PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

puzondm
12-03-2012, 21:15
Witam
ale aktywni jesteście :)) brawo !

Eco ? ..hm hm .... do tej pory pewnie się nauczyli , działają wiecej niż 5 lat , pan Janek ( pracownik ) jest najbardziej rozsądny z całego towarzystwa i ma największą praktykę .
Dzisiaj nawet zagladałam na stronę Sun w Gdańsku ..o dziwo dużo nowych partnerów..ciekawe czy tylko sprzedają czy nauczyli się porządnie instalować ( chyba nie wystarczy odbyć jedno szkolenie i być juz super..no chyba ze ktoś ma wrodzony talent i wie co i jak nawet bez nauki i praktyki )
a teraz do brzegu
byłam ostatnio w moim domku ..PCi ( IVT 9 KW ) ma 5 lat i do tej pory bez zarzutu ale ostatnio codziennie grzeje wodę do 65 *C mimo ze ma zaprogramowane 44 *C ( histerezę 4 )
krzywa 1,8 ( czyli niska, jak wyjezdzam zostawiam na 1 ) ..wyskakuje alarm GT8/ GT9 ( wysoka delta ogrzewanej wody ) lub GT9 ( wysoka temp powrotu )
Nie byłam przy PCi bez przerwy ale wydaje mi się ze " to " się dzieje jak grzeje cwu ( przy co. jest ok ...mam wszystkie zawory pootwierane w podłogówce i w grzejnikach )
wyczyściłam filtr ( ale nie był brudny ) pompy obiegowe w srodku na 3 biegu ..nic nie regulowane od lat ( najwyzej wyłączam grzanie cwu jak wyjezdzam ( menu 4.3)
przeciw legionelii mam tylko co 30 dni ( menu 2.2 .. czyli raz na 30 dni ma prawo tak grzać do 65*C ) ..nie mam zaprogramowane na dodatkową +cwu ( menu 2.1 jest 0 )
PCi nie ma powodu tak sie zachowywać ..czy Ktoś ma jakieś pomysły ???
chłodnicy i ludzie dobrej woli na strat ! :))
( wiecie ze uwielbiam żartować a raz jak tu się zjawiam się w odwiedziny to chyba mogę :) ( o wybaczenie co wrażliwych proszę )

zacząłbym od telefonu do firmy która to instalowała

hydrokop
12-03-2012, 22:11
Bonetka już podpowiadam zawór trójdrogowy należy wymienić wkładkę (częsta przypadlość ivt) w przeciągu osmiu lat wymienili już trzech producentów
Pozdrawiam

bonetka
12-03-2012, 23:04
Hydrokop
i to jest TO na bank !!! ( domyślałam się ze coś z zaworem ale nie wiedziałam dokładnie co )

DZIĘKUJĘ ślicznie :)

hydrokop
13-03-2012, 01:00
Ciesze się że mogłem pomóc to był blachy problem zbyt długo w tym siedze

moll1
13-03-2012, 08:19
Bardzo dziękuję Bonetka za zainteresowanie tematem. Jeżeli ktoś jeszcze ma spostrzeżenia/uwagi/referencje o tej firmie to będę bardzo wdzięczny. Mogą być na forum lub prv.

pooley
13-03-2012, 16:14
Czy mozecie polecic jakies liczniki 3-fazowe, 2-taryfowe? Zainstalowali mi pompe i chcialem zalozyc licznik by miec pojecie ile toto zuzywa energii :)
Najlepiej jak by byl jakis elektroniczny montowany na szynie razem z bezpiecznikami... :)

leszekf
14-03-2012, 00:20
Czy mozecie polecic jakies liczniki 3-fazowe, 2-taryfowe? Zainstalowali mi pompe i chcialem zalozyc licznik by miec pojecie ile toto zuzywa energii :)
Najlepiej jak by byl jakis elektroniczny montowany na szynie razem z bezpiecznikami... :)
Takie rzeczy tylko w....
Liczniki elektroniczne są drogie, a tanie elektroniczne dwutaryfowe to hmmm.... marzenie ściętej głowy. Od czasu do czasu pojawiają się jakieś z "demobilu" ale na pewno nie będą na szynę DIN, a ponadto żeby to zaprogramować potrzebne jest trochę drogie oprogramowanie.
Ja używam 3-fazowego jednotaryfowego licznika energii na szynę DIN (kupiłem tanią używkę Moellera). W planie mam wykorzystanie dodatkowego licznika odbierającego impulsy generowane przez licznik energii.

Najtaniej kupić klasyczny licznik 2 taryfowy + zegar sterujący. łącznie koszt nie powinien przekroczyć 100zł

pooley
14-03-2012, 16:07
No to moze jak nie cyfrowy, to taki zwykly analogowy, cokolwiek by miec mozliwosc odczytu faktycznie zuzytej energii w danej taryfie? :) Macie cos godnego polecenia?

puzondm
09-04-2012, 10:52
kilkukrotnie poruszaliśmy temat przestawienia pompy ciepła z trybu "zima" na tryb "lato" i odwrotnie, u mnie w Zirius M2-9 oprócz tejże jest także inna możliwość. Mam ustawioną pc w trybie "Auto". Kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 11C pc przestawia się w tryb "zima" automatycznie, natomiast kiedy jest powyżej tej wartości pc pracuje w trybie "Lato". Oczywiście wartość od której zależy przełączanie się trybów jest do ustawienia i musi być dobrana do każdego domu indywidualnie. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie bo nie przegrzewa się domu i nie wyziębia w okresach wiosna, jesień, i nie trzeba o tym myśleć kiedy tryb zmienić. Czy ktoś ma jeszcze taką możliwość w swojej pc?

Liwko
09-04-2012, 11:24
kilkukrotnie poruszaliśmy temat przestawienia pompy ciepła z trybu "zima" na tryb "lato" i odwrotnie, u mnie w Zirius M2-9 oprócz tejże jest także inna możliwość. Mam ustawioną pc w trybie "Auto". Kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 11C pc przestawia się w tryb "zima" automatycznie, natomiast kiedy jest powyżej tej wartości pc pracuje w trybie "Lato". Oczywiście wartość od której zależy przełączanie się trybów jest do ustawienia i musi być dobrana do każdego domu indywidualnie. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie bo nie przegrzewa się domu i nie wyziębia w okresach wiosna, jesień, i nie trzeba o tym myśleć kiedy tryb zmienić. Czy ktoś ma jeszcze taką możliwość w swojej pc?

Oczywiście. W polskiej pompie Ecopower http://ppcpompy.eu/ jest identycznie. Nie jest to moim zdaniem jakiś fajerwerk.

niedowiarek
09-04-2012, 12:27
Nie tak całkiem do końca. Sterowanie pokojowe potrafi załączyć c.o. nawet w środku lata. Automat zima/lato (przynajmniej w sterowniku Frisko np. w pompie PPC) analizuje średnią temperaturę z kilku godzin. Dzięki temu chwilowe ochłodzenie, np. przy opadach gradu nie jest w stanie odpalić ogrzewania. Ja mam jedno i drugie - sterownik i tam posiada te funkcje to żal nie skorzystać.

Liwko
09-04-2012, 12:35
W dodatku sterowanie pokojowe przy podłogówce reaguje z pewnym opóźnieniem. Im lepiej ocieplony dom tym bardziej zasadne jest to sterowanie.

DiunaWO
09-04-2012, 19:34
Czy ktoś ma jeszcze taką możliwość w swojej pc?
W pompach Nibe też jest taka opcja. Ustawia się średnią temperaturę zewnętrzną poniżej której ma się przełączyć pompa w tryb ogrzewania. Można sobie też ustalić okres do wyliczania średniej temperatury na zewnątrz (np 24 godziny). W tej samej zakładce można ustalić sobie śr. temp. zew. poniżej której pompa będzie mogła podeprzeć się grzałkami.

Bad
09-04-2012, 19:51
W instrukcji Buderusa, którego mają mi w końcu niedługo zamontować piszą, że też jest taka opcja. Wygląda na to, że większość producentów daje taką możliwość.

Liwko
09-04-2012, 23:11
17 stron do tysiąca :) Ruszmy się :)

rydzadam
10-04-2012, 08:48
17 stron do tysiąca :) Ruszmy się :)

Ostatnio przeważa na forum tematyka PC P-W, czemu się zresztą nie dziwię, bo temat ciekawy do rozważenia. Dlatego też trochę zamarła dyskusja o pompach glikolowych.

Liwko
10-04-2012, 09:05
Ostatnio przeważa na forum tematyka PC P-W, czemu się zresztą nie dziwię, bo temat ciekawy do rozważenia. Dlatego też trochę zamarła dyskusja o pompach glikolowych.

Ale tu misz masz przeca :)

zieli
10-04-2012, 10:30
Ale tu misz masz przeca :)
wszyscy ruszyli do pracy i nie maja czasu na forum :)
niech się mury pną do góry 8-)

Sadicus
10-04-2012, 10:31
Ale tu misz masz przeca :)

Dokładnie, tylko wariat lub emeryt przeczyta to w całości :D

Liwko
10-04-2012, 10:36
Dokładnie, tylko wariat lub emeryt przeczyta to w całości :D

Emerytem nie jestem. Wychodzi na to żem wariat :lol2:

krzysztof5426
10-04-2012, 15:32
No to i drug wariat się melduje !
A może to taki temat, trochę dla wariatów ?

Liwko
10-04-2012, 17:26
No to napiszę coś ciekawego.
Moja pompa to Ecopower firmy PPC.
Jakiś czas temu pompa zaczęła mi się sporadycznie całkowicie wyłączać. Po opuszczeniu i podniesieniu bezpieczników wszystko wracało do normy. Jednak zaczęło to się zdarzać coraz częściej. Zaniepokojony zadzwoniłem do producenta. Po krótkich wyjaśnieniach doszedł do wniosku, że siadł zapewne moduł kontroli fazy (cokolwiek to znaczy). Kazał mi zdjąć obudowę, wytłumaczył które to dziadostwo i poradził natenczas zmostkować kable. PC zaczęła pracować normalnie ale nie miała ochrony przed zanikami faz. Spisałem symbol modułu i zamówiłem z neta. Dzisiaj przyszedł i sam go zamontowałem. Koszt naprawy 54zł, czas 3 minuty.
Zastanawiam się, ile by mnie to kosztowało, gdybym miał pompę jakiejś renomowanej firmy...

Kasia & Krzysiek
10-04-2012, 19:44
No to napiszę coś ciekawego.

Zastanawiam się, ile by mnie to kosztowało, gdybym miał pompę jakiejś renomowanej firmy...

Milion?? A P-W może nawet 2. :-)

adkwapniewski
10-04-2012, 19:55
@Kasia & Krzysiek - bez żartów proszę ;)

Gdyby kol Liwko miał "markową" pompę , to nie dostałby info od producenta który element się uszkodził (Bo kontakt tylko z serwisem)... Jeżeli jest po gwarancji to niestety wizyta serwisu płatna- a to są koszty dużo wieksze jak 54PLN ...

Jeden woli zapłacić i nie myśleć ... drugi woli pomyśleć i nie płacić

Kasia & Krzysiek
10-04-2012, 21:49
@Kasia & Krzysiek - bez żartów proszę ;)

Gdyby kol Liwko miał "markową" pompę , to nie dostałby info od producenta który element się uszkodził (Bo kontakt tylko z serwisem)... Jeżeli jest po gwarancji to niestety wizyta serwisu płatna- a to są koszty dużo wieksze jak 54PLN ...

Jeden woli zapłacić i nie myśleć ... drugi woli pomyśleć i nie płacić

Elo.

uważam że to forum to jest KOPALNIA WIEDZY i szacun dla uczestników, ale mała uszczypliwość nie zaszkodzi tym bardziej, że było (zupełnie niepotrzebnie) wywołanie innych użytkowników do tablicy; nie chcę się licytować bo po co ale mógłbym uderzyć w strunę typu: może w markowej takie zdarzenie nie miałoby miejsca; ale po co wrzucać kamyczek, może ja się mylę i w każdej to się mogłoby schrzanić (co pewnie by mi zostało udowodnione); pozdrawiam użytkowników pompy ciepła;
krzyś

Kejti30
10-04-2012, 21:56
witajcie,
ja dołącze do niezdowolonych z cwu produkowanej przez zirusia :/, PC i dom ocieplony jak w stopce - generalnie z temp co nie ma problemu, ale z cwu jest duży, tak jak napisała Renatka - zwykle nie ma gorącej wody, ciepło-letnia owszem jest ale gorąca ewentualnie tylko rano - i to pod warunkiem że cyrkulacja jest wyłączona - troche mnie to wkurza bo nie po to instalowałam cyrkulację żeby ją ciągle wyłączać, był u nas główny pan instalator który zazwyczaj montuje tę pompę i powiedział nam że wężownicy jest raptem 20-30 litrów wody gorącej i nie ma co się spodziewać cudów, trochę nam miny zrzedły bo jakoś przes zakupem pompy nikt nam takich wiadomości nie przekazywał, w każdym razie pan doradził nam montaż solarów, ewentualnie jakiś zbiornik z grzałką
i teraz pytanie -czy ktoś coś podobnego próbował? na solary nas aktualnie nie stać, może kiedyś, ale taki zbiornik to może jest rozwiązanie? jak radzą sobie inni właściciele ziriusów? nie kupuje tego że wszyscy mają ciepłej wody pod dostatkiem...

vega1
10-04-2012, 22:13
heh no ciekawe podejście do sprawy. Widzę że są rozbrajająco szczerzy :D (szkoda że dopiero po sprzedaży swojej pompy)

miki121
10-04-2012, 22:20
No to napiszę coś ciekawego.
Moja pompa to Ecopower firmy PPC.
Jakiś czas temu pompa zaczęła mi się sporadycznie całkowicie wyłączać. Po opuszczeniu i podniesieniu bezpieczników wszystko wracało do normy. Jednak zaczęło to się zdarzać coraz częściej. Zaniepokojony zadzwoniłem do producenta. Po krótkich wyjaśnieniach doszedł do wniosku, że siadł zapewne moduł kontroli fazy (cokolwiek to znaczy). Kazał mi zdjąć obudowę, wytłumaczył które to dziadostwo i poradził natenczas zmostkować kable. PC zaczęła pracować normalnie ale nie miała ochrony przed zanikami faz. Spisałem symbol modułu i zamówiłem z neta. Dzisiaj przyszedł i sam go zamontowałem. Koszt naprawy 54zł, czas 3 minuty.
Zastanawiam się, ile by mnie to kosztowało, gdybym miał pompę jakiejś renomowanej firmy...

Przy Atlanticu PW koszt wymiany takiego ustrojstwa z dojazdem do 100km i częściami zamiennymi około 264zł brutto :)
Ale przez wiele lat pracy z agregatami klimatyzacyjnymi zdarzyły mi się takie dwie awarię więc raczej znikomy procent :)
A poza tym Panowie Liwko i adkwapinski nie każdy użytkownik PC ma w domu narzędzia i pojęcie o prądzie :)
Jeżeli Panowie takowe posiadają to super ale wielu ludzi nie ma takich umiejętności :)
Niestety pojawia się także jedna tendencja wśród polskich producentów że elementy zasilające w PC są bardzo często bardzo niskiej jakości...

Sławek...
10-04-2012, 22:23
...nie po to instalowałam cyrkulację żeby ją ciągle wyłączać,...

jeśli cały czas chodzi u Ciebie cyrkulacja to non stop wychładza Ci zasobnik CWU... zjawisko jest tym bardziej niekorzystne im gorzej masz zaizolowane rury od CWU , jeśli w ogóle nie zaizolowane to woda stygnie w nich bardzo szybko...
proponowałbym Ci najpierw spróbować jakoś sterować cyrkulacją żeby pracowała tylko wtedy kiedy jest niezbędna i zobaczyć czy sytuacja uległa poprawie, jeśli nie - trzeba szukać dalej....
moim zdaniem montowanie PC i solarów do wspomagania CWU to jest jakieś totalne nieporozumienie, twór nie z tej ziemi, na razie o tym nie myśl ;)

adkwapniewski
10-04-2012, 22:24
Elo.

uważam że to forum to jest KOPALNIA WIEDZY i szacun dla uczestników, ale mała uszczypliwość nie zaszkodzi tym bardziej, że było (zupełnie niepotrzebnie) wywołanie innych użytkowników do tablicy; nie chcę się licytować bo po co ale mógłbym uderzyć w strunę typu: może w markowej takie zdarzenie nie miałoby miejsca; ale po co wrzucać kamyczek, może ja się mylę i w każdej to się mogłoby schrzanić (co pewnie by mi zostało udowodnione); pozdrawiam użytkowników pompy ciepła;
krzyś

Przecież dałem na końcu ;) (to tak żartem było )



A poza tym Panowie Liwko i adkwapinski nie każdy użytkownik PC ma w domu narzędzia i pojęcie o prądzie
Jeżeli Panowie takowe posiadają to super ale wielu ludzi nie ma takich umiejętności

@miki121 - Się Pan nie denerwuje - forum służy wymianie doświadczeń i zdobywaniu wiedzy ...
Napisałem przecież że jeden woli pomysleć a drugi zapłacić ...
Poza tym "nick`ów" staram się nie przekręcać ;)

pozdrawiam
adam

wihajster
10-04-2012, 22:26
(...)może w markowej takie zdarzenie nie miałoby miejsca(...)
Oj pomyliłbyś się..
W pewnej markowej to czasami pada czujnik zaniku i kolejności faz a zaraz za nim leci soft-start. Same części co najmniej 0,5kpln netto.
Każdy producent ma jakieś swoje grzeszki większe czy mniejsze...
Jak nie hardware to soft z błędami...

miki121
10-04-2012, 22:32
jeśli cały czas chodzi u Ciebie cyrkulacja to non stop wychładza Ci zasobnik CWU... zjawisko jest tym bardziej niekorzystne im gorzej masz zaizolowane rury od CWU , jeśli w ogóle nie zaizolowane to woda stygnie w nich bardzo szybko...
proponowałbym Ci najpierw spróbować jakoś sterować cyrkulacją żeby pracowała tylko wtedy kiedy jest niezbędna i zobaczyć czy sytuacja uległa poprawie, jeśli nie - trzeba szukać dalej....
moim zdaniem montowanie PC i solarów do wspomagania CWU to jest jakieś totalne nieporozumienie, twór nie z tej ziemi, na razie o tym nie myśl ;)

Mozna wrzucić czasowke a dla bardziej pomyslowych czujnik ruchu w odległej łazience.

Liwko
10-04-2012, 22:39
może w markowej takie zdarzenie nie miałoby miejsca;

Ta część była markowa ;)

miki121
10-04-2012, 22:41
Ta część była markowa ;)

Poniekąd każda cześć jest markowa ;)

Sławek...
10-04-2012, 22:43
...można ... z tym, że czujnik ruchu mógłby dawać częste fałszywe dane, ale dołączenie do tego jakiejś czasówki i współpraca jednego z drugim może wyeliminować częściowo tą dolegliwość ;)
(np zasilanie na pompę włączasz od 6 do 7 (poranna kąpiel) i wtedy po sygnale z czujki ruchu np. przed sypialnią pompa rusza )... i tak dalej inne okresy dostosowane do naszego trybu życia i korzystania z CWU

Liwko
10-04-2012, 22:45
Przy Atlanticu PW koszt wymiany takiego ustrojstwa z dojazdem do 100km i częściami zamiennymi około 264zł brutto :)
Ale przez wiele lat pracy z agregatami klimatyzacyjnymi zdarzyły mi się takie dwie awarię więc raczej znikomy procent :)
A poza tym Panowie Liwko i adkwapinski nie każdy użytkownik PC ma w domu narzędzia i pojęcie o prądzie :)
Jeżeli Panowie takowe posiadają to super ale wielu ludzi nie ma takich umiejętności :)
Niestety pojawia się także jedna tendencja wśród polskich producentów że elementy zasilające w PC są bardzo często bardzo niskiej jakości...

Ja nie mam bladego pojęcia o prądzie. Pan mi powiedział bym wyłączył bezpieczniki-wyłączyłem. Żebym zdjął obudowę-zdjąłem. Żebym odpiął dwa kabelki z kostki po lewej i je zmostkował-tak zrobiłem. Wymiana tej części była równie prosta.
Nie wiem o jakiej tendencji piszesz, ale wątpię byś kiedykolwiek widział jej bebechy.

miki121
10-04-2012, 22:48
Ja nie mam bladego pojęcia o prądzie. Pan mi powiedział bym wyłączył bezpieczniki-wyłączyłem. Żebym zdjął obudowę-zdjąłem. Żebym odpiął dwa kabelki z kostki po lewej i je zmostkował-tak zrobiłem. Wymiana tej części była równie prosta.
Nie wiem o jakiej tendencji piszesz, ale wątpię byś kiedykolwiek widział jej bebechy.

Mówiąc polskie mam na myśli wiele chińskich pseudo pomp sprzedawanych pod logo rodzimych producentów techniki grzewczej...

Liwko
10-04-2012, 23:00
Mówiąc polskie mam na myśli wiele chińskich pseudo pomp sprzedawanych pod logo rodzimych producentów techniki grzewczej...

A to zmienia postać rzeczy.

miki121
10-04-2012, 23:08
A to zmienia postać rzeczy.

A te rosną jak grzyby po deszczu....
Kiedyś montowalem fajne polskie pompki firmy watra.... Bardzo miłe wspomnienia i jeszcze była tak druga fajna Polska firma hibernatus bardzo fajne pompki.....

Liwko
10-04-2012, 23:11
A te rosną jak grzyby po deszczu....
Kiedyś montowalem fajne polskie pompki firmy watra.... Bardzo miłe wspomnienia i jeszcze była tak druga fajna Polska firma hibernatus bardzo fajne pompki.....

Też je brałem pod uwagę. Zaważyła fachowość instalatora z PPC no i cena.

miki121
10-04-2012, 23:14
Ale teraz jak miałbym montować gruntowka to nibe ...
Ale wole swoje atlantici

puzondm
11-04-2012, 21:38
witajcie,
ja dołącze do niezdowolonych z cwu produkowanej przez zirusia :/, PC i dom ocieplony jak w stopce - generalnie z temp co nie ma problemu, ale z cwu jest duży, tak jak napisała Renatka - zwykle nie ma gorącej wody, ciepło-letnia owszem jest ale gorąca ewentualnie tylko rano - i to pod warunkiem że cyrkulacja jest wyłączona - troche mnie to wkurza bo nie po to instalowałam cyrkulację żeby ją ciągle wyłączać, był u nas główny pan instalator który zazwyczaj montuje tę pompę i powiedział nam że wężownicy jest raptem 20-30 litrów wody gorącej i nie ma co się spodziewać cudów, trochę nam miny zrzedły bo jakoś przes zakupem pompy nikt nam takich wiadomości nie przekazywał, w każdym razie pan doradził nam montaż solarów, ewentualnie jakiś zbiornik z grzałką
i teraz pytanie -czy ktoś coś podobnego próbował? na solary nas aktualnie nie stać, może kiedyś, ale taki zbiornik to może jest rozwiązanie? jak radzą sobie inni właściciele ziriusów? nie kupuje tego że wszyscy mają ciepłej wody pod dostatkiem...

trzeba zacząć od poprawnego ustawienia sterownika, podbicie cwu latem trzeba ustawić by temperatura była na poziomie 48C+ wtedy jest pełny komfort CWU,
należy też ustawić godziny komfortu dla CWU, jeśli jednak są błędy w dociepleniu cyrkulacji CWU to straty obniżają komfort i za to nie można winić pc, w moim domu mam 5 kobiet, za wodę i ścieki nie płacę, ciepłej wody idzie bardzo dużo ale jej nie brakuje, grzeję na 48C. Proszę zadzwonić pomogę ustawić, kontakt Thermogolv Wrocław

Kejti30
11-04-2012, 21:53
sławek, mam programator czasowy - ale na dzień jest ustawiony tak że cyrku chodzi - mam 2 małych dzieci i - że tak powiem - co chwile któreś trzeba umyć w okolicach pieluchy :D a stanie z wrzeszczącym niemowolakiem i czekanie aż spłynie zimna woda - bezcenne :/, czujnik ruchu fajny pomysł, ale 2 koty mamy to by chyba przeszkadzało?
rury niby zaizolowane, ale pewnie za słabo - teraz myśle ze trzeba było je puścić na izolacji a nie pod, tylko troche już za późno na zmiany a nikt za mnie o tym nie pomyslał #&%^%$
puzondm, wczoraj przestawiłam temp na sterowniku z 40 na 44, dzisiaj było trochę lepiej, ale muszę zobaczyć czy to nie był przypadek, bo trudno mi złapać jakieś prawidłowości w działaniu pc - czasem np przy 38 na sterowniku ciepła woda była, a czasem nie, wiec musze potestowac, jak nie bedzie działało to zadzwonie, dzieki, pozdro
ps 5 kobiet w domu, nieźle sie ustawiłes ;)

Magnolia18
11-04-2012, 22:04
trzeba zacząć od poprawnego ustawienia sterownika, podbicie cwu latem trzeba ustawić by temperatura była na poziomie 48C+ wtedy jest pełny komfort CWU,
należy też ustawić godziny komfortu dla CWU, jeśli jednak są błędy w dociepleniu cyrkulacji CWU to straty obniżają komfort i za to nie można winić pc, w moim domu mam 5 kobiet, za wodę i ścieki nie płacę, ciepłej wody idzie bardzo dużo ale jej nie brakuje, grzeję na 48C. Proszę zadzwonić pomogę ustawić, kontakt Thermogolv Wrocław

wamac :) tez grzeje do 48 a nawt i 50* bo idzie duzo .. ALE za wode i scieki place ... pomoz ustawic :) jak nie placic

Magnolia18
11-04-2012, 23:45
Studnia głębinowa i POŚ a dodatkowo...zirius ;)

taaaa i prad ze slupa + drzewo z lasu a smieci do lasu kompensata za drzewo ...

to ja WOLE moje rachunki :)

puzondm
12-04-2012, 15:02
wamac :) tez grzeje do 48 a nawt i 50* bo idzie duzo .. ALE za wode i scieki place ... pomoz ustawic :) jak nie placic

tak jak pisał arturo
mam studnie, i oczyszczalnie ścieków przy tylu kobietach bym płacił słono.

puzondm
12-04-2012, 15:05
wamac :) tez grzeje do 48 a nawt i 50* bo idzie duzo .. ALE za wode i scieki place ... pomoz ustawic :) jak nie placic

nie masz Ziriusa więc zapytaj tych co mają Atlantica, masz inny typ zbiornika niż ja.

puzondm
12-04-2012, 15:06
sławek, mam programator czasowy - ale na dzień jest ustawiony tak że cyrku chodzi - mam 2 małych dzieci i - że tak powiem - co chwile któreś trzeba umyć w okolicach pieluchy :D a stanie z wrzeszczącym niemowolakiem i czekanie aż spłynie zimna woda - bezcenne :/, czujnik ruchu fajny pomysł, ale 2 koty mamy to by chyba przeszkadzało?
rury niby zaizolowane, ale pewnie za słabo - teraz myśle ze trzeba było je puścić na izolacji a nie pod, tylko troche już za późno na zmiany a nikt za mnie o tym nie pomyslał #&%^%$
puzondm, wczoraj przestawiłam temp na sterowniku z 40 na 44, dzisiaj było trochę lepiej, ale muszę zobaczyć czy to nie był przypadek, bo trudno mi złapać jakieś prawidłowości w działaniu pc - czasem np przy 38 na sterowniku ciepła woda była, a czasem nie, wiec musze potestowac, jak nie bedzie działało to zadzwonie, dzieki, pozdro
ps 5 kobiet w domu, nieźle sie ustawiłes ;)

jaki masz typ sterownika, masz nową obudowę i panel dotykowy czy sterownik w szafce na ścianie?

Redakcja
12-04-2012, 16:41
Temat rekordzista!

Liwko
12-04-2012, 16:55
Temat rekordzista!

I to nie było nasze ostatnie słowo :D

Kejti30
12-04-2012, 21:38
Temat rekordzista!

pytanie czy to dobrze czy zle :o

puzondm mam stary typ sterownika,
ja niestety nie mam POS ale na szczescie mam studnie

Sławek...
12-04-2012, 21:46
...Kejti czujkę ruchu możesz tak ustawić żeby kotów nie łapała (chyba że zaczną biegać po ścianach ;) )
sterownikiem nie przejmuj się za bardzo, bo nawet zupełnie prostym sterownikiem można wysterować pompę, chyba że jest jakiś problem z odczytem z czujek temp i dlatego sterownik głupieje...
jeśli Twoje rury od CWU leżą bezpośrednio na chudziaku bez żadnej izolacji to sorki, ale wyrok zapadł...
cyrkulacja będzie Ci wychładzać zasobnik i dogrzewanie tego non stop będzie powodowało spore straty energii... Jak masz tak zrobione to podziękuj swojemu hydraulikowi bo okazało się, że improwizował i nie wiedział co czyni, albo też uznał, że tak się robiło zawsze więc chyba tak musi być...

niedowiarek
12-04-2012, 21:56
...tak się robiło zawsze więc chyba tak musi być...


Panie Boże strzeż mnie przed fahofcami, przed laikami obronię się sam ;)

kbab
12-04-2012, 22:35
moja propozycja odnośnie cwu i cyrkulacji z innego wątku

Najkorzystniej jest zainstalować mały przepływowy podgrzewacz pod zlewem z termostatem - termostat rozłącza prąd w chwili dopływu ciepłej wody ze zbiornika cwu. Podgrzewacz podgrzewa tylko zimną wodę, którą zamierzasz spuścić.

magdalena8
14-04-2012, 17:51
Witam

Ma ktoś może namiary na tanie odwierty pod pompę ciepła.
Dziękuję i pozdrawiam

puzondm
14-04-2012, 20:33
pytanie czy to dobrze czy zle :o

puzondm mam stary typ sterownika,
ja niestety nie mam POS ale na szczescie mam studnie

nie o to chodzi czy dobrze czy źle, ale pytam po to aby zależnie od tego jaki masz sterownik napisać ci co masz zrobić,
w twoim przypadku możesz tylko podnieść temperaturę grzania bufora na sterowniku, nie przekraczaj 45C bo może ci wywalić presostat,
histerezę ustaw na 3C, nie zapomnij że pc nie włączy się mimo że temperatura spadnie na buforze jeśli masz ograniczenie czasowe dla pracy pc,
napisz w jakich zakresach czasowych używasz cyrkulacji, i czy masz już komfort CWU.

puzondm
14-04-2012, 20:34
Witam

Ma ktoś może namiary na tanie odwierty pod pompę ciepła.
Dziękuję i pozdrawiam

na allegro masz dużo, ale lepiej z polecenia

photos
15-04-2012, 18:45
Wczoraj podliczyłem moje ogrzewanie...złotówkowo
Notowany okres zużycia zaczyna się 14 Grudnia 2011 a koniec to 11 kwietnia 2012
Woda zasilająca podłogówkę była grzana do temperatur 33-35 stopni. W domu temp była średnio około 17 stopni. Ale powodem tego było dziurawe poddasze i to mocno dziurawe, bo żadne okno dachowe (mam 6) nie było w ogóle obrobione wełną, zwyczajnie wmontowane miedzy krokwie i koniec, dodatkowo dwa pola miedzy krokwiami nie były zapełnione wełna - brak czasu :) , brak drzwi wewnętrznych , na owe poddasze i do nieogrzewanej piwnicy, wobec powyższego uważam że 17 stopni utrzymywane wewnątrz było bardzo dobrym wynikiem. I teraz najciekawsze, złotówki. Jako że w domu nie mieszam, na zużyta energie w 99% składa się praca pompy, 1% to światło i elektronarzędzia, całość to koszt 741 zł.
Jestem na prawdę zadowolony. Mimo tego że w trakcie tego sezonu miałem gruntowne przeróbki rozdzielaczy podłogówki.

Kejti30
15-04-2012, 21:54
puzondm nie bierz wszystkiego do siebie - moja pierwsza uwaga dotyczyła posta redakcyjnego ;)
zastanawiałam się własnie jaka jest granica podbijania temp na sterowniku, więc dzieki za info - z cwu poki co robię tak ze cyrku włączam chwilę przed kąpielą i wtedy ciepła w miarę szybko się pojawia i na razie jej wystarcza.
photos dobry wynik, ale trzeba przyznac ze w tym roku krótka zima była, co mnie osobiście niezmiernie radowało :D, u mnie zadana temp 22 st na noc i 20 na dzień, za ostatni okres rozliczeniowy 11-01 do 11-03 zaplaciłam 1300zł - wszystko na prąd w domu + taryfa jeszcze była budowlana, mam podlicznik na pc ale jakos nie mam zacięcia coby to kontrolowac...
kbab tak chyba właśnie zrobimy
sławek mam zaizolowane rury na pewno, tylko leżą raczej na chudziaku

puzondm
16-04-2012, 10:29
"sławek mam zaizolowane rury na pewno, tylko leżą raczej na chudziaku"

instalatorzy na ogół posługują się izolacją o grubości 5mm, rzadziej 9mm lub 13mm, ja osobiści na cyrkulacje kładę zawsze 13mm,

"zastanawiałam się własnie jaka jest granica podbijania temp na sterowniku"
lepiej nie przekraczać tych 45C, bo wywali ci zabezpieczenie zwane presostatem, przy 45C na środku zbiornika CWU masz w temp 70c+ to aż nadto.

hydraulik_
16-04-2012, 10:31
"sławek mam zaizolowane rury na pewno, tylko leżą raczej na chudziaku"

instalatorzy na ogół posługują się izolacją o grubości 5mm, rzadziej 9mm lub 13mm, ja osobiści na cyrkulacje kładę zawsze 13mm,

"zastanawiałam się własnie jaka jest granica podbijania temp na sterowniku"
lepiej nie przekraczać tych 45C, bo wywali ci zabezpieczenie zwane presostatem, przy 45C na środku zbiornika CWU masz w temp 70c+ to aż nadto.
rury na chudziaku to zbrodnia

puzondm
18-04-2012, 10:49
rury na chudziaku to zbrodnia

co zrobisz zbrodnia to dzisiaj rzecz codzienna, a merytorycznie wynika to z kolejności planowanych prac, zazwyczaj kto inny robi wodkan a kto inny CO, więc wszystko zależy od wiedzy inwestora

piwopijca
18-04-2012, 11:08
Mnie tez kto inny robic centralne a kto inny wod-kan.
Hydraulik od wod-kan byl pierwszy ale rury mocowal na "stelazu" tzn. wbijal w sciany ok. 10cm ponad chudziakiem prety stalowe i na nich kladl (mocowal) rury od instalacji zeby mozna bylo pod spod dodatkowa izolacje umiescic. Na prety byly nalozone wczesniej jakies kawalki gumowe zanim ukladali rurki.
Tez nie zwrocilem na to uwagi na poczatku na szczescie hydraulik wiedzial co robi.

Pzdr.

zdzicho48
18-04-2012, 13:09
Mnie tez kto inny robic centralne a kto inny wod-kan.
Hydraulik od wod-kan byl pierwszy ale rury mocowal na "stelazu" tzn. wbijal w sciany ok. 10cm ponad chudziakiem prety stalowe i na nich kladl (mocowal) rury od instalacji zeby mozna bylo pod spod dodatkowa izolacje umiescic. Na prety byly nalozone wczesniej jakies kawalki gumowe zanim ukladali rurki.
Tez nie zwrocilem na to uwagi na poczatku na szczescie hydraulik wiedzial co robi.

Pzdr.

A czy tak moze byc??

Sławek...
18-04-2012, 16:39
...może... ;)

miki121
18-04-2012, 21:06
A czy tak moze byc??

A te pierwsze zdjęcie - rury w białej izolacji to nie są jakieś chłodnicze rury??

adkwapniewski
18-04-2012, 21:10
A czy tak moze byc??

O "rurach wodnych" nie piszę bo się nie znam ale ten "łuk elektryczny" ... 2m kabla kol zaoszczędził :)

zdzicho48
19-04-2012, 12:36
A te pierwsze zdjęcie - rury w białej izolacji to nie są jakieś chłodnicze rury??

Nie to sa rury z ciepla i zimna woda.Tylko taka ciekawa zagraniczna izolacja.

zdzicho48
19-04-2012, 12:38
O "rurach wodnych" nie piszę bo się nie znam ale ten "łuk elektryczny" ... 2m kabla kol zaoszczędził :)

Tez to zauwazylem .ale to nasi bystrzy elektrycy potrafia oszczedzic.
Ale teraz tynk przykryl i wszystko jest proste.

zieli
19-04-2012, 15:45
O "rurach wodnych" nie piszę bo się nie znam ale ten "łuk elektryczny" ... 2m kabla kol zaoszczędził :)
nie chcieli byście zobaczyć instalacji elektrycznej w Irlandii :o

plusfoto
19-04-2012, 15:52
Tylko na wyspach z reguły inaczej się buduje. Tam są tylko ściany nośne a reszta to praktycznie papier z gipsem i trochę drewna. Rzadkością są domy całkowicie murowane z porządnym stropem i ścianami działowymi a cała instalacja łącznie z wodą, kanalizacją i elektryką jest puszczana w wolnych przestrzeniach w stropie i ściankach działowych.

zieli
19-04-2012, 18:04
Tylko na wyspach z reguły inaczej się buduje. Tam są tylko ściany nośne a reszta to praktycznie papier z gipsem i trochę drewna. Rzadkością są domy całkowicie murowane z porządnym stropem i ścianami działowymi a cała instalacja łącznie z wodą, kanalizacją i elektryką jest puszczana w wolnych przestrzeniach w stropie i ściankach działowych.
to prawda :yes:
chodziło mi o to ze nawet powieszenie obrazka to ryzyko :p
niema żadnych norm przewody są wszędzie :o

edit:
a najbardziej zastanawia mnie ich niewiedza i brak zainteresowania
pci p-w i rekuperatorami (we wszechobecnej wilgoci i grzybie)

1igor1
29-04-2012, 20:31
Podsumowanie sezony zimowego 2011/2012 to 3m3 drzewa oraz 1767kWh prądu do PC, myślę że wynik bardzo dobry, ja przynajmniej jestem zadowolony. Podsumowanie roku 2011 czyli ogrzewanie plus klima (liczę prąd zużyty przez PC) to 2470kWh - temperatura na zimę ustawiona to 22stopnie w lato 23-24stopnie.

kuciar
08-05-2012, 19:11
a czy warto zrezygnowac z grzejnikow kanalowych(salon z petlami o rozstawie 15cm plus 3 grzejniki kanalowe Aquilo FMT z wentylatorami) na rzecz polozenia petli co 10 cm oraz brzegowych o rozstawie 5cm przy przeszkleniu okolo 60 m2 ? czy to wystarczy aby zapewnic komfort cieplny? poza obnizeniem kosztow na pewno ale...

chcialbympompe
08-05-2012, 19:27
przy przeszkleniu okolo 60 m2
60m2 przeszklenia w salonie??? Co to za pałac?

kuciar
08-05-2012, 19:33
A dlaczego nie? czy to w czymś przeszkadza? czy od tego zalezy odpowiedz na moje pytanie?

miki121
08-05-2012, 19:37
A dlaczego nie? czy to w czymś przeszkadza? czy od tego zalezy odpowiedz na moje pytanie?

Przy tak dużym przeszkleniu nie oszczędzaj na grzejnikach kanałowych bo będziesz miał problem :(

chcialbympompe
08-05-2012, 19:41
A dlaczego nie? czy to w czymś przeszkadza? czy od tego zalezy odpowiedz na moje pytanie?
Chciałem się tylko upewnić czy nie ma jakiegoś błędu... Zagęszczenie podłogówki nie da na pewno takiej mocy przy oknie jak grzejnik kanałowy. Nie jestem specjalistą w dziedzinie ogrzewania więc nie przeliczę ale trzeba porównać po pierwsze całkowitą moc "standardowej podłogówki"+kanałowe z "zagęszczoną podłogówką". Ale nawet jak to się w miarę zbilansuje to może być problem miejscowego wychłodzenia pomieszczenia przy oknie i ewentualnego parowania szyb.

miki121
08-05-2012, 19:56
Chciałem się tylko upewnić czy nie ma jakiegoś błędu... Zagęszczenie podłogówki nie da na pewno takiej mocy przy oknie jak grzejnik kanałowy. Nie jestem specjalistą w dziedzinie ogrzewania więc nie przeliczę ale trzeba porównać po pierwsze całkowitą moc "standardowej podłogówki"+kanałowe z "zagęszczoną podłogówką". Ale nawet jak to się w miarę zbilansuje to może być problem miejscowego wychłodzenia pomieszczenia przy oknie i ewentualnego parowania szyb.

Dlatego jest wentylator w grzejniku kanałowym ;)

chcialbympompe
08-05-2012, 20:06
Dlatego jest wentylator w grzejniku kanałowym ;)
Może nie napisałem wyraźnie ale miałem na myśli, że nawet równorzędnej mocy podłogówka nie zastąpi w tej sytuacji grzejnika kanałowego (choćby z uwagi na brak wentylatora)!

kuciar
09-05-2012, 09:51
dzieki za odpowiedzi...nie jestem specem ale wszystkie mozliwe projekty ktore ogladalem jak i gotowe budynki zawsze mialy zabezpieczenie w postaci kaloryferow kanalowych przy duzych przeszkleniach dlatego troche mnie zdiwila taka opcja ,oczywiscie fajnie to wyglada bo obniza koszt inwestycji ......jeszcze raz dzieki!!

pompiarz
12-05-2012, 22:10
Mam pytanie do praktyków - jak rozwiazaliście podgrzewanie drabinek w łazience i np. tylko podłogówki w łazience latem. Drabinki można czystym prądem po odcięciu zaworami. Ale podłoga? Przymknięcie większości obwodów podłogówki i pozostawienie np. dwóch pętli w łazienkach + dwa grzejniki drabinkowe spowoduje ograniczenie przepływu po stronie GZ, a po drugie bardzo częste włączanie/wyłączanie sprężarki (mała pojemność układu i bardzo mały odbiór ciepła).
Może jakieś pobranie ciepła z zasobnika c.w.u.? Tylko, że wcześniej podgrzano c.w.u. z gorszym COPem.
Czyli bufor? I tylko go stosować na lato - trochę szkoda miejsca.
Ma ktoś jakiś dobry i sprawdzony pomysł?

puzondm
13-05-2012, 09:21
ja mam w łazience grzejnik drabinkowy z grzałką elektryczną napełniony płynem do chłodnic włączałem 2 razy; przy rozruchu żeby odpowietrzyć i drugi raz jak musiałem coś pilnie wysuszyć, latem temp w domu jest od 22-24C więc nie dogrzewam łazienki, zresztą często ją nawet wietrzę.

pompiarz
13-05-2012, 10:22
Dzięki puzondm. Bardziej chodzi mi o suszenie ręczników i o ciepłe płytki na podłodze, niz o temperaturę w pomieszczeniu. Małżonka kocha ciepłą podłogę. Chyba podłączę to co będę chciał grzać latem (podłogówki w łazienkach + drabinki) do oddzielnego rozdzielacza, żeby móc się odłączyć od c.o. (zawór 3d) i latem będę podkradał ciepło z c.w.u.

puzondm
13-05-2012, 14:18
zrób cyrkulację CWU w rurze preizolowanej i podłącz do tego drabinki na bajpasie :D (taki mały żart),
co do podłączenia choćby małej podłogówki to pc zacznie ci taktować musiałbyś mieć potężny bufor.
Najtaniej wychodzi grzałka w taniej taryfie. A jak wyjdziesz na dwór i powiesisz ręcznik na sznurku będzie naj:D.

Liwko
13-05-2012, 14:56
Grzałki w drabinkach i mata grzewcza w warstwie kleju pod płytkami.

pompiarz
14-05-2012, 08:05
a czy warto zrezygnowac z grzejnikow kanalowych(salon z petlami o rozstawie 15cm plus 3 grzejniki kanalowe Aquilo FMT z wentylatorami) na rzecz polozenia petli co 10 cm oraz brzegowych o rozstawie 5cm przy przeszkleniu okolo 60 m2 ? czy to wystarczy aby zapewnic komfort cieplny? poza obnizeniem kosztow na pewno ale...

A może przesunąć anemostat (anemostaty) nawiewny pod okno i próbować podgrzewać powietrze nawiewane dogrzewając je przez wężownicę (klimakonwektor) zasilany z PC? Zda to egzamin?

pompiarz
14-05-2012, 08:06
Grzałki w drabinkach i mata grzewcza w warstwie kleju pod płytkami.

Dzieki za podpowiedzi. Żal mi tańczego ciepełka z PC. Ale mam już jakieś przemyślenia - spróbuję nagryzdać i wrzucę do oceny.

bekaert
14-05-2012, 12:06
średnio optymistyczne wieści ;(

http://biznes.onet.pl/prad-w-gore-i-to-bez-hamulca,18567,5129673,1,prasa-detal

puzondm
14-05-2012, 14:27
jeśli prąd pójdzie w górę, to wszystko pójdzie w górę łącznie z węglem, bez zmian pozostanie praca twych rąk, dobra piła lub siekiera a państwowy las po zachodzie słońca ożyje :D

vega1
17-05-2012, 14:02
niedługo będziemy sadzić w ogrodach wierzby energetyczne. Do tego jakiś wiatraczek przed domem i taki zachłanny polski system będzie mnie mógł pocałować w dupęęęęęę...

plusfoto
17-05-2012, 14:34
niedługo będziemy sadzić w ogrodach wierzby energetyczne. Do tego jakiś wiatraczek przed domem i taki zachłanny polski system będzie mnie mógł pocałować w dupęęęęęę...
Pod warunkiem że polski monopol prądowy nie dojdzie do wniosku że z tego tytułu coś mu się należy i w porozumieniu z władzą - obojętnie jaką - nie dopierdzieli jakiegoś podatku od wzbogacenia się w taki wiatraczek, lub nie nałoży takiego obowiązku jak przy dużych wiatrakach.

rydzadam
18-05-2012, 08:03
Pod warunkiem że polski monopol prądowy nie dojdzie do wniosku że z tego tytułu coś mu się należy i w porozumieniu z władzą - obojętnie jaką - nie dopierdzieli jakiegoś podatku od wzbogacenia się w taki wiatraczek, lub nie nałoży takiego obowiązku jak przy dużych wiatrakach.

Póki będziemy w UE, taki czarny scenariusz nam nie grozi. Na szczęście lobby "zielone" jest obecnie dużo silniejsze od lobby energetyki tradycyjnej. Idąc za przykładem Niemiec (jak np. szwagier mojej żony) będziemy w końcu zakładać fotowoltanikę na dachu, czy wiatraki i sprzedawać energii więcej niż jej kupować. Niestety parę lat jeszcze potrzeba w Polsce, żeby do tego dojrzeć.

hydraulik_
18-05-2012, 08:12
ten wzrost to tak naprawdę niecałe 20 % (bo bez opłat) .czyli koszt ogrzewania pc wzrośnie o 5-7 %
Ja też montuje votowoltaikę dla siebie .
Będę opowiadał

Liwko
18-05-2012, 08:32
ten wzrost to tak naprawdę niecałe 20 % (bo bez opłat) .czyli koszt ogrzewania pc wzrośnie o 5-7 %


Nie ma to jak kreatywna matematyka :)

wit74
18-05-2012, 10:16
ten wzrost to tak naprawdę niecałe 20 % (bo bez opłat) .czyli koszt ogrzewania pc wzrośnie o 5-7 %


Udział ceny energii elektrycznej w całej wartości 1kWh z dystrybucją włącznie dla przykładu w Enea stanowi odpowiednio:
g11 - 63%
g12: 1T - 66% , 2T - 71%
a nie jak podają połowę.
Opłaty stałe pozostawiamy.

Zatem ostatecznie z opłatami dystrybucyjnymi 1 kWh bedzie kosztowała:
g11 - 25% więcej - 0,7 PLN (zamiast 0,56 PLN)
g12 1T- 26% więcej - 0,844 PLN (zamiast 0,6699 PLN)
2T-28% więcej - 0,367 PLN (zamiast 0,286 PLN)
W g12 w zależności od udzialu 1T/2T z opłatami stałymi rachunki wzrosną o 25-27%.
U mnie wzrost byłby na poziomie 26%.

sledz98
18-05-2012, 14:18
I tak k... do zaj...nia. Człowiek oszczędza a tu mu zaraz z grubej rury, żeby przypadkiem nie kupił sobie nowej pary gaci. Swoją drogą, skoro niby jesteśmy w UE, to ciekawy jestem czy jest możliwość zakupu energii od jakiegoś operatora np. z Niemiec, Szwecji czy innego kraju gdzie jest prąd tańszy niż u nas.

hydraulik_
18-05-2012, 18:52
Nie ma to jak kreatywna matematyka :)
przecież zdrożeje tylko prąd czyli 1/3 ciepła emitowanego przez PC .Ta część z powietrza nadal darmo:)

Liwko
18-05-2012, 19:45
przecież zdrożeje tylko prąd czyli 1/3 ciepła emitowanego przez PC .Ta część z powietrza nadal darmo:)

Jak zdrożeje 30% to i nam rachunki skoczą o 30% ;), a właściwie :(

hydraulik_
18-05-2012, 20:00
pesymista
:)

Liwko
18-05-2012, 20:01
pesymista
:)

:no:, realista :yes:

puzondm
18-05-2012, 20:08
jak to jest z tą wymiana glikolu w waszych pc jedni piszą co 3 lata inni co 6??

Liwko
18-05-2012, 20:09
jak to jest z tą wymiana glikolu w waszych pc jedni piszą co 3 lata inni co 6??

Ja przez najbliższe 10-15 nie zamierzam tego robić. Po trzech latach odczyt bez zmian. Może nigdy nie będę musiał...

kbab
18-05-2012, 22:41
Jak zdrożeje 30% to i nam rachunki skoczą o 30%
nie ma co gdybać - każdy odczyta na fakturze - poczekajmy, wg ost fakt, tar G11 za 1125kWh zapłaciłem 656,88zł, zatem 0,5839zł/kWh, oczywiście dane po podwyżce również podam. Dodam, że od września 2006 (0,3817zł/kWh) wg moich faktur prąd podrożał o 52,96%.

Liwko
18-05-2012, 22:47
nie ma co gdybać - każdy odczyta na fakturze - poczekajmy, wg ost fakt, tar G11 za 1125kWh zapłaciłem 656,88zł, zatem 0,5839zł/kWh, oczywiście dane po podwyżce również podam. Dodam, że od września 2006 (0,3817zł/kWh) wg moich faktur prąd podrożał o 52,96%.

Lepiej policz ile będzie kosztował za 40 lat, bo tyle mi mniej więcej zostało :D

KrzysztofLis2
19-05-2012, 11:38
Kredytu?

Liwko
19-05-2012, 11:41
Kredytu?

Nie, czasu :D

miki121
19-05-2012, 12:38
Liwko za 40 lat zamiast prądu z ENEA będziemy mieli reaktory domowe :)

Liwko
19-05-2012, 12:48
Liwko za 40 lat zamiast prądu z ENEA będziemy mieli reaktory domowe :)

Za 40 lat będę już stary, a starzy ludzie boją się atomu :(

miki121
19-05-2012, 13:31
No że niby zaszkodzi zdrowiu :)

Liwko
19-05-2012, 18:24
No że niby zaszkodzi zdrowiu :)

No, ja już mam pierwsze oznaki starości. Wolniej jeżdżę:D

zieli
19-05-2012, 19:56
No, ja już mam pierwsze oznaki starości. Wolniej jeżdżę:D
to nie starosc:) zmadrzales :yes:

miki121
19-05-2012, 20:21
kurcze to ja już od dawna się starzeje ;)
nigdy nie lubiłem szybko jeździć :)

wihajster
19-05-2012, 22:00
przesiadka z Alfy 180KM na Berlingo
Czyli jednak zmądrzałeś ;)
Sorry za offtop

kbab
19-05-2012, 22:42
Lepiej policz ile będzie kosztował za 40 lat, bo tyle mi mniej więcej zostało :D
skąd wiesz, że pożyjesz aż tak długo, ja stąpam po ziemi i liczę to ile zapłaciłem, lub to co mam zapłacić wg faktur, reszta nie jest moim problemem

vega1
19-05-2012, 23:17
Absolutnie nie ;)
Po budowie moje zamierzenia to Alfa 159 2,4 JTD z 200KM.
Zgłupiałem...albo to ten nieświadomy eliksir młodości działa ;)sprzedam Ci moje AUDI 250KM. Nie stać mnie już na utrzymanie bydlaka :D

TTASZT
21-05-2012, 09:01
Może na chwile wrócicie do tematu i poradzicie jaką moc pompy ciepła dobralibyście do mojego domu

projekt em20 z kolekcji muratora
parametry domu: podłoga na gruncie 23cm styro, dach 20+15 wełny, ściany 20 wełny, okna trzyszybowe, wentylacja mechaniczna z reku bez GWC, po podłodze razem z garażem 200m^2, użytkowej będzie około 165m^2 z garażem oczywiście, obecnie osób będzie zamieszkiwać 2+1 ale docelowo więcej, podłogówka w całym domu wg projektu temp zasilania przy -20*C wynosi +40*C

Współczynniki przenikania ciepła:
Ściana zewnętrzna 0,18 U w/(m2K)
Okna zewnętrzne 0,8 - 0,9 U w/(m2K)
Drzwi zewnętrzne 2,0 U w/(m2K)
Podłoga na gruncie 0,17 U w/(m2K)
Stropodach 0,13 U w/(m2K)
Brama garażowa 1,3 U w/(m2K)

przy zadanych temperaturach łazienki +24[°C] garaż +12[°C] pozostałem pomieszczenia +20[°C] Φ wyszło 11140[W]

Nie policzyłem sam dokładnie OZC :( i wiem co na ten temat napiszecie. Powyższe dane są z projektu podłogówki.

Z ofert jakie dostaje najczęściej proponują pompy 8kW-10kW. Zastanawiam się nad nibe 1245 i osobiście skłaniam się ku 8kW ale chciałbym utwierdzić się w przekonaniu że dobrze zrobię. co proponujecie

asolt
21-05-2012, 10:56
Dane z projektu podłogówki znacznie zawyżone, wg mojego zgrubnego szacunku projektowe obciążenie cieplne budynku to ok 5-7 kW, dla wymiany normowej.
Dla wymiany realnej czyli ok 0,5 to obciązenie będzie mniejsze o ok. 1-1.5 kW.
Dokładne wartości tylko po obliczeniach ozc.

hydraulik_
21-05-2012, 11:07
mam 160 m2 parteru ,garaż na dwa auta i ogrzewane poddasze nad tym wszystkim
Pompa 7 kW gruntowa od 5 lat 23C w domku

nabial
21-05-2012, 12:42
ja sobie wybudowałem em20 o nieco gorszych parametrach jak podałeś w poście - mam pompe 8kW i jest OK (zapotrzebowanie liczone dla mojego budynku (nieco większego niż em20 w oryginale (adaptacja projektu) wynosi około 7kW. Pompe mam 8kW z racji dodatku na CWU (4osoby - wychodzi dodatkowy 1kW). Nadmienię że dom jest w Poroninie -a zima tego roku była ciężka.... Zawsze było powyżej 20 stopni ciepła :) Z drugiej strony projekt projektem, a wykonawstwo różne - uważaj na mostki termiczne przy ocieplaniu. Pozdrawiam

puzondm
21-05-2012, 22:09
w bezpośrednim parowaniu dałbym Ziriusa M2-7

zieli
03-06-2012, 00:19
jakie sterowanie pci jest lepsze pogodowe czy pokojowe?

tomek_glw
03-06-2012, 01:55
To zależy od tego, czy masz podłogówkę czy grzejniki.
Jeśli PC to lepiej podłogówka a wtedy tylko sterowanie pogodowe.
Pompa nie może czekać aż temp. w pokoju spadnie i wtedy dopiero ładować podłogę - to byłoby o wiele za późno.
PC musi z chwilą spadku temp. na zewnątrz OD RAZU 'dołożyć do pieca', żeby dom nie zdążył się wyziębić!
Tak samo w drugą stronę - przy wzroście temp. zewnętrznej.
W dobrych PC np. Nibe ustawiasz sobie tzw. krzywą grzania - czyli temperaturę podłogi w zależności od temperatury zewnętrznej.

niedowiarek
03-06-2012, 07:25
Jeśli PC to lepiej podłogówka....

Zdecydowanie tak (lub inne ogrzewanie niskotemperaturowe).



.....a wtedy tylko sterowanie pogodowe. [...]
W dobrych PC np. Nibe ustawiasz sobie tzw. krzywą grzania - czyli temperaturę podłogi w zależności od temperatury zewnętrznej.

Z tymi "dobrymi" pompami to jest tak, że im bardziej napakowana skomplikowanymi funkcjami, tym trudniej opanować to ustrojstwo. Ja mam jedną z tańszych i sterownik z powodzeniem obsługuje sterowanie zarówno pogodowe jak i pokojowe. Dzisiaj brak jednej z tych funkcji występuje praktycznie tylko w przestarzałych modelach. Nie ma się co obawiać wychłodzenia budynku przy sterowaniu pokojowym - można dać tak małą histerezę, że pompa zareaguje na każde wahnięcie temperatury. W praktyce wygląda to tak, że albo tolerujesz niewielkie zmiany temperatury w pomieszczeniach i dzięki temu podbijasz temperaturę w taniej taryfie prądu (oszczędzasz na kieszeni i ograniczasz taktowanie pompy wydłużając jej żywot), albo lubisz warunki labolatoryjne i grzejesz całą dobę równomiernie lub też obniżasz temperaturę nocą do spania. Tylko że wtedy to raczej podłogówka na całości przeszkadza. Ideą sterowania pogodowego jest regulacja temperatury czynnika grzewczego w funkcji temperatury zewnętrznej - to jest właśnie ta "krzywa grzewcza". Przy typowej PCi (takiej bez inwertora) jest to niemożebne - jest tylko załącz/wyłącz. Jak wskazują posty forumowiczów brak sterowania pokojowego raczej utrudnia ustawienie parametrów PCi - niektórzy dokładali dodatkowe sterowniki (pokojowe rzecz jasna), żeby temu zaradzić.

Liwko
03-06-2012, 07:56
I jeszcze bym dodał, że im lepiej zaizolowany dom tym lepsze będzie sterowanie pokojowe.

malux20
03-06-2012, 10:23
teoretycznie mam dom dosć dobrze zaizolowany dom
to wystarczy wtedy jeden czujnik w domu /?
u mnie krzyżówka to pompa powietrzna podlogówka ;pod drewnem czyli pierwszy sezon zmarnowany na dostosowanie się
na szczęście n21 ma bardzo dobry cop

dom mam już praktycznie zaizolowany ale zobaczymy co to wszystko warte w pierwszej zimie

Liwko
03-06-2012, 10:25
teoretycznie mam dom dosć dobrze zaizolowany dom
to wystarczy wtedy jeden czujnik w domu /?


Tak, trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce.

Daga&Adam
03-06-2012, 10:35
W praktyce wygląda to tak, że albo tolerujesz niewielkie zmiany temperatury w pomieszczeniach i dzięki temu podbijasz temperaturę w taniej taryfie prądu (oszczędzasz na kieszeni i ograniczasz taktowanie pompy wydłużając jej żywot), albo lubisz warunki labolatoryjne i grzejesz całą dobę równomiernie lub też obniżasz temperaturę nocą do spania.

Mozna tez tak jak ja mam - steruje pogodowo ale w godzinach taniej taryfy podbijam temperature o +5stC, a w godzinach drogiej obnizam o bodaj 2stC, w stosunku do krzywej oczywiscie. Z tym ze ja mam dodatkowo duzy bufor (obstal sie wiec zal go bylo nie wykorzystac). Dziala to pieknie - temperatura jest bardzo stabilna, a wykorzystanie II taryfy mam na poziomie ok 70%. I byloby znacznie wiecej tylko pompe mam dobrana "na styk", bo 9kW na ~250m2 - i szczegolnie w lutym pompa pracuje bardzo czesto w drogiej taryfie, psujac mi statystyki :-)

malux20
03-06-2012, 10:49
ten luty to dlatego że grunt już mniej jest w stanie oddać energii ?

rwxw
03-06-2012, 20:43
jakie sterowanie pci jest lepsze pogodowe czy pokojowe?
Najlepsze jest pogodowo-pokojowe, tzn. pc grzeje zgodnie z ustawieniami pogodówki, a termostat pokojowy wyłącza ją jeśli zrobi się w pomieszczeniach za ciepło, bo np. zaświeci słońce.

tomek_glw
03-06-2012, 22:08
Najlepsze jest pogodowo-pokojowe, tzn. pc grzeje zgodnie z ustawieniami pogodówki, a termostat pokojowy wyłącza ją jeśli zrobi się w pomieszczeniach za ciepło, bo np. zaświeci słońce.

A czy nie jest też tak, że jeśli nagle zaświeci nam słoneczko i mocno ogrzeje pokój to jakby automatycznie podłogówka przestaje nam oddawać ciepło? Bo podłoga mając np. 25stC nie odda już ciepła do pomieszczenia, które nagle nagrzało się od słońca powyżej tej temperatury. Jakoś sie to nazywało 'autoregulacja' chyba?
Termostat pokojowy można by też spiąć z zegarem, który wyłączy pompę w drogiej taryfie, jeśli temperatura wewnątrz nie będzie zbyt niska.

E*x**M
04-06-2012, 12:28
najlepiej stosowac ; krzywa grzewcza + termostat pokojowy z kilkoma programami czasowymi do wykorzystania taryf prądowych
http://exotherm.pl/

Daga&Adam
04-06-2012, 12:54
ten luty to dlatego że grunt już mniej jest w stanie oddać energii ?

Nie - poprostu bylo wtedy najchlodniej, a moc pompy mam do domu dobrana "na styk" - wystarczy ze temp. spadnie przez kilka dni do -15, -20stC i pompa praktycznie chodzi 24/h - dlatego psuje statystyki :) Za to mam tylko dwa start-stopy w ciagu doby (przez caly rok, codziennie), a nie po kilkanascie/dziesiat jak niektorzy, dzieki czemu wydluzam znacznie czas zycia sprezarki, kosztem troche wyzszych rachunkow (ale i tak 2 tys pln za CO+CWU w ostatnim sezonie uwazam za bardzo przyzwoity wynik :)

Liwko
04-06-2012, 13:02
Za to mam tylko dwa start-stopy w ciagu doby

Czyli nie używasz cyrkulacji :)

Daga&Adam
04-06-2012, 13:23
Czyli nie używasz cyrkulacji :)

Uzywam przez 4h dziennie. Ale masz racje - w lato mam czasem trzeci start-stop, w zimie go nie ma bo bez wylaczenia sprezarki pompa przechodzi w tryb grzania CO. CWU dogrzewam o 5 rano i o 22 w nocy. W zaleznosci od zuzycia czasem wlaczy sie jeszcze o 13 :)

Liwko
04-06-2012, 13:32
Uzywam przez 4h dziennie. Ale masz racje - w lato mam czasem trzeci start-stop, w zimie go nie ma bo bez wylaczenia sprezarki pompa przechodzi w tryb grzania CO. CWU dogrzewam o 5 rano i o 22 w nocy. W zaleznosci od zuzycia czasem wlaczy sie jeszcze o 13 :)

A jaki masz podgrzewacz i jakie odległości do odbiorników?

rwxw
04-06-2012, 16:20
A czy nie jest też tak, że jeśli nagle zaświeci nam słoneczko i mocno ogrzeje pokój to jakby automatycznie podłogówka przestaje nam oddawać ciepło?
Jak dogrzeje do 30 stopni, to tak pewnie będzie, ale jeśli tylko z 22 do 23, to oddawanie ciepła niewiele się zmieni.

Daga&Adam
04-06-2012, 16:26
A jaki masz podgrzewacz i jakie odległości do odbiorników?

300l. Z tym ze mam dodatkowy "mieszacz" tak ze pompa laduje mi pelne 300l od samego dolu do samej gory do 46stC. Bez "mieszacza" byloby ciezko bo mam za male wezownice i bez niego 46stC dobijalo ledwo u gory, a nizej bylo 35, 25... czyli gdzies o polowe ciepla mniej :)

Odleglosci mam stosunkowo niewielkie - od rozdzielacza CWU do lazienki na parterze i poddaszu mam ok 7-8mb. Do zbiornika dodatkowe ~4mb.

Aha - cyrkulacja zrobiona na zaworze termostatycznym wiec nie "miesza" tak bardzo w zbiorniku i nie wychladza go tak szybko.

Liwko
04-06-2012, 17:08
Ja mam dwa połączone zbiorniki i jakaś bardzo mądra głowa musiała by to u mnie ogarnąć. Nie mam pojęcia jak się rozkładają temperatury.

Daga&Adam
04-06-2012, 17:59
Ja mam dwa połączone zbiorniki i jakaś bardzo mądra głowa musiała by to u mnie ogarnąć. Nie mam pojęcia jak się rozkładają temperatury.

A jak je masz polaczone ? Szeregowo, rownolegle ? Rozklad temperatury to najwazniejsza sprawa :)

Liwko
04-06-2012, 20:29
Równolegle.

Daga&Adam
04-06-2012, 20:49
Równolegle.

To jeszcze nie jest tak zle ale im wyzszy i "smuklejszy" zbiornik tym dluzej trzyma sie w nim warstwowy rozklad temperatur, czyli de facto mamy troche dluzej ciepla wode. Ma to szczegolne znaczenie przy naszych pompach ktorym ciezko podgrzac CWU do wyzszych temperatur. Fajnie jakbys sobie pomierzyl jakie masz temperatury w tych zbiornikach - jezeli to dwa male zbiorniki to maja tez male wezownice ktore nie sa w stanie odebrac tej energii od pompy ciepla i dlatego szybko wyczerpuje Ci sie ciepla woda.

Napisz mi jaka temperature masz w baniaku CWU (i w ktorym miejscu ja mierzysz - Ty, czy tam sama pompa :) pod koniec grzania. Dodatkowo - jaka masz wtedy temperature na wyjsciu i na wejsciu gornego zrodla w pompie ciepla ? To podstawowe dane na podstawie ktorych mozna stwierdzic czy wezownice sa wystarczajaco duze :)

Aha - i jeszcze mozesz napisac jak dlugo trwa taki jeden cykl grzania tych baniakow CWU i jaka maja pojemnosc te baniaki ?

Liwko
04-06-2012, 21:25
To są dwupłaszczowce;)
http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/wymienniki-.24s/menu-id-112.html
Ogólnie wody nie brakuje. Cały dzień mam 40* a rano i wieczorem podbijam do 46 i trwa to może z 10 minut. Natomiast pompa na dobę chodzi około 1h więc w międzyczasie musi się jeszcze ze 2, 3 razy załączyć. Miałem ustawioną większą histeryzę, ale zaczynał na tym cierpieć komfort. Ale fakt, załączeń było mniej. Otuliłem zbiorniki dodatkowo wełną ale niewiele to dało.
Podsumowując.
Ciepłej wody przez trzy lata zabrakło może kilka razy. Pompa załącza się około 5 razy na dobę (po wyłączeniu cyrkulacji 3 razy). Nie jest źle, ale zawsze chciało by się lepiej;)

Liwko
04-06-2012, 21:27
Zupełnie nie na temat.
Jakie są dobre zawory kulowe? Do jasnej cholery, w ciągu trzech lat już drugi mi strzelił (za filtrem sznurkowym). Badziewie straszliwe.

zieli
04-06-2012, 23:42
Zupełnie nie na temat.
Jakie są dobre zawory kulowe? Do jasnej cholery, w ciągu trzech lat już drugi mi strzelił (za filtrem sznurkowym). Badziewie straszliwe.
moj hydraulik twierdzi ze te http://www.arka-instalacje.pl/pobierz/24/

hydraulik_
05-06-2012, 07:03
Zawory z dławicą - prawie wszystkie

Liwko
05-06-2012, 10:28
Kupiłem normalne, zakręcane z wymienną głowicą. Te które mi siadają są właśnie z dławicą.

pompiarz
05-06-2012, 21:36
To są dwupłaszczowce;)

Jakie są zalety/wady takich dwupłaszczowców w porównaniu z zasobnikami z wężownicą? Większa powierzchnia wymiany?

qlesh
05-06-2012, 23:40
Ja z takim pytaniem:

wciąż borykam się z problemem wyboru źródła ogrzewania - ja chcę pc, mąż się obawia, że to się szybko zepsuje i nie zwróci :( takie opinie uzyskał zresztą od zaprzyjaźnionego montera pc i szefa jakiegoś salonu wiessmann, który sobie zamontował pc i stwierdził, że to był wielki błąd...... ja tu czytam ten wątek i widzę inne opinie, ale cóż..... ile ludzi tyle opinii......

mąż wymyślił tak - kupmy piec gazowy i małą pc powietrzną. PC będziemy grzać do temp zew +5, a przy niższych temp. piecem. Co o tym sądzicie ??

malux20
05-06-2012, 23:47
mi sie to nie podoba- ale to moja sugestia dwa abonamenty itp

czy wy także rozpoczeliscie sezon grzewczy 2012/2013?
u mnie od wczoraj

Tom OP
06-06-2012, 09:08
Witam,
Napiszcie proszę, jak to się dzieje, że z Waszych Atlanticów (albo czegoś innego) woda raz zasila co a raz cwu? Zawór trójdrogowy sterowany z pompy(?) na pewno macie, ale jaki i skąd pompa zna temperaturę w zasobniku cwu?

chcialbympompe
06-06-2012, 10:12
Napiszcie proszę, jak to się dzieje, że z Waszych Atlanticów (albo czegoś innego) woda raz zasila co a raz cwu? Zawór trójdrogowy sterowany z pompy(?) na pewno macie, ale jaki i skąd pompa zna temperaturę w zasobniku cwu?
Czujnik temperatury jest wewnątrz zasobnika a PC steruje zaworem trójdrożnym. Można zaprogramować dzięki temu histerezę zbiornika.

chcialbympompe
06-06-2012, 10:14
czy wy także rozpoczeliscie sezon grzewczy 2012/2013?
u mnie od wczoraj
Mam nadzieję, że to był po prostu ostatni dzień sezonu 2011/2012... Też wczoraj "odpaliłem reaktor" bo jakoś znimnawo się zrobiło... W nocy było tylko +6... Mam już obecnie wykresy temperatury online więc widzę co i jak.

Liwko
06-06-2012, 11:29
czy wy także rozpoczeliscie sezon grzewczy 2012/2013?
u mnie od wczoraj

Wczoraj i przedwczoraj przepaliłem w kominku. Sądzę, że była to wina już wymienionej na letnią kasetki w rekuperatorze. Nie mam tego cholernego automatycznego bypassa.

E*x**M
06-06-2012, 11:38
Ja z takim pytaniem:

wciąż borykam się z problemem wyboru źródła ogrzewania - ja chcę pc, mąż się obawia, że to się szybko zepsuje i nie zwróci :( takie opinie uzyskał zresztą od zaprzyjaźnionego montera pc i szefa jakiegoś salonu wiessmann, który sobie zamontował pc i stwierdził, że to był wielki błąd...... ja tu czytam ten wątek i widzę inne opinie, ale cóż..... ile ludzi tyle opinii......


mąż wymyślił tak - kupmy piec gazowy i małą pc powietrzną. PC będziemy grzać do temp zew +5, a przy niższych temp. piecem. Co o tym sądzicie ??

obecnie nie ma lepszej drogi dla domów w Polsce niż pompy ciepła , gruntowe czy powietrzne z racji położenia geograficznego. Tańszego zródła ciepła po prostu nie ma. Jest tylko kwestia poprawnego doboru i montażu by tego typu opinie nie psuły rynku i pośrednio opinii nieznających tematu.
Pzdr http://exotherm.pl?

puzondm
06-06-2012, 12:32
05/2012 -44zł brutto Zirius m2-9, rok temu w maju 40,88 brutto, ale była podwyżka IIT, jak u was?

jasiek71
06-06-2012, 12:46
Sądzę, że była to wina już wymienionej na letnią kasetki w rekuperatorze. Nie mam tego cholernego automatycznego bypassa.
a po co wkładasz kasetkę ?
nie można cały rok na okrągło na wymienniku ?

Liwko
06-06-2012, 12:54
a po co wkładasz kasetkę ?
nie można cały rok na okrągło na wymienniku ?

Jak było gorąco, to w nocy bardziej wentylowałem. Po cholerę mam odzyskiwać to ciepło?

jasiek71
06-06-2012, 13:21
Jak było gorąco, to w nocy bardziej wentylowałem. Po cholerę mam odzyskiwać to ciepło?

większość i tak wywalasz wyrzutnią
różnicy nawet nie zauważysz, to wszystko są "aptekarskie" ilości...

Liwko
06-06-2012, 13:27
większość i tak wywalasz wyrzutnią
różnicy nawet nie zauważysz, to wszystko są "aptekarskie" ilości...

Nie przesadzaj. Jeżeli w nocy było +15 a ja w domu miałem +25, to wolę aby w nocy do domu wpadało powietrze o temp. +15 niż +23.
Pierwszy sezon nie miałem bypassa i wiem że z kasetką latem jest dużo lepiej.

jasiek71
06-06-2012, 13:31
Nie przesadzaj. Jeżeli w nocy było +15 a ja w domu miałem +25, to wolę aby w nocy do domu wpadało powietrze o temp. +15 niż +23.
Pierwszy sezon nie miałem bypassa i wiem że z kasetką latem jest dużo lepiej.
a w dzień przy +30* to ile ci wpada...?
bilans i tak wyjdzie na zero...

Liwko
06-06-2012, 13:33
a w dzień przy +30* to ile ci wpada...?
bilans i tak wyjdzie na zero...

Ale w dzień wentyluje na minimalnych obrotach, a w nocy na większych. To tak jak z otwieraniem okien na noc.

kodis
06-06-2012, 19:03
Liwko, jaki masz reku, tywent?

pompiarz
07-06-2012, 16:52
Ja z takim pytaniem:

wciąż borykam się z problemem wyboru źródła ogrzewania - ja chcę pc, mąż się obawia, że to się szybko zepsuje i nie zwróci :( takie opinie uzyskał zresztą od zaprzyjaźnionego montera pc i szefa jakiegoś salonu wiessmann, który sobie zamontował pc i stwierdził, że to był wielki błąd...... ja tu czytam ten wątek i widzę inne opinie, ale cóż..... ile ludzi tyle opinii......

mąż wymyślił tak - kupmy piec gazowy i małą pc powietrzną. PC będziemy grzać do temp zew +5, a przy niższych temp. piecem. Co o tym sądzicie ??

Moim zdaniem trudno realizowalne i drogie.
Trudno realizowalne, bo wcale nie łatwo zmusić pompę powietrznę i kociał gazowy do rozsądnej i ekonomicznej pracy. Wiem, bo od roku kombinuję połaczenie pompy powietrznej i kotła olejowego. Teoretycznie mozna połaczyć oba źródła w buforze, jednak kocioł gazowy będzie za bardzo podnosił Ci temperaturę wody c.o. (trudno zmusić go do pracy z 35 st na zasilaniu) i spadnie ci COP pompy ciepła. Mozna jeszcze rozważyć umieszczenie pieca gazowego za pompą ciepła przezd podłogówką - coś jakby dopalacz/dogrzewacz przy niskich temperaturach. Jednak wtedy ciepła woda przepływa przez piec gazowy i niepotrzebnie się w nim wychładza. Mozna wymyśli bypass do omijania pieca gazowego - jednak wtedy pojawia się dodatkowa automatyka (zawór trójdrogowy) i układ jeszcze bardziej się komplikuje.
Z podgrzewaniem c.w.u. jest jeszcze gorzej przy dwóch źródłach, chyba, że zastosować zasobnik z dwiema wężownicami, żeby nie dochodziło do mieszania wody podgrzewanej przez piec gazowy i PC.

Kosztowo chyba również bez sensu. zapłacisz za pompe i za piec gazowy. Jak piec gazowy to dodatkowy koszt komina i wkładu z kwasówki + projekt i instalacja gazowa. Chyba, że kocioł kondensacyjny - ale on znowu jest drozszy od zwykłego (ale nie potrzebuje komina). Tak jak kolega pisał - dwa abonamenty: gaz + prąd. Chyba, że gaz ze zbiornika, ale jest cholrenie drogi (koszt ciepła z gazu ze zbiornika = koszt ciepła z prądu).

Moim zdaniem zły kierunek.

Dociepl porządnie dom. Zamontuj ciepłe okna i wentylację mechaniczna, żeby ograniczyć zapotrzebowanie domu na ciepło.
Na rynku znajdziesz pompy powietrzne pracujące do -20. Jeżeli przy -15 nie starczy im mocy, zeby dogrzać chałupę - włączą się grzałki elektryczne. Ale takich dni (nocy) będzie kilka - kilkanaście w roku, więc nie ma co się przejmować zuzyciem prądu w tym czasie.
A układ będzie 1000 x prostszy i niezawodny.

Chyba, że gruntówka i wtedy zupelnie nie masz się czym przejmować.

chcialbympompe
07-06-2012, 17:49
Nie komplikuj prostych spraw. Są PC, które mają zestaw do współpracy z innym źródłem ciepła (kotłem gazowym/olejowym) jako opcjonalne wyposażenie za rozsądne pieniądze. I to elektronika PC dba o sterowanie kotłem.

Liwko
07-06-2012, 20:11
Liwko, jaki masz reku, tywent?

Daytona 350

pompiarz
07-06-2012, 22:51
Nie komplikuj prostych spraw. Są PC, które mają zestaw do współpracy z innym źródłem ciepła (kotłem gazowym/olejowym) jako opcjonalne wyposażenie za rozsądne pieniądze. I to elektronika PC dba o sterowanie kotłem.

Poproszę link do takiej pompy, chętnie poczytam i się czegoś nauczę.

miki121
07-06-2012, 22:59
Każdy model Atlantica możemy podłączyć do istniejącego kotła przy pomocy zestawu drugiego kotła.
Po podpieciu drugiego kotła gazowego i olejowego odblokujemy funkcje i spokojnie mozna nimi sterować razem.

chcialbympompe
08-06-2012, 07:52
Ma stronie miki121 można nawet zdjęcia zobaczyć działającej instalacji.

pompiarz
08-06-2012, 11:50
Rozumem, że mówicie o takim układzie jak na stronie 18tej tej instrukcji:

http://rekuperatory.co/portal/1312-9-_boiler-connection-kit-_2nd-circuit1.pdf

Potwierdzam, że jest to technicznie realizowalne (jest to układ o którym pisałem wcześniej, gdzie piec olejowy/gazowy dogrzewa wodę c.o. po wyjściu z pompy ciepła) i macie rację, że w tym przypadku pompa ciepła zajmie się sterowaniem.

Jednak uważam, że jest to rozwiazanie idealne przy modernizacji istniejacych instalacji c.o. opartych na gazie/oleju, kiedy pompa ciepła instalowana jest w celu obniżenia kosztów eksploatacji. Ale instalacja gazowa już istnieje.

W przypadku nowych inwestycji uważam, że nie ma to sensu. Że lepiej i taniej kupić pompę powietrzną z wbudowanymi grzałkami i ich używać w bardzo niskich temperaturach.

O ile zresztą piecem gazowym używanym do c.o. da sie jakoś sterować (przeważnie przez zwarcie styku i wydania rozkazu pracuj, lub przez obserowanie wody na wejściu do pieca - czyli wyjściu pompy ciepła), to juz zbudowanie ukladu podgrzewania c.w.u. juz nie jest takie oczywiste.
Zarówno pompa ciepła i piec gazowy mierzą temperaturę w zasobniku i startują kiedy się obniży. I w tym przypadku ogrzewamy c.w.u. gazem (czyli drożej) równolegle z tanim podgrzewaniem w pc. A więc sumarycznie wychodzi drożej. Trzeba by uzależniać podgrzewanie c.w.u. przez piec gazowy również w zależności od temperatury zewnętrznej, a to juz może nie być proste (chociaż realizowalne, np. przez oszukiwanie czujnika temperatury w zasobniku c.w.u. pieca gazowego).

I oczywiście w przypadku gazu/oleju dochodzi cała zabawa z kominami, przeglądami pieca, regulacjami palnike etc.

Reasumując - da sie zrobić wszystko. Pytanie tylko, czy czasami skórka warta wyprawki.

chcialbympompe
08-06-2012, 12:00
Zarówno pompa ciepła i piec gazowy mierzą temperaturę w zasobniku i startują kiedy się obniży. I w tym przypadku ogrzewamy c.w.u. gazem (czyli drożej) równolegle z tanim podgrzewaniem w pc. A więc sumarycznie wychodzi drożej. Trzeba by uzależniać podgrzewanie c.w.u. przez piec gazowy również w zależności od temperatury zewnętrznej, a to juz może nie być proste (chociaż realizowalne, np. przez oszukiwanie czujnika temperatury w zasobniku c.w.u. pieca gazowego).
Kocioł gazowy nie mierzy w tej konfiguracji temperatury w zasobniku. Tym zajmuje się PC i także ona decyduje czy załączyć kocioł w celi podgrzania CWU czy "poradzi sobie sama". Można zaprogramować przy jakich parametrach zostanie dodatkowo załączony kocioł (np. poniżej jakiej temperatury zewnętrznej).

pompiarz
08-06-2012, 17:05
Pod warunkiem, że jest to kocioł gazowy bez swojego zaworu trójdrogowego, czyli pracujący zawsze jako podgrzewacz przepływowy z jednym wejściem i jednym wyjściem wody, właczający się na rozkaz z pompy ciepła.
Jeżeli jest to uniwersalny piec gazowy do c.o./c.w.u. to ma swój zawór trójdrogowy i układ się komplikuje hydraulicznie.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki 'typowy' piec gazowy pracował tylko jako podgrzewacz przepływowy. Tylko po co na to wydawać pieniądz :)

chcialbympompe
08-06-2012, 17:21
Pod warunkiem, że jest to kocioł gazowy bez swojego zaworu trójdrogowego, czyli pracujący zawsze jako podgrzewacz przepływowy z jednym wejściem i jednym wyjściem wody, właczający się na rozkaz z pompy ciepła.
Chyba nie rozumiesz jak realizowane jest podgrzewanie CWU w kotłach 1-no lub 2-u funkcyjnych stąd kolejny sztuczny problem.

Jeżeli jest to uniwersalny piec gazowy do c.o./c.w.u. to ma swój zawór trójdrogowy i układ się komplikuje hydraulicznie.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki 'typowy' piec gazowy pracował tylko jako podgrzewacz przepływowy. Tylko po co na to wydawać pieniądz :)
A jeżeli rozumiesz to totanie nie wiem gdzie leży problem? Jeżeli masz już kocioł 2-funkcyjny to po prostu nie korzystasz z przepływowego podgrzewania CWU. Jak nie masz to kupujesz najtańszy możliwy...

pompiarz
09-06-2012, 09:58
Tak, rozumiem.
Nie neguję rozwiązania, tylko twierdzę, że dla nowobudowanych domów, nie jest to najtańsze rozwiązanie.
Ale zrobić można wszystko, jeżeli ktoś chce.

miki121
09-06-2012, 15:48
Opcja drugiego kotła ( gaz, olej itp. ) jest idealna do modernizowanych obiektów :)
Co do nowo budowanych domów to raczej nie było by uczciwe wobec klienta proponować mu taki układ.
Z tego co widziałem w ofertach klientów które dostałem do porównania vissmann robi takie ofert w oparciu o vitocala 200s.
Ale w wypadku tej pompy jest to oczywiste przy - 15 pompa przestaje pracować i wtedy potrzebujemy innego źródła ciepła :)

pompiarz
09-06-2012, 16:39
Dziękuję Miki za poparcie:)
Prawie każda pomp powietrzna będzie potrzebowała jakiegoś wsparcia w bardzo niskich temperaturach. I tym wsparciem może być cokolwiek, nawet kominek, jak komuś chce się palić w mrozy. Ale najtaniej i najprościej kupic pompę powietrzną z zespołem grzałek i nie komplikować układu.
Chyba, ze zamierzeniem inwestora jest dywersyfikacja dostaw ciepła na zasadzie wybieram to, co tańsze.
Jak podrożeje w przyszłości prąd to przełączę się na gaz.
Tylko chłopaki od źródeł energii trzymają niepisaną zmowę cenową. jak podrożeje prąd, to gaz, olej, węgiel i nawet drewno kominkowe też.

tomo_to
09-06-2012, 22:41
Witam!
Wtrącę żeby tu nikogo nadmiernie nie poirytować :) Jestem absolutnym laikiem choć wpadłem już na 583 stronę tego wątku. Chcę zasięgnąć rady bo wielu z Was ma na czym czapkę nosić. To co imponuje najbardziej to to, że chcecie się dzielić wiedzą pomimo faktu, że nieraz się potknęliście a nie mogąc liczyć na fachowców od sprzedaży i instalacji, usilnie zgłębialiście wiedzę i dopięliście swego.
Chcę poniekąd sprowokować dyskusję na temat, co byście zrobili mając możliwość zaczynać inwestycję ponownie, mając na względzie poniższe „dane” i „szukane”?
Jestem na etapie budowy piwnicy, został wylany strop. Kubatura domu to 700m3. Powierzchnia do ogrzania ok 140m2. Będzie nas trójka, póki co. W planach miałem paliwo stałe (ekogroszek z podajnika) do CO i CWU ale się waham. Ocieplenie domu wykonam pod sugestie Forumowiczów – w tej kwestii chyba wszystko rozumiem :) Ale z chęcią przeczytam każdą radę, w każdej sprawie.
W moim przypadku brakuje mi lekko czasu na zgłębianie tajników PC bo muszę lada chwila wpuścić spych na teren budowy a dziś już wiem, że chciałbym zrezygnować z pieca z uwagi chociażby na środowisko i wykorzystać tę alternatywę jaką jest wykorzystanie PC. To piękna i czysta okolica – szkoda by było kopcić z komina na co dzień.
Do tematu...
Wierciłem jesienią studnię i szukając wody studniarze pozostawili mi 3 odwierty (7, 5 i 3m).
Zatem
1. czy możliwe jest łączenie kolektorów poziomych z pionowymi a jeżeli tak to
2. czy warto rozwiercić otwory - miały mniej więcej od 10 do 16m każdy (dziś otwory mierzyłem ale przysypało je do powyższych głębokości) i wykorzystać w takiej konfiguracji? Jeśli się nie łączy to
3. czy lepiej zostać przy 3 sondach (w odległościach od siebie ok 2m) po 12-15m głębokich czy wybić z głowy sondy i ułożyć spiralne kolektory poziome – mając oczywiście na względzie także pokłady finansowe. Czy w ogóle takie głębokości mają sens?
Teren działki rozległy więc ten argument pomijamy.
Komin z dwoma wylotami dymowymi i wentylacją, na części piwnicznej, już stoi więc już dociągnę go do końca. Zatem
4. czy na wypadek potrzeby dogrzania domu (zaznaczam, że mamy tu biegun zimna – mrozy trzaskające utrzymują się całą zimę :)) sensowne będzie instalowanie kominka z płaszczem wodnym czy powinienem rozpatrzeć inną decyzję?
5. Nie potrafię liczyć mocy więc jeśli możecie mi pomóc to też poproszę. Kocioł miałem zaplanowany na 18kW.
Z przyjemnością prześledzę dyskusję.
Z góry dziękuję!

Liwko
09-06-2012, 23:08
Poziomy i zwykły kominek. Sorry że tak krótko, ale jestem po meczu :D

kbab
09-06-2012, 23:13
Poziomy i zwykły kominek. Sorry że tak krótko, ale jestem po meczu :D
nie poznaję Cię - a gdzie straty kominkowe, kominowe, czy aby jesteś tego pewien że warto???

Liwko
09-06-2012, 23:18
nie poznaję Cię - a gdzie straty kominkowe, kominowe, czy aby jesteś tego pewien że warto???

Kominek ma być dla nas a nie my dla niego. Źródłem (wystarczającym) ogrzewania ma być PC, a kominek powinien zostać dla przyjemności i ewentualnie w rezerwie.

zieli
10-06-2012, 00:14
Sorry że tak krótko, ale jestem po meczu :D
ale mecz był wczoraj ;)

Liwko
10-06-2012, 08:14
Nawet dwa :)

pompiarz
10-06-2012, 08:28
Odwierty masz za krótkie na wykorzystanie do pompy ciepła. Z 1 metra odwiertu pozyskasz około 40-50 Watów, A ty potrzbujesz kilka kilowatów (dokładnie musisz to wyliczyć, albo oszacować na podstawie tego, jak dociepliłeś dom), czyli pewnie powyżej 100 metrów bieżących odwiertów.
Co do łaczenia źródła poziomego i pionowego - nie słyszałem, zeby ktoś tak kombinował. teoretycznie gdyby zrównoważyć przepływy - da się. Ale czy nie ma jakichś skutków ubocznych? Nie wiem.
Wentylacja mechaniczna ograniczy Ci zapotrzebowanie na ciepło o jakieś 20%. Wyrówna Ci również ciepłe powietrze w domu jak będziesz grzał kominkiem.
Kominek z płaszczem wodnym i pompa ciepła to wyzwanie dla hydraulika, Oczywiście można. Ale musi być dobrze zrobiona i przemyslana instalacja.
W mojej okolicy ubiegłej zimy zamarzło ludzim naczynko wyrównanwcze na strychu. Ludzie wrocili z nart, napaplili w kominku, ciśnienie zagotowanej wody rozwaliło kominek, dzieciaki poparzone. Masakra.
Jestem zwolennikiem prostoty. a taki układ (PC+kominek z płaszczem) jak dla mnie to za dużo kombinacji. Ale da się oczywiscie.
Co do kolektora poziomego - jak jest miejsce i nie zasłonięte, nie zarośnięte - można zrobić. Chociaż odwierty też już tańsze, a sprawność pompy ciepła przy odwiertach nieco wyższa. Poziomy kolektor wykonasz sam lub lokalnymi wykonawcami - to proste prace ziemne.
Z innych rad - jak pompa ciepła w domu to najlepiej podłogówka w całym domu, żeby nie trzeba było za bardzo podgrzewać wody, bo wtedy spada sprawność pompy ciepła.
I szacun za podejście pro-ekologiczne (czytaj NIE dla węgla). Oby więcej takich inwestorów, bo u mnie na pólnocy, śmieciuchy, śmieciuchy, śmieciuchy...

miki121
10-06-2012, 08:55
Ale to nie tylko u ciebie na północy u mnie na południu też tylko śmieciarze królują :)
A co do odwiertów to jednak wybrał bym kolektor poziomy..

rwxw
10-06-2012, 10:27
1. czy możliwe jest łączenie kolektorów poziomych z pionowymi
Oczywiście, że jest możliwe. Ważne są metry rury w ziemi a nie ich orientacja w przestrzeni. Mogą być poziome, pionowe, po skosie, w pionowej spirali, jak kto chce.

2. czy warto rozwiercić otwory - miały mniej więcej od 10 do 16m każdy i wykorzystać w takiej konfiguracji?
To kwestia ceny i wykonania. Czym taniej i łatwiej, tym lepiej. Przy pionowych rurach musiałbyś kupić jakieś zakończenia na dole. Nie wiem ile to kosztuje, trzeba by to zgrzać (dodatkowy koszt). Pozostaje później zrównoważenie przepływów, żeby dz działało równomiernie. Da się to zrobić, ale przydadzą się przepływomierze (dodatkowy koszt), które są niepotrzebne przy jednakowych sekcjach jednorodnego dz. Zastanów się ile i czy cokolwiek zaoszczędzisz wykorzystując te odwierty. 3 sondy po 15m dają tylko 45m, a to na pewno nie wystarczy - zastąpią one jedną bardzo krótką pętlę poziomego, a takich pętli będziesz potrzebował kilka. Oszacuj koszty i zaangażowanie Twoje i innych osób i wybierz rozwiązanie łatwiejsze w realizacji.

3. Czy w ogóle takie głębokości mają sens?
Skoro 2m mają sens, to i 10 ma. Liwko ma odwierty po 10m i też działa.

4. czy na wypadek potrzeby dogrzania domu sensowne będzie instalowanie kominka z płaszczem wodnym czy powinienem rozpatrzeć inną decyzję?
Płaszcz wodny bym odpuścił ze względu na koszt i skomplikowanie układu. Dla pc najlepsze jest 100% podłogówki, płaszcz wymagać będzie bufora, dodatkowego sterowania osprzętu itd. Dobrze ociepl, załóż pc i jeśli już, to normalny kominek.

5. Nie potrafię liczyć mocy więc jeśli możecie mi pomóc to też poproszę. Kocioł miałem zaplanowany na 18kW.
Kocioł z pewnością miałeś sporo przewymiarowany. Potrzebna Tobie moc zależy m.in. od ocieplenia i tak na oko będzie w zakresie 6-11kW. Bez podania szczegółów grubości, położenia izolacji, bryły, wentylacji itp. nie da się tego dokładnie policzyć.

Liwko
10-06-2012, 14:27
Liwko ma odwierty po 10m i też działa.



:no:
Mam 4x30m

qlesh
10-06-2012, 22:39
:no:
Mam 4x30m

Czy długość/głębokość odwiertów zależy od OZC ? Bo nam zaproponowano w ofercie aż 300 mb. Do pompy ecopower 14.

wihajster
10-06-2012, 22:40
Nie, od mocy chłodniczej pompy ciepła, a w zasadzie też od przewidywanego czasu pracy na rok.

qlesh
10-06-2012, 22:41
I dzięki za odpowiedzi i sugestie. Ostatecznie chyba przekonałam męża do PC, także znowu wracam do badania ofert i sczytywania tego wątku.

wihajster
10-06-2012, 23:03
Właśnie - pośrednio.

piwopijca
11-06-2012, 08:28
Właśnie - pośrednio.

Dokladnie, DZ wykonuje sie do mocy chlodniczej a nie grzewczej pompy ciepla.
Oczywiscie mozna przewymiarowywac DZ ale zasada jest chyba taka jak powyzej.

Pzdr.

tomo_to
11-06-2012, 15:16
Witam!
Dziękuję serdecznie za podpowiedzi!
Budowanie pod kocioł na groszek... niby wszystko było jasne ale dla PC muszę obnażyć swoją sporą nieświadomość.
Mam dopiero piwnicę więc jest czas by mądrze rozegrać resztę. Proszę o zrozumienie!
Pompiarz, rwxw... żeby optymalnie wykorzystać PC, na co powinienem nastawić swój budżet i zmysły?
Piwnicy nie będę ogrzewał (siedzi prawie 3m w ziemi więc powinna się utrzymać bez oszronienia?:) ) ale czy powinienem bardziej ocieplić podłogę nad nią? Garaż jest w bryle i też nie będę go grzał więc podłogę nad garażem i jego ścianę wspólną z łazienką i salonem też potraktować solidniej? Jaka grubość styropianu Waszym zdaniem na podłogi i ściany? Chodzi raczej, co się sprawdza w Waszej praktyce bo teorię głoszą 'życzliwi' bardzo przeróżne :)
Czy podłogówkę, tzn. orórowanie c.o. pociągnąć też na ściny? Jeśli tak to, czy na te wewnętrzne czy zewnętrzne ściany, czy może pominąć parter a poddasze usprawnić? Dylematy... które być może dla Was są zaskakująco banalne :)
Może jesteście na bieżąco z urządzeniami (dla skompletowania instalacji co i cwu) - do mojej niedużej 'budowli' (kubatura 700m3, 134m2 pow. grzanej i 3 osób)?
Wiem rwxw (chyba Ty), że gdzieś skalkulowałeś swoją pracę nad ogrzewaniem podłogowym, ułożeniem kolektora i podłączeniem PC ale przetrząsnąłem internet i już nie mogę tego odnaleźć. Nie będzie to nadużycie jak o takie szczegóły zapytam?
Jeszcze jedno, teren pod kolektory poziome musi być dobrze nasłoneczniony, będą mu przeszkadzały posadzone po obu stronach tego terenu świerki? Słońce przed i po południu zawsze dzieli ten kawałek na światło i cień. Czy lepiej zaadoptować pod kolektory teren od frontu (docelowo ciągi komunikacyjne, parking i trawniki) gdzie słońce jest nieprzerwanie od jego wsch. do zach.?
Z góry dziękuję!

tomo_to
11-06-2012, 22:34
Wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł...
Dom buduję na wzniesieniu. W odległości ok 120m i poniżej 8-10m bije z ziemi źródełko, które nawet w największe suwalskie mrozy nie marznie. Mieszkańcy jeszcze przed 30oma laty czerpali stamtąd wodę do picia przez okrągły rok. Co prawda lustro wybitej wody jest niewielkie (średnicy najwyżej 5m) bo przelewa się ona wartko do podmokłych nieopodal rozlewisk a w dalszej wędrówce do rzeki...
Może by wbić w to lustro kilka ćwieków ;) i stamtąd się energetyzować?
Nęka mnie myśl co z tą odległością i wędrówką cieczy do piwnicy (zawsze to ok 3m niżej) pod górkę? Czy na takiej odległości nie utraci temperatury a co gorsza, czy podoła pod nią się wtłoczyć?
PS. Nie mogę spać przez te myśli o PC... Gdzie jest pierwszy, który zaczął?! ;)

pompiarz
12-06-2012, 08:08
Ja tylko teoretyk:) To co poniżej to luźne przemyślenia - zrobiłbym tak na Twoim miejscu.

Samej wody ze źródełka nei pobierzesz do pompy. Raz ze względu na wydajność tego źródła, po drugie ze względnu na przepisy prawa. To nie jest normalne korzystanie z wód. Potrzebny byłby operat wodno-prawny i chyba marne szanse, że dostaniesz zgodę. A na dziko będą problemy.

Robienie w tych miejscach odwiertów będzie trudne. Podobnie zrobienie kolektora poziomego. Glikol z rurą PE pływa. Do tego odległość od domu - 120 metrów to duże opory.

Chyba zostań przy kolektorze poziomym. Kolektor regeneruje się promieniowaniem słonecznym i wodą deszczową. Jeżeli słońca nie ma okresowo przewymiaruj go. Moim zdaniem lepsza taka lokalizacja zasłonięta przez kilka godzin niż zabrukowana. Chyba, ze przed domem nie masz kostki brukowej tylko jakieś kamyki przepuszczające wodę. Wtedy ok.

Strop pomiędzy piwnicą i parterem musisz ocieplić od dołu. Podobnie ściany pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. W tym drugim przypadku powody są dwa - straty ciepłą i ryzyko wykraplania wilgoci na zimnej ścianie.
Ile ocieplenia? Pewnie warto by zrobić obliczenia w OZC:) Na chłopski rozum dałbym połowę tego co na ściany zewnętrzne, wychodząc z założenia, że w pomieszczeniach nieogrzewanych (piwnica, garaż) temperatura będzie trochę powyżej zera przy -25 st. na zewnątrz (przy okazji jeakie w Twojej okolicy są realne najniższe temperatury zimą?).

Na sciany i podłogi daj na ile Cię stać. Zresztą czytałeś wątki o dociepleniu. Im lepiej docieplisz tym bardziej zminimalizujesz zapotrzebowanie budynku na ciepło - mniejsza pompa ciepła - mniejszy kolektor - mniejsze koszta eksploatacji.

Pamiętaj o ciepłych oknach.

No i wentylacja. Mechaniczna ograniczy zapotrzebowanie na ciepło o 1-2 kW.

Podłogówkę daj gęsto. Nie słuchaj wykonawców, bo będą Ci wmawiać, że co 20 cm też jest ok. Im gęściej ją zrobisz tym niższą temperaturą będziesz zasilał i podniesiesz wydajność pompy ciepła. Tutaj również najlepiej zrobić projekt. Ale jak nie chcesz daj wszędzie co 10 cm.
Zadbaj o to, żeby pętle podłogówki nie były zbyt długie (max. 100 m.b.) zmniejszysz opory tłoczenia. Jak duże pomieszczenie - daj dwie pętle po 100 m.b. zamiast jednej 200 m.b.
Gdzieś widziałem opinię, zeby wszystkie pętle podłogówki były równe. Ale to trudno pogodzić z oddzielnymi pętlami w każdym pomieszczeniu. Lepiej chyba trzymać się zasady, że każde pomieszczenie na oddzielnej pętli (lub dwóch jak duże pomieszczenie) i potem zrównoważyć przepływy rotametrami na rozdzielaczu.
Zrób oddzielne obwody do grzejników w łazienkach, zeby suszyć ręczniki.

I nie zrozumiełem Twojego pytania o c.o. na ścianach. Myślisz o ogrzewaniu ściennym?

Dla trzech osób wystarczy Ci zasobnik 150 litrów. Tylko w takich małych trudno znaleść wężownice o dużej powierzchni. Ale ja bym kupił 200 litrów z dwiema wężownicami - zyskasz na powierzchni wymiany przy podgrzewaniu c.w.u. i zawsze w w przyszłości będziesz mógł podłączyć np. solary do drugiej wężownicy.

To tyle na szybko - jak masz wątpliwości pytaj. Po to jest to forum.

tomo_to
12-06-2012, 10:01
1. Przy okazji jeakie w Twojej okolicy są realne najniższe temperatury zimą?
2. Pamiętaj o ciepłych oknach.
3. I nie zrozumiełem Twojego pytania o c.o. na ścianach. Myślisz o ogrzewaniu ściennym?

ad. 1. Temperatury odczuwalne sięgają czasem nawet 32-34st. Ale termometry zaledwie kilka dni w roku pokazują 28-29st.
ad. 2. Ciepłe okna to takie z 3 szybami i taśmą paraprzepuszczalną i paroszczelną przy montażu?
ad. 3. Tak, miałem na myśli ogrzewanie ścienne.
PS. To cenne informacje, dziękuję pompiarz! Już zaczyna mi się lekko w głowie układać :)
Ale pytań dopiero początek...

Liwko
12-06-2012, 12:51
http://www.wnp.pl/wiadomosci/172035.html

rpilski
13-06-2012, 08:50
...Ciepłe okna są z reguły z 3 szybami ale także z większą ilością komór,nie koniecznie z montażem na taśmach.
Montaż okien z taśmami, to jedna z błędnych decyzji, które podjąłem podczas budowy domu. Na przeciętnej ( a nawet i ponad przeciętnej) budowie takie taśmy dadzą więcej kłopotów niż pożytku - trudno jest znaleźć wykonawców na kolejnych etapach, którzy odpowiednio obejdą się z taśmami: a) na etapie montażu okien b) na etapie ocieplenia zewn. c) na etapie tynków wewn. d) na etapie montażu parapetów. (jeszcze e) na etapie murowania - żeby glify były wyrównane )

Tom OP
13-06-2012, 12:02
OT: Tak, podpisuję się pod tymi "oboma ręcami". Przekonaliśmy się o tym boleśnie zwłaszcza, gdy okazało się, że klej z taśm siedział w skrzynce rolety i kleił wszystko, co napotkał. Na szczęście obyło się bez wymiany silników. Gorzej, że jakimś cudem taśma przykleiła się do szyby. Nie wiem, czy nie będzie ona do wymiany :( .

A w temacie: czy warto opomiarować (cały) układ z pompą ciepła?
Czy warto montować czujnik temperatury wewnętrznej?

rume
14-06-2012, 13:10
Co masz na myśli opomiarowanie? Ja nie mam czujnika temperatury wewnętrznej i nie czuje takiej potrzeby. Inastalacja podłogowa współpracująca z pompą ciepła ma dużą bezwładność i reakcja na temperaturę zewnętrzną moim zdaniem jest wystarczająca daje mniejsza bezwładność.

plusfoto
14-06-2012, 13:17
coś się zaniedbałeś w arkuszu zużycia

rume
14-06-2012, 13:37
Wieczorem uzupełnię :)

lukasza
15-06-2012, 12:53
coś się zaniedbałeś w arkuszu zurzycia

zuŻycia, uŻycia, Życia

plusfoto
15-06-2012, 13:01
Masz rację - poprawiłem

malux20
16-06-2012, 22:49
mam w łazience 3m2 podlogówkę i dolożony grzejnik 1100 watt przy zasilaniu 75stop.
czy jeśli w ten grzejnik wejdzie woda o temperaturze okolo 25-30 stop ten grzejnik jakkolwiek wplynie na temperaturę w łazience?
do dużej łazienki warto zalożyć jakąś większą drabinkę?a może dowalić klimakonwektor
chcę zasilać te grzejniki temperaturą z podlogówki



POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO
IDĘ PO KASZTELANA

wihajster
16-06-2012, 23:25
Przy temperaturze powietrza +24C i zasilaniu grzejnika +25 to sorry, dużo większą moc wydzielasz przy szczotkowaniu zębów.
Instalacja już uruchomiona czy w trakcie? Są sposoby na bezbolesne (bez wyraźnego pogorszenia COP instalacji) "wyciągnięcie" wyższej temp. na zasilaniu ale trzeba to uwzględnić PRZED wykonaniem instalacji. Co na to Twój hydraulik?

malux20
16-06-2012, 23:36
w trakcie
właśnie o cop chodzi
hydraulik twierdzi że coś tam zrobi

wihajster
16-06-2012, 23:54
Najprościej dwupłaszcz do cwu i osobny obieg do samych drabinek.
Każde wpięcie drabinek do obiegu podłogówki to według mnie lipa. Latem nie działa no i te oszałamiające temperatury.

malux20
16-06-2012, 23:58
drabinki są na osobnych pętlach

ferrit
17-06-2012, 22:26
Najprościej dwupłaszcz do cwu i osobny obieg do samych drabinek.
Każde wpięcie drabinek do obiegu podłogówki to według mnie lipa. Latem nie działa no i te oszałamiające temperatury.

A jeżeli zasobnik do CWU będzie z duuużą wężownicą a nie dwupłaszczowy, to jak proponujesz wpiąć dabinki w łazienkach ?

wihajster
17-06-2012, 23:08
Można "zakombinować" z wykorzystaniem dolnej wężownicy. Nie górnej, bo szybko obniży temperaturę dostępnej wody użytkowej.
Ale nie polecam wężownic do PC. Wyjątkiem jest jakaś kosmiczna powierzchnia wymiany (ktoś pisał że ma 7,5m2) ale taki zbiornik jest droższy od dwupłaszcza z nierdzewki ;) -więc żadna alternatywa.

ferrit
18-06-2012, 22:53
Czy 2 płaszczowy wolniej nie przekazuje ciepła do zgromadzonej wody cwu od zasobnika z duuuużą wężownicą ? W 2płaszczowym najpierw nagrzewa się płaszcz który przekazuje ciepło do wewnątrz do cwu. Z duuuużą wężownicą ciepło z wężownicy jest od razu przekazywane do cwu. W podobnej cenie otrzymamy 2płaszcz 380/120 i z węźownicą ok 4m2 300. Który z nich będzie miał większy zapas ciepłej wody ? Który z nich szybciej nagrzeje wodę ?

hydraulik_
19-06-2012, 06:35
Czy 2 płaszczowy wolniej nie przekazuje ciepła do zgromadzonej wody cwu od zasobnika z duuuużą wężownicą ? W 2płaszczowym najpierw nagrzewa się płaszcz który przekazuje ciepło do wewnątrz do cwu. Z duuuużą wężownicą ciepło z wężownicy jest od razu przekazywane do cwu. W podobnej cenie otrzymamy 2płaszcz 380/120 i z węźownicą ok 4m2 300. Który z nich będzie miał większy zapas ciepłej wody ? Który z nich szybciej nagrzeje wodę ?
Czy wężownica jest bez wody ?szczególnie duuuuuża.
Co przeszkadza wodzie z płaszcza grzać od razu.
Jaka jest różnica w pojemności wodnej ?
Jak różnica czasu grzania ?
Sprawdź np ACV płaszczowy

ferrit
19-06-2012, 07:16
Czy wężownica jest bez wody ?szczególnie duuuuuża.
Co przeszkadza wodzie z płaszcza grzać od razu.
Jaka jest różnica w pojemności wodnej ?
Jak różnica czasu grzania ?
Sprawdź np ACV płaszczowy
Każda wężownica jest z wodą ;) Płaszcz grzeje od razu tylko ze względu na jego pojemność (np. 260L) trwa to dłużej, bo najpierw nagrzewa się ten płaszcz, który to przekazuje ciepło do CWU (120L). Powierzchnia styku jest około 2m2. Taki z duuużą ok 4m2 wężownicą ma poj. CWU 300L. Nie porównywałem czasu grzania w obu wersjach.

Liwko
19-06-2012, 07:41
Duża wężownica to i dużo wody, która podobnie jak i płaszcz musi się nagrzać aby oddać swoje ciepło. Pomyśl, co będzie jeżeli wężownica będzie miała identyczną pojemność co płaszcz?

ferrit
19-06-2012, 07:53
W podanym przeze mnie przykładzie dwóch zasobników wężownica ma poj 25L a płaszcz 260L.

puzondm
20-06-2012, 00:20
W podanym przeze mnie przykładzie dwóch zasobników wężownica ma poj 25L a płaszcz 260L.

nie wyważaj drzwi otwartych oglądnij zbiornik Ziriusa, pisaliśmy o ty nieraz, najlepiej opłaca się z praktycznego punktu widzenia borygo w grzejniku drabinkowym i do tego grzałka. http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/

qlesh
24-06-2012, 22:50
Mam pytanko odnośnie podłogówki - czy wykładzina dywanowa jest polecana na podłogówkę czy raczej nie ??

i jakie są minusy podłogówki (oprócz unoszenia kurzu i bezwładności) - bo własnie muszę ostatecznie zdecydować czym ogrzewać sypialnie......

wihajster
25-06-2012, 00:00
Ludzie, litości. Jaki kurz przy podłogówce?
Bezwładność przy pompie ciepła jest najczęściej zaletą.
Od 2010 roku powinieneś zdążyć poczytać, było dziesiątki razy na ten temat.

pooley
25-06-2012, 01:45
Ja troche nie rozumiem o co chodzi ludziom z tym unoszeniem sie kurzu... zeby uniesc kurz potrzeba jakiejs konkretnej konwekcji, sporej roznicy temperatur... a przy podlogowce z pompa ciepla, gdzie ruchy temperatury sa na prawde niewielkie...
Przy zwyklych kaloryferach, tam to jest konwekcja, normalnie wichura - kurz lata gdzie popadnie ;)

qlesh
25-06-2012, 10:48
Ludzie, litości. Jaki kurz przy podłogówce?
Bezwładność przy pompie ciepła jest najczęściej zaletą.
Od 2010 roku powinieneś zdążyć poczytać, było dziesiątki razy na ten temat.


czytałam, czytałam, własnie dziesiatki razy, więc napisałam, że to już wiem :) chodziło mi o inne minusy :)

Liwko
25-06-2012, 11:05
Ja mam wykładzinę na całym górnym poziomie. W sypialni nawet dość grubą i włochatą. Nie widzę żadnych przeciwwskazań.

puzondm
25-06-2012, 14:35
jedyny minus podłogówki to cena innych nie znam ( oczywiście zasilanie do 35C)

rume
26-06-2012, 23:01
Zainstalowałem sobie chłodzenie pasywne i czekam teraz na ciepłe dni - zobaczę jaki efekt.

rydzadam
27-06-2012, 08:24
jedyny minus podłogówki to cena innych nie znam ( oczywiście zasilanie do 35C)

Jak na stronę plusów dorzucisz brak grzejników, które często skutecznie utrudniają ustawienie mebli, czy np. powieszenie TV, to cena już przestaje mieć znaczenie. A jak chcemy wszystko przeliczać, to: powiedzmy, że mamy 12 grzejników, każdy zajmuje średnio 0,2 x 1,2 m = prawie 3 m2 domu (!) po min. 3.000 zł/m2 = :) Sami sobie odpowiedzcie, co jest tańsze.

puzondm
27-06-2012, 09:00
Zainstalowałem sobie chłodzenie pasywne i czekam teraz na ciepłe dni - zobaczę jaki efekt.

z wykorzystaniem istniejącego układu CO do wychładzania pomieszczeń jest problem ze względu na 2 podstawowe rzeczy:
1. podłogóka jest na podłodze i ochłodzone powietrze nie chce iść do góry, najlepsza byłaby wtedy sufitówka:D,
2. punkt rosy zależy od 3 parametrów: temperatury, cisnienia atmosferycznego, i wilgotności powietrza, na dzień dzisiejczy nie znam i nie słyszałem o sterowniku który zabezpieczałby mieszkanie przed zawilgoceniem na tych 3 poziomach,
ale jesli taki się pojawił dajcie znać z chęcią w tym poszperam,
moim zdaniem najbezpieczniejsza jest do tych celów tradycyjna klima, dodatkowo osusza mieszkanie które latem i tak dostaje za duzo wilgoci.

Liwko
27-06-2012, 10:52
Gadałem z kolesiem co ma takie chłodzenie pasywne od kilku lat. Z punktem rosy nie miał dotąd problemu, temperatura w domu przyjemna, ale największy minus to zimna podłoga. Ponoć jest tak zimna, że trzeba w mega wysokich laczkach łazić. Do mnie ta metoda nie przemawia.
Dzisiaj zatopił bym w suficie jakieś maty kapilarne i puszczał tamtędy dolne źródło. Efekt by był o niebo lepszy.

niedowiarek
27-06-2012, 14:21
Dzisiaj zatopił bym w suficie jakieś maty kapilarne i puszczał tamtędy dolne źródło. Efekt by był o niebo lepszy.

A pieczarek na suficie byś nie miał? Ja mam sporo ścian grzewczych ale chłodzenie zamierzam zrobić na nawiewie WM właśnie z powodu obawy przed wykraplaniem przy zmianie pogody.

Liwko
27-06-2012, 14:29
A pieczarek na suficie byś nie miał? Ja mam sporo ścian grzewczych ale chłodzenie zamierzam zrobić na nawiewie WM właśnie z powodu obawy przed wykraplaniem przy zmianie pogody.

Przy wentylacji mechanicznej, nie sądzę bym miał problem z grzybkami.

rume
27-06-2012, 19:54
A pieczarek na suficie byś nie miał? Ja mam sporo ścian grzewczych ale chłodzenie zamierzam zrobić na nawiewie WM właśnie z powodu obawy przed wykraplaniem przy zmianie pogody.

Ja prawdopodobnie docelowo też zrobię na nawiewie ale to przy najbliższym remoncie. Z rurkami od kolektora na piętrze polecę na strych i wtedy podłączę jakiś klimakonwektor. Na razie zrobiłem to co potrzebne przy pompie ciepła no i z ciekawości pobawię się podłogówką. Zawsze to jakieś doświadczenie na własnej skórze a nie z opowieści. Znam te wszystkie problemy z punktem rosy itp. Jak będzie problem to zamontuję czujnik- koszt około 100zł.

rydzadam
28-06-2012, 08:07
z wykorzystaniem istniejącego układu CO do wychładzania pomieszczeń jest problem ze względu na 2 podstawowe rzeczy:
1. podłogóka jest na podłodze i ochłodzone powietrze nie chce iść do góry, najlepsza byłaby wtedy sufitówka:D,
2. punkt rosy zależy od 3 parametrów: temperatury, cisnienia atmosferycznego, i wilgotności powietrza, na dzień dzisiejczy nie znam i nie słyszałem o sterowniku który zabezpieczałby mieszkanie przed zawilgoceniem na tych 3 poziomach,
ale jesli taki się pojawił dajcie znać z chęcią w tym poszperam,
moim zdaniem najbezpieczniejsza jest do tych celów tradycyjna klima, dodatkowo osusza mieszkanie które latem i tak dostaje za duzo wilgoci.

Czujnik, albo dwa w różnych miejscach domu, koszt pomijalny (są w necie do kupienia) i masz załatwione sterowanie chłodzeniem pasywnym. Inna kwestia to zimna podłoga, ale to zależy, kto co lubi. Można tak wysterować, żeby aż tak zimna nie była.

martacbr
29-06-2012, 15:17
Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?

P**BB
29-06-2012, 15:28
Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?

To kwestia wykonania większego dolnego źródła. Ponadto nie wierzę, że do 100 m. występują same piaski. Najlepiej skonsultuj z geologiem jaka może być średnia wydajność kolektora. W sumie powinien uwzględnić to też wykonawca przed dobraniem odwiertów. W przypadku k.poziomego piasek też mógłby być, ale kolektor musiałby być mocno przewymiarowany (należy założyć niski uzysk ciepła z 1 metra odwiertu bądź 1m2 kolektora poziomego).

[Usunięto namiary na firmę]

puzondm
30-06-2012, 00:32
Hej, Zastanawiam sie czy jest sens brania pod uwage pompy ciepla przy niskiej wilgotnosci gleby? Narazie wiem tylko, ze u mnie na dzialce do 7m nie ma wod gruntowych a gleba jest sucha i piaszczysta. Slyszalam, ze u kilku osob w okolicy wody gruntowe pojawiaja sie dopiero na 25m glebokosci. Czy w takim wypadku warto myslec o instalacji pompy ciepla (z pionowym kolektorem). Czy dolne zrodlo ciepla nie bedzie zbyt slabe?

przy wyborze pc marki Zirius (bezpośrednie parowanie) wystarczy przewymiarować każdą pętlę o 10 m i tym samym niweluje się braki dotyczące DZ,
mam klienta który ma kolektor na wzgórzu na suchym ile - 4x70 na 14 kw, zakopany na 1 m głebokości z dochładzaczem, najniżasza temp w tym roku to 6,5C na powrocie gazu z DZ, także we wniosku odpowiedni przygotowany kolektor, czy też przewymiarowany niweluje braki wilgotności gruntu.

rume
01-07-2012, 18:33
Po pierwszym dniu jestem mile zaskoczony tym chłodzeniem podłogowym poddasza. Jadę ostro na 16 stopni. Z drabinki w łazience zaczęła kapać woda zaś na podłodze wilgoć się nie pojawia. Łazienkę wraz z drabinką odciąłem od chłodzenia. Aktualnie na poddaszu mam nawet o 0,5 stopnia chłodniej niż na parterze :) Ogólnie polecam całkowity koszt inwestycji w granicach 1000zł. Dolne źródło podchodzi pod 15 stopni co poprawia znacząco COP przy produkcji cwu.

PS: Bez paputów nogi trochę wykręca, ale ulga na poddaszu jest tego warta.

rydzadam
03-07-2012, 06:56
Po pierwszym dniu jestem mile zaskoczony tym chłodzeniem podłogowym poddasza. Jadę ostro na 16 stopni. Z drabinki w łazience zaczęła kapać woda zaś na podłodze wilgoć się nie pojawia. Łazienkę wraz z drabinką odciąłem od chłodzenia. Aktualnie na poddaszu mam nawet o 0,5 stopnia chłodniej niż na parterze :) Ogólnie polecam całkowity koszt inwestycji w granicach 1000zł. Dolne źródło podchodzi pod 15 stopni co poprawia znacząco COP przy produkcji cwu.

PS: Bez paputów nogi trochę wykręca, ale ulga na poddaszu jest tego warta.

Pomyśl o wykładzinie dywanowej. Ciepło/zimno i tak przejdzie jako tako do pomieszczeń, a "wrażenia dotykowe" powinny się poprawić :)

puzondm
03-07-2012, 17:25
Pomyśl o wykładzinie dywanowej. Ciepło/zimno i tak przejdzie jako tako do pomieszczeń, a "wrażenia dotykowe" powinny się poprawić :)

oby nie pojawiły ci się grzyby, za ostro jedziesz w dół z tą temp.

rume
04-07-2012, 00:36
oby nie pojawiły ci się grzyby, za ostro jedziesz w dół z tą temp.
Tak, już trochę odpuściłem było czuć wilgoć.

Liwko
04-07-2012, 11:45
Tak, już trochę odpuściłem było czuć wilgoć.

A jaką masz wentylację?

rume
04-07-2012, 23:49
Nie mam żadnej. Oczywiście mówimy o chłodzonych pomieszczeniach.

Liwko
05-07-2012, 07:43
Nie mam żadnej. Oczywiście mówimy o chłodzonych pomieszczeniach.

No bez jaj, pewnie masz grawitacyjną. Ciekaw jestem czy odczucie wilgoci występowało by przy mechanicznej...

puzondm
05-07-2012, 15:19
żeby czuć wilgoć to musi być ostro ponad normę, kup sobie w castoramie zegar wielofunkcyjny za 50 zł, wilgotnosc do 65% jest ok powyżej trzeba wietrzyć, bo zagrzybisz

rume
08-07-2012, 21:37
Podwyższyłem minimalną temperaturę z 16 na 17 i już jest ok. Cały czas jest na zewnątrz duża wilgotność - burza codziennie - i jest przyzwoicie. Temperatura podłogi około 20-21 stopni, na pięterku przyjemnie. Jestem zadowolony.

puzondm
10-07-2012, 11:36
nie rób tego na czuja, przy posadzce na ścianie zwłaszcza na gipsie może ci się pojawić biały lub lekko zielony meszek w postaci plamek, zwłaszcza za meblami w naroznikach sprawdzaj te miejsca co jakiś czas.

gaw
10-07-2012, 11:54
Typowe ! rozpatrujemy celowość zastosowania danego typu ogrzewania bez znajomości zapotrzebowania na enerię potrzebną do ogrzewania wentylacji i cwu. Nic z takiego podejścia nie wynika nie da się określić tak prostego parametru jak czas zwrotu inwestycji, więc wszystko to fantazja. Jeżeli masz dom poprawnie wybudowany np. w standardzie energooszczędnym to bez względu na to jakie źródło energii zastosujesz zawsze będą niskie koszty użytkowania budynku. problem w tym że większość tych niby energooszczędnych domów ma parametry 2, 3 krotnie od nich gorsze.

rydzadam
10-07-2012, 14:15
Typowe ! rozpatrujemy celowość zastosowania danego typu ogrzewania bez znajomości zapotrzebowania na enerię potrzebną do ogrzewania wentylacji i cwu. Nic z takiego podejścia nie wynika nie da się określić tak prostego parametru jak czas zwrotu inwestycji, więc wszystko to fantazja. Jeżeli masz dom poprawnie wybudowany np. w standardzie energooszczędnym to bez względu na to jakie źródło energii zastosujesz zawsze będą niskie koszty użytkowania budynku. problem w tym że większość tych niby energooszczędnych domów ma parametry 2, 3 krotnie od nich gorsze.

W odniesieniu do których wypowiedzi to piszesz, bo jakoś nie kumam o co Ci chodzi ?

Liwko
10-07-2012, 14:19
W odniesieniu do których wypowiedzi to piszesz, bo jakoś nie kumam o co Ci chodzi ?

Myślałem, że to ja jeszcze nie doszedłem do siebie po weekendzie:D

rydzadam
10-07-2012, 14:26
Myślałem, że to ja jeszcze nie doszedłem do siebie po weekendzie:D

Kolega nas pewnie oświeci. Widać oboje mieliśmy ciężki weekend i nie czaimy jak należy :)

malux20
10-07-2012, 14:34
mam jakieś ostatnio dziwne spostrzeżenia[mam nadzieję że to nie przez słonce]
stan na dzi
zapotrzebowanie domu na ogrzanie domu to 4600 kwh rok
zapotrzebowanie cieplne przy minus 18 stopniach to 26 wattm2 11 wattm3

facet który mi będzie odpalał pompę powietrzną twierdzi żebym olał 2 taryfy i miał 1 taryfę-tutaj wychodzi przewaga gruntowych
jazda na 1 taryfie przy powietrznej jest zbliżona do grzania czystym prądem kosztowo
przyjmuję cop 2- żeby się nie rozczarować
po obliczeniach asolta widże że warto było się zastanowić nad grzaniem prądem , tzn prąd plus 2m3 drewna w kominku
z drugiej strony jak myślę o tych taryfach przy powietrznej wolałbym wybudować z 5-10 m2 mniejszy dom i mieć kasę na gruntową
fakt że mam w odwodzie kominek n21 .

Liwko
10-07-2012, 15:22
Nie olewaj dwóch taryf!!! Co do reszty to się całkowicie zgadzam.

rume
12-07-2012, 12:21
nie rób tego na czuja, przy posadzce na ścianie zwłaszcza na gipsie może ci się pojawić biały lub lekko zielony meszek w postaci plamek, zwłaszcza za meblami w naroznikach sprawdzaj te miejsca co jakiś czas.
Tynki mam cementowo-wapienne, sufit i skosy to regipsy - ale to już nie przy podłodze.
Mam już zamontowany pomiar wilgotności i mam w na piętrze 56%. Zaopatrzyłem się w razie czego w osuszacz powietrza, na którym też pokazuje 56% więc jest dobrze. Za szafy będę zaglądał. Pozdrawiam