PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Tomaszs131
07-05-2013, 16:44
brawo...
cóż za rozsądna decyzja...
pomimo zapewnień kilku osób, że nie ma żadnego problemu z taką konfiguracją odwiertów wyrzuciłeś ludzi pewnie nie płacąc im jeszcze za pracę, to jest dopiero kultura i szacunek dla wykonawców...
gratuluję
Stary troche przesadzasz, nie znasz calej sprawy i wypowiadsz sie jakbys wszystkie rozumy pozjadal.
Wykonawcom zaplacilem za odwierty i kolektor pozostawiony w otworze, poza tym zaliczke otrzymali w Lutym. Wczoraj po informacji od nich, ze glebiej przedzec sie nie da powiedzialem ze musze przedyskutowac ten problem z przedstawicielem Alfy. Bylo juz pozno i nie odbieral telefonu, wiec wyslalem mu sms-a. W tym samym czasie zawitalem na forum. Rano dowiedzialem sie, ze 4×50 to nie jest rozsadna decyzja bo w szczelinie jest woda. Firma od owiertow nie dysponowala odpowiednim sprzetem by przedrzec sie przez szczeline do tafli wody. Wszyscy dobrze wiemy, ze to najlepsze srodowisko dla sond popy ciepla. Dlatego wole miec 2 odwierty po 100 m.
Czy Ty masz jakas fobie przesladowcza i wszystkich podejrzewasz o oszustwo. Proponuje bys troche wyluzowal bo nie wszyscy inwestorzy to oszusci.
Poza tym lepiej bybylo najpierw dowiedziec sie do konca o co tak naprawde chodzilo i po tem wysowac jakiekolwiek wnioski;)
Pozdrawiam.

Zigobar
07-05-2013, 17:26
mam taką instalację gdzie jest 5 odwiertów po 50m co około 5m od siebie (większy odstęp był niewykonalny) i nigdy temperatura zasilania nie spadła poniżej +4*C -ale to zależy bardzo od gruntu.

Jaka jest moc grzewcza (dla B0/W35) PC współpracującej z tymi odwiertami?

leszekg29
07-05-2013, 18:20
Moglbys powiedziec jak Ci te sondy rozmiescili- liniowo?
Sam place za odwierty 75 zl z glikolem.

liniowo od kotłowni dokładnie pierwszy 83m,78m,73m,67, zeby pętle były mniej więcej równe nie daj się namówić na rotometry równe pętle wystarczą u mnie cena obejmowała również glikol i rozdzielacz w kotłowni pozdrawiam

wihajster
08-05-2013, 10:14
Jaka jest moc grzewcza (dla B0/W35) PC współpracującej z tymi odwiertami?
10,5kW

gall86
08-05-2013, 10:31
może to była firma sławka i dlatego ma z tym problem :D prawda jest taka: "płacę, żądam, wymagam". Coś jest robione niezgodnie z ustaleniami to naturalnie można się zgodzić, ale nie trzeba. Nikt nie chce robić ze swojego domu/działki poligonu doświadczalnego, więc podziękowanie ekipie jest całkowicie normalne. Nie wiem tylko po co płaciłeś za bubel.

Tomaszs131
08-05-2013, 15:32
Zaplacilem bo moze ten odwiert uda sie do czegos wykozystac.

Sławek...
08-05-2013, 20:37
może to była firma sławka i dlatego ma z tym problem :D prawda jest taka: "płacę, żądam, wymagam". Coś jest robione niezgodnie z ustaleniami to naturalnie można się zgodzić, ale nie trzeba. Nikt nie chce robić ze swojego domu/działki poligonu doświadczalnego, więc podziękowanie ekipie jest całkowicie normalne. Nie wiem tylko po co płaciłeś za bubel.

śmieszny jesteś z tą moją firmą....

płacę, żądam, wymagam... no tak... jaśnie Pan Inwestor płaci więc ma cały świat u swoich stóp...

ja rozumiem, że jakby murarz zaczął stawiać ściany w innym miejscu niż są na projekcie to należy mu podziękować za współpracę, ale jak wiertnik chce wiercić 4x50 zamiast 2x100 to wyrzucanie go z budowy jest po prostu chamstwem i bezczelnością...
szczeliny, woda,,, mity Panie, mity... ziemia więcej mocy nie odda bo nie ma takiej fizycznej możliwości, no ale co się porządziło to się porządziło... już Ci wiertnicy wiedzą teraz jakie jest ich miejsce w szyku...

Arturo72
08-05-2013, 20:51
ale jak wiertnik chce wiercić 4x50 zamiast 2x100 to wyrzucanie go z budowy jest po prostu chamstwem i bezczelnością...
.
Nie masz racji bo patrzysz z punktu widzenia przedsiębiorcy lub instalatora.
Z punktu widzenia inwestora lub zleceniodawcy jest zgoła inaczej bo czasy "Panie,będzie Pan zadowolony" się skończyły.
Co z tego,że 4x50 być może by wystarczyło ale inwestor chce,ma taki kaprys 2x100 i tyle,instalator jak chce zarobić musi się podporządkować a jak nie jest w stanie podołać zleceniu to po prostu go nie bierze lub bierze i ryzykuje nie wykonanie zleconej usługi.

Sławek...
08-05-2013, 21:00
Co z tego,że 4x50 być może by wystarczyło ale inwestor chce,ma taki kaprys 2x100 i tyle,instalator jak chce zarobić musi się podporządkować

trafnie to ująłeś Artur - w swoim starym dobrym stylu , dla mnie ten kaprys jak Ty to nazywasz to klasyczny przykład wystającej słomy z butów...

ja nigdy bym tak nikogo nie potraktował i nie chciałbym być w ten sposób potraktowany przez jakiegoś niedouczonego buraka, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał...

i jeszcze raz podkreślam - jeżeli wykonawca robotę pieprzy to jestem pierwszym, który wyciągnąłby wszystkie możliwe konsekwencje (z wyrzuceniem z budowy i sprawą o odszkodowanie włącznie) ale ta sytuacja to buractwo i tyle...
nie ciągnijmy już tej dyskusji bo nie do końca dotyczy tematu i niech każdy postępuje jak uważa, ale czasami warto trochę dłużej przemyśleć pewne decyzje i spróbować postawić się z tej drugiej strony zanim się podejmie radykalne kroki...

aha.. i nie patrzę z punktu widzenia przedsiębiorcy a z punktu widzenia CZŁOWIEKA...
tylko tyle i aż tyle jak się okazuje...

Liwko
08-05-2013, 21:16
Sławku, ale przecież on im za ten odwiert zapłacił, więc w czym rzecz? Umówił się na 2x100, oni dowiercili się tylko na 50, zapłacił im za 50 i szlus. Nie dali rady, ale za to co zrobili otrzymali zapłatę. Wieeeelu by nie chciało za to zapłacić.

chcialbympompe
08-05-2013, 22:12
ja nigdy bym tak nikogo nie potraktował i nie chciałbym być w ten sposób potraktowany przez jakiegoś niedouczonego buraka, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał...
Kompletnie nie rozumiem twojego oburzenia. Firma podjęła się zrobić 2 odwierty po 100m. Poddali się w połowie czyli zlecenia nie zrealizowali. Ugodowy inwestor zgodził się zapłacić za wykonany etap prac czego mógłby nie zrobić bo jak by nie patrzeć umówione prace nie zostały wykonane. Gdzie widzisz problem???

Liwko
08-05-2013, 22:21
Zakończmy już tą przepychankę.

twaro
08-05-2013, 22:24
Zaplacilem bo moze ten odwiert uda sie do czegos wykozystac.


To i tak okazałeś się wyrozumiałością.

Pomijając niezrozumiały dla mnie atak Sławka na ciebie, 2x100 jest lepsze od 4x50 przynajmniej z dwóch powodów.

Tomaszs131
08-05-2013, 22:47
trafnie to ująłeś Artur - w swoim starym dobrym stylu , dla mnie ten kaprys jak Ty to nazywasz to klasyczny przykład wystającej słomy z butów...

ja nigdy bym tak nikogo nie potraktował i nie chciałbym być w ten sposób potraktowany przez jakiegoś niedouczonego buraka, któremu się wydaje, że wszystkie rozumy pozjadał...

i jeszcze raz podkreślam - jeżeli wykonawca robotę pieprzy to jestem pierwszym, który wyciągnąłby wszystkie możliwe konsekwencje (z wyrzuceniem z budowy i sprawą o odszkodowanie włącznie) ale ta sytuacja to buractwo i tyle...
nie ciągnijmy już tej dyskusji bo nie do końca dotyczy tematu i niech każdy postępuje jak uważa, ale czasami warto trochę dłużej przemyśleć pewne decyzje i spróbować postawić się z tej drugiej strony zanim się podejmie radykalne kroki...

aha.. i nie patrzę z punktu widzenia przedsiębiorcy a z punktu widzenia CZŁOWIEKA...
tylko tyle i aż tyle jak się okazuje...


Kogo niedouczonym burakiem nazywasz, palancie? Chyba sie w lustrze nie widziales. No tak, moze lustra nie masz?
Ekipa miala przedlozony przeze mnie projekt, pozwolenie na odwierty. Z formalnego punktu widzenia dopilnowalem wszystkiego. Szef przed rozstaniem podal kontakt do znajomego z poludnia, ktory potrafi sie przebic glebiej. Gdyby jak to napisales poczul sie ponizony napewno by tego nie zrobil. A co gdyby nastepny odwiert zakonczylby sie na 40 m? Pewnie Pan Slawek pokrylby koszta?

Piotrek42
08-05-2013, 22:55
Tomaszs131 to nie o firmę chodzi a o sprzęt... nie ma takiej skały której nie można przewiercić,albo mocniejsza wiertnica,albo inny świder, ew zmiana zestawu wiercącego -ale na to trzeba miec pieniadze, po prostu firma założyła że są inne warstwy (albo nie rozpoznała geologicznie terenu- szkoda im było pewnie 5 stów na geologa) ) takie postępowanie świadczy o braku profesjonalizmu firmy wiercącej, to jest ewidentny BUBEL i osobiście nie zapłaciłbym firmie wykonującej usługę ani grosza!! ( zlecenie niezgodne ze specyfikacją i zamówieniem) A Ty kol Sławek co sie mądrujesz?? jak się nie da wywiercić głębiej to właśnie taką ciemnotę ludziom wciskasz???

Tomaszs131
08-05-2013, 23:05
Tomaszs131 to nie o firmę chodzi a o sprzęt... nie ma takiej skały której nie można przewiercić,albo mocniejsza wiertnica,albo inny świder, ew zmiana zestawu wiercącego -ale na to trzeba miec pieniadze, po prostu firma założyła że są inne warstwy (albo nie rozpoznała geologicznie terenu- szkoda im było pewnie 5 stów na geologa) ) takie postępowanie świadczy o braku profesjonalizmu firmy wiercącej, to jest ewidentny BUBEL i osobiście nie zapłaciłbym firmie wykonującej usługę ani grosza!! ( zlecenie niezgodne ze specyfikacją i zamówieniem) A Ty kol Sławek co sie mądrujesz?? jak się nie da wywiercić głębiej to właśnie taką ciemnotę ludziom wciskasz???

Sam prowadze firme i wiem jak to jest. Nie zawsze wszystko wychodzi. Nie ma do tej firmy pretensji. Nie dysponowali mlotem by przebic sie przez szczeline. Cala pluczke im wciagalo w glab ziemi. Wpompowali 8 metrow3 wody. Cieszy mnie, ze sprawa zakonczyla sie na jednym odwiercie. Sam zaplacilem za projekt geologiczny, ktory im przedlozylem.

Piotrek42
08-05-2013, 23:13
Cala pluczke im wciagalo w glab ziemi. Wpompowali 8 metrow3 wody. Cieszy mnie, ze sprawa zakonczyla sie na jednym odwiercie. Sam zaplacilem za projekt geologiczny, ktory im przedlozylem.
hehe co dla ciebie jest tragedią, dla mnie jest błahostką:) są metody i na to ;) kiedyś (lata świetlne temu jak jeszcze studiowałem na AGH-u) w wakacje dorabiałem sobie w firmach wiercących studnie ( nie było jeszcze PC) często i gęsto wierciło się ponad 100m (a mieliśmy płacone od 1m) zanik 8m3 to bajka, jakbyś miał zanik ok 100m3:) to może byłby jakiś problem... generalnie firma nieprofesjonalna i tyle...

wihajster
08-05-2013, 23:23
Piotrek42 - lata świetlne to miara odległości, nie czasu, tak na marginesie ;)
(tego na AGH nie uczą?)

Piotrek42
08-05-2013, 23:26
wihajster przenośnia:)) a widzisz fizyki nie studiowałem ;)

Ps uczą ,uczą ale właśnie wtedy dorabiałem (trza było jednak parę zł dorobić)

wihajster
08-05-2013, 23:30
wihajster przenośnia:)) a widzisz fizyki nie studiowałem ;)
To co, polonistykę? ;)

Tomaszs131
08-05-2013, 23:33
AGH- kiedys jak i ja bylem studentem, mialem okazje zawitac na Twojej uczelni. Imprie byly pierwsza klasa, a i sama uczelnia robi wrazenie
Przepraszam za :offtopic:

Piotrek42
08-05-2013, 23:39
Denerwuje mnie takie partactwo,firma wyliczyła sobie jakiś zysk ,przy pierwszym problemie, zamiast przedyskutować to z inwestorem (wzrastają koszty i to znacznie) zanik trzeba uszczelnić a materiały uszczelniające są bardzo drogie,ew powiększyć średnicę i zacementować (co również generuje koszty) najlepiej powiedzieć że się nie da ! a twardość skały to jedynie moc wiertnicy, doboru świdra i zestawu wiercącego, może firma nie miała sprzętu na wiercenie w twardej skale? albo bała się wygenerownia kosztów zaniku? Po prostu poszli po najmiejszej linii oporu...

Piotrek42
08-05-2013, 23:41
To co, polonistykę? ;)

Wiertnictwo,,,,Tomaszs131 masz 100% racji imprezy były Suuuuper, (ponoć do dzisiaj są )

bchmielecki
09-05-2013, 07:10
Z tą jedyną osobą to nieprawda rzecz jasna, co do rozdzielacza to musisz mieć tyle że nie na zewnątrz tylko wewnątrz.
Policz odległość od rozdzielacza do najdalszego odwiertu i takie same długości rur dobiegowych staraj się zachować dla każdej pętli.
Naddatek możesz ułożyć po drodze w wykopie w formie jednej lub kilku spiralek, ważne żebyś zrobił je na wyjściu z PC - na odcinku "zimnym"!!!

1. Glikol im zimniejszy tym wolniej płynie, różnice w lepkości są znaczne, szczególnie jeśli glikol jest odpowiednio "doprawiony" - rotametry, to w większości przypadków: naciąganie klienta, niepotrzebne powiększanie oporu przepływu. Jak już ktoś chce sprawdzić równość mocy, to się to robi za pomocą pomiaru temperatury na wyjściu z sond !
2. 10% różnica długości poszczególnych sond (z dobiegami), jest absolutnie bez znaczenia, a robienie "spiralek" od zimnej strony to proszenie się o kłopoty ! zwykle rozdzielacz do sond 32mm ma zawory odcinające (ja daję z PVC) 3/4", one mają średnicę dla glikolu ~20mm, to już w znacznym stopniu reguluje przepływ (no bo po to jest rozdzielacz.

PODSUMOWANIE: przepływy w DZ mają własności samoregulacyjne, różnice ~10% nie mają żadnego wpływu na działanie DZ (15% też nie)

Dyskusja nad wyższością 2x100 nad 4x50, to: jest jak nad Wielkanocą i Bożym Narodzeniem !, no bo jak: wodonośna jest na 30-50m, to 4x50 będzie miało +20% na mocy ! [forum aptekarzy-szczególarzy, czy co ?]

Sławek...
09-05-2013, 09:38
Dyskusja nad wyższością 2x100 nad 4x50, to: jest jak nad Wielkanocą i Bożym Narodzeniem !, no bo jak: wodonośna jest na 30-50m, to 4x50 będzie miało +20% na mocy ! [forum aptekarzy-szczególarzy, czy co ?]

faajnie, że na tym pseudofachowym forum pojawiają się czasami ludzie, którzy wiedzą o czym piszą, szkoda że jest ich tak mało...

Sławek...
09-05-2013, 09:40
Denerwuje mnie takie partactwo,

odwierty 4x50 to nie żadne partactwo - to w pełni prawidłowe techniczne rozwiązanie nie gorsze od 2x100...

Sławek...
09-05-2013, 09:48
Kogo niedouczonym burakiem nazywasz, palancie?

Ciebie, a co? nie domyśliłeś się? masz trudności z kojarzeniem faktów?
jak masz firmę to życzę Ci żebyś trafiał często na takich buraków którzy "wiedzą lepiej", takie spotkania są bardzo kształcące

Piotrek42
09-05-2013, 10:14
odwierty 4x50 to nie żadne partactwo - to w pełni prawidłowe techniczne rozwiązanie nie gorsze od 2x100...

To jest partactwo !! koniec kropka! masz umowę na 2 odwierty po 100m, a gość chce ci wcisnąć rzecz niezgodną z umową ( nie umie,nie chce mu się, nie ma sprzętu -nie istotne) nie wiem co jest lepsze 2x 100 czy 4x 50 nie wypowiadam się o PC, bo się nie znam, piszę o nieudolności wykonania odwiertów 100m ! jakby była umowa na 4x50 to OK, ale umowa przewidywała 2x100 wiec to jest bubel i tyle, tak jakbyś chciał kupić samochód,a sprzedający zaproponuje ci 2 motory (w sumie i to i to ma 4 kółka- ale panie masz za to 2 silniki ) :P

Tomaszs131
09-05-2013, 10:53
Ciebie, a co? nie domyśliłeś się? masz trudności z kojarzeniem faktów?
jak masz firmę to życzę Ci żebyś trafiał często na takich buraków którzy "wiedzą lepiej", takie spotkania są bardzo kształcące

Szkoda slow.

gall86
09-05-2013, 11:51
Ciebie, a co? nie domyśliłeś się? masz trudności z kojarzeniem faktów?
jak masz firmę to życzę Ci żebyś trafiał często na takich buraków którzy "wiedzą lepiej", takie spotkania są bardzo kształcące

Nie wiem o co się tak rzucasz. Zlecił firmie pewne zadanie, tj. odwiert 2x100m. Firma zaczęła robotę, ale nie była w stanie jej dokończyć. Nie rozumiem, czemu kogos kto ich zastąpił firmą mającą wiedzę i możliwości wykonania odwiertu na 100m nazywasz burakiem. Dodatkowo za te partactwo zaplacil firmie (w sumie nie wiem czemu i za co). Nie mówimy tutaj o aspektach technicznych jak wydajność, bo nie tu leży problem.
Pomijam kwestie twojej kultury, bo nie ma sensu mowic o czyms, o czym nie masz pojecia.

gall86
09-05-2013, 12:35
mógł zrobić 200 metrów poziomego - tez byłoby git

wihajster
09-05-2013, 16:00
1. Glikol im zimniejszy tym wolniej płynie, różnice w lepkości są znaczne, szczególnie jeśli glikol jest odpowiednio "doprawiony" - rotametry, to w większości przypadków: naciąganie klienta, niepotrzebne powiększanie oporu przepływu. Jak już ktoś chce sprawdzić równość mocy, to się to robi za pomocą pomiaru temperatury na wyjściu z sond !
Ja osobiście jeszcze nigdy nie miałem konieczności stosowania rotametrów, robię tak podłączenia żeby nie były konieczne.
Więc chyba nie jestem adresatem tego wykładu (szczególnie ładnego przypisu o naciąganiu klienta)?


2. 10% różnica długości poszczególnych sond (z dobiegami), jest absolutnie bez znaczenia, a robienie "spiralek" od zimnej strony to proszenie się o kłopoty ! zwykle rozdzielacz do sond 32mm ma zawory odcinające (ja daję z PVC) 3/4", one mają średnicę dla glikolu ~20mm, to już w znacznym stopniu reguluje przepływ (no bo po to jest rozdzielacz.
Tyle to ja już sam zdążyłem zauważyć...
Panie bchmielecki, to w takim razie po co stosuje się układ Tichelmanna? Pewnie bez sensu, skoro rozdzielacz sam sobie wyreguluje? Nie mam na myśli różnicy odległości 5 metrów (a tyle to akurat jest 10% przy sondach 50-metrowych) tylko np. 20metrów - ostatnio przerabiany temat - odwierty w rzędzie a studzienka przy pierwszym odwiercie, inwestor nie wyraził zgody na inną (optymalną) lokalizację. A w tym przypadku różnica wynosiła(BY) 40%. Zrobiłem oczywiście jak już pisałem i jakoś nie doprosiłem się żadnych kłopotów?!


PODSUMOWANIE: przepływy w DZ mają własności samoregulacyjne, różnice ~10% nie mają żadnego wpływu na działanie DZ (15% też nie)
Nie twierdzę że taka różnica ma znaczący wpływ.


Dyskusja nad wyższością 2x100 nad 4x50, to: jest jak nad Wielkanocą i Bożym Narodzeniem !, no bo jak: wodonośna jest na 30-50m, to 4x50 będzie miało +20% na mocy ! [forum aptekarzy-szczególarzy, czy co ?]
A tutaj się zgadzam.

krzysztof5426
09-05-2013, 16:11
To jest partactwo !! koniec kropka! masz umowę na 2 odwierty po 100m, a gość chce ci wcisnąć rzecz niezgodną z umową ( nie umie,nie chce mu się, nie ma sprzętu -nie istotne) nie wiem co jest lepsze 2x 100 czy 4x 50 nie wypowiadam się o PC, bo się nie znam, piszę o nieudolności wykonania odwiertów 100m ! jakby była umowa na 4x50 to OK, ale umowa przewidywała 2x100 wiec to jest bubel i tyle, tak jakbyś chciał kupić samochód,a sprzedający zaproponuje ci 2 motory (w sumie i to i to ma 4 kółka- ale panie masz za to 2 silniki ) :P
I jak pisze Piotr, Następuje tu " niezgodność z umową " i wszystko !

Sławek...
09-05-2013, 19:27
...ale się prawników teraz namnożyło....

oczywiście patrząc tylko na zapis i możliwość tzw przyj...nia się to być może można to uznać za niezgodność z umową, ale rozpatrując uzyskany efekt odzysku ciepła z gruntu efekt jest zgodny z umową...
to nie to samo co sprzedaż dwu lewych butów lub pomalowanie ściany na inny kolor...

no ale Wy już wiecie...

cyt:"Mozna tez bylo 20 x 10m..." a takie porównanie jest już totalną kpiną i pisząc to Värmepumpsägare dobrze o tym wiesz
jakie to urocze jak na siłę tworzy się absurdalne porównania, które pozwolą poczuć że ma się rację....

Piotrek42
09-05-2013, 20:40
I tak właśnie oszukuje sie ludzi w Polsce... co innego papier- umowa a co innego życie...Värmepumpsägare ma 100% racji, nie znam cen odwiertów w Pl (pracuje w firmie zagranicznej) tam po prostu za takie cos by nie zapłacono a wykonawca raczej nie znalazłby już pracy i niezależnie czy miałby to być otwór na 100m czy 10000m !! Na całym świecie papier i umowa to świętość!!! za to płaci się potężne pieniądze i tego firmy się trzymają,każde odstępstwo wymaga akceptacji 2 stron!!! i tyle w temacie...mówiac krótko i na temat to jest bandytyzm, złodziejstwo i niekompetencja wykonawcy.

Sławek...
09-05-2013, 21:52
Ironia ironia :D ale fakt pozostaje .
Byl plan, byl projekt. Z czegos wynikal. Byla umowa i wspolne uzgodnienie. Czy to tak trudno zrobic cos wedlug planu, sztuki, ogolnej wiedzy fachowej...

...ale na pewno nie było badania geologicznego, które wyraźnie pokazywałoby poszczególne warstwy, ich rodzaj i grubość do głębokości 100 m
był projekt za 1000-1500 zł, który każdy geolog robi nie pojawiając się nawet na budowie i nie wnikając w nic poza przyjęciem kasy za swoją ciężką pracę

i teraz ja się pytam:
czy wykonawca wiedział z czym ma do czynienia? nie wiedział bo i skąd...
jeżeli w danym terenie wierci się metodą płuczkową to firmy wiertnicze o tym wiedzą i wiercą na płuczkę, jeżeli trafią na skałę to nie powiercą...
większość posiada wiertnice do płuczki i pracuje w takich terenach gdzie nie ma skał i tak pewnie było w tym przypadku
dowiercenie do 50 m nie jest żadnym defektem i odwierty 4x50 zachowają się tak samo jak 2x100 więc efekt uzyskany będzie zgodny z umową - kolejne pytanie czy w ogóle jakakolwiek umowa została podpisana bo jeżeli nie to gadki o niezgodności z umową można sobie w buty wsadzić...

jeżeli chodzi o odstępstwa od projektu to zgodziłbym się bez żadnego problemu na rozwiązania alternatywne nie będące sprzeczne z założonym celem (w tym przypadku celem był odzysk ciepła przez kolektory gruntowe)
dlaczego? dlatego że jestem człowiekiem i szanuję pracę innych ludzi i nie mam najmniejszego zamiaru leczyć sobie innymi swoich kompleksów...
ale oczywście Wy drodzy forumowicze z nalepką na budowie "jestem na forum muratora" róbcie sobie co chcecie, Wasza sprawa...

Sławek...
09-05-2013, 21:53
I tak właśnie oszukuje sie ludzi w Polsce...

jesteś śmieszny żeby nie powiedzieć żałosny skoro uważasz, że wywiercenie 4x50 zamiast 2x100 jest oszustwem ;)

pom_pla
09-05-2013, 22:16
Gdzieś na forach było opisane ze ,,pierwsze 10m ,, odwiertu nie powinno być liczone do potrzebnej mocy chłodniczej dla celów PC bo to tylko straty ,
Jestem żywym przykładem ze nic bardziej mylnego , sam mam 20 odwiertów po 14 m i działają bez zarzutu i nawet sie teraz DZ ładnie regeneruje .
Pytanie jest tylko takie w omawianej tu sprawie , dlaczego miały być ,,2,, po 100m ?? a nie ,,4,, po 50 m .
Moze na brak miejsca na działce ?
A usługi wykonania odwiertów dla celów DZ nie mozna porównywać wprost do jakiejkolwiek innej usługi rynkowej , bo w tym przypadku chodzi o sprawność a nie o wygląd
Moje skromne zdanie , moze sie nieznam bo ja domorosły pompiarz jestem

[ moderowano - reklama ]

Piotrek42
09-05-2013, 22:50
...ale na pewno nie było badania geologicznego, które wyraźnie pokazywałoby poszczególne warstwy, ich rodzaj i grubość do głębokości 100 m
był projekt za 1000-1500 zł, który każdy geolog robi nie pojawiając się nawet na budowie i nie wnikając w nic poza przyjęciem kasy za swoją ciężką pracę

. Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!

krzysztof5426
09-05-2013, 23:14
Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!
Sławku !

Tu większość wypowiadających się prowadzi firmy i my wszyscy wiemy, że umowa z zleceniodawcą to rzecz święta. Obojętnie czy została spisana / powinna / , czy też zawarta na gębę !
Taka umowa też jest ważna i powinna być rzetelnie wykonana.
Jeśli wykonawca nie był w stanie wykonać w/w umowy, obojętnie z jakiego powodu, to jest porostu oszustem. / Poza przypadkami losowymi / Nieważnym jest czy nie miał wiedzy, odpowiednich narzędzi, etc.
Ergo !
Chciał po odpowiednim zaawansowaniu robót, zmusić inwestora do zmiany umowy, / kwalifikowałbym to jako rodzaj szantażu - oszustwa / delikatnie mówiąc.
Przecież to jest zwykłe oszustwo, bez względu na to czy 2x100, czy 4x50, są równie dobre.

Czy według Ciebie nie powinien negocjować z inwestorem zrobienia 4x50 i przekonać go do swojej koncepcji - możliwości ?

I ty fachowiec pochwalasz takie postępowanie ??????????

Sławek...
09-05-2013, 23:28
Nawet nie wiesz o czym piszesz...to się po Prostu nazywa OSZUSTWO !! Nie mam sprzętu nie podejmuję się..tyle w temacie, skała, metoda płuczkowa,.. nawet nie ma takich terminów, nie wspominając o tym że jak to napisałeś '' grubość warstwy ''w geolologii określa się terminem miąższość wykonawcza ma to przewidzieć, jeżeli nie przewidzi to jest g... nie wykonawca! twarda warstwa to chleb powszedni wiertników, zmieniają świder na inny i do przodu..jak wspomiałem nie wiem które otwory sa lepsze dla PC chodzi mi tylko o niezgodność z umową dla mnie 1x100=1x100 a nie 2x50m, wywierci taki pajac jeden z drugim studnie z 10-20 m i zaraz zakłada firme wiertnicza i wciska ludziom ciemnotę!

cyt:
"Metody wierceń w skorupie ziemskiej:
Wiercenie udarowe –
Wiercenie obrotowe –
Wiercenie wibracyjne –
Wiercenie płuczkowe –
Wiercenie bezpłuczkowe (suche) – "
Aleksander Wyra Gabriela Poloczek - "Prowadzenie prac wiertniczych różnymi technikami wiertniczymi"
a grubość warstwy i tak będzie grubością warstwy nawet jak nazwiesz ją miąższością...

widzę, że odkąd zima się skończyła i przestałeś dorzucać węgla do pieca nudzisz się i szukasz dziury w całym....
doczytaj co oznacza słowo oszustwo i niech Ci ktoś mądrzejszy od Ciebie wytłumaczy jak to się ma do opisanej sytuacji bo widzę, że tego nie ogarniasz...

krzysztof5426
09-05-2013, 23:35
Sławku !
Czy Ty naprawdę nie rozumiesz o czym my tu piszemy ?????????????????????????????????????????????????? ???????????????????
Czy tylko udajesz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Piotrek42
09-05-2013, 23:39
cyt:
"Metody wierceń w skorupie ziemskiej:
Wiercenie udarowe –
Wiercenie obrotowe –
Wiercenie wibracyjne –
Wiercenie płuczkowe –
Wiercenie bezpłuczkowe (suche) – "
..
Widzisz gdzieś tu ''metodę płuczkową''?? bo ja nie... widzę wiercenie płuczkowe (ale to są niuanse i skąd o tym możesz wiedzieć??)jak wspomniałem nawet nie wiesz o czym piszesz..takie firmy , która tak wywiązała sie z umowy należało by pisać z dużej litery i na czerwono bo wstyd przynoszą PRAWDZIWYM firmom wiertniczym! po Twoich wypowiedziach zasobie wiedzy,obronie fuszerki chyba można dopisać i twoją firme...Rany...jacy tu są ludzie -tacy prawdziwi POLACY!!! i pozniej dziwić sie że za granicami wytykają nas palcami...

Sławek...
09-05-2013, 23:41
.

Jeśli wykonawca nie był w stanie wykonać w/w umowy, obojętnie z jakiego powodu, to jest porostu oszustem. / Poza przypadkami losowymi / Nieważnym jest czy nie miał wiedzy, odpowiednich narzędzi, etc.
jak Ty na to wpadłeś ??? niemożność wykonania umowy to jest to samo co oszustwo? Ty tak na poważnie? litości....



Chciał po odpowiednim zaawansowaniu robót, zmusić inwestora do zmiany umowy, / kwalifikowałbym to jako rodzaj szantażu - oszustwa / delikatnie mówiąc.
Przecież to jest zwykłe oszustwo, bez względu na to czy 2x100, czy 4x50, są równie dobre.
a kto pisał o jakichś wymuszeniach czy szantażach? takie rzeczy podlegają pod KK, czy Ty się dobrze czujesz?


Czy według Ciebie nie powinien negocjować z inwestorem zrobienia 4x50 i przekonać go do swojej koncepcji - możliwości ?


oba rozwiązania przynoszą dla inwestora ten sam efekt... nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie 2x100 czy 4x50, branie pod uwagę miejsca na działce jest kolejną bzdurą bo gdyby 4 odwierty miały nie zmieścić się na działce to na pewni nie dałoby się tam wybudować domu więc i wiercić nie byłoby sensu, nie potraficie podać ani jednego racjonalnego powodu dla którego taka zamiana miałaby być błędem, napędzacie się już w tych oszustwach, nawet szantażach ... może ochłońcie trochę, wiem że dzisiaj było gorąco ale że aż tak...?

Sławek...
09-05-2013, 23:43
Widzisz gdzieś tu ''metodę płuczkową''?? bo ja nie... widzę wiercenie płuczkowe
jesteś wielki... to ci jest dopiero zasadnicza różnica, prawie jak wywiercenie 200m w czterech odcinkach zamiast dwóch...

Piotrek42
09-05-2013, 23:44
krzysztof5426 Pewnie wierci otwory po 30-50m i biznes mu psujemy:D

Sławek...
09-05-2013, 23:47
tak Piotrek, wiercę.... po 15 m bo tak lubię...
a gadanie dwu nawiedzeńców na forum muratora nie zepsuje nikomu biznesu więc firmy wiertnicze na pewno będą spały spokojnie pomimo waszych rewelacji...

Sławek...
09-05-2013, 23:51
Tak sie sklada ze w krajach bardziej rozwinietych pod katem PC wiercenie 200m w skale nie jest problemem.... Oferujac uslugi wiertnicze pod PC powinno sie miec adekwatny sprzet, nie mniej biorac za to odpowiednie pieniadze.
Chyba ze sie znajdzie inwestor ktory sie dopasuje pod mozliwosci wykonawcy ;)
Nie powinno dziwic.... Mamy wolny rynek inaczej :)

znowu celowo i świadomie lawirujesz i manipulujesz słówkami...
sam mówiłeś o wierceniu w skandynawii gdzie wszędzie jest skała i każdy w niej wierci, ale my jesteśmy w Polsce a tutaj warunki są inne i dobrze o tym wiesz bo sam to niejednokrotnie mówiłeś...

Piotrek42
09-05-2013, 23:52
Tak sie sklada ze w krajach bardziej rozwinietych pod katem PC wiercenie 200m w skale nie jest problemem.... Oferujac uslugi wiertnicze pod PC powinno sie miec adekwatny sprzet, nie mniej biorac za to odpowiednie pieniadze.
Chyba ze sie znajdzie inwestor ktory sie dopasuje pod mozliwosci wykonawcy ;)
Nie powinno dziwic.... Mamy wolny rynek inaczej :)

Kolego,do tego nie trzeba krajów rozwiniętych w Polsce również spokojnie wierci się takie otwory, to nie jest żadna nowość czy jakaś kosmiczna technologia, przy gazie łupkowym wierci się otwory po 3-4tys metrów i Polskie firmy dają spokojnie radę , na zachodzie odwiert 3-4tys metrów to standart.Jak piszesz sprzet+ wiedza+ odpowiednie zezwolenia to i możesz 10tys wiercić to już nie jest żadną przeszkoda.

Liwko
10-05-2013, 08:51
jesteś wielki... to ci jest dopiero zasadnicza różnica, prawie jak wywiercenie 200m w czterech odcinkach zamiast dwóch...

Prawda jest taka, że firma dała doopy i nie powinna dostać za to zapłaty. Ja też bym pogonił taką firmę z prostej przyczyny. Miałem zrobione przepusty na trzy rury fi40 (dwa przepusty) i czwarta by nie weszła, a o studzience czy (o zgrozo) o łączeniu rur pod ziemią nawet nie chciałem słyszeć.
Sławku, daj spokój.

okobar
10-05-2013, 08:55
... nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie 2x100 czy 4x50...


otóż ma to znaczenie - skoro inwestor CHCE 2x100m, zawiera umowe z firmą wiertniczą, która mówi że mają być 2 otwory po 100m, to ta umowa ma być zrealizowana

jeśli w trakcie firma stwierdza że nie da rady z jakichś, różnych powodów, zrobić tego co w umowie, może próbować zawrzeć aneks do umowy z inwestorem, zmieniając zapis na 4x50m.
ale taki aneks musza podpisać obie strony

jeśli inwestorowi bez róznicy czy ma 2 otwory, czy 4, to pewnie by się zgodził i obie strony byłyby zdowolone

ale inwestor CHCE (to jest powód Sławku jaki tu mamy - on chce tak, wykonawca na to się zgodził i koniec) i nieważne w tym momencie z powodu jakich przesłanek chce 2x100

ktoś kto zleca i płaci, chce tego co w umowie podpisały obie strony
to jest wystarczający powód żeby tak miało być

zmiany tylko w wypadku gdy obie strony tego chcą

moim zdaniem to niewykonanie zgodnie z umową, i jakbym to ja był na miejscu tego inwestora to nie zapłaciłbym za wykonaną pracę... może to chamskie, ale tak bym zrobił (inna sprawa ze mi bez różnicy czy miałbym 2 czy 4 otwory)

Inwestor chce 2 i nie ważne co się dzieje, skoro nie zgadza się na 4, anesowanie umowy itp. to tylko jego PRAWO



piszesz ze to bez różnicy 4 czy 2, bo wielkość ta sama

to zapyta inaczej
umawiam się z Tobą na wykonanie czegoś u mnie, powiedzmy wierceń - na kwotę powiedzmy 20 tys.
zgodnie z umową mam zapłacić po wykonaniu zlecenia całość gotówką:)
ale z jakichś obiektywnych powodów (tu mamy skałę w ziemi to u mnie niech będzie brak gotówki) stwierdzam że będę Ci wypłacał po 5 tys na święta Bożego Narodzenia przez 4 lata, do tego przelewem

zgodziłbyś się na to?
Przecież efekt będzie ten sam - umawialiśmy się na 20 tys i dostaniesz 20 tys

nie zgadzasz się na to? to jesteś burakiem, palantem czy co tam sobie w powyższych postach pisaliście....

wiem ze przykład może ciut inny, ale co tam, grunt to fantazja

jeśli zawieram z kimś umowę, pisemną czy ustną, to dotrzymuję warunkó.
Jeśłi wiem że nie mogę, to jej nie zawieram....

krzysztof5426
10-05-2013, 09:21
Sławku !
Jest chyba niemożliwym, żebyś nie rozumiał tego o czym my tu piszemy.
Sprowadzasz poziom naszej rozmowy do absurdu !
Wybacz, ale na tym poziomie dalsza nasza dyskusja mija się z celem.

Sławek...
10-05-2013, 09:56
Sławku !
Jest chyba niemożliwym, żebyś nie rozumiał tego o czym my tu piszemy.


a ja odnoszę wrażenie, że niektórzy nie rozumieją o czym ja piszę...
od początku:
jestem zdecydowanym zwolennikiem wyciągania wszelkich konsekwencji wynikających z niezgodności towaru/usługi z umową, ale:
-czym innym są rzeczone odwierty niż np zbudowanie 200 km drogi (miało być do Krakowa ale wyszło do Poznania ;) )
-płatność przez 4 lata to też nie to samo (chyba że usługa trwałą by te 4 lata)
-sprzęt do wierceń w skale oczywiście jest, ale kupują go firmy które w skałach wiercą, może jest droższy i firm które w takich terenach nie wiercą nie stać na kupowanie drogich zabawek na wszelki wypadek - czyli jak np pod Warszawą trafią na skałkę ;)
-jeżeli inwestor nie zgodziłby się na alternatywne rozwiązanie z sensownego powodu - za małą ilość przygotowanych przepustów, konieczność dziwnych łączeń w ziemi, dodatkowa studnia itp to w pełni popieram decyzję, ale jeżeli decyzja jest podejmowana na zasadzie - "coś czuję że tak będzie lepiej" to moje zdanie na temat takich zachowań się nie zmieni
owszem, w przypadku zmian w stosunku do ustaleń należy wyrazić obopólna zgodę i z taką zgodą nie powinno być żadnego problemu jeżeli efekt końcowy będzie ten sam a zmiany na prawdę nieistotne (tak jak w tym przypadku)
ja nie jestem obrońcą uciśnionych wykonawców - jestem obiektywny a to duża różnica i niełatwe zadanie bo nawet na tym forum można znaleźć setki o ile nie tysiące sytuacji w których wykonawcy okazali się partaczami jak i inwestorzy po prostu oszustami i wyzyskiwaczami...
niestety rynek budowlany w Polsce jest jeszcze na poziomie dzikiego zachodu...może raczej wschodu..

Redakcja
11-05-2013, 11:25
Temat sto razy wałkowany zostaje w końcu wyczerpany merytorycznie. Jest 100 ostrzeżeń na forum - jest i pozostanie. Forum nie może służyć do wymierzania sprawiedliwości, od tego jest sąd. Nie pozwalamy na nadużycia i prywatę. To nasza linia dbania o przestrzeganie regulaminu.

To forum służy ludziom - pomaga, i radzi. Prosimy o włączenie się w ten nurt.

wihajster
11-05-2013, 19:13
To forum służy ludziom - pomaga, i radzi. Prosimy o włączenie się w ten nurt.
BZDURA do kwadratu.

To ludzie włączający się do dyskusji pomagają, nie forum. Ci ludzie, którym zafundowaliście bezsensowną cenzurę!

Ostatnie działania ze strony "administracji" tego forum NIE POMAGAJĄ CZYTELNIKOM, wręcz SZKODZĄ.

Róbcie tak dalej a będziecie sobie sami pisać zapytania i odpowiedzi albo zatrudnicie trolli.
Ten dział (pompy ciepła) na tym waszym forum od pewnego czasu UMIERA, jakich okularów potrzebujecie żeby to zauważyć?

Redakcja
12-05-2013, 18:12
BZDURA do kwadratu.


To ludzie włączający się do dyskusji pomagają, nie forum. Ci ludzie, którym zafundowaliście bezsensowną cenzurę!

Ostatnie działania ze strony "administracji" tego forum NIE POMAGAJĄ CZYTELNIKOM, wręcz SZKODZĄ.

Róbcie tak dalej a będziecie sobie sami pisać zapytania i odpowiedzi albo zatrudnicie trolli.
Ten dział (pompy ciepła) na tym waszym forum od pewnego czasu UMIERA, jakich okularów potrzebujecie żeby to zauważyć?

Proszę poczytać, do czego prowadzi Pana rozumienie żywego forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda/page573

Ile jeszcze tej podłości w dziale pomp?

wihajster
12-05-2013, 18:30
Proszę poczytać, do czego prowadzi Pana rozumienie żywego forum:(...)

Jeżeli dzielicie ludzi na równych i równiejszych, to trudno dziwić się że wszyscy są zbulwersowani.

Był odpowiedni dział do takich dyskusji, ba, nawet nie jeden. Jakaś "Czarna lista..." czy "Podziękowania..."
Ale pokasowaliście i tak dalej.
Dziwne że syf się przenosi na sąsiednie wątki?

Redakcja
12-05-2013, 18:44
Ten sam sposób komunikacji był w tematach usuniętych. Było też kilka miesięcy łagodnej moderacji zmierzającej do kompromisu. Najłatwiej powiedzieć, że to redakcja dzieli forumowiczów i nie zauważyć, do jakiej patologii doszło w tej sprawie.

Liczymy na rozsądek forumowiczów.

wihajster
12-05-2013, 18:56
A gdzie rozsądek redakcji, która na jedne czarne listy zezwala a wybrane usuwa?
Które są "legalne" tutaj a które nie? Wg jakich prawideł jest to oceniane?
Ktoś zapłacił za np. okna i ma problemy to może opisać swe przygody a jak pompę w firmie xxx to już nie?
Paranoja?

PS
Idę lepiej obejrzeć wieczorynkę....

Redakcja
12-05-2013, 19:06
Paranoją jest żądanie idealnej sprawiedliwości... Nasze działania są tylko odpowiedzią na narastanie problemu.

Redakcja
13-05-2013, 09:56
Forum jest konsumenckie - opinie o wykonawcach, relacje z kontaktów klient - wykonawca to treść forum. Chodzi tylko i wyłącznie o kulturę...

brzeziak
16-05-2013, 08:11
Witam. Mozecie polecic dobra i sprawdzona firme do montażu pompy ciepla i recuperatora we Wrocławiu? To powazny wybor dlatego chcialbym oprzec sie na sprawdzonych opiniach, z gory dzieki..

okobar
16-05-2013, 09:37
Witam. Mozecie polecic dobra i sprawdzona firme do montażu pompy ciepla i recuperatora we Wrocławiu? To powazny wybor dlatego chcialbym oprzec sie na sprawdzonych opiniach, z gory dzieki..


dużo dobrego słyszałem o MIR ale nie korzystałem z ich usług, osobiście nie znam też nikogo kto od nich ma...
opinie dostawałem od wskazanych przez MIR inwestorów, więc pewnie mogli być dobrani przez firmę specjalnie
ale może po prostu są dobrzy:P

dla mni byli za drodzy więc nie drążyłem tematu

DiunaWO
16-05-2013, 10:57
Witam. Mozecie polecic dobra i sprawdzona firme do montażu pompy ciepla i recuperatora we Wrocławiu? To powazny wybor dlatego chcialbym oprzec sie na sprawdzonych opiniach, z gory dzieki..
Mi montowała firma Andretech i jestem z jej pracy zadowolony.

brzeziak
16-05-2013, 12:11
dużo dobrego słyszałem o MIR ale nie korzystałem z ich usług, osobiście nie znam też nikogo kto od nich ma...
opinie dostawałem od wskazanych przez MIR inwestorów, więc pewnie mogli być dobrani przez firmę specjalnie
ale może po prostu są dobrzy:P

dla mni byli za drodzy więc nie drążyłem tematu

a mozna wiedziec kto u Ciebie robil? No wlasnie kolega pracuje w MIR ale nie chcialbym mu slepu ufac dlatego pytam o inne firmy?

okobar
16-05-2013, 14:58
a mozna wiedziec kto u Ciebie robil? No wlasnie kolega pracuje w MIR ale nie chcialbym mu slepu ufac dlatego pytam o inne firmy?

jeszcze nikt, najprawdopodobniej (jak podpiszemy umowę) to będzie GHS z Rudy Śląskiej :)

okobar
16-05-2013, 20:07
no wlasnie, cos mi tu bylo podejzane.. i po co te fora jak zjawiaja sie "naciagacze".. to ostatni moj wpis na forum, szkoda czasu!

pytać zawsze mozna, ale odpowiedzi odcedzaj jak i ile możesz
nie podejrzewam instalatorów że mają po kilkanaście różnych kont na muratorze (chociaż kto tam ich wie) ale każda odpowiedź jaką otrzymuję w jakiejś sprawie, np. wyboru firmy, sprawdzam ile się da...
sprawdzam profile osób polecających i sprawdzam gdzie i co i jak o kimś/czymś pisali:P

Jarek.P
17-05-2013, 09:28
Posprzątałem ostatni tydzień. Bez wnikania w szczegóły, więc być może nie wszystkie usunięte posty w 100% na to zasługiwały, ale sorry, ja mam co robić, naprawdę szkoda mi czasu na analizowanie waszych kłótni i wzajemnych żalów.

J.

sSiwy12
17-05-2013, 10:38
...... może nie wszystkie usunięte posty w 100% na to zasługiwały, ale sorry, ja mam co robić, naprawdę szkoda mi czasu na analizowanie ..........

J.

---- tekst - po prostu -----, zwłaszcza w "ustach" admina.

Jarek.P
17-05-2013, 10:48
Nie jestem adminem. Jestem moderatorem, sprzątam tutaj charytatywnie i w ramach własnego wolnego czasu. Bagno, które sprzątałem, robicie wy sami i to wy powinniście się wstydzić za szambo, które tu powstało.

J.

Vld
17-05-2013, 11:05
Z nimi jest jak z tym twoim gwoździem :)

ale jak byś jeszcze w ramach pokuty po bananie rozdał, to za którymś razem być może im by się znudziło
tak trzymaj !!!

Jarek.P
17-05-2013, 11:14
Myślałem i o banach, ale szczerze mówiąc ciężko było mi postawić granicę, komu jeszcze ban się należy, a komu już nie. Dlatego póki co ograniczyłem się do usunięcia kilkudziesięciu postów, ale ostrzegam: następne takie sprzątanie będzie już razem z banami. Ktoś do kogoś ma żal -> na priv. Jeśli żal ma konkretny wymiar -> do sądu. Tu nie jest miejsce na czyjeś spory i żale!

J.

sSiwy12
17-05-2013, 12:08
No wlasnie kolega pracuje w MIR ale nie chcialbym mu slepu ufac ........

Jeśli masz nazwę firmy, nr. NIP, REGON lub nazwisko właściciela sprawdź: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

Możesz także wbić w wyszukiwarkę NIP, lub (i) nazwę firmy (nazwisko właściciela) i poszukać opinii, ale nie zawsze są publikowane - te krytyczne.

Ps. Jak wyskoczą już wyniki w ewidencji, warto kliknąć na historię wpisów. Pokazują się tam wszystkie firmy, z którymi dane nazwisko lub NIP (REGON) pojawiały się na rynku, oraz obecne oraz byłe rejony działania firmy (właściciela).
Dokładna analiza wpisów wiele Ci powie o firmie, której chcesz zaufać.

rosomakx4
17-05-2013, 17:04
Wracając do pytania brzeziaka ; polecam GHS i wiem że robią we Wrocku, chyba w zeszłym tygodniu komuś stawiali PC
Na forum mają dobrą opinie i ceny w sam raz

Jarek.P
17-05-2013, 22:09
Panowie, jeśli naprawdę chcecie dyskutować o tym, dlaczego pod moim nickiem tkwi tytuł "administrator" i co z tego wynika, zapraszam do działu "Uwagi o naszym forum" (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?35-Uwagi-o-naszym-Forum).
Tu jest to temat nie na miejscu, dlatego wasze posty też usuwam.

J.

wihajster
17-05-2013, 22:20
dlatego wasze posty też usuwam.

J.
A jakże by inaczej? Dlaczego mnie to nie dziwi?
Heja

PS
Moderator pod tytułem ADMINISTRATOR Jarek.P usunął moją wypowiedź więc dodaję ponownie ostatnią jej część:
Spadam z tego forum podobnie jak Liwko, na razie na miesiąc, jak nic się nie poprawi to na dłużej.

Tomaszs131
17-05-2013, 23:46
Nie mam pojecia dlaczego moj post zostal usuniety. Napewno nie zlamalem zadnego punktu regulaminu.
Dziekuje bardzo FM, pa,pa.:mad:

Tomaszs131
17-05-2013, 23:48
Jarek jestes tsk skuteczny jak Jaroslaw K.

okobar
18-05-2013, 00:39
moje posty też usuneli, a zaden z nich nawet jedną literką nie nawiązywał do sprawy usuwanej:P

zieli
18-05-2013, 01:28
moje posty też usuneli, a zaden z nich nawet jedną literką nie nawiązywał do sprawy usuwanej:P

Bo Pan administrator a moze moderator nie ma czasu czytac on tylko usuwa wszystko jak leci

Sławek...
18-05-2013, 08:59
jak cenzura to cenzura...
Jarku, proponuję żebyś wywalił wszystkie posty a zostawił tylko swoje...
wątek na pewno na tym zyska - zrobi się ciekawy i merytoryczny, cała Redakcja, Administratorzy i Moderatorzy będą mogli go czytać codziennie z zapartym tchem i podziwiać jego wysoki poziom intelektualny...
gratulacje, po raz kolejny pokazujecie "klasę"....

Jarek.P
18-05-2013, 09:29
Panowie, oto wasze posty usunięte z ostatniej strony wątku, proszę, podpowiedzcie, który z nich był związany z tematyką PC i który powinien zostać w wątku jako coś do niego wnoszący, natychmiast go przywrócę:


A to dobre [w odpowiedzi na tekst o „Kim wilde”]


Po przecytaniu linka nasuwa sie jeden wniosek, cenzura ma sie swietnie i rozkwita nawet na innych stronach internetowych....
"czekamy na akceptacje wpisu przez moderatora..." Zenujace.
sSiwy12 masz nie zlego nosa


Podpisuje sie pod Slawka pytaniem. [n/t gdzie się wynosi]



posty znikają? czy jakiś moderator się bawi?
bo jestem pewien że nie cytowałem przedtem posta z tu nad siebie
lecz ktoś jeszcze przedzielał te wypowiedzi


sory twaro, ale w Polsce nigdy nie było komunizmu


ani jedno ani drugie, ja z pokolenia lat 70tych
ale z wykształcenia historyk jestem..
PRL wciąz dążył do komunizmu, jakby ustrój się uchował jeszcze z 50 lat to może byśmy ten komunizm zobaczyli (ogólnie dobrze że go nie widzieliśmy, w Chinach, Kambodży i Korei go widzieli, w Korei wciąż zresztą go widzą)
a tak było coś, co nie było ani komunizmem, ani socjalizmem, najlepiej nazywac to chyba po prostu PRLem...
ale odbiegamy od pomp


Jeśli wylewacie takie straszne żale na temat cenzury, piszecie, jakie tu straszne bagno się zrobiło, to może zacznijcie od tego, kto to bagno tu zrobił. Aby na pewno ja i inni moderatorzy? Ja tu naprawdę nie przyszedłem sprzątać, bo mam takie hobby, tego wątku nigdy nie czytałem, tematyka PC mnie mnie interesuje po prostu. Zjawiłem się tutaj z prostego powodu: zaczęło do nas (moderatorów) przychodzić dużo zgłoszeń z tego wątku, większość z nich z tekstami w stylu "zróbcie tu porządek", "gdzie są moderatorzy" i tym podobne. Ciekawe, spora część z tych zgłoszeń była wysyłana przez osoby aktywnie się tu sprzeczające i sobie dogryzające, ot kłócili się tutaj, a równolegle wysyłali na siebie doniesienia. Fajne "bagienko" prawda? Ktoś tu coś o komunie pisał?

Naprawdę wam taka atmosfera dyskusji pasowała? Czuliście się tu jak u siebie, bez cenzury, bez zahamowań? Bo to nie jest problem, wszystkie usunięte posty mogę w 5 minut przywrócić, zbanowane osoby odbanować, możecie się dalej obrzucać łajnem i dyskutować o dupie maryni. A ci nieliczni, którzy przyjdą na wątek dowiedzieć się czegoś o PC? A kto by się nimi przejmował...

J.

Sławek...
18-05-2013, 09:46
ok, może i trochę racji w tym jest, ale forum to jest platforma do wymiany poglądów - jakiekolwiek by one nie były....
nie pozwoliliście z niewiadomych przyczyn na ostrzeganie potencjalnych klientów przed nieuczciwą firmą w imię porządku i czytelności tematu, ok tylko powiedz mi Jarek jak można wyciągnąć pożyteczne informacje z czegoś co ma ponad 1200 stron i - przecież samo przeczytanie tego musiałoby zająć pewnie kilka miesięcy...
jeżeli chcecie żeby wątek był pomocny i pouczający stricte technicznie to wywalcie wszystkie powtarzające się kwestie, wszystkie posty nie na temat, ograniczcie wielkość wątku do takiej, żeby dało się po prostu usiąść i uzyskać potrzebne informacje i wtedy pilnujcie tego waszego porządku ale teraz to jest już raczej niewykonalne...
a już zupełnie na marginesie to opinie o wykonawcach tez są w pewnym sensie wypowiedziami w temacie skoro jest on tak ogólnie zatytułowany...

Jarek.P
18-05-2013, 10:05
Sławku, zgoda. Wątek na pewno by wiele zyskał, gdyby znalazł się ktoś na bieżąco czuwający nad jego zawartością, usuwający tematy powtarzające się i informujący przy tym, gdzie cośtam "już było", pytanie tylko: kto się tego podejmie?

Problem ten nie dotyczy tylko PC, na tym forum jest cała masa wątków podobnych, ogromnych na setki stron i tematycznie związanych z wąską dziedziną. . Naprawdę mało który jednak się tak chlubnie jak ten wyróżniał ostatnimi czasy, jako moderator kojarzę właściwie jeszcze tylko dwa wymagające naszej wzmożonej uwagi: jeden, którego wielbiciele uparli się zmienić go w chat towarzyski i jeszcze może z jeden, na którym podobnie jak i tutaj, mocno gryzą się konkurujący ze sobą profesjonaliści (mniejsza o inne niż tutaj powody), cała reszta jakoś sobie radzi, dyskusja trzyma się tematu, pytający o coś, co już było opisane są odsyłani w stosowne miejsca, jeśli coś wymaga przedyskutowania "raz jeszcze", to jest dyskutowane i tam jakoś to działa. Czemu nie może i tutaj?

Osobną kwestią jest ostrzeganie przed nieuczciwą firmą. Tak, jest to potrzebne! Ale niech to będzie ostrzeżenie, a nie wielostronicowa pyskówka, na litość boską. Jako osoba z zewnątrz, przedwczoraj zacząłem czytać ostatnie strony wątku, żeby dojść kto tu jest ten dobry a kto ten zły i dość szybko wymiękłem, bo wyszło mi, że jedyne, co tu trzeba zrobić, to spuścić wodę. Jako ów potencjalny, teoretyczny klient naprawdę nie wiedziałem, czy osoba "A" (mniejsza o nicki) jest tą złą firmą, która się nie wywiązała, czy też osoba "B" jest tym oczerniającym i obrzucającym błotem złym, który szkaluje Bogu ducha winnego. A tu, żeby było jeszcze ciekawiej, były jeszcze osoby C, D, E, F i tak do połowy alfabetu. O jakim ostrzeganiu tu mogła być mowa, skoro na sam widok CAŁOŚCI głowa bolała?

J.

sSiwy12
18-05-2013, 10:26
Miałem nie zaśmiecać, ale ....
Człowieku, czy Ty nie widzisz, że sprawcą zamieszania jest Redakcja, a w zasadzie nadużywanie uprawnień?

Gdyby łaskawca Redakcja nie kasował i nie zamykał kolejnych tematów, tu mogło być spokojnie.

Moderacja to nie tylko kasowanie, to także przenoszenie wpisów do odpowiednich tematów. Zrobił to (tak) ktoś ?

Jak może jeden człowiek tak zastraszyć Redakcję, że ta wpada w panikę i paranoję?

Ps. A tak na marginesie, Twoje wpisy to niby w temacie są ? Wszak to też, używając Waszej terminologii, zwykła "pyskówka" jest.

Jarek.P
18-05-2013, 10:35
Proszę, podpowiedz, które wpisy powinny zostać przeniesione do osobnego tematu.

Nikt tu nikogo nie zastraszył, o powodach usunięcia całości pisałem wyżej, nie chcę powtarzać.
a co do "PS" - pomyśl. Moje wpisy nie wzięły się tu znikąd. I też nie byłoby ich tutaj, gdyby nie wasze wątpliwości (nazwijmy to tak, bo owe wątpliwości różne formy przyjmowały) co do zasadności moderacji tutaj.

J.

Sławek...
18-05-2013, 12:32
...gdybyście łaskawie pozwolili na umieszczanie ostrzeżeń i opisów autentycznego zachowania jednego z forumowiczów na wątkach, które zostały w tym celu utworzone to tutaj panowałby uroczy błogostan przerywany tylko informacjami o tym ile i jaka pompa prądu żre...
ale nie... Wy postanowiliście niczym szeryfowie z dzikiego zachodu zaprowadzić coś co w Waszym mniemaniu jest porządkiem i praworządnością... pozamykaliście wszystkie tematy, które opisywały działalność wiadomokogo, pousuwaliście wszystkie posty, w których pojawiało się chociażby słowo "piękny" niezależnie czego dotyczyło i na końcu pojawiłeś się Ty Jarku jako ostatni sprawiedliwy z misją śledzenia wątku i reagowania natychmiast po to, żeby pokazać gdzie jest czyje miejsce w szyku...
los i pieniądze oszukanych Was nie interesuje, tak samo jak pieniądze potencjalnych nowych klientów, którzy dadzą się omamić na Waszym forum wypowiedziami człowieka, którego intencje nie do końca wydają się czyste...
no ale to w końcu Forumowicz Wielki Sercem....

Sławek...
18-05-2013, 12:37
odblokujcie wątek "Czarna lista instalatorów pomp ciepła" i niech sobie żyje własnym życiem tak jak inne czarne listy i przenoście wypowiedzi do tego wątku jeżeli tam powinny się znaleźć, bo cenzurą w tym wydaniu wiele nie ugracie...

Sławek...
18-05-2013, 12:40
Jako osoba z zewnątrz, przedwczoraj zacząłem czytać ostatnie strony wątku, żeby dojść kto tu jest ten dobry a kto ten zły i dość szybko wymiękłem, bo wyszło mi, że jedyne, co tu trzeba zrobić, to spuścić wodę. J O jakim ostrzeganiu tu mogła być mowa, skoro na sam widok CAŁOŚCI głowa bolała?
J.

...gdyby wcześniej Twoi kamraci nie zrobili tego co zrobili to miałbyś jasność i dowiedziałbyś się wszystkiego w kilka minut i w odpowiednim wątku do tego przeznaczonym a tutaj czytałbyś o pompach ciepła (i to chyba jest właśnie porządek)...

Redakcja
18-05-2013, 13:19
No tak, Pan uparcie domaga się, by na forum dokonał się samosąd. "Od tego jest sąd" - tej argumentacji Pan nie przyjmuje.

Prawo zobowiązuje nas do reagowania, jeśli mamy podejrzenie przestępstwa. Po wielu miesiącach temat został wyczerpany merytorycznie, śladów na forum, wypowiedzi klientów, ostrzeżeń, odpowiedzi i dyskusji w temacie jest sporo. Na samosąd nie możemy pozwolić, bo taki jest obowiązek właściciela forum. Piszemy to po raz kolejny...

sSiwy12
18-05-2013, 13:29
Obowiązki właściciela, a raczej administratora forum, razem z podstawą prawną umieściłem w poście (temacie) który Redakcja raczyła skasować.
Tamte wpisy wiele wyjaśniały - także uzasadniały postępowanie Redakcji w niektórych przypadkach, czego Redakcja w swojej zapalczywości nie zauważyła.
Niestety w imię źle zrozumiałej poprawności na tym Forum (bo było też krytycznie pod adresem Redakcji) wpis skasowano (a można było go przenieść, gdyby tematycznie nie pasował).

No ale napisał to sSiwy12 .

Vld
18-05-2013, 13:36
Daj już spokój ...

sSiwy12
18-05-2013, 13:40
Już dałem - nie pisałem w tym wątku aby nie zaśmiecać, tyle że skasowano tamten temat i nie mam gdzie umieścić sprostowania (zapytania?)

malux20
18-05-2013, 14:05
redakcja staje sie juz nie tylko załosna wrecz smieszna [prawie jak lis o tusku]
poszukajcie na budujemydomy to sami bedziecie miec ubaw z bezstronnosci redakcji.
redakcjo wystarczy napisac przepraszamy takie zycie- a nie zacierac slady

Sławek...
18-05-2013, 16:04
No tak, Pan uparcie domaga się, by na forum dokonał się samosąd. "Od tego jest sąd" - tej argumentacji Pan nie przyjmuje.

Prawo zobowiązuje nas do reagowania, jeśli mamy podejrzenie przestępstwa. Po wielu miesiącach temat został wyczerpany merytorycznie, śladów na forum, wypowiedzi klientów, ostrzeżeń, odpowiedzi i dyskusji w temacie jest sporo. Na samosąd nie możemy pozwolić, bo taki jest obowiązek właściciela forum. Piszemy to po raz kolejny...

ja nie domagam się żadnego samosądu - jesteś śmieszny człowieku, w swoim zaślepieniu wygłaszasz opinie których chyba nawet nie rozumiesz...
o jakim prawie Ty mówisz? prawo nakazało Ci wykasować informacje o zachowaniu nierzetelnego wykonawcy? możesz przytoczyć konkretny paragraf?
a jeżeli mówimy o merytorycznym wyczerpaniu tematu to wnoszę o zamknięcie wątku "pompa ciepła - spostrzeżenia , uwagi" bo ten temat to się wyczerpał merytorycznie jakieś 1500 stron temu...
i jeszcze raz powtórzę: nie życzę sobie insynuacji jakobym domagał się jakiegoś samosądu !!! to jest najzwyklejsze oszczerstwo i pomówienie mojej osoby i mam nadzieję, że tak praworządna jednostka jak Redakcja zna konsekwencje prawne takich oskarżeń...

r.tyrman
19-05-2013, 00:05
Prawo zobowiązuje nas do reagowania, jeśli mamy podejrzenie przestępstwa. Piszemy to po raz kolejny...

Po konsultacji ze swoimi prawnikami, jestem przekonany o możliwości zawstydzenia Was.

Pozdrawiam.

r.tyrman
19-05-2013, 00:32
, jako moderator kojarzę właściwie jeszcze tylko dwa wymagające naszej wzmożonej uwagi: jeden, którego wielbiciele uparli się zmienić go w chat towarzyski i jeszcze może z jeden, na którym podobnie jak i tutaj, mocno gryzą się konkurujący ze sobą profesjonaliści

J.

Przypomnę Ci tylko że ja, dzięki Wam (FM), pozyskałem pewną firmę do realizacji montażu PC w moim domu!!!

Nie jestem montażystą PC.
Jestem zwykłym inwestorem, korzystającym z rad płynących z Waszych łamów, jak i z forum.

Pozdrawiam.

P.S.
Zrezygnuj z tej "zaszczytnej" funkcji.

Sławek...
19-05-2013, 09:00
skoro już wycinasz co się da to może najpierw zorientuj się w temacie...
powinieneś zacząć od zapytania r.tyrmana jak potoczyła się współpraca z tym odnalezionym na Waszych łamach fachowcem to może dałoby Ci trochę do myślenia...

no ale po co się angażować i tracić czas... dali tytuł administratora - dali, kompleksy podleczone - podleczone, kazali zrobić porządek - kazali no to teraz trzeba się wykazać i lecieć po kolei wypowiedź za wypowiedzią, a jak.....

Jarek.P
19-05-2013, 09:22
Jak słusznie zauważyłeś, pisząc swój usunięty przed momentem komentarz nie byłem świadom, że tyrman jest w tym wątku poszkodowanym, z jego wypowiedzi to nie wynikało wprost. Wcześniejszych wypowiedzi były tutaj tysiące, ja naprawdę nie pamiętam każdego nicka z tekstów, które przed kasowaniem czytałem. Swój komentarz usuwam jako niepotrzebne zadrażniający sytuację.

J.

mkm silesia
19-05-2013, 11:24
Jak słusznie zauważyłeś, pisząc swój usunięty przed momentem komentarz nie byłem świadom, że tyrman jest w tym wątku poszkodowanym, z jego wypowiedzi to nie wynikało wprost. Wcześniejszych wypowiedzi były tutaj tysiące, ja naprawdę nie pamiętam każdego nicka z tekstów, które przed kasowaniem czytałem. Swój komentarz usuwam jako niepotrzebne zadrażniający sytuację.

J.

Obserwuję temat od jakiegoś czasu

Powinniście stawać w obronie osób dla których tworzycie te forum i gazetę (podobno) obecnych i przyszłych inwestorów (a informacja jak działają tego typu firmy może przyszłym inwestorom wiele uświadomić)

Stajecie w obronie płacących wam za reklamy

To jest moje subiektywne zdanie mam do niego prawo

P.S. dodam dla jasności że takie firmy to moja konkurencja tylko jak konkurować z piramidą w której ostatni inwestorzy to osoby poszkodowane a firma "robi na czarno" np. nie wystawia faktur - to informacje zaczerpnięte z forum przed wykasowaniem

Sławek...
19-05-2013, 12:23
Powinniście stawać w obronie osób dla których tworzycie te forum i gazetę (podobno) obecnych i przyszłych inwestorów (a informacja jak działają tego typu firmy może przyszłym inwestorom wiele uświadomić)


...dokładnie... to co Wy raczyliście uznać za nagonkę i samosąd było po prostu przedstawieniem autentycznych zachowań i sytuacji...
tu nie było żadnego kolorowania i przeinaczania faktów, forumowicz, którego to dotyczyło sam napisał scenariusz i sam był głównym aktorem tych zdarzeń...

Wy jako medium opiniotwórcze (jeszcze) powinniście dbać o to, żeby ludzie którzy za Waszym pośrednictwem się kreują byli po prostu wiarygodni, a jeżeli ta wiarygodność jest wątpliwa to nie powinniście dopuścić do tego, żeby wierni Wam i Waszym opiniom czytelnicy gazety bądź forum byli narażeni na jakiekolwiek ryzyko ze strony tych osób...

mnie czy sSiwego bezpośrednio to nie dotyczyło, ale staraliśmy się ostrzec i zwrócić uwagę całej masy inwestorów na to, że nie zawsze ktoś kto ma zaszczytny tytuł nadany przez czołowe branżowe medium jest osobą, której można ślepu ufać i że zawsze potrzebna jest ostrożność i duża uwaga przy podpisywaniu umów, płaceniu zaliczek itp

Wy droga Redakcjo zrobiliście z nas podjudzaczy, krzykaczy, poszukiwaczy taniej sensacji, czarne owce tego forum co też pokazaliście kasując nasze wypowiedzi, banując nas, lustrując i cenzurując każde słowo jakie wypowiadamy

to co robicie to Wasza sprawa, ale ja, jak i pewnie sSiwy mam nadzieję, że może ta nasza "walka z wiatrakami" przyczyni się do większej świadomości inwestorów i być może uchroni kogoś przed przykrymi i kosztownymi skutkami nawiązania współpracy z niepewnymi firmami, skutkami często bolesnymi dla inwestorów, które były tutaj opisywane, ale niestety zostały przez Was skutecznie usunięte...

r.tyrman
19-05-2013, 23:38
:eek::eek::eek::eek::eek:

A co tu się dzieje? Dawno nie odwiedzałem bo z PC zrezygnowałem. Niestety co do poziomu moderowania jest tu wyjątkowo niski poziom, nad czym ubolewam. I niestety muszę sie z kolegami zgodzić :(

To jak będziesz ogrzewać swoje kopułki?

Co do reszty to rzeczywiście słabiutko.

autorus
20-05-2013, 06:33
gaz.

Tomaszs131
20-05-2013, 14:52
Widze, ze forum troche podumarlo.
Moze zdradzicie gdzie sie wszyscy wyniesliscie? Moze byc na PW.
Dzieki.

malux20
20-05-2013, 15:10
lepiej opisz jak ci działa pompa

Vld
20-05-2013, 15:44
lepiej opisz jak ci działa pompa

Witam
I jak z tym twoim COP-em? Założyłeś ciepłomierz?
Bo jeszcze 400 stron prawdopodobnie czystej awantury mi zostało do przeczytana, a już jestem ciekaw.

PS: ale z tego co do tej pory widzę, to te wasze "firmowe", to jakaś porażka jest, przynajmniej jak chodzi o CWU latem.
Zdjęcia z montaży też są dobre :) Rurka tłoczna gazowa, gdzie temperatura gazu nieraz dochodzi do 90-100C jest w zwykłej białej otulinie od klimatyzacji :D
Widać, że nie tylko producenci nie liczą się z portfelem użytkownika, instalatorki także.

mkm silesia
20-05-2013, 16:02
Witam
I jak z tym twoim COP-em? Założyłeś ciepłomierz?
Bo jeszcze 400 stron prawdopodobnie czystej awantury mi zostało do przeczytana, a już jestem ciekaw.

PS: ale z tego co do tej pory widzę, to te wasze "firmowe", to jakaś porażka jest, przynajmniej jak chodzi o CWU latem.
Zdjęcia z montaży też są dobre :) Rurka tłoczna gazowa, gdzie temperatura gazu nieraz dochodzi do 90-100C jest w zwykłej białej otulinie od klimatyzacji :D
Widać, że nie tylko producenci nie liczą się z portfelem użytkownika, instalatorki także.

O przepraszam jak napisałem o tej białej otulinie to wzięli mnie za Marsjanina :D

malux20
20-05-2013, 16:22
CIEPŁOMIERZA nie mam i nie planuje
wystarczy mi podlicznik na prąd
cop - myślę że wyszedł coś w okolicach 2,5---oceniam to na podstawie zuzytego prądu u mnie i kolegów na czystym prądzie z podobnym ociepleniem i m2
mi wychodz 1,8kwh doba jeden prysznic i straty dobowe
biała otulina a jak inaczej to można zaizolować[nazwa produktu?]

Tomaszs131
20-05-2013, 16:38
lepiej opisz jak ci działa pompa

Malux, czy to pytanie bylo do mnie?

Tomaszs131
20-05-2013, 16:39
Dzieki Henkok i Varmepumpsagare:)

malux20
20-05-2013, 16:41
tak

Tomaszs131
20-05-2013, 16:58
tak

We wczesniejszych postach pisalem o odwiertach, ktore probowalem wykonac.
W czerwcu bedzie drugie podejscie. Jak sie nie uda to pewnie przejde na gaz.

Vld
20-05-2013, 17:15
CIEPŁOMIERZA nie mam i nie planuje
wystarczy mi podlicznik na prąd
...
biała otulina a jak inaczej to można zaizolować[nazwa produktu?]

Jak może wystarczyć, skoro nie znasz drugiejnstrony medalu?
Kto ma licznik ciepła w pompie powietrznej?

Z otuliną nawet nie ważne z jakiego to będzie materiału, czy spieniony kauczuk, poletylen, czy prasowana węłna. Bardziej liczy sie grubość tej izolacji. Ile tego jest w białej 1-1,5cm w tych grubszych rurach? One są wersją naskobudżetową dla klimatyzacji z deltą 20-30C, a nie pompy z deltą 70C.
U sibie na tłoczną zapodam acflex 3 cm grubości, a na niego tubolit kolejne 3 cm. Może przesadzam, ale tłoczna będzie miała 11cm średnicy.

Sławek...
20-05-2013, 20:14
We wczesniejszych postach pisalem o odwiertach, ktore probowalem wykonac.
W czerwcu bedzie drugie podejscie. Jak sie nie uda to pewnie przejde na gaz.

znając powody ujmę to tak:
gratulacje, proponuję od razu węgiel...

bazic
21-05-2013, 10:32
Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.
Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

Pratchawiec
22-05-2013, 00:26
Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.
Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

Witam

Zakładając, że żadna z pętli nie przekroczy łącznie 100 m, opory przepływu nie powinny przekroczyć 30 mb, i to po uwzględnieniu mieszaniny glikolowej. Należy pamiętać o oporach pozostałych elementów instalacji, a w szczególności wymiennika. Wartość tych oporów łatwo policzyć, a opory wymiennika -w zależności od jego wielkości i konstrukcji, nie powinny przekroczyć 150 mb; Dokładniejsze dane powinny wynikać z dokumentacji producenta wymiennika.
Tak "spod dużego palca" powinna Ci z zapasem wystarczyć pompa 25/60 o regulowanym płynnie przepływie, nie automat. Przyjrzyj się LFP Efekta.

Pozdrawiam

Pratchawiec

brzeziak
22-05-2013, 12:29
Bede montowal pompe ciepla i podlogowke w calym domu i chcialbym dogrzewac kominkiem z tym ze nie wiem czy mozna zrobic kominek z plaszczem wodnym czy wystarczy bez plaszcza? No bo w obiegu pompy ciepla jest pewnie jakies 35-40 stopni C a z kominka kolo 70 wiec jak to polaczyc? Jest jakis wymiennik ciepla ktory by redukowal temperature z plaszcza tak zeby grzac podłogówke? Macie jakas propozycje?

malux20
22-05-2013, 12:36
przy gruntowej sobie odpuść płaszcz
przy powietrznej - to już bardziej.

Vld
22-05-2013, 13:21
Potrzebujesz bufora który miałby wężownice, dla komina w układzie otwartym, wewnątrz zasobnik cieplej wody dla CWU i równoważył przepływy jak sprzęgło miedzy pompą ciepła a podłogówką

sSiwy12
22-05-2013, 14:17
Tylko po co wydawać, przy takim rozwiazaniu (kominek z PW), tyle kasy na PCi ?

brzeziak
22-05-2013, 16:07
Tylko po co wydawać, przy takim rozwiazaniu (kominek z PW), tyle kasy na PCi ?

no po to np. zeby przy duzych mrozach podgonic kominkiem, a plasz po to zeby bylo cieplo w calym domu a nie w okolicach salonu gdzie stoi kominek - bo przyznam szczerze ze w te kanaly nawiemowe z kominka to jakos nie wierze - dlatego np. ze znam kilka osob ktore dosc czesto musza malowac mieszkanie bo kopci. Wiem ze ktos powie ze jak sie dobrze zrobi to nie kopni ale to gozik prawda - bedzie kopcic. Mysle ze koszt plaszcza to nie sa jakies kosmiczne kwoty w porownaniu z tym jaka jest sprawnosc kominka, ktory grzeje wszystko i tego ktory grzeje tylko komin i szybe od wkladu :)

brzeziak
22-05-2013, 16:12
a kojarzysz moze jakie to koszty? Czy ten bufor o ktorym mowisz posluzy jako zbiornik na CWU czy to cos dodatkowego? nie wiem czy dobrze rozumiem ale ciepla woda z pompy bedzie przeplywala przez zbiornik w ktorym bedzie wezownica z jeszcze cieplejsza woda z plaszcza?

r.tyrman
22-05-2013, 16:18
Bede montowal pompe ciepla i podlogowke w calym domu i chcialbym dogrzewac kominkiem z tym ze nie wiem czy mozna zrobic kominek z plaszczem wodnym czy wystarczy bez plaszcza? No bo w obiegu pompy ciepla jest pewnie jakies 35-40 stopni C a z kominka kolo 70 wiec jak to polaczyc? Jest jakis wymiennik ciepla ktory by redukowal temperature z plaszcza tak zeby grzac podłogówke? Macie jakas propozycje?

Jak lubisz być palaczem to do kominka z płaszczem zamontuj bufor.
Wtedy 3-4 godziny palenia zagrzeją Ci 1000l. wody i spokojnie rozładujesz go na ogrzewanie.
Prosta automatyka +mieszacz i masz pełen komfort.
Zastanawiam się tylko nad ekonomicznością takiego rozwiązania. PC da Ci tanie cieplo i nie będzie Ci się chciało palić w kominku.

brzeziak
22-05-2013, 18:42
Na tym forum jest wielu użytkowników PCi, wieloletnich, którzy potwierdzą że nigdy nie musieli, niczym dogrzewać, bo PCi bez problemu wyrabiała na ogrzewanie i CWU - nawet przy kilkudniowych - 40 - bez spadku temperatur w domu.

Jeśli posiadasz tak niska wiarę w możliwości grzewcze PCi - nie instaluj jej.


Ps. Fakt zapomniałem, nie masz kogo spytać bo zostali dożywotnio zbananowani

W porzadku wierze w zdolnosci pompy ciepla :) tylko czy w przypadku takich mrozow o jakich piszesz nie jest taniej wrzucic dwa razy do kominka a pompa niech zobie dziala?
Nie chce palic w kominku w pazdzierniku ani kwietniu, pytam uzytkownikow czy z "ekonomicznego punku widzenia" na mrozy nie lepszy bylby kominek z plaszczem wodnym do podwyzszenia temperatury w domu i mniejszego rachunku za prad ?
Zapomnialem dodac ze planuje tez rekupertor wiec tak sobie mysle ze nawet jesli zrobie normalny kominek to cieplo z salonu przez rekuperator bedzie rozporowadzone rownomiernie po calym domu prawda?

P.s. Jestem tu nowy ale tak troche czytam i te wasze banany sa delikatnie mowiac malo interesujace.. Tu chyba wymienia sie doswiadczenia i "pomaga" innym - niezdecydowanym - takim jak ja a nie.. dajcie spokoj..

mkm silesia
22-05-2013, 19:11
Osobiscie wydaje mi sie ze rekuperator i PC wystarczy... a kominek rekreacyjnie przy dobrym winie... jak bardzo chcesz...

Ile dni w roku masz < -15*C ? Ile kosztuje kominek z PW i jego instalacja?

"Zapomnialem dodac ze planuje tez rekupertor wiec tak sobie mysle ze nawet jesli zrobie normalny kominek to cieplo z salonu przez rekuperator bedzie rozporowadzone rownomiernie po calym domu prawda?"

Tez tak mysle...

:)

Tak jest potwierdzam działa w nie jednym budynku
no i jak nie ma prądu (choć to już nie komuna z 10 stopniem zasilanie) to w "zwykłym" kominku napalisz bez kłopotu

mar1973
22-05-2013, 20:01
witam

jeżeli chcesz palić w kominku rekreacyjnie to wybierz kominek bez płaszcza, rozwiązanie tańsze, instalacja c.o. nieskomplikowana

natomiast w przypadku, gdy myślisz o "częstym" dogrzewaniu kominkiem, lepszym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, zmagazynujesz ciepło w buforze i poprzez instalację podłogową (grzejnikową?) doprowadzisz do każdego z pomieszczeń

osobiście wybrałbym kominek "rekreacyjny", dom ogrzejesz pompą ciepła, a większe wydatki za prąd zrekompensuje ci znaczaco niższy koszt instalacji, no i nie będziesz miał "kotłowni" w salonie, większość z moich klientów ogrzewa tylko pompami ciepła

pozdrawiam

mar1973
22-05-2013, 20:09
Przepraszam, że może ciut nie w temacie - no ale gdzie pytać jak nie u praktyków :)

Potrzebuję szybko dobrać pompę do DZ w układzie 6 pętli po 100m fi32 podłączonych w rozdzielaczu fi50 - od niego szczątkowe rury do samej PC rzędu 1m.

Nie bardzo mam pewność czy sobie dobrze przeliczyłem opory przepływu przy 1,5m3/h i czy mogę zamienić pompę wilo stratos 25/1-8 (kod 2090448) na wilo yonos pico 25/1-8 (kod produktu: 4164019)

Widziałem też coś takiego jak stratos pico - ale nie dotarłem do jej charakterystyk.

Jaką wysokość słupa wody potrzebuję przy tej instalacji? Nie wiem jakie opory założyć na samej instalacji wewnątrz PC.
Celowo nie podaje co to jest za pompa - graty wewnątrz +/- standardowe (moc 8kW) wymiennik płytowy

witam

tak jak napisał w poście 24215 PRATCHAWIEC wystarczyć powinna pompa 25/60

pozdrawiam

rume
26-05-2013, 09:09
Jestem użytkownikiem pompy ciepła 5 sezonów grzewczych, Kominka brak i nie było takiej potrzeby nawet przez moment jeśli chodzi o ogrzewanie. Jeśli chodzi o atmosferę to mam na HDD w dekoderze filmik z palącego kominka wrzucam to na plazmę która też grzeje i klimat jak znalazł ;)

hydraulik_
27-05-2013, 14:18
CHIGO mocna ,z grzałką i wężownicą.Co prawda to chinol ale klienci zadowoleni.

mar1973
27-05-2013, 15:19
Witam, ze wzgl. na przewydywany duży rozbiór ciepłej wody rozważam PC zamiast bojlera. Mam zatem pytanie - czy ktoś zna i może polecić jakąś pow. PC do CWU, zbiornik min 200l i zakres działania pompy min od -5stC, koniecznie wspomagana grzałką elektr. Mam na oku De Dietrich Kaliko TWH ale może jest coś równie dobrego ale działającego od jeszcze niższej temp. (mało który producent jakoś się tym chwali)?

witam

oprócz De Dietrich Kaliko TWH, możesz zamontować:

- pompę ciepła ze zbiornikiem 270l JUNKERS model SUPRAECO SWO 270-1X - ta pompa działa do -10st. C i ma 5 letnią gwarancję!!!
http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/pompy_ciep_a_do_c_w_u_/supraeco_swo.aspx
http://www.junkers.pl/pl/media/pdf/ulotki_2013/FINAL_PompyJunkersUlotkaSupraecoW.pdf

- pompę ciepła ze zbiornikiem 200l HEWALEX PCWU 200K-2.3kW - ta pompa działa do -5st.C - pompa ta ma dobą cenę
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/podgrzewacz-cwu-z-pompa-ciepla-pcwu-200k-23kw-1.html

musisz wiedzieć, że pompy De Dietricha i Hewalexu najlepiej pracują w temperaturach do 0st. C, a Junkers do -5st. C - tak na szkoleniach powiedzieli wszyscy producenci!!! później wiadomo większe koszty ale i szybsze zuzycie eklsploatacyjne

montowałem już każdą z tych pomp i każdą z nich polecam

pozdrawiam

malux20
27-05-2013, 15:54
moim zdaniem 300l

mar1973
27-05-2013, 16:13
Dzięki za poradę! Widzę, że wszystkie kosztują podobnie więc najlepszym wyborem może być junkers. Z tym, że jest duży a jak wiadomo im większa powierzchnia wymiany tym większe straty. Dlatego też kolejne pytanie, co lepsze - większy zbiornik (~300l) ale niższa temp. czy wyższa temp. ale mniejszy zbiornik (~200l)?

witam

a ile osób ma korzystać z cwu?

pozdrawiam

mar1973
27-05-2013, 20:48
Czyli więcej w niższej temp. sugerujesz?



Nie ważne ile tylko ile wody zużyje. Osób stale 3, czasami 6 ale talent do lania wody przez dzieci i nie tylko jest niespotykany.

witam

no to sam sobie odpowiedziałeś - bierz duży zbiornik
poza tym im nizsza temperatura w zbiorniku, tym wyższe COP, czyli niższe koszty

pozdrawiam

konwalia31
30-05-2013, 22:32
Witam,
mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.

Tomaszs131
31-05-2013, 00:13
Witam,
mam dylemat, czy ogrzewać dom gazem czy wykonać ogrzewanie z pomocą pompy ciepła. Na chwilę obecną instalacja gazowa byłaby wykorzystywana tylko do ogrzewania, ponieważ kuchnia będzie indukcyjna. Koszt wykonania instalacji gazowej począwszy od przyłącza gazowego, poprzez instalację doprowadzoną do domu, następnie kondensat i komin itd... kończą się wydatkiem około 13tyś złotych. Później dochodzą do tego stałe opłaty miesięczne za gaz, czy się korzysta, czy nie.

Budujemy się na działce 13,5 arowej, dom o powierzchni użytkowej 154m2 ( bez piwnicy), po podłodze 200m2 + 44m2 garaż ( nieogrzewany). Ogrzewanie w całym domu podłogowe, plus dwie drabinki w łazienkach, rekuperator Proventa przeciwprądowy ( bez GWC). Ocieplenie 12cm 0,035 fundamenty + 18cm grafit 0,031 fasada + podłoga 15 cm 0,038 + stropodach 25cm + 18 na krokwiach, okna Uw < 0,8.

Zastanawiam się czy nie szkoda robić instalacji gazowej w domu? Czy jest ona najlepszym rozwiązaniem? Czy może lepiej wybrać pompę ciepła. Jakie to będą koszty na starcie/eksploatacyjne vs gaz.

Witam.
Gdzies wyczytalem, ze koszt kwh pompy gruntowej 16 gr a gazu 22gr.
Co do pompy to musisz jeszcze o paru kwestiach pomyslec. Czy chcesz zainwestowac w pompe powietrzna czy moze gruntowa z pionowym lub poziomym wymiennikiem ciepla? Do okreslenia mocy pompy przydalyby sie obliczenia OZC. No i na koniec w jakiej kwocie mialaby sie inwestycja zamknac?
Inwestycja w piec gazowy jest tansza i na tym forum wiele razy forumowicze polecali wlasnie to rozwiazanie jako tansze w instalacji i nieco drozsze od pompy w uzytkowaniu. Niestety nie wszyscy maja dostep do gazu.
Wybor nalezy do Ciebie.

miloszenko
31-05-2013, 08:45
Witam.
Gdzies wyczytalem, ze koszt kwh pompy gruntowej 16 gr a gazu 22gr.
Co do pompy to musisz jeszcze o paru kwestiach pomyslec. Czy chcesz zainwestowac w pompe powietrzna czy moze gruntowa z pionowym lub poziomym wymiennikiem ciepla? Do okreslenia mocy pompy przydalyby sie obliczenia OZC. No i na koniec w jakiej kwocie mialaby sie inwestycja zamknac?
Inwestycja w piec gazowy jest tansza i na tym forum wiele razy forumowicze polecali wlasnie to rozwiazanie jako tansze w instalacji i nieco drozsze od pompy w uzytkowaniu. Niestety nie wszyscy maja dostep do gazu.
Wybor nalezy do Ciebie.

Ulatwie Ci, bedziesz mial dane rzeczywiste a nie wiedze zaslyszana :P

Moj dom zuzyl ponad 900 m3 gazu, pomijajac, czy uklad pracowal blizej czy dalej sprawnosci 100%, to przy rachunku 2300 zl/rok wychodzi mi 2,56 zl/m3, czyli ok 26 gr/Kwh.

To jest moj indywidualny przypadek ale zawsze 1 wiecej.

Co do ceny KWh przy pompie to bardzo zalezy jaki wyjdzie Ci rzeczywisty srednioroczny SCOP, przy gruntowce i grzaniu wylacznie w taniej taryfie 16 gr/kwh powinno byc osiagalne bez problemu.

Pozdraiwam

okobar
31-05-2013, 08:47
musisz rozważyć
jakbym ja miał gaz przy działce, to wybrałbym gazowe
powód? tańsze koszty inwestycyjne....

ale w Twojej sytuacji moze być inaczej

po 1 musisz sprawdzić koszt gazu i koszt energii elektrycznej
ale ze wszystkimi opłatami stałymi, nie tylko samego gazu :)

jeśli różnica nie będzie za duża (oczywiście gaz będzie droższy, zależy ile) to pomyśl o dobrym kondensacyjnym (chyba tak się pisze) piecyku gazowym....

wyślij zapytanie do 10 różnych firm od PC (zakładam że myślisz nad PC "ziemną" moze poziomą, może pionową)
sprawdź ceny jakie ci zaproponują
jeśli nie masz OZC - zrób je
jeśli nawet masz i wskazuje ci że wystarczy np. 7kW to i tak w zapytaniu do firm pytaj o 9kW i jako drugą dopiero 7... (lub blisko tych cyfr, różne PC różnych firm mają różne moce)


ważne żebyś wśród tych firm nie zamykała się tylko na glikolówki, zapytaj też o bezposrednie parowanie - zawsze to ciut taniej :)
oczywiście Ty musisz zdecydować czy wolisz PC czy gaz
jeśli koszty inwestycyjne będą za duże przy PC (np.różnica pomiędzy gazem a PC to 30-40 tys - nie liczę podłogówki bo i tak chcesz ją zamontować)
to bierz gaz

nie dla jakiejś mitycznej stopy zwrotu (instalacja ogrzewania nie zwraca się nigdy, może co najwyżej spowodowac że będziesz mieć mniejsze/większe koszty ogrzewania domu

i tu też wszystko zalezy czy masz na to kasę. Nie kredyt, a własną kasę
czy przy budowie domu możesz wydać np. 40 tys. na PC, czy masz tylko np. limit 20 tys na ogrzewanie (wciąż nie liczę podłogówki)

masz planowo całkiem dobrze ocieplony dom, jak nie masz za dużo balkonów:P to bedzie bardzo dobrze, obojętnie na co się zdecydujesz

aler to ty musisz rozpatrzeć czy wydanie np. 20 tys. więcej na ogrzewanie Ci się opłaca
czy możesz dać tyle żeby później nie marudzić :)

bo jeśli rachunki za gaz będą tylko np. 20 % wyższe niż za prąd do PC... to nie wiem czy pod względem ekonomii będzie się to opłacało...Tobie:)

k***a*z
31-05-2013, 09:07
pytam uzytkownikow czy z "ekonomicznego punku widzenia" na mrozy nie lepszy bylby kominek z plaszczem wodnym do podwyzszenia temperatury w domu i mniejszego rachunku za prad ?

Ta zima to mój pierwszy sezon grzewczy, też tak myślałem i czasami wieczorem dogrzewałem się kominkiem, takie grzanie powodowało nagrzanie się pomieszczeń oraz podłogi w której zatopiony jest czujnik temperatury dla PCi, przez to nagrzanie PCi nie uruchamiała mi się w nocy i w efekcie na drugi dzień miałem zimniej niż dzień wcześniej a PCi musiała śmigać w drogiej taryfie żeby dogrzać. Cały sezon grzewczy pochłoną u mnie +/- 5000kWh (sama PCi) co w przeliczeniu na PLN daje około 2tyś , teraz już wiem że jak będzie na zwe. -20 to po prostu podkręcę PCi i niech grzeje, jeśli nawet takie extra podgrzewanie pochłonie +10% energii to w ujęciu rocznym da się przeżyć ;-) A zabawa kominkiem choć całkiem przyjemna wychodzi mi lekko bokiem :(

bchmielecki
01-06-2013, 08:37
Na tak ocieplony dom dałbym PCi góra 10kW ! Czyli gdyby PCi dobrał Tobie przyjaciel, to miałbyś jeszcze taniej ! Teraz możesz nieznacznie poprawić działanie układu, łącząc szeregowo bufor (może być na powrocie) o dużej pojemności

bonetka
01-06-2013, 17:37
Witam szanowne Grono

powiem krótko ..brat ( PCI Viessman ) ( wspominałam kiedyś ze ma studnię i weżownicę na sciankach ..układ był wydajny ale mało weżownicy ..wymyslił coś innego mianowicie brał wodę z dołu ( pompka 400 W ( chyba o ile pamiętam ) i polewał po sciankach poprawił temp. powrót DZ ( COP ) ale to kosztuje ( ta pompka ) wiec teraz postanowił " ogrzewać się lodem " ( przemiana wody w lód - energia ciepła krzepniecia ) , problem jest w uszczelnieniu dna w studni ( betonu ) tak aby nie uciekła woda i rozszerzający się lód nie rozsadził ( mokropęknięcia ) tego betonu z biegiem czasu ( studnia bedzie zbiornikiem na lód )
Układ ma być powiązany z kolektorami
1/ czym to zrobić tzn czym uszczelnić beton ( dno , scianki ) aby było dobrze ( szczelnie ) ?
2/ czy Ktoś u nas ma układ " ogrzewania lodem " ? ( wiem ze taki układy działają za naszą zach granicą )
Liczę na pomoc ....

Pozdrawiam
ps. miałam sama poszukać czym uszczelnić ale hm ...czas nagli a ja w lesie :((( dlatego pozwoliłam sobie napisać i poprosić o pomoc

Tomaszs131
09-06-2013, 10:04
Witam.
Mam okazje kupic pompe po okazyjnej cenie. Troche czasu uplynie zanim bede mogl ja zinstalowac. Czy przetrzymywanie pompy w magazynie przez dluzszy czas moze jej choc troche zaszkodzic?

mar1973
10-06-2013, 09:02
Witam.
Mam okazje kupic pompe po okazyjnej cenie. Troche czasu uplynie zanim bede mogl ja zinstalowac. Czy przetrzymywanie pompy w magazynie przez dluzszy czas moze jej choc troche zaszkodzic?

witam

jaka pompa? jaka okazja?:D:
pompie nic się nie stanie, tylko co z gwarancją

pozdrawiam

zainteresowany pompą
10-06-2013, 17:03
Cześć

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.
Kończę aktualnie budowę swojego domu.
Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.
Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.
Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).
Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).
Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).
Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

Dziękuję za uwagę i czekam

Krzysiek

PS.
Ten sam wpis zamieściłem na forum - temat: Pompy ciepła powietrze woda, Post #11762

Tomaszs131
10-06-2013, 18:20
Cześć

Od prawie roku śledzę różne tematy na forach Muratora.
Kończę aktualnie budowę swojego domu.
Jestem na etapie wyboru ogrzewania - źródła ogrzewania - mam już zrobioną instalację podłogową w całym domu (160m2) + 2 grzejniki łazienkowe, podłączone do 2 rozdzielaczy podłogowych.
Jeden z polecanych forumowiczów zrobił dla mojego domu OZC - wyszło zapotrzebowanie ok. 8kW.
Wiem, że nie będę miał gazu (aktualnie ponad 100m od mojego domu).
Jeden z moich znajomych ma zamontowaną pompę ciepła powietrze-woda (montaż dokonany też przez forumowicza), grzał już 3 zimy i jest zadowolony, koszty ogrzewania są do przyjęcia, ma założony ciepłomierz i licznik energii, i jak pokazywał mi wyliczenia, koszty są porównywalne z kosztami gazu (gdyby go miał).
Proszę o pomoc w doborze pompy + bojlera (cwu chcę dla 4 osób, myślę, że coś k. 300l?).
Czekam na propozycje i oferty, mogą być na PRIV.

Aha, rury PP fi 32 od 2 rozdzielaczy podłogowych doprowadzone są do kotłowni.

Dziękuję za uwagę i czekam

Krzysiek

PS.
Ten sam wpis zamieściłem na forum - temat: Pompy ciepła powietrze woda, Post #11762

Witam.

Proponuje o kontakt z P. Tomkiem z GHS- u.
Ma przystepne ceny i siedzibe jak sie nie myle na Slasku.

Tomaszs131
10-06-2013, 18:29
witam

jaka pompa? jaka okazja?:D:
pompie nic się nie stanie, tylko co z gwarancją

pozdrawiam

W tym tkwi problem, bede musial sie dowiedziec jak to jest z gwarancja i dam pozniej znac.
Pompa Alphy, mialem ustalona cene z kotlownia a teraz byloby o 1000 zl mniej.

Tomaszs131
11-06-2013, 17:32
A niby w jaki sposob?:cool:


Z tego co mi instalator powiedzial to po dluzszym przechowywaniu pompy ( ponad 6 miesiecy) wymiennik moglby zasniedziec.

No i sprawa gwarancji, bylyby problemy z jej podbiciem po uruchomieniu.

A promocja jest do konca czerwca.

Tomaszs131
11-06-2013, 18:27
Nie wiedzialem ze PC " sa swiezym" towarem:eek:, watpie aby wszystkie sprzedawaly sie w ciagu 6m od daty produkcji. Ale moge sie mylic.
Kiedy planowales jej instalacje? Ile % zaoszczedzasz? Czy to jest ta ktora chciales, czy trafila sie "okazja" to bierzesz?
Tu jak najbardziej istotna jest kwestia gwarancji... bo powinna leciec od daty instalacji.... nie kupna.
Jak juz sie i tak na nia zdecydujesz musialbys sie w tej kwestii dogadac... moze rozlozy na "raty" i ostatnie 1000:- PLN bedzie w dzien instalacji i
techniecznie dopiero wtedy PC bedzie kupiona... jak i zainstalowana?
Tak tylko gdybam... ;)

Akurat te pompy sa produkowane od jak sie nie myle 2007-08 roku. Moze chca sie ich pozbyc i wprowadzic cos nowego na rynek?
Poczekam :yes:

Tomaszs131
11-06-2013, 20:33
Na szczescie odwierty zostaly wykonane, pierwsza czesc instalacji za mna. Uparlem sie by kolektory zostaly wprowadzone do kotlowni,ktore zakonczone zostaly rozdzielaczem. Jak sie pozniej okazalo wybor byl sluszny gdyz zaplacilem 50% mniej od studzienki na zew. budynku. A co najwazniejsze nie bede musial sie martwic o dzieci szperajace w studzience. Pozostanie oczyszczalnia:)

natalek
13-06-2013, 15:21
Witam! Mam pytanie, czy ktoś z Was ma czujnik temperatury na zewnatrz! Nam taki instalator założył... Tylko troche wydaje mi sie bezsensu! Ustawil, że jak temperatura spada na dworze poniżej 16 pompa sie włacza tylko, że teraz latem jest ciepło a pompa i tak chodzi w nocy bo temp spada

bazic
13-06-2013, 15:35
..to ustaw sobie program, że w nocy ma nie grzać, albo na razie wyłącz korektę pogodową

mar1973
13-06-2013, 17:36
Witam! Mam pytanie, czy ktoś z Was ma czujnik temperatury na zewnatrz! Nam taki instalator założył... Tylko troche wydaje mi sie bezsensu! Ustawil, że jak temperatura spada na dworze poniżej 16 pompa sie włacza tylko, że teraz latem jest ciepło a pompa i tak chodzi w nocy bo temp spada

witam

nie piszesz jaką posiadasz pompę
ale chyba możesz przełączyć na sterowniku tryb pracy - z trybu ogrzewanie domu i ogrzewanie zasobnika na tryb "tylko" ogrzewanie zasobnika

pozdrawiam

pitersson
13-06-2013, 21:02
Tez mam czujnik na zew. bo mam sterowanie pogodowe, teraz srednia dobowa jest wyliczona przez ten czujnik na 18*C, moze wystarczy na Pc w ustawieniach obnizyc srednia dobowa (ja mam 12*C) i bedzie po sprawie, lub tak jak kolega wyzej podpowiada.

mar1973
13-06-2013, 21:18
W innym przypadku na sterwoniku ustawic temp zadana wewnatrz na tyle niska ze PC bedzie uwazala ze jest osiagnieta i sie nie wlonczy...


witam

to można zrobić jak ma się zamontowany termostat wewnętrzny
wielu użytkowników pomp ciepła ma tylko sterowanie wg krzywej grzewczej i tu trzeba ręcznie wyłączyć tryb grzania domu lub jak Pitersson powyżej

pozdrawiam

pitersson
13-06-2013, 22:19
To sterowanie pogodowe, bazujace na temp zewn. nie steruje wam tylko temp zasilania, i.e *C na wyjsciu?
Nie mozna fizycznie wylonczyc tryb grzania? W innym przypadku na sterwoniku ustawic temp zadana wewnatrz na tyle niska ze PC bedzie uwazala ze jest osiagnieta i sie nie wlonczy...


:)

Wszystko zalezy kto jakie ma sterowanie, u mnie mozna,, recznie " wylaczyc grzanie CO i CWU dalej pyka (sterow. obslugowe) lub tak jak opisalem wczesniej (sterow. bezobslugowe) to samo sie tyczy CWU ;)

Daga&Adam
14-06-2013, 10:20
Witam! Mam pytanie, czy ktoś z Was ma czujnik temperatury na zewnatrz! Nam taki instalator założył... Tylko troche wydaje mi sie bezsensu! Ustawil, że jak temperatura spada na dworze poniżej 16 pompa sie włacza tylko, że teraz latem jest ciepło a pompa i tak chodzi w nocy bo temp spada

Masz czujnik pogodowy - moze byc. Kwestia wyregulowania go. Jaka jest temperatura w domu? U mnie tez pompa lekko dogrzewa, ale jak ma niedogrzewac jak poczatek czerwca a na dworze temperatura spadala w nocy do 10stC :D

brzeziak
15-06-2013, 22:11
mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?

r.tyrman
15-06-2013, 22:17
mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?


Masz idealne warunki.

mar1973
17-06-2013, 17:04
mam pytanie odnosnie gruntu pod kolektor, tzn czy wczesniej przed montarzem firma dobierajaca PC bada grunt pod katem "wydajnosci" dla PC? Jaka jest najlepsza, u mnie glina, dosc mokro, nie wiem czy to dobrze na koletor poziomy? Jak z kolektorem pionowym bo przy odwiertach na glebokosc 90 m ma znaczenie to co jest na tej glebokosci dla sprawnosci PC?

witam

glina i "dość mokro" b. dobrze, idealne warunki dla kolektora poziomego

pewnie miałeś już robione wykopy pod fundamenty, stąd wiesz jaki grunt

pozdrawiam

brzeziak
17-06-2013, 20:44
tak dokladnie, jak kopalismy fundamenty to klolem i grzazlem a teraz :wiggle: Jest glina i dosc mokro, nie wiem tylko czy nie lepszy jest kolektor pionowy.. czy mozecie doradzic? Nie mam jeszcze zadnej oferty wiec nie wiem jaka mi projektancji zaproponuja, ale nie chce byc zielony rozmawiajaz z nimi dlategoprosze o porade :) Jak sie ma cena za metr bierzacy "rorki" przy kolektorze pionowym a poziomym? Czy przy takiej ziemi jak pisze warto robic odwiert np. 2X90 m? Czy to spowoduje najlepsze wykorzystanie "potencjalu" podloza?

mar1973
17-06-2013, 21:11
tak dokladnie, jak kopalismy fundamenty to klolem i grzazlem a teraz :wiggle: Jest glina i dosc mokro, nie wiem tylko czy nie lepszy jest kolektor pionowy.. czy mozecie doradzic? Nie mam jeszcze zadnej oferty wiec nie wiem jaka mi projektancji zaproponuja, ale nie chce byc zielony rozmawiajaz z nimi dlategoprosze o porade :) Jak sie ma cena za metr bierzacy "rorki" przy kolektorze pionowym a poziomym? Czy przy takiej ziemi jak pisze warto robic odwiert np. 2X90 m? Czy to spowoduje najlepsze wykorzystanie "potencjalu" podloza?

witam

pionowy wyjdzie pewnie dużo drożej
kolektor poziomy i pionowy jest dobry
ja klientom proponuję jedne i drugie, różnica w cenie - znacząca, wybierali przeważnie poziome, jeżeli działka na to pozwalała
wg mnie zrób poziome kolektory, a kasę, którą zaoszczędzisz wydasz na co innego

pozdrawiam

brzeziak
17-06-2013, 21:50
no wlsanie jestes druga osoba ktora tak mowi, kolega ktory projektuje PC mowi ze to 30% ceny wiecej za odwierty a efekt porownywalny, ma 10 arow dzialke, dom (10x8 m) stoi prawie na srodku wiec nie wiem czy sie zmieszcze..

Tomaszs131
17-06-2013, 22:49
no wlsanie jestes druga osoba ktora tak mowi, kolega ktory projektuje PC mowi ze to 30% ceny wiecej za odwierty a efekt porownywalny, ma 10 arow dzialke, dom (10x8 m) stoi prawie na srodku wiec nie wiem czy sie zmieszcze..

Obawiam sie, ze dzialka moze byc troche za mala.
Wszystko zalezy od zapotrzebowania budynku w cieplo? Dobry instalator napewno o to zapyta, potem bedzie mogl okreslic ile miejsca na pozimy potrzebuje.
Co do odwiertow to wykonalem na swojej budowie 2*100 za 85 zl z glikolem propylenowym i wprowadzeniem turbo kolektorow muowitech do budynku.
Fakt faktemi iz poziomy jest zdecydowanie tanszy od pionowego.

balu3939
29-06-2013, 21:33
Witam chciałabym uzyskać opinie na temat wyceny mojej kotłowni bo szczerze mówiąc jestem w szoku. Może ktoś dałby mi namiar na instalatorów pomp ciepła z lubelskiego (mieszkam 25km od Lublina). A więc
1. Kotłownia z pompą ciepła DIMPLEX
I. KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA DIMPLEX
PAKIET KOMFORT z pompą ciepła SI 9TE 32 025,00 zł w tym:

-Niskotemperaturowa pompa ciepła solanka-woda do montażu
wewnętrznego (w komplecie automatyka pogodowa z kpl czujników, filtr
zanieczyszczeń obiegu solanki) SI 9TE

-Zasobnik buforowy wolnostojący 100 litrów PSW 100

-Podgrzewacz c.w.u. wolnostojący 300 litrów (wężownica 3,2 m2) WWSP
332

-Pompa obiegowa układu dolnego źródła Wilo-TOP-S 25/7,5,
zoptymalizowana do pracy w układzie dolnego źródła pomp ciepła Dimplex

-Rozdzielacz kompaktowy (w kompl. zawór przelewowy, 4 zawory kulowe, 2
zintegrowane termometry, zawór zwrotny, osłona
termoizolacyjna I wyjście na naczynie przeponowe)-możliwość
zabudowania pompy UP(25), maks. przepływ 1,3m3/h

-Pompa do modułów o max przepływie do 2m3/h DN25 szt.2

-Kołnierzowa grzałka elektryczna 2,5 kW do podgrzewaczy c.w.u.

Grzałka elektryczna 4,5 kW do bufora 1szt. 720,00zł
Naczynie przeponowe NG18 108,00zł
Naczynie przeponowe D18 118,00zł
Rury, kształtki, izolacja, armatura, mat. elektrycz. 1komplet 1 650,00 zł
Rozdzielnia elektryczna 1 szt
Sondy pionowe 180m 87 zł w sumie 15 660zł
Studzienka z rozdzielaczami ASPOL 1 kpl 2450zł
MATERIAŁY I URZĄDZENIA: 54101zł
ROBOCIZNA 1 kpl 3800zł
OGÓŁEM NETTO 57901zł
II. INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA
Poziomy, pion, szafki, rozdzielacze z rotametrami. 1 kpl 3800zł
ogrzewanie na płycie styrodur Knauf 75,00 zł 230 m2 17250zł
MATERIAŁY: 21050zł
ROBOCIZNA 1 kpl 4300zł
OGÓŁEM NETTO 25350zł
OGÓŁEM (I + II) : 83251zł
Podatek VAT 8,00% 6660zł
OGÓŁEM BRUTTO 89911zł

Martwi mnie to bo ta cena dyskwalifikuje pompę ciepła. W kosztorysie uwzględniliśmy na to 60tys. W mailu napisał jeszcze coś takiego

" Może jeszcze uda się taniej ale to będzie zależało od warunków lokalnych, terminu realizacji i ceny euro. Wszystko na elementach DIMPLEX bez żadnych zamienników. Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki.

Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF lub zwiększyć parametry ogrzewania (u mnie 37/30 oC) i wyjdzie połowę rur ale będzie to kosztem COP systemu."

Nie napisałam nasz domek to 150m2 powierzchni użytkowej + 40 ogrzewany garaż (podłogówką tylko rzadziej rurki) + 40 pomieszczenie nad garażem coś w stylu pokój hobby, siłownia. Ocieplenie podłogi 20cm styropian, ciepłe okna, rekuperacja bez gwc, ściany 24cm leier u220 + 20cm styropian




balu3939
29-06-2013, 22:04
Zawijam kiecę i lecę ;)
Kolektor poziomy podobno odpada - z tyłu domu zostaje 30x25 a ma być 6 ciągów po 22m w odległości 5m.
Tak to jest jak się buduje pierwszy dom - nie ma się doświadczenia, czasu ani za dużo pieniędzy a ja biedna kobita myślałam, że 60tys wystarczy na zlecenie wykonania tych prac :bash:
Hm tylko co teraz komina spalinowego brak, gazu brak, chęci na groszek brak :confused:
Nie jest tak łatwo wziąć byle kogo jak się człowiek na tym kompletnie nie zna, będę wykonawcy patrzyć na ręce, tylko co ja tam zobaczę, nawet nie będę wiedziała czy coś spierdaczył.

rwxw
29-06-2013, 22:06
Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki....Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF
A po ... bufor jeśli wszędzie ma być podłogówka (ja nie mam bufora, a pc włącza się max 2-3 razy na dobę a nie mam 100% podłogówki). Tak samo drogi styro systemowy, fakt wygodnie się układa, ale dla klienta różnica żadna, itd. itp. Było już o tym pisane ze 100 razy jak zmniejszyć koszty instalacji, żeby miało to sens, a żeby nie wydać majątku.

balu3939
29-06-2013, 22:07
Właśnie chciałabym rozważyć jakieś oferty tylko myślałam, że może na forum dostanę jakiś namiar na instalatorów Polskich za polskie ciężko zarobione pieniądze, bo jak bym wygrała w totka to stać by mnie myło na tych zachodnich ;)

Tomaszs131
29-06-2013, 22:13
Witam chciałabym uzyskać opinie na temat wyceny mojej kotłowni bo szczerze mówiąc jestem w szoku. Może ktoś dałby mi namiar na instalatorów pomp ciepła z lubelskiego (mieszkam 25km od Lublina). A więc
1. Kotłownia z pompą ciepła DIMPLEX
I. KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA DIMPLEX
PAKIET KOMFORT z pompą ciepła SI 9TE 32 025,00 zł w tym:

-Niskotemperaturowa pompa ciepła solanka-woda do montażu
wewnętrznego (w komplecie automatyka pogodowa z kpl czujników, filtr
zanieczyszczeń obiegu solanki) SI 9TE

-Zasobnik buforowy wolnostojący 100 litrów PSW 100

-Podgrzewacz c.w.u. wolnostojący 300 litrów (wężownica 3,2 m2) WWSP
332

-Pompa obiegowa układu dolnego źródła Wilo-TOP-S 25/7,5,
zoptymalizowana do pracy w układzie dolnego źródła pomp ciepła Dimplex

-Rozdzielacz kompaktowy (w kompl. zawór przelewowy, 4 zawory kulowe, 2
zintegrowane termometry, zawór zwrotny, osłona
termoizolacyjna I wyjście na naczynie przeponowe)-możliwość
zabudowania pompy UP(25), maks. przepływ 1,3m3/h

-Pompa do modułów o max przepływie do 2m3/h DN25 szt.2

-Kołnierzowa grzałka elektryczna 2,5 kW do podgrzewaczy c.w.u.

Grzałka elektryczna 4,5 kW do bufora 1szt. 720,00zł
Naczynie przeponowe NG18 108,00zł
Naczynie przeponowe D18 118,00zł
Rury, kształtki, izolacja, armatura, mat. elektrycz. 1komplet 1 650,00 zł
Rozdzielnia elektryczna 1 szt
Sondy pionowe 180m 87 zł w sumie 15 660zł
Studzienka z rozdzielaczami ASPOL 1 kpl 2450zł
MATERIAŁY I URZĄDZENIA: 54101zł
ROBOCIZNA 1 kpl 3800zł
OGÓŁEM NETTO 57901zł
II. INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA
Poziomy, pion, szafki, rozdzielacze z rotametrami. 1 kpl 3800zł
ogrzewanie na płycie styrodur Knauf 75,00 zł 230 m2 17250zł
MATERIAŁY: 21050zł
ROBOCIZNA 1 kpl 4300zł
OGÓŁEM NETTO 25350zł
OGÓŁEM (I + II) : 83251zł
Podatek VAT 8,00% 6660zł
OGÓŁEM BRUTTO 89911zł

Martwi mnie to bo ta cena dyskwalifikuje pompę ciepła. W kosztorysie uwzględniliśmy na to 60tys. W mailu napisał jeszcze coś takiego

" Może jeszcze uda się taniej ale to będzie zależało od warunków lokalnych, terminu realizacji i ceny euro. Wszystko na elementach DIMPLEX bez żadnych zamienników. Niektórzy nie dają bufora ale bufor wydłuża czas pracy sprężarki a więc mniejsza jest ilość włączeń, co znacznie zwiększa wieloletnią trwałość sprężarki.

Co do instalacji c.o. to łatwo jest zrobić ją taniej ale gorzej bo można np. zrezygnować z płyty systemowej KNAUF lub zwiększyć parametry ogrzewania (u mnie 37/30 oC) i wyjdzie połowę rur ale będzie to kosztem COP systemu."

Nie napisałam nasz domek to 150m2 powierzchni użytkowej + 40 ogrzewany garaż (podłogówką tylko rzadziej rurki) + 40 pomieszczenie nad garażem coś w stylu pokój hobby, siłownia. Ocieplenie podłogi 20cm styropian, ciepłe okna, rekuperacja bez gwc, ściany 24cm leier u220 + 20cm styropian





Witam.
Rowniez buduje dom 25 km od Lublina o podobnych gabarytach. Pare tygodni temu instalator z Lublina przedstawil mi promocyjna oferte Dimplexa.
Co do bufora to bym sobie go odpuscil. Dom bedzie dobrze ocieplony- ( nic nie powiedziales o ociepleniu dachu?), instalacja poprawnie zrobiona, zasobnik CWU z odpowiednio duza wezownica to sprezarka nie bedzie sie czesto wlaczala. Przeslij mi na priva swojego maila. Poszukam te oferty Dimplexa to Ci je przesle. Od wyceny jest jeszcze 20% rabatu. Podlogowka na pewno da sie taniej zrobic na dobrej klasy materialach. Mam oferte na 20 tys brutto.
Pozdrawiam.
Do ilu firm wyslales prosbe o oferte?

Tomaszs131
29-06-2013, 22:24
Poczytaj poczytaj... pozbieraj oferty... nie ma mozliwosci "tanszego" rozwiazania G/W rozwaz P/W.... mysle ze z kompletna instalacja
jest mozliwosc zmieszczenia sie w 50000:- znaczy za cale CO. Ale koledzy zaraz podpowiedza... ;)

Z powietrzna pompa i podlogowka na pewno. Z ofert gruntowych z odwiertami, ktore przegladalem ciezko bedzie. Mowie o pompach europejskich producentow.

Tomaszs131
29-06-2013, 22:30
Balu 3939. Powiniens zaczac od obliczen OZC. Po nich bedzie wiadomo jakiej mocy pompe potrzebujesz i przy gruntowej jak glebokie odwierty beda potrzebne lub ile powierzchni bedzie potrzeba na poziome.

mkm silesia
29-06-2013, 22:47
Zawijam kiecę i lecę ;)
Kolektor poziomy podobno odpada - z tyłu domu zostaje 30x25 a ma być 6 ciągów po 22m w odległości 5m.
Tak to jest jak się buduje pierwszy dom - nie ma się doświadczenia, czasu ani za dużo pieniędzy a ja biedna kobita myślałam, że 60tys wystarczy na zlecenie wykonania tych prac :bash:
Hm tylko co teraz komina spalinowego brak, gazu brak, chęci na groszek brak :confused:
Nie jest tak łatwo wziąć byle kogo jak się człowiek na tym kompletnie nie zna, będę wykonawcy patrzyć na ręce, tylko co ja tam zobaczę, nawet nie będę wiedziała czy coś spierdaczył.

wybierając powietrze - woda wydasz więcej na energię jakieś 500 może 1000zł rocznie ale na etapie inwestycji może faktycznie zmieścisz się w 50k netto + 4k vat dla pomrocznej

mkm silesia
29-06-2013, 23:14
Zapomniałem dodać że jak jechałem do roboty to w reżimowym radiu gadali że prąd tanieje no to dysproporcja między pw i gw też zmaleje ciekawe czy będą trąbić że w wrześniu rośnie akcyza na gaz o obniżce ceny gazu gadali 3 miesiące że spadnie z 10% a realnie spadło 8

mkm silesia
29-06-2013, 23:18
A ma byc z montazem.... no to mysle ze po znajomosci zmiescisz sie w 12000:- sorry, przeliczylem sie... a wiec i tak 4000:- do przodu...

http://www.jula.pl/pompa-ciepa-powietrze-woda-6200-3000-w-416085

Długo jeszcze masz zamiar kontynuować ten serial pt instalator Leoncio i jego niewolnicy tanich pomp

mkm silesia
29-06-2013, 23:48
nie zapomni że ta pompa ma przy -15 coś koło 3kw o cop nie pytam
jeden dzień pracy to do zapłaty dla zusu za mnie i mojego pomocnika jakieś 120zł lizing pojazdu którym się poruszamy i paliwo to ok. 160zł (bez ubezpieczenia)
coś tam płace za lizing narzędzi w hilti
US też chce swoją działkę
muszę nazbierać na wypłatę za urlop dla pomocnika (na miesiąc ma ok. 2 dni płatnego urlopu) plus jest taki że mam urlopu dla mnie ile chcę i kiedy chcę (doliczyć go do twojego rachunku?)
a ten klimatyzator to mam Ci dowieźć i materiały instalacyjne też mam sam kupić w hurtowniach bo to czas leci i km czy zaopatrzenie załatwiasz we własnym zakresie?
przewiert wiertarką czy wiertnicą diamentową na mokro?
jakaś zwyżka będzie potrzebna?
instalacje da się w jednym kawałku czy mam lutować (na twardo) chcesz z azotem czy po taniemu (polsku) bez azotu?

mkm silesia
30-06-2013, 00:16
loganem jeżdżę poprawił ci się humor załóż działalność w pl i montuj te pompy z juli ale ty wolisz iść na łatwiznę i pracować jako pracownik najemny tak ciężko firmować swoim nazwiskiem tanie montaże super pomp parzcież inwestorzy nosili by Cię na rękach - "tanio i dobrze"
P.S. instalator to nie adwokat czy notariusz nie ma ograniczeń w dostępie do zawodu

mkm silesia
30-06-2013, 01:18
Dziekuje... za sugestie... mam prace i pracuje w zawodzie z wyboru.... a PC po prostu sie tylko interesuje ;)
PC z Jula byly odnosnie oszczednosci i sugestii Chinskich PC P. A.72
Wybør Twojego samochodu nie ma zadnego wplywu na møj humor... :) jezeli to miales na mysli...
A oferty na montaz nadal jestem ciekaw :)

tak tak mnóstwo tu takich co się tylko interesują (to akurat opinia realnych klientów) ofertę zrobię ci w 2014 bo w tym roku nie dam rady chyba że w sobotę machnie Ci coś mój pomocnik (coś tam w soboty dłubie bo pożyczam mu "sprzęt")
najciekawsze jest to że najbardziej pogrąża firmy robiące na granicy opłacalności przyrost liczby zleceń nagle okazuje się że koszty rosną lawinowo (wyjazdy cała pl transport hotele czas na dojazdy) a pracownicy na czarno już nie bardzo chcą tyrać po całej pl
powodzenia w twojej pracy z wyboru zostań liderem i menadżerem osiągnij target oby to nie była galera
http://www.youtube.com/watch?v=cI1u0hZYKlQ

mar1973
30-06-2013, 10:45
Rzuć mi linka do powietrznej 6kW z montażem za <10000zł ?
Bo ja nie znam takiej oferty.
Chińska powietrzna a chińska gruntowa to różnica kolosalna,chociaż jakiś monoblok 12kW z allegro też był brany pod uwagę.
Nie jestem osobą,która łyka pierwszy strzał i pierwszą lepszą ofertę...
Zastanawiając się nad cwu kombinowałem z pompą 3,8kW mocy grzewczej,żeby zaprząc ją do c.o ale skórka nie warta była wyprawki ze względu na ciężkie połączenie sterowania.

witam

Arturo72 nie pisz proszę głupot, że pompę do cwu 3,8kW można zaprząc do grzania domu - tu nie ma znaczenia, "ciężkie połączenie sterowania" -


przecież już kilkakrotnie wielu pisało, że ta pompa się do tego nie nadaje, wystarczy porozmawiać z producentem, poczytać instrukcję

w instarukcji pompy wyraźnie pisze: "W przypadku, gdy pompa ciepła jest zainstalowana w miejscu, gdzie temperatura może spaśd poniżej 0 °C należy
zabezpieczyd pompę ciepła i instalację wodną przed uszkodzeniem poprzez opróżnienie z wody."


czytając twoje posty (jesteś przecież "OLIMPEM FORUM - oświeconą górą rankingu...) nie mający wiedzy w tym temacie mogą kierować się twoimi wpisami

pozdrawiam

mar1973
30-06-2013, 22:13
Pompa ta miała wspomagać ogrzewanie na ile wydoli a dalej grzłą by grzałką,to po pierwsze,po drugie kombinowałem z "tuningiem" dopływu powietrza do niej,na pewno dopływ powietrza nie byłby brany z zewnątrz bo wtedy faktycznie przy niskich temperaturach byłaby nie użyteczna.A pompa stała by w pomieszczeniu gospodarczym.
Moje obciążenie cieplne przy -20stC +21st.C to ok.3kW.
Poniżej schemat jak to wg mnie miało działać:
198124

witam

schemat też "spieprzony"
na dole zbiornika będzie zimna woda, pompa jej nie ogrzeje i grzałka też
no chyba, że ktoś wodę będzie mieszał za pomocą magicznej łyżki

poza tym, wiele razy, kiedy przedstawiałeś swoją "koncepcję" nic nie wspominałeś o "tuningu"

no chyba, żeby do pompy ciepła wykorzystać powietrze ze strychu, ale tu niestety też wiele osób wykazało, że to bełkot

mam prośbę, pisz na temat rzeczy, na których się znasz
nie wprowadzaj ludzi w błąd
chyba nazwa "OLIMPE FORUM - oświecona góra rankingu.." do czegoś zobowiązuje

nie traktuj tego jako atak na twoją osobę
ale kolejna osoba, której przed montażem pompy ciepła polecam zapoznanie z tematami pomp ciepła na forach muratora, mówi, że ktoś tak zrobił, że tak można, ręce opadają

jak doradzam, to piszę o tym na czym się znam

pozdrawiam

mar1973
30-06-2013, 22:33
No jak nie jak tak:

A schemat był w fazie do przemyśleń,nic nie stało na przeszkodzie,żeby obrócić miejsce zasilania pompy.
Nie rzuciłem się jak większość bez krytycznie na hasło "pompa ciepła" za kosmiczną kasę a grzałki się nie boję.

witam

napisałem, że "wiele razy" o tym pisałeś
i wówczas o tym nie wspominałeś, nikt przecież nie może przeczytać wszystkich twoich wpisów na forum

poza tym to i tak by nie działało

pozdrawiam

natalek
01-07-2013, 08:57
Czy to prawda, że jeżeli dobierze sie pompe o zbyt dużej mocy niż zapotrzebowanie to pompa bedzie wiecej chodzić niz to potrzebne i beda sie właczać grzałki elektryczne?
Jaja moc Waszym zdaniem potrzebujemy dom 210 m użytkowych bez garażu, poddasze użytkowe, dach ocieplony wełna 25 cm, dom budowany z Ytong 36,5cm ocieplony 12 cm wełny, okna 6 szyb dwa duże przeszklenia, pytam , ponieważ dwoch różnych wykonawcow mówi coi mnego jeden 10 kw drugi 14 kw obydwoje po 4 odwierty po 66 m

plusfoto
01-07-2013, 10:55
Było wiele razy. Z fusów nikt nie potrafi wróżyć. Zrób OZC dla domu i będziesz dokładnie wiedział jakie masz zapotrzebowanie. Parametry które podałeś wystarczą do stwierdzenia że potrzebujesz pompę w zakresie od 6 do 12 kW.

asolt
01-07-2013, 11:05
O tych 6 kW to raczej zapomnij

yaiba83
01-07-2013, 14:33
Pompa ta miała wspomagać ogrzewanie na ile wydoli a dalej grzłą by grzałką,to po pierwsze,po drugie kombinowałem z "tuningiem" dopływu powietrza do niej,na pewno dopływ powietrza nie byłby brany z zewnątrz bo wtedy faktycznie przy niskich temperaturach byłaby nie użyteczna.A pompa stała by w pomieszczeniu gospodarczym.
Moje obciążenie cieplne przy -20stC +21st.C to ok.3kW.
Poniżej schemat jak to wg mnie miało działać:
198124

A skąd w tym gospodarczym pomieszczeniu bierze się ciepło i na ile ta ilość starcza? Ten gospodarczy jest wielkości ogrzewanego domu?
Jakoś nie rozumiem tej wypowiedzi. Jak dla mnie kogoś bierze fantazja...

hydraulik_
01-07-2013, 19:20
Może ma wulkan w pomieszczeniu gospodarczym:jawdrop:
Znajomość fizyki jest tragiczna

mar1973
01-07-2013, 21:13
Dlatego też moja odpowiedź na to była:

witam

ale pieprzysz, kłamiesz, naciągasz ludzi

cytujesz swój post z 15-12-2011, niby co to tłumaczy
a potem wiele razy dalej proponowałeś swoje dyrdymały:

np. patrz post nr 10829 z 7-04-2013 na forum "Pompy ciepła powietrze woda":


Zgadza się.Po małej modyfikacji z dopływem powietrza przy dobrych układach pompa będzie pracowała cały czas w plusowych temperaturach.


i ostani post nr 24289 z 29-06-2013 na niniejszym forum:

Zastanawiając się nad cwu kombinowałem z pompą 3,8kW mocy grzewczej,żeby zaprząc ją do c.o ale skórka nie warta była wyprawki ze względu na ciężkie połączenie sterowania.


wstydu oszczędź
żyj w swoim wyimaginowanym świecie, ale innych nie rób w...

pozdrawiam

Rotan
02-07-2013, 02:49
A gdzie ja piszę czy gdzie w instrukcji pompy jest napisane,że powietrze do pompy musi być pobierane tylko i wyłacznie z pomieszczenia gospodarczego czyli tam gdzie stoi pompa ?
Sprzedawcy pomp,myślcie !

A'propos pomp ciepła, ciebie i spostrzeżeń jedno mi przychodzi na myśl: miki121.

mar1973
02-07-2013, 05:04
No i co w związku z tym ?
Ty też przeczytaj mój post wyżej i zastanów się nad tym.Z powietrzem dochodzącym do tej pompy(500m3/h)w plusowych temperaturach nie byłoby problemu(na czerwono),problem byłby ze sterowaniem tym wszystkim i powiązanie c.o i cwu,dlatego odpuściłem bo nie znam się na elektronice.

Ja wiem,że Wam sprzedawcom pomp ciepła nie wsmak "wymyślanie" ciekawostek aby przyoszczedzić ale jam zwykły inwestor,którego nie stać na wyłożenie kupy kasy za pompę ciepła.
Wolałem grzać prądem niż pompą ciepła za ponad 20tys.zł.

Jako inwestor naciągam na co ? Na myślenie ? Żeby zrobić to taniej ? Żeby nie dać się naciągnąć sprzedawcom ?
Ty za to jako sprzedawca naciągasz na bezmyślność...zamiast doradzać inwestorom co mają zrobić,żeby pompa o mocy ok.4kW wystarczyła do c.o i cwu..


I przypominam,że ja mam obciążenie cieplne przy -20st.C +21st.C ok.3kW (jeśli wiesz co to znaczy)

witam

w związku z tym co piszesz:
nie pieprz - wstydu oszczędź

problemy ze "sterowaniem" czego? - czy ty wiesz o czym piszesz

"Wolałem grzać prądem niż pompą ciepła za ponad 20tys.zł." - dobre, buhaha
"I przypominam,że ja mam obciążenie cieplne przy -20st.C +21st.C ok.3kW" - i zamontował pompę, która ma ponad 2x wiekszą moc

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... - chyba oświecona góra ciemnoty

pisz o tym na czym się znasz

pozdrawiam

hydraulik_
02-07-2013, 07:08
kombinowałem z "tuningiem" dopływu powietrza do niej,na pewno dopływ powietrza nie byłby brany z zewnątrz bo wtedy faktycznie przy niskich temperaturach byłaby nie użyteczna.A pompa stała by w pomieszczeniu gospodarczym.


Sory jeśli przeczytałem bez zrozumienia ,ale tak to brzmi.
A" sprzedawca PC "to ma być obelga;)?

Sławek...
02-07-2013, 08:40
Ja wiem,że Wam sprzedawcom pomp ciepła...
... Żeby nie dać się naciągnąć sprzedawcom...
Ty za to jako sprzedawca naciągasz na bezmyślność...

widzę, że już zapomniałeś kilku epizodów z Twojej "kariery zawodowej", to może Ci przypomnę:
swego czasu sam byłeś sprzedawcą i to dobrze zakamuflowanym bo specjalnie do tego celu "stworzyłeś" nową osobowość na forum (kwestię doboru wspólnika przemilczę)
ciekawe na co Ty naciągałeś będąc po drugiej stronie mocy bo to że to robiłeś jest oczywiste...

yaiba83
02-07-2013, 17:49
A gdzie ja piszę czy gdzie w instrukcji pompy jest napisane,że powietrze do pompy musi być pobierane tylko i wyłacznie z pomieszczenia gospodarczego czyli tam gdzie stoi pompa ?
Sprzedawcy pomp,myślcie !

Chociażby z tego, że w instrukcji nie zaleca się dłuższych niż 2 m przewodów wentylacyjnych doprowadzających/odprowadzających powietrze.

yaiba83
02-07-2013, 17:51
Oczywiście mała PCi o mocy 3,8kW zostanie poddana tuningowi tzn.powietrze potrzebne będzie pobierane z wyrzutu reku+z garażu+z poddasza nieużytkowego+z czerpni zewnętrznej.

Z całym szacunkiem, ale fantazjujesz, że aż boli...

Pyxis
02-07-2013, 18:52
Z całym szacunkiem, ale fantazjujesz, że aż boli...

Kurcze, to jeszcze sa osoby czytajace posty Arturka!? ;)

ziuta62
03-07-2013, 20:41
Witam. Mam dobraną pompę powietrze-woda do ogrzewania wody w moim domu. Chodzi mi tylko o to czy pompa z firmy Junkers to dobry wybór czy nie. Nie chodzi mi o parametry tylko o samą markę. Starałam się znaleźć coś na jej temat, ale pokazał się tylko ten temat z 1217 stronami. Wybaczcie lenistwo.....Dziękuję.

mar1973
03-07-2013, 20:59
Witam. Mam dobraną pompę powietrze-woda do ogrzewania wody w moim domu. Chodzi mi tylko o to czy pompa z firmy Junkers to dobry wybór czy nie. Nie chodzi mi o parametry tylko o samą markę. Starałam się znaleźć coś na jej temat, ale pokazał się tylko ten temat z 1217 stronami. Wybaczcie lenistwo.....Dziękuję.

witam

b. fajne pompy ciepła
długa gwarancja - 5lat
trochę drogie
montuję różne
Junkersa polecam

ziuta62
03-07-2013, 21:13
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Pozdrawiam!

vega1
08-07-2013, 23:28
najwięcej dowiedzieliśmy się o firmie montującej :D (co za przypadek)

niedowiarek
09-07-2013, 12:02
Witam.
Chcielibyśmy się podzielić swoimi spostrzeżeniami przy użytkowaniu pompy ciepła. Jeżeli chodzi o samo działanie - mamy pompę NIBE F1245 10kV kolektor pionowy,

No to ładnie! 10kV!!!!! Ciekawe skąd zasilić taką pompę napięciem 10 tysięcy woltów? :jawdrop:



Sama pompa jak i firma jest godna polecenia, gdyż fachowe doradztwo i profesjonalne podejście do klienta pomogła nam podjąć trafną decyzję odnośnie ogrzewania naszego domu.
Pompę użytkujemy od roku działa bez żadnych zarzutów i bezobsługowo .
Nasz dom jest dwu kondygnacyjny o powierzchni 180m2. Wszędzie jest rozłożona podłogówka + kominek (który użytkujemy dość rzadko)
Z samego ogrzewania pompą jesteśmy bardzo zadowoleni. W domu utrzymuje się temperatura ok. 21 stopni.
Ciepła woda pochodzi tylko z pompy ze zbiornika 180 l, i jeszcze podczas normalnego użytkowania nam jej nie brakło :), wszystko działa bez zarzutu.
Po roku użytkowania możemy stwierdzić, że była to najtrafniejsza decyzja, gdyż rachunki za prąd mile nas zaskoczyły.:)
Średnio koszty ogrzewania za rok 2012/ 2013 wyniosły ok. 200 zł/miesiąc.

A ja mam w tej kwocie na rachunkach z pompą o połowę tańszą i zasobnikiem 400 l, kolektorem poziomym w cenie i temperaturą w domu 23 stopnie :P. Tyle, że rachunki za prąd mnie nie zaskoczyły (są takie jak się spodziewałem) - a to dzięki temu, że pogoniłem na dzień dobry naganiaczy z cudownymi, godnymi polecenia pompami za bajońskie ceny :lol2:

niedowiarek
09-07-2013, 19:06
niedowiarek aleś czepialski :) sprostowanie dla Ciebie 10 kW :P

Zboczenie zawodowe;). A na temat osiągów Twojej pompy chętnie poczytamy. Przyda się porównanie dla nowych inwestorów. A i co poniektórzy zapaleńcy też się wgłębią.

mik37
09-07-2013, 20:27
Hmmm... dziwne to troche ... w paru zdaniach dwa razy piszesz jako facet i dwa razy jako kobieta...Myślę ze to jednak reklama

AS_RockY
10-07-2013, 13:26
Hmmm... dziwne to troche ... w paru zdaniach dwa razy piszesz jako facet i dwa razy jako kobieta...Myślę ze to jednak reklama



oj naprawdę się czepiacie!!!! post pisałam razem z mężem i dlatego tak wyszło:) napisałam po prostu post o naszej pompie i tyle!!!. Jeszcze tylko dodam że dom który wybudowaliśmy jest dobrze ocieplony, poddasze również, zainwestowaliśmy też w okna 3 szybowe i to wszystko pewnie spowodowało że w zimie mieliśmy ciepło w domu:)

zbiq
13-07-2013, 08:33
Witam,

Muszę podjąć decyzję nt. wyboru PC
Powierzchnia do ogrzania 240 mkw podłóg.
Możecie polecić jakieś konkretne firmy ? Interesują mnie głównie PPC ze względu na ich cenę.
Jeżeli ktoś chciałby mi pomóc proszę o odp. na priv, z góry dziękuje

mar1973
13-07-2013, 15:59
Witam,

Muszę podjąć decyzję nt. wyboru PC
Powierzchnia do ogrzania 240 mkw podłóg.
Możecie polecić jakieś konkretne firmy ? Interesują mnie głównie PPC ze względu na ich cenę.
Jeżeli ktoś chciałby mi pomóc proszę o odp. na priv, z góry dziękuje

witam

ja montuję pompy: Panasonic, Atlantic, Daikin
wszystkie sprawdzone, dobre jakościowo

aktualnie Panasonic wypada korzystnie cenowo, mały minusik to sterownik - najnowszy, niestety tylko w wersji niepolskojęzycznej,
ale ten, który mają w zupełności wystarczający, nie ma wyswietlacza dotykowego tylko jak to ktoś powiedział "klawiszowiec' - sterowanie za pomocą przycisków

Daikin najdroższy, a Atlantic tylko trochę tańszy

wszystkie godne polecenia

w celu wyboru konkretnego modelu pompy musisz zrobić OZC budynku

poszukaj instalatora z twojego regionu, wrazie jakichkolwiek problemów, serwis będziesz miał na miejscu

pozdrawiam

zbiq
13-07-2013, 21:19
OZC policzone
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6306

a co sądzisz o polski producentach PC: Ecopol, Ecopower ?

Tomaszs131
13-07-2013, 22:01
OZC policzone
Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6306

a co sądzisz o polski producentach PC: Ecopol, Ecopower ?

Witam.

Proponuje prorozmawiac z Instaltechnik, firma ta montuje polskie gruntowki.

zbiq
15-07-2013, 16:14
Witam,

jaka moc PC jest optymalna do projektowanego obciążenia cieplnego budynku ΦHL: 6306 ?
Rozpiętość mocy PC mam od 8,8 kW do 13,6. Jeden z instalatorów zdecydowanie przestrzegał mnie przed przewymiarowaniem PC, brał pod uwagę powierzchnię użytkową budynku a nie jak pozostali pow. po podłodze, czy obliczenia OZC, do mocy PC (8 kW )dobrał długość odwiertu tj, 170 m
Proszę o pomoc bo już zgłupiałem zupełnie.

Pyxis
15-07-2013, 16:43
Witam,

jaka moc PC jest optymalna do projektowanego obciążenia cieplnego budynku ΦHL: 6306 ?
Rozpiętość mocy PC mam od 8,8 kW do 13,6. Jeden z instalatorów zdecydowanie przestrzegał mnie przed przewymiarowaniem PC, brał pod uwagę powierzchnię użytkową budynku a nie jak pozostali pow. po podłodze, czy obliczenia OZC, do mocy PC (8 kW )dobrał długość odwiertu tj, 170 m
Proszę o pomoc bo już zgłupiałem zupełnie.

Kazda z tych pamp da rade, z tym, ze z pompa o wiekszej mocy (tak ok 10kW w Twoim przypadku) zmiescisz sie z grzaniem w tanim pradzie i bedzie duzo taniej niz grzanie np pompa 7kW, ktora tez dala by pewnie rade.

plusfoto
15-07-2013, 17:42
Przy 7 będzie miał kłopot z CWU. Przy OZC z typowego projektu możesz mieć obawy ale na pewno nie prz OZC od asolta

clarnet
15-07-2013, 22:01
Pyxis
Przedstaw proszę w liczbach to "dużo taniej" dla pompy 10kW w porównaniu do 7kW przy zapotrzebowaniu 6,3kW i uwzględniając, że przez 80-90% sezonu dom potrzebuje ze 4kW
Widziałeś te ozc? Patrzyłeś jaki udział ma c.o., jaki wentylacja i jak jest z cwu
Wiesz jaka będzie instalacja c.o.?

Plusfoto
Uzasadnij proszę na czym będzie polegał problem z cwu przy pompie 7kW.
Nie będzie miał tej wody??? zabraknie mu jej? A jeśli tak to ile i kiedy?
Spytałeś chociaż ile osób będzie korzystało z cwu.

Ja wiem, że od przybytku głowa nie boli i jest mi rybka jaką sobie pompę zbiq zamontuje, ale obwieszczacie moc pompy niczym wyrocznia, bez żadnego mrugnięcia, bez zająknięcia, bez pytania o cokolwiek.
Możecie mieć rację, albo i nie mieć.
Tylko co w tym drugim przypadku :))))))

Pyxis
15-07-2013, 22:13
W strone wiekszej mocy pompy mam "odwage" doradzac. W druga bal bym sie.
A OZC traktuje jako toretyczne szacowania a nie Swieta Wyrocznie. Teraz po prostu juz wiem jak wyglada budowa domu. Papier swoje a zycie swoje.

zbiq
15-07-2013, 22:15
6306 to bez CWU
obliczenia by Asolt :)
4 osoby w rodzinie

PZDR

clarnet
15-07-2013, 23:18
W strone wiekszej mocy pompy mam "odwage" doradzac. W druga bal bym sie.
A OZC traktuje jako toretyczne szacowania a nie Swieta Wyrocznie. Teraz po prostu juz wiem jak wyglada budowa domu. Papier swoje a zycie swoje.
No skoro masz odwagę, to doradź do końca. Bo doradziłeś ochoczo, a zapytany o konkrety nabrałeś wody w usta, zasłaniając się frazesem, że papier swoje.
Zbiq nie znalazł tego papieru na śmietniku, tylko kupił go (zamówił obliczenia) u doświadczonego projektanta.
Czyżby wywalił kasę w błoto?

Zbiq - pytałeś swojego instalatora o uzasadnienie wyboru mocy pompy? wyjaśnił Ci je? Przekonało Cię to wyjaśnienie?
Jeśli nie wyjaśnił lub Cię nie przekonało to mu podziękuj i spytaj kolejnego.
A może wyjaśnił Ci, ale nie wierzysz lub nie jesteś pewien?
OK. Rozumiem, że wydając kilkadziesiąt tys zł na instalację wolisz uwierzyć np. Pyxisowi?
pzdr

Pyxis
15-07-2013, 23:32
No skoro masz odwagę, to doradź do końca. Bo doradziłeś ochoczo, a zapytany o konkrety nabrałeś wody w usta, zasłaniając się frazesem, że papier swoje.
Zbiq nie znalazł tego papieru na śmietniku, tylko kupił go (zamówił obliczenia) u doświadczonego projektanta.
Czyżby wywalił kasę w błoto?


Ma obliczone, wydal kase i niech korzysta z tego jako wskazowki. Obliczenie OZC to nie jest gwarancja znalezienia sie w "instalatorskim raju". To bardziej "dupochron" dla instalatora przy wykonaniu instalacji na styk, niz jakas niepodwazalna wyrocznia dla inwestora, ktora go zwalnia z myslenia - powtarzam IMHO.

To moze z innej strony. Jesli twierdzisz ze moje wnoski sa nietrafione, to przedstaw swoj tok rozumowania, swoje wnioski. Po prostu mnie spacyfikuj jako doswiadczony instalator. Czekam na to niecierpliwie, bo na razie tylko jojczysz a nic konkretnego od Ciebie uslyszec nie mozna.

clarnet
15-07-2013, 23:44
Pocieszny jesteś tak wykręcając kota ogonem :)
Mistrzostwo Pyxis

Pyxis
15-07-2013, 23:46
Pocieszny jesteś tak wykręcając kota ogonem :)
Mistrzostwo Pyxis

No kurcze pisz smialo. Po kolei wytknij mi moje dyletanctwo. Masz "niepowarzalna" szanse. :)

plusfoto
15-07-2013, 23:54
Plusfoto
Uzasadnij proszę na czym będzie polegał problem z cwu przy pompie 7kW.
Nie będzie miał tej wody??? zabraknie mu jej? A jeśli tak to ile i kiedy?
Spytałeś chociaż ile osób będzie korzystało z cwu.

Clarnet wiem że jesteś uważanym instalatorem ale tu akurat wyskoczyłeś jak filip z konopi jak byś nie wiedział o co chodzi. Odpowiem Ci tak trochę ironicznie - tak, braknie mu wody i będzie miał słabe ciśnienie.:eek:

asolt
15-07-2013, 23:59
Ma obliczone, wydal kase i niech korzysta z tego jako wskazowki. Obliczenie OZC to nie jest gwarancja znalezienia sie w "instalatorskim raju". To bardziej "dupochron" dla instalatora przy wykonaniu instalacji na styk, niz jakas niepodwazalna wyrocznia dla inwestora, ktora go zwalnia z myslenia - powtarzam IMHO.

To moze z innej strony. Jesli twierdzisz ze moje wnoski sa nietrafione, to przedstaw swoj tok rozumowania, swoje wnioski..

Nigdy nie twierdziłem ze obliczenia ozc zwalniają kogos z myslenia, jest całkiem odwrotnie, one powinny zachęcic do myslenia.
Co do obliczen ozc jako wyroczni, to twierdzę ze cześć obliczeń czyli projektowe obciązenie cieplne jest taką wyrocznią a przynajmniej obliczenia przeze mnie wykonane.
Na podstawie porównąń obciążenia cieplnego obliczonego i zmierzonego twierdzę ze obciązenie obliczone jest przeszacowane na plus w stosunku do obciązenia zmierzonego, czyli instalator moze bez obawy dobierac moc pompy na podstawie obciązenia obliczonego.
Nieco inaczej sprawa się ma z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, w przypadku I i II sezonu grzewczego to zapotrzebowanie jest na ogół mniejsze od zmierzonego, w III roku i następnych ta róznica sie zmniejsza, i na ogół jest mniejsza od 10-15%.

Pyxis
16-07-2013, 00:11
Nigdy nie twierdziłem ze obliczenia ozc zwalniają kogos z myslenia, jest całkiem odwrotnie, one powinny zachęcic do myslenia.
Co do obliczen ozc jako wyroczni, to twierdzę ze cześć obliczeń czyli projektowe obciązenie cieplne jest taką wyrocznią a przynajmniej obliczenia przeze mnie wykonane.
Na podstawie porównąń obciążenia cieplnego obliczonego i zmierzonego twierdzę ze obciązenie obliczone jest przeszacowane na plus w stosunku do obciązenia zmierzonego, czyli instalator moze bez obawy dobierac moc pompy na podstawie obciązenia obliczonego.
Nieco inaczej sprawa się ma z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, w przypadku I i II sezonu grzewczego to zapotrzebowanie jest na ogół mniejsze od zmierzonego, w III roku i następnych ta róznica sie zmniejsza, i na ogół jest mniejsza od 10-15%.

No i bardzo fajnie. Fachowo.
Tylko to jest wlasnie punkt wyjscia do myslenia nad doborem mocy pompy a nie jego final. :)

Pyxis
16-07-2013, 00:12
Clarnet wiem że jesteś uważanym instalatorem [...]

Poki co to jest uwazanym za jojczacego madrale. ;)

asolt
16-07-2013, 00:16
No i bardzo fajnie. Fachowo.
Tylko to jest wlasnie punkt wyjscia do myslenia nad doborem mocy pompy a nie jego final. :)

Punkt wyjscia wynikający tylko z faktu istnienia II taryf, przy jednej taryfie tego myslenia tak wiele nie trzeba

Pyxis
16-07-2013, 00:23
Punkt wyjscia wynikający tylko z faktu istnienia II taryf, przy jednej taryfie tego myslenia tak wiele nie trzeba

Jeszcze mniej by bylo jak by prad byl po 5gr/kWh.
Nie sadzisz, ze rozsadniej jest jednak brac pod uwage realne uwarunkowania? Skoro sa roznice w cenie pradu a na naszym rynku, a sa, to lepiej tego nie ignorowac.

Kurcze ciekawi mnie juz teraz co przedstawi koledze pytajacemu Clarnet i jak to umotywuje. Ciekawym ile Kw bedzie roznicy. :)

asolt
16-07-2013, 00:33
Jeszcze mniej by bylo jak by prad byl po 5gr/kWh.
Nie sadzisz, ze rozsadniej jest jednak brac pod uwage realne uwarunkowania? Skoro sa roznice w cenie pradu a na naszym rynku, a sa, to lepiej tego nie ignorowac.

Kurcze ciekawi mnie juz teraz co przedstawi koledze pytajacemu Clarnet i jak to umotywuje. Ciekawym ile Kw bedzie roznicy. :)

Jako pracownik Tauronu a w dodatku zajmujący sie taryfami uważam jest rozsadne wziecie tego faktu pod uwagę.
Co do pompy kol. zbiga to nie jest to takie proste, lokalizacja jego domu to białostockie, IV strefa klimatyczna, czesciej sie tam zdarzają temperatury ponizej obliczeniowej.
Skoro z obliczen wychodzi 6,3+4x,025 kW = 7,3 kW uwzgledniajac lokalizację to moc pompy powinna sie wahac od 9 do 11 kW. Wybór uzaleznic od róznicy cen pompy, jezeli bedą niewielkie to brac 10 lub 11 kW

Pyxis
16-07-2013, 00:39
Jako pracownik Tauronu a w dodatku zajmujący sie taryfami uważam jest rozsadne wziecie tego faktu pod uwagę.
Co do pompy kol. zbiga to nie jest to takie proste, lokalizacja jego domu to białostockie, IV strefa klimatyczna, czesciej sie tam zdarzają temperatury ponizej obliczeniowej.
Skoro z obliczen wychodzi 6,3+4x,025 kW = 7,3 kW uwzgledniajac lokalizację to moc pompy powinna sie wahac od 9 do 11 kW. Wybór uzaleznic od róznicy cen pompy, jezeli bedą niewielkie to brac 10 lub 11 kW

Ja z pozycji laika "baknalem" cos o 10 kW:


Kazda z tych pamp da rade, z tym, ze z pompa o wiekszej mocy (tak ok 10kW w Twoim przypadku) zmiescisz sie z grzaniem w tanim pradzie i bedzie duzo taniej niz grzanie np pompa 7kW, ktora tez dala by pewnie rade.

Dostalem "zjebke" od Clarneta. Mam nadzieje, ze to solidnie umotywuje i napisze dlaczego doradzamy koledze takie bzdury.

Sławek...
16-07-2013, 09:00
Mam nadzieje, ze to solidnie umotywuje i napisze dlaczego doradzamy koledze takie bzdury.

pewnie zacznie zaraz udowadniać, że to nie 10-11 a 9 lub 12 jest idealnym rozwiązaniem co oznacza, że gadasz bzdury ;)

mar1973
16-07-2013, 09:38
Ja z pozycji laika "baknalem" cos o 10 kW:



Dostalem "zjebke" od Clarneta. Mam nadzieje, ze to solidnie umotywuje i napisze dlaczego doradzamy koledze takie bzdury.

witam

to co pisze Clarnet ma sens
ale należy wziąść pod uwagę to jaką moc bez grzałki daje dana pompa w skrajnych temperaturach, np. -15*C lub -20*C
trzeba wyraźnie klientowi powiedzieć, że brakującą moc w danej temperaturze będzie można uzyskać przy pomocy grzałki
wiadomo, że to w zależności od położenia danego budynku będzie to kilka, klikanaście dni w ciągu sezonu grzewczego
trzeba sobie policzyć różnice w kosztach inwestycji (związane z dobraniem mocniejszego/słabszego modelu) oraz oszczędności związane z żadszym załączaniem się grzałki
jeżeli klient to przyjmuje/akceptuje to oczywiście ma to sens
przy wyborze pomp niektórych producentów różnica między sąsiednimi modelami (mocami pomp) to kwota ok.10.000zł (a nawet więcej), tak jest w przypadku Daikina

doradzam, aby dobrać pompę aby "wystaczała mocowo", była równa mocowo zapotrzebowaniu dla temperatury -15*C
jak różnica jest rzędu 1tys., kliku tysięcy proponuję "mocniejszy" model

pozdrawiam

Sławek...
16-07-2013, 09:53
witam

to co pisze Clarnet ma sens
ale należy wziąść pod uwagę to jaką moc bez grzałki daje dana pompa w skrajnych temperaturach, np. -15*C lub -20*C


coś mi się wydaje, że myślisz o pompach powietrznych...

Pyxis
16-07-2013, 10:08
witam

to co pisze Clarnet ma sens

Jakos nie moge sie za bardzo doszukac konkretow. Sa tylko "polajanki".
Moze zacytuj te sensowne wypowiedzi Clarneta w temacie doboru dla kolegi Zbiq'a, bede mial latwiej i oszczedzisz mi szukania.:)

clarnet
16-07-2013, 10:28
Oj Pyxis - z ciebie to fantasta. Sam sobie wymyślasz czyjeś odpowiedzi, a potem z nimi dyskutujesz. (jaki jest fachowy termin na to?)
Tak więc przeczytaj sobie jeszcze raz moje wpisy z tej i poprzedniej strony.
Rybka jest mi co zbiq wybierze. Chodzi o pewien mechanizm.
Napisałem jasno i wyraźnie.
Ty i plusfoto możecie mieć rację, a możecie i nie mieć.
Wybór pompy ciepła nie jest taki oczywisty, a wpływ na niego ma szereg czynników.
Nie będę się rozwodził.
Jak ktoś chce wydać na instalacje kilkadziesiąt tys zł, to musi być do tego przekonany.
I tak:
1. bez mrugnięcia przyjmuję pierwszą z brzegu ofertę
2. ma różne oferty i wątpliwości (i słusznie bo to jego pieniądze, które z nieba nie spadły) więc pyta o wyjaśnienie, jednego, drugiego, piątego wykonawcę
3. wierzy „bąknięciu” Pyxisa, (laika jak on sam siebie określił), który bez żadnych dodatkowych pytań o cokolwiek, niczym jasnowidz, wyrokuje co będzie dobre, a co nie, (bo sam tak ma)

I teraz pytanie co dalej.
Szukamy wykonawcę, który zgadza się z „bąknieciem” Pyxisa i ma tym samym jego błogosławieństwo - czy też dowolnemu wykonawcy mówimy, że nieistotne jakie jest jego zdanie, bo my chcemy tak, a nie inaczej (bo tak Pyxis „bąknął”)

BTW nadal nie wyjaśniłeś co to znaczy dużo taniej - i ile to jest. Tylko bąknąłeś.
Nie wszyscy mają o 50% przewymiarowaną pompę i nie wszyscy mają dwie taryfy.
Twierdzenie, że cwu zabraknie też jest bez sensu. Wszystko zależy od nastawy, wielkości zasobnika i samego trybu przygotowania - priorytet czy tylko buforowanie w określonych sztywnych godzinach.
Ja niczego zbiqowi nie doradzałem w kwestii doboru wielkości pompy i nawet by mi nie przyszło do głowy by robić to na forum.
Chciałem mu tylko zwrócić uwagę, że Twoje bąknięcia nie koniecznie pomogą mu w wyborze właściwego rozwiązania i powinien być dociekliwy, a nie łykać wszystko bez popitki.

Pyxis
16-07-2013, 10:49
Duzo napisales, ale znowu zadnego konkretu lub chciazby "bakniecia" o mocy pompy. Obys tak nie "doradzal" wszystkim. Z drugiej strony ciekawa opcja, bo jak cos pojdzie nie tak, to nigdy nie bedzie to Twoja wina.(ma to fachowa nazwe - kretactwo) :)

Kolega Zbiq prosi o rade, wiec ja dostaje. Nie sadze, zeby bral ja w ciemno i lecial kupowac pompe 10kW, po jakis koles na forum tak "baknal". To tylko jedna z wielu opini. Jak mu "baknie" taka moca kilku, to moze juz sie bardziej zastanowi. Ty poki co nie wyraziles swojej opini co do mocy. Licze po tonie wypowiedzi, ze bylaby zupelnie inna. ;)

Nie kazdy ma 2 taryfy i przewymiarowana pompe, ale ja nie doradzam 10kW "kazdemu" tylko Zbiq'owi ktory pewnie 2 taryfy moze miec i diowlna pompe ktora sobie umysli. Rozrozniaj te 2 rzeczy.

Co do kosztow i oszczednosci. Jesli bym mial pompe 7-8kW i jedna taryfe zaplacilbym za CO wiecej o jakies 40-50% (zamiast 1350zl zaplacil bym w granicach 2000zl). Ten temat byl walkowany w zimie do pierwszego rzygu. Nie mam zamiaru po raz kolejny udowadniac korzysci finansowych z przewymiarowania pompy do pracy tylko w II taryfie. Kto sie tym interesuje, to sobie znajdzie pewnie.

rwojtek
16-07-2013, 10:55
Witam po dłuższej nieobecności.
Jak tak tylko na chwilkę do zbiq. Jestem również z Białegostoku a buduję się w Sobolewie i także zdecydowany na instalację pompy PPC. W razie pytań lub niejasności pisz na priv to będziemy próbować je rozwiązać razem na miejscu.

mar1973
16-07-2013, 12:15
coś mi się wydaje, że myślisz o pompach powietrznych...

witam

zgadza się, pisałem o powietrznych pompach ciepła

pozdrawiam

mar1973
16-07-2013, 12:32
Jakos nie moge sie za bardzo doszukac konkretow. Sa tylko "polajanki".
Moze zacytuj te sensowne wypowiedzi Clarneta w temacie doboru dla kolegi Zbiq'a, bede mial latwiej i oszczedzisz mi szukania.:)

witam

napisałem powyżej
jeżeli klient sobie policzy koszty inwestycji i koszty eksploatacji to może stwierdzić, że mniejsza mocowo pompa będzie dla niego akceptowalna

montowałem u klienta pompę ciepła Daikin, i koszt inwestycji dla pompy Altherma 8 był niższy od kosztu dla pompy Altherma 11 o ponad 10tys. zł
klient sobie przekalkulował, że koszt czasowego dogrzewania grzałkami będzie niższy niż inwestycja w mocniejszą pompę
brał pod uwag ę okres 10lat - a jak wyliczył to koszt zrównywał się nawet dopiero po ok. 16 latach
miał wybór, tak wybrał i jest zadowolony, nie marzł i nie mył się w cłodnej wodzie

pozdrawiam

Pyxis
16-07-2013, 12:50
witam

napisałem powyżej
jeżeli klient sobie policzy koszty inwestycji i koszty eksploatacji to może stwierdzić, że mniejsza mocowo pompa będzie dla niego akceptowalna

montowałem u klienta pompę ciepła Daikin, i koszt inwestycji dla pompy Altherma 8 był niższy od kosztu dla pompy Altherma 11 o ponad 10tys. zł
klient sobie przekalkulował, że koszt czasowego dogrzewania grzałkami będzie niższy niż inwestycja w mocniejszą pompę
brał pod uwag ę okres 10lat - a jak wyliczył to koszt zrównywał się nawet dopiero po ok. 16 latach
miał wybór, tak wybrał i jest zadowolony, nie marzł i nie mył się w cłodnej wodzie

pozdrawiam

Taka roznica w cenie pomp 8 a 11 kW do sytuacja IMHO nienormalna.
Pewnie jak by zaczal liczyc, ze stawia "aryrkowy" piecyk z grzslka wlaczana w II taryfie, to bez by mu wyszlo z 10 lat nim inwestycja w pompe sie zwroci.

mar1973
16-07-2013, 13:13
Taka roznica w cenie pomp 8 a 11 kW do sytuacja IMHO nienormalna.
Pewnie jak by zaczal liczyc, ze stawia "aryrkowy" piecyk z grzslka wlaczana w II taryfie, to bez by mu wyszlo z 10 lat nim inwestycja w pompe sie zwroci.

witam

czy nie normalna?, taka jest i już
wolny rynek, nie ma cen urzędowych i dobrze, klient decyduje co mu pasuje, jakby tak było to na zdjęciu przed twoim domem stałby pewnie jakiś polonez lub mały fiacik
mógł wybrać tańszą pompę, wybrał Daikina, nic nam do tego

grzanie kotłem elektrycznym też liczył

pozdrawiam

zbiq
19-07-2013, 15:51
Witam,

Czy kaloryfer podłączony do PC i grzany temp 30/35 st. C jest w stanie ogrzać garaż ?
Zastanawiam się nad dwiema opcjami:
1. nieogrzewany garaż + brak styro w podłodze
2. styro w podłodze + 1 grzejnik podłączony pod PC

Bryła garażu doczepiona do bryły głównej domu

Co o tym sądzicie ?

Pyxis
19-07-2013, 15:59
Witam,

Czy kaloryfer podłączony do PC i grzany temp 30/35 st. C jest w stanie ogrzać garaż ?
Zastanawiam się nad dwiema opcjami:
1. nieogrzewany garaż + brak styro w podłodze
2. styro w podłodze + 1 grzejnik podłączony pod PC

Bryła garażu doczepiona do bryły głównej domu

Co o tym sądzicie ?

Mam grzejnik w garazu podpiety jako osobna petla do PCi. Mam styro na podlodze (10cm "parkingowego") i na suficie (6cm). Nie mam ocieplonej sciany dom-garaz (przylega do niej od strony domu wiatrolap i 2 pomieszczenia gospodarcze).
Grzejnika nie odkrecalem jeszcze poza testami tylko pierwszej zimy. Tej zimy temperatura w garazu bez grzejnika nie spadla ponizej 11*C (termonetr wisi na wysokosci 160cm nad posadzka).

Adam34
19-07-2013, 16:12
Co jak co ale jako użytkownik PC też podpisałbym się pod wyborem rzędu 10-11 KW niżeli 8KW
Róznice w cenie są już nie wielkie, większe DZ lepsza i szybsza regeneracja, PC będzie pracowała krócej
I niższe rachunki na energie

zbiq
19-07-2013, 16:19
Mam grzejnik w garazu podpiety jako osobna petla do PCi. Mam styro na podlodze (10cm "parkingowego") i na suficie (6cm). Nie mam ocieplonej sciany dom-garaz (przylega do niej od strony domu wiatrolap i 2 pomieszczenia gospodarcze).
Grzejnika nie odkrecalem jeszcze poza testami tylko pierwszej zimy. Tej zimy temperatura w garazu bez grzejnika nie spadla ponizej 11*C (termonetr wisi na wysokosci 160cm nad posadzka).

Wygląda na to, że dom " grzeje " Ci garaż.
Planowałem dać 20 cm styro między domem a garażem ale w tej sytuacji chyba dam jedynie 10 cm, bez grzejnika ?
zastanawiam się jedynie nad styro w podłodze ...

zbiq
19-07-2013, 16:23
a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

decyzja podjęta:
Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW
odwierty pionowe 200 m
podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

co o tym sądzicie ?
dobry wybór czy coś byście zmienili ?

Pyxis
19-07-2013, 16:29
Wygląda na to, że dom " grzeje " Ci garaż.
Planowałem dać 20 cm styro między domem a garażem ale w tej sytuacji chyba dam jedynie 10 cm, bez grzejnika ?
zastanawiam się jedynie nad styro w podłodze ...

Tak, cieplo pochodzi z domu. Z parteru na ktorym i tak jest nieco cieplej niz na poddaszu. Co za ronica czy bede grzal grzenikiem czy sciana. Tyle samo energii. Jest jednak warunek, ze zageszczenie rurek w podlogowce w domu pozwala na dostarczenie potrzebnej porcji energii, zeby nie bylo sytuacji, ze garaz wyziebi Ci dom.
Pomysl ze styro na scianie garazu by sie u mnie nie sprawdzil (rozwazalem to), bo za mocno przeszkadzal by w wykorzystaniu tej styropianowej sciany. Jak dasz 10cm, to raczej wyeliminujesz z 80-90% grzania garazu. Po prostu w zimie bedzie tutaj znacznie zimniej, ale ponizej zera raczej nigdy Ci nie powinno spasc, jesli masz tylko jako-tako szczelna brame. :)

Pyxis
19-07-2013, 16:30
a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

decyzja podjęta:
Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW
odwierty pionowe 200 m
podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

co o tym sądzicie ?
dobry wybór czy coś byście zmienili ?

Pewnie kolega Klarnet sie z tym nie zgodzi i powie Ci jak to powinno byc naprawde dobrane, zeby bylo dobrze ;)

BTW: Regulatory sobie raczej daruj przy podlogowce.

zbiq
19-07-2013, 16:37
Pewnie kolega Klarnet sie z tym nie zgodzi i powie Ci jak to powinno byc naprawde dobrane, zeby bylo dobrze ;)

BTW: Regulatory sobie raczej daruj przy podlogowce.

możesz rozwinąć ?

zbiq
19-07-2013, 16:40
Tak,Jak dasz 10cm, to raczej wyeliminujesz z 80-90% grzania garazu. Po prostu w zimie bedzie tutaj znacznie zimniej, ale ponizej zera raczej nigdy Ci nie powinno spasc, jesli masz tylko jako-tako szczelna brame. :)

z garażem sąsiaduje klatka schodowa oraz garderoba, nie ma za bardzo jak zagęścić rurek

Pyxis
19-07-2013, 16:41
możesz rozwinąć ?

Domyslam sie, ze o regulatory pytasz.
Sterowanie podlogowka mozna bez problemu zrobic na rozdzielaczu (jesli wogole bedzie taka koniecznosc). Reakcja na taka regulacje to okolice 24h. Jakies sterowanie typu, ze ide do pracy to jest zimniej a przychodze to daje cieplej nie ma sensu. Nie ma sensu tez wylaczanie z GZ calych pomieszczen w ktorych nie przebywamy. Niepotrzebnie podskoczy temperatura zasilania w pozostalym GZ a cieplo i tak sobie przejdzie do tych pomieszczen.

Pyxis
19-07-2013, 16:42
z garażem sąsiaduje klatka schodowa oraz garderoba, nie ma za bardzo jak zagęścić rurek

I bardzo dobrze. Daj standardowo co te 15 cm. Ja tez nie mam zageszczanych w tych gospodarczych i oprocz wiatrolapu w kazdym jest ciepelko, bo to pomieszczenia jednak wewnatrz bryly domu.

zbiq
19-07-2013, 16:51
a co zrobił byś ze styro na podłodze ? dawać ?

zbiq
19-07-2013, 16:56
a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?
zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

Pyxis
19-07-2013, 17:00
a co zrobił byś ze styro na podłodze ? dawać ?

Ja dalem i nie widze poki co powodow dla ktorych mial bym zrobic inaczej.. Ty musisz sam zadecydowac.

Pyxis
19-07-2013, 17:08
a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?
zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

Z PCi jest tak, ze jak zrobisz prosta instalacje zgodnie ze sztuka, to MUSI dzialac i to bardzo dobrze dzialac. Najgorzej jak sa jakies sterowniki, bufory, sprzegla - wtedy nawet ten co instalowal nie potrafi najczesciej tego ustawic tak, zeby dobrze i bezobslugowo dzialalo.

Ja mam na rodzine 2+1 300l zasobnik. Wystarcza spokojnie. Pompa na cele CWU zalacza sie srednio 4x na dobe glownie w tanim pradzie. U ciebie po prostu bedzie zalaczala sie czesciej. Moze byc tez sytuacja, ze druga wanna wody (jesli masz 2 w domu) lana jedna po drugiej nie bedzie juz tak goraca jak pierwsza, ale raczej sytuacji ze nie masz CWU miec nie powinienes. Dogrzewanie zasobnika pewnie zimowa pora bedzie trwalo ze 20-25 min. a wlecie z kwadrans.

Masz przewymiarowana w rozsadnych granicach pompe. Pewnie bedziesz grzal tylko w taniej taryfire. Bedzie tanio a komfort na tym jakos zauwazalnie nie ucierpi. To przewymiarowanie tez pomaga w szybkiej "regeneracji" zasobnika CWU.

Napisz jeszcze jak bedziesz sterowal praca swojwj pomy. Jakie ma czujniki i gdzie.

mar1973
19-07-2013, 17:10
a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?
zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

witam

oczywiście, że ogrzejesz dom i będziesz brał prysznice w ciepłej wodzie

co do sterowania podłogówką, regulatory - fajna rzecz, choć kosztowna, jeżeli masz pomieszczenia (dom ma aż 240m2), w których okresowo (dłuższe okresy) chcesz/możesz utrzymywać niższą temperaturę to warto

pozdrawiam

Tomaszs131
19-07-2013, 17:16
a tak z innej beczki: Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 6,3 kW + CWU ( rodzina 2+2 )

decyzja podjęta:
Pompa ciepła AlphaInnotec 10 kW
odwierty pionowe 200 m
podłogówka 100 % - 240 m kw, regulatory do sterowania w 5 pomieszczeniach, + 2 drabinki w łazienkach

co o tym sądzicie ?
dobry wybór czy coś byście zmienili ?

Witam.
Sam przymierzam sie do takiej pompy z osobnym zasobnikiem. Uwazam, ze to dobry wybor.
Zapotrzebowanie na cieplo mamy takie same, jestem juz po odwiertach rowniez o takiej samej jak u Ciebie dlugosci:) .
Co do mocy pompy to wybiore pewnie 11.4KW. Mozesz zdradzic na ile wycenili Ci ten zestaw? Moze byc na priv.
Pozdrawiam.

zbiq
19-07-2013, 17:21
Z
Napisz jeszcze jak bedziesz sterowal praca swojwj pomy. Jakie ma czujniki i gdzie.

nie dopytałem instalatora :) laik ze mnie w tej dziedzinie
jak proponujesz zrobić ? albo jak masz u siebie ?