PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

aadamuss24
18-01-2012, 16:50
jeszcze w kilku wątkach wklej pytanie

photos
18-01-2012, 20:23
Tak wyglądaja teraz moje rozdzielacze :) nareszcie optymalnie
dół
http://img859.imageshack.us/img859/2049/37133902.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/859/37133902.jpg/)

góra
http://img17.imageshack.us/img17/8374/grage.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/grage.jpg/)

wcześniej wygladały tak
http://img94.imageshack.us/img94/2920/56645524.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/56645524.jpg/)

skutkowało to częstszymi załączeniami pompy. No i oczywiscie wiekszymi rachunkami, bo 3 obiegowki to nie jedna. Pamietajcie nigdy mieszacz do Pompy ciepła :)

Liwko
18-01-2012, 20:26
Widzisz jakie są teraz proste? :)

photos
18-01-2012, 20:38
Ale niektórzy (instalatorzy) lubia sobie komplikowac życie :)

Liwko
18-01-2012, 20:40
Ale niektórzy (instalatorzy) lubia sobie komplikowac życie :)

Jak widać zupełnie nie potrzebnie, to raz, a dwa, że tak jest taniej;)

photos
18-01-2012, 20:57
no tak. U mnie instalator tlumaczyl ze jest sporo ponad kilometr rury i jedna pompa sobie nie poradzi. Obawialem sie za pokombinowal z petlami i musza byc te obiegowki ale po ich wyjeciu okazalo sie ze przeplywy sa idealnie rowne - prawie 2.
Pozniej mowil ze dobrze miec sterowanie dla kondygnacji. Mowie okej montujemy zawor i silownik, podlaczamy euroster i mamy problem z glowy, nie potrzebna obiegowka. Przystal na moje ale kręcil glową :)
Hydraulik z niego jest dobry, ma bagaz doswiadczen ale pompy ciepla jeszcze nie opanowal niestety. Inna sprawa ze viessmann nie ulatwia, daja wszedzie bufor i kazda instalacja chodzi identycznie. a ze czasem malo ekonomicznie...coz to juz nie ich sprawa
Ale jako ze ja z natury jestem dociekliwy i bykow nie odpuszczam, moja instalacja zostala poprawiona i odziwo chodzi bez bufora :) w salonie pwenie nie dowierzaja ze to grzeje po takich przerobkach :)

clarnet
18-01-2012, 21:14
@photos
Pytania 2
- po co te zawory z siłownikami na belkach? jak się zamkną to gdzie obiegówka wodę popchnie? w komin? Masz różnicówkę?
- na jakiej średnicy masz zasilanie szafki, czyżby na 20-ce?
kombinujesz, kombinujesz :)

photos
18-01-2012, 21:22
a widzisz u Ciebie moze i w komin. U mnie obiegowka sie wylaczy :)
A zasilanie nie wiem na jakiej srednicy. Sprawdzę. A jesli na 20 to co?

clarnet
18-01-2012, 21:49
@photos
Po prostu ciekaw jestem. Napisz proszę, jak sterujesz tymi zaworami na belkach i pompą obiegową w PC.

photos
18-01-2012, 21:56
mam zamontowane przekazniki, ktore oszukują pompę jesli chodzi o temp zewnetrzna. Zaworami steruja dwa Eurostery. Czyli w momencie kiedy osiagne zadana temp na kondygnacji Euroster zamyka zawor. Kiedy oba zawory zostana zamkniete do pompy idzie info iz na zewnatrz jest temp np 40 stopni. Skutkuje to natychmiastowym wylaczeniem instalacji. Oczywiscie CWU wowczas sie nie wylacza, tylko CO.
Napisz co z tymi srednicami rurek zasilajacych??

clarnet
18-01-2012, 23:23
@photos
Tak jak przypuszczałem - kombinujesz.
Pompę (ciepła) to może i oszukasz. Ale pompy obiegowej raczej nie.
Przecież jak zamkniesz tą jedną belkę, to przez tą drugą musi iść 2x tyle wody. A średnica (jaka?) - ta sama.
A opory 3-4 razy większe.
Wyobraź sobie, że jedziesz rowerem, a na plecy nagle wskakuje Ci jeszcze 2-3 gości.
A ty masz dalej zasuwać 20km/h :(
No szczęśliwy chyba wtedy nie będziesz.
To tak obrazowo :)

wihajster
18-01-2012, 23:31
Racja. Co nie zmienia faktu, że i tak cała instalacja ma lepszą efektywność niż z buforem i mieszaczem. Bądźmy obiektywni.
Średnicy rur już nie poprawi, bo instalator był bardziej kociołkowcem niż pompiarzem - to typowy błąd.

Na miejscu photosa zrezygnowałbym ze sterowania oddzielnego góra/dół na dwóch eurosterach na rzecz jednego np. w salonie na parterze a temperatury tylko na rotametrach. Wiem że są wahania przy zmiennej pogodzie ale coś za coś - albo stabilniejsze temperatury albo mniej przelewem do ZE ;)

photos
19-01-2012, 03:44
to ze byl bardziej kociolkowcem niz pompiarzem to racja. Moje sterowanie jest takie ze, moge sobie ustawic na Eurosterach np 30 stopni i nigdy sie to nie zamknie. I tak tez mam zrobione. Temp steruje sobie za pomoca krzywej, czyli sterownika w pompie i jest okej.

photos
19-01-2012, 04:07
tak pomyślałem sobie, jak ja przez najbliższe 10 lat nie będę uzytkowal poddasza i chce zamknac tam ogrzewanie, bo i po co grzac to co tez nie bardzo, bo opory wzrosna??

leszekf
19-01-2012, 08:25
Oczywiście że opór wzrośnie, ale zgodnie z prawem ohma ;) prund będzie mniejszy i sumaryczna energia dostarczona w czasie ze źródła zasilania będzie mniejsza....
Taka analogia z elektrycznością jest wg mnie jak najbardziej na miejscu, nieprawdaż ? Mnie np. ułatwia spojrzenie na temat hydrauliki z punktu widzenia elektrotechnika :)

clarnet
19-01-2012, 09:08
Oczywiście że opór wzrośnie, ale zgodnie z prawem ohma ;) prund będzie mniejszy i sumaryczna energia dostarczona w czasie ze źródła zasilania będzie mniejsza....
Taka analogia z elektrycznością jest wg mnie jak najbardziej na miejscu, nieprawdaż ? Mnie np. ułatwia spojrzenie na temat hydrauliki z punktu widzenia elektrotechnika :)
I z tymi trzema gostkami na plecach, to mu się lżej pedałuje na tym rowerku.
A jak pod górkę padnie, to przestanie kręcić. Jednym słowem przy nieskończonym oporze mamy rozwarcie, "prund" nie płynie i nie trzeba za niego płacić.
Na to nie wpadłem - wystarczy odciąć zawory i już mamy zerowe koszty eksploatacji PC.
Masz poczucie czarnego humoru :) gratuluje.
Ale photos to się chyba z tego nie śmieje.

aadamuss24
19-01-2012, 09:27
może photos ma pompę elektroniczną ? :)

plusfoto
19-01-2012, 09:43
I z tymi trzema gostkami na plecach, to mu się lżej pedałuje na tym rowerku.
A jak pod górkę padnie, to przestanie kręcić. Jednym słowem przy nieskończonym oporze mamy rozwarcie, "prund" nie płynie i nie trzeba za niego płacić.
Na to nie wpadłem - wystarczy odciąć zawory i już mamy zerowe koszty eksploatacji PC.
Masz poczucie czarnego humoru :) gratuluje.
Ale photos to się chyba z tego nie śmieje.
A co to za problem przecież po zamknięciu góry przeżuci pompkę z 3 na 1 i będzie gitara.Nie dość że zmniejszy przepływ to jeszcze na prądzie zaoszczędzi bo pompka na 1 bierze mniej niż na 3. A jak ma elektroniczną to sama się dostroi.

photos
19-01-2012, 09:43
szczerze powiem ze nie bardzo rozumiem o czym rozprawiacie :) Zadałem proste pytanie


tak pomyślałem sobie, jak ja przez najbliższe 10 lat nie będę uzytkowal poddasza i chce zamknac tam ogrzewanie, bo i po co grzac to co tez nie bardzo, bo opory wzrosna??

clarnet
19-01-2012, 09:59
@plusfoto
gdyby chciał odciąć górę na lata, to zrobiłby tak jak piszesz. Ale wtedy nie potrzebowałby zaworu, siłownika i eurostera, tylko zakręciłby zawór kulowy w szafce.
Euroster to nie wyłącznik tylko termostat, który w normalnej pracy ma kilka do kilkunastu cykli on/off na dobę.
Będzie więc co chwila latał do PC, ściągał obudowę i przełączał na pompce obiegowej bieg?
Czy ma elektroniczną? nie znam jego PC, ale wątpię.

photos
19-01-2012, 10:05
okej. to zbieramy informacje do kupy. Jeżeli będę chciał odciąć górę na dłużej wówczas trzeba zmniejszyć bieg obiegówki i będzie hulać...

leszekf
19-01-2012, 10:16
clarnet, czepiasz się szczegółów. Porównanie do elektryki było z mojej strony żartem.... mimo tego podobieństwo jest tu spore tyle że czynnik inny płynie w kablu, a inny w rurze;) Ale mimo to zasady są podobne, bo to zasady logiki niezależne od czynnika.

Po co photos ma grzać górę której nie używa! Zakręca zawór i już. Jak zaworu nie ma (z jego zdjęć nie jestem w stanie tego stwierdzić), odcina po kolei wszystkie pętle na powrocie i nie musi nigdzie ganiać. Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb, zmniejsza bieg pompy i już.

clarnet
19-01-2012, 12:07
Nie czepiam się ale sam piszesz zamyka otwiera przycina itd. Zasady logiki są jakie są i podobieństwo jest. Tylko mylisz czynniki.
Jak wzrośnie opór to zmaleje prąd, ale przeplywajacy przez obwód.
Jak u photosa wzrośnie opór to zmaleje ilość czynnika. Ale pobór prądu na pompie obiegowej wręcz przeciwnie - bo mu wzrośnie.
Dla optymalnej pracy PC potrzebujemy stałego przepływu czynnika, nie niższego niż wytyczne producenta. Dlatego też regulacja instalacji hydraulicznej z pompą obiegową o stałym wydatku poprzez *dławienie odbiorników jest delikatnie mówiąc nieoptymalna (szczególnie przy pc) o ile nie zastosujemy rozwiązań stabilizujących ciśnienie. I tyle.*

Liwko
19-01-2012, 12:15
Kiedyś mu to pisałem, że jak odetnie pół chaty, to będzie miał bardzo przewymiarowaną PC. Będzie taktowała.

plusfoto
19-01-2012, 12:16
O stałym wydatku tak ale to chyba by musiał być zabytek. teraz każda praktycznie ma 3 biegi lub jest samoregulująca.

sjk
19-01-2012, 12:53
witam jeszcze raz wszystkich jeśli można prosić o pomoc?

Jakie macie przepływy w podłogówce na przepływomierzach? czy 1,5 l / min to wystarczająco przy 60 m pętlach?

@Liwko czy mógłbyś napisać jak sterujesz pompą żeby pracowała jak najwięcej w drugiej taryfie??

leszekf
19-01-2012, 12:57
O stałym wydatku tak ale to chyba by musiał być zabytek. teraz każda praktycznie ma 3 biegi lub jest samoregulująca.
Mówiąc o pompie w tym wypadku koledzy mają na myśli pompę ciepła, a Ty obiegową.

clarnet, przecież pisałem "zmniejsza bieg pompy i już" - tu myślałem o obiegowej... o ile ta na niższym biegu zapewni minimalny przepływ - przy tej mocy pompy ciepła to sądzę że ok 0,2l/s (na podstawie tabeli od mojego producenta). W tym wypadku nie chodzi przecież o regulowanie instalacji, tylko odcięcie nieużywanej części instalacji.

Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru. Ale po co grzać coś czego się nie używa? Lecz czy będzie się w tym przejściowym okresie nadzwyczaj często włączać (taktować)? Cały dół u niego to podłogówka, więc moim skromnym zdaniem ryzyko niewielkie. I tak ma tam kilkaset litrów wody + ok 6m3 betonowej wylewki. To o co musi zadbać to minimalny przepływ w instalacji. Dla tego właśnie pisałem "Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb" - z doświadczenia na swoim domu wiem, że kryzuję tylko te pętle gdzie ewidentnie ogrzewanie działa "zbyt wydajnie" (np. mała łazienka z grzejnikiem rurkowym na FO).

leszekf
19-01-2012, 13:05
Jeszcze drobne uzupełnienie... Jeżeli nie można zagwarantować przepływu minimalnego, trzeba zamontować obieg omijający.

Liwko
19-01-2012, 13:10
witam jeszcze raz wszystkich jeśli można prosić o pomoc?

Jakie macie przepływy w podłogówce na przepływomierzach? czy 1,5 l / min to wystarczająco przy 60 m pętlach?

@Liwko czy mógłbyś napisać jak sterujesz pompą żeby pracowała jak najwięcej w drugiej taryfie??

Robię podbicie temperatury o kilka stopni w taniej taryfie, a w dół w drogiej (przy pogodówce to najlepiej działa)
Ps. Nie mam przepływomierzy.

Liwko
19-01-2012, 13:20
Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru. Ale po co grzać coś czego się nie używa? Lecz czy będzie się w tym przejściowym okresie nadzwyczaj często włączać (taktować)? Cały dół u niego to podłogówka, więc moim skromnym zdaniem ryzyko niewielkie. I tak ma tam kilkaset litrów wody + ok 6m3 betonowej wylewki. To o co musi zadbać to minimalny przepływ w instalacji. Dla tego właśnie pisałem "Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb" - z doświadczenia na swoim domu wiem, że kryzuję tylko te pętle gdzie ewidentnie ogrzewanie działa "zbyt wydajnie" (np. mała łazienka z grzejnikiem rurkowym na FO).

W takim wypadku należy zadbać by podłoga odbierała ciepło jak najdłużej. By zachować komfort w drogich godzinach, powinna być wystarczająco nagrzana tuż prze drogą taryfą. Czyli grzejemy niższą temperaturą, przez podobną ilość godzin co cały dom. Zyskujemy na COP, tracimy na pracy pompki obiegowej jak i na samym czasie pracy PC. Oszczędności z tego tytułu nie sądzę by były jakieś znaczne.

leszekf
19-01-2012, 13:21
czy 1,5 l / min to wystarczająco przy 60 m pętlach?
W wypadku Twojej PCi odpowiedź masz tu http://lg.wienkra.pl/dokumenty/4_ThermaV_Instrukcjainstalacji_pl.pdf s.38

photos
19-01-2012, 13:56
Przez tydzień czasu miałem odłączona górę i żadnego taktowania nie ma. Jedynym minusem jaki zaobserwowałem to delta GZ która wynosiła 8 stopni. Delta pewnie taka dletego że pompa ciepła jest zbyt mocna i nawet na 3 biegu obiegówka nie nadąża tak jakby odebrać tej ciepłej wody. Na drugim biegu obiegówki delta jest taka sama. Tu przydała by się zmienna moc Pompy ciepła raczej. Jesli obiegówka z powodu oporów padnie po 10 latach zamiast np po 20 to kij jej w oko. Sądzę że oszczędności z tytułu nie ogrzewania nadaremnie góry będą większe a niżeli koszt obiegówki.

photos
19-01-2012, 13:58
Robię podbicie temperatury o kilka stopni w taniej taryfie, a w dół w drogiej (przy pogodówce to najlepiej działa)
Ps. Nie mam przepływomierzy.

No jak nie masz?? Rotametrów nie masz??

Liwko
19-01-2012, 14:01
No jak nie masz?? Rotametrów nie masz??

:no:

photos
19-01-2012, 14:04
Cyknij foty swoich rozdzielaczy....co Ty tam nakombinowałeś )

Liwko
19-01-2012, 14:04
Mam taki:D

http://www.instalpol.com.pl/kotly/magra/3.jpg

photos
19-01-2012, 14:06
heh to chyba od ruskich gaz przy okazji ciągniesz takimi średnicami

photos
19-01-2012, 14:09
Jeszcze drobne uzupełnienie... Jeżeli nie można zagwarantować przepływu minimalnego, trzeba zamontować obieg omijający.

lepiej w obiegi omijające to się nie bawić...będą oszukiwac pompę jesli chodzi o temp wody powrotnej...czym to będzie skutkowac przy pogodówce chyba każdy wie. Ja tez bo taki miałem.

Daga&Adam
19-01-2012, 14:18
Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru.

To nie tak. Zrobilem sobie kiedys w moim OZC eksperyment i zostawilem ogrzewanie jednego pokoju 15m2, reszte wylaczylem. Wiesz jakie wyszlo zuzycie? Ok 4 tys kWh. Przy czym przy grzaniu calosci (300m2) wychodzi tylko 3 x wyzsze (12 tys kWh). Czyli ograniczajac grzanie z 300m2 do 15m2 (95%) ograniczamy zuzycie energii do zaledwie (i az) 30% :)

Ja teraz mam odciete poddasze i mimo to jest tam temperatura 18stC. Mam dosc symboliczna izolacje podlogi poddasza (3cm styro) wiec cieplo z parteru migruje sobie swobodnie w gore (pomaga tu tez WM - bo gore wentyluje normalnie). Mam wrazenie ze jakbym wlaczyl grzanie tego poddasza to moglbym zejsc o 3-4stC na zasilaniu CO parteru i tym samym miec lepszy COP pompy. Poprostu teraz grzeje ~200m2 grzejnikiem 120m2, a po wlaczeniu gory - grzalbym grzejnikiem 200m2 - wiec logiczne, ze wystarczy wtedy sporo nizsza temperatura na zasilaniu :) Czyli wzrost zuzycia energii moglby byc naprawde symboliczny.

photos
19-01-2012, 14:27
Adam, dlaczego w takim układzie nie grzejesz góry? Pytam poważnie bo sam się zastanawiam co z tym fantem zrobić. Ogrzewać mimo iz jest to nie potrzebne, czy ogrzewać pośrednio przez strop. Tez nie mam ocieplenia. Strop 10 cm, styro 5 cm i posadzka 6 cm.

Daga&Adam
19-01-2012, 14:34
Adam, dlaczego w takim układzie nie grzejesz góry? Pytam poważnie bo sam się zastanawiam co z tym fantem zrobić. Ogrzewać mimo iz jest to nie potrzebne, czy ogrzewać pośrednio przez strop. Tez nie mam ocieplenia. Strop 10 cm, styro 5 cm i posadzka 6 cm.

Wylacz poddasze calkiem na zaworze i zobacz jaka bedziesz mial temperature na gorze i czy na dole nie spadnie (nie bedziesz musial podniesc krzywej). Ja na gorze nie grzeje bo tam jeszcze jest stan pol-surowy, nawet KG nie mam jeszcze zagipsowanych :)

leszekf
19-01-2012, 14:41
D&A racja, zgadzam się.
Jednak gdyby odciąć dokładnie to pięterko (szczelne drzwi, wyłączenie lub znaczne ograniczenie WM na pięterku) to.... no właśnie co wtedy ? Czy licząc uwzględniałeś taki przypadek, czy też może otwartą przestrzeń?
U mnie z kolei jest tak - mam ocieplony nieogrzewany strych, na zewnątrz ok 0st.C, na pięterku +21, na strychu +8 (przegroda między poddaszem a strychem: G-K, wełna 5cm, pustka 20cm, wełna 15cm, dechy 25mm, folia+podkład pod panele 5mm, panele). Oczywiście te +8st jest wynikiem "grzania" przez podłogę, bo nie ma tam żadnych źródeł ciepła (poza routerem pobierającym ok 8W)

photos
19-01-2012, 14:44
Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompę mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzać. Mimo iż jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem już tylko 16,5 st. T przez gore , która jest jeszcze nie do końca ocieplona tak jak ma być. Dlatego właśnie chcę zamontować jakieś ocieplane drzwi do piwnicy i na poddasze, by nie musieć tam na razie grzać

Daga&Adam
19-01-2012, 14:46
D&A racja, zgadzam się.
Jednak gdyby odciąć dokładnie to pięterko (szczelne drzwi, wyłączenie lub znaczne ograniczenie WM na pięterku) to.... no właśnie co wtedy ? Czy licząc uwzględniałeś taki przypadek, czy też może otwartą przestrzeń?


Liczylem bardzo dokladnie razem z wszystkimi otworami, scianami dzialowymi, drzwiami etc - taki kompletny i dokladny OZC :) A teraz potwierdza mi sie to wszystko w praktyce - na gorze nie grzeje a tam normalne 18stC :) Piwnice zaczalem grzac pare dni temu - wczesniej tez bylo 18stC. Wystarczylo odpalic jedna petelke w rozstawie co 40cm w pomieszczeniu 50m2 zeby po 2-3 dniach od 18stC temperatura wzrosla do bardziej uzytkowych 21stC :-)

Daga&Adam
19-01-2012, 14:48
Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompe mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzac. mimo iz jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem juz tylko 16,5 st.

Drzwi daja bardzo duzo. Teoretycznie takie "papierowe" drzwi ze szparami i bez progow to zadna bariera dla ciepla ale po zalozeniu ich robi sie rzeczywiscie cieplej :-) Ja mam od garazu do wejscia do domu (do salonu) troje par drzwi, a z piwnicy - dwoje :)

Liwko
19-01-2012, 14:50
Ale ja na dole nie mam jeszcze drzwi. Ani do nieogrzewanej piwnicy ani na górę. Więc raczej mało miarodajne będą wyniki. Górę tez mam surowa i dlatego nie chcę tam grzać. Teraz pompę mam ustawiona na 19 stopni to sam dół do 18 dała rade nagrzać. Mimo iż jest otwarta piwnica i poddasze. Wczoraj włączyłem tez ogrzewanie na górze i dzisiaj na dole miałem już tylko 16,5 st. T przez gore , która jest jeszcze nie do końca ocieplona tak jak ma być. Dlatego właśnie chcę zamontować jakieś ocieplane drzwi do piwnicy i na poddasze, by nie musieć tam na razie grzać

Piwnicą bym się za bardzo nie przejmował, ważniejsze jest poddasze.

sjk
19-01-2012, 15:06
@ Liwko
dzięki tez wydaje mi się to jedynym słusznym pomysłem tylko się zastanawiam gdzie dać termostat, żeby nie oszukiwał się na np. palenie w kominku lub inne takie tam, tym bardziej, że u mnie PC grzeje 2 lokale i nawet jak w jednym chwilowo coś podniesie temperaturę to drugi musi być grzany.

gdzie Ty umieściłeś termostat??




@leszekf

znam ten dokument i tam nie ma nic na temat. Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale chodzi mi bardziej o same funkcjonowanie podłogówki na niskich parametrach niż PC. Zastanawiam się czy 1,5 l/min to nie za mały przepływ na pętle (przy 60m długości) aby skutecznie podłogę ogrzać. Mój instalator mówił, że on u siebie dołożył obiegówkę bo mu nie dogrzewało, ale miał pętle ponoć ładnie ponad 100m. Z tego co wyczytałem w poradnikach 1,5 l/m przy 60 metrach powinno być ok, ale chciałbym to skonsultować.

Liwko
19-01-2012, 15:15
Mój rozdzielacz (jeden z dwóch) wygląda tak

https://lh4.googleusercontent.com/-fTsGV__cLmI/TxglHMsXihI/AAAAAAAAAck/FrInPYwlm5w/s800/SAM_0248.JPG

Liwko
19-01-2012, 15:18
@ Liwko
dzięki tez wydaje mi się to jedynym słusznym pomysłem tylko się zastanawiam gdzie dać termostat, żeby nie oszukiwał się na np. palenie w kominku lub inne takie tam, tym bardziej, że u mnie PC grzeje 2 lokale i nawet jak w jednym chwilowo coś podniesie temperaturę to drugi musi być grzany.

gdzie Ty umieściłeś termostat??



Ja mam czujkę pogodową, na zewnątrz po północnej stronie.

leszekf
19-01-2012, 15:42
znam ten dokument i tam nie ma nic na temat. Nie wiem czy dobrze się zrozumieliśmy ale chodzi mi bardziej o same funkcjonowanie podłogówki na niskich parametrach niż PC. Zastanawiam się czy 1,5 l/min to nie za mały przepływ na pętle (przy 60m długości) aby skutecznie podłogę ogrzać. Mój instalator mówił, że on u siebie dołożył obiegówkę bo mu nie dogrzewało, ale miał pętle ponoć ładnie ponad 100m. Z tego co wyczytałem w poradnikach 1,5 l/m przy 60 metrach powinno być ok, ale chciałbym to skonsultować.
W dokumencie masz podaną wartość minimalną dla PC - moduł wewnętrzny (15,5l/min) i od tego trzeba zacząć (ma wpływ na żywotność urządzenia). To czy na daną pętlę idzie 1,5l/min czy też inna wartość ma już znaczenie drugorzędne. U mnie pętle mają:
- 9 obiegów powyżej 100m
- 7 obiegów 70..80m
- 2 obiegi 66m
- 2 obiegi 42m
- 3 obiegi grzejnikowe
przepływy wg projektu to 8,3 (parter) + 12 (piętro) = 20,3 l/min Obiegów używanych jest w sumie 20 + 2 grzejnikowe, innymi słowy statystycznie 0,9l/min na jeden obieg - zimna i niedogrzania w żadnym punkcie nie stwierdziłem.

puzondm
19-01-2012, 18:10
recenzja publikacji dotyczącej pomp ciepła, koleś trochę bawi ale generalnie chodzi o książkę których mało w tym temacie

http://www.youtube.com/watch?v=hk7nuDErhlM&feature=fvsr

Liwko
19-01-2012, 21:00
recenzja publikacji dotyczącej pomp ciepła, koleś trochę bawi ale generalnie chodzi o książkę których mało w tym temacie

http://www.youtube.com/watch?v=hk7nuDErhlM&feature=fvsr

Krzychu Lis, nie podobny do awatara:D

malux20
19-01-2012, 21:28
liwko znowu cię będę meczył masz n20 czy n21 w jakiej obudowie?

Liwko
19-01-2012, 21:30
n21 w obudowie London.

malux20
19-01-2012, 21:34
dziękuję za info
wybraliście wkład czarny czy chromowany?
obudowę pewnie macie jakąś wypasioną

Liwko
19-01-2012, 21:37
dziękuję za info
wybraliście wkład czarny czy chromowany?
obudowę pewnie macie jakąś wypasioną

Kliknij na drugi link w mojej stopce;)

malux20
19-01-2012, 21:44
no nie mogę wejść

to pewnie kara za to że nie mam gruntowej:bash:

Liwko
19-01-2012, 21:50
no nie mogę wejść

Niemożliwe. Wszyscy już tam byli:D

malux20
19-01-2012, 21:59
co ty na tych zdjęciach masz
ja mam na kompie blokadę rodzicielską

Liwko
19-01-2012, 22:04
co ty na tych zdjęciach masz
ja mam na kompie blokadę rodzicielską

Dzieciaki świntuszą, czy żona ci założyła?:D
Zdejmij tą blokadę na chwilę:)

malux20
19-01-2012, 22:10
tak na poważnie
powiedz proszę jak się w tym kominku pali
faktycznie dłużej trzymają ciepła
jesli wieczorem włożysz do pelna to rano w salonie bedzie cieplo
Liwko kolego pompiarzu:p wklej może zdjęcie

Liwko
19-01-2012, 22:25
To może w wątku o kominkach;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=5136738#post5136738

sjk
19-01-2012, 22:41
W dokumencie masz podaną wartość minimalną dla PC - moduł wewnętrzny (15,5l/min) i od tego trzeba zacząć (ma wpływ na żywotność urządzenia). To czy na daną pętlę idzie 1,5l/min czy też inna wartość ma już znaczenie drugorzędne. U mnie pętle mają:
- 9 obiegów powyżej 100m
- 7 obiegów 70..80m
- 2 obiegi 66m
- 2 obiegi 42m
- 3 obiegi grzejnikowe
przepływy wg projektu to 8,3 (parter) + 12 (piętro) = 20,3 l/min Obiegów używanych jest w sumie 20 + 2 grzejnikowe, innymi słowy statystycznie 0,9l/min na jeden obieg - zimna i niedogrzania w żadnym punkcie nie stwierdziłem.

dziękuje bardzo mi pomogłeś. wnioskuje z tego, że jak czasami nie mam dogrzane to nie wina przepływów, dopiero co zacząłem ustawiać swoją PC i kombinować w drugiej taryfie więc czasami coś się zdarzy, że nie jest optymalnie

sjk
19-01-2012, 22:43
@malux20

z opisu wnioskuje, że twoja PC ma 10 KW a na podstawie danych to tak docieplony dom potrzebuje może ze 3KW?

po co Ci taka mocna pompa?

malux20
19-01-2012, 23:07
dobre pytanie
sam się troche zastanawiam
ale ludzie z atlantica mi tak przeliczyli że podobno nawet przy minus 20 nie wejdę w pierwszą taryfę i mam dużą szansę że grzałki mi sie nie załączą

z tą izolacją to wyjdzie w praniu.

właśnie przeczytałem twój opis domu- no to moja też wydoli przy minus 20 może

Liwko
20-01-2012, 07:57
Aż tak minimalistycznego podejścia bym nie polecał. Mimo wszystko przydaje się możliwość odcięcia każdej pętli z osobna (np. w przypadku, gdy ktoś nie rozgarnięty przewierci rurkę ogrzewania podłogowego ;) ).

Tak będzie płacił:D

aadamuss24
20-01-2012, 11:26
Henok nie spotkałem się jeszcze na żadnym szkoleniu żeby ktoś zalecał zestawy pompowe takie jak ten na zdjęciu, żadna firma kotlowa (pompowa) tego nie promuje. Są to elementy montowane przez instalatorow którzy maja to wciskane w hurtowniach. Zakładają to na potęgę również w kotlach gazowych gdzie tez się nie sprawdza.
jeśli firmy gdzieś zalecają mieszacze to jest to podyktowane maksymalizacją kierunku "komfort użytkowania przeciętnego użytkownika" a nie kierunku "optymalizacja pracy układu dlap dociekliwych". Tych drugich jest zdecydowanie mniej a pierwsi chcą mieć komfortowo bez względu na to ile ich to bedzie kosztowało. 90% klientów na pytanie jaki maja piec odpowiada, że "biały" :-)

puzondm
20-01-2012, 12:37
nie przesadzajmy przypadek "photosa" jest chyba rzadki, ja osobiście nie widziałem tego wcześniej a widziałem dużo podłogówek, to że założyli to photosowi jest wynikiem tego że instalator kupił kompletny zestaw w hurtowni sam na to by nie wpadł żeby tak skomplikować układ:D

sjk
20-01-2012, 15:55
dobre pytanie
sam się troche zastanawiam
ale ludzie z atlantica mi tak przeliczyli że podobno nawet przy minus 20 nie wejdę w pierwszą taryfę i mam dużą szansę że grzałki mi sie nie załączą

z tą izolacją to wyjdzie w praniu.

właśnie przeczytałem twój opis domu- no to moja też wydoli przy minus 20 może


no myślę, że nie wejdziesz w drogi prąd.. taż bym tak chciał, bo póki co to u mnie już ok 0 zaczyna brakować tanich godzin. Ale ja to bym potrzebował z 25 KW aby się w drugiej taryfie obejść do -20.

sjk
20-01-2012, 15:57
Ja mam czujkę pogodową, na zewnątrz po północnej stronie.

mógłbyś coś więcej na ten teram?

Jaki termostat/regulator. czy regulujesz do uzyskania temperatury wewnątrz i jakich w jakich godzinach, czy może regulujesz do uzyskania temp. na zew (takie oszustwo) no bo po co ta czujka zew. pogodowa???

Liwko
20-01-2012, 16:05
mógłbyś coś więcej na ten teram?

Jaki termostat/regulator. czy regulujesz do uzyskania temperatury wewnątrz i jakich w jakich godzinach, czy może regulujesz do uzyskania temp. na zew (takie oszustwo) no bo po co ta czujka zew. pogodowa???

Sterowanie pompą ciepła odbywa się albo przez sterowanie pokojowe albo przez pogodowe. Ja mam pogodowe. Czujka zewnętrzna mierzy temperaturę i podaje do sterownika. Sterownik, przez podaną krzywą grzewczą wie kiedy temperatura jest na tyle niska by załączyć PC.

leszekf
20-01-2012, 16:06
Czujka na zewnątrz - pogodowa - jest czytana przez automatykę kotła (węglowego, gazowego, elektrycznego, PCi itd). Kocioł ma ustawioną tzw. krzywą grzewczą. Przypomnij sobie szkołę i wykres funkcji y=aX +b gdzie:
y - to temperatura na powrocie podłogówki
a - współczynnik krzywej grzewczej (jej nachylenie)
X - temperatura na zewnątrz
b - przesunięcie krzywej w górę bądź w dół
Podejrzewam że Liwko steruje w ten sposób, że po ustawieniu odpowiedniej krzywej dodatkowo w swojej PCi w określonych godzinach poszczególnych dni tygodnia obniża temperaturę powrotu o 'b' stopni Celsjusza.
Poprawcie mnie jeśli bzdury piszę.

aadamuss24
20-01-2012, 16:20
nie zawsze jest to temp. powrótu, jest różnie. pozdr adam

Liwko
20-01-2012, 16:22
Ale można to tak zobrazować;)

hydraulik_
20-01-2012, 17:51
Aż tak minimalistycznego podejścia bym nie polecał. Mimo wszystko przydaje się możliwość odcięcia każdej pętli z osobna (np. w przypadku, gdy ktoś nie rozgarnięty przewierci rurkę ogrzewania podłogowego ;) ).
Co ma "' rozgarnięcie" do przewiercenia rurki. Przecież są zalane i nieoznaczone.Proszę nie zlecać wiercenia w podłodze i informować wykonawcę

hydraulik_
20-01-2012, 17:56
dobre pytanie
sam się troche zastanawiam
ale ludzie z atlantica mi tak przeliczyli że podobno nawet przy minus 20 nie wejdę w pierwszą taryfę i mam dużą szansę że grzałki mi sie nie załączą

z tą izolacją to wyjdzie w praniu.

właśnie przeczytałem twój opis domu- no to moja też wydoli przy minus 20 może
Chyba przesadzili z obiecankami ,albo coś pokręciłeś .
W drugiej taryfie przy minuś -20 C to musiałbyś mieć zapotrzebowanie około 2 kW dla -20

Liwko
20-01-2012, 18:03
Chyba przesadzili z obiecankami ,albo coś pokręciłeś .
W drugiej taryfie przy minuś -20 C to musiałbyś mieć zapotrzebowanie około 2 kW dla -20

Ciągle się zastanawiałem czy go w tym uświadomić, wyręczyłeś mnie.

sjk
20-01-2012, 18:29
Sterowanie pompą ciepła odbywa się albo przez sterowanie pokojowe albo przez pogodowe. Ja mam pogodowe. Czujka zewnętrzna mierzy temperaturę i podaje do sterownika. Sterownik, przez podaną krzywą grzewczą wie kiedy temperatura jest na tyle niska by załączyć PC.

Ok. krzywa grzewcza to oczywiste... i ze mierzy temperaturę na zewnątrz i ma czujnik to też oczywiste..
Tylko jak sami pisaliście ustala na podstawie pomiaru zew. temperaturę wody w obiegu i wszystko jest super, dopóki nie chcesz aby grzała tylko w 2. taryfie. Nie wiem jak u Was , ale u mnie jak reguluje krzywą grzewczą to już wyliczona temperatura jest końcowa i tyle. Jak pompa jest bardzo bliski tej temperatury - mala delta zasilanie/powrót to u mnie włącza inwerter i pracuje na np. 1/3 mocy, albo się wyłącza.

Nie mam możliwości podbijania docelowej temperatury obiegu grzewczego w poszczególnych godzinach sterując krzywą grzewcza. A Wasze pompy mają takie sterowanie?

Próbowałem bo mam taką opcje że pompa ma timer na 2 zadania dziennie i to było super, żeby wysterować prace na 2. taryfę (dalej pracując na krzywej grzewczej co ogranicza lub wyłącza pompa jak jest za ciepło)..... dopóki nie okazało się, że poniżej 0 stopni pompa nie daje rady w te 10h utrzymać 20 stopni w domu.
Żeby dołożyć parę godzin to wiadomo bez sensu trze baby przestawiać timer co zmianę temperatury zew a to bez sensu....

Przetestowałem opcje z termostatem i ustawieniem w godzinach taniego prądu wyższej temperatury o np. 2 stopnie i to w miarę ma sens. Niestety moja pompa w konfiguracji z termostatem już nie zwraca uwagi na krzywą grzewczą, tylko jak termostat mówi grzej to grzeje na zasadzie: zasilanie ma 5 stopni więcej niż powrót i koniec. Co prawda przy dobrym umiejscowieniu termostatu i doborze temperatur można osiągnąć cel tj. grzanie w taniej taryfie i nawet bez krzywej w cieplejsze dni będzie odłączał pompę powyżej zadanej temperatury. Niestety przechodzimy wtedy do trybu pracy on/off (zamiast regulacji mocy inwerterem, ale to też można chyba przeżyć jeśli da się na termostacie ustawić dość sporą histerezę to pompa pomimo przewymiarowania nie będzie taktować) . Niestety nie rozumiem po co wtedy czujnik pogodowy??

Czy u Was pompy mają inne opcje sterowania, czy ja po prostu coś źle zrozumiałem.

na razie myślę, że na typową zimę będę przełączał pompę w tryb pracy z termostatem (dzięki podbitym temp. w taniej taryfie większość tam wygrzeje a reszta tylko dociągnie w droższej) , a na sezony przejściowe i lato, na krzywą grzewczą z timerem na tanie godziny(wtedy w drogim prądzie się nie włączy a w tanim nie nagrzeje za dużo bo krzywa nie da)


Czy u was sterowniki pompy są po prostu bardziej życiowe, czy macie może na to jakiś lepszy pomysł?

czy wasze pompy działając z termostatem jak on każe im grzać to i tak ustawiają temperaturę do wartości krzywej grzewczej? Bo w takiej sytuacji nie byłoby problemu.... Moja niestety załącza wtedy pełną moc i boje się aby latem nie taktowała ( ale jak znajdę sterownik z opcję ustawienia histerezy to powinno chyba być ok)

macie może jakieś rady ???

leszekf
20-01-2012, 19:00
sjk, witaj w klubie :) Ty przynajmniej masz 2 przedziały czasowe do wykorzystania, u mnie jest 1 i obecnie CO idzie na zasadzie "jak leci" z drobną korektą. Ale po kolei.
1. CWU - moja PCi ma możliwość sterowania z zewnątrz (przez zwarcie odpowiednich styków) jedną z kilku - wybranych funkcji np "CWU stop" "CWU+CO Stop" "CWU+CO+dogrzewacz stop" - wybrałem zatrzymanie grzania CWU - tym steruje zegar zewnętrzny
2. CO - mam do wykorzystania 1 przedział na dzień (CWU też, ale teraz jest zegar) w którym mogę obniżyć powrót na CO - obniżam o 3,5st.C pn..pt w godzinach 6...13

W planie mam kupno termostatu (może DS1821 albo jaki inny termostat) i sterowanie wyłącznie zegarem zewnętrznym na zasadzie: tylko tanie godziny, ale jeżeli temp w pomieszczeniu (najmniej nasłonecznione) spadnie poniżej 20,5stC niezależnie od zegar włącz ogrzewanie.

sjk
20-01-2012, 19:58
Chyba przesadzili z obiecankami ,albo coś pokręciłeś .
W drugiej taryfie przy -20 C to musiałbyś mieć zapotrzebowanie około 2 kW dla -20



przy zapotrzebowaniu 2KW to moc grzewcza 5KW powinna starczyć by wyrobić się w 10 godzin na dobę.


5KW*10godzin/24godziny daje 2 KW średnio domowo..??
czy jestem w błędzie ?? bo na mojej pompie póki co ta matematyka się zgadza, co prawda do -3stopni bo chłodniej jeszcze nie było...



czy po prostu PC maluxa20 w -20 stopniach traci moc poniżej 5 KW ??? bo to to masakra

mi w katalogu LG napisało, że w -15 stopniach grzejąc wodę na 40 stopni to z znamionowych 14 KW ma zostać 10KW

a poniżej no cóż... palenie w kominku obowiązkowe

sjk
20-01-2012, 20:16
W planie mam kupno termostatu (może DS1821 albo jaki inny termostat) i sterowanie wyłącznie zegarem zewnętrznym na zasadzie: tylko tanie godziny, ale jeżeli temp w pomieszczeniu (najmniej nasłonecznione) spadnie poniżej 20,5stC niezależnie od zegar włącz ogrzewanie.

No właśnie ja też się ku temu skłaniam. W tanim prądzie ustawiam na 22 stopnie a w drogim np. 20 stopni . Wtedy tani załącza się zimą zawsze a jakby nie zdążył dogrzać ponad te 20 to niestety z drogiego sobie pomoże. Jak będzie cieplej to te ustawione 22 będzie powstrzymywać przewymiarowaną pompę aby nie zrobiła 25 stopni. Niestety u mnie z termostatem zawsze mam grzanie na 100 % mocy i nie korzystam z inwertera... ale nie wiem czy to nawet na korzysc rachunków nie wyjdzie, niestety trzeba będzie ustawić dużą histerezę tzn. - te 22 st termostat ma interpretować np. grzejemy ja spadnie poniżej 21 i ciśniemy do 23. trochę zmniejszy to komfort, ale jest szansa, że nie będzie pompy włączać i wyłączać raz po raz.

Zastanawiam się gdzie umieścić termostat aby był nie wrażliwy na przypadkowe zmiany temperatury??

w salonie kominek może go zmylić....
w sypialniach mam rozprowadzenie z kominka więc to samo.....
kuchnia - gotowanie....
łazienki to już w ogóle głupota.....

zostaje chyba znaleźć jakiś korytarzyk :/

u mnie jeszcze o tyle mam problem, że mam 2 lokale z jednej pc.
i jak ja sobie napalę w kominku i jest ciepło to nie znaczy, że u rodziców można nie grzać.
aby u siebie nie przegrzać za mocno tym kominkiem będę miał (tylko je kupie) termostaty proste w pokojach z rozprowadzeniem i salonie, które bedą odcinać poszczególne pętle. Ale 2. lokal musi być grzany.

Więc zaczynam kombinować ten termostat gdzieś klatka schodowa, ale tam łatwo przechłodzić i też go zmylić...

może jakiś czujnik bardzo blisko podłogi bo tam w miarę stała temperatura.... nie wiem jeszcze


a co do CO to fajnie masz o tyle, że obniżasz w stosunku do krzywej.

a co do CWU to ja mam 0 możliwości sterowania grzeje kiedy chce (jak spadnie temp w zasobniku) niezależnie od tajmera CO, czy termostatu a mało nawet jeśli pompa jest wyłączona :D (można oczywiście na stałe wyłączyć tryb CWU)

sjk
20-01-2012, 20:20
@hydrauli

Jako instalator wiesz może coś więcej o DRY CONTACT, ja mam w instrukcji o tym nie wiele poza tym, że mogę to podłączyć i że trza to kupić od LG..

nie wiesz czy to na tyle proste,że idzie znaleźć na szynie łączącej 2 styki załącz/rozłącz czy to bardziej skomplikowany protokół wymiany danych ?? pisze że wyświetla błędy i takie tam bajery... ??

Liwko
20-01-2012, 20:29
Z opcją włącz-wyłącz na 100% mocy grzeje ponoć z dobrym skutkiem QQQQ
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page31
Z nim na ten temat pogadaj.

puzondm
20-01-2012, 20:40
dobre pytanie
sam się troche zastanawiam
ale ludzie z atlantica mi tak przeliczyli że podobno nawet przy minus 20 nie wejdę w pierwszą taryfę i mam dużą szansę że grzałki mi sie nie załączą

z tą izolacją to wyjdzie w praniu.

właśnie przeczytałem twój opis domu- no to moja też wydoli przy minus 20 może

podaj symbol sprężarki proszę: okaże się zaraz jakie bzdury ci wciskają, a jak nie wiesz jaki symbol to poproś bi ci przesłali no i nazwa producenta, żeby się zaraz nie okazało że dostaniesz na końcu Sanyo :) typoszereg c-sbn

puzondm
20-01-2012, 20:43
a tak od razu to podajcie proszę jakie macie sprężarki w waszych pompach ciepła: mój Zirius 9kw ma Copelanda ZH21K4E-TFD 524

malux20
20-01-2012, 21:12
ja to nie wiem co tam jest w środku [w miarę możliwości podam]
być może z tymi taryfami przesadziłem , żle zrozumiałem, podkoloryzowałem.
wiecie spokojny jestem o -15 i 20
właśnie teraz dogrywam temat kominka
Liwko-jeszcze raz dziękuję za pomoc

co ja mogę powiedzieć-cały czas zastanawiam sie czy do 25cm styro dołożyć 5cm styro od północy i zachodu
i takie tam
staram się postawić dom pod czysty prąd dlatego jestem spokojny że pompa wyrobi sie

pompa stoi u mnie

puzondm
20-01-2012, 21:34
zobacz sobie na tabele sprężarek copelanda co się dzieje w typoszeregu ZH przy -20C moc grzewcza spada do 1/3, teraz o 2/3 musiałbyś mieć przewymiarowaną sprężarkę, a wątpię abyś dostał copelanda, więc może być gorzej, moim zdaniem nie licz w ogóle na grzanie tylko w 2 taryfie, tym bardziej tym typem pc.

puzondm
20-01-2012, 21:39
ja to nie wiem co tam jest w środku [w miarę możliwości podam]


a powinieneś się dowiedzieć pc to "sprężarka" większość ludzi kupuje ze względu na markę która jest na obudowie pc,
czasami nawet "dobre firmy" mają w swoich modelach shitowe sprężarki, a to jest przecież "baza".

malux20
20-01-2012, 21:54
wiesz ja podchodze w życiu że trafiam na uczciwych ludzi- na łeb bym dostał jakbym wszystkich podejrzewał
ale dziekuje za informacje

QQQQ
20-01-2012, 23:54
wiesz ja podchodze w życiu że trafiam na uczciwych ludzi- na łeb bym dostał jakbym wszystkich podejrzewał
ale dziekuje za informacje

no wlasnie, a potem obrzucasz ich blotem - standart :) - a po co?

QQQQ
20-01-2012, 23:55
Z opcją włącz-wyłącz na 100% mocy grzeje ponoć z dobrym skutkiem QQQQ
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN/page31
Z nim na ten temat pogadaj.

Chetnie pomoge jak bede umiał :)

malux20
21-01-2012, 06:31
no wlasnie, a potem obrzucasz ich blotem - standart :) - a po co?


DAJ SOBIE NA LUZ
szkoda życia na rozpamiętywanie po ileś razy tego samego
twoj tekst zlewam bo nie mam zamiaru się kopać z koniem

lubisz żyć w ciągłych zaczepkach to twoja sprawa

mamy inne poczucie humoru na własny temat i to wszystko

sjk
21-01-2012, 16:50
@QQQQ

można coś więcej prosić w temacie sterowania althermy??

też ponoć ma inverter? to dlaczego grzejesz systemem włącz/wyłącz??

wynika to z ograniczeń sterowania czy stwierdziłeś, że ekonomiczniej -mniej prądu zużywa?

jak często załączasz i jak to wychodzi w praktyce??

QQQQ
21-01-2012, 20:19
@QQQQ

można coś więcej prosić w temacie sterowania althermy??

też ponoć ma inverter? to dlaczego grzejesz systemem włącz/wyłącz??

wynika to z ograniczeń sterowania czy stwierdziłeś, że ekonomiczniej -mniej prądu zużywa?

jak często załączasz i jak to wychodzi w praktyce??

tez inverter
moja PCi jest tak zaprogramowana - przy uzyciu termoregulatora : grzeje co od 22-6 , i od 15.30-16
cwu od 13-14.30 (1 raz dziennie - z zaznaczeniem ze dla mnie to wystarcza, zbiornik 300l)
bardziej ufam temu co sam nastawie niz elektronice w pci - nie wiem czy to dobrze czy zle ???

jezeli chodzi o ustawienia sterownika wew - to walczylem z tym z 5 miesiecy, jest tu tego az za duzo :), ale wszystko potrzebne

moja PCi zalacza sie max 4 razy na dobe
pytaj jak moge w czyms pomoc

hydraulik_
21-01-2012, 20:28
alterma ma kiepski sterownik .Ale można zaprogramować krzywą grzanie a dodatkowo można sterować termostatem pokojowym .
Ja to odradzam ,ale niektórym pomaga

sjk
21-01-2012, 20:37
@QQQQ

jaki masz termoregulator bo rozumiem, że jakiś odrębny nie w pompie??

czy godziny CWU wymuszasz z regulatora czy pompa ma taką możliwość nastawy (bo moja nie ma)??

jak grzejesz CO to pompa nie patrzy już na krzywą grzewczą ani nie stosuje invertera, tylko wali całą mocą?? bo moja tak robi jak się podłączy zew. termostat który wymusza on/of.

reszta pytań zależy od odpowiedzi na powyższe :D

z góry dzięki

a i jeszcze pytanko jakie masz teraz zużycie i przy jakiej temperaturze.

bo ja trochę zawiedziony jestem... dom mam niby trochę lepiej docieplony, poza nie dokończonym ociepleniem w garażu w bryle ale to coś ok 10% różnicy. Grzeje 280 m2 podłogi (250 użytkowej - parter i poddasze) i wychodzi mi 1000 kWh. W innych wątkach widziałem, że masz chyba ok. połowy tego...

sjk
21-01-2012, 20:42
alterma ma kiepski sterownik .Ale można zaprogramować krzywą grzanie a dodatkowo można sterować termostatem pokojowym .
Ja to odradzam ,ale niektórym pomaga

no właśnie i jak podłączysz termostat pokojowy to respektuje temp. zasilania wynikającą z krzywej ??

bo moim zdaniem to by było ok. Moja LG jak już ma termostat zew. to grzeje ile wlezie dają na zasilanie zawsze 5 stopni więcej niż na powrocie , jak by termostat nie zatrzymał to nawet do 50 stopni

QQQQ
22-01-2012, 09:31
@QQQQ

jaki masz termoregulator bo rozumiem, że jakiś odrębny nie w pompie??

czy godziny CWU wymuszasz z regulatora czy pompa ma taką możliwość nastawy (bo moja nie ma)??

jak grzejesz CO to pompa nie patrzy już na krzywą grzewczą ani nie stosuje invertera, tylko wali całą mocą?? bo moja tak robi jak się podłączy zew. termostat który wymusza on/of.

reszta pytań zależy od odpowiedzi na powyższe :D

z góry dzięki

a i jeszcze pytanko jakie masz teraz zużycie i przy jakiej temperaturze.

bo ja trochę zawiedziony jestem... dom mam niby trochę lepiej docieplony, poza nie dokończonym ociepleniem w garażu w bryle ale to coś ok 10% różnicy. Grzeje 280 m2 podłogi (250 użytkowej - parter i poddasze) i wychodzi mi 1000 kWh. W innych wątkach widziałem, że masz chyba ok. połowy tego...


liczysz u mnie srednie zuzycie od poczatku sezonu, teraz mam jakies 27-30kWh/dzien

termostat mam najzwyklejszy z mozliwoscia nastaw 3 temperatur, a CWU nastawiam w sterowniku w PCI - u mnie ma nadrzednosc nad termoregulatorem pokojowym
pompa pracuje na inwerterze - tak mysle, bo najpierw ma male obroty śmigieł, pozniej dopiero maksymalne(coraz wieksze w miare szronienia sie jed zew )

kris_ST
22-01-2012, 11:07
@QQQQ

a i jeszcze pytanko jakie masz teraz zużycie i przy jakiej temperaturze.

bo ja trochę zawiedziony jestem... dom mam niby trochę lepiej docieplony, poza nie dokończonym ociepleniem w garażu w bryle ale to coś ok 10% różnicy. Grzeje 280 m2 podłogi (250 użytkowej - parter i poddasze) i wychodzi mi 1000 kWh. W innych wątkach widziałem, że masz chyba ok. połowy tego...

Dzisiaj miesiąc jak zmieniłem taryfę na G12. Zużycie prądu według licznika 1240 kWh z czego 348 w drogiej i 892 w taniej. Grzeję 255 m2 po podłodze, użytkowa około 200m2. Pompa pracuje tylko w taniej taryfie i szacuję, że zużyła jakieś 750-800 kWh (w taniej chodzi też zmywarka, reku, 2 lodówki i czasami w ciągu dnia jakiś piekarnik, płyta i odkurzacz - sylwestrowe granie też było w taniej :) ).
W domu temperatura waha się w granicach 21,6 - 22,4. Wieczorem 21,8 potem spada w nocy do 21,6 rano o 8 jest już 22,0 i rośnie tak, że około 16:00 jest 22,4. Tak było wczoraj. Na zewnątrz +3 w dzień i -1 w nocy.
Na pompie mam ustawione 22,0 w taniej taryfie i 20,5 w drogiej. CWU zasobnik 300 L, grzeje też tylko w taniej. Zarówno dla CO i CWU mogę ustawić trzy przedziały czasowe. Stiebel Eltron WPF 10. Pompa pokazuje COP około 4,50. Nie wiem, czy to z obiegówkami, czy bez. Prawdopodobnie bez.
Przestawiłem wczoraj krzywą, miałem 0,50 a podniosłem na 0,60. Zobaczymy jak to wpłynie na zużycie prądu i COP.

Aha, 3 razy w styczniu dogrzewałem po południu kominkiem :), ale wtedy temp. skoczyła do 23 :).
pzdr

sjk
22-01-2012, 16:31
dzięki wielkie za pomoc Panowie. U mnie wyjdzie ok 1200. w tym miesiącu w sumie ok 40 kwh /dziennie. czyli tyle ile pozwalam jej pracować - 10h taniego prądu i bierze 4kw. I tak do 0 stopni daje rade utrzymać 20 stopni w srodku.
Mam nadzieje, że to się zmieni po zaizolowaniu garażu, który przez przegrody ma ok 15 stopni - o zgrozo !! i wyeliminowaniu paru nieszczelności.


Co do sterowania to LG Therma V trzeba jasno powiedzieć jest nieco lipna jeśli chodzi o ustawienie grzania w określonych godzinach.
Niby czytałem całą instrukcje przed zakupem i niby ma tajmer wł/wył na 2 zadania dziennie, ALE tylko do C.O. no i to jest ok jakby mieć taki zapas mocy coby zawsze w te 10h dało rade wygrzać nawet przy -20. Niestety u mnie ok. 0 trzeba powoli zacząc dawać drogi prąd i tu już zostaje tylko zew termostat. I nie ma tragedii gdyby nie w trybie termostatu całkowita zlewka na krzywą grzewczą i zmniejszanie mocy inwerterem. Niestety daje wtedy pełną moc i tyle, chociaż przy dobrych ustawieniach i bezwładnej podłogówce tak chyba będę tym sterować. CWU niestety grzeje jak ma potrzebę nawet jak pompa jest tajmerem niby wyłączone i tyle, nic tylko kąpać się po 22.

Najchętniej tym termostatem bym całą pompę na kablu zasilającym włączał wyłączał i było by git.
Nie wie ktoś jak to dla takiej sprężarki takie dwa włączenia i wyłączenia na dobę metodą na HAMA - czyli całą pompę off.

A w ogóle najlepiej to samą jednostkę ZEW. Bo wew z obiegówkami i czujnikami nawet ok. jak działa :D

a u was jak nie grzeje to obiegówka wew. w pompie działa??

zieli
25-01-2012, 01:36
od czego zalezy glebokosc odwiertow od mocy pompy! i ?

puzondm
25-01-2012, 11:54
od czego zalezy glebokosc odwiertow od mocy pompy! i ?

od wielu rzeczy, ale bezpośrednio od typy wiertnicy, potem uwarunkowań gruntowych które maja odwzorowanie w projekcie, potem od ilości miejsca na działce, dla przypomnienia grunt wykorzystywany do DZ na terenie polski w odwiertach pionowych jest regenerowany dzięki promieniowaniu słonecznemu a nie energii geotermalnej, mając to na uwadze jeśli się ma więcej miejsca na działce lepiej jest zrobić więcej odwiertów niż jeden dłuższy, wyjątkiem są sytuacje gdzie występują w gruntach szerokie warstwy wodonośne, więc wtedy lepiej mieć jeden "mokry' niż 2 "suche" ale to tylko teoretycznie. W poprzednim roku weszła nowelizacja ustawy teraz bez zezwolenia i projektu nie można już wiercić poniżej 5tego metra, a było przedtem do 30m.

Liwko
25-01-2012, 11:59
W poprzednim roku weszła nowelizacja ustawy teraz bez zezwolenia i projektu nie można już wiercić poniżej 5tego metra, a było przedtem do 30m.

Przeczytaj uważnie
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111630981

Liwko
25-01-2012, 12:11
Art. 3.
Ustawy nie stosuje się do:
1) korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami;
2) wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w
celu wykorzystania ciepła Ziemi, poza obszarami górniczymi;

clarnet
25-01-2012, 13:30
@puzondm
Nie pisz takich herezji, bo jeszcze jakiś nietechniczny laik, łyknie to bez popitki.
Równie dobrze możesz napisać, że wielkość wymiennika poziomego zależy bezpośrednio od typu koparki, którą go kopiesz.
Podobnie herezje jak z regeneracją 100m odwiertu od promieniowania słonecznego. (???)
Kolejna herezja - 10 odwiertów 10m zamiast 1 odwiertu 100m.
DZ to DZ i ma odebrać chłód zrzucany przez pompę. Zależy więc od mocy pompy.
Nie ważne czy pionowy czy poziomy - jego wielkość musi być taka by odebrał ten chłód.
Trzeba go zwymiarować zarówno pod względem mocy chłodniczej jaką ma przyjąć jak i hydraulicznie, żeby pompa obiegowa DZ z PC sobie z poradziła z jego wielkością, zapewniając stabilna pracę całego układu.

puzondm
25-01-2012, 16:00
@puzondm
Nie pisz takich herezji, bo jeszcze jakiś nietechniczny laik, łyknie to bez popitki.
Równie dobrze możesz napisać, że wielkość wymiennika poziomego zależy bezpośrednio od typu koparki, którą go kopiesz.
Podobnie herezje jak z regeneracją 100m odwiertu od promieniowania słonecznego. (???)
Kolejna herezja - 10 odwiertów 10m zamiast 1 odwiertu 100m.
DZ to DZ i ma odebrać chłód zrzucany przez pompę. Zależy więc od mocy pompy.
Nie ważne czy pionowy czy poziomy - jego wielkość musi być taka by odebrał ten chłód.
Trzeba go zwymiarować zarówno pod względem mocy chłodniczej jaką ma przyjąć jak i hydraulicznie, żeby pompa obiegowa DZ z PC sobie z poradziła z jego wielkością, zapewniając stabilna pracę całego układu.

to było uzupełnienie do tego co napisał adiqq, @clarnet idź do szkoły - w sprawie regeneracji gruntu, nie pisałem o żadnych 10 odwiertach, zoobrazuje ci to inaczej, odwiert do 70 metrów kosztuje 65 zł/m z wypełnieniem, jeśli będziesz chciał zrobić w suchej morenie odwiert 200m, to najlepiej jest zrobić 3 po 65 m. ze względów ekonomicznych jaki ze względu na szybkość regeneracji, jeśli zaś zrobisz sobie suchy 200metrowy odwiert to zapłacisz 100 zł za mb na gotowo i będziesz miał słabsza sprawność układu.

clarnet
25-01-2012, 18:03
@puzondm
Nie musisz mnie do szkoły wysyłać, bo uczę się stale :)
A co sam napisałeś, to widać w całym Twoim poście do @zieli.
Od 15-20 m w głąb temperatura jest stała, niezależnie czy mamy +20 czy -20 stopni na powierzchni.
Dlatego odwiert na tych pierwszych kilku-kilkunastu metrach zachowuje się trochę jak wymiennik poziomy i uzysk ciepła w stosunku do reszty otworu jest mniejszy. Bo wpływa na niego niższa temp. zewnętrzna w okresie zimowym.
Stąd przyjmuje się, że sens mają w ogóle odwierty od 50-60m wzwyż.
Przy krótszych dodaje się kilka do kilkunastu mb na każdy krótszy otwór. Im więcej krótszych otworów, tym większa jest ich łączna długość w stosunku do mniejszej ilości otworów dłuższych. Bo w końcu DZ musi odebrać ten chłód.
Z drugiej strony, w praktyce, otwory powyżej 100-120m są wiercone bardzo rzadko z uwagi na koszty wiercenia (sprzęt wiertniczy, średnica i klasa sond) i opory przepływu na takim odwiercie.
Idąc Twoim tokiem myślenia, najszybciej zregeneruje się krótki odwiert, bo udział w nim tych pierwszych kilkunastu metrów, (gdzie wpływ ma okres letni i pory roku), jest największy.
Tymczasem ja jestem innego zdania i uważam, że te pierwsze kilkanaście mb jest straconych, właśnie z uwagi na ten wpływ temp. zewnętrznej zimą. Moim zdaniem wiercenie do 50-60m nie ma sensu. Szkoda kasy na płytkie odwierty.
Jest ich więcej w mb, ich ilość podnosi cenę studni i rozdzielacza, no i więcej miejsca trzeba by je rozplanować.
2 x100mb wprowadzisz jeszcze do budynku i pompy na trójnikach, a jak zastąpisz to 5x50m, to już musisz mieć studnię i rozdzielacz. Szybkość regeneracji, o której Ty piszesz, jako atucie jest moim zdaniem bez znaczenia.
Granicą cenową jest te 100-120mb.
Wygląda na to, że rozjechaliśmy się z głębokością :)
Ty byłeś po jednej skrajnej stronie 200m (i tu masz oczywiście rację, choć 1x200 nie zastąpisz 3x65 tylko trochę więcej) - a ja po drugiej.
I wreszcie otwór z wypełnieniem czy suchy.
Żaden nie powinien być suchy. Każdy otwór musi być ustabilizowany, a sonda musi mieć kontakt z otaczającym gruntem. Jak nie ma perspektyw, że się zasklepi, to trzeba go wypełnić. To tak jakby pytać klienta czy instalację cwu liczyć mu z izolacją czy bez :)

puzondm
25-01-2012, 18:22
nie piszę rzeczy oczywistych, suchy w znaczeniu że nie przebijasz żadnej warstwy wodonośnej, każdy odwiert musi być z wypełnieniem, co wyników regeneracji DZ mam inne doświadczenia, co do kosztów to zależy od firmy.

kris_ST
25-01-2012, 21:07
Ja mam odwierty 2x103m i płaciłem po 65 zł na gotowo (odwiert, sondy, glikol, zalanie i odpowietrzenie) + wprowadzenie do budynku 1000 zł. Wystarczy poszukać i w podobnej cenie do płytkich, można zrobić głębsze odwierty. Od 70 metra zaczął się wapień, który oddaje ponoć dużo więcej ciepełka niż mokra glina a wiertacze powiedzieli, że w zasadzie w centralnej Polsce taki układ geologiczny skał to standard. Jest to moim zdaniem argument za głębokimi odwiertami.
U mnie miał być poziomy, ale po przeanalizowaniu kosztów, okazało się, że cena będzie podobna. Mam wysoki poziom wód i glinę. Trzeba byłoby wyczekać moment, aż wody gruntowe opadną w przeciwnym razie koszty prac ziemnych byłyby dużo wyższe niż standardowo. Poza tym jak wyobraziłem sobie tę glinę wyciągniętą na połowę działki to mi się już naprawdę odechciało. Doszedłby jeszcze koszt zagospodarowania terenu po wykopach.

A tak z innej beczki, czy podbitka wpływa na wynik OZC?.

rpilski
26-01-2012, 11:20
Poza tym jak wyobraziłem sobie tę glinę wyciągniętą na połowę działki to mi się już naprawdę odechciało. Doszedłby jeszcze koszt zagospodarowania terenu po wykopach.
To fakt. Ja mam dość dużą działkę, dlatego zdecydowałem się na DZ poziome. Gdybym wybierał teraz to mocno rozważałbym odwierty pionowe.



A tak z innej beczki, czy podbitka wpływa na wynik OZC?.
W teorii tak - nieco osłania od wiatru, czyli osłabia potencjalne przewiewy w dachu, ale to jest chyba (?) w praktyce zupełnie pomijalne.

puzondm
27-01-2012, 10:25
no dziś pierwszy raz pc pracowała 2 h w 1 taryfie (- 8 ) na dworze

puzondm
27-01-2012, 23:06
to jakie macie sprężarki w swoich pc?

Bad
28-01-2012, 15:26
Ja wiem tylko, że w moim Buderusie, którego mają montować na wiosnę ma być sprężarka Mitsubishi ale jaki konkretnie model - nie wiem.

kupiecjudex
28-01-2012, 18:12
No jak tam pompki chodzą w te mrozy?? Dają radę???
U mnie -15 a ma być jeszcze więcej.

zieli
28-01-2012, 18:25
No jak tam pompki chodzą w te mrozy?? Dają radę???
U mnie -15 a ma być jeszcze więcej.
jako przyszły użytkownik też jestem ciekawy?

Liwko
28-01-2012, 18:57
U mnie teraz tylko -6, ale co nie mają dawać rady? W zeszłym roku przy -27 dała rady to i teraz da:)

miloszenko
28-01-2012, 18:58
I to bez grzalki ?

Pozdrawiam

Liwko
28-01-2012, 19:02
I to bez grzalki ?

Pozdrawiam

Bzz, nie mam grzałki. Ale to już był szczyt jej możliwości.

1igor1
28-01-2012, 23:28
hee.... i moja powietrzna też daje radę ... :D i to bez grzałki ... :D

rwxw
28-01-2012, 23:38
I to bez grzalki ?
A po co grzałka ? Ja walczę z moją pc jeszcze dziś na taniej taryfie, ale jutro się niestety poddam, więc co ma nie dawać rady.

photos
29-01-2012, 11:41
Powiedzcie jakie macie teraz temperatury zasilania podłogówki np przy - 10, badz takiej jak u was teraz jest?

aadamuss24
29-01-2012, 12:32
U mnie dochodzi do 31 stopni a później kończy się tania taryfa :)

JK102
29-01-2012, 14:39
Powiedzcie jakie macie teraz temperatury zasilania podłogówki np przy - 10, badz takiej jak u was teraz jest?

U mnie było 37 stopni dla - 10, ale rano po całonocnym grzaniu była sauna, więc zmniejszyłam i jest 34 st. - to dla drogiej taryfy, w taniej dla -10 mam ustawienie na 31 st. Nie mogę jakoś tych ustawień zoptymalizować, im zimniej na zewnątrz, tym cieplej wewnątrz, teraz mam 23.3 st. Grzeje ok.75 % w taniej taryfie, ale początkowo przy tych mrozach pc zużyła aż 47 kWh na dobę - masakra ! Od wczoraj jest trochę lepiej , bo "tylko" 42 kWh.

Liwko
29-01-2012, 14:59
im zimniej na zewnątrz, tym cieplej wewnątrz,

Obniż krzywą.

Liwko
29-01-2012, 15:01
U mnie dochodzi do 31 stopni a później kończy się tania taryfa :)

Dobry COP, słabe wykorzystanie taniej taryfy. Grzej wyższymi temperaturami, niby więcej kWh ale rachunek mniejszy.

aadamuss24
29-01-2012, 16:52
Dygam na maxa i więcej się nie da :)

bartosz-w
29-01-2012, 18:38
Moja jeszcze się nie włącza w tanich. Po nocy w domu mam 20,8 stopnia. Około 10.00 już jest 21,2 (pewnie słońce pomaga), do wieczora spada do 20,7. Przy podłogówce odczucie ciepła rewelacja. Biegamy po domu w koszulkach.

bartosz-w
29-01-2012, 18:39
Dygam na maxa i więcej się nie da :)

Możesz pokombinować z obiegówką GZ- obniżając bieg

miki121
29-01-2012, 18:46
A może ktoś z kolegów spróbuje puścić podłogówkę - zasilanie na +28 jeżeli podłogówka jest dobrze dobrana i dom jest dobrze zrobiony to powinna pracować idealnie.

Pozdrawiam

wihajster
29-01-2012, 19:17
Możesz pokombinować z obiegówką GZ- obniżając bieg
Ale to niczego nie poprawi!!!
Co z tego że "pójdzie" wyższa temp. w podłogę jak i tak ILOŚĆ kWh dostarczona przez pompę ciepła SPADNIE! (niższa efektywność PC przy wyższym skraplaniu).

tomek131
29-01-2012, 23:23
Witam

Nasza firma proponuje za kwotę 35 500 netto kompletną instalację wraz z robocizna :
- ogrzewania podłogowego (całość bez ukrytych kosztów)
- dolne źródło pompy ciepła (całość bez ukrytych kosztów)
- pompa ciepła o mocy grzewczej 9 kW (a nie jak często spotykam 5 kW i 4 kW grzałka elektryczna). Na oferowana instalacje udzielamy 5 letnią gwarancję producenta.

Jeżeli jest ktoś zainteresowany większą ilością informacji zapraszam do kontaktu.

Krystian Wilk
[email protected]
783 40 80 80
www.sztuka-ogrzewania.pl
_________________
DUMARCH-WENT GEO-POWER
Kraków, ul. Myśliwska 68
[email protected]
tel 12 653 40 77
www.sztuka-ogrzewania.pl (pompy ciepła)
www.dumarchwent.pl (wentylacja mechaniczna)
www.gpwc.pl (gruntowy powietrzny wymiennik ciepła)

A co to

Liwko
30-01-2012, 09:15
A może ktoś z kolegów spróbuje puścić podłogówkę - zasilanie na +28 jeżeli podłogówka jest dobrze dobrana i dom jest dobrze zrobiony to powinna pracować idealnie.

Pozdrawiam

Przy gazie można tak zrobić, ale jeżeli korzystasz z dwóch taryf to nie za bardzo.

tomek131
30-01-2012, 09:29
Zna kto tych na gorze.Z innego forum przekleiłem

puzondm
30-01-2012, 11:25
ja w podłogówkę wpuszczam 35C mam ustawiona wysoka krzywą 4, i mam na sterowniku ograniczenie max temp zasilania podłogówki 35C, mam podłogówkę położoną co 10cm, będzie tego ponad 2 tys metrów rury, woda na powrocie ma rano max 26C, nie ma syndromu ciepłych podłóg, obecnie jak teraz jest na dworze -10, to po nocy grzania temp w domu 23,3C, pompa przepracowała mi jest 4 h w drogiej taryfie, jak zacznie się jeszcze jakiś wiatr to twierdza taniej taryfy u mnie padnie:D

miki121
30-01-2012, 11:26
Przy gazie można tak zrobić, ale jeżeli korzystasz z dwóch taryf to nie za bardzo.

Ja mam w krakowie i pod krakowem dwie instalacje na gruntówce vaillanta :)
Instalację zrobiliśmy zasilanie na +28 i chodzi jak żyleta...
Klient jeden i drugi są bardzo zadowoleni :)

Liwko
30-01-2012, 11:28
Ja mam w krakowie i pod krakowem dwie instalacje na gruntówce vaillanta :)
Instalację zrobiliśmy zasilanie na +28 i chodzi jak żyleta...
Klient jeden i drugi są bardzo zadowoleni :)

Ja też tak mogę ustawić, tylko nici z taniej taryfy.

piwopijca
30-01-2012, 13:45
Ja mam w krakowie i pod krakowem dwie instalacje na gruntówce vaillanta :)
Instalację zrobiliśmy zasilanie na +28 i chodzi jak żyleta...
Klient jeden i drugi są bardzo zadowoleni :)

Ustawiles parametr "Maks. temperatura zasilania" na 37*C czy moze rodzaj obiegu jako obieg stalowartosciowy?

Pzdr.

tomek131
30-01-2012, 13:46
Pisalem na powietrznej -gosc z Viesmana stwierdzil ,ze najlepiej jakby jakis dodatkowy piec byl przy pompie w takie mrozy.Czyli najpierw trza gaz zalozyc i do niego pompe ciepla :) Najlepiej od Vailanta za 70tys.I tacy ludzie sa.Powiem wam ,ze ten swiat sie do gory nogami przewrocil a naciagactwo nie zna granic.Podobnie jak naiwnosc zreszta
Sorry wywalilo mi polski znaki

peter12
30-01-2012, 14:16
Witam
I jak ktos z kolegow zna ta firme SOFATH lub ktos użytkuje.
Pozdrawiam

kurm28
30-01-2012, 14:33
Moja jeszcze się nie włącza w tanich. Po nocy w domu mam 20,8 stopnia. Około 10.00 już jest 21,2 (pewnie słońce pomaga), do wieczora spada do 20,7. Przy podłogówce odczucie ciepła rewelacja. Biegamy po domu w koszulkach.
bartosz - nie rób jaj. ;)
biegać to może i przy takiej temp w domu sie da, ale juz posiedzieć przed TV w koszulce to nie bardzo.
rozumiem propagandę sukcesu, ale bez przesady. ;) :D:D

Liwko
30-01-2012, 14:45
bartosz - nie rób jaj. ;)
biegać to może i przy takiej temp w domu sie da, ale juz posiedzieć przed TV w koszulce to nie bardzo.
rozumiem propagandę sukcesu, ale bez przesady. ;) :D:D

Ja mam podobne odczucie. Jesienią musiało być u mnie minimum 22, a teraz, gdy PC pracuje dłużej to wystarczy 21. Podłoga oddaje więcej ciepła więc i efekt komfortu cieplnego mimo niższej temperatury jest taki sam.

kurm28
30-01-2012, 15:09
Ja mam podobne odczucie. Jesienią musiało być u mnie minimum 22, a teraz, gdy PC pracuje dłużej to wystarczy 21. Podłoga oddaje więcej ciepła więc i efekt komfortu cieplnego mimo niższej temperatury jest taki sam.

Liwko - mnie nie tłumacz, bo wiem jak jest.
Tez mam podłogówkę i jak mam na termometrze 21 stopni, to owszem - dopóki sie jakoś tam ruszam, to jest OK, ale jak zasiądę, to po chwili robi się chłodno i trzeba coś na grzbiet wrzucić, a do zmarzluchów nie należę.
Podłoga u mnie ma około23- 24 stopnie (zaznaczam - podłoga, nie woda w podłodze).

Liwko
30-01-2012, 15:14
Liwko - mnie nie tłumacz, bo wiem jak jest.
Tez mam podłogówkę i jak mam na termometrze 21 stopni, to owszem - dopóki sie jakoś tam ruszam, to jest OK, ale jak zasiądę, to po chwili robi się chłodno i trzeba coś na grzbiet wrzucić, a do zmarzluchów nie należę.
Podłoga u mnie ma około23- 24 stopnie (zaznaczam - podłoga, nie woda w podłodze).

He, he, moja to nawet śpi czasami w skarpetkach, a ja w tym czasie się odkrywam bo mi za ciepło;)
Ja tylko mówię, że im dłużej PC pracuje tym bardziej wzrasta komfort cieplny.

leszekf
30-01-2012, 15:17
Ja tylko mówię, że im dłużej PC pracuje tym bardziej wzrasta komfort cieplny.Ale spada komfort psychiczny ;)

Liwko
30-01-2012, 15:23
Ale spada komfort psychiczny ;)

Eeee, ja tam z dzisiejszej faktury się ucieszyłem:)
A zazdrość kolegów z domami bezcenna:D

tomek131
30-01-2012, 15:35
Obrazcie się wszyscy,ale to forum jest już zupełnym targowiskiem i w 90% nie ma nic wspólnego z wymianą doświadczeń.Jeden wielki interes i naganiactwo -czy to pompa ,czy okno ,czy drzwi ,czy fundament ,płyta,dachówka -wszystko jedno.

malux20
30-01-2012, 15:45
dużo racji masz
ja to w dziale w którym mógłbym się wypowiadać ponieważ zawodowo się tym zajmuję od kilkunastu lat.
nie wypowiadam.- w swojej branży oceniam że 80% wpisów robionych jest przez 5 % użytkowników[czyt. sprzedawców]

mistrzostwem świata to jest dział kominków - liderzy tego działu z pobłażaniem traktują wpisów laików - czują się jak magowie

bartosz-w
30-01-2012, 16:46
U mnie te 21 stopni jest ok. mamy 5 miesięcznego bobasa, a każdy kto wchodzi do domu to mówi że przyjemnie ciepło u nas

puzondm
30-01-2012, 19:04
U mnie te 21 stopni jest ok. mamy 5 miesięcznego bobasa, a każdy kto wchodzi do domu to mówi że przyjemnie ciepło u nas

no to hartujecie go troche:D, dedykowane dla dziatwy 23

sojek1
30-01-2012, 20:07
no to hartujecie go troche:D, dedykowane dla dziatwy 23

Moja dwójka wychowuje się przy 20,5-21 i zimnej podłodze (niestety niezbyt dobrze zaizolowanej) - nie chorują.

Liwko
30-01-2012, 20:12
Moja dwójka wychowuje się przy 20,5-21 i zimnej podłodze (niestety niezbyt dobrze zaizolowanej) - nie chorują.

A u mojego kolegi z kopciuchem, w domu 25* i dzieciaki ciągle chore. 1000 razy mu mówiłem by mniej grzał, bo lepiej jak dziecko zmarznie niż się przegrzeje.

aadamuss24
30-01-2012, 20:54
I o dzieciach się zrobiło we wątkach :) Baby :)

Sławek...
30-01-2012, 22:07
Ja mam w krakowie i pod krakowem dwie instalacje na gruntówce vaillanta :)
Instalację zrobiliśmy zasilanie na +28 i chodzi jak żyleta...
Klient jeden i drugi są bardzo zadowoleni :)

czyli jak rozumiem, jako praktyk radzisz ustawić zasilanie na +28 i będzie żyleta ?????

miki121
30-01-2012, 22:16
czyli jak rozumiem, jako praktyk radzisz ustawić zasilanie na +28 i będzie żyleta ?????

Pytanie jak jest zaprojektowany dom i dobrana do niego instalacja :)

Sławek...
30-01-2012, 22:18
...a jak powinien być zaprojektowany? i jak dobrana instalacja?

miki121
30-01-2012, 22:23
kwestia izolacji, okien, bilansu energetycznego takiego domu i doboru źródła itp...
Jeżeli chcesz wyślij mi projekt i zrobi ci taki bilans z doborem za free..

Liwko
30-01-2012, 22:24
kwestia izolacji, okien, bilansu energetycznego takiego domu i doboru źródła itp...
Jeżeli chcesz wyślij mi projekt i zrobi ci taki bilans z doborem za free..

Co z wykorzystaniem taniej taryfy, bo nie napisałeś?

Sławek...
30-01-2012, 22:27
...czyli drążąc dalej temat 28-stopniowego zasilania... oba te domy, które robiłeś były identyczne?

wihajster
30-01-2012, 22:33
wyślij mi projekt i zrobi ci taki bilans z doborem za free..
Miałbym kilka sztuk, też mi zrobisz za free? ;)

miki121
30-01-2012, 22:35
Bardzo podobne :)
Jeden 210m2 drugi 190m2 oba mają reku i pompę gruntową..
Wymienniki robione przez zewnętrzną firmę na zabawkach aspola..
Firma w której pracowałem podłączyła pompę cała hydraulikę oraz podłogówkę.
Szef nie oszczędzał na materiałach bo to jacyś znajomi byli..
Rura rehau, ogrzewanie dodatkowo ścienne w łazienkach na ( zapomniałem co to był za system ale zielono - niebieskie rury )..
Klient z tej większej chałupy twierdzi że w zeszłym roku pompa pracował 1870 roboczogodzin i zeżarła jakieś 3 z haczykiem na co i cwu przez cały rok..
Pozdrawiam

miki121
30-01-2012, 22:36
Miałbym kilka sztuk, też mi zrobisz za free? ;)

Od czasu do czasu coś mogę zrobić za free..
A jeżeli chcesz na tym robić kasę to za darmo nie da rady :)
Pozdrawiam

peter12
30-01-2012, 23:58
Witam
Ja bym ci podeslal moj,moze bys wykonal bilans jestem przed rozpoczeciem budowy.
Pozdrawiam

zieli
31-01-2012, 00:25
Od czasu do czasu coś mogę zrobić za free..
A jeżeli chcesz na tym robić kasę to za darmo nie da rady :)
Pozdrawiam
nie wiem czy to był dobry pomysł dawać taką ofert na forum , ale ja również bym poprosił o ile jest taka możliwość!

sjk
31-01-2012, 03:11
to jakie macie sprężarki w swoich pc?



a znasz sie na tym cos??

ja kupując na stronie sprzedawcy i w sumie moze nawet gdzies w umowie w opisie mialem mowione , że mam sprężarke typu scroll - wszedzie na forum pisze sie, że to ta lepsza.
po Twoim poscie poszperałem i znalazlem tu:

http://www.klimaprof.hu/letolt/LG%20THERMA%20V/Adatlapok/K%FClt%E9rik%20adatlapja.pdf

że mam jakąś 5JD420XAD22 od LG chyba ?

pisze tam jeszcze że to bezszczotkowy, hermetyczny silnik.

Na stronie LG tego modelu nie moge jednak odnaleść, a gdzieś w jakimś chińskim dokumencie cos jakby pisało, że to sprężara rotacyjna...

i teraz już nie wiem, czy scroll czy rotacyjna (bo to te krócej żyjące były ??)

na wikipedi ENG piszą, że scroll to jeden z rodzajów rotacyjnych sprężarek.

Jak to jest i czy ktoś zna sie na tym coś więcej?

1igor1
31-01-2012, 10:36
zapytaj clarnet-a może on ci pomoże

puzondm
03-02-2012, 09:26
a znasz sie na tym cos??

ja kupując na stronie sprzedawcy i w sumie moze nawet gdzies w umowie w opisie mialem mowione , że mam sprężarke typu scroll - wszedzie na forum pisze sie, że to ta lepsza.
po Twoim poscie poszperałem i znalazlem tu:

http://www.klimaprof.hu/letolt/LG%20THERMA%20V/Adatlapok/K%FClt%E9rik%20adatlapja.pdf

że mam jakąś 5JD420XAD22 od LG chyba ?

pisze tam jeszcze że to bezszczotkowy, hermetyczny silnik.

Na stronie LG tego modelu nie moge jednak odnaleść, a gdzieś w jakimś chińskim dokumencie cos jakby pisało, że to sprężara rotacyjna...

i teraz już nie wiem, czy scroll czy rotacyjna (bo to te krócej żyjące były ??)

na wikipedi ENG piszą, że scroll to jeden z rodzajów rotacyjnych sprężarek.

Jak to jest i czy ktoś zna sie na tym coś więcej?

poproś tego od kogo kupiłeś pc o specyfikację techniczna sprężarki to zobaczysz co masz, tam będziesz miał wszystkie informacje na temat twojej sprężarki, np w jakich temperaturach jaki COP, i będziesz mógł porównać np z Copelandem.

puzondm
03-02-2012, 09:36
od paru dni w oknach połaciowych velux, pojawił mi się lud w dolnych narożnikach, poprzedniej zimy tego nie miałem, a była bardziej mroźna i dłuższa,
zadzwoniłem do sprzedawcy, przyjechał serwisant, dowiedziałem się że pod oknem musi być grzejnik dopiero wtedy gwarancja obowiązuje i wpadłem w osłupienie O.O

leszekf
03-02-2012, 09:43
puzondm, niestety chyba jest to "normalne" zjawisko. U mnie na Fakro jest to samo. Świadczy to tylko o "jakości" tego wynalazku, jakim są okna połaciowe. Lód pojawia się u dołu między szybą a uszczelką.

Daga&Adam
03-02-2012, 09:49
U mnie nic takiego nie wystepuje, moim zdaniem problemem jest wentylacja i slabe ocieplenie okna. To co zamarzlo musialo sie wczesniej tam wykroplic, a wykrapla sie wilgotne powietrze na zimnej czesci okna. Jak macie wykonczony dol okna? Odrazu pionowo w dol? Blad - powinno byc 5cm prostopadle do okna i dopiero potem w dol - powstaje wiecej miejsca na ocieplenie. Kto / jak ocieplal te newralgiczne czesci okna u Was ? Ja robilem cale ocieplenie sam i ocieplenie okien mam BARDZO dokladnie wykonane - okolice glifow sa dokladnie zapianowane, a okno ma dodatkowy kolnierz izolacyjny dookola calej ramy (oryginalny z fakro) - z jakiejs owczej welny.

Puzondm - masz wentylacje grawitacyjna - uzywasz nawiewnikow w tych oknach ? To dodatkowo wychladza okno. Ja mam najprostsza wersje FTS bez nawiewnikow (WM).

Nie psioczcie na jakosc okien polaciowych tylko na Waszych wykonawcow :)

wit74
03-02-2012, 10:28
puzondm, niestety chyba jest to "normalne" zjawisko. U mnie na Fakro jest to samo. Świadczy to tylko o "jakości" tego wynalazku, jakim są okna połaciowe. Lód pojawia się u dołu między szybą a uszczelką.

Podobno w Fakro występuje to często.Zeszłej zimy też miałem kilka dni. Musze zerknąć czy teraz tez jest

leszekf
03-02-2012, 10:49
Adam, nie psioczę na producenta, tylko na okna połaciowe jako takie - w ogólności. Sam przyznasz, że w większym stopniu niż przy "zwykłych" oknach ucieka przez nie ciepło. Też mam okna FTS. To o czym piszesz, kołnierze, wełna owcza mam zamontowane. Wełnę poprawiałem i utykałem osobiście po wykonawcach (załaczona + mineralna od ocieplenia dachu) i od tej strony z pewnością nie jest to problem. Przy większości okien dachowych mam "parapet" czyli schodząca pod kątem 90st od okna połaciowego płaszczyzna, co z pewnością zaburzająca przepływ powietrza. Zwróć jednak uwagę, że w zwykłych pionowych oknach jest dwudziestoparę centymetrowy parapet, a zjawisko nie występuje.
Ponadto mam 2 okna połaciowe, w których montaż jest jak bozia przykazała - od skrzynki okna płaszczyzna idzie w dół, bezpośrednio nad grzaną podłogą (ok 120cm). W jednym wypadku mogę zwalić na to że pralnia i wilgoć... OK, ale w drugim mam garderobę i przebywam tam ok 15..20 minut/dobę. Wentylacja mechaniczna 24h/dobę - w garderobie i pralni jest wyciąg, a narastanie lodu w tych miejscach jest faktem.

Liwko
03-02-2012, 11:01
Też mam Fakro i nie mam do nich żadnych uwag.

photos
03-02-2012, 11:02
Pomijając fachowosc montazu, pomijajac równiez czy wentylacja jest grawitacyjna czy mechaniczna. Najbardziej zastanawia fakt iz musi byc pod oknem grzejnik, to jest ciekawe.

Daga&Adam
03-02-2012, 11:03
Ponadto mam 2 okna połaciowe, w których montaż jest jak bozia przykazała - od skrzynki okna płaszczyzna idzie w dół, bezpośrednio nad grzaną podłogą (ok 120cm). W jednym wypadku mogę zwalić na to że pralnia i wilgoć... OK, ale w drugim mam garderobę i przebywam tam ok 15..20 minut/dobę. Wentylacja mechaniczna 24h/dobę - w garderobie i pralni jest wyciąg, a narastanie lodu w tych miejscach jest faktem.

Ja jednak nadal bede sie upieral ze to wynik zlego ich docieplenia - ja mam te newralgiczne miejsca zapianowane "na amen". Mam 8 okien dachowych i na ani jednym nie wystepuje ten problem. Przydalby sie pirometr to bysmy zmierzyli - ja u siebie, Ty u siebie, jakie mamy temperatury ram okiennych i samego skrzydla, bez tego nie dowiemy sie co naprawde jest przyczyna roszenia - ale na 100% jest to poprostu wykraplanie wilgotnego domowego powietrza na chlodnej szybie / ramie. Pewnie moze sie zdarzyc "wada fabryczna" - czyli np. rozszelnienie pakietu szybowego, wtedy U takiego okna rosnie i moga pojawiac sie takie cuda..

Daga&Adam
03-02-2012, 11:04
Pomijając fachowosc montazu, pomijajac równiez czy wentylacja jest grawitacyjna czy mechaniczna. Najbardziej zastanawia fakt iz musi byc pod oknem grzejnik, to jest ciekawe.

Ja nie mam takiego zapisu w gwarancji o ile pamietam. Zreszta - ja mam przeciez pod nim grzejnik - podlogowy :-)

piwopijca
03-02-2012, 11:10
Ja tez mam Fakro i nic takiego sie nie dzieje a mam obrobki wykonane tak jak ma Daga&Adam.

Pzdr.

wit74
03-02-2012, 11:18
Sprawdziłem. Przy nie mniejszych mrozach niż rok temu nie mam szronienia w tym roku.Czyli wada okna odpada bo nic nie wymieniałem.Przy oknach nie poprawiałem docieplenia.Pozostaje wilgotność bytowa- poprawna wentylacja w pomieszczeniu dostosowana do warunków.

leszekf
03-02-2012, 11:25
No nic, tylko pianę pozostaje mi wpuścić ;)

piwopijca
03-02-2012, 12:05
Ja z kolei uwazam ze okna polaciowe sa duzo cieplejsze niz pionowe. Sa szczelniejsze i "cieplejsze" mimo gorszych lub podobnych parametrow jak pionowe.
W pomieszczeniach z polaciowkami jest cieplej niz z oknami pionowymi (np. moja sypialnia) i moglem przykrecic tam ciutke ogrzewanie.

Pzdr.

Liwko
03-02-2012, 12:12
U mnie dzisiaj spadł 1cm śniegu. Rano było u mnie -14, śnieg na oknach leżał. Po 15.00 będę w domu, sprawdzę temperatury i czy jeszcze leży.

miejski
03-02-2012, 16:16
Mam 2 Veluxy GZL B (z dolną klamką) i też mi się woda skrapla i zamarza w dolnych rogach. Jednym z pomieszczń jest garderoba, gdzie jestem moze ze 2 razy dziennie. Temperatura spada tam ostatnio do 17 st przy wilgotności ok 50%. Czekam na przedstawiciela Veluxa i też słyszałem o "niezbędności kaloryfera". Zerknąłem więc w instrukcje montażu i gwarancję i nic tam o kaloryferach nie ma. Jedynie we "Wskazówkach dotyczących użytkowania (http://www.velux.pl/klienci/serwis/konserwacja/okna_do_poddaszy/gzl)" znalazłem zapis:
"Minimalizowanie zjawiska kondensacji
Szczególnie w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, na
wewnętrznych szybach okien może powstawać kondensacja. Zjawisko
to można zminimalizować poprzez zainstalowanie grzejnika bezpośrednio
pod oknem i częste przewietrzanie pomieszczenia."

Wytłuściłem określenie "wysoki poziom wilgotności", bo wydaje mi się to kluczowe. Według normy PN-78 B-03421 optymalna wilgotność względna zawiera się między 40-60%, więc Velux nie powinien robić problemów przy braku kaloryfera o ile macie tyle w pomieszczeniu. Zobaczymy co powie mój przedstawiciel, gdy przyjedzie.

Daga&Adam
03-02-2012, 16:19
Mam 2 Veluxy GZL B (z dolną klamką) i też mi się woda skrapla i zamarza w dolnych rogach. Jednym z pomieszczń jest garderoba, gdzie jestem moze ze 2 razy dziennie.

A masz tam wyciag wentylacji ?

Liwko
03-02-2012, 16:23
Ja z kolei uwazam ze okna polaciowe sa duzo cieplejsze niz pionowe. Sa szczelniejsze i "cieplejsze" mimo gorszych lub podobnych parametrow jak pionowe.
W pomieszczeniach z polaciowkami jest cieplej niz z oknami pionowymi (np. moja sypialnia) i moglem przykrecic tam ciutke ogrzewanie.

Pzdr.

Przed godziną 15 było u mnie na zewnątrz -9*. Śnieg leżał sobie dalej na oknie w łazience od północnej strony. W łazience +25*. Mam zwykłe dwuszybowe Fakro.

piwopijca
03-02-2012, 16:31
Ja mam trzyszybowe i lezy snieg nadal -mimo ze dawno nie padalo, sladowe juz ilosci ale jednak, tyle ze od pd-zachodniej strony.

Pzdr.

miejski
03-02-2012, 17:43
A masz tam wyciag wentylacji ?

W garderobie kratki nie mam.

Sabina i Grzegorz
03-02-2012, 19:17
Ja mam veluxy w sypialni i garderobie gdzie mam temp. ok 19 c i nic takiego nie wystepuje oczywiscie
nawiewniki ktore sa zamontowane fabrycznie w nich zamkniete.
A tak pozatym jak teraz Wam pompki chodza znaczy ile godzin na dobe ?

vega1
03-02-2012, 19:20
to jeszcze wątek o pompach?

akapap
04-02-2012, 11:30
Potrzebuje pomocy.

Temat związany z PC, nie znalazłem lepszego miejsca żeby zadać to pytanie.

Instalację CO została wykonana pod pompę ciepła (100% podłogówki, sporo wylewki, od 8-9 cm). Z uwagi słabe parametry prądu nie mogłem zainstalować PC (zostawmy to na boku). Zamontowałem piec na pelet. Pali mi jak smok, jest to pierwszy sezon grzewczy ale nawet to nie usprawiedliwia takiej zachłanności na pallet. Do rzeczy, jak grzejecie w domu przy PC? Tylko w taryfie nocnej? Skoro wylewka ma sporą bezwładność to może wystarczy grzać przez 8h dziennie? Jak sterujecie temperaturą w domu: czujnik zewnętrzny czy wewnętrzny (jak zabezpieczacie się przed przegraniem podłogi, powyżej 26 stopni na płytkach/parkiecie itp)? Jaką temperaturą wpuszczacie w CO? U mnie wychodzi, że przy niezamieszkałym budynku to co wpuszczam, np. 20 stopni, daje temperaturę w budynku o 4 stopnie niższą (sama wylewka, nie włączona wentylacja mechaniczna).

Pozdrawiam.

rwxw
05-02-2012, 11:55
1) Dopóki nie było za zimno (u mnie koło -10), to grzałem tylko w nocnej taryfie (mam G12e). 8h dziennie wystarczało u mnie do plus paru stopni, u Ciebie musisz poeksperymentować, jednak 8h grzania i 16h przerwy przy niskich temperaturach spowoduje mało komfortowe wahania temperatury w budynku.
2) Sterowanie mam pokojowe, które wyłączało pc (jak działała, teraz się zepsuła, więc grzeję gazem) gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnęła zadają temperaturę.
3) Nie zabezpieczam się przed przegrzaniem, pc nie przegrzewała mi podłogi bo miała za małą moc, na kondensacie ustawiłem maksymalną moc na 5-6kW, co też mi nie pozwoli przegrzać podłogi. Najprostsze zabezpieczenie to wyłącznik termostatyczny na rurze zasilającej odłączający podłogówkę, gdy temperatura rury przekroczy np. 45-50*.
4) W CO aktualnie wpuszczam koło 35-37*, na pewno poniżej 40 .

zieli
05-02-2012, 13:26
czy może mi ktoś podać jakieś ciekawe wydawnictwa dotyczące PC
gdzie są w czytelny sposób opisane wszystkie zagadnienia

wihajster
05-02-2012, 13:38
"Jak taniej ogrzać dom" Wojciech Oszczak.
Stare wydanie miało taki tytuł, podobno wznowione ma inny.
Podstawowe informacje tam znajdziesz, ale było kilka błędów (jak w wielu wydawnictwach się zdarza), łatwa do zrozumienia.

zieli
05-02-2012, 13:48
czytałem recenzję tej książki i wydaje się być odpowiednia dla laika,
ale nigdzie nie ma jej w sprzedaży
zna ktoś może nowy tytuł tego wydania

zieli
05-02-2012, 15:57
"Jak taniej ogrzać dom" Wojciech Oszczak.
Stare wydanie miało taki tytuł, podobno wznowione ma inny.

chyba znalazłem

Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła
Oszczak Wojciech

może komuś się przyda

akapap
06-02-2012, 00:26
1) Dopóki nie było za zimno (u mnie koło -10), to grzałem tylko w nocnej taryfie (mam G12e). 8h dziennie wystarczało u mnie do plus paru stopni, u Ciebie musisz poeksperymentować, jednak 8h grzania i 16h przerwy przy niskich temperaturach spowoduje mało komfortowe wahania temperatury w budynku.

Przy -10 i 8h grzania miałeś w domu kilka stopni na plusie czy ~21 C?



4) W CO aktualnie wpuszczam koło 35-37*, na pewno poniżej 40, większy przepływ .


Co masz na myśli mówiąc o większym przepływie? Ustawiasz niższą temperaturą za to z większą prędkością pompy obiegowej?

Ja dla najniższego biegu pompy mam deltę 5 stopni: wpuszczam 20C, na powrocie mam 15C - przy obecnych temperaturach.

Pozdrawiam.

rwxw
06-02-2012, 21:33
W domu mieszkam, więc mam 21*, a nie kilka ;-) 12h grzania (w taniej) starczało do koło -10* na zewnątrz. 8h/dobę grzałem gdy było + kilka na zewnątrz, pc włączała się o 21-00 a wyłączała gdzieś w nocy/nad ranem, na pewno sporo przed 7-00. Między 13-00 a 15-00 też zawsze pracowała.
Deltę masz ok. Większy przepływ, to większa równomierność temperatury podłogi, więc można grzać nieco niższą temperaturą, ale u Ciebie nie ma to znaczenia. Tam coś mi się ucięło.

akapap
07-02-2012, 00:12
W domu mieszkam, więc mam 21*, a nie kilka ;-) 12h grzania (w taniej) starczało do koło -10* na zewnątrz. 8h/dobę grzałem gdy było + kilka na zewnątrz, pc włączała się o 21-00 a wyłączała gdzieś w nocy/nad ranem, na pewno sporo przed 7-00. Między 13-00 a 15-00 też zawsze pracowała.
Deltę masz ok. Większy przepływ, to większa równomierność temperatury podłogi, więc można grzać nieco niższą temperaturą, ale u Ciebie nie ma to znaczenia. Tam coś mi się ucięło.

Dzięki uprzejmie za odpowiedź.

Chciałbym z piecem na pelet palić w podobnych cyklach. Mam wrażenie, że samo podtrzymanie temperatury piece jest kosztowe i niekonieczne z uwagi na ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam.

rydzadam
07-02-2012, 09:40
Dzięki uprzejmie za odpowiedź.

Chciałbym z piecem na pelet palić w podobnych cyklach. Mam wrażenie, że samo podtrzymanie temperatury piece jest kosztowe i niekonieczne z uwagi na ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam.

To już będzie kompletnie nie na temat PC, sorry za off topic, ale spieszę z odpowiedzią - palę pelletem (poprzednio ekogroszek) i w porównaniu do groszku wychodzi mi zużycie około 30% większe, więc kosztowo to samo. Co do podtrzymywania kotła na pellet czy groszek i palenia nim np. jedynie przez pół doby, moim zdaniem nie ma to sensu, zawsze będzie wtedy większe zużycie niż równomierne palenie przez całą dobę. Lepiej wykorzystywać nominalną wydajność, jest wtedy największa sprawność=najtańsza eksploatacja. Oczywiście w PC sprawa ma się inaczej, bo chodzi o wykorzystanie taniej taryfy nocnej i akumulowanie ciepła w posadzce.

michal.bdg
08-02-2012, 17:36
Wracam do tematu dotacji. Słyszałem poczta pantoflową ze istnieje możliwość uzyskania dotacji dla osób które "skrzykną" się w spółdzielnię lub dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Słyszał ktoś z forumowiczów o takich możliwościach, i do jakich urzędów pukać w tej sprawie.
-Michał

Tlobo
12-02-2012, 21:29
Witam
Ja cały czas grzałem w drugiej taryfie.
Teraz grzeje non stop. Mam w domu w miarę ciepło, ale lubię naprawdę ciepło.
Moim problemem jest temp. dolnego źródła, po kilku godzinach grzania schodzi na zasilaniu do -2, a na powrocie nie mam czujnika.
Gdy temperatura spada dodatkowo załącza mi się grzałka, która dogrzewa temperaturę, ale nie chcę myśleć ile mnie to ciepło kosztuje.

Sławek...
12-02-2012, 22:00
...Twoim problemem nie jest temp dolnego źródła tylko dolne źródło... coś z nim jest nie tak...

Tlobo
12-02-2012, 22:14
Też tak myślę.
Jestem prawie pewien, że nie działa jeden z odwiertów.
Dokładnie to mam trzy odwierty, studnię i 1 wejście do domu. W studni mój super wykonawca zamontował rozdzielacz.
Rozdzielacz jest bez rotametrów czyli nie można wyrównać przepływów. Zrobił to podobno sprawdzając temperaturę - byle jakim termometrem przykładając go do kolejnych wejść i wyjść- masakra.
Dwa - w studni zbiera się woda gruntowa bo studnia nie ma dna. Przy takich temperaturach jak teraz to się nie dostanę do rozdzielacza.
Jego temperatura zamraża wodę i ... nie będę tu przeklinał.
Tak więc skoro mam około 160 mb odwiertów to powinno być ok a nie jest czyli raczej mam za mało czynnych odwiertów.

photos
12-02-2012, 22:19
Też tak myślę.
Jestem prawie pewien, że nie działa jeden z odwiertów.
Dokładnie to mam trzy odwierty, studnię i 1 wejście do domu. W studni mój super wykonawca zamontował rozdzielacz.
Rozdzielacz jest bez rotametrów czyli nie można wyrównać przepływów. Zrobił to podobno sprawdzając temperaturę - byle jakim termometrem przykładając go do kolejnych wejść i wyjść- masakra.
Dwa - w studni zbiera się woda gruntowa bo studnia nie ma dna. Przy takich temperaturach jak teraz to się nie dostanę do rozdzielacza.

Jego temperatura zamraża wodę i ... nie będę tu przeklinał.
Tak więc skoro mam około 160 mb odwiertów to powinno być ok a nie jest czyli raczej mam za mało czynnych odwiertów.

Przepływomierze to żaden problem, ale raczej w lato trzeba je montować. Ja mam i na prawdę jest to dobra opcja

Sławek...
12-02-2012, 22:22
...Tlobo a jak duża PC?

Tlobo
12-02-2012, 22:25
Wiem, że w lato, ale ja ich nie mam,w to lato co było wziąłem innego wykonawcę i chciał całą studnię wymienić, a to jest koszt min 5000zł.
Niestety to mi się nie uśmiecha i dalej kombinuję, jeżeli nawet muszę wydać te pieniądze to chcę mieć pewność, że potem będzie OK.
Niestety wykonawca tego mi nie gwarantuje więc dlaczego mam drugi raz ryzykować.
Mogłem wybrać od początku inną firmę, która była ok 10000 droższa, ale wtedy wydawało mi się to niepotrzebne, a teraz to już sam nie wiem.

Sławek...
12-02-2012, 22:28
...to niekoniecznie musi być wina studni... przecież wystarczy, że któraś rurka się załamała gdzieś poza studnią i dlatego ma o wiele większe opory od pozostałych...

Tlobo
12-02-2012, 22:42
Gdzie poza studnią??
Do studni wychodzą 3 pętle, tzn. że pętle muszą być uszkodzone, a to wydaje mi się mało prawdopodobne.

aadamuss24
12-02-2012, 22:50
Jeśli dasz radę to sprawdzaj po jednej pętli. Ta która bedzie miała najwzsza temp. Była najmniej używana i pówinna być otwarta na max a pozostałe lekko zdlawione.

Sławek...
12-02-2012, 23:29
Gdzie poza studnią??


... Jak sam zauważyłeś instalacje robią ludzie, a ludzka istota omylna jest ;)
rury kolektorów w którymś momencie (te ok 2 m pod ziemią) zmieniają swój pionowy kierunek w poziomy (w stronę studni) i to jest moim zdaniem miejsce newralgiczne, które przy odrobinie nieuwagi, niewiedzy, partactwa i innych takich przyczyn może być kluczowe dla niejednej instalacji...
wystarczy że któryś z Panów niechcący nadepnął gumowcem na rurkę....albo piwko już stygło i koparkowemu się śpieszyło więc zepchnął na niewiadomo jak ułożoną rurkę kilka ton ziemi... różna rzeczy się zdarzają....
zrób jak mówi adamuss, sprawdź po kolei każdy kolektor, będziesz widział czy jest drożny i będziesz mógł sprawdzić jakie są na nim temperatury...no i oby nie spełniły się moje mroczne wizje... ;)

hunter7
13-02-2012, 17:53
Witam, mam do kupienia pompę Danfosa nową DHP-H 8kw za 21000 brutto - czy to dobra cena czy raczej normalna??

Bad
13-02-2012, 18:10
Moim zdaniem cena jest OK. Kiedyś sam myślałem o Danfosie ale ostatecznie wybrałem Buderusa.

Wietson
15-02-2012, 18:38
Chce zrobić samemu pompę ciepła. Czy ktoś robił? Może podzielić się informacjami? Jakie części? Jak zrobić? Dom 150m2. Wszędzie podłogówka.

Tlobo
15-02-2012, 18:53
Witam
Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.
Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

wojbyl
15-02-2012, 18:58
Chce zrobić samemu pompę ciepła. Czy ktoś robił? Może podzielić się informacjami? Jakie części? Jak zrobić? Dom 150m2. Wszędzie podłogówka.
Trochę znajdziesz na elektrodzie. Kiedyś myślalem nad tematem ale po podliczeniu wszystkiego za przybliżoną cenę kupisz mniej markową pompę. Czy zrobisz trudno powiedzieć skoro pytasz jakie części.

aadamuss24
15-02-2012, 19:39
Prosta pompe wlacz wylacz warto zrobić. Jeśli z automatyka to już mniej opłacalne.

Sławek...
15-02-2012, 21:05
Witam
ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

...widzę, że podejmujesz pochopne decyzje w ciemno ;)
to że rozdzielacz jest w wodzie niczemu nie szkodzi... zanim wydasz kilka tys na nową studnię sprawdź po kolei każdą pętlę...
studnie zawsze możesz wymienić, na szczelną, wyższą, albo zieloną w kropki jeśli będziesz chciał... ;) ale zanim ją wymienisz upewnij się że jest uszkodzona

pompiarz
15-02-2012, 22:06
Ciekawość czy próba ograniczenia kosztów?

Jeżeli ciekawość, tutaj znajdziesz gotowy sterownik: http://www.compit.pl/katalog/17-regulatory-do-pomp-ciepla/produkty/pogodowy-regulator-jednosprezarkowej-pompy-ciepla/r324_16.html

Jeżeli próba ograniczenia kosztów PC - napisz więcej jakiej mocy pompy potrzebujesz i jaki dom chcesz ogrzać.

wihajster
16-02-2012, 00:09
Wietson jest na tyle leniwy że nie chce nawet poczytać. A jest o czym...
PS
Na elce założył wcześniej temat ale takim ignorantom nikt normalny nie będzie strzępił swego języka ;)

wihajster
16-02-2012, 00:17
Witam
Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.
Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.
NIE MA niedrogich szczelnych polietylenowych studni kolektorowych. Jest kilku producentów ale ceny podobne, nie niskie.
Wszystko to kompromis. Masz pewnie wersję Low-cost.
Ale i ta wersja powinna działać. Jeśli nie działa to niech się tym zajmie Twój instalator, za to zapłaciłeś.
Jeżeli wszystkie odwierty są podobnej długości to nic Tobie nie pomogą rotametry (tak sądzę) - opory przepływu masz w takim razie podobne. (znowu pytanie do Twojego wykonawcy)

kurm28
16-02-2012, 11:32
Witam
Czy ktoś ma może namiary na niedrogie studnie kolektorowe na 3-4 pętle.
Myślę, że wymienię moją studnię w całości, ta którą mam jest nie szczelna ( rozdzielacz jest w wodzie) no i nie wiem co z przepływami kolejnych odwiertów. Tak więc doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wymienić studnię.

hmm.. no i co z tego, ze jet w wodzie?

Tio
20-02-2012, 18:45
Witam
Moze na wstepie:Jestem nowy i chetnie korzystam z waszych rad i spostrzezen,ale brakuje mi kilku odpowiedzi.Obecnie zdecydowalismy sie na Pompe Ciepla marki IVT,Model to Greenline HT Plus 11,ale nadal sledze ten temat,nadal przegladam internet w poszukiwaniu dobrych i rzetelnych wykonawcow i doradcow.Zaznacze ze mamy domek o powierzchni uzytkowej 250m/kw plus garaz 46m/kw ktory nie bedzie ogrzewany.Chcemy podlogowke na calosci(250) i do tego dopasowac pompe.Wiem ze wiekszosc z was Panowie i Panie przerobila ten temat wielokrotnie ,oraz wielokrotnie miala dylemat co do wyboru pompy,na co musze zwrocic uwage przy wyborze pompy,na co musze zwrocic uwage przy zakladaniu podlogowki i najwazniejsze..na co zwrocic uwage przy podpisywaniu umowy z wykonawca?
Pozdrawiam
Tomek.

Sławek...
20-02-2012, 22:55
...pompę jak widać już wybrałeś (bardzo dobry wybór) , jest jeszcze jedna fajna marka w tej grupie cenowej, jak chcesz to powiem Ci na PW żeby nie było że naganiam ;)
moc pompy dobrałeś na podstawie OZC? jeśli nie to proponuję lekko pow przeciętnej zaizolować dom.
zwróć uwagę na prawidłowe i w odpowiedniej wielkości wykonanie dolnego źródła bo to jeden z kluczowych elementów systemu, podłogówkę wypadałoby przeliczyć żeby dobrać odpowiednie rozstawy rurek, umowę podpisz taką, żeby zabezpieczała dobrze Twoje interesy hehge (lepiej jak jedna firma robi cały system - wtedy odpowiedzialność za całość spoczywa na jednym podmiocie, jak to rozdzielisz to w przypadku problemu ciężko będzie znaleźć tego kto problem rozwiąże ;) )

rwxw
20-02-2012, 23:32
na co musze zwrocic uwage
Przy wyborze pc zwróć uwagę na dopasowanie mocy do potrzeb Twojego domu. Dopasowania nie rób na m2, tylko za pomocą szacunku ozc.
Podłogówka w 100% to dobry wybór. Przy jej zakładaniu zwróć uwagę na długość pętli (nie powinny przekraczać 100m) i rozstaw rurek (10-15cm). Zastanów się gdzie i ile będzie rozdzielaczy, jeśli dom ma parter+piętro, to proponuję 2 rozdzielacze z dwoma obiegówkami. Pomiędzy pc, a rozdzielaczami nie powinno być bufora, a połączenie między pc a rozdzielaczami powinno być wykonane z grubszej rury np. Pex 32 lub więcej. To chyba najważniejsze sprawy. Nie pytasz o DZ, ale zrób duże z małymi oporami przepływu.

Sławek...
20-02-2012, 23:47
i rozstaw rurek (10-15cm). Zastanów się gdzie i ile będzie rozdzielaczy, jeśli dom ma parter+piętro, to proponuję 2 rozdzielacze z dwoma obiegówkami. .

..sorki, ale rozstaw często wynosi 20-25 cm więc 10-15 to spore przewymiarowanie - więcej rury, większe rozdzielacze, po co dwie pompy na taki domek ????????

rwxw
21-02-2012, 00:41
..sorki, ale rozstaw często wynosi 20-25 cm więc 10-15 to spore przewymiarowanie
Więcej rurek, niższe temperatury, większy cop. 25 cm to sporo. Nie wiem jak dom jest ocieplony, więc przewymiarowanie nie zaszkodzi, a rura nie jest taka droga.
2 pompki nie są konieczne, ale mogą być wygodne przy sterowaniu góra/dół, zależy jaka jest konstrukcja budynku i jak się on nagrzewa. Na 250m2 nie jest to jakaś wielka extrawagancja. Można to jednak zrobić w każdej chwili, gdy zajdzie potrzeba.
Zapomniałem napisać najważniejszego: NIE instalować MIESZACZA.

puzondm
21-02-2012, 00:48
pompa obiegowa kosztuje 350 zł a przy takiej inwestycji to pestka, a dlatego jest potrzebna druga pompka aby można było sprawniej nagrzewać wylewki dzięki temu pc będzie pracować non stop bez taktowania, z maxymalnym wykorzystaniem taniej taryfy, 2 czterdziestki na trójniku obciągną jedenastkę jak złoto, rozstaw rurek, zawsze co 10 cm na parterze bo i tak płacicie za m2 podłogówki, na poddaszu co 15, łazienki co 10, w interesie instalatora leży wciskanie kitu że wystarczy co 20-35 bo więcej kasy z metra mu zostaje, GZ im ma gęściej tym zimniejsza woda wraca czyli maxymalny rozbiór -ciągła praca, większa żywotność sprężarki, jeśli nie planujecie automatyki do podłogówki do najlepiej obiegi robić krótki do 65m, dzięki temu bardziej będą zrównoważone przepływy i instalatorowi zostanie mniej resztek, przy pompie ciepła należy zwrócić uwagę na 2 rzeczy pierwsza najważniejsza to jaka jest w niej sprężarka osobiście uznaję tylko copelanda odsyłam do wykresów, druga to sterownik, może być wszytko piękne jak z bajki ale jak ma kiepskie sterowanie to odbija się to w eksploatacji i w żywotności pompy, trzeba też wziąć pod uwagę serwisowanie opłaty z tym związane i wymogi gwarancyjne np wymiana glkolu co 3 lata lub wymiana anody magnezowej, to wszytko ma wpływ na koszty eksploatacyjne, co do wykonawców to trzeba poprosic o listę klientów których powinniście odwiedzić lub obdzwonić, wiarygodna będzie lista długa:D, a dziesięć telefonów do zadowolonych klientów powinno was uspokoić, bezpodstawne zaufanie pzry takiej inwestycji jest moim zdaniem naiwnością która zazwyczaj się kończy tak samo, zbyt wielu instalatorów zabiera się za montaz pomp ciepła nie mając do tego elementarnej wiedzy przez co ryzyko z roku na rok jest coraz większe przy wyborze ekip...

puzondm
21-02-2012, 00:52
NIE instalować MIESZACZA.

to zależy od całego układu CO nie można tak kategorycznie negować użycia mieszacza:D

Sławek...
21-02-2012, 08:29
pompa obiegowa kosztuje 350 zł a przy takiej inwestycji to pestka, a dlatego jest potrzebna druga pompka aby można było sprawniej nagrzewać wylewki dzięki temu pc będzie pracować non stop bez taktowania, z maxymalnym wykorzystaniem taniej taryfy, 2 czterdziestki na trójniku obciągną jedenastkę jak złoto, rozstaw rurek, zawsze co 10 cm na parterze bo i tak płacicie za m2 podłogówki, na poddaszu co 15, łazienki co 10, .

...herezja ocierająca się o szarlatanerię hehe...
, szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze domu w którym są wszędzie ułożone rurki co 10 cm... ciekawe jaka przy tym układzie jest temp w łazienkach i innych mniejszych pomieszczeniach, oczywiście jak rozumiem w tym przypadku zdecydowanie polecasz elektrozawory no bo przecież jakoś tym układem trzeba sterować
...no i po co ludzie wymyślili kupę zasad projektowania instalacji ogrzewania podłogowego skoro to jest takie proste...
aha i czemu na dole 10 a na gorze 15? jak się domyślam część mocy z dołu jest przeznaczona na dogrzanie góry ?? hehe

piwopijca
21-02-2012, 08:56
Hm...
Mnie sie wydaje ze kladzenie obligatoryjnie rurek co 10cm jest rozwiazaniem wygodnym dla instalatora a nie dla inwestora, przeciez to inwestor za to zaplaci a instalator zmniejszy swoje szanse na "spiep**enie" czegos i ze moze nie dzialac prawidlowo.
Niestety, tutaj tez trzeba uwazac na "zlote" rady instalatorow, niby sie zmienilo a jednak jest tak samo tylko urzadzenia nowoczesniejsze.
Brzmi "fajnie": dajemy co 10cm bo tak sie teraz Pani daje, wszyscy tak robia i nikt nie narzeka, no chyba ze wziac pod uwage portfel inwestora -ale to sie nie liczy, przeciez to forsa frajera to nich placi.
Sorki, ale tak to wlasnie wyglada.
Instalator prawie "ZAWSZE" tak bedzie wykonywal instalacje, zeby nie musiec pozniej "za darmo" wracac i poprawiac jak cos spiep*** a nie dla dobra inwestora :). Koszty materialow czy pozniejszej eksploatacji nie maja juz takiego znaczenia bo to nie On zaplaci za to tylko inwestor.

Rurki nie sa drogie, "troszke" zwiekszona PCi tez nie, "niewielkie" zwiekszenie/przewymiarowanie DZ tez nie pociagnie jakis wielkich kwot, tak jak dodatkowa pompka obiegowa czy dodatkowe jakies "bajery" na rozdzielaczu ale podliczajac wszystko razem okazuje sie ze to juz spore kwoty wychodza jako te "drobiazgi".

Jak wspomnial przedmowca, po to wymyslono mozliwosc obliczania zeby nie wykonywac na tzw. czuja -bo tak sie robi i juz.

Pzdr.

puzondm
21-02-2012, 09:35
...herezja ocierająca się o szarlatanerię hehe...
, szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze domu w którym są wszędzie ułożone rurki co 10 cm... ciekawe jaka przy tym układzie jest temp w łazienkach i innych mniejszych pomieszczeniach, oczywiście jak rozumiem w tym przypadku zdecydowanie polecasz elektrozawory no bo przecież jakoś tym układem trzeba sterować
...no i po co ludzie wymyślili kupę zasad projektowania instalacji ogrzewania podłogowego skoro to jest takie proste...
aha i czemu na dole 10 a na gorze 15? jak się domyślam część mocy z dołu jest przeznaczona na dogrzanie góry ?? hehe

skoro coś nie widziałeś albo nie wiesz to nie znaczy że to nie istnieje, odnoś się racjonalnie do argumentów zamiast pisać pianę, napisałem dlaczego tak się robi i co za tym stoi

puzondm
21-02-2012, 09:37
Hm...
Mnie sie wydaje ze kladzenie obligatoryjnie rurek co 10cm jest rozwiazaniem wygodnym dla instalatora a nie dla inwestora, przeciez to inwestor za to zaplaci a instalator zmniejszy swoje szanse na "spiep**enie" czegos i ze moze nie dzialac prawidlowo.
Niestety, tutaj tez trzeba uwazac na "zlote" rady instalatorow, niby sie zmienilo a jednak jest tak samo tylko urzadzenia nowoczesniejsze.
Brzmi "fajnie": dajemy co 10cm bo tak sie teraz Pani daje, wszyscy tak robia i nikt nie narzeka, no chyba ze wziac pod uwage portfel inwestora -ale to sie nie liczy, przeciez to forsa frajera to nich placi.
Sorki, ale tak to wlasnie wyglada.
Instalator prawie "ZAWSZE" tak bedzie wykonywal instalacje, zeby nie musiec pozniej "za darmo" wracac i poprawiac jak cos spiep*** a nie dla dobra inwestora :). Koszty materialow czy pozniejszej eksploatacji nie maja juz takiego znaczenia bo to nie On zaplaci za to tylko inwestor.

Rurki nie sa drogie, "troszke" zwiekszona PCi tez nie, "niewielkie" zwiekszenie/przewymiarowanie DZ tez nie pociagnie jakis wielkich kwot, tak jak dodatkowa pompka obiegowa czy dodatkowe jakies "bajery" na rozdzielaczu ale podliczajac wszystko razem okazuje sie ze to juz spore kwoty wychodza jako te "drobiazgi".

Jak wspomnial przedmowca, po to wymyslono mozliwosc obliczania zeby nie wykonywac na tzw. czuja -bo tak sie robi i juz.

Pzdr.
czytaj proszę ze zrozumieniem,
podłogówkę kładzie się na metry, i to w interesie instalatora jest położyć jak najmniej rury

piwopijca
21-02-2012, 11:11
Pewnie na metry sie i kladzie -nie wiem bo ja mialem wyliczone za calosc na podstawie zapotrzebowania domu i obliczenia instalacji dla danego zapotrzebowania.
Nie powiesz mi, ze cena jest zazwyczaj tak "dobrana", ze wliczone sa gesto polozone rurki a to dlatego zeby nie miec wspominanych wczesniej problemow. Niewielu instalatorow przelicza instalacje chocby jakims programem dedykowanym pod konkretne systemy producenckie a to by pomoglo w razie potrzeby skorygowac niepotrzebne wydatki.
Ja mam rurki w lazience polozone co 20cm i jedna drabinke i jest bardzo cieplo - nie wyobrazam sobie zeby zagescic to do 10cm miedzy rurkami.
Sam wspomniales wczesniej, ze zalezne jest to od ocieplenia domu etc. wiec dlaczego zalecasz obligatoryjnie co 10cm?

Na parterze mam chyba co 20-25cm rozlozone rurki ale w meander nie w slimak, na pietrze zreszta podobnie -dobrane do zapotrzebowania domu.
W domu jest wystarczajaco cieplo, zuzycie pradu dla mojego "ukladu" co i cwu za zeszly rok to 1 600 zl z 0,5m3 drewna spalonego w kominku.
W tym roku poki co zuzylem pradu za ok. 960 zl (pewnie wyjdzie podobnie jak w zeszlym roku)

Przeciez to mozna obliczyc albo zlecic instalatorowi czy np. producentowi/dystrybutorowi jesli u niego kupujemy materialy, bo i z takimi rozwiazaniami sie spotkalem gdy szukalem dla siebie.

Pzdr.

rwxw
21-02-2012, 17:45
to zależy od całego układu CO nie można tak kategorycznie negować użycia mieszacza
Do najprostszego i najbardziej wydajnego układu który proponuję, czyli:
pc->rozdzielacz->podłogówka można. Do innych masz rację, że nie.

Wietson
21-02-2012, 17:45
Nie wiem czemu mi odrazu jedziesz? Jestem tu nowy. Siedzę i czytam naokrągło od kilku tygodni, ale napisałem coś po raz pierwszy tu i na elektrodzie. Nie wiedziałem czy w ogóle ktoś mi coś odpowie. I jeszcze nie szczególnie umiem się po forach poruszać. Po prostu nie widziałem.

Pozdrawiam..

rwxw
21-02-2012, 17:58
Ja mam rurki w lazience polozone co 20cm i jedna drabinke i jest bardzo cieplo - nie wyobrazam sobie zeby zagescic to do 10cm miedzy rurkami.
Gęstość układania rurek nie ma znaczenia jeśli chodzi o przegrzewanie pomieszczeń, bo jeśli jest za ciepło, to zmniejszasz przepływ na rozdzielaczu albo temperaturę zasilania co. Rurki mogą być w łazience co 2cm i jeśli wyregulujesz układ, to nie będzie się nic przegrzewać.
Zalety gęstego układania podłogówki:
- praca w niższych temperaturach, co ma wpływ na COP
- większa odporność na błędy obliczeniowe i wykonawcze ocieplenia
Wady
- wyższa cena
Myślę, że rozstaw 15cm jest dosyć rozsądnym kompromisem między wadami i zaletami. Na elektrodzie bodziopl (Hubomag) pisze: "Powtarzam (na szybko bez liczenia), między co 10 cm a co 15 cm !! na 100m2 CO NAJMNIEJ 800mb rury (obojętnie jakiej, ale lepiej dobrej i drogiej)". Gość się chyba dosyć dobrze na tym zna.

Sławek...
21-02-2012, 19:07
... a jak chcesz ten układ regulować? przydławiając pętle? czyli zwiększając opory instalacji?
idealna instalacja jest tak dobrana, że przy w zasadzie otwartych na maxa wszystkich pętlach każde pomieszczenia dostaje tyle mocy grzewczej ile mu potrzeba a nie tak, że na wszelki wypadek damy więcej rur a później będziemy to wszystko przytłumiać....
to przytłumianie to jest właśnie odpowiednik mniejszego rozstawu rur w dobrze zaprojektowanej instalacji tylko opory o wiele wyższe....

niedowiarek
21-02-2012, 19:53
Ja miałem obliczaną (projektowaną) instalację na parametry 40/30C (zasilanie/powrót) dla -20/+20 (zewn./wewn.). Wprawdzie większość w ścianach, a nie w podłodze ale w zasadzie wszystko co 10 cm. Dodatkowo poprosiłem o przewymiarowanie. Nie żałuję bo mogę pracować na niższych parametrach (temp.) c.o. co daje lepszy COP. A dławienie? Owszem, ale nie tak jak wyżej - lepiej zmniejszyć temperatury (regulacja jakościowa), albo w ostateczności wydajność pompki (regulacja ilościowa). Dławimy tylko te pętle, które w porównaniu z najdłuższymi mają za małe opory. Niestety nie zawsze wszystkie pętle są równe (jak u mnie) i trzeba wyregulować przepływy żeby wyrównać temperatury - oczywiście z uwzględnieniem różnic np. między łazienką a sypialnią. To NIE JEST TAK ŻE DOKŁADAMY RUREK, A POTEM WSZYSTKO DŁAWIMY. Przepraszam za wrzaski, ale to nie tak. Nie tędy droga.

rwxw
21-02-2012, 22:16
... a jak chcesz ten układ regulować? przydławiając pętle?
Dokładnie tak, jak napisał mój poprzednik. Przede wszystkim obniżamy temperaturę wody grzewczej (krzywe grzewcze), a przytłumiamy TYLKO te pętle gdzie przepływ jest za duży lub jest za ciepło mimo regulacji całości na krzywych. Nie będzie ich dużo. Dokładny projekt podłogówki za 1000zł dla domku 100-200m2 to moim zdaniem przerost formy nad treścią. Lepiej za tą kasę dokupić więcej rury.

hydrokop
21-02-2012, 22:29
Panowie proszę ściagnijcie sobie jakikolwiek program do obliczania ogrzewania podlogowego ,widze że wam jest bez znaczenia czy pompa ogrzewa 140 l wody w ogrzewaniu podlogowym czy dwa albo trzy razy więcej ZLITUJCIE SIE

rwxw
21-02-2012, 22:37
widze że wam jest bez znaczenia czy pompa ogrzewa 140 l wody w ogrzewaniu podlogowym czy dwa albo trzy razy więcej
Bo to żadna różnica, 300l w tą, czy w tamtą przy kilkunastu m3 betonu nie gra roli. Podłogówka ba być bezwładna i akumulować ciepło - właśnie o to między innymi w niej chodzi.

wihajster
21-02-2012, 22:50
hydrokop: to wątek o pompach ciepła a nie o instalacji z kotłem, 12,5 litrach wody w całej instalacji i regulusach ;)
Bez jaj, tu bezwładność jest wręcz pożadana, po to do grzejników producenci nawet zalecają minimalny zład wody co najmniej 20l/1kW mocy pompy ciepła.
Pomyśl i poczytaj.

Wietson
21-02-2012, 23:07
Witam wszystkich.. Mam pytanko,napewno będe instalował pc, tylko mam pewne obawy czy budować komin spalinowy?
Mam obawy czy pc w-30s da rade utrzymać te 22s w domu..

miki121
21-02-2012, 23:09
A jaki duży dom budujesz i w jakiej technologi ???

wihajster
21-02-2012, 23:18
Witam wszystkich.. Mam pytanko,napewno będe instalował pc, tylko mam pewne obawy czy budować komin spalinowy?
Mam obawy czy pc w-30s da rade utrzymać te 22s w domu..
Słusznie masz obawy bo jeśli dobierzesz moc dokładnie według projektu to przy -30C temp wewnątrz spadnie. Logiczne. W projekcie masz dobraną moc do "temp. obliczeniowej" czyli około -18 czy -20C. Niższe temp. zewn. rzadko się utrzymują i w tym wypadku dogrzejesz np. kominkiem lub pogodzisz się z ew. krótkim spadkiem temp.
Możesz też dobrać pompę do zewnętrznej nawet -37C ale po do?

zdzicho48
21-02-2012, 23:25
Witam!
Do tej pory czytalem teraz pytam.
Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.
Sciany 20cm grafitowy 0.031.
Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
Wylewka Anhydrytowa 5cm.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)
I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)
Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)
Teraz mowie co chce
Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.
W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.
Kto mi powie ze to nie zadziala??
Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.
Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

ana-76
22-02-2012, 09:23
Witam wszystkich.. Mam pytanko,napewno będe instalował pc, tylko mam pewne obawy czy budować komin spalinowy?
Mam obawy czy pc w-30s da rade utrzymać te 22s w domu..

wydoła, jeśli zamontujesz taką jaka być powinna. Ja mam PC PW jako jedyne źródło ciepła i w domu temp na poziomie 22,5-25

sjk
22-02-2012, 10:29
Witam!
Do tej pory czytalem teraz pytam.
Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.
Sciany 20cm grafitowy 0.031.
Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
Wylewka Anhydrytowa 5cm.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)
I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)
Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)
Teraz mowie co chce
Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.
W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.
Kto mi powie ze to nie zadziala??
Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.
Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?


a zgodnie z rys. CWU to ma się przez tą wężownice w wodzie max 60* nagrzać przepływowo ??

zadziałać zadziała, ale moim zdaniem niepotrzebnie za dużo kombinujesz. Jak pewnie nie raz tu pisano to bez bufora układ będzie sprawniejszy.

Chociaż ja u siebie stwierdzam grzejąc w 2 taryfie, że jednak milej by było gdyby nie ceny prądu cały czas grzać niższą mocą bo jednak mimo akumulacji to ta podłoga podczas grzania to prawie cud natury :D Więc jak będziesz miał bufor i leciął z niego non stop to powinno być przyjemniej aczkolwiek trochę drożej, ale przy tym zapotrzebowaniu co masz policzone to...... drobne

puzondm
22-02-2012, 10:36
Witam!
Do tej pory czytalem teraz pytam.
Dom parterowy z poddaszem nieuzytkowym pow.150m² z garazem.Calosc podlogowka .Rozstaw.co 15cm pokoje i co 10cm strefy brzegowe i lazienki ,garaz co 20 cm
.Ocieplenie :Podloga 20cm styropian 0.035.
Sciany 20cm grafitowy 0.031.
Strop drewniany ocieplony 20+10 cm welna 0.035.
Okna 3 szybowe wsp.dla calego okna 0.8.przeszklenia 30m²
Wylewka Anhydrytowa 5cm.
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
Zaprojektowana PC NIBE 6KW DZ dwa odwierty po 70m

Pompe chce polaczyc z Pojemnosciowym wymiennikiem ciepla o wielkosci 700litrow.(obrazek w zalaczniku)
I mieszacz do podlogowki z pompa obiegowa (obrazek w zalaczniku)
Wskaznik EP =35,7 kWh/(m²-rok)
Teraz mowie co chce
Grzeje w taryfie G12 cala noc wymiennik do 60°C.Pompa w dzien odpoczywa a podlogowka pobiera sobie tyle ciepla ile potrzebuje .Termostat pokojowy ustawiony na 22.5°i wylancze pompe obiegowa jak w pomieszczeniu osiagniemy zadana temperature.
W wymienniku mamy zebrane cieplo do ogrzania wody uzytkowej.
Kto mi powie ze to nie zadziala??
Dodam ze to wszystko ma zadzialac na jesien tego roku.
Jesli moje zachcianki sa nie realne to prosze wytlumaczcie tylko rozsadnie bez zbednego filozofowania. No i oczywiscie czy ta PC wydoli?

zrezygnowałbym z instalacji solarnej, za CWU przy tej pc jak zapłacisz 50 zł to max, w dodatku są z tym problemy dotyczące przegrzewania bufora chyba że zautomatyzujesz i solary będzie zasłaniać roleta jak się naładuje bufor.

sjk
22-02-2012, 10:54
jeśli można trochę co do samej podłogówki...... aczkolwiek powiązane z pc


położyłem 1600m na jakieś 260m2, co dało średnio rozstaw co 16cm - czyli 15cm w łazienkach i 20cm reszta.
wyszło 14 pętli po 60 - 70 metrów. w miarę równych.
Sprzedawca PC mówił, że u niego przy 160m2 wew. obiegówka nie dawała rady i musiał dołożyć zew. bo za małe przepływy miał....
U mnie średnio rota metry wskazywały ok. 2l/min i bałem się, że mało bo chociaż to 20* w domu było to np. łazienki nie za ciepłe a nawet chłodniejsze były.

Ale aby te 20* osiągnąć to PC zasilała podłogówkę 30/27 w największe mrozy przy -20*.

dopiero zwolnienie biegu na środkowy lub minimalny podniosło delte temp zasilania podłogówki do 33/27 - środkowy lub 35/27 -minimalny i obniżyło przepływy do 1.5l/min -środkowy lub 1l/min -minimalny.

i w końcu w łazienkach z gęstszymi rurkami zrobiło się cieplej i jakoś ogólnie mam wrażenie, że lepiej ta podłoga zaczęła grzać, tylko do tej pory wydawało misię, że im większy przepływ i mniejsza delta tym lepiej..... możliwe, że dla PC byłoby nieco inaczej??

czy parametry 35/27 przy 1l/min przepływu mają jakieś ukryte wady???

Jak to u Was wygląda?

niedowiarek
22-02-2012, 12:42
Na powrocie masz zawsze 27C? Tak Ci reguluje pompa? Jeżeli tak, to nic dziwnego, że na niższym biegu masz cieplej w łazienkach. Delta 3C na gz to mało - nikt takiej nie podawał z praktyki.

Wietson
22-02-2012, 14:07
Dom będzie z betonu kom.600 na klej, 15 styropian grafit 0,029 z frezem- wychodzi jak 20 normalnego. Wewnątrz tynki k-g a pod nimi 3 cm.ocieplenia wełny lub styropianu+ folia ciepłochronna. Okna 3 szyby. Podłoga 20 styr. Dach ok.35-40. Cały dom podłogówka. I oczywiście reku+ GWC. Jednym słowem dom bardzo energoszczędny. Dom 146,22 m2. użytkowej. Po podłodze ok.190 m2. I zastanawiam się jak mam to liczyć do pompy ciepła. Zdecydowałem, że nie buduje komina.