścić, to wyjedź z nią np. na hol.

bartosz-w
19-10-2011, 20:07
Liwko, jak ty masz poustawiane to ustrojstwo? Mnie sie bardzo często włącza ta pompa (CO). Kurcze jak ustawię niską krzywą grzania to chodzi okolo minutę, temp wody w obiegu dochodzi to takiej jaka być powinna i sprężarka się wyłącza. Później chodzi pompka obiegowa, około 4 minut, aż znów temp wody się schłodzi i po krótkiej przerwie ponownie sie włącza sprężarka na minutę i tak w koło. Jak to rozwiązaliście? Macie wysokie krzywe grzania?
Jak przestawię krzywą na wyższą to trochę dłużej chodzi, ale to dalej nie jest chyba to co powinno. Pompkę obiegową mam na 2 lub 3 biegu.

Tomek_Wen
19-10-2011, 20:16
Mam następujące pytanko:
mam 2 systemy w nibie:
1) podlogówka
2) bufor
Pompa chodzi tylko i wyłącznie w taniej taryfie od 21 - 06 mam maleńki problem ze stopniominutami (pompa pomimo faktu że ma zadaną krzywą grzania na 2 systemach dochodząc do zadanie temperatury chodzi jeszcze około godziny dłużej :( )
O co chodzi z tymi stopniominutami ? . Dzisiaj mam ustawioną wartość włączenia pompy na -80 .

Liwko
19-10-2011, 20:40
Liwko, jak ty masz poustawiane to ustrojstwo? Mnie sie bardzo często włącza ta pompa (CO). Kurcze jak ustawię niską krzywą grzania to chodzi okolo minutę, temp wody w obiegu dochodzi to takiej jaka być powinna i sprężarka się wyłącza. Później chodzi pompka obiegowa, około 4 minut, aż znów temp wody się schłodzi i po krótkiej przerwie ponownie sie włącza sprężarka na minutę i tak w koło. Jak to rozwiązaliście? Macie wysokie krzywe grzania?
Jak przestawię krzywą na wyższą to trochę dłużej chodzi, ale to dalej nie jest chyba to co powinno. Pompkę obiegową mam na 2 lub 3 biegu.

Odkręć na maksa wszystkie pętle, pompkę daj na trzeci bieg, zwiększ krzywą. Powinno pomóc;) Zwiększ też różnicę między temp. ekonomiczną a komfortową.
Kiedy PC odpaliłeś na grzanie CO?

bartosz-w
19-10-2011, 21:41
Pompa odpalona na CO 10 dni temu. Co jakiś czas palę w kominku i to też chyba nie pomaga, bo jak w jedno popołudnie zapalę to pompa na co włączy sie dopiero wieczorem dnia następnego. Różnicę pomiędzy tanią, a drogą mam 1oC. Krzywą zwiększe- tylko po to tą moją chałupę tak opatulałem, żeby grzać niską temp. a teraz mam ją podwyższać:(. Muszę zajrzeć na którym biegu mam tą pompkę.

Liwko
19-10-2011, 21:47
Zwiększ różnicę między tanią a drogą do nawet 3-4 stopni. Pompa to powinna zrozumieć i grzać tylko w taniej. Ja mam ustawioną na razie ekonomiczną 16 a komfortową 20 stopni. U mnie jest nieco przekłamane, bo w rzeczywistości w domu mam około 22 stopnie. Krzywą mam 0.

Liwko
19-10-2011, 21:47
A jak masz ustawione CWU? Masz cyrkulację?

bartosz-w
19-10-2011, 22:26
Mam cyrkulację, ustawilem sobie chyba nieźle. Łapie mi tanie taryfy i pompa ma jeszcze szanse nagrzać tanio wodę jeśli spłynie zimna z rurek. Cwu najczęściej chodzi w tanie, czasem jak żona sie kąpie w dzień to się włączy w drogiej.

Martwi mnie ta częstotliwość załączeń na CO. Ty masz krzywą na 0 i sprężarka potrafi długo pracować? U mnie jak by pochodziła z 10 minut to podłogówkę by podgrzała do temperatury CWU.

miejski
19-10-2011, 22:35
Ja mam ustawioną na razie ekonomiczną 16 a komfortową 20 stopni. .

Coś "zalewasz" Liwko :)
Przeca Frisko ma to właśnie odwrotnie: komfortowa to ta w drogiej taryfie, a ekonomiczna w taniej...
Nie gadaj, że grzejesz więcej w drogiej taryfie.

bartosz-w
19-10-2011, 22:56
Tak, tak, tam trzeba stosować odwrotne nazewnictwo. Chodzi o to przejście przez 12. Liwko pewnie napisał "ekonomiczna" myśląc o taniej...

Liwko
19-10-2011, 23:55
Coś "zalewasz" Liwko :)
Przeca Frisko ma to właśnie odwrotnie: komfortowa to ta w drogiej taryfie, a ekonomiczna w taniej...
Nie gadaj, że grzejesz więcej w drogiej taryfie.

Gdzież bym śmiał:) Ja mam taryfę G11W, więc nie ma u mnie potrzeby "oszukiwania" sterownika;) Co innego jak się ma G12 i te dodatkowe dwie godziny w dzień, ale o tym już pisałem w wątku o PPC Ecopower.

Liwko
19-10-2011, 23:57
A tak szczerze, to przy takich temperaturach na zewnątrz też mi się za często załącza. Podbiję krzywą.

kurm28
20-10-2011, 08:22
A może zamiast podbijać krzywą, wystarczy zwiększyć histerezę?
Przecież częstotliwość załączania zależy od tego parametru.
Jak histereza jest 2 stopnie, to nic dziwnego, ze pompa załącza się co chwila.... no chyba, ze coś źle zrozumiałem problem.

pzdr
k

puzondm
20-10-2011, 08:31
Dobrze zrozumiałeś :D ja mam dellta CO 5C, Hist 5C, podpicie buf CWU 5C, dzięki temu rozkład godzin pracy PC do ilości starów jest niemal 5/2, co na załozone pzrez Copelanda 50 tys startów daję ładnie wynik żywotności sprężarki.

Liwko
20-10-2011, 09:00
Tak to już jest z tym okresem przejściowym. W domu niby 21-22 stopnie a jakoś chłodno. Pompa pracuje zbyt krótko, by było odczuwalne ciepło od podłogi. Odpalam dzisiaj wieczorem kominek:).

miejski
20-10-2011, 09:32
Gdzież bym śmiał:) Ja mam taryfę G11W, więc nie ma u mnie potrzeby "oszukiwania" sterownika;)

:eek: A to jaka to jest ta taryfa G11W? Znane mi grupy taryfowe to G11, G11p, G12, G12g, G12p i G12w, ale pierwsze słyszę o G11W.

Liwko
20-10-2011, 09:56
Sorry, oczywiście G12W:D

wibart
21-10-2011, 09:10
Mam szybkie pytanie.

dzis wylewaja mi schody i musze ustalic wysokosc.

Ile powina miec grubosci wylewka pod podłogówkę przy Pompie ciepła. Jakie jest min. jakie max.
Przyjałem załozenie 7 cm ( w tym rurki 1,6) czy to jest ok. czy z punktu widzenie uzytkowania pompy jest to optymalne rozwiazanie?
dzieki za pomoc

Liwko
21-10-2011, 10:36
Mam podobnie około 7cm. Do tego na parterze doszły mi płytki, ale na piętrze już tylko wykładziny (poza łazienką).

kurm28
21-10-2011, 11:05
Mam podobnie około 7cm. Do tego na parterze doszły mi płytki, ale na piętrze już tylko wykładziny (poza łazienką).
masz wykładziny na podłodze z podłogówką?????
to jakieś specjalne czy zwykłe?

Liwko
21-10-2011, 11:10
masz wykładziny na podłodze z podłogówką?????
to jakieś specjalne czy zwykłe?

Zwykłe, nieogumowane. W sypialni nawet grube, włochate.
Kliknij drugi link w stopce.

kurm28
21-10-2011, 15:31
A jak się to sprawdza?
Kolega jest w trakcie budowy i bardzo by chciał wykładziny, ale się obawia, żeby sobie nie wyizolować za bardzo.
Przymierza się do paneli i cierpi. ;))

Liwko
21-10-2011, 15:39
Wszystko jest ok. Nie widzę absolutnie żadnych przeszkód. Nie ma się czego bać.

bartosz-w
21-10-2011, 17:08
A ja mam 10 cm wylewki

photos
21-10-2011, 20:45
w srode wlaczylem pompe. Zadalem jej 21 stopni. Dzis rano bylo kolo 20. Pompa pracowala bez przerwy czyli cos kolo 50 godzin. Mocno spadla temp zasilania dolnego zrodla. zasilanie bylo 0,5 a powrot -1,5. Troche mnie to martwi bo jescze nie ma mrozow a tu takie temp. Z drugiej strony to jest ekstremalna praca bo raczej w normalnym uzytkowaniu nie bedzie chodzic az tyle godzin pod rzad. Co o tym myslicie??

photos
21-10-2011, 21:12
no musiala bo bylo cos kolo 10 stopni. Ja tam jeszcze nie mieszkam i jak cos robie to na jakis czas wkaczam pompe aby troche podgrzala. Juz poprzestawialem aby grzala do 15 stopni bo szkoda energii na takie podgrzewanie

puzondm
21-10-2011, 23:09
optymanla wylewka 6-8 cm, potem im grubsza tym większa zadyma z temperaturami

Daga&Adam
21-10-2011, 23:23
:)
Jaka zadyma ??
Ja będe miał ok.30cm i zadymy nie planuję :D

Ja sie obawiam Arturo ze Twoje 30cm bedzie dzialac tak samo jak nasze 7cm bo rurki bedziesz mial w wylewce, a nie w plycie. Cieplo niechetnie idzie w dol, sprobuj zagotowac wode w garnku grzejac go od gory to bedziesz wiedzial o czym mowie :)

k***a*z
22-10-2011, 08:55
Mam szybkie pytanie.

dzis wylewaja mi schody i musze ustalic wysokosc.

Ile powina miec grubosci wylewka pod podłogówkę przy Pompie ciepła. Jakie jest min. jakie max.
Przyjałem załozenie 7 cm ( w tym rurki 1,6) czy to jest ok. czy z punktu widzenie uzytkowania pompy jest to optymalne rozwiazanie?
dzieki za pomoc

Na pewno już za późno ale wylewkę przede wszystkim trzeba zrobić tak żeby po dodaniu płytek i kleju lub paneli można było normalnie otworzyć drzwi ;-) , a to czy będzie 6, 7 lub 8 cm to podłogówce nie przeszkadza .

puzondm
22-10-2011, 09:39
wylewka ponad 10+ cm już przeszkadza zwłaszcza wiosna i jesienią, przegrzewa dom w dzień kiedy się podnoszą temperatury

plusfoto
22-10-2011, 10:05
Nie rozumiem dlaczego ma przegrzewać - przecież jak ktoś ma dom na płycie to płyta się nagrzeje do pewnej temp. powiedzmy 23 stopni i tyle będzie miała. A jak ktoś dołoży sobie jeszcze powiedzmy X wylewki to tylko powiększy sobie akumulator i na dłużej mu ciepełka starczy. po prostu zwiększy mu się bezwładność systemu.

puzondm
23-10-2011, 09:42
temperatura w domu się zawsze podnosi jak podnosi się temp na dworze tak samo spada jesli spada na dworze dlatego palimy w piecu:D, no chyba że masz taki system z climatroniciem jak w samochodzie:D, a jeśli nie masz to dochodzi do przegrzania bo masz temp np 23, temp się podnosi a posadzka dalej oddaje ciepło

Liwko
23-10-2011, 09:49
Nie rozumiem dlaczego ma przegrzewać - przecież jak ktoś ma dom na płycie to płyta się nagrzeje do pewnej temp. powiedzmy 23 stopni i tyle będzie miała. A jak ktoś dołoży sobie jeszcze powiedzmy X wylewki to tylko powiększy sobie akumulator i na dłużej mu ciepełka starczy. po prostu zwiększy mu się bezwładność systemu.

Tyle, że czas naładowania takiego akumulatora się wydłuża. Ideałem jest zrobienie takiej grubości wylewki, by w czasie mrozu ładowana była tylko w taniej taryfie.

Daga&Adam
23-10-2011, 09:55
temperatura w domu się zawsze podnosi jak podnosi się temp na dworze tak samo spada jesli spada na dworze dlatego palimy w piecu:D, no chyba że masz taki system z climatroniciem jak w samochodzie:D, a jeśli nie masz to dochodzi do przegrzania bo masz temp np 23, temp się podnosi a posadzka dalej oddaje ciepło

Nie do konca. W miare wzrostu temperatury (w domu, czy ogolnie otoczenia) moc podlogowki spada. Bo ta zalezy od roznicy temperatur. Ja aktualnie (przy 0stC na zewnatrz) laduje w podlogi ok 27-28stC. Czyli podloga ma jakies 24stC. I chocby nagle jakims cudem na zewnatrz bylo 30stC to ta podlogowka wiecej niz do 22-23stC powietrza mi w domu nie nagrzeje :)

Ekstremalny przypadek to jak ladujesz maksimum (u mnie ok 32stC) i podlogi maja te 27-28stC. Na zewnatrz musialoby nagle byc grubo powyzej zera zeby odczuc przegrzanie. A raczej nie ma u nas takich wahan -20st w nocy i +5st w dzien - no chyba ze mieszkasz gdzies w Suwalkach czy wysoko w gorach :-)

jasiek71
23-10-2011, 10:21
Tyle, że czas naładowania takiego akumulatora się wydłuża. Ideałem jest zrobienie takiej grubości wylewki, by w czasie mrozu ładowana była tylko w taniej taryfie.

w nocy naładować , w dzień rozładować..., nic więcej, przesadzona grubość wylewki jest mniej ekonomiczna

Liwko
23-10-2011, 10:23
w nocy naładować , w dzień rozładować..., nic więcej, przesadzona grubość wylewki jest mniej ekonomiczna

Dokładnie:yes:

HenoK
23-10-2011, 10:37
Ja sie obawiam Arturo ze Twoje 30cm bedzie dzialac tak samo jak nasze 7cm bo rurki bedziesz mial w wylewce, a nie w plycie. Cieplo niechetnie idzie w dol, sprobuj zagotowac wode w garnku grzejac go od gory to bedziesz wiedzial o czym mowie :)
Ciepło niechętnie idzie w dół na drodze konwekcyjnej, czyli w cieczach i gazach. Posadzki płynnej zapewne nie masz, a tym bardziej gazowej ;). W posadzce ciepło rozchodzi się na zasadzie przewodzenia w jednakowy sposób we wszystkich kierunkach (do pewnego stopnia, bo niektóre materiały, np. derwno, mogą mieć różne właściwości w różnych kierunkach).
Dużo zależy od tego w którym miejscu będą umieszczone rurki ogrzewania podłogowego. Przy ich położeniu tuż pod powierzchnią posadzki rzeczywiście może być tak, że tylko górna część płyty fundamentowej będzie pracowała jako akumulator ciepła.

HenoK
23-10-2011, 10:53
w nocy naładować , w dzień rozładować..., nic więcej, przesadzona grubość wylewki jest mniej ekonomiczna
Przy podłogówce współpracującej z pompą ciepła nie sposób przesadzić z grubością wylewki. Grubsza wylewka oznacza lepszy odbiór ciepła z pompy ciepła (ta sama ilość ciepła przy niższych temperaturach górnego źródła), a tym samym wyższą sprawność pompy ciepła. Znacznie wydłużają się też cykle pracy pompy ciepła. U mnie przy grubości warstw akumulacyjnych prawie 50cm pompa ciepła do ogrzewania włącza się w dwóch cyklach w ciągu doby. Przy płycie o grubości 7cm ilość cykli w ciągu doby zwiększyłaby się kilkukrotnie.
Nie zauważyłem problemów z przegrzewaniem pomieszczeń w okresach przejściowych.

Ekonomia pracy elektrycznego ogrzewania podłogowego różni się od ekonomi ogrzewania współpracującego z pompą ciepła.

jasiek71
23-10-2011, 11:08
Ekonomia pracy elektrycznego ogrzewania podłogowego różni się od ekonomi ogrzewania współpracującego z pompą ciepła.

no i..., właśnie dlatego wychodzi COP 2 z PC względem elektrycznego COP1 po przeliczeniu całego sezonu, chociaż PC pokazuje co innego...;)

Liwko
23-10-2011, 11:16
Weźmy czajnik i zbiornik 1000 litrów. Podgrzewajmy go temperaturą 30 stopni. Czy czas nie będzie w obu przypadkach się różnił? Jeżeli w pełni wykorzystamy tanią taryfę, to nawet niewielki spadek sprawności PC pozytywnie nam wpłynie na rachunek. Zawsze powtarzam, od niewielkich różnic w COP, ważniejsze jest dobre wykorzystanie taniej taryfy.

Daga&Adam
23-10-2011, 11:20
Weźmy czajnik i zbiornik 1000 litrów. Podgrzewajmy go temperaturą 30 stopni. Czy czas nie będzie w obu przypadkach się różnił? Jeżeli w pełni wykorzystamy tanią taryfę, to nawet niewielki spadek sprawności PC pozytywnie nam wpłynie na rachunek. Zawsze powtarzam, od niewielkich różnic w COP, ważniejsze jest dobre wykorzystanie taniej taryfy.

Masz racje. Dlatego ja bede wykorzystywal swoj juz posiadany bufor 1000l grzejac go "ile wlezie" (no moze zrobie jakies ograniczenie w zaleznosci od temperatur na zewnatrz - taki a'la sterownik pogodowy ale wlasnej produkcji) w taniej taryfie, kosztem troche gorszego COPu ale zyskiem w postaci malej ilosci start-stopow no i wiekszego wykorzystania tanszej taryfy :)

Liwko
23-10-2011, 11:31
Naszła mnie teraz taka myśl. Najwięcej start-stopów w moim przypadku jest w okresie przejściowym. Czy nie warto w tym czasie dołożyć jakiś dodatkowy bufor, który byłby ładowany wyłącznie w taniej taryfie? Jeżeli temperatura by spadła na tyle, że PC już by z taniej wyjeżdżała bufor by się już nie ładował. Ma to jakiś sens?

Daga&Adam
23-10-2011, 12:18
Naszła mnie teraz taka myśl. Najwięcej start-stopów w moim przypadku jest w okresie przejściowym. Czy nie warto w tym czasie dołożyć jakiś dodatkowy bufor, który byłby ładowany wyłącznie w taniej taryfie? Jeżeli temperatura by spadła na tyle, że PC już by z taniej wyjeżdżała bufor by się już nie ładował. Ma to jakiś sens?

Jezeli juz bedziesz mial ten bufor - to czemu go w zimie wylaczac? Beda na pewno momenty kiedy pozwoli oszczedzic ta godzine czy dwie pracy w drozszej taryfie. Ostatnio to w "naszym" lokalnym watku rybnickim liczylem z Adiqq. Najwiekszym buforem jest oczywiscie sama podlogowka ale taki bufor 1000l w kazdym 1stC potrafi zakumulowac te blisko 1,2kWh energii. Grzejac go do np. 35stC to do ~28stC czyli w roznicy ~7stC gromadzimy te 8-9kWh. To jest 1-2h ogrzewania, a to moze nas uratowac przed odpaleniem pompy w drozszej taryfie :) Oczywiscie przy non stop -20stC taki bufor nie ma sensu bo dobrze zwymiarowana pompa bedzie chodzic praktycznie 24/h ale te nasze ostatnie zimy to przeciez same skoki temperatur, bardzo czesto powyzej zera.

Ja ogolnie widze duzy sens zastosowania bufora, mimo ze wielu instalatorow PC podchodzi do tego sceptycznie. Moim zdaniem zyski beda wieksze niz straty. Szczegolnie jak juz u kogos ten bufor w "kotlowni" stoi :-)

Liwko
23-10-2011, 12:37
Chodzi mi wyłącznie o zmniejszenie ilości start-stopów.

Daga&Adam
23-10-2011, 13:04
Chodzi mi wyłącznie o zmniejszenie ilości start-stopów.

Jezeli tylko o to - to IMHO nie ma sensu kupowac klocka za blisko 2k pln - nie zwroci sie raczej :) Ale jak zoptymalizujesz prace PC pod katem posiadania tego bufora po to zeby grzac wiecej w taniej taryfie to kto wie hm... :) Ja juz tego klocka mam bo dwa sezony grzalem pradem + wspomagalem sie kominkiem (z marnym skutkiem przez brak suchego drewna;) wiec grzechem byloby go nie uzyc. Szczegolnie ze tym sposobem rozwiazuje z automatu dwa problemy -> polaczenie tych wszystkich zrodel ciepla do kupy i automatyczne wylaczanie PC jak sobie odpale w niedziele kominek i ten nagrzeje mi wystarczajaco bufor :)

Mam zamiar troszke opomiarowac, owykresowac i to wszystko real-time udostepniac w sieci - nie wiem czy dam rade z wszystkim na ten sezon ale moze juz jakies wnioski z tego bedzie mozna wyciagnac :) Tak czy inaczej bede sie dzielil uwagami.

Liwko
23-10-2011, 13:15
Moja PC pracuje około 90% w taniej taryfie. Z tych pozostałych 10% kilka to CWU. Myślę, że niewiele bym już zyskał. Gdybym zamiast 90% miał 95, to rachunki spadły by mi o około 90zł. Niby dla samych rachunków nie ma to sensu, ale wydłuży się zapewne żywotność sprężarki. Muszę się przejechać na złomowisko:D

jasiek71
23-10-2011, 13:20
wydłuży się zapewne żywotność sprężarki. Muszę się przejechać na złomowisko:D

boisz się że PC padnie ci za twojego żywota;)

Liwko
23-10-2011, 13:23
boisz się że PC padnie ci za twojego żywota;)

Nikt tego nie wie. Wolę zapobiegać niż leczyć;)

photos
23-10-2011, 13:24
Wetne sie lekko w temat.
Panowie zaczynam co nieco rozumiec moja instalacje i mam kilka pytan. Otoż moja pompa dziala z czujnikiem pogodowym. Na obu kondygnacjach jest osobna pompa obiegowa, ktora steruje euroster. Na eurosterze ustawiam jaka chce temp na danej kondygnacji. Jezeli zadana temp zostanie osiagnieta to euroster rozlacza obiegowke danej kondygnacji. Jezeli na obu zostanie osiagnieta wiadomo obie obiegowki przestaja pompowac. No ale jest jeszcze obiegowka w pompie ciepla, ktora u mnie przy pogodowce dziala caly czas. No i zeby byl obieg zamontowali mi w piwnicy przy pompie maly grzejnik. Jak instalacja nie chodzila wydalalo mi sie to w miare dobrym pomyslem. Teraz widze ze tak nie jest. Otoz jak juz glowni odbiorcy czyli obie kondygnacje osiagna temp, zamkna sie ich obiegi i zostaje tylko ten maly obieg z grzejnikiem na dole. Wiadomo ze taki obieg pompa nagrzewa blyskawicznie po czym sie wylacza, niestety ten obieg z racji grzejnika w "nieogrzewanej" piwnicy szybko traci temperature i pompa ponownie sie uruchamia, po czym znowu szybko nagrzewa i wylacza sie. I tak w kolko. Pompa uruchamia sie multum razy tylko na potrzeby tego grzejnika, ktory tak naprawde nie jest mi do niczego potrzebny...
Potrzebuje rady, jak maja to rozwiazane uzytkownicy z pogodowka, bo z tego co wiem przy pogodowce obiegowka w pompie chodzi caly czas, wiec jakis obieg musi miec.

Liwko
23-10-2011, 13:35
Ja mam tylko jedną pompę obiegową, która pracuje zimą cały czas.

Liwko
23-10-2011, 13:41
Wywal te dwie pompki.

jasiek71
23-10-2011, 13:44
Ja mam tylko jedną pompę obiegową, która pracuje zimą cały czas.

no to tak ze 200kwh w COP1;)

Liwko
23-10-2011, 13:53
no to tak ze 200kwh w COP1;)

Z tym, że połowę tego czasu PC i tak pracuje. Dodatkowo w dni słoneczne, działająca podłogówka wodna, transportuje mi ciepło do pomieszczeń nienasłonecznionych (samoregulacja).

jasiek71
23-10-2011, 13:57
Dodatkowo w dni słoneczne, działająca podłogówka wodna, transportuje mi ciepło do pomieszczeń nienasłonecznionych (samoregulacja).
liczyłeś ile tego ciepła wpadnie do domu , ile przyjmie podłoga i ile przetransportuje?
"samoregulacja"... pięknie brzmi, pewnie dla tego mamy ciepło wszędzie;)

photos
23-10-2011, 13:59
no ale wowczas bedzie ciagle chodzila woda w rurkach, a ten pomysl wydaje mmi sie dobry. Osiagnieta temp wylacza sie obiegowka i woda nie traci nadaremnie temperatury. Poza tym jest latwiejsze sterowanie kondygnacjami, jak gora nagrzeje mi sie szybciej a narazie tak jest, odlacza sie obiegowka i jest okej. Nie musze nic sterowac. Tak mysle czy aby zamiast tego grzejnika wstawic rurke. Zwyczajnie aby zrobic obieg, ale w samej rurce w dodatku ocieplonej temp szybko nie spadnie, wowczas pompa nie bedzie sie zalaczala tak szybko...moze jakis instalator sie wypowie czy to jest poprawnie technicznie

Liwko
23-10-2011, 14:00
To, jak i moje dobre samopoczucie jest niepoliczalne:D
Ta dodatkowa praca pompki to tylko około 50zł rocznie. Zapewne też to korzystniej wpływa na jej trwałość;) (mniej startów, a jak wiadomo przy starcie są największe opory)

Liwko
23-10-2011, 14:04
no ale wowczas bedzie ciagle chodzila woda w rurkach, a ten pomysl wydaje mmi sie dobry. Osiagnieta temp wylacza sie obiegowka i woda nie traci nadaremnie temperatury. Poza tym jest latwiejsze sterowanie kondygnacjami, jak gora nagrzeje mi sie szybciej a narazie tak jest, odlacza sie obiegowka i jest okej. Nie musze nic sterowac.

To jest tylko komplikowanie systemu. Podłogówkę wodną powinieneś wyregulować imbusem za parę złotych w pierwszych tygodniach grzania i na wieki o tej regulacji zapomnieć.

photos
23-10-2011, 14:09
byc moze ale te obiegowki zalatwiaja sprawe, nie musze ingierowac, no chyba ze jeszcze poszczegolne pokoje....
No ale jak z tym grzejnikiem...??

jasiek71
23-10-2011, 14:11
Ta dodatkowa praca pompki to tylko około 50zł rocznie.
pięć dych tu..., pięć dych tam..., luzik;)

jasiek71
23-10-2011, 14:12
byc moze ale te obiegowki zalatwiaja sprawe, nie musze ingierowac, no chyba ze jeszcze poszczegolne pokoje....
No ale jak z tym grzejnikiem...??
ja bym wyp... ten grzejnik i zrobił jak Liwko pisze;)

Liwko
23-10-2011, 14:15
pięć dych tu..., pięć dych tam..., luzik;)

Jeżeli chodzi o całoroczne koszty CO to zdecydowanie luzik;)

photos
23-10-2011, 14:22
no okej grzejnik wywalic nie problem, problem juz wybwbeszac obiegowki. Wolalbym zostawic to tak jak jest bo odpowiada mi to sterowanie kazda kondygnacja z osobna. Wiem ze mozna wyregulowac i zapomniec jak pisze Liwko. Ale wowczas musialbym zdlawiac gore, wiaza sie z tym wieksze opory, dluzszy czas nagrzewania itd. Tym soposobem ktory jest u mnie nic nie musze dlawic. Jest temp, wowczas sterownik odlacza gore i cala moc idzie na dol, szybciej wowczas nagrzeje dol...chcialbym to zostawic...chcialbym zrobic cos z tym dolnym obiegiem.

photos
23-10-2011, 14:23
w ostatecznosci wyzuce pogodowke a wrzuce sterownik pokojowy. Kiedy osiagne zadana temp on odlaczy obiegowke w pompie

jasiek71
23-10-2011, 14:24
no okej grzejnik wywalic nie problem, problem juz wybwbeszac obiegowki. Wolalbym zostawic to tak jak jest bo odpowiada mi to sterowanie kazda kondygnacja z osobna. Wiem ze mozna wyregulowac i zapomniec jak pisze Liwko. Ale wowczas musialbym zdlawiac gore, wiaza sie z tym wieksze opory, dluzszy czas nagrzewania itd. Tym soposobem ktory jest u mnie nic nie musze dlawic. Jest temp, wowczas sterownik odlacza gore i cala moc idzie na dol, szybciej wowczas nagrzeje dol...chcialbym to zostawic...chcialbym zrobic cos z tym dolnym obiegiem.
zrób tak że dół krąży cały czas, a góra się włącza kiedy jest taka potrzeba...

plusfoto
23-10-2011, 14:25
Mam pytanie do praktyków - jak policzyć DZ pionowe. Już zgłupiałem bo jedni liczą 30w/m inni 50 a niektórzy nawet 20. gleba średniej jakości - badania nie wykazują jakiś odstępstw w postaci wielkiej gliny czy wielkiej wody. Ot taki średni grunt.

photos
23-10-2011, 14:36
zrób tak że dół krąży cały czas, a góra się włącza kiedy jest taka potrzeba...
No to jest jakies rozwiazanie. poprawcie mnie jesli sie myle, jesli woda jest w ciaglym obiegu szybciej traci temperature. Wiem to na przykladzie tego malutkiego obiegu z grzejnikiem. Dlatego malo mi sie ten pomysl podoba.
Stad pomysl aby zostawic to tak jak jest. Musze cos tylko z tym grzejnikiem zrobic...coraz bardziej sklaniam sie ku wyrzuceniu go i zrobieniu zwyklej petli. czyli jakby malutkiego obiegu podlogowki, ktory wcale w podloge by nie wchodzil dlatego bardzo szybko by sie nagrzewal. A jak mocno bym go ocieplil to tez i szybko by tej teemp nie stracil. Obiego by byl a pompa nie wlaczalaby sie jak wariatka. Chcialbym aby jednak ten pomysl zweryfikowal jakis instalator

jasiek71
23-10-2011, 14:44
No to jest jakies rozwiazanie. poprawcie mnie jesli sie myle, jesli woda jest w ciaglym obiegu szybciej traci temperature. Wiem to na przykladzie tego malutkiego obiegu z grzejnikiem. Dlatego malo mi sie ten pomysl podoba.


woda traci temp. do otoczenia (czyt. wylewki), po zrównaniu przestaje tracić bo nie ma co...
sterownik pokojowy aktywuje pompę ciepła jak będzie taka potrzeba, można to sprzęgnąć z obiegiem pompki obiegowej

Liwko
23-10-2011, 14:44
Ta pompka jest właśnie po to by PC wiedziała, że temperatura wody w instalacji na tyle spadła że ma się włączyć. Jeżeli zrobisz to tak jak chcesz, to musiał byś idealnie dobrać izolację na tej pętli by temperatura spadała w identyczny sposób co temperatura wody w podłodze. Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł.
Przydławiając górę zwiększysz opory, ale w zamian pozbywasz się dwóch pompek, które nie chodzą na powietrze. Ja bym się skłaniał do ich wywalenia.
No może ktoś będzie miał jeszcze jakiś inny pomysł.

photos
23-10-2011, 15:05
no i ja chce miec w ten sposob bo tez nie wiadomo jak bedzie ze stratami. Poza tym mysle ze nie musze dobierac tej izolacji tej rurki w malutkim obiegu o ktorej pisze Liwko. Chodzi o to ze tam moze byc bardzo wysoka temp. Natomiast jak w domu temp spadnie to sterownik na kondygnacji uruchomi swoja obiegowke i natychmiast w obiegu bedzie chlodniejsza woda rowniez w tym malym, bo wiadomo ze sie zmiesza, a to bedzie skutkowalo uruchomieniem pompy.

photos
23-10-2011, 15:08
pytanie tylko czysto techniczne, czy nie ma przeciwwskazan aby obiegowka w pompie pracowala na takim krociotkim obiegu tzn lacznie okolo 4m bo na okolo 2 metrach od pompy mam grzejnik i po jego wyrzuceniu zlaczylbym rurki.

Beti44
23-10-2011, 15:12
Dostałam ofertę na ogrzewanie domu, co o tym myślicie? Rekuperator Brink Renowent 300 Medium Autobypass wszystko 13716,00 zł
ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem automatyki 12587,40 wszystko, bez automatyki 11388,60
i Pompa Ciepła Altherma lt wydajność grzewcza 8,4 [kW] cena 8964,00 + zasobnik wody Altherma LT 200l stal nierdzewna cena 4352,40 zł
Jak policzyłam całość kosztowała by mnie z wszystkim 55161,10 i miałabym spokój z ogrzewaniem. Jeszcze jest możliwość dofinansowania do PCi.
Dom 111m2 Jest to rozsądne wyjście?

Liwko
23-10-2011, 15:18
pytanie tylko czysto techniczne, czy nie ma przeciwwskazan aby obiegowka w pompie pracowala na takim krociotkim obiegu tzn lacznie okolo 4m bo na okolo 2 metrach od pompy mam grzejnik i po jego wyrzuceniu zlaczylbym rurki.

Możesz tak zrobić, tylko tak jak ci napisałem, musiałbyś dobrać idealną ilość ocieplenia na tą rurkę, nie za dużo i nie za mało. Woda w tej rurce musiała by stygnąć w identycznym tempie co woda w podłodze.
Możesz też opatulić czymś ten grzejnik;)

photos
23-10-2011, 15:23
Możesz tak zrobić, tylko tak jak ci napisałem, musiałbyś dobrać idealną ilość ocieplenia na tą rurkę, nie za dużo i nie za mało. Woda w tej rurce musiała by stygnąć w identycznym tempie co woda w podłodze.
Możesz też opatulić czymś ten grzejnik;)

Z opatulaniem grzejnika za duzo roboty:)
A powiedz dlaczego musi stygnac idealnie tak jak w podlodze??

jasiek71
23-10-2011, 15:28
Możesz tak zrobić, tylko tak jak ci napisałem, musiałbyś dobrać idealną ilość ocieplenia na tą rurkę, nie za dużo i nie za mało. Woda w tej rurce musiała by stygnąć w identycznym tempie co woda w podłodze.
Możesz też opatulić czymś ten grzejnik;)
czy to musi być tak skomplikowane?
może tak...
sterownik pokojowy aktywuje pompę obiegową, a ta poprzez przekaźnik aktywuje PC
po osiągnięciu temp. zadanej na pokojowym wyłącza się obiegówka, wyłączając jednocześnie PC
mamy dwa sterowniki (piętro i parter) i dwie pompy obiegowe, obydwie sterują niezależnie przekaźnikami od PC
która pompa by się nie włączyła zawsze włączy za sobą PC...

Liwko
23-10-2011, 15:29
Z opatulaniem grzejnika za duzo roboty:)
A powiedz dlaczego musi stygnac idealnie tak jak w podlodze??

Bo właśnie dlatego ta pompka pracuje by PC wiedziała kiedy temperatura wody w podłodze spadła i ma się włączyć. Jeżeli zrobisz zbyt słabe ocieplenie będziesz miał podobnie jak teraz, czyli PC będzie się szybciej włączała, jeżeli zrobisz za mocne to będziesz miał problem z niedogrzewaniem domu bo PC będzie myślała, że woda jest wystarczająco ciepła i się nie załączy.

Liwko
23-10-2011, 15:32
czy to musi być tak skomplikowane?
może tak...
sterownik pokojowy aktywuje pompę obiegową, a ta poprzez przekaźnik aktywuje PC
po osiągnięciu temp. zadanej na pokojowym wyłącza się obiegówka, wyłączając jednocześnie PC
mamy dwa sterowniki (piętro i parter) i dwie pompy obiegowe, obydwie sterują niezależnie przekaźnikami od PC
która pompa by się nie włączyła zawsze włączy za sobą PC...

A co gdy się ma pogodówkę?

jasiek71
23-10-2011, 15:34
A co gdy się ma pogodówkę?

co ma do tego pogodowy? działa tak jak pokojowy tyle że z pewnym przesunięciem...

photos
23-10-2011, 15:40
no u mnie jest troche inaczej. Te sterowniki pokojowe nie sa podlaczone do pompy ciepla. Pompa chodzi z pogodowka i krzywa. Uruchamia ja niska temp wody w ukladzie. Czyli jak spadnie temp w domu spadnie tez i w podlogowce. Wowczas sterownik pokojowy uruchamia obiegowke od danej kondygnacji. Pompa widzi ze temeratury wody sa zbyt niskie i wowczas sie uruchamia by dogrzac. I tak w kolko, temp na kondygnacji zostanie osiagnieta sterownik odlacza obiegowke i pompa podgrzewa tylko wode w malutkiej petli.

photos
23-10-2011, 15:44
problem o ktorym pisze Liwo zostanie wyeliminowany przez sterownik na kondygnacji. Jak pisalem wyzej...w malym opatulonym obiegu moze byc bardzo wysoka temp ale jak uruchomi sie obiegowka z kondygnacji to natychmiast spadnie i tam, a to zaskutkuje wlaczeniem pompy

Liwko
23-10-2011, 15:50
no u mnie jest troche inaczej. Te sterowniki pokojowe nie sa podlaczone do pompy ciepla. Pompa chodzi z pogodowka i krzywa. Uruchamia ja niska temp wody w ukladzie. Czyli jak spadnie temp w domu spadnie tez i w podlogowce. Wowczas sterownik pokojowy uruchamia obiegowke od danej kondygnacji. Pompa widzi ze temeratury wody sa zbyt niskie i wowczas sie uruchamia by dogrzac. I tak w kolko, temp na kondygnacji zostanie osiagnieta sterownik odlacza obiegowke i pompa podgrzewa tylko wode w malutkiej petli.

W sumie to możesz zrobić bardzo mocne ocieplenie tego małego obiegu. Jak ci się któraś z tych dwóch pompek włączy to i tak szybko wymiesza tą małą ilość wody.
Tyle, że w tym momencie ta jedna pompka to tylko same straty, około 100zł co roku wyrzucone w błoto. Ja osobiście raczej pozbył bym się tamtych dwóch pompek.

jasiek71
23-10-2011, 15:55
problem o ktorym pisze Liwo zostanie wyeliminowany przez sterownik na kondygnacji. Jak pisalem wyzej...w malym opatulonym obiegu moze byc bardzo wysoka temp ale jak uruchomi sie obiegowka z kondygnacji to natychmiast spadnie i tam, a to zaskutkuje wlaczeniem pompy

nadal nie rozumiem po co ci ten mały obieg?
podłącz tak jak napisałem a samo się będzie sterowało...
jak chcesz grzać w taniej taryfie to pogodowy można sobie w d... wsadzić;)
wyreguluj na rozdzielaczach tak jak Liwko, żeby we wszystkich pomieszczeniach była odpowiednia temp.
ustaw na sterownikach pokojowych w godzinach tanich wyższą temp. np.23*, a w drogich np.21*
bezwładność podłogówki zrobi resztę...

Liwko
23-10-2011, 15:59
jak chcesz grzać w taniej taryfie to pogodowy można sobie w d... wsadzić;)


Dziwne, bo ja mam właśnie pogodówkę i 90% pracy PC jest właśnie w taniej taryfie, co jest wynikiem bardzo dobrym. Te 10% to momenty w których PC wyjeżdża poza tanią taryfę a nie że tak ot sobie się załącza w drogiej.

photos
23-10-2011, 16:03
maly obieg jest potrzebny po to ze przy pogodowce caly czas chodzi obiegowka w pompie ciepla. Jezeli sterowniki na kondygnacjach wylacza obiegowki to nie bedzie obiegu w instalacji a to usmierciloby pracujaca caly czas obiegowke w pompie. Stad potrzeba tego malego obiegu

photos
23-10-2011, 16:09
pogodowka moim zdaniem nadaje sie do tego. W nocy temp jest znacznie nizsza a to sprzyja uruchomieniu sie pompy.

jasiek71
23-10-2011, 16:14
Dziwne, bo ja mam właśnie pogodówkę i 90% pracy PC jest właśnie w taniej taryfie, co jest wynikiem bardzo dobrym. Te 10% to momenty w których PC wyjeżdża poza tanią taryfę a nie że tak ot sobie się załącza w drogiej.

bo to taka pogodówka...
sterownik pokojowy jak masz ustawiony?

jasiek71
23-10-2011, 16:15
pogodowka moim zdaniem nadaje sie do tego. W nocy temp jest znacznie nizsza a to sprzyja uruchomieniu sie pompy.

temp. niższa niż zadana też sprzyja włączeniu pompy...

Liwko
23-10-2011, 16:23
bo to taka pogodówka...
sterownik pokojowy jak masz ustawiony?

Ja nie mam sterownika pokojowego;)

photos
23-10-2011, 16:33
reasumujac....moge zrobic taki maly obieg?? Nie zaszkodzi to obiegowce w pompie ktora raczej jest na duze przepustowosci?? Jest to moim zdaniem njamniej inwazyjny sposob aby wyeliminowac czeste zalaczanie sie pompy

Liwko
23-10-2011, 16:36
Możesz zrobić, tyle że nie jest to dobre moim zdaniem.

jasiek71
23-10-2011, 16:37
Ja nie mam sterownika pokojowego;)

w jakim przedziale "huśtają" się tobie temp. w domu, ile jest rano, a ile wieczorem?

Liwko
23-10-2011, 16:39
Jeżeli nie ma słońca, zimą, okolice 1 stopnia. Raczej mniej niż więcej.

photos
23-10-2011, 16:41
Możesz zrobić, tyle że nie jest to dobre moim zdaniem.

Ale nie jest to dobre bo mozna prosciej?. Zgadza sie jak ktomus robia nowa instalacje to mozna zrobic prosciej. Natomiast u mnie juz to jest wiec to jest najmniejsza ingerencja w poprawienie dzialania systemu

jasiek71
23-10-2011, 16:41
Jeżeli nie ma słońca, zimą, okolice 1 stopnia.

takie rzeczy tylko w erze...;)
przy grzaniu tylko w nocy...

Daga&Adam
23-10-2011, 16:42
maly obieg jest potrzebny po to ze przy pogodowce caly czas chodzi obiegowka w pompie ciepla. Jezeli sterowniki na kondygnacjach wylacza obiegowki to nie bedzie obiegu w instalacji a to usmierciloby pracujaca caly czas obiegowke w pompie. Stad potrzeba tego malego obiegu

Ja Cie tez nie rozumiem! To do czego jest podlaczona ta obiegowka w pompie ciepla ? I do czego sa podlaczone te dwie dodatkowe obiegowki z parteru i pietra ?

Przeciez jak jedna i druga pompka (z parteru i poddasza) sie wylacza to i PC musi sie wylaczyc. Bo po co ma grzac i chodzic jakas dodatkowa obiegowka jak nie ma takiej potrzeby ? Masz wszedzie cieplo i chcesz sztucznie podtrzymywac PC na jakims dodatkowym malym obiegu ? :) Nie rozumiem. Masz tam bufor lub jakies niewielkie sprzeglo hydrauliczne od ktorego odchodza te dwa obiegi (dwie pompki), a krotki obieg to ten miedzy sprzeglem / buforem, a sama PC ?

No i dalej nie wiem czy masz pogodowke czy pokojowke. Z opisu wynika ze mieszane - czyli czujniki na parterze i poddaszu (pokojowe) steruja tylko wlacz/wylacz pompkami obiegowymi, a sama pogodowka ustala tylko temperature jaka ma byc w obiegu.

Moim zdaniem racje ma jasiek71 - napisal jak to najprosciej podlaczyc. Wywalic ta niepotrzebna obiegowke z PC (lub podlaczyc na sztywno z PC - tj. kiedy pracuje PC - pracuje tez pompka, kiedy PC sie wylacza - pompka tez). A sama PC ma sie wlaczyc wtedy jak jeden LUB drugi sterownik pokojowy bedzie tego chcial (czyli jak temp. spadnie ponizej ustalonej). Prosciej sie nie da.

Liwko
23-10-2011, 16:45
takie rzeczy tylko w erze...;)
przy grzaniu tylko w nocy...

Zapraszam zimą do siebie.

Daga&Adam
23-10-2011, 16:48
Zapraszam zimą do siebie.

U mnie tez w najwieksze mrozy (-20) spada max 2stC w ciagu doby. Przy takich temperaturach jak teraz (0-5stC) moge wylaczyc zrodlo ciepla na 2-3 doby i nie odczuwam wiekszego dyskomfortu :-) Kwestia duzej akumulacji (duzo betonu i grubych scian w srodku ;)

Liwko
23-10-2011, 16:49
takie rzeczy tylko w erze...;)
przy grzaniu tylko w nocy...

Jeżeli jest duży mróz to PC nie pracuje tylko w nocy;)

jasiek71
23-10-2011, 16:49
Zapraszam zimą do siebie.

he he
zapraszam też do mnie:)
przydało by się spiknąć na małe "bicie piany";)

jasiek71
23-10-2011, 16:51
Jeżeli jest duży mróz to PC nie pracuje tylko w nocy;)

no widzisz to zmienia postać rzeczy ...

Liwko
23-10-2011, 16:51
he he
zapraszam też do mnie:)
przydało by się spiknąć na małe "bicie piany";)

Straszliwie daleko się wybudowałeś:D

photos
23-10-2011, 16:56
Ja Cie tez nie rozumiem! To do czego jest podlaczona ta obiegowka w pompie ciepla ? I do czego sa podlaczone te dwie dodatkowe obiegowki z parteru i pietra ?

Przeciez jak jedna i druga pompka (z parteru i poddasza) sie wylacza to i PC musi sie wylaczyc. Bo po co ma grzac i chodzic jakas dodatkowa obiegowka jak nie ma takiej potrzeby ? Masz wszedzie cieplo i chcesz sztucznie podtrzymywac PC na jakims dodatkowym malym obiegu ? :) Nie rozumiem. Masz tam bufor lub jakies niewielkie sprzeglo hydrauliczne od ktorego odchodza te dwa obiegi (dwie pompki), a krotki obieg to ten miedzy sprzeglem / buforem, a sama PC ?

No i dalej nie wiem czy masz pogodowke czy pokojowke. Z opisu wynika ze mieszane - czyli czujniki na parterze i poddaszu (pokojowe) steruja tylko wlacz/wylacz pompkami obiegowymi, a sama pogodowka ustala tylko temperature jaka ma byc w obiegu.

Moim zdaniem racje ma jasiek71 - napisal jak to najprosciej podlaczyc. Wywalic ta niepotrzebna obiegowke z PC (lub podlaczyc na sztywno z PC - tj. kiedy pracuje PC - pracuje tez pompka, kiedy PC sie wylacza - pompka tez). A sama PC ma sie wlaczyc wtedy jak jeden LUB drugi sterownik pokojowy bedzie tego chcial (czyli jak temp. spadnie ponizej ustalonej). Prosciej sie nie da.

tak mam i pogodowke i dwa sterowniki pokojowe. Ale te pokojowe nie sa podlaczone do pompy. Jak pisalem wyzej przy pogodowce caly czas chodzi obiegowka w pompie. Wiec jak zamknie sie obieg, a stanie sie tak po odlaczeniu obiegowek na parterze i poddaszu to obiegowka w pompie nie bedzie dzialac w obiegu a to dla niej raczej nie jest zdrowe. Ja bym chcial zostawic sobie te sterowniki bo nie musze sie martwic o przegrzanie czy tez niedogrzanie. Wiec taki maly obieg jest konieczny aby obiegowka w pompie normalnie mogla pracowac. No chyba ze da sie jakos ja wylaczyc.

jasiek71
23-10-2011, 17:00
tak mam i pogodowke i dwa sterowniki pokojowe. Ale te pokojowe nie sa podlaczone do pompy. Jak pisalem wyzej przy pogodowce caly czas chodzi obiegowka w pompie. Wiec jak zamknie sie obieg, a stanie sie tak po odlaczeniu obiegowek na parterze i poddaszu to obiegowka w pompie nie bedzie dzialac w obiegu a to dla niej raczej nie jest zdrowe. Ja bym chcial zostawic sobie te sterowniki bo nie musze sie martwic o przegrzanie czy tez niedogrzanie. Wiec taki maly obieg jest konieczny aby obiegowka w pompie normalnie mogla pracowac. No chyba ze da sie jakas ja wylaczyc.

napisz mi skąd i dokąd idą te kable od sterowników...
wyłączając pompy obiegowe wyłącza się także cała PC, co tam ma być takiego szkodliwego?

Daga&Adam
23-10-2011, 17:03
tak mam i pogodowke i dwa sterowniki pokojowe. Ale te pokojowe nie sa podlaczone do pompy.

Czekaj, ustalmy najpierw te proste fakty! Nie sa podlaczone do pompy "elektronicznie" jak rozumiem (sterowanie) - a jak sa podlaczone hydraulicznie ?


Jak pisalem wyzej przy pogodowce caly czas chodzi obiegowka w pompie. Wiec jak zamknie sie obieg, a stanie sie tak po odlaczeniu obiegowek na parterze i poddaszu to obiegowka w pompie nie bedzie dzialac w obiegu a to dla niej raczej nie jest zdrowe. Ja bym chcial zostawic sobie te sterowniki bo nie musze sie martwic o przegrzanie czy tez niedogrzanie. Wiec taki maly obieg jest konieczny aby obiegowka w pompie normalnie mogla pracowac. No chyba ze da sie jakas ja wylaczyc.

Musialbys nam jeszcze napisac jak hydraulicznie to wszystko jest podlaczone. Rurki z ciepla woda ida od PC do ... ? Gdzie wpiete sa te dwie dodatkowe pompy ?

photos
23-10-2011, 17:11
napisz mi skąd i dokąd idą te kable od sterowników...
wyłączając pompy obiegowe wyłącza się także cała PC, co tam ma być takiego szkodliwego?

kable od sterownikow ida tylko do obiegowek.
Kiedy wylacza sie obiegowki bo jest juz zadana temp wylaczy sie tez pompa. Ale niestety obiegowka w pompie pracuje non stop i dlatego musze jej zrobic obieg. Instalator zrobil mi grzejnik ale jak pisalem nie jest to dobry pomysl gdyz przez niego woda strasznie traci temp i pompa ponownie sie uruchamia. Dlatego chce go wyzucic i zrobic petle, mocno ocieplona. Nie tracilaby temp i pompa nie wlaczalaby sie tak czesto. Problemem jest pracujaca w pompie non stop obiegowka

photos
23-10-2011, 17:15
wyglada to tak ze na kazdej kondygnacji jest szafka z rozdzielaczem na poszczegolne pokoje i przy tej listwie/rozdzielaczu jest obiegowka.

jasiek71
23-10-2011, 17:19
kable od sterownikow ida tylko do obiegowek.
Kiedy wylacza sie obiegowki bo jest juz zadana temp wylaczy sie tez pompa. Ale niestety obiegowka w pompie pracuje non stop i dlatego musze jej zrobic obieg. Instalator zrobil mi grzejnik ale jak pisalem nie jest to dobry pomysl gdyz przez niego woda strasznie traci temp i pompa ponownie sie uruchamia. Dlatego chce go wyzucic i zrobic petle, mocno ocieplona. Nie tracilaby temp i pompa nie wlaczalaby sie tak czesto. Problemem jest pracujaca w pompie non stop obiegowka
to jesteśmy w domu...
wyłącz całkowicie tą pompkę od grzejnika
zasilanie PC daj przez dwa styczniki wysterowane zasilaniem pomp obiegowych na dom
pompy są sterowane przez regulatory pokojowe... więc wszystko gra;)

Liwko
23-10-2011, 17:20
wyglada to tak ze na kazdej kondygnacji jest szafka z rozdzielaczem na poszczegolne pokoje i przy tej listwie/rozdzielaczu jest obiegowka.

Wezwij hydraulika, wywal te dwie pompki, a sam się przekonasz że były zbędne. To jest najprostsze.

Liwko
23-10-2011, 17:22
wyłącz całkowicie tą pompkę od grzejnika


Coś mi się zdaje, że tej pompki nie można wyłączyć, jest w środku PC a sterownik na to nie pozwala.

jasiek71
23-10-2011, 17:22
Wezwij hydraulika, wywal te dwie pompki, a sam się przekonasz że były zbędne. To jest najprostsze.

powoli...;)
człowiek chce mieć wysterowane oddzielnie piętro..., więc może się tego trzymajmy;)

jasiek71
23-10-2011, 17:24
Coś mi się zdaje, że tej pompki nie można wyłączyć, jest w środku PC a sterownik na to nie pozwala.

wszystko się da wyłączyć...
ja strasznie nie lubię słów...NIE DA SIĘ;)

Liwko
23-10-2011, 17:26
powoli...;)
człowiek chce mieć wysterowane oddzielnie piętro..., więc może się tego trzymajmy;)

Jeżeli ma dobrze wykonaną podłogówkę, to nie widzę kompletnie takiej potrzeby. Przy okazji płaci za pracę trzech pompek zamiast jednej. Po co komplikować coś co jest bajecznie proste?

photos
23-10-2011, 17:29
Liwko ale ja juz mam to zamontowane. Chcialbym aby to dzialalo tak jak jest. Aby miec sterowane oddzielnie poddasze. Chociazby z tego wzgledu ze bedzie ono roznie uzytkowane. Byc moze w jednym roku ktos tam bedzie uzytkowal a w drugim nie.
Ta pompka od grzejnika jest wbudowana w pompe... Jak to rozbiore to bedzie po gwarancji...
Myslisz ze jak wylacze na stale glowna pompe obiegowa w PC to bedzie dobrze?? Ja bym chcial aby ona sie wylaczala po uzyskaniu odpowiedniej temperatury a z tego co wiem przy pogodowce jest to raczej niemozliwe, pracuje non stop

jasiek71
23-10-2011, 17:30
Jeżeli ma dobrze wykonaną podłogówkę, to nie widzę kompletnie takiej potrzeby. Przy okazji płaci za pracę trzech pompek zamiast jednej. Po co komplikować coś co jest bajecznie proste?
jeżeli dom bardzo nie równomiernie traci energię to podzielenie go na strefy ma sens ...
skupmy się na tej trzeciej pompce;)

photos
23-10-2011, 17:33
skupmy się na tej trzeciej pompce;)

O wlasnie poprosze :)

Liwko
23-10-2011, 17:37
Liwko ale ja juz mam to zamontowane. Chcialbym aby to dzialalo tak jak jest. Aby miec sterowane oddzielnie poddasze. Chociazby z tego wzgledu ze bedzie ono roznie uzytkowane. Byc moze w jednym roku ktos tam bedzie uzytkowal a w drugim nie.
Ta pompka od grzejnika jest wbudowana w pompe... Jak to rozbiore to bedzie po gwarancji...
Myslisz ze jak wylacze na stale glowna pompe obiegowa w PC to bedzie dobrze?? Ja bym chcial aby ona sie wylaczala po uzyskaniu odpowiedniej temperatury a z tego co wiem przy pogodowce jest to raczej niemozliwe, pracuje non stop

Do tego niepotrzebna jest dodatkowa pompka, wystarczy w tych latach co nie będzie użytkowane przykręcić główny zawór na rozdzielaczu.

jasiek71
23-10-2011, 17:38
O wlasnie poprosze :)

czy jest możliwe abyś wrzucił jakiś rysunek czy fotkę podłączenia tego grzejnika, i jak się to ma do głównego obwodu na rozdzielacze?
łatwiej będzie to zrozumieć i mniej pisania głupot;)

Liwko
23-10-2011, 17:39
O wlasnie poprosze :)

Ja ci tylko dobrze radzę. Zrobiłeś i drożej i gorzej, obniżyłeś w ten sposób sprawność układu, po co masz do końca życia płacić wyższe rachunki?

photos
23-10-2011, 17:44
Liwko ja Ci wierze ale chcialbym jednak aby zostalo tak jak jest.

Rysunek nie bardzo bo pisze z telefonu. Ale grzejnik jest normalnie wpiety trojnikami w zasilanie i powrot

Liwko
23-10-2011, 17:44
photos - jak czytam te twoje rozterki, to mam wrażenie, że twoi instalatorzy z Viessmanna nie popisali się - może uderz do nich?!?

Też tak sądzę

photos
23-10-2011, 17:46
photos - jak czytam te twoje rozterki, to mam wrażenie, że twoi instalatorzy z Viessmanna nie popisali się - może uderz do nich?!?
kiedyś już pisałeś o tym grzejniku, tylko że to dawno temu było i nie pamiętam szczegółow dlaczego masz to rozwiązane tak a nie inaczej...
nie przez przypadek dlatego, że Viessmany montują z buforem? a oni w ramach oszczędności zamiast bufora wrzucili ci maluuuutki bufor w postaci grzejnika?

Wiesz troche to prawda, technicznie to dziala ale nie satysfakcjonuje mnie to do konca...bo za czesto sie pompa uruchamia.

jasiek71
23-10-2011, 17:48
Rysunek nie bardzo bo pisze z telefonu. Ale grzejnik jest normalnie wpiety trojnikami w zasilanie i powrot

a co się dzieje jak go zakręcisz? woda nie idzie na cały układ?

Liwko
23-10-2011, 17:55
Kolega też ma wieśka z buforem. Zapytałem tych co mu montowali po co ten bufor skoro w całym domu ma podłogówkę? Odpowiedzieli, że po to by się ładował w taniej taryfie. No ale kiedy ma się ładować? Czy jak jest mały mróz czy duży? Jak jest mały mróz to PC nie ma potrzeby pracować zbyt długo, a jak duży to i tak wyjeżdża poza tanią taryfę. Zgłupieli i nie wiedzieli co mi odpowiedzieć. Powiedzieli, że tak ich uczyli i tak robią. Załamka.
Wiesiek to firma niemiecka. U nich PC są podłączone do osobnych liczników z tanią taryfą przez całą dobę. W zamian tego mogą być przez kilka godzin dziennie pozbawione zasilania w szczycie. W takim przypadku ten bufor ma jakiś sens, ale tylko przy słabej akumulacji domu. Przeniesiono to bez zastanowienia na grunt i realia polskie. Czy tam nikt nie myśli samodzielnie???

jasiek71
23-10-2011, 18:05
nie ważne...

Daga&Adam
23-10-2011, 18:10
Photos -> a jezeli pomieszczenie w grzejniku osiagnie juz zadowalajaca temperature i PC sie wylaczy, a sterownik pokojowy np. na pietrze powie "zimno!" i wlacza pompe obiegowa - wlacza sie tez automatycznie sama PC na grzanie ?

Jezeli tak to poprostu odlaczasz zasilanie tej pompce obiegowej i finito. Wyglada na to ze pogodowo masz sterowane ogrzewanie tylko tego jednego grzejniczka, a cala reszta juz pokojowo! Troche to niedorzeczne i taka sytuacja musi powodowac ze sama PC bedzie sie czesto wlaczac / wylaczac, tym samym znacznie obnizajac zywotnosc sprezarki w pompie. Musisz doprowadzic do calkowitego wylaczenia tego sterownika pogodowego i wbudowanej w PC pompy obiegowej i przestawic sie wylacznie na proste sterowanie pokojowe (jezeli juz chcesz te dwie pompki zostawic) - to wcale nie taka zla opcja :)

Liwko
23-10-2011, 18:11
no dobra...
trzeba wyprowadzić kabel od tej zasranej pompy wewnątrz PC i puścić przez przekaźnik wysterowany przez pompki obiegowe w domu...
PC po włączeniu bez odbioru ciepła szybko się wyłączy i będzie czekała aż wystygnie lub włączy sie któraś pompa obiegowa

A co z czujnikiem temperatury wewnątrz PC? Też go wywalić na zewnątrz i podłączyć do czego? Zrozum, ta pompka po to pracuje przez cały czas, by PC mogła odczytywać temperaturę czynnika!!! Jeżeli ją wyłączysz to temperatura wody w PC przy czujniku szybko zacznie spadać do temperatury otoczenia, a w takim przypadku pompa zacznie się znowu szybciej włączać.

Liwko
23-10-2011, 18:14
Photos -> a jezeli pomieszczenie w grzejniku osiagnie juz zadowalajaca temperature i PC sie wylaczy, a sterownik pokojowy np. na pietrze powie "zimno!" i wlacza pompe obiegowa - wlacza sie tez automatycznie sama PC na grzanie ?

Jezeli tak to poprostu odlaczasz zasilanie tej pompce obiegowej i finito. Wyglada na to ze pogodowo masz sterowane ogrzewanie tylko tego jednego grzejniczka, a cala reszta juz pokojowo! Troche to niedorzeczne i taka sytuacja musi powodowac ze sama PC bedzie sie czesto wlaczac / wylaczac, tym samym znacznie obnizajac zywotnosc sprezarki w pompie. Musisz doprowadzic do calkowitego wylaczenia tego sterownika pogodowego i wbudowanej w PC pompy obiegowej i przestawic sie wylacznie na proste sterowanie pokojowe (jezeli juz chcesz te dwie pompki zostawic) - to wcale nie taka zla opcja :)

No tak, to jedyne rozwiązanie jeżeli chce się mieć koniecznie te dwie pompki, sterowanie pokojowe. Tyle, że wymaga integracji w samą PC, ja bym tego nie robił.

Daga&Adam
23-10-2011, 18:16
Kolega też ma wieśka z buforem. Zapytałem tych co mu montowali po co ten bufor skoro w całym domu ma podłogówkę? Odpowiedzieli, że po to by się ładował w taniej taryfie. No ale kiedy ma się ładować? Czy jak jest mały mróz czy duży? Jak jest mały mróz to PC nie ma potrzeby pracować zbyt długo,


Nie dlugo ale czesto! Czyli np. jest 0stC, zapotrzebowanie masz przy -20stC rzedu 7kW, czyli przy temperaturze 0stC srednio musisz dostarczyc do ukladu 3,5kWh. Bez bufora wylaczasz PC (np. sterownikiem pokojowym) o 6.00 jak konczy sie tania taryfa i liczysz, ze dociagniesz do 13.00 zeby na 2h znowu uruchomic PC. Przy buforze obiegowke mozesz (oczywiscie jak jest potrzeba) wlaczyc juz o 11.00 i wyciagnac do godziny 13.00 z bufora te zgromadzone 7kWh. Potem wlacza sie PC i srednio oddaje 3,5kWh do podlog plus 3,5kWh do bufora. Czyli masz grzanie od 11-15, a nie jak bez bufora - od 13-15, a dodatkowo znowu 7kWh w buforze :) W porach jesiennych i wiosennych (czyli tak naprawde w kazdym miesiacu procz stycznia i lutego) to naprawde moze przyniesc sporo oszczednosci :) Bufor ma sens! Tylko ze kosztuje, niestety :)

jasiek71
23-10-2011, 18:17
A co z czujnikiem temperatury wewnątrz PC? Też go wywalić na zewnątrz i podłączyć do czego? Zrozum, ta pompka po to pracuje przez cały czas, by PC mogła odczytywać temperaturę czynnika!!! Jeżeli ją wyłączysz to temperatura wody w PC przy czujniku szybko zacznie spadać do temperatury otoczenia, a w takim przypadku pompa zacznie się znowu szybciej włączać.

już to wyprostowałem...;)
jak napisałem to się na tym złapałem...
najlepiej być na miejscu...
PC trzeba wysterować sterownikiem pokojowym bo ona jest chyba na pogodowym..., albo coś źle rozumuję

Daga&Adam
23-10-2011, 18:18
No tak, to jedyne rozwiązanie jeżeli chce się mieć koniecznie te dwie pompki, sterowanie pokojowe. Tyle, że wymaga integracji w samą PC, ja bym tego nie robił.

Jaka tam ingerencje :) Odkrecic dwa kabelki z zaciskow srubowych i to wszystko. No chyba ze ma jakies plomby gwarancyjne na obudowie - to wezwac autoryzowanego instalatora niech to zrobi i zaplombuje spowrotem - bedzie to kosztowalo mniej niz wydawanie kasy na prad do tej pompki przez kolejne 30 lat :-)

Liwko
23-10-2011, 18:27
Liwko, teraz wiem dlaczego ja mam takie małe zużycie w 2T, albo inaczej, takie duże w 1T...(pomijając duże zużycie CWU w 1T)
bo nastaw temperatury(ze względu na małe dzieci) miałem zeszłej zimy następujące 2T=22,75, 1T=22,5(czyli w 2T jak spadła temperatura do 22,5 to mode=on, a w 1T jak spadło do 22,25) Teraz zmieniłem na odpowiednio 22,75 i 22,25 i zobaczymy jak będzie...
za pazdziernik mam rekordowo duże jak na mnie zużycie kwh w 2T - 77% - te 23% to jest CWU...

Nie bój się i zrób nawet większą różnicę. Jak nie masz z chaty durszlaka to spadku temperatury w drogiej taryfie nawet nie odczujesz.

Karolas78
23-10-2011, 18:28
Witam,

na wstępie prosze o wyrozumiałość za brak wiedzy


Kupiłem niedawno domek, do tej pory mieszkałem w blokach.
Domek o pow 64m2, ogrzewanie piec elektryczny, więc jako wspomaganie i ze względu na oszczędności kupiłem pompe powietrzna firmy Meeting firma mało znana ale kompresor ma Kopeland,czyli raczej ok.
Mam problem ze zbyt krótkim czasem pracy pompy czyli 5 min po załączeniiu np temp zadana 42C delta 10,czyli z 30C do 40C czas podgrzania 3min.
dzieje się to tylko wtedy gdy programator w domu ma odpowiednią tem zadaną np 21C i pompa pracuje w obiegu krótkim czyli podrzewa glikol w węzownicy umieszczonej w bojlerze.c.w.u.
dzieje sie to dlatego że czujka temperaturowa od pomy jest umieszczona przy rurce na powrocie,szybko ona wytraca temperature,stąd szybko spada mi temperatura na programatorze od pompy(nie tym w domu), zniwelowałem zbyt częste załączanie zwiekszeniem delty do 12k, lecz gdy tem. spadnie pompa załacza sie i uzyskuje zadana tem wciągu 4min i tak w kółko 30-50min postoju załaczenie 4min pracy, wyłączenie, chyba że na programatorze (tym w pokoju,) spadła temperatura, wtedy pompa pracuje 40-60min bo podgrzewa glikol w obiegu na kaloryferach
nie za bardzo wiem jak poradzić sobie z tym problemem gdyz jak pisałem wcześniej całe życie mieszkałem w blokach. a panowie od instalacji powiedzieli,że wszystko bedzie działało automatycznie wystarczy tylko nastawic żądana temp.
I tylko moja dociekliwość oraz obserwacja zaprowadziła mnie tutaj, nie podobała mi się zbyt częsta i któtka praca pompy, na początku myślałem, że jest ok krótka praca małe zużycie energii,ale na logikę to tak jak uruchamiać samochód na 5min-- to tez nie jest dobre.

prosze o jaka kolwiek pomoc zanim pompe szlak trafi-;))

jasiek71
23-10-2011, 18:29
miałem zeszłej zimy następujące 2T=22,75, 1T=22,5(czyli w 2T jak spadła temperatura do 22,5 to mode=on, a w 1T jak spadło do 22,25) Teraz zmieniłem na odpowiednio 22,75 i 22,25 i zobaczymy jak będzie...


a ja myślałem że to u mnie jest apteka...;)

Liwko
23-10-2011, 18:29
właśnie chodzi o to że to dodatkowy koszt - bufor viessmanowski - pewnie dość znaczny,...

W dodatku taki bufor należy zapewne ładować do nieco wyższych temperatur a to pogarsza COP. Bufor przy podłogówce to tylko rzadsze start-stopy.

Daga&Adam
23-10-2011, 18:44
W dodatku taki bufor należy zapewne ładować do nieco wyższych temperatur a to pogarsza COP. Bufor przy podłogówce to tylko rzadsze start-stopy.

To ze COP spadnie to nic. 1kWh w drozszej taryfie przy COP 3,5 bedzie kosztowal ~0,19 pln. 1kWh z COP 3 w tanszej taryfie bedzie kosztowal 0,1 pln czyli i tak 50% mniej. Nawet z COP 2 taki 1kWh kosztowalby ~0,15 pln wiec i tak mniej :)

Ile m2 grzejesz? Jaka pojemnosc maja wylewki i jak do tej pojemnosci ma sie np. 1000l bufor z woda ? Liczyles to kiedys ?

Np. grzejac 120m2 masz ~8,4m3 betonu czyli ok 18 ton. Beton (a tym bardziej wylewka miksokretowa ktora ma wiecej piasku i mniej zwiru niz standardowy beton) ma ok 5 razy nizsze cieplo wlasciwe niz woda czyli jest to odpowiednik 3,6 m3 wody. Czyli bufor 1000l to troche mniej niz 1/3 tego co sama podlogowka. Moim zdaniem to jest calkiem sporo :)

Liwko
23-10-2011, 18:50
Ale jak masz dobrze zaizolowany dom to PC i tak się nie włącza w drogiej taryfie a w domu jest odpowiednia temperatura. Chyba że jest już na tyle duży mróz to PC i tak wychodzi poza tanią. Od 14-go tego miesiąca mam łączone CO i pompa ani razu mi się nie włączyła w drogiej taryfie. W drogiej około 1kWh dziennie włącza mi się na cele CWU bo ustawiłem po lecie znowu cyrkulację.

dargoth
23-10-2011, 18:51
Jestem w temacie laikiem. Czysto teoretycznie, można by przed zasilaniem samej pompy ciepła wpiąć sterownik, który by włączał napięcie w momencie pojawienia się sygnału z któregokolwiek sterownika pokojowego lub podgrzewacza CWU.

puzondm
23-10-2011, 18:58
Dostałam ofertę na ogrzewanie domu, co o tym myślicie? Rekuperator Brink Renowent 300 Medium Autobypass wszystko 13716,00 zł
ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem automatyki 12587,40 wszystko, bez automatyki 11388,60
i Pompa Ciepła Altherma lt wydajność grzewcza 8,4 [kW] cena 8964,00 + zasobnik wody Altherma LT 200l stal nierdzewna cena 4352,40 zł
Jak policzyłam całość kosztowała by mnie z wszystkim 55161,10 i miałabym spokój z ogrzewaniem. Jeszcze jest możliwość dofinansowania do PCi.
Dom 111m2 Jest to rozsądne wyjście?

moim zdaniem drożyzna

Liwko
23-10-2011, 19:04
Witam,

na wstępie prosze o wyrozumiałość za brak wiedzy


Kupiłem niedawno domek, do tej pory mieszkałem w blokach.
Domek o pow 64m2, ogrzewanie piec elektryczny, więc jako wspomaganie i ze względu na oszczędności kupiłem pompe powietrzna firmy Meeting firma mało znana ale kompresor ma Kopeland,czyli raczej ok.
Mam problem ze zbyt krótkim czasem pracy pompy czyli 5 min po załączeniiu np temp zadana 42C delta 10,czyli z 30C do 40C czas podgrzania 3min.
dzieje się to tylko wtedy gdy programator w domu ma odpowiednią tem zadaną np 21C i pompa pracuje w obiegu krótkim czyli podrzewa glikol w węzownicy umieszczonej w bojlerze.c.w.u.
dzieje sie to dlatego że czujka temperaturowa od pomy jest umieszczona przy rurce na powrocie,szybko ona wytraca temperature,stąd szybko spada mi temperatura na programatorze od pompy(nie tym w domu), zniwelowałem zbyt częste załączanie zwiekszeniem delty do 12k, lecz gdy tem. spadnie pompa załacza sie i uzyskuje zadana tem wciągu 4min i tak w kółko 30-50min postoju załaczenie 4min pracy, wyłączenie, chyba że na programatorze (tym w pokoju,) spadła temperatura, wtedy pompa pracuje 40-60min bo podgrzewa glikol w obiegu na kaloryferach
nie za bardzo wiem jak poradzić sobie z tym problemem gdyz jak pisałem wcześniej całe życie mieszkałem w blokach. a panowie od instalacji powiedzieli,że wszystko bedzie działało automatycznie wystarczy tylko nastawic żądana temp.
I tylko moja dociekliwość oraz obserwacja zaprowadziła mnie tutaj, nie podobała mi się zbyt częsta i któtka praca pompy, na początku myślałem, że jest ok krótka praca małe zużycie energii,ale na logikę to tak jak uruchamiać samochód na 5min-- to tez nie jest dobre.

prosze o jaka kolwiek pomoc zanim pompe szlak trafi-;))

Zaizoluj bardzo dobrze tą rurkę z czujnikiem.

Karolas78
23-10-2011, 19:10
to już zrobiłem podwójna otulina piankowa i jeszcze owiniete kocem +styropian, to miejsce to przedsionek temperatura tam to 10C.wydłuzyłem czas spadku 10k o jakies 7min.
a tak wogóle to jak prawidłowo powinan wyglądać praca PC, gdy w domu potrzebuje ciepła 21C,mam przez cały dzień spadki o 0,4C, to mi nie przeszkadza, w ciągu dnia nie potrzebuje ciepłej wody,może póki nie ma mrozu wyłączyc PC na dzień

Liwko
23-10-2011, 19:14
to już zrobiłem podwójna otulina piankowa i jeszcze owiniete kocem +styropian, to miejsce to przedsionek temperatura tam to 10C.wydłuzyłem czas spadku 10k o jakies 7min.
a tak wogóle to jak prawidłowo powinan wyglądać praca PC, gdy w domu potrzebuje ciepła 21C,mam przez cały dzień spadki o 0,4C, to mi nie przeszkadza, w ciągu dnia nie potrzebuje ciepłej wody,może póki nie ma mrozu wyłączyc PC na dzień

Temperatura spada na rurce a nie na bojlerze, więc tylko ocieplenie całej rurki, nie tylko tego kawałka z czujnikiem.

jasiek71
23-10-2011, 19:18
Temperatura spada na rurce a nie na bojlerze, więc tylko ocieplenie całej rurki, nie tylko tego kawałka z czujnikiem.

sam bojler nie ma jakiegoś czujnika temperatury??

Karolas78
23-10-2011, 19:25
Temperatura spada na rurce a nie na bojlerze, więc tylko ocieplenie całej rurki, nie tylko tego kawałka z czujnikiem.

oczywiście podwójna otulina na całej rurce,bojler ocieplony pianką plus zakryty kocami,
przy delcie 12k spadek po na grzaniu 36C do 24C trwa około 57min to dobry wynik zalecane postoje PC 20-30 min, problem to gdy PC uruchomi sie a w domu jest odpowiednia temp, Dogrzanie do tych 36C trwa około 5min w zasadzie pasuje mi to bo jest małe zużycie energi,ale nie wiem czy to dobrze dla PC

Karolas78
23-10-2011, 19:29
sam bojler nie ma jakiegoś czujnika temperatury??

myślałem o podłączeniu drugiej czujki pod bojler,ale PC ma tylko wyjście na 1 czujkę
niestety duża oszczednośc zakupu teraz się mści bo za PC dałem 7000zł

photos
23-10-2011, 19:29
a co się dzieje jak go zakręcisz? woda nie idzie na cały układ?

Juz odpisuje....
Woda oczywiscie idzie na caly uklad jak odlacze grzejnik. Jak pisalem grzejnik jest wpiety trojnikiem w uklad. Ale jak zakrece grzejnik i sterowniki na kondygnacjach odlacza obiegowki to nie bedzie obiegu i znowu ta nieszczesna obiegowka w pompie nie bedzie miala obiegu

jasiek71
23-10-2011, 19:34
oczywiście podwójna otulina na całej rurce,bojler ocieplony pianką plus zakryty kocami,
przy delcie 12k spadek po na grzaniu 36C do 24C trwa około 57min to dobry wynik zalecane postoje PC 20-30 min, problem to gdy PC uruchomi sie a w domu jest odpowiednia temp, Dogrzanie do tych 36C trwa około 5min w zasadzie pasuje mi to bo jest małe zużycie energi,ale nie wiem czy to dobrze dla PC
kompletnie tego nie rozumie ...
co steruje ta PC?
co ma wspólnego bojler z tymi temperaturami?

photos
23-10-2011, 19:35
Photos -> a jezeli pomieszczenie w grzejniku osiagnie juz zadowalajaca temperature i PC sie wylaczy, a sterownik pokojowy np. na pietrze powie "zimno!" i wlacza pompe obiegowa - wlacza sie tez automatycznie sama PC na grzanie ?

Jezeli tak to poprostu odlaczasz zasilanie tej pompce obiegowej i finito. Wyglada na to ze pogodowo masz sterowane ogrzewanie tylko tego jednego grzejniczka, a cala reszta juz pokojowo! Troche to niedorzeczne i taka sytuacja musi powodowac ze sama PC bedzie sie czesto wlaczac / wylaczac, tym samym znacznie obnizajac zywotnosc sprezarki w pompie. Musisz doprowadzic do calkowitego wylaczenia tego sterownika pogodowego i wbudowanej w PC pompy obiegowej i przestawic sie wylacznie na proste sterowanie pokojowe (jezeli juz chcesz te dwie pompki zostawic) - to wcale nie taka zla opcja :)

Tylko ze piwnica ma okolo 40 m2 i jeden maly grzejniczek. On nie ma szans na dogrzanie tych pomieszczen. Wiec nigdy nie bylo tak ze juz osiagnal temp.

Karolas78
23-10-2011, 19:36
zrobiłem inaczej

na programatorze w pokoju zadałem wyższa temp niz potrzebuje więc mam cały czas obieg "długi",temp zadana na PC 36C, PC pracowała 23min przy delcie 12k postój trwał 57min. wzrost temp w domu +0.2C.
wniosek
oszczędność dla PC zero oszczędnosci energii
nie wiem jak z tego wybrnąć, myślę że póki mam ciepło wyłącze całkowicie PC na dzień i właże na noc, szczególnie iz mam nocną taryfę

Karolas78
23-10-2011, 19:39
PC ma własny programator z danymi o np tem wentylatora sprężarki itd. oraz tem którą zadajemy w tym przypadku glikolu, oprócz tego mam w pokoju programator który zbiera info o temp w pokoju i otwiera obieg na kaloryfery.
ja się na tym nie znam sam do tego dochodzę powoli.

Karolas78
23-10-2011, 19:46
Opiszę to tak

PC ma programator na którym ustawiam żądaną temp glikolu, od pompy wychodzi czujka tepmeraturowa która jest przytknięta do rurki na wyjściu glikolu do PC,
w pokoju mam niezależny programator na którym ustawiam żądaną tepm w pomieszczeniu, nie jest on podłączony do PC tylko do sterownika otwierajacego obieg kaloryfery lub wężownica w bojlerze lub jedno i drugie.

jasiek71
23-10-2011, 19:47
Juz odpisuje....
Woda oczywiscie idzie na caly uklad jak odlacze grzejnik. Jak pisalem grzejnik jest wpiety trojnikiem w uklad. Ale jak zakrece grzejnik i sterowniki na kondygnacjach odlacza obiegowki to nie bedzie obiegu i znowu ta nieszczesna obiegowka w pompie nie bedzie miala obiegu

więc wracamy do tych pompek...
tak jak pisałem wcześniej sterownik pokojowy włącza pompkę obiegową a ta poprzez stycznik załącza zasilanie PC,

jasiek71
23-10-2011, 19:55
Opiszę to tak

PC ma programator na którym ustawiam żądaną temp glikolu, od pompy wychodzi czujka tepmeraturowa która jest przytknięta do rurki na wyjściu glikolu do PC,
w pokoju mam niezależny programator na którym ustawiam żądaną tepm w pomieszczeniu, nie jest on podłączony do PC tylko do sterownika otwierajacego obieg kaloryfery lub wężownica w bojlerze lub jedno i drugie.
ten sterownik/przełącznik ma sterować pompą ciepła, tylko skąd on wie że trzeba np. na wężownicę w bojlerze ?

Karolas78
23-10-2011, 20:03
ten sterownik/przełącznik ma sterować pompą ciepła, tylko skąd on wie że trzeba np. na wężownicę w bojlerze ?

Programator/sterownik daje sygnał do zaworu (to jakas automatyka tak mi powiedział instalator) a ten otwiera obieg bojler/kaloryfery

jasiek71 z góry dzieki za zainteresowanie moim problemem.

może napisz jak wyglada optymalna praca PC w ciagu dnia, gdy potrzebuje w domu 21C i taka sie utrzymuje +- 0,2C a wody ciepłej nie używam.

photos
23-10-2011, 20:16
więc wracamy do tych pompek...
tak jak pisałem wcześniej sterownik pokojowy włącza pompkę obiegową a ta poprzez stycznik załącza zasilanie PC,

Wiesz nie jestem pewny czy poprzez stycznik. Co prawda idzie od obiegowki przewod do pompy ciepla ale chyba jest to prad do zasilania. Moim zdaniem pompe ciepla uruchamia niska temperatura wody.

Karolas78
23-10-2011, 20:29
tylko jak mi spadnie temp w domu a w bojlerze będzie odpowiednio wysoka to PC się nie załączy i zamarzne-;)),
myślę że czujka na powrocie to optymalne miejsce muszę tylko odpowiednio ustawic deltę,a jak mam ciepło w domu i nieuzywam cwu to wyłączyc PC, u mnie wystarczy nacisąc power i już

jasiek71
23-10-2011, 20:29
Wiesz nie jestem pewny czy poprzez stycznik. Co prawda idzie od obiegowki przewod do pompy ciepla ale chyba jest to prad do zasilania. Moim zdaniem pompe ciepla uruchamia niska temperatura wody.
ja ci napisałem jak ma być , a nie jak jest;)

photos
23-10-2011, 20:30
u mnie stycznik z obiegówki włącza PC
mogę tez w trybie ręcznym, włączyć same obiegówki

No ja tego nie wiem. Po pierwsze nie mialem az takiej wiedzy na ten temat przy montazu, a po drugie u mnie instalator a servis to zupelnie inna bajka. Do uruchomienia przyjezdzal serwis i to z tym gosciem o pracy pompy moge pogadac. Instalator na dobra sprawe tylko podlaczal wedle schematu jaki dostal od vissmanna.

jasiek71
23-10-2011, 20:33
tylko jak mi spadnie temp w domu a w bojlerze będzie odpowiednio wysoka to PC się nie załączy i zamarzne-;)),
myślę że czujka na powrocie to optymalne miejsce muszę tylko odpowiednio ustawic deltę,a jak mam ciepło w domu i nieuzywam cwu to wyłączyc PC, u mnie wystarczy nacisąc power i już
jak ci spadnie temp. w domu to sterownik pokojowy ma ci załączyć PC, to samo dotyczy bojlera..., jak za niska w nim temp. to ma włączyć PC i przełączyć odpowiednio zawór...
ten sterownik od tego zaworu ma jakieś wyjścia ,czujniki itp.?

photos
23-10-2011, 20:36
ja ci napisałem jak ma być , a nie jak jest;)

okej ja jestem zielony w temacie...co mam zadzwonic do servismena i co jemu powiedziec ze jak ma to zrobic, podlaczyc bez przerabiania instalacji??

Karolas78
23-10-2011, 20:37
u mnie praca PC wygląda następująco - grzanie CWU-5:15-6, 13-14, 17:45-20(do 48C, delta 5)
CO - jak na którymś ze sterowników pokojowych(parter,piwnica,poddasze) temperatura spadnie poniżej zadanej dla taniej/drogiej taryfy

czujka powinna być chyba w bojlerze...

czyli np. 6min o godz 5:15 , 13tej 14min dobrze zrozumiałem

Liwko
23-10-2011, 20:39
okej ja jestem zielony w temacie...co mam zadzwonic do servismena i co jemu powiedziec ze jak ma to zrobic, podlaczyc bez przerabiania instalacji??

Ma ci przerobić na czujkę pokojową. To powinno mu już wystarczyć.

jasiek71
23-10-2011, 20:44
okej ja jestem zielony w temacie...co mam zadzwonic do servismena i co jemu powiedziec ze jak ma to zrobic, podlaczyc bez przerabiania instalacji??
na początek żeby nie mącić dowiedz sie czy zamiast sterowania pogodowego można podłączyć sterownik pokojowy na zasadzie włącz/wyłącz

jasiek71
23-10-2011, 20:45
Ma ci przerobić na czujkę pokojową. To powinno mu już wystarczyć.

po całym dniu debatowania doszliśmy do tego samego...

Liwko
23-10-2011, 20:50
po całym dniu debatowania doszliśmy do tego samego...

Tylko czy się da? W moim przypadku wiązało by się to z wymianą drogiego sterownika w PC, no ale ja nie mam takich fajerwerków jakie ma sterownik Wieśka:)

photos
23-10-2011, 20:50
qrde ale ja chcialbym zostawic jednak te sterowniki na kondygnacjach....moze lepiej pogodowke wyrzucic a zamontowac porzadny sterownik pokojowy, ktory rozlaczy pompe....

Tak nad tym wszystkimmysle i dochodze do wniosku ze najmniej inwazyjne bedzie zrobienie tej dodatkowej petli zamiast gzrejnika. To w praktyce zalatwi caly problem

photos
23-10-2011, 20:52
jutro do nich zadzwonie i przedstawie im sytuacje...czyli ze pompa uruchamia mi sie tylko po ta aby dogrzac ten zbedny grzejnik i zobacze co oni na to powiedza

jasiek71
23-10-2011, 20:54
Tylko czy się da? W moim przypadku wiązało by się to z wymianą drogiego sterownika w PC, no ale ja nie mam takich fajerwerków jakie ma sterownik Wieśka:)

a nie da się go przełączyć na czujnik pokojowy?, nie ma w tym wynalazku miejsca na podpięcie dodatkowego sterownika i odpowiedniego ustawienia programu?

Liwko
23-10-2011, 20:55
Tak nad tym wszystkimmysle i dochodze do wniosku ze najmniej inwazyjne bedzie zrobienie tej dodatkowej petli zamiast gzrejnika. To w praktyce zalatwi caly problem

I będziesz musiał w tym momencie doliczyć dodatkowe 100zł do każdego sezonu.

Karolas78
23-10-2011, 20:57
jak ci spadnie temp. w domu to sterownik pokojowy ma ci załączyć PC, to samo dotyczy bojlera..., jak za niska w nim temp. to ma włączyć PC i przełączyć odpowiednio zawór...
ten sterownik od tego zaworu ma jakieś wyjścia ,czujniki itp.?

jam mam dwa sterowniki w zasadzie trzy ten trzeci jest od pieca elektrycznego ,który jest wyłaczony.
jeden sterownik od PC tam ustawiam temp glikolu drugi w pokoju i ten w pokoju nie jest podlączony do PC tylko do jakiegoś zaworu otwierającego obieg na CO

photos
23-10-2011, 20:57
na podpiecie jest miejsce a sterownik jest mocno rozbudowany. takze to nie bedzie problemem. Ale ciekawe czy pompa zagada z jakims innym sterownikiem, bo z eurosterem nie chce. A sterownik vismanna kosztuje kolo 500 zl. Na dwie kondygnacje to juz bedzie klocek.

Liwko
23-10-2011, 20:58
a nie da się go przełączyć na czujnik pokojowy?, nie ma w tym wynalazku miejsca na podpięcie dodatkowego sterownika i odpowiedniego ustawienia programu?

Nie ma. W nowszej generacji tego sterownika już taka możliwość istnieje, ja jej nie mam ale nie widzę nawet takiej potrzeby. U mnie pogodówka spisuje się wyśmienicie.

photos
23-10-2011, 21:02
I będziesz musiał w tym momencie doliczyć dodatkowe 100zł do każdego sezonu.

To prawda. Ale zachowam te sterowniki.
Dzwonilem do instalatora w sobote ale niestety nie odebral telefonu. Zadzwonie w poniedzialek i dam znac co oni na to, bo na taka prace absolutnie sie nie zgodze. Mam ich jeszcze w reku bo dopiero mam wplacic ostatnia transze naszej umowy :)

jasiek71
23-10-2011, 21:05
Nie ma. W nowszej generacji tego sterownika już taka możliwość istnieje, ja jej nie mam ale nie widzę nawet takiej potrzeby. U mnie pogodówka spisuje się wyśmienicie.

mówiłem o wieśku ..., a nie o twoim;)

photos
23-10-2011, 21:07
w wiesku jest instrukcja obslugi dla instalatora. I jak tak z lekka czytalem to mozna podlaczyc ogrom rzeczy. Nalezy tylko kazda uruchomic odpowiednim kodem w sterowniku

Karolas78
23-10-2011, 21:14
czy to bardzo źle dla PC jak załącza sie średnio co godzine na 5 min no chyba że grzeje akurat CO wtedy chodzi przez 30-60min, może muszę wyłączać PC na sterowniku w ciągu dnia gdy w domu utrzymuje sie stała temp. inaczej bedzie pewnie jak przyjdą mrozy,wtedy PC będzie działać dłużej wiadomo

dargoth
23-10-2011, 21:48
czy to bardzo źle dla PC jak załącza sie średnio co godzine na 5 min no chyba że grzeje akurat CO wtedy chodzi przez 30-60min, może muszę wyłączać PC na sterowniku w ciągu dnia gdy w domu utrzymuje sie stała temp. inaczej bedzie pewnie jak przyjdą mrozy,wtedy PC będzie działać dłużej wiadomo
Częste załączanie pompy nie jest zdrowe dla sprężarki i skraca jej żywotność. Nie jestem pewien czy jak się zrobi zimno pompa będzie pracować dłużej. Z tego co piszesz ma dość dużą moc i kilkuminutowa praca pozwala jej na uzyskiwanie zadanych temperatur. To się niewiele zmieni jak przyjdą mrozy. Raczej tylko szybciej temperatura w obiegu będzie spadać i częściej uruchamiać pompę. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu byłoby sterowanie temperaturą powietrza wewnątrz domu, a nie wody w instalacji. Może dopytaj instalatora, czy urządzenie daje takie możliwości? Innym rozwiązaniem może być bufor.

puzondm
24-10-2011, 09:55
jutro do nich zadzwonie i przedstawie im sytuacje...czyli ze pompa uruchamia mi sie tylko po ta aby dogrzac ten zbedny grzejnik i zobacze co oni na to powiedza

nie jesteś jedyny viesmani zrobili taką wiochę już wielu ludziom, na tym forum o grzejniku w piwnicy pisano już nie raz, brak słów

Karolas78
24-10-2011, 09:57
Ok.

Dzieki za info. Muszę coś z tym robić. Póki co przez zwiekszenie delty do 14k uzyskuje postoje 50min, lecz nadal po zalaczeniu pompa pracuje 5min bo tyle potrzebuje czasu na dogrzanie wody w bojlerze,
pozdrawiam

Karolas78
24-10-2011, 10:01
Mogę jeszcze poszukać bardziej optymalnego miejsca dla czujki temperaturowej PC, może w bojlerze.

HenoK
24-10-2011, 10:13
Mogę jeszcze poszukać bardziej optymalnego miejsca dla czujki temperaturowej PC, może w bojlerze.
Z Twojego opisu wynika, że ten czujnik temperatury PC to jej zabezpieczenie termiczne (ograniczenie maksymalnej temperatury).
Przy umieszczeniu go przy bojlerze może nie spełniać poprawnie swojej roli.
Jakiej pojemności masz bojler? Jaką moc ma ta PCi?

photos
24-10-2011, 10:19
Dzisiaj zadzwoniłem do instalatora, przedstawiłem mu sytuację, powiedział że taka praca jest niedopuszczalna tzn ciągłe uruchamianie się pompy w celu dogrzania grzejnika. Ma zadzwonić do servisanta, który to wszystko podłączał i wyjaśnić sprawę. tak więc czakan na odzew jednocześnie powiedziałem że dziś i tak do niego zadzwonię aby się dowiedzieć co dalej, wiec ma się sprężać.

HenoK
24-10-2011, 10:34
Dzisiaj zadzwoniłem do instalatora, przedstawiłem mu sytuację, powiedział że taka praca jest niedopuszczalna tzn ciągłe uruchamianie się pompy w celu dogrzania grzejnika. Ma zadzwonić do servisanta, który to wszystko podłączał i wyjaśnić sprawę. tak więc czakan na odzew jednocześnie powiedziałem że dziś i tak do niego zadzwonię aby się dowiedzieć co dalej, wiec ma się sprężać.
Rezygnacja z pogodówki wydaje się najprostszym rozwiązaniem, tylko pewnie nikt Ci jej kosztu nie zwróci.
Z tego co pamiętam, to sterownik Twojej PCi powinien mieć możliwość sterowania zewnętrznego, wykorzystywanego normalnie do włączania PCi przez dostawcę energii (przy planach taryfowych stosowanych np. w Niemczech). Wystarczy pod to wejście podłączyć wyjścia sterowników pokojowych oraz ew. prosty termostat w podgrzewaczu CWU (dodatkowo mogą być potrzebne przekaźniki) i masz zachowane obie możliwości : sterowanie pokojowe i pogodowe.

Karolas78
24-10-2011, 10:51
Z Twojego opisu wynika, że ten czujnik temperatury PC to jej zabezpieczenie termiczne (ograniczenie maksymalnej temperatury).
Przy umieszczeniu go przy bojlerze może nie spełniać poprawnie swojej roli.
Jakiej pojemności masz bojler? Jaką moc ma ta PCi?

Bojler 120l z wezownica, PC 7KW problem polega na tym,że czujka temp od PC umieszczona jest przy rurce na powrocie do PC, i tam szybko spada temperatura, mimo iż zrobiłem podwójną izolacje i kocami jeszcze owinolem.
Dom pow 65m2

puzondm
24-10-2011, 11:34
Dzisiaj zadzwoniłem do instalatora, przedstawiłem mu sytuację, powiedział że taka praca jest niedopuszczalna tzn ciągłe uruchamianie się pompy w celu dogrzania grzejnika. Ma zadzwonić do servisanta, który to wszystko podłączał i wyjaśnić sprawę. tak więc czakan na odzew jednocześnie powiedziałem że dziś i tak do niego zadzwonię aby się dowiedzieć co dalej, wiec ma się sprężać.

goń ich na maxa

HenoK
24-10-2011, 11:49
Bojler 120l z wezownica, PC 7KW problem polega na tym,że czujka temp od PC umieszczona jest przy rurce na powrocie do PC, i tam szybko spada temperatura, mimo iż zrobiłem podwójną izolacje i kocami jeszcze owinolem.
Dom pow 65m2
Problemem jest tu zbyt mała pojemność bojlera w stosunku do mocy pompy ciepła. Dodatkowo pewnie jest to bojler w układzie poziomym z niewielką wężownicą, więc trudno od niego wiele wymagać. Rozwiązaniem byłoby zastosowanie podgrzewacza dwupłaszczowego lub dołożenie drugiego bojlera.

photos
24-10-2011, 12:03
goń ich na maxa
No na pewno tak tego nie zostawię bo nie zamierzam płacić za ogrzewanie tego grzejnika, który de facto w ogóle był nieplanowany. Już nie wspominając o wpływie takiego częstego załączania się na żywotność pracy sprężarki. tak jak pisałem wyżej, ja w ostateczności wyrzucę ten grzejnik i zrobię pętlę, którą dobrze docieplę. Ten sposób zda egzamin ale ja na pewno im go nie podrzucę. Niech wymyśla coś bardziej ambitnego

photos
24-10-2011, 12:52
nie wymagaj od nich zbyt wiele...z tego co pisze puzondm, to oni takie kwiatki regularnie popełniają....;)
na twoje szczęście jeszcze nie zapłaciłeś całości....
Popełniają bo się nie dogadują miedzy sobą. Zlecają wykonanie wszystkiego podwykonawcy wedle jednego schematu, a następnie przyjeżdża serwisant i podłącza według innego. Ten grzejnik zlecił zamontować serwisant, bo instalator nie zrobił tego wcześniej. Ogólnie idea nie jest zła, bo mam dzięki temu sterowanie na poszczególnych kondygnacjach, ale niestety nie pomyśleli o tym że w piwnicy o powierzchni ponad 40 m2 grzejnik p wymiarach wys standard więc nie wiem 50-60 cm? na szer około 70 cm ,nie ma szans dogrzania tej piwnicy. Bo i nie powinien, a przynajmniej ja nie chciałem. A jak nie ma szans to i woda w obiegu ciągle będzie traciła temp co skutkuje powyższymi problemami.
Jak mi wyskoczą że to tak ma działać to ja powiem ze zatrudniam instalatora do poprawki i nie dopłacam reszty. Coś koło 5 tys wiec nie mało. A zaizoluje ten mały obieg i musi działać.
Tylko mam jeszcze pytanie na które nikt mi nie odpowiedział wprost z instalatorów, może Henok się wypowie. W pompie ta obiegówka ma na pewno słuszną moc. Jak ja odłączę grzejnik i zrobię jej obieg długości 4 m (w sumie zasilanie i powrót) to czy nie będzie jakichś technicznych przeciwwskazań?? Czy ta pompka będzie tak samo pracować...wiadomo że będzie miała znacznie mniejszy opór ale na logikę biorąc szybciej niż zawsze chodzi nie pójdzie więc powinno być okej.

Daga&Adam
24-10-2011, 13:02
Photos - ales sie uparl na jakis totalnie bezsensowny obieg - po co chcesz zostawiac plynaca w scianach wode ? Po co tracic tyle energii co rok. Przeciez instalator to powinien wylaczyc w sterowniku, a jak nie to w 10 minut otworzy obudowe i odlaczy sama pompe. Jak idziesz do dentysty to chcesz zeby Ci zeba wyleczyl, a nie zakleil gipsem i zamalowal bialym korektorem :)

Karolas78
24-10-2011, 13:07
Problemem jest tu zbyt mała pojemność bojlera w stosunku do mocy pompy ciepła. Dodatkowo pewnie jest to bojler w układzie poziomym z niewielką wężownicą, więc trudno od niego wiele wymagać. Rozwiązaniem byłoby zastosowanie podgrzewacza dwupłaszczowego lub dołożenie drugiego bojlera.

Wielkie dzięki Henok,
Dokładnie z bojlerem jest tak jak piszesz układ poziomy , dodatkowy bojler to dodatkowy koszt,ale porozmawiam z instalatorem.
Czyli wnioskujac jak będę miał drugi bojler to temp na czujce bedzie spadać tak samo, lecz PC bedzie dłużej pracować podejrzewając większą ilość wody, dobrze rozumiem

photos
24-10-2011, 13:21
Photos - ales sie uparl na jakis totalnie bezsensowny obieg - po co chcesz zostawiac plynaca w scianach wode ? Po co tracic tyle energii co rok. Przeciez instalator to powinien wylaczyc w sterowniku, a jak nie to w 10 minut otworzy obudowe i odlaczy sama pompe. Jak idziesz do dentysty to chcesz zeby Ci zeba wyleczyl, a nie zakleil gipsem i zamalowal bialym korektorem :)
Przy pogodówce obiegówka w pompie chodzi non stop...więc obieg musi mieć. Jak odłączę w ogóle obiegówkę jak radzisz to będzie ona przeszkodą w układzie...tak myślę. Chyba że się mylę. Moim zdaniem będzie zakłócała pracę obiegu.
I wyjaśnię jeszcze raz ten grzejnik jest wpięty trójnikami zaraz za pompa ciepła w zasilanie i powrót. Rurki do tego grzejnika idą po ścianie. Jest on oddalony od pompy o około 2 m. Jak je złączę to będzie około 4 mb rurki do ogrzania. Tę rurkę mogę śmiało otulić czymkolwiek aby nie traciła energii takze4 o grzaniu jakiejkolwiek ściany w ogóle nie ma mowy. Nagrzeje mi się tylko woda w układzie o długości 4 m i bedzie trzymac temperaturę az włączą sie obiegówki kondygnacji i woda w układzie sie zmiesza co bedzie skutkować załączeniem pompy.

HenoK
24-10-2011, 13:23
Wielkie dzięki Henok,
Dokładnie z bojlerem jest tak jak piszesz układ poziomy , dodatkowy bojler to dodatkowy koszt,ale porozmawiam z instalatorem.
Czyli wnioskujac jak będę miał drugi bojler to temp na czujce bedzie spadać tak samo, lecz PC bedzie dłużej pracować podejrzewając większą ilość wody, dobrze rozumiemTaki układ podłączenia jak Ci pokazałem spowoduje działanie podobne jak w podgrzewaczu pionowym. Do pompy ciepła będzie wracała woda dużo bardzie schłodzona - zwiększy się powierzchnia wymiany ciepła. Ponieważ będziesz dysponował większą pojemnością podgrzewacza możesz ustawić sobie nieco niższą temperaturę - pompa ciepła będzie wtedy pracowała z większą sprawnością.
Podgrzewanie wydłuży się prawdopodobnie do 20 minut. Ponieważ i tak ciepła woda jest u ciebie priorytetem (ma wyższą temperaturę niż ogrzewanie domu) możesz czujnik umieścić przy górnym bojlerze - będzie stygł bardzo wolno. Pompę ciepła możesz wtedy ustawić tak, aby pracowała tylko w 2 taryfie.

Yarecky
24-10-2011, 13:23
Do pc bojler tylko płaszczowy.

plusfoto
24-10-2011, 13:41
Jeśli tak wygląda twój schemat to wywal jedną z parteru albo góry i będziesz miał po problemie.http://www.plusfoto.pl/prywatne/murator/01.jpgnawet wtedy będziesz mógł całkowicie zakręcić kaloryfer jak nie chcesz grzać piwnicy

Daga&Adam
24-10-2011, 13:46
Przy pogodówce obiegówka w pompie chodzi non stop...więc obieg musi mieć. Jak odłączę w ogóle obiegówkę jak radzisz to będzie ona przeszkodą w układzie...tak myślę. Chyba że się mylę. Moim zdaniem będzie zakłócała pracę obiegu.

Ale po co Ci ta pogodowka skoro chcesz sterowac pokojowo. To musi byc zrobione prosto:

1. Sterownik pokojowy na parterze lub/i na pietrze daje znac ze zrobilo sie chlodno:

a) rusza pompa obiegowa na parterze lub/i pietrze
b) startuje pompa ciepla

2. Sterownik pokojowy na parterze lub/i pietrze daje znac ze juz sie wystarczajaco nagrzalo:

a) staje pompa obiegowa na parterze lub/i pietrze
b) wylacza sie pompa ciepla

Pompa ciepla startuje jezeli jeden LUB drugi sterownik pokojowy powie "zimno". Ten kaloryfer, dodatkowy obieg, pogodowka jest tutaj zupelnie zbedny i trzeba to wywalic, chyba ze chcesz wydac ~5 tys pln w przeciagu nastepnych 20-25 lat na energie dla tej niepotrzebnej pompki ? :)

Liwko
24-10-2011, 13:48
Jeśli tak wygląda twój schemat to wywal jedną z parteru albo góry i będziesz miał po problemie.http://www.plusfoto.pl/prywatne/murator/01.jpgnawet wtedy będziesz mógł całkowicie zakręcić kaloryfer jak nie chcesz grzać piwnicy

Połowicznie. Bufor będzie na tyle nie duży, że PC go szybko naładuje i się wyłączy. Znowu się włączy gdy któraś z kondygnacji będzie musiała być dogrzana. Będzie pracowała moim zdaniem dwa razy częściej niż z jedną pompką po całości.

Daga&Adam
24-10-2011, 13:50
Jeśli tak wygląda twój schemat to wywal jedną z parteru albo góry i będziesz miał po problemie.http://www.plusfoto.pl/prywatne/murator/01.jpgnawet wtedy będziesz mógł całkowicie zakręcić kaloryfer jak nie chcesz grzać piwnicy

Chyba nie - napisal ze grzejnik jest wpiety trojnikami. Czyli ida sobie rurki zasilanie i powrot na parter i pietro, a grzejnik jest wpiety do nich rownolegle na trojnikach. Ja mysle ze zrobili to po to zeby spelnic warunek dobiegu pompy czyli zeby nie bylo sytuacji ze pompa dziala przez 2 minuty i sie odrazu wylacza bo nie ma odbioru ciepla - tutaj zawsze odbior ciepla bedzie bo kaloryfer zawsze ma obieg otwarty.

Ale photos w jednym masz racje - samo wylaczenie tej pompki (na stale) moze spowodowac brak przeplywu. W takim razie trzeba albo ta pompke wywalic i zamiast niej wstawic kawalek rurki :) Albo ja wlaczyc na stale - tj. wlacza sie PC - wlacza sie tez ta pompka. Wtedy bedziesz mogl zmniejszyc biegi wszystkich tych pompek bo bedziesz mial dwie pompki podlaczone szeregowo (edytowalem bo sie pomylilem) - taki uklad zwieksza max cisnienie, tj potrafi pokonac wieksze opory. Ot w duzym skrocie dwie pompki na I biegu beda dzialac jak jedna na II :)

photos
24-10-2011, 13:51
Ale po co Ci ta pogodowka skoro chcesz sterowac pokojowo. To musi byc zrobione prosto:

1. Sterownik pokojowy na parterze lub/i na pietrze daje znac ze zrobilo sie chlodno:

a) rusza pompa obiegowa na parterze lub/i pietrze
b) startuje pompa ciepla

2. Sterownik pokojowy na parterze lub/i pietrze daje znac ze juz sie wystarczajaco nagrzalo:

a) staje pompa obiegowa na parterze lub/i pietrze
b) wylacza sie pompa ciepla

Pompa ciepla startuje jezeli jeden LUB drugi sterownik pokojowy powie "zimno". Ten kaloryfer, dodatkowy obieg, pogodowka jest tutaj zupelnie zbedny i trzeba to wywalic, chyba ze chcesz wydac ~5 tys pln w przeciagu nastepnych 20-25 lat na energie dla tej niepotrzebnej pompki ? :)

Układ o którym piszesz jest dobry. Ale przeszkadza w nim ta obiegówka w pompie. Której nie mogę sobie wyłączyć. raz gwarancja. A dwa jeśli bedzie odłączona a fizycznie zostanie w układzie to zakłóci jego pracę.

Karolas78
24-10-2011, 13:51
Taki układ podłączenia jak Ci pokazałem spowoduje działanie podobne jak w podgrzewaczu pionowym. Do pompy ciepła będzie wracała woda dużo bardzie schłodzona - zwiększy się powierzchnia wymiany ciepła. Ponieważ będziesz dysponował większą pojemnością podgrzewacza możesz ustawić sobie nieco niższą temperaturę - pompa ciepła będzie wtedy pracowała z większą sprawnością.
Podgrzewanie wydłuży się prawdopodobnie do 20 minut. Ponieważ i tak ciepła woda jest u ciebie priorytetem (ma wyższą temperaturę niż ogrzewanie domu) możesz czujnik umieścić przy górnym bojlerze - będzie stygł bardzo wolno. Pompę ciepła możesz wtedy ustawić tak, aby pracowała tylko w 2 taryfie.

Dzwoniłem do instalatora i okazuje się,że bojler z płaszczem wodnym, mój błąd słabo się w tym wszystkim orientuje.
PC w moim przypadku służy też do CO i w tym temacie wszystko gra PC daje rade i ma odpowiednie czasy pracy, kwestia to ta czujka na której za szybko spada temperatura a raczej jej umiejscowienie. W tym momencie w domu mam 21C i temperatura nie spada,lecz PC musialem wyłączyć na sterowniku bo zalaczala by sie co 45min na 5min

_ i to jest główny problem

photos
24-10-2011, 13:58
Tak mniej więcej wygląda mój układ
http://img94.imageshack.us/img94/4214/schemate.png (http://imageshack.us/photo/my-images/94/schemate.png/)

Nie wiem czy dobrze to rozrysowałem ale chyba tak. tak jest wpięty ten grzejnik

HenoK
24-10-2011, 13:59
Ale po co Ci ta pogodowka skoro chcesz sterowac pokojowo. To musi byc zrobione prosto:
Teraz tylko trzeba to wszystko przetłumaczyć tak, aby pompa ciepła to zrozumiała ;).
Ktoś tu dał ciała. Dyskusja na temat tej instalacji toczyła się już wcześniej (od tego posta : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4777712&viewfull=1#post4777712 ).
Wynikało z niej, że sterownik pompy ciepła ma bardzo duże możliwości, tylko trzeba by instalacje wyposażyć w firmowe sterowniki pokojowe.
Zastosowane sterowniki są znacznie tańsze, ale ... nie dogadują się z PCi.
Z instrukcji obsługi wynika, że pompa obiegowa działa przez cały sezon grzewczy (uwarunkowany temperaturą zewnętrzną).
Najprostszym sposobem "oszukania" pompy ciepła byłoby podanie jej informacji, że na zewnątrz jest np. powyżej +20 st. C (czujniki temperatury są rezystancyjne, więc wystarczy połączyć równolegle do czujnika odpowiednio dobrany rezystor).
Podłączenie rezystora powinno nastąpić, gdy sterowniki pokojowe wyłączyły oba obiegi grzewcze.
Grzejnik w piwnicy oczywiście należy wyrzucić.
Aby taką modyfikację instalacji wykonać nie musisz ingerować w samą pompę ciepła. Wystarczy "kumaty" instalator.

HenoK
24-10-2011, 14:07
Dzwoniłem do instalatora i okazuje się,że bojler z płaszczem wodnym, mój błąd słabo się w tym wszystkim orientuje.
Jeżeli jest to nawet dwupłaszczowy podgrzewacz, to ma za małą powierzchnię wymiany w stosunku do mocy pompy ciepła.
Możesz spróbować przełożyć sam czujnik temperatury do bojlera (proponuję dać go w dolnej części podgrzewacza po przeciwnej stronie niż jest dopływ zimnej wody).

photos
24-10-2011, 14:15
Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie obiegówki z pompy ciepła. Nie można jej ustawić tak że uruchamia sie wówczas gdy uruchamia sie pompa ciepła. A to z tego wzgledu ze moje sterowniki pokojowe nie są podłączone z pompą ciepła. One sterują tylko obiegówkami na kondygnacjach. Więc jak w domu zrobi sie chłodno to sterowniki uruchomią swoje obiegówki. Te natomiast mogą napotkać opór natrafiając na tę wyłączona obiegówkę. Utrudniony przepływ moze źle wpływać na dobre przeliczenie pompy kiedy ma się włączyć itd. O ile w ogóle ta unieruchomiona obiegówka przepuści wodę aby czujniki w pompie mogły odczytać temp i zadecydować o uruchomieniu pompy. Tak wiec wyjścia są takie:
- wyrzucenie obiegówki z pompy (utrata gwarancji i niepewność czy nie będzie miało to wpływu na obieg dzięki któremu pompa odczytuje temperatury i decyduje o uruchomieniu sprężarki)
- wyrzucenie obu obiegówek parter i poddasze.(utrata sterowania pokojowego na którym mi zależało)
- Wyrzucenie grzejnika i zrobienie małej pętli dobrze ocieplonej. O utracie energii nie ma co mówić bo jest to malutki układ. Ale Wówczas dopłacam za pracę obiegówek na parterze i poddaszu, bo ta w pompie i tak by chodziła.

plusfoto
24-10-2011, 14:24
Tak mniej więcej wygląda mój układ
http://img94.imageshack.us/img94/4214/schemate.png (http://imageshack.us/photo/my-images/94/schemate.png/)

Nie wiem czy dobrze to rozrysowałem ale chyba tak. tak jest wpięty ten grzejnik
Czyli mniej więcej tak jak myślałem. Jeśli stoi parter i góra to obiegówka z pompy pracuje tylko na malutkim obiegu kaloryfera który szybko się wychładza i startuje pompa. Jak wywalisz jedną z dołu lub góry to zrobisz obieg kilkanaście razy większy i tak szybko całość się nie schłodzi aby musiała wystartować pompa. A sterownik z wywalonej obiegówki chyba można podpiąć do pompy. Ale na ten temat muszą wypowiedzieć się fachowcy.

Daga&Adam
24-10-2011, 14:24
No teraz to juz wiem wszystko.. Czyli pompa ma czujke temperatury wody powracajacej i wedlug niej sie wlacza / wylacza, a sterowniki pokojowe to kompletnie "zewnetrzny" uklad nie spiety wogole elektrycznie z pompa. Ja bym wzial tego instalatora co to wymyslil i w leb walnal :) Albo robisz sterowanie pokojowe albo pogodowe.

Albo gosciu kompletnie nie znal tego sterownika i probowal to "inteligentnie" obejsc (a wyszlo jak wyszlo) albo on wogole nie mogl do tej pompy zajrzec bo stracilbys gwarancje ?? Byl to autoryzowany viesmannowiec czy jakis lewak ? :)

Zadnych krotkich obiegow bym nie robil bo to bzdura - wezwac autoryzowany serwis i niech wezma ten sterownik w obroty i przestawia Ci go na sterowanie pokojowe..