PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

rwxw
20-02-2013, 12:43
W nocy zimno na dworze, pompa laduje podlogowke. W dzien sie rozpogadza. Przyszlo ciple powietrze , wyszlo sloneczko, temperatura z -3 w nocy wzrasta do +10*C w sloneczny dzien. Tego nie wysterujesz inaczej jak przez wypuszczenie (a raczej stale wypuszczanie bo podloga caly czas bedzie Ci dogrzewala) czesci ciepla z domu. Choc bys na rzesach stawal
U mnie inaczej to działa. Jak spada temperatura na zewnątrz, to wzrasta amplituda temperatur w domu, a gdy nagle robi się np. + 10*, to amplituda temperatur w domu maleje. Dobrze to widać na wykresie:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=171830&d=1361360459
Do sterowania wystarczy prosty sterownik pokojowy. Gdybym miał pogodowy, to rzeczywiście takie problemy jak u Ciebie mogłyby wystąpić, bo jeszcze nikt nie wyprodukował sterownika pogodowego z prognozą pogody na 48h.
Amplituda temperatur w moim domu jest związana z wykorzystaniem taryf - grzeję w 100% w taniej. Gdybym zrezygnował z taryf, to przez cały czas by była minimalna - pewnie w okolicach czułości sterownika pokojowego.

sSiwy12
20-02-2013, 12:48
Dom tak, ale co z akumulacją ciepła w posadzce, która ma ogrzać ten dom ?
Do ilu stopni ją "dobijasz", przy założeniu że temperatura w pomieszczeniach ma mieć 21 stopni ?

rwxw
20-02-2013, 12:53
Do ilu stopni ją "dobijasz", przy założeniu że temperatura w pomieszczeniach ma mieć 21 stopni ?
Nie wiem, teraz przez cały dzień jest neutralna, wcześnie rano da się odczuć że jest minimalnie ciepła. Jesienią była cieplejsza. Muszę kiedyś z ciekawości opomiarować, tylko trudno będzie czujnik zamontować w reprezentatywnym miejscu na środku np. kuchni, a zaraz pod ścianą gdzie nie ma rurek wyniki będą mało wiarygodne.

sSiwy12
20-02-2013, 12:59
Nie wiem, teraz przez cały dzień jest neutralna, wcześnie rano da się odczuć że jest minimalnie ciepła. Jesienią była cieplejsza. Muszę kiedyś z ciekawości opomiarować, tylko trudno będzie czujnik zamontować w reprezentatywnym miejscu na środku np. kuchni, a zaraz pod ścianą gdzie nie ma rurek wyniki będą mało wiarygodne.

Zważ, że (w omawianym przypadku) posadzka (akumulator ciepła zasilany ogrzewaniem podłogowym, pracującym tylko w taniej taryfie) to około 60kWh*K, a dom ma powierzchnię około 120m2. a dom cieplutki. (40kWh/m2)

1igor1
20-02-2013, 13:02
Jak się nie mylę to takie rozwiązania typu P/P są w marketach. Psiakrew dlaczego za każdym razem jak tam wejdę wychodzę chory i spragniony. Tak dwa piwka to na dzień dobry bym łyknął.:lol2:
Ja w domu mam nadmuchowe, filtry co miesiąc do czyszczenia, tyle syfu jest w powietrzu, wylatuje oczywiście już czyste, a co do choroby i spragnienia, nie mam ani jednego ani drugiego. Chyba że na kacu ....

rwxw
20-02-2013, 13:02
Zważ, że (w omawianym przypadku) posadzka Nie szkodzi, jeśli jest duża akumulacja i dom jest zaizolowany, to ściany też przejmują temperaturę i są ciepłe, tzn. o temperaturze pokojowej i one również powodują stabilizację temperatury wewnątrz.

sSiwy12
20-02-2013, 13:28
Nie szkodzi, jeśli jest duża akumulacja i dom jest zaizolowany, to ściany też przejmują temperaturę i są ciepłe, tzn. o temperaturze pokojowej i one również powodują stabilizację temperatury wewnątrz.

Czyli ponawiam pytanie, do jakiej temperatury ma być podgrzana ta posadzka, aby taką stabilność utrzymać?

Pyxis
20-02-2013, 13:33
Badziewie... frajerzy... :sick:

Kurde chcialbym zobaczyc jakbys ten text sprzedal na jakims forum Skandynawskim :lol:

:)

A co mnie fora skandynawskie...

Czlowiek wyjedzie na rok czy dwa z kraju i juz sie delikatny jak mimoza robi :D

plusfoto
20-02-2013, 13:40
Ja w domu mam nadmuchowe, filtry co miesiąc do czyszczenia, tyle syfu jest w powietrzu, wylatuje oczywiście już czyste, a co do choroby i spragnienia, nie mam ani jednego ani drugiego. Chyba że na kacu ....
Nie mówię o takiej chorobie. Może jwsteście do takich warunków przyzwyczajenie ale dla mnie wilgotność poniżej 40% to już ból i suchość jak diabli w gardle. Teraz w okresie zimowym jak mi spada poniżej tych 40% to na wszystkich kaloryferach mam mokre ręczniki i 24 godź na dobę chodzi nawilżacz. A nie wierzę żeby powietrze z takiego P/P miało więcej jak 30% wilgotności.

andriuss
20-02-2013, 13:44
Czyli ponawiam pytanie, do jakiej temperatury ma być podgrzana ta posadzka, aby taką stabilność utrzymać?

Nie grzejesz posadzki, tylko dom. Jeśli podłoga robi się cieplejsza, ciepło jest przenoszone przez powietrze na ściany z silikatów i np. w moim przypadku monolityczny stropodach. Przy dobrym ociepleniu i średnich temperaturach temp. ścian i stropu to ok. 20,5* a podłogi 22, góra 23*. Gdyby powietrze osiągnęło te 22*, wymiana ciepła z podłogą siłą rzeczy ustanie, za to ze ścianami i stropem się zwiększy. Ale nie osiągnie - zbyt duże masy w homeostazie trzymają ją za mordę. I na tym polega akumulacja, a nie na ciepłej podłodze.

rwxw
20-02-2013, 13:46
Czyli ponawiam pytanie, do jakiej temperatury ma być podgrzana ta posadzka, aby taką stabilność utrzymać?
Do takiej, aż termostat pokojowy powieszony w reprezentatywnym miejscu domu wyłączy pc. Nie będzie to wysoka temperatura jeśli dom jest dobrze zaizolowany. Andriuss dobrze to wyjaśnił. Grzejesz całość.

rwxw
20-02-2013, 13:48
ciepło jest przenoszone przez powietrze na ściany
Przez powietrze i promieniowanie, które przy niskotemperaturowej podłogówce ma bardzo duży udział w przenoszeniu ciepła.

Pyxis
20-02-2013, 13:50
I na tym polega akumulacja, a nie na ciepłej podłodze.

Tylko widzisz, w praktyce jest to tak, ze jesli mam na zewnatrz w okolicach zera, to posadke w nocy musze zaladowac do 24*C, zeby w domu miec w ciqagu dnia w okolicy 22*C. Jak dom dostaje cieplo z zewnatrz (sloneczko), albo/oraz go nie traci tak skutecznie jak sie tego mozna bylo spodziewac, bo zamiasy 0 zrobi sie +10, to temperatura powietrza wewnatrz bardzo szybko rosnie w okolice tych 24*C i wtedy mam ochcote powybijac szyby w oknach :)

Przy lagodnych zmianach temperatury taki efekt nie wystepuje zupelnie. Najgorsze sa gwaltowne zminy i to na plus.

Pyxis
20-02-2013, 13:51
Ale masz racje... w PL trzeba byc twardym nie miekkim... przekonalem sie... po powrocie :lol:

Masz miekkie serce, to musisz miec twarda dupe ;)

rwxw
20-02-2013, 13:53
wtedy mam ochcote powybijac szyby w oknach :)
Załóż rolety ;-) Masz sterowanie pokojowe, czy pogodowe ?

Pyxis
20-02-2013, 13:54
Załóż rolety ;-) Masz sterowanie pokojowe, czy pogodowe ?

Steruje pogodowo i temperatura posadzki.

Rolety mam, ale takie materialowe. Nie takie zewnetrzne aluminiowe. Zbyt klaustrofobicznie sie robi wtedy ;)

BTW: Sloneczko wcale nie musi swiecic do wnetrza. Wystarczy ze temp sciany osiagnie nascie *C i juz dom przez sciane ciepla nie traci. Polowa powierzchni scian i dachu mniej, to sporo mniejsze straty.

rwxw
20-02-2013, 13:58
Steruje pogodowo i temperatura posadzki.
Twoje sterowanie magazynuje energię na zapas nie znając prognozy pogodyna następny dzień i chyba stąd te efekty. Spróbuj dołożyć sterowanie pokojowe i na nim się oprzeć - powinno być lepiej. Pokojowe będzie dociągać braki a nie magazynować na zaś.

andriuss
20-02-2013, 13:59
Tylko widzisz, w praktyce jest to tak, ze jesli mam na zewnatrz w okolicach zera, to posadke w nocy musze zaladowac do 24*C, zeby w domu miec w ciqagu dnia w okolicy 22*C.

W praktyce to może tak być u Ciebie, bo masz suporex, niezbyt imponujące ocieplenie i wełnę w dachu. Pobieżnie u siebie wyliczyłem prawie 100 kwh / stopień akumulacji. Pokaż mi takie słońce, który dorzuci te 300 kwh zimą, żeby podbić mi temperaturę o 3*. Umówmy się, Twój dom nie jest akumulacyjny.

Pyxis
20-02-2013, 14:00
Twoje sterowanie magazynuje energię na zapas nie znając prognozy pogodyna następny dzień i chyba stąd te efekty. Spróbuj dołożyć sterowanie pokojowe i na nim się oprzeć - powinno być lepiej.

A sterownik pokojowy bedzie znal prognoze na dzien nastepny? Jesli nie, to co on pomoze, skoro pompa w dzien nie chodzi, wiec czym bedzie sterowal?

hypcio
20-02-2013, 14:01
Mam pytanie do wszystkich osób użytkujących pompy ciepła: jak taki sprzęt sprawuje się latem? Faktycznie może on działać jak klimatyzator? Czy ktoś mógłby opisac swoje doświadczenia? Planuję zakup pompy i połączenie go z kotłem c.o. Galmetu, dom 160 m2

rwxw
20-02-2013, 14:02
A sterownik pokojowy bedzie znal prognoze na dzien nastepny?
Spróbuj, niewiele ryzykujesz. Pokojowe będzie dociągać braki a nie magazynować na zaś.

pitersson
20-02-2013, 14:02
Steruje pogodowo i temperatura posadzki.

Rolety mam, ale takie materialowe. Nie takie zewnetrzne aluminiowe. Zbyt klaustrofobicznie sie robi wtedy ;)

BTW: Sloneczko wcale nie musi swiecic do wnetrza. Wystarczy ze temp sciany osiagnie nascie *C i juz dom przez sciane ciepla nie traci. Polowa powierzchni scian i dachu mniej, to sporo mniejsze straty.

Z tymi roletami to bzdura:yes: a to co napisales dalej to bzdura do kwadratu:D
raczej sie zagalopowales:D

Pyxis
20-02-2013, 14:03
W praktyce to może tak być u Ciebie, bo masz suporex, niezbyt imponujące ocieplenie i wełnę w dachu. Pobieżnie u siebie wyliczyłem prawie 100 kwh / stopień akumulacji. Pokaż mi takie słońce, który dorzuci te 300 kwh zimą, żeby podbić mi temperaturę o 3*. Umówmy się, Twój dom nie jest akumulacyjny.

Skoro nie jest akumulacyjny, to dlaczego mam problemy z nadmierna akumulacyjnoscia w pewnych warunkach? Slabe ocieplenie powinno pomoc w utracie nadmiaru ciepla i to szybko.
Sloneczko nie podbija prawie nic, tylko przeszkadz w "typowym" traceniu energii przez dom. Warto, zebys to zrozumial, bo inaczej sie nie dogadamy.

Pyxis
20-02-2013, 14:05
Spróbuj, niewiele ryzykujesz. Pokojowe będzie dociągać braki a nie magazynować na zaś.

Ale w jaki spsob ostudzi mi wylewke naladowana w taniej taryfie. Tego nie rozumiem.

rwxw
20-02-2013, 14:05
dlaczego mam problemy z nadmierna akumulacyjnoscia w pewnych warunkach?
Bo za dużo chcesz się nachapać na przyszłość ;-)

rwxw
20-02-2013, 14:06
Ale w jaki spsob ostudzi mi wylewke naladowana w taniej taryfie. Tego nie rozumiem.
Nie ostudzi, ale mniej wcześniej zagrzeje, bo nie będzie grzało korzystając z danych które będą za chwilę nieaktualne.

sSiwy12
20-02-2013, 14:06
Tylko widzisz, w praktyce jest to tak, ze jesli mam na zewnatrz w okolicach zera, to posadke w nocy musze zaladowac do 24*C, zeby w domu miec w ciqagu dnia w okolicy 22*C..

Oto chodzi. Ta posadzka ma dużą akumulację, czyli będzie dążyła do wyrównania temperatury swojej z otaczającym powietrzem, bo dopiero wtedy proces wymiany się zatrzyma. A tu jest ponad 120t (sto dwadzieścia ton, bo tyle waży 67m3) betonu w samej posadzce.

Pyxis
20-02-2013, 14:07
Bo za dużo chcesz się nachapać na przyszłość ;-)

No to wlasnie pisze, ze w warunkach typowych, czyli stalej lub nie zmieniajacej sie skokowo temperaturze zewnatrznej dziala to idelanie. Te kilka dni w okresach przejsciowych gdy sie nagle ociepla jakos daje rade po prostu intensywniej wietrzac. Per saldo na pewno wychodzi duuuuzo na plus w kosztach. :)

Pyxis
20-02-2013, 14:08
Oto chodzi. Ta posadzka ma dużą akumulację, czyli będzie dążyła do wyrównania temperatury swojej z otaczającym powietrzem, bo dopiero wtedy proces wymiany się zatrzyma. A tu jest ponad 120t (sto dwadzieścia ton, bo tyle waży 67m3) betonu w samej posadzce.

Dlatego uwazam, ze przegiecie w ta strone moze byc klopotliwe w sterowaniu takim ogrzewaniem. Zreszta tez chyba z tym sie zgadzasz.

Pyxis
20-02-2013, 14:09
Nie ostudzi, ale mniej wcześniej zagrzeje, bo nie będzie grzało korzystając z danych które będą za chwilę nieaktualne.

Czyli bedzie mi grzalo w drogim pradzie w razie potrzeby? Predzej zdrowego zeba dam sobie wyrwac. ;)

rwxw
20-02-2013, 14:13
Twoje sterowanie działa w okresach o dużej zmienności temperatury tak, jakbyś się rozpędzał przed górką, a górka nagle znika - a ty masz za dużo energii i nie masz co z nią robić. To nie jest kwestia za dużej akumulacji, tylko za dużego jej naładowania. U mnie po wyłączeniu pc temperatura w domu już nie wzrasta, tylko jest stabilna przez jakiś czas, a później tylko spada.

rwxw
20-02-2013, 14:14
Czyli bedzie mi grzalo w drogim pradzie w razie potrzeby?
A u mnie grzeje w drogim ? u Ciebie grzeje również wtedy gdy w domu jest ZA ciepło, bo sterownik nie wie o tym.

Pyxis
20-02-2013, 14:19
A u mnie grzeje w drogim ? u Ciebie grzeje również wtedy gdy w domu jest ZA ciepło, bo sterownik nie wie o tym.

Nie. Grzeje w nocy kiedy jest zimno. Jesli trend sie nie zmieni i w dzien nie zrobi sie nagle duzo bardziej cieplo niz zwykle, to jest OK.
Zla cieplo jest, kiedy po mroznej nocy przychodzi nagle duze ocieplenie w dzien.

U mnie w normalnych warunkach tez nie rosnie. No moze jeszcze delikatnie w 2h po zakonczeniu grzania.
Ja sie wcale na to jakos nie skaze i na taki sposob akumulowania sie godze mkosztem utraty czesci ciepla w okresie przejsciowym. Jednak teraz w zimie jest to naprawde bliskie idealu.

andriuss
20-02-2013, 14:21
Skoro nie jest akumulacyjny, to dlaczego mam problemy z nadmierna akumulacyjnoscia w pewnych warunkach? Slabe ocieplenie powinno pomoc w utracie nadmiaru ciepla i to szybko.

Przykro mi, ale to Ty nie rozumiesz słów, których używasz. Nadmierna akumulacyjność? Akumulacja to zdolność wchłaniania w tym przypadku ciepła bez zmiany własnej temperatury. Jeśli coś by było nadmiernie akumulacyjne (o ile w ogóle można tych słów używać razem), wchłonęłoby każdą ilość energii. Owszem, masz problem, ale z niedostateczną akumulacyjnością. Bo nie masz gdzie przechować tego ciepła, co to się go chcesz nachapać nocą.

Pyxis
20-02-2013, 14:24
Przykro mi, ale to Ty nie rozumiesz słów, których używasz. [...]
Akumulacja to zdolność wchłaniania w tym przypadku ciepła bez zmiany własnej temperatury.

A sa ciala stale majace takie fizyczne wlasciwosci? :D
Jeszcze troszke i Nobla dostaniesz z fizyki.

andriuss
20-02-2013, 14:27
No tak, zapomniałem Pyksiu, Twoje zawsze na wierzchu. Strzeliłeś głupotę, to się będziesz czepiał słówek na dowód swojej mądrości. Dobra, wracam do pracy.

Pyxis
20-02-2013, 14:28
No tak, zapomniałem Pyksiu, Twoje zawsze na wierzchu. Strzeliłeś głupotę, to się będziesz czepiał słówek na dowód swojej mądrości. Dobra, wracam do pracy.

No skoro zarzucasz mi zuywanie slow ktorych znaczenia nie rozumiem, to sobie to wyjasniamy. Wlasnie rozumienie slow i pojec.

Jesli cos ma znagazynowac cieplo, to MUSI sie nagrzac. Zwiekszyc swoja temperature. FIZYKA

lukasza
20-02-2013, 14:30
Nie szkodzi, jeśli jest duża akumulacja i dom jest zaizolowany, to ściany też przejmują temperaturę i są ciepłe, tzn. o temperaturze pokojowej i one również powodują stabilizację temperatury wewnątrz.

no właśnie nie, ale czytam dalej że już wpadłeś na rolety - a raczej teraz zwane żaluzje (te szerokie na szynach nawet ładne)

po chłodnej nocy przychodzi ciepły słoneczny dom i w domu pasywnym upał. Dlatego są te rolety np: aluminiowe na ramie. W lato chłodzą a w zimie to tylko chronią od wiatru. Ewentualnie drzewa liściaste, z liściaste z liśćmi latem a potem szkieletory na zimę coby słonko dogrzewało

andriuss
20-02-2013, 14:30
Ile masz centymetrów wylewki?
Z fizyki: tyle samo ciepła potrzeba aby podgrzać 100 ton o 3* co 300 ton o 1*. Pop quiz - która opcja lepiej pasuje do rozwiązania opisywanych problemów?

Pyxis
20-02-2013, 14:32
Ile masz centymetrów wylewki?
Z fizyki: tyle samo ciepła potrzeba aby podgrzać 100 ton o 3* co 300 ton o 1*. Pop quiz - która opcja lepiej pasuje do rozwiązania opisywanych problemów?

8-9cm.

I pytanie pomocnicze. Ile ciepla zgromadzi 10000000 ton podgrzane o 0*C ? :)

andriuss
20-02-2013, 14:32
no właśnie nie, ale czytam dalej że już wpadłeś na rolety

po chłodnej nocy przychodzi ciepły słoneczny dom i w domu pasywnym upał. Dlatego są te rolety np: aluminiowe na ramie. W lato chłodzą a w zimie to tylko chronią od wiatru. Ewentualnie drzewa liściaste, z liściaste z liśćmi latem a potem szkieletory na zimę coby słonko dogrzewało

Co Ty wiesz o domach pasywnych? Nie słyszałeś pewnie nigdy, że zyski słoneczne są w przypadku takich domów kluczowe. Więc tak, słońce zimą to zło, w domu pasywnym należy go unikać jak ognia.

lukasza
20-02-2013, 14:50
Co Ty wiesz o domach pasywnych? Nie słyszałeś pewnie nigdy, że zyski słoneczne są w przypadku takich domów kluczowe. Więc tak, słońce zimą to zło, w domu pasywnym należy go unikać jak ognia.

nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Słonce w pasywnym to samo dobro bo daje z 30% zapotrzebowania na kw, ale latem te duże przeszklenia od południa za bardzo nagrzewają dom! Stąd żaluzje zewnętrzne, stąd okiennice itp, żeby w
1. lato słońca nie wpuszczać a
2. zimą łatwo je otworzyć i wpuszczać słońce a jak już słońce zimą zajdzie to robią one za ochronę od wiatru (może coś okno docieplą, ale minimalnie).

Stąd w domu gdzie jest duża akumulacja i mała różnica na zmianę temperatury (+/- 1-2 st) w wyniku akumulacji dochodzi do sytuacji, że w nocy naładujesz posadzkę jak Pyxis +24, w dzień da mu to +22 w domu, ale jak mu dzień wypali ostro temperatura na + i sporo i słońca przez przeszklenia to w domu nie ma zakładanych 22 a 24 czy 25 i wietrzy. Tak trudno to zrozumieć?

Pyxis
20-02-2013, 14:55
Stąd w domu gdzie jest duża akumulacja i mała różnica na zmianę temperatury (+/- 1-2 st) w wyniku akumulacji dochodzi do sytuacji, że w nocy naładujesz posadzkę jak Pyxis +24, w dzień da mu to +22 w domu, ale jak mu dzień wypali ostro temperatura na + i sporo i słońca przez przeszklenia to w domu nie ma zakładanych 22 a 24 czy 25 i wietrzy. Tak trudno to zrozumieć?

Ja mysle, ze on nie tyle nie moze tego zalapac, ale raczej nie chce.

lukasza
20-02-2013, 15:06
Ja mysle, ze on nie tyle nie moze tego zalapac, ale raczej nie chce.

od rozwiązania tego problemu jest pogodynka, ale jak rozmawiam z ludźmi to ją chwalą na okres zimowy lub jesień wiosna jak temperatura jest relatywnie stała. Dobiera dość dobrze temperaturę i czas pracy kotła czy PC, ale w okresach przejściowych się słabiej sprawdza.

Pytanie do instalatorów? Czy to generalna tendencja czy też coś skopane, a może te pogodynki nie są idealne i nie prognozują na więcej niż naście godzin skutecznie (co by mnie nie dziwiło).

Nie mniej jednak nie ma co "płakać" chyba każdy wie, że cały dom w podłogówce generalnie ma inny czas reakcji na zmianę temperatur. Dla mnie to lepsze niż grzejnik czy nadmuch co chodzi szybko i łatwo sterowanlie ale "nierównomiernie" w nagrzewaniu.
I nawet jak ktoś zrobi 67m3 betonu do akumulacji to nic mu nie pomoże, że zamiast +/-2 st temperatura skacze o +/-0,3 st - bo problem przegrzania nie wyniknie z "posadzki" a przez okno!

Pyxis
20-02-2013, 15:15
od rozwiązania tego problemu jest pogodynka, ale jak rozmawiam z ludźmi to ją chwalą na okres zimowy lub jesień wiosna jak temperatura jest relatywnie stała. Dobiera dość dobrze temperaturę i czas pracy kotła czy PC, ale w okresach przejściowych się słabiej sprawdza.


Zgadzam sie. Normalnie mam zmiany temperatury powietrza maksimum 0,7*C. Jednak w konfiguracji niesprzyjajacych warunkow moze to byc +2*C, a to juz stanowczo za duzo, aby nie trzeba bylo temu "recznie" zaradzic nie zostawiajac wszystkiego automatyce. Jak byl bym w stanie zniesc taka temperature, to pewnie by sie to pozytywnie odbilo na czasie pracy pompy kolejnej nocy, ale to juz chyba bylaby przesada (w dzien sie i tak nie wlaczy, bo pogodowka wlasnie nie pozwoli) :)

Pyxis
20-02-2013, 15:21
ja mam pokojowe i też sobie bardzo chwale...

Ale chyba tez zdarza Ci sie dogrzewac w drogim pradzie (czy cos zle pamietam?).
To nieco zmienia postac rzeczy i wplywa pozytywnie na wyniki pracy sterowania. Im mniej "sztucznych" obostrzen typu tania taryfa, tym automatyka sobie lepiej poradzi.

andriuss
20-02-2013, 15:25
nie zrozumiałeś sensu mojej wypowiedzi. Słonce w pasywnym to samo dobro bo daje z 30% zapotrzebowania na kw, ale latem te duże przeszklenia od południa za bardzo nagrzewają dom!

Przepraszam, nie doczytałem, myślałem że tak jak Pyksiowi Tobie też zimą słońce przeszkadza i chciałbyś je odcinać. Do odcinania słońca latem najlepiej nadają się odpowiednie zadaszenia. Jest akumulacja i akumulacja. Mój dom będzie się składał z prawie 400 ton żelbetu i silikatów, a słońce przelicza się na kwh. Owszem, wstępne ogrzanie takiej masy to będzie katorga finansowa, ale jak to się ustabilizuje, to aby temperatura drgnęła o stopień, potrzeba będzie mnóstwa kwh, dużo więcej, niż by to wynikało z pięknego słonecznego zimowego dnia czy nawet kominka. I tak jak Pyksio sobie naładuje podłogówkę, a później wyjdzie słoneczko, to mu skacze z 21 do 24*, tak u mnie to samo słoneczko spowoduje skok np. do 21,5*. Bo mój dom będzie "nadmiernie" akumulacyjny, a jego jest niedostatecznie akumulacyjny. Tak trudno to zrozumieć?

Pyxis
20-02-2013, 15:38
o mu skacze z 21 do 24*, tak u mnie to samo słoneczko spowoduje skok np. do 21,5*. Bo mój dom będzie "nadmiernie" akumulacyjny, a jego jest niedostatecznie akumulacyjny.

Ale to jak rozumiem takie teoretyczne dywagacje sa? Jesli tak, to mam smutna wiadomosc. Zycie Ci to zweryfikuje bardzo mocno. Okresy przejsciowe beda "niewygodne" czasami i nic na to nie bedziesz mogl poradzic, poza prostym "chamskim" uchyleniem okien.

To jest jedyna znana mi wada ogrzewania podlogowego. Zreszta nie bardzo upierdliwa.

andriuss
20-02-2013, 15:44
Pewnie że teoretyczne, nie stać mnie na eksperymentowanie na sobie. To nie jest wada podłogówki, a konsekwencja dwutaryfowości.

sSiwy12
20-02-2013, 15:44
To jest jedyna znana mi wada ogrzewania podlogowego. Zreszta nie bardzo upierdliwa.

Ale akurat Ty masz normalną warstwę jastrychu, a nie kilkakrotnie grubszą:)

Pyxis
20-02-2013, 15:51
Pewnie że teoretyczne, nie stać mnie na eksperymentowanie na sobie. To nie jest wada podłogówki, a konsekwencja dwutaryfowości.

Akumulacyjnosc sama w sobie nie jest konsekwencja dwutaryfowowci. Pewnie bylaby nieco mniej odczuwalna, ale sama w sobie by nie zniknela. Zreszta podobne niedogodnosci maja tez osoby uzywajace innhych zrodel ciepla nie podlegajacych rozdzialowi na taryfy.

Pyxis
20-02-2013, 15:52
Ale akurat Ty masz normalną warstwę jastrychu, a nie kilkakrotnie grubszą:)

Tzn przy warstwie 25cm jastrychu jego bezwladnosc cieplna by byla mniej odczuwalna? :)

sSiwy12
20-02-2013, 15:56
Akumulacyjnosc sama w sobie nie jest konsekwencja dwutaryfowowci. .

Bo akumulacyjność domu, to zupełnie inne zagadnienie, niż ogrzewanie akumulacyjne jakim niewątpliwie jest ogrzewanie podłogowe, przy czym im grubsza warstwa jastrychu, tym większa akumulacja ciepła w posadzce i tym większa bezwładność ogrzewania.

Pyxis
20-02-2013, 16:02
Bo akumulacyjność domu, to zupełnie inne zagadnienie, niż ogrzewanie akumulacyjne jakim niewątpliwie jest ogrzewanie podłogowe, przy czym im grubsza warstwa jastrychu, tym większa akumulacja ciepła w posadzce i tym większa bezwładność ogrzewania.

Ja jako bewaldnosc rozumiem fakt, ze podloga nas nie grzeje od razu, kiedy tego wlasnie potrzebujemy i grzeje nas nawet wtedy, kiedy juz tego nie potzrebujemy.
Trudno mi to zaliczyc do jakies jej wielkich zalet w okresach przejsciowych gdy zapotrzebowanie na cieplo sie bardzo szybko zmienia. W okresach stabilnej temperatury to ogromna zaleta, bo powala wlasnie wykorzystac tani prad. Cos za cos. :)

sSiwy12
20-02-2013, 16:13
Ja jako bewaldnosc rozumiem fakt, ze podloga nas nie grzeje od razu, kiedy tego wlasnie potrzebujemy i grzeje nas nawet wtedy, kiedy juz tego nie potzrebujemy. :)

Dokładnie - i jest to często "wytykane" jako wada ogrzewania podłogowego, przy czym w zależności od sposobu ogrzewania, ocieplenia i akumulacyjności budynku, sposobu użytkowania budynku, może też być zaletą.

Tylko dla jasności dodam, że ogrzewanie podłogowe wcale nie musi być akumulacyjne, czyli posiadać sporą bezwładność.
Istnieją systemy ogrzewania podłogowego, w zasadzie grzania natychmiastowego (tak jak kaloryfery).

Pyxis
20-02-2013, 16:21
Dokładnie - i jest to często "wytykane" jako wada ogrzewania podłogowego, przy czym w zależności od sposobu ogrzewania, ocieplenia i akumulacyjności budynku, sposobu użytkowania budynku, może też być zaletą.

Tylko dla jasności dodam, że ogrzewanie podłogowe wcale nie musi być akumulacyjne, czyli posiadać sporą bezwładność.
Istnieją systemy ogrzewania podłogowego, w zasadzie grzania natychmiastowego (tak jak kaloryfery).

Ale w przypadku proby szybkiego dostarczenia ciepla musimy operowac wieksza moca grzejnika podlogowego. Nie mozna tego osiagnac inaczej jak przez podniesienie jego temperatury o wieksza wartosc. To znowu rodzi kolejne niedogodnosci. Nie ma idealu. :)

lukasza
20-02-2013, 16:22
Jest akumulacja i akumulacja. Mój dom będzie się składał z prawie 400 ton żelbetu i silikatów, a słońce przelicza się na kwh. Owszem, wstępne ogrzanie takiej masy to będzie katorga finansowa, ale jak to się ustabilizuje, to aby temperatura drgnęła o stopień, potrzeba będzie mnóstwa kwh, dużo więcej, niż by to wynikało z pięknego słonecznego zimowego dnia czy nawet kominka. I tak jak Pyksio sobie naładuje podłogówkę, a później wyjdzie słoneczko, to mu skacze z 21 do 24*, tak u mnie to samo słoneczko spowoduje skok np. do 21,5*.

Serio, jest coś takiego? tzn tak działa?
w to, że dom z taką ilością betonu ogrzanego do temperatury np: 22* utrzyma długo tą temperaturą zaś skoki temperatury noc/dzień będą małe przez 90% czy 95% sezonu grzewczego to wierzę,

... ale czy jak nagle z -2 w nocy zrobi się +10 w słoneczny dzień, okien od południa dużo, to bez odcięcia się "chwilowo" nie przybędzie Ci z 2*? Dom to zakumuluje czy może nie zakumuluje bo już naładowany, a może jest jeszcze jakiś inny czynnik czemu to ciepło ze słońca jest tak skutecznie odczuwane w domu.

andriuss
20-02-2013, 16:23
Ja jako bewaldnosc rozumiem fakt, ze podloga nas nie grzeje od razu, kiedy tego wlasnie potrzebujemy i grzeje nas nawet wtedy, kiedy juz tego nie potzrebujemy.


Bezwładność masz wtedy, kiedy potrzebujesz bardzo dużo zysków (ogrzewania) lub strat (przenikanie, klimatyzacja), aby osiągnąć pożądany efekt dogrzania lub schłodzenia. W domkach używanych okresowo to wada, jeśli nastawiasz się na całoroczną stałą temperaturę, zaleta. Zupełnie inaczej to działa, jeśli masz duże masy akumulacyjne zarówno cieplejsze od powietrza (podłoga) jak i zimniejsze od powietrza (ściany, stropodach). Ty masz tylko podłogę. Podłogówka dwutaryfowa to cykle grzanie - stygnięcie, np. w zakresie 25*-21*, średnio 23*. Gdybyś zasilał podłogę non-stop temp. 23*, słoneczko było by mniej dotkliwe, bo przy tej temperaturze powietrza ustałaby wymiana ciepła z podłogą. A tak, jak akurat się słońce trafi z samego rana kiedy podłoga jest nagrzana do 25*, no to klops.

andriuss
20-02-2013, 16:29
... ale czy jak nagle z -2 w nocy zrobi się +10 w słoneczny dzień, okien od południa dużo, to bez odcięcia się "chwilowo" nie przybędzie Ci z 2*? Dom to zakumuluje czy może nie zakumuluje bo już naładowany, a może jest jeszcze jakiś inny czynnik czemu to ciepło ze słońca jest tak skutecznie odczuwane w domu.

Może promieniowanie? Słońce to kwh. Załóżmy 1000 W / m2 okna (współczynnik fi), do środka dociera 400 W (współczynnik g, straty), 30 m2 okien, cztery godziny. To w sumie 50 kwh zysków. 50 kwh podniesie temp. 400 ton żelbetu o 0,5* (ciepło właściwe). Upraszczając, bo wymiana ciepła z podłogą ustanie, a wymiana ze ścianami i stropem mocno się zwiększy. Oczywiście np. meble mogą się w bezpośrednim słońcu nagrzać bardziej i promieniować, ale zapewniam, że w takim domu odczuwanie tego słońca jest kompletnie inne niż np. u Pyksia.

Pyxis
20-02-2013, 16:32
Bezwładność masz wtedy, kiedy potrzebujesz bardzo dużo zysków (ogrzewania) lub strat (przenikanie, klimatyzacja), aby osiągnąć pożądany efekt dogrzania lub schłodzenia.

Mylisz bezwladnosc cieplna budynku z pojemnoscia cieplna. Stad sa takie problemy w dogadaniu sie.

"Pojemność cieplna – wielkość fizyczna, która charakteryzuje ilość ciepła, jaka jest niezbędna do zmiany temperatury ciała o jednostkę temperatury."

andriuss
20-02-2013, 16:37
To prawie że synonimy. Czym coś ma większą pojemność cieplną, tym jest bardziej bezwładne w rozumieniu ogrzewania / chłodzenia.

sSiwy12
20-02-2013, 16:41
Bezwładność masz wtedy, kiedy potrzebujesz bardzo dużo zysków (ogrzewania) lub strat (przenikanie, klimatyzacja), aby osiągnąć pożądany efekt dogrzania lub schłodzenia. .

?????????? Jakieś nowe pojęcie bezwładności ?



Bezwładność cieplna - przyjmowanie ciepła nie rozpoczyna się od razu po jego dostarczeniu (co sprowadza się do długiego okresu, kiedy mimo dostarczania ciepła temperatura pozostaje bez zmian) albo magazynowanie ciepła i nie oddawanie go, mimo, że przestało być dostarczane.

lukasza
20-02-2013, 16:44
Może promieniowanie? Słońce to kwh. Załóżmy 1000 W / m2 okna (współczynnik fi), do środka dociera 400 W (współczynnik g, straty), 30 m2 okien, cztery godziny. To w sumie 50 kwh zysków. 50 kwh podniesie temp. 400 ton żelbetu o 0,5* (ciepło właściwe). Upraszczając, bo wymiana ciepła z podłogą ustanie, a wymiana ze ścianami i stropem mocno się zwiększy. Oczywiście np. meble mogą się w bezpośrednim słońcu nagrzać bardziej i promieniować, ale zapewniam, że w takim domu odczuwanie tego słońca jest kompletnie inne niż np. u Pyksia.

no o ten efekt promieniowania raczej mi chodzi bo o to, że ten beton dogrzeje w te kilka h to nie. Pyksio to nie jest dobry przykład bo dla mnie to On w noc przegrzewa ale to po to co by w II taryfie.
chętnie bym wysłuchał opinii kogoś od domu pasywnego czy mu przypadkiem w dizień (czły czas mowa o okresach przejściowych, szybka zmiana temperatur i nasłonecznia) przez te niezasłonięte okna "nagle" nie skoczy jednak o +2* a nie tylko +0,05*

andriuss
20-02-2013, 16:47
Domy pasywne to także kanadyjczyki bez żadnej akumulacji. Przypuszczam, że tam może skoczyć nie o 2*, ale nawet o 8*.

edit: nie wspominając o pomysłach znanego niektórym TB, z jego izolacją od wewnątrz. Tam przypuszczalnie każde dodatkowe 100W powodowało błyskawiczny wzrost temperatury.

Pyxis
20-02-2013, 16:51
To prawie że synonimy. Czym coś ma większą pojemność cieplną, tym jest bardziej bezwładne w rozumieniu ogrzewania / chłodzenia.

Wlasnie nie. Mozesz miec dom o duzej pojemnoscie cieplnej ale o malej bezwladnosci ogrzewania grzany np. nadmuchowo. :)

sSiwy12
20-02-2013, 16:52
Może promieniowanie? Słońce to kwh. Załóżmy 1000 W / m2 okna (współczynnik fi), do środka dociera 400 W (współczynnik g, straty), 30 m2 okien, cztery godziny. To w sumie 50 kwh zysków. 50 kwh podniesie temp. 400 ton żelbetu o 0,5* (ciepło właściwe).

Jeśli już to nie o 0,5 tylko o około 0,3 stopnia, ale co ma tą energię przenieść ? Powietrze musiało by mieć dobrze ponad 100 stopni.

Pyxis
20-02-2013, 16:53
to nie tak
u mnie załącza się w drogiej, tylko jak brakuje taniej....ze względów o których pisałem już nie raz ;)

Tak czy siar masz mniej przerw w pracy ogrzewania, a to zawsze pomaga w komforcie :)

andriuss
20-02-2013, 16:54
Promieniowanie :D

Pyxis
20-02-2013, 16:56
Jeśli już to nie o 0,5 tylko o około 0,3 stopnia, ale co ma tą energię przenieść ? Powietrze musiało by mieć dobrze ponad 100 stopni.

Ale on w swoich teoretycznych zalozeniach wogole nie bierze pod uwage, ze najpierw musie sie ogrzac powietrze w domu, zeby reszta jego elementow mogla to cieplo odebrac. Tak jak napisalem wczesniej - praktyka zweryfikuje te teoretyczne rozwazania (raczej "bolesnie").

sSiwy12
20-02-2013, 17:00
Promieniowanie :D

Na jakiej powierzchni - tych kilku m2 ?

Toć Ci wodę w podłogówce zagotuje

andriuss
20-02-2013, 17:14
Pozhivem, uvidim ;) Natomiast w tym roku miałem świetną okazję zaznać tych zjawisk tu gdzie mieszkam. Jak się zaczęły upały, jeszcze przez kilka dni miałem znośnie. Jak upały się skończyły, przez kolejne kilka dni wciąż miałem u siebie ukrop. Poza tym powinieneś sobie Pyksiu zrobić eksperyment naukowy, pójść do jakiejś piwnicy, gdzie przegrody mają powiedzmy 12* i dmuchać w siebie farelką, powietrzem powiedzmy 30*. Jestem bardzo ciekawy jak komfort cieplny osiągniesz.

Pyxis
20-02-2013, 17:20
Poza tym powinieneś sobie Pyksiu zrobić eksperyment naukowy, pójść do jakiejś piwnicy, gdzie przegrody mają powiedzmy 12* i dmuchać w siebie farelką, powietrzem powiedzmy 30*. Jestem bardzo ciekawy jak komfort cieplny osiągniesz.

A co to za nowy eksperyment myslowy? Czy to moze ma byc dowod na ujednolicanie pojec do jednego uniwersalnego "synonimu"? :)
Nic nie poradze, ze nie "czujesz" takich pojeciowych "niuansow". Dlatego tak ciezko Ci sie dyskutuje o konkretach. Myslisz o czyms a piszesz o czyms innym, bo to dla ciebie "prawie synonim".

sSiwy12
20-02-2013, 17:22
"Komfort cieplny" - trudne słowo . :yes:

andriuss
20-02-2013, 17:32
Ależ Siwy, komfort cieplny to dwa słowa ;) Jak nie wiesz co to znaczy, to chyba nawet na wikipedii była definicja.
Pyksiu, może używam skrótów myślowych typu duża pojemność cieplna = duża bezwładność, ale to forum tylko, dla laików, a nie noblistów. Czego bym nie powiedział, to Twojego "nadmiernie akumulacyjnego" domu nie mam szans przebić.

Pyxis
20-02-2013, 17:36
Pyksiu, może używam skrótów myślowych typu duża pojemność cieplna = duża bezwładność, ale to forum tylko, dla laików, a nie noblistów.

Co niez mienia faktu, ze mozna pisac cokolwiek, bo i tak nikt tego nie przeczyta ze zrozumieniem. :)

andriuss
20-02-2013, 17:56
Co niez mienia faktu, ze mozna pisac cokolwiek, bo i tak nikt tego nie przeczyta ze zrozumieniem. :)

Nie mierz wszystkich swoją miarą. Jeśli ktoś to czyta, zapewne mógł się sam przekonać i pamięta jaką "odporność" na nagłe zmiany temperatury i nasłonecznienia ma np. przedwojenna kamienica w porównaniu do np. domku letniskowego czy innego kanadyjczyka. I to bez znaczenia, czy akurat hajcują kaloryfery czy nie. Więc będzie wiedział co chciałem przekazać.

mardor1971
20-02-2013, 17:59
Serio, jest coś takiego? tzn tak działa?
w to, że dom z taką ilością betonu ogrzanego do temperatury np: 22* utrzyma długo tą temperaturą zaś skoki temperatury noc/dzień będą małe przez 90% czy 95% sezonu grzewczego to wierzę,

... ale czy jak nagle z -2 w nocy zrobi się +10 w słoneczny dzień, okien od południa dużo, to bez odcięcia się "chwilowo" nie przybędzie Ci z 2*? Dom to zakumuluje czy może nie zakumuluje bo już naładowany, a może jest jeszcze jakiś inny czynnik czemu to ciepło ze słońca jest tak skutecznie odczuwane w domu.

Jeśli podłogao ma 22* C to w domu 20 i nie inaczej

Liwko
20-02-2013, 18:10
A co tam u pomp słychać?

Zmieniłem sterowanie z pogodowego na pokojowe (ukłony w stronę rwxw). Niestety nie było mnie kilka dni w domu i nie potrafię napisać o tym zbyt wiele. Jedno jest pewne, drastycznie spadła ilość start-stopów. Wcześniej dochodziła nawet do 10-12 na dobę (w zależności od tem zewnętrznej) a teraz to są 3, góra 4.

Liwko
20-02-2013, 18:12
Muszę tylko w tym miejscu dodać, że ja nie mam tanich godzin w dzień. Ładowałem podłogę w nocy i w okolicach godzin popołudniowych zaczynało się taktowanie.

Pyxis
20-02-2013, 19:53
Muszę tylko w tym miejscu dodać, że ja nie mam tanich godzin w dzień. Ładowałem podłogę w nocy i w okolicach godzin popołudniowych zaczynało się taktowanie.

A podniesienie wartosci histerezy nie odnosilo skutku?

HenoK
20-02-2013, 20:01
Jesli cos ma znagazynowac cieplo, to MUSI sie nagrzac. Zwiekszyc swoja temperature. FIZYKA
Wcale NIE MUSI :).
Poczytaj sobie o materiałach zmiennofazowych, np. tutaj : http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1017,jak-zwiekszyc-efektywnosc-energetyczna-budynkow
czy tutaj : http://www.izolacje.com.pl/artykul/id408,materialy-zmiennofazowe-pcm-w-budownictwie-wlasciwosci-i-rodzaje

Pyxis
20-02-2013, 20:27
Wcale NIE MUSI :).
Poczytaj sobie o materiałach zmiennofazowych, np. tutaj : http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1017,jak-zwiekszyc-efektywnosc-energetyczna-budynkow
czy tutaj : http://www.izolacje.com.pl/artykul/id408,materialy-zmiennofazowe-pcm-w-budownictwie-wlasciwosci-i-rodzaje

Bardzo ciekawy artykul. :)
Nie wiedzialem, ze to zjawisko mozna wykorzystac w budownictwie jako modyfikacje wlasciwosci fizycznych np betonow czy gipsow. Jakies koszta przyblizone chociaz znasz? Tak z babskiej ciekawosci pytam.

W naszym przypadku jednakowoz wykorzystanie "przejscia fazowego jastyrychu" nie wchodzi w gre. Przynajmniej ten proces fizyczny lezal poza kregiem rozpatrywanych przypaddkow. Przyznaje jednak, ze takie uogolnienie bylo niescisle.

1igor1
20-02-2013, 21:21
Nie mówię o takiej chorobie. Może jwsteście do takich warunków przyzwyczajenie ale dla mnie wilgotność poniżej 40% to już ból i suchość jak diabli w gardle. Teraz w okresie zimowym jak mi spada poniżej tych 40% to na wszystkich kaloryferach mam mokre ręczniki i 24 godź na dobę chodzi nawilżacz. A nie wierzę żeby powietrze z takiego P/P miało więcej jak 30% wilgotności.
To przyjedź i zobacz, w ciągu ostatnich 2 miesięcy wilgotność waha się w przedziale 35-45%. A co ma system ogrzewania do wilgotności?? przecież wilgotność reguluję się wentylacją, a nie ogrzewaniem ...

Tomaszs131
20-02-2013, 21:52
To tez chyba tak nie funkcjonuje do konca.... bo wtedy takie P/P byly by zlotym srodkiem na domy, mieszkania z parujacymi oknami....
Wysoka wilgotnosc i niska temp szyby.... obnizamy wilgotnosc i problem znika :)
P/P nie osusza powietrza... chyba ze sie myle... aczkolweik jest niby taka oddzielna funkcja .)

Moze ogrzewanie plaszczyznowe przyczynia sie do obnizania wilgotnosci?

Pyxis
20-02-2013, 21:54
Moze ogrzewanie plaszczyznowe przyczynia sie do obnizania wilgotnosci?

Wilgotnosc wzgledna powietrza maleje wraz ze zwzrostem jego temperatury.

Arturo72
20-02-2013, 21:56
Grzanie czystym prądem - nie, nie wchodziło w rachubę od początku. Lubię mieć "zapas" - w przypadku położenia tylko kabli, jest pozamiatane. Wybór był między olejem, ekogroszkiem i PC - wodna podłogówka.
Dla wyjaśnienia,bo widzę,że nie wiesz o co biega i mylisz pojęcia,grzanie prądem to nie tylko kable,to także wodna podłogówka.

1igor1
20-02-2013, 22:05
Moze ogrzewanie plaszczyznowe przyczynia sie do obnizania wilgotnosci?
Osuszanie działa tylko w trybie chłodzenia, bo wtedy wilgoć się skrapla, w trybie ogrzewania osuszamy ale powietrze na zewnątrz, co możemy zaobserwować podczas defrostu. Do osuszania służy WENTYLACJA a nie pompa PP

hydraulik_
20-02-2013, 22:52
Moze ogrzewanie plaszczyznowe przyczynia sie do obnizania wilgotnosci?
To zmiana temperatury zmienia wilgotność .A nie sposób zmiany temperatury .

Pascalt
20-02-2013, 23:19
Podpowie ktoś, czy aby zrobić legalnie odwierty mniej niż 30m głębokości (lub kolektora poziomego) niezbędne jest zgłoszenie do jakiś innych urzędów niż tylko wydział budownictwa miejscowego starostwa (projekt zamienny, ew. sam projekt jeśli ktoś miał od razu PC z odwiertami)? Obiło mi się o uszy, że jeszcze do jakiegoś urzędu gospodarki wodnej trzeba, ale pewności nie mam...

Pyxis
20-02-2013, 23:27
Ale przeciez nie musisz miec 25C tylko dlatego ze masz P/P.... mozesz ustawic tak ze bedzie 21.... tak samo jak przy innych PC

:)

Powietrze na zewnatrz ma najczesciej mniej niz w domu (dlatego grzejesz) i jesli je wprowadzisz do domu i nie podgrzejesz, to jego wilgotnosc wzgledna zawsze zmaleje. Tym bardziej, im do wyzszej temp podgrzejesz i im nizsza byla temperatura pow zewnetrznego (zakladam, ze zima zew zawsze ma wilgotnosc w okolicach 90%, wiec wplyw jego wilgotnosci mozna pominac)

Pyxis
21-02-2013, 00:22
Zgubiles mnie... jakos nie rozumiem... moze Jæger dziala...:eek: :)
Ja nic nie wprowadzam.... podgrzewam istniejace powietrze w domu... przy P/P

Czy osuszam powietrze i pozbywam sie wilgotnosci majac P/P wlonczona.... ?

:)

Podgrzewasz = "osuszasz". Wzglednie oczywiscie. :)
Ilosc wilgoci nie maleje.

mitch
21-02-2013, 00:26
Dla wyjaśnienia,bo widzę,że nie wiesz o co biega i mylisz pojęcia,grzanie prądem to nie tylko kable,to także wodna podłogówka.

Ok, nie wziąłem tego pod uwagę. Tak czy inaczej, to jedna rzecz wyrwana z kontekstu. No, ale gdzie dwie osoby, tam trzy opinie, więc nie ma się co spierać o drobiazgi. PCi jest, to trzeba korzystać z tego dobrodziejstwa :)

Pyxis
21-02-2013, 00:51
Tak czy inaczej... w rodzynki sie nie zamieniamy.... oczy nie lzawia... dzieci nie placza...nam sie sprawdza...a kozystamy sporadycznie....


Taki efekt wystepuje przy kazdym ogrzewaniu. Nie ma znaczenie jego rodzaj.
Chyba ze sobie postawisz w pokoju "sloneczko" na gaz ;)

Pyxis
21-02-2013, 01:22
U was juz pozno... pora chyba spac ;)

Trzeba zakonczyc pewien etap pracy. Do jutra mozna czegos zapomniec. ;)

Pascalt
21-02-2013, 08:54
Podpowie ktoś, czy aby zrobić legalnie odwierty mniej niż 30m głębokości (lub kolektora poziomego) niezbędne jest zgłoszenie do jakiś innych urzędów niż tylko wydział budownictwa miejscowego starostwa (projekt zamienny, ew. sam projekt jeśli ktoś miał od razu PC z odwiertami)? Obiło mi się o uszy, że jeszcze do jakiegoś urzędu gospodarki wodnej trzeba, ale pewności nie mam...

Może ktoś życzliwy i posiadający pewne informacje podzieli się wiedzą na ten temat, zamiast ciągnąć bezowocny dialog?

sSiwy12
21-02-2013, 09:36
Podpowie ktoś, czy aby zrobić legalnie odwierty mniej niż 30m głębokości (lub kolektora poziomego) niezbędne jest zgłoszenie .......

Jest z tym problem. Ustawodawca wykreślił (styczeń 2012r) z kompetencji PGiG odwierty do 30m i wykopy poziome (w starej były), dla potrzeb pozyskania ciepła z ziemi.
Jednocześnie w tym samym czasie była opracowana nowela PB, która dodawała wykonanie tych prac do katalogu Art. 29 - niestety nowela nie weszła w życie.
Pod PW, też to nie podpada i jest (może być) problem.
Ale, jeśli jest to obszar górniczy, to PGiG obejmuje te roboty, czyli tylko zgłoszenie do starostwa (geologia) + ewentualnie projekt prac geologicznych.


Moim zdaniem i przy obecnym stanie prawnym:


Rozwiązaniem jest (poza obszarem górniczym), wiercenie np. 31m, wtedy zgłoszenie w starostwie(geologia lub ochrona środowiska) zamiar wykonania kolektora + projekt takich prac.

W zasadzie jeśli się umieści w projekcie budowlanym, taki sposób ogrzewania, to wystarczy.

Jeśli projekt jest zatwierdzony, z innym sposobem grzewczym, to wymagać będzie kwalifikacji zmiany przez projektanta i naniesienia tych zmian na projekcie.

Na zgłoszenie (PB), w obecnym stanie prawnym nie przejdzie i teoretycznie urząd może wymagać PnB na wykonanie kolektora poziomego lub (i) na wykonanie kolektora pionowego do 30m.
Teoretycznie, bo ani kolektory pionowe, ani poziome nie podlegają ewidencji geodezyjnej.





Czy osuszam powietrze i pozbywam sie wilgotnosci majac P/P wlonczona.... ?
:)

Jest to możliwe, ale tylko w jednym przypadku, kiedy wylot powietrza z P/P znajduje się w pomieszczeniu (domu).
Kiedyś były (i są) takie "kombajny" wentylacyjno-grzewcze w których część powietrza (a w lecie całość - taka klimatyzacja) było skierowane do wewnątrz budynku.

Pyxis
21-02-2013, 10:42
Jest to możliwe, ale tylko w jednym przypadku, kiedy wylot powietrza z P/P znajduje się w pomieszczeniu (domu).


Wylot powietrza skierowany poza dom chyba niewiele pomoze w nagrzaniu tegoz. Nie chodzi o WLOT. Czy cos pokrecilem?

sSiwy12
21-02-2013, 10:52
Pokręciłeś :yes:

Pascalt
21-02-2013, 11:41
Jest z tym problem. Ustawodawca wykreślił (styczeń 2012r) z kompetencji PGiG odwierty do 30m i wykopy poziome (w starej były), dla potrzeb pozyskania ciepła z ziemi.
Jednocześnie w tym samym czasie była opracowana nowela PB, która dodawała wykonanie tych prac do katalogu Art. 29 - niestety nowela nie weszła w życie.
Pod PW, też to nie podpada i jest (może być) problem.
Ale, jeśli jest to obszar górniczy, to PGiG obejmuje te roboty, czyli tylko zgłoszenie do starostwa (geologia) + ewentualnie projekt prac geologicznych.


Moim zdaniem i przy obecnym stanie prawnym:


Rozwiązaniem jest (poza obszarem górniczym), wiercenie np. 31m, wtedy zgłoszenie w starostwie(geologia lub ochrona środowiska) zamiar wykonania kolektora + projekt takich prac.

W zasadzie jeśli się umieści w projekcie budowlanym, taki sposób ogrzewania, to wystarczy.

Jeśli projekt jest zatwierdzony, z innym sposobem grzewczym, to wymagać będzie kwalifikacji zmiany przez projektanta i naniesienia tych zmian na projekcie.

Na zgłoszenie (PB), w obecnym stanie prawnym nie przejdzie i teoretycznie urząd może wymagać PnB na wykonanie kolektora poziomego lub (i) na wykonanie kolektora pionowego do 30m.
Teoretycznie, bo ani kolektory pionowe, ani poziome nie podlegają ewidencji geodezyjnej.



Dzięki Siwy. Czyli jeśli projekt zamienny z pompą i płytkimi odwiertami przejdzie przez starostwo (wydział budownictwa) i nie zgłoszą zastrzeżeń wydając kolejne pozwolenie na budowę, to mogę z czystym sumieniem przystąpić do odwiertów i montażu pompy.

sSiwy12
21-02-2013, 11:44
Dodam tylko, że w tym przypadku, wcale nie musi być (teoretycznie) projekt zamienny, bo (teoretycznie) nie jest to zmiana istotna - ale o tym powinien zdecydować projektant.

zbiq
21-02-2013, 11:47
Witam,

Panowie na co byście się zdecydowali:

PC gruntowa, odwierty pionowe, –STIEBEL ELTRON
Zirius M2-9, bezpośrednie parowanie

Koszt porównywalny 45 tys zł.

Pyxis
21-02-2013, 11:49
Witam,

Panowie na co byście się zdecydowali:

PC gruntowa, odwierty pionowe, –STIEBEL ELTRON
Zirius M2-9, bezpośrednie parowanie

Koszt porównywalny 45 tys zł.

Ja bym wybral odwierty. Mniej rzeczy mozna spierdzielic i nie jestes "uwiazany" :)

zbiq
21-02-2013, 11:56
Ja bym wybral odwierty. Mniej rzeczy mozna spierdzielic i nie jestes "uwiazany" :)

co znaczy uwiązany ?

podobno z bezpośrednim parowaniem są bezobsługowe natomiast w gruntowych glikol idzie do wymiany.
Czy orientujecie się co jaki czas i jaki jest koszt wymiany glikolu ?

Pascalt
21-02-2013, 11:57
Dodam tylko, że w tym przypadku, wcale nie musi być (teoretycznie) projekt zamienny, bo (teoretycznie) nie jest to zmiana istotna - ale o tym powinien zdecydować projektant.

Rozmawiałem z dwoma projektantami - twierdzili zgodnie, że zmiana sposobu ogrzewania (źródła ciepła w CO) jest jak najbardziej zmianą istotną.

sSiwy12
21-02-2013, 11:58
Zirius ma genialne rozwiązanie grzania CWU.
A zamiast "stieibla" może jego klon Tecalor TTF - o ponad 10.000zł tańsze. http://www.tecalor.de/Kunden-Portal/TTF..eco.html link do polskiego przedstawiciela podawany wielokrotnie.

zbiq
21-02-2013, 12:01
Zirius ma genialne rozwiązanie grzania CWU.
A zamiast "stieibla" może jego klon Tecalor TTF - o ponad 10.000zł tańsze.

Masz jakieś namiary na instalatora Tecalor-a TTF ?

sSiwy12
21-02-2013, 12:05
Rozmawiałem z dwoma projektantami - twierdzili zgodnie, że zmiana sposobu ogrzewania (źródła ciepła w CO) jest jak najbardziej zmianą istotną.

To masz jasność, bo to oni rozdają karty.

Liwko
21-02-2013, 12:05
podobno z bezpośrednim parowaniem są bezobsługowe natomiast w gruntowych glikol idzie do wymiany.
Czy orientujecie się co jaki czas i jaki jest koszt wymiany glikolu ?

Glikol wymieniać? No może po 30-tu latach... Po trzech u mnie nie zmienił parametrów. To nie solary gdzie różnice temperatur sięgają 120 stopni.

sSiwy12
21-02-2013, 12:07
Masz jakieś namiary na instalatora Tecalor-a TTF ?

Podawałem kilka razy, to podam jeszcze raz :cool: http://ghs.vot.pl/?page_id=1016

zbiq
21-02-2013, 12:09
Podawałem kilka razy, to podam jeszcze raz :cool: http://ghs.vot.pl/?page_id=1016

dzięki

Pyxis
21-02-2013, 12:22
co znaczy uwiązany ?

podobno z bezpośrednim parowaniem są bezobsługowe natomiast w gruntowych glikol idzie do wymiany.
Czy orientujecie się co jaki czas i jaki jest koszt wymiany glikolu ?

Uwiazany do tego wlasnie rozwiazania.

Orientujemy sie. Nigdy. Koszt 0 zl.

Daga&Adam
21-02-2013, 13:35
natomiast w gruntowych glikol idzie do wymiany.
Czy orientujecie się co jaki czas i jaki jest koszt wymiany glikolu ?

Dopoki nie straci swoich wlasciwosci, a ze pracuje w warunkach idealnych (roznica temperatur max ~15stC i sama temperatura niska) to przypuszczam ze wymiana dopiero z wymiana samej pompy czyli z 30 lat. Najstarsza instalacja jaka znam z glikolem dziala od 1997r. - glikol nie byl wymieniany ani razu - co sezon tylko jest 100-200ml dopompowywane przez wlasciciela :)

zorza77
21-02-2013, 13:50
Witam, Będę budowała dom o pow. uż 220m2. Szukam jak najtańszego ogrzewania, stąd pomysł o pompie. Mogę mieć gaz, piec na eko groszek, kominek z płaszczem wodnym no i pompę. Nie bardzo wiem na co się zdecydować...Pewnie na parterze chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe, w dwóch łazienkach na piętrze też, reszta normalne kaloryfery. Czy wodę można ogrzewać latem z pompy? Czy ogrzewanie podłogowe jest dobre? może lepiej tradycyjne? Proszę pomóc "blondynce":)

Pyxis
21-02-2013, 13:54
Zadaj sobie troszke trudu poczytania tego forum.
Nie wiem czy znajdzie sie ktos, komu bedzie sie chcialo od poczatku tlumaczyc po raz 10ty. :)

tomekwa
21-02-2013, 13:57
Zorza na prawdę było to wałowane wielokrotnie.
Gdybym miał gaz a nie cierpiał na nadmiar kasy - zakładałbym gaz. Gdybym miał dużo, mimo że jest gaz- instalowałbym PC.

Nie mam gazu, więc na 90% będzie to gruntowa PC, mimo że kasy nie mam w nadmiarze :)

Liwko
21-02-2013, 14:08
...i podłogówka w całym domu :yes:

gall86
21-02-2013, 14:23
Witam, Będę budowała dom o pow. uż 220m2. Szukam jak najtańszego ogrzewania, stąd pomysł o pompie. Mogę mieć gaz, piec na eko groszek, kominek z płaszczem wodnym no i pompę. Nie bardzo wiem na co się zdecydować...Pewnie na parterze chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe, w dwóch łazienkach na piętrze też, reszta normalne kaloryfery. Czy wodę można ogrzewać latem z pompy? Czy ogrzewanie podłogowe jest dobre? może lepiej tradycyjne? Proszę pomóc "blondynce":)

Ciekawi mnie bardzo skąd pomysł o kaloryferach...

andriuss
21-02-2013, 14:48
Ciekawi mnie bardzo skąd pomysł o kaloryferach...

Ale ile razy słyszałeś że jak podłogówka to kafle plus że się nie nadaje do sypialni, bo kurz unosi? I dlaczego jak to usłyszysz po raz kolejny, to będzie to ciekawe czy zaskakujące?

Liwko
21-02-2013, 14:54
Ale ile razy słyszałeś że jak podłogówka to kafle plus że się nie nadaje do sypialni, bo kurz unosi? I dlaczego jak to usłyszysz po raz kolejny, to będzie to ciekawe czy zaskakujące?

No właśnie. Kiedyś wystarczyło spalić czarownice i było po kłopocie, a dzisiaj każą nam się edukować. A że ciężko idzie to inna sprawa.

tomekwa
21-02-2013, 15:01
...i podłogówka w całym domu :yes:
Zapomniałem dodać :)

Elstir
21-02-2013, 15:14
Jestes sobie teraz w stanie zafundowac przy budowie domu pompe zamiast pradu na cele CO?
Czy jestes pewien i polozysz jakis czlonek pod topor, ze bedziesz w stanie za 20 lat pacic rachunki za czysty prad ktorym bedziesz grzal dom? ;)

analizowaliście taki a nie inny okres, nie ma sensu dywagować, bo może za 20 lat prąd być 10x tańszy niż teraz i co wówczas?



Czyli PC gruntowa i powietrzna to dla głupich i głupszych :)
I trudno temu zaprzeczyć

to tak jak mercedes i volvo.... czy są dla głupich i głupszych? :0


Błędne rozumowanie. Nadmuchem nigdy nie zmieścisz się w taniej taryfie. Będziesz musiał i to grubo grzać w dzień.

oczywiście racja, postaw sobie piec akumulacyjny ze złomowiska zamiast farelek


No - nawet 3 pytania
1. Rozumiem, że sam tak ogrzewasz dom - podasz koszt ogrzewania za np. styczeń tego roku, albo luty 2012r.?
2. A podatek Belki, to od tej kwoty kto płaci ?
3. A ile zaoszczędzi na CWU, akurat On potrzebuje około 5.000kWh/rok ?

1. nie, akurat ogrzewam gruntową, moje rachunk iza zeszłe lata masz w arkuszu rwxw
2. uwzględniony
3. jak potrzebujesz 5000kWh na CWU to proponuję wyrzucić basen z domu :)


Nie mam pytań,ja to wszystko wiem i w pełni się zgadzam,może nie o falerki ale o COP1 ;)
U mnie graniczną kwotą dla pompy ciepła było 20tys.zł i ani grosza nie wydałbym więcej.

racja :) to był taki żarcik :) nie wiedziałem, że wzbudzi tyle kontrowersji

okobar
21-02-2013, 15:20
Witam, Będę budowała dom o pow. uż 220m2. Szukam jak najtańszego ogrzewania, stąd pomysł o pompie. Mogę mieć gaz, piec na eko groszek, kominek z płaszczem wodnym no i pompę. Nie bardzo wiem na co się zdecydować...Pewnie na parterze chciałabym mieć ogrzewanie podłogowe, w dwóch łazienkach na piętrze też, reszta normalne kaloryfery. Czy wodę można ogrzewać latem z pompy? Czy ogrzewanie podłogowe jest dobre? może lepiej tradycyjne? Proszę pomóc "blondynce":)

no to po kolei

to jest MOJE ZDANIE , tylko i aż, a ostrzegam wątpię zebym był nieomylny :P

jeśli masz możliwość gazu, ale z sieci, nie z baniaka w ogródku, to bierz gaz
porzadnie zrobiony dom i dobry piecyk i będzie dobrze...

jeśli nie masz możliwości gazu z sieci - to pompa, chyba ze chcesz mieć kotłownię w salonie (kominek) albo zasuwać z węglem:P

jeśli PC to pogłogówka, ewentualnie parę drabinek w łazienkach... ale podłogówka to podstawa (może być też płaszczyznowe na ściany - na sufit nie widziałem i nie słyszałem:P) Wodę można tez ogrzewać latem z PC, nie ma z tym problemów..

to oczywiście w skrócie:P

sSiwy12
21-02-2013, 15:26
3. jak potrzebujesz 5000kWh na CWU to proponuję wyrzucić basen z domu :)

Akurat nie ja, ale przy rodzinie 6 - 7 osobowej - uważasz, że dużo ?

plusfoto
21-02-2013, 15:36
oczywiście racja, postaw sobie piec akumulacyjny ze złomowiska zamiast farelek

racja :) to był taki żarcik :) nie wiedziałem, że wzbudzi tyle kontrowersji
O i przy żarciku nawet dałeś lepsze rozwiązanie:D

zorza77
21-02-2013, 16:37
Dziękuję Okobar, jednak można napisać to 100-tny raz ;) Chyba muszę się wczytać w jakieś instrukcje, dowiedzieć jak działają dokładnie pompy. Wiem, ze gaz jest najłatwiejszy w obsłudze, ale dom mamy spory i nie chcę całej pensji dawać na opłacenie gazu. Zaraz powiecie że mogłam dom mniejszy wybrać, no może, ale mam duży i szukam najlepszego czytaj najtańszego rozwiązania :) Tak czy siak dziękuję za podpowiedzi i idę się dokształcać, zwłaszcza w skrótach, których jest tu wiele a ja początkująca nie bardzo wiem co oznaczają...

plusfoto
21-02-2013, 16:50
zorza zacznij od zdobycia podstawowej informacji. Ile kW potrzebuje twój dom aby było ci w nim ciepło miło i przyjemnie. Bez tego nawet nie wiesz czego szukać. Co do gazu to jeśli cena za przyłącze nie powala to bardzo dobra alternatywa.

johana
21-02-2013, 18:18
witajcie,
ponieważ jestem totalnym laikiem a nawet blondynką liczę że mi pomożecie policzyć co powinnam zainstalować do mojego domku.
Bede bardzo wdzięczna za wszystkie informacje.
poniżej projekt domu

http://foto0.m.ocdn.eu/_m/36a1992d106bee9b3d631d370f0cab98,6,19,0.jpg

oraz rzuty
http://foto0.m.onet.pl/_m/9dd38d326f45a887314717a2557e78d8,10,19,0.jpg

powierzchnia 145m2 mieszkańców 2-3osoby parametry; fundament sciana 10cm xps, podłoga na gruncie 20cm styro, scisny zew porotherm25cm+20styro, stropodach wiązary+ 30-40cm wełny, duże przeszklenia (okna energooszczędne montaż nie na kotwach ale z taśmami)

gazociąg w cenie przyłącza jakieś 1800zł dociągną do granicy działki, dalej już na moj koszt 50mb do budynku, wentylacja mechaniczna+reku, kominek rekreacyjnie, komin w kotłowni jeszcze może powstać stopa w fundamencie jest, reszta kominów zlikwidowana.

nie wiem gaz czy prąd a jak prąd to co? mam wycenę na pompę Nibe 1245 - 8kw plus kolektory pionowe, całe centralne podłogówka, woda, kotłownia wszystko bez wylewek robora plus materiały 73700 jeszcze bez negocjacji a reku z całą instalacją
Vent-Axia” model Kinetic Plus B - 13600
to spore koszty nie wiem ile taki gazociąg kosztuje no i faktycznie dodatkowe rachunki i koszty stałe co miesiąc.

ale to co najbardziej mnie zastanawia to koszt prądu przy tej orefcie podano mi że na sezon 6m-cy:
Zapotrzebowanie ciepła z programu OZC : 25000 kWh
Co przy sprawności systemu śr. COP =4,80 daje : 5208 kWh
Zużycie w I taryfie elektrycznej : 50 % tj. 2604 kWh x 0,69zł= 1796zł
Zużycie w II taryfie elektrycznej : 50% tj. 2604 kWh x 0,34 zł= 885 zł
Sumaryczne koszty ogrzewania : 2681 zł / sezon grzewczy ( 6 m-cy)
Co daje : 446 zł/miesiąc


to za przeproszeniem d...y nie urywa, moj zanjomy ogrzewa groszkoem 300m2 i ma takie same koszty
Co Wy drodzy forumowicze myślicie na ten temat? te koszty to faktycznie takie mogą być? wydaje mi się że dom dość ciepły buduję.
No i ten dylemat gaz i kodensat czy prąd?

pomózcie proszę bo czytam i czytam ale to trudne jednak dla laika :)

plusfoto
21-02-2013, 18:38
Zapotrzebowanie ciepła z programu OZC : 25000 kWh
:)
Ło matko przecież to durszlak przy tej powierzchni a nie chociaż poprawnie ocieplony dom. Kto Ci to liczył? On nawet obecnych norm chyba nie spełnia. Prawie 200W/m2

Daga&Adam
21-02-2013, 19:03
3. jak potrzebujesz 5000kWh na CWU to proponuję wyrzucić basen z domu :)


To jest standardowe zuzycie dla rodziny 4-osobowej. Ja tyle zuzywam a mieszkam tylko z zona - po prostu lubie dlugie gorace prysznice :)
Pompa CWU grzeje mi 3 x dziennie po 40 minut, zuzywajac przy tym srednio ok. 3kW, czyli zuzywa 6kWh * cop 3 = 18kWh realnie. * 365 dni = 6570kWh. Naprawde nie trzeba miec basenu. Jak lubi wanne to 4-osobowa rodzina zuzyje nawet blizej 8 tys kWh.

Daga&Adam
21-02-2013, 19:05
Wiem, ze gaz jest najłatwiejszy w obsłudze

Gaz latwiejszy w obsludze!? W ktorym momencie i dlaczego? Gaz to wybuchowa mieszanka, ogien, palniki, koniecznosc wlasciwej wentylacji, wyrzucania spalin i tego typu cuda wianki. Pompa jest 45238989 x prostsza w instalacji i "obsludze" :)

johana
21-02-2013, 19:05
uściślę że w tej kwocie za samą pompę to 28tyś, odwierty pionowe 16tyś, bardzo dziękuję Wam za pierwsze informacje czekam na jeszcze :), buduję w Łodzi niedługo targi budowlane to się wybiorę ale chciałabym mieć jakąś podstawowoą wiedze do dyskusji, im więcej tym lepiej :)
czyli wiem już że pompa ok cena można taniej

Daga&Adam
21-02-2013, 19:09
powierzchnia 145m2 mieszkańców 2-3osoby parametry; fundament sciana 10cm xps, podłoga na gruncie 20cm styro, scisny zew porotherm25cm+20styro, stropodach wiązary+ 30-40cm wełny, duże przeszklenia (okna energooszczędne montaż nie na kotwach ale z taśmami)


To masz bardzo podobny domek do mojego tylko ja mam 2 x wiekszy :D I dodatkowo z pelnym podpiwniczeniem.. I mam obliczone (i potwierdzone przez 3 sezony) zuzycie ok. 16 tys kWh na CO + 5 tys kWh na CWU. U Ciebie licz maksymalnie 10 tys kWh na CO + CWU to juz zalezy.. Ja bym srednio przyjal 5 tys kWh. Kto Ci to liczyl ? Jezeli to dane z projektu to wyrzuc i zrob / daj zrobic komus porzadnie te obliczenia!

johana
21-02-2013, 19:19
policzyła mi to firma zajmująca się nowoczesnymi systemami grzewczymi i podała w ofercie :)
no więc mnie nie powaliło i zaczełam się zastanawiać po co mam wydać tyle kasy żeby miesiecznie płacić ponad 400zł za grzanie toż to sie da bez problemu osiągnąć każdym chyna paliwem bez łaski

zastanawiam się jeszcze nad tym gazem tylko do pieca bo gotowanie to już prąd ale nie mam pojęcia ile przyjąć koszt za mb gazociągu i uruchomienie kotłowni gazowej oraz nie wiem realnie ile kosztowała by mnie sensowna pompa przy takim domku i ociepleniu bo chyba można taniej niż te 44tyś oczywiście bez straty na jakości

Liwko
21-02-2013, 19:29
buduję w Łodzi

Z tego co pamiętam to w Łodzi były dotacje. Może były...

johana
21-02-2013, 19:36
chłopaki jaśniej poproszę o jakie jaja chodzi....?:)
i o jakie dotacje ? do pompy? a duże te dotacje? i to chyba tylko jak na kedyt tak?

Bad
21-02-2013, 20:11
Johana - jeśli zmieścisz na działce kolektor poziomy to już zaoszczędzisz parę tysięcy w porównaniu do odwiertów. Poszukaj ofert innych firm. Producentów pomp godnych uwagi jest wielu więc nie ograniczaj się do Nibe. My też wybudowaliśmy się niedaleko (mamy jakieś 45 km do Łodzi) ale jak szukaliśmy to miejscowe firmy były b. drogie. Ostatecznie wykonawca był z zupełnie innego regionu i jesteśmy zadowoleni (przynajmniej na razie).

Pyxis
21-02-2013, 20:20
analizowaliście taki a nie inny okres, nie ma sensu dywagować, bo może za 20 lat prąd być 10x tańszy niż teraz i co wówczas?

No wiesz, wersje bardzo malo prawdopodobne sie raczej intuicyjnie wyklucza. Jak tak bedzie faktycznie, to za 20 lat wywale PCi i wstawie kocilek z grzalami :)

rwxw
21-02-2013, 20:27
Rozmawiałem z dwoma projektantami - twierdzili zgodnie, że zmiana sposobu ogrzewania (źródła ciepła w CO) jest jak najbardziej zmianą istotną.
Z tego co piszecie to jak zwykle w naszym pięknym kraju nic nie wiadomo, może jest tak, a może inaczej. Dowiadywałeś się może o ogrzewaniu prądem ? Przecież pc działa na prąd. Ktoś z forum tak kiedyś zrobił i przeszło.

zorza77
21-02-2013, 20:45
Gaz latwiejszy w obsludze!? W ktorym momencie i dlaczego? Gaz to wybuchowa mieszanka, ogien, palniki, koniecznosc wlasciwej wentylacji, wyrzucania spalin i tego typu cuda wianki. Pompa jest 45238989 x prostsza w instalacji i "obsludze" :)

W moim rodzinnym domu jest piec gazowy. Ustawiasz temp. i tyle. Dlatego pomyślałam, że nic prostrzego nie ma. Co do pompy to mam pytanie, pewnie głupie i jak się dokształcę to będę się z tego śmiać, ale czy pobierając ciepło z gruntu jestem w stanie ogrzać dom 220m2? Mieć ok 19-20stC? Do tego jeszcze mieć ciepłą wodę?

rwxw
21-02-2013, 20:48
czy pobierając ciepło z gruntu jestem w stanie ogrzać dom 220m2? Mieć ok 19-20stC? Do tego jeszcze mieć ciepłą wodę?
Jak dobrze dobierzesz, to w czym problem ? U mnie jest 22-23* i koło 200m2. Jak źle dobierzesz, to nie dogrzejesz dowolnym źródłem ciepła.

Pyxis
21-02-2013, 21:25
Nie mow ze majac juz PC twierdzisz ze COP=1 jest zadawalajacy dla zasady... :D Majac lub mogac miec dzialajacy COP>3

A kto wie, moze za 20lat beda P/W z COP 8 , i nadmuchem cieplego powietrza poprzez elektryczne nagrzewnice... jak ten prad tani bedzie...:rolleyes::lol2:

Moze sie faktycznie troche "zagalopowalem". Jak juz zakladamy takie dziwne rzeczy, to moze PCi tez beda 10x tansze a ja bede mial wieksza miesieczna emeryture z ZUS niz teraz zarabaim przez kwartal? ;)

Daga&Adam
21-02-2013, 21:34
policzyła mi to firma zajmująca się nowoczesnymi systemami grzewczymi i podała w ofercie :)
no więc mnie nie powaliło i zaczełam się zastanawiać po co mam wydać tyle kasy żeby miesiecznie płacić ponad 400zł za grzanie toż to sie da bez problemu osiągnąć każdym chyna paliwem bez łaski


Kazdym paliwem? 25 tys kWh to energia 90GJ. Gaz ma kalorycznosc ok 34MJ / m3, czyli zuzyjesz go ok. 2650 m3. Po ~2,4 daje to kwote blisko 6 tys pln, czyli 1000 pln / mc przez pol roku.

zorza77
21-02-2013, 22:00
Dziękuję za podpowiedzi. Muszę się więc bardziej wczytać i zainteresować pompami ciepła :)

mardor1971
21-02-2013, 22:40
Z tego co piszecie to jak zwykle w naszym pięknym kraju nic nie wiadomo, może jest tak, a może inaczej. Dowiadywałeś się może o ogrzewaniu prądem ? Przecież pc działa na prąd. Ktoś z forum tak kiedyś zrobił i przeszło.
Latem nie przeszło

andriuss
21-02-2013, 23:08
Moze sie faktycznie troche "zagalopowalem". Jak juz zakladamy takie dziwne rzeczy, to moze PCi tez beda 10x tansze a ja bede mial wieksza miesieczna emeryture z ZUS niz teraz zarabaim przez kwartal? ;)

Z emeryturą (nominalnie) to prawie na bank - będę przecierał oczy ze zdumienia, jeśli za to ciągłe drukowanie kasy nie trafi nas hiperinflacja.
Że PCi tańsze (realnie) - nie wiem ile razy, ale na bank. Skoro teraz sprzedaje się klimatyzatory (działające) po 1500 PLN i ktoś na tym jeszcze zarabia, należy zakładać że ekonomia skali ma jednak potężne przełożenie na ceny. I żeby nie było, że porównuję do komputerów czy telewizorów - mówię o bardzo podobnych urządzeniach, które 10-15 lat temu kosztowały naprawdę dużo i kojarzyły się z luksusem.
Że COP będzie wyższe, to prawie na bank, choć na pewno nie dojdzie do 8. Obecnie jest to Carnot x ca. 45% sprawności układu.Silniki prądu stałego i szereg usprawnień powinny dać jakieś 60-70% sprawności w przeciągu 10-20 lat.

Instaltechnic
22-02-2013, 00:42
Dziękuję za podpowiedzi. Muszę się więc bardziej wczytać i zainteresować pompami ciepła :)

Poczytaj na spokojnie. Pompy ciepła dają sobie radę z obiektami publicznymi, holelami, basenami itd, więc i z domkiem sobie poradzi jedna z najmniejszych Pomp ciepła.

tomekwa
22-02-2013, 08:39
Pytanie może z innej beczki. Czy instalując pompę ciepła budowaliście 'na wszelki wypadek' komin do podłączenia innego rodzaju kotła? Wszystkie kominy wentylacyjne w przypadku WM się likwiduje ale jaka jest tendencja, jeżeli chodzi o kominy w kotłowni?

Daga&Adam
22-02-2013, 08:57
Pytanie może z innej beczki. Czy instalując pompę ciepła budowaliście 'na wszelki wypadek' komin do podłączenia innego rodzaju kotła? Wszystkie kominy wentylacyjne w przypadku WM się likwiduje ale jaka jest tendencja, jeżeli chodzi o kominy w kotłowni?

Ja mam tylko jeden maly komin na caly dom - do kominka. Nie mam innych kominow. Po co ten "na wszelki wypadek" ? Czego sie obawiasz? :) Ze nie bedzie grzac? Ze nie bedzie tanio? Ze za 30 lat jak pompa Ci sie zepsuje to nie bedzie mozna kupic nowej ? :D Nie ma sie czego bac, a z kominow rezygnuj - po co ich tyle?

domekon
22-02-2013, 09:03
Większość jak czytam zostawia jeden komin pod kominek , a jeśli chodzi o komin w kotłowni ,jeżeli nie jest to ten sam co do kominka i jeżeli już nie jest za późno na likwidację to raczej z niego rezygnuje .

Czytałem gdzieś na FM , że ktoś ma w budynku gospodarczym mały kocioł na węgiel i dopowadzone rury do domu

tomekwa
22-02-2013, 09:13
W moim przypadku, jeżeli nie zrobię takiego komina w trakcie budowy, to nie mam już możliwości wykonania w przyszłości żadnego innego manewru :(
Kominki to przeważnie 'palenie rekreacyjne'.

Daga&Adam
22-02-2013, 09:27
W moim przypadku, jeżeli nie zrobię takiego komina w trakcie budowy, to nie mam już możliwości wykonania w przyszłości żadnego innego manewru :(

W najgorszym razie jezeli rzeczywiscie tak bardzo sie martwisz - wyciagnij ten komin od "kotlowni" w gore ale nie wyjezdzaj nim nad poszycie dachu. Po prostu zaslep, zapianuj od gory, ociepl zeby nie bylo mostka i tyle. Jak za 50 lat przyjdzie niemiec albo rus i zabierze prad to sobie sciagniesz piec dachowek , domurujesz gore komina i bedziesz mogl palic upragnionymi patykami z lasu ;)

tomekwa
22-02-2013, 09:41
W Jak za 50 lat przyjdzie niemiec albo rus i zabierze prad
:)
Dach płaski więc to tylko kwestia wymurowania komina z silki z możliwością włożenia np. wkładu z kwasiaka.

mardor1971
22-02-2013, 09:44
Pytanie może z innej beczki. Czy instalując pompę ciepła budowaliście 'na wszelki wypadek' komin do podłączenia innego rodzaju kotła? Wszystkie kominy wentylacyjne w przypadku WM się likwiduje ale jaka jest tendencja, jeżeli chodzi o kominy w kotłowni?

Ja tak, ale było to podyktowane tym,że miał być piec na pellet. z powodu ceny pelletu wybrałem pc ale komin już został.

Daga&Adam
22-02-2013, 09:46
:)
Dach płaski więc to tylko kwestia wymurowania komina z silki z możliwością włożenia np. wkładu z kwasiaka.

To tym bardziej bym zrobil, jezeli ma Ci to spedzac sen z powiek :-)

sSiwy12
22-02-2013, 09:51
Jakby nie patrzeć, to komin jest potężnym mostkiem termicznym - co należy mieć na uwadze.
Osobiście znam tylko jeden dom bez kominów, ogrzewany powietrzną PCi.
Jako źródło awaryjnego zasilania, są grzałki elektryczne i agregat prądotwórczy.
Ale inwestor ma taki projekt, że bez problemu może dobudować komin zewnętrzny i obudować go, lub nie, kotłownią doklejoną do budynku.

Pyxis
22-02-2013, 09:59
:)
Dach płaski więc to tylko kwestia wymurowania komina z silki z możliwością włożenia np. wkładu z kwasiaka.

Jesli bardzo chcesz ten "zapasowy" komin, to go zrob na gotowo. Jelsi uznasz, ze niepotrzebny, to nie rob wogole. IMHO nie ma co robic takich polowicznych rozwiazan, ze niby masz komin, ale faktycznie, to go nie masz. Szkoda zachodu :)

BTW: JA mam u siebie w kotlowni takowy, ale jako "blad wieku dzieciecego". W niczym on nie przeszkadza, ale pewnie tez nigdy niz bedzie uzywany. Bez niego koszta calego komina bylyby mniejsze o jakies 1,5-2 tys zl.

Daga&Adam
22-02-2013, 10:06
Jesli bardzo chcesz ten "zapasowy" komin, to go zrob na gotowo. Jelsi uznasz, ze niepotrzebny, to nie rob wogole. IMHO nie ma co robic takich polowicznych rozwiazan, ze niby masz komin, ale faktycznie, to go nie masz. Szkoda zachodu :)


Jezeli to ma byc z silki to niech robi - moj murarz mnie nic nie skasowal dodatkowo za komin, tym bardziej ze to wlasciwie bedzie sciana z dziura ;) Nie ma sensu wyciagac go na gore z dwoch powodow - po pierwsze bedzie stanowil mostek, po drugie to wlasnie wykonczenie komina na gorze jest najbardziej kosztowne (klinkier). Samo wyciagniecie przez jedna czy dwie kondygnacje z silki to "groszowe sprawy". A zawsze w razie potrzeby mozna go bedzie uzyc. Ja tak akurat nie zrobilem no ale jak kolega ma opory.. To czemu nie? Ja nie widze przeciwskazan :)

Pyxis
22-02-2013, 10:50
Jezeli to ma byc z silki to niech robi - moj murarz mnie nic nie skasowal dodatkowo za komin

Takie rzeczy podczas budowy to "pierdniecie w make", ale po zakonczeniu budowy, to urasta do naprawde powaznej inwestycji. Jak i tak wyprowadzxa jeden do kominka i bardzo pragnie miec "zapasowy", to robic od razu. Jak nic nie wyprowadza, to dac sobie spokoj z kominem. IMHO oczywiscie. :)

Liwko
22-02-2013, 11:16
Te biedne miliony ludzi w blokach nawet komina nie mogą sobie wybudować. A ile się co roku mówi o walniętych rurach przesyłowych.
A tak na poważnie. Szkoda kasy na komin. Nie mówię tu o kominku.

okobar
22-02-2013, 11:27
w planie budowy mam jeden z kominka i jeden z kotłowni

tak na wszelki wypadek

wciąż się zastanawiam czy na działce dawac poziomy kolektor czy pionowy, mieć rurki pod całym trawnikiem, czy nie mieć....
jak pionowe to zmieszczę oczyszczalnię z drenażem, jak poziome to tylko biologiczną max 3 metrową :) bez drenażu oczywiście....

i dylemat narasta...

acha, glokolowa pozioma mi nie wejdzie, zostaje tylko bezpośrednie parowanie - czyli "gazowa" PC:P

budowlany_laik
22-02-2013, 11:33
Jeśli przed budową mamy OZC (które jednak, jak widać w innym wątku, nie jest w 100% zgodne z praktyką - a raczej praktyka z nim), do budowy przyłożymy się, to zakładany system grzewczy (w tym przypadku pompa ciepła) sprawdzi się i awaryjne źródło ciepła nie jest potrzebne. Zaoszczędzimy przy tym na dodatkowych instalacjach (m.in. komin). Problem braku prądu przez dłuższy czas zlikwiduje odpowiednia akumulacja budynku.

Osobiście jestem zdania, że w nowych domach powinno pozwalać się na ogrzewanie TYLKO źródłem nie wytwarzającym spalin zatruwających środowisko i mieszkańców. Wszystkie śmieciuchy winny być zakazane.

Liwko
22-02-2013, 11:43
Osobiście jestem zdania, że w nowych domach powinno pozwalać się na ogrzewanie TYLKO źródłem nie wytwarzającym spalin zatruwających środowisko i mieszkańców. Wszystkie śmieciuchy winny być zakazane.

Jestem dokładnie tego samego zdania. Ale jak jesteś taki odważny to spróbuj to napisać u węglowców :D

Pyxis
22-02-2013, 11:48
Jeśli przed budową mamy OZC (które jednak, jak widać w innym wątku, nie jest w 100% zgodne z praktyką - a raczej praktyka z nim), do budowy przyłożymy się, to zakładany system grzewczy (w tym przypadku pompa ciepła) sprawdzi się i awaryjne źródło ciepła nie jest potrzebne.

Brak pradu, bo sie w zimie drzewo przewalilo na linie przesylowa, albo oblodzenie pourywalo kable moze sie zdarzyc. Warto wtedy pomyslec o czyms, zeby dam "dupsko" nie marzlo. Tak dla spokojnosci. Nie uwazasz? :)
Kominka nie robi sie z mysla uzycia 1x na 5-10 lat przy awarii, ale raczej z potrzeby ogladania ognia w domu i atmosfery ktora zapewnia. Niektorzy takie cos bardzo lubia i wzgledy ekonomiczne sachodza na dalszy plan - jak przy wszystkich przyjemnosciach tego Swiata ;).

Liwko
22-02-2013, 11:55
Brak pradu, bo sie w zimie drzewo przewalilo na linie przesylowa, albo oblodzenie pourywalo kable moze sie zdarzyc. Warto wtedy pomyslec o czyms, zeby dam "dupsko" nie marzlo. Tak dla spokojnosci. Nie uwazasz? :)


To będzie tańsze od komina i dodatkowego kotła na tych ewentualnych kilka trudnych dni.
http://www.nokaut.pl/grzejniki/grzejnik-promiennik-gazowy-5kw-einhell-gs-4600.html

plusfoto
22-02-2013, 11:57
Jak braknie prądu to włącza się agregat i mamy sprawę załatwioną. Dla pompy taki 3kW spokojnie wystarczy i jeszcze zostanie na kompa co by na forum się udzielać.:yes:

budowlany_laik
22-02-2013, 11:58
Przy odpowiedniej akumulacji energii i izolacji budynku, nie potrzeba żadnego dodatkowego źródła ciepła na wypadek braku prądu przez dłuższy czas. W energooszczędnym dogrzejesz się świeczkami.

Kominek dla klimatu? Noszenie w środku zimy zmrożonego drewna, brudzenie w salonie, wdychanie spalin, a wcześniej łupanie tego siekierą i piłą spalinową pół lata? To ma być przyjemność? Większość pali, bo musi! Bo mają najtańszą kWh w ten sposób. A to, co piszę wyżej, to dla nich zło konieczne, na które udają, że nie patrzą.

Koniec OT, bo to nie wątek o kominkach :)

Liwko, daj linka, to zaraz napiszę :) Jestem dziś lekko wnerwiony, bo śmierdzi mi w domu...

andriuss
22-02-2013, 12:10
Jak braknie prądu to włącza się agregat i mamy sprawę załatwioną. Dla pompy taki 3kW spokojnie wystarczy i jeszcze zostanie na kompa co by na forum się udzielać.:yes:

A jak się ma powietrzną, to ciepło z agregatu (normalnie przecież odpadowe) pozwoli dodatkowo bić rekordy COP-u.

@Liwko - taki promiennik gazowy + brak prądu na wentylację to może być niezła jazda. Fakt, są okna, ale chyba nie o to chodzi.

Liwko
22-02-2013, 12:12
Kominek dla klimatu? Noszenie w środku zimy zmrożonego drewna, brudzenie w salonie, wdychanie spalin, a wcześniej łupanie tego siekierą i piłą spalinową pół lata? To ma być przyjemność? Większość pali, bo musi! Bo mają najtańszą kWh w ten sposób. A to, co piszę wyżej, to dla nich zło konieczne, na które udają, że nie patrzą.


Zimą nie donoszę drewna. Tyle ile mam poukładane za kominkiem (zdjęcia w stopce) zazwyczaj wystarcza. Mały zapas trzymam w garażu. Spalin nie wdycham, mam sprawny komin i wentylację. Nie tnę i nie łupię drewna, kupuje droższe połupane i długo sezonowane. Spalam rocznie około 0,5m3 ale obiecuje sobie co roku że będę palił częściej :D

mayland
22-02-2013, 12:12
Zadam pewnie "nerwowe" pytanie, które co jakiś czas powraca ale prosze mi wierzyć, nie wiem od czego zacząć w temacie pomp ciepła. Pytanie dotyczy kosztów instalacji pompy do ogrzania domu (suporeks+15cm styro) 200m2pow.uż. ogrzewanie podlogowe i kaloryfery. Teraz opalamy ekogroszkiem. Jaki powinnam zakładać koszt pompy ciepła? Powiedzmy, że nie musze mieć sprzętu na pozimie Mercedesa. WYstarczy nam Fiat, bez zbędnych udziwnień i bajerów. ;)
Rozumię, że cena zalezy od rodzaju pompy.
Zatem ile kosztowałaby pompa powietrzna, pompa z kolektorem poziomym i pompa z odwiertami (bez ceny odwiertów i kolektorów)? Jakiego rzędu to są wydatki?
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Przyznam, że zalezy mi na poznaniu cen tych instalacji bo nie wiem, czy sie nie proywam z motyką na słońce :) Pewnie wiedze w temacie bede pogłębiać ale sami zrozumcie, od czegoś muszę zacząć :)

Liwko
22-02-2013, 12:16
@Liwko - taki promiennik gazowy + brak prądu na wentylację to może być niezła jazda. Fakt, są okna, ale chyba nie o to chodzi.

Kiedyś była o tym mowa i było to liczone. Nie ma się czego obawiać. Brak wentylacji trzeba będzie zrekompensować rozszczelnieniem okien. Ale ja bym agregatu nie kupował. Przez 4 lata może raz bym go odpalił. Ale jeżeli ktoś mieszka w miejscach gdzie takie braki prądu są na porządku dziennym to warto o tym pomyśleć.

Pyxis
22-02-2013, 12:32
To będzie tańsze od komina i dodatkowego kotła na tych ewentualnych kilka trudnych dni.
http://www.nokaut.pl/grzejniki/grzejnik-promiennik-gazowy-5kw-einhell-gs-4600.html

Ja nie mowie, ze nie. Jakos wyrwales tylko czesc mojej wypowiedzi.
Jej sens byl taki - zaposowe zrodlo sie przyda a jesli ktos lubi i chce miec w domu kominek, to ma 2 sprawy zalatwione za jednym razem.

Pyxis
22-02-2013, 12:33
Jak braknie prądu to włącza się agregat i mamy sprawę załatwioną. Dla pompy taki 3kW spokojnie wystarczy i jeszcze zostanie na kompa co by na forum się udzielać.:yes:

Rzoumiem, ze masz taki agregat w domku? :)

Pyxis
22-02-2013, 12:36
Przy odpowiedniej akumulacji energii i izolacji budynku, nie potrzeba żadnego dodatkowego źródła ciepła na wypadek braku prądu przez dłuższy czas. W energooszczędnym dogrzejesz się świeczkami.

Ale przetestowales to juz u siebie?



Kominek dla klimatu? Noszenie w środku zimy zmrożonego drewna, brudzenie w salonie, wdychanie spalin, a wcześniej łupanie tego siekierą i piłą spalinową pół lata? To ma być przyjemność? Większość pali, bo musi! Bo mają najtańszą kWh w ten sposób. A to, co piszę wyżej, to dla nich zło konieczne, na które udają, że nie patrzą.

Brednie kolego brednie. Widac, ze nie wiesz o czym piszesz. :)

Ide do grazu z poleczki biore kilka brykietow i gasc podpalki do wiadereczka i rozpalam palnikiem gazowym w 15 sekund. :) Zero dymu, syfu i innych rzeczy. Sprzatam separatorem podpinanym do gniazda odkurzacza obok kominka. Nastepne 3 min.
Przyjemnosci z palenia wieczornego naprawde sporo.

plusfoto
22-02-2013, 12:42
Rzoumiem, ze masz taki agregat w domku? :)
Ja jeszcze nie ale szwagier tak.

budowlany_laik
22-02-2013, 12:42
Pyxis, przetestowałem u siebie i działa. Ale w domu Twojego rodzaju, nie zda to egzaminu - mocno przyoszczędzone na izolacji.

A co do bredni, to nie masz racji, bo doświadczam tego co piszę patrząc na sąsiada.

"Rozumiem, ze sasiad "katuje" sie paleniem w kominku 5-6x do roku? Czy ma na jego bazie zrobiona kotlownie w salonie?"
Dokładnie jak piszesz - w salonie kominek z płaszczem.

Ode mnie EOT, bo to wątek o pompach.

Liwko
22-02-2013, 12:46
A co do bredni, to nie masz racji, bo doświadczam tego co piszę patrząc na sąsiada.

Ale sam pisałeś, że sąsiad pali gównianym (czytaj mokrym) drewnem. I najwidoczniej u niego to jest nie przyjemność a obowiązek. Gdybym chciał grzać dom drewnem to wstawił bym do kotłowni kocioł i bym się z tym drewnem męczył. A że nie muszę a chcę to inna bajka :)

Pyxis
22-02-2013, 13:20
A co do bredni, to nie masz racji, bo doświadczam tego co piszę patrząc na sąsiada.


Rozumiem, ze sasiad "katuje" sie paleniem w kominku 5-6x do roku? Czy ma na jego bazie zrobiona kotlownie w salonie?

Pyxis
22-02-2013, 13:22
Ja jeszcze nie ale szwagier tak.

Jak go wpina w instalacje domu? Jakis automat?

Pyxis
22-02-2013, 13:24
u mnie brykiety są drogie, nie liczyłem dokładnie, ale koszt kwh pewnie wyższy niż wytworzony przez PC.

Place 7 zl za paczke. Paczka "bawie" sie praktycznie 2 palenia. Jak zapale to i tak musze wypuscic cieplo, bo sie nie da usiedziec, wiec nie licze tego za mocno jako zrodlo ciepla. Tak samo jak nie licze TV cz komputera. To jest FOR FUN. Nie ma sie zwrocic, zamortyzowac, zaoszczedzic. MA cieszyc oko :)

plusfoto
22-02-2013, 13:57
Jak go wpina w instalacje domu? Jakis automat?
Dokładnie nie wiem ale robił mu to elektryk. Jak brakuje prądu to idzie do kotłowni puszcza agregat i przełącza jedną wajchę.

andriuss
22-02-2013, 14:09
Dokładnie nie wiem ale robił mu to elektryk. Jak brakuje prądu to idzie do kotłowni puszcza agregat i przełącza jedną wajchę.

Jedyny trik to taki fizyczny rozdzielacz, żeby nigdy nie było sieci i agregatu wpiętych równocześnie. Chodzi o to, aby prąd z agregatu nie zabił elektryka, który wejdzie na pobliski słup. Tak poza tym to dość trywialna sprawa. Można to zautomatyzować i mieć rozrusznik, ale po co. No i trzeba pamiętać o prądzie rozruchowym - 3 kw na 2 kw silnika pompy to może być mało bez odpwiedniego softstartu.

DiunaWO
22-02-2013, 14:11
Place 7 zl za paczke. Paczka "bawie" sie praktycznie 2 palenia. Jak zapale to i tak musze wypuscic cieplo, bo sie nie da usiedziec, wiec nie licze tego za mocno jako zrodlo ciepla. Tak samo jak nie licze TV cz komputera. To jest FOR FUN. Nie ma sie zwrocic, zamortyzowac, zaoszczedzic. MA cieszyc oko :)

Czyli palisz dla poprawienia wentylacji?
Co to za przyjemność że "się nie da usiedzieć"?

Pyxis
22-02-2013, 14:16
Czyli palisz dla poprawienia wentylacji?
Co to za przyjemność że "się nie da usiedzieć"?

Pale dla przyjemnosci patrzenia na ogien Jesli nie lubisz takich atrakcji, to nie zrozumiesz. :)
Jak bym nie rozszczelnil mocno salonu, to temperatura 25*C jest dla mnie za wysoka i wtedy nie jest to juz przyjemnosc. Lubie ciepelko od ognia, ale bez przesady. Tego ciepla nie zakumuluje za duzo i nie o to tez w tym chodzi.

Pyxis
22-02-2013, 14:19
Jedyny trik to taki fizyczny rozdzielacz, żeby nigdy nie było sieci i agregatu wpiętych równocześnie.

Z tego co wiem, to nie jest to taki proste, jesli ma byc zrobione formalnie - za wiedza energetyki. Moze jest ktos kto takie bacupowe rozwiazania ma "oficjalnie" i sie pochwali, bo ja tylko delikatnie probowalem rozeznac temat w czasach wyboru PCi.

mayland
22-02-2013, 14:39
jesli mam być szczery - to odradzam takie rozwiązanie - ze względu na to że masz instalację mieszaną (chyba ze kaloryfer jest 1 lub 2 i mozna go przerobić na podłogówke lub ogrzewanie ścienne) - przede wszystkim z tego względu, że koszty eksploatacji nie będą nawet zbliżone do tych jakie się uzyskuje przy podłogówce po całości - ze względu na grzejniki trzeba będzie grzać wode w obiegu do temperatur grzejnikowych (około 50C) i przez mieszacz puszczać na podłogówke.A pompa ciepła nie lubi tak wysokich temperatur.....dopiero jak pogodzisz się z tym faktem, to możemy rozmawiać dalej....
Na parterze mam połowę podłogówki. Pozostałą część moglibysmy przerobić. Góra-tylko kaloryfery a podłogówka w łazience.
Wszystko rozbija się o koszty. Ile kosztuje pompa to jedno a ewentualne dołożenie podogówki to drugie.
Jesli nadal to nie ma sensu to chyba nam te solary tylko zastają jako dodatek do pieca :(

andriuss
22-02-2013, 14:45
Drogie, kwh ze dwa złote będzie. Szkoda trzymać pod chmurką, tak więc lepiej w garażu i wyprowadzić spaliny, wtedy mniej hałas mniej przeszkadza. W mieście raczej bez sensu, ale na wsi to bezkonkurencyjny backup, bo poza ciepłem daje wszystko co na prąd. W dupie bym miał siedzenie przy świeczkach czy innej lampie naftowej.

krzysztof5426
22-02-2013, 16:17
Mam działkę na wsi i często po kilka, kilkanaście godzin nie ma prądu.
2,2 kw hondy załatwia temat całkowicie.

Pyxis
22-02-2013, 16:33
Mam działkę na wsi i często po kilka, kilkanaście godzin nie ma prądu.
2,2 kw hondy załatwia temat całkowicie.

Moja PCi przy grzaniu CWU bierze w zimie prawie 5kW, wiec nie da sie tego opekac takim malym agregatem (a szkoda) :)

krzysztof5426
22-02-2013, 16:44
Pyxis !
Widziałem u dalekiego sąsiada agregat na silniku diesla o znacznej mocy i jeśli dobrze pamiętam to kosztowało to 4,2 k.

Pyxis
22-02-2013, 16:47
Pyxis !
Widziałem u dalekiego sąsiada agregat na silniku diesla o znacznej mocy i jeśli dobrze pamiętam to kosztowało to 4,2 k.

Tez takie ogladalem. Chyba mi jeszcze dupa na tyle nie umarzla, bo wydaje mi sie to sporo kasy. No i mam "to" ;)

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

gall86
22-02-2013, 16:59
ile kW daje ten... telewizor?

f.5
22-02-2013, 17:06
Tez takie ogladalem. Chyba mi jeszcze dupa na tyle nie umarzla, bo wydaje mi sie to sporo kasy. No i mam "to" ;)

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg
Przepraszam ze zapytam to duzy pokoj ?
okien nie widzę

Pyxis
22-02-2013, 17:14
Przepraszam ze zapytam to duzy pokoj ?
okien nie widzę

Po lewej stronie sa podwojne drzwi z wyjsciem na taras (na poludnie). Wiecej okien tam nie ma. To co widac to polowa tego pomieszczenia.

Piecyk ma w katalogu moc 8kW.

Pyxis
22-02-2013, 17:15
Zakladam COP 0,5... pobiera 300 oddaje 150W...

Hm... nie ciezko sie skupic na TV i ogladaniu ognia na raz... :D

To jeszcze stary TV. Teraz jest wiekszy, ale bierze chyba ze 3x mniej mocy :)

Liwko
22-02-2013, 17:16
Tez takie ogladalem. Chyba mi jeszcze dupa na tyle nie umarzla, bo wydaje mi sie to sporo kasy. No i mam "to" ;)

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

Taka ładna ściana. Aż się prosi o... projektor.
No właśnie, gdzie okna?

Pyxis
22-02-2013, 17:21
Taka ładna ściana. Aż się prosi o... projektor.

Projektor fajna sprawa, tylko co na nim ogladac. Moje spotkanie z TV to raczej TVN24 i to podczas sniadania. Moze sie starzeje, ale szkoda mi czasu na "sieczke" ktora daja teraz w telewizorni. 100 kanalow a w sobote wieczorem nie ma co obejrzec.

f.5
22-02-2013, 17:26
Po lewej stronie sa podwojne drzwi z wyjsciem na taras (na poludnie). Wiecej okien tam nie ma. To co widac to polowa tego pomieszczenia.

Piecyk ma w katalogu moc 8kW.
Ok 8 kW jesze bys podał wielkosc pomieszczenia

Pyxis
22-02-2013, 17:31
Ok 8 kW jesze bys podał wielkosc pomieszczenia

25m2

Pyxis
22-02-2013, 17:32
A pytales reszte domownikow ? :D

Glowna ogladaczka TV ma wydzielany czas na bajki na Disney'u. Poki co nie wie co to projektor ;)

okobar
22-02-2013, 17:33
Nie bede sie wymadrzal.... ale sa jeszcze PC Powietrze/Woda.... ;) Niby dla tych glupszych... ale dzialaja :)

dziękuję bardzo ale postoję, żadnych powietrznych
oglądałem, popytałem i stwierdziłem że nie dla mnie...

Pyxis
22-02-2013, 17:34
dziękuję bardzo ale postoję, żadnych powietrznych
oglądałem, popytałem i stwierdziłem że nie dla mnie...

Wyjdziesz na "pariasa". To takie fajne urzadzenia. Same "zalety" ;)

okobar
22-02-2013, 17:37
zwykła farelka z lidla czy biedronki też działa.... :)

zieli
22-02-2013, 17:42
Tez takie ogladalem. Chyba mi jeszcze dupa na tyle nie umarzla, bo wydaje mi sie to sporo kasy. No i mam "to" ;)

http://szkut.com/dom/Dom67.jpg

co masz na podłodze?

Pyxis
22-02-2013, 17:44
co masz na podłodze?

Panele.

zieli
22-02-2013, 17:47
Panele.

sorry że tak wypytuje ale co to za panele jakie grube i jaki podkład
tez się zastanawiam nad panelami?

f.5
22-02-2013, 17:50
25m2
Mam na dole około 80 - 90 m2 do ogrzania plus 3 okna plus 2 wyjscia na taras balkonowe wschod i południe
kominkiem 11kW ciezko mi ogrzac 3 godziny palenia i tylko jakies 2- 3 stopnie idzie mi temp w gorę
podwojna szyba w kominku i obłozony płytami silca.

ok dzieki

Liwko
22-02-2013, 17:53
Mam na dole około 80 - 90 m2 do ogrzania plus 3 okna plus 2 wyjscia na taras balkonowe wschod i południe
kominkiem 11kW ciezko mi ogrzac 3 godziny palenia i tylko jakies 2- 3 stopnie idzie mi temp w gorę
podwojna szyba w kominku i obłozony płytami silca.

ok dzieki

I bardzo dobrze. Przestań marudzić :)

f.5
22-02-2013, 18:08
I bardzo dobrze. Przestań marudzić :)

Ok szef :)
Marny dzien dzis bo obchodzę 37 urodziny i nachodzą mnie czarne mysli
stawiam zatem
http://images49.fotosik.pl/1809/91e66808870dae45.jpg (http://www.fotosik.pl)

peter12
22-02-2013, 18:09
Panele.
A dawales folie paroizolacyjna i pianke pod panele???

Daga&Adam
22-02-2013, 18:14
A dawales folie paroizolacyjna i pianke pod panele???

Folie jest sens dawac na parterze jak nie masz podpiwniczenia, a jako podklad polecam PIANOMAT - zadnych zwyklych pianek czy tektury bo to sie nie nadaje :)

..::M:D::..
22-02-2013, 18:15
Ok szef :)
Marny dzien dzis bo obchodzę 37 urodziny i nachodzą mnie czarne mysli
stawiam zatem
http://images49.fotosik.pl/1809/91e66808870dae45.jpg (http://www.fotosik.pl)

No to zdrówka życzę i światełka tak f1.4 albo chociaż 2.8 :)

piter719
22-02-2013, 18:17
Zadam pewnie "nerwowe" pytanie, które co jakiś czas powraca ale prosze mi wierzyć, nie wiem od czego zacząć w temacie pomp ciepła. Pytanie dotyczy kosztów instalacji pompy do ogrzania domu (suporeks+15cm styro) 200m2pow.uż. ogrzewanie podlogowe i kaloryfery. Teraz opalamy ekogroszkiem. Jaki powinnam zakładać koszt pompy ciepła? Powiedzmy, że nie musze mieć sprzętu na pozimie Mercedesa. WYstarczy nam Fiat, bez zbędnych udziwnień i bajerów. ;)
Rozumię, że cena zalezy od rodzaju pompy.
Zatem ile kosztowałaby pompa powietrzna, pompa z kolektorem poziomym i pompa z odwiertami (bez ceny odwiertów i kolektorów)? Jakiego rzędu to są wydatki?
ja mamtaki układ. na górz grzejniki przewymiarowne i przy minusowych temp (ok -10 - -15) na zasilaniu bywało ok 32-34* i spokojnie temp utrzymywałem a nawet rosła (na górze średnio 20,5-21,5*)
jak widzisz PW i gdzie mieszkam (mazury). koszt wyniósł mnie- urządzenie z podłączeniem 23tysie.
na razie w lutym zurzyłem 750kwh. chyba nieźle. a też miałem ekogroszek fujjjjjjjj:yes:

Pyxis
22-02-2013, 18:20
sorry że tak wypytuje ale co to za panele jakie grube i jaki podkład
tez się zastanawiam nad panelami?

Kurcze panele jakies zwykle 8mm. Patrzylem zeby byly oznaczone jako do wodnej podlogowki i zona wybierala po "urodzie". Podklad taki prasowany zielony chyba z 5-6mm, bo musialem sie podniesc do poziomu plytek na hall'u. Chyba sie toto STEICO nazywa.

Pyxis
22-02-2013, 18:23
A dawales folie paroizolacyjna i pianke pod panele???

Filia, plyta STEICO, filia i na to dopiero podklad IZO FLOOR i panel. Pisalem juz koledze w poscie wyzej, ze musialem sie podniesc do poziomu kafelek.
Na pietrze szla tylko folia i podklad IZO FLOOR i na to panel.

Pyxis
22-02-2013, 18:24
No to zdrówka życzę i światełka tak f1.4 albo chociaż 2.8 :)

Tearz sie dobrego HDRa chyba zyczy ;)

plusfoto
22-02-2013, 18:31
E tam teraz dobra świeczka wystarczy :yes: Wszystkiego dobrego dla młodzieży.:wave:

zieli
22-02-2013, 18:52
Kurcze panele jakies zwykle 8mm. Patrzylem zeby byly oznaczone jako do wodnej podlogowki i zona wybierala po "urodzie". Podklad taki prasowany zielony chyba z 5-6mm, bo musialem sie podniesc do poziomu plytek na hall'u. Chyba sie toto STEICO nazywa.

Ok dzieki czyli jakoś mocno się nie spinałeś przy wyborze
Ja myślę nad matami kwarcowymi pod panele tylko troszku drogie.

Pyxis
22-02-2013, 18:54
Ok dzieki czyli jakoś mocno się nie spinałeś przy wyborze
Ja myślę nad matami kwarcowymi pod panele tylko troszku drogie.

Zupelnie sie nie spinalem a w domu cieplo. Cud. ;)

rwxw
22-02-2013, 20:11
Zadam pewnie "nerwowe" pytanie, które co jakiś czas powraca ale prosze mi wierzyć, nie wiem od czego zacząć w temacie pomp ciepła. Pytanie dotyczy kosztów instalacji pompy do ogrzania domu
Zacznij od określenia zapotrzebowania domu na ciepło bo to podstawa. Rozwiązanie grzejniki u góry podłogówka na dole nie jest najlepsze, ale nie można powiedzieć, że nie działa. Ja mam właśnie takie i jest ok. Fakt, że podłogówka w 100% by była lepsza, ale trzeba się cieszyć z tego co się ma. Wracając do tematu, jaki będzie koszt założenia pc, zależy od zapotrzebowania na ciepło i od Twoich zdolności organizacyjnych. Zakładając około 8kW i zakup nowego sprzętu masz szansę się ze wszystkim zmieścić z kolektorem poziomym w od 20-kilku, 25kzł do nieskończoności. Czy osiągniesz 20kzł,czy 50kzł zależy od Ciebie. Z odwiertami będzie drożej, przy zorganizowaniu pompy nie prosto z fabryki może być taniej. Powietrzna też będzie w okolicach od 20-kilku, 25kzł do nieskończoności..

f.5
22-02-2013, 20:29
No to zdrówka życzę i światełka tak f1.4 albo chociaż 2.8 :)
AAAA dziękuję dziękuję
Z dobrych czasow pozostalo
17-35 f2,8
28-70 f2,8
70-200 f2,8 VR
no i oczywiscie 50 2,8

mayland
22-02-2013, 20:53
ja mamtaki układ. na górz grzejniki przewymiarowne i przy minusowych temp (ok -10 - -15) na zasilaniu bywało ok 32-34* i spokojnie temp utrzymywałem a nawet rosła (na górze średnio 20,5-21,5*)
jak widzisz PW i gdzie mieszkam (mazury). koszt wyniósł mnie- urządzenie z podłączeniem 23tysie.
na razie w lutym zurzyłem 750kwh. chyba nieźle. a też miałem ekogroszek fujjjjjjjj:yes:
Dziękuje Ci bardzo. Kaloryfery mam obecnie przewymiarowane w całym domu. Tylko 1/3 z nich do tej pory pracowała. Reszta jest zakręcona i do tej pory była zupełnie zbyteczna. Szukam alternatywy dla tego ekogroszku. Pomijając koszt ogrzewania (2007r-550zł/tona, wczoraj 920/tona) który rośnie jak żadne chyba inne paliwa, zła jakość węgla to jeszcze brud i ciągłe pilnowanie pieca który miał być niby bezobslugowy oraz fakt, ze latem przy wysokich temperaturach jest często cofka z komina i smród na pół domu.... Nie mamy wielkiego wyboru. Jeśli faktycznie byłby to koszt ok. 25tys to my w to wchodzimy. Jeszcze tylko znaleść kogoś w okolicy kto nam to zrobi rozsądnie :) Dziękuję, że podałeś mi ten koszt.

Pyxis
22-02-2013, 21:03
Z dobrych czasow pozostalo
17-35 f2,8
28-70 f2,8
70-200 f2,8 VR

Kurcze, jak mozna akceptowac fotki wieksze niz 10x15 robine zoomaem? ;)

f.5
22-02-2013, 21:23
Kurcze, jak mozna akceptowac fotki wieksze niz 10x15 robine zoomaem? ;)
Mozna mozna spokojnie.
mi musi wystarczyc.
nie ma innej opcji w tej chwili - koszty - wykanczanie itd.

piter719
22-02-2013, 21:24
Dziękuje Ci bardzo. Kaloryfery mam obecnie przewymiarowane w całym domu. Tylko 1/3 z nich do tej pory pracowała. Reszta jest zakręcona i do tej pory była zupełnie zbyteczna. Szukam alternatywy dla tego ekogroszku. Pomijając koszt ogrzewania (2007r-550zł/tona, wczoraj 920/tona) który rośnie jak żadne chyba inne paliwa, zła jakość węgla to jeszcze brud i ciągłe pilnowanie pieca który miał być niby bezobslugowy oraz fakt, ze latem przy wysokich temperaturach jest często cofka z komina i smród na pół domu.... Nie mamy wielkiego wyboru. Jeśli faktycznie byłby to koszt ok. 25tys to my w to wchodzimy. Jeszcze tylko znaleść kogoś w okolicy kto nam to zrobi rozsądnie :) Dziękuję, że podałeś mi ten koszt.
no problem. ja jestem baaaaardzo zadowoly.
jest jedna mała wada. :(nie ma co robić:D

Liwko
22-02-2013, 21:33
jest jedna mała wada. :(nie ma co robić:D

Nie ma gdzie fajki zapalić i kielicha walnąć. Fajki więc rzuciłem a kielicha ograniczyłem. PC wyraźnie wychodzi na zdrowie :D
No i oszczędności z palenia i picia trzeba doliczyć do zysków z PC :D

Pyxis
22-02-2013, 21:41
Fajki więc rzuciłem a kielicha ograniczyłem.

Zalosna wegetacja ;)

Magnolia18
22-02-2013, 22:52
Noooo :)
Ale inne pytanie. U mnie i tak dupa bo bylo i nie mialem wyboru ale ciekawi mnie dlaczego czesc osob wybiera grzejniki 'u gory' a jedynie na parterze podlogowka ? Zle doradztwo ?

Mayland. Jesli masz mozliwosc i chec, uciekaj od ekosyfu jak najdalej. Ja to zrobilem i w bunkrze na grzejnikach zyje :)
Pseudogroch juz i 1K kosztuje dobry ale nawet liczac i badziew po 800 z hakiem wyjde jak sadze +/- podobnie ( koszt PCi a wungla ). A syfu niet :)
Pies coraz starszy juz nie spi tak czujnie ( kiedys mnie obudzil a w piwnicy ciemno od dymu jak w ... ). Bezobslugowy hehehhe

Pyxis
22-02-2013, 23:00
Noooo :)
Ale inne pytanie. U mnie i tak dupa bo bylo i nie mialem wyboru ale ciekawi mnie dlaczego czesc osob wybiera grzejniki 'u gory' a jedynie na parterze podlogowka ? Zle doradztwo ?

Bajki i mity na temat podlogowego z czasow, gdy w podloge szlo prosto z kotla 50*C.
Juz kilka osob mnie pytalo jak sie mieszka z podlogowym, czy nogi nie puchna. Chyba koowa od latania po schodach. ;)

domekon
22-02-2013, 23:05
Pytanko do użytkowników PC typu kompakt z zasobnikiem ok 180l . Jak w praktyce sprawdza się takie rozwiązanie , jak z komfortem , dostępnością ciepłej wody C.W.U

Arturo72
22-02-2013, 23:32
PCi jest, to trzeba korzystać z tego dobrodziejstwa :)
Błąd w myśleniu,tam gdzie konieczna PCi do ogrzewania w celu zmniejszenia rachunków tam bubel a nie dom ;)
Inaczej to jedynie kaprys kupującego PCi :)
Oczywiście mowa o nowych domach a nie "regenerowanych" PCi,tutaj można wytłumaczyć taką decyzję.
Dla nowych domów nie ma wytłumaczenia,dom bubel jak nic ;)

Jeśli budujecie buble zamiast domów to PCi jest konieczna i takie jest wytłumaczenie kosztów pomp.

Liwko
22-02-2013, 23:44
Błąd w myśleniu,tam gdzie konieczna PCi do ogrzewania w celu zmniejszenia rachunków tam bubel a nie dom ;)
Inaczej to jedynie kaprys kupującego PCi :)
Oczywiście mowa o nowych domach a nie "regenerowanych" PCi,tutaj można wytłumaczyć taką decyzję.
Dla nowych domów nie ma wytłumaczenia,dom bubel jak nic ;)

Jeśli budujecie buble zamiast domów to PCi jest konieczna i takie jest wytłumaczenie kosztów pomp.

Ile masz m2 okien Arturku? Ile od północy, ile z każdej strony?

Pyxis
22-02-2013, 23:48
Błąd w myśleniu,tam gdzie konieczna PCi do ogrzewania w celu zmniejszenia rachunków tam bubel a nie dom ;)

No to dynamit i lapiesz druga szanse ;)

Arturo72
22-02-2013, 23:59
Ile masz m2 okien Arturku? Ile od północy, ile z każdej strony?

No to dynamit i lapiesz druga szanse ;)
Atak "bublowców" ?
Trza mieć jaja przed budową a nie jajniki po budowie ;)

Okien mam 19m2 na 118m2 p.uż,0m2 od pólnocy :)
Dynamitem to działają ok.200m pode mną ;)

Pyxis
23-02-2013, 00:02
Atak "bublowców" ?

Czy to koowa ja czy Ty nie mozesz od 2 tygodni nagrzac dom(k)u? ;)

twaro
23-02-2013, 00:05
[QUOTE=Arturo72;5837587]Atak "bublowców" ?
Trza mieć jaja przed budową a nie jajniki po budowie ;)


Gratulacje "Arturku".

Arturo72
23-02-2013, 00:48
Gratulacje "Arturku".
Dziękuję,to dla mnie zaszczyt ;)
Dla ludków bywających częściej ode mnie na forum typu 10-15cm styro na ścianie,WG,musowo pompa ciepła to czas wstydu za brak zrozumienia tekstu pisanego :)

Czy to koowa ja czy Ty nie mozesz od 2 tygodni nagrzac dom(k)u? ;)
To potwierdza moją tezę ;)

Na dzisiaj temperatura w domu 21,7-23,5st.C,

Trza mieć jaja przed budową domu a nie jajniki :D
Jajniki wytwarzają strach przed COP1...

Pyxis
23-02-2013, 00:54
Trza mieć jaja przed budową domu a nie jajniki :D

"Kastracje moralna" juz na forum przeszedles. Mam nadzieje, ze do umyslowej nie dojdzie ;)

Arturo72
23-02-2013, 01:06
"Kastracje moralna" juz na forum przeszedles. Mam nadzieje, ze do umyslowej nie dojdzie ;)
Kastrat nie powinien się wypowiadać w temacie ogrzewania,czemu nie zdecydujesz się na COP1 ?
Zostałeś wykastrowany "budowlanie" ? Podobnie jak Liwko ?
COP1 dla Waszych domów to jak zasiłek dla bezrobotnych dla zwykłej rodziny ;)

COP1 w postaci przyszłego zapotrzebowania domu na ciepło(OZC) powinien być odnośnią do budowy domu,wspomagacze typu COP3 (wiagra) powinien być onośnią dla słabo doposażonych fizycznie i mentalnie.
Ale od tego jest baza wiedzy.

Pyxis
23-02-2013, 01:13
czemu nie zdecydujesz się na COP1 ?

Musial bym sie chyba z moim malym na glowy pomieniac. ;)

twaro
23-02-2013, 01:16
Arturo, latasz wq... jak osa.

Czyżby miki ci się odbijał czkawką?

:D

Arturo72
23-02-2013, 01:21
Musial bym sie chyba z moim malym na glowy pomieniac. ;)
No to nie pisz nic o kastracji...
Na COP1 decyduje się ktoś z jajami ale nigdy z jajnikami ;)

Arturo, latasz wq... jak osa.

Czyżby miki ci się odbijał czkawką?

:D
Ja jestem człowiek spokojny...
Pompę mam,to najważniejsze ;)

twaro
23-02-2013, 01:23
No to nie pisz nic o kastracji...
Na COP1 decyduje się ktoś z jajami ale nigdy z jajnikami ;)


"Nie pisz nic o kastracji?
Chyba masz naprawdę małe jaja:lol2:

andriuss
23-02-2013, 01:51
"Nie pisz nic o kastracji?
Chyba masz naprawdę małe jaja:lol2:

Przeleciałem ostatnie Twoich sto postów, na więcej nie miałem siły. Kompletnie nic merytorycznego, kompletnie nic na temat budowlanki, jedynie psucie atmosfery i podburzanie ludzi przeciwko sobie. Czy jesteś w jakimkolwiek stopniu zainteresowany tematyką tego forum, czy tylko trollem, który równie dobrze odnajdzie się na forum akwarystycznym, filatelistycznym, teologicznym, czy jakimkolwiek innym?

@Arturo,

Kłania się znienawidzona przez większość matematyka i ekonomia. Czym mniejszy dom (100 m2), tym bardziej opłaca się COP1, czym większy (300 m2), tym bardziej opłaca się pompa. Dla przykładu: aby zejść w dużym domu z 10 MWh na 6 MWh za CO, trzeba władować dodatkowo w izolację 15-20 KPLN. Natomiast różnica pomiędzy pompą 6 a 12 kw to powiedzmy 40% tej pierwszej. Sprawa wydaje się prosta, pozostałym pomiędzy pozostaje znaleźć złoty środek.

twaro
23-02-2013, 02:01
Przeleciałem ostatnie Twoich sto postów, na więcej nie miałem siły. Kompletnie nic merytorycznego, kompletnie nic na temat budowlanki, jedynie psucie atmosfery i podburzanie ludzi przeciwko sobie. Czy jesteś w jakimkolwiek stopniu zainteresowany tematyką tego forum, czy tylko trollem, który równie dobrze odnajdzie się na forum akwarystycznym, filatelistycznym, teologicznym, czy jakimkolwiek innym?

@Arturo,

Kłania się znienawidzona przez większość matematyka i ekonomia. Czym mniejszy dom (100 m2), tym bardziej opłaca się COP1, czym większy (300 m2), tym bardziej opłaca się pompa. Dla przykładu: aby zejść w dużym domu z 10 MWh na 6 MWh za CO, trzeba władować dodatkowo w izolację 15-20 KPLN. Natomiast różnica pomiędzy pompą 6 a 12 kw to powiedzmy 40% tej pierwszej. Sprawa wydaje się prosta, pozostałym pomiędzy pozostaje znaleźć złoty środek.


Przeleciałeś? Bardzo się cieszę. Też cię pozdrawiam.

Natomiast druga część twojej wypowiedzi wydaje się być rozsądna.:D.

Liwko
23-02-2013, 09:05
Okien mam 19m2 na 118m2 p.uż,0m2 od pólnocy :)


Klaustrofobii nie dostaniesz?
Widzisz Arturku, ja mam 41m2 okien bo chciałem. Mam je od frontu (północ, dużo bardziej estetycznie dom wygląda a i na ulicę fajnie popatrzeć kto do nas lezie), mam od wschodu i południa. W żaden sposób nie musiałem się z nimi ograniczać by rachunki były niższe. Mam dom taki, jaki był dla nas najbardziej komfortowy. Wstawiłem gruntową PC i mam niskie rachunki na CO i CWU.
TY-zbudowałeś bunkier z wizjerami a nie oknami a i tak wstawiłeś PC. Zero logiki.
Bez odbioru.

Pyxis
23-02-2013, 09:05
To dlaczego masz PC a nie prad bezposredni i COP 1 ? Jak masz taki super dom i z tego co rozumiem niezle jaja... to po co ta PC? :???:

Jaja to sobie ludzie tu z niego robia. Dla Artura to to samo, co miec jaja.
Wesoly czlowiek - gdzie pojdzie tam go wysmieja. ;)

Arturo72
23-02-2013, 10:35
nie obraź się, ale ton twoich wypowiedzi trąci rozbujałym ego...wydawało mi się, że dostałeś już nauczkę, ale widzę że wiele się nie zmieniło....
Ja tam się nie obrażam,bo nie ma o co.
Ton moich wypowiedzi jest jaki jest,każdy ma określony pogląd na różne sprawy.Ja mam taki.

domekon
23-02-2013, 12:38
Nie jestem pewien czy to jest jeszcze wątek o pompach ciepła ,ale zapytam jeszcze raz :



Pytanko do użytkowników PC typu kompakt z zasobnikiem ok 180l . Jak w praktyce sprawdza się takie rozwiązanie , jak z komfortem , dostępnością ciepłej wody C.W.U

sSiwy12
23-02-2013, 12:48
Na podstawie opinii użytkowników gruntowej VITOCAL 222G i powietrznej THERMA V o podobnych mocach i zbiornikach CWU (około 180l) i przy 4 osobach.
Nie stwierdzili braków CWU, a w obu przypadkach są też wanny.

rwxw
23-02-2013, 12:51
Trza mieć jaja przed budową domu a nie jajniki :D Jajniki wytwarzają strach przed COP1...
Arturo, weź se daj trochę na wstrzymanie, bo już w kilku wątkach tyle jadu się z ciebie leje, że coś chyba jest z tobą nie tak. Wyluzuj, może joga, albo muzyka relaksacyjna ? A o cop1 nie pitol, bo sam kupiłeś pompę, a nie grzałkę, i nie opowiadaj, że to tylko przez cwu, bo co, inni się nie myją i cwu nie zużywają ? To gadanie ma taką samą wiarygodność, jakbyś opowiadał, że skacząc ze swojego dachu zalecisz do Katowic, ale przez to że na Śląsku jest takie powietrze jakie jest, to nie polecisz.