PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

aadamuss24
22-02-2012, 14:11
zdzicho mam taki układ i działa bardzo dobrze.
sjk przy odpowiednim podłączeniu bufora nie działa to gorzej.
Niektórzy mocno negują bufor przy pompie ciepła ale nie do końca wiedzą o czym piszą, wszystko zależy od sposobu podłączenia (trochę inaczej niż na tym schemacie).
Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu. Na upartego jeszcze bardziej pobawię się w pomiary czy jest jakaś róźnica, może coś bardziej wiarygodnego mi wyjdzie.
pozdr adam

Rafał_
22-02-2012, 14:27
Kto mi powie ze to nie zadziała??

Wybacz ale nie będę miał litości, jak dla mnie jest to do bani. Są dwa główne powody: po pierwsze grzejąc bufor do 60st.C będziesz miał COP ok. 2 (ja bym wolał mieć ok. 4 grzejąc tylko podłogówkę - pomijam cenę bufora). Po drugie nagrzanie bufora tylko w taniej taryfie. Jak będzie -20 to nie dość, że musisz dogrzewać dom podczas tych tanich godzin to jeszcze zgromadzić energię na czas drogich godzin. By tak było to trzeba mieć 2 razy większą moc PC niż obliczeniowa. Dodatkowo w buforze zgromadzisz max. 20kWh, a to za mało by ogrzać dom przez okres drogiej taryfy. Na rysunku masz przepływowe grzanie CWU. Może przy nagrzaniu do 60stC będziesz miał ciepłą wodę (ale wężownica będzie musiała być konkretnych rozmiarów) tylko co jak podłogówka wyssie ciepło z bufora, godz. 20:00 czas na kąpiel, a woda zimna.
Zastosuj rozwiązania przetestowane przez wielu: dobrze zrobiona podłogówka (najlepiej według projektu) - bez mieszaczy, buforów, termostatów, dobrze zrobione dolne źródło (jak masz miejsce rób poziomy-chyba że w podobnej cenie masz pionowy) i nie przejmuj się, że pompa będzie pracować w drogich godzinach przy -20st.C takich dni masz max kilkanaście w roku. Jak będzie cieplej i tak będzie nadmiar mocy i spokojnie zmieścisz się w tanich godzinach gromadząc kWh w podłogówce, a nie buforze.
Ja mam pompę 4kW i nie płaczę, że chodzi 24h/dobę jak jest poniżej -20st. Za styczeń poszło mi 507kWh z CWU i 1 litr paliwa do biokominka. Podejrzewam, że będziesz miał podobne zużycie, więc policz ile zaoszczędzisz grzejąc 24h (tania+droga), a ile tylko w taniej przez te kilkanaście dni w roku.
Pozdr

Rafał_
22-02-2012, 14:32
Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu
pozdr adam
Adam, jeżeli jest nawet tak jak piszesz, że brak różnic w zużyciu prądu to czy bufor i osprzęt jest za darmo. Czy mieścisz się tylko w taniej taryfie przy największych mrozach? I najlepszym testem było by sprawdzenie % zużycia tania/droga z buforem i bez.

lujski
22-02-2012, 14:54
tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...

aadamuss24
22-02-2012, 15:07
Bufor w tym przypadku jako element solarów, inny system podgrzewu c.w.u. - według mnie bardziej wydajny - ale to pewnie ktoś może policzyć i się okaże czy tak jest.
Pomiary robiłem grzejąc tylko w taniej bo w zasadzie mieszczę się ze wszystkim w taniej więc tak nie porównam.
Przy -20 grzałem również w dzień, czyli od 13-15 była II taryfa i przeciągałem do np. 19 bo było przyjemniej, dawało to ok. 23 stopni w pomieszczeniu. Była to temperatura wyższa niż normalnie.
Grzejąc tylko w drugiej może dałoby radę ale przyjemne ciepło miałbym głównie w nocy a tak miałem w dzień. Takich dni było raptem kilka.

lujski
przez rok sprawdzę jak to wychodzi przy dwóch taryfach, zimą jestem do przodu a latem się okaże.
Pozostałe zużycie prądu też mam dosyć duże.

plusfoto
22-02-2012, 15:09
lujski Strasznie wcześniej chodzisz spać.:) Ja o 22 dopiero otwieram szerzej oczy. Ponadto w dzień zimą między 13 a 15 i latem między 15 a 17 też jest taniej.

Liwko
22-02-2012, 15:13
tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...

Mam taryfę G12W. W domu niemal zawsze ktoś jest (radio, TV, komputer, płyta indukcyjna, światło). Mam tanie godziny od 21-6 i całe soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy. Po roku okazało się, że aż 75% prądu zużywam w taniej taryfie. Oprócz PC w taniej jedynie programuję pralkę i zmywarkę. Na resztę nie zwracam kompletnie uwagi.
Za rok zapłaciłem 3200zł, w G11 zapłacił bym 4640zł.

piwopijca
22-02-2012, 15:47
Ja tez mam dwie taryfy i dzieki temu zaoszczedzilem ok. 500 zl/rok.
Niech kazdy sobie sam odpowie czy sie oplaca czy nie, w tanich taryfach zalaczam co+cwu, pralke i zmywarke a reszta jak leci -zaleznie od potrzeb.
Nie jest to bardzo duza oszczednosc zeby bic sie z myslami jesli ktos nie ma dwoch taryf.
Oczywiscie zalezy to od trybu zycia etc.
Jak roznice beda duzo mniejsze to moze zrezygnuje z podwojnej taryfy i nie bede musial "bawic" sie w grzanie w tanich godzinach -poki co pozostaje przy dwoch :)
W RWE tanie godziny mam 13-15 i 22-6

Pzdr.

Liwko
22-02-2012, 15:54
Ja tez mam dwie taryfy i dzieki temu zaoszczedzilem ok. 500 zl/rok.
Niech kazdy sobie sam odpowie czy sie oplaca czy nie, w tanich taryfach zalaczam co+cwu, pralke i zmywarke a reszta jak leci -zaleznie od potrzeb.
Nie jest to bardzo duza oszczednosc zeby bic sie z myslami jesli ktos nie ma dwoch taryf.
Oczywiscie zalezy to od trybu zycia etc.
Jak roznice beda duzo mniejsze to moze zrezygnuje z podwojnej taryfy i nie bede musial "bawic" sie w grzanie w tanich godzinach -poki co pozostaje przy dwoch :)
W RWE tanie godziny mam 13-15 i 22-6

Pzdr.

Ja właśnie ze względu na te dwie godziny w dzień chcę przejść na próbę na G12. Brakuje mi tych godzin do grzania zimą i zbyt dużo muszę nocą podbijać. Ogólnie dla PC niedogodność. Ciekawe jak to się odbije na całym rachunku bo ogólnie tanich godzin będzie mniej.

lujski
22-02-2012, 16:18
hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:P - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...

Liwko
22-02-2012, 16:24
hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:P - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...

Kiedyś to chyba HenoK liczył. Mimo, że w nocy zimniej, to i tak się bardziej opłaca grzać w taniej taryfie mimo gorszego COP.

lujski
22-02-2012, 16:34
hmm ciekawe jak to obliczyl ... chetnie bym rzucil okiem na te obliczenia ... bo cos nie do konca chce mi sie w to wierzyc (no moze przy temp. od -15 w dół, ale jak w nocy jest -5 a w ciagu dnia +5 to juz chyba nie jest opłacalne..)... , ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :P

Liwko
22-02-2012, 16:40
ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :P

Ciepło zimno to ile dla ciebie? Ja mam nad ranem 22 a wieczorem 21 (lepiej się zasypia). Gdybym miał te dwie godziny w dzień to spadek byłby jeszcze mniejszy.

HenoK podawał tu gdzieś swój cytat z elektrody

lujski
22-02-2012, 16:43
no 21-22, ale nie wiem czy az tyle podłogówka bedzie ciepło trzymac(na caly dzien) ... zobacze w sumie ...

malux20
22-02-2012, 16:47
hmm a jak dodam ze powietrzna pompa (takową planuje) ma wieksza wydajnosc w ciagu dnia to juz wogole nie opyla sie dwóch taryf :) - poprostu w ciagu dnia bede grzac mniej niz bym musial w nocy ... - dobrze mysle czy niekoniecznie ???:P - no i ten komfort ze mam najcieplej w ciagu dnia, popoludniami, a w noccy chlodniej ...

i tu wychodzi plus gruntu

lujski
22-02-2012, 16:50
no niby tak, ale latem do cwu szybciej powietrzna wode nagrzeje :):) - moze i na gruntowa bym sie zdecydowal, ale odwierty za drogie, a na poziomy nie mam miejsca ... powietrzna to jednak jakis tam kompromis ,....

Liwko
22-02-2012, 16:54
no niby tak, ale latem do cwu szybciej powietrzna wode nagrzeje :):) - moze i na gruntowa bym sie zdecydowal, ale odwierty za drogie, a na poziomy nie mam miejsca ... powietrzna to jednak jakis tam kompromis ,....

He, he. Latem na CWU wydaję 20zł miesięcznie:)

hydrokop
22-02-2012, 17:01
Wybaczcie ze wogle zajełem się tym tematem kilkanaście szkol i obiektow,trzysta pomp w domkach macie rację to zbyt mało aby zabierać glos.pozdrawiam i życze powodzenia

jasiek71
22-02-2012, 17:04
Wybaczcie ze wogle zajełem się tym tematem kilkanaście szkol i obiektow,trzysta pomp w domkach macie rację to zbyt mało aby zabierać glos.pozdrawiam i życze powodzenia
nie jesteś odosobniony...
ja o kablach też nic nie wiem ;)

Liwko
22-02-2012, 17:05
nie jesteś odosobniony...
ja o kablach też nic nie wiem ;)

O kablach to i wiesz, ale o wodnej trochę mało;)

jasiek71
22-02-2012, 17:28
O kablach to i wiesz, ale o wodnej trochę mało;)
o kablach też nic nie wiem ...
po kilku dniach prania mózgu stwierdziłem że mam halucynacje ....

przy moim fachu ciężko nie zauważyć jak działają różne rozwiązania, jakie jest zużycie energii itp.
no ale przecież nie mam u siebie w domu ...
zresztą jak bym miał to jaka to różnica ...

Liwko
22-02-2012, 17:30
o kablach też nic nie wiem ...


A co to za łobuz tak napisał?

jasiek71
22-02-2012, 17:36
A co to za łobuz tak napisał?

dajmy z tym spokój...
trzeba podawać informacje takie jak oczekują inni ...
wyłamanie się grozi zlinczowaniem...

wlazłeś między wrony musisz krakać jak i ony ...
zostało mi to przypomniane ...

kbab
22-02-2012, 18:52
No i oczywiscie czy ta PC wydoli?
Pewnie wydoli, ale wg w/w schematu będzie problem z cwu, chyba że jak na rysunku będzie ona tylko do umywalki. Nad buforem zainstalowałbym dodatkowy zbiornik cwu do 120l, podgrzewany górną wężownicą grawitacyjnie.

zdzicho48
22-02-2012, 20:19
zrezygnowałbym z instalacji solarnej, za CWU przy tej pc jak zapłacisz 50 zł to max, w dodatku są z tym problemy dotyczące przegrzewania bufora chyba że zautomatyzujesz i solary będzie zasłaniać roleta jak się naładuje bufor.

Dzeieki za slowa otuchy .Solary sa w planie ale dalekim .Zobacze najpierw jak to wszystko hula tylko na PC.
Ale solary beda grzaly tylko latem i mysle ze 700l nie przegrzeja

zdzicho48
22-02-2012, 20:26
Pewnie wydoli, ale wg w/w schematu będzie problem z cwu, chyba że jak na rysunku będzie ona tylko do umywalki. Nad buforem zainstalowałbym dodatkowy zbiornik cwu do 120l, podgrzewany górną wężownicą grawitacyjnie.

Dzieki za zainteresowania.Myslisz ze powierzchnia wezownicy wynoszaca 2.35 m² to za malo? Jej moc obliczyli na 60W.
Producent twierdzi ze na zamontowane wymienniki nie mieli reklamacji .Z producentem rozmawialem osobiscie bo produkuja je we Wroclawiu.A wydajosc to 16 l/nin.

zdzicho48
22-02-2012, 20:31
zdzicho mam taki układ i działa bardzo dobrze.
sjk przy odpowiednim podłączeniu bufora nie działa to gorzej.
Niektórzy mocno negują bufor przy pompie ciepła ale nie do końca wiedzą o czym piszą, wszystko zależy od sposobu podłączenia (trochę inaczej niż na tym schemacie).
Robiłem u siebie próby z buforem i bez i różnic nie widzę w zużyciu prądu. Na upartego jeszcze bardziej pobawię się w pomiary czy jest jakaś róźnica, może coś bardziej wiarygodnego mi wyjdzie.
pozdr adam

Tez tak mysle bo przeciez nie ja go wymyslilem tylko madrzejsi fachowcy.A duza roznica w polaczeniu tego wymiennika jest u ciebie?

zdzicho48
22-02-2012, 20:38
a zgodnie z rys. CWU to ma się przez tą wężownice w wodzie max 60* nagrzać przepływowo ??

zadziałać zadziała, ale moim zdaniem niepotrzebnie za dużo kombinujesz. Jak pewnie nie raz tu pisano to bez bufora układ będzie sprawniejszy.

Chociaż ja u siebie stwierdzam grzejąc w 2 taryfie, że jednak milej by było gdyby nie ceny prądu cały czas grzać niższą mocą bo jednak mimo akumulacji to ta podłoga podczas grzania to prawie cud natury :D Więc jak będziesz miał bufor i leciął z niego non stop to powinno być przyjemniej aczkolwiek trochę drożej, ale przy tym zapotrzebowaniu co masz policzone to...... drobne

Moim celem nie jest montowanie bufora jako typowego bufora ,tylko jako wymiennika ciepla .A przy okazji gromadzi on nadwyzke energi.Woda z niego jest bezposrednio eksploatowana.Nie trzeba zmieniac Anod,no i niepotrzebne jest wygrzewanie pojemnika na wszech obecna bakterie.

kbab
22-02-2012, 20:40
Dzieki za zainteresowania.Myslisz ze powierzchnia wezownicy wynoszaca 2.35 m² to za malo? Jej moc obliczyli na 60W.
Producent twierdzi ze na zamontowane wymienniki nie mieli reklamacji .Z producentem rozmawialem osobiscie bo produkuja je we Wroclawiu.A wydajosc to 16 l/nin.
Nie pomyliłeś się, czy aby na pewno 60W - wiesz co może 60W z cwu? W moim systemie korzystam ze zbiornika 300l z 2 wężownicami i dokładnie wiem co potrafi górna wężownica - delta t we/wy to zdecydowanie za mało do przygotowania cwu, ale wystarczy do przygotowania jej w dodatkowym, dopasowanym do potrzeb mniejszym zbiorniku - podałem podgrzewanie grawitacyjne, bo jestem jego zwolennikiem.

zdzicho48
22-02-2012, 21:05
Wybacz ale nie będę miał litości, jak dla mnie jest to do bani. Są dwa główne powody: po pierwsze grzejąc bufor do 60st.C będziesz miał COP ok. 2 (ja bym wolał mieć ok. 4 grzejąc tylko podłogówkę - pomijam cenę bufora). Po drugie nagrzanie bufora tylko w taniej taryfie. Jak będzie -20 to nie dość, że musisz dogrzewać dom podczas tych tanich godzin to jeszcze zgromadzić energię na czas drogich godzin. By tak było to trzeba mieć 2 razy większą moc PC niż obliczeniowa. Dodatkowo w buforze zgromadzisz max. 20kWh, a to za mało by ogrzać dom przez okres drogiej taryfy. Na rysunku masz przepływowe grzanie CWU. Może przy nagrzaniu do 60stC będziesz miał ciepłą wodę (ale wężownica będzie musiała być konkretnych rozmiarów) tylko co jak podłogówka wyssie ciepło z bufora, godz. 20:00 czas na kąpiel, a woda zimna.
Zastosuj rozwiązania przetestowane przez wielu: dobrze zrobiona podłogówka (najlepiej według projektu) - bez mieszaczy, buforów, termostatów, dobrze zrobione dolne źródło (jak masz miejsce rób poziomy-chyba że w podobnej cenie masz pionowy) i nie przejmuj się, że pompa będzie pracować w drogich godzinach przy -20st.C takich dni masz max kilkanaście w roku. Jak będzie cieplej i tak będzie nadmiar mocy i spokojnie zmieścisz się w tanich godzinach gromadząc kWh w podłogówce, a nie buforze.
Ja mam pompę 4kW i nie płaczę, że chodzi 24h/dobę jak jest poniżej -20st. Za styczeń poszło mi 507kWh z CWU i 1 litr paliwa do biokominka. Podejrzewam, że będziesz miał podobne zużycie, więc policz ile zaoszczędzisz grzejąc 24h (tania+droga), a ile tylko w taniej przez te kilkanaście dni w roku.
Pozdr

Dzieki za twoje sugestie.Piszesz ze grzejac do 60° bedzie mniejszy COP.Tak zapewne bedzie ,ale licze na to ze nie zawwsze bedzie musiala PC pracowac cale 10 godzin.No i latem zmiejszymy temp.do 50°.A co do wyssania ciepla przez wymiennik.Jak wszyscy tutaj praktykujecie to przeciez wylewka sluzy jako bufor ciepla i grzejac przez cala noc w dzien odaje to cieplo.Wiec jak juz uklad caly bedzie w rozruchu to podloge przez kilka dni nagrzeje przy drogiej taryfie a potem przeskoczymy na tani prad i tak bedzie sie krecilo.A termostat pokojowy bedzie kierowal praca pompy obiegowej w mieszaczu.W razie potrzeby to wlaczy sie grzalka i podgrzeje troche wody na szybki prysznic.
Prosze przyznaj racje albo przedstaw swoje propozycje.
Pozdrawiam.

zdzicho48
22-02-2012, 21:14
Nie pomyliłeś się, czy aby na pewno 60W - wiesz co może 60W z cwu? W moim systemie korzystam ze zbiornika 300l z 2 wężownicami i dokładnie wiem co potrafi górna wężownica - delta t we/wy to zdecydowanie za mało do przygotowania cwu, ale wystarczy do przygotowania jej w dodatkowym, dopasowanym do potrzeb mniejszym zbiorniku - podałem podgrzewanie grawitacyjne, bo jestem jego zwolennikiem.

witam .Nie wiem teraz te 60 to duzo czy malo .W danych tech.jest podane moc grzewcza wezownicy miedzianej c.w.u 60KW.Jest to wymiennik ciepla i ta woda w buforze ma za zadanie ogrzac zimna wode przeplywajaca przez ta wezownice o pow. 2.35m².dlatego ma on wielkosc 700 LWlasciciel twierdzi ze przy temperaturze 50° gwarantuje nieograniczony dostep do cieplej wody.A jak ty to rozwiazales?
Pozdrowienia.
Zdzicho

piter719
22-02-2012, 21:33
witam. czy ktoś wie czy można policzyć samemu OZC, czy są jakieś programy?
pozdrawiam

kbab
22-02-2012, 21:41
witam .Nie wiem teraz te 60 to duzo czy malo .W danych tech.jest podane moc grzewcza wezownicy miedzianej c.w.u 60KW.Jest to wymiennik ciepla i ta woda w buforze ma za zadanie ogrzac zimna wode przeplywajaca przez ta wezownice o pow. 2.35m².dlatego ma on wielkosc 700 LWlasciciel twierdzi ze przy temperaturze 50° gwarantuje nieograniczony dostep do cieplej wody.A jak ty to rozwiazales?Zdzicho
Wężownica ma moc 60kW dla jakich parametrów? Co innego jest ładować zbiornik wężownicą a co innego odbierać przez nią ciepło ze zbiornika, zw zimą ma temp ok 6-7*, jeśli byś chciał ją podgrzać tylko o 40* to musiałby być jej bardzo wolny przepływ (nie wiem czy 1l/min to już nie za dużo). W moim zbiorniku górna wężownica służy do ogrzewania cwu przez kocioł gazowy oraz podgrzewania podłogówki, cwu jest pobierana bezpośrednio ze zbiornika - tak jak w instrukcji, nie z wężownicy, ona nie da rady. Dodam, że delta t górnej wężownicy przy temp cwu w zbiorniku nie przekracza kilku stC w czasie kiedy podgrzewana jest podłogówka (pompa na najniższym przepływie). W takim układzie jak masz na fotce przy odkręceniu cwu miałbyś ciepłą tylko do czasu opróżnienia wężownicy potem podgrzanie zw tylko o 10* tj z 7 do 17 będzie już osiągnięciem.

czy ktoś wie czy można policzyć samemu OZC, czy są jakieś programy?
W mojej stopce jest link do prostego arkusza "OZC dla laika", może coś pomoże, instrukcja jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

aadamuss24
22-02-2012, 22:49
zdzicho jutro poszukam jaką mam powierzchnię wężownicy ale z tej 2,35 to za dużo nie uzyskasz. Poczytaj temat o buforach, są tam różne wężownice i opisy. Gdzieś tam też opisywałem swoje pomiary.
Poza tym tak jak już wcześniej pisano ten schemat który narysowałeś jest do dupy.

zdzicho48
22-02-2012, 23:02
zdzicho jutro poszukam jaką mam powierzchnię wężownicy ale z tej 2,35 to za dużo nie uzyskasz. Poczytaj temat o buforach, są tam różne wężownice i opisy. Gdzieś tam też opisywałem swoje pomiary.
Poza tym tak jak już wcześniej pisano ten schemat który narysowałeś jest do dupy.

Dzieki.Poszukaj i powiedz jak bedzie dobrze.Producent twierdzi ze ta wezownica podgrzeje wystarczajaca ilosc wody.Komu tu wierzyc.Rozmawialem z nim i patrzyl mi sie w oczy mowiac to.
Na forum bede dopiero w poniedzialek ,ale prosze daj swoj pomysl .

lukasza
22-02-2012, 23:04
moje "ostatnie" spostrzeżenie odnośnie rynku PC.
zauważyłem ostatnio, że firma Vissmann, która do tej pory chwaliła się głównie PC gruntowymi przerzuciła swoje siły marketingowe na PC powietrzne - i nowości jakie w związku z nimi wprowadzają. Czy tylko mi się tak zdaje? U innych już też zauważyłem zrównanie miejsca w reklamach czy artykułach poświęcanych PC gruntowym i powietrznym. Jeśli moje są słuszne to pytanie z czego one wynikają?

1. pompy powietrzne faktycznie stają się konkurencją do gruntowych ze względów technicznych: coraz większa wydajność /COP, praca w coraz niższych temperaturach, rozwój pomp wysokotemperaturowych, inwertery itd. Brak potencjalnie problemu z DZ (wymian glikolu, pobór mocy pompki często w COP nie uwzględnianych, wychładzanie DZ, rozsadzenie ziemi od zamrażania DZ pionowego - niższa sprawność) oraz niższa cena zakupu.

2. ekonomia sprzedawcy: skoro producent zarabia podobne pieniądze na PC powietrznej i gruntowej to korzystniej jest mu promować PC powietrzne bo w efekcie na końcu są tańsze dla klienta co = większe szanse sprzedaży lub większa liczba klientów. W końcu głównie różnica między powietrzem a gruntem wynika z prac i materiału przy DZ, które idzie do kieszeni wykonawcy/instalatora a nie producenta pompy.

fotohobby
22-02-2012, 23:09
Coś w tym jest.
Parametry (COP) pomp gruntowych na przestrzeni ostatnich paru lat specjalnie się nie zmieniły. Używane pompy sprzed 6-7 lat, jakie widać na ebayu, czy allegro mają podobne parametry, co dzisiejsze (choć na pewno gorsze sterowniki).
Natomiast w przypadku pomp powietrznych postęp w wydajności jest widoczny.

kbab
22-02-2012, 23:14
Producent twierdzi ze ta wezownica podgrzeje wystarczajaca ilosc wody.Komu tu wierzyc.Rozmawialem z nim i patrzyl mi sie w oczy mowiac to.
Zapytaj zgodnie z w/w fotką, czy możesz przez wężownicę pobierać cwu, bo przy podłączeniu do niej wody kotłowej to na pewno ma rację. W zbiorniku cwu masz zaznaczony jej pobór i nie jest to wyjście z wężownicy.

zdzicho48
22-02-2012, 23:19
Wężownica ma moc 60kW dla jakich parametrów? Co innego jest ładować zbiornik wężownicą a co innego odbierać przez nią ciepło ze zbiornika, zw zimą ma temp ok 6-7*, jeśli byś chciał ją podgrzać tylko o 40* to musiałby być jej bardzo wolny przepływ (nie wiem czy 1l/min to już nie za dużo). W moim zbiorniku górna wężownica służy do ogrzewania cwu przez kocioł gazowy oraz podgrzewania podłogówki, cwu jest pobierana bezpośrednio ze zbiornika - tak jak w instrukcji, nie z wężownicy, ona nie da rady. Dodam, że delta t górnej wężownicy przy temp cwu w zbiorniku nie przekracza kilku stC w czasie kiedy podgrzewana jest podłogówka (pompa na najniższym przepływie). W takim układzie jak masz na fotce przy odkręceniu cwu miałbyś ciepłą tylko do czasu opróżnienia wężownicy potem podgrzanie zw tylko o 10* tj z 7 do 17 będzie już osiągnięciem.

W mojej stopce jest link do prostego arkusza "OZC dla laika", może coś pomoże, instrukcja jest tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172206-pr%C4%85d-gaz-olej-w%C4%99giel-inne&p=4974907&viewfull=1#post4974907

Ja tez mam troche watpliwosci czy ta wezownica nagrzeje ale producent twierdzi ze tak .Mam jeszcze cos w rezerwie .Ocen fachowym okiem i powiedz ze super.Patrz na model 660-W lub C
Powiedz jutro. A ja odpowiem w poniedzialek

Liwko
22-02-2012, 23:28
A może po prostu nie zawsze można dać gruntową PC i dlatego wchodzą w powietrzne? Zresztą i tak sami ich nie robią tylko znaczek naklejają.

Arturo72
22-02-2012, 23:30
A może po prostu nie zawsze można dać gruntową PC i dlatego wchodzą w powietrzne? .
Tak se tłumacz ;)

miki121
22-02-2012, 23:35
Ja tez mam troche watpliwosci czy ta wezownica nagrzeje ale producent twierdzi ze tak .Mam jeszcze cos w rezerwie .Ocen fachowym okiem i powiedz ze super.Patrz na model 660-W lub C
Powiedz jutro. A ja odpowiem w poniedzialek

Super sprawa. Weishaupt ma dobre rozwiązania. Nawet ich kotly są o niebo lepsze od viessmanna.
Jest jedna wada cena tego cuda???
Ale jeżeli masz ochotę wyłożyć kasę to śmiało.. Trochę taniej można znaleźć podobne rozwiązania w biawarze.

Liwko
22-02-2012, 23:35
Tak se tłumacz ;)

Dlaczego? Moim zdaniem zdecydowanie większy rynek zbytu jest właśnie na pompy powietrzne, właśnie z braku nawet możliwości zastosowania gruntowych. Nie miej klapek tylko na swój dom, rozejrzyj się po mieście.

miki121
22-02-2012, 23:38
Powietrzne już powoli odbierają rynek gruntowka i mogą walczyć z kotlami gazowymi.
Wszystkie firmy wchodzą w pompy powietrzne ale czy maja zaplecze techniczne czy tylko naklejaja naklejki....

Arturo72
22-02-2012, 23:38
Dlaczego? Moim zdaniem zdecydowanie większy rynek zbytu jest właśnie na pompy powietrzne, właśnie z braku nawet możliwości zastosowania gruntowych. Nie miej klapek tylko na swój dom, rozejrzyj się po mieście.
A zauważyłeś emotka ?
Mnie to tam rybka co viesiek robi :)
Jakie są ograniczenia do pompy gruntowej ? Skała i...chudy portfel ;)

Liwko
22-02-2012, 23:41
Jakie są ograniczenia do pompy gruntowej ? Skała i ?

Pojedź do centrum miasta, stań na środku, rozejrzyj się, i powiedz gdzie można zrobić gruntową;)

Arturo72
22-02-2012, 23:42
Pojedź do centrum miasta, stań na środku, rozejrzyj się, i powiedz gdzie można zrobić gruntową;)
W moim centrum miasta nowych domów...nie ma :)
Zaczynają się ok.5km poza centrum a tam raczej nie ma ograniczeń.

kbab
22-02-2012, 23:43
Powiedz jutro.
Upss, aż mi kopara opadła, masz rację to nie jest zwykły zbiornik cwu z 2 wężownicami jak mój, taki ma szansę zagrzać cwu w ten sposób. Ile taki kosztuje?
Trochę sobie z nas zakpiłeś

Myslisz ze powierzchnia wezownicy wynoszaca 2.35 m² to za malo?.
Bo te mają pow wymiennika 7,5 lub 9m2, odszukałem link
http://www.weishaupt.pl/local/documentBase/pl/1491-PL-01-08.pdf

wihajster
22-02-2012, 23:43
Ja tez mam troche watpliwosci czy ta wezownica nagrzeje ale producent twierdzi ze tak .Mam jeszcze cos w rezerwie .Ocen fachowym okiem i powiedz ze super.Patrz na model 660-W lub C
Powiedz jutro. A ja odpowiem w poniedzialek
Zwykła ściema lub błąd (oczywiście nieumyślny) "w druku". Pewnie mówisz o powierzchni wymiany cwu???
Zwyczajnie przecinki nie na tym miejscu ;)
Wężownica o powierzchni wymiany 7,5m2 musiałaby mieć 108 metrów długości (dla fi=22mm)!!!

miki121
22-02-2012, 23:57
Upss, aż mi kopara opadła, masz rację to nie jest zwykły zbiornik cwu z 2 wężownicami jak mój, taki ma szansę zagrzać cwu w ten sposób. Ile taki kosztuje?

Wersja 660 C 3463 euro netto
Wersja 660 w 2489 euro netto

Ceny katalogowe z faktury od weishaupta

kbab
23-02-2012, 00:04
Wersja 660 C 3463 euro netto
Wersja 660 w 2489 euro netto
To samo można osiągnąć sporo taniej.

miki121
23-02-2012, 00:06
To samo można osiągnąć sporo taniej.

Ale to weishaupta;)
Wole polski biawar .....

aadamuss24
23-02-2012, 00:16
Mam u siebie powierzchnię grzewczą wężownicy do cwu 7,2 m2. Są takie powierzchnie w biawarze ?

hydraulik_
23-02-2012, 06:43
W moim centrum miasta nowych domów...nie ma :)
Zaczynają się ok.5km poza centrum a tam raczej nie ma ograniczeń.

No właśnie .A P-C można dać do starych modernizowanych domów

hydraulik_
23-02-2012, 06:44
Mam u siebie powierzchnię grzewczą wężownicy do cwu 7,2 m2. Są takie powierzchnie w biawarze ?
Jest -zapraszam do katalogu

rydzadam
23-02-2012, 07:31
tak sie zastanawiam czy jak zuzywam dosyc duzo pradu - bo akwarium jakies 300 watów, telewizor tez kolo 300 watów plus płyta indukcyjna, swiatla wieczorami itd ... pralka, zmywarka w drogiej taryfie - bo wtedy jestesmy w domu ,,, i to wszystko przez caly rok - czy nawet wtedy sie oplaci ??? bo wydaje mi sie ze fajnie wyglada niski rachunek za prad w okresie ogrzewania, ale trzeba na to spojrzec z tej strony ze jednak na te kilka rachunków skladamy sie przez caly rok .. i to w wiekszosci nie tak "bezobslugowo" bo z tego co widze u znajomych to trzeba w nocy wstac, aby wstawic pralke, zmywarke .. telewizja ograniczona ... swiatlo rowniez wlaczone symbolicznie ...

Ja nie mam PC, grzeję tylko latem CWU prądem. Według analizy wychodzi, że powinienem zapłacić rocznie 400-500 zł mniej po przejściu na taryfę G12W (tańsze noce, 13-15 i soboty-niedziele) i to bez zmian przyzwyczajeń typu pranie, zmywanie, itp. w tanich godzinach. Tylko timer na zasobniku CWU podłączę, pozostałe rzeczy będę robił jak dotychczas. Za parę miesięcy będę już wiedział, czy zmiana taryfy się sprawdziła.

rydzadam
23-02-2012, 07:32
hmm ciekawe jak to obliczyl ... chetnie bym rzucil okiem na te obliczenia ... bo cos nie do konca chce mi sie w to wierzyc (no moze przy temp. od -15 w dół, ale jak w nocy jest -5 a w ciagu dnia +5 to juz chyba nie jest opłacalne..)... , ale nawet jakbym zaplacil te troche wiecej to jednak mam ciepło w popoludnie a nie o 4 w nocy :P

Nie tylko Henok liczył. Uwierz, że mimo wszystko warto używać tanią taryfę również dla PC powietrze-woda.

rydzadam
23-02-2012, 07:53
A może po prostu nie zawsze można dać gruntową PC i dlatego wchodzą w powietrzne? Zresztą i tak sami ich nie robią tylko znaczek naklejają.

Tu wchodzą w grę modernizacje istniejących budynków i starych instalacji na paliwo stałe lub instalacji opartych na mega drogim oleju lub propanie. Z oczywistych powodów łatwiej zamontować w gotowym domu z ogródkiem pompę P-W niż glikolówkę. Stąd moim zdaniem coraz większe zainteresowanie P-W. To samo dotyczy małych firm, domów na malutkich działkach w miastach, itp.

puzondm
23-02-2012, 08:39
Dzeieki za slowa otuchy .Solary sa w planie ale dalekim .Zobacze najpierw jak to wszystko hula tylko na PC.
Ale solary beda grzaly tylko latem i mysle ze 700l nie przegrzeja

co do błędów:
- na rysunku zbyt wysoko masz zasilanie bufora, będzie mieszac ci wodę w skutek czego nie dojdzie do rozwarstwienia, jakieś pół metra od góry zbiornika musisz zostawić na CWU,
- musisz podać konkretną ilość miedzi na wymienniku w buforze bo ze schematu to nie wynika a te 10l na min CWU to min,
- co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.

kbab
23-02-2012, 09:01
co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.
W ubiegłym roku przegrzałem swój solar (mam 4 panele), padła pompa obiegowe, nic się nie stało, nawet się nie zapowietrzył, pewnie dlatego że nie osiągnął zbyt wysokiej temperatury (ok 115* w górnym zbiorniku) - w moim układzie glikol oddaje ciepło do zbiornika na strychu (120l) grawitacyjnie (w nim była taka temperatura), jaką miał wtedy glikol - nie wiem. Po wymianie pompy odpowietrzyłem tylko układ wodny, układ z glikolem nie zapowietrzył się. Latem utrzymuję temperaturę cwu do 70*, nadmiar spuszczam do basenu.

Rafał_
23-02-2012, 09:02
Dzieki za twoje sugestie.Piszesz ze grzejac do 60° bedzie mniejszy COP.Tak zapewne bedzie ,ale licze na to ze nie zawwsze bedzie musiala PC pracowac cale 10 godzin.No i latem zmiejszymy temp.do 50°.A co do wyssania ciepla przez wymiennik.Jak wszyscy tutaj praktykujecie to przeciez wylewka sluzy jako bufor ciepla i grzejac przez cala noc w dzien odaje to cieplo.Wiec jak juz uklad caly bedzie w rozruchu to podloge przez kilka dni nagrzeje przy drogiej taryfie a potem przeskoczymy na tani prad i tak bedzie sie krecilo.A termostat pokojowy bedzie kierowal praca pompy obiegowej w mieszaczu.W razie potrzeby to wlaczy sie grzalka i podgrzeje troche wody na szybki prysznic.
Prosze przyznaj racje albo przedstaw swoje propozycje.
Pozdrawiam.
Większość ludzi instaluje PC ze względu na COP i robi wszystko by był na jak najwyższym poziomie. Grzejąc do 50° zamiast 60° zyskasz 0,6 na COP. Dogrzewanie zasobnika grzałką by wziąć prysznic to też nie najlepszy pomysł. Po to instaluje PC by mieć nagrzaną wodę taniej, a nie drożej. Bufory, które pokazałeś w następnych postach są naprawdę fajne, ale wydanie minimum 12tys. po to by mieć grzaną wodę przepływowo - ja bym wolał wydać 4-5 razy mniej na grzanie objętościowe i mieć komfort CWU na nie gorszym poziomie.
Nie napisałeś czemu instalujesz PC i czemu chcesz bufor. Jak zależy Ci na zoptymalizowaniu wydatków - zrób sprawdzoną metodą, a jak nie gra roli, to wtedy ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia :-)

lukasza
23-02-2012, 09:02
W moim centrum miasta nowych domów...nie ma :)
Zaczynają się ok.5km poza centrum a tam raczej nie ma ograniczeń.

drobna uwaga, choć bardzo interesująca. U mnie w samym centrum miasta powstały obiekty handlowe, wysokość 2 pietra. Większość z tych obiektów to coś na wzór blomby - jak zabudowa w szeregowcach. Ich wielkość mogę ocenić na ok. 500m2. 3 z nich mają na dachu PC p/w.

Liwko
23-02-2012, 09:04
Tu wchodzą w grę modernizacje istniejących budynków i starych instalacji na paliwo stałe lub instalacji opartych na mega drogim oleju lub propanie. Z oczywistych powodów łatwiej zamontować w gotowym domu z ogródkiem pompę P-W niż glikolówkę. Stąd moim zdaniem coraz większe zainteresowanie P-W. To samo dotyczy małych firm, domów na malutkich działkach w miastach, itp.

Dzięki. Chciałem żeby Arturo sam do tego doszedł;)

niedowiarek
23-02-2012, 09:11
Jak się przyglądnąłem na ten układ z tym "buforem-podgrzewaczem cwu" od razu mi zaświtało, że już to widziałem w Jaśle. Jest tam firma oferująca pompy z bezpośrednim parowaniem (Zirius/Sirius) i przepływowym ogrzewaniem cwu w zasobniku 500l albo 700l. Miałem w ręce fragment rury z wężownicy - wyglądało to jak "mikrofawir". Powierzchnia wymiany wielokrotnie większa niż dla gładkiej rury. Ludzie to mają i nawet niektórzy chwalą. Ciekaw jestem dlaczego jeszcze się nie odezwał puzondm. Ponoć współpracuje z dystrybutorem Ziriusów.

puzondm
23-02-2012, 09:42
Powietrzne już powoli odbierają rynek gruntowka i mogą walczyć z kotlami gazowymi.
Wszystkie firmy wchodzą w pompy powietrzne ale czy maja zaplecze techniczne czy tylko naklejaja naklejki....

na razie oglądamy na rynku przepychankę marketingową, wszystkie pompy mają do dyspozycji te same sprężarki, wiec większe uzyski można osiągać merytoryka poza sprężarką a ta merytoryka sprzyja bezsprzecznie gruntówkom, niedługo się to zmieni, copeland wprowadził w fazę testów sprężarkę intrawertową dedykowana dla pop ciepła powietrze woda, niestety żadna z polskich firm nie załapała się na testy więc za jakiś rok półtorej czeka nas prawdopodobnie rewolucja cenowa w pompach ciepła - będzie taniej i dopiero wtedy pc powietrze woda uzyskają przewagę, będą miały lepszą cenę, większy zakres zastosowania,
merytorycznie będą miały porównywalne sprawności do gruntówek, trzeba też zwrócić uwagę że pojawiły się już na rynku sprężarki intrawertowe ale firmy które zaczeły je produkować nie montują ich nawet w swoich pompach ciepła:D, tylko nadal korzystają ze sprężarek coppelanda, więc czekamy na koniec testów coppelanda

puzondm
23-02-2012, 09:47
Jak się przyglądnąłem na ten układ z tym "buforem-podgrzewaczem cwu" od razu mi zaświtało, że już to widziałem w Jaśle. Jest tam firma oferująca pompy z bezpośrednim parowaniem (Zirius/Sirius) i przepływowym ogrzewaniem cwu w zasobniku 500l albo 700l. Miałem w ręce fragment rury z wężownicy - wyglądało to jak "mikrofawir". Powierzchnia wymiany wielokrotnie większa niż dla gładkiej rury. Ludzie to mają i nawet niektórzy chwalą. Ciekaw jestem dlaczego jeszcze się nie odezwał puzondm. Ponoć współpracuje z dystrybutorem Ziriusów.

no bo wydawało mi się że jak tyle razy o tym pisałem to stało się to oczywiste i że wszyscy o ty wiedzą:D, ale masz rację schemat to próba ogarnięcia dokładnie zbiornika akumulacyjnego Ziriusa:D, http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

kbab
23-02-2012, 10:06
na razie oglądamy na rynku przepychankę marketingową, wszystkie pompy mają do dyspozycji te same sprężarki, wiec większe uzyski można osiągać merytoryka poza sprężarką a ta merytoryka sprzyja bezsprzecznie gruntówkom, niedługo się to zmieni, copeland wprowadził w fazę testów sprężarkę intrawertową dedykowana dla pop ciepła powietrze woda, niestety żadna z polskich firm nie załapała się na testy więc za jakiś rok półtorej czeka nas prawdopodobnie rewolucja cenowa w pompach ciepła - będzie taniej i dopiero wtedy pc powietrze woda uzyskają przewagę,
poczekamy zobaczymy, dla ciekawości powielę swój post z innego tematu dotyczący cop pc pp.

Dzisiaj chyba wyjątkowo dobre warunki dla pc pp - przy temp 5,8* na zewnątrz, sporej wilgotności powietrza, pada deszcz najprawdopodobniej masa powietrza jest sporo wyższa co podnosi sprawność powietrznej pc, cop sporo przekroczył 5 sięgał aż 5,73, delta t miała 14* przy poborze prądu 360W dmuchawa podawała 450m3/h powietrza.
w tym czasie urządzenie dawało 2062W ciepła.

sjk
23-02-2012, 10:41
Nie tylko Henok liczył. Uwierz, że mimo wszystko warto używać tanią taryfę również dla PC powietrze-woda.


pewnie, że warto

sjk
23-02-2012, 10:43
Powietrzne już powoli odbierają rynek gruntowka i mogą walczyć z kotlami gazowymi.
Wszystkie firmy wchodzą w pompy powietrzne ale czy maja zaplecze techniczne czy tylko naklejaja naklejki....

jak na warunki szczecińskie to kotły gazowe są daleko za PC P/W (z drugą taryfą oczywiście) jak dla mnie

kbab
23-02-2012, 11:01
jak na warunki szczecińskie to kotły gazowe są daleko za PC P/W (z drugą taryfą oczywiście) jak dla mnie
Taka jest prawda, dzisiaj przy w/w cop moja tania pc pp dawała 1kWh po 10Gr, sporo poniżej ceny z GZ50 - aż się chce coś takiego włączyć, u mnie chodzi przy tar G11, wg ost fakt płaciłem 0,5794zł/kWh.

puzondm
23-02-2012, 11:38
poczekamy zobaczymy, dla ciekawości powielę swój post z innego tematu dotyczący cop pc pp.

w tym czasie urządzenie dawało 2062W ciepła.

tak tylko że +5C dla pompy powietrze -woda, to wręcz idealne warunki, problemy zaczynają się poniżej zera kiedy zaczyna spadać moc grzewcza, patrz wykres sprężarki Copeland typoszereg ZH, a trzeba sobie powiedzieć wprost że niewiele firm stosuję te najlepsze sprężarki, większość stosuje tańsze gdzie uzyski są o 1/3 mniejsze, popularnym problemem jest też obladzanie się wymiennika co znacznie zmniejsza sprawność w temperaturach od 0 do -5, systemy wygrzewania wymiennika w celu pozbycia się lodu także zmniejszają sprawność, nie mówiąc już o tym że w dzień kiedy jest droga taryfa jest na dworze relatywnie cieplej, a tani prąd mamy kiedy jedziemy z grzałki, najlepsze warunki dla tych pomp to rejony przy Bałtyku, mam klienta co w Zakopanem (ze względu na cenę) uparł się i założył pompę powietrze-woda, teraz szuka gruntówki i 20K w plecy.

aadamuss24
23-02-2012, 11:45
Powietrzne są dobre jako dokładane do isniejącej starej instalacji np. olej, propan bo w okresach mocnej zimy da radę tym nadgonić. Przy mniejszych cenach i większej świadomości użytkowników coraz więcej będzie się sprzedawało pomp powietrznych. Choć dla gazu nadal to będzie droga inwestycja. pozdr adam

ana-76
23-02-2012, 11:48
tak tylko że +5C dla pompy powietrze -woda, to wręcz idealne warunki, problemy zaczynają się poniżej zera kiedy zaczyna spadać moc grzewcza, patrz wykres sprężarki Copeland typoszereg ZH, a trzeba sobie powiedzieć wprost że niewiele firm stosuję te najlepsze sprężarki, większość stosuje tańsze gdzie uzyski są o 1/3 mniejsze, popularnym problemem jest też obladzanie się wymiennika co znacznie zmniejsza sprawność w temperaturach od 0 do -5, systemy wygrzewania wymiennika w celu pozbycia się lodu także zmniejszają sprawność, nie mówiąc już o tym że w dzień kiedy jest droga taryfa jest na dworze relatywnie cieplej, a tani prąd mamy kiedy jedziemy z grzałki, najlepsze warunki dla tych pomp to rejony przy Bałtyku, mam klienta co w Zakopanem (ze względu na cenę) uparł się i założył pompę powietrze-woda, teraz szuka gruntówki i 20K w plecy. No coż tak też bywa, jak ktoś szuka oby taniej... Mój pradziadek mawiał "szkłem dupy nie podetrzesz bo się pokaleczysz"

puzondm
23-02-2012, 13:58
Dobra wiadomość dla użytkowników pc Zirius M2 posiadających pc z nowym sterownikiem. Zostały uwzględnione poprawki do funkcjonalności oprogramowania zwiększające komfort użytkowania pc. Zapraszam do tematu "pc z bezpośredniem parowaniem (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182109-Pompy-ciep%C5%82a-z-bezpo%C5%9Brednim-parowaniem/page12)"

sjk
23-02-2012, 14:09
Choć dla gazu nadal to będzie droga inwestycja. pozdr adam

masz na myśli dodatkowo do gazu czy zamiast gazu??

bo jak dodatkowo to styka byle gówno za 5-7 tyś i nie martwisz się co będzie poniżej 0 czy -5. i tak przy domu podobnym jak u mnie zaoszczędzisz z 1.000 może nawet 2.000 pln rocznie coś mi się zdaje.....

a jak zamiast gazu to powiedz mi proszę ile taniej wyszła by zabawa z założeniem gazu, robotą komina, poprowadzeniem instalacji, piecem kondensacyjnym, zasobnikiem 300l z nierdzewki (notabene z grzałką, ale po co przy gazie) pełnym sterowaniem pokojowo-pogodowym i solarami na dodatek (bo wtedy solary jest jeszcze jakiś sens założyć i większość ludzi to robi). Ile to by taniej było niż 25.000 ???

i czy cało rocznie za dom 250m2 p.u. z 2 zasobnikami 200+300 dla 5 osób zmieścisz cię w 2.000 no max 2.500 pln (bo nie wiem ile jeszcze do sierpnia dobije, na tą chwile to ok 1700pln )przy takiej zimie jak była?


zaznaczam, że chodzi mi o okolice pomorza

aadamuss24
23-02-2012, 14:22
sjk - zamiast gazu. Nie mówie tu o kondensacie i zasobniku ale zwykłym prostym kotle dwufunkcyjnym za 3 koła z kominem, gaz często ludzie już mają blisko i przyłącze nie jest drogie. Na forum większość wie o kondensatach i ma trochę większe wymagania odnośnie komfortu ale w życiu ilość kotłów prostych jest jeszcze bardzo duża. Pozostają jeszcze developerzy którzy sprzedają setki mieszkań z kotłami za 1500 pln. Ktoś na forum na zwkły kocioł atmosferyczny i nie narzeka (orko, odaro ??? lub inaczej bo nie pamiętam dokładnie)
Taki zestaw jak podajesz jest wersją "na bogato" i do takiego zestawu pompę ciepła można już porównywać. Poza tym jest wiele szczegółów w wyposażeniu zestawów które mają znaczny wpływ na cenę a nie widać tego na pierwszy rzut oka.

plusfoto
23-02-2012, 14:45
Myślę że przy robocie od początku to wyjdzie jeden grzyb - gaz czy PW koszty będą porównywalne ale jednak potem rachunki za PW będą cieszyć a za gaz nie koniecznie. Mało znam ludzi którzy przy gazie schodzą poniżej 3,5K rocznie. Więcej jest takich co płacą od 4 w górę.

Liwko
23-02-2012, 15:11
Myślę że przy robocie od początku to wyjdzie jeden grzyb - gaz czy PW koszty będą porównywalne ale jednak potem rachunki za PW będą cieszyć a za gaz nie koniecznie. Mało znam ludzi którzy przy gazie schodzą poniżej 3,5K rocznie. Więcej jest takich co płacą od 4 w górę.

Wszystko zależy od ocieplenia, metody wentylacji. Ale coś w tym jest. Jak porównuje zużycie gazu w podobnych domach, do tych z PC, to włos się jeży.

Liwko
23-02-2012, 18:39
Dawno,dawno do tego doszedłem ;)
Nie chcę mi się teraz szukać posta ale przewidziałem,że dzięki dużemu popytowi na tanie pompy ciepła,będą one taniały :)
Dla mnie to dopiero początek.Przy dużych podwyżkach energii ludzie ze starszych domów będą łapali co się da żeby obniżyć koszty np.chińczyki 18kW za 9tys.zł.
Siłą rzeczy pompy p-w bedą taniały a gruntowe dostaną po dupie z uwagi na kosztowne DZ :)

No i znowu źle wszystko zrozumiałeś. Gruntowe w większości nadają się do nowo budowanych domów i to nie wszystkich. Nie wszędzie można zrobić DZ poziome i nie wszędzie będzie się opłacało wiercić (skały, szkody górnicze). Jeżeli nie można zastosować gruntowej to można pomyśleć o powietrznej. W tej kolejności;)

Liwko
23-02-2012, 18:44
No popatrz się,tak to jest jak się "krzywo" myśli ;)
Nie zrozumiałem też kwestii budowy i dlatego buduję dom energooszczedny,mój błąd,przecież pompa ciepła a przede wszystkim gruntowa dałaby niskie rachunki ;)
Normalnie strata kasy :)

Wybuduj, wybuduj...

Daga&Adam
23-02-2012, 18:58
Jakos nie widac na drogach ssang yongow i innych chinskich wynalazkow - dlaczego ? Przeciez takie tanie.. Ludzie nie zawsze patrza na jakosc ale na awaryjnosc i opinie. Szczegolnie wydajac wlasne, ciezko zarobione pieniadze. Dlatego smiem watpic w Twoje paranormalne zdolnosci jasnowidzenia jakoby chinski szajs mial zalac nasz rynek ;)

QQQQ
23-02-2012, 19:41
Bo ludzie nie są zmuszeni do kupna takiego auta ale niestety nadejdą ciężkie czasy dla groszkowców,gazowców i innych ;)
Czy wyobrażasz sobie,że w starym domu ktoś instaluje pompę za 30-40tys.zł ?

w tym konkretnym przypadku PCi P-W pytanie brzmi czy tanie jest tanie, czy drogie?
sprawdzi sie to po kilku latach uzytkowania i bedzie jasne
ja nie bardzo chcialem ryzykowac i teraz nie narzekam - wrecz przeciwnie jestem zachwycony rachunkami :)

budowlany_laik
23-02-2012, 20:13
Do czego można porównać hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną PCi powietrze-woda będąc na zewnątrz? Pytam czy może to być dokuczliwe/nadmiernie słyszalne/kłopotliwe czy też nie ma zupełnie takiego problemu?

QQQQ
23-02-2012, 20:20
Do czego można porównać hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną PCi powietrze-woda będąc na zewnątrz? Pytam czy może to być dokuczliwe/nadmiernie słyszalne/kłopotliwe czy też nie ma zupełnie takiego problemu?

w zaleznosci od zaszronienia jednostki zew halas ( przeplyw powietrza) wzrasta - nie jest slyszalny u mnie w domu, lub przez sasiadow - bo powiedzieliby zeby cos z tym zrobic) obok jedn zew szum jest slyszalny, ale nie jest to dokuczliwe, czy klopotliwe - tymbardziej ze zima i w nocy raczej zadko tam bywam :)

porownac ... do odkurzacza typu SILENCE (na zewnatrz)

1igor1
23-02-2012, 20:26
Do czego można porównać hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną PCi powietrze-woda będąc na zewnątrz? Pytam czy może to być dokuczliwe/nadmiernie słyszalne/kłopotliwe czy też nie ma zupełnie takiego problemu?

Najłatwiej do dobrej inverterowej klimatyzacji. latem pełno takich chodzi ...
jak jednostka jest juz przed samym odszranianiem to jest trochę głośniejsza, ale u sąsiadów których mam 20m od siebie nie słychac mojej pompy

Daga&Adam
24-02-2012, 00:18
Bo ludzie nie są zmuszeni do kupna takiego auta ale niestety nadejdą ciężkie czasy dla groszkowców,gazowców i innych ;)
Czy wyobrażasz sobie,że w starym domu ktoś instaluje pompę za 30-40tys.zł ?

Nie. Nie wyobrazam tez sobie ze ktos w starym domu uwierzy w pompe PW i ja sobie zainstaluje. Jak nadejda ciezkie czasy na groszek to se taki kupi smieciucha za 2-3k pln i bedzie palil czym popadnie. Nikt kto ma choc troche rozumu w glowie nie kupi chinskiego szajsu bo to najgorsze co moze biedny czlowiek w potrzebie zrobic - tak wyrzucac w bloto kase.. :)

zieli
24-02-2012, 01:14
Jakos nie widac na drogach ssang yongow i innych chinskich wynalazkow - dlaczego ?
tylko to nie jest Chinski wynalazek :)
a jakosc tych wyrobow jest coraz lepsza i na pewno nas zaleje :)

noname2
24-02-2012, 01:21
Super sprawa. Weishaupt ma dobre rozwiązania. Nawet ich kotly są o niebo lepsze od viessmanna.
Jest jedna wada cena tego cuda???
Ale jeżeli masz ochotę wyłożyć kasę to śmiało.. Trochę taniej można znaleźć podobne rozwiązania w biawarze.

Mam podobny .Nie tej firmy .Taki jak wersja W . Daje znaczy sie "wydoli" 2 m3 dziennie CWU o temp 42 stopnie. Sprawdza się super .

piwopijca
24-02-2012, 08:57
Jakos nie widac na drogach ssang yongow i innych chinskich wynalazkow - dlaczego ? Przeciez takie tanie.. Ludzie nie zawsze patrza na jakosc ale na awaryjnosc i opinie. Szczegolnie wydajac wlasne, ciezko zarobione pieniadze. Dlatego smiem watpic w Twoje paranormalne zdolnosci jasnowidzenia jakoby chinski szajs mial zalac nasz rynek ;)

Nie widac "chinskich" wynalazkow moze dlatego ze "Ssangyong" jest koreanski?

Pzdr.

kbab
24-02-2012, 09:07
nadejdą ciężkie czasy dla groszkowców,gazowców i innych ;)
Czy wyobrażasz sobie,że w starym domu ktoś instaluje pompę za 30-40tys.zł ?
Czy uważasz, że ludzie nie myślą? Każdy zrobi tak jak mu pozwoli kieszeń i nakaże rozum. Są tańsze rozwiązania, pc pw można już kupić ok 3k, klimatyzator ok 1k. W ubiegłym roku zakupiłem 2 klimatyzatory, inwertery za 2052zł z przesyłką, każdy przy dzisiejszych warunkach daje ponad 3kW ciepła (przy poniżej -20* dawały nieco ponad 2kW), dzisiaj cop przekroczył 6, przy mojej cenie prądu 0,5794zł/kWh tar G11, koszt ciepła nie przekroczył 10gr/kWh - do tego naprawdę nie potrzeba wydawać dużej kasy. Komfort szybkiego ogrzania również jest ważny. Tanie pc mają szansę szybciej wejść pod "strzechy" niż Ci się wydaje, już widać zewnętrzne jednostki powietrznych pc w "lepiankach".

sjk
24-02-2012, 10:55
Czy uważasz, że ludzie nie myślą? Każdy zrobi tak jak mu pozwoli kieszeń i nakaże rozum. Są tańsze rozwiązania, pc pw można już kupić ok 3k, klimatyzator ok 1k. W ubiegłym roku zakupiłem 2 klimatyzatory, inwertery za 2052zł z przesyłką, każdy przy dzisiejszych warunkach daje ponad 3kW ciepła (przy poniżej -20* dawały nieco ponad 2kW), dzisiaj cop przekroczył 6, przy mojej cenie prądu 0,5794zł/kWh tar G11, koszt ciepła nie przekroczył 10gr/kWh - do tego naprawdę nie potrzeba wydawać dużej kasy. Komfort szybkiego ogrzania również jest ważny. Tanie pc mają szansę szybciej wejść pod "strzechy" niż Ci się wydaje, już widać zewnętrzne jednostki powietrznych pc w "lepiankach".

demmm.... jeżeli to co piszesz pokrywa się z rzeczywistością to za 5.000 można mieć 10kW mocy grzewczej nawet przy -20?? zaczynam myśleć, że źle zrobiłem z moją PC, tym bardziej, że copu 6 to ona nawet nie ma w tabelkach....

wymarzona sprawa do domku wakacyjnego nad morzem...

sjk
24-02-2012, 10:59
Do czego można porównać hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną PCi powietrze-woda będąc na zewnątrz? Pytam czy może to być dokuczliwe/nadmiernie słyszalne/kłopotliwe czy też nie ma zupełnie takiego problemu?

a u mnie szczerze mówiąc to jest lipa....
mam póki co zamontowaną jednostkę zew na stelażu do ścian i w budynku słychać ją lepiej po ścianach niż na dworze...
na początku jeszcze lekko się chwiała i wpadała w jakieś dziwne rezonansy....
na razie podparta nie chwieje i jest tyć lepiej....
na wiosnę odcinam ją od stelaża na ścianie i stawiam na osobnym stelażu nie związanym z ścianami........ trza było słychać instalatora...

Daga&Adam
24-02-2012, 11:00
Nie widac "chinskich" wynalazkow moze dlatego ze "Ssangyong" jest koreanski?


Nie wiem - jezeli tak piszesz to pewnie tak jest. Tym bardziej nie widac chinskich samochodow na drogach (ssangyonga widzialem moze dwa razy w zyciu), a przeciez oni klepia podroby wszystkich samochodow :) Gdyby byl na nie popyt to jezdziloby ich sporo. Ale najwyrazniej nawet ubogi klient woli starszy zachodni niz nowszy i chinski.

sjk
24-02-2012, 11:05
w tym konkretnym przypadku PCi P-W pytanie brzmi czy tanie jest tanie, czy drogie?
sprawdzi sie to po kilku latach uzytkowania i bedzie jasne
ja nie bardzo chcialem ryzykowac i teraz nie narzekam - wrecz przeciwnie jestem zachwycony rachunkami :)

hmm.. jak dla mnie sam montaż PC P/W nawet markowej to już było ryzyko patrząc z punktu widzenia sprzed 2 lat.....
na forum parę świeżo zamontowanych dakinów - bez opinii w sumie.
instalatorzy PC P/W zapewniają, że działa na 100%, w katalogach rai, reszta instalatorów się śmieje, że pozamarzamy, rodzina przerażona,
nawet w starostwie jak składałem zawiadomienie o końcu budowy i inf. że jest PC P/W zamiast gazu to najpierw odesłali żądanie dokumentacji i projektu DZ w gruncie, a jak w końcu dotarło, że to na powietrze to pan stwierdził, że takie coś to się nie nadaje do ogrzania domu :D

lukasza
24-02-2012, 11:13
No i znowu źle wszystko zrozumiałeś. Gruntowe w większości nadają się do nowo budowanych domów i to nie wszystkich. Nie wszędzie można zrobić DZ poziome i nie wszędzie będzie się opłacało wiercić (skały, szkody górnicze). Jeżeli nie można zastosować gruntowej to można pomyśleć o powietrznej. W tej kolejności;)

Gruntowe - nowe domy, większe działki. Powietrzne - modernizacja domu, brak miejsca na DZ poziome, brak kasy na odwierty. Dziś jeszcze tak. Jutro i pojutrze już NIE. Ludzie na zachodzie ewidentnie odchodzą do gruntówek. I przy ich portfelach różnica kosztów rzędu 15-20 tys PLN nie ma dużego znaczenia. Powody. Otóż przeciętny Niemiec nie chce aby jego DZ poziome tak wychładzało ziemi, że 3/4 ładnych roślin po 10 latach się tam nie chce utrzymać. Nie wiecie o tym? Tego w info o PC nie dają. Ale koleżanka z architektury krajobrazu z Kolonii o tym wie i przeciętny Niemiec teraz jej słucha a nie sprzedawcy PC! Są i Szwedzi, którzy to zaczynają narzekać na rozsadzanie gruntu - spadek sprawności odwiertów, konieczność wiercenia po kolejnych 10 -15latach.

ale ... zobaczymy co za 10-15 lat ludzie powiedzą o powietrznych, jakie kwiatki wyjdą.
Poza tym sprawdziłem z ciekawości jakieś 50 certyfikatów energetycznych bo mam na kompie wersje w PDF. To co my tu piszemy o ciepłym domu, rekuperatorze to w naszym kraju jaszcze zabobon. Na 50 świadectw tylko w 3 przypadkach styropian na ścianie był grubszy niż 15cm a tylko 1 dom miał rekuperator.
Ktoś powie - polska wieś - no tak , ale to nadal z 70-8-% rynku i jak przechodzą z kotła śmieciucha na ekogroszek to już są w niebie że zamiast dokładać 3x dziennie będą dokładać 3x tygodniowo.

p.s. dla maruderów na chińczyków. Chińskie PC to mercedesy w porwaniu z polskimi czy czeskimi PC! Tylko popatrz na chińczyka za 18 tys a nie za 3 tys. Tam przynajmniej to produkują a u Nas w zasadzie tylko składają.

Liwko
24-02-2012, 11:19
p.s. dla maruderów na chińczyków. Chińskie PC to mercedesy w porwaniu z polskimi czy czeskimi PC! Tylko popatrz na chińczyka za 18 tys a nie za 3 tys. Tam przynajmniej to produkują a u Nas w zasadzie tylko składają.

Co za bzdury. Tam je produkują, a u nas tylko składają!!! To tam się ich nie składa??? Co za różnica gdzie się składa, ważniejsze z jakich podzespołów i jak to jest wykonane!

sjk
24-02-2012, 11:28
No i znowu źle wszystko zrozumiałeś. Gruntowe w większości nadają się do nowo budowanych domów i to nie wszystkich. Nie wszędzie można zrobić DZ poziome i nie wszędzie będzie się opłacało wiercić (skały, szkody górnicze). Jeżeli nie można zastosować gruntowej to można pomyśleć o powietrznej. W tej kolejności;)

no ja też na początku napalony na gruntową z DZ poziomym, na działce glina mokra bez przerwy :/ miejsca na styk by wyszło nawet rurke PP już miałem i przepusty w fundamentach... robić chciałem sam + wynajęcie kopary i do tej pory jak widzę zdjęcia typu jak ktoś sobie to zrobił i te rozdzielacz DZ na kształtkach do rur PE to jeszcze chciałbym to zrobić i zobaczyć jakby pewnie pięknie działało, aż się łezka w oku kręci nad ideą darmowego ciepłą z ziemi (a właściwie ze słońca), nie mówiąc już o GGWC do rekuperacji :D

Niestety budowałem z jęzekim na wierzchu za pieniądze ze sprzedawanych mieszkań i szybko trza się było ogarniać na wyprowadzkę w czerwcu, a tą glinę to chyba tylko lipiec,sierpień u mnie można po ogarniać co by koparka nie utonęła a ja z rurkami razem z nią bo wszelkie próby wjechania tam do maja włącznie to nie wypał był. a poza tym wiem że przy -20* mam 10kW ale ok -10* mam już te 14kW z inwerterem elegancko przewymiarowane do 2 taryfy, od 7* to cop chyba już wyższy niż w gruntówkach jeżeli te 4.5 co piszą to prawda i kosztowało mnie to ok 20 tys (nie liczę cwu). Jak patrzałem ok 1.5 roku temu to za taką 12 kW(gruntową) jak chciałem to w 25 bym się nie zmieścił nawet jakichś tam polskich producentów (Liwko czy się mylę?). do tego DZ to kopara, rurki, glikol, obiegówka więc myślę, że z 7 tysi by mogło wyjść. więc przy zużyciu myślę max 7500kWh (na razie 5000kWh)(1000 w 1 taryfie) mi wyjdzie w 1. sezonie to ile mógłbym zaoszczędzić wydając te 10-15 tys więcej??

aczkolwiek GGWC to żałuje ,że nie mam i chyba już miał nie będę :(

swoją drogą czemu gruntówki o tyle prostsze bez inwerterów itd... są raczej droższe od P/W ??

plusfoto
24-02-2012, 11:32
Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.

Liwko
24-02-2012, 11:36
Sama gruntówka nie jest wcale droższa, cenę podwyższa DZ. jak nie liczysz CWU, to w 20 też byś się zmieścił z DZ;)

sjk
24-02-2012, 11:42
Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.

ja myślę,że tak jak u mnie docelowo jak pokończę wszystkie duperele na chacie i zaizoluje garaż to - ogólnie zapotrzebowanie spadnie, to ta różnica wyszłaby coś ok 500pln

Liwko
24-02-2012, 11:46
Tak ostatnio naszła mnie taka melancholia i zacząłem myśleć na nowo nad pompami pomimo że już byłem zdecydowany na PC glikol-woda. O ile droższa w eksploatacji tak średniorocznie będzie PC PW od glikolówki? Ile więcej trzeba o ile będzie trzeba zapłacić za prąd? No bo jeśli róznica na poziomie 100zł rocznie to nie ma co pchać się w glikolówkę ale jeśli 1000 to trzeba dalej kombinować.

To różnie może wyjść. Należy tylko pamiętać o tym, że coś co stoi w domu i pracuje na mniejszych różnicach temperatur, będzie na pewno trwalsze o tego co stoi na zewnątrz (mówię o jednostce zewnętrznej). Tak jest ze wszystkim i tak będzie z PC. Jeżeli w to ktoś nie wierzy to trudno.
Jeżeli ktoś może zrobić DZ poziome samemu, to PC gruntowa wyjdzie podobnie co powietrzna.

ferrit
24-02-2012, 11:51
Na wiosnę stawiam PC P-W w domku letniskowym o pow 50m2 do celów CWU i CO w okresie maj..wrzesień.

plusfoto
24-02-2012, 11:55
To różnie może wyjść. Należy tylko pamiętać o tym, że coś co stoi w domu i pracuje na mniejszych różnicach temperatur, będzie na pewno trwalsze o tego co stoi na zewnątrz (mówię o jednostce zewnętrznej). Tak jest ze wszystkim i tak będzie z PC. Jeżeli w to ktoś nie wierzy to trudno.
Jeżeli ktoś może zrobić DZ poziome samemu, to PC gruntowa wyjdzie podobnie co powietrzna.
Problem u mnie to właśnie DZ - niestety nie zmieszczę się z poziomym.

Liwko
24-02-2012, 11:56
Na wiosnę stawiam PC P-W w domku letniskowym o pow 50m2 do celów CWU i CO w okresie maj..wrzesień.

Sprawdzi się znakomicie. Poszedł bym w ogrzewanie nadmuchowe.

Liwko
24-02-2012, 11:57
Problem u mnie to właśnie DZ - niestety nie zmieszczę się z poziomym.

Ceny pionowego zaczynają się dziś już od 60-65zł. Trzeba przeliczyć.

swimmer
24-02-2012, 12:01
A ja o 4 lat użytkuję pc z bezpośrednim parowaniem i nie narzekam. też jest na zewnątrz, a rachunki za E banalne. Za zeszły rok 2800 cała E domu w tym Pc.

lukasza
24-02-2012, 12:22
Co za bzdury. Tam je produkują, a u nas tylko składają!!! To tam się ich nie składa??? Co za różnica gdzie się składa, ważniejsze z jakich podzespołów i jak to jest wykonane!

A widzisz, załączyło się myślenie polskie a chińskie co za różnica w końcu liczy się podzespół a nie kraj gdzie składają. Ano ano chińczyki w cenie 2-3 x taniej niż u nas oferują PC PW na sprężarce Copeland czy Sanyo, pompki z Grundfosa, chłodzeni z Danfosa. Obudowa, sterownik, rurki swoje. Przy czym obudowa i sterownik lepsze niż w naszych polskich (pod warunkiem wybrania odpowiedniego sterownika). Śledzę chińskie ale powietrzne. Ktoś u Nas w kraju robi powietrzne? To bym dokładniej porównał. Jedyny minus serwis i części na miejscu. Resztą biją Polaków na głowę! Cena/jakość lepsza od Naszych.

Liwko
24-02-2012, 12:33
A widzisz, załączyło się myślenie polskie a chińskie co za różnica w końcu liczy się podzespół a nie kraj gdzie składają. Ano ano chińczyki w cenie 2-3 x taniej niż u nas oferują PC PW na sprężarce Copeland czy Sanyo, pompki z Grundfosa, chłodzeni z Danfosa. Obudowa, sterownik, rurki swoje. Przy czym obudowa i sterownik lepsze niż w naszych polskich (pod warunkiem wybrania odpowiedniego sterownika). Śledzę chińskie ale powietrzne. Ktoś u Nas w kraju robi powietrzne? To bym dokładniej porównał. Jedyny minus serwis i części na miejscu. Resztą biją Polaków na głowę! Cena/jakość lepsza od Naszych.

Nawet nie wiesz jak doskonale sobie zdaję sprawę, że są wyroby chińskie i chińskie. Mam z tym do czynienia na co dzień. Ale pisanie, że chińskie są lepsze od polskich to głupota! Bo niby dlaczego???

ferrit
24-02-2012, 12:53
Sprawdzi się znakomicie. Poszedł bym w ogrzewanie nadmuchowe.
Hm raczej myślałem o grzejnikach. W obiegu CO będzie woda (lub płyn niezamarzajacy zimą bez konieczności jego spuszczania) więc grzejniki. Gdyby dać nagrzewnice to dodatkowo wentylatory potrzebne a to znów hałas, brak bezpośredniego ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach np. łazienka. Takie nagrzewnice musiałbym mieć 2 sztuki: 1 na parter i 1 na poddasze. Grzejniki zamontuję wszędzie gdzie mi będzie potrzeba. Nie zależy mi na super COP tylko na wygodzie. Latem też są chłodne dni. COP i tak będzie wyższy niż 1 w tym okresie roku.

sjk
24-02-2012, 13:01
A ja o 4 lat użytkuję pc z bezpośrednim parowaniem i nie narzekam. też jest na zewnątrz, a rachunki za E banalne. Za zeszły rok 2800 cała E domu w tym Pc.

no to piona bo moja LG też ma bezpośrednie parowanie :D

ps. jakie parametry domu?

Liwko
24-02-2012, 13:01
To będzie twój domek? Nie boisz się o kradzież?

1igor1
24-02-2012, 13:28
Hm raczej myślałem o grzejnikach. W obiegu CO będzie woda (lub płyn niezamarzajacy zimą bez konieczności jego spuszczania) więc grzejniki. Gdyby dać nagrzewnice to dodatkowo wentylatory potrzebne a to znów hałas, brak bezpośredniego ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach np. łazienka. Takie nagrzewnice musiałbym mieć 2 sztuki: 1 na parter i 1 na poddasze. Grzejniki zamontuję wszędzie gdzie mi będzie potrzeba. Nie zależy mi na super COP tylko na wygodzie. Latem też są chłodne dni. COP i tak będzie wyższy niż 1 w tym okresie roku.

Zajrzyj do mojego dziennika. Ja mam nadmuchowe na PC powietrze powietrze i bardzo sobie chwale - i do tego klima latem ... tylko o CWU trzeba jakoś pomyśleć...

Co to za wygoda skoro na zimę musisz wodę z układu spuszczać ??

aadamuss24
24-02-2012, 13:50
igor jak masz rozwiązany ten nadmuch ?

1igor1
24-02-2012, 14:06
dokładnie to mam klimatyzator kanałowy, z niego prowadzone kanały rurami spiro fi bodajże 350 i po kolei odejścia do każdego pomieszczenia. 2 kanały powrotne po jednym na parterze i piętrze. Do kanału powrotnego mam podłączoną czerpnię z świeżym powietrzem (docelowo będzie do niego reku podłączone)
hałas to delikatny szum wentylatorów słyszalny jak jest idealna cisza - podobny odgłos do pompki obiegowej. W pomieszczeniu w którym wisi jednostka wewnętrzna hałas jest trochę większy. Ogólnie mam sypialnie za ścianą jedn. wew. i szum mi nie przeszkadza. Na piętrze jednostka wewn. jest już wogóle niesłyszalna

ferrit
24-02-2012, 14:08
Zajrzyj do mojego dziennika. Ja mam nadmuchowe na PC powietrze powietrze i bardzo sobie chwale - i do tego klima latem ... tylko o CWU trzeba jakoś pomyśleć... Co to za wygoda skoro na zimę musisz wodę z układu spuszczać ??
Też mi trudność 1 raz w roku spuścić wodę z instalacji i 1 raz nalać. Teraz i tak spuszczam ze zbiornika CWU, bo może zamarznąć. Mam tak zrobione, że spuszczenie to 1 wąż i 1 zawór - operacja chwila a samo spuszczenie 15min leci. Jak w CO wleję płyn niezamarzający do -35'C, to nie będę spuszczać. Pomysł był aby CWU grzać a CO to dodatkowo. Nie zależy mi na chłodzeniu. Ciepła woda jest zawsze potrzebna. Dom na 5 lat i nie będę kanałów budował. Dziurki do rurek z grzejnikami to mniej pracy. Liwko trochę sie boję ;) ale to będzie tania PC ;)

1igor1
24-02-2012, 14:15
a ja myślę że w domku letniskowym to lepsza będzie klima niż ogrzewanie, no ale cóż każdy ma inne priorytety. Twój domek, twój wybór chciałem ci tylko pokazać że instalacja ogrzewania nadmuchowego nie jest taka skomplikowana jak ty to malujesz i tyle. Koszt masz podobny jak wodne ogrzewanie, a znacznie szybciej nagrzejesz, schłodzisz i nic nie zamarznie. przy spuszczaniu nigdy nie wiesz czy gdzieś nie zostanie trochę wody.
Zbiornik CWU zawsze możesz ustawić na tryb przeciwzamrożeniowy

ferrit
24-02-2012, 14:24
1igor1 zrozum, że w okresie zimowym nie mam tam wody - rurociąg z główną wodą do wszystkich domków jest zakręcowny. W tym okresie nic nie pracuje w domku. Myślałem o klimie multisplit 2x ale nie mógłbym grzać CWU. Jak jest gorąco, to wentylator za kilkadziesiąt Wat dmucha, a wodę trzeba grzać grzałką 1500Wat. Zresztą na parterze jest super chłodzik nawet w najcieplejsze dni.

1igor1
24-02-2012, 14:38
to po co w ogóle ci tam ogrzewanie?? skoro zimą jest wszystko zakręcone?? tym bardziej nie rozumiem po co ci pompa P-W skoro zimą tam nic się nie dzieje, a w grzejnikach i tak trochę wody zawsze może zostać, chyba że przedmuchujesz instalację.

Liwko
24-02-2012, 14:49
to po co w ogóle ci tam ogrzewanie?? skoro zimą jest wszystko zakręcone?? tym bardziej nie rozumiem po co ci pompa P-W skoro zimą tam nic się nie dzieje, a w grzejnikach i tak trochę wody zawsze może zostać, chyba że przedmuchujesz instalację.

Wszystko zależy od kiedy do kiedy i jak często będzie używany.

sjk
24-02-2012, 14:59
Sama gruntówka nie jest wcale droższa, cenę podwyższa DZ. jak nie liczysz CWU, to w 20 też byś się zmieścił z DZ;)

nie pamiętam dokładnie ale z polskich PC na dziś dzień to mamy na allegro (od tych cen już nie ma chyba jak od katalogowych -30% rabatu??):

"Super okazja - kompletna instalacja pompy Ecopower C11 + kolektor poziomy 700m2 + zasobnik CWU 300ltr + gwarancja 24+12miesiecy w cenie 34600zł"
znając życie to zasobnik - jakieś g.... za max 2.000

ciekawie się prezentuje
http://allegro.pl/pompa-ciepla-exotherm-ext6gz-z-funkcja-chlodzenia-i2124235245.html
dobre podzespoły, niby pasywne chłodzenie, grzanie cwu z chłodzeniem domu jednym obiegiem itd...
ALE jak dobrze widzę to 6 kW za 20.000 nie wiem czy netto/brutto no i nie cycem chlapnąć ale coś tam ktoś na forum na tą firmą psioczył

to może by taniej wyszło http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-cicha-7-kw-do-200-m2-co-cwu-i2151760546.html
w ogóle rewelacja na papierze i 11kW za 14-15 kpln brutto, ale nie wiem czy ktoś to sprawdzał no i 2 lata temu nie pamiętam bym to widział....

no i w sumie z taką 11kW za 20 kilka kpln...

ferrit
24-02-2012, 15:00
Na zimne wieczory

Liwko
24-02-2012, 15:19
sjk, trzy lata temu kupiłem 8 za 10tyś. Taką z serii A a nie C. Istnieje u mnie możliwość DZ poziomego za 5 tyś. Więc jeżeli to ma być bez CWU to śmiało bym się zmieścił w 20. Prawda?

1igor1
24-02-2012, 15:40
Na zimne wieczory

Ty tam zamierzasz mieszkać czy raz na jakiś czas przyjechać bo już nie rozumiem. Bo jeśli raz na jakiś czas to lepszy wyjściem będą 2 farelki bo 50zł. Szybciej nagrzeją i nie będzie trzeba po każdym weekendzie wody spuszczać.

sjk
24-02-2012, 15:59
sjk, trzy lata temu kupiłem 8 za 10tyś. Taką z serii A a nie C. Istnieje u mnie możliwość DZ poziomego za 5 tyś. Więc jeżeli to ma być bez CWU to śmiało bym się zmieścił w 20. Prawda?

jaką masz firmę i do jakiej serii byś zaliczył wyżej wymienione ??

zieli
24-02-2012, 16:12
to może by taniej wyszło http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-cicha-7-kw-do-200-m2-co-cwu-i2151760546.html
w ogóle rewelacja na papierze i 11kW za 14-15 kpln brutto, ale nie wiem czy ktoś to sprawdzał no i 2 lata temu nie pamiętam bym to widział....

no i w sumie z taką 11kW za 20 kilka kpln...

około miesiąca temu wysłałem do nich zapytanie o przygotowanie oferty na PCi z DZ pionowym
ciągle czekam :)
chyba maja dużo pracy zimą :)

Liwko
24-02-2012, 16:13
jaką masz firmę i do jakiej serii byś zaliczył wyżej wymienione ??

Mam PPC z serii A
http://ppcpompy.eu/page13.php
Jest to goła pompa bez pomp obiegowych i nieco gorszym sterownikiem. Chyba dzisiaj bym wybrał podobnie, wolę pompki mieć na wierzchu. Tylko ten sterownik. Może by szło zamówić serię A z tym nowszym sterownikiem...

aksamitka
24-02-2012, 16:23
a czym sie rożni A od C ?

Liwko
24-02-2012, 16:28
C
Sterownik ze sterowaniem i pogodowym i pokojowym (w A tylko pogodowy)
Pompki DZ i GZ
Lepiej wyciszona.

Mam z serii A i tylko chciałbym to sterowanie pokojowe. Tak chociaż na próbę;)

sjk
24-02-2012, 16:30
C
Sterownik ze sterowaniem i pogodowym i pokojowym (w A tylko pogodowy)
Pompki DZ i GZ
Lepiej wyciszona.

Mam z serii A i tylko chciałbym to sterowanie pokojowe. Tak chociaż na próbę;)

a sterowanie pokojowe to nie jest przypadkiem byle sterownik elektroniczny za 200pln co by tylko miał histerezę jakąś a najlepiej konfigurowalną??
zresztą podłogówka i tak już histerezę zapewnia sama z siebie

Liwko
24-02-2012, 16:37
a sterowanie pokojowe to nie jest przypadkiem byle sterownik elektroniczny za 200pln co by tylko miał histerezę jakąś a najlepiej konfigurowalną??
zresztą podłogówka i tak już histerezę zapewnia sama z siebie

Pewnie udało by się to okiełznać, ale tu idzie o to, czym się różnią te dwie serie.

lukasza
24-02-2012, 16:44
ciekawie się prezentuje
http://allegro.pl/pompa-ciepla-exotherm-ext6gz-z-funkcja-chlodzenia-i2124235245.html
dobre podzespoły, niby pasywne chłodzenie, grzanie cwu z chłodzeniem domu jednym obiegiem itd...
ALE jak dobrze widzę to 6 kW za 20.000 nie wiem czy netto/brutto no i nie cycem chlapnąć ale coś tam ktoś na forum na tą firmą psioczył
.

designe tej PC bardzo podobne do chińskich :) Sama firma ma siedzibę w Gdańsku - dokładnie zaznaczyli na mapie z geolokalizacją - w dzielnicy domków jednorodzinnych. Niestety na stronie nie napisali czy tam te pompy produkują. Adresu do hali produkcji tez nie dali :( Są za to zdjęcia pomp w "jakiejś" hali produkcyjnej. Używają w tej hali bardzo nietypowych wtyczek - w Azji typowych, w hali też ciekawy system wiatraków jak w klimacie nadmorskim tylko nie wiem czy aby dla Bałtyku. Dla morza Żółtego bardziej.
Chyba, że już w Polsce zaczęliśmy produkcję PC PW. No ale może mają chociaż dobry skład części i szybki serwis na Polskę i by z ceny zeszli :) Sterownik na simensie to i wiele paneli da się podpiąć.
ale zawsze się mogę mylić

malux20
24-02-2012, 19:10
czyli bierzemy grunt bo mniejsze koszty

Liwko
24-02-2012, 19:15
Tu nie ma co się zastanawiać :)
COP2,5 do COP3,5
Przy zużyciu ok.10tys.kWh jest to 4000kWh do 2857kWh czyli różnica 1142kWh co w przeliczeniu na złotówki jest to różnica ok.400zł rocznie :)

I tutaj też się mylisz, a raczej dużo się możesz pomylić. Tak by było, gdyby obie pompy pracowały z identycznym czasem wykorzystania taniej taryfy. Pompę powietrzną trzeba więc bardziej przewymiarować w stosunku do gruntowej.

Liwko
24-02-2012, 19:16
czyli bierzemy grunt bo mniejsze koszty

Jeżeli różnica w inwestycji niewielka a trwałość większa...

Liwko
24-02-2012, 19:24
Instalacja:
COP1=4,5tys.zł
COP2,5= 17tys.zł
COP3,5=30tys.zł

:lol2:
Idę się czegoś napić, w końcu weekend:D Ale jaja:D

malux20
24-02-2012, 19:28
przy powietrznych warto mieć dużą
dochodzą takie niuanse jak wielkość zasobnika .
godziny taryf


liwko czemu uważasz to za jajcarstwo?

malux20
24-02-2012, 19:43
artur czemu zawyżasz ceny atlantica?

tomek131
24-02-2012, 21:51
A dziś na tagrach budowlanych silesia Expo w Sosnowcu (jutro i pojutrze też są) same pompy ciepła i WM.Noi GWC.A po ile to GWC? 10tys.Aha,dziękuję.Jaja jak berety
Gość od powietrznej mówił,że on by podłogówki w sypialni nie dał,bo spać z głową przy grzejniku to jego zdaniem nie bardzo.Dałby podłogówkę na dole a na górze klimakonwektory w sypialniach-jako ogrzewanie zimą a chłodzenie (z pompy powietrznej oczywiście grzanie i chłodzenie)latem.Wiatraczek 15W w takim każdym klimakonwektorze noi pewnie z 1200-1500zł sztuka na sypailnię 12-16m

ferrit
24-02-2012, 21:54
Sezon rozpoczyna się 1 maja. Do tego dnia jest uruchomiony rurociag z wodą do wszystkich domków. Wtedy to napuszczam do instalacji i zasobnika wodę. Domek używam raczej we wszystkie weekendy a w wakacje mieszkam tam cały czas. W okresie wrzesień..październik jestem tam na weekendy - zależy od pogody. W październiku zostaje zakrecony rurociąg z wodą i wszyscy właściciele domków muszę (jak kto woli) spuścić wodę na zimę z instalacji i zasobników. Też tak robię. Co ciekawie w połowie stycznia 2012 dopiero spuszczałem wodę przed nadejściem mrozów. Założenie było takie: podłączyć tanią PC P-W do grzania CWU, bo grzałka jest droga oraz zbyt długo trwa. Mam też tam 2 solary własnej konstrukcji używane już 3 sezony (sprawdzają sie jak jest słońce), ale w zeszłym lecie kiepsko było ze słońcem. Nawet wczasowiczów było zdecydowanie mniej ze względu na pogodę. W lecie 2010 to tak solary mocno pracowały. Do tego mam tam kominek z rozprowadzeniem powietrza grawitacyjnie do wszystkich pokojów. W siepniu bywało, że temp w nocy spadła do 5'C, to po 2 dniach takich w domku robi się chłodno. Rozpalony kominek wystarczy na 2 godz po ostatnim włożeniu drewna. Na noc włączałem grzejniki elektryczne na górze w sypialniach, ale rano jak schodzisz na dół robić śniadanie, to... zaczynasz od rozpalenia kominka... Po lecie 2011 zachciało mi się PC P-W i jak się sprawdzi zrezygnować z solarów. Dodatkowo chciałbym zaciągnąć PC do ogrzania domku właśnie jak idziesz spać i kominek przygasa, to włączy się PC i całą noc masz cieplutku i rano także. Najprościej jest mi zamontować 4 grzejniki, ponieważ rurki z wodą nie trzeba wiele a nakład pracy polega na jednym pionie na piętro i tam krótkie rozgałęzienia do pokoji. Tak więc jak zaplanowałem tak zrobię. Są sąsiedzi, którzy mają domki holenderskie z przyczep kempingowych i mają tam klimatyzacje.

ana-76
24-02-2012, 21:55
Tomek to chybaten gość od powietrznych nie spał przy takim klimakonwektorze? no i skąd wówczas CWU? ja od takiego wyszkolonego przedstawiciela bym nic nie kupiła....

tomek131
24-02-2012, 23:03
Klimakonwektor na górze zamiast podłogówki Cwu normalnie z pompy.Aaa,że chlodzenie....w nocy tylko

miki121
24-02-2012, 23:32
Ale czy on kiedyś spał przy takim klimakonwektorze ????

tomek131
25-02-2012, 09:38
NIe wiem ,mówił ,że spał na podłogówce i z głową przy grzejniku zle się spi..........
A że klimakonwektor szumi?
A właśnie jak taka pompa będzie chodzić w trybie chłodzenia to co będzie grzało wodę?
Gaz i podłogówka na dole i grzejniki na górze - jedyne rozsądne wyjście.Gorzej jak gazu brak...jak u mnie....

plusfoto
25-02-2012, 09:45
Pewnie spał a podłoga miała ponad 30 bo taki pogląd panuje że przy podłogówce to podłoga ma parzyć w stopy to wtedy jest OK.

ana-76
25-02-2012, 10:19
mam podłogówkę w sypialniach i zapwniam Cię że nie ma to wpływu na jakość snu, gorzej się śpi jak taki klimakonwektor buczy swoim wiatraczkiem :) Wróć na targi i powiedz ze gość brednie mówi :D u mnie podłoga ma temperaturę w granicach 26

Liwko
25-02-2012, 11:00
COP1=4,5tys.zł=piec Kospel 3,2tys.zł+bojler 0,8tys.zł+pierdoły instalacyjne 0,5tys.zł
COP2,5=17-18tys.zł=Atlantic Alfea S10+zasobnik 300l Atlantic CWH FS+montaż
COP3,5=min.30tys.zł=Ecopower C7+zasobnik+DZ poziomy+montaż
Wszystko robione bez użycia rąk własnych...


Wybrałeś powietrzną. Twoje rybki, twoje akwarium. Ale gdybyś wybrał gruntową zaraz z 30 nagle zrobiło by się u ciebie 20:D
Po co C7? Dlaczego nie A7? Ile za DZ poziomy do twojego zapotrzebowania?
Pogadaj z pierwszym lepszym instalatorem. Spytaj się ile weźmie kasy za sam nadzór nad układaniem DZ. DZ w twoim przypadku nie wyjdzie więcej jak 3-4tyś!!! Gdybym to zrobił samemu wyszło by poniżej 3!
Ale jak pisałem, twoje rybki twoje akwarium:)

lujski
25-02-2012, 11:06
no a jak akwarium małe to nie ma miejsca na poziomy ...

rydzadam
25-02-2012, 11:11
A właśnie jak taka pompa będzie chodzić w trybie chłodzenia to co będzie grzało wodę?

Ta sama pompa będzie grzała wodę jak tylko zajdzie taka potrzeba. Przechodzi w moment z trybu "natural cooling" na grzanie CWU

Liwko
25-02-2012, 11:12
no a jak akwarium małe to nie ma miejsca na poziomy ...

On ma miejsce na poziomy. Szczególnie, że potrzebuje "aż" 200m2:)

aadamuss24
25-02-2012, 12:08
Liwko - mój kolega szuka wykonawcy na dolne źródło - zrobisz mu takie za 3 tysiące ? :-)

Liwko
25-02-2012, 12:16
Liwko - mój kolega szuka wykonawcy na dolne źródło - zrobisz mu takie za 3 tysiące ? :-)

200m? Z palcem w d...:)
Podam mu przepis, bo sam się tym nie zajmuję;)
Bierzesz pana z koparką, kupujesz 200m rury. Pan kopie, ty wrzucasz, pan zakopuje. Wlewasz w otwór rury roztwór glikolu i po robocie;)

Daga&Adam
25-02-2012, 14:06
COP1=4,5tys.zł=piec Kospel 3,2tys.zł+bojler 0,8tys.zł+pierdoły instalacyjne 0,5tys.zł
COP2,5=17-18tys.zł=Atlantic Alfea S10+zasobnik 300l Atlantic CWH FS+montaż
COP3,5=min.30tys.zł=Ecopower C7+zasobnik+DZ poziomy+montaż
Wszystko robione bez użycia rąk własnych...

Idź się napij ze zgryzoty :)

O a prad to juz montazu nie ma - sam sie montuje ? ;)

malux20
25-02-2012, 14:52
mamy go
cwaniaczek nie dolicza dołączenia
przy samych kablach warto uwzględnić brak przeglądów i takich tam wymiany glikolów spręzarek

malux20
25-02-2012, 16:20
tak lodówkę serwisuję
codziennie rano przed śniadaniem

Sabina i Grzegorz
25-02-2012, 21:11
uuuu.............ale tu jakosc dysputy !!!!!!!!!!!!!


Ps.tak na marginesie czy ktos zna i uzytkuje pc Danfossa 16-17 kw ktora grzeje c.w. u do 95 stopni podobno jakas nowosc i tylko
oni maja taki model na rynku .

malux20
25-02-2012, 21:41
przepraszam za jakość

puzondm
26-02-2012, 11:28
uuuu.............ale tu jakosc dysputy !!!!!!!!!!!!!


Ps.tak na marginesie czy ktos zna i uzytkuje pc Danfossa 16-17 kw ktora grzeje c.w. u do 95 stopni podobno jakas nowosc i tylko
oni maja taki model na rynku .

nieprawda!
od 35 lat pc Zirius jest w stanie podgrzać CWU do 110st C,
żądna to nowość.

Liwko
26-02-2012, 12:19
Po drugie,nie mam czasu i chęci na babranie się w ziemii skoro mam inną,tańszą ofertę na pompę ciepła z gwarancją 5 lat.


Jeden dzień mniej na forum;)

niedowiarek
26-02-2012, 12:22
nieprawda!
od 35 lat pc Zirius jest w stanie podgrzać CWU do 110st C,
żądna to nowość.

Noooo... Z tą temperaturką to pojechałeś po bandzie. Jakie ciśnienie Zirius utrzymuje w zasobniku cwu, żeby to nie odparowało? A jeszcze drugie: jak jest wykonana instalacja cwu i gdzie się to stosuje? Chyba że do produkcji goloneczki :D. Wystarczy umyć pod ciepłą wodą i na talerz :wave:

Sabina i Grzegorz
26-02-2012, 13:23
nieprawda!
od 35 lat pc Zirius jest w stanie podgrzać CWU do 110st C,
żądna to nowość.

to to juuz loookomotywaaaa jest chyba........
pytam o Danfossa na 95 stopni

hunter7
26-02-2012, 16:05
W poniedziałek przyjechała pompa,
kilka zdjęć z środka ,
cena 21500 brutto z przesyłką
http://img857.imageshack.us/img857/9594/img4362j.jpg (http://img857.imageshack.us/i/img4362j.jpg/)
http://img4.imageshack.us/img4/5690/img4363yv.jpg (http://img4.imageshack.us/i/img4363yv.jpg/)
http://img716.imageshack.us/img716/426/img4367w.jpg (http://img716.imageshack.us/i/img4367w.jpg/)
http://img515.imageshack.us/img515/6317/img4368a.jpg (http://img515.imageshack.us/i/img4368a.jpg/)
http://img641.imageshack.us/img641/7756/img4369l.jpg (http://img641.imageshack.us/i/img4369l.jpg/)
http://img641.imageshack.us/img641/2056/img4370s.jpg (http://img641.imageshack.us/i/img4370s.jpg/)
http://img849.imageshack.us/img849/1552/img4371d.jpg (http://img849.imageshack.us/i/img4371d.jpg/)
http://img17.imageshack.us/img17/6936/img4373be.jpg (http://img17.imageshack.us/i/img4373be.jpg/)
http://img571.imageshack.us/img571/5594/img4377w.jpg (http://img571.imageshack.us/i/img4377w.jpg/)
http://img809.imageshack.us/img809/290/img4380vm.jpg (http://img809.imageshack.us/i/img4380vm.jpg/)
http://img263.imageshack.us/img263/9310/img4388z.jpg (http://img263.imageshack.us/i/img4388z.jpg/)
http://img685.imageshack.us/img685/6569/img4390il.jpg (http://img685.imageshack.us/i/img4390il.jpg/)
http://img96.imageshack.us/img96/6742/img4400zv.jpg (http://img96.imageshack.us/i/img4400zv.jpg/)

miki121
26-02-2012, 17:28
Mam nadzieje ze danfoss wreszcie zmieni ta izolację zasobnikow bo ta wełna z workiem foliowym to trochę porażka. A pompa ładna i produkowana w Polsce :)

rydzadam
27-02-2012, 08:07
uuuu.............ale tu jakosc dysputy !!!!!!!!!!!!!


Ps.tak na marginesie czy ktos zna i uzytkuje pc Danfossa 16-17 kw ktora grzeje c.w. u do 95 stopni podobno jakas nowosc i tylko
oni maja taki model na rynku .

Wiem tylko - informacja sprzed roku - że Viessmann w porozumieniu z jakąś inną firmą, którą wykupił, pracuje nad PC do 90 st. Czynnikiem roboczym miał chyba być CO2.

puzondm
27-02-2012, 10:18
Noooo... Z tą temperaturką to pojechałeś po bandzie. Jakie ciśnienie Zirius utrzymuje w zasobniku cwu, żeby to nie odparowało? A jeszcze drugie: jak jest wykonana instalacja cwu i gdzie się to stosuje? Chyba że do produkcji goloneczki :D. Wystarczy umyć pod ciepłą wodą i na talerz :wave:

strasznie mnie denerwuje jak ktoś zakłada że łgam, rozumiem że mam zamieścić zdjęcie termometra z górnej warstwy zbiornika, albo zadzwoń sobie do thermogolvu i zapytaj p.Tomasza Kołodzieja ile ma na górnym termometrze i jak to jest możliwe:D

puzondm
27-02-2012, 10:24
Noooo... Z tą temperaturką to pojechałeś po bandzie. Jakie ciśnienie Zirius utrzymuje w zasobniku cwu, żeby to nie odparowało? A jeszcze drugie: jak jest wykonana instalacja cwu i gdzie się to stosuje? Chyba że do produkcji goloneczki :D. Wystarczy umyć pod ciepłą wodą i na talerz :wave:

ad 1. nie pojechałem mam takiego klienta co ma 110,
ad 2. 1,8-2 bar
ad 3. nie paruje bo jest pod ciśnieniem a ta temp dotyczy tylko górnej warstwy zbiornika nad zbiornikiem jest odpowietrzacz więc nie jest tak jak myślisz.
ad 4. przy takich temperaturach stosuje się zawór mieszający za parędziesiąt złotych żeby nie było więcej niż 60stC.
ad 5. bez tego oczywiście możesz skubać kurę pod kranem:D.

niedowiarek
27-02-2012, 13:44
No widzisz? :) Sam przyznajesz, że to temperatura w zbiorniku buforowym. Napisałeś początkowo, że to temperatura cwu dlatego Cię uszczypałem, żebyś to sprostował. Nie każdy zna układ pracy Ziriusa M2 - trzeba pisać precyzyjnie. Niestety nie da się podgrzać ciepłej wody użytkowej (CWU) do temperatury powyżej 100C. :cool:

rydzadam
27-02-2012, 14:24
No widzisz? :) Sam przyznajesz, że to temperatura w zbiorniku buforowym. Napisałeś początkowo, że to temperatura cwu dlatego Cię uszczypałem, żebyś to sprostował. Nie każdy zna układ pracy Ziriusa M2 - trzeba pisać precyzyjnie. Niestety nie da się podgrzać ciepłej wody użytkowej (CWU) do temperatury powyżej 100C. :cool:

Czemu "niestety" ? :) Chyba "stety" :) Pisz precyzyjniej :)

puzondm
27-02-2012, 16:59
No widzisz? :) Sam przyznajesz, że to temperatura w zbiorniku buforowym. Napisałeś początkowo, że to temperatura cwu dlatego Cię uszczypałem, żebyś to sprostował. Nie każdy zna układ pracy Ziriusa M2 - trzeba pisać precyzyjnie. Niestety nie da się podgrzać ciepłej wody użytkowej (CWU) do temperatury powyżej 100C. :cool:

Da się! Temperatura na górze zbiornika to temp CWU!
http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/
wyjście CWU pod nr 6

niedowiarek
27-02-2012, 18:53
Da się! Temperatura na górze zbiornika to temp CWU!
http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/
wyjście CWU pod nr 8

Wg mnie pod nr 8 jest najniższa temperatura w zasobniku, bo to dół zbiornika:P, a wyjście CWU raczej pod nr 6.
Przynajmniej tak było jak rozmawiałem jakieś dwa lata temu z P. Kołodziejem. Chyba, że coś się zmieniło? Temperatura z zasobniku istotnie może osiągnąć w tym systemie b. wysokie wartości. Co nie zmienia faktu, że ciepła woda użytkowa to zupełnie coś innego. Kolokwialnie ujmując jest to ta ciecz, która się wylewa z kranu z czerwoną kropką. Nigdy nie przekroczy 100*C, a nawet niedopuszczalne jest, żeby przekroczyła o wiele niższe temp. określone wodpowiednich przepisach!


http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

Tekst zaczerpnąłem z tego miejsca (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141026-Jaka-powinna-być-temperatura-cwu.&p=3433364&viewfull=1#post3433364)na fm.

Przepraszam za offtop, ale nie mylmy pojęć. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest profesjonalistą, a przecieą Ty nim jesteś, inaczej nie zajmowałbyś się tą dziedziną. Mówię to bez złośliwości, też miewam wtopy :bye:

lujski
27-02-2012, 19:20
moze to nie do konca najwlasciwsze miejscce, ale prawie wszyscy tutaj posiadacze pomp macie podłogówki i chcialbym sie zapytac jak przy podłogówkach spisuja sie wykladziny dywanowe ... zamiast płytek, badz parkietu ?? czy sa jakies wykladziny specjalnie pod ogrzewanie podłogowe ..??? (nie mysle o wykładzinach ogumionych od spodu, )

puzondm
27-02-2012, 20:32
Wg mnie pod nr 8 jest najniższa temperatura w zasobniku, bo to dół zbiornika:P, a wyjście CWU raczej pod nr 6.
Przynajmniej tak było jak rozmawiałem jakieś dwa lata temu z P. Kołodziejem. Chyba, że coś się zmieniło? Temperatura z zasobniku istotnie może osiągnąć w tym systemie b. wysokie wartości. Co nie zmienia faktu, że ciepła woda użytkowa to zupełnie coś innego. Kolokwialnie ujmując jest to ta ciecz, która się wylewa z kranu z czerwoną kropką. Nigdy nie przekroczy 100*C, a nawet niedopuszczalne jest, żeby przekroczyła o wiele niższe temp. określone wodpowiednich przepisach!


http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

Jedna z podstawowych zasad dostosowania instalacji ciepłej wody do działań zmniejszających ryzyko zakażenia bakteriami Legionella, zapisana jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2004 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02). Rozporządzenie § 120 ust. 2 brzmi: "Instalacja ciepłej wody powinna zapewnić uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C oraz umożliwić okresowe jej podniesienie do nie niższej niż 70°C". Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60°C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. Przeciwdziałanie zagrożeniom infekcyjnym spowodowanym przez bakterie Legionella wymaga przestrzegania określonych zasad postępowania zarówno w okresie projektowania i doboru urządzeń, jak również przy ich eksploatacji.

Tekst zaczerpnąłem z tego miejsca (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141026-Jaka-powinna-być-temperatura-cwu.&p=3433364&viewfull=1#post3433364)na fm.

Przepraszam za offtop, ale nie mylmy pojęć. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest profesjonalistą, a przecieą Ty nim jesteś, inaczej nie zajmowałbyś się tą dziedziną. Mówię to bez złośliwości, też miewam wtopy :bye:

prawdziwy z ciebie niedowiarek,
jak zdjęcia nie wkleję to tematu nie skończymy,
cwu pod nr 6, jeszcze raz potwierdzam że temp. CWU może sięgnąć 110 st C, i stosuje się wtedy zawory mieszające tuż za wyjściem ze zbiornika pod nr 6 aby zredukować temp do 60C. temat uważam za zamknięty, u mnie max jest 85C, jak będę u klienta zrobię ci zdjęcie i wkleję.

puzondm
27-02-2012, 20:34
moze to nie do konca najwlasciwsze miejscce, ale prawie wszyscy tutaj posiadacze pomp macie podłogówki i chcialbym sie zapytac jak przy podłogówkach spisuja sie wykladziny dywanowe ... zamiast płytek, badz parkietu ?? czy sa jakies wykladziny specjalnie pod ogrzewanie podłogowe ..??? (nie mysle o wykładzinach ogumionych od spodu, )

tak są na jucie chyba, jak zapytasz np w "komforcie to ci wytłumaczą jakie są to pod ogrzewanie podłogowe

Liwko
27-02-2012, 20:42
moze to nie do konca najwlasciwsze miejscce, ale prawie wszyscy tutaj posiadacze pomp macie podłogówki i chcialbym sie zapytac jak przy podłogówkach spisuja sie wykladziny dywanowe ... zamiast płytek, badz parkietu ?? czy sa jakies wykladziny specjalnie pod ogrzewanie podłogowe ..??? (nie mysle o wykładzinach ogumionych od spodu, )

Na górze są u mnie wykładziny. W sypialni nawet dość gruba i włochata. Jest ok. Kupowałem w Komforcie, ponoć prawie wszystkie się nadają.

rwxw
27-02-2012, 21:06
Powtarzam,nie interesuje mnie DZ robiony własnymi rękami ! Po pierwsze i najważniejsze,że nie mam na niego gwarancji a to jest podstawa !! Przy jakiejkolwiek złej pracy pompy ciepła,producent zrzuci wszystko na karb źle zrobionego DZ.
Bzdury piszesz. Jeśli dz będzie miało dobre parametry, co łatwo sprawdzić, to nie ma mowy o zrzucaniu na nie czegokolwiek. Te parametry to przepływ i temperatura cieczy. Temperaturę zmierzysz zwykłym termometrem, przepływ albo bezpośrednio przepływomierzem (drożej), albo pośrednio poprzez pomiar dt zasilania i powrotu (taniej za pomocą 2 termometrów) działającej pc. To tyle magii w parametrach dz.

aadamuss24
27-02-2012, 21:08
Mam wykladzine welniana na całym piętrze i jest ok. Wykladzina normalna :-)

Liwko
27-02-2012, 21:12
Bzdury piszesz. Jeśli dz będzie miało dobre parametry, co łatwo sprawdzić, to nie ma mowy o zrzucaniu na nie czegokolwiek. Te parametry to przepływ i temperatura cieczy. Temperaturę zmierzysz zwykłym termometrem, przepływ albo bezpośrednio przepływomierzem (drożej), albo pośrednio poprzez pomiar dt zasilania i powrotu (taniej za pomocą 2 termometrów) działającej pc. To tyle magii w parametrach dz.

Za późno, kupił już powietrzną:)

rwxw
27-02-2012, 21:13
A jak DZ będzie miało złe parametry ? Jaką mam pewność,że wykonam poprawnie DZ ?
To znaczy, że spieprzyłeś sprawę, którą trudno jest spieprzyć. Więcej optymizmu i wiary w siebie ;-) Na forum nie ma przepisu, jest tylko przykład. Dz należy zaprojektować i wykonać zgodnie z wytycznymi producenta pc. Ja czytałem takie wytyczne, zanim się za to zabrałem.

Liwko
27-02-2012, 21:14
A jak DZ będzie miało złe parametry ?
Jaką mam pewność,że wykonam poprawnie DZ ?


Od czego masz nas Arturo:D

niedowiarek
27-02-2012, 21:16
prawdziwy z ciebie niedowiarek,
jak zdjęcia nie wkleję to tematu nie skończymy,
cwu pod nr 6, jeszcze raz potwierdzam że temp. CWU może sięgnąć 110 st C, i stosuje się wtedy zawory mieszające tuż za wyjściem ze zbiornika pod nr 6 aby zredukować temp do 60C. temat uważam za zamknięty, u mnie max jest 85C, jak będę u klienta zrobię ci zdjęcie i wkleję.

Bo, widzisz, mówimy o tym samym, tyle, że dla mnie CWU to ciepła woda użytkowa, a dla Ciebie woda w zasobniku w najgorętszym miejscu. Podobnie powszechnie stosowane są takie terminy jak "piece centralnego ogrzewania", "kW energii" czy "wracanie z powrotem". Może jestem przewrażliwiony, ale jako człek starej daty wychowany w szkole przez polonistę-fanatyka poprawnej polszczyzny uczulonym wielce na tego typu przekręty. Drażni mnie jak gość mówi "wyszłem" a polityk twierdzi coś z "dumom narodowom". Taki już jestem i czasem daję temu upust. Trafiło na Ciebie - nie przejmuj "siem" :D
Fotki sobie daruj - na pewno masz rację co do max. temp. w okolicy punktu 6 :). Wolałbym, żebyś wyjaśnił mechanizm osiągania tak wysokich temp. wody, bo - zabij - nie pamiętam. Tylko nie mów, że to CWU, bo się znowu zacietrzewię :).

Liwko
27-02-2012, 21:23
No i o to chodzi :)
Przepis z forum na wykonanie DZ nie jest dla firmy sprzedającej pompę ciepła wiążący jeśli chodzi o uznanie gwarancji w przypadku złych parametrów.

Nawet od Liwko ;)

A co Arturo z GZ? Kto ci je robi?

rwxw
27-02-2012, 21:31
Przepis z forum na wykonanie DZ nie jest dla firmy sprzedającej pompę ciepła wiążący jeśli chodzi o uznanie gwarancji w przypadku złych parametrów
Nie za bardzo rozumiem, w czym problem. Trudno wymagać od producenta, żeby dał gwarancję na wykonanie dz, którego nie wykonywał. Robimy dz sami, to dajemy sobie sami dożywotnią gwarancję na dz, a co. Żaden wykonawca nie da Ci takiej gwarancji :-). Jeszcze raz napiszę, że na forum nie ma przepisu, jest tylko przykład.
Piszesz złych parametrów, ale złych parametrów czego ? pc, gz czy dz ? Jeśli dz, to wina wykonującego, ale jeśli ktoś sam wykonał dz, to nie będzie miał problemu z poprawieniem ewentualnych błędów, bo niewiele można tu spieprzyć. Może będzie musiał dołożyć kolejną sekcję, albo zmienić obiegówkę na większą. Jeśli źle działa pc, to łatwo wyeliminować problem dz, poprzez pomiar temperatury i przepływu. Jeśli to będzie ok, to dz, jest dobre i kropka, dalej niech się martwi producent/sprzedawca.
Oczywiście nie namawiam Cię na samodzielne wykonanie czegokolwiek, ale nie szerz mitów.

Liwko
27-02-2012, 21:33
Wiem do czego pijesz ;)
Ale nie dam się ciągnąć za język :)

:lol2: DZ to coś podobnego do GZ. Dlaczego jedno może wykonać kto inny a inne już nie? Mamy cię Arturo:D

miki121
27-02-2012, 22:10
Na GZ będę miał gwarancje,podobnie zresztą jak na DZ ;)
Całość instalacji robi mi jedna firma.

Ty to masz farta :)
Pozdrawiam

miki121
27-02-2012, 22:22
A żebyś wiedział,że mam :)

Ale ja jakoś też ostatnimi czasay :)
Na poczatku trochę zmartwień czy dobra decyzja tak po 15 latach skoczyć na głęboka wodę:)
Ale teraz widzę że za lubie w niej pływać :)

miki121
27-02-2012, 22:30
I o to chodzi,dobra decyzja :)
Na początek jest stres ale jest to temat,który będzie wiecznie aktualny,tym bardziej przy rosnących cenach energii a przy okazji Śląsk jest duży i wszystko na miejscu ;)
Gdybym miał taki fach w ręku to nie zastanawiałbym się długo co począć.
No ale ja nawet prostego kolektora poziomego nie zrobię ;)

Ja też :)
Bo nie lubie kolektorów i prac w ziemi :)

Liwko
27-02-2012, 22:42
Jakie piękne towarzystwo wzajemnej adoracji:D

miki121
27-02-2012, 22:48
Jakie piękne towarzystwo wzajemnej adoracji:D

Ej ty też poniekąd do niego należysz tylko od tej ziemnej strony :)
A pozatym fajnie czasami jak jest spokojnie i miło...

Liwko
27-02-2012, 23:10
Ej ty też poniekąd do niego należysz tylko od tej ziemnej strony :)
A pozatym fajnie czasami jak jest spokojnie i miło...

Wiesz, bo ja nigdy nie byłem przeciwko pompą powietrznym. Denerwowało mnie zawsze tylko koloryzowanie ich w stosunku do gruntowych. Nie cierpię natomiast generalizowania, bo w jednym przypadku lepsza będzie inwestycja w gruntową a w innym w powietrzną, w jednym zasilanie podłogówki będzie +27, a w innym +35, w jednym rekuperator się opłaca, w innym nie, itd, itd.
Zawsze odnośmy się do konkretnego przypadku;)

miki121
27-02-2012, 23:18
Fakt.
Madre tylko z mojego punktu widzenia dla domków do 200m2 z bardzo dobrym ociepleniem i reku wolę dać powietrzną pompę ciepłą a w powyżej raczej skłaniem się w stronę gruntowej :)

malux20
27-02-2012, 23:22
no musze to napisać
bedzieta mieli ubaw

kupiłem już pompe powietrzną
jako zapasowe planowałem kominek nordpreisa
trochę nam rozpiepsza ustawienie salonu kominek[7-8 tyś]
i chyba wstawię sobie piec śmieciuch
w obecnym mam heitza lepiej grzeje niż ekogroszek buderusa
będę palił powyzej -20 w nim [czyli z 1-2 tygodnie w roku]
koszt takiego pieca z mont 3 tyś
oczywiście palenie tylko i wyłącznie drewnem

Liwko
27-02-2012, 23:23
Fakt.
Madre tylko z mojego punktu widzenia dla domków do 200m2 z bardzo dobrym ociepleniem i reku wolę dać powietrzną pompę ciepłą a w powyżej raczej skłaniem się w stronę gruntowej :)

Znowu generalizujesz!!! Nie myśl w ten sposób! A co jeśli ktoś samemu sobie wykona DZ, bo ma dużą działkę, a co jeśli ma staw pod domem, a co jeśli kolega ma wiertnię, a co jeśli chce mieć PC w domu a nie na zewnątrz? itd, itd. Do każdego przypadku podchodź indywidualnie. To tylko taka moja dobra rada.

miki121
28-02-2012, 00:01
Znowu generalizujesz!!! Nie myśl w ten sposób! A co jeśli ktoś samemu sobie wykona DZ, bo ma dużą działkę, a co jeśli ma staw pod domem, a co jeśli kolega ma wiertnię, a co jeśli chce mieć PC w domu a nie na zewnątrz? itd, itd. Do każdego przypadku podchodź indywidualnie. To tylko taka moja dobra rada.

To ok można wpiąc gruntówkę :)
Ale sporo powietrznych postawiłem i nigdy nie miałem problemu.
Dlatego mam zaufanie do tego rozwiązania.
Co do dz w ziemi mam sporo negatywnych odczuć do firm wykonujących odwierty i jakości ich pracy.
Oczywiście bez generalizowania że wszyscy są źli ale fachowców w tej dziedzinie jest niewielu a jest wielu partaczy.
Dodatkow nie zawsze możemy iść w takie rozwiązanie jak ty bo mamy problem z gruntem a nieraz nawet za małą działkę..
W wypadku powietrznych ograniczeniem jest zazwyczaj wygląd jednostki zewnętrznej dla Pani domu.
Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne bo:
1. Ma na dziełce piękny las i jakieś 200m2 otwartej przestrzeni ale nie w jednym kawałku.
2. Ma do głębokości 2m suchy piach i tylko pieach z dużą ilością korzeni.
3. Od przodu w ogrodzie piękny duży skalniak ze strumyczkiem - właścicielka powiedział że jak tylko spróbujemy go ruszyć to nas odstrzeli.

Przykład jeden a obok u sąsiada bardzo podobnie a nawet gorzej bo żona ma drzekwa owocowe w ogrodzie szklarnie itp.
Pompa powietrzna jest uniwersalana a gruntowa w wypadku słabego gruntu moze być droga w wypadku odwiertów wykonanych zgodnie ze sztuką przez dobrych fachowców.
Oczywiście jet różnica w kosztach eksploatacji ale też jest różnica w kosztach inwestycji.
Nie każdy może zrobić tak jak ty i też tego raczej nie generalizuj że każdy weźmie Pana edka i koparkę i do przodu.
Miałem kiedyś ośrodek wypoczynkowy w którym pracuje 11 pomp gruntowych po 20kW każda.
Klient ma olbyrzymie teren trwaników do okoła a teraz buduje drugi ośrodek ale tym razem idzie w powietrzne pompy ciepła nie tylko z powodu kosztów inwestycji ale w jego przypadku przedewszystkim ze względu na problem z zagospodarowaniem trawników.
Chciał ogrody zimowe robić, altanki boiska do kosza itp i zawsze był problem że tu nie bo tu jest dz i jak pan postawi na półowie dz altanę z grilem to nie jest za dobre itp.
Więc podsumowując Nasz rozmowy jedna i druga pompa jest lepsza od ekogroszku, oleju, gazu z butli czy kabli grzejnych to fakt.
Dodatkow faktem jest to że niekażdy kowaliski może i chce samodzielnie wykonać DZ a jeżeli ma lichy grunt to koszt dz czy to w formie kolektora czy odwiertów moze przekroczyć nieraz 3k i to wielokrotnie.
Różnica w kosztach eksplotacji przy domkach ok 120m2 budowanych w technologi energooszczędnej nie jest kosmiczna są to kwestie w skali roku na poziomie setek złotych dochodzęc do tysiąca.
Rozwiązanie aktywnego chłodzenia daje nam lepsze parametry pracy niż pasywnego jakie czesto jest zalecane przy pompach gruntowych.
W gruntowych pompach ciepła opcja chłodzenia aktywnego jest nieraz kosmicznie droga i nieadekwatna do tego co otrzymujemy a w wypadku większości powietrznych jest dużo tańsza :)
Uciekamy od kosztów ewentulanych związanych z wymianą glikolu w DZ oraz nieraz armatury wewnętrznej.
Pompa ciepłą powietrzna pracuje na spręzarce inverterowej która pracuje z wydajnością płynną i dopasowuje się do zapotrzebowania.
Pompy gruntowe w większości mają spreżrki on-/off które startują na pełnej mocy.
Mam pompy obiegowe do dolnego źródła które są nieraz o znacznej wydajności a co za tym idzie i mocy pobieranej które nie występują w powietrznych.
A temat ten jest bardzo często pomijany przez producentów pomp ciepła gruntowych do obliczeń związanych COP a sporadycznie sprzedawane bez tych pomp do dz.
Każde rozwiązanie będzie miało coraz więcej zwolenników w przeciwności do ekogroszków itp.
Pompy ciepła powietrzne wyprą trochę z rynku gruntowe z wielu powodów a najważniejszym z nich będzie konkurencja pomiędzy producentami i rozwoju technologi.
W krajach tj. austria czy niemcy już coraz większę parcie jest na powietrzne a nie jak dotychczas na gruntowe.
Technologia idzie coraz bardziej do przodu i od dłuższego czasu są dostępne pompy ciepła które zimą pracują w trybie grzania na podłogówce a latem pracują w układzie multisplit klimatyzując pomieszcznia Twojego domu :)
Niewiem czy już jest w sprzedaży nowa pompa powietrzna marki Vaillant ale jeżeli jest to warto się zainteresować takim rozwiązanie - niestety póki co bardzo drogi jak każda nowość.
Tak samo w domu z basenem pompa gruntowa do pracy przez cały rok nie jest dobrym rozwiązaniem.
Dla ludzi takich jak ty liwko myślę że to jest super sprawa bo instalator przychodzi na gotowe i zaoszczędza klient a firma robiąc dz ma dużo więcej kosztów które niepozwla na cene ponizej np 3k nie chce tego ciągnąć ale tak jest.

tomek131
28-02-2012, 09:37
Na górze są u mnie wykładziny. W sypialni nawet dość gruba i włochata. Jest ok. Kupowałem w Komforcie, ponoć prawie wszystkie się nadają.

Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.Sprzedawcy pomp nie wiem co niedługo napiszą ,że na marsie marsjanie używają tylko pomp ciepła

Daga&Adam
28-02-2012, 09:54
Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.Sprzedawcy pomp nie wiem co niedługo napiszą ,że na marsie marsjanie używają tylko pomp ciepła

Podloga ma 10-15-20m2, a kaloryfer 2. Ales wypalil z tym porownaniem - smiech w karczmie :) W piwnicy mam rozstaw rurek 50cm i grzeje bez zadnych problemow pomieszczenie ~50m2 do 21stC, a na calej podlodze mam "szczelnie" ulozona wykladzine.

plusfoto
28-02-2012, 10:06
Tomek ty to zmień nick na super niedowiarek bo niedowiarka już mamy ale ostatnio trochę więcej wierzy. Ludzie tak mają i mówią że jest OK a ty nie masz i już wiesz że będzie źle.

1igor1
28-02-2012, 10:09
tomek chyba sprzedaje kaloryfery i śmieciuchy, i temu tak się piekli na podłogówkę i PC
za chwilę może zostać bez klientów ... :D

Liwko
28-02-2012, 10:10
miki121
Jeżeli chodzi o pompkę DZ, to czym jak nie pompką DZ jest jednostka zewnętrzna pompy powietrznej i jej wiatraczek?
Ale zatrzymajmy się tutaj na chwilę. Moja pompka pobiera 70W czyli w sezonie zeżre prądu za około 40-50zł. Czy są to pieniądze stracone? Przecież ona również podczas pracy oddaje ciepło. Fakt, z COP1.
I tutaj mam pytanie do mądrych głów.
Czy czasem część tego ciepła nie trafia do glikolu a następnie do sprężarki? Bo jeżeli tak, to podwyższa nam nieznacznie COP. Czy czasem te 40zł nie jest wyrównane wzrostem COP?

ana-76
28-02-2012, 10:12
ja nie mam wykładzin sam woodentic, jedynie na podłodze w pokoju dzieci dywanik do zabawy i w salonie pod stolikiem. Nie mam nie dlatego żeby nie zaasłaniać 'kaloryfera' ale dlatego że nie lubię ani dywanów, ani firan w oknach :)

Daga&Adam
28-02-2012, 10:15
Czy czasem część tego ciepła nie trafia do glikolu a następnie do sprężarki? Bo jeżeli tak, to podwyższa nam nieznacznie COP. Czy czasem te 40zł nie jest wyrównane wzrostem COP?

Czesc trafia do glikolu, czesc do "kotlowni". COPu nam to za wiele nie podwyzszy bo 70W przy przeplywie glikolu 3m3/h (tyle jest u mnie) moze podgrzac ten glikol o najwyzej dwie-trzy setne st C :)

Liwko
28-02-2012, 10:23
Czesc trafia do glikolu, czesc do "kotlowni". COPu nam to za wiele nie podwyzszy bo 70W przy przeplywie glikolu 3m3/h (tyle jest u mnie) moze podgrzac ten glikol o najwyzej dwie-trzy setne st C :)

Czyli pompka ma COP powyżej 1:)
Tak czy inaczej, to ciepło nie jest stracone. A co z ciepłem przy jednostce zewnętrznej pompy powietrznej?

Daga&Adam
28-02-2012, 10:34
Czyli pompka ma COP powyżej 1:)

Sama pompka ma COP 1 lub mniej - w koncu nie pobiera darmowej energii z zewnatrz (z gruntu/powietrza). Gdyby tak bylo to zamiast rur DZ zainstalowalibysmy grzalke 3kW co przy COPie 3 daloby 9kW energii - a to przeciez przeczy zasadzie zachowania energii i jest nierozsadne :-)


Tak czy inaczej, to ciepło nie jest stracone. A co z ciepłem przy jednostce zewnętrznej pompy powietrznej?

Ja nie wiem ale mnie nikt do powietrznych nie przekona. Pudlo stojace na zewnatrz, pracujace w skrajnych warunkach (wilgotnosc, temperatura), z ruchomymi elementami i szpecace elewacje.. Nie, to nie dla mnie :)

tomek131
28-02-2012, 11:02
Podloga ma 10-15-20m2, a kaloryfer 2. Ales wypalil z tym porownaniem - smiech w karczmie :) W piwnicy mam rozstaw rurek 50cm i grzeje bez zadnych problemow pomieszczenie ~50m2 do 21stC, a na calej podlodze mam "szczelnie" ulozona wykladzine.
Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.
Grzeje wszystkim sprzedającym pompy,ciekawe czy grzeje faktycznie

Liwko
28-02-2012, 11:05
Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.
Grzeje wszystkim sprzedającym pompy,ciekawe czy grzeje faktycznie

Jak chcesz się przekonać na własnej skórze to zapraszam serdecznie.
Ps. Bez zestawu weekendowego nie wpuszczam:D

tomek131
28-02-2012, 11:06
Montaż powietrznych jest dużo szybszy i bez babrania się w ziemi ,wiertnic i koparek.Zawsze będą instalatorzy święcie do nich przekonani.
Choć ja chyba też bardziej do nich jestem przekonany jak do gruntowych (kasa),choć i tak to wybór między dżumą a cholerą.
Tylko to szumiące ustrojstwo na elewacji.... i ciekaw jestem jak to ,wystawione na deszcz ,wiatr,mróz ,śnieg będzie na tej elewacji za 10 czy 15lat wyglądać.Ciekaw jestem też jakim to lodem szronem się zapycha w śnieżyce i wiatr i mróz.Se zamontuje będę wiedział i napisze

rydzadam
28-02-2012, 11:37
Niech każdy zagrzeje kaloryfer do 35 stopni (czyli letni ) i przykryje go taką grubą i włochatą wykładziną ,to będzie wiedział jak to działa.

Sam spróbuj i się przekonasz, że ... działa. Gruba włochata wykładzina rozgrzeje się będzie oddawać ciepło. Co prawda nie tak, jak płytki, ale jednak :) Przy małym rozstawie rurek i dobrej izolacji (styro) pod wylewką z ogrzewaniem podłogowym nie ma większego znaczenia, czy są to płytki, panele, czy nawet wykładziny dywanowe. Podłoga będzie ciepła i odda wystarczająco dużo. Jestem nawet skłonny założyć, że niegruba wykładzina dywanowa będzie się lepiej spisywać od np. płytek w "kontakcie" z bosymi nogami, bo nie przewodzi tak mocno ciepła "do człowieka". Nie wierzysz, to sprawdź, a nie teoretyzuj.

aadamuss24
28-02-2012, 11:43
Potwierdzam co pisze rydzadam :) wolę chodzić boso po lekko ciepłej podłodze z wykładziną niż po lekko ciepłych płytkach.

Daga&Adam
28-02-2012, 12:25
Ja nie mówię ,żeby grzać przysłoniętym grzejnikiem pomieszczenie tylko zasłonić go grubą włochatą wykładziną i zobaczyć ile taki grzejnik o temp 35 stopni może zagrzać.

Niewiele ale podlogowka moze 10-20 x wiecej, co w wiekszosci wypadkow juz wystarcza do ogrzania domu. Gdyby wlochate wykladziny byly tak dobrymi izolatorami wykladalibysmy nimi elewacje, zamiast styropianu ;)

Pamietaj - izoluje glownie powietrze, wszystko inne jest dosc dobrymi przewodnikami ciepla. Wykladziny doskonale cieplo przepuszczaja.

PS. Kamien mineralny przewodzi dobrze cieplo, czy nie ? Przewodzi.. A welna mineralna? Przeciez to to samo tylko z "dodatkiem" powietrza :)

niedowiarek
28-02-2012, 12:32
Tomek ty to zmień nick na super niedowiarek bo niedowiarka już mamy ale ostatnio trochę więcej wierzy. Ludzie tak mają i mówią że jest OK a ty nie masz i już wiesz że będzie źle.

No aż taki łatwowierny to ja nie jestem:P. Ogrzewanie to se zrobiłem w ścianie, bo podłoga to przecie nie będzie grzała. A kurzu się unosi! A niezdrowe to! A nawet mebla nie wolno wstawić bo się zasłoni!
A weźcie wy się nie wygłupiajcie z tym chowaniem rurek pod spód. Najlepiej to było za komuny - grzejniki konkretne a i rury solidne, nie takie delikatne jak teraz. I nie trza było styropianu dawać na ściany, żeby było ciepło w chałupie! :mad:

A tak całkiem serio, to mam kawałek podłogówki pod panelami grubości 12 mm i jakoś nie marznę. Kto powiedział, że podłoga ma parzyć? Im większa powierzchnia grzewcza tym niższą temperaturą zagrzejesz. Komfort cieplny jest przecież tym większy im mniejsze różnice temperatur poszczególnych przegród. Jak w lecie jest +19C to jakoś nikomu nie jest zimno! A zimą przy grzejniku tradycyjnym się niejeden wzdryga, chociaż ten parzy aż się kurz przypala.

piter719
28-02-2012, 20:37
[QUOTE=miki121;5232803]
Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne.
a mógłbym zapytać, gdzie na tych mazurach będziesz montował te pompy. też mieszkam na maurach (chociaż są duże). może można by było zobaczyć, bo też jestem zainteresowany tym rozwiązaniem.

malux20
28-02-2012, 21:00
no musze to napisać
bedzieta mieli ubaw

kupiłem już pompe powietrzną
jako zapasowe planowałem kominek nordpreisa
trochę nam rozpiepsza ustawienie salonu kominek[7-8 tyś]
i chyba wstawię sobie piec śmieciuch
w obecnym mam heitza lepiej grzeje niż ekogroszek buderusa
będę palił powyzej -20 w nim [czyli z 1-2 tygodnie w roku]
koszt takiego pieca z mont 3 tyś
oczywiście palenie tylko i wyłącznie drewnem

pierwszy sezon przejadę tylko na pompie
hydraulik tak mi kotłownie przygotuję że ewentualnie piec wstawię , kominek też jakby co

miki121
28-02-2012, 21:02
[QUOTE=miki121;5232803]
Teraz mam do montażu dwie pompy aż na mazurach w jakiś lasach i klient może tylko wrzucić powietrzne.
a mógłbym zapytać, gdzie na tych mazurach będziesz montował te pompy. też mieszkam na maurach (chociaż są duże). może można by było zobaczyć, bo też jestem zainteresowany tym rozwiązaniem.

Okolica Wilkas..
Chyba dobrze piszę :)

piter719
28-02-2012, 21:34
[QUOTE=piter719;5234746]

Okolica Wilkas.
Chyba dobrze piszę :)
Wilkasy, ale są trzy. przy Gołdapi, Giżycku i Olecku. Które to???:confused:

miki121
28-02-2012, 21:36
[QUOTE=miki121;5234853]
Wilkasy, ale są trzy. przy Gołdapi, Giżycku i Olecku. Które to???:confused:

Ale wstyd nie widziałem Giżycko :)

swimmer
29-02-2012, 17:47
A ja z innej bajki zapytam gruntowców - czy Wy sadziliście jakieś rośliny ( oprócz trawy) na kolektorze??? Jeśli tak to jakie?? I co było powodem takiego wyboru??

niedowiarek
29-02-2012, 18:50
Owies. A w tym roku będzie pszenica. tak wyszło z płodozmianu, a właściwie z okopowymi za dużo roboty, a szkoda zapuścić pola i coś trzeba posiać :p. Na kolektorze od studni rozdzielczej do domu połowica zapodała maliny - bo nie trza było przekopywać, poszła na gotowca ;).

puzondm
01-03-2012, 00:26
u mnie namiot mam na DZ i pomidory papryka, Panie jak żyć heheh

marcel232
01-03-2012, 00:40
Moje zainteresowanie Pompami ciepla zaczelo sie od....klimatyzatora ktorego mielismy w mieszkaniu.
Wiedzielismy, ze ma funkcje grzania ale...myslalem, ze to dziala jak farelka czyli ma grzalke elektryczna i tyle.

Kiedys przy -15 na zewnatrz wlaczylismy ogrzewanie na 'maxa' i strasznie nas zdziwila ilosc ciepla jaka oddawal klimatyzator (a wiedzielismy, ze max poboru mocy to okolo 1kWh) - kazdy wie ile ciepla potrafi dac 2kWh farelka a tu z 1kWh tyle ciepla.
Przez przypadek zauwazylem, ze na balkonie jednostka chodzi - mysle sobie 'po co skoro ja chce dom grzac a nie chlodzic?'
wyguglowalem i dowiedzialem sie ze mam powietrzna pompe ciepla :)

w domu po przeanalizowaniu za i przeciw zamontowalismy jednak pompe 10kW z 2x120m odwiertami.
przy tych -15 na zewnatrz klimatyzator czesto 'szronil', przestawal pracowac i sie odszranial a o tym chyba producenci pomp nie mowia wyliczajac COP

deratus
01-03-2012, 07:51
Czy faktycznie zbiorniki ACV Smart (Biawar też ma chyba podobny typ) są bardziej wydajne od tych nie "z mamką" i jest tak jak pisze HenoK ?


...To nie jest do końca 99litrów ciepłej wody. Bo zużycie części wody ciepłej powoduje podgrzanie następnej porcji przez płaszcz wodny. Funkcjonalnie odpowiada to więc 200litrów ciepłej wody...
Mowa jest tu o ACV SMART Multi-Energy 200.

niedowiarek
01-03-2012, 08:39
Wszystko zależy od proporcji objętości wody użytkowej do grzewczej. Zerknij sobie na ofertę Thermogolv (http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/). Tutaj dopiero jest jazda. Woda użytkowa w wężownicy - taka niby mamka. Przecież tam może być raptem kilkadziesiąt litrów, a podobno ciepłej wody nie brakuje.

puzondm
01-03-2012, 10:41
Wszystko zależy od proporcji objętości wody użytkowej do grzewczej. Zerknij sobie na ofertę Thermogolv (http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/). Tutaj dopiero jest jazda. Woda użytkowa w wężownicy - taka niby mamka. Przecież tam może być raptem kilkadziesiąt litrów, a podobno ciepłej wody nie brakuje.

standardowo 12l/min/ ale na życzenie klienta zwiększamy wydajność do 16l/min, szklanka na sekunde lub więcej:D

Renatka
01-03-2012, 20:47
Wszystko zależy od proporcji objętości wody użytkowej do grzewczej. Zerknij sobie na ofertę Thermogolv (http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/). Tutaj dopiero jest jazda. Woda użytkowa w wężownicy - taka niby mamka. Przecież tam może być raptem kilkadziesiąt litrów, a podobno ciepłej wody nie brakuje.

Oczywiście, że brakuje. Zwłaszcza gdy mam pompę ustawioną wg krzywej grzania w taryfie weekendowej. Nawet jedna osoba nie może się swobodnie wykąpać wieczorem. Rano owszem, woda ciepła jest. Lepiej to wyglada gdy mam ustawioną pompę wg parametru stałowartościowego: temperatura zadana na CO. Dodatkowo ustawiam odpowiednią temperaturę na buforze np 40 stopni. Wtedy jest trochę bardziej energożerna, ale mam większy komfort.
A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.
Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.
Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.
"Jak żyć Panie, jak żyć...."

ferrit
02-03-2012, 11:40
Oczywiście, że brakuje.[..]A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.
Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.
O jakiś niezadowolony klient z Ziriusa ? Prosimy o więcej. Tu można chwalić ale i krytykować.

ana-76
02-03-2012, 12:35
.
Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.
"Jak żyć Panie, jak żyć...."
kurcze a ja czytałam że DZ się nie psuje...bo nie ma co, to jak to jest?

plusfoto
02-03-2012, 12:46
Bo raczej nie ma co się popsuć chyba że spie............ robota przez wykonawcę.

aadamuss24
02-03-2012, 12:55
Ale tam chyba trochę inne dolne źródło.

puzondm
02-03-2012, 12:56
Oczywiście, że brakuje. Zwłaszcza gdy mam pompę ustawioną wg krzywej grzania w taryfie weekendowej. Nawet jedna osoba nie może się swobodnie wykąpać wieczorem. Rano owszem, woda ciepła jest. Lepiej to wyglada gdy mam ustawioną pompę wg parametru stałowartościowego: temperatura zadana na CO. Dodatkowo ustawiam odpowiednią temperaturę na buforze np 40 stopni. Wtedy jest trochę bardziej energożerna, ale mam większy komfort.
A tak na marginesie, to mam po kokardki czytania o wspaniałych parametrach wydajności i oszczędności Ziriusa.
Może wreszcie ktoś ze zwykłych użytkowników coś szczerze napisze.
Zakładam jeszcze, że mam jakiś felerny egzemplarz, bo miałam już dwie poważne awarie. Jedną DZ i jedną pompy obiegowej Grundfos, a pompa założona w listopadzie 2010 roku.
"Jak żyć Panie, jak żyć...."

jesli masz Ziriusa m2 i nasz w dodatku nowy sterownik a mimo to brakuje ci CWU to tylko znaczy tyle że masz go źle ustawionego (no chyba że ja ci go ustawiałem:D), albo przez wężownice przepuszczasz ciśnienienie powyżej 4bar i woda jak otwierasz na full to nie nadąża się nagrzewać, grzanie wg krzywej to nic innego jak regulacja mieszaczem, nawet jak otworzysz mieszacz na maxa to w górnej części zbiornika i tak zawsze będzie woda 60C+, więc wnioskuję że problem leży raczej w wysokim ciśnieniu, bo min zbiorniki są 500l, do słuchawki prysznica załóż reduktor powinien być w zestawie razem z baterią taki plastikowy podziurawiony korek który wkładasz do węża, a jak napełniasz wannę to nie otwieraj na maxa tylko do połowy, pozwoli to zagrzać się wodzie w wężownicy, potrwa to trochę ciut dłużej ale woda CWU będzie non stop, można też założyć w kotłowni reduktor na cały dom ciśnienie powyżej 4bar nie jest zalecane w układzie, innym problemem może być cyrkulacja kiedy chula non stop potrafi wyziębić zbiornik na maxa zwłaszcza kiedy jest niedocieplona rura ryrkulacyjna pod posadzką, standardowo docieplają izolacją 5mm i leży to na betonie pod styropianem, biorąc pod uwagę cenę izolacji warto założyć o raz grubszą.

lujski
02-03-2012, 18:14
dlaczego opisujac zapotrzebowanie np. dla 110m2 dla ekogroszku pisza ze musi byc kociol ok12-15kW, a jak pompe to 7kW ???skad ta różnica ???

amerikan1
02-03-2012, 18:35
dlaczego opisujac zapotrzebowanie np. dla 110m2 dla ekogroszku pisza ze musi byc kociol ok12-15kW, a jak pompe to 7kW ???skad ta różnica ???

Bo mniejszych kotłów nie robią tak jak przy oleju najmniejszy to 15 kW.

plusfoto
02-03-2012, 19:47
To raz a dwa masz tam regulację mocy z reguły 6-15Kw oraz weź pod uwagę sprawność kotła.

lujski
02-03-2012, 19:56
teraz kotły maja sprawnosc ponad 90%

miki121
02-03-2012, 19:58
A ile problemów mamy dzięki tym tzw. "bezobsługowym" kotłom z podajnikiem :(

zdzicho48
02-03-2012, 22:22
Zwykła ściema lub błąd (oczywiście nieumyślny) "w druku". Pewnie mówisz o powierzchni wymiany cwu???
Zwyczajnie przecinki nie na tym miejscu ;)
Wężownica o powierzchni wymiany 7,5m2 musiałaby mieć 108 metrów długości (dla fi=22mm)!!!

Tak ten wymiennik 660 L, ma powierzchnie wymiany ciepla wody uzytkowej 7,5m² .A srednica wezownicy to 1 cal.
I prosze nie mowic ze nie dziala .Widzialem na wlasne oczy .Tyle ze zrodlem zasilania jest kociol gazowy.
a moje pytanie brzmi.Czy wymiennik 700 L z powierzchnia wymiany ciepla wezownicy c.w.u. F=2,35 m² i temp. 60° ogrzeje wystarczajaca ilosc wody do przyjemnego prysznica?

zdzicho48
02-03-2012, 22:26
To samo można osiągnąć sporo taniej.

Prosze powiedz jak duzo taniej i jak moge osiagnac ten sam efekt co Weishaupt.

miki121
02-03-2012, 22:37
Uderz na stronę BIAWAR-a.

Renatka
02-03-2012, 22:38
kurcze a ja czytałam że DZ się nie psuje...bo nie ma co, to jak to jest?
Owszem, po tygodniu od montażu pompa stanęła ponieważ w dolnym źródle coś zadziało się z ciśnieniem. Wyświetlało mi dwa sprzeczne komunikaty raz, że za niskie ciśnienie, a raz że za wysokie. Serwis zjawił się niezwłocznie, a ja nie dociekałam o co chodziło z tym ciśnieniem.

zdzicho48
02-03-2012, 22:49
co do błędów:
- na rysunku zbyt wysoko masz zasilanie bufora, będzie mieszac ci wodę w skutek czego nie dojdzie do rozwarstwienia, jakieś pół metra od góry zbiornika musisz zostawić na CWU,
- musisz podać konkretną ilość miedzi na wymienniku w buforze bo ze schematu to nie wynika a te 10l na min CWU to min,
- co do solarów to wielkość bufora jest drugorzędna, pytanie ile chcesz pod niego podłączyć rur czy tez paneli, a własnie na tym zarabiają serwisanci na odpowietrzaniu instalacji solarnej po przegrzaniu:D, no chyba że będziesz miał roletę, albo symboliczny wielkością solar.

Witam Mysle ze zasilanie bufora jesli jest tak wysoko to ogrzewa wieksza powierzchnie wezownicy.I nie wiem dlaczego ma sie rozwarstwiac?
A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°.No i chcialbym aby podlogowka tez cos sobie z tego skubnela w razie potrzeby za dnia .Nie mowie o ekstremalnych dniach z -25 na zewnatrz.
I dodam ze podlogowka sama tez kumuluje cieplo.Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.

Renatka
02-03-2012, 23:00
jesli masz Ziriusa m2 i nasz w dodatku nowy sterownik a mimo to brakuje ci CWU to tylko znaczy tyle że masz go źle ustawionego (no chyba że ja ci go ustawiałem:D), albo przez wężownice przepuszczasz ciśnienienie powyżej 4bar i woda jak otwierasz na full to nie nadąża się nagrzewać, grzanie wg krzywej to nic innego jak regulacja mieszaczem, nawet jak otworzysz mieszacz na maxa to w górnej części zbiornika i tak zawsze będzie woda 60C+, więc wnioskuję że problem leży raczej w wysokim ciśnieniu, bo min zbiorniki są 500l, do słuchawki prysznica załóż reduktor powinien być w zestawie razem z baterią taki plastikowy podziurawiony korek który wkładasz do węża, a jak napełniasz wannę to nie otwieraj na maxa tylko do połowy, pozwoli to zagrzać się wodzie w wężownicy, potrwa to trochę ciut dłużej ale woda CWU będzie non stop, można też założyć w kotłowni reduktor na cały dom ciśnienie powyżej 4bar nie jest zalecane w układzie, innym problemem może być cyrkulacja kiedy chula non stop potrafi wyziębić zbiornik na maxa zwłaszcza kiedy jest niedocieplona rura ryrkulacyjna pod posadzką, standardowo docieplają izolacją 5mm i leży to na betonie pod styropianem, biorąc pod uwagę cenę izolacji warto założyć o raz grubszą.
Zgadza się, telefonicznie :)
Cyrkulacja nie hula non stop
Mam reduktory, a ponadto odkręcam kran nawet na 1/3 i kicha - gdy pompa stoi to wody ciepłej mam 2-3 litry
Hydraulik twierdzi, że rura cyrkulacyjna docieplona tyle, że standardowo 1x Żałuję, że wskazówek jak unikać nawet najmniejszych strat ciepła nie otrzymałam wraz z ofertą zakupu pompy. Udzieliłam ze swojej strony wszelkich informacji o ociepleniu, oknach, ilości użytkowników, wentylacji itp. Przesłałam projekt. Moc pompy była obliczona na podstawie tych danych.
Obecnie czekam na zdjęcia z pomiaru termowizyjnego i na obliczenia strat ciepła. Może to pomoże zbliżyć się do wyjaśnienia, dlaczego pompa pracująca z pełną mocą przy -16 stop. na dworze dawała w domu z jednego rozdzielacza 18 stopni, a z drugiego 13,5 stopnia i niewystarczającą ilość ciepłej cwu.

zdzicho48
02-03-2012, 23:07
Większość ludzi instaluje PC ze względu na COP i robi wszystko by był na jak najwyższym poziomie. Grzejąc do 50° zamiast 60° zyskasz 0,6 na COP. Dogrzewanie zasobnika grzałką by wziąć prysznic to też nie najlepszy pomysł. Po to instaluje PC by mieć nagrzaną wodę taniej, a nie drożej. Bufory, które pokazałeś w następnych postach są naprawdę fajne, ale wydanie minimum 12tys. po to by mieć grzaną wodę przepływowo - ja bym wolał wydać 4-5 razy mniej na grzanie objętościowe i mieć komfort CWU na nie gorszym poziomie.
Nie napisałeś czemu instalujesz PC i czemu chcesz bufor. Jak zależy Ci na zoptymalizowaniu wydatków - zrób sprawdzoną metodą, a jak nie gra roli, to wtedy ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia :-)

Wiem ze koszta sa wieksze ale glownie mi chodzi o to zebym mogl zgromadzic cieplo uzyskane w taniej taryfie na wykozystanie jej za dnia.Dlatego tak uparlem sie na bufor.Ja mam na podlogowce wylewke Anhydrytowa o gr.5mc i mam obawy ze nie nagromadzi tyle ciepla zeby wystarczylo na caly dzien Widzialem juz cos takiego w akcji tylko z weishauptem i piecem gazowym.Tylko jego cena jest troche straszna.Wybralem wiec polski produkt ,tylko on ma mniejszy wymiennik C.W.U. A nikogo jeszcze nie spotkalem kto ma to juz zamontowane.Jesli masz pomysl to mow!

Magnolia18
03-03-2012, 00:27
W moim centrum miasta nowych domów...nie ma :)
Zaczynają się ok.5km poza centrum a tam raczej nie ma ograniczeń.

gdzie?

Magnolia18
03-03-2012, 01:51
Bo ludzie nie są zmuszeni do kupna takiego auta ale niestety nadejdą ciężkie czasy dla groszkowców,gazowców i innych ;)
Czy wyobrażasz sobie,że w starym domu ktoś instaluje pompę za 30-40tys.zł ?

dom z lat 30 wieku ubieglego .. ja instaluje :)

Arturo72
03-03-2012, 08:58
gdzie?
Wójowa wieś,Podlesie,koniec Sikornika,Ostropa,Wilcze Gardło i Magnolii też nie jest daleko od centrum :)

dom z lat 30 wieku ubieglego .. ja instaluje :)
Kto bogatemu zabroni ;)

puzondm
03-03-2012, 09:48
Zgadza się, telefonicznie :)

gdy pompa stoi to wody ciepłej mam 2-3 litry

.

proszę zadzwonić sprawdzę ustawienia, trzeba podnieść podbicie TAR, i ustawić godziny KMF dla CWU, i powinno byc ok przy braku pracy dla układu CO

puzondm
03-03-2012, 09:56
Witam Mysle ze zasilanie bufora jesli jest tak wysoko to ogrzewa wieksza powierzchnie wezownicy.I nie wiem dlaczego ma sie rozwarstwiac?
A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°.No i chcialbym aby podlogowka tez cos sobie z tego skubnela w razie potrzeby za dnia .Nie mowie o ekstremalnych dniach z -25 na zewnatrz.
I dodam ze podlogowka sama tez kumuluje cieplo.Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.

to zależy od mocy grzewczej solarów- takie rzeczy należy policzyć.

ponad 2 metry powierzchni wymiany w zupełności wystarczy

kbab
03-03-2012, 10:28
A solary 6m² nie powinny przegrzac 700 L.bufora.Powiedz mi tylko czy bede mial wystarczajaca ilosc cieplej wody przez caly dzien grzejac tylko w nocy ten bufor do 60°
Powierzchnia wymiany c.w.u to 2,35 m²A moc grzewcza wezownicy miedzianej fi 15 wynosi 60KW.
Jeśli taki bufor będzie pracował dla delta t=20* to będzie akumulował 16kWh energii - czy to wystarczy - trzeba policzyć zapotrzebowanie.
Moc grzewcza wężownicy 60kW - dla jakich parametrów - czy takie będą osiągalne w tym układzie???

Magnolia18
03-03-2012, 19:32
Kto bogatemu zabroni ;)

hehe, chcialbym zeby tak bylo :) ale po instalacji kto wie, kto wie ;]

aadamuss24
03-03-2012, 19:52
Zdzicho na samą cwu bez ciągłej cyrkulacji wystarczy. Jeśli skubniesz z tego na ogrzewanie to nie będziesz miał ani ogrzewania ani cieplej wody. Teraz puszczam ciepło z solarow na łazienkę i jest ok, daje radę nagrzac i łazienkę i cwu jak cały dzień świeci słońce. Tylko wezownice mam ok 7 m2.

zdzicho48
04-03-2012, 21:31
Zdzicho na samą cwu bez ciągłej cyrkulacji wystarczy. Jeśli skubniesz z tego na ogrzewanie to nie będziesz miał ani ogrzewania ani cieplej wody. Teraz puszczam ciepło z solarow na łazienkę i jest ok, daje radę nagrzac i łazienkę i cwu jak cały dzień świeci słońce. Tylko wezownice mam ok 7 m2.

Ogladalem twoj dziennik budowy.Piekny domek i super robota.Widzialem PC i bufor.Czy ty grzejesz ten bufor w nocnej taryfie? I czy podlogowka odbiera od niego cieplo w ciagu dnia?A jak wyglada sprawa kumulacji ciepla przez wylewke .Ponoc one dlugo oddaja cieplo.A co z C.W.U jaki masz pojemnik i czy wystarcza na caly dzien?Widzialem ze pradu nie potrzebujesz za wiele.I o to mi chodzi.

aadamuss24
05-03-2012, 08:45
Hej. Bufor służy głównie do solarów. Ilość ciepła z bufora wystarczy na zasilanie podłogówki przez kilkanaście minut (połowo bufora). Wyciągając ciepło z dołu bufora niewiele to daje na podłogówce ale mocno zmniejsza ilość c.wu. bo woda jest podgrzewana przepływowo. Cwu. grzeję od 13 -15 i od 22-24. C.o grzeję tylko w nocnej taryfie i całe ciepło idzie w podłogę a nie w bufor. Akumulacja działa na tyle dobrze, że rano mam ok. 22 a wieczorem bez grzania w dzień ok.20,5 -21. pozdr adam

moll1
11-03-2012, 21:48
Hej, Czy ktoś z Was kojarzy firmę Eco Energy z Olsztyna i mógłby się wypowiedzieć o tym wykonawcy pompy ciepła ? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

bonetka
12-03-2012, 20:26
Witam
ale aktywni jesteście :)) brawo !

Eco ? ..hm hm .... do tej pory pewnie się nauczyli , działają wiecej niż 5 lat , pan Janek ( pracownik ) jest najbardziej rozsądny z całego towarzystwa i ma największą praktykę .
Dzisiaj nawet zagladałam na stronę Sun w Gdańsku ..o dziwo dużo nowych partnerów..ciekawe czy tylko sprzedają czy nauczyli się porządnie instalować ( chyba nie wystarczy odbyć jedno szkolenie i być juz super..no chyba ze ktoś ma wrodzony talent i wie co i jak nawet bez nauki i praktyki )
a teraz do brzegu
byłam ostatnio w moim domku ..PCi ( IVT 9 KW ) ma 5 lat i do tej pory bez zarzutu ale ostatnio codziennie grzeje wodę do 65 *C mimo ze ma zaprogramowane 44 *C ( histerezę 4 )
krzywa 1,8 ( czyli niska, jak wyjezdzam zostawiam na 1 ) ..wyskakuje alarm GT8/ GT9 ( wysoka delta ogrzewanej wody ) lub GT9 ( wysoka temp powrotu )
Nie byłam przy PCi bez przerwy ale wydaje mi się ze " to " się dzieje jak grzeje cwu ( przy co. jest ok ...mam wszystkie zawory pootwierane w podłogówce i w grzejnikach )
wyczyściłam filtr ( ale nie był brudny ) pompy obiegowe w srodku na 3 biegu ..nic nie regulowane od lat ( najwyzej wyłączam grzanie cwu jak wyjezdzam ( menu 4.3)
przeciw legionelii mam tylko co 30 dni ( menu 2.2 .. czyli raz na 30 dni ma prawo tak grzać do 65*C ) ..nie mam zaprogramowane na dodatkową +cwu ( menu 2.1 jest 0 )
PCi nie ma powodu tak sie zachowywać ..czy Ktoś ma jakieś pomysły ???
chłodnicy i ludzie dobrej woli na strat ! :))
( wiecie ze uwielbiam żartować a raz jak tu się zjawiam się w odwiedziny to chyba mogę :) ( o wybaczenie co wrażliwych proszę )