PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Pyxis
26-09-2012, 00:06
Po ponad pol roku "gardlowania" na tym forum za kablami?
Gdzie chlopie Twoja ponadprzecietna iteligencja i umiejetnosc czytania ze zrozumieniem tego, co Ci ludziska pisali o Twoich kabelkach? :-)

hydraulik_
26-09-2012, 06:41
Po ponad pol roku "gardlowania" na tym forum za kablami?
Gdzie chlopie Twoja ponadprzecietna iteligencja i umiejetnosc czytania ze zrozumieniem tego, co Ci ludziska pisali o Twoich kabelkach? :-)

Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.
A na poglądy wpływ mają ceny - a te też nie chcą być stałe.
Gratuluję stałości poglądów w sprawie PC:D

autorus
26-09-2012, 07:09
Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.
A na poglądy wpływ mają ceny - a te też nie chcą być stałe.
Gratuluję stałości poglądów w sprawie PC:D

Ja już kilka razy zmieniłem poglądy w sprawach budowlanych, raz nawet bardzo radykalnie. Kolega adam_mk wie coś o tym :)
To nic złego. Może nawet świadczyć o mocnym zgłębianiu tematu, dyskusjach itp

piwopijca
26-09-2012, 08:23
Moze to tez po zesci kwestia na co kogo stac?
Samochodu tez nie kupisz za np. 90 k zl bo przeciez to glupota, mozesz kupic inny za 45k zl ...
Ten drozszy nie spali dyzo mniej paliwa zeby sie ZWROCIL (bo to jest czestym argumentem przeciw) w jakims tam okreslonym czasie.
Wy tutaj dyskutujecie o nieoplacalnosci PCi gruntowej od dluzszego czasu a ja mam taka ju trzy lata i domniemam tylko ze ta roznica powoli mi sie zwraca (jesli ktos mysli w ten sposob). Gdybym czekal az stanieja i grzal np. pradem to za dwa a moze i trzy lata moja PCi bedzie "zarabiac na siebie" ... hehe...
Rachunki mam rzedu 1 400 - 1 500 zl/rocznie na co+cwu a samym pradem mialbym znacznie wyzsze, 5 000 - 5 500 zl rocznie (przeliczone na podstawie sumy zuzycia kWh z podlicznika i z gruntu).
Takie roznice sa oczywiscie przy "czystym" pradzie, przy gazie beda sporo mniejsze ale beda.

Pzdr.

malux20
26-09-2012, 08:37
w małym domu , dobrze zaizolowanym każde rozwiązanie bedzie ok
co kto woli
prąd czy powietrzna wymagają podjęcia małego ryzyka[mininimilazacja przy woddnej i kospelu]
ale ja to rozumię .
gdyby nie woda to robiłbym grzanie na prądzie.
albo z 10 m2 mniejszy dom i założył gruntową dla lepszego samopoczucia

Pyxis
26-09-2012, 08:55
Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów.
A na poglądy wpływ mają ceny - a te też nie chcą być stałe.
Gratuluję stałości poglądów w sprawie PC:D

Podobno "madrej glowie dosc dwie slowie".
Jakim inwalidztwem umyslowym trzeba sie wykazac, aby dopiero po pol roku dojsc do wniosku, ze woda faktycznie jest mokra, tak jak wszyscy na forum mi mowili. :-)

Pyxis
26-09-2012, 09:09
Być może nie widzisz między tymi rzeczami różnicy,podobnie zresztą jak nie widzisz różnicy między WG a WM czy ociepleniem 10cm a 20cm ale zapewniam Cię,że różnice są diametralne,taklże następnym razem najpierw zbadaj temat a potem pisz.

No to dobra "inteligentny inaczej uzytkowniku kalkulatora". Mam dom na ktorego ogrzewanie rocznie wydam c.a 1500 zl (licze bardzo sroga zime bo tyle wydalem w zeszlym zezonie na suszenie chalupy). Policz mi teraz koszt rekuperacji i to kiedy mi sie ona zwroci. Mam 15 pomieszcen w domu. Czekam niecierpliwie na wyniki Twoich rachunkow i nie wykrecaj sie sianem.

noname2
26-09-2012, 09:28
Koszt rekuperacji -strzelam od 6-8K za klocki do rekuperacji do ...górnej granicy nie ma.zależy ona od naiwności inwestora.o zwrocie się nie wypowiadam.baby na rynku mówią:-) ze to bardziej komfort niż zwrot

Liwko
26-09-2012, 09:30
Koszt rekuperacji -strzelam od 6-8K za klocki do rekuperacji do ...górnej granicy nie ma.zależy ona od naiwności inwestora.o zwrocie się nie wypowiadam.baby na rynku mówią:-) ze to bardziej komfort niż zwrot

Mam WM z rekuperatorem i wiem, że NIGDY mi się nie zwróci. Wiem też, że NIGDY już nie chciał bym mieszkać w domu bez takiej wentylacji.

noname2
26-09-2012, 09:49
Co prawda to nie wątek o wentylacji. w pomieszczeniu z rekuperacja byłem tylko ...w centrach handlowych.tak mi się spodobalo :-) ze w pobudowanej chałupie ,zleciłem jej wykonanie.teraz stwierdzam ze zrobienie WM to bardziej zabawa w klocki lego niż ciężka robota.bardziej bym się skupił na zleceniu komuś wykonanie projektu WM.to jest sedno sprawy.a już w parterowce to już jest wogóle banał wykonać samemu.

Pyxis
26-09-2012, 09:51
Mam WM z rekuperatorem i wiem, że NIGDY mi się nie zwróci. Wiem też, że NIGDY już nie chciał bym mieszkać w domu bez takiej wentylacji.
Spokojnie Liwko :-). Chcial bym zglebic temat od strony ekonomicznej w wydaniu Arturka (czekam cierpliwie na jego obliczenia).
Moje zdanie na temam WM znasz juz. Musiala by byc praktycznie bezszelestna i umozliwioc okresowe czyszczenie kanalow dolotowych.

Pyxis
26-09-2012, 10:18
Wyliczenia czego ? Komfortu ? Braku grzyba na ścianie ? Zaduchu w lecie ? Te rzeczy można wyliczyć od strony ekonomicznej ?
A prosilem zebys nie wykrecal sie sianem, bo ja zadnych z tych objawow nigdy nie mialem przy grawitacyjnej?
Policz i wklej swoje rachunki (BTW Majac na uwadze Twoj komin, to ta reku za 5tys zl to co to jest? Jakies linki do centrali ktora masz. Jakie kanaly? Z czego zrobione i jak?) Wykaz sie inteligencja i nie udawaj glupka. :-)

Pyxis
26-09-2012, 11:03
W przeciwienstwie do Ciebie nie mam sie czego wstydzic. Nie zauwazylem pytanka.
Biorac pod uwage, ze i tak jeden komin stawialem to koszta tych czysto wentylacyjnych (szacuje, bo z arkusza cieko mi wyciagnac tylko sprawy wentylacyjne) bedza gdzies na poziomie 7 moze 8 tys zl.

Rekuperator ktory zakupiles nietety nie odpowiada moim standardom (zauwaz, ze mam gruntowke i popatrz jakie mam kominy).
Ja sie bardziej obawiam przy WG zbyt intensywnej wentylacji niz za malej. To nie mieszkanko 40m2 z 5 osobami "na pokladzie".

To teraz mam nadzieje, ze masz wszelkie dane, zeby miec odwage przedstawienie swojej wersji kalkulacji dla MOJEGO domu i MOICH wymagan na WM.

Liwko
26-09-2012, 11:03
Nie mylcie!
Wentylacja to wentylacja, a rekuperacja to rekuperacja. Wentylacja grawitacyjna w dzisiejszych czasach i dzisiejszych domach to archaizm. Takie jest moje zdanie. Koszt wykonania bardzo podobny co grawitacyjnej.
Natomiast czy chcemy mieć rekuperację to już inna para kaloszy.
Jedno i drugie dla podniesienia komfortu warto zrobić.

Co do czyszczenia kanałów już się wypowiadałem, a nawet wklejałem zdjęcia takich po trzech sezonach. Szkoda sobie znowu strzępić na to języka.

Pyxis
26-09-2012, 11:10
No ale takie "chciejstwo" moze byc napedzane np gigantycznymi oszczednosciami. Pomomo, ze nie chcialem miec za bardzo WM to rachunek ekonomiczny mogl mnie do tego przekonac. Tak nie bylo. Jeden i drugi system wentylacji (dobrze zrobiony - nie mowie o kominkach do odpowietrzenia pionow kanalizacyjnych uzytych do wentylacji pomieszczen) poradzi sobie z zadaniem.
No ale "zaraz" Arturo udowodni ile trace PLNow majac WG. :-)

Liwko
26-09-2012, 11:20
Jeden i drugi system wentylacji (dobrze zrobiony - nie mowie o kominkach do odpowietrzenia pionow kanalizacyjnych uzytych do wentylacji pomieszczen) poradzi sobie z zadaniem.


WM działa zawsze
WG działa tylko przy różnicy ciśnień

Pyxis
26-09-2012, 11:30
WM działa zawsze
WG działa tylko przy różnicy ciśnień

Liwko, chyba nie myslisz, ze ja od wiosny do jesieni siedze przy szczelnie pozamykanym domu. Ja mam okna otwierane i po przeprowadzeniu sie z centrum miasta na lake korzystam z mozliwosci ich uchylenia do bolu. Tu ptaszek zaspiewa, tam swierszcz zacyka. Zaba sie odezwie, maciejka zapachnie wieczorem. :-)
Uwierz mi na slowo, ze nie ma ABSOLUTNIE mowy o jakims zaduchu czy czymkolwiek chocby podobnym.

malux20
26-09-2012, 11:31
ja np chciałem wentylację z reku żeby między innymi pompa powietrzna spokojnie starczyła do ogrzania domu za miast gruntowej .
w ten sposób chciałem uniknąć wydawania dodatkowych 20- 30 tyś na gruntową.

przy zapotrzebowaniu na ciepło 4600kwh sezon to copy pompy nie mają aż tak dużego znaczenia
co innego przy 8000-15000 kwh.
choć i wtedy to trzeba przemyśleć.

z tych 4600 kwh pompa będzie musiała pokryć z 2-3 tyś kwh pewnie

Pyxis
26-09-2012, 11:33
Nie zamierzam,nie warto,szczególnie Tobie i Twojemu gargamelowi.

Tchorz, tchorz po trzykorc tchorz :-)
Spodziewalem sie tego zreszta, bo bys na durnia wyszedl (nie pierwszy zreszta raz w swoich "tezach")

Pyxis
26-09-2012, 11:34
ja np chciałem wentylację z reku żeby między innymi pompa powietrzna spokojnie starczyła do ogrzania domu za miast gruntowej .
w ten sposób chciałem uniknąć wydawania dodatkowych 20- 30 tyś na gruntową.

przy zapotrzebowaniu na ciepło 4600kwh sezon to copy pompy nie mają aż tak dużego znaczenia
co innego przy 8000-15000 kwh.
choć i wtedy to trzeba przemyśleć.

z tych 4600 kwh pompa będzie musiała pokryć z 2-3 tyś kwh pewnie

Ale wiesz, ze WM to zysk rzedu 20% na ogrzewaniu (bez uwzglednienia kosztow eksploatacji WM bo ona tez potrzebuje energii)?

Liwko
26-09-2012, 11:38
Liwko, chyba nie myslisz, ze ja od wiosny do jesieni siedze przy szczelnie pozamykanym domu. Ja mam okna otwierane i po przeprowadzeniu sie z centrum miasta na lake korzystam z mozliwosci ich uchylenia do bolu. Tu ptaszek zaspiewa, tam swierszcz zacyka. Zaba sie odezwie, maciejka zapachnie wieczorem. :-)
Uwierz mi na slowo, ze nie ma ABSOLUTNIE mowy o jakims zaduchu czy czymkolwiek chocby podobnym.

A kto mi zabroni z tego korzystać?
Jak jest piekny dzień to otwieram drzwi tarasowe, jak jest burza to zamykam (nie mam wtedy zaduchu jak przy grawitacyjnej), jak nie ma komarów i meszek otwieram, jak są zamykam. Jak sąsiad nie pali liści lub trawy otwieram, jak pali zamykam. Jak nikt mi nie hałasuje kosiarką czy betoniarką otwieram, jak hałasuje zamykam. Tak wyliczać można bez końca, jednak zawsze gdy mam zamknięte okna i drzwi, to przy WM będzie zawsze świeże powietrze. Nawet jak jest gruba impreza a na zewnątrz duchota to nie mam problemów.

malux20
26-09-2012, 11:39
wiem wiem
tylko że ja i tak chciałem wentylację
i wyrzuciłem kominy
np w małej łazience mamy szafkę a nie komin itp
o kosztach chwilowo się nie wypowiadam bo chwilowo jestem w ciemnej dupie.
może przy gwc to będz\ie z 30%.

Pyxis
26-09-2012, 11:44
A no to inna rozmowa jak chciales. Ja nie chcialem.
U mnie w lazence komin wystje ze sciany moze na 10cm. Reszta schowana w scianie pomiedzy kuchnia a lazienka, wiec to nie jest problem.

Przy GWC to faktycznie zysk porocentowy bedzie wiekszy, ale niestety koszta tez rosna.:(

Pyxis
26-09-2012, 11:46
Liwko, pisalem Ci juz, ze o zaduchu u mnie nie ma mowy. W najwieksze upaly mialem w domu 23*C max. Na poddaszu pomagam sobie klimakonwektorem podlaczonym do DZ.

malux20
26-09-2012, 11:47
są plusy i minusy wszystkich rozwiązań

Liwko
26-09-2012, 11:49
są plusy i minusy wszystkich rozwiązań

No i na tym zakończmy bo to się nudne robi i nie w temacie.

Pyxis
26-09-2012, 17:08
samo otwieranie okien nie sprawi że twój dom będzie wentylowany.....
no ale dosyć już tego oftopa

Wiec co sprawi to otwarcie okna?

Pyxis
26-09-2012, 17:23
przy braku różnicy ciśnień na zewnątrz i w środku i braku wiatru wentylacja ustanie.....co latem wcale nie jest takie niespotykane
a wręcz możesz mieć cofkę...
ja gdybym wybudował dom zgodnie z projektem, to na pewno nie miałbym sprawnej wentylacji...ze względu na usytuowanie kominów
no ale to temat do innego wątku, z mojej strony EOT

Co najwyzej bede mial doplyw przez kanal wntylacyjny, co przy dobrze wykonanej WG nie jest czeste.
W moim projekcie WG byla roziwazana w sposob ktory faktycznie mogl sie skonczyc slaba wentylacja domu i nie ma nic wspolnego z tym, jak to mam teraz zrobione.

Pomysl teraz co bedzie przy WM i braku pradu (co nie jest takie niespotykane) :-)

piter719
26-09-2012, 19:56
przy dużych mrozach to niestety WG działa w drugą stronę. sprawdzone i zrobiłem WM.

Pyxis
26-09-2012, 21:33
Jak przy duzych mrozach uszczelnisz wszystko, tot ak bedzie sie dzialo. Musi byc doplyw powietrza z zewnatrz. Nawet w mrozy.

piter719
26-09-2012, 21:46
Jak przy duzych mrozach uszczelnisz wszystko, tot ak bedzie sie dzialo. Musi byc doplyw powietrza z zewnatrz. Nawet w mrozy.
nie wiedziałem - dzięki. to chyba mam w miarę szczelnie.

vega1
26-09-2012, 22:23
arturo, Twoja wentylacja ma by-pass na lato?

miki121
26-09-2012, 22:35
arturo, Twoja wentylacja ma by-pass na lato?

ma automatyczny :)

Monkeyman
27-09-2012, 12:01
Witam wszystkich,

proszę o pomoc w ocenie oferty. Czy wogóle taka instalacja ma sens, czy też można znaleźć inne odpowiedniki o zbliżonej jakości i wydajności w rozsądniejszej kwocie. Projekt przygotowany pod dom 250 m.kw, parter z poddaszem użytkowym. No i ogólnie ile to jest warte, bo wycena ciut mnie z nóg zwaliła.

PC F1145 15kW moc cieplna pompy 15,75 kW przy B0/W35
COP 4,81
zasobnik na CWU 300Litrów VPB R - Galmet wraz z pompą cyrkulacyjną
możliwe jest podłączenie modułu chłodzenia PCM 42 - gość nie wiedział, czy będę chciał, stąd wpisał jako opcję. Sądzę, że będę chciał ;-)

Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy - 6 odwiertów po około 60 metrów każdy

Rekuperator Renovent Excelent 400 z automatycznym baypasem

Rurowe GWC 50mb fi 200mm REHAU AWADUCT TERMO

instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu + grzejniki w łazienkach.

Wycenę mam bez wykonania wylewek, aczkolwiek jest taka opcja. Nie jest też wycenione sterowanie strefowe podłogówką w pomieszczeniach (pytanie czy warto - nie znam się na tym)

Z góry dziękuję za pomoc

Arturo72
27-09-2012, 12:25
No i ogólnie ile to jest warte, bo wycena ciut mnie z nóg zwaliła.

No jak się idzie do sprzedawcy od razu ze stwierdzeniem "chcę pompę ciepła gruntową z GWC i z WM z reku" bez zastanowienia i podstawowej wiedzy to trzeba liczyć się z wyceną na ok.120-150tys.zł ;)

Liwko
27-09-2012, 12:32
Z dwóch odwiertów bym (raczej) zrezygnował
Skoro będą odwierty to po co dodatkowe GWC?

Monkeyman
27-09-2012, 12:34
No jak się idzie do sprzedawcy od razu ze stwierdzeniem "chcę pompę ciepła gruntową z GWC i z WM z reku" bez zastanowienia i podstawowej wiedzy to trzeba liczyć się z wyceną na ok.120-150tys.zł ;)

Więc właśnie mam nadzieję, że po to jest to forum (między innymi), żeby pomóc takim jak ja. Nie każdy jest ekspertem od budownictwa, nie każdy musi się znać. Powiedz mi proszę, co jest złego w tak postawionych wymaganiach "chcę PC gruntową z GWC + WM z reku". Krytykować i ironizować jest łatwo. Liczyłem na ciut więcej typu "zamiast NIBE wybierz ATLANTICA".

Pyxis
27-09-2012, 12:34
Z dwóch odwiertów bym (raczej) zrezygnował
Skoro będą odwierty to po co dodatkowe GWC?

Moze zeby mu reku nie zamarzalo? :-)

Pyxis
27-09-2012, 12:35
Krytykować i ironizować jest łatwo. Liczyłem na ciut więcej typu "zamiast NIBE wybierz ATLANTICA".

Od Arturka?

Liwko
27-09-2012, 12:36
Moze zeby mu reku nie zamarzalo? :-)

Ale reku można podłączyć pod odwierty!

Pyxis
27-09-2012, 12:38
Ale reku można podłączyć pod odwierty!

Ale musi miec odpowiedni zapas mocy na DZ.
Moze GWC wyjdzie taniej?

Liwko
27-09-2012, 12:43
Ale musi miec odpowiedni zapas mocy na DZ.
Moze GWC wyjdzie taniej?


Ile? 5m więcej odwiertu? Do rozmrażania reku będzie potrzebował tej energii bardzo niewiele. Za to latem, hulaj dusza piekła nie ma a przy okazji piękna regeneracja i wyśmienity COP na CWU.

Pyxis
27-09-2012, 12:54
Ile? 5m więcej odwiertu? Do rozmrażania reku będzie potrzebował tej energii bardzo niewiele. Za to latem, hulaj dusza piekła nie ma a przy okazji piękna regeneracja i wyśmienity COP na CWU.

To dziala w 2 strony. Jak malo energii zima potrzebuje na ogrzanie powietrza dolotowego, to malo jej bedzie potrzebowal na schlodzenie latem. Regeneracja DZ przy tym zreszta bedzie szczatkowa, wiec to raczej teoretyczna zaleta, ale zaleta.

Jesli dobrze rozumuje, to zeby podlaczenie odwiertow dzialalo jak GWC, to musialoby powiedzmy powietzre dolotowe ogrzac np z -15*C do ciut powyzej zera. Czy inaczej sie to realizuje?

Liwko
27-09-2012, 13:01
To dziala w 2 strony. Jak malo energii zima potrzebuje na ogrzanie powietrza dolotowego, to malo jej bedzie potrzebowal na schlodzenie latem. Regeneracja DZ przy tym zreszta bedzie szczatkowa, wiec to raczej teoretyczna zaleta, ale zaleta.

Jesli dobrze rozumuje, to zeby podlaczenie odwiertow dzialalo jak GWC, to musialoby powiedzmy powietzre dolotowe ogrzac np z -15*C do ciut powyzej zera. Czy inaczej sie to realizuje?

W moim przypadku reku przymarza poniżej -15 (przy lepszym może być jeszcze niżej) ale w tym momencie potrzeba bardzo niewiele energii by go odmrozić. Oczywiscie więcej będzie potrzebne przy -25 tylko ile takich dni zimą mamy? Spokojnie, od tego DZ nam się nie wychłodzi.
Latem natomiast możemy korzystać z DZ non stop.
Przy PC typowy GWC zimą i tak nie ma większego sensu.

Liwko
27-09-2012, 13:02
Jesli dobrze rozumuje, to zeby podlaczenie odwiertow dzialalo jak GWC, to musialoby powiedzmy powietzre dolotowe ogrzac np z -15*C do ciut powyzej zera. Czy inaczej sie to realizuje?

NIE! Wystarczy czasem o 1 stopień! Przecież działa rekuperator!

Monkeyman
27-09-2012, 13:03
Ale musi miec odpowiedni zapas mocy na DZ.
Moze GWC wyjdzie taniej?

No i minus dla mnie :-( O ile dobrze Was rozumiem, to reku mogę podłączyć pod odwierty i nie potrzebuję GWC, tak? Pytanie jaki zapas muszę mieć na tych odwiertach (tak orientacyjnie), bo wg wyceny GWC i odwierty(wszystkie 6) to dość zbliżony koszt.

Pyxis
27-09-2012, 13:06
Jesli to odmrazanie uruchamia sie tylko przy temp rzedu -15*C to faktycznie DZ krzywdy to nie zrobi, bo to bedzie moze z 10-15 nocy w typowa zime. DZ masz pewnie i tak dobrane z pewnym zapasem z tego co widze, wiec chyba dalo by sie obejsc ten GWC. IMHO.

Teraz sie dopatrzylem porownania kosztow odwiertow i GWC.
Powaznie rozwaz zrobienie wyceny u innego wykonawcy :-)

Liwko
27-09-2012, 13:07
No i minus dla mnie :-( O ile dobrze Was rozumiem, to reku mogę podłączyć pod odwierty i nie potrzebuję GWC, tak? Pytanie jaki zapas muszę mieć na tych odwiertach (tak orientacyjnie), bo wg wyceny GWC i odwierty(wszystkie 6) to dość zbliżony koszt.

5-10m spokojnie wystarczy. Jeżeli chata będzie w miarę zaizolowana to zrobił bym na twoim miejscu około 250m odwiertów bez GWC. To tak na oko nie znając chałupy.

Monkeyman
27-09-2012, 13:08
problem w tym, że to wszystko zostało już tu gdzieś powiedziane...
nie musisz być ekspertem od budownictwa, ale musisz chcieć czytać.
Polecam lekturę tego wątku od początku......nikt ci nie da gotowego rozwiązania na tacy....

Czytam, czytam i czytam...... Problem w tym, że ten jeden wątek to 1100 stron. A ogrzewanie i wentylacja to tylko mała część inwestycji. Przejść przez całość - dla mnie niemożliwe chyba :-( Staram sięmieć dość ogólny ogląd i liczę na pomoc życzliwych. NA podstawie swojej wiedzy wybrałem jakieś pierwsze rozwiązanie i zapytałem o opinię na jego temat. Dla tych, którzy się znają wydać opinię to 2-3 minuty, a i inni początkujący pewnie skorzystają.

Monkeyman
27-09-2012, 13:15
5-10m spokojnie wystarczy. Jeżeli chata będzie w miarę zaizolowana to zrobił bym na twoim miejscu około 250m odwiertów bez GWC. To tak na oko nie znając chałupy.

No dom ma być super zaizolowany. Chciałbym pasywny, ale nie wiem, czy z kasą się wyrobię. Niemniej jednak na izolacji oszczędności nie będzie. Zarówno od spodu, jak i po bokach i z góry.

Liwko
27-09-2012, 13:18
No dom ma być super zaizolowany. Chciałbym pasywny, ale nie wiem, czy z kasą się wyrobię. Niemniej jednak na izolacji oszczędności nie będzie. Zarówno od spodu, jak i po bokach i z góry.

Skoro tak to po co pompa 15kW:o

Znajdź na priva piwopijcę i pogadaj z nim. On do podobnego domu ma bodajże 7kW!

Pyxis
27-09-2012, 13:21
No wlasnie si tez zdziwilem ze taka moc PCi. Ja mam 230m2 i bez szalenstw z ocipleniem spokojnie powinna dac rade w taniej taryfie 12kW. Przynajmniej przy suszeniu domu dawala.
Jeszcze raz napisze: Popros innego wykonawce o oferte.

Liwko
27-09-2012, 13:26
Pyxis ma rację, szukaj poważnej!!! firmy.

Monkeyman
27-09-2012, 13:35
Pyxis ma rację, szukaj poważnej!!! firmy.

Tak też zrobię:yes:
Dziękuję za pomoc, przez tą godzinę nauczyłem się więcej niż przez kilka tygodni przeglądnia forum.

Liwko
27-09-2012, 13:38
Musisz znać zapotrzebowanie swojego domu na ciepło i rodziny na CWU. Wtedy łatwo dobrać moc źródła ciepła. Od tego też zależy ilość odwiertów do PC i rekuperatora. Później to już z górki;)

zieli
27-09-2012, 14:20
Z dwóch odwiertów bym (raczej) zrezygnował
Skoro będą odwierty to po co dodatkowe GWC?
czy jest gdzies na forum w jaki sposob to podłaczyc (działa)

Liwko
27-09-2012, 14:23
czy jest gdzies na forum w jaki sposob to podłaczyc (działa)

Ja też jeszcze nie mam podłączone (zawsze są ważniejsze sprawy:D), ale potrzebujesz chłodnicę lamelową, sterownik i pompkę.

Pyxis
27-09-2012, 14:25
Jeszcze zawor zwrotny, bo inczej pompa obiegowa Dz "przebije" pompke dodatkowa i bedzie Ci chodzilo to na krotkim obiegu.
Zakldam ze na wyjsciu z pompy na DZ masz juz zawor zwrotny, bo on tez bedzie potrzebny

zieli
27-09-2012, 14:36
zaciekawiło to mnie:yes:
chociaz nie przewiduje na razie rekuperatora tylko WM ale...

Liwko
27-09-2012, 14:41
chociaz nie przewiduje na razie rekuperatora tylko WM ale...

Będziesz miał kanały nawiewne, wywiewne, wentylatory nawiewne i wywiewne i jakiś sterownik?
Jeżeli tak to będzie ci tylko brakowało tylko wymiennika.

zieli
27-09-2012, 15:00
Będziesz miał kanały nawiewne, wywiewne, wentylatory nawiewne i wywiewne i jakiś sterownik?
Jeżeli tak to będzie ci tylko brakowało tylko wymiennika.
tak dokładnie
wymiennika tzn.chłodnicy lamelowej?
dlatego chciałem o tym poczytać zeby dowiedziec sie wiecej

Liwko
27-09-2012, 15:25
Nie. rekuperator składa się z obudowy, dwóch wentylatorów, sterownika (wentylatory i sterownik będziesz miał) i wymiennika (tego mieć nie będziesz)
Tobie nic nie będzie przymarzać (no chyba że wentylator nawiewny), to i nie ma sensu podłączać DZ. No chyba że zainwestujesz w reku, chłodnicę i kilka innych bajerów.

dekar
28-09-2012, 12:10
(...)
Znajdź na priva piwopijcę i pogadaj z nim. On do podobnego domu ma bodajże 7kW!
Z tego co widzę, to piwopijca ma bliźniaka więc zawsze będzie miał trochę mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, niż dla domu o podobnej wielkości ale stojącego samodzielnie.

Liwko
28-09-2012, 12:18
Z tego co widzę, to piwopijca ma bliźniaka więc zawsze będzie miał trochę mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, niż dla domu o podobnej wielkości ale stojącego samodzielnie.

Niby tak, ale to jest tylko jeden z wielu czynników. Region, osłonięcie od wiatrów, strony świata itd, itd. Jedna ściana to nie wszystko. W dodatku co się dzieje, jeśli sąsiad grzeje niższą temperaturą?

Pyxis
28-09-2012, 12:25
W dodatku co się dzieje, jeśli sąsiad grzeje niższą temperaturą?

Noa ale (raczej) zawsze ma cieplej i mniej wietrznie na tej scianie niz zimowa aura by bylo bez sasiada ;)

U mnie np. role takiego "bufora-sasiada" spelnia nieogrzewany garaz.

Liwko
28-09-2012, 12:30
Jasne, ale zawsze coś tam ciepełka wyciągnie. Powtarzam, jedna ściana to nie wszystko.

dekar
28-09-2012, 12:51
Jasne, ale zawsze coś tam ciepełka wyciągnie. Powtarzam, jedna ściana to nie wszystko.
W bloku miałem mieszkanie z jedną ścianą "współdzieloną", sąsiad vis a vis, dwie. Ja miałem zawsze dopłatę, on zwrot. Miał tą samą temperaturę wewnatrz co ja. Więc różnica jest, pewnie nie diametralna, ale nie bagatelizowałbym tego.

Pyxis
29-09-2012, 11:26
W bloku miałem mieszkanie [...]

Nie wiem jaki to blok, ale SM maja dosyc swobodny stosunek do ocieplenia swoich obiektow. W koncu to lokator placi za energie na ogrzewanie. Ja bym jednak nie porownywal tego tak bezposrednio.

Artur2_3
03-10-2012, 23:38
Witam
Czytam forum od jakiegoś czasu. Kupiłem działkę w Lubuskiem 50 km od Zielonej Góry , wody gruntowe 2,2 m (tak słyszałem od sąsiada) .Dom 147,6 m2 będę budował z ytong energo 36,5 cm jest to projekt http://www.extradom.pl/projekt-domu-retro-WRN1060 ( będę powiększał garaż ), wszędzie podłogówka . Waham się nad wyborem pompy ciepła pomiędzy ivt premiumline lub stiebel eltron WPC Cool . Czy orientuję się ktoś jak głębokie odwierty będą potrzebne, jakie odwierty najlepiej zrobić ( czy wystarczą płytkie do 50m , czy może dużo głębsze ) i jakiej mocy pompę ciepła będę potrzebował. Czy moglibyście coś doradzić bo jestem laikiem w tym temacie. Z góry dziękuję Artur

zieli
03-10-2012, 23:58
problem w tym, że to wszystko zostało już tu gdzieś powiedziane...
nie musisz być ekspertem od budownictwa, ale musisz chcieć czytać.
Polecam lekturę tego wątku od początku......nikt ci nie da gotowego rozwiązania na tacy....


Witam
Czytam forum od jakiegoś czasu. Kupiłem działkę w Lubuskiem 50 km od Zielonej Góry , wody gruntowe 2,2 m (tak słyszałem od sąsiada) .Dom 147,6 m2 będę budował z ytong energo 36,5 cm jest to projekt http://www.extradom.pl/projekt-domu-retro-WRN1060 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.extradom.pl%2F projekt-domu-retro-WRN1060) ( będę powiększał garaż ), wszędzie podłogówka . Waham się nad wyborem pompy ciepła pomiędzy ivt premiumline lub stiebel eltron WPC Cool . Czy orientuję się ktoś jak głębokie odwierty będą potrzebne, jakie odwierty najlepiej zrobić ( czy wystarczą płytkie do 50m , czy może dużo głębsze ) i jakiej mocy pompę ciepła będę potrzebował. Czy moglibyście coś doradzić bo jestem laikiem w tym temacie. Z góry dziękuję Artur

niestety będziesz musiał troszkę poczytać ;)
druga sprawa to musisz podać więcej szczegółów bo tak
to wróżenie z fusów:yes:

plusfoto
03-10-2012, 23:59
Odwierty są uzależnione od mocy pomp, a te można poznać po zrobieniu OZC. Jeśli chodzi o to czy jeden czy dwa głębsze lub kilka płytkich - to są zwolennicy zarówno jednych jak i drugich. Moim zdaniem kwestia gustu inwestora. Możesz też rozważyć, jeśli oczywiście działka pozwoli DZ poziome.

dekar
04-10-2012, 01:43
Nie wiem jaki to blok,(...)
Nieważne jaki. Ważne, że warunki były w obu mieszkaniach identyczne (ten sam materiał ścian, izolacje, to samo piętro itp.).

PiotrTok
04-10-2012, 09:07
trochę zmienię temat
jak jest u Was rozwiązane sterowanie rozdzielaczami? Jeżeli np są więcej niż dwa rozdzielacze do podłogówki to czy wszystkie startują w tym samym momencie? i druga sprawa jakie macie ustawione przepływy w pętlach (wg wskazań rotamterów)?
Ja mam 3 rozdzielacze i w każdym po 7 pętli do tego mam możliwość załączania każdego z rozdzielaczy z osobna. Trochę się ostatnio bawiłem ustawieniami przepływów i załączeniami rozdzielaczy i zauważyłem że przy uruchomieniu tylko jednego bardzo szybko rośnie mi temperatura powrotu CO do zadanej w ustawieniach pompy (co jest zrozumiałem mniej wody do podgrzania), konsekwencją jest częstsze załączenia sprężarki. Natomiast przy uruchominonych wszystkich trzech rozdzielaczach, pompa pracuje non stop do czasu osiągnięcia temperatury pomieszczenie zadanej na regulatorze pokojowym.
Różnica temperatury między zasileniem i powrotem przy załączonym 1 rozdzielaczu wynosi ok 15stopni (co wydaje się trochę sporo) natomiast przy załączonych trzech wynosi ok 6-8 stopni.
Tak się zastanawiam jakie ustawienia będą właściwsze czy oddzielne sterowanie każdym rozdzielaczem ze świadomością częstszych załączeń sprężarki i większej różnicy temp CO, czy odpalanie wszystkich jednocześnie a w konsekwencji mniej załączeń i mniejsza różnica temp w CO, Przy załączonych wszystkich temperaturę w pomieszczeniach mogę regulować poprzez zmniejszanie lub zwiększanie przepływów w pętlach.

nabial
04-10-2012, 09:41
no i własnie tak się robi - na pompie masz regulator pogodowy, a na pętlach elektrozawory sterowane z poszczególnych pomieszczeń do sterowania. Im więcej załączen sprężarki, tym wcześniej ją szlag trafi. A propos różnic temperatury zasilanie-powrót . Większa różnica powinna być teoretycznie przy zasilaniu wszystkich obwodów - wolniej krąży czynnik, większe wychłodzenie. Nie rozumiem za bardzo, co się z tymi temperaturami dzieje u Ciebie.

PiotrTok
04-10-2012, 10:21
właśnie też mnie trochę to zastanawiam. z tego co wiem to przy załączonym jednym rozdzielaczu pompka pracuje na 3 biegu, jeżeli dodatkowo załączy się kolejny to obie pompki pracują na 2 biegu natomiast 3 strefa (najdalej usytuowana ma na sztywno ustawioną prędkość pompki na 3. Myślę, że to kwestia ustawień przepływów w pętlach.
PS
w mojej pompie każdym rozdzielaczem steruje oddzielny regulator pokojowy, natomiast prędkość pompek obiegowych ustala sama pompa. PC nie obsługuje regulatora pogodowego natomiast w ustawieniach pompy wprowadzam maksymalną temperaturę powrotu z CO (PC Ecopol System 13KW)

Pyxis
04-10-2012, 10:33
Nieważne jaki. Ważne, że warunki były w obu mieszkaniach identyczne (ten sam materiał ścian, izolacje, to samo piętro itp.).

No wlasnie wazne, bo przy coraz lepszej izolacji tej sciany zewnetrznej, roznice asymptotycznie daza do zera.

Pyxis
04-10-2012, 10:53
właśnie też mnie trochę to zastanawiam.

Wydaj sie OK. Po prostu aby moc tej czesci podlogowki byla dostateczna do odebrania (stalej) mocy ktora generuje PCi, musi byc wieksza roznica temperatur (cieplejszy czynnik w rurkach - pisze o roxnicy posadzka-powietrze). Jak zalaczysz na calosc domu powierzchnia wymiany wzrasta. Moc "grzejnika" rowniez, bo ta zalezy zarowno od powierchni jak i od "delty". Jesli wieksza powierzchnia grzejnika, to ronica temperatur dla tej damej mocy moze byc nizsza.

BTW: Jaki "argumentujesz" u siebie zalaczanie tylko czesci podlogowki w dimu?

PiotrTok
04-10-2012, 11:32
BTW: Jaki "argumentujesz" u siebie zalaczanie tylko czesci podlogowki w dimu?
tak siłą rozpędu wyprowadziłem 3 punktu pomiaru i sterowania temperaturą (regulatory pokojowe) tak jak ilość rozdzielaczy. Załączanie całość w jednym momencie miałem zeszłej zimy kiedy jeszcze nie mieszkałem i teraz chciałem wprowadzić dodatkowy "bajer"(podział domu na sekcje) ale jak zwykle wygląda na to, że pierwsze rozwiązanie jest najlepsze.

Liwko
04-10-2012, 11:35
PC nie znosi bajerów, instalacja powinna być prosta jak budowa cepa;)

Pyxis
04-10-2012, 11:44
PCI najczesciej pracuje ze stala moca. To nie piec ze mu przymkniesz powietrze i paliwo i "zaoszczedzisz". Jak instalacja ma problemy z odbiorem energii ktora podaje jej pompa, to nastepuje swoista samoregulacja. Rosnie temperatura GZ, spada COP, w koncu zabezpieczenie wylacza okresowo sprezarke. Kazde z tych zjawisk daje "po kieszeni" i oszczednosci z tytulu wylaczenia czesci instalacji sa iluzoryczne. Sterowanie rozdzielaczem przez dlawienie przeplywu to tez przy PCi sredni pomysl (ale o tym juz bylo wczesniej).
Pootwieraj DZ na maksa na rozdzielaczach i jak np nie lubisz spac w temp 21 czy 22*C to sobie w sypialni zdlaw przeplyw. Jesli masz w lazienkach tez drabinki, to tez mozesz w celu zrownowazenia hydraulicznego instalacji zdlawic przeplyw do poziomu tego na petlach podlogowki. Ustawiasz to raz i nie zagladasz.

Pyxis
04-10-2012, 11:52
Jakiś wielki problem to nie jest, wręcz żaden :D

Jak widac u kolegi jest, bo mu pompe wylacza okresowo. :-)

Liwko
04-10-2012, 12:01
tp żadna filozofia - podłogówka na poddaszu załącza mi się częściej niż na parterze (większe straty ciepła) i automaczynie jak pracuje tylko góra, to jest większa delta i większe temperatury. Jakiś wielki problem to nie jest, wręcz żaden :D

no właśnie jest problem, bo załącz ci się częściej. Zdław nieco dół i będzie po problemie.

Pyxis
04-10-2012, 12:08
Liwko, adiqq ma grzana jeszcze chyba piwnice i garaz jesli pamietam, do tego niewiele mieszkalnej. Przy pompie 8kW jak jej zabierze 1/3 czy 1/4 GZ to "wielki problem nie jest, wrecz zaden", ale jesli kolega PiotrTok wylaczy 2/3 GZ to juz nie da sie przy takim zaburzeniu i pompie 13kW utrzymac rozsadnych parametrow. pracy.
Dlatego takie "regulacje" trzeba zawsze rozpatrywac indywidualnie. To co u jednego nie ma prawa dzialac u innego sie sprawdzi (przynajmniej w czesci).

Liwko
04-10-2012, 12:11
Liwko, adiqq ma grzana jeszcze chyba piwnice i garaz jesli pamietam, do tego niewiele mieszkalnej. Przy pompie 8kW jak jej zabierze 1/3 czy 1/4 GZ to "wielki problem nie jest, wrecz zaden", ale jesli kolega PiotrTok wylaczy 2/3 GZ to juz nie da sie przy takim zaburzeniu i pompie 13kW utrzymac rozsadnych parametrow. pracy.
Dlatego takie "regulacje" trzeba zawsze rozpatrywac indywidualnie. To co u jednego nie ma prawa dzialac u innego sie sprawdzi (przynajmniej w czesci).

ale jezeli ta góra jest normalnie użytkowana to gdzie sens częstszych załączeń PC? Szkoda sprężarki.

Pyxis
04-10-2012, 12:23
U mnie tez sensu by to nie mialo, ale moze ma na dole za cieplo jesli bedzie grzal calosc. Grzeje wiec tylko u gory. To kwestia gestosci polozenia rurek.

PiotrTok
04-10-2012, 13:12
To nie piec ze mu przymkniesz powietrze i paliwo i "zaoszczedzisz".
I tu trafiłeś w 10. Miało być prosto i bez obsługowo a człowiek sam sobie tworzy problemy i pytania.
Co tu dużo pisać wracam z ustawieniami do zeszłorocznego sezonu, w którym PC sprawdziła się bez zastrzeżeń.

portal
08-10-2012, 15:56
witam
mam niedowymiarowana podłogówkę i na 1 biegu obiegówki w pompie ecopower c9 telta to tylko 2, gdzieś czytałem że zdławienie rozdzielaczy jest jakimś rozwiązaniem żeby podnieść dt do 6-7.
co sądzicie?

Pyxis
08-10-2012, 16:01
Delta faktycznie wzrosnie, ale wzrosnie tez temperatura skraplacza (pewnie juz i tak wysoka). Spadnie COP.

portal
08-10-2012, 16:18
Delta faktycznie wzrosnie, ale wzrosnie tez temperatura skraplacza (pewnie juz i tak wysoka). Spadnie COP.

a czy cop wzrośnie jeżeli zmienie bieg obiegowki z 1 na 3? bo delta wyniesie wtedy jakies 0,5

mam też pętle różnej długości, czy mam wyregulować(zdławić krótsze) je tak żeby miały te same przepływy(mam przepływomierze na każdej pętli)?

Pyxis
08-10-2012, 16:26
COP zalezy od temperatury skraplacza w tym przypadku. Musisz poobserwowac, ale raczej bym tego nie robil.
Za to zrownowazenie hydrauliczne instalacji powinienes zrobic na pewno. To moze byc glowna przyczyna Twoich problemow :-)

Masz "zywy organizm" pod reka, wiec na nim poeksperymentuj.

Liwko
08-10-2012, 16:50
witam
mam niedowymiarowana podłogówkę i na 1 biegu obiegówki w pompie ecopower c9 telta to tylko 2, gdzieś czytałem że zdławienie rozdzielaczy jest jakimś rozwiązaniem żeby podnieść dt do 6-7.
co sądzicie?

Opisz ile masz metrów ogrzewania, ile pętli i jakiej długości. Napisz czy masz grzejniki.

clarnet
08-10-2012, 19:07
witam
mam niedowymiarowana podłogówkę i na 1 biegu obiegówki w pompie ecopower c9 telta to tylko 2, gdzieś czytałem że zdławienie rozdzielaczy jest jakimś rozwiązaniem żeby podnieść dt do 6-7.
co sądzicie?
A skąd ci taki pomysł do głowy przyszedł???
Niedowymiarowaną, czyli za małą, czyli za mało grzeje.
Dławienie czegokolwiek spowoduje, że jeszcze mniej będzie grzało.
A najprawdopodobniej ten brak odbioru ciepła spowodowany jest tym, że część pętli Ci nie pracuje bo jest zapowietrzona :), a woda goni w jakiejś spince

Liwko
08-10-2012, 19:33
Też podejrzewam, że to jakiś krótki obieg ma na to wpływ.

photos
08-10-2012, 20:11
tez tak miałem...widziałem tez rożne rzeczy np instalatorzy potrafili wziąć rozdzielacz z dodatkowym wyjściem i zamontować tam baypasik...może tu tez tak jest :)

wihajster
08-10-2012, 21:35
A podaj temperaturę na wyjściu z pompy ciepła, coś mi się wydaje że to raczej PC ma "szczątkową" moc grzewczą, może na skutek awarii??????
Różnica 2K na górnym źródle przy normalnie działającej takiej pompie ciepła wskazywałaby na wprost nieziemsko duży przepływ w podłogówce!
Nie do zaobserwowania przy standardowo stosowanych pompach obiegowych!
Podaj też temperatury na dolnym źródle podczas pracy.

portal
09-10-2012, 01:04
A podaj temperaturę na wyjściu z pompy ciepła, coś mi się wydaje że to raczej PC ma "szczątkową" moc grzewczą, może na skutek awarii??????
Różnica 2K na górnym źródle przy normalnie działającej takiej pompie ciepła wskazywałaby na wprost nieziemsko duży przepływ w podłogówce!
Nie do zaobserwowania przy standardowo stosowanych pompach obiegowych!
Podaj też temperatury na dolnym źródle podczas pracy.

dzieki za wszystkie odpowiedzi.

delta na dolnym źródle = 5 (temperatury ok 10/5) więc DZ chyba w porządku, co do PC to 300l CWU podgrzewa z 15 do 47(w "krótkim" czasie) zużywając jakieś 4(może 3) kwh co raczej pozwala sądzić że jej wydajność jest ok, jednak pompa dogrzewając wodę w zbiorniku CWU włącza się i wyłącza kilka razy ale to prawdopodobnie dlatego że jest 1 wężownica i potrzebuje czasu na odbiór ciepła z obiegu(co widać po temperatyrach we/wy cwu, pompa podnosi temperaturę w obiegu szybko). Co do GZ to mam po 1 grzejniku w łazieknach na osobnych pętlach i to może być problemem ale pamiętam że po ich zakręceniu delta się nie zmieniła (to jeszcze wymaga sprawdzenia)

wczoraj po kilkudniowej przerwie w grzaniu(wprowadzamy się za 2 tyg), przy pierwszym cyklu delta wynosiła właśnie 2, co przy niskiej temperaturze wylewki(sądzę że jakies 15/18c strzelam) wydało się niepokojące

jutro podam szczegóły co do długości/ilości pętli, to na pewno wiele wyjaśni.

dla przypomnienia: pompa ecopower c9, 600m poziomego kolektora i podłogówka 200m
pytanie dodatkowe: czy wie ktoś jak dostać się do menu instalatora?(frisko RX910 jaki jest uniwersalny kod?) bo planuję w przyszłości "namieszać" ze stopniominutami


zalecacie najpierw odpowietrzyć(co sądziłem zostało zrobione przez instalatora) ? tz. zostawić każdą pętlę na 1 min przy zakręconych pozostałych na najwyższym biegu obiegówki?(zakładam że takie ciśnienie nie zaszkodzi?) a później wyregulować/ujednolicić przepływy na każdej z nich? bo na razie wszystko jest rozkręcone na max.

maciejzi
09-10-2012, 02:20
Witam wszystkich! :-)

A czy ktoś się zastanawiał, czy można by wykorzystać wodę w wodociągu jako medium dolnego źródła?

Tzn. woda w sieci wodociągowej ma około 15 stopni zawsze, także zimą. Można by nią ogrzewać wymiennik ciepła i pompować z powrotem do sieci wodociągowej. Wody w niej jest sporo, więc obniżenie temperatury medium w wodociągu powinno być nieznaczne.

:-)

Jak sądzicie?

Liwko
09-10-2012, 08:08
pytanie dodatkowe: czy wie ktoś jak dostać się do menu instalatora?(frisko RX910 jaki jest uniwersalny kod?) bo planuję w przyszłości "namieszać" ze stopniominutami



Jaka data historyczna najbardziej wszystkim utkwiła w głowach?:D

jasiek71
09-10-2012, 08:23
Jaka data historyczna najbardziej wszystkim utkwiła w głowach?:D

1410 ??

Liwko
09-10-2012, 08:29
1410 ??

Bingo!!! Wygrał pan czapkę śliwek:D

jasiek71
09-10-2012, 08:34
Bingo!!! Wygrał pan czapkę śliwek:D

:wave::cool:

Liwko
09-10-2012, 08:46
no tak :D

vega1
09-10-2012, 09:39
Witam wszystkich! :-)

A czy ktoś się zastanawiał, czy można by wykorzystać wodę w wodociągu jako medium dolnego źródła?

Tzn. woda w sieci wodociągowej ma około 15 stopni zawsze, także zimą. Można by nią ogrzewać wymiennik ciepła i pompować z powrotem do sieci wodociągowej. Wody w niej jest sporo, więc obniżenie temperatury medium w wodociągu powinno być nieznaczne.

:-)

Jak sądzicie?
to przekręcik :D

Pyxis
09-10-2012, 10:37
Portal: Jak bys mial pozapowietrzana podlogowke, to na rotametrach bys to raczej zuwazyl.

Adiqq: Ja grzejniczki w lazienkach i garazu kryzowalem zaworem powrotnym do poziomu przeplywu takiego, jak na petlach podlogowki. Szkoda IMHO, zeby "para szla w gwizdek".

portal
09-10-2012, 22:28
witam ponownie
dzisiaj przetestowałem podgrzewanie CWU, w trochę ponad godzinę woda osiągnęła 47 z 15 przy zużyciu 3kwh, DZ 13/9, jakie to mniej więcej COP? czy to dobry wynik?

przepływomierze mają bardzo podobne wskazania przepływu(ok 2L/m). Próbowałem puszczać po kolei każdy obwód osobno ale chyba nic to nie dało(powietrze nie uchodziło przez odpowietrzniki na rozdzielaczach), na górze słyszałem przelewającą się wodę w rozdzielaczu co może znaczyć że jest zapowietrzony ale jak jeszcze mogę spróbować to odpowietrzyć? poluzować śrubę na pompie obiegówki??

teraz dt DZ na 3 biegu = 0,5 na 1 = 1,5
podłogówka ma ok 1000m rurek, pojemność 170dm3 pętle 60-100m, podłogówka 200m2
od tego można odjąć garaż 25m2 i 50m rurek bo teraz ten obwód jest zamknięty
podobno na każdy kw mocy pompy powinno być minimum 20litrów wody w obiegówce... prawie się na to minimum łapie.


Portal: Jak bys mial pozapowietrzana podlogowke, to na rotametrach bys to raczej zuwazyl.

masz na myśli to że rotametry pokazywałyby większe przepływy?

wihajster
09-10-2012, 22:52
DZ 13/9
To sugeruje że PC sprawna z dużym prawdopodobieństwem.
4K "zbiera" z DZ a tym samym gdzieś tę energię MUSI oddać i z pewnością oddaje.
Jeśli masz podłogówkę bezpośrednio zasilaną z pompy ciepła to praktycznie uzyskanie takiej Dt (=2K) przy takiej podłogówce jest nierealne. Teraz podejrzewam zły pomiar (walnięty czujnik, o ile to rezystancyjny, ewentualnie zły kontakt z rurą czujnika na wyjściu ze skraplacza). SPRAWDŹ DOKŁADNIE (może inny pomiar, nie przez sterownik PC) czy to na pewno jest tak mała Dt bo dla mnie wątpliwa sprawa ;)
Pytałem o temperaturę na wyjściu ze skraplacza, miałem na myśli podczas pracy na podłogówkę. Nieprecyzyjnie zapytałem...

Odpowietrzenie to najlepiej każdą pętlę świeżą wodą np. z sieci a drugi koniec "w kosmos". I tak po kolei.
Odpowietrzanie w układzie podczas pracy jest trudne, chyba że instalator umieścił (baaaardzo rzadki przypadek) odpowietrzniki w kawałkach rury o dużo większej średnicy niż przewody zasilające...

portal
09-10-2012, 22:59
Pytałem o temperaturę na wyjściu ze skraplacza, miałem na myśli podczas pracy na podłogówkę. Nieprecyzyjnie zapytałem...


pompa włącza się na 2-3 min i podnosi temperaturę zasilania do ok 30c, powrót ok 28c, po tym wyłącza się na kilka min, chyba minimalny czas postoju jest ustawiony na 6 min.
W czasie tych 6 min temp dosyć szybko spada do ok 23? strzelam bo nie jestem na miejscu.

Pyxis
09-10-2012, 23:02
masz na myśli to że rotametry pokazywałyby większe przepływy?

No raczej na zapowietrzonej petli nie bylo by przeplywu.

wihajster
09-10-2012, 23:07
Witam wszystkich! :-)
A czy ktoś się zastanawiał, czy można by wykorzystać wodę w wodociągu jako medium dolnego źródła?
Tzn. woda w sieci wodociągowej ma około 15 stopni zawsze, także zimą. Można by nią ogrzewać wymiennik ciepła i pompować z powrotem do sieci wodociągowej. Wody w niej jest sporo, więc obniżenie temperatury medium w wodociągu powinno być nieznaczne.
:-)
Jak sądzicie?
Można tak zrobić, trzeba sporo "popracować" aby uzyskać zezwolenia. Opłacalne dla duuużych mocy (dużych w porównaniu do domu jednorodzinnego).
Już o takim układzie w PL słyszałem, jakiś "rodzaj" czarnych w sutannach z wieloma guzikami w jakimś "klasztorze" czy cuś na ten kształt wprowadził to w życie ładnych kilka lat temu.

Tak jak piszesz, schłodzenie wody wydaje się bardzo małe a wręcz pomijalne, jednakże wątpliwy jak dla mnie jest efekt ekologiczny takiego przedsięwzięcia i ekonomiczny w skali makro tym bardziej. DLACZEGO? Ano dlatego, że te xxxkW mocy pozyskują czarni za darmochę, ale reszta "gawiedzi" czyli cała reszta odbiorców indywidualnych jest ZMUSZONA bez zapytania o zgodę grzać wodę chłodniejszą o te symboliczne 0,5K na herbatkę w czajniku elektrycznym z COP=1
Całą ekonomię w skali globalnej oraz ekologię DIABLI WZIĘLI - ciekawie to tutaj pasuje ;) :D

Liwko
09-10-2012, 23:10
:D No racja

wihajster
09-10-2012, 23:12
pompa włącza się na 2-3 min i podnosi temperaturę zasilania do ok 30c, powrót ok 28c, po tym wyłącza się na kilka min, chyba minimalny czas postoju jest ustawiony na 6 min.
W czasie tych 6 min temp dosyć szybko spada do ok 23? strzelam bo nie jestem na miejscu.
Tak nie powinna działać. Zmień ustawienia, jak sam nie poradzisz sobie to poproś instalatora.
Tym bardziej przy podłogówce praca powinna być baaaardzo długa i długi postój, ale w różnych pompach różnie to się udaje.

Przez 2 minuty obieg chłodniczy może nie zdążyć się ustabilizować stąd przypuszczalnie mała DT??????

..a te minimalne 20l/1kW dotyczą instalacji grzejnikowej, podłogówka rządzi się innymi prawami.

Liwko
09-10-2012, 23:15
Ale po 2-3 minutach powrót 28 stopni? Musi być coś skopane w GZ

portal
09-10-2012, 23:19
Tak nie powinna działać. Zmień ustawienia, jak sam nie poradzisz sobie to poproś instalatora.
Tym bardziej przy podłogówce praca powinna być baaaardzo długa i długi postój, ale w różnych pompach różnie to się udaje.


na jakie ustawienia mam zmienic? dzięki liwko mam kod dostępu do menu instalatora
Jak mogę ustawić dłuższa cykle pracy jeżeli pompa osiąga zadaną temperaturę w miarę szybko?


Przez 2 minuty obieg chłodniczy może nie zdążyć się ustabilizować stąd przypuszczalnie mała DT??????


zauważyłem że po kilku dniach cykle się wydłużają, ale delta się nie zmienia
sporo testowania przede mną


..a te minimalne 20l/1kW dotyczą instalacji grzejnikowej, podłogówka rządzi się innymi prawami.

hm.. czyli... na grzejnikowe przy mojej pompie potrzebowałbym 180l a moja podłogówka ma pojemność 170l... czyli za mało??? może dlatego taka mała dt?

wihajster
09-10-2012, 23:25
Tej pompy i tego sterownika nie znam - bawię się "po mojemu" i robię sterowanie nieco inaczej niż większość wielkiej branży pompowej. Więc w tym nie pomogę, ale masz instalatora, jakiś serwis choćby na telefon więc z pewnością pomogą!! Jutro atakuj i przedstaw problem, śmiało.

Jeżeli na dłuższym cyklu delta bez zmian to jak pisałem wcześniej - podejrzewam teraz zły pomiar, może rzeczywista delta jest większa!

Ilością wody w instalacji przy podłogówce się nie przejmuj - tutaj to bez znaczenia! Czyli OK!

portal
09-10-2012, 23:29
Ale po 2-3 minutach powrót 28 stopni? Musi być coś skopane w GZ

no tak, 3 min działania pompy i powrót GZ ok 28c, w sumie temperatura powrotu podnosi się prawie tak szybko jak temperatura zasilania przy grzaniu CWU

Liwko
09-10-2012, 23:34
no tak, 3 min działania pompy i powrót GZ ok 28c, w sumie temperatura powrotu podnosi się prawie tak szybko jak temperatura zasilania przy grzaniu CWU

sprawdź temperatury(najlepiej pirometrem) na rozdzielaczu, na poszczególnych pętlach. Nawet ręką powinieneś poczuć znaczną różnicę między zasilaniem a powrotem. Musi zbyt szybko wracać ta ciepła woda.

portal
09-10-2012, 23:35
Tej pompy i tego sterownika nie znam - bawię się "po mojemu" i robię sterowanie nieco inaczej niż większość wielkiej branży pompowej. Więc w tym nie pomogę, ale masz instalatora, jakiś serwis choćby na telefon więc z pewnością pomogą!! Jutro atakuj i przedstaw problem, śmiało.


tylko poczekam z telefonem do momentu właściwego uruchomienia pompy po przeprowadzce, możę coś się unormuje.
pamiętam że zwracałem jakiś czas temu instalatorowi uwagę na tą deltę, powiedział że wszystko jest ok...:sick: mam się upierać że nie jest?

portal
09-10-2012, 23:37
sprawdź temperatury(najlepiej pirometrem) na rozdzielaczu, na poszczególnych pętlach. Nawet ręką powinieneś poczuć znaczną różnicę między zasilaniem a powrotem. Musi zbyt szybko wracać ta ciepła woda.


tak zrobię, mam jakiś chiński pirometr z allegro.

wihajster
09-10-2012, 23:45
Pirometr nie jest do tego dobry, a chiński to już lepiej nie mówić.
Przypuszczam że nie będzie żadnej powtarzalności wyników pomiaru tego samego miejsca :(

portal
09-10-2012, 23:48
prawdopodobnie ale warto spróbować
mam coś takiego: http://allegro.pl/termometr-bezdotykowy-laserowy-pirometr-480-stopni-i2685093936.html

Pyxis
09-10-2012, 23:52
Pirometry (takie do 1,5 tys PLN) maja dokladnosc pomiaru +-2*C :-)

wihajster
10-10-2012, 00:05
Mam pirometr za ~900PLN i jestem mocno niezadowolony z tego co oferuje.
A jak chcę coś przyzwoicie (na miarę potrzeb oczywiście) zmierzyć to czujka na kablu+pasta termoprzewodząca+izolacja wokół czujnika na opaski!!!

Pyxis
10-10-2012, 00:08
No bo te przyrzady to sa swietne w uzyciu tam, gdzie nie mozna dokonac pomiaru bezposredniego. Sam fakt mozliwosci pomiaru z nawiazka rekompensuje jego niedokladnosc.

maciejzi
10-10-2012, 02:36
A jakby zakopać w ziemi z 10-20 takich baniaków 1000litrowych i napełnić wodą, a następnie włożyć do nich wężownicę?

Tu taki przykładowy:
http://allegro.pl/zbiornik-beczka-beczki-szambo-1000l-100zl-i2702139630.html

Takie małe jeziorko podziemne :-) Podejrzewam że woda w nich zawarta łatwo wymieniałaby ciepło z otaczającym gruntem. Jaką pojemność musiałyby mieć zbiorniki, żeby uzyskać np. 8 - 10kW ciepła w domu? Da się to obliczyć?


Maciej

Pyxis
10-10-2012, 09:08
Da sie. Z jkims tam przyblizeniem.
Moja 12kW PCI 12 tys litrow wody z 14 do 0*C dala by rade schlodzic w ciagu niecalych 14h pracy z COP=4

Powierzchnia wymiany takich zbiornikow to 6*12= 72 [m2]. Kolektor z rury PE32 dla 800m ma powierzchnie wymiany okolo 80 [m2]. Parametry wydaja sie podobne, ale nad tymi zbiornikami bedziesz mial powiedzmy 120m2 gruntu (optymistycznie) a nad takim z rury 600-700[m2] i tutaj chyba pomysl by upadl :-)

vega1
10-10-2012, 09:30
no raczej, bo co by to miało niby dać?

Liwko
10-10-2012, 10:30
Pirometr nie jest do tego dobry, a chiński to już lepiej nie mówić.
Przypuszczam że nie będzie żadnej powtarzalności wyników pomiaru tego samego miejsca :(

Nie chodzi o precyzyjny pomiar, chodzi bardziej o to, jak podczas tych 2-3 minut zmieniają się temperatury na zasilaniu, a szczególnie na powrocie. Coś jest nie tak, bo daję sobie łepetynę przy samej ziemi uciąć, że na powrocie temperatura w tym czasie niemal nie drgnie. Po prostu nie ma szans na taką szybką reakcję.

Liwko
10-10-2012, 10:42
strasznie szafujesz swoimi członkami :D
wszystko zależy od konkretnego przypadku :P
wystarczy że włącze grzanie piwnica+garaż i temperatura na powrocie leci na łeb na szyję :P
przy samej ziemi powiadasz? :D

No i ok, to będzie tylko znaczyć, że całość nie pracuje a tylko jakaś niewielka część. I o to chodzi;)

Liwko
10-10-2012, 11:02
nie rozumiesz....całość to jest parter+poddasze
piwnica+garaż to BONUS - włączany sporadycznie....:P

Czy u ciebie, w 2-3 minuty po załączeniu jest już ustabilizowany powrót na wysokim poziomie??? Nie sądzę...

Liwko
10-10-2012, 11:35
drgnie
będzie szybka reakcja
chodzi mi o to, że za bardzo uogólniasz.....:P

Poczekajmy na pomiary i wyciągniemy wnioski;)

dekar
10-10-2012, 11:54
pompa włącza się na 2-3 min i podnosi temperaturę zasilania do ok 30c, powrót ok 28c, po tym wyłącza się na kilka min, chyba minimalny czas postoju jest ustawiony na 6 min.
W czasie tych 6 min temp dosyć szybko spada do ok 23? strzelam bo nie jestem na miejscu.
U mnie bardzo podobnie, z tego co widzę to ta sama pompa. Konsultowałem problem z instalatorem i producentem obaj nie widzieli problemu, poniżej wyjaśnienie producenta (cytat):
Pompa mierzy Tco i na podstawie tego parametru sterownik załącza bub wyłącza PC. Ilość cykli sprężarki (żywotność) wł/wył jaką określają producenci tzn. Copeland lub Sanyo to 250000. Jeżeli pompa wykonuje przeciętnie 3 cykle na godzinę daje to na sezon grzewczy ok. 13000 cykli czyli żywotność ok. 20lat. Oczywiście pompa w czasie dużych mrozów wykonuje znacznie dłuższe cykle pracy i wtedy częstość wł/wył spada.Znaczne wydłużenie cykli pracy niesie ze sobą negatywne skutki w postaci spadku COP przez znaczne chwilowe obniżenie temperatury DZ i wzrost chwilowy temperatury GZ. Wydłużenie cykli może Pan osiągnąć przekładając czujnik Tco z rurki "wyjście CO" na rurkę "powrót CO". Należy jednak pamiętać aby obniżyć wówczas temperatury Teko i Tkmf o ok. 5-6 stopni. do poziomu 15 -16 stopni C.
Nie skorzystałem z sugestii przełączenia czujników, jedynie za radą Liwko zwiększyłem różnicę między temp. komf i ekon., trochę pomogło, pompa załącza się rzadziej i pracuje dłużej, chociaż zdarzają się sytuacje kiedy pracuje tak jak opisałeś. Jak masz min "okres spoczynku" ustawiony na 6 minut to wydłuż go sobie do np. 20, nie zaszkodzi a ilość załączeń znacznie spadnie.

rwxw
10-10-2012, 12:15
tak zrobię, mam jakiś chiński pirometr z allegro.
Nie rób nic pirometrem. Weź po kolei wszystkie rury do ręki i po prostu pomacaj. Wszystkie powroty powinny mieć podobną temperaturę. Jeśli tak nie jest to rozpocznij regulację od zera:
Masz przepływomierze, więc sprawdź, czy wszystkie pętle mają jakiś przepływ. jeśli nie mają, to trzeba je odpowietrzyć. Możesz to zrobić tak:
1) zakręcasz wszystkie pętle,
2) odkręcasz jedną z nich
3) włączasz tylko obiegówkę (bez sprężarki pc) - w menu pc powinien być test obiegówki
4) czekasz aż przepchnie ona bańki powietrza, które uciekną gdzieś na odpowietrznikach
5) zakręcasz tą pętlę
6) wracasz do pktu 2 odkręcając inną
Po takim zabiegu wszystkie pętle powinny być drożne, jeśli nie są, to zastosuj metodę z podłaczeniem pętli do kranu, a drugiego końca w kosmos.
Teraz regulacja:
1) odkręć wszystkie pętle na max,
2) włącz pc2
3) poczekaj aż popracuje na początku parę minut, później dłużej np. pół godziny lub godzinę, pod koniec regulacji dwie, trzy
4) te pętle które mają wyższe temperatury na powrocie trochę przykręć (na początku możesz je zakręcić prawie całkiem)
5) te pętle które mają niższą temperaturę trochę odkręć (jeśli się jeszcze da)
6) przejdź do punktu 2, aż wszystkie pętle będą miały podobne temperatury na powrocie.
Jeśli jakaś pętla cały czas pozostaje zimna, to pewnie jest wciąż zapowietrzona lub za długa.

portal
10-10-2012, 20:52
Jak masz min "okres spoczynku" ustawiony na 6 minut to wydłuż go sobie do np. 20, nie zaszkodzi a ilość załączeń znacznie spadnie.

hm.. chyba spadnie trochę COP bo trzeba będzie zwiększyć temperaturę zasilania żeby utrzymać ten sam poziom temperatur w domu, ale chyba warto(?).

portal
10-10-2012, 20:54
nie aktualne

niedowiarek
10-10-2012, 21:29
no i w tym cały problem... dt nigdy nie przekroczyła 2 nawet na 1 biegu(pojemność obiegówki 160l)

niestety miałem dzisiaj wyjazd i nie miałem czasu żeby pobawić się pirometrem :)

Napisz jeszcze jakie miałeś w trakcie testów:
- temp. zewnętrzna
- temp. wnętrza
- krzywa grzewcza
- wsp. korekcji

Mam podobną pompę to spróbuję porownać z moimi nastawami

portal
10-10-2012, 23:04
no panowie... chyba jestem blisko... chociaż może skończyć się tylko na przypuszczeniach

rura zasilająca wychodząca ze sprężarki(czy czegoś koło niej.. to wymiennik ciepła?) ma na sobie czujnik, rozgałęzia się ona na dwie z których jedna prowadzi do pompy CWU a druga do pompy CO i UWAGA - na niej(a raczej za pompą CO) też jest czujnik czyli 2 czujniki mierzą zasilanie(?) a na powrocie z CO nie ma żadnego czujnika, pojawia się jednak jedno ale..
Jeżeli czujnik temperatury zostałby przełożony na rurę powrotu to przy grzaniu cwu na sterowniku przy Tco widziałbym temperaturę wody powracającej z wężownicy zbiornika CWU(powrót CWU i CO jest jeden). Chyba że czujnik zostałby wyprowadzony poza pompę i przymocowany do powrotu samego CO.

teraz moje pytanie, czy pompa wyłącza się po osiągnięciu zamierzonej temp powrotu czy zasilania?

a doszedłem do tego tak: sprawdziłem na rozdzielaczach temperatury ręką(;)), na zasilaniu wszystkie były cieple(ok 30c), a na powrocie wszystkie chłodne(ok 20c), tym tropem doszedłem do pompy i trzymając rękę na zasilaniu CO zauważyłem że od razu po wyłączeniu sprężarki temperatura drastycznie spadała(powrót nie zmienił temperatury podczas pracy pompy). Zrobiłem też test z biegami obiegówki CO, na 1 biegu chodziła 1 min, na 3, 2 min do zadanej temperatury.

może coś przeoczyłem lub źle rozumiem?
jeżeli jednak dobrze to liwko nie straci dzisiaj żadnej kończyny :)

dzieki wihajster, rwxw, liwko i wszystkim którzy pomogli :)

chyba że nie mam racji:D.

niedowiarek
11-10-2012, 11:08
no panowie... chyba jestem blisko... chociaż może skończyć się tylko na przypuszczeniach

rura zasilająca wychodząca ze sprężarki(czy czegoś koło niej.. to wymiennik ciepła?) ma na sobie czujnik, rozgałęzia się ona na dwie z których jedna prowadzi do pompy CWU a druga do pompy CO i UWAGA - na niej(a raczej za pompą CO) też jest czujnik czyli 2 czujniki mierzą zasilanie(?) a na powrocie z CO nie ma żadnego czujnika

Dokładnie tak jak napisałeś. Masz to nawet w instrukcji do sterownika, jak na załączonym obrazku: 141418



teraz moje pytanie, czy pompa wyłącza się po osiągnięciu zamierzonej temp powrotu czy zasilania?


Pompa wyłącza się po osiągnięciu temperatury zadanej Tco. Jak czujnik zostawisz na zasilaniu - to po osiągnięciu temperatury zasilania, która jest prawie identyczna jak temperatura TpcWy tj. na czujniku przy wyjściu z wymiennika gz. Jak przełożysz czujnik na powrót, to pompa wyłączy się po osiągnięciu tej temperatury na powrocie. W czasie grzania cwu będziesz miał wtedy odczyt Tco równy powrotowi wody grzewczej z wężownicy zasobnika cwu, ale sterownik nie uwzględnia tej temperatury w algorytmie sterowania temp. ciepłej wody. Po osiągnięciu temp. zadanej w zasobniku grzanie ciepłej wody zostanie przerwane. W czasie grzania c.o. znowu jest brana temp. Tco z powrotu do pompy. TwyPc jest badana przez sterownik niezależnie m.in. po to, żeby zabezpieczyć PCi przed przekroczeniem temperatury granicznej na wyjściu z pompy (TmaxPc).

Jak za bardzo nagmatwałem to pytaj ;).

Napisz jak odczytałeś dt i czy masz czujnik temperatury wewnętrznej.

plusfoto
11-10-2012, 11:32
To w końcu ten czujnik prawidłowo ma być na WYJŚCIU czy POWROCIE ? Bo w/g schematu jest dobrze.

niedowiarek
11-10-2012, 11:53
Schemat, który dałem jest od regulatora RX910 firmy Frisko. Te regulatory są stosowane w pompach Ecopower. Algorytm sterowania jest dla układu jak na schemacie, ale jak ktoś koniecznie chce oszukać regulator, bo ma ku temu powody to czemu nie? Byleby to robić świadomie...

Dasz czujnik Tco na powrocie, to regulujesz temperaturę powrotu. Masz teoretycznie większą inercję układu, a dla osiągnięcia tej samej temperatury w pomieszczeniach zadajesz niższą Tco (bo na powrocie). Ja jestem zwolennikiem sterowania od czujnika Twew, zwłaszcza, że na alledrogo taki czujnik za kilka złociszy.

Pyxis
11-10-2012, 11:57
Ale przy streowaniu Twew chyba dodatkowo jeszcze zwiekszasz inercje ukladu.
Podlogowka po wylaczeniu PCi jeszcze "jakis" czas ogrzewa dom.

niedowiarek
11-10-2012, 12:39
To już trochę szerszy temat. W RX910 można ustawić zadaną temp. wewn., ale jednocześnie w nastawach musisz podać kilka innych parametrów: wybrać krzywą grzewczą, zadać max temp. co i max. temp. wyjścia PCi. Dodatkowo czasy min. i max. pracy, postoju, wsp. korekcji itd.

To wszystko komplikuje opanowanie sterownika, ale daje możliwość takich nastaw, jakie będą optymalne dla konkretnej chałupy. Ja bym jeszcze dowalił kilka możliwości, a inny pewnie wolałby MENU w postaci:
- Ciepło
- Oszczędnie
- Wyłącz

Podstawa: przeczytać kilka razy instrukcję sterownika, a potem pytać, dyskutować, a przede wszystkim pisać na forum i wymieniać doświadczenia. U mnie jest tak: Chcę mieć mało załączeń sprężarki na dobę, mam ogrzewanie o mniejszej akumulacyjności niż podłogówka i mam prąd dwutaryfowy. Nastawy zrobiłem takie, żeby mi odpowiadały tzn. Wysoka krzywa grzewcza, temp. zadana w tanim prądzie znacznie wyższa niz w drogim, regulacja od temp. wewnętrznej. A żeby nie przesadzić z temp. c.o. do dałem ograniczenie TmaxCO.

bonetka
13-10-2012, 10:40
Witam Wszystkich cieplutko :)

hm ..mam problem ...( IVT 9 KW )
w trybie grzania co ( jak grzeje co . ) wzrasta szybko temp. cwu , GT8 i GT9 też i PCi wyłącza się w trybie awaryjnym bo jest przekroczona temp. powrotu ...
Filtr jest wyczyszczony , zawory w podłogówce i na grzejnikach są otwarte na max ....
co się dzieje ?
zawór trójdrogowy się popsuł ??? bo nie przełącza ..
może się tylko zablokował ?
( mam włoski bo one wtedy 6 lat temu były montowane , taki w kolorze niebieskim ( mut meccanica tovo, MR SP ST CR M3 , art nr. 7. 013.00570 )
jakie montują teraz ? ( producent ) coś słyszałam o zielonym
a jak nie zawór to co ?

co mogę zrobić sama żeby sprawdzić czy to rzeczywiście zawór ?
nie lubię takich sytuacji jak muszę liczyć na fachowca i nie umiem poradzić sobie sama ew. nie wiem konkretnie czy to napewno ta bolączka a nie inna ...
( rzadko mam szczęscie do fachowców ,, przykład : trzeba było zamontować inaczej kontraktron w drzwiach balkonowych bo była zmiana sposobu otwierania i inne okucie ...i cooo? położenie kontraktronu zmienione , zapłacone, niby sprawdzone więc ok ... przy włączeniu czuwania na następny dzień okazuje się ze połowa czujek nie działa :(
i takie " kwiatki " ja mam często jesli chodzi o fachowców wiec zrozumiałe jest że trafienie na właściwego w sensie umiejętności to dla mnie jak 6 w totka i o to chodzi !
moi panowie co robili PCi są daleko i przyjeżdzanie jest kłopotliwe , są jacyś nowi blisko a wiadomo czy znają się na robocie ? ( wywalić około 1000 zł na nowy zawór + dojazd + robocizna a okaże sie że to nie to , byłoby kłopotliwe ..ale trzeba spróbować i zaufać ) ...

Koledzy bardzo proszę o jakieś sugestie w tym temacie ....

żartując , IVT Gdańsk organizuje kurs a może tak się zapisać ?:))) byłobym jedną kobietą ale za to mogłabym sobie zreperować sama i wiedziałabym co i jak i dlaczego !
trochę daleko ale w zimie gdzieś w W-wie spokojnie z ciekawosci można byłoby pochodzić sobie ( bardzo chętnie ) pożytek byłby olbrzymi. Zamiast na np. historię sztuki na PCi , nie mam oporów że to raczej męska domena :) .

Pyxis
13-10-2012, 10:49
Jako zes kobietka, to proponuje droge prosta - macanko. ;-)

Jesli mozesz sie dostac do zasilania CO i CWU to sprawdz po prostu reka czy przy wlaczeniu CO nie zagrzewa sie od razu wyjscie czynnika kierowane do CWU. Jak sie potwierdzi to co pokazuja czujniki, to znaczy, ze automatyka siadla.

rwxw
13-10-2012, 12:07
co mogę zrobić sama żeby sprawdzić czy to rzeczywiście zawór ?
Macanko lub termometry na rurkach to chyba pierwsza sprawa, którą trzeba zrobić. Jakoś nie mogę znaleźć dokumentacji do niego, może masz jakiegoś linka ? Następnie można by się pokusić o pomiar napięcia sterującego na kabelkach zaworu (czy ono jest i jak długo). Jeśli się da zdjąć siłownik, lub jeśli jest jakiś znacznik stopnia otwarcia to można sprawdzić wizualnie, czy zawór się zamyka/nie/domyka czy co się z nim dzieje. Po zdjęciu siłownika można też zaworem spróbować poruszać ręcznie, żeby zobaczyć czy za ciężko nie chodzi i czy się nie zacina. Można też sprawdzić, czy sam siłownik się kręci, gdy nim steruje pc. Na koniec po odpięciu kabelków sterujących zaworem można spróbować ręczne go wysterować. Macanko na każdym etapie obowiązkowe ;-).

bonetka
13-10-2012, 14:27
Hejka ...:)
macam ...a własciwie to załozyłam termometr na rurkę chociaż i normalnie czuję ze jest ciepła

ale od początku
wstawałam do niej w nocy 3 razy bo jak się wygenerował ten alarm po g.24 to nawet jak ciut ostygła woda i chciało grzać co. to znowu momentalnie cwu szło do góry ( mimo ze go nie grzało ) powrót co. szedł i zasilanie też i sytuacja się powtarzała i znowu był alarm ...
wiec włączyłam cyrkulację cwu aby ją ostudzić ,
rano niestety przy normalnych parametrach ..znowu to samo ...wiec stąd mój post .
Ponieważ nie lubie się poddawać ( przynajmniej nie tak szybko :)) zdjęłam obudowę , poruszałam tym szarym z boku takim suwaczkiem przy zaworze i mimo ze mam zegar zewnetrzny na tanie godziny to włączyłam PCi teraz ..
o dziwo ...jest ok !!! :)))
( zagrzało cwu a później co., ..było normalnie: GT8 rosło wolno , GT 9 też rosło wolno i cwu malało ( stygło ) i GT 1 rosło do temp. zadanej i grzejniki po raz pierwszy ( bo wczoraj tu przyjechałam ) były nareszcie ciepłe :)
Ale tak nie moze być ! ..raz dobrze a raz żle
co, nagle się nareperowało ?
i bedzie się ze mna bawić w kotka i myszkę ? muszę wiedziec co jest grane i dlaczego? czy to jednorazowe czy cos siada , nie mogę stąd pojechać i nie mieć na nią oka ..a ona takie cyrki wyprawiać będzie , teraz to pół biedy ale w zimie !
( dom wyziębiony )

na rurkę co. przy wyjsciu przy zaworze załozyłam term. przylgowy ..temp rosła normalnie i było normalnie ze górna rurka była ciepła ( nad zaworem trójdrogowym ) a dolna juz nie tak gorąca
bo w nocy to dolna była bardzo gorąca ..( cały czas działa też pompa obiegowa co. w IVT ( ta po lewej stronie w nadbudowie nad PCi ) i ją słychać bo też myślałam że nie tłoczy , brałam na róźne biegi żeby sprawdzic czy działa bo mysłam ze może tu jest przyczyna ze się zablokowała czy co i dlatego nie puszcza dalej ...ale ona jest ok ! )
tu są zdjęcia :
https://picasaweb.google.com/bonetka/IVT9KW?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMvC0pejx8eRaQ&feat=directlink
( dawno nie wchodziłam na tę pocztę )

Będą ją obserwować, ( właczyłam ja jak na jedna taryfę ) do poniedziałku myslę że się wyjasni
Albo powtórzy się sytuacja albo nie ..jesli nie to co jej było ????
hm ..czasami dni tygodnia są po szwedzku mimo ze jest wpisany język polski i cała reszta jest po polsku , "to " samo się jakos się robi też nie wiadomo dlaczego .( raz jest po polsku a raz nie )

Bardzo dziekuję Kolegom , zawsze można na Kogoś liczyć. Od początku gdy uczylismy się kilka lat temu chciałam aby każdy z kłopotem znalazł tu pomoc i tak jest .
Teraz interesuję się inną tematyką ale jak widać PCi nie da o sobie zapomnieć:p

Pyxis
13-10-2012, 18:56
W takim zaworze sa elementy machaniczne. Zawsze sie cos moze zaciac. Jak sie znowu powtorzy taka sytuacja i po pogmeraniu przy zaworku wroci do normy - lepiej go wymienic. Jesli bedzie OK, to bedzie OK ;-)

bonetka
14-10-2012, 10:34
Dzień dobry

niestety , chyba się blokuje co jakiś czas jesli to rzeczywiscie zawór trójdrogowy bo gdyby np. brak odbioru ciepła to byłoby to cały czas a tutaj raz cykl jest ok od poczatku do końca a raz nie w sensie ze jest za wysoka temp. powrotu i zasilania i generuje alarm GT 8 lub GT 8/ GT9
w nocy i nad ranem znowu były alarmy
i robi się " to " jak jest grzane co. czy dokładniej bo przecież czasami co. jest grzane tuż po cwu jak zaczęło grzać co. bo dotąd było grzane samo cwu
( tzn jak weszłam w alarmy to powtarza się taka sytuacja naprzemiennie ( GT 8 lub GT8/GT 9 ) od 9.09 ale nie zauwazyłam bo mnie tu nie było , dopiero teraz jak alarm zobaczyłam na własne oczy zainteresowałam się tematem )
gdyby zawór był popsuty ( ustaliby się w jednej pozycji i nie przełączał ) to za kazdym razem byłoby żle a tak nie jest
Alarm wystapił w sumie 12 razy .
Nic innego nie przychodzi mi do głowy .
Będę musiała wezwać magika :) .( mam nadzieję że dobrego ..bo do magików nie mam szczęscia :bash: )

Wszystkim życzę dobrego dnia i żeby z PCi nie było żadnych kłopotów

Liwko
15-10-2012, 15:10
Może ktoś szuka używki
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208407-Pompa-Ciep%C5%82a-Sprzedam
Da rady ją tanio przerobić na solanka/woda?

plusfoto
15-10-2012, 15:27
Gdyby nie to że W/W to byłby ciekawy temat.

vega1
15-10-2012, 18:25
a co za różnica? Wpinasz glikol zamiast wody i ogień. Myle się?

wihajster
15-10-2012, 21:41
a co za różnica? Wpinasz glikol zamiast wody i ogień. Myle się?
Różnica żadna. Do zmiany tylko parametry zabezpieczeń bo temp. glikolu będą niższe niż na wodzie.

Yesko
07-11-2012, 21:14
Czy ma ktoś w podłożu, przy odwiertach pionowych, suchy łupek, ewentualnie z niewielką ilością wody?
Jaka, u Was, jest przy tym długość odwiertów i powierzchnia do ogrzania?
Pytam bo u mnie jest 3x90m (trochę wody od 75m) a powierzchnia do ogrzania około 200m2 (w tym podwójny garaż). Z obliczeń wychodzi, że powinno być ok ale może ktoś coś podobnego już ma u siebie i może się podzielić wnioskami. Oczywiście wiem, że odwierty nawet obok siebie mogą być różne ale chodzi mi o zgrubne porównanie, opinię doświadczonych?
Nie mam jeszcze kotłowni.

tomirat
10-11-2012, 10:21
Witm,
mam pilną kwestię zagadnień z instalacją pompy ciepła i zwracam się z prośbą fachowej pomocy:

1. Jakiej mocy wybrać pompę ciepła- pompa gruntowa solanka-woda z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.
2. Jakiej długości dobrać do danej pompy dolne źródło (odwierty). Grunt prawdopodobnie piaski wilgotne.
3. Czy podłogówkę pod pompę ciepła układa się w innych odległościach?

Info:
Ogrzewanie całościowo podłogowe + w łazienkach grzejnik-drabinka podpięta pod podłogówkę.

Budynek wykonany z solbetu 24, ocieplenie ścian- styro. 15 cm, ocieplenie poddasza- wełna 25 cm, okna 3-szybowe, ocieplenie podłogi 15 cm, rejon-II strefa klimatyczna.
Powierzchnia grzana wymierzona po podłodze 160m2, podłogówki 140m2, c.w.u przy założeniu 4 osób zamieszkujących.

chcialbympompe
10-11-2012, 10:28
1. Jakiej mocy...
2. Jakiej długości dobrać...
3. Czy podłogówkę...
Zacznij od wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Bez tego można tylko wróżyć albo zaproponować ferrari dla kogoś komu wystarczy rower.

zieli
10-11-2012, 10:37
Witm,
mam pilną kwestię zagadnień z instalacją pompy ciepła i zwracam się z prośbą fachowej pomocy:

1. Jakiej mocy wybrać pompę ciepła- pompa gruntowa solanka-woda z wbudowanym zbiornikiem c.w.u.
2. Jakiej długości dobrać do danej pompy dolne źródło (odwierty). Grunt prawdopodobnie piaski wilgotne.
3. Czy podłogówkę pod pompę ciepła układa się w innych odległościach?

Info:
Ogrzewanie całościowo podłogowe + w łazienkach grzejnik-drabinka podpięta pod podłogówkę.

Budynek wykonany z solbetu 24, ocieplenie ścian- styro. 15 cm, ocieplenie poddasza- wełna 25 cm, okna 3-szybowe, ocieplenie podłogi 15 cm, rejon-II strefa klimatyczna.
Powierzchnia grzana wymierzona po podłodze 160m2, podłogówki 140m2, c.w.u przy założeniu 4 osób zamieszkujących.

1 najlepiej wykonać ozc i na tej podstawie dobrać moc pompy
2 instalator powinien to wiedzieć
kiedyś wyczytałem "Z 1 m odwiertu można uzyskiwać 30-70 W mocy cieplnej"
3 najczęściej tak jak mam co 10cm plus zagęszczone przy dużej suwance i wiatrołapie

info;
nie łącz drabinki z podłogówka drabinka powinna być na osobnej pętli

Liwko
10-11-2012, 10:56
nie łącz drabinki z podłogówka drabinka powinna być na osobnej pętli

Eee, nie koniecznie.

Sławek...
10-11-2012, 11:14
a jak wy układacie te rurki gęściej niż co 10 cm?
(już nie będę pytał po co... ;) )

jan1958
10-11-2012, 11:20
Witam wszystkich! Jestem nowymna tym forum, więc na pocżatek trochę o sobie: będę budował na wiosnę 2013 r., okolice Jeleniej Góry. Działka płaska, prostokątna, dobrze nasłoneczniona, 1100 m2. Dom projekt Amazonka z Dobrych Domów. Grunt piaszczysto-gliniasty. Nie znam poziomu wód gruntowych, bo jescze nikt nie ropoczął budowy wokół mnie. Dom będzie bardzo dobrze zaizolowany: od zewnątrz dobry styropian (20 cm), od wewnątrz poddasze uzytkowe ocieplone pianką. Wentylacji mechanicznej raczej nie bedzie. Ogrzewanie pompą ciepła i tu : nie znam jeszcze jakiej mocy, ale dolne źródło kolektor poziomy (nie wiem czy spiralny czy "normalnie" położony - piszę normalny bo nie wiem jak to nazwać), rozważam pompę IDM Terra SW i zbiornikiem CWU Hygienik, w całym domu ogrzewanie podłogowe. Będzie kominek z DGP. Proszę o porady i sugestie. Pozdrawiam

tomirat
10-11-2012, 11:34
Dzięki serdeczne za odzew do moich pytań.
Tak jak napisał adiqq -" na palcach jednej ręki policzę tych instalatorów co robią OZC..." i do końca uważam że dokładnie tego się nie wyliczy, mamy tylko przybliżoną wartość.
Zaś samo wyliczenie przez instalatorów też może mieć wiele do życzenia tak jak sporządzone przez nich dobory mocy PC - budynek ten sam a oferty mam na 6, 7,8 i 9 kw. I bądź tu mądry która opcja prawidłowa.

Pyxis
10-11-2012, 15:04
Dzięki serdeczne za odzew do moich pytań.
Tak jak napisał adiqq -" na palcach jednej ręki policzę tych instalatorów co robią OZC..." i do końca uważam że dokładnie tego się nie wyliczy, mamy tylko przybliżoną wartość.
Zaś samo wyliczenie przez instalatorów też może mieć wiele do życzenia tak jak sporządzone przez nich dobory mocy PC - budynek ten sam a oferty mam na 6, 7,8 i 9 kw. I bądź tu mądry która opcja prawidłowa.

Mozna tez podpatrzec i podpytac co inni maja w podobnie docieplonych budynkach. Z PCi jest taki bol, ze jak zrobisz za malej mocy, to beda klopoty i wieksze koszta eksploatacji. Jak przewymiarujesz, to bedzie na pewno technicznie bez problemow, ale znowu kosztowo poplyniesz.
Na te Twoje otulone 140m2 spokojnie 7-8kW wystarczy nawet z opcja pracy w tylko tanim pradzie przez wiekszosc sezonu (a wiec z lekkim zapasem i raczej 8kW jesli duzo CWU zuzywacie) i bez uzywania grzalek (fuj!). DZ to 150-160mb odwiertu (zakladajac srednio psesymistyczne warunki gruntowe).
Podlogowke ja mam w lazienkach co 10cm, reszta co 15cm (tylko pod drzwiami na taras nieco gesciej) i jest OK. W domu cieplo a w lazienkach cieplej, ale bez sauny.

Tyle mozna powiedziec "na oko" o IMHO.

tomirat
10-11-2012, 16:16
Pyxis wielkie dzięki za pomoc. Pzdr.

Pyxis
10-11-2012, 16:59
Ja mam na swoj dom 12kW i pracuje w zasadzie tylko w taniej taryfie. Jak bym olal tani prad, to bym spokojnie oblecial taka 8kW u siebie, a ja mam prawie 100m2 wiecej do ogrzania.
Aaa , zakladam, ze dom o w miare standardowej bryle a nie minizameczek z czterema wiezyczkami :-)
Oszczednosci z tytulu WM to ledwie 20%, wiec nie wierz w magie jakis kolosalnych strat z tego powodu.

hydraulik_
10-11-2012, 17:06
Praxis ma rację w całej rozciągłości Układanie podłogówki w odstępach mniejszych niż 10 jest bez sensu.
Wystarczy przeliczyć podłogówkę dla 10 ,15 i 20 cm. np dla strumienia emitowanego ciepła na poziomie 50W/m2
dla rozstawu 1o cm temperatura wymagana to 31 C
dla rozstawu 15 cm temperatura wymagana to niecałe 32 C
dla rozstawu 20 cm temperatura wymagana to 32,5 C

Te 50 W /m2 to zazwyczaj maksymalna potrzebna .
Przy mniejszym strumieniu ciepła różnica temperatur jest jeszcze mniejsza.

malux20
10-11-2012, 17:14
a jak ja mam 25 wat i rozstaw 10cm ?

Pyxis
10-11-2012, 17:16
To oblecisz nizsza temperatura zasilania podlogowki.

malux20
10-11-2012, 17:19
podpytuje się z nadzieją że tak będzie
a zależy mi na niskiej temp bo kupiłem 15mm deskę na polowę domu

Pyxis
10-11-2012, 17:27
Nie mieszaj 2 roznych systemow walutowych :-)
To ze bedzie mniejsza temp zasilania ne oznacza, ze temperatura wylewki bedzie nizsza. Zebys zagrzal w domu do 22*C musisz miec temperature wylewki na poziomie 24*C przy plusowych i 25*-26*C przy mrozach. Nie zagrzejesz w domu do 22*C nagrzwajac wylewke do 20*C. To chyba jasne. :-)
Majac gesciej rurki zrobisz to po prstu woda o nizszej temperaturze, bo wiecej rurek w wylewce to grzejnik o wiekszej mocy. Jak bys mial rzadziej, to taki grzejnik ma mniejsza moc i musi pracowac na wiekszej delcie.

malux20
10-11-2012, 17:32
szkoda że jednak nie
20 daję 25:rolleyes:

hydraulik_
10-11-2012, 18:24
podpytuje się z nadzieją że tak będzie
a zależy mi na niskiej temp bo kupiłem 15mm deskę na polowę domu
Pod drewnem odstęp jeszcze mniej istotny.
Dużo rur ,dużo wody = duża pompa cyrkulacyjna
Wiecej prądu;)

malux20
10-11-2012, 18:50
przez większość sezonu część pętli się zakręci
w salonie mam 30m2 płytek i 20 m2 parkietu
gorzej w pokojach

Pyxis
10-11-2012, 19:07
Jakies zabobony kultywujesz z tymi parkietami o ogrzewaniem podlogowym. Nieraz w gorace lato ten parkiet bedzie cieplejszy niz w ostra zime przy wlaczonej podlogowce.
Te "zabobony" siegaja chyba czasow, gdy ludzie zamiast grzejnikow podpinali do pieca 20kW podlogowke i mozna sie bylo bez kapci poparzyc :-)

Liwko
10-11-2012, 19:10
Bardziej, dla tego drewna, bym się obawiał zbyt małej wilgotności zimą.

malux20
10-11-2012, 19:11
teraz też tak robią
piec 24 kw dom 11om2
bez mieszacza
nie da się tam żyć

Pyxis
10-11-2012, 19:13
No to nie przenos tych "fobii" z tamtego domu do siebie :-)
Tobie nie grozi taka sytuacja.

malux20
10-11-2012, 19:14
to co liwko proponujesz?
gacie mam suszyć bezpośrednio na parkiecie czy cuś?
popękań się nie boję-przynajmniej będzie widać że to natura
gorzej jak podloga podniesie się

Pyxis
10-11-2012, 19:16
Czy z pdlogowka, czy z grzejnikami to i tak skoki wilgotnosci sa spore miedzy sezonami. Taka natura. :-)

BTW: Widze, ze ten parkiet to byl Ci potrzebny ja zeby w d...ie. :-)

Liwko
10-11-2012, 19:21
to co liwko proponujesz?


Oszczędnie z wentylacją.

Pyxis
10-11-2012, 19:28
Oszczędnie z wentylacją.

Nie rob takich jaj z maluxa, bo jeszcze uzna, ze piszesz na powaznie. Przy takich radach dodawaj na koncu emotke ;)

Liwko
10-11-2012, 19:33
Nie rob takich jaj z maluxa, bo jeszcze uzna, ze piszesz na powaznie. Przy takich radach dodawaj na koncu emotke ;)

Ale ja jestem śmiertelnie poważny. Zimą nie wolno zbyt mocno wentylować bo to proszenie się o problemy.

Pyxis
10-11-2012, 19:48
Hm... to ja tez sprobuje taki byc. Chowam usmiech do kieszeni.
Powietrze w naszych domach staje sie zuzyte wcale nie dlatego, ze podnosi sie jego wilgotnosc przy niedostatecznej wentylacji, ale glownie dlatego, ze wzrasta stezenie CO2. Wilgoc to tylko najbardziej widoczny skutek. W zwiazku z tym jesli juz ma cos "grzebac" z wilgotnoscia, to powinien to czyste powietrze doplywajace nawilzyc, a nie zmniejszac jego strumien aby podniesc wilgotnosc w pomieszczeniu.

chcialbympompe
10-11-2012, 19:53
gorzej jak podloga podniesie się
Podłoga "podnosi się" kiedy drewno pęcznieje od nadmiaru wilgoci. Od wysuszenia drewno się kurczy = ewentualne pęknięcia więc bez obaw.

Liwko
10-11-2012, 20:17
Hm... to ja tez sprobuje taki byc. Chowam usmiech do kieszeni.
Powietrze w naszych domach staje sie zuzyte wcale nie dlatego, ze podnosi sie jego wilgotnosc przy niedostatecznej wentylacji, ale glownie dlatego, ze wzrasta stezenie CO2. Wilgoc to tylko najbardziej widoczny skutek. W zwiazku z tym jesli juz ma cos "grzebac" z wilgotnoscia, to powinien to czyste powietrze doplywajace nawilzyc, a nie zmniejszac jego strumien aby podniesc wilgotnosc w pomieszczeniu.

Nie tłumacz mi jak idiocie, wiem do czego służy wentylacja!
Jednak bardzo łatwo można przedobrzyć i wentylować zbyt mocno.

Pyxis
10-11-2012, 20:22
Nie tłumacz mi jak idiocie, wiem do czego służy wentylacja!

Ale zawsze mozesz ta wiedze zglebic bardziej szczegolowo.
Malux ma WM, wiec nie powinien miec problemu z ustawieniem odpowiedniego poziomu wentylacji. Taki jaki ma zalecany dla ilosci osob przebywajacych w domu. Bron Boze bez zadnych "oszczednosci" na wymaganej ilosci przewalanego powietrza.

zieli
10-11-2012, 23:37
Eee, nie koniecznie.

chodziło mi tylko o to że można wtedy korzystać z drabinki
bez odpalania podłogówki


na palcach jednej ręki policzę tych instalatorów co robią OZC...
tak, ale to wszystko zależy od gruntu jaki się spotka....
ja bym do tego ewentualnie dodał zagęszczenie w łazienkach

co do instalatorów to się zgadza
jeśli chodzi o grunt to napisałem że czytałem że może byc od 30 do 70W
zapomniałem o łazience też mam tam zagęszczone


a jak wy układacie te rurki gęściej niż co 10 cm?
(już nie będę pytał po co... ;) )
to nie ja układałem tylko hydraulik;)
(a myślę że po to aby było dobrze)

malux20
11-11-2012, 00:41
przepraszam z góry ale kolega ma super bimberek
wentylować trzeba to fakt
a powiedzccie czy zimą wręcz będzie wskazane suszyc w domu
uroczyście obiecuję [jestem na dwóch fazach] że przyznam się co z drewnem na podlodze
i co warte są ppw
rano wpiszę co zmieniło ocieplenie stropu w grzaniu

dziękuje za pomoc , podpowiedzi i krytyczne uwagi
pocalkowitym ociepleniu stropu czuję się jakbym budowę skończył

Liwko
11-11-2012, 00:43
Jak zacznie się ściemniać to nie idź w stronę światła :D

malux20
11-11-2012, 00:45
widzem

rwxw
11-11-2012, 11:02
będę budował na wiosnę 2013 r.,.... Proszę o porady i sugestie.
Projekt jest ok, bez zbędnych udziwnień i można go fajnie i ciepło wykonać. Ocieplenie ok, pianka (jak gruba?) powinna spowodować, że dach będzie ciepły i szczelny.
Przemyśl trochę kwestie wentylacji, szkoda psuć taki fajny dom wentylacją grawitacyjną. Po co budować szczelny, ciepły dom, kupować szczelne okna, a potem je psuć nawiewnikami, wycinaniem uszczelek czy innym dziurawieniem domu. Załóż wentylację mechaniczną, a nie pożałujesz. Nie jest to aż taki wielki koszt, czy kłopot w montażu, a efekty się odczuwa przez cały rok.
Jak zadbasz o dokładne założenie izolacji, to masz szansę się zmieścić w 6kW i to powinno być Twoim celem. Jaki zrobisz kolektor to nie ma znaczenia, spiralny, czy liniowy. Zrób taki, który będzie łatwiejszy w wykonaniu.
Rozważasz już jakiś model pc, a skąd wiesz, że za parę lat jeszcze taki będzie produkowany ? Rozważania modelu i producenta zostaw na kilka miesięcy a nie lat przed zamontowaniem.

Liwko
11-11-2012, 11:08
Dokładnie, markę PC zostaw na sam koniec. Ważniejsze jest dolne i górne źródło. Jak to zrobisz dobrze to niemal każda PC ogrzeje ci dom, jak to skopiesz, to choćby była ze złota, sobie nie poradzi.

rwxw
11-11-2012, 11:21
budynek ten sam a oferty mam na 6, 7,8 i 9 kw. I bądź tu mądry która opcja prawidłowa.
Bo nikt nie jest wróżką i wszyscy dobierają na oko i tyle właśnie na oko wychodzi. Oszacuj ozc, to będziesz mniej więcej się orientował ile na prawdę może to być. Później możesz się zastanawiać jaki duży wykonać kolektor. Nie zmieścisz poziomego ? Co do podłogówki, to możesz dać wszędzie rozstaw 10-15cm bez bawienia się w szczegółowe obliczenia i będzie dobrze. Pomieszczenia za ciepłe przykręcisz na rozdzielaczu. Pętle nie dłuższe niż max 100m. Oczywiście jak chcesz policzyć, to nie zaszkodzi. Drabinki rozumiem, że chcesz dać jako oddzielne pętle podłączone do rozdzielacza, jeśli tak, to ok.

tomirat
11-11-2012, 13:37
Może i zmieściłby się poziomy ale już podjąłem decyzje że będzie pionowy. Faktycznie widzę że to obliczenie ocz jest pożądaną wartością a niestety zacząłem to trochę ze złej strony i nie posiadam takich wartości, a nadarzyła się okazja i jutro już wchodzą wiertacze i będę musiał "na oko" wskazać długość odwiertu.

r.tyrman
11-11-2012, 14:20
Może i zmieściłby się poziomy ale już podjąłem decyzje że będzie pionowy. Faktycznie widzę że to obliczenie ocz jest pożądaną wartością a niestety zacząłem to trochę ze złej strony i nie posiadam takich wartości, a nadarzyła się okazja i jutro już wchodzą wiertacze i będę musiał "na oko" wskazać długość odwiertu.

Jeżeli masz okazyjną cene na odwierty to przewymiaruj DZ to nigdy nie zaszkodzi. (Wyższy COP pod koniec sezonu grzewczego).

Tomaszs131
11-11-2012, 18:01
przez większość sezonu część pętli się zakręci
w salonie mam 30m2 płytek i 20 m2 parkietu
gorzej w pokojach

Czy podlogowka daje rade pod parkietem? Pytam bo sam zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem.
Czy w pokojach masz tez parkiet?
Pozdrawiam.;)

rwxw
11-11-2012, 18:11
Może i zmieściłby się poziomy ale już podjąłem decyzje że będzie pionowy.
Twoja kasa, twoje decyzje, my tu tylko komentujemy i doradzamy. Skoro masz okazję i już wchodzą wiertacze to zrób kolektor na 9kW, a nie na 6. Może być kilka krótszych odwiertów, byle suma wyszła odpowiednia. Za długi poza ceną ma same zalety, za krótki to problemy i niedogrzanie domu.

malux20
11-11-2012, 20:49
jest troche ryzyka ale
zobaczymy za 2-3 miesiące

zieli
11-11-2012, 21:51
jest troche ryzyka ale
zobaczymy za 2-3 miesiące
bez ryzyka nie ma zabawy;)

malux20
11-11-2012, 21:53
ja już jestem spokojny
towar kupiłem to się nie zastanawiam już

Pyxis
11-11-2012, 23:02
A wlasnie masz oststni dzwonek na przemyslenia (material mozna odsprzedac/zwrocic). Jak juz go zuzyjesz, zaplacisz za robote itd, to wtedy nie wracaj do zastanawiania sie. Teraz jeszcze mozesz :-)

malux20
12-11-2012, 08:28
idż w pieruny z podszeptami kusicielu :P
założę i już
pozdrawiam

jan1958
12-11-2012, 08:38
Witam! Grubość pianki, przewiduję na minimalną grubość 20 cm między krokwiami i min 4 cm na krokwiach - mam nadzieje że to wystarczy. Co do wentylacji to jaka firma, żeby było porządnie wykonane i porządnych materiałów. Model muszę już wybrać, bo zaczynam budowę właśnie za kilka miesięcy a nie lat (wczesna wiosna 2013) i chciałbym na etapie projektowania domu i nanoszenia koniecznych poprawek oraz adaptacji zaprojektować instalacje PC, ogrzewania podłogowego, wentylacji mechanicznej i centralnego odkurzacza. Co do wybranego już modelu - nie jest to firma krzak i myślę, że nie zaprzestaną produkcji (tak rozumując to żadna firma nie będzie pewna). Pozdrawiam
I jescze jedno pytanie: czy warto nad DZ zamontować rury drenażowe instalacji dla wody deszczowej?

ArturWi
12-11-2012, 08:51
Co do wentylacji to jaka firma, żeby było porządnie wykonane i porządnych materiałów. Model muszę już wybrać, bo zaczynam budowę właśnie za kilka miesięcy a nie lat (wczesna wiosna 2013) i chciałbym na etapie projektowania domu i nanoszenia koniecznych poprawek oraz adaptacji zaprojektować instalacje PC, ogrzewania podłogowego, wentylacji mechanicznej i centralnego
Zapraszamy do kontaktu,dobierzemy,zaprojektujemy wszystko na miarę potrzeb :)

plusfoto
12-11-2012, 09:35
jan może ja się nie znam, ale co ma model do tego. Mają Ci zaprojektować wentylację i ją w pewnym momencie wykonać. A samo urządzenie to sobie wybierzesz i kupisz n.p. po zakonczeniu budowy.

zieli
12-11-2012, 10:13
jan może ja się nie znam, ale co ma model do tego. Mają Ci zaprojektować wentylację i ją w pewnym momencie wykonać. A samo urządzenie to sobie wybierzesz i kupisz n.p. po zakonczeniu budowy.
plusfoto ma rację najważniejsze to dobrze zaprojektować instalację
model na tym etapie nie ma znaczenia

Pyxis
12-11-2012, 15:05
I jescze jedno pytanie: czy warto nad DZ zamontować rury drenażowe instalacji dla wody deszczowej?

Jesli masz slaby grunt to pomoze, a jesli masz dobry nie zaszkodzi. Deszczowke i tak najlepiej jakos zagospodarowac w obrebie dzialki, wiec okazja jest bardzo dobra przy zasypywaniu DZ. Ja zakopalem 100mb rury drenazowej w geowlokninie nad dwiema z 4 petli DZ.

zieli
12-11-2012, 15:45
wiem że nie do końca w temacie
aczkolwiek chodzi o zabezpieczenie PCi
chce założyć ochronnik przepięciowy B+C
znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/ogranicznik-przepiec-4p-b-c-przepieciowy-odgromnik-i2783265023.html
czy może mi ktoś powiedzie czy warto w to inwestować?
czy lepiej poszukać czegoś innego a co za tym idzie duuużo droższego

rwxw
12-11-2012, 16:13
Model muszę już wybrać, bo zaczynam budowę właśnie za kilka miesięcy a nie lat
Model będziesz musiał wybrać, gdy będziesz nie zaczynał lecz kończył za kilka miesięcy. Pc dowolnego producenta będzie dobrze pracowała z dobrze zrobioną instalacją gz i dz. Teraz musisz tylko określić wymaganą moc grzewczą i do niej zaprojektować instalację dz i gz.

nie jest to firma krzak
Nie twierdzę, że to firma krzak, ale model mogą zmienić, więc się na razie do niego zbytnio nie przywiązuj. Chyba że możesz pc dostać po jakiejś super, super okazyjnej cenie (za darmo i na raty ;-) ), to można kupić na zapas.

czy warto nad DZ zamontować rury drenażowe instalacji dla wody deszczowej
Koszt żaden, zawsze możesz odłączyć. Ja mam, ale nie wiem, czy warto. Jeśli masz glinę i grunt nieprzepuszczalny to chyba nie, bo np. u mnie zrobiło się aktywne podczas deszczu źródełko.

aadamuss24
12-11-2012, 17:48
Hej. Po części nawiązując do dyskusji w zeszłym roku grzałem na "eko" nomicznie-logicznie. Mieściłem się prawie w stu procentach w drugiej taryfie i było tanio ale trochę mniej komfortowo bo podłoga była ciepła wtedy kiedy po niej nie chodziłem czyli w nocy ok 4-6. W grudniu minie rok od czasu kiedy mam dwie taryfy i już dziś wiem, że jestem kilka stówek do przodu na dwóch taryfach. Teraz zostanę przy dalej przy dwóch taryfach ale już nie będę grzał w tanich godzinach tylko w takich aby mieć ciepłą podłogę rano i po południu. Temperatura powietrza nie zmienia się zbytnio a odczuwalność temperatury jest nie do porównania - na korzyść ciepłej podłogi. Kosztowo mogę wyjść podobnie bo nie będę bawił się w akumulację i będę grzał tylko tyle ile potrzeba. Muszę jeszcze pokombinować ze sterowaniem całości bo to największy minus jeśli cały czas coś się sprawdza Konflikt jest na lini : liczba startów/czas pracy / komfort użytkowania. Grzeję trochę mocniej, spada COP, grzeję krócej, mniej prądu zużywam,co jest bardziej korzystne ? - sam nie wiem W ciągu dwóch lat poszło mi po 3000 kWh na rok na cele c.o. i c.w.u. - cały prąd na pc i pompy obiegowe.
pozdrawiam adam

Pyxis
12-11-2012, 18:45
Czas pracy pompy Ci sie raczej niewiele zmieni. Bedzie pracowala tylko w innych godzinach. Oszczednosci z tego tytulu wiec nie bedzie.
Ja grzeje poki co tylko w taniej taryfie i przy skoksch temperatury ponizej 1*C komfort na tym nie cierpi.

jan1958
13-11-2012, 08:11
Witam! Chciałbym skorzystać z oferty całościowej tj. wykonanie GZ, DZ i pompa jednej firmy, żeby nie było zrzucania winy jednych na drugich. Na pewno wykonanie będzie podzielone na etapy i sama pompa na końcu. Drenaż pójdzie - grunt przepuszczalny. Pozdrawiam

Arturo72
13-11-2012, 08:21
Witam! Chciałbym skorzystać z oferty całościowej tj. wykonanie GZ, DZ i pompa jednej firmy, żeby nie było zrzucania winy jednych na drugich. Pozdrawiam
Majątek za to ;)

rpilski
13-11-2012, 08:25
wiem że nie do końca w temacie
aczkolwiek chodzi o zabezpieczenie PCi
chce założyć ochronnik przepięciowy B+C
znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/ogranicznik-przepiec-4p-b-c-przepieciowy-odgromnik-i2783265023.html
czy może mi ktoś powiedzie czy warto w to inwestować?
czy lepiej poszukać czegoś innego a co za tym idzie duuużo droższego
Niestety za skuteczny ochronnik B+C trzeba raczej więcej zapłacić. Ten na aukcji nie ma raczej iskierników a tylko warystory.

http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=29&t=10203&start=10
http://www.spinpol.com.pl/download/Kurier_nr1.pdf

autorus
13-11-2012, 09:03
ciekawe linki :)

jan1958
13-11-2012, 11:15
Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.

Arturo72
13-11-2012, 11:21
A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.
I jeszcze solar na dachu...a co ;)

Liwko
13-11-2012, 11:21
Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.

Osobnej nie polecam, lepiej lekko przewymiarować DZ. PC latem bardzo mało potrzebuje energii z DZ, a jeszcze możesz je podłączyć pod chłodnice rekuperatora i je dodatkowo regenerować.

Pyxis
13-11-2012, 11:23
Co do kosztów - trudno. To ma działać i to przez długie lata - komfortowo i bezproblemowo (ale mam wymagania, ale co tam). I znowu dylematy i pytania. Jaką PC - z bezpośrednim parowaniem czy glikolową? Czytałem (gdzieś), że glikolowe są lepsze. A co myślicie o osobnej PC powietrze-woda do instalacji CWU. W lecie DZ mogłoby sobie spokojnie się regenerować.

I jak to zrobisz z glowa to tak bedzie dzialalo.

Wybierz rozwizanie PROSTE. To krok w kierunku niezawodnosci. Po co Ci pompa z bezposrednim parowaniem? To wiekszy koszt inwestycyjny i "precyzja" wykonania DZ (nie kazdy zrobi to dobrze) a zyski z COP nie az tak powalajace.
DZ jak zrobisz odpowiednie do zapotrzebowania na energie, to nie bedzie mialo klopotow z regeneracja. Po co kupowac 2 urzadzenia jesli z powodzeniem te 2 funkcje przejnmie jedno?
NIE PRZEKOMBINUJ! :-)

jan1958
13-11-2012, 13:13
I stała się jasność! Teraz tylko dobra firma do wykonania. Jakieś namiary, czy wysyłać do wszystkich o wycenę.

Liwko
13-11-2012, 13:16
I stała się jasność! Teraz tylko dobra firma do wykonania. Jakieś namiary, czy wysyłać do wszystkich o wycenę.

Większość z nas miała do czynienia z jednym instalatorem;)
Roześlij zapytanie do wielu i porównaj oferty. Poproś aby rozbili je na części proste.

Pyxis
13-11-2012, 13:58
I stała się jasność! Teraz tylko dobra firma do wykonania. Jakieś namiary, czy wysyłać do wszystkich o wycenę.

Oczywiscie wyslij do kilku. Niech zrobia szegolowa wycene poszczegolnych etapow. Wybierzesz wg uznania i ceny.

Nie zapytales jeszce o bufor (pewnie pojawi sie w ktorejs z ofert). Nie potrzebujesz go do swojej PCi ;-)

zieli
13-11-2012, 16:58
Większość z nas miała do czynienia z jednym instalatorem;)
Roześlij zapytanie do wielu i porównaj oferty. Poproś aby rozbili je na części proste.
a później z autorami najciekawszych ofert
spotkaj się na budowie
ja po takiej rozmowie skreśliłem dwóch instalatorów
za nim zdążyli opuścić budowę:o

Pyxis
13-11-2012, 17:19
a później z autorami najciekawszych ofert
spotkaj się na budowie
ja po takiej rozmowie skreśliłem dwóch instalatorów
za nim zdążyli opuścić budowę:o

Napisz czym Cie tak zrazili. Ku przestrodze tutejszych firm :-)

zieli
13-11-2012, 17:35
Napisz czym Cie tak zrazili. Ku przestrodze tutejszych firm :-)
jeden z panów był totalnym ignorantem który wie wszystko najlepiej
a ja jestem głupim inwestorem i jak ja śmiem mu zadawać pytania
odnośnie wykonania poszczególnych etapów on ma laptopa i tam
wszystko jest wyliczone
a drugi za to starał mi się wcisnąć odwierty (które i tak mam )
i nie chciał słyszeć o możliwości wykonania dz poziomego
bo się nie da , bo nie będzie działać

a w ogóle po rozmowie można duuużo wywnioskować ;)

jan1958
14-11-2012, 14:43
Witam! I już mam pierwsze wyliczenia. I tak:
1. Firma ARCON - pompa IVT GREENLINE HT C Plus 9 w cenie z instalacją wewnętrzną za 38.361,60 + wykonanie kolektora poziomego w cenie 14.145,00. Razem brutto 52.506,60 zł. Do tego koszt ogrzewania podłogowego. 5 lat gwarancji na całość.
2. Firma Thermogolv - cyt.: "Koszt zestawu w podstawowej wersji Zirius M2-7 scroll wraz z kolektorami ziemnymi 3 x 60m wynosi 68.600 SEK netto 33.000 PLN netto (cena jest uzależniona od kursu SEK a jest on obecnie bardzo wysoki). W opcji znajduje się cała gama regulatorów temeratury (pogodowy, temp. wewnętrznej w cenie ok. 2.000 PLN - możliwość zainstalowania w późniejszym terminie). Koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika wynosi 5.000 PLN brutto. Przedstawiona cena zawiera koszty zakopania kolektorów ziemnych wraz z koparką. Rurki kolektora ziemnego rozkłada się w ten sposób że odległość między nimi wynosi ok.1m. Koszt wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (materiały + robocizna) wynosi 100 PLN/m2 brutto. Koszt wykonania kotłowni wynosi 4.500 PLN brutto (materiały i robocizna - pompy co, cyrkulacji cwu, grupa bezpieczeństwa , zawory, filtry, rury, złączki itp). Specyfikacja dostawy:
- kolektor ziemny 3 x 60m wraz z rozdzielaczami
- jednostka pompy ciepła w białej metalowej obudowie o wym. 570 x 500 x 400
- szafka sterująca
- zbiornik akumulacyjnt 500 l z wyposażeniem (mieszacz, 2 termometry,
grzałka 6 kW z termostatycznym regulatorem.
Czekam na wyceny z SC EKO i STIEBEL ELTRON.
Co Państwo na to.

rwxw
14-11-2012, 15:14
Co Państwo na to.
Szukaj dalej. Czym większe rozeznanie tym lepiej. Tylko zastanawiam się po co ten baniak i grzałka...

miejski
14-11-2012, 16:36
rwxw
Grzałka może być do dezynfekcji (legionella)

jan1958
Nie daj się wpuścić z pompą ciepła w sterowanie z regulatorami pokojowymi temperatury. To niepotrzebnie podraża instalację a nie wnosi nic szczególnego do działania instalacji ogrzewania opartej na PC. Wystarczą standardowe rozdzielacze.

Zainteresuj się ofertami polskich firm jak PPC Pompy Ciepła czy Ecopol. Za to co zaśpiewali z IVT czy Thermogolv będziesz miał pompę wraz z podłogówką i jeszcze Ci zostanie trochę pieniążków.

Pyxis
14-11-2012, 16:39
- zbiornik akumulacyjnt 500 l z wyposażeniem (mieszacz, 2 termometry,


A nie mowilem, ze predzej czy pozniej bufor wyplynie ;-)

rwxw
14-11-2012, 16:45
Grzałka może być do dezynfekcji (legionella)
A po co dezynfekować zbiornik akumulacyjny 500 l z wyposażeniem (mieszacz, 2 termometry, grzałka 6 kW) :-) ?

miejski
14-11-2012, 17:02
No fakt, to nie CWU :-)
Słowem przy PC trzeba uważać aby nie przedobrzyć.

rwxw
14-11-2012, 17:31
Słowem przy PC trzeba uważać aby nie przedobrzyć.
Tak, najprostsza instalacja to najlepsza instalacja: DZ bez studzienki -> pc -> rozdzielacz bez mieszacza i siłowników-> 100% podłogówki; do tego zasobnik płaszczowy na cwu, zawór trójdrożny przełączający obieg wody z pompy z co na cwu i odwrotnie. Nie zawsze da się tak prosto, ale jeśli projektujemy od zera to do tego trzeba dążyć.

niedowiarek
14-11-2012, 17:51
A nie mowilem, ze predzej czy pozniej bufor wyplynie ;-)

W przypadku Ziriusa M2 to zupełnie "odwrotnie niż normalnie". Pompa z bezpośrednim parowaniem ogrzewa wprost ten zasobnik do sporych temperatur (jak dobrze pamiętam to u góry zbiornika nawet ponad 70C). Wymiennikiem gz jest wężownica w tym buforze. CWU jest produkowana przepływowo właśnie w tym 500 l baniaku - tzn. baniak jest grzałką, a woda biegnie wężownicą i się ogrzewa. Cały bufor jest wpięty w instalację c.o. przez zawór podmieszający. Grzałka 6 kW - to zasilanie rezerwowe na największe mrozy.

Pyxis
14-11-2012, 18:25
W przypadku Ziriusa M2 to zupełnie "odwrotnie niż normalnie".

Dzx za info. Myslalem, ze to taki "tradycyjny" bufor.
Czlowiek uczy sie cale zycie (i glupi umiera) ;-)

rwxw
14-11-2012, 18:42
Pompa z bezpośrednim parowaniem ogrzewa wprost ten zasobnik do sporych temperatur (jak dobrze pamiętam to u góry zbiornika nawet ponad 70C). Wymiennikiem gz jest wężownica w tym buforze.
No tak, rzeczywiście:
http://www.thermogolv.pl/images/pompa_ciepla_m2.jpg
Piszą:
Wskutek skraplania gorącego gazu w wymienniku ciepła (3-4) wbudowanym w zbiornik, temperatura utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie (do ok. 70 OC). Woda dostarczana jest do układu CO za pomocą automatycznego regulatora temperatury (7), który uwzględnia aktualną temperaturę panującą na zewnątrz oraz wewnątrz ogrzewanego obiektu.

ale ciekaw jestem jaka jest sprawność takiego urządzenia w porównaniu z "tradycyjnym" zasilaniem układu c.o. do 35-40*, bo na cwu zużywa się o wiele mniej energii niż na c.o. a c.o. nie potrzebuje 70* i mieszania do 35*.

Pyxis
14-11-2012, 18:48
ale ciekaw jestem jaka jest sprawność takiego urządzenia w porównaniu z "tradycyjnym" zasilaniem układu c.o. do 35-40*, bo na cwu zużywa się o wiele mniej energii niż na c.o. a c.o. nie potrzebuje 70* i mieszania do 35*.

http://www.climakomfort.pl/bezposrednie-odparowanie.html
Jesli wierzyc sprzedawcy :-)

Pyxis
14-11-2012, 18:54
Bo ma takie ;)

rwxw
14-11-2012, 19:10
ale ciekaw jestem jaka jest sprawność takiego urządzenia
na http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/
dla M2-7
0/50 podają COP=3.3
0/45 COP=3.71
0/70 nie podają
jakoś szału nie ma mimo bezpośredniego parowania, które miało poprawić sprawność.

niedowiarek
14-11-2012, 19:13
Też takie rozważałem, ale było za drogie. Przecież my też mamy w wymienniku gz po stronie obwodu sprężarki więcej niż dajemy na c.o.;). Inaczej nie byłoby wymiany ciepła! To jest zaleta bezp. parowania. A co do COP to jak ktoś pomierzy i poda wyniki w warunkach bojowych to uwierzę. Jest gościu, który raz w roku robi testy COP i podaje na swojej stronie. Prawdopodobnie oblicza to na podstawie różnicy temperatury w buforze. Onegdaj pisałem do niego, ale nie odpowiedział :(. Za to ma fajną stronkę (http://rodzinka.neptunet.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=2).

Pyxis
14-11-2012, 19:17
na http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/
dla M2-7
0/50 podają COP=3.3
0/45 COP=3.71
0/70 nie podają
jakoś szału nie ma mimo bezpośredniego parowania, które miało poprawić sprawność.


Hm.. jesli to prawda, to PCi w takiej technologii nie mialaby racji bytu.

rwxw
14-11-2012, 19:18
To jest zaleta bezp. parowania.
Właśnie zalety jakoś nie widzę. Widzę taką, że dz jest mniejsze, ale poza tym nie bardzo.

niedowiarek
14-11-2012, 19:25
Właśnie zalety jakoś nie widzę. Widzę taką, że dz jest mniejsze, ale poza tym nie bardzo.

A do jakich wartości COP porównujesz? Jak popatrzę na swoje rzeczywiste (z uwzględnieniem pompki dz i gz) to nie jest tak tragicznie. Ile możesz mieć COP-u przy 0/45 albo 0/50?

niedowiarek
14-11-2012, 19:29
to też....
z tego co pamiętam to także sprzedaje

I na forumie nie pisuje.....

Upsss :oops: Pisał wczoraj w swoim temacie.

Zigobar
14-11-2012, 22:13
W przypadku bezpośredniego parowania i warunków 0/50, to 0 - to temperatura czego? Parowania?

wihajster
14-11-2012, 22:42
W przypadku bezpośredniego parowania i warunków 0/50, to 0 - to temperatura czego? Parowania?
Niektóre firmy podają parametry swoich pomp właśnie mając na myśli temp. parowania a nie wejścia dolnego źródła :D

rwxw
14-11-2012, 23:06
to nie jest tak tragicznie. Ile możesz mieć COP-u przy 0/45 albo 0/50?
Nie ma być tragicznie, ale niby powinno być lepiej. COP u siebie nie mierzyłem, ale z wykresów w dokumentacji wynika że podobnie. Od tego trzeba by odjąć tylko obiegówkę dz (100w, czyli pare %), w gz też mają obiegówkę.

jan1958
16-11-2012, 07:51
Witam! jedna z firm w odpowiedzi na moje zapytanie ofertowe zapytała mnie czy chcę mieć ogrzewanie podłogowe tradycyjne czy maty kapilarne? Jak sie do tego odnieść? Co jest lepsze? Proszę o opinie. Pozdrawiam

jan1958
16-11-2012, 09:19
Następna wycena:
Firma SC EKO, pompa IVT HT plus C7 z zaobnikiem cwu - 35.800, DZ poziome - 9.800, ogrzewanie podłogowe - 13.900. Razem 46.500.

plusfoto
16-11-2012, 09:21
Policz jeszcze raz

jan1958
16-11-2012, 09:26
Sorry. Oczywiście pomyłka - wychodzi 59.500.

Liwko
16-11-2012, 11:56
Witam! jedna z firm w odpowiedzi na moje zapytanie ofertowe zapytała mnie czy chcę mieć ogrzewanie podłogowe tradycyjne czy maty kapilarne? Jak sie do tego odnieść? Co jest lepsze? Proszę o opinie. Pozdrawiam

Kapilary chyba lepsze na ścianie czy suficie. Przynajmniej tak mi się wydaje. Raczej bym nie kombinował i położył rurki.

malux20
16-11-2012, 12:04
mam prośbę dajcie znać kamieniarzowi ze strzegomia że go szukam
jakoś tak się piszę k...arz

Pyxis
16-11-2012, 12:13
On bywa na forum raczej codziennie. Zostaw mu info w jego watku o temp podlogi.