PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Yesko
30-01-2013, 09:44
U mnie wiercili 90m, na wyposażeniu wiertnicy mieli elementy długości 3m, które kolejno dokręcali aż im się wszystkie skończyły.
Później wkładali zamówione wcześniej gotowe sondy, które mają długość zawsze nieco większą niż zamawiana, u mnie to było około 93m.
Jak ktoś chce oszukać to zawsze znajdzie sposób. Trudno jest też stać cały np tydzień i patrzeć im na ręce. Jak się zamawia sprawdzoną ekipę to ryzyko się zdecydowanie zmniejsza bo dla nich negatywna reklama kosztem oszukania na paru metrach jest nieopłacalna. Koszt ewentualnych poprawek gwarancyjnych jest zbyt duży moim zdaniem żeby wywiercić komuś np 60 zamiast 80m. Zwiększył bym natomiast czujność jeżeli wiercimy na "płuczkę" w skale. To długo trwa a tym samym podnosi im koszty. To jednak dotyczy raczej południa kraju (więcej twardych skał w podłożu), północ na płuczkę może sobie wiercić bez większych problemów. Choć mogą być odstępstwa od tego.

wihajster
30-01-2013, 10:35
Ktoś tu kiedyś pisał że całe odwierty nadzorował żeby go fachowcy nie przekręcili.
A jednego dnia nie był na budowie to wkładał w rurę sznurek z ciężarkiem i potem mierzył ile weszło.
Ale chyba nie robił tego przy wykonawcach??

DiunaWO
30-01-2013, 10:38
Wiercenie w skale metodą na płuczkę jest raczej nie możliwe. Gdy jest tylko zwietrzelina to jeszcze pójdzie ale przy litej skale nie ma szans najmniejszych. Co do sprawdzenia długości to u mnie rurka którą wkładali miała oznaczenia co metr i łatwo było sprawdzić ile jej poszło, oprócz tego można wrzucić ołów na żyłce dla sprawdzenia. Oby tylko nie został w środku.
U mnie 2 odwierty po 120 m w skale zrobili w jeden dzień.

Pyxis
30-01-2013, 10:55
U mnie 2 odwierty po 120 m w skale zrobili w jeden dzień.

Ale co to za skala u Ciebie. Granit jakis.
;)

zbiq
30-01-2013, 14:00
Witam serdecznie,

Planuję montaż PC w nowo powstającym domu.
Zapotrzebowanie na ciepło wg. obliczeń OZC 10507 kwh/rok ( bez CWU )
Czy jest ktoś w stanie podrzucić namiary na sensowną PC ?

Z góry dziękuję

Pyxis
30-01-2013, 14:07
Ktoś tu kiedyś pisał że całe odwierty nadzorował żeby go fachowcy nie przekręcili.
A jednego dnia nie był na budowie to wkładał w rurę sznurek z ciężarkiem i potem mierzył ile weszło.
Ale chyba nie robił tego przy wykonawcach??

Napisz w koncu czym sie te odwierty powinno wypelniac.
Czy bedzie kolejny unik? :)

Yesko
30-01-2013, 15:40
Wiercenie w skale metodą na płuczkę jest raczej nie możliwe. Gdy jest tylko zwietrzelina to jeszcze pójdzie ale przy litej skale nie ma szans najmniejszych.

Tak, to temat rzeka, jest np na AGH wydział Wiertniczo-Naftowy, który daje teoretyczne podstawy aby być dobrym w tej robocie. Dlaczego to ważne opowiedział mi to mój wiertnik - przykład z Niemiec gdzie wiertnik przewiercił się przez dno warstwy wodonośnej i woda dostała się do niżej położonych, które pod wpływem wody znacznie powiększały swoją objętość, podnosząc całą okolice do góry. Kary jakie go spotkały nie są mi znane ani jakie były konsekwencje dla inwestora. Dla dociekliwych - opowiedział mi to już w trakcie roboty a nie żeby mnie przekonać do siebie.

To wstępne rozpoznanie terenu - projekt prac geologicznych wydaje się być uzasadnione przy takim przykładzie.
Ciekawe czy przy kolektorze poziomym są jakieś zagrożenia, czy ktoś się z tym spotkał? Jakieś zerwanie kabla wojskowego, którego nie był na mapie lub odkopanie niewybuchu albo kości mamuta?

waz_2000
30-01-2013, 15:54
A poziomego, spiralnego w rowach po dwa metry szerokości ?

jakoś multicytat mi się nie udał:

Napisał Pyxis
Przy takim w sumie malutkim domku jak opisales, to pompa gruntowa 5kW z 80-90m odwiertu z paluszkiem w uchu da rade. Kosztowo w eksploatacji bedzie 4x taniej niz czystm pradem. Jak dasz pompe 7kW to pewnie nie wyjdziesz poza tania taryfe przez 90% sezonu. Zakladam typowe zapotrzebowanie na CWU.

Tomaszs131
30-01-2013, 16:42
Napisz w koncu czym sie te odwierty powinno wypelniac.
Czy bedzie kolejny unik? :)

Mam nadzieje, ze doczekamy sie odpowiedzi?
Z gory dziekuje.

Tomaszs131
30-01-2013, 17:00
Pyxis, moze to obsypka kwarcowa?

Pyxis
30-01-2013, 17:17
przykład z Niemiec gdzie wiertnik przewiercił się przez dno warstwy wodonośnej i woda dostała się do niżej położonych, które pod wpływem wody znacznie powiększały swoją objętość, podnosząc całą okolice do góry.

Czytalismy tu na forum o tym. To byla warsdtawa anhydrytu.

Pyxis
30-01-2013, 17:18
Pyxis, moze to obsypka kwarcowa?

No pczekajmy co wihajster powie. Fachowiec z branzy, wiec powinien udzielic precyzyjnej odpowiedzi.

zbiq
30-01-2013, 18:36
witam serdecznie,

planuję montaż pc w nowo powstającym domu.
Zapotrzebowanie na ciepło wg. Obliczeń ozc 10507 kwh/rok ( bez cwu )
czy jest ktoś w stanie podrzucić namiary na sensowną pc ?

Z góry dziękuję

naprawdę nikt nic nie podpowie ?

Sławek...
30-01-2013, 19:19
...hmmm, co dla Ciebie oznacza wyrażenie sensowna pc?

jaka ona ma być?
-tania
-markowa
-powietrzna
-gruntowa
-polska
-chińska
-.........

wihajster
30-01-2013, 19:26
(...)wiec powinien udzielic precyzyjnej odpowiedzi.
Precyzyjnych odpowiedzi zawsze udzielam gdy mam wiedzę na dany temat jak zauważyłeś, staram się pomóc jak ktoś ma problem z pompą ciepła a zwłaszcza z układem chłodniczym, chłodnictwem zajmuję się od początku czyli już będzie ponad 20 lat.
A geologiem nie jestem i nie będę się mądrzyć tak jak Ty, jak pisałeś że odwierty wypełnia się "betonitem". Pyxis, czytaj uważnie i zauważ że jest to bentonit jak już. I nie sam tylko jako mieszanina, najczęściej z piaskiem.
W wersji profesjonalnej (sprzętowo, kosztowo i materiałowo) wypełnia się "termocementami" -dominują produkty zza Odry -ale są wymagania sprzętowe (byle jaką maszyną, taką na przykład jak posiadam, tego się nie wykona, ale i taka usługa nie kosztuje 60zł/m).
W moim terenie przy niedużych głębokościach wystarcza bentonit z piaskiem i parametry DZ są przyzwoite (zaznaczam, że nie robię DZ na styk, staram się przewymiarowywać).
Jeśli oczekujecie profesjonalnej odpowiedzi na temat wiertnictwa to niech wiertnik-geolog odpowie i będzie to bardziej wartościowe dla Was. Tylko firmy niechętnie mówią/piszą o szczegółach swojej działalności, ogólniki tak, ale "smaczki" udostępniają tylko wybranym :(

I tych uszczypliwości trochę oszczędź i nie mów że kolejny "unik" bo zawsze odpowiadam jak wiem coś na dany temat..

zbiq
30-01-2013, 19:35
...hmmm, co dla ciebie oznacza wyrażenie sensowna pc?

Jaka ona ma być?
-tania
-markowa
-powietrzna
-gruntowa
-polska
-chińska
-.........

relatywnie tania
gruntowa

zbiq
30-01-2013, 19:55
a projektowe obciążenie cieplne?


Zapotrzebowanie na ciepło wg. obliczeń OZC 10507 kwh/rok ( bez cwu )

Sławek...
30-01-2013, 20:00
relatywnie tania
gruntowa

jak relatywnie tania i gruntowa to coś z polskich, Pyxis chwali swego Ekontecha i nie ma powodów żeby mu nie wierzyć ;)

zbiq
30-01-2013, 20:25
to nie jest projektowe obciążenie cieplne.....dlatego zapytałem...

Przepraszam ale jestem laikiem w tej kwestii.
Wklejam więc wszystko :)

Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
Stacja meteorologiczna: Białystok
Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 393,8 m3/h
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 37,82 GJ/rok
Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 10507 kWh/rok
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 237 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 595,4 m3
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 159,9 MJ/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44,4 kWh/(m2·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 63,5 MJ/(m3·rok)
Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 17,6 kWh/(m3·rok)

Mam nadzieję że są tu te dane.

Pyxis
30-01-2013, 20:26
Precyzyjnych odpowiedzi zawsze udzielam gdy mam wiedzę na dany temat jak zauważyłeś,

[...]

I tych uszczypliwości trochę oszczędź i nie mów że kolejny "unik" bo zawsze odpowiadam jak wiem coś na dany temat..

Ale ja sie nie sile na naukowe wywody w temacie geologii, tylko rzucam temat, jesli pyta na co zwrocic uwage. Uwage zwrocilem na rodzaj wypelnienia, bo o tym czytalem, a jak chce podrazyc temat, to niech drazy juz samodzielnie.

O unikach napisalem, bo nie odpowiedziales na temat jak u mnie rozwiazac grzanie drabinek w sposob dobry bez grzaleczek, a pozniej niec nie pisales w temacie wypelnienia. W obu tematach dostalem "zjebke" jaki to dyletant jestam i jak bys to super zrobil, tylko nie powiedziales do tej pory jak.

Tutaj tez ogolniki, no ale nich Ci bedzie - sypiesz zwirek w odwiert. Nie neguje. Klient dostaje to za co zaplacil :)

wihajster
30-01-2013, 20:33
O unikach napisalem, bo nie odpowiedziales na temat jak u mnie rozwiazac grzanie drabinek w sposob dobry bez grzaleczek,
Powiedz mi, dlaczego udajesz "sprawnego inaczej" - i dlaczego to robisz??? Bo ogólnie raczej rozsądny jesteś.

Przecież odpowiedziałem Ci wprost w tamtym temacie że dla Ciebie jest już za późno bo obudziłeś się z ręką w nocniku (to ostatnie dodałem teraz).

Gdzie jakieś uniki??? Mam to zacytować, zalinkować Ci? Jako informatyk chyba umiesz znaleźć, nie-informatyk również umie.

Nie masz poprowadzonych rur od drabinek do kotłowni więc zostają Ci tylko grzałki w drabinkach na połowę życia.

I COP drabinek równy jedności.

wihajster
30-01-2013, 20:37
(...) sypiesz zwirek w odwiert(...)
Znowu mijasz się z prawdą, mówiąc delikatnie. Celowo czy nie panujesz nad tym?

zbiq
30-01-2013, 20:47
pudło :D

wklej to

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku
Kubatura ogrzewana budynku
Projektowa strata ciepła przez przenikanie
Projektowa wentylacyjna strata ciepła
Całkowita projektowa strata ciepła
Nadwyżka mocy cieplnej
Projektowe obciążenie cieplne budynku

z czego interesuje nas ostatnia pozycja

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 236,6 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 595,4 m3
Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT: 4753 W
Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV: 1628 W
Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 6306 W
Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH: 0 W
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6306 W
uff udało się :)

Pyxis
30-01-2013, 20:52
Powiedz mi, dlaczego udajesz "sprawnego inaczej" - i dlaczego to robisz??? Bo ogólnie raczej rozsądny jesteś.

Przecież odpowiedziałem Ci wprost w tamtym temacie że dla Ciebie jest już za późno bo obudziłeś się z ręką w nocniku (to ostatnie dodałem teraz).

Gdzie jakieś uniki??? Mam to zacytować, zalinkować Ci? Jako informatyk chyba umiesz znaleźć, nie-informatyk również umie.

Nie masz poprowadzonych rur od drabinek do kotłowni więc zostają Ci tylko grzałki w drabinkach na połowę życia.

I COP drabinek równy jedności.

No to musialem przeoczyc, bo nie widzialm odpowiedzi jak to powinienem miec zrobione. Tak dla potomnych jak prosilem. Tylko bez zadnych zasobnikow dwuplaszczowych i takich tam...
Rzuc linka do posta.

To "pol zycia" to godzinka kazdej nocy poza sezonem grzewczym w tanim pradzie. O zalamanie nerwowe taka prerspektywa mnie nie przyprawia, ale moze twrdy jestem. ;)

Pyxis
30-01-2013, 20:54
Znowu mijasz się z prawdą, mówiąc delikatnie. Celowo czy nie panujesz nad tym?

No to czym w koncu wypelniasz te odwierty?
Meczy mnie ciagniecie Cie za jezyk. Fochy stroisz jak panna na wydaniu.

zbiq
30-01-2013, 20:57
:)
czyli potrzebujesz 6,3kw na CO + 0,25kw/osobe na CWU. Czyli dla 4 osobowej rodziny potrzebujesz minimum 7,3kw dla 0/35


Hmm a na Polski jak to przełożyć ? :)
Rozumiem, że pisząc 7,3 kw masz na myśli moc PC
Co oznacza 0/35 ?

BDW dziękuję i tak.

wihajster
30-01-2013, 20:59
No to czym w koncu wypelniasz te odwierty?
Meczy mnie ciagniecie Cie za jezyk. Fochy stroisz jak panna na wydaniu.
Piłeś coś ze czytanie ze zrozumieniem sprawia trudności? Cytat: "W moim terenie przy niedużych głębokościach wystarcza bentonit z piaskiem i parametry DZ są przyzwoite (zaznaczam, że nie robię DZ na styk, staram się przewymiarowywać)."

Jeszcze jedno Ctrl-C i Ctrl-V wykonam za chwilę dla Ciebie w gratisie (odnoście Twoich drabinek COP=1) ale Pyksi, popraw się proszę ;)

Pyxis
30-01-2013, 21:01
ja tam mam inne wrażenie...
odnoszę wrażenie, że kazda kwh zużyta przez ciebie w drogim prądzie to świętokradztwo :P

To bardziej jak jazda STARem po bulke. Mozna, ale trzeba sie zastanowic czy aby da sie tego uniknac. :)

Pyxis
30-01-2013, 21:04
Piłeś coś ze czytanie ze zrozumieniem sprawia trudności? Cytat: "W moim terenie przy niedużych głębokościach wystarcza bentonit z piaskiem i parametry DZ są przyzwoite (zaznaczam, że nie robię DZ na styk, staram się przewymiarowywać)."

Jeszcze jedno Ctrl-C i Ctrl-V wykonam za chwilę dla Ciebie w gratisie (odnoście Twoich drabinek COP=1) ale Pyksi, popraw się proszę ;)

No mam wrazenie, ze Ty cos wylykales. :)
Kilka postow wczesniej wspominam o bentonicie - "zjeba". Teraz sie okazuje, ze sam tym wypelniasz. Schizofrenicznie sie robi.

wihajster
30-01-2013, 21:05
To bardziej jak jazda STARem po bulke. Mozna, ale trzeba sie zastanowic czy aby da sie tego uniknac. :)
Znowu? Nie pij tyle.
Jazda Starem po bułkę to jazda na COP=1 (grzałka)
Bus pali mniej ze 3 razy :P

wihajster
30-01-2013, 21:07
No mam wrazenie, ze Ty cos wylykales. :)
Kilka postow wczesniej wspominam o bentonicie - "zjeba". Teraz sie okazuje, ze sam tym wypelniasz. Schizofrenicznie sie robi.
Bo sam 100% bentonit się do tego nie nadaje.

Pyxis
30-01-2013, 21:10
Bo sam 100% bentonit się do tego nie nadaje.

Heheh... widze, ze zaczyna sie lapanie za slowka. :)
Rzucilem temat bentonitu? Zwrocilem w dobrym kierunku uwage kolegi jak pytal na co zwracac uwage przy odwiertach?

wihajster
30-01-2013, 21:12
Dobra, ja się poddaję bo takie rzeczy zaśmiecają tematy główne. :)

Pyxis
30-01-2013, 21:17
Dobra, ja się poddaję bo takie rzeczy zaśmiecają tematy główne. :)

Czyli nic nowego. Glowa w piaseczek, zeby tylko nie przyznac, ze ukierunkowalem jednak trafnie. ;)
Nadal czekam na linka.

zbiq
30-01-2013, 21:19
że musi mieć taką moc dla parametrów 0/35
0- temperatura DZ
35 - temperatura GZ
to standardowe parametry - ale wolałem to napisać, bo np przy powietrznych podają różne temperatury :P np 7/35, -7/35. -15/35 itd.
oczywiście - to dla podłogówki....


Dzięki,
Teraz pozostaje poszukać kogoś sensownego do wykonania w/w instalacji.
Może jakieś namiary ? Mogą być na priv-a
PZDR

Tomaszs131
30-01-2013, 22:15
Heheh... widze, ze zaczyna sie lapanie za slowka. :)
Rzucilem temat bentonitu? Zwrocilem w dobrym kierunku uwage kolegi jak pytal na co zwracac uwage przy odwiertach?
Nie potrzebie sie spieracie i to z mojej przyczyny.
Znalazelem na ich stronie info-mocuja sonde obsypka kwarcowa. Potrzebuja miec dostep do wady i inwestor musi zapewnic im piasek.
Ten piasek pewnie potrzebuja do bentonitu?
Wihajster, czy slyszles kiedys o obsypce kwarcowej w odwiercie?

wihajster
30-01-2013, 22:21
Różne rzeczy piszą i mówią.
Fajnie jakbyś miał odwierty w większości w warstwach "wodonośnych", nie wiem jakie masz warunki u siebie w Łęcznej. Wtedy czym by nie wypełnili to będzie dobrze.
I uważaj na samowypływy, u mnie czasami się zdarzają ;)

sSiwy12
30-01-2013, 22:29
Rzucilem temat bentonitu? Zwrocilem w dobrym kierunku uwage kolegi jak pytal na co zwracac uwage przy odwiertach?

Bentonit, to raczej przy wierceniu z płuczką, natomiast wypełnia się piaskiem kwarcowym (obsypka) z możliwością stabilizacji cementem.
Istnieją też specjalne masy uszczelniające np. czynnikiem Calidutherm, ale to wyższa szkoła jazdy i droga.

Stulp
30-01-2013, 22:32
Stulp:
Jaką planujesz pompę ciepła, tj. jakiego producenta?
Sprawdź, dowiedz się jaką moc podają, tj. przy jakich parametrach.
Nigdy nie masz mocy idealnie np. "8kW", "10kW", 12kW".
Zawsze jest ciut mniej albo ciut więcej, symbol to powiedzmy nazwa handlowa.
No i zorientuj się przy jakich parametrach jest moc podawana.

Do czego zmierzam - do tego, że jeśli podadzą Ci moc 8kW przy standardowych 0/35 to mając odwierty prawdopodobnie zawsze Twoja PC będzie pracować na lepszych parametrach DZ i z ośmiu zrobi się 9 albo i lepiej kW.

Oferty mam m/in na:
Nibe F1245 10kW
Nibe F1145 10kW
Nibe F 1245 8kW
Nibe 1245 12,29kW
Nateo Vega 3 10,3kW
Rozmawiam też z Econtechem(było kilka dobrych opinii o tych pompach), ale lękam się trochę ich podejścia do montażu pompy, cyt:"pompę panu wyliczymy, gościa od odwiertów pan znajdzie, a pompę to pan sam palcem w du..e zamontuje, bo my nie mamy instalatora w pańskiej okolicy".
Chodził mi też po głowie exotherm, ale dziś mimo poszukiwań - stoiska 78 na Budmie nie znalazłem.
Nie wykluczam też Ekontecha i Ecopola, ale jakoś ciężko doprosić się o wycenę.

Tomaszs131
30-01-2013, 22:33
Różne rzeczy piszą i mówią.
Fajnie jakbyś miał odwierty w większości w warstwach "wodonośnych", nie wiem jakie masz warunki u siebie w Łęcznej. Wtedy czym by nie wypełnili to będzie dobrze.
I uważaj na samowypływy, u mnie czasami się zdarzają ;)

Z tego co sie orietowalem to glina a ponizej £upek.

Tomaszs131
30-01-2013, 22:35
Oferty mam m/in na:
Nibe F1245 10kW
Nibe F1145 10kW
Nibe F 1245 8kW
Nibe 1245 12,29kW
Nateo Vega 3 10,3kW
Rozmawiam też z Econtechem(było kilka dobrych opinii o tych pompach), ale lękam się trochę ich podejścia do montażu pompy, cyt:"pompę panu wyliczymy, gościa od odwiertów pan znajdzie, a pompę to pan sam palcem w du..e zamontuje, bo my nie mamy instalatora w pańskiej okolicy".
Chodził mi też po głowie exotherm, ale dziś mimo poszukiwań - stoiska 78 na Budmie nie znalazłem.
Nie wykluczam też Ekontecha i Ecopola, ale jakoś ciężko doprosić się o wycenę.
Jezeli chodzi o polskie pompy to zapytaj Instal-Technika, pojawia sie czasami na forum.

zbiq
30-01-2013, 22:47
Oferty mam m/in na:
Nibe F1245 10kW
Nibe F1145 10kW
Nibe F 1245 8kW
Nibe 1245 12,29kW
Nateo Vega 3 10,3kW
Rozmawiam też z Econtechem(było kilka dobrych opinii o tych pompach), ale lękam się trochę ich podejścia do montażu pompy, cyt:"pompę panu wyliczymy, gościa od odwiertów pan znajdzie, a pompę to pan sam palcem w du..e zamontuje, bo my nie mamy instalatora w pańskiej okolicy".
Chodził mi też po głowie exotherm, ale dziś mimo poszukiwań - stoiska 78 na Budmie nie znalazłem.
Nie wykluczam też Ekontecha i Ecopola, ale jakoś ciężko doprosić się o wycenę.

Firmy które ofertowały PC działają raczej lokalnie czy po całej Polsce ?
Mogę liczyć na namiary firm na priva ?
PZDR

Tomaszs131
30-01-2013, 22:50
Bentonit, to raczej przy wierceniu z płuczką, natomiast wypełnia się piaskiem kwarcowym (obsypka) z możliwością stabilizacji cementem.
Istnieją też specjalne masy uszczelniające np. czynnikiem Calidutherm, ale to wyższa szkoła jazdy i droga.

Dzieki za odpowiedz.

Tomaszs131
30-01-2013, 23:01
[QUOTE=zbiq;5787096]Firmy które ofertowały PC działają raczej lokalnie czy po całej Polsce ?
Mogę liczyć na namiary firm na
To zalezy, firmy z ktorymi osobiscie sie zetknalem dzialaja na obszarze calego kraju.
Zdecydowanie polecam wybrac instalatora w swoim wojewodzctwie lub z nim graniczacym.
Zawsze to blizszy dystans do siebie wrazie W.

rpilski
31-01-2013, 08:11
...natomiast wypełnia się piaskiem kwarcowym (obsypka) z możliwością stabilizacji cementem.
....

czy przy takiej obsypce nie dochodzi do przenikania wód opadowych/podskórnych do głębszych warstw wodonośnych ?

sSiwy12
31-01-2013, 08:47
W większości przypadków nie - zwłaszcza jak odwiert jest zaczopowany od góry. W innych przypadkach stosuje się dodatek cementu, a w skrajnych pompuje się odpowiednio dobraną masę uszczelniającą.

Dlatego otwory powyżej 30m i mniej niż 100m wymagają wykonania projektu prowadzenia prac geologicznych i zgłoszenia w "geologii" zamiaru na 30 dni przed planowanym przystąpieniem do wiercenia.
W przypadku wykonania odwiertów ponad 100m, lub (i) na terenie "kopalnianym" obowiazuje pełna dokumentacja geologiczna.

Tomaszs131
31-01-2013, 15:45
Bardzo cenna informacja, dzieki !!!

Pascalt
31-01-2013, 16:27
Witam w temacie, widzę, że jednak można tutaj uzyskać merytoryczną informację. Ep ref dla budynku wyszło 132kWh(m2rok).
Powierzchnia ogrzewana - 125m2.
Powierzchnia budynku - 185m2.
Proszę o informację, jakiej mocy pompa byłaby najodpowiedniejsza.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

sSiwy12
31-01-2013, 16:31
Jeśli już, to raczej podaj wskaźnik Ek z zaznaczeniem dla jakiego paliwa, ale i tak odpowiedź będzie bardo, ale to bardzo "zgrubna".

Ps Wskaźnik dla budynku budowanego, a nie referencyjnego.

Tomaszs131
31-01-2013, 16:36
A czy mozna zabezpieczyc gorna czesc odwiertu compactonitem?
Czy jest to w miare dobry srodek?

Pascalt
31-01-2013, 16:37
Jeśli już, to raczej podaj wskaźnik Ek z zaznaczeniem dla jakiego paliwa, ale i tak odpowiedź będzie bardo, ale to bardzo "zgrubna".

Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową Ek: 59kWh (m2rok).
Dlaczego twierdzisz, że odpowiedź będzie bardzo zgrubna? (Wartości wyliczone na prawdę rzetelnie przez znajomego architekta).

...aha... dla pompy ciepła z pionowym kolektorem.

sSiwy12
31-01-2013, 16:41
Przy jakim (w projekcie) ogrzewaniu ?

Pascalt
31-01-2013, 16:45
Przy jakim (w projekcie) ogrzewaniu ?

Dla pompy ciepła z pionowym kolektorem.

vega1
31-01-2013, 16:46
A czy mozna zabezpieczyc gorna czesc odwiertu compactonitem?
Czy jest to w miare dobry srodek?
co prawda dotyczy studni głębinowej, ale problem podobny. Kupiłem 100kg gliny. Glina ta jest dość niesamowita. Pęcznieje, uszczelnia i klinuje na amen. Zostało mi z 50kg. Wygląda niesamowicie. Może o tym pomyślcie...

sSiwy12
31-01-2013, 16:50
A czy mozna zabezpieczyc gorna czesc odwiertu compactonitem?
Czy jest to w miare dobry srodek?

Można.
Różne są szkoły, są tacy co zalewają betonem z kruszywem np. z perlitem,keramzytem lub granulkami styropianu - chodzi o to aby była jak najmniejsza przewodność cieplna na tym odcinku odwiertu.

sSiwy12
31-01-2013, 16:58
Dla pompy ciepła z pionowym kolektorem.


No to chyba jest problem bo 59kWh/m2 x COP PCi (3) = co najmniej 180kWh/m2 czyli wychodzi, ze dom ma zapotrzebowanie wyższe niż referencyjny (normowy).
\
Popatrz jakie masz wyliczone zapotrzebowanie na moc.

zbiq
31-01-2013, 17:39
Witam,

Dzisiaj dostałem wycenę na zamontowania PC :
1. Pompa ciepła glikol/woda Alpha Innotec SWC 140H - 14 kW - 31 201,20 zł
2. Zbiornik ciepłej wody użytkowej WWS 303 o pojemności 300 l. - 5 346,00 zł
3. Wykonanie odwiertu z materiałem:Kolektor gruntowy, glikol, armatura. 270 mb - 18 954,00 zł
4. Materiały do wykonania kotłowni z pompą ciepła - 2 160,00 zł
5. Montaż pompy ciepła - 2 160,00 zł
RAZEM: 59 821,20 zł

Nadmienię, że dom projektowane obciążenie cieplne budynku to 6306 W
Ilość domowników: 4

Co myślicie o tej wycenie ?

PZDR

sSiwy12
31-01-2013, 17:51
Pomyśl.
Ta PCi kosztuje ponad 36.000zł (razem z CWU).
Za niecałe 25.000zł kupisz kompakt.
Przewymiarowali ją niemiłosiernie, ponad 2 razy !!!!!!!!!
Co ta PCi ma tak kosztownego ?

Moim zdaniem, co najmniej 10.000zł jest do urwania.

Sławek...
31-01-2013, 17:54
...Alpha ma mniejsze pompy, taka moc do Twojego domu za duża

zbiq
31-01-2013, 18:03
najzabawniejsze jest, że moc PC dobierali chyba na oko
poz zadaniu pytania jak dobierają moc PC dostałem odpowiedz:
"Natomiast zapotrzebowanie budynku zostało określone na podstawie powierzchni użytkowej, zakładając że budynek wykonany z materiałów, które pozwalają na określenie budynku energooszczędnym. Możliwe jest, że wystarczy pompa o mocy 12 kW jednak żeby to określić musimy mieć wgląd do dokumentacji technicznej (szczegóły izolacji itp.) i najlepiej dokonać wizji lokalnej obiektu. Koszt wtedy byłby mniejszy o ok 3000 - 4000 (mniejsza pompa i mniej odwiertów) "

Sławek...
31-01-2013, 18:04
a jaką masz powierzchnię grzania?

zbiq
31-01-2013, 18:06
a jaką masz powierzchnię grzania?

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 236,6 m2
Kubatura ogrzewana budynku VH: 595,4 m3

sSiwy12
31-01-2013, 18:13
Można również zaprezentować drugi biegun cenowy. Zakładając, że ta moc projektowa jest OK, da radę takie cuś: http://ghs.vot.pl/?page_id=1180&gclid=CIuznJuLk7UCFVEfzQod0jkACw - czyli o ponad 30.000zł mniej.

zbiq
31-01-2013, 18:19
Można również zaprezentować drugi biegun cenowy. Zakładając, że ta moc projektowa jest OK, da radę takie cuś: http://ghs.vot.pl/?page_id=1180&gclid=CIuznJuLk7UCFVEfzQod0jkACw - czyli o ponad 30.000zł mniej.

* oferta dla domu o powierzchni użytkowej do około 150m
MOC GRZEWCZA-7,5kW

PLANOWAŁEM COŚ W GRANICACH 9-10 KW

zbiq
31-01-2013, 18:22
o dobieraniu na oko,. pisałem już wielokrotnie :P

Tak, tylko Ty masz ten komfort, że montaż PC i całej reszta masz za sobżą :)

Sławek...
31-01-2013, 18:26
"na oko" do tej powierzchni to brałbym ok 10 kW, jeżeli masz OZC jak należy i wierzysz, że wykonanie będzie bez większych błędów to możesz brać 7-8 kW (alpha ma 8 )
jak mimo wszystko weźmiesz 10 to świat się nie zawali, ale o 14 to możesz zapomnieć

Sławek...
31-01-2013, 18:28
o dobieraniu na oko,. pisałem już wielokrotnie :P

adiqq nie zaczynaj tego od nowa...
nie chcesz mieć dobranej pc na oko to zadbaj o to żeby mieć OZC

zbiq
31-01-2013, 18:33
"na oko" do tej powierzchni to brałbym ok 10 kW, jeżeli masz OZC jak należy i wierzysz, że wykonanie będzie bez większych błędów to możesz brać 7-8 kW (alpha ma 8 )
jak mimo wszystko weźmiesz 10 to świat się nie zawali, ale o 14 to możesz zapomnieć

Jakie są konsekwencje "źle" lub słabo dobranej mocy PC ?
i z innej beczki:
długość odwiertu to 270 mb - co o tym myślicie ? jak dobiera się wielkość DZ ?
Nie dopytałem czy te 270 m to przy 2 a może 3 lub 4 odwiertach - co jest lepsze ?

Liwko
31-01-2013, 18:39
Rozmiar DZ jest ważniejszy od mocy PC (oczywiście PC nie może być za mała). Musisz wiedzieć ile dom musi "wyssać" z ziemi ciepła w ciągu roku. I tym się na początku zajmij.

zbiq
31-01-2013, 18:45
. Musisz wiedzieć ile dom musi "wyssać" z ziemi ciepła w ciągu roku. I tym się na początku zajmij.

Możesz rozwinąć myśl ?
Co wg Ciebie powinienem zrobić ?

Liwko
31-01-2013, 18:46
Jeżeli masz dobrze zapotrzebowanie policzone, to razem z CWU powinno ci wystarczyć 200m odwiertów.

zbiq
31-01-2013, 18:51
Jeżeli masz dobrze zapotrzebowanie policzone, to razem z CWU powinno ci wystarczyć 200m odwiertów.


OK rozumiem,

a jak ma się te 200 m odwiertu do kolektora poziomego i czu warto przewymiarować kolektor ?

Liwko
31-01-2013, 18:56
Jeżeli będziesz już miał te odwierty, to dobierzesz do domu PC. Od 8kW, przez 10kW do max 12kW. Musisz teraz wiedzieć jaka różnica będzie w cenie tych pomp. Jak niewielka to bierz 12, jak większa to 10, a jak bardzo duża to 8.

Liwko
31-01-2013, 18:59
Przyjmuje się że z metra odwiertu uzyskamy 50W, a z płaskiego około połowy tego. Kolektor warto trochę przewymiarować, ale bez przesady. Przy poziomym będzie to tańsze a przy pionowym droższe.

asolt
31-01-2013, 19:07
"na oko" do tej powierzchni to brałbym ok 10 kW, jeżeli masz OZC jak należy i wierzysz, że wykonanie będzie bez większych błędów to możesz brać 7-8 kW (alpha ma 8 )
jak mimo wszystko weźmiesz 10 to świat się nie zawali, ale o 14 to możesz zapomnieć

Ucinając dywagacje na temat poprawności obliczeń i wiary w ich poprawność, to ja liczyłem i mogę sie pod nimi podpisać.
Powierzchnia jest faktycznie duża ale i ocieplenie jest bardzo dobre.
Razem z cwu ta moc wynosi 7306 W.

zbiq
31-01-2013, 19:08
Przyjmuje się że z metra odwiertu uzyskamy 50W, a z płaskiego około połowy tego. Kolektor warto trochę przewymiarować, ale bez przesady. Przy poziomym będzie to tańsze a przy pionowym droższe.

Działkę mam dość sporą - 5 tys m kw - więc miejsce na poziomy by się znalazło - może warto się zastanowić ?
Nie wiem tylko do końca jakie mam warunki glebowe.

zbiq
31-01-2013, 19:11
Ucinając dywagacje na temat poprawności obliczeń i wiary w ich poprawność, to ja liczyłem i mogę sie pod nimi podpisać.
Powierzchnia jest faktycznie duża ale i ocieplenie jest bardzo dobre.
Razem z cwu ta moc wynosi 7306 W.

Rozumiem, że CWU to 1000 W ?

Liwko
31-01-2013, 19:12
Ucinając dywagacje na temat poprawności obliczeń i wiary w ich poprawność, to ja liczyłem i mogę sie pod nimi podpisać.
Powierzchnia jest faktycznie duża ale i ocieplenie jest bardzo dobre.
Razem z cwu ta moc wynosi 7306 W.

Czyli nawet 160m odwiertów by wystarczyło albo z 320m2 poziomego. Czyli mały Pikuś w porównaniu do tego co zaproponowała firma.

Liwko
31-01-2013, 19:15
Działkę mam dość sporą - 5 tys m kw - więc miejsce na poziomy by się znalazło - może warto się zastanowić ?
Nie wiem tylko do końca jakie mam warunki glebowe.

Jakich byś nie miał to miejsca wystarczy. Nie zastanawiaj się i rób poziomy.

zbiq
31-01-2013, 19:15
Firma ofertująca PC pisze:

metodologia doboru:

1. Na podstawie projektu liczymy zapotrzebowanie budynku na ciepło z uwzględnieniem energii na ciepłą wodę
2. Uwzględniając rodzaj instalacji grzewczej- parametry jej pracy dobieramy moc pompy ciepła
3. Do pompy ciepła dobieramy rodzaj dolnego źródła oraz jego wielkość

Czy wg tego co napisał Liwko pkt 3 nie powinien być zamieniony z pkt 2 ?

Sławek...
31-01-2013, 19:17
1 kW starczy na 4 osoby
Liwko przy poziomym te 25 W może być mało jak słaby grunt i poziomy powinien być liczony nie na mb rury tylko m2 gruntu

asolt: i teraz widzisz, że czasami dobór na oko niewiele odbiega od doboru na podstawie OZC
zaryzykuję stwierdzenie, że im budynek większy i lepiej ocieplony tym dobór na oko może bardziej odbiegać od OZC

Sławek...
31-01-2013, 19:21
moc pompy dobierasz do zapotrzebowania budynku
co do dolnego źródła to min dł kolektorów dobierasz do mocy chłodniczej pompy ciepła prawidłowo dobranej i wskazane jest przewymiarowanie
jak mocno przewymiarowujesz pompę to albo dobierasz do moce chłodniczej tej pompy albo pozostawiasz dł obliczoną wg pompy prawidłowo dobranej (tu zdania są podzielone)
w każdym bądź razie przewymiarowanie dolnego źródła na pewno nie zaszkodzi

Liwko
31-01-2013, 19:23
Oczywiście że m2

asolt
31-01-2013, 19:28
1 kW starczy na 4 osoby
Liwko przy poziomym te 25 W może być mało jak słaby grunt i poziomy powinien być liczony nie na mb rury tylko m2 gruntu

asolt: i teraz widzisz, że czasami dobór na oko niewiele odbiega od doboru na podstawie OZC
zaryzykuję stwierdzenie, że im budynek większy i lepiej ocieplony tym dobór na oko może bardziej odbiegać od OZC

Jedna z ofert mówi o 14 kW, to juz jest znacznie za duzo. Ja proponowałem od 9-11 kW.

Sławek...
31-01-2013, 19:32
...ale ja pisałem o swoim "oku", hehe

tą czternastkę to chyba należy traktować w kategorii żartu albo ewidentnego strzyżenia ;)

mik37
31-01-2013, 20:43
Witam
Byłem wcześniej zdecydowany na pompę powietrze woda ale dziś znalazłem na necie pompę z projektem odwiertami i zasobnikiem za 27 tyś. http://ghs.vot.pl/?page_id=1180 co prawda ja potrzebuje trochę wiekszej ale i tak cena mnie zaskoczyła. Ktoś cos wie na temat tej firmy i pompy którą proponują ?

Sławek...
31-01-2013, 21:22
widać, że urządzenie "no name" i pewnie made in china
jaka cena taki towar
ja firmy oferującej nie znam

Magnolia18
31-01-2013, 22:13
Arturo . jak CAP ?
NIe zagladnalem bo siwy dim caly dzien ;/

Liwko
31-01-2013, 22:31
dzisiaj tylko zasobnik się napełnił

Musi wielki być :o

Magnolia18
31-01-2013, 22:33
Jutro ma być odpalany,dzisiaj tylko zasobnik się napełnił i nie cieknie ;)

Opornie idzie czy co ? Wsio gotowe mowisz miales.
Pewnie korci zeby pstryczek juz na ON dac :)
Tylko nie zrob jak mi Miki zrobil :) Wlaczyl nic nie mowiac na FULL coby obadac czy cos nie piznie. Ja wyskoczylem na piwko oblac. Kilka h pozniej w domu bylo 30* ;/ sauna
Ale test sie udal, chyba.

phoenix*
31-01-2013, 23:01
Hey,

znalazlem przyczyne slabego cisnienia CWU.
odkrecilem rure od zbiornika CWU i prosze co znalazlem.
Co to u licha jest ? kamien ?
http://projekt3dom.fm.interii.pl/foty/rura.jpg

wihajster
31-01-2013, 23:03
Kamień to nie jest, to raczej skorodowane części instalacji (jakieś kształtki stalowe?)

Sławek...
31-01-2013, 23:05
...niezłe znalezisko ;)

phoenix*
31-01-2013, 23:06
Kamień to nie jest, to raczej skorodowane części instalacji (jakieś kształtki stalowe?)
no raczej nie,
wszystko z takiego materialu jak na focie,
chyba ze cos w zbiorniku, jakis lacznik moze.... jutro rozkrece raz jeszcze i zrobie fote drugiej czesci.
:( ale zeby po 4 latach takie cos uroslo ....

Sławek...
31-01-2013, 23:09
...to teraz będziesz mógł z małżonką poszaleć pod prysznicem ;)

Magnolia18
31-01-2013, 23:12
Taki wielki to on nie jest,300l ;)
Po prostu ekipa się lekko spóźniła.

Wsio gotowe,do zrobienia pozostało przeciągnąć rury chłodzicze,montaż jednostki zewnętrznej i elektryka.
Miki chce właśnie pomału odpalać,zaczynać od zasilania 25st.C a ja chcę od razu na full.
Atlantic miał specjalny program wygrzewania posadzki,który zaczynał się od bodajże 45st.C na zasilaniu i takim tokiem postępowania chcę rozpocząć.

Teraz doczytałem,że jednak Atlantic w tym programie przez pierwsze 3 dni ma temp.25st.C potem dopiero skok na 55st.C

Odpal i relacje skladaj :)

Pascalt
01-02-2013, 00:58
Czy to możliwe, żeby w domu dobrze/bardzo dobrze ocieplonym o powierzchni ogrzewanej ok 125m2, powierzchni całkowitej ok 185m2 przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, zwartej bryle, dachu jednospadowym (budownictwo nowoczesne), oknach ok 1,1W/m2 i 25cm wełny na dachu, 20cm styropianu na ścianach zapotrzebowanie na moc pompy z gruntowym wymiennikiem była na poziomie 11,5kW przy wentylacji grawitacyjnej 0,5 wymian /h (4 osoby)??? Do tego dając mały zapas (chcę używać pompę głównie w taryfie nocnej) do nagrzania 125m2 i wody dla 4 osób mam kupić pompę 13-14kW??? Trochę dużo, ale wartość kW była wyliczona w certyfikacie energetycznym (przyjęta pompa z kolektorem pionowym). Wierzyć tym wyliczeniom???

Magnolia18
01-02-2013, 01:17
Ja sie podepne z innym pytaniem odnosnie grzania wylacznie w taniej taryfie.
Ja tylko o CWU. Grzejecie wszystko w taniej jak mniemam? Pyxis, Liwko pominietych przepraszam :)
Mam 300l ale tez i 5 osob. Tudziez kapac sie kazdy chce tak jak ma ochote. Wprowadzic grafik jak w wojsku ze OD do DO ? Tak robicie czy jak ?

Adam34
01-02-2013, 06:43
Witam
Byłem wcześniej zdecydowany na pompę powietrze woda ale dziś znalazłem na necie pompę z projektem odwiertami i zasobnikiem za 27 tyś. http://ghs.vot.pl/?page_id=1180 co prawda ja potrzebuje trochę wiekszej ale i tak cena mnie zaskoczyła. Ktoś cos wie na temat tej firmy i pompy którą proponują ?

Również moge polecić tą firme, solidna marka, zresztą rosomakx4 napisał dobrze jak jest, ja to potwierdzam :)
I handlują również innymi markami niż Dimplex, bo ja mam IVT :P

mik37
01-02-2013, 07:04
Dzięki za informacje

HenoK
01-02-2013, 07:26
...to teraz będziesz mógł z małżonką poszaleć pod prysznicem ;)
;)

Liwko
01-02-2013, 07:44
Ja sie podepne z innym pytaniem odnosnie grzania wylacznie w taniej taryfie.
Ja tylko o CWU. Grzejecie wszystko w taniej jak mniemam? Pyxis, Liwko pominietych przepraszam :)
Mam 300l ale tez i 5 osob. Tudziez kapac sie kazdy chce tak jak ma ochote. Wprowadzic grafik jak w wojsku ze OD do DO ? Tak robicie czy jak ?

Nie, no co ty... Z ciepłej wody korzystamy cały dzień. Rano i wieczorem (nie mam tanich godzin w dzień) grzeję ją do 47 stopni, a reszta dnia do 40. Rano i wieczorem można brać kąpiel w wannie a przez resztę doby prysznic. Ogólnie raczej kąpiemy się wieczorem jak już trwa tania taryfa. Po 21.00 ale przymusu nie ma. Pompa na ten cel też czasami załącza się u mnie w drogiej taryfie. Komfort przede wszystkim :)

asolt
01-02-2013, 08:11
Czy to możliwe, żeby w domu dobrze/bardzo dobrze ocieplonym o powierzchni ogrzewanej ok 125m2, powierzchni całkowitej ok 185m2 przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, zwartej bryle, dachu jednospadowym (budownictwo nowoczesne), oknach ok 1,1W/m2 i 25cm wełny na dachu, 20cm styropianu na ścianach zapotrzebowanie na moc pompy z gruntowym wymiennikiem była na poziomie 11,5kW przy wentylacji grawitacyjnej 0,5 wymian /h (4 osoby)??? Do tego dając mały zapas (chcę używać pompę głównie w taryfie nocnej) do nagrzania 125m2 i wody dla 4 osób mam kupić pompę 13-14kW??? Trochę dużo, ale wartość kW była wyliczona w certyfikacie energetycznym (przyjęta pompa z kolektorem pionowym). Wierzyć tym wyliczeniom???

Nie, nie jest to możliwe. Moc strat przeszacowana (o obliczeniach mozesz zapomnieć) co najmniej o 50%.

sSiwy12
01-02-2013, 08:56
Miki chce właśnie pomału odpalać,zaczynać od zasilania 25st.C a ja chcę od razu na full.



I słusznie, ale nie w ogrzewanie, a tylko w CWU.

Możesz łatwo sprawdzić wydajność tej PCi przy danej temperaturze zewnętrznej ( a teraz to tak jakby średnia zewnętrzna okresu grzewczego)

Spisz stan licznika i wysokość temperatury w zasobniku CWU. Odpal i zagrzej do temp, 50 - 55 stopni.
Reszta to już tylko matematyka.

Pyxis
01-02-2013, 09:08
Do tego dając mały zapas (chcę używać pompę głównie w taryfie nocnej) do nagrzania 125m2 i wody dla 4 osób mam kupić pompę 13-14kW??? Trochę dużo, ale wartość kW była wyliczona w certyfikacie energetycznym (przyjęta pompa z kolektorem pionowym). Wierzyć tym wyliczeniom???

Widze, ze coraz wiecej osob mysli przy PC o taniej taryfie. Rozsadnie. :)

Jak kazde obliczenia, te twoje tez moga byc bledne/niedokladne. Jesli masz faktycznie dobrze docieplony dom, to do tej powierzchni pompa 9kW jest juz pewnie przewymiarowana i to niemalo.

Pyxis
01-02-2013, 09:14
Ja sie podepne z innym pytaniem odnosnie grzania wylacznie w taniej taryfie.
Ja tylko o CWU. Grzejecie wszystko w taniej jak mniemam? Pyxis, Liwko pominietych przepraszam :)
Mam 300l ale tez i 5 osob. Tudziez kapac sie kazdy chce tak jak ma ochote. Wprowadzic grafik jak w wojsku ze OD do DO ? Tak robicie czy jak ?

Nie mam zadnego "rezimu". Nie mam tez 100% zuzycia na cele CWU w taniej taryfie. Ustawione to jest tak, ze w taniej dogrzewa zasobnik (mozna powiedziec, ze "przegrzewa") do temperatury 47*C na gornym czujniku. Jesli tempearatura w drogim pradzie spada ponizej 38*C, to pompa ja dogrzewa, ale tylko o wartosc histerezy (2*C). Taki cykl obecnie trwa 10min. Taka woda spokojnie wystarcza zeby sie wykapac czy wziac prysznic, bez koniecznosci mieszania z zimna. Taki sytuacje zdarzaja sie jednak stosunkowo rzadko, bo u nas tylko 3 osoby w domu. Jesli faktycznie zuzycie mialo by byc wieksze, to bym podniosl temperature zadana dla taniej i po klopocie. Cele CWU to jednak ulamek tego co idzie na CO. Tutaj mozna sobie spokojnie pozwolic na "szalenstwa" ;)

Sławek...
01-02-2013, 10:08
Czy to możliwe, żeby ....

dla pow grzanej 125 m pompa ok 7 da radę, jak chcesz zapas to 8-9 , na pewno nie 14 kW

Pascalt
01-02-2013, 10:15
Tak właśnie myślałem, ale wolałem się upewnić. Tylko teraz kwestia tego, czy jest sens zlecać obliczenia komuś innemu, czy dobierać pompę "na oko". Dom jest z silikatów, ale przy tak grubej warstwie styropianu nie powinno być aż takiej różnicy - tym bardziej, że po zamianie na gazobeton zapotrzebowanie na moc spadłoby wg architekta, który to wyliczał niespełna 1kW (wszystko liczone w najnowszym programie Arcadia Thermo).
Architekt sumienny - co do tego nie mam wątpliwości - jedynie może program coś nawala, albo jest jakaś tajemna opcja, którą należy zaznaczyć, a On nie jest tego świadom...

asolt
01-02-2013, 10:30
Tak właśnie myślałem, ale wolałem się upewnić. Tylko teraz kwestia tego, czy jest sens zlecać obliczenia komuś innemu, czy dobierać pompę "na oko". Dom jest z silikatów, ale przy tak grubej warstwie styropianu nie powinno być aż takiej różnicy - tym bardziej, że po zamianie na gazobeton zapotrzebowanie na moc spadłoby wg architekta, który to wyliczał niespełna 1kW (wszystko liczone w najnowszym programie Arcadia Thermo).
Architekt sumienny - co do tego nie mam wątpliwości - jedynie może program coś nawala, albo jest jakaś tajemna opcja, którą należy zaznaczyć, a On nie jest tego świadom...

Jezeli twoj architekt byłby tak sumienny to by taka wartośc mu nie wyszła, poza tym w certyfikacie energetycznym nie ma podanej mocy strat, urzedowy wzór tego dokumentu tego nie przewiduje. A błedy w oprogramowaniu to raczej na ostatnim miejscu. Arcadia Thermo jest tworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej i błedów tam bym nie szukał.
Spadek o 1 kW przy zamianie silikatu na gazobeton jest zastanawiajaco duzy.

puzondm
01-02-2013, 12:12
Czy to możliwe, żeby w domu dobrze/bardzo dobrze ocieplonym o powierzchni ogrzewanej ok 125m2, powierzchni całkowitej ok 185m2 przy ogrzewaniu niskotemperaturowym, zwartej bryle, dachu jednospadowym (budownictwo nowoczesne), oknach ok 1,1W/m2 i 25cm wełny na dachu, 20cm styropianu na ścianach zapotrzebowanie na moc pompy z gruntowym wymiennikiem była na poziomie 11,5kW przy wentylacji grawitacyjnej 0,5 wymian /h (4 osoby)??? Do tego dając mały zapas (chcę używać pompę głównie w taryfie nocnej) do nagrzania 125m2 i wody dla 4 osób mam kupić pompę 13-14kW??? Trochę dużo, ale wartość kW była wyliczona w certyfikacie energetycznym (przyjęta pompa z kolektorem pionowym). Wierzyć tym wyliczeniom???

jesli nie ma balkonów i garażu pod stropem to 7kw będzie z lekkim naddatkiem

mar1173
01-02-2013, 12:27
.......Cele CWU to jednak ulamek tego co idzie na CO. Tutaj mozna sobie spokojnie pozwolic na "szalenstwa" ;)


Taa, u mnie ten ułamek to ponad 25 % w styczniu

Liwko
01-02-2013, 12:31
Taa, u mnie ten ułamek to ponad 25 % w styczniu

U mnie około 25% w roku.

Pascalt
01-02-2013, 12:39
jesli nie ma balkonów i garażu pod stropem to 7kw będzie z lekkim naddatkiem

Jest garaż pod stropem (odizolowany styropianem 15) i jeden mały balkon.

mar1173
01-02-2013, 13:04
Nie mam zadnego "rezimu". Nie mam tez 100% zuzycia na cele CWU w taniej taryfie. Ustawione to jest tak, ze w taniej dogrzewa zasobnik (mozna powiedziec, ze "przegrzewa") do temperatury 47*C na gornym czujniku. Jesli tempearatura w drogim pradzie spada ponizej 38*C, to pompa ja dogrzewa, ale tylko o wartosc histerezy (2*C). Taki cykl obecnie trwa 10min. Taka woda spokojnie wystarcza zeby sie wykapac czy wziac prysznic, bez koniecznosci mieszania z zimna. Taki sytuacje zdarzaja sie jednak stosunkowo rzadko, bo u nas tylko 3 osoby w domu. Jesli faktycznie zuzycie mialo by byc wieksze, to bym podniosl temperature zadana dla taniej i po klopocie. Cele CWU to jednak ulamek tego co idzie na CO. Tutaj mozna sobie spokojnie pozwolic na "szalenstwa" ;)

Tylko zauważ, że twoja ,,12" na następną wannę nagrzewa w ciągu pół godziny. Jak ktoś ma ,,7" to trwa już prawie godzinę, a jak dwie wanny i trzy baby w domu to grafik na bank.

Pyxis
01-02-2013, 13:27
Taa, u mnie ten ułamek to ponad 25 % w styczniu

Duzo. Mi w styczniu wyszlo 10%.
Ale jesli nawet, to to tylko jakas czesc z tych 25% bedzie grzana w drogiej. Raczej mniejsza czesc :)

Pyxis
01-02-2013, 13:30
Tylko zauważ, że twoja ,,12" na następną wannę nagrzewa w ciągu pół godziny. Jak ktoś ma ,,7" to trwa już prawie godzinę, a jak dwie wanny i trzy baby w domu to grafik na bank.

We wrzesniu grzala 12min. Teraz faktycznie, caly cykl od tych 38 do 47 *C to 30 min, ale kapac sie mozna juz po polowie tego czasu. Tak szybkiej zmiany w wannie chyba nie bedzie. Licze, ze nie lecicie wannami na 2 lazienki :-)
Jesli faktycznie to bylby jakis problem, to trzeba sukcesywnie zwiekszac temp zadana dla drogiej taryfy as sie dojdzie do rownowagi.

mar1173
01-02-2013, 13:40
Duzo. Mi w styczniu wyszlo 10%.
Ale jesli nawet, to to tylko jakas czesc z tych 25% bedzie grzana w drogiej. Raczej mniejsza czesc :)


Zależy.


cwu 7,7 m3 - 168,30 kWh
1 m3 cwu - 21,86 kWh
cwu/os. - 42,08 kWh

cyrkulacja żre mi ok 40 kWh miesięcznie , z drugiej strony CWU grzeję praktycznie w taniej, to wychodzi niecałe 15 zł i straty idą na grzanie budynku.

puzondm
01-02-2013, 13:41
jesli nie ma balkonów i garażu pod stropem to 7kw będzie z lekkim naddatkiem

no to z grubym naddatkiem 9kw, ale to i tak zależy od tego jak poradzisz sobie z wyeliminowaniem mostków, jak wylewkami powychodzisz na zewnątrz to 14 kw będzie za mało.

rosomakx4
01-02-2013, 13:47
Różnica między 7-9 kW jest nie wielka a napewno przewidziane będzie większe dolne źródło, lepiej wykorzysta 2gą taryfe a to różnica ponad połowa w kosztach, no i godziny pracy PC będą niższe, brałbym taką 9tke jako najlepszą opcje

mar1173
01-02-2013, 13:55
Pyxis

W stycznie wasze zużycie CWU to ok 18 % zużycia CO i ok 15 % całkowitego (CO+CWU)

Na osobę wyszło ok. 52 kWh. To też ,,nieźle". Albo dużo zużywacie albo masz rozbudowaną CCW.

Pyxis
01-02-2013, 13:58
Pyxis

W stycznie wasze zużycie CWU to ok 18 % zużycia CO.

Ale ty liczysz kwotowo a ja podalem czasowo (10,6%).

mar1173
01-02-2013, 14:00
Zużycie kWh

mar1173
01-02-2013, 14:39
Różnica między 7-9 kW jest nie wielka a napewno przewidziane będzie większe dolne źródło, lepiej wykorzysta 2gą taryfe a to różnica ponad połowa w kosztach, no i godziny pracy PC będą niższe, brałbym taką 9tke jako najlepszą opcje

Żeby wykorzystać drugą taryfę trzeba tą energię gdzieś wpakować. Wylewkę nagrzewamy do 26 st a poniżej 24 zaczyna być niekomfortowo . Jeżeli 9 to wylewka tak z 12-15 cm na tych 125m2. Jeśli 6-7cm to 7. Ja i tak jeśli temp. zewn spadają do ok 0st grzeję dodatkowo 2 godz. w drogiej taryfie(15-17) jak temp wylewki spada poniżej 24 st. mimo że w nocy nie wykorzystuję 2 godzin w taniej. A to dlatego że wystarcza mi 6 godzin nocnych by zagrzać CWU i dogrzać wylewkę do 26 st.
Przy -5,-7 pompa wykorzystuje tanią taryfę + 2 godz drogiej. Przy -10 pracuje non stop w godz 22-6 i 13-17. U mnie wylewki 8-9 cm. Więcej nie dało rady. Dzisiaj dałbym 15.
temp. dół 22-22,5, góra 21,5 -22,

Pyxis
01-02-2013, 14:45
Dzisiaj dałbym 15.


Nie bez znaczenia jest tez akumulacyjnosc pozostalych elementow domu. Sama wylewka to jedno, ale sciany i stropy tez robia swoje.
Ja tez bym teraz dolozyl ze 3-4cm wylewki wiecej, ale zeby nie robic tego kosztem izolacji, to trzeba bylo juz w fazie wylewek przewidziec ;)

sSiwy12
01-02-2013, 14:49
A mnie interesuje ogólna średnia cena prądu, jaka wychodzi za budynek. Moim zdaniem, tak powinien być liczony koszt użytkowania PCi (i innych urządzeń) przy dwóch taryfach.

mar1173
01-02-2013, 14:54
A mnie interesuje ogólna średnia cena prądu, jaka wychodzi za budynek. Moim zdaniem, tak powinien być liczony koszt użytkowania PCi (i innych urządzeń) przy dwóch taryfach.

w wątku na temat prądu podałem, tylko nie wiem dlaczego tak myślisz skoro dzięki pompie prąd w domu mam tańszy.

Pyxis
01-02-2013, 14:57
A mnie interesuje ogólna średnia cena prądu, jaka wychodzi za budynek. Moim zdaniem, tak powinien być liczony koszt użytkowania PCi (i innych urządzeń) przy dwóch taryfach.

W styczniu zaoszczedzilem na bytowym dzieki licznikowi dwutaryfowemu 37 zl. Mam ta kwote odjac od kwoty zuzycia przez PCi? :)

sSiwy12
01-02-2013, 15:15
A jak to wychodzi latem ?
Jakieś rygory co do innych urządzeń (np: kuchenka elektryczna, pralka, zmywarka)

Liwko
01-02-2013, 15:26
A jak to wychodzi latem ?
Jakieś rygory co do innych urządzeń (np: kuchenka elektryczna, pralka, zmywarka)

Rocznie średnio za 1kWh płacę 0,44zł. W G11 jest u mnie 0,58zł. Jakieś 600zł oszczędności na pozostałym prądzie. Zmywarka i pralka raczej w II taryfie. Reszta jak leci.

mar1173
01-02-2013, 15:38
A jak to wychodzi latem ?
Jakieś rygory co do innych urządzeń (np: kuchenka elektryczna, pralka, zmywarka)

W zasadzie tylko zmywarka chodzi w tańszej bo w nocy. Wracamy po 15 i wszelkie prania ,gotowanie itp. wykonywane są w zasadzie w drogiej taryfie

Latem jest lepiej bo tania popołudniowa jest 15-17 i w tych godzinach nam bardziej odpowiada no i oświetlenie włącza się później.

Rachunek

11.07-10.09.2012

I tar- 329 kWh
II tar-260 kWh
Koszt- 343,90 zł, średnia 0,584

11.09-14-11.2012

I tar -446 kWh
II tar - 467 kWh
Koszt -494,10 zł, średnia - 0,54

phoenix*
01-02-2013, 15:38
a tak w sprawie pradu i drugiej taryfy.
Jak sie maja pompy o modulowanej mocy grzewczej ?
rowniez da sie nimi nagrzac podloge glownie w II taryfie ?

Pyxis
01-02-2013, 16:06
A jak to wychodzi latem ?
Jakieś rygory co do innych urządzeń (np: kuchenka elektryczna, pralka, zmywarka)

Mieszkam od sierpnia i wtedy bylo oszczednosci cos kolo 20 zl. Moze jeszcze nie bylo wyrobionych nawykow i do tego kostke mi cieli przez 2 tyg w drogim pradzie ;)

Staramy sie pralke, zmywarke i (jesli uzywamy) suszarke puszczac w tanim pradzie. Reszta jest bez znaczenia.

piwopijca
01-02-2013, 17:18
Kiedys porownywalem oplacalnosc jednej i woch taryf i wyszlo mi ze oszczedzam raptem ok. 200 zl rocznie.
Zima PCi pracuje glownie w II taryfie, zmywarka ok 80% w II, pralka ok. 85% w II a reszta jak leci..
To co pracuje w drozszej taryfie troche jednak ciagnie w skali roku i stad tak niewelkie oszczednosci.
Srednio-rocznie wychodzi mi 63% w taniej i 37% w drogiej taryfie - za caly licznik.

BTW. Porownywalem rachunek z praca PCi i na tej podstawie szacowalem zyski.

Pzdr.

peter12
01-02-2013, 21:26
Nie bez znaczenia jest tez akumulacyjnosc pozostalych elementow domu. Sama wylewka to jedno, ale sciany i stropy tez robia swoje.
Ja tez bym teraz dolozyl ze 3-4cm wylewki wiecej, ale zeby nie robic tego kosztem izolacji, to trzeba bylo juz w fazie wylewek przewidziec ;)

Moze i tak ale normalna wylewka ma 6-8 cm a sma podlogowka jest systemem bezwladnym tak iwc mysle ze dajac grubsza wylewke moze i mamy ala bufor ale tracimy na komforcie poniewaz grubsza posadzka staje jeszcze bardzie bezwladna

Arturo72
01-02-2013, 21:37
ale tracimy na komforcie poniewaz grubsza posadzka staje jeszcze bardzie bezwladna
I o to chodzi :)
Na komforcie nie tracimy nic a wręcz zyskujemy,dobowe wahania temperatury w domu będą minimalne,rzędu 0,5st.C.

Sławek...
01-02-2013, 21:42
dokłądnie, grubsza wylewka i większa akumulacja spowoduje większą stabilizację temp w domu nawet przy dużych wahaniach na zewnątrz

Tomaszs131
01-02-2013, 23:11
dokłądnie, grubsza wylewka i większa akumulacja spowoduje większą stabilizację temp w domu nawet przy dużych wahaniach na zewnątrz

Czyli polecacie co najmniej 8 cm wylewki?

gall86
01-02-2013, 23:51
decydujac sie na taryfe dwustrefowa warto przeinstruowac domownikow z czym mamy do czynienia. mozna w kilku miejscach w domu dryknac sobie tabelke z godzinami - to pomaga i pozwala sie lepiej dostosowac do taryf. maksymalnie sie do tego stosujac mozna uzyskac na prawde spore oszczednosci,.

Pyxis
02-02-2013, 00:10
mozna w kilku miejscach w domu dryknac sobie tabelke z godzinami

Jajcarz sie widze trafil ;)

Arturo72
02-02-2013, 00:10
decydujac sie na taryfe dwustrefowa warto przeinstruowac domownikow z czym mamy do czynienia. mozna w kilku miejscach w domu dryknac sobie tabelke z godzinami - to pomaga i pozwala sie lepiej dostosowac do taryf. maksymalnie sie do tego stosujac mozna uzyskac na prawde spore oszczednosci,.
Ale nie o to chodzi żeby był terror,ma być tanio i komfortowo :)
Zmywarkę,pralkę można nastawić w II taryfie ale nikt mi nie zakaże i nikomu w domu także,używać kompa z 500W zasilaczem czy plazmy z poborem 300W tylko w nocy ;)
Od niskich rachunków jest dom a nie taryfy i terror w domu :D
Z premedytacją wybieram na początku I taryfę ;)

gall86
02-02-2013, 00:21
chodzi o wprowadzenie pewnych nawykow, ktore nie sa jakims szczegolnym terrorem.

puzondm
02-02-2013, 10:08
chodzi o wprowadzenie pewnych nawykow, ktore nie sa jakims szczegolnym terrorem.

chyba najlepszym sposobem jest przejście ze zwykłej g11 na g12, pilnujesz się wtedy ze względu na oszczędność, np kumpel od razu wziął g12 i jego żona nie zwraca na tu uwagi wcale. Dopóki nie zapłacisz nie bierzesz tego pod uwagę.

puzondm
02-02-2013, 10:13
chinczycy atakują- dostałem maila z honkongu z ofertą produktową na niezłe krowy powietrze - powietrze np 70KW
dla zaiteresowanych współpracą:D
http://www.heatpumpchina.com/

Tomaszs131
02-02-2013, 10:42
Te chinki troche jak sejfy wygladaja :D

Instaltechnic
02-02-2013, 16:31
chinczycy atakują- dostałem maila z honkongu z ofertą produktową na niezłe krowy powietrze - powietrze np 70KW
dla zaiteresowanych współpracą:D
http://www.heatpumpchina.com/
od dawna atakują :) Z tej firmy do mnie niejaki Bill do mnie nieustannie pisze, a właściwie to jego translator:
"Good day.
This is Bill Fu from Guangzhou, China. I´m writing this email because I think you might be interested in renewable energy or systems related to HEAT PUMPS. Our factory, with all necessary certifications acquired (CE, CCC, ISO, MCS etc.) and 11 years of experience, has been exporting heat pumps for various use.
IF YOU ARE INTERESTED, PLEASE LET ME KNOW.
Kind Regards,
Bill Fu"

...najgorsze że za każdym razem z innego maila. Tylko Bill się nie zmienia - zawsze FU no i wizualizacja firmy ciągle ta sama od lat... :D

wihajster
02-02-2013, 16:37
Do mnie pisze kobitka, chyba? Eleva Liu, treść ta sama ;)

r19
02-02-2013, 16:43
Do mnie pisze kobitka, chyba? Eleva Liu, treść ta sama ;)
To masz lepiej. Ode mnie to chca zebym sobie caly czas powiekszal... :)

Liwko
02-02-2013, 17:32
To masz lepiej. Ode mnie to chca zebym sobie caly czas powiekszal... :)

Tylko miej umiar :D

Sławek...
02-02-2013, 17:59
..podobno od przybytku głowa nie boli ;)

Pyxis
02-02-2013, 22:48
He,he, do mnie piszą nigeryjczycy, ale po przeczytaniu nagłowka od razu kasuje...więc może tez się jakiś Bill lub Eleva przewinęła ;)

Popros admina, zeby na serwerze wprowadzil chociaz jakies elemrntarne filtry antyspamowe. Takie maile nie maja szans sie przedrzec bez dopisku w temacue [SPAM] :)

netmax
03-02-2013, 23:04
z polskich producentów (kolejnośc przypadkowa) najbliższa
Ekontech 9kw
Ecopower C9
Ecopol-System PSPC 9 (8,6kw)
Jak cenowo to wyglada?
P.S. Kto policzy mi dla pewnosci OZC? Wiem, że ktos liczyl na forum.
Dzieki
Krystian

netmax
03-02-2013, 23:10
Można również zaprezentować drugi biegun cenowy. Zakładając, że ta moc projektowa jest OK, da radę takie cuś: http://ghs.vot.pl/?page_id=1180&gclid=CIuznJuLk7UCFVEfzQod0jkACw - czyli o ponad 30.000zł mniej.
Wyglada chyba cena ok, ale pytanie: ktoś sprawdził już te firmę? Jest ze Slaska, takze dla mnie bylaby ok.
Pozdrawiam
netmax78

netmax
03-02-2013, 23:16
Witam
Byłem wcześniej zdecydowany na pompę powietrze woda ale dziś znalazłem na necie pompę z projektem odwiertami i zasobnikiem za 27 tyś. http://ghs.vot.pl/?page_id=1180 co prawda ja potrzebuje trochę wiekszej ale i tak cena mnie zaskoczyła. Ktoś cos wie na temat tej firmy i pompy którą proponują ?
Kurka, a ja myslalem ze to IVT:P w tej cenie:).
Pozdrawiam
netmax78

Sławek...
04-02-2013, 00:08
P.S. Kto policzy mi dla pewnosci OZC? Wiem, że ktos liczyl na forum.
Dzieki
Krystian

Ty tak na poważnie?

rosomakx4
04-02-2013, 07:33
Wyglada chyba cena ok, ale pytanie: ktoś sprawdził już te firmę? Jest ze Slaska, takze dla mnie bylaby ok.
Pozdrawiam
netmax78

Już było pare razy i zdaje się nie tylko ja potwierdzałem że firma jest ok i Tomek K. w maliny Cie nie wpuści
Raczej powiedziałbym że "dopieszcza wszystkie detale"
Zresztą na tym etapie i tak tylko teoretyzujesz, po instalacji i powiedzmy 1-2 miesiącu używania widzisz co i z czym się je w realu
Pamiętaj tylko żeby zawsze lekko przewymiarować PC, lekko czyli ok 25%

netmax
04-02-2013, 09:44
Ty tak na poważnie?
Co na poważnie? Co w moim pytaniu jest niezrozumiale?
Pzdr
netmax78

Sławek...
04-02-2013, 10:07
chcesz żeby ktoś tak z dobrego serca i z braku czasu zrobił Ci OZC?

gall86
04-02-2013, 11:16
czy ktoś interesował się opłacalnością zakupu pompy w niemczech?

HenoK
04-02-2013, 12:14
chcesz żeby ktoś tak z dobrego serca i z braku czasu zrobił Ci OZC?
Moja propozycja na ten temat : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?211809-Monterzy-pomp-ciep%C5%82a-czarna-lista&p=5797133&viewfull=1#post5797133

netmax
04-02-2013, 14:21
chcesz żeby ktoś tak z dobrego serca i z braku czasu zrobił Ci OZC?
No chyba na głowe upadles:)....jasne, że odpłatnie...ktoś kto w tym siedzi. Chodzi mi tylko o dobranie PC.
Nie bylem precyzyjny, po prostu nie bralem pod uwage, że ktos moze pomyslec - za friko:)

Poprzedni "specjalista" lokalny wyliczyl mi 12kW!! Wiem, że stanowczo za duzo widzac inne wyliczenia OZC.
Pzdr
netmax78

Sławek...
04-02-2013, 14:36
zwróć się do asolta

Basia_KRK
05-02-2013, 08:39
Proszę o opinię. Właśnie usłyszałam od serwisantów PC, że jeżeli chcę mieć cieplej w domu, to muszę zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody... Dali mi wybór: albo ciepła podłoga w domu, albo od razu płynąca ciepła woda w kranie...

Czy możecie to potwierdzić? Wg mnie to jakieś nieporozumienie... :jawdrop:

wihajster
05-02-2013, 08:54
Brzmi jak dowcip :(

Liwko
05-02-2013, 08:56
Proszę o opinię. Właśnie usłyszałam od serwisantów PC, że jeżeli chcę mieć cieplej w domu, to muszę zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody... Dali mi wybór: albo ciepła podłoga w domu, albo od razu płynąca ciepła woda w kranie...

Czy możecie to potwierdzić? Wg mnie to jakieś nieporozumienie... :jawdrop:

Jeżeli masz mały zbiornik a rurki od ciepłej wody leżą na chudziaku to tak może być. CWU podczas cyrkulacji szybko się wychładza, a że PC ma zapewne ustawiony priorytet grzania CWU to pracuje po to by te straty uzupełnić. Do tego dojdzie czas postoju między załączeniami i PC może nie starczyć czasu na grzanie CO.

HenoK
05-02-2013, 08:57
Proszę o opinię. Właśnie usłyszałam od serwisantów PC, że jeżeli chcę mieć cieplej w domu, to muszę zrezygnować z cyrkulacji ciepłej wody... Dali mi wybór: albo ciepła podłoga w domu, albo od razu płynąca ciepła woda w kranie...

Czy możecie to potwierdzić? Wg mnie to jakieś nieporozumienie... :jawdrop:
Jakiej mocy masz pompę ciepła : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-)&p=5180334&viewfull=1#post5180334 ?
Jeżeli pompa ciepła byłaby dobrana "na styk" lub nawet zbyt mała w stosunku po potrzeb energetycznych domu, to takie zjawisko mogłoby występować przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz.
No i instalatorzy V. "wcisnęli" Ci bufor - zbędny gadżet przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu :(.

HenoK
05-02-2013, 08:59
Brzmi jak dowcip :(
Jak popatrzysz na jej kotłownie to już tak "dowcipnie" się nie robi.

HenoK
05-02-2013, 09:20
Jeżeli masz mały zbiornik a rurki od ciepłej wody leżą na chudziaku to tak może być.
Mistrzostwo świata w izolacji, to to nie jest :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-)&p=4902166&viewfull=1#post4902166

piwopijca
05-02-2013, 09:22
Moja to przy tej wyglada jak do ogrzewania domku letniskowego albo jakis inny kurnik
Jedna "lodowka" i jakies zbiorniczki male na scianie a obok centrala wentylacji mechanicznej, zbiornik hydroforni i skrzynka elektryczna - moze mam cos nie tak ?

Pzdr.

hydraulik_
05-02-2013, 09:37
z tą cyrkulacją tak miałem
Zbiornik stygł w 30 min A po zakończeniu cwu sprężarka robiła 10 min przerwy ,a potem przez 10 dochodziła do mocy 100%

Na 1 godzinę grzał 15 minut na CO

Liwko
05-02-2013, 09:42
Mistrzostwo świata w izolacji, to to nie jest :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-)&p=4902166&viewfull=1#post4902166 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-%29&p=4902166&viewfull=1#post4902166)

Idę o zakład, że dlatego tak właśnie się dzieje. Wiem to z własnego niestety doświadczenia :(
Również mam rurki na chudziaku, też niezbyt dobrze zaizolowane. Gdy cyrkulacja jest załączona cały czas mam bardzo dużo załączeń pompy w celu dogrzania CWU. Zdecydowanie maleje czas na grzanie CO. Z doświadczenia z cyrkulacji korzystamy bardzo ostrożnie.

Basia_KRK
05-02-2013, 10:16
Brzmi jak dowcip :(
Obawiam się, że robi się mało śmiesznie... :(


Jeżeli masz mały zbiornik a rurki od ciepłej wody leżą na chudziaku to tak może być. CWU podczas cyrkulacji szybko się wychładza, a że PC ma zapewne ustawiony priorytet grzania CWU to pracuje po to by te straty uzupełnić. Do tego dojdzie czas postoju między załączeniami i PC może nie starczyć czasu na grzanie CO.

Viessmann Vitocal 200-G z zasobnikiem 400 litrów oraz do tego zasobnik magazynujący ciepłą wodę 380 litrów.
Moc cieplna: 9,7 kW.
Rurki od ciepłej wody nie leżą na chudziaku....
Potwierdzam - priorytet PC ustawiony na CWU...

Basia_KRK
05-02-2013, 10:20
Mistrzostwo świata w izolacji, to to nie jest :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?144590-Basi-i-Tomka-krakowska-przebudowa-projekt-indywidualny-)&p=4902166&viewfull=1#post4902166


Idę o zakład, że dlatego tak właśnie się dzieje. Wiem to z własnego niestety doświadczenia :(
Również mam rurki na chudziaku, też niezbyt dobrze zaizolowane. Gdy cyrkulacja jest załączona cały czas mam bardzo dużo załączeń pompy w celu dogrzania CWU. Zdecydowanie maleje czas na grzanie CO. Z doświadczenia z cyrkulacji korzystamy bardzo ostrożnie.

No tak... czyli znów odbija nam się czkawką nasz hydraulik-masakra... Wystarczy mi, że tak zrobił instalację, że na ciepłą wodę w kuchni czekam około 4 minuty...

Liwko
05-02-2013, 10:21
Jak to? Na zdjęciach widać że leżą.

Liwko
05-02-2013, 10:24
No tak... czyli znów odbija nam się czkawką nasz hydraulik-masakra... Wystarczy mi, że tak zrobił instalację, że na ciepłą wodę w kuchni czekam około 4 minuty...

A czy tak bardzo jest ci potrzebna ta ciepła woda w kuchni? Jeżeli tak to zainstaluj sobie tani przepływowy ogrzewacz. W użytkowaniu wyjdzie taniej niż ciągła cyrkulacja.
Nam ciepła woda w kuchni niemal jest nie potrzebna.

Basia_KRK
05-02-2013, 10:24
Liwko, to jest strop... pod spodem jest piwnica... Cały parter mam podpiwniczony...

Liwko
05-02-2013, 10:28
No tak. Piwnica jest ogrzewana?

Liwko
05-02-2013, 10:30
I jeszcze jedno. Możesz napisać ile masz średnio na dobę startów PC na grzanie CWU? I jak masz ustawioną cyrkulację? Czy są to jakieś godziny czy cała doba?

Pyxis
05-02-2013, 10:37
No tak... czyli znów odbija nam się czkawką nasz hydraulik-masakra... Wystarczy mi, że tak zrobił instalację, że na ciepłą wodę w kuchni czekam około 4 minuty...

Basiu ;)
Mialem tez problem z cyrkulacja, tzn mam polozone rurki tez na chudziaku i tez w nedznej otulince. Niedopilnowalismy, to tak mamy. Z tym sie juz nic nie zrobi. Mozna sobie natomiast poradzic taka "protezka" jak cyrkulacja "na rzadanie" Uzywam od 5 miesiecy i sprawdza sie doskonale. opisze jak to ma u siebie, moze Ci sie przyda.
Sa urzadzenia, za pomoca ktorych ktorych mozesz za pomoca pilota wlaczyc pompe cyrkulacyjna na okreslony czas. Wciskasz przycisk, pompa wlacza sie na 2 min i masz w kazdym punkcie CWU. Ja zmienilem pompke cyrkulacyjna WILO 4W na taka obiegowa Omnigeny 65W i w kuchni ktora jest po przekatnej domu i z Wilo mialem po 5 min ciepla wode, teraz mam po 35-40 sekundach. W lazienkach to od 5-10 sekund w gornej do 20-25 sekund w dolnej. Nie ma opcji wychladzania zasobnika przez cyrkulacje a komfort na tym nie cierpi. Ja mam 3 piloty (po jednym w lazienkach i jeden w kuchni).
Jak Ci to zainteresuje glebiej, to przekopie sie przez archiwum i podam Ci jakie ja mam sterowanie. Koszt kompletu to cos kolo 200 zl z tego co pamietam.

hydraulik_
05-02-2013, 10:39
Liwko, to jest strop... pod spodem jest piwnica... Cały parter mam podpiwniczony...

daj nową rurkę pod stropem w piwnicy z ciepła wodą do kuchni np pex 16

Kasia & Krzysiek
05-02-2013, 11:16
Jak Ci to zainteresuje glebiej, to przekopie sie przez archiwum i podam Ci jakie ja mam sterowanie. Koszt kompletu to cos kolo 200 zl z tego co pamietam.

...mnie to bardzo interesuje :)

HenoK
05-02-2013, 11:48
Ja zmienilem pompke cyrkulacyjna WILO 4W na taka obiegowa Omnigeny 65W i w kuchni ktora jest po przekatnej domu i z Wilo mialem po 5 min ciepla wode, teraz mam po 35-40 sekundach.Jedna uwaga - pompa obiegowa musi być przystosowana do ciepłej wody użytkowej (korpus z brązu lub ze stali nierdzewnej).

Pyxis
05-02-2013, 12:14
Jedna uwaga - pompa obiegowa musi być przystosowana do ciepłej wody użytkowej (korpus z brązu lub ze stali nierdzewnej).

Wzgledy "higieniczne", czy jakies inne tez?

HenoK
05-02-2013, 12:16
Wzgledy "higieniczne", czy jakies inne tez?Rdza :(.

Pyxis
05-02-2013, 12:19
Rdza :(.

Niby w opisie tej Omnigeny za 100 zl jest tempareatura pracy do 110*C. Myslalem, ze to swiadczy o jej przystosowaniu do takich warunkow pracy.
Zreszta z tego co czytalem (nie wiem ile w tym prawdy), moze sie okazac, ze okres zywotnosci tej pompki nie pozwoli jej mocno zardzewiec. ;)

rwxw
05-02-2013, 12:26
Rdza :(.
Woda kotłowa jest po pewnym czasie pozbawiona tlenu, bo układ jest szczelny, woda z wodociągów nie i stąd ta różnica w rdzewieniu.

rwxw
05-02-2013, 12:31
na ciepłą wodę w kuchni czekam około 4 minuty...
Może warto się zastanowić albo nad przepływowym ogrzewaczem (ale taki do gniazdka o mocy okolo 2-3kW da bardzo mały strumień wody), albo nad małym bojlerkiem w szafce pod zlewem, np. 5l. Ciepła woda będzie natychmiast a zużycie prądu nie duże, można nawet ewentualnie zastosować timer, który go będzie włączał tylko wtedy gdy trzeba.

Pyxis
05-02-2013, 12:32
Woda kotłowa jest po pewnym czasie pozbawiona tlenu, bo układ jest szczelny, woda z wodociągów nie i stąd ta różnica w rdzewieniu.

Trudno. Jakos to przezyje, chociaz jak szacuje ilosc zelaza w mojej wodzie studziennej z ktorej teraz korzystam do celow sanitarnych, to ta pompa musiala by sie zamienic w calosci w tlenek zelaza w jeden miesiec, zeby to mialo jakikolwiek zauwazalny wplyw na zawartosc zelaza w punkcie biorczym ;)

Pascalt
05-02-2013, 12:52
Budynek dobrze docieplony: styropian 20, dach wełna 25, okna energooszczedne, sypialnia nad nieogrzewanym garażem (izolacja stropu 12cm) - poddasze użytkowe. Powierzchnia ogrzewana - 130m2, cały budynek - 170m2 (nieogrzewany duży garaż i pomieszczenie gospodarcze). Zapotrzebowanie budynku na energię z CWU - pewnie ok 7kW.
Planuję pompę ciepła 9kW lub 10kW i 200-220m odwiertów - przewymiarowana, aby lepiej wykorzystać nocną taryfę.
Teraz sprawa do Specjalistów z forum:
Czy mocniejsze przewymiarowanie mieć jakieś konsekwencje negatywne? Kwestię częstego załączania sprężarki mam zamiar rozwiązać w taki sposób, że na noc ustawię temp. wysoką - teoretycznie nie do osiągnięcia przy podłogówce, więc pompa nie powinna się wyłączać. W dzień temp. np. 18st - pompa nie powinna się włączać. Oczywiście jeśli w domu będzie za ciepło (cieplej za oknem) mogę skrócić czas pracy sprężarki lub ew. wydłużyć (zwężając lub rozszerzając obszar, kiedy temperatura w domu ma mieć 25st).
Kwestia wtedy tylko tej delty na podłogówce - żeby uniknąć nadmiernego jej spadku, dam gęściej rurki w podłogówce (np. wszędzie co 10cm) - wtedy na zasadzie radiatora - większa powierzchnia oddawania ciepła, więc i temp. powrotu niższa.
Jedynym ograniczeniem może tutaj być wg mnie długość rur w podłogówce (gęściej jak co 10cm nie ma sensu), więc maksymalna powierzchnia styku z betonem jest ograniczona. Dodatkowo mam zamiar dać grubszą wylewkę, żeby w nocy się nadmiernie nie nagrzała, a przez cały dzień była jeszcze "ciepła".
Czy takie przewymiarowanie systemu ma sens? Czy dobrze myślę? Czy faktycznie w przypadku przewymiarowywania pompy podłogówkę też należałoby przewymiarować? Dać co 10cm? Z jakimi konsekwencjami z kolei liczyć się jeśli podłogówka będzie za mocno przewymiarowana?
Proszę o odpowiedź osoby, które na prawdę się na tym znają i z góry dziękuję.

Pyxis
05-02-2013, 13:02
Proszę o odpowiedź osoby, które na prawdę się na tym znają i z góry dziękuję.

Nie wiem czy sie na tym znam, ale z doswiadczenia nasuwa mi sie wniosek, ze przewymiarowanie o te 40% (czylii mniej wiecej z 7 na 10kW) nie bedzie mialo negatywnych skutkow. Musisz tylko dobrac zasobnik CWU do mocy pompy, zeby nie taktowala przy koncowce grzanai w lecie.
W podloge jak dasz co 10cm na tych 130m2, to obiegowka spokojnie da rade, ale IMHO co 15 tez bedzie OK za to gesciej w lazienkach.
Temperatury w domu na poziomie 25*C pewnie nie zdzierzysz. Gubsza wylewka tez w rozsadnycg granicach (8-12cm).

HenoK
05-02-2013, 13:04
Czy takie przewymiarowanie systemu ma sens? Czy dobrze myślę? Czy faktycznie w przypadku przewymiarowywania pompy podłogówkę też należałoby przewymiarować? Dać co 10cm? Z jakimi konsekwencjami z kolei liczyć się jeśli podłogówka będzie za mocno przewymiarowana?
Proszę o odpowiedź osoby, które na prawdę się na tym znają i z góry dziękuję.
Jedyne wady tego rozwiązania to wyższe koszty inwestycyjne.
Przy "gęstszej" podłogówce wyjdzie Ci więcej pętli. Do większej mocy pompy ciepła musisz dopasować też podgrzewacz ciepłej wody (większa powierzchnia wymiany ciepła).

andriuss
05-02-2013, 13:14
Dać co 10cm? Z jakimi konsekwencjami z kolei liczyć się jeśli podłogówka będzie za mocno przewymiarowana?
Proszę o odpowiedź osoby, które na prawdę się na tym znają i z góry dziękuję.

Ja się niestety znam tylko na niby, ale co do zasady możesz bezkarnie strzelić pompę 20 kw, odwiertów 500 m, podłogówki 2 x 10 cm w dwóch płaszczyznach i do tego obiegówkę 20 m3/h. Jakoś się to później wyreguluje i poustawia. Panowie Instalatorzy, jednak klienci idealni istnieją.

Pyxis
05-02-2013, 13:19
Ja się niestety znam tylko na niby, ale co do zasady możesz bezkarnie strzelić pompę 20 kw, odwiertów 500 m, podłogówki 2 x 10 cm w dwóch płaszczyznach i do tego obiegówkę 20 m3/h. Jakoś się to później wyreguluje i poustawia. Panowie Instalatorzy, jednak klienci idealni istnieją.

No wlasnie sie mylisz w tej kwestii.
Zgadzam sie za to z pierwszym twierdzeniem z Twojej wypowiedzi ;)

Pascalt
05-02-2013, 13:20
Temperatury w domu na poziomie 25*C pewnie nie zdzierzysz.

Pyxis, równie dobrze mógłbym dać 30 - chodzi, żeby nie była ona osiągalna, ale żeby wymusić ciągłą pracę sprężarki.
Jak to jest z tymi deltami? Im mniejsza, czy większa delta, tym oszczędniej działa system?
Co do zbiornika na CWU - czy na prawdę tak jest, że moc pompy determinuje wielkość zbiornika CWU? Trochę bez sensu, bo skoro są 3 os., to po co mi 300l...?

asolt
05-02-2013, 13:22
Jedyne wady tego rozwiązania to wyższe koszty inwestycyjne.
Przy "gęstszej" podłogówce wyjdzie Ci więcej pętli. Do większej mocy pompy ciepła musisz dopasować też podgrzewacz ciepłej wody (większa powierzchnia wymiany ciepła).

Tak do konca nie jedyne. Wiecej petli wiekszy opór, mocniejsza pompa, wieksze zuzycie energii do jej napędu. Niby nie duza róznica ale przez lata sie uzbiera

hydraulik_
05-02-2013, 13:24
Generalnie pc 7 kW jest przewymiarowana przez znaczną część roku
Jak sprawdzisz wydajność podłogówki przy rozstawie 10 ,15 20 cm to się zdziwisz .
A żeby naładować grubą wylewkę i tak podniesiesz temperaturę wyżej niż potrzeba na PC.

Wydasz kasę na typ 10 i odwierty ,ale kiedy to sie zamortyzuje

Temperatura poniżej -8 to jakieś 3-5 % sezonu grzewczego.

Policz nie gdybaj

Pyxis
05-02-2013, 13:26
Pyxis, równie dobrze mógłbym dać 30 - chodzi, żeby nie była ona osiągalna, ale żeby wymusić ciągłą pracę sprężarki.
Jak to jest z tymi deltami? Im mniejsza, czy większa delta, tym oszczędniej działa system?
Co do zbiornika na CWU - czy na prawdę tak jest, że moc pompy determinuje wielkość zbiornika CWU? Trochę bez sensu, bo skoro są 3 os., to po co mi 300l...?

Takie strome podniesienie krzywej mam tylko dla najnizszych temp zewnetrznych. Chodzi o to, zeby byly wtedy zalczenia tez w drogiej taryfie. Myslelm, ze chodzi Ci o osiagniecia takiej temp :)
Pompa wcale nie musis chodzic calej taniej, zeby w domu bylo cieplo. Wyregulujesz to sobie zreszta.

Delty nie moga byc za wysokie, bo to ujemnie wplywa na COP urzadzenia. Musisz miec zapewnion proporcjonalne do mocy przepywy przez skraplacz i parownik. Pojscie w ekstremalnie male delty jest nieoplacalne ze wgledu na zwiekszenie mocy obiegowek, To co zyszkasz na COP stracisz na ich zasilanie. Rozsadny kompromis jest tutaj drogowskazem.

Z zasobnikiem CWU chodzi o dopasowanie jego mocy do mocy pompy. Jesli woda w nim zgromadzona nie bedzie odbierala energii "produkowanej" przez pompe, bedzie rosla temp zasilania do granic ktore okreslaja zabezpieczenia pompy. Pompa bedzie sie wylaczala i po spadku temp znowu wylaczala - takie taktowanie jest niepotrzebne i zle wplywa na trwalosc samej pompy. Takie grzanie odbywa sie tez z nizszym COP.

hydraulik_
05-02-2013, 13:27
Tak do konca nie jedyne. Wiecej petli wiekszy opór, mocniejsza pompa, wieksze zuzycie energii do jej napędu. Niby nie duza róznica ale przez lata sie uzbiera
Ilość pętli nie ma związku z oporem ,to ich długość jest odpowiedzialna za opór.
Większa ilość wymaga większej wydajności pompy.
Proponuje pompy energooszczędne Wilo lub Grundfoss

Pyxis
05-02-2013, 13:28
Tak do konca nie jedyne. Wiecej petli wiekszy opór, mocniejsza pompa, wieksze zuzycie energii do jej napędu. Niby nie duza róznica ale przez lata sie uzbiera

Nizsza tempratura ktora moze isc w podloge i mniejszy COP przy takich warunkach dzialaja na plus. Bedzie zysk w rachunkach za prad.

asolt
05-02-2013, 13:29
Ilość pętli nie ma związku z oporem ,to ich długość jest odpowiedzialna za opór.
Większa ilość wymaga większej wydajności pompy.
Proponuje pompy energooszczędne Wilo lub Grundfoss

Tak faktycznie chodzilo mi o przepływ, za szybko napisałem

andriuss
05-02-2013, 13:32
Nizsza tempratura ktora moze isc w podloge i mniejszy COP przy takich warunkach dzialaja na plus. Bedzie zysk w rachunkach za prad.

A na ile szacujesz oszczędności? I zauważyłeś przypadkiem ironię w mojej poprzedniej wypowiedzi, z naciskiem na "jakoś".

hydraulik_
05-02-2013, 13:34
Tak czy tak koszty rosną

Pyxis
05-02-2013, 13:36
A na ile szacujesz oszczędności? I zauważyłeś przypadkiem ironię w mojej poprzedniej wypowiedzi, z naciskiem na "jakoś".

Liczylismy tu na forum oszczednosci z tytuly mocy pompy obiegowej na DZ. Chodzilo o zwiekszenie biegu pompy obiegowej. Wychodzilo, ze zysku ponad3x przewyzszaly straty z tytulu wiekszego zuzycia pradu przez pompe obiegowa.

Co do ironi jakos sie nie zaglebialem w szukanie drugiego dna. W pracy jestem i robie swoja robote. :)

asolt
05-02-2013, 13:38
Nizsza tempratura ktora moze isc w podloge i mniejszy COP przy takich warunkach dzialaja na plus. Bedzie zysk w rachunkach za prad.

Będzie albo i nie. Rozstaw rur na ogół determinuje łazienka, tam najczęsciej z obliczen wychodzi 10 cm, czyli de facto mozemy zmniejszyc ten rozstaw w innych pomieszczeniach tych gdzie ten rozstaw jest wiekszy od 10 cm. Jezeli tam zagęscimy i obnizymy temp zasilania to jednoczesnie obnizymy moc grzejnika podłogowego w łazience i w tych pomieszczeniach gdzie przed zmniejszeniem rozstawu było z obliczen 10 cm. Dla temp obliczeniowej tej mocy moze brakowac i te pomieszczenia mogą byc niedogrzane. Dla temp wyzszych niż obliczeniowa te moce będą wystarczające. Koszty inwestycyjne poniesione na zageszczenie rozstawu i zwiększona moc pomp obiegowych mogą sie zwracac dłużej niz to wynika z prostych przeliczeń

andriuss
05-02-2013, 13:40
Liczylismy tu na forum oszczednosci z tytuly mocy pompy obiegowej na DZ. Chodzilo o zwiekszenie biegu pompy obiegowej. Wychodzilo, ze zysku ponad3x przewyzszaly straty z tytulu wiekszego zuzycia pradu przez pompe obiegowa.


Ale tu raczej chodzi o to, żeby zamiast kilometra rury strzelić sobie dwa kilometry rury i mieć temp. zasilania średnio o 2,5* niższą (strzelam że tyle, hydrauli, popraw proszę), z poprawką na koszty tłoczenia przez dodatkowy kilometr rury.

Pyxis
05-02-2013, 13:42
Ale tu raczej chodzi o to, żeby zamiast kilometra rury strzelić sobie dwa kilometry rury i mieć temp. zasilania średnio o 2,5* niższą (strzelam że tyle, hydrauli, popraw proszę), z poprawką na koszty tłoczenia przez dodatkowy kilometr rury.

Raczej zamiast 1000m zrobic 1500m w tym konkretnym przypadku.

A spadek zasilania o 2,5*C doa dla PCi bardzo powazny zysk na COP :)

Pyxis
05-02-2013, 13:46
Będzie albo i nie. Rozstaw rur na ogół determinuje łazienka, tam najczęsciej z obliczen wychodzi 10 cm, czyli de facto mozemy zmniejszyc ten rozstaw w innych pomieszczeniach tych gdzie ten rozstaw jest wiekszy od 10 cm. Jezeli tam zagęscimy i obnizymy temp zasilania to jednoczesnie obnizymy moc grzejnika podłogowego w łazience i w tych pomieszczeniach gdzie przed zmniejszeniem rozstawu było z obliczen 10 cm. Dla temp obliczeniowej tej mocy moze brakowac i te pomieszczenia mogą byc niedogrzane. Dla temp wyzszych niż obliczeniowa te moce będą wystarczające. Koszty inwestycyjne poniesione na zageszczenie rozstawu i zwiększona moc pomp obiegowych mogą sie zwracac dłużej niz to wynika z prostych przeliczeń

Dlatego teraz jesli bym zagescil nieco w pomieszczeniach uzytkowych, to w lazience rozwazyl koklejenie tez na ktorej ze scian sciennego, bo faktycznie tam bedzie tej mocy prakowalo a zageszczenie rurek powyzej tych 10cm jest klopotliwe technicznie.

puzondm
05-02-2013, 13:50
Ale tu raczej chodzi o to, żeby zamiast kilometra rury strzelić sobie dwa kilometry rury i mieć temp. zasilania średnio o 2,5* niższą (strzelam że tyle, hydrauli, popraw proszę), z poprawką na koszty tłoczenia przez dodatkowy kilometr rury.

to zależy od tego jaką pompe obiegową dasz, przy najcześciej stosowanym przezemnie typoszeregu alfa 2 grundfosa "L" np 40stka łyknie 24w/h, 60tka cos około 40w/h, na 2 kilometry ruru 2 pompki na trójniku 40stki na 3 biegu razem łykną 48w/h, a jak dasz mniej rury w podłodze np co 15cm, to i tak musisz dać jedną 60tkę która łyknie ciut mniej, dopiero w skali roku kwota jest zauważalna, lepiej przestać palić albo pić wiecej zarobisz:D, a korzyść z przewymiarowania GZ w przypadku mojej pc jest bardzo ważna.

andriuss
05-02-2013, 13:51
Raczej zamiast 1000m zrobic 1500m w tym konkretnym przypadku.

A spadek zasilania o 2,5*C doa dla PCi bardzo powazny zysk na COP :)

No to właśnie policzmy jaki - 0,25 czy 0,5? Bo ten pierwszy wydaje się bardziej prawdopodobny, co przy 10 MWh da trochę ponad 100 kwh rocznie.

Instaltechnic
05-02-2013, 13:52
... Czy...

Właściwie odpowiedzi już dostałeś w pierwszych postach po pytaniu....

negatywnych skutków nie ma poza rosnącymi kosztami instalacji. Gdzieś jest granica opłacalności i dobrze jej nie minąć, bo sensu nie będzie i zwrotu nakładów również.

Do mocniejszej PC odpowiednio mocniejsze powinieneś mieć DZ oraz dopasowany do PC zasobnik, który będzie w stanie odebrać ciepło dostarczane przez PC. Wszystko do przeliczenia. Jak będziesz miał precyzyjne OZC, to i resztę można dość dokładnie policzyć.

Co do 300l, to nie jest dużo do PC, bo masz temp ok. 45-48 stopni i np. w górnej części. Jeżeli nie masz starannie wykonanej instalacji cyrkulacji, to może brakować wody w przerwach między-taryfowych typowo 7-godzinnych.

asolt
05-02-2013, 13:52
Dlatego teraz jesli bym zagescil nieco w pomieszczeniach uzytkowych, to w lazience rozwazyl koklejenie tez na ktorej ze scian sciennego, bo faktycznie tam bedzie tej mocy prakowalo a zageszczenie rurek powyzej tych 10cm jest klopotliwe technicznie.

Czyli dodatkowe koszty inwestycyjne, kolejna pętla, dotyczy to tez innych pomieszczen z rozstawem obliczeniowym 10 cm.

vega1
05-02-2013, 13:54
Liczylismy tu na forum oszczednosci z tytuly mocy pompy obiegowej na DZ. Chodzilo o zwiekszenie biegu pompy obiegowej. Wychodzilo, ze zysku ponad3x przewyzszaly straty z tytulu wiekszego zuzycia pradu przez pompe obiegowa.

Co do ironi jakos sie nie zaglebialem w szukanie drugiego dna. W pracy jestem i robie swoja robote. :)

czyli lepiej żeby DZ śmigało na większym (szybszym) przepływie kosztem większego zużycia energii na pompkę obiegową?

asolt
05-02-2013, 13:55
No to właśnie policzmy jaki - 0,25 czy 0,5? Bo ten pierwszy wydaje się bardziej prawdopodobny, co przy 10 MWh da trochę ponad 100 kwh rocznie.

Te 100 czy nawet 200 kWh jednak troche długo bedzie zwracało

Pyxis
05-02-2013, 14:00
Czyli dodatkowe koszty inwestycyjne, kolejna pętla, dotyczy to tez innych pomieszczen z rozstawem obliczeniowym 10 cm.

Tak. Poszedl bym na to, tym bardziej, ze te dodatkowe koszta nie bylyby jakies znaczne.

Pyxis
05-02-2013, 14:01
czyli lepiej żeby DZ śmigało na większym (szybszym) przepływie kosztem większego zużycia energii na pompkę obiegową?

TAk. Zyski na COP w takim wypadku przewazaja.

Instaltechnic
05-02-2013, 14:02
co by nie było przewymiarowanie też trzeba przeliczyć, bo strzelać km rury na oko i rozstawem no oko nie można.

A propos mocy obiegówek i oporów. Mocniejsza PC, więcej pętli, mocniejsza obiegówka, ale też krótszy czas grzania. 60W x 24h obiegu to to samo co 180W x 8h. To nie jest tak że dobrze dobrana obiegówka zje te waty... To też trzeba dobrać.

Instaltechnic
05-02-2013, 14:04
TAk. Zyski na COP w takim wypadku przewazaja.

Ale to nie jest stała zasada. Nie można generalizować, bo tylko w granicach sensownej delty.

asolt
05-02-2013, 14:09
co by nie było przewymiarowanie też trzeba przeliczyć, bo strzelać km rury na oko i rozstawem no oko nie można.

A propos mocy obiegówek i oporów. Mocniejsza PC, więcej pętli, mocniejsza obiegówka, ale też krótszy czas grzania. 60W x 24h obiegu to to samo co 180W x 8h. To nie jest tak że dobrze dobrana obiegówka zje te waty... To też trzeba dobrać.

Tak ale jezeli zmniejszymy temp zasilania i zwiekszymy rozstaw to moc grzejnika podłogowego będzie taka sama, czas pracy pompy obiegowej sie nie zmieni, albo zmieni nieznacznie, natomiast jej moc musi być wieksza .

Pyxis
05-02-2013, 14:11
Ale to nie jest stała zasada. Nie można generalizować, bo tylko w granicach sensownej delty.

Tak, tak. Chdzi glownie o sytuacje, ze ktos wlacza obiegowke DZ na nizszy bieg w ramach "oszczednosci".

Pyxis
05-02-2013, 14:13
Tak ale jezeli zmniejszymy temp zasilania i zwiekszymy rozstaw to moc grzejnika podłogowego będzie taka sama, czas pracy pompy obiegowej sie nie zmieni, albo zmieni nieznacznie, natomiast jej moc musi być wieksza .

Gubisz sens.
My mowimy o zwiekszeniu dlugosci rurek w podlodze (mniejszy rozstaw) dla przewymiarowania mocy samej PCi. Wtedy bedzie ina grzala mniejsza ilosc czasu na dobe.

asolt
05-02-2013, 14:21
Gubisz sens.
My mowimy o zwiekszeniu dlugosci rurek w podlodze (mniejszy rozstaw) dla przewymiarowania mocy samej PCi. Wtedy bedzie ina grzala mniejsza ilosc czasu na dobe.

Wczesniej wspomniałeś o zwiekszonym COP-ie. Nie wiem kto gubi ten sens

andriuss
05-02-2013, 14:24
Gubisz sens.
My mowimy o zwiekszeniu dlugosci rurek w podlodze (mniejszy rozstaw) dla przewymiarowania mocy samej PCi. Wtedy bedzie ina grzala mniejsza ilosc czasu na dobe.

Tylko znowu, co to da. Większość ze standardowym doborem wyrabia się 80 / 20% tania / droga. Przewymiaruję pompę, DZ, zasobnik i uzyskam 90% / 10%. Przy 10 MWh zaoszczędzę stówkę rocznie.

HenoK
05-02-2013, 14:36
Tak do konca nie jedyne. Wiecej petli wiekszy opór, mocniejsza pompa, wieksze zuzycie energii do jej napędu. Niby nie duza róznica ale przez lata sie uzbieraNie wnikałem tu w szczegóły. Moim zdaniem podejście, które przyjął Pascalt jest poprawne.
Zdaje on sobie sprawę z tego, że przy większej mocy PCi konieczne jest mocniejsze DZ oraz lepiej przenoszące ciepło GZ, a także większa akumulacyjność podłogówki.
Wszystkie te elementy powodują zwiększenie nakładów inwestycyjnych, ale niekoniecznie muszą oznaczać wyższe koszty eksploatacyjne (pogorszenie COP, większe zużycie energii przez pompy obiegowe DZ i GZ) i pogorszenia komfortu.
Zyskiem w kosztach eksploatacji z pewnością będzie praca PCi głownie w 2 taryfie.
Ten zysk z pewnością zrekompensuje ewentualne wyższe koszty energii na pompy obiegowe i pogorszenie COP.
Czy zysk ten zrekompensuje wyższe koszty inwestycyjne?
Można to oszacować porównując konkretne rozwiązania.

Instaltechnic
05-02-2013, 14:38
Tak ale jezeli zmniejszymy temp zasilania i zwiekszymy rozstaw to moc grzejnika podłogowego będzie taka sama, czas pracy pompy obiegowej sie nie zmieni, albo zmieni nieznacznie, natomiast jej moc musi być wieksza .

Zwiększam moc pompy i żeby nie zwiększać temp. zasilania (bo stracę dobry COP) musi być większa ilość rury w podłodze. Zmniejsza się delta między temp. wody w rurach i temp podłogi. Za mało rury przy "za mocnej" PC to wysoka delta między wodą w rurze a podłogą i z automatu między DZ i GZ, czyli leci COP... o to mi chodziło. Opory, pompy obiegowe itd. trzeba oczywiście policzyć i dobrać żeby to działało optymalnie i nie na oko.

Pyxis
05-02-2013, 14:39
Wczesniej wspomniałeś o zwiekszonym COP-ie. Nie wiem kto gubi ten sens

No bo przy zwiekszonej mocy pompy schodzisz poprzez przewymiarowanie DZ wlasnie z temperatury zasilania DZ i zyskujesz na COP. Nie licz tego w stosunku 1:1. Zejscie z temperatury nie bedzie az tak duze jak dla pompy o malej mocy. Korzystnie jest dajac wieksza pompe zwiekszyc gestosc rurek w DZ nawet kosztem wiekszej obiegowki. Tutaj jest duzo powiazanych czynnikow i trzeba rozwazac nieco bardziej "globalnie".

Pyxis
05-02-2013, 14:40
Tylko znowu, co to da. Większość ze standardowym doborem wyrabia się 80 / 20% tania / droga. Przewymiaruję pompę, DZ, zasobnik i uzyskam 90% / 10%. Przy 10 MWh zaoszczędzę stówkę rocznie.

No to jakos tego nie widac po osobach prezentujacych swoje zuzycia.

Instaltechnic
05-02-2013, 14:41
...

Tu Cie popieram i trzeba to właśnie przeliczyć i oszacować, a jeden przypadek drugiemu nie równy...

asolt
05-02-2013, 14:42
Nie wnikałem tu w szczegóły. Moim zdaniem podejście, które przyjął Pascalt jest poprawne.
Zdaje on sobie sprawę z tego, że przy większej mocy PCi konieczne jest mocniejsze DZ oraz lepiej przenoszące ciepło GZ, a także większa akumulacyjność podłogówki.
Wszystkie te elementy powodują zwiększenie nakładów inwestycyjnych, ale niekoniecznie muszą oznaczać wyższe koszty eksploatacyjne (pogorszenie COP, większe zużycie energii przez pompy obiegowe DZ i GZ) i pogorszenia komfortu.
Zyskiem w kosztach eksploatacji z pewnością będzie praca PCi głownie w 2 taryfie.
Ten zysk z pewnością zrekompensuje ewentualne wyższe koszty energii na pompy obiegowe i pogorszenie COP.
Czy zysk ten zrekompensuje wyższe koszty inwestycyjne?
Można to oszacować porównując konkretne rozwiązania.

W zalezności jakie przyjmiemy priorytety takie musimy podjąc działania, Jezeli to ma być 100 % II taryfy, podczas gdy normalny dobór zapewnia nam ok 80 % czasu II taryfy to warto faktycznie przeliczyć, ale czy te 100% jest takie realne, czy raczej 90%.

HenoK
05-02-2013, 14:43
Tylko znowu, co to da. Większość ze standardowym doborem wyrabia się 80 / 20% tania / droga. Przewymiaruję pompę, DZ, zasobnik i uzyskam 90% / 10%. Przy 10 MWh zaoszczędzę stówkę rocznie.
Takie mamy warunki obecnie. Nie jest wykluczone, że wzorem Niemiec zostanie wprowadzona taryfa dla PCi, pozwalająca określać dostawcy energii okres w którym ma pracować pompa ciepła.
Mogłaby to być np. energia po 0,2zł/kWh dostarczana na okres nie krótszy niż 1h przy łącznej pracy w ciągu doby 8h.
W takich warunkach przewymiarowana instalacja PCi sprawdzi się bardzo dobrze i zyski będą znacznie większe niż w obecnie w sztywnych taryfach.

Pyxis
05-02-2013, 14:46
W zalezności jakie przyjmiemy priorytety takie musimy podjąc działania, Jezeli to ma być 100 % II taryfy, podczas gdy normalny dobór zapewnia nam ok 80 % czasu II taryfy to warto faktycznie przeliczyć, ale czy te 100% jest takie realne, czy raczej 90%.

-------- Okres: 2012-10-01 do 2013-02-05 14:46:02 (127,62 [d]) ---------
Czas pracy CO: 738,88 [h] (87,4%)
Czas pracy CWU: 106,84 [h] (Cykli: 366) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 845,7 [h]
Startów: 439 (Średnio dziennie: 3,4)
Czas pracy śr CO: 5,79 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,84 [h/d]
Czas pracy śr: 6,6 [h/d]
Szacowane zużycie: 2925 [kWh] Średnio: 22,9 [kWh/d]
CWU: 524 [kWh] Średnio: 4,1 [kWh/d]
CO: 2401 [kWh] Średnio: 18,8 [kWh/d]
CO/100m2: 8,2 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [2/98%]: 963 zł w tym CO [1/99%]: 777 zł CWU [5/95%]: 186 zł
------------------------------------------------------------------------

asolt
05-02-2013, 14:47
Takie mamy warunki obecnie. Nie jest wykluczone, że wzorem Niemiec zostanie wprowadzona taryfa dla PCi, pozwalająca określać dostawcy energii okres w którym ma pracować pompa ciepła.


Wykluczone nie jest ale przy deficycie mocy mało realne. Panstwo nie pozbędzie sie tak łatwo dochodów ze sprzedazy energii elektrycznej

asolt
05-02-2013, 14:49
-------- Okres: 2012-10-01 do 2013-02-05 14:46:02 (127,62 [d]) ---------
Czas pracy CO: 738,88 [h] (87,4%)
Czas pracy CWU: 106,84 [h] (Cykli: 366) (Średnio dziennie: 2,9)
Suma pracy PCi: 845,7 [h]
Startów: 439 (Średnio dziennie: 3,4)
Czas pracy śr CO: 5,79 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 0,84 [h/d]
Czas pracy śr: 6,6 [h/d]
Szacowane zużycie: 2925 [kWh] Średnio: 22,9 [kWh/d]
CWU: 524 [kWh] Średnio: 4,1 [kWh/d]
CO: 2401 [kWh] Średnio: 18,8 [kWh/d]
CO/100m2: 8,2 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [2/98%]: 963 zł w tym CO [1/99%]: 777 zł CWU [5/95%]: 186 zł
------------------------------------------------------------------------

Wyniki jezeli chodzi o stopien wykorzystania II taryfy bardzo dobre. Czy przewymiarowałes celowo podłogowkę aby je osiągnąć ?

Pyxis
05-02-2013, 14:57
Wyniki jezeli chodzi o stopien wykorzystania II taryfy bardzo dobre. Czy przewymiarowałes celowo podłogowkę aby je osiągnąć ?

Nie. Mam co 15cm i w lazienkach co 10cm.
Jesli bym dal gesciej, pewnie bym w sekcji kosztowej wypadl lepiej.

Zeby byla jasnosc: Przewymiarowanie nie jest koniecznoscia, ale jest korzystne.

asolt
05-02-2013, 14:59
Nie. Mam co 15cm i w lazienkach co 10cm.

Jesli bym dal gesciej, pewnie bym w sekcji kosztowej wypadl lepiej.

Ale w stopniu wykorzystania II raczej nie

andriuss
05-02-2013, 15:23
Koniecznością to jest ogrzewanie, z tym się nie dyskutuje. Przewymiarowanie może wynikać tylko z kalkulacji finansowej. Nie wyobrażam sobie, że nie licząc jakiś okazji typu sprzedam większą pompę za cenę mniejszej może mieć to sens (przy dzisiejszych cenach). Raczej to kwestia: wydam 5 KPLN więcej, zaoszczędzę stówkę, lub 10 KPLN i dwie stówki.

jasiek71
05-02-2013, 15:58
Raczej to kwestia: wydam 5 KPLN więcej, zaoszczędzę stówkę, lub 10 KPLN i dwie stówki.
ale tak jest obecnie ze wszystkim ...;)
pakuje się ogromną kasę w pierdoły a potem wmawia jakie to ekonomiczne ...:cool:

Liwko
05-02-2013, 16:11
ale tak jest obecnie ze wszystkim ...;)
pakuje się ogromną kasę w pierdoły a potem wmawia jakie to ekonomiczne ...:cool:

Zobacz różnicę w cenie między 7 a 9
http://ppcpompy.eu/page13.php

jasiek71
05-02-2013, 16:34
Zobacz różnicę w cenie między 7 a 9
http://ppcpompy.eu/page13.php
akurat nie czepiam się pompy ...
raczej tak ogólnie ...;)

andriuss
05-02-2013, 18:11
Zobacz różnicę w cenie między 7 a 9
http://ppcpompy.eu/page13.php

Akurat to jest przypadek "pompa mniejsza w cenie większej", więc tu w ogóle nie ma się co zastanawiać. Przedziwna polityka cenowa. Ale nietrudno sobie wyobrazić, że łącznie DZ, pompa, GZ większe o 2 kw będzie kosztowało 5 KPLN więcej. Nie zapominajcie też, że są to pieniądze w przyszłości. Bo jak masz te 5 KPLN, to nie włożysz ich na lokatę, a jak nie masz, to płacisz odsetki od kredytu. A za przyszłe rachunki sukcesywnie zapłacisz pieniędzmi, których jeszcze nie masz.

Pyxis
05-02-2013, 18:13
Nie wyobrażam sobie, że nie licząc jakiś okazji typu sprzedam większą pompę za cenę mniejszej może mieć to sens (przy dzisiejszych cenach). Raczej to kwestia: wydam 5 KPLN więcej, zaoszczędzę stówkę, lub 10 KPLN i dwie stówki.

Za wieksza pompe dalem 2 tys zl. Nie byla to zadna szczegona okazja.
"Inwestycja" zwroci sie po kilku latach.

Pyxis
05-02-2013, 18:13
ale tak jest obecnie ze wszystkim ...;)
pakuje się ogromną kasę w pierdoły a potem wmawia jakie to ekonomiczne ...:cool:

Nie no, z kablami w podlodze tak przeciez nie jest. :D

jasiek71
05-02-2013, 18:15
Nie no, z kablami w podlodze tak przeciez nie jest. :D
a co masz do kabli ...?
instalacja za droga ...?

Pyxis
05-02-2013, 18:16
Ale nietrudno sobie wyobrazić, że łącznie DZ, pompa, GZ większe o 2 kw będzie kosztowało 5 KPLN więcej. Nie zapominajcie też, że są to pieniądze w przyszłości. Bo jak masz te 5 KPLN, to nie włożysz ich na lokatę, a jak nie masz, to płacisz odsetki od kredytu. A za przyszłe rachunki sukcesywnie zapłacisz pieniędzmi, których jeszcze nie masz.

DZ nie musisz robic wiekszego, bo jego wielkosc zalezy od zapotrzebowania domu a nie mocy pompy.
Reszta dotyczaca lokat, kredytow i wydawania niezarobionych pieniedzy, to sa piredoly. Wole traz wziac kredyt poki mam jak go splacac, niz poniej placic rachunki za prad na ktore nie wiem czy bede mial kase. To juz bardziej metafizyka niz ekonomia;)

Pyxis
05-02-2013, 18:17
Ale w stopniu wykorzystania II raczej nie

No wiecej jak 100% czasu nie da sie wydusic. Nie ma co sie "kondensowac" ;)

Pyxis
05-02-2013, 18:18
a co masz do kabli ...?
instalacja za droga ...?

Nic nie mam. Daj Ci Boze zdrowie :)

jasiek71
05-02-2013, 18:21
Wole traz wziac kredyt poki mam jak go splacac, niz poniej placic rachunki za prad na ktore nie wiem czy bede mial kase.
o ile będzie jak spłacić...:cool:
bank raczej nie będzie czekał na lepsze czasy ...
ja obniżę temperaturę i drugi sweterek założę a rachunki spadną ...:cool:

andriuss
05-02-2013, 18:21
DZ nie musisz robic wiekszego, bo jego wielkosc zalezy od zapotrzebowania domu a nie mocy pompy.
Reszta dotyczaca lokat, kredytow i wydawania niezarobionych pieniedzy, to sa piredoly. Wole traz wziac kredyt poki mam jak go splacac, niz poniej placic rachunki za prad na ktore nie wiem czy bede mial kase. To juz bardziej metafizyka niz ekonomia;)

Pyxis, doradzamy merytorycznie, jestem ekonomistą z wykształcenia a nie metafizykiem. Ja też jestem zwolennikiem przewymiarowania: uważam, że silnik 4.2 300 KM całkiem dobrze sprawdza się i w mieście i poza nim, choć wersja 400 KM z kompresorem była by jeszcze fajniejsza. Ale nie robię tego po to, żeby oszczędzać.

Pyxis
05-02-2013, 18:23
o ile będzie jak spłacić...:cool:
bank raczej nie będzie czekał na lepsze czasy ...
ja obniżę temperaturę i drugi sweterek założę a rachunki spadną ...:cool:

No to u Ciebie z zalozonym sweterkim bedzie szlo jeszcze polowe wiecej pradu niz u mnie w opcji "egipska plaza w lipcu" ;)

Pyxis
05-02-2013, 18:24
Pyxis, doradzamy merytorycznie, jestem ekonomistą z wykształcenia a nie metafizykiem. Ja też jestem zwolennikiem przewymiarowania: uważam, że silnik 4.2 300 KM całkiem dobrze sprawdza się i w mieście i poza nim, choć wersja 400 KM z kompresorem była by jeszcze fajniejsza. Ale nie robię tego po to, żeby oszczędzać.

Widzac, zes ekonomista, bo trudno dobrac mniej trafne porownanie :)

jasiek71
05-02-2013, 18:26
No to u Ciebie z zalozonym sweterkim bedzie szlo jeszcze polowe wiecej pradu niz u mnie w opcji "egipska plaza w lipcu" ;)
tiaa...;)
szczególnie jak do banku z ratą trza lecieć ...;)
kwh w tym przypadku są kiepskim odniesieniem ...:yes:

Pyxis
05-02-2013, 18:29
tiaa...;)
szczególnie jak do banku z ratą trza lecieć ...;)
kwh w tym przypadku są kiepskim odniesieniem ...:yes:

Jsiek, masz kable i juz. Nic z tym nie zrobisz, a ja Ci nie mam zamiaru udowadniac, zes raczej mocno pobladzil w tym temacie. Jesli zrobiles to w akcie sdesperacji z braku kasy jak chyba sugerujesz - to mi przykro. Jesli to natomiast decyzja bedaca wynikiem gleboki przemyslen - to sie nie obraz, ale po prostu mi Cie zal. Ot tyle w temacie kabli. :)