PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 [72] 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Liwko
12-12-2011, 16:44
Liwko, uważam że należy przyjąć przeciętnego inwestora nie oblatanego tak w technice jak wielu tutaj, trafiających na "pierwszego lepszego" fahofca co robi podłogówkę z automatu na 15cm koniecznie z kalafiorami, łykających bajki o żylakach i oddychających ścianach. Wydaje mi się całkiem na miejscu taki pakiet "gwarantowej opieki" np. na okres 10 lat (najlepiej od firmy która choć 5 lat na rynku jest), skoro powszechnie w kalkulacjach przyjmuje się działanie PCi na 25 lat (chyba bez doliczania serwisu).

Dwa lata to obowiązek, 5 dają też niektóre firmy. Myślę, że z każdą firmą idzie się dogadać na dłuższą gwarancje, ale to niestety będzie kosztowało. Ja wolę te pieniądze oszczędzić lub zainwestować w jakiś inny sposób, a ewentualną naprawę (raczej wymiana podzespołu) pokryć z bieżących pieniędzy.

zieli
12-12-2011, 17:00
Liwko, uważam że należy przyjąć przeciętnego inwestora nie oblatanego tak w technice jak wielu tutaj, trafiających na "pierwszego lepszego" fahofca co robi podłogówkę z automatu na 15cm koniecznie z kalafiorami, łykających bajki o żylakach i oddychających ścianach. Wydaje mi się całkiem na miejscu taki pakiet "gwarantowej opieki" np. na okres 10 lat (najlepiej od firmy która choć 5 lat na rynku jest), skoro powszechnie w kalkulacjach przyjmuje się działanie PCi na 25 lat (chyba bez doliczania serwisu).
zgadzam sie że taki pakiet byłby rewelacyjny ja cały czas próbuje znaleźć rzetelną firmę która zrobi mi to dobrze a nie tylko drogo

grzeniu666
12-12-2011, 19:04
Liwko, zieli no właśnie, jak firmie wychodzi że (przyjmijmy) co piąta PCi przez 10 lat wymaga serwisu kosztującego 25% ceny zakupu to opcja gwarancji (ubezpieczenia) wychodzi 5% wartości. Ktoś się zbliża wogóle do takiej oferty (niechby nawet za 10% dopłaty)? Niestety nie sądzę, a to by było przekonujące.

QQQQ
12-12-2011, 19:21
Liwko, zieli no właśnie, jak firmie wychodzi że (przyjmijmy) co piąta PCi przez 10 lat wymaga serwisu kosztującego 25% ceny zakupu to opcja gwarancji (ubezpieczenia) wychodzi 5% wartości. Ktoś się zbliża wogóle do takiej oferty (niechby nawet za 10% dopłaty)? Niestety nie sądzę, a to by było przekonujące.

moge poprzec tutaj tych co nie chca wydluzac gwarancji - dlaczego?...
najdrozsza w kazdej PCI jest sprezarka - do mojej - nie najtanszej pompy, kosztuje 1800zł + wymiana 150zł w firmie ktora montowala mi PCI.
ceny czesci tak samo jak pomp sa coraz nizsze.
kiedys przy kotle na prad- w poprzednim domu - spalila sie 1 grzalka - musialem wymienic caly modół grzewczy za bagatela 2000zł. :) (koszt nowego kociolka -chyba 4000)
potrzeba dluzszej gwarancji czesto wynika z niewiedzy ile co kosztuje.

autorus
12-12-2011, 19:46
Przesadzasz, wydłużyłem gwarancję do pralki za 200zł na 5 lat. ostatnio uwalił się moduł elektryczny, musiałbym kupić nowa pralkę bo nie opylało się naprawiać. Jestem do przodu. Jednak opłata musi być sensowna.

QQQQ
12-12-2011, 19:56
Przesadzasz, wydłużyłem gwarancję do pralki za 200zł na 5 lat. ostatnio uwalił się moduł elektryczny, musiałbym kupić nowa pralkę bo nie opylało się naprawiać. Jestem do przodu. Jednak opłata musi być sensowna.

zgadza sie tesciu do tv tez doplacil 200zl - ale tv kosztowal 1000zł - 10%(o czym czytalem wyzej) od 20-30tys zł - to 2-3tys zł , nie mowiac o wiele drozszych
poza tym na zachodzie, gdzie PCi jest duuuzo wiecej niz u nas pracuja i sie nie psuja - bodajze rwxw i rydzadam pisali bodajze o 30 letnich pracujacych pci

edit - sensowna dopłata jak najbardziej mialaby sens - np 2% wartosci

Pyxis
12-12-2011, 20:49
No to nie najlepiej swiadczy o tej kalkulacji. ja bylem totalnym zoltodziobem, i wydalem 40 tys wiecej (razem 340 tys) z 2 powodow: zgodzilem sie w 2 przypadkach umawiac na biezace rozliczenia i dolozylem rzeczy, ktorych na poczatku nie planowalem.

Ja tez wiele rzeczy dolozylem (chociazby PCi), ale oprocz tego w wielu przypadkach nie zdecydowalem sie na tansze opcje, bo z czasem uswiadomilem sobie dopiero jakie moga byc konsekwencje. W domu jest mase drobnych rzeczy ktorych nawet nie przyjdzie Ci do glowy policzyc a suma sumarum wychodza z tego grube tysiace zl. JAk rozmawiam z sasiadami na moim osiedlu, to moje "przestrzelenie" kosztow miesci sie w osiedlowej sredniej ;-)

QQQQ
12-12-2011, 21:18
Ja tez wiele rzeczy dolozylem (chociazby PCi), ale oprocz tego w wielu przypadkach nie zdecydowalem sie na tansze opcje, bo z czasem uswiadomilem sobie dopiero jakie moga byc konsekwencje. W domu jest mase drobnych rzeczy ktorych nawet nie przyjdzie Ci do glowy policzyc a suma sumarum wychodza z tego grube tysiace zl. JAk rozmawiam z sasiadami na moim osiedlu, to moje "przestrzelenie" kosztow miesci sie w osiedlowej sredniej ;-)

musze sie z tym zgodzic - piszac o dachu np. nie policzylem lat i kontrlat - bagatela 4,5tys na moj dach, wlaczniki i gniazdka bagatela 3tys, plytki nie najtansze, bo na duza czesc zycia, i takich bagatel zbiera sie duzo wiecej, a i jeszcze jedno - niektore bagatele kosztuja mniej, a nie ktore duuuzo wiecej
ale nie moge sie zgodzić z rozbieznoscia 100% i wiecej - chyba ze ktos dostal spadek i wspomniane marmurki - biale :) - kladzie - wtedy to rozumiem :)

edit - to nie ten temat

zieli
12-12-2011, 21:46
mam pytanie czy świadectwa charakterystyki energetycznej potrzebne do odbioru budynku to to samo co OZC

QQQQ
12-12-2011, 21:50
mam pytanie czy świadectwa charakterystyki energetycznej potrzebne do odbioru budynku to to samo co OZC

nie zawsze - u mnie nie ma to ze soba nic wspolnego

wihajster
12-12-2011, 21:55
To żeby wrócić do tematu - zastanawiam mnie czy są firmy które oferują PCi (zy lub bez instalacji/DZ) dając gwarancję np. 10 lat (lub więcej), lub choć dając opcję dokupienia takiego pakietu. Bo dla głupiego kondensacika 5x tańszego jak pompa dają 5 lat gwarancji.

I (uprzedzając odpowiedź) - dlaczego nie? ;)

5 w standardzie, bez dopłat. Większa gwarancja - do uzgodnienia. Tylko po co?
Jak obserwuję, u mnie jak coś "wyskoczy" to są to "choroby wieku dziecięcego", w pierwszych miesiącach pracy. Później spokój.

Nie dalej jak w piątek, wymieniłem zawór rozprężny (Danfoss!!!) w nowej pompie, dopiero od niedawna użytkowanej. Jak się chłodnictwem zajmuję jeszcze TZR Danfoss'a mi nie "poszedł" nigdy!!!

Więc jak widać, wszystko może się zdarzyć, nawet najmniej prawdopodobne rzeczy.

miloszenko
12-12-2011, 21:56
nie zawsze - u mnie nie ma to ze soba nic wspolnego

Obliczenia OZC daja w wyniku liczy niezbedne do certyfikatu energetycznego, choc same obliczenia mozna wykonywac tylko dla siebie celem szacowania kosztow grzanua co/cwu.

Pozdrawiam

QQQQ
12-12-2011, 22:14
Obliczenia OZC daja w wyniku liczy niezbedne do certyfikatu energetycznego, choc same obliczenia mozna wykonywac tylko dla siebie celem szacowania kosztow grzanua co/cwu.

Pozdrawiam

u mnie w certyfikacie jest wartość z projektu - projekt z 1999r. - ocieplenie 5cm styropianu i 10cm welny na poddaszu - co to ma wspolnego z OZC po zakonczeniu budowy i odbiorrami w roku poprzednim
obecnie rozpoczynane i konczone budowy powinny miec OZC porownywalne z certyfikatem

QQQQ
12-12-2011, 22:16
5 w standardzie, bez dopłat. Większa gwarancja - do uzgodnienia. Tylko po co?
Jak obserwuję, u mnie jak coś "wyskoczy" to są to "choroby wieku dziecięcego", w pierwszych miesiącach pracy. Później spokój.

Nie dalej jak w piątek, wymieniłem zawór rozprężny (Danfoss!!!) w nowej pompie, dopiero od niedawna użytkowanej. Jak się chłodnictwem zajmuję jeszcze TZR Danfoss'a mi nie "poszedł" nigdy!!!

Więc jak widać, wszystko może się zdarzyć, nawet najmniej prawdopodobne rzeczy.

:yes:

edit - jak cos dziala przez pierwszych 5lat - mowie o nie mechanicznych rzeczach - to dlugo jeszcze podziala - mechaniczne jak w aucie - zuzywaja sie jak klocki hamulcowe

rwxw
12-12-2011, 22:29
rwxw i rydzadam pisali bodajze o 30 letnich pracujacych pci
Tak, są takie, ale za granicą można też kupić zepsutą - znaczy czasem się psują. Uszkodzenia to awaria sprężarki, rozszczelnienie wymiennika płytowego (np. po zamarznięciu wody dz po awarii obiegówki dz) czasem wraz z dostaniem się wody do układu sprężarki (chyba najgorsza awaria), elektronika, czasem nie wiadomo co - po prostu nie działa. Na szczęście chyba psują się niezbyt często.

Liwko
12-12-2011, 22:34
5 w standardzie, bez dopłat. Większa gwarancja - do uzgodnienia. Tylko po co?
Jak obserwuję, u mnie jak coś "wyskoczy" to są to "choroby wieku dziecięcego", w pierwszych miesiącach pracy. Później spokój.


:yes: Dwa lata gwarancji w zupełności wystarczy. Jak w tym czasie się nic nie stanie, można być w miarę spokojny o dalsze losy instalacji;)

Liwko
12-12-2011, 22:38
Tak, są takie, ale za granicą można też kupić zepsutą - znaczy czasem się psują. Uszkodzenia to awaria sprężarki, rozszczelnienie wymiennika płytowego (np. po zamarznięciu wody dz po awarii obiegówki dz) czasem wraz z dostaniem się wody do układu sprężarki (chyba najgorsza awaria), elektronika, czasem nie wiadomo co - po prostu nie działa. Na szczęście chyba psują się niezbyt często.

Z tego co pamiętam, w ciągu 30 lat nawaliła pompka GZ.

QQQQ
12-12-2011, 22:40
Tak, są takie, ale za granicą można też kupić zepsutą - znaczy czasem się psują. Uszkodzenia to awaria sprężarki, rozszczelnienie wymiennika płytowego (np. po zamarznięciu wody dz po awarii obiegówki dz) czasem wraz z dostaniem się wody do układu sprężarki (chyba najgorsza awaria), elektronika, czasem nie wiadomo co - po prostu nie działa. Na szczęście chyba psują się niezbyt często.

jak wszystko co kupujemy - jak masz niefart to po okresie gwarancji zepsuje sie wszystko
tylko czy warto PCI ubezpieczac za 10% jej wartosci?? - ile bedzie kosztowala nowa za 5 lat, lub jakie doplaty beda, a mysle ze w koncu beda :)

Liwko
12-12-2011, 22:43
jak wszystko co kupujemy - jak masz niefart to po okresie gwarancji zepsuje sie wszystko
tylko czy warto PCI ubezpieczac za 10% jej wartosci?? - ile bedzie kosztowala nowa za 5 lat, lub jakie doplaty beda, a mysle ze w koncu beda :)

I tutaj nie chodzi o całą PC! Tu chodzi raczej o jakiś podzespół.

plusfoto
12-12-2011, 22:44
No nie koniecznie bo dzięki ochronie środowiska z elektronikom już nie jest teraz tak różowo jak kiedyś. Luty i ścieżki na płytkach już nie takie wytrzymałe.

QQQQ
12-12-2011, 22:56
I tutaj nie chodzi o całą PC! Tu chodzi raczej o jakiś podzespół.

:yes:

edit - jak kiedys dawno temu np. pralki do prania warto bylo naprawiac i te starsze warto naprawiac, a dzis producenci ida w kierunku - po co ludzie maja naprawiac lepiej niech nowe kupuja, i tak konstruuja agd zeby sztuki ze stoku schodzily - a co tam klient ...
oby tak nie doszlo w przypadku producentow PCI
i tu moja dygresja - dlatego wybralem ta co mam ( moja pewnie po czesci tez jest z chin, ale sa czesci zamienne od reki i prostota budowy pozwala na duuza fantazje z zamiennikami :) )
a wsrod naszych producentow pomp mysle ze zaczynaja i ew. czesci zamienne sa i dlugo beda, dopuki nie zaczna produkcji w indiach, chinach, lub w innym kraju dalekiego wschodu

wihajster
12-12-2011, 23:01
> plusfoto
Nawet nie chodzi o technologię wykonania - luty bezołowiowe czy płyty PCB wielowarstwowe z tandetnymi przelotkami... Czasami też z napylonymi ścieżkami (ale to masowo w AGD).

W pompach ciepła, jak patrzę na kolejne wersje, to elektronika jest "słabsza" głównie dzięki zasilaczom impulsowym zamiast tradycyjnych transformatorów....
Niby odrobinę mniejsze użycie energii, ale jak wiele więcej jest do zepsucia...

Powiem tak: Stary sprzęt ze zwyczajnym trafo przeżył wszystko - nawet jak poszło przepięcie to poleciał warystor i zrobił "swoje" - czyli spalił bezpiecznik lub ścieżkę. Do odbudowania niedużym kosztem.
Procesor przeważnie pozostawał sprawny.
A w impulsówkach to już za długi temat, i tak offtopuję ;) Sorry.

aadamuss24
12-12-2011, 23:30
wihajster, proszę odnieś się jako praktyk do postu gdzie ktoś pisze o wymianie sprężarki za 150 pln ( próżnia, filtr, luty, elektryka) i opisz ile z grubsza zajmuje to czasu. pozdrawiam adam

jasiek71
12-12-2011, 23:49
A skoro PC gruntowa kosztuje w wykonaniu "pod klucz" powiedzmy 18 tys.zł więcej od czystego prądu, a przy niedużym świetnie ocieplonym domu np. 150 m2 i zapotrzebowaniu rocznie na poziomie 12000 kWh CO + CWU otrzymujemy kwotę rzędu 4200 zł/rok za prąd, natomiast zakładając grzanie PC przy nawet marnym COP=3, otrzymujemy 1400 zł/rok. Różnica prawie 3 kawałki rocznie daje do myślenia. Weźmy jeszcze lepiej ocieplony dom i do tego malutki, np. 100 m2 - otrzymujemy 8000 kWh/rok dla CO+CWU, co daję różnicę w kosztach na rzecz pompy ciepła rzędu 1800-1900 zł rocznie. Też daje do myślenia... Nie wiem więc skąd się biorą niezasadne opinie, że do małego energooszczędnego domu to "naaaa peeeewno PC się nie opłaci, nie zwróci, itp." To jakieś bzdury. Nauczcie się liczyć co niektórzy. Życie weryfikuje i zakładane zużycie energii w domu, i planowane ceny mediów... Nie wspomnę o planowanych kosztach budowy na każdym etapie. Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś wybudował za tyle, ile myślał, że wybuduje :)
piszesz głupoty...
przy takim liczeniu to zawsze wyjdzie wielka różnica...
w rzeczywistości ok.1200-1500 przy domu ok. 150m2
ja za cały prąd na posesji z CO, CWU, oświetleniem, pieczeniem, WM,kosiarką itp. płacę ok.5000zł rocznie, przy takich liczeniach wychodziło by że mając PC mieścilibyśmy się w 2000zł za cały prąd zużywany przez gospodarstwo domowe, wiadomo że tak nie jest...
tak dla odniesienia cały dom kosztował mnie ok. 260 tys. razem z meblami, AGD itp., oczywiście większość "tymi ręcami"...
koszty mam podobne jak przeciętne mieszkanie w bloku
powiedz mi ile kosztuje przeciętny dom tej wielkości z PC wykończony na tip top, dowiesz się w tedy dlaczego kable (o wygodzie nie wspomnę )
jak by ci całoroczny COP pompy wyszedł na poziomie 5, to pisałbyś że utrzymanie domu kosztuje cie pięć razy taniej niż na czystym prądzie ??

mogę udostępnić tobie mój dom żebyś zamontował mi PC razem z całą instalacją za kwotę ok.26 tys. (twoje 18 tys. różnicy plus 8 tys. moja instalacja CO i CWU ), wszystko tu pięknie opiszemy, porobimy fotki...
ale jak nie uda się tobie zejść o te trzy klocki rocznie ze zużyciem energii to nie zapłacę ci ani grosza ...
jak zejdziesz powyżej to dostaniesz kilka klocków ekstra...( o reklamie nie wspomnę )
wchodzisz ???
zapomniałbym ...
na wszystko ma być 10 lat gwarancji, jak na moje kable;)

Pyxis
12-12-2011, 23:58
jasiek71: Ale o co spor?
1) Wiadomo ze dla takiego samego zapotrzebowania energetycznego domu na cieplo, grzanie PCi wyjdzie taniej. Matematyka i tego nie zmienisz.
2) Koszty inwestycyjne PCi sa wieksze niz instalacji ogrzewania elektrycznego.

Teaz tylko wybor uzytkownika czy chce zaplacic wiecej na poczatku kupujac pompe i miec nizsze rachunki, czy chce miec wyzsze rachunki ponoszac znacznie mniejsze koszta na starcie.

wihajster
13-12-2011, 00:12
wihajster, proszę odnieś się jako praktyk do postu gdzie ktoś pisze o wymianie sprężarki za 150 pln ( próżnia, filtr, luty, elektryka) i opisz ile z grubsza zajmuje to czasu. pozdrawiam adam
Też to widziałem, ale na absurdy postanowiłem sobie nie odpisywać.
Ale dobrze, jeśli pytasz, to za 150zł MOŻE w lodówce ktoś się podejmie.
W lodówce przy wymianie sprężarki wymienia się filtr-odwadniacz za ok. 5PLN, zużywa się odrobinę rury Cu 6mm do napełnienia, ew. przedłużenia jeśli sprężarka ma inne króćce, no i lut niekoniecznie srebrny, powiedzmy prawie najtańszy 2%Ag 1 laska (baaardzo rozrzutnie, dla osoby ledwo uczącej się). Topnika nie liczę, bo koszt już całkiem znikomy.
Tak zwanego "Freonu" na napełnienie schodzi około 30 - 80g R600a, w starszych lodówkach 50 - 180g R134a. Jeszcze starszych na R12 nikt nie naprawia, chyba że termostat... Ceny można znaleźć i przeliczyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że 150zł to dla domowej lodówki chyba dolna granica opłacalności dla fachowca.
Sama wymiana w lodówce to pół godziny, dochodzi sprawdzenie, razem to może być kilka godz.
Wymiana sprężarki w pompie ciepła za owe 150 zł.... Sam filtr kosztuje prawie 10 razy więcej niż lodówkowy. Czynnika wchodzi nie 100 gramów tylko ponad 2kg....
Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)
Ot i tyle tytułem komentarza.

zieli
13-12-2011, 00:15
Rzetelnie wykonane obliczenia dla potrzeb sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku można wykorzystać do oceny sezonowego zapotrzebowania budynku na ciepło do ogrzewania. Oba sposoby obliczania powinny dać podobny wynik.
Jednak nie oczekiwałby tego po świadectwach oferowanych np. na Allegro za 65zł (pomimo tego, że w opisach także takie możliwości oferują).
pytam ponieważ projektant który adaptował mój projekt wykonuje taki certyfikat energetyczny i chciałem wiedzieć czy to jest to samo bo chciałbym zrobić OZC przed zamówieniem pc

jasiek71
13-12-2011, 00:24
jasiek71: Ale o co spor?
1) Wiadomo ze dla takiego samego zapotrzebowania energetycznego domu na cieplo, grzanie PCi wyjdzie taniej. Matematyka i tego nie zmienisz.
2) Koszty inwestycyjne PCi sa wieksze niz instalacji ogrzewania elektrycznego.

Teaz tylko wybor uzytkownika czy chce zaplacic wiecej na poczatku kupujac pompe i miec nizsze rachunki, czy chce miec wyzsze rachunki ponoszac znacznie mniejsze koszta na starcie.

trochę mnie poniosło... (jak się taki pier... czyta )
mając np. COP 3 dla PC nigdy nie osiągniesz trzy razy mniejszego zużycia na CO niż przy "czystym" na kablach (nie centralne sterowanie )...
musiałbyś nie używać domu i odciąć go od wszelkich zysków

QQQQ
13-12-2011, 00:29
mogę udostępnić tobie mój dom żebyś zamontował mi PC razem z całą instalacją za kwotę ok.26 tys. (twoje 18 tys. różnicy plus 8 tys. moja instalacja CO i CWU ), wszystko tu pięknie opiszemy, porobimy fotki...
ale jak nie uda się tobie zejść o te trzy klocki rocznie ze zużyciem energii to nie zapłacę ci ani grosza ...
jak zejdziesz powyżej to dostaniesz kilka klocków ekstra...( o reklamie nie wspomnę )
wchodzisz ???
zapomniałbym ...
na wszystko ma być 10 lat gwarancji, jak na moje kable;)

nie wiem jak liczysz swoj prad, ale mysle ze w calej polsce jest podobnie i jezeli u mnie droga taryfa kosztuje prawie 0,7zł, a tania 0,325 - to ty masz podobnie, wiec twoj wpis ze zuzyles tyle na wszystko:

2244 kwh nocna
342 kwh dzienna
od 1,10 do 1,12, 2011 - to z innego watku - zuzycie pradu

1. razem z oplatami twoj rachunek powinien byc wyzszy niz 1000zł a nie 870zł
2. jezeli zmienisz kable na rurki z woda w posadce( bez wiekszych wymogow - pod moim nadzorem wykonania) - to ja w to wchodze z taka jak moja- edit- nie mowiac o gruntowce :) i za rok zaplacisz mi 2x tyle co ja za nia :) - jezeli wszystko bedzie jak napisales powyzej i zgodne z elektronicznym wskazaniem licznika pradu i F-VAT, no i jeszcze jedno rok musze mieszkac u Ciebie ;)
edit - no i na koniec ci ja zabiore :) - bo bedzie po mojemu

edit - lubie grube zaklady - oczywiscie dostajesz nowa odpowiednia do twojego domu PCi i jak nie bedzie tak jak w umowie JEST TWOJA !!!

edit - tu nie chodzi o nic wiecej jak o wyprostowanie zaklamania, i dobry biznes

jasiek71
13-12-2011, 00:51
nie wiem jak liczysz swoj prad, ale mysle ze w calej polsce jest podobnie i jezeli u mnie droga taryfa kosztuje prawie 0,7zł, a tania 0,325 - to ty masz podobnie, wiec twoj wpis ze zuzyles tyle na wszystko:

2244 kwh nocna
342 kwh dzienna
od 1,10 do 1,12, 2011 - to z innego watku - zuzycie pradu

1. razem z oplatami twoj rachunek powinien byc wyzszy niz 1000zł a nie 870zł
2. jezeli zmienisz kable na rurki w posadce( bez wiekszych wymogow - pod moim nadzorem wykonania) - to ja w to wchodze z taka jak moja altherma :) i za rok zaplacisz mi 2x tyle co ja za nia :) - jezeli wszystko bedzie jak napisales powyzej i zgodne z elektronicznym wskazaniem licznika pradu i F-VAT, no i jeszcze jedno rok musze mieszkac u Ciebie ;)

edit - lubie grube zaklady - oczywiscie dostajesz nowa odpowiednia do twojego domu PCi i jak nie bedzie tak jak w umowie JEST TWOJA !!!

mogło mi się coś omsknąć miało być chyba 970 a nie 870 , mój błąd nie przeczytałem co napisałem:bash:
ale to jest raptem 100zł za dwa miesiące...
samo oświetlenie i inne cele nie związane z CO i CWU to ponad 2000 zł rocznie, przy całkowitym koszcie ok.5000 zł musiałbyś zbudować system grzewczy który nie zużywa energii a to już NOBEL murowany :yes:
zdążyłeś już pewnie przestudiować zużycie energii przez mój dom przez ostatnie sześć lat (jest w dzienniku ) więc porywasz się z "motyką na księżyc";)

QQQQ
13-12-2011, 01:02
mogło mi się coś omsknąć miało być chyba 970 a nie 870 , mój błąd nie przeczytałem co napisałem:bash:
ale to jest raptem 100zł za dwa miesiące...
samo oświetlenie i inne cele nie związane z CO i CWU to ponad 2000 zł rocznie, przy całkowitym koszcie ok.5000 zł musiałbyś zbudować system grzewczy który nie zużywa energii a to już NOBEL murowany :yes:
zdążyłeś już pewnie przestudiować zużycie energii przez mój dom przez ostatnie sześć lat (jest w dzienniku ) więc porywasz się z "motyką na księżyc";)

to co dzialamy, czy nie???
zycie studiuje - tylko to mnie pociaga!! dzienniki innych niech pozostana ich wlasnoscia :)
latwiej z motyka zdobyc ksiezyc niz slonce ;)

jasiek71
13-12-2011, 01:21
to co dzialamy, czy nie???
zycie studiuje - tylko to mnie pociaga!! dzienniki innych niech pozostana ich wlasnoscia :)
latwiej z motyka zdobyc ksiezyc niz slonce ;)

jak za kwotę 26 tys. zejdziesz do poziomu 2 tys. wszystkich opłat za CAŁY prąd u mnie w domu przy pomocy PC to zapraszam...
nawet pomogę ci zrobić:p

grzeniu666
13-12-2011, 01:31
OK, to zamiast bajdurzenia w stylu "nie dają dłuższej gwarancji ponieważ... na pewno nic się nie zepsuje" (czysta logika) proponuję rozważać znalezioną realną (o ile nie ma gwiazdek) ofertę dla kogoś kto nie ufa broszurkom i forumowi:
http://vikersonn.pl/wieczysta-gwarancja-vikersonn
czyli o ile dobrze rozumiem 2x550 zł rocznie (2 pierwsze lata free), ceny PCi są na stronie
;)

Gość od 72 m2 miał nosa? :D

QQQQ
13-12-2011, 01:32
Też to widziałem, ale na absurdy postanowiłem sobie nie odpisywać.
Ale dobrze, jeśli pytasz, to za 150zł MOŻE w lodówce ktoś się podejmie.
W lodówce przy wymianie sprężarki wymienia się filtr-odwadniacz za ok. 5PLN, zużywa się odrobinę rury Cu 6mm do napełnienia, ew. przedłużenia jeśli sprężarka ma inne króćce, no i lut niekoniecznie srebrny, powiedzmy prawie najtańszy 2%Ag 1 laska (baaardzo rozrzutnie, dla osoby ledwo uczącej się). Topnika nie liczę, bo koszt już całkiem znikomy.
Tak zwanego "Freonu" na napełnienie schodzi około 30 - 80g R600a, w starszych lodówkach 50 - 180g R134a. Jeszcze starszych na R12 nikt nie naprawia, chyba że termostat... Ceny można znaleźć i przeliczyć, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że 150zł to dla domowej lodówki chyba dolna granica opłacalności dla fachowca.
Sama wymiana w lodówce to pół godziny, dochodzi sprawdzenie, razem to może być kilka godz.
Wymiana sprężarki w pompie ciepła za owe 150 zł.... Sam filtr kosztuje prawie 10 razy więcej niż lodówkowy. Czynnika wchodzi nie 100 gramów tylko ponad 2kg....
Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)
Ot i tyle tytułem komentarza.
do tego mozna czynnik odzyskac nie prawdaz panie wihajster ;) - ktory jest tu najdrozszy - bo filterki mocno potanialy ;)
a roboczogodzina nie musi byc na poziomie 100zł - nie umniejszajac - lekko trza pomyslec o obnizce cen za serwis ;)
odpompowanie czynnika 10min,sprawdzenie szczelnosci 10min, plukanie azotem 10min , jeszcze raz szczelnosc 10min , o czym zapomnialem 20min
nie jestem montujacym klimatyzacje czy podobne urzadzenia - NIE CIERPIE NACIAGACZY ;)
ot i rekomentarz

grzeniu666
13-12-2011, 01:40
a roboczogodzina nie musi byc na poziomie 100zł

Można zlecić koparkowemu! :D

QQQQ
13-12-2011, 02:10
jak za kwotę 26 tys. zejdziesz do poziomu 2 tys. wszystkich opłat za CAŁY prąd u mnie w domu przy pomocy PC to zapraszam...
nawet pomogę ci zrobić:p

piszemy o czyms zupelnie innym
PCi pozwoli zesc o 2-3tys rocznie mniej za prad - pod warunkiem ze nie jestes pracownikiem ktorejs ze spolek energetycznych i nie masz jakichkolwiek specjalnych upustow na prad
poniewaz
mam u siebie 60% oswietlenia LED i 40% na zarowkach energooszczednych( tam gdzie zapala sie swiatlo na krotki czas) + laptop + tv led +kuchnia cala w pradzie guzo gotujemy i pieczemy - i nie widze mozliwosci zeby zejsc z rachunkiem za prad ponizej 450-500zł za 2 m-ce , ale to o mnie.
bez 2 zdan taki budynek jaki masz z instalacja wodnego ogrzewania podlogowego i PCi i odpowiednim jej ustawieniem dalaby te oszczednosci - uwierz mi bo mam podobne ocieplenie
znow troszke o mnie - nie mialem tej zimy nizszej temp niz 22stC, a standartem jest 23stC
i jezeli ty zuzywasz 1000kWh wiecej ode mnie w listopadzie - cieplym listopadzie - to ile wiecej zuzyjesz w zimnym styczniu(o ile bedzie zimny - czego bysmy sobie nie zyczyli zapewne obydwoje)
ja zuzyje ok 4500kWh na caly sezon , ty ok 12000kWh - moze 11000kWh na co i cwu
porownaj wielkosc i kubature naszych grzanych powierzchni - dodaj to ile ucieka mi ciepla przez nieogrzewane poddasze, i ok 25m2 szyb ogrodu zimowego
jezeli sie pomylilem - to mnie popraw, i sprawdz jaki miales stan licznika na poczatku listopada 2010 i 2011

QQQQ
13-12-2011, 02:12
Można zlecić koparkowemu! :D
:D

Pyxis
13-12-2011, 07:35
Jeśli nazwę to po imieniu, to znowu zostanę zmiażdżony jak za to że ostatnio poddałem w wątpliwość wynajęcie koparki za 70zł/h (pali 9l/h...?)

Nikt Cie nie bedzie "miazdzyl", jesli bedziesz pisal o rzeczach, o ktorych masz pojecie.
9l/h - nie wiesz jaka koparka, jaki grunt, jaki operator (jak potrafi uzywac hydrauliki urzadznia zamiast kol) a wyroki serwujesz kategoryczne i wyzywasz ludzi od pijakow ;-)
Skoro gostek za tyle kopie, to widocznie na tym wychodzi na swoje. Ja nie wnikam gdzie i za ilke kupuje paliwo. Mozna pojechac na Shella i zaplacic 5,60 albo do kolegi operatora co jezdzi na duzej koparce Volvo i od niego "zaoszczedzone" za 3 zl.Mi nic don tego. Wazne dla mnie, ze mam dobra cene na usluge a ty mozesz wypelniac swoja role "pilnowacza" cen. ;-)

Pyxis
13-12-2011, 07:42
mając np. COP 3 dla PC nigdy nie osiągniesz trzy razy mniejszego zużycia na CO niż przy "czystym" na kablach (nie centralne sterowanie )...
musiałbyś nie używać domu i odciąć go od wszelkich zysków

Jasne, Zalozmy taki "sumaryczny" COP dla ogrzewania na poziomie =2. Mysle ze realny?
Rachunki za ogrzewanie przy PCi bede o polowe nizsze niz za dostarczenie tej samej ilosci z samego pradu. Tu chyba sie zgadzasz?

Uzytkonik ktory kupil PCi zaplaci polowe mniej za ogrzanie swojego domu. Wiekszosc wlasnie w ten sposob to kalkuluje a nie dzieli rachunek automatycznie przez 4, bo taki podaja COP dla PCi.

Pyxis
13-12-2011, 07:44
Można zlecić koparkowemu! :D

Nie wysmiewaj rzeczy, o ktorych nie masz zielonego pojecia. Mozna latwo wyjsc na glupka ;)

marmag
13-12-2011, 08:20
QQQQ. Pyxis Wasze działania wspierają szarą strefę, nie da się prowadząc legalną firmę z ZUSAMI, Podatkami, i masą innych kosztów kopać za 70 zł (przy ON za 5,60), ani pojechać do klienta i naprawiać lodówkę stosując stawkę roboczogodziny niższą niż 100 zł. To jest działanie nieuzasadnione ekonomicznie. Oczywiście jak podziała się na kradzionej ropie za 3 zł, koparce "pożyczonej" bez wiedzy szefa i w godzinach pracy "na etacie" operatora - to wszystko jest możliwe, ale to działanie krótkowzroczne - bo za rok będziesz psioczył, że jeszcze nie masz kanalizy, że się opierdzielają i wolno idzie robota - a ja się pytam jak ma iść skoro operatorzy zamiast kanalizy robią fuchy u was za 70 zł. Podobnie z naprawą lodówki - pewnie, że można za 50 zł/h, ale potem nie płacz, że nie masz drogi, albo przedszkola dla dziecka - bo skąd masz je mieć, skoro Twój fachowiec nie zapłacił w życiu ani złotówki podatku.
Przepraszam za off-top, ale widzę że jakkolwiek słuszne dążenie do ograniczania kosztów - przybiera u niektórych znamiona chorobowe i to choroby, która ujawni się po wielu latach dojrzewania. W podobny sposób powstały problemy kryzysowe Grecji, Włoch, Hiszpanii. Raz jeszcze przepraszam za offtop i obiecuję poprawę ;-)

tomek131
13-12-2011, 10:11
Ja jako laik ,tak se czytam, ,no ten zachwala i ten też i jeszcze tamten ,to chyba te pompy to dobre są.Potem patrzę ,za jakiś czas ,przypadkiem - zara ,zara - ale ten to montuje pompy,ten sprzedaje,ten też sprzedaje i montuje.Aaaaaa to dlatego tak zachwalają

photos
13-12-2011, 10:14
Ja jako laik ,tak se czytam, ,no ten zachwala i ten też i jeszcze tamten ,to chyba te pompy to dobre są.Potem patrzę ,za jakiś czas ,przypadkiem - zara ,zara - ale ten to montuje pompy,ten sprzedaje,ten też sprzedaje i montuje.Aaaaaa to dlatego tak zachwalają
Ja nie sprzedaję, Liwko nie sprzedaje, Adiqq nie sprzedaje, QQQQ ma powietrzną i tez nie sprzedaje, piwopijca nie sprzedaje...i wielu innych, także nie popadajmy w skrajność

qlesh
13-12-2011, 10:19
Mam pytanko, spłynęło do mnie sporo ofert na pompy. Zdecydowaliśmy się na gruntówkę z odwiertem, bo mamy suchą glebę, więc kolektor poziomy dawałby prawdopodobnie za słabe wyniki.

Powiedzcie, którą z ofert byście wybrali, bo ceny są w większości zbliżone:
Ecopower C14 z kolektorem pionowym 300mb za 49800 zł netto
Ekopol-system PSPC-13ZH z kolektorem pionowym 280mb (rura 32mm) lub 250mb (rura 40mm) za 50000 zł netto
Ziriusa M2-14 scroll z kolektorem ziemnym 350mb za 56000 zł brutto
NIBE f 1245 12 kW z kolektorem pionowym 240mb za 60.000 zł netto

photos
13-12-2011, 10:28
Mam pytanko, spłynęło do mnie sporo ofert na pompy. Zdecydowaliśmy się na gruntówkę z odwiertem, bo mamy suchą glebę, więc kolektor poziomy dawałby prawdopodobnie za słabe wyniki.

Powiedzcie, którą z ofert byście wybrali, bo ceny są w większości zbliżone:
Ecopower C14 z kolektorem pionowym 300mb za 49800 zł netto
Ekopol-system PSPC-13ZH z kolektorem pionowym 280mb (rura 32mm) lub 250mb (rura 40mm) za 50000 zł netto


Ziriusa M2-14 scroll z kolektorem ziemnym 350mb za 56000 zł brutto
NIBE f 1245 12 kW z kolektorem pionowym 240mb za 60.000 zł netto

No to juz widzisz że nibe jest o 10 tys wyżej. Netto a brutto wyjdzie jeszcze więcej.
Najtaniej masz ecopol i ecopower. Teraz tylko w Ecopower dowiedz sie z jakiej rury te 300 mb DZ. 32 czy 40. Bedziesz mogła wówczas dobrze porównac oferty. A i jeszcze jedno Ecopol wycenił Ci chyba zbiornik z nierdzewki, zapytaj jak to wygląda w ecopower...Bo to też będzie ze 2-3 tys róznicy. Wówczas wszystko do kupy i liczysz co wychodzi taniej. Osobiscie wolałbym 300 mb kolektora niz 280 zwłaszcza że w tej samej cenie. Róznica moze polegać na tym że Ecopower dał Ci zbiornik na CWU emaliowany. Czyli Powiedzmy różnica w odwiertach kosztowo tu sie wyrówna bo jest słabszy zbiornik. Ale dopytaj bo moze sie mylę, a moze nawet te 300 mb kolektora jest z rury 40 wiec wówczas wybór masz prosty.

Liwko
13-12-2011, 10:29
Mam pytanko, spłynęło do mnie sporo ofert na pompy. Zdecydowaliśmy się na gruntówkę z odwiertem, bo mamy suchą glebę, więc kolektor poziomy dawałby prawdopodobnie za słabe wyniki.

Powiedzcie, którą z ofert byście wybrali, bo ceny są w większości zbliżone:
Ecopower C14 z kolektorem pionowym 300mb za 49800 zł netto
Ekopol-system PSPC-13ZH z kolektorem pionowym 280mb (rura 32mm) lub 250mb (rura 40mm) za 50000 zł netto
Ziriusa M2-14 scroll z kolektorem ziemnym 350mb za 56000 zł brutto
NIBE f 1245 12 kW z kolektorem pionowym 240mb za 60.000 zł netto

I tutaj właśnie może się przydać pomoc obiektywnego instalatora lub sprzedawcy. Ja mam Ecopowera i bardzo sobie ją chwalę, ale kompletnie nie znam tych innych pomp. No może tyle co sobie poczytam.
Przede wszystkim DZ i GZ. Jak to masz dobrze zrobione, to przy wyborze pompy możesz ciągnąć zapałki.

Pyxis
13-12-2011, 11:21
QQQQ. Pyxis Wasze działania wspierają szarą strefę, ....

Pewnie tak, ale ja prowadzac 16 lat firme i placac ZUSy, VATY i cala reszte fiskalnej wyliczanki powinienem sobie taki dom kupic na duzej dzialce nad jeziorem, a nie ciulac kase na jego w miare "tanie" wybudowanie. Raczej dalszy drenaz mojej kieszeni nie uratuje panstwa przed dzura budzetowa, bo mnie po prstu na to nie stac. Moge to zrobic tanio albo wogole.Z czysto egoistycznych pobudek wybralem opcje "tanio". :-)

Jacek150
13-12-2011, 12:53
W zeszłym roku kupiłem Nibe 1245 12kw z odwiertem 6x50m , z projektem prac geologicznych , elementami kotłowni itp za ok 52 tyś brutto. Jestem bardzo zadowolony. Nie podam gdzie kupiłem , nie chcę być posądzony o reklamę. Dodam tylko , że firma montowała u mnie jeszcze podłogókę ok 310 m2 więc może dlatego taka promocja była

puzondm
13-12-2011, 13:32
Mam pytanko, spłynęło do mnie sporo ofert na pompy. Zdecydowaliśmy się na gruntówkę z odwiertem, bo mamy suchą glebę, więc kolektor poziomy dawałby prawdopodobnie za słabe wyniki.

Powiedzcie, którą z ofert byście wybrali, bo ceny są w większości zbliżone:
Ecopower C14 z kolektorem pionowym 300mb za 49800 zł netto
Ekopol-system PSPC-13ZH z kolektorem pionowym 280mb (rura 32mm) lub 250mb (rura 40mm) za 50000 zł netto
Ziriusa M2-14 scroll z kolektorem ziemnym 350mb za 56000 zł brutto
NIBE f 1245 12 kW z kolektorem pionowym 240mb za 60.000 zł netto

ja wziąłbym PC z bezpośrednim parowaniem bez względu na firmę

Daga&Adam
13-12-2011, 13:41
heheh czemu podałes ziriusa w brutto a resztę w netto? zirius ma lepszą sprawnośc o około 30%, i nie wymaga sewrisowania, w reszcie pomp sam bedziesz wymieniał anode?

Jaka anode ?? :)

puzondm
13-12-2011, 13:44
Mam pytanko, spłynęło do mnie sporo ofert na pompy. Zdecydowaliśmy się na gruntówkę z odwiertem, bo mamy suchą glebę, więc kolektor poziomy dawałby prawdopodobnie za słabe wyniki.

Powiedzcie, którą z ofert byście wybrali, bo ceny są w większości zbliżone:
Ecopower C14 z kolektorem pionowym 300mb za 49800 zł netto
Ekopol-system PSPC-13ZH z kolektorem pionowym 280mb (rura 32mm) lub 250mb (rura 40mm) za 50000 zł netto
Ziriusa M2-14 scroll z kolektorem ziemnym 350mb za 56000 zł brutto
NIBE f 1245 12 kW z kolektorem pionowym 240mb za 60.000 zł netto

tylko Ziriusa masz w cenie brutto reszta jeszcze idzie w górę DZ o 23% a pc o 8%, pozatym Zirius ma lepszą sprawność o min 25%+ czyli mniejsze zużycie.

autorus
13-12-2011, 13:45
Oj ten zirius. Szkoda ze kolega tak daleko mieszka chętnie bym zo baczył to na własne oczy :)

piwopijca
13-12-2011, 14:00
trochę mnie poniosło... (jak się taki pier... czyta )
mając np. COP 3 dla PC nigdy nie osiągniesz trzy razy mniejszego zużycia na CO niż przy "czystym" na kablach (nie centralne sterowanie )...
musiałbyś nie używać domu i odciąć go od wszelkich zysków

Ja za poprzedni rok a dokladnie 01/10/2010 - 31/09/2011 zyzylem 6 987 kWh, na podstawie rachunkow z RWE zaplacilem za ten okres 3 076 zl + 80zl za 0,5 kubika drewna spalonego w kominku.
Na samo co+cwu zuzylem ok. 4 027 kWh en. elektrycznej + 10 370 kWh energii odnawialnej z gruntu za co zaplacilem ok. 1 600 zl.
wychodzi na to, ze na pozostale sprzety wydalem ok. 1 476 zl.
Gdybym musial zaplacic za "czysty" prad to wyszlo by mnie znacznie drozej bo dodatkowo bulil bym za 10 370 kWh, nawet w samej II taryfie wyszlo by to ponad 3 500zl.
Mam ok. 215 m2 podlog do "wyzywienia" (to jest ok. 175 m2 uzytkowej powyzej 1,9m wysokosci) a cwu dla dwoch osob, temp. wewnatrzna staram sie miec w granicach 21,5*C-22*C.
Wentylacja mechaniczna zuzyla mi 260 kWh - za ok. 115 zl + 30 zl za filtry.

Jak widac zelezy to od domu nie tylko od samego systemu ogrzewania.

Pzdr.

puzondm
13-12-2011, 14:18
Oj ten zirius. Szkoda ze kolega tak daleko mieszka chętnie bym zo baczył to na własne oczy :)

wyślij mi na priv adres mailowy to odeślę ci listę klientów którzy mają Ziriusa po okresie gwarancji 5 letniej, dostałem ją około 2 lat temu z Thermogolvu jak sprawdzałem ich firmę, wybierzesz sobie kilku klientów koło siebie umówisz się i zobaczysz instalację z Ziriusem:D ewentualnie zapraszam do siebie na wódeczkę:D i oględziny.

photos
13-12-2011, 14:28
Ja jak wybierałem pompe do siebie mocno zastanwiałem sie nad Neura z Climakomfortu czyli również bezpośrednie parowanie. Ta pompa nie zajmuje w ogóle miejsca w domu bo jest na zewnątrz :) ma to swoje plusy i minusy. Plus jest taki że w domu nie mam hałasu ale minus że jest to łatwy kąsek dla złodziei. Mieli przyzwoita cenę. Ale Dostałem korzystniejszą ofertę na glikolową.

photos
13-12-2011, 14:29
Puzondm a jak masz rozwiązane ogrzewanie CWU??
Jestem ciekawy czy w tej ofercie na Ziriusa za 56 brutto jest ujeta woda użytkowa. Bo coś tanio mi to wygląda.

puzondm
13-12-2011, 14:36
Puzondm a jak masz rozwiązane ogrzewanie CWU??
Jestem ciekawy czy w tej ofercie na Ziriusa za 56 brutto jest ujeta woda użytkowa. Bo coś tanio mi to wygląda.

CWU masz po lewej stronie zbiornika zbiornik 500 litrów
http://www.megaparty.pl/upload/pompa_ciepla_m2.jpg
CWU powstaje przepływowo około 12l cwu na 1 min przez prysznic tego nie wylejesz próbowałem:D
no i nie ma legionelli wymiany anody magnezowej.
Zdjęcie mojej kotłowni zbiornik jest koloru białego:
http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg

photos
13-12-2011, 14:40
W tej z Climakomfortu z racji że pompa jest na zewnatrz niestety CWU jest z pompy powietrze woda. czyli oddzielny system

autorus
13-12-2011, 14:40
wyślij mi na priv adres mailowy to odeślę ci listę klientów którzy mają Ziriusa po okresie gwarancji 5 letniej, dostałem ją około 2 lat temu z Thermogolvu jak sprawdzałem ich firmę, wybierzesz sobie kilku klientów koło siebie umówisz się i zobaczysz instalację z Ziriusem:D ewentualnie zapraszam do siebie na wódeczkę:D i oględziny.

Zaraz podeślę. A odwiedziny bardzo chętnie ale jak zrobią do was z Łodzi eskę :)

Liwko
13-12-2011, 14:45
CWU masz po lewej stronie zbiornika zbiornik 500 litrów
http://www.megaparty.pl/upload/pompa_ciepla_m2.jpg
CWU powstaje przepływowo około 12l cwu na 1 min przez prysznic tego nie wylejesz próbowałem:D
no i nie ma legionelli wymiany anody magnezowej.
Zdjęcie mojej kotłowni zbiornik jest koloru białego:
http://www.megaparty.pl/upload/Zirius_M2-9.jpg

Po co jej zbiornik skoro grzeje przepływowo?

Daga&Adam
13-12-2011, 14:48
Po co jej zbiornik skoro grzeje przepływowo?

Raczej grzeje bufor, a sama woda ogrzewa sie w nim przeplywowo. Inaczej mialbys przeciez kilkadziesiat start-stop'ow - co kazde mycie rak, wlaczalaby sie jak Junkers gazowy, co oznaczaloby smierc po paru latach uzywania :)

Puzondm - anode wymieniasz tylko w zbiorniku emaliowanym, zbiorniki jakie daje ecopol i jaki kazdy rowniez moze sobie zakupic sa z nierdzewki i te anody nie maja, sa "wieczne" :)

Anoda to 30-50 pln, wymiana to 5 minut, takze jakichs wielkich komplikacji tu nie widze :)

photos
13-12-2011, 14:50
Raczej grzeje bufor, a sama woda ogrzewa sie w nim przeplywowo. Inaczej mialbys przeciez kilkadziesiat start-stop'ow - co kazde mycie rak, wlaczalaby sie jak Junkers gazowy, co oznaczaloby smierc po paru latach uzywania :)
NIe strasz mnie :)
U mnie jak teraz grzeje do niskich temperatur mam właśnie bardzo dużo start stopów...Moze podniosę krzywą...

plusfoto
13-12-2011, 14:51
tu jest wszystko opisane :
http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

Daga&Adam
13-12-2011, 14:54
NIe strasz mnie :)
U mnie jak teraz grzeje do niskich temperatur mam właśnie bardzo dużo start stopów...Moze podniosę krzywą...

Start-stopy sa najbardziej wykanczajacym sprezarke elementem (tak samo jak start silnika spalinowego). Scroll okresla zywotnosc sprezarki na bodaj 50 tys start'ow. U mnie srednio sa tylko dwa, czasem trzy starty - o 22, o 13 i czasem mi sie CWU rano o 7-8 zacznie dogrzewac. Srednio liczmy trzy * 365 = 1095 / rok, czyli zywotnosc sprezarki = 45 lat. Jak masz 10 start-stopow to spada to juz do zaledwie 13-tu lat. Warto zadbac o jak najmniejsza liczbe uruchomien sprezarki.

DiunaWO
13-12-2011, 14:56
Grzejesz przez 365 dni?

Daga&Adam
13-12-2011, 14:57
Grzejesz przez 365 dni?

CWU? Tak :)

photos
13-12-2011, 14:57
Jak patrzę na te ceny na stronce to jakoś dziwnie przekonany jestem że czegos w tej ofercie glesh brakuje. Sama pompa Zirius m2-7 to cena 35 tys netto wiem ze mogą dac jakiś rabat no ale ile 10 % więcej raczej nie więc z Vatem nawet 8% to daje 34 tys. Podłogówka po 90 licząc a licza pewnie po 100 przy ponad dwustu m2 daje kwotę powiedzmy te 20 tys.a gdzie reszta do kotłowni. Glesh wstaw może wycene z tej firmy

puzondm
13-12-2011, 14:58
Start-stopy sa najbardziej wykanczajacym sprezarke elementem (tak samo jak start silnika spalinowego). Scroll okresla zywotnosc sprezarki na bodaj 50 tys start'ow. U mnie srednio sa tylko dwa, czasem trzy starty - o 22, o 13 i czasem mi sie CWU rano o 7-8 zacznie dogrzewac. Srednio liczmy trzy * 365 = 1095 / rok, czyli zywotnosc sprezarki = 45 lat. Jak masz 10 start-stopow to spada to juz do zaledwie 13-tu lat. Warto zadbac o jak najmniejsza liczbe uruchomien sprezarki.

ja mam 2 dziennie starty, i grzeje tylko w 2 taryfie a temp w domu 23+ jak nie wieje 24+, CWU temp 75C+, dla mnie Zirius to mistrzostwo świata:D, chyba wytawie fakture frmie za pisanie postów na tym forum heheheh

plusfoto
13-12-2011, 15:00
Z tego co pamiętam to wszystkie wyceny były bez podłogówki

Daga&Adam
13-12-2011, 15:02
ja mam 2 dziennie starty, i grzeje tylko w 2 taryfie a temp w domu 23+ jak nie wieje 24+, CWU temp 75C+, dla mnie Zirius to mistrzostwo świata:D, chyba wytawie fakture frmie za pisanie postów na tym forum heheheh

Tej CWU rzeczywiscie mozna pozazdroscic. U mnie max 45-46stC. Moznaby uzyskac 50-52 ale wykorzystujac pewne knify (zawor termostatyczny na wyjsciu i czesc energii idzie w np. bufor), przy czym bylby z tym problem w lato (ale w lato z kolei czesciej bierzemy chlodniejsze prysznice wiec wody cieplej idzie duzo mniej :-) Ale nie jest to dla mnie jakis wiekszy problem - CWU zawsze (oprocz jednego razu ale to jest kwestia ustawien) wlacza sie w momentach kiedy pracuje CO wiec sprezarka nie zatrzymuje sie, a temperatury mi wystarczaja.

photos
13-12-2011, 15:03
Start-stopy sa najbardziej wykanczajacym sprezarke elementem (tak samo jak start silnika spalinowego). Scroll okresla zywotnosc sprezarki na bodaj 50 tys start'ow. U mnie srednio sa tylko dwa, czasem trzy starty - o 22, o 13 i czasem mi sie CWU rano o 7-8 zacznie dogrzewac. Srednio liczmy trzy * 365 = 1095 / rok, czyli zywotnosc sprezarki = 45 lat. Jak masz 10 start-stopow to spada to juz do zaledwie 13-tu lat. Warto zadbac o jak najmniejsza liczbe uruchomien sprezarki.
No to jadę i podnoszę krzywą. Temperature na sterownikach pokojowych zostawię te 13 stopni ale na pompie może lekko podniosę. Dzięki temu pompa będzie grzała do wyższej temperatury. Kiedy sterownik pokojowy osiągnie zadaną temp wyłączy pompe i tak duzo wcześniej niż, jakby miała grzac do zadanej na pompie. Czyli podnosząc temp pompa będzie grzała mocniej ale krócej i mniej startów będzie.

Yarecky
13-12-2011, 15:05
Start-stopy sa najbardziej wykanczajacym sprezarke elementem (tak samo jak start silnika spalinowego). Scroll okresla zywotnosc sprezarki na bodaj 50 tys start'ow. U mnie srednio sa tylko dwa, czasem trzy starty - o 22, o 13 i czasem mi sie CWU rano o 7-8 zacznie dogrzewac. Srednio liczmy trzy * 365 = 1095 / rok, czyli zywotnosc sprezarki = 45 lat. Jak masz 10 start-stopow to spada to juz do zaledwie 13-tu lat. Warto zadbac o jak najmniejsza liczbe uruchomien sprezarki.
Jaką masz pompę ciepła?

autorus
13-12-2011, 15:18
ja mam 2 dziennie starty, i grzeje tylko w 2 taryfie a temp w domu 23+ jak nie wieje 24+, CWU temp 75C+, dla mnie Zirius to mistrzostwo świata:D, chyba wytawie fakture frmie za pisanie postów na tym forum heheheh

Nie kumam jak cwu może być na poziomie 75st?

Daga&Adam
13-12-2011, 15:23
Jaką masz pompę ciepła?

Ja mam z ecopol-system, PSPC-09.

Daga&Adam
13-12-2011, 15:28
ja mam 2 dziennie starty, i grzeje tylko w 2 taryfie a temp w domu 23+ jak nie wieje 24+, CWU temp 75C+, dla mnie Zirius to mistrzostwo świata:D, chyba wytawie fakture frmie za pisanie postów na tym forum heheheh

Ta pompa jest fajna. Ale najwieksze zagrozenie jakie widze - uszkodzenie wezownicy ktora pracuje w tym zbiorniku akumulacyjnym i w ktorej rozpreza sie gaz. Nie dalej jak 2-3 tyg temu pekla mi wezownica miedziana w dwuletnim zbiorniku CWU (niemiecki - BEKO), stad traktuje takie zagrozenie jako realne.

autorus
13-12-2011, 15:35
chwilka, odnośnie tego ziriusa, przewody są zakopywane na głębokość 0,8m? To nie jest przypadkiem jakaś pomyłką?

piwopijca
13-12-2011, 15:37
Troche off-topic, BEKO nie jest czasem tureckie?

Pzdr.

Liwko
13-12-2011, 15:38
CWU temp 75C+

Tylko po co? Do wanny wystarczy 45, a wyższe temperatury na zbiorniku to większe straty dobowe. Nie widzę sensu grzania do takich temperatur.

Liwko
13-12-2011, 15:44
I jeszcze jedno, do siebie bym takiego grzmota nie zmieścił. Z tego powodu musiałem powiesić dwa mniejsze zbiorniki po 120l.

autorus
13-12-2011, 15:58
Cos cienkie macie te cop, tu każda pompa ma powyżej 5 ;)

http://pompyciepla24.info/images/tabela1_big.jpg

Ze strony

http://pompyciepla24.info/pompy_ciepla.html

puzondm
13-12-2011, 16:15
Ta pompa jest fajna. Ale najwieksze zagrozenie jakie widze - uszkodzenie wezownicy ktora pracuje w tym zbiorniku akumulacyjnym i w ktorej rozpreza sie gaz. Nie dalej jak 2-3 tyg temu pekla mi wezownica miedziana w dwuletnim zbiorniku CWU (niemiecki - BEKO), stad traktuje takie zagrozenie jako realne.

samo z siebie nie pęknie, poza tym dokładnie ten sam układ jest w glikolówkach tylko że zamiast w zbiorniku to w wymienniku, także myślę że to mała przesada, luty na twardo tylko od pc do zbiornika reszta bez łączeń, zero strachu adaś:D

puzondm
13-12-2011, 16:54
Cos cienkie macie te cop, tu każda pompa ma powyżej 5 ;)

http://pompyciepla24.info/images/tabela1_big.jpg

Ze strony

http://pompyciepla24.info/pompy_ciepla.html

nie patrz na to, firmy sprzedające pc bredzą pisząc takie rzeczy, to jest marketing, sprawa jest prosta, producent sprężarki która chcesz mieć w pc podaje Cop dla konkretnej sprężarki, reszta to zazwyczaj straty, ktoś kto w materiałach reklamowych pisze takie rzeczy dla glikolówki to ma nierówno pod sufitką, dlatego na stronie thermogolva masz COP sprężarek, nie zapominaj że w warunkach laboratoryjnych.

puzondm
13-12-2011, 17:01
Nie kumam jak cwu może być na poziomie 75st?

hehe może być nawet do 100C w górnej warstwie zbiornika, jak grunt jest wilgotny i jest dobry uzysk ciepła, jest to wynikiem tego że gaz po sprężeniu ma temperaturę nawet do 120C, gaz przechodząc przez zbiornik akumulacyjny w jego górnej warstwie czyli tam gdzie pierwszy raz przekazuje temp na wodę- woda jest najgorętsza, spływa w wężownicy na sam dół i tam ma już temp 35+, mieszacz wody kotłowej pobiera z góry lub z dołu zbiornika potrzebną temp by wpuścić w obieg odpowiednia wodę CO.

puzondm
13-12-2011, 17:07
chwilka, odnośnie tego ziriusa, przewody są zakopywane na głębokość 0,8m? To nie jest przypadkiem jakaś pomyłką?

gaz po rozprężeniu może zmrozić DZ do temp -15, więc jakbyśmy zakopali przewody głębiej to byśmy spowolnili czas regeneracji DZ, nie zapominajmy że te 0,8m to zalecana głębokość dla południowej Szwecji, u nas jak zakopiesz na 0,6 to tez się nic nie stanie, pamiętam jak się o tym dowiedziałem od firmy to spanikowałem i zacząłem sprawdzać w innych firmach co sprzedają PC z BP czy to nie jest jakiś wałek, teraz się z tego śmieję, no ale niewiedza budzi lęk:D

autorus
13-12-2011, 17:15
Powiem ci ze to zaczyna być bardzo ciekawe co piszesz :) Głębokości że tak powiem śmieszne. Takie akurat żeby to szpadlem zrobić.

Daga&Adam
13-12-2011, 17:23
Troche off-topic, BEKO nie jest czasem tureckie?

Pzdr.

Dwa lata temu to wlasciwie jeszcze byl BLOMBERG, teraz blomberg to BEKO. Pisze mi na nim made in germany no i wszystko po niemiecku jest :-)

Daga&Adam
13-12-2011, 17:29
samo z siebie nie pęknie, poza tym dokładnie ten sam układ jest w glikolówkach tylko że zamiast w zbiorniku to w wymienniku, także myślę że to mała przesada, luty na twardo tylko od pc do zbiornika reszta bez łączeń, zero strachu adaś:D

Wiesz, ja mojej wezownicy tez naprawde nie pomoglem ;-) A mimo wszystko pekla :( Woda z CWU (czyli o cisnieniu wodociagowym) przedostala sie (dziurka musiala byc bardzo malutka bo naprawde wolno cisnienie roslo) ze zbiornika CWU, przez wezownice - do ukladu z buforem i podlogowka. Wchodze do "kotlowni" a tam na manometrze przy buforze (1000l!) wskazowka na maksimum (skala do 2,5bar) - myslalem ze zejde na zawal jak to zobaczylem bo mam jeszcze drugi manometr 8bar ;) Dobrze ze mam reduktor na wodociagu ustawiony na 3,5bar (w wodociagu mam 7!) i tylko lekko kapal zawor bezpieczenstwa 3,5bar wlasnie przy buforze. Piszesz, ze dokladnie ten sam uklad jest w glikolowkach - a ja na rysunku widze, ze w tym zbiorniku masz normalna wezownice ? W glikolowce nie ma wezownicy. Sa wymienniki plytowe - owszem, one tez sie moga rozszczelnic ale jednak prawdopodobienstwo uszkodzenia wezownicy z miedzi w buforze jest wieksze.

Mysle ze ta moja wezownice mogl dobic nieprawidlowy transport (prawdopodobnie zbiornik mozna transportowac wylacznie pionowo), tym niemniej weozwnica pekla dopiero po dwoch latach uzytkowania!

dargoth
13-12-2011, 18:02
QQQQ. Pyxis Wasze działania wspierają szarą strefę, nie da się prowadząc legalną firmę z ZUSAMI, Podatkami, i masą innych kosztów kopać za 70 zł (przy ON za 5,60), ani pojechać do klienta i naprawiać lodówkę stosując stawkę roboczogodziny niższą niż 100 zł. To jest działanie nieuzasadnione ekonomicznie. Oczywiście jak podziała się na kradzionej ropie za 3 zł, koparce "pożyczonej" bez wiedzy szefa i w godzinach pracy "na etacie" operatora - to wszystko jest możliwe, ale to działanie krótkowzroczne - bo za rok będziesz psioczył, że jeszcze nie masz kanalizy, że się opierdzielają i wolno idzie robota - a ja się pytam jak ma iść skoro operatorzy zamiast kanalizy robią fuchy u was za 70 zł. Podobnie z naprawą lodówki - pewnie, że można za 50 zł/h, ale potem nie płacz, że nie masz drogi, albo przedszkola dla dziecka - bo skąd masz je mieć, skoro Twój fachowiec nie zapłacił w życiu ani złotówki podatku.
Przepraszam za off-top, ale widzę że jakkolwiek słuszne dążenie do ograniczania kosztów - przybiera u niektórych znamiona chorobowe i to choroby, która ujawni się po wielu latach dojrzewania. W podobny sposób powstały problemy kryzysowe Grecji, Włoch, Hiszpanii. Raz jeszcze przepraszam za offtop i obiecuję poprawę ;-)

Dawno nie spotkałem się z czymś takim(może dlatego, że nie oglądam tv), żeby ktoś pouczał innych popisując się jednocześnie kompletną ignorancją w temacie, o którym pisze. Zamiast wypisywać podobne bzdury na publicznym forum, radzę samemu się trochę doedukować. Na początek podstaw podstaw (powtórzenie tego słowa było zamierzone) makroekonomii.

autorus
13-12-2011, 18:09
Wszyscy przesadzacie :) Troszkę.

puzondm
13-12-2011, 18:13
Wiesz, ja mojej wezownicy tez naprawde nie pomoglem ;-) A mimo wszystko pekla :( Woda z CWU (czyli o cisnieniu wodociagowym) przedostala sie (dziurka musiala byc bardzo malutka bo naprawde wolno cisnienie roslo) ze zbiornika CWU, przez wezownice - do ukladu z buforem i podlogowka. Wchodze do "kotlowni" a tam na manometrze przy buforze (1000l!) wskazowka na maksimum (skala do 2,5bar) - myslalem ze zejde na zawal jak to zobaczylem bo mam jeszcze drugi manometr 8bar ;) Dobrze ze mam reduktor na wodociagu ustawiony na 3,5bar (w wodociagu mam 7!) i tylko lekko kapal zawor bezpieczenstwa 3,5bar wlasnie przy buforze. Piszesz, ze dokladnie ten sam uklad jest w glikolowkach - a ja na rysunku widze, ze w tym zbiorniku masz normalna wezownice ? W glikolowce nie ma wezownicy. Sa wymienniki plytowe - owszem, one tez sie moga rozszczelnic ale jednak prawdopodobienstwo uszkodzenia wezownicy z miedzi w buforze jest wieksze.

Mysle ze ta moja wezownice mogl dobic nieprawidlowy transport (prawdopodobnie zbiornik mozna transportowac wylacznie pionowo), tym niemniej weozwnica pekla dopiero po dwoch latach uzytkowania!

prawdopodobieństwo rozszczelnienia jest takie same jak w każdym układzie chłodniczym nie większe i nie mniejsze, a ludzie używają lodówek, klimatyzacji, pomp ciepła, nawet jak się rozszczelni to koszt czynnika to 80 zł breutto za 1 kg, a wchodzi do mojego układu 3,5kg, to śmieszy koszt w porównując do kosztu glikolu

puzondm
13-12-2011, 18:15
I jeszcze jedno, do siebie bym takiego grzmota nie zmieścił. Z tego powodu musiałem powiesić dwa mniejsze zbiorniki po 120l.

zboiornik akumulacyjny 70/70/180 500l, pc 90/60/60

puzondm
13-12-2011, 18:19
Tylko po co? Do wanny wystarczy 45, a wyższe temperatury na zbiorniku to większe straty dobowe. Nie widzę sensu grzania do takich temperatur.

w BP jest inaczej z ustawianiem temp CWU, w sumie to jej się nie ustawia, CWU jest "odpadem" grzania wody kotłowej, jak ustawiam grzanie wody CO na 35C, to cwu jako odpad mam na poziomie 75C w górnej warstwie zbiornika, a COP dla sprężarki wtedy jest 4+, więc grzeje wode nie na 75 tylko na 35C.

ponds79
13-12-2011, 18:26
Hello, podzielę się swoimi wynikami z użytkowania PC.
Dom 180m kw, PC IVT 9kW. Dom niezamieszkany, wszędzie podłogówka, ocieplenie zewnętrzne 15cm. CO ustawione na 17 stopni, CWU na 35 stopni.

Średnie dzienne zużycie w listopadzie, to 15 kWh.

rwxw
13-12-2011, 18:51
ktoś kto w materiałach reklamowych pisze takie rzeczy dla glikolówki to ma nierówno pod sufitką
Ale to jest dla bezpośredniego parowania.

wihajster
13-12-2011, 19:00
do tego mozna czynnik odzyskac nie prawdaz panie wihajster ;) - ktory jest tu najdrozszy - bo filterki mocno potanialy ;)
a roboczogodzina nie musi byc na poziomie 100zł - nie umniejszajac - lekko trza pomyslec o obnizce cen za serwis ;)
odpompowanie czynnika 10min,sprawdzenie szczelnosci 10min, plukanie azotem 10min , jeszcze raz szczelnosc 10min , o czym zapomnialem 20min
nie jestem montujacym klimatyzacje czy podobne urzadzenia - NIE CIERPIE NACIAGACZY ;)
ot i rekomentarz
Czynnik się odzyskuje, ale z innych względów. Aby nie wypuszczać do atmosfery.
Do układu zawsze ładuje się NOWY czynnik zwłaszcza przy mieszaninach.
Ale Ty nie masz bladego pojęcia a zabierasz głos...

...Więc nawet nie wspomnę ile kosztuje naprawdę wymiana sprężarki wraz z całą "otoczką" bo dostaniesz zawału.

PS
O wolnym rynku też chyba nie masz pojęcia. To on reguluje ceny a nie Ty.
Jak dotąd, ceny usług systematycznie ROSNĄ a nie spadają.

QQQQ
13-12-2011, 19:06
Czynnik się odzyskuje, ale z innych względów. Aby nie wypuszczać do atmosfery.
Do układu zawsze ładuje się NOWY czynnik zwłaszcza przy mieszaninach.
Ale Ty nie masz bladego pojęcia a zabierasz głos...

...Więc nawet nie wspomnę ile kosztuje naprawdę wymiana sprężarki wraz z całą "otoczką" bo dostaniesz zawału.

PS
O wolnym rynku też chyba nie masz pojęcia. To on reguluje ceny a nie Ty.
Jak dotąd, ceny usług systematycznie ROSNĄ a nie spadają.

oki
to ile u Ciebie kosztuje przeglad okresowy PCi P-W?

i tak z ciekawosci ile kosztuje u Ciebie wymiana problemowej sprezarki? - nie obawiaj sie zazylem medykament ;)

wihajster
13-12-2011, 19:14
Pompami P-W się nie zajmuję. Na szczęście nie muszę.

QQQQ
13-12-2011, 19:29
Pompami P-W się nie zajmuję. Na szczęście nie muszę.

rozumiem za nie ma na tym sianka ;)
a w gruntowej ?

wihajster
13-12-2011, 19:44
Nie, to na gruntowej "nie ma sianka" bo nie ma potrzebnych przeglądów.
Na serwisach p-w dobrze się zarabia bo trzeba regularnie dbać o te urządzenia aby służyły.
Ja nie zajmuję się pompami powietrznymi z innych względów.

QQQQ
13-12-2011, 19:49
Nie, to na gruntowej "nie ma sianka" bo nie ma potrzebnych przeglądów.
Na serwisach p-w dobrze się zarabia bo trzeba regularnie dbać o te urządzenia aby służyły.
Ja nie zajmuję się pompami powietrznymi z innych względów.

no oki
ale ile kosztuje wymiana sprezarki w gruntowce ?

puzondm
13-12-2011, 19:54
no oki
ale ile kosztuje wymiana sprezarki w gruntowce ?

moim skromnym zdaniem nie powinno przekroczyć 500 zł do rączki, sprężarka ZH z katalogu 1200 euro, plus 4kg R407 jeśli doszło do rozszczelnienia układu, czynnik około 80 zł za kg

mppm
13-12-2011, 19:57
Witam wszystkich.Przepraszam że tak się wcinam ale mam jedno pytanie do obeznanych w temacie ,czy posiadając w piwnicy 15 000 litrów wody w zbiornikach można ją wykorzystać do zasilania pc ?

QQQQ
13-12-2011, 20:04
moim skromnym zdaniem nie powinno przekroczyć 500 zł do rączki, sprężarka ZH z katalogu 1200 euro, plus 4kg R407 jeśli doszło do rozszczelnienia układu, czynnik około 80 zł za kg

dzieki za wycene, ale i tak bede czekal na wihajstra :)

puzondm
13-12-2011, 20:06
Witam wszystkich.Przepraszam że tak się wcinam ale mam jedno pytanie do obeznanych w temacie ,czy posiadając w piwnicy 15 000 litrów wody w zbiornikach można ją wykorzystać do zasilania pc ?

lepiej zrób w nich zacier na bimber:D

wihajster
13-12-2011, 20:46
no oki
ale ile kosztuje wymiana sprezarki w gruntowce ?
Dla Ciebie wymienię gratis. Zapłacisz za samą sprężarkę ;)

QQQQ
13-12-2011, 20:49
Dla Ciebie wymienię gratis. Zapłacisz za samą sprężarkę ;)

czemu sie chowasz - proste pytanie prosta odpowiedz

wihajster
13-12-2011, 20:53
Raz: sprawa ustalana indywidualnie. Różne "warunki" więc zbyt wiele czynników wpływa na koszty.
Dwa: może tajemnica handlowa?
Pozwól więc że nie odpowiem na to proste pytanie.

QQQQ
13-12-2011, 22:05
Raz: sprawa ustalana indywidualnie. Różne "warunki" więc zbyt wiele czynników wpływa na koszty.
Dwa: może tajemnica handlowa?
Pozwól więc że nie odpowiem na to proste pytanie.

wnioski:
brak jasnosci
jak znajdziesz jelenia - w mysl zasady codziennie budzi sie nowy tylko trzeba go znalezc :)
wymiana sprezarki to nie operacja na otwartym sercu, gdzie nie wiadomo co sie zdazy
sa tu okreslone czynnosci do wykonania - ale ja sie nie znam, wiec nie bede o nich pisal :)
tajemnica - jaka tajemnica - boisz sie tych co ich juz naciagnales zeby tego nie przeczytali - a tak latwo zrobic sobie tu grono zwolennikow na przyszlosc ...
ciemnote ludziom wciskasz ze zus, podatki itp , kazdy kto prowadzi dzialalnosc i ma pracownikow zna to od podszewki - ja tez.

pozwol ze bede nalegal

wihajster
13-12-2011, 22:19
wnioski:
brak jasnosci
jak znajdziesz jelenia - w mysl zasady codziennie budzi sie nowy tylko trzeba go znalezc :)
wymiana sprezarki to nie operacja na otwartym sercu, gdzie nie wiadomo co sie zdazy
sa tu okreslone czynnosci do wykonania - ale ja sie nie znam, wiec nie bede o nich pisal :)
tajemnica - jaka tajemnica - boisz sie tych co ich juz naciagnales zeby tego nie przeczytali - a tak latwo zrobic sobie tu grono zwolennikow na przyszlosc ...
ciemnote ludziom wciskasz ze zus, podatki itp , kazdy kto prowadzi dzialalnosc i ma pracownikow zna to od podszewki - ja tez.

pozwol ze bede nalegal

To co o mnie piszesz jest mało eleganckie.
Odnoszę wrażenie że nawet OBRAŹLIWE.

QQQQ
13-12-2011, 22:37
To co o mnie piszesz jest mało eleganckie.
Odnoszę wrażenie że nawet OBRAŹLIWE.

hello
jako instalator PCi mozesz wycenic ile bedzie kosztowac wymiana sprezarki, czy nie?

po moich postach i Twoich odpowiediach takie wnioski same cisna sie na usta/klawiature

ponowie - proste pytnie =prosta odpowiedz
ja w mojej dzialalnosci jaka prowadze mam zawsze obiektywizm, mozliwosc wyceny przed wykonaniem uslugi itd. - jako ze jestes instalatorem od dluzszego czasu - tak mysle- to wiesz ile czasu to zajmuje i co trzeba zrobic zeby ja wymienic- sprezarke na taka sama.

20 postow wczesniej mogles wycenic ta "upierdliwa" wymiane sprezarki i nastepne 19postow pewnie wogole by sie nie pojawilo :)
a za ta wycene mysle ze 3/4 forum pomiarzy jak nie cale byloby ci wdzieczne , a tak uzytkownicy PCi pewnie mysla jak ja - tylko uzykownik - ktory potrafi obserwowac :)

Liwko
13-12-2011, 22:39
Powiedz mi wihajster, czy już wymieniałeś komuś sprężarkę w PC? Jeżeli tak, to opisz sytuację.

jasiek71
13-12-2011, 22:45
piszemy o czyms zupelnie innym
PCi pozwoli zesc o 2-3tys rocznie mniej za prad - pod warunkiem ze nie jestes pracownikiem ktorejs ze spolek energetycznych i nie masz jakichkolwiek specjalnych upustow na prad
poniewaz
mam u siebie 60% oswietlenia LED i 40% na zarowkach energooszczednych( tam gdzie zapala sie swiatlo na krotki czas) + laptop + tv led +kuchnia cala w pradzie guzo gotujemy i pieczemy - i nie widze mozliwosci zeby zejsc z rachunkiem za prad ponizej 450-500zł za 2 m-ce , ale to o mnie.
bez 2 zdan taki budynek jaki masz z instalacja wodnego ogrzewania podlogowego i PCi i odpowiednim jej ustawieniem dalaby te oszczednosci - uwierz mi bo mam podobne ocieplenie
znow troszke o mnie - nie mialem tej zimy nizszej temp niz 22stC, a standartem jest 23stC
i jezeli ty zuzywasz 1000kWh wiecej ode mnie w listopadzie - cieplym listopadzie - to ile wiecej zuzyjesz w zimnym styczniu(o ile bedzie zimny - czego bysmy sobie nie zyczyli zapewne obydwoje)
ja zuzyje ok 4500kWh na caly sezon , ty ok 12000kWh - moze 11000kWh na co i cwu
porownaj wielkosc i kubature naszych grzanych powierzchni - dodaj to ile ucieka mi ciepla przez nieogrzewane poddasze, i ok 25m2 szyb ogrodu zimowego
jezeli sie pomylilem - to mnie popraw, i sprawdz jaki miales stan licznika na poczatku listopada 2010 i 2011

widzę że "rura ci zmiękła":P
od razu powiem ci że zszedłbyś u mnie max 4000 kwh nocnej taryfy
też mam większość oświetlenia LED, w lecie widać oszczędności a w zimie według głównych liczników nie widać różnicy...
zresztą HenoK już zdążył to wytłumaczyć;)
odnośnie tej różnicy pomiędzy tobą a mną w zużyciu energii...
o te 1000 kwh rozbiegliśmy się przez dwa miesiące (podałem datę od do )
gdybyś pofatygował się poczytać troszkę w moim dzienniku to dowiedział byś się że w październiku miałem awarię mojego układu wentylacyjnego i przez ok. dwa tygodnie miałem ciągłą wymianę powietrza na poziomie ok.380 m3/h przez GWC (temp. w tym czasie ok. 12* )bez rekuperacji, ja jestem cały czas na wyjazdach a żona jak to żona myślała że tak ma być, wilgotność spadła do poziomu 20% a ogrzewanie ciągle uzupełniało straty
szacunkowo myślę że ok. 300 kwh wydmuchałem z domu:mad:
odnośnie zużycia w styczniu, średnia z ostatnich lat to ok. 3-3,5 tys. kwh za dwa miesiące (styczeń-luty )
prowadzę zapiski od dawna i to jest powtarzalne
odnośnie CWU, HenoK napisał o solarze ale to akurat nie w tym budynku który nas interesuje...
tu jest zamontowany odzysk ciepła z prysznica itp. zużywamy poniżej 1000 kwh taniej taryfy na podgrzewanie wody, jakikolwiek sposób poprawienia tego jest nie uzasadniony ekonomicznie;)
jeszcze jedno...
wszyscy (prawie )chełpili się ze słonecznej jesieni i zysków ze słońca, w moim przypadku to jest praktycznie bez znaczenia bo mój budynek stoi wielką ślepą ścianą do południa, pogoda równie dobrze mogła by być deszczowa ..., zużycie energii mam powtarzalne o tej i każdej innej porze roku.

to jak z tym interesem ??;)

wihajster
13-12-2011, 22:50
>> Liwko
Z powodu awarii samej sprężarki w PC - nie.
Sprężarki wcale tak często nie padają, najczęściej to nieszczelności.
W chłodniach, etc. gdzie większość to tłokówki, zdarza się.
W pompie za to miałem np. przypadek że ze sprężarki wylałem 1,5 litra wody oprócz oleju. Po rozszczelnieniu parownika. O dziwo sprężarka przeżyła!!

Liwko
13-12-2011, 22:52
>> Liwko
Z powodu awarii samej sprężarki w PC - nie.
Sprężarki wcale tak często nie padają, najczęściej to nieszczelności.
W chłodniach, etc. gdzie większość to tłokówki, zdarza się.
W pompie za to miałem np. przypadek że ze sprężarki wylałem 1,5 litra wody oprócz oleju. Po rozszczelnieniu parownika. O dziwo sprężarka przeżyła!!

A długo już masz z pompami do czynienia?

wihajster
13-12-2011, 23:03
A długo już masz z pompami do czynienia?
Zapomniałem o ostatnim przypadku - ale to dlatego że jeszcze sprężarka działa. Ale jej koniec jest bliski.
Zaciera się sprężarka Mitsubishi w PC Nibe. W starszym modelu, teraz montują Copelanda.

A w chłodnictwie od prawie 20lat, pompami od ponad 10. Od 5 lat PC to >>50% działalności.

Liwko
13-12-2011, 23:18
No to super. Miód na nasze serca:)
Możesz coś opisać w tym temacie?
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174839-Najstarsze-dzia%C5%82aj%C4%85ce-pompy-ciep%C5%82a/page5

Zigobar
13-12-2011, 23:18
wihajster
A to ciekawe, sądziłem, że po rozszczelnieniu się wymiennika "do wewnątrz" sprężarkę szlag trafi. A jesteś w stanie stwierdzić, czy stało się to w czasie pracy, czy postoju sprężarki?

wihajster
13-12-2011, 23:25
Zigobar:
Też tak sądziłem. Ale jakimś cudem przeżyła. Osuszanie trwało prawie tydzień, podwyższona temperatura plus non-stop pompa próżniowa. Kilkukrotne płukanie z wymianą oleju. Działa.
Parownik oczywiście wymieniony, PC Viessmann.

wihajster
13-12-2011, 23:28
czy stało się to w czasie pracy, czy postoju sprężarki?
Podczas pracy na 100%, inaczej nie zamroziłoby parownika. Woda "weszła" pewnie później...

Zigobar
13-12-2011, 23:48
Ponieważ podoba mi się Twoje "zdroworozsądkowe" podejście do konstrukcji PC [konkretnie - zwymiarowanie wymienników], więc [przy okazji] mam pytanie:
czy w "markowych" [drogich] PC również spotykasz się czasem z wymiennikami, które uważasz za zbyt małe [żle dobrane]?

wihajster
13-12-2011, 23:59
Powiedziałbym że przeciwnie.
Ale trafiają do mnie też takie "składaki" gdzie podniesiono moc pompy przez wymianę sprężarki na większą zostawiając całą resztę (wymienniki od "szóstki", sprężarka "dycha"). I nawet działa, wiadomo kosztem czego.

QQQQ
14-12-2011, 10:47
widzę że "rura ci zmiękła":P
od razu powiem ci że zszedłbyś u mnie max 4000 kwh nocnej taryfy
o te 1000 kwh rozbiegliśmy się przez dwa miesiące (podałem datę od do )
gdybyś pofatygował się poczytać troszkę w moim dzienniku to dowiedział byś się że w październiku miałem awarię mojego układu wentylacyjnego i przez ok. dwa tygodnie miałem ciągłą wymianę powietrza na poziomie ok.380 m3/h przez GWC (temp. w tym czasie ok. 12* )bez rekuperacji, ja jestem cały czas na wyjazdach a żona jak to żona myślała że tak ma być, wilgotność spadła do poziomu 20% a ogrzewanie ciągle uzupełniało straty
szacunkowo myślę że ok. 300 kwh wydmuchałem z domu:mad:
zużywamy poniżej 1000 kwh taniej taryfy na podgrzewanie wody, jakikolwiek sposób poprawienia tego jest nie uzasadniony ekonomicznie;)


to jak z tym interesem ??;)

nie wymieklem tylko doszly nowe okolicznosci :)
fakt nie zadalem sobie trudu - ale ty rowniez nie dopisales ze wieksze zuzycie ze wzgledu na....
przy moim zalozeniu - ze zyskujac 7k kWh * 0,325 (II taryfa) - wychodzilo 2250zł/rok oszczednosci
na cwu sie nie zaoszczedzi to fakt

do interesu wrocimy na wiosne jak przezyjemy caly sezon ;)

qlesh
14-12-2011, 11:17
W zeszłym roku kupiłem Nibe 1245 12kw z odwiertem 6x50m , z projektem prac geologicznych , elementami kotłowni itp za ok 52 tyś brutto. Jestem bardzo zadowolony. Nie podam gdzie kupiłem , nie chcę być posądzony o reklamę. Dodam tylko , że firma montowała u mnie jeszcze podłogókę ok 310 m2 więc może dlatego taka promocja była

a mogę prosić namiar na maila [email protected]

Dzięki

aadamuss24
14-12-2011, 11:23
Dla tych bardziej zainteresowanych kosztami wymiany sprężarki czy innych napraw proponuję ustalić co ma wchodzić w zakres tzw. wymiany sprężarki. Czy tylko ktoś przyjeżdża i wymienia element czy robi coś jeszcze.
Jakakolwiek awaria pompy ciepła jest zazwyczja powiązana z czymś jeszcze o czym nawet klient czy serwisant na początku nie wiedzą a zaczyna się dziać bo coś się zepsuło.
Wymieni ktoś samą sprężarkę a za dwa dni się okaże, że DZ za małe i zamarza ale tego nie widać od razu. Do kogo klient będzie miał pretensje, że nie działa ? - do tego który wymieniał sprężarkę :) Ten który to zrobił za grosze nawet nie odbierze telefonu :(
Wymiana sprężarki z cały sprawdzeniem instalacji to często kilka wyjazdów do klienta i kilkanaście godzin spędzonych w kotłowni bo coś tam czasami się blokuje a nie powinno.
Te kilkanaście godzin pracy każdy może sobie sam przeliczyć według dowolnych stawek tylko czy później znajdzie się ktoś kto zrobi to w tej cenie ?
Często można znaleźć bardzo dobrego taniego chłodnika ale nie ogarnia on tematu ogrzewania bo się tym nie zajmuje, rzadko można trafić na takiego który ogarnia i instalację i pompę ciepła, niestety mało takich :(
Do wyceny pozostaje jeszcze kwestia dostępu do samej pompy ciepła i sprężarki w niej zamontowanej - czasami to mocno wydłuża czas naprawy.
Pół biedy jak faktycznie sprężarka jest zepsuta po kilku latach eksploatacji i padła z zużycia ale gorzej jeśli coś tam dzieje się tylko czasami.
Robienie próżni to też nie jest 10 minut tylko dużo, dużo dłużej.
Nie wymieniać czynnika gdy sprężarka miała bardzo wysoką temperaturę ? chyba bym się nie zdecydował.
Lepiej by było aby wypowiedział się ktoś kto miał coś wymieniane/naprawiane i podał faktyczną cenę za naprawę a nie pytać ile by coś kosztowało gdyby się zepsuło :)
Cenę robocizny łatwo ustalić np. przy wymienie regulatora czy płytki elektrycznej ale wymianę sprężarki to już raczej trudniej.
Ogólnie serwis pomp ciepła może być droższy niż np. serwis kotłów gazowych - na 100% dużo bardziej czasochłonna jest naprawa pompy ciepła. Pozostaje jeszcze kwestia dostępności serwisu i o ile użytkownik kotła gazowego jest jakoś związany ze swoim serwisantem bo robi przeglądy kotła to użytkownik pompy ciepła wychodzi z założenia, że pompa jest bezobsługowa i przeglądów nie robi (pomijajm świadomych forumowych użytkowników którzy potrafią przynajmniej sami filtry wyczyścić : ) więc później jako takiego "swojego" serwisu nie ma.
Ufff ale się rozpisałem
Mogę być po części zaliczony do każdej z grup: sprzedający, kupujący, montujący, użytkownik, serwisant - do wyboru jak kto woli więc wypowiedź jest mocno subiektywna :)
pozdr adam

qlesh
14-12-2011, 11:35
Jak patrzę na te ceny na stronce to jakoś dziwnie przekonany jestem że czegos w tej ofercie glesh brakuje. Sama pompa Zirius m2-7 to cena 35 tys netto wiem ze mogą dac jakiś rabat no ale ile 10 % więcej raczej nie więc z Vatem nawet 8% to daje 34 tys. Podłogówka po 90 licząc a licza pewnie po 100 przy ponad dwustu m2 daje kwotę powiedzmy te 20 tys.a gdzie reszta do kotłowni. Glesh wstaw może wycene z tej firmy

Proszę, to jest bez podłogówki:
W skład oferowanego zestawu wchodzą:
• Pompa ciepła Zirius M2-14,
• 5 pętli kolektora ziemnego odługości 70 m każda, rozkładane w układzie
poziomym (rury miedziane pokryte tellurem zakopane na głębokości 0,8m –
1,0m),
• zbiornik akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz sterowaniem.
Cena prezentowanego zestawu w podstawowej wersji Zirius M2-14 scroll:
Pompa ciepła plus zbiornik aku. – 61 700 SEK netto + 8%VAT ~ 33 250 PLN brutto.
Przewody kolektora d.z. - 22 500 SEK netto + 23%VAT ~ 13 800 PLN brutto.
Koszt wykonania dolnego źródła (pow. około 500 m2) oraz montażu i uruchomienia
zestawu pompy ciepła do zbiornika akumulacyjnego wynosi 5 500 PLN brutto.
Uśredniony koszt montażu kotłowni (od zbiornika akumulacyjnego do instalacji budynku) z
jednym obiegiem grzewczym z materiałami (rury, kształtki, pompy, grupa bezpieczeństwa,
naczynie wyrównawcze itp.) ~ 3800 PLN brutto, (koszt zależny od zastosowania rodzaju
pompy obiegowej w instalacji ogrzewania podłogowego).
Łączny koszt zestawu wynosi: ~ 56 350 PLN brutto*
*(koszt zestawu na podstawie ceny zakupu NBP korony szwedzkiej z dnia wystawienia faktury Vat)

vega1
14-12-2011, 11:50
mam pytanie, jaka jest różnica między zwykłymi pompami dedykowanymi do domów a pompami ciepła basenowymi? Znalazłem dość niedrogą gruntową pompę ciepła tyle że jest to pompa do ogrzewania basenu. A czym to się różni?

puzondm
14-12-2011, 12:37
mam pytanie, jaka jest różnica między zwykłymi pompami dedykowanymi do domów a pompami ciepła basenowymi? Znalazłem dość niedrogą gruntową pompę ciepła tyle że jest to pompa do ogrzewania basenu. A czym to się różni?

z tego co słyszałem to pc dedykowane do basenu maja podobno wyższy stopień sprężania bo muszą przygotowywać wodę o wyższych temperaturach ale to tyle co słyszałem od instalatora, jakbyś miał symbol sprężarki z tej pompy to by było można coś powiedzieć a tak....

vega1
14-12-2011, 16:09
http://keno-energy.com/pdf/wodnenew.pdf

pierwsza z góry. DO wyboru z 3 czynnikami chłodzącymi R417A, R407C i najdroższa z R410. Moc mi odpowiada tylko czemu ona jest "basenowa"?

plusfoto
14-12-2011, 16:22
Przepływ (l/h): 2000

vega1
14-12-2011, 16:36
no tak, ale czy to jest kłopot zmniejszyć przepływ? Pytam czy jest sens sobie zawracać głowę, bo być może jest to kwestia zmiany pompy? A może jednak całkiem inna konstrukcja, i sobie odpuścić?

Liwko
14-12-2011, 16:40
http://keno-energy.com/pdf/wodnenew.pdf

pierwsza z góry. DO wyboru z 3 czynnikami chłodzącymi R417A, R407C i najdroższa z R410. Moc mi odpowiada tylko czemu ona jest "basenowa"?

Nie ma podanego nawet COP przy odpowiednich temperaturach, brak sterownika do współpracy z CO i CWU. To jest zwyczajna pompa dedykowana do basenów i to pewnie od wiosny do jesieni.

vega1
14-12-2011, 16:54
to nie jest pompa powietrzna więc może pracować cały rok :)

Liwko
14-12-2011, 17:01
to nie jest pompa powietrzna więc może pracować cały rok :)

A jaka???

vega1
14-12-2011, 17:06
o k... czyżbym źle doczytał? :(

Liwko
14-12-2011, 17:11
o k... czyżbym źle doczytał? :(

Tam nie ma nic o DZ, a skoro nie ma to zapewne jest powietrzna. Pewnie sprawdza się od +10;)

vega1
14-12-2011, 17:19
teoretycznie na stronie pisze że są to pompy woda-woda, ale zerkam poniżej i widzę pompe powietrze woda. No i zgłupiałem teraz...

autorus
14-12-2011, 17:21
dajcie sobie spokój :)

autorus
14-12-2011, 18:46
Proszę, to jest bez podłogówki:
W skład oferowanego zestawu wchodzą:
• Pompa ciepła Zirius M2-14,
• 5 pętli kolektora ziemnego odługości 70 m każda, rozkładane w układzie
poziomym (rury miedziane pokryte tellurem zakopane na głębokości 0,8m –
1,0m),
• zbiornik akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz sterowaniem.
Cena prezentowanego zestawu w podstawowej wersji Zirius M2-14 scroll:
Pompa ciepła plus zbiornik aku. – 61 700 SEK netto + 8%VAT ~ 33 250 PLN brutto.
Przewody kolektora d.z. - 22 500 SEK netto + 23%VAT ~ 13 800 PLN brutto.
Koszt wykonania dolnego źródła (pow. około 500 m2) oraz montażu i uruchomienia
zestawu pompy ciepła do zbiornika akumulacyjnego wynosi 5 500 PLN brutto.
Uśredniony koszt montażu kotłowni (od zbiornika akumulacyjnego do instalacji budynku) z
jednym obiegiem grzewczym z materiałami (rury, kształtki, pompy, grupa bezpieczeństwa,
naczynie wyrównawcze itp.) ~ 3800 PLN brutto, (koszt zależny od zastosowania rodzaju
pompy obiegowej w instalacji ogrzewania podłogowego).
Łączny koszt zestawu wynosi: ~ 56 350 PLN brutto*
*(koszt zestawu na podstawie ceny zakupu NBP korony szwedzkiej z dnia wystawienia faktury Vat)

Temat do zjedzenia :) tylko te cholerne waluty głupieją. No i w końcu to chyba ich najmocniejsza pompa.

plusfoto
14-12-2011, 18:58
A czy przypadkiem ja zmniejszysz przepływy - oczywiście jeżeli będzie taka możliwość bo nie wiemy co jest w środku - to nie wyrządzi się krzywdy jakimś elementom? Jeśli zmniejszymy średnicę to czy to pompy wytrzymają a co z ciśnieniem wtedy? Tak sobie tylko gdybam. Ponad to dla jakich warunków są podane wartości? 0/35, czy 10/35 a może 15/50

photos
14-12-2011, 19:03
kazda pompa ma jakies obliczone przeplywy. Np moja gruntowka musi miec minimum 1050 ltr/h. Ale ja dalem wyzszy bo zbyt duza delta jest jak zrobie taki maly przeplyw

aksamitka
15-12-2011, 08:49
ja rozwazam zirius M2-7 ( cena z montazem 45800)ale kurs korony dosc wysoki, oraz ecpopwer c7 cena z montazem 32200 a wiec roznica dośc znacząca, mam tez oferte na pompe Natea 7,2 kW ( cena 9833 euro wraz z podlogówka czyli ok 45 300) czy ktos zna pompy Natea?

photos
15-12-2011, 09:24
ja rozwazam zirius M2-7 ( cena z montazem 45800)ale kurs korony dosc wysoki, oraz ecpopwer c7 cena z montazem 32200 a wiec roznica dośc znacząca, mam tez oferte na pompe Natea 7,2 kW ( cena 9833 euro wraz z podlogówka czyli ok 45 300) czy ktos zna pompy Natea?
Na innym forum jest gośc, który je sprzedaje. Może udzieli Ci info na ten temat. Natea są taj jak Zirius z bezpośrednim parowaniem.

rydzadam
15-12-2011, 09:53
piszesz głupoty...
przy takim liczeniu to zawsze wyjdzie wielka różnica...
w rzeczywistości ok.1200-1500 przy domu ok. 150m2
ja za cały prąd na posesji z CO, CWU, oświetleniem, pieczeniem, WM,kosiarką itp. płacę ok.5000zł rocznie, przy takich liczeniach wychodziło by że mając PC mieścilibyśmy się w 2000zł za cały prąd zużywany przez gospodarstwo domowe, wiadomo że tak nie jest...
tak dla odniesienia cały dom kosztował mnie ok. 260 tys. razem z meblami, AGD itp., oczywiście większość "tymi ręcami"...
koszty mam podobne jak przeciętne mieszkanie w bloku
powiedz mi ile kosztuje przeciętny dom tej wielkości z PC wykończony na tip top, dowiesz się w tedy dlaczego kable (o wygodzie nie wspomnę )
jak by ci całoroczny COP pompy wyszedł na poziomie 5, to pisałbyś że utrzymanie domu kosztuje cie pięć razy taniej niż na czystym prądzie ??

mogę udostępnić tobie mój dom żebyś zamontował mi PC razem z całą instalacją za kwotę ok.26 tys. (twoje 18 tys. różnicy plus 8 tys. moja instalacja CO i CWU ), wszystko tu pięknie opiszemy, porobimy fotki...
ale jak nie uda się tobie zejść o te trzy klocki rocznie ze zużyciem energii to nie zapłacę ci ani grosza ...
jak zejdziesz powyżej to dostaniesz kilka klocków ekstra...( o reklamie nie wspomnę )
wchodzisz ???
zapomniałbym ...
na wszystko ma być 10 lat gwarancji, jak na moje kable;)

Masz podlicznik za instalację CO i CWU ? Bo jeśli nie masz, to nigdy się nie dowiesz, ile płacisz za grzanie centralnego i wody użytkowej. Ja nie piszę głupot, tylko korzystam z danych, które podają z podliczników użytkownicy PC - RZECZYWISTYCH danych, a nie szacunków. Może wszyscy piszą głupoty, albo nie potrafią odczytać kilowatów z licznika energii w swoim domu ?
My zużywamy średnio dziennie 7,5 kWh po odliczeniu pracy pompek od CO i CWU, a jest nas pięcioro, trzy kompy, akwarium przez 14 godzin, TV, pralka i zmywarka codziennie i wszystkie inne elektryczne rupiecie, jakie każdy ma w domu. Wychodzi rocznie jakieś 2700-2800 kWh, czyli jakieś 1600 zł rocznie w taryfie G11. W G12, gdybym potrzebował do grzania prądem lub PC wyszłoby najwyżej 1300 zł rocznie. Przy 5000 zł za cały prąd wychodzi, że grzanie kosztuje Cię 3500 - 4000 zł, ale tego się nie dowiemy, bo (chyba) nie masz podlicznika, czy jednak masz ? To i tak nieźle jak na kabelki, bo ja tyle zużywam na opał (drewno+pelet/ekogroszek) w domu ok. 120 m2, który niestety nie jest zbyt dobrze ocieplony.
Co do kosztów domu, to planowałem jakieś 360, a wyszło póki co 430. I tak uważam, że nie przestrzeliłem mocno kosztów.
Co do COP, to 3 jest więcej niż realną wartością dla gruntówki wliczając oczywiście wszystkie pompki, sterowniki, itp. Przy dobrej instalacji i odwiertach COP wychodzi w granicach 3,2-3,4 (wartości wzięte z życia, nie z teorii).
Nie widzę problemu w zrobieniu CO opartej na PC gruntowej 7-8 kW poniżej 20 tys. + plus koszt kompletnej podłogówki i zasobnika CWU.
Co z tego, że masz na kable gwarancję 10 lat. Jak coś piardnie po roku, to co - zwrócą Ci za parkiety, czy zerwane płytki ? Czy tylko za wadliwy kabel. Z drugiej strony prawdę mówiąc nie sądzę, żeby kabel się schrzanił przez następne kilkadziesiąt lat, ale to samo dotyczy rurek podłogówki, więc nie ma to znaczenia. Nie słyszałem też, żeby PC same w sobie się psuły przy prawidłowo zrobionej instalacji DZ i GZ, a rozmawiałem z instalatorami (niezależnymi) i trochę poczytałem w niecie na ten temat.

Liwko
15-12-2011, 11:18
ponad 400 instalacji w polsce z tego co piszą,
oraz ecpopwer c7 maja może ze 100 instalacji max.


Strzelasz. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby było odwrotnie.

puzondm
15-12-2011, 11:54
Strzelasz. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby było odwrotnie.

trochę strzeliłem wiedza z przed 2 lat:D jak wybierałem swoją

Daga&Adam
15-12-2011, 12:12
trochę strzeliłem wiedza z przed 2 lat:D jak wybierałem swoją

No dobra Puzondm - chyba trzeba oficjalnie powiedziec, ze jestes sprzedawca pomp Ziriusa w Thermogolv, chyba uzytkownicy forum powinni to wiedziec - Twoj uprawiany tani marketing az kipi, szkoda ze nawet nieoficjalnie nie chcesz sie do tego przyznac. Uwazam jednak ze trzeba wylozyc "kawe na lawe", wiec oto dowod dla wszystkich uzytkownikow tego forum:

http://www.thermogolv.pl/kontakt/


Przedstawiciel - Wrocław
D***** M********
[email protected]
tel.: +48 693 133 300

Gdzie mieszka Puzondm? W szymanowie kolo Wroclawia. Jaki puzondm ma telefon? Sam sie kiedys pochwalil:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4718165&viewfull=1#post4718165

http://szyna.civ.pl/puzondm.jpg

Nieladnie tak klamac na forum mister Danielu, sprzedawco Ziriusow :)

Liwko
15-12-2011, 12:16
Od dłuższego czasu byłem o tym przekonany, teraz mam dowód. Koniec miłej dyskusji z tym panem, nie lubię fałszywych ludzi.
Poza tym, te wszystkie jego wyliczenia są warte funta kłaków, sprytny marketing, nic więcej.

Daga&Adam
15-12-2011, 12:52
Od dłuższego czasu byłem o tym przekonany, teraz mam dowód. Koniec miłej dyskusji z tym panem, nie lubię fałszywych ludzi.
Poza tym, te wszystkie jego wyliczenia są warte funta kłaków, sprytny marketing, nic więcej.

Liwko ja Cie prosze - sprytny ?? :-) To marketing na poziomie przedszkola!! Dlugo wytrzymywalem ale ostatnie posty w ktorych oficjalnie pisze ze nie ma z Thermogolvem nic wspolnego i powinni mu fakturke wystawic za opinie na forum - plus te dokladne obliczenia, wzrosty kursow korony, ten fanatyzm co do marki i rodzaju pompy. Wyklinanie glikolowek i z czapy brane argumenty za bezposrednim parowaniem (i przekoloryzowana przewaga w stosunku do innych pomp)... To troche przesada! Wielu z nas tutaj pompy sprzedaje i promuje "swoich" producentow ale powinno to sie odbywac w obiektywny sposob, z uzyciem prawdziwych argumentow, a nie w tak falszywy sposob. No trudno, mleko sie wylalo :)

autorus
15-12-2011, 12:53
Mam podobne zdanie do addiq :) ogólnie mi nie przeszkadza ale chciałbym wiedzieć szczególnie ze się pytałem.

photos
15-12-2011, 12:55
I co juz Zirius sie tak bardzo nie podoba hehe. Niby nic złego nie napisał ale jednak juz jest jakaś nieufność.


dla mnie Zirius to mistrzostwo świata:D, chyba wytawie fakture frmie za pisanie postów na tym forum heheheh
Teraz to wcale sie nie dziwie ale chyba Głupio tak samego siebie obciążać :P

jasiek71
15-12-2011, 13:28
Masz podlicznik za instalację CO i CWU ? Bo jeśli nie masz, to nigdy się nie dowiesz, ile płacisz za grzanie centralnego i wody użytkowej.
ja mam wszystko opomiarowane w domu...
każda pętla ogrzewania ma własny licznik, bojler też...
w całym domu i pod mam w sumie kilkadziesiąt czujników temperatury...
mam wgląd na większość parametrów jakie mnie interesują, swoją wiedzę mam opartą na obserwacjach i doświadczeniach...

może jestem dziwakiem ale to takie hobby:p

Liwko
15-12-2011, 13:32
Sprytny-znaczy szeptany
Na innym forum przeczytałem, że zachód wycofuje się z pomp z bezpośrednim parowaniem. Powód? Po kilku latach w wielu przypadkach wykryto mikro nieszczelności:P Ja bym nie zaryzykował.

aksamitka
15-12-2011, 13:33
cena z montazem 45800 BRUTTO )ale kurs korony dosc wysoki - zmienił się o 5 groszy nie ma paniki:D, a masz 30 lat doświadczenia fabryki megathermi i 20 lat doświadczenia thermogolv i ponad 400 instalacji w polsce z tego co piszą,
oraz ecpopwer c7 cena z montazem 32200 - jeśli dobrze kojarzę to jest chyba cena netto, jeśli tak to trzeba doliczyć 23% do DZ i 8% do pc, a to jest "młoda" firma maja może ze 100 instalacji max.
dla mnie takie argumenty są istotne co zmniejsza mi prawdopodobieństwo braku problemów w przyszłości.
napisz też jaki typ DZ w ecopower ci dali ile metrów

ecopower 29900 netto + 8% VAT 450m2 kolektora poziomego

niby 5gr to nic ale przy caosci to juz 340 netto

plusfoto
15-12-2011, 13:40
ja mam wszystko opomiarowane w domu...
każda pętla ogrzewania ma własny licznik, bojler też...
w całym domu i pod mam w sumie kilkadziesiąt czujników temperatury...
mam wgląd na większość parametrów jakie mnie interesują, swoją wiedzę mam opartą na obserwacjach i doświadczeniach...

może jestem dziwakiem ale to takie hobby:p
Jeśli tak to podaj ile zużyłeś prądu i w której taryfie tylko na ogrzewanie i CWU i stanie się jasność. Myślę że wszyscy tak powinni robić bo inaczej zamazuje się obraz faktów i powstają dziwne mity i niedomówienia. :rolleyes:

jasiek71
15-12-2011, 13:49
Jeśli tak to podaj ile zużyłeś prądu i w której taryfie tylko na ogrzewanie i CWU i stanie się jasność. Myślę że wszyscy tak powinni robić bo inaczej zamazuje się obraz faktów i powstają dziwne mity i niedomówienia. :rolleyes:

w tym momencie ci nie powiem gdyż jestem na wyjeździe i będę za tydzień w domu
w dzienniku robie zapiski i można sobie zerknąć, jak jakieś inne informacje to tam pytać:yes:
odnośnie CWU to ok. 2,6 kwh na dobę średnio(trochę wcześniej coś pisałem na ten temat )

photos
15-12-2011, 13:52
A no w tym że celowo nie chciałes sie ujawnic. Wiedziałes bowiem że wówczas Twoje zachwalanki na temat tego Ziriusa beda brane jako reklamę i nikt w 100 % nie uwierzy w to co piszesz, wiadomo czerpiesz z tego korzyści. Mnie uzytkownikowi pompy to nie przeszkadza ale jakym był potencjalnym zainteresowanym to mocno bym sie wkur... jakby sie okazało ze gość który mocno doradza abym kupił taka pompe, bo on taką ma, świetnie sie sprawuje, a na koniec okazałby sie że jest sprzedawcą tych pomp....

puzondm
15-12-2011, 13:54
Sprytny-znaczy szeptany
Na innym forum przeczytałem, że zachód wycofuje się z pomp z bezpośrednim parowaniem. Powód? Po kilku latach w wielu przypadkach wykryto mikro nieszczelności:P Ja bym nie zaryzykował.

nawet jeśli instalacja miałaby się rozszczelnić to jej napełnienie nie jest kosztem który powala 80 zł x 3-5 kg R 407, biorąc pod uwagę iż dzieje się to bardzo rzadko jeśli ktoś przy pracach ziemnych rozwali przewód, bardziej kłopotliwe jest rozszczelnienie z glikolem, poza tym Liwko nie zapominaj że masz dokładnie takie same ciśnienia co ja w swojej pompie w kierunku do wymiennika także jeśli twierdzisz że się rozszczelnia to rozszczelnia się też i tobie.

autorus
15-12-2011, 14:03
odnośnie hydrauli to prawdopodobnie uda mi się go odwiedzić w piątek w wawie :)

Liwko
15-12-2011, 14:06
A no w tym że celowo nie chciałes sie ujawnic. Wiedziałes bowiem że wówczas Twoje zachwalanki na temat tego Ziriusa beda brane jako reklamę i nikt w 100 % nie uwierzy w to co piszesz, wiadomo czerpiesz z tego korzyści. Mnie uzytkownikowi pompy to nie przeszkadza ale jakym był potencjalnym zainteresowanym to mocno bym sie wkur... jakby sie okazało ze gość który mocno doradza abym kupił taka pompe, bo on taką ma, świetnie sie sprawuje, a na koniec okazałby sie że jest sprzedawcą tych pomp....

Dokładnie. Pisanie, jestem szczęśliwym użytkownikiem, sprawuje się świetnie, brałbym tylko z bezposrednim, a zapominając dodać, że się na nich właśnie zarabia jest żałosne, bo jak się okazuje, prędzej czy później mleko się rozleje i jest smród. Jak widzisz, nie tylko ja się czuję oszukany, dla mnie straciłeś wiarygodność i tyle. Żeby nie było ci już tak łatwo bez reklamy z boku, do puki takiej nie umieścisz, będę po każdym twoim poście o tym komunikował:P Zabawie się w cichego moderatora:D

photos
15-12-2011, 14:08
widzę że wg ciebie "sprzedawca prawdy ci nie powie", zauważ że nie sprzedaję na łamach forum pomp ciepła, tylko biorę udział w dyskusji i obiektywnie się wypowiadam podając racjonalne argumenty, udowodnij że jest inaczej, gdybym pisał przy każdym swoim komentarzu że sprzedaje pc Zirius dopiero byłaby afera że reklamuje Ziriusa, i tak źle i tak nie dobrze
A czy wihajster albo hydrauli piszą w każdym poście ze sprzedają i montują??
Ja absolutnie nie podważam Twojej wiedzy jako instalatora, ale zaufanie do produktu już nie jest takie jakie mogłoby być.

autorus
15-12-2011, 14:10
nawet jeśli instalacja miałaby się rozszczelnić to jej napełnienie nie jest kosztem który powala 80 zł x 3-5 kg R 407, biorąc pod uwagę iż dzieje się to bardzo rzadko jeśli ktoś przy pracach ziemnych rozwali przewód, bardziej kłopotliwe jest rozszczelnienie z glikolem, poza tym Liwko nie zapominaj że masz dokładnie takie same ciśnienia co ja w swojej pompie w kierunku do wymiennika także jeśli twierdzisz że się rozszczelnia to rozszczelnia się też i tobie.

Z tym rozszczelnieniem to nie jestem taki do końca przekonany bo jak damy taką plastikowa rure jak u adiqq , to z nią sie na prawdę nic złego stać nie może, bo to zwykły plastik i sądzę nie obrażając adiqq ze ta rura to go przeżyje.

Ale jak jest mowa o rurze miedzianej która jest zakopana 0,8m pod gruntem i bez problemowo może podmarzać to już taki pewien nie jestem :( Rozumiem w domu gdzie temp jest ok 20st cały czas to trudno żeby sie cos rozszczelniło. Ale przy zmianach temperatury rzędu 0-10 st to już sobie mogę to jakoś wyobrazić.

Ale to są tylko moje dywagacje i nie wiem czy to ma sens.

photos
15-12-2011, 14:14
Dla jasności, ja tez jestem sprzedawcą, ale pokryć dachowych. Wypowiadam się czasem w temacie dachów, choć moja obecność na tym forum jest spowodowana instalacja pompy u siebie, czyli potrzebowałem informacji. W temacie dachów często udzielam porad odnośnie wykonawstwa, nie materiału i nigdzie nie napisałem jakim produktem handluje i że jest on THE BEST

edit. jak pomyślałem to właściwie bardzo rzadko jestem w dziale dachy...cały czas siedze tutaj na pompach :)

puzondm
15-12-2011, 14:16
Z tym rozszczelnieniem to nie jestem taki do końca przekonany bo jak damy taką plastikowa rure jak u adiqq , to z nią sie na prawdę nic złego stać nie może, bo to zwykły plastik i sądzę nie obrażając adiqq ze ta rura to go przeżyje.

Ale jak jest mowa o rurze miedzianej która jest zakopana 0,8m pod gruntem i bez problemowo może podmarzać to już taki pewien nie jestem :( Rozumiem w domu gdzie temp jest ok 20st cały czas to trudno żeby sie cos rozszczelniło. Ale przy zmianach temperatury rzędu 0-10 st to już sobie mogę to jakoś wyobrazić.

Ale to są tylko moje dywagacje i nie wiem czy to ma sens.

nie rozszczelnia się, rura pe ma normę do 10 barów, a na miedzianej sa robione próby na 25barów, w rurze miedzinej po rozprężeniu płynie gaz 2-3barów, co ma się tutaj rozszczelnij prędzej rura PE na szwie

autorus
15-12-2011, 14:16
Ja mam za to bardzo dużo wspólnego z budownictwem a najwięcej jak odwiedzę castoramę :)

photos
15-12-2011, 14:22
w moim przypadku uważam że instalacja BP jest the best, może zacznij sprzedawać dachówki które są twoim zdaniem najlepsze będzie to wiarygodne:D
a skąd wiesz co ja uważam za najlepsze...
Pisałem Ci juz ja nie mam zamiaru pisać o produkcie który sprzedaje. Czasem komuś coś doradzę odnośnie okien dachowych itp ale ja nie pisze rzeczy typu kupuj tylko szwedzka blachę bo jest ona najlepsza na rynku. Juz nie wspominajac o marce. Dodam dla jasnosci że w nie chwalę szwedzkiej blachy, mam na ten temat inne zdanie :)


nie piszą o tym w każdym poście,
To było pytanie retoryczne adiqq :)

rydzadam
15-12-2011, 14:47
nie rozszczelnia się, rura pe ma normę do 10 barów, a na miedzianej sa robione próby na 25barów, w rurze miedzinej po rozprężeniu płynie gaz 2-3barów, co ma się tutaj rozszczelnij prędzej rura PE na szwie

Rura PE nie ma żadnych szwów :)

puzondm
15-12-2011, 14:49
Rura PE nie ma żadnych szwów :)

"szwów" nie w sensie dosłownym


O to nie byłoby takie trudne, jak sprzedajesz i z tego (tylko lub też) żyjesz, to nie możesz być obiektywny.
Wiesz, jest taka stara paremia rzymska: nie można być sędzią we własnej sprawie.
Jedno wyklucza drugie.

A przecież Zirius broni się sam. Sam rozważałem jej zakup i instalację.

Po co Ci to chłopie było ??

jestem na tym forum jako użytkownik nie jako sprzedawca, to jest zresztą niezgodne z regulaminem forum, proszę pokazać post w którym sprzedaję pc, mam prawo zachwalać pompę której używam bo jestem jej użytkownikiem, tak jak zachwalają swoje inni, wszystkich nas dotyczy to samo prawo, nie złamałem żadnego prawa


żart to może i byłby w sytuacji gdybym napisał to ja - zwykły użytkownik który udziela informacji na temat instalacji i sprzętu który ma u siebie zainstalowany - tak- wtedy można uznać to za żart, gdybym napisał że Ecopol musi mi płacić za reklamę.
W twoim przypadku sytuacja jest zupełnie inna, bo napisałeś to, ukrywając fakt że montujesz/sprzedajesz PC tej firmy - zarabiasz na Ziriusach, a w tym wątku robisz sobie reklamę i szukasz klientów - co jest sprzeczne z regulaminem tego forum

wyciąg z regulaminu:
2.4 Zastrzeżenia dodatkowe:
a) Każdy dany Portal będący własnością MURATOR S.A. może określić warunki techniczne
zamieszczania Materiałów, w szczególności liczbę zdjęć, format itp.
b) Nie jest dozwolone zamieszczanie wypowiedzi w blogach i na forum, zdjęć, komentarzy, które:
• zawierają dane osobowe i teleadresowe,
• są reklamami lub promocją działalności gospodarczej własnej lub obcej,
• zawierają treści uznawane jako SPAM, nie będące tematycznie związane z Portalem lub
konkretnym działem Portalu i stanowią treści przypominające komunikaty i ogłoszenia,

zauważ że nie złamałem prawa, natomiast złamał je @adam bo bez mojej zgody posłużył się moimi danymi osobowymi,
nie sprzedawałem na łamach forum i proszę poczytać moje posty

Daga&Adam
15-12-2011, 14:56
zauważ że nie złamałem prawa, natomiast złamał je @adam bo bez mojej zgody posłużył się moimi danymi osobowymi,
nie sprzedawałem na łamach forum i proszę poczytać moje posty

Kolego ja tylko zacytowalem fragment strony ktora jest dostepna dla wszystkich.

Liwko
15-12-2011, 15:01
@liwko jakim prawem piszesz takie rzeczy, wszystkie moje dane podane o zużyciu są prawdziwe

A któż to wie, ewidentnie straciłeś na wiarygodności. Nigdy nie przeczytałem na forum oficjalnie, że żyjesz z Ziriusów, to było skrzętnie ukrywane, a to nie fer w stosunku do innych forumowiczów. Zachwalanie tylko jednego rozwiązania i negowanie innego (chcesz to podam przykład) bo samemu się na tym zarabia, jednocześnie nie informując o tym śmierdzi na odległość. Przykro mi, ja już tobie i w to co piszesz nie wierzę.

rydzadam
15-12-2011, 15:05
widzę że wg ciebie "sprzedawca prawdy ci nie powie", zauważ że nie sprzedaję na łamach forum pomp ciepła, tylko biorę udział w dyskusji i obiektywnie się wypowiadam podając racjonalne argumenty, udowodnij że jest inaczej, gdybym pisał przy każdym swoim komentarzu że sprzedaje pc Zirius dopiero byłaby afera że reklamuje Ziriusa, i tak źle i tak nie dobrze

A to niby co ?? cytuję: "...pozatym Zirius ma lepszą sprawność o min 25%+ czyli mniejsze zużycie...". Ciekawe skąd aż tak bardzo większa sprawność o min. 25% ? Przecież to bzdura jakaś. Naciągactwo, po którym zacząłem mocno się obawiać, że jednak jesteś przedstawicielem firmy, a do tamtego momentu (cytat) wierzyłem jeszcze we wszystkie "niezaprzeczlne zalety" Ziriusa i w ogóle BP. Teraz wyszło szydło z worka.

To też jest niezłe, cytuję: "... wyślij mi na priv adres mailowy to odeślę ci listę klientów którzy mają Ziriusa po okresie gwarancji 5 letniej, dostałem ją około 2 lat temu z Thermogolvu jak sprawdzałem ich firmę, wybierzesz sobie kilku klientów koło siebie umówisz się i zobaczysz instalację z Ziriusem ewentualnie zapraszam do siebie na wódeczkę i oględziny..."

Jesteś spryciarzem, który do pewnego momentu nawet dość dobrze się ukrywał, ale to już przeszłość. Wiem już z usług jakiej firmy na pewno nie skorzystam, chociaż zostało mi do podjęcia decyzji jakieś 2-3 latka.

Pozdrawiam i życzę sukcesów marketingowych, ale już w bardziej eleganckim stylu.

photos
15-12-2011, 15:08
Taa a podczas wodeczki pyk umówke i montujemy Ziriusika :P

puzondm
15-12-2011, 15:15
A to niby co ?? cytuję: "...pozatym Zirius ma lepszą sprawność o min 25%+ czyli mniejsze zużycie...". Ciekawe skąd aż tak bardzo większa sprawność o min. 25% ? Przecież to bzdura jakaś. Naciągactwo, po którym zacząłem mocno się obawiać, że jednak jesteś przedstawicielem firmy, a do tamtego momentu (cytat) wierzyłem jeszcze we wszystkie "niezaprzeczlne zalety" Ziriusa i w ogóle BP. Teraz wyszło szydło z worka.

To też jest niezłe, cytuję: "... wyślij mi na priv adres mailowy to odeślę ci listę klientów którzy mają Ziriusa po okresie gwarancji 5 letniej, dostałem ją około 2 lat temu z Thermogolvu jak sprawdzałem ich firmę, wybierzesz sobie kilku klientów koło siebie umówisz się i zobaczysz instalację z Ziriusem ewentualnie zapraszam do siebie na wódeczkę i oględziny..."

Jesteś spryciarzem, który do pewnego momentu nawet dość dobrze się ukrywał, ale to już przeszłość. Wiem już z usług jakiej firmy na pewno nie skorzystam, chociaż zostało mi do podjęcia decyzji jakieś 2-3 latka.

Pozdrawiam i życzę sukcesów marketingowych, ale już w bardziej eleganckim stylu.
nie tylko Zirius ma proszę Pana lepszą sprawność ale wszytkie pc z bezpośrednim parowaniem, jest to prawda powszechnie znana,
natomiast dla osób znających prawa termodynamiki jest to oczywiste że brak wymiennika skutkuje zwiększeniem sprawności więc niezumiem dlaczego
się tak Pan irytuje.

autorus
15-12-2011, 15:16
Ja bym jednak proponował napisać ze kolega to sprzedaje bo liwko nie odpuści i zresztą słusznie.

mam wiec kilka pytań, np czy części systemu można kupować oddzielnie?
Czy DZ można wykopać samemu a wy już te rury włożycie sami?

photos
15-12-2011, 15:18
np czy części systemu można kupować oddzielnie?
Czy DZ można wykopać samemu a wy już te rury włożycie sami?
wszystko mozna autorus, wszystko :) nawet pompy po cichaczu na forum opylać :lol2:

autorus
15-12-2011, 15:23
wszystko mozna autorus, wszystko :) nawet pompy po cichaczu na forum opylać :lol2:

No nie dadzą się dopytać :)

Konkretnie to mi chodziło o rurki do tego kolektora itp

photos
15-12-2011, 15:26
No nie dadzą się dopytać :)

Konkretnie to mi chodziło o rurki do tego kolektora itp
Wiem że Neura, pompa z BP przysyła juz pompy z zamontowanym kolektorem i wpuszczonym gazem, tu pewnie jest podobnie, gwarantuje to szczelnosć.

puzondm
15-12-2011, 15:28
Ja bym jednak proponował napisać ze kolega to sprzedaje bo liwko nie odpuści i zresztą słusznie.

mam wiec kilka pytań, np czy części systemu można kupować oddzielnie?
Czy DZ można wykopać samemu a wy już te rury włożycie sami?
prace które trzeba zrobić przy wykonaniu DZ to zakopanie i ułożenie rur oraz obsypanie piaskiem, jedną pętle zakupuje się w 4 h jeśli w ziemi nie ma niespodzianek, jakbyś chciał to zrobić sam to koszt z koparką wyjdzie ci podobny a tracisz 5 letnią gwarancję. Zagięcie przewodu może spowodować znaczą utratę wydajności DZ dlatego lepiej samemu tego nie robić.

photos
15-12-2011, 15:31
Ciekawe jak byś te rurki przeprowadził przez ścianę budynku ?
W Neura nie ma tego problemu, bo wszystko jest na zewnątrz.
A to prawda

puzondm
15-12-2011, 15:48
Ten temat był na FM dyskutowany już kilka lat temu, chyba nawet w tym wątku.
Byłaby to prawda, gdyby podobne były powierzchnie wymienników i były one umieszczone w podobnych warunkach.
Ponieważ jednak powierzchnia rurek wymiennika PC z PB jest zdecydowanie mniejsza od powierzchni rur PCi glikolowych, a ponadto pracują one w innych warunkach temperaturowych, to sprawa nie jest wcale taka jednoznaczna.
Jak każde rozwiązanie PCi z BP mają zalety i wady. Warto o tym pamiętać i ... pisać.

Jakie twoim zdaniem Henok są wady systemu bezpośredniego parowania w stosunku do glikolówek?

Liwko
15-12-2011, 16:43
- kłopot z CWU (przy Ziriusie i przepływowym grzaniu możliwy dwutakt sprężarki po zarośnięciu wymiennika kamieniem)

Czyli przy takim rozwiązaniu najlepiej zastosować stację uzdatniania wody? Ok, stacja fajna, ale to następny koszt.

autorus
15-12-2011, 16:47
prace które trzeba zrobić przy wykonaniu DZ to zakopanie i ułożenie rur oraz obsypanie piaskiem, jedną pętle zakupuje się w 4 h jeśli w ziemi nie ma niespodzianek, jakbyś chciał to zrobić sam to koszt z koparką wyjdzie ci podobny a tracisz 5 letnią gwarancję. Zagięcie przewodu może spowodować znaczą utratę wydajności DZ dlatego lepiej samemu tego nie robić.

Ok, a czy wykopujecie dół np 300m2 czy tylko rowki na przewód?
I przy piasku na jaką głębokość zakopujecie?


Czyli przy takim rozwiązaniu najlepiej zastosować stację uzdatniania wody? Ok, stacja fajna, ale to następny koszt.

Stacja uzdatniania to nie problem, ja mam i jest ok. I następny domek też będzie miał musowo :)

Liwko
15-12-2011, 16:56
Słuszna uwaga HenoK.

Liwko
15-12-2011, 16:58
Stacja uzdatniania to nie problem, ja mam i jest ok. I następny domek też będzie miał musowo :)

To ja też wiem, z autopsji;)
Ale, jeżeli ktoś ma twardą wodę, to do instalacji PC z BP musi sobie doliczyć stację bo inaczej może zaboleć?

autorus
15-12-2011, 17:02
No to jasne oczywiście. Ile ci soli idzie? I skąd brać sól? Jak pisałem ja kupuje pastylki w castoramie po ok 40zł za worek 25kg.

puzondm
15-12-2011, 17:05
Ok, a czy wykopujecie dół np 300m2 czy tylko rowki na przewód?
I przy piasku na jaką głębokość zakopujecie?

najlepiej wykopać rowki łyżka 30 cm, jeśli miałbyś glinę to mógłbyś to zrobić nawet w swoim zakresie do wykopu naszłoby tylko wody, a w przypadku piasku boki mogą się pozarywać więc trzeba to robić na bieżąco razem z wkładaniem przewodów do ziemi, głębokość max 0,8-1m, od budynku odległość 1,5 i od innych instalacji ogrodzeń, odległość od sąsiedniego przewodu pętli 1 m. Głębiej lepiej nie dawać bo powstała ewentualna zmarzlina musi się regenerować. W przypadku gruntu suchego piaszczystego warto przedłużyć długość pętli z 60m do 70m, zwiększoną wielkością kolektora zrekompensujemy wtedy mniejszy uzysk z z tytułu suchego gruntu.

autorus
15-12-2011, 17:08
Czyli rozumiem ze macie jakaś mini koparkę i ona to wszystko robi?

Liwko
15-12-2011, 17:08
No to jasne oczywiście. Ile ci soli idzie? I skąd brać sól? Jak pisałem ja kupuje pastylki w castoramie po ok 40zł za worek 25kg.

25kg około 3 miesiące. Kupuje w sklepie instalacyjnym za 25zł

autorus
15-12-2011, 17:10
cholercia tak tanio , a niech cię. No to muszę poszukać innego źródełka . Tylko do castoramy mam najbliżej, Po prostej to jakieś 800m :(

puzondm
15-12-2011, 17:21
Nie jestem Henokiem, ale warto ten wątek poczytać od początku...

- powrót oleju do sprężarki
- przewymiarowanie sprężarki kosztem COP byleby ten olej wrócił
- kłopot z CWU (przy Ziriusie i przepływowym grzaniu możliwy dwutakt sprężarki po zarośnięciu wymiennika kamieniem)

ad 1 i2,
pierwsze 2 punkty dotyczą tylko i wyłącznie układów z DZ pionowym, w zakresie 2 metrów wysokości obciążenie dla sprężarki z tego tytułu jest znikome.
ad 3. w zbiorniku Ziriusa wymiennik to bufor gdzie woda kotłowa jest zamknięta i pod ciśnieniem, praktycznie nie dolewa się wody do CO, więc kamień się nie pojawi ze strony wody kotłowej, jeśli idzie o kamień który miałby się pojawić w środku rury miedzianej to zależy to od jakości stosowanej wody i zapewniam Pana że rury poza wymiennikiem też spotka to samo jeśli w układzie będzie tak złej jakości woda, ale o takim przypadku nie słyszałem, jeśli chodzi o wymiennik "wężownicę" którą przepływa gaz rozgrzewający wodę kotłową to nie ma możliwości za kamienienia tejże wężownicy ponieważ woda CO nie jest przepływowa czyli nie są dostarczane nowe związki mineralne do zbiornika. Jeśliby nawet tak się stało że z jakiś powodów że zakamieniona zostanie wężownica od strony wody CO, to tylko spadnie wydajność odbieranego ciepła i poza tym nic się nie stanie.


Jakich świadectw ?

popatrz na powyższe swoje posty, pogadajmy lepiej o wadach BP


cholercia tak tanio , a niech cię. No to muszę poszukać innego źródełka . Tylko do castoramy mam najbliżej, Po prostej to jakieś 800m :(

pójdź do jakiejś hurtowni instalacyjnej i poproś byle instalatora aby ci kupił sól


Czyli rozumiem ze macie jakaś mini koparkę i ona to wszystko robi?

instalatorzy przyjeżdżają ze swoja koparką, 5x70 to praca na 2 dni łącznie z zaworem rozprężnym na zewnątrz.

autorus
15-12-2011, 17:41
O co chodzi z tym olejem?

puzondm
15-12-2011, 18:38
O co chodzi z tym olejem?

rury w DZ nie powinny być kładzione niżej niż 2 metry licząc od wysokości sprężarki, czyli jak masz domek tak jak Adiqq że kolektor DZ jest pochyły i im dalej do pc tym niżej, i przekroczysz te magiczne 2 metry to producent nie daje gwarancji na taki system CO, tłumaczy się to tym że olej ze sprężarki płynący razem z gazem musi być ciągnięty z powrotem na np 3 barach do sprężarki i to znacznie obciąża sprężarkę czyli skraca jej żywotność, ale jest to chuchanie na zimne producenta, moim zdaniem przesadne, inne firmy np polska Fonko, robi BP na odwiertach pionowych do 30 metrów i ich instalacji działają już od ponad 5 lat, a korki olejowe nie powstają bo jak tłumaczą wystarczy to wyregulować na prędkości przepływu gazu - czy tak można nie wiem chłodnika trza o to zapytać.

fotohobby
15-12-2011, 20:14
Pofobnie sobi Sofath z Caliane:
http://www.sofath.pl/caliane/

dla pompy 9kW - trzy sondy po 30m każda.

autorus
15-12-2011, 20:30
Poszukaj :)

DiunaWO
15-12-2011, 21:48
Jakich świadectw ?
Nie ładnie, nie ładnie.
Jeszcze dzisiaj było.

tomek131
15-12-2011, 22:44
Sprzedawcy,sprzedawcy wszędzie sprzedawcy,jeśli już nie sprzedawcy to instalatorzy.Masakra co na tym forum się zrobiło.

Daga&Adam
15-12-2011, 22:53
Sprzedawcy,sprzedawcy wszędzie sprzedawcy,jeśli już nie sprzedawcy to instalatorzy.Masakra co na tym forum się zrobiło.

Instalatorzy moga podzielic sie praktycznymi radami dot. pomp. Przeciez jezeli instaluja pompy jakiegos producenta - mieli jakies racjonalne powody ku temu :) Sam puzondm pisze z sensem (czasem cos palnie ale ogolnie jego wypowiedzi sa na wysokim technicznym poziomie), czasem cos przekoloryzuje. Niestety zawalil, ze nie przyznal odrazu, ze sprzedaje te pompy lub ma z nimi cos wspolnego. Przeciez nikt by mu tego nie wypominal - jezeli produkt jest dobry to sam sie obroni. A dobrze miec przeciez na forum znajomego obeznanego w takim typie pomp :) Teraz jego zaufanie jest mocno nadszarpniete - no bo jak tu ufac komus kto tak usilnie bronil sie przed tym ze nie jest instalatorem, ani sprzedawca pomp? Przeciez jest.. Moze i jest uzytkownikiem (tak jak ja uzytkuje pompe Ecopolowa) ale jest tez sprzedawca! Teraz najsensowniej byloby jakby przedstawil papiery od psychologa, ze ma rozdwojenie jazni - mysle ze wszyscy bysmy mu to wybaczyli :-)

fotohobby
15-12-2011, 23:27
Nie popadajmy w przesadę :)
Wygląda na to, ze o tym, że puzondm zarabia na Ziriusie nie wiedzieli głównie aktualni użytkownicy PC, bo Ci, którzy wchodzili tu i pytali o nie otrzymywali przedwstępną ofertę na PW (a czasem i w treści postu), jak np ja.

QQQQ
16-12-2011, 01:19
Sprzedawcy,sprzedawcy wszędzie sprzedawcy,jeśli już nie sprzedawcy to instalatorzy.Masakra co na tym forum się zrobiło.

jezeli z tego forum po toim poscie do henkoka znikna na zawsze - henkok. clarnet i niewielu ktorzy maja pojecie o PCI to kogo zapytasz???

ci dwaj - tak mysle - to autorytet tego watku

edit - a kilka osob ma pojecie

rydzadam
16-12-2011, 08:09
nie tylko Zirius ma proszę Pana lepszą sprawność ale wszytkie pc z bezpośrednim parowaniem, jest to prawda powszechnie znana,
natomiast dla osób znających prawa termodynamiki jest to oczywiste że brak wymiennika skutkuje zwiększeniem sprawności więc niezumiem dlaczego
się tak Pan irytuje.

Tak się składa, że jestem chemikiem i to praktykiem zawodowo, a na termodynamice zęby zjadłem na studiach :) Pisanie, że BP to większa sprawność o minimum 25% to farsa taka sama, jak Vizir w reklamie, który usunie plamy z Bóg wie czego w 30 stopniach :)

photos
16-12-2011, 09:10
Tak się składa, że jestem chemikiem i to praktykiem zawodowo, a na termodynamice zęby zjadłem na studiach :) Pisanie, że BP to większa sprawność o minimum 25% to farsa taka sama, jak Vizir w reklamie, który usunie plamy z Bóg wie czego w 30 stopniach :)
No jak...na szkoleniach mówili inaczej :P :P

tomek131
16-12-2011, 09:55
HenoK ,robienie świadectw energetycznych a sprzedawanie np.pomp to dwie różne rzeczy.Zresztą,nigdy nie odczułem z Twoich postów ,że coś sprzedajesz,a Twój wkład w pomoc ludziom na forum też wygląda inaczej niż tych wszystkich sprzedawców czy instalatorów,którzy latają po wszystkich wątkach i bezustannie zachwalają to co sprzedają lub instalują i zachwalają ,że niby mają ,używają i jest super.Kolega od Ziriusa ewidentnie bezczelnie naganiał na Ziriusa i aż to biło w oczy.
Są tutaj też inni jak hydrauli ,jak indiana i jeszcze paru - montują lub sprzedają pompy,wentylacje ,ale nie kryją tego i potrafią obiektywnie doradzić
Dla mnie ta cała przygoda ze sprzedawcami zaczęła się na wątku Legalett i od tego czasu czuję obrzydzenie do zaowalowanych sprzedawców.Dla mnie to naciągactwo i tyle

tomek131
16-12-2011, 10:06
jezeli z tego forum po toim poscie do henkoka znikna na zawsze - henkok. clarnet i niewielu ktorzy maja pojecie o PCI to kogo zapytasz???

ci dwaj - tak mysle - to autorytet tego watku

edit - a kilka osob ma pojecie


Teraz wróciłem stroną i przeczytałem Twój post.
Odpowiadam - mój post NIE BYŁ DO HENOKA !!.Akurat HenoK ,to osoba ,którą bardzo cenię (choć nie zawsze się z nim zgadzam) i wielokrotnie o tym mówiłem.HenoK niczego nie sprzedaje.To że robi świadectwa powinno zostać ,bo robi to na pewno dobrze i wielu może chcieć skorzystać.Historia i wkład HenoKa w to forum są na tyle duże w porównaniu ze mną ,że siedem razy bym się zastanowił zanim bym HenoKowi zwrocił uwagę,nawet gdyby coś sprzedawał.
Zrobienie świadectwa dla domu ,a wciśnięcie komuś Ziriusa ,Legaletta czy konkretnej wentylacji mechanicznej za 25tys to zresztą dwie różne rzeczy.
Jak powyżej napisałem, są tu inni którzy sprzedają i montują i się nie kryją i doradzają (choć Ci od WM czasem gotowi jej bronić bardziej niż niepodległośći :) )
i jest ok .Nie znoszę tylko ukrytego głupiego naganiactwa

autorus
16-12-2011, 10:09
a może by tak wrócić do tematu?

autorus
16-12-2011, 10:11
znalazłem :)
pytanie: " Panie Tomaszu, mam jeszcze jedno pytanie. Jak macie rozwiazany problem działek ze spadkiem - z tego co mi wiadomo olej krążący razem z czynnikiem roboczym po jakims czasie gromadzi się w najniższym punkcie kolektora poziomego..."


odpowiedz: "W przypadku działek ze spadkiem rury kolektora układa się równolegle do spadku zbocza. O tym krążącym oleju można by już napisać bardzo gruba
książkę. Jest to nieprawda w przypadku tak dobranego kolektora ziemnego. Zjawisko takie może teoretycznie wystąpić w przypadku eksperymentów z długością i średnicą rurki czyli z tzw. "samoróbką". "

przyznam, że wtedy nie zadowoliła mnie ta odpowiedz....tym bardziej że czytałem ten wątek...

Kiedyś kilka lat temu interesowałem sie PC i coś mi właśnie świta ze było o tym oleju. Ale jakoś nie skojarzyłem ze to o bezpośrednie parowanie chodzi.
Ogólnie w oleju to ja lubię tylko śledziki :)

Liwko
16-12-2011, 10:25
nie no tak kłamać bezczelnie Henok, chcesz żebym wkleił scrinshota z twoją grafiką - nad nią znajduje się data publikacji, zarzuciłeś mi łamanie regulaminu a sam go nie zachowywałeś, tłumaczenie się że robiłeś to bo nie ma dobrych fachowców jest.............. bez komentarza. Co do reszty forumowiczów stających w obronie Henoka to hipokryzja wylewa się wam z postów.

Kilka razy przeczytałem w postach HenoKa, że robi takie świadectwa. W twoich o tym, że zarabiasz na Ziriusach ani razu. Taka subtelna różnica.

photos
16-12-2011, 10:34
Okej ja proponuje zakończyć ten spór. Wiemy już dlaczego Zirius to mistrzostwo świata według niektórych i zwyczajnie trzeba przejść do porządku dziennego z tym tematem. Natomiast wiedzę techniczną puzondm trzeba cenić, rady również, bo niejednemu może się przydać jakaś informacja.

autorus
16-12-2011, 10:35
proponuję zmienić trochę stopkę...taki mały dopisek - np. sprzedaje PC Zirius lub coś w tym stylu...

To całkiem sensowne rozwiązanie.

Liwko
16-12-2011, 10:45
To całkiem sensowne rozwiązanie.

To już jest reklama, a za reklamę trzeba zapłacić.

arecki1338
16-12-2011, 12:15
Ostatnio zauwazylem ze jakby ubylo mi czynnika r407c w zbiorniku wyrownawczym DZ, mozecie mi powiedziec co sklada sie na ten czynnik, czego dolac? Przy napelnianiu instalacji zapach wskazywal na jakas mieszanine alkoholu czy cos.

photos
16-12-2011, 12:34
R 407 to gaz który krąży w pompie. Teraz juz raczej R410. W dolnym źródle masz albo glikol albo jakiś alkohol, ale płyn, nie gaz

aadamuss24
16-12-2011, 13:01
Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej. Akumulacji wystarcza mi w zupełności do c.o. ale wodę musiałbym grzać też w drogiej taryfie.
Przez rok zużyłem ok. 8500 kWh z czego 3500 kWh poszło mi na c.o. i c.w.u.
Jednorazowy podgrzew c.w.u. to ok. 4 kWh.
Warto zmieniać to na dwie taryfy ? Tania zaczyna się od 22 czyli dosyć późno, później jeszcze dwie godziny od 13-17.
Co wybrać ? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo sam już nie wiem czy warto.
pozdrawiam adam

photos
16-12-2011, 13:05
Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej. Akumulacji wystarcza mi w zupełności do c.o. ale wodę musiałbym grzać też w drogiej taryfie.
Przez rok zużyłem ok. 8500 kWh z czego 3500 kWh poszło mi na c.o. i c.w.u.
Jednorazowy podgrzew c.w.u. to ok. 4 kWh.
Warto zmieniać to na dwie taryfy ? Tania zaczyna się od 22 czyli dosyć późno, później jeszcze dwie godziny od 13-17.
Co wybrać ? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo sam już nie wiem czy warto.
pozdrawiam adam

Ci co zmienili na dwie taryfy twierdzę że jest to kilka stówek na rok mniej. Ja mam dwie. Na razie nie mieszkam wiec używam tylko II ( do grzania C.O. Połowa taniej :) ) dlatego o tez tylko polegam na zapewnieniu uzytkowników

puzondm
16-12-2011, 13:08
Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej. Akumulacji wystarcza mi w zupełności do c.o. ale wodę musiałbym grzać też w drogiej taryfie.
Przez rok zużyłem ok. 8500 kWh z czego 3500 kWh poszło mi na c.o. i c.w.u.
Jednorazowy podgrzew c.w.u. to ok. 4 kWh.
Warto zmieniać to na dwie taryfy ? Tania zaczyna się od 22 czyli dosyć późno, później jeszcze dwie godziny od 13-17.
Co wybrać ? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo sam już nie wiem czy warto.
pozdrawiam adam

"biorąc pod uwagę ilość zużycia opłaci ci się na pewno system dwutaryfowy" error
zwróciłem uwagę na 8,5 kw zużycia, sorry, za mała różnica w skali roku ja osobiście nie zrezygnowałbym z komfortu i nie przechodziłbym w 2 taryfowy, pytanie co czyni resztę tego zużycia poza CO i CWU, jeśli możesz te zużycie przenieść w 2 taryfę to super ale jeśli nie to ci się nie opłaca, no i spadek komfortu.

ferrit
16-12-2011, 13:11
Chłopaki skończmy z tym. Karty zostały wyłożone na stół. Proponuję pozamiatać i przejść dalej do spraw PC jak w temacie.
W najbliższy czwartek synoptycy prognozują -10'C.

Liwko
16-12-2011, 13:13
Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej. Akumulacji wystarcza mi w zupełności do c.o. ale wodę musiałbym grzać też w drogiej taryfie.
Przez rok zużyłem ok. 8500 kWh z czego 3500 kWh poszło mi na c.o. i c.w.u.
Jednorazowy podgrzew c.w.u. to ok. 4 kWh.
Warto zmieniać to na dwie taryfy ? Tania zaczyna się od 22 czyli dosyć późno, później jeszcze dwie godziny od 13-17.
Co wybrać ? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo sam już nie wiem czy warto.
pozdrawiam adam

Jest jeszcze w Enea G12W. II taryfa w dni robocze od 21 do 6. (niestety brak tanich w dzień) I we wszystkie weekendy i dni ustawowo wolne.
Mam taką i z ostatniego rachunku wyszła mi średnia na PC 34gr a na resztę domu 0,57 (czyli niemal jak w G11). Mi się to opłaca, ale sam musisz to sprawdzić na swoim przykładzie. Na pewno dwie taryfy będą się opłacać, pytanie czy G11 czy G12.

photos
16-12-2011, 13:13
Chłopaki skończmy z tym. Karty zostały wyłożone na stół. Proponuję pozamiatać i przejść dalej do spraw PC jak w temacie.
W najbliższy czwartek synoptycy prognozują -10'C.
O....o...o... polać mu... W końcu weekend idzie :)

Liwko
16-12-2011, 13:14
Nic nie rób.
Po prostu bywaj na forum i pomagaj ludziom dobrać do ich potrzeb i wymagań PC.
Pomagaj w kłopotach i awariach.
Przedstawiaj prawdziwe i wiarygodne dane, podkreślaj zalety i uczulaj na wady oraz zagrożenia.

To co napiszesz w powyższych kwestiach, będzie świadczyło o Tobie.
Żadne inne, sztuczne zabiegi nic nie dadzą.

pzdr

No i wypadało by choć przeprosić.

photos
16-12-2011, 13:15
No i wypadało by choć przeprosić.

heh Liwko nie odpuszcza :)
Ja tam przeprosin nie potrzebuje :) moim zdaniem jego obecnośc na forum wyjdzie tylko na plus. A że źle zaczął...no cóz faceta poznaje sie po tym jak kończy...prawda Panowie :)

Liwko
16-12-2011, 13:16
heh Liwko nie odpuszcza :)

Masz inne zdanie na ten temat?;)

puzondm
16-12-2011, 13:22
chciałem wszystkich tu bywających konfratrów przeprosić za nie przyznanie się do bliskiego związku z wiadoma marką

DiunaWO
16-12-2011, 13:30
.
Co wybrać ? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo sam już nie wiem czy warto.
pozdrawiam adam

Jeśli zużyjesz co najmniej 28 % (czyli u Ciebie około 2400kWh rocznie) energii w II taryfie będzie ci się opłacało wziąć G12 (Przy stawkach obowiązujących w Tauronie)

qlesh
16-12-2011, 13:44
ja rozwazam zirius M2-7 ( cena z montazem 45800)ale kurs korony dosc wysoki, oraz ecpopwer c7 cena z montazem 32200 a wiec roznica dośc znacząca, mam tez oferte na pompe Natea 7,2 kW ( cena 9833 euro wraz z podlogówka czyli ok 45 300) czy ktos zna pompy Natea?

A JAKA FIRMA wAM WYCENIAŁA TEGO ECOPOWERA - BO SPORO TANIEJ NIŻ U NAS, U NAS WIĘKSZY, ALE I TAK......

I namiary na tą firmę Natea też poproszę jeśli można.

mail: [email protected] albo tu na forum, jak wolisz

dekar
16-12-2011, 13:59
Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej.
13.12 przygotowując się do przejścia z taryfy budowlanej na weekendową zrobiłem test. Zmieniłem godziny grzania na nocne. W efekcie pompa pracuje mi tylko w nocy w "przyszłej" taniej taryfie w ciągu dnia pracuje tylko w celu podgrzania CWU. Dla trzech osób przy zadanej temp. CWU na 43 stopnie zużycie jest rzędu 3-3,5 kWh, czyli jakieś 15% dziennego zużycia energii przez PC. Oczywiście nie wiem czy taki układ będzie działał przy dużych mrozach.
Biorąc pod uwagę, że mam możliwość ustawiania godzin załączania dla takich urządzeń prądożernych jak pralka czy zmywarka, to przewiduję jednak, że taki krok będzie dla mnie opłacalny. Z moich wyliczeń wynika, że już przy proporcji 50/50 dwutaryfówka zapewnia wyraźne oszczędności.

ferrit
16-12-2011, 14:03
chciałem wszystkich tu bywających konfratrów przeprosić za nie przyznanie się do bliskiego związku z wiadoma marką

Ja nie czuję się urażony, cieszę się, bo rzeczowo mi odpowiadałeś na moje pytania. Tak trzymaj... Pozdro

aadamuss24
16-12-2011, 14:17
Dziękuję za szybki odzew :)
G12 W raczej nie biorę pod uwagę bo dogrzewanie cwu w ciągu dnia może się przydać.
Na c.o. i cwu jest 3500 kWh pozostałe zużycie idzie na wszystko inne, trudno mi ustalić na co i kiedy.
Czy po wybraniu dwóch taryf na rok będzie możliwe sprawdzenie ile poszło w I a ile w II taryfie? i wtedy kolejna zmiana ? Jeśli tak to wtedy się okaże co warto.
pozdr adam
dekar te 3-3,5 to na raz czy cały dzień ?

plusfoto
16-12-2011, 14:22
Zmiany możesz dokonać raz w roku a licznik wskazuje poszczególne taryfy

andriuss
16-12-2011, 14:23
Biorąc pod uwagę, że mam możliwość ustawiania godzin załączania dla takich urządzeń prądożernych jak pralka czy zmywarka, to przewiduję jednak, że taki krok będzie dla mnie opłacalny.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sprawienie sobie pralki i zmywarki z podłączeniem ciepłej wody. W końcu większość energii pralka żłopie na podgrzanie kilkudziesięciu litrów o 30-50 stopni.

Liwko
16-12-2011, 14:28
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sprawienie sobie pralki i zmywarki z podłączeniem ciepłej wody. W końcu większość energii pralka żłopie na podgrzanie kilkudziesięciu litrów o 30-50 stopni.

Już to kiedyś liczyliśmy, gra nie warta świeczki.

puzondm
16-12-2011, 14:32
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sprawienie sobie pralki i zmywarki z podłączeniem ciepłej wody. W końcu większość energii pralka żłopie na podgrzanie kilkudziesięciu litrów o 30-50 stopni.

jedyną wadą jest tylko to, że niektóre rzeczy mogą być później za małe:D

aadamuss24
16-12-2011, 14:40
Pralkę i zmywarkę kiedyś liczyłem dokładnie i gra nie warta świeczki :) Poza tym ciągnąć na pralkę czy zmywarkę dużo ciepłej wody w czasie grzania w dwóch taryfach jest bez sensu. Nie znalazłem w sprzedaży pralki czy zmywarki na ciepłą i zimną wodę. Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)
Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.
Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)
pozdr adam

jasiek71
16-12-2011, 14:45
Już to kiedyś liczyliśmy, gra nie warta świeczki.

dokładnie

średnia z 10 cykli
pralka ok. 0,5 kwh
zmywarka ok.0,7 kwh

andriuss
16-12-2011, 15:08
Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)



Wspomniałem o sprzętach z dwoma wejściami (zimna / ciepła) w formie ciekawostki i w tonie hobbystycznym - prawdopodobnie 10-krotność potencjalnych oszczędności przepiję sobie radośnie dzisiaj z kumplami na mieście ;). Żeby tylko do ciepłej to ja aż taki odważny bym nie był, ale forum inspiruje, tak więc na etapie wyposażania dokupię chińską baterię termostatyczną, ustawię na 30* i podłączę do niej pralkę i zmywarkę. Niech sobie będzie, może kiedyś się zwróci - chodzi bardziej o kształcące zabawy.

dekar
16-12-2011, 15:10
dekar te 3-3,5 to na raz czy cały dzień ?
Na cały dzień, oczywiście zależy to od ilości zużytej ciepłej wody.

piwopijca
16-12-2011, 17:00
... Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.
Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)
pozdr adam

Wiesz co, moze Ci sie to oplacac ale zapewne nie beda to jakies spektakularne oszczednosci.
Mnie roczne zuzycie "pradu" na caly dom wyszlo 6 987 kWh a rachunek wychodzil mi 3 076 zl.
Gdybym mial I taryfe zaplacilbym ok. 235 zl wiecej - ok. 3 309 zl, roznica w kosztach stalych to 1,32zl na korzysc I taryfy :) wiec ja pomijam calkowicie.
Mysle ze roznice zaniza zuzycie w drogiej taryfie bo na PCi to oszczedzam na II taryfach jakies 350zl no ale zjadaja te oszczednosci koszty uzytkowe.
Warto spojzec na to calosciowo, czasem korzysci nie sa az tak znaczace jak by sie moglo wydawac,szczegolnie przy relatywnie niskim zuzyciu calkowitym domu.
BTW.Sporo pradu zezarla mi pompa glebinowa na podlewaniu ogrodu zraszaczami turbinowymi -sporo dziadostwo ciagnie a zalaczala sie co 2 minuty na 0,5 minuty trzy razy dziennie po 40 minut (po 20 minut kazda sekcja) -tak ustawilem podlewanie mojego trawnika w pierwszym sezonie. Sama pompa ma chyba 2,5kW mocy wiec ... Pozniej ustawilem tak zeby chociaz poranne zalaczenie przypadalo na tansza taryfe.

Pzdr.

Liwko
16-12-2011, 17:34
A dlaczego nie podlewasz tylko w nocy? To lepsze dla roślin.

piwopijca
16-12-2011, 17:55
Nie jest lepsze podlewanie w nocy ale podobno nad ranem -to akurat nie ma wiekszego znaczenia bo przed 5 rano startuje pierwsze podlewanko.
Gorzej jak sa upaly to lepiej jest podlac i w ciagu dnia trawke zeby nie uschla zbytnio i to jest chyba nie do przeskoczenia.
Mialem ustawione pierwsze przed 5 rano, drugie chyba cos ok. 13-14 a ostatnie jakos ok. 19 -wyglada na to ze dwa podlewania byly w tanszej taryfie.
W nocy podlewanie "szumi" a od strony ogrodu mam sypialnie i mnie to nie przeszkadza ale zonie ...
Moze w koleinym sezonie zmniejsze podlewanie do dwoch razy, rano i w poludnie

Chyba jedziemy OT :)

Pzdr.

dargoth
16-12-2011, 18:17
Jaki zbiornik do CWU byście polecili? Zależy mi na dobrej jakości i bezproblemowej eksploatacji i oczywiście w miarę przyzwoitej cenie.

QQQQ
16-12-2011, 18:38
Jaki zbiornik do CWU byście polecili? Zależy mi na dobrej jakości i bezproblemowej eksploatacji i oczywiście w miarę przyzwoitej cenie.

taki w ktorym najmniej mnoza sie legionelle

dargoth
16-12-2011, 18:44
Możesz polecić jakieś konkretne modele?

wit74
16-12-2011, 19:12
Pralkę i zmywarkę kiedyś liczyłem dokładnie i gra nie warta świeczki :) Poza tym ciągnąć na pralkę czy zmywarkę dużo ciepłej wody w czasie grzania w dwóch taryfach jest bez sensu. Nie znalazłem w sprzedaży pralki czy zmywarki na ciepłą i zimną wodę. Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)
Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.
Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)
pozdr adam

Jesteś z wlkp więc ENEA.
W G12 wystarczy min 29% by już wychodzić na prostą w stosunku do G11.U ciebie byłoby to 2200KWh w 2T
Gdyby na wszystko(7600 KWh) byłby rozkład 50 1T/50 2T ruchunek wyniósłby około 3500 PLN w G12. W G11 to około 4060PLN .Czyli tragedii nie ma :-)

U mnie, przy rozkładzie 2T/1T wynoszącym mniej więcej 64/36 na wszystko, różnica około 700PLN.

.

QQQQ
16-12-2011, 19:29
Możesz polecić jakieś konkretne modele?

niestety nie potrafie - ale ma to znaczenie przy przegrzewaniu zbiornika
ja mam tego samego producenta co PCi i jest oki - kupilem zanim byl temat legionelli
musisz poszpreac na forum, bylo to gdzies opisane z tabelkami w jakich zbiornikach trzeba grzac do 55, a w innych do 65 lub 70stC - prawda ze duza roznica?

zieli
16-12-2011, 19:34
wczoraj dostalem takiego maila od przedstawiciela firmy ekopower cytuje "Proszę też o informację czy na piętrze koniecznie mają być grzejniki, ponieważ takie rozwiązanie wymusza zastosowanie dodatkowego zasobnika" czy to prawda? juz tlumacze o co chodzi mam poddasze na ktorym beda dwa pokoje goscinne czyli uzywane sporadycznie dlatego chcialem uniknac drogiej w montazu podlogowki i zalozyc kaloryfery lecz przedstawiciel poinformowal mnie ze ten zasobnik bedzie drozszy od podlogowki i teraz nie wiem co mam zrobic, a moze zainstalowac ogrzewanie elektryczne?

dargoth
16-12-2011, 19:38
Dzięki, poszukam, poczytam. Może ktoś inny jeszcze rzuci jakimiś konkretami i troszkę ułatwi.

photos
16-12-2011, 19:43
wczoraj dostalem takiego maila od przedstawiciela firmy ekopower cytuje "Proszę też o informację czy na piętrze koniecznie mają być grzejniki, ponieważ takie rozwiązanie wymusza zastosowanie dodatkowego zasobnika" czy to prawda? juz tlumacze o co chodzi mam poddasze na ktorym beda dwa pokoje goscinne czyli uzywane sporadycznie dlatego chcialem uniknac drogiej w montazu podlogowki i zalozyc kaloryfery lecz przedstawiciel poinformowal mnie ze ten zasobnik bedzie drozszy od podlogowki i teraz nie wiem co mam zrobic, a moze zainstalowac ogrzewanie elektryczne?

rwxw ma na calej gorze grzejniki i pisal ze wyrzucil bufor wiec jak widac da sie i bez niego. Zapytaj o szczegoly jego wlasnie.

puzondm
16-12-2011, 19:55
wczoraj dostalem takiego maila od przedstawiciela firmy ekopower cytuje "Proszę też o informację czy na piętrze koniecznie mają być grzejniki, ponieważ takie rozwiązanie wymusza zastosowanie dodatkowego zasobnika" czy to prawda? juz tlumacze o co chodzi mam poddasze na ktorym beda dwa pokoje goscinne czyli uzywane sporadycznie dlatego chcialem uniknac drogiej w montazu podlogowki i zalozyc kaloryfery lecz przedstawiciel poinformowal mnie ze ten zasobnik bedzie drozszy od podlogowki i teraz nie wiem co mam zrobic, a moze zainstalowac ogrzewanie elektryczne?

ustaw sobie na kranie temp wody np 32, potem odpowiedz sobie sam na pytanie czy będzie cię satysfakcjonować taka temperatura w kaloryferach na poddaszu. A teraz zastanów się jakie muszą być duże grzejniki żeby mogły dogrzać twoje poddasze w temp która będzie w ogrzewaniu podłogowym na parterze czyli te przykładowe 32C. Jeśli będziesz chciał mieć w kaloryferach wyższą temp np 55 tą będziesz musiał zastosować drugi termo obieg w kotłowni, a to jest kosztowne bo podraża koszty kotłowni o min 3,5kzł przynajmniej jeśli chodzi o typ rozwiązania które mam na myśli, najtaniej moim zdaniem za CO popą obiegową dać trójnik i polecieć z zasilaniem podłogówki na górę jednym termoobiegiem, chcąc zrobić taniej będziesz miał drożej, a najtaniej będzie jak zrobisz też tam podłogówkę nie mówiąc o komforcie.

Liwko
16-12-2011, 20:01
wczoraj dostalem takiego maila od przedstawiciela firmy ekopower cytuje "Proszę też o informację czy na piętrze koniecznie mają być grzejniki, ponieważ takie rozwiązanie wymusza zastosowanie dodatkowego zasobnika" czy to prawda? juz tlumacze o co chodzi mam poddasze na ktorym beda dwa pokoje goscinne czyli uzywane sporadycznie dlatego chcialem uniknac drogiej w montazu podlogowki i zalozyc kaloryfery lecz przedstawiciel poinformowal mnie ze ten zasobnik bedzie drozszy od podlogowki i teraz nie wiem co mam zrobic, a moze zainstalowac ogrzewanie elektryczne?

Kup na te poddasze zwykłe grzejniki elektryczne. Jeżeli będzie ono użytkowane sporadycznie, to będzie moim zdaniem najrozsądniejsze rozwiązanie.

ryba1977
16-12-2011, 20:05
Witam

Mam 2 pytania.
Wcześniej śledziłem ten wątek ale już długi czas miałem przerwę i nie dam rady przebrnąć wszystkich stron ponownie.

Zakładam PC w firmie Ekodom z Grudziądza. Czy ktoś z was miał z nimi styczność ? Cenowo są bardzo konkurencyjni do reszty firm i sprawdziłem ich u 3 inwestorów. Wypowiadali się w samych superlatywach tanio i solidnie ale może jest więcej ludzi, którym założyli?

Drugie pytanie
Mam pytanie co do posadzek anhydrytowych? Zakładam PC i będę miał wszędzie podłogówkę. Zastanawiam się czy nadaję się taka wylewka pod PC. Skoro szybciej się nagrzewa to pewnie też taka posadzka szybciej oddaje ciepło co nijak by się miało do PC i II taryfy. Możecie mi podpowiedzieć czy się mylę czy mój tok rozumowania jest ok. Myślałem o posadzkach maxikretem ale zalazłem info o anhydrytowych i mam mętlik

Liwko
16-12-2011, 20:15
Jeszcze a pro po tego poddasza. Poddasze jest normalnie jednym z cieplejszych miejsc w domu. Wystarczy, że zbyt mocno go nie odizolujesz od reszty a temperatura nawet bez grzania będzie tam znośna. W razie gości dogrzejesz zwykłym grzejnikiem elektrycznym.

pompiarz
16-12-2011, 21:14
Mam pytanie z innej beczki, niż stawiane ostatnio.
Zakłada się, że moc pobrana z DZ to moc przekazana do GZ minus moc pompy (rozumiem, że sprężarki, bo to ona głównie pochłania energię elektryczną).
Czy to założenie nie jest błędne? Czy rzeczywiście cała moc elektryczna sprężarki jest zamieniana w ciepło przekazywane do GZ?
Bo z drugiej strony mówi się, że sprężarka tylko transportuje ciepło z DZ do GZ, a więc skonsumowana przez nią energia nie dokłada się do tej przekazywanej do GZ.
Wiem, że to rozważania teoretyczne, ale jakoś mnie to męczy.

Daga&Adam
16-12-2011, 21:22
Czy rzeczywiście cała moc elektryczna sprężarki jest zamieniana w ciepło przekazywane do GZ?

Sprezarka to przeciez nie grzalka - energia elektryczna zamieniana jest przede wszystkim na mechaniczny ruch spirali w sprezarce i tylko czesciowo zamieniana na cieplo w skutek tarcia (ktorego w sprezarce spiralnej jest bardzo niewiele). Tak wiec najpierw trzebaby zadac pytanie "czy cala moc elektryczna sprezarki jest zamieniana w cieplo" - odpowiedz brzmi - tylko niewielka czesc, wieksza idzie w zamiane energii elektrycznej w ruch! Potem mozna pytac - czy w skutek tarcia elementow mechanicznych w sprezarce - wydzielona energia w postaci ciepla jest przekazywana do GZ. Tak - wiekszosc pewnie wchodzi do GZ, choc jakies straty tutaj na zewnatrz obudowy PC tez sa - ale na pewno niewielkie (im lepiej zaizolowana sprezarka i sama pompa - tym mniejsze :)