PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122

Pyxis
19-07-2013, 17:24
nie dopytałem instalatora :) laik ze mnie w tej dziedzinie
jak proponujesz zrobić ? albo jak masz u siebie ?

Nie ma co proponowac. Pewnie Twoja pompa ma juz jakis system. Pytam z ciekawosci jaki.

Ja mam pomiar temperatury wylewki fizycznie czujnikiem w niej zatopionym. Dziala dosyc intuicyjnie. Bardzo proste w wysterowaniu.

mar1973
19-07-2013, 17:31
a jak ogólnie cała instalacja PC ? będzie grało ?
zapomniałem dodać, że Pc z wbudowanym zasobnikiem 200l wody - wystarczy ?

witam

jeszcze jedna uwaga

skłaniam się ku zasobnikom "nie wbudowanym" - w przypadku jakichś problemów ze szczelnością zasobnika są mniejsze problemy z jego wymianą
mówię tu o długim okresie czasu, bo pompa jest kupowana na 10-20lat

pozdrawiam

Tomaszs131
19-07-2013, 17:38
mar1973 ma racje, do tego dochodzi problem taktowania pompy przy malej powierzchni wezownicy w zasobniku.

rosomakx4
19-07-2013, 19:31
taka kompaktowa PC to raczej gorsze rozwiązanie, raz że droższa, dwa wymiana czegokolwiek w zasobniku, lub samego zasobnika to podwójny problem
Dlaczego nie kupisz sobie czegoś dobrego z polskiej półki z osobnym dobrym zasobnikiem ?
Regulatory to faktycznie bez sensu sprawa, jak chcesz obniżyć temp na dłużej to to samo zrobisz na rotametrach
Jak chcesz dać bez styro???
Odwierty 200m powinny być ok, kwestia jaki masz grunt, oddal je od siebie najmniej po 9m , najlepiej tak żeby dawały Ci jeszcze te 30-50 m w dobiegu do kotłowni

mar1973
19-07-2013, 19:49
Regulatory to faktycznie bez sensu sprawa, jak chcesz obniżyć temp na dłużej to to samo zrobisz na rotametrach


witam

ta bezsensowność to rozumiem większy koszt
ale jeżeli ktoś nie chce kręcić rotametrami, poprostu bawić się rozdzielaczem, nie chce otwierać szafek z rozdzielaczami chce-może wydać "trochę kasy" to dlaczego miałby tego nie zrobić
wiadomo b. duża bezwładność, ale jak ma się wyłączone z "czasowo" z normalnego użytkowania klika pomieszczeń, np. sypialnie gościnne - to w niczym nie przeszkadza
wielu użytkowników tak ma (ja też) i działa
dodatkowo ładnie wygląda na ścianie:yes:

clarnet
19-07-2013, 20:37
Ktoś, coś, gdzieś powiedział…
Czy możecie wskazać producenta PC ze zintegrowanym zasobnikiem, w którym jest on źle dobrany i pc taktuje? Po prostu jestem ciekaw.
Czy ktoś widział rozcięty zasobnik zintegrowany, np. w PC Nibe? jak wygląda wężownica i jakiej jest konstrukcji, jakie ma parametry?
Zintegrowana pompa w porównaniu z jednofunkcyjną i dedykowanym do niej zasobnikiem wcale nie jest droższa. Dopiero jak się kombinuje i wybiera zasobnik trzeciej firmy, to wychodzi taniej.
Zintegrowana zmieści się w komórce 1m2 i po to, takie pompy się produkuje.
Wybór oddzielny/zintegrowany wynika z wielkości poboru wody i miejsca na kotłownię.
Jak ktoś się martwi jak za 10-20 lat będzie wymieniał zasobnik, to mu odpowiem, że wymieni całą pompę, a jak kłopotem będzie wymiana to nowy zasobnik postawi obok, bo skoro przez 10-20 lat mógłby stać obok, to teraz też będzie mógł. Oczywiście jak ktoś chce oddzielny, to wybierze oddzielny.
Producentom jest rybka, co klienci wybiorą. Spadnie popyt na jedno, to zwiększą produkcję na drugie. Instalatorom też.
Zbiq widzę (niby) wybrał, ale nie do końca jest przekonany, bo się dalej pyta co o tym inni sądzą.
Potrzebuje widać psychicznego wsparcia swojej decyzji.
Na szczęście jak sobie pościeli, tak się wyśpi.
Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?
A także o wpływie wielkości przewymiarowania pc na szybszą, a więc lepszą regenerację DZ.
Pomogłoby to wielu użytkownikom w wyborze wielkości pc.
pzdr
ps
ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.
Czy trzeba wiercić u sąsiada czy też zawijać z nich pętle na swojej działce? :)

zbiq
19-07-2013, 21:29
[QUOTE=rosomakx4;6054063]
Jak chcesz dać bez styro???

??

Sławek...
19-07-2013, 22:11
Zbiq widzę (niby) wybrał, ale nie do końca jest przekonany, bo się dalej pyta co o tym inni sądzą.
Potrzebuje widać psychicznego wsparcia swojej decyzji.
Na szczęście jak sobie pościeli, tak się wyśpi.
pyta bo się nie zna, a wybrał nieźle, mógł dokonać dużo gorszego wyboru ;)

Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?

w jego przypadku jest to ok 30 % i biorąc pod uwagę typoszereg tego akurat producenta tak jak pyxi uważam to za rozsądne przewymiarowanie


ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.

no to to jest akurat perełeczka ;)
warto zaglądać na forum żeby się takich ciekawostek dowiedzieć ;) ja bym poszedł o krok dalej i zaproponowałbym do każdych 200 m odwiertów dawać 200 mb dobiegów i tak oto powstanie kolektor idealny ;)

Pyxis
19-07-2013, 22:48
Dobrze byłoby jeszcze rozwinąć stwierdzenie, które tutaj padło o rozsądnym przewymiarowaniu. Czyli jakim? 10-30-50%?

Faktycznie tak ciezko lapiesz, czy tylko udajesz?
Piszemy tu o przewymiarowaniu pozwalajacym na prace tylko w tanim pradzie. Liczbowo to cos pomiedzy 30 a 40% wiecej niz pompa dobrana "na styk" i to okreslic mozna mianem "rozsadnego przewymiarowania".

rosomakx4
20-07-2013, 09:15
ciekawy jest pomysł zwiększania dobiegu od odwiertów do budynku, do 30-50mb.

A to taki poziomy w połączeniu z odwiertami jest be?
Zawsze to pare W energii do odebrania zwłaszcza że latem temp w z tego poziomego wzrasta do ok 15 st, na pare min starczy i nic nie kosztuje.
Mam działke 900 m2 i spokojnie zrobiłbym na tym ok 100m takiego dobiegu, oczywiście razem licząc, mam 3 odwierty

Sławek...
20-07-2013, 10:43
A to taki poziomy w połączeniu z odwiertami jest be?
Zawsze to pare W energii do odebrania zwłaszcza że latem temp w z tego poziomego wzrasta do ok 15 st, na pare min starczy i nic nie kosztuje.
Mam działke 900 m2 i spokojnie zrobiłbym na tym ok 100m takiego dobiegu, oczywiście razem licząc, mam 3 odwierty

to Twój kolektor i masz prawo robić z nim co chcesz a nam nic do tego ;) ...

yaiba83
20-07-2013, 13:10
To przemyśl ile złotówek zaoszczędzisz na dodatkowym kolektorze. Potem porównaj to z kosztem jaki musisz ponieść na dodatkowy kolektor i oszacuj czas zwrotu dodatkowej inwestycji.

rosomakx4
20-07-2013, 13:18
To przemyśl ile złotówek zaoszczędzisz na dodatkowym kolektorze. Potem porównaj to z kosztem jaki musisz ponieść na dodatkowy kolektor i oszacuj czas zwrotu dodatkowej inwestycji.


Nic mnie to nie kosztowało, miałem w umowie ilość metrów odwiertu i rozmieszczenie sond co 9metrów co dało pare metrów kolektora
Oczywiście wykonawca chciał zrobić co 6m i wszystkie stosunkowo dość blisko siebie
Gdybym miał za to płacić pewnie nie byłoby w tym większego sensu

rwxw
20-07-2013, 14:40
Co jak co ale jako użytkownik PC też podpisałbym się pod wyborem rzędu 10-11 KW niżeli 8KW Róznice w cenie są już nie wielkie, większe DZ lepsza i szybsza regeneracja, PC będzie pracowała krócej I niższe rachunki na energie
Z tymi rachunkami za energię nie jest aż tak różowo, bo o wiele niżesze to one nie będą, chyba że u kogoś pc 8kW była dobierana tak, że podczas mrozów będzie pracować na grzałkach. U mnie rachunki wyszły w zasadzie takie same dla pc 8kW którą miałem wcześniej i 11kW którą teraz mam. Większa pc będzie pracowała na nieco wyższych temperaturach gz i większą deltą na dz, a więc z nieco niższym cop przez cały sezon, albo będzie miała dużo start/stopów - zależy jak się ją wysteruje. Wpływa to też na komfort - np. 2 starty na dobę tylko w taniej taryfie dadzą przy 11kW rano cieplejszą podłogę niż 8kW, a więc może dla kogoś nieco gorszy komfort. Do tego dochodzi dobór odpowiedniego zasobnika na cwu, który dla 11kW powinien lepiej odbierać ciepło. Tak, że jeśli przewymiarowywać, to z głową.

rosomakx4
20-07-2013, 17:15
Osobiście mam PC 11,7 KW i chodzi mi głównie w taniej taryfie, w duuże mrozy pracowała jeszcze jakieś 1-2h w drogiej, ale dom miałem nie wykończony, brak drzwi wejściowych, brama garażowa nieszczelna i brak drzwi do samego garażu, ale nie grzałem też CWU
COP mam napewno delikatnie lepszy niż w danych technicznych , z obiema pompkami PC zużywa średnio jak dobrze pamiętam 2,3 lub 2,4 nominalnie powinna 2,66 KWh, a to pewnie dlatego że temp DZ jest powyżej 0st średnio jakieś 3-4 st a GZ raczej nie dochodzi do 30 st delte mam cały czas ok 6st
Gdybym wziął powiedzmy PC 9 KW to nie mieściłaby się w taniej taryfie a to już daje sporą różnice w kosztach, Różnica w cenie ok 1500 zł jak dobrze pamiętam
Poza tym chodziłaby mi więcej godzin więc DZ nie miałoby zbyt wiele czasu na regeneracje.
Przeliczając za godzine pracy moja OC kosztuje 2,4*0,32 zł w taniej i 2,4*0,69zł w drogiej taryfie
W skali miesiąca jest to już różnica. A satysfakcja ....:) zwłaszcza kiedy sąsiedzi z ekogrochem i gazem nie wierzyli jak to może być że za 240 zł można ogrzać tak duży dom i mam tak ciepło.
Wracając do wątku, przy takiej powierzchni moja PC nie potrafi mi przegrzewać podłogi, za to przeważnie wystarcza ciepła od taniej do taniej taryfy, chociaż chętnie przygarnąłbym jakieś 1-2KW mocy

Bad
21-07-2013, 09:44
Z tym taktowaniem w PC z wbudowanym zbiornikiem to mit - używam pompy ze zbiornikiem 185 l i nie było takiej sytuacji. A przewymiarowanie pompy - jak jest niewiele droższy model o większej mocy to pewnie warto wziąć biorąc pod uwagę czy taka większa moc jest potrzebna (po co do dobrze ocieplonego domu o powierzchni 130 m2 pompa o mocy 11 KW).

Pyxis
21-07-2013, 10:08
jak jest niewiele droższy model o większej mocy to pewnie warto wziąć biorąc pod uwagę czy taka większa moc jest potrzebna (po co do dobrze ocieplonego domu o powierzchni 130 m2 pompa o mocy 11 KW).

No i tu sie klania "rozsadne przewymiarowanie". Przewymiarowanie (pewnie) o 100% juz sie do takich raczej nie zalicza. To stanowczo za duzo aby takie przewymiarowanie uzasadniac mniejszymi kosztami grzania w taniej taryfie. To juz by byla fanaberia inwestora raczej (czyba, ze ma basen) :)

Adam34
21-07-2013, 10:29
Ale przewymiarowanie 30% do max 50% ma jeszcze sens pod warunkiem rozsądnej różnicy w cenie, ja mam bodaj ok 50% wg realnego zapotrzebowania i starcza mi tak na styk do grzania w taniej, chociaż nie mieszkałem jeszcze ostatniej zimy, trwały prace w środku, i było wiele niedoróbek.Powiadają że jak zamieszkam powinno być lepiej

Pyxis
21-07-2013, 11:16
Ale przewymiarowanie 30% do max 50% ma jeszcze sens pod warunkiem rozsądnej różnicy w cenie, ja mam bodaj ok 50% wg realnego zapotrzebowania i starcza mi tak na styk do grzania w taniej, chociaż nie mieszkałem jeszcze ostatniej zimy, trwały prace w środku, i było wiele niedoróbek.Powiadają że jak zamieszkam powinno być lepiej

Bedzie duzo lepiej. Jak bedziesz mieszkal, to szybko wylapiesz jakies niepotrzebne nieszczelnosci typu niedocisnieta uszczelka w drzwiach wejsciowych czy szpary w prowadnicach bramy garazowej. Bedziesz tez grzal dom cieplem bytowym. To calkiem pokazny wklad w brew pozorom, chociaz z racji nowych technologii coraz mniejszy.

yaiba83
21-07-2013, 12:36
Czym byś nie zagrzał gara zupy to i tak poczujesz to ciepło.
Fakt, że na gazie tego ciepełka obok garna jest więcej niż przy indukcji.
Tak czy siak latem bez otwartego okna jest ciężko :)

Adam34
21-07-2013, 14:26
Cóż, plazme planuje tylko w jednym pokoju, i będzie raczej sporadycznie używana, a to niezły grzejnik
Led 55 cali zużywa coś koło 100 W ale zawsze to coś, indukcja, czajnik itp też grzeją
No i troje mieszkańców, będzie coś koło 700-800W pewnie
Co do uszczelek, sytuacja z mojej budowy, przyjechały drzwi, miały być d 16.12.12 przyjechały pod koniec lutego br
Gość je założył, okazuje się że rama krzywa, do wymiany, przyjechały nowe, okazało się że zrobili dziury do pochwytu którego wtedy nie miałem, oczywiście okazało się to po przełożeniu, przyjechały kolejne z zamówionym pochwytem, okazało się że pochwyt jest zamontowany z drugiej strony, od strony wiatrołapu, czekam na czwarte.I oby były proste!!! Sądze że więcej błędów już nie popełnią, i teraz wiem dlaczego to taki drogi biznes dla odbiorcy końcowego, 4 ramy drzwi z tego 2 do odzyskania, oczywiście jeśli znajdzie się klient.
Ta sama firma sytuacja z 2 oknami, okno na parterze- okazało się przy wylewaniu tarasu że jedno jest zamontowane wyżej względem drugiego, wyrywanie i poprawka, jeszcze jedna reklamacja bo dmuchało od spodu, siakieś okucie zmienione i teraz wszystko gra, kolejne duże okno ok 3,7 m szerokości, 2 razy wyrywane, i raz poprawiany tylko próg, oczywiście rozkuwanie balkonu bo inaczej dostać się nie dało, pokój jest wykończony i pomalowany, okna nie dało się otwierać i zamykać, pierwsze wyrywanie i wymiana tylko skrzydeł bo niby wypaczone dalej to samo, drugi raz wymiana kompletnie całego okna bo było w krztałcie łuku- na środku ok 2 cm odchyłu!! za chwile to samo, okazało się że próg za słabo zamocowany i go wybrzuszyło.I to mowa o dużej i poważnej firmie w PL, sąsiad zasiada w zarządzie, Jego komentarz- co Cie nie zabije to Cie wzmocni, dobrze że chociaż poza pracą jest wporządku

haker
05-08-2013, 17:32
czy PC zawsze ma na wyjściu do rozdzielacza 35 stopni? Mamy możliwość regulowania tej temperatury?

bazic
06-08-2013, 08:54
tylko 25? to co to za sh...t?

Pyxis
06-08-2013, 09:25
To nie tak do konca. Pompa to faktycznie zrodlo niskotemperaturowe i jej sprawnosc (COP) zalezy od roznicy temperatur zrodla gornego (podlogowki np) i dolnegi (grunt, powietrze). Zalezy nam, zeby nagrzac dom pompujac czynnik o jak najnizszej temperaturze. Skoro chcesz miec w domu 23*C, to po cholere Ci wiecej niz te 25*C na podlodze. :)
W praktyce jest tak, ze temperatura zalezy od mocy pompy ciepla i w podloge np leci woda w okolicach 30*C co w zupelnosci wystarcza. Trzeba do tego odpowiednio tylko zagescic rurki w wylewce. Przy CWU pompa daje juz rade spokojnie dogrzac do 45-50*C.

bazic
06-08-2013, 09:43
No to trochę zmienia postać rzeczy...
Generalnie chodzi też o to, że mała różnica temperatur wydłuża proces wymiany i podłogówka wtedy jeszcze bardziej "się obezwładnia" :)
trudniej też wtedy utrzymać odpowiednią histerezę załączeń/wyłączeń pompy...

Pyxis
06-08-2013, 11:30
No to trochę zmienia postać rzeczy...
Generalnie chodzi też o to, że mała różnica temperatur wydłuża proces wymiany i podłogówka wtedy jeszcze bardziej "się obezwładnia" :)
trudniej też wtedy utrzymać odpowiednią histerezę załączeń/wyłączeń pompy...

Przy takiej niskiej temp zasilania podlogowka trzyma bardzo stala temperature. U mnie przy grzaniu tylko w tanim pradzie wahania dobowe w duze mrozy nie przekraczaja 0,7*C. Histereza zalaczen pomy jest ustawiona na 0,4*C. Podbicie w taniej taryfie bodajze na 3*C. Ilosc zalaczen na dobe w okolicach 4.

bazic
06-08-2013, 12:35
a jak masz zrobione CWU? ja mam 300l zbiornik izolowany galmetu z tą długą wężownicą i przy samym cwu pompa mi sie załącza kilka razy :/ temp. cwu mam ustawioną na 41*C z histerezą 3 stopni z tego co pamiętam. Inna sprawa, że trudno mi na razie oszacować ile tego cwu zużywam w ciągu doby.
nie mam tego wszystkiego podpiętego do PC (komputera) to nie mam jak dokładnie sprawdzić ilości załączeń poza sumaryczną ilością czasu pracy sprężarki
PC 8kW, 600mb kolektora spiralnego

Pyxis
06-08-2013, 13:03
a jak masz zrobione CWU? ja mam 300l zbiornik izolowany galmetu z tą długą wężownicą i przy samym cwu pompa mi sie załącza kilka razy :/ temp. cwu mam ustawioną na 41*C z histerezą 3 stopni z tego co pamiętam. Inna sprawa, że trudno mi na razie oszacować ile tego cwu zużywam w ciągu doby.
nie mam tego wszystkiego podpiętego do PC (komputera) to nie mam jak dokładnie sprawdzić ilości załączeń poza sumaryczną ilością czasu pracy sprężarki
PC 8kW, 600mb kolektora spiralnego

Ja mam galmetowski biwalentny z wezownicami spietymi szeregowo (300l), wiec powierzchnia pewnie porownywalna z Twoja. Grzeje teraz w lecie CWU do 45*C i zeby uniknac taktowania musze miec ustawiona temperature wylaczenia sprezarki na 59,5*C. Jak masz standardowo na 55*C, to bedzie taktowala. Twoja PCi ma teraz pewnie moc 10-11kW przy cieplym DZ. Mysle, ze jak ustawisz na 57-58*C, to taktowanie sie skonczy. Jesli nie masz mozliwosci zmiany tej temperatury, to zostaje tylko obnizac temperature grzania CWU. Ustaw albo histereza, albo sama zadana temperatura.

mardor1971
07-08-2013, 08:44
Z tymi rachunkami za energię nie jest aż tak różowo, bo o wiele niżesze to one nie będą, chyba że u kogoś pc 8kW była dobierana tak, że podczas mrozów będzie pracować na grzałkach. U mnie rachunki wyszły w zasadzie takie same dla pc 8kW którą miałem wcześniej i 11kW którą teraz mam. Większa pc będzie pracowała na nieco wyższych temperaturach gz i większą deltą na dz, a więc z nieco niższym cop przez cały sezon, albo będzie miała dużo start/stopów - zależy jak się ją wysteruje. Wpływa to też na komfort - np. 2 starty na dobę tylko w taniej taryfie dadzą przy 11kW rano cieplejszą podłogę niż 8kW, a więc może dla kogoś nieco gorszy komfort. Do tego dochodzi dobór odpowiedniego zasobnika na cwu, który dla 11kW powinien lepiej odbierać ciepło. Tak, że jeśli przewymiarowywać, to z głową.

Co to za pompa? Czy temperatury nie ustawia się na sterowniku? Bo u mnie jak ustawiam na 22 st C to tak mi grzeje i nie wierzę żeby inna nie grzała. Jedynie może się załączyć grzałka. Skoro to twoja druga pc to masz bardzo dziwne doświadczenia!!! To nie komfort będzie gorszy tylko twoja kieszeń trochę mniejsza o parę złotych. Dlaczego przy zmianie pc trzeba je inaczej regulować? Przecież jak było przedtem dobrze to dlaczego teraz ma być gorzej czy zle? Tak a pro po na forum zużycia prądu z pc nikt nie pisze,że jego pc działa tylko i wyłącznie w taniej taryfie. Zawsze mają zużycie mniejsze czy większe ale mają wszyscy. Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!

Arturo72
07-08-2013, 09:28
. Zawsze mają zużycie mniejsze czy większe ale mają wszyscy. Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!Bujda to jest to co powyżej napisałeś.

Pyxis
07-08-2013, 09:35
Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda. No chyba że ci co tam piszą to kłamią!

Mi sie udalo w tym sezonie CO zmiescic praktycznie w 100% w taniej taryfie (pomijam poczatkowe 2 tyg eksperymentow z ustawieniami pracy). Grzanie CWU teraz zalatwiam w 80% w taniej, ale tylko dlatego, zeby pompa nie taktowala, bo przy cieplym DZ to ona ma z 15KW mocy grzewczej i brakuje jej powierzchni na wezownicy. Grzeje zasobnik do nizszej temperatury i dlatego zahaczam o droga w tych 20%. Przy odpowiednim zasobniku dobranym do mocy pompy w lecie, praca bylaby w 100% w tanim pradzie.

maniak
07-08-2013, 10:18
Witam Wszystkich serdecznie,

Trochę mnie tutaj nie było. Ale wracam :)

Jeżeli jest problem z dogrzewam wody użytkowej, to można jeszcze sprawdzić pompę obiegową. Jak jest regulowana i nie jest na najwyższym biegu to można ją ustawić na wyższy bieg np. 3 i może to pomóc uzyskać kilka stopni wyższą temperaturę w zasobniku.
Jak macie zasobniki z wężownicami i ustawioną temp. np na poziomie 45C, to po nagrzaniu zasobnika do 45 C i wyłączeniu PC wężownica jest nagrzana do wyższej temperatury np. 55C i po chwili odda swoje ciepło do zbiornika, tak że po np. 5 minutach temperatura w zasobniku powinna wzrosnąć jeszcze dodatkowo o 2-3C.

Pozdrawiam

Pyxis
07-08-2013, 11:31
Pomki dzialaja na biegu III oczywiscie.
Temperatura u mnie w zasobniku wzrasta "bezwladnosciowo" o 1,0-1,5*C i jest to ze tak powiem "wliczone" w ustawine parametry grzania CWU :)

maniak
07-08-2013, 11:36
A jaka jest różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem pompy ciepła przy przygotowaniu cwu?

Pyxis
07-08-2013, 11:55
Nie mam pomierzonej temp zasilania na CWU a tylko powrot (bo wspolny z podlogowka), wiec Ci dokladnie nie powiem.

maniak
07-08-2013, 11:58
Ok, najlepiej zmierzyć sobie może jakimś zewnętrznym termometrem, bo po różnicy wyjdzie czy przepływ jest ok czy za mały.

A swoją drogą to jaka jest zainstalowana pompa obiegowa na ładowaniu zasobnika wody użytkowej (model)?

Pozdrawiam i życzę udanego dnia

Pyxis
07-08-2013, 12:31
Mam wlasnie opomiarowane zewnetrznymi, ale za zaworem przelaczajacym obieg CWU. JAkos nie badzo chce mi sie glebiej do pompy zagladac.

Obiegowka na III biegu na obiegu CWU ma 180W.

maniak
07-08-2013, 12:54
To pewnie jest 25-80, więc jest wystarczająca.

bazic
07-08-2013, 13:38
Dajcie spokój?! Czyżby moja 25/1-4 była za słaba? Akurat nie pamiętam na którym biegu ją mam. a generalnie jak powinna być ustawiona? co się dzieje jak jest za wolno? Bo wnioskuję, że jak jest za szybko - to nie odda całej energii do wężownicy i cieplejsza wróci do PC... i wtedy co?

Wybaczcie za banalne może pytania ale jestem świeżynką w tej kwestii :)

Pyxis
07-08-2013, 13:48
Tu trzaba wybrac rozsadny kompromis, ale generalnie za maly przeplyw skutkuje wieksza temperatura na skraplaczu i slebsza sprawnoscia pompy ciepla. Im wyzsza moc grzewcza pompy, tym przeplyw intensywniejszy. Ja mam ustawione pompki na III bieg, bo tak jest najekonomiczniej.

maniak
07-08-2013, 14:03
Bazic, Jak masz większy przepływ to nie szkodzi, ważne żeby za mały nie był. A jaką masz pompę ciepła? ile mocy?

bazic
07-08-2013, 14:35
PC 8kW, 600mb wymiennika spiralnego

maniak
07-08-2013, 15:39
Wygląda poprawnie, więc nie powinno być z nią problemów. Bynajmniej z tej strony. A tak nawiasem mówiąc to masz jakieś problemy z tą pompą ciepła? Czy może wszystko działa poprawnie?

rwxw
07-08-2013, 23:30
Co to za pompa? Czy temperatury nie ustawia się na sterowniku?
A co za różnica co to za pompa. Dowolna typu on/off. Temperatury pomieszczeń ustawia się na sterowniku to chyba oczywiste, ale chyba rozmawialiśmy o wadach i zaletach pomp o różnej mocy dla tego samego budynku. Przy tej samej podłogówce i pompach o różnej mocy, jak pisałem, dla większej albo będzie więcej start/stopów, albo pc będzie grzała do wyższych temperatur. Grzała wodę w układzie co, a nie pomieszczenie, pomieszczenie oczywiście będzie miało temperaturę zadaną na sterowniku. Możesz sam wybrać co chcesz mieć, ale przy małej ilości start/stopów wahania temperatury pomieszczenia będą ciut większe. Ciut, czyli np. o około 0.5*.

To nie komfort będzie gorszy tylko twoja kieszeń trochę mniejsza o parę złotych.
To zależy od Ciebie, jak ustawisz tak będziesz miał. Albo lepszy komfort i dużo start/stopów, ciut lepszy cop oraz więcej pracy w drogiej taryfie albo nieco mniejszy cop, ciut mniejszy komfort i mniej pracy w drogiej. Oczywiście + wszystkie stany pośrednie.

Dlaczego przy zmianie pc trzeba je inaczej regulować?
Przy zmianie na pc o innej mocy zazwyczaj nic nie trzeba regulować, ale przy doborze warto pomyśleć i pewne rzeczy uwzględnić. Inne są wymagane przepływy dz i gz, a zasobnik cwu może nie być w stanie odbierać danej ilości ciepła bez taktowania pc. Zależy z czego na co zmieniasz i jakie są różnice.

Tak a pro po na forum zużycia prądu z pc nikt nie pisze,że jego pc działa tylko i wyłącznie w taniej taryfie... Więc nie wypada pisać o pracy tylko i wyłącznie w drugiej taryfie bo jest to bujda.
No popatrz, Pyxis się znalazł... Cwu to mały wydatek, więc można powiedzieć że ma 100% taniej. Ja nie grzeję pompą cwu, więc mam podobnie jak on 100% taniej. Bujda, nie bujda, niektórzy mają tak, inni inaczej, ale po to się przewymiarowuje, żeby nie grzać w drogiej, jak odpowiednio przewymiarujesz to nie będziesz musiał, ale są inne tego konsekwencje o których pisałem. Do Ciebie należy decyzja ile grzać i kiedy, a większa czy mniejsza pc daje tylko większe lub mniejsze możliwości wyboru.

rwxw
07-08-2013, 23:35
Bo wnioskuję, że jak jest za szybko - to nie odda całej energii do wężownicy i cieplejsza wróci do PC... i wtedy co?
Nie ma za szybko. Jak przepływ będzie bardzo duży, to cała wężownica będzie miała prawie taką samą temperaturę, więc cała będzie dobrze oddawać ciepło. Jak mocno spadnie przepływ, to dajmy na to pół wężownicy będzie grzało, a przy tej samej mocy wzrośnie temperatura zasilania -> wieksza temperatura na skraplaczu

ferrit
08-08-2013, 22:40
bazic na jakiej wysokosci zasobnika masz umieszczony czujnik temp CWU od PC ? Mam taka sama PC ale zasobnik Galmet 400L max. Moge podac ci jak ja mam ustawone grzanie CWU.

bazic
09-08-2013, 11:43
czujnik jest włożony do wnętrza "sondy" :) specjalnego otworu w zbiorniku, który jest na około 60cm wysokości - czyli de-facto temperatura pobierana jest wyższa - jaka - nie wiem :) bo fabryczny termometr jest w około 3/4 wysokości a cwu pobiera się z samej góry....
pompę obiegową mam już na maxa

ustawiłem grzanie cwu na 41*C z histerezą 3 stopni,
zrobiłem 3 programy: 2 dla drugiej taryfy na 44 stopnie i 1 dla pierwszej na 41
max cwu mam ustawioną na 49*C

ferrit
09-08-2013, 12:16
bazic U mnie też czujnik jest na 1/3 wysokości zasobnika. Na 2/3 wysokości jest termometr. Ja grzeję wodę do temp 42'C, pompa jest na III biegu i pobiera 67W, dT=2,5'C (na II biegu mam 55W i dT=4,5'C). Woda zasilająca ma około 48'C. Po zakończeniu cyklu grzania i ustabilizowaniu termometr i czujnik pokazuje po równo temp 44'C. W ciągu dnia jak zużywam ciepłą wodę, to na dole spada temp w czujniku od PC. Jeżeli ona spadnie o 6'C, to włącza się cykl grzania. Temp na górze zasobnika spadnie w tym czasie do 40'C. Jeżeli nie ma kąpieli to PC pracuje co 18 godzin i grzeje średnio 26 minut. Popróbuj obniżyć histerezę. Ja niedługo przejdę na dwie taryfy - wniosek złożony.

Vld
09-08-2013, 12:30
Nie lepiej ustawić jakieś strefy czasowe i grzać raz na dobę zużywają przed tym 70-80% ciepłej wody w zasobiku?
Tak jak teraz, to temperatura skraplania właściwie nie sapada poniżej 50C - stąt też i kop marny

ferrit
09-08-2013, 12:40
W tej chwili u mnie temp skraplania jest na początku cyklu grzania około 40'C a na koniec 50'C i PC się wyłącza bo osiągnęła zadaną temp w CWU. Mam możliwość ustawienia grzania w określonych godzinach aby wykorzystać tańszą taryfę. Jak wezmą kąpiel w wannie 3..4 osoby po kolei to ci nie starczy wody i PC będzie się musiała włączyć częściej nawet w droższej taryfie. Póki co to nie zastanawiam się nad grzaniem w 2 taryfach. Ale niedługo będę to rozpracowywał.

Pyxis
09-08-2013, 13:02
Nie lepiej ustawić jakieś strefy czasowe i grzać raz na dobę zużywają przed tym 70-80% ciepłej wody w zasobiku?
Tak jak teraz, to temperatura skraplania właściwie nie sapada poniżej 50C - stąt też i kop marny

Sprawdz sam, to zobaczysz, ze sie "nie da". :)
Ta naplywajaca woda jednak sie miesza w zasobniku i temperatura u gory spada mocniej niz by to wynikalo z poboru wody.

bazic
09-08-2013, 13:04
..no właśnie ja mam już realny problem :) bo mam już te dwie taryfy.
Dlatego ustawiłem histerezę 3 stopnie - rozumiem, że powinienem podnieść...
Również dlatego zróżnicowałem temperatury zadane dla CWU: 41 w drogiej taryfie oraz 44 w taniej.
Ogólnie mam efekt taki, że jak już mi się pompa włączy aby zagrzać cwu - to musi robić to na 2 razy po kilkanaście minut.
Zgaduję że takich cykli mam po 2-3 na dobę czyli po 4-6 załączeń.

Dodatkowo nie mam jeszcze żadnego czujnika na pompce obiegowej od cyrkulacji cwu i ona chodzi co 1,5h przez 15 minut w ciągu dnia (I taryfa)
Wnioskuję, że tutaj dodatkowo tym wychładzam zbiornik....

Pyxis
09-08-2013, 13:04
ak wezmą kąpiel w wannie 3..4 osoby po kolei to ci nie starczy wody i PC będzie się musiała włączyć częściej nawet w droższej taryfie. Póki co to nie zastanawiam się nad grzaniem w 2 taryfach. Ale niedługo będę to rozpracowywał.

Przy 400l zasobniku i temperaturze u gory w granicach 46-47*C zapomnij o 3-4 wannach. Po jednej pelnej sie juz pompa zalaczy i dogrzeje.

Pyxis
09-08-2013, 13:07
..no właśnie ja mam już realny problem :) bo mam już te dwie taryfy.


Ja mam ustawiona zadana temperature w lecie na 39*C z histereza 2*C i podbiciem w taniej o 5*C (czyli wahania od 38 do 44-45*C). Grzana prawie 80% w tanim pradzie.

ferrit
09-08-2013, 13:13
Przy 400l zasobniku i temperaturze u gory w granicach 46-47*C zapomnij o 3-4 wannach. Po jednej pelnej sie juz pompa zalaczy i dogrzeje.

Przecież to samo napisałem z tą wanną. Ja nie zauważyłem, aby napływająca zimna woda mieszała się z ciepłą na górze zasobnika.

bazis Po co ci ta pompa obiegowa kręci w czasie postoju PC ? Naturalnie, że wychładza. Ja nie miałem zaworów zwrotnych za pompami obiegowymi i zasobnik działał jak piec - w czasie postoju temp w obiegu grzewczym CWU równo spadała razem z temp w zasobniku. Założyłem zawory i ręką odjął. Temp w zasobniku wolniej spada.

Ja się chce wydłużyć czasy postoju PC aby się łapała tylko w tańszej taryfie to chyba trzeba zwiększyć histerezę ?

Pyxis
09-08-2013, 13:24
Ja się chce wydłużyć czasy postoju PC aby się łapała tylko w tańszej taryfie to chyba trzeba zwiększyć histerezę ?

Raczej podniesienie w taniej taryfie. Jak dasz duza histereze, to przy zalaczeniu w taniej bedzie dlugo pracowala, a przy malej tylko dogrzeje.

bazic
09-08-2013, 13:26
[...] Po co ci ta pompa obiegowa kręci w czasie postoju PC ? [...]

Czytaj uważnie: pompa obiegowa od cyrkulacji CWU...


[...] Ja się chce wydłużyć czasy postoju PC aby się łapała tylko w tańszej taryfie to chyba trzeba zwiększyć histerezę ?

...czemu więc pisałeś wcześniej, żebym spróbował ją obniżyć? ;)

Vld
09-08-2013, 14:11
Sprawdz sam, to zobaczysz, ze sie "nie da". :)
Ta naplywajaca woda jednak sie miesza w zasobniku i temperatura u gory spada mocniej niz by to wynikalo z poboru wody.

:)
Sprawdzam codziennie
W zasadzie raz nagrzanych 300l 50/40C starczyło by na dwa dni, ale małżonka wodę o temp 40C uważa za zimną.

Gdy paliłem w kotle i używałem termostatycznego zaworu mieszającego miałem przed dwa dni 50C.

maniak
09-08-2013, 14:50
Szczególnie jak jest wanna to te 40C może się okazać za mało, ale na prysznic w zupełności wystarczy.

ferrit
09-08-2013, 17:49
Troche sie pokrecilo z ta histereza. Gdy jest ona wieksza np 5'c to PC dluzej stoi. Aby wydluzyc czas przestoju to obnizamy czyli np 7'c. bazis tak zrob i zobacz jak bedzie.

Pyxis
09-08-2013, 22:04
Ni pokrecilo sie, tylko inaczej sie ustawia histereze przy 2 taryfach a inaczej jak masz jedna.
Przy tanim pradzie manipulujesz glownie stopniem podbicia temp CWU dla taniego pradu.

mardor1971
12-08-2013, 18:34
przeliczacie jakie macie oszczędności z użwywania pc w tylko taniej taryfie. Jeśli możecie to proszę napiszcie ile prądu zużywacie teraz w drogiej taryfie na całą resztę w domu. Zastanawiam się czy warto mi zmienić taryfę na podwójną. Na całość rachunków elektrycznych po za cwu i co wpływa niestety pół roku pracy komputera telewizora żelazka czy pralki bądż zmywarki w drogiej taryfie. Ja latem płacę ok 200-250 pln za mc z cwu na którą idzie 60 pln. Czyli na całą resztę 200. Zimą ogrzewanie wyniosło mnie ok 300 pln na mc z cwu. Ciekaw jestem jak u was to wychodzi. Jeszcze raz proszę o uczciwe odpowiedzi.

Pyxis
12-08-2013, 19:21
Cena ogrzewanie zalezy od miesiaca. To jest zmienna wartosc, bo i temperatury zmienne.

Podaj parametry taryfy swojej z tanim pradem. To mozna w przyblizeniu oszacowac, czy sie kalkuluje przechodzic. Ja Ci powiem, ze nie spotkalem jeszcze kogos piszacego tutaj, ze ma 2 taryfy i jest na tym w plecki. :)

vega1
12-08-2013, 19:50
komputer, tv czy żelazko ok zgodze się. Ale pralka czy zmywarka, mogą pracować tylko w taniej taryfie...

mardor1971
12-08-2013, 21:33
komputer, tv czy żelazko ok zgodze się. Ale pralka czy zmywarka, mogą pracować tylko w taniej taryfie...
Wszystko może ale nie musi. Nie chcę być niewolnikiem godzin taniej taryfy.
strefa dzienna 0,7595 a nocna 0,284 a taryfa cały dzień 0,5585. Mam anhydryt i on nagrzewa się szybko więc podejrzewam że pc pracować będzie pół na pół w taniej i drogiej taryfie zimą i całe zaoszczędzone pieniądze wydam latem gdyż wtedy taryfy nocnej prawie nie używam a głównie dzienną.

ferrit
12-08-2013, 21:52
Ja kiedys sobie prognozowalem i wyszlo mi 300..400 oszczednosci przy 2 taryfach. Pomysl: komputer, tv, ruter, oswietlenie pracuja po kilka..nascie godzin na dobe w drogiej taryfie. CWU, pralka, zmywarka, pompa ciepla dla CO ustawiasz tylko w taniej. To sa pradozerne odbiorniki. Wez excela do reki i spisz jakie masz obiorniki, ile mocy bierze, ile godzin na dobe pracuje, w jakiej taryfie. Osobno policz CO i zsumuj. Sam teraz czekam na zmiane z C11 na G12.

Pyxis
12-08-2013, 22:05
Wszystko może ale nie musi. Nie chcę być niewolnikiem godzin taniej taryfy.
strefa dzienna 0,7595 a nocna 0,284 a taryfa cały dzień 0,5585. Mam anhydryt i on nagrzewa się szybko więc podejrzewam że pc pracować będzie pół na pół w taniej i drogiej taryfie zimą i całe zaoszczędzone pieniądze wydam latem gdyż wtedy taryfy nocnej prawie nie używam a głównie dzienną.

Ferrit dobrze szacuje.

Nie ma mowy o byciu niewolnikiem. Co to za niewola wlaczyc pralke, zmywarke czy suszarke o zadanej godzinie? Tylko trzeba chciec, a bedzie taniej.

Nadal nie wiemy jaki masz rozklad godzinowy taryf. Zastanow sie nad taryfa weekendowa.

Nic nie wydasz wiecej latem. Latem tez myjesz naczynia i pierzesz. U mnie np w miesiacach letnich na pradzie bytowym jest nieco wiecej oszczednosci niz zima.

Oszczednosc na bytowym za ostatni rok to 429 zl. Mysle, ze jak bysmy olali calkowicie wszelki rezimy godzinowe na w/w urzadzenia, tylko losowo je zalaczli, to byl bym tylko minimalnie na plusie. Zeby byc w plecki to jakas "przekora" musiala by mnie dopasc. :)
Oszczednosci na CO+CWU za oststni rok to juz kwota 1412 zl, a wiec wiecej niz wydalem na CO za pierwszy sezon grzewczy w zasiedlonym domu.

lulukasz
13-08-2013, 09:01
Polecam taryfę G12r ekonomiczna dolina. Ja taką mam, plusem jest to, że tania taryfa to 12 h/dobę 22-7 i 13-16. Zastanawiałem się nad weekendową, no ale padło na dolinę :)

Pyxis
13-08-2013, 09:40
Bardzo fajny rozklad godzin dla celow CO. Jesli mial bym taka u siebie, to tez wybor byl by trudny.

mardor1971
13-08-2013, 20:27
Ja kiedys sobie prognozowalem i wyszlo mi 300..400 oszczednosci przy 2 taryfach. Pomysl: komputer, tv, ruter, oswietlenie pracuja po kilka..nascie godzin na dobe w drogiej taryfie. CWU, pralka, zmywarka, pompa ciepla dla CO ustawiasz tylko w taniej. To sa pradozerne odbiorniki. Wez excela do reki i spisz jakie masz obiorniki, ile mocy bierze, ile godzin na dobe pracuje, w jakiej taryfie. Osobno policz CO i zsumuj. Sam teraz czekam na zmiane z C11 na G12.

Jak budowałem dom to wszystko miałem przeliczone ze dwa razy i niestety często myliłem się w wyliczeniach nawet o 20%. Taryfę można zmienić bezpłatnie raz do roku, a nie chcę wyjść na zmianie jak zabłocki na mydle

Bad
18-08-2013, 20:01
Polecam taryfę G12r ekonomiczna dolina. Ja taką mam, plusem jest to, że tania taryfa to 12 h/dobę 22-7 i 13-16. Zastanawiałem się nad weekendową, no ale padło na dolinę :)

Mam taką samą taryfę jak lulukasz i uważam, że to jest na razie najlepsza opcja. Rachunki zima miałem rzędu niecałych 730 zł za dwa miesiące, teraz latem płacę niecałe 250 zł za dwa miesiące. Zmywarka i pralka w taniej taryfie, reszta jak wyjdzie. Raz w tygodniu podgrzewam wodę do 65 stopni.

niedowiarek
18-08-2013, 20:58
Mam taką samą taryfę jak lulukasz i uważam, że to jest na razie najlepsza opcja. Rachunki zima miałem rzędu niecałych 730 zł za dwa miesiące, teraz latem płacę niecałe 250 zł za dwa miesiące. Zmywarka i pralka w taniej taryfie, reszta jak wyjdzie. Raz w tygodniu podgrzewam wodę do 65 stopni.

W trakcie budowy miałem G11. Po uruchomieniu PCi G12. Jak się pojawiła możliwość G12w to też wybrałem. Za każdym razem się opłaciło. To teraz czekam kiedy u mnie (ENION) się pojawi G12r :yes:.

maniak
19-08-2013, 14:27
Witam Serdecznie,

Robiłem w zeszłym roku porównanie pracy pompy ciepła przez jeden miesiąc przy pracy 24/h bez nastaw czasowych, czyli włączamy pompę ciepła która pracuje w sposób ciągły przez cały miesiąc i testujemy ją na różnych taryfach. Najtaniej wyszło w taryfie weekendowej, później w taryfie ciepły dom (G12) a najdrożej w G11. Warto się więc nad tym zastanowić. Ja użytkuję PC już niemal 2 lata, pierwszy rok bez licznika, drugi rok zainstalowałem pod licznik tylko na pc i mam taryfę G11, a od października mam zamiar przejść na taryfę G12, myślę ze warto.

POzdrawiam

Arturo72
19-08-2013, 15:02
Witam Serdecznie,

Robiłem w zeszłym roku porównanie pracy pompy ciepła przez jeden miesiąc przy pracy 24/h bez nastaw czasowych, czyli włączamy pompę ciepła która pracuje w sposób ciągły przez cały miesiąc i testujemy ją na różnych taryfach. Najtaniej wyszło w taryfie weekendowej, później w taryfie ciepły dom (G12) a najdrożej w G11. Warto się więc nad tym zastanowić. Ja użytkuję PC już niemal 2 lata, pierwszy rok bez licznika, drugi rok zainstalowałem pod licznik tylko na pc i mam taryfę G11, a od października mam zamiar przejść na taryfę G12, myślę ze warto.

POzdrawiam

Wszystko zależy od domu i zużycia energii.
W moim przypadku przejście na G12 nie jest zbytnio opłacalne,fakt,będzie taniej ok.200-300zł ale kosztem pogorszenia komfortu przez ciężkie przestawienie się z nawyków ;)

mardor1971
19-08-2013, 16:07
Mam taką samą taryfę jak lulukasz i uważam, że to jest na razie najlepsza opcja. Rachunki zima miałem rzędu niecałych 730 zł za dwa miesiące, teraz latem płacę niecałe 250 zł za dwa miesiące. Zmywarka i pralka w taniej taryfie, reszta jak wyjdzie. Raz w tygodniu podgrzewam wodę do 65 stopni.

Ja na mc płacę ok 200-250 pln, a 125 zł nawet moi rodzice w bloku nie płacą bo mają więcej. Podziwiam oszczędności. U mnie zmywarka bierze wodę z pc bo tam grzeję najtaniej pralka też, jedyna wada to ciepła pranie.

asolt
19-08-2013, 18:06
Wszystko zależy od domu i zużycia energii.
W moim przypadku przejście na G12 nie jest zbytnio opłacalne,fakt,będzie taniej ok.200-300zł ale kosztem pogorszenia komfortu przez ciężkie przestawienie się z nawyków ;)

Twój przypadek nie jest reprezentatywny, we wiekszosci, zdecydowanej wiekszosci przypadków jednak korzystniej jest miec w dwie taryfy, a jezeli jest to G12w to w ogole nie ma o czym mówic.

miejski
20-08-2013, 15:10
mardor1971,
Kiedyś tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=5715292&viewfull=1#post5715292) pisałem jak łatwo można obliczyć czy dwie taryfy się opłacają. Mnie wyszło, że wystarczy tylko ok 25% całkowitego zużycia prądu mieć w taniej taryfie aby rachunki w G12 były niższe.
Policz to sobie sam. Osobiście nie słyszałem o żadnym "pompiarzu" który żałował by wyboru G12 czy G12w.

Bad
22-08-2013, 19:11
Ja na mc płacę ok 200-250 pln, a 125 zł nawet moi rodzice w bloku nie płacą bo mają więcej. Podziwiam oszczędności. U mnie zmywarka bierze wodę z pc bo tam grzeję najtaniej pralka też, jedyna wada to ciepła pranie.

Jakoś tak samo wychodzi. Nie mam modnych lampek w podsufitce, ale używam wieczorami komputerów, TV itd. Długo tez siedzę w pracy - może to dlatego ;).

Barth3z
23-08-2013, 20:51
Ferrit dobrze szacuje.

Nie ma mowy o byciu niewolnikiem. Co to za niewola wlaczyc pralke, zmywarke czy suszarke o zadanej godzinie? Tylko trzeba chciec, a bedzie taniej.

Nadal nie wiemy jaki masz rozklad godzinowy taryf. Zastanow sie nad taryfa weekendowa.

Nic nie wydasz wiecej latem. Latem tez myjesz naczynia i pierzesz. U mnie np w miesiacach letnich na pradzie bytowym jest nieco wiecej oszczednosci niz zima.

Oszczednosc na bytowym za ostatni rok to 429 zl. Mysle, ze jak bysmy olali calkowicie wszelki rezimy godzinowe na w/w urzadzenia, tylko losowo je zalaczli, to byl bym tylko minimalnie na plusie. Zeby byc w plecki to jakas "przekora" musiala by mnie dopasc. :)
Oszczednosci na CO+CWU za oststni rok to juz kwota 1412 zl, a wiec wiecej niz wydalem na CO za pierwszy sezon grzewczy w zasiedlonym domu.

Rzuć okiem na tą taryfę:
http://www.tauron-pe.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/Strony/produkt-pompaciepla.aspx

Pyxis
23-08-2013, 21:37
Rzuć okiem na tą taryfę:
http://www.tauron-pe.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/Strony/produkt-pompaciepla.aspx

No patrzylem na to chyba z tydzien temu. Moze w poniedzialek znajde czas, to zadzwonie i dowiem sie wiecej.
Chyba, ze znasz cene za kWh wraz z "dodatkami" dla tej taryfy? Mozna by wtedy policzyc, bo mi tak na "oko" wychodzi, ze 5gr drozej (czyli 37gr/kWh) niz tani prad w G12, co byloby za rozowo. :)

Barth3z
23-08-2013, 21:42
Oczywiście to nie są powalające ceny. Wychodzi ok. 2 grosze mniej od dotychczasowej taryfy G11.
Ale 2 gr na wszystkich urządzeniach, które również chodzą w 1 taryfie. Musisz sobie przeliczyć. Może Ci również wyjść, że w 2 taryfach dalej oszczędasz, ale trzeba będzie się mocniej spinać.

Pyxis
23-08-2013, 21:48
Oczywiście to nie są powalające ceny. Wychodzi ok. 2 grosze mniej od dotychczasowej taryfy G11.
Ale 2 gr na wszystkich urządzeniach, które również chodzą w 1 taryfie. Musisz sobie przeliczyć. Może Ci również wyjść, że w 2 taryfach dalej oszczędasz, ale trzeba będzie się mocniej spinać.

Czyli ile konkretnie kosztuje tam kWh? Przy tej pompiarskiej taryfie.

Barth3z
23-08-2013, 21:49
ok. 0,54 zł brutto

Pyxis
23-08-2013, 21:56
No to byl bym w plecy 1400 zl rocznie przy takiej cene.
Doczytalem w warunkach
pkt 1.5.5:
"zakupi urządzenie - grzewcze pompę ciepła produkcji Viessmann wyspecyfikowane na stronie internetowej www.viessmann.pl"

:rotfl:

Barth3z
23-08-2013, 21:58
Aaaaa to takie oszustwo ! :)
Nie doczytałem...

Pyxis, jakie masz OZC dla budynku ? Ile kwh ?

mar1973
23-08-2013, 21:59
ok. 0,54 zł brutto


witam

1 kWh w taryfie pompowej kosztuje 0,5845 zł brutto (Taurin Małopolska, Bielsko-Biała)
to tylko o 1,54 grosza taniej od 1kWh w taryfie całdobowej

pozdrawiam

Pyxis
23-08-2013, 22:05
Aaaaa to takie oszustwo ! :)
Nie doczytałem...

Pyxis, jakie masz OZC dla budynku ? Ile kwh ?

A no taki maly "kruczek" auronowy. ;)

Nie wchodzilem w takie "fanaberie" jak OZC. Uznalem, ze szkoda kasy i zachodu (oczywiscie IMHO).

Barth3z
23-08-2013, 22:09
A no taki maly "kruczek" auronowy. ;)

Nie wchodzilem w takie "fanaberie" jak OZC. Uznalem, ze szkoda kasy i zachodu (oczywiscie IMHO).

Pytam, bo na szybkiego licząc, to nawet przy 100% CO i CWU w 2 taryfie nie wychodzi 1400zł różnicy. Mi wyszło ok. 1000zł i to zakładając że pozostałą energię wykorzystujesz 60% w dzień i 40% w nocy. Chyba, że śpisz w 1 taryfie a oglądasz TV w drugiej ;)

Pyxis
23-08-2013, 22:09
witam

1 kWh w taryfie pompowej kosztuje 0,5845 zł brutto (Taurin Małopolska, Bielsko-Biała)
to tylko o 1,54 grosza taniej od 1kWh w taryfie całdobowej

pozdrawiam

Jesli tak, to liczac ze np moj dom rocznie potrzebuje 10 tys kWh (PCi+bytowy) "zaoszczedzil" bym przechodzac z G11 na taryfe "pompiarska" .... 15,40 rocznie. Kurde, nawet uchlac sie za tyle nie mozna. :)

Pyxis
23-08-2013, 22:17
Pytam, bo na szybkiego licząc, to nawet przy 100% CO i CWU w 2 taryfie nie wychodzi 1400zł różnicy. Mi wyszło ok. 1000zł i to zakładając że pozostałą energię wykorzystujesz 60% w dzień i 40% w nocy. Chyba, że śpisz w 1 taryfie a oglądasz TV w drugiej ;)

Przy zuzyciu 10614 kWh/rok za sumaryczna cene 4440 zl przy przejsciu na taryfe za 0,54gr wychodzi z prostego rachunku roznica na niekorzysc tej jednej taryfy w kwocie 1292 zl. Czyli blizej 1300 niz 1400zl. Wstawilem do arkusza ktory uwzglednia zmiany cen taryfy G12g w ciagu oststniego roku to wychodzi 1400 zl z malymi groszami.
Mysle, ze mozna przyjac bezpiecznie te 1300 zl w plecki. :)


BTW: Ja mam taryfe weekendowa i na prad bytowy wychodzi mi 60% ale w taniej. Pompa prawie cala leci w taniej (tylko 20%CWU w drogiej).

Barth3z
23-08-2013, 22:21
Mi wychodzi tak:
208100

mar1973
23-08-2013, 22:22
Jesli tak, to liczac ze np moj dom rocznie potrzebuje 10 tys kWh (PCi+bytowy) "zaoszczedzil" bym przechodzac z G11 na taryfe "pompiarska" .... 15,40 rocznie. Kurde, nawet uchlac sie za tyle nie mozna. :)


witam

no ale mógłbyś skorzystać z promocji:lol2:
ci co pompy nie mają - nie bedą mieli takiej przyjemności

jaki cel ma ta promocja?
chyba wprowadzenie w błąd - tak żeby nie mysleć o systemie 2-taryfowym

pozdrawiam

Pyxis
23-08-2013, 22:25
Mi wychodzi tak:
208100

Nie wiem co liczysz, ale zrob proste dzialanie matematyczne i "splaszcz" moja cene obecna za kWh do ceny sredniej, zrob roznice miedzy 54gr "proponiowanymi" i pomnorz prze ilosc kWh ktore zuzywam. Dostaniesz kwote roznicy w cenie za roczny prad.

Pyxis
23-08-2013, 22:27
jaki cel ma ta promocja?
chyba wprowadzenie w błąd - tak żeby nie mysleć o systemie 2-taryfowym


Pewnie jakies grube miliardy z jakiejs dotacji proekologicznej dla Tauronu, albo cos. Jak nie wiadomo o coc chodzi, to zawsze chodzi o kase. :)

Barth3z
23-08-2013, 22:28
Wychodzi na to, że:
- albo COP masz niższy niż zakładam
- albo potrzebujesz więcej kWh na wodę
- lub zużywasz więcej pradu na resztę

EDIT: teraz spojrzałem na stopkę - "Sezon grzewczy 2012/2013 - 1350 zł przy zadanej temp. w domu 22*C" więc raczej pierwsze lub/i drugie.

Pyxis
23-08-2013, 22:29
Wychodzi na to, że:
- albo COP masz niższy niż zakładam
- albo potrzebujesz więcej kWh na wodę
- lub zużywasz więcej pradu na resztę

Nic nie zakladaj. Ja Ci podalem dokladna ilosc zuzytych kWh i dokladna kwote. Masz wszystkie niewiadome na talerzu! :)

10614 Kwh to ogilne zuzycie na liczniku na przylaczu do domu. Suma bytowego i pompy.

Mam zrobic tu rachuneczki?

Barth3z
23-08-2013, 22:33
Nic nie zakladaj. Ja Ci podalem dokladna ilosc zuzytych kWh i dokladna kwote. Masz wszystkie niewiadome na talerzu! :)


Nie zakładam, tyle wpisałem.
Tylko COP'a nie znam i zużycie kWh na CWU.

Pyxis
23-08-2013, 22:59
Nie zakładam, tyle wpisałem.
Tylko COP'a nie znam i zużycie kWh na CWU.

O matko! Ale po co Ci COP i CWU? Ja podalem przeciez SUME zuzycia. :)

4440[zl]/10614[kWh] = 0,4183 [zl/kWh]

Zakladamy teraz cena pradu jednotaryfowego 0,54[gr/kWh]

0,54-0,4183 = 0,1217 zl roznicy w cenie na jednej kWh

0,1217[zl/kWh]*10641[kWh] = 1291,56[zl] straty

Jednostki sie zgadzaja i obliczenia IMHO tez poprawne. :)

Barth3z
23-08-2013, 23:06
Nie wiem co Ty liczysz. Skoro wszystko mieścisz w drugiej taryfie to skąd 0,4183zł za kWh ?

Poza tym, jeśli porównujemy taryfy to warto brać wszystko pod uwagę włącznie z RTV/AGD.

Pyxis
23-08-2013, 23:09
Nie wiem co Ty liczysz. Skoro wszystko mieścisz w drugiej taryfie to skąd 0,4183zł za kWh ?

Poza tym, jeśli porównujemy taryfy to warto brać wszystko pod uwagę włącznie z RTV/AGD.

Matko Boska i wszyscy Swieci! :)

A kto Ci napisal ze wszystko mieszcze w drugiej taryfie? CO cale w tanim pradzie. CWU w 80% dom w 60%. Ale to i tak bez znaczenia, bo masz sumaryczne zuzycie i kwote jaka za ten prad zaplacilem.

Przeciez biore pod uwage CALY DOM. Dane sa z licznika na przylaczu na granicy dzialki.

Barth3z
23-08-2013, 23:26
Za cały rok zużyłeś 10614kWh na cały dom włącznie z całym pozostałym sprzętem ? Z wyników wychodzi, że albo masz słaby COP - poniżej 3, albo kąpiesz się raz w tygodniu, albo nie mieszkasz (nie używasz prądu w tygodniu tylko na weekend). Zakładam 2500kWh na CWU i 2500kWh na resztę sprzętu, więc 5516kWh pozostaje na CO. Przy tych danych co podajesz nie wychodzi różnica 1300zł:
208117

pitersson
23-08-2013, 23:45
He he a może jakas tajna dopalka...:confused: Jeszcze troche a okaze ze Pyxis jedzie ostro z koksem w kozie :P :)

Pyxis
23-08-2013, 23:46
Za cały rok zużyłeś 10614kWh na cały dom włącznie z całym pozostałym sprzętem ? Z wyników wychodzi, że albo masz słaby COP - poniżej 3, albo kąpiesz się raz w tygodniu, albo nie mieszkasz (nie używasz prądu w tygodniu tylko na weekend). Zakładam 2500kWh na CWU i 2500kWh na resztę sprzętu, więc 5516kWh pozostaje na CO. Przy tych danych co podajesz nie wychodzi różnica 1300zł:
208117

Rozwalasz mnie facet z tymi "wnioskami" i ciaglym mieszaniem COPu do obliczen roznicy w cenie pradu. :D

Przyjmij, ze cale zuzycie pradu u mnie to pedzenie bimbru w piwnicy. To niczego nie zmienia.
Masz podane obliczenia. Krok po proku. Przeanalizuj.

Pyxis
23-08-2013, 23:53
He he a może jakas tajna dopalka...:confused: Jeszcze troche a okaze ze Pyxis jedzie ostro z koksem w kozie :P :)

Bart3z ma "arkusik" w ktory wpisuje w miejsce "zapotrzebowanie domu na cieplo" warosc kWh "nakreconych" przez licznik energii elektrycznej. Pewnie daltego nie moze sie w tym polapac i ciagle marudzi cos o COP. :)

Barth3z
23-08-2013, 23:54
Masz podane obliczenia. Krok po proku. Przeanalizuj.

Przeanalizowałem krok po kroku i wychodzi jak podałem. Nie ma szans przy tych danych co podałeś, żeby wyszło 1300zł różnicy. Podaj stawki jakie masz masz na rachunku, bo te 4400zł podajesz wraz z opłatami stałymi, a do porównania bierzemy 0,54 czyli stawkę za dystrybucję i energię bez opłat stałych (one i tak są małe).

PS. COP jest ważny bo określa efektywność pracy PC.

Pyxis
23-08-2013, 23:55
Przeanalizowałem krok po kroku i wychodzi jak podałem. Nie ma szans przy tych danych co podałeś, żeby wyszło 1300zł różnicy. Podaj stawki jakie masz masz na rachunku, bo te 4400zł podajesz wraz z opłatami stałymi, a do porównania bierzemy 0,54 czyli stawkę za dystrybucję i energię bez opłat stałych (one i tak są małe).

PS. COP jest ważny bo określa efektywność pracy PC.

Zobacz posta wyzej. Wyjasni Ci sie gdzie strzelasz babola.

Barth3z
23-08-2013, 23:59
Bart3z ma "arkusik" w ktory wpisuje w miejsce "zapotrzebowanie domu na cieplo" warosc kWh "nakreconych" przez licznik energii elektrycznej. Pewnie daltego nie moze sie w tym polapac i ciagle marudzi cos o COP. :)

Masz rację ... Źle liczę ...
Sorry ;)

Pyxis
24-08-2013, 00:09
Masz rację ... Żlę licze ..
Sorry ;)

Myslelem, ze juz sie nie dasz "wyprostowac". :)

Barth3z
24-08-2013, 00:33
Liczyłem wg arkusza, który sobie przygotowałem na potrzeby porównania inwestycji w PC względem prądu i ilości izolacji... A tutaj trzeba było odwrtoeni, właśnie ze względu na COP'a.

PS. Coś dużo prądu pobierasz skoro płacisz 4400zł a za sezon grzewczy 1350zł. 3000 tys. w tym 60% w 2 taryfie ... Ale ok, nie drążę ;)

Pyxis
24-08-2013, 00:41
No jak zaczalem "wnikac" w ten obrazek z arkuszem to tak mi sie wydalo. :)

Do tego jeszcze dochodzi CWU no i prad bytowy bez jakies strasznych oszczednosci. Oswietlenie dokola domu, hydrofor, gotowanie na indukcji, suszarka do ciuchow, itp. Pradu w domu zuzywam wcale nie tak duzo wiecej niz w mieszkaniu. Kwotowo ze wzgledu na 2 taryfy wychodzi nawet taniej.

BTW: Moze Cie kiedys w koncowej fazie budowy "nawiedze" w tym Niegoszowie. To 22km rowerkiem przez Jaworzyne. Chetnie sie przewioze zeby obejrzec Twoja "stodolke". Jesli nie zaprosisz to chociaz z daleka. ;)

Barth3z
24-08-2013, 00:46
Spoko, zapraszam :) Tylko trzeba uważać, bo u mnie bomby lotnicze na działce można znaleźć :)

W innym wątku piszesz o PC Ekontechu wraz z instalacją za 27k. To jakiś znajomy, że taka cena czy ogólnie można za tyle tą PC z instalacją nabyć ?

Pyxis
24-08-2013, 01:04
Spoko, zapraszam :) Tylko trzeba uważać, bo u mnie bomby lotnicze na działce można znaleźć :)

W innym wątku piszesz o PC Ekontechu wraz z instalacją za 27k. To jakiś znajomy, że taka cena czy ogólnie można za tyle tą PC z instalacją nabyć ?

Pompy skladaja w Strzegomiu, wiec na miejscu. Wlasciciela znam (glownie ze spotkan modelarskich na lotnisku), ale nie na tyle, zeby i jakies rabaty specjalne dawal. Cena przystepna, podzespoly markowe. Zorganizowalem tez we wlasnym zakresie kolektor poziomy (opisane w watku "Kolektor tymi rencami"). Sam nie robilem, bo to nie moja branza. W sumie tak to wyszlo cenowo dosyc fajnie chyba.

Jak juz bedziesz zaawansowany (czyli pewnie przyszly rok latem) to sie jakos "zgadamy" na ogladanie. Ja sobie w wolnej chwili wpadne na rowerku w najblizszym czasie tak z ciekawosci obejrzec, bo patrzac na trasy rowerowe z GPSa nie mam "zaliczonej" Twojej miejscowosci, a trasa samymi bocznymi drogami przez Bagieniec jest juz wielokrotnie jezdzona i ja lubie. Zobacze od razu co to za "wichure" wybrales na dom.:)

photos
25-08-2013, 11:20
Tak patrzę że temat nigdy się nie zmieni...:) Porównania, wyższość jednego nad drugim. Mnie nie interesuje jaki COP ma moja Pompa, NIe patrze też jaka jest temperatura na zasilaniu i powrocie DZ. Interesuje mnie za to to że NIe musze codziennie czy raz na tydzien przy nowszych kotlach zagladać do kotłowni, Rozpalać, wynosić cokolwiek. Nie muszę też wnosić niec do kotłowni, Nie tracę miejsca, ani w domu ani w gospodarczym, ani na działce na przchowywanie czegokolwiek do opalu. Temperature ustawiam przyciskiem, Mam ciepłą wodę non-stop. Na potrzeby CWU moja pompa pracuje do 5 godzin tygodniowo co daje śmieszną kwote na miesiąc, No i najważniejsze że za cały sezon ogrzewania mimo dziurawego poddasza które także ogrzewam płace okolo 1500-1600 zł.
Z braku cierpliwości nawet znajomym już wymijająco opowiadam o mojej instalacji, bo ile mozna kogokolwiek przekonywać, skoro i tak myslą ze wciskam kit a skoro to trochę kosztowało to głupio mi się teraz przyznać. Działa ekstra, kosztuje mało, o to chyba chodzi.

Pyxis
25-08-2013, 11:37
Z braku cierpliwości nawet znajomym już wymijająco opowiadam o mojej instalacji,

JA tez, ale raczej po to, zeby ich nie wk...ac. ;)

maniak
27-08-2013, 09:17
U mnie to trwało około roku zanim "wyszedłem" z kotłowni :) teraz już nie wpatruję się w pc, a do kotłowni wchodzę w celach z nią nie związanych:). Zachęcam do zajęcia się rodzinami a PC pozostawmy samym sobą na miejmy nadzieję 25 lat :)
Udanego dnia życzę

maniak
27-08-2013, 09:21
Tak z ciekawości proponuję SONDĘ:

Pytanie nr 1. Ile godzin rocznie pracuję twoja PC

maniak
27-08-2013, 09:27
U mnie

rocznie 1980h całość,
z czego 390 h to cwu.

Bad
02-09-2013, 16:08
Moja od 31.08.12 do 01.09.13 przepracowała 2897 godzin z czego 15% na cele CWU czyli 435 godzin.

maniak
02-09-2013, 19:58
Bazyl, a masz pc gruntową czy możne powietrzną? Jaki dom i jaka moc grzewcza PC?

bazic
02-09-2013, 23:34
Bazyl [...]

Bazic :)


[...] a masz pc gruntową czy możne powietrzną? Jaki dom i jaka moc grzewcza PC?

No to zmusiłeś mnie do spłodzenia własnej stopki ;)

Tyle, że ja jestem "świeżak" :) od 25 czerwca 2013 do dziś nabiłem 117h ale to głównie CWU i kilka razy wygrzewana podłoga

miloszenko
03-09-2013, 09:18
Bazic, czy Ty masz poddasze ocieplone styro?

Sciany z szalunkow styropiaonowych?

Czemu Ty nie masz dziennika budowy ????

bazic
03-09-2013, 10:26
Bazic, czy Ty masz poddasze ocieplone styro?

Sciany z szalunkow styropiaonowych?

Czemu Ty nie masz dziennika budowy ????

hyhy mam ;]

poszukaj po nazwie projektu a znajdziesz

phoenix*
08-09-2013, 18:47
witam,
troche mnei tu nie bylo, jakies 400 ! stron wczesniej :)

Mam zagwozdke :( padl mi sterownik / wyswietlacz PC NIBE 1140.
Niby PC chodzi ale nie widac w jakim trybie, na plytce sterujacej wewnatrz pompy mrugaja czerwone diody ktore pewnie cos sygnalizuja ale w instrukcji oczywiscie nei sa opisane.
Spotkal sie ktorys z uzytkownikow NIBE z taka usterka ?

maniak
11-09-2013, 15:54
phoenix*

A może by tak do serwisu NIBE zadzwonić i się zapytać?

Pyxis
11-09-2013, 21:42
Pytanie mam do znawców.
Czy są PC, w których czynnikiem "dolnym" jest woda? Jeśli tak to jaki jest przepływ średni w okresie grzewczym?
Chodzi o to, że mam nadmiar wody o temp ~6stC i warto by z nią coś zrobić.

Poczyta o pompach woda-woda. Jesli masz ta wode dobrej jakosci, to sprawa warta uwagi. Jesli zazelaziona czy mocno bogata w skladniki mineralne - raczej sobie daruj.
Przeplyw zalezy od mocy pompy, ale licz 1,5-2 [m3/h]

Pyxis
11-09-2013, 21:52
Woda idealna - z pokładów torfowych, miękka, bez żelaza, kwaśna ale na granicy. Do tego pompa podaje ok 5m3/h.
Jakieś przykładowe modele?

Konkretow nie znam., ale to raczej sprzet bardzo niszowy. Moze ktos z kolegow cos podpowie.

Z tego co wiem potrzebujesz do kompletu jeszcze pozwolenie (wodnoprawne) na zrzut wody do studni chlonnej. Traktowana jest chyba jako woda zanieczyszczona. Przeczesz nieco Googla. Rzojasni Ci sie sporo.

PS.
Fajna "czaszka Dalego" w awatarze. ;)

Pyxis
11-09-2013, 22:07
Teoretycznie. Praktycznie to ja mam i ujęcie i zrzut a nikt nie musi wiedzieć, że woda będzie szła na PC.

To juz do Twojej decyzji zostawiam. :)

maciejzi
13-09-2013, 23:40
Nigdzie nie mogę znaleźć:
Jakiej pojemności naczynie wzbiorcze do DZ?
Pojemność DZ 600l. Różnica temperatury nieznaczna. Naczynie 18 l białe wystarczy?

Pyxis
14-09-2013, 00:49
U mnie w pompie jest zamontowane na DZ naczynie chyba 2l (jesli nie mniejsze).

maniak
16-09-2013, 10:28
Kszychu,

Co do pomp ciepła woda woda to jak masz poziom żelaza Fe do 0,2 mg/, a manganu Mn do 0,1 mg/L i średnioroczną temperaturę poniżej 13K, to możesz śmiało pc woda woda stosować, co do mocy to jak dostępny przepływ wynosi około 5m3/h to możesz zastanowić się nad PC do 20kW mocy grzewczej. W zależności od zapotrzebowania na ciepło obiektu który ta pc będzie ogrzewać, zimą może pracować nawet 24h/ dobę. Co do przykładowych modeli to napisz na priv, to ci odpowiem.

Pozdrawiam

PS. Mi się czaszka nie podoba.

phoenix*
16-09-2013, 11:52
phoenix*

A może by tak do serwisu NIBE zadzwonić i się zapytać?

Oczywiscie dzwonilem ale chcialem sie upewnic czy mnei nei kantuja :)
W kazdym razei skonczylo sie na wymianie sterownika (elektronika scalona ponoc nei naprawialna)
Sterownik 700zl, dojazd 200zl i robota 100zl.
Lacznie 1000zl :( ale za to wporzadku Pan z serwisu

maniak
16-09-2013, 13:04
Phoenix,
To raczej przyzwoita cena.

kkdarch
16-09-2013, 21:36
Moja od 31.08.12 do 01.09.13 przepracowała 2897 godzin z czego 15% na cele CWU czyli 435 godzin.
Coś dużo godzin wychodzi na sezon na tak mały domek,sprawdź czy aby wszystko masz w porządku.Z obliczeń wynika że powinna wyprodukować przy mocy nominalnej 17400kWh energii.Mam dom o 80% większy a moje zużycie (z ciepłomierza) było mniejsze niż 15000kWh.:eek:

maniak
17-09-2013, 09:06
kkdarch

Dla porównania, ja mam dom 112 użytkowej, około 130m2 po podłodze, za rok (12 miesięcy) co + cwu - mam zużycie energi elektrycznej 4100kWh,
Pozdrawiam

kkdarch
17-09-2013, 12:03
kkdarch

Dla porównania, ja mam dom 112 użytkowej, około 130m2 po podłodze, za rok (12 miesięcy) co + cwu - mam zużycie energi elektrycznej 4100kWh,
Pozdrawiam
No to zużyliśmy podobnie:)(ja trochę więcej bo około 4300kWh)

HenoK
17-09-2013, 12:09
Dla porównania, ja mam dom 112 użytkowej, około 130m2 po podłodze, za rok (12 miesięcy) co + cwu - mam zużycie energi elektrycznej 4100kWh,
PozdrawiamJa mam ok. 108m2 powierzchni ogrzewanej (tylko parter) i za ostatnie 365 dni wyszło mi zużycie 3854kWh (pompa ciepła + kolektory słoneczne + chłodzenie pasywne latem).

Tomaszs131
17-09-2013, 14:56
Ja mam ok. 108m2 powierzchni ogrzewanej (tylko parter) i za ostatnie 365 dni wyszło mi zużycie 3854kWh (pompa ciepła + kolektory słoneczne + chłodzenie pasywne latem).

Witam.

Czy moglbys powiedziec jak sie u Ciebie sprawdza chlodzenie pasywne?
Czy warto w to inwestowac?

Pozdr.

R90
17-09-2013, 20:08
A ja chciałbym się zapytać o grzałkę elektryczną w pompie. Czy jest to dodatkowe źródło ciepła ? Powiedzmy przy -20 stopniach, aby utrzymać to 20*C w pomieszczeniach potrzebuję 8kw i taką mam moc pompy. W srodku jest zainstalowana grzałka 2 kw. Czy przy -25 ona będzie pracować, tak, że moc skraplacza wzrośnie do tych 10 kw ?

Pyxis
17-09-2013, 20:22
Takie jest jej zadanie. Przy wzroscie zapotrzebowania budynku na cieplo powyzej mocy pompy bedzie zalaczala sie grzalka, albo bedzie wewnatrz chlodniej.

R90
17-09-2013, 20:30
Yhym. No cóż. Jestem ciekaw ile wynosi różnica w cenie pompy Alpha Innotec między 6kw a 8 kw. bo niestety cenników w necie nie mogę odnaleźć

Sławek...
17-09-2013, 20:53
Yhym. No cóż. Jestem ciekaw ile wynosi różnica w cenie pompy Alpha Innotec między 6kw a 8 kw. bo niestety cenników w necie nie mogę odnaleźć

znajdź jakiegoś dilera (jakkolwiek by to nie zabrzmiało ;) ) to się dowiesz...

Tomaszs131
17-09-2013, 20:58
Yhym. No cóż. Jestem ciekaw ile wynosi różnica w cenie pompy Alpha Innotec między 6kw a 8 kw. bo niestety cenników w necie nie mogę odnaleźć

O jaka pompe Ci chodzi PW czy gruntowa, z wbudowanym zbiornikiem czy bez, z rozbudowana automatyka, pakietem energooszczednym? Srednio to 1000 zl.

Tomaszs131
17-09-2013, 21:03
R90 podeslij mi maila to Ci przesle cennik

R90
17-09-2013, 21:32
Poszło na priv :)

Bad
18-09-2013, 21:17
Ja mam ok. 108m2 powierzchni ogrzewanej (tylko parter) i za ostatnie 365 dni wyszło mi zużycie 3854kWh (pompa ciepła + kolektory słoneczne + chłodzenie pasywne latem).
Policzyłem teraz z faktur za cały rok zużycie energii - wyszło mi 6060 kWh łącznie za cały dom. Nie wiem ile trzeba by z tego policzyć na gotowanie, pranie zmywanie i oświetlenie ale pewnie poszłoby na to jakieś 1500 - 2000 kWh. Czyli zużycie samej pompy nie odbiegałoby by jakoś znacząco od podawanych przez Was wartości.

zbiq
25-09-2013, 20:48
Panwie, czy jest różnica w DZ jęzeli chodzi o ilość odwiertów tj 2 x po 100m czy 3 x po 70 m ?
Jutro u mnie kręcą więc chciałbym się upewnić, że będzie ok

Sławek...
25-09-2013, 21:49
a spodziewasz się jakiejś odczuwalnej różnicy?

Pyxis
25-09-2013, 21:56
Policzyłem teraz z faktur za cały rok zużycie energii - wyszło mi 6060 kWh łącznie za cały dom. Nie wiem ile trzeba by z tego policzyć na gotowanie, pranie zmywanie i oświetlenie ale pewnie poszłoby na to jakieś 1500 - 2000 kWh. Czyli zużycie samej pompy nie odbiegałoby by jakoś znacząco od podawanych przez Was wartości.

Ale Ty masz domek 110m2. Porownuj z podobnym metrazem i podobnym ociepleniem. Wtedy wnioski beda latwiejsze do wyciagniecia.
Ja jednak licze, ze na prad bytowy poszlo wiecej niz 125-166 kWh/mc. Jak jestes oszczedny, to licz 250kWh/mc.
Bez podlicznika jestes niestety slepy i gluchy w temacie kosztow CO+CWU. Jak Ci poszlo 4-4,5 tys kWh na CO+CWU, to albo masz grzany basen, albo nie masz kilku okien w domu. Inaczej to niezmozliwe. ;)

Tomaszs131
25-09-2013, 22:33
Panwie, czy jest różnica w DZ jęzeli chodzi o ilość odwiertów tj 2 x po 100m czy 3 x po 70 m ?
Jutro u mnie kręcą więc chciałbym się upewnić, że będzie ok

Witam.

Wszystko zalezy od wielkosci Twojej dzialki i usytuowania na niej budynku.
Przypilnuj by odleglosci miedzy odwiertami byly odpowiednie (8-9 metrow) i by niebyly wiercone zbyt blisko budynku.
Co do ilosci odwiertow to nie ma to wiekszego znaczenia- znow zalezy to bardziej od wielkosci dzialki.
Sam wybralem dwa odwierty, chociaz proponowano mi trzy.
Do trzech odwiertow bedziesz potrzebowal pewnie wiekszy i drozszy rozdzielacz.

Pyxis
25-09-2013, 22:46
Do trzech odwiertow bedziesz potrzebowal pewnie wiekszy i drozszy rozdzielacz.

Przy trzech jak jeden "padnie" to zostaje 2/3 DZ a przy 2 tylko polowa. ;)

Tomaszs131
25-09-2013, 22:51
Przy trzech jak jeden "padnie" to zostaje 2/3 DZ a przy 2 tylko polowa. ;)

... i wtedy w ruch pojda grzalki.

wihajster
25-09-2013, 23:29
Przy trzech jak jeden "padnie" to zostaje 2/3 DZ a przy 2 tylko polowa. ;)

Z całej wypowiedzi najbardziej podoba mi się ten szyderczy uśmieszek ;)
Pozdro Piter :)

rwojtek
26-09-2013, 08:13
Zbiq możesz podać (może być na priv) jaka firma Tobie wierci i w jakiej cenie za metr? Właśnie pomału zaczynam szukać sobie firmy do odwiertów na wiosnę w Grabówce.

mar1973
26-09-2013, 08:29
Z całej wypowiedzi najbardziej podoba mi się ten szyderczy uśmieszek ;)
Pozdro Piter :)

witam

ale z was pesymiści? a może optymiści?:)

pozdrawiam

Pyxis
26-09-2013, 10:20
ale z was pesymiści? a może optymiści?:)



Realisci, tylko realisci. :)

Pyxis
26-09-2013, 10:22
Z całej wypowiedzi najbardziej podoba mi się ten szyderczy uśmieszek ;)
Pozdro Piter :)

Heheh.... taki permanentny stan ducha. Pozdro Wihi. :)

Bad
26-09-2013, 19:28
Ale Ty masz domek 110m2. Porownuj z podobnym metrazem i podobnym ociepleniem. Wtedy wnioski beda latwiejsze do wyciagniecia.
Ja jednak licze, ze na prad bytowy poszlo wiecej niz 125-166 kWh/mc. Jak jestes oszczedny, to licz 250kWh/mc.
Bez podlicznika jestes niestety slepy i gluchy w temacie kosztow CO+CWU. Jak Ci poszlo 4-4,5 tys kWh na CO+CWU, to albo masz grzany basen, albo nie masz kilku okien w domu. Inaczej to niezmozliwe. ;)
No też porównałem się do wyniku HenoK, który ma dom 108 m2. U mnie wyszło więcej niż u niego ale mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze trochę mniej bo poprzedni wynik był z pierwszego sezonu. A jak wyjdzie to zobaczymy.

bazic
27-09-2013, 08:39
Kurcze - z tym prądem jakoś nie jest różowo... u nas za 2 miesiące łącznie poszło prawie 800kWh. (pompa 8KW)
Jak dla mnie to strasznie dużo. Co prawda wszystko mamy na prąd a podliczniki mam tylko na płytę indukcyjną i PC (oddzielnie)
Tyle, że podliczniki w sumie pokazują mi ok.420kWh (340PC,80ind.) - czy to możliwe, że reszta to prąd bytowy? Czy może PGE rżnie nas jak zboże?
Licznik główny jest nowy - możliwe że podliczniki mogą zaniżać odczyty?

miejski
27-09-2013, 10:01
bazic

U nas od 25 lipca do 24 września poszło 937 kWh z tego ok. 250-300kWh to podlicznik pompy ciepła. W domu wszystko na prąd (gazu nie mam). Może byłoby ciutkę mniej, ale sąsiadowi pożyczamy prąd na budowę i kosiarkę do trawy mamy elektryczną.

Pyxis
27-09-2013, 10:10
Ja mam na cele okolodomowo-bytowe regularnie co miesiac 400kWh, wiec jesli u Ciebie to jest 200kWh/mc, to jestes moim niedoscignionym wzorem oszczednosci. :)

ferrit
27-09-2013, 10:11
Ja za okres 23.07..21.08 zużyłem 264kWh w C11 (PC dla CWU 57kWh), za okres 21.08..17.09 mam 286kWh w G12 (1T-156,2T-130 PC około 60kWh). Rachunek niższy niż miałem w bloku.
Jak Wy podajecie zużycie: miesięcznie 1..ostatni czy tak jak otrzymacie rachunek za energię ?

lulukasz
27-09-2013, 10:38
Ja mam na cele okolodomowo-bytowe regularnie co miesiac 400kWh, wiec jesli u Ciebie to jest 200kWh/mc, to jestes moim niedoscignionym wzorem oszczednosci. :)

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie miesiąc w miesiąc na potrzeby bytowe poza PC wychodzi 200 kWh, 100 w taniej i 100 w drogiej taryfie, wszystko na prąd, kuchnia indukcyjna, rekuperator, zamrażarka osobna itd. Kosiarka elektryczna :) Wszystko zależy od tego jak stare masz urządzenia, jakie oświetlenie w domu itd, itd.

Pyxis
27-09-2013, 11:19
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że u mnie miesiąc w miesiąc na potrzeby bytowe poza PC wychodzi 200 kWh, 100 w taniej i 100 w drogiej taryfie, wszystko na prąd, kuchnia indukcyjna, rekuperator, zamrażarka osobna itd. Kosiarka elektryczna :) Wszystko zależy od tego jak stare masz urządzenia, jakie oświetlenie w domu itd, itd.

Czyli sugerujesz, ze stare urzadzenia sa energooszczedne? Bo ja calosc wyposarzenia domu mam nie starsza niz rok i nie sa to halogeny 500W. ;)

miejski
27-09-2013, 11:27
No właśnie.
U mnie jest ta sama sytuacja. Sprzęt RTV / AGD prawie 2 letni. Żarówki energooszczędne lub LED prawie wszędzie (poza wiatrołapem i jedną łazienką).
Telewizor u mnie "dla towarzystwa" nie jest włączany, światła wyłączamy jak nie jesteśmy w pokojach itp

bazic
27-09-2013, 12:22
słuchajcie - ja mam u siebie oświetlenie tylko na LEDach - z pojedynczego zasilacza, 1 lodówka, 1 zamrażarka
telewizor mamy od dwóch tygodni - tez nie "świeci się" non-stop,
Żona 3 razy ciasto zrobiła :) ale ile ten piekarnik mógł łącznie chodzić 8h?
Dla mnie to naprawdę duże zużycie :/

w ciągu dnia licznik główny mi pokazywał ok 300W poboru - zakładając taki średni pobór w trakcie dajmy na to 20h/dziennie - daje to właśnie 360kWh na dwa miesiące

ma-sak-ra

rozpocząłem śledztwo :) - włączone na stałe zasilacze od laptopów itp. jakieś duperelki

to ja się tu spinam z drugą taryfą dla PC a tu taki kwiatek :/

bazic
27-09-2013, 13:25
Dobra - nie będę więcej narzekał - udało mi się ściągnąć kolejny pomiar ze swojej pompy..
No i udało się wyeliminowac taktowanie przy podgrzewaniu CWU.

214853

yy - obrazek został zmniejszony :(
214854
Akurat włączyłem pomiary tuż po załączeniu pompy - 'startowała" podłogówka, która od kilku dni nie grzała.

I tu pytanie - podłogówkę grzeję do 37st. jak widać nagrzewa się dość szybko - potem dosyć długo temperatura w domu jest stosunkowo wysoka.
Czy słusznie wnioskuję, że jeśli obniżę zasilanie np. do 30st. - wolniej będzie oddawać ciepło, ale z drugiej strony też będzie szybciej stygła.

Chcę uzyskać efekt 20-21st w domu ale żeby podłoga była cały czas minimalnie ciepła ;D a pompa żeby tylko grzała w II taryfie,

HenoK
27-09-2013, 14:05
Hm... no wlasnie ktos wie... sprawdzal jakie ma zuzycie domu "stand by". i.e jak was w nim nie ma... ile pradu chce tak sobie stojac :) ?
Do co prawda nie mój dom, ale myślę, że mogę podać takie dane.
Dom energooszczędny, prawdopodobnie nawet pasywny. Nie był użytkowany przez 17 dni (nikt w nim nie przebywał).
Zużył 48,7kWh energii. Daje to średnią dzienną 2,9kWh, co odpowiada mocy ok. 120W.
Tyle ten dom zużywa w stanie „czuwania” – w tym czasie wentylacja była włączona na minimalny wydatek. Wyłączone były pompki obiegowe i cyrkulacji cwu.
Działały : lodówka, pompka obiegowa od solarów, oświetlenie na ganku (w nocy), oraz urządzenia włączone na stałe – kuchenka elektryczna, mikrofalówka, sterowniki pompy ciepła, centrali wentylacyjnej, sterownik od zdalnego sterowania, centralka alarmowa, zasilacz awaryjny.
Np. to oświetlenie ganku, to dwie świetlówki po 11W. Działają obecnie ok. 12h na dobę, co dało przez te 17 dni zużycie ok. 4,5kWh.

lulukasz
27-09-2013, 14:55
To sam nie wiem jak to się dzieje.... ale tak wygląda zużycie prądu u mnie. Oświetlenie prawie wszędzie LED lub inne energooszczędne poza kilkoma punktami włączanymi na chwilkę, TV plazma 42 cale, zamrażarka, lodówka 1,70m wysokości, rekuperacja, kuchnia indukcyjna, zmywarka, komputer sporadycznie (w pracy mam dosyć), no nie wiem co jeszcze... Fakt, że oboje z żoną pracujemy i nie ma nikogo od 7 do 16, a w pozostałym czasie jesteśmy we trójkę z synem 2 letnim.

krzysztof5426
27-09-2013, 20:00
Powiedzcie proszę co sądzicie o takim wynalazku " HYBRYDOWY PŁOT ENERGETYCZNY "
Szczególnie :
kosztach samej instalacji,
kosztach eksploatacji,
samej idei takiego zestawu,
potrzebnych sterownikach / oprogramowaniu .

waz_2000
27-09-2013, 20:28
Bardzo jestem ciekawy jak się sprawdza indukcja przy dwóch taryfach?

waz_2000
27-09-2013, 21:24
Ekonomiczna... Przecież w płytę będę użytkował w drogiej taryfie.

r19
27-09-2013, 21:39
Ekonomiczna... Przecież w płytę będę użytkował w drogiej taryfie.
Bedziesz mial gorsze samopoczucie, a obiad nie bedzie smakowal jak w nocy :)

Pyxis
27-09-2013, 21:39
Ekonomiczna... Przecież w płytę będę użytkował w drogiej taryfie.

U mnie tak sie milo sklada, ze w porze pichcenia obiadu mam tani prad (14-16) wiec jakos to bardzo nie wplywa ujemnie.

r19
27-09-2013, 22:03
U mnie tak sie milo sklada, ze w porze pichcenia obiadu mam tani prad (14-16) wiec jakos to bardzo nie wplywa ujemnie.
U mnie 15-17, a od pazdziernika niestety 13-15.

maciejzi
02-10-2013, 14:04
Jak powinna być dobrana moc pompy ciepła?
Czytałem opracowania, że powinna wynosić 60%-95% maksymalnego zapotrzebowania na ciepło budynku. Nawet do 100%.
Powyżej podobno spada COP ze względu na taktowanie i konieczność podniesienia temperatury zasilania.

Ale nie chce mi się z tym zgodzić, ponieważ w sterowniku mogę ustawić godziny włączenia pompy - w taniej taryfie. Pompa może się włączać tylko 1 , 2 lub 3 razy na dzień, w tanim prądzie. Dlatego moc powinna być chyba większa niż 100% zapotrzebowania maksymalnego.
Wydaje mi się, że pompa może mieć moc do 2x zapotrzebowanie maksymalne budynku. Wtedy przy największym mrozie także włączałaby się tylko w taniej taryfie. Oczywiście wiąże się to z większym kolektorem gruntowym, a więc dodatkowym kosztem.

W nowoczesnym, dobrze ocieplonym domu, przy -20 stopniach na zewnątrz, temperatura od rana (końca taniej taryfy nocnej) do wieczora nie powinna spaść więcej niż 1,5 stopnia, licząc z 2 godzinami grzania w ciągu dnia.
Następnie do rana można podnieść z powrotem temperaturę o 1 stopień powyżej zwykłej temperatury użytkowej, czyli do 21'C.
W ten sposób nawet pompa ciepła o mocy 3x większej niż zapotrzebowanie cieplne budynku będzie tańsza niż taka o mocy 95% zapotrzebowania.
(Oczywiście najlepsza byłaby inwerterowa z inteligentną krzywą grzania i sterowaniem pogodowym oraz możliwością wpisania godzin taniej taryfy, no ale takich jeszcze nie ma.)

Co sądzicie?

malux20
02-10-2013, 14:24
zgadzam się z tobą

Pyxis
02-10-2013, 14:33
W praktyce wystarczy przewymiarowac w granicach 30%, zeby miec praktycznie 100% grzania CO w tanim pradzie.

rwojtek
02-10-2013, 14:43
W praktyce wystarczy przewymiarowac w granicach 30%, zeby miec praktycznie 100% grzania CO w tanim pradzie.

Trzeba chyba też w takim wypadku wziąść pod uwagę to gdzie mieszkamy. U mnie te +30% chyba byłoby za mało na tylko drugą taryfę.

Pyxis
02-10-2013, 14:45
Trzeba chyba też w takim wypadku wziąść pod uwagę to gdzie mieszkamy. U mnie te +30% chyba byłoby za mało na tylko drugą taryfę.

Tzn jesli wyliczenia mocy "nominalnej" masz zrobione z uwzglednieniem rejonu kraju (a inaczej chyba sie nie robi), to procentowe zwiekszenie mocy da ten sam efekt.

rwojtek
02-10-2013, 14:55
Tylko mi się wydaje, że w moim regionie występuje więcej dni/nocy z temeperaturą powyżej obliczeniowych -22 niż w innych strefach klimatycznych.
A tak przy okazji, OZC by Asolt to ok. 4,9kW + cwu na trzy osoby to wychodzi około 5,7kW. Czy w takim razie pompa 7,2kW będzie dobrze przewymiarowana na drugą taryfę?

maciejzi
02-10-2013, 16:14
Tylko mi się wydaje, że w moim regionie występuje więcej dni/nocy z temeperaturą powyżej obliczeniowych -22 niż w innych strefach klimatycznych.
A tak przy okazji, OZC by Asolt to ok. 4,9kW + cwu na trzy osoby to wychodzi około 5,7kW. Czy w takim razie pompa 7,2kW będzie dobrze przewymiarowana na drugą taryfę?

Zależy też jaka akumulacyjność domu i jaka sprawność wentylacji. Jak ciężka konstrukcja domu i sprawna wentylacja mechaniczna, to mniej spadnie temperatura w czasie drogiej taryfy, jak mała akumulacyjność (np. konstrukcja szkieletowa), to więcej spadnie temperatura.J
Jak słabo ocieplony dom - to szybciej będzie spadać temperatura, jak dobrze ocieplony, to wolniej.
Jeśli duże okna od południa, to wynik dają dobry w OZC, ale w grudniu większość dni pochmurnych, i wtedy będzie szybciej spadać temperatura, jak małe okna, wtedy w pochmurne dni wolniej będzie spadać temperatura.
I tak jeszcze parę punktów... :-D


Nie wiem, czy dobrze, ale sobie założyłem tak:
Policzyłem całą masę stropu, 5cm grubości od wewnątrz ścian zewnętrznych, całe ściany działowe i całą masę wylewki (podłogówki) - wyszło 110ton.
Ciepło właściwe betonu 840J/K
Dajer to po przemnożeniu 92,4 MJ, czyli 25,7 kWh/K

Przy -20'C zapotrzebowanie domu mojego 3,5 kW.
Więc w ciągu dnia będzie 16 godzin drogiej taryfy, w tym 2 godziny grzania. Czyli dom musi wytrzymać 16 godzin bez grzania - 2 * moc pompy.
Mam pompę 7kW.

3,5 * 16 = 56 kWh ucieknie ciepła, ale pompa napompuje przez 2 godz. grzania 14 kWh

Więc 56 - 14 = 42 kWh ciepła straty
Do tego wentylacja - strata w ciągu dnia 3 kWh (150m3/h * 16h * 3K różnicy temp. powietrza nawiewanego)

Czyli 42 + 3 = 45kWh ciepła ucieknie łącznie

45 / 25,7 = 1,75 stopnia spadnie temperatura do wieczora

W sumie rzadko się zdarza, żeby cały dzień było -20'C, a jeśli już to jest taki 1 w roku.


Edit: oczywiście powyższe to tylko szacunki, ale dają mniej więcej pojęcie jak może przebiegać grzanie. Można też wysnuć wniosek, że w domu o konstrukcji lekkiej (szkieletowej itp.) na pewno nie starczy sama tania taryfa do grzania, bo dom nie zakumuluje dostatecznej ilości ciepła - szybciej się wychłodzi. Z kolei gdyby zrobić dom mega ciężki i mega akumulacyjny, to będzie stygł 2 dni, ale potem pompa ciepła będzie 2 dni go grzała - non-stop w taniej i drogiej taryfie. Czyli akumulacyjność staje się równie ważnym parametrem co grubość izolacji - i nie może być ani za mała ani za duża...

Pyxis
02-10-2013, 20:07
Tylko mi się wydaje, że w moim regionie występuje więcej dni/nocy z temeperaturą powyżej obliczeniowych -22 niż w innych strefach klimatycznych.
A tak przy okazji, OZC by Asolt to ok. 4,9kW + cwu na trzy osoby to wychodzi około 5,7kW. Czy w takim razie pompa 7,2kW będzie dobrze przewymiarowana na drugą taryfę?

Ja bym "zaokraglal" w gore i celowal jednak w 8kW.

R90
02-10-2013, 22:51
A przy pompach nie ma czegoś takiego jak priorytet CWU? Jeśli tak, to chyba nastepuję przełaczenie pomiedzy wymiennikami, więc sumowanie tutaj mocy CWU do mocy pompy nie ma sensu ,zwłaszcza jak jest podłogówka, gdzie góra godzinne osłabienie grzania nie wpłynie na spadek temp w pomieszczeniach.
Nie wiem właśnie jakie rozwiązania są w pompie stosowane, jak to jest tymi wymiennikami cwu i co .

R90
02-10-2013, 22:53
maciejzi
A nie masz stropu ze zbrojenia? Jeśli tak to przy akumulacyjności bierz pod uwagę też stal a nie sam beton

Pyxis
02-10-2013, 23:01
A przy pompach nie ma czegoś takiego jak priorytet CWU? Jeśli tak, to chyba nastepuję przełaczenie pomiedzy wymiennikami, więc sumowanie tutaj mocy CWU do mocy pompy nie ma sensu ,zwłaszcza jak jest podłogówka, gdzie góra godzinne osłabienie grzania nie wpłynie na spadek temp w pomieszczeniach.
Nie wiem właśnie jakie rozwiązania są w pompie stosowane, jak to jest tymi wymiennikami cwu i co .

Jest, ale jak pompa grzeje CWU, to nie grzeje CO. Zmniejsza sie dostepny dobowy/taryfowy czas pracy pompy na cele CO i aby dostarczyc zalozona ilosc ciepla, musi ona miec odpowiednia wieksza moc.

R90
02-10-2013, 23:14
Jest, ale jak pompa grzeje CWU, to nie grzeje CO. Zmniejsza sie dostepny dobowy/taryfowy czas pracy pompy na cele CO i aby dostarczyc zalozona ilosc ciepla, musi ona miec odpowiednia wieksza moc.

Racja, przy tych -20 może faktycznie kapkę braknąć, jeśliby się liczyło w ten sposób. Są jeszcze jak co grzały :D
Ale jak różnica cen nieduża, to warto dopłacić i spać spokojnie i nie słuchać kwęków żon , ze za zimno :P

Pyxis
02-10-2013, 23:18
Racja, przy tych -20 może faktycznie kapkę braknąć, jeśliby się liczyło w ten sposób. Są jeszcze jak co grzały :D
Ale jak różnica cen nieduża, to warto dopłacić i spać spokojnie i nie słuchać kwęków żon , ze za zimno :P

U mnie np grzalek (fuj!) w pompie nie ma. Nie ma wiec co wlaczyc. W koncu nie po to wydaje sie kase na pompe, zeby grzac grzalami z COP=1. ;)

R90
02-10-2013, 23:29
U mnie np grzalek (fuj!) w pompie nie ma. Nie ma wiec co wlaczyc. W koncu nie po to wydaje sie kase na pompe, zeby grzac grzalami z COP=1. ;)
Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

zyzolek
02-10-2013, 23:29
U mnie np grzalek (fuj!) w pompie nie ma. Nie ma wiec co wlaczyc. W koncu nie po to wydaje sie kase na pompe, zeby grzac grzalami z COP=1. ;)

Zawsze można na miesiąc 2 tony brykietu spalić w kominku;)

Pyxis
02-10-2013, 23:39
Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

Ja mam raczej "nominalna" moc w granicach 9kW, wiec przewymiarowanie pompy mniejsze niz 50% i to znacznie.
Jak beda mrozy ostre, to po prostu pompa sie zalaczy tez w drogiej taryfie. Mialem jak do tej pory takie ze 2-3 dni w poprzednim sezonie.

R90
02-10-2013, 23:47
Zawsze można na miesiąc 2 tony brykietu spalić w kominku;)

Po co kupować brykiet? Śmieci i jazda :)

maciejzi
03-10-2013, 00:25
Pyxis, racja. Ty masz dośc sporo przewymiarowaną pompę, z tego co pamiętam to koło 50% mówiłeś, więc u Ciebie nawet jak będzie -30 to minimum 20 będzie w pomieszczeniach, więc grzałki są u Ciebie zbędne. Jednak sporo ludzi kupuję pompę, na styk, czyli jak ma OZC dla -20*C 7,5 kW to kupi pompę 8 kW, a te kilka/kilkanaście dni ( w wersji pesymistycznej) jak będzie poniżej -20 to załączą się grzały 1-2 kW i po problemie.

Zalecane w takich przypadkach jest 6,5kW - to trochę dziwne :-) - i dogrzewanie grzałką, także w przypadku pompy gruntowej.

Proszę: tu są brytyjskie zalecenia doboru pomp ciepła z ubiegłego roku:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/48327/5045-heat-pump-field-trials.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.gov.uk%2Fgove rnment%2Fuploads%2Fsystem%2Fuploads%2Fattachment_d ata%2Ffile%2F48327%2F5045-heat-pump-field-trials.pdf)

Ze strony 74:

http://i39.tinypic.com/hx85f9.jpg

Czyli jak pompa ma moc 100% i większą, to wtedy mniejszy COP??
To jakiś błąd jest, chyba że tam nie mają taniej taryfy :-) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D

Taktowanie można wyeliminować czy to w sterowniku (odstępy między włączeniami, ustalone godziny grzania w taniej taryfie, różnica temperatur przy włączeniu i wyłączeniu), czy poprzez bufor albo podpięcie do podłogówki. Wydaje mi się, że to głównie jest problem konfiguracji.


Tak sądzę - no nie wiem, czy się nie zapędziłem, ale ci co grzeją tylko w taniej taryfie mają ciut większe pompy ciepła i sobie to właśnie chwalą. Jak ktoś nie ma taniej taryfy, to chyba też nie jest taki problem, że COP zaraz spadnie o 20%. Może ktoś mnie oświeci w tej kwestii? :-)

wihajster
03-10-2013, 00:37
(...) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D(...)
Dlaczego mamy się wzorować na obcych? !!!!!!!!!!!!! Może niech każdy POLICZY??????????????????

Niedowymiarowanie to szkoła szwedzka (co tam grzałki, prund tani a odwierty drogie).

W Skandynawii za przekroczenie prędkości w mieście można pójść za kratki a za zamordowanie ponad 70 osób (dzieci!!) maksymalnie 21 lat odsiadki!!! Gdzie tu jakieś ludzkie sprawiedliwe PROPORCJE?
Pomyślcie zanim o czymś zdecydujecie.

rwojtek
03-10-2013, 08:40
Ja bym "zaokraglal" w gore i celowal jednak w 8kW.
No tak, tylko ja nastawiam się na instalację PC Ecopower a tam mam do wyboru 7,2kW lub 8,8kW, a to już będzie stanowczo za duże przewymiarowanie.

P.S.
Szukam kogoś kto mi dobrze zaprojektuje podłogówkę pod pompę ciepła. Kogo polecacie?

Tomaszs131
03-10-2013, 08:55
Zalecane w takich przypadkach jest 6,5kW - to trochę dziwne :-) - i dogrzewanie grzałką, także w przypadku pompy gruntowej.

Proszę: tu są brytyjskie zalecenia doboru pomp ciepła z ubiegłego roku:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/48327/5045-heat-pump-field-trials.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.gov.uk%2Fgove rnment%2Fuploads%2Fsystem%2Fuploads%2Fattachment_d ata%2Ffile%2F48327%2F5045-heat-pump-field-trials.pdf)

Ze strony 74:

http://i39.tinypic.com/hx85f9.jpg

Czyli jak pompa ma moc 100% i większą, to wtedy mniejszy COP??
To jakiś błąd jest, chyba że tam nie mają taniej taryfy :-) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D

Taktowanie można wyeliminować czy to w sterowniku (odstępy między włączeniami, ustalone godziny grzania w taniej taryfie, różnica temperatur przy włączeniu i wyłączeniu), czy poprzez bufor albo podpięcie do podłogówki. Wydaje mi się, że to głównie jest problem konfiguracji.


Tak sądzę - no nie wiem, czy się nie zapędziłem, ale ci co grzeją tylko w taniej taryfie mają ciut większe pompy ciepła i sobie to właśnie chwalą. Jak ktoś nie ma taniej taryfy, to chyba też nie jest taki problem, że COP zaraz spadnie o 20%. Może ktoś mnie oświeci w tej kwestii? :-)
Witam.
Sa dwie taryfy, ale klimat calkiem inny niz w Pl. Duza wilgotnosc powietrza, cieplejszy klimat i budynki durszlaki:D

Tomaszs131
03-10-2013, 08:58
No tak, tylko ja nastawiam się na instalację PC Ecopower a tam mam do wyboru 7,2kW lub 8,8kW, a to już będzie stanowczo za duże przewymiarowanie.

P.S.
Szukam kogoś kto mi dobrze zaprojektuje podłogówkę pod pompę ciepła. Kogo polecacie?
Witam.
Projekt podlogowki bede mial zrobiony przez asolta, z tego co wiem troche forumowiczow skorzystalo z jego wiedzy.

rwojtek
03-10-2013, 09:07
Witam.
Projekt podlogowki bede mial zrobiony przez asolta, z tego co wiem troche forumowiczow skorzystalo z jego wiedzy.

Ja też chyba na Niego się zdecyduję, w zasadzie robił mi OZC więc będzie wiedział najlepiej co trzeba. ;)

sSiwy12
03-10-2013, 09:23
To nie jest szkoła szwedzka, tylko tak dobiera się PCi na całym świecie - ale.

Ale, tam nie stosuje się "sztywnych" (czasowych) taryf taniego prądu.
Filozofia akumulacji ciepła tylko w taniej taryfie jest w zasadzie Polskim "wynalazkiem" - z różnych powodów.

A co do liczenia - w zasadzie każdy liczy tak, aby "wyjść" na swoje". Każda teza jest tu do udowodnienia.
Jak tak dobrze się pochylić nad tematem, to brak grzałek i PCi pracująca tylko w taniej taryfie, w dobrze ocieplonym domu z WM z rekuperacją i przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej, dla PCi gruntowych, w naszym klimacie - może (ewentualnie) przynieść roczne oszczędności eksploatacyjne, rzędu 300 - 500zł, a jak uwzględni się wszystkie aspekty zagadnienia, to te oszczędności mogą być pozorne.

Pyxis
03-10-2013, 09:26
Ja też chyba na Niego się zdecyduję, w zasadzie robił mi OZC więc będzie wiedział najlepiej co trzeba. ;)

U mnie rurki w podlodze sa rozlozone co 15cm a w lazienkach co 10cm. W domu praktycznie jednakowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach na danej kondygnacji. Nie wiem co mogolby "poprawic" wykonanie u mnie projektu i jakies roznicowanie gestosci rurek. Niskotemperaturowa podlogowka wodna ma zdolnosc w pewnym zakresie do samoregulacji. W zimniejszych pomieszczeniach jest oddawane wiecej ciepla niz np w tych ogrzanych przez zyski bytowe czy sloneczko.
Oczywiscie kazdy dom jest inny i jesli np masz jakies duze przeszklenia w salonie czy jakies inne elementy, ktore moga w istotny sposob "zaburzyc" rozklad temperatur w domu, to taki projekt na pewno nie zaszkodzi.

sSiwy12
03-10-2013, 09:27
Ps. Te "wyliczenia" oszczędności (ewentualnych) dla domu około 150m2.

Pyxis
03-10-2013, 09:29
Jak tak dobrze się pochylić nad tematem, to brak grzałek i PCi pracująca tylko w taniej taryfie, w dobrze ocieplonym domu z WM z rekuperacją i przy dzisiejszych cenach energii elektrycznej, dla PCi gruntowych, w naszym klimacie - może (ewentualnie) przynieść roczne oszczędności eksploatacyjne, rzędu 300 - 500zł, a jak uwzględni się wszystkie aspekty zagadnienia, to te oszczędności mogą być pozorne.

No to dodaj jeszcze, ze w takim domu o jakim piszesz, ta kwota300-500 zl to moze byc 30-50% oszczednosci na rachunku za PCi. Bedziemy wtedy mieli "proporcje" tych oszczednosci.

Pyxis
03-10-2013, 09:32
Ps. Te "wyliczenia" oszczędności (ewentualnych) dla domu około 150m2.

Np u mnie oszczednosci z trtulu korzystania z taniej taryfy dla PCi to kwota w okolicach 1400 zl rocznie. Dla mnie biedaka nie do pogradzenia. :)

rwojtek
03-10-2013, 09:39
U mnie rurki w podlodze sa rozlozone co 15cm a w lazienkach co 10cm. W domu praktycznie jednakowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach na danej kondygnacji. Nie wiem co mogolby "poprawic" wykonanie u mnie projektu i jakies roznicowanie gestosci rurek. Niskotemperaturowa podlogowka wodna ma zdolnosc w pewnym zakresie do samoregulacji. W zimniejszych pomieszczeniach jest oddawane wiecej ciepla niz np w tych ogrzanych przez zyski bytowe czy sloneczko.
Oczywiscie kazdy dom jest inny i jesli np masz jakies duze przeszklenia w salonie czy jakies inne elementy, ktore moga w istotny sposob "zaburzyc" rozklad temperatur w domu, to taki projekt na pewno nie zaszkodzi.

No tak, zgadzam się w zupełności. Szef Ecopolu próbował przekonać mnie, że nieważne jest moje całkiem niskie projektowe obciążenie cieplne (4,9kW/147mkw.) i trzeba wszędzie układać rurki co 10cm, a łazienki i strefy brzegowe co 7,5cm.

lukasza
03-10-2013, 09:58
Zalecane w takich przypadkach jest 6,5kW - to trochę dziwne :-) - i dogrzewanie grzałką, także w przypadku pompy gruntowej.

Proszę: tu są brytyjskie zalecenia doboru pomp ciepła z ubiegłego roku:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/48327/5045-heat-pump-field-trials.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.gov.uk%2Fgove rnment%2Fuploads%2Fsystem%2Fuploads%2Fattachment_d ata%2Ffile%2F48327%2F5045-heat-pump-field-trials.pdf)

Ze strony 74:

http://i39.tinypic.com/hx85f9.jpg

Czyli jak pompa ma moc 100% i większą, to wtedy mniejszy COP??
To jakiś błąd jest, chyba że tam nie mają taniej taryfy :-) W Polsce też pokutuje przekonanie, żeby pompę mniejszą dobrać niż potrzebna i grzać grzałką jak zimno. Zamiast dobrać większą i grzać w taniej taryfie :-D

Taktowanie można wyeliminować czy to w sterowniku (odstępy między włączeniami, ustalone godziny grzania w taniej taryfie, różnica temperatur przy włączeniu i wyłączeniu), czy poprzez bufor albo podpięcie do podłogówki. Wydaje mi się, że to głównie jest problem konfiguracji.


Tak sądzę - no nie wiem, czy się nie zapędziłem, ale ci co grzeją tylko w taniej taryfie mają ciut większe pompy ciepła i sobie to właśnie chwalą. Jak ktoś nie ma taniej taryfy, to chyba też nie jest taki problem, że COP zaraz spadnie o 20%. Może ktoś mnie oświeci w tej kwestii? :-)

Nie możesz wzorować swojej instalacji na tym wykresie (ze strony 75 a nie 74) i Angolach bo jest to przykład under size HP dla domu w Londynie i temperatury ......... -4. Taka to u mnie podobno była dziś w nocy. W Londynie rzadko noce w zimie są poniżej zera a rekord zimy to -21st w 1975 roku.
Niech policzą tą pompę dla -20. W ogóle nich kupią taką co pracuje do -20.

Londyńczyk idzie do marketu patrzy na PC PW i sprawdza A2/W35 a jak jest A-7/W35 to już z zapasem ho ho. U Nas powinni dawać A-14/W35 lub z zapasam A-21/W40. Nie wspomnę, że w ogóle te dane całkowicie oderwane są od ekonomi i cen prądu oraz pracy. Jakbym zarabiał 3x więcej niż teraz a miał tą samą cenę prądu/kWh to też bym się nie bił o te 100h grzałki. A jakbym musiał zapłacić za przewymiarowanie PC gruntowej i DZ więcej o 25% stawki pracy angielskiej ... to tym bardziej bym się o te 100h grzałki nie bił.

sSiwy12
03-10-2013, 10:01
Np u mnie oszczednosci z trtulu korzystania z taniej taryfy dla PCi to kwota w okolicach 1400 zl rocznie.

Przyznam, ze nijak nie potrafię sobie tego "ogarnąć" - wszak różnica, to około 0,2zł za 1kWh, przy cenie całodobowej około 0,6zł za 1kWh (upraszczając).

sSiwy12
03-10-2013, 10:14
U Nas powinni dawać A-14/W35 lub z zapasam A-21/W40. .

A która PCi gruntowa pracuje "w takich" (na takich) parametrach ? - bo puki co to zagadnienie(dobór PCi) dotyczy gruntowych PCi.

Pompy powietrzne żądzą się trochę innymi zasadami doboru.

rwojtek
03-10-2013, 10:16
To wychodzi jakieś 7000kWh

sSiwy12
03-10-2013, 10:21
To wychodzi jakieś 7000kWh

x COP PCi, ..........................................

sSiwy12
03-10-2013, 10:24
Np u mnie oszczednosci z trtulu korzystania z taniej taryfy dla PCi to kwota w okolicach 1400 zl rocznie. Dla mnie biedaka nie do pogradzenia. :)

A w stopce ma :


Sezon grzewczy 2012/2013 - 1350 zł przy zadanej temp. w domu 22*C

rwojtek
03-10-2013, 10:25
Ło matko!

Pyxis
03-10-2013, 10:33
Przyznam, ze nijak nie potrafię sobie tego "ogarnąć" - wszak różnica, to około 0,2zł za 1kWh, przy cenie całodobowej około 0,6zł za 1kWh (upraszczając).

Pomoge Ci, wszak to wyzsza matematyka ;)

Moja pompa rok do roku na cele CO+CWU zuzyla 5930 kWh z tego 98% w taniej taryfie. Prad jednotaryfowy kosztuje u mnie 59 gr a prad w taniej 31 gr. Roznica to 28 groszy. Biore pod uwage 5700kWh (odejmuje 4%, bo roznica jednotaryfowy/droga jest tez tego rzedu co jednotaryfowa/droga) i przemnazam przez ronice rzeczonych 28gr co daje kwota 1593 zl. Odejmuje od tego 10% na lepszy COP przy pradzie jednotaryfowym i otrzymije kwote 1435 zl rocznie.
Ogarniasz teraz?

Pyxis
03-10-2013, 10:38
A w stopce ma :

Policz sobie. Na cele CO poszlo w ostatnim roku 4360kWh. w 100% w taniej. 4360*0,31=1351,60 PLN

Zadaj sobie "trud" przeprowadzenia takich prostych "sprawdzajacych" obliczen, zanim zaczniesz znowu pierdzielic farmazony, bo szacowanie zdecydowanie nie jest Twoja mocna strona. :)

sSiwy12
03-10-2013, 10:43
Nie bo to liczenie dokładnie takie jak w przypadku porównania wartości odżywczych masła i margaryny - wynik zawsze korzystniejszy dla strony, która te badania zleciła.

Uczciwe byłoby zliczenie całej ilości kWh zużytej przez dom, kwotę którą zapłacono i przeliczenie tego na zużycie I taryfowe - dopiero tak można porównać.

Pyxis
03-10-2013, 10:45
Uczciwe byłoby zliczenie całej ilości kWh zużytej przez dom, kwotę którą zapłacono i przeliczenie tego na zużycie I taryfowe - dopiero tak można porównać.

To powieksz kwote oszczednosci z tytulu pradu dwutaryfowego o dalsze 480 zl. Bedziesz mial kwote za caly dom.

R90
03-10-2013, 10:48
Nie bo to liczenie dokładnie takie jak w przypadku porównania wartości odżywczych masła i margaryny - wynik zawsze korzystniejszy dla strony, która te badania zleciła.

Uczciwe byłoby zliczenie całej ilości kWh zużytej przez dom, kwotę którą zapłacono i przeliczenie tego na zużycie I taryfowe - dopiero tak można porównać.

A po co przez 'cały dom'? Co Ty jasiek jesteś, że grzejesz suszarką do włosów i TV? Pyxis Ci ładnie to wyprowadził, jak masz problem ze skumaniem tego to ....:bash::bash:

sSiwy12
03-10-2013, 11:02
A po co przez 'cały dom'? Co Ty jasiek jesteś, że grzejesz suszarką do włosów i TV? Pyxis Ci ładnie to wyprowadził, jak masz problem ze skumaniem tego to ....:bash::bash:

Tylko dla wyjaśnienia - tak abyś kumał.
II taryfa jest tańsza, ale I jest droższa od jednotaryfowej.

Nie neguję, że można życie sobie tak zorganizować, że większość czynności "energożernych" przenosi się na tani prąd - zawsze jest coś za coś.
To są tylko "wyliczenia osobnicze" i zawsze jest tak, że własnych rozwiązań będziemy bronić jak niepodległości - i słusznie, bo w większości przypadków są one korzystne - co wcale się nie przedkłada na dogmat, że dla wszystkich.

Pyxis
03-10-2013, 11:07
Tylko dla wyjaśnienia - tak abyś kumał.
II taryfa jest tańsza, ale I jest droższa od jednotaryfowej.

Nie neguję, że można życie sobie tak zorganizować, że większość czynności "energożernych" przenosi się na tani prąd - zawsze jest coś za coś.
To są tylko "wyliczenia osobnicze" i zawsze jest tak, że własnych rozwiązań będziemy bronić jak niepodległości - i słusznie, bo w większości przypadków są one korzystne - co wcale się nie przedkłada na dogmat, że dla wszystkich.

Z moich doswiadczen z pradem domowym dwutaryfowym wynika bardziej, ze zeby wyjsc na bytowym lediwe "na zero" trzeba sie naprawde "postarac" i dzialac wbrew zdrowemu rozsadkowi. Zeby stracic na 2 taryfach, to juz ewidentnie dzialac na wlasna szkode unikajac taniej taryfy. :)

BTW: CZekam na Twoja reakcje na moje obliczenia. Czy po prostu przemilczysz sprawe, bo nie po nosie? :D

asolt
03-10-2013, 11:10
No tak, zgadzam się w zupełności. Szef Ecopolu próbował przekonać mnie, że nieważne jest moje całkiem niskie projektowe obciążenie cieplne (4,9kW/147mkw.) i trzeba wszędzie układać rurki co 10cm, a łazienki i strefy brzegowe co 7,5cm.

A potem w pomieszczeniach o stratach całkowitych do 100-200 W (sa takie pomieszczenia) skrecac rotametry do minimum. Inwestor niech płaci za przewymiarowanie tam gdzie nie jest konieczne, to nie problem wykonawcy a jego zysk. A jezeli nie widac róznicy to po co przepłacac jak mówi reklama.

Pyxis
03-10-2013, 11:12
A potem w pomieszczeniach o stratach całkowitych do 100-200 W (sa takie pomieszczenia) skrecac rotametry do minimum. Inwestor niech płaci za przewymiarowanie tam gdzie nie jest konieczne, to nie problem wykonawcy a jego zysk. A jezeli nie widac róznicy to po co przepłacac jak mówi reklama.

Jesli wykonawca bierze od mb rury w podlodze, to jakis seshns moze i sie znajdzie (tzn bedzie na zgrzewke czy dwie piwa), ale jesli od m2 podlogi, to juz nie bardzo. Cena rury alupexa smieszna.

asolt
03-10-2013, 11:15
U mnie rurki w podlodze sa rozlozone co 15cm a w lazienkach co 10cm. W domu praktycznie jednakowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach na danej kondygnacji. Nie wiem co mogolby "poprawic" wykonanie u mnie projektu i jakies roznicowanie gestosci rurek .

W działaniu nic, w kosztach inwestycji i owszem. O zwiekszonych oporach na instalacji nie wspomnę (zuzycie energii przez pompy obiegowe)

Pyxis
03-10-2013, 11:17
W działaniu nic, w kosztach inwestycji i owszem. O zwiekszonych oporach na instalacji nie wspomnę (zuzycie energii przez pompy obiegowe)

No ale jesli gdzies dasz rurki rzdziej, to tez wyjda miejsca, gdzie one beda gesciej. To sie chyba te opory zrownowaz. Koszta pewnie tez. :)

rwojtek
03-10-2013, 11:17
Wszystko się zgadza, tylko że moja rozmowa z szefem Ecopolu była na temat wykonania podłogówki przez mojego zaprzyjaźnionego hydraulika wg projektu, który wkrótce zlecę a nie przez Ecopol o dziwo.

asolt
03-10-2013, 11:18
Jesli wykonawca bierze od mb rury w podlodze, to jakis seshns moze i sie znajdzie (tzn bedzie na zgrzewke czy dwie piwa), ale jesli od m2 podlogi, to juz nie bardzo. Cena rury alupexa smieszna.

Nie wszyscy wykonawcy wykonują ze swojego materiału, sa inwestorzy którzy oglądają kazda złotówkę z kazdej strony. Nie tylko chodzi o ilosc pex, rozdzielacze tez muszą byc wieksze.

Pyxis
03-10-2013, 11:23
Nie wszyscy wykonawcy wykonują ze swojego materiału, sa inwestorzy którzy oglądają kazda złotówkę z kazdej strony. Nie tylko chodzi o ilosc pex, rozdzielacze tez muszą byc wieksze.

Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)

sSiwy12
03-10-2013, 11:25
Z moich doswiadczen z pradem domowym dwutaryfowym wynika bardziej, ze zeby wyjsc na bytowym lediwe "na zero" trzeba sie naprawde "postarac" i dzialac wbrew zdrowemu rozsadkowi. Zeby stracic na 2 taryfach, to juz ewidentnie dzialac na wlasna szkode unikajac taniej taryfy. :)

BTW: CZekam na Twoja reakcje na moje obliczenia. Czy po prostu przemilczysz sprawe, bo nie po nosie? :D

Mając na uwadze to pogrubione - nic nie mam do dodania, bo to wszystko wyjaśnia.
Nie negowałem tego, że to możliwe, ale podkreślałem, że jest to "osobnicze".

Ps. Ale oszczędność na bytówce 480zł to już jazda ekstremalna :rolleyes:

rwojtek
03-10-2013, 11:25
O to to.
Właśnie jak to powinno być?

rwojtek
03-10-2013, 11:26
Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)
O to to.
Właśnie jak to powinno być?

Pyxis
03-10-2013, 11:28
Mając na uwadze to pogrubione - nic nie mam do dodania, bo to wszystko wyjaśnia.
Nie negowałem tego, że to możliwe, ale podkreślałem, że jest to "osobnicze".

Ps. Ale oszczędność na bytówce 480zł to już jazda ekstremalna :rolleyes:


Jesli mam prad dwutaryfowy, to zeby nie wygenerowac jakis nawet minimalnych oszczednosci z tego tytulu, trzeba dzialac wbrew zdrowemu rozsadkowi, czyli np majac tanie prad od 14 do 16 uruchomic pralke zamiast w tych godzinach o np 16tej. To samo dotyczy zmywarki i suszrki. Reszte mozesz spokojnie olac.

40 zl /mc? Ekstremalna przy 400kWh na cele bytowe?
Znowu mam Ci to policzyc? :D

asolt
03-10-2013, 11:33
Asolt, cos za duzo tu sprzecznosci. Piszesz, ze opory mniejsze bo krotsze pentle, mniej pentli na rozdzielaczach. Wszystkiego mniej a grzac czyms trzeba. Jak mam zrobic projekt i ma sie okazac, ze zamiast 1500mb rury w podlodze bede mial jej tylko 1000mb, to nie dosc ze zaplace za projekt, to jeszcze poplyne na COP pompy ostro pracujac na zasilaniu wyzszym o 3*C. Kupy mi sie to jakos nie chce trzymac. :)

Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.
Drogie to twoje piwo 1500 zł za dwie skrzynki??

R90
03-10-2013, 11:39
Asolt
Używasz jakiegoś programu do liczenia podłogówki? A może ręcznie , ze wzorów na strumienie cieplne itp?
A może na 'oko' ? :)

sSiwy12
03-10-2013, 11:40
40 zl /mc? Ekstremalna przy 400kWh na cele bytowe?
Znowu mam Ci to policzyc? :D

A wiesz - ciekaw jestem takiego (tego) wyliczenia.

Pyxis
03-10-2013, 11:41
Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.

Ale ja nigdzie nie mam skreconych zaworow na rodzielaczach. Pentle maja mniej wiecej rowna dlugosc, wiec nie ma takowej potrzeby. Mniejsze pomieszczenia sa na jednej pentli. Moj "cwany" dyraulik dal np jedna pentle pod wiatrolap - od niego zaczynajac - a jej reszte pod dwa pomieszczenia gospodarcze w srodku domu. Niby prosty instlatorzyna a jakie wyczucie "termiki". Jak kondor. ;)
To czy robic projekt tez zalezy tez kto bedzie wykonawca. Jesli nie ma doswiadczenia, albo to typowy "fizol" - warto dla wlasnej kontroli miec papier i sie go trzymac. Bedzie pewnosc, ze gosciu nie pobladzi totalnie.

asolt
03-10-2013, 11:50
Asolt
Używasz jakiegoś programu do liczenia podłogówki? A może ręcznie , ze wzorów na strumienie cieplne itp?
A może na 'oko' ? :)

Zadnych na "oko". Na oko to jak mówi znane powiedzenie "chłop w szpitalu umarł"
Oczywiście ze wspomagam sie programami, kto dzis liczy wyłacznie na piechotę, moze hobbysta, moze pasjonat?
Ręczne obliczenia tez, nie wszystko da sie zrobic programem.

Pyxis
03-10-2013, 11:50
dyskutowalismy nie raz na ten temat - z moich doświadczeń wynika coś innego. I wcale nie trzeba sie starać, a normalnie funkcjonować.
licz wg średniej ceny za 1kwh (jak pisze sSiwy12) - będzie bardziej reprezentatywny przykład
Twój sposób liczenia jest tendencyjny - i to bardzo

Ale co mam liczyc wg sredniej, skoro mam precyzyjnie podzielone zuzycie wg taryf i wg pradu bytowego i tego zuzywanego prze pompe?

Roczne oszczednosci z tytulu 2 taryf dla calego pradu zuzywanego w domu (CO+CWU+bytowy) to dokladnie kwota 1925 zl z czego na bytowym wyszlo taniej o 474 zl.

Pyxis
03-10-2013, 11:55
A wiesz - ciekaw jestem takiego (tego) wyliczenia.

Dla ostsatnich 2 miesiecy (zeby nie zaciemniac)

Taryfa Weekendowa G12g Tauron

%T I %T II dT I dTII S kWh/d zł/d Koszt Oszczednosc
36% 64% 147 262 409 13,2 6,23 zł 193,13 zł 50,48 zł
37% 63% 158 264 422 14,1 6,71 zł 201,34 zł 49,68 zł

R90
03-10-2013, 11:57
Zadnych na "oko". Na oko to jak mówi znane powiedzenie "chłop w szpitalu umarł"
Oczywiście ze wspomagam sie programami, kto dzis liczy wyłacznie na piechotę, moze hobbysta, moze pasjonat?
Ręczne obliczenia tez, nie wszystko da sie zrobic programem.

I prawidłowo, że nie na oko. Takiej odp oczekiwałem :). A można wiedzieć jakie to programy? Ja spotkałem się np z darmowym Purmo, nawet nie jest zły. Ale np nie policzy modułu podłogówki dla przewodów miedzianych, bo w ogóle nie ma takich przewodów w bazie danych

sSiwy12
03-10-2013, 12:06
Dla ostsatnich 2 miesiecy (zeby nie zaciemniac)

Taryfa Weekendowa G12g Tauron

%T I %T II dT I dTII S kWh/d zł/d Koszt Oszczednosc
36% 64% 147 262 409 13,2 6,23 zł 193,13 zł 50,48 zł
37% 63% 158 264 422 14,1 6,71 zł 201,34 zł 49,68 zł

A stawka całodobowa ile ? Bo jakoś nie napisaleś

Pyxis
03-10-2013, 12:09
A stawka całodobowa ile ? Bo jakoś nie napisaleś

Teraz po obnizce cen mam w weekendowej 69/31gr a jednotaryfowa to 57gr.

zyzolek
03-10-2013, 12:09
Ale co mam liczyc wg sredniej, skoro mam precyzyjnie podzielone zuzycie wg taryf i wg pradu bytowego i tego zuzywanego prze pompe?

Roczne oszczednosci z tytulu 2 taryf dla calego pradu zuzywanego w domu (CO+CWU+bytowy) to dokladnie kwota 1925 zl z czego na bytowym wyszlo taniej o 474 zl.

Plus dodatkowe koszty, takie jak 2 tony brykietu miesięcznie do kominka;)

Pyxis
03-10-2013, 12:12
Plus dodatkowe koszty, takie jak 2 tony brykietu miesięcznie do kominka;)

Matko! A ten znowu ze swoja zdarta plyta. Od 2 dni piszesz jeden ten sam tekst. To moze byc spowodowane jakims urazem psychicznym. ;)

rwojtek
03-10-2013, 12:20
Problem jest w tym ze rózne pomieszczenia mają rózne straty jednostkowe. Moze ty masz taki dom gdzie te straty wszedzie są jednakowe, ja sie z takim jeszcze nie spotkałem. Po co mam pakowac do pomieszczen o mniejszych stratach jednostkowych taki sam rozstaw po to aby skrecic przepływ na rotametrze tak aby dT była wieksza od załozonej. Ten sam efekt uzyskam dajac mniejszy rozstaw przy tej samej temp. zasilania i załozonej dT. To ze nie trzyma sie kupy jak to ładnie okresliłes wynika raczej z twojej niewiedzy.
Drogie to twoje piwo 1500 zł za dwie skrzynki??
A jak to msię ma do tego, że chcemy jak najszybciej "naładować" posadzkę? Czy przy mniejszym rozstawie nie wyjdzie to szybciej? Pytam się bo nie za bardzo się znam w tej dziedzinie.

asolt
03-10-2013, 12:22
I prawidłowo, że nie na oko. Takiej odp oczekiwałem :). A można wiedzieć jakie to programy? Ja spotkałem się np z darmowym Purmo, nawet nie jest zły. Ale np nie policzy modułu podłogówki dla przewodów miedzianych, bo w ogóle nie ma takich przewodów w bazie danych

Komplet (pakiet) Audytora (Sankom, wersje Pro) + normy, dtr, własne arkusze kalkulacyjne.

asolt
03-10-2013, 12:30
A jak to msię ma do tego, że chcemy jak najszybciej "naładować" posadzkę? Czy przy mniejszym rozstawie nie wyjdzie to szybciej? Pytam się bo nie za bardzo się znam w tej dziedzinie.

To sie ma tak ze rozstawy powinny sie zagescic wszedzie co nie znaczy jednakowo

Pyxis
03-10-2013, 12:37
To sie ma tak ze rozstawy powinny sie zagescic wszedzie co nie znaczy jednakowo

W praktyce dochodzimy do takiego zageszczenia rurek, ze te roznice przestaja byc istotne.

rwojtek
03-10-2013, 12:39
Dzięki za odpowiedź. :yes:

Pyxis
03-10-2013, 12:47
chodziło mi o to, że coś co sprawdza się u ciebie i jest dla ciebie oczywiste (czyli opłacalność 2 taryf nawet bez PC) niekoniecznie musi obowiazywać całą resztę świata
doświadczenia moje i moich znajomych/bliskich wskazują coś wręcz przeciwnego - że 2 taryfy same w sobie są nieopłacalne(to PC sprawia że jest inaczej). Tak ciężko ci zaakceptować ten fakt? A skoro policzysz dla wartości średnich to w skali roku i tak wyjda takie same wartości, więc o co chodzi?


OK. No to u nich sposob liczenia i co z tym idzie oszczednosci z tytulu dzialania PCi w tanich pradzie beda mniejsze.

Naprawde trudno mi sobie wyobrazic taka sytuacje jak opisujesz, ale jesli faktycznie tak jest, to znaczy, ze byc moze.. Ja wsrod swoich znajomych z tanim prdem mam zupelnie ine wnioski. Niez nam nikogo, komu by sie to nie oplacalo nawet bez CO elektrycznego.

zyzolek
03-10-2013, 13:01
Dla przeciętnego Kowalskiego taryfy G11 i G12, przedziały czasowe tych taryf, są tak policzone, że summa summarum w kosztach za 12 miesięcy zawsze wychodzi prawie to samo.

asolt
03-10-2013, 13:04
W praktyce dochodzimy do takiego zageszczenia rurek, ze te roznice przestaja byc istotne.

To ze tak masz nie oznacza za mają miec tak wszyscy.

Pyxis
03-10-2013, 13:06
To ze tak masz nie oznacza za mają miec tak wszyscy.

Jasne. Jesli by tak bylo, pewnie siedzial bys na zasilku. ;)

asolt
03-10-2013, 13:07
Dla przeciętnego Kowalskiego taryfy G11 i G12, przedziały czasowe tych taryf, są tak policzone, że summa summarum w kosztach za 12 miesięcy zawsze wychodzi prawie to samo.

Czy aby? G12w ma 98 godz. II tar w tygodniu, g12e ma 84 godz. w tygodniu, g12 ma 70 godz. II taryfy w tygodniu (taryfy w Tauronie) naprawde nie ma róznicy?