PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 [91] 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

andriuss
14-03-2013, 23:02
Tak,tak,a świstak siedzi i nie nadąża owijać w sreberka czytając takie brednie...
Ja wiem,że za marzenia się nie płaci ale zejdźcie na ziemie,wróćcie do Ojczyzny bo obczyzna wyraźnie Wam nie służy...

Kolejny kużwa co nic nie wie, ale najchętniej zabiera głos. Czy naprawdę jest tak trudno wpisać w google "nowa ustawa o OZE" i dowiedzieć się co jest w treści oraz co się dzieje z samą ustawą? Po cholerę dyskutujecie o rzeczach o których nie macie najbladszego pojęcia?

Liwko
14-03-2013, 23:13
Tak,tak,a świstak siedzi i nie nadąża owijać w sreberka czytając takie brednie...
Ja wiem,że za marzenia się nie płaci ale zejdźcie na ziemie,wróćcie do Ojczyzny bo obczyzna wyraźnie Wam nie służy...

Nie wiem jak ty, ale ja miejsce na dachu mam już przygotowane. Czekam tylko na ustawę.
Pawlak abdykował nie w tym momencie.

sSiwy12
14-03-2013, 23:15
Upraszczając: jeśli średnia sezonu grzewczego to +2*, to różnica pomiędzy 20* to 18*,.

Nie to odniesienie. Odniesienie jest do kaloryferów i odczucia komfortu termicznego.
Przy podłogówce temperatura 22 stopni daje takie samo poczucie komfortu, jak temp. 24 stopni przy kaloryferach Inny rozkład temperatur).
A podgrzanie o te 2 stopnie (lub raczej nie podgrzanie), przynosi oszczędności.

hunter7
15-03-2013, 07:50
Dlatego podjąłem wątek o obczyźnie jakby ktoś nie znał polskich realiów.
Czy naprawdę żyjecie w innej Polsce ?
Dlaczego Kulczyki,Zawady i inne z setki Wprostu nie zalały Polski wiatrakami ? Ich nie stać na to ? Toż to czysty biznes przecież,energia dla ludu po 0,6zł za kWh a dla wybranych po 1,5zł za kWh.

Ty jak zwykle masz problem ze sobą , trudno Ci zrozumieć że ktoś właśnie tak robi. Ty żyjesz w jakimś swoim świecie i jeśli ktoś robi biznes to Ciebie boli.
Nie masz zielonego pojęcia ile kulczyk ma farm wiatrowych.
Ty jak zwykle wiesz swoje - przykładem są Twoje posty z przed kilku lat jak to wwszystkim kazałeś grzać prądem a teraz głupka udajesz i uśmieszki w postach walisz jak o pompach piszesz.
Więc żyj w swoim kraju (nie mam pojęcia czy to nie czasem jakaś Afryka) a nam daj w sposób ,merytoryczny podyskutować ok??
Po prostu nie wpierdzielaj się ze swoim światopoglądem tym samym notabene co grzanie prądem.

Kasia & Krzysiek
15-03-2013, 08:10
Tak,tak,a świstak siedzi i nie nadąża owijać w sreberka czytając takie brednie...
Ja wiem,że za marzenia się nie płaci ale zejdźcie na ziemie,wróćcie do Ojczyzny bo obczyzna wyraźnie Wam nie służy...

Sorki za off top,

Daj spokój Arturo, posłuchaj co powiedzą Panowie a odpuść sobie krytykę, wszak racja jest po ich stronie, gadanie o prądzie było a teraz jest pompa (a marudzisz że ci się grzałka włącza że hej), domyślam się że zaraz napiszesz o CWU i że masz na jego zużycie ileś tam więcej niż na CO i tylko dlatego, ale ja tą informację już widziałem napisaną przez ciebie chyba z kilkadziesiąt razy (nam się nie tłumacz, zrobiłeś co uznałeś za stosowne a niestety trzeba ponosić konsekwencję przekonań, czynów i słów).

Jeszcze raz sorki za off top, ale faktycznie interesująco prawią Panowie i można się pochylić nad taką inwestycją być może.

mardor1971
15-03-2013, 08:32
nie wiem co chcesz przez to pokazać...pomierz przy samym grzejniku, róznica będzie jeszcze większa...czytać trzeba ze zrozumieniem...

Tak masz rację. Ale ja mówiłem o błędach a nie rzeczach bezbłędnych. Gdybyś doczytał moje posty to wiedziałbyś, że pisałem o błędach we własnym widzeniu pewnych rzeczy, błędach w planach co do własnego domu i błędach w oczekiwaniach.
Wcześniej już napisałem : CHWAŁA TYM, KTÓRZY SIĘ NIE MYLĄ I MAJĄ WSZYSTKO PRZEMYŚLANE OD POCZĄTKU DO KOŃCA

tomekwa
15-03-2013, 08:36
Wcześniej już napisałem : CHWAŁA TYM, KTÓRZY SIĘ NIE MYLĄ I MAJĄ WSZYSTKO PRZEMYŚLANE OD POCZĄTKU DO KOŃCA

Jednak o to jest naprawdę ciężko, bo nie sposób znać się na wszystkim i kontrolować każdego projektanta czy każda ekipę i to na każdym kroku :(

mardor1971
15-03-2013, 08:38
Jednak o to jest naprawdę ciężko, bo nie sposób znać się na wszystkim i kontrolować każdego projektanta czy każda ekipę i to na każdym kroku :(

Właśnie to mówię już od kilku dni. Nie każdy jest we wszystkim specjalistą

hunter7
15-03-2013, 08:51
Wie ktos ile taka inwestycja realnie kosztuje PLN:- / kW ( zamontowanego panelu na domu )
okolice 250kpln za gwarancję 40000kwh na rok (zajęte miejsce to gdzieś 320m2) oczywiście czym mniejsza powierzchnia tym stosunkowo drożej wychodzi w przeliczeniu na kwh
mamy zamontowane 160 paneli jeden to koszt około 200-300E

Tromsø
15-03-2013, 10:29
Mam ofertę na ogniwa galwaniczne o łącznej mocy 4,5kW które mają być ładowane w akumulatory i pozwolić na utrzymanie domu przez ponad 3 dni bez prądu z sieci jeżeli będzie całość naładowana w 100%.
Mam 3 oferty które się mieszczą od 190000tyś do - 320000tyś pod klucz...z automatyką, okablowaniem itp.
Nawet pompa by na tym mogła śmigać :)

tomekwa
15-03-2013, 11:02
okolice 250kpln za gwarancję 40000kwh na rok
Czyli zwrot inwestycji po 5,5 roku.

andriuss
15-03-2013, 11:39
Mam ofertę na ogniwa galwaniczne o łącznej mocy 4,5kW które mają być ładowane w akumulatory i pozwolić na utrzymanie domu przez ponad 3 dni bez prądu z sieci jeżeli będzie całość naładowana w 100%.
Mam 3 oferty które się mieszczą od 190000tyś do - 320000tyś pod klucz...z automatyką, okablowaniem itp.
Nawet pompa by na tym mogła śmigać :)

No, będzie śmigała że hej, szkoda tylko że wtedy kiedy jest najmniej potrzebna. Uzyskasz z tego 4,5 MWh rocznie, które możesz sobie kupić z sieci za 1500 PLN. Co wy robicie zawodowo, że stać was na takie gadżety?

Liwko
15-03-2013, 11:45
No, będzie śmigała że hej, szkoda tylko że wtedy kiedy jest najmniej potrzebna. Uzyskasz z tego 4,5 MWh rocznie, które możesz sobie kupić z sieci za 1500 PLN. Co wy robicie zawodowo, że stać was na takie gadżety?

Nie umiesz liczyć :D
Mu to będzie potrzebne na trzy dni w roku ;)

Tromsø
15-03-2013, 11:48
Zawodowo pracuję :)
A czy to jest drogo?
To pytanie uzależnione jest od zarobków.

Daga&Adam
15-03-2013, 11:52
Zawodowo pracuję :)
A czy to jest drogo?
To pytanie uzależnione jest od zarobków.

Niezupełnie. Po co Ci rozwiązanie za 300 tys które potrafi zgromadzić jakąśtam ilość energii którą ktoś obliczył że możesz kupić za 1500 z sieci? Nie lepiej za 1/10 tego kupić same akumulatory + porządny UPS ? :) Efekt będzie ten sam - za kilkukrotnie mniejsze pieniądze.

andriuss
15-03-2013, 11:53
Niezupełnie. Po co Ci rozwiązanie za 300 tys które potrafi zgromadzić jakąśtam ilość energii którą ktoś obliczył że możesz kupić za 1500 z sieci? Nie lepiej za 1/10 tego kupić same akumulatory + porządny UPS ? :) Efekt będzie ten sam - za kilkukrotnie mniejsze pieniądze.

A nie lepiej kupić sobie Porsche? Albo Cessnę? Albo wycieczkę do okoła świata?

hunter7
15-03-2013, 11:56
Czyli zwrot inwestycji po 5,5 roku.
Liczymy zwrot po 8 latach - inwestycja wykonana w celach testowych , jak wypali to dopiero będzie o czym mysleć

hunter7
15-03-2013, 11:59
Rozwiązania bez możliwości ciągłej produkcji prądu i wysyłania w sieć są - bez sensu. Akumulatory to interes droższy od samych paneli.
Sens jest kiedy w okresie maksymalnej produkcji kw masz kupca i musi ci płacić.

plusfoto
15-03-2013, 12:00
Liczymy zwrot po 8 latach - inwestycja wykonana w celach testowych , jak wypali to dopiero będzie o czym mysleć
Tak no i tam akumulatory wiecznie żywe pewnie tak jak w tych co nie latają.

Tromsø
15-03-2013, 12:03
Niezupełnie. Po co Ci rozwiązanie za 300 tys które potrafi zgromadzić jakąśtam ilość energii którą ktoś obliczył że możesz kupić za 1500 z sieci? Nie lepiej za 1/10 tego kupić same akumulatory + porządny UPS ? :) Efekt będzie ten sam - za kilkukrotnie mniejsze pieniądze.

Nie wszystko przelicza się w $ :)
Można też lubić zielone rozwiązania :)

Daga&Adam
15-03-2013, 12:06
A nie lepiej kupić sobie Porsche? Albo Cessnę? Albo wycieczkę do okoła świata?

Nie widzę związku. Gość chce uzyskać zasilanie awaryjne na 3 dni. To jest CEL. Żeby go osiągnąć może wydać 300 tys pln na start i potem nie płacić nic lub powiedzmy (strzelam) 50 tys pln na start i potem płacić 1500 pln / rok. Inwestycja wyrówna się dopiero po 166 latach (!). Gdzie sens, gdzie logika ? Naprawdę ktoś chce wydać tyle kasy żeby sobie zasyfić dom czy podwórko jakimiś panelami i jeszcze się z tego cieszy i chwali ? ;) Nie rozumiem :)

Daga&Adam
15-03-2013, 12:06
Nie wszystko przelicza się w $ :)
Można też lubić zielone rozwiązania :)

Szczególnie zielone w tym rozwiązaniu będą zapewne akumulatory z ołowiem :D

Tromsø
15-03-2013, 12:09
Szczególnie zielone w tym rozwiązaniu będą zapewne akumulatory z ołowiem :D

Popatrz w opisie jest opisane że są to akumulator żelowe made in canada :)
Gwarancja żywotności 15 lat. :)
Firma daj gwarancje utylizacji na terenie europ po okresie 15 lat w wypadku zakup nowych.
A utylizacja według opisu mówi - 100% bez szkody dla środowiska.
Po dokładniejszym wczytaniu się dowiadujemy się że część jest biodegradowalna a część wykorzystywana do produkcji kolejnych aku :)

Tromsø
15-03-2013, 12:10
Nie widzę związku. Gość chce uzyskać zasilanie awaryjne na 3 dni. To jest CEL. Żeby go osiągnąć może wydać 300 tys pln na start i potem nie płacić nic lub powiedzmy (strzelam) 50 tys pln na start i potem płacić 1500 pln / rok. Inwestycja wyrówna się dopiero po 166 latach (!). Gdzie sens, gdzie logika ? Naprawdę ktoś chce wydać tyle kasy żeby sobie zasyfić dom czy podwórko jakimiś panelami i jeszcze się z tego cieszy i chwali ? ;) Nie rozumiem :)

Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o stały dostęp do zasilania oświetlania itp rozwiązań plus bufor energii na 3 dni :)

andriuss
15-03-2013, 12:17
Nie widzę związku. Gość chce uzyskać zasilanie awaryjne na 3 dni. To jest CEL. Żeby go osiągnąć może wydać 300 tys pln na start i potem nie płacić nic lub powiedzmy (strzelam) 50 tys pln na start i potem płacić 1500 pln / rok. Inwestycja wyrówna się dopiero po 166 latach (!). Gdzie sens, gdzie logika ? Naprawdę ktoś chce wydać tyle kasy żeby sobie zasyfić dom czy podwórko jakimiś panelami i jeszcze się z tego cieszy i chwali ? ;) Nie rozumiem :)

Nie widzę czego nie widzisz? To nie jest żadna inwestycja, tylko gadżet, parametry finansowe nieistotne. Niczym się nie różni od Porsche. Szkoda tylko, że ludzie żyją w poczuciu bycia eko, a sama produkcja takich gadżetów ma per saldo dużo gorszy wpływ na środowisko.

plusfoto
15-03-2013, 12:21
Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o stały dostęp do zasilania oświetlania itp rozwiązań plus bufor energii na 3 dni :)
Z bufora to będziesz ciągnął w nocy. A nie lepiej wiatrak? Chociaż 300K może nie starczyć a do tego będzie się przeszkadzać ptaszkom i znów zielone ludki zrobią koło pióra.:rolleyes:

Daga&Adam
15-03-2013, 12:35
Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o stały dostęp do zasilania oświetlania itp rozwiązań plus bufor energii na 3 dni :)

Doskonale to rozumiem. W takim razie nie płaciłbyś nawet tych 1500 pln bo energia siedziałaby w akumulatorach przez cały czas - trzebaby tylko dostarczyć to, co akumulator przez samorozładowanie straci. 3 dni energii - ile jej potrzebujesz? 500kWh? Przeciez to wystarczy kupić akumulatorów samych za ~10 tys pln i podpiac pod porzadnego, mocnego UPSa. I masz rozwiazanie za 1/20 ceny paneli.

Jeżeli chodzi o oświetlenie to ja zużywam go za 20 pln / mc - a nie używam praktycznie wcale LEDów - dlatego uważam ten pomysł za totalną fanaberię i tak jak andriuss - niepotrzebny kompletnie gadżet! Żeby to chociaż ładne było albo jakąś frajdę dawało - ale płacić za oszpecenie sobie dachu to trzeba naprawdę kochać wydawać pieniądze na głupoty :-)

Daga&Adam
15-03-2013, 12:36
Z bufora to będziesz ciągnął w nocy. A nie lepiej wiatrak? Chociaż 300K może nie starczyć a do tego będzie się przeszkadzać ptaszkom i znów zielone ludki zrobią koło pióra.:rolleyes:

A nie ma jakichś rozwiązań które by wykorzystywały ciepło z pompy ciepła do wytwarzania energii elektrycznej ? :) Chyba za niskie temperatury :(

Liwko
15-03-2013, 12:40
Chyba się nie zrozumieliśmy.
Chodzi o stały dostęp do zasilania oświetlania itp rozwiązań plus bufor energii na 3 dni :)

Daj mi te 300 000, to jak zabraknie prądu, to z całą rodziną będziemy ci przez te trzy dni w roku pedałować. Albo poprowadzę ci prąd z innej linii. Albo wybuduję ziemiankę i wstawię do niej agregat, tak żebyś nie słyszał jego hałasu. Albo będę ci wynajmował na te trzy dni swój dom albo hotel w twojej okolicy. Tylko daj mi te 300 000.

andriuss
15-03-2013, 12:42
A nie ma jakichś rozwiązań które by wykorzystywały ciepło z pompy ciepła do wytwarzania energii elektrycznej ? :) Chyba za niskie temperatury :(

I nawet o perpetuum mobile zahaczyliśmy. Wątek jest, w domu energooszczędnym, tzn. o fotowoltaice a nie perpetuum, można się przenieść.

Tromsø
15-03-2013, 12:45
Niech tak wyjdzie mam taki KAPRYS :)

Tromsø
15-03-2013, 12:47
Daj mi te 300 000, to jak zabraknie prądu, to z całą rodziną będziemy ci przez te trzy dni w roku pedałować. Albo poprowadzę ci prąd z innej linii. Albo wybuduję ziemiankę i wstawię do niej agregat, tak żebyś nie słyszał jego hałasu. Albo będę ci wynajmował na te trzy dni swój dom albo hotel w twojej okolicy. Tylko daj mi te 300 000.

Powiedziałem jakie dostałem wyceny :)
A teraz czekam na odpowiedź od paru producentów jaki byłby koszt ściągnięcia tego samemu :)
Bo montaż tego to delikatnie mówiąc pryszcz :)

Daga&Adam
15-03-2013, 12:50
I nawet o perpetuum mobile zahaczyliśmy. Wątek jest, w domu energooszczędnym, tzn. o fotowoltaice a nie perpetuum, można się przenieść.

Dlaczego uważasz to za perpetum mobile? Energię czerpiesz z gruntu, a grunt ze słońca. To się niczym nie różni od fotowoltaiki tylko trochę strat mamy więcej tu i tam :) Ale od strony fizycznej absolutnie to nie jest perpetum mobile -> zasada zachowania energii jak najbardziej występuje. Po prostu wyciągasz energię z gruntu, a nie "z nikąd".

sSiwy12
15-03-2013, 12:56
Niech tak wyjdzie mam taki KAPRYS :)

I słusznie, bo KAPRYS, to postęp ludzkości. Gdyby nie kaprys naszych przodkow, zostalibyśmy na drzewach. Na szczęście nikt wtedy nie liczył, kiedy sie to "zamortyzuje".:rolleyes:

andriuss
15-03-2013, 13:02
Dlaczego uważasz to za perpetum mobile? Energię czerpiesz z gruntu, a grunt ze słońca. To się niczym nie różni od fotowoltaiki tylko trochę strat mamy więcej tu i tam :) Ale od strony fizycznej absolutnie to nie jest perpetum mobile -> zasada zachowania energii jak najbardziej występuje. Po prostu wyciągasz energię z gruntu, a nie "z nikąd".

Świat byłby piękny. Produkujesz 1 kw, przepuszczasz przez taką "pompę" i na wyjściu masz 1,5 kw. Ustawiasz szeregowo kilkadziesiąt takowych i z 1 kw robi się np. 34 GW, czyli moc zainstalowana w Polsce. Z wielu powodów czyste science fiction.

malux20
15-03-2013, 13:05
to ja już wolę poczytać córce bajki
bardzo proszę o nieobrażanie się.

Daga&Adam
15-03-2013, 13:30
Świat byłby piękny. Produkujesz 1 kw, przepuszczasz przez taką "pompę" i na wyjściu masz 1,5 kw. Ustawiasz szeregowo kilkadziesiąt takowych i z 1 kw robi się np. 34 GW, czyli moc zainstalowana w Polsce. Z wielu powodów czyste science fiction.

Zadne science fiction - problem jest tylko jak z wody o temperaturze ~50stC wytworzyc energie elektryczna :)

Sprezarka na kazde 1kW pobierane z sieci wyciaga z ziemi 3kW. Pytanie tylko jak zamienic energie cieplna w elektryczna - zupelnie nie znam sie na zasadzie dzialania elektrocieplowni ale organoleptycznie wiem ze pewnie trzeba tam b. wysokich temperatur / zamiany wody w pare i takie tam :) Jednak od strony fizycznej nie zaprzeczysz, ze jak najbardziej ma to sens :-)

andriuss
15-03-2013, 13:41
Jednak od strony fizycznej nie zaprzeczysz, ze jak najbardziej ma to sens :-)

Zaprzeczę. Winny temu jest ten sam Carnot, który sprawia, że pompy są takie fajne. Ale miłej zabawy intelektualnej życzę, jak Ci się uda, Nobel gwarantowany.

sSiwy12
15-03-2013, 13:48
Zaprzeczę.

A ja nie.

Np. absorpcja termiczna :cool:

Daga&Adam
15-03-2013, 14:04
Zaprzeczę.

Czyli zaprzeczasz zasadzie zachowania energii? :-)

andriuss
15-03-2013, 14:11
Na chwilę obecną nie są znane ludzkości mechanizmy uzyskiwania energii z ciepła niskotemperaturowego ze sprawnością wyższą niż (rząd wielkości) 10%. Ale nie wydaje mi się, abyś w domowych warunkach potrafił odzyskać aż 40% z każdego włożonego kw, może w laboratoriach by się to udało. Ale miłej zabawy ;)

Daga&Adam
15-03-2013, 14:21
Na chwilę obecną nie są znane ludzkości mechanizmy uzyskiwania energii z ciepła niskotemperaturowego ze sprawnością wyższą niż (rząd wielkości) 10%. Ale nie wydaje mi się, abyś w domowych warunkach potrafił odzyskać aż 40% z każdego włożonego kw, może w laboratoriach by się to udało. Ale miłej zabawy ;)

Nie no - OK - tutaj sie zgodze ze technicznie jest trudno zamienic te energie z niskotemperaturowego czynnika. Aczkolwiek *fizycznie* (i czysto teoretycznie!) to nie ma tu absolutnie zadnego perpetum mobile :)

andriuss
15-03-2013, 14:34
A że się cały czas czepiasz tego perpetuum? Oczywiście skrót myślowy, co do tego masz rację, coś jak ze sprawnością powyżej 100%. Ale w praktyce właśnie taki byłby odbiór takiego ustrojstwa. Słoneczko daje taką ilość energii, że zaspokoiłbyś tym jednym wyprodukowanym kilowatem potrzeby całej ludzkości przypuszczalnie z minimalnym wpływem na środowisko.

hunter7
15-03-2013, 19:40
Tak no i tam akumulatory wiecznie żywe pewnie tak jak w tych co nie latają.

Ale my nie mamy ani jednego akumulatora!! więc o czym mowa??
To co produkujemy trafia prosto do sieci a licznik liczy ile kwh zostało wysłane i to wszystko.

Daga&Adam
15-03-2013, 20:11
A że się cały czas czepiasz tego perpetuum?

No ;)


Oczywiście skrót myślowy, co do tego masz rację, coś jak ze sprawnością powyżej 100%. Ale w praktyce właśnie taki byłby odbiór takiego ustrojstwa. Słoneczko daje taką ilość energii, że zaspokoiłbyś tym jednym wyprodukowanym kilowatem potrzeby całej ludzkości przypuszczalnie z minimalnym wpływem na środowisko.

Przeciętny zjadacz chleba nawet sobie nie zdaje sprawy jaka to ogromna ilość energii :-)

Przyjmując że w słoneczny ciepły letni dzień że słońce daje 1000W / m2, a średnio ocieplony duży dom zużywa na sezon zimowy te ~15 tys kWh to gdyby zbudować akumulator/bufor idealny (i idealny kolektor słoneczny o wysokiej sprawności) wystarczyłoby tylko 20m2 kolektorów działających 8h dziennie przez 3 m-ce letnie żeby zgromadzić energię potrzebną do ogrzania domu przez cały sezon - czyli ledwo 1/10 średniej wielkości dachu :-)

maciejzi
15-03-2013, 20:32
No a CWU w miesiącach letnich?

Załóżmy COP dla CWU = 3,0 (pompa gruntowa albo powietrzna)

Załóżmy, że potrzeba 200kW ciepła na ogrzanie CWU. Czyli 200/3 = 67kW miesięcznie doprowadzone do pompy.

Ogrzewanie CWU w półroczu letnim od kwietnia do września: minimum 80kW/m2 we wrześniu.

Sprawność: 15% (w praktyce trochę mniejsza)

Potrzeba 6m2 baterii słonecznych, żeby ogrzać CWU w tym okresie. Koszt porównywalny z kosztem kolektorów słonecznych wodnych.

Ile energii zostanie? (nadmiaru energii z kolektorów nie bardzo jest jak wykorzystać, z baterii można)

Najwięcej słońca w lipcu: 150kW/m2

Z założonych 6m2 baterii uzyskać można 130kW. Po odjęciu zapotrzebowania na CWU zostanie 70kW do wykorzystania. Jak ktoś zamierza chłodzić dom pasywnie z dolnego źródła, pewnie wystarczy na lato tyle energii. Energia ta dostępna dokładnie wtedy, gdy najwięcej potrzebna, czyli gdy świeci słońce.



Jeśli chcecie mnie zjechać tutaj za to wyliczenie, to proszę spokojnie, bo jest piątek, człowiek zmęczony po pracy - mogłem się gdzieś pomylić.

p.s. ale zwrot nawet tych 6m2 i tak dopiero po ok. 10 latach, w praktyce pewnie po 15, albo nigdy, jeśli coś się zepsuje lub ulegnie uszkodzeniu

Magda198000
15-03-2013, 21:24
Witam mam wielki dylemat stoje przed wyborem pompy ciepła powietrze/woda mam dom parter 150m z garazem co mozecie mi doradzic ,jaka pompe wybrac tez bede miala kominek z doprowadzeniem goracego powietrza .Pozdrawiam

tank102
15-03-2013, 21:53
Witam mam wielki dylemat stoje przed wyborem pompy ciepła powietrze/woda mam dom parter 150m z garazem co mozecie mi doradzic ,jaka pompe wybrac tez bede miala kominek z doprowadzeniem goracego powietrza .Pozdrawiam

W rejonie masz bardzo dobrego instalatora - pseudo z forum "hydraulik"

Magnolia18
15-03-2013, 22:14
Witam mam wielki dylemat stoje przed wyborem pompy ciepła powietrze/woda mam dom parter 150m z garazem co mozecie mi doradzic ,jaka pompe wybrac tez bede miala kominek z doprowadzeniem goracego powietrza .Pozdrawiam
Najtanszy zas jest ... Miki
Mi zrobil o wiele taniej to co inni proponowali

malux20
15-03-2013, 22:28
madzia jeśli już ma być kominek z rozprowadzeniem to powietrzna jest bardziej logiczna
ale ja teraz olalbym kominek i powietrzną i zalożył samą gruntową-tak do 30 tyś z papierem.

malux20
15-03-2013, 22:51
defrosty powoli się konczą to się instalatora swojego ceni

Magnolia18
15-03-2013, 22:58
Hmm
czytac bez urazy :) taniej ...

Malux. sam opowiedz Swa przygode ...
ktos tez moze zweryfikowac. Nie fikaj

Magnolia18
15-03-2013, 22:59
To fajnie ze jestes zadowolony a jak sie odniesc do innych postow w temacie?

Odnioslem sie do ceny ...

malux20
15-03-2013, 23:04
ale dotyczącą tego zdjęcia z boku ?
czy odnosnie czegoś z pompą związanego/?

r19
16-03-2013, 00:11
W rejonie masz bardzo dobrego instalatora - pseudo z forum "hydraulik"
To forum jest przedymane. Zglaszam postulat o identyfikacje adresow ip.
Przy okazji Pinokio bedzie mial ulatwiona sprawe z pozwami o pomowienie.

Kasia & Krzysiek
16-03-2013, 09:11
To ja jednak wolę poczekać w pchanie się w takie inwestycje, aż się wszystko w Polsce prawnie ureguluje. I patrząc na mojego dostawcę prądu, "nowoczesnej firmy" to jak widzę poziom korupcji, problematologi jeśli nie zamówisz usługi projektowej np. podłączenia u nich hę... na razie dzięki bo jak ja miałbym im sprzedać prąd bo ich państwo do tego obligatoryjnie zmusi, to już widzę łańcuszek cwaniaczków chętnych się podpiąć do łąpóweczki przy takim procederze bo jak nie posmarujesz to : złe przewody, zły prąd pan ma, za blisko ziemi promienie łąpana itp. itd niestety ale jeden z pajacy z wiejskiej miał rację "Polska to dziki kraj".

Off topic:
uuu widzę że są tu zawodowcy chcący zbudować "perpetuum mobile" 0- szacun i trzymam kciuki, wszak 800 lat ludzie nad tym myślą ale teraz są takie komputeryyy że musi się udać :)

plusfoto
16-03-2013, 09:54
Ja tam jestem ciekaw po ile będą sprzedawać ten prąd ci co zostaną zmuszeni do jego kupienia po 1,2 . Nie wydaje wam się że to idiotyzm.

Kasia & Krzysiek
16-03-2013, 10:02
Ja tam jestem ciekaw po ile będą sprzedawać ten prąd ci co zostaną zmuszeni do jego kupienia po 1,2 . Nie wydaje wam się że to idiotyzm.

mnie się wydaje że państwo ich zmusi ale będzie subsydiować im te kwh bo jak nie będzie tej zielonej energii to będziemy płacić te pieniądze albo większe ale dla unijnych urzędasów, czy tam greków ale polski problem w takiej firmie energetycznej będzie polegał na tym ze taki tam kowalski, nowak czy kalapusiński jak będzie widział że mu przepływa przez rączki np. inwestycja za 500 kpln a on zarabia 2,5kpln, a jest decyzyjny w takim a nie innym zakresie, i odpowiedzialność takiego człowieka za opóźnienia inwestorów czy osób trzecich jest żadna (przypomina mi to idealnie pewien model który jest w pewnych instytucjach państwowych - vide urzędy miast , gmin, powiatów, wszelkie zarządy dróg i wiele pewnie innych) to cudów nie ma - "wszystko się da załatwić proszę pana" , "i po co te nerwy, nie trzeba było tak od razu, na pewno byśmy się dogadali" i bla bla bla, byle tylko im skapnęło, od jakiegoś pieprzonego i głupiego inwestora prywatnego (a na pewno złodzieja, bo uczciwie to nikt takich pieniędzy się nie dorabia), to na bank cię będzie skubał (bo wszak złodziej można)

Znowu off top.

W telewizji ostatnio jest głośno na temat jakichś tam spółek z euro związanych i dużych premii dla prezesów, jak jest wiedzą tylko ci co się tym zajmują bo telewizja wyznacznikiem prawdy raczej nie jest (oczywiście IMHO, jak ktoś w nią wierzy to ok), ale jeśli faktycznie goście mieli takie kontrakty opiewające na 1,3 mln zł premii za 4 -5 lat pracy, to między innymi po aby zminimalizować maksymalnie korupcjogenne zapędy, "bo po co ja mam kombinować co by ukręcić to tu 100 kpln, to tam 200 kpln, co pewnie trudne przy inwestycja idące w miliardy nie jest, ale po co ryzykować, jak uczciwie dostane powiedzmy 2 razy mniej niż ukradne , ale bez ryzyka. (oczywiście można założyć że ludzie i tka kraść będą)
Teraz wielka halo w tv i ze wszystkich opcji psy wieszają, na kontraktach na ludziach, bla bla.
Ale trzeba było dać tym prezesom (nie wiem nawet co to za ludzie) po 15kpln miesięcznie i dać zarządzać inwestycją wartą 1,5 mld pln, ciekawy jest efekt, zresztą który widać na co dzień.


ale mnie poniosło sorki i pozdro.

andriuss
16-03-2013, 10:08
Ja tam jestem ciekaw po ile będą sprzedawać ten prąd ci co zostaną zmuszeni do jego kupienia po 1,2 . Nie wydaje wam się że to idiotyzm.

Idiotyzm? Rząd wykazał się geniuszem. Ktoś sobie wymyślił że CO2 jest straszne i że jak go będzie o 3 promile mniej, to misiom polarnym będzie fajniej. Unia zobowiązała do działań Polskę, a rząd dostawców prądu. Chcąc nie chcąc muszą kupić, a skoro muszą kupić drożej, to muszą drożej sprzedać, przecież nie będą dokładali do interesu. Tym samym wprowadza się ordynarny podatek, tyle że pośredni, cały naród go grzecznie odprowadzi w rachunkach za prąd, znajomi królika będą mogli pomnażać swe majątki, a rząd ma sprawę CO2 z głowy. A znajomi królika dlatego, że owszem, nikt nie zabroni maluczkim 10 KW na dachu, ale żeby postawić 1 MW, trzeba mieć więcej niż dobre chęci i pieniądze. I tak się rżnie społeczeństwo, brawo.

Arturo72
16-03-2013, 10:25
Ja tam jestem ciekaw po ile będą sprzedawać ten prąd ci co zostaną zmuszeni do jego kupienia po 1,2 . Nie wydaje wam się że to idiotyzm.
Oczywiście,że jest to idiotyzm ale nadzieja umiera ostatnia,to dla tych,którzy chcą,żeby Państwo kupowało od nich kWh za 1,5zł a sprzedawało ze "stratą" za 0,6zł :)
Bardzo logiczne rozumowanie...
kulczyki i inne już by całą Polskę obsiali wiatrakami bo to czysty zysk ?

Kasia & Krzysiek
16-03-2013, 10:26
ooo a tu kolega naświetlił (nie wiem czy słusznie) temat z innej strony, globalnej (pisze o @andriuss)
edit:
no to ja jestem idiotą bo wierzę, że to jest możliwe

andriuss
16-03-2013, 10:40
Oczywiście,że jest to idiotyzm ale nadzieja umiera ostatnia,to dla tych,którzy chcą,żeby Państwo kupowało od nich kWh za 1,5zł a sprzedawało ze "stratą" za 0,6zł :)
Bardzo logiczne rozumowanie...
kulczyki i inne już by całą Polskę obsiali wiatrakami bo to czysty zysk ?

Przeczytaj sobie przedostatni akapit z:

http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/5605/operatorzy-beda-mogli-anulowac-wydane-wczesniej-warunki-przylaczenia-dla-oze

Teraz wiatraki w sumie to mniej niż 2 GW. Coś świta w kontekście oczekiwania na ustawę?

sSiwy12
16-03-2013, 11:05
Oczywiście,że jest to idiotyzm ale nadzieja umiera ostatnia,to dla tych,którzy chcą,żeby Państwo kupowało od nich kWh za 1,5zł a sprzedawało ze "stratą" za 0,6zł :)


No nie - ta ustawa (projekt?) głównie mówi o przydomowych, produkujących na własne cele i o obowiązku skupu nadwyżki wytworzonej energii np. z ogniw.
Takie rozwiązania są w wielu krajach.
Nikt nie gromadzi energii elektrycznej w "bateriach", bo nie ma takiej potrzeby - uzupełnia energią kupioną.

To jest w sumie tańsze rozwiązanie niż stosowana od dawien dawna , "metoda" elektrowni pompowo-szczytowych.

W ogólnym rozrachunku jest to opłacalne dla obu stron. Inwestorzy są po części spłacani, a ZE nie musi rozbudowywać "bloków energetycznych" dla potrzeb "szczytu" i inwestować w to swoich środków, bo zrobił to inwestor domu.

Ps. Elektrownie wiatrowe (duże) to tylko "odprysk" w tej ustawie.

maciejzi
17-03-2013, 01:40
Oczywiście,że jest to idiotyzm ale nadzieja umiera ostatnia,to dla tych,którzy chcą,żeby Państwo kupowało od nich kWh za 1,5zł a sprzedawało ze "stratą" za 0,6zł :)
Bardzo logiczne rozumowanie...
kulczyki i inne już by całą Polskę obsiali wiatrakami bo to czysty zysk ?

Może operatorzy będą kupowali energię po 1,5zł/kWh, jak cena energii sprzedawnej przez nich osiągnie 3zł/kWh.
Generalnie Państwo każe sobie płacić dodatkowo za energię - akcyza na paliwo, podatek na prąd, zakaz wycinki drzew, kontrola sprzedaży węgla.

Myślę że prędzej rząd opodatkuje prywatne baterie słoneczne, tzn. nałoży akcyzę na generowane kWh niż zacznie je kupować ;-)

Magda198000
17-03-2013, 19:53
Witam dom 150m ogrzewanie bedzie podłogówka w przewadze i grzejniki tyko w sypialni i zastanawiamy sie nad pompa ciepła/powietrze do kwoty 35 tyś i co sadziecie o firmach Viessmann i Daikin, Danfoss :rolleyes:

Liwko
17-03-2013, 20:02
Witam dom 150m ogrzewanie bedzie podłogówka w przewadze i grzejniki tyko w sypialni i zastanawiamy sie nad pompa ciepła/powietrze do kwoty 35 tyś i co sadziecie o firmach Viessmann i Daikin, Danfoss :rolleyes:

Po raz 100 000 pada to pytanie na forum. Dlaczego chcecie grzejniki w sypialni?

Pyxis
17-03-2013, 20:21
chyba za długo już jestem na tym forum, robię się zgorzkniały :P

No tez to zauwazylem. ;)

A instalacja mieszanai "fajna". Skomplikowana, droga w montazu, uciazliwa w sterowaniu, Droga w ekspoloatacji przy PCi. Po prostu "najwyzsza polka".
Moze tym sie ludzie kieruja?

Arturo72
17-03-2013, 21:06
Witam dom 150m ogrzewanie bedzie podłogówka w przewadze i grzejniki tyko w sypialni i zastanawiamy sie nad pompa ciepła/powietrze do kwoty 35 tyś i co sadziecie o firmach Viessmann i Daikin, Danfoss :rolleyes:
Pompy jak pompy,niektóre mają ładną i cenną naklejkę inne mniej cenną ;)

malux20
17-03-2013, 21:32
he he podniecanie się naklejkami

malux20
17-03-2013, 22:31
ja mam gównianą naklejkę
wnętrze to też gówniane z naklejkami siemensa
ja nie twierdzę że atlantic jest lepszy od atlantica
twierdzę że one są zbliżone do siebie

malux20
17-03-2013, 23:31
mi przez 90% czasu bierze 0,5kw
na zasilaniu to 23,2 przy zadanej 20krzywej 0,2 czas pracy okolo 2h-tak dziś bylo po nocy -12 a wdzień 1

Magda198000
18-03-2013, 23:02
Jeśli chodzi o te sypialnie to słyszałam że tam gdzie się spi to absolutnie nie robić podłogówki i to od kilku hydraulików i jakoś to do mnie przemówiło że jeszcze garaż też grzejniki i tak mamy dwie opcje no dobra trudno jest jak jest i już tego nie zmienię proszę o kogoś rzetelnego kto może doradzić i podać ewentualnie namiary na osobę która ma możliwość pożadną pompępowietrze/woda wycenił mi daikin na 30tys.brutto i viesmann na43tys.to już dla nas za dużo i jeszcze zubadan za 50tys.i chcę jak najszybciej się zdecydować na którąś pompę bo ruszyło to dofinansowanie od 15.03.2013 i potrzebna wycena danej firmy na którą się decydujemy a ilość ograniczona jeśli chodzi odofinansowanie a zawsze 30%dobre i to jak dołożą.Proszę o pomoc wyborze .Pozdrawiam.

rwxw
18-03-2013, 23:08
słyszałam że tam gdzie się spi to absolutnie nie robić podłogówki i to od kilku hydraulików
Ki czort, żyły wodne ? Bo innego przeciwwskazania to nie mogę znaleźć... Grzejnik w garażu można zasilać bezpośredni z rozdzielacza, bo nie będziesz chyba tam utrzymywać 20*. Postaraj się zrezygnować z bufora i mieszacza. bo one przy pc nie mają sensu.

mkm silesia
18-03-2013, 23:08
Jeśli chodzi o te sypialnie to słyszałam że tam gdzie się spi to absolutnie nie robić podłogówki i to od kilku hydraulików i jakoś to do mnie przemówiło że jeszcze garaż też grzejniki i tak mamy dwie opcje no dobra trudno jest jak jest i już tego nie zmienię proszę o kogoś rzetelnego kto może doradzić i podać ewentualnie namiary na osobę która ma możliwość pożadną pompępowietrze/woda wycenił mi daikin na 30tys.brutto i viesmann na43tys.to już dla nas za dużo i jeszcze zubadan za 50tys.i chcę jak najszybciej się zdecydować na którąś pompę bo ruszyło to dofinansowanie od 15.03.2013 i potrzebna wycena danej firmy na którą się decydujemy a ilość ograniczona jeśli chodzi odofinansowanie a zawsze 30%dobre i to jak dołożą.Proszę o pomoc wyborze .Pozdrawiam.

W sypialni jak nie chcesz podłogówki to zrób ścienne
http://ogrzewaniescienne.com.pl/
w garażu podłogówka to koszt 750zł polecam - sucha posadzka
Zdecydowanie zrezygnuj z grzejników

wihajster
18-03-2013, 23:18
Jeśli chodzi o te sypialnie to słyszałam że tam gdzie się spi to absolutnie nie robić podłogówki i to od kilku hydraulików i jakoś to do mnie przemówiło że jeszcze garaż też grzejniki i tak mamy dwie opcje no dobra trudno jest jak jest i już tego nie zmienię
Trudno, jakoś to przeżyjemy. Ja długo płakać nie będę ;)

...Ale jeszcze masz szansę poprawić sobie instalację z pompą ciepła i zrobić 0% grzejników, bij się z myślami póki czas.

plusfoto
18-03-2013, 23:29
Jeśli chodzi o te sypialnie to słyszałam że tam gdzie się spi to absolutnie nie robić podłogówki i to od kilku hydraulików i jakoś to do mnie przemówiło.
TO JUŻ BĘDZIE TRWAŁO DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ. No nie dało się napisać małymi literami.

fotohobby
18-03-2013, 23:55
TO JUŻ BĘDZIE TRWAŁO DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ. No nie dało się napisać małymi literami.


Kolejne podjęcie przez inwestora tego tematu nastąpi za parę lat w wątku "Co zmieniłbym/zmieniłabym, gdybym budował/a jeszcze raz" i będzie miało postać:
- podłogówka w 100%

:) :)

Daga&Adam
19-03-2013, 00:17
W sypialni jak nie chcesz podłogówki to zrób ścienne
http://ogrzewaniescienne.com.pl/
w garażu podłogówka to koszt 750zł polecam - sucha posadzka
Zdecydowanie zrezygnuj z grzejników

750 pln? Masz 300 metrow rury w garazu ? ;-)

Ja w garazu mam podlogowke z jednej petli co 30cm - ok 80mb, czyli koszt 180 pln + rozdzielacz o jeden rozmiar wiekszy (~50 pln) :-) Ale szczerze - nie uzywam. Garaz strasznie wysysa energie - za to mam w nim wentylacje mechaniczna ktora rowniez doskonale go wysusza :)

Daga&Adam
19-03-2013, 00:19
TO JUŻ BĘDZIE TRWAŁO DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ. No nie dało się napisać małymi literami.

Nie bedzie - musi wyginac starsze pokolenie hydraulikow zeby w koncu ludzie takich glupstw nie robili :-)

Magda198000
19-03-2013, 01:09
jeśli chodzi o parametry pompy zaproponowano Altherma 8,4kw Daikin a z Viessmanna Vitocal222-S split3do 10.6kw a Mitsubishi Zubadan 8kw a odnośnie klimskonwektory jaka jest różnica między kaloryferami i jakiej firmy najbardziej się sprawdzą i czy jak mam te miejsca już wyprowadzone do kaloryferów to można dostosować te klimskonwektory, totalny ze mnie laik ,ale za wszystkie opinie dziękuję, a co możecie w moim przypadku najbardziej polecić jaką pompę napewno powietrze/woda inna nie wchodzi w grę ,czy ktoś użytkuje daikina altermę 8.4kw najbardziej ceną mi odpowiada a może jest jeszcze coś tańszego i dobrego .Pozdrawiam.

mkm silesia
19-03-2013, 07:11
[QUOTE=Daga&Adam;5883139]750 pln? Masz 300 metrow rury w garazu ? ;-)

Nie, Rehau

mkm silesia
19-03-2013, 07:23
jeśli chodzi o parametry pompy zaproponowano Altherma 8,4kw Daikin a z Viessmanna Vitocal222-S split3do 10.6kw a Mitsubishi Zubadan 8kw a odnośnie klimskonwektory jaka jest różnica między kaloryferami i jakiej firmy najbardziej się sprawdzą i czy jak mam te miejsca już wyprowadzone do kaloryferów to można dostosować te klimskonwektory, totalny ze mnie laik ,ale za wszystkie opinie dziękuję, a co możecie w moim przypadku najbardziej polecić jaką pompę napewno powietrze/woda inna nie wchodzi w grę ,czy ktoś użytkuje daikina altermę 8.4kw najbardziej ceną mi odpowiada a może jest jeszcze coś tańszego i dobrego .Pozdrawiam.

Jak masz rurki na ścianie wyprowadzone to przemyśl ścienne już raz tak robiłem że kładliśmy na tynku a na to poszła jeszcze jedna warstwa
klima-konwektor niestety coś tam szumi od wentylatora

maciejzi
19-03-2013, 08:22
W sypialni jak nie chcesz podłogówki to zrób ścienne
http://ogrzewaniescienne.com.pl/
w garażu podłogówka to koszt 750zł polecam - sucha posadzka
Zdecydowanie zrezygnuj z grzejników

O, świetny pomysł - dzieki

maciejzi
19-03-2013, 08:32
dokładnie - jak się boisz podłogówki w sypialni, to zrób ścienne..znam co najmniej 1 osobę zadowoloną z takiego rozwiązania...

Ale wiesz - ci instalatorzy starej daty mają rację. Ja znam jedną osobę niezadowoloną z podłogówki. Mieszka w starym nieocieplonym bliźniaku. Pewnie zapotrzebowanie 150W/m2. Nie znam szczegółów, ale podłogówka chyba nie jest na całości. Dlatego tam gdzie jest musi się utrzymywać temperaturę podłogi około 40 stopni w największe mrozy. A to ani przyjemne, ani bezkurzowe. Stąd ta opinia. W nowych domach podłoga może mieć zaledwie 3 stopnie więcej niż temperatura grzania pomieszczenia, czyli np. 23'C, gdy grzeje się do 20'C.

mar1173
19-03-2013, 09:19
Ale wiesz - ci instalatorzy starej daty mają rację. Ja znam jedną osobę niezadowoloną z podłogówki. Mieszka w starym nieocieplonym bliźniaku. Pewnie zapotrzebowanie 150W/m2. Nie znam szczegółów, ale podłogówka chyba nie jest na całości. Dlatego tam gdzie jest musi się utrzymywać temperaturę podłogi około 40 stopni w największe mrozy. A to ani przyjemne, ani bezkurzowe. Stąd ta opinia. W nowych domach podłoga może mieć zaledwie 3 stopnie więcej niż temperatura grzania pomieszczenia, czyli np. 23'C, gdy grzeje się do 20'C.

Jak nie znasz szczegółów to nie p.....l farmazonów.

Liwko
19-03-2013, 09:22
Po części a rację. Im większe zapotrzebowanie domu, tym do wyższych temperatur trzeba grzać i w pewnym momencie przestaje to być przyjemne.
Ratunkiem byłaby termomodernizacja.

Sławek...
19-03-2013, 09:26
Ale wiesz - ci instalatorzy starej daty mają rację. .

co Ty w ogóle wypisujesz?
sorki, ale Twój styl pisania jest bardzo irytujący, niby chcesz zabłysnąć i starasz się pokazać, że coś wiesz a jak przychodzi co do czego to wyskakujesz z takimi "kwiatkami" że słabo się robi...
nie pisz, że rację ma ten kto nie potrafi zrobić poprawnej instalacji...
Twój przykład jest dowodem nie na to, że w sypialni powinny być grzejniki (co jest bzdurą) tylko na to, że skopana instalacja może komuś uprzykrzyć życie i tyle...

Sławek...
19-03-2013, 09:29
Po części a rację. Im większe zapotrzebowanie domu, tym do wyższych temperatur trzeba grzać i w pewnym momencie przestaje to być przyjemne.
Ratunkiem byłaby termomodernizacja.
Liwko nie mów mu, że ma rację bo jeszcze ktoś w to uwierzy...
owszem, jakby ktoś chciał podłogówką ogrzać nieocieplony domek zbity z desek to rzeczywiście podłoga musiałaby prawie parzyć, ale to tylko teoria, w dzisiejszych czasach nawet w słabo ocieplonych (jak na obecne standardy) domach podłogówka da radę bez takich problemów jak gorąca podłoga...

sSiwy12
19-03-2013, 09:33
Ale wiesz - ci instalatorzy starej daty mają rację. .


Tyle, że nie wiedzą dlaczego w nielicznych wypadkach, raczej podłogówka nie może mieć zastosowana.

Moc ogrzewania jest ściśle związana z temperaturą, a ta, w przypadku podłogówki jest ograniczona do wartości maksymalnych. Np. dla pomieszczeń mieszkalnych temperatura podłogi nigdy nie powinna przekroczyć 29 stopni (w strefach brzegowych 35), a to z kolei oznacza, że maksymalna moc podłogówki, to 100W/m2 (w strefach brzegowych 150W/m2).
Dla łazienek maksymalna temperatura (podłogi) 33 stopnie, co daje 120W/m2.

Dlatego potrzebne jest OZC - także dla wyliczenia podłogówki.

Liwko
19-03-2013, 09:34
Liwko nie mów mu, że ma rację bo jeszcze ktoś w to uwierzy...
owszem, jakby ktoś chciał podłogówką ogrzać nieocieplony domek zbity z desek to rzeczywiście podłoga musiałaby prawie parzyć, ale to tylko teoria, w dzisiejszych czasach nawet w słabo ocieplonych (jak na obecne standardy) domach podłogówka da radę bez takich problemów jak gorąca podłoga...

Dookoła mnie jest przynajmniej kilkanaście domów w ogóle nie ocieplonych.

Sławek...
19-03-2013, 09:38
..no i może u nich nie powinno się stosować podłogówki z powodów o których pisze sSiwy, ale to na pewno nie jest dowodem na tezę, że podłogówka w sypialni nie może być zastosowana...

maciejzi
19-03-2013, 09:44
co Ty w ogóle wypisujesz?
sorki, ale Twój styl pisania jest bardzo irytujący, niby chcesz zabłysnąć i starasz się pokazać, że coś wiesz a jak przychodzi co do czego to wyskakujesz z takimi "kwiatkami" że słabo się robi...
nie pisz, że rację ma ten kto nie potrafi zrobić poprawnej instalacji...
Twój przykład jest dowodem nie na to, że w sypialni powinny być grzejniki (co jest bzdurą) tylko na to, że skopana instalacja może komuś uprzykrzyć życie i tyle...

No wiesz - racje w sensie, że podłogówka nie zawsze się nadaje. Generalnie ma mniejszą moc cieplną niż grzejniki mogą mieć. W starych źle ocieplonych domach się słabo sprawdza.
Postaraj się czytać ze zrozumieniem.

Sławek...
19-03-2013, 09:49
to może Ty się skup i pisz tak żeby przekazać to co masz do przekazania w sposób jasny i czytelny, bo jak pewnie już zauważyłeś nie tylko ja mam problemy z odkryciem "co autor miał na myśli" więc problem chyba nie tkwi w moim zrozumieniu tekstu pisanego...

Liwko
19-03-2013, 10:08
... ale to na pewno nie jest dowodem na tezę, że podłogówka w sypialni nie może być zastosowana...

no na pewno nie :no:

maciejzi
19-03-2013, 10:15
to może Ty się skup i pisz tak żeby przekazać to co masz do przekazania w sposób jasny i czytelny, bo jak pewnie już zauważyłeś nie tylko ja mam problemy z odkryciem "co autor miał na myśli" więc problem chyba nie tkwi w moim zrozumieniu tekstu pisanego...

Aha, czyli po prostu nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.

Arnika
19-03-2013, 10:49
Miałam tez obawy podłogówki nad kaloryfery.. mam wyprowadzenia na 4 kaloryfery w domu.. ani jeden przez 3 zimy nie był podpięty i uruchomiony.. myślałam też nad kaloryferami w sypialni.. ale poczytałam, pomyślałam i mam wszędzie podłogówkę TYLKO, temp to średnio od 23*C do 25*C tam gdzie siedzimy, termostaty mamy w sypialniach i jak przykręcamy, bądź zakręcamy mamy żądaną temperaturę.
Mamy jeszcze piec węglowy... jak budowaliśmy nie miałam na tyle kasy aby założyć PC.. padło na kocioł węglowy + bufor ciepła.. sprawdza się to..
A, że mamy serdecznie dość węgla to będziemy montować w tym roku PC z dolnym źródłem zasilania. Pompa ponad 10KW na bdb podzespołach to koszt ok 15000zł.. do tego montaż i odwierty. Nie pamiętam tak z głowy wszystkich wartości..
Wielkość tej pompy co ją będziemy montować jest bardzo podobna do kotła gazowego w opakowaniu..
Już nie mogę doczekać się tej pompy, bo mamy SZCZERZE DOŚĆ węgla.. bezobsługowa, bez kurzu, brudu , cicha i tańsza w eksploatacji, i nawet gdyby był to ten sam przedział rachunków za prąd co za węgiel, nie będziemy się nad tym zastanawiać..
Do Magdy.. jak możesz zrób podłogówkę wszędzie.. nie myśl nawet o jednym kaloryferze.. nie potrzebne są i bez obaw..

domekon
19-03-2013, 10:51
No ! myślę , że Magdzie potrzebny był taki damski głos w sprawie;)

Arnika
19-03-2013, 11:31
Dodam jeszcze, że u nas jest naprawdę bardzo ciepło, ja tylko funkcjonuję w wyższych temp .. i nie potrzebnie bałam się podłogówki.. Podłoga nie jest ciepła, ale i nie jest zimna.. nie parzy w stopy jeśli o to chodzi.. jest ciepło i temp w np salonie to ok 24*C a salon mam 50m2 i na 5,5 m wysoki. Wszyscy się u nas rozbierają, ja nie;).. w sypialni mamy od 20-21*C syn ma u siebie chyba z 18*C bo pozakręcał sobie podłogówkę zupełnie... jego broszka, ja tam nie wchodzę..
Jeśli masz wszędzie podłogówkę to rób PC jeśli są na to środki.. PC nie bardzo gra z kaloryferami.. żebyś później nie psioczyła...
PC to może i wydawać się spora inwestycja.. ale przyłącze gazu jeśli jest obok to jeszcze ale jak ciągnąc skądś daleko to masakra.., węgiel.. odpuść sobie..
My z zapałem, z uśmiechem i radością zakładaliśmy kocioł, bo będzie to NASZ dom.. nie starczyło środków na PC bo 3-4 lata temu ceny nas zabiły..
W garażu tuż przed wylewką położyliśmy 3 pętle na najprostszym rozdzielaczu.. 2 okazały się dziurawe, bo i też nie sprawdziliśmy, a i też położyliśmy pętle na zbrojenie.. błąd wiedzieliśmy, że robimy źle ale czasu nie było, a i też mogły się przedziurawić przez chodzenie przy wylewkach... , ale rurek mieliśmy od groma i tylko rozłożyć na hura.. została jedna pętla i styknie.. w garażu teraz jest na plusie... w zeszłym roku nieskończony był jeszcze strop nic nie ocieplone, dach było widać i temp spadła do -108C w mrozy ponad -25*C.. w tym już zrobiony i ocieplony strop, puszczona jedna pętla i jest OK.. Kaloryfery mogłabym podłączyć tylko po co?
2 kaloryferki drabinkowe są i zostaną podłączone kiedyś.. nie mam pojęcia kiedy pod obieg z podłogówki bo chodzi nam tylko o suszenie ręczników i ta temp 30 kilka *C wystarczy do suszenia. W łazienkach mam gorąco i tak lubię a rurki mam gęsto rozłożone..

Arnika
19-03-2013, 11:34
Domekon.. no bo Wy Faceci bardzo technicznie opowiadacie, a nie jak jest ciepło jaka temp i czy podłoga zimna jest i parzy czy letnia, i czy da się spać w sypailni i jaka tam jest temp... i co i jak w salonioe czy dziennym pokoju...

Ale za to Wasza wiesdza jest powalająca i bardzo za nią dziekuję ..
I za Facetów MĄDRYCH na FM, nie tylko wymądrzających i spierająch się ;)

andriuss
19-03-2013, 13:22
Domekon.. no bo Wy Faceci bardzo technicznie opowiadacie, a nie jak jest ciepło jaka temp i czy podłoga zimna jest i parzy czy letnia, i czy da się spać w sypailni i jaka tam jest temp... i co i jak w salonioe czy dziennym pokoju...


Mnie to już wybitnie się głupio zrobiło, bo nie dość, że jakieś copy, spręże, rozstawy i obwody, to jeszcze z jakimiś kosztami czy amortyzacjami wyskakiwałem, a to to już jest w ogóle obrzydlistwo jakich mało ;). Panowie, może by tak WIĘCEJ UCZUĆ! Pompa ciepła z podłogówką jest dobra, miła, sympatyczna, kojąca, rześka, bezpieczna, fajnie mruczy i no te rotametry takie fikuśne :D Może to przyspieszy światopoglądowe wymieranie hydraulików starej daty.

Pyxis
19-03-2013, 13:29
Panowie, może by tak WIĘCEJ UCZUĆ! Pompa ciepła z podłogówką jest dobra, miła, sympatyczna, kojąca, rześka, bezpieczna, fajnie mruczy i no te rotametry takie fikuśne :D.

To, ze ktos urodzil sie kobietka, nie znaczy, ze urodzil sie idiotka. Mysle, ze jestes nieco niesprawiedliwy dla "pci" pieknej :)

andriuss
19-03-2013, 13:31
To, ze ktos urodzil sie kobietka, nie znaczy, ze urodzil sie idiotka. Mysle, ze jestes nieco niesprawiedliwy dla "pci" pieknej :)

Ale ja nie jestem złośliwy!! Jeśli celem jest obalanie jakiś głupich mitów, to może rzeczywiście lepiej i skuteczniej w ten sposób niż na wzorach matematycznych.

lukasza
19-03-2013, 16:05
Panowie, może by tak WIĘCEJ UCZUĆ! Pompa ciepła z podłogówką jest dobra, miła, sympatyczna, kojąca, rześka, bezpieczna, fajnie mruczy i no te rotametry takie fikuśne :D Może to przyspieszy światopoglądowe wymieranie hydraulików starej daty.

myślałem, że piszesz o picu Rumu na motorówce - wszystko się zgadza. Lepsze argumenty to "siłowe" - nie będę miału pod butami do domu wnosił; nie śmierdzi; nie brudzi prania; nie musisz kotku podnieś 25kg worka do zasobnika.

Na poważnie. Polskie PC gruntowe, ile to warte? Od początku roku na to patrzę Galmet, Ekontech, PPC i inne wyglądające na import włożony tylko do polskiej obudowy. Co to warte? Jak patrze na PPC i Ekontech (niby producencji) to ich strony www - co najmniej odpychają. Wiem, nie poznajesz książki po okładce, ale zaufania to oni nie budzą (galeria jak od instalatorów, o firmie opis mały, galerii hali itp. brak). Poważny gracz to Galmet przynajmniej ma certyfikaty, załogę, serwis itp, ale co w PC osiągnęli? ... bo swoje osiągnięcia na razie mają poza PC.

Załóżmy, że DZ zrobi firma od DZ. PC kupię sam. Uruchomi lokalny "guru" od PC - gwarancje na 24msc stracę ale bez paniki, chodzi o PLN. Wszytko ograniętę, tylko jaką PC gruntową, bez bajerów, prostą, tanią?

Pyxis
19-03-2013, 16:26
Na poważnie. Polskie PC gruntowe, ile to warte? Od początku roku na to patrzę Galmet, Ekontech, PPC i inne wyglądające na import włożony tylko do polskiej obudowy. Co to warte? Jak patrze na PPC i Ekontech (niby producencji) to ich strony www - co najmniej odpychają.


Jesli o Ekontech chodzi, to sam na wlasne oczka podjechalem zobaczyc gdzie i jak ja robia. Widzialm 2 facetow z palnikami w reku, wiec oni to skladaja do kupy u nas i z czesci jakie sobie zazyczysz.

A stronka www - masz racje, ale tak to jest, jak wlascicielowi sie wydaje, ze potrafi to zrobic sam. ;)

BTW: Ja gwarancji nie stracilem a montowal mi hydra. Ten sam co robil reszte instalacji.

rwxw
19-03-2013, 16:49
Jak patrze na PPC i Ekontech (niby producencji) to ich strony www - co najmniej odpychają. Wiem, nie poznajesz książki po okładce, ale zaufania to oni nie budzą (galeria jak od instalatorów, o firmie opis mały, galerii hali itp. brak).
Ja bym nie przywiązywał wielkiej wagi do urody strony www, bo to tylko wirtualny świat. Za piękną stroną z pięknymi obrazkami i wizualizacjami może być tylko pustka lub rozdmuchany marketing + kiepski produkt. Przy pc moim zdaniem dużo ważniejsze i miarodajne są zdjęcia pompy od środka, opis komponentów które zostały użyte i opinie użytkowników. A grafika strony www to tylko pic na wodę.

Daga&Adam
19-03-2013, 17:20
Ja bym nie przywiązywał wielkiej wagi do urody strony www, bo to tylko wirtualny świat. Za piękną stroną z pięknymi obrazkami i wizualizacjami może być tylko pustka lub rozdmuchany marketing + kiepski produkt. Przy pc moim zdaniem dużo ważniejsze i miarodajne są zdjęcia pompy od środka, opis komponentów które zostały użyte i opinie użytkowników. A grafika strony www to tylko pic na wodę.

Ja juz o tym pisalem. Bylaby piekna strona - pompa kosztowalaby +20%. Bylaby piekna reklama w TV, pompa kosztowalaby +30%. Byloby piekne logo, infolinia z handlowcami, magazyny i salony w calej Polsce - pompa kosztowalaby +50%. Czy ktos chcialby kupic TE SAMA POMPE 100% drozej tylko dlatego ze producent ma ladna strone ? ;) Niech to sobie kazdy rozwazy we wlasnym zakresie :-)

PS. Dobra strona to wydatek kilkunastu - dziesieciu tys pln.

mkm silesia
19-03-2013, 17:41
O, świetny pomysł - dzieki

Będziesz robił ścienne ?

Pyxis
19-03-2013, 17:56
PS. Dobra strona to wydatek kilkunastu - dziesieciu tys pln.

Moze o caly portal z e-sklepem robiony przez sporoa firme to tak. Dobra graficznie strona z kilkoma podstronami i galeria zaleznie od ilosci tresci to koszt rzedu 500-1000 zl. Znam mlodych zapalencow-grafikow ktorzy w takiej cenia zrobia. Poswieca czas spedzany w akademiku kosztem giercowania. Toz to pare flaszek jest a i do nowej karty grafiki mozna dolozyc i bedzie wiecej fps'ow ;)

Jak sie bede widzial z moim pompiarzem to mu szepne jaka nichcec budzi na forum jego tworczosc w HTMLu. Moze sie zdecyduje cos z tym zrobic, tylko musi miec swiadomosc, ze mu przez to kasa ucieka.

Zigobar
19-03-2013, 18:20
Czy ktokolwiek uważa, że podawane parametry "gruntówek" firm: PPC, Ekontech, Ecopol (dla podanych warunków pracy) nie są prawdziwe?

mkm silesia
19-03-2013, 18:34
Czy ktokolwiek uważa, że podawane parametry "gruntówek" firm: PCC, Ekontech, Ecopol (dla podanych warunków pracy) nie są prawdziwe?

zawsze możesz sprawdzić w tabelach wydajności sprężarek z tym że temp. parowania jest o ok.10* niższa od temp DZ a temp. skraplania wyższa o 10* od temp. GZ (delty na wymiennikach)
http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=HCSSC-ZH-2009&model=ZH38K4E-TFD&RID=2&Tab=2

Moc cieplna = moc chłodnicza + moc elektryczna
No i trzeba doliczyć energię pobieraną przez pompy obiegowe
Wybierz czynnik chłodniczy r407c

Arnika
19-03-2013, 19:01
Andriuss uśmiałam się do łez.. zabrakło mi w opisie, że powinna mieć PC jeszcze pokrowiec futerkowy, różowy, niebieski i srebrny :rotfl:

A tak poważnie rozważając nad PC bierzemy wszelkie parametry pod uwagę , wnętrze ( noo żeby było uczuciowe ;) :lol: ) , serwis, wydajność/sprawność, i bynajmniej nie patrzę na etykietkę i naklejkę,... To absolutnie nie wchodzi u nas pod uwagę..
Strona sprzedającego nie bardzo mnie interesuje.. booo stronką nie ogrzeję mojej chałupki...
Sprężarka wcale nie musi być " Kopelanda" bo inne są tez równie dobre i cichsze .
Nie biorę pod uwagę tych najbardziej rozreklamowanych i z rozbudowanym serwisem.. znaczy jak reklama to muszą się bardzo starać o klientów i wydawać na tą reklamę krocie, a serwis.. tzn będzie się psuło.. tak jak samochody.. zarabiają najwięcej na serwisie..

Daga&Adam
19-03-2013, 19:01
Czy ktokolwiek uważa, że podawane parametry "gruntówek" firm: PCC, Ekontech, Ecopol (dla podanych warunków pracy) nie są prawdziwe?

Ja moge bardzo latwo to sprawdzic - szczegolnie jezeli chodzi o COP przy grzaniu CWU. Mam baniak CWU 300l. Mam w nim mieszacz - czyli pompe (mocna, z mosieznym korpusem) - 5-10 min mieszania i mam w calym baniaku od dolu do gory ta sama temperature. Podczas ladowania CWU pompa chodzi caly czas wiec pod koniec grzania mam w calym baniaku taka sama temperature. Latwo (i dosc precyzyjnie) wiec obliczyc ile pompa oddala energii. Od strony elektrycznej tez mam wszystko opomiarowane - tj. rejestruje co minute ilosc kWh zuzytych przez pompe. Nigdy tego nie liczylem dokladnie ale moge sie kiedys pokusic o taki test - wyjdzie realny SCOP przy grzaniu CWU (do 52stC na GZ :)

maciejzi
19-03-2013, 20:16
Adam, to na co jeszcze czekasz? :D
zrób do różnych zakresów temperaturowych ;)

Gdzieś czytałem, że sprężarki Scroll (Copeland) mają wyższą sprawność od obrotowych powyżej 10kW. Czy to prawda?

pitersson
19-03-2013, 22:52
maciejzi nie zrozum mnie zle bo wnosisz na forum fajny klimacik(szacun) ja tez duzo jeszcze nie wiem... i nie staram sie Ciebie atakowac;)
ale twierdze ze im bardziej sie zaglebiasz (gzies tam czytasz) to nie teges;)

Daga&Adam
19-03-2013, 23:37
To teraz pytanie dla wszelkich fachowcow. Jaka jest optymalna delta T i.e zasilanie-powrot. I dlaczego. Ktora powinna dac najlepszy COP i czy regula jest generalna czy sa roznice w zsleznosci od temp. zasilania. Jakies ograniczenia czysto techniczne PC. Jestem b. ciekaw odpowiedzi :)

Delta to roznica temperatur wynikajaca z oddanej mocy (i w DZ i w GZ). Im wyzsze delty na obu - tym wieksza roznica temperatur na sprezarce, a wiec nizszy COP. Im nizsza delta tym lepiej - ale do pewnego momentu - wynikajacego tylko i wylacznie z tego ze zeby ja obnizyc trzeba zastosowac duzej mocy pompke obiegowa i energia do napedzania tej pompki bedzie wyzsza niz zysk z COPu jaki uzyskamy :) Dlatego IMO optymalne delty to 3-5 stC.

pitersson
19-03-2013, 23:55
Delta to roznica temperatur wynikajaca z oddanej mocy (i w DZ i w GZ). Im wyzsze delty na obu - tym wieksza roznica temperatur na sprezarce, a wiec nizszy COP. Im nizsza delta tym lepiej - ale do pewnego momentu - wynikajacego tylko i wylacznie z tego ze zeby ja obnizyc trzeba zastosowac duzej mocy pompke obiegowa i energia do napedzania tej pompki bedzie wyzsza niz zysk z COPu jaki uzyskamy :) Dlatego IMO optymalne delty to 3-5 stC.

To powyzej to racja a te 3-5 *C to tycza sie delty DZ i GZ jednakowo? Pytam bo cos mi sie obilo ze gdy na GZ bedzie za niska delta to wtedy za malo energi jest odbierane z DZ:confused:
aktualnie u mnie na DZ i GZ delty mam rowne i wynosza 4*C tak jest ok ?

Sławek...
20-03-2013, 00:09
na dolnym mogłoby być o 1 niżej a na górnym o 2-3 więcej

Daga&Adam
20-03-2013, 00:12
Pytam bo cos mi sie obilo ze gdy na GZ bedzie za niska delta to wtedy za malo energi jest odbierane z DZ:confused:

A nie pomyliłeś czegoś przypadkiem? Może komuś chodziło o to że bardzo niska delta na GZ oznacza mały odbiór energii przez sam odbiornik (czyli grzejnik - podłogówkę) ? :) A skoro nie ma odbioru energii to znaczy że ta nie jest aż tak potrzebna. A skoro nie jest aż tak potrzebna to po co pędzić tak mocno pompki obiegowe - szkoda prądu :-)

Moim zdaniem delty masz idealne :) Bo mam podobne :D

pitersson
20-03-2013, 00:29
na dolnym mogłoby być o 1 niżej a na górnym o 2-3 więcej

na DZ nic juz nie zejde pompka na III ale na GZ mam na II gdy mialem na I delta byla 6,5*C sugerujesz abym nastawil pompke na II ?

Pyxis
20-03-2013, 00:36
na DZ nic juz nie zejde pompka na III ale na GZ mam na II gdy mialem na I delta byla 6,5*C sugerujesz abym nastawil pompke na II ?

Optymalnie chyba bedzie, zeby uzyskac odbior mocy ze skraplacza przy jak najnizszej temperaturze zasilania GZ. Pewnie masz jej pomiar. Przestaw pompki na kolejne biegi i poobserwuj. Jesli roznica bedzie nieznaczna, to szkoda pradu na wyzszy bieg.

pitersson
20-03-2013, 00:41
A nie pomyliłeś czegoś przypadkiem? Może komuś chodziło o to że bardzo niska delta na GZ oznacza mały odbiór energii przez sam odbiornik (czyli grzejnik - podłogówkę) ? :) A skoro nie ma odbioru energii to znaczy że ta nie jest aż tak potrzebna. A skoro nie jest aż tak potrzebna to po co pędzić tak mocno pompki obiegowe - szkoda prądu :-)

Moim zdaniem delty masz idealne :) Bo mam podobne :D

No cos mi swita ze to nie chodzilo o grzejniki czy podlogowke ale ze przy zamalej delcie na GZ energia z DZ jest slabiej oddawana na GZ ,zaznaczam ze ja tak nie twierdze a tylko gdzies slyszalem i nie mam zdania w tej kwesti a chcialbym poznac opinie. Gdyby bylo cos na rzeczy to kiedy jest ta za mala delta?
Skoro myslisz ze moie delty sa ok. to extra:)

pitersson
20-03-2013, 00:55
Optymalnie chyba bedzie, zeby uzyskac odbior mocy ze skraplacza przy jak najnizszej temperaturze zasilania GZ. Pewnie masz jej pomiar. Przestaw pompki na kolejne biegi i poobserwuj. Jesli roznica bedzie nieznaczna, to szkoda pradu na wyzszy bieg.

Mam podglad temp.do 0,1 *C j.w. przestawialem ale kolega twierdzi ze te delty sa ok to raczej tak zostawie . teraz utrzymuje temp. wew. 16*C pogodowka ustawia wedlug krzywej grzewczej temp. powrotu na 23,9 do 24,8 *C(temp. sr. dobowe od 0,0*C do -4,0*C) wiec na zasilaniu nie przekraczam 30*C, za wyjatkiem grzania CWU, mysle ze tak zostawie obiegowki jak podniose kiedys temp. wew. to pewnie tez tak bedzie

pitersson
20-03-2013, 01:06
Pyxis pozyglowales cos z awatarkiem? Czy ze mna juz nieteges:) ??? Dobra ja juz odpuszczam narciarz:goodnight:

rwxw
20-03-2013, 08:57
Jaka jest optymalna delta T i.e zasilanie-powrot.... czy regula jest generalna czy sa roznice w zsleznosci od temp. zasilania.
W instrukcji do pompy Stiebel Eltron WPWE można znaleźć taki wykres przedstawiający deltę dz w zależności od warunków pracy pc:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=148126&d=1352899261
Delta jest kompromisem pomiędzy cop pompy i mocą obiegówki. Zmienia się ona w zależności od temperatury pracy, bo zmienia się też wtedy moc grzewcza pompy, a przepływ pozostaje ten sam. Niestety nie znalazłem takiego wykresu dla gz.

rwxw
20-03-2013, 09:00
cos mi sie obilo ze gdy na GZ bedzie za niska delta to wtedy za malo energi jest odbierane z DZ
Nie jest to prawdą. Pc odbiera ciepło i oddaje ze stałą (mniej więcej) mocą, więc delta zależy tylko od wymuszonego przepływu - im większy przepływ, tym mniejsza delta. Ilość pobieranej czy oddawanej energii jest mniej więcej taka sama (dla uproszczenia zaniedbuję zmiany mocy pc wraz ze zmianami temperatury).

sSiwy12
20-03-2013, 09:18
Niestety nie znalazłem takiego wykresu dla gz.

Moim zdaniem jest (powinien być) dokładnie takie sam.

PCi to maszyna cieplna "dążąca" do równowagi, a z tego wniosek (?), że delty t po obu stronach powinny być takie same (zbliżone).

maciejzi
20-03-2013, 09:35
Moim zdaniem jest (powinien być) dokładnie takie sam.

PCi to maszyna cieplna "dążąca" do równowagi, a z tego wniosek (?), że delty t po obu stronach powinny być takie same (zbliżone).

Delta t zależy od przepływu po obu stronach wymiennika. Przeważnie przepływ po stronie GZ jest większy, dlatego tam mniejsza delta t. po stronie DZ większy przepływi i mniejsza delta t. Żeby uzyskać deltę t = 5 stopni po stronie GZ trzeba dobrać odpowiedni przepływ po stronie DZ.

Pyxis
20-03-2013, 09:38
Moim zdaniem jest (powinien być) dokładnie takie sam.

PCi to maszyna cieplna "dążąca" do równowagi, a z tego wniosek (?), że delty t po obu stronach powinny być takie same (zbliżone).

Nie wiem jak argumentujesz taki wniosek. Ta maszyna cieplna nie "widzi" przeciez przeplywow, tylko moc na wymiennikach. Jak zdolasz odebrac i dostarczyc odpowiednia moc, to bedzie OK. Idea pracy kazdej maszyny cieplnej jest dazenie do rownowagi. To napedza przeplyw energii.

Takie zblizone wartoswci pozadanych przeplywow w gruntowkach sa raczej determinowane tym, ze na GZ i DZ mamy zainstalowane bardzo podobne (jak nie identyczne) wymienniki.

pitersson
20-03-2013, 09:48
Nie jest to prawdą. Pc odbiera ciepło i oddaje ze stałą (mniej więcej) mocą, więc delta zależy tylko od wymuszonego przepływu - im większy przepływ, tym mniejsza delta. Ilość pobieranej czy oddawanej energii jest mniej więcej taka sama (dla uproszczenia zaniedbuję zmiany mocy pc wraz ze zmianami temperatury).

ok dzieki mam teraz jasnosc w tej kwestii;)

sSiwy12
20-03-2013, 09:49
Argumentem, że delta t po obu stronach powinna być taka sama (zblizona) jest właśnie ta "naturalna" chęć wyrównania tych temperatur.
Po co ma się bidulka męczyć (maszyna cieplna) - zwłaszcza, ze jest ślepa na przepływy.
Należy wiec "ułatwić" to zadanie, po co ma się "szarpać", "sapać" i "wzdychać".
Trochę troski o nią, a odwdzięczy się długotrwała pracą i wysokim COP.:rolleyes:

sSiwy12
20-03-2013, 09:51
Takie zblizone wartoswci pozadanych przeplywow w gruntowkach sa raczej determinowane tym, ze na GZ i DZ mamy zainstalowane bardzo podobne (jak nie identyczne) wymienniki.

A dlaczego tak to zaprojektowano ? Bo maszyna cieplna "dązy" ............

Pyxis
20-03-2013, 10:16
A dlaczego tak to zaprojektowano ? Bo maszyna cieplna "dązy" ............

Bo moce po obu "stronach" sa podobne. To "dazenie" to tylko niezaprzeczalne prawo fizyki. :)

pitersson
20-03-2013, 11:09
Bo moce po obu "stronach" sa podobne. To "dazenie" to tylko niezaprzeczalne prawo fizyki. :)

Pyxio niech MOC bedzie po twoiej stronie !!!! :evil:....... i po moiej takze!!! :evil:
Zycze wszystki milego dnia;)

Pyxis
20-03-2013, 11:56
Co wy myslicie? ( nie nie o temp zewnetrznej :D )

Mysle, ze roznice w malej skali czasowej sa na tyle niewielkie a warunki na tyle malo stabilne w czasie, ze nie wylapiesz tego.

Pyxis
20-03-2013, 12:32
Pyxio niech MOC bedzie po twoiej stronie !!!! :evil:....... i po moiej takze!!! :evil:


Niech MOCZ bedzie z Toba! ;)

andriuss
20-03-2013, 12:56
Z zalozenia ( o ile to takie proste ) to nizsza delta powinna dac lepszy COP...

Niekoniecznie, bo tak naprawdę wpływ na COP ma temp. skraplania na wymienniku czynnik - woda, a nie temp. wody w grzejnikach. Raczej nie dotrzesz do wszystkich niezbędnych danych technicznych, pozostaje poeksperymentować, ale, o ile to możliwe, spróbowałbym z zasilaniem 45* i dT 3.

Pyxis
21-03-2013, 21:50
mały offtop

Nas pewnie energetyka tez kroi na pradzie. Niby wiosna a pompa bierze dalej 20kWh/dobe ;)

malux20
21-03-2013, 22:02
energetyka planuje wprowadzić opłaty wyrównawcze w zależnosci od sprawnosci urządzen-pomp

wihajster
21-03-2013, 22:08
I "lepsza" będzie ta gorsza czy lepsza?? ;)

pitersson
21-03-2013, 23:08
I "lepsza" będzie ta gorsza czy lepsza?? ;)

:) lepsza na pewno bedzie lepszejsza;) hehe

Kristof_30
23-03-2013, 07:40
Witam i kupiłem swoja powietrzną a montaż w czerwcu :)
PANASONIC AQUAREA serii T-CAP
Pompa ciepła WH-UD09DE5 sprężarka INWERTER,
moc grzewcza Q=9,0 kW
COP=4,74 (A7/W35), zasilanie 230V
Hydrobox WH-SXF09D3E5 grzewczy
grzałka dodatkowa 3 kW , zasilanie 230V

chcialbympompe
23-03-2013, 07:51
Witam i kupiłem swoja powietrzną a montaż w czerwcu :)
PANASONIC AQUAREA serii T-CAP
Pompa ciepła WH-UD09DE5 sprężarka INWERTER,
moc grzewcza Q=9,0 kW
COP=4,74 (A7/W35), zasilanie 230V
Hydrobox WH-SXF09D3E5 grzewczy
grzałka dodatkowa 3 kW , zasilanie 230V

Kupiłeś od AJB Klima? Kto robi całą instalację grzewczą? Jak masz rozwiązany problem minimalnej temperatury powrotu?

Kristof_30
23-03-2013, 08:12
Tak kupiłem od AJB klima, ogrzewanie podłogowe robi mój budowlaniec a o problemie z powrotem jeszcze nic nie wiem.

chcialbympompe
23-03-2013, 08:38
Tak kupiłem od AJB klima, ogrzewanie podłogowe robi mój budowlaniec a o problemie z powrotem jeszcze nic nie wiem.
Myślę, że sprzedawcę wybrałeś właściwego. Dopytaj go teraz o problem z temperaturą powrotu. Jak nie wiesz o co chodzi to poczytaj np tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=5837610#post5837610

Kristof_30
23-03-2013, 08:45
Dziękuję na pewno zarzucę mu ten problem :)

chcialbympompe
23-03-2013, 09:00
Nie wiem na jakim etapie jesteś z budową ale jeżeli jeszcze masz czas to dobrze przemyśl sprawę izolacji domu a także przedyskutuj ze sprzedawcą pompy ciepła sposób wykonania podłogówki (długość pętli, itp.). Masz zdaje się dom leciutko powyżej 100m2, tak? W tej sytuacji pompa 9kW wydaje się trochę "za duża".

malux20
23-03-2013, 09:07
przy powietrznych to raczej plus że jest przewymiarowana,

Kristof_30
23-03-2013, 09:16
Dom mam w budowie na 10 kwietnia stan surowy zamknięty, okna 3 szybowe oknoplast styropian chce dać 20 cm, a pompę sam wybrałem bo nie chce mieć problemów z grzaniem i woda, powierzchnia 90 m2 plus garaż z kotłownią 17 m2.

chcialbympompe
23-03-2013, 09:41
pompę sam wybrałem bo nie chce mieć problemów z grzaniem i woda
Wbrew pozorom za duża moc pompy też może powodować problemy tylko innego rodzaju. Jaki zasobnik CWU do tego będzie?

Kristof_30
23-03-2013, 09:52
250 l

malux20
23-03-2013, 09:58
pewnie tak
ja u siebie tego nie zauważam

mkm silesia
23-03-2013, 09:59
9kw t-cap ma sprężarkę 12kw minimalna praca "na" 30% wydajności nominalnej, poniżej on/off
temperatura powrotu to nie problem w dobrej instalacji zrobionej ze "świadomością" do jakiej pompy
ostatnio "obrobiłem" budynek 110m2 dobrze izolowany z reku pompa 7kw zwykła (strefa klimatyczna Katowice)

mkm silesia
23-03-2013, 10:01
250 l
Powierzchnia "wężownicy" jaka ???

Kristof_30
23-03-2013, 10:08
Zasobnik CWU (żywicowany).. ERMET 250 ..+ czujnik
temp., grzałka 2 kW z zewnętrznym termostatem (nie
sterowana z hydroboxu), 220V, poj. 250L, dwupłaszczowy
pow. wymiany 1,9 m2 /ogrzewana pompą
ciepła/. Ocielony pianką / płaszcz skay/.

mkm silesia
23-03-2013, 10:17
Zasobnik CWU (żywicowany).. ERMET 250 ..+ czujnik
temp., grzałka 2 kW z zewnętrznym termostatem (nie
sterowana z hydroboxu), 220V, poj. 250L, dwupłaszczowy
pow. wymiany 1,9 m2 /ogrzewana pompą
ciepła/. Ocielony pianką / płaszcz skay/.

Zeszłoroczny "soft" działał tak że jak osiągnie temp. powrotu 55 a zbiornik nie zagrzany kontynuacja grzania grzałką

Kristof_30
23-03-2013, 10:19
Nic mi to nie mówi jako laikowi, a chciałbym się dowiedzieć czy to w końcu dobry wybór czy kicha ?

mkm silesia
23-03-2013, 10:21
Nic mi to nie mówi jako laikowi, a chciałbym się dowiedzieć czy to w końcu dobry wybór czy kicha ?

ja do tych pomp daję 3,8m2

Kristof_30
23-03-2013, 10:22
Ale czego ? może jakaś podpowiedz.

mkm silesia
23-03-2013, 10:25
Ale czego ? może jakaś podpowiedz.

Powierzchnia "wężownicy" 3,8m2 a dlaczego to już było nie raz tu wałkowane

Kristof_30
23-03-2013, 10:35
a czy jak im powiem czy mogą mi ja dodać ? i co im jeszcze mam podpowiedzieć ?

mkm silesia
23-03-2013, 10:40
a czy jak im powiem czy mogą mi ja dodać ? i co im jeszcze mam podpowiedzieć ?

Proponuję zafunduj im jakieś szkolenie może taniej wyjdzie niż pompa z sprężarką 12kw do domu z zapotrzebowaniem 4kw(tak przypuszczam - mogę się mylić co do zapotrzebowania)

Kristof_30
23-03-2013, 10:44
To co znaczy ze źle wybrałem :(

Kristof_30
23-03-2013, 10:44
A zapotrzebowanie jakie dostałem z biura projektowego to 7,8 kw

Kristof_30
23-03-2013, 10:45
A i tak już za ten komplet zapłaciłem razem z montażem.

mkm silesia
23-03-2013, 10:50
ja kiedyś dostałem z biura z pieczątkami 55w/m2 z went. grawitacyjną a z wentylacja mechaniczną 80w/m2 Panią projektant nie interesowało że do went. mechanicznej istnieje coś takiego jak rekuperator

Pyxis
23-03-2013, 10:54
Panią projektant nie interesowało że do went. mechanicznej istnieje coś takiego jak rekuperator

I miala racje, bo te 20% oszczednosci na rekuperacji to nie wiecej niz blad jej szacunkowych obliczen :)

Kristof_30
23-03-2013, 11:01
Ale nadal nikt nie podpowiedział mi czy ten kupiony zestaw zda egzamin.

Pyxis
23-03-2013, 11:07
Ale nadal nikt nie podpowiedział mi czy ten kupiony zestaw zda egzamin.

Masz pompe inwertorowa, wiec powinna sobie dobrac mniejsza moc przy grzaniu CWU. W takim ukladzie grzanie CWU bedzie trwalo dluzej, ale bez "taktowania" pompy.

Pyxis
23-03-2013, 11:16
działać będzie, tyle że samo urządzenie będzie kosztować drożej.
na stronie AJB http://www.e-klimatyzatory.pl/index.php?cat_id=228&page=0&view=0&sort= (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.e-klimatyzatory.pl%2Findex.php%3Fcat_id%3D228%26page %3D0%26view%3D0%26sort%3D)
9kw jest o 3tys. droższa od 7kw.
a akurat w przypadku T-cap przewymiarowanie nie ma IMHO sensu, bo ona już z założenia jest przewymiarowana :P w 9kw jest spręzarka 12, czyli w 7kw jest pewnie spręzarka 9
gwarantują do -15C 7kw dla t-cap, a w szczecienie to mozesz "pomarzyć" o takiej temperaturze :P

Z dwojga zlego lepiej jak go ciagna w strone wiekszych mocy. Moze z ta 9tka skusi sie na tania taryfe i wygra na tym. Rejon klimatyczny sprzyja takim posunieciom. :)

chcialbympompe
23-03-2013, 11:37
A zapotrzebowanie jakie dostałem z biura projektowego to 7,8 kw

Ale dla twojego konkretnego wykonania budynku (styro 20cm, itp)? Proponuję poświęcić popołudnie i policzyć samemu np za pomocą tego narzędzia:
http://cieplej.pl/index_podglad.php5?dzial=2&kat=19

Kristof_30
23-03-2013, 12:08
Ok dziękuję za wszystkie rady :)

Pyxis
23-03-2013, 12:57
Hm, inverter dobiera moc przy CO. Przy CWU wykorzystuje to co ma.


Jesli faktycznie jest jak piszesz, to jak pompa w lecie bedzie miala moc na poziomie 12-14kW na cele CWU. Z takim zasobniczkiem to bedzie porazka. Nie chce mi sie jednak wierzyc, zeby sprawa grzania CWU byla wykluczona ze sterowania moca. To byloby idotyczne. :)

andriuss
23-03-2013, 13:00
Czesto 3 "rozmiary" PC to jedna i ta sama z elektronicznymi ograniczeniami mocy. Z rozna cena...

http://en.wikipedia.org/wiki/Overclocking :)

Pyksiu, może pomyśl o potencjalnym źródle dodatkowych dochodów? :)

Tomaszs131
23-03-2013, 13:05
ja do tych pomp daję 3,8m2

Skoro wezownica 3.8 m2 to zbiornik conajmniej 400 l.

Pyxis
23-03-2013, 13:07
http://en.wikipedia.org/wiki/Overclocking :)

Pyksiu, może pomyśl o potencjalnym źródle dodatkowych dochodów? :)

W takie zabawy to ja sie juz bawilem "podkrecajac" userom procesory 386DX 33MHZ na 40MHz (XT, 286 i 386 byly praktycznie nie do podkrecenia) ;)
Teraz masz specjalne BIOSy na plytach glownych do takich zabaw i wentylatory do PCta zajmujace tyle miejsca co zasilacz (o chlodzeniu wodnym nawet nie wspominam).
Do prywatnego uzytku "wyroslem" z tego lata temu. Nawet juz nie bardzo mi sie chce zmieniac w komputerze czesci na coraz nowsze. Jade juz dluga na jakiejs czterordzeniowej i5 3GHz. Niekreconej. :)

A zrodlo dochodow jest, bo takim overclocerom zawsze cos sie w kompie zesra. Albo sprzet, albo soft.

andriuss
23-03-2013, 13:22
W takie zabawy to ja sie juz bawilem "podkrecajac" userom procesory 386DX 33MHZ na 40MHz (XT, 286 i 386 byly praktycznie nie do podkrecenia) ;)


Ehh, to byli czasy. Już w '90 miałem DX40 4 MB RAM 40 MB dysku, czyli najlepszy komputer na osiedlu, i rządziłem ;)
Ale taki chip tuning ma się dobrze, więc kto wie, może doczekamy się oferty typu: za 500 zł przerobię pompę z 9 na 12 kW.

Pyxis
23-03-2013, 15:31
Ehh, to byli czasy. Już w '90 miałem DX40 4 MB RAM 40 MB dysku, czyli najlepszy komputer na osiedlu, i rządziłem ;)

No to nie miales "przyjemnosci" ze sprzetem klasy AT/XT. Tam dysk MFM 20 MB to byl dopiero wypas (trzeba bylo go przed wylaczeniem "prakowac"). Te 6 MHz tez robily swoje.
Mam cenniki z gieldy komputerowej z Wroclawia z tych czasow. Trzymam na pamiatke ;)


Z pompami niestety nie bedzie tak latwo. To urzadzenia mechaniczne. Jak sprezarka jest jakiejs mocy nominalnej, to bez szkody nie wycisniesz z niej 30% kW wiecej.

Daga&Adam
23-03-2013, 15:59
no i tak siedzę i brzydko klne pod nosem na te biura...oni chyba mają jakąś sztame z instalatorami, żeby im mocniejsze urzązenia wychodziły :P

Oni po prostu swoje tyłki zabezpieczają i ja się im wcale nie dziwie, biorąc pod uwagę kulturę pracy i jakość w domach budowanych przez np. niektórych developerów :) Potem inwestor mógłby mieć pretensje do biura, że zaprojektowało za małej mocy urządzenie grzewcze i nie da się dogrzać domu w mrozy! "Na styk" można dobierać będąc w 100% pewnym swojej ekipy / jakości wykonania ocieplenia etc :)

andriuss
23-03-2013, 16:13
No to nie miales "przyjemnosci" ze sprzetem klasy AT/XT. Tam dysk MFM 20 MB to byl dopiero wypas (trzeba bylo go przed wylaczeniem "prakowac"). Te 6 MHz tez robily swoje.
Mam cenniki z gieldy komputerowej z Wroclawia z tych czasow. Trzymam na pamiatke ;)


Z pompami niestety nie bedzie tak latwo. To urzadzenia mechaniczne. Jak sprezarka jest jakiejs mocy nominalnej, to bez szkody nie wycisniesz z niej 30% kW wiecej.

Ależ miałem, także z XT 4.77 Mhz i 512 kb, wspominam DX-a jako, jak napisałem, ówcześnie najpotężniejszy komputer na osiedlu, A lata 90 spędziłem na Grzybowskiej w Warszawie, gdzie sprzedawałem jeszcze np. kości ramu 256 kb. :)

A o pompach to mówimy w kontekście, że producentowi nawet nie chce się różnicować sprężarki i wkłada tą samą do modeli różnej mocy, tyle, że ogranicza elektronicznie moc. Rozumiem, że koledzy takie wynaleźli.

..::M:D::..
23-03-2013, 17:24
Żeby tak warunki rzeczywiste przyjmowały to co papier :)

Pratchawiec
23-03-2013, 17:42
Adiqq napisał


nie wiem czy czegoś nie pokręciłem - ale chyba t-cap ma w ten sposób zapewnioną stałą moc do -15C :P
bo model 9kw ma sprężarke 12kw i jest ona "przykręcona", i stopniowo popuszczana tak żeby do -15 trzymała parametry
w ulotkach to ładnie wygląda, nie jest to zaslugą super-hiper technologii, tylko przewymiarowania....

Słynny na tym forum z wydajności i długich okresów odszraniania Mitsubishi El...... (nie mylić proszę z MHI bo to zupełnie inna półka), ma to samo tylko jeszcze więcej. Wszystkie jednostki linii Zubadan- czy to 8 czy 16 kw, mają nabite po 5 kg R410a.
Nabijcie Panowie tyle samo do 16 kW Magnolii ( z ulotki wynika, że jest tam 2,5 kg). Też będzie się oszraniać co 1,5 godziny. Też będzie trzyma15kW do -15.
Co się będzie dziać z COP w miarę spadku temperatury domyślcie się albo niech wam wyjaśni mkm lub wihajster. Zarówno M...... jak i P...... to marketing najczystszej próby. Nie zmienia to faktu że dla określonych zastosowań są to bardzo dobre pompy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

..::M:D::..
23-03-2013, 17:52
napisał:Värmepumpsägare

"Znaczy ze co? Panasonic klamie? Sprzedaje produkt ktory nie oddaje to co obiecuje?"


Ależ skąd , tylko koloryzuje - ty tak poważnie ?

chcialbympompe
23-03-2013, 18:05
Nabijcie Panowie tyle samo do 16 kW Magnolii ( z ulotki wynika, że jest tam 2,5 kg). Też będzie się oszraniać co 1,5 godziny. Też będzie trzyma15kW do -15.
To na prawdę takie proste? Dobić czynnika i częstotliwość odszraniania się zmieni? Bez żadnych zmian ustawień?

Pratchawiec
23-03-2013, 18:48
No nie bezpośrednio, bo jest jeszcze pare innych czynników, które o tym decydują i wynikają czy to z konstrukcji układu chłodniczego, oprogramowania lub konstrukcji sprężarki. W każdym razie co do zasady to tak jest .

mkm silesia
23-03-2013, 20:39
nie mylcie t-cap ze zwykłymi P, t-cap jest tylko 9kw (ze spr. 12kw) i 12kw(ze spr. 16kw) dodatkowo t-cap ma dodatkowy zawór rozprężny do wtrysku gazu i moim subiektywnym zdaniem to rozwiązanie do grzejników (t-cap) do płaszczyznowego wystarczy zwykła pompa np. 7kw ze spr 7kw
Dodatkowy zawór rozpr. pozwała "utrzymać moc" dla niskich odparowań i wysokiego skraplania (temp. w obiegu dla grzejników)
Oczywiście łatwiej sprzedać większą pompę bo zawsze sobie da radę a inwerter załatwi przewymiarowanie przynajmniej częściowo

mkm silesia
23-03-2013, 20:42
napisał:Värmepumpsägare

"Znaczy ze co? Panasonic klamie? Sprzedaje produkt ktory nie oddaje to co obiecuje?"


Ależ skąd , tylko koloryzuje - ty tak poważnie ?

P nie kłamie to dobry produkt zaręczam to i moi klienci też mogą

mkm silesia
23-03-2013, 21:21
No nie bezpośrednio, bo jest jeszcze pare innych czynników, które o tym decydują i wynikają czy to z konstrukcji układu chłodniczego, oprogramowania lub konstrukcji sprężarki. W każdym razie co do zasady to tak jest .
No niestety to nie takie proste "soft' ma w "pamięci" parametry i jak przeładujesz układ wyjdzie poza zakres dla danej temp. i masz "błąd skraplania/parowania" etc. ilość czynnika jest ściśle określona dla danego urz. i długości instalacji.
Zbyt mała ilość (wyciek lub niedopełnienie dla długiej instalacji) za to może skutkować nadmiernym obladzaniem.(to może dotyczyć instalki Magnolii bo po odśnieżonym ogrodzie widać że rury długie)

Magnolia18
24-03-2013, 00:30
10-11m jest po stronie freonowej a ile faktycznie czynnika ? Na serwisie przypilnuje sobie.

Pratchawiec
24-03-2013, 14:52
Generalnie wiekszosc producentow...
COP w idealnych warunkach.... zadko ktory podaje tabele COP ktore uwzgledniaja odszranianie...
nie podaje sie zuzycia "stand by" poprzez PC etc.
Ale jak podaja ze oddaje 9kW przy -15*C to chybra raczej tak musi byc... w innym przypadku by predzej czy pozniej wpadli....
Finowie, Szwedzi etc robia testy PC... duze odchylenia od deklarowanych mocy COP etc by wyszly :)
Akurat testu Panasonica P/W na tle innych nie widzialem..... za P/P za to wstydzic sie nie musza :D:)



Wydaje mi się, że mogłem zostać źle zrozumiany.

Nie twierdzę, że M... P....wprowadzają w błąd co do rzeczywistych parametrów pomp z dotryskiem czynnika. One z pewnością osiągają deklarowane parametry; zapewne nawet je przekraczają. Chciałem jedynie uzmysłowić, że inne pompy tych samych producentów mają zbliżone parametry, bez marketingu typu "stała moc do -15*" lub "grzanie do -25* cytaty z reklam M.... Zubadan.

Standardowa pompa P........ o mocy nominalnej 12 kW, przy - 15* ma moc 8,9 kW. Pisał zresztą o tym wcześniej mkm.
T-Cap 9 kW ma moc zdławioną programowo. Sprężarka jest taka sama jak w 12kW . Przypuszczam. że głównym "hamulcem" jest element softu sterujący EZR. Oczywiście w hydroboksie może być nieco większy wymiennik. I to chyba wszystko, za wyjątkiem oprogramowania sterującego pracą invertera, EZR i dotrysku czynnika, bo pozostałe elementy są takie same.
W jeszcze bardziej jaskrawy sposób widać to w linii Zubadan od M....

Jako pierwszy w tym kierunku poszedł Mits. El. Efekt jest taki że od kilku lat Zubadan jest synonimem pompy potężnej -arktycznej, co przekłada się na oczekiwane ceny. Dziś system dotrysku czynnika stosują również inni producenci, m in. P.... i LG w systemie Therma (v1 injection). Nie ma w tym jednak żadnych cudów.
Obieg Lindego pozostaje nienaruszony.

MHI to Mitsubishi Heavy Industries mało obecny na rynku konsumenckim, choć stosowany między in. przez NIBE; Rolls Royce.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Magda198000
24-03-2013, 21:46
Witam poznownie zrobiliśmy podlogowke w calym domu dla przypomnienia dom 150 m parter i pytanie moje jaką pompe ciepła powietrze/woda polecacie ?czy ktos z was użytkuje taka pompę i prosze o pomoc w decyzji .

mkm silesia
24-03-2013, 22:07
Witam poznownie zrobiliśmy podlogowke w calym domu dla przypomnienia dom 150 m parter i pytanie moje jaką pompe ciepła powietrze/woda polecacie ?czy ktos z was użytkuje taka pompę i prosze o pomoc w decyzji .

Ale jaką podłogówkę ktoś policzył temp. przepływy itd. czy "zarobił bo zawsze tak robi i działa"

Magda198000
24-03-2013, 22:25
Nie znam się na tym poprostu podłogówka zrobiona co 15cm.a w garażu 20-25cm prosiłam pod pompę ciepła i tak zamontowano ja mogę zadzwonić i dopytać tego hydraulika o te przepływy i temperaturę ale niewiedziałam że to ma znaczenie a bank nas goni i wszystko na wariata prosze co powinnam się dopytać żeby mieć dobrze dopasowaną tą podłogówkę do pompy bo w środę mają już wylewki wejść .

Magda198000
24-03-2013, 22:26
do 35tys,max

Liwko
24-03-2013, 22:28
do 35tys,max

Za taką kwotę to gruntową z odwiertami zrobisz.

domekon
24-03-2013, 23:26
Za 15k można np. Panaska 9kW kupić

Pyxis
24-03-2013, 23:32
Nie znam się na tym poprostu podłogówka zrobiona co 15cm.a w garażu 20-25cm prosiłam pod pompę ciepła i tak zamontowano.

Jesli masz w domu co 15cm to bedzie OK. U mnie jest tak samo. W lazienkach co 10cm.
Teraz sobie na spokojnie wybierz pompe. W oststecznosci moze byc nawet "proteza" w postaci powietrze-woda, ale rozsadniej gruntowke. Budzet to wystrzyma. :)

mkm silesia
24-03-2013, 23:46
Jesli masz w domu co 15cm to bedzie OK. U mnie jest tak samo. W lazienkach co 10cm.
Teraz sobie na spokojnie wybierz pompe. W oststecznosci moze byc nawet "proteza" w postaci powietrze-woda, ale rozsadniej gruntowke. Budzet to wystrzyma. :)
a jak ma 15cm i pętle po 130m i połozy parkiet

miki121
24-03-2013, 23:52
a jak ma 15cm i pętle po 130m i połozy parkiet

a kto kładzie pętle po 130mb???

Pyxis
25-03-2013, 00:11
a jak ma 15cm i pętle po 130m i połozy parkiet

To wybuchnie i po domu zostanie wielka dziura. Ryzyk-fizyk! :)

pitersson
25-03-2013, 00:28
To wybuchnie i po domu zostanie wielka dziura. Ryzyk-fizyk! :)

hehe:) dobre... Rydzyk-fizyk! on tez przy takich instalacjach macza paluchy???:eek:

andriuss
25-03-2013, 02:04
hehe:) dobre... Rydzyk-fizyk! on tez przy takich instalacjach macza paluchy???:eek:

(Myślałeś że wszyscy już śpią) A nie słyszałeś o toruńskiej geotermii? Nie zdziwiłbym się, gdyby był bardziej oblatany w niskotemperaturowych źródłach od wielu z nas.
@Magda - odezwij się do hydraulika - aż tak daleko nie ma z pragii, a sprawia wrażenie b. sensownego gościa. Bo wiesz, przy takim podejściu blondynki, to trochę zapraszasz z rolą owieczki do ostrzyżenia.

rosomakx4
25-03-2013, 07:47
Bo wiesz, przy takim podejściu blondynki, to trochę zapraszasz z rolą owieczki do ostrzyżenia.

Dlatego przy budżecie rzędu 35 tyś spokojnie da rade kupić markową gruntową i to pewnie z odwiertami, może nawet pare zeta Ci zostanie

tomekwa
25-03-2013, 12:00
Dlatego przy budżecie rzędu 35 tyś spokojnie da rade kupić markową gruntową i to pewnie z odwiertami, może nawet pare zeta Ci zostanie
Nie popadajmy w euforię. Aż tak pompy nie staniały a już odwierty to na pewno nie :(

malux20
25-03-2013, 12:11
z poziomym do domu 123m2 to jak sprawdzałem to nikt ponizej 30 tys zł nie chciał podjąc tematu.
oczywiscie z fakt i gwar.
powietrzna za 35-:eek:

rosomakx4
25-03-2013, 12:12
Nie popadajmy w euforię. Aż tak pompy nie staniały a już odwierty to na pewno nie :(

Cóż, jak ktoś lubi być strzyżony...
Mam Dimplexa 11,7 KWh z odwiertami i całość wyszła 37500 zł
Przy założeniu że kupi 9 KWh powinna się zmieścić w 35 kzł
A jeśli wybierze Ecopol lub Econtech to zmieści się z zapasem, nie mówiąc o zmianie kolektora na poziomy
Zatem gdzie jest sens wydawać 35 kzł na PC PW ?

Liwko
25-03-2013, 12:23
Jedynie taki, że nie może ruszać gruntu. No ale o tym nie wiemy.

plusfoto
25-03-2013, 12:29
Przy polskiej pompie z odwiertami i kotłownią 35 styknie na pewno.

tomekwa
25-03-2013, 14:10
Przy polskiej pompie z odwiertami i kotłownią 35 styknie na pewno.
Zakładam, że pod pojęciem "markowa" kryją się pompy zachodnie i całość wykonana jest ze wszystkimi wymogami formalno/prawnymi!

domekon
25-03-2013, 14:34
Zakładam, że pod pojęciem "markowa" kryją się pompy zachodnie i całość wykonana jest ze wszystkimi wymogami formalno/prawnymi!

Były ostatnio podawane tu przykłady :
Danfos lub Tecalor z odwiertami w tej cenie

tomekwa
25-03-2013, 15:29
Były ostatnio podawane tu przykłady :
Podczas tych burzliwych, pełnych dywagacji dyskusji często można przeoczyć to co jest ważne!

domekon
25-03-2013, 15:43
36k

www.ghs-polska.pl/promocje.html

tomekwa
25-03-2013, 15:57
Ceny są od 36K :)
Rzeczywiście przy tej wielkości PC cena ~35 jest do uzyskania.

plusfoto
25-03-2013, 16:04
E ja widzę że od 27:)

puzondm
25-03-2013, 16:33
E ja widzę że od 27:)

jak tak temp dolnych żródeł bo mamy zimny długi marzec, ktos już grzałką się wspomaga?

rosomakx4
25-03-2013, 16:50
jak tak temp dolnych żródeł bo mamy zimny długi marzec, ktos już grzałką się wspomaga?
Ja mam odwierty, raczej nie spodziewam się żeby temp DZ zeszła mi poniżej 2-3 st
Po 2 h pracy temp rzędu 4 st raczej standardowo, na początku sezonu było ze 2 st więcej, ale po powiedzmy 15 h postoju powrót po 10 min ma 7,9-8 st więc raczej nie mam jakoś przesadnie wychłodzonego gruntu

rosomakx4
25-03-2013, 16:58
+3 zadnych tam grzalek... COP ca. 3 ;)
Pogadamy w przyszłym sezonie jak będzie -20 przez tydzień ;) U Ciebie pewnie nie ma ale w PL w nocy powyżej -15 często potrafi być upierdliwie nieustępliwe

U mnie COP przy zasilaniu 3-4 st powyżęj 4,5 całą zime. Gdyby odwierty nie były tak drogie polecałbym każdemu, zobaczymy co będzie za lat 10-20

Liwko
25-03-2013, 20:30
i wszystko jasne :D
http://metromsn.gazeta.pl/Wydarzenia/1,126477,13622338,Co_sie_dzieje_z_wiosna__Ona_sie_ nie_spoznia__ona_znika_.html#BoxSlotII3img (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmetromsn.gazeta.pl %2FWydarzenia%2F1%2C126477%2C13622338%2CCo_sie_dzi eje_z_wiosna__Ona_sie_nie_spoznia__ona_znika_.html %23BoxSlotII3img)

Słyszałem także teorię o gigantycznych bananach, które dotąd spadały tylko na ocean i były pożerane przez wieloryby, a zatem nie docierały do nas. Wkrótce jednak oś spadu przesunie się nad Wyspy Brytyjskie, by do 2040 roku epicentrum ulokowało się dokładnie nad Kutnem...Naukowcy zastanawiają się, czy przy użyciu specjalnych armatek aerodynamiczno-jądrowych nie przesunąć linii zrzutu nad kraje trzeciego świata. To rozwiązałoby, na jakiś czas, problem głodu. Chciwe lobby producentów przetworów bananowych czuwa jednak nad całością i prawdopodobnie nie pozwoli na jakikolwiek ruch, z którym nie wiążą się korzyści biznesowe...
:D

gall86
26-03-2013, 14:47
Witam,
Widze, że zioło dzisiaj macie nadzwyczaj mocne :D

Natknąłem się na stronie GHS (montują pompy ciepła) na wynalazek zwany kolektorem hybrydowym. Czy ktoś wie cos więcej na ten temat? Zaciekawiło mnie to, bo działkę mam niedużą i poziomy kolektor nie wchodzi w grę.
Będę wdzięczny za jakieś opinie na ten temat i jakieś materiały.

domekon
26-03-2013, 15:39
Witam,
Widze, że zioło dzisiaj macie nadzwyczaj mocne :D

Natknąłem się na stronie GHS (montują pompy ciepła) na wynalazek zwany kolektorem hybrydowym. Czy ktoś wie cos więcej na ten temat? Zaciekawiło mnie to, bo działkę mam niedużą i poziomy kolektor nie wchodzi w grę.
Będę wdzięczny za jakieś opinie na ten temat i jakieś materiały.

Płot energetyczy ?

Parę latek temu , tak sobie myślałem , zeby do rozdzielacza DZ podpiąć jedna nitke i położyć pod dachowkę . I latem zamykać te w ziemi , a otwierać tą na dachu.

Ale do dzisiaj z budowy nic nie wyszło , tylko działka zarosła.
Ale chyba coś tej wiosenki ruszy:)

HenoK
26-03-2013, 15:52
Witam,
Widze, że zioło dzisiaj macie nadzwyczaj mocne :D

Natknąłem się na stronie GHS (montują pompy ciepła) na wynalazek zwany kolektorem hybrydowym. Czy ktoś wie cos więcej na ten temat? Zaciekawiło mnie to, bo działkę mam niedużą i poziomy kolektor nie wchodzi w grę.
Będę wdzięczny za jakieś opinie na ten temat i jakieś materiały.
Czy chodzi Ci o hybrydowy płot energetyczny ?

rosomakx4
26-03-2013, 16:20
Dobry patent z tym kolektorem wokół dachu, u mnie byłoby tego z 70m bieżących i pewnie latem na CWU by taki kolektorek wystarczył
Tylko jak rozwiązać kwestie zamykania otwierania, następny zawór=kolejne opory

gall86
26-03-2013, 19:33
Czy chodzi Ci o hybrydowy płot energetyczny ?

dokładnie coś takiego :)

wihajster
26-03-2013, 21:41
Glikol trzeba przygotować na niskie temperatury, a to raczej niekorzystnie wpływa na efektywność (niższe ciepło właściwe).

rwxw
26-03-2013, 22:16
ktos już grzałką się wspomaga?
Ja się wspomagam, przy gotowaniu wody na herbatę ;-), a tak na serio, to po 10h pracy temperatury na dz wynoszą +2/-1.2.

puzondm
26-03-2013, 22:34
Witam,
Widze, że zioło dzisiaj macie nadzwyczaj mocne :D

Natknąłem się na stronie GHS (montują pompy ciepła) na wynalazek zwany kolektorem hybrydowym. Czy ktoś wie cos więcej na ten temat? Zaciekawiło mnie to, bo działkę mam niedużą i poziomy kolektor nie wchodzi w grę.
Będę wdzięczny za jakieś opinie na ten temat i jakieś materiały.

aaaaaale zawsze można pójść w bezpośrednie parowanie i się zmieści:D

wihajster
26-03-2013, 22:36
Tak tak tak...
Jakoś nie zawsze...
Ale to inna firma.

Pyxis
26-03-2013, 22:38
aaaaaale zawsze można pójść w bezpośrednie parowanie i się zmieści:D

Czyli jak zapakujesz w grunt rurki miedziane w nieco innej technologii, to w cudowny sposob zasob zgromadzonej w gruncie energii zostanie pomnozony? No brawo! Gzies to juz czytalem, ale tam byl zdaje sie chleb i ryrby. ;)

wihajster
26-03-2013, 22:45
Wyciągnie, wyciągnie energii ile trza.
Tylko odpowiedni gradient się ustabilizuje.

Nawet w suchym piachu, rura miedziana wyciągnie co ma wyciągnąć. A że bezpośrednie parowanie nie ma ograniczeń w postaci zamarzania medium pośredniczącego (glikol) to hulaj dusza piekła nie ma, odparowanie w okolicach -15*C, -20*C, NO PROBLEM. Tylko może się okazać że przy suchym piachu i małej działce będzie gorzej z parametrami niż przy powietrznej.

O podłogówce krążą mity, o bezpośrednim parowaniu i cudownie wyższych efektywnościach również.

puzondm
26-03-2013, 22:46
Czyli jak zapakujesz w grunt rurki miedziane w nieco innej technologii, to w cudowny sposob zasob zgromadzonej w gruncie energii zostanie pomnozony? No brawo! Gzies to juz czytalem, ale tam byl zdaje sie chleb i ryrby. ;)

no nie o to chodziło... np na 9 kw wytarcza 230m2 mało kiedy wokół domu tyle nie znajdziesz, a w BP temp odporowania jest od -5 do -15 C( +/_), uśredniając powierzchnia GZ X1,3 =pow DZ

wihajster
26-03-2013, 22:53
a w BP temp odporowania jest od -5 do -15 C( +/_),

To jak w końcu liczycie i mierzycie TEMPERATURĘ DZ przy bezp. parowaniu? Bo już ktoś się chwalił nie raz, że ma DZ kilkanaście *C co nijak nie przystaje do takiego zakresu parowania i do średnich temperatur gruntu na takich głębokościach??
Gdzie i na czym jest ten pomiar? (ale to chyba już nieistotne, ja w bajki i tak nie wierzę)

Pyxis
26-03-2013, 23:13
Wyciągnie, wyciągnie energii ile trza.
Tylko odpowiedni gradient się ustabilizuje.

Gruntowa tez przy -10*C na DZ pociagnie, ale chyba nie o to chodzi w tej "zabawie" :)

puzondm
26-03-2013, 23:56
To jak w końcu liczycie i mierzycie TEMPERATURĘ DZ przy bezp. parowaniu? Bo już ktoś się chwalił nie raz, że ma DZ kilkanaście *C co nijak nie przystaje do takiego zakresu parowania i do średnich temperatur gruntu na takich głębokościach??
Gdzie i na czym jest ten pomiar? (ale to chyba już nieistotne, ja w bajki i tak nie wierzę)

na ZR jest czujnik temp parowania (dodajesz poslizg temp zależnie od rodzaju czynnika), a na ssaniu przed sprężarką czujnik temp DZ, nic tu tajemniczego, reszta tak jak wyżej opisałem, obecnie u mnie z dochładzaczem skroplin mam 14 C na ssaniu, a -5 na ZR. Wiekszość chłodziarzy patrzy na pomiary przez program doboru, i jak coś jest poza wykresem pracy sprężarki wg programu to dla większości "to nie istnieje", nie che mi sie tego pisać którys raz rzędu :D sory, gdzies to jest opisane na wątku z BP, niepotrzbnie zagaiłem

Tomaszs131
28-03-2013, 15:44
Czy rurki sieci wodnej z otulina moga lezec bezposrednio na suchym betonie? Czy raczej polecacie rozdzielic je warstwa styro?

wihajster
28-03-2013, 21:45
A kupował ktoś pompy ciepła firmy (...)
Marketing szeptany ci nie wychodzi, rób to profesjonalnie albo daj sobie spokój z tą robotą.

Sławek...
28-03-2013, 22:41
A kupował ktoś pompy ciepła firmy ...

nie stać Cię kmiocie na płatny profil ?
żałosne te Twoje wypowiedzi...

rosomakx4
28-03-2013, 22:47
Czy rurki sieci wodnej z otulina moga lezec bezposrednio na suchym betonie? Czy raczej polecacie rozdzielic je warstwa styro?


Właśnie za położenie rurek bezpośrednio na chudziaku nienawidze swojego hydraulika, ja bym położył jeśli się da w górnej warstwie gdzie idą rurki ogrzewania, najlepiej oddzielone i zaizolowane z dołu i z góry

Tomaszs131
29-03-2013, 00:04
Właśnie za położenie rurek bezpośrednio na chudziaku nienawidze swojego hydraulika, ja bym położył jeśli się da w górnej warstwie gdzie idą rurki ogrzewania, najlepiej oddzielone i zaizolowane z dołu i z góry

Czy hydraulik nie zapomnial przynajmniej o otulinie?

Tomaszs131
29-03-2013, 00:29
Właśnie za położenie rurek bezpośrednio na chudziaku nienawidze swojego hydraulika, ja bym położył jeśli się da w górnej warstwie gdzie idą rurki ogrzewania, najlepiej oddzielone i zaizolowane z dołu i z góry

Tez uwazam, ze rurki w otulinie bezposrednio na chudziaku to nie do konca przemyslane rozwiazanie.

rosomakx4
29-03-2013, 06:55
Tez uwazam, ze rurki w otulinie bezposrednio na chudziaku to nie do konca przemyslane rozwiazanie.

Otuilna jest ale co ten centymetr pianki niby da?
Za to w mojej opinii każdy hydraulik który choć raz robił coś takiego jak kanalizacja i ma wystarczająco rozwinięty umysł, od razu zauważyłby że coś jest tu nie tak.
Bez urazy do usera hydraulik ;)

mar1173
29-03-2013, 08:54
Otuilna jest ale co ten centymetr pianki niby da?
Za to w mojej opinii każdy hydraulik który choć raz robił coś takiego jak kanalizacja i ma wystarczająco rozwinięty umysł, od razu zauważyłby że coś jest tu nie tak.
Bez urazy do usera hydraulik ;)

Ja jak zrobiłem rurki od CWU i cyrkulacji w otulinie owinięte szczelnie folią aluminiową i położone na 5 cm styropianu i przykryte też 5 cm to popatrzyli na mnie jak na wariata. Na chudziaku i w otulinie leżą tylko od ZW.

plusfoto
29-03-2013, 10:29
Przy płycie fundamentowej ocieplonej od spodu i w ciepłym pomieszczeniu może to nie jest wielki problem. Ale jak patrzę co się dzieje na budowach u znajomych to mnie czasem trzepie.

Tomaszs131
29-03-2013, 11:12
Przy płycie fundamentowej ocieplonej od spodu i w ciepłym pomieszczeniu może to nie jest wielki problem. Ale jak patrzę co się dzieje na budowach u znajomych to mnie czasem trzepie.


Ostatnio odwiedzilem budowe z instalacja wod-kan jednego instalatora. Zwrocilem mu uwage, ze rurki w otulinie na chudziaku to nie jest dobre rozwiazanie. Stwierdzilem, ze u mnie bedzie instalacja na styro. W odpowiedzi uslyszalem, ze jest to niepotrzebny wydatek.
Jestem innego zdania.

budowlany_laik
30-03-2013, 20:22
Dzisiejszej nocy zmiana czasu na letni. Przestawcie wieczorem godzinę na sterownikach (o jedną do przodu).

Magnolia18
30-03-2013, 21:59
To jeszcze trzeba przestawiac? Chyba w zegarkach wskazowkowych jedynie. Wiekszosc urzadzen sama to zrobi

Pyxis
30-03-2013, 22:37
To jeszcze trzeba przestawiac? Chyba w zegarkach wskazowkowych jedynie.i

Ja mam "wskazowkowe" z DCFem. Same sie przestawiaja :)

zieli
30-03-2013, 23:03
czy sterownik Auraton 2020 zmienia czas automatycznie:o

Daga&Adam
30-03-2013, 23:10
czy sterownik Auraton 2020 zmienia czas automatycznie:o

U mnie Ecopolowy sterownik nie zmienia z automatu (nie ma kalendarza, tylko zegar i dzien tygodnia) wiec trzeba recznie :-)

zieli
31-03-2013, 00:18
U mnie Ecopolowy sterownik nie zmienia z automatu (nie ma kalendarza, tylko zegar i dzien tygodnia) wiec trzeba recznie :-)
właśnie przejrzałem instrukcję i też nie ma kalendarza
więc chyba będzie trzeba przestawić ręcznie:P

Liwko
04-04-2013, 10:47
Ktoś kiedyś tu pisał, że w jego gminie obowiązuje zakaz stosowania w nowych domach kotłów na paliwa stałe (a może tylko na węgiel) i dlatego zainwestował w PC. Pamięta ktoś kto to był?

SNCF
09-04-2013, 10:35
czy polecacie kogoś pewnego na 100% do zawołania na przegląd pompy ciepła Viessmann ? z okolic Wrocławia

Pozdrawiam