PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

photos
09-11-2011, 18:35
W następnym tygodniu będzsie serwisant wiec niech działa. Watpie abym z poziomu sterowania uztkownika mógł uruchomic tylko obiegówkę dolnego źródła. Moge inaczej, ponieważ teraz trzymam w domu 15 stopni mege podbić do 21 np i przymnknąc jedną petle pompa bedzie pracowac długo i wowczas moze odpowietrzyć dolne żródło.Ale zrobię to w sobote, kiedy będe tam przez cały dzień bo boję się tak zrobic i zostawic instalację.

Ciekawe czy wiele to pomoze....obawiam się że nie. Ale to terochę dziwne. Teren mam żwirowy. Cała miejscowośc w której buduje dom to jest jedna wielka żwirownia. Obkopany jestem na około można by rzec. Woda na żwirowni stoi. W mojej piwnicy sezonowo równiez potrafi. Teraz jak zakopywałem oczyszczalnie to wode miałem na 2 m. Wydawałoby się idealne warunki dla gruntu.

photos
09-11-2011, 18:37
Nie do końca się zgodzę. Delta bedzie większa zgoda. Ale jak teraz mam zasilanie na powiedzmy 2 stopnie a powrót na 0. To po zmniejszeniu biegu bede miał zasilanie na 4-5 a powrót też na 0. jak to ma być gorsze od pierwszej wersji?

photos
09-11-2011, 18:40
powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz Ci którzy maja odwierty...jak wam wywiercili otwory i włożyli rurki DZ czy zostało jeszcze jakieś miejsce tzn pustka powietrza...wiadomo ze musza zrobic otwór o większej średnicy bo nie wejdą rurki. Ale co z ą pustka dzieje sie później??

Daga&Adam
09-11-2011, 18:44
No tego nie rozumiem...jakim cudem niższa temperatura będzie lepsza od wyższej

Na nizszych biegach wyjscie DZ bedzie mialo nizsza temperature niz na wyzszych. Ty chcesz transportowac tony wegla (energii) w wiaderku, a do tego trzeba wielkiej ciezarowki :) Pomysl co byloby jakbys zdlawil ten przeplyw tak na maksa - prawie duszac rurke z zasilania? Ono dalej mialoby te sama temperature (temperature gruntu) ale nie byloby w stanie oddac tyle energii co przeplywajac pelnym przekrojem.

Innymi slowy - Ty patrzysz bardzo "temperaturowo", a tu trzeba patrzenia energetycznego.

Ile przetransportujesz energii przy roznicy 3stC i przeplywie 4m3/h (III bieg), a ile przy roznicy ~6stC i przeplywie np. 1m3/h (I bieg) ?
W pierwszym przypadku okolo 14kWh, w drugim dokladnie polowe - 7kWh.


Tak to jest długośc odwiertów. Mam na obu obwodach założone przepływomierze i wynika z nich że w obu pętlach przepływ jest identyczny. Jedna jest przypowietrzona bo ten plastik w przepływomierzu podskakuje i opada. instalator stwierdził że to jest objaw zapowietrzenia.

Wiec moze w niej wogole nie ma przeplywu. A co jak zamkniesz ta dobra petle i uruchomisz PC - czy na wyjsciu nie zaczyna drastycznie spadac temperatura az do wylaczenia pompy (awaria) ?

Liwko
09-11-2011, 18:48
Wiem ze lepiej zamknac dobra i wlaczyc trzeci bieg. Ale ja tam nie mieszkam a ogrzewanie mam uruchomione. Balem sie zeby nie przymrozic zrodla.

Nic się takiego nie wydarzy. Nawet jak na powrocie będziesz miał teraz ujemną temperaturę, to schłodzi ona tylko niewielki obszar wokół sondy. Gdy odpowietrzysz układ to się temperatury na powrót ustabilizują. By zamrozić źródło, taka sytuacja musiała by występować bardzo dłuuuuuugo.

photos
09-11-2011, 18:54
Na nizszych biegach wyjscie DZ bedzie mialo nizsza temperature niz na wyzszych. Ty chcesz transportowac tony wegla (energii) w wiaderku, a do tego trzeba wielkiej ciezarowki :) Pomysl co byloby jakbys zdlawil ten przeplyw tak na maksa - prawie duszac rurke z zasilania? Ono dalej mialoby te sama temperature (temperature gruntu) ale nie byloby w stanie oddac tyle energii co przeplywajac pelnym przekrojem.

Innymi slowy - Ty patrzysz bardzo "temperaturowo", a tu trzeba patrzenia energetycznego.

Ile przetransportujesz energii przy roznicy 3stC i przeplywie 4m3/h (III bieg), a ile przy roznicy ~6stC i przeplywie np. 1m3/h (I bieg) ?
W pierwszym przypadku okolo 14kWh, w drugim dokladnie polowe - 7kWh.



Wiec moze w niej wogole nie ma przeplywu. A co jak zamkniesz ta dobra petle i uruchomisz PC - czy na wyjsciu nie zaczyna drastycznie spadac temperatura az do wylaczenia pompy (awaria) ?
No to teraz kumam faktycznie możesz mieć rację. :)
Przepływ jakis jest bo jak zamykam jedna z pętli to na drugiej tan plastki podnosi sie mocno w górę i nie wazne którą zamykam, w drugą strone dzieje sie tak samo. Zauważyłem tylko że na tej przypowietrzonej szybciej trace temperaturę, ale to może nie byc miarodajne bo zbyt krótko testowałem. Aż do wyłączenia pompy nie trzymałem. Testowałem dziś około godziny. Na obu uruchomionych pętlachj miałem temp zasilania około 6 stopni. Jak chodziło tylko na tej przypowietrzonej spadała do 5 jak uruchomiłem też drugą podnosiła sie do 6 a jak zamykałem zapowietrzona potrafiła skoczyc do 7 stopni. Pytanie tylko czy nie było to wynikiem zbyt długiej pracy na przypowietrzonej a tym samy większe wychłodzenie. Kiedy przełaczyłem na mniej uzytkowana to temp momentalnie podskakiwała. w sobote potestuje z zegarkiem w ręku bez uruchamiania obu na raz. Bedzie to bardziej miarodajne

photos
09-11-2011, 19:01
Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży. Mam zadane 15 stopni a tylko na potrzeby testowania DZ ustawiłem na wyższą. Jak podłoga osiagnie temp to pewnie i praca pompy się unormuje...myslisz że to o to chodzi?

photos
09-11-2011, 19:05
to że nie działa ci jedna pętla, to tłumaczy, dlaczego tak szybko ci się DZ tak wychładza....

żeby było śmieszniej, połowe zeszłej zimy jechałem na 3 pętlach...jedna była zapowietrzona :D
tzn na 100% pewny nie jestem, ale raczej tak było...był dobijany glikol a nie zostało zrobione porządne odpowietrzenie...i latem jedna nitka była zapowietrzona, praktycznie nie szła....jest to też pewnie efektem tego, że była ona podczas pracy przydławiona (bo po pomiarach okazało się że szły nią niższe temperatury - no ale to było jeszcze przed czyszczeniem pompki DZ i wymianą czujnika temperatury)
teraz jestem dużo bardziej świadomy :)

u mnie w PC ręczne właczenie obiegówki DZ jest banalnie proste...no ale nie wiem jak to wygląda u ciebie...

Ale u mnie nie wygląda na aż takie duże zapowietrzenie bo tylko na tej petli tez pompa chodzi.

Liwko
09-11-2011, 19:06
Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży. Mam zadane 15 stopni a tylko na potrzeby testowania DZ ustawiłem na wyższą. Jak podłoga osiagnie temp to pewnie i praca pompy się unormuje...myslisz że to o to chodzi?

Coś wolno podłogówka odbiera ci ciepło. Zmniejsz prędkość pompek obiegowych GZ. Jeżeli przestawisz z 15 na 20 stopni, to praca PC powinna trwać bardzo długo.

photos
09-11-2011, 19:06
u mnie w PC ręczne właczenie obiegówki DZ jest banalnie proste...no ale nie wiem jak to wygląda u ciebie...
u mnie może też ale ja tego nie wiem.

NIestety u mnie nie ma żadnego filtra dolnego źródła. Być moze coś dostało się w pompę obiegowa DZ...nie wiem juz sam

Daga&Adam
09-11-2011, 19:09
Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży.

Nie chce Cie niepokoic ale wszystko to u Ciebie dziala jakos dziwnie :) A czy w tym czasie temperatura w domu podskoczyla ? U mnie rozruch podlogowki - jeszcze wtedy kominkiem - trwal jakies 4 dni. Grzalem w podlogi 40stC przez cale 4 dni, temperatura w domu rosla o 1-2-3st na dzien (od 10-ciu), a powrot byl wiecznie chlodny - cale cieplo szlo w posadzki i mury domu. To o czym piszesz to tez moze byc objaw zapowietrzenia podlogowki. Cieplo zamiast isc w podlogi - przechodzi tylko rozdzielaczem i wraca do pompy. Nie ma odbioru ciepla. Wychlodzone podlogi powinny odbierac to cieplo jak szalone - to jest studnia bez dna - ile bys nie wpompowal tyle wezma :)

photos
09-11-2011, 19:09
Coś wolno podłogówka odbiera ci ciepło. Zmniejsz prędkość pompek obiegowych GZ. Jeżeli przestawisz z 15 na 20 stopni, to praca PC powinna trwać bardzo długo.
No pozmniejszałem na I bieg wszystkie trzy czyli parter poddasze i wbudowana w pompę. Ale po około pół godziny pracy juz osiągnęła temp na powrocie...Po wyłączeniu jak pisałem szybko spadła czyli podłogówka odbiera ciepło ale jakos wolno.

Liwko
09-11-2011, 19:10
NIestety u mnie nie ma żadnego filtra dolnego źródła.

Aż mi się nie chce wierzyć. No ale...

Liwko
09-11-2011, 19:13
No pozmniejszałem na I bieg wszystkie trzy czyli parter poddasze i wbudowana w pompę. Ale po około pół godziny pracy juz osiągnęła temp na powrocie...Po wyłączeniu jak pisałem szybko spadła czyli podłogówka odbiera ciepło ale jakos wolno.

Co ile masz rurki kładzione? Może pompki za mocne?

photos
09-11-2011, 19:13
photos - a nie masz coś nie halo z GZ?
bo jak u mnie idą 2 obiegówki naraz (parter+poddasze), to temperatura rośnie baaardzo wolno
Tego nie wiem....rotametry wszedzie rozkręcone na maxa. Obiegówki działają jak trzeba...jak zakręce przepływ na kondygnacji to bucza więc przepływ jest ale temperatury osiąga rzeczywiscie szybko. Nie wiem czym to może być spowodowane. Zmniejszyłem właśnie celowo biegi na obiegówkach

Daga&Adam
09-11-2011, 19:15
Aż mi się nie chce wierzyć. No ale...

Ja tez nie mam. Kazda petle plukalem woda pod cisnieniem ~6 bar, przez kazda przepuscilem jakies 1500l czystej wody. Nic tam co mogloby uszkodzic pompe obiegowa lub wymiennik ciepla nie moze plywac :-)

Liwko
09-11-2011, 19:16
Tego nie wiem....rotametry wszedzie rozkręcone na maxa. Obiegówki działają jak trzeba...jak zakręce przepływ na kondygnacji to bucza więc przepływ jest ale temperatury osiąga rzeczywiscie szybko. Nie wiem czym to może być spowodowane. Zmniejszyłem właśnie celowo biegi na obiegówkach

No to na bank temperatura odczytywana jest z najkrótszej pętli. Przykręć nieco najkrótsze pętle.

Daga&Adam
09-11-2011, 19:16
Tego nie wiem....rotametry wszedzie rozkręcone na maxa. Obiegówki działają jak trzeba...jak zakręce przepływ na kondygnacji to bucza więc przepływ jest ale temperatury osiąga rzeczywiscie szybko. Nie wiem czym to może być spowodowane. Zmniejszyłem właśnie celowo biegi na obiegówkach

Ty patrz czy temperatura w DOMU jest osiagana, a nie na powrocie :) Jezeli w domu osiagasz te 15stC w tak krotkim czasie to... nic tylko sie cieszyc :-) Problem jest dopiero jak puszczasz 34, wraca raz dwa 28, pompa sie wylacza, a w domu masz np. ciagle 10.

photos
09-11-2011, 19:17
Nie chce Cie niepokoic ale wszystko to u Ciebie dziala jakos dziwnie :) A czy w tym czasie temperatura w domu podskoczyla ? U mnie rozruch podlogowki - jeszcze wtedy kominkiem - trwal jakies 4 dni. Grzalem w podlogi 40stC przez cale 4 dni, temperatura w domu rosla o 1-2-3st na dzien (od 10-ciu), a powrot byl wiecznie chlodny - cale cieplo szlo w posadzki i mury domu. To o czym piszesz to tez moze byc objaw zapowietrzenia podlogowki. Cieplo zamiast isc w podlogi - przechodzi tylko rozdzielaczem i wraca do pompy. Nie ma odbioru ciepla. Wychlodzone podlogi powinny odbierac to cieplo jak szalone - to jest studnia bez dna - ile bys nie wpompowal tyle wezma :)
No wiesz te moje testy trwały dzis około godziny wiec nie mogła podskoczyć. Ale jak wcześniej pompa chodziła non stop izadałem jej temperature 21 to masłem juz osiagnięta 19 stopni. Do 21 nie dało rady bo miałem troche dziur w domu i nie był do konca ocieplony. Ale podłoga była odczuwalnie cieplejsza

photos
09-11-2011, 19:21
No to na bank temperatura odczytywana jest z najkrótszej pętli. Przykręć nieco najkrótsze pętle.
OOOOOOOOOOO i chyba jest sedno sprawy......
Dziś jak wziąłem ręką za powrót był wyraźnie ciepły. Ale tylko w miejscu gdzie wpada powrót z grzejnika i podnosi lekko temp powrotu. Czyli obieg z grzejnika zakłamuje temperatury na powrocie

Liwko
09-11-2011, 19:24
OOOOOOOOOOO i chyba jest sedno sprawy......
Dziś jak wziąłem ręką za powrót był wyraźnie ciepły. Ale tylko w miejscu gdzie wpada powrót z grzejnika i podnosi lekko temp powrotu. Czyli obieg z grzejnika zakłamuje temperatury na powrocie

Tak sądzę;)

photos
09-11-2011, 19:27
Ty patrz czy temperatura w DOMU jest osiagana, a nie na powrocie :) Jezeli w domu osiagasz te 15stC w tak krotkim czasie to... nic tylko sie cieszyc :-) Problem jest dopiero jak puszczasz 34, wraca raz dwa 28, pompa sie wylacza, a w domu masz np. ciagle 10.
Ja pompa podziała odpowiednia ilosc czasu to daje radę nagrzać. \ale problem może tkwić w tym co napisał Liwko. I w zasadzie to sie zgadza. Krótka petla jaka jest grzejnik szybko osiaga temp i wbija sie w powrót z wysoką temperaturą. a że jest to okolo 1 m od pompy to temperatury moga być zniekształcone. Kiedy wyłaczy się pompa grzejnik zasilany jest taka jaka jest na powrocie. czyli ta która idzie z podłogówki, a tam jest jeszcze niska temp i stąd szybki spadek temp po wyłaczeniu się pompy ciepła.

photos
09-11-2011, 19:32
Tak sądzę;)

No to jest najbardziej prawdopodobna wersja. Bo jak piszecie i ja tez sądzę nie mozliwe jest aby powrót tak szybko osiągał zadaną temperaturę.

photos
09-11-2011, 19:34
Martwi mnie jeszcze tylko te dolne źródło. Myślicie że takie małe zapowietrzenie przełoży się tak bardzo na wyniki??
A może pozostała tam ta pustka o której pisałem wcześniej i stad te niskie temperatury?

photos
09-11-2011, 19:46
Photos - czyli wracamy do tego co wiedzieliśmy od początku - winny jest kaloryfer, który ci wstawili zamiast bufora...
Dokładnie. Nie przemyśleli do końca sterowania moją instalacja. Serwisman wymyślił juz przekaźniki które będą otrzymywały sygnał z eurosterów czyli czujników w domu i przekazywały do pompy. Jak wyłączą się obiegówki wyłaczy się pompa. Skoro tak to w środe powiem aby podłaczył pod to równiez obiegówke wbudowana w pompe. Kiedy właczą się obiegówki w domu euroster przez przekaźnik da sygnał do pompy aby sie uruchomiła. Moze też dać w takim układzie do obiegówki w pompie. A w takim przypadku grzejnik stanie sie zupełnie zbędny. Innego wyjścia nie widze i to tez przekaze gosciowi

HenoK
09-11-2011, 20:09
Martwi mnie jeszcze tylko te dolne źródło. Myślicie że takie małe zapowietrzenie przełoży się tak bardzo na wyniki??
A może pozostała tam ta pustka o której pisałem wcześniej i stad te niskie temperatury?Najpierw upewnij się, że masz odpowietrzone wszystkie pętle dolnego źródła. Robienie tego przy działającej sprężarce nie jest dobrym pomysłem, bo przy małych przepływach może dojść nawet do zamrożenia wymiennika płytowego DZ w PCi.
W menu sterownika (obsługa serwisowa) jest możliwość włączenia samej pompy obiegowej DZ. Jak to zrobić? Zajrzyj do instrukcji :). Musisz pewnie znać hasło.
Jeżeli włączysz samą pompę obiegową DZ, to bez problemu może ona działać nawet kilka godzin i tym sposobem pozbędziesz się powietrza z instalacji.
Na podobnej zasadzie możesz też odpowietrzyć GZ (podłogówkę).

photos
09-11-2011, 20:26
okej dzięki za rady. O postępach będe informował. Jeszcze bez tych przekażników moge sam sprawdzic czy to grzejnik mi zakrzywiał temperatury. Otóz ustawie temp w domu na 20 stopni, teraz jest na 15 wiec wiadomo że pompa bedzie musiała dłużej pochodzic i zamkne grzejnik. Zaobserwuje wówczas czy temperatury podnoszą sie równie szybko jak z grzejnikiem. Obstawiam że nie ale ie okaże. Odpowietrzanie i ogólnie dolne źródło zostawiam serwisowi. Przekaże im co jest i niech odpowietrzają. Oby to pomogło, ale tak szczerze mówiąc nie wydaje mi sie aby miało to az taki wpływ na temperatury. Zapowietrzone jest bo jak wspominałem macha sie wskaźnik przepływomierza a takze ciśnienie dolnego źródła. W momencie kiedy instalacja stoi ciśnienie jest w granicach 1,5 kiedy chodzi spada do 1. Powinno być stałe moim zdaniem przynajmniej.

photos
09-11-2011, 21:17
no to nie 0,5 jak u mnie. W dodatku u Ciebie jest kilkaset metrow a u mnie tylko 160. Wiec na pewno nie jest dobrze. od tego zaczne z instalatorem, jesli to nie pomoze trzeba szukac przyczyny dalej

photos
09-11-2011, 21:38
moze i ja mam zle cisnienie, ale niestety sie na tym nie znam

Madel
10-11-2011, 05:09
Witam,
Proszee o podpowiedz jaka moze byc przyczyna zmiany w pracy mojej PC. W zeszlym sezonie obserwowalem prace PC bardzo mocno, gdyz od stycznia sie wprowadzilismy. Dt gz wynosila ok 6-7stopni. Na chwile obecna (dzis) wynosi ok 10 st. Przed chwila konczyla prace i odczytalem temp. Zasilanie 38 powrot 27,7. Krzywa 2,8 temperatura w domu ustawiona 21,8 , pc pokazuje 22,3.dzis w nocy na zewnatrz 4st.
Dzieki

photos
10-11-2011, 06:11
pewnie posadzka jeszcze nie nagrzana jak trzeba i stad te roznice. Ewentualnie mozesz wlaczyc obiegowke na wyzszy bieg. U mnie taka roznica jest na I biegu

autorus
10-11-2011, 06:17
może to kogoś zainteresuje, odwierty pionowe za 60zł

http://allegro.pl/odwierty-pompa-pompy-ciepla-gwarancja-50-lat-i1926730837.html

Choć dla mnie to i tak drogo bo jakieś 250mb potrzebuję :(

photos
10-11-2011, 07:50
Jestem po rozmowie z instalatorem. Przekaźniki które chce mi zamontować będą dawały sygnał do obiegówki w pompie. Czyli jak Euroster odłączy pompę obiegową na swojej kondygnacji przekaźnik daje sygnał do wyłączenia pompy obiegowej w pompie ciepła. Ważne rzecz aby nie rozłączył gdy jeszcze druga kondygnacja nie osiągnęła zadanej temp. Serwisant powiedział że zrobi to tak że jak dopiero oba eurostery rozłączą swoje pompy, wówczas pójdzie sygnał do rozłączenia obiegówki w pompie. Tak jak chciałem. Grzejnik staje się zbędny zupełnie.Może go nie wyrzucę ale na pewno zamknę przepływ przez niego.
Powiedział mi tez jak uruchomić tylko pompę obiegową dolnego źródła. trzeba wejść w menu serwisowe. Jutro się pobawię.
Zaczyna to wszystko przypominać dobrze wykonana instalację. No ale zobaczymy jeszcze jak będzie z tym dolnym źródłem po odpowietrzeniu

autorus
10-11-2011, 09:55
a jak to jest u was z cw? liwko podaje takie śmieszne ceny które mu wychodzą ze się zastanawiam. Tylko jak pisałem u mnie max odległość to 20m, czy to ma jeszcze sens?

Liwko
10-11-2011, 10:06
może to kogoś zainteresuje, odwierty pionowe za 60zł

http://allegro.pl/odwierty-pompa-pompy-ciepla-gwarancja-50-lat-i1926730837.html

Choć dla mnie to i tak drogo bo jakieś 250mb potrzebuję :(

A wiesz już jakie będziesz miał zapotrzebowanie? Może i 200m wystarczy.

autorus
10-11-2011, 10:28
adiqq faktycznie często powtarzasz ze dużo się chlupiecie, u mnie z racji szamba to absolutnie nie możliwe. Ale 15 m odległości to tez sporo. A jak masz ocieplone rury? W piance? I w podłodze w styro?

Ja kombinowałem dać w tym pur w środkowej warstwie znaczy sie jak tego pur będzie 50-80cm to tak w połowie żeby miały cieplutko.
Tylko mi sie zakodowało ze jak cyrkulacja to musi być bardzo drogo, i mam kilka przykładów z życia na takie twierdzenie.

Powiem wprost " osiołkowi w żłobie dano w jednym owies w drugim siano. .........." Czuję się jak ten osioł z bajki.
Pojęcia nie mam co zrobić i chyba zdechnąć zostanie :)

autorus
10-11-2011, 10:30
A wiesz już jakie będziesz miał zapotrzebowanie? Może i 200m wystarczy.

to prawda, nie wiem, szacowałem ale czekam na koniec projektu i potem zlecę OZC. teraz to takie gdybanie :(

Liwko
10-11-2011, 10:49
adiqq faktycznie często powtarzasz ze dużo się chlupiecie, u mnie z racji szamba to absolutnie nie możliwe. Ale 15 m odległości to tez sporo. A jak masz ocieplone rury? W piance? I w podłodze w styro?

Ja kombinowałem dać w tym pur w środkowej warstwie znaczy sie jak tego pur będzie 50-80cm to tak w połowie żeby miały cieplutko.
Tylko mi sie zakodowało ze jak cyrkulacja to musi być bardzo drogo, i mam kilka przykładów z życia na takie twierdzenie.

Powiem wprost " osiołkowi w żłobie dano w jednym owies w drugim siano. .........." Czuję się jak ten osioł z bajki.
Pojęcia nie mam co zrobić i chyba zdechnąć zostanie :)

Do wanny cyrkulacji nie rób, to samo dotyczy kuchni. Do reszty poprowadź rurki jak najkrótszą drogą. I dobrze je ociepl.

autorus
10-11-2011, 11:03
a czemu do wanny i kuchni nie?

Liwko
10-11-2011, 11:08
a czemu do wanny i kuchni nie?

Bo do wanny lejesz dużo wody, wiec jak na początku poleci trochę zimnej nie będzie problemu. No chyba że będziesz miał dość małą wannę lub będziesz lał do niej mało wody.
W kuchni, z doświadczenia wiem, że mając zmywarkę, ciepła woda jest potrzebna bardzo sporadycznie. Jak już to zwykły tani przepływowy.

autorus
10-11-2011, 13:22
Ok, ale czy to z tą wanną będzie duży problem jeśli od razu będzie ciepła woda? Przecież cyrkulację jak pisałeś załączasz dwa razy dziennie.
Gdyby cyrkulacja chodziła non stop to oczywiście byłyby to oszczędności, bez gadania.

Chodzi mi o to czy bawić się w podział tu tak a tu nie. Czy to jest warte zachodu?

Liwko
10-11-2011, 13:40
A po co kupować materiały i cyrkulować coś, co jak sam pisałeś, będzie używane sporadycznie. Już lepiej i taniej wyjdzie spuścić te parę litrów zimnej wody.

zorba-
10-11-2011, 16:14
wszystkie wasze dyskusje rozumiem i zbieram do mojej przyszłej instalacji pc ,tylko nie łapię odnośnie cyrkulacji ,co to jest? kiedyś pytałem ,ale nikt mi nie odpisał .

piwopijca
10-11-2011, 16:26
Cyrkulacja to jest "powrot" zimnej wody z ukladu cieplej wody i wymiana jej na wode ciepla ze zbironika -zebys nie musial dlugo czeac i zbyt duzo zimnej wody spuscic zanim zacznie leciec ciepla. Jest to tak jakby "by-pass" w ukladzie cieplej wody.

http://img263.imageshack.us/img263/4508/cyrkulacjacwu.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/cyrkulacjacwu.jpg/)

Pzdr.

piwopijca
10-11-2011, 16:28
A po co kupować materiały i cyrkulować coś, co jak sam pisałeś, będzie używane sporadycznie. Już lepiej i taniej wyjdzie spuścić te parę litrów zimnej wody.

Nie zgodze sie z Toba, cyrkulacja do wanny - o ile robi sie ja wogole, nie jest duzym, dodatkowym kosztem a z czasem moze sie dosyc szybko zamortyzowac, szczegolnie jak ma sie szambo i kazdy litr spuszczonej wody kosztuje pozniej wywozem nieczystosci

Liwko
10-11-2011, 17:01
wszystkie wasze dyskusje rozumiem i zbieram do mojej przyszłej instalacji pc ,tylko nie łapię odnośnie cyrkulacji ,co to jest? kiedyś pytałem ,ale nikt mi nie odpisał .

Cyrkulacja jest po to, by po odkręceniu kranu od razu leciała ciepła woda. Jeżeli robisz bez cyrkulacji, zwyczajnie ciągniesz rurkę do kranu, jeżeli chcesz mieć cyrkulację musisz zrobić pętle i dać pompkę cyrkulacyjną by tę wodę ze zbiornika przeganiała dookoła pętli.

Liwko
10-11-2011, 17:07
Nie zgodze sie z Toba, cyrkulacja do wanny - o ile robi sie ja wogole, nie jest duzym, dodatkowym kosztem a z czasem moze sie dosyc szybko zamortyzowac, szczegolnie jak ma sie szambo i kazdy litr spuszczonej wody kosztuje pozniej wywozem nieczystosci

Jeżeli wanna ma być używana sporadycznie? U mnie wanna jest używana co drugi dzień, i dzisiaj cyrkulacji do niej bym nie zrobił. Tyle że ja nie mam szamba. Ale jeśli to naprawdę będzie od święta, to te dodatkowe kilka litrów dla szamba nie mają znaczenia.

arecki1338
10-11-2011, 17:11
zauwazylem u siebie ze podczas startu i pracy PC slychac jakby przelewajaca sie wode w kolektorach z DZ, czy macie takie "odglosy" tez u siebie, czy nie powinno byc tego slychac. Moze to efekt zapowietrzonego DZ? Pompa pracuje od wrzesnia.

Madel
10-11-2011, 17:37
pewnie posadzka jeszcze nie nagrzana jak trzeba i stad te roznice. Ewentualnie mozesz wlaczyc obiegowke na wyzszy bieg. U mnie taka roznica jest na I biegu

Mam pompe buderusa (z forum wiem, ze to prawie to ci IVT - przynajmiej sterownik) i niestety nie mialem jeszcze przyjemnosci:) przestawiania biegu obiegowki. Prosze o podp jak to zeobic - jest zapewne zintegrowana w pompie - nic na zewnatrz nie ma.

Wracajac do pytania o roznice na we/wy podlogowki, to mysle ze to nie wina nagrzania badz nie podlogowki - pompa chodzila juz kilka tygodni po 3-4godzin dziennie.
Przypomnialem sobie, ze na wiosne wstawilem dwie drabinki w lazienkach - w poprzednim sezonie byly zamkniete petle. Oraz zamknalem dwie petle ktore prowadza na niezamontowane jeszcze grzejniki do garazu i kotlowni-raczej ich tam nigdy nie bedzie, ale w zeszlym roku te petle byly otwarte. Czy zamkniecie ich moglo spowodowac taki wzrost oporow na podlogowce, ze cos mi sie w tych roznicach we/wy poprzestawialo?

Madel
10-11-2011, 17:39
zauwazylem u siebie ze podczas startu i pracy PC slychac jakby przelewajaca sie wode w kolektorach z DZ, czy macie takie "odglosy" tez u siebie, czy nie powinno byc tego slychac. Moze to efekt zapowietrzonego DZ? Pompa pracuje od wrzesnia.

Przylaczam sie do pytania - slysze podobne odglosy.

zorba-
10-11-2011, 17:45
Cyrkulacja jest po to, by po odkręceniu kranu od razu leciała ciepła woda. Jeżeli robisz bez cyrkulacji, zwyczajnie ciągniesz rurkę do kranu, jeżeli chcesz mieć cyrkulację musisz zrobić pętle i dać pompkę cyrkulacyjną by tę wodę ze zbiornika przeganiała dookoła pętli.

mam rozumieć że przed użyciem wody np. w kuchni ( gdzie najczęściej baniak cwu jest najdalej) musiałbym włączyć cyrkulacje np. 5min ?

fotohobby
10-11-2011, 17:58
Generalnie cyrkulacja sterowana jest automatycznie - może być ustawiana za pomocą prostych programatorów czasowych (np od 6.00 do 23.00, 10 minut pracy - 20 minut przerwy). Zależy od tego, jak długa jest pętla i jak o zaizolowane rury.

photos
10-11-2011, 18:03
Przylaczam sie do pytania - slysze podobne odglosy.

tak to jest przejaw zapowietrzenia ukladu. U mnie juz nie slychac bo mam automatyczny odpowietrznik i im dluzej instalacja pracuje tym bardziej sie odpowietrza ale jeszcze jest troche zapowietrzone i bede musial przyspieszyc ten proces recznie

photos
10-11-2011, 18:07
Mam pompe buderusa (z forum wiem, ze to prawie to ci IVT - przynajmiej sterownik) i niestety nie mialem jeszcze przyjemnosci:) przestawiania biegu obiegowki. Prosze o podp jak to zeobic - jest zapewne zintegrowana w pompie - nic na zewnatrz nie ma.

Wracajac do pytania o roznice na we/wy podlogowki, to mysle ze to nie wina nagrzania badz nie podlogowki - pompa chodzila juz kilka tygodni po 3-4godzin dziennie.
Przypomnialem sobie, ze na wiosne wstawilem dwie drabinki w lazienkach - w poprzednim sezonie byly zamkniete petle. Oraz zamknalem dwie petle ktore prowadza na niezamontowane jeszcze grzejniki do garazu i kotlowni-raczej ich tam nigdy nie bedzie, ale w zeszlym roku te petle byly otwarte. Czy zamkniecie ich moglo spowodowac taki wzrost oporow na podlogowce, ze cos mi sie w tych roznicach we/wy poprzestawialo?

Pompa obiegowa jest wbudowana w pompe ciepla. Ja ostatnio otworzylem swoja i sam zmienilem bieg. Masz tam dwie pompy obiegowe DZ i gornego. Dojdziesz po rurkach ktora jest od czego. U mnie od dolnego zrodla jest tuz nad sprezarka a od podlogowki po przeciwnej stronie. Na boku pompek sa reczne pokretla i znaczki na ktorym biegu jest aktualnie

Madel
10-11-2011, 18:41
Pompa obiegowa jest wbudowana w pompe ciepla. Ja ostatnio otworzylem swoja i sam zmienilem bieg. Masz tam dwie pompy obiegowe DZ i gornego. Dojdziesz po rurkach ktora jest od czego. U mnie od dolnego zrodla jest tuz nad sprezarka a od podlogowki po przeciwnej stronie. Na boku pompek sa reczne pokretla i znaczki na ktorym biegu jest aktualnie

Ogromne dzieki za pkmoc :D ide rozkrecac obudowe

tomo21
10-11-2011, 18:50
Witam!
Jaki parametr z OZC powinien być brany pod uwagę przy doborze pompy,
- wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA- w kWh/m2
czy:
- projektowe obciążenie ciepne budynku- w watach

arecki1338
10-11-2011, 18:56
PHOTOS, dzieki za odpowiedz. Jak dlugo taki uklad moze sie odpowietrzac? w jaki sposob to mozna przyspieszyc recznie?

tomo21
10-11-2011, 19:42
adiqq, a możesz wyjaśnić daczego ten parametr?
bo mi bardziej pasuje ten mówiący o obciążeniu cieplnym w zadanych warunkach obliczeniowych OZC
Reasumując, u mnie to wychodzi tak:
- roczne zapotrzebowanie to 7200 kWh/rok, co daje 47kWh/m2
- projektowe obciążenie ciepne 3800W, co daje 24,5W/m2
Do tego 4 osoby, ale tylko 1 natrysk, 2 WC, plus klasyka: zmywarka, pralka,kuchnia
No i pytanie jaka pompa 6-tka czy 8-ka?

photos
10-11-2011, 20:49
PHOTOS, dzieki za odpowiedz. Jak dlugo taki uklad moze sie odpowietrzac? w jaki sposob to mozna przyspieszyc recznie?

Jak dlugo to zalezy od ilosci pracy obiegowki DZ.
U mnie ma przepracowane ponad 100 godzin i jak pisalem nie slychac przeplywu wody ale jest jeszcze zapowietrzone.

Ja bede odpowietrzal tak. Wylacze pompe tj w tryb wylaczenie instalacji. zakrece dobra petle, bo wiem ktora jest zapowietrzona, na przeplywomierzu tej petli skacze mi wskaznik.
I wlacze obiegowke dolnego zrodla na kilka godzin na 3 bieg. Jak nie wiesz ktora petla to musisz puscic na calosci DZ. Moze z kilkoma godzinami to przesadzilem tam potrzeba raczej dluzszego czasu. Wiec na jakies dwa dni zostawie i sie okaze.

arecki1338
10-11-2011, 20:59
Dzieki, poczekam jeszcze troche i sprawdze jak wyglada u mnie na przeplywomierzach.

Daga&Adam
10-11-2011, 21:00
Przylaczam sie do pytania - slysze podobne odglosy.

Sprobuj wlaczyc recznie pompe DZ. Jezeli wtedy tez bedzie slychac te odglosy - to jest to powietrze w rurach. Trzeba odpowietrzyc!

Daga&Adam
10-11-2011, 21:02
Witam!
Jaki parametr z OZC powinien być brany pod uwagę przy doborze pompy,
- wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA- w kWh/m2
czy:
- projektowe obciążenie ciepne budynku- w watach

To drugie. To jest maksymalna moc jaka bedziesz potrzebowal do ogrzania budynku dla parametrow jakie liczyles (u mnie to -20stC). Do tego oczywiscie musisz dodac 1,5-2kW na potrzeby grzania CWU :)

Daga&Adam
10-11-2011, 21:03
adiqq, a możesz wyjaśnić daczego ten parametr?
bo mi bardziej pasuje ten mówiący o obciążeniu cieplnym w zadanych warunkach obliczeniowych OZC
Reasumując, u mnie to wychodzi tak:
- roczne zapotrzebowanie to 7200 kWh/rok, co daje 47kWh/m2
- projektowe obciążenie ciepne 3800W, co daje 24,5W/m2
Do tego 4 osoby, ale tylko 1 natrysk, 2 WC, plus klasyka: zmywarka, pralka,kuchnia
No i pytanie jaka pompa 6-tka czy 8-ka?

Jezeli jestes absolutnie pewien tych wynikow i rzeczywiscie zbudowales tak bardzo energooszczedny dom - to 6-tka! 3,8kW na CO + 2kW na CWU = 5,8kW. Bedzie jeszcze maly zapasik :)

Daga&Adam
10-11-2011, 21:06
a jaka wielkość domu?
dla przykładowego domu 100m2 i twoich danych, potrzebujesz 4,7 kw na CO + 1kw na CWU (przyjmuje się 0,25kw na 1os) czyli wychodzi 6


Adrian - tu sie mylisz, roczne zapotrzebowanie to poprostu roczne zuzycie w kWh (w ciagu calego sezonu grzewczego). On musi patrzec na parametr projektowego obciazenia cieplnego budynku! Z tym ze 3,8kW to bardzo malo - musi miec bardzo cieply dom :)

Daga&Adam
10-11-2011, 21:28
jesteś pewien?
u mnie te dane mam podobne, odpowiednio 48,5kwh/m2*rok i 29,2W/m2, a projektowe 6,89kw

Na 100% - masz projektowe 6,89 wiec masz pompencje 8kW - idealnie:) Tu na m2 nie ma co przeliczac bo chodzi tylko o wymagana moc w najnizszych temperaturach. Moc na caly budynek :)

tomo21
11-11-2011, 06:28
Mi właśnie ten parametr dot. obciążenia wydaje się odpowiedni, jeśli chodzi o dobór pompy/kotła.
Czyli moc potrzebna do wyrównania strat w najgorszych założonych warunkach - przynajmniej ja go tak to rozumiem.
Natomiast uśrednione zapotrzebowanie w skali roku nie bardzo ma tu bezpośrednie przełożenie.
Faktem jest, że większość ludzi czy nawet instalatorów, z którymi ja miałem do czyniena właśnie "kWh/m2/rok" się posługuje dobierając urządzenie grzewcze.
Może ktoś jeszcze się wypowie bo sam już nie wiem, nie chciałbym na nowo odkrywać Ameryki :)

Adiqq, z twoich danych wynika, że masz 235m2 powierzchni ogrzewanej, na tyle 8-ka to tak na styk chyba.
Ja mam 150m2 podłóg, 130 użytkowej
Stodoła: płyt. fundamentowa 20styro, ściana bk24+20styro, dach 40 wełny

tomo21
11-11-2011, 07:53
A która wersja OZC jest spaprana. Może ja w niej liczyłem i coś jest nie tak z obliczeniami?
Lub inaczej, w której wersji należy liczyć by wyniki były najbardziej miarodajne?

tomo21
11-11-2011, 08:34
Ja też liczyłem w 4.01.B, ciekawe czy wyniki w nowszej wersji znacznie by się różniły?

dargoth
11-11-2011, 13:53
Witam!
Jaki parametr z OZC powinien być brany pod uwagę przy doborze pompy,
- wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA- w kWh/m2
czy:
- projektowe obciążenie ciepne budynku- w watach

Ja dobieram dla projektowego obciążenia cieplnego. Chyba właśnie o to chodzi, żeby pompa dała radę ogrzać dom w najzimniejsze dni. Zapotrzebowanie cieplne na kwh/m2 na rok nie ma z tym wiele wspólnego. Co najwyżej możemy policzyć ile godzin nasza PC będzie pracowała w roku, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie w całym domu i sprawdzić czy nie będzie to zbyt długa praca i czy nadmiernie nie zostanie obciążona sprężarka.
Jeśli moc PC dobierzesz dla -20st C to, przy -21 dom zacznie się powoli wychładzać. Jak masz dobrze ocieplony to bardzo powoli i spokojnie przeczekasz nawet kilka dni mrozów. Jeśli w zapasie masz jakąś grzałkę to najwyżej się załączy na te najzimniejsze dni i troszkę COP spadnie. Statystycznie tych najzimniejszych dni w roku jest naprawdę niewiele i być może ekonomiczniejszym rozwiązaniem było by dobierać PC dla temperatur -15 lub nawet -10, a na wypadek niedoborów mocy w duże mrozy zaopatrzyć układ w grzałkę. Trzeba by było się pobawić i policzyć.
Tak naprawdę nie widzę powodu dla którego moc PC, trzeba by było dobierać na podstawie rocznego zapotrzebowania na m2. Być może mój punkt widzenia wynika z braku wiedzy i bardziej doświadczeni forumowicze mnie poprawią.

photos
11-11-2011, 17:24
dzisiaj troche pobawilem sie instalacja i zrobilem male zmiany, tak aby pompa mogla chodzic jak potrzeba do momentu przyjazdu serwisanta. Mianowicie, eurostery czyli sterowniki pokojowe ustawilem na 30 stopni, a na pompie ustawilem 20 stopni. Wiadomo ze 30 nie uzyskam bo na pompie jest duzo mniej i dzieki temu obiegowki ktorymi steruja eurostery beda pracowac bez przerwy, a jak obiegowki beda chodzic caly czas to obieg z grzejnikiem jest zupelnie niepotrzebny. Tym sposobem moglem zakrecic grzejnik. Teraz dopiero widac jak on psul prace pompy. Jest tak jak powinno czyli pompa juz tak szybko nie osiaga zadanej temp na zasilaniu jak rowniez na powrocie. Liwko mial racje z tym zaklocaniem tem przez najkrotrzy obieg. Teraz pompa chodzila dobre 3 godziny bez przerwy zanim podbila temp powrotu na tyle aby wylaczyla sie pompa.
Obiegowka DZ poszla na 3 bieg i troche juz sie odpowietrzylo zrodlo ale jeszcze wiele brakuje. Podobnie obiegowki GZ. Wczesniej przestawilem na I bieg ale delta wynosila ookolo 10 stopni. Teraz chodza na 3 biegu i delta wynosi 5 stopni - optymalnie moim zdaniem.
Przy okazji takich ustawien sprawdze sobie czy temp zadana na pompie bedzie sie pokrywala z ta w domu.

Jacek150
11-11-2011, 18:55
A jakie temp DZ teraz uzyskujesz przy tej delcie ?

photos
11-11-2011, 20:22
ale delta 5 tyczy sie gornego zrodla. Na 3 biegu pompy dolnego zrodla mam delte 2 stopnie.
Dzisiaj pompa chodzila 4 godziny i zasilanie spadlo do 2 stopni. Mam jeszcze zapowietrzone DZ. Jutro jeszcze troche pogonie sama obiegowka, powinno lepiej sie odpowietrzyc.
Nie moge ustawic aby non stop chodzila obiegowka DZ bo bym tak zrobil na dobe i po ptakach a u mnie po pol godziny wylacza sie obiegowka

photos
12-11-2011, 13:59
mam pytanie, czy u was jak nagrzeje sie woda w rurkach to mocniej huczy?? Ale nie w podlogowce a w zasilajacych, czyli tych doprowadzajacych wode do szafek. U mnie jest troche glosno. Jak zmniejsze bieg obiegowki jest lepiej ale i delta zmienia sie z 5 na 7 stopni

Liwko
12-11-2011, 14:09
Nic takiego nie zaobserwowałem.

niedowiarek
12-11-2011, 14:14
mam pytanie, czy u was jak nagrzeje sie woda w rurkach to mocniej huczy?? Ale nie w podlogowce a w zasilajacych, czyli tych doprowadzajacych wode do szafek. U mnie jest troche glosno. Jak zmniejsze bieg obiegowki jest lepiej ale i delta zmienia sie z 5 na 7 stopni

Im wyższa temperatura gz tym większa moc pobierana z elektrowni i głośniejsza praca sprężarki. Im szybciej woda krąży w instalacji tym większe szumy, ale też im większe dławienie i wyższy bieg pompki obiegowej to też jest głośniej. Jak solidnie przydławisz to możesz nawet zagwizdać zaworem;)

photos
12-11-2011, 14:20
ale ja nic nie dlawilem.
Wczesniej nic nie szumialo. Moze jeszcze podlogowka jest zapowietrzona

niedowiarek
12-11-2011, 14:26
To słyszysz sprężarkę. Sprawdź czy nie rezonuje jakiś element (blacha na obudowie, drzwiczki rozdzielacza, luźno zamontowana rurka itp.)

Daga&Adam
12-11-2011, 14:38
Pisalem ostatnio o sposobie sterowania moja pompa. Brakuje mi jeszcze dwoch drobnych rzeczy do sterowania takiego jak chce ale nim zaczne wprowadzac poprawki - musze miec dane zeby wiedziec co optymalizowac do dzialania w II taryfie.

No wiec oczujkowalem troche kotlowni - w sumie 11 czujek temperatur :) Poki co czujki:
- bufor gora
- bufor srodek
- bufor dol
- baniak CWU gora
- baniak CWU srodek
- DZ wejscie
- DZ wyjscie
- zasilanie GZ CO
- zasilanie GZ CWU
- powrot GZ
- zasilanie podlogowki

Brakuje mi powrotu z podlogowki i najwazniejszych - temperatury na zewnatrz i w reprezentatywnym pomieszczeniu. Moze dzisiaj doloze jak sie uda. Odpalilem to wszystko wczoraj i tak bardzo na szybko pierwszy wykresik od godziny 0:00 z bufora CO plus DZ:

http://szyna.civ.pl/bufor_i_dz.png
bezposredni link (forum zmniejsza obrazki) (http://szyna.civ.pl/bufor_i_dz.png)

Jest tam jeszcze temp. wody grzewczej (czyli idacej z bufora na podlogi).

Temperatury w nocy byly juz grubo na minusie. Widac jak pompa zaczela grzac bufor po 4 i skonczyla o 6. Potem miala zaczac o 13 ale nie wystarczylo energii i zaczela ponownie grzac przed 12. Skonczyla o 15, czyli prawidlowo (koniec taniej taryfy). Zobaczymy co bedzie dalej ;)

Pelny wykres wszystkich czujek wyglada poki co tak:

http://szyna.civ.pl/all_temp.png
bezposredni link (forum zmniejsza obrazki) (http://szyna.civ.pl/all_temp.png)

To bardzo "na cieplo" ;)

Daga&Adam
12-11-2011, 14:40
mam pytanie, czy u was jak nagrzeje sie woda w rurkach to mocniej huczy?? Ale nie w podlogowce a w zasilajacych, czyli tych doprowadzajacych wode do szafek. U mnie jest troche glosno. Jak zmniejsze bieg obiegowki jest lepiej ale i delta zmienia sie z 5 na 7 stopni

Zapowietrzona instalacja lub mocno zdlawiony zawor. Nie dalej jak 3 dni temu wymienilem u siebie zawor na glownym rodzielaczu - zawor zasilania parteru. Cos mi nie pasowalo (za niskie przeplywy na rotametrach i za duza delta wejscia/wyjscia z parteru no i troche za glosno chodzilo). Winnym okazal sie zawor kulowy PP32 - raczka urwala sie od kulki - raczka moznabylo otwierac / zamykac zawor, a kula w srodku sie nie ruszala, a byla w stanie 90% zamknieta :)

Nigdy wiecej takich zaworow - jak juz PP to przejscie na GZ i zwykly zawor mosiezny :)

photos
12-11-2011, 15:22
To słyszysz sprężarkę. Sprawdź czy nie rezonuje jakiś element (blacha na obudowie, drzwiczki rozdzielacza, luźno zamontowana rurka itp.)

Niee. To na 100 procent albo zawor albo zapowietrzenie, jak zmniejsze bieg obiegowki jest ciszej

Daga&Adam
12-11-2011, 15:24
mam pytanie, czy u was jak nagrzeje sie woda w rurkach to mocniej huczy?? Ale nie w podlogowce a w zasilajacych, czyli tych doprowadzajacych wode do szafek. U mnie jest troche glosno. Jak zmniejsze bieg obiegowki jest lepiej ale i delta zmienia sie z 5 na 7 stopni

A nie masz tam czasem gdzies zaworu zwrotnego ?
Wyglada to mniejwiecej tak:

http://www.sklep.wodmax.com.pl/_var/gfx/700877a6d5dac0490a53d27acf332fd1.jpg

One potrafia dzwonic. Wtedy albo go wymien albo usun sprezynke zeby stawial mniejszy opor :)

photos
12-11-2011, 17:17
no wlasnie mam taki zawor ale slysze szumy i w zasilaniu i w powrocie. Sylychac tez pietro wyzej, w miejscu gdzie ida rury do zasilania poddasza.

Daga&Adam
12-11-2011, 17:22
no wlasnie mam taki zawor ale slysze szumy i w zasilaniu i w powrocie. Sylychac tez pietro wyzej, w miejscu gdzie ida rury do zasilania poddasza.

A masz odpowietrzniki automatyczne na belkach zasilania/powrotu rozdzielaczy podlogowki ? Sprawdz czy korki na nich sa luzne. Moga byc dokrecone na maks - wtedy taki odpowietrznik nic nie odpowietrza.

photos
12-11-2011, 18:20
mam w domu dwie szafki. Odpowietrznik jest tylko jeden w tej wyzej czyli na poddaszu. Jest zamontowany w gornym rozdzielaczu. Korki sa odkrecone

niedowiarek
13-11-2011, 07:57
No wiec oczujkowalem troche kotlowni ...

Jak się maluje takie obrazki?
Dużo trza zainwestować?

photos
13-11-2011, 08:33
A tak wygląda od środka Viessmann...tu też nie ma nic szczególnego.
No może sterownik, ogólnie elektronika trochę tu zajmuje miejsca.
http://img18.imageshack.us/img18/3518/pompa1s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/pompa1s.jpg/)http://img853.imageshack.us/img853/3176/pompa2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/853/pompa2.jpg/)

Może stworzylibyśmy wątek o zdjęciach swoich instalacji, "kotłowni".
Pamiętam jak ja szukałem pierwszych informacji o pompach ciepła, bardzo chciałem zobaczyć jak to wygląda w domu, jak jest podłączone itp, a nie tylko ładne zdjęcia na folderach reklamowych

photos
13-11-2011, 08:40
Jak tak popatrzyłem na tego Ekopola Daga&Adam to jest taki jakoś bardziej "poukładany"...mniej miejsca to wszystko zajmuje.
No i z tego co widzę jest w środku lepiej ocieplony. Moja pompa też jest wygłuszona ale brakuje ocieplenia rurek w środku. Chyba sam w to zainwestuję bo widzę że jest potrzebne, otóż jak dolne źródło ma bardzo niskie temp to z rurek doprowadzających glikol skrapla się woda.

photos
13-11-2011, 09:08
uważam, że założenie takiego wątku zdjęciowego to dobry pomysł :)
No to poszło...:) Adiqq dorzucaj swoje foty :)

Daga&Adam
13-11-2011, 09:39
Jak się maluje takie obrazki?
Dużo trza zainwestować?

150 pln w kontroler 1-wire na COMa (do lutowania samemu ale to cztery diody i opornik - na pajaka, miesci sie we wtyczce) i 16 czujnikow typu DS1820 - kazda dodatkowa czujka 5-6 pln, mozliwosc podpiecia dowolnej ilosci, do tego oczywiscie jakis PC z linuxem, oprogramowanie darmowe :)

Dzisiaj w nocy mi niestety serwerek padl - juz wiem czemu mialem go w domu a nie w szafie w serwerowni - jakis sprzetowy feler ma :( Musze zmontowac cos innego - mam jeszcze fajne platformy serwerowe na celeronie 1,4 ktore sa malutkie, biora bardzo malo pradu i sa ciche - przy malych potrzebach mozna im nawet wiatraki powylaczac.. :) I tym sposobem nie wiem co sie dzialo od 1 w nocy do teraz ;(

Daga&Adam
13-11-2011, 09:43
Jak tak popatrzyłem na tego Ekopola Daga&Adam to jest taki jakoś bardziej "poukładany"...mniej miejsca to wszystko zajmuje.
No i z tego co widzę jest w środku lepiej ocieplony. Moja pompa też jest wygłuszona ale brakuje ocieplenia rurek w środku. Chyba sam w to zainwestuję bo widzę że jest potrzebne, otóż jak dolne źródło ma bardzo niskie temp to z rurek doprowadzających glikol skrapla się woda.

Ja zaczalem robic fotki juz po zdjeciu wiekszosci ocieplenia!! W srodku cala pompa jest wrecz wypchana welna mineralna :) Nie ma tego na fotach!! Ale faktycznie ocieplenie / wygluszenie jest b. dobre - przede wszystkim sprezarki i wymiennikow, rurki wszystkie tez. A poza tym maja jakis genialny material wygluszajacy w bocznych sciankach. Po zdjeciu przedniej scianki pompa chodzi 10 x glosniej - az uszy bola, tak sprezarka daje czadu. Po jej zalozeniu (a ten material ma moze 1-2cm grubosci tylko) jest bardzo cicho - porownywalnie do cichej lodowki.

photos
13-11-2011, 10:43
no kotlownie...przede wszystkim. Jak ktos ma foty pompy otwartej to tez. Ogolnie zdjecia instalacji co z pompa ciepla

Daga&Adam
13-11-2011, 11:24
no kotlownie...przede wszystkim. Jak ktos ma foty pompy otwartej to tez. Ogolnie zdjecia instalacji co z pompa ciepla

Ja wrzuce jak calosc bedzie gotowa - brakuje mi przede wszystkim izolacji i glupio tak rurki gole wygladaja :-) Pozatym u mnie to bylo dolozenie PC do istniejacej instalacji z piecykiem elektrycznym i kominkiem z duzym buforem. Gdybym odrazu zaplanowal pompe to zupelnie inaczej bym wszystko poukladal. Teraz mialem 5-6mb do zbiornika CWU i konieczne dlugie rurki.. Kotlownie projektowana od zera mozna duzo zgrabniej zaplanowac :) No ale co zrobic ;)

puzondm
13-11-2011, 11:49
ale ja nic nie dlawilem.
Wczesniej nic nie szumialo. Moze jeszcze podlogowka jest zapowietrzona
masz zapowietrzone, musisz odpowietrzyć każdy obieg

puzondm
13-11-2011, 11:58
odnalazłem ostatnio w swoim sterowniku Ziriusa współczynnik korekcji temperatury na mieszaczu, ustawiłem go na większą deltę 9C na podłogówkę, wpuszczam temp 33C, dzięki czemu pompa włącza sie tylko raz na początku II taryfy, bo bardzo wolno nagrzewa bufor. Na podłodze nie odczuwam ciepła więc chyba jest ok. Ktos z was kombinował z deltą na podłogówce?

photos
13-11-2011, 12:22
no ja wlasnie tez mysle zeby zmniejszyc bieg na 2 mam teraz na 3 i delta wynosi 5 stopni, na 2 wynosi 7 stopni a na 1 kolo 10. Tez wlasnie chce zrobic tak zeby pompa wlaczyla sie raz i grzala dlugo.
Co do tego zapowietrzenia to sam nie wiem. Wczesniej tego nie bylo, teraz slychacale tylko w tych grubszych rurkach zasilajacych. Podlogowka teraz ma obieg 24 na dobe wiec zobaczymy

arecki1338
13-11-2011, 12:37
jak to jest z ta roznica na wejsciu i wyjsciu na podlogowke. Mam ustawiona krzywa na 2 i podbicie 0,5, a caly czas temperatury na wejsciu i wyjsciu mam praktycznie takie same 26,5st, w domu okolo 21st.Czy tak jest dobrze ze nie ma roznic, czy lepiej jakby jakas roznica byla? Przy wyzszej krzywej mam okolo 5st roznicy,ale w domu wtedy jest za cieplo bo 23st.

photos
13-11-2011, 13:09
no bo masz juz nagrzane w domu. Wowczas podlogowka nie oddaje ciepla bo nie ma odbioru, a co za tym idzie nie odbiera tez ciepla z rurek dlatego masz takie same temp. Jak podbijasz na pompie to automatycznie podnosisz temp w domu. Grzejesz mocniej wode i podlogowka zaczyna odbierac cieplo z rurek ot i cala filozofia

photos
14-11-2011, 09:46
Odnośnie tych moich szumów w instalacji. Dziś jeszcze spróbuje odkręcić śrubkę w obiegówce,tę na środku na płaski śrubokręt zobaczymy może tam jest powietrze. W tygodniu instalator ma podjechać i zobaczyć o co chodzi z tym szumem

autorus
14-11-2011, 11:36
Może już było ale się spytam, jak to jest z głębokością odwiertów pionowych. Przeczytałem ze im głębiej tym zimniej?
http://www.ekologika.pl/index.php/energia-ziemi/2435-im-gbiej-tym-zimniej.html

http://www.ekologika.pl/index.php/energia-ziemi/2436-zamroony-czas-im-gbiej-tym-zimniej-cz2.html

Jak to właściwie jest?

Te 50 m to interpretacja firmy którą robi odwierty:

"Uwaga! Głębokie odwierty dłużej się regenerują po zimie. Istnieje błędne przekonanie, że im głębiej tym cieplej. Tak rzeczywiście jest ale w przypadku odwiertów głębokich (geotermalnych) o głębokości ponad 500-1000mb. Odwierty do 500mb (do pół kilometra) regenerują się wyłącznie ciepłem promieniowania słonecznego.

Ponadto sondy głębsze niż 50mb są mniej trwałe i narażone na szybsze zużycie z uwagi na zachodzące wewnątrz niekorzystne zjawiska hydrauliczne. W przypadku sond głębszych niż 50mb dajemy gwarancję tylko 2 lata."

puzondm
14-11-2011, 12:11
temat jest trochę bardziej rozległy, kiedy odwiert byłby "suchy" to tak można byłoby opisać ale wyziębianie zachodzi kiedy długość kolektora jest źle dobrana, natomiast zazwyczaj odwiert przebija warstwy wodonośne i wtedy bardzo trudno go wychłodzić o ile taki kolektor jest dobrze dobrany do mocy sprężarki. Najczęściej spotykamy się z tym problemem kiedy w konkursie ofert wykonawca tnie cenę za całość kosztem długości pionowego źródła żeby wygrać. Jest to chyba najczęściej spotykany problem na rynku, mało kto ma przewymiarowane pionowe DZ.

Są też inne kryteria podrażające koszty odwiertu , tj rodzaj stosowanych maszyn, generalnie do 70 m można się zmieścić do 65 zł/m, żeby pójść głębiej to koszty są większe, 200 metrowy odwiert kosztuje 100 zł/m

autorus
14-11-2011, 12:33
łapię. Czyli to nie będzie problem jak będę miał np 5 odwiertów po 50mb? I z innej beczki skoro 5 odwiertów to jakie odległości muszą być między odwiertami?

Z tego co wyczytałem na aukcji to im głębszy odwiert tym taniej.

Konkretnie chodzi o tą aukcję:

http://allegro.pl/odwierty-sondy-gruntowe-pompa-ciepla-promocja-i1923363404.html?source=ob

Liwko
14-11-2011, 12:39
łapię. Czyli to nie będzie problem jak będę miał np 5 odwiertów po 50mb? I z innej beczki skoro 5 odwiertów to jakie odległości muszą być między odwiertami?



Nie będzie problemu. Odległość między odwiertami to minimum 6m.

autorus
14-11-2011, 12:45
dzieki za info, to chyba dam rade :)

Rozumień ze to trzeba potem połączyć. Czy od każdej "dziurki" lecimy do kotłowni? Bo to akurat mógłby być lekki kłopot.

Liwko
14-11-2011, 12:50
dzieki za info, to chyba dam rade :)

Rozumień ze to trzeba potem połączyć. Czy od każdej "dziurki" lecimy do kotłowni? Bo to akurat mógłby być lekki kłopot.

W przypadku większej ilości pętli czasami trzeba zrobić studzienkę zbiorczą. Dedykowane są drogie, ale nic nie stoi na przeszkodzie by samemu ją tanio wykonać.

Liwko
14-11-2011, 13:04
w przypadku 5 pętli chyba nie da się tego uniknąć...

Kolega tyle wprowadza do domu;)

photos
14-11-2011, 13:04
Ja bym chyba dążył do tego aby wprowadzić to do budynku i tam zrobić rozdzielacz. Rzeczywiście trochę tego będzie ale to może wyjść taniej to raz a dwa zdarza sie że takie studzienki są zalewane i w zimę zamarza ta woda. Kilka takich przypadków było na tym forum. Jak dasz radę to wprowadzaj do piwnicy. Jesli jest to ogromnym problemem to postaraj sie maksymalnie uszczelnić studzienkę

autorus
14-11-2011, 13:08
raczej jest, brak piwnicy :)

photos
14-11-2011, 13:13
raczej jest, brak piwnicy :)
No do do pomieszczenia gdzie będzie pompa :)

niedowiarek
14-11-2011, 13:15
U mnie jest tak i zamarza woda jak się pojawi z roztopów. Ale nie widzę w tym problemu. Szczelna studzienka to koszt, a jak są zawory z rozdzielaczem wysoko w studni to i dostęp lepszy z poziomu terenu i nie zaleje ich woda. A rurki niech sobie pływają. A jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych to wprowadzenie tylu pętli przez ścianę w sposób szczelny też nie jest tanie. Kużden jeden chłop musi se wybrać po swojemu....

photos
14-11-2011, 13:24
U mnie jest tak i zamarza woda jak się pojawi z roztopów. Ale nie widzę w tym problemu. Szczelna studzienka to koszt, a jak są zawory z rozdzielaczem wysoko w studni to i dostęp lepszy z poziomu terenu i nie zaleje ich woda. A rurki niech sobie pływają. A jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych to wprowadzenie tylu pętli przez ścianę w sposób szczelny też nie jest tanie. Kużden jeden chłop musi se wybrać po swojemu....

Też racja

puzondm
14-11-2011, 13:43
warto wywalić rozdzielacz z domu, z powodu zraszania i skroplin, najtaniej cie wyjdzie rozdzielacz spawany ze stali nierdzewnej połącz to ze złączkami PE, koszt jakieś max 600 zł, studzienka zwykła betonowa z betonowym deklem zawilgocenie nie przeszkadza.

photos
14-11-2011, 13:59
To że się skrapla powietrze to prawda ale można ocieplić rozdzielacz i problem znika, jestem właśnie w trakcie. Próbowałem wszystko zrobić pianka poliuretanową ale niestety pianka podciąga wodę. Teraz muszę ją wykruszyć i zastosować jakieś dedykowane ocieplacze do rurek

Daga&Adam
14-11-2011, 14:03
warto wywalić rozdzielacz z domu, z powodu zraszania i skroplin, najtaniej cie wyjdzie rozdzielacz spawany ze stali nierdzewnej połącz to ze złączkami PE, koszt jakieś max 600 zł, studzienka zwykła betonowa z betonowym deklem zawilgocenie nie przeszkadza.

Ja mam studzienke na "wzgorzu" wiec wykopalem sobie 10-15mb i wlozylem rurke drenarska w geowlokninie z wyjsciem gdzies w pole. Dol wysypalem zwirem gruboziarnistym. Jest sucho :) Wody gruntowe bardzo nisko ale nawet jak - to nic nie zrobia rozdzielaczowi, conajwyzej COP poprawia ;)

Wazniejsze to dobrze ocieplic sama studzienke - tak jak fundament - najlepiej 1mb w glab po zewnatrz plus pod pokrywe gruba styropianowa "czapeczka". Nie ma prawa zamarznac :)

TypeR
14-11-2011, 14:06
warto wywalić rozdzielacz z domu, z powodu zraszania i skroplin, najtaniej cie wyjdzie rozdzielacz spawany ze stali nierdzewnej połącz to ze złączkami PE, koszt jakieś max 600 zł, studzienka zwykła betonowa z betonowym deklem zawilgocenie nie przeszkadza.

Cześć,
ja mam 6 dziurek i rozdzielacz samoróbkę, razem ze studnią wszystko mieści się w dwóch kręgach 120 cm. Jak zobaczyłem ceny z Aspola na dedykowane studzienki i rozdzielacze to czapka spadła z głowy :).
Dostęp jest dobry, spokojnie można wejść i regulować w razie potrzeby na zaworach. Do domu mam wprowadzone dwie rurki.
Zaoszczędzone....jakieś 4 tys. zł (w stosunku do gotowych rozwiązań)
Pozdrawiam - Daniel

photos
14-11-2011, 14:10
Ja tez mam rozdzielacz samoróbkę. Ale ja mam tylko dwa odwierty i bezproblemowo weszły do piwnicy :) na zasilaniu obu pętli jest przepływomierz, zawór i to wszystko, Instalator zrobił sam z rurek i kształtek miedzianych

plusfoto
14-11-2011, 14:41
A czy nie można odwiertów połączyć szeregowo? Gdzieś o tym czytałem - ale jest to na zasadzie że gdzieś dzwonią ale nie wiadomo gdzie jest kościół.

Daga&Adam
14-11-2011, 15:08
A czy nie można odwiertów połączyć szeregowo? Gdzieś o tym czytałem - ale jest to na zasadzie że gdzieś dzwonią ale nie wiadomo gdzie jest kościół.

Mozna, tylko strasznie rosna opory. Te zaleza od dlugosci i od kwadratu przeplywu. Zdecydowanie lepiej polaczyc to rownolegle :)

puzondm
14-11-2011, 17:08
Ja mam studzienke na "wzgorzu" wiec wykopalem sobie 10-15mb i wlozylem rurke drenarska w geowlokninie z wyjsciem gdzies w pole. Dol wysypalem zwirem gruboziarnistym. Jest sucho :) Wody gruntowe bardzo nisko ale nawet jak - to nic nie zrobia rozdzielaczowi, conajwyzej COP poprawia ;)

Wazniejsze to dobrze ocieplic sama studzienke - tak jak fundament - najlepiej 1mb w glab po zewnatrz plus pod pokrywe gruba styropianowa "czapeczka". Nie ma prawa zamarznac :)

no tak jak zrobiłeś to już rzemiosło przechodzi w sztukę:D czyli chwali się

plusfoto
14-11-2011, 18:34
Dziś postanowiłem sprawdzić w realu jak wygląda sprawa dotacji do pomp. Założenia były takie - pompa 8Kw z instalacją 40K, odwierty 10K. No i się zaczął śmiech na sali. Max dotacja na pompę z instalacją jest liczona od kwoty 2K za Kw czyli koszt kwalifikowany to 16K, odwierty w całości są kosztem kwalifikowanym. W sumie 26K. Na taką kwotę trzeba wziąść kredyt założyliśmy 2 lata. 40% dotacja to 10,4K. Opłaty i prowizje i odsetki bankowe to około 3,2K. Państwo zabiera 19% od uzyskanej kwoty - 2K. Reasumując koszty poniesione 50K z czego dotacji max 5K a drugimi 5K dzielimy się z państwem i bankiem.

autorus
14-11-2011, 18:44
A bo ty nie wiesz ze to się tylko może opłacać jeśli masz duże zapotrzebowanie? Inaczej to kicha. Ustalili oczywiście jaką pompę masz kupić?

Policzmy dla pompy 16kw, + odwiert 250mb, wychodzi 32+ 20 =52tys.

Do uzyskania 20,8tys.

photos
14-11-2011, 18:46
mam pytanie odnosnie rotametrow na rozdzielaczach podlogowki. U mnie te szkielka sa na gorze puste. Wiem ze mam zapowietrzony uklad ale pytanie przmi czy to tez jest tego objawem?? Moim zdaniem powinny byc cale zapelnione woda

niedowiarek
14-11-2011, 18:55
Nie powinny. Ja mam do dzisiaj większość pustych, a te, które są w wodzie zaszły osadem (chyba związkami żelaza) i rudzieją utrudniając odczyt. To co wystaje w "szkiełku" rotametru to tylko wskazówka. Część czynna jest wewnątrz rozdzielacza i na pewno "pływa".

plusfoto
14-11-2011, 19:12
A bo ty nie wiesz ze to się tylko może opłacać jeśli masz duże zapotrzebowanie? Inaczej to kicha. Ustalili oczywiście jaką pompę masz kupić?

Policzmy dla pompy 16kw, + odwiert 250mb, wychodzi 32+ 20 =52tys.

Do uzyskania 20,8tys.

Zapomniałeś o konieczności wzięcia kredytu i w związku z tym darowiźnie dla banku w postaci prowizji, opłat i odsetek oraz o daninie dla państwa - więc i tak z całego interesu zostanie ci połowa.

Liwko
14-11-2011, 20:16
Dziś postanowiłem sprawdzić w realu jak wygląda sprawa dotacji do pomp. Założenia były takie - pompa 8Kw z instalacją 40K, odwierty 10K. No i się zaczął śmiech na sali. Max dotacja na pompę z instalacją jest liczona od kwoty 2K za Kw czyli koszt kwalifikowany to 16K, odwierty w całości są kosztem kwalifikowanym. W sumie 26K. Na taką kwotę trzeba wziąść kredyt założyliśmy 2 lata. 40% dotacja to 10,4K. Opłaty i prowizje i odsetki bankowe to około 3,2K. Państwo zabiera 19% od uzyskanej kwoty - 2K. Reasumując koszty poniesione 50K z czego dotacji max 5K a drugimi 5K dzielimy się z państwem i bankiem.

No to super, bo taką pompę z instalacją można mieć już za 20K.

dargoth
14-11-2011, 20:16
Oczywiście można skorzystać z usług firmy, która wykonuje instalacje kompletne wraz z odwiertami i dogadać się, by odpowiednio duży koszt na fakturze uwzględniony był w pozycji - wykonanie DZ. Reszta pozycji z faktury niech się zmieści w limicie wyznaczonym mocą urządzenia. Wtedy dotacje wykorzystamy maksymalnie.

plusfoto
14-11-2011, 22:27
Oczywiście można skorzystać z usług firmy, która wykonuje instalacje kompletne wraz z odwiertami i dogadać się, by odpowiednio duży koszt na fakturze uwzględniony był w pozycji - wykonanie DZ. Reszta pozycji z faktury niech się zmieści w limicie wyznaczonym mocą urządzenia. Wtedy dotacje wykorzystamy maksymalnie.
Wiele rzeczy można zrobić tylko dlaczego znów zmusza się nas do jakiegoś kombinowania i innych pierdół jak by nie mogło być prosto. Robię, zanoszę rachunki, ci od dotacji przyjeżdżają i sprawdzają i jak jest OK wypłacają mi kasę. No tak ale wtedy z czego by żyły banki.

autorus
15-11-2011, 07:06
przyznam się ze też mnie to dołuje te wieczne kombinowanie. Taka zabawa w kotka i myszkę. Mam pytanie po co to?

photos
15-11-2011, 08:19
Też pamiętam jak około 3 lata wstecz interesowałem się dofinansowaniem do PCi. Wtedy tylko BOŚ dawał takowe, jeżeli można to tak nazwać. A wyglądało to tak że dawali jedynie kredyt na preferencyjnych warunkach. Lekko mniejsze oprocentowanie. Niestety narzucali "swoje" firmy, z którymi trzeba było podpisać umowę na montaż i dostawę urządzeń. Z ciekawości zgodziłem się na telefon od gościa z tej firmy. Podałem mu dane i kopara mi opadła jak mi podał cenę. Mój Viessmann był o 1/3 tańszy.


A tak z innej beczki. Macie jakiś sprawdzony sposób na odpowietrzenie podłogówki??
Wczoraj za radą instalatora odkręciłem na środku pompki te dużą śrubkę na płaski śrubokręt. Oczywiście leciała woda razem z powietrzem, ale tym sposobem to co najmniej dwa dni non stop trzeba by odpowietrzać i trzeba ciągle tam stać aby wylać wodę i dopuścić nowej.
Gdzieś wyczytałem że trzeba zaczynać od dolnego układu podłogówki. Pozakręcać wszystkie pętle, tylko jedną zostawić otwartą. Obiegówka na 3 bieg i zostawić na kilka bądź naście minut, następnie zakręcić i otworzyć kolejną pętlę i tak do końca. Później w identyczny sposób górę. A najlepiej pojedyncze pętle odpowietrzać dlatego że będziemy mieli na 100% pewność że woda tamtędy popłynęła i jest szansa na odpowietrzenie. W przypadku otwartych wszystkich pętli woda płynie tam gdzie ma łatwiej....Myślicie że to jest dobry sposób?

Tom OP
15-11-2011, 09:03
Witam,
Czy można zrobić automatyczne odpowietrzenie - np. przy rozdzielaczu?
Przepraszam - tylko pytam, ponieważ kojarzę, że gdzieś widziałem takie rozwiązanie, ale mogę się mylić...
Pozdrawiam.

photos
15-11-2011, 09:13
Mam odpowietrznik przy rozdzielaczu, ale chyba sobie nie radzi, bo instalacja przepracowała juz sporo godzin. W sumie pompa około 200 wiec i podłogówka tez. Nadal niestety słychac przy obiegówkach powietrze. Może to wina odpowietrznika

photos
15-11-2011, 09:33
Rozmawiałem przed chwilą z instalatorem. No odpowietrzenie to podstawowa sprawa ale powiedział mi że jak słyszę szumy to mogę zmienić obieg na niższy.
Rzeczywiście moge bo teraz jest maksymalny czyli 3 bieg. Ale jak zmienię to i delta sie zmieni. na pierwszym delta to około 9-10 stopni na drugim 7 stopni a na trzecim 5 stopni. Instalator twierdzi że delta w granicach 8 stopni jest do przyjęcia. Co o tym myślicie?

No i odnośnie tego grzejnika w piwnicy :)
Owe przekaźniki które chce mi zamontować mają działac w ten sposób:
Kiedy ostatni Euroster odłączy swoją pompę obiegowa daje sygnał do przekaźnika. Ten z kolei oszukuje pompę że na zewnątrz jest temp powiedzmy +35. Wówczas wyłącza się w ogóle ogrzewanie i staje również obiegówka w pompie. Oczywiście CWU działa, wiadomo ze nawet w gorącym lecie potrzebujemy ciepłej wody wiec ma to nie kolidować. Tym sposobem zachowuje mój system sterowania tak jak chciałem i zbędny staje się ten nieszczęsny grzejnik w piwnicy.

photos
15-11-2011, 09:36
ja mam odkręcony odpowietrznik na rozdzielaczu i co jakiś czas jak obiegówka idzie, to odpowietrzam na obiegówce. Jak masz w obiegu jakiś grzejnik, to też trzeba go odpowietrzyć. To może trochę potrwać....

Jeszcze odpowietrzasz swoją instalację??
Aż tyle odpowietrzania przede mną?

Też mam odkręcony odpowietrznik. dzis po pracy spróbuje jeszcze odkręcic ten grzejnik i przez niego może coś się uda odpowietrzyć. Poza tym zrobię chyba tak jak opisałem to wyżej. Duży przepływ przez jedną petlę powinien pomóc

HenoK
15-11-2011, 09:41
No i odnośnie tego grzejnika w piwnicy :)
Owe przekaźniki które chce mi zamontować mają działac w ten sposób:
Kiedy ostatni Euroster odłączy swoją pompę obiegowa daje sygnał do przekaźnika. Ten z kolei oszukuje pompę że na zewnątrz jest temp powiedzmy +35. Wówczas wyłącza się w ogóle ogrzewanie i staje również obiegówka w pompie. Oczywiście CWU działa, wiadomo ze nawet w gorącym lecie potrzebujemy ciepłej wody wiec ma to nie kolidować. Tym sposobem zachowuje mój system sterowania tak jak chciałem i zbędny staje się ten nieszczęsny grzejnik w piwnicy.
Coś mi się wydaje, że Twój instalator pilnie śledzi ten wątek na FM. O takim rozwiązaniu pisałem już chyba miesiąc temu ;).

Liwko
15-11-2011, 09:41
A masz drabinki w łazienkach?

Liwko
15-11-2011, 09:47
Od dwóch lat nie sprawdzałem czy nie mam czasem czegoś zapowietrzonego. Aż dzisiaj z ciekawości sprawdzę:). Zegar DZ od czasu instalacji nawet nie drgnął, a do GZ raz do roku muszę dolać tak z 0,5l wody bo ciśnienie maleje.

HenoK
15-11-2011, 09:48
Duży przepływ przez jedną petlę powinien pomóc
Duży przepływ rzeczywiście usunie pęcherzyki powietrza z pętli. Trzeba jednak zadbać o to, aby one ponownie tam nie trafiły.
Dużo zależy tu od średnicy i kształtu rur przy odpowietrzniku. Może być tak, że pęcherzyki powietrza omijają odpowietrznik i dalej krążą w instalacji.
Dobrą metodą jest odpowietrzanie przy pomocy zewnętrznej pompki obiegowej i zbiornika. Instalację najlepiej napełniać wodą odgazowaną (np. przegotowaną). Zimna woda podawana bezpośrednio z wodociągu może zawierać dużo powietrza.

HenoK
15-11-2011, 09:52
odpowietrznik mam odkręcony cały czas..a jak mi się przypomni to sprawdzam na obiegówce - zawsze coś powietrza wyleci :D
aż tak długo to nie...to tak bardziej z ciekawości niż z rzeczywistej potrzeby...To niekoniecznie musi być powietrze. Niewłaściwie dobrane materiały, np. łączenie w instalacji kształtek stalowych ocynkowanych i miedzianych powoduje powstanie ogniw elektrochemicznych i wydzielanie ... wodoru.

photos
15-11-2011, 09:58
A masz drabinki w łazienkach?

Mnie pytasz?? Nie mam

photos
15-11-2011, 09:59
Coś mi się wydaje, że Twój instalator pilnie śledzi ten wątek na FM. O takim rozwiązaniu pisałem już chyba miesiąc temu ;).
A to i dobrze...zawsze trochę więcej wiedzy nie zaszkodzi :)

photos
15-11-2011, 10:06
U mnie chyba jest za mało tych odpowietrzników. Mam dwie szafki na górze i na dole.
Ale odpowietrznik jest tylko jeden w tej górnej szafce, na górnej belce.
Mój rozdzielacz wyglada mniej więcej tak jak ten, nie mam tylko tej spiralki co sie tam kręci :) obiegówka tez tak jest zamontowana i na górze jest odpowietrznik
http://img263.imageshack.us/img263/4450/rozdzielaczo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/rozdzielaczo.jpg/)

Tak na prawdę to prawie identyczny ten rozdzielacz tylko u mnie jest na 6 pętli. Tez firmy KAN

photos
15-11-2011, 10:13
Najprostszym sposobem "oszukania" pompy ciepła byłoby podanie jej informacji, że na zewnątrz jest np. powyżej +20 st. C (czujniki temperatury są rezystancyjne, więc wystarczy połączyć równolegle do czujnika odpowiednio dobrany rezystor).
Podłączenie rezystora powinno nastąpić, gdy sterowniki pokojowe wyłączyły oba obiegi grzewcze.
Grzejnik w piwnicy oczywiście należy wyrzucić.
Aby taką modyfikację instalacji wykonać nie musisz ingerować w samą pompę ciepła. Wystarczy "kumaty" instalator.


Rzeczywiście dałeś identyczny pomysł :)

photos
15-11-2011, 10:18
ja mam wszystkie obiegówki w piwnicy...też rozdzielacz z KANa, ale taki zwykły z rotametrami
U mnie tez są rotametry - na dolnej belce od góry są zamontowane

photos
15-11-2011, 10:26
Będąc kompletnie zielony w hydraulice myślałem że wynajmę firmę instalatorską, zapłacę i będę miał wszystko poustawiane jak należny. Atu niespodzianka. jednak przychodzi taki czas że każdy musi "zrozumieć" zasadę działanie swojej instalacji

HenoK
15-11-2011, 10:58
U mnie chyba jest za mało tych odpowietrzników. Mam dwie szafki na górze i na dole.
Ale odpowietrznik jest tylko jeden w tej górnej szafce, na górnej belce.
Mój rozdzielacz wyglada mniej więcej tak jak ten, nie mam tylko tej spiralki co sie tam kręci :) obiegówka tez tak jest zamontowana i na górze jest odpowietrznik
http://img263.imageshack.us/img263/4450/rozdzielaczo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/rozdzielaczo.jpg/)
Tak na prawe to prawie identyczny ten rozdzielacz tylko u mnie jest na 6 pętli. Tez firmy KAN
No to kolejna porcja wiedzy, dla "Twojego" instalatora ;).

Tymi odpowietrznikami raczej nie uda Ci się odpowietrzyć pętli. To właśnie przypadek, o którym pisałem - strumień wody z pęcherzykami powietrza skutecznie omija odpowietrznik.
Rozdzielacz bardzo dobry, ale do instalacji podłogowej współpracującej z kotłem np. gazowym, a nie z pompą ciepła.
Tu masz przykład rozdzielacza dobrze współpracującego z pompą ciepła :
http://karolina.reczek.eu/murator/2010.10.28/_MG_0394.JPG
( z dziennika budowy : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85&p=4366395&viewfull=1#post4366395 )
Najlepsze miejsce pomp obiegowych (przy instalacji ogrzewania podłogowego z pompą ciepła) jest w kotłowni.
Łatwiej je tam doglądać, konserwować. No i spokojnie wystarczy jedna pompa obiegowa (wbudowana w pompę ciepła lub zewnętrzna).
Zamiast 300W będzie zużywała max 100W. Sterowanie piętrami można wykonać za pomocą zaworów sterowanych elektrycznie, np. takich :
http://allegro.pl/zawor-przelotowy-elektrozawor-3-4-cal-silownik-i1928294784.html zamontowanych przy rozdzielaczu lub w kotłowni.

autorus
15-11-2011, 11:24
A to bardzo przydatna informacja :) Czyli pompa jednak w kotłowni. Zarejestrowałem :)

U mnie będą tak jakby dwa oddzielne domki (razem ale oddzielnie) i w jednym i drugim termostat pokojowy. Czy to oznacza ze będę miał dwie pompy obiegowe w kotłowni?

photos
15-11-2011, 11:26
Okej to jak To mozna Twoim zdaniem najlepiej odpowietrzyć?? Myślałem aby zamontowac na każdej belce odpowietrznik ale skoro jest tak jak piszesz ze omija odpowietrznik to wydaje sie zupełnie niepotrzebne.

I tak na prawdę to zbyt wielkie różnicy w tych rozdzielaczach nie wiedzę :)
Oczywiście tego termostatu u mnie nie ma.

HenoK
15-11-2011, 12:42
Okej to jak To mozna Twoim zdaniem najlepiej odpowietrzyć?? Myślałem aby zamontowac na każdej belce odpowietrznik ale skoro jest tak jak piszesz ze omija odpowietrznik to wydaje sie zupełnie niepotrzebne.
Korzystna jest taka konfiguracja :
http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg
Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.

HenoK
15-11-2011, 12:46
U mnie będą tak jakby dwa oddzielne domki (razem ale oddzielnie) i w jednym i drugim termostat pokojowy. Czy to oznacza ze będę miał dwie pompy obiegowe w kotłowni?
Albo dwie pompy obiegowe, albo jedna + zawory odcinające na każdy rozdzielacz.
Możesz też zainwestować w siłowniki termiczne i zainstalować kilka regulatorów, np. odrębnie północna strona, odrębnie południowa.
Pod jeden sterownik można wtedy podpiąć kilka pętli.

photos
15-11-2011, 13:00
Korzystna jest taka konfiguracja :
http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg
Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.
Okej dzieki za informację.
A podpowiedz jeszcze czy jest różnica jak zamontuje ten odpowietrznik przed obiegówką lub za??

Daga&Adam
15-11-2011, 13:05
Od dwóch lat nie sprawdzałem czy nie mam czasem czegoś zapowietrzonego. Aż dzisiaj z ciekawości sprawdzę:). Zegar DZ od czasu instalacji nawet nie drgnął, a do GZ raz do roku muszę dolać tak z 0,5l wody bo ciśnienie maleje.

Ja mam na kazdej belce rozdzielaczy zasilania/powrotu odpowietrzniki automatyczne! Czemu Wy nie macie !? Czemu Adiqq masz odkrecony? :) Ciepla przez niego wiele nie ucieknie :)

Daga&Adam
15-11-2011, 13:14
Korzystna jest taka konfiguracja :
http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg
Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.

A jak odpowietrznik jest na koncu belki to warto ja troche przynajmniej na czas odpowietrzania "przekrzywic" (poluzowac sruby jednego uchwytu i lekko go podniesc) tak zeby babelek powietrza mial szanse sie do niego dostac :) Ja mam na koncach i nie mam problemu z odpowietrzaniem, acz ja mam jeszcze duzy bufor z odpowietrznikiem na gorze i wiekszosc powietrza przypuszczalnie przez niego ulatuje :)

photos
15-11-2011, 13:21
Zadzwoniłem do instalatora i ma podjechać do mnie. Zamontuje mi te odpowietrzniki na każdej belce w miejscach jakie pokazał Henok.
Tak na logike to nie ma siły, jeśli wszystko jest sprawne to odpowietrzniki muszą sobie z tym poradzić. Chyba że są tam gdzie u mnie czyli woda nie przepływa przez nie.

tomek131
15-11-2011, 17:20
Zawsze kurna jak czytam Henoka to jestem pełen podziwu

photos
15-11-2011, 18:02
dzis sprawdzilem metode odpowietrzania metoda zamykania petli i przepuszczania wody tylko przez jedna. Wszystko jest okej, pompuje mocno i widac ze jest zapowietrzone bo po chwili w obiegowce slychac mocne szumy powietrza ale niestety odpowietrznik w tym miejscu gdzie jest nie jeat w stanie sobie z tym poradzic takze trzeba zamontowac tak jak radzi Henok

puzondm
15-11-2011, 20:30
jak zaczynałem grzać u siebie to przelałem każdy obieg wodą, ale zapomniałem zalać zasilania na 25tce a tam ze 30 metrów rury, pomęczyłem pompy w kotłowni przepchnęły, po sezonie grzewczym wchodzę raz do kotłowi a na buforze na manometrze ciśnienie 0, zimny pot mi wystąpił na plecach pomyślałem że mi gdzieś rura walnęła w podłogówce (nie wiedzieć czemu), zacząłem napełniać bufor żeby podnieść ciśnienie i sprawdzić gdzie jest wyciek, a tu nabiłem i stoi, miałem tyle zapowietrzonych pętli że mi zrównoważyło ciśnienie 1,8 Bara. Obiecałem sobie w tym roku że odpowietrzę każdy obieg, ale czasu brakuje cały czas.

Jaka macie stratę ciepła od 6.00 rano do 22.00 w tych dniach. U mnie od 0,3C do 0,5C

Liwko
16-11-2011, 09:40
Jaka macie stratę ciepła od 6.00 rano do 22.00 w tych dniach. U mnie od 0,3C do 0,5C

U mnie wczoraj zaobserwowałem 0,7. Duże przeszklenia, brak słońca.

autorus
17-11-2011, 06:56
Albo dwie pompy obiegowe, albo jedna + zawory odcinające na każdy rozdzielacz.
Możesz też zainwestować w siłowniki termiczne i zainstalować kilka regulatorów, np. odrębnie północna strona, odrębnie południowa.
Pod jeden sterownik można wtedy podpiąć kilka pętli.

Sterowniki (pokojowe) muszą być dwa, i to nawet nie dla tego ze się inaczej nie da tylko żeby pokazywały temperaturę dla niedowiarków :)

Ogólnie myślałem o jakichś prostych sterownikach, włącz wyłącz i programowanie podstawowe jak euroster2020. Bawię się wersją bezprzewodową i powiem ze działa bez problemu :)

Chodzi o to żeby układ zoptymalizować ale tez żeby pozostał prosty. Im coś bardziej rozbudowane tym bardziej podatne na awarie.

photos
17-11-2011, 14:12
euroster jest chyba jednym z najprostszych...no i da się bezproblemowo zaprogramować w nim wyższą temp nocną. Jak ktoś grzeje w 2 taryfach co się przydaje, no ale wiadomo że da się i bez tego :)

Liwko
17-11-2011, 19:34
HenoK
Czy nie uważasz, że pętle podłogówki, które kładziemy gęściej (np. łazienki) nie powinny być większej długości? Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?

jasiek71
17-11-2011, 21:09
Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?

cieplejszy powrót z łazienki zmiesza się z chłodniejszym z innych pomieszczeń i nic sie nie wyłączy

HenoK
17-11-2011, 21:15
HenoK
Czy nie uważasz, że pętle podłogówki, które kładziemy gęściej (np. łazienki) nie powinny być większej długości? Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?
Długość poszczególnych pętli powinna być w miarę możliwości jednakowa. Zapewnia to podobne przepływy w poszczególnych pętlach. Przy gęstszym ułożeniu rurek oczywiście temperatura na powrocie będzie wyższa, ale o to właśnie chodzi. Jak napisał Jasiek, nie ma to większego znaczenia dla pompy ciepła pod warunkiem, że ten strumień nie jest dominujący (takim nie będzie właśnie wtedy, gdy zapewnimy podobne przepływy we wszystkich pętlach).

Liwko
17-11-2011, 21:37
Faktycznie, macie rację, w miarę równe pętle to podstawa.

Tom OP
18-11-2011, 09:00
Czy w takim razie błędem jest układanie rurek w odległości co 10 cm, podczas gdy wystarczyłoby np. co 20? Koszt rurek pomijam.
Zmieni się wtedy diametralnie długość, a raczej objętość wody, ale jaki to ma wpływ na pracę układu?
Podejrzewam, że było to na forum, ale pytam w konkretnym miejscu przy konkretnym układzie (pompa ciepła).

Liwko
18-11-2011, 09:09
Zasadą jest dostarczenie określonej ilości ciepła do podłogi w określonym czasie i jak najniższą temperaturą. Im niższa będzie ta temperatura tym wyższy COP. Jeżeli mamy wykorzystać tanią taryfę, to w czasie 9-10h powinniśmy naładować podłogówkę. Jak położymy za rzadko rurki możemy mieć z tym problem, albo będziemy musieli grzać do wyższych temperatur, co odbije się na COP.
Ja osobiście mam położone rurki co 15cm, a w łazienkach co 10, i z tego co tu wielokrotnie było opisywane tak jest optymalnie.
Pzdr

Tom OP
18-11-2011, 09:21
Dziękuję bardzo :).
Jak to dobrze spytać mądrych...

niedowiarek
18-11-2011, 09:23
Czy w takim razie błędem jest układanie rurek w odległości co 10 cm, podczas gdy wystarczyłoby np. co 20? Koszt rurek pomijam.
Zmieni się wtedy diametralnie długość, a raczej objętość wody w układzie, ale jaki to ma wpływ na pracę układu?
Podejrzewam, że było to na forum, ale pytam w konkretnym miejscu przy konkretnym układzie (pompa ciepła).

Zasada jest mniej więcej taka:
- PCi pracuje tym ekonomiczniej im niższe są temperatury gz (a wyższ dz)
- opory przepływu w pętli podłogówki rosną proporcjonalnie do kwadratu długości
- ilość ciepła oddawanego przez gz jest wprost-proporcjonalna do różnicy temperatur, natężenia przepływu i powierzchni rurek

Zatem jak bardziej przewymiarowane gz (a analogicznie również dz) to ekonomiczniejsza praca PCi. A to dlatego, że może pracować na niższych temperaturach ( można by to ująć, że pompuje ciepło na niższy poziom to i mniej się zmęczy). Nie można jednak bezkarnie wydłużać pętli ze względu na opory hydrauliczne, teoretycznie do 100 m, ale w praktyce dobrze jest nie przekraczać 70 m (przy fi 16). Ponadto pętle w miarę możliwości podobnej długości - łatwiej potem wyregulować taką instalację.

Tomek_Wen
18-11-2011, 11:18
Witam
Jaką macie temperaturę na zasilaniu podłogówki?
POzdrawiam

Liwko
18-11-2011, 11:22
Największą jaką do tej pory odczytałem, w tym sezonie to 32 stopnie.

Daga&Adam
18-11-2011, 11:33
A mi wlasnie wrocil sterownik pogodowy z przerobki. I tu musze bardzo pochwalic firme PW KEY (http://www.pwkey.eu/), ze bez zadnego problemu, ekstremalnie szybko (dostali sterownik we wtorek rano, przerobili i odeslali w ten sam dzien popoludniu!) i bardzo tanio (25pln) przerobili mi UMS-4P (http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=49) na UMS-4PS (http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=50) - ten ma funkcje obnizania wody grzewczej po zetknieciu dwoch stykow - zalezalo mi na tym zeby miec wieksza mozliwosc sterowania pracy pompa miedzy I a II taryfa.

Nie traktujcie tego jako spam - nie mam nic z ta firma wspolnego, pozatym ze uzytkuje ich sterownik pogodowy. Musialem ich pochwalic bo przypuszczalnie kazda inna firma chcialaby mi wcisnac nowy sterownik UMS-4PS (ten poprzedni kupowalem ponad dwa lata temu), a tu wszystko zalatwione bez zadnych problemow i tak szybko. To sie chwali!

Daga&Adam
18-11-2011, 12:55
Adam - zamontowałeś już ten podlicznik do PC?

Dzisiaj bede! Wczoraj poskladalem nowy serwer, dzisiaj przyszedl mi sterownik - dzisiaj wiec robie ostateczne porzadki i bede nie tylko rysowal wykresy zuzycia ale i (przede wszystkim) zliczal zuzycie z podzialem na dwie taryfy :)

Kolejnym etapem bedzie uporzadkowanie sieci w domu i wpiecie w niego serwera (narazie sie z nim lacze bezposrednio kabelkiem :) - ale to juz najwczesniej w poniedzialek / wtorek. Wtedy bedzie mozna wszystkie moje wyniki ogladac online :-)

autorus
18-11-2011, 13:08
tez tak planuje tylko przez PLC, a pponiewaz scian jeszcze nie ma to rewolucji nie musze robic, mam ja w glowie :) w piwnicy lezy 2km skretki.

Daga&Adam
18-11-2011, 21:43
Gotowe :) Licznik zamontowany, podpiety pod PLC, PLC oprogramowany - zlicza w zaleznosci od taryfy do dwoch oddzielnych licznikow. Oprocz tego pobieram co 2 minuty dane dot. biezacego zuzycia pradu na cele rysowania wykresu :)

Brakuje mi tylko przeplywomierza i moglbym obliczac cieplo generowane przez pompe, a skoro znam juz zuzycie pradu - moglbym tez rysowac na wykresie COP. To by bylo fajne co? ;-)

Jak pompa troche pochodzi to wkleje wykresik. Narazie widze ze grzejac CWU - im do wyzszej temperatury podnosi czynnik tym wiecej pradu zuzywa - przy ~50stC na wyjsciu zuzywa 3,3kW :)

Daga&Adam
18-11-2011, 21:49
Albo wkleje, chyba Was to interesuje co ? :)

http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres2.png
bezposredni link do wykresu (http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres2.png)

Widac prawie liniowe zuzycie pradu w stosunku do temperatury na wyjsciu!

O 22:48 pompa przestala grzac CWU i zaczela CO - zasilanie z 50stC spadlo do ~32 i zuzycie automatycznie spadlo do 2kW:

http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres3.png
bezposredni link do wykresu (http://szyna.civ.pl/pompencja/wykres3.png)

Pociagne ja tak do 40-42stC i ciekawe jakie wtedy bedzie zuzycie - moze sie to przydac do planowania grzania bufora do wyzszych temperatur w taniej taryfie, mimo wiekszego zuzycia pradu i nizszego COPu, prawie 2,5 razy tanszy prad i tak moze dac spore oszczednosci w oplatach :)

grzeniu666
19-11-2011, 20:57
Chciałbym prosić tubylców o radę - Wam biegłym w temacie pewnie łatwo będzie ocenić...

Zastanawiam się czy u mnie warto rozważać pumpę. OZC mówi 4-litry, 240m2 (to dwa mieszkania), roczne zapotrzebowanie na CO ~10000 kWh , na CWU przewiduję około 5000 kWh. Gazownia podłączenie wyceniła mi sympatycznie - 1800 zł (o ile dobrze czytam), plus mały kociołek 12 lub 14 kW z osprzętem (Junkers Smart lub Immergas 12kW + komin przez ścianę + sterownik, pewnie z 5000 zł), więc planowałem GZ50, WM + GGWC (2x100m fi32 już leży).

Ale widzę pojawiły się fajne małe pompy p/w (na oko amatora, taki np. Hewalex 3.8 ) może do CWU (+ wspomaganie CO?) warto?
A może jednak do całości większa maszyna glikolowa jak Ecopol 8 kW (DZ musiałbym uzupełnić do tych dwóch nitek, ale grunt mam b.dobry).

Co byście robili na moim miejscu - wydać więcej i brać jakąś pompę (z kasą mamy ciasno, więc na zwroty >10 lat już entuzjazm średni) czy nie kombinować i brać gaz (tu koszt mamy chyba możliwie minimalny).

EDIT: jeszcze takie pytanie laika - czy wydajność pompy p/w da się jakoś sensownie wspomagać (jak chłodniej na zewnątrz) czerpiąc powietrze z poddasza nieużytkowego i/lub podgrzewając nagrzewnicą z GGWC (wiem że przepływ raczej mocno większy jak dla reku)?

martas_sa
19-11-2011, 22:43
Przepraszam ze sie wtrace w watek ale mam pytanie w jaki sposob lub gdzie mozna obliczyc CO, CWU, i OZC ??? szukalam i to co znalazlam to zlecanie firmom takiego wyliczenia...czy rzeczywiscie samemu tego nie mozna zrobic ???

photos
20-11-2011, 00:13
Chciałbym prosić tubylców o radę - Wam biegłym w temacie pewnie łatwo będzie ocenić...

Zastanawiam się czy u mnie warto rozważać pumpę. OZC mówi 4-litry, 240m2 (to dwa mieszkania), roczne zapotrzebowanie na CO ~10000 kWh , na CWU przewiduję około 5000 kWh. Gazownia podłączenie wyceniła mi sympatycznie - 1800 zł (o ile dobrze czytam), plus mały kociołek 12 lub 14 kW z osprzętem (Junkers Smart lub Immergas 12kW + komin przez ścianę + sterownik, pewnie z 5000 zł), więc planowałem GZ50, WM + GGWC (2x100m fi32 już leży).

Ale widzę pojawiły się fajne małe pompy p/w (na oko amatora, taki np. Hewalex 3.8 ) może do CWU (+ wspomaganie CO?) warto?
A może jednak do całości większa maszyna glikolowa jak Ecopol 8 kW (DZ musiałbym uzupełnić do tych dwóch nitek, ale grunt mam b.dobry).

Co byście robili na moim miejscu - wydać więcej i brać jakąś pompę (z kasą mamy ciasno, więc na zwroty >10 lat już entuzjazm średni) czy nie kombinować i brać gaz (tu koszt mamy chyba możliwie minimalny).

EDIT: jeszcze takie pytanie laika - czy wydajność pompy p/w da się jakoś sensownie wspomagać (jak chłodniej na zewnątrz) czerpiąc powietrze z poddasza nieużytkowego i/lub podgrzewając nagrzewnicą z GGWC (wiem że przepływ raczej mocno większy jak dla reku)?

Nic nie piszesz o gornym Zrodle. Co planujesz. Najlepiej oczywiscie podlogowke. Wtedy jakis kondensat i tez male rachunki. Powiem szczerze ze przy takiej cenie przylacza chyba bym robil gaz. Ale musisz sobie wszystko przekalkulowac. Rozsadnie oczywiscie, biorac pod uwage wszystkie koszty. I nie radze liczyc co mi sie kiedy zwroci.

grzeniu666
20-11-2011, 00:25
Nic nie piszesz o gornym Zrodle. Co planujesz. Najlepiej oczywiscie podlogowke.

Tak tak, oczywiście tylko podłogówka (niskotemp.) na całości. Dodam - akumulacyjność będzie b.duża (płyta fund., silikaty). przy gazie ganz egal, dla pompy w 2.taryfie przydatne.

autorus
20-11-2011, 07:13
Gotowe :) Licznik zamontowany, podpiety pod PLC, PLC oprogramowany - zlicza w zaleznosci od taryfy do dwoch oddzielnych licznikow. Oprocz tego pobieram co 2 minuty dane dot. biezacego zuzycia pradu na cele rysowania wykresu :)

Brakuje mi tylko przeplywomierza i moglbym obliczac cieplo generowane przez pompe, a skoro znam juz zuzycie pradu - moglbym tez rysowac na wykresie COP. To by bylo fajne co? ;-)

Jak pompa troche pochodzi to wkleje wykresik. Narazie widze ze grzejac CWU - im do wyzszej temperatury podnosi czynnik tym wiecej pradu zuzywa - przy ~50stC na wyjsciu zuzywa 3,3kW :)


Powiem ci kolego, total czad :)

photos
20-11-2011, 07:20
Tak tak, oczywiście tylko podłogówka (niskotemp.) na całości. Dodam - akumulacyjność będzie b.duża (płyta fund., silikaty). przy gazie ganz egal, dla pompy w 2.taryfie przydatne.


Powiem Ci co ja bym zrobil. Mam pompe dla jasnosci. Na Twoim miejscu montowalbym wszystko jak pod pompe a na koncu wstawilbym kociol kondensacyjny. Z tego co piszesz masz bardzo dobrze docieplony dom. Wiec i przy gazie rachunki nie powinny byc duze. Jezeli natomiast nie bedziesz zadowolony wowczas za kilka lat mozesz pomyslec o pompie. Wszak kotlownia za bardzo sie nie rozni.

hydraulik_
20-11-2011, 15:42
bierz gaz.PC zawsze tam gdzie niema gazu.
Masz zawsze zapas mocy .Ale nie będziesz już mógł oszczędzać ,bo opłaty stałe .
Nawet komin jest niepotrzebny.
Dobra kotłownia kosztuje 10-12 tyś zł z uruchomieniem

budowlany_laik
20-11-2011, 17:49
grzeniu666 - różnica roczna między GZ50 a PCi to 15000*0,23-15000*0,11=1800 zł (można sobie podstawić inne wartości za kWh!)
Chcesz osiągnąć 10% zwrotu. Zatem by zyskać 1800 zł przez rok, możesz dołożyć do PCi 1.800/0,1=18.000 zł.
Więc 6.800 (piec + przyłącze) + 18.000 = 24.800 zł - tyle maksymalnie może kosztować Cię PCi i te dodatkowe nitki DZ byś osiągnął zakładaną stopę zwrotu.

grzeniu666
20-11-2011, 18:40
Dzięki panowie za opinie.

photos, myślę że wstawianie gazu z opcją zmiany na PCi jest słaba, bo mam te X tys. za inst. gaz. pójdzie w gwizdek. Chyba że kocioł się zestarzeje na amen (na marginesie, ten mikrob Immergasa ma 5 lat gwarancji, a PCi 2 lata). Decyzja jak już od razu chyba...

hydrauli, budowlany_laik w sumie na oba wiarianty mam sprzyjające okoliczności :) Koszt porównuję do wprowadzania maszyny do kotłowni, bo dalej już instalacja i robota chyba ta sama?. Czyli [PCi ~15 tys + pełne DZ ~6tys (?)] vs [mini kocioł z osprzętem 5 tys+ przyłącz od gazowni ~2tys + chyba jeszcze dociągnięcie do kotłowni (?) ~1tys].
Czyli wychodzi mi (o ile dobrze rozumuję, tu nie mam pewności) PCi 13tys drożej, czyli przy oszczędności 1,8tys/rok po 8 latach zaczyna zarabiać. Czy ten koszt kWh dla pompy uwzględnia średni koszt prądu dwutaryfowego i łączny COP (jakieś inne urządzenia potrzebne) instalacji PCi? EDIT: chyba powinienem liczyć pełne DZ bo nie mam pewności czy (za ile) można je "uwspólnić" dla reku (odmrażanie, ew.chłodzenie) i PCi.

Wątpliwości przy PCi to:
- czy mi się OZC nie rozjedzie z praktyką (ew. brać większą moc PCi = drożej)
- czy inna heca nie wypadnie, typu korzenie zniszczą DZ (przyznam że kopiąc te pierwsze nitki dla GGWC nie kłopotałem się tym)
- czy PCI nie klęknie kosztownie za szybko,
- na ile (czy wogóle) irytujący będzie droższy dzienny prąd,
- przyjmuję - nie wiem czy słusznie - że koszt kredytu z grubsza znosi się ze wzrostem cen energii, więc pominąłem dla uproszczenia,
- nie wiem jak porównać koszt konserwacji/przeglądów instalacji gazowej i pumpowej

hydraulik_
20-11-2011, 19:02
grzeniu666 - różnica roczna między GZ50 a PCi to 15000*0,23-15000*0,11=1800 zł (można sobie podstawić inne wartości za kWh!)
Chcesz osiągnąć 10% zwrotu. Zatem by zyskać 1800 zł przez rok, możesz dołożyć do PCi 1.800/0,1=18.000 zł.
Więc 6.800 (piec + przyłącze) + 18.000 = 24.800 zł - tyle maksymalnie może kosztować Cię PCi i te dodatkowe nitki DZ byś osiągnął zakładaną stopę zwrotu.
Eksploatacja pompy (serwisy ) 0 zł ,a kondensata w Warszawie 350 zł (czyszczenie) .
Ja serwisuję i kotły i pompy .Na kotłach zarabiam ,a na pompach tak naprawdę jeszcze nic .
Tylko montaż i zapominam

niedowiarek
20-11-2011, 19:09
Czy ten koszt kWh dla pompy uwzględnia średni koszt prądu dwutaryfowego i łączny COP (jakieś inne urządzenia potrzebne) instalacji PCi?


Jak chcesz zobaczyć faktyczne koszty za kWh z PCi to zajrzyj do arkusza (https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNN VE&hl=en#gid=0). W mojej kolumnie masz wyliczony koszt na podstawie odczytów podlicznika en.el., ciepłomierza i średniej ceny za prąd na podstawie faktur. A moje dz nie należy do najlepszych :(.

dargoth
20-11-2011, 20:10
Ja bym mimo wszystko wybrał pompę ciepła. Gaz to nie tylko opłaty za zużycie, ale także stałe miesięczne opłaty przesyłowe i uzależnienie od kolejnego źródła energii. Nie można traktować tego jak dywersyfikację, bo bez prądu i tak z gazu niewielki pożytek będzie. To również dodatkowe zagrożenie (wybuch, zatrucie czadem).
PC nie jest już tak droga jak kiedyś. Polskie wyroby są tańsze i jak kolega Adam pokazał na fotkach w niczym nie ustępują zagranicznej konkurencji. PC powinna się wolniej zużywać i serwisy, przeglądy powinny być tańsze. Jest wielce prawdopodobne, że żywotność pompy będzie dwukrotnie większa niż żywotność kotła gazowego i koszt jego zakupu poniesiesz dwa razy w czasie kiedy mogła by bezawaryjnie pracować pompa.
Dodatkowo uwzględniając predyspozycje Twojego budynku do akumulacji ciepła mógłbyś wykorzystywać praktycznie tylko tanią taryfę do ogrzewania domu, co jeszcze bardziej zwiększyło by różnicę w koszach eksploatacji tych dwóch systemów CO.

photos
21-11-2011, 12:17
Mam pytanie do grzejących w dwóch taryfach, ale tylko tych co maja sterowniki pokojowe. Np Adiqq. Jak macie ustawiony sterownik pokojowy aby pompa chodziła w godz od 13 do 15? Na pompie bez problemu moge to zrobić. Ale sterownik (mam Euroster) ma tylko opcje dzień i noc. Czyli ustalam czas dla dnia i po tym jest noc a nie mogę zrobić jeszcze jednego nastawu aby od 13 do 15 chodziła pompa. Ja macie to rozwiązane?

piwopijca
21-11-2011, 12:42
Ja mam sterownik pokojowy ale moge ustawic trzy pozycje godzinowe na kazdy dzien i to wystarcza do ww celu.
Tyle ze mam tzw. firmowy Vaillantowski wiec chyba malo pomocne to bedzie.

Pzdr.

photos
21-11-2011, 13:05
Ja mam sterownik pokojowy ale moge ustawic trzy pozycje godzinowe na kazdy dzien i to wystarcza do ww celu.
Tyle ze mam tzw. firmowy Vaillantowski wiec chyba malo pomocne to bedzie.

Pzdr. No raczej mało pomocne. Pewnie jakbym miał dedykowany czyli Viessmanna to tez by nie było problemu.

photos
21-11-2011, 13:24
No i sprawa się rozwiązała :) Najpierw trzeba pytać u źródła a później męczyć forum Ale skoro wspomniałem to napiszę. Zadzwoniłem do firmy Euroster do działu serwisu i wszystko mi wyjaśniono. Otóż euroster który ja posiadam czyli model 2006 Może mieć zadane tylko 2 temperatury dzienną i nocną. Ale to kiedy jest jaka temp ustalam sobie sam z pozycji programowania sterownika. W tym modelu nastawy można zmieniać co pół godziny czyli w praktyce co pół godziny mogę ustawić sobie temp nocną i dzienna na przemian. W takim układzie bezproblemowo wykorzystam tania taryfę między 13 a 15

pompiarz
21-11-2011, 14:21
Witam,

Mam pytanie, które nasunęło mi się kilka postów wcześniej. Mam doświadczenia tylko z chińską pompą powietrze/woda, dlatego nie wiem jak jest w innych PC.
Pojawiła sie informacja, że można bezpośrednio z PC zasilić podłogówkę. Ale jednocześnie przy wieloobwodowym układzie odcięcie jakiegoś odbioru (kawałka podłogi) może spowodować zmniejszenie przepływu po stronie GZ. Czy takie zmniejszenie przepływu nie jest niekorzystne ze względu na pompę? W mojej pompie jest to, jak twierdzi producent, bardzo ważny element i zaleca się, żeby przepływy medium GZ był i duży i stały. Stąd zaleca się zbiornik buforowy.
Jak to jest w innych pompach?

Pozdrawiam

pompiarz

piwopijca
21-11-2011, 14:28
Nie wiem jak u innych, ale ja mam uklad bezposredni ogrzewania podlogowki -bez zadnych buforow etc.
Regulowalem przeplywami w pomieszczeniach zeby dobrac odpowiednie nastawienia dla jak najlepszego komfortu i nic sie nie dzieje zlego.
Nie wiem jak bedzie gdy zakrece ktoras petle calkowicie - teraz nie widze takiej potrzeby.
Mam dwa obwody, parter i pietro jesli tak je dzielisz - dokladnie dwa rozdzielacze w ukladzie.

Pzdr.

plusfoto
21-11-2011, 15:20
Vaillant też ale idą na układ że może być bez. Przynajmniej taką mam wiedzę po rozmowie z nimi. A z innej beczki - jaką średnice ma rura DZ bo muszą podać projektantowi wielkość przepustów pod płytą.

piwopijca
21-11-2011, 15:23
Dla mnie to przerost formy nad trescia wlaczanie bufora do podlogowki niskotemperaturowej.
W moim ukladzie jest ok. 700 l wody no i jak wszedzie "troszke betonu" w domu to jaki sens ma stosowanie bufora i do czegoz mialby on wowczas sluzyc?
Mozna udowadniac ze dwa albo trzy bufory beda lepsze niz jeden etc., ale to juz inna kwestia.

Pzdr.

Liwko
21-11-2011, 15:25
Dodatkowy bufor do podłogówki zmniejsza COP. Można za to lepiej sterować temperaturą i ilością start-stopów PC w okresach przejściowych.

piwopijca
21-11-2011, 15:58
Z pewnoscia jakas zaleznosc bedzie, ale moze taka jak w zarowkach zarnikowych. Czas pracy 4 000 h a ilosc zalaczen ok. 1 400, kiedy nam padnie ta zarowka? Nie wiemy, bo zalezy to rowniez od warunkow pracy, czasu jednostkowych "swiecen" itp.
Nie wiem czy podobnie nie bedzie z PCi, jej zywotnosc nie jest przeliczona na zerowe zalaczenia czy jedno na dobe.
w mojej PCi minimalna ilosc zalaczen jest zdefiniowana na 3 razy/godzine i nie moge juz tego zmniejszyc a podobno jest to takie minimum ze ponizej nie warto juz rozstrzasac tematu. No, ale to moze nie dotyczy wszystkich sytuacji, a moze dobry interes zeby nie kombinowac z instalacja i uproscic monterom prace a z klienta troszke kasy wyciagnac?
Zoaczymy za kilka -kilkanascie lat.
Sterowanie temperatura to chyba nie jest lepsze no bo w jakim zakresie niby mialo by byc?
Ilosc startow sprezarki i owszem, moze sie zmniejszyc ale czy to bedzie sie oplacalo?
Moim zdaniem system z buforem ma istotne znaczenie np. w budynkacj tzw. lekkich, gdzie brak kumulacji ciepla w przegrodach a jest ogrzewanie plaszczyznowe np. scienne lub sufitowe, moze w kosciolach itp. obiektach

Pzdr.

photos
21-11-2011, 16:22
Vaillant też ale idą na układ że może być bez. Przynajmniej taką mam wiedzę po rozmowie z nimi. A z innej beczki - jaką średnice ma rura DZ bo muszą podać projektantowi wielkość przepustów pod płytą.

U mnie rury dolnego zrodla sa 40

photos
22-11-2011, 08:36
No to kolejna pytanie z cyklu "jak to u Was jest" ? :)
Chodzi mi o prace pompy. Np w drugiej taryfie. Wiadomo podbijamy temp na noc i pompa grzeje a w dzień odpoczywa. Pytanie zrodziło się gdyż niektórzy piszą ze u nich pompa pracuje non stop w duże mrozy a czasem wyjeżdża poza tania taryfę. Wiadomo ze jeszcze nie takie temp na zewnątrz ale u mnie wygląda to trochę inaczej. Pompa powiedzmy dziennie pracuje 4 godziny tyle że nie non stop. Włączy sie na 20-30 min temp na powrocie zostanie osiągnięta i pompa się wyłącza. Odczeka te 20 minut i uruchamia się ponownie. Zastanawiam się jak to będzie wyglądało w zimę. Bo przy takiej pracy raczej nie starczy jej taniej taryfy. Wiem że w nocy pompa będzie miała podbita temp i co za tym idzie będzie grzała wodę do wyższych temperatur czyli dłuższa praca. Ale wydaje mi się że skoro teraz osiąga powrót w 30 minut to powiedzmy później zrobi to w godzinę, półtorej i co znowu przerwa. W zimę będzie dużo mocniejszy odbiór ciepła przez dom z podłogi i pompa będzie chodzić faktycznie dłużej bo tak szybko tego powrotu nie osiągnie ale czy to będzie aż tyle czasu ?
Jak to wygląda u Was? I o ile podbijacie temp na noc aby pompa faktycznie chodziła non stop?
Wczoraj wysłałem podanie do dostawcy energii o zmianę taryfy na dzienna i nocną. Także za jakieś 2-3 tygodnie powinienem już ustawić pompę na drugą taryfę

photos
22-11-2011, 08:59
przy sterowaniu pokojowym jest to banalnie proste - w godzinach taniej taryfy mam 22,75C, w godzinach drogiej mam 21,75. Zakres temperatur musisz sam sobie określić, tak, żeby była równowaga między pracą w taniej taryfie a komfortową temperaturą.
Ok to wiem że muszę sobie sam określić, chcę wiedzieć o ile mniej więcej można podbić. Liwko coś wspominał że on ma wieksze różnice.
Ale głównie chodzi mi o to aby ta pompa pracowała bez przerwy w zimę. Aby sobie tego ciepełka naprodukowała i czekała na ponowne uruchomienie w taniej temp. a nie tak jak jest teraz ze popracuje i sie wyłącza

Liwko
22-11-2011, 09:32
Ok to wiem że muszę sobie sam określić, chcę wiedzieć o ile mniej więcej można podbić. Liwko coś wspominał że on ma wieksze różnice.
Ale głównie chodzi mi o to aby ta pompa pracowała bez przerwy w zimę. Aby sobie tego ciepełka naprodukowała i czekała na ponowne uruchomienie w taniej temp. a nie tak jak jest teraz ze popracuje i sie wyłącza

Zacznij się już uczyć ustawień PC dla taniej taryfy. Ja mam teraz ustawione 21 stopni dla nocnej i 16 dla dziennej taryfy. W rzeczywistości nad ranem mam 22 a wieczorem stada do 21 z przecinkiem. Ja mam taryfę G12W, więc nie mam tanich godzin w ciągu dnia. Pompa dzisiejszej nocy pracowała 7h. W dzień pracuje około 0,5-1h. Mam jeszcze zapas 2h drugiej taryfy. Jak przyjdą mrozy lub silne wiatry PC zacznie wyjeżdżać poza tanią.

niedowiarek
22-11-2011, 09:33
Aby sobie tego ciepełka naprodukowała i czekała na ponowne uruchomienie w taniej temp. a nie tak jak jest teraz ze popracuje i sie wyłącza

Zrób sobie prosty eksperyment. Zagrzej budynek do np. 23 C, wyłącz c.o., a następnie stoper i termometr w do jednej ręki a kartka i długopis do drugiej. Tym sposobem wykreślisz sobie wstępną charakterystykę wychłodzenia Twojego budynku w funkcji czasu. A potem korekta na uwzględnienie większych mrozów, upodobań co do temp. wewnętrznej itp.

photos
22-11-2011, 09:41
Zacznij się już uczyć ustawień PC dla taniej taryfy. Ja mam teraz ustawione 21 stopni dla nocnej i 16 dla dziennej taryfy. W rzeczywistości nad ranem mam 22 a wieczorem stada do 21 z przecinkiem. Ja mam taryfę G12W, więc nie mam tanich godzin w ciągu dnia. Pompa dzisiejszej nocy pracowała 7h. W dzień pracuje około 0,5-1h. Mam jeszcze zapas 2h drugiej taryfy. Jak przyjdą mrozy lub silne wiatry PC zacznie wyjeżdżać poza tanią.
Z tym sobie poradzę. Bardziej chodzi mi o to że U ciebie właśnie pompa chodzi non sto, nie wyłącza się a u mnie ma przerwy. Pewnie jak jej zadam wyższa temp to będzie chodzić dłużej ale jak podłoga już osiągnie swoją temp to boję się że sytuacja się powtórzy, czyli pompa pochodzi pół godziny osiągnie temp na powrocie i się wyłączy zamiast pracować aby mocno naprodukować ciepła i nie grzać w drogiej. To takie moje teoretyczne pytania bo jeszcze nie wiem jak to będzie. W tym roku nie zamieszkam a wiec i temp nie będę gonił wysokich pewnie w zimę będę trzymał koło 10 stopni

Liwko
22-11-2011, 09:45
Z tym sobie poradzę. Bardziej chodzi mi o to że U ciebie właśnie pompa chodzi non sto, nie wyłącza się a u mnie ma przerwy. Pewnie jak jej zadam wyższa temp to będzie chodzić dłużej ale jak podłoga już osiągnie swoją temp to boję się że sytuacja się powtórzy, czyli pompa pochodzi pół godziny osiągnie temp na powrocie i się wyłączy zamiast pracować aby mocno naprodukować ciepła i nie grzać w drogiej. To takie moje teoretyczne pytania bo jeszcze nie wiem jak to będzie. W tym roku nie zamieszkam a wiec i temp nie będę gonił wysokich pewnie w zimę będę trzymał koło 10 stopni

No więc właśnie jak ustawisz ją na dwie taryfy, ilość start-stopów ci się zmniejszy. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym będziesz ich miał mniej.

photos
22-11-2011, 09:54
zanim cokolwiek zaczniesz ustawiać, to zrób porządek z tym twoim "buforem" :D
bo inaczej, to tylko zrobisz mase nikomu do niczego potrzebnych eksperymentów...
Ale mój bufor jest już zamknięty także nie ma kłopotu

photos
22-11-2011, 09:59
No więc właśnie jak ustawisz ją na dwie taryfy, ilość start-stopów ci się zmniejszy. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym będziesz ich miał mniej.

No może masz rację. A powiedz mi jeszcze jedną rzecz. U mnie jest skala zegarowa i wybieram sobie w jakich godzinach ma być jaka temp. Jak ustawie sobie właśnie od 22 do 6 a pompa się nie wyrobi, jak piszesz bywa tak to jak ona może dalej pracować w drogiej skoro w drogiej ma już niższa temp nastawiona i pewnie już ja osiągnęła??

Liwko
22-11-2011, 10:02
No może masz rację. A powiedz mi jeszcze jedną rzecz. U mnie jest skala zegarowa i wybieram sobie w jakich godzinach ma być jaka temp. Jak ustawie sobie właśnie od 22 do 6 a pompa się nie wyrobi, jak piszesz bywa tak to jak ona może dalej pracować w drogiej skoro w drogiej ma już niższa temp nastawiona i pewnie już ja osiągnęła??

Poprzez krzywą grzania. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym do wyższych temperatur ci będzie grzała. Sterownik sam określi czy ma wyjechać poza tanią taryfę, by móc osiągnąć tą wyższą zadaną temperaturę.

photos
22-11-2011, 10:04
Liwko chyba ma rację... ja to nie mam doświadczeń ze sterowaniem pogodowym....

Ale to nie tylko dotyczy pogodówki. Pokojowym zrobisz sobie nastaw pompa osiągnie temp powrotu i sie nie wyłączy?? Chodzi bez przerwy aż Twój sterownik powie jej basta??

photos
22-11-2011, 10:07
Poprzez krzywą grzania. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym do wyższych temperatur ci będzie grzała. Sterownik sam określi czy ma wyjechać poza tanią taryfę, by móc osiągnąć tą wyższą zadaną temperaturę.
Ok ale chyba czegos nie rozumiem. Załóżmy mam w domu nastawione na noc 22 na dzien 20. Kończy sie noc czyli jest godzina 6 rano a w domu jest 21,5 powiedzmy. Czyli tak jak piszesz pompa powinna jeszcze podgrzać w drogiej taryfie. Ale Juz od 6 rano ma zaprogramowane aby trzymała w domu 20 stopni. Widząc że jest taka temperatura w domu raczej się nie uruchomi...dobrze myślę?

photos
22-11-2011, 10:14
sterownik wyłączy obiegówkę jak zostanie osiągnięta temperatura w pomieszczeniu - a nie temperatura wody w instalacji. Tzn mój sterownik ma też dodatkową opcję poprzez sterowanie temperaturą wody, ale nie mam podłaczonego takiego czujnika. To co mam w zupełności wystarczy
jak 3 sterowniki wyłączą 3 obiegówki, to się wyłącza PC
U mnie tez sterownik wyłączy obiegówke jak zostanie osiągnięta temp w domu. Tyle że u Ciebie pompa będzie pracowała non stop. A u mnie jej załączenia są dyktowane powrotem wody z instalacji. czyli jak to bywa w pogodówce. Stąd tez właśnie moje pytania do liwko bo u niego jest w ten sposób. Oczywiscie bez tych sterowników ale pompa pracuje na podstawie temp powrotu. Dlatego pytałem jak z załączeniami. Skoro niższe temp a tym samym podniesienie krzywej skutkuje dłuzszym grzaniem to okej

photos
22-11-2011, 10:22
minusem tego rozwiązania, jest fakt, że jak idzie tylko 1 kondygnacja, to idzie tam sporo wyższa temperatura - ale zdarza się to sporadycznie
plusem takiego rozwiązania jest to, że mogę poprzez ręczne nastawy na sterownikach zmusić do pracy tylko 1 kondygnację(np jak się mocno wychłodzi) i szybko ją dogrzać
No ja właśnie chciałem zachować swoje sterowanie pokojowe z tych względów aby móc sterować w bardzo czytelny sposób kondygnacjami.

Liwko
22-11-2011, 10:25
Ok ale chyba czegos nie rozumiem. Załóżmy mam w domu nastawione na noc 22 na dzien 20. Kończy sie noc czyli jest godzina 6 rano a w domu jest 21,5 powiedzmy. Czyli tak jak piszesz pompa powinna jeszcze podgrzać w drogiej taryfie. Ale Juz od 6 rano ma zaprogramowane aby trzymała w domu 20 stopni. Widząc że jest taka temperatura w domu raczej się nie uruchomi...dobrze myślę?

Musisz kombinować dwoma nastawami. Temperaturą i krzywą. Idealnie by było, gdybys osiągnął temperaturę zadaną w czasie taniej taryfy. I teraz. Jeśli będziesz miał za niską krzywą w stosunku do nastawionej temperatury, to pompa będzie pracowała na niższych parametrach i będzie więcej start-stopów. Możesz nie osiągnąć tej zakładanej wyższej temperatury. Jeżeli będziesz miał krzywą za wysoko, to będzie pracowała krócej, za to z niższym COP bo będzie ci grzała do wyższych temperatur.
Zacznij od ustawienia temperatury w tanich i drogich godzinach. Następnie zacznij podnosić krzywą. Tylko tak da się to wysterować by temperatura była optymalna i w jak najlepszym stopniu wykorzystana tania taryfa. Każdy dom, każda pompa, każda instalacja się różni. Frycowe podczas nauki każdy z nas zapłacił;)

photos
22-11-2011, 10:31
Jak dobrze rozumiem ustawić temp i czekać jak pompa się nie wyrobi to podnieść wartość krzywej?? ma się wyrobic i koniec? Będzie jak piszesz niższy COP

niedowiarek
22-11-2011, 10:31
Frycowe podczas nauki każdy z nas zapłacił;)

:yes:

Liwko
22-11-2011, 10:34
Jak dobrze rozumiem ustawić temp i czekać jak pompa się nie wyrobi to podnieść wartość krzywej?? ma się wyrobic i koniec? Będzie jak piszesz niższy COP

Mniej więcej tak. To też jeszcze zależy od GZ i DZ. Jaką pojemność ma twoja podłogówka i jakie temperatury ma twoje DZ. To również zależy od izolacyjności twojego domu jak i liczby osób. Czynników jak widzisz jest zbyt wiele, by podać gotowy przepis.

photos
22-11-2011, 10:35
Piszesz że już powinienem zacząć ustawiać pracę pompy w drugiej taryfie. Ale skoro tam nie mieszkam to nawet nie zauważe czy jest tak jak chcę czy nie. Więc to musi jeszcze zaczekać. Moge jedynie zrobic w ten sposób ze chcąc mieć w domu powiedzmy 12 stopni na nocna taryfe nastawie 14 a na dzienna powiedzmy 10. Wówczas sprawdzę czy pompa trzyma te 12 podczas pracy tyko w drugiej taryfie i o ile np spadnie do wieczora

Liwko
22-11-2011, 10:37
Piszesz że już powinienem zacząć ustawiać pracę pompy w drugiej taryfie. Ale skoro tam nie mieszkam to nawet nie zauważe czy jest tak jak chcę czy nie. Więc to musi jeszcze zaczekać. Moge jedynie zrobic w ten sposób ze chcąc mieć w domu powiedzmy 12 stopni na nocna taryfe nastawie 14 a na dzienna powiedzmy 10. Wówczas sprawdzę czy pompa trzyma te 12 podczas pracy tyko w drugiej taryfie i o ile np spadnie do wieczora

Możesz tak spróbować. Masz podlicznik? Jeżeli nie to szybko kupuj, bardzo ci ułatwi ustawienia.

photos
22-11-2011, 10:39
Mniej więcej tak. To też jeszcze zależy od GZ i DZ. Jaką pojemność ma twoja podłogówka i jakie temperatury ma twoje DZ. To również zależy od izolacyjności twojego domu jak i liczby osób. Czynników jak widzisz jest zbyt wiele, by podać gotowy przepis.
A no właśnie, po co ma wychładzać DZ. skoro mogę jeszcze podbić temp od 13 do 15. Tak jak piszesz kazdy musi u siebie sam to sprawdzić.

photos
22-11-2011, 10:41
Możesz tak spróbować. Masz podlicznik? Jeżeli nie to szybko kupuj, bardzo ci ułatwi ustawienia.
Nie nie mam ale w domu nikt nie zużywa teraz energii, pracuje tylko pompa wiec i tak wiem ile zużywa. teraz jak chodzą non stop 3 obiegówki na 3 biegu zużywa ekstremalnie dużo :) ale już niedługo

photos
22-11-2011, 10:43
dokładnie, bo ilosci zużytych kwh możesz w przybliżeniu oszacować ile pracowała PC - jesli takich parametrów nie wyswietla ci sterownik Właśnie wyswietla ale tylko zestawienie tygodniowe. Znaczy uzupełnia na bieżąco czyli np zawsze mogę sprawdzić ile danej doby pracowała ale nie mam chyba możliwości sprawdzenia w których godzinach. W sumie nie ważne, aby w taniej taryfie. A po ustawieniach bedzie musiała

Liwko
22-11-2011, 10:43
Nie nie mam ale w domu nikt nie zużywa teraz energii, pracuje tylko pompa wiec i tak wiem ile zużywa. teraz jak chodzą non stop 3 obiegówki na 3 biegu zużywa ekstremalnie dużo :) ale już niedługo

Kup podlicznik dwutaryfowy. Uwierz nam na słowo.

photos
22-11-2011, 10:46
Kup podlicznik dwutaryfowy. Uwierz nam na słowo.
No wiem, będzie znacznie prościej. Może tak zrobię, w zime bedzie mniej na głowie wiec sie tym pewnie zajmę.

niedowiarek
22-11-2011, 10:48
Piszesz że już powinienem zacząć ustawiać pracę pompy w drugiej taryfie. Ale skoro tam nie mieszkam to nawet nie zauważe czy jest tak jak chcę czy nie. Więc to musi jeszcze zaczekać. Moge jedynie zrobic w ten sposób ze chcąc mieć w domu powiedzmy 12 stopni na nocna taryfe nastawie 14 a na dzienna powiedzmy 10. Wówczas sprawdzę czy pompa trzyma te 12 podczas pracy tyko w drugiej taryfie i o ile np spadnie do wieczora

Okres wysokiej taryfy to od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00 czyli po 7 godzin. Dopasuj sobie najpierw taką różnicę temp. zadanych o jaką ci spada w budynku w ciągu tego czasu. A potem będziesz dalej eksperymentował. A po jakimś czasie Ci się znudzi :)

Liwko
22-11-2011, 10:51
No wiem, będzie znacznie prościej. Może tak zrobię, w zime bedzie mniej na głowie wiec sie tym pewnie zajmę.

Ja już się tym zająłem
http://allegro.pl/licznik-pradu-energii-3f-2-taryfowy-10-40a-2l-gwar-i1943873260.html
Kup to przyjadę ci go podłączyć:)

photos
22-11-2011, 10:53
Ja już się tym zająłem
http://allegro.pl/licznik-pradu-energii-3f-2-taryfowy-10-40a-2l-gwar-i1943873260.html
Kup to przyjadę ci go podłączyć:)
No widzisz a mnie to już takie po 500 zł wyskakiwały a tu proszę za 100 z groszami. Taki tez zakupię. A do mnie będziesz miał trochę daleko z Wielkopolski :)

Liwko
22-11-2011, 10:54
Oj na żartach się nie znasz;)

niedowiarek
22-11-2011, 10:57
Ja już się tym zająłem
http://allegro.pl/licznik-pradu-energii-3f-2-taryfowy-10-40a-2l-gwar-i1943873260.html
Kup to przyjadę ci go podłączyć:)

A do mnie też byś przyjechał? Plisss. Tylko kierowcę musisz mieć . Przenocuję nawet :D.

photos
22-11-2011, 10:59
Okres wysokiej taryfy to od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00 czyli po 7 godzin. Dopasuj sobie najpierw taką różnicę temp. zadanych o jaką ci spada w budynku w ciągu tego czasu. A potem będziesz dalej eksperymentował. A po jakimś czasie Ci się znudzi :)
Przy sterowaniu pokojowym można zrobić tak jak piszesz przy pogodowym już gorzej, Jak pisałem praca pompy wówczas jest sterowana tez temp powrotu GZ. Więc pompa może nie pracować tyle ile by mogła. Przykładowo podbijając tylko o 0,5 stopnia bądź o 1 podniosę na zasilaniu o bardzo mała temperaturę. W efekcie czego pompa dosyć szybko na powrocie osiągnie swoja wyliczona temp i się wyłączy. Podbijając wyżej pompa popracuje dłużej.
Kiedy natomiast juz zamieszkam bedę w stanie powiedzieć czy aby te dłuzej jest na pewno potrzebne.
Trochę mi się rozjaśniło

Liwko
22-11-2011, 10:59
A do mnie też byś przyjechał? Plisss. Tylko kierowcę musisz mieć . Przenocuję nawet :D.

A elektryka mogę zabrać ze sobą?:D

Liwko
22-11-2011, 11:00
Przy sterowaniu pokojowym można zrobić tak jak piszesz przy pogodowym już gorzej, Jak pisałem praca pompy wówczas jest sterowana tez temp powrotu GZ. Więc pompa może nie pracować tyle ile by mogła. Przykładowo podbijając tylko o 0,5 stopnia bądź o 1 podniosę na zasilaniu o bardzo mała temperaturę. W efekcie czego pompa dosyć szybko na powrocie osiągnie swoja wyliczona temp i się wyłączy. Podbijając wyżej pompa popracuje dłużej

A może masz za wysoką krzywą?

Liwko
22-11-2011, 11:02
Inaczej, teraz gdy nie masz osobnych ustawionych godzin taniej i drogiej taryfy, pompa ci taktuje. Ustaw tak jakbyś już miał te dwie taryfy. Bedzie lepiej dla pompy.

photos
22-11-2011, 11:07
A może masz za wysoką krzywą?
No tego jeszcze nie wiem. Wiem że przy tej krzywej nastawiając na pompie 15 stopni w domu miałem 17. Ale pompa w miarę normalnie sie uruchamiała. Jak obniżyłem o dwa stopnie(nie celsjusza, po prostu szczebelki czyli z 0,6 na 0,4) temperatury sie mniej wiecej zgadzały ale pompa się zbyt często uruchamiała

niedowiarek
22-11-2011, 11:07
A elektryka mogę zabrać ze sobą?:D

Pewnie. Ja mam grupę SEP do 15 kV to będą wspólne tematy :cool:

photos
22-11-2011, 11:09
Inaczej, teraz gdy nie masz osobnych ustawionych godzin taniej i drogiej taryfy, pompa ci taktuje. Ustaw tak jakbyś już miał te dwie taryfy. Bedzie lepiej dla pompy.
Musze poczekac az mi serwisant owe przekaźniki zamontuje. Wtedy bez przestawiania łatwiej będzie sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Dopiero ustawie sobie te godziny grzania.

Liwko
22-11-2011, 11:12
Pewnie. Ja mam grupę SEP do 15 kV to będą wspólne tematy :cool:

Ty mi o takich rzeczach nie mów, bo ja nie wiem o co chodzi:)

piwopijca
22-11-2011, 14:03
No tego jeszcze nie wiem. Wiem że przy tej krzywej nastawiając na pompie 15 stopni w domu miałem 17. Ale pompa w miarę normalnie sie uruchamiała. Jak obniżyłem o dwa stopnie(nie celsjusza, po prostu szczebelki czyli z 0,6 na 0,4) temperatury sie mniej wiecej zgadzały ale pompa się zbyt często uruchamiała

Masz ustawione jakies auto czy moze cos w rodzaju ekonomicznej?
W auto pompa pracuje cala dobe i "pilnuje" temp. ustawionych na dzien i na noc, w ekonomicznej tylko pilnuje okresu ogrzewania bez temp. tzw. obnizonej. Jesli usawisz grzanie nawet bez dwoch taryf ale tak jak bys mial to bedzie pracowac tylko w godzinach jakie ustawiles.
Nie zalaczy sie w okresie pomiedzy poniewaz nie bedzie pilnowala temp. obnizonej -ile by ona nie wynosila cos w rodzaju 0 - 1.
Mozna na pokojowym (ja tak mam) ustawic zamiast funkcji termostatu tzw. korekte a wowczas krzywa jest automatycznie dopasowywana do temp. pokojowej i albo podbijana albo obnizana w zaleznosci od ustawien.
Ja testuje wlasnie takie ustawienie z korekta i dodatkowo ustawilem korekte temp. pokojowej na -1,5*C. Teraz PCi powinna sama dopasowywac podbicie z krzywej np. 0,2 dla ktorej temp. wynosi np. 20*C do odpowiedniej wartosci zeby osiagnac temp. 22*C.

Pzdr.

photos
22-11-2011, 18:26
u mnie na pewno sie pompa nie zalaczy w drogiej bo sterowwnik jej na to nie pozwoli. A z krzywymi bede musial pokombinowac

miejski
22-11-2011, 21:42
Ja już się tym zająłem
http://allegro.pl/licznik-pradu-energii-3f-2-taryfowy-10-40a-2l-gwar-i1943873260.html
Kup to przyjadę ci go podłączyć:)

Ale Panowie nigdzie nie napisano, że to licznik z zegarem... (choc zegar na zdjęciach jest)

Liwko
22-11-2011, 21:53
Ale Panowie nigdzie nie napisano, że to licznik z zegarem... (choc zegar na zdjęciach jest)

Trzeba zadzwonić i zapytać. Za podobną cenę kupiłem właśnie z alledrogo ze sterownikiem, może nawet taniej. Tylko trzeba wymóc by dodali instrukcje do sterownika.

marcel232
22-11-2011, 21:58
Witam

Podziele sie obserwacjami z 'uzytkowania' mojej pompy ktora byla uruchomiona we wrzesniu.

dom: 220m2 wszedzie podlogowka
ocieplenie: 20cm styro, okna 3 szybowe U:0,5, poddasze 20cm pianki zamknietokomorkowej.
Reku (jeszcze nie uruchomione wiec wietrzenie tradycyjne - oknami)

Pompa 10kW, 2 odwierty po 120 metrow, bufor+mieszacz (tak znienawidzony przez niektorych uzytkownikow), sterownik pogodowy
Bufor zostal zainstalowany ze wzgledu na wpiecie w jego wezownice kominka z plaszczem 22kW.

Od dnia pierwszego pompa zostala ustawiona na ogrzewanie w drugiej taryfie czyli: 13-15 - 22-06 - skoro zdecydowalem sie na II taryfy to czemu ich od poczatku nie wykorzystywac??

W domu jest cieplo na tyle, ze ekipa od wykonczeniowki pracuje w koszulkach. nie ma potrzeby dogrzewania w dzien (przynajmniej na razie)
za prad za pazdziernik (ogrzewanie, troche CWU i prad dla ekipy - 7 osob) zaplacilismy 170zl wiec na razie wyglada na to ze jest 'oszczednie'.

uruchomilismy tez kominek z plaszczem i wyglada na to, ze spelni nasze oczekiwania ekonomiczne i praktyczne.
kominek nagrzewa bufor do 70-80 stopni (potem przelacza sie na ogrzewanie grzejnikow w garazu i piwnicy). wystarcza to na prawie cala noc grzania (przy obecnych temperaturach) dopiero nad ranem pompa startuje na okolo godzine.
przy 0 stopni na zewnatrz krzywa wymaga zasilanie podlogowki na poziomie 30stopni.
raz wymusilem prace pompy z max wydajnoscia - po 4 godzinach temp. DZ wyniosly 1/6.

wprowadzamy sie do domu 15-go grudnia wiec jakby co to podziele sie spostrzezeniami bo obserwuje watki o PC od dluzszego czasu :)

lujski
23-11-2011, 05:51
hej, jak chce miec pompe, podłogówke na parterze, a grzejniki na górze - grzac mam zamair temp. okolo 35 stopni, to o ile musza byc przewymiarowane grzejniki na gorze zeby nie bylo tam zimno ??

photos
23-11-2011, 09:40
nie dając na górze podłogówki, ładujesz się tylko w nieporzebne, spore koszty.
Żeby grzać grzejnikami z temperaturą zasilania 35C, to te grzejniki muszą być olbrzymie(czyli drogie), dodatkowo musisz bufor w którym będziesz magazynować ciepłą wodę do grzejników...a i tak nie gwarantuję ci że będziesz mieć na górze ciepło. Moim zdaniem w nowym domu z PC takie rozwiązanie jest kiepskie. Co innego w starym domu gdy montuje się PC - wtedy jestem w stanie to zrozumieć, ale w nowym - trochę bez sensu.
Czytając wątki o instalacjach mieszanych(podłogówka+grzejniki) zdecydowana wiekszość użytkowników systemów mieszanych twierdzi, że gdyby robiła jeszcze raz, to zrobiłaby podłogówkę po całości....więc przemyśl to jeszcze....


W przypadku grzejników na górze, chyba jedyną sensowną opcją, jest grzanie wody w buforze do wyższych temperatur(35C to za mało) i puszczanie jej na grzejniki, a na podłogówkę przez mieszac - ale to i tak wyższe koszty inwestycyjne i wyższe eksploatacyjne(wyższe temperatury=niższy COP) niż przy podłogówce
tak więc przemyśl to jeszcze...

a o grzejnikach niskotemperaturowych możesz poczytac sobie np tutaj
http://www.therm.pl/media/_gallery/Aktualnosci/2010/purmo/guide-pl.pdf

Podzielam opinie, a najlepszym przykładem jest kolega rwxw
Twierdzi ze to był błąd i teraz robiłby wszędzie podłogówkę.

Tak z innej beczki. Ktoś pisał że kiedy jest zbyt niskie ciśnienie w zbiorniczku wyrównawczym, mogą być niższe temp DZ. Jakie Ciśnienie w zbiorniczku powinno być??

Daga&Adam
23-11-2011, 09:46
hej, jak chce miec pompe, podłogówke na parterze, a grzejniki na górze - grzac mam zamair temp. okolo 35 stopni, to o ile musza byc przewymiarowane grzejniki na gorze zeby nie bylo tam zimno ??

Zbyt duzo zeby mialo to jakikolwiek sens - pozatym w ten sposob na dole masz ogrzewanie akumulacyjne, a na gorze nie. Potrzebny duzy bufor zeby moglo to jakos sensownie dzialac. Niestety dzialac bedzie z niska sprawnoscia i albo wydasz niepotrzebnie gore pieniedzy na ogrzewanie albo u gory bedziesz mial wiecznie uczucie zimna. Nie znam ani jednej osoby ktora po wybudowaniu w takim systemie - nie zaluje ze nie zdecydowala sie na podlogowke na gorze. Mnie to zawsze bardzo dziwi - skoro na dole podlogowka to czemu na gorze tez nie ? :) Ona ma wiecej zalet od kaloryferow. Ja podlogowke mam nawet w piwnicy i garazach! Jedyny kaloryfer to drabinka w lazience ale ona idzie na temperaturze podlog - jest lekko letnia, pelni bardziej role wieszaka niz grzejnika :-)

Liwko
23-11-2011, 09:50
Święte słowa, nie bądźcie następnymi, którzy obudzą się z ręką w nocniku. Podłogówka w całym domu to mistrzostwo świata:)

tomek131
23-11-2011, 10:02
Ja też myślę żeby podłogówka po całości ,ale jak się przy tym spi? NIe ma znaczenia ,że połowę pokojów na górze (sypialni) zastawione przez łóżka i szafy?

Liwko
23-11-2011, 10:08
Ja też myślę żeby podłogówka po całości ,ale jak się przy tym spi? NIe ma znaczenia ,że połowę pokojów na górze (sypialni) zastawione przez łóżka i szafy?

Nie ma obawy. Nawet nie wyczujesz, że podłoga jest ciepła. U mnie po prostu nie jest zimna i to wystarczy. Jedynie w łazienkach są gęściej rurki kładzione i czuć przyjemne ciepło. Śpi się bardzo dobrze.

PS
Mam na górze wykładziny, w sypialni nawet grubą i włochatą;)

niedowiarek
23-11-2011, 11:23
Jak możesz się wstrzymać z decyzją, to poczekaj do wiosny. Ja nie mam ani podłogówki, ani grzejników w sypialniach i wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie. Ale jeszcze nie mieszkam, więc poczekaj do wiosny. Jak prześpię się przez parę zimowych nocy to sprawdzę na własnej skórze jak działa ogrzewanie ścienne.

dargoth
23-11-2011, 15:52
Jakby ktoś chciał się zaopatrzyć w urządzonko do mierzenia temperatury zamarzania glikolu, to w tym tygodniu w lidlu za niecałe 10 pln można coś takiego nabyć. Są dwa rodzaje, więc trzeba uważać by nie kupić sprzętu do mierzenia temp. zamarzania płynu do spryskiwania szyb.

rwxw
23-11-2011, 20:25
podłogówke na parterze, a grzejniki na górze
Ja tak właśnie mam i szczerze odradzam. Mogę sobie porównać jak to jest mieć grzejniki i podłogówkę - chętnie bym się grzejników pozbył. Załóż podłogówkę albo ścienne i nie kombinuj z grzejnikami.

zorba-
23-11-2011, 21:05
No to jak to jest z tą podłogówką.Sąsiad mi mówi nie rób podłogówki w sypialni bo jak będziesz spał to będziesz wdychał kurz który leży na podłodze i się unosi .Taki kurz widzi np.w łazience w zimie na półkach a latem tego nie ma. No i zapytał się a co to jest ta pompa ciepła?

Daga&Adam
23-11-2011, 21:13
No to jak to jest z tą podłogówką.Sąsiad mi mówi nie rób podłogówki w sypialni bo jak będziesz spał to będziesz wdychał kurz który leży na podłodze i się unosi .Taki kurz widzi np.w łazience w zimie na półkach a latem tego nie ma. No i zapytał się a co to jest ta pompa ciepła?

;) Niezle zakrecony gosc. Szkoda tylko ze radzi w temacie o ktorym nie ma zielonego pojecia!! Niech lepiej sprawdzi jak jego kaloryfer wzbudza w ruch powietrze ktore cyrkuluje po calym pokoju wraz z owym kurzem. Jak podloga ktora ma 25-28stC moze unosic kurz kiedy w pomieszczeniu jest 21-23stC ? :) Kolejny co powtarza mity ;(

niedowiarek
23-11-2011, 21:35
Pewnikiem ma podłogówkę tylko w rzeczonej łazience bez zaworu mieszającego, a w całej chałupie grzejniki konwekcyjne. Przy takim układzie jak poda tak ok. 70 C na podłogę to mu uniesie upuszczoną szczoteczkę do zębów, a przy okazji cały kurz i fugi spomiędzy płytek :cool: