PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Liwko
12-03-2013, 11:37
Co więcej mogą nie rozmarznąć przed następnym poborem ciepła z ziemi.
Przewymiarowanie mocy pompy ciepła w stosunku do możliwości dolnego źródła nie jest niebezpieczne, jeżeli ma się świadomość konsekwencji nadmiernego wychłodzenia gruntu. Jednak większa moc pompy ciepła w połączeniu z chęcią oszczędzania za wszelką cenę może się skończyć nieciekawie. Taka sytuacja może zajść w pierwszym roku użytkowania instalacji. Dom ma wtedy dużo wilgoci technologicznej, której trzeba się pozbyć. Energochłonne jest także wygrzewanie posadzek. Wykorzystanie do tego celu pompy ciepła przewymiarowanej w stosunku do możliwości dolnego źródła może skończyć się przykrą niespodzianką - zamrożeniem lub nawet zniszczeniem dolnego źródła.

Racja, dlatego nie możemy przewymiarowywać mocy PC w nieskończoność. 10-20% większa moc nie powinna zaszkodzić DZ.
To są wszystko tylko dywagacje, ale zwiększając moc PC powinno się też zwiększyć moc DZ. Tak dla świętego spokoju.

Pyxis
12-03-2013, 11:37
Co więcej mogą nie rozmarznąć przed następnym poborem ciepła z ziemi.

Nie rozwazajcie jakies ekstremalnych mozliwosci. Mowimy o przewymiarowaniu mocy pompy rzedu 30-35% zeby korzystac z taniego pradu.

sSiwy12
12-03-2013, 11:38
???

Maksymalna moc potrzebna dla domu -20/20 5kW, moc pompy 6kW, a DZ (50W/m - to jest jednostka energii??)??


Moc, to moc jaka ma mieć urządzenie grzewcze (kocioł), aby wyrównać straty domu w danych warunkach. Straty są podane w kWh. Jak urządzenie nie pracuje, to moc jest bez znaczenia, ale jak pracuje, to i owszem. Minimalna moc określa, że dane urządzenie (kocioł) będzie w stanie, w okresie 1 godziny, zrównoważyć straty domu i inaczej mówiąc, przy -20/+20 potrzeba 6kWh energii (w ciągu godziny) bo tyle "ucieka" jej z domu.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 11:39
No to o czym mowimy? Bo myslalem, ze o doborze wielkosci DZ. DZ nie dobierasz do mocy pompy, tylko do zaptrzebowania domu na cieplo.

To proszę podać wzór na wyliczenie tych zależności, zapotrzebowania budynku na ciepło do długości kolektora pionowego, bądź poziomego.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 11:42
Moc, to moc jaka ma mieć urządzenie grzewcze (kocioł), aby wyrównać straty domu w danych warunkach. Straty są podane w kWh. Jak urządzenie nie pracuje, to moc jest bez znaczenia, ale jak pracuje, to i owszem. Minimalna moc określa, że dane urządzenie (kocioł) będzie w stanie, w okresie 1 godziny, zrównoważyć straty domu i inaczej mówiąc, przy -20/+20 potrzeba 6kWh energii (w ciągu godziny) bo tyle "ucieka" jej z domu.

To jest oczywiste.

Pyxis
12-03-2013, 11:45
To proszę podać wzór na wyliczenie tych zależności, zapotrzebowania budynku na ciepło do długości kolektora pionowego.

Ja by byly proste wzory matematyczne, to by nie bylo blednie wykonanych instalacji z PCi :)
Wielka niewiadoma jest pojemnosc cieplna gruntu a to kluczowy element "wzoru". Dlatego DZ sa przewymiarowane - i slusznie.

Tutaj nam chodzi o zasade, ja sobie wyjasniamy, Jak zrozumiesz sama idee, to ciezej Cie bedzie popelnic bledy, bo bedziesz swiadomy zaleznosci.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 11:48
Ja by byly proste wzory matematyczne, to by nie bylo blednie wykonanych instalacji z PCi :)
Wielka niewiadoma jest pojemnosc cieplna gruntu a to kluczowy element "wzoru". Dlatego DZ sa przewymiarowane - i slusznie.

Tutaj nam chodzi o zasade, ja sobie wyjasniamy, Jak zrozumiesz sama idee, to ciezej Cie bedzie popelnic bledy, bo bedziesz swiadomy zaleznosci.

To chociaż jakiś przybliżony.

Nie wiem np. na XXXXX kWh potrzeba XXX m kolektora.

sSiwy12
12-03-2013, 11:51
Dla kolektorów pionowych. Suchy piasek max 30W/mb - bazalt (granit) 160W/mb.

Czyli dla tych rzeczonych 6kW dla suchego piasku długość minimalna kolektora to 200mb, a dla bazaltu (granitu) 38mb.

Liwko
12-03-2013, 11:53
To chociaż jakiś przybliżony.

Nie wiem np. na XXXXX kWh potrzeba XXX m kolektora.

Jak będziesz znał zapotrzebowanie domu na ciepło i CWU, i będziesz znał warunki gruntowe, to obliczenie tego jest już bardzo proste.

Liwko
12-03-2013, 11:54
Dla kolektorów pionowych. Suchy piasek max 30W/mb - bazalt (granit) 160W/mb.

No właśnie, rozpiętość może być ogromna.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 11:54
Dla kolektorów pionowych. Suchy piasek max 30W/mb - bazalt (granit) 160W/mb.

Ale tu podałeś MOC, ja prosiłem aby Pyxis poparł swoją teorię wzorem.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 11:55
Jak będziesz znał zapotrzebowanie domu na ciepło i CWU, i będziesz znał warunki gruntowe, to obliczenie tego jest już bardzo proste.

Zapotrzebowanie: 10000 kWh/rok

Warunki gruntowe (???) 50W/mb

jak dalej??

Pyxis
12-03-2013, 11:56
To chociaż jakiś przybliżony.

Nie wiem np. na XXXXX kWh potrzeba XXX m kolektora.

Najczesciej ograniczniem kolektora jest wlasnie jego moc (dla "niespiralnych"). Przelicz sobie kolektor dla mocy chlodniczej pompy dobranej na "styk" do projektowego obciazenia, przy zalozeniu jakiejsc mocy z mb dla gruntu ktory masz u siebie. Dodaj do tego 20-25% na "niepewnosc". Bedziesz mial szacunkowa dlugosc odwiertow czy rowu dla liniowego.

Czy do tego kolektora podepniesz pompe o mocy "nominalnej" czy 30% wieksza nie ma wiekszego praktycznego znaczenia dla samego kolektora.

sSiwy12
12-03-2013, 11:56
Rence mi opadywują :rolleyes:

dopisałem:


Zapotrzebowanie: 10000 kWh/rok



I co z tego skoro w lutym potrzeba np. 3.000kWh

Niech moc będzie z Tobą - bardzo ważne.

Pyxis
12-03-2013, 11:57
Ale tu podałeś MOC, ja prosiłem aby Pyxis poparł swoją teorię wzorem.

Q=f(z)

:)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:03
dobra panowie wiem że to ja jestem mniej wiedzący a wy więcej i to już ustaliliśmy

Teraz proszę o proste wyliczenie.
Dla warunków, które podałem wcześniej.

Pyxis - może opisz jakoś swój wzór, albo lepiej wylicz na przykładzie ...

sSiwy12
12-03-2013, 12:08
Dla kolektorów pionowych. Suchy piasek max 30W/mb - bazalt (granit) 160W/mb.

Czyli dla tych rzeczonych 6kW dla suchego piasku długość minimalna kolektora to 200mb, a dla bazaltu (granitu) 38mb.

Czyli przedkładając to na energię, kolektor musi zapewnić w ciągu godziny nie mniej niż 6kWh, a ten warunek spełniają podane wyżej długości kolektora pionowego.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:12
Rence mi opadywują :rolleyes:

dopisałem:



I co z tego skoro w lutym potrzeba np. 3.000kWh

Niech moc będzie z Tobą - bardzo ważne.

O WŁAŚNIE ..... totototo a jeden z panów @Pyxis twierdzi że tak trzeba dobrać

Pyxis
12-03-2013, 12:15
Pyxis - może opisz jakoś swój wzór, albo lepiej wylicz na przykładzie ...

Tu nie ma gotowego wzoru. Tak latwo nie jest niestety.

W moich wywodach chodzi jedynie o zasade, ze dla danego domu wyliczajac minimalna wielkosc kolektora mozemy poruszac sie w przedizale moc pomp do tej minimalnej do wiekszej o 35% bez ruszania wieklkosci samego kolektora. Mozemy, ale nie musimy. Chodzi tylko o poznanie zasad. Wtedy mozemy je modyfikowac i dostosowywac do naszych warunkow, bo bazujemyy na prawidlowych zalozeniach. Nie sile sie na podawanie czystych matemartycznych zaleznosci. Raczej nikt Ci takich nie poda. Beda to jakies szacunki jedynie.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:16
Czyli przedkładając to na energię, kolektor musi zapewnić w ciągu godziny nie mniej niż 6kWh, a ten warunek spełniają podane wyżej długości kolektora pionowego.

Tylko po co zamieniać moc na energię żeby dobrać długość kolektora ?? To sugerował Pyxis

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:17
Tu nie ma gotowego wzoru. Tak latwo nie jest niestety.

W moich wywodach chodzi jedynie o zasade, ze dla danego domu wyliczajac minimalna wielkosc kolektora mozemy poruszac sie w przedizale moc pomp do tej minimalnej do wiekszej o 35% bez ruszania wieklkosci samego kolektora. Mozemy, ale nie musimy. Chodzi tylko o poznanie zasad. Wtedy mozemy je modyfikowac i dostosowywac do naszych warunkow, bo bazujemyy na prawidlowych zalozeniach. Nie sile sie na podawanie czystych matemartycznych zaleznosci. Raczej nikt Ci takich nie poda. Beda to jakies szacunki jedynie.

Proszę o przykład... szacunkowo czy z taką dokładnością jak potrafisz ale przykład.
Jak ty byś dobrał długość kolektora w zależności od zapotrzebowania na energię?
Przykład.
Moja przypadłość jest taka że ja muszę to zobaczyć, wylicz proszę w przybliżeniu oszacowanym bądź oszacowaniu przybliżonym, Jakkolwiek.
Dane:
- 10000kWh zapotrzebowanie
- 50 W/mb kolektor

Pyxis
12-03-2013, 12:20
Tylko po co zamieniać moc na energię żeby dobrać długość kolektora ?? To sugerował Pyxis

Zamieniac nie musisz, tylko musisz sobie uswiadomic, ze dom ma stale zapotrzebowanie na energie niezaleznie od mocy pompy.

sSiwy12
12-03-2013, 12:22
Dla jasności.
Można przyjąć taką zależność:

Minimalna obliczeniowa moc urządzenia grzewczego (kotła) = maksymalnemu zapotrzebowaniu domu na energię w ciągu jednej godziny.
Czyli, obliczeniowa minimalna moc PCi 6kW = maksymalnie 6kWh energii potrzebnej do ogrzania domu (i CWU) w ciągu godziny.

Prościej się nie da.

Ps. minimalna moc urządzenia (kotła) , lub maksymalna ilość energii potrzebnej do ogrzania domu (i CWU) to są wielkości skrajne i im musi podołać zarówno PCi i DZ. SKRAJNE i OBLICZENIOWE.

Zapotrzebowanie na energię jest dla wartości średnich (rocznych)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:26
Dla jasności.
Można przyjąć taką zależność:

Minimalna obliczeniowa moc urządzenia grzewczego (kotła) = maksymalnemu zapotrzebowaniu domu na energię w ciągu jednej godziny.
Czyli, obliczeniowa minimalna moc PCi 6kW = maksymalnie 6kWh energii potrzebnej do ogrzania domu (i CWU) w ciągu godziny.

Prościej się nie da.

sSiwy a jak się to ma do tego.


No to o czym mowimy? Bo myslalem, ze o doborze wielkosci DZ. DZ nie dobierasz do mocy pompy, tylko do zaptrzebowania domu na cieplo.





A swoją drogą to znaczy że jak mam maksymalne zapotrzebowanie swojego domu na ciepło 7kW to moja pompa jaką ma mieć maksymalną moc, bo z tego co piszesz to minimalną 7kW a to jest chyba coś nie bardzo. Chyba że znowu się coś pogubiłem.

Pyxis
12-03-2013, 12:27
Dla jasności.
Można przyjąć taką zależność:

Minimalna obliczeniowa moc urządzenia grzewczego (kotła) = maksymalnemu zapotrzebowaniu domu na energię w ciągu jednej godziny.
Czyli, obliczeniowa minimalna moc PCi 6kW = maksymalnie 6kWh energii potrzebnej do ogrzania domu (i CWU) w ciągu godziny.

Prościej się nie da.

I po takim szeregu uproszczen mozemy tak podejsc.
Teraz do takiego kolektora moze podpiac pompe 6kW ktora bedzie pracowala powiedzmy 14h/dobe ale mozesz tez bez jego powiekszania podpiac 8kW ktora bedzie pracowala 10,5h/dobe. Ilosc energii poibranej z gruntu bedzie taka sama, bo dom sie nie zmienil.

Prosciej sie nie da.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:33
... dzięki za waszą cierpliwość dla tak nierozgarniętego forumowicza jak ja..

ale mimo wszystko Pyxis jeśli byś raczył odrobinę czasu jeszcze poświęcić wylicz mi na przykładzie to o czym pisałem i ty pisałeś... i nic ponad to.

Jak mantrę będe powtarzał dane:
zapotrzebowanie budynku się podaje chyba tak : 10000kW/rok
dane dla dolnego źródła chyba tak 50 W/m (boję się podać że to moc)

Pyxis proszę po tych wszystkich uproszczeniach , które ja widocznie nie ogarniam oblicz mi długość kolektora... chwila cierpliwości kilka znaków i już nie będe waszego cennego czasu marnował

Liwko
12-03-2013, 12:34
I po takim szeregu uproszczen mozemy tak podejsc.
Teraz do takiego kolektora moze podpiac pompe 6kW ktora bedzie pracowala powiedzmy 14h/dobe ale mozesz tez bez jego powiekszania podpiac 8kW ktora bedzie pracowala 10,5h/dobe. Ilosc energii poibranej z gruntu bedzie taka sama, bo dom sie nie zmienil.

Prosciej sie nie da.

Dokładnie się z tym zgadzam. Wygląda to na nieco inną drogę, ale to właśnie od tego zapotrzebowania domu na ciepło i CWU wyjdzie nam i DZ i moc PC.
Zapotrzebowanie domu na ciepło i na CWU jest tu kluczowe.

sSiwy12
12-03-2013, 12:35
sSiwy a jak się to ma do tego.







A swoją drogą to znaczy że jak mam maksymalne zapotrzebowanie swojego domu na ciepło 7kW to moja pompa jaką ma mieć maksymalną moc, bo z tego co piszesz to minimalną 7kW a to jest chyba coś nie bardzo. Chyba że znowu się coś pogubiłem.

Dobrze się ma - wyżej wytłumaczył dlaczego.

Minimalna moc (obliczeniowa) w kW = maksymalnym zużyciu energii w kWh (dla danych warunków) - i na odwyrtkę też

Nie można mieć zapotrzebowania na ciepło 7kW, bo to jest jednostka mocy, a nie energii.

Pyxis
12-03-2013, 12:38
... dzięki za waszą cierpliwość dla tak nierozgarniętego forumowicza jak ja..

ale mimo wszystko Pyxis jeśli byś raczył odrobinę czasu jeszcze poświęcić wylicz mi na przykładzie to o czym pisałem i ty pisałeś... i nic ponad to.

OK. Wprowadze przesylki i jakos wspolnie nad tym popracujemy. Podaj projektowe obciazenie cieplne, rodzaj kolektora i wlasciwosci gruntu.

sSiwy12
12-03-2013, 12:40
Wygląda to na nieco inną drogę,

Dlaczego inna ? Przecież dobór jest na podstawie OZC, a tam liczymy energię potrzebną do ogrzania. Z tej energii "wychodzi" minimalna moc urządzenia grzewczego (dla skrajnych warunków).

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:41
Dobrze się ma - wyżej wytłumaczył dlaczego.

Minimalna moc (obliczeniowa) w kW = maksymalnym zużyciu energii w kWh (dla danych warunków) - i na odwyrtkę też

Nie można mieć zapotrzebowania na ciepło 7kW, bo to jest jednostka mocy, a nie energii.

ok.
MÓJ BŁĄD.


"Jak mantrę będe powtarzał dane:
zapotrzebowanie budynku się podaje chyba tak : 10000kW/rok
dane dla dolnego źródła chyba tak 50 W/m (boję się podać że to moc)"

sSiwy12
12-03-2013, 12:48
ok.

dane dla dolnego źródła chyba tak 50 W/m (boję się podać że to moc)"

To jest moc maksymalna, czyli możesz uzyskać 50Wh energii ("bezpiecznie" w ciągu godziny)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 12:50
To jest moc maksymalna, czyli możesz uzyskać 50Wh energii (w ciągu godziny)

Obliczcie to o co prosiłem na danych które twierdzicie że wystarczą:
Zapotrzebowanie budynku na energię którą się podaje na mój stan wiedzy na rok i mocy maksymalnej dolnego źróła

Pyxis
12-03-2013, 12:52
ok.
MÓJ BŁĄD.


"Jak mantrę będe powtarzał dane:
zapotrzebowanie budynku się podaje chyba tak : 10000kW/rok
dane dla dolnego źródła chyba tak 50 W/m (boję się podać że to moc)"

10000kWh/rok
Ono wartosciowo nie jest az tak istotne, ale bardzo wazne jest zalozenie ze jest STALE i nie zalezy od mocy pompy ciepla.

Potrzebne jest tez projektowe obciazenie cieplne domu. To juz do konkretnych rachunkow. Ilosc lokatorow tez podaj.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 13:02
10000kWh/rok
Ono wartosciowo nie jest az tak istotne, ale bardzo wazne jest zalozenie ze jest STALE i nie zalezy od mocy pompy ciepla.


eee no chyba jest ...tu mam napisane tak:


DZ nie dobierasz do mocy pompy, tylko do zaptrzebowania domu na cieplo.

Oblicz proszę ...napisałeś wcześniej że starczy zapotrzebowanie ... więc proszę oblicz z tych danych.

Pyxis
12-03-2013, 13:06
eee no chyba jest ...tu mam napisane tak:

Oblicz proszę ...napisałeś wcześniej że starczy zapotrzebowanie ... więc proszę oblicz z tych danych.

Nadal nie lapiesz? :)
Mozesz podac wartosc to zobaczysz, czy te obliczenia sie rachunkowo zamykaja. Zrobimy je od strony zapotrzebowania i sprawdzimy na obciazeniu cieplnym, albo na odwrot. Jak wolisz.

DiunaWO
12-03-2013, 13:07
Z zaciekawieniem czekam na Wasze wyliczenia Panowie TEORETYCY!
Krzysiek chce konkretów !!!
A tak przy okazji jak już macie przy sobie kalkulatory to może policzycie jakiej minimalnej długości powinien być kolektor pionowy wiercony w granicie do pompy o mocy 12 kW? (moc chłodnicza jakieś 10 kW)? Przyjmując za Siwym 160 W/mb to dla zaspokojenia pompy wystarczy 10000/160 = 62,5 mb?

sSiwy12
12-03-2013, 13:11
10000kWh/rok


Najprościej jak można i w uproszczeniu, bo inaczej się nie da.

Podstawowe dane:
- 10.000kWh/rok
- minimalna długość sezonu grzewczego to 4.500h
- temperatura obliczeniowa zapotrzebowania na ciepło +3/22 dla uproszczenia przyjmijmy że delta t wynosi 20 stopni,
- temperatura obliczeniowa dla mocy minimalnej urzadzenia grzewczego - 20/+20, delta t wynosi 40 stopni.

10.000kWh / 4.500h = 2,2kW średnia wymagana moc dla okresu grzewczego.

2,2kW x 2 (podwójna delta t) = 4,4kW minimalna obliczeniowa moc urządzenia grzewczego + CWU - niech będzie w zaokragleniu 6kW.

6.000W / 50W = 120mb kolektora pionowego (minimum).

Ps.

Tyle, że tak nikt nie liczy, bo ma bardziej ułomne lub mniej OZC, bo z tego wyszło roczne zapotrzebowanie na energię.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 13:12
Oooo dzięki DiunaWO, ty ,mnie chyba rozumiesz. Ja przestane zadawać durne pytanie jak dostanę konkret. Konkretną odpowiedz.

Pyxis
12-03-2013, 13:17
Z zaciekawieniem czekam na Wasze wyliczenia Panowie TEORETYCY!
Krzysiek chce konkretów !!!
A tak przy okazji jak już macie przy sobie kalkulatory to może policzycie jakiej minimalnej długości powinien być kolektor pionowy wiercony w granicie do pompy o mocy 12 kW? (moc chłodnicza jakieś 10 kW)? Przyjmując za Siwym 160 W/mb to dla zaspokojenia pompy wystarczy 10000/160 = 62,5 mb?

Nie dla dpompy a dla domu :)
Jakie projektowe obciazenie cieplne domu i ile osob do CWU?

Siwy podal IMHO bardzo ptymistyczna wartosc. Jaa bym przyjal max 90-100 W/mb. Mysle, ze wiecej niz z mokrego pachu, ale nie 2-3x wiecej.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 13:21
Najprościej jak można i w uproszczeniu, bo inaczej się nie da.

Podstawowe dane:
- 10.000kWh/rok
- minimalna długość sezonu grzewczego to 4.500h
- temperatura obliczeniowa zapotrzebowania na ciepło +3/22 dla uproszczenia przyjmijmy że delta t wynosi 20 stopni,
- temperatura obliczeniowa dla mocy minimalnej urzadzenia grzewczego - 20/+20, delta t wynosi 40 stopni.

10.000kWh / 4.500h = 2,2kW średnia wymagana moc dla okresu grzewczego.

2,2kW x 2 (podwójna delta t) = 4,4kW minimalna obliczeniowa moc urządzenia grzewczego + CWU - niech będzie w zaokragleniu 6kW.

6.000W / 50W = 120mb kolektora pionowego (minimum).

Ps.

Tyle, że tak nikt nie liczy, bo ma bardziej ułomne lub mniej OZC, bo z tego wyszło roczne zapotrzebowanie na energię.


a jak się do tych wyliczeń ma to:


Rence mi opadywują :rolleyes:

dopisałem:



I co z tego skoro w lutym potrzeba np. 3.000kWh

Niech moc będzie z Tobą - bardzo ważne.

HenoK
12-03-2013, 13:29
a jak się do tych wyliczeń ma to:
Bardzo prosto. Oznacza to, że w lutym ta pompa ciepła będzie pracowała przez 3000/6=500h.
Dla porównania w lutym jest od 672h do 696h :).
Wyliczenie Siwego uwzględnia taką pracę pompy ciepła.

DiunaWO
12-03-2013, 13:30
Nie dla dpompy a dla domu :)
Jakie projektowe obciazenie cieplne domu i ile osob do CWU?

Siwy podal IMHO bardzo ptymistyczna wartosc. Jaa bym przyjal max 90-100 W/mb. Mysle, ze wiecej niz z mokrego pachu, ale nie 2-3x wiecej.

Nie wiem jakie mam projektowe obciążenie cieplne domu. Wiem że mam pompę 12 kW i 240 mb odwiertów. I ona daje radę ogrzać moją chałupę pracując maksymalnie 10 godzin przy temp na zewnątrz -15 a wewnątrz 22.
Wg teorii Siwego mogę spokojnie zakręcić 1 odwiert. Sprawdzimy.
Co do mojej TEORII to pompę dobiera się do krytycznego punktu pracy. Większość dla gruntowej przyjmuje że pompa powinna dać radę ogrzać dom do 20 stopni przy temp zewn -20. I do takiej potrzebnej mocy należy dobrać pompę uwzględniając jeszcze ewentualne potrzeby na CWU. Tak dobrana pompa w zupełności da radę zaspokoić ROCZNE ZAPOTRZEBOWANIE.
Trzymaj się KRZYSIEK!!!!

sSiwy12
12-03-2013, 13:40
Siwy podal IMHO bardzo ptymistyczna wartosc. Jaa bym przyjal max 90-100 W/mb. Mysle, ze wiecej niz z mokrego pachu, ale nie 2-3x wiecej.

I masz rację i nie masz - z tym optymizmem. To zależy od godzin pracy kolektora w ciągu sezonu grzewczego. W naszych warunkach jest to około 1.000 godzin.

Pyxis
12-03-2013, 13:40
Nie wiem jakie mam projektowe obciążenie cieplne domu. Wiem że mam pompę 12 kW i 240 mb odwiertów. I ona daje radę ogrzać moją chałupę pracując maksymalnie 10 godzin przy temp na zewnątrz -15 a wewnątrz 22.
Wg teorii Siwego mogę spokojnie zakręcić 1 odwiert. Sprawdzimy.
Co do mojej TEORII to pompę dobiera się do krytycznego punktu pracy. Większość dla gruntowej przyjmuje że pompa powinna dać radę ogrzać dom do 20 stopni przy temp zewn -20. I do takiej potrzebnej mocy należy dobrać pompę uwzględniając jeszcze ewentualne potrzeby na CWU. Tak dobrana pompa w zupełności da radę zaspokoić ROCZNE ZAPOTRZEBOWANIE.
Trzymaj się KRZYSIEK!!!!

My o chlebie, Ty o niebie. :)
Poczytaj pare postwo w stecz.

Pyxis
12-03-2013, 13:40
I masz rację i nie masz - z tym optymizmem. To zależy od godzin pracy kolektora w ciągu sezonu grzewczego. W naszych warunkach jest to około 1.000 godzin.

Ja patrze przez pryzmat jednak 1800h max. Maximum to maximum. Realnie bedzie pewnie mniej.

asolt
12-03-2013, 13:42
[QUOTE=Liwko;5870402
Zapotrzebowanie domu na ciepło i na CWU jest tu kluczowe.[/QUOTE]

Kluczowe jest projektowe obciązenie cieplne budynku + moc na cwu. Zapotrzebowanie na ciepło ma jedynie wpływ na nasze rachunki.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 13:44
Reasumując , wasze wyliczenia:

Dla domu o zapotrzebowaniu 10000 kWh/rok trzeba 120mb odwiertów(oczywiście dla gruntu 50W/mb)...

... ale pompę mogę sobie założyć np. 10 kW (bo powiedzmy że ona niewiele droższa) to też będzie okej??

Albo inaczej jak nastąpi zima stulecia i będzie przez cały luty -20 to co się stanie ?? zamarznie DZ czy po prostu nie będzie dom dogrzany przy pompie 6kW?? A co się stanie przy pompie 10 kW??

Ja dalej was nie kumam.

Pyxis
12-03-2013, 13:44
Kluczowe jest projektowe obciązenie cieplne budynku + moc na cwu. Zapotrzebowanie na ciepło ma jedynie wpływ na nasze rachunki.

Dziwnie nieco to brzmi w Twoich "ustach".

sSiwy12
12-03-2013, 13:46
Wg teorii Siwego mogę spokojnie zakręcić 1 odwiert. Sprawdzimy.
:jawdrop: a gdzie tak napisałem - skoro nie znam warunków geologicznych ?

A co do doboru PCi, to kto pisał coś innego (dobór do parametrów -20/+20)

Pyxis
12-03-2013, 13:46
Dla domu o zapotrzebowaniu 10000 kWh/rok trzeba 120mb odwiertów, ale pompę mogę sobie założyć np. 10 kW (bo powiedzmy że ona niewiele droższa) to też będzie okej??

BINGO!!!!!! Huraaaaaa! Dotarlo ;)


Albo inaczej jak nastąpi zima stulecia i będzie przez cały luty -20 to co się stanie ?? zamarznie DZ czy po prostu nie będzie dom dogrzany??

Dom bedzie ogrzany tylko czas pracy pompy bedzie krotszy i w cyklach. Mniejsza pompa bedzie przy tym ekstremum pracowala 24h/d.

Pyxis
12-03-2013, 13:48
:jawdrop: a gdzie tak napisałem - skoro nie znam warunków geologicznych ?

A co do doboru PCi, to kto pisał coś innego (dobór do parametrów -20/+20)

Ale pewnie starczy jak by sie uparl. Diuna ma i mocno przewymiarowana pompe i DZ. Wlasnie wg zasady dobieramy DZ do pompy. Pompa pewnie nigdy nie pracowala wiecej niz 10h/dobe. :)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 13:49
Dom bedzie ogrzany tylko czas pracy pompy bedzie krotszy i w cyklach. Mniejsza pompa bedzie przy tym ekstremum pracowala 24h/d.

A skąd wiemy ile będzie pracowała mniejsza pompa??


Przemknęło mi przez myśl... oczywiście tylko przez ułamek sekundy ... że wy chyba nie do końca możecie mieć rację ale proszę o dalsze wyjaśnienie moich wątpliwości...

Ja się nie zajmuję zawodowo OZC ale mam pewne wątpliwości....

sSiwy12
12-03-2013, 13:50
Albo inaczej jak nastąpi zima stulecia i będzie przez cały luty -20 to co się stanie ?? zamarznie DZ czy po prostu nie będzie dom dogrzany przy pompie 6kW?? .

Nic nie będzie się działo bo PCi i DZ dobrane są akurat dla takiej zimy stulecia.

sSiwy12
12-03-2013, 13:52
Ale pewnie starczy jak by sie uparl.

Pewnie tak i nawet bez "uparcia się" i nie sądzę aby zauważył jakąś dużą różnicę w czasie działania PCi - chyba, że ma suchy piasek.

Pyxis
12-03-2013, 13:56
A skąd wiemy ile będzie pracowała mniejsza pompa??


Bo projektowe obciazenie cieplne nam to mowi + CWU.
Dobrana wg niego pompa przy -20*C powinna pracowac 24h/dobe uzupelniajac straty domu i grzejac "normowe" ilosci CWU

Liwko
12-03-2013, 14:08
Diuna ma i mocno przewymiarowana pompe i DZ. Wlasnie wg zasady dobieramy DZ do pompy. Pompa pewnie nigdy nie pracowala wiecej niz 10h/dobe. :)

Zapomniała też dodać, że codziennie palą w kominku. No ale przecież to nie wpływa na czas pracy i zużycie kWh przez PC...
Jej połowa tych odwiertów spokojnie by wystarczyła.

DiunaWO
12-03-2013, 14:49
My o chlebie, Ty o niebie. :)
Poczytaj pare postwo w stecz.

Jestem ateistą więc nie dla mnie NIEBO. Prędzej o NIBE!
Uważam że piszemy o tym samym. Chodziło mi o sposób doboru pompy. Wpierw moc PCi a później potrzebne do jej mocy chłodniczej DZ. Ty uważasz inaczej i dlatego ciekawy jestem konkretów o które prosił Krzysiek na udowodnienie Twojej tezy.

Pyxis
12-03-2013, 14:54
Jestem ateistą więc nie dla mnie NIEBO. Prędzej o NIBE!
Uważam że piszemy o tym samym. Chodziło mi o sposób doboru pompy. Wpierw moc PCi a później potrzebne do jej mocy chłodniczej DZ. Ty uważasz inaczej i dlatego ciekawy jestem konkretów o które prosił Krzysiek na udowodnienie Twojej tezy.

Nie bede sie powtarzal, ale Siwy ju to pokazal. U mnie sie to tylko rozni doborem "godzinowym" w sezonie, ale wyniki dostajemy podobne.

Do swojego DZ podpial bys pompe 16-18kW bez wiekszych konsekwncji. Mam nadzieje, ze dajesz sobie z tego sprawe. Czy bys powiekszyl DZ jesli mial bys w domu taka pompe?

DiunaWO
12-03-2013, 14:56
:jawdrop: a gdzie tak napisałem - skoro nie znam warunków geologicznych ?

A co do doboru PCi, to kto pisał coś innego (dobór do parametrów -20/+20)

Napisałeś że dla skały granitowej można przyjąć 160W/mb??? Napisałeś!!
Czyli dla pompy 12 kW wg Ciebie wystarczy 120 mb takiego odwiertu???

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 14:56
Drugi raz podsumowując: moc potrzebna do ogrzania tego domu (z CWU) przy -20/20 to jest 6kW. I przy turbo zimie (oczywiście teoretycznej) -20 przez całą zimę nie włączą się grzałki i nie zamarznie dolne źródło tak??

DiunaWO
12-03-2013, 15:01
Zapomniała też dodać, że codziennie palą w kominku. No ale przecież to nie wpływa na czas pracy i zużycie kWh przez PC...
Jej połowa tych odwiertów spokojnie by wystarczyła.

Ja w kominku?!?!
Dobre!
Nie mam żadnego komina, a tym bardziej KOMINKA

DiunaWO
12-03-2013, 15:15
Nie bede sie powtarzal, ale Siwy ju to pokazal. U mnie sie to tylko rozni doborem "godzinowym" w sezonie, ale wyniki dostajemy podobne.

Do swojego DZ podpial bys pompe 16-18kW bez wiekszych konsekwncji. Mam nadzieje, ze dajesz sobie z tego sprawe. Czy bys powiekszyl DZ jesli mial bys w domu taka pompe?

Po drugim sezonie grzania wiem że mam przewymiarowane i DZ i PCI. Lepsze jednak to niż by miało być za małe. Grzeję tylko w II taryfie i to mnie cieszy.
Zgadzam się z Tobą jak najbardziej że pod moje DZ mógłbym podpiąć i 20kW pompę. Wówczas czas jej pracy będzie krótszy. Jednak gdybym podpiął powiedzmy pompę o mocy 50kW to już mógłby być problem. Za mało ciepła z ziemi w jednostce czasu i by mogło się zamrozić.

Jednak z tego co pamiętam dyskusja jest o doborze DZ. O to prosił Krzysiek. Powtarzam, że wg mnie wpierw należy dobrać PCI do punktu pracy -20/+20 a później do tej pompy (jej mocy chłodniczej) dobrać DZ. To DZ dobrze jest przewymiarować o jakieś 20-30% dla "świętego spokoju". Zwiększenie mocy PCI poprawi wykorzystanie II taryfy i szybciej nagrzeje CWU.

sSiwy12
12-03-2013, 15:18
Chodziło mi o sposób doboru pompy. Wpierw moc PCi a później potrzebne do jej mocy chłodniczej DZ..

Tyle, że u Ciebie ktoś "klasycznie" i z pod dużego palca dobrał DZ do mocy cieplnej PCi, przyjmując szacunkowo że 1mb = 50W.
Gdyby dobierał jak piszesz, to odwierty by miały tylko 190mb, też na ogólnym wskaźniku 1mb = 50W.

Podzielam zdanie przedpiszących - u Ciebie (w skałach), z dużym zapasem wystarczyło by 150mb. A przy dobrym rozeznaniu geologicznym, zapewne 120mb też miało by zapas.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 15:19
Czyli ciąg logiczny ma być taki (wg sSiwego i Pyxisa)?:
- zapotrzebowanie
- wyliczenie minimalnego DZ (dla danych warunków) - oczywiście może być jakieś większe
- PCi - ale z mocą nie mniejszą niż wyliczone miniumalne DZ ale może być większe


Dla mojego budynku to jest 7700kwh/rok (bez CWU) to u mnie by trzeba 30 mb w skale ?? (i to z CWU na które ok.30% tej długości)

DiunaWO
12-03-2013, 15:19
Dlaczego 120 ma zakladajac 160W/mb, to sie nie ma pokrywac z moca PC? a wiec 12000/160= 75m ???? Czy zle mysle...
Tylko ze tam gdzie faktycznie wierca w skale to nie rzadko > 150 jak i 200m
Osobiscie sie troszke w dyskusji zgubilem... a staralem sie sledzic... :rolleyes:
I im wiecej czytam tym bardziej sie zastanawiam ilu wykonawcow w kraju wie, i umi dobrze to dopasowac i zrobic... czy po prostu robi sie na oko
i 80% instalacji wypada w miare OK...a ile instalacji wychodzi ok dlatego ze inwestor czytal, czytal, dowiadywal sie etc. i powiedzial jak chce miec???
:)

Tylko że ja mam 2 odwierty po 120 m i chodziło mi że spokojnie mogę zakręcić jeden odwiert. Więc pozostałoby mi 120. Dlatego tak napisałem.

Zgadzam się z Tobą. Większość robi to na oko z zapasem na plus.

sSiwy12
12-03-2013, 15:21
Napisałeś że dla skały granitowej można przyjąć 160W/mb??? Napisałeś!!
Czyli dla pompy 12 kW wg Ciebie wystarczy 120 mb takiego odwiertu???

Tak z nadmiarem, bo wychodzi około 80W z 1mb licząc dla mocy chłodniczej lub 100W z 1mb dla mocy cieplnej tej PCi. - i to przy załozeniu, że PCi bedzie pracowała dobrze ponad 2.000 godzin w sezonie.

okobar
12-03-2013, 15:22
a ja zrobię tylko małe wtrącenie

załóżmy ze mamy DZ poziome na głębokości 1.60 m
załóżmy że linia przemarzania ziemi jest na wysokości 80cm

załóżmy że przychodzi zima tysiąclecia - minus 20 w dzień przez miesiąc
załóżmy że w tych warunkach linia przemarzania gleby schodzi nam do 1.50-1.60, czyli do tej głębokości ziemia jest zamarznięta...

i pytanie
jak będzie wtedy działać pompa? czy po prostu będzie pracować 24/dzień zeby tylko jakieś ciepło ciągnąć z ziemi?
przy takim przemarzaniu to za dużo nie wyciągnie nawet pracując na okrągło....
czy po prostu grzałki i lecimy z farelkami po pokojach bo z pompki nic nie uzyskamy?

DiunaWO
12-03-2013, 15:23
Tyle, że u Ciebie ktoś "klasycznie" i z pod dużego palca dobrał DZ do mocy cieplnej PCi, przyjmując szacunkowo że 1mb = 50W.
Gdyby dobierał jak piszesz, to odwierty by miały tylko 190mb, też na ogólnym wskaźniku 1mb = 50W.

Podzielam zdanie przedpiszących - u Ciebie (w skałach), z dużym zapasem wystarczyło by 150mb. A przy dobrym rozeznaniu geologicznym, zapewne 120mb też miało by zapas.

Dlatego z ciekawość zakręcę na dobę 1 odwiert. Jakie wg Ciebie będą efekty?

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 15:25
Diuna nic nie zakręcaj, bo to nie ma żadnego znaczenia ...i tak się zima już kończy.... albo warunki gruntowe masz inne... albo coś tam jeszcze innego

to jest jak z ciężarówką ... trudno wycofać z wąskiej ulicy... może się uda przecisnąć

sSiwy12
12-03-2013, 15:32
Czyli ciąg logiczny ma być taki (wg sSiwego i Pyxisa)?:
- zapotrzebowanie
- wyliczenie minimalnego DZ (dla danych warunków) - oczywiście może być jakieś większe
- PCi - ale z mocą nie mniejszą niż wyliczone miniumalne DZ ale może być większe


Dla mojego budynku to jest 7700kwh/rok to u mnie by trzeba 30 mb w skale ?? (i to z CWU na które ok.30% tej długości)

Ty czytasz cokolwiek z tego co sam pisałeś?

Pisałeś 10.000kWh - dla takiej wartości wyliczyłem moc PCi i długość kolektora pionowego.

A ciąg jest (ma być taki) obliczenie (jednostkowe) strat ciepła dla tego budynku dla parametrów -20/+20 (ogrzewanie powierzchni i powietrza wentylacyjnego) i na podstawie tych danych (oraz dotyczących CWU) określenie mocy PCi oraz długości kolektorów gruntowych, uzależnionych od warunków geologicznych.

Ps.
Są skały które mają przewodność niższą niż np. wilgotny piasek - czyli wyciągnąć z nich można nie więcej niż 80W z 1mb.

sSiwy12
12-03-2013, 15:33
Dlatego z ciekawość zakręcę na dobę 1 odwiert. Jakie wg Ciebie będą efekty?

Niezauważalne. Choć być może, trzeba będzie zwiększyć przepływ w kolektorze.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 15:38
Ty czytasz cokolwiek z tego co sam pisałeś?

Pisałeś 10.000kWh - dla takiej wartości wyliczyłem moc PCi i długość kolektora pionowego.

A ciąg jest (ma być taki) obliczenie (jednostkowe) strat ciepła dla tego budynku dla parametrów -20/+20 (ogrzewanie powierzchni i powietrza wentylacyjnego) i na podstawie tych danych (oraz dotyczących CWU) określenie mocy PCi oraz długości kolektorów gruntowych, uzależnionych od warunków geologicznych.

Ps.
Są skały które mają przewodność niższą niż np. wilgotny piasek - czyli wyciągnąć z nich można nie więcej niż 80W z 1mb.

Tak czytam.
Wcześniej Pyxis zarzekał się że wystarczy zapotrzebowanie budynku na ciepło u mnie wynosi 7700 kWh/rok na CO plus do tego CWU.
Moc pompy wg. tego wyliczenia wystarczyła by 3,5 kW na CO + CWU ok.1,5 przyjąłem. Czyli razem 5 kW. Taka pompa by mi wystarczyła??

DiunaWO
12-03-2013, 15:43
A ciąg jest (ma być taki) obliczenie (jednostkowe) strat ciepła dla tego budynku dla parametrów -20/+20 (ogrzewanie powierzchni i powietrza wentylacyjnego) i na podstawie tych danych (oraz dotyczących CWU) określenie mocy PCi oraz długości kolektorów gruntowych, uzależnionych od warunków geologicznych.
.

O kurde! Czyli jest tak jak ja to napisałem wcześniej?!
Z Twojego i Pyxisa pisania wynika że uważacie tak jak to wypunktował Krzysiek. Czyli myślimy jednakowo a tylko nie potrafimy się zrozumieć?

sSiwy12
12-03-2013, 15:43
Czyli razem 5 kW. Taka pompa by mi wystarczyła??

Tak - przy takim zapotrzebowaniu z palcem w ....... starczy.

sSiwy12
12-03-2013, 15:50
O kurde! Czyli jest tak jak ja to napisałem wcześniej?!
Z Twojego i Pyxisa pisania wynika że uważacie tak jak to wypunktował Krzysiek. Czyli myślimy jednakowo a tylko nie potrafimy się zrozumieć?

Od poczatku tak pisałem - zawsze twierdzę, że musi być wykonane OZC, bo to podstawa doboru urządzeń grzewczych. A OZC to jednostkowe zużycie energii przez dom.
Jak ktoś ma tylko roczne zapotrzebowanie na energię, to z grubsza i "od dupy strony" można też określić moc obliczeniową kotła.
Odpowiadałe tylko na coraz to nowsze teorie zainteresowanego - stąd powstał mętlik.

Liwko
12-03-2013, 15:52
Ja w kominku?!?!
Dobre!
Nie mam żadnego komina, a tym bardziej KOMINKA

Oj to sorry, musiałem cię z kimś pomylić. :rolleyes:

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 15:59
Tak - przy takim zapotrzebowaniu z palcem w ....... starczy.

a trzy niezależne źródła jak liczyły mi dobór pompy to dziwnym trafem wszystkie oscylowały w okolicy 7,5 -8,5 kW proponowana pompa byłą większa niż te wyliczone żeby delikatnie przewymiarować, a więc wygląda na to że wszyscy chcieli mnie oskubać ( 4 źródło które liczyło to dobry mój znajomy co się zajmuje audytami energetycznymi i on mi wyliczył też coś ok. 7,5)

no Pyxis się zarzekał że wystarczy zapotrzebowanie i żeby to wyliczyć dokładnie to trza tajne wzory znać więc ja nie wiem... ja tylko pytam

DiunaWO
12-03-2013, 16:00
Oj to sorry, musiałem cię z kimś pomylić. :rolleyes:

I jeszcze udało Ci się nieźle mnie rozbawić!

Pyxis
12-03-2013, 16:13
Drugi raz podsumowując: moc potrzebna do ogrzania tego domu (z CWU) przy -20/20 to jest 6kW. I przy turbo zimie (oczywiście teoretycznej) -20 przez całą zimę nie włączą się grzałki i nie zamarznie dolne źródło tak??

Tak. Jesli masz OZC zrobione bez bledow i wykonawstwo bylo tez takowe.

Pyxis
12-03-2013, 16:15
Po drugim sezonie grzania wiem że mam przewymiarowane i DZ i PCI. Lepsze jednak to niż by miało być za małe. Grzeję tylko w II taryfie i to mnie cieszy.
Zgadzam się z Tobą jak najbardziej że pod moje DZ mógłbym podpiąć i 20kW pompę. Wówczas czas jej pracy będzie krótszy. Jednak gdybym podpiął powiedzmy pompę o mocy 50kW to już mógłby być problem. Za mało ciepła z ziemi w jednostce czasu i by mogło się zamrozić.

I super. Ja tez tak mam przewymiarowane, ale my nie o tym. Dobor DZ trzeba zrobic, zeby moc przewymiarowac o wiadoma wartosc.


Zauwaz tez, ze ostrzegalem kiklanascie postow wczesniej przed podadaniem w ekstrema. Zakladalismy, ze przewymiarowujemy 30-35% dla grzania w tanie taryfie. Nie 400 czu 500% !

Pyxis
12-03-2013, 16:17
O kurde! Czyli jest tak jak ja to napisałem wcześniej?!
Z Twojego i Pyxisa pisania wynika że uważacie tak jak to wypunktował Krzysiek. Czyli myślimy jednakowo a tylko nie potrafimy się zrozumieć?

Nie jest taki sam. Ty chcesz dajac pompe o wiekszej mocy do takiego samego domu chcesz caly czas zwiekszac DZ, ale takiej potzreby nie ma.

Pyxis
12-03-2013, 16:20
a trzy niezależne źródła jak liczyły mi dobór pompy to dziwnym trafem wszystkie oscylowały w okolicy 7,5 -8,5 kW proponowana pompa byłą większa niż te wyliczone żeby delikatnie przewymiarować, a więc wygląda na to że wszyscy chcieli mnie oskubać ( 4 źródło które liczyło to dobry mój znajomy co się zajmuje audytami energetycznymi i on mi wyliczył też coś ok. 7,5)

no Pyxis się zarzekał że wystarczy zapotrzebowanie i żeby to wyliczyć dokładnie to trza tajne wzory znać więc ja nie wiem... ja tylko pytam

Dobierali z zapasem. I bardzo slusznie, ale ty piszesz o mocy pompy. Zrozum na Boga, ze to jaka pompe Ci dadza nie determinuje wielkosci Twojego DZ. Mogli Ci dobrac DZ wilkosci 150m odwiertow i poroponowac pompe 5,6,7 8, 9 kW Kade z tych rozwiazan zapewni Ci cieplo w domu, ale kazdez z innym czasem i cyklami pracy samego urzadzenia.
Nie wiem jak Ci to moge wytlumaczyc inaczej, bo Ty raczej teraz to juz tego nie chcesz chyba zrozumiec.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 16:26
błąd,błąd!!! - istotne jest projektowe obciążenie cieplne!!!! - tak jak napisałem w przykładzie wyżej...

widzisz to nie mój błąd ale ciesze się, że się ze mną zgadzasz


bo to tak potocznie się mówi - zapotrzebowanie cieplne domu = projektowe obciążenie cieplne.....

no problem polega na tym że Pyxis chyba nie użył tego w "potoczny" rozumieniu ponieważ ja kilkukrotnie napisałem zapotrzebowanie budynku na ciepło i podawałem 10000 kWh/rok a tutaj mamy:


DZ nie dobierasz do mocy pompy, tylko do zaptrzebowania domu na cieplo.

sSiwy12
12-03-2013, 16:35
błąd,błąd!!! - istotne jest projektowe obciążenie cieplne!!!! - tak jak napisałem w przykładzie wyżej...


widzisz to nie mój błąd ale ciesze się, że się ze mną zgadzasz



Wszystko gra, ale jednostkowe, a nie roczne zapotrzebowanie na energię.

Pyxis
12-03-2013, 16:39
, no czyli jak masz zapotrzebowanie domu na CO(5,5kw)+CWU(1kw)= 6,5kw, to do tego dobierasz...to chyba oczywiste...Pyxis dobrze pisał, bo pewnie takiego samego myślenia potocznego używał...
PC możesz dać 7,6kw, 8,6kw...:D w zależności jaki typoszereg ma "twój" producent...

Na plaszczyznie doboru mocy pompy "na styk" i do tego dobrania DZ sie zgadzamy, bo to szczegolny przypadek jest.

Roznimy sie w tym, ze gdy KK zechce dac pompe 8 czy 9kW zeby grzac wiecej (tylko) w taniej taryfie, uzna za konieczne zwiekszenie rozmiaru DZ, co faktycznie nie jest konieczne, bo zapotrzebownie na cieplo domu nie ulegnie zwiekszeniu.
To taka drobna roznica ktora moze doprowadzic do schizmy. Jednak nie jest prawdziwym twierdzenie, ze DZ dopbieramy do pompy. Moc pomy musi byc conajmniej rowna lub wieksza strata energetycznym domy przy tych obliczeniowych -20*C ;) Kazdy instalator da tutaj zapas i to spory - I CHWALA MU ZA TO! Tylko to nie zmienia faktow ktory czynnik na co wplywa. To fizyka decyduje, a nie ekonomia.

Pyxis
12-03-2013, 16:40
dodam, że dla tego projektowego obciążenia cieplnego 5,5kw, roczne zapotrzebowanie może wynosić nawet 14000kwh/m2*rok albo i dużo więcej.......na CO

A k....wa jakim CUDEM ?????
Te dwa parametry sa ze soba scisle zwizane!! Tu moze tylko mieszac CWU, ale nie CO.

Wlasnie brak postrzegania takich zaleznosci prowadzi do - nie obraz sie - bzdur.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 16:44
, no czyli jak masz zapotrzebowanie domu na CO(5,5kw)+CWU(1kw)= 6,5kw, to do tego dobierasz...to chyba oczywiste...Pyxis dobrze pisał, bo pewnie takiego samego myślenia potocznego używał...
PC możesz dać 7,6kw, 8,6kw...:D w zależności jaki typoszereg ma "twój" producent...

Widzisz mnie Pyxis napisał tak:


Nie rozrozniasz ilosci energii i mocy (zreszta jak wiekszosc w tym przypadku) ;)

więc domniemam że on wie co to jest zapotrzebowanie .... ja się czepiam, tak jak Diuna zauważył bo to są teoretycy i nawet chyba w tej teorii nie za silni, a mnie zaatakowali że się nie znam (to fakt jestem laikiem) i poprosiłem go o proste wyliczenia, których nie umiał albo nie chciał wykonać, wyręczył go sSiwy ale ja nie jestem przekonany co do słuszności tego wyliczenia

a tu już w ogóle zabiłeś ich wywody


dodam, że dla tego projektowego obciążenia cieplnego 5,5kw, roczne zapotrzebowanie może wynosić nawet 14000kwh/m2*rok albo i dużo więcej.......na CO

Pyxis
12-03-2013, 16:51
a tu już w ogóle zabiłeś ich wywody

Zauwaz, ze kolga tutaj sie grubo pomylil.

Pyxis
12-03-2013, 16:55
Wybacz ale w tym momencie tez nie rozumiem... Jak moga zaproponowac 5 roznych rozmiarow PC do tego samego DZ jezeli "tak sie nie robi"
w zaleznosci od PC ktorys "rozmiar" DZ musi byc wskazany

No nastepny ;)
Zrozum, ze moc pompy to tylko szybkosc przeplywu energii. Dom potrzebuje jej tyle samo.
Majac spiralne DZ gdzie jest duzo rury (a wiec duzo wieksza MOC DZ) masz juz zupelna swobode w granicach rozsadku oczywiscie (caly czas te dziesci procent rozwazamy).

Oczywiscie pompa przewymiarowana na dobranym na styk DZ bedzie pracowala przy gorszych warunkach, ale to paradoksalnie zmniejszy odbior energii z DZ (nizszy COP). Wiecej nakreci licznikiem.

Pyxis
12-03-2013, 16:57
chodziło mi o to, że mogą być dwa domy o takim samym(lub zbliżonym) projektowym obciążeniu cieplnym - i oba mieć bardzo różne zapotrzebowanie roczne na samo CO - no ale niewykluczone że się mylę....ja w przeciwieństwie do ciebie nie twierdzę że mam zawsze rację :P

I tutaj raczej nie masz, bo jakim CUDEM jesli bierzemy pod uwage tylko CO? :)
Te 2 parametry to sa wlasciwosci danego (tego samego) obiektu. On nie moze byc jednoczesnie oszczedny i trwonic cieplo. To nie fizyka kwantowa. Jest albo, albo, ale nie jednoczesnie.

Napisze ci tak "matematycznie": Zapotrzebowanie domu na Cieplo, to calka z funkcji obciazenia cieplnego budynku w okresie sezonu grzewczego. Moze to cos rozjasni.

mardor1971
12-03-2013, 17:04
Dobierali z zapasem. I bardzo slusznie, ale ty piszesz o mocy pompy. Zrozum na Boga, ze to jaka pompe Ci dadza nie determinuje wielkosci Twojego DZ. Mogli Ci dobrac DZ wilkosci 150m odwiertow i poroponowac pompe 5,6,7 8, 9 kW Kade z tych rozwiazan zapewni Ci cieplo w domu, ale kazdez z innym czasem i cyklami pracy samego urzadzenia.
Nie wiem jak Ci to moge wytlumaczyc inaczej, bo Ty raczej teraz to juz tego nie chcesz chyba zrozumiec.

Z pustego w próżne to i Salomon nie naleje. Duży może więcej a mały mniej. Wg mnie duża pc wyciągnie z ziemi więcej ciepła niż mała, dlatego większe a nie mniejsze DZC. Nikt z nas nie chce aby DZC nam zamarzło, dlatego je przewymiarowujemy. Owszem niektórzy z was powiedzą że jest czas regeneracji DZC. A jak go nie ma? 100 ostatnich postów nie umie odpowiedzieć facetowi na proste pytanie. Czyli nikt tego nie liczy. A Ci co liczą póżniej piszą o zamarzniętym DZC

Liwko
12-03-2013, 17:05
Wybacz ale w tym momencie tez nie rozumiem... Jak moga zaproponowac 5 roznych rozmiarow PC do tego samego DZ jezeli "tak sie nie robi"


Masz kranik i szklankę do której kapie wóda z tego kranika. Co dobę ta szklanka robi się pełna. To DZ.
Chcesz się z tej szklanki napić i wiesz, że tyle wódy ci wystarczy. To prawidłowo dobrane DZ.
Możesz pić tą wódę pomału (małej mocy PC), lub chełstami (dużej mocy PC).
W obydwu przypadkach ugasisz pragnienię a następnej doby znowu będziesz miał pełną szklankę.
Najniższej mocy PC będzie wtedy gdy przy określonych warunkach (-20) będziesz pił tą wódę przez 24h/dobę.
Mniejsza moc to kłopoty, większa ale z rozsądkiem-nie.

Pyxis
12-03-2013, 17:07
niech się Asolt wypowie, on jest ekspertem....

No cczekam az sie odezwie, chociaz wczesniej sie odezwal i bylem zdziwiony, ze nie "widzial" tej zaleznosci.

Liwko
12-03-2013, 17:08
Z pustego w próżne to i Salomon nie naleje. Duży może więcej a mały mniej. Wg mnie duża pc wyciągnie z ziemi więcej ciepła niż mała,

Nie wyciągnie.


Owszem niektórzy z was powiedzą że jest czas regeneracji DZC. A jak go nie ma?

To znaczy, że źle było dobrane DZ.

Pyxis
12-03-2013, 17:09
Masz kran i szklankę do której kapie woda z tego kranu. Co dobę ta szklanka robi się pełna. To DZ.
Chcesz się z tej szklanki napić i wiesz, że tyle wody ci wystarczy. To prawidłowo dobrane DZ.
Możesz pić tą wodę pomału (małej mocy PC), lub chełstami (dużej mocy PC).
W obydwu przypadkach ugasisz pragnienię a następnej doby znowu będziesz miał pełną szklankę.
Najniższej mocy PC będzie wtedy gdy przy określonych warunkach (-20) będziesz pił tą wodę przez 24h/dobę.

No obrazowo dosyc. :)
Dodaj jeszcze, ze dla pijacego ta szklanka wody jest niezmienna dobowa porcja plynow (tak jak zapotrzebowanie domu na cieplo jest niezmienna obliczona wartosci sezonowa).

Pyxis
12-03-2013, 17:19
chodziło mi też o przypadek, ze jest takie samo roczne zapotrzebowanie na CO np 14000kwh/m2*rok, ale mogą mieć różne projektowe obciążenia cieplne....wynikające z różnej konstrukcji - różnej wielkości przeszkleń, innej orientacji wg stron świata,wentylacji itd...

Jakos dziwnie mi to nie pasuje.
Jesli mamy 2 domy i kazdy znich przy -20*C trraci jednakowo szybko cieplo, to w jakiej sytuacji ich straty mialy by sie ronic na tyle, zeby jeden wyprzedzial w zapotrzebowaniu drugi. Dla 0*C oba bede mniej wiecej miec jednakowe straty. Dla +5*C tez. Jak to zcalkujesz, to wyjdzie to samo.

O jakiej sytuacji Ty m,yslisz? Moze cos pomijam? O czyms zapomnialem?
Nie wykluczam tego, ale mi to wskaz.

PS. Dodam, ze zakladam w rozwazaniach typowe konstrukcje, gdzie stosunek przeszklen i scian sa podobne.

sSiwy12
12-03-2013, 17:20
.
To znaczy, że źle było dobrane DZ.
Dlatego minimalna moc DZ musi pokrywać się z maksymalną mocą chłodniczą PCi.

Liwko
12-03-2013, 17:27
Dlatego minimalna moc DZ musi pokrywać się z maksymalną mocą chłodniczą PCi.

To oczywista oczywistość :)

sSiwy12
12-03-2013, 17:28
ten co ma więcej przeszkleń, szybciej traci ciepło, ale nadrabia to w dni słoneczne w które ma więcej zysków.

Tak na moje oko OZC (dobrze wykonane) to uwzględnia.

sSiwy12
12-03-2013, 17:29
To oczywista oczywistość :)

Chyba jednak nie dla wszystkich :rolleyes:

DiunaWO
12-03-2013, 17:29
bo to tak potocznie się mówi - zapotrzebowanie cieplne domu = projektowe obciążenie cieplne.....

Ale przecież Asolt wyjaśnił to wyraźnie i wtedy Pyxis go wyśmiał. :

Kluczowe jest projektowe obciązenie cieplne budynku + moc na cwu. Zapotrzebowanie na ciepło ma jedynie wpływ na nasze rachunki.

Dziwnie nieco to brzmi w Twoich "ustach".

Pyxis
12-03-2013, 17:32
Ale przecież Asolt wyjaśnił to wyraźnie i wtedy Pyxis go wyśmiał. :

Wysmial? A moze pokazesz jeszcze gdzie.
Ciebie moge wysmiac za taka interpretacje mojej spokojnej wypowiedzi :D

sSiwy12
12-03-2013, 17:32
Wczesniej pytalem o G/W z inwerterem... nikt nic nie wie? nie ma?

Była odpowiedź. A taka PCi np tu: http://ghs.vot.pl/?page_id=60

DiunaWO
12-03-2013, 17:32
Nie jest taki sam. Ty chcesz dajac pompe o wiekszej mocy do takiego samego domu chcesz caly czas zwiekszac DZ, ale takiej potzreby nie ma.

Wskaż proszę gdzie ja coś takiego napisałem?

Ja jedynie zarzuciłem że dobiera się DZ do PCi a ją do projektowego obciązenie cieplnego budynku, a nie DZ do rocznego zapotrzebowania na ciepło

DiunaWO
12-03-2013, 17:35
, no czyli jak masz zapotrzebowanie domu na CO(5,5kw)+CWU(1kw)= 6,5kw, to do tego dobierasz...to chyba oczywiste...Pyxis dobrze pisał, bo pewnie takiego samego myślenia potocznego używał...
PC możesz dać 7,6kw, 8,6kw...:D w zależności jaki typoszereg ma "twój" producent...

O Pyxis ma adwokata, ale się porobiło. Super określenie!!! Ale w "ustach" Pyxisa?

maciejzi
12-03-2013, 17:35
Uważam że lepiej zrobić zbyt duży kolektor niż zbyt mały - lepszy o 50% za duży niż 20% zbyt mały. Zbyt mały pociąga większe opłaty za prąd (grzanie grzałką), a czasami występuje taki problem, że z biegiem lat temperatura DZ spada, ponieważ nie zdąży się ono zregenerować.

Z drugiej strony zbyt duże DZ nie pociąga za sobą jakichś większych problemów.

Pyxis
12-03-2013, 17:36
Wskaż proszę gdzie ja coś takiego napisałem?

Ja jedynie zarzuciłem że dobiera się DZ do PCi a ją do projektowego obciązenie cieplnego budynku, a nie DZ do rocznego zapotrzebowania na ciepło

Ale tylko w przypadku dobory "na styk".

Zupelnie nie mozemy sie zroumiec i to zaczyna byc meczace nieco. :)

plusfoto
12-03-2013, 17:36
Masz kran i szklankę do której kapie woda z tego kranu. Co dobę ta szklanka robi się pełna. To DZ.
Chcesz się z tej szklanki napić i wiesz, że tyle wody ci wystarczy. To prawidłowo dobrane DZ.
Możesz pić tą wodę pomału (małej mocy PC), lub chełstami (dużej mocy PC).
W obydwu przypadkach ugasisz pragnienię a następnej doby znowu będziesz miał pełną szklankę.
Najniższej mocy PC będzie wtedy gdy przy określonych warunkach (-20) będziesz pił tą wodę przez 24h/dobę.
Mniejsza moc to kłopoty, większa ale z rozsądkiem-nie.
Liwko masz u mnie piwo którego sam nie możesz skosztować bo pozbawiłeś się kotłowni. Zrobiłeś niemal instrukcję obrazkową.:wiggle:

Pyxis
12-03-2013, 17:37
O Pyxis ma adwokata, ale się porobiło. Super określenie!!! Ale w "ustach" Pyxisa?

Porobi sie dopiero jak zaczniesz pisac z sensem ;)

DiunaWO
12-03-2013, 17:38
dodam, że dla tego projektowego obciążenia cieplnego 5,5kw, roczne zapotrzebowanie może wynosić nawet 14000kwh/m2*rok albo i dużo więcej.......na CO

to ile będzie wynosiło zapotrzebowanie na 100m2/ przy tej polemice trzeba uważć na jednostki bo ktoś postronny nie załapie o co chodzi.

DiunaWO
12-03-2013, 17:39
to może ja podam przykład...
obliczyłem sobie (dane wymyślone) zapotrzebowanie na CO 5,5kw+4 osoby, w sumie 6,5kw
założyłem 15kw z 1mb wykopu, planowałem 3 pętle po 150mb - czyli 6,75kw - po rozpoczęciu prac, częśc gruntu okazała się być felerna (mniejsza o szczegóły), wystraszyłem się i dorobiłem pętlę - po uwzględnieniu strat, w sumie jest 550mb kolektora, czyli moc DZ 8,25kw, w rzeczywistości jest więcej, niż te przyjęte 15W/mb
Dla jasności adiqq chciał napisać 15 W z 1 mb:wiggle:

Liwko
12-03-2013, 17:41
Liwko masz u mnie piwo którego sam nie możesz skosztować bo pozbawiłeś się kotłowni. Zrobiłeś niemal instrukcję obrazkową.:wiggle:

mam nadzieję, że teraz to już wszyscy zrozumieją ;)

Pyxis
12-03-2013, 17:42
a czy ja wróżka?
przecież zapotrzebowanie 14000kwh/m2*rok może być dla domu jaki ja mam - czyli piwnica,garaż, poddasze użytkowe - jak i do skromnego małego domu ze skromniejszym ociepleniem. Zapotrzebowanie takie same, a metraż może się kilkukrotnie różnić :P

Zauwaz, ze tak zaglujac zapotrzebowaniem domu na cieplo i projektowym obciazeniem cieplnym zabraknie Ci czasu w ciagu calego roku, zeby to zapotzrebowanie dana maksymalna moca pokryc.

Dla 14000kwh/m2*rok i projektowego obciazenia 5,5kW wychodzi mi dom o pow 3,45m2 z temperatura w srodku +20*C i na zewnatrz -20*C (przez caly rok). Taki kontener na stacji polarnej ;)

DiunaWO
12-03-2013, 17:43
dodam, że dla tego projektowego obciążenia cieplnego 5,5kw, roczne zapotrzebowanie może wynosić nawet 14000kwh/m2*rok albo i dużo więcej.......na CO


A k....wa jakim CUDEM ?????
Te dwa parametry sa ze soba scisle zwizane!! Tu moze tylko mieszac CWU, ale nie CO.

Wlasnie brak postrzegania takich zaleznosci prowadzi do - nie obraz sie - bzdur.

I adwokat zwolniony.

Kurde poszedłem tylko na obiad a tu dyskusja tak przyspieszyła że nie mogęWas dogonić.

DiunaWO
12-03-2013, 17:50
chodziło mi też o przypadek, ze jest takie samo roczne zapotrzebowanie na CO np 14000kwh/m2*rok, ale mogą mieć różne projektowe obciążenia cieplne....wynikające z różnej konstrukcji - różnej wielkości przeszkleń, innej orientacji wg stron świata,wentylacji itd...

Dobrze myslisz tylko źle piszesz. może być zapotrzebowanie roczne np 14000 kWh lub dla domu 200 m2 70kWh/m2 na rok. 14000kWh/m2*rok to nawet namiot nie ma.

Pyxis
12-03-2013, 17:50
Kurde poszedłem tylko na obiad a tu dyskusja tak przyspieszyła że nie mogęWas dogonić.

Ja tu nie szukam adwokatow. Nie o to chodzi na tym forum :)
To konfrontacja pewnych pogladow na rozne sprawy. Czesc osob mysli podobnie, czesc inaczej. Ot tylko tyle. Mamy watpliwosci i je sobie przedstawiamy. Traktujesz to zbyt presonalnie. To ze sie z kims nie zgadzam nie znaczy, ze mam go za to "nielubiec". :)

Pyxis
12-03-2013, 17:51
nie ma szans :P

I z tym sie zgadzam w 100% !. ;)

BTW: Wspolczuje komus, kto tu bedzie szual informacji na temat doboru DZ. Po lekturze bedzie wiedzial mniej niz przed.

DiunaWO
12-03-2013, 17:53
Jakos dziwnie mi to nie pasuje.
Jesli mamy 2 domy i kazdy znich przy -20*C trraci jednakowo szybko cieplo, to w jakiej sytuacji ich straty mialy by sie ronic na tyle, zeby jeden wyprzedzial w zapotrzebowaniu drugi. Dla 0*C oba bede mniej wiecej miec jednakowe straty. Dla +5*C tez. Jak to zcalkujesz, to wyjdzie to samo.

O jakiej sytuacji Ty m,yslisz? Moze cos pomijam? O czyms zapomnialem?
Nie wykluczam tego, ale mi to wskaz.

PS. Dodam, ze zakladam w rozwazaniach typowe konstrukcje, gdzie stosunek przeszklen i scian sa podobne.

Zauważ że jemu chodzi o to że mogą być dwa domy o jednakowym obciążeniu cieplnym, a o różnym zapotrzebowaniu na 1 m2.

DiunaWO
12-03-2013, 17:56
Wysmial? A moze pokazesz jeszcze gdzie.
Ciebie moge wysmiac za taka interpretacje mojej spokojnej wypowiedzi :D

Niech będzie

Pyxis
12-03-2013, 17:57
wybacz, ale nie nadążam za twoim tokiem rozumowania...
ty wiesz w ogóle co to jest projektowe obciążenie cieplne?!? :P

Ja to rozumiem jako moc cieplna, która jest wymagana do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania. To moc cieplna ktora nam przy okreslonych norma warunkach ucieka z budynku i ktora musimy dostarczyc przez CO.
Zle to sobie tlumacze?

Pyxis
12-03-2013, 18:00
Zauważ że jemu chodzi o to że mogą być dwa domy o jednakowym obciążeniu cieplnym, a o różnym zapotrzebowaniu na 1 m2.

No wlasnie mam watpliwosci, czy te domy beda mialy ta roznice istotna. Zaznaczylem, ze pomijam rozwazania i porownania typu "szklarnia i styropianowy bunkier".

rwxw
12-03-2013, 18:01
Masz kran i szklankę do której kapie woda z tego kranu. Co dobę ta szklanka robi się pełna...Mniejsza moc to kłopoty, większa ale z rozsądkiem-nie.
Zrobiłeś parę błędów, po pierwsze nie kran, tylko kranik, a po drugie, to wyłączyły Ci się polskie litery przy opisie co kapie z kranika. Z tą mocą też bym polemizował ;-)

DiunaWO
12-03-2013, 18:03
Ja tu nie szukam adwokatow. Nie o to chodzi na tym forum :)
To konfrontacja pewnych pogladow na rozne sprawy. Czesc osob mysli podobnie, czesc inaczej. Ot tylko tyle. Mamy watpliwosci i je sobie przedstawiamy. Traktujesz to zbyt presonalnie. To ze sie z kims nie zgadzam nie znaczy, ze mam go za to "nielubiec". :)

I Ty tak do mnie piszesz? Krajanie? Rozczarowałeś mnie!

asolt
12-03-2013, 18:04
chodziło mi o to, że mogą być dwa domy o takim samym(lub zbliżonym) projektowym obciążeniu cieplnym - i oba mieć bardzo różne zapotrzebowanie roczne na samo CO - no ale niewykluczone że się mylę....ja w przeciwieństwie do ciebie nie twierdzę że mam zawsze rację :P


A k....wa jakim CUDEM ?????
Te dwa parametry sa ze soba scisle zwizane!! Tu moze tylko mieszac CWU, ale nie CO.
Wlasnie brak postrzegania takich zaleznosci prowadzi do - nie obraz sie - bzdur.


Addig nie mylisz się, zapotrzebowanie na ciepło jest powiązane z projektowym obciązeniem cieplnym ale nie wprost proporcjonalnie.
Projektowe obciązenie cieplne zalezy od strefy klimatycznej (I-V, -16 -24), izolacyjności przegród oraz strat na wentylację, to tak w skrócie. Inaczej mówiąc dla danej strefy ten sam budynek niezależnie od lokalizacji i jego usytuowania względem stron swiata będzie miał to samo projektowe obciążenie cieplne.
Zapotrzebowanie na ciepło zależy od usytuowania budynku (wzgledem stron swiata),rodzaju przeszkleń, oraz co najwazniejsze projektowego obciązenia cieplnego odniesionego do konkretnej lokalizacji stacji meteo.
Ponieważ III strefa klimatyczna jest praktycznie na ponad połowie kraju może się zdarzyć ze mając to same projektowe obciązenie cieplne mamy rózne i to znacznie rózniące się zapotrzebowania na ciepło, z mojej praktyki obliczeniowej te róznice mogą dochodzić nawet do 20%. Ten sam przypadek może dotyczyć lokalizacji na pograniczu stref. Obciązenie dla strefy o wyższej temp obliczeniowej odnosimy do stacji meteo najbliższej ale znajdującej się w zimniejszej strefie. Może zachodzic również przypadek odwrotny. Każdy z dyskutantów widzi tylko swój przypadek, ja mam duzo danych porównawczych dla obliczeń ozc z kazdej strefy klimatycznej i mogę je porównać. Zarzucanie komuś ze pisze bzdury bez dogłębnego zapoznania się z tematem jest co najmniej niewłaściwe


I tutaj raczej nie masz, bo jakim CUDEM jesli bierzemy pod uwage tylko CO? :)
Te 2 parametry to sa wlasciwosci danego (tego samego) obiektu. On nie moze byc jednoczesnie oszczedny i trwonic cieplo. To nie fizyka kwantowa. Jest albo, albo, ale nie jednoczesnie.

Napisze ci tak "matematycznie": Zapotrzebowanie domu na Cieplo, to calka z funkcji obciazenia cieplnego budynku w okresie sezonu grzewczego. Moze to cos rozjasni.

Nie jest to całka.


No cczekam az sie odezwie, chociaz wczesniej sie odezwal i bylem zdziwiony, ze nie "widzial" tej zaleznosci.

Widzę tę zalezność, ale tu się kłania nieznajomość metodologii obliczania zapotrzebowania na ciepło wg PN-EN ISO 13790 (miesięcznie)

DiunaWO
12-03-2013, 18:05
Ja to rozumiem jako moc cieplna, która jest wymagana do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania. To moc cieplna ktora nam przy okreslonych norma warunkach ucieka z budynku i ktora musimy dostarczyc przez CO.
Zle to sobie tlumacze?

Bardzo dobrze! Można by to wstawić do wikipedi.

Pyxis
12-03-2013, 18:11
Nie jest to całka.

A jak bys okreslil ta zaleznosc?



Widzę tę zalezność, ale tu się kłania nieznajomość metodologii obliczania zapotrzebowania na ciepło wg PN-EN ISO 13790 (miesięcznie)

Napisalem to w odniesieniu do doboru wielkosci DZ przy pompie ciepla. Ja widze bardzo wyrazna zaleznosc pomiedzy tymi dwoma parametrmie. Porzebujemy z gruntu pobrac w sezonie okreslona ilosc ciepla i jest ona scisle zalezna od zapotrzebowania domu na cieplo.

Pyxis
12-03-2013, 18:15
tylko, że w okresie sezonu grzewczego można się czasami nawet nie zbliżyć do wartości granicznej (jak nie ma -20C zimą!) i jest to wartość brzegowa.....
natomiast zapotrzebowanie domu na ciepło - to zapotrzebowanie na energię przez cały rok - jak pisał asolt - to ci powie ile zapłacisz....OZC to liczy, uwzględniając strefe klimatyczną i średnie temperatury dla najbliższej stacji metereologicznej....

Ale Ty widze, ze porownujesz rozne domy w roznej strefie klimatycznej. Na to bym nie wpadl o domyslnie przyjalem, ze one sa "osadzone" w takich samych warunkach klimatycznych. Stoja obok siebie. To pewne uproszczenie, ale chyba uprawnione przy tego typu rozwazaniach.

Liwko
12-03-2013, 18:27
Zrobiłeś parę błędów, po pierwsze nie kran, tylko kranik, a po drugie, to wyłączyły Ci się polskie litery przy opisie co kapie z kranika. Z tą mocą też bym polemizował ;-)

Już poprawiłem :lol:

DiunaWO
12-03-2013, 18:31
a czy ja wróżka?
przecież zapotrzebowanie 14000kwh/m2*rok może być dla domu jaki ja mam - czyli piwnica,garaż, poddasze użytkowe - jak i do skromnego małego domu ze skromniejszym ociepleniem. Zapotrzebowanie takie same, a metraż może się kilkukrotnie różnić :P

Adiqq jeszcze raz przeczytaj co napisałeś!
14000kWh/m2*rok!!!
Widzisz błąd?
wykreśl m2!
Przy takich ilościach zapłaciłbyś jakąś bańkę (1 000 000 PLN) za rok za ogrzewanie. Ty masz przy zużyciu 14 000 kWh na rok jakieś 50 W/m2*rok.
Mam nadzieję że tym razem dotrze gdzie robisz błąd.

maciejzi
12-03-2013, 18:36
:)
Wy wiecie ze ta dyskusja sprzyja P/W... jak ktos stoi przed dylematem G/W lub P/W z Inwerterem to.... wybor na dana chwile po ostatnich 3 stronach jest oczywisty :D :D :D

A jeszcze są pompy hybrydowe: PC gruntowa z modułem PC powietrznym. Serio.

To dla tych, co nie mogą się zdecydować na PC powietrzną a boją się gruntowej. Albo odwrotnie. Albo jakoś tak :-)

Pyxis
12-03-2013, 18:40
:)
Wy wiecie ze ta dyskusja sprzyja P/W... jak ktos stoi przed dylematem G/W lub P/W z Inwerterem to.... wybor na dana chwile po ostatnich 3 stronach jest oczywisty :D :D :D

My tu sobie teraz "teoretyzujemy". DZ kazdy kumaty instalator/inwestor sporo przewymiaruje i to bedzie sluszna postawa. Robienie "na styk" to proszenie sie o problemy, a conajmniej o grzalki (fuj!).

Pyxis
12-03-2013, 18:43
no...tak to jest jak się szybko pisze :P
nie będę zmieniać, niech zostanie dla potomnych :P


dodam, że dla tego projektowego obciążenia cieplnego 5,5kw, roczne zapotrzebowanie może wynosić nawet 14000kwh/m2*rok albo i dużo więcej.......na CO

A widzisz. Ja to przeczytalem i wzialem jako konkretny przyklad z konkretnymi wartosciami. Stad moje twierdzenie, ze to jest "bzdura".

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 19:03
Masz kranik i szklankę do której kapie wóda z tego kranika. Co dobę ta szklanka robi się pełna. To DZ.
Chcesz się z tej szklanki napić i wiesz, że tyle wódy ci wystarczy. To prawidłowo dobrane DZ.
Możesz pić tą wódę pomału (małej mocy PC), lub chełstami (dużej mocy PC).
W obydwu przypadkach ugasisz pragnienię a następnej doby znowu będziesz miał pełną szklankę.
Najniższej mocy PC będzie wtedy gdy przy określonych warunkach (-20) będziesz pił tą wódę przez 24h/dobę.
Mniejsza moc to kłopoty, większa ale z rozsądkiem-nie.

Obrazowo, ale Pyxis twierdził na początku dyskusji, że do określenia wielkości szklanki wystarczy wiedzieć ile wypijesz w ciągu roku


Wskaż proszę gdzie ja coś takiego napisałem?
Ja jedynie zarzuciłem że dobiera się DZ do PCi a ją do projektowego obciązenie cieplnego budynku, a nie DZ do rocznego zapotrzebowania na ciepło

To jest też mój tok myślenia. Tutaj Diuna poruszył ten sam problem,


Ja to rozumiem jako moc cieplna, która jest wymagana do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania. To moc cieplna ktora nam przy okreslonych norma warunkach ucieka z budynku i ktora musimy dostarczyc przez CO.
Zle to sobie tlumacze?

A tutaj jest klucz: Pyxis myli energię z mocą,


Nie rozrozniasz ilosci energii i mocy (zreszta jak wiekszosc w tym przypadku) ;)

a innym to zarzucał


Resumując: nie było by tego całego gadania gdyby Pyxis , sSiwy i troszkę Liwko (ale tylko troszkę) nie wmawiali mi .... swoich teorii

Zapędzili się i trudno było tą ciężarówkę wycofać z uliczki. Dlatego czekałem na człowieka który na tym robi pieniądze - Asolt - i podobno robi to dobrze. On wytknął te błędy w rozumowaniu, a raczej brak wiedzy do autorytatywnego wypowiadania się.

DiunaWO
12-03-2013, 19:11
Resumując: nie było by tego całego gadania gdyby Pyxis , sSiwy i troszkę Liwko (ale tylko troszkę) nie wmawiali mi .... swoich teorii

Zapędzili się i trudno było tą ciężarówkę wycofać z uliczki. Dlatego czekałem na człowieka który na tym robi pieniądze - Asolt - i podobno robi to dobrze. On wytknął te błędy w rozumowaniu.

A gdzie moje zasługi?
Przyjąłem wszystkich na pierś w Twojej obronie i ino o mnie mruknąłeś?

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 19:13
A gdzie moje zasługi?
Przyjąłem wszystkich na pierś w Twojej obronie i ino o mnie mruknąłeś?

o wybacz wybacz... następnym razem się poprawie

mardor1971
12-03-2013, 19:21
Obrazowo, ale Pyxis twierdził na początku dyskusji, że do określenia wielkości szklanki wystarczy wiedzieć ile wypijesz w ciągu roku



To jest też mój tok myślenia. Tutaj Diuna poruszył ten sam problem,



A tutaj jest klucz: Pyxis myli energię z mocą,



a innym to zarzucał


Resumując: nie było by tego całego gadania gdyby Pyxis , sSiwy i troszkę Liwko (ale tylko troszkę) nie wmawiali mi .... swoich teorii

Zapędzili się i trudno było tą ciężarówkę wycofać z uliczki. Dlatego czekałem na człowieka który na tym robi pieniądze - Asolt - i podobno robi to dobrze. On wytknął te błędy w rozumowaniu, a raczej brak wiedzy do autorytatywnego wypowiadania się.

Też uważam,że jest tu paru "fachowców", którzy nie mają czasu pracować a mają czas siedzieć na forum i pisać, choć na prosto postawione pytanie tak skomplikowali odpowiedz, ze ja, ten który pompę mam nie wiem już nic. A co dopiero ci, którzy myślą o założeniu jej w swoim domu. Na ich miejscu byłbym przerażony, że to takie skomplikowane.

mardor1971
12-03-2013, 19:47
Nie przesadzam

Pyxis
12-03-2013, 20:14
A tutaj jest klucz: Pyxis myli energię z mocą,

a innym to zarzucał



Projektowe obciazenie cieplne podawane jest w jednostkach mocy ale zapotrzebowanie domu na cieplo w jednostkach energii. Ja to doskonale rozroniam, ale Ty nie bardzo. Obrazowo i lopatologicznie: dom "grzeja" Ci Wh a nie W. Waty okreslaja tylko szybkowsc tego procesu. Liczy sie ilosc energii a nie szybkosc jej przeplywu. Czujesz roznice, bo prosciej juz nie potrafie?

Pyxis
12-03-2013, 20:15
Nie przesadzam

Sam niewiele wnosisz, ale wymagasz wiele od innych. Mozna i tak. :)

sSiwy12
12-03-2013, 20:17
A tutaj jest klucz: Pyxis myli energię z mocą,



W jakich jednostkach jest wrażone projektowe obciążenie cieplne budynku - Twoim zdaniem ?

Pyxis
12-03-2013, 20:17
A gdzie moje zasługi?
Przyjąłem wszystkich na pierś w Twojej obronie i ino o mnie mruknąłeś?

Czy naprawde sadzisz, ze prawa fizyki zaleza od tego ile osob na forum poprze jakas teze? :)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 20:22
Nie przesadzam

nie nie jest to raczej aż tak skomplikowane, chociaż niektórzy tu twierdzili że jest to jest tak skomplikowane że można wyznaczyć jedynie jakiś ogólne zarysy :)


IMHO... dokładne wyliczenie proponuje zostawić osobom zajmującymi się tym zawodowo, a wyliczenie jakie przedstawił sSiwy kilka stron wcześniej, raczej potraktować na zasadzie ciekawostki a nie pewnika do poczynienia inwestycji na kilkadziesiąt tysięcy, bo np. dla mnie wg. tych że wystarczyłaby pompa 4,5 kW a przewymiarowana to tak z 5,5 -6 kW a mnie się jednak wydaje że to mogłoby nie pokryć mojego zapotrzebowania w dni -20C już o 2 taryfach kompletnie zapominając,

i chyba zostałbym przy wyliczeniu OZC (dokładnie) lub mocy potrzebnej do dobrania PC i DZ...

edit
teraz doczytałem wasze wypowiedzi

panowie ja się nie znam na tym, nie chce wszczynać miałkiej dyskusji o to która racja jest mojsza,

Asolt wskazał pewne nieścisłości w waszym rozumowaniu, ja nie jestem fachowcem, ale wracacie na powrót... ciężka to jest dyskusja

Pyxis
12-03-2013, 20:26
... a mnie się jednak wydaje ...

I to jest "klucz" do calej sprawy. Ni zadne tam cyferki, tylko "wydejemisie". :)

Pyxis
12-03-2013, 20:34
Ja pozwole sobie na male podsumowanie, bo dyskusa stakje sie nader "metna".
Jesli masz do swojego domu dobrane i prawidlowo wykonane DZ, to czy podlaczysz do niego pompe o mocy "niminalnej" wynikajacej z projektowego obciazenia cieplnego, czy wieksza o 30% celem wykorzystania drugiej taryfy, instalacja bedzie dzialala prawidlowo. Nie ma KONIECZNOSCI zwiekszania do tak przewymiarowanej pompy rozmiaru DZ.

Powyzsze stwierdzenie absolutnie nie oznacza, ze wieksze DZ bedzie bledem. Bedzie zaleta, ale nie jest KONIECZNOSCIA.
O to tu krusze kopie. :)

mkm silesia
12-03-2013, 20:36
No wlasnie ... ja tez pytalem wczesniej jaki jest SCOP dla G/W... to ze lepszy od P/W wiemy... ale ile lepszy od dobrej P/W pracujacej
do takich samych temperatur i.e 35*C na wyjsciu. A z ciekawosci ( tylko kto bedzie wiedzial ) jaki COP ma G/W przy +50*C na zasilaniu przy -15*C

:)

Sprawdź tu

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH30K4E-TFD&RID=2&Tab=2

Moc grzewcza to moc chłodnicza + moc "elektryczna"

Sprawdź także cop dla
parowanie -10 skraplanie + 60 (gruntowa z grzejnikami)
http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH38K4E-TFD&RID=4&Tab=2
parowanie -20 skraplanie +40 (powietrzna z podłogówka przy temp. zewnętrznej -10 będzie parowanie -20 a z elektronicznym tzr parowanie -15)
http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZBD-2009&model=ZBD38KCE-TFD&RID=3&Tab=2
A to taka ciekawostka
http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZFD-2009&model=ZFD18KVE-TFD&RID=3&Tab=2

asolt
12-03-2013, 20:38
i chyba zostałbym przy wyliczeniu OZC (dokładnie) lub mocy potrzebnej do dobrania PC i DZ...



Moc pompy z ozc, a nie odwrotnie

mkm silesia
12-03-2013, 20:40
nie wiem - pytam z ciekawości...DZ poziome to przecież zupełnie inna kwestia narażenia niż pionowe....

podzwoniłem po znajomych w Mysłowicach u jednego walnął wodociąg ale koparkowy po chwili kopania pojechał bo gdzieś coś poważniejszego wyskoczyło nie wiem czy to ma związek ale jest takie prawdopodobieństwo może w wodociągach mają jakieś statystyki awarii

okobar
12-03-2013, 20:41
a ja zrobię tylko małe wtrącenie

załóżmy ze mamy DZ poziome na głębokości 1.60 m
załóżmy że linia przemarzania ziemi jest na wysokości 80cm

załóżmy że przychodzi zima tysiąclecia - minus 20 w dzień przez miesiąc
załóżmy że w tych warunkach linia przemarzania gleby schodzi nam do 1.50-1.60, czyli do tej głębokości ziemia jest zamarznięta...

i pytanie
jak będzie wtedy działać pompa? czy po prostu będzie pracować 24/dzień zeby tylko jakieś ciepło ciągnąć z ziemi?
przy takim przemarzaniu to za dużo nie wyciągnie nawet pracując na okrągło....
czy po prostu grzałki i lecimy z farelkami po pokojach bo z pompki nic nie uzyskamy?


pozwólcie że powtórzę zapytanie bo wszyscy ominęli mój post :)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 20:41
I to jest "klucz" do calej sprawy. Ni zadne tam cyferki, tylko "wydejemisie". :)

okej PYXIS masz rację.

Ja się mylę, pomylił się mój znajomy który mi policzył moc mojego kotła, ty masz rację ty wiesz lepiej ode mnie czy u mnie by się sprawdziła grzałka 3,5 kW na cele CO.
Mam świadomość, że nie jestem pierwszy z którym dyskutujesz i masz "wdrukowaną" racje, ona jest po prostu twojsza, przyjmuje do wiadomości. Sorki Diuna, ze cię wciągnąłem w tą dyskusje też się mylisz.

ps. twoje obliczenia oczywiście mnie przekonały

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 20:42
Moc pompy z ozc, a nie odwrotnie

tak tak, o to mi chodziło

pitersson
12-03-2013, 20:42
I to jest "klucz" do calej sprawy. Ni zadne tam cyferki, tylko "wydejemisie". :)

A teraz to sie czepiasz;) najkorzystniej(dla tematu) bedzie jak spasujesz, niema co sie wybielac , i teoretyzowac przeciez nie jestes,, fachowcem',' instalatorem tylko zwyklym uzytkownikiem od niedlugiego czasu Pc . A jak pisales kiedys, bales sie o twoje Dz i dokladales dodatkowy obieg, wniosek taki ze nie liczyles a teraz probujesz to robic tylko po co?

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 20:54
aaa przypominało "misię"

"tak tak pyxis, masz rację"

może mały hazardzik - zakład, że Pyxis nie spasuje

Pyxis
12-03-2013, 21:02
A teraz to sie czepiasz;) najkorzystniej(dla tematu) bedzie jak spasujesz, niema co sie wybielac , i teoretyzowac przeciez nie jestes,, fachowcem',' instalatorem tylko zwyklym uzytkownikiem od niedlugiego czasu Pc . A jak pisales kiedys, bales sie o twoje Dz i dokladales dodatkowy obieg, wniosek taki ze nie liczyles a teraz probujesz to robic tylko po co?

Ale zauwazyles ze zwiekszalem romiar DZ a nie moc pompy? Dlaczego? Bo DZ dobiera sie do obiektu a nie do mocy pompy. Czy to tak trudno pojac? :)

Pyxis
12-03-2013, 21:03
aaa przypominało "misię"

"tak tak pyxis, masz rację"

może mały hazardzik - zakład, że Pyxis nie spasuje

Mozesz byc pewien, ze jak zobacze wypisywane "fantasmagorie", to sie odezwe. Postaw na to spokojnie chate. ;)

pitersson
12-03-2013, 21:04
aaa przypominało "misię"

"tak tak pyxis, masz rację"

może mały hazardzik - zakład, że Pyxis nie spasuje

oj tam, oj tam kazdy ma prawo 1x/msc. sie zapęęędzic;)
:wiggle:

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 21:10
weź nie gadaj:

Pyxis to nie jest każdy,

to jest taki trochę "chuck norris" tego forum

pitersson
12-03-2013, 21:11
Ale zauwazyles ze zwiekszalem romiar DZ a nie moc pompy? Dlaczego? Bo DZ dobiera sie do obiektu a nie do mocy pompy. Czy to tak trudno pojac? :)

Oczywiscie racja , gdybys zrobil odwrotnie to teraz Dz nie mialbys na + tylko mogloby na zasilaniu wchodzic -

pitersson
12-03-2013, 21:16
weź nie gadaj:

Pyxis to nie jest każdy,

to jest taki trochę "chuck norris" tego forum

:D ale bez niego to tak smutno troche by bylko;)
Ja mysle ze wszyscy wiedza o co kaman tylko tak sie podpuszczacie i wlasnie .... kopiecie z PÓL OBROTU;)

Pyxis
12-03-2013, 21:16
Oczywiscie racja , gdybys zrobil odwrotnie to teraz Dz nie mialbys na + tylko mogloby na zasilaniu wchodzic -

Ja mam bardzo mocno przewymiarowane DZ, ale z braku OZC dopiero teraz to widac w praktyce. Przy poziomym to zaden problem, bo koszta przewymiarowania smieszne. Przy 600m spiralnego nadal byl bym z temperatura sporo nad kreska. Do odwiertow z racji ich kosztu podszedl bym w sporob bardziej "naukowy". Sporo sie zreszta dowiedzialem przez te prawie 2 lata od planowania mojego DZ.

Pyxis
12-03-2013, 21:18
okej PYXIS masz rację.

Ja się mylę, pomylił się mój znajomy który mi policzył moc mojego kotła, ty masz rację ty wiesz lepiej ode mnie czy u mnie by się sprawdziła grzałka 3,5 kW na cele CO.

Ale co za pierdoly jakies wyciagasz. Gdzie ja Ci napisalem, ze 3,5kW pompa Ci wystarczy?

Pamietasz jeszcze wogole czego dotyczy dyskusja?

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 21:20
... nie ważne masz rację...

Pyxis
12-03-2013, 21:21
... nie ważne masz rację...

Nie. Ty masz bo Twoja "teze" (wlasciwie jaka?) poparlo wiecej osob. Wygrales "na punkty" :D

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 21:23
?? jaką tezę
Pyxis, żadnej tezy, nie jestem osobą która się na tym zna, ale mnie się wydawało, że logika jest następująca




Oki. Przyjąłem do wiadomości że akademicko powinno być DOM---->PCI---->DZ, ale lepiej jak we wszystkim podejść do tematu zdroworozsądkowo.


a ty mi coś tam popisałeś że mylę pojęcia, że mylę jednostki i takie tam jakieś mądrości swoje o tajnych wzorach, niemożnością policzenia i z grubsza oszacowaniach, nie potrafiłeś bądź nie chciałeś wyliczyć DZ na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło (10000kwh/rok) i mocy gruntu (50w/m) zrobił to za ciebie sSiwy wg. jego wzoru i mojego audytu wyszło mi 3,42 kW dla CO dla -20/20. A na końcu osobista wycieczka z "misię wydaje" (rozumiem). Ja sobie to przemyślałem i twierdze...


TAK TAK PYXIS, MASZ RACJĘ

jedyna teza jaką mam

Pyxis
12-03-2013, 21:25
?? jaką tezę

Ze dom przy wiekszej mocy zainstalowanej w nim pompy ma wieksze zapotrzebowanie na cieplo i wymaga wiekszego DZ?

pitersson
12-03-2013, 21:44
Dejta se juz spokuj:rotfl:

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 21:48
Ze dom przy wiekszej mocy zainstalowanej w nim pompy ma wieksze zapotrzebowanie na cieplo i wymaga wiekszego DZ?

ja tego nigdzie nie napisałem ani nawet tak nie myślę ani się nie odniosłem ... coś ci się pokiełbasiło ... dużo postów mogło się zdarzyć ... ale w sumie ... "chucku" ;) na wszelki wypadek

.. tak tak masz rację...

sorki za off top

Arturo72
12-03-2013, 21:52
Ale co za pierdoly jakies wyciagasz. Gdzie ja Ci napisalem, ze 3,5kW pompa Ci wystarczy?

Pamietasz jeszcze wogole czego dotyczy dyskusja?
Mi 3,5kW styknie przy -20 +21 :)
Tak czytam ostatnie kilka stron i jest o wszystkim i o niczym ;)

Pyxis
12-03-2013, 21:56
ja tego nigdzie nie napisałem ani nawet tak nie myślę ani się nie odniosłem ... coś ci się pokiełbasiło ... dużo postów mogło się zdarzyć ... ale w sumie ... "chucku" ;) na wszelki wypadek

.. tak tak masz rację...

sorki za off top

Mysle, ze stac Cie na wiecej niz jedna malo lotna "odzywka" . Ja przynajmniej mam JAKIES zdanie. :)

sSiwy12
12-03-2013, 21:56
..... niemożnością policzenia i z grubsza oszacowaniach, nie potrafiłeś bądź nie chciałeś wyliczyć DZ na podstawie zapotrzebowania budynku na ciepło (10000kwh/rok) i mocy gruntu (50w/m) zrobił to za ciebie sSiwy wg. jego wzoru


Jak już się powołujesz na mnie, to, bądź łaskaw razem z moim zastrzeżeniem - bo istotne:



Najprościej jak można i w uproszczeniu, bo inaczej się nie da.


Tyle, że tak nikt nie liczy, bo ma bardziej ułomne lub mniej OZC, bo z tego wyszło roczne zapotrzebowanie na energię.

pitersson
12-03-2013, 21:59
pozwólcie że powtórzę zapytanie bo wszyscy ominęli mój post :)

Wlasnie ..... kolega pytal a my co??
podales zime 1000-lecia mysle ze linie przesylowe mogly by nie wydolac i z farelek nici, a tak serio to zakop rurki glebiej jak mozesz ja mam 1,8m to ci nie zaszkodzi grunt i tak sie zregeneruje a bedziesz spokojniejszy. Duzo wiecej nie zabulisz za koparke, tylko jak masz plytko cieki wodne to ciezko z takim wykopem bo sie obrywaja scianki ale wtedy to na 1,2m nie zamarznie

mardor1971
12-03-2013, 22:00
Sam niewiele wnosisz, ale wymagasz wiele od innych. Mozna i tak. :)

http://www.szanuj-energie.pl/files/file/artyku%C5%82y/10-12-16%20info%20nauk-tech%20-%20dolne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_ciep%C5%82a.pdf

Masz rację niewiele wnoszę ale czasem wiem gdzie szukać choć mądrościami tak jak ty nie tryskam

mardor1971
12-03-2013, 22:07
http://instalreporter.pl/porady/zanim-dobrana-zostanie-wielkosc-dolnego-zrodla-pompy-ciepla/
Powodem, iż takie czy inne źródło ciepła nie sprawdza się, jest najczęściej zły dobór i montaż tego bardzo ważnego dla pracy pompy ciepła układu. Czasami wynika to z chęci obniżenia kosztów inwestycji zarówno przez inwestora, jak i instalatora. I jeżeli sporo „zaoszczędzone zostanie” na wielkości dolnego źródła ciepła, sporo też najczęściej mieszkańcy obiektu zapłacą za ogrzewanie. Bilans jest prosty: mamy zapotrzebowanie na ciepło budynku, które musimy zrównoważyć mocą pobieraną przez sprężarkę zamontowaną w pompie ciepła i ciepłem pobieranym z dolnego źródła.
Zapotrzebowanie na ciepło budynku = moc sprężarki + moc dolnego źródła.
Zapotrzebowanie na moc cieplną powinno zostać obliczone w projekcie! Moc sprężarki możemy z kolei odczytać z danych technicznych podawanych przez producenta pompy ciepła. Pozostaje tylko dobór dolnego źródła ciepła. Za mały wymiennik gruntowy (poziomy czy pionowy) spowoduje z roku na rok coraz mniejszy udział ilości energii odnawialnej w bilansie cieplnym – mówiąc wprost rosną rachunki za prąd elektryczny.
Odpowiedni dobór dolnego źródła może zagwarantować nam bezawaryjną pracę pompy ciepła i niskie koszty ogrzewania budynku.
I TAK TO WYGLĄDA. Resztę można tam doczytać.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:09
Jak już się powołujesz na mnie, to, bądź łaskaw razem z moim zastrzeżeniem - bo istotne:

nie no wiem, że istotne

sobie poszukałem wyliczeń mojego znajomka i pompiarzy i mój znajomy mi wyliczył wyobraź sobie kocioł 6,7 kW na samo CO dla -20/20 a więc z grubsza przymierzając to musiałbym przewymiarować jakieś 80% do twoich obliczeń żeby było na styk, więc wybacz ale mam uzasadnione podejrzenie że twoje obliczenie można sobie wsadzić tam gdzie chciałeś trzymać palec (dalej twierdze że jestem laik)


Mysle, ze stac Cie na wiecej niz jedna malo lotna "odzywka" . Ja przynajmniej mam JAKIES zdanie. :)

no stać tylko, po co Pyksiu (sorki ale teraz będzie osobista wycieczka) masz taką cechę charakteru jak typowy samiec alfa - ja mam zawsze racje nawet jak nie mam - i nie tylko ja to zauważyłem - ale nic to, nie chcę cię obrazić a tylko zauważam - jest takie powiedzenie: jak ktoś ci mówi że jesteś koniem to znaczy że to wariat, ale jak tak ci mówi 100 osób to może trzeba by rozważyć zakup siodła bez urazy

Pyxis
12-03-2013, 22:13
http://www.szanuj-energie.pl/files/file/artyku%C5%82y/10-12-16%20info%20nauk-tech%20-%20dolne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_ciep%C5%82a.pdf

Masz rację niewiele wnoszę ale czasem wiem gdzie szukać choć mądrościami tak jak ty nie tryskam

W dokumcie PDF ma szyraznie powiedziane: "uproszczona procedura wyznaczania długości rur wymiennika". To wie kady srednio pismienny instlator i ta metode stosuje. My tu dyskutujemy o przewymiarowaniu pompy ciepla dla obiektu i konsekwencjach doboru DZ dla takiej pompy. Nie liczysz wtedy "upraszczajac" z mocy chlodniczej urzadzenia (nie wiem dlaczego autor propouije barac pod uwage moc chlodnicza dla B0/W50). Tak policzone w uproszczeniu DZ bedzie bardzo mocno przewymiarowane.

Pyxis
12-03-2013, 22:15
Zapotrzebowanie na ciepło budynku = moc sprężarki + moc dolnego źródła

:D
Czyli sam widzisz, ze to jest dobieranie "NA STYK"

Zauwaz jeszcze, ze pan w artykule npisal:
"Zapotrzebowanie na ciepło budynku = moc sprężarki + moc dolnego źródła.
Zapotrzebowanie na moc cieplną powinno byc...."

Dla Pana te 2 parametry to to samo, ale my tutaj je rozrozniamy.

rwxw
12-03-2013, 22:17
załóżmy że przychodzi zima tysiąclecia - minus 20 w dzień przez miesiąc załóżmy że w tych warunkach linia przemarzania gleby schodzi nam do 1.50-1.60, czyli do tej głębokości ziemia jest zamarznięta... i pytanie jak będzie wtedy działać pompa?
Jeśli jest dobrze dobrana, to będzie działać normalnie, choć z nieco mniejszym cop niż przy normalnej zimie - temperatura dz będzie po prostu nieco niższa. Trudno powiedzieć o ile, ale nawet jak spadnie z np. moich obecnych +2,4/-1 na np. -2/-5 to wielkiej tragedii nie będzie. Takie temperatury pojawiały się przy niektórych odwiertach na forum, a epoka lodowcowa chyba szybko się u nas nie pojawi.

Pyxis
12-03-2013, 22:17
no stać tylko, po co Pyksiu

No to sie wykaz, bo stajesz sie nudnym adwersarzem ;)

plusfoto
12-03-2013, 22:19
Kasia&Krzysiek to masz to OZC zrobione czy tylko polegasz na tym co ci znajomek powiedział i instalatorzy?

sSiwy12
12-03-2013, 22:20
sobie poszukałem wyliczeń mojego znajomka i pompiarzy i mój znajomy mi wyliczył wyobraź sobie kocioł 6,7 kW na samo CO dla -20/20 a więc z grubsza przymierzając to musiałbym przewymiarować jakieś 80% do twoich obliczeń żeby było na styk, więc wybacz ale mam uzasadnione podejrzenie że twoje obliczenie można sobie wsadzić tam gdzie chciałeś trzymać palec (dalej twierdze że jestem laik)


Ale z tego wynika (szacunkowo), że roczne zapotrzebowanie tego budynku to ponad 13.000kWh.

Pomyśl, a sam dojdziesz do podobnego wyniku.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:22
No to sie wykaz, bo stajesz sie nudnym adwersarzem ;)

ale co ja mam ci napisać żebyś był zadowolony...

MASZ RACJĘ PYXIS, ja nie mam zdania nawet, miłego wieczoru i narta panowie

@sSiwy, Nie wiem może mam 13000 kWh, nie znam się, ma być tanio

za CO i CWU planuje się zamknąć 1500 zł na rok...

pitersson
12-03-2013, 22:26
ale co ja mam ci napisać żebyś był zadowolony...

MASZ RACJĘ PYXIS, ja nie mam zdania nawet, miłego wieczoru i narta panowie

no to narciarz;)

mardor1971
12-03-2013, 22:28
ale co ja mam ci napisać żebyś był zadowolony...

MASZ RACJĘ PYXIS, ja nie mam zdania nawet, miłego wieczoru i narta panowie

Ten gość zapytał cię tylko o wielkość DZC przy konkretnej pompie. Nie dałeś mu żadnej odpowiedzi, a tylko namieszałeś. Ja potrafię powiedzieć że czegoś nie wiem bo nie zajmuję sie tym zawodowo. I dlatego nie wnoszę tyle co Ty tutaj na forum niestety po dzisiejszym dniu uważam pustych frazesów. Proszę tylko nie gniewaj się na mnie!!!!!!

Pyxis
12-03-2013, 22:29
@sSiwy, Nie wiem może mam 13000 kWh, nie znam się, ma być tanio

za CO i CWU planuje się zamknąć 1500 zł na rok...

No to chyba "autorytet" znajomka-kotlarza zastapil OZC? :)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:30
Kasia&Krzysiek to masz to OZC zrobione czy tylko polegasz na tym co ci znajomek powiedział i instalatorzy?

nie mam, znajomek robi zawodowo audyty energetyczne czy jak się tam nazywają te papierki do pozwolenia w pinbie co trza składać, wyszło mi tam chyba 7700 kWh potrzebne na CO i chyba moc kotłą obliczył czy coś na 6,7 kW, i do tego jeszcze CWU.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:31
Ten gość zapytał cię tylko o wielkość DZC przy konkretnej pompie. Nie dałeś mu żadnej odpowiedzi, a tylko namieszałeś. Ja potrafię powiedzieć że czegoś nie wiem bo nie zajmuję sie tym zawodowo. I dlatego nie wnoszę tyle co Ty tutaj na forum niestety po dzisiejszym dniu uważam pustych frazesów. Proszę tylko nie gniewaj się na mnie!!!!!!

to do mnie??

Pyxis
12-03-2013, 22:32
nie mam, znajomek robi zawodowo audyty energetyczne czy jak się tam nazywają te papierki do pozwolenia w pinbie co trza składać, wyszło mi tam chyba 7700 kWh potrzebne na CO i chyba moc kotłą obliczył czy coś na 6,7 kW, i do tego jeszcze CWU.

Te papierki mozesz sobie wiesz gdzie .... Tez mam taki papierek. Tez robil gostek ktory tym sie zajmuje zawodowo. :)

mardor1971
12-03-2013, 22:34
to do mnie??

To o tobie

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:35
Te papierki mozesz sobie wiesz gdzie .... Tez mam taki papierek. Tez robil gostek ktory tym sie zajmuje zawodowo. :)

na jakiej podstawie tak mocne słowa

Pyxis
12-03-2013, 22:35
Ten gość zapytał cię tylko o wielkość DZC przy konkretnej pompie. Nie dałeś mu żadnej odpowiedzi, a tylko namieszałeś.

Ja powiedzilem tylko, ze wielkosci DZ nie dobiera sie do mocy pompy. Co namieszalem?

Pyxis
12-03-2013, 22:36
na jakiej podstawie tak mocne słowa

Po prostu znam zycie.

To kolo OZC nawet nie lezalo.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:37
To o tobie

ja się nie denerwuje, więc luz

ale zacytuj Pyxisa gdzie mnie o to zapytał bo moze mi umkneło

swoją drogą Pyxis się poczuł winny w poście nr 23543

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:38
Po prostu znam zycie.

aaaa, to z mienia postać rzeczy ...

tak tak...

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:39
To kolo OZC nawet nie lezalo.

ale ja nie pisałem że mam OZC

sorki że 3 pod rząd ale tak szybko piszą i Pyxis się jeszcze zedytował

Pyxis
12-03-2013, 22:41
ale ja nie pisałem że mam OZC

Dlatego trafilem w 10tke z "wydajemisie" ;)

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:43
Dlatego trafilem w 10tke z "wydajemisie" ;)

rozumiem że ty miałeś??

wihajster
12-03-2013, 22:43
Ale za to dojdą stresy innego rodzaju Arturku ;)

Pyxis
12-03-2013, 22:45
rozumiem że ty miałeś??

Nie. Dlatego postanowilem zakopac dodatkowa petle. Dal "spokojnosci".
Dostosowalem DZ do pesymistycznej wesji zapotrzebowania na cieplo mojego domu.

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:47
Nie. Dlatego postanowilem zakopac dodatkowa petle. Dal "spokojnosci".
Dostosowalem DZ do pesymistycznej wesji zapotrzebowania na cieplo mojego domu.

no to przyganiał kocioł .... oj panie naprawdę ciężko z tobą dyskutować... ja nie mam OZC to ja nie mogę się znać i mnie odmawiasz merytoryki ... ty nie masz ale ty jesteś obczaskany gość i sprytna bestia co se pykneła dodatkową pętle.

Pyxis
12-03-2013, 22:50
no to przyganiał kocioł .... oj panie naprawdę ciężko z tobą dyskutować... ja nie mam OZC to ja nie mogę się znać i mnie odmawiasz merytoryki ... ty nie masz ale ty jesteś obczaskany gość i sprytna bestia co se pykneła dodatkową pętle.

A czytales moj post gdzie napisalem, ze wykonanie DZ poziomego jest na tyle tanie, ze jego przewymiarowanie to grosze, ale planujac odwierty dokonal bym pewnie obliczen, bo to inne koszty? Czy tylko czytasz to, co Ci akurat w danej sytuacji pasuje?

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 22:53
czytałem, ale co to ma do rzeczy?? ale o co chodzi z tym "misiewydaje" który mi zarzuciłeś, znowu się zgubiłem,

asolt
12-03-2013, 22:58
Te papierki mozesz sobie wiesz gdzie .... Tez mam taki papierek. Tez robil gostek ktory tym sie zajmuje zawodowo. :)

Sądzę ze nie masz takiego papierka, Kasia & Krzysiek pisze o charakterystyce energetycznej budynku która jest konieczna od 05.2012 roku do kompletu dokumentów dla PNB, gdy Ty się budowałes taki dokument nie był wymagany. Dla wyjasnienia chrakterystyka energetyczna budynku to cos innego niż swiadectwo chrakterystyki energetycznej budynku. Co nie zmienia faktu ze charakterystyka jest również robiona na tzw. sztukę.

Pyxis
12-03-2013, 23:01
Co nie zmienia faktu ze charakterystyka jest również robiona na tzw. sztukę.

Jak zwal tak zwal, ale wnioski jedne. Chcac znac konkrety trzeba zrobic OZC i to dobrze zrobic.

mardor1971
12-03-2013, 23:02
Przewymiarowanie pionowego DZC o np 20 m to też niewielki koszt w porównaniu do całości inwestycji grzewczej nie mówiąc już o całym domu. Jeżeli 180m kosztuje nas 18000 to 200 za 20000 to już pryszcz. Tak jak u ciebie 100 m poziomego to też pewnie koło tysiąca. Więc przewymiarowanie tu itu nie kosztuje wiele. Teraz wg mnie i was ważne jest ile zrobić DZC nieważne czy poziomego czy pionowego bo to jest zależne od zamożności inwestora.

Pyxis
12-03-2013, 23:03
czytałem, ale co to ma do rzeczy?? ale o co chodzi z tym "misiewydaje" który mi zarzuciłeś, znowu się zgubiłem,

Myslalem, ze "swiete oburzenie" wynikalo z tego, ze porownujesz ze swoim OZC i na tej podstawie negujesz.

mardor1971
12-03-2013, 23:04
Jak zwal tak zwal, ale wnioski jedne. Chcac znac konkrety trzeba zrobic OZC i to dobrze zrobic.

Z drugiej strony nie wypada mówić, że politycy mnie nie słuchają ale na wybory nie iść. Tak jest z twoim OZC, którego jeśli dobrze zauważyłem też nie masz.

Pyxis
12-03-2013, 23:05
Przewymiarowanie pionowego DZC o np 20 m to też niewielki koszt w porównaniu do całości inwestycji grzewczej nie mówiąc już o całym domu. Jeżeli 180m kosztuje nas 18000 to 200 za 20000 to już pryszcz. Tak jak u ciebie 100 m poziomego to też pewnie koło tysiąca. Więc przewymiarowanie tu itu nie kosztuje wiele. Teraz wg mnie i was ważne jest ile zrobić DZC nieważne czy poziomego czy pionowego bo to jest zależne od zamożności inwestora.

Jesli mowisz, ze dobrze jest zawsze przewymiarowac DZ. Zgoda w 100%.
Jesli ktos mowi, ze KONIECZNE jest powiekszanie DZ dla przewymiarowanej PCi. Nie zgadzam sie.

Pyxis
12-03-2013, 23:06
Z drugiej strony nie wypada mówić, że politycy mnie nie słuchają ale na wybory nie iść. Tak jest z twoim OZC, którego jeśli dobrze zauważyłem też nie masz.

Dobre (w sensie wiarygodne) OZC kosztowalo by mnie tyle, co zakopanie tej dodatkowej petli na DZ. :)

mardor1971
12-03-2013, 23:08
I tu masz rację ale jeśli monter wyliczył mi pc to mógł zmniejszyć cenę zaniżając w moim przypadku pionowe DZC. Dlatego ktoś na forum rzucił pytanie o DZC przy znanych parametrach pc a wy nakręciliście co niemiara. Nie wiem tylko po co

mardor1971
12-03-2013, 23:09
Dobre (w sensie wiarygodne) OZC kosztowalo by mnie tyle, co zakopanie tej dodatkowej petli na DZ. :)

Sam sobie odpowiedziałeś dlaczego niewielu ma OZC. Ja też nie mam

sSiwy12
12-03-2013, 23:12
A później się inwestorzy dziwią, że PCi tak drogo kosztują. Przewymiarowana PCi + przewymiarowane DZ do przewymiarowanej PCi, to koszt dochodzący nawet do 10.000zł.

Pyxis
12-03-2013, 23:12
I tu masz rację ale jeśli monter wyliczył mi pc to mógł zmniejszyć cenę zaniżając w moim przypadku pionowe DZC. Dlatego ktoś na forum rzucił pytanie o DZC przy znanych parametrach pc a wy nakręciliście co niemiara. Nie wiem tylko po co

A od slowa do slowa, od niejasnosci do niejasnosci....tak bywa. Bo to pierwszy i oststni raz? ;)

W przypadku ktory opisales mogl podzielic moc chlodnicza pompy przez ilosc metro planowanego kolektora i by dostal w wyniku moc przypadajaca na mb kolektora. Potem "tylko" wystarczy ocenic, czy grunt jest w stanie taka moc zapewnic. Ot cala filozofia na sprawdzenie faktow. Ale to nie jest dobieranie DZ.

pitersson
12-03-2013, 23:13
Sam sobie odpowiedziałeś dlaczego niewielu ma OZC. Ja też nie mam

Ale jak to? Nie macie OZC i jestescie zadowoleni ze swoich inst. Pc?:eek:

Kasia & Krzysiek
12-03-2013, 23:13
dobra panowie odpuszczam

wygrałem zakład że Pyxis nie odpuści i tyle mojego

Ja jestem upośledzonym pompiarzem bo mam PW, więc mnie DZ nie bardzo interesuje bo jest ogromne ale mniej wydajne, się czymta

Pyxis
12-03-2013, 23:13
A później się inwestorzy dziwią, że PCi tak drogo kosztują. Przewymiarowana PCi + przewymiarowane DZ do przewymiarowanej PCi, to koszt dochodzący nawet do 10.000zł.

Dokladnie. Pozniej jest jojczenie na koszta odwiektow.

Pyxis
12-03-2013, 23:14
Sam sobie odpowiedziałeś dlaczego niewielu ma OZC. Ja też nie mam

Ale jesli mial bym robic odwierty po 100zl/mb kolektora, to chyba bym sie jednak zdecydowal na to OZC. Pozostala by tylko kwestia jego "wiarygodnosci". :)

Pyxis
12-03-2013, 23:15
Ale jak to? Nie macie OZC i jestescie zadowoleni ze swoich inst. Pc?:eek:

Jestem zadowolony jak swinia w blocie. ;)

mardor1971
12-03-2013, 23:20
Tak z ciekawości moje 200 m kosztowało 16000 pln. Już pisałem wcześniej że pare metrów odwiertow nie różni się bardzo cenowo od parudziesięciu m poziomego więcej.
Pitersson tak nie mam OZC i jestem zadowolony. Chciałem i mam co chciałem. Zbudowałem i teraz na tym forum mogę dzielić się moim doświadczeniem niekoniecznie wiedzą.

krzysztof5426
12-03-2013, 23:21
No to Panowie !
Dalsza część tej zajmującej dyskusji, proponuje jutro, bo muszę iść spać, wstaje juto o 6.00.
Proszę !

asolt
12-03-2013, 23:23
A nie jest tak ze jedno z nich trzeba zrobic i miec sprzedajac dom... juz istniejacy... czy to tylko dotyczy sie nowych domow?
:offtopic: sorry... tak jakos mi sie przypomnialo.... a nie wiem ...

Przy sprzedaży kazdego domu jak i odbiorze nowego jest konieczne swiadectwo, charakterystyka jest konieczna do kompletu dokumentów do wydania PNB

pitersson
12-03-2013, 23:23
Jestem zadowolony jak swinia w blocie. ;)

Tez nie mam OZC i cos mi sie wydaje ze tez bede sie walal w blotku:) a do tych odwiertow to nie sciemniaj ze robilbys ten papirek;)

twaro
12-03-2013, 23:24
14 stron merytorycznej paplaniny i pyskówek.:jawdrop:

GRATULACJE.

Pyxis
12-03-2013, 23:26
Tez nie mam OZC i cos mi sie wydaje ze tez bede sie walal w blotku:) a do tych odwiertow to nie sciemniaj ze robilbys ten papirek;)

Nie wiem. Nie bede zgadywal. Badz co badz, przy poziomym sensu nie widzialem zadnego.

Pyxis
12-03-2013, 23:27
14 stron merytorycznej paplaniny i pyskówek.:jawdrop:

GRATULACJE.

Jestesmy lepsi tutaj niz w watku o powietrznych i "Myszce Miki"? ;)

pitersson
12-03-2013, 23:29
14 stron merytorycznej paplaniny i pyskówek.:jawdrop:

GRATULACJE.

Najwazniejsza jest ogladalnosc:popcorn: nie ma nudy- nie ma lipy

twaro
12-03-2013, 23:29
Jestesmy lepsi tutaj niz w watku o powietrznych i "Myszce Miki"? ;)


My to jesteśmy mały pikuś myszki miki:cool:

sSiwy12
12-03-2013, 23:31
Małe sprostowanie. OZC nie do odwiertów, tylko dla obliczenia minimalnej mocy grzewczej urządzeń grzewczych, tj kotła, (przy PCi, także DZ), mocy grzejników w każdym pomieszczeniu.

asolt
12-03-2013, 23:35
Małe sprostowanie. OZC nie do odwiertów, tylko dla obliczenia minimalnej mocy grzewczej urządzeń grzewczych, tj kotła, (przy PCi, także DZ), mocy grzejników w każdym pomieszczeniu.
Dodałbym również ze do obliczenia kosztów ogrzewania (audyt energetyczny)

Arturo72
12-03-2013, 23:40
Tak jest z twoim OZC, którego jeśli dobrze zauważyłem też nie masz.

OZC kosztowalo by mnie tyle, co zakopanie tej dodatkowej petli na DZ. :)

Sam sobie odpowiedziałeś dlaczego niewielu ma OZC. Ja też nie mam

Tez nie mam OZC
:D
Panowie,skoro nie macie pojęcia o co kaman,to nie piszcie,że grzanie bezpośrednio prądem nie moze być tańsze od grzania pompą ciepła za zdecydowanie mniejszą kasę ;)

Ja jeszcze przed budową i przed wybraniem źródła ciepła robiłem OZC domu bo to podstawa.

sSiwy12
12-03-2013, 23:42
Nie może być - czego jesteś najlepszym przykładem.

pitersson
12-03-2013, 23:43
:D
Panowie,skoro nie macie pojęcia o co kaman,to nie piszcie,że grzanie bezpośrednio prądem nie moze być tańsze od grzania pompą ciepła ;)

Ja jeszcze przed budową i przed wybraniem źródła ciepła robiłem OZC domu bo to podstawa.

Jak wywnioskowales ze nie wiem o co kaman bejbi ?:cool:

pitersson
12-03-2013, 23:52
Aruro a wygrzales juz swoja podstawe (plyte) ? A i jak zabezpieczyles swoja podstawe przed gryzoniami (myszki) ?

DiunaWO
13-03-2013, 00:01
Czy naprawde sadzisz, ze prawa fizyki zaleza od tego ile osob na forum poprze jakas teze? :)

Fizyki to mnie uczył prof Szatkowski.
Może w końcu warto przyznać że nie zawsze się wszystko wie najlepiej? Ja powiem że mam szacun dla wiedzy którą reprezentujesz.

VIVE BARCA!!!

DiunaWO
13-03-2013, 00:05
Ja pozwole sobie na male podsumowanie, bo dyskusa stakje sie nader "metna".
Jesli masz do swojego domu dobrane i prawidlowo wykonane DZ, to czy podlaczysz do niego pompe o mocy "niminalnej" wynikajacej z projektowego obciazenia cieplnego, czy wieksza o 30% celem wykorzystania drugiej taryfy, instalacja bedzie dzialala prawidlowo. Nie ma KONIECZNOSCI zwiekszania do tak przewymiarowanej pompy rozmiaru DZ.

Powyzsze stwierdzenie absolutnie nie oznacza, ze wieksze DZ bedzie bledem. Bedzie zaleta, ale nie jest KONIECZNOSCIA.
O to tu krusze kopie. :)

Z tym wszystkim się zgadzam, tylko że problem zaczął się od tego JAK DOBRAĆ DZ?

Pyxis
13-03-2013, 00:10
Ja jeszcze przed budową i przed wybraniem źródła ciepła robiłem OZC domu bo to podstawa.

A ja mam juz FAKTYCZNE koszta grzania. Co mi po OZC? :)

Arturo72
13-03-2013, 00:10
Aruro a wygrzales juz swoja podstawe (plyte) ? A i jak zabezpieczyles swoja podstawe przed gryzoniami (myszki) ?
Grubą na 80cm warstwą tłucznia,ubijaną co 20cm :)
Po ubiciu twarda jak beton.
Tylko nie mów,że ty z tego powodu ocieplałeś dom wełną ?
Płytka już wygrzana,oddaje co przyjęła :)

Nie może być - czego jesteś najlepszym przykładem.
No ba :)
Powiem więcej,COP1 mi nie straszny bo wiem co i jak zbudowałem ;)

A ja mam juz FAKTYCZNE koszta grzania. Co mi po OZC? :)
Teraz to już d..a zbita,gdybyś zrobił OZC przed budową to być może oszczedziłbyć sporo grosza na sztucznej 2W bo teraz masz 1W+symboliczne ocieplenia za dużą kasę zamiast prawdziwej 2W za wiele mniejszą kasę,o WM nie mówiąc ale w Twoim wypadku fobia zwyciężyła ;)

Tomaszs131
13-03-2013, 00:14
Wlasnie otrzymalem wyniki OZC i projekt geologiczny z dwoma nitkami po 80 metrow kazda.
Obciazenie cieplne 7900 W i zapotrzebowanie cieplne na rok 11844 kwh/rok.
Wczesniej mialem obliczone trzy nitki po 65 metrow bez OZC.
Teraz musze wybrac pompe 12 lub 14 kw. Co do samych odwiertow to tez musze sie zastanowic dwie czy trzy nitki?

pitersson
13-03-2013, 00:15
Grubą na 80cm warstwą tłucznia,ubijaną co 20cm :)
Po ubiciu twarda jak beton.
Tylko nie mów,że ty z tego powodu ocieplałeś dom wełną ?
Płytka już wygrzana,oddaje co przyjęła :)

żadna mysz nie wejdzie nie zniszczy styro?
Pompe juz zgasiles?

Pyxis
13-03-2013, 00:15
Może w końcu warto przyznać że nie zawsze się wszystko wie najlepiej?

Jesli mnie przekonasz/przekonacie marytorycznie, ze nie mam racji i mysle sie w ocenie tematu, to oczywiscie. Ale tylko dlatego, ze chcecie mnie "zakrzyczec" - NIGDY! :)

Pyxis
13-03-2013, 00:17
Z tym wszystkim się zgadzam, tylko że problem zaczął się od tego JAK DOBRAĆ DZ?

Tak. Jesli sie z tym co napisalem zgadzasz, to musisz sie zgadzac z teza, ze dla danego domu dobrze dobrane DZ bedzie mialo stala wielkosc, nawet jesli damy przewymiarowana pompe. Ergo - wielkosc DZ nie zalezy od mocy pomy i jest dobierana do obiektu.

Arturo72
13-03-2013, 00:21
Obciazenie cieplne 7900 W
Masakra.Zmniejsz je a wtedy kupisz tańszą pompę.

Pompe juz zgasiles?
Już dawno,włączam ją tylko na 2-3h dziennie do dobicia do 21st.C w domu.

sSiwy12
13-03-2013, 00:22
Wlasnie otrzymalem wyniki OZC i projekt geologiczny z dwoma nitkami po 80 metrow kazda.
Obciazenie cieplne 7900 W i zapotrzebowanie cieplne na rok 11844 kwh/rok.
Wczesniej mialem obliczone trzy nitki po 65 metrow bez OZC.
Teraz musze wybrac pompe 12 lub 14 kw. Co do samych odwiertow to tez musze sie zastanowic dwie czy trzy nitki?

A skąd Ci wyszła tak duża moc PCi ?

Pyxis
13-03-2013, 00:22
Teraz to już d..a zbita,gdybyś zrobił OZC przed budową to być może oszczedziłbyć sporo grosza na sztucznej 2W bo teraz masz 1W+symboliczne ocieplenia za dużą kasę zamiast prawdziwej 2W za wiele mniejszą kasę

A mozesz nieco pdkrecic jasnosc?

DiunaWO
13-03-2013, 00:25
Ja powiedzilem tylko, ze wielkosci DZ nie dobiera sie do mocy pompy. Co namieszalem?

I tu jest właśnie problem!!!
DZ dobiera się właśnie do mocy PCi!
Kwestia przewymiarowania to inna sprawa.

Pyxis
13-03-2013, 00:28
I tu jest właśnie problem!!!
DZ dobiera się właśnie do mocy PCi!

Napisales mi, ze sie zgadzasz z moja "synteza" a tam zawarte bylo dokladnie przeciwne stwierdzenie. :)
My wlasnie rozwazamy dobor przewymiarowanej pompy. Sytuacja o ktorej piszesz to metoda dobierania DZ "na styk". Jak najbardziej w takiej sytuacji prawidlowa.


Kwestia przewymiarowania to inna sprawa.

Ale ja wlasnie o TEJ kwesti pisze! :)

Arturo72
13-03-2013, 00:29
A mozesz nieco pdkrecic jasnosc?
BK36cm+10cm styro z lambdą 0,04 to koszt 1m2 ściany ok.120zł przy U=0,23 W/m2K.
Za ok.60zł/m2 miałbyć taką samą ścianę,za 80zł/m2 znacznie cieplejszą i wtedy byłaby i tańsza pompa i mniejsze DZ.

Tomaszs131
13-03-2013, 00:29
[QUOTE=Arturo72;5872126]Masakra.

Zdaje sobie z tego sprawe. Dom z podpiwniczeniem, balkonami, poddaszsem uzytkowym, duzo okien itd.
Projekt potrzebuje pewnych poprawek by zmniejszuc ten wynik. Musze pozbyc sie paru okien dachowych, w paru miejscach podokladac ocieplenie.
Moze wtedy wynik bedzie troche lepszy. Nie spodziewam sie rewelacji.

Tomaszs131
13-03-2013, 00:32
A skąd Ci wyszła tak duża moc PCi ?

Sugestia instalatora. Lepsze wykorzystanie tanszej taryfy.

DiunaWO
13-03-2013, 00:45
Jesli mnie przekonasz/przekonacie marytorycznie, ze nie mam racji i mysle sie w ocenie tematu, to oczywiscie. Ale tylko dlatego, ze chcecie mnie "zakrzyczec" - NIGDY! :)

Czy ja krzyczę?
Krzyczałem na meczu, teraz jestem szczęsliwy.
Moje zdanie jest nadal takie:
Dobieramy PCi do punktu krytycznego. Do tej pompy dobieramy DZ. Przewymiarować PCI zawsze można. DZ da radę przy mocniejszej pompie.
Nie dobieramy DZ do rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.

To napisałem jakieś 10 stron wcześniej i jak na razie do zmiany zdania nikt mnie nie przekonał.

Pyxis
13-03-2013, 00:48
BK36cm+10cm styro z lambdą 0,04 to koszt 1m2 ściany ok.120zł przy U=0,23 W/m2K.
Za ok.60zł/m2 miałbyć taką samą ścianę,za 80zł/m2 znacznie cieplejszą i wtedy byłaby i tańsza pompa i mniejsze DZ.

Ale ja chcialem miec sciane z suporexu 36cm.
Na mniejszej pompie i mniejszym DZ zaoszczedzil bym 2000+1500 zl= 3500 zl. Co to za kasa?
Piszesz tylko o scianach, jak by to bylo najwazniejszy czynnik energooszczednosci w moim projekcie domu. :)