PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

aka z Ina
13-09-2007, 23:26
mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

irtad
14-09-2007, 07:54
Gratuluję wyboru. Ja jak na razie jestem zadowolony ;)

kubaimycha
14-09-2007, 08:01
mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

angielka
14-09-2007, 08:15
a czy ktoś z was ma doświadczenie z pompami ciepła firmy Danfoss?

irtad
14-09-2007, 08:21
mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

A co masz konkretnie na myśli?

kubaimycha
14-09-2007, 08:25
mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

A co masz konkretnie na myśli?

Z ostatecznymi wnioskami poczekam, jeśli pozwolicie na koniec...Opiszę ( za jakieś, mam nadzieję 2 tygodnie )...Na razie za dużo emocji :evil: , a i nie wszystko w sensie montażu skończone...

aka z Ina
14-09-2007, 11:05
kubaimycha-to mnie teraz nastraszyłaś :roll: :o

pisz szybciutko na co mam baczniej zwracać uwagę, bo jeszcze jest czas! jeszcze nie weszli na mój teren :-?
czy całośc też dozorwał p.Fijałkowski?

Arek-L
14-09-2007, 21:50
A takie pytanie: co was skłoniło do CK? Jest jeszcze kilka firm, które robią PC z bezp. parowaniem (Thermogolv, Wassermann chociażby).

irtad
14-09-2007, 21:59
Mnie jakość obsługi. Chociażby to że jak zapytałem o działające już urządzenia w mojej okolicy to potrafili mnie skontaktować z jej użytkownikiem i mogłem sobie zobaczyć to w akcji. A na przykład Thermogolv robił problemy, że w sumie to nie wiedzą, nie mają kontaktu z klientem i taki dziwne tłumaczenia. A ze strony Wassermanna to w ogóle nie było zainteresowania kontaktem z potencjalnym klientem. I tyle w temacie.

kubaimycha
14-09-2007, 22:04
A takie pytanie: co was skłoniło do CK? Jest jeszcze kilka firm, które robią PC z bezp. parowaniem (Thermogolv, Wassermann chociażby).
Zależało nam, żeby rozdzielić funkcje co i cwu...W ten sposób jest szansa na większą sprawność PC. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie właśnie CK.
Z bezpośrednim parowaniem sprawdzaliśmy jeszcze Thermogolv, IDM Andreasik, Ochsner...wszystkie z bezpośrednim parowaniem. Po rozmowach z przedstawicielami/włascicielami ostateczna decyzja została podjęta...CK. Myślę, że ich PC ma najkorzystniejsze założenia i przynajmniej teoretycznie najlepszą sprawność, m.in właśnie ze względu na inny sposób uzyskiwania cwu...Czas pokaże...

kubaimycha
14-09-2007, 22:07
Mnie jakość obsługi. Chociażby to że jak zapytałem o działające już urządzenia w mojej okolicy to potrafili mnie skontaktować z jej użytkownikiem i mogłem sobie zobaczyć to w akcji. A na przykład Thermogolv robił problemy, że w sumie to nie wiedzą, nie mają kontaktu z klientem i taki dziwne tłumaczenia. A ze strony Wassermanna to w ogóle nie było zainteresowania kontaktem z potencjalnym klientem. I tyle w temacie.

Tutaj też sie zgodzę, jeśli chodzi o kontakt z użytkownikiem już działającej PC. Byliśmy, rozmawialiśmy...wrażenia rzeczywiście były dobre...

irtad
14-09-2007, 22:15
kubaimycha a powiedzcie czym byliście zniesmaczeni? U mnie była wesoła ekipa ;) Tacy tajnos agentos. Postawiłem im zgrzewkę Pilsa i chłopaki mnie pokochały ;). Cały czas jeszcze próbowali mnie naciągnąć na grilla , ale jakoś nie miałem ochoty więc udawałem że nie słyszę ;). Nie no Ja nie mogę narzekać ;)

A i dodam jeszcze że jak przyszły chłopaki od posadzki to powiedzili "jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak starannie położonej podłogówki". To o czymś świadczy , nie często się zdarza że wykonawca chwali innego ;).

aka z Ina
14-09-2007, 22:24
A takie pytanie: co was skłoniło do CK? Jest jeszcze kilka firm, które robią PC z bezp. parowaniem (Thermogolv, Wassermann chociażby).
Zależało nam, żeby rozdzielić funkcje co i cwu...W ten sposób jest szansa na większą sprawność PC. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie właśnie CK.
Z bezpośrednim parowaniem sprawdzaliśmy jeszcze Thermogolv, IDM Andreasik, Ochsner...wszystkie z bezpośrednim parowaniem. Po rozmowach z przedstawicielami/włascicielami ostateczna decyzja została podjęta...CK. Myślę, że ich PC ma najkorzystniejsze założenia i przynajmniej teoretycznie najlepszą sprawność, m.in właśnie ze względu na inny sposób uzyskiwania cwu...Czas pokaże...

i to wszystko co ja też bym napisała :D

kubaimycha
14-09-2007, 22:26
kubaimycha a powiedzcie czym byliście zniesmaczeni? U mnie była wesoła ekipa ;) Tacy tajnos agentos. Postawiłem im zgrzewkę Pilsa i chłopaki mnie pokochały ;). Cały czas jeszcze próbowali mnie naciągnąć na grilla , ale jakoś nie miałem ochoty więc udawałem że nie słyszę ;). Nie no Ja nie mogę narzekać ;)

A i dodam jeszcze że jak przyszły chłopaki od posadzki to powiedzili "jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak starannie położonej podłogówki". To o czymś świadczy , nie często się zdarza że wykonawca chwali innego ;).

Ze względu na nie zakończone prace nie powinnam sie chyba na razie wypowiadać. Od strony technicznej...za wcześnie o tym mówić, ponieważ położenie kolektora i zakopanie samej pompy to tylko fragment całości. Na razie zastrzeżeń nie mam. Z pewnością jednak pracowały u nas inne ekipy...

Arek-L
14-09-2007, 23:06
Fakt, z Thermoglv korespondencja była ciężka, chyba ich trochę zirytowałem (zaczęli mnie odsyłać do przekroju zbiornika na satronie www, co nie było najlepszym posunięciem). Wassermann - dość szybko odpowiedzieli, o referencje jeszcze nie pytałem.
Thermogolv bez problemu podał mi namiar na działającą instalację - z resztą fajna stronka: http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

anpola
20-09-2007, 12:23
Witam,
chciałam zamontować pompe ciepła w domu, który właśnie zamierzam wybudować. Myślałam o ogrzewaniu podłogowym na całej powierzchni mieszkalnej, bo wiem że jest najbardziej efektywny przy PC.
Okazało się że ze względów zdrowotnych lekarze odradzają mi takie rozwiązanie na całej powierzchni domu (mam niewydolność krążenia w kończynach i może powodować obrzęki i bóle nóg). A poza tym ja zawsze chciałam mieć w domu podłogę drewnianą i nie wiem czy drweno nie będzie ulegać uszkodzeniu.
Zastanawiam się teraz nad zastosowaniem układu mieszanego czyli podłogowe + grzejniki(podłogowe w łazienkach, korytarzach i kuchni ewentualnie w jadalni a reszta grzejniki). A co Wy o tym myślicie. Może ktoś posiada w domu takie ozawiązanie i mógłby napisać czy to się sprawdza.
Dzieki

RAPczyn
20-09-2007, 12:42
Możesz zrobić podłogówkę + ścienne. Zasilanie tą samą temperaturą, więc mniejsze koszta inwestycji (jedna pompa, prosta automatyka).

anpola
20-09-2007, 13:45
może to jest jakieś rozwiązanie, ale czy ogrzewanie ścienne sprawdzi się przy PC?

piwopijca
20-09-2007, 13:53
Z PC istotne jest ogrzewanie powierzchniowe (bez roznicy czy podlogowe czy scienne), byle niskotemperaturowe -wtedy najwieksza wydajnosc/sprawnosc PC.

Pzdr.

1950
20-09-2007, 15:56
może to jest jakieś rozwiązanie, ale czy ogrzewanie ścienne sprawdzi się przy PC?
oczywiście

hydrol
20-09-2007, 22:31
zastosowanie zwykłych grzejników konwekcyjnych do pompy cepła jest mozliwe jednak niesiee za sobą obnżene COP układu o co najmnej 1 . Wynika to z wyższj śr. temperatury takiej instalacji a także innych wad z puunktu wdzenia wymagań PCi np stosuunkowo małej bezwładnści co skutkuje krótkmi cyklamii pracy. Takie rozwązania stsuje sie wyłącznie w istniejących bdynkach odpwdnio zwiększając ppowierzchnię grzejników lub intensywnie docieplając. Podłogówki jak najwięcej i uzupełnić ściennymi , grzejniki w ostatecznści.

mery26
21-09-2007, 10:26
Thermogolv bez problemu podał mi namiar na działającą instalację - z resztą fajna stronka: http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35
interesujący artykulik. Jednak zastanawia mnie jedno-w jaki sposób człowiek obliczył sprawność PC? Może macie jakieś pomysły?

irtad
21-09-2007, 10:28
Fakt, z Thermoglv korespondencja była ciężka, chyba ich trochę zirytowałem (zaczęli mnie odsyłać do przekroju zbiornika na satronie www, co nie było najlepszym posunięciem). Wassermann - dość szybko odpowiedzieli, o referencje jeszcze nie pytałem.
Thermogolv bez problemu podał mi namiar na działającą instalację - z resztą fajna stronka: http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

ale byłeś tam i rozmawiałeś z tym użytkownikiem? czy tylko podali ci stronkę www?

anpola
21-09-2007, 12:46
zastosowanie zwykłych grzejników konwekcyjnych do pompy cepła jest mozliwe jednak niesiee za sobą obnżene COP układu o co najmnej 1 . Wynika to z wyższj śr. temperatury takiej instalacji a także innych wad z puunktu wdzenia wymagań PCi np stosuunkowo małej bezwładnści co skutkuje krótkmi cyklamii pracy. Takie rozwązania stsuje sie wyłącznie w istniejących bdynkach odpwdnio zwiększając ppowierzchnię grzejników lub intensywnie docieplając. Podłogówki jak najwięcej i uzupełnić ściennymi , grzejniki w ostatecznści.


A czy ktoś układał na podłogówkę drewno. Dzwoniłam po kilku producentach podłóg drewnianych i opinie są różne. Może któś zastosował drewno na podłodze i mógłby napisać na podstawie obserwacji jak ono się sprawuję.

anpola
21-09-2007, 12:47
Zawsze chciałam mieć podłogi drewniane, dlatego rozwarzałam zastosowanie systemu mieszanego (podłogówka + grzejniki)

hydrol
21-09-2007, 13:05
interesujący artykulik. Jednak zastanawia mnie jedno-w jaki sposób człowiek obliczył sprawność PC? Może macie jakieś pomysły?
Sposób jest jednen : zainstalowanie licznika energii elektrycznej i ciepłomierza. Wszelkie inne metody ( jest taki program Copelanda) pozwalaja wprawdzie obliczyc chwilowy COP , ale to nie to samo co pomiar roczny energii i tak obliczony roczny COP. Szanujaca się firma powina instalowac ciepłomierz na okres gwarancji. Nie znam takich na skalę instalacji domkowych :(

irtad
21-09-2007, 13:06
zastosowanie zwykłych grzejników konwekcyjnych do pompy cepła jest mozliwe jednak niesiee za sobą obnżene COP układu o co najmnej 1 . Wynika to z wyższj śr. temperatury takiej instalacji a także innych wad z puunktu wdzenia wymagań PCi np stosuunkowo małej bezwładnści co skutkuje krótkmi cyklamii pracy. Takie rozwązania stsuje sie wyłącznie w istniejących bdynkach odpwdnio zwiększając ppowierzchnię grzejników lub intensywnie docieplając. Podłogówki jak najwięcej i uzupełnić ściennymi , grzejniki w ostatecznści.


A czy ktoś układał na podłogówkę drewno. Dzwoniłam po kilku producentach podłóg drewnianych i opinie są różne. Może któś zastosował drewno na podłodze i mógłby napisać na podstawie obserwacji jak ono się sprawuję.

ja mam Baltic Floor dąb. na razie miesiąc dopiero.może za rok będę mógł coś powiedzieć

hydrol
21-09-2007, 13:11
Zawsze chciałam mieć podłogi drewniane, dlatego rozwarzałam zastosowanie systemu mieszanego (podłogówka + grzejniki)
Jśli drewniane w sensie tradycyjnego parkietu lub desek podłogowych to podłogówka odpada. Ale juz płytka barliniecka czy panele są polecane do podłogówki. Mam układ mieszany w domu : podłogówka w łazienkach , kuchni i przedpokoju. O wadach już pisałem. Zawsze jest coś za coś. Mam jednak PCi woda-woda co daje wyniki nawet nieco lepsze niz solanka-woda z podłogówką.

androzek
21-09-2007, 13:19
A ja mam parkiet dwuwarstwowy o grubości 11 mm.Oczywiscie dąb lub egzotyka.Podłogówka wszędzie - góra i dół.Pompa Nibe Fighter.Kolektory pionowe.
Jako lekarz nie zauważyłem żeby temparatura podłogi wpływała na schorzenia naczyń kończyn dolnych.Podłoga jest ledwo LETNIA a nie gorąca czy ciepła.To pokutuje dawny system wykonania podłogówki-rzadkie pętle i wysoka temparatura.Tak samo pusty śmiech mnie ogrania jak słyszę że unosi się kurz - TO DAWNE HISTORIE i NIEPRaWADZIWE.Kurz unosi się przy tradycyjnych grzejnikach bo one są GORĄCE - konwekcja !

hydrol
21-09-2007, 13:44
i o to chodzi ! "dawny" czyli idiotyczny sposób układania podłogówki nie ma zastosowania do pompy ciepła. Temperatura podłogi winna nie przekraczać 28 C co jest odczuwalne obojetnie : ani zimne ani ciepłe. Tradycyjny parkiet oprócz tego że ma 17 mm to nieźle izoluje , jest jednowarstwowy i siłą rzeczy występuje w nim duzy skurcz wilgotnościowy.

SNCF
21-09-2007, 13:55
...

Arek-L
21-09-2007, 14:02
Fakt, z Thermoglv korespondencja była ciężka, chyba ich trochę zirytowałem (zaczęli mnie odsyłać do przekroju zbiornika na satronie www, co nie było najlepszym posunięciem). Wassermann - dość szybko odpowiedzieli, o referencje jeszcze nie pytałem.
Thermogolv bez problemu podał mi namiar na działającą instalację - z resztą fajna stronka: http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

ale byłeś tam i rozmawiałeś z tym użytkownikiem? czy tylko podali ci stronkę www?
Jeszcze nie byłem, nie rozmawiałem , ale dostałem nr kom. Jak obrobię się z obecnym etapem - będę rozmawiał.,

anpola
21-09-2007, 15:03
A ja mam parkiet dwuwarstwowy o grubości 11 mm.Oczywiscie dąb lub egzotyka.Podłogówka wszędzie - góra i dół.Pompa Nibe Fighter.Kolektory pionowe.
Jako lekarz nie zauważyłem żeby temparatura podłogi wpływała na schorzenia naczyń kończyn dolnych.Podłoga jest ledwo LETNIA a nie gorąca czy ciepła.To pokutuje dawny system wykonania podłogówki-rzadkie pętle i wysoka temparatura.Tak samo pusty śmiech mnie ogrania jak słyszę że unosi się kurz - TO DAWNE HISTORIE i NIEPRaWADZIWE.Kurz unosi się przy tradycyjnych grzejnikach bo one są GORĄCE - konwekcja !

Jeśli chodzi o kurz lub schorzenia kończyn to ile ludzi tyle opinii. Sama się o tym przekonałam, można zgłupieć.

Z godziny na godzine utwierdzam się w przekananiu, że PC to dobry wybór. Mam dom o powierzchni 240m więc ogrzanie tego gazem było by dosyć kosztowne, a ja lubie mieć ciepełko w domku.

ramsey1981
22-09-2007, 00:15
pytanie z innej beczki - wykonawca kolektora gruntowego (firma instalujaca pompe) uszkodzil go i zespawal po czym napelnil pompe propanem od nowa. Utrzymuje, ze wszytko bedzie szczelne. Pompa nie ma w rurach glikolu, jak to zwykle bywa, tylko propan R290 pod duzym cisnieniem w stanie cieklym. (pompa z bezposrednim odparowaniem)

Co robic? Czy rzeczywiscie bedzie to szczelne?

sSiwy12
22-09-2007, 09:24
Łączenie, łatanie, spwanie itp. zarówno przewodów kolektora jak i ogrzewania podłogowego jest NIEDOPUSZCZALNE.
W takim przypadku powinien - MUSI - wymienić całą wiazkę.

Pomijając oczywiste niebezpieczeństwo rozszczelnienia kolekrora akurat w tym miejscu, lub jeggo "korozję" (spawanie uszczkodziło warstwe ochronną) to nie masz gwarancji fabrycznej na ten kolektor.

Podaj namiary na tych "fachowców", aby przestrzec przed nimi innych.

SNCF
22-09-2007, 09:49
...

sSiwy12
22-09-2007, 10:02
W PC z bezpośrednim parowaniem kolektor wykonany jest z rur miedzianych - odpowiednio "spreparowanych". Ponieważ będą umieszczone w ziemi, sa zabezpieczone powłoka antykorozyjną (różni producenci stosują różne metody zabezpieczeń antykorozyjnych).
W przypadku kolektorów pionowych, stosowane połączenia są niejako "fabryczne" tj dostosowane do sytuacji. Pomijam tu istotny fakt jakim jest wymóg "dodatkowej szczelnośći" w przypadku kolektora PC z bezpośrednim parowaniem. W Twoim przypadku (PC z kolektorem glikolowym) w przypadku "drobnej" nieszczelności PC bedzie pracowała prawie normalnie - no może raz na kilka lat tzreba bedzie uzypełnić lub wymienić glikol. Mozliwe jest takze, że owa nieszczelność "zniknie samoistnie". W przypadku PC z bezpośrednim parowaniem ma to bezpośredni i większy wpływ na jej sprawność (ubytek czynnika "chłodzącego").

aska_ou
22-09-2007, 14:05
Witam,

Jestem całkowitym laikiem w kwestii PC ale po przeczytaniu tego tematu na forum zdecydowałam się na PC od Climakomfort. Sprawa wygody użytkowania jest ważna , no i oszczędności na rachunkach ale u mnie ważne jest również to że panicznie boję się gazu i nie wyobrażam sobie żeby dom czy woda były tym sposobem ogrzewane.
Planuję PC z rekuperatorem i być może też solary. Dom będzie parterowy bez poddasza. Czy możecie mi powiedzieć na jakich etapach budowa domu "pod " PC różni się od tej pod ogrzewanie gazowe lub inne ? Rozumiem że kominy odpadają ale czy są jeszcze inne ważne informacje z którymi powinnam się zapoznać, tak żeby nie było potem kucia ścian i niszczenia tego co zostało już zbudowane ?Będę wdzięczna za wskazówki.

Pozdrawiam,

Aśka

ramsey1981
22-09-2007, 20:40
Łączenie, łatanie, spwanie itp. zarówno przewodów kolektora jak i ogrzewania podłogowego jest NIEDOPUSZCZALNE.
W takim przypadku powinien - MUSI - wymienić całą wiazkę.

Pomijając oczywiste niebezpieczeństwo rozszczelnienia kolekrora akurat w tym miejscu, lub jeggo "korozję" (spawanie uszczkodziło warstwe ochronną) to nie masz gwarancji fabrycznej na ten kolektor.

Podaj namiary na tych "fachowców", aby przestrzec przed nimi innych.

Pompe ciepla i kolektor instalowala oslawiona na tym forum Climakomfort z Grudziadza. Niestety z marnym skutkiem. Instalator zle nabil kolki oznaczajace kierunek kopania i koparka trafila na wiazke. Nawet sie nie przyznali i o calym zajciu dowiedzialem sie od innych osob na budowie. W rozmowie telefonicznej potwierdzili zajscie i zarzekaja sie, ze naprawa wiazki i uzupelnienie R290 rozwiaze sprawe.

Na co mam sie w takim razie powolac zadajac wymiany wiazki, skoro stwierdziles (sSiwy12), ze MUSZA to zrobic?

hydrol
23-09-2007, 17:28
a samochód z salonu ale z klepanym błotnikiem byś odebrał ? płacisz i oczekujesz poważnego traktowania. To nie jest naprawa pogwarancyjna gdzie uczestniczysz w ponoszeniu ryzyka.

sSiwy12
23-09-2007, 21:41
Nie chcę "krakać", ale takie uszkodzenie kolektora, a w tym przypadku parownika PC, może mieć dalej idace skutni niż ten wspomniany "wyklepany błotnik". Nikt nie wie co dostało się do "rurek". Sam parownik PC (w tym przypadku kolektor) musi być- w pewnym sensie - "sterylny". Nie jestem pewien czy dalej Twoja PC ma gwarancję fabryczną.
Jest realne ryzyko, że tak "naprawiony" układ bedzie awaryjny bardziej niż przecietna PC.

ramsey1981
23-09-2007, 21:49
raczej nic sie nie dostalo, bo gaz jest pod cisnieniem, a pompa rzecz jasna nie byla uruchomiona.
W kazdym razie przegieli probujac zatuszowac cala sprawe. Napisze pozniej na forum, co z tego wyniknie... mam nadzieje, ze ClimaKomfort obroni dobra opinie.

a&zb
23-09-2007, 22:25
i o to chodzi ! "dawny" czyli idiotyczny sposób układania podłogówki nie ma zastosowania do pompy ciepła. Temperatura podłogi winna nie przekraczać 28 C co jest odczuwalne obojetnie : ani zimne ani ciepłe. Tradycyjny parkiet oprócz tego że ma 17 mm to nieźle izoluje , jest jednowarstwowy i siłą rzeczy występuje w nim duzy skurcz wilgotnościowy.

To co ile wg Ciebie należy układać pętle i jaka powinna być grubość wylewki nad nimi?

SNCF
23-09-2007, 23:23
...

K74
24-09-2007, 08:09
http://www.demaxdrill.pl/

ale nie polecam ich


A ja jestem z ich pracy bardzo zadowolona. Szybko, sprawnie i czysto. Jedynie żwirku kupka została, ale akurat bardzo nam się przydała do innych celów.

hydrol
24-09-2007, 14:54
rurki maja byc co 10 15 20max cm, to sie liczy

wylewka ma miec mniejwiecej (grubosc styro/2) + 1 do 2cm

wzor dziala od 10cm styro bo chyba nikt nie daje mniej ;)

nie ma żadnego sensu układanie styropianu grubszego niz 5 cm pomiędzy stropami rozdzielającymi pomieszczenia ogrzewane. 10 cm to na gruncie w II strefie podłogi, w pierwszej nawet 20 warto. Grubość wylewki to min 5 cm nad rurkami. Im grubiej tym więkwesza bezwładność i akumulacyjność, ale i większe obciążenia stropu.
Rostaw rur w podłogówce teoretycznie zależy od zapotrzebowania mocy pomieszczenia i to prawda. Życie koryguje obliczenia , szczególnie w małych pomieszczeniach istotnym zakłóceniem może być umeblowanie, postawienie na posadzce łoża, szafy .Tego nie przewidzi żaden projektant ani inwestor. Praktycznie zawsze warto przewymiarować - polecam dać rurki w rozstawie 10 cm a w łazienkach nawet nieco gęściej 5-8 cm. Gęściej sie nie da i nie ma sensu bo nie towarzyszy temu juz wzrost mocy. Absolutnie nie jestem wrogiem projektów i obliczeń - sam sie nimi posługuję , szczegónie przy dużych obiektach. Życie jednak bardzo często koryguje zbyt oszczędne założenia projektowe. Podłogówki nie sposób przewymiarować bo zawsze można ją zasilić niższą temperaturą - oczywiście przewymiarowanie to pewien wzrost kosztów - ale moim zdaniem warto. Osobnym zagadnienie jest długośc pętli , ale to juz inna historia ...

nabial
24-09-2007, 19:09
hmm, ta grubośc szlichty nad rurkami - zgadza się zwiększa się bezwładnośc systemu, ale z drugiej strony 4-5 cm nadrurkami to max, ponieważ im więcej betonu, tym mniejsza ilość ciepła na metr kwadratowy - tak wynika z programów obliczeniowych

hydrol
25-09-2007, 15:04
cos za coś :D a tak poważnie ,o ile spadnie moc przy dodaniu 2-3 cm ? to wartości mniejsze niz błąd obliczeń.

Jelu
02-10-2007, 12:17
Witam, nie wiem, czy ktoś już o to pytał, ja w każdym razie nie znalazłem odpowiedzi na forum wiec kieruje pytanku tutaj.

Jestem zmuszony zainstalowac w domu inne ogrzewanie niz gazowe - padlo na pompe ciepla.
Udalem sie do stosownej firmy (Enter w Gorzowie Wlkp.) i tam poradzono mi zamontowanie Althermy bo - poczatkowy wydatek ejst sporo nizszy niz w przypadku pompy wodnej lub gruntowej a pozniejsza efektywnosc mimo iz nizsza niz dwoch poprzednich to jednak w zupelnosci wystarczajaca na zime w naszym klimacie. Koszty eksploatacji beda troche wyzsze niz pompy wodnej badz gruntowej, ale w ogolnym rozrachunku ma sie to oplacac.
Czekam na wycene jednakze troche sie martiwe, bo mimo iz na temat roznych pomp ciepla raczej slyszlaem pozytywne opinie to jednak nie widzialem naprawde pozytywnego komentarza na temat althermy, jedyne co to materialy reklamowe a te wiadomo moga troche przeklamywac.
Ludzie, ktorzy mi to proponuja maja w swojej ofercie wszystkie rodzaje pomp ciepla wiec wykluczam ewentualnosc, ze namawiaja mnie na altherme z tego powodu, ze jedynie ja oferuja.

aaa dodam, ze dom, ktorego budowe rozpoczynam to Benedykt IV z MG Projekt - pow. ok 245m2

za jakakolwiek pomoc dozgonna wdziecznosc

irtad
02-10-2007, 12:24
to że mają w ofercie inne nie znaczy że proponują najlepszy wybór. najczęściej jest tak że sprzedają to na czym najwięcej zarobią.

Jelu
02-10-2007, 13:04
Irtad - mozesz miec racje, zastanowie sie nad tym ...... niemniej jednak problem pozostaje

irtad
02-10-2007, 13:07
zobaczyłem co to jest za patent i to bardziej mi wygląda na klimatyzator. rachunki za prąd będą spore

Jelu
02-10-2007, 13:22
Facet tlumaczyll mi to fachowo, ale poniewaz fizyka nie jest moja najsilniejza dziedzina to mi wytlumaczyl prosciej, ze dziala to troche na podobnej zasadzie jak klimatyzator tylko ze odwrotnie, klima rozpreza powietrze a to uwalnia chlod, a altherma spreza powietrze czy cos tam co powoduje powstawanie energii cieplnej. Ostrzegal mnie, ze kozty eksploatacji beda wyzsze niz np z pompa wody, jednak sama instalacja ma byc sporo tansza a i tak koszty eksploatacji wyniosa mnie co najmnije o 40% mniej niz przy ogrzewniu gazem.
Az tak bardzo nie musze oszczedzac przy inwestycji wiec wciaz nie wiem co wybrac ....

HenoK
02-10-2007, 13:27
Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/post2044632.htm#2044632)

irtad
02-10-2007, 13:29
nie za bardzo sobie wyobrażam jakie ciepło on wyciągnie z powietrza o temperaturze ujemnej. moim zdaniem nie ma cudów energię trzeba będzie dostarczyć. to jest typu split i ten zewnętrzny wymiennik nie jest jakiś olbrzymich rozmiarów.

Jelu
02-10-2007, 13:55
Henok - dzieki za linka, niestety juz czytalem ten temat i ludzie am piszacy maja takie same watpliwosci i zadnych rozwiazan :(
Irtad - tez nie do konca to pojmuje, niby jak z minus 10 zrobia mi nagle plus 25 bez zwyklego ogrzewania wody grzalka, mimo tego w opisach althermy podaja, ze do minus 25 pompa ogrzewa wode wykorzystujac swoj mechanizm dzialania, a ponizej minus 25 na dworze dopiero woda jest podgrzewana grzalka
magic is in the air.........

piwopijca
02-10-2007, 13:58
Alez dzialanie jest w sumie proste. Pompowales kiedys recznie kolo/opone do roweru lub motocykla?
Zauwazyles ze robi sie ciepla pompka bo dochodzi do tarcia miedzyczasteczkowego co z kolei nagrzewa powietrze - tak w duzym uproszczeniu.

Pzdr.

Jelu
02-10-2007, 14:12
piwopijco - hmm na pewno o to chodzi? a czy pompa nie nagrzewa sie dlatego, ze tlok ociera o scianki pompki? czy w przyapdku althermy nie ejst tak, ze temperatura zwieksza sie z powodu zwiekszenia cisnienia powietrza? w takim razie odnoszac sie do przykladu z pompka - to opona powinna byc goraca jezeli sie ja napompuje zbyt mocno -
w sumie jednak sama zasada dzialania to jedno - pozostaje problem kosztow i porownania z pompa wodna i gruntowa .....


Czy naprawde nikt nie ma zalozonej althermy zeby sie pochwalic ????
kiedy napisalem to zdanie zastanwoilem sie czy przypadkiem rzeczywiscie nie jest tak ze nikt nie ma althermy..... a to nie swiadczy dobrze o tej pompie ciepla .....

irtad
02-10-2007, 14:13
no dobrze, ale dostarczasz energię tym pompowaniem od samego patrzenia na pompkę temperatura nie wzrośnie. no chyba że masz taką moc ;)

piwopijca
02-10-2007, 14:19
Hm... chcesz udowodnic ze to nie dziala?
Nie czytasz uwaznie, napisalem ze to duze uproszczenie. Machajac reka zuzywasz energie i pompka/agregat w PC tez pobiera energie zeby sprezyc tak duze ilosci powietrza. Potem cieplo pewnie jakims glikolem przechodzi do zbiornikow buforowych i podgrzewa wode do cwu i co. cop wiec nie bedzie tak wysokie jak PC glikol-woda ale moze byc wyzsze ni oleju albo nawet gazu.
Jezeli nie chcesz zuzywac wogole energii a tylko czerpac to chcesz perpetum mobile uzyskac, a takiego nie ma

Pzdr.

irtad
02-10-2007, 14:25
a w którym miejscu powiedziałem że to nie działa? Działa na pewno i to bardzo ładnie. Tylko pytanie jakim nakładem energii z zewnątrz. Piszą niby że sprawność 3, ale coś mi się wierzyć nie chce i tyle.

hydrol
02-10-2007, 15:11
sprawnośc pompy ciepła wykorzystującej powierze zewnetrzne jest bezkonkurencyjna do produkcji ciepłej wody latem. Bije spokojnie bezpośredniue parowanie i wszystkie inne wynalazki a COP >5 jest łatwy do osiągania. Dlaczego? Dlatego że efektywnośc pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnegpo źródła ( tego które schładzamy) i górnego ( tego które ogrzewamy w tym przypadku woda). Jeśli powietrze ma 30 C to "przeniesienie" ciepła do 45 C jest najtańsze z możliwych. Tak jest gdzieś do 10C. Potem nie jest juz tak fajnie bo nie tylko że niższa temperatura na dole to większa praca pompy , ale w okolicy 0 C powietrze jest suche. Altherma nie tylko schładza powietrze ale również korzysta z dużej ilości energii zawartej w procesie skraplania pary wodnej. Jak jest niska temparatura to ilośc pary wodnej w powietrzu jest mała , co dodatkowo pogarsza efektywność. Z tego powodu stosowanie takiej pompy ciepła ma sens gdzieś do -5C. W okolicach tej temperatury efektywnośc jest bliska prostemu ogrzewaniu prądem i nie ma sensu mordować ciągle oszraniającego sie urządzenia. Urządzenia bardzo ciekawe ale i tak samo drogie. Za drogie. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu klimatyzator odwracalny zastosowany latem jako tradycyjna klima a w sezonie grzewczym do ogrzawania domy i schładzania powietrza zewnętrznego. Efektywnośc wprawdzie gorsza ( wymiana powietrze-powietrze , któe jest gorszym układem niż powietrze-woda) ale agregat kosztuje 5 razy taniej . A dodatkoweho ogrzewania i tak nie unikniesz.
Porównanie pompy ciepła z pompką do koła jest zupełnie nie trafione - to zupełnie inne przemiany ( choć samo sprężanie jest elementem). Łatwiej już porównać do zwykłej pompy w studni, która tłoczy wodę na górę, a im wyżej tłoczy tym wyższe są koszty tłoczenia na 1 m3 wody. Z pompą ciepła podobnie : im wyższa jest temparatura na którą chcemy "pompować" ciepło odebrane w dolnym źródle tym wyższe są koszty "tłoczenia" przypadające na jednostkę energii cieplnej i tym wyższe koszty ogrzewania.

Jelu
02-10-2007, 15:27
Hydrol - dziki za dosc obszerna wypowiedz - mam jednak pewna watpliwosc - fachowcem nie jestem wiec moze sie myle, ale mimo wszystko Daikin podaje, ze altherma dziala spokojnie do ok - 20 - przy nizszych temperaturach dopiero potrzebne bedzie dogrzewanie grzalka - czy wprowadzaliby swiadomie klientow w blad.
Pzyjmujac nawet ze jest tak jak Ty twierdzisz, ze ponizej -5 trzeba bedzie dogrzewac i koszty wzrosna to czy mimo wszystko nie beda one nizsze niz ogrzewanie gazem (biorac pod uwage srednia za caly rok)
czy potrafilbys mi powiedziec jaka moze byc roznica w inwestycji przy pompie powietrznej althermie a np pompie gruntowej?
dom 245m2 parterowka z poddaszem podlogowka wszedzie oprocz sypialn

mam mozliwosci zalozenia gazu wiec musze sie zdecydowac na cos innego.

Hydrol jeszcze jedno pytanko - na czym opierasz swoje zdanie - czysta teoria czy masz jakies info z praktyki?

hydrol
02-10-2007, 19:15
Hydrol - dziki za dosc obszerna wypowiedz - mam jednak pewna watpliwosc - fachowcem nie jestem wiec moze sie myle, ale mimo wszystko Daikin podaje, ze altherma dziala spokojnie do ok - 20 - przy nizszych temperaturach dopiero potrzebne bedzie dogrzewanie grzalka - czy wprowadzaliby swiadomie klientow w blad.
Pzyjmujac nawet ze jest tak jak Ty twierdzisz, ze ponizej -5 trzeba bedzie dogrzewac i koszty wzrosna to czy mimo wszystko nie beda one nizsze niz ogrzewanie gazem (biorac pod uwage srednia za caly rok)
czy potrafilbys mi powiedziec jaka moze byc roznica w inwestycji przy pompie powietrznej althermie a np pompie gruntowej?
dom 245m2 parterowka z poddaszem podlogowka wszedzie oprocz sypialn

mam mozliwosci zalozenia gazu wiec musze sie zdecydowac na cos innego.

Hydrol jeszcze jedno pytanko - na czym opierasz swoje zdanie - czysta teoria czy masz jakies info z praktyki?
działa spokojnie ! ale jak? Cudów nie ma "pompuje" ciepło od -25C ( aby wychłodzić -20 musi być zimniejsza) do +35C aby nagrzać wodę w podłogówce do +30. To 60 C! Każda pompa ciepła w tych warunkach pracuje na niskim COP. Z całąpewnością <2. Ale to nie wszystko ; parownik szybko obrasta szronem i lodem, któe dobrze izoluja , wymuszają tym samym dalsze obniżenie temperatury parowania i następuje dlasza degeneracja procesu. To nie koniec : po osiągnieciu odpowienio grubej warstwy lodu dalsza praca grozi uszkodzeniem i wtedy włącza się cykl odszraniania. w tym celu należy dostarczyc datkowej energii zewnętrznej (grzałki) lub odebrać ciepło z instalacji c.o. To pogarsza bilans , taki sumaryczny COP może być <1. Czyli mniej dostajemy niz wkładamy - bo odszranianie to czysta strata.
Średnia temperatura sezonu to +2 do +5C - statystycznie jest więc OK , a i COP 3 całkiem realny :D .Ale jak wiadomo kłamstwa dzielą sie na zwykłe, wierutne i statystyki. I z tego żyja sprzedawcy :P
Pompa z kolektorem gruntowym jest z całą pewnością droższa - przecież wtedy nikt by nie proponował Althermy. Konkretny koszt zależy od wielu czynników i były one wielokrotnie dyskutowane.
Cena energii gazu jest wysoka , niewiele niższa niz prąd w nocnej taryfie. Jednak nakłady inwestycyjne duzo niższe j jeśli jast gaz nie warto myśleć o pompie. Chyba że ktoś nie lubi dostawców gazu i chce sie koniecznie dywersyfikować :lol:
Na tym forum to było liczone idyskutowane - wyszło że w w okresie 10 lat pompa wychodzi drożej niz gaz ze wzgledu na wyższe wydatki inwestycyjne. Przy pompie powietrznej pewnie wyjdzie gorzej bo efektywnośc mniejsza. Nie zawsze ekonomia musi byc czynnikiem decydującym - ważna jest wygoda - za którą warto płacić, Najtaniej to będzie węgiel i kocioł "na wszystko"
Jestem praktykiem nie stroniacym od teoretycznych podstaw a moje zajęcie to troubleshoting. Choc człowiek podobno całe życie sie uczy.

hydrol
02-10-2007, 19:24
Spójrz tutaj.
http://forum.muratordom.pl/ktory-system-grzewczy-wybrac,t113572.htm

Chętnie podyskutuję. Też mam ten problem.

Pozdrawiam.
a to się morduj dalej. miałem nuczyciela który mówił że rad nie udziela bo mądry sam dobrze robi a głupi rad nie słucha . Musisz sam wybrac to co misie lubią najbardziej. Nie mam dobrego zdania o parowaniu bezpośrednim , ale na tym forum jest wielu entuzjastów to Cie wesprą.Ja nie chcę wzbudzać negatywnych emocji. Każdy układ ma swoje wady i zalety.

hydrol
02-10-2007, 21:44
hydrol napisał:

<sprawnośc pompy ciepła wykorzystującej powierze zewnetrzne jest bezkonkurencyjna do produkcji ciepłej wody latem. Bije spokojnie bezpośredniue parowanie i wszystkie inne wynalazki a COP >5 jest łatwy do osiągania. Dlaczego? Dlatego że efektywnośc pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnegpo źródła ( tego które schładzamy) i górnego ( tego które ogrzewamy w tym przypadku woda). Jeśli powietrze ma 30 C to "przeniesienie" ciepła do 45 C jest najtańsze z możliwych. Tak jest gdzieś do 10C. Potem nie jest juz tak fajnie bo nie tylko że niższa temperatura na dole to większa praca pompy , ale w okolicy 0 C powietrze jest suche. Altherma nie tylko schładza powietrze ale również korzysta z dużej ilości energii zawartej w procesie skraplania pary wodnej. Jak jest niska temparatura to ilośc pary wodnej w powietrzu jest mała , co dodatkowo pogarsza efektywność. Z tego powodu stosowanie takiej pompy ciepła ma sens gdzieś do -5C>

Czy to nie jest udzielanie rad?

Zauważ ( gdybyś uważnie przeczytał wątek ), że widzę problem sprawności COP powietrznych PC przy temp. poniżej -5 st. Stąd chcę, przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

Nie jest błędem szukanie rad u mądrzejszych. Sztuką jest być mądrym i udzielać rad, ot tak bezinteresownie, tak dla samej pomocy. Nie każdy tą sztukę opanował.

Pozdrawiam.
nie udzielam rad tylko opowiadam o swoich wątpliwościach :-? Nigdzie nie napisałem montuj! albo nie montuj! a to by były rady.
A mój nauczyciel miał racje bo sam sobie udzieliłeś odpowiedzi i to najlepszej możliwej a Twoja satysfacja powinna być nieporównywalna przy najlepszej dobrej radzie.
udzielnie konkretnej rady to branie jakijs odpowiedzialności. ja jstem odpowiedzialny i moge tylko powiedzieć co wiem ( albo mi sie wydaje że wiem).
Przepraszam jeśli poczułeś sie urażony, ale Twoja odpowiedź jest technicznie jak najbardziej uzasadniona. Nie tylko załatwiasz problem okresów obnizonej sprawności ale masz i źródło awaryjne. Wada jest tylko jedna - troche fatygi i brudu przy nawęglaniu zasobnika i czyszczeniu kotła. Klimat sie ociepla i może się okazac że kocioł (bo to jednak kocioł nie piec) bedzie używany jeszcze rzadziej?
Pozdrawiam i gratuluję.

marmon
02-10-2007, 21:52
Mam pompkę ciepła. Mam również zainstalowany przy niej podlicznik prądu aby mi zużycie mierzył. Latem koszt używania tego urządzenia- tylko do ciepłej wody- wyniósł 1,70 zł dziennie. To chyba dobry wynik. Należymy do ludzi dbających o higienę.l :lol:
Zimą nie miałem podlicznika ale z szacunkowych wyliczeń koszt dzienny prądu był ok 4,70 zł.
Myślę, że to są przyzwoite koszty.

marmon
02-10-2007, 22:11
Ogrzewam powierzchnię 150 m. kw. (garażu nie ogrzewam) z krórej korzystają 4 osoby (w tym 2 dzieci). Pompa ciepła Viessmann Vitocal 343 6kW. Wymiennik gruntowy poziomy. Koszt urządzenia 27 000 zł.

marmon
02-10-2007, 22:29
27 000 zł to koszt samej pompy. Ona jest już z zasobnikiem 200 litrów. Jest też gotowa do podłączenia kolektorów słonecznych (ma w sobie niezbędny osprzęt- pompki etc.). Wykonawca robił mi całą hydraulikę i wymiennik gruntowy ale za koparkę płaciłem sam. Calość (wraz z orurowaniem C.W.U. i ogrzewaniem) kosztowała 47 000 zł. Wszedzie mam podłogówkę (rewelka) ale w sypialniach zrobiłem grzejniki i żałuję bo jest chłodno. Jednak 25 stopni C to za mało do grzejników. Podłogówka by dała radę.

Jelu
02-10-2007, 22:33
Marmon - a jak dawno temu instalowales pompe? ciekawe o ile zmienily sie od tego czasu ceny.
A jaka firma wykonywala Ci te pompe?

marmon
02-10-2007, 22:43
Instalowałem jesienią 2006. Nie wiem czy ceny się zmieniły. Nie sądzę. Instalowała firma www.oszczak.pl i myślę, że mog ją polecić.

boruta1
03-10-2007, 00:01
Witam, nie wiem, czy ktoś już o to pytał, ja w każdym razie nie znalazłem odpowiedzi na forum wiec kieruje pytanku tutaj.

Jestem zmuszony zainstalowac w domu inne ogrzewanie niz gazowe - padlo na pompe ciepla.
Udalem sie do stosownej firmy (Enter w Gorzowie Wlkp.) i tam poradzono mi zamontowanie Althermy bo - poczatkowy wydatek ejst sporo nizszy niz w przypadku pompy wodnej lub gruntowej a pozniejsza efektywnosc mimo iz nizsza niz dwoch poprzednich to jednak w zupelnosci wystarczajaca na zime w naszym klimacie. Koszty eksploatacji beda troche wyzsze niz pompy wodnej badz gruntowej, ale w ogolnym rozrachunku ma sie to oplacac.
Czekam na wycene jednakze troche sie martiwe, bo mimo iz na temat roznych pomp ciepla raczej slyszlaem pozytywne opinie to jednak nie widzialem naprawde pozytywnego komentarza na temat althermy, jedyne co to materialy reklamowe a te wiadomo moga troche przeklamywac.
Ludzie, ktorzy mi to proponuja maja w swojej ofercie wszystkie rodzaje pomp ciepla wiec wykluczam ewentualnosc, ze namawiaja mnie na altherme z tego powodu, ze jedynie ja oferuja.

aaa dodam, ze dom, ktorego budowe rozpoczynam to Benedykt IV z MG Projekt - pow. ok 245m2

za jakakolwiek pomoc dozgonna wdziecznosc

Nie rozumiem.

Chcesz powiedzieć, że dolne żródło to nie woda/solanka lub grunt?

To pewnie chodzi Ci o ciepło z powietrza?

Jelu
03-10-2007, 00:12
Tak chodzi mi o zródło z powietrza. Tzn chodzi mi o porownanie wszystkich trzech, wasze zdanie na ich temat, a wlasciwie zdanie na temat althermy czyli pompy ciepla ze zrodlem powietrza - opinie, ekspertyzy, zaslyszane wiadomosci, badania, eksploatacje, za, przeciw etc..... :D
Jak pisalem wczesniej nie wiem na co sie zdecydowac - czekam an kosztorysy i caly czas mam myslowke co wybrac, na co sie zdecydowac - jezeli roznica bedzie rzedu 10-20 tysiecy to na pewno biore grunt, ale niestety obawiam sie ze roznica moze byc wieksza ..... Jezeli bedzie duzo wieksza to wtedy wlasnie bede musial podjac decyzje, sam, a pozniej, jesli podejme zla decyzje to zona mnie zabije :P
tak wiec drodzy forumowicze i forumowiczki POMOCY !!!!!!!!!!!!!!

Ps
zdaje sobie sprawe ze altherma to nowosc i nie byla jeszcze testowana w polskich warunkach wiec wiekszosc uwag to dywagacje i z kazda kolejna czlowiek jst coraz glupszy, no ale probowac trzeba

aka z Ina
03-10-2007, 00:14
przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

Clima Komfort proponuje na te zimniejsze dni (awaryjnie) kocioł elektryczny za 1,4tyś PLN
za to do podgrzewania wody-pompę ciepła powietrze-woda, gdzie koszt podgrzania 270 litrów wody do temp. do temp.75 stopni wynosi 1,50
pozdrawiam;))

sSiwy12
03-10-2007, 12:21
Ps
zdaje sobie sprawe ze altherma to nowosc i nie byla jeszcze testowana w polskich warunkach wiec wiekszosc uwag to dywagacje i z kazda kolejna czlowiek jst coraz glupszy, no ale probowac trzeba

Powietrze jako DZ jest tak "stare" jak "stara" jest pompa ciepła. Wiekszość firm miała lub nadal ma w ofercie takie czy inne PC "powietrzne".
Sama idea jest fajna - sam poczatkowo tez brałem pod uwagę PC powietrze/woda. Problem opisywano wielokrotnie - też w tym watku.
Sa to idealne wręcz urzadzenia do podgrzewania CWU, wody w basenie lub jako "przejśiowy" system ogrzewania, mozna powiedzieć wiosenno-jesienny.
Co do wspomnianej firmy. Mój niepokój budzi fakt, że w "informacjach technicznych" zrobili błąd. COP PC wyliczono biorąc moc PC grzewcza, a zużycie prądu wyliczono z chłodzenia. Prawidłowo licząc to ta PC ma COP (w zależności od mocy) od 2,66 do 3, dla różnicy temperatur około 45 stopni.
Moim zdaniem PC powietrzne nie spełniaja warunku jako "kotły zasadnicze". W naszym klimacie "wystarcza" na 2/3 sezonu grzewczego - reszte trzeba uzupełnić innym ogrzewaniem. Sama sprawność jest też zdecydowanie niższa niż PC z każdym innym DZ - no chyba, że mamy na dworze +25 i pada deszcz.
Moim zdaniem jesli masz miejsce na działce to zastosuj kolektor ziemmny. Zapewni Ci to w miare stały dostep do "darmowej energii". Kwestja czy glikolowy, czy z bezpośrednim parowaniem - jest otwarta, bo każdy chwali co ma, a efekty bardzo podobne.
Co do cen takiego rozwiazania - wcale nie musza być "astronomiczne" w porównaniu do PC powietrznej. Moga być porównywalne lub tylko nieco droższe. Moim zdaniem kopletna kotłownie PC dla CO i CWU o mocy około 10 kW można zamknąc kwotą 30.000,- do 40.000,- - wystarczy poszukać.
Pozdrawiam

Jelu
03-10-2007, 12:39
sSiwy12 dzieki za odpowiedz - coraz bardziej przekonuje sie do tego, zeby jednak wybrac inne dolne zrodlo niz powietrze, w domu mam zamair mieszkac minimum 20-30 lat, a kto wiem, moze bedzie to moj ostatni dom, a nigdy nie wiadomo czy nagle nie przyjdzie masowe ochlodzenie - a wtedy pompa z kolektorami gruntowymi bedzie zdecydoawnaie korzystniejsza, a jesli ochlodzenie nie przyjdzie to dobrze bo rachunki za ogrzeanie beda nizsze :D

W zwiazku z powyzszym mam jeszcze jedno pytanko - jaka powierzchnie musialbym przeznaczyc na kolektory poziome? działka ma powierzchnie 12,5 ara, powierzchnia zabudowy domu to 214m2, powierzchnia uzytkowa domu 244m2, a kubatura 1042m3,
na działce musze zainstalować szambo i wykopac studnie - czy starczy mi powierzchni na kolektory gruntowe zeby wystarczylo do ogrzania domu?

sSiwy12
03-10-2007, 12:56
O wielkości kolektora decydują:
- warunki "glebowe"
- wymagania (specyfikacja) producenta PC
- powierzchnia do ogrzania.
Teoretycznie rzecz biorac przy takiej powierzchni do ogrzaniaa (244 m2) powierzchnia kolektora powinna wynosić x 2 (około 500m2).
Bardzo czesto - zwłaszcza przy PC z bezpośrednim parowaniem "wystarcza" x1,5 (czyli około 370m2).
Oferta w zakresie PC jest na tyle duża, że znajdziesz taka pompę ciepła, która spełni Twoje warunki i oczekiwania.
Powodzenia

Jelu
03-10-2007, 13:03
Wielkie dzieki za dobre slowo dobry czlowieku :)
ruszam na poszukiwania juz wyslalem kilka maili, mam nadzieje ze odpisza,
niestety w moim rejonie nie ma zbyt duzo firm zajmujacych sie tegot ypu ogrzewaniem ale szukam dalej, mam nadzieje ze przyjada :D

a'propos zna ktos warta polecenia firme w okolicach wojewodztwa lubuskiego? szczegolnie Gorzow Wlkp.?

sSiwy12
03-10-2007, 13:25
A może nie tylko z Twojego wojewódzctwa? Wiekszość firm ma "lotne brygady". A w przypadku ewentualnej awarii, nie ma znaczenia "skąd są", bo jak zycie pokazało (a także to forum) "bliskość lub oddalenie" instalatorów PC nijak sie ma do czasu oczekiwania na ekipę "naprawczą". Bardzo czesto ci z daleka byli szybciej.
Jest tez tak, że renomowane firmy maja swoich instalatorów w terenie.

androzek
03-10-2007, 14:22
Latem zainstalowałem Nibe Fighter,kolektory pionowe 240 m i podłogówkę na całości 223 m.Jeden wykonawca na wszystko.Jest na każde zawołanie i nie zwali winy w razie czego na innych.Taki system polecam.

PS Miałem ofertę ze Słupska na IVT ,facet mówił,że w razie czego jest w 3 godziny ale życie skałda się z drobiazgów i nie wiem,czy chciałyby się mu jeździć do Bydgoszczy za każdym razem

Jelu
03-10-2007, 14:38
androzek - a zdradzilbys ile Cie to wynioslo - lacznie koszty pompy, kolektorow, cala instalacja, podlogowka i robocizna - czyli cena za wszystko - o ile to nie tajemnica oczywiscie :)
i jaka firma Ci instalowala

Dzieki za kazde info

androzek
03-10-2007, 18:43
Pompa 28 kzł,odwierty 19 kzł alternartywa to kolektor poziomy za ok.8,8 kzł,2 km podłogówki z całą instalacją wod-kan 30 kzł.Wszystko jeden wykonawca.Oczywiści że koszty można ciąć - pompa polskiej produkcji,kolektor płaski,samemu ułożyć podłogówkę itp.Można uderzyć w Thermogolv - który wychodzi taniej-dużo było na forum.
Firma z Bydgoszczy "Ciepłodom" Waldemara Strześnickiego

Jelu
03-10-2007, 21:25
androzek - dzieki ze podzieliles sie ta informacja - ja zaczynam sie przygotowywac na wydatek rzedu 60-80k na cala instalacje - decyzja juz wlasciwie podjeta, musze teraz porownac oferty i wybrac najkorzystniejsza

pozdrawiam

boruta1
03-10-2007, 21:53
przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

Clima Komfort proponuje na te zimniejsze dni (awaryjnie) kocioł elektryczny za 1,4tyś PLN
za to do podgrzewania wody-pompę ciepła powietrze-woda, gdzie koszt podgrzania 270 litrów wody do temp. do temp.75 stopni wynosi 1,50
pozdrawiam;))

Ja dostałem ofertę od CK na podgrzewacz cwu VT152 (zbiornik 270 l) z własną PC powietrze/woda na ok 9 TPLN łącznie z materiałami montażowymi.

adam_mk
03-10-2007, 22:01
Witam
Poczytałem trochę....
Jelu
Krzywdy sobie nie zrób!
PC z bezpośrednim parowaniem mrozi głęboko grunt i wytwarza w nim kloc lodowy. Rury dolnego za głęboko w niej nie są układane (obieg oleju).
Wiesz co ma być w ogrodzie i gdzie?
Roślinki raczej takiego kolektora nie lubią (podobno). No, nie wszystkie. Te, co mają korzenie, co to już je widać. Większe jak trawa...
Adam M.

Jelu
03-10-2007, 22:39
adam_mk a juz myslalem, ze znalazlem idealne rozwiazanie :D, mowili ze budowa to masa problemow i dylematow - i mieli racje hehehe, a ja jeszcze nie mam pozwolenia na budowe :/
w kazdym razie jak to ejst z tym klocem lodowym? rzeczywiscie moga byc z tym problemy? - czy mozna ulozyc kolektory np pod podjazdem - ile sie da oczywiscie - podjazd ma byc brukowany wiec nie powinno byc problemu ze cos tam nie wyrosnie - reszta ogrodu to rawnik, jakis skalniaczek , generalnie rosliny wyzsze od trawy beda na okolo dzialki i w rogach

moze ktos z forumowiczow mial jakies problemy w w/w kwestiii i sie podzieli :)
pozdrawiam

adam_mk
03-10-2007, 22:52
Nie podzieli bo mają jeszcze księżycowy krajobraz (w większości). Świerzo zbudowani. Jak się paruje w gruncie z poziomu -45stC to KAŻDA wilgoć staje lodem! Nawet ta śladowa. Przy okazji oddając KOLOSALNE ciepło przemiany (wody w lód) Dlatego te pompy takie wydajne.
Klocek pod podjazdem może Ci ten podjazd psuć. Wybrzuszy się zimą a sklęśnie latem. Dodatkowo śnieg będzie na nim dłużej się trzymał, a to chyba nie najlepiej... :roll:
Takie dolne źródło trzeba by z rozmysłem w ogrodzie położyć, bo Cię żona zje...
:roll: Przynajmniej pokąsa... :lol: A co się nasłuchasz... :lol:
Bardzo późną wiosną jeszcze będzie miała temat...
Za to te z glikolem takiej wady nie mają. Mają inne. Choćby to, że powinny być ze dwa razy większe niż ilość "podłogi".
Adam M.

WMM
04-10-2007, 00:08
Niestety Adam ma rację, na dodatek jak zrobisz kolektor pod podjazdem to ziemia nie będzie kumulować ciepło latem, bo ją kostką przykryjesz. Ziemia musi być odsłonięta trawką lichą porośnięta (poeta), na dodatek jak masz piasek pod spodem i sucho w głębi to licz wielkość kolektora x3 w stosunku do powierzchni domu po podłogach, chyba że wolisz z bezposrednim parowaniem, to wtedy x2 ale tam gdzie jest kolektor to tylko możesz sobie kort tenisowy trawiasty zrobić.

Jelu
04-10-2007, 01:32
Adam - skad znasz moja zone ?? :D

A tak całkiem serio to mam nadzieje, ze jak juz wybiore wykonawce to mnie rzetelnie poinformuja gdzie co i jak.... ale i tak jak juz poinformuja to zaczerpne info na forum, tak jak by co :)

kolektory z glikolem bylyby ok - powierzchnia domu 245m2 czyli x2 to by wychodzilo 500m2 czyli 5 arow -dom ma zajac 2,2 ara wiec zostanie jeszcze ponad 5 na szambo, podjazd studnie - mam nadzieje ze starczy.

Zreszta jak mowilem w wiekszosci bedziemy mieli trawnik, troche wiekszych roslinek przy ogrodzeniu, moze cos wiekszego w rogu wiec nie powinno byc problemu.

Tak podsumowujac powiem tylko, ze ubiegloroczna slaba zima spowodowala ze jestesmy bardzo ubodzy w informacje :evil:

Pozdrawiam

sSiwy12
04-10-2007, 12:18
Oj Adaś. Ale namieszałeś. :oops: Z czystej przyjemności polemiki :lol: kilka faktów dot. kolektorów "bezpośredniego parowania":
- średnia długość kolektora gruntowego dla 1kW mocy pompy ciepła wynosi 25 mb, a długość "wiazki" nie przekracza 60 mb.
- "grubość rury" kolektora ziemnego to zazwyczaj 3/8 lub 1/2 cala
- głębokość "zakopania" w zależności od producenta od 0,8 do 1,8 m
- zarówno na tym forum, ale i na innych również nikt nie zaobserwował aby kolektor bezpośredniego parowania w jakiś widoczny sposób miał wpływ na wegetacje roślin,
- logika wskazuje aby na kolektorach gruntowych (bez wzgledu na ich rodzaj) raczej nie nasadzać roślinności "głębokokorzennych" - raczej ze wzgledu na możliwość uszkodzenia kolektora,
- bezapelacyjnie kolektor bezpośredniego parowania w jakimś tam stopniu "wychładza" grunt, ale przesadne jest określanie tego mianem "kloca lodowego wubrzuszającego grunt na powierzchni",

I taka moja teoria - może do obalenia :oops:
Zakladając
- że grunt może "dać" 20W z 1m2,
- że czerpiemy 1kW = 25 mb, co równa sie 25m2
- okres grzewczy 280 godzin w ciągu roku

To mamy: 20W x 25m2 x 280h = 140 kWh

A grunt jest w stanie dostarczyć:

20W x 365 dni x 24h x 25 m2= 4.389 kWh

Wynika z tego, że czerpiemy z gruntu tylko znikomą częśc energi w nim zakumulowanej.

Fajna teoria? :lol:
Pozdrawiam

HenoK
04-10-2007, 12:51
- okres grzewczy 280 godzin w ciągu roku

Taki okres grzewczy to chyba w Afryce północnej :lol: .

sSiwy12
04-10-2007, 13:41
Chyba faktycznie coś "namieszałem" - przepraszam.
Ale inaczej licząc wychodzą jeszcze lepsze "kwiatki"
Np. Zapotrzebowanie na energię dla 1m2 w ciagu roku wynosi 70kWh, a kolektor o długości rzeczonej 25m2 może dostarczyć ponad 4.000 kWh.
Albo jeszcze inaczej dla domu 120m2 pow. grzewczej zapotrzebowanie wynosi 120m2 x 70kWh = 8.400 kWh.
A kolektor może dostarczyć: 120m2 x 20W x 24h x 365 dni = 21.024 kWh.
Inaczej w ciagu miesiaca kolektor może dostarczyć max. 20W x 24h x 30dni x 120m2 = 1.728 kWh, czyli dziennie około 58kWh.
I teraz pytanie zasadnicze - czy to wystarcza dla ogrzania domu 120m2 ? :o Iczy może spowodować skutki opisane wyżej? Oczywiście przy założeniu, że PC pracuje bez przerwy (skrajny przykład przy np -20). i ile takich kolejnych dni musi być?

HenoK
04-10-2007, 14:03
Chyba faktycznie coś "namieszałem" - przepraszam.
Ale inaczej licząc wychodzą jeszcze lepsze "kwiatki"

Kalkulacje dotyczące wydajności cieplnej gruntu na poziomie 20W/m2 z pewnością nie dotyczą ciągłego pobierania ciepła, ale "normalnej" pracy pompy ciepła, tj. intensywniejszej w sezonie grzewczym (z tego przez klika dni pod rząd praca ciągła).
Są to bardziej obliczenia empiryczne, niż oparte na teoretycznych rozważaniach.
Bardziej można porównać do do czegoś innego:
1m2 powierzchni gruntu jest ogrzewany przez słońce mocą ok. 1 kW; w porównaniu z tym moc 20W czerpana z gruntu przez PC to zaledwie 2%. Wystarczy, że słońce mocniej przygrzeje i po "klocu lodowym zostaje wspomnienie".
Dlatego ważne jest stosunkowo płytkie ułożenie rurociągów dolnego źródła PC :).

sSiwy12
04-10-2007, 14:33
Podsumowując:
Nie taki diabeł straszny, jak go opisują. Jak by nie liczyć, to moc gruntu jest wystarczajaca do oddania cieła dla potrzeb grzewczych domu i ma na tyle "zasobów", że raczej nie ma to wpływu na "degradację" środowiska - a zwłaszcza w przypadku kolektora "bezpośredniego parowania".
I o to chodzi 8)

Pozdrawiam

veech'u
04-10-2007, 15:06
Chyba faktycznie coś "namieszałem" - przepraszam.
Ale inaczej licząc wychodzą jeszcze lepsze "kwiatki"

Kalkulacje dotyczące wydajności cieplnej gruntu na poziomie 20W/m2 z pewnością nie dotyczą ciągłego pobierania ciepła, ale "normalnej" pracy pompy ciepła, tj. intensywniejszej w sezonie grzewczym (z tego przez klika dni pod rząd praca ciągła).
Są to bardziej obliczenia empiryczne, niż oparte na teoretycznych rozważaniach.
Bardziej można porównać do do czegoś innego:
1m2 powierzchni gruntu jest ogrzewany przez słońce mocą ok. 1 kW; w porównaniu z tym moc 20W czerpana z gruntu przez PC to zaledwie 2%. Wystarczy, że słońce mocniej przygrzeje i po "klocu lodowym zostaje wspomnienie".


Dlatego ważne jest stosunkowo płytkie ułożenie rurociągów dolnego źródła PC :).

Drogi Henoku
Prosze nie wypisuj herezji na temat o ktorym nic nie wiesz bedzie z korzyscia dla innych forumowiczow i dla twojego wizerunku.
serdecznie pozdrawiam

HenoK
04-10-2007, 16:42
Drogi Henoku
Prosze nie wypisuj herezji na temat o ktorym nic nie wiesz bedzie z korzyscia dla innych forumowiczow i dla twojego wizerunku.
serdecznie pozdrawiam
Może jakieś konkrety?
Co z tego co napisałem jest Twoim zdaniem herezją?

hydrol
04-10-2007, 19:15
z pewnym zastanawiającym uporem lansowane jest parowanie bezpośrednie jakby było rozwiązaniem idealnym - a nie jest i ma swoje wady jak każde inne. Wprawdzie eliminuje czynnik pośredni i spodziewać sie należy wyższej temperatury parowania, to z całą pewnością obieg sprężarkowy jest bardzo rozległy co z pewnością wymaga dużego nakłądu energii - w w istotnym elemencie osłabia podstawową zaletę ( a nie jset to jednya wada rozległości).
Błędem jest rónież przeliczanie energii z 1m2 kolektora. Z całą pewnością ciepło jest czerpane z objetości ziemi. Im większą objetośc ziemi obejmuje i im głębiej jest zakopany tym lepsza jego praca. Dlaczego? Namalcalnym efektem jest niezauważalne lub bardzo powolne wychładzanie gruntu co objawia się obniżaniem sie temperatury parowania i oczywistym wzrostem kosztów. W parowaniu bezpośrednim zawsze szybciej następuje degeneracja , tym szybciej im płycej zakopany kolektor i im mnijesza jest objetośc gruntu nad nim.
Jak jest najlepsza głębokość? Ano najlepiej jak najgłębiej. Problem tylo w kosztach. Praktyka pokazała że na głębokości ok.1,8 m już są niezłe efekty a jeszcze stosunkowo niskie koszty kopania.
Co do roślin to jest oczywiste że podsawową sprawą jest wymarzanie niemal wszystkiego co rośnie nad kolektorem- efekt identyczny jak sroga i długa zima - tu sie efekt potęguje. Uszkodzenie rurociągu z miedzi czy PE przez korzenie roślin jest równie prawdopodobene jak uszkodzenie wodociągu, kabla energetycznego czy gazu. Nigdy nie słyszałem o takim przypadku. Wymarznięte krzaczki i drzewa - owszem - to pewne. Wybrzuszanie się gruntu to jednak między bajki można włożyć :lol:
Nie jestem przeciwnikiem parowania bezpośredniego ale nie jest to rozwiązanie na każde warunki - im słabszy grunt i im większe moce tym łatwiej o rozczarowanie. O innych mankamentach juz dyskutowaliśmy.
Reasumując : roczny COP bezpośedniego nie będzie wyższy niż 0.5 od glikolowego, a całkiem porównywalny z woda-woda. Może być rónież gorszy ale mało kto ma narzędzia aby to zbadać , a serwis nie jest zainteresowany.

turcin
04-10-2007, 19:31
Dlatego ważne jest stosunkowo płytkie ułożenie rurociągów dolnego źródła PC :).


Ja z tym bym się nie zgodził. O ile mi wiadomo to np dla Mazowsza przemarzanie gruntu jest do około 1,2m. Więc jeżeli mrozek ściśnie to nasz wymiennik będzie leżał w warstwie zamarzniętego gruntu i żeby ziemię rozmrozić to nie wystarczy jak trochę słońce przygrzeje ponieważ ziemia zmrożona dosyć długo raczej puszcza. na tyle długo że nie można chyba tego zmierzyć w godzinach tylko raczej w dniach.

sSiwy12
04-10-2007, 20:53
Trochę odpowiem, bo poczyłem sie "przywołany do tablicy"
Nie lansuje, tyko walcze ze "stereotypami". Nigdy nie twierdziłem również, że kolektor "bezpośredniego parowania" jest najlepszy. Tak jak każde inne rozwiazanie ma sweje wady i zalety.
Prawdą jest, to co powiedziano o "błędnym przeliczaniu z 1m2 kolektora", bo faktycznie nie jest to wielkość skończona (zasoby gruntu). Podałem tak dla uproszczenia i "ogólnego poglądu".
Co do głębokości kolektora. Pamietać należy, że pracuje on na mocno minusowych temperaturach. W przypadku kiedy PC grzeje tylko CO, lepsze bedzie rozwiazanie umieszczenia kolektora w "granicy przemarzania". Takie stosuje np. CK (do ogrzania CWU stosują osobną PC typu powietrze/woda). Takie rozwiązanie powoduje, że grunt ma szanse na całkowita regenerację. Natomiast w przypadku kiedy PC grzeje zarówno CO jak i CWU, mamy do czynienia z "ciągłym" poborem energii z gruntu, płytsze umiejscowienie kolektora umożliwia regenerację w lecie - co odbija się oczywiście na sprawności PC - te z kolektorem głębiej umieszczonym mają wyższa sprawność sródroczna, bo wiekszy jest "bufor ciepła".

I to było by na tyle :wink:

Ps. Sam ogladałem ogród po 2 sezonach grzewczych z zakopanym kolektorem bezpośredniego parowania i jakoś nie widziałem, żeby coś przemarzło. Kilku użytkowników, także w tym watku również nie stwierdziło takiego faktu. Powiem wiecej wegetacja roślin była "normalna"

HenoK
04-10-2007, 21:06
Co do głębokości kolektora. Pamietać należy, że pracuje on na mocno minusowych temperaturach. W przypadku kiedy PC grzeje tylko CO, lepsze bedzie rozwiazanie umieszczenia kolektora w "granicy przemarzania". Takie stosuje np. CK (do ogrzania CWU stosują osobną PC typu powietrze/woda). Takie rozwiązanie powoduje, że grunt ma szanse na całkowita regenerację. Natomiast w przypadku kiedy PC grzeje zarówno CO jak i CWU, mamy do czynienia z "ciągłym" poborem energii z gruntu, płytsze umiejscowienie kolektora umożliwia regenerację w lecie - co odbija się oczywiście na sprawności PC - te z kolektorem głębiej umieszczonym mają wyższa sprawność sródroczna, bo wiekszy jest "bufor ciepła".

W pełni się z tym zgadzam i właśnie to miałem na myśli pisząc o stosunkowo płytkim umieszczeniu rur dolnego źródła ciepła.

turcin
04-10-2007, 21:29
Patrząc na to pod tym kątem to faktycznie racja. Tylko ile energii trzeba zużyć na podgrzanie ciepłej wody a ile na ogrzewanie budynku w ciągu roku. Wydaje mi się że priorytet stanowi cel nr 2.

WMM
04-10-2007, 23:21
Bzdura, w dobrze ocieplonym budynku więcej wydatków energetycznych idzie na CW niz na CO, co do kolektora umieszczonego na głębkokości 0,8 m to dosyć prosta forma popełnienia samobójstwa, szczególnie jak się mieszka tu gdzie ja i tak mam farcika działka ma wysokie wody powierzchniowe więc COP jest korzystniejszy :)

adam_mk
05-10-2007, 01:03
Witam
No dobra! Jest tak, że aby PC dobrze i wiele lat pracowała, to nie powinna być tak (myślę tu o bezpośrednim parowaniu) rozłożona w terenie, aby utrudniony był powrót oleju z obiegu. Olej zawsze powróci, jeżeli prędkość strugi par będzie rzędu nastu metrów na sek. Zazwyczaj 11, 12. Stosuje się wprawdzie syfony, ale nie każdy o tym wie, czy pamięta a "pacjent" i tak się nie zna, bo by se sam zrobił. A jak olej w większej części zalega w rurociągu pod trawnikiem to mało go w sprężarce i pogarsza parametry pobierania ciepełka z gleby. Sprężara tego bardzo nie lubi.
WŁAŚNIE DLATEGO widywałem bardzo płytko zakopane kolektory bezpośredniego parowania.
Jeżeli grunt jest gliniasty lub są płytkie wody pod trawnikiem, to wydajność rośnie, ale też mechanizm pracy jest taki: Najpierw jest schładzany grunt i wydajność jest bardzo dobra. Potem, jak temperatura dojdzie do zeraC to dalej jest schładzany grunt, ale zaczyna się przemiana fazowa wody w okolicy, gdzie następuje wstrzyknięcie czynnika chłodzącego. Ten obszar stopniowo się powiększa , pogrubia i postępuje wzdłuż kolektora w kierunku jego "wylotu". Tworzy się klocek lodowy. Jeżeli ciepła jest dużo a zima łagodna to pompa pracuje start-stopowo i gleba ma czas "naciągnąć" i proces ten nie zachodzi lub jest marginalny. Bywa jednak, że zima da w kość i ten efekt wyraźnie widać.
Dlatego tak bardzo ważne jest poprawne dobranie rodzaju dolnego źródła do konkretnego miejsca. W jednym to idealne rozwiązanie a w innym katastrofa!

Ziemia "z głębin" pobiera około 2,4 WATA NA 1m2! Reszta to ciepły deszczyk wnikający z powierzchni, słoneczko grzejące trawniczek itp. Mało gdzie jest inaczej (pod Tychami jest!).
Wnikanie tej ciepłej wody....
Przyjmuje się 1m w głąb na 1 ROK! (ale to średnio!)

Przekroczenie zera C to wcale nie tragedia, bo i tak jest to bardzo ciepło! Całe 273.15 stopni ciepła tak samo "dużych jak u Celsiusa" a nazywanych Kelvinami.
Jaka jest różnica pomiędzy 293K a 273K? 20 stopni?
A to różnica pomiędzy jesienią a zimą.
Jakbyśmy pamiętali, że nam chodzi o utrzymanie stale tych około 295 stopni wewnątrz domu to łatwiej byłoby nam się dogadać! :lol: :lol: :lol:
A wszyscy tylko 22 i 22stC!

PC to dobra sprawa, ale trzeba dobrze ją przemyśleć.
Generalnie - zawsze jakoś tam działa!
A zawsze idealnie? Zawsze to bardzo kosztuje...przy budowie systemu, kosztuje...

Pozdrawiam Adam M.

sSiwy12
05-10-2007, 10:09
Bzdura, w dobrze ocieplonym budynku więcej wydatków energetycznych idzie na CW niz na CO, co do kolektora umieszczonego na głębkokości 0,8 m to dosyć prosta forma popełnienia samobójstwa, szczególnie jak się mieszka tu gdzie ja i tak mam farcika działka ma wysokie wody powierzchniowe więc COP jest korzystniejszy :)

Ciekawa teoria, bo:
- zapotrzebowanie na energie do ogrzania dobrze ocieplonego domu wynosi w stosunku rocznym 50 - 70 kWh/m2,
- zapotrzebowanie na energię dla ogrzania CWU w stosunku rocznym wynosi 1.500 kWh/osobę.

Co do "samobójców" zaręczam, że w Polsce w tym na tym forum, a tym bardziej na świecie, jest ich spora grupa. Jakoś zarówno oni, jak i ich PC z kolektorami "płytkimi" maja sie dobrze - i to od kilku, a nawet kilkunastu lat.

Adam ma rację. Zawsze o tym jaki kolektor (ale i PC) decyduje "grunt" i zalecenia producenta. Inaczej rację mogą mieć Ci, którzy mają wątpliwości.

Pozdrawiam

veech'u
05-10-2007, 10:29
Drogi Henoku
Prosze nie wypisuj herezji na temat o ktorym nic nie wiesz bedzie z korzyscia dla innych forumowiczow i dla twojego wizerunku.
serdecznie pozdrawiam
Może jakieś konkrety?
Co z tego co napisałem jest Twoim zdaniem herezją?

Herezja to mocne slowo ale niepotrzebnie wypisuje sie na roznorodnych forach teorie wyssane z palucha. Pompy ciepla to wynalazek ponad stuletni i montuje sie je od kilkudziesieciu lat. Nie ma potrzeby dorabiania teorii
Kolektory poziome umieszcza sie ponizej strefy przemarzania. Bez jakichs tam dywagacji typu sloneczko , wiaterek i tym podobne. Promieniowanie sloneczne (w dluzszym okresie - jak cale gorace lato a nie pare godzin) jest tu istotym aspektem tak jak rodzaj gleby i obecnosc wod podpowierzchnowych, ale to nie ma zadnego zwiazku z "chwilowym rozmarzaniem" tylko wplywa na sprawnosc całego układu w tym pompy.
Glebokosc posadowienia kolektora poziomego musi miec uzasadnienie ekonomiczne. Wykonanie tego ogolnie dostepnym sprzetem pozwala na zminimalizowanie kosztow robocizny pod warunkiem ze umieszczamy go na glebokosci 1,5 - 1,8m. Mozna glebiej (a nawet byloby lepiej) tylko po co ?
kolektory poziome sa stosunkowo tanim rozwiazaniem i dlatego stosje sie powyzszy uklad. Wyzsza sprawnosc mozna osiagnac jeszcze dwoma sposobami. Studnie (poboru i zrzutowa/e) lub odwierty pionowe (tu dopiero ma sie sloneczko do rzeczy jak wplyw wiatrow monsunowych na monogosc wrobli w Szwecji)
Odwierty pionowe sa znacznie lepszym rozwiazaniem jako kolektor pompy ciepla ale nieporownywalnie drozszym (2,5 krotnie) gdyz wymaga zastosowania specjalistycznego sprzetu. Wybacz ale przy odwiercie na glebokosci 80 m slonce nie ma tu juz co robic a kolektor spelnia swoja funkcje przekazywania ciepla z gruntu.
Wejdz na strone nibe, ivt lub dunfossa i poczytaj. Na stronie clima comfort sa nawet zdjecia z realizacji. Pozdrawiam i zycze powodzenia.

sSiwy12
05-10-2007, 12:40
Herezja to mocne slowo ale niepotrzebnie wypisuje sie na roznorodnych forach teorie wyssane z palucha.
No właśnie - zwłaszcza kiedy sie miesza pojęcia :oops:

A jest tak - gruntowy kolektor czerpie energię w 80 - 90% z ciepła solarnego, a tylko 10 - 20% z ciepła geotermicznego.
W Polsce średnia wartość energii przekazywanej przez słońce wynosi 6.000kWh/m2., a średnia "penetracja" w głąb ziemii wynosi "grubo" ponad 2m.
O tym jaka to siła (energia solarna) niech świadczy fakt z Syberii. Tam "wieczna zmarzlina" siega 600 m w głąb ziemi. Średnia temperatura roczna wynosi -11 stopni celcjusza, a mimo to w ciagu lata (około 60 dni) słońce "roztapia" ziemię do głębokości ponad 2m :o

Natomiast pionowe odwierty czerpia "ciepło" w proporcjach około 20% energii solarnej i 80% energii geotermicznej.

I jeszcze jedno. BARDZO UPRASZCZAJĄC. Obiegowe pojęcie, że gruntowy kolektor należy układać poniżej strefy przemarzania gruntu bierze się z faktu, że wiekszość stosowanych kolektorów była wodna (glikolowa) i była (jest) uzasadniona obawa, że w wymienniku PC mogła ta mieszanka zamarznąć (ten korek, kloc lodowy tyle, że w wymienniku, a nie w gruncie). PC z bezpośrednim parowaniem nie sa narażone na takie ryzko, bo nie posiadają wymiennika (glikol/czynnik chłodzący - grzewczy w PC). Można stwierdzić, że kolektor gruntowy PC z bezpośrednim parowaniem bedzie pracował bez szkody dla PC nawet przy - 30 stopniach - oczywiście sprawność bedzie niższa.

Pozdrawiam

hydrol
05-10-2007, 14:20
Kolektor płaski czy pionowy zupełnie nie korzysta z ciepła geotermalnego bo go na tej głebokości nie ma. Na głębokości 100 m wazrost temperatury ziemi wynosi 0,4 C - z tego widać że nawet na 100 m trudno liczyć na ciepło geotermalne.
Strefa przemarzania jest pojęciem umownym i wcale nie znaczy że poniżej tej głębokości grunt nie zamarza. Grunt nie zamarza w normalnych warunkach wg wieloletnich danych statystycznych. Odpowiednio źle zaprojektowany kolektor w odpowiednio "słabym" gruncie zamarznie nawet poniżej kolektora.
Mechanizm akumulacji ciepła przez grunt jest bardzo złożony a samo dziłanie słonka i nagrzewanie gruntu wcale nie jest zjawiskiem dominującym.
nie ma żadnej obawy zamarznięcie glikolu bo chroniu przd tym zdrowy rozsądek : nikt nie schładza glikolu niżej niż to wynika z ekonomicznie uzasadnionych potrzeb. to w zupełności wystarczy. Podkreślam : głębokośc układania wynika tylko z kompromisu pomiędzy efektywnościa wymiany ciepła i kosztami budowy. W parowaniu bezpośrednim ryzykuje się płytsze zakopanie ( słusznie podnoszony problem powrotu oleju) licząc na to że zysk z tytułu bezpośredniej wymiany nadrobi z nawiązką ten mankament. Co nie zawsze sie udaje.
Zby mały i płytki kolektor przy słabym gruncie i zbyt dużej sprężarce zawsze kończy się klocem lodowym i wyłaczeniem pompy ciepła do wiosny a nawet lata. To skrajność - ale tak czasem bywa - to nie teoria.

sSiwy12
05-10-2007, 15:17
Kolektor płaski czy pionowy zupełnie nie korzysta z ciepła geotermalnego bo go na tej głebokości nie ma. Na głębokości 100 m wazrost temperatury ziemi wynosi 0,4 C - z tego widać że nawet na 100 m trudno liczyć na ciepło geotermalne.


To nie do końca tak. ZNÓW UPRASZCZAJĄC.
Głębokość „0” tj. taka na której panuje ZAWSZE taka sama temperatura (około 8 stopni), to ponad 10m. (średnio w Polsce)
Stopień geotermiczny (głębokość przy której temperatura wzrasta o 1 stopień), również średnio dla Polski, wynosi około 33m ( u mnie nieco ponad 20m)
Czyli śmiało można przyjąć, że kolektor pionowy o długości (głębokości) np. 50m czerpie w zdecydowanej większości z ciepła geotermicznego.
I druga sprawa. Czy na kolektor gruntowy poziomy ma wpływ ciepło geotermiczne? Ma!
Jeśli na głębokości np. 1m temperatura wynosi 0 stopni, to niżej będzie wyższa, bo od „spodu” grzeje właśnie ciepło geotermiczne. Czyli wynika z tego, że im niżej ułożymy kolektor poziomy, tym bardziej będziemy ogrzewani ciepłem geotermicznym – w minimalnym zresztą stopniu (o ile głębokość ułożenia nie przekroczy poziomu „0”).
I taka ciekawostka. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kombinacja kolektora gruntowego z krótkimi kolektorami pionowymi.. Wygląda to tak:
Co 1 m wiercimy kilka otworów o głębokości np. 3 m i układamy kolektor zarówno w pionie, jak i w poziomie (odcinki łączące poszczególne odwierty). Z powierzchni 1m2 i około 30 mb „rury” kolektora uzyskujemy około 500W (1m głębokości daje 40W). Dla PC o mocy 10kW potrzebujemy zająć tylko trochę ponad 20m2 działki (przy tradycyjnym musiało by być około 500m2), przy kosztach tylko nieznacznie wyższych.
Technicznie – do „opanowania” i i z „przyszłością”
Pozdrawiam

veech'u
05-10-2007, 16:36
A jest tak - gruntowy kolektor czerpie energię w 80 - 90% z ciepła solarnego, a tylko 10 - 20% z ciepła geotermicznego.
W Polsce średnia wartość energii przekazywanej przez słońce wynosi 6.000kWh/m2., a średnia "penetracja" w głąb ziemii wynosi "grubo" ponad 2m.
O tym jaka to siła (energia solarna) niech świadczy fakt z Syberii. Tam "wieczna zmarzlina" siega 600 m w głąb ziemi.
I jeszcze jedno. BARDZO UPRASZCZAJĄC. Obiegowe pojęcie, że gruntowy kolektor należy układać poniżej strefy przemarzania gruntu
Pozdrawiam

I co wnosi ten wywod o czerpaniu, penetracji i Syberii?
Ktora to profesjonalna firma oferujaca PC i montaz kolektora (bez znaczenia czy czynnikiem jest solanka z glikolem czy gaz) umieszcza kolektor plycej niz na glebokosci 1,5M ? Jakies nazwy i namiary ?
Czy posiadasz pompe ciepla? , Jesli tak , jak dlugo, jakiej firmy, kto montował, jaki kolektor, na jakiej gebokosci umieszczony ? ile metrow
Jak nie masz to skad "czerpiesz" swoja wiedze.
pozdrawiam

sSiwy12
05-10-2007, 17:50
Ktora to profesjonalna firma oferujaca PC i montaz kolektora (bez znaczenia czy czynnikiem jest solanka z glikolem czy gaz) umieszcza kolektor plycej niz na glebokosci 1,5M ? Jakies nazwy i namiary ?

Tu niestety jest róznica miedzy kolektorem glikolowym, a bezpośredniego parowania. Kolektor glikolowy zawsze umieszcza sie niżej niż granica przemarzania - tak przynajmniej zalecaja wszyscy producenci.
Natomiast prawie wszyscy (w zasadzie wiekszość) producenci PC z bezpośrednim parowaniem zalecaja układanie kolektora na głębokości od 0,6 - 0,8m - np. WASERMANN i PC NATEA, lub 0,8 np. MEDSON i PC SPARTEC czy ZIRIUS, lub Avenir Energe i PC GEOPACK, który zaleca głębokość 0,5 - 0,6 m
W zasadzie, ( wg. mojej wiedzy) tylko Climakomfort umieszcza swoje kolektory tak "głęboko". 8)

Pozdrawiam

Ps. Czy "manie" telewizora czyni ze mnie "eksperta" w tej dziedzinie ("telewizyjnej")? :oops:
I co to jest "solanka z glikolem" :o

hydrol
05-10-2007, 19:25
no cóż czasem nie warto argumentować bo "czort swoje a pop swoje". Pomysłu z kolektorami trochę poziomumi a troche pionowymi też nie jest niusem a autorkim pomysłem o czym zaświadczam bez słów :
http://www.matrix-bausysteme.de/klimafundamente/spiralkollektoren.html
Popatrzcie na minimalną głebokośc przykrycia.
Nie czepiajcie sie tej stefy przemarzania bo to bez sensu. Sens jest tylko taki że jeśli w strefie przemarzania 1,0 m wykonamy kolektor na głębokości 1,8 m to teoretycznie te same warunki kolektora spełnimy w strefie przemarzania 1,2 m zakopując go na głębokość 2 m. Tylko taki jest sens odnoszenia się do strefy przemarzania. Jak ktoś twierdzi że montaż kolektora na gł. 0,6 m to dobra robota to szkoda gadać z takim "rzeźnikiem".
Oglądanie telewizji to jednak nie to samo co ocena i "eksperyzy" o pompie ciepła - to trochę tak jakby ślepy gadał o kolorach albo premier bez prawa jazdy i rodziny nauczał jak prowadzić auto i wychować dzieci. Bez obrazy :D .

sSiwy12
05-10-2007, 20:07
Nigdzie nie napisałem, że ten pomysł jest mojego autorstwa i powiem wiecej, że prawdopodobnie w Polsce jest zastosowany - gdzieś widziałem takie opracowanie. I czego nie napisałem dzisiaj jest mozliwy tylko z kolektorem glikolowym.
Strefa przemarzania została "przywołana" bo tak okreslaja głebokość ułożenia kalektora producenci PC (chyba jakaś "magiczna" wielkość).
Głebokość umieszczenia kolektora (w tym z bezpośrednim parowaniem) podają "rzeźnicy" z firm produkujacych PC. A czy to działa skutecznie? Radze samemu ocenić "na własne" oczy. Pan Kołodziej z Jasła zaprasza wszystkich chetnych od kilku lat. Ma on kolektory na głębokości 0,8m.

Ogladanie nie czyni "mistrza", ale posiadanie "tyż" nie. Tak wiec sam fakt "posiadania" o niczym nie świadczy, no może jedynie o tym, że dane rozwiazanie jest najlepsze.

Najzabawniejsze w tym jest to, że zdecydowanie w wiekszości masz hydrol rację - jedynie nie wiem dlaczego tak tępisz bezpośrednie parowanie i powiazane z nim rozwiazania.
I aby była jasność musze wybrać PC do swojego domu. Wybór wstepnie padł na PC ZIRIUS raczej ze wzgledu na cene i funkcjonalność, a nie z powodu "bezposredniego parowania". Miałem (i po części trochę zostało) takie same watpliwości jak TY. Jeździłem tu i tam, czytałem, pytałem, liczyłem i wychodzi, że obawy zwiazane z kolektorem rozwiałem. Pomaga mi wtym moja wiedza (przez kilka lat liczyłem ilość powietrza, jego szybkośc, temperature, wpływ górotworu na temperaturę w zależności od głębokości, itp.).
Ale aby było ciekawiej rozważam również inne rozwiazanie tj. te z kolektorem "mieszanym - czyli z glikolem. Problem w tym, że w PC ZIRIUS najbardziej pasuje mi przepływowe grzanie CWU. Inne firmy takich rozwiazań nie posiadaja.
Mam taka sytuacje i warunki, że mogę zastosować każde rozwiazanie zwiazane z DZ w tym "położenie" kolektora na skale - tak wiec ostateczny wybór jeszcze trwa - do czasu unormowań dotyczących mojej działki - mam nadzieje, że na wiosne rusze :lol:

HenoK
05-10-2007, 20:31
Ktora to profesjonalna firma oferujaca PC i montaz kolektora (bez znaczenia czy czynnikiem jest solanka z glikolem czy gaz) umieszcza kolektor plycej niz na glebokosci 1,5M ? Jakies nazwy i namiary ?

Wcześniej skrytykowałeś moją wypowiedź, a teraz próbujesz to samo zrobić z wypowiedzią sSiwy12.
Tak się składa, że wykonanie pompy ciepła właśnie planuję i kolektor dolnego źródła ciepła (glikolowy) umieściłem na głębokości ok. 1,2m. Była to przemyślana decyzja. Kilak lat wcześniej uczestniczyłem w przygotowaniu a potem realizacji inwestycji, w której była wykonywana duża instalacja z pompami ciepła (ponad 60kW mocy grzewczej, kolektor gruntowy o łącznej długości rur 3400m).
Wtedy także po raz pierwszy spotkałem się z dwiema przeciwstawnymi opiniami na temat optymalnej głębokości umieszczenia rur dolnego źródła PC. Była zdania, że jest to 2,0 - 2,5m, ale były też takie które podawały jako optymalną głębokość 1,2 - 1,5m. Inwestycja była prowadzona w II strefie, gdzie głębokość przemarzania gruntu przyjmuje się 1,0m.
Mnie wtedy przekonały argumenty naukowca z Politechniki Gdańskiej, o pełnej regeneracji dolnego źródła PC w kolejnych sezonach grzewczych przy płycej położonych rurach i trudności w uzyskaniu takiego efektu przy kolektorze zakopanym głęboko.
Inwestycja została zrealizowana, jest dosyć dobrze opomiarowana (stały monitoring kluczowych temperatur) i od kilku lat mam okazję obserwować jak zmienia się temperatura dolnego źródła ciepła w różnych warunkach.
Nie było dotychczas sytuacji, w której wokół rurociągów tworzyłby się korek lodowy. Temperatura glikolu podawanego do dolnego źródła PC potrafiła spadać poniżej zera, jednak z rurociągu zawsze wracał glikol o temperaturze dodatniej.
Latem, kiedy PC wykorzystywana jest do przygotowania c.w.u., temperatura dolnego źródła dochodziła do 14 st.C.
To, że posiadasz PC, nie znaczy że dogłębnie poznałeś zasady jej działania.

hydrol
05-10-2007, 20:44
nie neguję sensu budowy parowania bezpośredniego w mocnym , nawodnionym gruncie na południowym stoku. Zwracam jedynie uwage że to rozwiązane kapryśne i wymaga dużo więcej wiedzy instalatora niż sie im często wydaje i z pewnością nie jest lekiem na każdą okoliczność.
Przepływowy podgrzew wody nie jest tym co "pompy ciepła lubią najbardziej". Już niewielka ilośc kamienia kotłowego nieuchronnie wytrącającego sie z wody zmniejsza wydajnośc wymiennika. Nie tylko pogarsza to COP ale powoduje wzrost temperatury skraplania i "piłowanie sprężarki". W końcu zaczyna działać presostat wysokiego ciśnienia i występuje zjawisko określane przez serwisantów "dwutakt" : załączenie sprężarki i jej awaryjne wyłaczenie przez presostat wysokiego ciśnienia, zwłoka programowa i ponowienie cyklu. Tak więc taki układ ma tylko jedną zaletę : jest najtańszy. Tego nie wyczytałem, nie wymyśliłem ale widziałem i to nie raz.
Prywatnie jestem absolutnie neutralny w dyskusji pomiędzy glikolem a bepośrednim parowaniem bo mam w domu układ woda-woda - ale to specyficzna sytuacja , która wymaga jeszcze bardziej unikalnych warunków niż bezpośrednie parowanie.
W swojej pompie mam wszelkie możliwe pomiary z dynamicznym pomiarem COP włącznie - wiele teorii moge sprawdzić natychmiast.

HenoK
05-10-2007, 20:44
I taka ciekawostka. Najlepszym rozwiązaniem byłaby kombinacja kolektora gruntowego z krótkimi kolektorami pionowymi.. Wygląda to tak:
Co 1 m wiercimy kilka otworów o głębokości np. 3 m i układamy kolektor zarówno w pionie, jak i w poziomie (odcinki łączące poszczególne odwierty). Z powierzchni 1m2 i około 30 mb „rury” kolektora uzyskujemy około 500W (1m głębokości daje 40W). Dla PC o mocy 10kW potrzebujemy zająć tylko trochę ponad 20m2 działki (przy tradycyjnym musiało by być około 500m2), przy kosztach tylko nieznacznie wyższych.
Technicznie – do „opanowania” i i z „przyszłością”
Pozdrawiam
Trochę przesadziłeś z tym pomysłem.
Jest to dobry sposób na uzyskanie w krótkim czasie dużej mocy dolnego źródła PC. Nie sądzę jednak, aby taki układ mógł efektywnie pracować w dłuższym okresie (np. przez cały sezon grzewczy).
Uzyskanie 40W z metra głębokości odwiertu jest możliwe, jeżeli poszczególne odwierty są oddalone od siebie o co najmniej kilka metrów. W innym wypadku następuje silne oddziaływanie sąsiednich odwiertów i spadek mocy chłodniczej.
W praktyce przyjmuję się min 4m pomiędzy sąsiednimi odwiertami. Oznacza to, że każdy odwiert zajmuje min. 10m2. Zakładając kombinację odwiertów gł. 3m i kolektorów poziomych musiałbyś wykorzystać co najmniej kilkaset m2 działki.

HenoK
05-10-2007, 21:01
no cóż czasem nie warto argumentować bo "czort swoje a pop swoje". Pomysłu z kolektorami trochę poziomumi a troche pionowymi też nie jest niusem a autorkim pomysłem o czym zaświadczam bez słów :
http://www.matrix-bausysteme.de/klimafundamente/spiralkollektoren.html

Pomysł co najmniej ciekawy. Trochę inny niż odwierty z U-rurką.
Ale proszę zwrócić uwagę na rodzaj gruntu, który tam występuje - piasek lub żwir to grunty o dobrej przepuszczalności wody. Jeżeli taki grunt jest dodatkowo dobrze nawodniony, to można z niego pobierać dużo większe ilości ciepła niż np. z gruntu gliniastego.
Swoją drogą mam taką wiertnicę (trochę krótszą) i mógłbym spróbować zrobić takie dolne źródło :).

hydrol
05-10-2007, 21:27
widocznie Niemcy nie znają teorii "naukowaca z PG" i z uporem realizują swoje pomysły. Czyżby nie prowadzili badań? :wink:

adam_mk
06-10-2007, 10:40
Witam
Co do IVT, Nibe i Danfoss - to nigdy nie będą dla mnie autorytetami w sprawie geomorfologii, geologii i w podobnych dziedzinach.
Oni chcą sprzedać. Ja to rozumiem.

Zawsze gdzieś jest jakiś kompromis pomiędzy wysokością nakładów na budowę, wymaganiami technicznymi i oczekiwaniami budującego system.
Trzeba ten kompromis znaleźć. I to właśnie jest takie trudne przy podejmowaniu decyzji co i jak TU, GDZIE CHCĘ TO POSTAWIĆ.

Pozdrawiam Adam M.

hydrol
06-10-2007, 18:42
Co do IVT, Nibe i Danfoss - to nigdy nie będą dla mnie autorytetami w sprawie geomorfologii, geologii i w podobnych dziedzinach.
Oni chcą sprzedać. Ja to rozumiem.
a te firmy nie zajmują się geomorfologią itp. więc nie wiem o co Ci chodzi. Są to znane marki sprzedające brdzo dobre urządzenia. Większkość urządzeń chłodniczych ma automatykę Danfoss - czy to źle? Nawet najlepsza marka i najlepszy agregat nie gwarantują dobrego efektu końcowego bo o tym decydują wyłącznie temperatury dolnego i górnego źródła.Każda pompa ciepła ma te same komponenty w środku a marka jest tylko elementem marketingowym do którego należy przykłądać umiarkowaną wagę. Polskie pompy ciepła w niczym im nie ustępuja bo polskie to sa one wyłacznie z obudowy i lutowania. sercem jest sprężarka a tu prymat trzyma Copeland.

adam_mk
06-10-2007, 19:33
Prawie że prawda tylko... nieprawda!!!

Poczytaj sobie o rąbaniu gałęzi czy drewna! Jest tu taki wątek...
Jak się to robi to chyba wszyscy wiedzą, ale...
Ale jak się to robi sprzętem Fiskarsa (Fiskara, Fiskera? no tak jakoś) to nawet się nie zauważa, że się to robi!!!
Ile ten producent siekier lasów wyciął? ANI JEDNEGO!
Ale wie co to jest las i w jaki sposób!
A Ty piszesz, że ci od PC się ziemią i tym co w niej jest nie zajmują!

A co do PC. Tak . To wiodące marki. Wiem.
Ich komponenty "nie rozłażą się w rękach" przy samym montażu, że o eksploatacji nie wspomnę!
Sprzedają urządzenia TRWAŁE!! DOBRZE WYKONANE!!!
Potrzebne na Sacharze byle beduinowi jak psu piąta noga!
Dobre? Zawsze dobre? Wszędzie dobre?

Twierdzę, że sprawdzające się w ściśle określonych sytuacjach bardzo przemyślanych. I NIE TEMPERATURY o czymkolwiek decydują!
Decyduje znajomość procesów zachodzących w ziemi, powietrzu, wnętrzach i na zewnątrz budynków. Dostępność, strumień energii.

Podejrzewam, że mówimy o tym samym i nie powinniśmy bez sensu "kruszyć kopii" Używamy chyba subtelnie innych słów na określenie tych samych zjawisk.
Co by nie gadał - najpierw trzeba zobaczyć ile sensu jest w zastosowaniu PC TU a nie gdzieś indziej. Potem dopiero JAKA sprawdzi się najlepiej.
Pozdrawiam Adam M.

hydrol
06-10-2007, 20:02
w jednym sie zgadzam : nie ma sensu dyskutować. Powodzenia w geologii.

adam_mk
06-10-2007, 20:07
Powodzenia w każdej dziedzinie!
Adam M.

swimmer
07-10-2007, 12:20
No to cześc! dawno się nie odzywałem, ale teraz w przeddzień podpisania umowy z CK powiedzcie co o moim wyborze sądzicie: pompa 7/14 Wi - dom o powierzchni 139 m użytkowej. Wg wykonawcy nieco przewymiarowana bo mieszkam wiadomo gdzie ( najzimniej w Polsce - chyba ) i do tego piach na działce. oczywiście wszedzie podłogówka. do tego kominek z DPG tak na wszelki wypadek, gdyby...no i woda...z kolektora słonecznego próżniowego dogrzewana zimą grzałką elektryczną , bo w cuda nie wierzę. Czy ktoś z was ma inne rozwiązanie z pompą, która nie przygotowuje c.w. u. ? Pozdrawiam. swimmer :roll:

kubaimycha
07-10-2007, 12:52
No to cześc! dawno się nie odzywałem, ale teraz w przeddzień podpisania umowy z CK powiedzcie co o moim wyborze sądzicie: pompa 7/14 Wi - dom o powierzchni 139 m użytkowej. Wg wykonawcy nieco przewymiarowana bo mieszkam wiadomo gdzie ( najzimniej w Polsce - chyba ) i do tego piach na działce. oczywiście wszedzie podłogówka. do tego kominek z DPG tak na wszelki wypadek, gdyby...no i woda...z kolektora słonecznego próżniowego dogrzewana zimą grzałką elektryczną , bo w cuda nie wierzę. Czy ktoś z was ma inne rozwiązanie z pompą, która nie przygotowuje c.w. u. ? Pozdrawiam. swimmer :roll:

Dlaczego zrezygnowałeś ( czy źle zrozumiałam?) z ich PC powietrze-woda do przygotowywania cwu ?

NJerzy
07-10-2007, 14:37
No to cześc! dawno się nie odzywałem, ale teraz w przeddzień podpisania umowy z CK powiedzcie co o moim wyborze sądzicie: pompa 7/14 Wi - dom o powierzchni 139 m użytkowej. Wg wykonawcy nieco przewymiarowana bo mieszkam wiadomo gdzie ( najzimniej w Polsce - chyba ) i do tego piach na działce.

Przewymiarować to należy dolne źródło, pompa może być nawet niedowymiarowana.

swimmer
07-10-2007, 15:06
kubaimycha - Czy Wy posiadacie ich pompę woda- powietrze ? My jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy od nich ją weźmiemy po prostu rozważamy solary, ale nie wiemy co będzie bardziej korzystne cenowo i użytkowo. Jesli macie ich pompę podzielcie się spostrzeżeniami z jej użytkowania proszę. Jakie są miesięczne koszty przygotowania z niej wody dla Waszego gospodarstwa? Pozdrawiam. swimmer

kubaimycha
07-10-2007, 16:21
kubaimycha - Czy Wy posiadacie ich pompę woda- powietrze ? My jeszcze nie zdecydowaliśmy, czy od nich ją weźmiemy po prostu rozważamy solary, ale nie wiemy co będzie bardziej korzystne cenowo i użytkowo. Jesli macie ich pompę podzielcie się spostrzeżeniami z jej użytkowania proszę. Jakie są miesięczne koszty przygotowania z niej wody dla Waszego gospodarstwa? Pozdrawiam. swimmer

...no niestety wiele nie pomożemy, bo u nas PC dopiero na etapie montażu (kolektory i podłogówka już są, czekamy na montaż kotłowni ). Jakiś czas temu tez "przerabialiśmy" kwestię cwu i jednak stanęło na PC z CK zamiast solarów...
Kilka osób na Forum już ma od co najmniej sezonu tę PC, więc pytajcie. My byliśmy osobiście podzielić się uwagami u "emip" (mieszka w Czosnowie, 29 km od W-wy )...Nie miał niemal żadnych krytycznych uwag na temat tej PC ( także do przygotowywania cwu).
Pozdrawiam

HenoK
07-10-2007, 18:37
Witam wszystkich zainteresowanych pc ECOPOWER z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kilka dni temu byłem e Ostrowcu i spotkałem się z właścicielem firmy. Wrażenie z wizyty pozytywne. Właściciel miał spore pojęcie o pompach. Uruchomiliśmy urządzenie - dwie beczki 200 l. Jedna dolne żródło, druga górne. Podczas prezentacji wszystko na wodzie. Po ok. 10 min temp.wody w jednej beczce spadła do 7 st w drugiej ponad 30. Pompa działała (11kW). Trochę głośno, głośniej jak duża lodówka. Ponoć można wyciszyć.
Teraz trochę o samym urządzeniu. Obudowa pompy topornie wykonana, taka ręczna manufaktura wym 60 x 75 x wys. 110 do tego zbiornik cwu 200 l. Właściciel tłumaczył, że to urządzenie jeździ z nim na pokazy i dlatego tak wygląda. Dla klienta ma być ładniejsze.
Teraz pytanie czy zależy nam na super wyglądzie, czy na cenie, która jest bardzo, bardzo przyzwoita.
Czekam na końcową ofertę od właściciela i wtedy podejmę decyzję.
Czytam, że Gregor2 już kupił Termogolv - powodzenia. Napisz jaki był kontakt z Kołodziejem podczas instalacji pompy.
Pozdrawiam
Też się zainteresowałe tymi PC
Aktualny link :
http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

Jelu
08-10-2007, 08:47
A tak a'propos ....
czy ktos z forumowiczow ma zamontowana przydomowa oczyszczalnie sciekow z drenazem i pompe ciepla?
W materialach reklamowych wyczytalem, ze te dwa urzadzenia, zwlaszcza jezeli pompa ciepla ma zainstalowane kolektory gruntowe, dzialaja idealnie, poniewaz drenaz z oczyszczalni oddaj do gruntu sporo ciepla.

jatred
12-10-2007, 16:02
Witam wszystkich.Od paru lat zbieralem wyceny pomp ciepla w roznych systemach grzewczych i roznych firm.Sledze tez forum od paru lat.Wybralem ostatecznie pompe ktora jako pierwsza wzbudzila moje zainteresowanie 5 lat temu.Dom nad jeziorem 3,5m do wody gruntowej,7 odwiertow po okolo 32m ,dom 85m podlogowki+6 odpowiednio dobranych climakonwektorow.Powierzchnia okolo200m2,pompa "kombajn" 8KW.Uruchomiona 2 tygodnie temu wygrzewala dom+cwu+swiatlo+inne.Zuzycie w 1 taryfie okolo 67 zl.(teraz mam juz 2-ga taryfe i zakldam podlicznik.Odwierty jedna a instalacja 2-ga firma.Moge polecic!!!(zachodnia Polska)Tona razie na tyle.Pozdrawiam

HenoK
12-10-2007, 16:37
Wybralem ostatecznie pompe ktora jako pierwsza wzbudzila moje zainteresowanie 5 lat temu.
To może zdradź co to za pompa?

jatred
13-10-2007, 10:34
To nie tajemnica,tylko nie chcialem robic reklamy!
Pompa"Thermia-Diplomat 8KW" mozna ja tez kupic jako DANFOS bo od jakiegos czasu maja wiekszosc udzialow a Thermi.Pompki obiegowe sa wbudowane zbiornik 180Lpodgrzewa wode z 44 do 53 st.w okolo 7-8 minut.
Moim zdaniem dobre oprogramowanie,i proste.Wszystkie funkcje -temperatury zrodel,krzywe grzania,pokojowe itd.latwe szybko do sprawdzenia i ewentualnysh korektur.
Pozdrawiam.

HenoK
13-10-2007, 10:38
Dom nad jeziorem 3,5m do wody gruntowej,7 odwiertow po okolo 32m ,dom 85m podlogowki+6 odpowiednio dobranych climakonwektorow.
Jakie klimakonwektory zastosowałeś?
U siebie mam dylemat, czy stosować na poddaszu (drewniany strop) klimakonwektory, czy też ogrzewanie podłogowe.

swimmer
14-10-2007, 19:52
No zapomnieliście o mnie? Napiszcie coś o pompie Climy do cuw. Dzięki bardzo. Kacha

emip
15-10-2007, 07:58
Mam taką pompę od CK do przygotowania cwu i użytkuję prawie rok.
Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

Koszty:

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. :D

Mojzesz
15-10-2007, 11:27
Witam.Na wiosne zamierzam zaczac budowac domek 150 m+pompa ciepla.Zastanawiam sie, czy budowac jednowarstwe sciany, czy dwuwarstwowe?.
Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

veech'u
15-10-2007, 11:48
Witam.Na wiosne zamierzam zaczac budowac domek 150 m+pompa ciepla.Zastanawiam sie, czy budowac jednowarstwe sciany, czy dwuwarstwowe?.
Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

Ja mam 2 warstwowe ale sugerowalbym 3 warstwowe

Mojzesz
15-10-2007, 12:17
Ja mam 2 warstwowe ale sugerowalbym 3 warstwowe[/quote]

A czym ogrzewasz domek?.Podobno przy ogrzewaniu pompa ciepla nie trzeba ocieplac domu, jak w przypadku ogrzewania gazowego?.

veech'u
15-10-2007, 12:40
Ja mam 2 warstwowe ale sugerowalbym 3 warstwowe

A czym ogrzewasz domek?.Podobno przy ogrzewaniu pompa ciepla nie trzeba ocieplac domu, jak w przypadku ogrzewania gazowego?.[/quote]
PC 10,4 KW
Dlaczego nie trzeba a skad ten pomysl ze jest tu miejsce na rozrzutnosc ???
Nawet jest to bardzo pozadane

HenoK
15-10-2007, 12:47
Podobno przy ogrzewaniu pompa ciepla nie trzeba ocieplac domu, jak w przypadku ogrzewania gazowego?.
Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło to mniejsza (tańsza) pompa ciepła, mniejsze dolne źródło ciepła (mniej zabranej działki lub mniejsza ilość odwiertów), mniejsza ilość rur w ogrzewaniu podłogowym lub mniejsze grzejniki, co także można przeliczyć na złotówki.
Moim zdaniem warto dom z pompą ciepła dobrze ocieplić (oczywiście z umiarem). Najlepiej jednak opracować audyt energetyczny, który wykaże jaka grubość ocieplenia jest optymalna dla danego źródła ciepła.

Mojzesz
15-10-2007, 13:34
Myslalem zeby budowac jednowarstwowo z pustaka poryzowanego 44 cm.W tym przypadku termoizolacja jest zbyteczna.Tylko, czy to zbyt optymistcznie nie wyglada?.A moze sciana dwuwarstwa w tej technologii+ pompa ciepla+kominek?.

swimmer
15-10-2007, 14:24
Bardzo fajnie ja też o tym myślałam, ale w przypadku CK to nie wypali. Kominek produkuje" ciut" za gorącą wodę do podłogówki, a układ mięszający to dodatkowy koszt. P.S. dzięki za informacje na temat PC do cuw. :lol:

HenoK
15-10-2007, 14:30
Myslalem zeby budowac jednowarstwowo z pustaka poryzowanego 44 cm.W tym przypadku termoizolacja jest zbyteczna.Tylko, czy to zbyt optymistcznie nie wyglada?.A moze sciana dwuwarstwa w tej technologii+ pompa ciepla+kominek?.
Taka ściana spełnia aktualne przepisy o ochronie cieplnej budynków (warunki techniczne...), jednak trudno budynek z taką ścianą nazwać energooszczędnym.
Niedługo mają wejść w życie przepisy o certyfikacji energetycznej budynków. Budynek, który będzie posiadał gorszą klasę energetyczną będzie też mniej wart na rynku nieruchomości.
Może warto o tym pomyśleć już dziś.
Porównaj współczynnik U dla Twojej ściany i dla ściany np. gazobeton 24cm + styropian 20cm (ta sama grubość ściany). Jeżeli nie lubisz gazobetonu możesz zamienić go np. na pustak Max 25cm.
Po takim porównaniu podejmij decyzję.

ProStaś
15-10-2007, 18:27
emip napisał:
<Mam taką pompę od CK do przygotowania cwu i użytkuję prawie rok.
Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

Koszty:

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. >

Super. Możesz odpowiedzieć ile osób korzysta z CWU i czym ogrzewasz dom ? Chodzi mi o to, jakie źródło ciepła w sposób pośredni zasila PC od CK ?
Czy jest to inna PC, czy inne źródło? Za odpowiedź dzięki.

Pozdrawiam.

kristofsen
16-10-2007, 20:25
Czy ktoś z Was ma pompe geotermalną FONKO? Zastanawiam się nad tą firmą, myśle że na ten moment rozwiązanie techniczne jest ciekawe choć drogawe

emip
16-10-2007, 20:48
emip napisał:
<Mam taką pompę od CK do przygotowania cwu i użytkuję prawie rok.
Dodatkowo mam podłączony bufor na 300l., w sumie 570l. Podaje tutaj suche fakty i nie chcę dyskusji na temat, że jest to za dużo. Ponieważ obecnie mam dwie taryfy na prąd, cały proces podgrzewania wody odbywa się w tańszej taryfie. Zapewnia to pełen komfort ciepłej wody 24h na dobę.

Koszty:

Szacuje że prąd zużyty to około 100kW/m - 27 zł/m.

Oczywiście dotyczy to mojego konkretnego przypadku i zależy on od indywidualnych potrzeb użytkowników na ciepłą wodę.

Wszystko działa bez zarzutu i jestem bardzo zadowolony. >

Super. Możesz odpowiedzieć ile osób korzysta z CWU i czym ogrzewasz dom ? Chodzi mi o to, jakie źródło ciepła w sposób pośredni zasila PC od CK ?
Czy jest to inna PC, czy inne źródło? Za odpowiedź dzięki.

Pozdrawiam.

Dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci.
Powierzchnia domu 256m2 ogrzewana jest pompą ciepła CK Pro D 7/14 Wi.

MARKOG
16-10-2007, 21:48
szacowałem kiedyś ile potrzebuje moja pompa do podgrzania CWU i wyszło mi tak:
podgrzewanie właczy włacza się średnio 1 raz na dobe i zajmuje jej to ok 40 min do 1 godz (czasami 2 razy po 20-30 min) Czyli dla uproszczenia rachunków wezmy

0,66-1hx30dni x 5kW/h(pobiera cos ok 4,7 ale zaokraglam)=100-150kW
razy 0,22gr/kwh = 22-33 zł/mc uśredniając w całym roku wychodzi ok 30 zł/mc
Są to oczywiście szacunki ale myśle że realne. I kto mi teraz wytłumaczy zasadność łączenia solarów do instalacji z PC - jak niektórzy na innych wątkach proponują. Nie ma to najmniejszego sensu ale to tylko taka uwaga na boku.

aka z Ina
16-10-2007, 22:01
My rownież po wielu przeliczeniach uwzględniajacych koszt zamontowania solarów a koszt podgrzania ciepłej wody przy pomocy pompy powietrze-woda zdecydowanie wybralismy taką pompe z CK.
:D

RAPczyn
16-10-2007, 22:48
Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

aka z Ina
16-10-2007, 22:50
pompa do cwu z CK osiąga 75 st. :D

MARKOG
16-10-2007, 23:04
Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

Tylko po co mi wyższa temperatura niż 55 st . to juz i tak jest bardzo gorąca woda do kąpieli. Po co coś grzać tylko po to by zaraz potem mieszać to z zimną wodą?

Arek-L
16-10-2007, 23:14
moje spostrzeżenie nt. PC -wczoraj odbyłem rozmowę z przedstawicielem Wassermanna II. I lekki szok - jako jedyny jak do tej pory (a rozmawiałem "ustnie" bądź majlowo z kilkoma), powiedział, że przed umową i doborem mocy jednostki centralnej chcą przeprowadzić własne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Do te jpory, w większości, dostawcy zakładali zapotrzebowanie na podstawie średnich (ok. 60-70kWh/rok/m2 - czyli norma). Jak to już kiedyś pisałem, czego uczyli mnie - "nie zakładaj czegoś - bądź pewien".
Dla wyjaśnienia -PC jeszcze nie wybrałem i nie wiem czy to w ogóle będzie PC.

emip
17-10-2007, 07:31
moje spostrzeżenie nt. PC -wczoraj odbyłem rozmowę z przedstawicielem Wassermanna II. I lekki szok - jako jedyny jak do tej pory (a rozmawiałem "ustnie" bądź majlowo z kilkoma), powiedział, że przed umową i doborem mocy jednostki centralnej chcą przeprowadzić własne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Do te jpory, w większości, dostawcy zakładali zapotrzebowanie na podstawie średnich (ok. 60-70kWh/rok/m2 - czyli norma). Jak to już kiedyś pisałem, czego uczyli mnie - "nie zakładaj czegoś - bądź pewien".
Dla wyjaśnienia -PC jeszcze nie wybrałem i nie wiem czy to w ogóle będzie PC.

W moim przypadku przed podpisaniem umowy na instalacje pompy ciepła przez CK, spotkałem z Nimi się w siedzibie firmy w Grudziądzy gdzie dostarczyłem plany swojego domu, przekazałem wszystkie informacje potrzebne wyliczenia zapotrzebowania na ciepło. Więc również Oni przeprowadzają takie wyliczenia. Dodatkowo zażyczyłem sobie dokumentacje po wykonawczą ( niestety za dodatkową opłatą ).

RAPczyn
17-10-2007, 08:40
Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

Tylko po co mi wyższa temperatura niż 55 st . to juz i tak jest bardzo gorąca woda do kąpieli. Po co coś grzać tylko po to by zaraz potem mieszać to z zimną wodą?

Temp. 55stC nie załatwisz ochrony przed chorobą legionów.



pompa do cwu z CK osiąga 75 st. :D


Bardzo dobrze :D

MARKOG
17-10-2007, 10:23
Sens jest taki, że wiele pomp nie osiąga temp. wyższej niż 55stC; współczynnik COP w czasie pracy na cwu jest niski.

Tylko po co mi wyższa temperatura niż 55 st . to juz i tak jest bardzo gorąca woda do kąpieli. Po co coś grzać tylko po to by zaraz potem mieszać to z zimną wodą?

Temp. 55stC nie załatwisz ochrony przed chorobą legionów.



pompa do cwu z CK osiąga 75 st. :D


Bardzo dobrze :D



ok z tym sie zgadzam - wystarczy raz na miesiac dogrzac wode wyzej np do 70 st -ale nie za kazdym razem bo to tylko strata energii

@d@m
17-10-2007, 11:45
Przykleję się, bo od jakiegoś czasu interesuję się instalacją pompy - nie mam gazu ziemnego w pobliżu. Jak poczytam więcej, to na pewno będę aktywny, a tymczasem:



A tak a'propos ....
czy ktos z forumowiczow ma zamontowana przydomowa oczyszczalnie sciekow z drenazem i pompe ciepla?
W materialach reklamowych wyczytalem, ze te dwa urzadzenia, zwlaszcza jezeli pompa ciepla ma zainstalowane kolektory gruntowe, dzialaja idealnie, poniewaz drenaz z oczyszczalni oddaj do gruntu sporo ciepla.

może ktoś odpowie?? bo sam jestem ciekaw ;)

@d@m
17-10-2007, 11:59
Czy na przykład kwasowość cieczy z drenażu nie będzie wpływać negatywnie na rurki z wymiennika?

Nie znam się na tym, więc może wypowie się ktoś, kto coś w tej materii może powiedzieć?

Edit
wymiennika = kolektora

kosiu
17-10-2007, 12:06
Wybralem ostatecznie pompe ktora jako pierwsza wzbudzila moje zainteresowanie 5 lat temu.Dom nad jeziorem 3,5m do wody gruntowej,7 odwiertow po okolo 32m ,dom 85m podlogowki+6 odpowiednio dobranych climakonwektorow.

Bylibysmy (mam na mysli forumowiczow :D ) bardzo wdzieczni za dokladniejsze przedstawienie Twojego systemu, a szczegolnie za opis wspolpracy z klimakonwektorami:

- jakich dokladnie klimakonwektorow uzyles (wentylatorowe czy indukcyjne)
- w jakich miejscach sa zainstalowane
- jak wyglada subiekywna ocena ich pracy (t.zn. czy slychac ich prace, czy strumien ciepla jest odczuwalny)
- jak wyglada sterowanie - czy szybko mozna wplywac na temperature w pokojach, co z automatyka, itp...

Wiem, ze zadalem dosc duzo pytan ale jestem ogromnie ciekaw Twojego rozwiazania i komfortu jego uzytkowania gdyz tez zastanawiam sie nad podobnym ukladem. Mimo wszystko mam obiekcje co do podlogowki w sypialniach a przewymiarowanych grzejnikow to chcialbym uniknac...

jatred
18-10-2007, 15:27
climakonwektory firmy AERMEC 2 duze w salonie i jeden w kuchni 3 pozostale w sypialniach wentylatorowe 3 biegowe lub automat.Na pierwszym biegu nieslyszalne na 3-cim troche gorzej.Temperatura malo wyczuwalna,mozliwosc regulacji,ja mam ustawione na max,bo pompa jest ustawiona na19(tak lubie)i powoduje wylanczanie climakonwektorow.Dodam ze tych 6 sztuk kosztowalo mnie 2300 euro z Wloszech.pozdrawiam

kosiu
18-10-2007, 15:34
climakonwektory firmy AERMEC 2 duze w salonie i jeden w kuchni 3 pozostale w sypialniach wentylatorowe 3 biegowe lub automat.Na pierwszym biegu nieslyszalne na 3-cim troche gorzej.Temperatura malo wyczuwalna,mozliwosc regulacji,ja mam ustawione na max,bo pompa jest ustawiona na19(tak lubie)i powoduje wylanczanie climakonwektorow.Dodam ze tych 6 sztuk kosztowalo mnie 2300 euro z Wloszech.pozdrawiam

Dzieki za info!

Mozesz podac jeszcze czy klimakonwektory masz zamontowane na scianie czy w suficie?

jatred
18-10-2007, 15:38
Dodam ze podlogowke mam w calej piwnicy lacznie z garazem i 2 lazienki climakonwektory wreszcie,bo po prostu nie mialem miejsca.Podam chetnie telefon wrazie konkretniejszych pytan.Chetnych zapraszam do obejzenia-LUBUSKIE.Tel.0049307035758 lub00491747476725.Pozdrawiam

jatred
18-10-2007, 15:44
Wszystkie na scianie,w kuchni lezacy pod szafkami. Pozdrawiam

Arek-L
18-10-2007, 21:21
Z innej strony - kupiłem dzisiaj Muratora - zestawienie pomp ciepła. I pytanie mi się nasunęło: są ceny brutto - ale nie wiadomo czy za samą pompę jako urządzenie, czy z instalacją (która może wynosić drugie tyle co pompa albo lepiej przy kolektorach pionowych). I ...... zabrakło mi Thermogolva, tak chwalonego na tym forum. Może za tani są :wink: Bo reszta to prawie same markowe.

acerspacer
28-10-2007, 23:35
Witam.Pozwole sę podłączyć.
Zastanawiam się nad paroma problemami dot.PC
1 Zaleca się ogrzewanie podłogowe...ok w kuchni,łazience,holu ale jak to się ma do pomieszczeń w których są panele a podobno jest to porażka dla tych co są alergikami i takie ogrzewanie powoduje ponoć problemy reumatyczne a w sypialniach nie wolno takowego stosować.
2 czy ktoś słyszał o firmie EKONTECH która zajmuje się produkcją PC
3 CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.Ja budować będę 125 m2 użytkowej i polecił mi 10 kw
4 Czy wykonanie podłogówki jest bardzo drogie może ktos takową robił ostatnio to by się pochwalił ile i za jaką powierzchnie by było jakieś odzwierciedlenie

a&zb
29-10-2007, 01:17
Witam.Pozwole sę podłączyć.
Zastanawiam się nad paroma problemami dot.PC
1 Zaleca się ogrzewanie podłogowe...ok w kuchni,łazience,holu ale jak to się ma do pomieszczeń w których są panele a podobno jest to porażka dla tych co są alergikami i takie ogrzewanie powoduje ponoć problemy reumatyczne a w sypialniach nie wolno takowego stosować.
2 czy ktoś słyszał o firmie EKONTECH która zajmuje się produkcją PC
3 CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.Ja budować będę 125 m2 użytkowej i polecił mi 10 kw
4 Czy wykonanie podłogówki jest bardzo drogie może ktos takową robił ostatnio to by się pochwalił ile i za jaką powierzchnie by było jakieś odzwierciedlenie

Ad.1. Te ponoć problemy to może są związane z ogrzewaniem matami elektrycznymi. Wodne OP jest niskotemperaturowe i nie powinno powodować żadnych niekorzystnych następstw. Jednak w pomieszczeniach z drewnanymi podłogami stosowałbym grzejniki płytowe.
Ad.2. Słyszałem, ale nie zwracałem się do nich po ofertę bo są trochę za daleko.
Ad.3. ?? Ja bym nie zakładał rekuperatora z innego powodu. PC sama w sobie jest oszczędna, więc wydatek na rekuperator będzie się bardzo długo zwracał.
Ad.4. 120 m.kw. powierzchni ogrzewanej ma kosztować ok. 13 tys. Klasyczne grzejniki wyjdą taniej, ale należy pamiętać, że podłogówka jest bardziej ekonomiczna, gdyż ciepło wolniej ucieka

WMM
29-10-2007, 01:58
Można sobie pisać, czytać, wymieniać doświadczenia i nagle bęc, temacik powraca. Hit dnia przy instalacji pompy ciepła nie należy montować reku bo to skazuje nas na kupienie większej pomy ciepła. To że biedny kient tego nie wie to już inna historia on dom buduje i on będzie płacił rachunki, ale że doradza to fachowiec (niby) od pomp ciepła to na takiego gościa należy wziąć kij i pogonić. Kiedyś niedoukom i oszustom ucinali ręce. Patrząc na pewne posty to zastanawiam się głęboko dlaczego tego dobrego i pożytecznego zwyczaju nie zachowano, piszący nie mieliby czym stukać w klawiaturę poziom, merytoryczny dyskusji by wzrósł o 100%, a ci bez rąk mogliby myszkę nogami obsługiwać, i uczyć się od mądrzejszych. Temaciku reku co to zwiększa pobór mocy PC z litości podejmować nie będę za dużo o tym napisano i na tym forum i nie tylko, a nadmiar wiedzy nie przeszkadza a raczej pomaga...... oczywiście nie wszystkim. :)

kubaimycha
29-10-2007, 06:47
CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.

...strzeż, nas Panie Boże, od takich fachowców...

aka z Ina
29-10-2007, 08:55
CZłowiek z Ekontech odradzał mi do PC zakładanie rekuperatora gdyż spowoduje to koniecznośc zainstalowania PC o wyższej mocy.

...strzeż, nas Panie Boże, od takich fachowców...

to samo sobie pomyslałam :roll: czy to napewno był fachowiec??? :evil: czy tylko tak się zwał? :evil:

HenoK
29-10-2007, 09:09
Można sobie pisać, czytać, wymieniać doświadczenia i nagle bęc, temacik powraca. Hit dnia przy instalacji pompy ciepła nie należy montować reku bo to skazuje nas na kupienie większej pomy ciepła. To że biedny kient tego nie wie to już inna historia on dom buduje i on będzie płacił rachunki, ale że doradza to fachowiec (niby) od pomp ciepła to na takiego gościa należy wziąć kij i pogonić.
W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią, tym bardziej, że przy wentylacji z odzyskiem ciepła w pierwszej kolejności chodzi o jakość powietrza wewnątrz budynku, a odzysk jest "przy okazji".

sSiwy12
29-10-2007, 09:28
Zaraz, zaraz. "Fachowiec" ma rację - oczywiście przy założeniu, że w domu nie ma wentylacji :o W takiej sytuacji KAŻDA wentylacja spowoduje straty :oops:

Depi
29-10-2007, 18:53
Panowie i Panie,

Kolega (zawodowo związany poniękąd z PC) zasugerował mi ostatnio (gdy powiedziałem, że PC nie zrobie pewnie z powodu kosztów instalacji kolektora), żeby zrobić dolne źródło wodne, ale nie tak, jak klasycznie (czerpnia i zrzut - czyli z pompą), tylko po prostu wywiercić np 2 studnie, niech się napełnią wodą i tam zatopić pionowe kolektory.

Tak se myślę - czy to czymś się rózni od zwykłych pionowych? Przecież tam tez pewnie woda nacieka? Czy ja gupi jakiś?

adam_mk kiedyś gdzieś dawał x wariantów PC i były tam tez "wodne"... Bo woda lepiej przewodzi ciepło, si?

Anyway - co Wy na to?

hydrol
29-10-2007, 19:22
sonda pionowa to U-rura zakopana w ziemi ( zgoda :nawodnionej),gdyby wystarczyło włozyc U-rurke do studni aby miec DZ to kto by sie mordował ? Widze to tak : lód obrasta rury kolektora, lód izoluje rury, spada moc DZ, spada temperatura parowania i ciśnenie LP, presostat wyłacza PCi. Koniec.
Jest jeszcze wariant że "fachowiec" zmostkuje LP, zmarza woda w studni i rozsadza ją. Jeśli takie pomysły ma elita forum to to może byc zaczątek dyskusji Wybitnych z Najlepszymi, ale jesli to proponuje ktos "zawodowo" zajmującu sie pompami to niech przestanie żartowac albo zmieni zainteresowania zawodowe :D Chyba że stuuuuuudnia jego ogromna ! Jak to się mówi w fizyce : nieskończenie wielka w stosunku do potrzeb DZ. wtedy zwracam honor i odszczekuję :D

ProStaś
29-10-2007, 19:25
Depi, min., napisał:
<Panowie i Panie>
Well, well...

Panie i Panowie..

A studnie chyba musiałyby być dość głębokie, by dać odpowiednią moc, tak jak sondy pionowe. Inaczej albo glikol się nie ogrzeje ( nie odbierze ciepła ) odpowiednio albo zamrozi wodę. No i jeszcze jedno jak Gmina lub sąsiad strzelą sobie niedaleko głębinówkę to woda może zejść. I nie będzie dobrze. Tak sobie myślę, ale niech się adam_mk wypowie.

Pozdrawiam.

adam_mk
29-10-2007, 23:16
Witam
Właśnie zaczynam własne, głębokie studia nad propanową pompą ciepła.
Ze trzy komplety klocków (używki) na stole. Pora roku dobra.... :lol:

Wyobraźmy sobie dość pojemną i głęboką studnię. Woda w niej ma około kilka stopni.
Jeżeli wstawimy do niej parownik, to z pewnością będzie tak, jak przewidujecie. Gwałtowne ochłodzenie ścianki i... lód, obrastanie itp.
Ale...
Ale to WODA! A ona normalna to nie jest! Jest najgęściejsza w około +4stC!!!
Gdyby wstawić tam do tej studni rurę DZ wypełnioną glikolem, to proces wymiany mógłby być tak regulowany, żeby jego tempo NIE POZWALAŁO na zalodzenie wstawionej węzownicy....
Co wtedy?
Pobór ciepła będzie, bo ruszy KONWEKCJA w tej "szklance pełnej wody" jaką jest ta studnia. A to szklanka stojąca na nieskończenie wielkiej i stałocieplnej (około 8-10stC) płycie grzewczej.
Zimna i gęsta woda opadnie na dno. Ciepłe dno! Ciepła woda będzie się unosiła i oddawała ciepełko do włożonej wężownicy, ochładzała się, a zimna....
Już było... :lol:

Niby przygłup.... Ale może wie co gada? :roll:
Ja , na ten przykład, potrafię sobie wyobrazić takie wyregulowanie tego procesu, żeby zadziałało.
Proste to by to nie było, ale raz postawione ma prawo działać, bo tu warunki DZ są wyjątkowo stałe!!!

Teraz tylko trzeba by sobie wyobrazić ten bilans ciepła, który nas "urządza".
To znaczy, jakie mogłoby być maksymalne tempo przewodzenia tego strumienia ciepła, aby nie zamrozić rury glikolowej? Rozwinięcie jej powierzchni? Z metalu to bym tego fragmentu nie robił, aby ten proces celowo spowolnić, a plastiki są tańsze....
Może to ma sens?

Ale.... Wydaje mi się, że jedna studnia to tu nie wystarczy. Trzeba by kilka w kaskadzie. A jakby były one połączone tam gdzieś przy dnie? Czy dałoby się to zrobić? (przewiert sterowany?)
Myślę, że tak, ale łatwo by nie było...A może i nie tanio...

Technicznie - chyba się da!
Ekonomicznie? - jak kto se "własnymi ręcami" - to czemu nie?

Co o tym myślicie? Ciekawy jestem Waszej opinii.
Pozdrawiam Adam M.

adam_mk
29-10-2007, 23:29
Jeszcze coś.
Bawicie się jakowymś OZC czy podobnymi...
Ktoś tu na moją sugestię policzył jaka jest termoizolacyjność (odwrotność zdolności przewodzenia ciepła) MOKREJ cegły. Wyniki wyszły szokujące.
Mokry grunt ma tak jak mokra cegła. Kiepsko zamarza, bo dobrze przewodzi. Woda by zamarzła, a mokry grunt nie. Tu bym szukał rozwiązania zagadki.
Przewodnictwo cieplne + właściwości wody (ciepło właściwe, pojemność cieplna, wielkie ciepło przemiany).
Co do pionowych kolektorów. Pierwsze prawie 6m kolektora (czyli 12mb rury) praktycznie nie działa. Coś na ten temat czytałem. Było precyzyjne uzasadnienie - czemu. Odwiert MUSI być naprawdę dość głęboki, żeby był DOBRY i SKUTECZNY.
Może takie rozwiązanie coś zmienia? Trzeba by to policzyć...
Chyba...
Może warto?

Adam M.

gosciu01
29-10-2007, 23:50
temat niezwykle ciekawy ze względu na możliwoci ( teoretyczne ) pozyskania energii. Czy można zrobić to praktycznie. Hmmm..
Ze studni można wyssać tyle ciepła ile się zregeneruje z "nieskończenie dużej" płyty grzewczej.
Widzę trzy sposoby;
primo. rozwinięcie powierzchni studni, a właściwie jej dna,
secundo. ciągłą wymianę wody w adekwatnie energetycznie potrzebnych ilościach.
tercio. korzystanie z energii tylko w granicach możliwości jakie daje zaprojektowana konstrukcja. Z pewnością mniejszych niż potrzeby co+cwu.

A gdyby tak dostarczać wodę wokół spirali z glikolem.
W końcu wody jesienią, zimą i wiosną jest dostatek.
Na przykład poprzez rozsącz deszczówki z dachu nad kolektorem ?
Pod kolektorem można ułożyć zkolei folię budowlaną, która nie stanowi oporu dla przepływu ciepła, ale zatrzymuje ( na chwilę ) wode z rozsączu + powoduje znakomicie lepszą przewodność cieplną gruntu.
Sama energia z rozsączu nie jest duża, choć warta uwagi.
Nie policzyłem natomiast zysków związanych z większą przewodnością.
Można by ją poprawić o kilkadziesią procent, a to już warte jest klepania w klawiatrę :wink:
No i nie wiem jeszcze jak to technicznie najlepiej zrobić :roll:

gosciu01
30-10-2007, 00:13
i jeszcze jedno.

co sądzicie o takim rozwiązaniu :

tutaj (http://www.ltm-ulm.de/PDF/airon/passivhaus/Verlegung%20der%20Spiralkollektoren.pdf)

Zbigg
30-10-2007, 00:17
Witam serdecznie!
.
Uff, w końcu udało mi się przeczytać cały ten wątek (co nie było łatwe!).

.
Wiele jest tu informacji na temat różnych producentów pomp ciepła, mocy, rodzaju DZ, COP, rodzaju systemu grzewczego itp...
Ale.... czy ktoś z forumowiczów ma/zastanawiał się/przeliczał pompę do ogrzewania basenu? Szczególnie interesuje mnie sprawa osuszania. Zdaje się pompa, która czerpie ciepło z powietrza, nie tylko dostarcza ciepło, ale również osusza powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Czy w takim układzie potrzeba jeszcze dodatkowych urządzen osuszających? Będę wdzięczny za informacje na ten temat. (basen zamknięty 3x10x1,5)
.
Pozdrawiam, Zbigg

adam_mk
30-10-2007, 01:17
Witaj
Jeżeli zależy Tobie na osuszaniu (tak naprawdę to na zmniejszeniu wilgotności względnej) pomieszczenia basenowego, to myślę, że to się da zrobić.
Trzeba by tak postawić tę PC, żeby dolnym źródłem było powietrze z tego pomieszczenia.
Ale...
Jak się przeholuje, to oprucz przekroczenia punktu rosy nastąpi znaczne wychłodzenie tegoż pomieszczenia.
Trzeba by to tak zrobić, żeby wentylacja mechaniczna pchała stale sporo SUCHEGO powietrza poprzez nagrzewnicę będącą SKRAPLACZEM PC , no połową skraplacza. Druga połowa może być skraplaczem gaz-woda (basenowa).
Wtedy parownik będzie w kanale wywiewu i to bardzo intensywnego.
Tam odzyska się ciepło parowania (kolosalne) i sporo ciepła z samego powietrza, które to ciepło można zawrócić do pomieszczenia i wody w basenie.
Można by dać dwie takie specjalizowane i sprzężone.
Jedna dla ogrzewania powietrza a druga dla wody.
Potrafię sobie to wyobrazić.
Trzeba by policzyć, czy to ma sens ekonomiczny. Jaki by był bilans mocy, strumieni cieplnych itp.
Technicznie - wykonalne. Z parownika będzie się wściekle lała destylatka. Wiesz o tym?
Adam M.

HenoK
30-10-2007, 06:58
i jeszcze jedno.

co sądzicie o takim rozwiązaniu :

tutaj (http://www.ltm-ulm.de/PDF/airon/passivhaus/Verlegung%20der%20Spiralkollektoren.pdf)

Więcej na ten temat jest tutaj:
http://www.matrix-bausysteme.de/klimafundamente/spiralkollektoren.html
Rozwiązanie może być skuteczne w gruncie o wysokim poziomie wody gruntowej i dużej wodoprzepuszczalności.
W innym przypadku takie wymienniki spiralne się IMHO nie sprawdzą.

HenoK
30-10-2007, 07:00
A gdyby tak dostarczać wodę wokół spirali z glikolem.
W końcu wody jesienią, zimą i wiosną jest dostatek.
Na przykład poprzez rozsącz deszczówki z dachu nad kolektorem ?

Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie.
Na wyniki jednak trzeba jeszcze trochę poczekać.

Depi
30-10-2007, 18:51
Tia. Myślałem se o tym oblodzeniu, ale z drugiej strony właśnie to, co mówi adam - dookoła mnóstwo t=8-10st. Czy nie wystarczy tego tak zgrać, aby pobierana energia była równoważona wymianą z otoczeniem?

No i faktycznie kolega mówił o kilku (przynajmniej 2) takich studniach. Chyba do niego zadzwonie i się dopytam, bo to była taka luźna uwaga rzucona mimochodem.

@hydrol - ty nie bądź taki kozak i besserwisser. Zapewniam Cię, że są takie rzeczy, których nie wiesz i które inni wiedzą lepiej. Elitą zostaje się z automatu od pisania postów - ja np. dużo pytam. Więc daruj sobie takie wycieczki osobiste i trzymaj się meritum, szczególnie, że wyraźnie zadałem pytanie.

hydrol
30-10-2007, 19:07
widocznie lubisz wyłacznie pozytywne, pochwalne posty. te kwestie znam również z praktycznej strony czego nie zawsze można powiedzieć o przedstawicielach elity. Ilość nie u każdego przeszła w jakość. Pytałeś ? Odpowiedzialem. nie podobało się ? Trudno , więcej nie będę :roll:

gosciu01
30-10-2007, 19:38
Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie.
Na wyniki jednak trzeba jeszcze trochę poczekać.

Wyniki będą niezmiernie ciekawe.
Zapisałbym się na subskrypcje, jeśli byłoby to możliwe :wink:

Czy opisałeś może gdzeieś szczegóły swojego rozwiązania i mógłbyś wskazać źródlo, lub mógłbyś opisać je tutaj ?

Głównie zależy mi na wyjaśnieniu kwestii równomiernego nawadniania przestrzeni nad kolektorem.

Wstępnie wykonałem taki szkic.
Woda z dachu trafia do sdudzienki, stąd rozprowadzana jest grawitacyjnie rurami drenażowymi w geowłókninie np. fi50 ponad kolektorem. Nadmiar ze studzienki odprowadzany jest do zbiornika deszczówki i dalej ( ten nadmiar ) do kanalizacji.

Wyobrażam sobie, że kolektor o długości np. 20-25 mb nie koniecznie będzie równomiernie nawadniany, a najwięcej w początkowej odległości rury drenażowej od studzienki.
I tutaj nie mam dobrego pomysłu. Tymczasem :-?

Kwestia druga to jak wysoko umieścić rurę nad kolektorem, aby w jak najmniejszym stopniu nadażać wodę w niej na przemarzanie. Tak od góry, jak i od strony kolektora.

HenoK
30-10-2007, 20:45
Wstępnie wykonałem taki szkic.
Woda z dachu trafia do sdudzienki, stąd rozprowadzana jest grawitacyjnie rurami drenażowymi w geowłókninie np. fi50 ponad kolektorem. Nadmiar ze studzienki odprowadzany jest do zbiornika deszczówki i dalej ( ten nadmiar ) do kanalizacji.

Wyobrażam sobie, że kolektor o długości np. 20-25 mb nie koniecznie będzie równomiernie nawadniany, a najwięcej w początkowej odległości rury drenażowej od studzienki.
I tutaj nie mam dobrego pomysłu. Tymczasem :-?

Kwestia druga to jak wysoko umieścić rurę nad kolektorem, aby w jak najmniejszym stopniu nadażać wodę w niej na przemarzanie. Tak od góry, jak i od strony kolektora.
Ja zrobiłem to maksymalnie prosto. Rurka drenarska fi 50mm jest umieszczona ok. 10 cm nad rurami wymiennika gruntowego. Grunt mam gliniasty, zaś wykopy były robione jako wąskoprzestrzenne (szerokość ok. 35cm przy pomocy minikoparki). Siłą rzeczy grunt przy rurach będzie naruszony (pomimo zagęszczania) a więc bardziej przepuszczalny. drenaż jest wzdłuż wszystkich rur wymiennika i obie strony drenażu zamierzam doprowadzić do studni, tak jak to opisałeś. W sprzyjających warunkach rurki będą cały czas nawodnione ponizej poziomu wody w studzience. Ze studzienki planuję przelew do zbiornika deszczówki - do podlewania ogrodu. Z nadmiarem wody mam problem, bo nie ma u mnie kanalizacji deszczowej. Chyba zrobię przelew na ulicę :(.

Depi
30-10-2007, 21:16
Pytałeś ? Odpowiedzialem. nie podobało się ? Trudno , więcej nie będę :roll:

Odpowiedź jak odpowiedź - nie ma się podobać. Nie podoba mi się za to Twoje upodobanie do obrażania ludzi.

fiorcik
30-10-2007, 21:39
Witam . kupilismy z zona stary dom, jestesmy w trakcie remontu, tez mysle nad alternatywnym ogrzewaniem dla pradu. mam niezamontowana klime (pewno przed zima bedzie zainstalowana) ale planuje tez zrobienie kotlowni na pelety z kotlem od Cichewicza. Pompa ciepla gruntowa odpada. Dom bedzie mial docelowo ok 270 m w tym mieszkanie na (niskim) parterze ok70 mkw. Chetnie uslyszymy opinie od osob ,ktore montowalyu siebie powietrzne pompy ciepla lub kotly na pelety. Kociol chce uzyc do ogrzewania wody oraz instalacji ogrzewania podlogowego w piwnicy.[/u][/b][/i]

hydrol
31-10-2007, 09:11
Pytałeś ? Odpowiedzialem. nie podobało się ? Trudno , więcej nie będę :roll:

Odpowiedź jak odpowiedź - nie ma się podobać. Nie podoba mi się za to Twoje upodobanie do obrażania ludzi.
???? nie miałem takich intencji :D chodzi o to jedno zdanie o elitach? Przepraszam i odszczekuję :x

veech'u
31-10-2007, 11:31
Odnosnie podlogowki pod podloga drewniana - w odniesieniu do ogrzewania wodnego.
Zwiekszona ilosc petli i zageszczenie rurek wynikajace z wyliczen specjalnego programu rozwiazuje sprawe. Pokrycie wielowarstwowe - w moim przypadku finish parkiet i wszystko dziala i jest ok. Ta rzekoma szkodliwosc w sypialniach to jakis belkot producenta kaloryferow wypaplany z obawy przed spadajaca sprzedaza. Podlogowka jest w kazdym przypadku lepsza i korzystniejsza dla zdrowia. Szkodzi tylko tym co jej nie maja :wink:
Pozdrawiam wszystkich - tych bez podlogowki tez albo tym bardziej (bo maja sucho w powietrzu i potrezbuja wiecej odpornosci na przeziebienia :lol: .

SIOUX
01-11-2007, 08:49
Witajcie właśnie dostałem propozycję co do pompy ciepła + kolektory. Proszę fachowców o uwagi względem ceny i czy ten system zadziała:







Lp. Nazwa towaru jm. Ilość Cena jednostkowa netto bez upustów Upust Cena jednostkowa netto z upustem Wartość NETTO
Technologia kompaktowej pompy ciepła solanka/woda
1. Kompaktowa pompa ciepła solanka/woda Vitocal 242-G 9.7kW Viessmann z regulatorem pogodowym CD70 Viessmann,wbudowanym zasobnikiem cwu V=250L, elektrycznym podgrzewaczem przepływowyn 6kW, wbudowaną pompą obiegu solanki, wbudowaną pompą obiegu grzewczego, wbudowaną pompą obiegu kolektorów słonecznych, armaturą zabezpieczającą dla obiegu grzewczego i solarnego nr kat.Z005 089 kpl. 1,00 29 427,00 zł 12,0% 25 895,76 zł 25 895,76 zł
2. System solarny Vitosol 100 typ SV1 Viesmann do pompy ciepła Vitocal 242-G (2xkoletor płaskie Vitosol 100 o powierzchni absorbera 4.6m2) z osprzętem nr kat.SK00922 kpl. 1,00 5 680,00 zł 15,0% 4 828,00 zł 4 828,00 zł
3. Konsola przyłączeniowa pompy ciepła szt 1,00 351,00 zł 5,0% 333,45 zł 333,45 zł
4. Przyłącze obiegu grzewczego - rozszerzenie szt 1,00 269,00 zł 5,0% 255,55 zł 255,55 zł
5. Przyłącze obiegu solarnego - rozszerzenie szt 1,00 242,00 zł 5,0% 229,90 zł 229,90 zł
6. Rozszerzenie cyrkulacji cwu szt 1,00 100,00 zł 5,0% 95,00 zł 95,00 zł
7. Pakiet obiegu solanki szt 1,00 3 379,00 zł 10,0% 3 041,10 zł 3 041,10 zł
8. Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem (montaż na ścianie) szt 1,00 909,00 zł 10,0% 818,10 zł 818,10 zł
9. Pompa elektroniczna ALPHA+ 25-60 Grundfos - ogrzewanie podłogowe szt 1,00 611,00 zł 18,0% 501,02 zł 501,02 zł
10. Zawór mieszjący DN25 z siłowniekiem Afriso kpl. 1,00 580,00 zł 20,0% 464,00 zł 464,00 zł
11. Grupa bezpieczeństwa cwu kpl. 1,00 544,00 zł 10,0% 489,60 zł 489,60 zł
12. Materiały pomocnicze kpl. 1,00 800,00 zł 0,0% 800,00 zł 800,00 zł
13. Robocizna - pompa ciepła - technologia + kolektory słoneczne - wartość szacunkowa kpl. 1,00 4 000,00 zł 0,0% 4 000,00 zł 4 000,00 zł
Wartość netto: 41 751,48 zł
Dolne źródło ciepła


1. Odiwerty pionowe - układ "glikolowy" ok.200mb ze studnią i rozdzielaczem + ruraż PE kpl 1,00 19 900,00 zł 19 900,00 zł 19 900,00 zł

a&zb
01-11-2007, 19:31
Te procenty to są rabaty? Czyli brutto wychodzi 66 tys? Jaką powierzchnię to ma ogrzać? Tak czy inaczej wygląda drogo.

HenoK
01-11-2007, 21:21
Witajcie właśnie dostałem propozycję co do pompy ciepła + kolektory. Proszę fachowców o uwagi względem ceny i czy ten system zadziała:







Lp. Nazwa towaru jm. Ilość Cena jednostkowa netto bez upustów Upust Cena jednostkowa netto z upustem Wartość NETTO
Technologia kompaktowej pompy ciepła solanka/woda
1. Kompaktowa pompa ciepła solanka/woda Vitocal 242-G 9.7kW Viessmann z regulatorem pogodowym CD70 Viessmann,wbudowanym zasobnikiem cwu V=250L, elektrycznym podgrzewaczem przepływowyn 6kW, wbudowaną pompą obiegu solanki, wbudowaną pompą obiegu grzewczego, wbudowaną pompą obiegu kolektorów słonecznych, armaturą zabezpieczającą dla obiegu grzewczego i solarnego nr kat.Z005 089 kpl. 1,00 29 427,00 zł 12,0% 25 895,76 zł 25 895,76 zł
2. System solarny Vitosol 100 typ SV1 Viesmann do pompy ciepła Vitocal 242-G (2xkoletor płaskie Vitosol 100 o powierzchni absorbera 4.6m2) z osprzętem nr kat.SK00922 kpl. 1,00 5 680,00 zł 15,0% 4 828,00 zł 4 828,00 zł
3. Konsola przyłączeniowa pompy ciepła szt 1,00 351,00 zł 5,0% 333,45 zł 333,45 zł
4. Przyłącze obiegu grzewczego - rozszerzenie szt 1,00 269,00 zł 5,0% 255,55 zł 255,55 zł
5. Przyłącze obiegu solarnego - rozszerzenie szt 1,00 242,00 zł 5,0% 229,90 zł 229,90 zł
6. Rozszerzenie cyrkulacji cwu szt 1,00 100,00 zł 5,0% 95,00 zł 95,00 zł
7. Pakiet obiegu solanki szt 1,00 3 379,00 zł 10,0% 3 041,10 zł 3 041,10 zł
8. Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem (montaż na ścianie) szt 1,00 909,00 zł 10,0% 818,10 zł 818,10 zł
9. Pompa elektroniczna ALPHA+ 25-60 Grundfos - ogrzewanie podłogowe szt 1,00 611,00 zł 18,0% 501,02 zł 501,02 zł
10. Zawór mieszjący DN25 z siłowniekiem Afriso kpl. 1,00 580,00 zł 20,0% 464,00 zł 464,00 zł
11. Grupa bezpieczeństwa cwu kpl. 1,00 544,00 zł 10,0% 489,60 zł 489,60 zł
12. Materiały pomocnicze kpl. 1,00 800,00 zł 0,0% 800,00 zł 800,00 zł
13. Robocizna - pompa ciepła - technologia + kolektory słoneczne - wartość szacunkowa kpl. 1,00 4 000,00 zł 0,0% 4 000,00 zł 4 000,00 zł
Wartość netto: 41 751,48 zł
Dolne źródło ciepła


1. Odiwerty pionowe - układ "glikolowy" ok.200mb ze studnią i rozdzielaczem + ruraż PE kpl 1,00 19 900,00 zł 19 900,00 zł 19 900,00 zł
Jeżeli z tego zestawu wyrzucisz kolektory słoneczne to zaoszczędzisz min. 10% wartości.
Przy pompie ciepła te dodatkowe 10% będzie spłacać się bardzo długo.

aka z Ina
01-11-2007, 23:07
wczoraj pracownicy CK zakończyli zakopywanie kolektorów gruntowych!
jak na razie mój mąz jest pełen podziwu dla ich pracowników (2) pod względem fachowosci., umiejetności,wspólpracy itp.
poprostu swoje chłopy!!!!!!!!!zero picia( jak ktos niby tu napisał, ze coś nie tak :roll: )nawet pifffffka nie chcieli :-?
a poza tym przyjechali i zrobili swoje! :wink:


oby tak dalej.......................... :D

SIOUX
02-11-2007, 08:15
Witajcie,nie napisałem, że chcę ogrzać parterówkę o powierzchni użytkowej 140 m2 a te procenty to są rabaty. Szukam kolejnych propozycji co do pompy ciepła + ewentualnie solary. Może macie jakieś sugestie i podzielicie się nimi. Każdy kontakt się przyda.

veech'u
02-11-2007, 08:51
Witajcie właśnie dostałem propozycję co do pompy ciepła + kolektory. Proszę fachowców o uwagi względem ceny i czy ten system zadziała:


1. Odiwerty pionowe - układ "glikolowy" ok.200mb ze studnią i rozdzielaczem + ruraż PE kpl 1,00 19 900,00 zł 19 900,00 zł 19 900,00 zł
Jeżeli z tego zestawu wyrzucisz kolektory słoneczne to zaoszczędzisz min. 10% wartości.
Przy pompie ciepła te dodatkowe 10% będzie spłacać się bardzo długo.

Moim zdaniem to nie jest wygorowana cena
wychodzi z odwiertami pionowymi 60800 brutto (7% VAT) i dodatkowo podlogowka
Zgadzam sie z uwaga odnosnie kolektorow slonecznych. Przy zastosowaniu pompy ciepla nie widze ekonomicznego uzasadnienia dla tego wydatku. Calosc bazuje na markowym sprzecie z pokaznym zasobnikiem CWU. Jesli ekipa montazowa i od odwierotow jest sprawdzona to jest to godna rozwazenia oferta. Pozdrawiam

MARKOG
02-11-2007, 09:04
....
1. Kompaktowa pompa ciepła solanka/woda Vitocal 242-G 9.7kW Viessmann z regulatorem pogodowym CD70 Viessmann,wbudowanym zasobnikiem cwu V=250L, elektrycznym podgrzewaczem przepływowyn 6kW, wbudowaną pompą obiegu solanki, wbudowaną pompą obiegu grzewczego, wbudowaną pompą obiegu kolektorów słonecznych, armaturą zabezpieczającą dla obiegu grzewczego i solarnego nr kat.Z005 089 ....
Moim zdaniem solary zbedne jak juz kiedys liczyłem podgrzanie wowy moją PC kosztuje mnie ok 25 zł/mc - zaoszczedzając z tego np 15zł to mamy oszczednosc 180 zł w skali roku - policz sobie sam ikoszt kolektora / osczedność wynikła z tego.

Zastanawia mnie tylko ten ogrzewacz przepływowy - moze ta pompa nie umie grzac obiegiem "sprężarkowym" i CWU podgrzewa przepływowym podgrzewaczem lub kolektorami do których jest przystosowana.
Druga sprawa że 250l to wcale nie tak dużo - no chyba że grzeje do +70C. Moje 400l przy wiekszej ilosci osób tak sobie wystarcza (woda +50C).

veech'u
02-11-2007, 09:37
Jeszcze slowo
Odnosnie podgrzewacza, przeplywaowego - bardzo dobrze ze juz jest zastosowany w standardzie. Dopiero Niedawno producenci pomp zdecydowali sie na to rozwiazanie. Dotychczas bylo to w opcji. W celu usuniecia bakterii, przy wizycie gosci w domu i przy kosmicznie niskich temperaturach jest to super zabezpieczenie. Kiedys za grzalke trzeba bylo doplacic pare stow dodatkowo. W odniesieniu do zasobnika jest to duza pojemnosc jesli wezmiemy pod uwage ze jest to zasobnik wbudpwany. Czesto jest to ok 150l . Ja mam 300l dwuplaszczowy niezalezny i przy 3 osobach to az naddto z gorka. Pozdrawiam

ProStaś
02-11-2007, 11:58
SIOUX ja dostałem taką ofertę. Czy dobra, sam oceń.
<Przedstawiam ofertę realizacji kolektora gruntowego pionowego wraz z
pompą ciepła NIBE Fighter 1240 [8].

Budynek: dom jednorodzinny
Powierzchnia użytkowa: 135 m2

Dla zaspokojenia potrzeb centralnego ogrzewania i wytwarzania ciepłej
wody użytkowej dobrana została pomp ciepła NIBE Fighter 1240 [8] o
parametrach:
- moc grzewcza B0/W35 8.20 kW,
- maksymalny pobór mocy elektrycznej przez pompę ciepła: 1.7 kW;
- współczynnik COP 4.8 dla B0/W35;
- maksymalna temperatura na zasilaniu: 65 oC;
- napięcie robocze: 400V (3-fazowy);
- czynnik chłodniczy: R407C;.
- pojemność zbiornika cieplej wody użytkowej 160 dm3;
- pojemność płaszcza zewnętrznego 45 dm3.

Kolektor gruntowy pionowy w postaci czterech odwiertów po 40 m każdy.
Odwierty wykonane zostaną w odległości minimum 5 metrów od budynku w
rozstawie 5 m.

Cena całości instalacji (tj. kolektor gruntowy, pompa ciepła oraz
uruchomienie instalacji): 42 900 zł netto + 7% podatku VAT tj. 45 903,00
zł brutto. Podana cena zawiera koszty robocizny, dojazdu i
zakwaterowania ekipy.

Czas realizacji inwestycji około 8 dni roboczych. Całość prac wykonują
pracownicy u nas zatrudnieni oraz własnym sprzętem (wiertnicą).

Gwarancja: 24 miesiące liczone od dnia uruchomienia instalacji.
GEO-TERM POLSKA Sp. z o.o. zapewnia bezpłatny przegląd kontrolny
instalacji kolektora gruntowego wraz z pompą ciepła przed upływem końca
okresu gwarancyjnego. Zapewniamy również opiekę serwisową pogwarancyjną.

Warunki płatności:
- zaliczka 5% ceny brutto w dniu podpisania umowy;
- zaliczka 20% ceny brutto w dniu rozpoczęcia prac;
- 50% wartości brutto po wykonaniu kolektora gruntowego;
- pozostała część w następnym dniu roboczym po podpisaniu bez uwag
protokołu zdawczo-odbiorczego lub po dniu usunięcia braków i usterek
zapisanych w protokole zdawczo-odbiorczym.

Pozdrawiam.

SIOUX
02-11-2007, 17:25
Tylko pytanie do posiadaczy pomp: NIBE czy Viesmann ???

MARKOG
02-11-2007, 17:49
a myslisz ze jest ktoś kto posiada i Nibe i Vieśmana naraz. Przeciez uzytkownik Nibe nie powie ci że Viesmann lepszy bo niby skąd będzie wiedział.

hydrol
02-11-2007, 18:14
a co porównywac cenę?efekt wizualny? COP - a czym zbadany ? To praktycznie te same urządzenia tylko inaczej opakowane i sprzedane. No i co komu pasuje. jeden kupi merca a drugi bmw i każdy mówie że ma najlepszy samochów. A na byle jakiej drodze (marne dolne źródło i instalacja) może sie okazac, że poczciwy poldek bije wypasiuchy na łeb :D tylko autostrada pokazuje rożnice. Nie w marce pompy ciepła rzecz ale w jakości projektu i wykonania dolnego źródła i w takim zakresie instalacji odbiorczej. Inwestorzy często o tym zapominają podniecając się wypromowaną marką i oczekując że będzie lepsza od p. Carnota czy Lindego

swimmer
02-11-2007, 18:25
A ja Wam chciałam podziękowac. :lol: To dzięki Wam i temu forum podjęliśmy decyzję o zakupie pompy CK do c.w., a nie...solarów..i dwóch bojlerów elektrycznych zważywszy na to, że ....właśnie uwalniają ceny energii. Tak czy siak czeka nas 12-15% podwyżki kosztów od naszych rachunków za prąd. :roll: Pozdro. Swimmer

ProStaś
02-11-2007, 18:59
hydrol napisał:
<a co porównywac cenę?efekt wizualny? COP - a czym zbadany ? To praktycznie te same urządzenia tylko inaczej opakowane i sprzedane. No i co komu pasuje. jeden kupi merca a drugi bmw i każdy mówie że ma najlepszy samochów. A na byle jakiej drodze (marne dolne źródło i instalacja) może sie okazac, że poczciwy poldek bije wypasiuchy na łeb tylko autostrada pokazuje rożnice. Nie w marce pompy ciepła rzecz ale w jakości projektu i wykonania dolnego źródła i w takim zakresie instalacji odbiorczej. Inwestorzy często o tym zapominają podniecając się wypromowaną marką i oczekując że będzie lepsza od p. Carnota czy Lindego>

Chłopie nie lubię tego jak piszesz, myślę też, że koni kraść razem nie będziemy, ale WIELCE sobie cenię Twe uwagi. I dużo się z nich uczę. Nawet jeśli sobie tego nie życzysz. Szkoda tylko, że nie mogę się zapytać: Czyli PC to generalnie ( poza sprężarką ) urządzenie proste, a trudność polega na dopasowaniu DZ do górnego źródła, staranności wyliczeń i wykonania, a także uwzględnienia istniejących warunków glebowo - geologicznych ? Czyli może nawet polski producent z niezbyt drogą w zakupie PC, przy starannym dobraniu WSZYTSKICH parametrów pracy CAŁEGO systemu może być świetną propozycją?
Ach szkoda, że to tylko pytania retoryczne, bo Ty wszak rad nie udzielasz. Szkoda. ( mówię to jak najbardziej serio ).

Pozdrawiam.

hydrol
02-11-2007, 19:45
:D zaciskam zęby i bardzo się postaram : nie istnieje pojęcie polskiego producenta bo żaden istotny komponent dowolnej pompy ciepła nie jest polski. No może zełgałem : presostaty Danfossa (czyli wyłaczniki ciśnieniowe) są produkowane w fabryce w Polsce i instaowane są w najlepzych światowych urządzeniach chłodniczych, w tym pompach ciepła. Może też rurki mirdziane , ale za to juz głowy nie daję. Sprężarki scroll to kilka tylko marek z których Copeland wiedzie absolutny prym. Wymienniki płytowe , armatura odcinająca czy zawór termostatyczny to już cała gama firm ale to nie są elementy decydujące o efektywności , oczywiście musza być starannie dobrane - ale do tego tez jest dostepne specjalistyczne oprogramowanie, opracowanie w najlepszych zagranicznych laboratoriach. Wniosek z tego jeden : czy pompa ma taka czy inna nazwę różni je w zasadzie tylko obudowa i funkcje sterownika. Oczywiście produkcja wielkoseryjna jest tańsza niż składanie pomp w kilkunastu czy kilkudziesięciu egzemplarzach ale cena końcowa zupełnie tego nie potwierdza. Nie liczę na to że przyznasz mi rację , podobnie jak i inni forumowicze, ale twierdzę że pompa złożona w Polsce przez polskiego inzynera nie tylko w niczym technicznie nie ustepuje najlepszym markom ale często jest od nich lepsza,bardziej funkcjonalna z lepiej zbudowanym i zaprogramoanym sterownikiem, interfejsem,możliwościami rejestracji pracy w komputerze , nadzorem zdalnym przez internet i długo by mozna pisać. Firm jest na prawdę bardzo wiele i trudno je wyliczać. Nie :D , ne jestem związany w jakikolwiek sposób z którąkolwiek z nich. gdzie więc problem ? Otórz głównie w niskim poziomie wiedzy i etyki zawodowej sprzedawców bo rzadko zasługują na miano instalatorów. Niedoszcowane dolne źródło (koszty budowy) w połączeniu z chęcią sprzedaży jak największej pompy ciepła ( czysty zysk) to najczęstsze źródło porażki . Nie mozna zrobic za dużego źródła dolnego , a nawet jesli, to nie pogorszy to pracy. niestety najczęściej jest tak że jeśli pompa ciepła nie generuje oczekiwanej mocy sprzedawca montuje wiekszą sprężarkę. I co ? Moc wzrośnie co najmniej o wzrost mocy sprężarki, a COP? A który klient go zmierzy ? A która firma zamontuje na czas gwarancji ciepłomierz i licznik energii elektrycznej?
Czy udzielę rady? A kto posłucha ?
1.Tak , moim zdaniem "polska" pompa ciepła w niczym nie ustępuje najbardziej renomowanej poza obudową (to wbrew pozorom spory koszt i bariera technologii trudna do przekroczenia przyjednostkowej produkcji) i ogólnym (często mylnym) wrażeniem. Gdyby oceniać je od bebechów - ocena byłaby odwrotna. A bebechy decyduja a nie karoseria .
2.Tak, najważniejsze w instalacji pompy ciepła jest właściwe i ostrożne oszacowanie możliwości żródła ciepła i nie szukanie zgubnych oszczędności w budowie instalacji odbiorczej. Wcale nie trzeba byc wybitnym fachowcem i "wychowawcą młodzieży" aby znac i wdrażać te zasady.
Jest jeszcze kilka niuansów , ale jak sam piszesz nie lubisz czytać moich głupich , złośliwych i tendencyjnych postów to nie będę nadużywał cierpliwości bo i tak nad miarę sie juz naraziłem, a temat był dyskutowany i jako kontr argumentu uzyto chyba pił do drewna renowmowanych firm i toya. Nie widziałem narzędzi toya z komponentami boscha.
A jeśli chodzi o konie to mam z nimi więcej do czynienie niż sądzisz :D i kraść nie pozwolę :evil:

ProStaś
02-11-2007, 20:09
Do tego momentu: <ale jak sam piszesz nie lubisz czytać moich głupich , złośliwych i tendencyjnych postów to nie będę nadużywał cierpliwości bo i tak nad miarę sie juz naraziłem> było nieźle.
I tak jest dobrze.
Serio.
I cieszę się. Zebrałem w kupę kilka uwag nt. PC. I wychodzi mi, że najlepiej samemu zgłębić, aż do bólu tajniki ( u mnie odpada z uwagi na humanistyczne wykształcenie ) albo zapłacić niezależnemu ( od dostawcy PC ) fachowcowi. To drugie rozwiązanie może się okazać dużo tańsze. Jakim sposobem? Ano zamiast <viesia> za 60 kpln, kupić coś takiego:
http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17
Zatrudnić za kilka tysięcy kogoś takiego jak - i tu aż boję się napisać, nie gniewaj się tylko - hydrola. Starannie zaprojektować DZ, górne źródło do WSZYSTKICH warunków termiczno-budowlanych ( budynek, ocieplenie, ilość osób, wentylacja, usytuowanie domu ,warunki glebowe itd. ). Powierzyć takiej osobie nadzór nad wykonaniem całego systemu. I można się zamknąć w połowie viesia???!!!

Dziękuję, hydrol, za odpowiedź.

Pozdrawiam.

HenoK
02-11-2007, 20:20
Ano zamiast <viesia> za 60 kpln, kupić coś takiego:
http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17

Te pompy ciepła mnie także zainteresowały.
Jednak "szczęka mi opadła", gdy usłyszałem warunki gwarancji - jeżeli pompa ciepła padnie, to mam ją zdemontować i odesłać do naprawy producentowi.
Chciałbyś aby coś takiego spotkało Cię w środku zimy (wtedy pompa jest najbardziej obciążona i ma największe szanse na to, że padnie :( ).

ProStaś
02-11-2007, 20:24
Ups.
A może PAMAR?
Zarówno <kwitu> jak i <Bogdan Chmielecki> wypowiadali się na forum całkiem niegłupio. Albo hibernatus, albo engorem, albo vatra?

Pozdrawiam.

hydrol
02-11-2007, 20:28
polecam lekturę
http://www.pamar.waw.pl/zasady_doboru2.html
http://www.hubomag.pl/
obie chyba z warszawy , ale jakos tak wyszło. Kupic , nie kupić poczytac warto. Przed zakupem każdej innej.Albo tylko dla samokształcenia. To absolutny elementarz.
a juz specjalnie cierpliwym
http://www.instalator.pl/katalog/Ogrzewanie/PompyCiepla/PompyCiepla.html
jak prze to przebrniesz, pogadamy jak inż. z mgr
o ! pamar wide znasz? widiałem i od środka i przy robocie u klienta . Bez zarzutu. A drugi i tu pisał? w trzcim linku jego artykuły szczególnie ciekawe. Pisał tez na forum elektroda , ale też przestał. szkoda bo to kopalnia wiedzy.

a&zb
02-11-2007, 22:59
nie istnieje pojęcie polskiego producenta bo żaden istotny komponent dowolnej pompy ciepła nie jest polski.

A jakby sprężarkę produkowano w Polsce ale ze szwedzkiej stali to już by była polska?

Koledze się chyba coś pomyliło. Jeśli by przyjąć takie kryteria to nie ma już prawie na świecie ....skich wyrobów, bo w przypadku większości co bardziej skomplikowanych urządzeń mamy do czynienia z globalną siecią dostaw.

Podstawą do twierdzenia czy coś pochodzi z danego kraju jest przede wszystkim to, gdzie urządzenie skonstruowano jako całość, a nie skąd pochodzą komponenty.

a&zb
02-11-2007, 23:05
twierdzę że pompa złożona w Polsce przez polskiego inzynera nie tylko w niczym technicznie nie ustepuje najlepszym markom ale często jest od nich lepsza,... gdzie więc problem ? Otórz głównie w niskim poziomie wiedzy i etyki zawodowej sprzedawców bo rzadko zasługują na miano instalatorów.

Tak bo wszyscy bez wyjątku polscy inżynierowie to anioły za to sprzedawcy to zło wcielone. Otóż niestety nie. W jednej i drugiej grupie jest zbliżona proporcja fachowców i partaczy. Prawdopodobieństwo trafienia na sprzedawcę dyletanta jest podobne do wyboru lokalnego konstruktora który się dopiero uczy na instalacjach u kolejnych klientów.

hydrol
02-11-2007, 23:41
generalizowanie odbiega od prawdy. Każdy ma prawo do swojego zdania i błędów dobrze jeśli na swój rachunek . Nikt nie jest ideałem , nawet autoryzowany sprzedawca czy dyplomwany inżynier może okazać sie dyletantem lub wyrafinowanymm łobuzem. Dlatego warto mieć własne zdanie. Warto też widzieć na czym polegały błędy innych . Ja wielu umiem już unikać :D

a&zb
03-11-2007, 00:12
generalizowanie odbiega od prawdy. Każdy ma prawo do swojego zdania i błędów dobrze jeśli na swój rachunek . Nikt nie jest ideałem , nawet autoryzowany sprzedawca czy dyplomwany inżynier może okazać sie dyletantem lub wyrafinowanymm łobuzem. Dlatego warto mieć własne zdanie. Warto też widzieć na czym polegały błędy innych . Ja wielu umiem już unikać :D

Bardzo enigmatyczne. Czy to znaczy że kolega pobrał do testów szereg wyrobów znanych światowych firm jak również wytwory polskiej myśli konstrukcyjnej po czym poddał je wyczerpującej analizie w kwestii zgodności osiąganych parametrów z deklarowanymi, jakości zastosowanych elementów i jakości montażu, badaniom niezawodnościowym, odporności na warunki pracy, etc.?

a&zb
03-11-2007, 00:19
jeżeli pompa ciepła padnie, to mam ją zdemontować i odesłać do naprawy producentowi. .

To chyba niezgodne z prawem. W przypadku urządzeń stacjonarnych o odpowiedniej wadze producent ma obowiązek zapewnić serwis naprawiający na miejscu u klienta.

HenoK
03-11-2007, 07:33
To chyba niezgodne z prawem. W przypadku urządzeń stacjonarnych o odpowiedniej wadze producent ma obowiązek zapewnić serwis naprawiający na miejscu u klienta.
Producent tłumaczy się tym, że w pobliżu mnie nie ma jeszcze stosownego serwisu, a dojazd ok. 600km do naprawy mu się nie kalkuluje.
Jeżeli ktoś mieszka w pobiżu Ostrowca Świętokrzyskiego, to pewnie jest w lepszej sytuacji.

hydrol
03-11-2007, 16:59
generalizowanie odbiega od prawdy. Każdy ma prawo do swojego zdania i błędów dobrze jeśli na swój rachunek . Nikt nie jest ideałem , nawet autoryzowany sprzedawca czy dyplomwany inżynier może okazać sie dyletantem lub wyrafinowanymm łobuzem. Dlatego warto mieć własne zdanie. Warto też widzieć na czym polegały błędy innych . Ja wielu umiem już unikać :D

Bardzo enigmatyczne. Czy to znaczy że kolega pobrał do testów szereg wyrobów znanych światowych firm jak również wytwory polskiej myśli konstrukcyjnej po czym poddał je wyczerpującej analizie w kwestii zgodności osiąganych parametrów z deklarowanymi, jakości zastosowanych elementów i jakości montażu, badaniom niezawodnościowym, odporności na warunki pracy, etc.?
a kolega widział kiedy pompę ciepła od środka czy tylko tak z przekory pyta? czy kolega umie rozpoznac jakiekolwiek jej elementy? To nie są takie same podzespoły ( jak w samochodzie) to są te same elementy. Dlaczego ichpraca ma zależec od tego w jakim są pudełku ?

gosciu01
03-11-2007, 17:09
Dlaczego ichpraca ma zależec od tego w jakim są pudełku ?




prawidłowo wykonane - niewiele.

Rzecz w słowie prawidłowo.

Każdy z tych elementów można jeszcze "nastroić" w zależności od doboru pozostałych na inne parametry pracy i odbioru ciepła.

hydrol
03-11-2007, 17:36
Dlaczego ichpraca ma zależec od tego w jakim są pudełku ?




prawidłowo wykonane - niewiele.

Rzecz w słowie prawidłowo.

Każdy z tych elementów można jeszcze "nastroić" w zależności od doboru pozostałych na inne parametry pracy i odbioru ciepła.
Tak. Tylko że to strojenie w najmniejszym stopniu zależy od samej pompy ciepła. O niemal wszystkim decyduje dolne i górne źródło. Powtarzam się, ale tak twierdził p.Carnot. nie podejrzewaj że sam dobór urządzeń to czarna magia :D . To umie juz uczeń szkoły średnej szkolącej chłodniarzy. A przynajmiej powinien umieć. jedyny element do "strojenia" to śrubka zaworu termostatycznego. Pozostałe działa włącz-wyłącz.

swimmer
03-11-2007, 20:54
No dobra tak sobie czytam i czytam i nasuwa mi się jedno spostrzeżenie: skoro mam piach na działce to mam przerąbane pomimo pompy propanowej i podłogówki po całości? Chałupa 136 użytkowej po podłodze wyjdzie 189 pod podłogówkę a pompa 7/14 Ck. Wg niektórych z Was przewymiarowana, a wg Ck tak ma byc ze względu na..słaby grunt. ( Więcej wiązek kolektora w ziemi) co Wy na to mądrale? :D

HenoK
03-11-2007, 21:46
No dobra tak sobie czytam i czytam i nasuwa mi się jedno spostrzeżenie: skoro mam piach na działce to mam przerąbane pomimo pompy propanowej i podłogówki po całości?
To zależy od ilości wody w tym piachu. Jeżeli jest to suchy piasek, to rzeczywiście nie wygląda to ciekawie. Piasek nawodniony moze dać całkiem przyzwoite rezultaty.

NJerzy
03-11-2007, 21:56
Pompy z bezpośrednim parowaniem mają tą ułomność ze nie da się w nich dopasować wielkości kolektora do jakości gruntu. Dlatego przy "słabym" gruncie aby mieć większy kolektor MUSISZ kupić w komplecie ZA DUŻĄ pompę ciepła, która będzie pracowała w krótszych - niekoniecznie optymalnych - cyklach. Oczywiście sprzedawcy to pasuje, bo z większej pompy ma większą marżę :-(

emip
04-11-2007, 08:23
Pompy z bezpośrednim parowaniem mają tą ułomność ze nie da się w nich dopasować wielkości kolektora do jakości gruntu. Dlatego przy "słabym" gruncie aby mieć większy kolektor MUSISZ kupić w komplecie ZA DUŻĄ pompę ciepła, która będzie pracowała w krótszych - niekoniecznie optymalnych - cyklach. Oczywiście sprzedawcy to pasuje, bo z większej pompy ma większą marżę :-(

Nie mogę się z tobą zgodzić. Mam pompę CK 7/14 i istniała możliwość dołożenia dodatkowych wiązek kolektorów bez zwiększania mocy pompy. W moim przypadku nie było takiej potrzeby. Moją pompą ogrzewam 256m2, ale mam bardzo dobre warunki gruntowe. Kolektor leży w wodzie, grunt to glina wymieszana z piaskiem.

hydrol
04-11-2007, 09:14
Pompy z bezpośrednim parowaniem mają tą ułomność ze nie da się w nich dopasować wielkości kolektora do jakości gruntu. Dlatego przy "słabym" gruncie aby mieć większy kolektor MUSISZ kupić w komplecie ZA DUŻĄ pompę ciepła, która będzie pracowała w krótszych - niekoniecznie optymalnych - cyklach. Oczywiście sprzedawcy to pasuje, bo z większej pompy ma większą marżę :-(

Nie mogę się z tobą zgodzić. Mam pompę CK 7/14 i istniała możliwość dołożenia dodatkowych wiązek kolektorów bez zwiększania mocy pompy. W moim przypadku nie było takiej potrzeby. Moją pompą ogrzewam 256m2, ale mam bardzo dobre warunki gruntowe. Kolektor leży w wodzie, grunt to glina wymieszana z piaskiem.
nie zgadzasz się ale mimochodem potwierdziłeś słowa NJerzego. Masz dobre warunki do takiej pompy i dlatego jest OK. Zwiększenie ilości rur w kolektorze to zmniejszenie prędkości przepływu a co za tym idzie ryzyko problemów z olejem. Zwiększenie mocy sprężarki prowadzi również do obniżenia temperatury parowania i gorszego COP,nie chodzi zatem tylko o krótsze cykle bo te mozna sobe wydłużyć większą histerezą ( oczywiście w ograniczonym zakresie) lub po prostu zainstalowaną czasówką , która mechanicznie ustala minimalny czas pracy.
W innych systemach jakość gruntu może byc kompensowana wielkością kolektora a w bezpośrednim parowaniu jest to z oczywistych powodów ograniczone i dlatego w słabym gruncie należy spodziwać się słabszych efektów.

swimmer
04-11-2007, 11:36
no dobra nie wiem czy ten piach jest suchy czy mokry - jak kopali na 140 pod fundament to był mokry piach choc dawno nie padało, ale nie wykonywałem badań gruntu. Jeśli jednak się mylę i to coś jest suche to czy można w jakiś sposób poprawic jego właściwości. np. przez dodanie gliny w warstwie nad kolektorem? W końcu i tak muszę go zasypac czymś? :roll:

HenoK
04-11-2007, 12:14
no dobra nie wiem czy ten piach jest suchy czy mokry - jak kopali na 140 pod fundament to był mokry piach choc dawno nie padało, ale nie wykonywałem badań gruntu. Jeśli jednak się mylę i to coś jest suche to czy można w jakiś sposób poprawic jego właściwości. np. przez dodanie gliny w warstwie nad kolektorem? W końcu i tak muszę go zasypac czymś? :roll:
Jeżeli już, to odwrotnie - warstwa gliny pod kolektorem, chociaż koszt takiej operacji byłby bardzo duży, a poza tym musiałbyś dysponować taką ilością gliny.

Taka warstwa gliny pod kolektorem utworzyłaby w Twoim piasku podziemny basen - woda z opadów zatrzymywałaby się na tym ekranie z gliny i grunt miałbyś cały czas wilgotny.

Może teraz na to już trochę za późno, ale może zrób taką studzienkę kontrolną do głębokości np. 3m (zasięg działania kolektora poziomego) i poobserwuj jak zachowuje się poziom wody gruntowej. Jeżeli na 1,4m miałeś wilgotny piasek, to na 3m prawdopodobnie powinna być woda.

Popytaj też geologa gminnego (powiatowego) o strukturę gruntu w Twojej okolicy - być może nie jest ona taka zła.

Arek-L
04-11-2007, 12:45
to ja mam chyba luksus z warunkami glebowymi - elegancki piasek i woda na 0,8 - 0,9 m w lipcu. Nic tylko kolektor pod pompę zakopać. A glina poniżej 2,5m

swimmer
04-11-2007, 13:53
No to dobiliście mnie kompletnie - sąsiad kopał dziurę na piwnicę - 9m a wody niet!

adam_mk
04-11-2007, 14:17
Szczęściarz!!!
Ale ma wymarzone warunki na GWC żwirowe i ze 200 ton kamienia pod gruntem!
Tego pieca ziemnego żaden rurkowaty kolektor nie przebije!
Adam M. :lol:

swimmer
04-11-2007, 16:14
No to może mnie uświadom o co chodzi, bo moja działka z min prawie graniczy..

adam_mk
05-11-2007, 01:09
Poczytaj tu:
Ogadane na 1000 %
http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm?highlight=gwc%20100%20sposob%F3w% 20schowania

Adam M.

sluza
07-11-2007, 20:33
Zwiększenie ilości rur w kolektorze to zmniejszenie prędkości przepływu a co za tym idzie ryzyko problemów z olejem.

ciekawą rzecz poruszył hydrol, a jakoś nikt nie podchwycił, chyba, że ten wątek się już przewinął.
Problem dotyczy zarówno CK, FONKO i wszystkich producentów pomp ciepła bezpośredniego odparowania: ryzyko (WYSOKIE) nie wracania oleju do sprężarki.
Znawcą tematu wielkim nie jestem, ale myślę że hydrol może rozwinąć ten wątek

hydrol
07-11-2007, 23:11
to juz tu było dyskutowanie pare mesięcy temu, ale jakos nikt nie wierzy w teorie co doktórych żaden chłodniarz nie ma wątpliwości. Ale chłodniarze pracuja na kilometrach rur i walczą zawsze z powrotem oleju. To nie jedyna wada bezpośredniego , ale wszelka krytyka uważana jest za świetokradztwo :D przez zwolenników tego rozwiązania.

adam_mk
08-11-2007, 09:32
Wyjściem jest robienie syfonów, zmniejszanie średnic, powiększanie prędkości przepływów jak się da. Czasem kilka syfonów w kaskadzie.
Jak się dochodzi do 10-11m/sek to problem znika nawet na pionowych odcinkach.
Tabele pokazują, że nie ma takiego oleju co by nie umiał wrócić w takich warunkach.
Tylko jak je pogodzić z wydłużaniem czasu wymiany i zwiększaniem jej powierzchni? 100 syfonów?
Adam M.

sluza
08-11-2007, 17:21
Wyjściem jest robienie syfonów, zmniejszanie średnic, powiększanie prędkości przepływów jak się da. Czasem kilka syfonów w kaskadzie.
Jak się dochodzi do 10-11m/sek to problem znika nawet na pionowych odcinkach.

Adam M.

Nie bardzo rozumiem z tymi syfonami. Każdy syfon to dodatkowy opór

adam_mk
08-11-2007, 18:15
Wsadź jaką rurkę do szklanki z wodą i dmuchnij. Zrozumiesz! :lol:
Chlapie i bulgoce ten zebrany w syfonie olej. Część rozchlapanego daje się ponieść dalej...
Adam M.

hydrol
08-11-2007, 20:34
i to zjawisko syfonu- pułapki olejowej jest właśnie duzym zagrożeniem. Wystarczy że odcinek przewodu jest zasyfonowany lub położony ze spadkiem od sprężarki , przy zbyt małej prędkości olej nie tylko nie będzie zwracany ale odcinek kolektora będzie pułapką oleju ,a dodatkowo zostanie praktycznie wyłaczony z wymiany ciepła. Dlatego ryzykowne jest zwiększanie ilości rur w kolektorze , bo wprawdzie wszystko mozna policzyc ale nie wszysko przewidzą obliczenia :-? Ze strachu przed taka sytuacją inżstalator daje sprężarke o większej wydajności olewając COP a martwiąc sie jedynie prędkością zapewniającą zwrot oleju.

HenoK
11-11-2007, 12:00
A czy to prawda, ze ogrzewanie podlogowe nie zalecane jest w sypialniach.Podobno spanie w pomieszczeniach ogrzewanych podlogowo zle wplywa na uklad krazenia, co otym sadzicie?.Jesli to prawda to jaki sens jest inwestowac w Pompe Ciepla i ogrzewanie podlogowe?.
Można znaleźć różne opinie na ten temat. Np. taka opinia eksperta - MuratorDom (http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/ogrzewanie-podlogowe-w-sypialni_,697,40-100.htm).
Opinia ta jest w pełni uzasadniona, jeżeli dom nie jest domem energooszczędnym.
W "normalnym" domu z uwagi na konieczność utrzymywania wysokiej temperatury ogrzewania podłogowego mogą też mieć problemy osoby z żylakami.
Ja buduję dom energooszczędny "prawie" pasywny i tego typu problemów nie przewiduję. Ogrzewanie podłogowe będzie we wszystkich pomieszczenia (poza spiżarnią :)), ale temperatura podłogi będzie znacznie niższa - nie powinna przekraczać 26 st.C.

kubaimycha
11-11-2007, 12:02
A czy to prawda, ze ogrzewanie podlogowe nie zalecane jest w sypialniach.Podobno spanie w pomieszczeniach ogrzewanych podlogowo zle wplywa na uklad krazenia, co otym sadzicie?.Jesli to prawda to jaki sens jest inwestowac w Pompe Ciepla i ogrzewanie podlogowe?.


Było już o tym sporo...
Ogrzewanie podłogowe jest z założenia niskotemperaturowe !
Działa u nas ( razem z PC ) od około 3 tygodni. Położona wszędzie, włącznie z sypialniami. Mimo, że w domu jest b.ciepło, podłoga letnia, można by niemal powiedzieć, że w ogóle nie działa...Bzdurą jest, moim zdaniem twierdzenie o szkodliwości na układ krążenia.

androzek
11-11-2007, 14:19
A czy to prawda, ze ogrzewanie podlogowe nie zalecane jest w sypialniach.Podobno spanie w pomieszczeniach ogrzewanych podlogowo zle wplywa na uklad krazenia, co otym sadzicie?.Jesli to prawda to jaki sens jest inwestowac w Pompe Ciepla i ogrzewanie podlogowe?.

Temat przerabiany 1560 razy.Zabobony są wciąż aktualne.Podłogówka powoduje jeszcze biegunki i pryszcze na nosie oraz patologicznie zwiększa popęd seksualny.A pompa ciepła pożera małe dzieci.
Mam podłogówkę na 223 m2,również w sypialni.Aktualnie temperatura wody w układzie to ok.30 st.czyli jest ZIMNA a w domu mam 22 C.Dla mnie za ciepło ale dla żony zmarźlaka akurat.

kubaimycha
11-11-2007, 14:28
A czy to prawda, ze ogrzewanie podlogowe nie zalecane jest w sypialniach.Podobno spanie w pomieszczeniach ogrzewanych podlogowo zle wplywa na uklad krazenia, co otym sadzicie?.Jesli to prawda to jaki sens jest inwestowac w Pompe Ciepla i ogrzewanie podlogowe?.

Temat przerabiany 1560 razy.Zabobony są wciąż aktualne.Podłogówka powoduje jeszcze biegunki i pryszcze na nosie oraz patologicznie zwiększa popęd seksualny.A pompa ciepła pożera małe dzieci.

...powinieneś napisać to DUŻYMI LITERAMI i jeszcze podkreślić...może w końcu wszyscy zastanowiliby się nad tematem i zrozumieli...

aka z Ina
11-11-2007, 15:09
hehe...... :lol: :D :lol:
ja właśnie od jutra bede miała rozkładaną podłogówkę na 235m2. wszędzie bez znaczenia ,czy to sypialnia czy salon, poza oczywiście spiżarnią i garażem :D

mat007
11-11-2007, 15:59
Po 3 dniach wytrawnej lektury, udało mi się wreszcie przeczytac cały ten wątek. Trzeba przyznac ze uwagi zamieszczone tutaj byly bardzo cenne, choc wydaje mi sie ze po tym co napisze za chwile, wiekszosc z Was uzna że brniemy pod prąd :D

Montować będziemy pompe IVT serii greenline, jako DZ posłużą dwa odwierty po 100m każdy. Pompa zostanie zamontowana w remontowanym domu na warszawskim Mokotowie, powierzchnia domu 230m2, kubatura 711m3. Pompa prawdopodobnie (to efekt Waszych uwag) posiadać będzie bufor CO. Dodatkowo w domu montujemy reku+GWC. Oczywiście gaz GZ50 mamy ... ale go nie chcemy. Działka (poza zabudową) ma około 250m2. Niestety ze względów różnych podłogówka będzie tylko na kondygnacji 0 (w 75%), reszta ogrzewana będzie konwektorami kanałowymi z wiatrakami. Przy 35/25/20 mają odpowiednie moce i nie są wcale takie duże. Wybraliśmy IVT bo ich oferta kompleksowa była tańsza od Viesia, Nibe i Dimplex a poziomy dla CK się nam na działce nie zmieści. W sumie licze że zamkniemy się w 80k brutto (bez wentylacji).

Mam też kilka uwag co do wyliczeń dotyczących ekonomiczności pompy ... często padały tu wyliczenia że "nie montuje się solarów ... bo zwracają się w X lat", "pompa ... zwraca się w Y lat". Abstrahując od tego czy można pieniądze oszczędzone na montażu tańszej instalacji zainwestować - to wyszliśmy z narzeczoną z założenia, że póki zarabiamy nieźle, to inwestujemy, bardziej istotne jest to żebyśmy za naście lat mieli niskie płatności miesięczne. Wydatek jednorazowy (jeśli nas oczywiście będzie stać) jest akceptowalny - bo w krótkim terminie wiemy ile zarobimy/wydamy ... w długim nie.

Pozdrawiam i naprawdę szczerze dziękuje za opinie na forum!

Mateo

HenoK
11-11-2007, 18:55
Wg Was Pan Andrzej Paterak to zabobony jakies opisuje?
Pan Andrzej Paterak w swoich www.muratordom.pl/&hl=pl&lr=&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&as_qdr=all&ie=UTF-8&oe=UTF-8&start=30&sa=N]poradach (http://www.google.pl/search?q=Andrzej+Paterak+site:[url) publikowanych w MuratorDom[/url] jest bardzo płodny. Nie podaje jednak jakichkolwiek źródeł z jakich czerpie tę "bezcenną" wiedzę.
Na jakiej podstawie określa, że tą wysokością na którą unosi się kurz przy ogrzewaniu podłogowym jest 60cm? A dlaczego nie np. 30cm?
Może dlatego, że ta liczba nie pasuje do jego tezy, że ogrzewanie takie nie nadaje się do sypialni?

Moim zdaniem różnice temperatury posadzki przy prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym ogrzewaniu podłogowym są tak minimalne (max. kilka stopni Celcjusza), że nie powodują powstania jakichkolwiek ruchów konwekcyjnych - ciepło rozchodzi się głównie przez promieniowanie.W porównaniu z ogrzewaniem płaszczyznowym dużo gorzej wypadają grzejniki ścienne, które powodują znaczny ruch powietrza (najlepiej widać to przy grzejnikach umieszczonych na ścianie - nad grzejnikiem tworzy się ciemna smuga kurzu).

Nawiasem mówiąc wiele porad w MuratorDom jest delikatnie mówiąc wprowadza w błąd. Są one po prostu nieaktualne. Nigdzie nie jest podana data udzielania porady, więc nie wiadomo, jak np. podawane koszty (http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/piece-kaflowe-z-grzalkami-elektrycznymi---jaki-zamiennik-wybrac_,5029,40-0.htm) mają się do rzeczywistości.

Co np. sądzicie o takiej poradzie (http://www.muratordom.pl/eksperci_budowairemont/odpowiedz/dobor-wielkosci-kaloryfera,603,40-0.htm) :

Dobór wielkości kaloryfera
Jak się oblicza wielkość (moc) kaloryfera do określonej powierzchni i kubatury pomieszczenia?

Dobierając grzejniki stosujemy przeliczenie dla standardowej wysokości 2,5m - 100W/m2 w przypadku pokoi, kuchni i przedpokoi natomiast dla łazienek - 120W/m2. Andrzej Paterak.
Uniwersalna reguła doboru grzejników :lol: .

HenoK
11-11-2007, 19:04
Poczytaj tu:
Ogadane na 1000 %
Bardzo długggggggi link (http://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm?highlight=gwc%20100%20sposob%F3w% 20schowania)

Adam M.
Adamie, takie długie linki bardzo źle się na forum prezentują (podobnie jak zbyt szerokie obrazki).
Powyżej pokazałem Ci jak można je w prosty sposób skrócić :).

aka z Ina
11-11-2007, 19:06
HenkoK-nie jest tak argumentalna ,ale wiem czego chcę i w pełni sie z toba zgadzam!!!!!!

po tylu pozytywnych i tak uzasadnionych wypowiedziach odnośnie podłogówki aż sie dziwię, że znajduja się tacy, którzy ja negują........ :roll:

polecam im przeczytanie przesło 30 stron tego wątku 8)

androzek
11-11-2007, 19:10
Dla odczynienia zabobonów proponuję zapalić kadzidełko i zobaczyć jak szybko dym ulatuję w górę - na podłogą z ogrzewaniem wodnym o temp. 24 st. i nad kaloryferem z temp.wody np.60 st.I pytanie dla wszystkich - gdzie poleci kurz i w którą stronę? Wiewiórki mówią że uniesie się tam gdzie wysoka temperatura i ruchy konwekcyjne powietrza a potem ...SPADNIE NAM NA ŁEB !Spiskowa teoria dziejów mówi że jest to mniej szkodliwe niż unoszenie się kurzu do wysokości 65,245 cm nad podłogą wywołaną makabrycznie wysoką temperaturą wody w podłogówce.

kubaimycha
11-11-2007, 19:15
różnice temperatury posadzki przy prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym ogrzewaniu podłogowym są tak minimalne (max. kilka stopni Celcjusza), że nie powodują powstania jakichkolwiek ruchów konwekcyjnych - ciepło rozchodzi się głównie przez promieniowanie.



Ludzie zrozumcie zasadę oddawania ciepła przez podłogówkę !
Tak, jak napisał HenoK : wymiana ciepła zachodzi przez promieniowanie , a to, jak wiemy (lub powinniśmy wiedzieć ) nie powoduje unoszenia kurzu...
W kwestii rozkładu temperatur - gdyby podłoga miała być naprawdę ciepła, mam na myśli ciepło powyżej teoretycznych 36,6 ciała ludzkiego, to rzeczywiście mogłaby być dla niektórych osób z problemami z układem krążenia szkodliwa. Chodzi tu o ewentualny zastój w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Ale podłogówka takich temperatur nie ma.
...logika...rzecz ważna...

aka z Ina
11-11-2007, 19:16
androzek-booosssssski jest!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

androzek
11-11-2007, 19:26
androzek-booosssssski jest!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Dziekuję krajanko.
PS.Moja Zielonka jest pod Bydgoszczą a nie obok stolycy...

kubaimycha
11-11-2007, 19:26
Dla odczynienia zabobonów proponuję zapalić kadzidełko i zobaczyć jak szybko dym ulatuję w górę - na podłogą z ogrzewaniem wodnym o temp. 24 st. i nad kaloryferem z temp.wody np.60 st.I pytanie dla wszystkich - gdzie poleci kurz i w którą stronę? Wiewiórki mówią że uniesie się tam gdzie wysoka temperatura i ruchy konwekcyjne powietrza a potem ...SPADNIE NAM NA ŁEB !Spiskowa teoria dziejów mówi że jest to mniej szkodliwe niż unoszenie się kurzu do wysokości 65,245 cm nad podłogą wywołaną makabrycznie wysoką temperaturą wody w podłogówce.

:lol: :lol:

aka z Ina
11-11-2007, 19:32
androzek-booosssssski jest!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Dziekuję krajanko.
PS.Moja Zielonka jest pod Bydgoszczą a nie obok stolycy...

oooooo jak mi miło karajanku :P :lol: