PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

jasiek71
23-11-2011, 22:51
pewnikiem ma podłogówkę tylko w rzeczonej łazience bez zaworu mieszającego, a w całej chałupie grzejniki konwekcyjne. Przy takim układzie jak poda tak ok. 70 c na podłogę to mu uniesie upuszczoną szczoteczkę do zębów, a przy okazji cały kurz i fugi spomiędzy płytek :cool:

he he he...
dobre;)

Liwko
23-11-2011, 22:58
Zorba, masz do mnie daleko, ale może znajdziesz kogoś w pobliżu z pompą ciepła i podłogówką w całym domu. Poszukaj i poproś o wizytę, by się samemu przekonać.

Ps. Zabierz sąsiada:)

photos
23-11-2011, 22:58
he he he...
dobre;)

Ale taka jest prawda. Sam znam kilka takich przykladow. Wchodze do domu a tam podloga parzy w stopy. Zadowolony wlasciciel pyta "co grzeje"?? :) no grzeje ale po co az tak...niestety jeszcze mamy niewyedukowanych instalatorow.

No i pozniej wlasnie powstaja takie opinie jak wspomnianego sasiada

piwopijca
24-11-2011, 07:02
No, ale to powinien byc juz problem sasiada :)
Dobrze wykonaja Ci podlogowke niskotemperaturowa to sasiad bedzie zdzwiony, ze podloga chlodna a w domu 21*C - czary jakie cy cus?

Tak powaznie to nawet w dobrej wierze mozna komus zaszkodzic powtarzajac brednie z minionych epok. Tutaj zgadzam sie ze brak edukacji instalatorow i tzw. zlatych raczek bo w malych miejscowosciach to oni wykonuja rozne instalacje i informuja swoich klientow.

Pzdr.

aksamitka
24-11-2011, 08:12
jakiej mocy powinna byc pompa przy zapotrzebowaniu 38,3kWh/(m2*rok) pow grzania 160m2

HenoK
24-11-2011, 08:44
No to jak to jest z tą podłogówką.Sąsiad mi mówi nie rób podłogówki w sypialni bo jak będziesz spał to będziesz wdychał kurz który leży na podłodze i się unosi .Temu, że takie rzeczy wypowiada sąsiad jeszcze się nie dziwię. Natomiast byłem mocno zdziwiony, gdy podobną wypowiedź usłyszałem w miniony piątek w radiu. Była to audycja o systemach ogrzewania w domach jednorodzinnych, a wypowiadała się pani doktor z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (nazwiska niestety nie pamiętam).

aksamitka
24-11-2011, 09:16
masz ozc zrobione? Tam masz projektowe obciążenie cieplne budynku..

5186w

plusfoto
24-11-2011, 09:21
Not dołóż około 0,3KW na osobę dla CW i taką pompę kup. Chyba że w projekcie jest to już uwzględnione.

kurm28
24-11-2011, 09:36
Witam

Drugi sezon grzania trwa, wiec zabawy z ustawieniami ciąg dalszy.
W moim domu mam jakoś tak, ze - inaczej niż u innych - na górze mam chłodniej niż na dole.
Rano, po nocy grzania PC, różnica wynosi około 1 stopień.
(Natomiast temp podłogi jako takiej, jest w zasadzie identyczna na dole i na górze uwzględniając typ podłoża)

Teraz - o ile dobrze rozumiem system, to aby to wyregulować muszę przykręcić przepływy na dole, żeby wyrównać temp góra i dół (czyli w zasadzie obniżyć temp na dole) i jednocześnie ponieść temp zasilania, żeby w domu była temp taka, jaką chcę - czyli około 22 - 22.5 stopnia rano w całym domu.


Przepływy reguluje sie na rotametrach, tylko w sumie nie wiem, czy kręci sie tą częścią, gdzie jest podziałka (taka plastikowa fiolka) - na zasilaniu, czy też przykręca się to na tej dolnej części na powrocie, gdzie wystają te metalowe "cycki"?
Dotychczas miałem tam założone głowiczki elektryczne - wiem, wiem, bez sensu. Już odkręciłem (może ktoś chce kupić 12 głowiczek? ;)) ), ale normalnie tam są w standardzie takie metalowe, nakręcane grzybki.

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

pzdr
k


Wczoraj kręciłem

niedowiarek
24-11-2011, 09:52
Witam
Przepływy reguluje sie na rotametrach, tylko w sumie nie wiem, czy kręci sie tą częścią, gdzie jest podziałka (taka plastikowa fiolka) - na zasilaniu, czy też przykręca się to na tej dolnej części na powrocie, gdzie wystają te metalowe "cycki"?


Kręcisz tymi fiolkami. Ja je mam na powrocie i do obracania pasuje pokrętło z zaworów z "cyckami".




Dotychczas miałem tam założone głowiczki elektryczne - wiem, wiem, bez sensu. Już odkręciłem (może ktoś chce kupić 12 głowiczek? ;)) ), ale normalnie tam są w standardzie takie metalowe, nakręcane grzybki.



A po ile za szt?

photos
24-11-2011, 09:53
Regulujesz na zasilaniu. Czyli kręcisz tymi "fiolkami" jak to nazwałeś.
Tylko ze tymi rotametrami ograniczysz przepływ przez poszczególne pętle. A ty potrzebujesz Zrównoważyć przepływ dołu i góry. Więc albo na zaworkach zasilania w skrzynce przed rozdzielaczem przykręcisz, pytanie czy nie będzie zbyt głośno bo może pojawić się szum, albo zamontujesz sobie np takie przepływomierze na zasilaniu góry i dołu. Ja mam podobne na dolnym źródle w ten sposób wiem że jest identyczny przepływ i w łatwy sposób można go kontrolować
http://img198.imageshack.us/img198/8244/przepywomierz.png (http://imageshack.us/photo/my-images/198/przepywomierz.png/)

miejski
24-11-2011, 10:02
A rotametr to nie przepływomierz czasem ... :D

kurm28
24-11-2011, 10:06
Dzieki Panowie
U mnie jest tak, ze pod fiolkami jest uchwyt i kreci sie cała fiolka, wiec palcami to robię i faktycznie można zakręcić i odkręcić.
Słuszna również uwaga, ze w zasadzie to można przykręcić całość zaworkiem główniejszym przed rozdzielaczem i będzie raz, a dobrze, zamiast bawić sie "fiolkami".
Tak zrobię.
W takim razie kolejne pytanie - o ile przykręcilibyście taki zaworek główny (taki czerwony motylek), przy różnicy temp między kondygnacjami = około 1stopnia?
Biorąc pod uwagę fakt, ze zakres ruchu motylka to 90 stopni, to jakieś 5-10 stopni? Więcej?

Jeszcze jedno pytanko - trochę z boku - czy delta na GZ zasil/pow = 5 stopni jest ok? Nie za dużo?
Przykręciłem pompki obiegowe (bo mam dwie, o czym juz kiedyś tutaj pisałem i dyskutowałem ;) ), bo mi za dużo prądu zjadały w I tar i sie zastanawiam, czy nie za mocno.

dzięki

pzdr
k

kurm28
24-11-2011, 10:06
A rotametr to nie przepływomierz czasem ... :D
no tak, ale tez można nim kręcić, czyli można regulować.

photos
24-11-2011, 10:13
A rotametr to nie przepływomierz czasem ... :D
Przepływomierz ale trzeba sterowac każdym po kolei aby we wszystkich obniżyć. Więcej zabawy tu można łatwo i szybko. No ale dochodzi koszt wiec może rzeczywiście lepiej pokręcić tamtymi

photos
24-11-2011, 10:16
Jeszcze jedno pytanko - trochę z boku - czy delta na GZ zasil/pow = 5 stopni jest ok? Nie za dużo?
Przykręciłem pompki obiegowe (bo mam dwie, o czym juz kiedyś tutaj pisałem i dyskutowałem ;) ), bo mi za dużo prądu zjadały w I tar i sie zastanawiam, czy nie za mocno.

5 stopni to taka optymalna. Mój serwisant twierdzi że do 8 maksymalnie

piwopijca
24-11-2011, 10:30
Temu, że takie rzeczy wypowiada sąsiad jeszcze się nie dziwię. Natomiast byłem mocno zdziwiony, gdy podobną wypowiedź usłyszałem w miniony piątek w radiu. Była to audycja o systemach ogrzewania w domach jednorodzinnych, a wypowiadała się pani doktor z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej (nazwiska niestety nie pamiętam).

Jak tu sie dziwic TB ze ma taka opinie o "wyksztalconych" odnosnie tematu.

Pzdr.

niedowiarek
24-11-2011, 10:34
Dzieki Panowie
W takim razie kolejne pytanie - o ile przykręcilibyście taki zaworek główny (taki czerwony motylek), przy różnicy temp między kondygnacjami = około 1stopnia?
Biorąc pod uwagę fakt, ze zakres ruchu motylka to 90 stopni, to jakieś 5-10 stopni? Więcej?

Jeszcze jedno pytanko - trochę z boku - czy delta na GZ zasil/pow = 5 stopni jest ok? Nie za dużo?
Przykręciłem pompki obiegowe (bo mam dwie, o czym juz kiedyś tutaj pisałem i dyskutowałem ;) ), bo mi za dużo prądu zjadały w I tar i sie zastanawiam, czy nie za mocno.

dzięki

pzdr
k

Taki zaworek (kulowy) nie ma charakterystyki regulacyjnej tzn. dławienie nie jest proporcjonalne do stopnia otwarcia. Przykręcenie o 5 stopni nic nie da - dopiero powyżej jakieś 45 stopni zauważysz różnicę. Ja bym nie dławił na tych zaworach. Nie nadają się do tego, a na dodatek po jakimś czasie pracy w tej pozycji może ulec uszkodzeniu - jak będziesz chciał go zakręcić to osad wytworzony na kuli zarysuje uszczelnienie teflonowe i po ptokach. Rotametry zajmą więcej czasu, ale tak jest lepiej. Jak masz schłodzenie poniżej 5 C to Ci wzrośnie po przydławieniu parteru, a jak dalej będzie poniżej 7 C to możesz zmniejszyć bieg pompki. Szkoda marnować prądu, choć to znikome oszczędności.

kurm28
24-11-2011, 11:07
Taki zaworek (kulowy) nie ma charakterystyki regulacyjnej tzn. dławienie nie jest proporcjonalne do stopnia otwarcia. Przykręcenie o 5 stopni nic nie da - dopiero powyżej jakieś 45 stopni zauważysz różnicę. Ja bym nie dławił na tych zaworach. Nie nadają się do tego, a na dodatek po jakimś czasie pracy w tej pozycji może ulec uszkodzeniu - jak będziesz chciał go zakręcić to osad wytworzony na kuli zarysuje uszczelnienie teflonowe i po ptokach. Rotametry zajmą więcej czasu, ale tak jest lepiej. Jak masz schłodzenie poniżej 5 C to Ci wzrośnie po przydławieniu parteru, a jak dalej będzie poniżej 7 C to możesz zmniejszyć bieg pompki. Szkoda marnować prądu, choć to znikome oszczędności.

OK, czyli jednak zostajemy przy rotametrach.
Co do pompek - no nie tak do końca znikome te oszczędności.
Mam w PC dwie pompki - po jednej na gorę i dół (tak jest PC zbudowana i już).
Jak chodziły na max (bo tak było ustawione fabrycznie, a nigdy sie tym nie interesowałem, więc nie ruszałem), to brało około 2kWh dziennie w I tar.
To sobie policz, czy tak mało ;).
Teraz ustawiłem na najniższy bieg i obserwuje co sie dzieje z temperaturami, bo o ile dobrze kombinuje, to zmniejszenie prędkosci pracy pompek, nie powinno mieć wpływu na grzanie.

Aha - zapomniałem poprzednio o głowiczkach - po 80 pln szt.
Koszt wysyłki ( w kraju i pocztą) biorę na siebie.

pzdr
k

puzondm
24-11-2011, 11:34
rotametrami tego nie zrobisz, chyba że masz na dole dużo krótkich obiegów, ja stłumisz dolną kondygnację to będzie cię to więcej kosztować w pracy pompy poza II taryfą, rotametrami tłumisz obiegi które ci przegrzewają jeśli nie masz sterowania na siłownikach, co do delty i prędkości przepływu wody - oczywiście ma to znaczenie im szybciej wpływa ciepła woda tym szybciej nagrzewa się podłoga, nie ma to znaczenia w taryfie G11, ale w taryfach g12 i g12 W, ma to ogromne znaczenie, różnica pomiędzy najniższym biegiem a najwyższym w pompie obiegowej w moim układzie to jakieś 2 godziny kiedy zaczyna się podnosić temp. w pokojach. Kiedy masz 2 pompy powinno być i sprzęgło by sobie wody nie zabierały, niektóre pompki mogą pracować w trybie auto, jak na górze brakuje ci ciepła to daj 3 na dole i 2 na górze, jak dalej będzie brakować to daj na auto albo po 3, możesz mieć też zapowietrzone obiegi na górze, otwórz przepływomierze na maksa.

niedowiarek
24-11-2011, 12:03
rotametrami tego nie zrobisz, chyba że masz na dole dużo krótkich obiegów, ja stłumisz dolną kondygnację to będzie cię to więcej kosztować w pracy pompy poza II taryfą, rotametrami tłumisz obiegi które ci przegrzewają jeśli nie masz sterowania na siłownikach, co do delty i prędkości przepływu wody - oczywiście ma to znaczenie im szybciej wpływa ciepła woda tym szybciej nagrzewa się podłoga, nie ma to znaczenia w taryfie G11, ale w taryfach g12 i g12 W, ma to ogromne znaczenie, różnica pomiędzy najniższym biegiem a najwyższym w pompie obiegowej w moim układzie to jakieś 2 godziny kiedy zaczyna się podnosić temp. w pokojach. Kiedy masz 2 pompy powinno być i sprzęgło by sobie wody nie zabierały, niektóre pompki mogą pracować w trybie auto, jak na górze brakuje ci ciepła to daj 3 na dole i 2 na górze, jak dalej będzie brakować to daj na auto albo po 3, możesz mieć też zapowietrzone obiegi na górze, otwórz przepływomierze na maksa.

A ja wyregulowałem rotametrami. Wspomagałem się pirometrem, aby nie przesadzić z różnicą temp. na powrotach. Jeżeli da się rotametrami przydławić niektóre obiegi przy różnych długościach, to czemu przy równych się nie da? Tyle, że ja mam jedną pompę. Przy dwóch faktycznie można ustawić różne biegi i się tym wspomóc. Kurm zorientuj się czy nie można wyłączyć pompek obiegowych na czas postoju spężarki w PCi. Ja tak mam przy sterowaniu pokojowym i to mi załatwia sprawę. Przy poprzednim sterowniku był błąd w algorytmie i nie działało, więc reklamowałem i wymiana na nowszy model pomogła.

niedowiarek
24-11-2011, 12:15
ha - zapomniałem poprzednio o głowiczkach - po 80 pln szt.
k

Podaj, proszę, producenta, typ, model lub jakiś link do DTR czy opisu. A zadajniki pokojowe też masz w komplecie?

puzondm ma rację z tym zapowietrzeniem - warto sprawdzić.

kurm28
24-11-2011, 12:16
A ja wyregulowałem rotametrami. Wspomagałem się pirometrem, aby nie przesadzić z różnicą temp. na powrotach. Jeżeli da się rotametrami przydławić niektóre obiegi przy różnych długościach, to czemu przy równych się nie da? Tyle, że ja mam jedną pompę. Przy dwóch faktycznie można ustawić różne biegi i się tym wspomóc. Kurm zorientuj się czy nie można wyłączyć pompek obiegowych na czas postoju spężarki w PCi. Ja tak mam przy sterowaniu pokojowym i to mi załatwia sprawę. Przy poprzednim sterowniku był błąd w algorytmie i nie działało, więc reklamowałem i wymiana na nowszy model pomogła.
Nie, nie ma takiej opcji.
Dzwoniłem do producenta z pytaniem o działanie tych pompek i dowiedziałem się, że nie ma możliwości sterowania (on/off) pompkami obiegowymi w zależności od działania sprężarki.
Co do braku ciepła na górze - ten problem był od początku, nawet kiedy obydwie pompki chodziły na max.
Ponieważ zmiany robiłem wczoraj, to na razie nie bede nic ruszał i poczekam do jutra.
Jak nie będzie zadowalających efektów, to w kolejnym kroku zwiększę prędkość pompki na obieg górny i zobaczymy co to da.

W kwestii prędkości pompek, to koledzy wcześniej pisali, ze maja na cały dom jedną pompkę chodzącą na niewysokim biegu i dają one rade (liwko to chyba pisał między innymi), więc chyba jak są dwie pompki, to na I biegu powinny dac rade.

Co do oddawania ciepła - to prawda, ze wolniej płynąca woda szybciej dotransportuje ciepło, ale tez mniej go odda - delta zas/powrót jest mniejsza, niż kiedy woda płynie wolniej.
To co jest lepsze....?

zapowietrzenie - niby nie sa zapowietrzone, bo to nie jest tak, ze podłogi nie grzeją.
wczoraj w nocy mierzyłem temp podłogi na dole i na górze na panelach - wszędzie było w granicach 24 stopni (+/- 0,3), więc raczej grzeje normalnie.

Co do głowiczek - obadam w domu i podam.
Zadajniki - mam, ale to jest 8 czujników pokojowych plus taki sterownik centralny, plus zasilacz. Programowalny ster centralny plus zasilacz sa do umieszczenie w skrzynce na szynie. Te elementy sa produkcji NATEO (kupione razem z PC, aczkolwiek nie działają w połączeniu z nią, tylko jako osobny system, który steruje jedynie tymi głowiczkami na rozdzielaczach na zasadzie 0/1).
Na stronie NATEO
http://www.pompyciepla.com/produkty/systemy-sterujace.html
czujnik widać na dolnym zdjęciu po prawej (tyle, ze tutaj juz w ramce razem w włącznikem światła, ale sam czujnik to tylko ten element nad włącznikem - ramkę dobierasz jaką chcesz, bo to pasuje do normalnych otworów jak kontakty ), a po lewej - szary podłużny sterownik centralny (moduł sterujacy SX).
Tak samo (tylko cały szary), wygląda zasilacz.
Na dole strony masz "Rozszerzony opis Systemu sterującego GENESIS".
Pod tym linkiem są opisane elementy tego systemu.

Jednak, żeby to uruchomić, trzeba położyć skrętkę, przez wszystkie pomieszczenia, gdzie te sterowniczki miały by byc założone to raz.
Dwa - jeden taki SX, obsługuje max 8 czujników pokojowych.

pzdr
k

photos
24-11-2011, 12:17
Kurm zorientuj się czy nie można wyłączyć pompek obiegowych na czas postoju spężarki w PCi. Ja tak mam przy sterowaniu pokojowym i to mi załatwia sprawę..

Można wystarczy sterownik pokojowy i on rozłączy obiegówke na kondygnacje gdy zostanie osiagnieta temperatura. Ale jeśli ma sterowanie pogodowe to obiegówka w pompie działa 24h wiec trza kombinowac. Ale tez się da. u mnie właśnie będą montowane przekażniki które bedą wyłączały pompę gdy osiągnę zadana temp na każdej kondygnacji

photos
24-11-2011, 12:21
Kurm. jak masz obiegówki na każdą kondygnacje i nie masz sterowania pogodowego to zrób jak pisałem. Załóż na każdej kondygnacji jakis sterownik który po osiagnięciu temp wyłączy obiegówkę. w ten sposób nawet jak na dole osiągniesz wcześniej, to sterownik wyłączy obieg i "cała moc" popłynie na górę. Wówczas i tam musi osiągnąć zadaną temp.

niedowiarek
24-11-2011, 12:34
Co do oddawania ciepła - to prawda, ze wolniej płynąca woda szybciej dotransportuje ciepło, ale tez mniej go odda - delta zas/powrót jest mniejsza, niż kiedy woda płynie wolniej.
To co jest lepsze....?

Dla ekonomicznego działania PCi ważna jest delta całego gz, dla poszczególnych pętli trzeba dobrać indywidualnie przy zachowaniu warunku ogólnego. Jest to zabawa na parę ładnych zimowych wieczorów.

niedowiarek
24-11-2011, 12:40
Kurm. jak masz obiegówki na każdą kondygnacje i nie masz sterowania pogodowego to zrób jak pisałem. Załóż na każdej kondygnacji jakis sterownik który po osiagnięciu temp wyłączy obiegówkę. w ten sposób nawet jak na dole osiągniesz wcześniej, to sterownik wyłączy obieg i "cała moc" popłynie na górę. Wówczas i tam musi osiągnąć zadaną temp.

Albo zostaw siłowniczki na parterze. Ale sposób photosa jest lepszy. A propos - masz może jakieś dokładniejsze dane tych siłowników? Może na priv?

kurm28
24-11-2011, 13:12
Albo zostaw siłowniczki na parterze. Ale sposób photosa jest lepszy. A propos - masz może jakieś dokładniejsze dane tych siłowników? Może na priv?


Sterowanie mam pogodowe, wiec pompki raczej muszą chodzić.
W sumie jak będzie potrzeba, to odpale te pompki na większe moce i też przeżyje te plus 40 pln w miesiącu więcej (chociaż wolał bym mniej ;) ), ale nie będę się raczej bawił w dodatkowe sterowania, wyłączniki itd.
Może kiedyś...
Teraz zobaczę po prostu co sie będzie działo rano jutro i w sobotę i jak sie wszystko ustabilizuj,e a nie będzie OK (a pewnie nie będzie), to podkręcę obieg na pięterku i zobaczę.
Jak sie temp wyrówna w miarę, to wtedy tylko krzywa doreguluje żeby było tyle ile chce o poranku.
Jak sie nie wyrówna to zmniejszę bieg jako nieefektywna drogę i pójdę w kręcenie rotametrami.

Az sie wyrówna. ;))


pzdr
k

budowlany_laik
24-11-2011, 13:25
Jak już jest temat rotametrów, to czy zdarzyło się komuś wykręcić go zupełnie? Podczas regulacji (odkręcania na maksimum) został żonie w ręku + siknięcie wody (oczywiście spadek ciśnienia + zapowietrzenie). Czym prędzej wcisnęła go w belkę i dokręciła. Regulowany był oczywiście za ten czarny element po zdjęciu osłonki, nie za szklankę.

I zastanawiam się czy nie jest wadliwy skoro dał się wykręcić. Czy to normalne jednak?

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR4aFeR8yaT9LnRdyq62bdQ-N1wvZmTNtXZvygT_C6it2EP_Orerg

niedowiarek
24-11-2011, 13:46
Ja wykręciłem, ale świadomie, z pomocą klucza. Pewnie był za słabo dokręcony. Albo szanowna małżonka ma kleszcze w ręku :).
Musisz mieć silne wrażenia przy pieszczotach ;).

budowlany_laik
24-11-2011, 13:53
:)

Chodzi mi jednak o to czy powinien dać się wykręcić tylko ten czarny element (mosiężny na klucz zostaje w belce)?

niedowiarek
24-11-2011, 14:06
Jak pojawiła się woda to na pewno nie. Ja mam trochę inne - jest osłonka szklanki, którą można odkręcić palcyma, szklanka też da się obracać w palcach, lub za pomocą pokrętła od zaworu w drugiej belce. Jakby się dobrze przysadził, to może by się udało wykręcić na siłę. Ale generalnie bez użycia kluczy nie ma prawa się dać wykręcić rotametru z rozdzielacza.

Liwko
24-11-2011, 14:07
Sterowanie mam pogodowe, wiec pompki raczej muszą chodzić.
W sumie jak będzie potrzeba, to odpale te pompki na większe moce i też przeżyje te plus 40 pln w miesiącu więcej (chociaż wolał bym mniej ;) ), ale nie będę się raczej bawił w dodatkowe sterowania, wyłączniki itd.pzdr
k

Mam taryfę G12W. W miesiącu mam 330h w drogiej taryfie i 390 w taniej. Pompkę mam 45W. 330hx45W=14,85kWh. 14,85x0,68=10,09zł. Tyle kosztuje praca mojej pompki w drogiej taryfie w ciągu miesiąca. Ale, około 10% pracy PC jest też w drogiej taryfie, więc bezproduktywna praca pompki (w drogiej taryfie) to niewiele ponad 9zł, czyli pięćdziesiąt parę zł w sezonie.
I tu można się zastanawiać nad dwiema sprawami. Jak ciągła praca pompki wpływa na jej trwałość (nie znam się na tym, ale ponoć to jest lepsze od start-stopów), i czy podczas słonecznych dni właśnie ta praca nie przynosi korzyści w postaci przenoszenia ciepła do pomieszczeń nienasłonecznionych (samoregulacja).

rydzadam
24-11-2011, 14:21
Co do silnych wrażeń, to ja w zeszłym roku się rozkojarzyłem i wykręciłem całkowicie imbusem zawór pod grzejnikiem (v-ka), a chciałem tylko napełnić go wodą przekręcając o kilka obrotów :) Niestety nie dało się zatkać z powrotem wody pod ciśnieniem i o temp. 60 stopni - miałem awaryjny spust gorącej wody z układu i ze dwie godziny sprzątania :)

Liwko
24-11-2011, 14:27
Co do silnych wrażeń, to ja w zeszłym roku się rozkojarzyłem i wykręciłem całkowicie imbusem zawór pod grzejnikiem (v-ka), a chciałem tylko napełnić go wodą przekręcając o kilka obrotów :) Niestety nie dało się zatkać z powrotem wody pod ciśnieniem i o temp. 60 stopni - miałem awaryjny spust gorącej wody z układu i ze dwie godziny sprzątania :)

Tak to jest jak się myśli o dupie Maryni:D

kurm28
24-11-2011, 15:12
Tak to jest jak się myśli o dupie Maryni:D

jak Marynia to zona, to nie jest źle.
gorzej jak sąsiadka. ;)

puzondm
24-11-2011, 21:52
wywołaliście wilka z lasu cieknie mi spod przepływomierza, rozdzielacz Altech pełny mosiądz, jest tam jakaś uszczelka?

Liwko
25-11-2011, 16:01
Tak sobie przeglądam (zresztą nie tylko ja;)) temat grzania gazem, i tylko mnie to umacnia w przekonaniu, że wybór PC do grzania mego domu był trafnym wyborem. Przeliczyłem sobie, że średnio, dziennie, od początku sezonu grzewczego płacę 5zł, czyli tyle ile kosztuje nieco ponad 2m3 gazu. Szczęśliwcy w tamtym wątku spalają około 6m3 (średnio przy podobnej powierzchni). Coraz bardziej mnie to przekonuje, by zakładać PC nawet jak się ma gaz pod nosem. W kryzysie najbardziej bolą rachunki.

photos
25-11-2011, 17:39
Dzis byl serwisant i zamontowal przekazniki....mam nadzieje ze pompa bedzie teraz chodzic tak jak nalezy. Dowiedzialem sie jeszcze jednej ciekawej rzeczy. Otoz moja pompa potrzebuje przeplywu czynnika w dolnym zrodle w ilosci 1050 litrow na godzine aby pracowala ze swoja sprawnoscia. U mnie natomiast bylo 25 ltr na minute na jednej petli czyli na obu mialem 50 litrow. X 60 minut wychodzi ze mialem przeplyw 3 tys litrow na 3 biegu. Stad te bardzo niskie temp zasiania. Na pierwszym biegu mam 1200 litrow. Czyli optymalnie. Zobaczymy jakie beda teraz temperatury

pompiarz
25-11-2011, 18:43
photos - z ciekawości, jak wyszło to 25 ltr/min? Wstawialiście jakiś przepływomierz, czy z charakterystyki pompy obiegowej?

photos
25-11-2011, 18:50
photos - z ciekawości, jak wyszło to 25 ltr/min? Wstawialiście jakiś przepływomierz, czy z charakterystyki pompy obiegowej?

Nie no na obu petlach mam przeplywomierze. Pomaga to w ustawieniu rownych przeplywow a takze wlasnie zaobserwowac jaki jest przeplyw

pompiarz
25-11-2011, 19:02
Klawo - a montowałeś te przepływomierze sam, czy dostałeś z DZ? Nieżle się to przydaje

photos
25-11-2011, 19:06
Klawo - a montowałeś te przepływomierze sam, czy dostałeś z DZ? Nieżle się to przydaje

Nie nie sam, instalator zamontowal mi w rozdzielaczu. Jeden kosztuje cos kolo 130 zl. Warto zamontowac jak widac

pompiarz
25-11-2011, 19:14
A mozesz też nimi regulować przepływ, gdyby przełaczenie pomiędzy kolejnymi biegami na pompie obiegowej było za duże?

photos
25-11-2011, 19:19
tak moge. Cofnij sie jedna strone w tymtemacie, tam w mojej wypowiedzi jest na foto taki przeplywomierz

rwxw
25-11-2011, 22:26
A mozesz też nimi regulować przepływ, gdyby przełaczenie pomiędzy kolejnymi biegami na pompie obiegowej było za duże?
Ale nie ma to za bardzo sensu, większy przepływ nie zaszkodzi, tylko pomaga. Jeśli obiegówka jest nastawiona na niższym biegu, a przepływ jest "za duży" (tzn. większy niż wymagany), to nic tylko się cieszyć. Za duży przepływ warto zmniejszać obniżając bieg obiegówki, ale nigdy dławiąc przepływ.

adanko77
25-11-2011, 23:13
Tak sobie przeglądam (zresztą nie tylko ja;)) temat grzania gazem, i tylko mnie to umacnia w przekonaniu, że wybór PC do grzania mego domu był trafnym wyborem. Przeliczyłem sobie, że średnio, dziennie, od początku sezonu grzewczego płacę 5zł, czyli tyle ile kosztuje nieco ponad 2m3 gazu. Szczęśliwcy w tamtym wątku spalają około 6m3 (średnio przy podobnej powierzchni). Coraz bardziej mnie to przekonuje, by zakładać PC nawet jak się ma gaz pod nosem. W kryzysie najbardziej bolą rachunki.

zgadzam się w całej rozciągłości
dzisiaj kazałam projektantowi wywalić komin z kotłowni

rwxw
25-11-2011, 23:59
dzisiaj kazałam projektantowi wywalić komin z kotłowni
A co jeśli rzeczywiście przyjdzie kryzys i trzeba będzie palić czymkolwiek ? Buduje się na wiele lat i ja bym zostawił sobie ścianę z kanałami kominowymi ze zwykłej cegły, ewentualnie zaślepioną na poddaszu pod dachem, bez wypuszczania komina wyżej. Puste kanały kominowe to fajna sprawa, zawsze można jakiś kabel czy coś innego przez nie przepuścić ;-)

puzondm
26-11-2011, 01:08
i szczęście w nieszczęściu, nalałem solidnego drinka i usiadłem do mojego cieknącego rozdzielacza, i to co zobaczyłem to mnie wqr... na maxa, okazało się że sierota jakaś wpadła na pomysł odpowietrzania podczas rozruchu instalacji przez przepływomierz i podczas dokręcania zerwała gwint, nawinęła uszczelek i wepchała na miejsce, ale to nie koniec partactwa, podłączyła na odwrót zasilanie do wyjścia przez co od ponad roku czasu cała moja podłogówka (w innych szafkach też) pracuje na przepływie minimalnym 0,6l na min i nie da się podnieść wartości bo pod prąd tylko zdrowe ryby tylko płyną. I gdyby ta sierota nie zerwała tego gwintu to żyłbym w nieświadomości bo przez to pierwszy raz się schyliłem do szafki. Brak czujności i szewc bez butów chodzi, a taki byłem mądry że wszytko mam cacy, no ale przy okazji odpowietrzę dziadostwo.

photos
26-11-2011, 01:41
Ale nie ma to za bardzo sensu, większy przepływ nie zaszkodzi, tylko pomaga. Jeśli obiegówka jest nastawiona na niższym biegu, a przepływ jest "za duży" (tzn. większy niż wymagany), to nic tylko się cieszyć. Za duży przepływ warto zmniejszać obniżając bieg obiegówki, ale nigdy dławiąc przepływ.

Czyli tak jak w moim przypadku, nawet na najnizszym biegu mam wiekszy przwplyw niz wymagany i wystarczy. Zobaczyma jak beda sie teraz zaczynaly temp DZ. Opcja dlawienia w rozdzielaczu sluzy bardziej prawidlowemu ustawieniu petli, aby przeply byl identyczny. Przydaje sie gdy np dwie petle sa w roznej odleglosci od domu, a maja te sama glebokosc

adanko77
26-11-2011, 10:01
A co jeśli rzeczywiście przyjdzie kryzys i trzeba będzie palić czymkolwiek ? Buduje się na wiele lat i ja bym zostawił sobie ścianę z kanałami kominowymi ze zwykłej cegły, ewentualnie zaślepioną na poddaszu pod dachem, bez wypuszczania komina wyżej. Puste kanały kominowe to fajna sprawa, zawsze można jakiś kabel czy coś innego przez nie przepuścić ;-)

ech, przerabiałam ten temaw wzdłóż i wszerz i stwierdziłam, ze na każdą ewentualnośc nie da sie zabezpieczyć. jak przyjdzie kryzys to jeszcze kominek zostanie. Tylko co to musiałby być za kryzys jeżeli nawet pompą bedzie za drogo grzać? :(

Liwko
26-11-2011, 10:18
ech, przerabiałam ten temaw wzdłóż i wszerz i stwierdziłam, ze na każdą ewentualnośc nie da sie zabezpieczyć. jak przyjdzie kryzys to jeszcze kominek zostanie. Tylko co to musiałby być za kryzys jeżeli nawet pompą bedzie za drogo grzać? :(

Jestem tego samego zdania. Nie ma sensu inwestować w coś, czego prawdopodobnie nigdy nie wykorzystamy.

rwxw
26-11-2011, 10:57
jeszcze kominek zostanie. Tylko co to musiałby być za kryzys jeżeli nawet pompą bedzie za drogo grzać? :(
Jak masz kominek, to luzik, drugi komin rzeczywiście jest zbędny. Pompą będzie za drogo grzać gdy braknie prądu ;-)

rwxw
26-11-2011, 11:02
Opcja dlawienia w rozdzielaczu sluzy bardziej prawidlowemu ustawieniu petli, aby przeply byl identyczny.
Dokładnie tak.

PiotrTok
26-11-2011, 20:09
no i przyszedł pierwszy pełny rachunek za prąd od kiedy pracuje PC.
Dom po podłogach 220m2, 15 styro na ścianach i na podłodze, powierzchnia okien 42m2 + pakiety trzyszybowe, jeszcze nie mieszkam, brak drzwi wewnętrznych, cały czas roboty wykończeniowe, temperatura w domu 19stopni i niestety jeszcze taryfa C11.
Zużycie za 34 dni 590kWh. Pompa 13KW
Wygląda na całkiem niezły wynik

piwopijca
28-11-2011, 08:21
Taryfa nie ma zaczenia jesli podajesz zuzycie w kWh
Kosz zlotowkowy jest mniej wazny poniewaz mamy rozne stawki za kWh.
Jesli grzejesz w calym domu to drzwi wewnetrzne tez nie sa az tak istotne, gorzej jak nie mial bys zewnetrznych :)
Powinienes sie cieszyc ze nie ma zimy, PCi 13kW moze troche "zezrec" pradu przy mrozach i takim ociepleniu.
Pewnie przy zamieszkaniu podniesiesz temperatury w domu do 21-22*C to i zuzycie sie ciutke zwiekszy.

BTW. Dom masz powierzchniowo podobny do mojego ale PCi znacznie wieksza -ja mam 5,9kW a Twoja jest az 13kW'owa, to jest dwa razy wiecej.
Przeliczales sobie OZC czy dobrali Ci pompe "standardowo?

Pzdr.

Liwko
28-11-2011, 09:11
Taryfa nie ma zaczenia jesli podajesz zuzycie w kWh

Pzdr.

Może mieć. Przy G12 może być kilka procent większe.

photos
28-11-2011, 10:48
Dzisiaj poustawiałem sobie pompę tak jakby miała grzać w II taryfie. Na dzień zrobiłem 12 stopni a na noc 16. Dałem taka dużą rozbieżność bo mam jeszcze trochę chłodno w domu, trzymałem w okolicach 13-14 stopni i chcę aby w nocy trochę podgoniła. Jak się unormuje to pewnie zrobię na 14/16. Chociaż z drugiej strony w dzień może być niższa ustawiona i tak pompa ma się nie włączać.
Przekaźniki działają aż miło :) kiedy wychodziłem wszystko się wyłączyło i nastała cisza...wszystkie pompki stop a czujnik pokazuje temp na zewnątrz 43 stopnie :). Musze jeszcze chyba trochę poprzestawiać godziny załączeń. Chodzi o to ze Pompa uśrednia sobie czas temp zewnętrznej i na tej podstawie się uruchamia. Fabrycznie było ustawione na 180 minut. czyli przez tyle zbierała średnia temp i podawała ja do stertownika. skutkowało to tym ze nawet jak chciałem aby pompa już chodziła ona jeszcze miała zbyt wysoką temp na czujniku. Teraz mam na 10 minut czas uśredniania, już mniej się nie da i tak myślę czy nie ustawić jej załączenia pół godziny przed tania taryfą. Wówczas się uruchomi, zbierze średnią temp i pewnie gdzieś w okolicy rozpoczęcia taniej taryfy załączy sprężarkę. No może lekko wcześniej. Będę musiał zmierzyć czas tego uruchamiania wówczas się rozjaśni

piwopijca
28-11-2011, 11:14
Może mieć. Przy G12 może być kilka procent większe.

Dlatego ze nazywa sie to G12 czy mze z innego wzgledu?
To jest troszke jak robienie idiotow z tych, ktorzy nie maja dwoch taryf, nie uwazasz?
Wg mnie to jaka jest taryfa domowa nie ma wplywu na ilosc kWh zuzytych przez PCi.
Od taryfy zalezy kwota rachunku koncowego a nie ilosc kWh.
Ci ktorzy nie maja dwoch taryf tez ustawiaja PCi tak zeby pracowaly ekonomicznie.
Inna kwestia ze przy dwu-taryfowym liczeniu wychodzi to kwotowo korzystniej - zazwyczaj.

Moze sie zdarzyc, ze w jednotaryfowym rozliczaniu mozna ustawic mniejsze zuzycie PCi bo nie trzeba robic zapasow w nocy a leciec "on-line" co moze okazac sie w niektorych przypadkach obnizeniem zuzycie kWh -nie koniecznie w zlotych.
Pzdr.

Liwko
28-11-2011, 11:22
Moze sie zdarzyc, ze w jednotaryfowym rozliczaniu mozna ustawic mniejsze zuzycie PCi bo nie trzeba robic zapasow w nocy a leciec "on-line" co moze okazac sie w niektorych przypadkach obnizeniem zuzycie kWh -nie koniecznie w zlotych.
Pzdr.

Dokładnie. Do tego dochodzi CWU. Przy dwóch taryfach ustawiłem grzanie w taniej taryfie o dwa stopnie wyżej, by po przejściu na drogą jak najbardziej opóźnić ewentualne załączenie PC. Liczę się z tym, że jest to mniej ekonomiczne jeżeli chodzi o kWh, ale kwota rachunku wychodzi mniejsza. A o to przecież chodzi.

piwopijca
28-11-2011, 11:35
... Musze jeszcze chyba trochę poprzestawiać godziny załączeń. Chodzi o to ze Pompa uśrednia sobie czas temp zewnętrznej i na tej podstawie się uruchamia. Fabrycznie było ustawione na 180 minut. czyli przez tyle zbierała średnia temp i podawała ja do stertownika. skutkowało to tym ze nawet jak chciałem aby pompa już chodziła ona jeszcze miała zbyt wysoką temp na czujniku. Teraz mam na 10 minut czas uśredniania, już mniej się nie da i tak myślę czy nie ustawić jej załączenia pół godziny przed tania taryfą. Wówczas się uruchomi, zbierze średnią temp i pewnie gdzieś w okolicy rozpoczęcia taniej taryfy załączy sprężarkę. No może lekko wcześniej. Będę musiał zmierzyć czas tego uruchamiania wówczas się rozjaśni

To sa wartosci podawane w stopnio-minutach (*min)a nie w minutach -przynajmniej u mnie.
Jest to istotne dla czestosci zalaczen pompy -im wartosc nizsza tym czestsze zalaczanie sie pompy.

Nie bardzo rozumiem po co tak czesto chcesz uruchamiac PCi, co chcesz osiagnac?
Dla mnie ustawienie na 10 stopnio-minut to stanowczo za niska wartosc, ja mam -240 *min.
Przy Twojej wartosci moze co chwila sie zalaczac a to nie jest zbyt korzystne dla PCi

Pzdr.

photos
28-11-2011, 11:43
To sa wartosci podawane w stopnio-minutach (*min)a nie w minutach -przynajmniej u mnie.
Jest to istotne dla czestosci zalaczen pompy -im wartosc nizsza tym czestsze zalaczanie sie pompy.

Nie bardzo rozumiem po co tak czesto chcesz uruchamiac PCi, co chcesz osiagnac?
Dla mnie ustawienie na 10 stopnio-minut to stanowczo za niska wartosc, ja mam -240 *min.
Przy Twojej wartosci moze co chwila sie zalaczac a to nie jest zbyt korzystne dla PCi
Pzdr.

No ale u mnie jest trochę pokombinowane. Ja mam sterowanie pokojowo-pogodowe.
Uruchomienie pompy nastąpi tylko wtedy gdy sterownik pokojowy na to pozwoli. A sterownik pozwoli tylko wtedy gdy w domu spadnie temp. Dlatego zmniejszyłem na maksa, aby pompa uruchomiła sie jak najszybciej od momentu kiedy sterownik tego zażąda. Sama się nie uruchomi.

plusfoto
29-11-2011, 08:53
coraz ciekawiej robi się na rynku pomp ciepła zarówno pod względem wyboru jak i ceny http://www.neogeotherm.pl

piwopijca
29-11-2011, 09:09
No ale u mnie jest trochę pokombinowane. Ja mam sterowanie pokojowo-pogodowe.
Uruchomienie pompy nastąpi tylko wtedy gdy sterownik pokojowy na to pozwoli. A sterownik pozwoli tylko wtedy gdy w domu spadnie temp. Dlatego zmniejszyłem na maksa, aby pompa uruchomiła sie jak najszybciej od momentu kiedy sterownik tego zażąda. Sama się nie uruchomi.

Nie wiem co uwazasz za "pokombinowane" skoro to zwykly uklad, ja mam tak samo sterowanie zarowno pokojowy jak i pogodowy.
Z tego co wiem to calka energii dotyczy temp. wody w GZ a nie temp. pokojowej, jesli sterownik pokojowy ustawiony jest jako termostat to pracuje jako uklad 0-1, wylacza PCi po osiagnieciu zadanej temp.. Jesli sterownik ustawiamy jako korekte to zmienia postac rzeczy, wowczas pracuje jako wspomaganie i PCi podbija lub obniza krzywa grzewcza na podstawie odczytow z owego sterownika do okreslonych parametrow.
Np. Jesli ustawiona krzywa to 0,2 i temp. w domu ma byc 22*C to PCi sama ja podbije zeby otrzymac okreslona temp. w domu przy roznych tem. zewnetrznych -nie jest to precyzyjne ustawienie temp. pokojowej ale wygodne bo PCi sama sie "reguluje"

Pzdr.

plusfoto
29-11-2011, 09:21
Do jesieni mam jeszcze troszkę czasu więc zobaczymy jak sytuacja na rynku się rozwinie. Myślę że jak nic nie "pierdyknie" w gospodarce to ceny jeszcze bardziej znormalnieją a pompy będą cenowo porównywalne - no może troszkę wyższe - do zwykłych kotłów.

plusfoto
29-11-2011, 10:23
Przejrzałem dokładnie specyfikację i faktycznie masz rację, dodatkowo żeby mieć ciepłą wodę trzeba dopłacić 1900 zet.

Liwko
29-11-2011, 10:27
Ludzie narzekają na ceny pomp ciepła, a kupują kondensaty za ponad 10tyś. bo ma 108% sprawność.

PiotrTok
29-11-2011, 10:39
Ludzie narzekają na ceny pomp ciepła, a kupują kondensaty za ponad 10tyś. bo ma 108% sprawność.

nie wspominając o tym, że aby mieć gwarancję na taki piecyk trzeba sporo dopłacić za autoryzowane rurki odprowadzenia spalin o czym często się zapomina

niedowiarek
29-11-2011, 10:52
coraz ciekawiej robi się na rynku pomp ciepła zarówno pod względem wyboru jak i ceny http://www.neogeotherm.pl

Nie wiem czemu, ale wstawili na tą stronę wizualizację pompiarza: http://www.pompacieplaonline.pl/

photos
29-11-2011, 10:55
Nie wiem co uwazasz za "pokombinowane" skoro to zwykly uklad, ja mam tak samo sterowanie zarowno pokojowy jak i pogodowy.
Z tego co wiem to calka energii dotyczy temp. wody w GZ a nie temp. pokojowej, jesli sterownik pokojowy ustawiony jest jako termostat to pracuje jako uklad 0-1, wylacza PCi po osiagnieciu zadanej temp.. Jesli sterownik ustawiamy jako korekte to zmienia postac rzeczy, wowczas pracuje jako wspomaganie i PCi podbija lub obniza krzywa grzewcza na podstawie odczytow z owego sterownika do okreslonych parametrow.
Np. Jesli ustawiona krzywa to 0,2 i temp. w domu ma byc 22*C to PCi sama ja podbije zeby otrzymac okreslona temp. w domu przy roznych tem. zewnetrznych -nie jest to precyzyjne ustawienie temp. pokojowej ale wygodne bo PCi sama sie "reguluje"

Pzdr.

Na pokojowym zadaje temperature, w momencie gdy temperatura zostanie osiagnięta sterownik wyłącza pompe obiegową na swojej kondygnacji. Ale wówczas nie ma obiegu w instalacji, a że to jest pogodówka i w PCi obiegówka górnego żródła chodzi non stop, trzeba albo dać jej obieg aby nie uszkodzic pompki, albo wyłączyć w ogóle pompę. Obieg był i były problemy. Więc teraz są zamontowane przekaźniki. W momencie kiedy sterowniki osiągna zadana temp i wyłączą swoje pompy obiegowe do PCi idzie sygnał że na zewnątrz jest wysoka temp co skutkuje natychmiastowym wyłączeniem ogrzewania, równiez obiegówki DZ wbudowanej w pompie. W momencie kiedy temperatura w domu spada Sterowniki uruchamiają swoje obiegówki i idzie sygnał do pompy z rzeczywistą temp na zewnątrz, tyle że pompa uśredniała sobie temperatury przez długi czas, około właśnie tych 3 godzin trzeba było poczekać aby pompa zeszła z odczytywaną temp zewnętrzną do poziomu jaki jest rzeczywiście i dopiero uruchamiała się w celu dogrzewania domu. W momencie kiedy ten czas jej zminimalizowałem, wiadomo pompa uśrednia sobie temp przez 10-15 minut po czym następuje uruchomienie. I o to chodzi. W przeciwnym wypadku musiałbym czekać jeszcze 3-4 godziny na reakcję, a temp w domu cały czas by spadała. Szybkie usrednianie nie spowoduje czestszych załączeń bo sterownik na to nie pozwoli. W nocy jest ustawiona wyższa temp wiec pompa i tak musi chodzić aby dogrzać, a w dzień jak na razie jest wyłączona.

plusfoto
29-11-2011, 11:19
Jak bym miał możliwość gazu to może i bym taką ewentualność rozważał ale ponieważ nie mam to pozostała PC, olej i ekogroszek. Olej odpadł w przedbiegach - cena a przy ekogroszku doszedłem do wniosku że za dużo roboty, pomieszczenie do składowania, komin. Więc została PC i tego się trzymam. Zdania na pewno nie zmienię chyba że do przyszłej jesieni ktoś wymyśli jeszcze tańsze źródło ciepła.

grzeniu666
29-11-2011, 13:16
hehe, kolega za swój piec gazowy dał 15tys. - aż się go kilka razy pytałem ile, bo nie wierzyłem....doliczając do tego koszt przyłącza to miałby PC...

Kondensata za 15tys to bym raczej z PCi na 60tys porównywał. Półka ekonomiczna w obu rozwiązaniach jest tak ze 3x niżej :)

Daga&Adam
29-11-2011, 14:06
coraz ciekawiej robi się na rynku pomp ciepła zarówno pod względem wyboru jak i ceny http://www.neogeotherm.pl

http://www.alibaba.com/product-gs/505660277/Ground_source_heat_pump_capacity_11kw.html

Taniej wyjdzie sprowadzic bezposrednio od producenta, tj. China Palm Air Conditioning & Equipment Co., Ltd., prosto z Guangdong, China :D

photos
29-11-2011, 14:11
http://www.alibaba.com/product-gs/505660277/Ground_source_heat_pump_capacity_11kw.html

Taniej wyjdzie sprowadzic bezposrednio od producenta, tj. China Palm Air Conditioning & Equipment Co., Ltd., prosto z Guangdong, China :D
za dwa tysiące...hmmm ja bym ryzykował :)

A tak poważnie to śmiem wątpić że tam siedzi Copeland i inne markowe podzespoły.
Wiemy jak działa chińska elektronika i szczerze mówiąc wolałbym, jaby ta pompa była na pokrętła a niżeli miała maksymalnie okrojony sterownik elektroniczny...Ale ja może jestem uprzedzony.
Reasumując, 650 $ to może ona i warta jest jakby miała pochodzić nawet tylko 5 lat. Ale 10 tys to chyba bym za nią nie zapłacił, a jak pod nosem mamy polskie ze znanymi producentami podzespołów za identyczne pieniądze to nawet jestem pewny ze nie zapłaciłbym za tą 10 tys zł

grzeniu666
29-11-2011, 14:13
Adam, ostatnio wklejał zjęcia polskiej PC - tak poza wodotryskami to taka za 60tys nie będzie się niczym różnic od tej za 13tys do Adama, aha, bedzie, naklejka

Ja rozumieć, ale jak kto chce "naklejke", to na pumpie też będzie chciał ;) Chodzi mnie o to aby porównywać te same półki.

Daga&Adam
29-11-2011, 14:15
Ja rozumieć, ale jak kto chce "naklejke", to na pumpie też będzie chciał ;) Chodzi mnie o to aby porównywać te same półki.

Jestem chetny wydrukowac naklejke na V za skromne 10k pln! Moze byc nawet wypukla i swiecic w nocy ;)

photos
29-11-2011, 14:22
Panowie przesadzacie. Nie każdy kieruje sie "naklejkami".
Ja mam viessmana, ale powodem zakupu była właśnie niska cena.

Daga&Adam
29-11-2011, 14:24
Panowie przesadzacie. Nie każdy kieruje sie "naklejkami".
Ja mam viessmana, ale powodem zakupu była właśnie niska cena.

Niska tzn. jaka ? Ile kosztowala sama pompa ? Ile odwierty ?

photos
29-11-2011, 14:27
Pompa z wbudowanym zbiornikiem CWU kosztowała coś koło 19 tys. Już nie pamiętam dokładnie ale miałem wówczas wycenę z ecopolu i wychodziło mi identycznie lub bardzo podobnie. W przeliczeniu na zakres prac, czyli razem z kotłownią. Decyzje podejmowałem w 2008 roku, wówczas niestety Ecopol dopiero zaczynał i nie za wiele instalacji było do oglądania. a konkretnie chyba żadna i to przeważyło. Za całość czyli podłogówka na całości 170mb, odwierty 160 mb, wspomniana pompa, montaz i uruchomienie wszystkiego zapłaciłem w granicach 54 tys. Rozmawiałem z kilkoma osobami, które robiły później u nich wycenę i żaden z nich nie otrzymał takiej oferty. nie wiem może promocja jakaś była :) Wiem teraz ze np podłogówke można było zrobic taniej ale niestety przy kompleksowych ofertach zawsze licza sobie po około 100 zł za m2. Jako ze podejmując decyzje nie byłem jeszcze w 100% przekonany do pompy zdecydowałem sie jednak na całościowy zakres, w razie czego nie będzie spychologii, wiadomo standardowa obawa. Teraz pewnie wszystko bym dał do zrobienia komu innemu, a DZ pewnie zrobiłbym poziome sam :) i przy wszystkim bym był. Ale i tak uważam że z ceną nie jest źle.

Liwko
29-11-2011, 14:36
Ja rozumieć, ale jak kto chce "naklejke", to na pumpie też będzie chciał ;) Chodzi mnie o to aby porównywać te same półki.

Jeżeli chodzi o półką cenową 15tyś, to taka pompa jest o wiele lepsza od najlepszego kotła gazowego;)

TypeR
29-11-2011, 15:28
Cześć,
podam raczej jako ciekawostkę...wczoraj na spotkaniu z prezesem z jednej z firm zeszliśmy na temat ogrzewania i stwierdził, że będzie miał PC. No więc z ciekawości pytam jaka moc pompki? Ano 52 KW. No to pytam czy nowa hala produkcyjna będzie tak ogrzewana? Nie, dom!!! No tak sobie strzeliłem to pewnie z 1000 m2? Ano tak mniej więcej. 8 x 125 m odwiertów, pc w osobnym pomieszczeniu gospodarczym itp. Nie pytałem już czy jest basen itp.
Pozdro dla wszystkich z małymi mocami - Daniel

photos
29-11-2011, 15:41
No, a ja mam w końcu to czego szukałem za w miarę normalną cenę.
Tylko poczekać jak mi się wysypie reku i kupię sobie to:

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-300-m3-h-3-kw-nowosc-i1960799817.html

Ponoć działa do -15 C.

Trochę mało danych, ale cena w miarę akceptowalna.

pzdr

Prostaś ale zauważyłeś że to jest ten sam chinol co Adam podał linka do producenta??

Yarecky
29-11-2011, 15:56
Czy ktoś widział te centralki z linku powyżej? chodzi mi też o te bez pc.

1igor1
29-11-2011, 21:51
PC powietrze-powietrze nie są zbyt wydolne (gorzej niż woda w jakimkolwiek układzie),
Możesz rozwinąć tę myśl??

zorba-
30-11-2011, 18:08
Jeszcze jedno ,,za" PChttp://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/od-stycznia-nasze-rachunki-wzrosna-o-12-procent,1727814

grzeniu666
01-12-2011, 13:49
A jakie to jest "za" PCi ?

Większa oszczędność (kwotowa, nie procentowa), czyli szybszy zwrot z inwestycji, to chyba "za"...?

Liwko
01-12-2011, 19:40
No właśnie to jest te nie dzisiejsze,inne myślenie ;)
Większa oszczędność ale w stosunku do czego ?

Najwidoczniej chodziło o to, że ceny gazu rosną szybciej niż ceny prądu.

grzeniu666
01-12-2011, 23:11
Najwidoczniej chodziło o to, że ceny gazu rosną szybciej niż ceny prądu.

Nawet jeśli rosną tak samo. No i oczywiście oszczędność w porównaniu do "czystego" prądu.

puzondm
02-12-2011, 14:52
jak u was zużycie za 11.2011 u mnie jeszcze tylko 2 taryfa wystarcza- 583 kw/h w temp 23-24C, w G12 163,17 brutto.

photos
02-12-2011, 15:00
jak u was zużycie za 11.2011 u mnie jeszcze tylko 2 taryfa wystarcza- 583 kw/h w temp 23-24C, w G11 163,17 brutto.

Tu masz nowy wątek o zużyciu.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=5039233#post5039233

zieli
05-12-2011, 15:52
mam takie pytanie zapotrzebowanie cieplne mojego domu według projektu wynosi (7,4kW), ale dokonałem pewnych zmian które zmienią tą wartość, jakiej długości potrzebowałbym kolektor poziomy i czy na takim kolektorze może być np.altanka jakieś drzewka czy musi być tylko trawa

photos
05-12-2011, 16:36
przy takiej mocy pompy jej moc chlodnicza bedzie w granicach 5 kW. Przyjmujac najgorsza opcje czyli 10 W z metra to potrzebujesz 500 mb i chyba tak bym robil. Kolektor poziomy przede wszystkim opiera sie na energii pobranej ze slonca a na pewno bardzo mocno, wszelkie altany itp nie beda temu sluzyc

pompiarz
05-12-2011, 19:00
Cytuję z poradnika Viessmanna:

Sucha gleba piaszczysta qE = 10‐15 W/m2
Wilgotna gleba piaszczysta qE = 15‐20 W/m2
Sucha gleba gliniasta qE = 20‐25 W/m2
Wilgotna gleba gliniasta qE = 25‐30 W/m2
Gleba prowadząca wody gruntowe qE = 30‐35 W/m2

Założono następujące odstępy układania rur:
& dla rury PE 20 × 2,0: ok. 0,33 m (3 mb rury/m2)
& dla rury PE 25 × 2,3: ok. 0,50 m (2 mb rury/m2)
& dla rury PE 32 × 2,9: ok. 0,70 m (1,5 mb rury/m2)

zieli
05-12-2011, 19:09
zmierzam do tego że moja działka ma niecałe 1300m2 i nie chciałbym całej mieć tylko w trawie ponieważ będę miał też POŚ z drugiej strony jest to tańsze rozwiązanie ale nie wiem czy grunt który jest w moim rejonie będzie odpowiedni ponieważ jest to piasek a wody jest na głębokości ok 4m może 5m(studina abisyńska)

Liwko
05-12-2011, 19:21
zmierzam do tego że moja działka ma niecałe 1300m2 i nie chciałbym całej mieć tylko w trawie ponieważ będę miał też POŚ z drugiej strony jest to tańsze rozwiązanie ale nie wiem czy grunt który jest w moim rejonie będzie odpowiedni ponieważ jest to piasek a wody jest na głębokości ok 4m może 5m(studina abisyńska)

Masz słabe warunki gruntowe. W twoim przypadku trzeba by było bardzo przewymiarować kolektor, co przy twojej wielkości działki może być kłopotliwe. Masz dwa rozwiązania, albo odwierty, albo pompa powietrzna.

zieli
05-12-2011, 20:26
pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

puzondm
05-12-2011, 21:31
pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

po co odwierty pc na bezpośrednie parowanie Zirius M2 z przedłużonym DZ i pełen komfort, i taniej niż glikolówka z odwiertami, u nie w stopce masz foty

pompiarz
06-12-2011, 18:58
pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

QQQQ
06-12-2011, 19:53
pompa powietrzna wydaje mi się zbyt ryzykowna, a chciałbym aby pc była jedynym źródłem ciepła w moim domu wychodzi na to że jednak będę musiał zainwestować w odwierty

potwierdzam to co napisal adiqq - czego jestem przykladem :)
pci p-w jest u mnie jedynym zrodlem ogrzewania - najprostszy system bez bufora
dodatkowo mam - jak wiekszosc z Forumowiczów, o ile nie kazdy- kominek, najprostszy, bez PW
wybor jak zawsze po Twojej stronie

zieli
06-12-2011, 19:55
Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

wiadomo jak jest z finansami zawsze jest malo i na cos brakuje ale napewno nie zrobie pompy powietrznej

fotohobby
06-12-2011, 21:00
Jeżeli masz możliwości i finanse na gruntową, to odradzam powietrzną. Przynajmniej z dwóch powodów: hałas i upierdliwe szronienie wymiennika. O wydajnosci nie wspominam.

Bo porównujesz ekstrema - z jednej strony wydajną (ale też drogą) PC gruntową, z drugiej taniutką PC powietrzną, która już przy lekko minusowej temp ma problemy.

Jest też wybór pośredni: Markowa PC powietrze-woda, która poddaje się dopiero poniżej -15.

photos
06-12-2011, 21:16
no to podaj koszt instalacji markowej pompy ciepla....pewnie niemarkowa gruntowka i cena i sprawnoscia bedzie lapsza

kbab
06-12-2011, 21:19
pci p-w jest u mnie jedynym zrodlem ogrzewania
dodatkowo mam kominek,
Czy przypadkiem sam sobie nie zaprzeczasz????????????????

plusfoto
06-12-2011, 21:40
no to podaj koszt instalacji markowej pompy ciepla....pewnie niemarkowa gruntowka i cena i sprawnoscia bedzie lapsza
Nie pewno tylko na pewno.

WARTOŚĆ NETTO
1. POMPA CIEPŁA PANASONIC ( JAPAN ) SXF
12 kW grzania ( funkcja : grzanie, ciepła woda )
Jednostka zewnętrzna WH - UX12
Jednostka wewnętrzna WH- SXF
STAŁA WYDAJNOŚĆ NIEZALEŻNIE OD TEMP. ZEWNĘTRZNEJ - 22000
2. Zasobnik 300 L KOSPEL ( promocja )
3. Naczynie przeponowe do co 3 bar - 190
4. Naczynie przeponowe do cwu, grupa bezp. 6 bar - 290
5. Pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody wraz z instal. - 371
6. Zawór trójdrogowy z siłownikiem SIEMENS VXI46.25/SFA21/18 421
7. Sterownik do pompy SIEMENS REV200 EKRAN DOTYKOWY
Regulator temperatury z własnym zasilaniem
• Łatwy odczyt danych na wyświetlaczu, prosta obsługa przez ekran dotykowy
• Adaptacyjny regulator dwupołożeniowy, zapewniający regulację PID
• Wybór trzech różnych 24-godzinnych trybów pracy i jednego trybu tygodniowego,
zawierającego indywidualne, nastawialne tryby 24-godzinne
Regulator jest dostarczany z aktywnym trybem adaptacyjnym, pozwalającym na automatyczną
adaptację regulatora do obiektu (typ konstrukcji budynku, typ grzejników, wielkość pomieszczeń itp.).
Po upływie czasu adaptacji regulator optymalizuje swoje
parametry i działa w sposób zaadaptowany. 551
8. Armatura, zawory kulowe, filtry, zawory zwrotne itp. 1000
9. Montaż, uruchomienie pompy, przeszkolenie 4000


Razem 28.netto i to w promocji teraz ponad 30

fotohobby
06-12-2011, 21:54
no to podaj koszt instalacji markowej pompy ciepla....pewnie niemarkowa gruntowka i cena i sprawnoscia bedzie lapsza

Sprawnością - tak, ceną nie bardzo.

photos
06-12-2011, 22:04
Sprawnością - tak, ceną nie bardzo.

No jak nie jak tak. Zubadan kosztuje cos kolo 25-30 tys...za te kase apokojnie bedzie gruntowka i odwierty...a jak bedzie kolektor poziomy to juz znacznie taniej

fotohobby
06-12-2011, 22:06
Nie pewno tylko na pewno.

WARTOŚĆ NETTO
1. POMPA CIEPŁA PANASONIC ( JAPAN ) SXF
12 kW grzania ( funkcja : grzanie, ciepła woda )
Jednostka zewnętrzna WH - UX12
Jednostka wewnętrzna WH- SXF
STAŁA WYDAJNOŚĆ NIEZALEŻNIE OD TEMP. ZEWNĘTRZNEJ - 22000
2. Zasobnik 300 L KOSPEL ( promocja )


Jeśli ktoś wymaga 12kW...
A jeśli 6-7kW ?
Jakie zapotrzebowanie ma (bedzie miał) Twój dom z płyta fund., 25cm styropianu na ytongu ?

fotohobby
06-12-2011, 22:08
No jak nie jak tak. Zubadan kosztuje cos kolo 25-30 tys...za te kase apokojnie bedzie gruntowka i odwierty...a jak bedzie kolektor poziomy to juz znacznie taniej

Dlaczego akurat Zubadan ?
Jakiej mocy potrzebujesz ?

plusfoto
06-12-2011, 22:33
Jeśli ktoś wymaga 12kW...
A jeśli 6-7kW ?
Jakie zapotrzebowanie ma (bedzie miał) Twój dom z płyta fund., 25cm styropianu na ytongu ?
Na dzien dzisiejszy z obliczeń wynika 5,1 plus cwu czyli razem 6. I dlatego z tej oferty raczej nie skorzystam. W tej cenie mam Vaillanta z instalacją nie wspominając o rodzimej produkcji.

Kristof_30
06-12-2011, 22:36
Witam wszystkich forumowiczów jestem tu nowy mam taką prośbę czy mógłby mi ktoś pomóc w wybraniu pompy ciepła wraz z kompleksowym wykonaniem ogrzewanie, odwierty itp jaka firmę wybrać system ma być gruntowy z odwiertami pionowymi i ze zbiornikiem na wodę do bieżącego wykożystania minimum 250 litrów powierzchnia domu użytkowa jest przewidziana na 72 m2 proszę o podpowiedz która jest potwierdzona przez użytkowników takiego rozwiązania nie ukrywam moja inwestycja w budowę tego projektu domu http://projektydomow.domiporta.pl/ac_tori_ii.htm ma się dopiero rozpocząć ale muszę sobie to jakoś zaplanować będę wdzięczny użytkownikom za ewentualne podpowiedzi pozdrawiam.

fotohobby
06-12-2011, 22:47
Na dzien dzisiejszy z obliczeń wynika 5,1 plus cwu czyli razem 6. I dlatego z tej oferty raczej nie skorzystam. W tej cenie mam Vaillanta z instalacją nie wspominając o rodzimej produkcji.

To mnie nie dziwi.
Ale Panasonic Aquarea Tcap 9kW to 16500 netto, Fujitsu Waterstage 6.5kW 16500, taka sama Alfea 14500.
Uważam, że dla domów o zapotrzebowaniu 5-7kW PC powietrzna jest rozwiązaniem idealnym - niższe rachunki, niż przy COP1, niższe koszty inwestycji od PC gruntowych.

Daga&Adam
06-12-2011, 22:59
Chopie,pompa ciepła z odwiertami dla takiego domu ???
Przecież dostaniesz ją w cenie swojego SSO ;)
Jakiś żart ?
Zejdziesz z zapotrzebowaniem do 50-60kWh/m2/rok to za prąd zapłacisz grosze !!

Zgadzam sie z Arturo w pelnej rozciaglosci :-) W tak malym domku montaz PC jest kompletnie nieuzasadniony. Do 50-60kWh/m2/rok to specjalnie "schodzic" chyba nie trzeba :-) Prosta bryla, ustawic dobrze wzgledem stron swiata, z dobrych materialow, grubo izolacji i bedzie na pewno tyle lub mniej. 50kWh/m2 * 72 = 3600kWh co nawet przy liczniku jednotaryfowym da kwote 1700 pln / sezon, przy dwoch taryfach mozna zejsc ponizej 1400 pln. Lepiej sie kolego zastanow jak chcesz grzac CWU bo na to bedziesz mial wyzsze zuzycie niz na CO :-) Albo solar na lato a moze jakas mala powietrzna PC.

Kristof_30
06-12-2011, 23:36
To co dokładnie proponujecie za rozwiązanie a na tych skrótach się nie łapię SSO, CWU, CO dzięki za zainteresowanie.

Kristof_30
06-12-2011, 23:39
Nie ukrywam że zależy mi na komforcie w ogrzewaniu i ciepłej wodzie nawet za cenę inwestycji ale dobrych rad zawsze jest dobrze wysłuchać.

Daga&Adam
06-12-2011, 23:41
To co dokładnie proponujecie za rozwiązanie a na tych skrótach się nie łapię SSO, CWU, CO dzięki za zainteresowanie.

SSO = stan surowy otwarty. CWU = ciepla woda uzytkowa. CO = centralne ogrzewanie.

Przy tak malutkim domku jezeli wybudujesz go z sensem - tj. dobrze docieplone sciany, posadowiony najlepiej na plycie fundamentowej, a nie na lawach (bo plyta bedzie malutka wiec nie wyjdzie wiele drozej od law), sensowne okna, wentylacja z rekuperatorem - spokojnie mozesz grzac pradem (inwestycja w instalacje CO jest bardzo niska - wszystko co na prad jest generalnie tanie :) i zmiescisz sie na CO w granicy 1500 pln. Czyli przez caly rok bedziesz wydawal ~130 pln co miesiac na koszty ogrzewania CO :)

A gaz masz ? Bo skoro piszesz o pompie ciepla to chyba nie masz, a moze masz? Mimo ze jestem zwolennikiem PC to w takim domku uwazam, ze bedzie nieoplacalna. Poprostu inwestycja bedzie niewspolmiernie droga do zyskow.

Kristof_30
06-12-2011, 23:43
To co montować pompę ciepła czy nie bo już zgłupiałem myślałem ze jest to najbardziej komfortowe i tanie w eksploatacji rozwiązanie oczywiści nie uwzględniając kosztów instalacji i czy sprawdzi się pompa ciepła w moim projekcie ?

Kristof_30
06-12-2011, 23:44
Nie mam gazu

Kristof_30
06-12-2011, 23:49
Dziękuje za wyjaśnienie skrótów i za odpowiedzi oraz zainteresowanie.

Daga&Adam
06-12-2011, 23:49
To co montować pompę ciepła czy nie bo już zgłupiałem myślałem ze jest to najbardziej komfortowe i tanie w eksploatacji rozwiązanie oczywiści nie uwzględniając kosztów instalacji i czy sprawdzi się pompa ciepła w moim projekcie ?

W eksploatacji owszem - bedzie najtansza. Masz duza dzialke zeby zmiescic DZ (dolne zrodlo) poziome? Jezeli nie to licz koszty inwestycji w PC rzedu 30-40k pln (przy odwiertach). Na pradzie kotlownie postawisz za 5k pln. Roznica 25-35k pln wystarczy na 15-20 lat grzania, komfort identyczny - wysoki. Ew. gaz - komfort tez wysoki, choc ja sie tam gazu boje ;)

Jezeli dom mialby 150 i wiecej m2 to bezwzglednie najlepsza bylaby pompa ciepla :)

Ja bym na Twoim miejscu pomyslal o pompie ciepla powietrze-woda, ktorej uzywalbym do grzania CWU w lato i okresach przejsciowych, dogrzewajac tez nia CO w takich okresach jak np. mamy teraz gdzie w grudniu mamy temperatury 10stC :) Czyli jakas prosta automatyka ktora bedzie uruchamiac ta PC przy temperaturach powyzej 4-5stC, a ponizej - dom ogrzewac bedzie juz prosty i maly kociolek elektryczny. Ale taka powietrzna za maksymalnie 10k pln, nie wiecej. Bedziesz wtedy mial optymalny stosunek kosztow inwestycji do eksploatacji no i pelen komfort uzytkowania :) Ewentualnie solar zamiast tej pompy ale moim zdaniem pompa da wiecej ciepla i jest pewniejszym zrodlem ciepla od solara.

budowlany_laik
07-12-2011, 07:09
Przedmówcy dobrze prawią. Kristof_30, policz sobie opłacalność w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!
Tam (nie) zobaczysz na wykresie punkt przełamania, po którym PCi zarabia dla Ciebie po odjęciu wszystkich kosztów.

pompiarz
07-12-2011, 07:36
Jest jedna niewiadoma w tych symulacjach) - cena prądu. Im wyższa będzie (a na razie jest trzymana w ryzach przez URE), tym inwestycja w pompę ciepłą będzie zasadniejsza.
Ja bym poszedł na pewien kompromis - zainstalował wodne ogrzewanie podłogowe i przez pierwszy sezon ogrzewał wodę do podłogówki i cwu prądem. Taki kociołek nie jest drogi. a nawet możesz zastosować zasobnik (bojler) do cwu z dwiema wężownicami. Da da Ci możliwość ogrzewania domu ciepłem wyciągniętym z cwu przez drugą wężownicę (oczywiście przez zawór trójdrogowy, zeby obniżyć jej temperaturę).
Po pierwszym sezonie będziesz widział ile wydałeś na prąd (zamontuj licznik dwutaryfowy energii) i podejmiesz decyzję: pompa gruntowa, powietrzna ... albo tylko prąd.
Pompy tanieją. Prąd drożeje. Za rok może być zupełnie inaczej.

budowlany_laik
07-12-2011, 07:56
adiqq, nie śledzę wątku na bieżąco. 19.000 PLN to Twoja cena za PCi i DZ i zasobnik CWU? System gospodarczy DZ czy firma?

aksamitka
07-12-2011, 07:56
koszt "niemarkowej" gruntowej typu PPC,Ecopol łącznie z DZ poziomym to 22-25tys.zł.

u mnie oferta na C9 z kolektorem poziomym to 35 tys :(

Kristof_30
07-12-2011, 08:42
Mam działkę 1500 m2 chciałbym się dowiedzieć od użytkowników pomp czy pompy ciepła zdają egzamin co do ogrzewania i do bieżącej wody i czy w moim projekcie domu 72m2 nie będę miał żadnych problemów z ogrzewaniem i ciepłą wodą a co do kosztów poniesionych w czasie instalacji pompy ciepła to liczę się z nimi i jakie koszty ponosiłbym miesięcznie w normalnej eksploatacji pompy ciepła nie chciałbym kombinować przy ogrzewaniu będę stawiał ten dom i liczyłbym na to a żeby pompa ciepła dała mi komfort w codziennej eksploatacji jeżeli można to prosiłbym o jakiś sprawdzonych producentów PC dziękuje.

pompiarz
07-12-2011, 08:52
pisałem o tym w innym wątku - PC którą 1,5 roku temu montowałem u siebie, dzisiaj jest droższa o 1tys. netto.
więc różnie z tym bywa - na pewno tanieją PC p-w - co do gruntówek to byłbym bardziej ostrożny w osądach
Wystarczy zobaczyć sobie te tzw. Tanie PC - Adam jedną rozebrał i robił fotki - producent żeby zarobić, poniżej pewnego progu nie zejdzie, a skoro materiały podrożały, to i produkt finalny musi podrożeć...Co innego produkty tzw. Markowe - tam to jest z czego schodzić :D

No właśnie myślałem o Markowych:) sam używam PW Made in China

pompiarz
07-12-2011, 09:07
Jeszcze jeżeli chodzi o ceny pomp. Od kochni wygląda to tak, ze wszyscy rozliczaja się w euro albo dolarach. Nawet powierzchnia magazynowa w porcie w Gdyni rozliczana jest w USD, co jest oczywiście bez sensu. Polscy producenci kupują komponenty za które cenniki też są w USD. Efekt widać w cenach pomp.
Ale generalnie trend na rynku, ze względu na coraz większą liczbę urządzeń jest spadkowy.

Rafał_
07-12-2011, 09:24
Mam działkę 1500 m2 chciałbym się dowiedzieć od użytkowników pomp czy pompy ciepła zdają egzamin co do ogrzewania i do bieżącej wody i czy w moim projekcie domu 72m2 nie będę miał żadnych problemów z ogrzewaniem i ciepłą wodą a co do kosztów poniesionych w czasie instalacji pompy ciepła to liczę się z nimi i jakie koszty ponosiłbym miesięcznie w normalnej eksploatacji pompy ciepła nie chciałbym kombinować przy ogrzewaniu będę stawiał ten dom i liczyłbym na to a żeby pompa ciepła dała mi komfort w codziennej eksploatacji jeżeli można to prosiłbym o jakiś sprawdzonych producentów PC dziękuje.
Może zacznijmy z drugiej strony. Jakie są dla Ciebie akceptowalne wydatki na ogrzewanie/rok, ile chcesz wydać na pompę ciepła, jakie ocieplenie będzie miał domek, czy planujesz WM z rekuperacją?
Jak odpowiesz na te pytania to coś doradzimy

photos
07-12-2011, 09:54
Jeszcze jeżeli chodzi o ceny pomp. Od kochni wygląda to tak, ze wszyscy rozliczaja się w euro albo dolarach. Nawet powierzchnia magazynowa w porcie w Gdyni rozliczana jest w USD, co jest oczywiście bez sensu. Polscy producenci kupują komponenty za które cenniki też są w USD. Efekt widać w cenach pomp.
Ale generalnie trend na rynku, ze względu na coraz większą liczbę urządzeń jest spadkowy.

No ja bym się z tym nie zgodził. Jak już zauważył adiqq nawet Ecopol czy Ecopower sa już wyjściowo z cennika droższe niż dwa lata temu. Podobnie pompy znanych firm. Na jakimś forum instalator pisał że już dostał z Nibe info o kilkuprocentowej podwyżce. Jako że ja miałem dobrą oferte na swojego Viessmanna kilka osób poprosiło mnie o kontakt do firmy, która wykonywała u mnie instalacje. Niestety żadna z nich cenowo nie zbliżała sie do mojej.
Wniosek - pompy jednak drożeją.

Liwko
07-12-2011, 10:18
Wniosek - pompy jednak drożeją.

Niestety nie tylko pompy. Wszystko drożeje. Jet to spowodowane między innymi kryzysem. Uwierz mi, wiem coś na ten temat.
Zasada jest taka.
Jeżeli mamy spowolnienie, spada konsumpcja. Jeżeli spada popyt, firmy, którym nie spadają w tym momencie koszta, muszą sobie odbić na cenie produktu. Sprzedadzą mniej, ale zysk będzie podobny. Oczywiście tylko do pewnego momentu. Część firm może i zapewne padnie. Najbardziej niestety odczują to te firmy tańsze. One nie mają tak dużych widełek zysku jak i tak rozwiniętego marketingu. Choć z drugiej strony, właśnie takich firm mogą szukać nabywcy.

dekar
07-12-2011, 12:35
No ja bym się z tym nie zgodził.
Ja również. Ostatnio przy okazji wizyty serwisanta pogawędziłem sobie z nim o cenach i potwierdził mi, że zarówno pompy PPC i Danfossa są dzisiaj droższe. Przynajmniej cennikowo. Jak tylko mają info o podwyżce to kupują "na zapas" aby oferować po niższej cenie przez jakiś czas ale w końcu muszą podnieść cenę.

qlesh
07-12-2011, 13:18
Witam, poczytałam kilkadziesiąt stron Waszych uwag, dużo już się dowiedziałam, ale temat PC jest wciąż przeze mnie słabo opanowany, więc jeśli ktoś może pomóc radą typowo dla mnie to będę bardzo wdzięczna.

Zastanawiam się nad montażem PC. Warunki mam takie: dom o powierzchni użytkowej ok 260m2 parter z użytkowym poddaszem w tym 40m2 to garaż w bryle domu. Ocieplenie już doczytałam, że najlepiej 20cm styropianu i tak zrobię. Wełna mineralna jako ocieplenie dachu w firmach montujących PC doradzili mi 40 cm. Działka o powierzchni 3100m2, gleba piaszczysta, woda nisko - kopaliśmy studnię głębinową - wyszła na ponad 40m głęboka. W domu będziemy mieszkać w pięć osób. Ogrzewanie już doczytałam, że najlepiej wszędzie podłogowe na wylewce 20 cm w tym 15 cm styropianu. Okna trzyszybowe.

I teraz jaką PC byście doradzili, dodam, że z kasą licho, a spieszymy się trochę, bo bliźniaki w drodze, a mieszkanie strasznie małe :) Dostałam już jedną wycenę - na kwotę 63324 zł netto (w tym podłogówka 26.600 zł z materiałem) na pompę powietrzną Panasonic SXF T-CAP ( JAPAN ) NOWA GENERACJA POMP - 2011 12kW grzania ( funkcja : grzanie, ciepła woda ) Jednostka zewnętrzna WH –UX12DE5 Jednostka wewnętrzna WH-SXF12D6E5 Grzałka elektryczna 6 kW - cena netto 28900 zł (ktoś na str 907 o niej właśnie pisał tyle, że podał niższą cenę).

Wysłałam też zapytanie do ekopol-system, czekam na ofertę.

Czy możecie coś doradzić. Np jaka PC byłaby dla mnie najwłaściwsza, czytaj nie za droga a w miarę dobra?? Do jakiej firmy jeszcze się zgłosić ??

Dzięki bardzo

Pozdrawiam z Łodzi

photos
07-12-2011, 13:31
Zgłos do PPC Ecopower, tą ma Liwko
Ecopol mimo iż ma w miarę tanie pompy to jednak chcą sporo za usługę, czyli odwierty, podłogówka i w szczególności za kotłownie bo nawet koło 9 tys (ktoś podawał kiedyś wycenę)
Wiem że każdy boi się rozdzielać pracę że by później nie było, ale najlepiej jakby wszystko zrobił kto inny:)
Tzn znaleźć samemu wiertacza a można już za 60 zł z mb. Wziąć miejscowego hydraulika do podłogówki, jest szansa że wyrobi się w kwocie 60-65 zł za m2 a nie jak instalatorzy pomp ciepła 100 zł. Kotłownia niczym nie różni się od tradycyjnych, czyli zbio0rnik na ciepłą wodę , naczynka wyrównawcze, dochodzi rozdzielacz dolnego źródła, materiał może kosztować w granicach 3-3,5 tys a robota koło 2. To nie jest nic strasznego, no ale wiem że tym którzy to maja łatwo mówić. No ale chyba lepiej uczyć się na czyichś błędach :)

Tak po krotce licząc pompa 11 ecopower 16200 + 8 % = 17500. Myślę że dadzą jakiś rabat ale na razi liczmy detal. Odwierty w granicach 250 m bo myślę ze z 8 kw ma mocy chłodniczej czyli 250 * nawet 65 = 16 250 zł Kotłownia około 5 tys. Razem 39 tys.
Plus podłogówka 260 m2 * 65 zł = 16900
Razem 55900 zł.
Sporo taniej niż wspomniana powietrzna i na pewno stabilniej finansowo w użytkowaniu.

Daga&Adam
07-12-2011, 14:31
Zgłos do PPC Ecopower, tą ma Liwko
Ecopol mimo iż ma w miarę tanie pompy to jednak chcą sporo za usługę, czyli odwierty, podłogówka i w szczególności za kotłownie bo nawet koło 9 tys (ktoś podawał kiedyś wycenę)

Ale wiesz ze w tej kotlowni jest chocby zbiornik CWU za 6 tys pln z nierdzewki ? ;-)


Tzn znaleźć samemu wiertacza a można już za 60 zł z mb.

Z tymi wiertaczami po 60 pln to jak z Yeti - wszyscy o nich mowia a nikt nie widzial ;)

photos
07-12-2011, 14:33
Ale wiesz ze w tej kotlowni jest chocby zbiornik CWU za 6 tys pln z nierdzewki ? ;-)



Z tymi wiertaczami po 60 pln to jak z Yeti - wszyscy o nich mowia a nikt nie widzial ;)

Na allegro są ogłoszenia i kilka razy były linkowane na to forum...nie polecałbym odwiertów ale skoro woda jest nisko to chyba bedzie jedyne wyjście.
Na pewno nie zrobiłbym za ponad 62 tys netto pompy powietrznej

o proszę
http://allegro.pl/odwierty-pompa-pompy-ciepla-gwarancja-50-lat-i1955742406.html
http://allegro.pl/odwierty-pod-pompy-ciepla-dolny-slask-i1970359351.html

Odnośnie tego zbiornika być może masz rację, nikt na forum o tym nie wspominał przy podawaniu ceny za kotłownię. Zawsze można wstawic emalię :)

plusfoto
07-12-2011, 15:18
Na pewno nie zrobiłbym za ponad 62 tys netto pompy powietrznej


:)

Trochę przesadziłeś. 62+8% to razem z podłogówką ale i tak chyba drogo.
za 22 brutto można kupić już markową glikolową ze zbiornikiem + kotłownia to jakieś 26-28, odwierty jakieś 15 plus podłogówka za 260m2 około 20. czyli razem coś koło tego co PW ale chyba pewniej

photos
07-12-2011, 15:26
Trochę przesadziłeś. 62+8% to razem z podłogówką ale i tak chyba drogo.
No jak przesadziłem ja piszę o całości Wyliczenia które przedstawiłem tez dotyczą całości. Więc jak to sie ma do 56, które wyliczyłem, dobra niech będzie 60 tys, nie tak kolorowo jak zakładam. Ale to i tak jest mniej za gruntowa która będzie bardziej sprawna od tej bardzo dobrej powietrznej.
Przepraszam tam jest napisane 63300 netto za powietrzną...Ponad 68 tys brutto:jawdrop::jawdrop:

No więc powietrzne są przedstawiane w ten sposób:
Płacisz lekko większe rachunki, ale za to instalacja jest sporo tańsza....
Chyba jednak nie....

autorus
07-12-2011, 16:39
Z rachunkami to nie wiem, ale instalacja jest dużo tańsza powiedzmy o połowę.

sledz98
07-12-2011, 17:31
qlesh

Jak masz kiepskie warunki to wez ziriusa M2-11 z dluzszym kolektorem. Oczywiscie ja to propaguje, bo sam mam. Po pierwsze DZ wyjdzie Ci porownywalnie kwotowo do DZ poziomego przy PC glikolowej, ale mniej rycia bedzie i szybciej ulozysz kolektor. Cena PC okolo 30-35 tys razem ze zbiornikiem buforowym 500l, sterowaniem itp. Podłogówkę zrób SAM. To żadna filozofia, a zaoszczędzisz sporo.

photos
07-12-2011, 17:32
Z rachunkami to nie wiem, ale instalacja jest dużo tańsza powiedzmy o połowę.

Autorus przeczytaj kilka postow wyzej co zaproponowali glesh...Wyraznie napislala ze pompa powietrzna w komplecie za kwote 63 tys netto...czyli dodajac 8 % wychodzi 68 tys

photos
07-12-2011, 17:35
qlesh Podłogówkę zrób SAM
Glesh to kobitka jest :)

plusfoto
07-12-2011, 18:04
Glesh to kobitka jest :)
Oj uważaj bo są kobitki przy których nie jeden facet wysiada w technicznych sprawach. Sam znam jedną rodzinę gdzie to właśnie kobitka zajmuje się malowaniami naprawami itp. a facet ma dwie lewe ręce do takich czynności>:rolleyes:

photos
07-12-2011, 18:16
Oj uważaj bo są kobitki przy których nie jeden facet wysiada w technicznych sprawach. Sam znam jedną rodzinę gdzie to właśnie kobitka zajmuje się malowaniami naprawami itp. a facet ma dwie lewe ręce do takich czynności>:rolleyes:

Alez ja to wiem :) mi cchodzilo o to ze sledz napisal zrob sam czyli w formie meskiej :) zle to ujalem

Kristof_30
07-12-2011, 20:30
Dziękuje ci bardzo Arturo72 za wyjaśnienie ale jeżeli mówisz że pompa jest najlepszym rozwiązaniem to się na nią zdecyduję a koszty instalacji to jak z zakupem nowego samochodu na starcie już w plecy a eksploatacja i tak się nie zwróci ja chciałem zasięgnąć opinii o pompie bo mnie przede wszystkim interesuje komfortowe rozwiązanie ogrzewania zrobić raz a dobrze dostałem ofertę Vikersoon na 47 tys cały komplet z montażem i instalacją oraz zbiornikiem 300 lit wody użytkowej tylko chciałem się jeszcze dowiedzieć czy są faktycznie sprawdzone firmy pomp ciepła jeszcze raz dziękuje.

Daga&Adam
07-12-2011, 20:32
Dziękuje ci bardzo Arturo72 za wyjaśnienie ale jeżeli mówisz że pompa jest najlepszym rozwiązaniem to się na nią zdecyduję a koszty instalacji to jak z zakupem nowego samochodu na starcie już w plecy a eksploatacja i tak się nie zwróci ja chciałem zasięgnąć opinii o pompie bo mnie przede wszystkim interesuje komfortowe rozwiązanie ogrzewania zrobić raz a dobrze dostałem ofertę Vikersoon na 47 tys cały komplet z montażem i instalacją oraz zbiornikiem 300 lit wody użytkowej tylko chciałem się jeszcze dowiedzieć czy są faktycznie sprawdzone firmy pomp ciepła jeszcze raz dziękuje.

Daj sobie spokoj z vikersonem - poczytaj o ECOWAY i o aferze z doplatami. To ta sama firma. Nie wiem jaki sprzet sprzedaja i jak sie sprawuje ale po tym co oni wyprawiali w zyciu bym im nie zaufal. Pozatym zdajesz sobie sprawe ze te pompy nie maja nic wspolnego z Norwegia ? Pompy produkowane sa w polsce (to nie wada tylko po co wszedzie te norweskie flagi ? ;)

photos
07-12-2011, 20:52
a no po to ze wszytkim pompy kajarza sie ze skandynawia, wiadomo dlaczego, w koncu to oni sa prekursorami. To tak jak w pokryciach dachowych szwedzka blacha, jako jedna z pierwszych weszla na nasz rynek i dlatego ludzie do tej pory blachodachowke kojarza ze Szwecja, a co ciekawe to nie Szwedzi ja wynalezli a Finowie. Podobnie jest z pompami, jak potencjalny klient w jakis sposob skojarzy produkt ze Szwecja czy Czy Norwegia bedzie mu sie wydawal bardziej wiarygodny...to takie cwaniactwo ze strony tego producenta

grzeniu666
07-12-2011, 21:00
Dziękuje ci bardzo Arturo72 za wyjaśnienie ale jeżeli mówisz że pompa jest najlepszym rozwiązaniem to się na nią zdecyduję...

:lol2: Arturo, masz dar przekonywania :)

Kristof_30
07-12-2011, 21:03
Dzięki za podpowiedz a co wy zaproponowalibyście interesowałby mnie cały komplet odwiert instalacja ogrzewanie podłogowe itp.

Kristof_30
07-12-2011, 21:05
Ma dar czy nie ale mądrego to dobrze posłuchać przynajmniej naświetlił mi parę spraw.

qlesh
07-12-2011, 21:17
Dzięki bardzo za wszytskie odpowiedzi. Wysłałam zapytanie do ecopower, zobaczymy co Ci odpowiedzą.

Co do tego ziriusa M2-11 - czym się ta pompa "glikolowa" różni od zwykłych gruntowych poziomych, bo na ten temat coś nie doczytałam chyba..... i kto to sprzedaje w dobrej cenie i montuje?

I jeszcze jedno - do zwykłego kolektora poziomego to na jakiej wysokości powinna być woda w gruncie ? Do kiedy się to opłaca, a od kiedy trzeba robić te odwierty, bo powierzchnia 3100 m2 to by chyba starczyłona kolektor poziomy ??

I jeszcze jedno pytanko - piszecie o dużym koszcie kotłowni. Czy chodzi o wyposażenie, czy samą budowę pomieszczenia ?? Bo planowałam początkowo ogrzewanie gazowe i mam kotłownię w domu o powierzchni 10m2.

Liwko
07-12-2011, 21:44
Ma dar czy nie ale mądrego to dobrze posłuchać przynajmniej naświetlił mi parę spraw.

Wiesz, Arturo72 jest teoretykiem nie praktykiem. Doradza wszystkim dookoła, a sam jeszcze do końca nie wie czy mu się uda ten dom wybudować czy nie. Nawet jeszcze nie wie czym będzie grzał ten swój dom, ale doradzać wszystkim to jest pierwszy:D

Daga&Adam
07-12-2011, 21:45
Budujesz dom na lata,raz a dobrze zaizoluj go termicznie,raz a dobrze zainstaluj wodną podłogówkę,raz a dobrze kup sprzęt do grzania prądem nie za 47tys.zł a za 3tys.zł.


Wez juz znowu nie przesadzaj :) W cenie 47 tys zapewne ma podlogowke + baniak CWU + pompki, sterowniki, pelna armature i montaz. Za 3 tys pln to kupisz ledwo sam kociolek elektryczny.

photos
07-12-2011, 21:55
Dzięki bardzo za wszytskie odpowiedzi. Wysłałam zapytanie do ecopower, zobaczymy co Ci odpowiedzą.

Co do tego ziriusa M2-11 - czym się ta pompa "glikolowa" różni od zwykłych gruntowych poziomych, bo na ten temat coś nie doczytałam chyba..... i kto to sprzedaje w dobrej cenie i montuje?

I jeszcze jedno - do zwykłego kolektora poziomego to na jakiej wysokości powinna być woda w gruncie ? Do kiedy się to opłaca, a od kiedy trzeba robić te odwierty, bo powierzchnia 3100 m2 to by chyba starczyłona kolektor poziomy ??

I jeszcze jedno pytanko - piszecie o dużym koszcie kotłowni. Czy chodzi o wyposażenie, czy samą budowę pomieszczenia ?? Bo planowałam początkowo ogrzewanie gazowe i mam kotłownię w domu o powierzchni 10m2.

Zirius to pompa z bezposrednim odparowaniem czyli w kolektorze krazy nie glikol a gaz, pewnie propan. Dlatego moze on byc zamontowany np 1 m ponizej poziomu gruntu, te temperatury wystarcza do odparowania propanu, tak wiec i grunt mniej wilgotny nadaje sie do tego typu kolektora.

Mowiac kotlownia mamy na mysli wszystko to co znajduje sie w kotlowni czyli zbiornik na ciepla wode ,naczynka wyrownawcze rozdzielacz kolektora gruntowego, czasem obiegowki itp.

Daga&Adam
07-12-2011, 21:57
+bojler :)

Za 3k ? To jaki to bedzie baniak? Porzadny baniak kosztuje 3k wzwyz. Z nierdzewki 6-7k pln (taki np. dodaje ecopol w swoich instalacjach).

Kristof_30
07-12-2011, 21:57
To teraz już nic nie wiem żadna reklama prze-zemnie nie przemawia chciałem się tylko dowiedzieć czy te pompy ciepła są faktycznie takie dobre do ogrzewania i ciepłej wody a jak już powiedziałem do 50 tyś mógłbym wydać za komplet brutto oczywiście bo co będę budował to na całe życie a nie na parę lat a jak będę miał 60 nie będę zmieniał całego systemu chodziło mi o komfort zrobić raz i dobrze i chciałem się dowiedzieć od kogoś kto użytkuje te PC.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:00
To teraz już nic nie wiem żadna reklama prze-zemnie nie przemawia chciałem się tylko dowiedzieć czy te pompy ciepła są faktycznie takie dobre do ogrzewania i ciepłej wody a jak już powiedziałem do 50 tyś mógłbym wydać za komplet brutto oczywiście bo co będę budował to na całe życie a nie na parę lat a jak będę miał 60 nie będę zmieniał całego systemu chodziło mi o komfort zrobić raz i dobrze i chciałem się dowiedzieć od kogoś kto użytkuje te PC.

Wiekszosc z tu piszacych uzytkuje PC - ja, Liwko, Photos, Adiqq i pewnie wielu innych. Arturo poki co ma narazie wylana plyte fundamentowa i koniec. Takze sorry Arturo ale rad bedziesz mogl udzielac jak przynajmniej bedziesz mial ten etap ZA soba, nie mowiac juz o jakims przynajmniej sezonie pomieszkiwania :) Bo jak slysze ze za 3k pln zrobisz pelna kotlownie z kotlem elektrycznym i bojlerem to sie moge tylko usmiechnac :)

Kristof_30
07-12-2011, 22:04
Daga&Adam to powiedz mi czy jesteś zadowolony z PC i czy to naprawdę daje 100% zadowolenia wiesz ogrzewanie i ciepła woda bo ja będę stawiał dom w systemie prefabrykatów najlepiej betonowych bo nie mam czasu i chce to zrobić raz a dobrze.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:06
To nie będzie zasobnik cwu,to jest zwykły bojler przepływowy 140l:
http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektromet.com .pl%2Fnordic-2400-elektronik%2F)
Do c.o piec a do cwu bojler :)

Co mi jeszcze brakuje do pełnej kotłowni oprócz pieca i bojlera ?
Podaj przy okazji koszt,żebym wiedział o ile się pomyliłem.
Słucham fachowca ?

Nie nie, nie dam sie kolejny raz nabrac i zrobic Ci po raz kolejny darmowy kosztorys ;) Przypominam tylko ze poki co Twoje obliczenia mijaja sie z prawda o bodaj 100%, a jestes dopiero na fundamencie :-)

photos
07-12-2011, 22:10
Strach przez zbłaźnieniem się ???
Jeśli mi coś zarzucasz to rozwiń a nie kulisz ogon jak lis...
Raczej brak checi do przekonywania kogos kto sam wie wszystko najlepiej...skoro tak to po co pytasz

Daga&Adam
07-12-2011, 22:11
Daga&Adam to powiedz mi czy jesteś zadowolony z PC i czy to naprawdę daje 100% zadowolenia wiesz ogrzewanie i ciepła woda bo ja będę stawiał dom w systemie prefabrykatów najlepiej betonowych bo nie mam czasu i chce to zrobić raz a dobrze.

Oczywiscie, ze daje pelny komfort. Pompy to bardzo proste i niezawodne urzadzenia. Co tu wiecej mozna napisac - nie musisz ruszac palcem zeby miec ciepelko :) Przy Twoim domu mozesz kupic jakas malutka pompe (warto przeliczyc wczesniej dom programem typu "OZC" (obliczeniowe zapotrzebowanie na cieplo) zeby dobrze pompe dobrac. Przy tak malej powierzchni moze wystarczy pompa rzedu 5-6kW z kolektorem poziomym 300-400mb (jezeli masz miejsce i w miare sensowny grunt). Spokojnie zmiescisz sie w 50k pln z caloscia - nawet sporo jeszcze powinno zostac. Gdybys byl blizej slaska to bym Ci zaproponowal jakas sensowna oferte - ja ze swojej strony polecam polskie pompy Ecopol-system bo sam taka mam :)

Daga&Adam
07-12-2011, 22:13
Strach przez zbłaźnieniem się ???
Jeśli mi coś zarzucasz to rozwiń a nie kulisz ogon jak lis...
Ja ceny znam.

Ceny dachu tez znales - a jak Ci zrobilem kosztorys to sie okazalo ze "pierdoly" ktore pominales kosztowaly z 10k pln :)
Nie, nie wciagniesz mnie juz w to - szkoda mi swojego czasu :)

Daga&Adam
07-12-2011, 22:18
Co oprócz źródła ciepła,naczynia przeponowego,pompy obiegowej,zbiornika cwu,kilku rurek,złączek należy do wyposażenia kotłowni ?
Czego nie wziąłem pod uwagę a jest bardzo kosztowne ?

No widzisz juz idziesz dobrym tropem - z tym ze juz sam kociolek i bojler bedzie kosztowal lekko powyzej 3k pln, a to ile te "kilka zlaczek i rurek" kosztuje to sie dopiero dowiesz w sklepie instalacyjnym jak pan da Ci pudeleczko z garstka zlaczek i powie "nalezy sie 700 pln" ;) Sam tez tego montowac nie bedziesz wiec pare stowek za montaz wydasz. Nazbiera sie 5-6k pln. To jest 100% wiecej niz planowales. Chyba z wszystkim o tyle sie rozmijasz wedlug kosztorysu :)

Przy czym porownujesz teraz bojler ktory rozcieknie sie po paru latach do np. baniaka z nierdzewki ktory przezyje te kilkadziesiat lat. Stad Ci takie roznice wychodza.

Kristof_30
07-12-2011, 22:20
Dzięki Daga&Adam właśnie o taką podpowiedz mi chodziło ale kolektory to zrobię pionowe żeby działki nie rurować a budowę zacznę na listopad po powrocie z Afganistanu teraz muszę zebrać te wszystkie papiery na pozwolenie na budowę a czas mam do marca a żonie tego nie zostawię i właśnie mi o to chodziło żebym nie musiał się bujać z niczym innym przy ogrzewaniu jeden przycisk i śmiga dzięki a głośna jest ta PC bo już się nasłuchałem opowieści z krypty bo chcę to później wstawić wszystko do jednego pomieszczenia gospodarczego wewnątrz domu.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:21
Dzięki Daga&Adam właśnie o taką podpowiedz mi chodziło ale kolektory to zrobię pionowe żeby działki nie rurować a budowę zacznę na listopad po powrocie z Afganistanu teraz muszę zebrać te wszystkie papiery na pozwolenie na budowę a czas mam do marca a żonie tego nie zostawię i właśnie mi o to chodziło żebym nie musiał się bujać z niczym innym przy ogrzewaniu jeden przycisk i śmiga dzięki a głośna jest ta PC bo już się nasłuchałem opowieści z krypty bo chcę to później wstawić wszystko do jednego pomieszczenia gospodarczego wewnątrz domu.

Cicha. Porownywalna do zwyklej lodowki.

photos
07-12-2011, 22:23
moja ma 42 decybele...troche glosniej od lodowki.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:24
moja ma 42 decybele...troche glosniej od lodowki.

Ja swoja najpierw rozbebeszylem z obudowy i ocieplenia/wygluszenia w srodku i przy odpaleniu bylem troche zniesmaczony - harczalo naprawde glosno (sprezarka). Zaskoczony bylem jak wszystko poskladalem do kupy - ecopolowcy stosuja jakis magiczny material wygluszajacy - jakas mata grubosci 1cm w obudowie bo po zlozeniu do kupy przez chwile myslalem ze popsulem urzadzenie bo nagle stalo sie naprawde bardzo cichutkie :)

Kristof_30
07-12-2011, 22:25
Jeszcze raz wszystkim dziękuję to chciałem wiedzieć teraz tylko szukam jakiś firm konkretnych jak mówicie że Vikerson to kicha.

photos
07-12-2011, 22:28
Ja swoja najpierw rozbebeszylem z obudowy i ocieplenia/wygluszenia w srodku i przy odpaleniu bylem troche zniesmaczony - harczalo naprawde glosno (sprezarka). Zaskoczony bylem jak wszystko poskladalem do kupy - ecopolowcy stosuja jakis magiczny material wygluszajacy - jakas mata grubosci 1cm w obudowie bo po zlozeniu do kupy przez chwile myslalem ze popsulem urzadzenie bo nagle stalo sie naprawde bardzo cichutkie :)

Ale u mnie jest identycznie widocznie wszyscy stosuja ten material. Tak jak piszesz kiedy otworzylem pompe byla bardzo glosna, nie mam drzwi do piwnicy wiec jak sterowalem temperaturami na gorze to slyszalem czy pompa chodzi czy nie...jak zamknalem nastala cisza :)

photos
07-12-2011, 22:30
Jeszcze raz wszystkim dziękuję to chciałem wiedzieć teraz tylko szukam jakiś firm konkretnych jak mówicie że Vikerson to kicha.

Ja nie mowie, nie znam sie :)
Ale kretaczy nie popieram, a ich strona moze dawac mylne wrazenie o pochodzeniu produktu

jasiek71
07-12-2011, 22:30
To jest 100% wiecej niz planowales.

he he...
często to powtarzam, te wszystkie bzdety robią drugie tyle kasy
jak sobie coś liczysz to dodaj sobie drugie tyle w tedy się na pewno zmieścisz;)

( a teraz zacznie się udowadnianie że się mylę:lol2::P )

photos
07-12-2011, 22:32
Widzę,że kasa sprzyja to uderz do viessemann,vailant lub danfoss.Są to duże renomowane firmy :)
Tam jest profesjonalna obsługa,zachodnia technologia także żałować nie będziesz.

Arturo co Ciebie obchodzi czyjs portfel...

qlesh
07-12-2011, 22:33
A tak z tych tańszych firm - to oprócz ekopol-system i ecopower jeszcze gdzieś warto zapytać ?? Tego zirusa już namierzyłam - wysłałam też zapytanie.

Rafał_
07-12-2011, 22:34
To teraz już nic nie wiem żadna reklama prze-zemnie nie przemawia chciałem się tylko dowiedzieć czy te pompy ciepła są faktycznie takie dobre do ogrzewania i ciepłej wody a jak już powiedziałem do 50 tyś mógłbym wydać za komplet brutto oczywiście bo co będę budował to na całe życie a nie na parę lat a jak będę miał 60 nie będę zmieniał całego systemu chodziło mi o komfort zrobić raz i dobrze i chciałem się dowiedzieć od kogoś kto użytkuje te PC.
Sam mam pompę, ale wydanie 50tys. na instalację dla domku 72m2 to ekonomiczne nie będzie. Nie wiem jak zamierzasz docieplić dom, ale uzyskanie zużycia na poziomie 50kWh/m2 problemem wielkim nie jest co daje 50kWh x 72m2 = 3600kWh na rok. Dodajmy do tego 3000kWh na ciepłą wodę i wyjdzie 6600kwh. W drugiej taryfie będzie to kosztować ok. 2300zł (191zł miesięcznie). Instalacja wyjdzie ok. 10tys (5tys. podłogówka wodna, 3tys. kocioł elek., 1.2tys. podgrzewacz CWU, robocizna ok. 1tys.). Prz pompie ciepła rachunek byłby ok. 600zł/rok tylko, że przy różnicy inwestycyjnej 40tys. starczy Ci na grzanie czystym prądem na 23 lata (sprężarka w pompie wytrzyma ok. 15 lat). Oczywiście można policzyć różne wariacje, grzanie kablami a nie podłogówką wodną, powietrzna pompa ciepła tylko do CWU za ok. 6tys, pokombinowanie z lepszym dociepleniem domku itp. ale udowodnić opłacalność gruntowej pompy ciepła dla małego 72m2 domu będzie ciężko.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:36
Czego nie wziąłem pod uwagę a jest bardzo kosztowne ?

A chocby sterownik pokojowy za przynajmniej 300, reduktor do wody za 300 (bojler moze miec max 6 bar na wejsciu wiec reduktor jest konieczny), czy zawor termostatyczny za 300 na wyjsciu (chyba ze chcesz zeby z kranu leciala woda 70-80stC bo inaczej nie zmiescisz sie w II taryfie). Te pare rurek i armatura wyjda ze 400 pln, montaz i podlaczenie pare stowek. Dopiero zobaczysz ile to kosztuje jak bedziesz robil, przekonasz sie :D

BTW. A do bojlera naczynko przeponowe policzyles? Musi byc niebieskie - to drozsze ;)

photos
07-12-2011, 22:36
he he...
często to powtarzam, te wszystkie bzdety robią drugie tyle kasy
jak sobie coś liczysz to dodaj sobie drugie tyle w tedy się na pewno zmieścisz;)

( a teraz zacznie się udowadnianie że się mylę:lol2::P )

Ja pracuje w pokryciach dachowych. Czesto klient pyta o cene za m2 jakiegos pokrycia nie interesujac sie reszta. A pozniej zdziwienie bo on ma 200 m2 po 30 zl za metr to powinno wyjsc 6 tys a wychodzi 13, bo nie doliczyl rynien, plaskiej na obrobki, uszczelek, wkretow, gosiarow, membrany, wylaz dachowy, czesto lawy i stopnie kominiarskie o oknach juz nie wspominajac...takie liczenie jak pisze adam o 100% mija sie z rzeczywistoscia

Kristof_30
07-12-2011, 22:38
Ale Vismann policzył ponad 60 tyś za komplet tylko taniej mi powietrzna zaoferował 30 pare tyś ale nie mam przekonania do powietrznej bo czytałem że jak spadnie temperatura poniżej 5 stopni na zewnątrz to kicha z ogrzewaniem.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:40
Ale Vismann policzył ponad 60 tyś za komplet tylko taniej mi powietrzna zaoferował 30 pare tyś ale nie mam przekonania do powietrznej bo czytałem że jak spadnie temperatura poniżej 5 stopni na zewnątrz to kicha z ogrzewaniem.

Nie sluchaj Arturo - on to pisal ironicznie ;) Wyslij zapytanie do ecopol-system to zobaczysz za ile mozna miec sensowna pompe gruntowa z montazem. Do takiego domku strzelam ze maksymalnie 40 tys pln za komplet (pompa, dolne zrodlo, baniak CWU, cala kotlownia, podlogowka, montaz, uruchomienie etc).

Kristof_30
07-12-2011, 22:44
Rafał_ ale jeżeli sprawdza się pompa ciepła to chyba dobrze żeby ją montować a koszty muszą niekiedy być poniesione za wygodę trzeba zapłacić.

Kristof_30
07-12-2011, 22:45
Daga&Adam już byłem na ich stronie i wysłałem zapytanie.

Daga&Adam
07-12-2011, 22:46
Czy Wy czytacie co piszecie ?? Do 72m2 polecacie pompę ciepła za 40tys.zł ?

Pewnie ze lepiej byloby wyposazyc wszystko na prad za 3 tys - ale czegos takiego nie ma, to tylko i wylacznie Twoje wyimaginowane mysli :)

I czytaj ze zrozumieniem - ja pisze o CALOSCI - czyli rowniez podlogowce. No chyba ze u Ciebie za 3 tys masz tez full podlogowke ! :D

photos
07-12-2011, 22:48
Rafał_ ale jeżeli sprawdza się pompa ciepła to chyba dobrze żeby ją montować a koszty muszą niekiedy być poniesione za wygodę trzeba zapłacić.

O wlasnie chcemy zyc wygodnie i na widok otwartych drzwi wejsciowych nie dostawac palpitacji musimy za to zaplacic, nie ma nic za darmo :)

Daga&Adam
07-12-2011, 22:50
Rafał_ ale jeżeli sprawdza się pompa ciepła to chyba dobrze żeby ją montować a koszty muszą niekiedy być poniesione za wygodę trzeba zapłacić.

I tego sie trzymaj :) Wydasz 40k VS 15k ktore bys wydal na kotlownie na "czysty prad" i dzisiaj Ci sie to zwraca w ciagu 15-20 lat, a za 5-10 lat jak prad pojdzie w gore o 100-150% to jeszcze zobaczysz tu posty Arturo z pytaniem jaka pompe kupic bo troche drogo go ogrzewanie zaczyna wychodzic ;)

Kristof_30
07-12-2011, 22:50
Dokładnie photos tak jak mówisz.

Kristof_30
07-12-2011, 22:52
No i doszliśmy do jakiegoś konsensusu :rolleyes:

photos
07-12-2011, 22:59
arturo jakby Ci to powiedziec...jesli ktos kupuje maly samochod i wybiera merca klasy A zamiast pandy. Wielkosc ta sama ale komfort i wyposazenie bez porownania. Co mu napiszesz ze jest tempak bo nie potrafi liczyc, panda tez pojedzie?? Nie rozumiem Twojego podejscia. Ewidentnie widzisz czego szuka Kristof a Ty ciegle ten swoj prąd...nawet nie swoj bo nie masz pojecia jak to wyglada w praktyce

Daga&Adam
07-12-2011, 22:59
72m2...
ręce opadają :)
No chyba,że ktoś mieszka w takim domu z oknami bez szyb to PCi się nada ;)

Co za roznica - mniejszy dom - mniejsza pompa - mniejszy DZ - nizszy koszt PC. Jest pewna roznica miedzy cena instalacji na 5kW a 12kW. W DZ jest nawet liniowa.

Kristof_30
07-12-2011, 23:02
Arturo72 nie rozumiem co cię tak irytuje ja się pytałem od samego początku o fakty związane z pompa ciepła czy nie są mitami i jak to wszystko wygląda przy eksploatacji i jeżeli ma mi się to sprawdzić to nawet nie biorę innego ogrzewania pod uwagę a z tego co mówią użytkownicy to będę zadowolony.

Rafał_
07-12-2011, 23:03
Rafał_ ale jeżeli sprawdza się pompa ciepła to chyba dobrze żeby ją montować a koszty muszą niekiedy być poniesione za wygodę trzeba zapłacić.
Pompa ciepła nie jest panaceum na wszystko i zabezpieczeniem na starość. Nikt nie wie co będzie za 15, 20 lat i co będzie bardziej opłacalne, ile awarii będzie miała pompa i ile będą kosztować. Jedno jest pewne, wygoda grzania czystym prądem jest przynajmniej taka sama (jak nie większa) jak pompą ciepła i jedyne co się na pewno opłaci to dobre docieplenie domku. I nikt Ci nie zabroni wydać 30-40tys więcej na równorzędny system grzewczy licząc, że wydasz sumarycznie w ciągu najbliższych 30 lat mniej niż gdybyś grzał czystym prądem. Masz wiele możliwości, policz sam co ci się bardziej opłaca i wybierz.

Kristof_30
07-12-2011, 23:08
Rafał_ poniekąd masz rację ale teraz gdzie mieszkam mam wszystko na prąd i w porównaniu z wyliczeniami za pompę ciepła to jest straszna różnica jeżeli wyliczenia za pompę ciepła są ok.

rwxw
07-12-2011, 23:09
Pewnie ze lepiej byloby wyposazyc wszystko na prad za 3 tys - ale czegos takiego nie ma
Jak to nie ma ? Są różne rozwiązania, np. do każdego pokoju konwektor 2kW po 55 zł za sztukę z aledrogo (http://allegro.pl/grzejnik-konwektor-2000w-z-nawiewem-okazja-i1964797819.html) i pozamiatane - wyjdzie najtańsza instalacja, choć najdroższa w eksploatacji. Zależy co kto lubi i za ile.

Rafał_
07-12-2011, 23:11
arturo jakby Ci to powiedziec...jesli ktos kupuje maly samochod i wybiera merca klasy A zamiast pandy. Wielkosc ta sama ale komfort i wyposazenie bez porownania. Co mu napiszesz ze jest tempak bo nie potrafi liczyc, panda tez pojedzie?? Nie rozumiem Twojego podejscia. Ewidentnie widzisz czego szuka Kristof a Ty ciegle ten swoj prąd...nawet nie swoj bo nie masz pojecia jak to wyglada w praktyce Chyba przyznasz, że porównanie zupełnie nie trafione. Grzanie PC nie jest bardziej komfortowa od grzania prądem. Jeżeli już mamy używać porównania motoryzacyjnego to bardziej pasowało by porównać 2 mercedesy klasy A, jeden z silnikiem diesla a drugi z benzynowym (koszt zakupu pierwszego wyższy, ale użytkowanie tańsze, przynajmniej takie było do tej pory).

jasiek71
07-12-2011, 23:13
Co za roznica - mniejszy dom - mniejsza pompa - mniejszy DZ - nizszy koszt PC. Jest pewna roznica miedzy cena instalacji na 5kW a 12kW. W DZ jest nawet liniowa.

jest różnica...
im mniejszy domek tym większy udział w ogrzewaniu mają zyski bytowe, ze słońca itd.
a im lepiej docieplony tym tańszy system grzewczy...
po zainwestowaniu tych kilku dziesięcu tys. zł. w dodatkowe ocieplenie tego domku może się okazać że wystarczy przysłowiowa Farelka za 100zł jako ogrzewanie...

Daga&Adam
07-12-2011, 23:15
jest różnica...
im mniejszy domek tym większy udział w ogrzewaniu mają zyski bytowe, ze słońca itd.
a im lepiej docieplony tym tańszy system grzewczy...
po zainwestowaniu tych kilku dziesięcu tys. zł. w dodatkowe ocieplenie tego domku może się okazać że wystarczy przysłowiowa Farelka za 100zł jako ogrzewanie...

Tym bardziej im mniejszy domek tym rowniez pompa ciepla bedzie mniejsza i tansza :) Nie mozna liczyc "instalacja to PC 60k pln" bo zupelnie inna cena bedzie za pompe i instalacje 5kW w domku 72m2, a zupelnie inna za pompe 12kW w domu 300m2 :)

jasiek71
07-12-2011, 23:18
Tym bardziej im mniejszy domek tym rowniez pompa ciepla bedzie mniejsza i tansza :) Nie mozna liczyc "instalacja to PC 60k pln" bo zupelnie inna cena bedzie za pompe i instalacje 5kW w domku 72m2, a zupelnie inna za pompe 12kW w domu 300m2 :)

tylko że zaczyna się dzielić włosa na cztery...

Kristof_30
07-12-2011, 23:18
Chyba panowie tu trochę miedzy wami namieszałem a ja tylko chciałem się dowiedzieć czy będę zadowolony z PC dla mojego projektu.

Liwko
07-12-2011, 23:22
Chyba panowie tu trochę miedzy wami namieszałem a ja tylko chciałem się dowiedzieć czy będę zadowolony z PC dla mojego projektu.

Będziesz.

jasiek71
07-12-2011, 23:22
Chyba panowie tu trochę miedzy wami namieszałem a ja tylko chciałem się dowiedzieć czy będę zadowolony z PC dla mojego projektu.

będziesz zadowolony...:)
tylko jakim kosztem ??:jawdrop:

Kristof_30
07-12-2011, 23:25
Nareszcie jedna pozytywna odpowiedz dwóch obozów :lol2:

grzeniu666
07-12-2011, 23:26
Kristof się ewidentnie zafiksował na gadżecie i tak chce puścić kapustę, a Wy tu się na jakieś tam wyliczenia silicie ;)

W ciemno strzelam - odsetkami by dołożył do prundu i jeszcze by zostało.

Kristof_30
07-12-2011, 23:27
Liwko muszę ci powiedzieć że super dom masz teraz dopiero widziałem fotki.

jasiek71
07-12-2011, 23:29
Kristof się ewidentnie zafiksował na gadżecie i tak chce puścić kapustę, a Wy tu się na jakieś tam wyliczenia silicie ;)

W ciemno strzelam - odsetkami by dołożył do prundu i jeszcze by zostało.

jak buduje na krechę...

photos
07-12-2011, 23:29
Kristof się ewidentnie zafiksował na gadżecie i tak chce puścić kapustę, a Wy tu się na jakieś tam wyliczenia silicie ;)

W ciemno strzelam - odsetkami by dołożył do prundu i jeszcze by zostało.

Ta nastepny z odsetkami wyskakuje...juz je widze przy budowie domu

Kristof_30
07-12-2011, 23:30
grzeniu666 jakimi odsetkami to i tak wszystko z kredytu będzie :)

jasiek71
07-12-2011, 23:32
grzeniu666 jakimi odsetkami to i tak wszystko z kredytu będzie :)

to co cie taniej wyjdzie dzięki PC w zębach do banku zaniesiesz:lol2:

photos
07-12-2011, 23:33
grzeniu666 jakimi odsetkami to i tak wszystko z kredytu będzie :)

Zaraz Ci wylicza ile dodatkowo stracisz :)

puzondm
07-12-2011, 23:34
ja polecam Ziriusa na bezpośrednim parowaniu, z wywalonym zaworem rozprężnym na zewnątrz to pompa jest nie do pobicia w stosunku ceny do jakości, nie mówiąc już o eksploatacji, 170 zł za listopad w tem 23-24C, 5 osób CWU, ZIRIUS RULES!

Kristof_30
07-12-2011, 23:36
W zębach nie niosę bo mam konto jak cywilizowany człowiek który przelewy sobie robi te przelewy to można przez neta robić i nosić nie trzeba :lol2:

qlesh
07-12-2011, 23:37
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakiej mocy ja potrzebuję pompę ? dla domu o powierzchni użytkowej około 260m2,
w tym 40m2 to garaż. Ocieplenie zewnętrzne to 20 cm styropianu, ocieplenie dachu to wełna mineralna - grubość
40 cm. Ogrzewanie podłogowe, planujemy na chudziaka 15 cm styropianu. Działka o powierzchni 3000 m2, gleba piaszczysta. W domu będzie
mieszkało 5 osób.
Bo tych obliczeń jeszcze nie skumałam......

jasiek71
07-12-2011, 23:39
W zębach nie niosę bo mam konto jak cywilizowany człowiek który przelewy sobie robi te przelewy to można przez neta robić i nosić nie trzeba :lol2:

no to se po klikasz...
co za różnica czy do banku czy do elektrowni...
na koncie po tych operacjach i tak pusto:lol2:

photos
07-12-2011, 23:40
sama nie skumasz bez wyliczen....albo wezmiesz na oko jak wiekszosc albo ktos Ci zrobi OZC i wyjdzie jakie masz zapotrzebowanie...

Kristof_30
07-12-2011, 23:41
jasiek71 ty chyba z urzędu skarbowego jesteś że się tak moim kontem interesujesz :bye:

qlesh
07-12-2011, 23:41
sama nie skumasz bez wyliczen....albo wezmiesz na oko jak wiekszosc albo ktos Ci zrobi OZC i wyjdzie jakie masz zapotrzebowanie...

a na oko to ile ?

photos
07-12-2011, 23:43
Panowie dlaczego Ciagle chcecie kogos przekonywac, ze pompa jest be bo jest drozsza od pradu...kazdy ma inne priorytrty. Dajcie juz spokoj. Kristof zadaje konkretne pytania i takich samych odpowiedzi oczekuje, w wy ciagle to samo...nie znudzilo sie jeszcze??

jasiek71
07-12-2011, 23:44
jasiek71 ty chyba z urzędu skarbowego jesteś że się tak moim kontem interesujesz :bye:

he he...

NIEeee...
ale żonę mam w banku, na kredytach mieszkaniowych...:P

photos
07-12-2011, 23:45
a na oko to ile ?


Na oko to wrzucili Ci w pierwszej wycenie 11 kw.
Przeczytaj dokladnie to co napisalem jako przykladowe wyliczenie dla gruntowej z ecopowerem. Tam wlasnie przyjalem takie dane

jasiek71
07-12-2011, 23:46
Panowie dlaczego Ciagle chcecie kogos przekonywac, ze pompa jest be bo jest drozsza od pradu...kazdy ma inne priorytrty. Dajcie juz spokoj. Kristof zadaje konkretne pytania i takich samych odpowiedzi oczekuje, w wy ciagle to samo...nie znudzilo sie jeszcze??

a nie sądzisz czasem że ludzie łykają wszystko co na kolorowych broszurkach...
nie raz trzeba kubeł zimnej wody...:lol2:

Kristof_30
07-12-2011, 23:49
To przynajmniej jest ktoś w związku inteligentny ta wymiana zdań staje się szczeniacko nudna i nic nie wnosząca :no:

qlesh
07-12-2011, 23:49
Na oko to wrzucili Ci w pierwszej wycenie 11 kw.
Przeczytaj dokladnie to co napisalem jako przykladowe wyliczenie dla gruntowej z ecopowerem. Tam wlasnie przyjalem takie dane

Dzięki nie wiedziałam, że 11 ecopower to znaczy, że zapotrzebowanie to 11 kw :lol2: człowiek mądrzeje z każdym postem :)

photos
07-12-2011, 23:51
Dzięki nie wiedziałam, że 11 ecopower to znaczy, że zapotrzebowanie to 11 kw :lol2: człowiek mądrzeje z każdym postem :)

Bo pewnie nie znaczy :) ale cos blisko tego

jasiek71
07-12-2011, 23:55
To przynajmniej jest ktoś w związku inteligentny ta wymiana zdań staje się szczeniacko nudna i nic nie wnosząca :no:

no przecież widzę...
zakodowane PC, to tak jak z autem...
nie ważne że po bułki do sklepu ...
musi być SUV...

twoja kasa...
twoje życie...

zrób sobie symulację kredytu z PC i bez...
a potem się wymądrzaj...
pozdrawiam

photos
07-12-2011, 23:57
heh arturo watek dotyczy pompy ciepla.. Ktos kto pyta czym ogrzewac raczej powinien wejsc w dzial ogrzewanie...tu jak nazwa wskazuje mowi sie o pompach

Daga&Adam
08-12-2011, 00:02
no przecież widzę...
zakodowane PC, to tak jak z autem...
nie ważne że po bułki do sklepu ...
musi być SUV...


To tez zle porownanie. SUV jest drozszy w utrzymaniu. Gdyby byl tanszy i co rok dawal oszczednosci na tyle, ze po 10-15 latach jego koszt zakupu zwrocilby sie z zakupem cinquecento - tez bym wolal kupic odrazu SUVa :)

marcel232
08-12-2011, 00:05
Sledze watek od dawna i b. czesto wypowiadaja sie ludzie mierzacy innych swoja miara.

ja od zawsze wiedzialem ze bede mial PC - po prostu chcialem i tyle.

Na dzialce nie mam gazu - a nawet jakbym mial to nie zdecydowalbym sie na doprowadzanie gazu do domu. Powod: bo nie i tyle i nikt mnie nie przekona ze jest ok.

Mam dom 220m2, sciany 20cm styro, okna 3 szybowe, dach 20cm piany zamknietokomorkowej, rekuperacja.

PC 10kW, 2 odwierty po 120m kazdy, Solar prozniowy, bufor 750l (sprzezenie z kominkiem z PW).
cala instalacj lacznie z wykonaniem podlogowki, hydrauliki i kanalizy kosztowala 120tys zl.
Duzo?? Moze i duzo ale calosc domu wyszla gdzies okolo 1,5mln wiec czy to naprawde duzo za instalacje ogrzewania?
Czy instalacja sie zwroci??
Nigdy ale gdyby mi sie cos stalo albo stalo sie cos z moja praca, zona jest w takim polozeniu ze moze spokojnie zyc i utrzymac dom do konca swojego zycia.
Po prostu teraz mam kase i laduje wszystko w dom (troche ze mnie tez gadzeciarz).

ale z pelnym szacunkiem podchodze do ludzi ktorzy zmuszeni sa wziasc kredyt by wybudowac/kupic swoj dom i wtedy liczyc sie kazda zlotowka.

puzondm
08-12-2011, 00:05
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakiej mocy ja potrzebuję pompę ? dla domu o powierzchni użytkowej około 260m2,
w tym 40m2 to garaż. Ocieplenie zewnętrzne to 20 cm styropianu, ocieplenie dachu to wełna mineralna - grubość
40 cm. Ogrzewanie podłogowe, planujemy na chudziaka 15 cm styropianu. Działka o powierzchni 3000 m2, gleba piaszczysta. W domu będzie
mieszkało 5 osób.
Bo tych obliczeń jeszcze nie skumałam......
dałbym 14 kw w bezpośrednim parowaniu

jasiek71
08-12-2011, 00:06
To tez zle porownanie. SUV jest drozszy w utrzymaniu. Gdyby byl tanszy i co rok dawal oszczednosci na tyle, ze po 10-15 latach jego koszt zakupu zwrocilby sie z zakupem cinquecento - tez bym wolal kupic odrazu SUVa :)

raczej...
napalił sie na PC więc będzie ją miał...
tak samo z samochodem...
nie ważne jakie koszty...

Daga&Adam
08-12-2011, 00:07
Jeśli ktoś nie zna pojęć takich jak SSO,cwu,c.o. a uważa,że PCi jest najplepszą,najbardziej opłacalną i najbardziej komfortową formą ogrzewania do domku 72m2 to znaczy,że ktoś mu naopowiadał bzdur,lub naczytał się folderów reklamowych i jest w błędzie.
Nie sądzisz,że w takim wypadku trzeba rozjaśnić sprawę ?
No chyba,że mamy do czynienia z jak to jasiek napisał:
nie ważne że po bułki do sklepu ...
musi być SUV...
a to przepraszam ;)

Raczej czy SUV z silnikiem benzynowym V8 (prad) czy SUV z silnikiem benzynowym V8 z instalacja LPG (pompa ciepla). Tak bym to porownal. Ja mam terenowke z V6 z LPG wiec moj wybor kazdy zna :D

Ty Arturo wez policz koszt zwrotu tej pompy przy cenach pradu jakie byly 5 i 10 lat temu. Wtedy bedziesz mogl nawracac ludzi.

photos
08-12-2011, 00:12
tez mam v6 ale w osobowce...:) to ile przeplacam?? Ale muzyka spod maski piesci moje uszy i nie slucham klekotu :)
Troche odchodzimy od tematu ale ktos kto jezdzi dieselkem nie zrozumie po co komu v6 pod maska. Tak jest tez w przypadku pompy. Czasem ludzie zwyczajnie chca miec najnowsze rozwiazania w swoim wymarzonym domu

jasiek71
08-12-2011, 00:13
Sledze watek od dawna i b. czesto wypowiadaja sie ludzie mierzacy innych swoja miara.

ja od zawsze wiedzialem ze bede mial PC - po prostu chcialem i tyle.

Na dzialce nie mam gazu - a nawet jakbym mial to nie zdecydowalbym sie na doprowadzanie gazu do domu. Powod: bo nie i tyle i nikt mnie nie przekona ze jest ok.

Mam dom 220m2, sciany 20cm styro, okna 3 szybowe, dach 20cm piany zamknietokomorkowej, rekuperacja.

PC 10kW, 2 odwierty po 120m kazdy, Solar prozniowy, bufor 750l (sprzezenie z kominkiem z PW).
cala instalacj lacznie z wykonaniem podlogowki, hydrauliki i kanalizy kosztowala 120tys zl.
Duzo?? Moze i duzo ale calosc domu wyszla gdzies okolo 1,5mln wiec czy to naprawde duzo za instalacje ogrzewania?
Czy instalacja sie zwroci??
Nigdy ale gdyby mi sie cos stalo albo stalo sie cos z moja praca, zona jest w takim polozeniu ze moze spokojnie zyc i utrzymac dom do konca swojego zycia.
Po prostu teraz mam kase i laduje wszystko w dom (troche ze mnie tez gadzeciarz).

ale z pelnym szacunkiem podchodze do ludzi ktorzy zmuszeni sa wziasc kredyt by wybudowac/kupic swoj dom i wtedy liczyc sie kazda zlotowka.

o widzisz...

a wiesz dla czego ja mam kable ?
bo oglądałem każdą złotówkę zanim ją wydałem, a nie chciałem na kredyt...
na dzień dzisiejszy postawił bym mniejszy dom

Daga&Adam
08-12-2011, 00:15
Cena pradu w okolicy 2000 roku to bylo 0,24 pln / kWh (tania taryfa 0,12 pln, droga 0,28). Czyli w ciagu ok 10 lat prad zdrozal o 100%. Wiec liczcie ze co rok prad drozeje o 10%. Jaki wtedy wychodzi okres zwrotu ? Po 10-ciu latach ogrzewanie pradem juz nie bedzie kosztowalo 2k pln tylko 4k pln. A pompa ciepla nie 650 pln tylko 1300 pln. Roznica z dzisiejszych ~1350 pln rosnie do 2700 pln! Okres zwrotu spada o polowe. Tego to juz nikt nie bierze z "pradowcow" pod uwage ?

jasiek71
08-12-2011, 00:16
tez mam v6 ale w osobowce...:) to ile przeplacam?? Ale muzyka spod maski piesci moje uszy i nie slucham klekotu :)

i wcale nie przeszkadza ci że na paliwo wydajesz znacznie więcej niż na ogrzewanie domu...

Daga&Adam
08-12-2011, 00:17
A Ty mu policz ile zapłaci za prąd przy PCi jak prąd pójdzie do góry 300% i 1kWh będzie po 1zł z zapotrzebowaniem 90kWh/m2/rok niż gdyby miał 50kWh/m2/rok i doradzaj dalej pompę zamiast schodzenia z zapotrzebowaniem...
W domku 72m2 aż się prosi o wysoceenergooszczedność,ale to nie moja kasa :)

A Ty jak zwykle mieszasz - mowimy o roznicy w TYM SAMYM DOMU. Zeby zejsc nizej z zapotrzebowaniem musi wydac KASE. No chyba ze w tych 3 tysiacach masz oprocz podlogowki, instalacji CO, bojlera CWU takze gratis plyte fundamentowa, grubsze ocieplenie i okna w warstwie izolacji :D No nie mieszaj juz stary :) Wybuduje dom, bedzie mial 50kWh/m2/rok i wybiera - pompa za 40 albo prad za 15. Skup sie, skup.

photos
08-12-2011, 00:22
i wcale nie przeszkadza ci że na paliwo wydajesz znacznie więcej niż na ogrzewanie domu...

Nic a nic...:) to jedna z moich przyjemnosci.
wlasnie dlatego mam pompe, aby jezdzic v6 :)

jasiek71
08-12-2011, 00:24
bedzie mial 50kWh/m2/rok i wybiera - pompa za 40 albo prad za 15. Skup sie, skup.

prąd za 6 tys. tak ku ścisłości
to jest 72m2, a nie 150 m2

Daga&Adam
08-12-2011, 00:27
Porownanie z autem benzynowym VS LPG jest tu najbardziej trafione - jak montowalem instalacje sekwencyjna za 3,5k pln ~3 lata temu to LPG kosztowal 1,8, a benzyna 3,4. Jaki byl okres zwrotu? A trzy lata pozniej - dzisiaj, gdzie LPG kosztuje 2,8, a benzyna 5,5 - jaki jest okres zwrotu? Ile bym stracil gdybym dopiero teraz zdecydowal sie na instalacje LPG ? Przez ten czas zarobila na siebie juz kupe kasy. Tak samo moze byc z pradziarzami jak bylo z olejarzami.. I my posiadacze PC tez bedziemy cierpiec ale wole cierpiec 3,5 x mniej ;)

jasiek71
08-12-2011, 00:27
Nic a nic...:) to jedna z moich przyjemnosci.
wlasnie dlatego mam pompe, aby jezdzic v6 :)

no widzisz...
a jak chodzi o dom to o te 100zł rocznie wojna:lol2:

(sam jeżdżę VAN-em w benzynie bez gazu )

Daga&Adam
08-12-2011, 00:27
prąd za 6 tys. tak ku ścisłości
to jest 72m2, a nie 150 m2

Z podlogowka, piecem CO, bojlerem CWU, pelna instalacja i montazem ? Zatrudniam Cie jako podwykonawce ;) Sredni koszt podlogowki wykonywanej przez firmy to 80-120 pln / m2 czyli sama podlogowka tu bedzie kosztowac 5,7k - 8,6k pln. 15k to jak najbardziej realna kwota. Mowimy o robieniu przez firme tak? Bo jak chce robic sam to pompa tez go nie wyjdzie 40 tylko 25-30.

Daga&Adam
08-12-2011, 00:29
no widzisz...
a jak chodzi o dom to o te 100zł rocznie wojna:lol2:
(sam jeżdżę VAN-em w benzynie bez gazu )

100 pln ? Mowimy raczej o roznicy rzedu 1-2k pln.

photos
08-12-2011, 00:30
ale podlogowka to pewnie kable, bo nie wodna

Daga&Adam
08-12-2011, 00:32
ale podlogowka to pewnie kable, bo nie wodna

Watpie ze ktos bylby na tyle nierozsadny zeby dac kable do domu 50kW/m2/rok - kable to raczej tylko w pasywniakach. Nawet Arturo taki przeciwnik pomp ciepla robi przeciez podlogowke wodna ;)

jasiek71
08-12-2011, 00:32
Z podlogowka, piecem CO, bojlerem CWU, pelna instalacja i montazem ? Zatrudniam Cie jako podwykonawce ;) Sredni koszt podlogowki wykonywanej przez firmy to 80-120 pln / m2 czyli sama podlogowka tu bedzie kosztowac 5,7k - 8,6k pln. 15k to jak najbardziej realna kwota. Mowimy o robieniu przez firme tak? Bo jak chce robic sam to pompa tez go nie wyjdzie 40 tylko 25-30.

podłoga na kablach (ok.5000watt całość ), bojler elektryczny, sterowniki do każdej pętli itd.

photos
08-12-2011, 00:34
podłoga na kablach (ok.5000watt całość ), bojler elektryczny, sterowniki do każdej pętli itd.

Czyli kable :)

jasiek71
08-12-2011, 00:34
100 pln ? Mowimy raczej o roznicy rzedu 1-2k pln.

chodziło o odniesienie w stosunku do auta...,
nie ważne...

jasiek71
08-12-2011, 00:37
Watpie ze ktos bylby na tyle nierozsadny zeby dac kable do domu 50kW/m2/rok - kable to raczej tylko w pasywniakach. Nawet Arturo taki przeciwnik pomp ciepla robi przeciez podlogowke wodna ;)

powiedz mi o ile rozjedziesz się w inwestycji a potem w eksploatacji tak małego domu ?
mówimy oczywiście PC kontra kable...
im mniejszy dom tym łatwiej zejść niżej z litrowością...

Daga&Adam
08-12-2011, 00:38
Dokładnie,wytłuszczę 72m2 !! Dla domu 150 czy 200m2 nie polecę prądu ale to jest klitka !
Poza tym Ty się skup ;)

Tylko krowa nie zmienia pogladow - po przeliczeniu stwierdzam ze PC sie oplaci. Udowodnij, ze nie :) No skup sie. 50kWh/m2/rok * 72 = 3600 + drugie tyle na CWU (przyjmuje sie 4 tys kWh na czteroosobowa rodzine) = 7200kWh. Prad wylacznie w II taryfie (0,32 pln) = 2304 pln / sezon. Pompa ciepla ze srednim COP 3, przy sredniej cenie 0,4 pln / kWh (czesc w taniej, czesc w drogiej taryfie) = 960 pln. Roznica w sezonie = 1350 pln. Na dzisiaj. Za 10 lat roznica wyniesie (patrzac na dane historyczne) juz 2 x wiecej. Na dzisiaj pompa zwroci sie w 40-15=25k pln / 1350 = 18 lat. Z kazdym rokiem zwrot bedzie coraz krotszy. Realnie za 10 lat pompa bedzie juz zwrocona, a Ty bedziesz plakal nad swoim piecykiem i zaczniesz sie zastanawiac nad montazem PC lub czegos innego. A wtedy my sie zasmiejemy bo nasze pompy beda juz zamortyzowane, a Ty bedziesz biegl po kredyt do banku na ~30k pln zeby kupic PC ;) Taki scenariusz widze :D Nic tu nie wymyslisz - pompa zuzywa ten sam prad co piec elektryczny wiec jedziemy na tym samym wozku - tyle ze nas podwyzki bola 3-4 razy mniej.

Zreszta - czas pokaze :) Ide spac, dobranoc ;)

Daga&Adam
08-12-2011, 00:40
podłoga na kablach (ok.5000watt całość ), bojler elektryczny, sterowniki do każdej pętli itd.

OK w takim wypadku sie zgodze. Tylko chyba nikt na taki uklad nie pojdzie. W razie jak prad skoczy tak jak skoczyl np. jakis czas temu olej - jestesmy w przyslowiowek d***e. Trzeba miec pasywniaka zeby sie na takie cos zdecydowac. A zeby miec pasywniaka to kupe kasy trzeba doinwestowac. Nie twierdze przy tym, ze to zly kierunek. Ale tutaj rozpatrywalismy przypadek domu 72m2 o zapotrzebowaniu 50kWh/m2/rok.

Daga&Adam
08-12-2011, 00:43
Myślę o pompie w przyszłości,nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła.Jestem zwolennikiem domów energooszczędnych.
Dzisiaj grzanie prądem jest tanie,jutro może być drogie i wtedy będzie pompa ciepła :)
Ja będę miał pole manewru,Wy nie ;)

My juz bedziemy mieli zamortyzowane pompy, ty bedziesz mial zaplacone rachunki ktore spokojnie pokrylyby koszt tej PC zamontowanej lata temu. My bedziemy dalej placic 3-4 razy mniej za prad, a Ty bedziesz musial dopiero zainwestowac kupe kasy w PC zeby tez placic mniej.

No i dlaczego my nie bedziemy mieli pola manewru ?? Nasze pompy beda juz zamortyzowane - jak prad skoczy tak wysoko ze nawet PC przestana sie oplacac to zamontuje sobie dowolne inne zrodlo ciepla a ta pompe bede mogl nawet zrzucic z 10 pietra zeby pokazac to na youtube i specjalnie jej zal mi nie bedzie - ona juz na siebie dawno zarobila :)

jasiek71
08-12-2011, 00:46
he he he...
jak zwykle ...
stanęło na niczym...

jak będzie w przyszłości to nikt nie wie...

photos
08-12-2011, 00:47
hah a to ciekawy pomysl...a Ty arturo co zrzucisz kilka kabelkow?? :P nikt nawet uwagi nie zwroci a pompa przynajmniej zdrowo huknie :D dobra ide spac bo juz o glupotach piszemy :)

Daga&Adam
08-12-2011, 00:48
he he he...
jak zwykle ...
stanęło na niczym...

jak będzie w przyszłości to nikt nie wie...

Na pewno wiemy ze:

1. prad bedzie coraz drozszy
2. PC i kociolek elektryczny zuzywa ten sam prad

Czyli wiemy na 100% ze PC z kazda podwyzka (czyli w praktyce z kazdym rokiem) bedzie sie zwracac duzo szybciej niz to wynika z prostych rachunkow przy robieniu inwestycji.

Daga&Adam
08-12-2011, 00:55
hah a to ciekawy pomysl...a Ty arturo co zrzucisz kilka kabelkow?? :P nikt nawet uwagi nie zwroci a pompa przynajmniej zdrowo huknie :D dobra ide spac bo juz o glupotach piszemy :)

Jakby zamontowal kabelki to moglby narobic wiecej huku zrzucajac cale kilkanascie/dziesiat ton wylewek - bo chcac miec inne zrodlo ciepla musialby to wszystko rozwalic w drobny mak :) No wzglednie piekne kaloryferki zamontowac ;)

Kasia & Krzysiek
08-12-2011, 08:09
Elo.

Kristof ja tu jetem laik, pompa będzie uruchomiona za 2 dni u mnie (co implikuje fakt, że mam już stan deweloperski i zaczynam zaraz wykończeniówkę) nie pisze jaka bo powiedzą, że reklama ale do rzeczy; a zbadaj powietrzną pompę o mocy 5-6 kW (ale nie chińską tylko jakąś poważniejszą atlantic, fujitsu, mitsubishi, daikin) może się uda kupić za 12-15kpln ... z tego co ludzie na forum (użytkownicy takowych) piszą to one grzeją i wcale nie do -5 tylko do -20 albo i nawet mniej. Arturo (przeciwnik pompy do domu niskoenergetycznego) kiedyś znalazł Atlantica (chce grzać prądem ale na tanią wmiarę pompę się skusi) ale nie pamiętam za chyba 13kpln (poszukaj w temacie powietrzne pompy ciepła http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page43) i tam zapytaj hydrauli (może pomoże bo to dobry człek i chyba instalator) ... Ale zakręciłem.

Konkluzja:

- grunotwa 40 kpln z podłogówką
- prąd 12-15kpln z podłogówką
- powietrzna 25 -27kpln z podłogówką

Do pierwszych dwóch były argumenty, do trzeciej musisz się sam przekonać (uwierzyć, że działają taniej od prądu 2,5 do 3 razy drożej od gruntu o 20-30%)
Rozumiem twój pęd do pompy (nie ważne jakie masz ku temu przesłanki -gadzet, najtańsze ogrzewanie, moda - cokolwiek) ale może warto się zastanowić nad różnymi opcjami
Zagadaj kogoś z forum kto blisko ciebie mieszka może cię zaprosi jakieś pompy oglądać.

A jeśli dobrze rozumiem jesteś przed budową a uwierz (nie bez kozery pisałem że jestem w stanie deweloperskim) kasy na budowę w 95% przypadków zawsze jest zamało zawsze można wydać więcej na każdym etapie na każdy element domu a co za tym idzie można wydać mniej. Trzeba rozwarzyć i zastanowić się.
Pozdro. Krzyś.